calibre - en to da translation catalogue (3338 entries)

en: Support calibre
da: Støt calibre

en: Contribute to support calibre development
da: Donér for at støtte udviklingen af Calibre

en: page
da: side

en: [options]
da: [indstillinger]

en: Does absolutely nothing
da: Gør absolut ingenting

en: Unknown
da: Ukendt

en: Base
da: Grund

en: Customize
da: Tilpas

en: Cannot configure
da: Kan ikke konfigurere

en: File type
da: Filtype

en: Metadata reader
da: Metadatalæser

en: Metadata writer
da: Metadataskriver

en: Catalog generator
da: Kataloggenerator

en: User interface action
da: Brugerinteraktionsside

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Store
da: Butik

en: An e-book store.
da: En e-bogbutik.

en: Edit book tool
da: Rediger bogværktøj

en: Library closed
da: Bibliotek lukket

en: Create a TXTZ archive when a TXT file is imported containing Markdown or Textile references to images. The referenced images as well as the TXT file are added to the archive.
da: Opret et TXTZ-arkiv når en TXT-fil er importeret, der indeholder Markdown- eller Textilereferencer til billeder. De refererede billeder, samt TXT-filen, bliver føjet til arkivfilen.

en: Extract cover from comic files
da: Udtræk omslag fra tegneseriefiler

en: Read metadata from %s files
da: Læser metadata fra %s-filerne

en: Read metadata from e-books in RAR archives
da: Læs metadata fra e-bøger i rar-arkiver

en: Read metadata from e-books in ZIP archives
da: Læs metadata fra e-bøger i zip-arkiver

en: Set metadata in %s files
da: Gemmer metadata i %s-filerne

en: Enter {0} below to have the EPUB metadata writer plugin not add cover images to EPUB files that have no existing cover image.
da: Indtast {0} nedenfor for at EPUB-metadataskriverens udvidelsesmodul ikke tilføjer omslagsbilleder til EPUB-filer, som ikke har et eksisterende omslagsbillede.

en: Set metadata from %s files
da: Sæt metadata fra %s-filer

en: Add books to calibre or the connected device
da: Tilføj bøger til Calibre eller den forbundne enhed

en: Fetch annotations from a connected Kindle (experimental)
da: Hent kommentarer fra en forbunden Kindle (eksperimentiel)

en: Generate a catalog of the books in your calibre library
da: Dan et katalog over bøger i dit Calibrebibliotek

en: Convert books to various e-book formats
da: Konverter bøger til forskellige e-bogformater

en: Fine tune your e-books
da: Finjuster dine e-bøger

en: Browse highlights and bookmarks from all books in the library
da: Gennemse fremhævelser og bogmærker fra alle bøger i biblioteket

en: Edit the Table of Contents in your books
da: Rediger dine bøgers indholdsfortegnelser

en: Delete books from your calibre library or connected device
da: Slet bøger fra dit Calibrebibliotek eller forbundne enhed

en: Embed updated metadata into the actual book files in your calibre library
da: Indlejr opdaterede metadata i de faktiske bogfiler i dit Calibrebibliotek

en: Edit the metadata of books in your calibre library
da: Rediger bøgernes metadata i dit Calibrebibliotek

en: Read books in your calibre library
da: Læs bøger i dit Calibrebibliotek

en: Download news from the internet in e-book form
da: Hent nyheder fra internettet i e-bogform

en: Show a list of related books quickly
da: Vis en liste over relaterede bøger hurtigt

en: Filter/transform the tags for books in the library
da: Filtrer/transformer mærkerne for bøger i biblioteket

en: Transform the authors for books in the library
da: Transformer forfatterne for bøgerne i biblioteket

en: Show an editor for testing templates
da: Vis et redigeringsprogram til test af skabeloner

en: Show a dialog for creating and managing template functions and stored templates
da: Vis en dialog til at oprette og håndtere skabelonfunktioner og lagrede skabeloner

en: Export books from your calibre library to the hard disk
da: Eksporter bøger fra dit Calibrebibliotek til harddisken

en: Show Book details in a separate popup
da: Vis bogdetaljer i et separat pop op-vindue

en: Restart calibre
da: Genstart Calibre

en: Open the folder that contains the book files in your calibre library
da: Åbn mappen som indeholder Calibrebibliotekets bogfiler

en: Send books to the connected device
da: Send bøger til den forbundne enhed

en: Send books via email or the web. Also connect to folders on your computer as if they are devices
da: Send bøger via e-mail eller nettet. Forbind til mapper på din computer, som om de også er enheder

en: Browse the calibre User Manual
da: Gennemse Calibres brugermanual

en: Customize calibre
da: Tilpas Calibre

en: Easily find books similar to the currently selected one
da: Find nemt lignende bøger til den aktuelt valgte

en: Switch between different calibre libraries and perform maintenance on them
da: Skift mellem forskellige Calibrebibliotekter og udfør vedligeholdelse på dem

en: Copy books from the device to your calibre library
da: Kopier bøger fra enheden til dit Calibrebibliotek

en: Edit the collections in which books are placed on your device
da: Rediger samlinger i hvilke bøger er placeret på din enhed

en: Match book on the devices to books in the library
da: Match bøger på enhederne med bøger i biblioteket

en: Show the book in the calibre library that matches this book
da: Vis bogen i Calibrebiblioteket der matcher denne bog

en: Copy a book from one calibre library to another
da: Kopier en bog fra et Calibrebibliotek til et andet

en: Edit e-books in the EPUB or AZW3 formats
da: Rediger bøger i epub- eller azw-formater

en: Make small changes to EPUB or HTMLZ files in your calibre library
da: Lav små ændringer i epub- eller htmlz-filer i dit Calibrebibliotek

en: Find the next or previous match when searching in your calibre library in highlight mode
da: Find den næste eller forrige match, når der søges i dit Calibrebibliotek i fremhævelsestilstand

en: Choose a random book from your calibre library
da: Vælg en vilkårlig bog fra dit Calibrebibliotek

en: Sort the list of books
da: Sorter boglisten

en: Temporarily mark books
da: Marker bøger midlertidigt

en: Change the current Virtual library
da: Ændr det aktuelle virtuelle bibliotek

en: Search for books from different book sellers
da: Søg efter bøger fra forskellige bogforhandlere

en: Get new calibre plugins or update your existing ones
da: Hent nye Calibre-udvidelsesmoduler eller opdater dine nuværende

en: Look & feel
da: Udseende og fremtoning

en: Interface
da: Brugerflade

en: Adjust the look and feel of the calibre interface to suit your tastes
da: Tilpas Calibres brugerflade til din smag

en: Behavior
da: Opførsel

en: Change the way calibre behaves
da: Ændr måden Calibre opfører sig på

en: Add your own columns
da: Tilføj dine egne søjler

en: Add/remove your own columns to the calibre book list
da: Tilføj/fjern dine egne kolonner til Calibres bogliste

en: Toolbars & menus
da: Værktøjslinjer & menuer

en: Customize the toolbars and context menus, changing which actions are available in each
da: Tilpas værktøjslinjen og kontekstmenuen, ændr hvilke aktioner som er tilgængelige i hver

en: Searching
da: Søger

en: Customize the way searching for books works in calibre
da: Tilpas måden søgning efter bøger fungerer på i Calibre

en: Input options
da: Input muligheder

en: Conversion
da: Konvertering

en: Set conversion options specific to each input format
da: Vælg konverteringsvalgmuligheder specifikke for hvert inddataformat

en: Common options
da: Fælles indstillinger

en: Set conversion options common to all formats
da: Vælg konverteringsvalgmuligheder fælles for alle formater

en: Output options
da: Output indstillinger

en: Set conversion options specific to each output format
da: Vælg konverteringsindstillinger specifikke for hvert uddataformat

en: Adding books
da: Tilføjer bøger

en: Import/export
da: Import/eksport

en: Control how calibre reads metadata from files when adding books
da: Styr hvordan Calibre læser metadata fra filer, når bøger tilføjes

en: Saving books to disk
da: Gemmer bøger til disk

en: Control how calibre exports files from its database to disk when using Save to disk
da: Styr hvordan Calibre eksporterer filer fra sin database til disk, når Gem til disk anvendes

en: Sending books to devices
da: Sender bøger til enheder

en: Control how calibre transfers files to your e-book reader
da: Bestem hvordan Calibre overfører filer til din e-boglæser

en: Metadata plugboards
da: Metadata-plugboards

en: Change metadata fields before saving/sending
da: Ændr metadata elter før gem/send

en: Template functions
da: Skabelonfunktioner

en: Advanced
da: Avanceret

en: Create your own template functions
da: Dan dine egne skabelonfunktioner

en: Sharing books by email
da: Del bøger via e-post

en: Sharing
da: Del

en: Setup sharing of books via email. Can be used for automatic sending of downloaded news to your devices
da: Opsæt deling af bøger via e-post. Kan anvendes til automatisk afsendelse af hentede nyheder til dine enheder

en: Sharing over the net
da: Del over internettet

en: Setup the calibre Content server which will give you access to your calibre library from anywhere, on any device, over the internet
da: Indstil af Calibres indholdsserver, hvilket vil give dig adgang til dit Calibre-bibliotek overalt, på enhver enhed, over internettet

en: Metadata download
da: Hent metadata

en: Control how calibre downloads e-book metadata from the net
da: Bestem hvordan Calibre henter e-bogmetadata fra nettet

en: Ignored devices
da: Ignorerede enheder

en: Control which devices calibre will ignore when they are connected to the computer.
da: Juster hvilke enheder Calibre skal ignorere når de forbindes til computeren.

en: Plugins
da: Udvidelsesmoduler

en: Add/remove/customize various bits of calibre functionality
da: Tilføj/fjern/tilpas forskellige dele af Calibres funktionalitet

en: Tweaks
da: Tilpasninger

en: Fine tune how calibre behaves in various contexts
da: Finjuster hvordan Calibre opfører sig i forskellige sammenhænge

en: Shortcuts
da: Genveje

en: Customize the keyboard shortcuts used by calibre
da: Rediger de genvejstaster, som bruges af Calibra

en: Miscellaneous
da: Diverse

en: Miscellaneous advanced configuration
da: Diverse avanceret opsætning

en: Options specific to the output format.
da: Indstillinger specifikke for uddataformatet.

en: Options specific to the input format.
da: Indstillinger specifikke for inddataformatet.

en: Conversion input
da: Konvertering af input

en: Specify the character encoding of the input document. If set this option will override any encoding declared by the document itself. Particularly useful for documents that do not declare an encoding or that have erroneous encoding declarations.
da: Angiv tegnsættet for kildedokumentet. Hvis denne indstilling vælges, vil dokumentets tegnsætsvalg overskrives. Især nyttig til dokumenter, hvor tegnsæt ikke er valgt eller har fejlagtige tegnsætsvalg.

en: Conversion output
da: Produkt af konvertering

en: If specified, the output plugin will try to create output that is as human readable as possible. May not have any effect for some output plugins.
da: Hvis angivet, vil uddata-udvidelsesmodulet prøve at oprette uddata, der er så læsbart som muligt. Vil muligvis ikke have virkning for visse uddata-udvidelsesmoduler.

en: Convert e-books to the %s format
da: Konverter e-bøger til %s-formatet

en: Input profile
da: Inddataprofil

en: This profile tries to provide sane defaults and is useful if you know nothing about the input document.
da: Denne profil prøver at levere fornuftige standardværdier og er brugbar, hvis du intet aner om kildedokumentet.

en: This profile is intended for the SONY PRS line. The 500/505/600/700 etc.
da: Denne profil er forbeholdt SONY's PRS produktlinje. Model 500/505/600/700 etc.

en: This profile is intended for the SONY PRS 300.
da: Denne profil er forbeholdt SONY's PRS-300.

en: This profile is intended for the SONY PRS-900.
da: Denne profil er forbeholdt SONY's PRS-900.

en: This profile is intended for the Microsoft Reader.
da: Denne profil er forbeholdt Microsoft Reader.

en: This profile is intended for the Mobipocket books.
da: Denne profil er forbeholdt Mobipocket-bøgerne.

en: This profile is intended for the Hanlin V3 and its clones.
da: Denne profil er forbeholdt Hanlin V3 og dens kloner.

en: This profile is intended for the Hanlin V5 and its clones.
da: Denne profil er forbeholdt Harlin V5 og dens kloner.

en: This profile is intended for the Cybook G3.
da: Denne profil er forbeholdt Cybook G3.

en: This profile is intended for the Cybook Opus.
da: Denne profil er forbeholdt Cybook Opus.

en: This profile is intended for the Amazon Kindle.
da: Denne profil er forbeholdt Amazon Kindle.

en: This profile is intended for the Irex Illiad.
da: Denne profil er forbeholdt Irex Illiad.

en: This profile is intended for the IRex Digital Reader 1000.
da: Denne profil er forbeholdt IRex Digital Reader 1000.

en: This profile is intended for the IRex Digital Reader 800.
da: Denne profil er forbeholdt IRex Digital Reader 800.

en: This profile is intended for the B&N Nook.
da: Denne profil er forbeholdt B&N Nook.

en: Output profile
da: Uddataprofil

en: This profile tries to provide sane defaults and is useful if you want to produce a document intended to be read at a computer or on a range of devices.
da: Denne profil prøver at give bredt anvendelige standardværdier og er egnet, hvis du vil oprette et dokument beregnet til at blive læst på computere eller flere forskellige enheder.

en: Intended for the iPad and similar devices with a resolution of 768x1024
da: Beregnet til iPad og lignende enheder med en opløsning på 768x1024

en: Intended for the iPad 3 and similar devices with a resolution of 1536x2048
da: Beregnet for iPad 3 og lignende enheder med opløsning på 1536x2048

en: Intended for generic tablet devices, does no resizing of images
da: Forbeholdt generiske tavle-pc-enheder, ændrer ikke billedstørrelser

en: Intended for the Samsung Galaxy and similar tablet devices with a resolution of 600x1280
da: Forbeholdt Samsung Galaxy og ligende tavle-pc-computerenheder med en opløsning på 600x1280

en: Intended for the Nook HD+ and similar tablet devices with a resolution of 1280x1920
da: Forbeholdt Nook HD+ og lignende tavle-pc-computerenheder med en opløsning på 1280x1920

en: This profile is intended for the Kobo Reader.
da: Denne profil er forbeholdt Kobo Reader.

en: This profile is intended for the SONY PRS-300.
da: Denne profil er forbeholdt SONY PRS-300.

en: This profile is intended for the SONY PRS-T3.
da: Denne profil er forbeholdt SONY PRS-T3.

en: Suitable for use with any e-ink device
da: Egnet til brug med enhver e-blækenhed

en: Suitable for use with any large screen e-ink device
da: Egnet til brug med enhver storskærms e-blækenhed

en: Generic e-ink HD
da: Generisk e-ink HD

en: Suitable for use with any modern high resolution e-ink device
da: Egnet for brug med enhver moderne højopløst e-ink-enhed

en: This profile is intended for the 5-inch JetBook.
da: Denne profil er forbeholdt 5" JetBook.

en: This profile is intended for the SONY PRS line. The 500/505/700 etc, in landscape mode. Mainly useful for comics.
da: Denne profil er forbeholdt SONY PRS-serien. PRS 500/505/700 etc. i liggende tilstand. Hovedsagelig nyttig for tegneserier.

en: This profile is intended for the Amazon Kindle DX.
da: Denne profil er forbeholdt Amazon Kindle DX.

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Voyage
da: Denne profil er for Amazon Kindle Voyage

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Fire.
da: Denne profil er forbeholdt Amazon Kindle Fire.

en: This profile is intended for the B&N Nook Color.
da: Denne profil er forbeholdt B&N Nook Color.

en: This profile is intended for the PocketBook Pro 900 series of devices.
da: Denne profil er forbeholdt PocketBook Pro 900-serien.

en: This profile is intended for the PocketBook Pro 912 series of devices.
da: Denne profil er forbeholdt PocketBook Pro 912-serien.

en: Installed plugins
da: Installerede udvidelsesmoduler

en: Mapping for filetype plugins
da: Opsætning af udvidelsesmoduler for filtypen

en: Local plugin customization
da: Tilpasning af lokalt udvidelsesmodul

en: Disabled plugins
da: Deaktiverede udvidelsesmoduler

en: Enabled plugins
da: Aktiverede udvidelsesmoduler

en: Initialization of plugin %s failed with traceback:
da: Initialiseringen af udvidelsesmodulet %s fejlede med følgende tilbagesporing:

en:     %prog options
    
        Customize calibre by loading external plugins.
da: %prog indstillinger
    
    Tilpas Calibre ved at indlæse eksterne udvidelsesmoduler.

en: Add a plugin by specifying the path to the ZIP file containing it.
da: Tilføj et udvidelsesmodul ved at angive stien til zip-filen, som indeholder modulet.

en: Remove a custom plugin by name. Has no effect on builtin plugins
da: Fjern et tilpasset udvidelsesmodul efter navn. Har ingen effekt på indbyggede udvidelsesmoduler

en: Customize plugin. Specify name of plugin and customization string separated by a comma.
da: Brugertilpas udvidelsesmodul. Angiv navn på udvidelsesmodulet og tilpasningstreng adskilt af komma.

en: List all installed plugins
da: Vis alle installerede udvidelsesmoduler

en: Enable the named plugin
da: Aktiver det navngivne udvidelsesmodul

en: Disable the named plugin
da: Deaktiver det navngivne udvidelsesmodul

en: Catalog
da: Katalog

en: News
da: Nyheder

en: restored preference
da: gendannet præference

en: creating custom column
da: opret tilpasset kolonne

en: No label was provided
da: Ingen etiket blev angivet

en: The label must contain only lower case letters, digits and underscores, and start with a letter
da: Mærket må kun indeholde små bogstaver, cifre og understregninger - og skal begynde med et bogstav

en: Dumping database to SQL
da: Dumper database til SQL

en: Restoring database from SQL
da: Gendanner database fra SQL

en: Completed
da: Færdig

en: Saved searches
da: Gemte søgninger

en: Yes
da: Ja

en: Cover for %s
da: Omslag for %s

en: Added book ids: %s
da: Tilføjede bog id'er%s

en: The following books were not added as they already exist in the database (see --duplicates option or --automerge option):
da: Følgende bøger blev ikke tilføjet, da de allerede eksisterer i databasen (se tilvalgene --duplicates eller --automerge):

en: Merged book ids: %s
da: Sammenføjede bog-id'er: %s

en: Add books to database even if they already exist. Comparison is done based on book titles and authors. Note that the {} option takes precedence.
da: Tilføj bøger til databasen selv om de allerede findes. Sammenligning udføres på bogtitler og forfattere. Bemærk at indstillingen {} har forrang.

en: Add an empty book (a book with no formats)
da: Tilføj en tom bog (en bog uden formater)

en: Set the title of the added book(s)
da: Sæt titlen på de tilføjede bøger

en: Set the authors of the added book(s)
da: Sæt forfattere på den/de tilføjede bøger

en: Set the ISBN of the added book(s)
da: Sæt ISBN på den/de tilføjede bøger

en: Set the tags of the added book(s)
da: Sæt tags for den/de tilføjede bøger

en: Set the series of the added book(s)
da: Sæt serie for den/de tilføjede bøger

en: Set the series number of the added book(s)
da: Sæt serie nummeret for den/de tilføjede bøger

en: Path to the cover to use for the added book
da: Sti til omslag til brug for den tilføjede bog

en: A comma separated list of languages (best to use ISO639 language codes, though some language names may also be recognized)
da: En kommaadskilt liste over sprog (bedst til brug med ISO639-sprogkoder, selvom nogle sprognavne måske ikke bliver genkendt)

en: You must specify at least one file to add
da: Du skal specificere mindst en fil at tilføje

en: %prog add_custom_column [options] label name datatype
    
    Create a custom column. label is the machine friendly name of the column. Should
    not contain spaces or colons. name is the human friendly name of the column.
    datatype is one of: {0}
da: %prog add_custom_column [options] label navn datatype
    
    Opret en brugerdefineret kolonne. label er et maskinvenligt kolonnenavn. Må ikke
    indeholde mellemrum eller koloner. name er det menneskevenlige kolonnenavn.
    datatype er en af: {0}

en: This column stores tag like data (i.e. multiple comma separated values). Only applies if datatype is text.
da: Denne kolonne gemmer mærkat ligesom data (f.eks. multiple kommaseparerede værdier). Giver kun mening hvis datatypen er tekst.

en: You must specify label, name and datatype
da: Du skal specificere label, name og datatype

en: Do not replace the format if it already exists
da: Erstat ikke formatet hvis det allerede findes

en: You must specify an id and an e-book file
da: Du skal angive et id og en e-bogfil

en: e-book file must have an extension
da: e-bogfilen skal have en filendelse

en: A %(fmt)s file already exists for book: %(id)d, not replacing
da: En %(fmt)s-fil findes allerede for bogen: %(id)d, erstatter ikke

en: Normally, this command only operates on books that have out of date OPF files. This option makes it operate on all books.
da: Normalt fungerer denne kommando kun på bøger som har forældede OPF-filer. Dette tilvalg gør at det fungerer på alle bøger.

en: {} OPTIONS
da: {} INDSTILLINGER

en: Comma-separated list of database IDs to catalog.
    If declared, --search is ignored.
    Default: all
da: Kommasepareret liste af database IDs til kataloget.
    Hvis erklæret, --search bliver ignoreret.
    Standard: all

en: Filter the results by the search query. For the format of the search query, please see the search-related documentation in the User Manual.
    Default: no filtering
da: Filtrér resultatet med søgeforespørgsel. Vedrørende formatet for søgeforespørgsel, venligst se søgerelateret dokumentation i brugermanualen.
    Standard: Ingen filtrering

en: Show detailed output information. Useful for debugging
da: Vis detaljeret output-information. Anvendeligt ved fejlfinding

en: Cannot generate a catalog in the {} format
da: Kan ikke oprette et katalog i formatet {}

en: %prog check_library [options]
    
    Perform some checks on the filesystem representing a library. Reports are {0}
da: %prog check_library [options]
    
    Udføre nogle check på filsystemet som repræsenterer et bibliotek. Rapporter er {0}

en: Output in CSV
da: Output i CSV

en: Comma-separated list of reports.
    Default: all
da: Komma-separeret liste af rapporter.
    Standard: Alle

en: Comma-separated list of extensions to ignore.
    Default: all
da: Komma-separeret liste af fil-extensions som ignoreres.
    Standard: Alle

en: Comma-separated list of names to ignore.
    Default: all
da: Komma-separeret liste af navne som ignoreres.
    Standard: Alle

en: Unknown report check
da: Ukendt rapport check

en: Vacuuming database...
da: Støvsugning af database ...

en: Error: You must specify the path to the cloned library
da: Fejl: Du skal angive stien til det klonede bibliotek

en: The location for the new library is the same as the current library
da: Placeringen af det nye bibliotek er det samme som det nuværende bibliotek

en: %prog custom_columns [options]
    
    List available custom columns. Shows column labels and ids.
da: %prog custom_columns [options]
    
    Vis tilgængelige tilpassede kolonner. Viser kolonneetiketter og id'er.

en: Show details for each column.
da: Vis detaljer for hver kolonner.

en: No book with id: {}
da: Ingen bog med  id: {}

en: Export all books in database, ignoring the list of ids.
da: Eksporter alle bøger i databasen, listen over id'er ignoreres.

en: Report progress
da: Rapporter status

en: Specifying this switch will turn this behavior off.
da: Specificering af denne switch vil slå denne opførsel fra.

en: You must specify some ids or the %s option
da: Du skal specificere nogle ids eller %s valget

en: %prog list [options]
    
    List the books available in the calibre database.
da: %prog list [options]
    
    Liste de tilgængelige bøger i calibre databasen.

en: Sort results in ascending order
da: Sortér resultaterne i stigende orden

en: Filter the results by the search query. For the format of the search query, please see the search related documentation in the User Manual. Default is to do no filtering.
da: Filtrér resultaterne efter søgeforespørgslen. For at finde ud af formatet for søgeforespørgslen, venligst se den søge relaterede dokumentation i brugermanualen. Standard er ingen filtrering.

en: The maximum width of a single line in the output. Defaults to detecting screen size.
da: Maksimale bredde af en enkelt linje i output. Standard er at detektere skærmstørrelsen.

en: The string used to separate fields. Default is a space.
da: Strengen anvendt til at separere felter. Standard er et mellemrum.

en: The prefix for all file paths. Default is the absolute path to the library folder.
da: Præfiks for alle filstier. Standard er en absolut sti til biblioteksmappen.

en: The maximum number of results to display. Default: all
da: Maksimalt antal resultater at vise. Standard: all (alle)

en: Generate output in JSON format, which is more suitable for machine parsing. Causes the line width and separator options to be ignored.
da: Opret resultatet i JSON-format, der er mere egnet til maskinfortolkning. Gør at linjebredde og adskillelsesindstillinger ignoreres.

en: Output only the number of items in a category instead of the counts per item within the category
da: Output kun antallet af emner i en kategori, istedet for antallet per emne indenfor kategorien

en: The type of CSV file to produce. Choices: {}
da: Typen af CSV-fil at fremstille. Valg: {}

en: CATEGORY ITEMS
da: KATEGORI EMNER

en: You must specify at least one book to remove
da: Du skal specificere mindst en bog der skal fjernes

en: Do not ask for confirmation
da: Spørger/spørg ikke efter bekræftelse

en: Error: You must specify a column label
da: Fejl: Du skal specificere en kolonne label

en: You must specify an id and a format
da: Du skal specificere en id og et format

en: Really do the recovery. The command will not run unless this option is specified.
da: Skal opretningen virkelig udføres. Kommanden vil ikke køre, medmindre denne mulighed bliver angivet.

en: Name:
da: Navn:

en: Search string:
da: Søgestreng:

en: Error: You must specify a name and a search string
da: Fejl: Du skal angive et navn og en søgestreng

en: added
da: tilføjet

en: Error: You must specify a name
da: Fejl: Du skal angive et navn

en: removed
da: fjernet

en: Error: Action %s not recognized, must be one of: (add|remove|list)
da: Fejl: Aktion %s ikke genkendt, skal være en af: (tilføj|fjern|liste)

en: No books matching the search expression:
da: Ingen bøger matcher søgeudtrykket:

en: No book with id {} exists
da: Ingen bog med id {}

en: No column with name {} exists
da: Ingen kolonne med navnet {}

en: Data set to: {} [{}]
da: Data angivet til: {} [{}]

en: Data set to: {}
da: Data angivet til: {}

en: If the column stores multiple values, append the specified values to the existing ones, instead of replacing them.
da: Hvis kolonnen gemmer multiple værdier, tilføjes de specificerede værdier til de eksisterende, istedet for at overskrive dem.

en: Error: You must specify a field name, id and value
da: Fejl: Du skal specificere et feltnavn, id og value

en: Field name
da: Feltnavn

en: Title
da: Titel

en: The OPF file %s does not exist
da: OPF-filen %s findes ikke

en: No book with id: %s in the database
da: Ingen bog med id: %s i databasen

en: %s is not a known field
da: %s er ikke et kendt felt

en: Print metadata in OPF form (XML)
da: Udskriv metadata i OPF-form (XML)

en: You must specify an id
da: Du skal specificere en id

en: show this help message and exit
da: Vis denne hjælpetekst og afslut

en: show program's version number and exit
da: vis programmets version og afslut

en: Username for connecting to a calibre Content server
da: Brugernavn til forbindelsen med en Calibre-indholdsserver

en: %%prog command [options] [arguments]
    
    %%prog is the command line interface to the calibre books database.
    
    command is one of:
      %s
    
    For help on an individual command: %%prog command --help
da: %%prog kommando [valgmuligheder] [argumenter]
    
    %%prog er kommandolinjegrænsefladen til calibres bogdatabase.
    
    kommando er en af følgende:
      %s
    
    For hjælp om de enkelte kommandoer: %%prog kommando --help

en: Enter the password:
da: Indtast adgangskoden:

en: TEMPLATE ERROR
da: SKABELONFEJL

en: On Device
da: På enhed

en: Main
da: Hjem

en: Card A
da: Kort A

en: Card B
da: Kort B

en: Invalid field: %s
da: Ugyldigt felt: %s

en: Starting restoring preferences and column metadata
da: Påbegynder gendannelse af indstillinger og kolonnemetadata

en: Cannot restore preferences. Backup file not found.
da: Kan ikke gendanne præferencer. Sikkerhedskopi blev ikke fundet.

en: Finished restoring preferences and column metadata
da: Afslutter gendannelse af præferencer og kolonnemetadata

en: Finished restoring preferences
da: Afslutter gendannelse af præferencer

en: Restoring preferences and column metadata failed
da: Gendannelse af præferencer og kolonnemetadata fejlede

en: Processed
da: Behandlet

en: Creating custom column
da: Opretter tilpasset kolonne

en: today
da: i dag

en: yesterday
da: i går

en: thismonth
da: denne måned

en: daysago
da: dage siden

en: Number conversion error: {0}
da: Talkonverteringsfejl: {0}

en: Date conversion error: {0}
da: Datokonverteringsfejl: {0}

en: Non-numeric value in query: {0}
da: Ikkenumerisk værdi i forespørgsel: {0}

en: no
da: nej

en: yes
da: ja

en: unchecked
da: umarkeret

en: checked
da: markeret

en: empty
da: tom

en: Invalid boolean query "{0}"
da: Ugyldig boolesk forespørgsel »{0}«

en: Recursive query group detected: {0}
da: Rekursiv forespørgselsgruppe afsløret: {0}

en: {} hours
da: {} timer

en: almost done
da: næsten færdig

en: %prog [options]
da: %prog [indstillinger]

en: Run Python code.
da: Afvikl Pythonkode.

en: Run the Python code in file.
da: Afvikl Pythonkoden i fil.

en: Debug device detection
da: Fejlfind enhedsdetektion

en: Run the GUI with debugging enabled. Debug output is printed to stdout and stderr.
da: Kør den grafiske brugerflade med fejlsøgning aktiveret. Fejlsøgningsuddata vises på standardud eller standardfejl.

en: Run the GUI with a debug console, logging to the specified path. For internal use only, use the -g option to run the GUI in debug mode
da: Kør den grafiske brugerflade med en fejlsøgningskonsol, log til den angivne sti. Kun for intern brug, brug tilvalget -g for at køre den grafiske brugerflade i fejlsøgningstilstand

en: Run the E-book viewer in debug mode
da: Afvikl e-bogfremviseren i fejlsøgningstilstand

en: Output the paths necessary to setup the calibre environment
da: Vis stierne nødvendige for at opsætte Calibremiljøet

en: Add a simple plugin (i.e. a plugin that consists of only a .py file), by specifying the path to the py file containing the plugin code.
da: Tilføj et simpelt udvidelsesmodul (dvs. et udvidelsesmodul som kun består af en .py-fil), ved at specificere stien til py-filen, der indeholder koden for udvidelsesmodulet.

en: Inspect the MOBI file(s) at the specified path(s)
da: Inspicer MOBI-filerne på de angivne stier

en: Import previously exported calibre data
da: Importer tidligere eksporterede Calibre-data

en: Cause a running calibre instance, if any, to be shutdown. Note that if there are running jobs, they will be silently aborted, so use with care.
da: Får en, hvis nogen, kørende instans af Calibra til at stoppe. Bemærk at hvis der er igangværende opgaver, så vil de blive afsluttet i stilhed, så brug med forsigtighed

en: Test binary modules in build
da: Test binære moduler i bygning

en: Run the calibre diff tool. For example:
    calibre-debug --diff file1 file2
da: Kør Calibres forskelsværktøj. For eksempel:
    calibre-debug --diff fil1 fil2

en: (Un)register calibre from Windows Default Programs.
da: (Af)registrer Calibre fra Windows' standardprogrammer.

en: For internal use
da: For intern brug

en: Debug log
da: Fejlsøgningslog

en: No plugin named %s found
da: Der blev ikke fundet et udvidelsesmodul med navnet %s

en: Communicate with Android phones.
da: Kommuniker med Androidtelefoner

en: Communicate with S60 phones.
da: Kommuniker med S60-telefoner.

en: Communicate with WebOS tablets.
da: Kommunikerer med WebOS-tavle-pc'er

en: Communicate with the Binatone Readme e-book reader.
da: Kommuniker med e-boglæseren Binatone Readme.

en: Communicate with the Blackberry smart phone.
da: Kommuniker med Blackberry-smarttelefonen.

en: Communicate with the Blackberry Playbook.
da: Kommuniker med Blackberry Playbook.

en: Communicate with BOEYE BEX Serial e-book readers.
da: Kommuniker med e-boglæseren BOEYE BEX Serial.

en: Communicate with BOEYE BDX serial e-book readers.
da: Kommuniker med e-boglæseren BOEYE BDX seriel eBook.

en: Communicate with the Cybook Gen 3/Opus e-book reader.
da: Kommuniker med e-boglæseren Cybook Gen 3/Opus.

en: Communicate with the Cybook Orizon e-book reader.
da: Kommuniker med e-boglæseren Cybook Orizon.

en: Card A folder
da: Card A-mappe

en: Enter the folder where the books are to be stored when sent to the memory card. This folder is prepended to any send to device template
da: Indtast mappen hvor bøgerne gemmes når de sendes til hukommelseskortet. Denne mappe er foranstillet til enhver send til enhed-skabelon

en: Communicate with the Cybook Muse e-book reader.
da: Kommuniker med e-boglæseren Cybook Muse.

en: Communicate with the Bookeen Diva HD e-book reader.
da: Kommuniker med e-boglæseren Bookeen Diva HD.

en: Communicate with the EB600 e-book reader.
da: Kommuniker med e-boglæseren EB600.

en: Communicate with the Tolino Shine and Vision readers
da: Kommuniker med læserne Tolino Shine og Vision.

en: Swap main and card A
da: Ombyt hovedhukommelseskort og hukommelseskort A

en: Communicate with the Astak Mentor EB600
da: Kommuniker med Astak Mentor EB600

en: Communicate with the PocketBook 301 Reader.
da: Kommuniker med læseren PocketBook 301.

en: Communicate with the PocketBook 515/602/603/902/903/Pro 912 reader.
da: Kommuniker med PocketBook 515/602/603/902/903/Pro 912-læseren

en: Communicate with the PocketBook 622 and 623 readers.
da: Kommuniker med læserne PocketBook 622 og 623.

en: Communicate with the PocketBook 360+ reader.
da: Kommuniker med læseren PocketBook 360+.

en: Communicate with the PocketBook 701
da: Kommuniker med PocketBook 701

en: Communicate with the PocketBook 740
da: Kommuniker med PocketBook 740

en: Communicate with the Infibeam Pi2 reader.
da: Kommuniker med læseren Infibeam Pi2.

en: Communicate with the Entourage Edge.
da: Kommuniker med Entuorage Edge.

en: Communicate with the ESlick e-book reader.
da: Kommuniker med e-boglæseren ESlick.

en: Communicate with the Sigmatek e-book reader.
da: Kommuniker med e-boglæseren Sigmatek.

en: Use an arbitrary folder as a device.
da: Vælg en ønsket mappe som en enhed.

en: Device interface
da: Enhedsgrænseflade

en: Communicate with Hanlin V3 e-book readers.
da: Kommuniker med e-boglæseren Hanlin V3.

en: Communicate with Hanlin V5 e-book readers.
da: Kommuniker med e-boglæseren Hanlin V5.

en: Communicate with the BOOX e-book reader.
da: Kommuniker med e-boglæseren BOOX.

en: Communicate with the Hanvon N520 e-book reader.
da: Kommuniker med e-boglæseren Hanvon N520.

en: Communicate with the Kibano e-book reader.
da: Kommuniker med e-boglæseren Kibano.

en: Communicate with The Book reader.
da: Kommuniker med e-boglæseren The Book.

en: Communicate with the Libre Air reader.
da: Kommuniker med e-boglæseren Libre Air.

en: Communicate with the SpringDesign Alex e-book reader.
da: Kommuniker med e-boglæseren SpringDesign Alex.

en: Removing books from device...
da: Fjerner bøger fra enheden ...

en: Communicate with the Azbooka
da: Kommuniker med Azbooka

en: Communicate with the Elonex EB 511 e-book reader.
da: Kommuniker med e-boglæseren Elonex EB 511.

en: Communicate with the Cybook Odyssey e-book reader.
da: Kommuniker med e-boglæseren Cybook Odyssey.

en: Communicate with the IRex Iliad e-book reader.
da: Kommuniker med e-boglæseren IRex Iliad.

en: Cannot get files from this device
da: Kan ikke hente filer fra denne enhed

en: Communicate with the IRex Digital Reader 1000 e-book reader.
da: Kommuniker med e-boglæseren IRex Digital Reader 1000.

en: Communicate with the IRex Digital Reader 800
da: Kommuniker med IRex Digital Reader 800

en: Communicate with the Iriver Story reader.
da: Kommuniker med læseren Iriver Story.

en: Communicate with the JetBook e-book reader.
da: Kommuniker med e-boglæseren JetBook.

en: Communicate with the MiBuk Wolder reader.
da: Kommuniker med læseren MiBuk Wolder.

en: Communicate with the JetBook Mini reader.
da: Kommuniker med læseren JetBook Mini.

en: Communicate with the JetBook Color reader.
da: Kommuniker med læseren JetBook Color.

en: Could not generate page mapping.
da: Kunne ikke danne sidekortlægning.

en: Not a valid MOBI file. Reports identity of %s
da: Ikke en gyldig MOBI-fil. Rapporterer identitet for %s

en: Communicate with the Kindle e-book reader.
da: Kommuniker med e-boglæseren Kindle.

en: %(time)s<br />Last page read: %(loc)d (%(pr)d%%)
da: %(time)s<br />Sidste læst side: %(loc)d (%(pr)d%%)

en: %(time)s<br />Last page read: Location %(loc)d (%(pr)d%%)
da: %(time)s<br />Sidste læst side: Placering %(loc)d (%(pr)d%%)

en: <b>Location %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />%(text)s<br />
da: <b>Placering %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />%(text)s<br />

en: <b>Page %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />
da: <b>Side %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />

en: <b>Location %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />
da: <b>Placering %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />

en: Send page number information when sending books
da: Send information om sidenumre, når bøger sendes

en: The Kindle 3 and newer versions can use page number information in MOBI files. With this option, calibre will calculate and send this information to the Kindle when uploading MOBI files by USB. Note that the page numbers do not correspond to any paper book.
da: Kindle 3 og nyere versioner kan anvende information om sidenumre i MOBI-filer. Med denne valgmulighed, vil Calibre beregne og sende denne information til Kindle, når der sendes MOBI-filer via USB. Bemærk at sidenumrene ikke svarer til bogens papirsidenumre.

en: Page count calculation method
da: Beregningsmetode for sideantal

en: There are multiple ways to generate the page number information. If a page count is given then the book will be divided into that many pages. Otherwise the number of pages will be approximated using one of the following methods.<ul> <li>fast: 2300 characters of uncompressed text per page.
    
     <li>accurate: Based on the number of chapters, paragraphs, and visible lines in the book. This method is designed to simulate an average paperback book where there are 32 lines per page and a maximum of 70 characters per line.
    
     <li>pagebreak: The "pagebreak" method uses the presence of <mbp:pagebreak> tags within the book to determine pages.</ul>Methods other than "fast" are going to be much slower. Further, if "pagebreak" fails to determine a page count accurate will be used, and if  "accurate" fails fast will be used.
da: Der er flere måder at oprette information for sidenumre. Hvis et sideantal er angivet så vil bogen blive opdelt i det antal sider. Ellers vil antallet af sider blive udregnet tilnærmelsesvis med en af de følgende metoder.<ul> <li>hurtig: 2.300 tegn i form af tekst uden komprimering per side.
    
     <li>præcis: Baseret på antallet af tegn, afsnit og synlige linjer i bogen. Denne metode er designet til at simulere en gennemsnitlig papirbog hvor der er 32 linjer per side og et maksimum på 70 tegn per linje.
    
     <li>sideombrydning: Metoden »sideombrydning« bruger tilstedeværelsen af mærket <mbp:pagebreak> i bogen til at bestemme sider.</ul>Andre metoder end »hurtig« er meget langsommere. Derudover vil »præcis« blive anvendt hvis »sideombrydning« ikke kan bestemme et sideantal og hvis »præcis« fejler vil »hurtig« blive anvendt.

en: Custom column name to retrieve page counts from
da: Brugerdefinerede kolonnenavne til at hente sideantal fra

en: If you have a custom column in your library that you use to store the page count of books, you can have calibre use that information, instead of calculating a page count. Specify the name of the custom column here, for example, #pages.
da: Hvis du har en tilpasset kolonne i dit bibliotek, som du bruger til at lagre sideantallet for bøger, så kan du få Calibre til at bruge den information, i stedet for at beregne et sideantal. Angiv navnet på den tilpassede kolonne her, for eksempel, #pages.

en: Custom column name to retrieve calculation method from
da: Tilpasset kolonnenavn som beregningsmetoden skal hentes fra

en: If you have a custom column in your library that you use to store the preferred method for calculating the number of pages for a book, you can have calibre use that method instead of the default one selected above.  Specify the name of the custom column here, for example, #pagemethod. The custom column should have the  values: fast, accurate or pagebreak.
da: Hvis du har en tilpasset kolonne i dit bibliotek, som du bruger til at lagre den foretrukne metode for beregning af antallet af sider for en bog, så kan du få Calibre til at bruge den metode, i stedet for standarden valgt ovenfor. Angiv navnet på den tilpassede kolonne her, for eksempel, #pagemethod. Den tilpassede kolonne skal have værdierne: fast (hurtig), accurate (præcis) eller pagebreak (sideombrydning).

en: Communicate with the Kindle DX e-book reader.
da: Kommuniker med e-boglæseren Kindle DX.

en: Communicate with the Kindle Fire
da: Kommuniker med Kindle Fire

en: Communicate with the original Kobo Reader and the Kobo WiFi.
da: Kommuniker med den oprindelige Kobo Reader og Kobo WiFi.

en: The Kobo supports several collections including
da: Kobo understøtter adskillelige samlinger, inklusive

en: Create tags for automatic management
da: Opret mærker til automatisk forvaltning

en: Upload covers for books (newer readers)
da: Overfør omslag for bøger (nyere e-boglæsere)

en: Upload black and white covers
da: Overfør sort/hvidt-omslag

en: Show expired books
da: Vis udløbne bøger

en: Show previews
da: Vis forhåndsvisninger

en: Show recommendations
da: Del anbefalinger

en: Attempt to support newer firmware
da: Forsøg på understøttelse af nyere firmware

en: Getting list of books on device...
da: Henter en liste over bøgerne på enheden ...

en: Removing books from device metadata listing...
da: Fjerner bøger fra enhedens metadataliste ...

en: Adding books to device metadata listing...
da: Tilføjer bøger til enhedens metadataliste ...

en: Kobo database version unsupported - See details
da: Kobos databaseversion er ikke supporteret - se detaljerne

en: Not Implemented
da: Ikke implementeret

en: <b>Chapter %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Chapter Progress:</b> %(chapter_progress)s%%<br />%(annotation)s<br /><hr />
da: <b>Kapitel %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Kapitel fremskridt:</b> %(chapter_progress)s%%<br />%(annotation)s<br /><hr />

en: Collections, covers && uploads
da: Samlinger, omslag && overførsler

en: Modify CSS
da: Rediger CSS

en: Collections
da: Samlinger

en: Create new bookshelves on the Kobo if they do not exist. This is only for firmware V2.0.0 or later.
da: Opret nye boghylder på Kobo hvis de ikke findes. Dette er kun for firmware V2.0.0 eller senere.

en: Delete any empty bookshelves from the Kobo when syncing is finished. This is only for firmware V2.0.0 or later.
da: Slet alle tomme boghylder fra Kobo når synkroniseringen er færdig. Dette er kun for firmware V2.0.0 eller senere.

en: Upload covers
da: Overfør omslag

en: Upload cover images from the calibre library when sending books to the device.
da: Overfør omslag fra Calibrebiblioteket, når der sendes bøger til enheden.

en: Convert covers to grayscale when uploading.
da: Konverter omslag til grå toner under overførelsen.

en: Upload dithered covers
da: Overfør rystede omslag

en: Keep cover aspect ratio
da: Behold omslagets størrelsesforhold

en: When uploading covers, do not change the aspect ratio when resizing for the device. This is for firmware versions 2.3.1 and later.
da: Når omslag medsendes beholdes størrelsesforholdet, når der skaleres til enheden. Dette gælder for firmwareversioner 2.3.1 og senere.

en: Save covers as PNG
da: Gem omslag som PNG

en: Show as on device
da: Vis som på enhed

en: Kobo shows recommendations on the device.  In some cases these have files but in other cases they are just pointers to the web site to buy. Enable if you wish to see/delete them.
da: Kobo viser anbefalinger på enheden. I nogle tilfælde indeholder disse filer, i andre tilfælde er det bare en henvisning til en internetside med mulighed for at købe. Aktiver hvis du ønsker at se/slette dem.

en: Show archived books
da: Vis arkiverede bøger

en: Archived books are listed on the device but need to be downloaded to read. Use this option to show these books and match them with books in the calibre library.
da: Arkiverede bøger vises på enheden, men skal hentes for at blive læst. Brug denne indstilling for at vise disse bøger og matche dem med bøger i Calibres bibliotek.

en: Title to test when debugging
da: Titel at teste ved fejlsøgning

en: Update metadata on the device
da: Opdater metadata på enheden

en: The book lists on the Kobo devices can display series information. This is not read by the device from the sideloaded books. Series information can only be added to the device after the book has been processed by the device. Enable if you wish to set series information.
da: Boglisten på Koboenheder kan vise informaton om serier. Dette læses ikke af enheden fra bøgerne. Serieinformation kan kun tilføjes til enheden efter at bogen er blevet behandlet af enheden. Aktiver hvis du ønsker at angive serieinformation.

en: Edit template
da: Redigér skabelon

en: &Template editor
da: Skabelonsværktø&j

en: Invalid template
da: Ugyldig skabelon

en: Communicate with the Palm Pre
da: Kommuniker med Palm Pre

en: Communicate with the Bq Avant
da: Kommuniker med Bq Avant

en: Communicate with the Sweex/Kogan/Q600/Wink
da: Kommuniker med Sweex/Kogan/Q600/Wink

en: Communicate with the Pandigital Novel
da: Kommuniker med Pandigital Novel

en: Communicate with the VelocityMicro
da: Kommuniker med VelocityMicro

en: Communicate with the GM2000
da: Kommuniker med GM2000

en: Communicate with the Acer Lumiread
da: Kommuniker med Acer Lumiread

en: Communicate with the Aluratek Color
da: Kommuniker med Aluratek Color

en: Communicate with the Trekstor
da: Kommuniker med Trekstor

en: Communicate with the EEE Reader
da: Kommuniker med EEE Reader

en: Communicate with the Adam tablet
da: Kommuniker med Adamtablet

en: Communicate with the Nextbook Reader
da: Kommuniker med Nextbook-læser

en: Communicate with the Moovybook Reader
da: Kommuniker med Moovybook Reader

en: Communicate with the COBY
da: Kommuniker med COBY.

en: Communicate with the Ex124G
da: Kommunikerer nu med Ex124G

en: Communicate with the WayteQ and SPC Dickens Readers
da: Kommuniker med WayteQ og SPC Dickens-læsere

en: Communicate with the Woxter Scriba reader
da: Kommuniker med Woxter Scriba-læseren

en: Communicate with the SONY DPT-S1
da: Kommuniker med SONY DPT-S1

en: Communicate with the Bq Cervantes
da: Kommuniker med Bq Cervantes

en: Communicate with MTP devices
da: Kommuniker med MTP-enheder

en: Get device information...
da: Hent enhedsoplysninger...

en: Listing files, this can take a while
da: Lister filer, dette kan tage et stykke tid

en: Reading metadata from %s
da: Henter metaoplysninger fra %s

en: Updating metadata cache on device
da: Opdaterer metaoplysnings-cache på enhed

en: Finished reading metadata from device
da: Afslutter hentning af metaoplysninger fra enhed

en: Transferring books to device...
da: Overfører bøger til enheden ...

en: Transferred %s to device
da: Overfører %s til enhed

en: Transfer to device finished...
da: Overførsel til enhed afsluttet...

en: Added %s
da: Tilføjede %s

en: Adding complete
da: Tilføjelse fuldført

en: Deleting books from device...
da: Sletter bøger fra enheden...

en: Deleted %s
da: Slettede %s

en: All books deleted
da: Alle bøger slettet

en: Removing books from metadata
da: Fjerner bøger fra metadata

en: Removed %s
da: Fjernede %s

en: All books removed
da: Alle bøger fjernet

en: Unknown MTP device
da: Ukendt MTP enhed

en: Found object: %s
da: Fandt objekt: %s

en: MTP devices are not supported on Windows XP
da: MTP enheder understøttes ikke på Windows XP

en: The Windows Portable Devices service is not available on your computer. You may need to install Windows Media Player 11 or newer and/or restart your computer
da: Windows Portable Devices-tjenesten er ikke tilgængelig på din computer. Du skal muligvis installere Windows Media Player 11 eller nyere og/eller genstarte din computer

en: Communicate with the Nokia 770 Internet Tablet.
da: Kommuniker med Nokia 770 Internet Tablet.

en: Communicate with the Nokia N800/N810/N900/N950/N9 Maemo/MeeGo devices.
da: Kommuniker med Nokia N800/N810/N900/N950/N9 Maemo/MeeGo-enheder.

en: Communicate with the Nokia E71X
da: Kommuniker med Nokia E71X

en: Communicate with the Nokia E52
da: Kommuniker med Nokia E52

en: The Nook
da: Nook e-bogen

en: Communicate with the Paladin readers
da: Kommuniker med Paladinlæsere

en: Comma separated list of metadata fields to turn into collections on the device. Possibilities include:
da: Komma separeret liste af metadata felter som oversættes til collections på enheden. Muligheder omfatter:

en: Comments have been removed as the SONY reader chokes on them
da: Kommentarer er blevet fjernet, da Sony Reader kløjs i dem

en: All by title
da: Alle efter titel

en: All by author
da: Alle efter forfatter

en: Upload separate cover thumbnails for books (newer readers)
da: Overfør separate miniaturebilleder for omslagene for alle bøger (nyere læsere)

en: Refresh separate covers when using automatic management (newer readers)
da: Opdater separate omslag når automatisk administration benyttes (nyere e-bogenheder)

en: Set this option to have separate book covers uploaded every time you connect your device. Unset this option if you have so many books on the reader that performance is unacceptable.
da: Slå til for at overførerseparate bogomslag hver gang enheden bliver tilsluttet. Slå fra hvis du har så mange bøger på enheden at hastigheden er uacceptabelt.

en: Preserve cover aspect ratio when building thumbnails
da: Bevar omslagets størrelsesforhold når miniaturebilleder oprettes

en: Set this option if you want the cover thumbnails to have the same aspect ratio (width to height) as the cover. Unset it if you want the thumbnail to be the maximum size, ignoring aspect ratio.
da: Slå til hvis du vil have at omslagets miniaturebillede med samme størrelsesforhold (bredde til højde) som omslaget. Slå fra hvis du vil have at miniaturebilledet skal have den maksimale størrelse og ignorere størrelesforholdet.

en: Search for books in all folders
da: Søg efter bøger i alle mapper

en: Setting this option tells calibre to look for books in all folders on the device and its cards. This permits calibre to find books put on the device by other software and by wireless download.
da: Angivelse af denne indstilling fortæller Calibre at der skal kigges efter bøger i alle mapper på enheden og dets kort. Dette gør at Calibre kan finde bøger på enheden placeret af andre programmer og via trådløs overførsel.

en: Unnamed
da: Unavngivet

en: Upload separate cover thumbnails for books
da: Hent separate omslagsminiaturer til bøger

en: Refresh separate covers when using automatic management
da: Opdater separate omslag når automatisk administration benyttes

en: Use SONY Author Format (First Author Only)
da: Brug SONY Author format (kun første forfatter)

en: Communicate with Smart Device apps
da: Kommuniker med Smart Device apps

en: Enable connections at startup
da: Aktiver forbindelser ved opstart

en: Check this box to allow connections when calibre starts
da: Hak denne boks af for at tillade forbindelser når calibre starter

en: Security password
da: Sikkerhedskode

en: Enter a password that the device app must use to connect to calibre
da: Indtast et kodeord som enheds-appen skal anvende for at forbinde til calibre

en: Use fixed network port
da: Anvend fast tcp/udp-portnummer

en: If checked, use the port number in the "Port" box, otherwise the driver will pick a random port
da: Hvis hakket af, anvendes tcp/udp-portnummeret i "Port"-boksen, ellers vil hardwaredriveren vælge en tilfældig

en: Port number:
da: Portnummer:

en: Enter the port number the driver is to use if the "fixed port" box is checked
da: Indtast tcp/udp-portnummeret harddriveren skal anvende, hvis "fastportnummer"-boksen er hakket af

en: Print extra debug information
da: Udskriv ekstra debug information

en: Check this box if requested when reporting problems
da: Afkryds denne boks hvis anmodt om det ved rapportering af problemer

en: Comma separated list of metadata fields to turn into collections on the device.
da: Komma adskilt liste af metadata felter som skal laves til samlinger på enheden.

en: Enable the no-activity timeout
da: Aktivér ingen-aktivitet timeout

en: Use this IP address
da: Anvend denne ip-adresse

en: Replace books with same calibre ID
da: Erstat bøger med samme Calibre-id

en: Cover thumbnail compression quality
da: Komprimeringskvalitet for omslagenes miniaturebilleder

en: Use this option to control the size and quality of the cover file sent to the device. It must be between 50 and 99. The larger the number the higher quality the cover, but also the larger the file. For example, changing this from 70 to 90 results in a much better cover that is approximately 2.5 times as big. To see the changes you must force calibre to resend metadata to the device, either by changing the metadata for the book (updating the last modification time) or resending the book itself.
da: Brug denne indstilling til at bestemme størrelse og kvalitet på omslagsfilen der sendes til enheden. Den skal være mellem 50 og 99. Større værdi giver højere kvalitet men også større filstørrelse. For eksempel vil en ændring fra 70 til 90 medføre et meget bedre omslag, men også en fil der er 2,5 gange så stor. For at se ændringen skal du tvinge Calibre til at sende metadataene til enheden igen, enten ved at ændre metadata for bogen (opdatere tidspunkt for sidste ændring), eller sende selve bogen igen.

en: Use metadata cache
da: Brug metadatas mellemlager

en: Too many connection attempts from %s
da: For mange forbindelsesforsøg fra %s

en: The app on your device is too old and is no longer supported. Update it to a newer version.
da: Applikationen på din enhed er for gammel og er ikke længere understøttet. Opdater venligst til en nyere udgave.

en: You have book formats in your library with dates in the future. See calibre for details
da: Du har bog formater i dit bibliotek med datoer i fremtiden. Se Calibre for detaljer

en: The read sync column %s is not in calibre's library
da: Kolonnen til synkronisering af læst status %s kunne ikke findes i Calibre's bibliotek

en: The read sync column %s is not a Yes/No column
da: Kolonnen til synkronisering af læst status %s er ikke en Ja/Nej kolonne

en: The read date sync column %s is not in calibre's library
da: Kolonnen til synkronisering af læsningsdato status %s kunne ikke findes i Calibre's bibliotek

en: Bad compression quality setting. It must be a number between 50 and 99. Forced to be %d.
da: Forkert komprimerings kvalitet indstillering. Den skal være et tal mellem 50 og 99. Tvunget til at være %d.

en: Invalid port in options: %s
da: Ugyldig tcp/udp-portnummer i valgmuligheder: %s

en: Failed to connect to port %d. Try a different value.
da: Forbindelse til tcp/udp-portnummer %d mislykkedes. Prøv en anden.

en: Failed to allocate a random port
da: Allokering af et tilfældigt tcp/udp-portnummer mislykkedes

en: Communicate with the Teclast K3/K5 reader.
da: Kommuniker med Teclast K3/K5-læseren.

en: Communicate with the Newsmy reader.
da: Kommuniker med Newsmy-læseren.

en: Communicate with the Archos reader.
da: Kommuniker med Archos-læseren.

en: Communicate with the Pico reader.
da: Kommuniker med Pico-læseren.

en: Communicate with the iPapyrus reader.
da: Kommuniker med iPapyrus-læseren.

en: Communicate with the Sovos reader.
da: Kommuniker med Sovos-læseren.

en: Communicate with the Sunstech EB700 reader.
da: Kommuniker med Sunstech EB700-læseren.

en: Communicate with the Stash W950 reader.
da: Kommuniker med Stash W950-læseren.

en: Communicate with the Wexler reader.
da: Kommuniker med Wexler-læseren.

en: Unable to detect the %s mount point. Try rebooting.
da: Ikke muligt at finde %s diskvolumet. Prøv at genstarte.

en: Unable to detect the %s disk drive.
da: Kan ikke finde diskdrevet %s.

en: Unable to detect the %s disk drive. Either the device has already been ejected, or your kernel is exporting a deprecated version of SYSFS.
da: Ikke istand til at finde %s disken. Enten er enheden allerede skubbet ud, eller din kerne har sat en forældet version af SYSFS.

en: Unable to mount main memory (Error code: %d)
da: Kan ikke benytte arbejdshukommelsen (Fejlkode: %d)

en: The main memory of %s is read only. This usually happens because of file system errors.
da: Arbejdshukommelsen i %s er ikke skrivebar. Denne tilstand sker typisk på grund af filsystem fejl.

en: Unable to mount the device
da: Ikke i stand til at mounte enheden

en: settings for device drivers
da: enhedsdriver indstillinger

en: Ordered list of formats the device will accept
da: Sorteret liste over formater, enheden vil acceptere

en: Read metadata from files on device
da: Læs metadata fra filerne på enheden

en: Use author sort instead of author
da: Anvende forfattersortering istedet for forfatter

en: Template to control how books are saved
da: Skabelon til at styre hvordan bøger bliver gemt

en: Extra customization
da: Yderligere tilpasning

en: Sending metadata to device...
da: Sender metadata til enheden ...

en: USB Vendor ID (in hex)
da: USB Vendor ID (i hex)

en: Get this ID using Preferences -> Misc -> Get information to set up the user-defined device
da: Hent denne ID ved at anvende Preferences -> Misc -> Get information til at oprette den brugerdefinerede enhed

en: USB Product ID (in hex)
da: USB Product ID (i hex)

en: USB Revision ID (in hex)
da: USB Revision ID (i hex)

en: This field is no longer used, leave it blank.
da: Dette felt er ikke længere krævet, efterlad det blankt.

en: Main memory folder
da: Main memory mappe

en: Enter the folder where the books are to be stored. This folder is prepended to any send_to_device template
da: Indtast mappen hvor bøgerne skal gemmes. Denne mappe er foranstillet til enhver send_to_device skabelon

en: Check this box if the device's main memory is being seen as card a and the card is being seen as main memory
da: Afkryds denne boks hvis enhedens hovedhukommelse ses som et kort og kortet ses som hovedhukommelsen

en: Selected slot: %s is not supported.
da: Den valgte sokkel: %s er ikke understøttet.

en: There is insufficient free space in main memory
da: Der er ikke tilstrækkelig plads i arbejdshukommelsen

en: There is insufficient free space on the storage card
da: Der er ikke tilstrækkelig plads på hukommelseskortet

en: Rendered %s
da: Genereret %s

en: Failed %s
da: %s feljede

en: Failed to process comic: 
    
    %s
da: Behandlingen af tegneserien fejlede: 
    
    %s

en: INPUT OPTIONS
da: INPUT VALGMULIGHEDER

en: OUTPUT OPTIONS
da: OUTPUT VALGMULIGHEDER

en: Options to control the processing of the input %s file
da: Valgmuligheder til styring af behandlingen af input %s filen

en: Options to control the processing of the output %s
da: Valgmuligheder til styring af behandlingen af output %s

en: LOOK AND FEEL
da: Udseende og opførelse

en: Options to control the look and feel of the output
da: Valgmuligheder til styring af udseendet af output

en: HEURISTIC PROCESSING
da: HEURISTISK BEHANDLING

en: SEARCH AND REPLACE
da: SØG OG ERSTAT

en: Modify the document text and structure using user defined patterns.
da: Ændre dokumentets tekst og struktur vha. brugerdefinerede mønstre.

en: STRUCTURE DETECTION
da: STRUKTURDETEKTERING

en: Control auto-detection of document structure.
da: Styring af auto-detektion af dokumentets struktur.

en: TABLE OF CONTENTS
da: INDHOLDSFORTEGNELSE

en: Control the automatic generation of a Table of Contents. By default, if the source file has a Table of Contents, it will be used in preference to the automatically generated one.
da: Styring af den automatiske generering af indholdsfortegnelsen. Som udgangspunkt vil en evt. indholdsfortegnelse i kildefilen blive foretrukket, fremfor en selvgenereret.

en: Options to set metadata in the output
da: Muligheder for at angive metadata i output

en: DEBUG
da: FEJLSØG

en: Options to help with debugging the conversion
da: Muligheder der kan hjælpe med konverteringsfejlfinding

en: Output saved to
da: Output gemt til

en: Disable normalize (improve contrast) color range for pictures. Default: False
da: Deaktivér normalisering (forbedrer kontrast) af farveområdet for billeder. Standardværdi: Falsk

en: Maintain picture aspect ratio. Default is to fill the screen.
da: Bevar aspektforhold. Standardværdien er at fylde skærmen.

en: Disable sharpening.
da: Slå skærpning fra.

en: Disable trimming of comic pages. For some comics, trimming might remove content as well as borders.
da: Slå trimning af tegneserie sider fra. For nogle tegneserier kan trimning fjerne del af indholdet, såvel som kanter.

en: Don't split landscape images into two portrait images
da: Del ikke landskabsbilleder op i to portrætbilleder

en: Keep aspect ratio and scale image using screen height as image width for viewing in landscape mode.
da: Behold aspektforhold og skalér billede ved anvendelse af skærmens højde som billedets bredde for visning i landskabstilstand.

en: Used for right-to-left publications like manga. Causes landscape pages to be split into portrait pages from right to left.
da: Bruges til højre-mod-venstre publikationer som f.eks. manga. Forårsager at landskabssider deles i portrætsider fra højre mod venstre.

en: Enable Despeckle. Reduces speckle noise. May greatly increase processing time.
da: Aktivér Despeckle. Reducerer billedstøj. Kan forøge behandlingstid væsentligt.

en: Don't sort the files found in the comic alphabetically by name. Instead use the order they were added to the comic.
da: Sortér ikke de fundne filer i en tegneserie efter alfabetisk navneorden. Benyt i stedet for den rækkefølge de blev tilføjet til tegneserien.

en: Apply no processing to the image
da: Behandel ikke billedet

en: Do not convert the image to grayscale (black and white)
da: Konvertér ikke billedet til gråtoner (sort og hvid)

en: Page
da: Side

en: Convert DOCX files (.docx and .docm) to HTML
da: Konverter DOCX-filer (.docx og .docm) til HTML

en: Do not insert a page break after every endnote.
da: Indsæt ikke sideskift efter hver slutnote.

en: The size of the page. Default is letter. Choices are %s
da: Sidestørrelsen. Standard er letter. Valgmulighederne er %s

en: Do not insert the table of contents as a page at the start of the document.
da: Indsæt ikke indholdsfortegnelse som en side i begyndelsen af dokumentet.

en: Normally, if the input file has no cover and you don't specify one, a default cover is generated with the title, authors, etc. This option disables the generation of this cover.
da: Normalt, hvis input-filen ikke har et omslag og du ikke angiver et, vil et standard omslag genereres med titel, forfattere, osv. Denne valgmulighed deaktiverer genereringen af dette omslag.

en: Do not use SVG for the book cover. Use this option if your EPUB is going to be used on a device that does not support SVG, like the iPhone or the JetBook Lite. Without this option, such devices will display the cover as a blank page.
da: Anvend ikke SVG (Scalable Vector Graphics) til et e-bogomslag. Anvend denne valgmulighed hvis din EPUB skal anvendes til en enhed som ikke understøtter SVG, som f.eks. iPhone eller JetBook Lite. Uden dette fravalg vil disse enheder blot vise omslaget som en blank side.

en: When using an SVG cover, this option will cause the cover to scale to cover the available screen area, but still preserve its aspect ratio (ratio of width to height). That means there may be white borders at the sides or top and bottom of the image, but the image will never be distorted. Without this option the image may be slightly distorted, but there will be no borders.
da: Når et SVG omslag anvendes, vil denne valgmulighed gøre at omslaget skaleres til skærmstørrelsen, men stadig bevare aspektforholdet (forholdet mellem bredde og højde). Dette betyder at der kan forekomme hvide flader ved siderne eller top og bund af illustationen, men det forvrænges. Uden denne valgmulighed vil billedet i en del tilfælde blive forvrænget, men skærmen vil fyldes ud.

en: Insert an inline Table of Contents that will appear as part of the main book content.
da: Indsæt en indholdsfortegnelse som vil blive vist som en del af bogens indhold.

en: Put the inserted inline Table of Contents at the end of the book instead of the start.
da: Indsæt indholdsfortegnelsen i enden af bogen istedet for ved begyndelsen.

en: Title for any generated in-line table of contents.
da: Titel for enhver genereret in-line indholdsfortegnelse.

en: Genre for the book. Choices: %s
    
     See:
da: Bogens genre. Valgmuligheder: %s
    
    Se:

en: for a complete list with descriptions.
da: for en fuldstændig liste med beskrivelser.

en: Traverse links in HTML files breadth first. Normally, they are traversed depth first.
da: Traversér henvisninger i HTML-filer bredde-først. Normalt traverseres de dybde-først.

en: Maximum levels of recursion when following links in HTML files. Must be non-negative. 0 implies that no links in the root HTML file are followed. Default is %default.
da: Maksimalt rekursionsniveau når HTML-filers henvisninger følges. Skal være ikke-negativt. 0 betyder at ingen henvisninger i rod HTML-filen følges. Standardværdi er %default.

en: CSS file used for the output instead of the default file
da: CSS-fil anvendtes til output istedet for standardfilen

en: Multiple HTML files found in the archive. Only %s will be used.
da: Mere end én HTML-fil blev fundet i arkivet. Kun %s vil blive anvendt.

en: No top level HTML file found.
da: Ingen topniveau HTML-fil fundet.

en: Top level HTML file %s is empty
da: Topniveau HTML-fil %s er tom

en: Set the space between words in pts. Default is %default
da: Sæt afstanden mellem ord i pkt (typografiske punkter). standardværdien er %default

en: Add a header to all the pages with title and author.
da: Tilføj sidehoved til alle sider - med titel og forfatter.

en: Set the format of the header. %a is replaced by the author and %t by the title. Default is %default
da: Sæt formatet for sidehovedet. %a erstattes med forfatter og %t med titlen. Standardværdien er %default

en: Add extra spacing below the header. Default is %default pt.
da: Tilføj ekstra afstand under sidehovedet. Standardværdien er %default pkt.

en: Minimum paragraph indent (the indent of the first line of a paragraph) in pts. Default: %default
da: Minimum indrykning af første linje i et afsnit i pkt. Standardværdi: %default

en: Multiply the size of text in rendered tables by this factor. Default is %default
da: Ganger størrelsen af tekst i tabeller med denne faktor. Standardværdien er %default

en: The serif family of fonts to embed
da: Serif skriftsfamilien, der skal indlejres

en: The sans-serif family of fonts to embed
da: Sans-serif skriftsfamilien, der skal indlejres

en: The monospace family of fonts to embed
da: Monospace skriftsfamilien, der skal indlejres

en: Comic
da: Tegneserie

en: When present, use author sort field as author.
da: Forfattersortering bruges til at sætte forfatterfeltet, når det er tilstede.

en: Don't add Table of Contents to the book. Useful if the book has its own table of contents.
da: Tilføj ikke indholdfortegnelsen til bogen. Nyttigt hvis bogen har sin egen indholdfortegnelse.

en: Disable compression of the file contents.
da: Deaktivér kompression af filindholdet.

en: All articles
da: Alle artikler

en: Specify the character encoding of the output document. The default is cp1252. Note: This option is not honored by all formats.
da: Angiv output-dokumentets tegnsæt. Standard er cp1252. Bemærk: Denne valgmulighed honoreres ikke af alle formater.

en: Add Table of Contents to beginning of the book.
da: Tilføj indholdsfortegnelse til begyndelsen af bogen.

en: Do not extract images from the document
da: Ekstraher ikke billeder ud af  dokumentet

en: Scale used to determine the length at which a line should be unwrapped. Valid values are a decimal between 0 and 1. The default is 0.45, just below the median line length.
da: Skala anvendt til at bestemme længden ved hvilken en tekstlinje skal have fjernet ombrydning. Gyldige værdier er et decimaltal mellem 0 og 1. Standardværdi er 0.45, netop under median linjelængden.

en: Surround all links with a red box, useful for debugging.
da: Indhegn alle links med en rød boks, kan anvendes ved debugging.

en: footers
da: bundtekster

en: headers
da: toptekster

en: Title for generated table of contents.
da: Titel for den oprettede indholdsfortegnelse.

en: Specify the character encoding of the output document. The default is cp1252.
da: Angiv output-dokumentets tegnsæt. Standard er cp1252.

en: Do not reduce the size or bit depth of images. Images have their size and depth reduced by default to accommodate applications that can not convert images on their own such as Dropbook.
da: Reducér ikke billeders størrelse eller bitdybde. Billeder får som standard deres størrelse og dybde reduceret, for at imødegå applikationer, som ikke selv kan konvertere billeder, såsom Dropbook.

en: Username for sites that require a login to access content.
da: Brugernavn for sites, der kræver et login for at få adgang til indholdet.

en: Password for sites that require a login to access content.
da: Adgangskode for sites, der kræver login for at få adgang til indholdet

en: Do not download latest version of builtin recipes from the calibre server
da: Download ikke den sidste version af de indbyggede opskrifter fra calibre-serveren

en: Ignore WMF images instead of replacing them with a placeholder image.
da: Ignore WMF billeder istedet for at erstatte dem med et tomt erstatningsbillede.

en: This RTF file has a feature calibre does not support. Convert it to HTML first and then try it.
    %s
da: Denne RTF-fil har en funktion calibre ikke understøtter. Konvertér den først til HTML - og dernæst prøv den igen.
    %s

en: Specify the character encoding of the output document. The default is utf-8.
da: Angiv output-dokumentets tegnsæt. Standard er utf-8.

en: The maximum number of characters per line. This splits on the first space before the specified value. If no space is found the line will be broken at the space after and will exceed the specified value. Also, there is a minimum of 25 characters. Use 0 to disable line splitting.
da: Det maksimale antal tegn per linje. Dette deler ved det første mellemrum før den angivne værdi. Hvis ingen mellemrum findes i den linje der skal deles, deles ved det efterfølgende mellemrum og værdien vil i så fald overskrides. Bemærk: Der er en minimumsgrænse på 25 tegn. Anvend 0 for at deaktivere linjedeling.

en: Specify whether or not to insert an empty line between two paragraphs.
da: Angiv om der skal eller ikke skal indsættes en tom linje mellem to afsnit.

en: Specify whether or not to insert two space characters to indent the first line of each paragraph.
da: Angiv om der skal eller ikke skal indsættes to mellemrumstegn til at indrykke første linje af hvert afsnit.

en: Specify whether or not to hide the chapter title for each chapter. Useful for image-only output (eg. comics).
da: Angiv om der skal eller ikke skal udelades kapiteltitel for hvert kapitel. Nyttigt for kun-billed-output (f.eks. tegneserier).

en:  (Preface)
da:  (forord)

en: Abbreviations
da: Forkortelser

en: Definition lists
da: Definitionslister

en: Alternative code block syntax
da: Alternativ kode blok syntaks

en: Footnotes
da: Fodnoter

en: Metadata in the document
da: Metalysninger i dokumentet

en: Support tables
da: Understøt tabeller

en: Generate a table of contents
da: Generér indholdsfortegnelse

en: Wiki style links
da: Wiki-lignende links

en: Normally extra spaces are condensed into a single space. With this option all spaces will be displayed.
da: Normalt bliver to eller flere mellemrum erstattet af et enkelt. Med denne valgmulighed vil alle mellemrum vises.

en: Normally extra space at the beginning of lines is retained. With this option they will be removed.
da: Normalt beholdes ekstra mellemrum ved begyndelse af linjer. Dette tilvalg lader dem blive fjernet istedet.

en: Force splitting on the max-line-length value when no space is present. Also allows max-line-length to be below the minimum
da: Håndhæv linjedeling før max-linje-længde værdien, også når ingen mellemrum findes. Tillad og at max-linje-længden kan være under minimum

en: Specify the input profile. The input profile gives the conversion system information on how to interpret various information in the input document. For example resolution dependent lengths (i.e. lengths in pixels). Choices are:
da: Vælg input-profil. Input-profilen vejleder systemet i hvorledes forskellig information i input-dokumentet skal tolkes. F.eks. opløsningsafhængige længder (f.eks. pixel-længde). Valgmuligheder er:

en: Mapping from CSS font names to font sizes in pts. An example setting is 12,12,14,16,18,20,22,24. These are the mappings for the sizes xx-small to xx-large, with the final size being for huge fonts. The font rescaling algorithm uses these sizes to intelligently rescale fonts. The default is to use a mapping based on the output profile you chose.
da: Afbildning fra CSS skriftsnavne til skriftsstørrelser i pkt (typografiske punkter). Et eksempel valg er 12,12,14,16,18,20,22,24. Disse afbildninger er skriftsstørrelserne for xx-small til xx-large, med den sidste størrelser for store skriftsstørrelser. Skrifternes reskaleringsalgoritme anvender disse størrelser som målestok. Standardværdien fås fra en output-profil du tidligere har valgt.

en: Disable all rescaling of font sizes.
da: Deaktivér alle reskaleringer af skriftsstørrelser

en: Some badly designed documents use tables to control the layout of text on the page. When converted these documents often have text that runs off the page and other artifacts. This option will extract the content from the tables and present it in a linear fashion.
da: Nogle dårligt designede dokumenter anvender tabeller til layout-styring af sidens tekstelementer. Når disse dokumenter konverteres, har de ofte tekstelementer som løber ud af skærmen eller andre mærkværdigheder. Dette valg vil fjerne tabellen og sammensætte tekstelementerne i læserækkefølge.

en: Normally, if the source file already has a Table of Contents, it is used in preference to the auto-generated one. With this option, the auto-generated one is always used.
da: Hvis kildefilen allerede har en indholdsfortegnelse, vil den normalt blive anvendt i stedet for den auto-genererede. Med denne indstilling vil den auto-genererede altid blive brugt.

en: Don't add auto-detected chapters to the Table of Contents.
da: Tilføj ikke auto-detekterede kapitler til indholdsfortegnelsen.

en: If fewer than this number of chapters is detected, then links are added to the Table of Contents. Default: %default
da: Hvis færre end dette antal kapitler er genkendt, bliver henvisninger tilføjet til indholdsfortegnelsen. Standardværdi: %default

en: Maximum number of links to insert into the TOC. Set to 0 to disable. Default is: %default. Links are only added to the TOC if less than the threshold number of chapters were detected.
da: Maksimalt antal isatte henvisninger i indholdsfortegnelsen. Vælg 0 for deaktivering. Standardværdi er: %default. Henvisninger tilføjes kun til indholdsfortegnelsen hvis mindre end kapitelantal tærsklen.

en: Remove entries from the Table of Contents whose titles match the specified regular expression. Matching entries and all their children are removed.
da: Fjern indgange i indholdfortegnelse med titler, der matcher det valgte regulære udtryk. Matchende indgange og alle deres underindgange fjernes.

en: Specify how to mark detected chapters. A value of "pagebreak" will insert page breaks before chapters. A value of "rule" will insert a line before chapters. A value of "none" will disable chapter marking and a value of "both" will use both page breaks and lines to mark chapters.
da: Angiv hvordan detekterede kapitler skal fremhæves. Værdien "pagebreak" vil indsætte sideskift før kapitler. Værdien "rule" vil indsætte et linjeskift før kapitler. Værdien "none" vil deaktivere fremhævningen - og værdien "both" vil bruge både sideskift og linjeskift som kapitelfremhævning.

en: Either the path to a CSS stylesheet or raw CSS. This CSS will be appended to the style rules from the source file, so it can be used to override those rules.
da: Enten stien til en CSS stylesheet eller rå CSS. Dette CSS vil blive tilføjet til stilreglerne fra kildefilen, så de tilsidesætte de oprindelige stilregler.

en: Change text justification. A value of "left" converts all justified text in the source to left aligned (i.e. unjustified) text. A value of "justify" converts all unjustified text to justified. A value of "original" (the default) does not change justification in the source file. Note that only some output formats support justification.
da: Vælg afsnitsjustering. "left" giver venstremargin. "justify" giver lige margin. "original" (standard) - ingen ændring. Bemærk at kun nogle output-formater understøtter lige margin.

en: Remove spacing between paragraphs. Also sets an indent on paragraphs of 1.5em. Spacing removal will not work if the source file does not use paragraphs (<p> or <div> tags).
da: Fjern afstand mellem afsnit. Der vælges også et indryk på 1,5em. Spacing removal will not work if the source file does not use paragraphs Valget har ikke effekt på kildefiler, som ikke indeholder <p> eller <div> tags.

en: Use the cover detected from the source file in preference to the specified cover.
da: Brug omslaget fra kildefilen fremfor det angivne omslag.

en: Insert a blank line between paragraphs. Will not work if the source file does not use paragraphs (<p> or <div> tags).
da: Håndhæv blank linje (=to linjeskift) mellem afsnit. Valget har ikke effekt på kildefiler, som ikke indeholder <p> eller <div> tags.

en: Convert fancy quotes, dashes and ellipsis to their plain equivalents.
da: Konverter dekorative citater, bindestreger og ellipse til deres almindelige ækvivalenter.

en: Read metadata from the specified OPF file. Metadata read from this file will override any metadata in the source file.
da: Indlæs metadata fra den angivne OPF-fil. Metadata læsning fra denne fil vil tilsidesætte metadata i kildefilen.

en: Preserve ligatures present in the input document. A ligature is a special rendering of a pair of characters like ff, fi, fl et cetera. Most readers do not have support for ligatures in their default fonts, so they are unlikely to render correctly. By default, calibre will turn a ligature into the corresponding pair of normal characters. This option will preserve them instead.
da: Bevar ligaturer i input-dokumentet. En ligatur er en speciel skrivning af et par bogstaver såsom ff, fi, fl et cetera. De fleste e-boglæsere understøtter ikke ligaturer i deres skriftstyper og de vil derfor ikke vises korrekt. Som standard vil Calibre omdanne en ligatur til korresponderende par af normale bogstaver. Dette valg bibeholde ligaturer.

en: Set the title.
da: Angiv titlen.

en: Set the authors. Multiple authors should be separated by ampersands.
da: Angiv forfatterne. Flere forfattere skal separeres ampersand.

en: The version of the title to be used for sorting.
da: Titelversion anvendt ved sortering.

en: String to be used when sorting by author.
da: Forfatterversion anvendt ved sortering.

en: Set the cover to the specified file or URL
da: Vælg omslaget via den angivne fil eller URL

en: Set the index of the book in this series.
da: Angiv bogens indeks i denne serie.

en: Set the rating. Should be a number between 1 and 5.
da: Angiv vurdering. Skal være et heltal i intervallet 1 til 5.

en: Set the ISBN of the book.
da: Angiv bogens ISBN.

en: Set the tags for the book. Should be a comma separated list.
da: Angiv bogens mærkater. Skal være en kommasepareret liste.

en: Set the book producer.
da: Angiv bogens bogens producer.

en: Set the language.
da: Vælg sprog.

en: Set the book timestamp (no longer used anywhere)
da: Sæt bogens tidsmærke (bliver ikke længere brugt noget sted)

en: Enable heuristic processing. This option must be set for any heuristic processing to take place.
da: Slå heuristisk behandling til. Dette skal være slået til for heuristisk behandling kan finde sted overhovedet.

en: Look for common words and patterns that denote italics and italicize them.
da: Søg efter almindelige ord og mønstre der angiver kursiveret tekst og kursiver dem.

en: Remove empty paragraphs from the document when they exist between every other paragraph
da: Fjern tomme afsnit fra dokumentet, når de eksisterer mellem hvertandet afsnit

en: Search pattern (regular expression) to be replaced with sr1-replace.
da: Søgemønster (regulært udtryk) som skal erstattes med sr1-replace.

en: Replacement to replace the text found with sr1-search.
da: Erstatning som skal erstatte teksten fundet med sr1-search.

en: Search pattern (regular expression) to be replaced with sr2-replace.
da: Søgemønster (regulært udtryk) som skal erstattes med sr2-replace.

en: Replacement to replace the text found with sr2-search.
da: Erstatning som skal erstatte teksten fundet med sr2-search.

en: Search pattern (regular expression) to be replaced with sr3-replace.
da: Søgemønster (regulært udtryk) som skal erstattes med sr3-replace.

en: Replacement to replace the text found with sr3-search.
da: Erstatning som skal erstatte teksten fundet med sr3-search.

en: Values of series index and rating must be numbers. Ignoring
da: Serie-indeks og vurdering skal være heltal. Ignoreres

en: Failed to parse date/time
da: Dato/tid parsningsfejl

en: Converting input to HTML...
da: Konvertér input til HTML...

en: Running %s plugin
da: Kører udvidelsesmodul %s

en: Template error
da: Skabelonfejl

en: The Cross
da: Korset

en: Blocks
da: Blokke

en: is
da: er

en: is not
da: er ikke

en: matches pattern
da: matcher mønster

en: does not match pattern
da: matcher ikke mønster

en: is less than
da: er mindre end

en: is greater than
da: er større end

en: Notes
da: Bemærkninger

en: Table of Contents
da: Indholdsfortegnelse

en: Cover
da: Omslag

en: Follow all local links in an HTML file and create a ZIP file containing all linked files. This plugin is run every time you add an HTML file to the library.
da: Følg alle lokale henvisninger i en HTML-fil og pak alle filerne ned i en ZIP-fil. Dette udvidelsesmodul bliver kørt hver gang du tilføjer en HTML-fil til biblioteket.

en: Add linked files in breadth first order
da: Tilføj linkede filer i bredde-først orden

en: Text
da: Tekst

en: 	Book Designer file detected.
da: 	Book Designer fil detekteret.

en: 	Parsing HTML...
da: 	Parser HTML...

en: 	Baen file detected. Re-parsing...
da: 	Baen fil detekteret. Parsning genstartes...

en: Written preprocessed HTML to
da: Skrevet forbehandlet HTML til

en: Processing %s
da: Behandler %s

en: 	Converting to BBeB...
da: 	Konverterer til BBeB...

en: Could not parse file: %s
da: Kunne ikke parse filen: %s

en: %s is an empty file
da: %s er en tom fil

en: Failed to parse link %(tag)s %(children)s
da: Kunne ikke fortolke link %(tag)s %(children)s

en: Unable to process image %(path)s. Error: %(err)s
da: Kunne ikke behandle billede %(path)s. Fejl: %(err)s

en: Unable to process interlaced PNG %s
da: Kan ikke behandle interlaced PNG %s

en: An error occurred while processing a table: %s. Ignoring table markup.
da: En fejl viste sig under behandling en tabel: %s. Ignorerer tabel opmærkning.

en: Bad table:
    %s
da: Dårlig tabel:
    %s

en: Table has cell that is too large
da: Tabellen har celler som er for store

en: Could not read cover image: %s
da: Kunne ikke læse omslagsbillede: %s

en: Cannot read from: %s
da: Kan ikke læse fra: %s

en: %prog book.lrf
    Convert an LRF file into an LRS (XML UTF-8 encoded) file
da: %prog bog.lrf
    Konverterer en LRF-fil til en LRS-(XML UTF-8 kodet)-fil

en: Output LRS file
da: Output LRS-fil

en: Do not save embedded image and font files to disk
da: Undlad at gemme inkluderede billed- og skriftfiler til disk

en: Be more verbose
da: Giv flere detaljer

en: Parsing LRF...
da: Parser LRF...

en: Creating XML...
da: Danner XML...

en: LRS written to
da: LRS skrevet til

en: Could not read from thumbnail file:
da: Kunne ikke læse miniaturebilledfil:

en: %prog [options] file.lrs
    Compile an LRS file into an LRF file.
da: %prog [options] fil.lrs
    Oversæt en LRS-fil til en LRF-fil.

en: Path to output file
da: Sti til output-fil

en: Verbose processing
da: Uddybende behandling

en: Convert LRS to LRS, useful for debugging.
da: Konverter LRS til LRS, nyttigt ved fejlfinding.

en: Invalid LRF file. Could not set metadata.
da: Ugyldig LRF-fil. Kunne ikke lave metadata.

en: %prog [options] mybook.lrf
    
    
    Show/edit the metadata in an LRF file.
da: %prog [options] minbog.lrf
    
    
    Vis/redigér metadata i en LRF-fil.

en: Set the book title
da: Angiv bogens titel

en: Set sort key for the title
da: Vælg sorteringsnøgle til titel

en: Set the author
da: Angiv forfatter

en: Set sort key for the author
da: Vælg sorteringsnøgle for forfatter

en: The category this book belongs to. E.g.: History
da: Kategorien denne bog tilhører. F.eks.: Historie

en: Path to a graphic that will be set as this files' thumbnail
da: Sti til billedgrafik som vil blive valgt til disse filers miniaturebillede

en: Extract thumbnail from LRF file
da: Udpak miniaturebillede fra LRF-fil

en: Set the publisher
da: Angiv udgiver

en: Set the book classification
da: Vælg bog klassifikation

en: Set the book creator
da: Angiv bogskaber

en: Set the book producer
da: Angiv bogproducer

en: Extract cover from LRF file. Note that the LRF format has no defined cover, so we use some heuristics to guess the cover.
da: Udpak omslag fra LRF-fil. Bemærk at LRF-formatet ikke inkluderer omslag, så Calibre vil gætte på hvilket omslag der skal anvendes.

en: Set book ID
da: Sæt Bog ID

en: No
da: Nej

en: Author(s)
da: Forfatter(e)

en: Publisher
da: Udgiver

en: Comments
da: Kommentarer

en: Tags
da: Mærkater

en: Series | Series
da[0]: Serie
da[1]: Serier

en: Languages
da: Sprog

en: Timestamp
da: Tidsstempel

en: Published
da: Udgivet

en: Rights
da: Rettigheder

en: Value: unknown field
da: Værdi: Ukendt felt

en: Click to open
da: Klik for at åbne

en: Click to see books with {0}: {1}
da: Klik her for at se bøger med {0}: {1}

en: Ids
da: ID

en: Click to see books in this series
da: Klik her for at se flere bøger i denne serie

en: Set the authors. Multiple authors should be separated by the & character. Author names should be in the order Firstname Lastname.
da: Angiv forfatterne. Flere forfattere skal separeres af &-tegnet. Forfatternavne skal skrives som Fornavn Efternavn.

en: The version of the title to be used for sorting. If unspecified, and the title is specified, it will be auto-generated from the title.
da: Titelversionen anvendes ved titelsortering. Hvis ikke angivet og titlen er angivet, vil denne blive auto-genereret fra titlen.

en: String to be used when sorting by author. If unspecified, and the author(s) are specified, it will be auto-generated from the author(s).
da: Forfatterversion som anvendes ved forfattersortering. Hvis ikke angivet og forfatter(ne) er angivet, vil denne blive auto-genereret fra forfatter(ne).

en: Set the cover to the specified file.
da: Angiv omslag til den aktuelle fil.

en: Set the book category.
da: Angiv bogkategori.

en: Set the published date.
da: Angiv udgivelsesdato.

en: Specify the name of an OPF file. The metadata will be written to the OPF file.
da: Angiv navnet til en OPF-fil. Metadataene vil blive skrevet til OPF-filen.

en: Set the BookID in LRF files
da: Valgt BookID i LRF-filer

en: No file specified
da: Ingen fil angivet

en: Original metadata
da: Oprindelige metadata

en: Changed metadata
da: Ændrede metadata

en: OPF created in
da: OPF oprettet i

en: Cover saved to
da: Omslag gemt til

en: No cover found
da: Intet omslag fundet

en: Downloads metadata and covers from Amazon
da: Hent metadata og omslag fra Amazon

en: France
da: Frankrig

en: Germany
da: Tyskland

en: Italy
da: Italien

en: Spain
da: Spanien

en: Brazil
da: Brasilien

en: Metadata from Amazon will be fetched using this country's Amazon website.
da: Metadata fra Amazon vil blive hentet fra dette lands Amazon website.

en: Amazon timed out. Try again later.
da: Amazon timede out. Prøv igen senere.

en: Metadata source
da: Metadata kilde

en: Downloads multiple book covers from Amazon. Useful to find alternate covers.
da: Hent flere forskellige bogomslag fra Amazon. Kan anvendes til at finde alternative omslag.

en: Maximum number of covers to get
da: Maksimalt antal omslag, der skal hentes

en: The maximum number of covers to process from the search result
da: Det maksimale antal omslag som skal bearbejdes fra søgeresultatet

en: Book title
da: Bogtitel

en: Book author(s)
da: Bogforfattere

en: Book ISBN
da: Bog-ISBN

en: Print the log to the console (stderr)
da: Vis loggen i konsollen (standardfejl)

en: Output the metadata in OPF format instead of human readable text.
da: Gem metadata i OPF-formatet i stedet for i et læsbart tekstformat.

en: Specify a filename. The cover, if available, will be saved to it. Without this option, no cover will be downloaded.
da: Angiv et filnavn. Omslaget, hvis tilgængeligt, vil blive gemt i filen. Uden denne indstilling, vil ingen omslag blive hentet.

en: Timeout in seconds. Default is 30
da: Tidsudløb i sekunder. Standard er 30

en: Downloads metadata and covers from Edelweiss - A catalog updated by book publishers
da: Hent metaoplysninger og omslag fra Edelweiss - Et katalog opdateret af bogudgivere

en: Downloads metadata and covers from Google Books
da: Hent metadata og omslag fra Google Books

en: Downloads covers from a Google Image search. Useful to find larger/alternate covers.
da: Hent omslag fra Google-Image-Search. Kan anvendes til at finde større/alternative omslag.

en: Cover size
da: Omslagsstørrelse

en: Search for covers larger than the specified size
da: Søg efter omslag større end den angivne størrelse

en: Any size
da: Enhver størrelse

en: Large
da: Stor

en: Larger than %s
da: Større end %s

en: Downloads covers from The Open Library
da: Hent omslag fra The Open Library

en: Sample Book
da: Bogeksempel

en: This is an Amazon Topaz book. It cannot be processed.
da: E-bogen er i det proprietære Amazon Topaz format. Den kan derfor ikke behandles.

en: This is not a MOBI file. It is a Topaz file.
da: Dette er ikke en MOBI-fil. Det er en Topaz-fil.

en: This is not a MOBI file.
da: Dette er ikke en MOBI-fil.

en: This file is locked with DRM. It cannot be tweaked.
da: Denne fil er låst med DRM. Den kan ikke tweakes.

en: This MOBI file does not contain a KF8 format book. KF8 is the new format from Amazon. calibre can only tweak MOBI files that contain KF8 books. Older MOBI files without KF8 are not tweakable.
da: Denne MOBI-fil indeholder ikke en KF8-formateret bog. KF8 er Amazons nye bogformat. calibre kan kun tweake MOBI-filer som indeholder KF8-formaterede bøger. Ældre MOBI-filer uden KF8 kan ikke tweakes.

en: This MOBI file contains both KF8 and older Mobi6 data. Tweaking it will remove the Mobi6 data, which means the file will not be usable on older Kindles. Are you sure?
da: Denne MOBI-fil indeholder både KF8 og ældre Mobi6-data. Hvis den tweakes mistes Mobi6-data, hvilket resulterer i at filen ikke kan anvendes på ældre Kindles. Er du sikker?

en: No details available
da: Ingen detaljer tilgængelig

en: Index
da: Indeks

en: Glossary
da: Ordliste

en: Acknowledgements
da: Anerkendelser

en: Bibliography
da: Litteraturliste

en: Colophon
da: Kolofon

en: Copyright
da: Ophavsret

en: Dedication
da: Dedikation

en: Epigraph
da: Epigraf

en: Foreword
da: Forord

en: Preface
da: Forord

en: %s format books are not supported
da: Bøger af %s formatet er ikke understøttet

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: The CSS font-family name {0} does not match the actual font name {1}
da: CSS skriftfamilienavnet {0} matcher ikke det faktiske skriftnavn {1}

en: Change the font name {0} to {1} everywhere
da: Skift fra skrifttype {0} til {1} overalt

en: Not a valid font: %s
da: Ikke en gyldig skrift: %s

en: An invalid image is an image that could not be loaded, typically because it is corrupted. You should replace it with a good image or remove it.
da: Et ugyldigt billede er et billede som ikke kan indlæses, typisk fordi det er ødelagt. Du bør erstatte billedet med et gyldigt billede eller fjerne det.

en: Reader devices based on Adobe Digital Editions cannot display images whose colors are specified in the CMYK colorspace. You should convert this image to the RGB colorspace, for maximum compatibility.
da: Læserenheder baseret på Adobe Digital Editions kan ikke vise billeder hvis farver er angivet i CMYK-farverum. Du bør konvertere dette billede til RGB-farverum, for maksimal kompatibilitet.

en: Convert image to RGB automatically
da: Konverter automatisk billede til RGB

en: Image is in the CMYK colorspace
da: Billede er i CMYK-farverummet

en: The resource pointed to by this link does not exist. You should either fix, or remove the link.
da: Ressourcen der henvises til findes ikke. Du bør enten rette den, eller fjerne henvisningen.

en: The linked to resource {0} does not exist
da: Den henviste ressource {0} findes ikke

en: Link points to a file that is not a text document
da: Link peger på en fil som ikke er et tekst dokument

en: The file %s is not referenced
da: Filen %s har ingen reference

en: Append this file to the spine
da: Tilføj denne fil til bog ryggen

en: The file %s is not listed in the manifest
da: Filen %s er ikke angivet i manifestet

en: Remove %s from the book
da: Fjern %s fra bogen

en: Add %s to the manifest
da: Tilføj %s til manifestet

en: Remove this file
da: Fjern denne fil

en: Change the file extension to .xhtml
da: Ændr filudvidelsen til .xhtml

en: The linked resource %s does not exist
da: Den henviste ressource %s findes ikke

en: The link %s is a file:// URL
da: Henvisningen %s er en fil://-adresse

en: The link %s points to a file outside the book
da: Henvisningen %s peger på en fil uden for bogen

en: The <%s> section is missing from the OPF
da: Afsnittet <%s> mangler fra OPF'en

en: The <%s> section is required in the OPF file. You have to create one.
da: Afsnittet <%s> er krævet i OPF-filen. Du skal oprette en.

en: idref="%s" points to unknown id
da: idref="%s" peger på ukendt id

en: The idref="%s" points to an id that does not exist in the OPF
da: idref="%s" peger på et id som ikke findes i OPF'en

en: The meta cover tag points to an non-existent item
da: Metaomslagsmærkatet peger på et ikkeeksisterende element

en: Move the name attribute before the content attribute
da: Flyt navn egenskab, før indholds egenskab

en: The meta cover tag has content before name
da: Omslagsmetadatamærkat har indhold før navn

en: Remove this manifest entry
da: Fjern denne manifest post

en: Item (%s) in manifest is missing
da: Post (%s) mangler fra manifestet

en: Remove the entry for %s from the manifest
da: Fjern posten for %s fra manifestet

en: Remove all but the first duplicate item
da: Fjern alle undertagen den først duplikat postering

en: Duplicate item in {0}: {1}
da: Duplikat postering under {0}: {1}

en: There is more than one cover defined
da: Der er defineret mere end et omslag

en: The OPF has no unique identifier
da: OPF'en har ikke en unik identifikation

en: Incorrect media-type for spine item
da: Ukorrekt medietype for rygpunkt

en: Change the media-type to %s
da: Ændr medietypen til %s

en: The OPF does not have the correct root element
da: OPFøen har ikke det korrekte rodelement

en: This file is empty, it contains nothing, you should probably remove it.
da: Denne fil er tom, den indeholder intet, du bør sandsynligvis fjerne den.

en: The file %s is empty
da: Filen %s er tom

en: Filename contains unsafe characters
da: Filnavn indeholder usikre tegn

en: Rename the file {0} to {1}
da: Omdøb filen {0} til {1}

en: File too large
da: Filen er for stor

en: Invalid or missing namespace
da: Ugyldigt eller manglende navnerum

en: incorrect namespace %s
da: Ukorrekt navnerum %s

en: no namespace
da: intet navnerum

en: Change this file's encoding to UTF-8
da: Ændr denne fils kodning til UTF-8

en: Non UTF-8 encoding declaration
da: Ingen UTF-8-kodningsdeklaration

en: This file has its encoding declared as %s. Some reader software cannot handle non-UTF8 encoded files. You should change the encoding to UTF-8.
da: Denne fil har sin kodning deklareret som %s. Nogle læserprogrammer kan ikke håndtere filer kodet i andet end UTF8. Du bør ændre kodningen til UTF-8.

en: Remove the duplicate ids from all but the first element
da: Fjern de duplicerede id'er fra alle undtagen det første element

en: Duplicate id: %s
da: Dupliceret id: %s

en: This MOBI file does not contain a KF8 format book. KF8 is the new format from Amazon. calibre can only edit MOBI files that contain KF8 books. Older MOBI files without KF8 are not editable.
da: Denne MOBI-fil indeholder ikke en KF8-formateret bog. KF8 er Amazon nye bogformat. calibre kan kun redigere MOBI-filer som indeholder KF8-formaterede bøger. Ældre MOBI-filer uden KF8 kan ikke redigeres.

en: This MOBI file contains both KF8 and older Mobi6 data. calibre can only edit MOBI files that contain only KF8 data.
da: Denne MOBI-fil indeholder både KF8 og ældre Mobi6-data. calibre kan kun redigere MOBI-filer som kun indeholder KF8-data.

en: Cover inserted
da: Omslag indsat

en: Cover updated
da: Omslag opdatateret

en: Removed one unused CSS style rule | Removed {} unused CSS style rules
da[0]: Fjernede en ubrugt CSS-stilregel
da[1]: Fjernede {} ubrugte CSS-stilregler

en: Removed one unused class from the HTML | Removed {} unused classes from the HTML
da[0]: Fjernede en ubrugt klasse fra HTML'en
da[1]: Fjernede {} ubrugte klasser fra HTML'en

en: Merged one CSS style rule with identical properties | Merged {} CSS style rules with identical properties
da[0]: Sammenføjede en CSS-stilregel med identiske egenskaber
da[1]: Sammenføjede {} CSS-stilregler med identiske egenskaber

en: No unused CSS style rules found
da: Ingen ubrugte CSS-stilregler fundet

en: No unused class attributes found
da: Ingen ubrugte klasseattributter fundet

en: Failed to find fonts for family: %s, not embedding
da: Skrifter til familien %s haves ikke og er ikke indlejret

en: No embeddable fonts found
da: Ingen indlejrebare skrifter fundet

en: This file is locked with DRM. It cannot be edited.
da: Denne fil er låst med DRM. Den kan derfor ikke redigeres.

en:  or
da:  eller

en: Updating metadata
da: Opdaterer metaoplysninger

en: Metadata updated
da: Metaoplysninger opdateret

en: Unknown extra arguments
da: Ukendte ekstra argumenter

en: No file named %s exists
da: Ingen fil med navn %s kunne findes

en: No HTML file named %s exists
da: Ingen HTML-fil med navn %s kunne findes

en: (Untitled)
da: (Uden navn)

en: HTML TOC generation options.
da: HTML indholdsfortegnelse genereringsmuligheder.

en: Rating
da: Vurdering

en: Date
da: Dato

en: OPF/NCX/etc. generation options.
da: OPF/NCX/osv. genereringsmuligheder.

en: OPF version to generate. Default is %default.
da: OPF versionsgenerering. Standard er %default.

en: Generate an Adobe "page-map" file if pagination information is available.
da: Gener´r en Adobe "page-map" fil hvis sidenummereringsinformation er tilgængelig.

en: Sidebar
da: Sidepanel

en: Could not find pdftohtml, check it is in your PATH
da: Kunne ikke finde pdftohtml, check at den er i din PATH

en: Table of Contents:
da: Indholdsfortegnelse:

en: Send file to storage card instead of main memory by default
da: Send som standard filen til hukommelseskortet istedet for arbejdshukommelsen

en: Confirm before deleting
da: Bekræft før sletning

en: Main window geometry
da: Arbejdsvindues geometri

en: Notify when a new version is available
da: Advisér når en ny version er tilgængelig

en: Use Roman numerals for series number
da: Anvend romertal til serienumre

en: Sort tags list by name, popularity, or rating
da: Sortér mærkatliste efter navn, popularitet eller vurdering

en: Match tags by any or all.
da: Match nogle eller alle mærkater.

en: Number of covers to show in the cover browsing mode
da: Antallet af omslag, der vises i browsertilstanden for omslag

en: Defaults for conversion to LRF
da: Standardvalg ved konvertering til LRF

en: Formats that are viewed using the internal viewer
da: Formater som kan ses ved anvendelse af den indbyggede e-boglæser

en: Columns to be displayed in the book list
da: Kolonner som vises i boglisten

en: Oldest news kept in database
da: Ældste nyheder gemt i databasen

en: Show system tray icon
da: Vis systembakkeikon

en: Upload downloaded news to device
da: Upload downloadede nyheder til enheden

en: Delete news books from library after uploading to device
da: Slet nye bøger fra biblioteket efter overførsel til enhed

en: Show the cover flow in a separate window instead of in the main calibre window
da: Vis omslag i et separat vindue, i stedet for i Calibres arbejdsvindue

en: Disable notifications from the system tray icon
da: Deaktivér adviseringer i systembakkeikonet

en: When searching, show all books with search results highlighted instead of showing only the matches. You can use the N or F3 keys to go to the next match.
da: Under søgning, vis alle bøger med søgeresultater fremhævet i stedet for kun at vise resultater. Du kan bruge N- eller F3-tasten til at gå til det næste resultat.

en: Maximum number of simultaneous conversion/news download jobs. This number is twice the actual value for historical reasons.
da: Maksimalt antal samtidige konvertering/nyheder-overførselsjob. Dette antal er dobbelt så stort som den faktiske værdi af historiske årsager.

en: Download social metadata (tags/rating/etc.)
da: Download sociale metadata (mærkater/vurderinger/osv.)

en: Overwrite author and title with new metadata
da: Overskriv forfatter og titel med ny metadata

en: Automatically download the cover, if available
da: Automatisk hent omslaget, hvis tilgængeligt

en: Limit max simultaneous jobs to number of CPUs
da: Begræns maksimal antal samtidige opgaver til CPU kerneantallet

en: Disable UI animations
da: Deaktivér brugergrænseflade animationer

en: WARNING:
da: ADVARSEL:

en: ERROR:
da: FEJL:

en: Show this confirmation again
da: Vis denne bekræftigelse igen

en: Restart needed
da: Programgenstart nødvendig

en: Windows XP not supported
da: Windows XP er ikke understøttet

en: calibre versions newer than 2.0 do not run on Windows XP. This is because the graphics toolkit calibre uses (Qt 5) crashes a lot on Windows XP. We suggest you stay with <a href="%s">calibre 1.48</a> which works well on Windows XP.
da: Versioner nyere end 2.0 kører ikke under Windows XP. Dette skyldes at det grafiske værktøjssæt som Calibre benytter (Qt 5) ofte går ned på Windows XP. Vi anbefaler, at du bruger <a href="%s">calibre 1.48</a>, som stadig fungerer godt på Windows XP.

en: Books
da: Bøger

en: Text books
da: Tekst-bøger

en: Comics
da: Tegneserier

en: Archives
da: Arkiver

en: Wordprocessor files
da: Tekstbehandlingsfiler

en: Add books
da: Tilføj bøger

en: Add books to the calibre library/device from files on your computer
da: Tilføj bøger til calibre-biblioteket/-enheden fra filer på din computer

en: Add from ISBN
da: Tilføj fra ISBN

en: Add files to selected book records
da: Tilføj filer til valgte bogposter

en: Control the adding of books
da: Kontrollér tilføjelsen af bøger

en: No books selected
da: Ingen bøger valgt

en: Cannot add files as no books are selected
da: Kan ikke tilføje filer, da ingen bøger er valgt

en: Are you sure?
da: Er du sikker?

en: Select book files
da: Vælg bogfiler

en: Are you sure you want to add the same files to all %d books? If the format already exists for a book, it will be replaced.
da: Er du sikker på, at du ønsker at tilføje de samme filer til alle %d bøger? Hvis formatet allerede findes for en bog, vil det blive erstattet.

en: The {0} format will be replaced in the book {1}. Are you sure? | The {0} formats will be replaced in the book {1}. Are you sure?
da[0]: Formatet {0} vil blive erstattet i bogen {1}. Er du sikker?
da[1]: Formaterne {0} vil blive erstattet i bogen {1}. Er du sikker?

en: Choose archive file
da: Vælg arkivfil

en: Select root folder
da: Vælg rodmappe

en: Cannot add
da: Kan ikke tilføje

en: Cannot add books from the folder: %s as it contains the currently opened calibre library
da: Kan ikke tilføje bøger fra mappen: %s da den indeholder det nuværende åbnede Calibrebibliotek.

en: Duplicates found
da: Duplikater fundet

en: Adding
da: Tilføjer

en: Creating book records from ISBNs
da: Opret bogposter fra ISBNs

en: You have dropped some files onto the book <b>%s</b>. This will add or replace the files for this book. Do you want to proceed?
da: Du har smidt nogle filer på bogen <b>%s</b>. Dette vil tilføje eller erstatte filerne for denne bog. Ønsker du at fortsætte?

en: Add as new book | Add as new books
da[0]: Tilføj som ny bog
da[1]: Tilføj som nye bøger

en: Uploading books to device.
da: Sender bøger til enheden.

en: Supported books
da: Understøttede bøger

en: Select books
da: Vælg bøger

en: Merged some books
da: Flettede nogle bøger

en: Add to library
da: Tilføj til bibliotek

en: No book selected
da: Ingen bog valgt

en: The following books are virtual and cannot be added to the calibre library:
da: Følgende bøger er virtuelle og kan ikke tilføjes til calibre-biblioteket:

en: No book files found
da: Ingen bogfiler fundet

en: Downloading books
da: Henter bøger

en: Downloading books from device
da: Henter bøger fra enhed

en: Could not download files from the device
da: Kunne ikke hente filer fra enheden

en: Could not download some files from the device
da: Kunne ikke hente nogle filer fra enheden

en: Could not download files
da: Kunne ikke hente filer

en: Add books to library
da: Tilføj bøger til bibliotek

en: Add books to your calibre library from the connected device
da: Tilføj bøger til calibre-biblioteket fra den forbundne enhed

en: Toolbars
da: Værktøjslinjer

en: Keyboard shortcuts
da: Tasteturgenveje

en: Merging user annotations into database
da: Fletter brugernoter ind i database

en: Fetch annotations (experimental)
da: Hent noter (eksperimentiel)

en: Not supported
da: Ikke understøttet

en: Fetching annotations is not supported for this device
da: Hentning af annotationer er ikke understøttet for denne enhed

en: Use library only
da: Anvend kun bibliotek

en: User annotations generated from main library only
da: Kun brugernoter genereret fra arbejdsbibliotek

en: No books selected to fetch annotations from
da: Ingen bøger valgt til at hente brugernoter fra

en: Some errors
da: Nogle fejl

en: The changes will be applied to the <b>selected book</b> | The changes will be applied to the <b>{} selected books</b>
da[0]: Ændringerne vil blive anvendt på den <b>valgte bog</b>
da[1]: Ændringerne vil blive anvendt på <b>{} valgte bøger</b>

en: Create catalog
da: Opretter katalog

en: Create a catalog of the books in your calibre library in different formats
da: Opret et katalog over bøgerne i dit Calibrebibliotek i forskellige formater

en: No books selected for catalog generation
da: Ingen bøger valgt til katalog generering

en: Generating %s catalog...
da: Genererer %s katalog...

en: Catalog generation complete, with warnings.
da: Katalog generering udført, med advarsler.

en: Catalog generated.
da: Katalog genereret.

en: Select destination for %(title)s.%(fmt)s
da: Vælg destination for %(title)s.%(fmt)s

en: No library found
da: Intet bibliotek fundet

en: No existing calibre library was found at %s. If the library was moved, select its new location below. Otherwise calibre will forget this library.
da: Intet eksisterende Calibrebibliotek blev fundet i %s. Hvis biblioteket blev flyttet, så vælg dets nye placering nedenfor. Ellers vil Calibre glemme dette bibliotek.

en: New location of this library:
da: Ny placering af dette bibliotek:

en: Library moved
da: Bibliotek flyttet

en: Forget library
da: Glem bibliotek

en: New library location
da: Ny biblioteksplacering

en: No existing calibre library found at %s
da: Intet eksisterende calibre-bibliotek blev fundet i %s

en: Queue &all books for backup
da: Læg &alle bøger i kø til sikkerhedskopiering

en: none
da: ingen

en: Book metadata files remaining to be written: %s
da: Bog metadata filer, der mangler at blive skrevet: %s

en: Choose library
da: Vælg bibliotek

en: Choose calibre library to work with
da: Vælg calibre-bibliotek at arbejde med

en: Pick a random book
da: Vælg en tilfældig bog

en: Quick switch
da: Hurtig skift

en: Rename library
da: Omdøb bibliotek

en: Remove library
da: Fjern bibliotek

en: Library metadata backup status
da: Sikkerhedskopieringsstatus af bibliotekets metadata

en: Check library
da: Check bibliotek

en: Restore database
da: Gendan database

en: {0} [{1} book] | {0} [{1} books]
da[0]: {0} [{1} bog]
da[1]: {0} [{1} bøger]

en: Switch to: %s
da: Skift til: %s

en: Rename: %s
da: Omdøb: %s

en: Remove: %s
da: Fjern: %s

en: Rename
da: Omdøb

en: Choose a new name for the library <b>%s</b>.
da: Vælg et nyt navn til biblioteket <b>%s</b>.

en: Note that the actual library folder will be renamed.
da: Bemærk at den aktuelle biblioteksmappe vil blive omdøbt.

en: Already exists
da: Eksisterer allerede

en: The folder %s already exists. Delete it first.
da: Mappen %s eksisterer allerede. Slet den først.

en: Too long
da: For lang

en: Not found
da: Ikke fundet

en: Cannot rename as no library was found at %s. Try switching to this library first, then switch back and retry the renaming.
da: Kan ikke omdøbe da intet bibliotek blev fundet i %s. Forsøg at skifte til dette bibliotek først, skift så tilbage og prøv at omdøbe igen.

en: Rename failed
da: Omdøbning fejlede

en: Failed to rename the library at %s. The most common cause for this is if one of the files in the library is open in another program.
da: Biblioteksomdøbning fejlede ved %s. Den almindeligste årsag til dette er, hvis en af filerne i biblioteket er åbnet af et andet program.

en: Library removed
da: Bibliotek fjernet

en: The library %s has been removed from calibre. The files remain on your computer, if you want to delete them, you will have to do so manually.
da: Biblioteket %s er blevet fjernet fra Calibre. Filerne er bevaret på din computer, hvis du ønsker at slette dem, skal du gøre det manuelt.

en: &Undo
da: &Fortryd

en: Metadata will be backed up while calibre is running, at the rate of approximately 1 book every three seconds.
da: Metadata vil gennemgå en sikkerhedskopiering mens Calibre kører, med en hastighed på cirka 1 bog hvert tredje sekund.

en: Success
da: Fuldført

en: Failed
da: Fejlede

en: Starting library scan, this may take a while
da: Starter biblioteksskanning, det kan godt tage et stykke tid

en: No problems found
da: Ingen problemer fundet

en: Finished
da: Afsluttet

en: Not allowed
da: Ikke tilladt

en: You cannot change libraries while using the environment variable CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH.
da: Du kan ikke ændre biblioteker når du bruger miljøvariablen CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH.

en: You cannot change libraries while jobs are running.
da: Du kan ikke ændre biblioteker, mens opgaver kører.

en: Convert books
da: Konvertér bøger

en: Convert individually
da: Konvertér individuelt

en: Bulk convert
da: Klynge konvertering

en: Create a catalog of the books in your calibre library
da: Opret et katalog over bøger i dit calibre bibliotek

en: Cannot convert
da: Kan ikke konvertere

en: Book deleted
da: Bog slettet

en: The book you were trying to convert has been deleted from the calibre library.
da: Bogen du forsøgte at konvertere er blevet slettet fra Calibrebiblioteket.

en: Empty output file, probably the conversion process crashed
da: Tom output-fil, sandsynligvis gik konverteringsprocessen ned

en: Different custom columns
da: Forskellige tilpassede kolonner

en: The custom columns in the <i>{0}</i> library are different from the custom columns in the <i>{1}</i> library. As a result, some metadata might not be copied.
da: De tilpassede kolonner i biblioteket  <i>{0}</i> er forskellige fra de tilpassede kolonner i biblioteket <i>{1}</i>. Det kan medføre at nogle metadata ikke kopieres.

en: The following columns are incompatible - they have the same name but different data types. They will be ignored:
da: De følgende kolonner er ikke kompatible - de har det samme navn men forskellige datatyper. De vil blive ignoreret:

en: The following columns are missing in the <i>{0}</i> library. You can choose to add them automatically below.
da: De følgende kolonner mangler i biblioteket  <i>{0}</i>. Du kan vælge at tilføje dem automatisk nedenfor.

en: Add to the %s library
da: Tilføj til %s-biblioteket

en: This warning is only shown once per library, per session
da: Denne advarsel vises kun en gang per bibliotek, per session

en: %(title)s by %(author)s
da: %(title)s af %(author)s

en: Library &path:
da: Biblioteks&sti:

en: Browse for library
da: Find bibliotek

en: &Copy
da: &Kopier

en: Copy to the specified library
da: Kopier til det angivne bibliotek

en: &Move
da: &Flyt

en: Copy to the specified library and delete from the current library
da: Kopier til det angivne bibliotek og slet fra det nuværende bibliotek

en: Select &all
da: Vælg &alt

en: Select &none
da: Vælg &ingen

en: &Copy to clipboard
da: &Kopiér til udklipsholder

en: Copy to library
da: Kopiér til bibliotek

en: Copy selected books to the specified library
da: Kopiér udvalgte bøger til det angivne bibliotek

en: (delete after copy)
da: (slet efter kopiering)

en: Cannot copy
da: Kan ikke kopiere

en: Cannot copy to current library.
da: Kan ikke kopiere til nuværende bibliotek.

en: No library
da: Intet bibliotek

en: No library found at %s
da: Intet bibliotek fundet ved %s

en: Copying to
da: Kopierer til

en: Moving to
da: Flytter til

en: Could not copy books:
da: Kunne ikke kopiere bøger:

en: Auto merged
da: Automatisk sammenføjet

en: You cannot use other libraries while using the environment variable CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH.
da: Du kan ikke bruge andre biblioteker med miljøvariablen
    CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH.

en: Deleting...
da: Sletter...

en: Deleted
da: Slettet

en: Failed to delete
da: Sletning fejlede

en: Delete books
da: Slet bøger

en: Remove books
da: Fjern bøger

en: Remove selected books
da: Fjern valgte bøger

en: Remove all formats from selected books, except...
da: Fjern alle formater fra valgte bøger, undtagen...

en: Remove all formats from selected books
da: Fjern alle formater fra valgte bøger

en: Remove covers from selected books
da: Fjern omslag fra valgte bøger

en: Remove matching books from device
da: Fjern matchende bøger fra enhed

en: Cannot delete
da: Kan ikke slette

en: Choose formats to be deleted
da: Vælg formater der skal slettes

en: Choose formats <b>not</b> to be deleted.<p>Note that this will never remove all formats from a book.
da: Vælg formaterne der <b>ikke</b> skal slettes.<p>Bemærk at dette aldrig vil fjerne alle formater fra en bog.

en: <b>All formats</b> for the selected books will be <b>deleted</b> from your library.<br>The book metadata will be kept. Are you sure?
da: <b>Alle formater</b> for de valgte bøger vil blive <b>slettet</b> fra dit bibliotek.<br>Bogens metadata vil blive bevaret. Er du sikker?

en: Cannot delete books
da: Kan ikke slette bøger

en: No device is connected
da: Ingen enhed forbundet

en: Main memory
da: Arbejdshukommelse

en: No books to delete
da: Ingen bøger at slette

en: None of the selected books are on the device
da: Ingen af de valgte bøger findes på enheden

en: Deleting books from device.
da: Sletter bøger fra enheden

en: Some of the selected books are on the attached device. <b>Where</b> do you want the selected files deleted from?
da: Nogle af de valgte bøger er på den tilkoblede enhed. <b>Hvor</b> ønsker du at de valgte filer skal slettes fra?

en: Start wireless device connection
da: Start trådløs enhedsforbindelse

en: Stop wireless device connection
da: Stop trådløs forbindelse til enheden

en: Connect to folder
da: Forbind til mappe

en: Email to
da: E-mail til

en: (delete from library)
da: (slet fra bibliotek)

en: Select recipients
da: Vælg modtagere

en: Email to selected recipients...
da: Email til valgte modtagere...

en: Setup email based sharing of books
da: Opsætning af e-mail baseseret bogdeling

en: Send to device
da: Send til enhed

en: Connect/share
da: Forbind/del

en: Stopping
da: Stopper

en: Disable autostart
da: Deaktivér autostart

en: Do you want wireless device connections to be started automatically when calibre starts?
da: Vil du have, at den trådløse forbindelse til enheden automatisk startes, når calibre startes?

en: Still looking for IP addresses
da: Leder stadig efter ip-adresser

en: Many IP addresses. See Start/Stop dialog.
da: Mange ip-addresser. Se Start/Stop dialog.

en: Manage collections
da: Administrér collections

en: Manage the collections on this device
da: Administrér collections på denne enhed

en: Change the title/author/cover etc. of books
da: Skift titlen/forfatter/forside osv. på bøger

en: Edit metadata
da: Redigér metadata

en: Edit metadata individually
da: Redigér metadata individuelt

en: Edit metadata in bulk
da: Redigér metadata som klynge

en: Download metadata and covers
da: Download metadata og omslag

en: Merge into first selected book - delete others
da: Flet ind i den først valgte bog - slet andre

en: Merge into first selected book - keep others
da: Flet ind i den først valgte bog - behold andre

en: Merge only formats into first selected book - delete others
da: Flet kun formater ind i den første valgte bog - slet andre

en: Merge book records
da: Flet bogposter

en: Cannot download metadata
da: Kan ikke downloade metadata

en: Failed to download metadata
da: Hentning af metadata fejlede

en: Download failed
da: Hentning mislykkedes

en: Metadata download completed
da: Metadata hentning komplet

en: Download log
da: Filhentning log

en: Metadata download complete
da: Færdig med at hente metadata

en: Revie&w downloaded metadata
da: Gennemg&å hentet metadata

en: Some books changed
da: Nogle bøger er ændret

en: Review downloaded metadata
da: Gennemgå hentet metadata

en: Use the downloaded metadata for all remaining books
da: Brug de hentede metadata for alle resterende bøger

en: Discard downloaded metadata for all remaining books
da: Fjern hentede metadata for alle resterende bøger

en: Discard the downloaded value for: %s
da: Fjern den hentede værdi for: %s

en: Cannot edit metadata
da: Kan ikke redigere metadata

en: Cannot merge books
da: Kan ikke flette bøger

en: At least two books must be selected for merging
da: Mindst to bøger skal vælges for at kunne flette

en: Applying changed metadata
da: Anvender ændrede metadata

en: Some failures
da: Nogle fejl

en: Format file missing
da: Formatfil mangler

en: Cannot read cover as the %s file is missing from this book
da: Kan ikke læse omslag da %s-filen mangler fra denne bog

en: Could not read metadata
da: Kunne ikke læse metadata

en: Could not read metadata from %s format
da: Kunne ikke læse metadata fra %s-formatet

en: Could not read cover
da: Kunne ikke læse omslaget

en: Could not read cover from %s format
da: Kunne ikke læse omslaget fra %s-formatet

en: Embed metadata
da: Indlejr metadata

en: Embed metadata into book files
da: Indlejr metadata i bogfiler

en: Embed metadata into files of a specific format from selected books...
da: Indlejr metadata i filer med et specifikt format fra valgte bøger ...

en: Cannot embed
da: Kan ikke indlejre

en: Choose formats to be updated
da: Vælg formater for opdatering

en: Embedding updated metadata into book files...
da: Indlejrer opdaterede metadata i bogfiler ...

en: Embedding metadata...
da: Indlejrer metadata ...

en: Embedded metadata in one book | Embedded metadata in {} books
da[0]: Indlerjede metadata i en bog
da[1]: Indlejrede metadata i  {} bøger

en: The {0} format of {1}:
    
    {2}
da: {0} formatet af {1}:
    
    {2}

en: Failed for some files
da: Mislykkedes for nogle filer

en: Failed to embed metadata into some book files. Click "Show details" for details.
da: Kunne ikke indlejre metadata i nogle bogfiler. Klik på »Vis detaljer« for detaljer.

en: Fetch news
da: Hent nyheder

en: Fetching news from
da: Henter nyheder fra

en:  fetched.
da:  hentet.

en: Help
da: Hjælp

en: Invalid name
da: Ugyldigt navn

en: Mark books
da: Marker bøger

en: Temporarily mark books for easy access
da: Marker midlertidigt bøger for nem adgang

en: Toggle mark for selected books
da: Slå markering til eller fra for valgte bøger

en: Show marked books
da: Vis markerede bøger

en: Clear all marked books
da: Ryd alle markerede bøger

en: Mark all books by selected author(s)
da: Marker alle bøger af valgte forfattere

en: Mark all books in the selected series
da: Marker alle bøger i den valgte serie

en: Clear all books by selected author(s)
da: Ryd alle bøger af valgte forfattere

en: Clear all books in the selected series
da: Ryd alle bøger i den valgte serie

en: Show marked book
da: Vis markeret bog

en: Cannot mark
da: Kan ikke markere

en: Match book to library
da: Match bog med bibliotek

en: Match this book to a book in the library
da: Match den bog med en bog i biblioteket

en: Match books
da: Match bøger

en: You must select one book
da: Du skal vælge en bog

en: Move to next match
da: Gå til næste match

en: Move to next highlighted match
da: Gå til næste fremhævet match

en: Move to previous item
da: Gå til forrige post

en: Move to previous highlighted item
da: Gå til forrige fremhævet post

en: Open the folder containing the current book's files
da: Åbn mappen der indeholder den nuværende bogs filer

en: Plugin updater
da: Opdatering af udvidelsesmoduler

en: Update any plugins you have installed in calibre
da: Opdater udvidelsesmoduler du har installeret i Calibre.

en: Polish book
da: Polér bog

en: Polish %d books
da: Polér %d bøger

en: <h3>About Polishing books</h3>%s
da: <h3>Om polering af bøger</h3>%s

en: <h3>Remove unused CSS rules</h3>%s
da: <h3>Fjern ubrugte CSS-regler</h3>%s

en: Select actions to perform:
da: Vælg handling der skal udføres:

en: &Embed all referenced fonts
da: &Indlejr alle refererede skrifttyper

en: &Subset all embedded fonts
da: &lav undermængde for alle indlejrede skrifttyper

en: Smarten &punctuation
da: Gør &punktuation smartere

en: Update &metadata in the book files
da: Opdatér &metaoplysninger i bogfilen

en: Update the &cover in the book files
da: Opdatér &omslaget i bogfilen

en: About
da: Om

en: Show &report
da: Vis &rapport

en: &Save settings
da: &Gem indstillinger

en: No actions selected
da: Ingen handling valgt

en: You must select at least one action before saving
da: Du skal vælge mindst en handling før du gemmer

en: Choose name
da: Vælg navn

en: Choose a name for these settings
da: Vælg et navn for disse indstillinger

en: Remove saved settings
da: Fjern gemte indstillinger

en: Must update metadata
da: Skal opdatere metadata

en: You have selected the option to add metadata as a "book jacket". For this option to work, you must also select the option to update metadata in the book files. Do you want to select it?
da: Du har valgt indstillingen tilføj metadata som en »book jacket«. For at denne indstilling kan fungere skal du også vælge indstillingen opdater metadata i bogfilerne. Ønsker du at vælge den?

en: You must select at least one action, or click Cancel.
da: Du skal vælge mindst en handling eller klikke på Afbryd.

en: Queueing books for polishing
da: Sætter bøger i kø til polering

en: Polish %s
da: Poler %s

en: Polish book %(nums)s of %(tot)s (%(title)s)
da: Polerer bog %(nums)s af %(tot)s (%(title)s)

en: View full &log
da: Vis fuld &log

en: Polishing of %s
da: Polering af %s

en: The original file has been saved as %s. | The original files have been saved as %s.
da[0]: Den oprindelige fil er blevet gemt som %s.
da[1]: De oprindelige filer er blevet gemt som %s.

en:  and
da:  og

en: If you polish again, the polishing will run on the originals.
da: Hvis du polerer igen, vil poleringen blive fortaget af originalerne.

en: Polish books
da: Poler bøger

en: Apply the shine of perfection to your books
da: Tilføj glansen af perfektion til dine bøger

en: Cannot polish
da: Kan ikke pudse

en: Ask for this confirmation again
da: Anmod om denne bekræftelse igen

en: Polishing is only supported for books in the %s formats. Convert to one of those formats before polishing.
da: Pudsning er kun understøttet for bøger i %s-formater. Konverter til en af disse formater før pudsning.

en:  completed
da: færdig

en: Configure calibre
da: Indstil calibre

en: Change calibre behavior
da: Tilpas calibres opførsel

en: Get plugins to enhance calibre
da: Hent udvidelsesmoduler for at forbedre calibre

en: Restart in debug mode
da: Genstart i debug-tilstand

en: Sections
da: Sektioner

en: Cannot configure while there are running jobs.
da: Kan ikke konfigurere mens opgaver kører.

en: Cannot configure before calibre is restarted.
da: Kan ikke konfigurere før calibre genstartes.

en: Restart
da: Genstart

en: Save to disk
da: Gem på disk

en: Save only %s format to disk
da: Gem kun %s format på disk

en: Save single format to disk...
da: Gem enkelt format til disk...

en: Cannot save to disk
da: Kan ikke gemme til disk

en: Choose format to save to disk
da: Vælg format som skal gemmes til disk

en: You are trying to save files into the calibre library. This can cause corruption of your library. Save to disk is meant to export files from your calibre library elsewhere.
da: Du prøver at gemme filer i calibre-biblioteket. Dette kan ødelægge dit bibliotek. Gem-til-disk anvendelsen er ment til at eksportere filer fra dit calibre-bibliotek til andre steder.

en: Book details
da: Detaljer om bog

en: Show the detailed metadata for the current book in a separate window
da: Vis de detaljerede metadata for den nuværende bog i et separat vindue

en: No detailed info available
da: Ingen detaljeret information tilgængelig

en: No detailed information is available for books on the device.
da: Ingen detaljeret information tilgængelig om bøger på enheden.

en: Search from Quickview
da: Søg fra lynvisning

en: Search for the currently selected Quickview item
da: Søg i de nuværende valgte lynvisningsposter

en: No quickview available
da: Ingen hurtigvisning tilgængelig

en: Quickview is not available for books on the device.
da: Hurtigvisning er ikke tilgængelig for bøger på denne enhed.

en: Template tester
da: Skabelontester

en: Enter a template to test using data from the selected book
da: Indtast en skabelon til at teste med data fra den valgte bog

en: No template tester available
da: Ingen skabelontester tilgængelig

en: Template tester is not available for books on the device.
da: Skabelontester er ikke tilgængelig for bøger på denne enhed.

en: Show books similar to the current book
da: Vis bøger der svarer til den nuværende bog

en: Books by same author
da: Bøger af samme forfatter

en: Books in this series
da: Bøger i denne serie

en: Books by this publisher
da: Bøger fra denne udgiver

en: Books with the same tags
da: Bøger med samme mærkater

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Get books
da: Hent bøger

en: this author
da: denne forfatter

en: this title
da: denne titel

en: this book
da: denne bog

en: Search for %s
da: Søg efter %s

en: Stores
da: Butikker

en: Choose stores
da: Vælg butikker

en: Cannot search
da: Kan ikke søge

en: Using the integrated search you can easily find which store has the book you are looking for, at the best price. You also get DRM status and other useful information.
da: Ved at bruge den integrerede søgning kan du nemt finde hvilken butik der har bogen du er på udkig efter til den bedste pris. Du kan også få DRM-status og anden nyttig information.

en: Show this message again
da: Vis denne meddelelse igen

en: Choose format to edit
da: Vælg format som skal redigeres

en: Choose which format you want to edit:
da: Vælg hvilket format som du vil redigere:

en: &All formats
da: &Alle formater

en: Edit ToC
da: Redigér ToC

en: Cannot edit ToC
da: Kan ikke redigére ToC

en: Always ask when more than one format is available
da: Spørg altid når mere end et format er tilgængelig

en: Edit book
da: Rediger bog

en: Edit books in the EPUB or AZW formats
da: Rediger bøger i EPUB- eller AZW-formater

en: Editing of books on the device is not supported
da: Redigering af bøger på enheden er ikke understøttet

en: File missing
da: Fil mangler

en: Unpack book
da: Udpak bog

en: Choose the format to unpack:
da: Vælg formatet som skal pakkes ud:

en: &Cancel
da: &Annullér

en: Explode the book to edit its components
da: Opdel bogen for at redigere dens komponenter

en: Preview the result of your changes
da: Forhåndsvis resultaterne af dine ændringer

en: Abort without saving any changes
da: Afbryd uden at gemme nogle ændringer

en: Save your changes and update the book in the calibre library
da: Gem dine ændringer og opdatér bogen i calibre-biblioteket

en: Exploding, please wait...
da: Åbner oversigt, vent venligst...

en: Failed to unpack
da: Kunne ikke pakke ud

en: Could not explode the %s file.
da: Kunne ikke opdele filen %s.

en: Failed to rebuild file
da: Filgenopbygning fejlede

en: Failed to rebuild %s. For more information, click "Show details".
da: Filgenopbygning af %s fejlede. For mere information, klik "Show details".

en: Rebuilding, please wait...
da: Genopbygger, vent venligst...

en: Unpack books in the EPUB, AZW3, HTMLZ formats into their individual components
da: Udpak bøger i EPUB-, AZW3-, HTMLZ-formaterne til deres individuelle komponenter

en: Read books
da: Læs bøger

en: View
da: Vis

en: View specific format
da: Vis specifikt format

en: Read a random book
da: Læs en tilfældig bog

en: Clear recently viewed list
da: Ryd nyligt set liste

en: No associated program
da: Intet associeret program

en: Cannot view
da: Kan ikke vise

en: Format unavailable
da: Format utilgængeligt

en: Selected books have no formats
da: Valgte bøger har ingen formater

en: Choose the format to view
da: Vælg format at vise

en: Not all the selected books were available in the %s format. You should convert them first.
da: Ikke alle valgte bøger var tilgængelige i %s formatet. Du skal først konvertere dem.

en: You are attempting to open %d books. Opening too many books at once can be slow and have a negative effect on the responsiveness of your computer. Once started the process cannot be stopped until complete. Do you wish to continue?
da: Du forsøger at åbne %d bøger. At åbne for mange bøger på en gang kan tage tid og har en negativ effekt på din computers hastighed. Når processen er startet, kan den ikke stoppes. Ønsker du at fortsætte?

en: Cannot open folder
da: Kan ikke åbne mappe

en: This book no longer exists in your library
da: Denne bog findes ikke længere i dit bibliotek

en: %s has no available formats.
da: %s har ingen tilgængelige formater.

en: Cannot add books
da: Kan ikke tilføje bøger

en: The path %s does not exist
da: Stien %s findes ikke

en: You do not have permission to read %s
da: Du har ikke tilladelse til at tilgå %s

en: Adding books...
da: Tilføjer bøger...

en: Scanning for files...
da: Søger efter filer...

en: Could not add %s as you do not have permission to read the file
da: Kunne ikke tilføje %s fordi du ikke har tilladelse til at tilgå filen

en: Failed to add any books, click "Show details" for more information.
da: Kunne ikke tilføje nogle bøger, klik på "Vis detaljer" for mere information.

en: Could not add
da: Kunne ikke tilføje

en: Failed to add some books, click "Show details" for more information.
da: Kunne ikke tilføje nogle bøger, klik på "Vis detaljer" for mere information.

en: Critical failure
da: Kritisk fejl

en: With error:
da: Med fejl:

en: Failed to merge the book:
da: Kunne ikke sammenflette bogen:

en: Failed to add the book:
da: Kunne ikke tilføje bogen:

en: Failed to add the file {0} to the book: {1}
da: Kunne ikke tilføje filen {0} til bogen: {1}

en: Adding duplicates
da: Tilføjer duplikater

en: Errors while adding
da: Fejl under tilføjelse

en: Ignore
da: Ignorer

en: Add
da: Tilføj

en: starts with
da: starter med

en: does not start with
da: starter ikke med

en: ends with
da: slutter med

en: does not end with
da: slutter ikke med

en: matches glob pattern
da: matcher glob-mønster

en: does not match glob pattern
da: matcher ikke glob-mønster

en: matches regex pattern
da: matcher regulært udtryksmønster

en: does not match regex pattern
da: matcher ikke regulært udtryksmønster

en: Create the rule below, the rule can be used to add or ignore files
da: Opret reglen nedenfor, reglen kan bruges til at tilføje eller ignorere filer

en: the file, if the filename
da: filen hvis filnavnet

en: You must provide a value for the filename to match
da: Du skal angive en værdi for filnavnmatch

en: A comma separated list of tags
da: En kommaadskilt liste med mærker

en: Matching is case-insensitive
da: Match tager ikke højde for store/små bogstaver

en: A regular expression
da: Et regulært udtryk

en: %s is not a valid glob expression
da: %s er ikke et gyldigt glob-udtryk

en: Enter a filename to test:
da: Indtast et filnavn at teste:

en: The filename %s did not match any rules
da: Filnavnet %s matcher ingen regler

en: The filename {0} will be {1}
da: Filnavnet {0} vil være {1}

en: Edit file filter rules
da: Rediger filfilterregler

en: Change
da: Skift

en: Capitalize
da: Store begyndelsesbogstaver

en: is one of
da: er en af

en: is not one of
da: er ikke en af

en: contains
da: indeholder

en: the author, if the author name
da: forfatteren, hvis forfatternavnet

en: You must provide a value for the author name to match
da: Du skal angive en værdi for forfatternavnmatch

en: with the name:
da: med navnet:

en: Donate
da: Donér

en: Edit
da: Rediger

en: Copy
da: Kopiér

en: Paste
da: Indsæt

en: Select all
da: Markér alt

en: Manage %s
da: Administrér %s

en: Delete the %s format
da: Slet formatet %s

en: Save the %s format to disk
da: Gem formatet %s til disk

en: Restore the %s format
da: Gendan formatet %s

en: Compare to the %s format
da: Sammenlign med %s-formatet

en: Open %s with...
da: Åbn %s med ...

en: Path to file
da: Filsti

en: Remove %s from this book
da: Fjern %s fra denne bog

en: Selected text
da: Markeret tekst

en: Search
da: Søg

en: Copy link location
da: Kopier henvisningsplacering

en: Search {0} for this book
da: Søg  {0}  for denne bog

en: Open the Edit metadata window
da: Åbn vinduet for Rediger metadata

en: Open cover with...
da: Åbn omslag med ...

en: Paste cover
da: Indsæt omslag

en: Copy cover
da: Kopier omslag

en: Save cover to disk
da: Gem omslag til disk

en: Remove cover
da: Fjern omslag

en: Generate cover from metadata
da: Opret omslag fra metadata

en: Automatically trim borders
da: Beskær kanter automatisk

en: Trim borders manually
da: Beskær kanter manuelt

en: Undo last trim
da: Fortryd sidste beskæring

en: Choose cover save location
da: Vælg hvor omslag skal gemmes

en: JPEG images
da: JPEG-billeder

en: Are you sure you want to delete the cover permanently?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette omslaget permanent?

en: Double click to open the Book details window
da: Dobbeltklik for at åbne vinduet for Bogdetaljer

en: Path
da: Sti

en: Cover size: %(width)d x %(height)d pixels
da: Omslagsstørrelse: %(width)d x %(height)d pixels

en: Edit identifiers for this book
da: Rediger identifikatorer for denne bog

en: Are you sure you want to delete <b>{}</b> from the book?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette <b>{}</b> fra bogen?

en: BibTeX options
da: BibTeX-indstillinger

en: Options specific to
da: Muligheder angivet til

en: Form
da: Formular

en: Bib file encoding:
da: Bib-fil kodning:

en: Fields to include in output:
da: Felter at inkluderer i output:

en: Encoding configuration (change if you have errors):
da: Kodningskonfiguration (ændr dem hvis du får fejl):

en: BibTeX entry type:
da: BibTeX-indgang type:

en: Create a citation tag?
da: Opret et citationsmærkat?

en: Add file paths with formats?
da: Tilføj filsti med formater?

en: Expression to form the BibTeX citation tag:
da: Udtryk til at danne to BibTeX-citationsmærkat:

en: Drag and drop to re-arrange fields
da: Træk og slip for at omarrangere felter

en: Library name
da: Biblioteksnavn

en: Number
da: Tal

en: E-book options
da: Indstillinger for e-bog

en: Catalogs
da: Kataloger

en: Read book
da: Læs bog

en: Wishlist item
da: Ønskeliste

en: any date
da: enhver dato

en: any value
da: enhver værdi

en: unspecified
da: Uspecificeret

en: No genres will be excluded
da: Ingen genre vil blive ekskluderet

en: regex error: %s
da: regulært udtryksfejl: %s

en: All genres will be excluded
da: Alle genre vil blive ekskluderet

en: Delete saved catalog preset
da: Slet gemt katalogforhåndsindstilling

en: The selected saved catalog preset will be deleted. Are you sure?
da: Den valgt gemte katalogforhåndsindstilling vil blive slettet. Er du sikker?

en: Save catalog preset
da: Gem katalogforhåndsindstilling

en: Preset name:
da: Navn på forhåndsindstilling:

en: You must provide a name.
da: Du skal angive et navn.

en: That saved preset already exists and will be overwritten. Are you sure?
da: Den gemte forhåndsindstilling findes allerede og vil blive overskrevet. Er du sikker?

en: Are you sure you want to delete '%s'?
da: Er du sikker på at du vil slette '%s'?

en: Are you sure you want to delete rules #%(first)d-%(last)d?
da: Er du sikker på at du vil slette reglerne #%(first)d-%(last)d?

en: Delete Rule
da: Slet regel

en: False
da: Falsk

en: True
da: Sand

en: Name
da: Navn

en: Field
da: Felt

en: Value
da: Værdi

en: Prefix
da: Prefiks

en: Presets
da: Forvalg

en: Select catalog preset to load
da: Vælg  katalogforhåndsindstilling at indlæse

en: Save current catalog settings as preset
da: Gem nuværende katalogindstillinger som forhåndsindstilling

en: Save
da: Gem

en: Delete current preset
da: Slet nuværende forhåndsindstilling

en: Delete
da: Slet

en: Enabled sections will be included in the generated catalog.
da: Aktiverede sektioner vil blive inkluderet i det oprettede katalog.

en: Included sections
da: Inkluderede sektioner

en: List of books, sorted by Author
da: Bogliste, sorteret efter forfatter

en: &Authors
da: &Forfattere

en: List of books, sorted by Title
da: Bogliste, sorteret efter titel

en: &Titles
da: &Titler

en: List of series books, sorted by Series
da: Bogliste for serier, sorteret efter serienavn

en: &Series
da: &Serier

en: List of books, sorted by genre
da: Bogliste, sorteret efter genre

en: &Genres
da: &Genrer

en: Field containing genres
da: Felt indeholdende genre

en: List of books, sorted by date added to calibre
da: Bogliste, sortere efter dato tilføjet til Calibre

en: &Recently added
da: &Nyligt tilføjet

en: Individual descriptions of books with cover thumbs, sorted by author
da: Individuelle beskrivelser af bøger med omslagsminiaturebillede, sorteret efter forfatter.

en: &Descriptions
da: &Beskrivelser

en: Prefixes
da: Præfikser

en: Excluded books
da: Udeladte bøger

en: Excluded genres
da: Udeladte genrer

en: Genres to &exclude (regex):
da: Genrer som skal &udelades (regulært udtryk):

en: Reset to default
da: Nulstil til standard

en: Results of regex:
da: Resultat af regulært udtryk:

en: Tags that will be excluded as genres
da: Mærkater som vil blive udeladt som genrer

en: Other options
da: Andre valgmuligheder

en: &Before
da: &Før

en: &After
da: &Efter

en: Catalog cover:
da: Katalog omslag:

en: Generate new cover
da: Generér nyt omslag

en: Use existing cover
da: Anvend eksisterende omslag

en:  inch
da:  tomme

en: Author cross-references:
da: Forfatter krydsreferencer:

en: Tab template for catalog.ui
da: Tab skabelon til katalog.ui

en: Toggle
da: Skift

en: Bold
da: Fremhævet

en: Italic
da: Kursiv

en: Underline
da: Understregning

en: Strikethrough
da: Gennemstreget

en: Superscript
da: Hævet skrift

en: Subscript
da: Sænket skrift

en: Ordered list
da: Ordnet liste

en: Unordered list
da: Uordnet liste

en: Align left
da: Venstrejustér

en: Align center
da: Centreret

en: Align right
da: Højrejustér

en: Align justified
da: Lige margen

en: Undo
da: Fortryd ændring

en: Redo
da: Annuller fortryd

en: Remove formatting
da: Fjern formatering

en: Cut
da: Klip

en: Foreground color
da: Forgrundsfarve

en: Background color
da: Baggrundsfarve

en: Insert link or image
da: Indsæt link eller billede

en: Clear
da: Ryd

en: Blockquote
da: Blokcitat

en: Choose foreground color
da: Vælg forgrundsfarve

en: Choose background color
da: Vælg baggrundsfarve

en: Invalid URL
da: Ugyldig URL

en: Create link
da: Opret henvisning

en: Images
da: Billeder

en: Choose file
da: Vælg fil

en: Choose folder
da: Vælg mappe

en: Enter &URL:
da: Indtast &URL:

en: Treat the URL as an &image
da: Behandel URLen som et &billede

en: Enter &name (optional):
da: Indtast &navn (valgfrit):

en: Choose a file on your computer:
da: Vælg en fil fra din computer:

en: &Width:
da: &Bredde:

en: &Height:
da: &Højde:

en: Fonts
da: Skrifttyper

en: %s toolbars
da: %s værktøjslinjer

en: Hide
da: Skjul

en: Show
da: Vis

en: &Title for Table of Contents:
da: &Indholdsfortegnelsestitel:

en: Use author &sort for author
da: Anvend forfatter &sort for forfatter

en: For settings that cannot be specified in this dialog, use the values saved in a previous conversion (if they exist) instead of using the defaults specified in the Preferences
da: For indstillinger som ikke kan vælges i denne dialog, brug værdier gemt fra tidligere konverteringer (hvis de eksisterer) istedet for at anvende de standard givne indstillinger

en: Disable &normalize
da: Deaktivér &normalisering

en: Keep &aspect ratio
da: Behold &aspektforhold

en: &Wide
da: &Bred

en: &Landscape
da: &Bredformat

en: &Right to left
da: &Højre til venstre

en: Don't so&rt
da: Sortér ikke

en: &Disable comic processing
da: &Deaktivér tegneserie behandling

en: &Output format:
da: &Output-format:

en: Disable conversion of images to &black and white
da: Deaktivér konvertering af billeder til &sort og hvid

en: Debug
da: Fejlsøgning

en: Debug the conversion process.
da: Fejlsøg konverteringsprocessen

en: Choose debug folder
da: Vælg fejlsøgningsmappe

en: The debug process outputs the intermediate HTML generated at various stages of the conversion process. This HTML can sometimes serve as a good starting point for hand editing a conversion.
da: Fejlsøgningsprocessen sender output ud i HTML, genereret på forskellige trin af konverteringsprocessen. Denne HTML kan nogle gange udgøre et godt udgangspunkt ved manuel konvertering.

en: &Custom size:
da: &Tilpasset størrelse:

en: No default &cover
da: Intet standard &omslag

en: Split files &larger than:
da: Del filer &større end:

en: No &SVG cover
da: Intet &SVG omslag

en: Disabled
da: Deaktiveret

en:  KB
da:  kB

en: Preserve cover &aspect ratio
da: Bevar omslag &aspektforhold

en: Do not &split on page breaks
da: Del &ikke ved sideskift

en: Font rescaling wizard
da: Skriftstype reskaleringsguide

en: &Output document
da: &Output-dokument

en: &Base font size:
da: &Base skriftstørrelsen:

en: Font size &key:
da: skriftstørrelses&nøgle:

en:  pt
da:  pkt

en: Use &default values
da: Anvend &default værdier

en: &Input document
da: &Input dokument

en: &Font size:
da: &Skriftstørrelse:

en:  will map to size:
da:  vil afbildes til størrelse:

en: 0.0 pt
da: 0.0 pkt

en: Delete blank lines between paragraphs
da: Slet blanke linjer mellem afsnit

en: Remove unnecessary hyphens
da: Fjern overflødige bindestreger

en: Original
da: Oprindelig

en: Left align
da: Venstrestillet

en: Justify text
da: Lige margin

en: Wizard to help you choose an appropriate font size key
da: Guide til at hjælpe dig med at vælge en skriftstørrelsesnøgle

en: E&xpand CSS
da: &Udvid CSS

en: Keep &ligatures
da: Behold &ligaturer

en: &Disable font size rescaling
da: &Deaktivér skriftstørrelse reskalering

en: &Fonts
da: &Skrifttyper

en: Text &justification:
da: &Ligestillet tekst:

en: &Line size:
da: &Linje længde:

en: <p>When calibre removes inter paragraph spacing, it automatically sets a paragraph indent, to ensure that paragraphs can be easily distinguished. This option controls the width of that indent.
da: <p>Når calibre fjerner afsnitsafstand, isætter calibre automatisk et afsnitsindryk, til at sikre at afsnittene er let synlige. Denne mulighed styrer bredden af indrykket.

en: No change
da: Ingen ændring

en: Insert &blank line between paragraphs
da: Indsæt &blanke linjer mellem afsnit

en: Remove &spacing between paragraphs
da: Fjern &afstand mellem afsnit

en: &Linearize tables
da: &Linærisér tabeller

en: &Margins
da: &Marginer

en: &Colors
da: &Farver

en: Comma separated list of CSS properties to remove. For example: display, color, font-family
da: Kommaadskilt liste over CSS-egenskaber der skal fjernes. For eksempel: display, color, font-family

en: &Wordspace:
da: &Ordmellemrum:

en: Minimum para. &indent:
da: Minimum para. &indryk:

en: Render &tables as images
da: Vis &tabeller som billeder

en: Text size multiplier for text in rendered tables:
da: Tekststørrelsesfaktor for tekst i tabeller:

en: Add &header
da: Tilføj &sidehoved

en: Header &separation:
da: &Sidehovedadskillelse

en: Header &format:
da: Sidehoved &format:

en: &Embed fonts
da: &Indlejre skrifttyper:

en: &Serif font family:
da: &Serif skriftsfamilie:

en: S&ans-serif font family:
da: S&ans-serif skriftsfamilie:

en: Set the metadata. The output file will contain as much of this metadata as possible.
da: Angiv metadata. Output-filen vil indeholde så meget metadata som muligt.

en: This book has no cover
da: Denne bog har intet omslag

en: Choose cover for
da: Vælg omslag til

en: Cannot read
da: Kan ikke læse

en: You do not have permission to read the file:
da: Du har ikke tilladelse til at læse filen:

en: Error reading file
da: Fejl ved fillæsning

en: <p>There was an error reading from file: <br /><b>
da: <p>Der var en fejl ved læsning af filen: <br /><b>

en:  is not a valid picture
da:  er ikke valid billede

en: Change &cover image:
da: Skift &omslagsbillede:

en: Browse for an image to use as the cover of this book.
da: Browse efter et billede til anvendelse som denne bogs omslag.

en: Use cover from &source file
da: Brug omslag fra &kildefilen

en: &Title:
da: &Titel:

en: Change the title of this book
da: Udskift bogens titel

en: &Author(s):
da: Forfatter(e):

en: Change the author(s) of this book. Multiple authors should be separated by a comma
da: Udskift bogens forfatter(e). Flere forfattere skal adskilles med et komma

en: &Publisher:
da: &Udgiver:

en: Ta&gs:
da: &Mærker:

en: Tags categorize the book. This is particularly useful while searching. <br><br>They can be any words or phrases, separated by commas.
da: Mærkater placerer bogen i kategorier. Dette er særdeles brugbart til søgninger. <br><br>De kan være vilkårlige ord eller sætninger, adskilt af kommaer.

en: &Series:
da: &Serier:

en: List of known series. You can add new series.
da: Liste over kendte serier. Du kan tilføje nye serier.

en: Book
da: Bog

en: Ignore &margins
da: Ignorér &marginer

en: Do not convert all images to &JPEG (may result in images not working in older viewers)
da: Konverter ikke alle billeder til &JPEG (kan medføre at billeder ikke fungerer i ældre fremvisere)

en: Kindle options
da: Kindle valgmuligheder

en: MOBI file &type:
da: MOBI-&filtype:

en: Personal Doc tag:
da: Personlig dokument mærkat:

en: unlimited
da: ubegrænset

en: Screen size: %s
da: Skærmstørrelse: %s

en: &Output profile:
da: &Output-profil:

en: Profile description
da: Profil beskrivelse

en: &Input profile:
da: &Input-profil:

en: Margins
da: Marginer

en: &Left:
da: &Venstre:

en: Unchanged
da: Uændret

en: &Top:
da: Ø&verst:

en: &Right:
da: &Højre:

en: &Bottom:
da: &Nederst:

en: &Format:
da: For&mater:

en: &Inline TOC
da: &indlejret indholdsfortegnelse

en: &Unit:
da: &Enheder:

en: Preserve &aspect ratio of cover
da: Bevar omslagets &aspektforhold

en: &Title for ToC:
da: &Titel for indholdsf.:

en: &Monospace family:
da: &Monospace-familien:

en: S&tandard font:
da: S&tandardskrifttype:

en: Default font si&ze:
da: &Standard skriftstørrelse

en: Monospace &font size:
da: Monospace-&skriftstørrelse:

en: Page headers and footers
da: Side toptekster og bundtekster

en: &Header template:
da: &Toptekstskabelon:

en: &Footer template:
da: &Bundtekstskabelon:

en: No formats available
da: Ingen formater tilgængelige

en: Cannot build regex using the GUI builder without a book.
da: Kan ikke danne build regex ved anvendelse af GUI builder uden en bog.

en: Could not open file
da: Kunne ikke åbne filen

en: Could not open the file, do you have it open in another program?
da: Kunne ikke åbne filen, har du den åben i et andet program?

en: Failed to generate preview
da: Kunne ikke oprette forhåndsvisning

en: Open book
da: Åben bog

en: Occurrences:
da: Forekomster:

en: Goto:
da: Gå til:

en: &Previous
da: &Forrige

en: &Next
da: &Næste

en: Preview
da: Forhåndsvisning

en: Ignore &WMF images in the RTF file
da: Ignorer &WMF-billeder i RTF-filen

en: Failed to read
da: Kunne ikke læse

en: Invalid regular expression
da: Ugyldigt regulært udtryk

en: Invalid regular expression: %s
da: Ugyldigt regulært udtryk: %s

en: &Add
da: &Tilføj

en: &Change
da: &Ændre

en: &Remove
da: &Fjern

en: &Load
da: &Indlæs

en: &Save
da: &Gem

en: Move expression up.
da: Flyt udtryk op.

en: Move expression down.
da: Flyt udtryk ned.

en: Restore &defaults
da: Gendan &standardindstillinger

en: &Input format:
da: &Input-format:

en: Use &saved conversion settings for individual books
da: Anvend &saved konverteringsindstillinger for individuelle bøger

en: Convert
da: Konvertér

en: Fine tune the detection of chapter headings and other document structure.
da: Fin juster kapiteloverskrift detektionen og andre dokumentstrukturer.

en: Invalid XPath
da: Ugyldig XPath

en: The XPath expression %s is invalid.
da: XPath udtryk %s er ugyldig.

en: Insert &metadata as page at start of book
da: Indsæt &metadata som en side i starten af bogen

en: Chapter &mark:
da: Kapitel&markering:

en: Remove first &image
da: Fjern første &billede

en: Table of
    Contents
da: Indholds
    fortegnelse

en: Control the creation/conversion of the Table of Contents.
da: Styr dannelsen/konverteringen af Indholdsfortegnelse.

en: Level &1 TOC (XPath expression):
da: Niveau &1 indholdsfortegnelse (XPath-udtryk):

en: Level &2 TOC (XPath expression):
da: Niveau &2 indholdsfortegnelse (XPath-udtryk):

en: Level &3 TOC (XPath expression):
da: Niveau &3 indholdsfortegnelse (XPath-udtryk):

en: &Force use of auto-generated Table of Contents
da: &Tving autogenereret indholdsfortegnelse

en: Do not add &detected chapters to the Table of Contents
da: Tilføj ikke &detekterede kapitler til indholdsfortegnelsen

en: Structure
da: Struktur

en: Common
da: Fælles

en: Preserve &spaces
da: Bevar &mellemrum

en: General
da: Generel

en: &Line ending style:
da: &Linje slutstil:

en: &Formatting:
da: &Formatering:

en: Plain
da: Ren tekst

en: &Maximum line length:
da: &Maximum linjelængde:

en: Do not remove links (<a> tags) before processing
da: Fjern ikke links (<a> mærkater) før behandling

en: Match HTML &tags with tag name:
da: Match HTML &tags med mærkatnavn:

en: Having the &attribute:
da: Havende &attribut:

en: With &value:
da: Med &værdi:

en: (A regular expression)
da: (Et regulært udtryk)

en: Browse by covers
da: Browse efter omslag

en: Choose color
da: Vælg farve

en: &Name:
da: &Navn:

en: Color &1:
da: Farve &1:

en: Color &2:
da: Farve &2:

en: Contrast color &1 (mainly for text):
da: Kontrast farve &1 (primært til tekst):

en: Contrast color &2 (mainly for text):
da: Kontrast farve &2 (primært til tekst):

en: &New color scheme
da: &Nyt farvetema

en: &Edit color scheme
da: R&ediger farvetema

en: &Remove color scheme
da: Fje&rn farvetema

en: &Styles
da: &Stiler

en: &Title font family:
da: &Titel skrifttype familie:

en: &Title font size:
da: &Titel skrifttype størrelse:

en: Cover &width:
da: &Bredde for omslag:

en: Cover &height:
da: &Højde for omslag:

en: &Text
da: &Tekst

en: Change the &title template
da: Skift &titel skabelonen

en: The title template
da: Titel skabelonen

en: Change the &sub-title template
da: Skift undertitel skabelonen

en: The sub-title template
da: Undertitel skabelonen

en: Change the &footer template
da: Skirt side&fodsskabelonen

en: The footer template
da: Sidefodsskabelonen

en: My Color Scheme
da: Mit farvetema

en: Cannot edit
da: Kan ikke redigere

en: Cannot remove
da: Kan ikke fjerne

en: A sample book
da: En eksempel bog

en: Author One
da: Første forfatter

en: Author Two
da: Anden forfatter

en: A series of samples
da: En række prøver

en: Tag One
da: Første mærkat

en: Tag Two
da: Andet mærkat

en: Some publisher
da: En udgiver

en: Cover generation settings
da: Oprettelsesindstillinger for omslag

en: Save these settings as the &defaults for future use
da: Gem disse indstillinger som standard ved fremtidig brug

en: Values changed
da: Værdier ændret

en: Undefined
da: Udefineret

en: Today
da: I dag

en: The enumeration "{0}" contains an invalid value that will be set to the default
da: Opremsningen "{0}" indeholder en ugyldig værdi, som vil blive tildelt standardværdien

en: Apply changes
da: Udfør ændringer

en: Clear series
da: Ryd serier

en: Automatically number books
da: Numrér automatisk bøger

en: Force numbers to start with
da: Start nummerering fra

en: The enumeration "{0}" contains invalid values that will not appear in the list
da: Opremsningen "{0}" indeholder ugyldige værdi, som ikke vil vises i listen

en: Remove all tags
da: Fjern alle mærkater

en: tags to remove
da: Mærkater at fjerne

en: You have entered values. In order to use this editor you must first discard them. Discard the values?
da: Du har indtastet værdier. For at bruge dette redigeringsprogram skal du første fjerne dem. Fjern værdierne?

en: No details available.
da: Ingen detaljer tilgængelig.

en: Device no longer connected.
da: Enhed er ikke længere forbundet.

en: Get device information
da: Hent enhedsinformation

en: Set library information
da: Indstil biblioteksinformation

en: Get list of books on device
da: Hent liste af bøger fra enheden

en: Prepare files for transfer from device
da: Forbereder filer til overførelse fra enhed

en: Get annotations from device
da: Hent noter fra enheden

en: Send metadata to device
da: Send metadata til enheden

en: Send collections to device
da: Send samlinger til enheden

en: Upload one book to the device | Upload {} books to the device
da[0]: Overfør en bog til enheden
da[1]: Overfør {} bøger til enheden

en: Delete books from device
da: Slet bøger fra enheden

en: Download books from device
da: Hent bøger fra enheden

en: View book on device
da: Se bøger på enheden

en: Set default send to device action
da: Angiv standard send til enhedsaktion

en: Send to main memory
da: Send til arbejdshukommelse

en: Send to storage card A
da: Send til hukommelseskort A

en: Send to storage card B
da: Send til hukommelseskort B

en: Send specific format to
da: Send angivet format til

en: Send and delete from library
da: Send og slet fra bibliotek

en: Eject device
da: Skub enhed ud

en: Error
da: Fejl

en: Error communicating with device
da: Kommunikationsfejl med enheden

en: Manage the %s?
da: Håndter %s?

en: Detected the <b>%s</b>. Do you want calibre to manage it?
da: Registrerede <b>%s</b>. Ønsker du at calibre skal håndtere enheden?

en: No suitable formats
da: Ingen egnede formater

en: Select folder to open as device
da: Vælg mappe til at åbne som enhed

en: Running jobs
da: Kørende batchjobs

en: Cannot configure the device while there are running device jobs.
da: Kan ikke indstille enheden mens der bliver udført arbejde på enheden.

en: Configure %s
da: Konfigurer %s

en: Restart calibre for the changes to %s to be applied.
da: Genstart Calibre for at ændringerne af %s kan anvendes.

en: Error talking to device
da: Fejl ved kommunikation med enhed

en: There was a temporary error talking to the device. Please unplug and reconnect the device or reboot.
da: Der opstod en midlertidig fejl i kommunikationen med enheden. Fjern venligst enheden og forbind den igen eller genstart.

en: Device:
da: Enhed:

en:  detected.
da:  detekteret.

en: No books
da: Ingen bøger

en: selected to send
da: valgt til at sende

en: No device
da: Ingen enhed

en: No device connected
da: Ingen tilsluttede enheder

en: 0 of %i books
da: 0 af %i bøger

en: Choose format to send to device
da: Vælg format til at sende til enheden

en: Cannot send: No device is connected
da: Kan ikke sende: Ingen enhed er forbundet

en: No card
da: Intet hukommelseskort

en: Cannot send: Device has no storage card
da: Kan ikke sende: Enheden har intet hukommelseskort

en: Auto convert the following books before uploading to the device?
da: Auto konvertér følgende bøger før upload til enheden?

en: Sending catalogs to device.
da: Sender kataloger til enheden.

en: Sending news to device.
da: Sender nyheder til enheden.

en: Sending books to device.
da: Sender bøger til enheden.

en: Could not upload the following books to the device, as no suitable formats were found. Convert the book(s) to a format supported by your device first.
da: Kunne ikke uploade følgende bøger til enheden, da ingen egnede formater blev fundet. Konvertér bog/bøgerne til et format understøttet af din enhed først.

en: No space on device
da: Ingen plads på enheden

en: <p>Cannot upload books to device there is no more free space available
da: <p>Kan ikke uploade bøger til enheden, der er ikke mere fri plads tilgængelig

en: Incorrect destination
da: Forkert destination

en: Analyzing books on the device: %d%% finished
da: Undersøger bøger på enheden: %d%% færdig

en: Book format sync problem
da: Bogformat synkronisering problem

en: Device
da: Enhed

en: Unknown formats
da: Ukendte formater

en: The template %s is invalid:
da: Skabelonen %s er ugyldig:

en: Select available formats and their order for this device
da: Vælg tilgængelige formater og deres prioritet til denne enhed

en: Use author sort for author
da: Brug forfattersortering til forfatter

en: Save &template:
da: Gem &skabelon:

en: No formats selected
da: Ingen formater valgt

en: You must choose at least one format to send to the device
da: Du skal vælge mindst et format at sende til enheden

en: Browse for a folder on the device
da: Gå til en mappe på denne enhed

en: Send the %s format to the folder:
da: Send %s formatet til mappen:

en: Folder on the device
da: Mappe på enheden

en: &Remove rule
da: &Fjern regel

en: Format specific sending
da: Format specifik overførelse

en: Add a &new rule
da: Tilføj en &ny regel

en: Change scanned &folders
da: Ski&ft gennemsøgte mapper

en: Show device information
da: Vis enhedsinformation

en: Copy to clipboard
da: Kopiér til udklipsholder

en: The %s will be ignored in calibre
da: %s vil blive ignoreret i calibre

en: Configure
da: Konfigurér

en: Cannot send to %s
da: Kan ikke sende til %s

en: Choose folder on device
da: Vælg mappe på enhed

en: <b>Scanned folders:</b>
da: <b>Gennemsøgte mapper:</b>

en: You can select which folders calibre will scan when searching this device for books.
da: Du kan vælge hvilke mapper på denne enhed Calibre gennemsøger efter bøger.

en: Choose folders to scan
da: Vælg mapper som skal gennemsøges

en: How many empty books?
da: Hvor mange tomme bøger?

en: How many empty books should be added?
da: Hvor mange tomme bøger skal tilføjes?

en: Set the author of the new books to:
da: Sæt forfatteren af de nye bøger til:

en: Reset author to Unknown
da: Nulstil forfatter til Ukendt

en: Set the series of the new books to:
da: Sæt serien for de nye bøger til:

en: Reset series
da: Nulstil serier

en: Set the title of the new books to:
da: Sæt titlen på de nye bøger til:

en: Reset title
da: Nudstil titel

en: Add books by ISBN
da: Tilføj bøger efter ISBN

en: &Paste from clipboard
da: &Indsæt fra udklipsholderen

en: Some invalid ISBNs
da: Nogle ugyldige ISBNs

en: All invalid ISBNs
da: Alle ISBN er ugyldige

en: All the ISBNs you entered were invalid. No books can be added.
da: Alle indtastede ISBN er ugyldige. Ingen bøger kunne tilføjes.

en: Edit authors
da: Rediger forfattere

en: Enter an author to add
da: Indtast en forfatter som skal tilføjes

en: &Remove selected
da: Fje&rn valgte

en: Select displayed metadata
da: Vælg vist metadata

en: Fit &cover within view
da: Tilpas &omslag til synsfelt

en: Next [%s]
da: Næste [%s]

en: Previous [%s]
da: Forrige [%s]

en: This book is marked
da: Denne bog er markeret

en: This book is marked as: %s
da: Denne bog er markeret som: %s

en: Path: {}
da: Sti: {}

en: No help available
da: Ingen hjælp tilgængelig

en: No help available for this output format.
da: Ingen hjælp tilgængelig for dette output format.

en: Generate catalog
da: Generér katalog

en: Generate catalog for {0} books
da: Generér katalog til {0} bøger

en: Catalog &title (existing catalog with the same title will be replaced):
da: Katalog &titel (eksisterende katalog med samme titel vil blive udskiftet):

en: &Send catalog to device automatically
da: &Send automatisk katalog til enhed

en: Catalog options
da: Katalog valgmuligheder

en: This will take a while, please wait...
da: Dette vil tage et stykke tid, vent venligst...

en: &Run the check again
da: &Kør tjekket igen

en: Copy &to clipboard
da: Kopiér &til udklipsholder

en: &Done
da: &Færdig

en: Delete &marked
da: Slet &markerede

en: Delete marked files (checked subitems)
da: Slet markerede filer (checket underemner)

en: &Fix marked
da: &Fiks markerede

en: Fix marked sections (checked fixable items)
da: Ordn markerede sektioner (checket ordenbare emner)

en: Names to ignore:
da: Navne der skal ignoreres:

en: Enter comma-separated extensions without a leading dot. Used only in book folders
da: Indtast komma-separeret udvidelser uden foranstillet punktum. Anvendes kun i bogmapper

en: (fixable)
da: (ordenbare)

en: Path from library
da: Sti fra bibliotek

en: The marked files and folders will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
da: De markerede filer og mapper vil blive <b>permanent slettet</b>. Er du sikker?

en: Existing
da: Eksisterende

en: Convertible
da: Kan konverteres

en: Choose location for calibre library
da: Vælg placering til calibre-bibliotek

en: Same as current
da: Samme som aktuelle

en: The location %s contains the current calibre library
da: Placeringen %s indeholder det aktuelle calibre-bibliotek

en: Bad location
da: Ikke brugbar placering

en: You can only create libraries inside %s at the top level, not in sub-folders
da: Du kan kun oprette biblioteker i %s ved rod-mappen, ikke i undermapper

en: No existing library found
da: Intet eksisterende bibliotek fundet

en: There is no existing calibre library at %s
da: Der er intet eksisterende calibre-bibliotek i %s

en: Not empty
da: Ikke tom

en: Failed to move library
da: Flytning af bibliotek fejlede

en: No location
da: Ingen placering

en: No location selected
da: Ingen placering valgt

en: %s is not an existing folder
da: %s er ikke en eksisterende mappe

en: Choose your calibre library
da: Vælg dit calibre-bibliotek

en: Your calibre library is currently located at {0}
da: Dit calibre-bibliotek er i øjeblikket placeret i {0}

en: &Create an empty library at the new location
da: &Opret et tomt bibliotek i den nye placering

en: &Show this warning again
da: &Vis denne advarsel igen

en: Has cover
da: Har omslag

en: ERROR
da: FEJL

en: Recipes
da: Opskrifter

en: Recipe &title:
da: Opskrift&titel:

en: The oldest article to download
da: Den ældste artikel der skal downloades

en: &Oldest article:
da: &Ældste artikel:

en: Maximum number of articles to download per feed.
da: Maksimum antal artikler at downloade per feed.

en: &Max. number of articles per feed:
da: &Maksimalt antal artikler per feed:

en: Feeds in recipe
da: Feeds i opskrift

en: Add feed to recipe
da: Tilføj feed til opskrift

en: &Feed title:
da: &Feed titel:

en: Feed &URL:
da: Feed-&URL:

en: &Add feed
da: &Tilføj feed

en: Title required
da: Titel påkrævet

en: Invalid recipe
da: Ugyldig opskrift

en: Choose builtin recipe
da: Vælg indbygget opskrift

en: Go
da: Kør

en: Add custom news source
da: Tilføj bruger nyhedskilde

en: &New recipe
da: &Ny opskrift

en: Create a new recipe from scratch
da: Opret en ny opskrift fra bunden

en: Customize &builtin recipe
da: Brugertilpas &indbygget opskrift

en: Load recipe from &file
da: Indlæs opskrift fra &fil

en: &Show recipe files
da: Vi&s opskrift filer

en: Show the folder containing all recipe files
da: Vis mappen som indeholder alle opskrift filerne

en: Import &OPML
da: Importer &OPML

en: Import a collection of RSS feeds in OPML format
    Many RSS readers can export their subscribed RSS feeds
    in OPML format
da: Importer en samling af RSS-nyhedskilder i OPML-format
    Mange RSS-læsere kan eksportere deres abonnementer
    på RSS-nyhedskilder i OPML-format

en: No recipes
da: Ingen opskrifter

en: No custom recipes created.
da: Ingen brugerdefinerede opskrifter oprettet.

en: Choose a recipe file
da: Vælg en en opskriftsfil

en: Invalid input
da: Ugyldigt input

en: <p>Could not create recipe. Error:<br>%s
da: <p>Kunne ikke oprette opskrift. Fejl:<br>%s

en: Failed to create recipes
da: Kunne ikke oprette opskrifter

en: Failed to create some recipes, click "Show details" for details
da: Kunne ikke oprette nogle af opskrifterne, klik på »Vis detaljer« for at se detaljer

en: Size
da: Størrelse

en: All checked books will be <b>permanently deleted</b> from your device. Please verify the list.
da: Alle valgte bøger vil blive <b>permanent slettet</b> fra din enhed. Check venligst listen.

en: Author
da: Forfatter

en: Location
da: Placering

en: Delete from device
da: Slet fra enhed

en: %(curr)s (was %(initial)s)
da: %(curr)s (var %(initial)s)

en: Item is blank
da: Emne er blankt

en: An item cannot be set to nothing. Delete it instead.
da: Et emne kan ikke sættes til ingenting. Slet det istedet.

en: No item selected
da: Intet emne valgt

en: No items selected
da: Ingen emner valgt

en: You must select at least one item from the list.
da: Du skal vælge mindst et emne fra listen.

en: Are you sure you want to delete the following items?
da: Er du sikker på at du ønsker at slette følgende emner?

en: Items in use
da: Emner i brug

en: Delete item from database. This will unapply the item from all books and then remove it from the database.
da: Slet emne fra database. Dette vil fjerne emnet fra alle bøger og herefter slette det fra databasen.

en: Rename the item in every book where it is used.
da: Omdøb emnet i bøger hvor det er brugt.

en: Duplicate found | duplicates found
da[0]: Dublet fundet
da[1]: Dubletter fundet

en: %(title)s by %(author)s [%(formats)s]
da: %(title)s af %(author)s [%(formats)s]

en: Already in calibre:
da: Allerede i calibre:

en: No matches found
da: Ingen søgeresultater fundet

en: Author sort
da: Forfattersortering

en: Copy to author sort
da: Kopiér til forfatter sortering

en: Copy to author
da: Kopiér til forfatter

en: Invalid author name
da: Ugyldigt forfatternavn

en: Manage authors
da: Administrér forfattere

en: &Search for:
da: &Søg efter:

en: Color
da: Farve

en: Calculating...
da: Beregner...

en: Active jobs
da: Aktive opgaver

en: Find next match
da: Find næste match

en: &Search
da: &Søg

en: &Stop selected jobs
da: &Stop valgte jobs

en: &Hide selected jobs
da: Skj&ul valgte jobs

en: Show job &details
da: Vis opgave&detaljer

en: Show &all jobs
da: Vis &alle jobs

en: Stop &all non device jobs
da: Stop &alle ikke-enhedsopgaver

en: &Hide all jobs
da: S&kjul alle jobs

en: Authors
da: Forfattere

en: You must select a matching book
da: Du skal vælge en matchende bog

en: Show &details
da: Vis &detaljer

en: Hide &details
da: Gem &detaljer

en: Copied
da: Kopieret

en: Hide the remaining error message | Hide the {} remaining error messages
da[0]: Skjul den resterende fejlbesked
da[1]: Skjul de {} resterende fejlbeskeder

en: Working
da: Arbejder

en: Processing %d books, please wait...
da: Behandler %d bøger, vent venligst...

en: Lower Case
da: Små bogstaver

en: Upper Case
da: Store bogstaver

en: Title Case
da: Titel STORE/små bogstaver

en: Character match
da: Tegn match

en: Replace field
da: Erstat felt

en: Prepend to field
da: Tilføj til feltindholdets start

en: Append to field
da: Tilføj til felt

en: Editing metadata for one book | Editing metadata for {} books
da[0]: Rediger metadata for en bog
da[1]: Redigerer metadata for {} bøger

en: Immediately make all changes without closing the dialog. This operation cannot be canceled or undone
da: Lav øjeblikkeligt alle ændringer uden at lukke dialogen. Operationen kan ikke afbrydes eller fortrydes

en: Book %d:
da: Bog %d:

en: Enter an identifier type
da: Indtast en identifikationstype

en: <b>You can destroy your library using this feature.</b> Changes are permanent. There is no undo function. You are strongly encouraged to back up your library before proceeding.<p>Search and replace in text fields using character matching or regular expressions.
da: <b>Du kan ødelægge dit bibliotek ved at anvende denne egenskab.</b> Ændringer er permanente. Der er ingen fortryd-funktion. Du anbefales kraftigt at tage en sikkerhedskopi af dit bibliotek før fortsættelse.<p>Søg og erstat i tekstfelter ved at anvende tegn-matching eller regulære udtryk.

en: S/R TEMPLATE ERROR
da: S/R SKABELON FEJL

en: Search/replace invalid
da: Søg/erstat ugyldig

en: Save search/replace
da: Gem søg/erstat

en: Search/replace name:
da: Søg/erstat navn:

en: &Author(s):
da: &Forfatter(e):

en: A&utomatically set author sort
da: A&utomatisk forfattersortering

en: Author s&ort:
da: Forfatters&ortering:

en: Specify how the author(s) of this book should be sorted. For example Charles Dickens should be sorted as Dickens, Charles.
da: Angiv hvordan bogens forfatter(e) skal sorteres. Som eksempel burde Charles Dickens sorteres som Dickens, Charles.

en: &Rating:
da: &Vurdering:

en: &Publisher:
da: F&orlag:

en: Add ta&gs:
da: Tilføj &mærker:

en: &Remove tags:
da: &Fjern mærkater:

en: Comma separated list of tags to remove from the books.
da: Kommasepareret liste over mærkater, der skal fjernes fra bøgerne.

en: Check this box to remove all tags from the books.
da: Afkryds denne boks for at fjerne alle mærkater fra bøgerne.

en: &Clear all
da: &Ryd alt

en: If checked, the series will be cleared
da: Hvis hakket af, vil serier blive fjernet

en: If not checked, the series number for the books will be set to 1.
    If checked, selected books will be automatically numbered, in the order
    you selected them. So if you selected Book A and then Book B,
    Book A will have series number 1 and Book B series number 2.
da: Hvis ikke hakket af, vil serie-nummeret for bøgerne blive sat til 1.
    Hvis hakket af, valgte bøgers serie vil automatisk blive nummeret, i rækkefølgen
    du valgte dem i. Så hvis du valgte Bog A og derefter Bog B,
    vil Bog A have serie-nummer 1 og Bog B serie-nummer 2.

en: Series will normally be renumbered from the highest number in the database
    for that series. Checking this box will tell calibre to start numbering
    from the value in the box
da: Serier vil normalt blive omnummeret fra det højeste nummer i databasen
    for den givne serie. Hakkes denne boks vil det gøre at calibre starter nummerering
    fra værdien i boksen

en: &Force numbers to start with:
da: &Tving numre til at starte med:

en: &Date:
da: &Dato:

en: &Languages:
da: &Sprog:

en: Remove stored conversion settings for the selected books.
    
    Future conversion of these books will use the default settings.
da: Fjern gemte konverteringsindstillinger for de valgte bøger.
    
    Fremtidige konverteringer af disse bøger vil anvende standardindstillinger.

en: Remove &stored conversion settings for the selected books
da: Fjern &gemte konverteringsindstillinger for de valgte bøger

en: Force the title to be in title case. If both this and swap authors are checked,
    title and author are swapped before the title case is set
da: Vælg titlen til at være i titel-case. Hvis både denne og ombyt-forfattere er hakket af,
    vil titel og forfatter blive byttet før titel-case anvendes

en: Update &title sort
da: Opdatér &titel sortering

en: Change &cover
da: Skift &omslag

en: &Generate default cover
da: &Generér standard omslag

en: &Remove cover
da: &Fjern omslag

en: &Basic metadata
da: &Grund metadata

en: &Custom metadata
da: &Tilpas metadata

en: Select saved search/replace to load.
da: Vælg gemt søg/erstat til hentning.

en: Save current search/replace
da: Gem aktuel søg/erstat

en: Sa&ve
da: &Gem

en: Search &mode:
da: Søge &tilstand:

en: Search &field:
da: Søg &felt:

en: The name of the field that you want to search
da: Feltnavnet du ønsker at søge efter

en: &Template:
da: &Skabelon:

en: Check this box if the search string must match exactly upper and lower case. Uncheck it if case is to be ignored
da: Sæt hak i denne boks, hvis søgestrengen også skal skelnes mellem store og små bogstaver. Fjern hak, hvis der ikke skal skelnes mellem store og små bogstaver

en: &Replace with:
da: E&rstat med:

en: The replacement text. The matched search text will be replaced with this string
da: Erstatningsteksten. Den matchede søgefund vil bliver erstattet med denne tekststreng

en: Specify how the text is to be processed after matching and replacement. In character mode, the entire
    field is processed. In regular expression mode, only the matched text is processed
da: Angiv hvordan teksten skal blive behandlet efter match og erstat. I tegntilstand, behandles
    hele feltet. I regulært udtryk tilstand, behandles kun den matchede tekst

en: &Destination field:
da: &Destinationsfelt:

en: M&ode:
da: Tilstan&d:

en: Specify how the text should be copied into the destination.
da: Angiv hvordan teksten skal kopieres til destinationen.

en: Test text
da: Test tekst

en: Test result
da: Test resultat

en: &Search and replace
da: &Søg og erstat

en: &Clear
da: &Ryd

en:  days
da:  dage

en: Preserve groups in the OPML file
da: Bevar grupper i OPML filen

en: Replace existing recipes
da: Erstat eksisterende opskrifter

en: OPML files
da: OPML filer

en: Select OPML file
da: Vælg OPML fil

en: Path not specified
da: Ingen sti givet

en: System default
da: Systemstandard

en: Password needed
da: Adgangskode påkrævet

en: TextLabel
da: Tekstetiket

en: &Username:
da: Br&ugernavn:

en: &Password:
da: &Adgangskode:

en: &Show password
da: Vi&s adgangskode

en: Restart required
da: Genstart påkrævet

en: All
da: Alle

en: Installed
da: Installeret

en: Not installed
da: Ikke installeret

en: Update available
da: Opdatering tilgængelig

en: Available
da: Til rådighed

en: Released
da: Udgivet

en: Platform unavailable
da: Platform utilgængelig

en: New version available
da: Ny version tilgængelig

en: Latest version installed
da: Seneste version installeret

en: This plugin has been deprecated and should be uninstalled
da: Dette udvidelsesmoduls anvendelse frarådes og anbefales at blive afinstalleret

en: Right-click to see more options
da: Højreklik for at se flere muligheder

en: This plugin can only be installed on: %s
da: Dette udvidelsesmodul kan kun installeres på: %s

en: You can install this plugin
da: Du kan installere dette udvidelsesmodul

en: A new version of this plugin is available
da: En ny version af dette udvidelsesmodul er tilgængeligt

en: Update Check Failed
da: Opdatingstest fejlede

en: User plugins
da: Bruger udvidelsesmodul

en: Description
da: Beskrivelse

en: &Install
da: &Installér

en: Install the selected plugin
da: Installér det valgte udvidelsesmodul

en: &Customize plugin
da: &Tilpas udvidelse

en: Customize the options for this plugin
da: Tilpas valgmulighederne til dette udvidelsesmodul

en: Enable or disable this plugin
da: Aktivér eller deaktivér dette udvidelsesmodul

en: &Remove plugin
da: &Fjern udvidelsesmodul

en: Uninstall the selected plugin
da: Afinstallér det valgte udvidelsesmodul

en: Donate to developer
da: Donér til udvikler

en: Donate to the developer of this plugin
da: Donér til udvikleren af dette udvidelsesmodul

en: &Customize plugin
da: &Tilpas udvidelsesmodul

en: Are you sure you want to uninstall the <b>%s</b> plugin?
da: Er du sikker på at du vil afinstallere udvidelsesmodulet <b>%s</b>?

en: Install %s
da: Installér %s

en: Installing plugins is a <b>security risk</b>. Plugins can contain a virus/malware. Only install it if you got it from a trusted source. Are you sure you want to proceed?
da: Installering af et udvidelsesmodul er en <b>sikkerhedsrisiko</b>. Udvidelsesmoduler kan indeholde virus/malware. Installér det kun hvis det kommer fra en betroet kilde. Er du sikker på du vil fortsætte?

en: Installing plugin: %s
da: Installerer udvidelsesmodul: %s

en: Plugin installed: %s
da: Udvidelsesmodul installeret: %s

en: Plugin not customizable
da: Udvidelsesmodul kan ikke tilpasses

en: Plugin: %s does not need customization
da: Udvidelsesmodul: %s behøver ingen til tilpasning

en: Must restart
da: Skal genstarte

en: You must restart calibre before you can configure the <b>%s</b> plugin
da: Du skal genstarte calibre for at være i stand til at indstille <b>%s</b> udvidelsesmodulet

en: Plugin cannot be disabled
da: Udvidelsesmodul kan ikke deaktiveres

en: The plugin: %s cannot be disabled
da: Udvidelsesmodulet: %s kan ikke deaktiveres

en: Aborting...
da: Afbryder...

en: **No items found**
da: **Ingen emner fundet**

en: &Refresh
da: Opdate&r

en: &Close
da: &Luk

en: Restoring database
da: Gendanner database

en: The current saved search will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
da: Den aktuelt gemte søgning vil blive <b>permanent slettet</b>. Er du sikker?

en: Edit saved search
da: Redigér gemt søgning

en: &Download after:
da: &Hent efter:

en: &Days of the month:
da: &Dage i måneden:

en: Download &after:
da: Hent &efter:

en: &Download every:
da: &Hent hver:

en: every hour
da: hver time

en: days
da: dage

en: &Schedule
da: &Planlæg

en: &Schedule for download:
da: &Planlagt for download:

en: For the scheduling to work, you must leave calibre running.
da: For at det planlagte skal virke, skal du lade calibre køre.

en: &Account
da: &Konto

en: &Advanced
da: &Avanceret

en: Add &title as tag
da: Tilføj &titel som mærkat

en:  issues
da: problemer

en: all issues
da: alle problemer

en: never delete
da: slet aldrig

en: Download &all scheduled
da: Download &alle planlagte

en: &Download now
da: &Download nu

en: Need username and password
da: Behøver brugernavn og adgangskode

en: You must provide a username and/or password to use this news source.
da: Du skal angive et brugernavn og/eller adgangskode for at anvende denne nyhedskilde.

en: Account
da: Konto

en: (optional)
da: (valgfri)

en: (required)
da: (påkrævet)

en: Created by:
da: Lavet af:

en: Download %s now
da: Download %s nu

en: Last downloaded: never
da: Sidst hentet: Aldrig

en: never
da: aldrig

en: %(days)d days, %(hours)d hours and %(mins)d minutes ago
da: %(days)d dage, %(hours)d timer og %(mins)d minutter siden

en: Last downloaded:
da: Sidst downloadet:

en: Cannot download news as no internet connection is active
da: Kan ikke downloade nyheder, da ingen internetforbindelse er aktiv

en: No internet connection
da: Ingen internetforbindelse

en: Schedule news download
da: Planlæg hentning af nyheder

en: Download all scheduled news sources
da: Download alle planlagte nyhedskilder

en: equal to
da: lig med

en: before
da: før

en: after
da: efter

en: before or equal to
da: før eller lig med

en: after or equal to
da: efter eller lig med

en: is set
da: er angivet

en: Contains: the word or phrase matches anywhere in the metadata field
da: Indeholder: Ordet eller frasen matcher overalt i metadatafeltet

en: Equals: the word or phrase must match the entire metadata field
da: Lig med: Ordet eller frasen skal matchr med hele metadatafeltet

en: Regular expression: the expression must match anywhere in the metadata field
da: Regulært udtryk: Udtrykket skal matche overalt i metadatafeltet

en: Find entries that have...
da: Find indgange der har...

en: Any of these &unwanted words:
da: nogen af disse &uønskede ord:

en: &Author:
da: &Forfatter:

en: &Search the
da: &Søg i

en: &year
da: &år

en: &day
da: &dag

en: This month
da: Denne måned

en: Yesterday
da: I går

en: Advanced search
da: Avanceret søgning

en: Choose formats
da: Vælg formater

en: Invalid port number
da: Ugyldig port nummer

en: You must provide a port number.
da: Du skal oplyse et tcp/udp-portnummer.

en: Problem starting the wireless device
da: Der er et problem med at starte den trådløse enhed

en: Optional &password:
da: Valgfrit &kodeord:

en: Optional password for security
da: Valgfrit kodeord for sikkerhed

en: Optional &fixed port:
da: Valgfrit &fast tcp/udp-portnummer:

en: Optional port number
da: Valgfrit tcp/udp-portnummer

en: &Use a fixed port
da: &Anvend et fast tcp/udp-portnummer

en: &Automatically allow connections at calibre startup
da: &Automatisk tillad forbindelser ved calibre opstart

en: Name already used
da: Navn anvendes allerede

en: Select a category to edit
da: Vælg en kategori der skal redigeres

en: Select the content kind of the new category
da: Vælg indholdstypen af den nye kategori

en: Add a new category
da: Tilføj en ny kategori

en: Are your sure?
da: Er du sikker?

en: The following tags are used by one or more books. Are you certain you want to delete them?
da: De følgende mærkater bliver anvendt af en eller flere bøger. Er du sikker på at du vil slette dem?

en: Count
da: Antal

en: Was
da: Var

en: Template language tutorial
da: Skabelon sprogsvejledning

en: Template function reference
da: Skabelon funktion reference

en: Author Sort
da: Forfattersortering

en: Tag 1
da: Mærkat 1

en: Tag 2
da: Mærkat 2

en: No template provided
da: Ingen skabelon blev givet

en: No column chosen
da: Ingen søjle valgt

en: Copy the selected color name to the clipboard
da: Kopier det valgte farvenavn til udklipsholderen

en: Kind:
da: Slags:

en: Apply the icon to column:
da: Anvend ikonen på søjlen:

en: Copy an icon file name to the clipboard:
da: Kopier et ikon filnavn til udklipsholderen:

en: Copy the selected icon file name to the clipboard
da: Kopier den valgte ikon filnavn til udklipsholderen

en: Add icon
da: Tilføj ikon

en: Add an icon file to the set of choices
da: Tilføj en ikon-fil til mængden af valg

en: Template value:
da: Skabelon værdi:

en: The value of the template using the current book in the library view
da: Skabelonsværdi for den valgte bog i biblioteksoversigten.

en: Size:
da: Størrelse:

en: Function &name:
da: Funktionsnavn:

en: &Documentation:
da: &Dokumentation:

en: Remove any template from the box
da: Fjern eventuelle skabeloner fra boksen

en: Trim Image
da: Beskær billede

en: &Trim
da: &Beskær

en: Trim image by removing borders outside the selected region
da: Beskær billedet ved at fjerne kanter udenfor det valgte område

en: Download %s
da: Hent %s

en: Downloading <b>%(fname)s</b> from %(url)s
da: Henter <b>%(fname)s</b> fra %(url)s

en: Failed to download from %(url)r with error: %(err)s
da: Hentning fra %(url)r fejlede med fejl: %(err)s

en: Downloading book
da: Henter bog

en: The book {0} will be downloaded and added to your calibre library automatically.
da: Bogen {0} vil blive hentet og tilføjet til dit Calibrebibliotek automatisk.

en: No file specified to download.
da: Ingen fil specificeret til hentning.

en: Downloading %s
da: Henter %s

en: Downloading
da: Henter

en: finished
da: afsluttet

en: Email %(name)s to %(to)s
da: Send %(name)s til %(to)s

en: News:
da: Nyheder:

en: Attached is the %s periodical downloaded by calibre.
da: Som bilag er %s tidsskriftet hentet af calibre.

en: Add a new recipient:
da: Tilføj en ny modtager:

en: &Address
da: &Adresse

en: &Formats
da: &Formater

en: &Subject
da: &Emne

en: A&lias
da: A&lias-navn

en: The email address of the recipient
da: E-postadresse for modtager

en: The optional alias (simple name) of the recipient
da: Det valgfrie alias (simpelt navn) på modtageren

en: &Add recipient
da: Tilføj modt&agere

en: Need address
da: Kræver adresse

en: You must specify an address
da: Du skal angive en adresse

en: Need formats
da: Kræver formater

en: You must specify at least one format to send
da: Du skal angive mindst et format at sende

en: The recipient %s already exists
da: Modtageren %s findes allerede

en: No recipients
da: Ingen modtagere

en: You must select at least one recipient
da: Du skal vælge mindst en modtager

en: Auto convert the following books before sending via email?
da: Konverter automatisk de følgende bøger før de sendes med e-post?

en: This recipient has no valid formats defined
da: Modtageren har ingen gyldige formater defineret

en: These books have no suitable input formats for conversion
da: Disse bøger har intet egnet inddataformat til konvertering

en: Could not send
da: Kunne ikke sende

en: E-book:
da: E-bog:

en: Attached, you will find the e-book
da: Tilknyttet, vil du finde e-bogen

en: by
da: af

en: in the %s format.
da: i %s formatet.

en: About this book:
da: Om denne bog:

en: Sending email to
da: Sender e-mail til

en: Auto convert the following books to %s before sending via email?
da: Konverter automatisk de følgende bøger til %s før de sendes via e-post?

en: Could not email the following books as no suitable formats were found:
da: Kunne ikke e-maile følgende bøger da ingen egnede formater blev fundet:

en: Failed to email book
da: Emailsending af bog fejlede

en: sent
da: sendt

en: Sent news to
da: Send nyheder til

en: Regular &expression
da: Regulært &udtryk

en: File &name:
da: Fil&navn:

en: Title:
da: Titel:

en: No match
da: Ingen fund

en: Authors:
da: Forfattere:

en: Regular expression (?P<author>)
da: Regulært udtryk (?P<author>)

en: Series:
da: Serier:

en: Regular expression (?P<series>)
da: Regulært udtryk (?P<series>)

en: Series index:
da: Serie-indeks:

en: Regular expression (?P<series_index>)
da: Regulært udtryk (?P<series_index>)

en: Regular expression (?P<isbn>)
da: Regulært udtryk (?P<isbn>)

en: Publisher:
da: Udgiver:

en: Published:
da: Publiseret:

en: Comments:
da: Kommentarer:

en: Select font files
da: Vælg skriftfiler

en: TrueType/OpenType Fonts
da: TrueType/OpenType-skrifter

en: Corrupt font
da: Ødelagt skrifttype

en: Choose a font family
da: Vælg en skriftfamilie

en: Choose font family
da: Vælg skriftfamilie

en: Add &fonts
da: Tilføj &skrifttyper

en: Choose a font family from the list below:
da: Vælg en skriftfamilie fra nedenstående liste:

en: Find next
da: Find næste

en: Find previous
da: Find forrige

en: None
da: Ingen

en: Added fonts
da: Tilføjede skrifttyper

en: Added font families: %s
da: Tilføjede skriftfamilier: %s

en: Choose &font family
da: Vælg &skriftfamilie

en: Clear the font family
da: Ryd skriftfamilien

en: WARNING
da: ADVARSEL

en: Unknown book
da: Ukendt bog

en: Popularity
da: Popularitet

en: Zoom &in
da: Zoom &ind

en: Zoom &out
da: Zoom &ud

en: &Save as
da: &Gem som

en: &Rotate
da: &Rotér

en: Choose a file to save to
da: Vælg en fil der skal gemmes til

en: Connected
da: Forbundet

en: created by
da: oprettet af

en: one book | {} books
da[0]: en bog
da[1]: {} bøger

en: %(num)s, %(sel)d selected | %(num)s, %(sel)d selected
da[0]: %(num)s, %(sel)d valgt
da[1]: %(num)s, %(sel)d valgt

en: {0}, {1} total
da: {0}, {1} i alt

en: Cover grid
da: Omslagsgitter

en: All books
da: Alle bøger

en: Restore hidden tabs
da: Gendan skjulte faner

en: Restore %s
da: Gendan %s

en: Job
da: Opgave

en: Progress
da: Status

en: Running time
da: Kørselstid

en: Start time
da: Starttidspunkt

en: Unknown job
da: Ukendt opgave

en: There is a waiting job | There are {} waiting jobs
da[0]: Der er et ventende job
da[1]: Der er {} ventende job

en: Cannot kill job
da: Kan ikke stoppe opgave

en: Cannot kill jobs that communicate with the device
da: Kan ikke stoppe opgaver, der kommunikerer med enheden

en: Job has already run
da: Opgaven er allerede udført

en: This job cannot be stopped
da: Dette job kan ikke stoppes

en: Unavailable
da: Utilgængelig

en: Click to see list of jobs
da: Tryk for at se en opgaveliste

en: Show/hide the Jobs List
da: Vis/Skjul joblisten

en: Jobs:
da: Opgaver:

en: No running jobs
da: Ingen kørende job

en: One running job
da: Et kørende job

en: %d running jobs
da: %d kørende jobs

en:  - Jobs
da:  - Opgaver

en: Search for a job by name
da: Søg efter et job efter dets navn

en: No job
da: Intet job

en: No job selected
da: Intet job valgt

en: Do you really want to stop the selected job? | Do you really want to stop all the selected jobs?
da[0]: Ønsker du virkelig at stoppe det valgte job?
da[1]: Ønsker du virkelig at stoppe alle de valgte job?

en: Do you really want to stop all non-device jobs?
da: Ønsker du virkelig at stoppe alle ikke-enhedsjob?

en: &Custom
da: &Brugerdefiner

en: &Alternate shortcut:
da: &Alternativ genvej:

en: &Shortcut:
da: &Genvej:

en: Done
da: Fuldført

en: Press a key...
da: Tryk en tast...

en: Already assigned
da: Allerede tilegnet

en: already assigned to
da: allerede tilegnet til

en: <b>This shortcut no longer exists</b>
da: <b>Denne genvej findes ikke længere</b>

en: Double click on any entry to change the keyboard shortcuts associated with it
da: Dobbeltklik på en post for at ændre genvejstasten associeret med den

en: Search for a shortcut by name
da: Søg efter en genvej efter navn

en: No matches
da: Ingen match

en: Eject this device
da: Skub denne enhed ud

en: Configure this device
da: Konfigurer denne enhed

en: Update cached metadata on device
da: Opdater mellemlagrede metadata på enhed

en: Library
da: Bibliotek

en: Show books in calibre library
da: Vis bøger i calibre-bibliotek

en: Show books in the main memory of the device
da: Vis bøger i enhedens arbejdshukommelse

en: Show books in storage card A
da: Vis bøger i hukommelseskort A

en: Show books in storage card B
da: Vis bøger i hukommelseskort B

en: Delete library
da: Slet bibliotek

en: available
da: tilgængelige

en: <p>Search the list of books by title, author, publisher, tags, comments, etc.<br><br>Words separated by spaces are ANDed
da: <p>Søg i listen af bøger efter titel, forfatter, udgiver, mærkater, kommentarer, osv.<br><br>Ord separeret af mellemrum ANDes

en: Book %(sidx)s of <span class="series_name">%(series)s</span>
da: Bog %(sidx)s of <span class="series_name">%(series)s</span>

en: This book is on the device in %s
da: Denne bog er på enheden i %s

en: Bookmark
da: Bogmærk

en: Bookmarks
da: Bøgmærker

en: Edit notes
da: Redigér noter

en: Find previous match
da: Find forrige match

en: Set to undefined
da: Angiv som udefineret

en: Size (MB)
da: Størrelse (MB)

en: Modified
da: Ændret

en: Formats
da: Formater

en: The cover for the book %s is too large, cannot load it. Resize or delete it.
da: Omslaget for bogen %s er for stort, kan ikke indlæse det. Ændr størrelse eller slet.

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: This book's UUID is "{0}"
da: Denne bogs UUID er "{0}"

en: Failed to set data
da: Kunne ikke angive data

en: In Library
da: I bibliotek

en: Unhandled error
da: Uhåndteret fejl

en: Waiting for metadata to be updated
da: Venter på at metadata opdateres

en: Marked for deletion
da: Markeret til sletning

en: Double click to <b>edit</b> me<br><br>
da: Dobbeltklik for at <b>redigere</b> mig<br><br>

en: Remove
da: Fjern

en: Export
da: Eksportér

en: Sort on %s
da: Sorter efter %s

en: Ascending
da: Stigende

en: Descending
da: Faldende

en: Change text alignment for %s
da: Ændre tekstjustering for %s

en: Center
da: Centrer

en: Left
da: Venstre

en: Right
da: Højre

en: Quickview column %s
da: Quickview-kolonne %s

en: Hide column %s
da: Gem kolonne %s

en: Show column
da: Vis kolonne

en: Restore default layout
da: Gendan standard layout

en: Dropping onto a device is not supported. First add the book to the calibre library.
da: Droppe på en enhed er ikke understøttet. Tilføj først bogen til calibre biblioteket.

en: Use white background
da: Anvend hvid baggrund

en: Hyphenate
da: Orddeling

en: <b>Changes will only take effect after a restart.</b>
da: <b>Ændringer vil først træde i kraft efter genstart.</b>

en: <b>No matches</b> for the search phrase <i>%s</i> were found.
da: <b>Ingen match</b> for denne søgefrase <i>%s</i> blev fundet.

en: Print more information about the rendering process
da: Udskriv yderligere information om optegningsprocessen

en: Disable hyphenation. Should significantly speed up rendering.
da: Deaktiver orddeling. Bør markant øge hastigheden for opteging.

en: Parsing LRF file
da: Parser LRF-fil

en: Next page
da: Næste side

en: Previous Page
da: Forrige side

en: Back
da: Tilbage

en: Forward
da: Frem

en: Next match
da: Næste match

en: Use the library located at the specified path.
da: Anvend biblioteket placeret på den specificerede sti.

en: Start minimized to system tray.
da: Start minimeret til systembakken.

en: Ignored, do not use. Present only for legacy reasons
da: Ignoreret, brug den ikke. Kun til stede for baglæns kompatibilitet

en: Do not check for updates
da: Check ikke efter opdateringer

en: Path too long
da: Stien er for lang

en: Calibre Library
da: Calibre bibliotek

en: Failed to create library
da: Biblioteksoprettelse fejlede

en: Initializing user interface...
da: Initialiserer brugergrænseflade...

en: Choose a location for your new calibre e-book library
da: Vælg en placering til dit nye e-bogbibliotek for Calibre

en: Repairing failed
da: Udbedring fejlede

en: The database repair failed. Starting with a new empty library.
da: Databaseudbedring fejlede. Starter med et nyt tomt bibliotek.

en: Bad database location
da: Uegnet databaseplacering

en: Bad database location %r. calibre will now quit.
da: Uegnet databaseplacering %r. calibre vil nu slutte.

en: Startup error
da: Opstartsfejl

en: Corrupted database
da: Ødelagt database

en: Bad database location %r. Will start with  a new, empty calibre library
da: Uegnet databaseplacering %r. Vil starte med en nyt tomt calibre bibliotek

en: Starting %s: Loading books...
da: Starter %s: Henter bøger...

en: Cannot start calibre
da: Kan ike starte Calibre

en: Shutdown command sent, waiting for shutdown...
da: Nedlukningskommando sendt, venter på nedlukning ...

en: Failed to shutdown running calibre instance
da: Kunne ikke lukke kørende Calibre-instans ned

en: &Preferences
da: &Indstillinger

en: &Quit
da: &Afslut

en: Unhandled exception
da: Uhåndteret undtagelse

en: Set date to undefined
da: Angiv dato som udefineret

en: &Redo
da: &Omgør

en: Specify how this book should be sorted when by title. For example, The Exorcist might be sorted as Exorcist, The.
da: Angiv hvordan denne bog skal sorteres efter titel. For eksempel, The Exorcist kan sorteres som Exorcist, The.

en: Title &sort:
da: Titel &sortering:

en: &Edit authors
da: &Rediger forfattere

en: Authors changed
da: Forfattere ændret

en: You have changed the authors for this book. You must save these changes before you can use Manage authors. Do you want to save these changes?
da: Du har ændret forfatterne for denne bog. Du skal gemme disse ændringer før du kan bruge Håndter forfattere. Ønsker du at gemme disse ændringer?

en: Specify how the author(s) of this book should be sorted. For example Charles Dickens should be sorted as Dickens, Charles.
    If the box is colored green, then text matches the individual author's sort strings. If it is colored red, then the authors and this text do not match.
da: Angiv hvordan forfatter(ne) af denne bog skal sorteres. For eksempel Charles Dickens skal sorteres som Dickens, Charles.
    hvis boksen er grøntfarvet, så skal tekst matche den enkelte forfatters sort-strenge. Hvis boksen er rødfarvet, så matcher forfatterens og denne tekst ikke.

en: Author s&ort:
da: Forfatter s&ortering:

en: &Number:
da: &Antal:

en: Last modified: %s
    
    Double click to view
da: Sidst ændret: %s
    
    Dobbeltklik for at se

en: Restore %s from the original
da: Gendan %s fra originalen

en: Set the cover for the book from the selected format
da: Vælg omslaget for denne bog fra det valgte format

en: Set metadata for the book from the selected format
da: Sæt metadata for bogen fra det valgte format

en: Add a format to this book
da: Tilføj et format til denne bog

en: Remove the selected format from this book
da: Fjern det valgte format fra denne bog

en: Choose formats for
da: Vælg formater for

en: No permission
da: Ingen tilladelse

en: You do not have permission to read the following files:
da: Du har ikke læseadgang til følgende filer:

en: No format selected
da: Intet format valgt

en: &Browse
da: &Gennemse

en: Download co&ver
da: Download &omslag

en: &Generate cover
da: &Lav omslag

en: Not a valid picture
da: Ikke et gyldigt billede

en: Invalid cover
da: Ugyldigt omslag

en: Could not change cover as the image is invalid.
da: Kunne ikke skifte omslag fordi billedet er ugyldigt.

en: Rating of this book. 0-5 stars
da: Vurdering af bogen. 0-5 stjerner

en: Tags changed
da: Mærkat ændret

en: A comma separated list of languages for this book
da: En kommasepareret liste over sprog for denne bog

en: The language %s is not recognized | The languages %s are not recognized
da[0]: Sproget %s er ikke genkendt
da[1]: Sprogene %s er ikke genkendt

en: Unknown language
da: Ukendt sprog

en: Invalid ISBN
da: Ugyldig ISBN

en: Enter an ISBN
da: Indtast en ISBN

en: The ISBN you entered is not valid. Try again.
da: Det indtastede ISBN er ikke gyldigt. Prøv igen.

en: Clear date
da: Ryd dato

en: Schedule download?
da: Planlæg overførsel?

en: You can monitor the progress of the download by clicking the rotating spinner in the bottom right corner.
da: Du kan overvåge statu på overførslen ved at klikke på den roterende del i nederste højre hjørne.

en: When the download completes you will be asked for confirmation before calibre applies the downloaded metadata.
da: Når overførslen er færdig vil du blive anmodt om bekræftelse før Calibre anvender de overførte metadata.

en: Download only &metadata
da: Hent kun &metadata

en: Download only &covers
da: Hent kun &omslag

en: &Configure download
da: &Konfigurer overførsel

en: Download &both
da: Overfør &begge

en: Metadata download started
da: Metadata-overførsel startet

en: (Failed metadata)
da: (Mislykkede metadata)

en: (Failed cover)
da: (Mislykkede omslag)

en: Processed %s
da: Behandlet %s

en: Revert %s
da: Omgør %s

en: Merge tags
da: Sammenføj mærkater

en: Compare metadata
da: Sammenlign metadata

en: &Accept all remaining
da: &Accepter alle resterende

en: Re&ject all remaining
da: Af&vis alle resterende

en: Move to next [%s]
da: Flyt til næste [%s]

en:  [%(num)d of %(tot)d]
da:  [%(num)d af %(tot)d]

en: Are you sure you want to reject the remaining result? | Are you sure you want to reject all {} remaining results?
da[0]: Er du sikker på, at du ønsker at afvise det tilbageværende resultat?
da[1]: Er du sikker på, at du ønsker at afvise alle {} tilbageværende resultater?

en: Failed to render
da: Kunne ikke optegne

en: Next
da: Næste

en: Previous
da: Forrige

en: Swap the author and title
da: Ombyt forfatter og titel

en: Clear rating
da: Ryd bedømmelse

en: Clear all tags
da: Ryd alle mærkater

en: Clear Ids
da: Ryd id'er

en: &Download metadata
da: &Hent metadata

en: Download metadata for this book [%s]
da: Hent metadata for denne bog [%s]

en: Undo last metadata download
da: Fortryd sidste metadataoverførsel

en: Configure download metadata
da: Konfigurer overførselsmetadata

en: Change how calibre downloads metadata
da: Ændr hvordan Calibre henter metadata

en: The cover in the %s format is invalid
da: Omslaget i %s-formatet er ugyldigt

en: No downloaded metadata
da: Ingen hentede metadata

en: There is no downloaded metadata to undo
da: Der er ingen hentede metadata at fortryde

en: &Continue editing
da: &Fortsæt redigering

en: &Stop editing
da: &Stop redigering

en: Change cover
da: Ændre omslag

en: Co&mments
da: &Kommentar

en: &Cover and formats
da: &Omslag og formater

en: C&ustom metadata
da: &Tilpas metadata

en: &Comments
da: &Kommentarer

en: Basic metadata
da: Grund metadata

en: Custom metadata
da: Tilpas metadata

en: Has summary
da: Har resumé

en: See at
da: Se på

en: Please wait
da: Vent venligst

en: calibre is downloading metadata from:
da: Calibre henter metadata fra:

en: Title: %s
da: Titel: %s

en: Authors: %s
da: Forfattere: %s

en: Failed to download metadata. Click Show Details to see details
da: Kunne ikke hente metadata. Klik på Vis detaljer for at se disse

en: Current cover
da: Aktuelt omslag

en: Searching...
da: Søger...

en: View this cover at full size
da: Vis dette omslag i fuld størrelse

en: Copy this cover to clipboard
da: Kopier dette omslag til udklipsholderen

en: Downloading covers for <b>%s</b>, please wait...
da: Henter omslag for <b>%s</b>, vent venligst ...

en: Failed to download any covers, click "Show details" for details.
da: Kunne ikke hente omslag, klik på »Vis detaljer« for disse.

en: Could not find any covers for <b>%s</b>
da: Kunne ikke finde omslag for <b>%s</b>

en: Downloading metadata...
da: Henter metadata...

en: &Back
da: Til&bage

en: Downloading cover...
da: Henter omslag...

en: No selection
da: Ingen markering

en: Restore settings to default values. You have to click Apply to actually save the default settings.
da: Gendan standardindstillinger. Du skal efterfølgende trykke på "anvend" for at gemme disse standardindstillinger.

en: Configure
da: Konfigurer

en: Choose a folder
da: Vælg en mappe

en: Invalid folder
da: Ugyldig mappe

en: You must specify an existing folder as your auto-add folder. %s does not exist.
da: Du skal angive en eksisterende mappe, som din tilføj automatisk-mappe. %s findes ikke.

en: You do not have read/write permissions for the folder: %s
da: Du har ikke læs/skriv rettigheder for denne mappe: %s

en: <b>WARNING:</b> Any files you place in %s will be automatically deleted after being added to calibre. Are you sure?
da: <b>ADVARSEL:</b> Alle filer du placerer i %s vil automatisk blive slettet efter tilføjelse til Calibre. Er du sikker?

en: Here you can control how calibre will read metadata from the files you add to it. calibre can either read metadata from the contents of the file, or from the filename.
da: Her kan du styre hvordan calibre vil læse metadata fra filerne du tilføjer til den. Calibre kan enten læse metadata fra filindholdet, eller fra filnavnet.

en: Read &metadata from file contents rather than file name
da: Læs &metadata fra filindhold frem for filnavn

en: &Mark newly added books
da: &Marker de seneste tilføjede bøger

en: &Tags to apply when adding a book:
da: &Mærkater der skal anvendes ved tilføjelse af en bog:

en: A comma-separated list of tags that will be applied to books added to the library
da: En komma-separeret mærkatliste, der vil blive anvendt på bøger, som tilføjes til biblioteket

en: Browse for folder
da: Find mappe

en: <b>WARNING:</b> Files in the above folder will be deleted after being added to calibre.
da: <b>ADVARSEL:</b> Filer i ovenstående mappe vil blive slettet efter tilføjelse til Calibre.

en: High
da: Høj

en: Low
da: Lav

en: Very low
da: Meget lav

en: Confirmation dialogs have all been reset
da: Alle bekræftigelsesdialoger er blevet nulstillet

en: Job &priority:
da: Opgave&prioritet:

en: Preferred &input format order:
da: Foretrukken &input-format sorteret:

en: Preferred &output format:
da: Foretrukken &output-format:

en: Default network &timeout:
da: Standard netværks &timeout:

en: Set the default timeout for network fetches (i.e. anytime we go out to the internet to get information)
da: Sætter standard timeouttiden for hentning fra netværket (f.eks.. hver gang vi henter information fra Internettet)

en:  seconds
da:  sekunder

en: Reset all disabled &confirmation dialogs
da: Nulstil alle deaktiverede &bekræftigelsesdialoger

en: Use internal &viewer for:
da: Brug intern &viser for:

en: &Delete news from library when it is automatically sent to reader
da: &Slet nyheder fra biblioteket, efter de automatisk er blevet sendt til læseren

en: icon with text
da: ikon med tekst

en: icon with no text
da: ikon uden tekst

en: composed icons w/text
da: sammensatte ikoner m/tekst

en: composed icons w/no text
da: sammensatte ikoner m/ingen tekst

en: is true
da: sand

en: is false
da: falsk

en: is undefined
da: er ikke defineret

en: has id
da: har id

en: does not have id
da: har ikke et id

en: is equal to
da: er lig med

en: is not set
da: er ikke indstillet

en: is more days ago than
da: er dage ældre end

en: is fewer days ago than
da: er dage færre end

en: is more days from now than
da: er flere dage fra nu end

en: is fewer days from now than
da: er færre dage fra nu end

en: has
da: har

en: does not have
da: har ikke

en: has pattern
da: har mønster

en: does not have pattern
da: har ikke et mønster

en: Enter a number
da: Indtast et tal

en: Enter a date in the format YYYY-MM-DD
da: Indtast en dato i formatet ÅÅÅÅ-MM-DD

en: Enter a string.
da: Indtast en streng.

en: Enter a regular expression
da: Indtast et regulært udtryk

en: You can match multiple values by separating them with %s
da: Du kan matche flere værdier ved at adskille dem med %s

en: column coloring
da: Kolonnesortering

en: column icon
da: Kolonneikon

en: Create/edit a {0} rule
da: Opret/rediger en {0}-regel

en: Create a {0} rule by filling in the boxes below
da: Opret en {0}-regel ved at udfylde boksene nedenfor

en: of the column:
da: for kolonnen:

en: &Add new image
da: &Tilføj nyt billede

en: &Add icon
da: &Tilføj ikon

en: Only if the following conditions are all satisfied:
da: Kun hvis de følgende betingelser alle er opfyldt:

en: You can disable a condition by blanking all of its boxes
da: Du kan deaktivere en betingelse ved at blanke alle dens bokse

en: No icon selected
da: Intet ikon valgt

en: You must choose an icon for this rule
da: Du skal vælge et ikon for denne regel

en: Invalid condition
da: Ugyldig betingelse

en: No conditions
da: Ingen betingelser

en: color
da: farve

en: Move the selected rule up
da: Flyt den valgte regel op

en: Move the selected rule down
da: Flyt den valgte regel ned

en: No rule selected
da: Ingen regel er valgt

en: No rule selected for %s.
da: Ingen regel valgt for %s.

en: removal
da: fjern

en: You must select a column to delete it
da: Du må vælge en kolonne for at slette den

en: The selected column is not a custom column
da: Den valgte kolonne er en tilpasset kolonne

en: Do you really want to delete column %s and all its data?
da: Vil du virkelig slette kolonne %s og alle dets data?

en: Here you can re-arrange the layout of the columns in the calibre library book list. You can hide columns by unchecking them. You can also create your own, custom columns.
da: Her kan du ændre søjle layoutet i calibre-bibliotekets bogliste. Du kan fjerne søjlevisning ved at fjerne afkrydsning af dem. Du kan også danne dine egne, brugerdefinerede søjler.

en: Move column up
da: Flyt søjle opad

en: Remove a user-defined column
da: Fjern en brugerdefineret kolonne

en: Add a user-defined column
da: Tilføj en brugerdefineret kolonne

en: Edit settings of a user-defined column
da: Rediger en brugerdefineret kolonnes indstillinger

en: Move column down
da: Flyt søjle nedad

en: Add &custom column
da: Tilføj &brugerdefineret søjle

en: Restore settings to default values. Only settings for the currently selected section are restored.
da: Gendan standardindstillinger. Kun indstillinger for den aktuelt valgte sektion gendannes.

en: Text column for keeping series-like information
da: Tekstsøjle til at gemme serie-lignende information i

en: Text, but with a fixed set of permitted values
da: Tekst, men med en fast mængde af tilladte værdier

en: Floating point numbers
da: Kommatal

en: Integers
da: Heltal

en: Ratings, shown with stars
da: Vurdering, vist med stjerner

en: Yes/No
da: Ja/Nej

en: Column built from other columns
da: Søjle bygget fra andre søjler

en: Create a custom column
da: Opret en tilpasset kolonne

en: My Tags
da: Mine mærkater

en: My Series
da: Mine Series

en: My Rating
da: Mine bedømmelse

en: People
da: Mennesker

en: Quick create:
da: Hurtig oprettelse:

en: Used for searching the column. Must contain only digits and lower case letters.
da: Anvendt til at søge efter kolonne. Må kun indeholde cifre og småbogstaver.

en: What kind of information will be kept in the column.
da: Hvilken slags information vil blive gemt i kolonnen.

en: Contains names
da: Indeholder navne

en: Optional text describing what this column is for
da: Valgfri tekst som beskrive hvad denne kolonne er til

en: Default: (nothing)
da: Standard: (intet)

en: Field template. Uses the same syntax as save templates.
da: Felt skabelon. Anvender samme syntaks som gem-skabeloner.

en: A comma-separated list of permitted values. The empty value is always
    included, and is the default. For example, the list 'one,two,three' has
    four values, the first of them being the empty value.
da: En komma-separateret liste af gyldige værdier. Den tomme værdi er altid
    inkluderet og er standard. For eksempel, listen 'en,to,tre' har
    fire værdier, den første af dem er den tomme værdi.

en: &Sort/search column by
da: &Sorter/søg søjle efter

en: Default: dd MMM yyyy.
da: Standard: dd MMM yyyy.

en: No lookup name was provided
da: Intet søgeord blev angivet

en: The lookup name must contain only lower case letters, digits and underscores, and start with a letter
da: Opslagsnavnet må kun indeholde småbogstaver, cifre og bundstreger -  og skal starte med et bogstav

en: Lookup names cannot end with _index, because these names are reserved for the index of a series column.
da: Opslagsord kan ikke ende med _index, fordi disse navne er forbeholdt til seriesøjle indekset.

en: No column heading was provided
da: Ingen kolonneoverskrift blev angivet

en: The lookup name %s is already used
da: Opslagsnavnet %s er allerede brugt

en: The heading %s is already used
da: Overskriften %s er allerede brugt

en: You must enter a template for composite columns
da: Du skal indtaste en skabelon for sammensatte søjler

en: You must enter at least one value for enumeration columns
da: Du skal indtaste mindst én værdi for opremsningssøjler

en: The color {0} is unknown
da: Farven {0} er ukendt

en: Getting debug information, please wait
da: Henter fejlsøgningsinformation, vent venligst

en: Copy to &clipboard
da: Kopier til &udklipsholder

en: Device already detected
da: Enhed allerede detekteret

en: Debugging failed
da: Fejlsøgning mislykkedes

en: Getting device information
da: Henter enhedsinformation

en: User-defined device information
da: Brugerdefineret enhedsinformation

en: Device Detection
da: Enhedsopdagelse

en: Add an email address to which to send books
da: Tilføj en e-mailadresse at sende bøgerne til

en: &Add email
da: &Tilføj e-mail

en: Make &default
da: Ændre til &standard

en: &Remove email
da: &Fjern e-mail

en: Email
da: E-mail

en: Subject
da: Emne

en: Formats to email. The first matching format will be sent.
da: Formater til e-post. Det første matchende format vil blive sendt.

en: new email address
da: ny e-mail adresse

en: Automatic
da: Automatisk

en: Bottom
da: Bund

en: Never
da: Aldrig

en: Off
da: Fra

en: Small
da: Lille

en: Always
da: Altid

en: If there is enough room
da: Hvis der er nok rum

en: By first letter
da: Efter første bogstav

en: Partitioned
da: Partitioneret

en: Default
da: Standard

en: All on 1 tab
da: Alt under 1 fane

en: Middle
da: Midt

en: Change &color
da: Skift &farve

en: Change &background image
da: Skift &baggrundsbillede

en: Wide
da: Bred

en: Narrow
da: Smal

en: Remove background image?
da: Fjern baggrundsbilledet?

en: Disable all animations. Useful if you have a slow/old computer.
da: Deaktiver alle animationer. Nyttigt hvis du har en gammel/langsom computer.

en: Disable &animations
da: Deaktiver &animationer

en: Toolbar
da: Værktøjslinje

en: Show &text under icons:
da: Vis &tekst under ikoner:

en: Disable
da: Deaktiver

en: Show cover &size
da: Vis omslags &størrelse

en: Use &Roman numerals for series
da: Anvend &romerske tal til serier

en: &Number of covers to show in browse mode (needs restart):
da: &Antal viste omslag i fremviseren (kræver genstart):

en: Cover &browser
da: Omslags-&browser

en: Select columns to display
da: Vælg kolonner at vise

en: created by Kovid Goyal
da: skabt af Kovid Goyal

en: Run Welcome &wizard
da: Kør velkomst&guide

en: Save changes
da: Gem ændringer

en: Cancel and return to overview
da: Annuller og returner til oversigt

en: Some of the changes you made require a restart. Please restart calibre as soon as possible.
da: Nogle af ændringerne du lavede, kræver en programgenstart for at træde i kraft. Venligst genstart calibre så snart som muligt.

en: The changes you have made require calibre be restarted immediately. You will not be allowed to set any more preferences, until you restart.
da: De ændriner du har foretaget kræver at Calibre genstartes nu. Du får ikke lov til at lave andre præferencer, før du har genstartet.

en: Source
da: Kildetekst

en: Cover priority
da: Omslagsprioritet

en: This source is configured and ready to go
da: Kilden er indstillet og klar til brug

en: This source needs configuration
da: Kilden skal indstiles

en: This plugin is useful only for <b>Chinese</b> language books. It can return incorrect results for books in English. Are you sure you want to enable it?
da: Dette udvidelsesmodul er kun nyttigt for <b>kinesiske</b> sprogbøger. Det kan returnere forkerte resultater for bøger på engelsk. Er du sikker på, at du ønsker at aktivere modulet?

en: Published date
da: Publiseret dato

en: <b>Configure %(name)s</b><br>%(desc)s
da: <b>Konfigurer %(name)s</b><br>%(desc)s

en: No source selected
da: Ingen kilde valgt

en: No source selected, cannot configure.
da: Ingen kilde valgt, kan ikke konfigurere.

en: Metadata sources
da: Metadata kilder

en: If you uncheck any fields, metadata for those fields will not be downloaded
da: Hvis du fjerner kryds fra felter, vil metadata for disse felter ikke blive hentet

en: &Select all
da: &Marker alle

en: Restore your own subset of checked fields that you define using the 'Set as default' button
da: Gendan dit eget undersæt af afkrydsede felter som du definerer via knappen »Angiv som standard«

en: Select &default
da: Vælg &standard

en: &Set as default
da: &Angiv som standard

en: Convert all downloaded comments to plain &text
da: Konverter alle hentede dokumenter til ren &tekst

en: Prefer &fewer tags
da: Foretræk &færre mærkater

en:  secs
da:  sek.

en: Limit the max. simultaneous jobs to the available CPU &cores
da: Begræns maksimal antal samtidige opgaver til antallet at CPUer og &kerner

en: Debug &device detection
da: Fejlfind &enhedsdetektion

en: Never abort
da: Afbryd aldrig

en:  minutes
da:  minutter

en: Create a calibre &icon theme
da: Opret et &ikontema for Calibre

en: Device currently connected:
da: Enhed der er forbundet:

en: Device currently connected: None
da: Enhed der er forbundet: Ingen

en: Invalid destination
da: Ugyldig destination

en: The destination field cannot be blank
da: Destinationsfeltet kan ikke være tomt

en: The {0} device plugin is disabled.
da: Enhedsudvidelsesmodulet {0} er deaktiveret.

en: Format (choose first)
da: Formatér (vælg først)

en: Device (choose second)
da: Enhed (vælg anden)

en: Source template
da: Kildeskabelon

en: Destination field
da: Destinationsfelt

en: 
    Customization:
da: 
    Tilpasning:

en: 
    
    This plugin has been disabled
da: 
    
    Dette udvidelsesmodul er blevet deaktiveret

en: Search for plugin
da: Søg efter udvidelsesmodul

en: Could not find any matching plugins
da: Kunne ikke finde nogen matchende udvidelsesmoduler

en: files
da: filer

en: Add plugin
da: Tilføj udvidelsesmodul

en: No valid plugin path
da: Ingen gyldig udvidelsesmodulsti

en: %s is not a valid plugin path
da: %s er ikke en gyldig udvidelsesmodulsti

en: Select an actual plugin under <b>%s</b> to customize
da: Vælg et eksisterende udvidelsesmodul under <b>%s</b> at tilpasse

en: Disabling the plugin %s is not allowed
da: Deaktivering af udvidelsesmodulet %s er ikke tilladt

en: Are you sure you want to remove the plugin: %s?
da: Er du sikker på, at du ønsker at fjerne udvidelsesmodulet: %s?

en: Cannot remove builtin plugin
da: Kan ikke fjerne indbyggede udvidelsesmoduler

en:  cannot be removed. It is a builtin plugin. Try disabling it instead.
da:  kan ikke fjernes. Det er et indbygget udvidelsesmodul. Prøv at deaktivere det istedet.

en: Show only those plugins that have been installed by you
da: Vis kun de udvidelsesmoduler som er blevet installeret af dig

en: Show only &user installed plugins
da: Vis kun &brugerinstallerede udvidelsesmoduler

en: Get &new plugins
da: Hent &nye udvidelsesmoduler

en: Check for &updated plugins
da: Kontroller for &opdaterede udvidelsesmoduler

en: &Load plugin from file
da: &Indlæs udvidelsesmodul fra fil

en: Any custom field
da: Ethvert brugerdefineret felt

en: The lookup name of any custom field (these names begin with "#").
da: Opslagsnavnet for et tilpasset felt (disse navne begynder med »#«).

en: Constant template
da: Konstantskabelon

en: The template contains no {fields}, so all books will have the same name. Is this OK?
da: Skabelonen indeholder ingen {fields}, så alle bøger vil få det samme navn. Er det o.k.?

en: Save template
da: Gem skabelon

en: By adjusting the template below, you can control what folders the files are saved in and what filenames they are given. You can use the / character to indicate sub-folders. Available metadata variables are described below. If a particular book does not have some metadata, the variable will be replaced by the empty string.
da: Ved at tilpasse nedenstående skabelon, kan du styre hvilke mapper filerne gemmes i og hvilke filnavne de får. Du kan anvende /-tegnet til at indikere undermapper. Tilgængelige metadata variable er beskrevet nedenfor. Hvis en bestemt bog ikke har nogen metadata, vil variablen blive udskiftet med den tomme streng.

en: Available variables:
da: Tilgængelige variable:

en: Save metadata in a separate &OPF file
da: Lagr metadata i en separat &OPF-fil

en: Here you can control how calibre will save your books when you click the "Save to disk" button:
da: Her kan du angive hvordan Calibre skal gemme dine bøger, når du klikker på knappen »gem til disk«:

en: Change paths to &lowercase
da: Ændre stier til &småbogstaver

en: Replace space with &underscores
da: Erstat mellemrum med &bundstreg

en: Format &dates as:
da: Formater &datoer som:

en: Update &metadata in saved copies
da: Opdatér &metadata i gemte kopier

en: File &formats to save:
da: Fil&formater til gemning:

en: Save &cover separately
da: Gem &omslag separat

en: Convert non-English characters to &English equivalents
da: Konvertér ikke-engelske tegn til &engelske ækvivalenter

en: Match all
da: Match alle

en: Match any
da: Match enhver

en: That name is already used for a column or grouped search term
da: Det navn er allerede brugt for en kolonne eller en grupperet søgning

en: That name is already used for User category
da: Det navn er allerede brugt for brugerkategori

en: The value box cannot be empty
da: Værdiboksen skal være udfyldt

en: The empty grouped search term cannot be deleted
da: Den tomme grupperede søgning kan ikke slettes

en: Incompatible options
da: Indstillinger udelukker hinanden

en: Clear search &histories
da: Ryd &søgehistorik

en: What to search by default
da: Hvad der som standard skal søges i

en: Search as you &type
da: Søg mens du &indtaster

en: &Names:
da: &Navne:

en: Delete the current search term
da: Slet den nuværende søgeterm

en: Enter the names of any grouped search terms you wish
    to be shown as user categories
da: Indtast navnene for grupperede søgetermer du ønsker
    skal vises som brugerkategorier

en: Manual management
da: Manual administrering

en: Only on send
da: Kun på send

en: Automatic management
da: Automatisk administrering

en: Cannot change metadata management while a device is connected
da: Kan ikke ændre håndtering af metadata mens en enhed er forbundet

en: Metadata management (disabled while device connected)
da: Metadatahåndtering (deaktiveret når enhed er forbundet)

en: Run server &automatically when calibre starts
da: Kør server &automatisk når Calibre starter

en: Error log:
da: Fejl log:

en: Access log:
da: Tilgangslog:

en: You need to restart the server for changes to take effect
da: Du skal genstarte serveren, for at ændringerne træder i kraft

en: You cannot delete a built-in function
da: Du kan ikke slette en indbygget funktion

en: Function not defined
da: Funktioner er ikke defineret

en: Name %s already used
da: Navnet %s er allerede brugt

en: Exception while compiling function
da: Undtagelse under kompilering af funktion

en: function source code not available
da: Funktionskildekode er ikke tilgængelig

en: &Replace
da: &Erstat

en: C&reate
da: Op&ret

en: Enter the name of the function to create.
da: Indtast navnet for funktionen der skal oprettes.

en: Replace
da: Erstat

en: Choose a texture
da: Vælg en tekstur

en: Add texture
da: Tilføj tekstur

en: Remove texture
da: Fjern tekstur

en: Donate to support the development of calibre
da: Doner for at understøtte udviklingen af Calibre

en: Switch between library and device views
da: Skift mellem bibliotek og enheds visning

en: %d books
da: %d bøger

en: The main toolbar
da: Hovedværktøjslinjen

en: The main toolbar when a device is connected
da: Hovedværktøjslinjen når en enhed er forbundet

en: The menubar
da: Menubjælken

en: The menubar when a device is connected
da: Menubjælken når en enhed er forbundet

en: The context menu for the books in the calibre library
da: Kontekstmenuen til bøgerne i calibre-biblioteket

en: The context menu for the books on the device
da: Kontekstmenuen til bøgerne i enheden

en: Click to choose toolbar or menu to customize
da: Klik for at vælge værktøjslinje eller menu der skal tilpasses

en: Cannot add the actions %s to this location
da: Kan ikke tilføje aktionerne %s til denne placering

en: Cannot remove the actions %s from this location
da: Kan ikke fjerne aktionerne %s fra denne placering

en: A&vailable actions
da: &Tilgængelige aktioner

en: Add selected actions to toolbar
da: Tilføj udvalgte aktioner til værktøjslinjen

en: Remove selected actions from toolbar
da: Fjern udvalgte aktioner fra værktøjslinjen

en: &Current actions
da: &Aktuelle aktioner

en: Move selected action up
da: Flyt udvalgte aktion op

en: Move selected action down
da: Flyt udvalgte aktion ned

en: This tweak has been customized
da: Denne indstilling er blevet tilpasset

en: Invalid tweaks
da: Ugyldige tweaks

en: The tweaks you entered are invalid, try resetting the tweaks to default and changing them one by one until you find the invalid setting.
da: De tweaks du indtastede er ugyldige, prøv at gendanne dine tweaks til standard og ændre dem, indtil du finder den ugyldige indstilling.

en: View log
da: Vis log

en: Choose files
da: Vælg filer

en: Requested formats not available
da: Ønskede formater ikke tilgængelig

en: Error while saving
da: Forsøg på at gemme fejlede

en: &Paste
da: &Indsæt

en: Start search
da: Start søgning

en: Add Saved search
da: Tilføj gemt søgning

en: Get Saved search expression
da: Hent gemt søgeudtryk

en: Current search is not a saved search
da: Nuværende søgning er ikke en gemt søgning

en: Create a Virtual library based on %s
da: Opret et virtuel bibliotek baseret på %s

en: Match any of the selected %s
da: Match enhver af de valgte %s

en: Match all of the selected %s
da: Match alle de valgte %s

en: Edit Virtual library
da: Rediger virtuelt bibliotek

en: Create Virtual library
da: Opret virtuelt bibliotek

en: Virtual library &name:
da: Virtuelt biblioteks&navn:

en: &Search expression:
da: &Søgeudtryk:

en: Create a Virtual library based on:
da: Opret et virtuelt bibliotek baseret på

en: Publishers
da: Udgiver

en: Search text changed
da: Søgetekst ændret

en: The Virtual library name or the search text has changed. Do you want to discard these changes?
da: Det virtuelle biblioteksnavn eller søgeteksten har ændret sig. Ønsker du at fjerne disse ændringer?

en: No name
da: Intet navn

en: You must provide a name for the new Virtual library
da: Du skal angive et navn for det nye virtuelle bibliotek

en: A Virtual library name cannot begin with "*"
da: Et virtuelt biblioteknavn kan ikke startet med »*«

en: Name already in use
da: Navn er allerede i brug

en: That name is already in use. Do you want to replace it with the new search?
da: Navnet er allerede i brug. Ønsker du at erstatte det med den nye søgning?

en: No search string
da: Ingen søgestreng

en: You must provide a search to define the new Virtual library
da: Du skal angive en søgning for at definere det nye virtuelle bibliotek

en: Invalid search
da: Ugyldig søgning

en: The search in the search box is not valid
da: Søgningen i søgeboksen er ikke gyldig

en: Search found no books
da: Søgning fandt ingen bøger

en: The search found no books, so the Virtual library will be empty. Do you really want to use that search?
da: Søgningen fandt ingen bøger, så det virtuelle bibliotek vil være tomt. Ønsker du at bruge den søgning?

en: *current search
da: *aktuel søgning

en: Virtual library from current search
da: Virtuelt bibliotek fra nuværende søgning

en: Create a temporary Virtual library from the current search
da: Opret et midlertidigt virtuelt bibliotek fra den nuværende søgning

[ctx: search restriction group name]
en: Miscellaneous
da: Diverse

en: Use a "Virtual library" to show only a subset of the books present in this library
da: Brug et »Virtuelt bibliotek« til kun at vise et undersæt af bøgerne i dette bibliotek

en: (all books)
da: (alle bøger)

en: Additional restriction
da: Yderligere begrænsning

en: Remove Virtual library
da: Fjern virtuelt bibliotek

en: Show Virtual libraries as tabs
da: Vis virtuelle biblioteker som faneblade

en: Are you sure you want to remove the Virtual library <b>{0}</b>?
da: Er du sikker på, at du ønsker at fjerne det virtuelle bibliotek <b>{0}</b>?

en: No Virtual libraries
da: Ingen virtuelle biblioteker

en: No Virtual libraries present, create some first
da: Ingen virtuelle biblioteker, opret nogle først

en: <p>Quickly choose a Virtual library by typing in just a few characters from the library name into the field above.
            For example, if want to choose the VL:
            {example}
            Simply type in the characters:
            {chars}
            and press Enter.
da: <p>Vælg hurtigt et virtuelt bibliotek ved at bare at taste nogle få tegn fra biblioteksnavnet i feltet ovenover.
            For eksempel, hvis du ønsker at vælge VB:
            {example}
            Indtast tegnene:
            {chars}
            og tryk Retur.

en: Choose Virtual library
da: Vælg Virtuelt bibliotek

en: Starting up, please wait...
da: Starter, vent venligst.

en: Added tags:
da: Tilføjede mærker:

en: Open store in external web browser
da: Åbn lager i ekstern internetbrowser

en: &What kind of match to use:
da: H&vilken slags match skal benyttes:

en: &All these words:
da: &alle disse ord:

en: This exact &phrase:
da: Den eksakte &frase:

en: &One or more of these words:
da: &En eller flere af disse ord:

en: See the <a href="%s">User Manual</a> for more help
da: Se <a href="%s">Brugermanualen</a> for yderligere hjælp

en: Enter the title.
da: Indtast titlen.

en: &Description:
da: &Beskrivelse:

en: &Headquarters:
da: &Hovedkvarterer:

en: Search only in specific fields:
da: Søg kun i de angivne felter:

en: Enabled:
da: Aktiveret:

en: true
da: sand

en: false
da: falsk

en: Affiliate:
da: Tilknyttet:

en: Nam&e/description...
da: &Navn/beskrivelse ...

en: Query
da: Forespørgsel

en: Enable:
da: Aktiver:

en: &All
da: &Alle

en: &None
da: &Ingen

en: &Invert
da: &Vend

en: Affiliate
da: Tilknyttet

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Headquarters
da: Hovedkvarterer

en: No DRM
da: Ingen DRM

en: This store is currently disabled and cannot be used in other parts of calibre.
da: Denne butik er i øjeblikket deaktiveret og kan ikke bruges i andre dele af Calibre.

en: This store is currently enabled and can be used in other parts of calibre.
da: Denne butik er i øjeblikket aktiveret og kan bruges i andre dele af Calibre.

en: This store only distributes e-books without DRM.
da: Denne butik distribuerer kun e-bøger uden DRM.

en: This store distributes e-books with DRM. It may have some titles without DRM, but you will need to check on a per title basis.
da: Denne butik distribuerer bøger med DRM. Det har måske nogle titler uden DRM, men du vil skulle kontrollere for hver enkel titel.

en: This store is headquartered in %s. This is a good indication of what market the store caters to. However, this does not necessarily mean that the store is limited to that market only.
da: Denne butik har hovedkvarter i %s. Dette er en god indikation af, hvilket marked butikken befinder sig i. Det betyder dog ikke at butikken er afgrænset kun til det marked.

en: Buying from this store supports the calibre developer: %s.
da: Et køb fra denne butik støtter Calibres udvikler: %s.

en: This store distributes e-books in the following formats: %s
da: Denne butik distribuerer e-bøger i de følgende formater: %s

en: Configure...
da: Indstil...

en: Time
da: Tidspunkt

en: Number of seconds to wait for a store to respond:
da: Antallet af sekunder før en butik svarer:

en: Number of seconds to let a store process results:
da: Antallet af sekunder en butik kan behandle resultater:

en: Display
da: Vis

en: Maximum number of results to show per store:
da: Maksimalt antal resultater at vise per butik:

en: Open search result in system browser
da: Åbent søgeresultat i systembrowseren

en: Threads
da: Tråde

en: Number of search threads to use:
da: Antal søgetråde:

en: Number of cache update threads to use:
da: Antal tråde for mellemlageropdatering:

en: Number of cover download threads to use:
da: Antal tråde for omslagsoverførsel:

en: Number of details threads to use:
da: Antal tråde for detaljer:

en: &Price:
da: &Pris:

en: Titl&e/author/price...
da: &Titel/forfatter/pris ...

en: Price
da: Pris

en: The following formats can be downloaded directly: %s.
da: De følgende formater kan hentes direkte: %s

en: Buying from this store supports the calibre developer: %s</p>
da: Køb fra denne butik støtter udviklingen af Calibre: %s</p>

en: No query
da: Ingen forespørgsel

en: You must enter a title, author or keyword to search for.
da: Du skal indtaste en titel, forfatter eller nøgleord i søgningen.

en: Couldn't find any books matching your query.
da: Kunne ikke finde nogle bøger, der matcher din forespørgsel.

en: Choose format to download to your library.
da: Vælg format som skal hentes til dit bibliotek.

en: Search by title
da: Søg efter titel

en: Search by author
da: Søg efter forfatter

en: &Keyword:
da: &Nøgleord:

en: Search by any keyword
da: Søg efter et nøgleord

en: Open a selected book in the system's web browser
da: Åbn en valgt bog i systemets internetbrowser

en: Open in &external browser
da: Åbn i &ekstern browser

en: Books:
da: Bøger:

en: Dialog
da: Dialogboks

en: Updating book cache
da: Opdaterer bogmellemlager

en: Checking last download date.
da: Kontrollerer sidste overførselsdato.

en: Downloading book list from MobileRead.
da: Henter bogliste fra MobileRead.

en: Processing books.
da: Behandler bøger.

en: %(num)s of %(tot)s books processed.
da: %(num)s af %(tot)s bøger behandlet.

en: Updating MobileRead book cache...
da: Opdaterer MobileRead-bogmellemlager ...

en: &Query:
da: &Forespørgsel:

en: Home
da: Hjem

en: Reload
da: Genindlæs

en: The lookup/search name is "{0}"{1}
da: Opslaget/søgenavn er "{0}"{1}

en: Changing the authors for several books can take a while. Are you sure?
da: Ændring af forfatterne for adskillige bøger kan tage et stykke tid. Er du sikker?

en: Changing the metadata for that many books can take a while. Are you sure?
da: Ændring af metadataene for adskillige bøger kan tage et stykke tid. Er du sikker?

en: The name %s is already used
da: Navnet %s anvendes allerede

en: Author names cannot contain & characters.
da: Forfatternavne kan ikke indeholde & tegnet.

en: Duplicate search name
da: Duplikér søgenavn

en: The saved search name %s is already used.
da: Det gemte søgenavn %s er allerede brugt.

en: Invalid search restriction
da: Ugyldig søgebegrænsning

en: The current search restriction is invalid
da: Den nuværende søgebegrænsning er ugyldig

en: %s contains items. Do you really want to delete it?
da: %s indeholder poster. Ønsker du at slette den?

en: Remove category
da: Fjern kategori

en: User category %s does not exist
da: Brugerkategori %s findes ikke

en: %s will be deleted from all books. Are you sure?
da: %s vil blive slettet fra alle bøger. Er du sikker?

en: Delete item
da: Slet emne

en: Find the first/next matching item
da: Find den første/næste matchende post

en: Average rating
da: Middelvurdering

en: Sort by average rating
da: Sortér efter middelvurdering

en: Sort by name
da: Sortér efter navn

en: Sort by number of books
da: Sorter efter antallet af bøger

en: Search type when selecting multiple items
da: Søgetype når der vælges flere poster

en: Match all of the items
da: Match alle posterne

en: Match any of the items
da: Match ethvert af posterne

en: Manage authors, tags, etc.
da: Håndter forfattere, mærkater etc.

en: Hide empty categories (columns)
da: Skjul tomme kategorier (kolonner)

en: Delete Saved search
da: Slet gemt søgning

en: Show category
da: Vis kategori

en: Rename %s
da: Omdøb %s

en: Delete %s
da: Slet %s

en: Edit sort for %s
da: Rediger sortering for %s

en: Edit link for %s
da: Rediger henvisning for %s

en: Add sub-category to %s
da: Tilføj underkategori til %s

en: Hide category %s
da: Gem kategori %s

en: Change sub-categorization scheme
da: Ændr skema for underkategorisering

en: First letter is usable only when sorting by name
da: Første bogstav kan kun bruges når der sorteres efter navn

en: Keep
da: Behold

en: Select a destination for the Table of Contents entry
da: Vælg en destination for Indholdsfortegnelsespunkter

en: Search for text...
da: Søg efter tekst ...

en: Find &next
da: Find &næste

en: Find &previous
da: Find f&orrige

en: Currently selected destination:
da: Nuværende valgt destination:

en: No match found
da: Ingen resultater

en: No match found for: %s
da: Intet resultat for: %s

en: next
da: næste

en: previous
da: forrige

en: This book has severely broken markup, its ToC cannot be edited.
da: Denne bog har en alvorligt ødelagt opmærknng, dens indholdsfortegnelse kan ikke redigeres.

en: File:
da: Fil:

en: Top of the file
da: Toppen af filen

en: Approximately %d%% from the top
da: Cirka %d%% fra toppen

en: Create ToC from XPath
da: Opret indholdsfortegnelse fra XPath

en: No XPaths
da: Ingen XPaths

en: No XPaths have been entered
da: Ingen XPaths er blevet indtastet

en: The XPath expression %s is not valid.
da: XPath-udtrykket %s er ikke gyldigt.

en: Chapter
da: Kapitel

en: Move "%s" up
da: Flyt "%s" op

en: Move "%s" down
da: Flyt "%s" ned

en: Indent "%s"
da: Indryk "%s"

en: &Expand all
da: &Udvid alle

en: &Collapse all
da: &Fold alle sammen

en: Loading %s, please wait...
da: Indlæser %s, vent venligst

en: Writing %s, please wait...
da: Skrive %s, vent venligst...

en: Failed to write book
da: Kunne ikke skrive til bog

en: Failed to load book
da: Kunne ikke indlæse bog

en: Could not convert some books
da: Kunne ikke konvertere nogle bøger

en: Queueing books for bulk conversion
da: Lægger bøger i kø for klyngekonvertering

en: Queueing
da: Lægger i kø

en: Convert existing
da: Konverterer eksisterende

en: Language
da: Sprog

en: Unsaved changes
da: Ugemte ændringer

en: Cannot open
da: Kan ikke åbne

en: Choose file location
da: Vælg fil placering

en: Choose book
da: Vælg bog

en: File not found
da: Fil ikke fundet

en: The file %s does not exist.
da: Filen %s findes ikke

en: Unsupported format
da: Ikke understøttet format

en: Opening book, please wait...
da: Åbner bog, vent venligst...

en: Failed to open book
da: Kunne ikke åbne bog

en: One file deleted | {} files deleted
da[0]: En fil slettet
da[1]: {} filer slettet

en: No book open
da: Ingen bog åben

en: You must open a book before trying to edit the Table of Contents.
da: Du skal åben en bog før du redigerer indholdsfortegnelsen.

en: Before: Edit Table of Contents
da: Før: Rediger indholdsfortegnelse

en: Before: Insert inline Table of Contents
da: Før: Indsæt indlejret indholdsfortegnelse

en: No Table of Contents
da: Ingen indholdsfortegnelse

en: Cannot create an inline Table of Contents as this book has no existing Table of Contents. You must first create a Table of Contents using the Edit Table of Contents tool.
da: Kan ikke oprette en indlejret indholdsfortegnelse, da denne bog ikke har en eksisterende indholdsfortegnelse. Du skal først oprette en indholdsfortegnelse via værktøjer Rediger indholdsfortegnelse.

en: Before: %s
da: Før: %s

en: You must first open a book in order to transform styles.
da: Du skal først åbne en bog for at ændre stile.

en: No changes
da: Ingen ændringer

en: Before style transformation
da: Før stilændring

en: No styles were changed.
da: Ingen stile blev ændret

en: Before: Get external resources
da: Før: Hent eksterne ressourcer

en: Embed all fonts
da: Indlejr alle skrifttyper

en: Subset all fonts
da: Lav undermængde for alle skrifttyper

en: The files in this book are already arranged into folders
da: Filerne i denne bog er allerede organiseret i mapper

en: Nothing to do
da: Intet at gøre

en: Before: Arrange into folders
da: Før: Organiser i mapper

en: Current book
da: Nuværende bog

en: Other book
da: Anden bog

en: Path does not exist
da: Sti findes ikke

en: Choose path
da: Vælg sti

en: Book (%s)
da: Bog (%s)

en: Saving copy, please wait...
da: Gemmer kopi, vent venligst...

en: Copy saved to %s
da: Kopi gemt som %s

en: Copy saved
da: Kopi gemt

en: Could not save
da: Kunne ikke gemme

en: Does not exist
da: Findes ikke

en: Editing files of type %s is not supported
da: Redigering af filtype %s er ikke understøttet

en: The anchor %s was not found in this file
da: Ankeret %s blev ikke fundet i denne fil

en: Before: Auto-fix errors
da: Før: Ret automatisk fejl

en: Before: Merge files into %s
da: Før: Sammenføj filer i %s

en: Before: Link stylesheets
da: Før: Forbind stilark

en: Discard
da: Kassér

en: Import
da: Importér

en: Before: Replace %s
da: Før: Erstat %s

en: Cannot decode
da: Kan ikke afkode

en: Cannot edit %s as it appears to be in an unknown character encoding
da: Kan ikke redigere %s, da det fremstår som en ukendt tegnkodning

en: No book is currently open. You must first open a book to edit.
da: Ingen bog er åben i øjeblikket. Du skal først åbne en bog for at redigere.

en: There are unsaved changes, if you quit without saving, you will lose them.
da: Der er ej-gemte ændringer, hvis du afslutter uden af gemme vil du miste dem.

en: &Save and Quit
da: &Gem og afslut

en: &Quit without saving
da: &Afslut uden at gemme

en: Saving, please wait...
da: Gemmer, vent venligst...

en: Armenian
da: Armensk

en: Coptic
da: Koptisk

en: Georgian
da: Georgisk

en: Gothic
da: Gotisk

en: Arabic
da: Arabisk

en: Avestan
da: Avestisk

en: Hebrew
da: Hebraisk

en: Phoenician
da: Fønikisk

en: Syriac
da: Syrisk

en: Mongolian
da: Mongolsk

en: Tibetan
da: Tibetansk

en: Kannada
da: Kannaresisk

en: Oriya
da: Orija

en: Tamil
da: Tamilsk

en: Balinese
da: Balinesisk

en: Buginese
da: Buginesisk

en: Javanese
da: Javanesisk

en: Lao
da: Laotisk

en: Sundanese
da: Sundanesisk

en: Clear search
da: Ryd søgning

en: INFO
da: INFORMATION

en: Check has not been run
da: Kontrollering er ikke blevet udført

en: Copy list of errors to clipboard
da: Kopier fejl liste til udklipsholderen

en: Click to run a check on the book
da: Klik for at udføre kontrol af bogen

en: Run check
da: Udfør kontrol

en: line: %d
da: Linje: %d

en:  column: %d
da: kolonne: %d

en: Warning
da: Advarsel

en: Try to fix only this error
da: Forsøg kun at reparere denne fejl

en: Click to open in editor
da: Klik for at åbne i editor

en: Try to fix all fixable errors automatically. Only works for some types of error.
da: Forsøg automatisk at rette alle fejl. Dette virker kun på visse typer fejl.

en: Try to correct all fixable errors automatically
da: Forsøg automatisk at rette alle fejl som kan repareres

en: Re-run check
da: Udfør kontrol igen

en: Re-run the check
da: Udfør kontrollen igen

en: Running fixers, please wait...
da: Udfører reparering, vent venligst...

en: Running checks, please wait...
da: Udfører kontrol, vent venligst...

en: Font
da: Skrifttype

en: Image
da: Billede

en: Go to previous change
da: Gå til forrige ændring

en: &Previous change
da: &Forrige ændring

en: Go to next change
da: Gå til næste ændring

en: &Next change
da: &Næste ændring

en: Search for text
da: Søg efter tekst

en: Next &match
da: Næste &match

en: P&revious match
da: &Forrige match

en: Left panel
da: Venstre panel

en: Perform search in the left panel
da: Udfør søgning i det venstre panel

en: Right panel
da: Højre panel

en: Perform search in the right panel
da: Udfør søgning i det højre panel

en: &Options
da: &Indstillinger

en: Change how the differences are displayed
da: Ændr hvordan forskellene vises

en: Show %d lines of context
da: Vis %d linjer for kontekst

en: Show all text
da: Vis al tekst

en: The books are identical
da: Bøgerne er identiske

en: No changes found
da: Ingen ændringer fundet

en: The files are identical
da: Filerne er identiske

en: [%s was added]
da: [%s blev tilføjet]

en: [%s was removed]
da: [%s blev fjernet]

en: Previous change
da: Forrige ændring

en: Next change
da: Næste ændring

en: Open file in the editor
da: Åbn fil i redigeringsprogrammet

en: No matches found for query: %s
da: Ingen match fundet for forespørgsel: %s

en: This file was added
da: Filen blev tilføjet

en: This file was removed
da: Denne fil blev fjernet

en: [This file was renamed from %s]
da: [Filen blev omdøbt fra %s]

en: [This file was renamed to %s]
da: [Filen blev omdøbt til %s]

en: Binary file of size: %s
da: Binær fil med størrelse: %s

en: Image could not be rendered
da: Billedet kunne ikke optegnes

en: Size: {0} Resolution: {1}x{2}
da: Størrelse: {0} opløsning: {1}x{2}

en: Could not download one image | Could not download {} images
da[0]: Kunne ikke hente et billede
da[1]: Kunne ikke hente {} billeder

en: Trim image
da: Beskær billede

en: Auto-trim image
da: Beskær billede automatisk

en: Rotate image
da: Roter billede

en: Resize image
da: Ændr størrelse på billede

en: Sharpen image
da: Gør billede skarpere

en: Blur image
da: Slør billede

en: De-speckle image
da: Fjern støj fra billede

en: No image
da: Intet billede

en: No image loaded
da: Intet billede indlæst

en: Invalid image
da: Ugyldigt billede

en: The current image is not valid
da: Det aktuelle billede er ugyldigt

en: No image available in the clipboard
da: Intet billede tilgængeligt i udklipsholderen

en: No active selection, first select a region in the image, by dragging with your mouse
da: Ingen aktiv markering, vælg først et område i billedet, ved at trække med musen

en: Not a valid image
da: Ikke et gyldigt billede

en: Choose the new width and height
da: Vælg den nye bredde og højde

en: Image filters
da: Billedefiltere

en: Copy image
da: Kopier billede

en: Choose file name
da: Vælg filnavn

en: No name specified
da: Intet navn angivet

en: Choose an image
da: Vælg et billede

en: Images in book
da: Billeder i bog

en: Refresh the displayed images
da: Opdater de viste billeder

en: &Import image
da: &Importer billede

en: Import an image from elsewhere in your computer
da: Importer et billede fra et andet sted på din computer

en: Choose the folder into which the files will be placed
da: Vælg mappen hvor filerne skal placeres

en: Create new folder
da: Opret ny mappe

en: Enter a name for the new folder
da: Indtast et navn til den nye mappe

en: Folder name
da: Mappenavn

en: Create new book
da: Opret en ny bog

en: &Authors:
da: Forf&attere:

en: &Language:
da: &Sprog:

en: Invalid markup
da: Ugyldig opmærkning

en: Invalid HTML
da: Ugyldig HTML

en: No tag found
da: Intet mærkat fundet

en: Insert filler text
da: Indsæt fyldtekst

en: Insert a tag
da: Indsæt et mærkat

en: &File types:
da: &Filtyper:

en: You must specify at least one file type
da: Du skal angive mindst en filtype

en: Invalid text
da: Ugyldig tekst

en: Unterminated string
da: Ikke afsluttet streng

en: Unknown character
da: Ukendt bogstav

en: Create custom theme
da: Opret brugerdefineret tema

en: No color
da: Ingen farve

en: Remove color
da: Fjern farve

[ctx: edit book file type]
en: Miscellaneous
da: Diverse

en: &Delete the selected file | &Delete the {} selected files
da[0]: &Slet den valgte fil
da[1]: &Slet de {} valgte filer

en: Cannot remove builtin function
da: Kan ikke fjerne en indbygget funktion

en: Show saved searches
da: Vis gemte søgninger

en: You must create a Python function named replace in your code
da: Du skal oprette en Pythonfunktion navngivet replace i din kode

en: Inherited from %s
da: Arvet fra %s

en: Change the font %s to: | Change the fonts %s to:
da[0]: Ændr skrifttypen %s til:
da[1]: Ændr skrifttyperne %s til:

en: No fonts selected
da: Ingen skrifttyper valgt

en: No fonts selected, you must first select some fonts in the left panel
da: Ingen skrifttyper valgt, du skal først vælge nogle skrifttyper i det venstre panel

en: Remove unused CSS
da: Fjern ubrugt CSS

en: This will remove all CSS rules that do not match any actual content. There are a couple of additional cleanups you can enable, below:
da: Dette vil fjerne alle CSS-regler, der ikke matcher faktisk indhold. Der er et par ekstra oprydninger du kan aktivere, nedenfor:

en: Remove unused &class attributes
da: Fjern ubrugte &klasseattributter

en: Remove all class attributes from the HTML that do not match any existing CSS rules
da: Fjern alle klasseattributter fra HTML'en, der ikke matcher nogen eksisterende CSS-regler

en: Compress images
da: Komprimer billeder

en: &Color scheme:
da: &Farveskema:

en: Templates for new files:
da: Skabeloner for nye filer:

en: &Default font size:
da: &Standard skriftstørrelse:

en: Background color:
da: Baggrundsfarve:

en: Custom
da: Brugerdefineret

en: Saving...
da: Gemmer...

en: Down
da: Ned

en: Up
da: Op

en: Import saved searches
da: Importer gemte søgninger

en: Export saved searches
da: Eksporter gemte søgninger

en: New dictionary
da: Ny ordbog

en: Name of the new dictionary
da: Navn på ny ordbog

en: Already used
da: Allerede i brug

en: A dictionary with the name %s already exists
da: En ordbog med navnet %s findes allerede

en: New name
da: Nyt navn

en: New name for the dictionary
da: Nyt navn for ordbogen

en: Configure the dictionary: <b>%s
da: Konfigurer ordbogen: <b>%s

en: Add a word
da: Tilføj et ord

en: Word to add
da: Ord at tilføje

en: &Word:
da: &Ord:

en: Import list of words
da: Import af ordliste

en: Enter a list of words, one per line
da: Indtast en ordliste, en per linje

en: Paste from clipboard
da: Indsæt fra udklipsholder

en: Words in the user dictionary must have an associated language. Choose the language below:
da: Ord i brugerordningen skal have et associeret sprog. Vælg sproget nedenfor:

en: Must specify language
da: Sprog skal angives

en: You must specify a language to import words
da: Du skal angive et sprog for at importere ord

en: Manage dictionaries
da: Håndter ordbøger

en: &Remove this dictionary
da: &Fjern denne ordbog

en: Manage &user dictionaries
da: Håndter &brugerordbøger

en: Full path:
da: Fulde sti:

en: Close tab
da: Luk fane

en: Close other tabs
da: Luk andre faner

en: Open a book
da: Åbn bog

en: Save book
da: Gem bog

en: Save a &copy
da: Gem en &kopi

en: Save a copy of the book
da: Gem en kopi af bogen

en: Quit
da: Afslut

en: Undo typing
da: Fortyd indtastning

en: Redo typing
da: Omgør indtastning

en: Cut text
da: Klip tekst

en: Tools
da: Værktøjer

en: &Arrange into folders
da: Org&aniser i mapper

en: Arrange into folders
da: Organiser i mapper

en: Manage fonts in the book
da: Håndter skrifttyper i bogen

en: Add &cover
da: Tilføj &omslag

en: Add a cover to the book
da: Tilføj et omslag til bogen

en: &Reports
da: &Rapporter

en: Show a report on various aspects of the book
da: Vis en rapport over forskellige aspekter af bogen

en: Check &external links
da: Kontroller &eksterne henvisninger

en: Check external links in the book
da: Kontroller eksterne henvisninger i bogen

en: Compress images losslessly
da: Komprimer billeder uden kvalitetstab

en: Transform &styles
da: Transformer &stile

en: Transform styles used in the book
da: Transformer stile brugt i bogen

en: &Embed referenced fonts
da: &Indlejr refererede skrifttyper

en: Split this file
da: Opdel denne fil

en: Split file in the preview panel
da: Opdel fil i forhåndsvisningspanelet

en: Find next in preview
da: Find næste i forhåndsvisning

en: Find previous in preview
da: Find forrige i forhåndsvisning

en: Go to line number
da: Gå til linjenummer

en: Check book for errors
da: Kontroller bog for fejl

en: Check &spelling
da: Kontroller &stavning

en: Check book for spelling errors
da: Kontroller bog for stavefejl

en: &Next error
da: &Næste fejl

en: Show next error
da: Vis næste fejl

en: &Previous error
da: &Forrige fejl

en: Show previous error
da: Vis forrige fejl

en: &Next spelling mistake
da: &Næste stavefejl

en: Go to next spelling mistake
da: Gå til næste stavefejl

[ctx: edit book actions]
en: Miscellaneous
da: Diverse

en: Donate to support calibre development
da: Donér for at støtte udviklingen af Calibre

en: Arrange in folders
da: Organiser i mapper

en: &Donate to support calibre
da: &Donér for at støtte calibre

en: &Eject connected device
da: &Skub forbunden enhed ud

en: Debug mode
da: Fejlsøgningstilstand

en: Recipe Disabled
da: Opskrift deaktiveret

en: <b>Failed</b>
da: <b>Fejlede</b>

en: There are active jobs. Are you sure you want to quit?
da: Der er aktive opgaver. Er du sikker på du vil afslutte?

en:  is communicating with the device!<br>
                          Quitting may cause corruption on the device.<br>
                          Are you sure you want to quit?
da:  kommunikerer med enheden!<br>
                          Calibre afslutning kan forvanske emner på enheden.<br>
                          Er du sikker på at du vil afslutte?

en: will keep running in the system tray. To close it, choose <b>Quit</b> in the context menu of the system tray.
da: vil fortsætte med at køre i systembakken. For at afslutte dem, vælg <b>Quit/Afslut</b> i systembakkens context menu.

en: Update available!
da: Opdatering tilgængelig!

en: Show this notification for future updates
da: Vis denne notifikation for fremtidige opdateringer

en: &Get update
da: &Hent opdatering

en: Update &plugins
da: Opdatér &udvidelser

en: Update found
da: Opdatering fundet

en: Remove this bookmark
da: Fjern dette bogmærke

en: Position in book
da: Position i bog

en: Add bookmark
da: Tilføj bogmærke

en: Enter title for bookmark:
da: Indtast bogmærketitel:

en: Increase font size
da: Forøg skrifttype størrelse

en: Decrease font size
da: Formindsk skrifttype størrelse

en: Toggle full screen
da: Skift til fuldskærm

en: Previous page
da: Forrige side

en: Next section
da: Næste sektion

en: Previous section
da: Forrige sektion

en: Clear list of recently opened books
da: Ryd listen over nyligt åbnede bøger

en: The book must be in the %s formats to edit.
    
    First convert the book to one of these formats.
da: Bogen skal være i %s-formaterne for at redigere.
    
    Konverter først bogen til et af disse formater.

en: Drag to resize
da: Træk til skaléring

en: Cu&t
da: Kli&p

en: Select location for books
da: Vælg placering til bøger

en: Failed to create a folder at %s
da: Kunne ikke opret en mappe under %s

en: You must choose an empty folder for the calibre library. %s is not empty.
da: Du skal vælge en tom mappe til calibre-biblioteket. %s er ikke tomt.

en: &Next >
da: &Næste >

en: < &Back
da: < &Tilbage

en: Cancel
da: Annullér

en: Commit
da: Indsend

en: Welcome to calibre
da: Velkommen til calibre

en: The one stop solution to all your e-book needs.
da: Fuld løsning til alle dine e-bogbehov.

en: &Manufacturers
da: &Producenter

en: &Devices
da: &Enheder

en: WizardPage
da: Guide side

en: <h2>Congratulations!</h2> You have successfully setup calibre. Press the %s button to apply your settings.
da: <h2>Tillykke!</h2> Du har succesfuldt sat calibre op. Tryk %s knappen for at anvende dine indstillinger.

en: &Kindle email:
da: &Kindle e-mail:

en: Choose your &language:
da: Vælg dit &sprog:

en: <p>Choose a location for your books. When you add books to calibre, they will be copied here. Use an <b>empty folder</b> for a new calibre library:
da: <p>Vælg en placering til dine bøger. Når du tilføjer bøger til calibre, bliver de kopieret hertil. Anvend en <b>tom mappe</b> til et nyt calibre-bibliotek:

en: Test email settings
da: Test e-mail indstillinger

en: Send test mail from %s to:
da: Send test e-mail fra %s til:

en: Your %s &email address:
da: Din %s &email-adresse:

en: Your %s &password:
da: Dit %s &kodeord:

en: Setup
da: Konfiguration

en: Bad configuration
da: Ugyldig konfiguration

en: You must set the From email address
da: Du skal angive Fra e-mail-adressen

en: Send email &from:
da: Send e-mail &fra:

en: <p>This is what will be present in the From: field of emails sent by calibre.<br> Set it to your email address
da: <p>Dette er hvad der vil stå i Fra: feltet for e-mails sendt fra calibre.<br> Sæt det til din e-mail-adresse

en: <p>A mail server is useful if the service you are sending mail to only accepts email from well know mail services.
da: <p>En mailserver er brugbar, hvis den service du sender til kun accepterer e-mails fra velkendte e-mailservices.

en: calibre can <b>optionally</b> use a server to send mail
da: calibre kan <b>alternativt</b> bruge en separat smtp-server til at sende e-mails

en: &Hostname:
da: &Værtsnavn:

en: The port your mail server listens for connections on. The default is 25
da: IP-porten din smtp-server lytter efter forbindelser på. Standardværdien er 25

en: Your username on the mail server
da: Dit brugernavn på smtp-serveren

en: Your password on the mail server
da: Din adgangskode på smtp-serveren

en: &Show
da: &Vis

en: Use TLS encryption when connecting to the mail server. This is the most common.
da: Brug TLS-kryptering når der forbindes til smtp-serveren. Dette er det mest normale.

en: Use SSL encryption when connecting to the mail server.
da: Brug SSL-kryptering når der forbindes til smtp-serveren

en: WARNING: Using no encryption is highly insecure
da: ADVARSEL: Det er meget usikkert at udelade kryptering

en: &Test email
da: &Test e-mail

en: Invalid query format for colon-separated search: {0}
da: Ugyldig forespørgselsformat for kolonsepareret søgning: {0}

en: Output field to sort on.
    Available fields: author_sort, id, rating, size, timestamp, title.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
da: Output-felt at sortere på.
    Tilgængelige felter: author_sort, id, rating, size, timestamp, title.
    Standard: '%default'
    Anvendes til: BIBTEX output-format

en: Create a citation for BibTeX entries.
    Boolean value: True, False
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
da: Opretter en citation til BibTeX-indgange.
    Boolske værdier: True, False
    Standard: '%default'
    Anvendes til: BIBTEX output-format

en: BibTeX file encoding output.
    Available types: utf8, cp1252, ascii.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
da: BibTeX filkodnings-output.
    Tilgængelige typer: utf8, cp1252, ascii.
    Standard: '%default'
    Anvendes til: BIBTEX output-format

en: BibTeX file encoding flag.
    Available types: strict, replace, ignore, backslashreplace.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
da: BibTeX filkodningsflag.
    Tilgængelige typer: strict, replace, ignore, backslashreplace.
    Standard: '%default'
    Anvendes til: BIBTEX output-format

en: Entry type for BibTeX catalog.
    Available types: book, misc, mixed.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
da: Indgangstype til BibTeX-katalog.
    Tilgængelige typer: book, misc, mixed.
    Standard: '%default'
    Anvendes til: BIBTEX output-format

en: Titles
da: Titler

en: Genres
da: Genrer

en: Recently Added
da: Nyligt tilføjet

en: Descriptions
da: Beskrivelser

en: by
da: af

en: Description HTML
da: HTML beskrivelse

en: Thumbnails
da: Miniaturer

en: Thumbnail
da: Miniature

en: Invalid titles
da: Ugyldige titler

en: Extra titles
da: Extra titler

en: Invalid authors
da: Ugyldige forfattere

en: Extra authors
da: Ekstra forfattere

en: Missing book formats
da: Manglende bogformater

en: Extra book formats
da: Ekstra bogformater

en: Unknown files in books
da: Ukendte filer i bøger

en: Folders raising exception
da: Mapper som giver exception-vink

en: Path to library too long. Must be less than %d characters.
da: Bibliotekstien er for lang. Skal være kortere end %d tegn.

en:  (%s books)
da:  (%s bøger)

en: Identifiers
da: Identifikationer

en: The title
da: Titlen

en: The authors
da: Forfatterne

en: The author sort string. To use only the first letter of the name use {author_sort[0]}
da: Forfatter sorteringsstrengen. For kun at anvende første bogstav af navnet, brug {author_sort[0]}

en: The tags
da: Mærkaterne

en: The series
da: Serierne

en: The series number. To get leading zeros use {series_index:0>3s} or {series_index:>3s} for leading spaces
da: Seriens nummer. For at få foranstillede nuller brug {series_index:0>3s} - eller {series_index:>3s} for foranstillede mellemrum

en: The rating
da: Vurderingen

en: The ISBN
da: ISBN

en: The publisher
da: Udgiveren

en: The date
da: Datoen

en: The published date
da: Publiseringsdatoen

en: The calibre internal id
da: Calibre intern id

en: Options to control saving to disk
da: Valg til at styre gem-til-disk

en: Normally, calibre will update the metadata in the saved files from what is in the calibre library. Makes saving to disk slower.
da: Normalt vil calibre opdatere metadataene i de gemte filer fra hvad der er i calibre-biblioteket. Gør gem-til-disk langsommere.

en: Normally, calibre will write the metadata into a separate OPF file along with the actual e-book files.
da: Normalt, vil calibre skrive metadataene til en separat OPF-fil sammen med de aktuelle e-bog-filer.

en: Comma separated list of formats to save for each book. By default all available formats are saved.
da: Kommasepareret liste af formater, som gemmes for hver bog. Som standard gemmes alle tilgængelige formater.

en: Convert paths to lowercase.
da: Konvertér stier til småbogstaver.

en: Replace whitespace with underscores.
da: Udskift blanktegn med bundstreger.

en: Newest
da: Nyeste

en: <b>{title}</b> by {authors}
da: <b>{title}</b> af {authors}

en: {series_index} of <i>{series}</i>
da: {series_index} af <i>{series}</i>

en: Date: {timestamp}
da: Dato: {timestamp}

en: Published: {pubdate}
da: Udgivet: {pubdate}

en: Publisher: {publisher}
da: Forlag: {publisher}

en: Empty passwords are not allowed
da: Tomme kodeord er ikke tilladt

en: RATING: %s<br />
da: VURDERING: %s<br />

en: TAGS: %s<br />
da: MÆRKATER: %s<br />

en: Books in your library
da: Bøger i dit bibliotek

en: By
da: Af/efter

en: Books sorted by
da: Bøger sorteret efter

en: Write process PID to the specified file
da: Udskriv proces PID til den angivne fil

en: Usage
da: Brug

en: Created by
da: Lavet af

en: Options
da: Indstillinger

en: Path to the database in which books are stored
da: Sti til databasen, bøgerne er gemt i.

en: Pattern to guess metadata from filenames
da: Mønster til at gætte metadata fra filenavne

en: Access key for isbndb.com
da: Access key til isbndb.com

en: Default timeout for network operations (seconds)
da: Standard timeout for netværksoperationer (sekunder)

en: The language in which to display the user interface
da: Sproget brugergrænsefladen skal vises i

en: Ordered list of formats to prefer for input.
da: Ordnet formatliste der foretrækkes som input.

en: Read metadata from files
da: Indlæs metadata fra filer

en: Swap author first and last names when reading metadata
da: Ombyt forfatters fornavn og efternavn når metadata læses

en: Add new formats to existing book records
da: Tilføj nye formater til eksisterende bogposter

en: Tags to apply to books added to the library
da: Mærkater som skal anvendes på bøger tilføjet til biblioteket

en: List of named saved searches
da: Liste af navne gemte søgninger

en: How and when calibre updates metadata on the device.
da: Hvordan og hvornår calibre opdaterer metadata på enheden.

en: File is open in another process
da: Filen er åben i en anden proces

en: format: type {0} requires an integer value, got {1}
da: format: type {0} forudsætter en heltalsværdi, fik {1}

en: format: type {0} requires a decimal (float) value, got {1}
da: format: type {0} forudsætter en decimalværdi, fik {1}

en: %s: unknown function
da: %s: ukendt funktion

en: lookup requires either 2 or an odd number of arguments
da: opslag forudsætter enten 2 eller et ulige antal parametre

en: Waiting...
da: Venter...

en: Stopped
da: Stoppet

en: Working...
da: Arbejder...

en: Brazilian Portuguese
da: Brasiliansk-portugisisk

en: Simplified Chinese
da: Forenklet kinesisk

en: Traditional Chinese
da: Traditionelt kinesisk

en: English
da: Engelsk

en: Select All
da: Marker alle

en: &Select All
da: &Marker alle

en: Directions
da: Retninger

en: Left to Right
da: Venstre mod højre

en: Right to Left
da: Højre mod venstre

en: Close without Saving
da: Luk uden at gemme

en: missing )
da: mangler )

en: Control email delivery
da: Styre e-mail levering

en: Unknown section
da: Ukendt sektion

en: Unknown feed
da: Ukendt feed

en: Untitled article
da: Unavngiven artikel

en: Unknown News Source
da: Ukendt nyhedskilde

en: The "%s" recipe needs a username and password.
da: "%s"-opskriften kræver et brugernavn og adgangskode.

en: Download finished
da: Download afsluttet

en: Failed to download the following articles:
da: Kunne ikke downloade følgende artikler:

en: Failed to download parts of the following articles:
da: Kunne ikke downloade dele af følgende artikler:

en:  from
da:  fra

en: 	Failed links:
da: 	Mislykkede henvisninger:

en: Fetching feeds...
da: Henter feeds...

en: Got feeds from index page
da: Fik feeds fra indekssiden

en: Trying to download cover...
da: Prøver at downloade omslag...

en: Generating masthead...
da: Genererer masthead...

en: Starting download in a single thread... | Starting download [{} threads]...
da[0]: Starter overførsel i en enkel tråd ...
da[1]: Starter overførsel i [{} tråde] ...

en: Feeds downloaded to %s
da: Feeds er hentet til %s

en: Could not download cover: %s
da: Kunne ikke hente omslaget: %s

en: Downloading cover from %s
da: Downloader omslag fra %s

en: Masthead image downloaded
da: Masthead billede downloadet

en: Article downloaded: %s
da: Artikel hentet: %s

en: Article download failed: %s
da: Hentning af artikel mislykkedes: %s

en: Fetching feed
da: Henter feed

en: Failed to log in, check your username and password for the calibre Periodicals service.
da: Login mislykkedes, check dit brugernavn og adgangskode til calibre tidsskriftsservice.

en: You do not have permission to download this issue. Either your subscription has expired or you have exceeded the maximum allowed downloads for today.
da: Du har ikke tilladelse til at downloade denne udgave. Enten er dit abonnement udløbet eller du har overskredet det maksimale antal tilladte downloads for idag.

en: You
da: Du

en: Scheduled
da: Planlagt

en: Main menu
da: Hovedmenu

en: Articles
da: Artikler

en: Timeout in seconds to wait for a response from the server. Default: %default s
da: Timeout i sekunder at vente, for et svar fra serveren. Standard: %default s

en: Maximum number of levels to recurse i.e. depth of links to follow. Default %default
da: Maksimalt rekursiv dybde til f.eks. forfølgelse af henvisninger. Standardværdi %default

en: The maximum number of files to download. This only applies to files from <a href> tags. Default is %default
da: Det maksimale antal filer der hentes. Dette gælder kun filer fra <a href> mærkater. Standardværdien er %default

en: Minimum interval in seconds between consecutive fetches. Default is %default s
da: Minimalt interval i sekunder mellem hentninger, Standardværdien er %default s

en: The character encoding for the websites you are trying to download. The default is to try and guess the encoding.
da: Tegnsættet for hjemmeside sites, du prøver at hente. Udgangspunktet er at forsøge på at gætte tegnsættet.

en: Only links that match this regular expression will be followed. This option can be specified multiple times, in which case as long as a link matches any one regexp, it will be followed. By default all links are followed.
da: Kun henvisninger, der passer på dette regulære udtryk, vil blive fulgt. Denne valgmulighed kan angives flere gange, hvor henvisninger vil blive fulgt, bare de passer på ét af udtrykkene. Som udgangspunkt følges alle henvisninger.

en: Do not download CSS stylesheets.
da: Download ikke CSS-stilark

en: OK
da: Ok

en: Save All
da: Gem alle

en: Open
da: Åben

en: &Yes
da: &Ja

en: Yes to &All
da: Ja til &alle

en: &No
da: &Nej

en: N&o to All
da: N&ej til alle

en: Abort
da: Afbryd

en: Retry
da: Prøv igen

en: Close
da: Luk

en: Apply
da: Anvend

en: Reset
da: Nulstil

en: Restore Defaults
da: Gendan standarder

en: Sample
da: Eksempel

en: Scroll left
da: Rul til venstre

en: Scroll up
da: Rul op

en: Scroll down
da: Rul ned

en: Scroll right
da: Rul til højre

en: The number of seconds to wait before sending emails
da: Antal sekunder der skal ventes inden email sendes
