calibre - en to hi translation catalogue (182 entries)

en: Start
hi: प्रारंभ

en: Support calibre
hi: कैलिबर की सहायता करें

en: Contribute to support calibre development
hi: कैलिबर को विकसित करने में योगदान करें

en: page
hi: पृष्ठ

en: [options]
hi: [विकल्प]

en: {} Portable
hi: {} वहनीय

en: Recycle Bin
hi: रीसाइकल बिन

en: Trash
hi: कचरा पेटी

en: Does absolutely nothing
hi: कुछ भी नहीं करता

en: Unknown
hi: अज्ञात

en: Base
hi: नींव

en: Customize
hi: रुचि के अनुसार बनाना

en: Cannot configure
hi: समनुरूप नहीं कर सकते

en: File type
hi: फ़ाइल प्रकार

en: Metadata reader
hi: सारांश चिन्ह पाठक

en: Metadata writer
hi: सारांश चिन्ह लेखक

en: Catalog generator
hi: सूची जनरेटर

en: User interface action
hi: कार्यपटल पर प्रयोक्ता निर्देश

en: Preferences
hi: वरीयता

en: Store
hi: संचित करें

en: An e-book store.
hi: ई-पुस्तक भण्डार

en: Edit book tool
hi: पुस्तक संपादन उपकरण

en: Library closed
hi: पुस्तकालय बंद

en: Extract cover from comic files
hi: कॉमिक फ़ाइल से मुखपृष्ठ निकालें

en: Read metadata from %s files
hi: पाठ की प्रतिलिपि बनाएँ %s से पढ़ें मेटाडाटा फाइल है

en: Read metadata from e-books in RAR archives
hi: रार #rar# संकलन फाइल से ई-पुस्तक का परिचय पढ़ें

en: Read metadata from e-books in ZIP archives
hi: ज़िप #zip# संकलन फाइल से ई-पुस्तक का परिचय पढ़ें

en: Set metadata in %s files
hi: %s फ़ाइलों में परिचय नत्थी करें

en: Set metadata from %s files
hi: %s दस्तावेजों से सारांश चिन्ह लगाएं

en: Add books to calibre or the connected device
hi: कैलिबर अथवा सम्बद्ध यंत्र में पुस्तकें जोड़ें

en: Fetch annotations from a connected Kindle (experimental)
hi: सम्बद्ध किनडल यंत्र से टिप्पणियां निकालें

en: Generate a catalog of the books in your calibre library
hi: कैलिबर पुस्तकसंग्रह से पुस्तकों का सूचीपत्र बनाएं

en: Convert books to various e-book formats
hi: पुस्तकों को विभिन्न ई-पुस्तक प्रारूपों में परिवर्तित करें

en: Fine tune your e-books
hi: अपनी ई-पुस्तकों को सुसंस्करण करें

en: Browse highlights and bookmarks from all books in the library
hi: पुस्तकालय में सभी पुस्तकों से हाइलाइट और बुकमार्क देखें

en: Edit the Table of Contents in your books
hi: अपनी पुस्तकों में विषय-सूची संपादित करें

en: Delete books from your calibre library or connected device
hi: अपनी कैलिबर लाइब्ररी या लगे हुए उपकरणों से किताबें मिटायें

en: Embed updated metadata into the actual book files in your calibre library
hi: परिवर्धित परिचय को अपने कैलिबर पुस्तकालय की वास्तविक फ़ाइलों में नत्थी करें

en: Edit the metadata of books in your calibre library
hi: अपनी कैलिबर लाइब्रेरी में पुस्तकों के मेटाडेटा को संपादित करें

en: Read books in your calibre library
hi: अपनी कैलिबर पुस्तकालय की किताबें पढ़े

en: Download news from the internet in e-book form
hi: ई-बुक फॉर्म में इंटरनेट से समाचार डाउनलोड करें

en: Show a list of related books quickly
hi: जल्दी से संबंधित पुस्तकों की सूची दिखाएं

en: Filter/transform the tags for books in the library
hi: लाइब्रेरी में पुस्तकों के लिए टैग को फ़िल्टर/रूपांतरित करें

en: Transform the authors for books in the library
hi: लाइब्रेरी में पुस्तकों के लिए लेखकों को रूपांतरित करें

en: Show an editor for testing templates
hi: परीक्षण टेम्प्लेट के लिए एक संपादक दिखाएं

en: Show a dialog for creating and managing template functions and stored templates
hi: टेम्प्लेट फ़ंक्शंस और संग्रहीत टेम्प्लेट बनाने और प्रबंधित करने के लिए फॉर्म दिखाएं

en: Export books from your calibre library to the hard disk
hi: अपने कैलिबर पुस्तकलय से किताबें अपनी हार्ड ड्राइव में भेजें

en: Show Book details in a separate popup
hi: एक अलग पॉपअप में पुस्तक विवरण दिखाएं

en: Restart calibre
hi: कैलिबर को फिर से चालू करें

en: Customize calibre
hi: कैलिबर विन्यास

en: Copy books from the device to your calibre library
hi: डिवाइस से अपने कैलिबर पुस्तकालय में किताबें कॉपी करें

en: Sort the list of books
hi: पुस्तकों की सूची को क्रमबद्ध करें

en: Temporarily mark books
hi: पुस्तकों को अस्थायी रूप से चिह्नित करें

en: Change the current Virtual library
hi: वर्तमान वर्चुअल लाइब्रेरी बदलें

en: Search for books from different book sellers
hi: विभिन्न पुस्तक विक्रेताओं से पुस्तकें खोजें

en: Get new calibre plugins or update your existing ones
hi: नए कैलिबर प्लगइन्स प्राप्त करें या अपने मौजूदा को अपडेट करें

en: Interface
hi: इंटरफ़ेस

en: Behavior
hi: व्यवहार

en: Add your own columns
hi: अपने कॉलम जोड़ें

en: Toolbars & menus
hi: टूलबार और मेनू

en: Searching
hi: खोज हो रही हैं

en: Conversion
hi: परिवर्तन

en: Sharing
hi: साझा करें

en: Sharing over the net
hi: नेट पर साझा करें

en: Plugins
hi: प्लगइन

en: Miscellaneous
hi: विविध

en: This profile is intended for the SONY PRS line. The 500/505/600/700 etc.
hi: यह प्रोफ़ाइल सोनी पीआरएस श्रंखला (500/505/600/700 आदि) के लिए है.

en: This profile is intended for the SONY PRS 300.
hi: यह प्रोफ़ाइल सोनी पीआरएस 300 के लिए है.

en: This profile is intended for the SONY PRS-900.
hi: यह प्रोफ़ाइल सोनी पीआरएस 900 के लिए है.

en: This profile is intended for the Microsoft Reader.
hi: यह प्रोफ़ाइल माइक्रोसॉफ़्ट रीडर के लिए है.

en: This profile is intended for the Mobipocket books.
hi: यह प्रोफ़ाइल मोबिपॉकेट किताबों के लिए है.

en: This profile is intended for the Hanlin V3 and its clones.
hi: यह प्रोफ़ाइल हैनलिन वी3 और उसके अन्य प्रतिरूपों के लिए है.

en: This profile is intended for the Hanlin V5 and its clones.
hi: यह प्रोफ़ाइल हैनलिन वी5 और उसके अन्य प्रतिरूपों के लिए है.

en: This profile is intended for the Cybook G3.
hi: यह प्रोफ़ाइल साइबुक जी3 के लिए है.

en: This profile is intended for the Cybook Opus.
hi: यह प्रोफ़ाइल साइबुक ओपस के लिए है.

en: This profile is intended for the Amazon Kindle.
hi: यह प्रोफ़ाइल अमेज़ॉन किंडल के लिए है.

en: This profile is intended for the Irex Illiad.
hi: यह प्रोफ़ाइल आइरेक्स इलियड के लिए है.

en: This profile is intended for the IRex Digital Reader 1000.
hi: यह प्रोफ़ाइल आइरेक्स डिजिटल रीडर 1000 के लिए है.

en: This profile is intended for the B&N Nook.
hi: यह प्रोफ़ाइल बी&एन नूक के लिए है.

en: This profile is intended for the SONY PRS-300.
hi: यह प्रोफ़ाइल सोनी पीआरएस 300 के लिए है.

en: This profile is intended for the 5-inch JetBook.
hi: यह प्रोफ़ाइल 5 इंच जेटबुक के लिए है.

en: This profile is intended for the SONY PRS line. The 500/505/700 etc, in landscape mode. Mainly useful for comics.
hi: यह प्रोफ़ाइल सोनी पीआरएस श्रंखला (500/505/700 आदि) में लैंडस्केप मोड के लिए है. मुख्यत: कॉमिक्स के लिए उपयोगी.

en: This profile is intended for the Amazon Kindle DX.
hi: यह प्रोफ़ाइल अमेज़ॉन किंडल डीएक्स के लिए है.

en: Disabled plugins
hi: प्लगइन को निष्क्रिय करें

en: Enabled plugins
hi: प्लगइन को सक्रिय करें

en: List all installed plugins
hi: सभी संस्थापित प्लगइन को सीचीबद्ध करें

en: Catalog
hi: सूची

en: News
hi: समाचार

en: Yes
hi: हाँ

en: On Device
hi: डिवाइस पर

en: Main
hi: मुख्य

en: today
hi: आज

en: yesterday
hi: कल

en: thismonth
hi: इस माह

en: daysago
hi: दिन पूर्व

en: no
hi: नहीं

en: yes
hi: हाँ

en: empty
hi: रिक्त

en: blank
hi: रिक्त

en: Kovid Goyal
hi: कोविद गोयल

en: Modify CSS
hi: CSS संपादित करें

en: Follow all local links in an HTML file and create a ZIP file containing all linked files. This plugin is run every time you add an HTML file to the library.
hi: एक HTML फ़ाइल में सभी स्थानीय लिंक का पालन करें और एक ज़िप सब जुडी हुई फाइलॅ वाली फाइल को बना सकते हैं. यह है हर बार जब आप लायब्रेरी में कोई HTML फ़ाइल जोड़ रन प्लगइन.

en: No
hi: नहीं

en: Large
hi: संचित करें

en: Select all
hi: सारा चुनें

en: Delete
hi: हटाएं

en: Bold
hi: स्थूलाक्षर

en: Italic
hi: तिर्यगक्षर

en: Underline
hi: रेखांकित

en: Strikethrough
hi: कटा

en: Superscript
hi: उर्ध्वलेख

en: Subscript
hi: अधोलिखित

en: Ordered list
hi: नियमित सूची

en: Unordered list
hi: अनियमित सूची

en: Undo
hi: वापसी

en: Redo
hi: पुनर्वापसी

en: Remove formatting
hi: प्रारूप हटाएं

en: Increase indentation
hi: हाशिया बढ़ाएं

en: Decrease indentation
hi: हाशिया घटायें

en: Insert separator
hi: विभाजक खींचें

en: Style the selected text block
hi: चुने हुए वाक्यांश का प्रारूप

en: Normal
hi: साधारण

en: finished
hi: समाप्त

en: by
hi: द्वारा

[ctx: search restriction group name]
en: Miscellaneous
hi: विविध

en: Armenian
hi: अरमेनियन्

en: Georgian
hi: जॉर्जीयन्

en: Arabic
hi: अरबी

en: Avestan
hi: अवेस्तन

en: Hebrew
hi: हिब्रू

en: Mongolian
hi: मोंगोलियन

en: Tibetan
hi: तिब्बती

en: Bengali
hi: बँगाली

en: Gujarati
hi: गुज़राती

en: Kannada
hi: कन्नड़

en: Malayalam
hi: मलयालम

en: Oriya
hi: उड़िया

en: Tamil
hi: तमिल

en: Telugu
hi: तेलेगु

en: Javanese
hi: जावानीस

en: Lao
hi: लाओथीयन्

en: Sundanese
hi: सूडानी

en: Thai
hi: थाई

en: Tagalog
hi: तागालोग

[ctx: edit book file type]
en: Miscellaneous
hi: विविध

[ctx: edit book actions]
en: Miscellaneous
hi: विविध

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: <b>{title}</b> by {authors}
hi: <b>{title}</b>, {authors} कृत

en: {series_index} of <i>{series}</i>
hi: <i>{series}</i> से {series_index}

en: Date: {timestamp}
hi: तिथि: {timestamp}

en: Published: {pubdate}
hi: प्रकाशन तिथि: {pubdate}

en: Publisher: {publisher}
hi: प्रकाशक: {publisher}

en: Empty passwords are not allowed
hi: कूटशब्द खाली रखने की अनुमति नहीं है

en: English
hi: अंग्रेजी

en: OK
hi: ठीक है

en: Save All
hi: सभी सहेजें

en: Open
hi: खोलें

en: &Yes
hi: &हां

en: Yes to &All
hi: सब को हां

en: &No
hi: &नहीं

en: N&o to All
hi: सभी को नहीं

en: Abort
hi: बीच में बंद करें

en: Retry
hi: पुन: प्रयास करें

en: Close
hi: समापन

en: Apply
hi: लागू करें

en: Reset
hi: पुनरस्थापित

en: Restore Defaults
hi: अवतरण पुरानी स्थिति पर लाएँ

en: &HTML:
hi: &एचटीएमएल:

en: Select Color
hi: रंग चुनें

en: Select Font
hi: फ़ॉन्ट का चयन करें

en: Effects
hi: प्रभाव

en: Sample
hi: नमूना

en: Left edge
hi: बायां किनारा

en: Right edge
hi: दायां किनारा

en: Page left
hi: पेज बायां

en: Page up
hi: पन्ना ऊपर

en: Page down
hi: पन्ना नीचे

en: Page right
hi: पेज दाएं

en: Scroll left
hi: बाईं ओर स्क्रॉल करें

en: Scroll up
hi: ऊपर स्क्रॉल करें

en: Scroll down
hi: नीचे स्क्रॉल करें

en: Scroll right
hi: दाएं स्क्रॉल करें
