calibre - en to id translation catalogue (1139 entries)

en: Start
id: Mulai

en: Support calibre
id: Dukung calibre

en: Contribute to support calibre development
id: Berkontribusi untuk mendukung pengembangan calibre

en: page
id: halaman

en: [options]
id: [opsi]

en: Does absolutely nothing
id: Tidak melakukan apapun

en: Unknown
id: Tidak diketahui

en: Base
id: Basis

en: Customize
id: Sesuaikan

en: Cannot configure
id: Tidak bisa mengonfigurasi

en: File type
id: Tipe berkas

en: Metadata reader
id: Pembaca metadata

en: Metadata writer
id: Penulis metadata

en: Catalog generator
id: Pembuat katalog

en: User interface action
id: Aksi antarmuka pengguna

en: Preferences
id: Preferensi

en: Store
id: Toko

en: An e-book store.
id: Sebuah toko e-book.

en: Edit book tool
id: Alat sunting buku

en: Library closed
id: Pustaka ditutup

en: Create a TXTZ archive when a TXT file is imported containing Markdown or Textile references to images. The referenced images as well as the TXT file are added to the archive.
id: Buat arsip TXTZ saat sebuah berkas TXT yang dimasukan mengandung referensi Markdown atau Textile ke dalam gambar. Referensi gambar dan berkas TXT keduanya ditambahkan ke dalam arsip.

en: Extract cover from comic files
id: Ekstrak sampul dari berkas komik

en: Read metadata from %s files
id: Baca metadata dari berkas %s

en: Read metadata from e-books in RAR archives
id: Baca metadata e-book dalam berkas RAR

en: Read metadata from e-books in ZIP archives
id: Baca metadata e-book dalam berkas ZIP

en: Set metadata in %s files
id: Mengatur metadata dalam berkas %s

en: Enter {0} below to have the EPUB metadata writer plugin not add cover images to EPUB files that have no existing cover image.
id: Masukkan {0} di bawah agar pengaya penulis metadata EPUB tidak menambahkan gambar sampul ke berkas EPUB yang tidak memiliki gambar sendiri.

en: Set metadata from %s files
id: Mengatur metadata dari berkas %s

en: Add books to calibre or the connected device
id: Menambah buku ke calibre atau perangkat yang terkoneksi

en: Fetch annotations from a connected Kindle (experimental)
id: Ambil anotasi dari Kindle yang terkoneksi (eksperimental)

en: Generate a catalog of the books in your calibre library
id: Membuat katalog buku yang ada dalam pustaka calibre Anda

en: Convert books to various e-book formats
id: Konversikan buku ke berbagai format e-book

en: Fine tune your e-books
id: Sempurnakan e-book Anda

en: Edit the Table of Contents in your books
id: Sunting Daftar Isi pada buku Anda

en: Delete books from your calibre library or connected device
id: Hapus buku dari pustaka calibre atau perangkat lain yang terhubung

en: Embed updated metadata into the actual book files in your calibre library
id: Sematkan metadata terupdate ke berkas buku aktual di pustaka calibre

en: Edit the metadata of books in your calibre library
id: Perbaiki metadata buku dalam pustaka calibre

en: Read books in your calibre library
id: Baca buku dalam pustaka calibre

en: Download news from the internet in e-book form
id: Unduh berita dari internet dalam format e-book

en: Show a list of related books quickly
id: Tampilkan daftar buku terkait dengan cepat

en: Filter/transform the tags for books in the library
id: Saring/ubah tag-tag untuk buku di dalam pustaka

en: Transform the authors for books in the library
id: Transformasikan penulis untuk buku-buku dalam pustaka

en: Show an editor for testing templates
id: Tampilkan penyunting untuk menguji templat

en: Export books from your calibre library to the hard disk
id: Ekspor buku-buku dari pustaka calibre Anda ke diska

en: Show Book details in a separate popup
id: Tampilkan rincian Buku dalam popup terpisah

en: Restart calibre
id: Mulai kembali calibre

en: Open the folder that contains the book files in your calibre library
id: Buku folder yang berisi berkas buku ke dalam pustaka calibre

en: Send books to the connected device
id: Kirim buku ke peranti yang terhubung

en: Send books via email or the web. Also connect to folders on your computer as if they are devices
id: Kirim buku-buku lewat surel atau web. Juga sambungkan ke folder pada komputer Anda seolah mereka adalah peranti

en: Browse the calibre User Manual
id: Tinjau Panduan Pengguna calibre

en: Customize calibre
id: Sesuaikan calibre

en: Easily find books similar to the currently selected one
id: Temukan dengan mudah buku-buku yang mirip dengan yang saat ini dipilih

en: Switch between different calibre libraries and perform maintenance on them
id: Berpindah antara pustaka-pustaka calibre yang berbeda dan lakukan pemeliharaan pada mereka

en: Copy books from the device to your calibre library
id: Salin buku-buku dari peranti ke pustaka calibre

en: Edit the collections in which books are placed on your device
id: Sunting koleksi-koleksi yang bukunya ditempatkan dalam peranti Anda

en: Match book on the devices to books in the library
id: Cocokkan buku di peranti ke buku di pustaka

en: Copy a book from one calibre library to another
id: Salin sebuah buku dari satu pustaka calibre ke yang lainnya

en: Edit e-books in the EPUB or AZW3 formats
id: Sunting e-book dalam format EPUB atau AZW3

en: Make small changes to EPUB or HTMLZ files in your calibre library
id: Buat perubahan-perubahan kecil ke berkas-berkas EPUB atau HTMLZ dalam pustaka calibre Anda

en: Find the next or previous match when searching in your calibre library in highlight mode
id: Temukan kecocokan sebelum dan berikut saat mencari di pustaka calibre Anda dalam mode sorot

en: Choose a random book from your calibre library
id: Pilih buku secara acak dari pustaka calibre Anda

en: Sort the list of books
id: Urutkan daftar buku

en: Temporarily mark books
id: Tandai sementara buku

en: Change the current Virtual library
id: Ubah pustaka Virtual

en: Search for books from different book sellers
id: Cari buku dari penjual buku yang berbeda

en: Get new calibre plugins or update your existing ones
id: Dapatkan plugin calibre yang baru atau perbaharui yang sudah ada

en: Look & feel
id: Tampilan & rasa

en: Interface
id: Antarmuka

en: Adjust the look and feel of the calibre interface to suit your tastes
id: Menyesuaikan tampilan dan rasa antarmuka calibre agar sesuai selera Anda

en: Behavior
id: Perilaku

en: Change the way calibre behaves
id: Mengubah perilaku calibre

en: Add your own columns
id: Tambah kolom Anda sendiri

en: Add/remove your own columns to the calibre book list
id: Menambah/menghapus kolom Anda sendiri dalam daftar buku calibre

en: Toolbars & menus
id: Bilah alat & menu

en: Customize the toolbars and context menus, changing which actions are available in each
id: Menyesuaikan bilah alat dan menu konteks, mengubah aksi-aksi mana yang tesedia untuk masing-masing

en: Searching
id: Pencarian

en: Customize the way searching for books works in calibre
id: Menyesuaikan cara mencari buku dalam calibre

en: Input options
id: Opsi masukan

en: Conversion
id: Konversi

en: Set conversion options specific to each input format
id: Menata opsi-opsi konversi yang spesifik untuk setiap format masukan

en: Common options
id: Opsi umum

en: Set conversion options common to all formats
id: Menata opsi-opsi umum untuk semua format

en: Output options
id: Opsi luaran

en: Set conversion options specific to each output format
id: Menata opsi-opsi konversi yang spesifik untuk setiap format luaran

en: Adding books
id: Menambahkan buku

en: Import/export
id: Impor/ekspor

en: Control how calibre reads metadata from files when adding books
id: Mengendalikan bagaimana calibre membaca metadata dari berkas-berkas saat menambahkan buku-buku

en: Saving books to disk
id: Menyimpan buku-buku ke diska

en: Control how calibre exports files from its database to disk when using Save to disk
id: Mengendalikan bagaimana calibre mengekspor berkas-berkas dari basis data ke diska saat memakai Simpan ke diska

en: Sending books to devices
id: Mengirim buku ke piranti

en: Control how calibre transfers files to your e-book reader
id: Mengatur cara calibre memindahkan berkas-berkas ke pembaca e-book Anda

en: Metadata plugboards
id: Plugboard metadata

en: Change metadata fields before saving/sending
id: Ubah ruas-ruas metadata sebelum merekam/mengirim

en: Template functions
id: Fungsi templat

en: Advanced
id: Tingkat Lanjut

en: Create your own template functions
id: Buat fungsi templat sendiri

en: Sharing books by email
id: Berbagi buku melalui email

en: Sharing
id: Berbagi

en: Setup sharing of books via email. Can be used for automatic sending of downloaded news to your devices
id: Atur cara berbagi buku melalui email. Dapat digunakan untuk pengiriman otomatis dari berita yang diunduh ke dalam peranti Anda

en: Sharing over the net
id: Berbagi melalui jaringan

en: Setup the calibre Content server which will give you access to your calibre library from anywhere, on any device, over the internet
id: Siapkan server Isi calibre yang akan memberi Anda akses ke pustaka calibre Anda dari manapun, pada sebarang peranti, melalui internet

en: Metadata download
id: Unduh metadata

en: Control how calibre downloads e-book metadata from the net
id: Mengendalikan cara calibre mengunduh metadata e-book dari jaringan

en: Ignored devices
id: Peranti yang diabaikan

en: Control which devices calibre will ignore when they are connected to the computer.
id: Mengatur peranti mana yang akan diabaikan oleh calibre saat tersambung dengan komputer.

en: Plugins
id: Plugin

en: Add/remove/customize various bits of calibre functionality
id: Tambah/hapus/ubah berbagai fungsionalitas calibre

en: Tweaks
id: Tweak

en: Fine tune how calibre behaves in various contexts
id: Atur bagaimana perilaku calibre dalam berbagai konteks

en: Shortcuts
id: Pintasan

en: Customize the keyboard shortcuts used by calibre
id: Kustomisasi pintasan papan ketik yang digunakan oleh calibre

en: Miscellaneous
id: Rupa-rupa

en: Miscellaneous advanced configuration
id: Rupa-rupa konfigurasi tingkat lanjut

en: Options specific to the output format.
id: Opsi spesifik untuk format luaran.

en: Options specific to the input format.
id: Opsi spesifik untuk format masukan.

en: Conversion input
id: Masukan konversi

en: Specify the character encoding of the input document. If set this option will override any encoding declared by the document itself. Particularly useful for documents that do not declare an encoding or that have erroneous encoding declarations.
id: Tentukan karakter enkoding dari dokumen masukan. Jika ditata, pilihan ini akan mengganti enkoding yang dideklarasikan oleh dokumen itu sendiri. Khususnya berguna untuk dokumen yang tidak mendeklarasikan enkodingnya atau yang deklarasi enkodingnya salah.

en: Conversion output
id: Luaran konversi

en: If specified, the output plugin will try to create output that is as human readable as possible. May not have any effect for some output plugins.
id: Jika ditentukan, plugin luaran akan sedapat mungkin dapat dibaca oleh manusia. Dapat tidak berdampak pada beberapa plugin luaran.

en: Convert e-books to the %s format
id: Konversi e-book ke format %s

en: Input profile
id: Profil masukan

en: This profile tries to provide sane defaults and is useful if you know nothing about the input document.
id: Profil ini mencoba menyediakan keadaan default yang masuk akal dan berguna apabila Anda tidak mengerti apapun tentang dokumen masukan.

en: This profile is intended for the SONY PRS line. The 500/505/600/700 etc.
id: Profil ini ditujukan untuk seri SONY PRS. 500/505/600/700 dll.

en: This profile is intended for the SONY PRS 300.
id: Profil ini ditujukan untuk SONY PRS 300.

en: This profile is intended for the SONY PRS-900.
id: Profil ini ditujukan untuk SONY PRS-900.

en: This profile is intended for the Microsoft Reader.
id: Profil ini ditujukan untuk Microsoft Reader.

en: This profile is intended for the Mobipocket books.
id: Profil ini ditujukan untuk buku-buku Mobipocket.

en: This profile is intended for the Hanlin V3 and its clones.
id: Profil ini ditujukan untuk Hanlin V3 dan klonnya.

en: This profile is intended for the Hanlin V5 and its clones.
id: Profil ini ditujukan untuk Hanlin V5 dan klonnya.

en: This profile is intended for the Cybook G3.
id: Profil ini ditujukan untuk Cybook G3.

en: This profile is intended for the Cybook Opus.
id: Profil ini ditujukan untuk Cybook Opus.

en: This profile is intended for the Amazon Kindle.
id: Profil ini ditujukan untuk Amazon Kindle.

en: This profile is intended for the Irex Illiad.
id: Profil ini ditujukan untuk Irex Illiad.

en: This profile is intended for the IRex Digital Reader 1000.
id: Profil ini ditujukan untuk IRex Digital Reader 1000.

en: This profile is intended for the IRex Digital Reader 800.
id: Profil ini ditujukan untuk IRex Digital Reader 800.

en: This profile is intended for the B&N Nook.
id: Profil ini ditujukan untuk B&N Nook.

en: Output profile
id: Profil luaran

en: This profile tries to provide sane defaults and is useful if you want to produce a document intended to be read at a computer or on a range of devices.
id: Profil ini mencoba menyediakan keadaan default yang masuk akal dan  sangat berguna apabila anda ingin membuat dokumen yang dimaksudkan untuk dibaca pada komputer dan berbagai perangkat.

en: Intended for the iPad and similar devices with a resolution of 768x1024
id: Ditujukan untuk iPad and peranti serupa dengan resolusi 768x1024

en: Intended for the iPad 3 and similar devices with a resolution of 1536x2048
id: Ditujukan untuk iPad 3 and peranti serupa dengan resolusi 1536x2048

en: Intended for generic tablet devices, does no resizing of images
id: Ditujukan untuk perangkat tablet umum, tidak mengubah ukuran gambar

en: Intended for the Samsung Galaxy and similar tablet devices with a resolution of 600x1280
id: Ditujukan untuk Samsung Galaxy dan peranti tablet serupa dengan resolusi 600x1280

en: Intended for the Nook HD+ and similar tablet devices with a resolution of 1280x1920
id: Ditujukan untuk Nook HD+ dan peranti tablet serupa dengan resolusi 1280x1920

en: This profile is intended for the Kobo Reader.
id: Profil ini ditujukan untuk Kobo Reader.

en: This profile is intended for the SONY PRS-300.
id: Profil ini ditujukan untuk SONY PRS-300.

en: This profile is intended for the SONY PRS-T3.
id: Profil ini ditujukan untuk SONY PRS-T3.

en: Suitable for use with any e-ink device
id: Cocok dipakai untuk sebarang peranti e-ink

en: Suitable for use with any large screen e-ink device
id: Cocok dipakai untuk sebarang peranti e-ink layar lebar

en: Suitable for use with any modern high resolution e-ink device
id: Cocok dipakai untuk sebarang peranti e-ink moderen resolusi tinggi

en: This profile is intended for the 5-inch JetBook.
id: Profil ini ditujukan untuk JetBook 5 inci.

en: This profile is intended for the SONY PRS line. The 500/505/700 etc, in landscape mode. Mainly useful for comics.
id: Profil ini ditujukan untuk keluarga SONY PRS. Seri 500/505/700 dsb, dalam mode lansekap. Secara umum berguna untuk komik.

en: This profile is intended for the Amazon Kindle DX.
id: Profil ini ditujukan untuk Amazon Kindle DX.

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Voyage
id: Profil ini ditujukan untuk Amazon Kindle Voyage

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Fire.
id: Profil ini ditujukan untuk Amazon Kindle Fire.

en: This profile is intended for the B&N Nook Color.
id: Profil ini ditujukan untuk B&N Nook Color.

en: This profile is intended for the PocketBook Pro 900 series of devices.
id: Profil ini ditujukan untuk peranti PocketBook Pro seri 900.

en: This profile is intended for the PocketBook Pro 912 series of devices.
id: Profil ini ditujukan untuk seri peranti PocketBook Pro 912.

en: Installed plugins
id: Plugin terinstal

en: Mapping for filetype plugins
id: Pemetaan untuk plugin tipe berkas

en: Local plugin customization
id: Penyesuaian plugin lokal

en: Disabled plugins
id: Plugin non-aktif

en: Enabled plugins
id: Plugin aktif

en: Initialization of plugin %s failed with traceback:
id: Inisialisasi plugin %s gagal dengan jejak balik:

en:     %prog options
    
        Customize calibre by loading external plugins.
id:     Opsi %prog
    
        Sesuaikan calibre dengan memuat plugin eksternal.

en: Add a plugin by specifying the path to the ZIP file containing it.
id: Menambahkan suatu plugin dengan menyatakan lokasi berkas ZIP yang memuatnya.

en: Remove a custom plugin by name. Has no effect on builtin plugins
id: Hapus suatu plugin ubahan berdasarkan nama. Tidak berpengaruh pada plugin bawaan

en: Customize plugin. Specify name of plugin and customization string separated by a comma.
id: Sesuaikan plugin. Nyatakan nama plugin dan string penyesuaian dipisahkan dengan koma.

en: List all installed plugins
id: Daftar semua plugin terinstal

en: Enable the named plugin
id: Fungsikan plugin yang disebut namanya

en: Disable the named plugin
id: Nonaktifkan plugin yang disebut namanya

en: Catalog
id: Katalog

en: News
id: Berita

en: restored preference
id: pengaturan yang dipulihkan

en: creating custom column
id: membuat kolom gubahan

en: No label was provided
id: Tidak ada label yang diberikan

en: The label must contain only lower case letters, digits and underscores, and start with a letter
id: Label hanya boleh memuat huruf kecil, angka, dan garis bawah, dan dimulai dengan sebuah huruf

en: Dumping database to SQL
id: Mencurahkan basis data ke SQL

en: Restoring database from SQL
id: Memulihkan basis data dari SQL

en: Completed
id: Selesai

en: Yes
id: Ya

en: Cover for %s
id: Sampul untuk %s

en: {0} format for {1}
id: {0} format untuk {1}

en: Added book ids: %s
id: Id buku yang ditambahkan: %s

en: Add an empty book (a book with no formats)
id: Menambahkan sebuah buku kosong (buku tanpa format)

en: Set the title of the added book(s)
id: Tata judul buku yang ditambahkan

en: Set the authors of the added book(s)
id: Tata pengarang buku yang ditambahkan

en: Set the ISBN of the added book(s)
id: Tata ISBN buku yang ditambahkan

en: Set the tags of the added book(s)
id: Tata tag buku yang ditambahkan

en: Set the series of the added book(s)
id: Tata seri buku yang ditambahkan

en: Set the series number of the added book(s)
id: Tata nomor seri buku yang ditambahkan

en: Path to the cover to use for the added book
id: Path ke sampul yang akan dipakai untuk buku yang ditambahkan

en: A comma separated list of languages (best to use ISO639 language codes, though some language names may also be recognized)
id: Daftar bahasa yang dipisah koma (paling baik memakai kode bahasa ISO639, walaupun beberapa nama bahasa mungkin juga dikenali)

en: GLOB PATTERN
id: POLA GLOB

en: You must specify at least one file to add
id: Anda harus menyebutkan sedikitnya satu berkas untuk ditambahkan

en: %prog add_custom_column [options] label name datatype
    
    Create a custom column. label is the machine friendly name of the column. Should
    not contain spaces or colons. name is the human friendly name of the column.
    datatype is one of: {0}
id: %prog add_custom_column [opsi] label nama tipedata
    
    Membuat kolom ubahan. label adalah nama kolom ramah mesin. Tidak
    boleh mengandung spasi atau titik dua. nama adalah nama kolom ramah manusia.
    tipedata adalah salah satu dari: {0}

en: This column stores tag like data (i.e. multiple comma separated values). Only applies if datatype is text.
id: Kolom ini menyimpan tag seperti data (yaitu beberapa nilai yang dipisahkan koma). Hanya berlaku jika tipedata adalah teks.

en: A dictionary of options to customize how the data in this column will be interpreted. This is a JSON  string. For enumeration columns, use --display="{\"enum_values\":[\"val1\", \"val2\"]}"
    There are many options that can go into the display variable.The options by column type are:
    composite: composite_template, composite_sort, make_category,contains_html, use_decorations
    datetime: date_format
    enumeration: enum_values, enum_colors, use_decorations
    int, float: number_format
    text: is_names, use_decorations
    
    The best way to find legal combinations is to create a custom column of the appropriate type in the GUI then look at the backup OPF for a book (ensure that a new OPF has been created since the column was added). You will see the JSON for the "display" for the new column in the OPF.
id: Sebuah kamus pilihan untuk menyesuaikan bagaimana data dalam kolom ini akan ditafsirkan. Ini adalah string JSON. Untuk enumerasi kolom, gunakan --display="{\"enum_values\":[\"val1\", \"val2\"]}"
    Ada banyak pilihan yang bisa masuk ke variabel tampilan. Pilihan dengan jenis kolom adalah:
    komposit: composite_template, composite_sort, make_category, contains_html, use_decorations
    datetime: date_format
    enumerasi: enum_values, enum_colors, use_decorations
    int, float: number_format
    teks: is_names, use_decorations
    
    Cara terbaik untuk menemukan kombinasi yang legal adalah dengan membuat kolom ubahan dari jenis yang sesuai di GUI kemudian melihat OPF cadangan untuk sebuah buku (memastikan bahwa OPF baru telah dibuat sejak kolom ditambahkan). Anda akan melihat JSON untuk "display" untuk kolom baru di OPF.

en: You must specify label, name and datatype
id: Anda harus menyatakan label, nama, dan tipedata

en: %prog add_format [options] id ebook_file
    
    Add the e-book in ebook_file to the available formats for the logical book identified by id. You can get id by using the search command. If the format already exists, it is replaced, unless the do not replace option is specified.
id: %prog add_format [opsi] id berkas_ebook
    
    Tambahkan e-book di berkas_ebook ke format yang tersedia untuk buku logis yang diidentifikasi dengan id. Anda bisa mendapatkan id dengan menggunakan perintah pencarian. Jika format sudah ada, itu akan diganti, kecuali jika opsi jangan mengganti dinyatakan.

en: Do not replace the format if it already exists
id: Jangan menimpa format jika sudah ada

en: You must specify an id and an e-book file
id: Anda harus menyatakan sebuah id dan suatu berkas e-book

en: e-book file must have an extension
id: berkas e-book mesti memiliki suatu ekstensi

en: A %(fmt)s file already exists for book: %(id)d, not replacing
id: Sebuah berkas %(fmt)s sudah ada untuk buku: %(id)d, tidak menggantikan

en: Normally, this command only operates on books that have out of date OPF files. This option makes it operate on all books.
id: Biasanya, perintah ini hanya beroperasi pada buku yang memiliki berkas OPF kedaluwarsa. Opsi ini membuatnya beroperasi pada semua buku.

en: {} OPTIONS
id: OPSI {}

en: Show detailed output information. Useful for debugging
id: Tampilkan informasi luaran rinci. Berguna untuk pengawakutuan

en: You must specify a catalog output file
id: Anda harus menyatakan sebuah berkas keluaran katalog

en: Cannot generate a catalog in the {} format
id: Tidak dapat membuat katalog dalam format {}

en: Output in CSV
id: Luaran dalam CSV

en: Comma-separated list of reports.
    Default: all
id: Daftar laporan yang dipisahkan koma.
    Baku: semua

en: Comma-separated list of extensions to ignore.
    Default: all
id: Daftar ekstensi untuk diabaikan yang dipisah koma.
    Baku: semua

en: Comma-separated list of names to ignore.
    Default: all
id: Daftar nama untuk diabaikan yang dipisah koma.
    Baku: semua

en: Vacuuming database...
id: Mengosongkan database

en: Error: You must specify the path to the cloned library
id: Galat: Anda harus menyatakan path ke pustaka yang diklon

en: The location for the new library is the same as the current library
id: Lokasi untuk pustaka baru sama dengan pustaka saat ini

en: Show details for each column.
id: Tampilkan rincian untuk setiap kolom.

en: 
    %prog embed_metadata [options] book_id
    
    Update the metadata in the actual book files stored in the calibre library from
    the metadata in the calibre database.  Normally, metadata is updated only when
    exporting files from calibre, this command is useful if you want the files to
    be updated in place. Note that different file formats support different amounts
    of metadata. You can use the special value 'all' for book_id to update metadata
    in all books. You can also specify many book ids separated by spaces and id ranges
    separated by hyphens. For example: %prog embed_metadata 1 2 10-15 23
id: 
    %prog embed_metadata [pilihan] id_buku
    
    Memperbarui metadata dalam berkas buku aktual yang disimpan di pustakaan calibre dari
    metadata dalam basis data calibre.  Biasanya, metadata diperbarui hanya ketika
    mengekspor berkas dari calibre, perintah ini berguna jika Anda ingin berkas
    Diperbarui di tempat. Perhatikan bahwa format berkas yang berbeda mendukung banyaknya
    metadata yang berbeda. Anda dapat menggunakan nilai khusus ‘all’ bagi id_buku untuk
    memperbarui metadata dalam semua buku. Anda juga dapat menentukan banyak id buku yang
    dipisahkan oleh spasi dan rentang id dipisahkan oleh tanda hubung.
    Misalnya: %prog embed_metadata 1 2 10-15 23

en: Processed {0} ({1} of {2})
id: Terproses {0} ({1} dari {2})

en: No book with id: {}
id: Tidak ada buku dengan id: {}

en: Export all books in database, ignoring the list of ids.
id: Ekspor semua buku dalam basis data, mengabaikan daftar id.

en: Export books to the specified folder. Default is
id: Ekspor buku ke folder khusus. Defaultnya adalah

en: Export all books into a single folder
id: Ekspor semua buku ke dalam satu folder

en: Report progress
id: Laporkan kemajuan

en: Specifying this switch will turn this behavior off.
id: Menentukan saklar ini akan menonaktifkan perilaku ini.

en: You must specify some ids or the %s option
id: Anda harus menyatakan beberapa id atau opsi %s

en: {0} by {1}
id: {0} oleh {1}

en: Error: You must specify the search expression
id: Galat: Anda harus menyatakan ekspresi pencarian

en: Sort results in ascending order
id: Urutkan hasil dalam urutan menaik

en: CATEGORY ITEMS
id: KATEGORI ITEM

en: You must specify at least one book to remove
id: Anda harus menyebutkan sedikitnya satu buku yang akan dihapus

en: Do not ask for confirmation
id: Jangan tanyakan konfirmasi

en: 
    %prog remove_format [options] id fmt
    
    Remove the format fmt from the logical book identified by id. You can get id by using the search command. fmt should be a file extension like LRF or TXT or EPUB. If the logical book does not have fmt available, do nothing.
id: 
    %prog remove_format [pilihan] id fmt
    
    Hapus format fmt dari buku logis diidentifikasi dengan id. Anda bisa mendapatkan id dengan menggunakan perintah pencarian. fmt harus menjadi ekstensi berkas seperti LRF atau TXT atau EPUB. Jika buku logis tidak memiliki fmt tersebut, tidak melakukan apa-apa.

en: Name:
id: Nama:

en: Search string:
id: String yang dicari:

en: added
id: ditambahkan

en: Error: You must specify a name
id: Galat: Anda harus menyatakan suatu nama

en: removed
id: dihapus

en: No books matching the search expression:
id: Tidak ada buku yang cocok dengan ekspresi pencarian:

en: No book with id {} exists
id: Tidak ada buku dengan id {}

en: No column with name {} exists
id: Tidak ada kolom dengan nama {}

en: Data set to: {} [{}]
id: Data disetel ke: {} [{}]

en: Data set to: {}
id: Data disetel ke: {}

en: Field name
id: Nama ruas

en: Title
id: Judul

en: The OPF file %s does not exist
id: Berkas OPF %s tidak ada

en: No book with id: %s in the database
id: Tidak ada buku dengan id: %s dalam basis data

en: %s is not a known field
id: %s bukan ruas yang dikenal

en: 
    %prog show_metadata [options] id
    
    Show the metadata stored in the calibre database for the book identified by id.
    id is an id number from the search command.
id: 
    %prog show_metadata [pilihan] id
    
    Menampilkan metadata yang tersimpan dalam basis data calibre untuk buku yang
    diidentifikasi oleh id. id adalah nomor id dari perintah pencarian.

en: You must specify an id
id: Anda harus menyatakan suatu id

en: The {} command is not supported with remote (server based) libraries
id: Perintah {} tidak didukung dengan pustaka (berbasis server) jarak jauh

en: GLOBAL OPTIONS
id: OPSI GLOBAL

en: show this help message and exit
id: tampilkan pesan bantuan ini dan keluar

en: show program's version number and exit
id: tampilkan versi program dan keluar

en: Username for connecting to a calibre Content server
id: Nama pengguna untuk menyambung ke server Konten calibre

en: Enter the password:
id: Masukkan kata sandi:

en: TEMPLATE ERROR
id: Kesalahan Template

en: On Device
id: Pada Peranti

en: Main
id: Utama

en: Card A
id: Kartu A

en: Card B
id: Kartu B

en: Invalid field: %s
id: Berkas tidak valid: %s

en: Starting restoring preferences and column metadata
id: Mulai memulihkan preferensi dan kolom metadata

en: Cannot restore preferences. Backup file not found.
id: Tidak dapat mengembalikan preferensi. Berkas cadangan tidak ditemukan.

en: Finished restoring preferences and column metadata
id: Selesai memulihkan preferensi dan kolom metadata

en: Finished restoring preferences
id: Selesai memulihkan Preferensi

en: Restoring preferences and column metadata failed
id: Gagal memulihkan Preferensi dan kolom metadata

en: Processed
id: Pengolahan

en: Creating custom column
id: Membuat kolom ubahan

en: today
id: hari ini

en: yesterday
id: kemarin

en: thismonth
id: bulan ini

en: daysago
id: hari yang lalu

en: Number conversion error: {0}
id: Error konversi nomor: {0}

en: Date conversion error: {0}
id: Error konversi tanggal: {0}

en: Non-numeric value in query: {0}
id: Nilai non-numeris pada query: {0}

en: no
id: tidak

en: yes
id: ya

en: unchecked
id: belum di tandai

en: checked
id: telah di tandai

en: empty
id: kosong

en: blank
id: kosong

en: Invalid boolean query "{0}"
id: Query boolean invalid "{0}"

en: Virtual library search is recursive: {}
id: Pencarian pustaka virtual bersifat rekursif: {}

en: Recursive query group detected: {0}
id: Grup query rekursif terdeteksi: {0}

en: {} hours
id: {} jam

en: almost done
id: Hampir Selesai

en: %prog [options]
id: %prog [opsi]

en: Run Python code.
id: Jalankan kode Python.

en: Run the Python code in file.
id: Menjalankan kode Python dalam berkas.

en: Subset the specified font. Use -- after this option to pass option to the font subsetting program.
id: Subset font yang ditentukan . Gunakan -- setelah opsi ini untuk lulus pilihan untuk program huruf subsetting .

en: Run the GUI with debugging enabled. Debug output is printed to stdout and stderr.
id: Jalankan GUI dengan debugging diaktifkan . Debug output dicetak ke stdout dan stderr .

en: Run the GUI with a debug console, logging to the specified path. For internal use only, use the -g option to run the GUI in debug mode
id: Jalankan GUI dengan konsol debug, log ke jalan yang ditentukan . Untuk penggunaan internal saja , gunakan opsi -g untuk menjalankan GUI dalam mode debug

en: Run the E-book viewer in debug mode
id: Jalankan penampil E-book dalam mode awakutu

en: Output the paths necessary to setup the calibre environment
id: Output jalur diperlukan untuk setup lingkungan calibre

en: Add a simple plugin (i.e. a plugin that consists of only a .py file), by specifying the path to the py file containing the plugin code.
id: Tambahkan plugin sederhana ( yaitu sebuah plugin yang hanya terdiri dari file py ) , dengan menentukan path ke file py berisi kode Plugin .

en: Inspect the MOBI file(s) at the specified path(s)
id: Periksa berkas MOBI di urutan yang telah ditentukan

en: Import previously exported calibre data
id: Mengimpor data calibre yang sebelumnya diekspor

en: Cause a running calibre instance, if any, to be shutdown. Note that if there are running jobs, they will be silently aborted, so use with care.
id: Menyebabkan matinya instansi calibre, jika ada. Perhatikan bahwa jika ada proses yang berjalan, mereka akan dimatikan paksa, jadi gunakan dengan bijak.

en: Test binary modules in build
id: Menguji modul biner saat dibangun

en: Run the calibre diff tool. For example:
    calibre-debug --diff file1 file2
id: Menjalankan diff tool calibre. Sebagai contoh:
    calibre-debug --diff file1 file2

en: (Un)register calibre from Windows Default Programs.
id: ( Tidak ) terdaftar calibre dari Default Program Windows.

en: Debug log
id: Log debug

en: No plugin named %s found
id: Plugin dengan nama %s tidak ditemukan

en: Communicate with Android phones.
id: Berkomunikasi dengan ponsel Android.

en: Communicate with S60 phones.
id: Berkomunikasi dengan ponsel S60.

en: Communicate with WebOS tablets.
id: Berkomunikasi dengan tablet WebOS.

en: Communicate with the Binatone Readme e-book reader.
id: Berkomunikasi dengan pembaca e-book Binatone Readme.

en: Communicate with the Blackberry smart phone.
id: Berkomunikasi ponsel pintar Blackberry.

en: Communicate with the Blackberry Playbook.
id: Berkomunikasi dengan Blackberry Playbook.

en: Communicate with BOEYE BEX Serial e-book readers.
id: Berkomunikasi dengan pembaca e-book seri BOEYE BEX.

en: Communicate with BOEYE BDX serial e-book readers.
id: Berkomunikasi dengan pembaca e-book seri BOEYE BDX.

en: Communicate with the Cybook Gen 3/Opus e-book reader.
id: Berkomunikasi dengan pembaca e-book Cybook Gen 3/Opus.

en: Communicate with the Cybook Orizon e-book reader.
id: Berkomunikasi dengan pembaca e-book Cybook Orizon.

en: Card A folder
id: Folder kartu A

en: Enter the folder where the books are to be stored when sent to the memory card. This folder is prepended to any send to device template
id: Masukkan folder di mana buku-buku yang akan disimpan ketika dikirim ke kartu memori . Folder ini prepended untuk setiap kirim ke template perangkat

en: Communicate with the Cybook Muse e-book reader.
id: Berkomunikasi dengan pembaca e-book Cybook Muse.

en: Communicate with the Bookeen Diva HD e-book reader.
id: Berkomunikasi dengan pembaca e-book Bookeen Diva HD.

en: Communicate with the EB600 e-book reader.
id: Berkomunikasi dengan pembaca e-book EB600.

en: Communicate with the Tolino Shine and Vision readers
id: Berkomunikasi dengan Shine Tolino dan Visi Reader

en: Swap main and card A
id: Menukar kartu utama dan kartu A

en: Communicate with the Astak Mentor EB600
id: Berkomunikasi dengan Astak Mentor EB600

en: Communicate with the PocketBook 301 Reader.
id: Berkomunikasi dengan PocketBook 360+ Reader.

en: Communicate with the PocketBook 515/602/603/902/903/Pro 912 reader.
id: Berkomunikasi dengan pembaca PocketBook 515/602/603/902/903/Pro 912.

en: Communicate with the PocketBook 622 and 623 readers.
id: Berkomunikasi dengan pembaca PocketBook 622 dan 623.

en: Communicate with the PocketBook 360+ reader.
id: Berkomunikasi dengan pembaca PocketBook 360+.

en: Communicate with the PocketBook 701
id: Berkomunikasi dengan PocketBook 701

en: Communicate with the PocketBook 740
id: Berkomunikasi dengan PocketBook 740

en: Communicate with the Infibeam Pi2 reader.
id: Berkomunikasi dengan pembaca Infibeam Pi2.

en: Communicate with the Entourage Edge.
id: Berkomunikasi dengan pembaca Entourage Edge.

en: Communicate with the ESlick e-book reader.
id: Berkomunikasi dengan pembaca e-book ESlick.

en: Communicate with the Sigmatek e-book reader.
id: Berkomunikasi dengan pembaca e-book Sigmatek.

en: Use an arbitrary folder as a device.
id: Gunakan sebarang folder sebagai sebuah peranti.

en: Device interface
id: Antarmuka peranti

en: Communicate with Hanlin V3 e-book readers.
id: Berkomunikasi dengan pembaca e-book Hanlin V3.

en: Communicate with Hanlin V5 e-book readers.
id: Berkomunikasi dengan pembaca e-book Hanlin V5.

en: Communicate with the BOOX e-book reader.
id: Berkomunikasi dengan pembaca e-book BOOX.

en: Communicate with the Hanvon N520 e-book reader.
id: Berkomunikasi dengan pembaca e-book Hanvon N520.

en: Communicate with the Kibano e-book reader.
id: Berkomunikasi dengan pembaca e-book Kibano.

en: Communicate with The Book reader.
id: Berkomunikasi dengan pembaca The Book.

en: Communicate with the Libre Air reader.
id: Berkomunikasi dengan pembaca Libre Air.

en: Communicate with the SpringDesign Alex e-book reader.
id: Berkomunikasi dengan pembaca e-book SpringDesign Alex.

en: Removing books from device...
id: Menghapus buku dari peranti...

en: Communicate with the Azbooka
id: Berkomunikasi dengan Azbooka

en: Communicate with the Elonex EB 511 e-book reader.
id: Berkomunikasi dengan pembaca e-book Elonex EB 511.

en: Communicate with the Cybook Odyssey e-book reader.
id: Berkomunikasi dengan pembaca e-book Cybook Odyssey.

en: Communicate with the IRex Iliad e-book reader.
id: Berkomunikasi dengan pembaca e-book IRex Iliad.

en: Cannot get files from this device
id: Tak dapat mengambil berkas dari peranti ini

en: Communicate with the IRex Digital Reader 1000 e-book reader.
id: Berkomunikasi dengan pembaca e-book IRex Digital Reader 1000.

en: Communicate with the IRex Digital Reader 800
id: Berkomunikasi dengan IRex Digital Reader 800

en: Communicate with the Iriver Story reader.
id: Berkomunikasi dengan pembaca Iriver Story.

en: Communicate with the JetBook e-book reader.
id: Berkomunikasi dengan pembaca e-book JetBook.

en: Communicate with the MiBuk Wolder reader.
id: Berkomunikasi dengan pembaca MiBuk Wolder.

en: Communicate with the JetBook Mini reader.
id: Berkomunikasi dengan pembaca JetBook Mini.

en: Communicate with the JetBook Color reader.
id: Berkomunikasi dengan pembaca JetBook Color.

en: Could not generate page mapping.
id: Tak dapat membuat pemetaan halaman.

en: Not a valid MOBI file. Reports identity of %s
id: Bukan berkas MOBI yang valid. Melaporkan identitas %s

en: Communicate with the Kindle e-book reader.
id: Berkomunikasi dengan pembaca e-book Kindle.

en: %(time)s<br />Last page read: %(loc)d (%(pr)d%%)
id: %(time)s<br />Halaman terakhir dibaca:%(loc)d (%(pr)d%%)

en: %(time)s<br />Last page read: Location %(loc)d (%(pr)d%%)
id: %(time)s<br />Halaman terakhir dibaca: Lokasi %(loc)d (%(pr)d%%)

en: <b>Location %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />%(text)s<br />
id: <b>Lokasi %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />%(text)s<br />

en: <b>Page %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />
id: <b>Laman %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />

en: <b>Location %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />
id: <b>Lokasi %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />

en: Send page number information when sending books
id: Kirimkan informasi nomor laman saat mengirim buku

en: The Kindle 3 and newer versions can use page number information in MOBI files. With this option, calibre will calculate and send this information to the Kindle when uploading MOBI files by USB. Note that the page numbers do not correspond to any paper book.
id: Kindle 3 dan versi yang lebih baru dapat menggunakan informasi nomor laman dalam berkas MOBI. Dengan pilihan ini, calibre akan menghitung dan mengirim informasi ini ke Kindle saat mengunggahberkas MOBI dengan USB. Perhatikan bahwa nomor laman tak berhubungan dengan buku kertas.

en: Page count calculation method
id: Metode perhitungan halaman

en: There are multiple ways to generate the page number information. If a page count is given then the book will be divided into that many pages. Otherwise the number of pages will be approximated using one of the following methods.<ul> <li>fast: 2300 characters of uncompressed text per page.
    
     <li>accurate: Based on the number of chapters, paragraphs, and visible lines in the book. This method is designed to simulate an average paperback book where there are 32 lines per page and a maximum of 70 characters per line.
    
     <li>pagebreak: The "pagebreak" method uses the presence of <mbp:pagebreak> tags within the book to determine pages.</ul>Methods other than "fast" are going to be much slower. Further, if "pagebreak" fails to determine a page count accurate will be used, and if  "accurate" fails fast will be used.
id: Ada berbagai cara untuk menghasilkan informasi nomor halaman. Kalau jumlah halaman tersedia maka buku ankan terbagi kedalam berbagai halaman. Kalau tidak, jumlah halaman akan diperkirakan menggunakan metode-metode berikut ini:<ul><li>cepat: 2300 karakter dari teks yang tidak terkompresi per halaman.
    
    <li>akurat: Berdasarkan jumlah bab, paragraf, dan baris yang kelihatan dalam buku. Metode ini ditujukan untuk mensimulasi rata-rata buku bersampul tipis dimana terdapat 32 baris per halaman dan masimum 70 karakter per baris.
    
    <li>pagebreak: Metode "pagebreak" memanfaatkan terdapatnya tag <mbp:pagebreak> dalam buku untuk menentukan jumlah halaman.</ul> Metode selain "fast" akan lebih lambat. Lebih jauh lagi, bila "pagebreak" gagal menentukan jumlah halaman yang tepat untuk digunakan, dan jika "accurate" gagal, "fast" akan digunkan.

en: Custom column name to retrieve page counts from
id: Custom nama kolom untuk mengambil jumlah dari halaman

en: If you have a custom column in your library that you use to store the page count of books, you can have calibre use that information, instead of calculating a page count. Specify the name of the custom column here, for example, #pages.
id: Jika Anda memiliki kolom ubahan di pustaka Anda yang Anda gunakan untuk menyimpan cacah halaman buku, Anda dapat membuat calibre menggunakan informasi itu, alih-alih menghitung jumlah halaman. Tentukan nama kolom ubahan di sini, misalnya, #pages.

en: Custom column name to retrieve calculation method from
id: Nama kolom custom untuk mengambil dari metode perhitungan

en: If you have a custom column in your library that you use to store the preferred method for calculating the number of pages for a book, you can have calibre use that method instead of the default one selected above.  Specify the name of the custom column here, for example, #pagemethod. The custom column should have the  values: fast, accurate or pagebreak.
id: Jika Anda memiliki kolom custom di perpustakaan Anda yang Anda gunakan untuk menyimpan metode yang disukai untuk menghitung jumlah halaman untuk buku , Anda dapat memiliki kaliber menggunakan metode yang bukan default yang dipilih di atas . Tentukan nama kolom custom di sini, misalnya , #pagemethod . Kolom kustom harus memiliki nilai-nilai : cepat , akurat atau pagebreak .

en: Communicate with the Kindle DX e-book reader.
id: Berkomunikasi dengan pembaca e-book Kindle DX.

en: Communicate with the Kindle Fire
id: Berkomunikasi dengan Kindle Fire

en: Communicate with the original Kobo Reader and the Kobo WiFi.
id: Berkomunikasi dengan Kobo Reader asli dan Kobo WiFi.

en: The Kobo supports several collections including
id: Kobo mendukung beberapa koleksi termasuk

en: Create tags for automatic management
id: Membuat tags untuk manajemen otomatis

en: Upload covers for books (newer readers)
id: Upload cover dari buku (readers yang lebih baru)

en: Upload black and white covers
id: Mengunggah sampul hitam putih

en: Show expired books
id: Tampilkan buku yang kedaluwarsa

en: Show previews
id: Tampilkan pratinjau

en: Show recommendations
id: Tampilkan rekomendasi

en: Attempt to support newer firmware
id: Mencoba untuk mendukung firmware yang lebih baru

en: Getting list of books on device...
id: Mendapatkan daftar buku dalam perangkat...

en: Removing books from device metadata listing...
id: Menghapus buku dari daftar metadata perangkat...

en: Adding books to device metadata listing...
id: Menambahkan buku ke daftar metadata perangkat...

en: Kobo database version unsupported - See details
id: Versi basis data Kobo tidak didukung - Lihat rincian

en: Not Implemented
id: Tak Diimplementasikan

en: <b>Chapter %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Chapter Progress:</b> %(chapter_progress)s%%<br />%(annotation)s<br /><hr />
id: <b>Bab %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br><b>%(typ)s</b><br /><b>Kemajuan Bab:</b>%(chapter_progress)s%%<br />%(annotation)s<br /><hr>

en: <b>Chapter %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Chapter progress:</b> %(chapter_progress)s%%<br /><b>Highlight:</b> %(text)s<br /><hr />
id: <b>Bab %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Kemajuan Bab:</b> %(chapter_progress)s%%<br /><b>Sorot:</b> %(text)s<br/><hr />

en: <b>Chapter %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Chapter progress:</b> %(chapter_progress)s%%<br /><b>Highlight:</b> %(text)s<br /><b>Notes:</b> %(annotation)s<br /><hr />
id: <b>Bab %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Kemajuan bab:</b> %(chapter_progress)s%%<br /><b>Sorot:</b> %(text)s<br /><b>Catatan:</b> %(annotation)s<br /><hr />

en: Collections, covers && uploads
id: Koleksi, sampul, && pengunggahan

en: Metadata, on device && advanced
id: Metadata, pada peranti && tingkat lanjut

en: Modify CSS
id: Ubah CSS

en: Collections
id: Koleksi

en: Collections columns:
id: Kolom koleksi:

en: Create collections
id: Membuat koleksi

en: Delete empty bookshelves
id: Menghapus rak buku kosong

en: Ignore collections:
id: Abaikan koleksi:

en: Upload covers
id: Unggah sampul

en: Upload cover images from the calibre library when sending books to the device.
id: Unggah gambar sampul dari pustaka calibre ketika mengirim buku ke peranti.

en: Convert covers to grayscale when uploading.
id: Mengkonversi sampul ke skala kelabu saat mengunggah.

en: Upload dithered covers
id: Unggah sampul ter-dither

en: Keep cover aspect ratio
id: Pertahankan rasio aspek sampul

en: Show as on device
id: Tampilkan seperti pada peranti

en: Show archived books
id: Tampilkan buku yang diarsipkan

en: Advanced options
id: Opsi tingkat lanjut

en: Update purchased books
id: Mutakhirkan buku yang dibeli

en: Subtitle
id: Subjudul

en: Edit template
id: Sunting templat

en: The template "%s" is invalid:
id: Templat "%s" tidak valid:

en: Communicate with the Palm Pre
id: Berkomunikasi dengan Palm Pre

en: Communicate with the Bq Avant
id: Berkomunikasi dengan Bq Avant

en: Communicate with the Sweex/Kogan/Q600/Wink
id: Berkomunikasi dengan Sweex/Kogan/Q600/Wink

en: Communicate with the Pandigital Novel
id: Berkomunikasi dengan Pandigital Novel

en: Communicate with the VelocityMicro
id: Berkomunikasi dengan VelocityMicro

en: Communicate with the GM2000
id: Berkomunikasi dengan GM2000

en: Communicate with the Acer Lumiread
id: Berkomunikasi dengan Acer Lumiread

en: Communicate with the Aluratek Color
id: Berkomunikasi dengan Aluratek Color

en: Communicate with the Trekstor
id: Berkomunikasi dengan Trekstor

en: Communicate with the EEE Reader
id: Berkomunikasi dengan EEE Reader

en: Communicate with the Adam tablet
id: Berkomunikasi dengan tablet Adam

en: Communicate with the Nextbook Reader
id: Berkomunikasi dengan Nextbook Reader

en: Communicate with the Moovybook Reader
id: Berkomunikasi dengan Moovybook Reader

en: Communicate with the COBY
id: Berkomunikasi dengan COBY

en: Communicate with the Ex124G
id: Berkomunikasi dengan Ex124G

en: Communicate with the WayteQ and SPC Dickens Readers
id: Berkomunikasi dengan WayteQ dan SPC Dickens Reader

en: Communicate with the Woxter Scriba reader
id: Berkomunikasi dengan Woxter Scriba reader

en: Communicate with the PocketBook Touch Lux 2 and Inkpad X readers
id: Berkomunikasi dengan PocketBook Touch Lux 2 dan pembaca Inkpad X

en: Communicate with the SONY DPT-S1
id: Berkomunikasi dengan SONY DPT-S1

en: Communicate with the Bq Cervantes
id: Berkomunikasi dengan Bq Cervantes

en: Communicate with MTP devices
id: Berkomunikasi dengan peranti MTP

en: Get device information...
id: Mengambil informasi peranti...

en: Listing files, this can take a while
id: Membuat daftar berkas, ini dapat memakan waktu

en: Reading e-book metadata
id: Sedang membaca metadata e-book

en: Reading metadata from %s
id: Membaca metadata dari %s

en: Updating metadata cache on device
id: Memutakhirkan singgahan metadata pada peranti

en: Finished reading metadata from device
id: Selesai membaca metadata dari peranti

en: Transferring books to device...
id: Mentransfer buku ke perangkat...

en: Transferred %s to device
id: Mentransfer %s ke peranti

en: Transfer to device finished...
id: Transfer ke peranti selesai...

en: Added %s
id: Ditambahkan %s

en: Adding complete
id: Penambahan telah tuntas

en: Deleting books from device...
id: Sedang menghapus buku dari perangkat...

en: Deleted %s
id: Dihapus %s

en: All books deleted
id: Semua buku dihapus

en: Removing books from metadata
id: Menghapus buku dari metadata

en: Removed %s
id: Dihapus %s

en: All books removed
id: Semua buku terhapus

en: Unnamed device
id: Peranti tanpa nama

en: Unknown MTP device
id: Peranti MTP tak dikenal

en: Found object: %s
id: Objek yang ditemukan: %s

en: Communicate with the Nokia 770 Internet Tablet.
id: Berkomunikasi dengan Nokia 770 Internet tablet.

en: Communicate with the Nokia N800/N810/N900/N950/N9 Maemo/MeeGo devices.
id: Berkomunikasi dengan peranti Nokia N800/N810/N900/N950/N9 Maemo/MeeGo.

en: Communicate with the Nokia E71X
id: Berkomunikasi dengan Nokia E71X

en: Communicate with the Nokia E52
id: Berkomunikasi dengan Nokia E52

en: Communicate with the Nook e-book reader.
id: Berkomunikasi dengan pembaca e-book Nook.

en: Communicate with the Nook Color, TSR, Glowlight and Tablet e-book readers.
id: Berkomunikasi dengan pembaca e-book Nook Color, TSR, Glowlight, dan Tablet.

en: Communicate with the Nuut2 e-book reader.
id: Berkomunikasi dengan pembaca e-book Nuut2.

en: Communicate with the Paladin readers
id: Berkomunikasi dengan Paladir reader

en: Communicate with Sony e-book readers older than the PRST1.
id: Berkomunikasi dengan pembaca e-book Sony yang lebih tua dari PRST1.

en: All by title
id: Semua dari judul

en: All by author
id: Semua dari penulis

en: Search for books in all folders
id: Mencari buku di semua folder

en: Unnamed
id: Tanpa nama

en: Communicate with the PRST1 and newer SONY e-book readers
id: Berkomunikasi dengan pembaca e-book PRST1 dan SONY yang lebih baru

en: Communicate with Smart Device apps
id: Berkomunikasi dengan app Smart Device

en: Security password
id: Sandi keamanan

en: Port number:
id: Nomor port:

en: Use this IP address
id: Gunakan alamat IP ini

en: Invalid port in options: %s
id: Port tak valid dalam opsi: %s

en: Failed to allocate a random port
id: Gagal mengalokasikan sebuah port acak

en: Communicate with the Samsung SNE e-book reader.
id: Berkomunikasi dengan pembaca e-book Samsung SNE.

en: Communicate with the Teclast K3/K5 reader.
id: Berkomunikasi dengan pembaca Teclast K3/K5.

en: Communicate with the Newsmy reader.
id: Berkomunikasi dengan pembaca Newsmy.

en: Communicate with the Archos reader.
id: Berkomunikasi dengan pembaca Archos.

en: Communicate with the Pico reader.
id: Berkomunikasi dengan pembaca Pico.

en: Communicate with the iPapyrus reader.
id: Berkomunikasi dengan pembaca iPapyrus.

en: Communicate with the Sovos reader.
id: Berkomunikasi dengan pembaca Sovos.

en: Communicate with the Sunstech EB700 reader.
id: Berkomunikasi dengan pembaca Sunstech EB700.

en: Communicate with the Stash W950 reader.
id: Berkomunikasi dengan pembaca Stash W950.

en: Communicate with the Wexler reader.
id: Berkomunikasi dengan pembaca Wexler.

en: Unable to detect the %s disk drive.
id: Tidak bisa mendeteksi diska %s.

en: settings for device drivers
id: pengaturan untuk penggerak peranti

en: Use author sort instead of author
id: Gunakan pengurutan penulis alih-alih penulis

en: Communicate with an e-book reader.
id: Berkomunikasi dengan sebuah pembaca e-book.

en: Sending metadata to device...
id: Mengirim metadata ke perangkat...

en: Selected slot: %s is not supported.
id: Slot yang dipilih: %s tidak didukung.

en: Failed %s
id: Gagal %s

en: Failed to process comic: 
    
    %s
id: Gagal memroses komik: 
    
    %s

en: INPUT OPTIONS
id: OPSI MASUKAN

en: OUTPUT OPTIONS
id: OPSI LUARAN

en: HEURISTIC PROCESSING
id: PEMROSESAN HEURISTIK

en: SEARCH AND REPLACE
id: CARI DAN GANTI

en: STRUCTURE DETECTION
id: DETEKSI STRUKTUR

en: TABLE OF CONTENTS
id: DAFTAR ISI

en: DEBUG
id: AWAKUTU

en: Disable sharpening.
id: Nonaktifkan penajaman.

en: Page
id: Halaman

en: Do not insert a Table of Contents at the beginning of the book
id: Jangan sisipkan Daftar Isi di awal buku

en: Section per file
id: Bagian per berkas

en: for a complete list with descriptions.
id: untuk suatu daftar lengkap dengan penjelasan.

en: Use the style attribute
id: Pakai atribut gaya

en: This option has no effect
id: Opsi ini tidak punya dampak

en: Disable compression of the file contents.
id: Nonaktifkan kompresi untuk isi berkas.

en: All articles
id: Semua artikel

en: footers
id: kaki

en: headers
id: kepala

en: Title for generated table of contents.
id: Judul untuk daftar isi yang dibuat.

en: Start page
id: Halaman awal

en:  (Preface)
id:  (Pengantar)

en: Metadata in the document
id: Metadata dalam dokumen

en: Generate a table of contents
id: Buat suatu daftar isi

en: Treat a blank line as a paragraph break
id: Perlakukan suatu baris kosong sebagai suatu putus paragraf

en: Don't modify the paragraph structure
id: Jangan ubah struktur paragraf

en: Set the title.
id: Atur judul.

en: The version of the title to be used for sorting.
id: Versi judul yang dipakai untuk pengurutan.

en: Set the cover to the specified file or URL
id: Atur sampul ke berkas atau URL yang dinyatakan

en: Set the index of the book in this series.
id: Atur indeks dari buku dalam seri ini.

en: Set the ISBN of the book.
id: Atur ISBN buku.

en: Set the book producer.
id: Atur produsen buku.

en: Set the language.
id: Atur bahasa.

en: Failed to parse date/time
id: Gagal mengurai tanggal/waktu

en: Converting input to HTML...
id: Mengonversi masukan ke HTML...

en: Change the value to
id: Ubah nilai ke

en: is not
id: tidak

en: matches pattern
id: cocok pola

en: does not match pattern
id: tidak cocok pola

en: is the same length as
id: sama panjang dengan

en: is not the same length as
id: tidak sama panjang dengan

en: is less than
id: kurang dari

en: is greater than
id: lebih dari

en: is less than or equal to
id: kurang dari atau sama dengan

en: is greater than or equal to
id: lebih dari atau sama dengan

en: Unknown keys
id: Kunci tak dikenal

en: Missing keys
id: Kunci hilang

en: Property required
id: Properti diperlukan

en: The match type %s is not known
id: Tipe kecocokan %s tidak dikenal

en: The action type %s is not known
id: Tipe aksi %s tidak dikenal

en: You must specify a number
id: Anda harus menyatakan suatu bilangan

en: Table of Contents
id: Daftar Isi

en: Cover
id: Sampul

en: Follow all local links in an HTML file and create a ZIP file containing all linked files. This plugin is run every time you add an HTML file to the library.
id: Ikuti semua link lokal dalam file HTML kemudian buat file ZIP berisi semua file yang terkait tersebut. Plugin ini dijalankan setiap kali anda menambahkan file HTML ke library.

en: 	Book Designer file detected.
id: 	Berkas Book Designer terdeteksi.

en: 	Parsing HTML...
id: 	Mengurai HTML...

en: 	Baen file detected. Re-parsing...
id: 	 Berkas Baen terdeteksi. Mengurai ulang...

en: Written preprocessed HTML to
id: Menulis HTML terpraproses ke

en: 	Converting to BBeB...
id: 	Mengonversi ke BBeB...

en: Could not parse file: %s
id: Tidak dapat mengurai berkas: %s

en: %s is an empty file
id: %s adalah sebuah berkas kosong

en: Failed to process OPF file
id: Gagal memroses berkas OPF

en: %prog book.lrf
    Convert an LRF file into an LRS (XML UTF-8 encoded) file
id: % prog buku.lrf
    Mengkonversi berkas LRF ke berkas LRS (XML berkode UTF-8)

en: Parsing LRF...
id: Mengurai LRF...

en: Creating XML...
id: Membuat XML...

en: LRS written to
id: LRS ditulis ke

en: Could not read from thumbnail file:
id: Tidak bisa membaca dari berkas gambar mini:

en: %prog [options] file.lrs
    Compile an LRS file into an LRF file.
id: % prog [opsi] berkas.lrs
    Mengkompilasi berkas LRS ke berkas LRF.

en: Path to output file
id: Path ke berkas luaran

en: Verbose processing
id: Pemrosesan cerewet

en: Set sort key for the author
id: Atur kunci pengurutan untuk pengarang

en: Set the book classification
id: Atur klasifikasi buku

en: Set the book creator
id: Atur pembuat buku

en: Set the book producer
id: Atur produsen buku

en: No
id: Tidak

en: Value: unknown field
id: Nilai: ruas tak dikenal

en: Click to see books with {0}: {1}
id: Klik untuk melihat buku dengan {0}: {1}

en: Click to see books in this series
id: Klik untuk melihat seri ini

en: %prog ebook_file [options]
id: %prog berkas_ebook [opsi]

en: 
    Read/Write metadata from/to e-book files.
    
    Supported formats for reading metadata: {0}
    
    Supported formats for writing metadata: {1}
    
    Different file types support different kinds of metadata. If you try to set
    some metadata on a file type that does not support it, the metadata will be
    silently ignored.
id: 
    Membaca/menulis metadata dari/ke berkas e-book.
    
    Format yang didukung untuk membaca metadata: {0}
    
    Format yang didukung untuk menulis metadata: {1}
    
    Jenis berkas yang berbeda mendukung jenis metadata yang berbeda. Jika Anda
    mencoba untuk mengatur beberapa metadata pada jenis berkas yang tidak
    mendukungnya, metadata akan diam-diam diabaikan.

en: Set the cover to the specified file.
id: Atur sampul ke berkas yang dinyatakan.

en: Set the book category.
id: Atur kategori buku.

en: Set the published date.
id: Atur tanggal terbit.

en: No file specified
id: Tak ada berkas yang dinyatakan

en: Amazon country website to use:
id: Situs web Amazon negara mana yang akan dipakai:

en: Server to get data from:
id: Server tempat mengambil data:

en: Book title
id: Judul buku

en: Book author(s)
id: Penulis buku

en: Book ISBN
id: ISBN buku

en: Downloads covers from a Google Image search. Useful to find larger/alternate covers.
id: Unduh cover dari pencarian Google Image. Berguna untuk mencari lebih besar/alternatif cover.

en: Cover size
id: Ukuran cover

en: Any size
id: Ukuran apapun

en: Large
id: Simpan

en: Sample Book
id: Contoh buku

en: This is an Amazon Topaz book. It cannot be processed.
id: Ini adalah buku Amazon Topaz. Tidak dapat diproses.

en: This is not a MOBI file. It is a Topaz file.
id: Ini bukan file MOBI. Ini file Topaz.

en: This is not a MOBI file.
id: Ini bukan berkas MOBI.

en: No details available
id: Detail tidak tersedia

en: Index
id: Indeks

en: Glossary
id: Glosarium

en: Acknowledgements
id: Ucapan Terima Kasih

en: Bibliography
id: Bibliografi

en: Colophon
id: Tanda Penerbit

en: Copyright
id: Hak Cipta

en: Dedication
id: Dedikasi

en: Preface
id: Pengantar

en: Main text
id: Teks utama

en: %s format books are not supported
id: Buku format %s tidak didukung

en: Convert image to RGB automatically
id: Mengubah gambar ke RGB otomatis

en: Remove this file
id: Hapus file ini

en: idref="%s" points to unknown id
id: idref="%s" menunjuk ke id yang tak dikenal

en: There is no item with id="%s" in the manifest.
id: Tidak ada butir dengan id=“%s” dalam manifes.

en: Duplicate item in {0}: {1}
id: Butir duplikat dalam {0}: {1}

en: There is more than one cover defined
id: Ada lebih dari satu sampul yang didefinisikan

en: The <dc:identifier> element must not be empty.
id: Elemen <dc:identifier> tidak boleh kosong.

en: The file %s is empty
id: Berkas %s kosong

en: Named entities present
id: Entitas bernama ada

en: Filename contains unsafe characters
id: Nama berkas mengandung karakter yang tak aman

en: File too large
id: Berkas terlalu besar

en: Invalid or missing namespace
id: Namespace tidak valid atau hilang

en: incorrect namespace %s
id: namespace salah %s

en: no namespace
id: tidak ada namespace

en: Invalid id: %s
id: ID tak valid: %s

en: Matched font specification:
id: Spesifikasi fonta yang cocok:

en: Failed to process {0} with error:
id: Gagal memroses {0} dengan kesalahan:

en:  or
id:  atau

en: Metadata updated
id: Metadata dimutakhirkan

en: Metadata jacket inserted
id: Jaket metadata disisipkan

en: %prog [options] input_file [output_file]
id: %prog [opsi] berkas_masukan [berkas_luaran]

en: Unknown extra arguments
id: Argumen ekstra yang tak dikenal

en: No embedded fonts found
id: Tidak ada fonta tertanam yang ditemukan

en: No HTML file named %s exists
id: Tidak ada berkas HTML bernama %s

en: The anchor %(a)s does not exist in file %(f)s
id: Jangkar %(a)s tidak ada di berkas %(f)s

en: (Untitled)
id: (Tanpa judul)

en: HTML TOC generation options.
id: Opsi pembuatan TOC HTML.

en: Rating
id: Peringkat

en: Headers and footers added
id: Kepala dan kaki ditambahkan

en: Show this confirmation again
id: Tunjukkan konfirmasi ini lagi

en: Books
id: Buku

en: EPUB books
id: Buku EPUB

en: Kindle books
id: Buku Kindle

en: PDF books
id: Buku PDF

en: HTML books
id: Buku HTML

en: LIT books
id: Buku LIT

en: Text books
id: Buku teks

en: Add books
id: Tambah buku

en: No books selected
id: Tidak ada buku yang dipilih

en: Are you sure?
id: Apakah Anda Yakin?

en: Catalog generated.
id: Katalog dihasilkan.

en: Not found
id: Tidak ditemukan

en: Book deleted
id: Buku dihapus

en: Copy to library
id: Copy ke perpustakaan

en: Choose library...
id: Pilih pustaka...

en: (delete after copy)
id: (hapus setelah menyalin)

en: Canceled
id: Dibatalkan

en: Cannot delete
id: Tak bisa menghapus

en: Choose formats to be deleted
id: Pilih format yang akan dihapus

en: Cannot delete books
id: Tidak dapat menghapus buku

en: (delete from library)
id: (hapus dari pustaka)

en: Edit metadata
id: Ubah Metadata

en: Cannot merge books
id: Tidak dapat menggabungkan buku

en: Choose formats to be updated
id: Pilih format yang akan diperbarui

en: Help
id: Bantuan

en: Cannot mark
id: Tidak dapat menandai

en: About
id: Tentang

en: Choose name
id: Pilih nama

en:  and
id:  dan

en:  completed
id:  selesai

en: Sections
id: Bagian

en: Cannot save to disk
id: Tidak dapat menyimpan ke diska

en: Choose format to save to disk
id: Pilih format untuk menyimpan ke diska

en: Book details
id: Rincian buku

en: Books by same author
id: Buku dari pengarang yang sama

en: Books by this publisher
id: Buku dari penerbit ini

en: this author
id: pengarang ini

en: this title
id: judul ini

en: this book
id: buku ini

en: Cannot search
id: Tidak dapat mencari

en: Cannot unpack book
id: Tidak dapat membongkar buku

en: Cannot view
id: Tidak dapat melihat

en: Ignore
id: Abaikan

en: Add
id: Tambah

en: Change
id: Ubah

en: Copy
id: Salin

en: Select all
id: Pilih Semua

en: Search
id: Pencarian

en: Catalogs
id: Katalog

en: Name
id: Nama

en: Save
id: Simpan

en: Delete
id: Hapus

en: &Before
id: Se&belum

en: &After
id: Sesud&ah

en: Catalog cover:
id: Sampul katalog:

en:  inch
id:  inci

en: Bold
id: Cetak Tebal

en: Italic
id: Cetak Miring

en: Underline
id: Garis Bawah

en: Strikethrough
id: Coret

en: Superscript
id: tikatas

en: Subscript
id:  tikalas

en: Ordered list
id: Daftar berurutan

en: Unordered list
id: Daftar tidak terurut

en: Align left
id: Rata kiri

en: Align center
id: Rata tengah

en: Align right
id: Rata kanan

en: Align justified
id: Rata kiri kanan

en: Undo
id: Batalkan

en: Redo
id: Tidak Jadi Batalkan

en: Remove formatting
id: Hapus formatting

en: Increase indentation
id: Menambah Takik

en: Decrease indentation
id: Mengurangi Takik

en: Insert separator
id: Sisipkan pembatas

en: Clear
id: Kosongkan

en: Style the selected text block
id: Beri style pada teks terpilih

en: &File
id: &Berkas

en: Enter &URL:
id: Masukkan &URL:

en: &Wide
id: &Lebar

en: &Landscape
id: &Lanskap

en: Paper si&ze:
id: Ukuran ker&tas:

en: &Custom size:
id: &Ukuran kustom:

en: Page &bottom margin
id: Margin halaman &bawah

en: Preserve the aspect ratio of the image inserted as cover
id: Pertahankan rasio gambar yang disisipkan sebagai sampul

en: EP&UB version:
id: Versi EP&UB:

en: <b>Heuristic processing</b> means that calibre will scan your book for common patterns and fix them. As the name implies, this involves guesswork, which means that it could end up worsening the result of a conversion, if calibre guesses wrong. Therefore, it is disabled by default. Often, if a conversion does not turn out as you expect, turning on heuristics can improve matters. Read more about the various heuristic processing options in the <a href="%s">User Manual</a>.
id: <b>Proses heuristik</b> berarti bahwa calibre memindai buku untuk mencari pola-pola yang umum dan memperbaikinya. Dengan heuristik diisyaratkan adanya penafsiran sehingga hasil konversi bisa saja lebih buruk jika calibre keliru menafsir. Maka, proses heuristik dinonaktifkan secara default. Tak jarang, ketika hasil konversi kurang memuaskan, mengaktifkan heuristik dapat memberikan hasil yang lebih baik. Baca pelbagai opsi proses heuristik di <a href="%s">Manual Pengguna</a>.

en: Enable &heuristic processing
id: Aktifkan pemrosesan &heuristik

en: Heuristic processing
id: Proses heuristik

en: Delete blank lines between paragraphs
id: Hapus baris kosong antara paragraf

en: Remove unnecessary hyphens
id: Hapus tanda pisah yang tak perlu

en: Italicize common words and patterns
id: Miringkan kata-kata dan pola-pola yang sama

en: Original
id: Asli

en: Left align
id: Rata kiri

en: Justify text
id: Ratakan teks

en: &Fonts
id: &Font

en: &Line size:
id: &Ukuran garis:

en: &Layout
id: Tata &Letak

en: E&xtra CSS
id: CSS E&kstra

en: Filter style information
id: Gaya filter informasi

en: Choose cover for
id: Pilih sampul untuk

en: Cannot read
id: Tidak dapat membaca

en: Book cover
id: Sampul buku

en: Change the title of this book
id: Mengubah judul buku ini

en: Book
id: Buku

en: Page setup
id: Pengaturan halaman

en: &Output profile:
id: &Profil output:

en: &Input profile:
id: &Profil input:

en: No &images
id: Tidak ada &gambar

en: Open book
id: Buka buku

en: &Save
id: &Simpan

en: Choose color
id: Pilih warna

en: &Name:
id: &Nama:

en: Color &1:
id: Warna &1:

en: Color &2:
id: Warna &2:

en: &Text
id: &Teks

en: Cannot edit
id: Tidak dapat menyunting

en: Cannot remove
id: Tidak dapat dihapus

en: &Import
id: &Impor

en:  index
id: indeks

en: Today
id: Hari ini

en: Apply changes
id: Terapkan Perubahan

en: Send metadata to device
id: Kirim metadata ke perangkat

en: Send collections to device
id: Kirim koleksi ke perangkat

en: Send to main memory
id: Kirim ke memori utama

en: Error
id: Galat

en:  detected.
id:  terdeteksi.

en: No space on device
id: Tidak ada ruang pada peranti

en: Copy to clipboard
id: Copy ke clipboard

en: Choose folder on device
id: Pilih folder pada peranti

en: Catalo&g format:
id: Format katalo&g:

en: Choose format
id: Pilih format

en: Bad location
id: Lokasi buruk

en: Go
id: Mulai

en: Size
id: Ukuran

en: Author
id: Pengarang

en: Category editor
id: Penyunting kategori

en: No matches found
id: Tidak ada yang cocok

en: Color
id: Warna

en: Calculating...
id: Memproses...

en: Authors
id: Pengarang

en: Book %d:
id: Buku %d:

en: &Publisher:
id: &Penerbit:

en:  days
id:  hari

en: Choose file to export to
id: Pilih berkas untuk diekspor

en: All
id: Semua

en: Installed
id: Terpasang

en: Available
id: Tersedia

en: Released
id: Dirilis

en: Description
id: Deskripsi

en:                 Download this periodical every week on the specified days after
                    the specified time. For example, if you choose: Monday after
                    9:00 AM, then the periodical will be download every Monday as
                    soon after 9:00 AM as possible.
id:                 Unduh ini berkala setiap minggu pada hari yang ditentukan setelah
                    waktu yang ditentukan. Misalnya, jika Anda memilih: Senin setelah
                    9:00, maka berkala akan mengunduh setiap hari Senin sesegera
                    mungkin setelah pukul 9:00.

en:                 Download this periodical every month, on the specified days.
                    The download will happen as soon after the specified time as
                    possible on the specified days of each month. For example,
                    if you choose the 1st and the 15th after 9:00 AM, the
                    periodical will be downloaded on the 1st and 15th of every
                    month, as soon after 9:00 AM as possible.
id:                 Unduh ini berkala setiap bulan, pada hari yang ditentukan.
                    Pengunduhan akan terjadi sesegera mungkin setelah waktu yang
                    ditentukan pada hari yang dinyatakan setiap bulannya. Misalnya,
                    Jika Anda memilih tanggal 1 dan 15 setelah 9:00, secara berkala
                    akan diunduh pada tanggal 1 dan 15 setiap bulan, sesegera mungkin
                    setelah pukul 9:00.

en:                 Download this periodical every x days. For example, if you
                    choose 30 days, the periodical will be downloaded every 30
                    days. Note that you can set periods of less than a day, like
                    0.1 days to download a periodical more than once a day.
id:                 Unduh ini berkala setiap x hari. Misalnya, jika Anda
                    memilih 30 hari, berkala akan didunduh setiap 30 hari.
                    Perhatikan bahwa Anda dapat mengatur periode kurang dari
                    satu hari, seperti 0,1 hari untuk mengunduh berkala lebih
                    dari sekali sehari.

en: &Account
id: &Akun

en: all issues
id: semua terbitan

en: Account
id: Akun

en: before
id: sebelum

en: after
id: sesudah

en: before or equal to
id: sebelum atau sama dengan

en: after or equal to
id: setelah atau sama dengan

en: &Author:
id: Peng&arang:

en: months
id: bulan

en: weeks
id: minggu

en: years
id: tahun

en: ago
id: yang lalu

en: This month
id: Bulan ini

en: Yesterday
id: Kemarin

en: finished
id: selesai

en: by
id: tidak

en: Authors:
id: Pengarang:

en: Unknown book
id: Buku tidak dikenal

en: ZIP files
id: Berkas ZIP

en: Connected
id: Terhubung

en: Cover grid
id: Kisi sampul

en: All books
id: Semua buku

en: Progress
id: perkembangan

en:  - Jobs
id:  - Tugas

en: Done
id: Selesai

en: Library
id: Perpustakaan

en: available
id: tersedia

en: Bookmark
id: Markah

en: Bookmarks
id: Penanda

en: Highlights
id: Sorotan

en: Type:
id: Tipe:

en: Unhandled error
id: Kesalahan yang tidak tertangani

en: Remove
id: Hilangkan

en: Export
id: Ekspor

en: Ascending
id: Naik

en: Center
id: Tengah

en: Left
id: Kiri

en: Right
id: Kanan

en: Back
id: Kembali

en: Forward
id: Berikutnya

en: Next match
id: Kecocokan berikutnya

en: Calibre Library
id: Pustaka Calibre

en: Bad database location
id: Lokasi basis data buruk

en: Choose formats for
id: Pilih format untuk

en: &Browse
id: Ram&ban

en:  [%(num)d of %(tot)d]
id:  [%(num)d dari %(tot)d]

en: Next
id: Selanjutnya

en: Previous
id: Sebelumnya

en: &Comments
id: &Komentar:

en: Authors: %s
id: Pengarang: %s

en: Command line:
id: Baris perintah:

en: Cannot execute
id: Tidak dapat mengeksekusi

en: Choose a program
id: Pilih program

en:  seconds
id:  detik

en: column coloring
id: pewarnaan kolom

en: column icon
id: ikon kolom

en: 
                    <p>Advanced rule for column <b>%(col)s</b>:
                    <pre>%(rule)s</pre>
id: 
                    <p>Aturan tingkat lanjut untuk kolom <b>%(col)s</b>:
                    <pre>%(rule)s</pre>

en: 
                    <p>Advanced rule:
                    <pre>%(rule)s</pre>
id: 
                    <p>Aturan tingkat lanjut:
                    <pre>%(rule)s</pre>

en: 
                    <p>Advanced rule: set <b>%(typ)s</b> for column <b>%(col)s</b>:
                    <pre>%(rule)s</pre>
id: 
                    <p>Aturan tingkat lanjut: set <b>%(typ)s</b> untuk kolom <b>%(col)s</b>:
                    <pre>%(rule)s</pre>

en: Bottom
id: Bawah

en: Top
id: Atas

en: Always
id: Selalu

en: Middle
id: Tengah

en: Change &color
id: Ubah &warna

en: Toolbar
id: Cantelan piranti

en: Disable
id: Nonaktifkan

en: &Book details
id: Rincian &buku

en:  secs
id:  dtk

en:  minutes
id:  menit

en: 
    Customization:
id: 
    Kustomisasi:

en: 
    
    This plugin has been disabled
id: 
    
    Plugin ini telah dinonaktifkan

en: Book
id: Buku

en: Replace
id: Ganti

en: %d books
id: %d buku

[ctx: search restriction group name]
en: Miscellaneous
id: Rupa-rupa

en: (all books)
id: (semua buku)

en: Choose Virtual library
id: Pilih pustaka Virtual

en: Affiliate:
id: Afiliasi:

en: &All
id: Semu&a

en: Affiliate
id: Afiliasi

en: Download
id: Unduh

en: Choose format to download to your library.
id: Pilih format untuk diunduh ke pustaka Anda.

en: Books:
id: Buku:

en: Home
id: Beranda

en: Reload
id: Muat ulang

en: Configure Tag browser
id: Atur penelusur Tag

en: Average rating
id: Peringkat rata - rata

en: Sort by name
id: Urutkan berdasar nama

en: Hide empty categories (columns)
id: Sembunyikan kategori (kolom) kosong

en: Partition
id: Pembagian

en: Keep
id: Tetap

en: Bad markup
id: Markup buruk

en: Chapter
id: Bab

en: Language
id: Bahasa

en: Cannot open
id: Tidak dapat membuka

en: Choose file location
id: Pilih lokasi berkas

en: Before: %s
id: Sebelum: %s

en: %s books
id: %s buku

en: Before: Fix HTML
id: Sebelum: Perbaiki HTML

en: Cannot save a copy
id: Tidak dapat menyimpan salinan

en: Book (%s)
id: Buku (%s)

en: Discard
id: Buang

en: Armenian
id: Armenia

en: Coptic
id: Koptik

en: Gothic
id: Gothik

en: African scripts
id: Skrip Afrika

en: Arabic
id: Arab

en: Hebrew
id: Israel

en: Tibetan
id: Tibet

en: Bengali
id: Bengal

en: Buginese
id: Bugis

en: Sundanese
id: Sundan

en: Thai
id: Thailand

en: Arrows
id: Panah

en: Alchemical symbols
id: Simbol kimia

en: Braille patterns
id: Pola Braille

en:  column: %d
id:  kolom: %d

en: Blur image
id: Citra kabur

en: Copy image
id: Copy gambar

en: &Authors:
id: Peng&arang:

en: &Background
id: Latar &Belakang

en: &Color
id: &Warna:

en: &Background color
id: Warna latar &belakang

en: Align &left
id: Rata k&iri

en: Align &right
id: Rata k&anan

en: Chapter-
id: Bab-

[ctx: edit book file type]
en: Miscellaneous
id: Rupa-rupa

en: Cannot rename
id: Tidak dapat mengubah nama

en: Choose master file
id: Pilih berkas induk

en: Embedded
id: Tertanam

en: Background color:
id: Warna latar belakang:

en: Custom
id: Kustom

en: 
                <h3>Live preview</h3>
    
                <p>Here you will see a live preview of the HTML file you are currently editing.
                The preview will update automatically as you make changes.
    
                <p style="font-size:x-small; color: gray">Note that this is a quick preview
                only, it is not intended to simulate an actual e-book reader. Some
                aspects of your e-book will not work, such as page breaks and page margins.
id: 
                <h3>Pratinjau langsung</h3>
    
                <p>Di sini Anda akan melihat pratinjau langsung berkas HTML yang sedang Anda
                sunting. Pratinjau akan diperbarui secara otomatis saat Anda membuat perubahan.
    
                <p style="font-size:x-small; color: gray">Perhatikan bahwa ini adalah hanya
                pratinjau cepat, tidak dimaksudkan untuk mensimulasikan pembaca e-book
                yang sebenarnya. Beberapa aspek e-book Anda tidak akan bekerja, seperti ganti
                halaman dan margin halaman.

en: Cannot disable
id: Tidak dapat menonaktifkan

en: Style
id: Gaya

en: Resolution
id: Resolusi

en: Anchor
id: Jangkar

en: Word
id: Kata

en: Character
id: Karakter

en: Class
id: Kelas

en: Words
id: Kata

en: Characters
id: Karakter

en: Reports
id: Laporan

en: 
                Where to search/replace:
                <dl>
                <dt><b>Current file</b></dt>
                <dd>Search only inside the currently opened file</dd>
                <dt><b>All text files</b></dt>
                <dd>Search in all text (HTML) files</dd>
                <dt><b>All style files</b></dt>
                <dd>Search in all style (CSS) files</dd>
                <dt><b>Selected files</b></dt>
                <dd>Search in the files currently selected in the File browser</dd>
                <dt><b>Open files</b></dt>
                <dd>Search in the files currently open in the editor</dd>
                <dt><b>Marked text</b></dt>
                <dd>Search only within the marked text in the currently opened file. You can mark text using the Search menu.</dd>
                </dl>
id: 
                Di mana untuk mencari/mengganti:
                <dl>
                <dt><b>Berkas saat ini</b></dt>
                <dd>Cari hanya di dalam berkas yang sedang dibuka</dd>
                <dt><b>Semua berkas teks</b></dt>
                <dd>Cari di semua berkas teks (HTML)</dd>
                <dt><b>Semua berkas gaya</b></dt>
                <dd>Cari di semua berkas gaya (CSS)</dd>
                <dt><b>Berkas yang dipilih</b></dt>
                <dd>Cari di berkas yang saat ini dipilih di Peramban berkas</dd>
                <dt><b>Berkas terbuka</b></dt>
                <dd>Cari di berkas-berkas yang sedang dibuka di penyunting</dd>
                <dt><b>Teks bertanda</b></dt>
                <dd>Cari hanya dalam teks yang ditandai dalam berkas yang sedang dibuka. Anda dapat menandai teks menggunakan Menu pencarian.</dd>
                </dl>

en: 
                Direction to search:
                <dl>
                <dt><b>Down</b></dt>
                <dd>Search for the next match from your current position</dd>
                <dt><b>Up</b></dt>
                <dd>Search for the previous match from your current position</dd>
                </dl>
id: 
                Arah pencarian:<dl>
                <dt><b>Turun</b></dt>
                <dd>Mencari kecocokan berikutnya dari posisi Anda saat ini</dd>
                <dt><b>Naik</b></dt>
                <dd>Mencari kecocokan sebelumnya dari posisi Anda saat ini</dd>
                </dl>

en: Cannot replace
id: Tidak dapat mengganti

en: Dictionaries
id: Kamus

en: Must specify nickname
id: Mesti menyatakan nama panggilan

en: No dictionaries
id: Tidak ada kamus

en: Select all words
id: Pilih semua kata

en: Manage user dictionaries
id: Kelola kamus pengguna

en: &New dictionary
id: Kamus &baru

en: &Remove dictionary
id: &Hapus kamus

en: Re&name dictionary
id: Ubah &nama kamus

en: Mark this dictionary as active
id: Tandai kamus ini sebagai aktif

en: Words in this dictionary:
id: Kata dalam kamus ini:

en: &Add word
id: T&ambah kata

en: New dictionary
id: Kamus baru

en: Already used
id: Sudah dipakai

en: New name
id: Nama baru

en: New name for the dictionary
id: Nama baru untuk kamus

en: Add a word
id: Tambahkan suatu kata

en: Word to add
id: Kata yang akan ditambahkan

en: Misspelled?
id: Salah eja?

en: Ignored
id: Diabaikan

en: Change %s to
id: Ubah %s menjadi

en: &Ignore
id: Aba&ikan

en: &Change selected word to:
id: &Ubah kata yang dipilih menjadi:

en: The original word
id: Kata asli

en: No changed word
id: Tidak ada kata yang diubah

en: Files edited
id: Berkas disunting

en: 
                Where to search/replace:
                <dl>
                <dt><b>Current file</b></dt>
                <dd>Search only inside the currently opened file</dd>
                <dt><b>All text files</b></dt>
                <dd>Search in all text (HTML) files</dd>
                <dt><b>Selected files</b></dt>
                <dd>Search in the files currently selected in the File browser</dd>
                <dt><b>Open files</b></dt>
                <dd>Search in the files currently open in the editor</dd>
                </dl>
id: 
                Di mana untuk mencari/mengganti:<dl>
                <dt><b>Berkas saat ini</b></dt>
                <dd>Cari hanya di dalam berkas yang sedang dibuka</dd>
                <dt><b>Semua berkas teks</b></dt>
                <dd>Cari di semua berkas teks (HTML)</dd>
                <dt><b>Berkas yang dipilih</b></dt>
                <dd>Cari di berkas yang saat ini dipilih di Peramban berkas</dd>
                <dt><b>Berkas terbuka</b></dt>
                <dd>Cari di berkas yang sedang dibuka di penyunting</dd>
                </dl>

en: Full path:
id: Path lengkap:

en: Close tab
id: Tutup tab

en: Close other tabs
id: Tutup tab lainnya

en: Open a book
id: Buka buku

en: Quit
id: Keluar

en: Editor actions
id: Aksi penyunting

en: Tools
id: Perkakas

en: Embed fonts
id: Tempelkan fonta

en: Refresh preview
id: Segarkan pratilik

en: Split this file
id: Pecah berkas ini

en: &Find/replace
id: &Cari/ganti

en: Go to &line
id: Pergi ke &baris

en: Go to line number
id: Ke nomor baris

en: Check &spelling
id: Perik&sa ejaan

[ctx: edit book actions]
en: Miscellaneous
id: Rupa-rupa

en: User &Manual
id: Pandua&n Pengguna

en: &Tools
id: Ala&t

en: &View
id: &Tilik

en: &Help
id: &Bantuan

en: Book tool bar
id: Bilah alat buku

en: Donate to support calibre development
id: Menyumbang untuk mendukung pengembangan calibre

en: File browser
id: Peramban berkas

en: File preview
id: Pratinjau berkas

en: Inspector
id: Inspektur

en: Text search
id: Pencarian teks

en: Cannot revert
id: Tidak dapat mengembalikan

en: Text (HTML) files
id: Berkas (HTML) teks

en: Style (CSS) files
id: Berkas (CSS) gaya

en: OPF file (metadata)
id: Berkas OPF (metadata)

en: Arrange in folders
id: Susun dalam folder-folder

en: Source file:
id: Berkas sumber:

en: Destination file:
id: Berkas tujuan:

en: Importable files
id: Berkas yang dapat diimpor

en: Choose destination
id: Pilih tujuan

en: EPUB files
id: Berkas EPUB

en: Need document
id: Perlu dokumen

en: No results found
id: Tidak ada hasil yang ditemukan

en: Choose file to edit
id: Pilih berkas yang akan disunting

en: Filter files
id: Berkas penyaring

en: Filter locations
id: Lokasi penyaring

en: 
                The template to use for generating the link. In addition to {0} and {1}
                you can also use {2}, {3} and {4} variables
                in the template, they will be replaced by the source filename, the destination
                filename and the anchor, respectively.
id: 
                Templat yang digunakan untuk membuat link. Selain {0} dan {1}
                Anda juga dapat menggunakan variabel {2}, {3}, dan {4}
                dalam templat, mereka masing-masing akan digantikan oleh nama berkas sumber,
                nama berkas tujuan, dan jangkar.

en: Copyright page
id: Laman hak cipta

en: Page with title, author, publisher, etc.
id: Halaman dengan judul, penulis, penerbit, dll.

en: About semantics
id: Tentang semantik

en: Add a cover
id: Tambahkan sampul

en: Choose a cover image
id: Pilih gambar sampul

en: Quit calibre
id: Keluar calibre

en: Minimize the calibre window
id: Meminimalkan jendela calibre

en: Clear the current search
id: Bersihkan pencarian saat ini

en: Clear the additional restriction
id: Bersihkan pembatasan tambahan

en: Debug mode
id: Mode awakutu

en: Conversion failed
id: Konversi gagal

en: here
id: di sini

en: <b>Failed</b>
id: <b>Gagal</b>

en: Update found
id: Pemutakhiran ditemukan

en: Plugin updates
id: Pemutakhiran pengaya

en: Rename this bookmark
id: Ubah nama markah ini

en: Remove this bookmark
id: Buang markah ini

en: &New
id: &Baru

en: Export bookmarks
id: Ekspor markah

en: Saved bookmarks
id: Markah yang disimpan

en: Import bookmarks
id: Impor markah

en: Add bookmark
id: Tambah markah

en: Enter title for bookmark:
id: Masukkan judul untuk markah:

en: Restore defaults
id: Pulihkan default

en: Zoom in
id: Perbesar

en: Zoom out
id: Perkecil

en: inches
id: inci

en: Printing...
id: Mencetak...

en: Search Table of Contents
id: Telusuri Daftar Isi

en: Next section
id: Bagian berikutnya

en: Previous section
id: Bagian sebelumnya

en: Toggle auto-scrolling
id: Alihkan gulungan-otomatis

en: Read aloud
id: Baca nyaring

en: Configure Read aloud
id: Atur Baca nyaring

en: Choose e-book
id: Pilih e-book

en: Choose &color
id: Pilih &warna

en: Cancel
id: Batal

en: &Port:
id: &Porta:

en: Use &GMX
id: Pakai &GMX

en: Invalid query format for colon-separated search: {0}
id: Format query invalid untuk pencarian yang dipisahkan titik dua: {0}

en: 
    *** Adding 'By authors' section required for MOBI output ***
id: 
    *** Menambahkan bagian ‘Menurut pengarang' yang diperlukan untuk luaran MOBI ***

en: column not in book:
id: kolom tidak dalam buku:

en: Symbols
id: Simbol

en: Titles
id: Judul

en: Genres
id: Genre

en: Recently Added
id: Baru-baru Ini Ditambahkan

en: Recently Read
id: Baru-baru Ini Dibaca

en: Descriptions
id: Deskripsi

en: error in
id: kesalahan dalam

en: by
id: oleh

en: Descriptions HTML
id: HTML Deskripsi

en: Description HTML
id: Deskripsi HTML

en: Series beginning with %s
id: Seri diawali dengan %s

en: Series beginning with '%s'
id: Seri berawal dengan ‘%s’

en: Titles beginning with %s
id: Judul diawali dengan %s

en: Titles beginning with '%s'
id: Judul berawal dengan ‘%s’

en: NCX for Authors
id: NCX untuk Pengarang

en: Saving NCX
id: Menyimpan NCX

en: Invalid titles
id: Judul tidak valid

en: Extra titles
id: Judul ekstra

en: Invalid authors
id: Pengarang tidak valid

en: Extra authors
id: Pengarang ekstra

en: Unknown files in books
id: Berkas-berkas tak dikenal dalam buku

en: INVALID CONDITION
id: KONDISI TAK VALID

en: Path to library too long. Must be less than %d characters.
id: Path ke library terlalu panjang. Harus kurang dari %d karakter.

en:  (%s books)
id:  (%s buku)

en: On device
id: Pada peranti

en: Series sort
id: Urutan seri

en: Title sort
id: Urutan judul

en: The title
id: Judul

en: The authors
id: Pengarang

en: The tags
id: Tag

en: The series
id: Seri

en: The rating
id: Peringkat

en: The ISBN
id: ISBN

en: The publisher
id: Penerbit

en: The date
id: Tanggal

en: The published date
id: Tanggal terbit

en: The language(s) of this book
id: Bahasa buku ini

en: <b>{title}</b> by {authors}
id: <b>{title}</b> karya {authors}

en: {series_index} of <i>{series}</i>
id: {series_index} dari <i>{series}</i>

en: Date: {timestamp}
id: Tanggal: {timestamp}

en: Published: {pubdate}
id: Diterbitkan: {pubdate}

en: Publisher: {publisher}
id: Penerbit: {publisher}

en: Change library to:
id: Ubah pustaka ke:

en: Empty passwords are not allowed
id: Sandi tidak boleh kosong

en: By
id: Oleh

en: By %s
id: Oleh %s

en: Waiting...
id: Menunggu...

en: Stopped
id: Dihentikan

en: Brazilian Portuguese
id: Portugis Brasilia

en: Simplified Chinese
id: Cina Disederhanakan

en: Traditional Chinese
id: Cina Tradisional

en: English
id: Inggris

en: Select All
id: Pilih Semua

en: Copy Link
id: Salin Tautan

en: &Select All
id: Pilih &Semua

en: Directions
id: Arah

en: Left to Right
id: Kiri ke Kanan

en: Right to Left
id: Kanan ke Kiri

en: Close without Saving
id: Tutup tanpa Menyimpan

en: Close Tab
id: Tutup Tab

en: File to attach to the email
id: Lampiran email

en: Subject of the email
id: Subjek email

en: %s Document
id: %sDokumen

en: Untitled article
id: Artikel tanpa judul

en: Failed to download %s
id: Gagal mengunduh %s

en: Download finished
id: Unduhan selesai

en:  from
id:  dari

en: 	Failed links:
id: 	Tautan yang gagal:

en: You
id: Anda

en: Scheduled
id: Terjadwal

en: Main menu
id: Menu utama

en: Articles
id: Artikel

en: %prog URL
    
    Where URL is for example https://google.com
id: % prog URL
    
    Dimana URL adalah misalnya https://google.com

en: OK
id: Oke

en: Save All
id: Simpan Semua

en: Open
id: Buka

en: &Yes
id: &Ya

en: Yes to &All
id: Ya untuk &Semua

en: &No
id: &Tidak

en: N&o to All
id: Ti&dak untuk Semua

en: Abort
id: Batal

en: Retry
id: Coba Lagi

en: Close
id: Tutup

en: Apply
id: Terapkan

en: Restore Defaults
id: Pulihkan seperti semula

en: &Red:
id: &Merah:

en: &Green:
id: &Hijau:

en: Select Color
id: Pilih Warna

en: &Basic colors
id: Warna &dasar

en: &Custom colors
id: &Warna pilihan

en: &Add to Custom Colors
id: &Tambah ke warna pilihan

en: &Pick Screen Color
id: &Pilih Warna Layar

en: Select Font
id: Pilih Font

en: Font st&yle
id: Ga&ya font

en: &Size
id: &Ukuran

en: Effects
id: Efek

en: Right edge
id: Pojok kanan

en: Date values contain both a date and a time. When sorted, all the fields are
    used, regardless of what is displayed. Set this tweak to True to use only
    the fields that are being displayed.
id: Nilai tanggal berisi tanggal dan waktu. Ketika diurutkan, semua bidang
    digunakan, tanpa melihat apa yang ditampilkan. Atur tweak ini ke True untuk hanya menggunakan
    bidang yang ditampilkan saja.

en: Control behavior of the book list
id: Mengatur perilaku dari daftar buku

en: The number of seconds to wait before sending emails
id: Lama waktu dalam detik sebelum mengirimkan email

en: The maximum width and height for covers saved in the calibre library
id: Lebar dan panjang maksimal dari sampul yang disimpan dalam pustaka calibre

en: All covers in the calibre library will be resized, preserving aspect ratio,
    to fit within this size. This is to prevent slowdowns caused by extremely
    large covers
id: Semua sampul dalam pustaka calibre akan disesuaikan ukurannya, dengan skala ukuran yang dipertahankan,
    supaya sesuai dengan ukuran ini. Ini untuk mencegah perlambatan akibat dari
    sampul yang terlalu besar

en: Where to send downloaded news
id: Ke mana mengirimkan koran yang diunduh

en: Number of recently viewed books to show
id: Berapa jumlah buku terakhir dilihat yang akan ditampilkan

en: Exclude fields when copy/pasting metadata
id: Kecualikan bidang saat menyalin/menempelkan metadata

en: Skip internet connected check
id: Lewati pemeriksaan keterhubungan internet

en: Skip checking whether the internet is available before downloading news.
    Useful if for some reason your operating systems network checking
    facilities are not reliable (for example NetworkManager on Linux).
id: Lewati memeriksa apakah internet tersedia sebelum mengunduh berita.
    Berguna jika untuk beberapa alasan fasilitas pemeriksaan jaringan sistem
    operasi Anda tidak dapat diandalkan (misalnya NetworkManager di Linux).
