calibre - en to tr translation catalogue (6121 entries)

en: Start
tr: Başla

en: Support calibre
tr: Calibre'yi Destekle!

en: Contribute to support calibre development
tr: Calibre'nin geliştirilmesine katkıda bulunun

en: page
tr: sayfa

en: :command:`calibredb` is the command line interface to the calibre database. It has
    several sub-commands, documented below.
    
    :command:`calibredb` can be used to manipulate either a calibre database
    specified by path or a calibre :guilabel:`Content server` running either on
    the local machine or over the internet. You can start a calibre
    :guilabel:`Content server` using either the :command:`calibre-server`
    program or in the main calibre program click :guilabel:`Connect/share ->
    Start Content server`. Since :command:`calibredb` can make changes to your
    calibre libraries, you must setup authentication on the server first. There
    are two ways to do that:
    
        * If you plan to connect only to a server running on the same computer,
          you can simply use the ``--enable-local-write`` option of the
          Content server, to allow any program, including calibredb, running on
          the local computer to make changes to your calibre data. When running
          the server from the main calibre program, this option is in
          :guilabel:`Preferences->Sharing over the net->Advanced`.
    
        * If you want to enable access over the internet, then you should setup
          user accounts on the server and use the :option:`--username` and :option:`--password`
          options to :command:`calibredb` to give it access. You can setup
          user authentication for :command:`calibre-server` by using the ``--enable-auth``
          option and using ``--manage-users`` to create the user accounts.
          If you are running the server from the main calibre program, use
          :guilabel:`Preferences->Sharing over the net->Require username/password`.
    
    To connect to a running Content server, pass the URL of the server to the
    :option:`--with-library` option, see the documentation of that option for
    details and examples.
tr: :command:`calibredb` calibre veritabanına giden komut satırı arayüzüdür. Aşağıda belgelenen
    birkaç alt komutu vardır.
    
     :command:`calibredb`, yola göre belirtilen calibre veritabanını
    veya yerel makinede veya internet üzerinden. Bir calibre
    :guilabel:`İçerik sunucusu`nu :command:`calibre-server`
    programını kullanarak veya ana calibre programında :guilabel:`Bağlan/paylaş ->
    İçerik sunucusunu Başlat` seçeneğine tıklayarak başlatabilirsiniz. :command:`calibredb` calibre kitaplıklarınızda değişiklik yapabildiğinden, önce sunucuda kimlik doğrulamayı ayarlamanız gerekir. Bunu yapmanın
    
    iki yolu vardır:
     * Yalnızca aynı bilgisayarda çalışan bir sunucuya bağlanmayı planlıyorsan
    calibredb dahil olmak üzere yerel bilgisayarda çalışan herhangi bir programın calibre verilerinizde değişiklik yapmasına izin vermek için içerik sunucusunun ``--enable-local-write'' seçeneğini kullanabilirsin. Sunucuyu ana calibre programından çalıştırırken, bu seçenek şu şekildedir:guilabel:`Tercihler->Ağ üzerinden paylaşım->Gelişmiş`.
    * İnternet üzerinden erişimi etkinleştirmek istiyorsanız, kurulum yapmalısınız
    sunucudaki kullanıcı hesaplarını kullanın ve erişim vermek için :option:`--username` ve :option:`--password`
    seçeneklerini :command:`calibredb` için kullanın. Kullanıcı hesaplarını oluşturmak için ``--enable-auth```
    seçeneğini kullanarak ve ``--manage-users`` seçeneğini kullanarak :command:`calibre-server` için kullanıcı kimlik doğrulamasını ayarlayabilirsiniz.
    sunucuyu ana calibre programından çalıştırırken,
    :guilabel:`Tercihler->Ağ üzerinden paylaşım->Kullanıcı adı/şifre iste` seçeneğini kullanın.
    
    Çalışan bir İçerik sunucusuna bağlanmak için sunucunun URL'sini şuraya iletin: option:`--with-library` seçeneği, ayrıntılar ve örnekler için
    o seçeneğin belgelerine bakın.

en: [options]
tr: [seçenekler]

en: {} Portable
tr: {} Taşınabilir

en: Recycle Bin
tr: Geri Dönüşüm Kutusu

en: Trash
tr: Çöp

en: Does absolutely nothing
tr: Kesinlikle hiçbir şey yapmaz

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Base
tr: Temel

en: Customize
tr: Özelleştir

en: Cannot configure
tr: Ayarlanamıyor

en: File type
tr: Dosya türü

en: Metadata reader
tr: Metaveri okuyucu

en: Metadata writer
tr: Metaveri yazıcı

en: Catalog generator
tr: Katalog üreteci

en: User interface action
tr: Kullanıcı arayüzü eylemi

en: Preferences
tr: Tercihler

en: Store
tr: Mağaza

en: An e-book store.
tr: Bir e-kitap mağazası.

en: Edit book tool
tr: Kitap düzenleme aracı

en: Library closed
tr: Kitaplık kapalı

en: Create a PMLZ archive containing the PML file and all images in the folder pmlname_img or images. This plugin is run every time you add a PML file to the library.
tr: PML dosyası ve pmlname_img ya da images klasörlerinde bulunan tüm görüntüleri içeren bir PMLZ arşivi oluştur. Bu eklenti kitaplığa her PML dosyası eklediğinizde çalışır.

en: Create a TXTZ archive when a TXT file is imported containing Markdown or Textile references to images. The referenced images as well as the TXT file are added to the archive.
tr: Resimlere Textile veya Markdown referansları barındıran TXT dosyası içeri aktarıldığında TXTZ dosyası yarat. TXT dosyası ile birlikte referanslı resimler de arşive eklenir.

en: Extract cover from comic files
tr: Kitap kapağını çizgi roman dosyalarından al

en: Read metadata from %s files
tr: %s dosyalarından metaveri oku

en: Read metadata from e-books in RAR archives
tr: RAR arşivi içindeki eKitaplardan metaveri oku

en: Read metadata from e-books in ZIP archives
tr: ZIP arşivi içindeki eKitaplardan metaveri oku

en: Set metadata in %s files
tr: %s dosyalarındaki metaveriyi ayarla

en: Enter {0} below to have the EPUB metadata writer plugin not add cover images to EPUB files that have no existing cover image.
tr: ePUB metaverisi yazma eklentisinin kapak resmi olmayan ePUB dosyalarına kapak resmi eklememesi için aşağıya {0} girin.

en: Set metadata from %s files
tr: %s dosyalarından metaveriyi ayarla

en: Add books to calibre or the connected device
tr: Kitapları Calibre'ye ya da bağlı cihaza ekle

en: Fetch annotations from a connected Kindle (experimental)
tr: Bağlı bir Kindle'dan notları al (deneysel)

en: Generate a catalog of the books in your calibre library
tr: Calibre kitaplığındaki kitaplardan bir katalog oluştur

en: Convert books to various e-book formats
tr: Kitapları çeşitli e-kitap biçimlerine dönüştür

en: Fine tune your e-books
tr: E-kitaplarında ince ayarlar yap

en: Browse highlights and bookmarks from all books in the library
tr: Kitaplıktaki tüm kitaplardan öne çıkanlara ve yer imlerine göz atın

en: Search the full text of all books in the calibre library
tr: Calibre kitaplığındaki tüm kitapların tam metninde arama yapın

en: Edit the Table of Contents in your books
tr: Kitaplarınızdaki İçindekiler Tablosunu düzenleyin

en: Delete books from your calibre library or connected device
tr: Calibre kitaplığından ya da bağlı bir cihazdan kitap silin

en: Embed updated metadata into the actual book files in your calibre library
tr: Güncellenmiş metaverileri calibre kitaplığınızdaki asıl kitap dosyalarına gömün

en: Edit the metadata of books in your calibre library
tr: Calibre kitaplığınızdaki kitapların metaverilerini değiştirin

en: Read books in your calibre library
tr: Calibre kitaplığınızdaki kitapları okuyun

en: Download news from the internet in e-book form
tr: İnternetten haberleri e-kitap şeklinde indirin

en: Show a list of related books quickly
tr: Benzer kitapların hızlı listesini göster

en: Filter/transform the tags for books in the library
tr: Kitaplıktaki kitaplar etiketlerini süz/dönüştürür

en: Transform the authors for books in the library
tr: Kitaplıktaki kitapların yazarlarını dönüştürün

en: Show an editor for testing templates
tr: Şablonları denemek için bir düzenleyici göster

en: Show a dialog for creating and managing template functions and stored templates
tr: Şablon işlevleri ve saklanan şablonları oluşturmak ve yönetmek için bir iletişim kutusu göster

en: Export books from your calibre library to the hard disk
tr: Calibre kitaplığınızdaki kitapları sabit diske kaydedin

en: Show Book details in a separate popup
tr: Kitap detaylarını ayrı bir açılır pencerede göster

en: Restart calibre
tr: Calibre'yi Yeniden Başlat

en: Open the folder that contains the book files in your calibre library
tr: Calibre kitaplığınızdaki dosyaları içeren klasörü açın

en: Auto scroll through the list of books
tr: Kitap listesinde otomatik kaydırma

en: Send books to the connected device
tr: Kitapları bağlanmış cihaza gönder

en: Send books via email or the web. Also connect to folders on your computer as if they are devices
tr: Kitapları e-posta veya web yoluyla gönderin. Ayrıca bilgisayarınızdaki klasörlere aygıtlarmış gibi bağlanın

en: Browse the calibre User Manual
tr: Calibre Kullanıcı Klavuzuna göz at

en: Customize calibre
tr: Calibre'yi özelleştir

en: Easily find books similar to the currently selected one
tr: Şu an seçilmiş olana benzer kitapları bul

en: Switch between different calibre libraries and perform maintenance on them
tr: Farklı Calibre kitaplıkları arasında geçiş yapın ve onları düzenleyin

en: Copy books from the device to your calibre library
tr: Cihazdan Calibre kitaplığınıza kitap kopyalayın

en: Edit the collections in which books are placed on your device
tr: Cihazında bulunan kitapları içeren koleksiyonlarda değişiklik yapın

en: Match book on the devices to books in the library
tr: Cihazdaki kitapları kitaplıktaki kitaplar ile eşleştir

en: Show the book in the calibre library that matches this book
tr: Bu kitapla eşleşen kitabı calibre kitaplığında göster

en: Copy a book from one calibre library to another
tr: Bir kitaplıktan diğerine kitap kopyalayın

en: Edit e-books in the EPUB or AZW3 formats
tr: ePUB veya AZW3 biçimindeki e-kitapları düzenle

en: Make small changes to EPUB or HTMLZ files in your calibre library
tr: Calibre kitaplığınızdaki ePUB veya HTMLZ dosyalarında ufak değişiklikler yapın

en: Find the next or previous match when searching in your calibre library in highlight mode
tr: Calibre kitaplığında vurgulama modunda arama yaparken önceki veya sonraki eşleşeni bulun

en: Choose a random book from your calibre library
tr: Kitaplığınızdan rastgele bir kitap seçin

en: Sort the list of books
tr: Kitap listesini sıraya sok

en: Temporarily mark books
tr: Kitapları geçici olarak işaretle

en: Manage tag browser categories
tr: Etiket tarayıcı kategorilerini yönet

en: Show a menu of saved searches
tr: Kayıtlı aramaların bir menüsünü göster

en: Show a menu of actions to change calibre's layout
tr: Calibre'nin düzenini değiştirmek için eylemler menüsünü göster

en: Open the context menu for the column
tr: Sütün için içerik menüsünü aç

en: Change the current Virtual library
tr: Mevcut sanal kitaplığı değiştir

en: Search for books from different book sellers
tr: Farklı kitap satıcılarından kitap araştırın

en: Get new calibre plugins or update your existing ones
tr: Yeni Calibre eklentisi edinin veya mevcut olanları güncelleyin

en: Look & feel
tr: Görünüm

en: Interface
tr: Arayüz

en: Adjust the look and feel of the calibre interface to suit your tastes
tr: Calibre'nin arayüzünün görünümünü zevkinize göre ayarlayın

en: Behavior
tr: Davranış

en: Change the way calibre behaves
tr: Calibre'nin işleyiş şeklini değiştirin

en: Add your own columns
tr: Kendi Sütunlarınızı Ekleyin

en: Add/remove your own columns to the calibre book list
tr: Calibre kitap listesine kendi sütunlarınızı ekleyin/çıkarın

en: Toolbars & menus
tr: Araç Çubukları & Menüler

en: Customize the toolbars and context menus, changing which actions are available in each
tr: Hangisinin içinde neler olacağını belirleyerek Araç Çubukları'nı ve İçerik Menüleri'ni özelleştir

en: Searching
tr: Arama

en: Customize the way searching for books works in calibre
tr: Calibre'nin kitap arama yöntemini özelleştir

en: Input options
tr: Girdi Seçenekleri

en: Conversion
tr: Dönüştürme

en: Set conversion options specific to each input format
tr: Her bir format için dönüştürme seçeneklerini düzenleyin

en: Common options
tr: Ortak Seçenekler

en: Set conversion options common to all formats
tr: Tüm biçimler için ortak olan dönüştürme seçeneklerini belirle

en: Output options
tr: Çıktı Seçenekleri

en: Set conversion options specific to each output format
tr: Her çıktı biçimine özel dönüştürme seçeneklerini belirle

en: Adding books
tr: Kitap Ekleme

en: Import/export
tr: İçe/Dışa Aktar

en: Control how calibre reads metadata from files when adding books
tr: Kitaplar eklenirken Calibre'nin dosyalardan nasıl metadata okuyacağını kontrol et

en: Saving books to disk
tr: Kitapları Diske Kaydetme

en: Control how calibre exports files from its database to disk when using Save to disk
tr: Diske Kaydet işleminde Calibre'nin veritabanından diske nasıl aktaracağını kontrol edin

en: Sending books to devices
tr: Kitapları Cihazlara Gönderme

en: Control how calibre transfers files to your e-book reader
tr: Calibre'nin e-kitap okuyucunuza dosyaları nasıl aktardığını denetleyin

en: Metadata plugboards
tr: Metaveri Dağıtım Tablosu

en: Change metadata fields before saving/sending
tr: Kaydetme/göndermeden önce metaveri alanlarını değiştir

en: Template functions
tr: Şablon İşlevleri

en: Advanced
tr: İleri Düzey

en: Create your own template functions
tr: Kendi şablon işlevlerini oluştur

en: Sharing books by email
tr: Kitapları e-Posta ile Paylaşma

en: Sharing
tr: Paylaşım

en: Setup sharing of books via email. Can be used for automatic sending of downloaded news to your devices
tr: Kitapları e-Posta ile paylaşmayı ayarlayın. İndirilen haberlerin cihazlarınıza otomatik olarak gönderilmesi için kullanılabilir

en: Sharing over the net
tr: Ağ Üzerinden Paylaşma

en: Setup the calibre Content server which will give you access to your calibre library from anywhere, on any device, over the internet
tr: Calibre kitaplığınıza internet üzerinden, herhangi bir yerden, herhangi bir aygıttan erişim sağlayacak olan İçerik Sunucusu'nu kurun

en: Metadata download
tr: Üstbilgi İndir

en: Control how calibre downloads e-book metadata from the net
tr: Calibre'nin ağ üzerinden e-kitap meta verisini nasıl indireceğini denetleyin

en: Ignored devices
tr: Yoksayılan Cihazlar

en: Control which devices calibre will ignore when they are connected to the computer.
tr: Calibre'nin bilgisayara bağlandığında hangi cihazları yoksayacağını kontrol edin.

en: Plugins
tr: Eklentiler

en: Add/remove/customize various bits of calibre functionality
tr: Calibre işlevlerinin farklı noktalarını ekle/kaldır/özelleştir

en: Tweaks
tr: İnce Ayarlar

en: Fine tune how calibre behaves in various contexts
tr: Farklı içeriklerde Calibre'nin nasıl davranacağını ince ayar

en: Shortcuts
tr: Kısayollar

en: Customize the keyboard shortcuts used by calibre
tr: Calibre tarafından kullanılan klavye kısayolları özelleştir

en: Miscellaneous
tr: Çeşitli

en: Miscellaneous advanced configuration
tr: Çeşitli ileri düzey ayarlar

en: Options specific to the output format.
tr: Bu çıktı biçimine özgü seçenekler.

en: Options specific to the input format.
tr: Bu girdi biçimine özgü seçenekler.

en: Conversion input
tr: Girdi dönüşümü

en: Specify the character encoding of the input document. If set this option will override any encoding declared by the document itself. Particularly useful for documents that do not declare an encoding or that have erroneous encoding declarations.
tr: Girdi dökümanındaki dil kodlamasını belirtin. Belirtilirse, bu seçenek dökümanın kendisinde belirtilmiş herhangi bir kodlamanın üzerine yazar. Bilhassa kodlama belirtmeyen veya hatalı kodlama belirtilmiş dökümanlar için kullanışlıdır.

en: Conversion output
tr: Çıktı dönüşümü

en: If specified, the output plugin will try to create output that is as human readable as possible. May not have any effect for some output plugins.
tr: Eğer belirtilirse, çıktı ektentisi en okunabilir şekilde bir çıktı yaratmaya çalışacaktır. Bazı çıktı eklentilerinde hiç bir etkisi olmayabilir.

en: Convert e-books to the %s format
tr: E-kitapları %s biçimine dönüştür

en: Input profile
tr: Girdi profili

en: This profile tries to provide sane defaults and is useful if you know nothing about the input document.
tr: Bu profil en uygun varsayılanları sağlamaya çalışır ve giriş belgesi hakkında hiçbir şey bilmiyorsanız faydalıdır.

en: This profile is intended for the SONY PRS line. The 500/505/600/700 etc.
tr: Bu profil SONY PRS serisini hedefler. 500/505/600/700 vs.

en: This profile is intended for the SONY PRS 300.
tr: Bu profil SONY PRS 300'ü hedefler.

en: This profile is intended for the SONY PRS-900.
tr: Bu profil SONY PRS 900'ü hedefler.

en: This profile is intended for the Microsoft Reader.
tr: Bu profil Microsoft Reader'ı hedefler.

en: This profile is intended for the Mobipocket books.
tr: Bu profil Mobipocket kitaplarını hedefler.

en: This profile is intended for the Hanlin V3 and its clones.
tr: Bu profil Hanlin V3 ve klonlarını hedefler.

en: This profile is intended for the Hanlin V5 and its clones.
tr: Bu profil Hanlin V5 ve klonlarını hedefler.

en: This profile is intended for the Cybook G3.
tr: Bu profil Hanlin Cybook G3'ü hedefler.

en: This profile is intended for the Cybook Opus.
tr: Bu profil Cybook Opus'u hedefler.

en: This profile is intended for the Amazon Kindle.
tr: Bu profil Amazon Kindle'ı hedefler.

en: This profile is intended for the Irex Illiad.
tr: Bu profil Irex Illiad'ı hedefler.

en: This profile is intended for the IRex Digital Reader 1000.
tr: Bu profil IRex Digital Reader 1000'i hedefler.

en: This profile is intended for the IRex Digital Reader 800.
tr: Bu profil IREX Dijital Reader 800 hedefler.

en: This profile is intended for the B&N Nook.
tr: Bu profil B&N Nook'u hedefler.

en: Output profile
tr: Çıktı profili

en: This profile tries to provide sane defaults and is useful if you want to produce a document intended to be read at a computer or on a range of devices.
tr: Bu profil en uygun varsayılanları sağlamaya çalışır ve belge bilgisayar ya da benzer cihazlar üzerinde okunacak ise faydalıdır.

en: Intended for the iPad and similar devices with a resolution of 768x1024
tr: 768x1024 çözünürlüğe sahip iPad ve benzer cihazları hedefler

en: Intended for the iPad 3 and similar devices with a resolution of 1536x2048
tr: Çözünürlüğü 1536x2048 olan iPad 3 ve benzeri cihazlar için düşünülmüştür

en: Intended for generic tablet devices, does no resizing of images
tr: Resimleri yeniden boyutlandırmayan generic tablet cihazlarını hedefler

en: Intended for the Samsung Galaxy and similar tablet devices with a resolution of 600x1280
tr: 600x1280 çözünürlüklü Samsung Galaxy ve benzer tablet cihazları hedefler

en: Intended for the Nook HD+ and similar tablet devices with a resolution of 1280x1920
tr: 1280X1920 çözünürlük ile Nook HD+ ve benzeri tabletler içindir

en: This profile is intended for the Kobo Reader.
tr: Bu profil Kobo Reader'ı hedefler.

en: This profile is intended for the SONY PRS-300.
tr: Bu profil SONY PRS-300'ü hedefler.

en: This profile is intended for the SONY PRS-T3.
tr: Bu profil SONY PRS-T3' ü hedefler.

en: Generic e-ink
tr: Genel e-ink

en: Suitable for use with any e-ink device
tr: Herhangi e-mürekkep cihazı ile kullanıma uygun

en: Generic e-ink large
tr: Genel e-ink büyük

en: Suitable for use with any large screen e-ink device
tr: Herhangi geniş ekran e-mürekkep cihazı ile kullanıma uygun

en: Generic e-ink HD
tr: Genel e-ink HD

en: Suitable for use with any modern high resolution e-ink device
tr: Herhangi modern yüksek çözünürlüklü e-mürekkep cihazı ile kullanıma uygun

en: This profile is intended for the 5-inch JetBook.
tr: Bu profil 5 inç JetBook'u hedefler.

en: This profile is intended for the SONY PRS line. The 500/505/700 etc, in landscape mode. Mainly useful for comics.
tr: Bu profil SONY PRS serisini hedefler. Ör. 500/505/700 vb. ya da yatık konumda. Temel olarak çizgi romanlar için faydalıdır.

en: This profile is intended for the Amazon Kindle DX.
tr: Bu profil Amazon Kindle DX'i hedefler.

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Paperwhite 1 and 2
tr: Bu profil, Amazon Kindle Paperwhite 1 ve 2 için tasarlanmıştır

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Voyage
tr: Bu profil Amazon Kindle Voyage' ı hedefler

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Paperwhite 3 and above
tr: Bu profil, Amazon Kindle Paperwhite 3 ve üzeri için tasarlanmıştır

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Oasis 2017, Paperwhite 2021 and above
tr: Bu profil, Amazon Kindle Oasis 2017, Paperwhite 2021 ve üzeri için tasarlanmıştır

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Scribe 2022 and above
tr: Bu profil, Amazon Kindle Scribe 2022 ve üzeri için tasarlanmıştır

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Fire.
tr: Bu profil Amazon Kindle Fire için tasarlanmıştır.

en: This profile is intended for the B&N Nook Color.
tr: Bu profil B&N Nook Color'ı hedefler.

en: This profile is intended for the PocketBook Pro 900 series of devices.
tr: Bu profil PocketBook Pro 900 serisi cihazlar için tasarlanmıştır.

en: This profile is intended for the PocketBook Pro 912 series of devices.
tr: Bu profil PocketBook Pro 912 serisi e-kitap okuyucular içindir.

en: This profile is intended for the PocketBook Lux (1-5) and Basic 4 series of devices.
tr: Bu profil, PocketBook Lux (1-5) ve Basic 4 serisi cihazlar için tasarlanmıştır.

en: This profile is intended for the PocketBook HD Touch (1-3) series of devices.
tr: Bu profil, PocketBook HD Touch (1-3) serisi cihazlar için tasarlanmıştır.

en: This profile is intended for the PocketBook Inkpad 3 and X series of devices.
tr: Bu profil, PocketBook Inkpad 3 ve X serisi cihazlar için tasarlanmıştır.

en: Installed plugins
tr: Yüklü eklentiler

en: Mapping for filetype plugins
tr: Dosya türü eklentileri için haritalama

en: Local plugin customization
tr: Yerel eklenti özelleştir

en: Disabled plugins
tr: Devre dışı bırakılmış eklentiler

en: Enabled plugins
tr: Etkinleştirilmiş eklentiler

en: Initialization of plugin %s failed with traceback:
tr: %s eklentisi şu geri dönüş ile başlatılamadı:

en:     %prog options
    
        Customize calibre by loading external plugins.
tr:     %prog seçenekleri
    
        Harici eklentiler yükleyerek Calibre'ye özelleştir.

en: Add a plugin by specifying the path to the ZIP file containing it.
tr: Eklentiyi içeren ZIP dosyasının bulunduğu konumu belirterek eklenti ekleyin.

en: For plugin developers: Path to the folder where you are developing the plugin. This command will automatically zip up the plugin and update it in calibre.
tr: Eklenti geliştiricileri için: Eklentiyi geliştirdiğiniz klasörün yolu. Bu komut, eklentiyi otomatik olarak sıkıştıracak ve calibre'de güncelleyecektir.

en: Remove a custom plugin by name. Has no effect on builtin plugins
tr: İsminden yararlanarak özel bir eklentiyi çıkart. Programla gelen eklentiler üzerinde etkisi yoktur

en: Customize plugin. Specify name of plugin and customization string separated by a comma.
tr: Eklentiyi özelleştir. Eklentinin ismini ve virgülle ayrılmış özelleştirme metnini belirleyin.

en: List all installed plugins
tr: Kurulu eklentileri listele

en: Enable the named plugin
tr: İsimlendirilmiş eklentiler geçerli

en: Disable the named plugin
tr: İsimlendirilmiş eklentiler geçersiz

en: Catalog
tr: Katalog

en: News
tr: Haberler

en: Path to library ({0}) too long. It must be less than {1} characters.
tr: Kitaplık yolu ({0}) çok uzun. {1} karakterden az olmalıdır.

en: Path to library too long. It must be less than %d characters.
tr: Kitaplığa giden yol çok uzun. %d karakterden az olmalıdır.

en: restored preference
tr: geri yüklenen seçim

en: creating custom column
tr: kişisel sütunlar oluştur

en: No label was provided
tr: Etiket eklemedi

en: The label must contain only lower case letters, digits and underscores, and start with a letter
tr: Sadece küçük harfler, sayılar ve alt çizgiler içermeli. Buna ek olarak harf ile başlamalı

en: Dumping database to SQL
tr: Veritabanı SQL içine atılıyor

en: Restoring database from SQL
tr: Veritabanı SQL üzerinden geri yükleniyor

en: Completed
tr: Tamamlandı

en: Saved searches
tr: Kayıtlı Aramalar

en: Yes
tr: Evet

en: Recursion detected while processing Virtual library "%s"
tr: Sanal kitaplık işlenirken tekrarlama tespit edildi  "%s"

en: [Error in Virtual library {0}: {1}]
tr: [Sanal kitaplıkta Hata {0}: {1}]

en: Cover for %s
tr: %s için kapak

en: {0} format for {1}
tr: {1} için {0} biçimi

en: Extra file {0} for book {1}
tr: {1} kitabı için ekstra dosya {0}

en: Added book ids: %s
tr: Eklenen kitap kimlikleri: %s

en: The following books were not added as they already exist in the database (see --duplicates option or --automerge option):
tr: Bu kitaplar halihazırda veritabanında bulunduklarından eklenmediler (bakınız --duplicates seçeneği ya da --automerge seçeneği):

en: Merged book ids: %s
tr: Birleştirilmiş kitap kimlikleri: %s

en: %prog add [options] file1 file2 file3 ...
    
    Add the specified files as books to the database. You can also specify folders, see
    the folder related options below.
tr: %p rog add [seçenekler] dosya1 dosya2 dosya3 ... Belirtilen dosyaları veritabanına kitap olarak ekleyin. Ayrıca klasörleri de belirtebilirsiniz, klasörlerle ilgili aşağıdaki seçeneklere bakınız.

en: Add books to database even if they already exist. Comparison is done based on book titles and authors. Note that the {} option takes precedence.
tr: Zaten var olsalar bile veritabanına kitap ekleyin. Karşılaştırma kitap adları ve yazarlara göre yapılmıştır. {} seçeneğinin öncelikli olduğunu unutmayın.

en: If books with similar titles and authors are found, merge the incoming formats (files) automatically into existing book records. A value of "ignore" means duplicate formats are discarded. A value of "overwrite" means duplicate formats in the library are overwritten with the newly added files. A value of "new_record" means duplicate formats are placed into a new book record.
tr: Benzer başlıklara ve yazarlara sahip kitaplar bulunursa, gelen formatları (dosyaları) otomatik olarak mevcut kitap kayıtlarıyla birleştirin. "ignore" değeri, yinelenen biçimlerin atıldığı anlamına gelir. "overwrite" değeri, yeni eklenen dosyalarla kitaplıktaki yinelenen biçimlerin üzerine yazılacağı anlamına gelir. "new_record" değeri, yinelenen biçimlerin yeni bir kitap kaydına yerleştirildiği anlamına gelir.

en: Add an empty book (a book with no formats)
tr: Boş bir kitap ekle (biçimi olmayan bir kitap)

en: Set the title of the added book(s)
tr: Eklenen kitapların adlarını ayarla

en: Set the authors of the added book(s)
tr: Eklenen kitap(lar)ın yazarlarını ayarla

en: Set the ISBN of the added book(s)
tr: Eklenen kitap(lar)ın ISBN'lerini ayarla

en: Set the identifiers for this book, e.g. -I asin:XXX -I isbn:YYY
tr: Bu kitap için tanımlayıcılar ekleyin, e.g. -I asin:XXX -I isbn:YYY

en: Set the tags of the added book(s)
tr: Eklenen kitap(lar)ın etiketlerini ayarla

en: Set the series of the added book(s)
tr: Eklenen kitap(lar)ın serilerini ayarla

en: Set the series number of the added book(s)
tr: Eklenen kitap(lar)ın seri numaralarını ayarla

en: Path to the cover to use for the added book
tr: Eklenen kitap için kullanılacak kapağın yolu

en: A comma separated list of languages (best to use ISO639 language codes, though some language names may also be recognized)
tr: Virgülle ayrılmış dillerin listesi (bazı dil isimleri anlaşılamayacağı için en iyisi ISO639 dil kodlarını kullanmak olacaktır)

en: ADDING FROM FOLDERS
tr: KLASÖRLERDEN EKLE

en: Options to control the adding of books from folders. By default only files that have extensions of known e-book file types are added.
tr: Klasörlerden kitap eklemeyi kontrol etme seçenekleri. Varsayılan olarak yalnızca bilinen e-kitap dosya türlerinin uzantılarına sahip dosyalar eklenir.

en: Assume that each folder has only a single logical book and that all files in it are different e-book formats of that book
tr: Her klasörün yalnızca tek bir mantıksal kitabı olduğunu ve o klasör içindeki tüm dosyaların o kitabın farklı e-kitap biçimleri olduğunu varsay

en: Process folders recursively
tr: Klasörleri, alt klasörleri ile birlikte işle

en: GLOB PATTERN
tr: KÜRESEL KALIP

en: A filename (glob) pattern, files matching this pattern will be ignored when scanning folders for files. Can be specified multiple times for multiple patterns. For example: *.pdf will ignore all PDF files
tr: Bir dosya adı (glob) kalıbı, dosyalar için klasörler taranırken bu kalıpla eşleşen dosyalar yok sayılır. Birden çok desen için birden çok kez belirtilebilir. Örneğin: *.pdf, tüm PDF dosyalarını yoksayar

en: A filename (glob) pattern, files matching this pattern will be added when scanning folders for files, even if they are not of a known e-book file type. Can be specified multiple times for multiple patterns.
tr: Bilinen bir e-kitap dosyası türünde olmasalar bile, dosyalar için klasörler taranırken bir dosya adı (glob) kalıbı, bu kalıpla eşleşen dosyalar eklenecektir. Birden çok desen için birden çok kez belirtilebilir.

en: You must specify at least one file to add
tr: Eklemek için en azından bir dosya belirlemelisiniz

en: %prog add_custom_column [options] label name datatype
    
    Create a custom column. label is the machine friendly name of the column. Should
    not contain spaces or colons. name is the human friendly name of the column.
    datatype is one of: {0}
tr: %prog add_custom_column [seçenekler] etiket isim veritürü
    
    Bir özel sütun oluştur. etiket sütunun makinenin anlayacağı ismidir. Boşluk veya sütun içermemelidir. name sütunun kullanıcı dostu ismidir.
    veritürü şunlardan biridir: {0}

en: This column stores tag like data (i.e. multiple comma separated values). Only applies if datatype is text.
tr: Bu sütun etiket benzeri verileri (virgülle ayrılmış değerleri) içerir. Sadece veri tipi metin olduğunda uygulanır.

en: A dictionary of options to customize how the data in this column will be interpreted. This is a JSON  string. For enumeration columns, use --display="{\"enum_values\":[\"val1\", \"val2\"]}"
    There are many options that can go into the display variable.The options by column type are:
    composite: composite_template, composite_sort, make_category,contains_html, use_decorations
    datetime: date_format
    enumeration: enum_values, enum_colors, use_decorations
    int, float: number_format
    text: is_names, use_decorations
    
    The best way to find legal combinations is to create a custom column of the appropriate type in the GUI then look at the backup OPF for a book (ensure that a new OPF has been created since the column was added). You will see the JSON for the "display" for the new column in the OPF.
tr: Bu sütundaki verinin nasıl yorumlanacağının özelleştirilmesi için seçenekler sözlüğü. Bu bir JSON  karater dizisidir. Sıralama sütunları için, --display="{\"enum_values\":[\"val1\", \"val2\"]}"
     kullanındisplay değişkenine verilebilecek bir çok seçenek vardır. Sütun türüne göre seçenekler:
    composite: composite_template, composite_sort, make_category,contains_html, use_decorations
    datetime: date_format
    enumeration: enum_values, enum_colors, use_decorations
    int, float: number_format
    text: is_names, use_decorations
    
    Uygun kombinasyonlar bulmanın en iyi yolu grafik arayüzden uygun türde bir özel sütun oluşturmak ardından kitap için OPF yedeğine bakmaktır (Sütun eklendikten sonra yeni bir OPF oluştuğundan emin olun). OPF'de yeni sütun için "display" JSON'unu göreceksiniz.

en: You must specify label, name and datatype
tr: Etiket, isim ve veri türünü belirlemelisiniz

en: %prog add_format [options] id ebook_file
    
    Add the e-book in ebook_file to the available formats for the logical book identified by id. You can get id by using the search command. If the format already exists, it is replaced, unless the do not replace option is specified.
tr: %prog add_format [seçenekler] id e-kitap_file
    
    e-kitap_file'ndaki e-kitabı kimliği ile tanımlanan mantıksal kitap için kullanılabilir biçime ekle. Arama komutunu kullanarak kimlik alabilirsiniz. Biçim zaten mevcutsa, yer değiştirme seçeneği belirtilmediği takdirde yer değiştirilir.

en: Do not replace the format if it already exists
tr: Mevcut biçimi değiştirmeyin

en: Add the file as an extra data file to the book, not an ebook format
tr: Dosyayı ekstra bir veri dosyası olarak kitaba ekle, bir ekitap formatı değildir

en: You must specify an id and an e-book file
tr: Bir kimlik ve e-kitap dosyası belirlemelisiniz

en: e-book file must have an extension
tr: e-kitap dosyasının bir dosya uzantısı olmalıdır

en: A %(fmt)s file already exists for book: %(id)d, not replacing
tr: %(fmt)s dosyası zaten bu kitap için mevcut: %(id)d, yenilenmeyecek

en: %prog backup_metadata [options]
    
    Backup the metadata stored in the database into individual OPF files in each
    books folder. This normally happens automatically, but you can run this
    command to force re-generation of the OPF files, with the --all option.
    
    Note that there is normally no need to do this, as the OPF files are backed up
    automatically, every time metadata is changed.
tr: %prog backup_metadata [seçenekler]
    
    Veritabanında depolanan üstverileri her bir kitap klasöründeki ayrı OPF dosyalarına yedekleyin. Bu normalde otomatik olarak gerçekleşir, ancak --all
    seçeneğiyle OPF dosyalarının yeniden oluşturulmasını zorlamak için bukomutu çalıştırabilirsiniz.
    
    Not: her üstveri değişikliğinde OPF dosyaları otomatik olarak yedeklendiğinden
    normalde bunu yapmanıza gerek yoktur

en: Normally, this command only operates on books that have out of date OPF files. This option makes it operate on all books.
tr: Normal olarak bu komut sadece tarihi geçmiş OPF dosyaları içeren kitaplarda çalışır. Bu seçenek onu tüm kitaplarda çalıştırır.

en: {} OPTIONS
tr: {} SEÇENEKLER

en: %prog catalog /path/to/destination.(csv|epub|mobi|xml...) [options]
    
    Export a catalog in format specified by path/to/destination extension.
    Options control how entries are displayed in the generated catalog output.
    Note that different catalog formats support different sets of options. To
    see the different options, specify the name of the output file and then the
    {} option.
tr: %prog catalog /path/to/destination.(csv|epub|mobi|xml...) [seçenekler]
    Bir kataloğu, hedef uzantısı tarafından belirtilen biçimde dışa aktarın.
    Seçenekler girdilerin, elde edilen katolog çıktısında nasıl gösterileceğini kontrol eder.
    Farklı katalog biçimlerinin farklı seçenek gruplarını desteklediğini unutmayın.
    Farklı seçenekleri görmek için çıktı dosyasının adını ve ardından
    {} seçeneğini belirtin.

en: Comma-separated list of database IDs to catalog.
    If declared, --search is ignored.
    Default: all
tr: Kataloglanacak veritabanı kimliklerinin virgülle ayrılmış listesi.
    Kullanılırsa, --search yok sayılır.
    Varsayılan: all

en: Filter the results by the search query. For the format of the search query, please see the search-related documentation in the User Manual.
    Default: no filtering
tr: Sonuçları arama sorgusuna göre sırala. Arama sorgusu biçimi için, lütfen Kullanıcı Kılavuzundaki aramayla ilgili belgeye bakın.
    Varsayılan: filtre yok

en: Show detailed output information. Useful for debugging
tr: Ayrıntılı çıktı bilgisi göster. Hata ayıklamada faydalıdır

en: You must specify a catalog output file
tr: Bir katalog çıktı dosyası belirlemelisiniz

en: Cannot generate a catalog in the {} format
tr: {} biçiminde bir katalog üretilemiyor

en: %prog check_library [options]
    
    Perform some checks on the filesystem representing a library. Reports are {0}
tr: %prog check_library [seçenekler]
    
    Bir kitaplığı temsil eden dosya sisteminde bazı kontroller gerçekleştirir. Raporlar: {0}

en: Output in CSV
tr: CSV biçiminde çıktı

en: Comma-separated list of reports.
    Default: all
tr: Raporların virgülle ayrılmış listesi.
    Varsayılan: tümü

en: Comma-separated list of extensions to ignore.
    Default: all
tr: Yoksayılacak eklentilerin virgülle ayrılmış listesi.
    Varsayılan: tümü

en: Comma-separated list of names to ignore.
    Default: all
tr: Yoksayılacak isimlerin virgülle ayrılmış listesi.
    Default: tümü

en: Vacuum the full text search database. This can be very slow and memory intensive, depending on the size of the database.
tr: Tam metin arama veri tabanını boşaltın. Bu, veri tabanının boyutuna bağlı olarak çok yavaş ve bellek açısından yoğun olabilir.

en: Unknown report check
tr: Bilinmeyen rapor kontrolü

en: Vacuuming database...
tr: Veritabanı vakumlanıyor...

en: %prog clone path/to/new/library
    
    Create a clone of the current library. This creates a new, empty library that has all the
    same custom columns, Virtual libraries and other settings as the current library.
    
    The cloned library will contain no books. If you want to create a full duplicate, including
    all books, then simply use your filesystem tools to copy the library folder.
tr: %prog clone path/to/new/library
    
    Geçerli kitaplığın bir kopyasını oluştur. Bu, geçerli kitaplıkla aynı özel sütunlara, Sanal kitaplıklara ve diğer ayarlara sahip
    yeni, boş bir kitaplık oluşturur.
    
    Çoğaltılan kitaplık kitap içermez. Tüm kitaplar dahil tam bir kopya oluşturmak istiyorsanız,
    kitaplık klasörünü kopyalamak için dosya sistemi aracınızı kullanınız.

en: Error: You must specify the path to the cloned library
tr: Hata: Kopyalanan kitaplık için yolu belirlemelisiniz

en: The location for the new library is the same as the current library
tr: Yeni kitaplığın yolu mevcut ile aynı

en: %s is not empty. You must choose an empty folder for the new library.
tr: %s boş değil. Yeni kitaplık için boş bir dizin seçmelisiniz.

en: %prog custom_columns [options]
    
    List available custom columns. Shows column labels and ids.
tr: %prog özel_sütunlar [seçenekler]
    
    Kullanılabilir özel sütunları listele. Sütun etiketlerini ve kimliklerini gösterir.

en: Show details for each column.
tr: Her sütun için ayrıntıları göster.

en: 
    %prog embed_metadata [options] book_id
    
    Update the metadata in the actual book files stored in the calibre library from
    the metadata in the calibre database.  Normally, metadata is updated only when
    exporting files from calibre, this command is useful if you want the files to
    be updated in place. Note that different file formats support different amounts
    of metadata. You can use the special value 'all' for book_id to update metadata
    in all books. You can also specify many book ids separated by spaces and id ranges
    separated by hyphens. For example: %prog embed_metadata 1 2 10-15 23
tr: 
    %prog embed_metadata [seçenekler] kitap_kimliği
    
    Calibre kitaplığında saklanan asıl kitap sayfalarını Calibre veri tabanındaki metadata
    ile güncelle.  Normalde, metadata yalnızca Calibre'den dışa aktarım 
    yapılırken güncellenir, bu komut dosyaları olduğu gibi değiştirmek istiyorsanız
    faydalıdır. Değişik dosya biçimlerinin değişik miktarda metadata desteklediğini
    unutmayın. kitap_kimliği için özel bir değer olan 'all' kullanarak tüm kitaplarda
    metadata güncelleyebilirsiniz. Ayrıca birden çok kitap kimliğini boşluklarla ayırarak
    ve kimlik aralıklarını tire ile ayırarak belirtebilirsiniz. Örneğin:
    %prog embed_metadata 1 2 10-15 23

en: Only update metadata in files of the specified format. Specify it multiple times for multiple formats. By default, all formats are updated.
tr: Sadece belirtilen biçimlerdeki dosyaların üstbilgilerini güncelle. Birden çok biçim için birden çok defa tanımlama yapmanız gerekir. Varsayılan olarak tüm biçimler güncellenir.

en: Processed {0} ({1} of {2})
tr: İşlenen {0} ({1} / {2})

en: No book with id: {}
tr: Şu kimliğe sahip kitap yok: {}

en: %prog export [options] ids
    
    Export the books specified by ids (a comma separated list) to the filesystem.
    The export operation saves all formats of the book, its cover and metadata (in
    an OPF file). Any extra data files associated with the book are also saved.
    You can get id numbers from the search command.
tr: %prog export [seçenekler] kimlik numaraları
    
    Kimlik numaraları ile belirtilen kitapları (virgülle ayrılmış bir liste) dosya sistemine aktarın.
    Dışa aktarma işlemi kitabın tüm formatlarını, kapağını ve meta verilerini (bir
    OPF dosyasında) kaydeder. Kitapla ilişkili tüm ekstra veri dosyaları da kaydedilir.
    Kimlik numaralarını arama komutundan alabilirsiniz.

en: Export all books in database, ignoring the list of ids.
tr: Kimlik listesine bakmadan tüm kitapları dışa aktar.

en: Export books to the specified folder. Default is
tr: Kitapları belirtilen dizine aktarın. Varsayılan

en: Export all books into a single folder
tr: Tüm kitapları tek bir klasöre aktarın

en: Report progress
tr: Rapor durumu

en: Specifying this switch will turn this behavior off.
tr: Bu anahtar bu davranışı kapatacaktır.

en: You must specify some ids or the %s option
tr: Bazı kimlikleri veya %s seçeneğini belirlemelisiniz

en: Full text indexing is not enabled on this library
tr: Bu kitaplıkta tam metin dizini oluşturma etkin değil

en: %prog fts_index [options] {enable}/{disable}/{status}/{reindex}
    
    Control the Full text search indexing process.
    
    {enable}
        Turns on FTS indexing for this library
    {disable}
        Turns off FTS indexing for this library
    {status}
        Shows the current indexing status
    {reindex}
        Can be used to re-index either particular books or
        the entire library. To re-index particular books
        specify the book ids as additional arguments after the
        {reindex} command. If no book ids are specified the
        entire library is re-indexed.
tr: %prog fts_index [seçenekler] {enable}/{disable}/{status}/{reindex}
    
    Tam metin arama indeksleme işlemini kontrol edin.
    
    {enable} Bu kitaplık için FTS indekslemeyi açar
    {disable} Bu kitaplık için FTS dizini indekslemeyi kapatır
    {status} Geçerli dizin oluşturma durumunu gösterir
    {reindex} Belirli kitapları veya tüm kitaplığı yeniden dizinlemek için kullanılabilir.
    Belirli kitapları yeniden indekslemek için
    kitap kimliklerini {reindex} komutundan sonra ek argümanlar olarak belirtin.
    Hiçbir kitap kimliği belirtilmezse tüm kitaplık yeniden indekslenir.

en: Wait till all books are indexed, showing indexing progress periodically
tr: Tüm kitaplar indekslenene kadar bekleyin, indeksleme ilerlemesini periyodik olarak gösterin

en: The speed of indexing. Use fast for fast indexing using all your computers resources and slow for less resource intensive indexing. Note that the speed is reset to slow after every invocation.
tr: İndeksleme hızı. Tüm bilgisayar kaynaklarınızı kullanarak hızlı indeksleme için hızlı, daha az kaynak yoğun indeksleme için yavaş kullanın. Her çalıştırmadan sonra hızın yavaşlamak için sıfırlandığını unutmayın.

en: {} of {} book files indexed, {}
tr: {} / {} kitap dosyası dizine eklendi, {}

en: Error: You must specify the indexing action
tr: Hata: İndeksleme eylemini belirtmelisiniz

en: FTS Indexing is enabled
tr: FTS indeksleme etkinleştirildi

en: {0} of {1} books files indexed
tr: {0} / {1} kitap dosyası dizine eklendi

en: FTS Indexing is disabled
tr: FTS indeksleme devre dışı

en: FTS indexing has been enabled
tr: FTS indeksleme etkinleştirildi

en: Re-indexing the entire library can take a long time. Are you sure?
tr: Tüm kitaplığın yeniden dizine eklenmesi uzun zaman alabilir. Emin misin?

en: Type {} to proceed, anything else to abort
tr: Devam etmek için {} yazın, iptal etmek için başka bir şey yazın

en: Disabling indexing will mean that all books will have to be re-checked when re-enabling indexing. Are you sure?
tr: İndekslemeyi devre dışı bırakmak, indekslemeyi yeniden etkinleştirirken tüm kitapların yeniden kontrol edilmesi gerektiği anlamına gelir. Emin misin?

en: FTS indexing has been disabled
tr: FTS indeksleme devre dışı bırakıldı

en: Waiting for FTS indexing to complete, press Ctrl-C to abort...
tr: FTS dizine ekleme işleminin tamamlanması bekleniyor, iptal etmek için Ctrl-C tuşlarına basın...

en: All books indexed!
tr: Tüm kitaplar indekslendi!

en: Full text searching is not enabled on this library. Use the calibredb fts_index enable --wait-until-complete command to enable it
tr: Bu kitaplıkta tam metin arama etkin değil. Etkinleştirmek için calibredb fts_index enable --wait-until-complete komutunu kullanın

en: {0} files out of {1} are not yet indexed, searching is disabled
tr: {1} dosyadan {0} dosya henüz dizine eklenmedi, arama devre dışı bırakıldı

en: %prog fts_search [options] search expression
    
    Do a full text search on the entire library or a subset of it.
tr: %prog fts_search [seçenekler] arama ifadesi
    
    Kitaplığın tamamında veya bir alt kümesinde tam metin araması yapın.

en: Include snippets of the text surrounding each match. Note that this makes searching much slower.
tr: Her eşleşmeyi çevreleyen metnin parçacıklarını ekleyin. Not bu aramayı çok daha yavaş hale getirir.

en: The marker used to indicate the start of a matched word inside a snippet
tr: Bu işaretçi bir parçacığın içindeki eşleşen bir kelimenin başlangıcını belirtmek için kullanılır

en: The marker used to indicate the end of a matched word inside a snippet
tr: Bu işaretçi eşleşen bir parçacığın içindeki eşleşen bir kelimenin sonunu belirtmek için kullanılır

en: Only match on exact words not related words. So correction will not match correcting.
tr: İlgili kelimelerle değil, yalnızca tam kelimelerle eşleştirin. Yani düzeltmek, düzeltme ile eşleşmeyecektir.

en: Restrict the searched books, either using a search expression or ids. For example: ids:1,2,3 to restrict by ids or search:tag:foo to restrict to books having the tag foo.
tr: Bir arama ifadesi veya kimlik numaraları kullanarak aranan kitapları kısıtlayın. Örneğin: kimlik numaralarına göre kısıtlamak için ids:1,2,3 veya foo etiketine sahip kitaplara göre kısıtlamak için search:tag:foo.

en: The format to output the search results in. Either "text" for plain text or "json" for JSON output.
tr: Arama sonuçlarının çıktı biçimi, düz metin için "text" veya JSON çıktısı için "json" şeklindedir.

en: How much of the library must be indexed before searching is allowed, as a percentage. Defaults to 90
tr: Aramaya izin verilmeden önce, yüzde olarak kitaplığın ne kadarının dizine eklenmesi gerektiği. Varsayılanlar 90'dır

en: {0} by {1}
tr: {1} tarafından {0}

en: Error: You must specify the search expression
tr: Hata: Arama ifadesi belirlemelisiniz

en: You must provide a template
tr: Bir şablon sağlamalısınız

en: %prog list [options]
    
    List the books available in the calibre database.
tr: %prog list [seçenekler]
    
    Calibre veritabanındaki kullanılabilir kitapları listele.

en: The fields to display when listing books in the database. Should be a comma separated list of fields.
    Available fields: %s
    Default: %%default. The special field "all" can be used to select all fields. In addition to the builtin fields above, custom fields are also available as *field_name, for example, for a custom field #rating, use the name: *rating
tr: Veritabanındaki kitaplar listelenirken görüntülenecek alanlar. Alanların virgülle ayrılmış bir listesi olmalıdır.
    Erişilebilir alanlar: %s
    Öntanımlı: %%default. "Tümü" özel alanı tüm alanları seçmek için kullanılabilir. Yukarıdaki tümleşik alanlara ek olarak, *alan_adı şeklinde kişisel alanlara da erişilebilir. Mesela, #onaylama kişisel alanı için şu ismi kullanın: *onaylama

en: The field by which to sort the results. You can specify multiple fields by separating them with commas.
    Available fields: {0}
    Default: {1}
tr: Sonuçları sıralamak için kullanılacak alan Birden fazla alanı virgülle ayırarak belirtebilirsiniz.
    Kullanılabilir alanlar: {0}
    Varsayılan: {1}

en: Sort results in ascending order
tr: Sonuçları artan şekilde sırala

en: Filter the results by the search query. For the format of the search query, please see the search related documentation in the User Manual. Default is to do no filtering.
tr: Sonuçları arama sorgusuna göre süzün. Arama sorgusunun biçimi için lütfen Kullanıcı Kılavuzundaki ilgili belgelendirmeye bakın. Varsayılan olarak süzme işlemi yapılmaz.

en: The maximum width of a single line in the output. Defaults to detecting screen size.
tr: Girdideki bir satırın en fazla genişliği. Varsayılanı ekranın boyutunu algılamaktır.

en: The string used to separate fields. Default is a space.
tr: Alanları ayırmak için kullanılan karakter dizisi. Varsayılan olarak boşluk karakteridir.

en: The prefix for all file paths. Default is the absolute path to the library folder.
tr: Tüm dosya yolları için önek. Varsayılan kitaplık dizininin mutlak yoludur.

en: The maximum number of results to display. Default: all
tr: Gösterilecek en fazla sonuç sayısı. Varsayılan: tümü

en: Generate output in JSON format, which is more suitable for machine parsing. Causes the line width and separator options to be ignored.
tr: Makine ayrıştırması için daha uygun olan JSON biçiminde çıktı üret. Satır genişliği ve ayraç seçeneklerinin yok sayılmasına neden olur.

en: The template to run if "{}" is in the field list. Default: None
tr: Alan listesinde "{}" varsa çalıştırılacak şablon. Varsayılan: Yok

en: Path to a file containing the template to run if "{}" is in the field list. Default: None
tr: Alan listesinde "{}" varsa çalıştırılacak şablonu içeren dosyanın yolu. Varsayılan: Yok

en: Heading for the template column. Default: %default. This option is ignored if the option {} is set
tr: Şablon sütununu için başlık. Varsayılan: %default. {} seçeneği ayarlanmışsa bu seçenek göz ardı edilir

en: %prog list_categories [options]
    
    Produce a report of the category information in the database. The
    information is the equivalent of what is shown in the Tag browser.
tr: %prog list_categories [seçenekler]
    
    Veritabanındaki kategori bilgilerinin bir raporunu oluşturur.
    Bilgi, etiket tarayıcısında gösterilene eşdeğerdir.

en: Output only the number of items in a category instead of the counts per item within the category
tr: Kategori içindeki öğe başına sayı yerine kategori içindeki öğe sayısını çıktıla

en: The type of CSV file to produce. Choices: {}
tr: Üretilecek CSV dosyası türü. Seçilebilecekler: {}

en: Comma-separated list of category lookup names. Default: all
tr: Virgülle ayrılmış aranacak kategori isimleri listesi. Öntanımlı: tümü

en: CATEGORY ITEMS
tr: SINIFLANDIRMA ÖGELERİ

en: %prog remove ids
    
    Remove the books identified by ids from the database. ids should be a comma separated list of id numbers (you can get id numbers by using the search command). For example, 23,34,57-85 (when specifying a range, the last number in the range is not included).
tr: %prog kimlikleri kaldır
    
    Kimlikleri ile belirtilen kitapları veri tabanından sil. Kimlikler, kimlik numaralarının virgülle ayrılmış listesi olmalıdır (arama komutuyla kimlik numaralarını alabilirsiniz). Örneğin, 23,34,57-85 (aralık belirtirken, aralıkta son numara dahil edilmez).

en: Do not use the {}
tr: {} kullanmayın

en: You must specify at least one book to remove
tr: Çıkartmak için en azından bir kitap belirlemelisiniz

en: %prog remove_custom_column [options] label
    
    Remove the custom column identified by label. You can see available
    columns with the custom_columns command.
tr: %prog remove_custom_column [seçenekler] etiket
    
    Etiket tarafından belirlenmiş kişisel sütunu kaldır. Kullanılabilir sütunları
    custom_columns komutuyla görebilirsiniz.

en: Do not ask for confirmation
tr: Onaylama sorma

en: You will lose all data in the column: %s. Are you sure (y/n)?
tr: %s sütunundaki tüm veriyi kaybedeceksiniz. Emin misiniz (y/n)?

en: No column named %s found. You must use column labels, not titles. Use calibredb custom_columns to get a list of labels.
tr: %s isimli bir sütun bulunamadı. Sütun başlıklarını değil etiketlerini kullanmalısınız. Etiketlerden kurtulmak için calibredb custom_columns  kullanın.

en: Error: You must specify a column label
tr: Hata: Bir sütun etiketi belirlemelisiniz

en: 
    %prog remove_format [options] id fmt
    
    Remove the format fmt from the logical book identified by id. You can get id by using the search command. fmt should be a file extension like LRF or TXT or EPUB. If the logical book does not have fmt available, do nothing.
tr: 
    %prog remove_format [seçenekler] id fmt
    
    id ile tanımlanan mantıksal kitaptan fmt biçimini kaldır. Arama komutunu kullanarak id numarasını alabilirsiniz. fmt LRF veya TXT veya EPUB gibi bir dosya uzantısı olmalıdır. Mantıksal kitabın kullanılabilir fmt'si yoksa, hiçbir şey yapma.

en: You must specify an id and a format
tr: Bir kimlik ve bir biçim belirlemelisiniz

en: %prog restore_database [options]
    
    Restore this database from the metadata stored in OPF files in each
    folder of the calibre library. This is useful if your metadata.db file
    has been corrupted.
    
    WARNING: This command completely regenerates your database. You will lose
    all saved searches, user categories, plugboards, stored per-book conversion
    settings, and custom recipes. Restored metadata will only be as accurate as
    what is found in the OPF files.
tr: %prog restore_database [seçenekler]
    
    Bu veritabanını calibre kitaplığının herklasöründeki OPF
    dosyalarında saklanan üstverilerden geri yükleyin. Bu, metadata.db dosyanız
    bozuksa kullanışlıdır.
    
    UYARI: Bu komut, veritabanınızı tamamen yeniden oluşturur. Kaydedilmiş tüm aramaları,
    kullanıcı kategorilerini, santralleri, kitap başına kaydedilen dönüştürme ayarlarını ve özel tarifleri
    kaybedeceksiniz. Geri yüklenen üstveri, yalnızca OPF dosyalarında
    bulunanlar kadar doğru olacaktır.

en: Really do the recovery. The command will not run unless this option is specified.
tr: Kurtarmayı gerçekleştir. Komut bu seçeneği seçmediğinizde çalışmayacaktır.

en: You must provide the %s option to do a recovery
tr: Kurtarmayı sağlamak için %s seçeneğini seçmelisiniz

en: %prog saved_searches [options] (list|add|remove)
    
    Manage the saved searches stored in this database.
    If you try to add a query with a name that already exists, it will be
    replaced.
    
    Syntax for adding:
    
    %prog saved_searches add search_name search_expression
    
    Syntax for removing:
    
    %prog saved_searches remove search_name
tr: %prog saved_searches [seçenekler] (list|add|remove)
    
    Bu veritabanında saklanan kayıtlı aramaları yönetin.
    Zaten var olan bir ada sahip bir sorgu eklemeye çalışırsanız, bu sorgu değiştirilecektir.
    
    Ekleme için sözdizimi :%prog saved_searches add search_name search_expression
    
    
    Kaldırmak için sözdizimi: %prog saved_searches remove search_name

en: Name:
tr: İsim:

en: Search string:
tr: Aranacak ifade:

en: Error: You must specify a name and a search string
tr: Hata: Bir isim ve bir aranacak ifade girmelisiniz

en: added
tr: eklendi

en: Error: You must specify a name
tr: Hata: bir isim girmelisiniz

en: removed
tr: kaldırıldı

en: Error: Action %s not recognized, must be one of: (add|remove|list)
tr: Hata: %s eylemi anlaşılamadı, bunlardan biri olmalıdır: (add|remove|list)

en: Failed to parse search query: ({0}) with error: {1}
tr: {1} hatasıyla arama sorgusu ({0}) ayrıştırılmasında başarısız olundu

en: %prog search [options] search expression
    
    Search the library for the specified search term, returning a comma separated
    list of book ids matching the search expression. The output format is useful
    to feed into other commands that accept a list of ids as input.
    
    The search expression can be anything from calibre's powerful search query
    language, for example: %prog search {0}
tr: %prog search [seçenekler] arama ifadesi
    Belirtilen arama terimini kitaplıkta arayın ve arama ifadesiyle eşleşen kitap kimlik numaralarının virgülle ayrılmışlistesini döndürün. Çıktı biçimibir kimlik numarası listesini girdi olarak kabul eden diğer komutları beslemek için kullanışlıdır.
    
    Arama ifadesi calibre'nin güçlü arama sorgusudilindeki herhangi bir şey olabilir, örneğin: %prog search {0}

en: The maximum number of results to return. Default is all results.
tr: Azami döndürülecek sonuç sayısı. Varsayılan tüm sonuçlardır.

en: No books matching the search expression:
tr: Arama ifadesiyle eşleşen kitap yok:

en: No book with id {} exists
tr: {} numaralı bir kitap yok

en: No column with name {} exists
tr: {} numaralı bir sütun yok

en: Data set to: {} [{}]
tr: Veri: {} [{}] şeklinde ayarlandı.

en: Data set to: {}
tr: Veri:  {} şeklinde ayarlandı.

en: %prog set_custom [options] column id value
    
    Set the value of a custom column for the book identified by id.
    You can get a list of ids using the search command.
    You can get a list of custom column names using the custom_columns
    command.
tr: %prog set_custom [seçenekler] sütun kimlik değeri
    
    Kimlik numarası tarafından tanımlanan kitap için özel bir sütunun değerini ayarlayın.
    search komutunu kullanarak kimliklerin bir listesini alabilirsiniz.
    Özel sütun adlarının bir listesiniise custom_columnskomutu ile alabilrsiniz.

en: If the column stores multiple values, append the specified values to the existing ones, instead of replacing them.
tr: Sütun birden çok değer saklıyorsa, belirtilen değerleri üzerine yazmak yerine mevcut olanlara ekleyin.

en: Error: You must specify a field name, id and value
tr: Hata: Bir alan adı, kimlik numarası ve değeri belirlemelisiniz

en: 
    %prog set_metadata [options] book_id [/path/to/metadata.opf]
    
    Set the metadata stored in the calibre database for the book identified by
    book_id from the OPF file metadata.opf. book_id is a book id number from the
    search command. You can get a quick feel for the OPF format by using the
    --as-opf switch to the show_metadata command. You can also set the metadata of
    individual fields with the --field option. If you use the --field option, there
    is no need to specify an OPF file.
tr: 
    %prog set_metadata [seçenekler] kitap_kimlik_no [/yol/üstveri.opf]
    
    OPF dosyası üstveri.opf'tan kitap_kimlik_no tarafından tanımlanan kitap için calibre veritabanında saklanan üstverileri ayarlayın.
    kitap_kimlik_no, search komutundan bir kitap kimlik numarasıdır.
    show_metadata komutunda --as-opf parametresini kullanarak OPF formatı hakkında
    hızlı bir fikir edinebilirsiniz.
    Ayrıca --field seçeneğiyle bireysel alanların üstverilerini de ayarlayabilirsiniz. --field seçeneğini kullanırsanız, bir OPF dosyası belirtmenize gerek yoktur.

en: The field to set. Format is field_name:value, for example: {0} tags:tag1,tag2. Use {1} to get a list of all field names. You can specify this option multiple times to set multiple fields. Note: For languages you must use the ISO639 language codes (e.g. en for English, fr for French and so on). For identifiers, the syntax is {0} {2}. For boolean (yes/no) fields use true and false or yes and no.
tr: Ayarlanacak alan. Biçimi alan_ismi:değer şeklindedir, örneğin: {0} etiketler:etiket1,etiket2. Tüm alan isimlerinin listesini almak için {1} kullanın. Birden çok alan ayarlamak için bu seçeneği birden fazla kere kullanabilirsiniz. Not: Diller için ISO639 dil kodlarını kullanmalısınız (örn. İngilizce için en, Fransızca için fr ve benzeri). Tanımlayıcılar için, söz dizimi {0} {2} şeklindedir. Bool (evet/hayır) değerler için true ve false veya yes veya no kullanın.

en: List the metadata field names that can be used with the --field option
tr: --field seçeneğiyle kullanılabilecek metadata alan isimlerini listeleyin

en: Field name
tr: Alan adı

en: Title
tr: Eser Adı

en: You must specify a record id as the first argument
tr: İlk değişken olarak bir kayıt kimliği belirlemelisiniz

en: You must specify either a field or an OPF file
tr: Bir alan ya da OPF dosyası belirtmelisiniz

en: The OPF file %s does not exist
tr: %s OPF dosyası mevcut değil

en: No book with id: %s in the database
tr: Veritabanında %s kimliğine sahip bir kitap yok

en: %s is not a known field
tr: %s bilinen bir alan değil

en: 
    %prog show_metadata [options] id
    
    Show the metadata stored in the calibre database for the book identified by id.
    id is an id number from the search command.
tr: 
    %prog show_metadata [seçenekler] id
    
    id ile tanımlanan kitap için Calibre veri tabanında kayıtlı metadata'yı göster.
    id, arama komutuyla gelen id numarasıdır.

en: Print metadata in OPF form (XML)
tr: Üstbilgiyi OPF formunda yazdır (XML)

en: You must specify an id
tr: Bir kimlik belirlemelisiniz

en: The {} command is not supported with remote (server based) libraries
tr: {} komutu uzak (sunucu tabanlı) kütüphaneler için desteklenmiyor

en: GLOBAL OPTIONS
tr: GENEL SEÇENEKLER

en: Path to the calibre library. Default is to use the path stored in the settings. You can also connect to a calibre Content server to perform actions on remote libraries. To do so use a URL of the form: http://hostname:port/#library_id for example, http://localhost:8080/#mylibrary. library_id is the library id of the library you want to connect to on the Content server. You can use the special library_id value of - to get a list of library ids available on the server. For details on how to setup access via a Content server, see {}.
tr: Calibre kitaplığının yolu. Varsayılan, ayarlarda saklanan yolu kullanmaktır. Uzak kitaplıklarda eylemler gerçekleştirmek için bir calibre İçerik sunucusuna da bağlanabilirsiniz. Bunu yapmak için şu biçimde bir URL kullanın: http://sunucuadı:port/#kitaplık_no örneğin, http://localhost:8080/#mylibrary.kitaplık_no, İçerik sunucusunda bağlanmak istediğiniz kitaplığın kitaplık kimliğidir. Sunucuda bulunan kitaplık kimliklerinin bir listesini almak için -'nin özel kimlik numarası değerini kullanabilirsiniz. Bir İçerik sunucusu üzerinden erişimin nasıl kurulacağıyla ilgili ayrıntılar için bakınız {}.

en: show this help message and exit
tr: bu yardım iletisini göster ve çık

en: show program's version number and exit
tr: programın sürüm numarasını göster ve çık

en: Username for connecting to a calibre Content server
tr: Calibre içerik sunucusuna bağlanmak için kullanıcı adı

en: Password for connecting to a calibre Content server. To read the password from standard input, use the special value: {0}. To read the password from a file, use: {1} (i.e. <f: followed by the full path to the file and a trailing >). The angle brackets in the above are required, remember to escape them or use quotes for your shell.
tr: Calibre İçerik sunucusuna bağlanmak için parola. Parolayı standart girdiden okumak için özel değeri kullanın: {0}. Parolayı bir dosyadan okumak için şunu kullanın: {1} (ör. <f: ardından dosyanın tam yolu ve sonunda >). Yukarıdaki köşeli parantezler gereklidir, bunlardan kaçmayı unutmayın veya kabuğunuz için tırnak işaretleri kullanın.

en: The timeout, in seconds, when connecting to a calibre library over the network. The default is two minutes.
tr: Ağ üzerinden bir calibre kitaplığına bağlanırken saniye cinsinden zaman aşımı. Varsayılan iki dakikadır.

en: %%prog command [options] [arguments]
    
    %%prog is the command line interface to the calibre books database.
    
    command is one of:
      %s
    
    For help on an individual command: %%prog command --help
tr: %%prog komut [seçenekler] [değişkenler]
    
    %%prog Calibre kitap veritabanı için komut satırı arayüzüdür.
    
    komut aşağıdakilerden biri olabilir:
      %s
    
    Bir komut hakkında yardım almak için: %%prog komut --help

en: Enter the password:
tr: Şifreyi girin:

en: Another calibre program such as {} or the main calibre program is running. Having multiple programs that can make changes to a calibre library running at the same time is a bad idea. calibredb can connect directly to a running calibre Content server, to make changes through it, instead. See the documentation of the {} option for details.
tr: {} veya ana calibre programı gibi başka bir calibre programı çalışıyor. Aynı anda bir calibre kitaplığında değişiklik yapabilen birden çok programı çalıştırma kötü bir fikirdir. Bunun yerine calibredb çalışan bir calibre İçerik sunucusuna doğrudan bağlanabilir ve onun üzerinden değişiklikler yapabilir. Ayrıntılar için {} seçeneğinin belgelerine bakın.

en: Error: You must specify a command from the list above
tr: Hata: Yukarıdaki listeden bir komut belirtmelisiniz

en: TEMPLATE ERROR
tr: ŞABLON HATASI

en: On Device
tr: Cihaz İçinde

en: Main
tr: Ana

en: Card A
tr: Kart A

en: Card B
tr: Kart B

en: Extracting text from the {0} file of size {1} took too long
tr: {1} boyutundaki {0} dosyasından metin çıkartmak çok uzun sürdü

en: Invalid field: %s
tr: Geçersiz alan: %s

en: Starting restoring preferences and column metadata
tr: Tercihler ve sütun meta verisi geri yüklenmeye başlanıyor

en: Cannot restore preferences. Backup file not found.
tr: Tercihler geri yüklenemiyor. Geri yükleme dosyası bulunamadı.

en: Finished restoring preferences and column metadata
tr: Tercihlerin ve sütun meta verisinin geri yüklenmesi tamamlandı

en: Finished restoring preferences
tr: Tercihlerin geri yüklenmesi tamamlandı

en: Restoring preferences and column metadata failed
tr: Tercihlerin ve sütun meta verisinin geri yüklenmesi başarısız oldu

en: Processed
tr: İşlendi

en: Creating custom column
tr: Kişisel bir sütun oluşturma

en: Invalid regular expression: {!r} with error: {}
tr: Geçersiz kurallı ifade: {!r}, hatayla birlikte: {}

en: today
tr: bugün

en: yesterday
tr: dün

en: thismonth
tr: bu ay

en: daysago
tr: gün önce

en: Number conversion error: {0}
tr: Sayı çeviri hatası: {0}

en: Date conversion error: {0}
tr: Tarih çeviri hatası: {0}

en: Non-numeric value in query: {0}
tr: Sorguda numerik olmayan ifade: {0}

en: Non-numeric value in column {0}: {1}
tr: {0} sütununda sayısal olmayan değer: {1}

en: no
tr: hayır

en: yes
tr: evet

en: unchecked
tr: işaretlenmemiş

en: checked
tr: seçili

en: empty
tr: boş

en: blank
tr: boş

en: Invalid boolean query "{0}"
tr: Geçersiz mantıksal ifade "{0}"

en: No such Virtual library: {}
tr: Böyle bir Sanal kitaplık yok: {}

en: Virtual library search is recursive: {}
tr: Sanal kitaplık araması tekrarlıdır: {}

en: Recursive query group detected: {0}
tr: Yinelemeli arama grubu algılandı: {0}

en: search template: missing or invalid separator. Valid separators are: {}
tr: arama şablonu: eksik veya geçersiz ayırıcı. Geçerli ayırıcılar: {}

en: {} days
tr: {} gün

en: {} hours
tr: {} saat

en: {} minutes
tr: {} dakika

en: {} seconds
tr: {} saniye

en: calculating time left
tr: kalan süre hesaplanıyor

en: almost done
tr: neredeyse bitmek üzere

en: ~{} left
tr: ~{} kaldı

en: {0}
    
    Various command line interfaces useful for debugging calibre. With no options,
    this command starts an embedded Python interpreter. You can also run the main
    calibre GUI, the calibre E-book viewer and the calibre editor in debug mode.
    
    It also contains interfaces to various bits of calibre that do not have
    dedicated command line tools, such as font subsetting, the E-book diff tool and so
    on.
    
    You can also use %prog to run standalone scripts. To do that use it like this:
    
        {1}
    
    Everything after the -- is passed to the script. You can also use calibre-debug
    as a shebang in scripts, like this:
    
        {2}
tr: {0}
    
    Calibre'de hata ayıklamak için kullanışlı çeşitli komut satırı arayüzleri. Parametreler olmadan
    bu komut, yerleşik bir Python yorumlayıcısını başlatır. Ayrıca
    anacalibre programını, calibre E-kitap görüntüleyiciyi ve calibre düzenleyiciyi hata ayıklama modunda çalıştırabilirsiniz.
    
    Bunun yanısıra, yazı tipi alt ayarı, e-kitap fark aracı gibi özel komut satırı araçlarına sahip olmayan
    çeşitli calibre parçaları için arabirimler içerir.
    
    Bağımsız komut dosyaları çalıştırmak için de %prog'u kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için şu şekilde kullanın:
    
    {1}--'den sonraki her şey betiğe aktarılır. Ayrıca calibre-debug
    komutunu betiklerde şu şekilde kullanabilirsiniz:
    
    {2}

en: %prog [options]
tr: %prog [seçenekler]

en: Run Python code.
tr: Python kodunu çalıştır.

en: Run the Python code in file.
tr: Dosyadaki Python kodunu çalıştır.

en: Subset the specified font. Use -- after this option to pass option to the font subsetting program.
tr: Belirtilen yazı tipini alt kümele. Bu seçenekten sonra -- kullanarak seçeneği yazı tipi alt kümeleme programına geçirebilirsiniz.

en: Debug device detection
tr: Cihaz tarama hata ayıklama çıktısı

en: Run the GUI with debugging enabled. Debug output is printed to stdout and stderr.
tr: Arayüzü hata ayıklama etkin olara çalıştır. Hata çıktısı stdout ve stderr üzerine yazılır.

en: Run the GUI with a debug console, logging to the specified path. For internal use only, use the -g option to run the GUI in debug mode
tr: Arayüzü belirtilen konuma günlük kaydı yapan bir hata ayıklama konsolu ile çalıştır. Sadece iç kullanım içindir. Arayüzü hata ayıklama kipinde çalıştırma için -g seçeneğini kullanın

en: Don't run with the DEBUG flag set
tr: DEBUG bayrağı ayarlanmış şekilde çalıştırmayın

en: Run the E-book viewer in debug mode
tr: E-kitap görüntüleyiciyi hata ayıklama kipinde çalıştır

en: Output the paths necessary to setup the calibre environment
tr: Calibre ortamını kurmak için zorunlu olan konumların çıktısını ver

en: Add a simple plugin (i.e. a plugin that consists of only a .py file), by specifying the path to the py file containing the plugin code.
tr: Basit bir eklenti ekleyin (mesela sadece bir .py dosyası olan). Eklenti kodunu içeren py dosyasının konumunu belirtin.

en: Inspect the MOBI file(s) at the specified path(s)
tr: Belritilen konumlardaki MOBI dosyalarını denetleyin

en: Launch the calibre "Edit book" tool in debug mode.
tr: Calibre "Kitap Düzenleme" aracını hata ayıklama kipinde başlat.

en: Explode the book into the specified folder.
    Usage: -x file.epub output_dir
    Exports the book as a collection of HTML files and metadata, which you can edit using standard HTML editing tools. Works with EPUB, AZW3, HTMLZ and DOCX files.
tr: Kitabı patlatarak belirtilen klasöre yerleştirin.
    Kullanım: -x file.epub çıktı_klasörü
    Kitabı, standart HTML düzenleme araçlarını kullanarak düzenleyebileceğiniz bir HTML dosyaları ve üstveri koleksiyonu olarak dışa aktarır. EPUB, AZW3, HTMLZ ve DOCX dosyalarıyla çalışır.

en: Implode a previously exploded book.
    Usage: -i output_dir file.epub
    Imports the book from the files in output_dir which must have been created by a previous call to --explode-book. Be sure to specify the same file type as was used when exploding.
tr: Önceden patlamış bir kitabı içeri yerleştirin.
    Kullanım: -i çıktı_dizini dosya.epub
    Kitabı, --explode-book komutu ile önceden oluşturulmuş olması gereken çıktı_dizini içerisindeki dosyalardan içeri aktarır. Patlatırken kullanılanla aynı dosya türünü belirttiğinizden emin olun.

en: Export all calibre data (books/settings/plugins). Normally, you will be asked for the export folder and the libraries to export. You can also specify them as command line arguments to skip the questions. Use absolute paths for the export folder and libraries. The special keyword "all" can be used to export all libraries. Examples:
    
      calibre-debug --export-all-calibre-data  # for interactive use
      calibre-debug --export-all-calibre-data /path/to/empty/export/folder /path/to/library/folder1 /path/to/library2
      calibre-debug --export-all-calibre-data /export/folder all  # export all known libraries
tr: Tüm calibre verilerini dışa aktarın (kitaplar/ayarlar/eklentiler). Normalde, dışa aktarma klasörü ve dışa aktarılacak kitaplıklar sorulacaktır. Soruları atlamak için bunları komut satırı argümanları olarak da belirleyebilirsiniz. Dışa aktarma klasörü ve kitaplıkları için mutlak yollar kullanın. Tüm kitaplıkları dışa aktarmak için "all" özel anahtar sözcüğü kullanılabilir. Örnekler:
    
    calibre-debug --export-all-calibre-data # interaktif kullanım için
    calibre-debug --export-all-calibre-data /yol/boş/çıktı/klasörü /yol/kitaplık/ klasör1 /yol/kitaplık2
    calibre-debug --export-all-calibre-data /çıktı/klasör all # bilinen tüm kitaplıkları dışa aktar

en: Import previously exported calibre data
tr: Önceden dışa aktarılmış Calibre verisini içe aktar

en: Cause a running calibre instance, if any, to be shutdown. Note that if there are running jobs, they will be silently aborted, so use with care.
tr: Çalışmakta olan bir Calibre oturumu varsa kapanmasını sağlar. Devam etmekte olan işlemler olması halinde uyarı vermeksizin kapatılacağı için dikkatle kullanınız.

en: Test binary modules in build
tr: Derlemede ikili modülleri dene

en: Run a plugin that provides a command line interface. For example:
    calibre-debug -r "Plugin name" -- file1 --option1
    Everything after the -- will be passed to the plugin as arguments.
tr: Komut satırı arabirimi sağlayan bir eklenti çalıştırın. Örneğin:
    calibre-debug -r "Eklenti adı" -- dosya1 --seçenek1
    --'den sonraki her şey eklentiye argüman olarak iletilir.

en: Run the named test(s). Use the special value "all" to run all tests. If the test name starts with a period it is assumed to be a module name. If the test name starts with @ it is assumed to be a category name.
tr: Adlandırılmış test(ler)i çalıştırın. Tüm testleri çalıştırmak için "all" özel değerini kullanın. Test adı bir nokta ile başlıyorsa, bir modül adı olduğu varsayılır. Test adı @ işareti ile başlıyorsa, bir kategori adı olduğu varsayılır.

en: Run the calibre diff tool. For example:
    calibre-debug --diff file1 file2
tr: Calibre fark aracını çalıştır. Mesela:
    Calibre-debug --diff dosya1 dosya2

en: (Un)register calibre from Windows Default Programs.
tr: Calibre'yi Varsayılan Windows Programlarına ekle(çıkart)

en: For internal use
tr: İç kullanım için

en: Debug log
tr: Hata ayıklama logu

en: No plugin named %s found
tr: %s adında bir plugin bulunamadı

en: Communicate with Android phones.
tr: Android telefon ile bağlantı kur.

en: Comma separated list of folders to send e-books to on the device's <b>main memory</b>. The first one that exists will be used
tr: Cihazın <b>ana belleğinde</b> e-kitapların gönderileceği klasörlerin virgülle ayrılmış listesi. İlk var olan kullanılacak

en: Comma separated list of folders to send e-books to on the device's <b>storage cards</b>. The first one that exists will be used
tr: Cihazın <b>depolama kartlarında</b> e-kitapların gönderileceği klasörlerin virgülle ayrılmış listesi. İlk var olan kullanılacak

en: Communicate with S60 phones.
tr: S60 telefon ile bağlantı kur.

en: Communicate with WebOS tablets.
tr: WebOS tablet ile bağlantı kur.

en: Communicate with the Binatone Readme e-book reader.
tr: Binatome ReadMe eKitap okuyucusu ile bağlantı kur.

en: Communicate with the Blackberry smart phone.
tr: Blackberry akıllı telefon ile bağlantı kur.

en: Communicate with the Blackberry Playbook.
tr: Blackberry akıllı telefon ile bağlantı kur.

en: Communicate with BOEYE BEX Serial e-book readers.
tr: BOEYE BEX Serial eKitap okuyucusu ile bağlantı kur.

en: Communicate with BOEYE BDX serial e-book readers.
tr: BOEYE BDX serial eKitap okuyucusu ile bağlantı kur.

en: Communicate with the Cybook Gen 3/Opus e-book reader.
tr: Cybook Gen 3/Opus eKitap okuyucusu ile bağlantı kur.

en: Communicate with the Cybook Orizon e-book reader.
tr: Cybook Orizon eKitap okuyucusu ile bağlantı kur.

en: Card A folder
tr: Kart A'nın klasörü

en: Enter the folder where the books are to be stored when sent to the memory card. This folder is prepended to any send to device template
tr: Hafıza kartına gönderildiğinde kitapların saklanacağı dizini girin. Bu dizin tüm aygıta gönder şablonlarının önüne eklenmektedir

en: Communicate with the Cybook Muse e-book reader.
tr: Cybook Muse eKitap okuyucusu ile bağlantı kur.

en: Communicate with the Bookeen Diva HD e-book reader.
tr: Booken Diva HD e-kitap okuyucusu ile iletişime geç.

en: Communicate with the EB600 e-book reader.
tr: EB600 eKitap okuyucusu ile bağlantı kur.

en: Communicate with the Tolino Shine and Vision readers
tr: Tolino Shine ve Vision okuyucuları ile iletişim kur

en: Swap main and card A
tr: Ana kartı ve A kartını değiştirin

en: Check this box if the device's main memory is being seen as card a and the card is being seen as main memory. Some tolino devices may need this option.
tr: Cihazın ana hafızası hafıza kartı olarak görünüyorsa ve hafıza kartı cihazın ana hafızası olarak görünüyorsa bu kutuyu işaretleyin. Bazı Tolino cihazlarının bu seçeneği kullanması gerekebilir.

en: Communicate with the Astak Mentor EB600
tr: Astak Mentor EB600 ile iletişim kurun

en: Communicate with the PocketBook 301 Reader.
tr: PocketBook 301 okuyucusu ile bağlantı kur.

en: Communicate with the PocketBook 515/602/603/902/903/Pro 912 reader.
tr: PocketBook 515/602/603/902/903/Pro 912 okuyucusu ile bağlantı kur.

en: Communicate with the PocketBook 622 and 623 readers.
tr: PocketBook 622 ve 623 okuyucuları ile bağlantı kur.

en: Communicate with the PocketBook 360+ reader.
tr: PocketBook 360+ okuyucusu ile bağlantı kur.

en: Communicate with the PocketBook 701
tr: PocketBook 701 ile bağlantı kur

en: Communicate with the PocketBook 740
tr: PocketBook 701 ile bağlantı kur

en: Communicate with the Infibeam Pi2 reader.
tr: Infibeam Pi2 okuyucusu ile bağlantı kur.

en: Communicate with the Entourage Edge.
tr: Entourage Edge ile bağlantı kur.

en: Communicate with the ESlick e-book reader.
tr: ESlick eKitap okuyucusu ile bağlantı kur.

en: Communicate with the Sigmatek e-book reader.
tr: Sigmatek eKitap okuyucusu ile bağlantı kur.

en: Use an arbitrary folder as a device.
tr: Rastgele bir klasörü cihaz olarak kullan.

en: Device interface
tr: Cihaz arabirimi

en: Communicate with Hanlin V3 e-book readers.
tr: Hanlin v3 eKitap okuyucusu ile bağlantı kur.

en: Communicate with Hanlin V5 e-book readers.
tr: Hanlin V5 eKitap okuyucusu ile bağlantı kur.

en: Communicate with the BOOX e-book reader.
tr: BOOX eKitap okuyucusu ile bağlantı kur.

en: Comma separated list of folders to send e-books to on the device. The first one that exists will be used.
tr: Cihazda e-kitapların gönderileceği klasörlerin virgülle ayrılmış listesi. İlk var olan kullanılacaktır.

en: Communicate with the Hanvon N520 e-book reader.
tr: Hanvon N520 eKitap okuyucusu ile bağlantı kur.

en: Communicate with the Kibano e-book reader.
tr: Kibano eKitap okuyucusu ile bağlantı kur.

en: Communicate with The Book reader.
tr: The Book okuyucusu ile bağlantı kur.

en: Communicate with the Libre Air reader.
tr: Libre Air okuyucusu ile bağlantı kur.

en: Communicate with the SpringDesign Alex e-book reader.
tr: SpringDesign Alex eKitap okuyucusu ile bağlantı kur.

en: Removing books from device...
tr: Cihazdaki kitaplar kaldırılıyor...

en: Communicate with the Azbooka
tr: Azbooka ile bağlantı kur

en: Communicate with the Elonex EB 511 e-book reader.
tr: Elonex EB 511 eKitap okuyucusu ile bağlantı kur.

en: Communicate with the Cybook Odyssey e-book reader.
tr: Cybook Odyssey eKitap okuyucusu ile bağlantı kur.

en: Communicate with the IRex Iliad e-book reader.
tr: IRex Iliad eKitap okuyucusu ile bağlantı kur.

en: Cannot get files from this device
tr: Bu cihazdan dosyalar alınmıyor

en: Communicate with the IRex Digital Reader 1000 e-book reader.
tr: IRex Digital Reader 1000 eKitap okuyucusu ile bağlantı kur.

en: Communicate with the IRex Digital Reader 800
tr: IRex Digital Reader 800 ile bağlantı kur

en: Communicate with the Iriver Story reader.
tr: IRiver Story okuyucusu ile bağlantı kur.

en: Communicate with the JetBook e-book reader.
tr: JetBook eKitap okuyucusu ile bağlantı kur.

en: Communicate with the MiBuk Wolder reader.
tr: MiBuk Wolder okuyucusu ile bağlantı kur.

en: Communicate with the JetBook Mini reader.
tr: JetBook Mini okuyucu ile bağlantı kur.

en: Communicate with the JetBook Color reader.
tr: JetBook Color okuyucusu ile bağlantı kur.

en: Could not generate page mapping.
tr: Sayfa eşlemesi oluşturulamadı.

en: Not a valid MOBI file. Reports identity of %s
tr: Geçerli MOBI dosyası değil. %s'in kimliğini rapor et

en: Communicate with the Kindle e-book reader.
tr: Kindle eKitap okuyucusu ile bağlantı kur.

en: The following books are in KFX format. KFX is a virtual book format, and cannot be transferred from the device. Instead, you should go to your "Manage my content and devices" page on the Amazon homepage and download the book to your computer from there. That will give you a regular AZW3 file that you can add to calibre normally. Click "Show details" to see the list of books.
tr: Aşağıdaki kitaplar KFX formatında. KFX bir sanal kitap formatıdır ve cihazdan taşınamaz. Bunun yerine, Amazon ana sayfasındaki "Manage my content and devices" sayfasına giderek kitabı oradan bilgisayarınıza indirmelisiniz. Bu size kitabı normal yollarla calibre'ye ekleyebileceğiniz sıradan bir AZW3 dosyası verir. Kitapların listesini görmek için "Detayları göster"e tıklayın.

en: WARNING: E-book covers
tr: UYARI: E-kitap kapakları

en: Amazon has <b>broken display of covers</b> for books sent to the Kindle by USB cable. To workaround it, you have to either keep your Kindle in Airplane mode, or:<ol><li>Send the books to the Kindle</li><li>Disconnect the Kindle and wait for the covers to be deleted by Amazon</li><li>Reconnect the Kindle and calibre will restore the covers.</li></ol> After this the covers for those books should stay put. <a href="{}">Click here</a> for details.
tr: Amazon, Kindle'a USB kablosuyla gönderilen <b>kitap kapaklarını bozuk gösterme</b> problemine sahip. Bunu çözmek için Kindle'ınızı Uçak modunda tutmanız gerekir veya <ol><li>Kitapları Kindle'a gönderin </li><li>Kindle'ın bağlantısını kesin ve kapakların Amazon tarafından silinmesini bekleyin </li><li>Kindle'ı yeniden bağlayın ve calibre kapakları geri yükleyecektir. </li></ol>Bundan sonra bu kitapların kapakları yerinde kalmalıdır. Ayrıntılar için <a href="{}">buraya</a> tıklayın.

en: %(time)s<br />Last page read: %(loc)d (%(pr)d%%)
tr: %(time)s<br />Okunan son sayfa: %(loc)d (%(pr)d%%)

en: %(time)s<br />Last page read: Location %(loc)d (%(pr)d%%)
tr: %(time)s<br />Okunan son sayfa: Konumu %(loc)d (%(pr)d%%)

en: <b>Location %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />%(text)s<br />
tr: <b>Konum%(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />%(text)s<br />

en: <b>Page %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />
tr: <b>Sayfa %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />

en: <b>Location %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />
tr: <b>Konum %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />

en: Communicate with the Kindle 2/3/4/Touch/Paperwhite/Voyage e-book reader.
tr: Kindle 2/3/4/Touch/Paperwhite/Voyage e-kitap okuyucusu ile iletişime geç.

en: Send page number information when sending books
tr: Kitap gönderirken sayfa numarası bilgisini gönder

en: The Kindle 3 and newer versions can use page number information in MOBI files. With this option, calibre will calculate and send this information to the Kindle when uploading MOBI files by USB. Note that the page numbers do not correspond to any paper book.
tr: Kindle 3 ve yeni versiyonları MOBI dosyalarında sayfa numara bilgisini kullanabilir. Bu seçenek ile USB'den MOBI dosyası yüklerken Calibre bu bilgiyi hesaplayacak ve Kİndle'a gönderecektir. Sayfa numaralarının kağıt kitapların sayfaları ile uyuşmayacağını dikkate alın.

en: Page count calculation method
tr: Sayfa sayısı hesaplama yöntemi

en: There are multiple ways to generate the page number information. If a page count is given then the book will be divided into that many pages. Otherwise the number of pages will be approximated using one of the following methods.<ul> <li>fast: 2300 characters of uncompressed text per page.
    
     <li>accurate: Based on the number of chapters, paragraphs, and visible lines in the book. This method is designed to simulate an average paperback book where there are 32 lines per page and a maximum of 70 characters per line.
    
     <li>pagebreak: The "pagebreak" method uses the presence of <mbp:pagebreak> tags within the book to determine pages.</ul>Methods other than "fast" are going to be much slower. Further, if "pagebreak" fails to determine a page count accurate will be used, and if  "accurate" fails fast will be used.
tr: Sayfa numarası bilgisi üretmek için birden çok yol vardır. Bir sayfa sayısı miktarı verildiğinde kitap o miktarda sayfaya bölünür. Aksi halde sayfa sayısı şu yöntemlerden biri kullanılarak tahmin edilir. <ul><li>hızlı: sayfa başına 2300 karakter içeren sıkıştırılmamış metin
    
    <li>isabetli: Kitaptaki bölümler, paragraflar ve görünür satırlar temel alınır. Bu yöntem, satır başına en fazla 70 karakter ve sayfa başına 32 satır içeren ortalama bir basılı kitaba öykünmek üzere tasarlanmıştır.
    
    <li>sayfa kesmesi: "Sayfa kesmesi" yöntemi, sayfaları belirlemek için kitaptaki <mbp:pagebreak> etiketlerinin varlığını kullanır.</ul>"Hızlı" yönteminden başka yöntemler oldukça yavaş işleyecektir. Dahası, "sayfa kesmesi" sayfa sayısını belirlemekte başarısız olursa "isabetli" yöntemi kullanılacaktır. "İsabetli" yöntemi de başarısız olursa "hızlı" yöntemi kullanılır.

en: Custom column name to retrieve page counts from
tr: Gelen sayfa sayısı almak için özel sütun adı

en: If you have a custom column in your library that you use to store the page count of books, you can have calibre use that information, instead of calculating a page count. Specify the name of the custom column here, for example, #pages.
tr: Eğer kitaplığınızdaki kitapların sayfa sayılarını depolamak için kullandığınız özel bir sütun varsa; sayfa sayılarını hesaplamak yerine Calibre'ye bunu kullandırabilirsiniz. Burada özel sütun adı belirleyin, örneğin, #sayfalar.

en: Custom column name to retrieve calculation method from
tr: Hesaplama yöntemini almak için özel sütun adı

en: If you have a custom column in your library that you use to store the preferred method for calculating the number of pages for a book, you can have calibre use that method instead of the default one selected above.  Specify the name of the custom column here, for example, #pagemethod. The custom column should have the  values: fast, accurate or pagebreak.
tr: Kitaplığınızda, bir kitaptaki sayfa sayısını hesaplamak için tercih ettiğiniz yöntemi depolamak üzere kullandığınız özel bir sütun varsa; yukarıda seçilen öntanımlı yöntem yerine Calibre' nin o yöntemi kullanmasını sağlayabilirsiniz. Özel sütun adını burada belirleyin, mesela, #pagemethod. Özel sütün şu değerleri içermelidir: hızlı, isabetli veya sayfa kesmesi.

en: Overwrite existing APNX on device
tr: Cihazdaki mevcut APNX dosyasının üzerine yaz

en: Uncheck this option to allow an APNX file existing on the device to have priority over the version which calibre would send. Since APNX files are usually deleted when a book is removed from the Kindle, this is mostly useful when resending a book to the device which is already on the device (e.g. after making a modification).
tr: Cihazda var olan bir APNX dosyasının calibre'nin göndereceği sürüme göre önceliğe sahip olmasına izin vermek için bu seçeneğin işaretini kaldırın. APNX dosyaları genellikle Kindle'dan bir kitap kaldırıldığında silindiğinden, bu çoğunlukla cihazda zaten bulunan bir kitabı cihaza yeniden gönderirken (örneğin bir değişiklik yaptıktan sonra) kullanışlıdır.

en: Communicate with the Kindle DX e-book reader.
tr: Kindle DX eKitap okuyucusu ile bağlantı kur.

en: Communicate with the Kindle Fire
tr: Kindle Fire ile bağlantı kur

en: Communicate with the original Kobo Reader and the Kobo WiFi.
tr: Orijinal Kobo Reader ve Kobo WiFi ile iletişim kurun.

en: The Kobo supports several collections including
tr: Kobo birçok koleksiyonu destekler, şu da dahil:

en: Create tags for automatic management
tr: Otomatik yönetim için etiket oluştur

en: Upload covers for books (newer readers)
tr: Kitaplar için kapak yüke(yeni okuyucular için)

en: Normally, the Kobo readers get the cover image from the e-book file itself. With this option, calibre will send a separate cover image to the reader, useful if you have modified the cover.
tr: Normalde, Kobo okuyucular kapak resmini e-kitap dosyasından alırlar. Bu seçenekle, calibre okuyucuya ayrı bir kapak resmi gönderir (kapağı değiştirdiyseniz kullanışlı.)

en: Upload black and white covers
tr: Siyaz beyaz kapakları yükle

en: Show expired books
tr: Tarihi geçmiş kitapları göster

en: A bug in an earlier version left non kepubs book records in the database.  With this option calibre will show the expired records and allow you to delete them with the new delete logic.
tr: Daha önceki bir sürümdeki bir hata, veritabanında kepub olmayan kitap kayıtları bıraktı. Bu seçenek ile calibre süresi dolmuş kayıtları gösterecek ve yeni silme mantığı ile bunları silmenize izin verecektir.

en: Show previews
tr: Önizlemeleri göster

en: Kobo previews are included on the Touch and some other versions. By default, they are no longer displayed as there is no good reason to see them. Enable if you wish to see/delete them.
tr: Kobo önizlemeleri, Touch ve diğer bazı sürümlerde bulunur. Varsayılan olarak, onları görmek için iyi bir neden olmadığı için artık görüntülenmiyorlar. Bunları görmek/silmek istiyorsanız etkinleştirin.

en: Show recommendations
tr: Önerileri göster

en: Kobo now shows recommendations on the device. In some cases these have files but in other cases they are just pointers to the web site to buy. Enable if you wish to see/delete them.
tr: Kobo artık önerileri cihazda gösteriyor. Bazı durumlarda bu öneriler dosyalar içerir ancak diğer durumlarda yalnızca satın almak için web sitesine yönlendirirler. Bunları görmek/silmek istiyorsanız etkinleştirin.

en: Attempt to support newer firmware
tr: Daha yeni aygıt yazılımlarını (firmware) desteklemeyi dene

en: Kobo routinely updates the firmware and the database version. With this option calibre will attempt to perform full read-write functionality - Here be Dragons!! Enable only if you are comfortable with restoring your kobo to Factory defaults and testing software
tr: Kobo, aygıt yazılımını ve veritabanı sürümünü düzenli olarak günceller. Bu seçenekle calibre tam okuma-yazma işlevselliğini gerçekleştirmeye çalışacaktır - İşte Ejderhalar! Yalnızca kobo'nuzu Fabrika varsayılanlarına geri yüklemek ve yazılımı test etmek konusunda rahatsanız etkinleştirin

en: Getting list of books on device...
tr: Cihazdaki kitapların listesi alınıyor...

en: Removing books from device metadata listing...
tr: Donanım  metadata listesinden  kitaplar çıkarılıyor ...

en: Adding books to device metadata listing...
tr: Donanım metadata listesine kitaplar ekleniyor ...

en: Kobo database version unsupported - See details
tr: Kobo veritabanı sürümü desteklenmiyor - Detaylara bakın

en: Your Kobo is running an updated firmware/database version. As calibre does not know about this updated firmware, database editing is disabled, to prevent corruption. You can still send books to your Kobo with calibre,  but deleting books and managing collections is disabled. If you are willing to experiment and know how to reset your Kobo to Factory defaults, you can override this check by right clicking the device icon in calibre and selecting "Configure this device" and then the  "Attempt to support newer firmware" option. Doing so may require you to perform a Factory reset of your Kobo.
tr: Kobo'nuz güncellenmiş bir aygıt yazılımı/veritabanı sürümünü çalıştırıyor. Calibre bu güncellenmiş aygıt yazılımı hakkında bilgi sahibi olmadığından, bozulmayı önlemek için veri tabanı düzenleme devre dışı bırakılır. Calibre ile Kobo'nuza yine de kitap gönderebilirsiniz, ancak kitap silme ve koleksiyonları yönetme devre dışıdır. Kobo'nuzu Fabrika varsayılanlarına nasıl sıfırlayacağınızı denemek ve öğrenmek istiyorsanız, calibre'deki aygıt simgesine sağ tıklayıp "Bu aygıtı yapılandır" ve ardından "Daha yeni aygıt yazılımını desteklemeye çalış" seçeneğini seçerek bu kontrolü geçersiz kılabilirsiniz. Bunu yapmak, Kobo'nuzu Fabrika ayarlarına döndürmenizi gerektirebilir.

en: Not Implemented
tr: Gerçeklenmemiş

en: ".kobo" files do not exist on the device as books; instead they are rows in the sqlite database. Currently they cannot be exported or viewed.
tr: ".kobo" dosyaları cihazda kitap olarak mevcut değil bunun yerine sqlite veritabanında satır olarak duruyorlar. Şu anda ne izlenebilirler ne de dışa aktarılabilirler.

en: <hr /><b>Book last read:</b> %(time)s<br /><b>Percentage read:</b> %(pr)d%%<hr />
tr: <hr /><b>Son okunan kitap:</b> %(time)s<br /><b>Okuma yüzdesi:</b> %(pr)d%%<hr />

en: <b>Chapter %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Chapter Progress:</b> %(chapter_progress)s%%<br />%(annotation)s<br /><hr />
tr: <b>Bölüm%(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Bölüm ilerleme durumu:</b> %(chapter_progress)s%%<br />%(annotation)s<br /><hr />

en: <b>Chapter %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Chapter progress:</b> %(chapter_progress)s%%<br /><b>Highlight:</b> %(text)s<br /><hr />
tr: <b>Bölüm %(chapter)d:</b>%(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b> Bölüm ilerlemesi: </b>%(chapter_progress)s%% <br /><b>Vurgulama:</b>%(text)s<br /><hr />

en: <b>Chapter %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Chapter progress:</b> %(chapter_progress)s%%<br /><b>Highlight:</b> %(text)s<br /><b>Notes:</b> %(annotation)s<br /><hr />
tr: <b>Bölüm %(chapter)d:</b>%(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b> Bölüm ilerlemesi: </b>%(chapter_progress)s%%<br /><b>Vurgulama:</b>%(text)s<br /><b> Notlar:</b> %(annotation)s<br /><hr />

en: Communicate with the Kobo Touch, Glo, Mini, Aura HD, Aura H2O, Glo HD, Touch 2, Aura ONE, Aura Edition 2, Aura H2O Edition 2, Clara HD, Forma, Libra H2O, Elipsa, Sage, Libra 2 and Clara 2E eReaders. Based on the existing Kobo driver by %s.
tr: Kobo Touch, Glo, Mini, Aura HD, Aura H2O, Glo HD, Touch 2, Aura ONE, Aura Edition 2, Aura H2O Edition 2, Clara HD, Forma, Libra H2O, Elipsa, Sage, Libra 2 ve Clara eOkuyucuları ile iletişim kurun. Mevcut Kobo %s sürücüsü üzerine kurulmuştur.

en: Your Kobo is running an updated firmware/database version. As calibre does not know about this updated firmware, database editing is disabled, to prevent corruption. You can still send books to your Kobo with calibre,  but deleting books and managing collections is disabled. If you are willing to experiment and know how to reset your Kobo to Factory defaults, you can override this check by right clicking the device icon in calibre and selecting "Configure this device" and then the "Attempt to support newer firmware" option. Doing so may require you to perform a Factory reset of your Kobo.
tr: Kobo'nuz güncellenmiş bir aygıt yazılımı/veritabanı sürümünü çalıştırıyor. Calibre bu güncellenmiş aygıt yazılımı hakkında bilgi sahibi olmadığından, bozulmayı önlemek için veri tabanı düzenleme devre dışı bırakılır. Calibre ile Kobo'nuza yine de kitap gönderebilirsiniz, ancak kitap silme ve koleksiyonları yönetme devre dışıdır. Kobo'nuzu Fabrika varsayılanlarına nasıl sıfırlayacağınızı denemek ve öğrenmek istiyorsanız, calibre'deki aygıt simgesine sağ tıklayıp "Bu aygıtı yapılandır" ve ardından "Daha yeni aygıt yazılımını desteklemeye çalış" seçeneğini seçerek bu kontrolü geçersiz kılabilirsiniz. Bunu yapmak, Kobo'nuzu Fabrika ayarlarına döndürmenizi gerektirebilir.

en: Discussion of any new Kobo firmware can be found in the Kobo forum at MobileRead. This is at %s.
tr: Herhangi bir yeni Kobo aygıt yazılımına ait konular, MobileRead'teki Kobo forumunda bulunabilir. Bu konumdan ulaşabilirsiniz: %s.

en: Collections, covers && uploads
tr: Koleksiyonlar, kapaklar && yüklemeler

en: Metadata, on device && advanced
tr: Üstveri, cihaz üzerinde && gelişmiş

en: Uploading of books
tr: Kitapların yüklenmesi

en: Modify CSS
tr: CSS Düzenle

en: This allows addition of user CSS rules and removal of some CSS. When sending a book, the driver adds the contents of {0} to all stylesheets in the EPUB. This file is searched for in the root folder of the main memory of the device. As well as this, if the file contains settings for the "orphans" or "widows", these are removed for all styles in the original stylesheet.
tr: Bu, kullanıcı CSS kurallarının eklenmesine ve bazı CSS'lerin kaldırılmasına izin verir. Bir kitap gönderirken sürücü, {0} içeriğini EPUB'daki tüm stil sayfalarına ekler. Bu dosya, cihazın ana belleğinin kök klasöründe aranır. Bunun yanı sıra, dosya "yetimler" veya "dullar" için ayarlar içeriyorsa, bunlar orijinal stil sayfasındaki tüm stiller için kaldırılır.

en: Do not treat replacements as new books
tr: İkame edilenleri yeni kitaplar olarak görme

en: When a new book is side-loaded, the Kobo firmware imports details of the book into the internal database. Even if the book is a replacement for an existing book, the Kobo will remove the book from the database and then treat it as a new book. This means that the reading status, bookmarks and collections for the book will be lost. This option overrides firmware behavior and attempts to prevent a book that has been resent from being treated as a new book. If you prefer to have replacements treated as new books, turn this option off.
tr: Yeni bir kitap yan olarak yüklendiğinde, Kobo aygıt yazılımı kitabın ayrıntılarını dahili veritabanına aktarır. Kitap mevcut bir kitabın ikamesi olsa bile, Kobo kitabı veritabanından kaldıracak ve ardından yeni bir kitap olarak değerlendirecektir. Bu, kitabın okuma durumu, yer imleri ve koleksiyonlarının kaybolacağı anlamına gelir. Bu seçenek, aygıt yazılımı davranışını geçersiz kılar ve yeniden gönderilen bir kitabın yeni bir kitap olarak değerlendirilmesini engellemeye çalışır. İkame kitapların yeni kitaplar gibi değerlendirilmesini tercih ederseniz, bu seçeneği kapatın.

en: Collections
tr: Koleksiyonlar

en: Create new bookshelves on the Kobo if they do not exist. This is only for firmware V2.0.0 or later.
tr: Mevcut değiller ise, Kobo üzerinde yeni kitap rafları oluştur. Bu işlem sadece V2.0.0 aygıt yazılımı ve sonrası için geçerlidir.

en: Collections columns:
tr: Koleksiyon sütunları:

en: Use a column to generate collections.
tr: Koleksiyonlar elde etmek için bir sütün kullan.

en: The Kobo from firmware V2.0.0 supports bookshelves. These are created on the Kobo. Specify a tags type column for automatic management.
tr: Kobo, V2.0.0 ve üstü aygıt yazılımı kitap raflarını destekler. Bunlar Kobo' da oluşturulur. Kendiliğinden yönetim için bir etiketler türü sütunu belirleyin.

en: Collections template:
tr: Koleksiyon şablonu:

en: Use a template to generate collections.
tr: Koleksiyonlar elde etmek için bir şablon kullan.

en: Enter a template to generate collections. The result of the template will be combined with the values from Collections column. The template should return a list of collection names separated by ':@:' (without quotes).
tr: Koleksiyon oluşturmak için bir şablon girin. Şablonun sonucu, Koleksiyonlar sütunundaki değerlerle birleştirilecektir. Şablon, ':@:' (tırnak işaretleri olmadan) ile ayrılmış koleksiyon adlarının bir listesini döndürmelidir.

en: Create collections
tr: Koleksiyon oluştur

en: Delete empty bookshelves
tr: Boş rafları sil

en: Delete any empty bookshelves from the Kobo when syncing is finished. This is only for firmware V2.0.0 or later.
tr: Senkronizasyon bittiğinde, Kobo üzerinden boş rafları sil. Bu seçenek yalnızca aygıt yazılımı V2.0.0 ya da sonrası içindir.

en: Ignore collections:
tr: Koleksiyonları yoksay:

en: List the names of collections to be ignored by the collection management. The collections listed will not be changed. Names are separated by commas.
tr: Koleksiyon yönetimi tarafından yok sayılacak koleksiyonların adlarını listeleyin. Listelenen koleksiyonlar değiştirilmeyecektir. İsimler virgülle ayrılır.

en: Upload covers
tr: Kapakları karşıya yükle

en: Upload cover images from the calibre library when sending books to the device.
tr: Cihazınıza kitap gönderirken Calibre kitaplığından kapak resmi yüklesin.

en: Convert covers to grayscale when uploading.
tr: Yükleme sırasında kapakları gri tonlamaya dönüştür.

en: Upload dithered covers
tr: Titreşimlendirilmiş kapakları yükle

en: Dither cover images to the appropriate 16c grayscale palette for an eInk screen. This usually ensures greater accuracy and avoids banding, making sleep covers look better. On FW >= 4.11, Nickel itself may sometimes do a decent job of it. Has no effect without "Upload black and white covers"!
tr: Kapak görsellerini eInk ekranı için uygun 16c gri tonlamalı palete göre titreştirin. Bu genellikle daha fazla doğruluk sağlar ve şeritlenmeyi önleyerek uyku örtülerinin daha iyi görünmesini sağlar. FW >= 4.11'de, Nickel'in kendisi bazen iyi bir iş çıkarabilir. "Siyah beyaz kapaklar yükleyin" olmadan hiçbir etkisi olmaz!

en: Keep cover aspect ratio
tr: Kapak oranını koru

en: When uploading covers, do not change the aspect ratio when resizing for the device. This is for firmware versions 2.3.1 and later.
tr: Cihazınız için kapak yüklerken resim oranını değiştirmeyin. 2.3.1 ve sonrası yüklenmiş yazılımlar için geçerlidir.

en: Letterbox full-screen covers
tr: Posta kutusu tam ekran kapakları

en: Do it on our end, instead of letting Nickel handle it. Provides pixel-perfect results on devices where Nickel does not do extra processing. Obviously has no effect without "Keep cover aspect ratio". This is probably undesirable if you disable the "Show book covers full screen" setting on your device.
tr: Nickel'in halletmesine izin vermek yerine, bize bırakın. Nickel'in ekstra işlem yapmadığı cihazlarda mükemmel piksel sonuçları sağlar. Açıkçası "Kapak en boy oranını koru" olmadan hiçbir etkisi yoktur. Bu muhtemelen cihazınızda "Kitabı tam ekran olarak göster" ayarını devre dışı bıraktığınızda tercih etmeyeceğiniz bir ayardır.

en: Choose the color to use when letterboxing the cover. The default color is black (#000000)
tr: Kapağı mektup kutusuna yerleştirirken kullanılacak rengi seçin. Varsayılan renk siyahtır (#000000)

en: Save covers as PNG
tr: Kapakları PNG olarak kaydet

en: Use the PNG image format instead of JPG. Higher quality, especially with "Upload dithered covers" enabled, which will also help generate potentially smaller files. Behavior completely unknown on old (< 3.x) Kobo firmwares, known to behave on FW >= 4.8. Has no effect without "Upload black and white covers"!
tr: JPG yerine PNG resim formatını kullanın. Özellikle "Titreşimlendirilmiş kapakları yükle" etkinleştirildiğinde daha yüksek kalite, ayrıca potansiyel olarak daha düşük boyutlu dosyalar eldde eder. (Fw< 3.x) Kobo aygıt yazılımlarında davranış tamamen belirsiz, FW >= 4.8'de çalıştığı biliniyor. "Siyah beyaz kapaklar yükleyin" olmadan hiçbir etkisi olmaz!

en: Show as on device
tr: Cihazda göster

en: Kobo shows recommendations on the device.  In some cases these have files but in other cases they are just pointers to the web site to buy. Enable if you wish to see/delete them.
tr: Kobo cihazınızdaki tavsiyeleri gösterir. Bazı durumlarda bu dosyalar vardır ama diğer durumlarda bunlar sadece internet sayfasından almanız için işaretçidir. Görmek/silmek için etkinleştirin.

en: Show archived books
tr: Arşivlenmiş kitapları göster

en: Archived books are listed on the device but need to be downloaded to read. Use this option to show these books and match them with books in the calibre library.
tr: Cihazınızda arşivlenmiş kitaplarınız listelendi ama okumak için indirmelisiniz. Kitapları göstermek için bu seçeneği kullanın ve Calibre kitaplığı ile eşleştirin.

en: Advanced options
tr: Gelişmiş seçenekler

en: Kobo routinely updates the firmware and the database version. With this option calibre will attempt to perform full read-write functionality - Here be Dragons!! Enable only if you are comfortable with restoring your kobo to factory defaults and testing software. This driver supports firmware V2.x.x and DBVersion up to
tr: Kobo, aygıt yazılımını ve veritabanı sürümünü düzenli olarak günceller. Bu seçenekle calibre tam okuma-yazma işlevselliğini gerçekleştirmeye çalışacaktır - İşte Ejderhalar! Yalnızca kobo'nuzu Fabrika varsayılanlarına geri yüklemek ve yazılımı test etmek konusunda rahatsanız etkinleştirin. Bu sürücü şunları destekler: V2.x.x aygıt yazılımı ve DBVersion

en: Title to test when debugging
tr: Hata ayıklama sırasında denenecek başlık

en: Part of title of a book that can be used when doing some tests for debugging. The test is to see if the string is contained in the title of a book. The better the match, the less extraneous output.
tr: Hata ayıklama için bazı denetlemeler yapılırken kullanılan bir kitap başlığı kısmı. Denetleme, söz diziminin bir kitap başlığında yer alıp almadığı için yapılır. Daha iyi eşleşme daha az konu dışı çıktı sağlar.

en: Title to test when debugging:
tr: Hata ayıklama sırasında denenecek başlık:

en: Update metadata on the device
tr: Cihazdaki üst verileri güncelle

en: Update the metadata on the device when it is connected. Be careful when doing this as it will take time and could make the initial connection take a long time.
tr: Cihaz bağlanınca, cihazdaki öteveriyi güncelle. Dikkatli olun, bu zaman alan bir işlemdir ve ilk bağlantının çok uzun sürmesine neden olabilir.

en: Set series information
tr: Seri bilgilerini ayarla

en: The book lists on the Kobo devices can display series information. This is not read by the device from the sideloaded books. Series information can only be added to the device after the book has been processed by the device. Enable if you wish to set series information.
tr: Kobo cihazınızdaki kitap listesi seri bilgileri gösterilebilir. Bu cihazın yan yüklemelerinden okunmuyor. Seri bilgiler sadece kitap işlemi cihaz tarafından tamamlandıktan sonra eklenebilir. Eğer seri bilgileri ayarlamak istiyorsanız aktif yapın.

en: Update metadata on Book Details pages
tr: Kitap Ayrıntıları sayfalarındaki üst verileri güncelle

en: This will update the metadata in the device database when the device is connected. The metadata updated is displayed on the device in the library and the Book details page. This is the title, authors, comments/synopsis, series name and number, publisher and published Date, ISBN and language. If a metadata plugboard exists for the device and book format, this will be used to set the metadata.
tr: Bu, cihaz bağlandığında cihaz veri tabanındaki üstverileri güncelleyecektir. Güncellenen üstveriler, cihazda kitaplıkta ve Kitap ayrıntıları sayfasında görüntülenir. Bu, başlık, yazarlar, yorumlar/özet, dizi adı ve numarası, yayıncı ve yayınlanma Tarihi, ISBN ve dildir. Cihaz ve kitap formatı için bir üstveri santrali varsa, bu santral üstverileri ayarlamak için kullanılacaktır.

en: Update purchased books
tr: Satın alınan kitapları güncelle

en: Update books purchased from Kobo and downloaded to the device.
tr: Kobo'dan satın alınan ve cihaza indirilen kitapları güncelleyin.

en: Subtitle
tr: Altyazı

en: Update the subtitle on the device using a template.
tr: Bir şablon kullanarak cihazdaki alt yazıyı güncelleyin.

en: Enter a template to use to set the subtitle. If the template is empty, the subtitle will be cleared.
tr: Altyazıyı ayarlamak için kullanılacak bir şablon girin. Şablon boşsa, alt başlık temizlenir.

en: Book stats
tr: Kitap istatistikleri

en: Update the book stats
tr: Kitap istatistiklerini güncelle

en: Words:
tr: Kelimeler:

en: Enter a template to use to set the word count for the book. If the template is empty, the word count will be cleared.
tr: Kitabın kelime sayısını ayarlamak için kullanılacak bir şablon girin. Şablon boşsa, kelime sayısı silinir.

en: Pages:
tr: Sayfalar:

en: Enter a template to use to set the page count for the book. If the template is empty, the page count will be cleared.
tr: Kitabın kelime sayısını ayarlamak için kullanılacak bir şablon girin. Şablon boşsa, kelime sayısı silinir.

en: Hours to read estimates:
tr: Okuma için tahmini süre (saat):

en: Upper:
tr: Üst:

en: Enter a template to use to set the upper estimate of the time to read for the book. The estimate is in hours. If the template is empty, the time will be cleared.
tr: Kitabın okunacağı sürenin üst tahminini ayarlamak için kullanılacak bir şablon girin. Tahmin saat cinsindendir. Şablon boşsa, süre silinir.

en: Lower:
tr: Alt:

en: Enter a template to use to set the lower estimate of the time to read for the book. The estimate is in hours. If the template is empty, the time will be cleared.
tr: Kitabın okunacağı sürenin alt tahminini ayarlamak için kullanılacak bir şablon girin. Tahmin saat cinsindendir. Şablon boşsa, süre silinir.

en: Edit template
tr: Şablonu düzenle

en: &Template editor
tr: &Şablon düzenleyici

en: Invalid template
tr: Geçersiz şablon

en: The template "%s" is invalid:
tr: %s şablonu geçersiz:

en: Communicate with the Palm Pre
tr: Palm Pre ile bağlantı kur

en: Communicate with the Bq Avant
tr: Bq Avant  ile bağlantı kur

en: Communicate with the Sweex/Kogan/Q600/Wink
tr: Sweex/Kogan/Q600/Wink ile bağlantı kur

en: Communicate with the Pandigital Novel
tr: Pandigital Novel ile bağlantı kur

en: Communicate with the VelocityMicro
tr: VelocityMicro ile bağlantı kur

en: Communicate with the GM2000
tr: GM2000 ile bağlantı kur

en: Communicate with the Acer Lumiread
tr: Acer Lumiread ile bağlantı kur

en: Communicate with the Aluratek Color
tr: Aluratek Color ile bağlantı kur

en: Communicate with the Trekstor
tr: Trekstor bağlantı kur

en: Communicate with the EEE Reader
tr: EEE okuyucusu ile bağlantı kur

en: Communicate with the Adam tablet
tr: Adam Tablet ile bağlantı kur

en: Communicate with the Nextbook Reader
tr: Nextbook okuyucusu ile bağlantı kur

en: Communicate with the Moovybook Reader
tr: Moovybook okuyucusu ile bağlantı kur

en: Communicate with the COBY
tr: COBY ile bağlantı kur

en: Communicate with the Ex124G
tr: Ex124G ile bağlantı kur

en: Communicate with the WayteQ and SPC Dickens Readers
tr: WayteQ ve SPC Dickens okuyucuları ile bağlantı kur

en: Communicate with the Woxter Scriba reader
tr: Woxter Scriba okuyucusu ile bağlantı kur

en: Communicate with the PocketBook Touch Lux 2 and Inkpad X readers
tr: PocketBook Touch Lux 2 ve Inkpad X okuyucularıyla iletişim kur

en: Communicate with the SONY DPT-S1
tr: SONY DPT-S1 ile bağlantı kur

en: Communicate with the Bq Cervantes
tr: Bq Cervantes ile bağlantı kur

en: MTP device
tr: MTP aygıtı

en: Communicate with MTP devices
tr: MTP aygıtı ile bağlantı kur

en: Get device information...
tr: Aygıt bilgisini al...

en: Listing files, this can take a while
tr: Dosyalar listeleniyor, biraz zaman alabilir

en: Reading e-book metadata
tr: E-Kitap üstbilgisi okunuyor

en: Reading metadata from %s
tr: %s  dökümanından metadata okunuyor

en: Updating metadata cache on device
tr: Cihazın metadata belleği güncelleniyor

en: Finished reading metadata from device
tr: Cihazdan metadata okunması tamamlandı

en: Transferring books to device...
tr: Kitaplar cihaza aktarılıyor...

en: Transferred %s to device
tr: %s cihaza aktarıldı

en: Transfer to device finished...
tr: Cihaza aktarma işlemi bitti.

en: Added %s
tr: %s eklendi.

en: Adding complete
tr: Ekleme tamamlandı

en: Deleting books from device...
tr: Kitaplar cihazdan siliniyor...

en: Deleted %s
tr: %s silindi.

en: All books deleted
tr: Tüm kitaplar silindi

en: Removing books from metadata
tr: Kitaplar metadata'dan kaldırılıyor

en: Removed %s
tr: %s kaldırıldı

en: All books removed
tr: Tüm kitapların kaldırılma işlemi bitti

en: Unnamed device
tr: Adsız cihaz

en: The device {0} is not allowing connections. Unlock the screen on the {0}, tap "Allow" on any connection popup message you see, then either wait a minute or restart calibre. You might also have to change the mode of the USB connection on the {0} to "Media Transfer mode (MTP)" or similar.
tr: {0} cihazı bağlantılara izin vermiyor. {0} üzerinde ekranın kilidini açın, gördüğünüz herhangi bir açılır bağlantı mesajında "İzin Ver"e dokunun, ardından bir dakika bekleyin veya calibre'yi yeniden başlatın. Ayrıca, {0} üzerindeki USB bağlantısının modunu "Medya Aktarım modu (MTP)" veya benzeri bir değere değiştirmeniz gerekebilir.

en: Unknown MTP device
tr: Bilinmeyen MTP aygıtı

en: Found object: %s
tr: Bulunan ögeler: %s

en: MTP devices are not supported on Windows XP
tr: MTP araçları Windows XP de desteklenmemektedir

en: The Windows Portable Devices service is not available on your computer. You may need to install Windows Media Player 11 or newer and/or restart your computer
tr: Windows Taşınabilir Cihaz servisi cihazınızda etkin değil. Windows Media Oynatıcı 11 ya da daha yeni sürüm yükleyip bilgisayarınızı yeniden başlatın

en: Communicate with the Nokia 770 Internet Tablet.
tr: Nokia 770 İnternet Tablet ile bağlantı kur.

en: Communicate with the Nokia N800/N810/N900/N950/N9 Maemo/MeeGo devices.
tr: Nokia N800/N810/N900/N950/N9 Maemo/MeeGo aygıtları ile bağlantı kur.

en: Communicate with the Nokia E71X
tr: Nokia E71X ile bağlantı kur.

en: Communicate with the Nokia E52
tr: Nokia E52 ile bağlantı kur.

en: The Nook
tr: Nook

en: Communicate with the Nook e-book reader.
tr: Nook eKitap okuyucusu ile bağlantı kur.

en: Communicate with the Nook Color, TSR, Glowlight and Tablet e-book readers.
tr: Nook Color, TSR, Glowlight ve Tablet eKitap okuyucuları ile bağlantı kur.

en: Communicate with the Nuut2 e-book reader.
tr: Nuut2 eKitap okuyucusu ile bağlantı kur.

en: Communicate with the Paladin readers
tr: Paladin okuyucuları ile bağlantı kur.

en: Comma separated list of metadata fields to turn into collections on the device. Possibilities include:
tr: Cihazdaki kolleksiyona dönüştürlecek virgülle ayrılmış metadata alanlarının listesi. Olasılıklar şunlar:

en: Communicate with Sony e-book readers older than the PRST1.
tr: Sony eKitap okuyucuları ile bağlantı kur (PRST1'den daha eski).

en: Comments have been removed as the SONY reader chokes on them
tr: SONY okuyucuları engellediği için yorumlar silinmiştir

en: All by title
tr: İsme göre tümü

en: All by author
tr: Yazara göre tümü

en: Comma separated list of metadata fields to turn into collections on the device. Possibilities include: %(coll)s. Two special collections are available: %(abt)s:%(abtv)s and %(aba)s:%(abav)s. Add these values to the list to enable them. The collections will be given the name provided after the ":" character.
tr: Cihazda koleksiyonlara dönüştürülecek üstveri alanlarının virgülle ayrılmış listesi. Olasılıklar şunları içerir: %(coll)s. İki özel koleksiyon mevcuttur: %(abt)s:%(abtv)s ve %(aba)s:%(abav)s. Etkinleştirmek için bu değerleri listeye ekleyin. Koleksiyonlara ":" karakterinden sonra gelen ad verilecektir.

en: Upload separate cover thumbnails for books (newer readers)
tr: Kitaplar için farklı kapak önizleme resimlerini karşıya yükle (daha yeni okuyucular)

en: Normally, the SONY readers get the cover image from the e-book file itself. With this option, calibre will send a separate cover image to the reader, useful if you are sending DRMed books in which you cannot change the cover. WARNING: This option should only be used with newer SONY readers: 350, 650, 950 and newer.
tr: Normalde, SONY okuyucuları kapak resmini e-kitap dosyasının kendisinden alır. Bu seçenekle, calibre okuyucuya ayrı bir kapak resmi gönderecektir; bu, kapağını değiştiremeyeceğiniz DRM'li kitaplar gönderiyorsanız kullanışlıdır. UYARI: Bu seçenek yalnızca daha yeni SONY okuyucularla kullanılmalıdır: 350, 650, 950 ve daha yeni.

en: Refresh separate covers when using automatic management (newer readers)
tr: Otomatik yönetmeyi kullanırken farklı kapakları yenile (daha yeni okuyucular)

en: Set this option to have separate book covers uploaded every time you connect your device. Unset this option if you have so many books on the reader that performance is unacceptable.
tr: Cihazınıza her bağlandığınızda yüklenmiş farklı kitap kapakları için bu seçeneği seçin. Eğer okuyucudaki çok fazla kitaptan dolayı performans kabul edilemezse bu seçeneği seçmeyin

en: Preserve cover aspect ratio when building thumbnails
tr: Küçük resimleri oluştururken kapağın en-boy oranını koru.

en: Set this option if you want the cover thumbnails to have the same aspect ratio (width to height) as the cover. Unset it if you want the thumbnail to be the maximum size, ignoring aspect ratio.
tr: Eğer kapak küçük resmilerinin, kapak ile aynı en-boy oranına(enden boya) sahip olmasını istiyorsanız bu seçeneği seçin. Eğer küçük resimlerin en-boy oranını göz ardı edip maksimum boyutta istiyorsanız bu seçeneği seçmeyin.

en: Search for books in all folders
tr: Tüm klasörlerdeki kitapları ara

en: Setting this option tells calibre to look for books in all folders on the device and its cards. This permits calibre to find books put on the device by other software and by wireless download.
tr: Bu seçeneği seçmek Calibre'den cihaz ve kartlarındaki tüm klasörlerde ki kitapları aramasını istemektir.  Bu, kablosuz indirimler ve diğer yazılımlarla cihaza aktarılan kitapları bulmasına izin verir.

en: Unnamed
tr: İsimsiz

en: Communicate with the PRST1 and newer SONY e-book readers
tr: Sony eKitap okuyucuları ile bağlantı kur (PRST1 ve daha yeni).

en: Upload separate cover thumbnails for books
tr: Kitaplar için ayrı kapak minyatür çizimlerini yükle

en: Normally, the SONY readers get the cover image from the e-book file itself. With this option, calibre will send a separate cover image to the reader, useful if you are sending DRMed books in which you cannot change the cover.
tr: Normalde, SONY okuyucuları kapak resmini e-kitap dosyasının kendisinden alır. Bu seçenekle, calibre okuyucuya ayrı bir kapak resmi gönderecektir; bu, kapağını değiştiremeyeceğiniz DRM'li kitaplar gönderiyorsanız kullanışlıdır.

en: Refresh separate covers when using automatic management
tr: Otomatik yönetim kullanıldığında  ayrı kitap kapakları tazele

en: Use SONY Author Format (First Author Only)
tr: SONY Yazar formatını kullan(Sadece ilk yazar)

en: Set this option if you want the author on the Sony to appear the same way the T1 sets it. This means it will only show the first author for books with multiple authors. Leave this disabled if you use Metadata plugboards.
tr: Yazarın Sony'de T1'in ayarladığı gibi görünmesini istiyorsanız bu seçeneği ayarlayın. Bu, çok yazarlı kitaplarda yalnızca ilk yazarı göstereceği anlamına gelir. Üstveri santralleri kullanıyorsanız bunu devre dışı bırakın.

en: Wireless device
tr: Kablosuz cihaz

en: Communicate with Smart Device apps
tr: Smart Device uygulamaları ile bağlantı kur.

en: All by something
tr: Bir bütün

en: Enable connections at startup
tr: Başlangıçta bağlantıları aktif et

en: Check this box to allow connections when calibre starts
tr: Calibre başladığında bağlantıya izin vermek için bu kutcuğu işaretleyiniz

en: Security password
tr: Güvenlik şifresi

en: Enter a password that the device app must use to connect to calibre
tr: Cihazınızın Calibre'ye bağlanabilmesi için gerekli şifreyi girin

en: Use fixed network port
tr: Sabit ağ portu kullan

en: If checked, use the port number in the "Port" box, otherwise the driver will pick a random port
tr: Eğer tıklanmış ise "Port" numaralı port kullanılır, aksi takdirde rastgele bir port seçimi yapılır

en: Port number:
tr: Port numarası:

en: Enter the port number the driver is to use if the "fixed port" box is checked
tr: "Sabit port" kutucuğu işaretliyse sürücünün kullanacağı port numarasını girin

en: Print extra debug information
tr: Ek hata ayıklama bilgisini ekrana yazdır

en: Check this box if requested when reporting problems
tr: Sorunları bildirirken sizden istenirse bu kutucuğu işaretleyin

en: Comma separated list of metadata fields to turn into collections on the device.
tr: Cihazdaki koleksiyona dönüştürülecek virgülle ayrılmış meta verisi alanlarının listesi

en: Possibilities include: series, tags, authors, etc. Three special collections are available: %(abt)s:%(abtv)s, %(aba)s:%(abav)s, and %(abs)s:%(absv)s. Add  these values to the list to enable them. The collections will be given the name provided after the ":" character.
tr: İhtimaller şunları içerir: seriler, etiketler, yazarlar v.b. Üç özel koleksiyon vardır: %(abt)s:%(abtv)s, %(aba)s:%(abav)s, ve %(abs)s:%(absv)s. Bunları etkinleştirmek için bu değerleri listeye ekleyin. Koleksiyonlara ":" karakterinden sonra girilen isimler verilir.

en: Enable the no-activity timeout
tr: Etkinlik yok zaman aşımını etkinleştir

en: If this box is checked, calibre will automatically disconnect if a connected device does nothing for %d minutes. Unchecking this  box disables this timeout, so calibre will never automatically disconnect.
tr: Bu seçenek seçili ise, Calibre %d dakika sonunda cihaz bağlantısını kesecek. Bu seçeneği kapatırsanız Calibre asla cihaz bağlantısını kesmeyecektir.

en: Use this IP address
tr: Bu IP adresini kullan

en: Use this option if you want to force the driver to listen on a particular IP address. The driver will listen only on the entered address, and this address will be the one advertised over mDNS (BonJour).
tr: Sürücüyü belirli bir IP adresini dinlemeye zorlamak istiyorsanız bu seçeneği kullanın. Sürücü sadece girilen adresi dinleyecek ve bu adres mDNS (BonJour) üzerinden ilan edilen adres olacaktır.

en: Replace books with same calibre ID
tr: Kitapları aynı Calibre kimliği ile değiştir

en: Use this option to overwrite a book on the device if that book has the same calibre identifier as the book being sent. The file name of the book will not change even if the save template produces a different result. Using this option in most cases prevents having multiple copies of a book on the device.
tr: Bu seçeneği, gönderilirken aldığı Calibre kimliği ile aynı aynı kimliğe sahipse, aygıttaki bir kitap üzerine yazmak için kullanın. Kaydetme şablonu farklı bir sonuç üretse de kitabın dosya adı değişmeyecektir. Bu seçeneği kullanmak çoğu zaman aygıt üzerinde aynı kitabın birden fazla kopyasının oluşmasını önler.

en: Cover thumbnail compression quality
tr: Kapak küçük resmi sıkıştırma kalitesi

en: Use this option to control the size and quality of the cover file sent to the device. It must be between 50 and 99. The larger the number the higher quality the cover, but also the larger the file. For example, changing this from 70 to 90 results in a much better cover that is approximately 2.5 times as big. To see the changes you must force calibre to resend metadata to the device, either by changing the metadata for the book (updating the last modification time) or resending the book itself.
tr: Bu seçeneği aygıta gönderilecek kapağın boyutunu ve kalitesini kontrol etmek için kullanın. 50 ile 99 arasında bir değere sahip olmalıdır. Sayı yükseldikçe kalite arttığı gibi dosya boyutu da artar. Örneğin buradaki sayıyı 70'ten 90'a çıkartırsanız dosya yaklaşık 2.5 kat daha büyük olur. Değişiklikleri görebilmek için kitabın üstbilgisini değiştirerek (son düzenlenme tarihi değiştirerek) veya kitabı yeniden göndererek Calibre'yi aygıta üstbilgiyi göndermeye zorlamanız gerekir.

en: Use metadata cache
tr: Üstbilgi önbelleğini kullan

en: Setting this option allows calibre to keep a copy of metadata on the device, speeding up device connections. Unsetting this option disables keeping the copy, forcing the device to send metadata to calibre on every connect. Unset this option if you think that the cache might not be operating correctly.
tr: Bu seçeneği işaretlemek Calibre'nin üstbilgisinin bir kopyasını aygıtta tutmasına imkan verir ve aygıt bağlantısını hızlandırır. İşareti kaldırmanız durumunda bu kopya tutulmaz ve her aygıt bağlantısında üstbilgi yeniden gönderilir. Ön belleğin doğru çalışmadığını düşünüyorsanız bu seçeneğin işaretini kaldırın.

en: Additional file extensions to send to the device
tr: Cihaza göndermek için ek dosya uzantıları

en: This is a comma-separated list of format file extensions you want to be able to send to the device. For example, you might have audio books in your library with the extension "m4b" that you want to listen to on your device. Don't worry about the "extra enabled extensions" warning.
tr: Bu, aygıta gönderebilmek istediğiniz dosya uzantılarının virgülle ayrılmış bir listesidir. Örneğin, kitaplığınızda cihazınızda dinlemek istediğiniz "m4b" uzantılı sesli kitaplarınız olabilir. "Ekstra etkin uzantılar" uyarısı için endişelenmeyin.

en: Ignore device free space
tr: Cihaz boş alanını yoksay.

en: Check this box to ignore the amount of free space reported by your devices. This might be needed if you store books on an SD card and the device doesn't have much free main memory.
tr: Cihazlarınız tarafından bildirilen boş alan miktarını yok saymak için bu kutuyu işaretleyin. Kitapları bir SD kartta saklıyorsanız ve cihazın fazla boş ana belleği yoksa bu gerekli olabilir.

en: Too many connection attempts from %s
tr: %s çok fazla bağlantı denemesinde bulundu

en: The app on your device is too old and is no longer supported. Update it to a newer version.
tr: Cihazınızdaki uygulama çok eski ve artık desteklenmiyor. Daha yeni bir versiyona güncelleyin.

en: You have book formats in your library with dates in the future. See calibre for details
tr: Kitaplığınızdaki bazı kitapların oluşturma tarihleri ileri bir tarihi gösteriyor. Detaylar için Calibre'ye bakın.

en: The read sync column %s is not in calibre's library
tr: %s okuma sync sütunu Calibre kitaplığında yer almıyor

en: The read sync column %s is not a Yes/No column
tr: %s okuma sync sütunu bir Evet/Hayır sütunu değil

en: The read date sync column %s is not in calibre's library
tr: %s okuma tarih sync sütunu Calibre kitaplığında yer almıyor

en: The read date sync column %s is not a date column
tr: Okuma tarihi eşitleme sütunu %s bir tarih sütunu değil

en: Bad compression quality setting. It must be a number between 50 and 99. Forced to be %d.
tr: Hatalı sıkıştırma kalitesi ayarı. Bu değer 50 ile 99 arasında olmalı. Ön tanımlı değer %d.

en: Invalid port in options: %s
tr: Seçeneklerde geçersiz bağlantı numarası: %s

en: Failed to connect to port %d. Try a different value.
tr: %d portuna bağlanılamadı. Başka bir port deneyin.

en: Failed to allocate a random port
tr: Rastgele port seçiminde hata

en: Communicate with the Samsung SNE e-book reader.
tr: Samsung SNE eKitap okuyucusu ile bağlantı kur.

en: Communicate with the Teclast K3/K5 reader.
tr: Teclast K3/K5 okuyucuları ile bağlantı kur.

en: Communicate with the Newsmy reader.
tr: Newsmy okuyucusu ile bağlantı kur.

en: Communicate with the Archos reader.
tr: Archos okuyucusu ile bağlantı kur.

en: Communicate with the Pico reader.
tr: Pico okuyucusu ile bağlantı kur.

en: Communicate with the iPapyrus reader.
tr: iPapyrus okuyucusu ile bağlantı kur.

en: Communicate with the Sovos reader.
tr: Sovos okuyucusu ile bağlantı kur.

en: Communicate with the Sunstech EB700 reader.
tr: Sunstech EB700 okuyucusu ile bağlantı kur.

en: Communicate with the Stash W950 reader.
tr: Stash W950 okuyucusu ile bağlantı kur.

en: Communicate with the Wexler reader.
tr: Wexler okuyucusu ile bağlantı kur.

en: Unable to detect any disk drives for the device: %s. Try rebooting
tr: %s aygıtı için herhangi bir disk sürücüsü algılanamadı. Yeniden başlatmayı deneyin

en: Unable to detect the %s mount point. Try rebooting.
tr: %s bağlantı noktası bulunamadı. Yeniden başlatmayı deneyin.

en: Unable to detect the %s disk drive.
tr: %s disk sürücüsü bulunamıyor.

en: Unable to detect the %s disk drive. Either the device has already been ejected, or your kernel is exporting a deprecated version of SYSFS.
tr: %s disk sürücüsü tespit edilemedi. Ya cihaz çıkarıldı ya da çekirdeğiniz SYSFS'nin onaylanmamış versiyonunu dışa aktarıyor.

en: Unable to mount main memory (Error code: %d)
tr: Ana hafıza monte edilemiyor (Hata kodu: %d)

en: The main memory of %s is read only. This usually happens because of file system errors.
tr: %s 'in ana hafızası salt okunur. Bu genellikle dosya sistemi hataların nedeniyle gerçekleşir.

en: Unable to mount the device
tr: Cihaz kullanılamıyor

en: Configure device
tr: Cihazı yapılandır

en: settings for device drivers
tr: aygıt sürücüleri için ayarlar

en: Ordered list of formats the device will accept
tr: Belirtilen donanım için listelenmiş biçimler kabul edilebilir .

en: Place files in sub-folders if the device supports them
tr: Eğer cihaz destekliyorsa dosyaları alt-klasörlere koy

en: Read metadata from files on device
tr: Metadataları donanımdaki dosyalardan oku.

en: Use author sort instead of author
tr: Yazar yerine yazar sırlamasını kullan

en: Template to control how books are saved
tr: Kitapların nasıl kaydedileceğine ilişkin kontrol şeması

en: Extra customization
tr: Ekstra kişiselleştirme

en: Communicate with an e-book reader.
tr: Bir eKitap okuyucusu ile bağlantı kur.

en: Failed to access files in the main memory of your device. You should contact the device manufacturer for support. Common fixes are: try a different USB cable/USB port on your computer. If you device has a "Reset to factory defaults" type of setting somewhere, use it. Underlying error: %s
tr: Cihazınızın ana hafızasına ulaşılamadı. Destek için cihazın üreticisiyle irtibat kurmalısınız. Genel düzeltme yolları: Farklı bir USB kablosu/USB girişi deneyin. Eğer cihazınızda  "fabrika ayarlarına dön" gibi bir ayar varsa onu kullanın.Sebep olan hata : %s

en: Permission was denied by macOS trying to access files in the main memory of your device. You will need to grant permission explicitly by looking under System Preferences > Security and Privacy > Privacy > Files and Folders. Underlying error: %s
tr: Cihazınızın ana belleğindeki dosyalara erişmeye çalışırken macOS tarafından izin reddedildi. Sistem Tercihleri > Güvenlik ve Gizlilik > Gizlilik > Dosyalar ve Klasörler altına bakarak açıkça izin vermeniz gerekecektir. Temel hata: %s

en: Failed to access files on the SD card in your device. This can happen for many reasons. The SD card may be corrupted, it may be too large for your device, it may be write-protected, etc. Try a different SD card, or reformat your SD card using the FAT32 filesystem. Also make sure there are not too many files in the root of your SD card. Underlying error: %s
tr: Cihazdaki SD karta ulaşılamadı. Bunun bir çok sebebi olabilir: SD kart bozuk olabilir; cihazın desteklemediği kadar büyük kapasiteli olabilir; yazma koruması açık olabilir,..vb. Farklı bir SD kart deneyin veya Sd kartınızı FAT32 dosya sistemiyle formatlayın. Ayrıca SD kartın ana klasöründe aşırı fazla dosya olmamasına dikkat edin. Sebep olan hata: %s

en: Sending metadata to device...
tr: Metadata bilgileri cihaza gönderiliyor...

en: USB Vendor ID (in hex)
tr: USB Satıcı kimliği (16'lık sistemde)

en: Get this ID using Preferences -> Misc -> Get information to set up the user-defined device
tr: Kullanıcı tanımlı cihazı kurmak için Tercihler -> Çeşitli -> Bilgi Al'daki kimliği al.

en: USB Product ID (in hex)
tr: USB Ürün kimliği (16'lık düzende)

en: USB Revision ID (in hex)
tr: USB revizyon kimliği (16'lık düzende)

en: Unused (leave blank)
tr: Kullanılmayan (boş bırakın)

en: This field is no longer used, leave it blank.
tr: Bu alan artık kullanılmamaktadır, boş bırakın

en: Main memory folder
tr: Ana hafıza klasörü

en: Enter the folder where the books are to be stored. This folder is prepended to any send_to_device template
tr: Kitapların saklanacağı klasörü girin. Bu klasör herhangi bir send_to_device şablonunun önüne eklenmiştir.

en: Check this box if the device's main memory is being seen as card a and the card is being seen as main memory
tr: Eğer cihazın ana hafızası kart olarak ve kart ana hafıza olarak görünüyorsa, bu kutuyu işaretleyin.

en: The reader has no storage card %s. You may have changed the default send to device action. Right click on the "Send to device" button and reset the default action to be "Send to main memory".
tr: Okuyucunun depolama kartı %s yok. Varsayılan cihaza gönderme eylemini değiştirmiş olabilirsiniz. "Cihaza gönder" düğmesine sağ tıklayın ve varsayılan eylemi "Ana belleğe gönder" olarak sıfırlayın.

en: Selected slot: %s is not supported.
tr: Seçilen yuva : %s desteklenmiyor.

en: There is insufficient free space in main memory
tr: Ana hafızada yeterli boş alan yok .

en: There is insufficient free space on the storage card
tr: Saklama kartında yeterli boş yer yok.

en: Rendered %s
tr: %s  sn de biçimlendirildi

en: Failed %s
tr: Başarısız %s sn

en: Failed to process comic: 
    
    %s
tr: Şu resimli romanı işlemek başarısız oldu: 
    
    %s

en: input_file output_file [options]
    
    Convert an e-book from one format to another.
    
    input_file is the input and output_file is the output. Both must be specified as the first two arguments to the command.
    
    The output e-book format is guessed from the file extension of output_file. output_file can also be of the special format .EXT where EXT is the output file extension. In this case, the name of the output file is derived from the name of the input file. Note that the filenames must not start with a hyphen. Finally, if output_file has no extension, then it is treated as a folder and an "open e-book" (OEB) consisting of HTML files is written to that folder. These files are the files that would normally have been passed to the output plugin.
    
    After specifying the input and output file you can customize the conversion by specifying various options. The available options depend on the input and output file types. To get help on them specify the input and output file and then use the -h option.
    
    For full documentation of the conversion system see
tr: girdi_dosyası çıktı_dosyası [seçenekler]
    
    Bir e-kitabı bir biçimden diğerine dönüştürün.
    
    girdi_dosyası girdi, çıktı_dosyası ise çıktıdır. Her ikisi de komutun ilk iki argümanı olarak belirtilmelidir.
    
    Çıktı e-kitap formatı, çıktı_dosyası dosya uzantısından tahmin edilir. çıktı_dosyası ayrıca .EXT özel biçiminde olabilir; burada EXT, çıktı dosyası uzantısıdır. Bu durumda çıktı dosyasının adı girdi dosyasının adından türetilir. Dosya adlarının kısa çizgi ile başlamaması gerektiğini unutmayın. Son olarak, çıktı_dosyası'nin uzantısı yoksa, o zaman bir klasör olarak kabul edilir ve bu klasöre HTML dosyalarından oluşan bir "açık e-kitap" (OEB) yazılır. Bu dosyalar, normalde çıkış eklentisine aktarılacak olan dosyalardır.
    
    Giriş ve çıkış dosyasını belirledikten sonra, çeşitli seçenekler belirleyerek dönüştürmeyi özelleştirebilirsiniz. Kullanılabilir seçenekler, giriş ve çıkış dosyası türlerine bağlıdır. Bunlarla ilgili yardım almak için giriş ve çıkış dosyasını belirtin ve ardından -h seçeneğini kullanın.
    
    Dönüştürme sistemi dökümanları için bakınız:

en: Path to a file containing rules to transform the CSS styles in this book. The easiest way to create such a file is to use the wizard for creating rules in the calibre GUI. Access it in the "Look & feel->Transform styles" section of the conversion dialog. Once you create the rules, you can use the "Export" button to save them to a file.
tr: Bu kitaptaki CSS stillerini dönüştürmek için kurallar içeren bir dosyanın yolu. Böyle bir dosya oluşturmanın en kolay yolu, calibre arayüzündeki kural oluşturmak için kullanılan sihirbazı kullanmaktır. Sihirbaza dönüştürme iletişim kutusunun "Bak ve hisset->Stilleri dönüştür" bölümünden erişin. Kuralları oluşturduktan sonra, onları bir dosyaya kaydetmek için "Dışa Aktar" düğmesini kullanabilirsiniz.

en: Path to a file containing rules to transform the HTML in this book. The easiest way to create such a file is to use the wizard for creating rules in the calibre GUI. Access it in the "Look & feel->Transform HTML" section of the conversion dialog. Once you create the rules, you can use the "Export" button to save them to a file.
tr: Bu kitaptaki HTML'yi dönüştürmek için kurallar içeren bir dosyanın yolu. Böyle bir dosya oluşturmanın en kolay yolu, calibre arayüzünde kurallar oluşturmak için sihirbazı kullanmaktır. Dönüştürme iletişim kutusunun "Bak & hisset->HTML Dönüştür" bölümünden erişin. Kuralları oluşturduktan sonra, onları bir dosyaya kaydetmek için "Dışa Aktar" düğmesini kullanabilirsiniz.

en: INPUT OPTIONS
tr: GİRDİ AYARLARI

en: OUTPUT OPTIONS
tr: ÇIKTI AYARLARI

en: Options to control the processing of the input %s file
tr: Girdi dosyası %s 'iın işlenme sürecinin kontrol seçenekleri

en: Options to control the processing of the output %s
tr: Çıktı dosyası %s 'nın işlenme sürecinin kontrol seçenekleri

en: LOOK AND FEEL
tr: GÖR ve HİSSET

en: Options to control the look and feel of the output
tr: Çıktı dosyasının görünümünü ayarlamak için kullanılabilecek ayarlar

en: HEURISTIC PROCESSING
tr: SEZGİSEL İŞLEME

en: Modify the document text and structure using common patterns. Disabled by default. Use %(en)s to enable.  Individual actions can be disabled with the %(dis)s options.
tr: Genel tanımlı motifleri kullanarak dökümanın yazılarını ve yapısını değiştirin. Default olarak pasif durumdadır. Aktifleştirmek için %(en)s kullanın.  Komutları tek tek pasifleştirmek için  %(dis)s ayarını kullanabilirsiniz.

en: SEARCH AND REPLACE
tr: BUL ve DEĞİŞTİR

en: Modify the document text and structure using user defined patterns.
tr: Kullanıcı tanımlı motifleri kullanarak dökümanın yazılarını ve yapısını değiştir.

en: STRUCTURE DETECTION
tr: YAPI ALGILAMA

en: Control auto-detection of document structure.
tr: dosya yapısının otomatik farkınıa varma kontrolü

en: TABLE OF CONTENTS
tr: İÇİNDEKİLER

en: Control the automatic generation of a Table of Contents. By default, if the source file has a Table of Contents, it will be used in preference to the automatically generated one.
tr: İçindekiler(TOC)'un otomatik oluşturulma ayarını düzenleyin. Eğer kaynak içindekiler(TOC)'e sahipse varsayılan olarak o kullanılacaktır.

en: METADATA
tr: ÜSTBİLGİ

en: Options to set metadata in the output
tr: Çıkış almak için metadata seçeneklerini kaydet.

en: DEBUG
tr: HATA AYIKLA

en: Options to help with debugging the conversion
tr: Dönüştürme  hatalarını bulmak için yardım seçenekleri

en: List builtin recipe names. You can create an e-book from a builtin recipe like this: ebook-convert "Recipe Name.recipe" output.epub
tr: Yerleşik tarif adlarını listeleyin. Yerleşik bir tariften şu şekilde bir e-kitap oluşturabilirsiniz: ebook-convert "TarifAdı.recipe" ÇıktıDosyası.epub

en: Output saved to
tr: Çıktıyı şuraya kaydet

en: The options and default values for the options change depending on both the
    input and output formats, so you should always check with::
    
        %s
    
    Below are the options that are common to all conversion, followed by the
    options specific to every input and output format.
tr: Seçenekler ve seçeneklerin varsayılan değerleri girdi ve çıktı biçimlerine göre
    değişiklik gösterir, her zaman şu şekilde kontrol etmelisiniz::
    
        %s
    
    Aşağıda tüm dönüştürmeler için ortak seçenekler ve her girdi ve çıktıya özel
    seçenekler bulunabilir.

en: Convert AZW4 to HTML
tr: AZW4 dosyalarını HTML' e çevir

en: Convert CHM files to OEB
tr: CHM dosyalarını OEB' ye çevir

en: Reduce the number of colors used in the image. This works only if you choose the PNG output format. It is useful to reduce file sizes. Set to zero to turn off. Maximum value is 256. It is off by default.
tr: Resimde kullanılan renk sayısını azaltın. Bu, yalnızca PNG çıktı biçimini seçerseniz çalışır. Dosya boyutlarını küçültmekte faydalıdır. Kapatmak için sıfıra ayarlayın. Maksimum değer 256'dır. Varsayılan olarak kapalıdır.

en: Disable normalize (improve contrast) color range for pictures. Default: False
tr: Resimler için renk çeşitliliğini normalleştirmeyi (kontrastı geliştir) kapat. Varsayılan: kapalı

en: Maintain picture aspect ratio. Default is to fill the screen.
tr: Resim boyoranını koru. Varsayılan olarak ekranı kapla.

en: Disable sharpening.
tr: Keskinleştirmeyi  kapat.

en: Disable trimming of comic pages. For some comics, trimming might remove content as well as borders.
tr: Çizgi roman sayfalarında ince ayarı devre dışı bırak. Bazı çizgi romanlarda, ince ayar sınırları sildiği gibi içeriği de silebiliyor.

en: Don't split landscape images into two portrait images
tr: Yatık resimleri iki ayrı resme bölme

en: Keep aspect ratio and scale image using screen height as image width for viewing in landscape mode.
tr: Yatık kullanımda en boy oranını koru ve ekranın boyunu resimin eni olarak ayarla

en: Used for right-to-left publications like manga. Causes landscape pages to be split into portrait pages from right to left.
tr: Manga gibi yayımlarda sağdan sola kullanmak için. Yatık sayfaların sağdan sola dikey sayfalar şeklinde bölünmesine yol açar

en: Enable Despeckle. Reduces speckle noise. May greatly increase processing time.
tr: Çilsizleştirme (Despeckle)'yi aktifleştirin. Bu işlem benek gürültüsü (speckle noise)'nü azaltır. İşlem süresini ciddi oranda arttırabilir.

en: Don't sort the files found in the comic alphabetically by name. Instead use the order they were added to the comic.
tr: Çizgi romanda bulunan dosyaları isme göre alfabetik sıralama. Bunun yerine çizgi romana eklenme sırasını kullan

en: The format that images in the created e-book are converted to. You can experiment to see which format gives you optimal size and look on your device.
tr: Oluşturulan e-kitaptaki görsellerin dönüştürüldüğü format. Cihazınızda hangi biçimin size en uygun boyutu ve görünümü verdiğini görmek için deneme yapabilirsiniz.

en: Apply no processing to the image
tr: Resim üzerinde hiçbir işlem yapma

en: Do not convert the image to grayscale (black and white)
tr: Resmi gri renklere dönüştürme ( Siyah ve beyaz)

en: Specify the image size as width x height pixels, for example: 123x321. Normally, an image size is automatically calculated from the output profile, this option overrides it.
tr: Görüntü boyutunu genişlik x yükseklik pikselleri olarak belirtin, örneğin: 123x321. Normalde, görüntü boyutu çıktı profilinden otomatik olarak hesaplanır, bu seçenek bunu geçersiz kılar.

en: When converting a CBC do not add links to each page to the TOC. Note this only applies if the TOC has more than one section
tr: Bir CBC çevirirken her bir sayfadan içindekiler(TOC)'e link ekleme. Bu seçenek sadece birden fazla bölüm varsa uygulanır.

en: Page
tr: Sayfa

en: Convert OCR-ed DJVU files (.djvu) to HTML
tr: OCR-ed DJVU dosyalarını (.djvu) HTML' e çevir.

en: Convert DOCX files (.docx and .docm) to HTML
tr: DOCX dosyalarını (.docx ve .docm) HTML'e çevir

en: Normally, if a large image is present at the start of the document that looks like a cover, it will be removed from the document and used as the cover for created e-book. This option turns off that behavior.
tr: Normalde, belgenin başında kapak gibi görünen büyük bir resim varsa, belgeden kaldırılacak ve oluşturulan e-kitap için kapak olarak kullanılacaktır. Bu seçenek, bu davranışı kapatır.

en: Do not insert a page break after every endnote.
tr: Her son nottan sonra bir sayfa kesmesi ekleme.

en: Render superscripts and subscripts so that they do not affect the line height
tr: Satır yüksekliğini etkilememeleri için üstindisleri ve altindisleri işle

en: The size of the page. Default is letter. Choices are %s
tr: Sayfanın boyutu. Varsayılan mektuptur. Seçenekler %s

en: Custom size of the document. Use the form width x height, for example: `123x321` to specify the width and height (in pts). This overrides any specified page-size.
tr: Belgenin özel boyutu. Genişlik ve yüksekliği (pikseller cinsinden) belirtmek için genişlik x yükseklik formunu kullanın, örneğin: "123x321". Bu, belirtilmiş herhangi bir sayfa boyutunu geçersiz kılar.

en: Do not insert the book cover as an image at the start of the document. If you use this option, the book cover will be discarded.
tr: Kitabın kapağını belgenin başlangıcına bir resim olarak ekleme. Bu seçeneği seçerseniz kitap kapağı çıkartılacaktır.

en: Preserve the aspect ratio of the cover image instead of stretching it out to cover the entire page.
tr: Tüm sayfayı kaplayacak şekilde uzatmak yerine kapak görüntüsünün en boy oranını koruyun.

en: Do not insert the table of contents as a page at the start of the document.
tr: İçindekiler tablosunu belgenin başlangıcına bir sayfa olarak ekleme.

en: Extract the contents of the generated %s file to the specified folder. The contents of the folder are first deleted, so be careful.
tr: Oluşturulan %s dosyasının içeriğini belirtilen klasöre çıkarın. Önce klasörün içeriği silinir, bu yüzden dikkatli olun.

en: The size of the left page margin, in pts. Default is 72pt. Overrides the common left page margin setting.
tr: Sol sayfa kenar boşluğunun punto cinsinden boyutu. Varsayılan 72 puntodur. Ortak sol sayfa kenar boşluğu ayarını geçersiz kılar.

en: The size of the top page margin, in pts. Default is 72pt. Overrides the common top page margin setting, unless set to zero.
tr: Üst sayfa kenar boşluğunun punto cinsinden boyutu. Varsayılan 72 puntodur. Sıfır olarak ayarlanmadığı sürece ortak üst sayfa boşluğu ayarını geçersiz kılar.

en: The size of the right page margin, in pts. Default is 72pt. Overrides the common right page margin setting, unless set to zero.
tr: Sağ sayfa kenar boşluğunun punto cinsinden boyutu. Varsayılan 72 puntodır. Sıfıra ayarlanmadıkça ortak sağ sayfa boşluğu ayarını geçersiz kılar.

en: The size of the bottom page margin, in pts. Default is 72pt. Overrides the common bottom page margin setting, unless set to zero.
tr: Alt sayfa kenar boşluğunun punto cinsinden boyutu. Varsayılan 72 puntodır. Sıfıra ayarlanmadıkça ortak alt sayfa kenar boşluğu ayarını geçersiz kılar.

en: Convert EPUB files (.epub) to HTML
tr: EPUB dosyalarını (.epub) HTML' e çevir

en: Cover image
tr: Kapak resmi

en: Cover page
tr: Kapak sayfası

en: Turn off splitting at page breaks. Normally, input files are automatically split at every page break into two files. This gives an output e-book that can be parsed faster and with less resources. However, splitting is slow and if your source file contains a very large number of page breaks, you should turn off splitting on page breaks.
tr: Sayfa sonlarında bölmeyi kapatın. Normalde, giriş dosyaları her sayfa sonunda otomatik olarak iki dosyaya bölünür. Bu, daha hızlı ve daha az kaynakla ayrıştırılabilen bir e-kitap çıktısı verir. Ancak, bölme yavaştır ve kaynak dosyanız çok sayıda sayfa sonu içeriyorsa, sayfa sonlarında bölmeyi kapatmalısınız.

en: Split all HTML files larger than this size (in KB). This is necessary as most EPUB readers cannot handle large file sizes. The default of %defaultKB is the size required for Adobe Digital Editions. Set to 0 to disable size based splitting.
tr: Bu boyutttan büyük bütün HTML dosyalarını küçük parçalara böl (KB olarak). Çoğu ePUB okuyucu büyük boyuttaki dosyaları okuyamadığı için bu gereklidir.  Öntanımlı %defaultKB boyutu Adobe Digital Edition'lar için gereklidir. Boyut temelli bölmeyi devre dışı bırakmak için 0 olarak ayarlayın.

en: Normally, if the input file has no cover and you don't specify one, a default cover is generated with the title, authors, etc. This option disables the generation of this cover.
tr: Normal şartlarda, eklediğiniz kitabın kapağı yoksa ve siz de ayrıca bir kapak belirlemediyseniz; kitap adı ve yazar adı vs bilgilerden bir öntanımlı kapak oluşturulur. Bu ayar öntanımlı kapak oluşturmayı devre dışı bırakır.

en: Do not use SVG for the book cover. Use this option if your EPUB is going to be used on a device that does not support SVG, like the iPhone or the JetBook Lite. Without this option, such devices will display the cover as a blank page.
tr: Kitap kapağı için SVG kullanma. Bu seçeneği yalnızca EPUB'ınızı iPhone ya da JetBook Lite gibi SVG desteklemeyen bir cihazda kullanacaksanız seçin. Bu seçenek seçili değilse, bu cihazlar kitap kapağı yerine boş bir sayfa görüntüleyecektir.

en: When using an SVG cover, this option will cause the cover to scale to cover the available screen area, but still preserve its aspect ratio (ratio of width to height). That means there may be white borders at the sides or top and bottom of the image, but the image will never be distorted. Without this option the image may be slightly distorted, but there will be no borders.
tr: Kitap kapağı olarak SVG kullandığınızda bu seçenek, kitap kapağının müsait ekran alanına en/boy oranının korunarak ölçeklenmesini sağlar. Yani bazı durumlarda resmin kenarlarında beyaz alanlar bulunabilir ancak resim asla bozulmaz. Bu seçenek seçili değilse resim bir miktar bozulabilir ama kenarlarda beyaz alanlar olmaz.

en: This option is needed only if you intend to use the EPUB with FBReaderJ. It will flatten the file system inside the EPUB, putting all files into the top level.
tr: EPUB dosyasını FBReaderJ ile kullanmayı düşünüyorsanız bu özellik gereklidir. Böylece tüm dosyaları, dosya sisteminin en üst seviyesine koyarak düz bir dosya sistemi yaratır.

en: Insert an inline Table of Contents that will appear as part of the main book content.
tr: Ana kitap içeriğinin parçası olarak görünecek bir satır arası İçindekiler ekle.

en: Put the inserted inline Table of Contents at the end of the book instead of the start.
tr: Eklenen satır arası içindekileri kitabın başı yerine sonuna koy.

en: Title for any generated in-line table of contents.
tr: Oluşturulan İçindekiler (TOC) bölümü için başlık.

en: The version of the EPUB file to generate. EPUB 2 is the most widely compatible, only use EPUB 3 if you know you actually need it.
tr: Oluşturulacak EPUB dosyasının sürümü. EPUB 2 en geniş uyumlu olanıdır, EPUB 3'ü yalnızca gerçekten ihtiyacınız olduğunu biliyorsanız kullanın.

en: The maximum image size (width x height). A value of {0} means use the screen size from the output profile. A value of {1} means no maximum size is specified. For example, a value of {2} will cause all images to be resized so that their width is no more than {3} pixels and their height is no more than {4} pixels. Note that this only affects the size of the actual image files themselves. Any given image may be rendered at a different size depending on the styling applied to it in the document.
tr: Maksimum görüntü boyutu (genişlik x yükseklik). {0} değeri, çıktı profilindeki ekran boyutunu kullanmak anlamına gelir. {1} değeri, maksimum boyutun belirtilmediği anlamına gelir. Örneğin, {2} değeri, tüm görüntülerin yeniden boyutlandırılmasına neden olur, böylece genişlikleri {3} pikselden ve yükseklikleri {4} pikselden fazla olamaz. Bunun yalnızca gerçek görüntü dosyalarının boyutunu etkilediğini unutmayın. Herhangi bir görüntü, belgede kendisine uygulanan stile bağlı olarak farklı bir boyutta işlenebilir.

en: Convert FB2 and FBZ files to HTML
tr: FB2 ve FBZ dosyalarını HTML' e çevir

en: Do not insert a Table of Contents at the beginning of the book
tr: Kitabın başına İçindekiler bölümü ekleme

en: Section per entry in the ToC
tr: İçindekiler bölümündeki girdi başına bölüm

en: Section per file
tr: Dosya başına bölüm

en: A single section
tr: Tek bir bölüm

en: Specify how sections are created:
     * nothing: {nothing}
     * files: {files}
     * toc: {toc}
    If ToC based generation fails, adjust the "Structure detection" and/or "Table of Contents" settings (turn on "Force use of auto-generated Table of Contents").
tr: Bölümlerin nasıl oluşturulduğunu belirtin:
    * hiçbir şey: {nothing}
    * dosyalar: {files}
    * İçindekiler: {toc}
    İçindekiler tabanlı oluşturma başarısız olursa, "Yapı algılama" ve/veya "İçindekiler" ayarlarını yapın ("Otomatik oluşturulan İçindekiler'in kullanımını zorla" seçeneğini açın).

en: Genre for the book. Choices: %s
    
     See:
tr: Kitabın türü. Seçim: %s
    
     Bakınız:

en: for a complete list with descriptions.
tr: Tanımları ile birlikte tam liste için

en: Convert HTML and OPF files to an OEB
tr: HTML ve OPF dosyalarını bir OEB' ye çevir

en: Traverse links in HTML files breadth first. Normally, they are traversed depth first.
tr: HTML linkleri arasındaki geçişleri breadth-first şeklinde yap. Normalde geçişler depth-first şeklinde.

en: Maximum levels of recursion when following links in HTML files. Must be non-negative. 0 implies that no links in the root HTML file are followed. Default is %default.
tr: HTML linklerini takip ederken maksimum özyineleme sayısı. Bu değer sıfırın altında olmamalı. Değerin 0 olması HTML dosyasındaki hiç bir linkin takip edilmeyeceği manasına geliyor. Normalde bu değer %default.

en: Normally this input plugin re-arranges all the input files into a standard folder hierarchy. Only use this option if you know what you are doing as it can result in various nasty side effects in the rest of the conversion pipeline.
tr: Olağan olarak bu giriş eklentisi tüm giriş dosyalarını standart dosya hiyerarşisine göre tekrar düzenler. Bu seçeneği eğer kalan dönüşüm hattında kötü yan etkilere yol açabilecekken ne yaptığınızı biliyorsanız kullanınız.

en: Normally, resources linked to by the HTML file or its children will only be allowed if they are in a sub-folder of the original HTML file. This option allows including local files from any location on your computer. This can be a security risk if you are converting untrusted HTML and expecting to distribute the result of the conversion.
tr: Normalde, HTML dosyası veya onun alt öğeleri tarafından bağlanan kaynaklara yalnızca orijinal HTML dosyasının bir alt klasöründe olmaları durumunda izin verilir. Bu seçenek, bilgisayarınızdaki herhangi bir konumdan yerel dosyaların dahil edilmesine olanak tanır. Güvenilmeyen HTML'yi dönüştürüyorsanız ve dönüşümün sonucunu dağıtmayı bekliyorsanız, bu bir güvenlik riski oluşturabilir.

en: CSS file used for the output instead of the default file
tr: Çıktı için öntanımlı dosya yerine CSS dosyası kullanıldı

en: Template used for generation of the HTML index file instead of the default file
tr: Varsayılan dosya yerine HTML dizin dosyasının oluşturulması için kullanılan şablon

en: Template used for the generation of the HTML contents of the book instead of the default file
tr: Varsayılan dosya yerine kitabın HTML içeriğinin oluşturulması için kullanılan şablon

en: Extract the contents of the generated ZIP file to the specified folder. WARNING: The contents of the folder will be deleted.
tr: Oluşturulan ZIP dosyasının içeriğini belirtilen klasöre çıkar. UYARI: Klasörün içeriği silinecektir.

en: Convert HTMLZ files to HTML
tr: HTMLZ dosyalarını HTML' e çevir

en: Multiple HTML files found in the archive. Only %s will be used.
tr: Arşivde birden çok HTML dosyası bulundu. Sadece %s kullanılacak.

en: No top level HTML file found.
tr: Üst seviye HTML dosyası bulunamadı.

en: Top level HTML file %s is empty
tr: Üst seviye HTML dosyası %s boş.

en: Use CSS classes
tr: CSS sınıfları kullan

en: Use the style attribute
tr: Sitil özelliğini kullan

en: Use HTML tags wherever possible
tr: Mümkün olan her yerde HTML etiketlerini kullan

en: Use an external CSS file
tr: Harici CSS dosyası kullan

en: Use a <style> tag in the HTML file
tr: HTML dosyasında bir <style> etiket kullan

en: Specify the handling of CSS. Default is class.
    class: {class}
    inline: {inline}
    tag: {tag}
tr: CSS'nin işlemesini belirtin. Varsayılan sınıftır.
    sınıf: {class}
    satır içi: {inline}
    etiket: {tag}

en: How to handle the CSS when using css-type = 'class'.
    Default is external.
    external: {external}
    inline: {inline}
tr: css-type = 'class' kullanılırken CSS nasıl kullanılır?
    Varsayılan haricidir.
    harici: {external}
    satır içi: {inline}

en: If set this option causes the file name of the HTML file inside the HTMLZ archive to be based on the book title.
tr: Bu seçenek ayarlanırsa, HTMLZ arşivi içindeki HTML dosyasının dosya adının kitap başlığını baz almasına neden olur.

en: Convert LIT files to HTML
tr: LIT dosyalarını HTML' e çevir

en: Convert LRF files to HTML
tr: LRF dosyalarını HTML' e çevir

en: Enable auto-rotation of images that are wider than the screen width.
tr: Ekran genişliğinden daha geniş olan resimlerin otomatik döndürülmesini etkinleştirin.

en: Set the space between words in pts. Default is %default
tr: Kelimeler arasındaki boşluğu pts şeklinde ayarla. Varsayılan %default

en: Add a header to all the pages with title and author.
tr: isim ve yazarlı tüm sayfalara başlık ekle.

en: Set the format of the header. %a is replaced by the author and %t by the title. Default is %default
tr: Başlığın formatını belirleyin. ifadenizdeki %a yazar ismiyle ve %t kitap başlığıyla değiştirilecek. Varsayılan format:  %default

en: Add extra spacing below the header. Default is %default pt.
tr: Başlığın altına fazladan boşluk ekle. Varsayılan pt olarak %default .

en: Minimum paragraph indent (the indent of the first line of a paragraph) in pts. Default: %default
tr: Pts değerinde minimum paragraf girintisi(paragrafın ilk satırının girintisi). Varsayılan: %default

en: This option has no effect
tr: Bu seçeneğin hiçbir etkisi yoktur

en: Multiply the size of text in rendered tables by this factor. Default is %default
tr: Oluşturulan tablolardaki yazıların boyutunu bu sayıyla çarp. Varsayılan: %default

en: The serif family of fonts to embed
tr: İçe alınacak serif ailesinden fontlar.

en: The sans-serif family of fonts to embed
tr: İçe alınacak sans-sefif ailesiden fontlar

en: The monospace family of fonts to embed
tr: İçe alınacak monospace ailesinden fontlar

en: Comic
tr: Karikatür

en: Convert MOBI files (.mobi, .prc, .azw) to HTML
tr: MOBI dosyalarını (.mobi, .prc, .azw) HTML' e çevir

en: When present, use author sort field as author.
tr: Mevcut olduğunda dökümanların yazarları olarak author sort alanındaki bilgiyi kullan.

en: Don't add Table of Contents to the book. Useful if the book has its own table of contents.
tr: Kitaba İçindekiler (TOC) ekleme. Eğer kitap içeriğinde zaten bir İçindekiler bölümü varsa bu seçeneği kullanabilirsiniz.

en: Disable compression of the file contents.
tr: Dosya içeriklerinin sıkıştırılmasını engelle.

en: Tag for MOBI files to be marked as personal documents. This option has no effect on the conversion. It is used only when sending MOBI files to a device. If the file being sent has the specified tag, it will be marked as a personal document when sent to the Kindle.
tr: MOBI dosyalarının kişisel belgeler olarak işaretlenmesi için etiket. Bu seçeneğin dönüşüm üzerinde etkisi yoktur. Sadece MOBI dosyalarını bir aygıta gönderirken kullanılır. Eğer gönderilmeye başlanan dosya belirtilen etikete sahipse Kindle'a gönderildiğinde kişisel belge olarak işaretlenir.

en: Ignore margins in the input document. If False, then the MOBI output plugin will try to convert margins specified in the input document, otherwise it will ignore them.
tr: Çevrilecek dökümandaki kenar boşluklarını(margin) yoksay. Eğer bu şeçenek işaretlenmezse "MOBI output plugin" eklentisi girdideki kenar boşluklarını belirlemeye çalışacak, işaretlenirse boşlukları dikkate almayacak.

en: When adding the Table of Contents to the book, add it at the start of the book instead of the end. Not recommended.
tr: İçindekileri (TOC) kitabın sonuna değil başına ekleyin (eklenecekse).  Önerilmez.

en: Enable sharing of book content via Facebook etc.  on the Kindle. WARNING: Using this feature means that  the book will not auto sync its last read position  on multiple devices. Complain to Amazon.
tr: Kindle üzerinden Facebook vs. aracılığıyla kitap içeriği paylaşımını etkinleştir. DİKKAT: Bu özelliğin kullanılması, birçok cihazda kitabın son okunan yere otomatik olarak senkronize edilmeyeceği anlamına gelir. Şikayetlerinizi Amazon'a bildirin.

en: By default calibre converts all images to JPEG format in the output MOBI file. This is for maximum compatibility as some older MOBI viewers have problems with other image formats. This option tells calibre not to do this. Useful if your document contains lots of GIF/PNG images that become very large when converted to JPEG.
tr: Varsayılan olarak Calibre, MOBI formatında çıkış alınan dosyalardaki tüm resimleri JPEG formatına çevirmektedir. Bu işlemin sebebi, bazı eski MOBI görüntüleyicilerin diğer görüntü formatlarını görüntülerken sorun yaşadığından maksimum uyumluluk sağlamaktır. Bu seçenek Calibre'ye söz konusu işlemi yapmamasını belirtmektedir. Eğer dökümanınız JPEG formatına çevrildiğinde çok yer kaplayacak çok sayıda GIF/PNG görüntüsü içeriyorsa bu seçenek işinize yarayabilir.

en: By default calibre generates MOBI files that contain the old MOBI 6 format. This format is compatible with all devices. However, by changing this setting, you can tell calibre to generate MOBI files that contain both MOBI 6 and the new KF8 format, or only the new KF8 format. KF8 has more features than MOBI 6, but only works with newer Kindles. Allowed values: {}
tr: Calibre varsayılan olarak eski MOBI 6 formatını içeren MOBI dosyaları üretir. Bu format tüm cihazlarla uyumludur. Ancak, bu ayarı değiştirerek calibre'ye hem MOBI 6 hem de yeni KF8 formatını veya sadece yeni KF8 formatını içeren MOBI dosyaları oluşturmasını söyleyebilirsiniz. KF8, MOBI 6'dan daha fazla özelliğe sahiptir, ancak yalnızca daha yeni Kindle'larla çalışır. İzin verilen değerler: {}

en: All articles
tr: Tüm makaleler

en: Convert ODT (LibreOffice) files to HTML
tr: ODT (LibreOffice) dosyalarını HTML' e çevir

en: Convert PDB to HTML
tr: PDB dosyalarını HTML' e çevir

en: Format to use inside the PDB container. Choices are:
tr: PDB konteynerı içinde kullanılacak biçimlendirme. Seçenekler şunlardır:

en: Specify the character encoding of the output document. The default is cp1252. Note: This option is not honored by all formats.
tr: Çıktı için kullanılacak karakter kodlama türünü seçin.  Varsayılan ayar: cp1252 . Not: Bu ayar tüm formatları desteklemez.

en: Add Table of Contents to beginning of the book.
tr: Kitabın girişine İçerik Tablosı ekle .

en: Convert PDF files to HTML
tr: PDF dosyalarını HTML' e çevir

en: Do not extract images from the document
tr: Resimleri belgeden çıkartma

en: Scale used to determine the length at which a line should be unwrapped. Valid values are a decimal between 0 and 1. The default is 0.45, just below the median line length.
tr: Satırın kaydırılması gereken uzunluğa karar vermek için kullanılacak ölçü. Geçerli değerler 0 ve 1 arasında ondalıklardır. Varsayılan değer 0.45 olup ortalama satır uzunluğunun çok az altıdır.

en: Use the new PDF conversion engine. Currently not operational.
tr: Yeni PDF dönüştürme motorunu kullan. Şu anda kullanıma hazır değil.

en: Instead of using the paper size specified in the PDF Output options, use a paper size corresponding to the current output profile. Useful if you want to generate a PDF for viewing on a specific device.
tr: PDF Çıktısı seçeneklerinde belirtilen kağıt boyutunu kullanmak yerine geçerli çıktı profiline karşılık gelen bir kağıt boyutu kullanın. Belirli bir cihazda görüntülemek üzere bir PDF oluşturmak istiyorsanız kullanışlıdır.

en: The unit of measure for page sizes. Default is inch. Choices are {} Note: This does not override the unit for margins!
tr: Sayfa boyutları için ölçü birimi. Varsayılan inçtir. Seçenekler {} Not: Bu, kenar boşlukları birim ayarını değiştirmez!

en: The size of the paper. This size will be overridden when a non default output profile is used. Default is letter. Choices are {}
tr: Kağıdın boyutu. Varsayılan olmayan bir çıktı profili kullanıldığında bu boyut geçersiz kılınacaktır. Varsayılan mektup boyutudur. Seçenekler {}

en: Custom size of the document. Use the form width x height e.g. `123x321` to specify the width and height. This overrides any specified paper-size.
tr: Özel belge boyutu. Formu genişlik x yükseklik şeklinde kullanın, örn. Genişliği ve yüksekliği belirtmek için "123x321". Bu, belirtilen kağıt boyu ayarlarını geçersiz kılar.

en: Preserve the aspect ratio of the cover, instead of stretching it to fill the full first page of the generated PDF.
tr: Oluşturulan PDF'nin ilk sayfasının tamamını dolduracak şekilde genişletmek yerine kapağın en boy oranını koruyun.

en: The font family used to render serif fonts. Will work only if the font is available system-wide.
tr: Serif yazı tiplerini görüntülemek için kullanılan yazı tipi ailesi. Yalnızca yazı tipi sistem genelinde mevcutsa çalışır.

en: The font family used to render sans-serif fonts. Will work only if the font is available system-wide.
tr: Sans-serif yazı tiplerini görüntülemek için kullanılan yazı tipi ailesi. Yalnızca yazı tipi sistem genelinde mevcutsa çalışır.

en: The font family used to render monospace fonts. Will work only if the font is available system-wide.
tr: Monospace yazı tiplerini görüntülemek için kullanılan yazı tipi ailesi. Yalnızca yazı tipi sistem genelinde mevcutsa çalışır.

en: The type of font family used to render font for which no font family is specified.
tr: Herhangi bir yazı tipi ailesi belirtilmemiş yazı tipini oluşturmak için kullanılan yazı tipi ailesinin türü

en: The default font size (in pixels)
tr: Varsayılan yazı tipi boyutu (piksel cinsinden)

en: The default font size for monospaced text (in pixels)
tr: Tek aralıklı metin için varsayılan yazı tipi boyutu (piksel olarak)

en: Break long words at the end of lines. This can give the text at the right margin a more even appearance. Note that depending on the fonts used this option can break the copying of text from the PDF file.
tr: Satır sonlarında uzun sözcükleri bölün. Bu, sağ kenardaki metne daha düzgün bir görünüm verebilir. Kullanılan yazı tiplerine bağlı olarak bu seçeneğin PDF dosyasından metin kopyalamayı bozabileceğini unutmayın.

en: Surround all links with a red box, useful for debugging.
tr: Tüm bağlantıları kırmızı kutu içine al, hata ayıklamak için yararlıdır.

en: Add page numbers to the bottom of every page in the generated PDF file. If you specify a footer template, it will take precedence over this option.
tr: Oluşturulan PDF dosyasının her sayfasının altına sayfa numarası ekle. Eğer bir alt bilgi şablonu oluşturmuşsanız bu onun üzerine yazacaktır.

en: An HTML template used to generate %s on every page. The strings _PAGENUM_, _TITLE_, _AUTHOR_ and _SECTION_ will be replaced by their current values.
tr: Her sayfada %s oluşturmak için bir HTML şablonu kullanılır. _PAGENUM_, _TITLE_, _AUTHOR_ ve _SECTION_ ifadeleri mevcut değerleri ile değiştirilir.

en: footers
tr: dipnotlar

en: headers
tr: başlıklar

en: Add a Table of Contents at the end of the PDF that lists page numbers. Useful if you want to print out the PDF. If this PDF is intended for electronic use, use the PDF Outline instead.
tr: PDF dosyasının sonuna sayfa numaralarını listeleyen bir İçindekiler Tablosu ekle. PDF'yi yazdırmak isterseniz faydalı olabilir. Bu PDF dosyasını elektronik ortamda kullanmak için oluşturuyorsanız PDF Anahattını kullanmanız iyi olacaktır.

en: Title for generated table of contents.
tr: Oluşturulan "İçindekiler" tablosunun başlığı

en: Use the page margins specified in the input document via @page CSS rules. This will cause the margins specified in the conversion settings to be ignored. If the document does not specify page margins, the conversion settings will be used as a fallback.
tr: Girdi belgesinde @page CSS kuralları aracılığıyla belirtilen sayfa kenar boşluklarını kullanın. Bu, dönüştürme ayarlarında belirtilen kenar boşluklarının dikkate alınmamasına neden olur. Belge sayfa kenar boşluklarını belirtmiyorsa, dönüştürme ayarları yedek ayar olarak kullanılacaktır.

en: Adjust page numbers, as needed. Syntax is a JavaScript expression for the page number. For example, "if (n < 3) 0; else n - 3;", where n is current page number.
tr: Sayfa numaralarını gerektiği gibi ayarlayın. Sözdizimi, sayfa numarası için bir JavaScript ifadesidir. Örneğin, "if (n < 3) 0; else n - 3;"; burada n, geçerli sayfa numarasıdır.

en: Generate an uncompressed PDF, useful for debugging.
tr: Sıkıştırılmamış bir PDF oluşturun, hata ayıklama için kullanışlıdır.

en: Shift the text horizontally by the specified offset (in pts). On odd numbered pages, it is shifted to the right and on even numbered pages to the left. Use negative numbers for the opposite effect. Note that this setting is ignored on pages where the margins are smaller than the specified offset. Shifting is done by setting the PDF CropBox, not all software respects the CropBox.
tr: Metni belirtilen uzaklığa göre (pts cinsinden) yatay olarak kaydırın. Tek sayılı sayfalarda sağa, çift sayılı sayfalarda ise sola kaydırılır. Ters etki için negatif sayıları kullanın. Kenar boşluklarının belirtilen uzaklıktan küçük olduğu sayfalarda bu ayarın göz ardı edildiğini unutmayın. Değiştirme, PDF CropBox ayarlanarak yapılır; tüm yazılımlar CropBox'a uymaz.

en: Convert PML to OEB
tr: PML' yi OEB' ye çevir

en: Specify the character encoding of the output document. The default is cp1252.
tr: Belge çıktısının karakter kodlamasını belirle. Varsayılan cp1252.

en: Do not reduce the size or bit depth of images. Images have their size and depth reduced by default to accommodate applications that can not convert images on their own such as Dropbook.
tr: Resimlerin boyutunu ya da renk derinliğini azaltmayın. Resimlerin boyut ve renk derinlikleri, Dropbook gibi resimleri kendisi dönüştüremeyen uygulamaların kullanabilmesi için, azaltılmış durumdadır.

en: Convert RB files to HTML
tr: RB dosyalarını HTML' e çevir

en: Download periodical content from the Internet
tr: İnternetten periyodik içerik indirin

en: Useful for recipe development. Forces max_articles_per_feed to 2 and downloads at most 2 feeds. You can change the number of feeds and articles by supplying optional arguments. For example: --test 3 1 will download at most 3 feeds and only 1 article per feed.
tr: Tarif geliştirme için yararlıdır. max_articles_per_feed değerini 2'ye ve aynı anda indirilecek en fazla kaynak sayısını 2'ye zorlar. Bu değerleri ilgili değişkenlerin değerlerini düzenleyerek değiştirebilirsiniz. Örneğin: --test 3 1 yaparsanız anlık 3 kaynak ve her kaynak için bir makale indirebilirsiniz.

en: Username for sites that require a login to access content.
tr: İçeriğe erişmek için giriş yapılması gereken siteler için kullanıcı adı.

en: Password for sites that require a login to access content.
tr: İçeriğe erişmek için giriş yapılması gereken siteler için şifre.

en: Do not download latest version of builtin recipes from the calibre server
tr: Calibre sunucusundan yerleşik tarifin son sürümünü indirmeyin.

en: Convert RTF files to HTML
tr: RTF dosyalarını HTML' e çevir

en: Ignore WMF images instead of replacing them with a placeholder image.
tr: WMF görüntülerini yer tutucu simgeleriyle değiştirmek yerine yoksay.

en: This RTF file has a feature calibre does not support. Convert it to HTML first and then try it.
    %s
tr: Calibre RTF dosya formatını desteklememektedir. Dosyayı HTML formatına çevirdikten sonra deneyin.
    %s

en: Convert SNB files to OEB
tr: SNB dosyalarını OEB' ye çevir

en: Specify the character encoding of the output document. The default is utf-8.
tr: Belge çıktısının karakter kodlamasını belirle. Varsayılan utf-8.

en: The maximum number of characters per line. This splits on the first space before the specified value. If no space is found the line will be broken at the space after and will exceed the specified value. Also, there is a minimum of 25 characters. Use 0 to disable line splitting.
tr: Satır başına en fazla karakter sayısı. Bu belirtilen değerden önceki son boşluktan ayırır. Eğer belirtilen değerden önce hiç boşluk bulunmazsa bulunan boşluktan sonra satır bölünür. Alt sınır 25 karakterdir. Satır bölmeyi iptal etmek için 0 kullanın.

en: Specify whether or not to insert an empty line between two paragraphs.
tr: İki paragraf arasına boş bir satır eklenip eklenmeyeceğini belirle.

en: Specify whether or not to insert two space characters to indent the first line of each paragraph.
tr: Her paragrafın ilk satırında satır başı yapmak için iki boş karakter eklenip eklenmeyeceğini belirle.

en: Specify whether or not to hide the chapter title for each chapter. Useful for image-only output (eg. comics).
tr: Her bölümün bölüm başlığını saklayıp saklamamayı belirtin. Sadece resim içeren çıktılarda faydalıdır (çizgi roman gibi)

en: Resize all the images for full screen mode.
tr: Tam ekran modu için tüm görüntüleri yeniden boyutlandırın.

en: Start page
tr: Başlangıç sayfası

en: Cover pages
tr: Kapak sayfaları

en:  (Preface)
tr:  (Önyüz)

en: Convert TCR files to HTML
tr: TCR dosyalarını HTML' e çevir

en: Abbreviations
tr: Kısaltmalar

en: Support admonitions
tr: Uyarıları destekle

en: Add attribute to HTML tags
tr: HTML etiketlerine öznitelik ekle

en: Add code highlighting via Pygments
tr: Pigmentler aracılığıyla kod vurgulama ekleyin

en: Definition lists
tr: Tanım listeleri

en: Enables various common extensions
tr: Bir çok ortak uzantıyı etkinleştirir

en: Alternative code block syntax
tr: Diğer kod bloğu söz dizimi

en: Footnotes
tr: Dipnotlar

en: Use legacy element attributes
tr: Eski öğe niteliklerini kullan

en: Use legacy underscore handling for connected words
tr: Bağlantılı kelimeler için eski alt çizgi işlemeyi kullanın

en: Metadata in the document
tr: Belgenin üstbilgisi

en: Treat newlines as hard breaks
tr: Yeni satırları zorlu aralar olarak değerlendirin

en: Do not allow mixing list types
tr: Liste türlerinin karıştırılmasına izin verme

en: Use Markdown's internal smartypants parser
tr: Markdown'ın dahili smartypants ayrıştırıcısını kullanın

en: Support tables
tr: Tabloları destekle

en: Generate a table of contents
tr: İçindekiler tablosu oluştur

en: Wiki style links
tr: Wiki tarzı linkler

en: Convert TXT files to HTML
tr: TXT dosyalarını HTML' e çevir

en: Try to auto detect paragraph type
tr: Paragraf türünü otomatik olarak algılamayı dene

en: Treat a blank line as a paragraph break
tr: Boş bir satırı paragraf sonu olarak değerlendirin

en: Assume every line is a paragraph
tr: Her satırın bir paragraf olduğunu varsay

en: Assume every line starting with 2+ spaces or a tab starts a paragraph
tr: 2'den fazla boşlukla başlayan her satırın veya bir sekmenin bir paragrafla başladığını varsayalım

en: Most lines have hard line breaks, few/no blank lines or indents
tr: Çoğu satırda sert satır sonları var, çok az/hiç boş satır veya girinti yok

en: Don't modify the paragraph structure
tr: Paragraf yapısını değiştirmeyin

en: Automatically decide which formatting processor to use
tr: Hangi biçimlendirme işlemcisinin kullanılacağına otomatik olarak karar verin

en: No formatting
tr: Biçimlendirme yok

en: Use heuristics to determine chapter headings, italics, etc.
tr: Bölüm başlıklarını, italik yazıları vb. belirlemek için buluşsal yöntemleri kullanın.

en: Use the Markdown markup language
tr: Markdown işaretleme dilini kullanın

en: Normally extra spaces are condensed into a single space. With this option all spaces will be displayed.
tr: Normalde fazladan olan boşluklar tek bir boşluğa indirgenir. Bu seçeneğin seçilmesi ile bütün boşluklar görüntülenecek.

en: Normally extra space at the beginning of lines is retained. With this option they will be removed.
tr: Normalde satırın başındaki fazladan olan boşluklar oldukları gibi bırakılırlar. Bu seçeneğin seçilmesi ile bunlar silinecek.

en: Enable extensions to Markdown syntax. Extensions are formatting that is not part of the standard Markdown format. The extensions enabled by default: %default.
    To learn more about Markdown extensions, see {}
    This should be a comma separated list of extensions to enable:
tr: Markdown sözdizimi için uzantıları etkinleştirin. Uzantılar, standart Markdown formatının parçası olmayanları formatlar. Varsayılan olarak etkinleştirilen uzantılar: %default.
    Markdown uzantıları hakkında daha fazla bilgi edinmek için bakınız {}
    Bu, etkinleştirilecek uzantıların virgülle ayrılmış bir listesi olmalıdır:

en: Plain text
tr: Düz metin

en: Markdown formatted text
tr: Markdown biçimli metin

en: Force splitting on the max-line-length value when no space is present. Also allows max-line-length to be below the minimum
tr: Boşluk olmadığında azami-satır-uzunluğuna göre bölmeye zorla. Ayrıca azami-satır-uzunluğunun minimum altında olmasına izin verir

en: Do not remove image references within the document. This is only useful when paired with a TXT output formatting option that is not none because links are always removed with plain text output.
tr: Belgedeki resim referanslarını kaldırmayın. Bu yalnızca hiçbiri olmayan bir TXT çıktı biçimlendirme seçeneğiyle eşleştirildiğinde kullanışlıdır çünkü bağlantılar her zaman düz metin çıktısıyla kaldırılır.

en: Do not remove font color from output. This is only useful when TXT output formatting is set to textile. Textile is the only formatting that supports setting font color. If this option is not specified font color will not be set and default to the color displayed by the reader (generally this is black).
tr: Yazı tipi rengini çıktıdan kaldırmayın. Bu yalnızca TXT çıktı formatı tekstil olarak ayarlandığında kullanışlıdır. Tekstil, yazı tipi rengini ayarlamayı destekleyen tek biçimlendirmedir. Bu seçenek belirtilmezse yazı tipi rengi ayarlanmaz ve varsayılan olarak okuyucu tarafından görüntülenen renge ayarlanır (genellikle bu siyahtır).

en: Level of verbosity. Specify multiple times for greater verbosity. Specifying it twice will result in full verbosity, once medium verbosity and zero times least verbosity.
tr: Ayrıntı seviyesi. Daha fazla ayrıntı için birden fazla belirtin. İki kere belirtmek tam ayrıntıya sebep olur, bir kere belirtmen orta seviye ayrıntı ve hiç belirtmemek en az ayrıntıya.

en: Save the output from different stages of the conversion pipeline to the specified folder. Useful if you are unsure at which stage of the conversion process a bug is occurring.
tr: Dönüşüm hattının farklı aşamalarındaki çıktıyı belirtilen klasöre kaydedin. Dönüştürme sürecinin hangi aşamasında bir hatanın oluştuğundan emin değilseniz kullanışlıdır.

en: Specify the input profile. The input profile gives the conversion system information on how to interpret various information in the input document. For example resolution dependent lengths (i.e. lengths in pixels). Choices are:
tr: Girdi profilini belirleyin. Bu profil dönüştürme sistemine girdi dosyasındaki çeşitli bilgileri nasıl kullanacağı bilgisini verir. örneğin çözüünürlüğe bağlı uzunluk( yani piksel cinsinden uzunluk) Seçimler şunlar:

en: Specify the output profile. The output profile tells the conversion system how to optimize the created document for the specified device. In some cases, an output profile can be used to optimize the output for a particular device, but this is rarely necessary. Choices are:
tr: Çıktı profilini belirtin. Çıktı profili dönüştürme sistemine oluşturulan belgenin belirtilen aygıta göre nasıl en iyi hale getirileceğini söyler. Bazı durumlarda, çıktı profili çıktıyı belli bir aygıt için en iyi hale getirmek için kullanılabilir, ama bu genellikle gereksizdir. Seçenekler şunlardır:

en: Mapping from CSS font names to font sizes in pts. An example setting is 12,12,14,16,18,20,22,24. These are the mappings for the sizes xx-small to xx-large, with the final size being for huge fonts. The font rescaling algorithm uses these sizes to intelligently rescale fonts. The default is to use a mapping based on the output profile you chose.
tr: CSS yazı tipi isimlerinden yazı tipi boyutlarına nokta olarak haritalama. Örnek bir ayar şu şekildedir 12,12,14,16,18,20,22,24. Bunlar xx-small'dan xx-large'a boyutların haritasıdır, son boyut dev yazı tipleri içindir. Yazı tipi yeniden ölçekleme algoritması bu boyutları kullanarak yazı tiplerini akıllıca yeniden boyutlandırır. Varsayılan seçtiğiniz çıktı profiline göre bir haritalama kullanmaktır.

en: Disable all rescaling of font sizes.
tr: Tüm yazı tiplerinin yeniden boyutlandırılmasını etkisizleştir.

en: The minimum line height, as a percentage of the element's calculated font size. calibre will ensure that every element has a line height of at least this setting, irrespective of what the input document specifies. Set to zero to disable. Default is 120%. Use this setting in preference to the direct line height specification, unless you know what you are doing. For example, you can achieve "double spaced" text by setting this to 240.
tr: Unsurların hesaplanmış font büyüklüğünün yüzdesi olarak, minimum satır yüksekliği. Calibre bu ayar ile girdi dokümanının ne belirttiğinden bağımsız olarak her unsura bir satır yüksekliği atayacaktır. Devre dışı bırakmak için sıfıra ayarlayın. Varsayılan 120%. Ne yaptığınızı bilmiyorsanız, doğrudan satır yüksekliği belirmek yerine bu ayarı kullanın. Örneğin, bunu 240'a ayarlayarak "2 kat satır aralıklı" metin elde edebilirsiniz.

en: The line height in pts. Controls spacing between consecutive lines of text. Only applies to elements that do not define their own line height. In most cases, the minimum line height option is more useful. By default no line height manipulation is performed.
tr: Sayı olarak satır yüksekliği. Ardı ardına gelen satırlar arasındaki boşluğu kontrol eder. Kendi satır yüksekliğini belirlemeyen unsurlara uygulanır. Çoğu durumda minimum satır aralığı tercihi daha kullanışlıdır. Varsayılan olarak herhangi bir satır yüksekliği işlemi yapılmaz.

en: Embed the specified font family into the book. This specifies the "base" font used for the book. If the input document specifies its own fonts, they may override this base font. You can use the filter style information option to remove fonts from the input document. Note that font embedding only works with some output formats, principally EPUB, AZW3 and DOCX.
tr: Belirtilen yazı tipi ailesini kitaba göm. Bu kitap için kullanılan "temel" yazı tipini belirtir. Girdi belgesi kendi yazı tiplerini belirtmişse, bu temel yazı tipini ezebilir. Filtre biçim bilgisi seçeneğini kullanarak yazı tiplerini girdi belgesinden çıkarabilirsiniz. Yazı tipi gömmenin yalnızca bazı çıktı formatlarında çalıştığını unutmayın, özellikle EPUB, AZW3 ve DOCX.

en: Embed every font that is referenced in the input document but not already embedded. This will search your system for the fonts, and if found, they will be embedded. Embedding will only work if the format you are converting to supports embedded fonts, such as EPUB, AZW3, DOCX or PDF. Please ensure that you have the proper license for embedding the fonts used in this document.
tr: Henüz gömülmemiş ama girdi belgesinde başvurulan tüm yazı tiplerini göm. Bu sisteminizi yazı tipleri için arar, ve bulursa, bulunanlar gömülür. Gömme yalnızca dönüştürdüğünüz yazı tipi gömülü yazı tiplerini destekliyorsa çalışır, örneğin EPUB, AZW3, DOCX veya PDF. Lütfen bu belgede kullanılan gömülü yazı tiplerini kullanmak için gerekli izinleriniz olduğundan emin olun.

en: Subset all embedded fonts. Every embedded font is reduced to contain only the glyphs used in this document. This decreases the size of the font files. Useful if you are embedding a particularly large font with lots of unused glyphs.
tr: Tüm gömülü yazı tiplerini alt kümeye al. Gömülü tüm yazı tipleri yalnızca bu belgede kullanılan oymaları içerecek şekilde eksiltilir. Bu yazı tipi dosyalarının boyutunu küçültür. Kullanılmayan oymalara sahip büyük bir yazı tipi kullanıyorsanız faydalıdır.

en: Some badly designed documents use tables to control the layout of text on the page. When converted these documents often have text that runs off the page and other artifacts. This option will extract the content from the tables and present it in a linear fashion.
tr: Bazı kötü dizayn edilmiş dökümanlar sayfadaki metnin düzenlemesini kontrol için tablo kullanırlar. Bu sayfalar dönüştürüldüğünde sıklıkla metin sayfadan ve taşıyor ve başka hatalar çıkıyor. Bu seçenek içeriği tablodan çıkaracak ve onu bildiğimiz şekilde sunacak.

en: XPath expression that specifies all tags that should be added to the Table of Contents at level one. If this is specified, it takes precedence over other forms of auto-detection. See the XPath Tutorial in the calibre User Manual for examples.
tr: Birinci seviyede İçindekilere eklenmesi gereken tüm etiketleri belirten XPath ifadesi. Eğer bu belirtilirse, diğer otomatik algılama biçimleri üzerinde öncelik alır. Örnekler için Calibre Kullanıcı Kılavuzundaki XPath Rehberine göz atın.

en: XPath expression that specifies all tags that should be added to the Table of Contents at level two. Each entry is added under the previous level one entry. See the XPath Tutorial in the calibre User Manual for examples.
tr: İkinci seviyede İçindekilere eklenmesi gereken tüm etiketleri belirten XPath ifadesi. Her girdi önceki birinci seviye girdinin altına eklenir. Örnekler için Calibre Kullanıcı Kılavuzundaki XPath Rehberine göz atın.

en: XPath expression that specifies all tags that should be added to the Table of Contents at level three. Each entry is added under the previous level two entry. See the XPath Tutorial in the calibre User Manual for examples.
tr: Üçüncü seviyede İçindekilere eklenmesi gereken tüm etiketleri belirten XPath ifadesi. Her girdi önceki ikinci seviye girdinin altına eklenir. Örnekler için Calibre Kullanıcı Kılavuzundaki XPath Rehberine göz atın.

en: Normally, if the source file already has a Table of Contents, it is used in preference to the auto-generated one. With this option, the auto-generated one is always used.
tr: Normalde kaynak içindekiler bilgisine sahipse otomatik üretilene tercihen bu bilgi kullanılır. Bu seçenek ile her zaman otomatik üretilen kullanılır

en: Don't add auto-detected chapters to the Table of Contents.
tr: Otomatik algılanmış bölümleri İçindekiler kısmına ekleme

en: If fewer than this number of chapters is detected, then links are added to the Table of Contents. Default: %default
tr: Eğer bu sayıdan daha az bölüm algılanırsa linkler İçindekiler kısmına eklenir. Varsayılan: %default

en: Maximum number of links to insert into the TOC. Set to 0 to disable. Default is: %default. Links are only added to the TOC if less than the threshold number of chapters were detected.
tr: İçindekilere eklenecek maksimum link sayısı. Devre dışı bırakmak için 0'a ayarlayın. Varsayılan %default. Eğer eşik sayısından az bölüm algılanırsa linkler sadece içindekilere eklenir

en: Remove entries from the Table of Contents whose titles match the specified regular expression. Matching entries and all their children are removed.
tr: Belirtilen kurallı ifadeyle eşleşen İçindekiler başlıklarını, İçindekilerden çıkarır. Eşleşen girdiler ve onların alt girdilerinin tümü çıkartılır.

en: When creating a TOC from links in the input document, allow duplicate entries, i.e. allow more than one entry with the same text, provided that they point to a different location.
tr: Girdideki linklerden içindekiler(TOC) oluştururken maddelerin birden fazla kopyasına izin ver. Yani farklı yerlere işaret etmesi şartıyla aynı yazıya sahip birden fazla maddeye izin ver.

en: Specify how to mark detected chapters. A value of "pagebreak" will insert page breaks before chapters. A value of "rule" will insert a line before chapters. A value of "none" will disable chapter marking and a value of "both" will use both page breaks and lines to mark chapters.
tr: Tesbit edilen bölümlerin nasıl işaretleneceğini belirleyin. "pagebreak" değeri bölümlerden önce sayfa sonu ekler. "rule" değeri bölümlerden önce bir çizgi ekler. "none" değeri bölüm işaretlemeyi pasifleştirir ve "both" değeri ise bölümlerden önce hem çizgi hem sayfa sonu ekler.

en: Either the path to a CSS stylesheet or raw CSS. This CSS will be appended to the style rules from the source file, so it can be used to override those rules.
tr: CSS biçim sayfasına veya ham CSS'ye olan yol. Bu CSS, kaynak dosyadaki biçim kurallarına eklenecek, bu sayede bu kuralların yerine kullanılabilecektir.

en: Rules for transforming the styles in this book. These rules are applied after all other CSS processing is done.
tr: Bu kitaptaki stilleri dönüştürme kuralları. Bu kurallar tüm CSS işleme süreçleri tamamlandıktan sonra uygulanır.

en: Rules for transforming the HTML in this book. These rules are applied after the HTML is parsed, but before any other transformations.
tr: Bu kitaptaki HTML'yi dönüştürme kuralları. Bu kurallar, HTML ayrıştırıldıktan sonra ancak diğer dönüşümlerden önce uygulanır.

en: A comma separated list of CSS properties that will be removed from all CSS style rules. This is useful if the presence of some style information prevents it from being overridden on your device. For example: font-family,color,margin-left,margin-right
tr: Tüm CSS biçim kurallarından çıkarılacak CSS özelliklerinin virgülle ayrılmış listesi. Bazı biçim bilgisinin varlığının aygıtınızda üzerine yazılmasını engellediği durumlarda kullanışlıdır. Örneğin: font-family,color,margin-left,margin-right

en: By default, calibre will use the shorthand form for various CSS properties such as margin, padding, border, etc. This option will cause it to use the full expanded form instead. Note that CSS is always expanded when generating EPUB files with the output profile set to one of the Nook profiles as the Nook cannot handle shorthand CSS.
tr: Calibre varsayılan olarak kenar boşluğu, dolgu, kenarlık vb. gibi çeşitli CSS özellikleri için kısayol formunu kullanacaktır. Bu seçenek bunun yerine tam genişletilmiş formu kullanmasına neden olur. Nook steno CSS'yi işleyemediğinden, çıktı profili Nook profillerinden birine ayarlanmış olarak EPUB dosyaları oluştururken CSS'nin her zaman genişletildiğini unutmayın.

en: An XPath expression. Page breaks are inserted before the specified elements. To disable use the expression: /
tr: Bir XPath ifadesi. Sayfa kesmeleri belirtilen ögelerden önce yerleştirilir. İfadenin kullanımını kapatmak için bunu kullanın: /

en: Some documents specify page margins by specifying a left and right margin on each individual paragraph. calibre will try to detect and remove these margins. Sometimes, this can cause the removal of margins that should not have been removed. In this case you can disable the removal.
tr: Bazı dökümanlar sayfa kenar boşluklarını (margin) her bir paragraf için sağ ve sol boşlukları belirleyerek ayarlar. Calibre bu ayarları bulup iptal etmeye çalışır. Bu bazen kaldırılmaması gereken boşluk ayarlarının da kaldırılmasına neden olur. Böyle bir durumda bu boşlukların kaldırılması işlemini iptal edebilirsiniz.

en: Set the top margin in pts. Default is %default. Setting this to less than zero will cause no margin to be set (the margin setting in the original document will be preserved). Note: Page oriented formats such as PDF and DOCX have their own margin settings that take precedence.
tr: Üst kenar boşluğunu pt olarak ayarlayın. Varsayılan %darsayılandır. Bunu sıfırdan küçük bir değere ayarlamak, kenar boşluğunun ayarlanmamasına neden olur (orijinal belgedeki kenar boşluğu ayarı korunur). Not: PDF ve DOCX gibi sayfa odaklı formatların öncelikli olan kendi kenar boşluğu ayarları vardır.

en: Set the bottom margin in pts. Default is %default. Setting this to less than zero will cause no margin to be set (the margin setting in the original document will be preserved). Note: Page oriented formats such as PDF and DOCX have their own margin settings that take precedence.
tr: Alt kenar boşluğunu pt olarak ayarlayın. Varsayılan %darsayılandır. Bunu sıfırdan küçük bir değere ayarlamak, kenar boşluğunun ayarlanmamasına neden olur (orijinal belgedeki kenar boşluğu ayarı korunur). Not: PDF ve DOCX gibi sayfa odaklı formatların öncelikli olan kendi kenar boşluğu ayarları vardır.

en: Set the left margin in pts. Default is %default. Setting this to less than zero will cause no margin to be set (the margin setting in the original document will be preserved). Note: Page oriented formats such as PDF and DOCX have their own margin settings that take precedence.
tr: Sol kenar boşluğunu pt olarak ayarlayın. Varsayılan %darsayılandır. Bunu sıfırdan küçük bir değere ayarlamak, kenar boşluğunun ayarlanmamasına neden olur (orijinal belgedeki kenar boşluğu ayarı korunur). Not: PDF ve DOCX gibi sayfa odaklı formatların öncelikli olan kendi kenar boşluğu ayarları vardır.

en: Change text justification. A value of "left" converts all justified text in the source to left aligned (i.e. unjustified) text. A value of "justify" converts all unjustified text to justified. A value of "original" (the default) does not change justification in the source file. Note that only some output formats support justification.
tr: Metnin yaslama ayarlarını değiştir. "left" değeri tüm çift tarafa da dayalı (justified) yazıyı sola dayalı yapar. "justify" ise çift tarafa dayalı olmayan yazıları çift tarafa dayalı yapar. "original" değeri ise kaynak dosyadaki değeri korur. Tüm çıktı formatlarının çift tarafa dayalı formatı desteklemediiğini unutmayın.

en: Remove spacing between paragraphs. Also sets an indent on paragraphs of 1.5em. Spacing removal will not work if the source file does not use paragraphs (<p> or <div> tags).
tr: Paragraflar arası boşlukları kaldır. Ayrıca paragrafların girintilerini 1,5em olarak ayarla. Eğer kaynak dosyası paragraları(<p> or <div> etiketleri) kullanmamışsa boşluk kaldırma çalışmayacaktır.

en: When calibre removes blank lines between paragraphs, it automatically sets a paragraph indent, to ensure that paragraphs can be easily distinguished. This option controls the width of that indent (in em). If you set this value negative, then the indent specified in the input document is used, that is, calibre does not change the indentation.
tr: Calibre paragraflar arasındaki boş satırları kaldırdığında, paragrafların kolayca ayırt edilebilmesi için otomatik olarak bir paragraf girintisi yapar. Bu seçenek, o girintinin genişliğini (em cinsinden) kontrol eder. Bu değeri negatif olarak ayarlarsanız girdi belgesinde belirlenen paragraf girintisi kullanılır. Yani Calibre paragraf girintisini değiştirmez.

en: Use the cover detected from the source file in preference to the specified cover.
tr: Belirtilen kapak yerine kaynak dosyasındaki algılanan kapağı kullan

en: Insert a blank line between paragraphs. Will not work if the source file does not use paragraphs (<p> or <div> tags).
tr: Paragraflar arasına boş satır ekle. Eğer kaynak dosyası paragraf (<p> or <div> etiketlerini) içermiyorsa çalışmaz

en: Set the height of the inserted blank lines (in em). The height of the lines between paragraphs will be twice the value set here.
tr: Eklenen boşlukların yüksekliğini "em" cinsinden ayarlayın. Parağraf arası boşluklar ise buradaki değerin iki katı olarak ayarlanacaktır.

en: Convert fancy quotes, dashes and ellipsis to their plain equivalents.
tr: Süslü tırnak, tire ve üç nokta işaretlerini düz versiyonlarına çevir.

en: Read metadata from the specified OPF file. Metadata read from this file will override any metadata in the source file.
tr: Metaveriyi seçili OPF dosyasından oku. Bu dosyadan okunacak metaveri, kaynak dosyadaki herhangi bir metaverinin yerine geçecektir.

en: Preserve ligatures present in the input document. A ligature is a special rendering of a pair of characters like ff, fi, fl et cetera. Most readers do not have support for ligatures in their default fonts, so they are unlikely to render correctly. By default, calibre will turn a ligature into the corresponding pair of normal characters. This option will preserve them instead.
tr: Girdi belgesinde mevcut olan bağları koru. Bir bağ, ff, fi, fl vs. gibi bir çift karakterin özel olarak gerçeklenmesine denir. Çoğu okuyucu varsayılan yazı tiplerinde bağları desteklemezler, yani doğru gerçeklemeleri beklenmez. Varsayılan olarak, Calibre bir bağı karşılık gelen normal karakter çiftine çevirir. Bu seçenek ise korunmalarını sağlar.

en: Set the title.
tr: Başlığı ayarla.

en: Set the authors. Multiple authors should be separated by ampersands.
tr: Yazarları ayarla. Birden fazla yazar varsa ampersand (&) işareti ile ayrılmalı.

en: The version of the title to be used for sorting.
tr: Başlık sürümü sıralama için kullanılır.

en: String to be used when sorting by author.
tr: Yazar'a göre sıralamada kullanılacak metin

en: Set the cover to the specified file or URL
tr: Kapağı belirli bir dosya veya URL'ye ayarla

en: Set the e-book description.
tr: Ekitap açıklamasını ayarla.

en: Set the e-book publisher.
tr: Ekitap yayıncısını ayarla.

en: Set the series this e-book belongs to.
tr: Ekitabın bağlı olduğu seriyi ayarla.

en: Set the index of the book in this series.
tr: Kitabın serideki indeksini ayarla.

en: Set the rating. Should be a number between 1 and 5.
tr: Derecelendirmesini ayarla. 1 ve 5 arasında bir sayı olmalı.

en: Set the ISBN of the book.
tr: Kitabın ISBN'ini ayarla.

en: Set the tags for the book. Should be a comma separated list.
tr: Kitap için etiketleri ayarla. Virgül ile ayrılmış liste olmalı.

en: Set the book producer.
tr: Kitap üreticisini ata.

en: Set the language.
tr: Dili ayarla.

en: Set the book timestamp (no longer used anywhere)
tr: Kitap zamandamgasını tanımla(Artık kullanılmıyor)

en: Enable heuristic processing. This option must be set for any heuristic processing to take place.
tr: Heuristic işlemeyi etkinleştir. Bu seçenek gerçekleşecek herhangi bir heurostic işleme için ayarlanmalıdır.

en: Detect unformatted chapter headings and sub headings. Change them to h2 and h3 tags.  This setting will not create a TOC, but can be used in conjunction with structure detection to create one.
tr: Biçimlendirilmemiş bölüm başlıklarını ve altbaşlıklarını algıla. Onları h2 ve h3 etiketlerine çevir. Bu ayar içindekiler yaratmayacak ama oluşturulurken yapı algılama ile bağlantılı kullanılabilecek.

en: Look for common words and patterns that denote italics and italicize them.
tr: İtalik olacak ortak kelimelere ve modellere bak, ve bunları italikleştir.

en: Turn indentation created from multiple non-breaking space entities into CSS indents.
tr: Birden çok kesintisiz boşluk girdilerinden oluşan girintiyi CSS girintilerine çevir.

en: Scale used to determine the length at which a line should be unwrapped. Valid values are a decimal between 0 and 1. The default is 0.4, just below the median line length.  If only a few lines in the document require unwrapping this value should be reduced
tr: Bir satırın erişmesi gereken uzunluğa karar verme ölçeği. Geçerli değerler 0 ila 1 arası ondalık sayılardır. Varsayılan değer 0.4 olup, ortalama satır uzunluğunun biraz altındadır. Eğer bir dökümanda bir iki satır sarkıyorsa, bu değer düşürülmelidir.

en: Unwrap lines using punctuation and other formatting clues.
tr: Noktalama işaretleri ve diğer biçim işaretlerini kullanırken satırları bölme

en: Remove empty paragraphs from the document when they exist between every other paragraph
tr: Eğer tüm paragraflar arasında boş paragraflar varsa dökümandan bunları çıkar

en: Left aligned scene break markers are center aligned. Replace soft scene breaks that use multiple blank lines with horizontal rules.
tr: Sola dayalı sahne bitiş işaretçileri ortalanır. Birden çok boş satır kullanan yumuşak sahne kesicileri yatay kurallarla değiştir.

en: Replace scene breaks with the specified text. By default, the text from the input document is used.
tr: Sahne kesicileri belirtilen metinle değiştir. Varsayılan olarak, girdi belgesindeki metin kullanılır.

en: Analyze hyphenated words throughout the document.  The document itself is used as a dictionary to determine whether hyphens should be retained or removed.
tr: Belgedeki tirelenmiş kelimeleri analiz et.  Belge tirelerin kalması veya gitmesi gerekliliğini belirlemek için sözlük olarak kullanılır.

en: Looks for occurrences of sequential <h1> or <h2> tags. The tags are renumbered to prevent splitting in the middle of chapter headings.
tr: Ardarda gelen <h1> veya <h2> etiketleri olup olmadığına bakar. Etiketler bölüm başlıklarının ortasında parçalanmanın önüne geçmek için yeniden numaralandırılır.

en: Search pattern (regular expression) to be replaced with sr1-replace.
tr: sr1-replace araması ile değiştirmek için arama şablonu (regular expression- regex).

en: Replacement to replace the text found with sr1-search.
tr: sr1-search aramasıyle bulunan metin için yeni değer

en: Search pattern (regular expression) to be replaced with sr2-replace.
tr: sr2-replace araması ile değiştirmek için arama şablonu (regular expression- regex).

en: Replacement to replace the text found with sr2-search.
tr: sr2-search araması ile bulunan metin için yeni değer.

en: Search pattern (regular expression) to be replaced with sr3-replace.
tr: sr3-replace araması ile değiştirmek için arama şablonu (regular expression- regex).

en: Replacement to replace the text found with sr3-search.
tr: sr3-search aramasıyle bulunan metin için yeni değer.

en: Could not find an e-book inside the archive
tr: Arşiv içerisinde e-kitap bulunamadı

en: Values of series index and rating must be numbers. Ignoring
tr: Seri içerisindeki sıra ve beğeni değeri sayı olmak zorundadır . Gözardı ediliyor.

en: Failed to parse date/time
tr: Tarih/saat çözümlenemedi.

en: Converting input to HTML...
tr: Girdi HTML ye çevriliyor ...

en: Running transforms on e-book...
tr: E-kitapta dönüşümler çalıştırılıyor...

en: Running %s plugin
tr: %s eklentisi çalışıyor

en: Template error
tr: Şablon hatası

en: The Cross
tr: Haç

en: Half and half
tr: Yarı yarıya

en: Banner
tr: Afiş

en: Blocks
tr: Bloklar

en: Remove the property
tr: Özelliği kaldır

en: Add extra properties
tr: Ekstra özellik ekle

en: Change the value to
tr: Değeri değiştir

en: Multiply the value by
tr: Değeri bununla çarp

en: Divide the value by
tr: Değeri bununla böl

en: Add to the value
tr: Değere ekle

en: Subtract from the value
tr: Değerden çıkar

en: is
tr: =

en: is not
tr: değil

en: is any value
tr: herhangi bir değer

en: matches pattern
tr: desen ile eşleşiyor

en: does not match pattern
tr: desen ile eşleşmiyor

en: is the same length as
tr: ile aynı uzunlukta

en: is not the same length as
tr: ile aynı uzunlukta değil

en: is less than
tr: küçüktür

en: is greater than
tr: büyüktür

en: is less than or equal to
tr: eşit veya daha küçük

en: is greater than or equal to
tr: eşit veya daha büyük

en: Unknown keys
tr: Bilinmeyen anahtarlar

en: The rule has unknown keys: %s
tr: Kural bilinmeyen anahtarlara sahip: %s

en: Missing keys
tr: Eksik anahtarlar

en: The rule has missing keys: %s
tr: Kural eksik anahtarlara sahip: %s

en: Property required
tr: Özellik gerekli

en: You must specify a CSS property to match
tr: Eşlenecek CSS özelliğini belirlemelisiniz

en: Shorthand property not allowed
tr: Kısaltılmış özellikler kabul edilmiyor

en: {0} is a shorthand property. Use the full form of the property, for example, instead of font, use font-family, instead of margin, use margin-top, etc.
tr: {0} kısaltılmış bir özellik. Özelliğin tam biçimini ekleyin. Örneğin, font yerine font-family, margin yerine margin-top kullanın.

en: Query required
tr: Sorgu gerekli

en: You must specify a value for the CSS property to match
tr: Eşlenecek CSS özelliğini için bir değer belirlemelisiniz

en: Unknown match type
tr: Bilinmeyen eşleme tipi

en: The match type %s is not known
tr: Eşleme tipi %s bilinmiyor

en: Query invalid
tr: Sorgu geçersiz

en: %s is not a valid regular expression
tr: %s geçerli bir düzenli ifade değil

en: %s is not a valid length or number
tr: %s geçerli bir uzunluk veya sayı değil

en: Unknown action type
tr: Bilinmeyen eylem tipi

en: The action type %s is not known
tr: Eylem tipi %s bilinmiyor

en: You must specify a number
tr: Bir sayı belirlemelisiniz

en: You must specify at least one CSS property to add
tr: Eklemek için en az bir CSS özelliği belirlemelisiniz

en: You must specify a value to change the property to
tr: Özelliği değiştirmek için bir değer belirmelisiniz

en: No data
tr: Veri yok

en: %s is not a number
tr: %s bir sayı değil

en: Invalid number
tr: Geçersiz sayı

en: If the property {property} {match_type} {query}
    {action}
tr: Eğer özellik  {property} {match_type} {query}
    {action}

en: Notes
tr: Notlar

en: Table of Contents
tr: İçindekiler Tablosu

en: Cover
tr: Kapak

en: Follow all local links in an HTML file and create a ZIP file containing all linked files. This plugin is run every time you add an HTML file to the library.
tr: HTML dosyası içerisindeki tüm yerel bağlantıları takip et ve bu bağlantıları içeren bir ZIP dosyası yarat. Bu eklenti, kitaplığa bir HTML dosyası eklediğiniz her seferinde çalışır.

en: Add linked files in breadth first order
tr: Bağlı dosyaları önce genişlik sıralamasında ekle

en: Normally, when following links in HTML files calibre does it depth first, i.e. if file A links to B and  C, but B links to D, the files are added in the order A, B, D, C.  With this option, they will instead be added as A, B, C, D
tr: Normalde Calibre HTML linklerini takip ederken depth-first (derinlik öncelikli) yapıyor. Mesela eğer A, B ve C'ye bağlıysa ve B de D'ye bağlıysa dosyalar A, B, D, C şeklinde ekleniyor. Bu seçeneğin seçilmesi ile dosyalar A, B, C, D şeklinde eklenecek.

en: Allow resources outside the HTML file root folder
tr: HTML dosyası kök klasörü dışındaki kaynaklara izin ver

en: Change tag name
tr: Etiket adını değiştir

en: New tag name
tr: Yeni etiket adı

en: Rename tag to the specified name
tr: Etiketi belirtilen adla yeniden adlandırın

en: The specified HTML snippet is inserted after the opening tag. Note that only valid HTML snippets can be used without unclosed tags
tr: Belirtilen HTML parçacığı, açılış etiketinden sonra eklenir. Kapatılmamış etiketler olmadan yalnızca geçerli HTML parçacıklarının kullanılabileceğini unutmayın

en: The specified HTML snippet is inserted before the closing tag. Note that only valid HTML snippets can be used without unclosed tags
tr: Belirtilen HTML parçacığı, kapanış etiketinden önce eklenir. Kapatılmamış etiketler olmadan yalnızca geçerli HTML parçacıklarının kullanılabileceğini unutmayın.

en: The specified HTML snippet is inserted before the opening tag. Note that only valid HTML snippets can be used without unclosed tags
tr: Belirtilen HTML parçacığı, açılış etiketinden önce eklenir. Kapatılmamış etiketler olmadan yalnızca geçerli HTML parçacıklarının kullanılabileceğini unutmayın

en: The specified HTML snippet is inserted after the closing tag. Note that only valid HTML snippets can be used without unclosed tags
tr: Belirtilen HTML pasajı, kapanış etiketinden sonra eklenir. Kapatılmamış etiketler olmadan yalnızca geçerli HTML parçacıklarının kullanılabileceğini unutmayın

en: Class name
tr: Sınıf adı

en: XPath selector
tr: XPath seçici

en: Text
tr: Metin

en: contains text
tr: Metnini içerir

en: You must specify a value for the tag to match
tr: Eşleşecek etiket için bir değer belirtmelisiniz

en: Invalid {}
tr: Geçersiz {}

en: No actions
tr: Eylem yok

en: The rule has no actions
tr: Kuralın herhangi bir eylemi yok

en: Invalid action
tr: Geçersiz eylem

en: 	Book Designer file detected.
tr: 	Kitap tasarımcısı dosyası tespit edildi

en: 	Parsing HTML...
tr: 	HTML ayrıştırılıyor...

en: 	Baen file detected. Re-parsing...
tr: 	Baen dosyası tespit edildi. Tekrar çözümleniyor...

en: Written preprocessed HTML to
tr: Önişlenmiş HTML dosyaısı şuraya yazılıyor:

en: Processing %s
tr: İşleniyor %s

en: 	Converting to BBeB...
tr: 	BBeB'ye dönüştürülüyor...

en: Could not parse file: %s
tr: Dosya ayrıştırılamadı: %s

en: %s is an empty file
tr: %s dosyası boş

en: Failed to parse link %(tag)s %(children)s
tr: %(tag)s %(children)s bağlantısında ayrıştırma hatası

en: Unable to process image %(path)s. Error: %(err)s
tr: Resim işlenemedi: %(path)s. Hata: %(err)s

en: Unable to process interlaced PNG %s
tr: Karışmış PNG %s işlenemiyor

en: An error occurred while processing a table: %s. Ignoring table markup.
tr: Bir tablo işlenirken bir hata oluştu: %s. Tablo biçimlendirme işlemi yoksayılıyor.

en: Bad table:
    %s
tr: Kötü tablo:
    %s

en: Table has cell that is too large
tr: Tablo çok büyük hücreye sahip

en: Could not read cover image: %s
tr: Kapak resmi: %s okunamıyor

en: Cannot read from: %s
tr: %s 'den okunamıyor

en: Failed to process OPF file
tr: OPF dosyası işlemesi başarısız oldu.

en: %prog book.lrf
    Convert an LRF file into an LRS (XML UTF-8 encoded) file
tr: %prog book.lrf
    LRF dosyasını LRS'ye çevir (XML UTF-8 kodlama) dosyası

en: Output LRS file
tr: LRS dosyasını dışa aktar

en: Do not save embedded image and font files to disk
tr: Gömülmüş resimleri ve font dosyalarını diske kaydetme

en: Be more verbose
tr: Daha çok ayrıntı ver

en: Parsing LRF...
tr: LRF ayrıştırılıyor...

en: Creating XML...
tr: XML oluşturuluyor...

en: LRS written to
tr: Lrs şuraya yazıldı:

en: Could not read from thumbnail file:
tr: Küçük resim dosyasından okunamıyor:

en: %prog [options] file.lrs
    Compile an LRS file into an LRF file.
tr: %prog [seçenekler] file.lrs
    Bir LRS dosyasından  LRF dosya derle.

en: Path to output file
tr: Çıktı dosyasının yolu

en: Verbose processing
tr: Ayrıntılı işleme

en: Convert LRS to LRS, useful for debugging.
tr: LRS dosyasından LRS dosyası derle, hata ayıklama için faydalıdır.

en: Invalid LRF file. Could not set metadata.
tr: Geçersiz LRF dosyası. Metadata ayarlanamıyor.

en: %prog [options] mybook.lrf
    
    
    Show/edit the metadata in an LRF file.
tr: %prog [seçenekler] mybook.lrf
    
    
    Bir LRF dosyasındaki üstbilgiye bak/düzelt.

en: Set the book title
tr: Kitap ismini kaydet.

en: Set sort key for the title
tr: Sıralama anahtarını başlık olarak kaydet.

en: Set the author
tr: Yazar kaydet.

en: Set sort key for the author
tr: Sıralama anahtarını yazar olarak kaydet.

en: The category this book belongs to. E.g.: History
tr: Bu kitabın kategorisi : Örneğin :Tarih

en: Path to a graphic that will be set as this files' thumbnail
tr: Bu dosyanın küçük resmi olarak ayarlanacak grafik dosyasının yolu.

en: Extract thumbnail from LRF file
tr: LRF dosyasından küçük resimleri çıkart

en: Set the publisher
tr: Yayımcıyı ayarla

en: Set the book classification
tr: Kitap sınıflandırmasını kaydet

en: Set the book creator
tr: Kitap oluşturanı kaydet

en: Set the book producer
tr: Kitap üreticisini kaydet

en: Extract cover from LRF file. Note that the LRF format has no defined cover, so we use some heuristics to guess the cover.
tr: Kapağı LRF dosyasından çıkart. LRF biçimi bir kapak tanımlamadığından tahmin etmek için bazı sezgisel yöntemler kullanacağız.

en: Set book ID
tr: Kitap ID sini  kaydet

en: Author(s)
tr: Yazar(lar)

en: Publisher
tr: Yayımcı

en: Producer
tr: Yapımcı

en: Comments
tr: Açıklamalar

en: Tags
tr: Etiketler

en: Series | Series
tr[0]: Seriler
tr[1]: Seriler

en: Languages
tr: Diller

en: Timestamp
tr: Zaman damgası

en: Published
tr: Yayınlandı

en: Rights
tr: Haklar

en: Value: unknown field
tr: Değer: bilinmeyen alan

en: Search the calibre library for books by %s
tr: Calibre kitaplığında kitapları %s ile arayın

en: Search {0} for the author: {1}
tr: Yazar için {0} ara: {1}

en: Search {0} for the book: {1} by the author {2}
tr: Kitap için {0} arama yapın: {1} Yazara göre {2}

en: Click to open
tr: Açmak için tıkla

en: Click to see books with {0}: {1}
tr: {0} ile daha fazla kitap görmek için tıklayın: {1}

en: Folder | Folders
tr[0]: Klasör
tr[1]: Klasörler

en: Data files
tr: Veri dosyaları

en: Ids
tr: Kimlikler

en: Search calibre for books with the language: {}
tr: Calibre'de şu dildeki kitapları arayın: {}

en: %(sidx)s of <a href="%(href)s" title="%(tt)s"><span class="%(cls)s">%(series)s</span></a>
tr: %(sidx)s <a href="%(href)s" title="%(tt)s"><span class="%(cls)s">%(series)s</span></a>

en: Click to see books in this series
tr: Bu serideki kitapları görmek için tıklayın

en: %prog ebook_file [options]
tr: %prog ebook_file [seçenekler]

en: Set the authors. Multiple authors should be separated by the & character. Author names should be in the order Firstname Lastname.
tr: Yazarları ayarla. Birden fazla yazar birbirinden & karakteri ile ayrılmalı. Yazar isimleri önce isim sonra soyad düzeninde olmalı

en: The version of the title to be used for sorting. If unspecified, and the title is specified, it will be auto-generated from the title.
tr: Sıralama için kullanılan başlığın sürümü. Belirtilmemişse ama başlık mevcutsa, otomatik olarak başlıktan çıkartılır.

en: String to be used when sorting by author. If unspecified, and the author(s) are specified, it will be auto-generated from the author(s).
tr: Yazarlar sıralanırken kullanılacak karakter dizisi. Belirtilmemişse ama yazar(lar) mevcutsa, otomatik olarak başlıktan çıkartılır.

en: Set the cover to the specified file.
tr: Belirlenen dosyaya kapak ayarlar.

en: Set the book category.
tr: Kitap kategorisini ayarla.

en: Set the published date.
tr: Yayın tarihini ayarla.

en: Specify the name of an OPF file. The metadata will be written to the OPF file.
tr: OPF dosyasının ismini belirle. Bu metadata OPF dosyasına yazılacak.

en: Set the BookID in LRF files
tr: LRF dosyalarına (Kitap Kimliği) koy

en: No file specified
tr: Dosya belirtilmedi

en: Original metadata
tr: Orjinal metadata

en: Changed metadata
tr: Değiştirilmiş metadata

en: OPF created in
tr: OPF şunun içinde oluşturuldu:

en: Cover saved to
tr: Kapak şuraya kaydedildi

en: No cover found
tr: Kapak bulunmadı

en: Google Books
tr: Google Kitapları

en: Google web search
tr: Google Web Arama

en: Google Images
tr: Google Görselleri

en: Downloads metadata and covers from Amazon
tr: Metadata ve kapakları Amazon'dan indir.

en: US
tr: ABD

en: France
tr: Fransa

en: Germany
tr: Almanya

en: UK
tr: Birleşik Krallık

en: Australia
tr: Avustralya

en: Italy
tr: İtalya

en: Japan
tr: Japonya

en: Spain
tr: İspanya

en: Brazil
tr: Brezilya

en: India
tr: Hindistan

en: Netherlands
tr: Hollanda

en: China
tr: Çin

en: Canada
tr: Kanada

en: Sweden
tr: İsveç

en: Choose server automatically
tr: Sunucuyu otomatik seç

en: Amazon servers
tr: Amazon sunucuları

en: Bing search cache
tr: Bing Arama Önbelleği

en: Google search cache
tr: Google Arama Önbelleği

en: Wayback machine cache (slow)
tr: Wayback Machine Önbelleği (Yavaş)

en: DuckDuckGo search and Google cache
tr: DuckDuckGo araması ve Google önbelleği

en: Amazon country website to use:
tr: Kullanılacak Amazon Ülke Web Sitesi:

en: Metadata from Amazon will be fetched using this country's Amazon website.
tr: Bu ülkenin Amazon websitesi kullanılarak Metadata indirilecek.

en: Server to get data from:
tr: Veri alınacak sunucu:

en: Amazon has started blocking attempts to download metadata from its servers. To get around this problem, calibre can fetch the Amazon data from many different places where it is cached. Choose the source you prefer.
tr: Amazon, sunucularından üstveri indirme girişimlerini engellemeye başladı. Bu sorunu aşmak için calibre, Amazon verilerini, önbelleğe alındığı birçok farklı yerden çekebilir. Tercih ettiğiniz kaynağı seçin.

en: Use the MOBI-ASIN for metadata search
tr: Üstveri araması için MOBI-ASIN'i kullanın

en: Prefer the Kindle edition, when available
tr: Varsa, Kindle sürümünü tercih edin

en: Amazon timed out. Try again later.
tr: Amazon zaman aşımı.Sonra tekrar deneyin.

en: Metadata source
tr: Metadata kaynağı

en: Downloads multiple book covers from Amazon. Useful to find alternate covers.
tr: Çoklu kitap kapaklarını Amazon'dan indir. Alternatif kapakları bulmak için faydalıdır.

en: Maximum number of covers to get
tr: İndirilecek en fazla kapak sayısı

en: The maximum number of covers to process from the search result
tr: Arama sonuçlarından işlenecek en fazla kapan sayısı

en: %prog [options]
    
    Fetch book metadata from online sources. You must specify at least one
    of title, authors or ISBN.
tr: %prog [seçenekler]
    
    Kitap üstbilgisini çevrim içi kaynaklardan getir. Yazar, Kitap Adı veya ISBN
    bilgilerinden en az birini belirlemelisiniz.

en: Book title
tr: Kitap başlığı

en: Book author(s)
tr: Kitap yazar(lar)ı

en: Book ISBN
tr: ISBN Kodu

en: Print the log to the console (stderr)
tr: Sistem günlüğünü konsola yazdır (stderr)

en: Output the metadata in OPF format instead of human readable text.
tr: Üstbilgiyi okuyabilir metin yerine OPF biçiminde çıktı ver.

en: Specify a filename. The cover, if available, will be saved to it. Without this option, no cover will be downloaded.
tr: Bir dosya adı belirtin. Kapak, eğer varsa, onun içine kaydedilecektir. Bu seçenek olmadan kapak indirilmeyecektir.

en: Timeout in seconds. Default is 30
tr: Saniye cinsinden zaman. Varsayılan 30'dur.

en: Downloads metadata and covers from Edelweiss - A catalog updated by book publishers
tr: Üstbilgiyi ve kapakları Edelweiss adresinden indir - Kitap yayıncılarının güncellediği bir katalog

en: Downloads metadata and covers from Google Books
tr: Metadata ve kapakları Google Kitaplar'dan indirir.

en: Downloads covers from a Google Image search. Useful to find larger/alternate covers.
tr: Kapakları bir Google resim aramasından indirir. Daha büyük/alternatif kapakları bulmada faydalıdır.

en: The maximum number of covers to process from the Google search result
tr: Google arama sonuçlarından işlenecek maksimum kapak sayısı

en: Cover size
tr: Kapak boyutu

en: Search for covers larger than the specified size
tr: Belirtilen boyuttan daha büyük kapakları ara

en: Any size
tr: Herhangi bir boyut

en: Large
tr: Büyük

en: Larger than %s
tr: Şundan büyük: %s

en: Downloads covers from The Open Library
tr: The Open Library'den kapakları indirir.

en: Sample Book
tr: Örnek Kitap

en: This is an Amazon Topaz book. It cannot be processed.
tr: Bu Amazon Topaz kitabı. İşlem yapılamaz.

en: This is not a MOBI file. It is a Topaz file.
tr: MOBI dosyası değil. Bu dosya Topaz dosyasıdır

en: This is not a MOBI file.
tr: MOBI Dosyası değil

en: This file is locked with DRM. It cannot be tweaked.
tr: Bu dosya DRM korumasına sahip ve düzenlenemez.

en: This MOBI file does not contain a KF8 format book. KF8 is the new format from Amazon. calibre can only tweak MOBI files that contain KF8 books. Older MOBI files without KF8 are not tweakable.
tr: Bu MOBI dosyası bir KF8 biçiminde kitap içermiyor. KF8 Amazon'un yeni biçimidir. Calibre sadece KF8 kitaplarını içeren MOBI dosyalarını değiştirebilir. KF8 içermeyen eski MOBI dosyaları değiştirilemezler.

en: This MOBI file contains both KF8 and older Mobi6 data. Tweaking it will remove the Mobi6 data, which means the file will not be usable on older Kindles. Are you sure?
tr: Bu MOBI dosyası hem KF8 hem de eski Mobi6 verisi içeriyor. Düzenlemek Mobi6 verisini kaldıracağından eski Kindle'lar ile kullanılamayacaktır. Emin misiniz?

en: No details available
tr: Hiç detay yok

en: Title page
tr: Başlık sayfası

en: Index
tr: Dizin

en: Glossary
tr: Açıklayıcı sözlük

en: Acknowledgements
tr: Takdim ve Teşekkürler

en: Bibliography
tr: Kaynakça

en: Colophon
tr: Kolofon

en: Copyright
tr: Telif Hakkı

en: Dedication
tr: İthaf

en: Epigraph
tr: Kitabe

en: Foreword
tr: Önsöz

en: List of illustrations
tr: Çizimler Listesi

en: List of tables
tr: Tabloların listesi

en: Preface
tr: Önsöz

en: Main text
tr: Ana metin

en: %s format books are not supported
tr: %s biçimli litaplar desteklenmiyor

en: Unknown error
tr: Bilinmeyen hata

en: See <a href="{}">detailed description</a>.
tr: <a href="{}">ayrıntılı açıklamayı </a> görün.

en: This error will be automatically fixed if you click "Try to correct all fixable errors" below.
tr: Aşağıdaki "Tüm düzeltilebilir hataları düzeltmeye çalış" seçeneğini tıklarsanız bu hata otomatik olarak düzeltilecektir.

en: The CSS font-family name {0} does not match the actual font name {1}
tr: CSS yazıtipi-ailesi ismi {0} asıl yazı tipi ismi {1} ile eşleşmiyor

en: The font family name specified in the CSS @font-face rule: "{0}" does not match the font name inside the actual font file: "{1}". This can cause problems in some viewers. You should change the CSS font name to match the actual font name.
tr: CSS @font-face kuralı: "{0}" içinde belirtilen yazı tipi ailesi ismi asıl yazı tipi dosyası: "{1}" içindeki yazı tipi ismiyle eşleşmiyor. Bu bazı okuyucularda probleme yol açabilir. CSS yazı tipi ismini asıl yazı tipi ismiyle eşleşecek şekilde değiştirmelisiniz.

en: Change the font name {0} to {1} everywhere
tr: {0} yazı tipi adını her yerde {1} olarak değiştir

en: Not a valid font: %s
tr: Geçerli bir yazı tipi değil: %s

en: An invalid image is an image that could not be loaded, typically because it is corrupted. You should replace it with a good image or remove it.
tr: "Geçersiz görsel", genellikle bozuk olduğu için yüklenememiş bir imaj dosyasıdır. Dosyayı bozulmamış bir kopyası ile değiştirebilir ya da kaldırabilirsiniz.

en: Reader devices based on Adobe Digital Editions cannot display images whose colors are specified in the CMYK colorspace. You should convert this image to the RGB colorspace, for maximum compatibility.
tr: Adobe Digital Editions tabanlı okuyucu aygıtlar renkleri CMYK renk uzayında belirtilen resimleri görüntüleyemezler. Bu resmi tam uyumluluk için RGB renk uzayına dönüştürmelisiniz.

en: Convert image to RGB automatically
tr: Görseli RGB'ye otomatik dönüştür

en: Image is in the CMYK colorspace
tr: Görsel CMYK renk uzayında

en: The resource pointed to by this link does not exist. You should either fix, or remove the link.
tr: Bu bağ tarafından gösterilen kaynak mevcut değil. Bağı düzeltmeli, ya da kaldırmalısınız.

en: This URL could not be parsed.
tr: Bu URL ayrıştırılamadı.

en: The linked to resource {0} does not exist
tr: Kaynak {0}'a bağ mevcut değil

en: The case of the link {0} and the case of the actual file it points to {1} do not agree. You should change either the case of the link or rename the file.
tr: Bağ {0}'ın büyük küçük harf durumuyla işaret ettiği asıl dosya olan {1} eşleşmiyor. Ya bağın büyük küçük harf durumunu değiştirmeli ya da dosyayı yeniden adlandırmalısınız.

en: Change the case of the link to match the actual file
tr: Bağın büyük küçük harfini asıl dosyayla eşleşecek şekilde değiştir

en: Link points to a file that is not a text document
tr: Bağ metin belgesi olmayan bir dosyayı gösteriyor

en: Link points to a location not present in the target file
tr: Bağ hedef dosyada bulunmayan bir konuma işaret ediyor

en: The link "{0}" points to a location <i>{1}</i> in the file {2} that does not exist. You should either remove the location so that the link points to the top of the file, or change the link to point to the correct location.
tr: "{0}" bağı dosya {2}'de bulunmayan bir konum olan <i>{1}</i> konumunu işaret ediyor. Bağı doğru konumu gösterecek şekilde değişmeli, ya da bağ dosyanın başını göstersin diye konumu silmelisiniz.

en: This link points to a file outside the book. It will not work if the book is read on any computer other than the one it was created on. Either fix or remove the link.
tr: Bu bağ kitap dışındaki bir dosyaya işaret ediyor. Kitap oluşturulduğu bilgisayar dışında bir yerde okunursa çalışmayacaktır. Bağı kaldırın ya da düzeltin.

en: The file %s is not referenced
tr: %s dosyasına başvurulmamış

en: This file is not in the book spine. All content documents must be in the spine. You should probably add it to the spine.
tr: Bu dosya kitap omurgasında değil. Tüm içerik belgeleri omurgada olmalıdır. Muhtemelen omurgaya eklemelisiniz.

en: Append this file to the spine
tr: Bu dosyayı omurgaya ekle

en: This file is not listed in the book manifest. While not strictly necessary it is good practice to list all files in the manifest. Either list this file in the manifest or remove it from the book if it is an unnecessary file.
tr: Bu dosya kitap manifestosunda listelenmemiş. Sıkı sıkıya gerekli olmasa da tüm dosyaları manifestoda listelemek iyi fikirdir. Ya bu dosyayı manifestoda listeleyin ya da gereksiz bir dosyaysa kitaptan silin.

en: The file %s is not listed in the manifest
tr: %s dosyası manifestoda listelenmemiş

en: Remove %s from the book
tr: %s dosyasını kitaptak çıkar

en: Add %s to the manifest
tr: %s'i manifestoya ekle

en: Remove this file
tr: Bu dosyayı kaldır

en: Change the file extension to .xhtml
tr: Dosya uzantısını .xhtml olarak değiştir

en: The link is empty
tr: Bağlantı boş

en: The linked resource %s does not exist
tr: Bağlı kaynak %s mevcut değil

en: The link %s is a file:// URL
tr: %s bağlantısını bir file:// URL

en: The link %s points to a file outside the book
tr: %s bağlantısını kitap dışında bir dosyayı gösteriyor

en: The <%s> section is missing from the OPF
tr: <%s> kısmı OPF'de mevcut değil

en: The <%s> section is required in the OPF file. You have to create one.
tr: <%s> kısmının OPF dosyasında olması gerekir. Bir tane oluşturmalısınız.

en: idref="%s" points to unknown id
tr: idref="%s" bilinmeyen kimliğe işaret ediyor

en: The idref="%s" points to an id that does not exist in the OPF
tr: idref="%s" OPF'de olmayan bir kimliğe işaret ediyor

en: The meta cover tag points to an non-existent item
tr: meta kapak etiketi var olmayan bir öğeye işaret ediyor

en: The meta cover tag points to an item with id="%s" which does not exist in the manifest
tr: Meta kapak etiketi manifestoda var olmayan bir öğe olan idref="%s" e işaret ediyor

en: Move the name attribute before the content attribute
tr: İsim özniteliğini içerik özniteliğinin önüne taşı

en: The meta cover tag has content before name
tr: Meta kapak etiketinin isminden önce içeriği var

en: The item identified as the Table of Contents (%s) does not exist
tr: İçindekiler (%s) olarak tanımlanan öğe mevcut değil

en: There is no item with id="%s" in the manifest.
tr: Manifestoda id="%s" olan bir öğe yok.

en: The item identified as the Table of Contents has an incorrect media-type (%s)
tr: İçindekiler olarak tanımlanan öğenin yanlış ortam-türü var (%s)

en: This manifest entry has no href attribute. Either add the href attribute or remove the entry.
tr: Manifesto girdisinin href özniteliği yok. Ya href özniteliğini ekleyin ya da girdiyi silin.

en: Remove this manifest entry
tr: Bu manifesto girdisini sil

en: Item in manifest has no href attribute
tr: Manifestodaki öğenin href özniteliği yok

en: The <spine> tag has no reference to the NCX table of contents file. Without this reference, the table of contents will not work in most readers. The reference should look like <spine toc="id of manifest item for the ncx file">.
tr: <spine> etiketinin NCX içindekiler dosyasına başvurusu yok. Bu başvuru olmadan, içindekiler çoğu okuyucuda düzgün çalışmayacak. Başvuru şu şekilde olmalı <spine toc="ncx dosyası için manifesto öğesinin kimliği">.

en: Add the reference to the NCX file
tr: Başvuruyu NCX dosyasına ekle

en: Missing reference to the NCX Table of Contents
tr: NCX İçindekilerine başvuru eksik

en: A file listed in the manifest is missing, you should either remove it from the manifest or add the missing file to the book.
tr: Manifestoda listelenen bir dosya eksik, ya manifestodan silmeli ya da eksik dosyayı kitaba eklemelisiniz.

en: Item (%s) in manifest is missing
tr: Manifestodaki öğe (%s) eksik

en: Remove the entry for %s from the manifest
tr: Manifestodan %s için olan girdiyi sil

en: Mark all non-linear items as linear
tr: Doğrusal olmayan tüm ögeleri doğrusal olarak işaretle

en: Non-linear items in the spine
tr: Omurgada doğrusal olmayan öğeler

en: Remove all but the first duplicate item
tr: İlk tekrarlan öge hariç tümünü kaldır

en: Duplicate item in {0}: {1}
tr: {0} içinde tekrarlanan öge: {1}

en: The item {0} is present more than once in the {2} in {1}. This is not allowed.
tr: {0} öğesi {1} içindeki {2}de birden fazla bulunuyor. Buna izin verilmez.

en: There is more than one <meta name="cover"> tag defined. There should be only one.
tr: Birden fazla <meta name="cover"> etiketi tanımlanmış. Ancak bir tane olabilir.

en: Remove all but the first meta cover tag
tr: İlk kapak etiketi haricindekileri kaldır

en: There is more than one cover defined
tr: Birden fazla kapak tanımlanmış

en: Auto-generate a unique identifier
tr: Tekil belirteci otomatik olarak oluştur

en: The OPF has no unique identifier
tr: OPF'nin tekil bir belirteci yok

en: Incorrect media-type for spine item
tr: Omurga öğesi için yanlış ortam-türü

en: Change the media-type to %s
tr: Ortam türünü %s olarak değiştir

en: The OPF does not have the correct root element
tr: OPF'nin doğru kök ögesi yok

en: The OPF does not have a version
tr: OPF bir sürüme sahip değil

en: The <package> tag in the OPF must have a version attribute. This is usually version="2.0" for EPUB2 and AZW3 and version="3.0" for EPUB3
tr: OPF'deki <package> etiketinin bir sürüm özniteliği olmalı. Bu genellikle EPUB2 ve AZW3 için version="2.0" ve EPUB3 için version="3.0" olur

en: This file is empty, it contains nothing, you should probably remove it.
tr: Eğer bir dosya boşsa, bir şey içermiyorsa, onu silmelisiniz.

en: The file %s is empty
tr: %s dosyası boş

en: A decoding errors means that the contents of the file could not be interpreted as text. This usually happens if the file has an incorrect character encoding declaration or if the file is actually a binary file, like an image or font that is mislabelled with an incorrect media type in the OPF.
tr: Kod çözme hataları dosya içeriğinin metin olarak yorumlanamadığına işaret eder. Bu genellikle dosyanın yanlış karakter kodlaması ile belirtilmesi durumunda veya dosya bir resim gibi ikilik bir dosyaysa, veya yazı tipi OPF'de yanlış ortam türü ile etiketlenmişse olabilir.

en: Parsing of %s failed, could not decode
tr: %s'in ayrıştırılması başarısız, kod çözülemedi

en: A parsing error in an HTML file means that the HTML syntax is incorrect. Most readers will automatically ignore such errors, but they may result in  incorrect display of content. These errors can usually be fixed automatically, however, automatic fixing can sometimes "do the wrong thing".
tr: HTML dosyasında ayrıştırma hatası HTML söz diziminin yanlış olduğuna işaret eder. Çoğu okuyucu bu tür hataları göz ardı eder, ama içeriğin  yanlış görüntülenmesine de yol açabilirler. Bu hatalar çoğunlukla otomatik düzeltilebilirler, ancak, otomatik düzeltme bazen "yanlış olanı da yapabilir".

en: Replace all named entities with their character equivalents in this book
tr: Bu kitaptaki tüm adlandırılmış girdileri karakter karşılıklarıyla değiştir

en: Named entities are often only incompletely supported by various book reading software. Therefore, it is best to not use them, replacing them with the actual characters they represent. This can be done automatically.
tr: Adlandırılmış girdiler çoğunlukla çeşitli kitap okuma yazılımları tarafından yarım desteklenirler. Yani aslında kullanmamak ve temsil ettikleri asıl karakterlerle değiştirmek en iyisidir. Bu otomatik yapılabilir.

en: Named entities present
tr: İsimlendirilmiş ögeler mevcut

en: Filename contains unsafe characters
tr: Dosya adı güvensiz karakterler içeriyor

en: Rename the file {0} to {1}
tr: {0} dosyasını {1} olarak yeniden adlandır

en: File too large
tr: Dosya çok büyük

en: This is an invalid (unrecognized) entity. Replace it with whatever text it is supposed to have represented.
tr: Bu geçersiz (anlaşılamayan) bir girdirir. Neyi temsil etmesi gerekiyorsa o metinle değiştirin.

en: Invalid entity: %s
tr: Geçersiz girdi: %s

en: Run fix HTML on this file, which will automatically insert the correct namespace
tr: Bu dosyada HTML düzeltme çalıştır, bu otomatik olarak doğru isim uzayını ekler

en: Invalid or missing namespace
tr: Geçersiz veya eksik isim uzayı

en: This file has {0}. Its namespace must be {1}. Set the namespace by defining the xmlns attribute on the <html> element, like this <html xmlns="{1}">
tr: Bu dosyada {0} var. İsim uzayı {1} olmalı. İsim uzayını <html> öğesinde xmlns özniteliğini tanımlayarak ayarlayın, şunun gibi <html xmlns="{1}">

en: incorrect namespace %s
tr: geçersiz isim uzayı %s

en: no namespace
tr: isim uzayı yok

en: Change this file's encoding to UTF-8
tr: Bu dosyanın karakter kodlamasını UTF-8 olarak değiştir

en: Non UTF-8 encoding declaration
tr: UTF-8 olmayan kodlama belirtilmiş

en: This file has its encoding declared as %s. Some reader software cannot handle non-UTF8 encoded files. You should change the encoding to UTF-8.
tr: Bu dosyanın kodlaması %s olarak belirtilmiş. Bazı okuyucu yazılımlar UTF-8 dışında kodlanmış dosyaları işleyemezler. Kodlamayı UTF-8 olarak değiştirmelisiniz.

en: Remove the duplicate ids from all but the first element
tr: İlk öğe hariç öğelerden kopya kimlikleri çıkar

en: Duplicate id: %s
tr: Kopya kimlik: %s

en: The id {0} is present on more than one element in {1}. This is not allowed. Remove the id from all but one of the elements
tr: Kimlik {0} {1} içindeki birden fazla öğede mevcut. Buna izin verilmiyor. Kimliği yalnızca bir öğede olacak şekilde diğerlerinden çıkarın

en: Replace this id with a randomly generated valid id
tr: Bu id'yi rastgele üretilen geçerli bir id ile değiştir

en: Invalid id: %s
tr: Geçersiz id: %s

en: The id {0} is not a valid id. IDs must start with a letter ([A-Za-z]) and may be followed by any number of letters, digits ([0-9]), hyphens ("-"), underscores ("_"), colons (":"), and periods ("."). This is to ensure maximum compatibility with a wide range of devices.
tr: id {0} geçerli bir id değil. ID'ler bir harf ile ([A-Za-z]) başlamalı ve istenen sayıda harf ile, rakamla ([0-9]), tireyle ("-"), alt çizgiyle ("_"), sütunlar (":"), ve noktayla (".") devam etmeli. Bunun sebebi çoğu aygıtla uyumlu olunduğundan emin olmaktır.

en: Wrap the bare text in a p tag
tr: Yalın metni p etiketine al

en: You cannot have bare text inside the body tag. The text must be placed inside some other tag, such as p or div
tr: body etiketi içinde yalın metin olamaz. Metin başka bir eiketin içine alınmalı, örneğin p veya div

en: Bare text in body tag
tr: body etiketinde yalın metin

en: This MOBI file does not contain a KF8 format book. KF8 is the new format from Amazon. calibre can only edit MOBI files that contain KF8 books. Older MOBI files without KF8 are not editable.
tr: Bu MOBI dosyası KF8 biçiminde bir kitap içermiyor. KF8 Amazon'un yeni biçimi. Calibre yalnızca KF8 kitaplar içeren MOBI dosyalarını düzenleyebilir. KF8 içermeyen eski MOBI dosyaları düzenlenemez.

en: This MOBI file contains both KF8 and older Mobi6 data. calibre can only edit MOBI files that contain only KF8 data.
tr: Bu MOBI dosyası hem KF8 hem eski Mobi6 verisi içeriyor. Calibre yalnızca KF8 verisi içeren MOBI dosyalarını düzenleyebilir.

en: Cover inserted
tr: Kapak eklendi

en: Cover updated
tr: Kapak güncellendi

en: No unused CSS style rules found
tr: Kullanılmayan CSS kuralı bulunamadı

en: No unused class attributes found
tr: Kullanılmayan sınıf özniteliği bulunamadı

en: Failed to find fonts for family: %s, not embedding
tr: Aile: %s için yazı tipleri bulunamadı, gömülmüyor

en: No embeddable fonts found
tr: Gömülebilir yazı tipi bulunamadı

en: This file is locked with DRM. It cannot be edited.
tr: Bu dosya DRM ile kilitlenmiş. Düzenlenemez.

en: {0} compressed from {1} to {2} bytes [{3:.1%} reduction]
tr: {0} sıkıştırılarak {1} boyutundan {2} bayt boyutuna düşürüldü [{3:.1%} sıkıştırma]

en: Failed to process {0} with error:
tr: {0} işleme şu hata ile başarısız oldu:

en: Images are already fully optimized
tr: Resimler zaten tamamen en iyileştirilmiş durumda

en:  or
tr:  veya

en: <p>Embed all fonts that are referenced in the document and are not already embedded.
    This will scan your computer for the fonts, and if they are found, they will be
    embedded into the document.</p>
    <p>Please ensure that you have the proper license for embedding the fonts used in this document.</p>
tr: <p>Belgede başvurulan ve hala gömülü olmayan tüm yazı tiplerini göm.
    Bu işlem bilgisayarınızı yazı tipleri için tarar ve bulunurlarsa,
    belgeye gömülürler.</p>
    <p>Lütfen bu belgede kullanılan yazı tipleri için gerekli lisansa sahip olduğunuzdan emin olun.</p>

en: <p>Subsetting fonts means reducing an embedded font to contain
    only the characters used from that font in the book. This
    greatly reduces the size of the font files (halving the font
    file sizes is common).</p>
    
    <p>For example, if the book uses a specific font for headers,
    then subsetting will reduce that font to contain only the
    characters present in the actual headers in the book. Or if the
    book embeds the bold and italic versions of a font, but bold
    and italic text is relatively rare, or absent altogether, then
    the bold and italic fonts can either be reduced to only a few
    characters or completely removed.</p>
    
    <p>The only downside to subsetting fonts is that if, at a later
    date you decide to add more text to your books, the newly added
    text might not be covered by the subset font.</p>
tr: <p>Yazı tiplerinin alt kümelenmesi gömülü bir yazı tipinin kitapta
    yalnızca bu yazı tipinden karakterleri içerecek hale indirgenmesi demektir.
    Bu yazı tipi dosyalarının boyutlarını oldukça azaltır (yarıya düşürmesine
    çokça rastlanır).</p>
    
    <p>Örneğin, kitap başlıklar için özel bir yazı tipi kullanıyorsa, alt kümeleme
    bu yazı tipinin yalnızca kitaptaki asıl başlıklarda kullanılan karakterleri
    kullanacak şekilde indirgenmesini sağlar. Veya gömülü yazı tipi
    bir yazı tipinin kalın ve yatık sürümlerini gömüyorsa, ama kalın ve yatık
    metne çok az rastlanıyorsa veya yoklarsa, kalın ve yatık yazı tipleri
    yalnızca birkaç karaktere indirgenebilir veya tamamen
    kaldırılabilir.</p>
    
    <p>Alt kümelemenin tek eksi tarafı, ileri bir tarihte kitaplara daha fazla
    metin koymaya karar verdiğinizde, yeni eklenen metnin alt kümelenmiş
    yazı tipi tarafından kapsanmayabileceğidir.</p>

en: <p>Insert a "book jacket" page at the start of the book that contains
    all the book metadata such as title, tags, authors, series, comments,
    etc. Any previous book jacket will be replaced.</p>
tr: <p>Kitabın başına başlık, etiketler, yazarlar, seriler, yorumlar, vs. gibi tüm kitap
    metadata'sını içeren bir "kitap ceketi" ekle. Önceki herhangi
    kitap ceketi değiştirilir.</p>

en: <p>Remove a previous inserted book jacket page.</p>
tr: <p>Önceden eklenmiş bir kitap ceketi sayfasını sil.</p>

en: <p>Convert plain text dashes, ellipsis, quotes, multiple hyphens, etc. into their
    typographically correct equivalents.</p>
    <p>Note that the algorithm can sometimes generate incorrect results, especially
    when single quotes at the start of contractions are involved.</p>
tr: <p>Düz metin tire, elipse, tırnak, çift tire, vs. gibi karakterleri tipografik olarak
    doğru eşitlerine çevir.</p>
    <p>Algoritmanın bazen yanlış sonuçlar üretebildiğine dikkat edin, özellikle
    küçülmelerin başında tek tırnak olduğunda.</p>

en: <p>Losslessly compress images in the book, to reduce the filesize, without
    affecting image quality.</p>
tr: <p>Kitaptaki resimleri, dosya boyutunu azaltmak için ve resim kalitesini
    etkilemeden kayıpsız olarak sıkıştır.</p>

en: Updating metadata
tr: Metadata güncelleniyor

en: Updated metadata jacket
tr: Metadata ceketi güncellendi

en: Metadata updated
tr: Metadata güncellendi

en: Setting cover
tr: Kapak ayarlanıyor

en: Inserting metadata jacket
tr: Üstbilgi ceketi ekleniyor

en: Existing metadata jacket replaced
tr: Mevcut üstbilgi ceketi değiştirildi

en: Metadata jacket inserted
tr: Üstbilgi ceketi eklendi

en: Removing metadata jacket
tr: Üstbilgi ceketi kaldırılıyor

en: Metadata jacket removed
tr: Üstbilgi ceketi kaldırıldı

en: No metadata jacket found
tr: Hiç üstbilgi ceketi bulunamadı

en: Smartening punctuation
tr: Noktalamaların düzeltilmesi

en: Embedding referenced fonts
tr: Kaynak yazı tipleri katıştırılıyor

en: Subsetting embedded fonts
tr: Katıştırılmış yazı tiplerinin alt kümelere ayrılması

en: Removing unused CSS rules
tr: Kullanılmayan CSS kuralları kaldırılıyor

en: Losslessly compressing images
tr: Resimler kayıpsız olarak sıkıştırılıyor

en: ## Polishing: %s
tr: ## Güzelleştiriliyor: %s

en: Polishing took: %.1f seconds
tr: Güzelleştirme süresi: %.1f saniye

en: %prog [options] input_file [output_file]
tr: %prog [seçenekler] input_file [çıktı_dosyası]

en: Path to an OPF file. The metadata in the book is updated from the OPF file.
tr: Bir OPF dosyasının yolu. Kitabın üstbilgisi OPF dosyasından güncellenir.

en: Produce more verbose output, useful for debugging.
tr: Daha ayrıntılı çıktı üret, hata ayıklama için faydalıdır.

en: You must provide the input file to polish
tr: Güzelleştirme için bir dosya belirlemelisiniz

en: Unknown extra arguments
tr: Bilinmeyen ek değişkenler

en: You must specify at least one action to perform
tr: Gerçekleştirilecek en azından bir eylem belirlemelisiniz

en: Smartened punctuation in: %s
tr: %s içerisindeki düzeltilmiş noktalama işaretleri

en: No punctuation that could be smartened found
tr: Düzeltilebilecek noktalama işareti bulunamadı

en: The file %s has malformed markup. Try running the Fix HTML tool before splitting
tr: %s dosyası bozuk olarak işaretlenmiş. Ayrıştırmadan önce HTML Düzelt aracı ile düzeltmeye çalışın

en: The expression %s did not match any nodes
tr: %s ifadesi herhangi bir düğüm ile eşleşmiyor

en: Removed unused font: %s
tr: Kullanılmadığından kaldırılan yazı tipi: %s

en: The font %s was already subset
tr: %s yazı tipi zaten eklendi

en: Decreased the font {0} to {1} of its original size
tr: Yazı tipinin boyutu {0} iken özgün boyutu olan {1} yapıldı

en: Reduced total font size to %.1f%% of original
tr: Toplam yazı tipi boyu aslının %.1f%% oranına indirildi

en: No embedded fonts found
tr: Gömülü yazı tipi bulunamadı

en: No file named %s exists
tr: %s isimlendirilmiş dosya bulunamıyor

en: No HTML file named %s exists
tr: %s isimlendirilmiş HTML dosyası bulunamıyor

en: The anchor %(a)s does not exist in file %(f)s
tr: %(a)s sabitleyicisi %(f)s dosyasında bulunmuyor

en: (Untitled)
tr: (Adsız)

en: The file %s has malformed markup. Try running the Fix HTML tool before editing.
tr: %s dosyası bozuk olarak işaretlenmiş. Düzenlemeden önce HTML Düzelt aracı ile düzeltmeye çalışın.

en: HTML TOC generation options.
tr: HTML TOC yaratma seçenekleri

en: Rating
tr: Derecelendirme

en: Date
tr: Tarih

en: Could not find reasonable point at which to split: %(path)s Sub-tree size: %(size)d KB
tr: Mantıklı bir ayırma noktası bulunamadı: %(path)s Alt-küme boyutu: %(size)d KB

en: OPF/NCX/etc. generation options.
tr: OPF/NCX/etc. oluşturma seçenekleri

en: OPF version to generate. Default is %default.
tr: Oluşturulacak OPF sürümü. Öntanımlısı %default.

en: Generate an Adobe "page-map" file if pagination information is available.
tr: Sayfalandırma bilgisi kullanılabildiğinde bir Adobe "page-map" dosyası oluştur.

en: Sidebar
tr: Yan Çubuk

en: Could not find pdftohtml, check it is in your PATH
tr: pdftohtml bulunamadı, dosya yolu üzerinde olduğunu kontrol ediniz.

en: Table of Contents:
tr: İçerik Tablosu:

en: Default icons
tr: Varsayılan simgeler

en: Send file to storage card instead of main memory by default
tr: Öntanımlı olarak dosyayı ana hafıza yerine depolama kartına gönder.

en: Confirm before deleting
tr: Silmeden önce onayla

en: Main window geometry
tr: Ana pencere geometrisi

en: Notify when a new version is available
tr: Yeni sürüm çıktığında uyar

en: Use Roman numerals for series number
tr: Seri isimlendirmeleri için Roman rakamlarını kullan

en: Sort tags list by name, popularity, or rating
tr: Etiket listelerini isme, popülerliğe ya da puanına göre sırala.

en: Match tags by any or all.
tr: Etiketlerin birini veya hepsini eşleştir.

en: Number of covers to show in the cover browsing mode
tr: Kapak gezinme modunda gösterilecek kapak sayısı

en: Defaults for conversion to LRF
tr: LRF'ye dönüşüm için öntanımlılar

en: Formats that are viewed using the internal viewer
tr: Dahili görüntüleyicisinde görünen biçimler

en: Columns to be displayed in the book list
tr: Kitap listesinde görüntülenecek sütunlar

en: Automatically launch Content server on application startup
tr: Uygulama başlangıcında İçerik sunucusunu otomatik olarak başlat

en: Oldest news kept in database
tr: Veritabanında saklanan en eski haberler

en: Show system tray icon
tr: Sistem tepsisi simgesini göster

en: Upload downloaded news to device
tr: İndirilen haberleri cihaza gönder

en: Delete news books from library after uploading to device
tr: Haber kitaplarını cihaza gönderdikten sonra sil

en: Show the cover flow in a separate window instead of in the main calibre window
tr: Kapak akışını ana Calibre penceresi yerine ayrı bir pencerede göster

en: Disable notifications from the system tray icon
tr: Sistem çekmecesindeki bildirimleri engelle

en: When searching, show all books with search results highlighted instead of showing only the matches. You can use the N or F3 keys to go to the next match.
tr: Arama yapılırken sonuçları sadece eşleşenlerle değil tüm kitapları vurgulayarak göster. Sonraki eşleşmeye N veya F3 tuşu ile gidebilirsiniz.

en: Maximum number of simultaneous conversion/news download jobs. This number is twice the actual value for historical reasons.
tr: En fazla eşzamanlı dönüşüm/haber indirme sayısı. Bu sayı tarihsel nedenlerle gerçeğin iki katıdır.

en: Download social metadata (tags/rating/etc.)
tr: Sosyal üstbilgiyi indir (etiketler/değerlendirme/benzeri)

en: Overwrite author and title with new metadata
tr: Yazar ve Kitap Adını yeni üstbilgi ile üzerine yaz

en: Automatically download the cover, if available
tr: Mümkünse kitap kapağını otomatik olarak indir

en: Limit max simultaneous jobs to number of CPUs
tr: İşlemci sayısına göre aynı anda yürütülecek olan iş sayısını kısıtla.

en: Disable UI animations
tr: Arayüz animasyonlarını kapat

en: WARNING:
tr: UYARI:

en: ERROR:
tr: HATA:

en: Show this confirmation again
tr: Bu doğrulamayı tekrar göster

en: Restart needed
tr: Yeniden Başlatmalısnız

en: &Restart calibre now
tr: Calib&re'yi Şimdi Yeniden Başlat

en: All files
tr: Tüm dosyalar

en: Windows XP not supported
tr: Windows XP desteklenmiyor

en: calibre versions newer than 2.0 do not run on Windows XP. This is because the graphics toolkit calibre uses (Qt 5) crashes a lot on Windows XP. We suggest you stay with <a href="%s">calibre 1.48</a> which works well on Windows XP.
tr: Calibre sürümü Windows XP'de çalışan 2.0'dan yeni. Bu nedenle Calibre'nin kullandığı grafik kitaplığı (Qt 5) Windows XP üzerinde çokça çöküyor. Windows XP üzerinde iyi çalıştığı bilinen <a href="%s">Calibre 1.48</a> sürümünde kalmanızı öneririz.

en: Books
tr: Kitaplar

en: EPUB books
tr: ePub Formatındaki Kitaplar

en: Kindle books
tr: Kindle Formatındaki Kitaplar

en: PDF books
tr: PDF Formatındaki Kitaplar

en: HTML books
tr: HTML Formatındaki Kitaplar

en: LIT books
tr: LIT Formatındaki Kitapları

en: Text books
tr: Düz Metin Formatındaki Kitaplar

en: Comics
tr: Çizgi Romanlar

en: Archives
tr: Arşiv Dosyaları

en: Wordprocessor files
tr: Kelime İşlemci Dosyaları

en: Add books
tr: Ekle

en: Add books to the calibre library/device from files on your computer
tr: Calibre kitaplığınıza ya da cihazınıza bilgisayarınızdan dosya ekleyin

en: Add empty book (Book entry with no formats)
tr: Boş Kitap Ekle (Kitap Dosyası Olmadan)

en: Add from ISBN
tr: ISBN ile Ekle

en: Add files to selected book records
tr: Seçili Kitaplara Dosya Ekle

en: Add files to selected book records from clipboard
tr: Seçili Kitaplara Panodan Dosya Ekle

en: Add an empty file to selected book records
tr: Seçili Kitaplara Boş Dosya Ekle

en: Control the adding of books
tr: Kitap Ekleme Ayarları...

en: No books selected
tr: Seçili Kitap Yok

en: Cannot add files as no books are selected
tr: Hiç Bir Kitap Seçili Olmadığı için Dosyalar Eklenemiyor

en: No files in clipboard
tr: Panoda Hiç Dosya Yok

en: No files have been copied to the clipboard
tr: Panoya Hiç Bir Dosya Kopyalanmadı

en: Are you sure?
tr: Emin Misiniz?

en: Are you sure you want to set the same cover for all %d books?
tr: Tüm %d Kitap için aynı kapağı ayarlamak istediğinize emin msiniz?

en: Select book files
tr: Kitap Dosyalarını Seç

en: Are you sure you want to add the same files to all %d books? If the format already exists for a book, it will be replaced.
tr: Aynı dosyaların tüm %d kitap için eklenmesini istediğinizden emin misiniz? Eğer seçili bir kitap için bu formatta bir dosya zaten mevcutsa yenilenecektir.

en: The {0} format will be replaced in the book {1}. Are you sure? | The {0} formats will be replaced in the book {1}. Are you sure?
tr[0]: {0} formatları {1} kitabında yenilenecektir. Emin misiniz?
tr[1]: {0} formatları {1} kitabında yenilenecektir. Emin misiniz?

en: Are you sure you want to add the same empty file to all %d books? If the format already exists for a book, it will be replaced.
tr: Tüm %d kitaplarına aynı boş dosyayı eklemek istediğinizden emin misiniz? Eğer biçim kitap için zaten mevcutsa yenilenecektir.

en: Choose archive file
tr: Arşiv Dosyasını Seç

en: Select root folder
tr: Ana Dizini Seç

en: Cannot add
tr: Eklenemiyor

en: Cannot add books from the folder: %s as it contains the currently opened calibre library
tr: Halen açık bir Calibre Kitaplığını içerdiği için %s dizininden kitap eklenemiyor

en: Duplicates found
tr: Tekrarlar bulundu

en: Adding
tr: Ekleniyor

en: Creating book records from ISBNs
tr: ISBN kayıtlarından kitap oluşturuluyor

en: You have dropped some files onto the book <b>%s</b>. This will add or replace the files for this book. Do you want to proceed?
tr: <b>%s</b> kitabının üzerine bazı dosyaları bıraktınız. Bu kitaba yeni dosyalar eklenecek veya olanları değiştirecektir. Devam etmek istediğinizden emin misiniz?

en: Uploading books to device.
tr: Kitaplar cihaza yükleniyor

en: Supported books
tr: Desteklenen kitaplar

en: Select books
tr: Kitap seçin

en: The following duplicate book was found. | The following {} duplicate books were found.
tr[0]: Şu yinelenen kitap bulundu.
tr[1]: Şu {} yinelenen kitaplar bulundu.

en: Merged some books
tr: Bazı kitaplar birleştirildi

en: Incoming book formats were processed and merged into your calibre database according to your auto-merge settings. Click "Show details" to see the list of merged books.
tr: Seçilen kitap formatları otomatik birleştirme ayarlarınıza göre Calibre veritabanınıza işlendi ve birleştirildi. Birleştirilmiş kitapların listesini görmek için "Ayrıntıları Göster"'i tıklayın.

en: Add to library
tr: Kitaplığa Ekle

en: No book selected
tr: Hiç Kitap Seçilmedi

en: The following books are virtual and cannot be added to the calibre library:
tr: Aşağıdaki kitaplar sanaldır ve bu nedenle Calibre kitaplığına eklenemezler:

en: No book files found
tr: Hiç kitap Dosyası Seçilmedi

en: Downloading books
tr: Kitaplar İndiriliyor

en: Downloading books from device
tr: Kitaplar Cihazdan İndiriliyor

en: Could not download files from the device
tr: Kitaplar Cihazdan İndirilemedi

en: Could not download some files from the device
tr: Cihazdan Bazı Dosyalar İndirilemedi

en: Could not download files
tr: Dosyalar İndirilemedi

en: Add books to library
tr: Kitapları Kitaplığa Ekle

en: Add books to your calibre library from the connected device
tr: Kitaplığa kitapları bağlı cihazlardan ekle

en: Toolbars
tr: Araç Çubukları

en: Keyboard shortcuts
tr: Klavye kısayolları

en: Merging user annotations into database
tr: Kullanıcı açıklamaları veritabanına birleştiriliyor

en: Fetch annotations (experimental)
tr: Açıklamaları getir (deneysel)

en: Not supported
tr: Desteklenmiyor

en: Fetching annotations is not supported for this device
tr: Bu aygıt için notları aktarmak desteklenmiyor

en: Use library only
tr: Yalnızca kitaplığı kullan

en: User annotations generated from main library only
tr: Sadece ana kitaplıktan oluşturulan kullanıcı notları

en: No books selected to fetch annotations from
tr: Notların aktarılacağı kitap seçilmedi

en: Some errors
tr: Bazı hatalar

en: Create catalog
tr: Katalog

en: Create a catalog of the books in your calibre library in different formats
tr: Calibre kitaplığınızdaki farklı biçimlerde bulunan kitapların bir kataloğunu oluşturun

en: No books selected for catalog generation
tr: Katalog oluşturmak için hiç kitap seçilmedi

en: Generating %s catalog...
tr: %s kataloğu oluşturuluyor

en: Catalog generation complete, with warnings.
tr: Katalog oluşturmak uyarılarla tamamlandı.

en: Catalog generated.
tr: Katalog oluşturuldu

en: Select destination for %(title)s.%(fmt)s
tr: %(title)s.%(fmt)s için hedef seçin

en: No library found
tr: Kitaplık bulunamadı

en: No existing calibre library was found at %s. If the library was moved, select its new location below. Otherwise calibre will forget this library.
tr: %s konumunda hiç Calibre kitaplığı bulunamadı. Eğer kitaplık taşınmışsa aşağıdan yeni konumunu seçin. Aksi halde Calibre bu kitaplığı unutacaktır.

en: New location of this library:
tr: Kitaplığın yeni konumu:

en: Library moved
tr: Kitaplık taşındı:

en: Forget library
tr: Kitaplığı unut

en: New library location
tr: Yeni kitaplık konumu

en: No existing calibre library found at %s
tr: %s konumunda hiç Calibre kitaplığı bulunmuyor

en: Queue &all books for backup
tr: Tüm kitapları yedeklemek için kuyruğa &al

en: Backup status
tr: Yedekleme durumu

en: none
tr: yok

en: Book metadata files remaining to be written: %s
tr: Yazılacak kitap üstbilgi dosyaları: %s

en: Choose library
tr: Kitaplık seç

en: Choose calibre library to work with
tr: Birlikte çalışacağınız Calibre kitaplığını seçin

en: Export/import all calibre data
tr: Tüm Calibre Verisini Dışa Aktar

en: Pick a random book
tr: Rastgele bir kitap seç

en: Quick switch
tr: Hızlı geçiş

en: Rename library
tr: Kitaplığı isimlendir

en: Remove library
tr: Kitaplığı sil

en: Library maintenance
tr: Kitaplık Bakımı

en: Library metadata backup status
tr: Kitaplık üstbilgii yedek durumu

en: Check library
tr: Kitaplığı denetle

en: Restore database
tr: Veritabanını geri yükle

en: Switch to previous library
tr: Önceki kitaplığa geç

en: Cannot export/import
tr: İçeri/dışarı aktarılamıyor

en: Cannot export/import data while there are running jobs.
tr: Çalışan görevler varken veri içeri/dışarı aktarılamaz.

en: {0} [{1} book] | {0} [{1} books]
tr[0]: {0} [{1} kitap]
tr[1]: {0} [{1} kitap]

en: Switch to: %s
tr: %s kitaplığına geç

en: Rename: %s
tr: Yeniden adlandır: %s

en: Remove: %s
tr: Kaldır: %s

en: Rename
tr: Yeniden adlandır

en: Choose a new name for the library <b>%s</b>.
tr: <b>%s</b> kitaplığı için yeni bir isim belirleyin

en: Note that the actual library folder will be renamed.
tr: Gerçek kitaplık dizininin yeniden adlandırılacağını unutmayın.

en: Already exists
tr: Zaten var

en: The folder %s already exists. Delete it first.
tr: %s klasörü zaten var. Önce onu silin.

en: Too long
tr: Çok uzun

en: Not found
tr: Bulunamadı

en: Cannot rename as no library was found at %s. Try switching to this library first, then switch back and retry the renaming.
tr: %s konumunda hiç kitaplık bulunmadığından yeniden adlandırılamadı. Önce o kitaplığa geçiş yapıp, geri gelmeyi ve yeniden adlandırmayı tekrar deneyin.

en: Rename failed
tr: İsimlendirme başarısız

en: Failed to rename the library at %s. The most common cause for this is if one of the files in the library is open in another program.
tr: %s konumunda kitaplık yeniden adlandırılamadı. Bunun en yaygın nedeni kitaplıktaki bir dosyanın başka bir uygulama tarafından açılmış olmasıdır.

en: Library removed
tr: Kitaplık silindi

en: The library %s has been removed from calibre. The files remain on your computer, if you want to delete them, you will have to do so manually.
tr: %s kitaplığı Calibre'den kaldırıldı. Dosyalar hala bilgisayarınızda duruyor, silmek isterseniz elle silmeniz gerekir.

en: &OK
tr: &TAMAM

en: &Undo
tr: &Geri Al

en: Backup metadata
tr: Metadata yedekleniyor

en: Metadata will be backed up while calibre is running, at the rate of approximately 1 book every three seconds.
tr: Üstbilgi Calibre çalışırken üç saniyede bir kitap hızıyla yedeklenecektir.

en: Success
tr: Başarılı

en: Failed
tr: Başarısız

en: Starting library scan, this may take a while
tr: Kitaplık taraması başlatılıyor, bu işlem biraz sürebilir.

en: No problems found
tr: Sorun bulunmadı

en: Finished
tr: Tamamlandı

en: Not allowed
tr: İzin verilmiyor

en: You cannot change libraries while using the environment variable CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH.
tr: CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH çevresel değişkenini kullanırken kitaplıklarınızı değiştiremezsiniz.

en: You cannot change libraries while jobs are running.
tr: Görevler çalışırken kitaplıkları değiştiremezsiniz.

en: You cannot change libraries until all updates are accepted or rejected.
tr: Tüm güncellemeler kabul veya reddedilmeden kitaplıkları değiştiremezsiniz.

en: Convert books
tr: Dönüştür

en: Convert books between different e-book formats
tr: Kitapları farklı e-kitap formatları arasında çevir

en: Convert individually
tr: Tek dosya donüştür

en: Bulk convert
tr: Birden çok dosya dönüştür

en: Create a catalog of the books in your calibre library
tr: Kitaplıkta bulunan kitaplar için katalog oluştur

en: Cannot convert
tr: Dönüştürülemiyor

en: Book deleted
tr: Kitap silindi

en: The book you were trying to convert has been deleted from the calibre library.
tr: Dönüştürmeye çalıştığınız kitap Calibre kitaplığından silinmiş.

en: Empty output file, probably the conversion process crashed
tr: Boş çıktı dosyası. Muhtemelen dönüştürme süreci başarısız oldu.

en: completed
tr: tamamlandı

en: Different custom columns
tr: Farklı özel sütunlar

en: The custom columns in the <i>{0}</i> library are different from the custom columns in the <i>{1}</i> library. As a result, some metadata might not be copied.
tr: <i>{0}</i> kitaplığındaki özel sütunlar <i>{1}</i> kitaplığındakilerden farklı. Sonuç olarak bazı üstbilgiler kopyalanamamış olabilir.

en: The following columns are incompatible - they have the same name but different data types. They will be ignored:
tr: Aşağıdaki sütunlar uyuşmuyor - aynı isme sahipler ama farklı veri tipleri içeriyorlar. Yok sayılacaklar:

en: The following columns are missing in the <i>{0}</i> library. You can choose to add them automatically below.
tr: <i>{0}</i> kitaplığında aşağıdaki sütunlar eksik. Otomatik olarak eklenmelerini seçebilirsiniz.

en: Add to the %s library
tr: %s kitaplığını ekle

en: This warning is only shown once per library, per session
tr: Bu uyarı her oturumda bir kitaplık için bir kere gösterilir

en: %(title)s by %(author)s
tr: %(title)s yazarı %(author)s

en: Library &path:
tr: Kita&plık yolu:

en: Browse for library
tr: Kitaplığı tara

en: &Copy
tr: &Kopyala

en: Copy to the specified library
tr: Belirtilen kitaplığa kopyala

en: &Move
tr: &Taşı

en: Copy to the specified library and delete from the current library
tr: Belirtilen kitaplığa kopyala ve geçerli kitaplıktan sil

en: Duplicate books
tr: Kitapları çoğalt

en: Select &all
tr: Tümünü &seç

en: Select &none
tr: Seçimi &Temizle

en: &Copy to clipboard
tr: &Panoya kopyala

en: Copy to library
tr: Kitaplığa kopyala

en: Copy selected books to the specified library
tr: Seçilen kitapları belirtilen kitaplığa kopyala

en: Choose library...
tr: Kitaplık Seç...

en: (delete after copy)
tr: (kopyaladıktan sonra sil)

en: Cannot copy
tr: Kopyalanamıyor

en: Cannot copy to current library.
tr: Mevcut kitaplığa kopyalanamaz.

en: No library
tr: Herhangi bir kitaplık bulunamadı

en: No library found at %s
tr: %s konumunda kitaplık bulunamadı

en: Copying to
tr: Kopyalanıyor

en: Moving to
tr: Taşınıyor

en: Canceled
tr: İptal Edildi

en: Could not copy books:
tr: Kitaplar kopyalanamadı

en: Auto merged
tr: Otomatik birleştirilmiş

en: Failed to copy some books
tr: Bazı kitapları kopyalarken hata oluştu

en: Failed to copy books
tr: Kitapları kopyalarken hata oluştu

en: You cannot use other libraries while using the environment variable CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH.
tr: CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH çevresel değişkenini kullanırken diğer kitaplıkları kullanamazsınız.

en: Deleting...
tr: Siliniyor...

en: Deleted
tr: Silindi

en: Failed to delete
tr: Silme Başarısız Oldu

en: Delete books
tr: Kirapları sil

en: Remove books
tr: Sil

en: Remove selected books
tr: Seçili kitapları sil

en: Remove files of a specific format from selected books
tr: Seçilen kitaplardan belirli bir biçimdeki dosyaları kaldırın

en: Remove all formats from selected books, except...
tr: Seçilen kitaplardan bütün formatları kaldır, bu hariç...

en: Remove all formats from selected books
tr: Seçilen kitaplardan bütün formatları kaldır

en: Remove covers from selected books
tr: Seçili kitaplardan kapağı sil

en: Remove matching books from device
tr: Eşleşen kitapları cihazdan sil

en: Restore recently deleted
tr: Yakın zamanda silinenleri geri yükle

en: Cannot delete
tr: Silinemiyor

en: Format not found
tr: Biçim bulunamadı

en: Choose formats to be deleted
tr: Seçilen formatlar silinecek

en: Choose formats <b>not</b> to be deleted.<p>Note that this will never remove all formats from a book.
tr: <b>Silinmeyecek</b> formatları seçin.<p>Bunun bir kitaptan asla tüm formatları silmediğini unutmayın.

en: <b>All formats</b> for the selected books will be <b>deleted</b> from your library.<br>The book metadata will be kept. Are you sure?
tr: Seçili olan kitaplar için <b> bütün formatlar</b> kitaplığınızdan <b>silinecektir</b>. Kitap için üst veriler korunacaktır. Emin misiniz?

en: Cannot delete books
tr: Kitaplar silinemiyor

en: No device is connected
tr: Bağlı cihaz yok

en: Main memory
tr: Cihaz hafızası

en: Storage card A
tr: Depolama kartı A

en: Storage card B
tr: Depolama kartı B

en: No books to delete
tr: Silinecek kitap yok

en: None of the selected books are on the device
tr: Seçili kitaplardan hiç biri cihazda değil

en: Deleting books from device.
tr: Kitaplar cihazdan siliniyor

en: Some of the selected books are on the attached device. <b>Where</b> do you want the selected files deleted from?
tr: Seçilen kitaplardan bazıları takılı aygıt üzerinde. Seçilen dosyaların <b>nereden</b> silinmesini istiyorsunuz?

en: Start wireless device connection
tr: Kablosuz cihaz bağlantısını başlat

en: Stop wireless device connection
tr: Kablosuz cihaz bağlantısını durdur

en: Connect to folder
tr: Klasöre bağlan

en: Start Content server
tr: İçerik sunucusunu başlat

en: Visit Content server in browser
tr: İçerik sunucusunu tarayıcıda ziyaret et

en: Start/stop Content server
tr: İçerik sunucusunu başlat/durdur

en: Stop Content server
tr: İçerik sunucusunu durdur

en: Email to
tr: E-Posta

en: Email to and delete from library
tr: E-posta ile gönder ve kitaplıktan sil

en: (delete from library)
tr: (kitaplıktan sil)

en: Select recipients
tr: Alıcıları seçin

en: Email to selected recipients...
tr: Seçilen alıcılara eposta ile gönder...

en: Setup email based sharing of books
tr: Kitap paylaşımına dayanan eposta ayarla

en: Send to device
tr: Cihaza gönder

en: Connect/share
tr: Bağlan/Paylaş

en: Share books using a web server or email. Connect to special devices, etc.
tr: Kitapları web sunucusu veya eposta ile paylaş. Özel aygıtlara bağlan.

en: Stopping
tr: Durduruluyor

en: Stopping server, this could take up to a minute, please wait...
tr: Sunucu durduruluyor, bu işlem bir dakika kadar sürebilir, lütfen bekleyin...

en: Disable autostart
tr: Otomatik başlatmayı kapat

en: Do you want wireless device connections to be started automatically when calibre starts?
tr: Calibre başladığında kablosuz aygıt bağlantılarının otomatik başlatılmasını ister misiniz?

en: Still looking for IP addresses
tr: Hala IP adresi alınıyor

en: Many IP addresses. See Start/Stop dialog.
tr: Birden çok IP adresi. Başlat/Durdur penceresine bakın.

en: Manage collections
tr: Koleksiyonları yönet

en: Manage the collections on this device
tr: Cihazdaki koleksiyonları yönet

en: Change the title/author/cover etc. of books
tr: Kitabın Adı/Yazarı/Kapağı vs. Bilgilerini Değiştir

en: Edit metadata
tr: Düzenle

en: Edit metadata individually
tr: Bir Kitabın Metaverisini Düzenle

en: Edit metadata in bulk
tr: Çoklu Metaveri Düzenle

en: Download metadata and covers
tr: Metaveri ve Kapak İndir

en: Merge into first selected book - delete others
tr: İlk Seçilen Kitapla Birleştir - Diğerlerini Sil

en: Merge into first selected book - keep others
tr: İlk Seçilen Kitapla Birleştir - Diğerlerini Koru

en: Merge only formats into first selected book - delete others
tr: Sadece Kitap Dosyalarını İlk Kitapla Birleştir - Diğerlerini Sil

en: Copy metadata
tr: Metaveri Kopyala

en: Paste metadata
tr: Metaveri Yapıştır

en: Merge book records
tr: Kitapları Birleştir

en: Manage data files
tr: Veri dosyalarını yönet

en: Copy URL to show book in calibre
tr: Kitabı calibre'de göstermek için URL'yi kopyalayın

en: Cannot copy metadata
tr: Metaveri Kopyalanamıyor

en: Multiple books selected, can only copy from one book at a time.
tr: Birden fazla kitap seçildi. Bir kerede yalnızca bir kitaptan kopyalanabilir.

en: Cannot paste metadata
tr: Metaveri Yapıştırılamıyor

en: No copied metadata available
tr: Kopyalanmış Metaveri Yok

en: You are pasting metadata onto <b>multiple books</b> ({num_of_books}). Are you sure you want to do that?
tr: <b>Birden fazla kitaba</b> ({num_of_books}) metaveri yapıştırıyorsunuz. Bunu yapmak istediğinize emin misiniz?

en: Cannot download metadata
tr: Metaveri İndirilemedi

en: Failed to download metadata
tr: Metaveri İndirme Başarısız

en: Download failed
tr: İndirme Başarısız

en: Failed to download metadata or cover for the selected book. | Failed to download metadata or covers for any of the {} books.
tr[0]: Seçili kitap için metaveri ya da kapak indirme başarısız oldu.
tr[1]: {} Kitabın herhangi biri için metaveri ya da kapak indirme başarısız oldu.

en: Metadata download completed
tr: Metaveri İndirme Tamamlandı

en: Finished downloading metadata for the selected book. | Finished downloading metadata for <b>{} books</b>.
tr[0]: Seçili kitap için metaveri indirme tamamlandı.
tr[1]: <b>{} Kitap</b> için metaveri indirme tamamlandı.

en: Proceed with updating the metadata in your library?
tr: Kütüphanenizdeki metaverileri güncellemeye devam etmek istiyor musunuz?

en: Could not download metadata and/or covers for %d of the books. Click "Show details" to see which books.
tr: %d Kitap için metaveri ve.veya kapak indirilemedi. Hangi kitaplar olduğunu görmek için "Ayrıntıları göster"'e tıklayın.

en: Show the &failed books in the main book list after updating metadata
tr: Metaveriyi güncellendikten sonra ana kitap listesinde başarısız olanları göster.

en: Download log
tr: İndirme Kaydı

en: Metadata download complete
tr: Metaveri İndirme Tamamlandı

en: Revie&w downloaded metadata
tr: İndirilen Metaveriyi Gözden Geçi&r

en: Some books changed
tr: Bazı Kitaplar Değişti

en: The metadata for some books in your library has changed since you started the download. If you proceed, some of those changes may be overwritten. Click "Show details" to see the list of changed books. Do you want to proceed?
tr: Kitaplığınızdaki bazı kitapların metaverileri indirmeye başladığınızdan bu yana değişti. Devam ederseniz, bu değişikliklerden bazıları öncekilerin üzerine yazılabilir. Değiştirilen kitapların listesini görmek için "Ayrıntıları göster"'i tıklayın. Devam etmek istiyor musunuz?

en: Review downloaded metadata
tr: İndirilen metaveriyi gözden geçir

en: Discard downloaded metadata for this book
tr: Bu kitap için indirilen metaveriyi yoksay

en: Use the downloaded metadata for all remaining books
tr: İndirilen metaveriyi kalan bütün kitaplar için kullan

en: Discard downloaded metadata for all remaining books
tr: İndirilen metaveriyi kalan bütün kitaplar için yoksay

en: Discard the downloaded value for: %s
tr: %s için indirilen değeri yoksay

en: The downloaded metadata is on the left and the original metadata is on the right. If a downloaded value is blank or unknown, the original value is used.
tr: İndirilen metaveri solda, özgün metaveri ise sağda bulunuyor. İndirilen değer boş veya bilinmiyorsa özgün değer kullanılır.

en: Cannot edit metadata
tr: Metaveri düzenlenemiyor

en: You are about to merge very many ({}) books. Are you <b>sure</b> you want to proceed?
tr: Çok fazla ({}) kitabı birleştirmek üzeresiniz. Devam etmek istediğinize <b>emin misiniz</b>?

en: Cannot merge books
tr: Kitaplar birleştirilemedi

en: At least two books must be selected for merging
tr: Birleştirme işlemi için en az iki kitap seçilmelidir.

en: Book formats and metadata from the selected books will be added to the <b>first selected book</b> (%s).<br> The second and subsequently selected books will not be deleted or changed.<br><br>Please confirm you want to proceed.
tr: Seçilen kitapların kitap biçimleri ve üst verileri <b>ilk seçilen kitaba</b> (%s) eklenecek.<br> İkinci ve takip eden seçilen kitaplar silinemeyecek veya değiştirilmeyecektir.<br><br>Lütfen devam etmek istediğinizi onaylayın.

en: Book formats from the selected books will be merged into the <b>first selected book</b> (%s). Metadata in the first selected book will not be changed. Author, Title and all other metadata will <i>not</i> be merged.<br><br>After being merged, the second and subsequently selected books, with any metadata they have will be <b>deleted</b>. <br><br>All book formats of the first selected book will be kept and any duplicate formats in the second and subsequently selected books will be permanently <b>deleted</b> from your calibre library.<br><br>  Are you <b>sure</b> you want to proceed?
tr: Seçilen kitaplardaki kitap biçimleri <b>ilk seçilen kitaba</b>(%s) birleştirilecektir. Seçilen kitaptaki üstveri değişmeyecektir. Yazar, Başlık ve diğer metaveriler <i>birleştirilmeyecektir</i>.<br><br>Birleştirmenin ardından ikinci ve takip eden kitaplar içerdikleri metaveriyle birlikte <b>silinecektir</b>.<br><br>İlk seçilen kitaptaki tüm kitap biçimleri korunacak ve ikinci ile diğer seçilen kitaplardaki eş kopya biçimler kalıcı olarak Calibre kitaplığınızdan <b>silinecektir</b>.<br><br>Devam etmek istediğinizden <b>emin misiniz</b>?

en: Book formats and metadata from the selected books will be merged into the <b>first selected book</b> (%s).<br><br>After being merged, the second and subsequently selected books will be <b>deleted</b>. <br><br>All book formats of the first selected book will be kept and any duplicate formats in the second and subsequently selected books will be permanently <b>deleted</b> from your calibre library.<br><br>  Are you <b>sure</b> you want to proceed?
tr: Seçilen kitapların kitap biçimleri ve üst verileri <b>seçilen ilk kitapta</b> (%s) birleştirilecektir. <br><br>Birleştirmenin ardından ikinci ve takip eden kitaplar <b>silinecektir</b>. <br><br>Seçilen ilk kitabın tüm kitap biçimleri korunacak ve Calibre kitaplığınızda tekrar eden biçimler kalıcı olarak <b>silinecektir<br>.<br><br> Devam etmek istediğinizden <b>emin misiniz</b>?

en: Applying changed metadata
tr: Değiştirilen üst veri uygulanıyor

en: Some failures
tr: Bazı hatalar

en: Format file missing
tr: Biçim dosyası eksik

en: Cannot read cover as the %s file is missing from this book
tr: %s dosyası bu kitapta eksik olduğundan kapak okunamıyor

en: Could not read metadata
tr: Üstbilgi okunamadı

en: Could not read metadata from %s format
tr: %s biçiminde üstbilgi okunamadı

en: Could not read cover
tr: Kapak okunamadı

en: Could not read cover from %s format
tr: Kapak %s formatından okunamadı

en: Embed metadata
tr: Üst veriyi katıştır

en: Embed metadata into book files
tr: Üst veriyi kitap dosyalarına katıştır

en: Embed metadata into files of a specific format from selected books...
tr: Seçilen kitaplardan belirli bir biçimdeki dosyalara üst veriyi katıştır...

en: Cannot embed
tr: Katıştırılamadı

en: Choose formats to be updated
tr: Güncellenecek biçimleri seçin

en: &Stop
tr: &Durdur

en: Embedding updated metadata into book files...
tr: Güncellenen üst veri kitap dosyalarına katıştırılıyor...

en: Embedding metadata...
tr: Üst veriyi katıştır...

en: The {0} format of {1}:
    
    {2}
tr: {0} formatı {1}:
    
    {2}

en: Failed for some files
tr: Bazı dosyalar için başarısız oldu

en: Failed to embed metadata into some book files. Click "Show details" for details.
tr: Bazı kitap dosyalarına üst veri katıştırılamadı. Ayrıntılar için "Ayrıntıları göster" düğmesine tıklayın.

en: Show the &failed books in the main book list
tr: Hatalı &kitapları ana kitap listesinde göster

en: Fetch news
tr: Haberler

en: Fetching news from
tr: Burdan haberler çekiliyor:

en:  fetched.
tr:  çekildi.

en: Help
tr: Yardım

en: Invalid name
tr: Geçersiz ad

en: Hide all
tr: Hepsini sakla

en: Show {}
tr: Göster {}

en: Hide {}
tr: Gizle {}

en: Manage categories
tr: Kategorileri yönetin

en: Enter a value:
tr: Bir değer girin:

en: Value cannot be empty
tr: Değer boş olamaz

en: You must provide a value
tr: Bir değer sağlamalısınız

en: Mark books
tr: Kitapları işaretle

en: Temporarily mark books for easy access
tr: Kolay erişim için kitapları geçici olarak işaretle

en: Toggle mark for selected books
tr: Seçilen kitapların işaretini değiştir

en: Show marked books
tr: İşaretlenmiş kitapları göster

en: Show marked books with text label
tr: İşaretli kitapları metin etiketiyle göster

en: Clear marks for selected books
tr: Seçilen kitaplar için işaretleri temizle

en: Clear all marked books
tr: İşaretlenmiş kitapları temizle

en: Mark all books by selected author(s)
tr: Seçilen yazarın tüm kitaplarını işaretle

en: Mark all books in the selected series
tr: Seçilen serinin tüm kitaplarını işaretle

en: Clear all books by selected author(s)
tr: Seçilen yazarın tüm kitaplarının işaretlerini kaldır

en: Clear all books in the selected series
tr: Seçilen serinin tüm kitaplarının işaretlerini kaldır

en: Show marked book
tr: İşaretlenen kitabı göster

en: Cannot mark
tr: İşaretlenemez

en: Match book to library
tr: Kitabı kitaplıkla eşleştir

en: Match this book to a book in the library
tr: Bu kitabı kitaplıktaki bir kitapla eşleştir

en: Match books
tr: Kitapları eşleştir

en: You must select one book
tr: Bir kitap seçmelisiniz

en: Show matched book in library
tr: Eşleşen kitabı kitaplıkta göster

en: No matching books
tr: Eşleşen kitap yok

en: No matching books found in the calibre library. Do you want to specify the matching book manually?
tr: Calibre kitaplığında eşleşen kitap bulunamadı. Eşleşen kitabı manuel olarak belirlemek ister misiniz?

en: Move to next match
tr: Sonraki eşleşmeye kaydır

en: Move to next highlighted match
tr: Sonraki vurgulanan eşleşmeye kaydır

en: Move to previous item
tr: Önceki öğeye git

en: Move to previous highlighted item
tr: Önceki vurgulanan ögeye kaydır

en: Open book folder
tr: Kitap klasörünü aç

en: Open the folder containing the current book's files
tr: Mevcut kitapların dosyalarını içeren klasörü aç

en: Open book data folder
tr: Kitap veri klasörünü aç

en: Plugin updater
tr: Eklenti güncelleyici

en: Update any plugins you have installed in calibre
tr: Calibre'ye yüklediğiniz eklentileri güncelleyin

en: Polish book
tr: Kitabı güzelleştir

en: Polish %d books
tr: %d kitabı güzelleştir

en: <h3>About Polishing books</h3>%s
tr: <h3>Kitap Güzelleştirme Hakkında</h3>%s

en: <p>If you have both EPUB and ORIGINAL_EPUB in your book,
                      then polishing will run on ORIGINAL_EPUB (the same for other
                      ORIGINAL_* formats).  So if you
                      want Polishing to not run on the ORIGINAL_* format, delete the
                      ORIGINAL_* format before running it.</p>
tr: <p>Kitabınızda hem EPUB hem ORIGINAL_EPUB varsa,
                      güzelleştirme ORIGINAL_EPUB üzerinde yapılır (diğer ORIGINAL_* biçimleriyle
                      aynı).  Yani Güzelleştirmenin ORIGINAL_* biçim üzerinde olmasını istemiyorsanız,
                      çalıştırmadan önce ORIGINAL_* biçimi silin.</p>

en: <h3>Embed referenced fonts</h3>%s
tr: <h3>Başvurulan yazı tiplerini göm</h3>%s

en: <h3>Subsetting fonts</h3>%s
tr: <h3>Yazi tipi alt kümeleme</h3>%s

en: <h3>Smarten punctuation</h3>%s
tr: <h3>Noktalamayı işaretlerini düzelt</h3>%s

en: <h3>Remove unused CSS rules</h3>%s
tr: <h3>Kullanılmayan CSS kurallarını kaldır</h3>%s

en: <h3>Losslessly compress images</h3>%s
tr: <h3>Resimleri Kayıpsız Sıkıştır</h3>%s

en: Select actions to perform:
tr: Gerçekleştirilecek eylemi seçin:

en: &Embed all referenced fonts
tr: &Tüm kaynak yazı tiplerini katıştır

en: &Subset all embedded fonts
tr: Tüm &katıştırılmış yazı tiplerini alt bileşenlerine ayır

en: Smarten &punctuation
tr: Noktalama işaretlerini düzelt

en: Update &metadata in the book files
tr: Kitap dosyalarında &üst veriyi güncelle

en: Update the &cover in the book files
tr: Kitap dosyalarında &kapakları güncelle

en: &Remove a previously inserted book jacket
tr: &Önceden eklenmiş bir kitap ceketini kaldır

en: Remove &unused CSS rules from the book
tr: Kitapta k&ullanılmayan CSS kurallarını kaldır

en: Losslessly &compress images
tr: &Resimleri Kayıpsız Sıkıştır

en: &Upgrade book internals
tr: Kitap İç-Yapısını Yükselt

en: About
tr: Hakkında

en: Show &report
tr: &Raporu göster

en: Show a report of all the actions performed after polishing is completed
tr: Güzelleştirme işlemi tamamlandıktan sonra gerçekleştirilen tüm eylemler hakkında bir rapor göster

en: &Save settings
tr: &Ayarları Kaydet

en: &Load settings
tr: Ayar&ları Geri Yükle

en: No actions selected
tr: Hiçbir eylem seçilmedi

en: You must select at least one action before saving
tr: Kaydetmeden önce en azından bir eylem seçmelisiniz

en: Choose name
tr: İsim Seçin

en: Choose a name for these settings
tr: Bu ayarlar için bir isim belirleyin

en: Remove saved settings
tr: Kaydedilmiş Ayarları Sil

en: Must update metadata
tr: Üst veri güncellenmeli

en: You have selected the option to add metadata as a "book jacket". For this option to work, you must also select the option to update metadata in the book files. Do you want to select it?
tr: Bir "kitap ceketi" olarak üst veri ekleme seçeneğini seçtiniz. Bu seçeneğin işe yaraması için kitap dosyalarındaki üst verinin güncelenmesini de seçmelisiniz. Seçmek ister misiniz?

en: Add or remove jacket?
tr: Kitap kaplaması eklensin veya çıkarılsın mı?

en: You have chosen to both add and remove the metadata jacket. This will result in the final book having no jacket. Is this what you want?
tr: Üst veri kitap kaplamasını hem eklemeyi hem de çıkarmayı seçtiniz. Bunun sonucunda oluşacak kitabın kaplaması bulunmayacaktır. İstediğiniz bu mu?

en: You must select at least one action, or click Cancel.
tr: En azından bir seçeneği seçmelisiniz veya İptal'e tıklayın.

en: Queueing books for polishing
tr: Kitaplar güzelleştirme kuyruğuna alınıyor

en: Polish %s
tr: %s Güzelleştir

en: Polish book %(nums)s of %(tot)s (%(title)s)
tr: %(tot)s kitaptan %(nums)s güzelleştir (%(title)s)

en: Queueing book %(nums)s of %(tot)s (%(title)s)
tr: %(tot)s kitaptan %(nums)s kuyruğa alınıyor (%(title)s)

en: View full &log
tr: Tam sistem gün&lüğünü göster

en: Polishing of %s
tr: %s'in güzelleştirilmesi

en: The original file has been saved as %s. | The original files have been saved as %s.
tr[0]: Özgün dosya %s olarak kaydedildi.
tr[1]: Özgün dosyalar %s olarak kaydedildiler.

en:  and
tr:  ve

en: If you polish again, the polishing will run on the originals.
tr: Tekrar güzelleştirirseniz, işlem orijinaller üzerinden uygulanır.

en: Polish books
tr: Kitapları güzelleştir

en: Apply the shine of perfection to your books
tr: Kİtaplarınıza mükemmelliği yansıtın

en: Cannot polish
tr: Güzelleştirilemiyor

en: One of the books you are polishing has an {0} format. Polishing will use this as the source and overwrite any existing {1} format. Are you sure you want to proceed?
tr: Güzelleştirmek istediğiniz kitaplardan birisinin {0} biçimi var. Güzelleştirme bunu kaynak olarak alacak ve herhangi mevcut {1} biçimin üzerine yazacak. Devam etmek istediğinize emin misiniz?

en: Ask for this confirmation again
tr: Bu onaylamayı tekrar sor

en: Polishing is only supported for books in the %s formats. Convert to one of those formats before polishing.
tr: Güzelleştirme yalnızca %s biçimindeki kitaplar için destekleniyor. Güzelleştirmeden önce bu biçimlerden birine dönüştürün.

en: Start polishing the book | Start polishing of {} books
tr[0]: Kitabı güzelleştirmeye başla
tr[1]: {} kitabı güzelleştirmeye başla

en:  completed
tr:  tamamlandı

en: Configure calibre
tr: Calibre'yi yapılandır

en: Change calibre behavior
tr: Calibrenin davranışını değiştir

en: Run Welcome wizard
tr: Karşılama sihirbazını çalıştırın

en: Get plugins to enhance calibre
tr: Calibre'yi iyileştirmek için eklentiler kullan

en: Restart in debug mode
tr: Hata ayıklama modunda yeniden başlat

en: Sections
tr: Bölümler

en: Cannot configure while there are running jobs.
tr: Çalışan görevler varken yapılandırılamaz.

en: Cannot configure before calibre is restarted.
tr: Calibre yeniden başlatılmadan yapılandırılamaz.

en: Select a random book from your calibre library
tr: Calibre kitaplığınızdan rastgele bir kitap seçin

en: Restart
tr: Yeniden başlat

en: Save to disk
tr: Kaydet

en: Save only %s format to disk
tr: Yalnızca %s formatını diske kaydet

en: Save single format to disk...
tr: Diske tek biçimi kaydet...

en: Cannot save to disk
tr: Disk'e kayıt edilemiyor

en: Choose format to save to disk
tr: Diske yazmak için format seçiniz

en: You are trying to save files into the calibre library. This can cause corruption of your library. Save to disk is meant to export files from your calibre library elsewhere.
tr: Calibre kitaplığına dosyalar kaydetmeye çalışıyorsunuz. Bu kitaplığınızın bozulmasına neden olabilir. Diske kaydet Calibre kitaplığınızdan başka bir konuma dosyaların aktarılması demektir.

en: Book details
tr: Kitap detayları

en: Show the detailed metadata for the current book in a separate window
tr: Mevcut kitap için ayrıntılı üst veriyi ayrı bir pencerede göster

en: No detailed info available
tr: Detaylı bilgi yok

en: No detailed information is available for books on the device.
tr: Aygıttaki kitaplar için ayrıntılı bilgi bulunmuyor.

en: Quickview
tr: Hızlı görünüm

en: Search from Quickview
tr: Hızlı Görünümde ara

en: Search for the currently selected Quickview item
tr: Geçerli seçili Hızlı Görünüm ögesini ara

en: No quickview available
tr: Önizleme yok

en: Quickview is not available for books on the device.
tr: Aygıttaki kitaplar için önizleme bulunmuyor.

en: Template tester
tr: Şablon testçisi

en: Enter a template to test using data from the selected book
tr: Seçili kitaptan veri kullanarak test etmek için bir şablon girin

en: No template tester available
tr: Kullanılabilir hiç şablon testçici yok

en: Template tester is not available for books on the device.
tr: Aygıttaki kitaplar için kullanılabilir hiç şablon testçisi yok.

en: Show books similar to the current book
tr: Mevcut kitaba benzer kitapları göster

en: Books by same author
tr: Aynı yazarın kitapları

en: Books in this series
tr: Bu serideki kitaplar

en: Books by this publisher
tr: Bu yayımcıya ait kitaplar

en: Books with the same tags
tr: Aynı etiketli kitaplar

en: Sort by
tr: Sıralama ölçütü

en: Get books
tr: Kitap Al

en: this author
tr: bu yazar

en: this title
tr: bu başlık

en: this book
tr: bu kitap

en: Search for %s
tr: %s için ara

en: Stores
tr: Mağazalar

en: Choose stores
tr: Mağazaları seç

en: Cannot search
tr: Aranamıyor

en: Using the integrated search you can easily find which store has the book you are looking for, at the best price. You also get DRM status and other useful information.
tr: Tümleşik aramayı kullanarak aradığınız kitabı en uygun fiyatla nereden bulabileceğinizi öğrenebilirsiniz. DRM durumunu ve diğer faydalı bilgileri de alırsınız.

en: Show this message again
tr: Bu iletiyi tekrar göster

en: Choose format to edit
tr: Düzenlenecek formatı seçin

en: Choose which format you want to edit:
tr: Düzenlemek istediğiniz formatı seçin:

en: &All formats
tr: &Tüm biçimler

en: Edit ToC
tr: İçindekiler'i Düzenle

en: Cannot edit ToC
tr: İçindekiler düzenlenemez

en: Editing Table of Contents is only supported for books in the %s formats. Convert to one of those formats before polishing.
tr: İçindekiler'in düzenlenmesi sadece %s biçimi için desteklenmektedir. Önce bu biçimlerden birine dönüştürebilirsiniz.

en: Always ask when more than one format is available
tr: Birden fazla biçim olduğunda her zaman sor

en: Edit book
tr: Düzenle

en: Edit books in the EPUB or AZW formats
tr: EPUB veya AZW biçimindeki kitapları düzenle

en: Editing of books on the device is not supported
tr: Bu aygıt üzerindeki kitapların düzenlenmesi desteklenmiyor

en: File missing
tr: Dosya eksik

en: The %s format is missing from the calibre library. You should run library maintenance.
tr: %s biçimi Calibre kitaplığında eksik. Kitaplık bakımını çalıştırmalısınız.

en: Unpack book
tr: Kitabı aç

en: Choose the format to unpack:
tr: Açılacak biçimi seçin:

en: &Cancel
tr: &İptal

en: Explode the book to edit its components
tr: Bileşenlerini düzenlemek için kitabı patlat

en: Preview the result of your changes
tr: Değişikliklerinizin ön izlemesini yapın

en: Abort without saving any changes
tr: Değişiklikleri kaydetmeden durdur

en: Save your changes and update the book in the calibre library
tr: Değişikliklerinizi kaydedin ve Calibre kitaplığınızdaki kitabı güncelleyin

en: Exploding, please wait...
tr: Patlatılıyor, lütfen bekleyin...

en: Failed to unpack
tr: Açma başarısız oldu

en: Could not explode the %s file.
tr: %s dosyası patlatılamadı.

en: Failed to rebuild file
tr: Dosyanı yeniden oluşturulması başarısız oldu

en: Failed to rebuild %s. For more information, click "Show details".
tr: %s dosyasının yeniden oluşturulması başarısız oldu. Daha fazla bilgi için "Ayrıntıları göster" düğmesine tıklayın.

en: Rebuilding, please wait...
tr: Yeniden oluşturuluyor, lütfen bekleyin...

en: Unpack books in the EPUB, AZW3, HTMLZ formats into their individual components
tr: EPUB, AZW3, HTMLZ biçimlerindeki kitapları tekil bileşenlerine aç

en: The book must be in EPUB, HTMLZ or AZW3 formats to unpack.
    
    First convert the book to one of these formats.
tr: Kitabın paketten çıkarılması için EPUB, HTMLZ veya AZW3 formatlarında olmalıdır.
    
    Önce kitabı bu formatlardan birine dönüştürün.

en: Read books
tr: Kitapları oku

en: View
tr: Görüntüle

en: View specific format
tr: Belli bir formatı görüntüle

en: View with calibre E-book viewer
tr: Calibre e-Kitap Görüntüleyicisi ile Aç

en: Read a random book
tr: Rastgele bir kitap oku

en: Clear recently viewed list
tr: Son görüntülenenler listesini temizle

en: No associated program
tr: İlişkilendirilmiş program yok

en: Cannot view
tr: İzlenemez

en: Format unavailable
tr: Biçim mevcut değil

en: Selected books have no formats
tr: Seçilen kitapların biçimleri mevcut değil

en: Choose the format to view
tr: Görüntülenecek biçimi seçin

en: Not all the selected books were available in the %s format. You should convert them first.
tr: Seçilen kitapların bazıları %s biçiminde görüntülenemez durumda. Önce onları dönüştürmelisiniz.

en: Multiple books selected
tr: Birden Çok Kitap Seçildi

en: You are attempting to open %d books. Opening too many books at once can be slow and have a negative effect on the responsiveness of your computer. Once started the process cannot be stopped until complete. Do you wish to continue?
tr: %d adet kitabı birden açmaya çalışıyorsunuz. Bu kadar fazla kitabı birden açmak yavaş olacağı gibi bilgisayarınızın yanıtlama zamanını da olumsuz etkileyecektir. Süreç bir defa başlatıldığında tamamlanana kadar sonlandırılamaz. Devam etmek istiyor musunuz?

en: Cannot open folder
tr: Klasör açılamadı

en: This book no longer exists in your library
tr: Bu kitap artık kitaplığınızda yeralmıyor

en: %s has no available formats.
tr: %s kullanılabilir bir biçime sahip değil.

en: Virtual library
tr: Sanal Kitaplık

en: Cannot add books
tr: Kitaplar eklenemedi

en: The path %s does not exist
tr: %s yolu mevcut değil

en: You do not have permission to read %s
tr: %s dosyasını okumak için izniniz yok

en: You do not have permission to read any of the selected files
tr: Seçilen dosyaları okumaya izniniz yok

en: Adding books...
tr: Kitaplar ekleniyor...

en: Scanning for files...
tr: Dosyalar taranıyor...

en: Could not add %s as you do not have permission to read the file
tr: %s dosyayı okuma izniniz olmadığından eklenemedi

en: Failed to add any books, click "Show details" for more information.
tr: Kitapların hiçbiri eklenemedi, daha fazla bilgi için "Ayrıntıları göster" düğmesine tıklayın.

en: Could not add
tr: Eklenemedi

en: Failed to add some books, click "Show details" for more information.
tr: Bazı kitapların eklenmesi başarısız oldu, daha fazla bilgi için "Ayrıntıları göster" düğmesine tıklayın.

en: Critical failure
tr: Kritik hata

en: The read metadata worker process crashed while processing some files. Adding of books is aborted. Click "Show details" to see which files caused the problem.
tr: Metadata okuma süreci bazı dosyaları işlemeye çalışırken çöktü. Kitapların eklenmesi durduruldu. Hangi dosyaların sorun yarattığını görmek için "Detayları göster"e tıklayın.

en: With error:
tr: Hata:

en: Failed to merge the book:
tr: Kitabın birleştirilmesi başarısız oldu:

en: Failed to add the book:
tr: Kitabın eklenmesi başarısız oldu:

en: Failed to add the file {0} to the book: {1}
tr: {0} dosyası kitaba eklenirken başarısız oldu: {1}

en: Adding duplicates
tr: Kopyalar ekleniyor

en: There were problems adding some files, click "Show details" for more information
tr: Bazı dosyalar eklenirken sorunlar oluştu, daha fazla bilgi için "Ayrıntıları göster"e tıklayın

en: Failed to add any books, click "Show details" for more information
tr: Kitapların hiç biri eklenemedi, daha fazla bilgi için "Ayrıntıları göster"e tıklayın

en: Errors while adding
tr: Ekleme sırasında hatalar oluştu

en: Ignore
tr: Yoksay

en: Add
tr: Ekle

en: starts with
tr: ile başlayan

en: does not start with
tr: ile başlamayan

en: ends with
tr: ile biten

en: does not end with
tr: ile bitmeyen

en: matches glob pattern
tr: glob desen ile eşleşiyor

en: does not match glob pattern
tr: glob desen ile eşleşmiyor

en: matches regex pattern
tr: regex deseniyle eşleşiyor

en: does not match regex pattern
tr: regex deseniyle eşleşmiyor

en: Create the rule below, the rule can be used to add or ignore files
tr: Aşağıdaki kuralı oluşturduktan sonra bu kural dosyaları eklemek veya görmezden gelmek için kullanılabilir

en: the file, if the filename
tr: dosya, eğer dosya ismi

en: A comma separated list of tags
tr: Virgülle ayrılmış etiket listesi

en: Matching is case-insensitive
tr: Eşleştirme büyük/küçük harfe duyarlı değil

en: A case-insensitive filename pattern, for example: {0} or {1}
tr: Büyük/küçük harfe duyarlı olmayan dosya ismi deseni, örneğin: {0} veya {1}

en: A regular expression
tr: Düzenli bir ifade

en: %s is not a valid glob expression
tr: %s geçerli bir glob ifadesi değil

en: <b>{action}</b> the file, if the filename <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>
tr: dosyayı <b>{action}</b>, eğer dosya adı <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>

en: Test filename filter rules
tr: Dosya adı süzgeç kurallarını test et

en: Enter a filename to test:
tr: Test etmek için bir dosya ismi girin:

en: The filename %s did not match any rules
tr: %s dosya adı herhangi bir kuralla eşleşmedi

en: The filename {0} will be {1}
tr: Dosya adı {0} {1} olacak

en: Edit file filter rules
tr: Dosya süzgeç kurallarını düzenle

en: Change
tr: Değiştir

en: Capitalize
tr: İlk Harfi Büyük

en: Lower-case
tr: Küçük harf

en: Upper-case
tr: Büyük harf

en: is one of
tr: ...'dan biridir

en: is not one of
tr: ...'dan biri değildir

en: contains
tr: içerir

en: Donate
tr: Bağış

en: Edit
tr: Düzenle

en: Copy
tr: Kopyala

en: Paste
tr: Yapıştır

en: Select all
tr: Tümünü seç

en: Manage %s
tr: %s yönet

en: Delete the %s format
tr: %s biçimini sil

en: Save the %s format to disk
tr: %s biçimini diske kaydet

en: Restore the %s format
tr: %s biçimini geri yükle

en: Set the book cover from the %s file
tr: Kitap kapağını %s dosyasından ayarla

en: Compare to the %s format
tr: %s biçimi ile karşılaştır

en: Open %s with...
tr: %s ile birlikte aç...

en: Add other application for %s files...
tr: %s dosyaları için başka bir uygulama ekle...

en: Remove %s from this book
tr: Bu kitaptan %s'i sil

en: Search
tr: Arama

en: Open cover with...
tr: Kapağı birlikte aç...

en: Paste cover
tr: Kapağı Yapıştır

en: Copy cover
tr: Kapağı Kopyala

en: Automatically trim borders
tr: Kenarlıkları otomatik kırp

en: Trim borders manually
tr: Kenarlıkları elle kırp

en: Undo last trim
tr: Son kırpmayı geri al

en: JPEG images
tr: JPEG görüntüler

en: Path
tr: Yol

en: Cover size: %(width)d x %(height)d pixels
tr: Kapak boyutu: %(width)d x %(height)d piksel

en: Options specific to
tr: Özel seçenekler

en: output
tr: çıktı

en: Bib file encoding:
tr: Bib dosya kodlaması:

en: Fields to include in output:
tr: Çıktıya dahil edilecek alanlar:

en: BibTeX entry type:
tr: BibTeX girdi türü:

en: Create a citation tag?
tr: Bir alıntı etiketi oluşturulsun mu?

en: Expression to form the BibTeX citation tag:
tr: BibTeX alıntı etiketi oluşturacak ifade:

en: Some explanation about this template:
     -The fields availables are 'author_sort', 'authors', 'id',
        'isbn', 'pubdate', 'publisher', 'series_index', 'series',
       'tags', 'timestamp', 'title', 'uuid', 'title_sort'
     -For list types ie authors and tags, only the first element
       will be selected.
     -For time field, only the date will be used.
tr: Bu şablonla ilgili bazı açıklamalar:
     -Kullanılabilir alanlar 'yazar_sıralama', 'yazarlar', 'kimlik',
        'isbn', 'yayımtarihi', 'yayımcı', 'seri_indisi', 'seriler',
       'etiketler', 'zamandamgası', 'başlık', 'uuid', 'başlık_sıralama'
     -Liste türleri için örn yazarlar ve etiketler, yalnızca ilk öğe
       seçilecektir.
     -Zaman alanı için, yalnızca tarih kullanılacak.

en: Drag and drop to re-arrange fields
tr: Alanları yeniden düzenlemek için sürükleyip bırakın

en: Number
tr: Numara

en: E-book options
tr: E-kitap seçenekleri

en: Catalogs
tr: Kataloglar

en: Read book
tr: Kitap oku

en: Wishlist item
tr: İstek listesi ögesi

en: any date
tr: herhangi bir tarih

en: any value
tr: herhangi bir değer

en: unspecified
tr: belirtilmemiş

en: No genres will be excluded
tr: Hariç tutulacak tür yok

en: regex error: %s
tr: düzenli ifade hatası: %s

en: All genres will be excluded
tr: Tüm türler hariç tutulacak

en: Delete saved catalog preset
tr: Kayıtlı katalog hazır ayarını sil

en: The selected saved catalog preset will be deleted. Are you sure?
tr: Seçilen kayıtlı katalog hazır ayarı silinecek. Emin misiniz?

en: Save catalog preset
tr: Katalog hazır ayarını kaydet

en: Preset name:
tr: Hazır ayar adı:

en: You must provide a name.
tr: Bir isim vermelisiniz.

en: That saved preset already exists and will be overwritten. Are you sure?
tr: Bu isimde bir hazır ayar zaten mevcut ve üzerine yazılacak. Emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete '%s'?
tr: '%s' kategorisini dilmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete rules #%(first)d-%(last)d?
tr: #%(first)d-%(last)d arasındaki kuralları silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Delete Rule
tr: Kural Sil

en: False
tr: Yanlış

en: True
tr: Doğru

en: Name
tr: İsim

en: Field
tr: Alan

en: Value
tr: Değer

en: Prefix
tr: Önek

en: Presets
tr: Hazır ayar

en: Select catalog preset to load
tr: Yüklenecek katalog hazır ayarını seçin

en: Save current catalog settings as preset
tr: Mevcut katalog ayarlarını hazır ayar olarak kaydet

en: Save
tr: Kaydet

en: Delete current preset
tr: Geçerli hazır ayarı sil

en: Delete
tr: Sil

en: Enabled sections will be included in the generated catalog.
tr: Etkinleştirilmiş bölümler oluşturulan kataloğa eklenecektir.

en: Included sections
tr: Dahil edilen bölümler

en: List of books, sorted by Author
tr: Yazarına göre sıralı kitap listesi

en: &Authors
tr: &Yazarlar

en: List of books, sorted by Title
tr: Başlığına göre sıralı kitap listesi

en: &Titles
tr: &Başlık

en: List of series books, sorted by Series
tr: Serilere göre sıralı kitap listesi

en: &Series
tr: &Seriler

en: &Genres
tr: &Türler

en: List of books, sorted by date added to calibre
tr: Kitapların Calibre'ye eklenme tarihlerine göre sıralı listesi

en: Individual descriptions of books with cover thumbs, sorted by author
tr: Kitapların tanımlamalarının kapaklarının küçük resimleriyle birlikte yazarlarına göre sıralı listesi

en: &Descriptions
tr: &Açıklamalar

en: The first matching prefix rule applies a prefix to book listings in the generated catalog.
tr: İlk eşleşen önek kuralı üretilen katalogdaki kitap listesine bir önek uygular.

en: Prefixes
tr: Önekler

en: Books matching any of the exclusion rules will be excluded from the generated catalog.
tr: Dışlama kurallarından herhangi biriyle eşleşen kitaplar üretilen katalogda yer almaz.

en: Excluded books
tr: Hariç tutulan kitaplar

en: A regular expression describing genres to be excluded from the generated catalog. Genres are derived from the tags applied to your books.
    The default pattern \[.+\]|\+ excludes tags of the form [tag], e.g., [Test book], and '+', the default tag for a read book.
tr: Üretilen katalogda bulunmayacak tarzları tanımlayan bir düzenli ifade. Tarzlar kitaplarınıza uygulanan etiketlerden türetilir.
    Varsayılan örüntü \[.+\]|\+ [etiket] biçimindeki etiketleri hariç tutar, örn, [Test kitabı], ve '+', okunan kitap için varsayılan etiket.

en: Excluded genres
tr: Hariç tutulan türler

en: Genres to &exclude (regex):
tr: Hariç tutulacak türler (düzenli ifade):

en: Reset to default
tr: Varsayılanlara döndür

en: Results of regex:
tr: Düzenli ifadenin sonuçları:

en: Tags that will be excluded as genres
tr: Türler olarak hariç tutulacak etiketler

en: Other options
tr: Diğer seçenekler

en: &Before
tr: &Önce

en: &After
tr: &Sonra

en: Catalog cover:
tr: Katalog kapağı:

en: Generate new cover
tr: Yeni kapak oluştur

en: Use existing cover
tr: Mevcut kapağı kullan

en: E&xtra Description note:
tr: İla&ve Tanımlama notu:

en: Custom column source for text to include in Descriptions section.
tr: Tanımlama kısmının içerdiği metin içim özel sütun kaynağı.

en: &Thumb width:
tr: &Küçük resim genişliği:

en: Size hint for cover thumbnails included in Descriptions section.
tr: Tanımlama alanına dahil edilen kapak resimlerinin küçük gösterimlerinin boyutu.

en:  inch
tr:  inç

en: Author cross-references:
tr: Yazar çapraz kaynağı:

en: For books with multiple authors, list each author separately
tr: Birden fazla yazarı olan kitapları her yazar için ayrıca listele

en: Tab template for catalog.ui
tr: catalog.ui için sekme şablonu

en: Toggle
tr: Değiştir

en: Bold
tr: Kalın

en: Italic
tr: Yatık

en: Underline
tr: Altını çiz

en: Strikethrough
tr: Üstü çizili

en: Superscript
tr: Üst simge

en: Subscript
tr: Alt simge

en: Ordered list
tr: Sıralı liste

en: Unordered list
tr: Sıralanmamış liste

en: Align left
tr: Sola yasla

en: Align center
tr: Ortala

en: Align right
tr: Sağa yasla

en: Align justified
tr: İki yana yasla

en: Undo
tr: Geri al

en: Redo
tr: Yeniden yap

en: Remove formatting
tr: Biçimlendirmeyi kaldır

en: Paste and match style
tr: Yapıştırma ve eşleme stili

en: Cut
tr: Kes

en: Increase indentation
tr: Girintilemeyi arttır

en: Decrease indentation
tr: Girintilemeyi azalt

en: Foreground color
tr: Önalan rengi

en: Background color
tr: Arkaplan rengi

en: Insert link or image
tr: Bağlantı veya görüntü ekle

en: Insert separator
tr: Ayraç ekle

en: Clear
tr: Temizle

en: Style text block
tr: Biçem metin bloğu

en: Style the selected text block
tr: Seçili metin bloğunu biçemle

en: Blockquote
tr: Alıntı

en: Choose foreground color
tr: Önalan rengini seç

en: Choose background color
tr: Zemin rengi seçiniz

en: Choose image
tr: Görsel Seç

en: Invalid URL
tr: Geçersiz Adres

en: Create link
tr: Bağlantı oluştur

en: &File
tr: &Dosya

en: Images
tr: Görseller

en: Choose file
tr: Dosya seç

en: Choose folder
tr: Dizin seç

en: Enter a URL. If you check the "Treat the URL as an image" box then the URL will be added as an image reference instead of as a link. You can also choose to create a link to a file on your computer. Note that if you create a link to a file on your computer, it will stop working if the file is moved.
tr: Bir URL girin. Eğer "URL'ye resimmiş gibi davran" işaretlerseniz URL bir bağlantı yerine resim başvurusu olarak eklenecektir. Ayrıca bilgisayarınızdaki bir dosyaya bağlantı oluşturmayı da seçebilirsiniz, dosya yer değiştirirse bozulacaktır.

en: Enter &URL:
tr: Adres &Girin:

en: Treat the URL as an &image
tr: Adrese görüntü g&ibi davran

en: Enter &name (optional):
tr: İsim giri&n (isteğe bağlı):

en: Choose a file on your computer:
tr: Bilgisayarınızdan bir dosya seçin:

en: &Width:
tr: &Genişlik:

en: &Height:
tr: &Yükseklik:

en: Image...
tr: Görüntü...

en: Open link
tr: Bağlantıyı aç

en: Fonts
tr: Yazı Tipleri

en: %s toolbars
tr: %s araç çubukları

en: Hide
tr: Gizle

en: Show
tr: Göster

en: Smarten punctuation
tr: Noktalamayı akıllı hale getir

en: &HTML source
tr: &HTML Kodları

en: &Title for Table of Contents:
tr: &İçindekiler için Başlık:

en: Put generated Table of Contents at &start of book instead of end
tr: Oluşturulan İçindekiler bölümünü kitabın &sonuna değil başlangıcına ekle

en: Use author &sort for author
tr: Yazar için yazar &sıralamasını kullan

en: For settings that cannot be specified in this dialog, use the values saved in a previous conversion (if they exist) instead of using the defaults specified in the Preferences
tr: Bu iletişim penceresinde belirtilemeyecek ayarlar için, Tercihlerde belirtilen varsayılanları değil önceki dönüştürmede (eğer varsa) kullanılan ayarları kullan

en: None of the selected books have saved conversion settings.
tr: Seçilen kitapların hiçbiri dönüştürme ayarları kaydetmemiş.

en: Bulk convert one book
tr: Bir kitabı toplu dönüştür

en: Bulk convert {} books
tr: {} kitaplarını toplu olarak dönüştür

en: input
tr: girdi

en: off
tr: kapalı

en: Disable &normalize
tr: Nor&malleştirmeyi devre dışı bırak

en: Keep &aspect ratio
tr: Görünüm or&anını koru

en: &Wide
tr: &Geniş

en: &Landscape
tr: &Yatay

en: &Right to left
tr: &Sağdan sola

en: Don't so&rt
tr: Sı&ralama

en: De&speckle
tr: B&enek giderme

en: &Disable comic processing
tr: Çizgi roman işlemeyi &devre dışı bırak

en: &Output format:
tr: &Çıktı biçimi:

en: Disable conversion of images to &black and white
tr: Görüntülerin siyah &beyaza dönüştürülmesini devre dışı bırak

en: Override image &size:
tr: Resim &boyutunun üstüne yaz:

en: Don't add links to &pages to the Table of Contents for CBC files
tr: CBC dosyaları için İçindekiler bölümüne &sayfaların bağlantılarını ekleme

en: Debug
tr: Hata Ayıklama

en: Debug the conversion process.
tr: Dönüşüm sürecinin hatalarını ayıkla.

en: Choose debug folder
tr: Hata ayıklama klasörü seçin

en: The debug process outputs the intermediate HTML generated at various stages of the conversion process. This HTML can sometimes serve as a good starting point for hand editing a conversion.
tr: Hata ayıklama süreci dönüştürme sürecinin çeşitli adımlarında ortaya çıkan ara HTML'yi çıktılar. Bu HTML bazen bir dönüştürmeyi elle düzeltmek için iyi bir başlangıç noktası oluşturur.

en: Do not try to autodetect a &cover from images in the document
tr: Belgedeki resimlerden otomatik olarak bir &kapak algılamaya çalışma

en: Paper si&ze:
tr: Kağıt &boyutu:

en: &Custom size:
tr: &Özel boyut:

en: Page &bottom margin
tr: Sayfa &alt kenar boşluğu

en: Page &left margin
tr: Sayfa &sol kenar boşluğu

en: Page &right margin
tr: Sayfa &sağ kenar boşluğu

en: Page &top margin
tr: Sayfa &üst kenar boşluğu

en: Do not insert the &Table of Contents as a page at the start of the document
tr: &İçindekileri belge başına sayfa olarak ekleme

en: Do not insert &cover as image at start of document
tr: Kapağı belge başına resim olarak &ekleme

en: EP&UB version:
tr: EP&UB sürümü:

en: No default &cover
tr: Varsayılan &kapak sayfası yok

en: Insert inline &Table of Contents
tr: Satır içi &İçindekiler ekle

en: Split files &larger than:
tr: Bundan daha büyük dosya&ları böl:

en: No &SVG cover
tr: &SVG kapağı yok

en: &Flatten EPUB file structure
tr: &EPUB dosya yapısını düzleştir

en: &Title for inserted ToC:
tr: &İçindekiler için başlık:

en: Disabled
tr: Devre dışı

en: Put inserted Table of Contents at the &end of the book
tr: İçind&ekiler bölümünü kitabın sonuna koy

en: Preserve cover &aspect ratio
tr: Kapağın en boy or&anını koru

en: Do not &split on page breaks
tr: Sayfa ke&smelerinden ayırma

en: &Sectionize:
tr: &Bölümleme:

en: &Genre:
tr: &Tür:

en: Font rescaling wizard
tr: Yazı tipi yeniden ölçekleme sihirbazı

en: <p>This wizard will help you choose an appropriate font size key for your needs. Just enter the base font size of the input document and then enter an input font size. The wizard will display what font size it will be mapped to, by the font rescaling algorithm. You can adjust the algorithm by adjusting the output base font size and font key below. When you find values suitable for you, click OK.</p>
    <p>By default, if the output base font size is zero and/or no font size key is specified, calibre will use the values from the current Output profile. </p>
    <p>See the <a href="%s">User Manual</a> for an explanation of how font size rescaling works.</p>
tr: <p>Bu sihirbaz, ihtiyaçlarınız için uygun bir yazı tipi boyutu anahtarı seçmenize yardımcı olacaktır. Girdi belgesinin temel yazı tipi boyutunu girmeniz ve ardından bir giriş yazı tipi boyutu girmeniz yeterlidir. Sihirbaz, yazı tipi yeniden ölçeklendirme algoritması tarafından hangi yazı tipi boyutuna eşleneceğini görüntüler. Aşağıdaki çıktı tabanı yazı tipi boyutunu ve yazı tipi tuşunu ayarlayarak algoritmayı ayarlayabilirsiniz. Size uygun değerleri bulduğunuzda Tamam'ı tıklayın.</p>
    <p>Varsayılan olarak, çıktı temel yazı tipi boyutu sıfırsa ve/veya yazı tipi boyutu anahtarı belirtilmemişse, calibre geçerli Çıktı profilindeki değerleri kullanır.
    <p>Yazı tipi boyutunu yeniden ölçeklendirmenin nasıl çalıştığına dair bir açıklama için <a href="%s">Kullanım Kılavuzuna</a> bakın.</p>

en: &Output document
tr: Belge &Çıktısı

en: &Base font size:
tr: &Temel yazı tipi boyutu:

en: Font size &key:
tr: Yazı tipi &boyut anahtarı:

en: Use &default values
tr: &Varsayılan değerleri kullan

en: &Input document
tr: &Girdi belgesi

en: &Font size:
tr: &Yazı Boyutu:

en:  will map to size:
tr:  boyuta haritalanacak:

en: Modify the document text and structure using common patterns.
tr: Yaygın desenleri kullanarak metin belgesini ve yapıyı düzenle.

en: <b>Heuristic processing</b> means that calibre will scan your book for common patterns and fix them. As the name implies, this involves guesswork, which means that it could end up worsening the result of a conversion, if calibre guesses wrong. Therefore, it is disabled by default. Often, if a conversion does not turn out as you expect, turning on heuristics can improve matters. Read more about the various heuristic processing options in the <a href="%s">User Manual</a>.
tr: <b>Sezgisel işleme</b> Calibre'nin kitabınızı yaygın desenler için taraması ve düzeltmesi anlamına gelir. Adından da anlaşılacağı gibi Calibre'nin hatalı tahminleri sonucu daha da kötüleştirebilir. Bu nedenle varsayılan olarak kapalıdır. Genellikle bir dönüşüm beklediğiniz gibi gitmediyse sezgisel işlemeyi açmak onu geliştirebilir. Çeşitli sezgisel işleme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi için <a href="%s">Kullanıcı Kılavuzunu</a> okuyabilirsiniz.

en: Enable &heuristic processing
tr: &Sezgisel işlemeyi etkinleştir

en: Unwrap lines
tr: Satırları kaydırma

en: Detect and markup unformatted chapter headings and sub headings
tr: Bölüm başlıklarını ve alt başlıkları algıla ve biçimlendirilmemiş olarak işaretle

en: Renumber sequences of <h1> or <h2> tags to prevent splitting
tr: <h1> veya <h2> etiketlerinin sırasını bölmeye engel olmak için yeniden numaraladır

en: Delete blank lines between paragraphs
tr: Paragraflar arasındaki boş satırları sil

en: Ensure scene breaks are consistently formatted
tr: Bölüm ayrımlarının tutarlı bir şekilde biçimlendirildiğinden emin olun

en: Replace soft scene &breaks:
tr: Yumuşak sahne &kesmelerini değiştir:

en: Remove unnecessary hyphens
tr: Gereksiz tireleri sil

en: Italicize common words and patterns
tr: Yaygın kelime ve örüntüleri yatık hale getir

en: Replace entity indents with CSS indents
tr: Birim girintilerini CSS girintileriyle değiştir

en: Use book &title as the filename for the HTML file inside the archive
tr: Arşiv içindeki HTML dosyası için kitap &başlığını dosya ismi olarak kullan

en: Original
tr: Orijinal

en: Left align
tr: Sola yasla

en: Justify text
tr: Metni iki yana hizala

en: Base font si&ze:
tr: Temel yazı tipi bo&yutu:

en: Wizard to help you choose an appropriate font size key
tr: Sihirbaz size uygun yazı tipi boyutu seçiminde yardımcı olacaktır

en: Minim&um line height:
tr: Minim&um satır yüksekliği:

en: L&ine height:
tr: S&atır yüksekliği:

en: Embed font fami&ly:
tr: Yazı tipi aile&si katıştır:

en: &Embed all fonts in document
tr: Belgedeki &tüm yazı tiplerini katıştır

en: E&xpand CSS
tr: CSS'i ge&nişlet

en: Keep &ligatures
tr: Bağları &koru

en: &Disable font size rescaling
tr: &Yazı tipi yeniden boyutlandırmasını kapat

en: &Fonts
tr: &Yazı Tipleri

en: Text &justification:
tr: Metin &hizalaması:

en: &Unsmarten punctuation
tr: Noktalama işaretleri düzeltme işlemini geri al

en: I&nput character encoding:
tr: Karakter kodlaması e&kle:

en: T&ext
tr: M&etin

en: &Line size:
tr: &Satır boyutu:

en: <p>When calibre removes inter paragraph spacing, it automatically sets a paragraph indent, to ensure that paragraphs can be easily distinguished. This option controls the width of that indent.
tr: <p>Calibre paragraf arası boşlukları kaldırdığında, paragrafların kolaylıkla fark edilebilmesi için, otomatik olarak paragraf girintisi ayarlar. Bu seçenek bu boşluğun genişliğini kontrol eder.

en: No change
tr: Değişiklik yok

en: Insert &blank line between paragraphs
tr: Paragraflar arasına &boş bir satır ekle

en: Remove &spacing between paragraphs
tr: Paragraflar arasındaki &boşlukları kaldır

en: I&ndent size:
tr: G&irinti boyutu:

en: &Linearize tables
tr: &Tabloları doğrusallaştır

en: &Layout
tr: &Yerleşim

en: E&xtra CSS
tr: İlave CSS

en: Filter style information
tr: Biçem bilgisini süz

en: Select what style information you want completely removed:
tr: Hangi biçem bilgisinin tamamen kaldırılacağını seçin:

en: Removes the font-family CSS property
tr: Yazı tipi ailesi CSS özelliğini kaldırır

en: Removes the margin CSS properties. Note that page margins are not affected by this setting.
tr: Kenarlık CSS özelliklerini kaldırır. Bu ayarın sayfa kenarlıklarını etkilenmediğini unutmayın.

en: &Margins
tr: &Kenar boşlukları

en: Removes the padding CSS properties
tr: Doldurma CSS özelliklerini kaldırır

en: &Padding
tr: &Doldurma

en: Convert floating images/text into static images/text
tr: Kayan resimleri/metinleri sabitle

en: F&loats
tr: Ka&yan

en: Removes foreground and background colors
tr: Önalan ile artalan renklerini kaldırır

en: &Colors
tr: &Renkler

en: Other CSS Propert&ies:
tr: Diğer CSS özellik&leri:

en: Comma separated list of CSS properties to remove. For example: display, color, font-family
tr: Silinecek CSS özelliklerinin virgülle ayrılmış listesi. Örneğin: display, color, font-family

en: &Styling
tr: &Stil

en: &Transform styles
tr: Stilleri dönüş&tür

en: Transform &HTML
tr: &HTML' i dönüştür

en: LRF output
tr: LRF Çıktısı

en: &Wordspace:
tr: &Kelime boşluğu:

en: Minimum para. &indent:
tr: En fazla paragraf &girintisi:

en: Render &tables as images
tr: Tabloları &resimler gibi gerçekle

en: Text size multiplier for text in rendered tables:
tr: Gerçeklenen tablolardaki metin için metin boyutu çarpanı:

en: Add &header
tr: Başlık &ekle

en: Header &separation:
tr: Başlık &ayracı:

en: Header &format:
tr: Ba&şlık biçimi:

en: &Embed fonts
tr: &Yazı tiplerini katıştır

en: &Serif font family:
tr: &Serif yazı tipi ailesi:

en: S&ans-serif font family:
tr: S&ans-serif yazı tipi ailesi:

en: &Monospace font family:
tr: &Monospace yazı tipi ailesi:

en: Metadata
tr: Üst veri

en: Set the metadata. The output file will contain as much of this metadata as possible.
tr: Üst veriyi ayarla. Çıktı dosyası bu üst veriden mümkün olduğunca çok içerecektir.

en: This book has no cover
tr: Bu kitabın kapağı yok

en: Choose cover for
tr: için kapak seçiniz

en: Cannot read
tr: Okuyamıyor

en: You do not have permission to read the file:
tr: Dosyayı okuma izniniz yok:

en: Error reading file
tr: Dosya okumada hata

en: <p>There was an error reading from file: <br /><b>
tr: <p>Dosyadan okunurken bir hata oluştu: <br /><b>

en:  is not a valid picture
tr:  geçerli bir resim değil

en: Book cover
tr: Kitap kapağı

en: Change &cover image:
tr: Kapak &resmini değiştir:

en: Browse for an image to use as the cover of this book.
tr: Bu kitabın kapağı olarak kullanmak için bir resme gözat.

en: Use cover from &source file
tr: Kaynak dosyadaki &kapağı kullan

en: &Title:
tr: &Kitap Adı:

en: Change the title of this book
tr: Kitabın bağlığını değiştir

en: &Author(s):
tr: &Yazar(lar):

en: Author so&rt:
tr: Yazar sı&ralaması:

en: Change the author(s) of this book. Multiple authors should be separated by a comma
tr: Bu kitabın yazarlarını değiştir. Birden fazla yazarı virgülle ayırmalısınız

en: &Publisher:
tr: &Yayımcı:

en: Ta&gs:
tr: Et&iket(ler):

en: Tags categorize the book. This is particularly useful while searching. <br><br>They can be any words or phrases, separated by commas.
tr: Etiketler kitabı kategorize eder. Bu özellikle aramada faydalıdır. <br><br>Virgülle ayrılmış herhangi kelime veya deyim olabilir.

en: &Series:
tr: &Seri:

en: List of known series. You can add new series.
tr: Serilerin listesi. Yeni seri ekleyebilirsiniz.

en: Book
tr: Kitap

en: MOBI output
tr: MOBI çıktısı

en: Ignore &margins
tr: Kenar &boşluklarını yoksay

en: Do not convert all images to &JPEG (may result in images not working in older viewers)
tr: Tüm resimleri &JPEG'e çevirme (resimlerin eski okuyucularda çalışmamasına sebep olabilir)

en: Kindle options
tr: Kindle seçenekleri

en: MOBI file &type:
tr: MOBI dosya &türü:

en: Personal Doc tag:
tr: Kişisel Doc etiketi:

en: <b>WARNING:</b> Various Kindle devices have trouble displaying the new or both MOBI filetypes. If you wish to use the new format on your device, convert to AZW3 instead of MOBI.
tr: <b>UYARI:</b> Çeşitli Kindle aygıtları yeni veya eski MOBI dosya türlerini görüntülemede sorun yaşayabiliyor. Aygıtınızda yeni biçimi kullanmak istiyorsanız, MOBI yerine AZW3'e dönüştürün.

en: Default profile
tr: Varsayılan profil

en: unlimited
tr: sınırsız

en: %(width)d x %(height)d pixels
tr: %(width)d x %(height)d piksel

en: Screen size: %s
tr: Ekran boyutu: %s

en: Page setup
tr: Sayfa yapısı

en: &Output profile:
tr: &Çıktı profili:

en: Profile description
tr: Profil açıklaması

en: &Input profile:
tr: &Girdi profili:

en: Margins
tr: Kenar boşlukları

en: &Left:
tr: &Sol:

en: Unchanged
tr: Değiştirilmemiş

en: &Top:
tr: &Üst:

en: &Right:
tr: &Sağ:

en: &Bottom:
tr: &Alt:

en: PDB output
tr: PDB çıktısı

en: &Format:
tr: &Biçim:

en: &Inline TOC
tr: &Satır arası İçindekiler

en: Output &encoding:
tr: Çıktı kodlaması:

en: PDF input
tr: PDF girdisi

en: No &images
tr: Görsel yok

en: PDF output
tr: PDF çıktısı

en: Use page margins from the &document being converted
tr: Dönüştürülen &dökümandaki sayfa kenar boşluklarını kullan

en: &Paper size:
tr: &Kağıt boyutu:

en: &Unit:
tr: &Birim:

en: Preserve &aspect ratio of cover
tr: K&apağın en boy oranını koru

en: Add page &numbers to the bottom of every page
tr: Her sayfa&nın altına sayfa numarası ekle

en: Add a printable &Table of Contents at the end
tr: Sona yazdırılabilir bir &İçindekiler Tablosu ekle

en: &Title for ToC:
tr: İçindekiler &Tablosunun başlığı:

en: Serif famil&y:
tr: Serif ailesi:

en: Sans fami&ly:
tr: Sans ai&lesi:

en: &Monospace family:
tr: &Sabit aralıklı yazı tipi ailesi:

en: S&tandard font:
tr: S&tandart yazı tipi:

en: Default font si&ze:
tr: Varsayılan ya&zı tipi boyutu:

en: Monospace &font size:
tr: Sabir aralıklı &yazı tipi boyutu:

en: Page  margins
tr: Sayfa kenar boşlukları

en: Page headers and footers
tr: Sayfa üst ve alt bilgileri

en: You can insert headers and footers into every page of the produced PDF file by using header and footer templates. For examples, see the <a href="%s">documentation</a>.
tr: Alt bilgi ve üst bilgi şablonlarını kullanarak oluşturulan PDF dosyasının her sayfasına alt ve üst bilgi ekleyebilirsiniz. Örnekler için <a href="%s">belgelendirmeye</a> bakabilirsiniz.

en: &Header template:
tr: &Üst bilgi şablonu:

en: &Footer template:
tr: &Alt bilgi şablonu:

en: No formats available
tr: Kullanılabilir biçim yok

en: Cannot build regex using the GUI builder without a book.
tr: Bir kitap olmadan GUI oluşturucusunu kullanarak düzenli ifade oluşturulamaz.

en: Could not open file
tr: Dosya açılamadı

en: Could not open the file, do you have it open in another program?
tr: Dosya açılamadı, başka bir programla açmış olabilir misiniz?

en: Failed to generate preview
tr: Önizleme oluşturulamadı

en: Open book
tr: Kitap Aç

en: Regex:
tr: Düzenli İfade:

en: &Test
tr: &Deneme

en: Occurrences:
tr: Tekrarlamalar:

en: Goto:
tr: Git:

en: &Previous
tr: &Önceki

en: &Next
tr: &Sonraki

en: Preview
tr: Önizleme

en: Ignore &WMF images in the RTF file
tr: RTF dosyasındaki &WMF resimlerini yok say

en: Replacement text
tr: Değiştirilecek metin

en: Search regular expression
tr: Düzenli ifade ara

en: Failed to read
tr: Okuma başarısız oldu

en: Invalid regular expression
tr: Geçersiz Düzenli İfade

en: Invalid regular expression: %s
tr: Geçersiz Düzenli İfade: %s

en: The list of search/replace definitions that will be applied to this conversion.
tr: Bu dönüştürmeye uygulanacak arama/değiştirme tanımları listesi.

en: Add the current expression to the list of expressions that will be applied
tr: Mevcut ifadeyi uygulanacak ifadeler listesine ekle

en: &Add
tr: &Ekle

en: Edit the currently selected expression
tr: Seçili ifadeyi düzenle

en: &Change
tr: &Değiştir

en: Remove the currently selected expression
tr: Seçili ifadeyi kaldır

en: &Remove
tr: &Kaldır

en: Load a list of expressions from a previously saved file
tr: Önceden kaydedilmiş dosyadan ifadelerin bir listesini yükle

en: &Load
tr: &Yükle

en: Save this list of expressions so that you can re-use it easily
tr: İfadelerin bu listesini tekrar kolayca kullanabilmek için kaydedin

en: &Save
tr: &Kaydet

en: Move expression up.
tr: İfadeyi yukarı taşı.

en: Move expression down.
tr: İfadeyi aşağı taşı.

en: <p>Search and replace uses <i>regular expressions</i>. See the <a href="%s">regular expressions tutorial</a> to get started with regular expressions. Also clicking the wizard button below will allow you to test your regular expression against the current input document. When you are happy with an expression, click the Add button to add it to the list of expressions.
tr: <p>Arama ve değiştirme <i>düzenli ifadeler</i> kullanır. Düzenli ifadelere giriş için <a href="%s">düzenli ifadeler rehberine</a> göz atın. Ayrıca aşağıdaki sihirbaz düğmesin tıklamak düzenli ifadelerinizi mevcut girdi belgesi üzerinde test etmenizi sağlar. İfade sizi tatmin ettiğinde, ifadeler listesine eklemek için Ekle düğmesine tıklayın.

en: Restore &defaults
tr: Öntanımlı ayarlara &geri dön

en: &Input format:
tr: &Girdi biçimi:

en: Use &saved conversion settings for individual books
tr: Tekil kitaplar için &kaydedilmiş dönüşüm ayarlarını kullan

en: Convert
tr: Dönüştür

en: SNB output
tr: SNB çıktısı

en: Fine tune the detection of chapter headings and other document structure.
tr: Bölüm başlıkları ve diğer belge yapısı algılamasını ince ayarla.

en: Invalid XPath
tr: Geçersiz XPath

en: The XPath expression %s is invalid.
tr: %s XPath ifadesi geçersiz.

en: Remove &fake margins
tr: Sahte &boşlukları kaldır

en: Insert &metadata as page at start of book
tr: Üst &veriyi kitabın başlangıcına sayfa olarak ekle

en: Chapter &mark:
tr: Bölüm &işareti

en: Remove first &image
tr: İlk resmi &kaldır

en: Table of
    Contents
tr: İçindekiler

en: Control the creation/conversion of the Table of Contents.
tr: İçindekiler Tablosunun oluşturulmasını/dönüştürülmesini kontrol et.

en: Level &1 TOC (XPath expression):
tr: Seviye &1 İçindekiler (XPath ifadesi):

en: Level &2 TOC (XPath expression):
tr: Seviye &2 İçindekiler (XPath ifadesi):

en: Level &3 TOC (XPath expression):
tr: Seviye &3 İçindekiler (XPath ifadesi):

en: &Force use of auto-generated Table of Contents
tr: Otomatik olarak üretilmiş İçindekilerin Dizininin kullanımını &zorla

en: Do not add &detected chapters to the Table of Contents
tr: Algılanan &bölümleri İçindekiler Tablosuna ekleme

en: Number of &links to add to Table of Contents:
tr: İçindekiler tab&losuna eklenecek bağlantı sayısı:

en: Chapter &threshold:
tr: Bölüm &eşiği:

en: Allow &duplicate links when creating the Table of Contents
tr: İçindekiler Tablosunu oluştururken &tekrarlı bağlantılara izin ver

en: <a href="%s">Help with using these options to generate a Table of Contents</a>
tr: <a href="%s">Bu seçeneklerle bir İçindekiler Tablosu oluşturmak için yardım</a>

en: This option will cause calibre to popup the Table of Contents Editor tool,
     which will allow you to manually edit the Table of Contents, to fix any errors
     caused by automatic generation.
tr: Bu seçenek Calibre'nin İçindekiler Düzenleyici aracını açmasını sağlar,
     bu araç İçindekileri elle düzenlemenizi, otomatik üreticinin neden olduğu
     hataları düzeltmenizi sağlar.

en: &Manually fine-tune the ToC after conversion is completed
tr: &Dönüştürme bittikten sonra İçindekilere elle ince ayar yap

en: Structure
tr: Yapı

en: Common
tr: Genel

en: Preserve &spaces
tr: Boşlukları &Koru

en: General
tr: Genel

en: &Line ending style:
tr: &Satır bitiş biçimi:

en: &Formatting:
tr: &Biçimlendirme:

en: Plain
tr: Düz

en: &Maximum line length:
tr: &Maksimum satır uzunluğu

en: Markdown, Textile
tr: Markdown, Tekstil

en: Do not remove links (<a> tags) before processing
tr: İşlemden önce bağlantıları (<a> etiketlerini) kaldırma

en: Use a wizard to generate the XPath expression
tr: XPath ifadesini oluşturmak için bir sihirbaz kullanın

en: Match HTML &tags with tag name:
tr: HTML e&tiketlerini bu etiket adıyla eşleştir:

en: span
tr: açıklık

en: Having the &attribute:
tr: S&ahip olunan öznitelik:

en: With &value:
tr: Değer &ile:

en: (A regular expression)
tr: (Regular tanımlama)

en: <p>For example, to match all h2 tags that have class="chapter", set tag to <i>h2</i>, attribute to <i>class</i> and value to <i>chapter</i>.</p><p>Leaving attribute blank will match any attribute and leaving value blank will match any value. Setting tag to * will match any tag.</p><p>To learn more advanced usage of XPath see the <a href="%s">XPath Tutorial</a>.
tr: <p>Örneğin, class="chapter"a sahip tüm h2 etiketleriyle eşleşme için, etiketi <i>h2</i> olarak, özniteliği <i>class</i> ve değeri <i>chapter</i> olarak ayarlayın.</p><p>Özniteliği boş bırakma tüm özniteliklerin değeri boş bırakmak tüm değerlerin eşleşmesine sebep olur. Etiketi * olarak ayarlamak herhangi bir etiketle eşleşme sağlar.</p><p>XPath'in daha gelişmiş kullanımını öğrenmek için <a href="%s">XPath Rehberine</a> göz atın.

en: Browse by covers
tr: Kapaklarla gözat

en: Choose color
tr: Renk seçin

en: &Name:
tr: &İsim:

en: Color &1:
tr: Renk &1:

en: Color &2:
tr: Renk &2:

en: Contrast color &1 (mainly for text):
tr: Karşıtlık rengi &1 (metin için):

en: Contrast color &2 (mainly for text):
tr: Karşıtlık rengi &2 (metin için):

en: The color scheme name "%s" is invalid. It must start with a # and be at least two characters long.
tr: Renk şeması rengi "%s" geçersiz. # ile başlaması ve en az iki karakter uzunluğunda olması gerekir.

en: A color scheme with the name "%s" already exists.
tr: "%s" isimli kayıtlı bir renk şeması zaten var.

en: When generating covers, a color scheme for the cover is chosen at random from the color schemes below. You can prevent an individual scheme from being selected by unchecking it. The preview on the right shows the currently selected color scheme.
tr: Kapaklar oluşturulurken aşağıdaki renk şemalarından biri rasgele olarak seçilir. Bir şemanın seçilmesini önündeki işareti kaldırarak önleyebilirsiniz. Sağdaki ön izleme mevcut şenk şemasını gösterir.

en: Choose a color scheme to be used for this generated cover.
tr: Oluşturulan kapak için bir renk şeması seçin.

en: In normal cover generation, the color scheme is chosen at random from the list of color schemes below. You can prevent an individual color scheme from being chosen by unchecking it here.
tr: Normal kapak oluşumunda renk şeması aşağıdaki renk şemaları arasından rasgele seçilir. Bir şemanın seçilmesini önündeki işareti kaldırarak önleyebilirsiniz.

en: &New color scheme
tr: &Yeni renk şeması

en: &Edit color scheme
tr: Renk şemasını &düzenle

en: &Remove color scheme
tr: Renk şemasını &sil

en: &Styles
tr: &Biçemler

en: When generating covers, a style for the cover is chosen at random from the styles below. You can prevent an individual style from being selected by unchecking it. The preview on the right shows the currently selected style.
tr: Kapaklar oluşturulurken aşağıdaki biçemlerden biri rasgele olarak seçilir. Bir biçemin seçilmesini önündeki işareti kaldırarak önleyebilirsiniz. Sağdaki ön izleme mevcut biçemi gösterir.

en: Choose a style to be used for this generated cover.
tr: Oluşturulan kapak için bir biçem seçin.

en: In normal cover generation, the style is chosen at random from the list of styles below. You can prevent an individual style from being chosen by unchecking it here.
tr: Normal kapak oluşumunda biçem aşağıdaki biçemler arasından rasgele seçilir. Bir biçemin seçilmesini önündeki işareti kaldırarak önleyebilirsiniz.

en: &Title font family:
tr: &Başlık yazı tipi ailesi:

en: &Title font size:
tr: Başlık yazı &tipi boyutu:

en: &Subtitle font size:
tr: Alt yazı yazı tipi &boyutu:

en: Cover &width:
tr: Kapak &genişliği:

en: Cover &height:
tr: Kapak &yüksekliği:

en: Note that the preview to the side is of fixed aspect ratio, so changing the cover width above will not have any effect. If you change the height, you should also change the width nevertheless as it will be used in actual cover generation.
tr: Yana önizlemenin sabit en-boy oranında olduğunu unutmayın, yani kapak genişliğini değiştirmenin bir etkisi olmaz. Yüksekliği değiştirirseniz, asıl kapak üretiminde kullanılacağından yine de genişliği de değiştirmelisiniz.

en: &Text
tr: &Metin

en: The text on the generated cover is taken from the metadata of the book. This is controlled via templates. You can use the <b>, <i> and <br> tags in the templates for bold, italic and line breaks, respectively. The default templates use the title, series and authors. You can change them to use whatever metadata you like.
tr: Üretilen kapaktaki metin kitap metadata'sından alınır. Bu şablonlarla kontrol edilir. Şablonlarda <b>, <i> ve <br> etiketlerini kalın, yatık ve satır sonu olarak kullanabilirsiniz. Varsayılan şablonlar başlık, seri ve yazarları kullanır. Bunları istediğiniz metadata'yı kullanacak şekilde değiştirebilirsiniz.

en: Change the &title template
tr: Başlık &şablonunu değiştir

en: The title template
tr: Başlık şablonu

en: Change the &sub-title template
tr: Alt &başlık şablonunu değiştir

en: The sub-title template
tr: Alt başlık şablonu

en: Change the &footer template
tr: A&lt bilgi şablonunu değiştir

en: The footer template
tr: Alt bilgi şablonu

en: My Color Scheme
tr: Benim Renk Şemam

en: Cannot edit
tr: Düzenlenemiyor

en: Cannot edit a builtin color scheme. Create a new color scheme instead.
tr: Yerleşik renk şeması düzenlenemez. Yeni bir renk şeması oluşturmayı deneyin.

en: Cannot remove
tr: Silinemez

en: Cannot remove a builtin color scheme.
tr: yerleşik bir renk şeması silinemez.

en: A sample book
tr: Bir örnek kitap

en: Author One
tr: Birinci Yazar

en: Author Two
tr: İkinci Yazar

en: A series of samples
tr: Örnekler serisi

en: Tag One
tr: Birinci Etiket

en: Tag Two
tr: İkinci Etiket

en: Some publisher
tr: Yayımcı

en: Cover generation settings
tr: Kapak oluşturma ayarları

en: Save these settings as the &defaults for future use
tr: Bu ayarları gelecekte kullanmak için &varsayılan olarak kaydet

en: Save the current settings as the settings to use always instead of just this time. Remember that for styles and colors the actual style or color used is chosen at random from the list of checked styles/colors.
tr: Geçerli ayarları sadece şimdilik değil her zaman kullanabilmek için kaydedin. Biçemler ve renkler için işaretlenmiş biçem ve renkler arasından rasgele seçim yapılacağını unutmayın.

en: Create the rule below, the rule can be used to transform style properties
tr: Aşağıdaki kuralı oluşturduktan sonra bu kural stil özelliklerini dönüştürmek için kullanılabilir

en: If the &property:
tr: Eğer &özellik:

en: The name of a CSS property, for example: font-size
    Do not use shorthand properties, they will not work.
    For instance use margin-top, not margin.
tr: CSS özelliğinin ismi, örneğin: font-size
    Kısaltılmış isimleri kullanmayın, çalışmaz.
    Örneğin margin-top kullanın, margin değil.

en: The CSS property value
tr: CSS özellik değeri

en: CSS properties to add to the rule that contains the matching style. You can specify more than one property, separated by semi-colons, for example: color:red; font-weight: bold
tr: Eşleşen stili içeren kurallara eklenecek CSS özellikleri. Noktalı virgül kullanarak bir özellikten fazlasını belirtebilirsiniz, örneğin: color:red; font-weight: bold

en: A number
tr: Bir sayı

en: Edit rule
tr: Kuralı düzenle

en: If the property <i>{property}</i> <b>{match_type}</b> <b>{query}</b><br>{action}
tr: Eğer özellik  <i>{property}</i> <b>{match_type}</b> <b>{query}</b><br>{action}

en: This rule is invalid, please remove it
tr: Bu kural geçersiz, lütfen kaldırın

en: Test style transform rules
tr: Stil dönüştürme kurallarını test et

en: Resulting stylesheet
tr: Stil şablonu sonucu

en: Edit style transform rules
tr: Stil dönüştürme kurallarını düzenle

en: E&xport
tr: &Dışa aktar

en: Export these rules to a file
tr: Bu kuralları bir dosyaya çıkart

en: &Import
tr: &İçe Aktar

en: Import previously exported rules
tr: Önceden dışa aktarılmış veriyi içeri aktar

en: &Test rules
tr: &Kuralları test et

en: Save this ruleset for later re-use
tr: Bu kuralları daha sonra yeniden kullanmak için kaydet

en: Load a previously saved ruleset
tr: Daha önce kaydedilmiş kuralları yükle

en: No rules
tr: Kural yok

en: There are no rules to export
tr: Dışa aktarılacak kural yok

en: Choose file for exported rules
tr: Dışa aktarılan kurallar için bir dosya seç

en: Choose file to import rules from
tr: Kuralları içe aktarmak için bir dosya seç

en: Values changed
tr: Değerler değişti

en: You have changed the values. In order to use this editor, you must either discard or apply these changes. Apply changes?
tr: Değerleri değiştirdiniz. Bu düzenleyiciyi kullanmak için ya bunları yok saymalı ya da uygulamalısınız. Değişiklikler uygulansın mı?

en: Undefined
tr: Tanımsız

en: Today
tr: Bugün

en: The enumeration "{0}" contains an invalid value that will be set to the default
tr: "{0}" sayımı varsayılana ayarlanacak olan geçersiz bir değer içeriyor

en: Apply changes
tr: Değişiklikleri uygula

en: Clear series
tr: Serileri temizle

en: Automatically number books
tr: Kitapları otomatik numaralandır

en: Force numbers to start with
tr: Numaraların şu sayı ile başlamasını zorla:

en: The amount by which to increment the series number for successive books. Only applicable when using force series numbers.
tr: Art arda gelen kitaplar için seri numaralarını artırma değeri. Yalnızca seri numaralarını zorla kullanırken uygulanabilir.

en: The enumeration "{0}" contains invalid values that will not appear in the list
tr: "{0}" numaralaması listede belirmeyecek olan geçersiz değerler içeriyor

en: Remove all tags
tr: Bütün etiketleri kaldır

en: tags to remove
tr: kaldırılacak etiketler

en: No details available.
tr: Detay verilemiyor

en: Device no longer connected.
tr: Cihaz bağlı değil.

en: Get device information
tr: Cihaz bilgisi al

en: Set library information
tr: Kitaplık bilgisini ayarla

en: Get list of books on device
tr: Cihazdaki kitapların listesini al

en: Prepare files for transfer from device
tr: Araçtan trasnfer için dosyaları hazırla

en: Get annotations from device
tr: Cihazdan açıklamaları al

en: Send metadata to device
tr: Metaveriyi cihaza gönder

en: Send collections to device
tr: Koleksiyonları cihaza gönder

en: Delete books from device
tr: Cihazdan kitapları sil

en: Download books from device
tr: Cihazdan kitap indir

en: View book on device
tr: Kitabı cihazda görüntüle

en: Set default send to device action
tr: Öntanımlı cihaza gönder eylemini belirle

en: Send to main memory
tr: Ana belleğe gönder

en: Send to storage card A
tr: Depolama kartı A'ya gönder

en: Send to storage card B
tr: Depolama kartı B'ye gönder

en: Send specific format to
tr: Özel bir biçim gönder

en: Send and delete from library
tr: Gönder ve kitaplıktan sil

en: Eject device
tr: Cihazı çıkar

en: Error
tr: Hata

en: Error communicating with device
tr: Cihazla iletişimde hata

en: Manage the %s?
tr: %s yönetilsin mi?

en: Detected the <b>%s</b>. Do you want calibre to manage it?
tr: <b>%s</b> algılandı. Calibre'nin yönetmesini ister misiniz?

en: No suitable formats
tr: Uygun biçim yok

en: Select folder to open as device
tr: Cihaz olarak açılacak dizini seçin

en: Running jobs
tr: Görevler çalıştırılıyor

en: Cannot configure the device while there are running device jobs.
tr: Aygıt üzerinde görevler çalıştırılırken yapılandırılamaz.

en: Configure %s
tr: Yapılandır: %s

en: Restart calibre for the changes to %s to be applied.
tr: %s değişikliklerinin uygulanabilmesi için Calibre'yi yeniden başlat.

en: Error talking to device
tr: Cihazla iletişimde hata

en: There was a temporary error talking to the device. Please unplug and reconnect the device or reboot.
tr: Aygıtla konuşurken geçici bir hata oluştu. Lütfen aygıtın bağlantısını söküp yeniden takın veya yeniden başlatın.

en: Device:
tr: Aygıt:

en:  detected.
tr:  bulundu

en: No books
tr: Kitap yok

en: selected to send
tr: gönderilmek için seçildi

en: No device
tr: Cihaz yok

en: No device connected
tr: Bağlı aygıt yok

en: Choose format to send to device
tr: Cihaza gönderilecek biçimi seçin

en: Cannot send: No device is connected
tr: Gönderilemiyor: Bağlı bir cihaz yok

en: No card
tr: Kart yok

en: Cannot send: Device has no storage card
tr: Gönderilemiyor: Cihaz depolama kartına sahip değil

en: Auto convert the following books before uploading to the device?
tr: Aşağıdaki kitaplar aygıta yüklenmeden önce otomatik olarak dönüştürülsün mü?

en: Sending catalogs to device.
tr: Kataloglar cihaza gönderiliyor

en: Sending news to device.
tr: Haberler cihaza gönderiliyor

en: Sending books to device.
tr: Kitaplar cihaza gönderiliyor

en: Could not upload the following books to the device, as no suitable formats were found. Convert the book(s) to a format supported by your device first.
tr: Format uyuşmazlığından dolayı kitaplar cihaza aktarılamadı. Kitapları cihazınızla uyumlu formata dönüştürmeniz gerekmekte.

en: No space on device
tr: Cihazda yer yok

en: <p>Cannot upload books to device there is no more free space available
tr: <p>Yeterli alan olmadığından kitaplar aygıta yüklenemedi

en: Incorrect destination
tr: Hatalı hedef

en: Analyzing books on the device: %d%% finished
tr: Aygıttaki kitaplar analiz ediliyor: %d%% tamamlandı

en: Book format sync problem
tr: Kitap biçimi eşzamanlama sorunu

en: Some book formats in your library cannot be synced because they have dates in the future
tr: Kitaplığınızdaki bazı kitapların tarihi bugünden ileride olduğundan eşlenemediler

en: Device
tr: Cihaz

en: Unknown formats
tr: Bilinmeyen biçimler

en: You have enabled the <b>{0}</b> formats for your {1}. The {1} may not support them. If you send these formats to your {1} they may not work. Are you sure?
tr: {1} için <b>{0}</b> biçimlerini etkinleştirdiniz. {1} bunları desteklemiyor olabilir. Bu biçimleri {1}inize gönderirseniz çalışmayabilirler. Emin misiniz?

en: The template %s is invalid:
tr: %s şablonu geçersiz:

en: Select available formats and their order for this device
tr: Bu aygıt için kullanılabilir biçimleri ve sıralarını seçin

en: Use author sort for author
tr: Yazar için yazar sıralamasını kullan

en: Save &template:
tr: Şablonu kaydet

en: No formats selected
tr: Hiç format seçilmedi

en: You must choose at least one format to send to the device
tr: Aygıta göndermek için en azından bir format seçmelisiniz

en: <b>Save &template</b> to control the filename and
            location of files sent to the device:
tr: Aygıta gönderilen dosyaların dosya adı ve konumunu
            kontrol etmek için <b>&şablon kaydet</b>:

en: Browse for a folder on the device
tr: Aygıt üzerinde bir klasöre gözat

en: Select the devices to be <b>ignored</b>. calibre <b>will not</b>
                connect to devices with a checkmark next to their names.
tr: <b>Yoksayılacak</b> aygıtları seçin. Calibre adının önünde
                işaret bulunan aygıtlara <b>bağlanmayacaktır</b>.

en: Send the %s format to the folder:
tr: %s biçimini klasöre gönder:

en: Folder on the device
tr: Aygıttaki klasör

en: &Remove rule
tr: &Kuralı kaldır

en: Format specific sending
tr: Formata özel gönderim

en: Add a &new rule
tr: Ye&ni kural ekle

en: The <b>%s</b> device has no serial number, it cannot be configured
tr: <b>%s</b> aygıtının bir seri numarası yok, yapılandırılamaz

en: <b>No MTP device connected.</b><p> You can only configure the MTP device plugin when a device is connected.
tr: <b>Bağlı MTP aygıtı yok.</b><p> MTP aygıt eklentisini ancak bir aygıt bağlandığında yapılandırabilirsiniz.

en: If you want to un-ignore a previously ignored MTP device, use the "Ignored devices" tab.
tr: Daha önce göz ardı edilen bir MTP aygıtı göz önüne almak için, "Göz ardı edilen aygıtlar" sekmesini kullanın.

en: Choose the formats to send to the %s
tr: %s'e gönderilecek biçimleri seçin

en: &Ignore the %s in calibre
tr: Calibre'deki %s'i &göz ardı et

en: Change scanned &folders
tr: Taranmış &klasörleri değiştir

en: Show device information
tr: Aygıt bilgisini göster

en: Copy to clipboard
tr: Panoya kopyala

en: The %s will be ignored in calibre
tr: %s Calibre tarafından yok sayılacaktır

en: Configure
tr: Yapılandırma

en: Cannot send to %s
tr: %s e gönderilemez

en: Choose folder on device
tr: Araçtan bir klasör seçiniz

en: <b>Scanned folders:</b>
tr: <b> Taranan klasörler: </b>

en: You can select which folders calibre will scan when searching this device for books.
tr: Bu aygıta kitaplar gönderilirken Calibre'nin hangi dizinleri tarayacağını seçebilirsiniz.

en: If you a select a previously unselected folder, any sub-folders will not be visible until you restart calibre.
tr: Eğer daha önce seçimi kaldırılmış bir klasörü seçtiyseniz alt dizinler Calibre yeniden başlatılana kadar görünmeyecektir.

en: Choose folders to scan
tr: Taramak için bir klasör seç

en: File formats
tr: Dosya biçimleri

en: Extra driver customization options
tr: Ekstra sürücü kişiselleştirme seçenekleri

en: How many empty books?
tr: Kaç adet boş kitap var?

en: How many empty books should be added?
tr: Kaç adet boş kitap eklenecek?

en: Set the author of the new books to:
tr: Yeni kitapların yazarını şu olarak ayarla:

en: Reset author to Unknown
tr: Yazarı bilinmeyen olarak ayarla

en: Set the series of the new books to:
tr: Yeni kitapların serisini şu olarak ayarla:

en: Reset series
tr: Serileri sıfırla

en: Set the title of the new books to:
tr: Yeni kitapların başlığını şuna ayarla:

en: Reset title
tr: Başlığı sıfırla

en: Also create an empty book format file that you can subsequently edit
tr: Ayrıca sırayla düzenlenebilecek boş bir kitap biçimi oluştur

en: Also copy book &formats when duplicating a book
tr: Bir kitabı çoğaltırken ayrıca kitap &biçimlerini de kopyala

en: &Duplicate current book
tr: Geçerli kitabı &çoğalt

en: Make the new empty book records exact duplicates
    of the current book "%s", with all metadata identical
tr: Yeni boş kitap kayıtlarını tüm üst veri aynı olacak şekilde
    geçerli "%s" kitabının tıpkısı olarak oluştur

en: Add books by ISBN
tr: Kitapları ISBN'ye göre ekle

en: &Paste from clipboard
tr: &Panodan yapıştır

en: &Tags to set on created book entries:
tr: &Oluşturulan kitap girdilerini ayarlamak için etiketler:

en: Some invalid ISBNs
tr: Bazı geçersiz ISBN Numaraları

en: All invalid ISBNs
tr: Tüm geçersiz ISBN Numaraları

en: All the ISBNs you entered were invalid. No books can be added.
tr: Girmiş olduğunuz ISBN numaraları geçersiz… Hiç bir kitap eklenemedi.

en: Edit authors
tr: Yazarları düzenle

en: Edit the authors for this book. You can drag and drop to re-arrange authors
tr: Bu kitabın yazarlarını düzenle. Yazarları yeniden düzenlemek için sürükleyip bırakabilirsiniz

en: Enter an author to add
tr: Eklenecek bir yazar girin

en: &Remove selected
tr: &Seçileni kaldır

en: Configure the Book details window
tr: Kitap ayrıntıları penceresini yapılandır

en: Select displayed metadata
tr: Gösterilen metaveriyi seç

en: Move the selected field up
tr: Seçili alanı yukarı taşı

en: Move the selected field down
tr: Seçili alanı aşağı taşı

en: Fit &cover within view
tr: Kapağı &görünüme uydur

en: Next [%s]
tr: Sonraki [%s]

en: Previous [%s]
tr: Önceki [%s]

en: Configure this view
tr: Bu görünümü yapılandır

en: This book is marked
tr: Bu kitap işaretlendi

en: This book is marked as: %s
tr: Bu kitap %s olarak işaretlendi

en: My books
tr: Kitaplarım

en: No help available
tr: Yardım mevcut değil

en: No help available for this output format.
tr: Bu çıktı biçimi için yardım mevcut değil.

en: Generate catalog
tr: Katalog oluştur

en: Generate catalog for {0} books
tr: {0} kitapları için katalog oluştur

en: Catalo&g format:
tr: Katalo&g biçimi:

en: Catalog &title (existing catalog with the same title will be replaced):
tr: Katalog başlığı (aynı isimli mevcut kataloğun üzerine yazılır):

en: &Send catalog to device automatically
tr: &Kataloğu aygıta otomatik olarak gönder

en: Add the catalog to your calibre library after it is generated.
    Note that if you disable adding of the catalog to the library
    automatic sending of the catalog to the device will not work.
tr: Üretildikten sonra kataloğu Calibre kitaplığına ekleyin.
    Kataloğun kitaplığa eklenmesini devre dışı bırakırsanız
    kataloğun aygıta otomatik gönderilemeyeceğini unutmayın.

en: &Add catalog to library
tr: Kitaplığa &katalog ekle

en: Catalog options
tr: Katalog seçenekleri

en: Vacuuming database to improve performance.
tr: Performansı arttırmak için veritabanı vakumlanıyor.

en: This will take a while, please wait...
tr: Bu işlem biraz vakit alabilir, lütfen bekleyin...

en: Vacuuming...
tr: Vakumlanıyor...

en: Check library -- Problems found
tr: Kitaplık kontrolü -- Sorunlar bulundu

en: &Run the check again
tr: &Kontrolü yeniden çalıştır

en: Copy &to clipboard
tr: Panoya k&opyala

en: &Done
tr: &Tamam

en: Mark &all for delete
tr: Tümünü &silmek için işaretle

en: Mark all deletable subitems
tr: Silinebilir tüm alt nesneleri işaretle

en: Delete &marked
tr: İşaretlileri &sil

en: Delete marked files (checked subitems)
tr: İşaretli dosyaları sil (onaylanmış alt nesneleri de)

en: Mar&k all for fix
tr: Tümünü onarma&k için işaretle

en: Mark all fixable items
tr: Tüm onarılabilir ögeleri işaretle

en: &Fix marked
tr: &İşaretlileri onar

en: Fix marked sections (checked fixable items)
tr: İşaretlenmiş bölümleri onar (onaylanmış onarılabilir ögeler)

en: Names to ignore:
tr: Yok sayılacak isimler:

en: Extensions to ignore:
tr: Yok sayılacak uzantılar:

en: Enter comma-separated extensions without a leading dot. Used only in book folders
tr: Uzantıları önüne nokta koymadan ve virgülle ayırarak girin. Sadece kitap klasörlerinde kullanılır

en: (fixable)
tr: (onarılabilir)

en: Path from library
tr: Kitaplığın yolu

en: The marked files and folders will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
tr: Seçilen dosyalar ve klasörler <b>kalıcı olarak silinecektir</b>. Emin misiniz?

en: Choose format
tr: Format seçiniz

en: &Open with...
tr: &Birlikte aç...

en: Edit "Open with" applications...
tr: "Birlikte aç" uygulamalarını düzenle...

en: Format
tr: Biçim

en: Existing
tr: Mevcut

en: Convertible
tr: Dönüştürülebilir

en: Choose location for calibre library
tr: Calibre kitaplığınız için konum seçin

en: Same as current
tr: Mevcutla aynı

en: The location %s contains the current calibre library
tr: %s konumu mevcut Calibre kitaplığını içeriyor

en: Bad location
tr: Kötü konum

en: You should not create a library inside the calibre folder as this folder is automatically deleted during upgrades.
tr: Calibre klasörü içinde bir kitaplık oluşturmamalısınız çünkü bu klasör yükseltme sırasında otomatik olarak silinir.

en: You can only create libraries inside %s at the top level, not in sub-folders
tr: Yalnızca %s içinde en üst seviyede kitaplıklar oluşturabilirsiniz, alt dizinlerde değil

en: No existing library found
tr: Mevcut kitaplık bulunamadı

en: There is no existing calibre library at %s
tr: %s konumunda mevcut Calibre kitaplığı bulunmuyor

en: Not empty
tr: Boş değil

en: Moving library, please wait...
tr: Kitaplık taşınıyor, lütfen bekleyin...

en: Scanning...
tr: Taranıyor...

en: Failed to move library
tr: Kitaplık taşınamadı

en: There was an error while moving the library. The operation has been aborted. Click "Show details" for details.
tr: Kitaplık taşınırken bir hata oluştu. İşlem iptal edildi. Ayrıntılar için "Detayları görüntüle" düğmesine tıklayın.

en: No location
tr: Konum yok

en: No location selected
tr: Hiç konum seçilmedi

en: %s is not an existing folder
tr: %s mevcut bir klasör değil

en: Choose your calibre library
tr: Calibre kitaplığınızı seçiniz

en: Your calibre library is currently located at {0}
tr: Calibre kitaplığınız {0} konumunda bulunuyor

en: &Create an empty library at the new location
tr: Yeni konumda &boş bir kitaplık oluştur

en: Copy the custom columns, saved searches, column widths, plugboards,
    user categories, and other information from the old to the new library
tr: Özel sütunları, kaydedilmiş aramaları, sütun genişliklerini, eklenti panolarını,
    kullanıcı sınıflandırmalarını ve diğer bilgileri eski kitaplıktan kopyala

en: &Copy structure from the current library
tr: &Mevcut kitaplıktan yapıyı kopyala

en: Add "%s" to toolbars or menus
tr: "%s" araç çubuklarına veya menülere eklensin

en: Select the toolbars and/or menus to add <b>%s</b> to:
tr: <b>%s</b> ögesinin ekleneceği araç çubuklarını ve/veya menüleri seçin:

en: Edit comments
tr: Açıklamaları düzenle

en: Edit "{0}"
tr: Düzenle "{0}"

en: Edit text
tr: Metni düzenle

en: &Show this warning again
tr: &Bu uyarıyı tekrar göster

en: {num} of {series}
tr: {series} serisi, {num}. kitap

en: Target book
tr: Hedef kitap

en: Has cover
tr: Kapak

en: Merge books
tr: Kitapları birleştir

en: Merge metadata
tr: Üst veriyi birleştir

en: Merge formats
tr: Birleştirme biçimleri

en: Merge the book files of the selected books into the target book
tr: Seçilen kitapların kitap dosyalarını hedef kitaba birleştir

en: Delete merged books
tr: Birleştirilmiş kitapları sil

en: Delete the selected books after merging
tr: Birleştirdikten sonra seçilen kitapları sil

en: ERROR
tr: HATA

en: Create a new news source by clicking one of the buttons below
tr: Aşağıdaki düğmelerden birine tıklayarak yeni bir haber kaynağı oluşturun

en: &Edit this recipe
tr: &Bu tarifi düzenle

en: &Remove this recipe
tr: Bu &tarifi sil

en: Recipes
tr: Tarifler

en: Create a basic news recipe, by adding RSS feeds to it.
    For some news sources, you will have to use the "Switch to advanced mode" button below to further customize the fetch process.
tr: Temel bir haber tarifini RSS beslemesini ekleyerek oluşturun.
    Bazı haber kaynakları için getirme sürecini özelleştirmek için aşağıdaki "Gelişmiş kipe geçiş yap" düğmesini kullanmanız gerekebilir.

en: Recipe &title:
tr: Tarif &başlığı:

en: day(s)
tr: gün

en: The oldest article to download
tr: İndirilecek en eski makale

en: &Oldest article:
tr: &En eski makale:

en: Maximum number of articles to download per feed.
tr: Kaynak başına indirilecek en fazla makale sayısı.

en: &Max. number of articles per feed:
tr: &Kaynak başına en fazla makale sayısı:

en: Feeds in recipe
tr: Tarifteki kaynaklar

en: Move selected feed up
tr: Seçilen beslemeyi yukarı taşı

en: Remove selected feed
tr: Seçili beslemeyi kaldır

en: Move selected feed down
tr: Seçilen beslemeyi aşağı taşı

en: Add feed to recipe
tr: Beslemeyi tarife ekle

en: &Feed title:
tr: &Besmele başlığı:

en: Feed &URL:
tr: Besleme &Adresi:

en: &Add feed
tr: &Kaynak Ekle

en: Add this feed to the recipe
tr: Bu beslemeyi tarife ekle

en: No feed title
tr: Besleme başlığı yok

en: You must specify a title for the feed
tr: Besleme için bir başlık girmelisiniz

en: No feed URL
tr: Besleme adresi yok

en: You must specify a URL for the feed
tr: Besleme için bir adres girmelisiniz

en: Title required
tr: Başlık gerekli

en: You must give your news source a title
tr: Haber kaynağınıza bir başlık girmelisiniz

en: Feed required
tr: Besleme gerekli

en: You must add at least one feed to your news source
tr: Haber kaynağınız için en azından bir besleme girmelisiniz

en: Invalid recipe
tr: Geçersiz tarif

en: Failed to compile the recipe, with syntax error: %s
tr: Tarifin derlenmesi başarısız oldu, söz dizimi hatası: %s

en: My news source
tr: Haber kaynağım

en: For help with writing advanced news recipes, see the <a href="%s">User Manual</a>
tr: Gelişmiş tariflerle ilgili yardım almak için <a href="%s">Kullanıcı Kılavuzuna</a> bakın

en: Choose builtin recipe
tr: Yerleşik tarif seçin

en: Go
tr: Git

en: Add custom news source
tr: Özel haber kaynağı ekle

en: &New recipe
tr: &Yeni tarif

en: Create a new recipe from scratch
tr: Baştan yeni tarif oluştur

en: Customize &builtin recipe
tr: Yerleşik &tarifi özelleştir

en: Customize a builtin news download source
tr: Yerleşik bir haber indirme kaynağını özelleştir

en: Load recipe from &file
tr: Dosyadan &tarif yükle

en: &Show recipe files
tr: Tarif dosyalarını &göster

en: Show the folder containing all recipe files
tr: Tüm tarif dosyalarını içeren klasörü göster

en: Import &OPML
tr: &OPML içe aktar

en: Import a collection of RSS feeds in OPML format
    Many RSS readers can export their subscribed RSS feeds
    in OPML format
tr: RSS beslemeler toplamını OPML biçiminde içe aktar
    Bir çok RSS okuyucu üye olduğu RSS beslemelerini
    OPML biçiminde dışa aktarabilir

en: S&witch to advanced mode
tr: &Gelişmiş kipe geç

en: Edit this recipe in advanced mode
tr: Bu tarifi gelişmiş kipte düzenle

en: No recipes
tr: Tarif yok

en: No custom recipes created.
tr: Özel tarif oluşturulmamış.

en: Choose a recipe file
tr: Bir tarif dosyası seçin

en: Invalid input
tr: Geçersiz giriş

en: <p>Could not create recipe. Error:<br>%s
tr: <p>Tarif oluşturulamadı. Hata iletisi:<br>%s

en: Failed to create recipes
tr: Tarifler oluşturulamadı

en: Failed to create some recipes, click "Show details" for details
tr: Bazı tarifler oluşturulamadı, ayrıntılar için "Ayrıntıları göster" düğmesine tıklayın

en: &Sort by:
tr: &Sıralama:

en: Size
tr: Boyut

en: Open with
tr: Birlikte aç

en: All checked books will be <b>permanently deleted</b> from your device. Please verify the list.
tr: Seçilen tüm kitaplar aygıttan <b>kalıcı olarak silinecektir</b>. Lütfen listeyi onaylayın.

en: Author
tr: Yazar

en: Location
tr: Konum

en: Delete from device
tr: Cihazdan sil

en: %(curr)s (was %(initial)s)
tr: %(curr)s (%(initial)s)

en: Item is blank
tr: Öge boş

en: An item cannot be set to nothing. Delete it instead.
tr: Bir öge hiçbir şey olarak ayarlanamaz. Bunun yerine silebilirsiniz.

en: No item selected
tr: Öge seçilmedi

en: No items selected
tr: Öge seçilmedi

en: You must select at least one item from the list.
tr: Listeden en az bir öge seçmelisiniz.

en: Are you sure you want to delete the following items?
tr: Aşağıdaki maddeleri silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Items in use
tr: Kullanılan ögeler

en: Delete item from database. This will unapply the item from all books and then remove it from the database.
tr: Ögeyi veritabanından sil. Bu ögenin tüm kitaplardan kullanımını kaldıracak ve onu veritabanından silecektir.

en: Rename the item in every book where it is used.
tr: Ögeyi kullanıldığı bütün kitaplarda yeniden adlandır.

en: This book has DRM
tr: Bu kitap DRM korumalı

en: Books with the same titles as the following already exist in calibre. Select which books you want added anyway.
tr: Aynı isimli aşağıdaki kitaplar Calibre içinde zaten mevcut. Hangi kitapları tekrar eklemek istediğinizi seçin.

en: %(title)s by %(author)s [%(formats)s]
tr: %(author)s yazarından %(title)s [%(formats)s]

en: Already in calibre:
tr: Zaten Calibre'de:

en: No matches found
tr: Eşleşme bulunamadı

en: Author sort
tr: Yazar Sıralaması

en: Link
tr: Bağlantı

en: Change case
tr: Büyük/Küçük Harf Değiştir

en: Upper case
tr: Tamamı Büyük Harf

en: Lower case
tr: Tamamı Küçük Harf

en: Swap case
tr: Büyüklerle Küçükleri Değiştir

en: Title case
tr: Baş Harfleri Büyük

en: Copy to author sort
tr: Yazar sıralamasına kopyala

en: Copy to author
tr: Yazara kopyala

en: Invalid author name
tr: Geçersiz yazar adı

en: Manage authors
tr: Yazarları yönet

en: &Search for:
tr: &Ara:

en: Reset all the author sort values to a value automatically
    generated from the author. Exactly how this value is automatically
    generated can be controlled via Preferences->Advanced->Tweaks
tr: Tüm yazar sıralama değerlerini yazardan otomatik üretilen
    bir değere ayarla. Bu değerin tam olarak nasıl otomatik üretildiği
    Tercihler->Gelişmiş->Ayarlar ile kontrol edilebilir

en: Copy author sort to author for every author. You typically use this button
    after changing Preferences->Advanced->Tweaks->Author sort name algorithm
tr: Her yazar için yazar alanına yazar sıralamasını kopyala. Bu düğmeyi genellikle
    Tercihler->Gelişmiş->Ayarlar->Yazar adı sıralama algoritmasını değiştirdikten sonra kullanırsınız.

en: &Copy all author sort values to author
tr: Tüm yazar sıralama değerlerini yazara kopyala

en: HTML files
tr: HTML dosyaları

en: Color
tr: Renk

en: Empty value
tr: Değer boş

en: The value "{0}" is in the list more than once, perhaps with different case
tr: "{0}" değeri listed tekrarlanıyor, muhtemelen farklı büyük küçük harf sırasıyla

en: Previous location:
tr: Önceki konum:

en: Location to import this library to
tr: Bu kitaplığın içe aktarılacağı konum

en: Select &folder
tr: &Dizin seç

en: Choose a folder for this library
tr: Bu kitaplık için bir dizin seçin

en: Total:
tr: Toplam:

en: Current:
tr: Şu andaki:

en: This is a simple way to move your calibre installation with all its data to a new computer, or to replicate your current setup on a second computer.
tr: Bu, Calibre kurulumunuzu tüm verileriyle birlikte yeni bir bilgisayara taşımak veya mevcut kurulumunuzun bire bir kopyasını oluşturmak için basit bir yöntem sunar.

en: &Export all your calibre data
tr: &Tüm Calibre verisini dışa aktar

en: &Import previously exported data
tr: &Önceden dışa aktarılmış veriyi içeri aktar

en: {0} [Size: {1}]
    in {2}
tr: {0} [Boyut: {1}]
    {2} içinde

en: Calculating...
tr: Hesaplanıyor...

en: Select which libraries you want to export below
tr: Aşağıdaki kitaplıklardan hangisini dışa aktaracağınızı seçin

en: Specify the folder containing the previously exported calibre data that you wish to import.
tr: Önceden dışa aktarılmış olan ve şimdi içe aktarmak istediğiniz Calibre verisinin bulunduğu dizini belirtin.

en: Choose &folder
tr: &Dizin seç

en: Specify locations for the libraries you want to import. A location must be an empty folder on your computer. If you leave any blank, those libraries will not be imported.
tr: İçe aktarmak istediğiniz kitaplıkların konumlarını belirtin. Bir konum bilgisayarınızdaki boş bir dizin olmalıdır. Herhangi birini boş bırakırsanız o kitaplıklar içe aktarılmayacaktır.

en: Select folder with exported data
tr: Dışa aktarılmış veriyi içeren dizini seçin

en: Not valid
tr: Geçersiz

en: The folder {0} is not valid: {1}
tr: {0} dizini geçerli değil: {1}

en: Content server running
tr: İçerik sunucusu çalışıyor

en: Cannot import while the Content server is running, shut it down first by clicking the "Connect/share" button on the calibre toolbar
tr: İçerik sunucusu çalışırken içe aktarılamaz, önce calibre araç çubuğundaki "Bağlan/paylaş" düğmesine tıklayarak sunucuyu kapatın

en: No folder selected
tr: Herhangi bir dizin seçilmedi

en: You must select a folder containing the previously exported data that you wish to import
tr: Önceden dışarı aktarılmış olan ve şimdi içe aktarmak istediğiniz veriyi içeren bir dizini seçmelisiniz.

en: %s is not a folder
tr: %s bir dizin değil

en: Not a folder
tr: Bir dizin değil

en: %s is not an empty folder
tr: %s boş bir dizin değil

en: Folder not empty
tr: Dizin boş değil

en: No libraries selected
tr: Herhangi bir kitaplık seçilmedi

en: You must specify the location for at least one library
tr: En azından bir kitaplık için konum belirlemelisiniz

en: Some libraries ignored
tr: Bazı kitaplıklar yok sayıldı

en: You have chosen not to import some libraries. Proceed anyway?
tr: Bazı kitaplıkları içe aktarmamayı seçtiniz. Yine de devam edilsin mi?

en: Exporting all calibre data...
tr: Tüm Calibre verisi dışa aktarılıyor...

en: Failed to export data.
tr: Veri dışa aktarımı başarısız oldu.

en: Importing all calibre data...
tr: Tüm Calibre verisi içe aktarılıyor...

en: Failed to import data.
tr: Veri içe aktarımı başarısız oldu.

en: Active jobs
tr: Aktif işler

en: Find next match
tr: Sonraki Eşleşmeyi Bul

en: &Search
tr: &Ara

en: &Stop selected jobs
tr: &Seçilen görevleri durdur

en: &Hide selected jobs
tr: Seçilen görevleri &gizle

en: Show job &details
tr: Görevin &ayrıntılarını göster

en: Show &all jobs
tr: Tüm görevleri &göster

en: Stop &all non device jobs
tr: Aygıtla &ilgili olmayan tüm görevleri göster

en: &Hide all jobs
tr: T&üm görevleri gizle

en: Authors
tr: Yazarlar

en: You must select a matching book
tr: Eşleşen bir kitap seçmelisiniz

en: Do a search to find the book you want to match
tr: Eşleşmesini istediğiniz kitabı bulmak için bir arama yapın

en: <p>Remember to update metadata on the device when you are done (Right click the device icon and select <i>Update cached metadata</i>)</p>
tr: <p>Bittiğinde aygıttaki üst veriyi güncellemeyi unutmayın (Aygıt simgesine sağ tıklayın ve <i>Üst veriyi güncelle</i> seçeneğini seçin)</p>

en: Show &details
tr: Ayrıntıları &göster

en: Hide &details
tr: Ayrıntıları g&izle

en: Show detailed information about this error
tr: Bu hata hakkında ayrıntılı bilgi göster

en: Copied
tr: Kopyalandı

en: &Retry
tr: &Tekrar Dene

en: Working
tr: Çalışıyor

en: Processing %d books, please wait...
tr: %d kitap işleniyor, lütfen bekleyin...

en: Lower Case
tr: Küçük Harf

en: Upper Case
tr: Büyük Harf

en: Title Case
tr: Başlık Alanı

en: Character match
tr: Karakter eşleşmesi

en: Regular expression
tr: Düzenli ifade

en: Replace field
tr: Alanı değiştir

en: Prepend to field
tr: Alanın başına ekle

en: Append to field
tr: Alana ekle

en: Immediately make all changes without closing the dialog. This operation cannot be canceled or undone
tr: Pencereyi kapatmadan tüm değişiklikleri hemen uygula. Bu işlem iptal edilemez ve geri alınamaz

en: Book %d:
tr: Kitap %d:

en: Enter an identifier type
tr: Bir tanımlayıcı türü girin

en: <b>You can destroy your library using this feature.</b> Changes are permanent. There is no undo function. You are strongly encouraged to back up your library before proceeding.<p>Search and replace in text fields using character matching or regular expressions.
tr: <b>Bu özellikle kitaplığınızı silebilirsiniz.</b> Değişiklikler kalıcıdır. Geri alma fonksiyonu yoktur. Bunu yapmadan önce yedek almanız şiddetle önerilir.<p>Metin alanlarındaki arama ve değiştirme karakter eşleştirme veya düzenli ifadeler kullanır.

en: S/R TEMPLATE ERROR
tr: S/R ŞABLON HATASI

en: You must specify a destination when source is a composite field or a template
tr: Kaynak bileşik bir alan veya bir şablon olduğunda bir hedef belirtmeniz gerekir

en: You must specify a destination identifier type
tr: Bir hedef tanımlayıcı türü belirlemelisiniz

en: You must specify a search expression in the "Search for" field
tr: "Arama" alanına bir arama ifadesi girmelisiniz

en: Search/replace invalid
tr: Arama/değiştirme geçersiz

en: Covers compressed
tr: Sıkıştırılmış kapaklar

en: Covers were compressed by {percent:.1%} from a total size of {old} to {new}.
tr: Kapaklar, {old} boyutundan {new} boyutuna {percent:.1%} oranında sıkıştırıldı.

en: Delete saved search/replace
tr: Kayıtlı Arama/Değiştirme'yi Sil

en: The selected saved search/replace will be deleted. Are you sure?
tr: Seçili Kayıtlı Arama/Değiştirme Silinecek. Emin Misiniz?

en: Save search/replace
tr: Aramayı/değiştirmeyi kaydet

en: Search/replace name:
tr: Arama/değiştirme adı:

en: That saved search/replace already exists and will be overwritten. Are you sure?
tr: Bu Kayıtlı Arama/Değiştirme zaten mevcut ve üzerine yazılacak. Emin Misiniz?

en: Edit meta information
tr: Üstbilgileri Düzenle

en: &Author(s):
tr: &Yazar(lar):

en: This will cause the author sort field to be automatically updated
     based on the authors field for each selected book. Note that if
     you use the control above to set authors in bulk, the author sort
     field is updated anyway, regardless of the value of this checkbox.
tr: Bu her bir seçili kitap için yazarlar alanına dayalı olarak yazar sıralama 
    alanının otomatik olarak güncellenmesini sağlar. Eğer yazarları topluca ayarlamak için
    yukarıdaki kontrolü kullanırsanız, bu işaret kutusunun değeri ne olursa olsun
    yazar sıralama alanının güncelleneceğini göz önünde bulundurun.

en: A&utomatically set author sort
tr: Yazar Sıralamasını &Otomatik Ayarla

en: S&wap title and author
tr: B&aşlık ve Kitap Adını Yer Değiştir

en: Author s&ort:
tr: Yazar S&ıralaması:

en: Specify how the author(s) of this book should be sorted. For example Charles Dickens should be sorted as Dickens, Charles.
tr: Bu kitabın yazarlarının nasıl sıralanacağını belirtin. Örneğin Yaşar Kemal ismi Kemal, Yaşar olarak sıralanabilir.

en: &Rating:
tr: &Değerlendirme:

en: &Apply rating
tr: Değerlendirmeyi Uygula

en: &Publisher:
tr: &Yayıncı:

en: If checked, the publisher will be cleared
tr: Seçildiğinde yayıncı alanı silinir

en: &Clear pub
tr: &Yayıncıyı Temizle

en: Add ta&gs:
tr: Eti&ket Ekle:

en: Open Tag editor
tr: Etiket Düzenleyici'yi Aç

en: &Remove tags:
tr: &Etiket Kaldır:

en: Comma separated list of tags to remove from the books.
tr: Kitaplardan kaldırılacak etiketlerin virgülle ayrılmış listesi.

en: Check this box to remove all tags from the books.
tr: Kitaplardan tüm etiketleri kaldırmak için bu kutuyu işaretleyin.

en: &Clear all
tr: Tü&münü temizle

en: Ser&ies:
tr: Seri:

en: If checked, the series will be cleared
tr: İşaretlendiğinde seri silinecektir

en: &Clear series
tr: &Seriyi Sil

en: If not checked, the series number for the books will be set to 1.
    If checked, selected books will be automatically numbered, in the order
    you selected them. So if you selected Book A and then Book B,
    Book A will have series number 1 and Book B series number 2.
tr: İşaretlenmemişse, kitaplar için seri numarası 1 olarak ayarlanır.
    İşaretliyse, seçili kitaplar otomatik olarak seçtiğiniz sırada
    numaralandırılır. Yani Kitap A'yı seçtiyseniz ve ardından Kitap B'yi
    Kitap A seri numarası 1'e, Kitap B seri numarası 2'ye sahip olur.

en: &Automatically number books in this series
tr: Bu Serideki Kitapları &Otomatik Olarak Numaralandır

en: Series will normally be renumbered from the highest number in the database
    for that series. Checking this box will tell calibre to start numbering
    from the value in the box
tr: Seriler normalde seri için veri tabanındaki en yüksek numaradan başlayarak
    yeniden numaralandırılır. Bu kutuyu işaretlemek Calibre'ye kutudaki değerden
    başlayarak işaretlemesini söyler

en: &Force numbers to start with:
tr: &Numaralandırmayı Şu Sayı ile Başlat:

en: &Date:
tr: &Tarih:

en: A&pply date
tr: Başvuru tarihi

en: P&ublished:
tr: Y&ayın Tarihi:

en: Clear published date
tr: Yayınlanma Tarihini Sil

en: &Languages:
tr: &Dil(ler):

en: Clear &all
tr: Tümünü temizle

en: Restore pre conversion &originals, if available
tr: Dönüştürme öncesi ve &asılları geri yükle, eğer kullanılabilirlerse

en: Remove stored conversion settings for the selected books.
    
    Future conversion of these books will use the default settings.
tr: Seçilen kitaplar için kaydedilmiş dönüşüm ayarlarını sil.
    
    Bu kitapların gelecekteki dönüşümlerinde varsayılan ayarlar kullanılacaktır.

en: Remove &stored conversion settings for the selected books
tr: Seçilen kitaplar için kaydedilmiş dönüşüm ayarlarını sil

en: Force the title to be in title case. If both this and swap authors are checked,
    title and author are swapped before the title case is set
tr: Başlığı başlık şeklinde olmaya zorla. Hem bu hem yazarları değiştir işaretliyse,
    başlık ve yazar, başlık şekli ayarlanmadan önce değiştirilir

en: Change title &case to:
tr: Kitap Adında Büyük/Küçük Harf Değiştir

en: Update title sort based on the current title. This will be applied only after other changes to title.
tr: Sıralama başlığını mevcut başlığa göre değiştir. Bu başlığa diğer değişiklikler uygulandıktan sonra etkili olacaktır.

en: Update &title sort
tr: Kitap Adı &Sıralamasını Güncelle

en: Set the metadata in calibre from the metadata in the e-book files associated with each book. Note that this does not change the cover, for that, use the separate option below.
tr: Calibre'deki üstbilgileri, her bir kitapla ilişkilendirilmiş e-kitap dosyalarındaki üstbilgileri kullanarak ayarlayın. Bunun kapağı değiştirmediğini unutmayın, bunun için aşağıdaki diğer seçeneği kullanın.

en: Set &metadata (except cover) from the e-book files
tr: Üstbilgiyi e-Kitap Dosyalarından Getir (Kapaklar Hariç)

en: Change &cover
tr: Kapağı &Değiştir

en: &Generate default cover
tr: &Öntanımlı Kapak Oluştur

en: &Remove cover
tr: &Kapağı Sil

en: Try to automatically detect and remove borders and extra space
     from the edges of cover images. This can sometimes remove too
     much, so use with care.
tr: Kapak resimlerindeki kenarlıkları ve ek boşlukları otomatik olarak
     algılamayı ve kaldırmayı dene. Bu işlem bezen çok fazla
     şey silebilir, dikkatli kullanın.

en: &Trim cover (DANGEROUS)
tr: Kapağı Kırp (TEHLİKELİ)

en: Set from &e-book files
tr: e-Kitap Dosyalarından Getir

en: Set the covers of all selected books to be the same
    as that of the first selected book.
tr: Seçili kitapların tümünün kapağını ilk seçilen
    kitabın kapağıyla aynı yap.

en: &Clone covers
tr: &İlk Kitabın Kapağını Kullan

en: Control how the default generated covers are created
tr: Varsayılan Kitap Kapağının Nasıl Oluşturulacağını Kontrol Et

en: Configure co&ver generation
tr: Kapak Oluşturma Ayarları

en: Set the co&mments for all selected books
tr: Seçilen Tü&m Kitaplar İçin Açıklamaları Ayarla

en: &Basic metadata
tr: &Temel Üstbilgi

en: &Custom metadata
tr: &Özel Üstbilgi

en: &Load search/replace:
tr: Bul ve Değiştir Yükle:

en: Select saved search/replace to load.
tr: Yüklenecek Kayıtlı Arama/Değiştirme'yi Seçin.

en: Save current search/replace
tr: Mevcut Arama/Değiştirmeyi Kaydet

en: Sa&ve
tr: &Kaydet

en: Search &mode:
tr: Arama &Şekli:

en: Search &field:
tr: Arama A&lanı:

en: The name of the field that you want to search
tr: Aramak istediğiniz alanın adı

en: &Identifier type:
tr: Tanımlayıc&ı Türü:

en: Choose which identifier type to operate upon
tr: İşletilecek tanımlayıcı türünü seçin

en: &Template:
tr: &Şablon:

en: Enter a template to be used as the source for the search/replace
tr: Arama/değiştirme kaynağı için kullanılacak şablonu girin

en: Enter what you are looking for, either plain text or a regular expression, depending on the mode
tr: Ne aradığınızı hangi kipi kullandığınıza bağlı olarak düz metin veya düzenli ifade olarak girin

en: Check this box if the search string must match exactly upper and lower case. Uncheck it if case is to be ignored
tr: Aradığınız karakter dizisinin büyük küçük harfe duyarlı olmasını istiyorsanız bu kutuyu işaretleyin. Bu önemli değilse işareti kaldırın

en: Cas&e sensitive
tr: Büyük/Küçük Harf Duyarlı

en: &Replace with:
tr: İle Değişti&r:

en: The replacement text. The matched search text will be replaced with this string
tr: Değiştirme metni. Eşleşen arama metni bu karakter dizisiyle değiştirilecektir

en: &Apply function after replace:
tr: &Değiştirmeden Sonra Uygulanacak Fonksiyon:

en: Specify how the text is to be processed after matching and replacement. In character mode, the entire
    field is processed. In regular expression mode, only the matched text is processed
tr: Eşleşme ve değiştirmenin ardından metnin nasıl işleneceğini belirtin. Karakter kipinde tüm alan işlenir.
    Düzenli ifade kipinde sadece eşleşen metin işlenir

en: &Destination field:
tr: &Hedef Alan:

en: The field that the text will be put into after all replacements.
    If blank, the source field is used if the field is modifiable
tr: Tüm değiştirmelerin ardından konulacak metnin alanı.
    Boş bırakılırsa kaynak alanı düzenlenebilirse o kullanılır

en: M&ode:
tr: K&ip:

en: Specify how the text should be copied into the destination.
tr: Metnin hedefe nasıl kopyalanması gerektiğini belirtin.

en: Specifies whether result items should be split into multiple values or
    left as single values. This option has the most effect when the source field is
    not multiple and the destination field is multiple
tr: Sonuç öğelerinin tekli değerler halinda bırakılması veya birden çok değere
    ayrılması durumunu belirtir. Bu seçenek sonuç alanın birden çok, kaynak alanın
    tek olduğu durumlarda en etkilidir

en: Split &result
tr: Sonucu &Böl

en: Identifier type:
tr: Tanımlayıcı Türü:

en: <p>Choose which identifier type to operate upon. When the
                  source field is something other than 'identifiers' you can enter
                  a * if you want to replace the entire set of identifiers with
                  the result of the search/replace.</p>
tr: <p>Hangi tanımlayıcı türü üzerinde işlem yapılacağını seçin. Kaynak
                  alanı 'tanımlayıcılar'dan başka bir şey olduğunda tüm tanımlayıcılar
                  kümesini arama/değiştirme sonucuyla değiştirmek istiyorsanız
                  bir * girebilisiniz.</p>

en: For multiple-valued fields, sho&w
tr: Birden çok değerli alanlar için, göste&r

en: val&ues starting at
tr: ile Baş&layan Değerler

en: with values separated b&y
tr: şununla A&yrılmış Değerlerle

en: Used when displaying test results to separate values in multiple-valued fields
tr: Test sonuçlarını birden çok değerli alanlara gösterirken kullanılır

en: Test text
tr: Deneme Metni

en: Test result
tr: Deneme Sonucu

en: Your &test:
tr: Deneme Yapın:

en: &Search and replace
tr: Bul ve Değiştir

en: If enabled, the book list will be re-sorted and any existing
    search or Virtual library will be refreshed after the edit
    is completed. This can be slow on large libraries.
tr: Etkinleştirildiğinde, kitap listesi yeniden sıralanır ve düzenleme bittiğinde mevcut arama veya sanal kitaplık yenilenir. Bu işlem büyük kitaplıklarda yavaş olabilir.

en: &Refresh book list after edit
tr: &Düzenlemeden Sonra Kitap Listesini Yenile

en: &Clear
tr: &Temizle

en: Import OPML file
tr: OPML Dosyasını İçeriye Aktar

en: Path to OPML file
tr: OPML dosyasının yolu

en: Browse for OPML file
tr: OPML dosyası için gözat

en: &OPML file:
tr: &OPML dosyası:

en: Maximum number of articles to download per RSS feed
tr: RSS beslemesi başına indirilecek en fazla makale sayısı

en: &Maximum articles per feed:
tr: &Besleme başına en fazla makale:

en:  days
tr:  gün

en: Articles in the RSS feeds older than this will be ignored
tr: Bundan daha eski RSS beslemesindeki makaleler yoksayılacaktır

en: Preserve groups in the OPML file
tr: OPML dosyasındaki grupları koru

en: If enabled, every group of feeds in the OPML file will be converted into a single recipe. Otherwise every feed becomes its own recipe
tr: Etkinleştirildiğinde OPML dosyasındaki her besleme grubu tek bir tarife dönüştürülecektir. Aksi halde her besleme kendi tarifine sahip olur

en: Replace existing recipes
tr: Mevcut tarifleri değiştir

en: If enabled, any existing recipes with the same titles as entries in the OPML file will be replaced. Otherwise, new entries with modified titles will be created
tr: Etkinse, OPML dosyasıyla aynı başlığa sahip mevcut tarifler yer değiştirilir. Aksi halde, değiştirilmiş başlıklı yeni girdiler oluşturulur

en: OPML files
tr: OPML dosyaları

en: Select OPML file
tr: OPML dosyasını seçin

en: Path not specified
tr: Yol belirtilmemiş

en: You must specify the path to the OPML file to import
tr: İçe aktarılacak OPML dosyasına yolu belirlemelisiniz

en: No feeds found
tr: Hiç besleme bulunamadı

en: No importable RSS feeds found in the OPML file
tr: OPML dosyasıda içe aktarılabilir RSS beslemesi bulunamadı

en: System default
tr: Sistem varsayılanı

en: Light
tr: Açık

en: Dark
tr: Koyu

en: Password needed
tr: Parola gerekiyor

en: TextLabel
tr: MetinEtiketi

en: &Username:
tr: &Kullanıcı adı:

en: &Password:
tr: &Parola:

en: &Show password
tr: &Parolayı göster

en: Restart required
tr: Yeniden başlatma gerekiyor

en: You must restart calibre before using this plugin!
tr: Bu eklentiyi kullanmadan önce Calibre'yi yeniden başlatmalısınız!

en: All
tr: Tümü

en: Installed
tr: Kurulu

en: Not installed
tr: Kurulu değil

en: Update available
tr: Güncelleme var

en: Plugin name
tr: Eklenti adı

en: Status
tr: Durum

en: Available
tr: Mevcut

en: Released
tr: Yayınlandı

en: This plugin is FREE but you can reward the developer for their effort
    by donating to them via PayPal.
    
    Right-click and choose Donate to reward:
tr: Bu eklenti ÜCRETSİZ olmasına rağmen geliştiricinin çabalarına destek
    olmak için PayPal ile bağış yapabilirsiniz.
    
    Sağ tıklayın ve Bağış yapın:

en: Platform unavailable
tr: Platform mevcut değil

en: calibre upgrade required
tr: calibre güncellenmesi gerekli

en: Plugin deprecated
tr: Eklenti önerilmiyor

en: New version available
tr: Yeni sürüm mevcut

en: Latest version installed
tr: Son sürümü kurulu

en: This plugin has been deprecated and should be uninstalled
tr: Bu eklenti önerilmiyor ve kaldırılmalı

en: Right-click to see more options
tr: Daha fazla seçenek için sağ tıklayın

en: This plugin can only be installed on: %s
tr: Bu eklenti ancak bu konuma kurulabilir: %s

en: You can install this plugin
tr: Bu eklentiyi kurabilirsiniz

en: A new version of this plugin is available
tr: Bu eklentinin yeni sürümü kullanılabilir

en: This plugin is installed and up-to-date
tr: Plugin kuruldu ve güncel

en: Plugin homepage
tr: Eklenti web adresi

en: Update Check Failed
tr: Güncelleme Kontrolü Başarısız Oldu

en: Unable to reach the plugin index page.
tr: Eklenti dizin sayfasına erişim başarısız oldu.

en: User plugins
tr: Kullanıcı eklentileri

en: Description
tr: Açıklama

en: &Install
tr: &Kur

en: Install the selected plugin
tr: Seçili eklentiyi kur

en: &Customize plugin
tr: &Eklentiyi özelleştir

en: Customize the options for this plugin
tr: Bu eklenti için seçenekleri özelleştir

en: Enable or disable this plugin
tr: Eklentiyi etkinleştir veya kapat

en: &Remove plugin
tr: Eklentiyi &sil

en: Uninstall the selected plugin
tr: Seçilen eklentiyi kaldır

en: Donate to developer
tr: Geliştiriciye bağış yap

en: Donate to the developer of this plugin
tr: Bu eklentinin geliştiricisine bağış yap

en: &Customize plugin
tr: &Eklentiyi özelleştir

en: Are you sure you want to uninstall the <b>%s</b> plugin?
tr: <b>%s</b> eklentisini kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Install %s
tr: %s uygulamasını yükle

en: Installing plugins is a <b>security risk</b>. Plugins can contain a virus/malware. Only install it if you got it from a trusted source. Are you sure you want to proceed?
tr: Eklenti yüklemek bir <b>güvenlik riskidir</b>. Eklentiler virüs veya zararlı yazılım içerebilirler. Sadece güvendiğiniz kaynaklardan elde ettiğiniz eklentileri kurun. Devam etmek istiyor musunuz?

en: Installing plugin: %s
tr: Kurulmakta olan eklenti: %s

en: Plugin installed: %s
tr: Kurulan eklenti: %s

en: Plugin not customizable
tr: Eklenti özelleştirilebilir değil

en: Plugin: %s does not need customization
tr: Eklenti: %s özelleştirme gerektiriyor

en: Must restart
tr: Yeniden başlatılmalı

en: You must restart calibre before you can configure the <b>%s</b> plugin
tr: <b>%s</b> eklentisini yapılandırmadan önce Calibre'yi yeniden başlatmalısınız

en: Plugin cannot be disabled
tr: Eklenti kapatılamadı

en: The plugin: %s cannot be disabled
tr: Eklenti: %s kapatılamaz

en: Aborting...
tr: Durduruluyor...

en: Undock
tr: Kilidi kaldır

en: Lock Quickview contents
tr: Hızlıgörünüm içeriğini kitle

en: Refresh
tr: &Tazele

en: &Item: {0} ({1})
tr: &Öğe: {0} ({1})

en: **No items found**
tr: **Hiç bir şey bulunamadı**

en: Click in a column  in the library view to see the information for that book
tr: Bir kitap hakkında bilgi almak için kitaplıktaki sütununa tıklayın

en: &Books with selected item "{0}": {1}
tr: "{0}" &seçilmiş kitaplar: {1}

en: Something went wrong while filling in the table
tr: Tabloyu oluştururken bir hata oluştu

en: &Lock Quickview contents
tr: &Hızlı görünüm içeriğini kilitle

en: <p>Select to prevent Quickview from changing content when the
            selection on the library view is changed</p>
tr: <p>Kitaplık görünümündeki seçim değiştiğinde Hızlıgörünümün
            içerik değişmesini engellemek için seçin</p>

en: &Refresh
tr: &Tazele

en: &Dock
tr: &Sabitle

en: &Close
tr: &Kapat

en: Restoring database
tr: Veritabanı geri yükleniyor

en: The old database was saved as: %s
tr: Eski veritabanı farklı kaydedildi: %s

en: Restoring database was successful. %s
tr: Veritabanının geri yüklenmesi başarılı oldu. %s

en: Your list of books, with all their metadata is stored in a single file, called a database. In addition, metadata for each individual book is stored in that books' folder, as a backup.<p>This operation will rebuild the database from the individual book metadata. This is useful if the database has been corrupted and you get a blank list of books.<p>Do you want to restore the database?
tr: Kitaplarınızın listesi tüm üst verileriyle birlikte veritabanı adı verilen tek bir dosyada saklanır. Buna ek olarak her kitabın üst verisi kitabın dizininde ayrıca yedeklenir.<p>Bu işlem kitapların üst verisinden veritabanını yeniden inşa edecektir. Veritabanı bozulduğunda ve boş bir kitap listesi aldığınızda yararlı olur.<p>Veritabanını yeniden oluşturmak istiyor musunuz?

en: Failed to repair library
tr: Kitaplık onarılamadı

en: Add a new Saved search
tr: Yeni bir Kayıtlı Arama Ekle

en: The Saved search name
tr: Kayıtlı Arama Adı

en: &Search:
tr: &Ara:

en: You must specify a name for the Saved search
tr: Kayıtlı Arama için bir İsim belirlemelisiniz

en: You must specify a search expression for the Saved search
tr: Kayıtlı Arama için bir Arama İfadesi belirlemelisiniz

en: Manage Saved searches
tr: Kayıtlı Aramaları Yönet

en: &Add search
tr: &Arama ekle

en: &Edit search
tr: &Aramayı düzenle

en: The current saved search will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
tr: Geçerli Kayıtlı Arama <b>Kalıcı Olarak Silinecek</b>. Emin misiniz?

en:                 Download this periodical every week on the specified days after
                    the specified time. For example, if you choose: Monday after
                    9:00 AM, then the periodical will be download every Monday as
                    soon after 9:00 AM as possible.
tr:                 Bu dergiyi her hafta belirtilen günlerde belirtilen saatten sonra indir.
                    Örneğin Pazartesi saat 9:00'dan sonra seçimini yaparsanız,
                    dergi her Pazartesi saat 9:00'dan sonra mümkün olan
                    fırsatta indirilecektir.

en: &Download after:
tr: &İndirme zamanı:

en:                 Download this periodical every month, on the specified days.
                    The download will happen as soon after the specified time as
                    possible on the specified days of each month. For example,
                    if you choose the 1st and the 15th after 9:00 AM, the
                    periodical will be downloaded on the 1st and 15th of every
                    month, as soon after 9:00 AM as possible.
tr:                 Bu dergiyi her ay aralıklarla, belirtilen günlerde indir.
                    İndirme her ayın belirtilen gününde belirtilen saat
                    uygun olduğunda yapılır. Örneğin ayın 1 ve 15'i 9:00'dan
                    sonra seçerseniz, dergi her ayın 1 ve 15'i 9:00 AM gelir gelmez
                    indirilir.

en: &Days of the month:
tr: &Ayın günleri:

en: Comma separated list of days of the month. For example: 1, 15
tr: Ayın virgülle ayrılmış günlerinin listesi. Örneğin: 1, 15

en: Download &after:
tr: İndirme &zamanı:

en:                 Download this periodical every x days. For example, if you
                    choose 30 days, the periodical will be downloaded every 30
                    days. Note that you can set periods of less than a day, like
                    0.1 days to download a periodical more than once a day.
tr:                 Bu dergiyi her x günde bir indir. Örneğin eğer 30 günü seçerseniz
                    dergi her 30 günde bir indirilir. Aralıkları bir günden kısa
                    seçebileceğinizi unutmayın, 0.1 gün seçerseniz dergi
                    günde bir defadan fazla indirilir.

en: &Download every:
tr: &İndirme aralığı:

en: every hour
tr: her saat

en: days
tr: gün

en: Note: You can set intervals of less than a day, by typing the value manually.
tr: Not: Aralıkları elle girerek bir günden daha kısa ayarlayabilirsiniz.

en: &Schedule
tr: &Zamanla

en: &Schedule for download:
tr: &İndirmek için programla:

en: For the scheduling to work, you must leave calibre running.
tr: Zamanlanmış işlerin çalıştırılabilmesi için Calibre'yi açık bırakmalısınız.

en: &Account
tr: &Hesap

en: &Advanced
tr: &Gelişmiş

en: Add &title as tag
tr: Başlığı e&tiket olarak ekle

en: &Keep at most:
tr: &En fazla şu kadar tut:

en: Maximum number of copies (issues) of this recipe to keep.  Set to 0 to keep all (disable).
tr: Bu tarifin saklanacak azami kopya sayısı.  Hepsini saklamak için 0'a ayarlayın (kapat).

en: <p>When set, this option will cause calibre to keep, at most, the specified number of issues of this periodical. Every time a new issue is downloaded, the oldest one is deleted, if the total is larger than this number.
    <p>Note that this feature only works if you have the option to add the title as tag checked, above.
    <p>Also, the setting for deleting periodicals older than a number of days, below, takes priority over this setting.
tr: <p>Ayarlandığında, bu seçenek Calibre'nin bu derginin en fazla belirtilen kadar sayısını saklamasına sebep olur. Her yeni sayı indirildiğinde, toplam bu sayıdan büyükse en eskisi silinir.
    <p>Bu özelliğin yalnızca başlığı etiket işaretli olarak, yukarıda seçme şansınız varsa çalıştığını unutmayın.
    <p>Ayrıca, dergilerin belirli bir gün sonra silinmesi ayarı bu ayardan daha önceliklidir.

en:  issues
tr:  sayılar

en: all issues
tr: tüm sayılar

en: <p>Delete downloaded news older than the specified number of days. Set to zero to disable.
    <p>You can also control the maximum number of issues of a specific periodical that are kept by clicking the Advanced tab for that periodical above.
tr: <p>İndirilen haberlerden belirtilen günden eski olanları sil. Kapatmak için sıfır olarak ayarlayın.
    <p>Ayrıca bir derginin en fazla kaç sayısının tutulacağını yukardaki dergi için Gelişmiş sekmesine tıklayarak belirtebilirsiniz.

en: never delete
tr: asla silme

en: Download &all scheduled
tr: Tüm z&amanlanmışları indir

en: Download all scheduled news sources at once
tr: Zamanlanmış tüm haber kaynaklarını bir defada indir

en: &Download now
tr: &Şimdi indir

en: Need username and password
tr: Kullanıcı adı ve parola gerekli

en: You must provide a username and/or password to use this news source.
tr: Bu haber kaynağını kullanabilmek için bir kullanıcı adı ve/veya parola girmelisiniz.

en: Account
tr: Hesap

en: (optional)
tr: (seçimlik)

en: (required)
tr: (gerekli)

en: Created by:
tr: Geliştiren:

en: Download %s now
tr: %s kaynağını şimdi indir

en: Last downloaded: never
tr: Son indirme: asla

en: never
tr: asla

en: %(days)d days, %(hours)d hours and %(mins)d minutes ago
tr: %(days)d gün, %(hours)d saat ve %(mins)d dakika önce

en: Last downloaded:
tr: Son indirme:

en: Cannot download news as no internet connection is active
tr: Etkin internet bağlantısı olmadığından haberler indirilemiyor

en: No internet connection
tr: İnternet bağlantısı yok

en: Schedule news download
tr: Haber indirmesini planlayın

en: Download all scheduled news sources
tr: Programlanan tüm haber kaynaklarını indir

en: equal to
tr: eşittir

en: before
tr: önce

en: after
tr: sonra

en: before or equal to
tr: önce veya eşit

en: after or equal to
tr: sonra veya eşit

en: is set
tr: atanmış

en: is unset
tr: atanmamış

en: <p>You can also perform other kinds of advanced searches, for example checking for books that have no covers, combining multiple search expression using Boolean operators and so on. See <a href="%s">The search interface</a> for more information.
tr: <p>Başka türde gelişmiş aramalar da yapabilirsiniz, örneğin kapağı olmayan kitapları kontrol etmek, Boolean işlem operatörleri ile birden çok arama ifadesini birleştirmek ve diğerleri. Daha fazla bilgi için <a href="%s">Arama Arayüzüne</a> göz atın.

en: What &kind of match to use:
tr: Eşleşme &Türü:

en: Contains: the word or phrase matches anywhere in the metadata field
tr: İçerir: Metaveri alanı kelime veya kelime grubunu içerir

en: Equals: the word or phrase must match the entire metadata field
tr: Eşittir: Metaveri alanı kelime veya kelime grubuyla tamamen eşittir

en: Regular expression: the expression must match anywhere in the metadata field
tr: Düzenli İfade: Metaveri alanı girilen düzenli ifadeyle eşleşir

en: A&dvanced search
tr: Gelişmiş &Arama

en: Find entries that have...
tr: Eşleşen kayıtları bul...

en: But don't show entries that have...
tr: Ama şuna sahip girdileri gösterme...

en: A&ll these words:
tr: Tü&m bu kelimeler:

en: &This exact phrase:
tr: &Tam olarak bu ifade:

en: O&ne or more of these words:
tr: Bu kelimelerden bi&r veya fazlası:

en: Any of these &unwanted words:
tr: Şu &istenmeyen kelimelerden herhangi biri:

en: Titl&e/author/series...
tr: Baş&lık/Yazar/Seri...

en: The title to search for
tr: Aranacak kitabın adı

en: The author to search for
tr: Aranacak yazarın adı

en: &Author:
tr: &Yazar:

en: The series to search for
tr: Aranacak seriler

en: The tags to search for
tr: Aranacak etiketler

en: &Search the
tr: &Ara

en: date column for books whose &date is
tr: tarih alanında şu &tarihli kitaplar

en: &year
tr: &Yıl

en: mo&nth
tr: &Ay

en: &day
tr: &Gün

en: months
tr: ay

en: weeks
tr: hafta

en: years
tr: yıl

en: ago
tr: önce

en: This month
tr: Bu Ay

en: Yesterday
tr: Dün

en: The value to search for
tr: Aranacak değer

en: Set/Not set
tr: Atandı/Atanmadı

en: Open template editor
tr: Şablon Düzenleyiciyi Aç

en: Advanced search
tr: Gelişmiş Arama

en: Choose formats
tr: Format(ları) seçiniz

en: &Edit
tr: &Düzenle

en: Edit this note
tr: Bu notu düzenle

en: Use a password if calibre is running on a network that is not secure. For example, if you run calibre on a laptop, use that laptop in an airport, and want to connect your smart device to calibre, you should use a password.
tr: Calibre güvenli olmayana bir ağda çalışıyorsa bir parola kullanın. Örneğin Calibre'yi bir diz üstü bilgisayarda çalıştırıyorsanız ve bu bilgisayarı havalanında açıp başka bir aygıttan Calibre'ye bağlanmak istemeniz durumunda parola kullanmalısınız.

en: Check this box if you want calibre to automatically start the smart device interface when calibre starts. You should not do this if you are using a network that is not secure and you are not setting a password.
tr: Calibre başladığında akıllı aygıt arayüzünü otomatik başlatmasını istiyorsanız bu kutuyu işaretleyin. Calibre'yi bir güvensiz bir ağda kullanıyorve bir parola atamamışsanız bunu yapmayın.

en: Check this box if you want calibre to use a fixed network port. Normally you will not need to do this. However, if your device consistently fails to connect to calibre, try checking this box and entering a number.
tr: Calibre'nin sabit bir port kullanmasını istiyorsanız bu kutuyu işaretleyin. Normalde buna ihtiyacınız olmaz. Yine de aygıtınız sürekli Calibre ile bağlantısını kesiyorsa bu kutuyu işaretlemeyi ve bir sayı girmeyi deneyin.

en: These are the IP addresses for this computer. If you decide to have your device connect to calibre using a fixed IP address, one of these addresses should be the one you use. It is unlikely but possible that the correct IP address is not listed here, in which case you will need to go to your computer's control panel to get a complete list of your computer's network interfaces and IP addresses.
tr: Bunlar bu bilgisayar için IP adresleridir.Eğer aygıtınızın Calibre'ye sabitlenmiş bir IP adresi ile bağlanmasına karar verirseniz kullanmanız gereken IP adresleri bunlardır. Burada olmayan ama doğru olan IP adresleri olması ihtimali az da olsa vardır ve bu durumlarda bilgisayarınızın kontrol panelinden tüm ağ arabirimlerinin IP adreslerini listeletmeniz gerekir.

en: Invalid port number
tr: Geçersiz port numarası

en: You must provide a port number.
tr: Bir port numarası belirlemelisiniz.

en: Problem starting the wireless device
tr: Kablosuz aygıtın başlatılmasında hata

en: The wireless device driver had problems starting. It said "%s"
tr: Kablosuz aygıt sürücüsünün başlatılmasında sorun var. Döndürülen ileti "%s"

en: Smart device control
tr: Akıllı aygıt kontrolü

en: calibre IP addresses:
tr: calibre IP adresleri:

en: Possible IP addresses:
tr: Kullanılabilir IP adresleri:

en: Optional &password:
tr: İsteğe bağlı &parola:

en: Optional password for security
tr: Güvenlik için isteğe bağlı parola

en: Optional &fixed port:
tr: İsteğe bağlı &sabitlenmiş port:

en: Optional port number
tr: İsteğe bağlı port numarası

en: &Use a fixed port
tr: &Sabitlenmiş bir port numarası kullan

en: &Automatically allow connections at calibre startup
tr: &Calibre başladığında bağlantılara otomatik olarak izin ver

en: That name contains leading or trailing periods, multiple periods in a row or spaces before or after periods.
tr: Bu isim sonunda ya da önünde, bir satırda birden fazla veya öncesinde veya sonrasında boşluk olan noktalar içeriyor.

en: Name already used
tr: İsim zaten kullanımda

en: Select a category to edit
tr: Düzenlemek için bir sınıflandırma seçin

en: Select the content kind of the new category
tr: Yeni sınıflandırma için içerik türünü seçin

en: Delete the current User category
tr: Mevcut Kullanıcı kategorisini sil

en: Enter a category name, then use the Add button or the Rename button
tr: Bir sınıflandırma adı girin ve ardından ekle ve yeniden isimlendir düğmelerini kullanın

en: Add a new category
tr: Yeni bir kategori ekle

en: Rename the current category to what is in the box
tr: Kutudaki mevcut sınıflandırmayı yeniden adlandır

en: Are your sure?
tr: Emin misiniz?

en: The following tags are used by one or more books. Are you certain you want to delete them?
tr: Aşağıdaki etiketler bir veya daha fazla kitapta kullanılıyor. Silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Create note
tr: Not yarat

en: Edit note
tr: Notu düzenle

en: Delete note
tr: Notu sil

en: Delete link
tr: Bağlantıyı sil

en: Count
tr: Sayaç

en: Was
tr: İdi

en: Undelete items?
tr: Silinmeler geri alınsın mı?

en: Template language tutorial
tr: Şablon dil rehberi

en: Template function reference
tr: Şablon fonksiyon rehberi

en: Author Sort
tr: Yazar Sıralaması

en: Tag 1
tr: Etiket 1

en: Tag 2
tr: Etiket 2

en: No template provided
tr: Şablon yok

en: The template box cannot be empty
tr: Şablon kutusu boş olamaz

en: No column chosen
tr: Seçili sütun yok

en: You must specify a column to be colored
tr: Renklendirilecek sütunu belirlemelisiniz

en: &Continue
tr: &Devam

en: Set the color of the column:
tr: Sütunun rengini ayarlayın:

en: Copy a color name to the clipboard:
tr: Geçici taşıma panosuna bir renk adı kopyalayın:

en: Copy the selected color name to the clipboard
tr: Seçilen renk adını panoya kopyala

en: Kind:
tr: Tür:

en: Apply the icon to column:
tr: Simgeyi sütuna uygula:

en: Copy an icon file name to the clipboard:
tr: Geçici taşıma panosuna bir simge adı kopyalayın:

en: Copy the selected icon file name to the clipboard
tr: Seçilen simge dosyası adını geçici taşıma panosuna kopyala

en: Add icon
tr: Simge ekle

en: Add an icon file to the set of choices
tr: Tercihleri ayarlamak için bir simge dosyası ekleyin

en: &Go
tr: &Git

en: Template value:
tr: Şablon değeri:

en: The value of the template using the current book in the library view
tr: Kitaplık görünümünde mevcut kitabı kullanan şablonun değeri

en: Font:
tr: Yazıtipi:

en: Size:
tr: Boyut:

en: Function &name:
tr: Fonksiyon &adı:

en: &Documentation:
tr: &Belgelendirme:

en: &Code:
tr: &Kod:

en: Remove any template from the box
tr: Kutudaki şablonları kaldır

en: Trim Image
tr: Resmi Döşe

en: &Trim
tr: &Kırp

en: Trim image by removing borders outside the selected region
tr: Resimleri seçilen alanının dışındaki kenarlıklarını kaldırarak kırp

en: Download %s
tr: %s İndir

en: Downloading <b>%(fname)s</b> from %(url)s
tr: <b>%(fname)s</b> dosyası %(url)s adresinden indiriliyor

en: Failed to download from %(url)r with error: %(err)s
tr: %(url)r adresinden indirme başarısız oldu: %(err)s

en: Downloading book
tr: Kitap indiriliyor

en: The book {0} will be downloaded and added to your calibre library automatically.
tr: {0} kitabı otomatik olarak indirilecek ve Calibre kitaplığınıza eklenecek.

en: No file specified to download.
tr: İndirilecek dosya belirtilmedi.

en: Downloading %s
tr: %s İndiriliyor

en: Downloading
tr: İndiriliyor

en: finished
tr: bitti

en: Email %(name)s to %(to)s
tr: %(name)s kişisine %(to)s eposta ile gönder

en: News:
tr: Haberler:

en: Attached is the %s periodical downloaded by calibre.
tr: Ekte Calibre tarafından indirilen %s dergisi.

en: Add a new recipient:
tr: Yeni bir alıcı ekle:

en: &Address
tr: &Adres

en: &Formats
tr: &Biçimler

en: &Subject
tr: &Konu

en: A&lias
tr: Tak&ma isim

en: The email address of the recipient
tr: Alıcının eposta adresi

en: The optional alias (simple name) of the recipient
tr: Alıcı için isteğe bağlı takma (basit) isim

en: Formats to email. The first matching one will be sent (comma separated list)
tr: Eposta için formatlar. İlk eşleşen gönderilecektir (virgülle ayrılmış liste)

en: The optional subject for email sent to this recipient
tr: Bu alıcıya gönderilecek eposta için isteğe bağlı konu

en: &Add recipient
tr: &Alıcı ekle

en: Need address
tr: Adres gerekli

en: You must specify an address
tr: Bir adres belirlemelisiniz

en: The address {} is invalid
tr: {} adresi geçersiz

en: Need formats
tr: Biçim belirtilmeli

en: You must specify at least one format to send
tr: Göndermek için en azından bir biçim belirlemelisiniz

en: The recipient %s already exists
tr: %s alıcısı zaten mevcut

en: No recipients
tr: Alıcı yok

en: You must select at least one recipient
tr: En az bir alıcı seçmelisiniz

en: Auto convert the following books before sending via email?
tr: Aşağıdaki kitaplar eposta ile gönderilmeden önce otomatik olarak dönüştürülsün mü?

en: This recipient has no valid formats defined
tr: Bu alıcının tanımlanmış geçerli bir biçimi yok

en: These books have no suitable input formats for conversion
tr: Bu kitapların dönüşüm için uygun girdi biçimleri yok

en: Could not send
tr: Gönderilemedi

en: E-book:
tr: E-Kitap:

en: Attached, you will find the e-book
tr: Ekte e-kitabı bulacaksınız

en: by
tr: hayır

en: in the %s format.
tr: %s biçiminde.

en: About this book:
tr: Kitap hakkında:

en: Sending email to
tr: Eposta gönderiliyor

en: Auto convert the following books to %s before sending via email?
tr: Aşağıdaki kitaplar e-posta ile göndermeden önce otomatik olarak %s'e dönüştürülsün mü?

en: Could not email the following books as no suitable formats were found:
tr: Aşağıdaki kitaplar uygun biçimleri bulunamadığından eposta ile gönderilemedi:

en: Failed to email book
tr: Kitap eposta ile gönderilemedi

en: sent
tr: gönder

en: Sent news to
tr: Haberlerin alıcısı

en: Regular &expression
tr: Düz&enli ifade

en: File &name:
tr: Dosya &adı:

en: Title:
tr: Başlık:

en: Regular expression (?P&lt;title&gt;)
tr: Düzenli ifade (?P&lt;title&gt;)

en: No match
tr: Eşleşme yok

en: Authors:
tr: Yazarlar:

en: Regular expression (?P<author>)
tr: Düzenli ifade (?P<author>)

en: Series:
tr: Seriler:

en: Regular expression (?P<series>)
tr: Düzenli ifade (?P<series>)

en: Series index:
tr: Seriler dizini:

en: Regular expression (?P<series_index>)
tr: Düzenli ifade (?P<series_index>)

en: Regular expression (?P<isbn>)
tr: Düzenli ifade (?P<isbn>)

en: Publisher:
tr: Yayımcı:

en: Regular expression (?P<publisher>)
tr: Düzenli ifade (?P<publisher>)

en: Published:
tr: Yayınlanma:

en: Regular expression (?P<published>)
tr: Düzenli ifade (?P<published>)

en: Comments:
tr: Açıklamalar:

en: Regular expression (?P<comments>)
tr: Düzenli ifade (?P<comments>)

en: Select font files
tr: Yazı tipi dosyalarını seç

en: TrueType/OpenType Fonts
tr: TrueType/OpenType Yazı Tipleri

en: Corrupt font
tr: Bozuk yazı tipi

en: Choose a font family
tr: Bir font ailesi seçin

en: Available faces for %s
tr: %s için kullanılabilir yüzler

en: Choose font family
tr: Font ailesi seçiniz

en: Add &fonts
tr: Yazı &tipleri ekle

en: Choose a font family from the list below:
tr: Aşağıdaki listeden bir font ailesi seçiniz:

en: Find next
tr: Sonrakini bul

en: Find previous
tr: Öncekini bul

en: None
tr: Yok

en: Added fonts
tr: Eklenmiş olan fontlar

en: Added font families: %s
tr: Yazı tipi aileleri eklendi: %s

en: Choose &font family
tr: Yazı &tipi ailesini seçin

en: Clear the font family
tr: Font ailesini temizle

en: WARNING
tr: UYARI

en: Unknown book
tr: Bilinmeyen kitap

en: Expand all
tr: Tümünü genişlet

en: Collapse all
tr: Tümünü daralt

en: Select
tr: Seç

en: Create the rule to transform HTML tags below
tr: Aşağıdaki HTML etiketlerini dönüştürmek için kural oluşturun

en: Create an icon theme
tr: Bir simge teması oluştur

en: Theme Metadata
tr: Tema Metaverisi

en: &Version:
tr: &Sürüm:

en: &License:
tr: &Lisans:

en: The license for the icons in this theme. Common choices are Creative Commons or Public Domain.
tr: Bu temadaki simgelerin lisansı. Ortak seçimler Creative Commons veya Public Domain.

en: %d icons missing in this theme
tr: %d simge bu temada eksik

en: No missing icons
tr: Eksik simge yok

en: No title specified
tr: Başlık belirtilmedi

en: You must specify a title for this icon theme
tr: Bu simge teması için bir başlık belirlemelisiniz.

en: No author specified
tr: Yazar belirtilmedi

en: You must specify an author for this icon theme
tr: Bu simge teması için bir yazar belirlemelisiniz

en: Losslessly optimizing images, please wait...
tr: Resimler kayıpsız şekilde sıkıştırılıyor, lütfen bekleyin...

en: Compression failed
tr: Sıkıştırma başarısız

en: Choose a folder from which to read the icons
tr: Simgelerin hangi dizinden okunacağını seçin

en: Choose destination for icon theme
tr: Simge teması için hedef seçin

en: ZIP files
tr: ZIP dosyaları

en: Downloading icons...
tr: Simgeler indiriliyor...

en: Downloading icons, please wait...
tr: Simgeler indiriliyor. Lütfen bekleyin...

en: Number of icons
tr: Simge sayısı

en: Popularity
tr: Popülerlik

en: Choose an icon theme
tr: Bir simge teması seçin

en: Restore &default icons
tr: &Öntanımlı simgeleri geri getir

en: Downloading, please wait...
tr: İndiriliyor. Lütfen bekleyin...

en: Failed to download list of themes
tr: Tema listesi indirilemedi

en: Zoom &in
tr: Yak&ınlaştır

en: Zoom &out
tr: Uz&aklaştır

en: &Save as
tr: &Farklı kaydet

en: &Rotate
tr: &Döndür

en: Choose a file to save to
tr: Kaydedilecek bir dosya seçin

en: Connected
tr: Bağlandı

en: created by
tr: geliştiren

en: %(num)d of %(total)d books
tr: %(total)d kitabın %(num)d kadarı

en: one book | {} books
tr[0]: 1 kitap
tr[1]: {} kitap

en: %(num)s, %(sel)d selected | %(num)s, %(sel)d selected
tr[0]: %(num)s, %(sel)d seçili
tr[1]: %(num)s, %(sel)d seçili

en: {0}, {1} total
tr: {0}, {1} toplam

en: Cover grid
tr: Kapak ızgarası

en: Switch to the next Virtual library in the Virtual library tab bar
tr: Sanal kitaplık sekme çubuğundaki sonraki kitaplığı geç

en: Switch to the previous Virtual library in the Virtual library tab bar
tr: Sanal kitaplık sekme çubuğundaki önceki kitaplığı geç

en: All books
tr: Tüm kitaplar

en: Restore hidden tabs
tr: Saklı sekmeleri yeniden yükle

en: Edit "%s"
tr: Düzenle "%s"

en: Delete "%s"
tr: Sil "%s"

en: Layout
tr: Yerleşim

en: No %s format
tr: %s biçimi yok

en: The book {0} does not have the {1} format
tr: {0} kitabının {1} biçimi yok

en: Restore %s
tr: %s geri yükle

en: Job
tr: İş

en: Progress
tr: Durum

en: Running time
tr: Çalışma süresi

en: Start time
tr: Başlatma zamanı

en: Unknown job
tr: Bilinmeyen iş

en: Cannot kill job
tr: İş durdurulamaz

en: Cannot kill jobs that communicate with the device
tr: Aygıtla bağlantı kurulan işler durdurulamaz

en: Job has already run
tr: İş zaten çalışıyor

en: This job cannot be stopped
tr: Bu iş durdurulamaz

en: Unavailable
tr: Kullanılamaz

en: Click to see list of jobs
tr: İşlerin listesini görmek için tıklayın

en: Show/hide the Jobs List
tr: İş Listesini göster/gizle

en: Jobs:
tr: İşler:

en: No running jobs
tr: Çalışan görev yok

en: One running job
tr: Bir görev çalışıyor

en: %d running jobs
tr: %d görev çalışıyor

en:  - Jobs
tr:  - Görevler

en: Search for a job by name
tr: İsme göre görev ara

en: No job
tr: Görev yok

en: No job selected
tr: Seçili görev yok

en: Do you really want to stop the selected job? | Do you really want to stop all the selected jobs?
tr[0]: Seçili görevi durdurmak istiyor musunuz?
tr[1]: Seçili tüm görevleri durdurmak istiyor musunuz?

en: Do you really want to stop all non-device jobs?
tr: Gerçekten aygıt üzerinde olmayan bütün görevleri durdurmak istiyor musunuz?

en: &Custom
tr: &Özel

en: &Alternate shortcut:
tr: &Alternatif kısayol:

en: &Shortcut:
tr: &Kısayol:

en: Done
tr: Tamamlandı

en: Press a key...
tr: Bir tuşa basınız...

en: Already assigned
tr: Zaten atanmış

en: already assigned to
tr: zaten atandığı değer

en: <b>This shortcut no longer exists</b>
tr: <b>Bu kısayol artık yok</b>

en: Double click on any entry to change the keyboard shortcuts associated with it
tr: İlgili klavye kısayolunu değiştirmek için girdinin üzerine çift tıklayın

en: Search for a shortcut by name
tr: Bir kısayolu adıyla ara

en: No matches
tr: Eşleşme yok

en: Eject this device
tr: Bu aygıtı çıkar

en: Configure this device
tr: Bu aygıtı yapılandır

en: Update cached metadata on device
tr: Aygıtın ön belleğine alınmış meta veriyi güncelle

en: Library
tr: Kitaplık

en: Show books in calibre library
tr: Calibre kitaplığındaki kitapları göster

en: Show books in the main memory of the device
tr: Aygıtın ana belleğindeki kitapları göster

en: Show books in storage card A
tr: A depolama kartındaki kitapları göster

en: Show books in storage card B
tr: B depolama kartındaki kitapları göster

en: Delete library
tr: Kitaplığı sil

en: available
tr: kullanılabilir

en: Close the Virtual library
tr: Sanal kitaplığı kapat

en: Sort
tr: Sırala

en: <p>Search the list of books by title, author, publisher, tags, comments, etc.<br><br>Words separated by spaces are ANDed
tr: <p>Kitap listesini başlığa, yazara, yayıncıya, etiketlere ve açıklamalara göre arayın.<br><br>Boşluklarla ayrılan kelimeler VE ile aranacaktır

[ctx: mark books matching search result instead of filtering them]
en: Highlight
tr: Vurgu

en: Book %(sidx)s of <span class="series_name">%(series)s</span>
tr: %(sidx)s kitabı <span class="series_name">%(series)s</span> serisinden

en: This book is on the device in %s
tr: Bu kitap %s aygıtında

en: Unknown chapter
tr: Bilinmeyen bölüm

en: Anonymous Content server user
tr: Anonim İçerik sunucusu kullanıcısı

en: Bookmark
tr: Yer İmi

[ctx: type of annotation]
en: Highlight
tr: Vurgu

en: Bookmarks
tr: Yer imleri

en: Highlights
tr: Vurgular

en: Save to file
tr: Dosyaya kaydet

en: Edit notes
tr: Notları düzenle

en: Type:
tr: Tür:

en: User:
tr: Kullanıcı:

en: Find previous match
tr: Önceki Eşleşmeyi Bul

en: User
tr: Kullanıcı

en: Set to undefined
tr: Tanımsız olarak ayarla

en: Size (MB)
tr: Boyut (MB)

en: Modified
tr: Değiştirilmiş

en: Formats
tr: Biçimler

en: Id
tr: Kimlik

en: The cover for the book %s is too large, cannot load it. Resize or delete it.
tr: %s kitabının kapağı çok büyük, yüklenemez. Yeniden boyutlandırın veya silin.

en: %s stars
tr: %s yıldız

en: Description:
tr: Tanım:

en: This book's UUID is "{0}"
tr: Kitabın UUID numarası "{0}"

en: Failed to set data
tr: Veri ayarlanması başarısız oldu

en: In Library
tr: Kitaplıkta

en: Unhandled error
tr: İşlenmeyen hata

en: Waiting for metadata to be updated
tr: Üst verinin güncellenmesi bekleniyor

en: Marked for deletion
tr: Silmek için işaretlendi

en: Double click to <b>edit</b> me<br><br>
tr: Beni <b>düzenlemek</b> için çift tıklayın<br><br>

en: Export selected
tr: Seçili olan(lar)ı dışa aktar.

en: Select none
tr: Hiçbirini seçme

en: Remove
tr: Temizle

en: Export
tr: Dışa aktar

en: pixels
tr: piksel

en: Cannot hide all columns
tr: Tüm sütunlar gizlenemiyor

en: You must not hide all columns
tr: Tüm sütunları gizlememelisiniz

en: Sort on %s
tr: %s üzerinde sıralama yap

en: Ascending
tr: Artan

en: Descending
tr: Azalan

en: Change text alignment for %s
tr: Metin hizalamasını %s olarak değiştir

en: Center
tr: Ortalı

en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

en: Quickview column %s
tr: Hızlı izleme sütunu %s

en: Hide column %s
tr: %s sütununu sakla

en: Show column
tr: Sütunu göster

en: Restore default layout
tr: Varsayılan yerleşimi geri yükle

en: Dropping onto a device is not supported. First add the book to the calibre library.
tr: Aygıtın üzerine bırakmak desteklenmiyor. Kitabı önce Calibre kitaplığına ekleyin.

en: File name
tr: Dosya adı

en: Use white background
tr: Beyaz arkaplan kullan

en: Hyphenate
tr: Heceleme

en: <b>Changes will only take effect after a restart.</b>
tr: <b> Değişiklikler restart sonrası aktif olacaktır.</b>

en: <b>No matches</b> for the search phrase <i>%s</i> were found.
tr: <i>%s</i> arama ifadesiyle <b>hiç eşleşme bulunamadı</b>.

en: Print more information about the rendering process
tr: Gerçekleme süreci hakkında daha fazla bilgi yazdır

en: Turn on visual aids to debugging the rendering engine
tr: Gerçekleme motorunun hatalarını ayıklamak için görsel yardımları aç

en: Disable hyphenation. Should significantly speed up rendering.
tr: Hecelemeyi kapat. Gerçeklemeyi önemli ölçüde hızlandıracaktır.

en: By default the background is off white as I find this easier on the eyes. Use this option to make the background pure white.
tr: Gözler için daha kolay olduğunu düşündüğümden varsayılan olarak arkaplan kapalıdır. Bu seçeneği arkaplanı tamamen beyaz yapmak için kullanın.

en: Profile the LRF renderer
tr: LRF oluşturucu profili

en: Parsing LRF file
tr: LRF dosyası ayrıştırılıyor

en: Next page
tr: Sonraki sayfa

en: Previous Page
tr: Önceki Sayfa

en: Back
tr: Geri

en: Forward
tr: İleri

en: Next match
tr: Sonraki eşleşme

en: Use the library located at the specified path.
tr: Belirtilen konumdaki kitaplığı kullan.

en: Start minimized to system tray.
tr: Sistem çekmecesinde küçülterek başlat.

en: Ignored, do not use. Present only for legacy reasons
tr: Yoksayın, kullanmayın. Sadece eski nedenlerle mevcut

en: Do not check for updates
tr: Güncellemeleri denetleme

en: Ignore custom plugins, useful if you installed a plugin that is preventing calibre from starting
tr: Özel eklentileri yoksay, Calibre'nin başlamasına engel olan eklentiler kurmuşsanız faydalı olacaktır

en: Path too long
tr: Yol çok uzun

en: Calibre Library
tr: Calibre Kitaplığı

en: Failed to create library
tr: Kitaplık oluşturulamadı

en: Failed to create calibre library at: %r.
    You will be asked to choose a new library location.
tr: Calibre kitaplığı bu konumda oluşturulamadı: %r.
    Kitaplık için yeni bir konum seçmeniz istenecek.

en: Initializing user interface...
tr: Kullanıcı arayüzü başlatılıyor...

en: Choose a location for your new calibre e-book library
tr: Yeni Calibre e-kitap kitaplığınız için bir konum seçin

en: Repairing failed
tr: Onarma başarısız oldu

en: The database repair failed. Starting with a new empty library.
tr: Veritabanının onarılması başarısız oldu. Yeni boş bir kitaplıkla başlatılıyor.

en: Bad database location
tr: Uygun olmayan veritabanı konumu

en: Bad database location %r. calibre will now quit.
tr: Uygun olmayan veritabanı konumu %r. Calibre kapatılacak.

en: Startup error
tr: Başlangıç hatası

en: Corrupted database
tr: Bozuk veritabanı

en: The library database at %s appears to be corrupted. Do you want calibre to try and rebuild it automatically? The rebuild may not be completely successful. If you say No, a new empty calibre library will be created.
tr: %s konumundaki kitaplık veritabanı bozuk görünüyor. Calibre'nin otomatik olarak yeniden oluşturmasını ister misiniz? Yeniden oluşturma tamamen başarılı olmayabilir. Hayır'ı seçerseniz yeni bir boş Calibre kitaplığı oluşturulacaktır.

en: Bad database location %r. Will start with  a new, empty calibre library
tr: Kötü veritabanı konumu %r. Yeni ve boş bir Calibre kitaplığı ile başlatılacak

en: Starting %s: Loading books...
tr: %s başlatılıyor: Kitaplar yükleniyor...

en: Cannot start calibre
tr: Calibre başlatılamadı

en: Shutdown command sent, waiting for shutdown...
tr: Shutdown komutu gönderildi, kapatılma bekleniyor...

en: Failed to shutdown running calibre instance
tr: Çalışan Calibre süreci kapatılamadı

en: &Preferences
tr: &Tercihler

en: &Quit
tr: &Çık

en: Unhandled exception
tr: İşlenmeyen istisna

en: &Preview
tr: &Önizleme

en: Set date to undefined
tr: Tarihi tanımsız olarak ayarla

en: Set date to today
tr: Tarihi bugün olarak ayarla

en: &Redo
tr: &Yinele

en: Specify how this book should be sorted when by title. For example, The Exorcist might be sorted as Exorcist, The.
tr: Bu kitabın adıyla nasıl depolanacağını belirtin. Örneğin The Exorcist isimli kitap Exorcist, The olarak kaydedilebilir.

en: Title &sort:
tr: Kitap Adı &Sıralaması:

en: &Edit authors
tr: &Yazarları düzenle

en: Authors changed
tr: Yazarlar değiştirildi

en: You have changed the authors for this book. You must save these changes before you can use Manage authors. Do you want to save these changes?
tr: Bu kitabın yazarlarını değiştirdiniz. Yazarları yönetmeden önce bu değişiklikleri kaydetmeniz gereklidir. Değişiklikleri kaydetmek istiyor musunuz?

en: Specify how the author(s) of this book should be sorted. For example Charles Dickens should be sorted as Dickens, Charles.
    If the box is colored green, then text matches the individual author's sort strings. If it is colored red, then the authors and this text do not match.
tr: Bu kitabın yazarlarının nasıl sıralanacağını belirtin. Örneğin Yaşar Kemal ismi Kemal, Yaşar diye sıralanacak olabilir.
    Eğer bu kutu yeşil renkli olduğunda metin karşılık gelen yazar sıralama dizisiyle eşleşir. Kırmızı renkli olduğunda yazar ve bu metin eşleşmez.

en: Author s&ort:
tr: Yazar S&ıralaması:

en: &Number:
tr: &Numara:

en: Last modified: %s
    
    Double click to view
tr: Son değiştirilme: %s
    
    Görüntülemek için çift tıklayın

en: Restore %s from the original
tr: %s özgün halinden yeniden yüklensin

en: Set the cover for the book from the selected format
tr: Kitap kapağını seçilen biçimden ayarla

en: Set metadata for the book from the selected format
tr: Kitap üst verisini seçilen biçimden ayarla

en: Add a format to this book
tr: Bu kitap için bir format ekle

en: Remove the selected format from this book
tr: Bu kitabın seçilen biçimini kaldır

en: Choose formats for
tr: Şunun için formatları seçin:

en: No permission
tr: İzniniz yok

en: You do not have permission to read the following files:
tr: Aşağıdaki dosyaları okumaya izniniz yok:

en: No format selected
tr: Biçim seçilmedi

en: &Browse
tr: &Gözat

en: Trim bord&ers
tr: K&enarlıkları Kırp

en: Automatically detect and remove extra space at the cover's edges.
    Pressing it repeatedly can sometimes remove stubborn borders.
tr: Kapağın köşelerindeki fazladan boşlukları otomatik algıla ve kaldır.
    Birkaç kere tıklamak inatçı kenarlıkları da kaldırabilir.

en: Download co&ver
tr: Kapak &İndir

en: &Generate cover
tr: &Kapak oluştur

en: Customize the styles and colors of the generated cover
tr: Oluşturulan kapağın biçemini ve renklerini özelleştir

en: Not a valid picture
tr: Geçerli bir resim değil

en: Invalid cover
tr: Geçersiz kapak

en: Could not change cover as the image is invalid.
tr: Resim geçersiz olduğundan kapak değiştirilemedi.

en: Rating of this book. 0-5 stars
tr: Bu kitabın değerlendirmeleri. 0-5 yıldız

en: Tags changed
tr: Etiketler değiştirildi

en: You have changed the tags. In order to use the tags editor, you must either discard or apply these changes. Apply changes?
tr: Etiketleri değiştirdiniz. Etiket düzenleyiciyi kullanabilmek için bu değişiklikleri uygulamanız veya görmezden gelmeniz gerekir. Değişiklikler uygulansın mı?

en: A comma separated list of languages for this book
tr: Bu kitap için dillerin virgülle ayrılmış listesi

en: The language %s is not recognized | The languages %s are not recognized
tr[0]: %s dili anlaşılamadı
tr[1]: %s dilleri anlaşılamadı

en: Unknown language
tr: Bilinmeyen dil

en: Edit Identifiers
tr: Tanımlayıcıları Düzenle

en: Edit the book's identifiers. Every identifier must be on a separate line, and have the form type:value
tr: Kitapların tanımlayıcılarını düzenle. Her tanımlayıcı ayrı bir satırda ve tür:değer formunda olmalıdır

en: Duplicate identifier
tr: Tanımlayıcı tekrarı

en: The identifier of type: %s occurs more than once. Each type of identifier must be unique
tr: Tanımlayıcı türü: %s birden fazla görünüyor. Her tanımlayıcı benzersiz olmalıdır

en: Invalid identifier
tr: Geçersiz tanımlayıcı

en: The identifier %s is invalid. Identifiers must be of the form type:value
tr: %s tanımlayıcısı geçersiz. Tanımlayıcılar tür:değer şeklinde olmalıdır

en: &Ids:
tr: &Kimlikler:

en: Edit the identifiers for this book. For example: 
    
    %s
    
    If an identifier value contains a comma, you can use the | character to represent it.
tr: Bu kitap için tanımlayıcı numaraları girebilirsiniz. For example: 
    
    %s
    
    Tanımlayıcı numarasındaki bir virgül için | karakterini kullanabilirsiniz.

en: Edit identifiers in a dedicated window
tr: Ayrı bir pencerede tanımlayıcıları düzenle

en: This ISBN is valid
tr: Bu ISBN geçerli

en: This ISBN is invalid
tr: Bu ISBN geçersiz

en: Invalid ISBN
tr: Geçersiz ISBN

en: Enter an ISBN
tr: Bir ISBN girin

en: The ISBN you entered is not valid. Try again.
tr: Girdiğiniz ISBN geçerli değil. Tekrar deneyin.

en: Clear publisher
tr: Yayımcıyı temizle

en: Clear date
tr: Tarihi temizle

en: Schedule download?
tr: İndirme programlansın mı?

en: You can monitor the progress of the download by clicking the rotating spinner in the bottom right corner.
tr: İndirmenin ilerlemesini görmek için sağ alttaki yanıp sönen simgeye tıklayabilirsiniz.

en: When the download completes you will be asked for confirmation before calibre applies the downloaded metadata.
tr: İndirme tamamlandığında Calibre üst veriyi uygulamadan önce onaylama isteyecektir.

en: Download only &metadata
tr: Sadece &Metaveriyi İndir

en: Download only &covers
tr: Sadece &kapakları indir

en: &Configure download
tr: &İndirmeyi yapılandır

en: Download &both
tr: İkisini &de indir

en: Metadata download started
tr: Meta veri indirmesi başlatıldı

en: (Failed metadata)
tr: (Meta veri indirilemedi)

en: (Failed cover)
tr: (Kapak indirilemedi)

en: Processed %s
tr: %s işlendi

en: Revert %s
tr: %s tersine çevir

en: Merge identifiers
tr: Tanımlayıcıları birleştir

en: Merge tags
tr: Etiketleri birleştir

en: Compare metadata
tr: Meta veriyi karşılaştır

en: &Accept all remaining
tr: &Kalanların tümünü kabul et

en: Re&ject all remaining
tr: Kalanların tümünü &reddet

en: Move to next [%s]
tr: Sonraki [%s] geç

en: &Mark rejected books
tr: Reddedilen kitapları &işaretle

en: Mark rejected books in the book list after this dialog is closed
tr: Bu pencere kapandıktan sonra kitap listesinde reddedilen kitapları işaretle

en:  [%(num)d of %(tot)d]
tr:  [%(num)d / %(tot)d]

en: Failed to render
tr: Oluşturma başarısız oldu

en: Next
tr: Sonraki

en: Previous
tr: Önceki

en: Automatically create the title sort entry based on the current title entry.
    Using this button to create title sort will change title sort from red to green.
tr: Mevcut başlık girdisine dayanarak başlık sıralamasını otomatik olarak oluştur.
    Bu düğmeyi kullanmanız başlık sıralamasını kırmızıdan yeşile değiştirecektir.

en: Automatically create the author sort entry based on the current author entry. Using this button to create author sort will change author sort from red to green.  There is a menu of functions available under this button. Click and hold on the button to see it.
tr: Mevcut yazar girdisini temel aralarak yazar sıralama girdisini otomatik oluştur. Bu düğmeyi kullanarak yazar sıralama oluşturmak yazar sıralamayı kırmızıdan yeşile çevirir.  Bu düğme altında fonksiyonlar menüsü bulunur. Görmek için tıklayın ve bekleyin.

en: Set author sort from author
tr: Yazardan yazar sıralamasını ata

en: Set author from author sort
tr: Yazar sıralamasından yazarı ata

en: Copy author to author sort
tr: Yazarı yazar sıralamasına kopyala

en: Copy author sort to author
tr: Yazar sıralamasını yazara kopyala

en: Swap the author and title
tr: Yazar ve başlığın yerini değiştir

en: Clear rating
tr: Değerlendirmeyi sıfırla

en: Clear all tags
tr: Bütün etiketleri temizle

en: Clear Ids
tr: Tanımlayıcıları Temizle

en: &Download metadata
tr: &Metaveri İndir

en: Download metadata for this book [%s]
tr: Bu Kitap İçin Metaveriyi İndir [%s]

en: Undo last metadata download
tr: Son üst veri indirmelerini geri al

en: Configure download metadata
tr: İndirilen meta veriyi yapılandır

en: Change how calibre downloads metadata
tr: Calibre'nin metaverileri nasıl indirdiğini değiştirin

en: &Don't save
tr: Kayde&tme

en: The cover in the %s format is invalid
tr: %s formatındaki kapak geçersiz

en: No downloaded metadata
tr: İndirilmiş meta veri yok

en: There is no downloaded metadata to undo
tr: Geri alınacak indirilmiş metaveri yok

en: &Continue editing
tr: &Düzenlemeye devam et

en: &Stop editing
tr: D&üzenlemeyi durdur

en: Change cover
tr: Kapağı değiştir

en: Co&mments
tr: Açıkla&malar

en: &Metadata
tr: &Meta veri

en: &Cover and formats
tr: &Kapak ve formatlar

en: C&ustom metadata
tr: Ö&zel meta veri

en: &Comments
tr: &Açıklamalar

en: Basic metadata
tr: Temel meta veri

en: Custom metadata
tr: Özel meta veri

en: Has summary
tr: Özeti var

en: See at
tr: Şurada bakın

en: Please wait
tr: Lütfen bekleyin

en: calibre is downloading metadata from:
tr: Calibre şuradan üst veri indiriyor:

en: Title: %s
tr: Başlık: %s

en: Authors: %s
tr: Yazarlar: %s

en: Failed to download metadata. Click Show Details to see details
tr: Üst veri indirilirken hata oluştu. Detayları Göster'e tıklayarak daha fazla bilgi alabilirsiniz.

en: Current cover
tr: Mevcut kapak

en: Searching...
tr: Aranıyor...

en: View this cover at full size
tr: Kapağı tam boyutunda gör

en: Copy this cover to clipboard
tr: Kapağı panoya kopyala

en: Downloading covers for <b>%s</b>, please wait...
tr: <b>%s</b> için kapaklar indiriliyor, lütfen bekleyin...

en: Failed to download any covers, click "Show details" for details.
tr: Herhangi bir kapak indirilemedi, daha fazla bilgi için Detayları Göster'e tıklayın.

en: Could not find any covers for <b>%s</b>
tr: <b>%s</b> için herhangi bir kapak bulunamadı

en: Downloading metadata...
tr: Üst veri indiriliyor...

en: &Back
tr: &Geri

en: Downloading cover...
tr: Kapak indiriliyor...

en: Failed to run
tr: Çalıştırma başarısız

en: Command line:
tr: Komut satırı:

en: Choose a program to open %s files
tr: %s dosya açmak için bir program seçin

en: Executable files
tr: Çalıştırılabilir dosyalar

en: Cannot execute
tr: Çalıştırılamıyor

en: The program %s is not an executable file
tr: %s programı çalıştırılabilir bir dosya değil

en: Application path:
tr: Uygulama yolu:

en: Choose a program
tr: Bir program seçin

en: Gathering data, please wait...
tr: Veri alınıyor, lütfen bekleyin...

en: &Browse computer for program
tr: &Bilgisayara bir program için göz at

en: Error finding programs
tr: Program bulmada hata

en: Failed to find programs on your computer, click "Show details" for more information
tr: Bilgisayarınızda program bulma başarısız oldu, daha fazla bilgi için "Detayları göster"e tıklayın

en: No selection
tr: Seçim yok

en: No application selected
tr: Uygulama seçilmedi

en: Choose new icon
tr: Yeni simge seç

en: Invalid icon
tr: Geçersiz simge

en: Could not load image from %s
tr: Resim %s'den yüklenemedi

en: cover image
tr: kapak resmi

en: Open {0} files with {1}
tr: {0} dosyayı {1} ile aç

en: Restore settings to default values. You have to click Apply to actually save the default settings.
tr: Varsayılan ayarları yükle. Bu işlemi tamamlamak için Tamam'a tıklamalısınız.

en: Configure
tr: Yapılandır

en: Ignore duplicate incoming formats
tr: Aynı girdi formatlarını yoksay

en: Overwrite existing duplicate formats
tr: Aynı formatların üzerine yaz

en: Create new record for each duplicate format
tr: Her bir aynı format tipi için ayrı kayıt yarat

en: Choose a folder
tr: Bir klasör seç

en: Invalid folder
tr: Geçersiz klasör

en: You must specify an existing folder as your auto-add folder. %s does not exist.
tr: Otomatik-ekle klasörü olarak mevcut klasörlerinizden birini seçmelisiniz. %s bulunamadı.

en: You do not have read/write permissions for the folder: %s
tr: Bu klasör için okuma/yazma izniniz yok: %s

en: <b>WARNING:</b> Any files you place in %s will be automatically deleted after being added to calibre. Are you sure?
tr: <b>DİKKAT:</b> %s alanına yerleştirilen dosyalar Calibre'ye eklendikten sonra otomatik olarak silinecektir. Emin misiniz?

en: Here you can control how calibre will read metadata from the files you add to it. calibre can either read metadata from the contents of the file, or from the filename.
tr: Burada calibre'nin eklediğiniz dosyaların metaverilerini nasıl okuyacağını kontrol edebilirsiniz. Calibre metaverileri dosya içeriğinden veya dosya adından okuyabilir.

en: Read &metadata from file contents rather than file name
tr: &Metaveriyi dosya adı yerine dosya içeriğinden oku

en: Configure metadata from file name
tr: Metaveriyi dosya adından ayarla

en: Reading &metadata
tr: &Metaveri okuma

en: &Mark newly added books
tr: &Yeni eklenen kitapları işaretle

en: When using the  "&Copy to library" action to copy books between libraries, preserve the date
tr: "&Kitaplığa kopyala" eylemini kullanarak kitapları kitaplıklar arasında kopyalarken tarihleri koru

en: When using the "Copy to library" action check for &duplicates with the same title, author and language
tr: "&Kitaplığa kopyala" eylemini kullanıldığında aynı kitap adına, yazara ve &dile sahip kitapları kontrol et

en: Automatically &convert added books to the preferred output format
tr: Eklenen kitapları otomatik olarak ter&cih edilen çıktı biçimine dönüştür

en: This will force an automatic conversion even if the file being added is the same format as the output format. For example, if you set your output format to EPUB and add an EPUB file, an EPUB to EPUB conversion will be run.
tr: Bu eklenen dosya çıktı biçimiyle aynı olsa bile otomatik dönüştürmeye zorlayacaktır. Örneğin, çıktı biçiminiz ePUB ise ve bir ePUB dosya eklerseniz, ePUB'dan ePUB'a dönüştürme çalışır.

en: &Tags to apply when adding a book:
tr: &Bir kitap eklenirken uygulanacak etiketler:

en: A comma-separated list of tags that will be applied to books added to the library
tr: Kitaplığa eklenen kitaplar için geçerli olacak, noktalı virgülle ayrılmış etiket listesi

en: Create rules that can filter or transform tags on added books automatically as soon as they are added.
tr: Kitaplar eklenir eklenmez eklenen kitaplardaki etiketleri dönüştürecek veya süzgeçten geçirecek kuralları oluşturun.

en: Browse for folder
tr: Dizine gözat

en: <b>WARNING:</b> Files in the above folder will be deleted after being added to calibre.
tr: <b>UYARI:</b> Yukarıdaki klasördeki dosyalar Calibre'ye eklendikten sonra silinecektir.

en: &Automatic adding
tr: Otom&atik Ekleme

en: High
tr: Yüksek

en: Low
tr: Düşük

en: Very low
tr: Çok düşük

en: Confirmation dialogs have all been reset
tr: Onaylama pencereleri sıfırlandı

en: Job &priority:
tr: İş &önceliği:

en: Preferred &input format order:
tr: Tercih edilen &girdi biçimi sırası:

en: Preferred &output format:
tr: Tercih edilen çıktı &biçimi:

en: If checked, Yes/No custom columns values can be Yes, No, or Unknown.
    If not checked, the values can be Yes or No.
tr: İşaretlendiğinde Evet/Hayır özel alanlarının değeri Evet, Hayır veya Bilinmeyen olabilir.
    İşaretli değilse değerler sadece Evet ve Hayır olabilir.

en: Default network &timeout:
tr: Varsayılan ağ &zaman aşımı:

en: Set the default timeout for network fetches (i.e. anytime we go out to the internet to get information)
tr: Ağdan indirmeler için varsayılan zaman aşımını atayın (bilgi almak için yapılan her internet bağlantısı için)

en:  seconds
tr:  saniye

en: Reset all disabled &confirmation dialogs
tr: Kapatılmış tüm &onaylama pencerelerini sıfırla

en: Use internal &viewer for:
tr: Dahili &görüntüleyiciyi şunun için kullan:

en: Virtual library to apply when the current &library is opened:
tr: Geçerli kitaplık açıldığında uygulanacak sanal kitap&lık:

en: &Delete news from library when it is automatically sent to reader
tr: Haberleri otomatik olarak okuyucuya gönderildiğinde kitaplıktan &sil

en: All columns
tr: Tüm sütunlar

en: icon with text
tr: metin ve simge

en: icon with no text
tr: metni olmayan simge

en: composed icons w/text
tr: oluşturulmuş simgeler, metin ile

en: composed icons w/no text
tr: oluşturulmuş simgeler, metin olmadan

en: is true
tr: doğrudur

en: is false
tr: yanlıştır

en: is undefined
tr: tanımsızdır

en: has id
tr: kimlik bilgisi vardır

en: does not have id
tr: kimlik bilgisi yoktur

en: is equal to
tr: eşittir

en: is not set
tr: atanmamış

en: is more days ago than
tr: şundan daha fazla gün önce

en: is fewer days ago than
tr: şundan daha az gün önce

en: is more days from now than
tr: bugünden şundan fazla gün sonra

en: is fewer days from now than
tr: bugünden şundan az gün sonra

en: has
tr: var

en: does not have
tr: yok

en: has pattern
tr: örüntüsü var

en: does not have pattern
tr: örüntüsü yok

en: Enter either an identifier type or an identifier type and value of the form identifier:value
tr: Bir tanımlayıcı türü veya tanımlayıcı:değer şeklinde tanımlayıcı türü ve değeri girin

en: Enter a 3 letter ISO language code, like fra for French or deu for German or eng for English. You can also use the full language name, in which case calibre will try to automatically convert it to the language code.
tr: 3 karakterli ISO dil kodunu girin, bu Fransızca için fra, Almanca için deu ve İngilizce için eng şeklinde olmalıdır. Dilin tam adını da kullanabilirsiniz, bu durumda Calibre otomatik olarak dil koduna dönüşüm yapacaktır.

en: Enter a number
tr: Bir sayı girin

en: Enter the maximum days old the item can be. Zero is today. Dates in the future always match
tr: Bir ögenin en fazla kaç günlük olabileceğini girin. Sıfır bugün demektir. Gelecekteki günler her zaman eşleşir

en: Enter the minimum days old the item can be. Zero is today. Dates in the future never match
tr: Bir ögenin en az kaç günlük olabileceğini girin. Sıfır bugün demektir. Gelecekteki günler hiçbir zaman eşleşmez

en: Enter the maximum days in the future the item can be. Zero is today. Dates in the past always match
tr: Bir ögenin gelecekte en fazla kaç günlük olabileceğini girin. Sıfır bugün demektir. Geçmişteki günler her zaman eşleşir

en: Enter the minimum days in the future the item can be. Zero is today. Dates in the past never match
tr: Bir ögenin gelecekte en az kaç günlük olabileceğini girin. Sıfır bugün demektir. Geçmişteki günler hiçbir zaman eşleşmez

en: Enter a date in the format YYYY-MM-DD
tr: Tarihi YYYY-AA-GG biçiminde girin

en: Enter a string.
tr: Bir karakter dizisi girin.

en: Enter a regular expression
tr: Bir düzenli ifade girin

en: You can match multiple values by separating them with %s
tr: Birden çok değeri %s ile ayırarak eşleştirebilirsiniz

en: Remove icons
tr: Simgeleri kaldır

en: Select the icons you wish to remove. The icon files will be removed when you press OK. There is no undo.
tr: Kaldırmak istediğiniz simgeleri seçin. Tamam'a bastığınızda simge dosyaları kaldırılacaktır. Geri alma yok.

en: No icons selected
tr: Simge seçilmedi

en: You must select at least one icon to remove
tr: Kaldırmak için en az bir simge seçmelisiniz

en: One icon will be removed. | {} icons will be removed.
tr[0]: {} simgeleri kaldırılacak.
tr[1]: {} simgeleri kaldırılacak.

en: This will prevent any rules that use this icon from working. Are you sure?
tr: Bu, bu simgeyi kullanan tüm kuralların çalışmasını engelleyecektir. Emin misin?

en: column coloring
tr: sütun renklendirme

en: column icon
tr: sütun simgesi

en: Cover grid emblem
tr: Kapak ızgarası amblemi

en: Create/edit a {0} rule
tr: Bir {0} kuralını oluştur/düzenle

en: Create a {0} rule by filling in the boxes below
tr: Aşağıdaki kutuları doldurarak bir {0} kuralı oluşturun

en: Add the emblem:
tr: Amblem ekle:

en: Set the:
tr: Bunu ayarla:

en: of the column:
tr: sütunun:

en: &Add new image
tr: &Yeni görüntü ekle

en: (Images should be square-ish)
tr: (Görüntüler karesel olmalıdır)

en: Choose &more than one icon
tr: Birden fazla si&mge seç

en: &Add icon
tr: &Simge ekle

en: (Icons should be square or landscape)
tr: (Simgeler kare veya yatay olmalıdır)

en: Only if the following conditions are all satisfied:
tr: Ancak aşağıdaki tüm koşullar sağlandığında:

en: Add &another condition
tr: Başk&a bir koşul ekle

en: You can disable a condition by blanking all of its boxes
tr: Bir konumu yanındaki kutunun işaretini kaldırarak kapatabilirsiniz

en: &Remove icons
tr: Simgele&ri kaldır

en: Remove previously added icons. Note that removing an icon will cause rules that use it to stop working.
tr: Önceden eklenen simgeleri kaldırın. Bir simgeyi kaldırmanın, onu kullanan kuralların çalışmayı durdurmasına neden olacağını unutmayın.

en: Open to see checkboxes
tr: Onay kutularını görmek için aç

en: Sample text
tr: Örnek metin

en: No icon selected
tr: Simge seçilmedi

en: You must choose an icon for this rule
tr: BU kural için bir simge seçmelisiniz

en: Invalid condition
tr: Geçersiz durum

en: One of the conditions for this rule is invalid: <b>%s</b>
tr: Bu kural için durumlardan biri geçersiz: <b>%s</b>

en: No conditions
tr: Durum yok

en: You must specify at least one non-empty condition for this rule
tr: Bu kural için en azından bir tane boş olmayan durum belirlemelisiniz

en: color
tr: renk

en: (<span style="color: %s;">sample</span>)
tr: (<span style="color: %s;">örnek</span>)

en: <p>Add the emblem <b>{0}</b> to the cover if the following conditions are met:</p>
    <ul>{1}</ul>
tr: <p>Aşağıdaki koşullar sağlandığında <b>{0}</b> amblemini kapağa ekle:</p>
    <ul>{1}</ul>

en:             <p>Set the <b>%(kind)s</b> of <b>%(col)s</b> to <b>%(color)s</b> %(sample)s
                if the following conditions are met:</p>
                <ul>%(rule)s</ul>
tr:             <p><b>%(kind)s</b> türünden <b>%(col)s</b> sütunu <b>%(color)s</b> %(sample)s
                aşağıdaki koşullar sağlandığında ekle:</p>
                <ul>%(rule)s</ul>

en: <li>The condition using column <b>%(col)s</b> is <b>invalid</b>
tr: <li>Sütun <b>%(col)s</b> kullanan durum <b>geçersiz</b>

en: value:
tr: değer:

en: &Add rule
tr: Kur&al ekle

en: &Remove rule(s)
tr: Ku&ral(lar)ı kaldır

en: Move the selected rule up
tr: Seçili kuralı yukarı taşı

en: Move the selected rule down
tr: Seçili kuralı aşağıya taşı

en: Add ad&vanced rule
tr: Gelişmiş kural ekle

en: Du&plicate rule
tr: Tekrarlanan kural

en: Convert to advanced r&ule
tr: Gelişmiş k&urala dönüştür

en: Open icon folder
tr: Simge dizinini aç

en: Import rules from a file
tr: Bir dosyadan kural(ları) ekle

en: Show &emblems next to the covers
tr: Kapakların yanında &amblemleri göster

en: Select one rule
tr: Bir kural seç

en: No rule selected
tr: Seçili kural yok

en: No rule selected for %s.
tr: %s için kural seçilmedi.

en: removal
tr: silme

en: Rules
tr: Kurallar

en: Order
tr: Sıralama

en: Lookup name
tr: Arama ismi

en: Type
tr: Tür

en: Yes/No with text
tr: Evet/Hayır metin var

en: You must select a column to delete it
tr: Silmek için bir sütun seçmelisiniz

en: The selected column is not a custom column
tr: Seçilen sütun özeleştirilmiş sütün değil

en: Do you really want to delete column %s and all its data?
tr: Gerçekten %s sütununu ve tüm içeriğini silmek istiyor musunuz?

en: Here you can re-arrange the layout of the columns in the calibre library book list. You can hide columns by unchecking them. You can also create your own, custom columns.
tr: Burada Calibre kitaplık kitap listesindeki sütunları tekrar düzenleyebilirsiniz. Sütunları işaretlerini kaldırarak gizleyebilirsiniz. Ayrıca kendi, özel sütunlarınızı oluşturabilirsiniz.

en: Move column up
tr: Sütunu yukarı taşı

en: Remove a user-defined column
tr: Kullanıcı tanımlı bir sütunu kaldır

en: Add a user-defined column
tr: Kullanıcı tanımlı bir sütun ekle

en: Edit settings of a user-defined column
tr: Kullanıcı tanımlı sütunun özelliklerini ayarla

en: Move column down
tr: Sütunu aşağı taşı

en: Add &custom column
tr: &Özelleştirilmiş  sütun ekle

en: Restore settings to default values. Only settings for the currently selected section are restored.
tr: Ayarları varsayılan değerlere geri döndür. Sadece şimdi seçilen bölümlerin ayarları geri döndürülecektir.

en: Text column for keeping series-like information
tr: Seri gibi bilgileri saklayan metin sütunları

en: Text, but with a fixed set of permitted values
tr: Metin, ama izin verilen değerlerin sabit bir kümesi

en: Floating point numbers
tr: Kayan nokta sayısı

en: Integers
tr: Tamsayılar

en: Ratings, shown with stars
tr: Değerlendirmeler, yıldızlarla gösterilir

en: Yes/No
tr: Evet/Hayır

en: Column built from other columns
tr: Diğer sütunlardan oluşturulan sütun

en: Column built from other columns, behaves like tags
tr: Diğer sütunlardan oluşturulan sütun, etiketler gibi davranır

en: Create a custom column
tr: Özel bir sütun oluştur

en: My Tags
tr: Etiketlerim

en: My Series
tr: Serilerim

en: My Rating
tr: Değerlendirmelerim

en: People
tr: Kişiler

en: My Title
tr: Başlığım

en: Quick create:
tr: Hızlı oluştur:

en: Names
tr: İsimler

en: Short text
tr: Kısa metin

en: Used for searching the column. Must contain only digits and lower case letters.
tr: Sütunu aramak için kullanılır. Çoğunlukla sadece sayılar ve küçük harfler içerir.

en: What kind of information will be kept in the column.
tr: Sütünda ne gibi bir bilgi saklanacak

en: Contains names
tr: İsimleri içerir

en: Optional text describing what this column is for
tr: Bu sütunun ne için olduğunu anlatan isteğe bağlı metin

en: Default: (nothing)
tr: Öntanımlı: (hiçbirşey)

en: Field template. Uses the same syntax as save templates.
tr: Alan şablonu. Şablon kaydetme ile aynı söz dizimini kullanır.

en: A comma-separated list of permitted values. The empty value is always
    included, and is the default. For example, the list 'one,two,three' has
    four values, the first of them being the empty value.
tr: İzin verilen değerlerin virgülle ayrılmış listesi. Boşluk değeri her zaman
    içerilir ve varsayılan olarak vardır. Örneğin 'birinci,ikinci,üçüncü' listesi
    dört değerlidir ve birinci değer boşluk değeridir.

en: A list of color names to use when displaying an item. The
    list must be empty or contain a color for each value.
tr: Bir ögeyi gösterirken kullanılacak renk isimleri listesi.
    Listenin ya boş olması ya da her değer için bir renk içermesi gerekir.

en: Colors:
tr: Renkler:

en: &Sort/search column by
tr: &Sütunu sıralama/arama kriteri

en: How this column should handled in the GUI when sorting and searching
tr: Bu sütunun sıralama ve arama yapılırken grafik arayüzde nasıl işleneceği

en: If checked, this column will be displayed as HTML in Book details and the Content server. This can be used to construct links with the template language. For example, the template <pre>&lt;big&gt;&lt;b&gt;{title}&lt;/b&gt;&lt;/big&gt;{series:| [|}{series_index:| [|]]}</pre>will create a field displaying the title in bold large characters, along with the series, for example <br>"<big><b>An Oblique Approach</b></big> [Belisarius [1]]". The template <pre>&lt;a href="https://www.beam-ebooks.de/ebook/{identifiers:select(beam)}"&gt;Beam book&lt;/a&gt;</pre> will generate a link to the book on the Beam e-books site.
tr: İşaretlenirse, bu sütun Kitap ayrıntılarında ve İçerik sunucusunda HTML olarak görüntülenecektir. Bu, şablon diliyle bağlantılar oluşturmak için kullanılabilir. Örneğin, <pre>&lt;big&gt;&lt;b&gt;{title}&lt;/b&gt;&lt;/big&gt;{series:| [|}{series_index:| [|]]}</pre> şablonu seriyle birlikte başlığı kalın büyük karakterlerle görüntüleyen bir alan oluşturacak, örneğin <br>"<big><b>Eğik Bir Yaklaşım</b></big> [Belisarius [1]]". Şablon <pre>&lt;a href="https://www.beam-ebooks.de/ebook/{identifiers:select(beam)}"&gt;Beam book&lt;/a&gt;</pre> Beam e-kitaplar sitesinde kitaba bir bağlantı oluşturacaktır.

en: Default: dd MMM yyyy.
tr: Öntanımlı: dd MM yyyy.

en: Examples: The format <code>{0:0>4d}</code> gives a 4-digit number with leading zeros. The format <code>{0:d}&nbsp;days</code> prints the number then the word "days"
tr: Örnek: <code>{0:0>4d}</code> biçimi sıfırla sonlanan 4-basamaklı bir sayı verir. <code>{0:d}&nbsp;gün</code> sayıyı ve ardından "gün" kelimesini yazar

en: Examples: The format <code>{0:.1f}</code> gives a floating point number with 1 digit after the decimal point. The format <code>Price:&nbsp;$&nbsp;{0:,.2f}</code> prints "Price&nbsp;$&nbsp;" then displays the number with 2 digits after the decimal point and thousands separated by commas.
tr: Örnekler: <code>{0:.1f}</code> biçimi ondalıktan sonra bir basamağa sahip ondalık sayı verir. <code>Fiyat:&nbsp;$&nbsp;{0:,.2f}</code> "Fiyat&nbsp;$&nbsp;" yazdırır ve ondalıktan sonra 2 basamaklı ve binler basamağı virgüllerle ayrılmış sayıyı yazdırır.

en: No lookup name was provided
tr: Arama ismi sağlanmamış

en: The lookup name must contain only lower case letters, digits and underscores, and start with a letter
tr: Arama ismi yalnızca küçük harfler, sayılar ve alt çizgiler içermeli, ve bir harf ile başlamalıdır

en: Lookup names cannot end with _index, because these names are reserved for the index of a series column.
tr: Arama isimleri _index ile bitemez, çünkü bu isimler bir seri sütunun indisi için ayrılmışlardır.

en: No column heading was provided
tr: Sütun başlığı sağlanmamış

en: The lookup name %s is already used
tr: %s arama adı zaten kullanılıyor

en: The heading %s is already used
tr: %s başlığı halihazırda kullanılıyor

en: You must enter a template for composite columns
tr: Birleşik sütunlar için bir şablon adı girmelisiniz

en: You must enter at least one value for enumeration columns
tr: Sayısal sütunlar için en azıdan bir değer girmelisiniz

en: The colors box must be empty or contain the same number of items as the value box
tr: Renkler kutusu ya boş olmalı ya da değer kutusundaki ile aynı sayıyı içermelidir

en: The color {0} is unknown
tr: {0} rengi bilinmiyor

en: Getting debug information, please wait
tr: Hata ayıklama bilgisi getiriliyor, lütfen bekleyin.

en: Copy to &clipboard
tr: Panoya &kopyala

en: Device already detected
tr: Aygıt zaten algılandı

en: A device (%s) is already detected by calibre. If you wish to debug the detection of another device, first disconnect this device.
tr: Bir aygıt (%s) zaten Calibre tarafından algılandı. Başka bir aygıtın algılanmasının hatalarını ayıklamak istiyorsanız önce bu aygıtı ayırın.

en: Debugging failed
tr: Hata ayıklama başarısız

en: Running debug device detection failed. Click Show Details for more information.
tr: Hata ayıklama aygıtının algılanması başarısız oldu. Daha fazla bilgi için Ayrıntıları Göster tuşuna tıklayın.

en: Getting device information
tr: Cihaz bilgisi alnıyor

en: User-defined device information
tr: Kullanıcı tanımlı cihaz bilgisi

en: Device Detection
tr: Cihaz Tarama

en: Ensure your device is disconnected, then press OK
tr: Cihazınızın çıkarılmış olduğundan emin olun, sonra OK'e basın

en: Ensure your device is connected, then press OK
tr: Cihazınızın takıldığından emin olun, sonra OK'e basın

en: Add an email address to which to send books
tr: Kitapların gönderileceği bir e-posta adresi ekleyin

en: &Add email
tr: &E-posta ekleyin

en: Make &default
tr: Öntanımı &yap

en: &Remove email
tr: E-postayı &kaldır

en: Add the comments from the book metadata to the email.
    Useful to allow the recipient to see a summary of the
    book before opening it.
tr: Kitap metaverisindeki açıklamaları epostaya ekle.
    Alıcının kitabı açmadan özetini görebilmesi için
    yararlıdır.

en: Add &comments metadata as text to the email
tr: Açıklama &üst verisini epostaya metin olarak ekle

en: Email
tr: E-Posta

en: Subject
tr: Konu

en: Alias
tr: Takma ad

en: Auto send
tr: Otomatik gönder

en: Formats to email. The first matching format will be sent.
tr: E-postalanacak biçimler. İlk eşleşen biçim gönderilir.

en: Subject of the email to use when sending. When left blank the title will be used for the subject. Also, the same templates used for "Save to disk" such as {title} and {author_sort} can be used here.
tr: Gönderimde kullanılacak epostanın konusu. Boş bırakıldığında dosyanın adı kullanılacaktır. Aynen şablonların " Diske kaydet" işleminde olduğu gibi {title} ve {author_sort} ifadeleri de burada kullanılabilir.

en: Friendly name to use for this email address
tr: Bu eposta adresini kullanmak için arkadaşça bir isim

en: new email address
tr: yeni e-posta adresi

en: The list of devices that you have asked calibre to ignore. Uncheck a device to have calibre stop ignoring it.
tr: calibrenin yok saymasını istediğiniz aygıtların listesi. Listeden çıkarmak istediğini aygıtın onayını kaldırın.

en: The list of device plugins you have disabled. Uncheck an entry to enable the plugin. calibre cannot detect devices that are managed by disabled plugins.
tr: Kapatmak istediğiniz aygıt eklentileri listesi. eklentiyi etkinleştirmek için onayını kaldırın. Calibre kapalı eklentilerle yönetilen aygıtları algılayamayacaktır.

en: Create a new rule
tr: Yeni bir kural oluştur

en: Key
tr: Anahtar

en: Template
tr: Şablon

en: Icon theme: <b>%s</b>
tr: Simge teması: <b>%s</b>

en: Automatic
tr: Otomatik

en: No subtitle
tr: Altyazı yok

en: Bottom
tr: Alt

en: Top
tr: Üst

en: Never
tr: Hiçbir zaman

en: Off
tr: Kapalı

en: Small
tr: Küçük

en: Medium
tr: Orta

en: Always
tr: Her zaman

en: If there is enough room
tr: Yeteri kadar yer varsa

en: By first letter
tr: İlk harf ile

en: Partitioned
tr: Bölümlenmiş

en: Default
tr: Varsayılan

en: All on 1 tab
tr: Tümü 1 sekmede

en: Middle
tr: Orta

en: Change &color
tr: Rengi &değiştir

en: Change &background image
tr: Arkaplan &resmini değiştir

en: Wide
tr: Geniş

en: Narrow
tr: Dar

en: Current aspect ratio (width/height): %.2g
tr: Mevcut en-boy oranı (genişlik/boy): %.2g

en: Edit template for caption
tr: Kapak altı yazısı şablonunu düzenle

en: Current space used: %s
tr: Mevcut kullanılan alan: %s

en: Remove background image?
tr: Arkaplan resmi silinsin mi?

en: There is currently a background image set, so the color you have chosen will not be visible. Remove the background image?
tr: Mevcutta bir arkaplan görüntüsü olduğundan seçtiğiniz renk görünmeyecektir. Arkaplan görüntüsü kaldırılsın mı?

en: User interface style (&needs restart):
tr: Kullanıcı arayüzü stili (&yeniden başlatma gerektirir):

en: E&xtra spacing to add between rows in the book list (can be negative):
tr: Kitap listesinde satırlar arasına eklenecek ek&stra boşluk (eksi değer olabilir):

en: Disable all animations. Useful if you have a slow/old computer.
tr: Bütün animasyonları devre dışı bırak.Yavaş/eski bir bilgisayarınız varsa tavsiye edilir.

en: Disable &animations
tr: &Animasyonları devre dışı bırak

en: Change &font (needs restart)
tr: &Yazı tipini değiştir(yeniden başlatma gereklidir)

en: Show &tooltips in the book list
tr: Kitap listesinde &ipuçlarını göster

en: Toolbar
tr: Araç Çubuğu

en: Show &text under icons:
tr: Simge altında &metin göster:

en: Field to show &under the covers:
tr: &Kapakların altında gösterilecek alan:

en: The spacing between covers. A value of zero means calculate automatically based on cover size.
tr: Kapaklar arasındaki boşluk. Sıfır girilmesi durumunda kapak boyutuna göre otomatik olarak hesaplanır.

en: By default, calibre chooses a cover size based on your computer's screen size. You can change the cover size here:
tr: Calibre varsayılan olarak bilgisayarınızın ekran boyutuna göre kapak boyutu seçer. Kapak boyutunu buradan değiştirebilirsiniz:

en: The width of displayed covers.
    A value of zero means calculate automatically.
tr: Görüntülenen kapakların genişliği.
    Sıfır otomatik hesaplansın anlamına gelir.

en: Make the covers larger, maintaining current aspect ratio.
tr: Mevcut en boy oranını koruyarak kapakları büyüt.

en: &Larger covers
tr: &Daha büyük kapaklar

en: The height of displayed covers.
    A value of zero means calculate automatically.
tr: Görüntülenen kapakların yüksekliği.
    Sıfır otomatik hesaplansın anlamına gelir.

en: Make the covers smaller, maintaining current aspect ratio.
tr: Mevcut en boy oranını koruyarak kapakları küçült.

en: &Smaller covers
tr: Daha &küçük kapaklar

en: Reset size to automatic
tr: Boyutu otomatik olarak sıfırla

en: &Reset size
tr: &Boyutu sıfırla

en: Size of the emblems (if any) shown &next to the covers:
tr: (varsa) &kapakların yanında gösterilen amblemlerin boyutu:

en: &Location of the emblems shown next to the covers:
tr: Kapakların yanında &gösterilen amblemlerin konumu:

en: Caching of covers for improved performance
tr: Daha iti performans için kapaklar belleğe alınıyor

en: There are two kinds of caches that calibre uses to improve performance when rendering covers in the grid view. A disk cache that is kept on your hard disk and stores the cover thumbnails and an in memory cache used to ensure flicker free rendering of covers. For best results, keep the memory cache small and the disk cache large, unless you have a lot of extra RAM in your computer and don't mind it being used by the memory cache.
tr: Izgara görünümünde kapakları gerçeklerken performansı arttırmak için Calibre'nin kullandığı iki farklı bellek vardır. Bunlardan biri sabit diskinizde saklanan ve kapakların küçük resimlerini içeren diskteki bellektir, diğeri ise kapakların işlenmesini sağlayan hafıza belleğidir. Eğer bilgisayarınızda ne kadar kullanıldığını önemsemeyeceğiniz kadar RAM yoksa en iyi sonuç için hafıza belleğini küçük, disk belleğini büyük tutun.

en: Disable
tr: Kapat

en: Number of screenfulls of covers to cache in &memory (keep this small):
tr: &Hafızada tutulacak ekran dolusu kapak sayısı (bunu küçük tutun):

en: The maximum number of screenfulls of thumbnails to keep in memory. Increasing this will make rendering faster, at the cost of more memory usage. Note that regardless of this setting, a minimum of one hundred thumbnails are always kept in memory, to ensure flicker free rendering.
tr: Hafızada tutulacak ekran dolusu küçük resimlerin azami sayısı. Bunu artırmak gerçeklemeyi hızlandırır, ama daha fazla hafıza kullanır. Titremesiz gerçekleme için her zaman en az yüz küçük resmin hafızada tutulduğunu da not edin.

en: Show the size of the book's cover in pixels
tr: Kitap kapağının boyutunu piksel cinsinden göster

en: Show cover &size
tr: Kapak &boyutunu göster

en: Use &Roman numerals for series
tr: Seriler için &Roman rakamlarını kullan

en: Hide empt&y categories (columns)
tr: Boş kategorileri (sütünlar) sakla

en: <p>When checked, Find in the Tag browser will show all items
    that match the search instead of the first one. If Hide empty categories is
    also checked then only categories containing a matched item will be shown.</p>
tr: <p>İşaretlendiğinde, Etiket tarayıcısında Bul, ilk öğe yerine aramayla eşleşen tüm öğeleri
    gösterecektir. Boş kategorileri gizle de
    işaretliyse, yalnızca eşleşen öğeyi içeren kategoriler gösterilir.</p>

en: Find &shows all items that match
tr: Bul eşleşen tüm öğeleri gö&sterir

en: Allow the Tag browser to have keyboard &focus
tr: Etiket tarayıcısının klavye odaklanmasına sahip olmasına izin ver

en: Spacing between &items:
tr: Öğeler arasındak&i boşluk:

en: ex
tr: önceki

en: Di&splay
tr: Gö&ster

en: Combine letters &when fewer items than:
tr: Şundan daha az öğe olduğunda harfleri birleştir:

en: Co&llapse when more items than:
tr: Bu&ndan fazla öğe olduğunda daralt:

en: Select categories with &hierarchical items:
tr: &Hiyerarşik öğeler içeren kategorileri seçin:

en: &Hierarchy and searching
tr: &Hiyerarşi ve arama

en: &Tag browser
tr: Etiket &tarayıcısı

en: When showing in a separate window, show it &fullscreen
tr: Ayrı bir pencerede gösterirken, tam ekran göster

en: Show in a &separate window (needs restart)
tr: Ayrı bir pencerede gö&ster (yeniden başlatma gerektirir)

en: &Number of covers to show in browse mode (needs restart):
tr: &Tarayıcı kipinde gösterilecek kapak sayısı (yeniden başlatmayı gerektirir):

en: Template &editor
tr: Şablon düz&enleyici

en: Show &reflections
tr: Yansımaları göste&r

en: Show covers in their original aspect ratio instead of resizing
    them to all have the same width and height
tr: Tüm kapakları yeniden boyutlandırmak yerine
    özgün en-boy oranlarında göster

en: &Template for caption:
tr: Al&tyazı şablonu:

en: Fie&ld for sub-title:
tr: A&lt başlık alanı:

en: You can press the %s key to toggle full screen mode.
tr: Tam ekran moduna geçmek için %s tuşuna basabilirsiniz.

en: &Quickview
tr: Hızlı görünüm

en: version
tr: sürüm

en: created by Kovid Goyal
tr: Kovid Goyal tarafından geliştirildi

en: Run Welcome &wizard
tr: Hoşgeldin &Sihirbazını çalıştır

en: Save changes
tr: Değişiklikleri kaydet

en: Cancel and return to overview
tr: İptal et ve genel görünüme dön

en: Restoring to defaults not supported for
tr: Öntanımlı ayarlara geri dönmek şunun için desteklenmiyor

en: Some of the changes you made require a restart. Please restart calibre as soon as possible.
tr: Yaptığınız bazı değişiklikler uygulamanın yeniden başlatılmasına gerek duymakta. Lütfen Calibre'yi en kısa zamanda yeniden başlatınız.

en: The changes you have made require calibre be restarted immediately. You will not be allowed to set any more preferences, until you restart.
tr: Yaptığınız değişiklikler Calibre'nin hemen yeniden başlatılmasını gerektiriyor. Yeniden başlatana kadar başka ayar değiştiremeyeceksiniz.

en: Source
tr: Kaynak

en: Cover priority
tr: Kapak önceliği

en: This source is configured and ready to go
tr: Kaynak ayarlandı ve başlamaya hazır

en: This source needs configuration
tr: Kaynak, konfigürasyona ihtiyaç duymakta

en: This plugin is useful only for <b>Chinese</b> language books. It can return incorrect results for books in English. Are you sure you want to enable it?
tr: Bu eklenti sadece <b>Çince</b> kitaplarda yararlıdır. İngilizce kitaplar için hatalı sonuçlar döndürebilir. Etkinleştirmek istediğinizden emin misiniz?

en: Published date
tr: Yayım tarihi

en: <b>Configure %(name)s</b><br>%(desc)s
tr: <b>Yapılandır %(name)s</b><br>%(desc)s

en: Set as default
tr: Varsayılan olarak ayarla

en: Select default
tr: Varsayılanı seç

en: No source selected
tr: Hiçbir kaynak seçilmedi

en: No source selected, cannot configure.
tr: Kaynak seçilmedi, yapılandırılamıyor.

en: Metadata sources
tr: Metaveri kaynakları

en: Disable any metadata sources you do not want by unchecking them. You can also set the cover priority. Covers from sources that have a higher (smaller) priority will be preferred when bulk downloading metadata.
tr: İstemediğiniz tüm üstveri kaynaklarını işaretlerini kaldırarak devre dışı bırakın. Kapak önceliğini de ayarlayabilirsiniz. Üstverileri toplu olarak indirirken daha yüksek (daha küçük) önceliğe sahip kaynaklardan gelen kapaklar tercih edilecektir.

en: Sources with a red X next to their names must be configured before they will be used.
tr: İsimlerinin yanında kırmızı bir X olan kaynaklar kullanılmadan önce yapılandırılmalıdırlar.

en: If you uncheck any fields, metadata for those fields will not be downloaded
tr: Herhangi bir alanın işaretini kaldırırsanız, bu alanlar için metadata indirilmez

en: &Select all
tr: &Tümünü seç

en: Restore your own subset of checked fields that you define using the 'Set as default' button
tr: 'Varsayılan olarak ayarla' düğmesini kullanarak kendi işaretlenmiş ayar alt kümenizi geri yükleyin

en: &Set as default
tr: &Öntanımlı olarak ayarla

en: Convert all downloaded comments to plain &text
tr: İndirilen bütün yorumları düz &metne çevir

en: <p>When downloading comments, append the downloaded comments to any existing comment, instead of overwriting them.
tr: <p>Yorumlar indirilirken, indirilen yorumları mevcut yorumların üstüne yazmak yerine sonuna ekle.

en: When downloading comments, append the downloaded comments to any existing comment, instead of overwriting them.
tr: Yorumlar indirilirken, indirilen yorumları mevcut yorumların üstüne yazmak yerine sonuna ekle.

en: <p>Different metadata sources have different sets of tags for the same book. If this option is checked, then calibre will use the smaller tag sets. These tend to be more like genres, while the larger tag sets tend to describe the books content.
    <p>Note that this option will only make a practical difference if one of the metadata sources has a genre like tag set for the book you are searching for. Most often, they all have large tag sets.
tr: <p>Değişik metadata kaynaklarının aynı kitap için değişik etiket kümeleri olur. Bu seçenek işaretliyse, Calibre daha küçük etiket kümelerini kullanır. Bunlar daha çok tarz gibidirler, büyük kümeler kitap içeriğini tanımlamaya eğilimlidir.
    <p>Bu seçeneğin yalnızca metadata kaynaklarından birinin aradığınız kitap için tarz gibi bir etiket kümesi varsa partik bir fark yaratacağını unutmayın. Çoğunlukla, tümünün geniş etiket kümeleri vardır.

en: Prefer smaller tag sets when picking tags from different metadata sources
tr: Değişik metadata kaynaklarından etiketler alırken küçük etiket kümelerini tercih et

en: Prefer &fewer tags
tr: Daha &az etiket tercih et

en: Max. &number of tags to download:
tr: İndirilecek en çok etiket sayısı:

en: Max. &time to wait after first match is found:
tr: İlk &eşleşme bulunduktan sonra beklenilecek en fazla zaman:

en:  secs
tr:  sn

en: Max. time to wait after first &cover is found:
tr: İlk &kapak bulunduktan sonra beklenilecek maksimum zaman:

en: The maximum number of jobs that will run simultaneously in the background. This refers to CPU intensive tasks like  conversion. Lower this number if you want calibre to use less CPU.
tr: Arka planda aynı anda çalışacak azami iş sayısı. Bu, dönüştürme gibi CPU ağırlıklı işler içindir. Calibre'nin daha az CPU kullanmasını istiyorsanız bu değeri düşürün.

en: No proxies used
tr: Bir vekil sunucu kullanılmıyor

en: <b>Using proxies:</b>
tr: <b>Vekil sunucu kullanmak:</b>

en: Limit the max. simultaneous jobs to the available CPU &cores
tr: Aynı anda çalışacak azami iş sayısını kullanılabilir işlemci &çekirdeklerine sınırla

en: Debug &device detection
tr: Cihaz &taramada hata ayıklama

en: Get information to setup the &user defined device
tr: &Kullanıcı tanımlı cihazın kurulumu için bilgi al

en: Never abort
tr: Asla durdurma

en:  minutes
tr:  dakika

en: Create a calibre &icon theme
tr: Bir Calibre&ikon teması oluştur

en: Device currently connected:
tr: Şu anda bağlı cihaz:

en: Device currently connected: None
tr: Şu anda bağlı cihaz: Yok

en: That format has no metadata writers enabled. A plugboard will probably have no effect.
tr: Bu biçimin metadata yazıcıları etkin değil. Bir santralin muhtemelen etkisi olmayacaktır.

en: That format and device already has a plugboard.
tr: Bu biçim ve aygıtın zaten santrali var.

en: Possibly override plugboard?
tr: Santralin üzerine yazılabilir mi?

en: A more general plugboard already exists for that format and device. Are you sure you want to add the new plugboard?
tr: Bu biçim ve aygıt için daha genel bir santral mevcut. Yeni santrali eklemek istediğinize emin misiniz?

en: Add possibly overridden plugboard?
tr: Muhtemelen üzerine yazılmış santral eklensin mi?

en: More specific device plugboards exist for that format. Are you sure you want to add the new plugboard?
tr: Bu içim için daha özel aygıt santralleri bulunuyor. Yeni santrali eklemek istediğinize emin misiniz?

en: Really add plugboard?
tr: Santral gerçekten eklensin mi?

en: A different plugboard matches that format and device combination. Are you sure you want to add the new plugboard?
tr: Başka bir santral bu biçim ve aygıt ikilisiyle eşleşiyor. Yeni santrali eklemek istediğinize emin misiniz?

en: More specific format and device plugboards already exist. Are you sure you want to add the new plugboard?
tr: Daha özel biçim ve aygıt santralleri bulunuyor. Yeni santrali eklemek istediğinize emin misiniz?

en: The {0} device does not support the {1} format.
tr: {0} aygıtı {1} biçimini desteklemiyor.

en: The {0} device supports only the {1} format(s).
tr: {0} aygıtı yalnızca {1} biçim(ler)ini destekler.

en: Invalid destination
tr: Geçersiz hedef

en: The destination field cannot be blank
tr: Hedef alanı boş olmamalı

en: The {0} device plugin is disabled.
tr: {0} aygıt eklentisi kapalı.

en: Format (choose first)
tr: Biçim (ilk seçim)

en: Device (choose second)
tr: Aygıt (ikinci seçim)

en: Source template
tr: Kaynak şablonu

en: Destination field
tr: Hedef alan

en: 
    Customization:
tr: 
    Özelleştirme:

en: 
    
    This plugin has been disabled
tr: 
    
    Bu eklenti kapatıldı

en: Search for plugin
tr: Eklenti ara

en: Could not find any matching plugins
tr: Eşleşen bir eklenti bulunamadı

en: files
tr: dosyalar

en: Add plugin
tr: Eklenti ekle

en: No valid plugin path
tr: Geçerli bir eklenti yolu yok

en: %s is not a valid plugin path
tr: %s geçerli bir eklenti yolu değil

en: Select an actual plugin under <b>%s</b> to customize
tr: Özelleştirmek için <b>%s</b> altındaki gerçek bir eklentiyi seçin

en: Disabling the plugin %s is not allowed
tr: %s eklentisinin kapatılmasına izin verilmiyor

en: Are you sure you want to remove the plugin: %s?
tr: %s eklentisini kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Cannot remove builtin plugin
tr: Gömülü eklenti kaldırılamaz

en:  cannot be removed. It is a builtin plugin. Try disabling it instead.
tr:  kaldırılamaz. Bu program içinde bir plugin türüdür. Kaldırmak yerine pasif hale getirmeye çalışın

en: Show only those plugins that have been installed by you
tr: Sadece sizin tarafınızdan kurulan eklentileri göstersin

en: Show only &user installed plugins
tr: Sadece kullanıcının k&urduğu eklentileri göster

en: Get &new plugins
tr: &Yeni eklentiler edin

en: Check for &updated plugins
tr: Eklenti &güncellemelerini kontrol et

en: &Load plugin from file
tr: Eklentiyi dosyadan &yükle

en: Any custom field
tr: Herhangi bir özel alan

en: The lookup name of any custom field (these names begin with "#").
tr: Herhangi bir sütunun arama ismi (bu isimler "#" ile başlar).

en: Constant template
tr: Sabit şablon

en: The template contains no {fields}, so all books will have the same name. Is this OK?
tr: Şablon bir {fields} içermiyor, yani tüm kitapların ismi aynı olacak. Bu tamam mıdır?

en: By adjusting the template below, you can control what folders the files are saved in and what filenames they are given. You can use the / character to indicate sub-folders. Available metadata variables are described below. If a particular book does not have some metadata, the variable will be replaced by the empty string.
tr: Aşağıdaki şablonu ayarlayarak dosyaların hangi dizinlere kaydedileceğini ve hangi simlerin verileceğini kontrol edebilirsiniz. Alt dizinleri belirtmek için / karakterini kullanabilirsiniz. Kullanılabilir üst veri değişkenleri aşağıda tanımlanmıştır. Eğer özel bir kitap üst veriye sahip değilse değişken boş bir karakterle değiştirilecektir.

en: Available variables:
tr: Kullanılabilir değişkenler:

en: Save metadata in a separate &OPF file
tr: Üst veriyi ayrı bir &OPF dosyasında kaydet

en: Change paths to &lowercase
tr: Yolları &küçük harflerle değiştir

en: Replace space with &underscores
tr: Boşlukları &alt çizgi ile değiştir

en: Format &dates as:
tr: Tarihi şu şekilde biçimlendir:

en: Update &metadata in saved copies
tr: Kaydedilen kopyadaki &metaveriyi güncelle

en: File &formats to save:
tr: Kaydedilecek dosya &biçimleri:

en: Save &cover separately
tr: &Kapağı ayrı kaydet

en: Convert non-English characters to &English equivalents
tr: İngilizce olmayan karakterleri &İngizilce eşlerine dönüştür

en: Match all
tr: Tümünü eşleştir

en: Match any
tr: Herhangi birini eşleştir

en: That name is already used for a column or grouped search term
tr: İsim halihazırda bir sütun veya gruplanmış arama teriminde kullanılmış

en: The value box cannot be empty
tr: Değer kutusu boş olamaz

en: The empty grouped search term cannot be deleted
tr: Boş gruplanmış arama terimi silinemez

en: Clear search &histories
tr: Arama &geçmişlerini temizle

en: What to search by default
tr: Öntanımlı olarak aranacak

en: When you enter a search term without a prefix, by default calibre will search all metadata for matches. For example, entering, "asimov" will search not just authors but title/tags/series/comments/etc. Use these options if you would like to change this behavior.
tr: Öneki olmadan bir arama ifadesi girdiğinizde, Calibre varsayılan olarak tüm metadata'yı eşleşmeler için arar. Örneğin, "asimov" girmek yalnızca yazarları değil, başlık/etiket/seri/yorumlar/vs. herşeyi arar. Bu davranışı değiştirmek için bu seçenekleri kullanın.

en: &Limit the searched metadata
tr: Aranan metadata'yı &sınırla

en: &Columns that non-prefixed searches are limited to:
tr: Ön eki olmayan aramaların sınırlandırılacağı &sütunlar:

en: Search as you &type
tr: &Yazarken arayın

en: &Highlight search results instead of restricting the book list to the results
tr: Kitap listesini sonuçlarla kısıtlamak yerine arama sonuçlarını &vurgula

en: Genera&l
tr: Gene&l

en: &Names:
tr: &İsimler:

en: Contains the names of the currently-defined group search terms.
    Create a new name by entering it into the empty box, then
    pressing Save. Rename a search term by selecting it then
    changing the name and pressing Save. Change the value of
    a search term by changing the value box then pressing Save.
tr: Mevcut tanımlı grup arama ifadelerinin isimlerini içerir.
    Boş bir kutuya girip Kaydete tıklayarak yeni bir isim oluşturun.
    Arama ifadesini yeniden adlandırmak için seçip ismini değiştirin
    arından Kaydete tıklayın. Arama ifadesi değerini değer kutusunda
    değiştirip Kaydete tıklayarak değiştirebilirsiniz.

en: Delete the current search term
tr: Mevcut arama terimini sil

en: &Value:
tr: &Değer:

en: Save the current search term. You can rename a search term by
    changing the name then pressing Save. You can change the value
    of a search term by changing the value box then pressing Save.
tr: Mevcut arama ifadesini kaydet. İsmini değiştirip Kaydete tıklayarak
    arama ifadesini yeniden adlandırabilirsiniz. Arama ifadesinin değerini
    değer kutusunda değiştirip Kaydete tıklayarak değiştirebilirsiniz.

en: Make &user categories from:
tr: Kullanıcı &kategorilerini şuradan yap:

en: Enter the names of any grouped search terms you wish
    to be shown as user categories
tr: Kullanıcı kategorileri olarak görünmesini istediğiniz tüm
    gruplanmış arama ifadelerinin isimlerini girin

en: What to search when searching similar books
tr: Benzer kitaplar aranırken ne aranacağı

en: Manual management
tr: Elle yönetim

en: Only on send
tr: Sadece gönderimde

en: Automatic management
tr: Otomatik yönetim

en: Cannot change metadata management while a device is connected
tr: Aygıt bağlıyken metadata yönetimi değiştirilemez

en: Metadata management (disabled while device connected)
tr: Metadata yönetimi (aygıt bağlıyken kapalıdır)

en: Me&tadata management:
tr: Üs&t veri kullanımı:

en: Choose a file
tr: Bir dosya seçin

en: calibre contains an internet server that allows you to access your book collection using a browser from anywhere in the world. Any changes to the settings will only take effect after a server restart.
tr: calibre, kitap koleksiyonunuza dünyanın herhangi bir yerinden bir tarayıcı kullanarak erişmenizi sağlayan bir internet sunucusu içerir. Ayarlarda yapılacak herhangi bir değişiklik, yalnızca sunucu yeniden başlatıldıktan sonra geçerli olacaktır.

en: Require &username and password to access the Content server
tr: İçerik sunucusuna erişmek için k&ullanıcı adı ve parola gerektir

en: Run server &automatically when calibre starts
tr: Sunucuyu Calibre başlatıldığında &otomatik başlat

en: &Start server
tr: &Sunucuyu başlat

en: St&op server
tr: Sunucuyu durdur

en: &Test server
tr: Sunucuyu &test et

en: Show server &logs
tr: Sunucu gün&lüklerini göster

en: Content server listening at: %s
tr: İçerik sunucusu şu adreste dinliyor:%s

en: The template below will be interpreted as HTML and all {{fields}} will be replaced by the actual metadata, if available. For custom columns use the column lookup name, for example: #mytags. You can use {0} as a separator to split a line into multiple columns.
tr: Aşağıdaki şablon HTML olarak yorumlanacak ve tüm {{alanlar}}, varsa gerçek üstverilerle değiştirilecektir. Özel sütunlar için özel sütun arama adını kullanın, örneğin: #benimetiketlerim. Bir satırı birden çok sütuna bölmek için ayırıcı olarak {0} kullanabilirsiniz.

en: Book
tr: Kitap

en: URL:
tr: Bağlantı:

en: Add new locations to search for books or authors using the "Search the internet" feature of the Content server. The URLs should contain {author} which will be replaced by the author name and, for book URLs, {title} which will be replaced by the book title.
tr: İçerik sunucusunun "İnternette ara" özelliğini kullanarak kitap veya yazar aramak için yeni konumlar ekleyin. URL'ler, yazar adıyla değiştirilmek için {author}, kitap başlığıyla değiştirilmek için {title} içermelidir.

en: &Add URL
tr: URL ekle

en: Export URLs
tr: URL'leri dışa aktar

en: Import URLs
tr: URL'leri içe aktar

en: Choose URLs file
tr: URL'ler dosyası seç

en: URL files
tr: URL dosyaları

en: &Main
tr: Ana

en: &User accounts
tr: K&ullanıcı hesapları

en: Book &list template
tr: Kitap listesi şablonu

en: &Search the internet
tr: İnternette ara

en: Failed to start Content server
tr: İçerik sunucusu başlatılamadı

en: Error log:
tr: Hata günlüğü:

en: No error log found
tr: Hata kaydı bulunamadı

en: Access log:
tr: Erişim günlüğü:

en: No access log found
tr: Erişim kaydı bulunamadı

en: The server log files are in: {}
tr: Sunucu günlük dosyaları {} içerisinde

en: &Clear logs
tr: Günlükleri temizle

en: Server running
tr: Sunucu çalışıyor

en: Cannot clear logs while the server is running. First stop the server.
tr: Sunucu çalışırken günlükler temizlenemez. Önce sunucuyu durdurun.

en: No users specified
tr: Kullanıcı belirtilmedi

en: You have turned on the setting to require passwords to access the Content server, but you have not created any user accounts. Create at least one user account in the "User accounts" tab to proceed.
tr: İçerik sunucusuna erişmek için parola gerektirecek ayarı etkinleştirdiniz, ancak herhangi bir kullanıcı hesabı oluşturmadınız. Devam etmek için "Kullanıcı hesapları" sekmesinde en az bir kullanıcı hesabı oluşturun.

en: Invalid trusted IPs
tr: Geçersiz güvenilir IP'ler

en: You need to restart the server for changes to take effect
tr: Değişikliklerin etkin olması için sunucuyu yeniden başlatmalısınız

en: Show help
tr: Yardımı göster

en: Hide help
tr: Yardımı kapat

en: You cannot delete a built-in function
tr: Gömülü bir fonksiyonu silemezsiniz

en: Function not defined
tr: Fonksiyon tanımlanmamış

en: Name cannot be empty
tr: Ad boş olamaz

en: Name %s already used
tr: İsim %s zaten kullanımda

en: The name {} is already used for stored template
tr: {} adı zaten saklanan şablon için kullanılıyor

en: Exception while compiling function
tr: Fonksiyon derlenirken olağandışı durum

en: function source code not available
tr: fonksiyon kaynak kodu kullanılabilir değil

en: D&elete
tr: Si&l

en: &Replace
tr: &Değiştir

en: C&reate
tr: &Oluştur

en: F&unction:
tr: İş&lev:

en: Enter the name of the function to create.
tr: Oluşturulacak fonksiyon ismini girin.

en: Set this to -1 if the function takes a variable number of arguments
tr: Fonksiyon değişken sayıda değişken alıyorsa bunu -1 olarak ayarlayın

en: Replace
tr: Değiştir

en: Choose a texture
tr: Bir doku seçin

en: Add texture
tr: Doku ekle

en: Remove texture
tr: Doku sil

en: Cannot remove builtin textures
tr: Dahili dokular silinemez

en: Donate to support the development of calibre
tr: Calibre geliştirilmesine yardımcı olmak için bağış yapın

en: Location Manager
tr: Konum Yöneticisi

en: Switch between library and device views
tr: Kitaplık ve aygıt görünümleri arasında değişim yap

en: Separator
tr: Ayraç

en: %d books
tr: %d kitap

en: The main toolbar
tr: Ana araç çubuğu

en: The main toolbar when a device is connected
tr: Bir aygıt bağlandığında ana araç çubuğu

en: The optional second toolbar
tr: İsteğe bağlı ikinci araç çubuğu

en: The menubar
tr: Menü çubuğu

en: The menubar when a device is connected
tr: Bir aygıt bağlandığında menü çubuğu

en: The context menu for the books in the calibre library
tr: Calibre kitaplığındaki kitaplar için içerik menüsü

en: The context menu for the books on the device
tr: Aygıttaki kitaplar için içerik menüsü

en: Click to choose toolbar or menu to customize
tr: Özelleştirilecek araç çubuğu veya menü seçmek için tıklayın

en: Cannot add the actions %s to this location
tr: %s eylemleri bu konuma eklenemiyor

en: Cannot remove the actions %s from this location
tr: %s eylemleri bu konumdan kaldırılamıyor

en: <p>The toolbar in calibre is different depending on whether a device is connected or not. Choose <b>which toolbar</b> you would like to customize:
tr: <p>Calibre araç çubuğu bir aygıtın bağlı olup olmama durumuna göre değişiktir. Hangi <b>araç çubuğunu</b> özelleştirmek istediğinizi seçin:

en: Choose the toolbar to customize
tr: Özelleştirilecek araç çubuğunu seçin

en: A&vailable actions
tr: Me&vcut olaylar

en: Add selected actions to toolbar
tr: Seçili eylemleri araç çubuğuna ekle

en: Remove selected actions from toolbar
tr: Seçili eylemleri araç çubuğundan sil

en: &Current actions
tr: &Mevcut eylemler

en: Move selected action up
tr: Seçili eylemi yukarı taşı

en: Move selected action down
tr: Seçili eylemi aşağı taşı

en: ID
tr: Kimlik

en: This tweak has been customized
tr: Bu ayar özelleştirilmiş

en: Plugin tweaks
tr: Eklenti ayarları

en: Add/edit tweaks for any custom plugins you have installed. Documentation for these tweaks should be available on the website from where you downloaded the plugins.
tr: Yüklediğiniz özel eklenetiler için ayarlamalar ekleyin/düzenleyin. Bu ayarlamalar için belgeleme eklentileri indirdiğiniz web sitesinde olmalıdır.

en: Values for the tweaks are shown below. Edit them to change the behavior of calibre. Your changes will only take effect <b>after a restart</b> of calibre.
tr: Ayarlamalar için değerler aşağıda gösterilmiştir. Calibre davranışını değiştirmek için düzenleyin. Değişiklikleriniz yalnızca Calibre'yi <b>yeniden başlattıktan</b> sonra etkinleşir.

en: Edit tweaks for any custom plugins you have installed
tr: Yüklediğiniz özel eklentiler için ayarlamaları düzenle

en: &Plugin tweaks
tr: &Eklenti ayarlamaları

en: Edit tweak
tr: Ayarı düzenle

en: Restore this tweak to its default value
tr: Bu ayarı varsayılan değerine geri döndür

en: &Reset this tweak
tr: &Bu ayarı sıfırla

en: Apply any changes you made to this tweak
tr: Bu ayarda yapılan değişiklikleri uygula

en: &Apply changes to this tweak
tr: &Değişiklikleri uygula

en: Search for tweak
tr: Ayarlama için ara

en: Invalid tweaks
tr: Geçersiz ayarlamalar

en: The tweaks you entered are invalid, try resetting the tweaks to default and changing them one by one until you find the invalid setting.
tr: Girdiğiniz ayarlamalar geçersiz, ayarlamaları sıfırlamayı ve geçersiz ayarı bulana kadar teker teker değiştirmeyi deneyin.

en: View log
tr: Günlük dosyasını görüntüle

en: Choose files
tr: Dosya seçin

en: Collecting metadata...
tr: Üst veri toplanıyor...

en: Saving %d books...
tr: %d kitap kaydediliyor...

en: Copying files and writing metadata...
tr: Dosyalar kopyalanıyor ve üst veri yazılıyor...

en: Copying files...
tr: Dosyalar kopyalanıyor...

en: Could not save books to disk, click "Show details" for more information
tr: Kitaplar diske kopyalanamadı, daha fazla bilgi için "Ayrıntıları göster" düğmesine tıklayın

en: The update metadata worker process crashed while processing the book %s. Saving is aborted.
tr: Metadata güncelleme işçi işlemi %s kitabını işlerken çöktü. Kaydetme durduruldu.

en: Requested formats not available
tr: İstenen biçimler kullanılabilir değil

en: No %s format file present
tr: %s biçiminde dosya yok

en: Failed to save: {0} by {1} to disk, with error:
tr: {1} tarafından {0}'ın diske kaydı başarısız, hata:

en: Failed to save the {2} format of: {0} by {1} to disk, with error:
tr: {1} tarafından {0}'ın {2} biçiminin diske kaydı başarısız, hata:

en: Failed to update the metadata in the {2} format of: {0} by {1}, with error:
tr: {1} tarafından {0}'ın {2} biçimindeki metadata'sının güncellenmesi başarısız, hata:

en: Failed to update the metadata in all formats of: {0} by {1}, with error:
tr: {1} tarafından {0}'ın tüm biçimlerdeki metadata'sının güncellenmesi başarısız, hata:

en: Failed to update metadata in some books, click "Show details" for more information
tr: Bazı kitapların üst verisi güncellenemedi, daha fazla bilgi için "Ayrıntıları göster" düğmesine tıklayın

en: Failed to save any books to disk, click "Show details" for more information
tr: Kitaplar diske kaydedilemedi, daha fazla bilgi için "Ayrıntıları göster" düğmesine tıklayın

en: Failed to save some books to disk, click "Show details" for more information
tr: Bazı kitaplar diske kaydedilemedi, daha fazla bilgi için "Ayrıntıları göster" düğmesine tıklayın

en: Error while saving
tr: Kaydederken hata oluştu

en: Paste and &search
tr: Yapıştır ve ara

en: &Paste
tr: Ya&pıştır

en: Search (For advanced search click the gear icon to the left)
tr: Arama (Gelişmiş Arama için soldaki düğmeye basın)

en: Start search
tr: Aramayı başlat

en: Enable or disable search highlighting.
tr: Arama vurgulamasını aç veya kapat.

en: Highlight search results
tr: Arama sonuçlarını vurgula

en: This will change how searching works. When you search, instead of showing only the matching books, all books will be shown with the matching books highlighted. Are you sure this is what you want?
tr: Bu aramanın nasıl çalışacağını değiştirecektir. Arama yaptığınızda sadece eşleşen kitaplar değil, bütün kitaplar listelenecek ve eşleşen kitaplar vurgulanacaktır. Bunu yapmak istediğinze emin misiniz?

en: Filter
tr: Filtre

en: Add Saved search
tr: Kayıtlı Arama Ekle

en: Get Saved search expression
tr: Kayıtlı Arama İfadesini Göster

en: Current search is not a saved search
tr: Geçerli Arama bir Kayıtlı Arama Değil

en: Edit Virtual library
tr: Sanal Kitaplığı Düzenle

en: Create Virtual library
tr: Sanal Kitaplık Oluştur

en: Virtual library &name:
tr: Sa&nal Kitaplık Adı:

en: &Search expression:
tr: &Arama ifadesi:

en: Publishers
tr: Yayımcılar

en: Saved searches recognized in the expression:
tr: İfadede Tanınan Kayıtlı Arama:

en: Search text changed
tr: Arama metni değiştirildi

en: No name
tr: İsimsiz

en: Name already in use
tr: İsim zaten kullanımda

en: That name is already in use. Do you want to replace it with the new search?
tr: Bu isim zaten kullanılıyor. Onu yeni bir arama ile yenilemek istiyor musunuz?

en: No search string
tr: Arama dizisi yok

en: Invalid search
tr: Geçersiz arama

en: The search in the search box is not valid
tr: Arama kutusundaki ifade geçersiz

en: Search found no books
tr: Arama kitap bulamadı

en: *current search
tr: *geçerli arama

en: Virtual library from current search
tr: Geçerli aramadan oluşturulan sanal kitaplık

en: Create a temporary Virtual library from the current search
tr: Mevcut aramayı kullanarak bir sanal kitaplık oluştur

[ctx: search restriction group name]
en: Miscellaneous
tr: Çeşitli

en: (all books)
tr: (tüm kitaplar)

en: Additional restriction
tr: Ek kısıtlama

en: Remove Virtual library
tr: Sanal Kitaplığı Sil

en: Choose Virtual library
tr: Sanal kitaplık seç

en: Starting up, please wait...
tr: Başlatılıyor, Lütfen Bekleyin...

en: Open store in external web browser
tr: Mağazayı harici web tarayıcıda aç

en: &What kind of match to use:
tr: &Kullanılacak eşleşme türü:

en: &All these words:
tr: &Tüm kelimeler ile:

en: This exact &phrase:
tr: Tam bu &ifade:

en: &One or more of these words:
tr: &Bu kelimelerden bir veya fazlası:

en: See the <a href="%s">User Manual</a> for more help
tr: Daha fazla yardım için <a href="%s">Kullanıcı Kılavuzuna</a> bakın

en: Enter the title.
tr: Başlığı girin.

en: &Description:
tr: &Tanımlama:

en: &Headquarters:
tr: &Ana Başlıklar:

en: Search only in specific fields:
tr: Sadece belirli alanlarda ara:

en: Enabled:
tr: Etkinleştirildi:

en: true
tr: doğru

en: false
tr: yanlış

en: Affiliate:
tr: Bağlanma Durumu:

en: &All
tr: &Tümü

en: &None
tr: &Yok

en: &Invert
tr: Ev&ir

en: Affiliate
tr: Bağlanma Durumu

en: Enabled
tr: Etkinleştirildi

en: Headquarters
tr: Ana Başlıklar

en: No DRM
tr: DRM yok

en: This store is currently disabled and cannot be used in other parts of calibre.
tr: Bu depo şimdilik kapalı ve Calibre'nin diğer parçaları için kullanılamaz.

en: This store is currently enabled and can be used in other parts of calibre.
tr: Bu depo şimdilik açık ve Calibre'nin diğer parçaları için kullanılabilir.

en: This store is headquartered in %s. This is a good indication of what market the store caters to. However, this does not necessarily mean that the store is limited to that market only.
tr: Bu mağazanın karargahı %s'de. Bu, mağazanın hangi markete iş yaptığının iyi bir göstergesi. Ama bu mağazanın yalnızca bu marketle sınırlandığı anlamına gelmez.

en: Buying from this store supports the calibre developer: %s.
tr: Bu satıcıdan alış veriş yapmanız şu geliştiriciyi destekleyecektir: %s.

en: Configure...
tr: Yapılandır...

en: Time
tr: Zaman

en: Display
tr: Göster

en: Open search result in system browser
tr: Arama sonuçlarını sistem tarayıcısında aç

en: Threads
tr: Dizilimler

en: &Price:
tr: &Fiyat:

en: Download:
tr: İndir:

en: Download
tr: İndir

en: Price
tr: Fiyat

en: Detected price as: %s. Check with the store before making a purchase to verify this price is correct. This price often does not include promotions the store may be running.
tr: Algılanan fiyat: %s. Fiyatın doğru olduğunu doğrulamak için mağazayı da kontrol edin. Bu fiyat sıklıkla mağazanın sunduğu indirimleri içermez.

en: This book as been detected as having DRM restrictions. This book may not work with your reader and you will have limitations placed upon you as to what you can do with this book. Check with the store before making any purchases to ensure you can actually read this book.
tr: Bu kitabın DRM kısıtlamaları olduğu algılandı. Bu kitap okuyucunuzda çalışmayabileceği gibi onunla yapacağınız şeylerde kısıtlamalar da içermektedir. Satın almadan önce mağazadan kitabı okuyabileceğinizi doğrulayın.

en: This book has been detected as being DRM Free. You should be able to use this book on any device provided it is in a format calibre supports for conversion. However, before making a purchase double check the DRM status with the store. The store may not be disclosing the use of DRM.
tr: Bu kitabın DRM kısıtlaması olmadığı algılandı. Bu kitabı Calibre'nin dönüşümünü desteklediği biçimlerde bütün aygıtlarda kullanabilmeniz gerekir. Yine de alış veriş yapmadan önce mağazadan DRM durumunu iki kere kontrol edin. Mağaza DRM kullanımını duyurmamış olabilir.

en: The DRM status of this book could not be determined. There is a very high likelihood that this book is actually DRM restricted.
tr: Bu kitabın DRM durumu belirlenemedi. Bu çoğunlukla kitapta DRM kısıtlaması olması anlamına gelir.

en: The following formats can be downloaded directly: %s.
tr: Bu dosya tipleri direkt olarak indirilebilir: %s.

en: Download...
tr: İndir...

en: Buying from this store supports the calibre developer: %s</p>
tr: Bu mağazadan satın almak Calibre geliştiricisini destekler: %s</p>

en: No query
tr: Sorgu yok

en: You must enter a title, author or keyword to search for.
tr: Arama yapabilmek için bir başlık, yazar ya da anahtar kelime girmelisiniz.

en: Couldn't find any books matching your query.
tr: Sorgunuzla eşleşen kitap bulunamadı.

en: Choose format to download to your library.
tr: Kitaplığa indirmek için format seçiniz

en: Search by title
tr: Başlıklarda ara

en: Search by author
tr: Yazara göre ara

en: &Keyword:
tr: Anahtar &kelime:

en: Search by any keyword
tr: Herhangi bir anahtar kelimeyle ara

en: &Configure
tr: &Yapılandır

en: Open a selected book in the system's web browser
tr: Seçilen kitabı sistemin web tarayıcısında aç

en: Open in &external browser
tr: Harici &tarayıcıda aç

en: Books:
tr: Kitaplar:

en: Dialog
tr: Pencere

en: Updating book cache
tr: Kitap ön belleği güncelleniyor

en: Checking last download date.
tr: Son indirilme tarihi  kontrol ediliyor.

en: Downloading book list from MobileRead.
tr: Kitap listesi MobileRead'ten indiriliyor.

en: Processing books.
tr: Kitaplar işleniyor.

en: %(num)s of %(tot)s books processed.
tr: %(tot)s kitaotan, %(num)skitap işlendi.

en: Updating MobileRead book cache...
tr: MobileRead kitap ön belleği güncelleniyor...

en: &Query:
tr: &Sorgu:

en: Home
tr: Ev

en: Reload
tr: Yeniden yükle

en: Search expression:
tr: Arama ifadesi:

en: Books in this category are unrated
tr: Bu bölümdeki kitaplar derecelendirilmemiş

en: The grouped search term name is "{0}"
tr: Gruplanmış arama ifades ismi "{0}"

en: The lookup/search name is "{0}"{1}
tr: Aramanın adı "{0}"{1}

en: Changing the authors for several books can take a while. Are you sure?
tr: Birkaç kitap için yazarın değiştirilmesi uzun sürebilir. Eminmisiniz?

en: Changing the metadata for that many books can take a while. Are you sure?
tr: Bu kadar fazla kitabın üst verisini değiştirmek zaman alacaktır. Bunu yapmak istediğinize emin misiniz?

en: The name %s is already used
tr: %s adı daha önce kullanılmış

en: Author names cannot contain & characters.
tr: Yazar adları & karakterini içeremez.

en: Duplicate search name
tr: Mükerrer kayıt adı

en: The saved search name %s is already used.
tr: Kayıtlı Arama Adı %s zaten mevcut.

en: Invalid search restriction
tr: Geçersiz arama kısıtlaması

en: The current search restriction is invalid
tr: Mevcut arama kısıtlaması geçersiz

en: %s contains items. Do you really want to delete it?
tr: %s ögeler içeriyor. Silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Remove category
tr: Kategoriyi kaldır

en: User category %s does not exist
tr: %s kullanıcı sınıflandırması mevcut değil

en: Children
tr: Çocuk

en: Item
tr: Öğe

en: %s will be deleted from all books. Are you sure?
tr: %s bütün kitaplardan silinecek. Emin misiniz?

en: Delete item
tr: Ögeyi sil

en: Find the first/next matching item
tr: İlk/sonraki eşleşen ögeyi bul

en: Find
tr: Bul

en: Number of books
tr: Kitap sayısı

en: Average rating
tr: Ortalama değerlendirme

en: Sort by average rating
tr: Ortalama dereceye göre sırala

en: Sort by name
tr: Ada göre sırala

en: Sort by number of books
tr: Kitapları sayılarına göre sırala

en: Search type when selecting multiple items
tr: Birden fazla öge seçilirken arama türü

en: Match all of the items
tr: Tüm ögelerle eşleştir

en: Match any of the items
tr: Ögelerden biriyle eşleştir

en: Manage authors, tags, etc.
tr: Yazar, etiketler, vs. yönet

en: 'Click' found item
tr: Bulunan konuya "tıklayın"

en: Hide empty categories (columns)
tr: Boş kategorileri sakla (sütun)

en: Delete Saved search
tr: Kayıtlı Arama Sil

en: Show category
tr: Kategoriyi göster

en: Rename %s
tr: %s ögesini yeniden adlandır

en: Delete %s
tr: %s ögesini sil

en: Edit sort for %s
tr: %s için sıralamayı düzenle

en: Edit link for %s
tr: %s için bağlantıyı düzenle

en: Children of %s
tr: %s için çocuklar

en: Add sub-category to %s
tr: %s kategorisine alt kategori ekle

en: Hide category %s
tr: %s kategorisini gizle

en: Change sub-categorization scheme
tr: Alt sınıflandırmaları değiştir

en: Partition
tr: Bölüm

en: First letter is usable only when sorting by name
tr: İsme göre sıralarken ilk harf kullanılabilir

en: Keep
tr: Sakla

en: Split
tr: Bölünmüş

en: You must provide a value for the tag to match
tr: Eşlenecek etiket için bir değer belirlemelisiniz

en: Select a destination for the Table of Contents entry
tr: İçindekiler tablosu için bir hedef seçin

en: Search for text...
tr: Metin ara...

en: Find &next
tr: So&nrakini bul

en: Find &previous
tr: Ön&cekini bul

en: Here you can choose a destination for the Table of Contents' entry to point to. First choose a file from the book in the left-most panel. The file will open in the central panel.<p>Then choose a location inside the file. To do so, simply click on the place in the central panel that you want to use as the destination. As you move the mouse around the central panel, a thick green line appears, indicating the precise location that will be selected when you click.
tr: Burada İçindekiler girdisinin göstereceği bir hedef seçebilirsiniz. Önce soldaki panelden kitaptan bir dosya seçin. Dosya orta panelde açılacaktır. <p>Ardından dosya içinden bir konum seçin. Bunu yapmak için, orta panelde hedef olarak kullanmak istediğiniz bir yere tıklayın. İmleci orta panel üzerinde hareket ettirdiğinizde, kalın yeşil bir çizgi ortaya çıkar, bu çizgi tıkladığınızda seçilecek konumu gösterir.

en: Currently selected destination:
tr: Mevcut seçili hedef:

en: No match found
tr: Eşleşme bulunamadı

en: No match found for: %s
tr: %s için eşleşme bulunamadı

en: No matches for %(text)s found in the current file [%(current)s]. Do you want to search in the %(which)s file [%(next)s]?
tr: Mevcut dosyada [%(current)s] %(text)s için eşleşme bulunamadı. %(which)s dosyada arama yapmak ister misiniz [%(next)s]?

en: next
tr: sonraki

en: previous
tr: önceki

en: Bad markup
tr: Kötü işaretleme

en: This book has severely broken markup, its ToC cannot be edited.
tr: Bu kitabın bir çok kötü işaretlemesi olduğundan ToC düzenlenemez.

en: File:
tr: Dosya:

en: Top of the file
tr: Dosyanın üstü

en: Approximately %d%% from the top
tr: Tam olarak yukardan %d%%

en: Location: A &lt;%s&gt; tag inside the file
tr: Konum: Dosya içindeki bir &lt;%s&gt; etiketi

en: Create ToC from XPath
tr: XPath'den İçindekiler Tablosu Oluştur

en: Specify a series of XPath expressions for the different levels of the Table of Contents. You can use the wizard buttons to help you create XPath expressions.
tr: İçindekiler Tablosundaki değişik seviyelerin kendiliğinden belirlenebilmesi için bir dizi XPath ifadesi belirleyin. Sihirbaz düğmelerini kullanarak XPath ifadeleri oluşturma konusunda yardım alabilirsiniz.

en: Level %s ToC:
tr: %s Seviye İçindekiler Tablosu Girdisi:

en: No XPaths
tr: XPath yok

en: No XPaths have been entered
tr: XPath girilmedi

en: The XPath expression %s is not valid.
tr: xPath ifadesi %s geçerli değil.

en: You can edit existing entries in the Table of Contents by clicking them in the panel to the left.
tr: İçindekiler Tablosunda yer alan girdileri soldaki panele sol tıklayarak düzenleyebilirsiniz.

en: Entries with a green tick next to them point to a location that has been verified to exist. Entries with a red dot are broken and may need to be fixed.
tr: Yeşille işaretlenmiş girdiler varolduğu onaylanmış bir yeri gösterir. Kırmızı nokta ile işaretlenmiş girdiler kırık veya düzeltilmesi gerekiyor olabilir.

en: Create a &new entry
tr: Ye&ni Bir Girdi Oluştur

en: Generate ToC from &major headings
tr: Ana &Başlıklardan İçindekiler Tablosu Oluştur

en: Generate a Table of Contents from the major headings in the book. This will work if the book identifies its headings using HTML heading tags. Uses the <h1>, <h2> and <h3> tags.
tr: Kitap içindeki ana başlıkları kullanarak bir İçindekiler Tablosu oluştur. Bu işlem kitap başlıkları HTML başlık etiketleri kullanılarak tanımladıysa doğru çalışacaktır. <h1>, <h2> ve <h3> etiketleri kullanılır.

en: Generate ToC from &all headings
tr: Tüm Başlıkları Kullanar&ak İçindekiler Tablosu Oluştur

en: Generate a Table of Contents from all the headings in the book. This will work if the book identifies its headings using HTML heading tags. Uses the <h1-6> tags.
tr: Kitap içindeki tüm başlıkları kullanarak bir İçindekiler Tablosu oluştur. Bu işlem kitap başlıkları HTML başlık etiketleri kullanılarak tanımladıysa doğru çalışacaktır. <h1-6> etiketleri kullanılır.

en: Generate ToC from &links
tr: Bağ&lantılardan İçindekiler Tablosu Oluştur

en: Generate a Table of Contents from all the links in the book. Links that point to destinations that do not exist in the book are ignored. Also multiple links with the same destination or the same text are ignored.
tr: Kitaptaki tüm bağlantıları kullanarak İçindekiler Tablosu oluştur. Mevcut olmayan hedefleri işaret eden bağlantılar yok sayılacaktır. Aynı hedefi veya metni işaret eden birden çok bağlantı da yok sayılacaktır.

en: Generate ToC from &files
tr: &Dosyalardan İçindekiler Tablosu Oluştur

en: Generate a Table of Contents from individual files in the book. Each entry in the ToC will point to the start of the file, the text of the entry will be the "first line" of text from the file.
tr: Kitaptaki her bir dosyanın girdi olarak bulunduğu bir İçindekiler Tablosu oluştur. Tablodaki her girdi o dosyanın başını işaret edecek, girdi metni ise dosyanın "ilk satırı" kullanılarak oluşturulacaktır.

en: Generate ToC from &XPath
tr: &XPath ile İçindekiler Tablosu Oluştur

en: Generate a Table of Contents from arbitrary XPath expressions.
tr: Belirlediğiniz XPath ifadelerinden İçindekiler Tablosu oluştur.

en: &Flatten the ToC
tr: İçindekiler Tablosun&u Düzleştir

en: Flatten the Table of Contents, putting all entries at the top level
tr: Tüm girdileri en üst seviyeye getirerek İçindekiler Tablosunu düzleştir.

en: <b>WARNING:</b> calibre only supports the creation of linear ToCs in AZW3 files. In a linear ToC every entry must point to a location after the previous entry. If you create a non-linear ToC it will be automatically re-arranged inside the AZW3 file.
tr: <b>UYARI:</b> Calibre İçindekiler bölümünün sadece AZW3 dosyalarında doğrusal oluşturulmasını desteklemektedir. Doğrusal bir İçindekiler bölümünde her girdi kendisinden önceki girdiden sonraki bir konumu işaret eder. Doğrusal olmayan bir İçindekiler bölümü oluşturduğunuzda AZW3 dosyasının içinde yeniden otomatik olarak düzenlenecektir.

en: You can move this entry around the Table of Contents by drag and drop or using the up and down buttons to the left
tr: Bu girdiyi İçindekiler bölümünde sürükleyip bırakarak veya soldaki yukarı ve aşağı tuşlarıyla taşıyabilirsiniz

en: Change the &location this entry points to
tr: Bu girdinin &konumunu değiştir

en: &Remove this entry
tr: &Bu girdiyi sil

en: New entry &inside this entry
tr: Bu girdinin &içinde yeni girdi

en: New entry &above this entry
tr: Bu girdinin &üzerinde yeni girdi

en: New entry &below this entry
tr: Bu girdinin &altında yeni girdi

en: &Flatten this entry
tr: Bu girdiyi &düzleştir

en: All children of this entry are brought to the same level as this entry.
tr: Bu girdinin tüm alt girdileri girdiyle aynı seviyeye getirilir.

en: &Return to welcome screen
tr: &Hoşgeldiniz ekranına geri dön

en: Go back to the top level view
tr: Üst seviye görünümüne geri git

en: This entry points to an existing destination
tr: Bu girdi mevcut bir hedefi işaret ediyor

en: The location this entry points to does not exist
tr: Bu girdinin işaret ettiği konum mevcut değil

en: <b>Title</b>: {0} <b>Dest</b>: {1}{2}
tr: <b>Başlık</b>: {0} <b>Hedef</b>: {1}{2}

en: Multiple items selected
tr: Çoklu öge seçildi

en: You are trying to move multiple items at once, this is not supported. Instead use Drag and Drop to move multiple items
tr: Birden fazla ögeyi birden taşımaya çalışıyorsunuz, bu işlem desteklenmemektedir. Birden fazla dosyayı taşımak için Sürükleyip Bırakmayı deneyin

en: Chapter
tr: Bölüm

en: All selected items will be renamed to the form prefix-number
tr: Seçili tüm ögeler önek numarasıyla başlayacak şekilde yeniden isimlendirilecekler

en: Change the location this entry points to
tr: Bu girdinin konumunu değiştir

en: Bulk rename all selected items
tr: Seçili ögelerin adını topluca değiştir

en: Remove all selected items
tr: Seçili tüm ögeleri sil

en: Move "%s" up
tr: "%s" yukarı taşı

en: Move "%s" down
tr: "%s" aşağı taşı

en: Unindent "%s"
tr: "%s" girintisini geri al

en: Indent "%s"
tr: "%s" girintile

en: Move current entry up [Ctrl+Up]
tr: Mevcut girdiyi yukarı taşı [Ctrl+Yukarı Ok]

en: Unindent the current entry [Ctrl+Left]
tr: Mevcut girdinin girintisini geri al [Ctrl+Sol Ok]

en: Remove all selected entries
tr: Seçili tüm ögeleri sil

en: Indent the current entry [Ctrl+Right]
tr: Mevcut girdiyi girintile [Ctrl+Sağ Ok]

en: Move current entry down [Ctrl+Down]
tr: Mevcut girdiyi aşağı taşı [Ctrl+Alt Ok]

en: &Expand all
tr: &Tümünü genişlet

en: &Collapse all
tr: T&ümünü topla

en: Double click on an entry to change the text
tr: Metni değiştirmek için bir girdiye çift tıklayın

en: The location this entry point to does not exist:
    %s
tr: Bu girdinin işaret ettiği konum mevcut değil:
    %s

en: No items found
tr: Hiçbir öge bulunamadı

en: No items were found that could be added to the Table of Contents.
tr: İçindekiler bölümüne eklenebilecek bir öge bulunamadı.

en: No links were found that could be added to the Table of Contents.
tr: İçindekiler bölümüne eklenebilecek bir bağlantı bulunamadı.

en: No files were found that could be added to the Table of Contents.
tr: İçindekiler bölümüne eklenebilecek bir dosya bulunamadı.

en: Edit the ToC in %s
tr: %s içinde İçindekiler bölümünü düzenle

en: Loading %s, please wait...
tr: %s yükleniyor, lütfen bekleyin...

en: Undo the last action, if any
tr: Son İşlemi Geri Al, Varsa

en: Loading...
tr: Yükleniyor...

en: Writing %s, please wait...
tr: %s yazılıyor, lütfen bekleyin...

en: Failed to write book
tr: Kitabın yazılması başarısız oldu

en: Could not write %s. Click "Show details" for more information.
tr: %s yazılamadı. Daha fazla bilgi için "Ayrıntıları göstere" tıklayın.

en: Failed to load book
tr: Kitabın yüklenmesi başarısız oldu

en: Could not load %s. Click "Show details" for more information.
tr: %s yüklenemedi. Daha fazla bilgi için "Ayrıntıları göstere" tıklayın.

en: Convert book %(num)d of %(total)d (%(title)s)
tr: %(total)d (%(title)s) içinden %(num)d kitabı dönüştür

en: Could not convert
tr: Dönüştürme başarısız

en: No supported formats (Available formats: %s)
tr: Desteklenen biçim yok (Kullanılabilir biçimler: %s)

en: Could not convert some books
tr: Bazı kitaplar için dönüştürme başarısız

en: Could not convert the book because no supported source format was found
tr: Desteklenen kaynak biçimi bulunamadığından kitap dönüştürülemedi

en: Could not convert {num} of {tot} books, because no supported source formats were found.
tr: Desteklenen kaynak biçimleri bulunamadığından {tot} kitaptan {num} tanesi dönüştürülemedi.

en: Queueing books for bulk conversion
tr: Kitaplar toplu dönüşüm için kuyruğa alınıyor

en: Queueing
tr: Kuyruğa alınıyor

en: Convert book %(num)d of %(tot)d (%(title)s)
tr: %(tot)d (%(title)s) içinden %(num)d kitabı dönüştür

en: Could not convert %(num)d of %(tot)d books, because no suitable source format was found.
tr: %(tot)d kitaptan %(num)d kadarı dönüştürülemedi, çünkü uygun kaynak biçimi bulunamadı.

en: Convert existing
tr: Mevcudu dönüştür

en: The following books have already been converted to the %s format. Do you wish to reconvert them?
tr: Aşağıdaki kitaplar %s biçimine dönüştürüldü. Tekrar dönüştürmek istiyor musunuz?

en: on close
tr: kapanışta

en: delete
tr: sil

en: Language
tr: Dil

en: Variant
tr: Versiyon

en: neutral
tr: nötr

en: &Unmark marked text
tr: İşaretlenmiş metnin işaretini kaldır

en: Unsaved changes
tr: Kaydedilmemiş değişiklikler

en: Cannot open
tr: Açılamadı

en: The current book is being saved, you cannot open a new book until the saving is completed
tr: Mevcut kitap kaydediliyor, kaydetme işlemi tamamlanana kadar yeni bir kitap açamazsınız

en: Choose file location
tr: Dosya konumunu seçin

en: Importing book, please wait...
tr: Kitap içe aktarılıyor, lütfen bekleyin...

en: Choose book folder
tr: Kitap dizini seç

en: Choose book
tr: Kitabı seçin

en: File not found
tr: Dosya bulunamadı

en: The file %s does not exist.
tr: %s dosyası mevcut değil.

en: Unsupported format
tr: Desteklenmeyen biçim

en: Tweaking is only supported for books in the %s formats. Convert your book to one of these formats first.
tr: Ayarlama sadece %s biçimleri için desteklenmektedir. İlk olarak kitabınızı bu biçimlerden birine dönüştürün.

en: Opening book, please wait...
tr: Kitap açılıyor, lütfen bekleyin...

en: Failed to open book
tr: Kitap açılamadı

en: Failed to open book, it has obfuscated fonts, but the obfuscation key is missing from the OPF. Do an EPUB to EPUB conversion before trying to edit this book.
tr: Kitap açılamadı, karartılmış yazı tipleri içermesine rağmen bunlar için anahtar OPF'de bulunmuyor. Bu kitabı düzenlemeyi denemeden önce EPUB'tan EPUB'a bir dönüşüm yapmayı deneyin.

en: Failed to open book, click "Show details" for more information.
tr: Kitap açılamadı, daha fazla bilgi için Ayrıntıları göster düğmesine tıklayın.

en: Start of editing session
tr: Düzenleme oturumunun başlangıcı

en: Before: Delete files
tr: Önce: Dosyaları sil

en: Before: Re-order text
tr: Önce: Metni yeniden sırala

en: Before: Add file %s
tr: Önce: %s dosyasını ekle

en: Before Add files
tr: Önce Dosya ekleyin

en: Before: Add cover
tr: Önce: Kapak ekle

en: No book open
tr: Açık kitap yok

en: You must open a book before trying to edit the Table of Contents.
tr: İçindekiler bölümünü düzenlemeye çalışmadan önce bir kitabı açmalısınız.

en: Before: Edit Table of Contents
tr: Önce: İçindekileri Düzenle

en: Before: Insert inline Table of Contents
tr: Önce: İçindekilere ekleme yap

en: No Table of Contents
tr: İçindekiler Tablosu yok

en: Cannot create an inline Table of Contents as this book has no existing Table of Contents. You must first create a Table of Contents using the Edit Table of Contents tool.
tr: Bu kitabın mevcut İçindekileri olmadığından dahili İçindekiler oluşturulamıyor. Önce İçindekileri Düzenle aracı ile İçindekiler oluşturmalısınız.

en: Before: %s
tr: Önce: %s

en: No changes
tr: Değişiklik yok

en: Embed all fonts
tr: Tüm yazı tiplerini belgeye dahil et

en: Subset all fonts
tr: Tüm yazı tiplerini alt kümele

en: The %s format does not support file and folder names internally, therefore arranging files into folders is not allowed.
tr: %s biçimi dosya dizin adlarını dahili olarak desteklemiyor, yani dosyaların dizin olarak ayarlanmasına izin verilmiyor.

en: The files in this book are already arranged into folders
tr: Bu kitabın içindeki dosyalar zaten klasörlere ayrılmışlar

en: Nothing to do
tr: Yapacak bir şey yok

en: Show this message &again
tr: Bu iletiyi tekrar göster

en: Before: Arrange into folders
tr: Önce: Klasörlere ayarla

en: Renaming and updating links...
tr: Bağlantılar yeniden isimlendiriliyor ve güncelleniyor...

en: You are changing the file type of {0}<b>{1}</b> to {2}<b>{3}</b>. Doing so can cause problems, are you sure?
tr: {0}<b>{1}</b> türündeki dosyanın türünü {2}<b>{3}</b> olarak değiştiriyorsunuz. Bunu yapmak sorunlara neden olabilir, emin misiniz?

en: The name you have chosen {0} contains special characters, internally it will look like: {1}Try to use only the English alphabet [a-z], numbers [0-9], hyphens and underscores for file names. Other characters can cause problems for  different e-book viewers. Are you sure you want to proceed?
tr: Seçtiğiniz {0} ismi özel karakterler içeriyor ve dahili olarak şöyle görünüyor: {1} Dosya isimlerinde sadece İngiliz alfabesindeki harfleri [a-z], rakamları [0-9] ve noktalamayı kullanmayı deneyin. Diğer karakterler farklı e-kitap okuyucularda sorunlara yol açabilir. Devam etmek istediğinizden emin misiniz?

en: Before: Rename %s
tr: Öncesi: %s yeniden isimlendirilsin

en: Before: Bulk rename
tr: Öncesi: Toplu yeniden isimlendirme

en: Failed to rename files
tr: Dosyaları yeniden isimlendirme başarısız oldu

en: &Revert to
tr: &Geri döndür

en: &Revert changes
tr: Değişiklikleri &geri al

en: Show this popup again
tr: Bu iletiyi tekrar göster

en: See what &changed
tr: Değişiklikleri &Gör

en: %s books
tr: %s kitap

en: Current book
tr: Mevcut kitap

en: Other book
tr: Diğer kitap

en: Before: Fix HTML
tr: Önce: HTML'yi düzelt

en: All HTML files fixed
tr: Tüm HTML dosyaları düzeltildi

en: Fixing done
tr: Düzeltme Tamamlandı

en: Before: Beautify files
tr: Önce: Dosyaları güzelleştir

en: All files beautified
tr: Tüm dosyalar güzelleştirildi

en: Beautified
tr: Güzelleştirildi

en: Inserting images is only supported for HTML and CSS files.
tr: Resim eklemek sadece HTML ve CSS dosyaları için desteklenmektedir.

en: Semantics are not supported for the AZW3 format.
tr: Anlamsallık AZW3 biçimi için desteklenmemektedir.

en: Before: Set Semantics
tr: Önce: Anlamsallığı Ayarla

en: Before: Filter style information
tr: Önce: Biçem bilgisini süz

en: No matching style rules were found
tr: Eşleşen biçem kuralı bulunamadı

en: No file with the name %s was found in the book
tr: %s isminde bir dosya kitapta yer almıyor

en: Choose a name for the checkpoint.
    You can later restore the book to this checkpoint via the
    "Revert to..." entries in the Edit menu.
tr: Bu kontrol noktası için bir isim seçin.
    İleride kitabın bu noktasını Düzenle menüsündeki "Deri döndür..."
    girdisini kullanarak geri yükleyebilirsiniz.

en: Path does not exist
tr: Yol mevcut değil

en: The file you are editing (%s) no longer exists. You have to choose a new save location.
tr: Düzenlediğiniz dosya (%s) artık mevcut değil. Yeni bir kaydetme konumu seçmelisiniz.

en: Cannot save a copy
tr: Kopya kaydedilemiyor

en: Choose path
tr: Yolu seçin

en: Book (%s)
tr: Kitap (%s)

en: Saving copy, please wait...
tr: Kopya kaydediliyor, lütfen bekleyin...

en: Failed to save copy
tr: Kopya kaydedilemedi

en: Copy saved to %s
tr: Kopya %s konumuna kaydedildi

en: Copy saved
tr: Kopya kaydedildi

en: Could not save
tr: Kaydedilemedi

en: Saving of the book failed. Click "Show details" for more information. You can try to save a copy to a different location, via File->Save a copy
tr: Kitabın kaydedilmesi başarısız oldu. Daha fazla bilgi için "Ayrıntıları Göster" düğmesine tıklayın. Dosya->Kopya Kaydet yolunu kullanarak farklı bir konuma kaydetmeyi deneyebilirsiniz

en: Enter line number
tr: Satır numarasını girin

en: Before: Split %s
tr: Önce: Ayır %s

en: Does not exist
tr: Mevcut değil

en: The file %s does not exist. If you were trying to click an item in the Table of Contents, you may need to refresh it by right-clicking and choosing "Refresh".
tr: %s dosyası mevcut değil. Eğer İçindekiler'e bir ögeye tıklamaya çalışıyorsanız sağ tıklayıp "Yenile" diyerek yenilemeniz gerekebilir.

en: Unsupported file format
tr: Desteklenmeyen dosya biçimi

en: Editing files of type %s is not supported
tr: %s türündeki dosyaların düzenlenmesi desteklenmiyor

en: The anchor %s was not found in this file
tr: %s sabitleyicisi bu dosyada bulunmuyor

en: File deleted
tr: Dosya silindi

en: Before: Auto-fix errors
tr: Önce: Hataları otomatik düzelt

en: Before: Merge files into %s
tr: Önce: Dosyaları %s içinde birleştir

en: Before: Link stylesheets
tr: Önce: Çalışma sayfasını bağla

en: Discard
tr: Gözardı Et

en: Import
tr: İçe aktar

en: Before: Replace %s
tr: Önce: %s dosyasını değiştir

en: You must first open a book in order to see the report.
tr: Raporu görmek için önce bir kitap açmalısınız.

en: Unexpected error
tr: Beklenmeyen Hata

en: Cannot decode
tr: Çözülemiyor

en: Cannot edit %s as it appears to be in an unknown character encoding
tr: %s bilinemeyen karakter kodlaması içerdiğinden düzenlenemedi

en: No book is currently open. You must first open a book to edit.
tr: Açık kitap yok. Bir kitabı düzenleyebilmek için önce açmalısınız.

en: The current book is being saved in the background. Quitting now will <b>abort the save process</b>! Finish saving first?
tr: Geçerli kitap arkaplanda kaydediliyor. Şimdi çıkış yapmak <b>kaydetme sürecini sonlandıracaktır</b>! Kaydetmenin tamamlanması beklensin mi?

en: &Quit immediately
tr: &Hemen çık

en: Finish &saving first
tr: Önce &kaydetme tamamlansın

en: There are unsaved changes, if you quit without saving, you will lose them.
tr: Kaydedilmemiş değişiklikler var. Kaydetmeden çıkarsanız onları kaybedeceksiniz.

en: &Save and Quit
tr: &Kaydet ve Çık

en: &Quit without saving
tr: K&aydetmeden çık

en: Saving, please wait...
tr: Kaydediliyor, lütfen bekleyin…

en: Favorites
tr: Sık Kullanılanlar

en: European scripts
tr: Avrupa betikleri

en: Armenian
tr: Ermenice

en: Armenian ligatures
tr: Ermenice bitişik harfler

en: Coptic
tr: Kıptice (Eski Mısır)

en: Coptic in Greek block
tr: Rum blok Koptik

en: Cypriot syllabary
tr: Kıbrıs Hece İşaretleri

en: Cyrillic
tr: Kiril

en: Cyrillic supplement
tr: Kiril Ekleri

en: Cyrillic extended A
tr: Genişletilmiş Kiril-A

en: Cyrillic extended B
tr: Genişletilmiş Kiril-B

en: Georgian
tr: Gürcüce

en: Georgian supplement
tr: Gürcüce Ek

en: Glagolitic
tr: Glagolitik

en: Gothic
tr: Gotik

en: Greek and Coptic
tr: Yunanca ve Koptça

en: Greek extended
tr: Genişletilmiş Yunanca

en: Latin, Basic & Latin-1 supplement
tr: Latin, Temel ve Latin-1 Eki

en: Latin extended A
tr: Genişletilmiş Latin-A

en: Latin extended B
tr: Genişletilmiş Latin-A

en: Latin extended C
tr: Genişletilmiş Latin-A

en: Latin extended D
tr: Genişletilmiş Latin-A

en: Latin extended additional
tr: Genişletilmiş Latin Ek

en: Latin ligatures
tr: Latince bitişik harfler

en: Fullwidth Latin letters
tr: Tam genişlikte Latin harfleri

en: Linear B syllabary
tr: Düzgün B Heceleri

en: Linear B ideograms
tr: Doğrusal B İdeogramları

en: Ogham
tr: Eski İrlandaca

en: Old italic
tr: Eski Yatık Yazı

en: Phaistos disc
tr: Phaistos Disk

en: Runic
tr: Runik

en: Shavian
tr: Şavian

en: Phonetic symbols
tr: Fonetik Semboller

en: IPA extensions
tr: IPA Eklentileri

en: Phonetic extensions
tr: Fonetik Eklentiler

en: Phonetic extensions supplement
tr: Fonetik Eklenti Eki

en: Modifier tone letters
tr: Değiştirici Ton Harfleri

en: Spacing modifier letters
tr: Boşluk Değiştirici Harfleri

en: Superscripts and subscripts
tr: Üst simgeler ve Alt simgeler

en: Combining diacritics
tr: Aksanlar Birleştiriliyor

en: Combining diacritical marks
tr: Aksan İşaretleri Birleştiriliyor

en: Combining diacritical marks for symbols
tr: Semboller için Aksan İşaretleri Birleştiriliyor

en: Combining diacritical marks supplement
tr: Aksan İşaretleri Birleşimi Eki

en: Combining half marks
tr: Yarım İşaretler Birleştiriliyor

en: African scripts
tr: Afrika Dili Betikleri

en: Bamum supplement
tr: Bamum Eki

en: Egyptian hieroglyphs
tr: Mısır Resimyazıları

en: Ethiopic
tr: Habeşçe

en: Ethiopic supplement
tr: Habeşçe Tamamlayıcı

en: Ethiopic extended
tr: Genişletilmiş Habeşce

en: Ethiopic extended A
tr: Genişletilmiş Habeşce

en: Meroitic cursive
tr: Meroitik El Yazısı

en: Meroitic hieroglyphs
tr: Meroitik Resim yazıları

en: Tifinagh
tr: Tifinag

en: Middle Eastern scripts
tr: Orta Doğu Betikleri

en: Arabic
tr: Arapça

en: Arabic supplement
tr: Arapça Tamamlayıcı

en: Arabic extended A
tr: Arapça Genişletilmiş-A

en: Arabic presentation forms A
tr: Arapça Sunum Biçimleri-A

en: Arabic presentation forms B
tr: Arapça Sunum Biçimleri-A

en: Avestan
tr: Avestan (Eski İran)

en: Carian
tr: Karya

en: Cuneiform
tr: Çivi Yazısı

en: Cuneiform numbers and punctuation
tr: Çivi Yazısı Sayılar ve Noktalama İşaretleri

en: Hebrew
tr: İbranice

en: Hebrew presentation forms
tr: İbranice Sunu Formları

en: Imperial Aramaic
tr: İmparatorluk Aramicesi

en: Inscriptional Pahlavi
tr: Pehlevi Kitabesi

en: Inscriptional Parthian
tr: Part Kitabesi

en: Lycian
tr: Likya Dili

en: Lydian
tr: Lidya DIli

en: Mandaic
tr: Mandence

en: Old Persian
tr: Eski Farsça

en: Old South Arabian
tr: Eski Güney Arabistanca

en: Phoenician
tr: Fenikçe

en: Samaritan
tr: Samiriyeli

en: Syriac
tr: Süryanice

en: Ugaritic
tr: Ugarit Çivi Yazısı

en: Central Asian scripts
tr: Orta Asya Betikleri

en: Mongolian
tr: Moğol Dili

en: Old Turkic
tr: Göktürkçe

en: Tibetan
tr: Tibetçe

en: South Asian scripts
tr: Güney Asya Betikleri

en: Bengali
tr: Bengalce

en: Devanagari
tr: Devanagari Dili

en: Devanagari extended
tr: Genişletilmiş Devanagari Dili

en: Gujarati
tr: Gucaratça

en: Gurmukhi
tr: Gurmukhi Dili

en: Limbu
tr: Limbu dili

en: Meetei Mayek extensions
tr: Meetei Mayek Eklentileri

en: Sinhala
tr: Sinhala Dili

en: Tamil
tr: Tamilce

en: Thaana
tr: Thaana Dili

en: Vedic extensions
tr: Vedik Eklentileri

en: Southeast Asian scripts
tr: Güney Doğu Asya Betikleri

en: Balinese
tr: Balice (Bali adaları)

en: Buginese
tr: Buginese (Endonezya)

en: Javanese
tr: Cava Dili

en: Khmer
tr: Kimerce

en: Khmer symbols
tr: Kimer Sembolleri

en: Lao
tr: Laos Dili

en: Myanmar
tr: Miyanmar

en: Myanmar extended A
tr: Miyanmar Genişletilmiş-A

en: New Tai Lue
tr: Yeni Tai Lue

en: Sundanese
tr: Sudan Dili

en: Sundanese supplement
tr: Sundanezce Eki

en: Thai
tr: Taylandça

en: Philippine scripts
tr: Filipin Betikleri

en: East Asian scripts
tr: Doğu Asya Betikleri

en: Bopomofo extended
tr: Genişletilmiş Bopomofo

en: CJK Unified ideographs
tr: CJK Birleştirilmiş Ideografları

en: CJK Unified ideographs extension A
tr: CJK Birleştirilmiş Ideograf Uzantısı A

en: CJK Unified ideographs extension B
tr: CJK Birleştirilmiş Ideograf Uzantısı A

en: CJK Unified ideographs extension C
tr: CJK Birleştirilmiş Ideograf Uzantısı A

en: CJK Unified ideographs extension D
tr: CJK Birleştirilmiş Ideograf Uzantısı A

en: CJK compatibility ideographs
tr: CJK Uyumluluk İdeogramları

en: CJK compatibility ideographs supplement
tr: CJK Uyumluluk İdeogram Ekleri

en: Kangxi radicals
tr: Kangxi Radikalleri

en: CJK radicals supplement
tr: CJK Radikalleri Ekleri

en: CJK strokes
tr: CJK Çizgileri

en: Ideographic description characters
tr: İdeogram Tanımlama Karakterleri

en: Hiragana
tr: Japon Alfabesi

en: Katakana phonetic extensions
tr: Katakana Fonetik Uzantıları

en: Kana supplement
tr: Kana Eki

en: Halfwidth Katakana
tr: Yarım Genişlikli Katakana

en: Hangul syllables
tr: Hangul Heceleri

en: Hangul Jamo extended A
tr: Hangul Jamo Genişletilmiş-A

en: Hangul Jamo extended B
tr: Hangul Jamo Genişletilmiş-A

en: Hangul compatibility Jamo
tr: Hangul Uyumlu Jamo

en: Halfwidth Jamo
tr: Yarım Genişlikli Jamo

en: Miao
tr: Miyao

en: Yi syllables
tr: Yi Heceleri

en: Yi radicals
tr: Yi Temelleri

en: American scripts
tr: Amerikan Betikleri

en: Cherokee
tr: Cherokee (Kuzey Amerika yerlileri)

en: Unified Canadian aboriginal syllabics
tr: Birleşik Kanada Aborjin Heceleri

en: UCAS extended
tr: Genişletilmiş UCAS

en: Other
tr: Diğer

en: Alphabetic presentation forms
tr: Alfabetik Sunum Biçimleri

en: Halfwidth and Fullwidth forms
tr: Yarı Geniş ve Tam Geniş Biçimler

en: Punctuation
tr: Noktalama İşaretleri

en: General punctuation
tr: Genel Noktalama

en: ASCII punctuation
tr: ASCII Noktalama

en: Latin-1 punctuation
tr: Latin-1 Noktalama

en: Small form variants
tr: Küçük Biçim Çeşitlemeleri

en: Supplemental punctuation
tr: Tamamlayıcı Noktalama

en: CJK symbols and punctuation
tr: CJK Sembolleri ve Noktalamaları

en: CJK compatibility forms
tr: CJK Uyumluluk Formları

en: Fullwidth ASCII punctuation
tr: Tam Genişlikte ASCII Noktalaması

en: Vertical forms
tr: Dikey Biçimler

en: Alphanumeric symbols
tr: Alfanümerik Semboller

en: Arabic mathematical alphabetic symbols
tr: Arap Matematiksel Alfabetik Sembolleri

en: Letterlike symbols
tr: Harfe Benzeyen Semboller

en: Roman symbols
tr: Roma Sembolleri

en: Mathematical alphanumeric symbols
tr: Matematiksel Alfanümerik Semboller

en: Enclosed alphanumerics
tr: Kapsanmış Alfanümerikler

en: Enclosed alphanumeric supplement
tr: Kapsanmış Alfasayısal Ek

en: Enclosed CJK letters and months
tr: Kapsanmış CJK Karakterleri ve Ayları

en: Enclosed ideographic supplement
tr: Kapsanmış Kavramsal Ek

en: CJK compatibility
tr: CJK Uyumluluğu

en: Technical symbols
tr: Teknik Semboller

en: Miscellaneous technical
tr: Çeşitli Teknik Semboller

en: Control pictures
tr: Kontrol Resimleri

en: Optical character recognition
tr: Optiksel Karakter Tanımlama

en: Numbers and digits
tr: Sayılar ve Basamaklar

en: Aegean numbers
tr: Ege Sayıları

en: Ancient Greek numbers
tr: Eski Yunan Sayıları

en: Common Indic number forms
tr: Yaygın Hint Sayı Biçimleri

en: Counting rod numerals
tr: Rod Rakamları Sayımı

en: Fullwidth ASCII digits
tr: Tam genişlikte ASCII Sayıları

en: Number forms
tr: Sayı Biçimleri

en: Rumi numeral symbols
tr: Rumi Sayısal Semboller

en: Mathematical symbols
tr: Matematiksel Semboller

en: Arrows
tr: Oklar

en: Supplemental arrows A
tr: Tamamlayıcı Oklar-A

en: Supplemental arrows B
tr: Tamamlayıcı Oklar-A

en: Miscellaneous symbols and arrows
tr: Çeşitli Semboller ve Oklar

en: Mathematical operators
tr: Matematiksel Operatörler

en: Miscellaneous mathematical symbols A
tr: Çeşitli Matematiksel Semboller-A

en: Miscellaneous mathematical symbols B
tr: Çeşitli Matematiksel Semboller-A

en: Supplemental mathematical operators
tr: Ek Matematiksel İşlemler

en: Geometric shapes
tr: Geometrik Şekiller

en: Box drawing
tr: Kutu Çizimi

en: Block elements
tr: Blok Ögeler

en: Musical symbols
tr: Müzik Sembolleri

en: More musical symbols
tr: Daha Fazla Müzik Sembolleri

en: Ancient Greek musical notation
tr: Antik Yunan Müzik Notasyonu

en: Byzantine musical symbols
tr: Bizans Müzik Sembolleri

en: Game symbols
tr: Oyun Sembolleri

en: Chess
tr: Satranç

en: Domino tiles
tr: Domino Taşları

en: Draughts
tr: Dama

en: Japanese chess
tr: Japon Satrancı

en: Mahjong tiles
tr: Mahjong Taşları

en: Playing cards
tr: İskambil Kâğıtları

en: Playing card suits
tr: İskambil Kâğıt Desteleri

en: Other symbols
tr: Diğer Semboller

en: Alchemical symbols
tr: Simya Sembolleri

en: Ancient symbols
tr: Tarihi Semboller

en: Braille patterns
tr: Kabartma Yazı Desenleri

en: Currency symbols
tr: Parabirimi Sembolleri

en: Dingbats
tr: Ufak Şeyler

en: Emoticons
tr: Yüz ifadesi simgeleri

en: Miscellaneous symbols
tr: Çeşitli Semboller

en: Miscellaneous symbols and pictographs
tr: Çeşitli Semboller ve Resimyazılar

en: Yijing hexagram symbols
tr: Yijing Altıgen Sembolleri

en: Yijing mono and digrams
tr: Yijing Mono ve İkili Sembolleri

en: Yijing trigrams
tr: Yijing Üçgen Sembolleri

en: Transport and map symbols
tr: Taşıma ve Harita Sembolleri

en: Specials
tr: Özel Karakterler

en: Variation selectors
tr: Çeşitli Seçiciler

en: Variation selectors supplement
tr: Dönüşüm Seçici Ekleri

en: Copy %s to clipboard
tr: %s taşıma panosuna kopyalansın

en: Add %s to favorites
tr: %s sık kullanılanlara eklensin

en: Remove %s from favorites
tr: %s sık kullanılanlardan kaldırılsın

en: Restore favorites to defaults
tr: Sık kullanılanları varsayılan duruma geri getir

en: Insert character
tr: Karakterler ekle

en: Re-arrange favorites
tr: Sık kullanılanları yeniden düzenle

en: Search by name, nickname or character code
tr: İsme, takma isme veya karakter koda göre ara

en: Clear search
tr: Aramayı temizle

en: INFO
tr: BİLGİ

en: Check has not been run
tr: Kontrol henüz çalıştırılmadı

en: Copy list of errors to clipboard
tr: Hataları geçici taşıma panosuna kopyala

en: Click to run a check on the book
tr: Kitapta bir kontrolü çalıştırmak için tıklayın

en: Run check
tr: Kontrolü çalıştır

en: line: %d
tr: satır: %d

en:  column: %d
tr:  sütun: %d

en: Information
tr: Bilgi

en: Warning
tr: Uyarı

en: Try to fix only this error
tr: Sadece bu hatayı düzeltmeye çalış

en: Click to open in editor
tr: Düzenleyicide açmak için tıklayın

en: Try to fix all fixable errors automatically. Only works for some types of error.
tr: Tüm hataları otomatik olarak düzeltmeye çalış. Sadece bazı hata türleri için çalışır.

en: Try to correct all fixable errors automatically
tr: Düzeltilebilir tüm hataları otomatik düzeltmeye çalış

en: Re-run check
tr: Kontrolü tekrar çalıştır

en: Re-run the check
tr: Kontrolü tekrar çalıştır

en: Running fixers, please wait...
tr: Düzelticiler çalıştırılıyor, lütfen bekleyin...

en: Running checks, please wait...
tr: Kontroller çalıştırılıyor, lütfen bekleyin...

en: line number
tr: satır numarası

en: Font
tr: Yazı tipi

en: Image
tr: Görüntü

en: Stylesheet
tr: Biçim sayfası

en: Completion failed
tr: Tamamlama başarısız

en: Failed to get completion data
tr: Tamamlama verisi alınamadı

en: Calculating differences, please wait...
tr: Farklar hesaplanıyor, lütfen bekleyin...

en: Differences between books
tr: Kitaplar arasındaki farklar

en: Go to previous change
tr: Bir önceki değişikliğe git

en: &Previous change
tr: &Önceki değişiklik

en: Go to next change
tr: Sonraki değişikliğe git

en: &Next change
tr: &Sonraki değişiklik

en: Search for text
tr: Metin ara

en: Next &match
tr: Sonraki &eşleşme

en: P&revious match
tr: Ö&nceki eşleşme

en: Left panel
tr: Sol panel

en: Perform search in the left panel
tr: Aramayı sol panelde gerçekleştir

en: Right panel
tr: Sağ panel

en: Perform search in the right panel
tr: Aramayı sağ panelde gerçekleştir

en: &Options
tr: &Seçenekler

en: Change how the differences are displayed
tr: Farkların nasıl görüntüleneceğini değiştirin

en: Lines of context around each change
tr: Her değişiklik etrafında içerik satırları

en: Show %d lines of context
tr: İçeriğin %d satırını göster

en: Show all text
tr: Tüm metni göster

en: Beautify files before comparing them
tr: Karşılaştırmadan önce dosyaları güzelleştir

en: Do not beautify files before comparing
tr: Karşılaştırmadan önce dosyaları güzelleştirme

en: The books are identical
tr: Kitaplar özdeş

en: No changes found
tr: Hiç değişiklik bulunamadı

en: The files are identical
tr: Dosyalar birbiri ile aynı

en: No differences found
tr: Hiç fark bulunamadı

en: [%s was added]
tr: [%s eklendi]

en: [%s was removed]
tr: [%s çıkartıldı]

en: Previous change
tr: Önceki değişiklik

en: Next change
tr: Sonraki değişiklik

en: Open file in the editor
tr: Dosyayı editörde aç

en: No matches found for query: %s
tr: %s için herhangi bir eşleşme bulunamadı

en: This file was added
tr: Dosya eklenmiş

en: This file was removed
tr: Dosya silinmiş

en: [This file was renamed from %s]
tr: [Bu dosyanın eski adı %s]

en: [This file was renamed to %s]
tr: [Bu dosyanın yeni adı %s]

en: Binary file of size: %s
tr: İkilik dosya boyutu: %s

en: Image could not be rendered
tr: Görüntü işlenemedi

en: Size: {0} Resolution: {1}x{2}
tr: Boyut: {0} Çözünürlük: {1}x{2}

en: The files are identical after beautifying
tr: Güzelleştirme sonrası dosyalar birbirinin aynı

en: Trim image
tr: Resmi tıraşla

en: Auto-trim image
tr: Resmi otomatik tıraşla

en: Rotate image
tr: Dosyayı editörde aç

en: Resize image
tr: Görseli yeniden boyutlandır

en: Sharpen image
tr: Görseli keskinleştir

en: Blur image
tr: Resmi bulanıklaştır

en: De-speckle image
tr: Resmin lekelerini temizle

en: No image
tr: Görsel yok

en: No image loaded
tr: Bir görsel yüklenmemiş

en: Invalid image
tr: Geçersiz görsel

en: The current image is not valid
tr: Geçerli görüntü geçerli değil

en: Drop image
tr: Resmi bırak

en: Paste image
tr: Görseli yapıştır

en: No image available in the clipboard
tr: Geçici taşıma panosunda kullanılabilir resim yok

en: No active selection, first select a region in the image, by dragging with your mouse
tr: Etkin seçim yok, ilk olarak farenizle sürükleyerek resimden bir bölgeyi seçin

en: Not a valid image
tr: Geçerli bir görsel değil

en: Choose the new width and height
tr: Yeni genişliği ve yüksekliği seçin

en: Cutting of images is not allowed. If you want to delete the image, use the files browser to do it.
tr: Resimleri kesmeye izin verilmiyor. Resmi silmek istiyorsanız bunun için dosya gezginini kullanın.

en: File actions tool bar
tr: Dosya etkinlikleri araç çubuğu

en: Edit actions tool bar
tr: Düzenleme etkinlikleri araç çubuğu

en: Image filters
tr: Görsel filtreleri

en: Image information bar
tr: Görüntü bilgi çubuğu

en: Copy selected region
tr: Seçilen bölgeyi kopyala

en: Paste into selected region
tr: Seçilen bölgeye yapıştır

en: Copy image
tr: Görseli kopyala

en: The standard deviation for the Gaussian sharpen operation (higher means more sharpening)
tr: Gauss keskinleştirme işleminin standart sapması (yüksek değer daha keskin anlamına gelir)

en: The standard deviation for the Gaussian blur operation (higher means more blurring)
tr: Gauss bulanıklaştırma işleminin standart sapması (yüksek değer daha bulanık demektir)

en: Choose file name
tr: Dosya adını seç

en: No name specified
tr: İsim belirtilmemiş

en: You must specify a file name for the new file, with an extension.
tr: Yeni dosyaya bir uzantı ve isim belirlemelisiniz.

en: Choose an image
tr: Görsel seç

en: Images in book
tr: Kitaptaki görseller

en: &Existing images in the book
tr: &Kitaptaki mevcut resimler

en: Search for image by file name
tr: Dosya adına göre resim ara

en: Refresh the displayed images
tr: Gösterilen isimleri tazele

en: &Import image
tr: &Resmi iç aktar

en: Import an image from elsewhere in your computer
tr: Bilgisayarınızda başka bir yerden bir görüntüyü içe aktarın

en: &Paste image
tr: Yapıştırma imi

en: Paste an image from the clipboard
tr: Panodaki resmi yapıştır

en: Full page image
tr: Tam sayfa görsel

en: Preserve aspect ratio
tr: En boy oranını koru

en: Invalid file extension
tr: Geçersiz dosya uzantısı

en: Choose the folder into which the files will be placed
tr: Dosyaların yer alacağı klasörü seçin

en: Create new folder
tr: Yeni dizin oluştur

en: Enter a name for the new folder
tr: Yeni klasör için bir isim gir

en: Folder name
tr: Dizin ismi

en: Create new book
tr: Yeni kitap oluştur

en: &Authors:
tr: Y&azarlar:

en: &Language:
tr: &Dil:

en: Invalid markup
tr: Geçersiz biçimlendirme

en: The current block tag has an existing unclosed style attribute. Run the Fix HTML tool first.
tr: Mevcut blok etiketi kapanmamış biçem özniteliği içeriyor. Önce Fix HTML aracını çalıştırın.

en: Invalid HTML
tr: Geçersiz HTML

en: There is an unclosed %s tag. You should run the Fix HTML tool before trying to rename tags.
tr: Kapanmamış bir %s etiketi var. Etiketleri yeniden isimlendirmeden önce Fix HTML aracını çalıştırmalısınız.

en: No tag found
tr: Etiket bulunamadı

en: No suitable block level tag was found to rename
tr: Yeniden isimlendirilecek uygun blok seviyesi etiketi bulunamadı

en: There is an unclosed %s tag. You should run the Fix HTML tool before trying to split tags.
tr: Kapatılmamış bir %s etiketi var. Etiketleri bölmeyi denemeden önce HTML Düzeltme aracını çalıştırmalısınız.

en: Not in a block tag
tr: Bir blok etiketi değil

en: Cannot change text alignment as the cursor is not inside a block level tag, such as a &lt;p&gt; or &lt;div&gt; tag.
tr: İmleç bir blok seviyesi etiketinin, &lt;p&gt; veya &lt;div&gt; gibi, içinde değilken metin hizalamasını değiştiremezsiniz.

en: Insert filler text
tr: Doldurma metnini girin

en: Insert a tag
tr: Bir etiket ekle

en: Insert a self closing tag
tr: Kendi kapanan bir etiket ekle

en: Insert a HTML link
tr: Bir HTML bağlantısı ekle

en: Insert a HTML image
tr: Bir HTML resmi ekle

en: Insert a HTML tag with a class
tr: Sınıfı olan bir HTML etiketi ekle

en: No snippet found
tr: Hiç Kesit bulunamadı

en: No matching snippet was found
tr: Eşleşen kesit bulunamadı

en: For help with snippets, see the <a href="%s">User Manual</a>
tr: Kesitlerle ilgili yardım için, <a href="%s">Kullanıcı Kılavuzu</a>'na göz atın

en: The name of this snippet
tr: Bu kesitin adı

en: The text used to trigger this snippet
tr: Bu kesiti tetikleyecek metin

en: Tri&gger:
tr: Teti&kle:

en: &File types:
tr: &Dosya türleri:

en: Which file types this snippet should be active in
tr: Bu kesitin hangi dosya türlerinde etkin olacağı

en: You can test your snippet here
tr: Kesitinizi burada test edebilirsiniz

en: Create a snippet
tr: Kesit Ekle

en: Edit snippet
tr: Kesiti Düzenle

en: You must provide a name for this snippet
tr: Bu kesit için bir isim belirlemelisiniz

en: You must provide a trigger for this snippet
tr: Bu kesit için bir tetikleyici metin belirlemelisiniz

en: You must provide a template for this snippet
tr: Bu kesit için bir şablon sağlamalısınız

en: You must specify at least one file type
tr: En az bir dosya türü belirlemelisiniz

en: Create/edit snippets
tr: Kesit Ekle/Düzenle

en: Search for a snippet
tr: Kesit ara

en: &Add snippet
tr: Kesit &ekle

en: &Edit snippet
tr: Kesit &düzenle

en: &Remove snippet
tr: Kesit &sil

en: Change &built-in
tr: &Dahiliyi değiştir

en: Invalid snippet
tr: Geçersiz kesit

en: Cannot edit snippet
tr: Kesit düzenlenemiyor

en: No snippet selected
tr: Kesit seçilmedi

en: No snippets found
tr: Kesit bulunamadı

en: No snippets found for query: %s
tr: Surgu: %s için kesit bulunamadı

en: Choose the built-in snippet to modify:
tr: Düzenlenecek dahili kesidi seçin:

en: Invalid text
tr: Geçersiz metin

en: Unterminated string
tr: Sonlandırılmamış karakter dizisi

en: Hold down the Ctrl key and click to open this link
tr: Bu bağlantıyı açmak için Ctrl tuşuna basılı tutup tıklayın

en: This link points to a file that is not present in the book
tr: Bu bağlantı kitapta var olmayan bir dosyayı gösteriyor

en: An unescaped < is not allowed. Replace it with &lt;
tr: Kaçış yapılmamış < karakterine izin verilmez. &lt; ile değiştirin

en: An unescaped ampersand is not allowed. Replace it with &amp;
tr: Kaçış yapılmamış ampersanda izin verilmez. &amp; ile değiştirin

en: An unescaped > is not allowed. Replace it with &gt;
tr: Kaçış yapılmamış > karakterine izin verilmez. &gt; ile değiştirin

en: / not allowed except at the end of the tag
tr: etiketin sonu haricinde / işaretine izin verilmiyor

en: Unknown character
tr: Bilinmeyen karakter

en: A closing tag must contain only the tag name and nothing else
tr: Kapatma etiketi yalnızca etiket ismini içermelidir

en: Expecting an attribute value
tr: Bir öznitelik değeri bekleniyor

en: A tag name cannot end with a colon
tr: Etiket iki nokta ile bitemez

en: Create custom theme
tr: Özel tema oluştur

en: &Name of custom theme:
tr: &Özel temanın adı:

en: &Builtin theme to base on:
tr: &Yerleşik tema şunu temel alır:

en: You must specify a name for your theme
tr: Temanız için bir isim belirlemelisiniz

en: A custom theme with the name %s already exists
tr: %s isminde bir özel tema zaten var

en: No color
tr: Renk yok

en: Red: {0} Green: {1} Blue: {2}
tr: Kırmızı: {0} Yeşil: {1} Mavi: {2}

en: Remove color
tr: Rengi kaldır

en: &Background
tr: &Arkaplan

en: &Foreground
tr: &Önplan

en: &Italic
tr: &Yatık

en: B&old
tr: K&alın

en: &Underline:
tr: &Altı çizili:

en: Create/edit custom theme
tr: Özel tema oluştur/düzenle

en: &Edit theme:
tr: &Temayı düzenle:

en: Add &new theme
tr: &Yeni tema ekle

en: &Remove theme
tr: Te&mayı kaldır

en: &Bold
tr: &Kalın

en: Make the selected text bold
tr: Seçili yazıyı kalın yap

en: <h3>Bold</h3>Make the selected text bold
tr: <h3>Kalın</h3> Seçili yazıyı kalın yap

en: Make the selected text italic
tr: Seçili metni italik yap

en: <h3>Italic</h3>Make the selected text italic
tr: <h3>Yatık</h3> Seçili yazıyı yatık yazı yap

en: &Underline
tr: &Altı çizili

en: Underline the selected text
tr: Seçili metnin altını çiz

en: <h3>Underline</h3>Underline the selected text
tr: <h3>Altı çizili</h3>Seçili yazının altını çiz

en: &Strikethrough
tr: &Üstü çizili

en: Draw a line through the selected text
tr: Seçili yazının üzerini çiz

en: <h3>Strikethrough</h3>Draw a line through the selected text
tr: <h3>Üstü çizili</h3>Seçili yazının üzerini çiz

en: &Superscript
tr: Üst &simge

en: Make the selected text a superscript
tr: Seçili yazıyı üst simge yap

en: <h3>Superscript</h3>Set the selected text slightly smaller and above the normal line
tr: <h3>Üst simge</h3>Seçili yazıyı hafifçe küçült ve satırdan yukarıya taşı

en: &Subscript
tr: Altsimg&e

en: Make the selected text a subscript
tr: Seçili yazıyı alt simge yap

en: <h3>Subscript</h3>Set the selected text slightly smaller and below the normal line
tr: <h3>Alt simge</h3>Seçili yazıyı hafifçe küçült ve satırın altına taşı

en: &Color
tr: &Renk

en: Change text color
tr: Metin rengini değiştir

en: <h3>Color</h3>Change the color of the selected text
tr: <h3>Renk</h3>Seçilen metnin rengini değiştir

en: Change background color of text
tr: Metnin arkaplan rengini değiştir

en: Align &left
tr: Sola &hizala

en: <h3>Align left</h3>Align the paragraph to the left
tr: <h3>Sola hizala</h3>Paragrafı sola hizala

en: &Center
tr: &Ortala

en: <h3>Center</h3>Center the paragraph
tr: <h3>Ortala</h3>Paragrafı ortala

en: Align &right
tr: S&ağa hizala

en: <h3>Align right</h3>Align the paragraph to the right
tr: <h3>Sağa hizala</h3>paragrafı sağa hizala

en: &Justify
tr: &İki yana hizala

en: Justify
tr: Yasla

en: <h3>Justify</h3>Align the paragraph to both the left and right margins
tr: <h3>İki yana hizala</h3>Paragrafı sol ve sağ taraflara eşit hizala

en: &Insert image
tr: &Resim ekle

en: Insert an image into the text
tr: Metne bir görsel ekle

en: <h3>Insert image</h3>Insert an image into the text
tr: <h3>Resim ekle</h3>Metne bir resim ekle

en: Insert &hyperlink
tr: &Köprü ekle

en: Insert hyperlink
tr: Link ekle

en: <h3>Insert hyperlink</h3>Insert a hyperlink into the text
tr: <h3>Köprü ekle</h3>Metne bir köprü ekle

en: Convert the paragraph to &lt;%s&gt;
tr: Paragrafı &lt;%s&gt;'ye dönüştürün

en: &Lower case
tr: &Küçük harf

en: &Swap case
tr: Büyük küçük harf &değiştir

en: &Upper case
tr: &Büyük harf

en: &Capitalize
tr: &Hepsini büyük harf yap

en: &Title case
tr: Başlık düzen&i

en: Change the case of the selected text: %s
tr: Seçili metinde büyük/küçük harf değişimi yap: %s

en: Insert &tag
tr: Etiket &ekle

en: Insert tag
tr: Etiket ekle

en: <h3>Insert tag</h3>Insert a tag, if some text is selected the tag will be inserted around the selected text
tr: <h3>Etiket ekle</h3>Eğer metnin bir kısmı seçilmişse etiket seçilen metnin etrafına eklenecektir

en: Remove tag
tr: Etiketi kaldır

en: Change paragraph to heading
tr: Paragraf başlığını değiştir

en: Editor tools
tr: Editör araçları

en: Format text
tr: Metni düzenle

en: No text
tr: Metin yok

en: There is no suitable text in the clipboard to paste.
tr: Panoda yapıştırmaya uygun yazı yok.

en: Ignore this word
tr: Bu kelimeyi yok say

en: Add this word to the dictionary: {0}
tr: Bu kelimeyi sözlüğe ekle: {0}

en: Add this word to the dictionary
tr: Bu kelimeyi sözlüğe ekle

en: Open %s
tr: %s dosyasını aç

en: Show help for: %s
tr: %s için yardımı göster

en: Chapter-
tr: Bölüm-

en: Styles
tr: Stiller

[ctx: edit book file type]
en: Miscellaneous
tr: Çeşitli

en: The file name must have an extension
tr: Dosya adının bir uzantısı olmalıdır

en: The file name contains invalid characters
tr: Dosya adı geçersiz karakterler içeriyor

en: This file name already exists in the book
tr: Bu isimde bir dosya zaten kitapta bulunuyor

en: Bulk rename items
tr: Ögelerin adını toplu olarak değiştir

en: All selected files will be renamed to the form prefix-number
tr: Seçili tüm dosyaların isimleri önek sayısıyla değiştirilecektir

en: &Prefix:
tr: &Önek:

en: Starting &number:
tr: Başlangıç &sayısı:

en: Full path:
tr: Tam yol:

en: This file is the cover %s for this book
tr: Bu dosya bu kitap için %s kapağıdır

en: image
tr: görsel

en: This file contains all the metadata and book structure information
tr: Bu dosya tüm üst veri ve kitap yapı bilgisini içerir

en: This file contains the metadata table of contents
tr: Bu dosya içeriğin üst veri tablosunu içerir

en: This file is not listed in the book manifest
tr: Bu dosya kitap bildiriminde listelenmiyor

en: This file is marked as non-linear in the spine
    Drag it to the top to make it linear
tr: Bu dosya doğrusal değil diye işaretlenmiş
    Doğrusallaştırmak için üste sürükleyin

en: This file is a text file that is not referenced in the spine
tr: Bu dosya ana kaynakta referans olarak gösterilen bir dosya değil

en: This file occurs more than once in the spine
tr: Bu dosya ana kaynakta birden çok defa mevcut

en: Export %s
tr: %s olarak dışa aktar

en: Replace %s with file...
tr: %s ile dosyayı değiştir...

en: &Rename %s
tr: &Yeniden adlandır %s

en: Mark %s as cover image
tr: %s kapak görüntüsü olarak işaretlensin

en: Mark %s as cover page
tr: %s kapak sayfası olarak işaretlensin

en: Link &stylesheets...
tr: Çalışma &sayfalarına bağlantı...

en: &Merge selected text files
tr: Seçili &metin dosyalarını birleştir

en: &Merge selected style files
tr: Seçili &biçem dosyalarını birleştir

en: Cannot rename
tr: Yeniden adlandırılamaz

en: %s books do not support file renaming as they do not use file names internally. The filenames you see are automatically generated from the internal structures of the original file.
tr: %s kitapları dosya yeniden adlandırmayı desteklemiyor çünkü dosya isimlerini dahili olarak kullanmıyorlar. Gördüğünüz dosya isimleri asıl dosyanın dahili yapısından otomatik olarak üretildi.

en: Not first item
tr: İlk öge değil

en: %s is not the first text item. You should only mark the first text item as cover. Do you want to make it the first item?
tr: %s ilk metin ögesi değil. Kapak olarak sadece ilk metin ögesini işaretlemelisiniz. Onu ilk öge yapmak ister misiniz?

en: The file(s) %s cannot be renamed.
tr: %s dosyası yeniden adlandırılamaz.

en: The file(s) %s cannot be deleted.
tr: %s dosyası silinemez.

en: Choose location
tr: Konum seçin

en: Files
tr: Dosyalar

en: No stylesheets
tr: Çalışma sayfası yok

en: This book currently has no stylesheets. You must first create a stylesheet before linking it.
tr: Bu kitap hiç çalışma sayfası içermiyor. Bağlantı kurmadan önce bir çalışma sayfası oluşturmalısınız.

en: Choose stylesheets
tr: Çalışma sayfalarını seçin

en: Choose the stylesheets to link. Drag and drop to re-arrange
tr: Bağlantı için çalışma sayfalarını seçin. Yeniden düzenlemek için sürükleyip bırakın

en: Remove existing links to stylesheets
tr: Çalışma sayfalarına mevcut bağlantıları kaldır

en: Choose a name for the new (blank) file. To place the file in a specific folder in the book, include the folder name, for example: <i>text/chapter1.html
tr: Yeni (boş) dosya için bir isim seçin. Dosyayı kitapta özel bir dizinin altına yerleştirmek için dizin adını da ekleyin; örneğin: <i>metin/bolum1.html

en: Import resource file (image/font/etc.)
tr: Kaynak dosyasını içe aktar (resim/yazı tipi gibi)

en: Import a file from your computer as a new file into the book.
tr: Bilgisayarınızdaki bir dosyayı kitabın içine yeni bir dosya olarak içe aktarın.

en: Choose a name for the imported file
tr: İçe aktarılmış dosya için bir isim seçin

en: You must specify a name for the new file, with an extension, for example, chapter1.html
tr: Yeni dosya için bir isim ve uzantı girmeniz gerekiyor, bolum1.html gibi

en: Choose master file
tr: Bir ana dosya seçin

en: Choose the master file. All selected files will be merged into the master file:
tr: Bir ana dosya seçin. Seçili tüm dosyalar bu ana dosyada birleştirilecektir:

en: Debug output from %s
tr: %s ile çıktı hatasını ayıkla

en: No such function
tr: Böyle bir fonksiyon yok

en: There is no function named %s
tr: %s isimli bir fonksiyon yok

en: Cannot remove builtin function
tr: Gömülü fonksiyon kaldırılamaz

en: The function %s is a builtin function, it cannot be removed.
tr: %s fonksiyonu gömülü bir fonksiyondur, kaldırılamaz.

en: Choose a function to run on matched text (by name)
tr: Eşleşen metinde çalışacak bir fonksiyon seçin (ismiyle)

en: Save current search
tr: Mevcut aramayı kaydet

en: Show saved searches
tr: Kayıtlı Aramaları Göster

en: Create/edit a function
tr: Bir fonksiyon oluştur/düzenle

en: F&unction name:
tr: F&onksiyon adı:

en: For help with creating functions, see the <a href="%s">User Manual</a>
tr: Fonksiyon oluşturmak hakkında bilgi için <a href="%s">Kullanıcı Kılavuzuna</a> bakın

en: Must specify name
tr: Bir isim belirtilmeli

en: You must specify a name for this function.
tr: Bu işlev için bir isim girmelisiniz.

en: Invalid Python code
tr: Geçersiz Python kodu

en: No replace function
tr: Değiştirme işlevi yok

en: Inherited from %s
tr: Miras alındığı kaynak: %s

en: Matched CSS rules for %s
tr: %s için eşleşen CSS kuralları

en: Computed final style
tr: Hesaplanan son biçem

en: Copy everything
tr: Her şeyi kopyala

en: No style information found
tr: Hiç biçem bilgisi bulunamadı

en: Move the cursor inside a HTML tag to see what styles apply to that tag.
tr: Bir etikete hangi biçemlerin uygulanacağını görmek için imleci o HTML etiketinin içine taşıyın.

en: Font faces for %s
tr: %s için yazı tipi yüzleri

en: Embedded
tr: Gömülü

en: Font family
tr: Yazı tipi ailesi

en: Change font
tr: Yazı tipini değiştir

en: Change the font %s to: | Change the fonts %s to:
tr[0]: %s yazı tipini değiştir:
tr[1]: %s yazı tipini değiştir:

en: &New font:
tr: &Yeni yazı tipi:

en: The font <i>%s</i> <b>exists</b> on your computer
tr: <i>%s</i> yazı tipi bilgisayarınızda <b>bulunuyor</b>

en: The font <i>%s</i> <b>does not exist</b> on your computer
tr: <i>%s</i> yazı tipi bilgisayarınızda <b>bulunmuyor</b>

en: &Install fonts
tr: &Yazı tiplerini kur

en: &Change selected fonts
tr: &Seçili yazı tiplerini değiştir

en: &Remove selected fonts
tr: &Seçili yazı tiplerini kaldır

en: &Embed all fonts
tr: &Tüm yazı tiplerini katıştır

en: &Subset all fonts
tr: Tüm &yazı tiplerini dahil et

en: Rescan the book for fonts in case you have made changes
tr: Değişiklik yaptığınız yazı tipleri için kitabı yeniden tara

en:  All the fonts declared in this book are shown to the left, along with whether they are embedded or not.
                You can remove or replace any selected font and also embed any declared fonts that are not already embedded.
tr:  Bu kitapta kullanıldığı beyan edilen tüm yazı tipleri gömülü olarak bulunsun veya bulunmasın solda gösteriliyor.
                Seçilen yazı tiplerini kaldırabilir veya değiştirebildiğiniz gibi gömülü olmayan yazı tiplerini de gömülü hale getirebilirsiniz.

en:  Double click any font family to see if the font is available for embedding on your computer.
tr:  Yazı tipi ailelerinden birine çift tıklayarak yazı tipinin bilgisayarınızda gömülmeye uygun olup olmadığını öğrenin.

en: The font <b>%s</b> was not found on your computer. If you have the font files, you can install it using the "Install fonts" button in the lower left corner.
tr: <b>%s</b> yazı tipi bilgisayarınızda bulunamadı. Yazı tipi dosyalarınız varsa, sol alt köşedeki "yazı tiplerini yükle" düğmesini kullanarak yükleyebilirsiniz.

en: No fonts selected
tr: Yazı tipi seçili değil

en: No fonts selected, you must first select some fonts in the left panel
tr: Yazı tipi seçili değil, önce soldaki panelden yazı tiplerini seçmelisiniz

en: Remove unused CSS
tr: Kullanılmayan CSS'i kaldır

en: Remove unused &class attributes
tr: Kullanılmayan &sınıf özniteliklerini kaldır

en: Action report
tr: Eylem Raporu

en: You can compress the images in this book losslessly, reducing the file size of the book, without affecting image quality. Typically image size is reduced by 5 - 15%.
tr: Bu kitaptaki resimleri kayıpsız bir şekilde sıkıştırabilir, böylece görüntü kalitesini etkilemeden kitabın dosya boyutunu düşürebilirsiniz. Genellikle resimlerin boyutu %5-15 oranında azalır.

en: Editor font &family:
tr: Düzenleyici &yazı tipi ailesi:

en: Editor font &size:
tr: Düzenleyici yazı tipi boyutu:

en: Create/edit &custom color schemes
tr: Özel &renk şemaları oluştur/düzenle

en: &Color scheme:
tr: &Renk şeması:

en:  characters
tr:  karakter

en: Change &templates
tr: Şablonları &değiştir

en: Templates for new files:
tr: Yeni dosyalar için şablonlar:

en: &Wrap long lines in the editor
tr: Düzenleyicide uzun satırları &kaydır

en: &Replace HTML entities as they are typed
tr: &HTML girdilerini yazılırken değiştir

en: With this option, every time you type in a complete html entity, such as &amp;hellip; it is automatically replaced by its corresponding character. The replacement happens only when the trailing semi-colon is typed.
tr: Bu seçenekle, her bir html elemanı girdiğinizde, örneğin &amp;hellip; karşılık gelen karakteriyle yer değiştirilir. Yer değiştirme yalnızca sondaki noktalı virgül girildiğinde gerçekleşir.

en: With this option, every time you type </ the current HTML closing tag is auto-completed
tr: Bu seçenekle, her </ yazışınızda HTML kapatma etiketi otomatik tamamlanır

en: This will cause the beautify current file action to be performed automatically every time you open a HTML/CSS/etc. file for editing.
tr: Düzenlemek için bir HTML/CSS/vs. dosyasını her açtığınızda otomatik olarak mevcut dosyayı güzelleştir eyleminin çalışmasına sebep olur.

en: This will cause spelling errors to be highlighted in the code view for easy correction as you type.
tr: Bu, yazım hatalarının kod görünümünde vurgulanarak siz yazdıkça kolay düzeltilmesini sağlar.

en: Manage &spelling dictionaries
tr: Yazım &denetimi sözlüklerini yönet

en: Manage sni&ppets
tr: Kesitleri &yönet

en: Automatic (%s)
tr: Otomatik (%s)

en: When the file is opened, update the metadata embedded in the book file to the current metadata in the calibre library.
tr: Dosya açılırken kitaptaki gömülü üst veriyi Calibre kitaplığındaki üst veri ile güncelle.

en: When auto-selecting the format to edit for a book with multiple formats, this is the preference order.
tr: Birden fazla biçimli bir kitabın düzenleneceği biçimi otomatik seçerken, tercih sırası bu şekildedir.

en: Preferred format order (drag and drop to change)
tr: Tercih edilen biçim sırası (değiştirmek için sürükleyip bırakın)

en: By default, you can have only a single row or column of windows in the dock areas (the areas around the central editors). This option allows for more flexible window layout, but is a little more complex to use.
tr: Varsayılan olarak sabit alanların (merkezi düzenleyicilerin etrafındaki alanların) içinde sadece pencerelerin bir satır veya sütununa sahip olabilirsiniz. Bu seçenek pencere yerleşimini biraz daha esnekleştirir ama kullanımı biraz daha karışıktır.

en: Choose which windows will occupy the corners of the dockable areas
tr: Sabitlenmiş alanların köşelerini hangi pencerelerin işgal edeceğini seçin

en: The &top-left corner
tr: Sol-üs&t köşe

en: The top-&right corner
tr: Sağ-üst köşe

en: The &bottom-left corner
tr: Sol-alt köşe

en: The bottom-ri&ght corner
tr: Sağ-alt köşe

en: When opening a previously edited book again, restore its state. That means all open files are automatically re-opened and the cursor is positioned at its previous location.
tr: Daha önce düzenlenmiş bir kitabı tekrar açarken, durumunu geri yükle. Bunun anlamı tüm açık dosyaların tekrar açılacağı ve imlecin önceki konumuna getirileceğidir.

en: Monospaced text
tr: Eş aralıklı metin

en: Sans-serif text
tr: Sans-serif metni

en: Serif text
tr: Serif metni

en: Font family for &%s:
tr: &%s için yazı tipi ailesi:

en: &Default font size:
tr: &Öntanımlı yaztipi boyutu:

en: &Monospace font size:
tr: &Eşaralıklı yazı tipi boyutu:

en: Mi&nimum font size:
tr: E&n küçük yazı tipi boyutu:

en: lines
tr: satırlar

en: Background color:
tr: Zemin rengi:

en: Foreground color:
tr: Önplan rengi:

en: Link color:
tr: Bağlantı rengi:

en: Theme based
tr: Tema tabanlı

en: When using a dark theme force dark colors, otherwise same as "No change"
tr: Koyu tema kullanırken koyu renkleri zorlayın, aksi takdirde "Değişiklik yok" ile aynıdır

en: Choose a custom color
tr: Özel bir renk seçin

en: Custom
tr: Özel tanımlı

en: Choose which toolbar you want to customize
tr: Özelleştirmek istediğiniz araç çubuğunu seçin

en: Tools for %s editors
tr: %s düzenleyiciler için araçlar

en: Book wide actions
tr: Kitap genelinde işlemler

en: Book wide tools
tr: Kitap genelinde araçlar

en: Book wide tools from third party plugins
tr: Üçüncü parti eklentilerden kitap genelinde araçlar

en: Common tools for all editors
tr: Tüm editörler için ortak araçlar

en: Text formatting actions
tr: Metin biçimlendirme eylemleri

en: &Toolbar to customize:
tr: &Özelleştirilecek araç çubuğu:

en: Customize templates
tr: Şablonları özelleştir

en: Choose the &type of template to edit:
tr: Düzenlenecek şablon &türünü seçin:

en: The variables {0} and {1} will be replaced with the title and author of the book. {2} is where the cursor will be positioned. If you want to include braces in your template, for example for CSS rules, you have to escape them, like this: {3}
tr: {0} ve {1} değişkenleri kitabın başlığı ve yazarı ile değiştiirlecektir. {2} de imlecin nerede konumlanacağı bilgisidir. Şablonunuza parantezler, örneğin CSS kuralları, eklemek isterseniz,onlardan şöyle kurtulabilirsiniz: {3}

en: Restore defaults for all preferences
tr: Tüm tercihler için varsayılanları geri yükle

en: Restore defaults for currently displayed preferences
tr: Mevcut görüntülenen tercihleri varsayılan değerlerine geri yükle

en: Restore all disabled confirmation prompts
tr: Kapatılmış tüm onaylama ekranlarını geri yükle

en: Main window
tr: Ana Pencere

en: Editor settings
tr: Düzenleyici ayarları

en: Preview settings
tr: Ön izleme ayarları

en: Integration with calibre
tr: Calibre ile tümleştirme

en: Disabled confirmations restored
tr: Kapatılmış onaylamalar geri yüklendi

en: 
                <h3>Live preview</h3>
    
                <p>Here you will see a live preview of the HTML file you are currently editing.
                The preview will update automatically as you make changes.
    
                <p style="font-size:x-small; color: gray">Note that this is a quick preview
                only, it is not intended to simulate an actual e-book reader. Some
                aspects of your e-book will not work, such as page breaks and page margins.
tr: 
                <h3>Canlı Önizleme</h3>
    
                <p>Burada düzenlediğiniz HTML dosyasının canlı bir önizlemesini göreceksiniz.
                Önizleme siz değişiklik yaptıkça otomatik olarak güncellenir.
    
                <p style="font-size:x-small; color: gray">Bunun yalnızca bir hızlı önizleme olduğunu unutmayın,
                gerçek bir e-Kitap okuyucusunun göstereceği içeriği birebir taklit etmeye çalışmaz.
                Sayfa sonu kodları ve sayfa kenarlarındaki boşluklar gibi e-Kitabınızın bazı özellikleri burada gösterilmeyecektir.

en: Inspect element
tr: Ögeyi incele

en: Edit %s
tr: Düzenle %s

en: Search in preview
tr: Ön izlemede ara

en: Invalid location
tr: Geçersiz Konum

en: Cannot split on the body tag
tr: Gövde etiketi ayrıştırılamadı

en: Failed to launch worker
tr: Başlatıcı çalıştırılamadı

en: Failed to launch the worker process used for rendering the preview
tr: Ön izlemeyi gerçekleştirecek sürecin başlatılması başarısız oldu

en: Cannot disable
tr: Kapatılamaz

en: Auto reloading of the preview panel cannot be disabled while the Live CSS panel is open.
tr: Canlı CSS paneli açıkken Önizleme Paneli'nin otomatik yeniden yüklenmesi devre dışı bırakılamaz.

en: Auto reload preview when text changes in editor
tr: Düzenleyicideki metin değişikliklerini otomatik olarak ön izlemede göster

en: Disable auto reload of preview
tr: Ön izlemenin otomatik yenilenmesini kapat

en: Disable syncing of preview position to editor position
tr: Ön izleme konumunun düzenleyicinin konumuna eşlenmesini kapat

en: Enable syncing of preview position to editor position
tr: Ön izleme konumunun düzenleyicinin konumuna eşlenmesini aç

en: Abort file split
tr: Dosya bölmeyi iptal et

en: Delete selected files
tr: Seçili dosyaları sil

en: Size (KB)
tr: Boyut (KB)

en: Style
tr: Biçem

en: Total uncompressed size of all files: {0} :: Images: {1} :: Fonts: {2}
tr: Tüm dosyaların sıkıştırılmamış toplam boyutu: {0} :: Resimler: {1} :: Yazı tipleri: {2}

en: Resolution
tr: Çözünürlük

en: Times used
tr: Kaç kere kullanılmış

en: Edit the image: %s
tr: Resmi düzenle: %s

en: Anchor
tr: Çapa

en: Source text
tr: Kaynak metin

en: Target
tr: Hedef

en: Target text
tr: Hedef metin

en: The link destination does not exist
tr: Bağlantı hedefi mevcut değil

en: The link destination exists
tr: Bağlantı hedefi mevcut

en: The link destination could not be verified
tr: Bağlantı hedefi doğrulanamadı

en: Click entries above to see their destination here
tr: Burada hedeflerini görmek için aşağıdaki girdilere tıklayın

en: No destination found for this link
tr: Bu bağlantı için hedef bulunamadı

en: Word
tr: Kelime

en: Words: {2} :: Unique Words: :: {0} :: Languages: {1}
tr: Kelimeler: {2} :: Tekil Kelimeler: :: {0} :: Diller: {1}

en: Character
tr: Karakter

en: Codepoint
tr: Kod noktası

en: All the characters in the book
tr: Kitaptaki tüm karakterler

en: {0} [{1} elements]
tr: {0} [{1} öğe]

en: Sort by:
tr: Sıralama:

en: &Counts
tr: &Sayımlar

en: &Name
tr: &İsim

en: {0} rules, {1} unused
tr: {0} kural, {1} kullanılmayan

en: Number of matches
tr: Eşleşme sayısı

en: Style Rule
tr: Biçem Kuralı

en: {0} classes, {1} unused
tr: {0} sınıf, {1} kullanılmayan

en: Class
tr: Sınıf

en: Words
tr: Kelimeler

en: Style rules
tr: Biçem kuralları

en: Style classes
tr: Biçem sınıfları

en: Characters
tr: Karakterler

en: Links
tr: Bağlantılar

en: Export of %s data is not supported
tr: %s verisinin dışa aktarımı desteklenmiyor

en: Choose a filename for the data
tr: Veri için bir dosya ismi seçin

en: CSV files
tr: CSV dosyaları

en: Reports
tr: Raporlar

en: Export the currently shown report as a CSV file
tr: Gösterilen raporu CSV dosyası olarak dışa aktar

en: Are you sure you want to delete the selected files?
tr: Seçili dosyaları silmek istediğinize emin misiniz?

en: Failed to gather data
tr: Veri toplamada hata

en: Failed to gather data for the report. Click "Show details" for more information.
tr: Rapor için veri toplamada hata. Daha fazla bilgi için "Detayları göster"e tıklayın.

en: Saving...
tr: Kaydediliyor...

en: Enable completion based on search history
tr: Arama geçmişine dayanan tamamlamayı etkinleştir

en: Disable completion based on search history
tr: Arama geçmişine dayanan tamamlamayı kapat

en: All style files
tr: Tüm biçem dosyaları

en: All text files
tr: Tüm Metin Dosyaları

en: Current file
tr: Geçerli Dosya

en: Marked text
tr: İşaretli metin

en: Open files
tr: Açık Dosyalar

en: Selected files
tr: Seçilen Dosyalar

en: Down
tr: Aşağı

en: Up
tr: Yukarı

en: 
                Direction to search:
                <dl>
                <dt><b>Down</b></dt>
                <dd>Search for the next match from your current position</dd>
                <dt><b>Up</b></dt>
                <dd>Search for the previous match from your current position</dd>
                </dl>
tr: 
                Aramanın yönü:
                <dl>
                <dt><b>Aşağı</b></dt>
                <dd>Geçerli konumdan aşağı doğru eşleşme ara</dd>
                <dt><b>Yukarı</b></dt>
                <dd>Geçerli konumdan yukarı doğru eşleşme ara</dd>
                </dl>

en: Fuzzy
tr: Bulanık

en: Regex
tr: Düzenli İfade

en: Regex-function
tr: Düzenli ifade fonksiyonu

en: &Find:
tr: &Bul:

en: &Replace:
tr: &Değiştir:

en: Clear replace &history
tr: Değiştirme geçmişini temizle

en: Create/&edit
tr: Oluştur/düz&enle

en: Create a new function, or edit an existing function
tr: Yeni bir işlev oluştur veya mevcut bir işlevi düzenle

en: Remo&ve
tr: S&il

en: Remove this function
tr: Bu işlevi sil

en: Fin&d
tr: &Bul

en: Replace a&nd Find
tr: &Değiştir ve Bul

en: Re&place
tr: Değiştir

en: Replace &all
tr: Tümünü D&eğiştir

en: &Mode:
tr: &Kip:

en: &Case sensitive
tr: &BÜYÜK/küçük harf duyarlı

en: &Wrap
tr: Baştan Baş&la

en: When searching reaches the end, wrap around to the beginning and continue the search
tr: Arama sona ulaştığında başlangıca dön ve aramaya devam et

en: &Dot all
tr: &DotAll

en: Make the '.' special character match any character at all, including a newline
tr: '.' karakterini, yeni satır dahil, herhangi bir karakterle eşleşecek şekilde kullan

en: Close search panel
tr: Arama panelini kapat

en: Abort editing of search
tr: Aramayı düzenlemeyi iptal et

en: The name with which to save this search
tr: Bu aramanın hangi isimle kaydedileceği

en: Case sensitive
tr: BÜYÜK/küçük harf duyarlı

en: Dot matches all
tr: Nokta tümüyle eşleşir

en: Finish editing of search
tr: Aramayı düzenlemeyi tamamla

en: Add search
tr: Arama ekle

en: Edit search
tr: Aramayı düzenle

en: You must specify a search name
tr: Bir arama adı belirlemelisiniz

en: Name exists
tr: Bu isim var

en: Another search with the name %s already exists
tr: %s isimli bir arama zaten var

en: Must specify find
tr: Bulma ifadesi belirtilmeli

en: You must specify a find expression
tr: Bir bulma ifadesi belirlemelisiniz

en: Must specify function
tr: İşlev belirtilmeli

en: You must specify a function name in Function-Regex mode
tr: İşlev-Düzenli İfade kipinde bir işlev adı belirlemelisiniz

en: Filter displayed searches
tr: Görüntülenen aramaları süz

en: The entries are tried in order until the first one matches.
tr: Girdiler ilki eşleşene kadar denenecektir

en: &Find
tr: &Bul

en: Run the search using the selected entries.
tr: Aramayı seçilen girdileri kullanarak çalıştır.

en: Run replace using the selected entries.
tr: Değiştirmeyi seçilen girdileri kullanarak çalıştır.

en: Run replace and then find using the selected entries.
tr: Değiştir ve bul işlevini seçilen girdileri kullanarak çalıştır.

en: &Count all
tr: &Tümünü say

en: Move selected entries up
tr: Seçilen girdileri yukarı taşı

en: Move selected entries down
tr: Seçilen girdileri aşağı taşı

en: Edit the currently selected search
tr: Mevcut seçili aramayı düzenle

en: Re&move search
tr: Ara&mayı sil

en: Remove the currently selected searches
tr: Seçili aramaları sil

en: Add a new saved search
tr: Yeni Bir Kayıtlı Arama Ekle

en: Import saved searches
tr: Kayıtlı Aramaları İç Aktar

en: Export saved searches
tr: Kayıtlı Aramaları Dışa Aktar

en: Export all
tr: Tümünü dışa aktar

en: Copy to search panel
tr: Arama paneline kopyala

en: No saved search is selected
tr: Hiç Kayıtlı Arama Seçilmedi

en: Cannot edit search - no search selected.
tr: Arama düzenlenemez - hiç bir arama seçilmedi.

en: Are you sure you want to permanently delete the selected saved searches?
tr: Seçili Kayıtlı Aramaları Kalıcı Olarak Silmek İstediğinize Emin Misiniz?

en: (Case sensitive: {0} [Normal search])
tr: (BÜYÜK/küçük Harf Duyarlı: {0} [Normal arama])

en: {2} {3}
    Find: {0}
    Replace: {1}
tr: {2} {3}
    Bul: {0}
    Değiştir: {1}

en: Invalid data
tr: Geçersiz veri

en: The file %s does not contain valid saved searches
tr: %s Dosyası Geçerli Bir Kayıtlı Arama İçermiyor

en: No searches
tr: Arama yok

en: No searches available to be saved
tr: Kaydedilecek Arama Mevcut Değil

en: No searches selected
tr: Hiç arama seçilmemiş

en: No file is being edited.
tr: Düzenlenen dosya yok.

en: No files are selected in the File browser
tr: Dosya tarayıcısında seçilen dosya yok.

en: No text is marked. First select some text, and then use The "Mark selected text" action in the Search menu to mark it.
tr: İşaretlenmiş metin yok. Önce metnin bir kısmını seçin ve ardından Arama menüsünden işaretlemek için "Seçili metni işaretle" alanını kullanın.

en: No search query specified
tr: Hiç arama sorgusu belirtilmedi

en: the selected searches
tr: seçilmiş aramalar

en: Invalid regex
tr: Geçersiz Düzenli İfade

en: The regular expression you entered is invalid: <pre>{0}</pre>With error: {1}
tr: Girdiğiniz düzenli ifade geçersiz: <pre>{0}</pre>Hatası: {1}

en: No replace function with the name: %s exists
tr: Bu isimde bir değiştirme fonksiyonu yok: %s mevcut

en: No matches were found for %s
tr: %s için hiç eşleşme bulunamadı

en: You have turned off search wrapping, so all text might not have been searched. Try the search again, with wrapping enabled. Wrapping is enabled via the "Wrap" checkbox at the bottom of the search panel.
tr: Arama kaydırmayı kapattığınızdan bütün metin aranmadı. Kaydırmayı açarak yeniden aramayı deneyin. Kaydırma arama panelinin en altındaki "Kaydır" onay kutusunu işaretleyerek açılır.

en: Cannot replace
tr: Değiştirilemedi

en: Currently selected text does not match the search query.
tr: Seçili metin arama sorgusuyla eşleşmiyor.

en: {0}: {1} occurrences
tr: {0}: {1} oluşum

en: Searching done
tr: Arama tamamlandı

en: Before: Replace all
tr: Önce: Tümünü değiştir

en: Add a dictionary
tr: Bir sözlük ekle

en: {0} supports the use of LibreOffice dictionaries for spell checking. You can
                download more dictionaries from <a href="{1}">the LibreOffice extensions repository</a>.
                The dictionary will download as an .oxt file. Simply specify the path to the
                downloaded .oxt file here to add the dictionary to {0}.
tr: {0} Libreoffice sözlüklerinin yazım denetimi için kullanımını destekliyor.
                <a href="{1}">LibreOffice eklenti deposundan</a> daha fazla sözlük
                indirebilirsiniz. Sözlük .oxt dosyası olarak inecektir. Burada indirilen
                .oxt dosyasının yolunu belirterek sözlüğü {0} a ekleyebilirsiniz.

en: Path to OXT file
tr: OXT dosyası yolu

en: Browse for an OXT file
tr: OXT dosyası için gözat

en: &Path to OXT file:
tr: &OXT dosyasının yolu:

en: Choose a nickname for this dictionary
tr: Bu sözlük için bir takma isim seçin

en: &Nickname:
tr: &Takma ad:

en: Choose OXT Dictionary
tr: OXT Sözlüğünü Seçin

en: Dictionaries
tr: Sözlükler

en: Must specify nickname
tr: Bir takma isim belirtilmeli

en: You must specify a nickname for this dictionary
tr: Bu sözlük için bir takma isim belirlemelisiniz

en: Nickname already used
tr: Bu takma isim kullanımda

en: A dictionary with the nick name "%s" already exists.
tr: "%s" isimli bir sözlük zaten var.

en: Failed to import dictionaries
tr: Sözlüklerin içe aktarılması başarısız oldu

en: No dictionaries
tr: Sözlük yok

en: No dictionaries were found in %s
tr: %s içinde sözlük bulunamadı

en: Copy selected words to clipboard
tr: Seçili kelimeleri panoya kopyala

en: Select all words
tr: Tüm kelimeleri seç

en: Manage user dictionaries
tr: Kullanıcı sözlüklerini yönet

en: &New dictionary
tr: &Yeni sözlük

en: &Remove dictionary
tr: Sö&zlüğü Sil

en: Re&name dictionary
tr: Sözlüğü ye&niden adlandır

en: Mark this dictionary as active
tr: Bu sözlüğü etkin olarak işaretle

en: Words in this dictionary:
tr: Sözlükt&eki kelimeler:

en: &Add word
tr: &Kelime ekle

en: &Remove selected words
tr: &Seçili kelimeleri sil

en: &Import list of words
tr: Kelime &listesini içe aktar

en: New dictionary
tr: Yeni sözlük

en: Name of the new dictionary
tr: Yeni sözlüğün adı

en: Already used
tr: Zaten kullanılıyor

en: A dictionary with the name %s already exists
tr: %s isimli bir sözlük zaten var

en: New name
tr: Yeni isim

en: New name for the dictionary
tr: Sözlük için yeni isim

en: Configure the dictionary: <b>%s
tr: Sözlüğü yapılandır: <b>%s

en: Add a word
tr: Kelime ekle

en: Word to add
tr: Eklenecek kelime

en: &Word:
tr: &Kelime:

en: Import list of words
tr: Kelime listesini içe aktar

en: Enter a list of words, one per line
tr: Her satıra bir tane gelecek şekilde kelime listesi girin

en: Paste from clipboard
tr: Panodan yapıştır

en: Words in the user dictionary must have an associated language. Choose the language below:
tr: Kullanıcı sözlüğündeki kelimeler bir dil ile ilişkilendirilmiş olmalıdır. Aşağıdan bir dil seçin:

en: Must specify language
tr: Dil belirtilmelidir

en: You must specify a language to import words
tr: Kelimeleri içe aktarmak için bir dil belirlemelisiniz

en: Manage dictionaries
tr: Sözlükleri yönet

en: &Remove this dictionary
tr: &Bu sözlüğü kaldır

en: Manage &user dictionaries
tr: K&ullanıcı sözlüklerini yönet

en: &Add dictionary
tr: &Sözlük ekle

en: Add a new dictionary that you downloaded from the internet
tr: İnternetten indirdiğiniz bir sözlüğü ekleyin

en: <p>You can change the dictionaries used for any specified language.</p>
                <p>A language can have many country specific variants. Each of these variants
                can have one or more dictionaries assigned to it. The default variant for each language
                is shown in bold to the left.</p>
                <p>You can change the default country variant as well as changing the dictionaries used for
                every variant.</p>
                <p>When a book specifies its language as a plain language, without any country variant,
                the default variant you choose here will be used.</p>
tr: <p>Herhangi bir dil için kullanılan sözlükleri değiştirebilirsiniz.</p>
                <p>Bir dilin birden fazla ülkeye özgü türevleri olabilir. Bu türevlerin herbiri
                için atanmış bir veya daha fazla sözlük olabilir. Her dilin varsayılan türevi
                solda kalın yazılarak gösterilir.</p>
                <p>Her bir türev için sözlükleri değiştirebildiğiniz gibi varsayılan ülke türevini de
                değiştirebilirsiniz.</p>
                <p>Bir kitap metin dili olarak ülke türevi belirtmeden bir dili kullandığında
                burada kullandığınız varsayılan türev kullanılacaktır.</p>

en: This is already the preferred variant for the {1} language
tr: {1} dili için zaten bir varsayılan türev belirtilmiş

en: Use this as the preferred variant for the {1} language
tr: {1} dili için bu varsayılan türevi kullan

en: This is already the preferred dictionary
tr: Bu sözlük zaten tercih edilmiş

en: Use this as the preferred dictionary
tr: Bunu tercih edilen sözlük olarak kullan

en: Misspelled?
tr: Yanlış mı yazılmış?

en: Ignored
tr: Yoksayılmış

en: Change %s to
tr: %s ifadesini değiştir

en: Specify replacement manually
tr: Değiştirmeyi elle belirtin

en: Check spelling
tr: Yazım denetimi yap

en: Re-scan the book for words, useful if you have edited the book since opening this dialog
tr: Kitabı kelimeler için yeniden tara, bu iletişim penceresini açtıktan sonra kitabı düzenlediyseniz yararlıdır

en: &Undo last change
tr: &Son değişikliği geri al

en: Checking, please wait...
tr: Kontrol ediliyor, lütfen bekleyin...

en: Filter the list of words
tr: Kelimelerin listesini filtrele

en: &Ignore
tr: &Yoksay

en: Un&ignore
tr: Yok&sayma

en: Ignore the current word for the rest of this session
tr: Bu oturumun sonuna kadar geçerli kelimeyi yoksay

en: Stop ignoring the current word
tr: Geçerli kelimeyi yoksaymayı bırak

en: Add word to &dictionary:
tr: Kelimeyi &sözlüğe ekle:

en: Remove from &dictionaries
tr: Sözlüklerden &çıkar

en: Add the current word to the specified user dictionary
tr: Mevcut kelimeyi belirtilen kullanıcı sözlüğüne ekle

en: Remove the current word from all active user dictionaries
tr: Mevcut kelimeyi tüm etkin kullanıcı sözlüklerinden çıkart

en: You have no active user dictionaries. You must choose at least one active user dictionary via Preferences->Editor->Manage spelling dictionaries
tr: Etkin kullanıcı sözlüğünüz yok. En azıdan bir sözlüğü Tercihler->Düzenleyici->İmla sözlüklerini yönet menüsünden eklemelisiniz.

en: Show &next occurrence
tr: So&nraki tekrarlamasını göster

en: Show the next occurrence of the selected word in the editor, so you can edit it manually
tr: Elle düzenlenebilmesi için seçilen kelimenin düzenleyicide bir sonraki tekrarlamasını göster

en: &Change selected word to:
tr: &Seçilen kelimeyi bununla değiştir:

en: The replacement word
tr: Değiştirilecek kelime

en: Show &only misspelled words
tr: Sadece hatalı yazılmış kelimeleri göster

en: Case &sensitive sort
tr: BÜYÜK/küçük Harf Duyarlı &Sıralama

en: When sorting the list of words, be case sensitive
tr: Kelimeleri sıralarken Büyük/küçük harfe duyarlı ol

en: Case sensitive sea&rch
tr: BÜYÜK/küçük ha&rf duyarlı arama

en: When filtering the list of words, be case sensitive
tr: Kelime listesini filtrelerken büyük küçük harfe duyarlı ol

en: Failed to check spelling
tr: Yazım denetimi başarısız

en: Failed to check spelling, click "Show details" for the full error information.
tr: Yazım denetimi başarısız oldu, tam hata bilgisi için "Ayrıntıları göster" düğmesine tıklayın.

en: Files edited
tr: Düzenlenen dosyalar

en: The files in the editor were edited outside the spell check dialog, and the word %s no longer exists.
tr: Düzenleyicideki dosyalar yazım denetimi penceresinin dışında değiştirildi ve %s kelimesi artık bulunmuyor.

en: Misspelled words: {0} Total words: {1}
tr: Yanlış yazılmış kelimeler: {0} Toplam kelime sayısı: {1}

en: Select how the search expression is interpreted
                <dl>
                <dt><b>Normal</b></dt>
                <dd>The search expression is treated as normal text, calibre will look for the exact text.</dd>
                <dt><b>Regex</b></dt>
                <dd>The search expression is interpreted as a regular expression. See the User Manual for more help on using regular expressions.</dd>
                </dl>
tr: Arama ifadesinin nasıl yorumlanacağını seçin
                <dl>
                <dt><b>Normal</b></dt>
                <dd>Arama ifadesi sadece metin olarak yorumlanır, Calibre tam olarak metni arar.</dd>
                <dt><b>Düzenli İfade</b></dt>
                <dd>Arama ifadesi Düzenli İfade olarak yorumlanır. Düzenli İfadeler hakkında daha fazla bilgi almak için Kullanıcı Kılavuzuna bakabilirsiniz.</dd>
                <dt><b>Düzenli İfade Fonksiyonu</b></dt>
                <dd>Arama ifadesi Düzenli İfade olarak yorumlanır. Değiştirme ifadesi ise güçlü bir Python fonksiyonudur.</dd>
                </dl>

en: 
                Where to search/replace:
                <dl>
                <dt><b>Current file</b></dt>
                <dd>Search only inside the currently opened file</dd>
                <dt><b>All text files</b></dt>
                <dd>Search in all text (HTML) files</dd>
                <dt><b>Selected files</b></dt>
                <dd>Search in the files currently selected in the File browser</dd>
                <dt><b>Open files</b></dt>
                <dd>Search in the files currently open in the editor</dd>
                </dl>
tr: 
                Arama/Değiştirmenin Yapılacağı Yer:
                <dl>
                <dt><b>Geçerli Dosya</b></dt>
                <dd>Sadece açık dosyanın içinde arama yapılır</dd>
                <dt><b>Tüm Metin Dosyaları</b></dt>
                <dd>Tüm metin (xHTML) dosyaları içinde arama yapılır</dd>
                <dt><b>Seçilen Dosyalar</b></dt>
                <dd>Dosya Gezgini içinde seçilen tüm dosyalar içinde arama yapılır</dd>
                <dt><b>Açık Dosyalar</b></dt>
                <dd>Düzenleyicide açılmış dosyalar içinde arama yapılır</dd>
                </dl>

en: File: {0}
    Anchor: {1}
tr: Dosya: {0}
    Sabitleyici: {1}

en: Top of file
tr: Dosyanın üstüne

en: Double click a file in the left panel to start editing it.
tr: Bir dosyayı düzenlemeye başlamak için sol panele çift tıklayın.

en: Full path:
tr: Tam yol:

en: Close tab
tr: Sekmeyi kapat

en: Close other tabs
tr: Diğer sekmeleri kapat

en: Line: {0} : {1}
tr: Satır: {0} : {1}

en: {0} {1} created by {2}
tr: {2} tarafından geliştirilen {0} {1}

en: &New file (images/fonts/HTML/etc.)
tr: &Yeni Dosya (Resim/Yazı Tipi/HTML/vb.)

en: Create a new file in the current book
tr: Geçerli kitap içinde yeni bir dosya oluştur

en: &Import files into book
tr: &Dosyaları Kitaba Aktar

en: Import files into book
tr: Dosyaları Kitaba Aktar

en: Open a book
tr: Bir kitap aç

en: &Revert to before
tr: &Eskiye döndür

en: Revert book to before the last action (Undo)
tr: Kitabı son eylemin öncesine geri döndür (Geri Al)

en: &Revert to after
tr: &Sonrasına geri döndür

en: Revert book state to after the next action (Redo)
tr: Kitabı sonraki eylemden sonraki konumuna çevir (Tekrarla)

en: Save book
tr: Kitabı kaydet

en: Save a &copy
tr: Bir &kopya kaydet

en: Save a copy of the book
tr: Kitabın bir kopyasını kaydet

en: Quit
tr: Çık

en: Create a new, empty book
tr: Yeni boş bir kitap oluştur

en: &Import an HTML or DOCX file as a new book
tr: &Bir HTML veya DOCX dosyasını yeni bir kitap olarak içe aktar

en: Import an HTML or DOCX file as a new book
tr: Bir HTML veya DOCX dosyasını yeni bir kitap olarak içe aktar

en: &Quick open a file to edit
tr: Bir &dosyayı düzenlemek için hızlı aç

en: Quickly open a file from the book to edit it
tr: Kitaptan bir dosyayı düzenlemek için hızlı aç

en: Editor actions
tr: Düzenleyici eylemleri

en: Undo typing
tr: Yazmayı geri al

en: Redo typing
tr: Yazmayı tekrarla

en: Cut &text
tr: Me&tni kes

en: Cut text
tr: Metni kes

en: P&aste from clipboard
tr: P&anodan yapıştır

en: Tools
tr: Araçlar

en: &Edit Table of Contents
tr: &İçindekiler Tablosunu Düzenle

en: Edit Table of Contents
tr: İçindekiler Tablosunu Düzenle

en: &Insert inline Table of Contents
tr: İçindekiler &Tablosuna Ekle

en: Insert inline Table of Contents
tr: İçindekiler Tablosuna Ekle

en: &Fix HTML
tr: &HTML'yi düzelt

en: Fix HTML in the current file
tr: Geçerli dosyadaki HTML'yi düzelt

en: &Fix HTML - all files
tr: Tüm dosyalardaki &HTML'yi düzelt

en: Fix HTML in all files
tr: Tüm dosyalardaki HTML'leri düzelt

en: &Beautify current file
tr: &Mevcut dosyayı güzelleştir

en: Beautify current file
tr: Mevcut dosyayı güzelleştir

en: &Beautify all files
tr: &Tüm dosyaları güzelleştir

en: Beautify all files
tr: Tüm dosyaları güzelleştir

en: &Insert special character
tr: &Özel karakterler ekle

en: Insert special character
tr: Özel karakter ekle

en: &Arrange into folders
tr: &Klasörler halinde düzenle

en: Arrange into folders
tr: Klasörler halinde düzenle

en: &Filter style information
tr: &Biçem bilgisini süz

en: Manage fonts in the book
tr: Kitabın yazı tiplerini yönet

en: Add &cover
tr: Kapak &ekle

en: Add a cover to the book
tr: Kitaba bir kapak ekle

en: &Reports
tr: &Raporlar

en: Show a report on various aspects of the book
tr: Kitabın çeşitli yönleriyle ilgili bir rapor göster

en: C&ompress images losslessly
tr: &Resimleri Kayıpsız Sıkıştır

en: Compress images losslessly
tr: Resimleri Kayıpsız Sıkıştır

en: &Subset embedded fonts
tr: Gömülü yazı tiplerini &alt kümele

en: Subset embedded fonts
tr: Gömülü yazı tiplerini alt kümele

en: Subset fonts
tr: Yazı tiplerini alt kümele

en: &Embed referenced fonts
tr: Başvurulan yazı tiplerini &göm

en: Embed fonts
tr: Yazı tiplerini göm

en: Embed referenced fonts
tr: Başvurulan yazı tiplerini göm

en: &Smarten punctuation (works best for English)
tr: Noktalama işaretleri düzelt (en iyi İngilizcede çalışır)

en: Remove &unused CSS rules
tr: K&ullanılmayan CSS kurallarını kaldır

en: Remove unused CSS rules
tr: Kullanılmayan CSS kurallarını kaldır

en: Auto reload preview
tr: Ön izlemeyi otomatik olarak yeniden yükle

en: Sync preview position to editor position
tr: Ön izleme konumuyla düzenleyici konumunu eşle

en: Refresh preview
tr: Ön izlemeyi tazele

en: Split this file
tr: Bu dosyayı böl

en: Split file in the preview panel
tr: Dosyayı ön izleme panelinde böl

en: Find next in preview
tr: Ön izlemede sonrakini bul

en: Find previous in preview
tr: Ön izlemede öncekini bul

en: Replace current match
tr: Mevcut eşleşmeyi değiştir

en: Replace current match and find next
tr: Mevcut eşleşmeyi değiştir ve sonrakini bul

en: R&eplace and find previous
tr: D&eğiştir ve öncekini bul

en: Replace current match and find previous
tr: Mevcut eşleşmeyi değiştir ve öncekini bul

en: Replace all matches
tr: Tüm eşleşmeleri değiştir

en: Count number of matches
tr: Eşleşmeleri say

en: &Mark selected text
tr: Seçili metni &işaretle

en: Mark selected text or unmark already marked text
tr: Seçili metni işaretle veya zaten işaretli olan metnin işaretini kaldır

en: Go to &line
tr: Satıra &git

en: Go to line number
tr: Satır numarasına git

en: Sa&ved searches
tr: Kay&dedilmiş aramalar

en: Show the saved searches dialog
tr: Kayıtlı Aramalar Penceresini Göster

en: Check book for errors
tr: Kitabı hatalara karşı kontrol et

en: Check &spelling
tr: Yazım &denetimi

en: Check book for spelling errors
tr: Kitabı yazım hatalarına karşı kontrol et

en: &Next error
tr: &Sonraki hata

en: Show next error
tr: Sonraki hatayı göster

en: &Previous error
tr: &Önceki hata

en: Show previous error
tr: Önceki hatayı göster

en: &Next spelling mistake
tr: &Sonraki yazım hatası

en: Go to next spelling mistake
tr: Sonraki yazım hatasına git

[ctx: edit book actions]
en: Miscellaneous
tr: Çeşitli

en: &Create checkpoint
tr: &Kontrol Noktası Oluştur

en: Create a checkpoint with the current state of the book
tr: Geçerli kitap durumu ile bir kontrol noktası oluştur

en: &Close current tab
tr: &Geçerli sekmeyi kapat

en: Close the currently open tab
tr: Geçerli açık sekmeyi kapat

en: Close all tabs except the current tab
tr: Geçerli sekme haricindeki bütün sekmeleri kapat

en: User &Manual
tr: Kullanıcı &Kılavuzu

en: Show User Manual
tr: Kullanıcı Kılavuzunu Göster

en: &Browse images in book
tr: &Kitaptaki resimlere gözat

en: Browse images in the books visually
tr: Kitaplardaki resimlere gözat

en: &Split at multiple locations
tr: &Çoklu konuma ayır

en: Split HTML file at multiple locations
tr: HTML dosyasını çoklu konuma ayır

en: Compare to &another book
tr: Başka Bir Kitapla Karşılaştır

en: Compare to another book
tr: Başka Bir Kitapla Karşılaştır

en: Manage &Snippets
tr: Kesitleri &Yönet

en: &Recently opened books
tr: &Yakında açılan kitaplar

en: &Tools
tr: &Araçlar

en: &View
tr: &Görünüm

en: Tool&bars
tr: Araç &çubukları

en: &Plugins
tr: &Eklentiler

en: &Help
tr: &Yardım

en: &Donate to support calibre development
tr: Calibre'nin geliştirilmesine yardımcı olun

en: Book tool bar
tr: Kitap araç çubuğu

en: Tools tool bar
tr: Araçlar araç çubuğu

en: Plugins tool bar
tr: Eklentiler araç çubuğu

en: Donate to support calibre development
tr: Calibre geliştirmesine yardımcı olmak için destek olun

en: Toggle %s
tr: %s değiştir

en: Windows
tr: Pencereler

en: File browser
tr: Dosya Gezgini

en: File preview
tr: Dosya Önizleme

en: Live CSS
tr: Canlı CSS

en: Inspector
tr: Denetleyici

en: Text search
tr: Metin arama

en: Checkpoints
tr: Kontrol Noktaları

en:  [was %s]
tr:  [eskiden %s]

en: Current state
tr: Geçerli durum

en: [Unnamed state]
tr: [İsimlendirilmemiş durum]

en: Revert the book to the selected checkpoint
tr: Kitabı seçilen kontrol noktasına geri döndür

en: &Compare
tr: &Karşılaştır

en: Compare the state of the book at the selected checkpoint with the current state
tr: Kitabın geçerli durumu ile seçilmiş kontrol noktasını karşılaştır

en: Cannot revert
tr: Geri döndürülemiyor

en: Cannot revert to the current state
tr: Geçerli duruma geri döndürülemiyor

en: Cannot compare
tr: Kıyaslanamıyor

en: There is no point comparing the current state to itself
tr: Geçerli durumun kıyaslanabileceği bir nokta yok

en: Choose tag name
tr: Bir etiket adı seçin

en: Specify the name of the &tag to insert:
tr: Eklenecek e&tiket için bir isim belirtin:

en: Text (HTML) files
tr: Metin (HTML) dosyaları

en: Style (CSS) files
tr: Biçem (CSS) dosyaları

en: Audio
tr: Ses

en: OPF file (metadata)
tr: OPF dosyası (üst veri)

en: Table of contents file (NCX)
tr: İçindekiler dosyası (NCX)

en: Arrange in folders
tr: Klasörlerde ayarla

en: Arrange the files in this book into sub-folders based on their types. If you leave a folder blank, the files will be placed in the root.
tr: Bu kitaptaki dosyaları türlerine göre alt klasörlere ayır. Klasörü boş bırakırsanız dosyalar kök dizini altına yerleştirilecektir.

en: Specify locations to split at
tr: Ayrılacak konumları belirtin

en: Specify the locations to split at, using an XPath expression (click the wizard button for help with generating XPath expressions).
tr: Bir XPath ifadesi kullanarak konumların nereden ayrılacağını belirtin (XPath ifadelerini oluşturmak hakkında yardım için sihirbaz düğmesine tıklayın).

en: &XPath expression:
tr: &XPath ifadesi:

en: Invalid XPath expression
tr: Geçersiz XPath ifadesi

en: Choose file to import
tr: İçe aktarılacak dosyayı seçin

en: You can import an HTML or DOCX file directly as an EPUB and edit it. The EPUB will be generated with minimal changes from the source, unlike doing a full conversion in calibre.
tr: Bir HTML veya DOCX dosyasını doğrudan UPUB olarak içe aktarabilir ve düzenleyebilirsiniz. EPUB Calibre için tam bir dönüşümle değil de kaynaktan en az değişiklikle oluşturulacaktır.

en: Choose the file to import
tr: İçe aktarılacak dosyayı seçin

en: Source file:
tr: Kaynak dosya:

en: Choose the location for the newly created EPUB
tr: Yeni oluşturulan EPUB için konum seçin

en: Destination file:
tr: Hedef dosya:

en: Importable files
tr: İçe aktarılabilir dosyalar

en: Choose destination
tr: Hedef seçin

en: EPUB files
tr: EPUB dosyaları

en: Need document
tr: Belge gerekli

en: You must specify the source file that will be imported.
tr: İçe aktarılacak kaynak dosyayı belirlemelisiniz.

en: No results found
tr: Sonuç bulunamadı

en: Choose file to edit
tr: Düzenlenecek dosyayı seçin

en: <p>Quickly choose a file by typing in just a few characters from the file name into the field above.
            For example, if want to choose the file:
            {example}
            Simply type in the characters:
            {chars}
            and press Enter.
tr: <p>Yukarıdaki alana adından bir kaç karakter yazarak bir dosyayı hızlıca seçin.
            Örneğin seçmek istediğiniz dosya:
            {example}
            isu basitçe bu karakterleri yazın:
            {chars}
            ve Enter tuşuna basın.

en: Anchor: {0}
    Leading text: {1}
tr: Sabitleyici: {0}
    Metin: {1}

en: Filter files
tr: Dosyaları süz

en: Choose a &file to link to:
tr: Bağlantı oluşturulacak &dosyayı seçin:

en: Filter locations
tr: Konumları süz

en: Choose a &location (anchor) in the file:
tr: Dosyada bir &konum (sabitleyici) seçin:

en: The destination (href) for the link
tr: Bağlantı için hedef (href)

en: &Target:
tr: &Hedef:

en: Te&xt:
tr: Met&in:

en: The (optional) text for the link
tr: Bağlantı için (isteğe bağlı) metin

en: Copyright page
tr: Telif hakkı sayfası

en: Page with title, author, publisher, etc.
tr: Başlık, yazar, yayıncı gibi bilgileri içeren sayfa

en: Back-of-book style index
tr: Arka kapak tarzı dizin

en: First "real" page of content
tr: İlk "gerçek" sayfa içeriği

en: Type of &semantics:
tr: Anlam&sallığın türü:

en: Choose a &file:
tr: Bir &dosya seçin:

en: About semantics
tr: Anlamsallık hakkında

en: Flo&ats
tr: Tutu&cular

en: &Other CSS properties:
tr: &Diğer CSS özellikleri:

en: Only filter CSS in the current file (%s)
tr: CSS'i sadece geçerli dosyada (%s) süz

en: Add a cover
tr: Bir kapak ekle

en: &Images in book
tr: &Kitaptaki resimler

en: Filter the list of images
tr: Resimlerin listesini süz

en: If enabled the cover image you select will be embedded into the book in such a way that when viewed, its aspect ratio (ratio of width to height) will be preserved. This will mean blank spaces around the image if the screen the book is being viewed on has an aspect ratio different to the image.
tr: Etkinleştirildiğinde kapak resmi kitaba en boy oranı korunacak şekilde gömülür. Bu resmin etrafındaki boşlukların en boy oranının resmin kendisinin en boy oranından farklı olacağı anlamına gelir.

en: Import &image
tr: Resmi &içe aktar

en: Choose a cover image
tr: Bir kapak resmi seçin

en: Quick Start Guide
tr: Hızlı Başlangıç Kılavuzu

en: &Donate to support calibre
tr: Calibre'ye &destek olun

en: &Eject connected device
tr: &Bağlı aygıtı ayır

en: Quit calibre
tr: Calibre'den çık

en: Clear the current search
tr: Mevcut aramayı temizle

en: Focus the book list
tr: Kitap listesine odaklan

en: Clear the additional restriction
tr: Ek kısıtlamaları temizle

en: Debug mode
tr: Hata ayıklama kipi

en: You have started calibre in debug mode. After you quit calibre, the debug log will be available in the file: %s<p>The log will be displayed automatically.
tr: Calibre'yi hata ayıklama kipinde başlattınız. Calibre'yi kapattığınızda hata ayıklama günlükleri bu dosyadan erişilebilir olacak: %s<p>Günlükler otomatik olarak görüntülenecektir.

en: Content server changed!
tr: İçerik sunucusu değişti!

en: calibre 3 comes with a completely re-written Content server. As such any custom configuration you have for the content server no longer applies. You should check and refresh your settings in Preferences->Sharing->Sharing over the net
tr: calibre 3 tamamen yeniden yazılmış bir İçerik sunucusuyla gelir. Bu nedenle, içerik sunucusu için sahip olduğunuz herhangi bir özel yapılandırma artık geçerli değildir. Tercihler->Paylaşım->Net üzerinden paylaşım bölümünden ayarlarınızı kontrol edip yenilemelisiniz.

en: Could not start the Content server. Error:
    
    %s
tr: İçerik sunucusu başlatılamadı. Hata:
    
    %s

en: Hide main window
tr: Ana pencereyi gizle

en: Show main window
tr: Ana pencereyi göster

en: The library database at %s appears to be corrupted. Do you want calibre to try and rebuild it automatically? The rebuild may not be completely successful.
tr: %s konumundaki kitaplık veritabanı bozulmuş görünüyor. Calibre'nin otomatik olarak yeniden oluşturmayı denemesini ister misiniz? Yeniden oluşturma tamamen başarılı olmayabilir.

en: Conversion error
tr: Dönüştürme hatası

en: <p><b>Failed to convert: %s
tr: <p><b>Dönüştürülemedi: %s

en: Conversion failed
tr: Dönüştürme başarısız oldu

en: Recipe Disabled
tr: Reçete Kapalı

en: <b>Failed</b>
tr: <b>Başarısız Oldu</b>

en: There are active jobs. Are you sure you want to quit?
tr: Etkin görevler var. Çıkmak istediğinize emin misiniz?

en:  is communicating with the device!<br>
                          Quitting may cause corruption on the device.<br>
                          Are you sure you want to quit?
tr:  araç ile iletişim kuruluyor!<br>
                          Şimdi çıkmak aracın bozulmasına yol açabilir<br>
                          Çıkmak istediğinizden eminmisiniz?

en: Library updates waiting
tr: Kitaplık güncellemeleri bekleniyor

en: Shutting down the Content server. This could take a while...
tr: İçerik sunucusu kapatlıyor. Bu biraz zaman alabilir...

en: will keep running in the system tray. To close it, choose <b>Quit</b> in the context menu of the system tray.
tr: sistem çekmecesinde çalışmaya devam edecek. Kapatmak için sistem çekmecesinin içerik menüsünden <b>Çık</b> seçeneğini seçin.

en: Update available!
tr: Güncelleme var!

en: Show this notification for future updates
tr: Bu bildirimi gelecekteki güncellemeler için göster

en: &Get update
tr: &Güncellemeleri al

en: Update &plugins
tr: &Eklentileri güncelle

en: Update found
tr: Güncelleme bulundu

en: Plugin updates
tr: Eklenti güncellemeleri

en: Install and configure user plugins
tr: Kullanıcı eklentilerini kur ve yapılandır

en: Remove this bookmark
tr: Bu yer imini kaldır

en: &New
tr: &Yeni

en: Create a new bookmark at the current location
tr: Mevcut konumda yeni bir yer imi oluştur

en: Remove the currently selected bookmark
tr: Seçili yer imini kaldır

en: Pre&vious
tr: Ö&nceki

en: Position in book
tr: Kitaptaki konum

en: Saved bookmarks
tr: Kaydedilmiş yer imleri

en: Import bookmarks
tr: Yer imlerini içe aktar

en: Add bookmark
tr: Yer imi ekle

en: Enter title for bookmark:
tr: Yer imi için başlık girin:

en: highlights
tr: vurgular

en: Modify
tr: Düzenle

en: You must specify a name
tr: Bir ad yazmalısınız

en: Restore defaults
tr: Varsayılanları geri yükle

en: Zoom in
tr: Yakınlaş

en: Zoom out
tr: Uzaklaş

en: Inspect
tr: İncele

en: Add sources
tr: Kaynak ekle

en: Print to PDF
tr: PDF'e yazdır

en: Print %s to a PDF file
tr: %s'i PDF dosyasında yazdır

en: Choose location for PDF file
tr: PDF dosyası için konum seç

en: &File:
tr: &Dosya:

en: Paper &size:
tr: Sayfa &boyutu:

en: &Left margin:
tr: &Sol kenar boşluğu:

en: &Top margin:
tr: &Üst kenar boşluğu:

en: &Right margin:
tr: &Sağ kenar boşluğu:

en: &Bottom margin:
tr: &Alt kenar boşluğu:

en: inches
tr: inç

en: Add page &number to printed pages
tr: Yazdırılan sayfalara sayfa &numarası ekle

en: PDF file
tr: PDF dosyası

en: No filename specified
tr: Dosya adı belirtilmedi

en: You must specify a filename for the PDF file to generate
tr: Oluşturmak için PDF dosyası için bir dosya ismi belirlemelisiniz

en: Incorrect filename specified
tr: Geçersiz dosya adı belirtildi

en: The filename for the PDF file must end with .pdf
tr: PDF dosyası için dosya adı .pdf ile bitmelidir

en: Printing, this will take a while, please wait...
tr: Yazdırılıyor, bu işlem biraz sürebilir, lütfen bekleyin...

en: Printing...
tr: Yazdırılıyor...

en: Failed to convert to PDF
tr: PDF'e dönüştürme başarısız

en: Failed to generate PDF file, click "Show details" for more information.
tr: PDF dosyası oluşturma başarısız, daha fazla bilgi için "Detayları göster"e tıklayın.

en: Contains
tr: İçerir

en: Whole words
tr: Tüm sözcükler

en: Go back to where you were before searching
tr: Aramadan önce bulunduğunuz yere geri dönün

en: Expand all items under %s
tr: %s altındaki tüm öğeleri genişlet

en: Expand all items
tr: Tüm öğeleri genişlet

en: Collapse all items
tr: Tüm öğeleri daralt

en: Search Table of Contents
tr: İçindekiler Dizinini Ara

en: Search for text in the Table of Contents
tr: İçindekiler Dizinindeki metni ara

en: There are no Table of Contents entries matching: %s
tr: %s ile eşleşen İçindekiler girdisi yok

en: Increase font size
tr: Yazı tipi boyutunu büyüt

en: Decrease font size
tr: Yazı tipi boyutunu küçült

en: Toggle full screen
tr: Tam ekranı değiştir

en: Previous page
tr: Önceki sayfa

en: Next section
tr: Sonraki bölüm

en: Previous section
tr: Önceki bölüm

en: Toggle paged mode
tr: Sayfalanmış kipe geçiş yap

en: Show book metadata
tr: Kitap üst verisini göster

en: Edit this book
tr: Bu kitabı düzenle

en: Clear list of recently opened books
tr: Son çalışılan kitapları temizle

en: E-book viewer
tr: E-book görüntüleyici

en: Scroll here
tr: Buraya kaydır

en: Start of book
tr: Kitabın başı

en: End of book
tr: Kitabın sonu

en: Start of current file
tr: Geçerli dosyanın başı

en: End of current file
tr: Geçerli dosyanın sonu

en: No book is currently open
tr: Şu anda açık kitap yok

en: Book does not exist
tr: Kitap mevcut değil

en: Choose e-book
tr: E-kitap seç

en: E-books
tr: E-Kitaplar

en: Loading book
tr: Kitap yükleniyor

en: Loading book, please wait
tr: Kitap yükleniyor, lütfen bekleyiniz

en: Loading book failed
tr: Kitap yükleme başarısız oldu

en: The book must be in the %s formats to edit.
    
    First convert the book to one of these formats.
tr: Düzenleme yapılabilmesi için kitabın %s biçimlerinde olması gerekir.
    
    Öncelikle kitabı bu biçimlerden birine dönüştürün.

en: Clear search history
tr: Arama geçmişini temizle

en: Test file name invalid
tr: Test dosyası ismi geçersiz

en: The file name <b>%s</b> does not appear to end with a file extension. It must end with a file  extension like .epub or .mobi
tr: <b>%s</b> dosya isminin bir uzantısı bulunmuyor. Dosya ismi .epub veya .mobi gibi bir uzantıyla bitmesi gerekir.

en: Hide size in corner
tr: Kapak Çözünürlüğünü Gizle

en: Show size in corner
tr: Kapak Çözünürlüğünü Göster

en: Drag to resize
tr: Yeniden boyutlandırmak için sürükle

en: Choose &color
tr: Renk &seç

en: Choose a color
tr: Bir renk seçin

en: Cu&t
tr: K&es

en: &Step up
tr: Bir adım &yukarı

en: Step &down
tr: Bir adım &aşağı

en: Not rated
tr: Derecelendirilmedi

en: Smartphone
tr: Akıllı telefon

en: Android phone
tr: Android telefon

en: Generic
tr: Soysal

en: Select location for books
tr: Kitaplar için konum seçin

en: Failed to create a folder at %s
tr: %s konumunda bir klasör oluşturma başarısız oldu

en: You must choose an empty folder for the calibre library. %s is not empty.
tr: Calibre kitaplığı için boş bir dizin seçmelisiniz. %s boş değil.

en: &Next >
tr: &Sonraki >

en: < &Back
tr: < &Geri

en: Cancel
tr: İptal

en: &Finish
tr: &Bitir

en: Commit
tr: Gönder

en: Welcome wizard
tr: Hoşgeldiniz sihirbazı

en: Welcome to calibre
tr: Calibre'ye hoşgeldiniz

en: The one stop solution to all your e-book needs.
tr: Tüm e-kitap ihtiyaçlarınız için tek noktadan çözüm.

en: &Manufacturers
tr: &Üreticiler

en: &Devices
tr: &Cihazlar

en: WizardPage
tr: Sihirbaz Sayfası

en: <h2>Congratulations!</h2> You have successfully setup calibre. Press the %s button to apply your settings.
tr: <h2>Tebrikler!</h2> Calibre'yi başarıyla yapılandırdınız. %s tuşuna basarak ayarlarınızı uygulayın.

en: <h2>User Manual</h2>A User Manual is also available <a href="%s">online</a>.
tr: <h2>Kullanıcı Kılavuzu</h2> <a href="%s">Çevrim içi</a> bir Kullanıcı Kılavuzu da vardır.

en: &Kindle email:
tr: &Kindle epostası:

en: Choose your &language:
tr: &Dil seçiniz:

en: <p>Choose a location for your books. When you add books to calibre, they will be copied here. Use an <b>empty folder</b> for a new calibre library:
tr: <p>Kitaplarınız için bir konum seçin. Kitapları Calibre'ye eklediğinizde buraya kopyalanacaklar. Yeni bir Calibre kitaplığı için <b>boş bir dizin</b> kullanın:

en: Test email settings
tr: Eposta ayarlarını dene

en: Send test mail from %s to:
tr: %s adresinden deneme postası gönder:

en: Using: %(un)s:%(pw)s@%(host)s:%(port)s and %(enc)s encryption
tr: Kullanım: %(un)s:%(pw)s@%(host)s:%(port)s ve %(enc)s şifrelemesi

en: No email address
tr: E-posta adresi yok

en: Email successfully sent
tr: Posta başarıyla gönderildi

en: Setup sending email using
tr: Eposta kurulum ayarları

en: Your %s &email address:
tr: %s eposta adresiniz:

en: Your %s &password:
tr: %s parolanız:

en: If you plan to use email to send books to your Kindle, remember to add your %s email address to the allowed email addresses in your Amazon.com Kindle management page.
tr: Kindle'nize e-posta kullanarak kitap göndermeyi düşünüyorsanız, %s e-posta adresinizi Amazon.com Kindle yönetim sayfanızdaki izin verilen e-posta adreslerine eklemeyi unutmayın.

en: Setup
tr: Kurulum

en: No password
tr: Şifre yok

en: OK to proceed?
tr: Devam edilsin mi?

en: This will display your email password on the screen. Is it OK to proceed?
tr: Bu eposta parolanızı ekranda görüntüleyecektir. Devam edilsin mi?

en: Bad configuration
tr: Hatalı yapılandırma

en: You must set the From email address
tr: Eposta adresinin gönderici kısmını ayarlamalısınız

en: You must either set both the username <b>and</b> password for the mail server or no username and no password at all.
tr: Ya kullanıcı adı <b>ve</b> parolayı girmeli ya da ikisini de girmemelisiniz.

en: No username and password set for mailserver. Most  mailservers need a username and password. Are you sure?
tr: Posta sunucusu için kullanıcı adı ve parola girilmedi.  Posta sunucularının çoğu bir kullanıcı adı ve parolası gerektirirler. Emin misiniz?

en: Send email &from:
tr: Eposta &gönderme adresi:

en: <p>This is what will be present in the From: field of emails sent by calibre.<br> Set it to your email address
tr: <p>Bu Calibre'nin gönderdiği epostalarda Gönderen: alanında bulunacaktır.<br> Kendi eposta adresinizi girin

en: <p>A mail server is useful if the service you are sending mail to only accepts email from well know mail services.
tr: <p>Epostalarınızı sadece geçerli posta servislerinden posta kabul eden yerlere gönderecekseniz bir posta sunucusu yararlı olacaktır.

en: Email server
tr: E-posta sunucusu

en: calibre can <b>optionally</b> use a server to send mail
tr: calibre <b>isteğe bağlı olarak</b> eposta göndermek için bir sunucu kullanabilir

en: &Hostname:
tr: &Makine adı:

en: The hostname of your mail server. For example, smtp.gmail.com
tr: Posta sunucunuzun ana bilgisayar adı. Örneğin, smtp.gmail.com

en: &Port:
tr: &Bağlantı Noktası:

en: The port your mail server listens for connections on. The default is 25
tr: Posta sunucunuzun bağlantıları dinlediği bağlantı noktası. Varsayılan olarak 25'tir

en: Your username on the mail server
tr: Posta sunucusundaki kullanıcı adınız

en: Your password on the mail server
tr: Posta sunucusundaki parolanız

en: &Show
tr: &Göster

en: Use TLS encryption when connecting to the mail server. This is the most common.
tr: Posta sunucusuna bağlanırken TLS şifrelemesi kullan. En yaygın olan budur.

en: Use SSL encryption when connecting to the mail server.
tr: Posta sunucusuna bağlanırken SSL şifrelemesi kullan.

en: WARNING: Using no encryption is highly insecure
tr: UYARI: Şifreleme kullanmamak çok güvensizdir

en: &Test email
tr: &Test epostası

en: <p>If you use the <a href="http://www.appstafarian.com/marvin.html">Marvin</a> e-book reading app (or similar OPDS enabled apps) on your Apple iDevice, you can access your calibre book collection wirelessly, directly on the device. To do this you have to turn on the calibre Content server.
tr: <p>Apple iDevice cihazınızda <a href="http://www.appstafarian.com/marvin.html">Marvin</a> e-kitap okuma uygulamasını (veya OPDS özellikli benzer uygulamaları) kullanırsanız, calibre kitap koleksiyonunuza kablosuz olarak, doğrudan cihazdan erişebilirsiniz. Bunu yapmak için calibre İçerik sunucusunu açmalısınız.

en: Turn on the &Content server
tr: İçerik sunu&cusunu etkinleştir

en: <p>Remember to leave calibre running as the server only runs as long as calibre is running.
    <p>The reader app should see your calibre collection automatically. If not, try adding the URL http://myhostname:8080 as a new catalog in the reader on your iDevice. Here myhostname should be the fully qualified hostname or the IP address of the computer calibre is running on. See <a href="%s">the User Manual</a> for more information.
tr: <p>Calibre'yi sadece sunucu olarak çalışır bırakmanın Calibre çalıştığı sürece etkili olacağını unutmayın.
    <p>Okuma uygulaması Calibre koleksiyonunuzu otomatik olarak görmelidir. Aksi halde iDevice'ınızdaki okuyucuya yeni katalog olarak http://sunucuadresi:8080 adresini eklemeyi deneyin. Buradaki sunucuadresi ifadesi dns'te kayıtlı bir adres olmalı veya Calibre'nin çalıştığı bilgisayarın IP adresi olmalıdır. Daha fazla bilgi için <a href="%s">Kullanıcı Kılavuzuna</a> bakabilirsiniz.

en: Invalid query format for colon-separated search: {0}
tr: Sütunla ayrılmış sorgulama için geçersiz ifade: {0}

en: The fields to output when cataloging books in the database.  Should be a comma-separated list of fields.
    Available fields: %(fields)s.
    plus user-created custom fields.
    Example: %(opt)s=title,authors,tags
    Default: '%%default'
    Applies to: BIBTEX output format
tr: Veritabanında kitapları kataloglama çıktı alanları.  Alanlar virgülle ayrılmış olmadır.
    Kullanılabilir alanlar: %(fields)s.
    ilave olarak kullanıcı tanımlı alanlar.
    Örnek: %(opt)s=title,authors,tags
    Varsayılan: '%%default'
    Etki alanı: BIBTEX çıktı formatı

en: Output field to sort on.
    Available fields: author_sort, id, rating, size, timestamp, title.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
tr: Sıralanacak çıktı alanı.
    Kullanılabilir alanlar: author_sort, id, rating, size, timestamp, title.
    Varsayılan: '%default'
    Etki alanı: BIBTEX çıktı formatı

en: Create a citation for BibTeX entries.
    Boolean value: True, False
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
tr: BibTeX girdileri için bir alıntı oluştur.
    Mantıksal değer: True, False
    Varsayılan: '%default'
    Etki alanı: BIBTEX çıktı formatı

en: Create a file entry if formats is selected for BibTeX entries.
    Boolean value: True, False
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
tr: Format BibTeX girdileri için seçilmişse bir dosya girdisi oluştur.
    Mantıksal değer: True, False
    Varsayılan: '%default'
    Etki alanı: BIBTEX çıktı formatı

en: The template for citation creation from database fields.
    Should be a template with {} enclosed fields.
    Available fields: %s.
    Default: '%%default'
    Applies to: BIBTEX output format
tr: Veritabanı alanlarından alıntı oluşturmak için şablon.
    Şablon {} parantezleri arasında olmalıdır.
    Kullanılabilir alanlar: %s.
    Varsayılan: '%%default'
    Etki alanı: BIBTEX çıktı formatı

en: BibTeX file encoding output.
    Available types: utf8, cp1252, ascii.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
tr: BibTeX dosya şifreleme çıktısı.
    Kullanılabilir türler: utf8, cp1252, ascii.
    Varsayılan: '%default'
    Etki alanı: BIBTEX çıktı formatı

en: BibTeX file encoding flag.
    Available types: strict, replace, ignore, backslashreplace.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
tr: BibTeX dosya şifreleme bayrağı.
    Kullanılabilir türler: strict, replace, ignore, backslashreplace.
    Varsayılan: '%default'
    Etki alanı: BIBTEX çıktı formatı

en: Entry type for BibTeX catalog.
    Available types: book, misc, mixed.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
tr: BibTeX kataloğu için girdi türü.
    Kullanılabilir türler: book, misc, mixed.
    Varsayılan: '%default'
    Etki alanı: BIBTEX çıktı formatı

en: The fields to output when cataloging books in the database.  Should be a comma-separated list of fields.
    Available fields: %(fields)s,
    plus user-created custom fields.
    Example: %(opt)s=title,authors,tags
    Default: '%%default'
    Applies to: CSV, XML output formats
tr: Veritabanında kitapları kataloglama çıktı alanları. Alanlar virgülle ayrılmış olmadır.
    Kullanılabilir alanlar: %(fields)s,
    ilave olarak kullanıcı tanımlı alanlar.
    Örnek: %(opt)s=title,authors,tags
    Varsayılan: '%%default'
    Etki alanı: CSV, XML çıktı formatları

en: Output field to sort on.
    Available fields: author_sort, id, rating, size, timestamp, title_sort
    Default: '%default'
    Applies to: CSV, XML output formats
tr: Sıralama için çıktı alanı.
    Kullanılabilir alanlar: author_sort, id, rating, size, timestamp, title_sort
    Varsayılan: '%default'
    Etki alanı: CSV, XML çıktı formatları

en: Error: Preset "%s" not found.
tr: Hata: Ön ayar "%s" bulunamadı.

en: Stored presets: %s
tr: Kayıtlı ön ayar: %s

en: Error: No stored presets.
tr: Hata: Kayıtlı ön ayar yok.

en: column not in book:
tr: sütun kitapta değil:

en: Symbols
tr: Semboller

en: No genres to catalog.
tr: Kataloglanacak tür yok.

en: No books available to catalog
tr: Kataloglanacak kitap yok

en: Titles
tr: Başlıklar

en: Genres
tr: Türler

en: Recently Added
tr: Son Eklenenler

en: Recently Read
tr: Son Okunan

en: Descriptions
tr: Tanımlamalar

en: Sorting database
tr: Veritabanı sıralanıyor

en: Sorting titles
tr: Başlıklar sıralanıyor

en: No books available to include in catalog
tr: Kataloğa dahil edilecek kitap yok

en: error in
tr: hata

en: Genres HTML
tr: Türler HTML

en: Titles HTML
tr: Başlıklar HTML

en: by
tr: ile

en: Descriptions HTML
tr: Tanımlamalar HTML

en: Description HTML
tr: Tanımlama HTML

en: NCX header
tr: NCX başlığı

en: NCX for Series
tr: Seriler için NCX

en: Series beginning with %s
tr: %s ile başlayan seriler

en: Series beginning with '%s'
tr: '%s' ile başlayan seriler

en: NCX for Titles
tr: Başlıklar için NCX

en: Titles beginning with %s
tr: %s ile başlayan başlıklar

en: Titles beginning with '%s'
tr: '%s' ile başlayan başlıklar

en: NCX for Authors
tr: Yazarlar için NCX

en: Authors beginning with %s
tr: %s ile başlayan yazarlar

en: Authors beginning with '%s'
tr: '%s' ile başlayan yazarlar

en: NCX for Recently Added
tr: Son Eklenenler için NCX

en: NCX for Recently Read
tr: Son Okunanlar için NCX

en: Generating OPF
tr: OPF Oluşturuluyor

en: Thumbnails
tr: Küçük Resimler

en: Thumbnail
tr: Küçük resim

en: Saving NCX
tr: NCX Kaydediliyor

en: Invalid titles
tr: Geçersiz başlıklar

en: Extra titles
tr: Ek başlıklar

en: Invalid authors
tr: Geçersiz yazarlar

en: Extra authors
tr: Ek yazarlar

en: Missing book formats
tr: Eksik kitap biçimleri

en: Extra book formats
tr: Ek kitap biçimleri

en: Unknown files in books
tr: Kitapta bilinmeyen dosyalar

en: Missing cover files
tr: Eksik kapak dosyaları

en: Cover files not in database
tr: Kapak dosyaları veritabanında değil

en: Folders raising exception
tr: Klasörler hata yükseltiyor

en: INVALID CONDITION
tr: GEÇERSİZ DURUM

en: Path to library too long. Must be less than %d characters.
tr: Kitaplık yolu çok uzun. %d karakterden daha az olmalı

en:  (%s books)
tr:  (%s kitap)

en: Identifiers
tr: Tanımlayıcılar

en: On device
tr: Cihazda

en: The title
tr: Başlık

en: The authors
tr: Yazarlar

en: The author sort string. To use only the first letter of the name use {author_sort[0]}
tr: Yazar sıralama ifadesi. İsmin sadece ilk karakterini kullanmak için {author_sort[0]} şeklinde kullanın

en: The tags
tr: Etiketler

en: The series
tr: Seriler

en: The series number. To get leading zeros use {series_index:0>3s} or {series_index:>3s} for leading spaces
tr: Seri numarası. Başlangıçta sıfırlar kullanmak için {series_index:0>3s} veya boşluklar kullanmak için {series_index:>3s} şeklinde kullanın.

en: The rating
tr: Derece

en: The ISBN
tr: ISBN

en: The publisher
tr: Yayımcı

en: The date
tr: Tarih

en: The published date
tr: Yayınlanma Tarihi

en: The date when the metadata for this book record was last modified
tr: Bu kitap kaydının üst verisinin son değiştirilme tarihi

en: The language(s) of this book
tr: Kitabın dilleri

en: The calibre internal id
tr: Calibre iç kimliği

en: Options to control saving to disk
tr: Diske kaydetme kontrol seçenekleri

en: Normally, calibre will update the metadata in the saved files from what is in the calibre library. Makes saving to disk slower.
tr: Normal olarak Calibre üst veriyi Calibre kitaplığındaki kaydedilmiş dosyalardan günceller. Diske kaydetmeyi yavaşlatır.

en: Normally, calibre will write the metadata into a separate OPF file along with the actual e-book files.
tr: Normal olarak Calibre üst veriyi gerçek e-kitap dosyalarının yanına ayrı bir OPF dosyasına yazar.

en: Comma separated list of formats to save for each book. By default all available formats are saved.
tr: Kitapların kaydedileceği biçimlerin virgülle ayrılmış listesi. Varsayılan olarak tüm biçimlerde kaydedilir.

en: The format in which to display dates. %(day)s - day, %(month)s - month, %(mn)s - month number, %(year)s - year. Default is: %(default)s
tr: Tarihlerin görüntüleneceği biçim. %(day)s - gün, %(month)s - ay, %(mn)s - ay numarası, %(year)s - yıl. Varsayılan: %(default)s

en: Convert paths to lowercase.
tr: Yolları küçük harflere dönüştür.

en: Replace whitespace with underscores.
tr: Boşlukları alt çizgi ile değiştir.

en: Failed to calculate path for save to disk. Template: %(templ)s
    Error: %(err)s
tr: Diske kaydetme için yol hesaplanamadı. Şablon: %(templ)s
    Hata: %(err)s

en: Template evaluation resulted in no path components. Template: %s
tr: Şablon değerlendirme sonucu yol bileşeni olmadan sonuçlandı. Şablon: %s

en: calibre is the one stop solution to all your e-book needs.
tr: Calibre tüm e-kitap ihtiyaçlarınız için bir çözümdür.

en: You can use calibre to catalog your books, fetch metadata for them automatically, convert them from and to all the various e-book formats, send them to your e-book reader devices, read the books on your computer, edit the books in a dedicated e-book editor and even make them available over the network with the built-in Content server. You can also download news and periodicals in e-book format from over a thousand different news and magazine websites.
tr: Calibre'yi kitaplarınızı kataloglamak, onlar için otomatik olarak üstveri getirmek, çeşitli e-kitap formatlarından ve bu formatlara dönüştürmek, e-kitap okuyucu cihazlarınıza göndermek, kitapları bilgisayarınızdan okumak, kitapları özel bir e-kitap düzenleyicide düzenlemek ve hatta yerleşik İçerik sunucusu ile ağ üzerinden kullanılabilir hale getirmek için kullanabilirsiniz. Ayrıca binin üzerinde farklı haber ve dergi sitesinden haber ve süreli yayınları e-kitap formatında indirebilirsiniz.

en: It has a full screen mode for distraction free reading and can display the text with multiple columns per screen.
tr: Dikkatinizin dağılmasına engel olacak tam ekran kipi olduğu gibi sayfa başına birden fazla sütun da görüntüleyebilir.

en: Command Line Interface
tr: Komut Satırı Arayüzü

en: You can see usage for undocumented commands by executing them without arguments in a terminal.
tr: Belgelendirilmemiş komutların nasıl kullanılacağını terminalden bir parametre vermeden kullanarak görebilirsiniz.

en: Change language
tr: Dil değiştir

en: Newest
tr: En yeni

en: <b>{title}</b> by {authors}
tr: {authors} tarafından <b>{title}</b>

en: Date: {timestamp}
tr: Tarih: {timestamp}

en: Published: {pubdate}
tr: Yayınlandı: {pubdate}

en: Publisher: {publisher}
tr: Yayıncı: {publisher}

en: Show
tr: Göster

en: Change library
tr: Kitaplığı değiştir

en: Switch to the full interface (non-mobile interface)
tr: Tam arayüze geç ( mobil olmayan arayüz)

en: The full interface gives you many more features, but it may not work well on a small screen
tr: Tam arayüz size birçok özellik sunmaktadır fakat küçük boyutlu ekranlarda pek iyi çalışmayabilir.

en: username
tr: kullanıcı adı

en: Manage the user accounts for calibre-server. Available commands are:
tr: Calibre-sunucu için kullanıcı hesaplarını yönetin. Kullanılabilir komutlar:

en: What do you want to do?
tr: Ne yapmak istiyorsun?

en: default
tr: varsayılan

en: Existing user names:
tr: Var olan kullanıcı adları:

en: Enter the username
tr: Kullanıcı adını girin

en: Enter the new password for %s:
tr: %s için yeni parola girin:

en: Empty passwords are not allowed
tr: Mutlaka bir şifre girmelisiniz

en: Re-enter the new password for %s, to verify:
tr: Doğrulamak amacıyla %s için yeni parolayı tekrar girin:

en: Passwords do not match
tr: Parolalar uyuşmuyor

en: User %s added successfully!
tr: %s kullanıcısı başarıyla eklendi!

en: Add a new user
tr: Yeni bir kullanıcı ekle

en: Edit an existing user
tr: Var olan kullanıcıları düzenle

en: Remove a user
tr: Bir kullanıcıyı kaldır

en: RATING: %s<br />
tr: DEĞERLENDİRME: %s<br />

en: TAGS: %s<br />
tr: ETİKETLER: %s<br />

en: SERIES: %(series)s [%(sidx)s]<br />
tr: SERİLER: %(series)s [%(sidx)s]<br />

en: Books in your library
tr: Kitaplığınızdaki kitaplar

en: Books sorted by
tr: Kitap sıralaması

en: Library:
tr: Kitaplık:

en: By %s
tr: %s tarafından

en: By {0} :: {1}
tr: {0} tarafından :: {1}

en: Time (in seconds) to wait for a response from the server when making queries
tr: Sorgu yaparken sunucudan yanıt bekleme süresi (saniye cinsinden)

en: Max. allowed size for files uploaded to the server (in MB)
tr: Sunucuya yüklenen dosyalar için izin verilen maksimum boyut (MB olarak)

en: Useful if you wish to run this server behind a reverse proxy. For example use, /calibre as the URL prefix.
tr: Bu sunucuyu bir ters proxy arkasında çalıştırmak istiyorsanız kullanışlıdır. Örneğin URL öneki olarak /calibre kullanın.

en: Advertise the OPDS feeds via the BonJour service, so that OPDS based reading apps can detect and connect to the server automatically.
tr: OPDS beslemelerini BonJour hizmeti aracılığıyla tanıtın, böylece OPDS tabanlı okuma uygulamaları sunucuyu otomatik olarak algılayabilir ve sunucuya bağlanabilir.

en: The maximum number of books that the server will return in a single OPDS acquisition feed.
tr: Sunucunun tek bir OPDS edinme akışında döndüreceği maksimum kitap sayısı.

en: If for some reason the server is unable to bind to the interface specified in the listen_on option, then it will try to detect an interface that connects to the outside world and bind to that.
tr: Sunucu herhangi bir nedenle listen_on seçeneğinde belirtilen arayüze bağlanamıyorsa, dış dünyaya bağlanan bir arayüzü tespit etmeye ve ona bağlanmaya çalışacaktır.

en: The maximum size of log files, generated by the server. When the log becomes larger than this size, it is automatically rotated. Set to zero to disable log rotation.
tr: Sunucu tarafından oluşturulan günlük dosyalarının maksimum boyutu. Günlük bu boyuttan daha büyük olduğunda, otomatik olarak eski kayıtların üzerine yazmaya başlar. Eski kayıtların üzerine yazılmasını devre dışı bırakmak için sıfıra ayarlayın.

en: Normally, the server logs all HTTP requests for resources that are not found. This can generate a lot of log spam, if your server is targeted by bots. Use this option to turn it off.
tr: Normalde sunucu, bulunmayan kaynaklar için tüm HTTP isteklerini günlüğe kaydeder. Sunucunuz botlar tarafından hedefleniyorsa, bu çok sayıda günlük spam'ı oluşturabilir. Kapatmak için bu seçeneği kullanın.

en: Password based authentication to access the server
tr: Sunucuya erişmek için parola tabanlı kimlik doğrulama

en: Normally, the server is unrestricted, allowing anyone to access it. You can restrict access to predefined users with this option.
tr: Normalde, sunucu sınırsızdır ve herkesin erişmesine izin verir. Bu seçenek ile erişimi, önceden tanımlanmış kullanıcılara erişim verecek şekilde kısıtlayabilirsiniz.

en: Normally, if you do not turn on authentication, the server operates in read-only mode, so as to not allow anonymous users to make changes to your calibre libraries. This option allows anybody connecting from the same computer as the server is running on to make changes. This is useful if you want to run the server without authentication but still use calibredb to make changes to your calibre libraries. Note that turning on this option means any program running on the computer can make changes to your calibre libraries.
tr: Normalde, kimlik doğrulamayı açmazsanız, sunucu salt okunur modda çalışır, böylece isimsiz kullanıcıların calibre kitaplıklarınızda değişiklik yapmasına izin verilmez. Bu seçenek, sunucunun çalıştığı bilgisayardan bağlanan herkesin değişiklik yapmasına izin verir. Bu, sunucuyu kimlik doğrulama olmadan çalıştırmak, ancak yine de calibre kitaplıklarınızda değişiklik yapmak için calibredb'yi kullanmak istiyorsanız kullanışlıdır. Bu seçeneği açmanın, bilgisayarda çalışan herhangi bir programın calibre kitaplıklarınızda değişiklik yapabileceği anlamına geldiğini unutmayın.

en: Normally, if you do not turn on authentication, the server operates in read-only mode, so as to not allow anonymous users to make changes to your calibre libraries. This option allows anybody connecting from the specified IP addresses to make changes. Must be a comma separated list of address or network specifications. This is useful if you want to run the server without authentication but still use calibredb to make changes to your calibre libraries. Note that turning on this option means anyone connecting from the specified IP addresses can make changes to your calibre libraries.
tr: Normalde, kimlik doğrulamayı açmazsanız, sunucu salt okunur modda çalışır, böylece isimsiz kullanıcıların calibre kitaplıklarınızda değişiklik yapmasına izin verilmez. Bu seçenek, belirtilen IP adreslerinden bağlanan herkesin değişiklik yapmasına izin verir. Virgülle ayrılmış bir adres veya ağ özellikleri listesi olmalıdır. Bu, sunucuyu kimlik doğrulama olmadan çalıştırmak, ancak yine de calibre kitaplıklarınızda değişiklik yapmak için calibredb'yi kullanmak istiyorsanız kullanışlıdır. Bu seçeneği açmanın, belirtilen IP adreslerinden bağlanan herkesin calibre kitaplıklarınızda değişiklik yapabileceği anlamına geldiğini unutmayın.

en: Set the HTTP authentication mode used by the server. Set to "basic" if you are putting this server behind an SSL proxy. Otherwise, leave it as "auto", which will use "basic" if SSL is configured otherwise it will use "digest".
tr: Sunucu tarafından kullanılan HTTP kimlik doğrulama modunu ayarlayın. Bu sunucuyu bir SSL proxy arkasına yerleştiriyorsanız "temel" olarak ayarlayın. Aksi takdirde, bu ayarı "otomatik" olarak bırakın ki bu şekilde SSL ayarlanmışsa "temel" kullanılacaktır, diğer türlü "digest (sindirme)" yöntemi kullanacaktır.

en: Comma separated list of user-defined metadata fields that will not be displayed by the Content server in the /opds and /mobile views. For example: {}
tr: /opds ve /mobile görünümlerinde İçerik sunucusu tarafından görüntülenmeyecek kullanıcı tanımlı üstveri alanlarının virgülle ayrılmış listesi. Örneğin: {}

en: Comma separated list of user-defined metadata fields that will be displayed by the Content server in the /opds and /mobile views. If you specify this option, any fields not in this list will not be displayed. For example: {}
tr: /opds ve /mobile görünümlerinde İçerik sunucusu tarafından görüntülenmeyecek kullanıcı tanımlı üstveri alanlarının virgülle ayrılmış listesi. Bu seçeneği belirtirseniz, bu listede olmayan alanlar görüntülenmeyecektir. Örneğin: {}

en: [options] [path to library folder...]
    
    Start the calibre Content server. The calibre Content server exposes your
    calibre libraries over the internet. You can specify the path to the library
    folders as arguments to %prog. If you do not specify any paths, all the
    libraries that the main calibre program knows about will be used.
tr: [seçenekler] [kitaplık klasörü yolu...]
    
    Calibre İçerik sunucusunu başlatın. Calibre İçerik sunucusu, 
    calibre kitaplıklarınızı internet üzerinden gösterir. Kitaplık klasörlerine
    giden yolu %prog argümanı olarak belirtebilirsiniz. Herhangi bir yol belirtmezseniz, ana calibre programının
    bildiği tüm kütüphaneler kullanılacaktır.

en: Path to log file for server log. This log contains server information and errors, not access logs. By default it is written to stdout.
tr: Sunucu günlüğü için günlük dosyasının yolu. Bu günlük, erişim günlüklerini değil, sunucu bilgilerini ve hataları içerir. Varsayılan olarak stdout'a yazılır.

en: Path to the access log file. This log contains information about clients connecting to the server and making requests. By default no access logging is done.
tr: Erişim günlüğü dosyasının yolu. Bu günlük, sunucuya bağlanan ve istekte bulunan istemciler hakkında bilgi içerir. Varsayılan olarak erişim kaydı yapılmaz.

en: Write process PID to the specified file
tr: Süreç kimliğini belirtilen dosyaya yaz

en: Automatically reload server when source code changes. Useful for development. You should also specify a small value for the shutdown timeout.
tr: Kaynak kod değiştiğinde sunucuyu otomatik olarak tekrar yükle. Geliştirme için faydalıdır. Kapatma sırasındaki zaman aşımı için küçük bir değer de belirlemelisiniz.

en: Manage the database of users allowed to connect to this server. You can use it in automated mode by adding a --. See {0} for details. See also the {1} option.
tr: Bu sunucuya bağlanmasına izin verilen kullanıcıların veritabanını yönetin. Bir -- ekleyerek otomatik modda kullanabilirsiniz. Ayrıntılar için {0} konusuna bakın. Ayrıca bkz. {1} seçeneği.

en: Interrupted by user
tr: Kullanıcı tarafından durduruldu

en: There is no calibre library at: %s
tr: Bu konumda bir Calibre kitaplığı yok: %s

en: You must specify at least one calibre library
tr: En az bir Calibre kitaplığı belirlemelisiniz

en: Enum
tr: Sıralama

en: Invalid syntax. Expected a lookup name or a word
tr: Geçersiz söz dizimi. Aranacak bir isim veya kelime bekleniyor

en: The username %s already exists
tr: %s kullanıcı adı zaten mevcut

en: Usage
tr: Kullanım

en: Created by
tr: Yazan

en: Options
tr: Seçenekler

en: Path to the database in which books are stored
tr: Kitapların kaydedildiği veritabanının yolu

en: Pattern to guess metadata from filenames
tr: Dosya adlarından üst verinin tahmin edileceği desen

en: Access key for isbndb.com
tr: isbndb.com'a erişim anahtarı

en: Default timeout for network operations (seconds)
tr: Ağ işlemleri için varsayılan zaman aşımı (saniye)

en: The language in which to display the user interface
tr: Kullanıcı arayüzünün gösterileceği dil

en: Ordered list of formats to prefer for input.
tr: Girdi için tercih edilecek sıralı biçim listesi

en: Read metadata from files
tr: Metaveriyi dosyalardan oku

en: The priority of worker processes. A higher priority means they run faster and consume more resources. Most tasks like conversion/news download/adding books/etc. are affected by this setting.
tr: Çalışan süreçlerin önceliği. Daha yüksek öncelik daha hızlı çalışmak ve daha fazla sistem kaynağı tüketmek anlamına gelir. Dönüştürme/kitap ekleme gibi bir çok süreç bu ayardan etkilenir.

en: Swap author first and last names when reading metadata
tr: Metaveriyi okurken yazerın adı ve soy adının yerlerini değiştir

en: Add new formats to existing book records
tr: Mevcut kitap kayıtlarına yeni biçimler ekle

en: Check for duplicates when copying to another library
tr: Başka bir kitaplığa kopyalarken tekrarları kontrol et

en: Tags to apply to books added to the library
tr: Kitaplığa eklenecek kitaplara uygulanacak etiketler

en: Mark newly added books. The mark is a temporary mark that is automatically removed when calibre is restarted.
tr: Yeni eklenen kitapları işaretle. Bu işaret Calibre yeniden başlatıldığında kaybolacak geçici bir işarettir.

en: List of named saved searches
tr: Adlandırılmış Kayıtlı Aramalar Listesi

en: How and when calibre updates metadata on the device.
tr: Calibre'nin nasıl ve ne zaman aygıttaki üst veriyi güncellediği.

en: When searching for text without using lookup prefixes, as for example, Red instead of title:Red, limit the columns searched to those named below.
tr: Arama ön ekleri kullanmadan metin ararken, örneğin title:Kırmızı yerine Kırmızı, aranan sütunları aşağıdakilerle kısıtla.

en: Choose columns to be searched when not using prefixes, as for example, when searching for Red instead of title:Red. Enter a list of search/lookup names separated by commas. Only takes effect if you set the option to limit search columns above.
tr: Ön ek kullanılmadığında aranacak sütunları seçin, örneğin title:Kırmızı değil de Kırmızı ararken. Virgülle ayrılmış arama isimleri listesi girin. Yalnızca yukarıdaki arama sütunlarını sınırlandırma seçeneğini ayarlarsanız etki gösterir.

en: Settings and plugins
tr: Seçenekler ve eklentiler

en: File is open in another process
tr: Dosya başka bir uygulama tarafından kullanılıyor

en: Incorrect number of arguments
tr: Yanlış sayıda bağımsız değişken

en:  returned value
tr: dönen değer

en: format: type {0} requires an integer value, got {1}
tr: biçim: {0} türü bir tam sayı beklerken {1} aldı

en: format: type {0} requires a decimal (float) value, got {1}
tr: biçim: {0} türü bir ondalık beklerken {1} aldı

en: %s: unknown function
tr: %s: bilinmeyen fonksiyon

en: Duplicate user function name {0}. Change the name or ensure that the functions are identical
tr: Aynı kullanıcı fonksiyon ismi {0}. İsmi değiştirin ya da fonksiyonların bire bir olduğundan emin olun

en: No documentation provided
tr: Belgelendirme yok

en: cmp(x, y, lt, eq, gt) -- compares x and y after converting both to numbers. Returns lt if x < y. Returns eq if x == y. Otherwise returns gt. In many cases the numeric comparison operators (>#, <#, ==# etc) can replace this function.
tr: cmp(x, y, lt, eq, gt) -- x ve y'yi sayılara dönüştürdükten sonra karşılaştırır. x < y ise lt'yi döndürür. x == y ise eq'yi döndürür. Aksi takdirde gt'yi döndürür. Birçok durumda sayısal karşılaştırma işleçleri (>#, <#, ==# vb.) bu işlevin yerini alabilir.

en: first_matching_cmp requires an even number of arguments
tr: first_matching_cmp çift sayıda değişkene ihtiyaç duyar

en: strlen(a) -- Returns the length of the string passed as the argument
tr: strlen(a) -- Değişken olarak aldığı karakter dizisinin uzunluğunu döndürür

en: template(x) -- evaluates x as a template. The evaluation is done in its own context, meaning that variables are not shared between the caller and the template evaluation. Because the { and } characters are special, you must use [[ for the { character and ]] for the } character; they are converted automatically. For example, template('[[title_sort]]') will evaluate the template {title_sort} and return its value. Note also that prefixes and suffixes (the `|prefix|suffix` syntax) cannot be used in the argument to this function when using template program mode.
tr: template(x) -- x'i şablon olarak değerlendirir. Değerlendirme kendi bağlamında yapılır, yani değişkenler çağıran ve şablon değerlendirme tarafından paylaşılmaz. Çünkü { ve } karakterleri özeldir, { karakteri için [[ ve } karakteri için }} kullanmanız gerekir; otomatik olarak dönüştürülürler. Örneğin, template('[[title_sort]]') {title_sort} şablonunu değerlendirir ve değerini döndürür. Ön ek ve son eklerin (`|önek|sonek` söz dizimi) şablon program kipinde bu fonksiyona bağımsız değişken olarak verilemeyeceğini unutmayın.

en: eval(template) -- evaluates the template, passing the local variables (those 'assign'ed to) instead of the book metadata.  This permits using the template processor to construct complex results from local variables. Because the { and } characters are special, you must use [[ for the { character and ]] for the } character; they are converted automatically. Note also that prefixes and suffixes (the `|prefix|suffix` syntax) cannot be used in the argument to this function when using template program mode.
tr: eval(şablon) -- şablonu, kitap metadata'sı yerine yerel değişkenleri ('atama' yapılanlar) vererek değerlendirir.  Bu, şablon işlemciyi kullanarak yerel değişkenlerle karmaşık sonuçlar oluşturmaya yarar. { ve } karakterleri özel olduğundan } karakteri yerine ]] ve { karakteri yerine [[ kullanmalısınız; otomatik olarak dönüştürülürler. Ön ek ve son eklerin (`|önek|sonek` söz dizimi) şablon program kipinde bu fonksiyona bağımsız değişken olarak verileemeyeceğini unutmayın.

en: substr(str, start, end) -- returns the start'th through the end'th characters of str. The first character in str is the zero'th character. If end is negative, then it indicates that many characters counting from the right. If end is zero, then it indicates the last character. For example, substr('12345', 1, 0) returns '2345', and substr('12345', 1, -1) returns '234'.
tr: substr(str, start, end) -- str'nin start'dan end karakterine kadar aralığını döndürür. str'deki İlk karakter sıfırıncı karakterdir. end eksi bir değerse, sağdak bu kadar karakter anlamına gelir. end sıfırsa, son karakter anlamına gelir. Örneğin, substr('12345', 1, 0) '2345' döndürür, substr('12345', 1, -1) '234' döndürür.

en: lookup requires either 2 or an odd number of arguments
tr: lookup 2 veya tek sayıda bağımsız değişken bekler

en: strcat_max requires 2 or more arguments
tr: strcat_max 2 bağımsız değişken daha bekliyor

en: strcat_max requires an even number of arguments
tr: strcat_max çift sayıda bağımsız değişken bekliyor

en: first argument to strcat_max must be an integer
tr: strcat_max'ın ilk bağımsız değişkeni tamsayı olmalı

en: swap_around_comma(val) -- given a value of the form "B, A", return "A B". This is most useful for converting names in LN, FN format to FN LN. If there is no comma, the function returns val unchanged
tr: swap_around_comma(val) -- "B, A" biçiminde bir değer verildiğinde, "A B" döndür. Bu en çok Soyad Ad şeklindeki isimleri Ad Soyada çevirmede kullanılır. Virgül yoksa, fonksiyon val değerini değiştirmeden döndürür

en: ifempty(val, text if empty) -- return val if val is not empty, otherwise return `text if empty`
tr: ifempty(val, boşsa metin) -- val boş değilse val, aksi halde `boşsa metin` döndürür

en: list_item(val, index, separator) -- interpret the value as a list of items separated by `separator`, returning the `index`th item. The first item is number zero. The last item can be returned using `list_item(-1,separator)`. If the item is not in the list, then the empty value is returned. The separator has the same meaning as in the count function.
tr: list_item(val, indis, ayraç) -- değeri `ayraç` ile ayrılmış öğeler listesi olarak yorumla, `indis`inci öğeyi döndür. İlk öğe sıfır numaradır. Son öğe `list_item(-1,ayraç)` ile döndürülebilir. Öğe listede değilse, boş değer döndürülür. Ayraç count fonksiyonundakiyle aynı anlama sahiptir.

en: approximate_formats() -- return a comma-separated list of formats that at one point were associated with the book. There is no guarantee that this list is correct, although it probably is. This function can be called in template program mode using the template "{:'approximate_formats()'}". Note that format names are always uppercase, as in EPUB. This function works only in the GUI. If you want to use these values in save-to-disk or send-to-device templates then you must make a custom "Column built from other columns", use the function in that column's template, and use that column's value in your save/send templates
tr: approximate_formats() -- Bir noktada kitaplarla bağlantılı olan virgülle ayrılmış biçimler listesi döndürür. Bu listenin doğru olacağının garantisi yoktur, ama muhtemelen doğrudur. Bu fonksiyon şablon program kipinde "{:'approximate_formats()'}" ile çağrılabilir. Biçim isimlerinin EPUB gibi hep büyük harfli olduğunu unutmayın. Bu fonksiyon yalnızca grafik arayüzde çalışır. Bu değerleri diske-kaydet veya aygıta-gönder şablonlarında kullanmak istiyorsanız özel bir "Diğer sütunlardan oluşturulmuş sütun" yapmalı, fonksiyonu bu sütunun şablonunda, ve bu sütunun değerini kaydet/gönder şablonlarınızda kullanmalısınız

en: human_readable(v) -- return a string representing the number v in KB, MB, GB, etc.
tr: human_readable(v) -- v sayısını KB, MB, GB, vs. olarak temsil eden karakter dizisi döndür

en: subitems(val, start_index, end_index) -- This function is used to break apart lists of items such as genres. It interprets the value as a comma-separated list of items, where each item is a period-separated list. Returns a new list made by first finding all the period-separated items, then for each such item extracting the `start_index` to the `end_index` components, then combining the results back together. The first component in a period-separated list has an index of zero. If an index is negative, then it counts from the end of the list. As a special case, an end_index of zero is assumed to be the length of the list. Example using basic template mode and assuming a #genre value of "A.B.C": {#genre:subitems(0,1)} returns "A". {#genre:subitems(0,2)} returns "A.B". {#genre:subitems(1,0)} returns "B.C". Assuming a #genre value of "A.B.C, D.E.F", {#genre:subitems(0,1)} returns "A, D". {#genre:subitems(0,2)} returns "A.B, D.E"
tr: subitems(val, başlangıç_indisi, bitiş_indisi) --Bu fonksiyon tarzlar gibi öğe listelerini ayırmak için kullanılır. Değeri virgülle ayrılmış öğeler listesi olarak yorumlar, her öğe noktayla ayrılmış listedir. Önce noktayla ayrılmış öğeleri bulur, sonra her öğe için `başlangıç_indisi`nden `bitiş_indisi`ne bileşenler çıkarılır, sonra sonuçlar bir araya getirilir ve döndürülür. Noktayla ayrılmış listedeki ilk bileşenin indisi sıfırdır. Bir indis eksi değerdeyse, listenin sonundan saymaya başlar. Özel bir durum olarak, bitiş_indisi sıfır olursa listenin boyutu anlamına gelir. Örnek olarak basit şablon kipinde #genre değeri "A.B.C": {#genre:subitems(0,1)} olursa "A" döner. {#genre:subitems(0,2)} "A.B" döndürür. {#genre:subitems(1,0)} "B.C" döndürür. #genre değerinin "A.B.C, D.E.F" olduğu varsayılırsa, {#genre:subitems(0,1)} "A, D" döndürür. {#genre:subitems(0,2)} "A.B, D.E" döndürür

en: booksize() -- return value of the size field. This function works only in the GUI. If you want to use this value in save-to-disk or send-to-device templates then you must make a custom "Column built from other columns", use the function in that column's template, and use that column's value in your save/send templates
tr: booksize() -- boyut alanının değerini döndürür. Bu fonksiyon yalnızca grafik arayüzde çalışır. Bu değeri diske-kaydet veya aygıta-gönder şablonlarında kullanmak istiyorsanız, özel bir "Diğer sütunlardan oluşturulmuş sütun" yapmalı, fonksiyonu bu sütunun şablonunda kullanmalısınız, ve bu sütunun değerini kaydet/gönder şablonlarınızda kullanmalısınız

en: ondevice() -- return Yes if ondevice is set, otherwise return the empty string. This function works only in the GUI. If you want to use this value in save-to-disk or send-to-device templates then you must make a custom "Column built from other columns", use the function in that column's template, and use that column's value in your save/send templates
tr: ondevice() -- ondevice ayarlanmışsa Yes döndürür. Bu fonksiyon yalnızca grafik arayüzde çalışır. Bu değeri diske-kaydet veya aygıta-gönder şablonlarında kullanmak istiyorsanız, özel bir "Diğer sütunlardan oluşturulmuş sütun" yapmalı, fonksiyonu bu sütunun şablonunda kullanmalısınız, ve bu sütunun değerini kaydet/gönder şablonlarınızda kullanmalısınız

en: series_sort() -- return the series sort value
tr: series_sort() -- seri sıralama değerini döndürür

en: has_cover() -- return Yes if the book has a cover, otherwise return the empty string
tr: has_cover() -- kitabın kapağı varsa Yes döndürür, aksi halde boş karakter dizisi döndürür

en: {0}: length ({1}) longer than limit ({2})
tr: {0}: uzunluk ({1}) sınırdan ({2}) daha uzun

en: list_sort(list, direction, separator) -- return list sorted using a case-insensitive sort. If direction is zero, the list is sorted ascending, otherwise descending. The list items are separated by separator, as are the items in the returned list.
tr: list_sort(list, yön, ayraç) -- büyük küçük harf duyarsız sıralamayla sıralanmış listeyi döndürür. Yön sıfırsa, liste artan sırada, aksi halde azalan sırada sıralanır. list öğeleri ve döndürülen listedeki öğeler ayraç ile ayrılır.

en: list_re(src_list, separator, include_re, opt_replace) -- Construct a list by first separating src_list into items using the separator character. For each item in the list, check if it matches include_re. If it does, then add it to the list to be returned. If opt_replace is not the empty string, then apply the replacement before adding the item to the returned list.
tr: list_re(src_list, ayraç, include_re, opt_replace) -- Ayraç karakteriyle src_list'in öğelere ayrılmasıyla bir liste oluşturulur. Listedeki her öğe için, include_re kuralına uyup uymadığı kontrol edilir. Eşleşiyorsa, döndürülecek listeye eklenir. opt_replace boş karakter dizisi değilse, öğe döndürülecek listeye eklenmeden önce değiştirme yapılır.

en: today() -- return a date string for today. This value is designed for use in format_date or days_between, but can be manipulated like any other string. The date is in ISO format.
tr: today() -- bugün için bir tarih karakter dizisi döndür. Bu değer format_date veya days_between ile kullanılmak üzere tasarlanmıştır, ama herhangi bir karakter dizisi gibi oynanabilir. Tarih ISO biçimindedir.

en: days_between(date1, date2) -- return the number of days between date1 and date2. The number is positive if date1 is greater than date2, otherwise negative. If either date1 or date2 are not dates, the function returns the empty string.
tr: days_between(tarih1, tarih2) -- tarih1 ve tarih2 arasındaki gün sayısını döndürür. Tarih1 tarih2'den büyükse değer pozitiftir, aksi halde negatif. tarih1 veya tarih2 tarih değillerse, fonksiyon boş karakter dizisi döndürür.

en: {0}: invalid calculation specifier '{1}'
tr: {0}: geçersiz hesaplama belirteci '{1}'

en: {0}: error: {1}
tr: {0}: hata: {1}

en: language_strings(lang_codes, localize) -- return the strings for the language codes passed in lang_codes. If localize is zero, return the strings in English. If localize is not zero, return the strings in the language of the current locale. Lang_codes is a comma-separated list.
tr: language_strings(lang_codes, localize) -- lang_codes ile verilen dil kodları için karakter dizisi döndür. localize sıfır ise, karakter dizilerini İngilizce döndürür. Sıfır değilse, karakter dizilerini mevcut yerelin dilinde döndür. Lang_codes virgülle ayrılmış listedir.

en: language_codes(lang_strings) -- return the language codes for the strings passed in lang_strings. The strings must be in the language of the current locale. Lang_strings is a comma-separated list.
tr: language_codes(lang_strings) -- lang_strings içinde gönderilen karakter dizileri için dil kodlarını döndür. Karakter dizileri mevcut yerelin dilinde olmalıdır. Lang_strings virgülle ayrılmış listedir.

en: current_library_name() -- return the last name on the path to the current calibre library. This function can be called in template program mode using the template "{:'current_library_name()'}".
tr: current_library_name() -- Mevcut Calibre kitaplığına yoldaki son ismi döndürür. Bu fonksiyon şablon program kipinde "{:'current_library_name()'}" ile kullanılabilir.

en: current_library_path() -- return the path to the current calibre library. This function can be called in template program mode using the template "{:'current_library_path()'}".
tr: current_library_path() -- Mevcut Calibre kitaplığı yolunu döndür. Bu fonksiyon şablon program kipinde "{:'current_library_path()'}" ile kullanılabilir.

en: finish_formatting(val, fmt, prefix, suffix) -- apply the format, prefix, and suffix to a value in the same way as done in a template like `{series_index:05.2f| - |- }`. For example, the following program produces the same output as the above template: program: finish_formatting(field("series_index"), "05.2f", " - ", " - ")
tr: finish_formatting(val, fmt, önek, sonek) -- Değere biçim, önek ve soneki `{series_index:05.2f| - |- }` gibi bir şablonda olduğu gibi uygular. Örneğin, şu program aşağıdaki şablonla aynı çıktıyı üretir: program: finish_formatting(field("series_index"), "05.2f", " - ", " - ")

en: user_categories() -- return a comma-separated list of the user categories that contain this book. This function works only in the GUI. If you want to use these values in save-to-disk or send-to-device templates then you must make a custom "Column built from other columns", use the function in that column's template, and use that column's value in your save/send templates
tr: user_categories() -- Bu kitabı içeren kullanıcı kategorilerinin virgülle ayrılmış listesini döndürür. Bu fonksiyon yalnızca grafik arayüzde kullanılabilir. Bu değerleri diske-kaydet veya aygıta-gönder şablonlarında kullanmak istiyorsanız önce "Diğer sütunlarda özel oluşturulmuş sütun" yapmalı, fonksiyonu bu sütunun şablonunda kullanmalı, ve bu sütunun değerini kaydet/gönder şablonunuzda kullanmalısınız.

en: transliterate(a) -- Returns a string in a latin alphabet formed by approximating the sound of the words in the source string. For example, if the source is "{0}" the function returns "{1}".
tr: transliterate(a) -- kaynak karakter dizisindeki seslerin yaklaşık halleriyle oluşturulmuş latin alfabesinde bir karakter dizisi döndürür. Örneğin, kaynak "{0}" ise fonksiyon "{1}" döndürür.

en: author_links(val_separator, pair_separator) -- returns a string containing a list of authors and that author's link values in the form author1 val_separator author1link pair_separator author2 val_separator author2link etc. An author is separated from its link value by the val_separator string with no added spaces. author:linkvalue pairs are separated by the pair_separator string argument with no added spaces. It is up to you to choose separator strings that do not occur in author names or links. An author is included even if the author link is empty.
tr: author_links(val_separator, pair_separator) -- yazarlar listesi ve yazarların bağlantı değerlerini içeren şu biçimde bir karakter dizisi döndürür yazar1 val_separator yazar1link pair_separator yazar2 val_separator yazar2link vs. Yazar, bağlantı değerinden val_separator karakter dizisi ile ek boşluk olmadan ayrılır. yazar:linkvalue çiftleri pair_separator karakter dizisiyle ek boşluk olmadan ayrılır. Yazar isimleri veya bağlantılarında olmayan ayraç karakter dizileri bulmak size kalmıştır. Bir yazar, yazar bağlantısı boş olsa bile dahil edilir.

en: author_sorts(val_separator) -- returns a string containing a list of author's sort values for the authors of the book. The sort is the one in the author metadata (different from the author_sort in books). The returned list has the form author sort 1 val_separator author sort 2 etc. The author sort values in this list are in the same order as the authors of the book. If you want spaces around val_separator then include them in the separator string
tr: author_sorts(val_separator) -- kitabın yazarları için yazar sıralama değerleri listesi içeren karakter dizisi döndürür. Sıralama yazar metadata'sında olandır (kitaplardaki author_sort'dan farklı). Döndürülen liste yazar sıra 1 val_separator yazar sıra 2 vs. biçimindedir. Bu listedeki yazar sıralama alanları kitabın yazarlarıyla aynı sıradadır. val_separator arasında boşluk isterseniz ayraç karakter dizisine ekleyebilirsiniz.

en: to_hex(val) -- returns the string encoded in hex. This is useful when constructing calibre URLs.
tr: to_hex(val) -- hex olarak kodlanmış dizgiyi döndürür. Bu, calibre URL'leri oluştururken kullanışlıdır.

en: Waiting...
tr: Bekliyor...

en: Aborted, taking too long
tr: İptal edildi, çok zaman sürdü

en: Stopped
tr: Durduruldu

en: Working...
tr: Çalışıyor...

en: Brazilian Portuguese
tr: Brezilya Portekizcesi

en: Simplified Chinese
tr: Basitleştirilmiş Çince

en: Traditional Chinese
tr: Geleneksel Çince

en: English
tr: İngilizce

en: Select All
tr: Hepsini Seç

en: Copy Link
tr: Bağlantıyı kopyala

en: &Select All
tr: Hepsini &Seç

en: Copy &Link Location
tr: Bağlantı konumunu kopya&la

en: Paste and Match Style
tr: Yapıştır ve Stili Eşleştir

en: Directions
tr: Yönler

en: Left to Right
tr: Soldan Sağa

en: Right to Left
tr: Sağdan Sola

en: Close without Saving
tr: Kaydetmeden Kapat

en: Close Tab
tr: Sekmeyi Kapat

en: Ukraine
tr: Ukrayna

en: Extra characters at end of search
tr: Aramanın sonunda ilave karakter

en: missing )
tr: ) eksik

en: Failed to parse query, recursion limit reached: %s
tr: Sorgu ayrıştırılamadı, yineleme sınırına ulaşıldı: %s

en: Recursive saved search: {0}
tr: Yinelemeli Kayıtlı Aramalar: {0}

en: Unknown saved search: {}
tr: Bilinmeyen Kayıtlı Arama: {}

en: Unknown error in saved search: {0}
tr: Kayıtlı Aramada Bilinmeyen Hata: {0}

en: %prog [options] [from to text]
    
    Send mail using the SMTP protocol. %prog has two modes of operation. In the
    compose mode you specify from to and text and these are used to build and
    send an email message. In the filter mode, %prog reads a complete email
    message from STDIN and sends it.
    
    text is the body of the email message.
    If text is not specified, a complete email message is read from STDIN.
    from is the email address of the sender and to is the email address
    of the recipient. When a complete email is read from STDIN, from and to
    are only used in the SMTP negotiation, the message headers are not modified.
tr: %prog [seçenekler] [kimden kime metin]
    
    SMTP protokolü kullanarak e-posta gönder. %prog iki işlem kipine sahiptir. Derleme kipinde kimden kime ve metni belirtirsiniz, bunlar e-posta iletisi göndermek için inşa edilir ve kullanılırlar. Filtre kipinde, %prog e-posta iletisini STDIN'den okur ve gönderir.
    
    metin e-posta iletisinin gövdesidir.
    metin belirtilmemişse, e-posta iletisi tamamen STDIN'den okunur.
    kimden gönderecinin, kime ise alıcının e-posta adresidir. STDIN'den tam bir
    e-posta okunduğunda, kimden ve kime yalnızca SMTP görüşmesinde kullanılır, ileti
    başlıkları değiştirilmez.

en: Options to compose an email. Ignored if text is not specified
tr: Bir eposta oluşturma seçenekleri. Eğer metin girilmediyse yoksayılır

en: File to attach to the email
tr: Epostaya eklenecek dosya

en: Subject of the email
tr: Epostanın konusu

en: Host name of localhost. Used when connecting to SMTP server.
tr: Yerel makinenin adı. SMTP sunucusuna bağlanılırken kullanılır.

en: Options to use an SMTP relay server to send mail. calibre will try to send the email directly unless --relay is specified.
tr: Bir SMTP sunucusunu posta göndermek için kullanma seçenekleri. Calibre --relay seçeneği kullanılmadığı durumlarda postayı doğrudan göndermeye çalışacaktır

en: An SMTP relay server to use to send mail.
tr: Eposta göndermek için kullanılacak SMTP sunucusu.

en: Port to connect to on relay server. Default is to use 465 if encryption method is SSL and 25 otherwise.
tr: Posta sunucusuna bağlanılacak bağlantı noktası. Şifreleme yöntemi SSL ise varsayılan olarak 465, diğer durumlarda 25'tir.

en: Username for relay
tr: Giriş için kullanıcı adı

en: Password for relay
tr: Giriş için parola

en: Encryption method to use when connecting to relay. Choices are TLS, SSL and NONE. Default is TLS. WARNING: Choosing NONE is highly insecure
tr: Bağlantıda kullanılan şifreleme yöntemi. TLS, SSL ve NONE arasından birini seçin. Varsayılan TLS'tir. NONE seçmek çok güvensizdir

en: Do not verify the server certificate when connecting using TLS. This used to be the default behavior in calibre versions before 3.27. If you are using a relay with a self-signed or otherwise invalid certificate, you can use this option to restore the pre 3.27 behavior
tr: TLS kullanarak bağlanırken sunucu sertifikasını doğrulama. Bu calibre'nin 3.27'den önceki sürümlerinde varsayılan davranıştı. Kendinden imzalı veya başka bir şekilde geçersiz sertifikaya sahip bir geçiş kullanıyorsanız, 3.27 öncesi davranışı geri yüklemek için bu seçeneği kullanabilirsiniz.

en: Path to a file of concatenated CA certificates in PEM format, used to verify the server certificate when using TLS. By default, the system CA certificates are used.
tr: TLS kullanırken sunucu sertifikasını doğrulamak için kullanılan, PEM biçiminde birleştirilmiş CA sertifikaları dosyasının yolu. Varsayılan olarak, sistem CA sertifikaları kullanılır.

en: Path to maildir folder to store failed email messages in.
tr: Başarısız epostaların saklanacağı maildir klasörünün yolu.

en: Fork and deliver message in background. If you use this option, you should also use --outbox to handle delivery failures.
tr: Çatallan ve iletiyi arka planda ilet. Bu seçeneği kullanırsanız, iletim hatalarını ele almak için ayrıca --outbox kullanmalısınız.

en: Timeout for connection
tr: Bağlantı için zaman aşımı

en: Control email delivery
tr: E-posta teslimini kontrol et

en: The main calibre program, used to manage your collection of e-books
tr: Ana Calibre programı, e-kitap koleksiyonunuzu yönetmek için kullanılır

en: %s Document
tr: %s Belgesi

en: Unknown section
tr: Bilinmeyen bölüm

en: Unknown feed
tr: Bilinmeyen besleme(yayın)

en: Untitled article
tr: Başlıksız Yazı

en: Unknown News Source
tr: Bilinmeyen Haber Kaynağı

en: Article download aborted
tr: Makala indirme durduruldu

en: Failed to download %s
tr: %s indirilemedi

en: The "%s" recipe needs a username and password.
tr: "%s" tarifi bir kullanıcı adı ve parola gerektiriyor.

en: Download finished
tr: İndirme tamamlandı

en: Failed to download the following articles:
tr: Aşağıdaki makaleleri indirme başarısız oldu:

en: Failed to download parts of the following articles:
tr: Aşağıdaki makalelerin bölümlerini indirme başarısız oldu:

en:  from
tr:  den

en: 	Failed links:
tr: 	Başarısız olunan bağlantılar:

en: Could not fetch article.
tr: Makale getirilemedi

en: The debug traceback is available earlier in this log
tr: Hata ayıklama izine bu kaydın  başlarından erişilebilir

en: Run with -vv to see the reason
tr: Sebebi görmek için -w kodunu çalıştırın

en: Fetching feeds...
tr: Beslemeler getiriliyor...

en: Got feeds from index page
tr: İndeks sayfasından beslemeleri al

en: Trying to download cover...
tr: Kapak indirilmeye çalışılıyor...

en: Generating masthead...
tr: Künye oluşturuluyor...

en: Feeds downloaded to %s
tr: Beslemeler %s konumuna indiriliyor

en: Could not download cover: %s
tr: Kapak İndirilemedi: %s

en: Downloading cover from %s
tr: Kapak %s 'den indiriliyor

en: Masthead image downloaded
tr: Künye resmi indirildi

en: Article downloaded: %s
tr: Makale indirildi: %s

en: Article download aborted: %s
tr: Makala indirme durduruldu: %s

en: Article download failed: %s
tr: Makalenin indirilmesi başarısız oldu: %s

en: Fetching feed
tr: Besleme alınıyor

en: Failed to log in, check your username and password for the calibre Periodicals service.
tr: Giriş başarısız , Calibre Süreli servisleri için kullanıcı adınız ve şifrenizi kontrol ediniz .

en: You do not have permission to download this issue. Either your subscription has expired or you have exceeded the maximum allowed downloads for today.
tr: Bu sayıyı indirmeye izniniz yok. Ya üyeliğinizin süresi bitti ya da günlük izin verilen sınırı aştınız.

en: You
tr: Siz

en: Scheduled
tr: Zamanlanmış

en: Main menu
tr: Ana menü

en: Articles
tr: Makaleler

en: Timeout in seconds to wait for a response from the server. Default: %default s
tr: Sunucu cevabı için, saniye olarak zaman aşımı bekleme süresi . Varsayılan : %default sn

en: Maximum number of levels to recurse i.e. depth of links to follow. Default %default
tr: İç içe takip edilecek bağlantı sayısı. Varsayılan %default

en: The maximum number of files to download. This only applies to files from <a href> tags. Default is %default
tr: İndirilecek maksimum dosya sayısı. Bu sadece <a href> etiketlerindeki dosyalara uygulanır. Öntanımlısı %default

en: Minimum interval in seconds between consecutive fetches. Default is %default s
tr: Ardışık eşleştirmeler arasındaki en kısa zaman aralığı. Varsayılan %default saniyedir

en: The character encoding for the websites you are trying to download. The default is to try and guess the encoding.
tr: İndirmeye çalıştığınız web siteleri için karakter kodlaması. Varsayılan karakter kodlamasının tahmin edilmeye çalışılmasıdır.

en: Only links that match this regular expression will be followed. This option can be specified multiple times, in which case as long as a link matches any one regexp, it will be followed. By default all links are followed.
tr: Yalnızca bu düzenli ifade ile eşleşen bağlantılar takip edilir. Bu seçenek birden fazla kez belirtilebilir, bu durumda bağlantı düzenli ifadelerden biriyle eşleştiği sürece, takip edilecektir. Varsayılan olarak tüm bağlantılar takip edilir.

en: Any link that matches this regular expression will be ignored. This option can be specified multiple times, in which case as long as any regexp matches a link, it will be ignored. By default, no links are ignored. If both filter regexp and match regexp are specified, then filter regexp is applied first.
tr: Bu düzenli ifadeyle eşleşen bağlantı göz ardı edilir. Bu seçenek birden fazla kez belirtilebilir, bu durumda herhangi bir düzenli ifade bağlantıyla eşleşirse, göz ardı edilir. Varsayılan olarak, hiçbir bağlantı göz ardı edilmez. Eğer hem filtre düzenli ifadesi, hem eşleşme düzenli ifadesi belirtilmişse, filtre düzenli ifadesi önce uygulanır.

en: Do not download CSS stylesheets.
tr: CSS stil yüklemeyin

en: OK
tr: TAMAM

en: Save All
tr: Tümünü Kaydet

en: Open
tr: Aç

en: &Yes
tr: &Evet

en: Yes to &All
tr: &Tümüne Evet

en: &No
tr: &Hayır

en: N&o to All
tr: &Tümüne Hayır

en: Abort
tr: Bitirmeden durdur

en: Retry
tr: Tekrar dene

en: Close
tr: Kapat

en: Apply
tr: Uygula

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Restore Defaults
tr: Öntanımlıları Yeniden Yükle

en: Hu&e:
tr: R&enk:

en: &Sat:
tr: &Doygunluk:

en: &Val:
tr: Değe&r:

en: &Red:
tr: Kı&rmızı:

en: &Green:
tr: &Yeşil:

en: Bl&ue:
tr: Ma&vi:

en: A&lpha channel:
tr: A&lfa kanalı:

en: Cursor at %1, %2
    Press ESC to cancel
tr: İmleç konumu %1, %2
    İptal etmek için ESC tuşuna basın

en: Select Color
tr: Renk Seç

en: &Basic colors
tr: &Temel renkler

en: &Custom colors
tr: &Özel renkler

en: &Add to Custom Colors
tr: Özel &Renklere Ekle

en: &Pick Screen Color
tr: &Ekran Rengini Seçin

en: Select Font
tr: Yazı Tipi Seç

en: &Font
tr: &Yazı Tipi

en: Font st&yle
tr: Ya&zı tipi biçemi

en: &Size
tr: &Boyut

en: Effects
tr: Efekler

en: Stri&keout
tr: Üstü &çizili

en: Sample
tr: Örnek

en: Wr&iting System
tr: Yazma S&istemi

en: Left edge
tr: Sol kenar

en: Right edge
tr: Sağ kenar

en: Page left
tr: Sayfa sola

en: Page up
tr: Sayfa yukarı

en: Page down
tr: Sayfa aşağı

en: Page right
tr: Sayfa sağa

en: Scroll left
tr: Sola kaydır

en: Scroll up
tr: Yukarıya kaydır

en: Scroll down
tr: Aşağıya kaydır

en: Scroll right
tr: Sağa kaydır

en: Auto increment series index
tr: Seri indeksini otomatik artır

en: Add separator after completing an author name
tr: Bir yazar adını tamamladıktan sonra bir ayraç ekle

en: Author sort name algorithm
tr: Yazar sıralama algoritması

en: Splitting multiple author names
tr: Çoklu yazar isimleri ayrılıyor

en: By default, calibre splits a string containing multiple author names on
    ampersands and the words "and" and "with". You can customize the splitting
    by changing the regular expression below. Strings are split on whatever the
    specified regular expression matches, in addition to ampersands.
    Default: r'(?i),?\s+(and|with)\s+'
tr: Varsayılan olarak Calibre, ve işareti ile "and" ve "with" kelimelerini içeren yazar isimlerini böler.
    Bölme işlemini özelleştirmek için aşağıdaki düzenli ifadeyi değiştirebilirsiniz.
    Karakter dizileri, ve işaretinin yanında belirtilen düzenli ifade eşleşmeleri
    durumunda bölünürler.
    Varsayılan:  r'(?i),?\s+(and|with)\s+'

en: Use author sort in Tag browser
tr: Etiket Tarayıcısında yazar sıralaması kullan

en: Set which author field to display in the Tag browser (the list of authors,
    series, publishers etc on the left hand side). The choices are author and
    author_sort. This tweak affects only what is displayed under the authors
    category in the Tag browser and Content server. Please note that if you set this
    to author_sort, it is very possible to see duplicate names in the list because
    although it is guaranteed that author names are unique, there is no such
    guarantee for author_sort values. Showing duplicates won't break anything, but
    it could lead to some confusion. When using 'author_sort', the tooltip will
    show the author's name.
    Examples:
    categories_use_field_for_author_name = 'author'
    categories_use_field_for_author_name = 'author_sort'
tr: Etiket tarayıcısında hangi yazar alanının görüntüleneceğini ayarlayın (sol taraftaki yazarlar,
    diziler, yayıncılar vb. listesi). Seçenekler şunlardır: author (yazar) ve
    author_sort (yazar_sıralama). Bu ince ayar, yalnızca Etiket tarayıcısında ve İçerik sunucusunda yazarlar
    kategorisinin altında görüntülenenleri etkiler. Lütfen author_sort olarak
    ayarladığınızda, listede yinelenen adlar görmenin çok olası olduğunu unutmayın çünkü
    yazar adlarının benzersiz olduğu garanti edilse de author_sort değerleri için böyle bir
    garanti yoktur. Yinelenenleri göstermek hiçbir şeyi bozmaz, ancak
    bazı karışıklıklara yol açabilir. "author_sort" kullanılırken, araç ipucu yazarın
    adını gösterir.
    Örnekler:
    categories_use_field_for_author_name = 'author'
    categories_use_field_for_author_name = 'author_sort'

en: Control partitioning of Tag browser
tr: Etiket tarayıcısının bölümlemesini kontrol et

en: Specify columns to sort the booklist by on startup
tr: Başlangıçta kitap listesinin sıralanmasında kullanılacak sütunları belirtin

en: Control how dates are displayed
tr: Tarihlerin nasıl gösterieceğini ayarlayın

en: Control sorting of titles and series in the library display
tr: Kitap ve serilerin kitaplık gösteriminde nasıl sıralanacağını belirleyin

en: Control formatting of title and series when used in templates
tr: Şablon kullanılırken kitap ve seri adlarının nasıl formatlanacağını belirleyin

en: Control how title and series names are formatted when saving to disk/sending
    to device. The behavior depends on the field being processed. If processing
    title, then if this tweak is set to 'library_order', the title will be
    replaced with title_sort. If it is set to 'strictly_alphabetic', then the
    title will not be changed. If processing series, then if set to
    'library_order', articles such as 'The' and 'An' will be moved to the end. If
    set to 'strictly_alphabetic', the series will be sent without change.
    For example, if the tweak is set to library_order, "The Lord of the Rings"
    will become "Lord of the Rings, The". If the tweak is set to
    strictly_alphabetic, it would remain "The Lord of the Rings". Note that the
    formatter function raw_field will return the base value for title and
    series regardless of the setting of this tweak.
tr: Başlık ve seri isimlerinin diske kaydederken/aygıta gönderilirken nasıl
    biçimlendiğini kontrol edin. Davranış işlenen alana göre değişiklik gösterir.
    Başlık işleniyorsa, ve bu ayar 'library_order' olarak ayarlanırsa, başlık title_sort
    ile değiştirilir. 'strictly_alphabetic' olarak ayarlanırsa, başlık değiştirilmez.
    Seriler işleniyorsa, ve 'library_order' seçilirse, 'The' ve 'An' gibi makaleler sona
    taşınır. 'strictly_alphabetic' olarak ayarlanırsa, seriler değiştirilmeden gönderilir.
    Örneğin, ayar library_order ise, "The Lord of the Rings" "Lord of the Rings" olur,
    strictly_alphabetic ise, "The Lord of the Rings" olarak kalır. Biçimleme fonksiyonu
    raw_field'in bu ayardan bağımsız olarak başlık ve serilerin temel değerini
    döndüreceğini unutmayın.

en: Set the list of words considered to be "articles" for sort strings
tr: Sıralama karakter dizileri için "makale" olarak ele alınacak kelime listesini ayarla

en: Set the list of words that are to be considered 'articles' when computing the
    title sort strings. The articles differ by language. By default, calibre uses
    a combination of articles from English and whatever language the calibre user
    interface is set to. In addition, in some contexts where the book language is
    available, the language of the book is used. You can change the list of
    articles for a given language or add a new language by editing
    per_language_title_sort_articles. To tell calibre to use a language other
    than the user interface language, set, default_language_for_title_sort. For
    example, to use German, set it to 'deu'. A value of None means the user
    interface language is used. The setting title_sort_articles is ignored
    (present only for legacy reasons).
tr: Başlık sıralama karakter dizileri hesaplanırken 'makale' olarak ele alınacak kelime
    listesini ayarla. Makaleler dile göre değişir. Varsayılan olarak, Calibre İngilizce ile
    Calibre kullanıcı arayüzünün ayarlandığı dilin kombinasyonunu kullanır. Ek olarak,
    kitap dilinin kullanılabilir olduğu bazı bağlamlarda, kitabın dili kullanılır.
    per_language_title_sort_articles'i düzenleyerek bir dil için makale listesini değiştirebilir
    veya yeni bir dil ekleyebilirsiniz. Calibre'ye kullanıcı arayüzü dilinden başka bir dil
    kullanmasını söylemek için, default_language_for_title_sort'u ayarlayın.
    Örneğin, Almanca kullanmak için, 'deu' olarak ayarlayın. None olarak ayarlamak
    kullanıcı arayüzü değerini kullanmak demektir. title_sort_articles ayarı göz ardı
    edilir (yalnızca geriye dönük sebeplerden bulunuyor).

en: Specify a folder calibre should connect to at startup
tr: Calibre'nin başlangıçta bağlanması gereken dizini belirtin

en: Specify renaming rules for SONY collections
tr: SONY koleksiyonları için yeniden isimlendirilme kurallarını belirtin

en: Specify how SONY collections are sorted
tr: SONY koleksiyonlarının nasıl sıralanacağını belirtin

en: Control how tags are applied when copying books to another library
tr: Kitapları başka bir kitaplığa kopyalarken etiketlerin nasıl uygulanacağını ayarlayın.

en: Set this to True to ensure that tags in 'Tags to add when adding
    a book' are added when copying books to another library
tr: 'Kitap eklendiğinde eklenecek etiketler'in kitapların başka bir
    kitaplığa kopyalanması durumunda eklenmesini garantilemek için
    bunu True olarak ayarlayın

en: Set the maximum number of sort 'levels'
tr: En yüksek sıralama 'düzey'ini ayarlayın

en: Set the maximum number of sort 'levels' that calibre will use to resort the
    library after certain operations such as searches or device insertion. Each
    sort level adds a performance penalty. If the database is large (thousands of
    books) the penalty might be noticeable. If you are not concerned about multi-
    level sorts, and if you are seeing a slowdown, reduce the value of this tweak.
tr: Calibre'nin aramalar veya aygıt takma gibi bazı işlemlerde kitaplığı yeniden
    sıralamak için kullanacağı azami sıralama 'seviyesi' sayısını ayarlayın. Her seviye
    performans azaltıcıdır. Veri tabanı büyükse (binlerce kitap) bu performans
    sorunu gözle görülebilir. Birden çok seviyede sıralamayı dert etmiyorsanız,
    ve yavaşlama hissediyorsanız, bu ayarın değerini düşürün.

en: Choose whether dates are sorted using visible fields
tr: Görünen alanları sıralarken tarihin kullanılıp kullanılmayacağını belirleyin.

en: Date values contain both a date and a time. When sorted, all the fields are
    used, regardless of what is displayed. Set this tweak to True to use only
    the fields that are being displayed.
tr: Tarih değerleri hem bir tarih hem zaman içerir. Sıralandıklarında, tüm alanlar
    kullanılır, neyin görüntülendiğine bakılmaksızın. Bu ayarı True yaparak
    yalnızca görüntülenen alanları kullandırabilirsiniz.

en: Fuzz value for trimming covers
tr: Kapakları kırpmak için bulanık değer

en: The value used for the fuzz distance when trimming a cover.
    Colors within this distance are considered equal.
    The distance is in absolute intensity units.
tr: Kapağı kırparken kullanılacak bulanık uzaklık değeri.
    Bu uzaklık içindeki değerler eşit kabul edilir.
    Uzaklık mutlak yoğunluk birimlerindedir.

en: Control behavior of the book list
tr: Kitap listesinin davranışlarını ayarlayın

en: Language to use when sorting
tr: Sıralama yaparken kullanılacak dil

en: The number of seconds to wait before sending emails
tr: E-posta göndermeden önce bekleme süresi(saniye)

en: The number of seconds to wait before sending emails when using a
    public email server like GMX/Hotmail/Gmail. Default is: 5 minutes
    Setting it to lower may cause the server's SPAM controls to kick in,
    making email sending fail. Changes will take effect only after a restart of
    calibre. You can also change the list of hosts that calibre considers
    to be public relays here. Any relay host ending with one of the suffixes
    in the list below will be considered a public email server.
tr: GMX/Hotmail/Gmail gibi genel bir e-posta sunucusu kullanırken e-posta göndermeden önce beklenecek saniye sayısı. Varsayılan: 5 dakikadır Daha düşük olarak ayarlamak, sunucunun SPAM kontrollerinin devreye girmesin
    ve e-posta gönderiminin başarısız olmasına neden olabilir. Değişiklikler yalnızca Calibre' nin yeniden başlatılmasından sonra
    geçerli olacaktır. Ayrıca buradan Calibre'nin herkese açık aktarmalar olarak dikkate aldığı
    ana bilgisayar listesini de değiştirebilirsiniz. Aşağıdaki listede bulunan son eklerden biriyle biten herhangi bir
    aktarma ana bilgisayarı herkese açık bir e-posta sunucusu olarak kabul edilecektir.

en: The maximum width and height for covers saved in the calibre library
tr: Calibre kitaplığında saklanan kitap kapakları için maksimum genişlik ve yükseklik

en: All covers in the calibre library will be resized, preserving aspect ratio,
    to fit within this size. This is to prevent slowdowns caused by extremely
    large covers
tr: Calibre kitaplığındaki bütün kapaklar, en boy oranını koruyarak
     boyuta sığmak için yeniden boyutlandırılacaktır, Bu çok büyük
    kapakların neden olduğu yavaşlamayı önelemek içindir

en: Where to send downloaded news
tr: Karşıdan yüklenmiş haberlerin yollanacağı yer

en: When automatically sending downloaded news to a connected device, calibre
    will by default send it to the main memory. By changing this tweak, you can
    control where it is sent. Valid values are "main", "carda", "cardb". Note
    that if there isn't enough free space available on the location you choose,
    the files will be sent to the location with the most free space.
tr: İndirilen haberler bağlı aygıta otomatik olarak gönderilirken, Calibre varsayılan
    olarak ana hafızaya gönderir. Bu ayarı değiştirerek, nereye gönderileceğini
    ayarlayabilirsiniz. Geçerli değerler "main", "carda", "cardb"dir. Seçtiğiniz konumda
    yeterli boş alan yoksa, dosyalar en çok boş alan olan konuma gönderilir.

en: Unified toolbar on macOS
tr: macOS'ta birleşik araç çubuğu

en: Save original file when converting/polishing from same format to same format
tr: Aynı biçimden aynı biçime dönüştürme/güzelleştirme yaparken asıl dosyayı kaydet

en: When calibre does a conversion from the same format to the same format, for
    example, from EPUB to EPUB, the original file is saved, so that in case the
    conversion is poor, you can tweak the settings and run it again. By setting
    this to False you can prevent calibre from saving the original file.
    Similarly, by setting save_original_format_when_polishing to False you can
    prevent calibre from saving the original file when polishing.
tr: Calibre aynı biçimden aynı biçime dönüştürme yaparken, örneğin EPUB'dan EPUB'a,
    asıl dosya kaydedilir, böylece dönüştürmeden yeterli verim alınmazsa, ayarları düzenleyip
    yeniden çalıştırabilirsiniz. Bunu False olarak ayarlamak Calibre'nin asıl dosyayı kaydetmesini
    engeller. Benzer şekilde, save_original_format_when_polishing'i False yaparsanız
    Calibre'yi güzelleştirme sırasında asıl dosyayı kaydetmekten vaz geçirebilirsiniz.

en: Number of recently viewed books to show
tr: Gösterilecek en son görüntülenen kitapların sayısı

en: Change the font size at which book details are rendered in the side panel and
    comments are rendered in the metadata edit dialog. Set it to a positive or
    negative number to increase or decrease the font size.
tr: Kitap detaylarının yan panelde ve yorumların metadata düzenleme iletişim
    penceresinde gerçeklendiği yazı tipi boyutunu değiştir. Yazı tipi boyutunu
    artırmak veya azaltmak için pozitif veya negatif değerler girin.

en: Do not preselect a completion when editing authors/tags/series/etc.
tr: Yazarları/etiketleri/serileri vs. düzenlerken herhangi bir tamamlamayı önden seçme

en: Completion mode when editing authors/tags/series/etc.
tr: Yazarları/etiketleri/serileri/vs. düzenlerken tamamlama kipi

en: By default, when completing items, calibre will show you all the candidates
    that start with the text you have already typed. You can instead have it show
    all candidates that contain the text you have already typed. To do this, set
    completion_mode to 'contains'. For example, if you type asi it will match both
    Asimov and Quasimodo, whereas the default behavior would match only Asimov.
tr: Varsayılan olarak, öğeler tamamlanırken, Calibre yazdığınız mevcut metinle başlayan
    tüm aday metinleri gösterir. Bunun yerine yazdığınız metni içeren tüm adayları
    göstermesini sağlayabilirsiniz. Bunu yapmak için, completion_mode'yi 'contains'
    olarak ayarlayın. Örneğin, asi yazarsanız hem Asimov hem Quasimodo ile eşleşir,
    ama varsayılan davranış yalnızca Asimov ile eşleştirir.

en: Sort the list of libraries alphabetically
tr: Kitaplık listesini alfabetik olarak sırala

en: The list of libraries in the Copy to library and Quick switch menus are
    normally sorted by most used. However, if there are more than a certain
    number of such libraries, the sorting becomes alphabetic. You can set that
    number here. The default is ten libraries.
tr: Kitaplığa kopyala ve Hızlı geçiş menülerindeki kitaplıkların listesi
    normalde en çok kullanılana göre sıralanır. Ancak, belirli bir sayıdan
    fazla bu tür kitaplık varsa, sıralama alfabetik hale gelir. Bu numarayı buradan ayarlayabilirsiniz. Varsayılan on kitaplıktır.

en: Choose available output formats for conversion
tr: Dönüştürme için kullanılabilir çıktı biçimleri seçin

en: Restrict the list of available output formats in the conversion dialogs.
    For example, if you only want to convert to EPUB and AZW3, change this to
    restrict_output_formats = ['EPUB', 'AZW3']. The default value of None causes
    all available output formats to be present.
tr: Dönüştürme iletişim pencerelerindeki kullanılabilir çıktı biçimlerini kısıtla.
    Örneğin, yalnızca EPUB ve AZW3'e dönüştürme yapmak istiyorsanız, bunu
    restrict_output_formats = ['EPUB', 'AZW3'] olarak ayarlayın. Varsayılan değer
    None olup tüm çıktı biçimlerinin var olmasını sağlar.

en: Set the thumbnail image quality used by the Content server
tr: İçerik sunucusu tarafından kullanılan küçük resim kalitesini ayarlayın

en: The quality of a thumbnail is largely controlled by the compression quality
    used when creating it. Set this to a larger number to improve the quality.
    Note that the thumbnails get much larger with larger compression quality
    numbers.
    The value can be between 50 and 99
tr: Bir küçük resmin kalitesi büyük ölçüde oluşturulması sırasında kullanılan
    sıkıştırma kalitesiyle alakalıdır. Kaliteyi artırmak için bunu büyük bir değer seçin.
    Büyük sıkıştırma kalitesi seçmenin küçük resim boyutlarnı artırdığını unutmayın.
    Değer 50 ile 99 arasında olmalıdır

en: Image file types to treat as e-books when dropping onto the "Book details" panel
tr: "Kitap ayrıntıları" paneline bırakıldığında e-kitap olarak değerlendirilecek görüntü dosyası türleri

en: Exclude fields when copy/pasting metadata
tr: Üstverileri kopyalarken/yapıştırırken alanları hariç tutun.

en: Skip internet connected check
tr: İnternet bağlantısı kontrolünü geç

en: Skip checking whether the internet is available before downloading news.
    Useful if for some reason your operating systems network checking
    facilities are not reliable (for example NetworkManager on Linux).
tr: Haberleri indirmeden önce internetin kullanılabilir olup olmadığını kontrol etmeyi atlayın.
    Herhangi bir nedenle işletim sisteminizin ağ kontrol olanakları
    güvenilir değilse kullanışlıdır (örneğin, Linux'ta NetworkManager).

en: Tab stop width in the template editor
tr: Şablon düzenleyicide sekme durağı genişliği

en: Value for undefined numbers when sorting
tr: Sıralama sırasında tanımsız sayılar için değer

en: Allow template database functions in composite columns
tr: Kompozit kolonlarda şablon veritabanı fonksiyonlarına izin ver.

en: If True then the template database functions book_values() and book_count()
    can be used in composite custom columns. Note: setting this tweak to True and
    using these functions in composites can be very slow.
    Default: False
tr: True ise, book_values() ve book_count() şablon veritabanı işlevleri bileşik özel sütunlarda kullanılabilir. Not: Bu ince ayarı True olarak ayarlamak ve bu işlevleri kompozitlerde kullanmak çok yavaş olabilir. Varsayılan: False.

en: Change the programs that are run when opening files/URLs
tr: Dosyaları/bağlantıları açtığınızda çalışan programları değiştirin

en: By default, calibre passes URLs to the operating system to open using
    whatever default programs are configured there. Here you can override
    that by specifying the program to use, per URL type. For local files,
    the type is "file" and for web links it is "http*". For example:
    openers_by_scheme = { "http*": "firefox %u" } will make calibre run Firefox
    for https://whatever URLs. %u is replaced by the URL to be opened. The scheme
    takes a glob pattern allowing a single entry to match multiple URL types.
tr: Varsayılan olarak calibre, URL'leri tanımlanmış varsayılan programları kullanarak açmak için işletim sistemine iletir. Burada, URL türüne göre kullanılacak programı belirterek bu ayarın üzerine yazabilirsiniz. Yerel dosyalar için tür "file" ve web bağlantıları için "http*" şeklindedir. Örneğin:openers_by_scheme = { "http*": "firefox %u" } calibre'nin https://herhangi bir URL için Firefox' u çalıştırmasını sağlar. %u, açılacak URL ile değiştirilir. Şablon, tek bir girişin birden çok URL türüyle eşleşmesine izin veren bir küresel model alır.
