calibre - en to ur translation catalogue (47 entries)

en: [options]
ur: [اختیارات]

en: Does absolutely nothing
ur:  یہ کچھ بھی نہیں کرتا

en: Unknown
ur: نامعلوم

en: Base
ur: بنیاد

en: Customize
ur: ردو بدل کریں

en: Cannot configure
ur: وضع نہیں کرسکتے

en: File type
ur: فائل کی قسم

en: Metadata reader
ur: میٹا ڈیٹا ریڈر

en: Metadata writer
ur: میٹا ڈیٹا رائٹر

en: Catalog generator
ur: کیٹلاگ جنریٹر

en: Preferences
ur: ترجیحات

en: Store
ur: ذخیرہ

en: Installed plugins
ur: انسٹال شدہ پلگ ان

en: Yes
ur: ہاں

en: Name:
ur: نام:

en: today
ur: آج

en: No
ur: نہیں

en: France
ur: فرانس

en: Germany
ur: جرمنی

en: UK
ur: برطانیہ

en: Italy
ur: اٹلی

en: Japan
ur: جاپان

en: Spain
ur: سپين

en: Brazil
ur: برازیل

en: Netherlands
ur: نیدرلینڈز

en: Comics
ur: مصور قصہ

en: Add books
ur: کتابوں کا ا ضافہ کریں

en: Search
ur: تلاش کریں

en: Name
ur: نام

en: Delete
ur: ڈیلیٹ

en: by
ur: طرف سے

en: Unknown book
ur: نامعلوم کتاب

en: Cover grid
ur: جلد کا گرڈ

en: Unhandled error
ur: غیر منحصر غلطی

en: Subject
ur: موضوع

en: Name already in use
ur: نام پہلے ہی زیر استعمال

en: Configure Tag browser
ur: ٹیگ براؤزر کو ترتیب دیں

en: Partition
ur: تقسیم

en: Invalid data
ur: کالعدم ڈیٹا

en: Cancel
ur: منسوخ کریں

en: <b>{title}</b> by {authors}
ur: <b>{title}</b> {authors} کی طرف سے

en: Date: {timestamp}
ur: تاریخ: {timestamp}

en: Published: {pubdate}
ur: اشاعت: {pubdate}

en: Publisher: {publisher}
ur: شائع کرنے والا: {publisher}

en: Empty passwords are not allowed
ur: خالی پاسورڈ کی اجازت نہیں

en: OK
ur: ٹھیک ہے

en: Close
ur: بند
