calibre - en to eu translation catalogue (4421 entries)

en: Start
eu: Hasi

en: Support calibre
eu: Lagundu Calibre-ri

en: Contribute to support calibre development
eu: Eman laguntza calibre garatu dadin

en: page
eu: Orrialdea

en: :command:`calibredb` is the command line interface to the calibre database. It has
    several sub-commands, documented below.
    
    :command:`calibredb` can be used to manipulate either a calibre database
    specified by path or a calibre :guilabel:`Content server` running either on
    the local machine or over the internet. You can start a calibre
    :guilabel:`Content server` using either the :command:`calibre-server`
    program or in the main calibre program click :guilabel:`Connect/share ->
    Start Content server`. Since :command:`calibredb` can make changes to your
    calibre libraries, you must setup authentication on the server first. There
    are two ways to do that:
    
        * If you plan to connect only to a server running on the same computer,
          you can simply use the ``--enable-local-write`` option of the
          Content server, to allow any program, including calibredb, running on
          the local computer to make changes to your calibre data. When running
          the server from the main calibre program, this option is in
          :guilabel:`Preferences->Sharing over the net->Advanced`.
    
        * If you want to enable access over the internet, then you should setup
          user accounts on the server and use the :option:`--username` and :option:`--password`
          options to :command:`calibredb` to give it access. You can setup
          user authentication for :command:`calibre-server` by using the ``--enable-auth``
          option and using ``--manage-users`` to create the user accounts.
          If you are running the server from the main calibre program, use
          :guilabel:`Preferences->Sharing over the net->Require username/password`.
    
    To connect to a running Content server, pass the URL of the server to the
    :option:`--with-library` option, see the documentation of that option for
    details and examples.
eu: :command:`calibredb` calibre datu-baserako komando-lerroko interfazea da. Hainbat
    hainbat azpi-komando dauka, behean dokumentatuta.
    
    :command:`calibredb` kalibreko datu-base bat manipulatzeko erabil daiteke
    bide edo Calibrek zehaztutako :guilabel:`Eduki zerbitzaria` exekutatzen ari den
    tokiko makina edo internet bidez. Calibre has dezakezu
    :guilabel:`Eduki zerbitzaria` :command:`calibre-server` erabiliz
    programan edo kalibre nagusiko programan egin klik :guilabel:`Konektatu/partekatu ->
    Hasi Eduki zerbitzaria`. :command:`calibredb`-ek zurean aldaketak egin ditzakeenez
    Calibre liburutegiak, zerbitzarian autentifikazioa konfiguratu behar duzu lehenik. Han
    Horretarako bi modu daude:
    
    * Ordenagailu berean exekutatzen ari den zerbitzari batera soilik konektatzeko asmoa baduzu,
    besterik gabe erabil dezakezu ``--enable-local-write`` aukera
    Eduki zerbitzaria, edozein programa martxan jartzeko, calibredb barne
    tokiko ordenagailua zure kalibreko datuetan aldaketak egiteko. Korrika egitean
    Calibre programa nagusiko zerbitzaria, aukera hau barne dago
    :guilabel:`Hobespenak->Sarean partekatzea->Aurreratua`.
    
    * Internet bidez sarbidea gaitu nahi baduzu, konfiguratu beharko zenuke
    erabiltzaile-kontuak zerbitzarian eta erabili :option:`--username` eta :option:`--password`
    aukerak :command:`calibredb` sarbidea emateko. Konfiguratu dezakezu
    erabiltzailearen autentifikazioa :command:`calibre-server` ``--enable-auth`` erabiliz
    aukera eta ``--manage-users`` erabiliz erabiltzaile-kontuak sortzeko.
    Zerbitzaria calibre programa nagusitik exekutatzen ari bazara, erabili
    :guilabel:`Hobespenak->Sarean partekatzea->Erabiltzaile izena/pasahitza eskatu`.
    
    Abian dagoen Eduki zerbitzari batera konektatzeko, pasa zerbitzariaren URLa
    :option:`--with-library` aukera, ikusi aukera horren dokumentazioa
    xehetasunak eta adibideak.

en: [options]
eu: [aukerak]

en: {} Portable
eu: {} Eramangarria

en: Recycle Bin
eu: Birziklatzeko paperontzia

en: Trash
eu: Zaborrontzia

en: Does absolutely nothing
eu: Ez du ezer egiten

en: Unknown
eu: Ezezaguna

en: Base
eu: Oinarria

en: Customize
eu: Pertsonalizatu

en: Cannot configure
eu: Ezin da konfiguratu

en: File type
eu: Fitxategi mota

en: Metadata reader
eu: Metadatuen irakurlea

en: Metadata writer
eu: Metadatuen idazlea

en: Catalog generator
eu: Katalogo-sortzailea

en: User interface action
eu: erabiltzaile-interfaze ekintza

en: Preferences
eu: Hobespenak

en: Store
eu: Biltegiratu

en: An e-book store.
eu: Liburu elektronikoen biltegia

en: Edit book tool
eu: Liburua editatzeko tresna

en: Library closed
eu: Liburutegia itxita

en: Create a PMLZ archive containing the PML file and all images in the folder pmlname_img or images. This plugin is run every time you add a PML file to the library.
eu: Sortu PMLZ artxiboa PML fitxategia eta pmlname_img edo irudien karpetako irudi guztiak biltzen dituena. Plugin hau liburutegian PML fitxategi bat gehitzen duzun bakoitzean exekutatzen da.

en: Create a TXTZ archive when a TXT file is imported containing Markdown or Textile references to images. The referenced images as well as the TXT file are added to the archive.
eu: Sortu TXTZ fitxategi bat TXT fitxategi bat inportatu egiten den bakoitzean. TXTZ fitxategiak irudiei buruzko Markdown edo Textile (testu-fitxategietarako lengoaietan idatzitako) erreferentziak izango ditu. Erreferentzia duten irudiak eta TXT fitxategiak TXTZ fitxategira gehitu egingo dira.

en: Extract cover from comic files
eu: Erauzi ezazu liburu-azala komiki fitxategietatik

en: Read metadata from %s files
eu: Irakur itzazu metadatuak %s fitxategietatik

en: Read metadata from e-books in RAR archives
eu: Irakurri liburu elektronikoetako metadatuak RAR fitxategietan

en: Read metadata from e-books in ZIP archives
eu: Irakurri liburu elektronikoetako metadatuak ZIP fitxategietan

en: Enter {0} below to have the EPUB metadata writer plugin not add cover images to EPUB files that have no existing cover image.
eu: Sartu {0} azpian EPUB metadata edukitzeko. Writer plugin horrek ez ditu liburu-azalak gehituko EPUB fitxategietara aurretik ePUB horiek ez badute liburu-azalik

en: Set metadata in %s files
eu: Ezarri metadatuak %s fitxategietan

en: Set metadata from %s files
eu: Ezarri metadatuak %s fitxategietatik

en: Add books to calibre or the connected device
eu: Gehitu liburuak calibrera edo konektatutako gailura

en: Fetch annotations from a connected Kindle (experimental)
eu: Eskuratu oharrak konektatutako Kindle gailutik (esperimentatzen)

en: Generate a catalog of the books in your calibre library
eu: Sor ezazu zure calibre liburutegiaren katalogoa

en: Convert books to various e-book formats
eu: Bihurtu liburuak hainbat liburu elektronikoen formatutara

en: Fine tune your e-books
eu: Doitu zure liburu elektronikoak

en: Browse highlights and bookmarks from all books in the library
eu: Arakatu liburutegiko liburu guztien nabarmentzeak eta laster-markak

en: Browse notes for authors, tags, etc. in the library
eu: Arakatu egile, etiketa eta abarrentzako oharrak liburutegian

en: Search the full text of all books in the calibre library
eu: Bilatu liburu guztien testu osoa Calibre liburutegian

en: Edit the Table of Contents in your books
eu: Editatu Aurkibidia zure liburu elektronikoetan

en: Delete books from your calibre library or connected device
eu: Ezabatu liburuak zure calibre liburutegitik edo konektatutako gailutik

en: Embed updated metadata into the actual book files in your calibre library
eu: Kapsulatu eguneratutako metadatuak oraingo liburu-fitxategien barruan zure calibre-liburutegian

en: Edit the metadata of books in your calibre library
eu: Editatu liburuen metadatuak zure calibre liburutegian

en: Read books in your calibre library
eu: Irakurri liburuak calibre liburutegian

en: Download news from the internet in e-book form
eu: Deskargatu albisteak internetetik liburu elektronikoen formatuan

en: Show a list of related books quickly
eu: Erakutsi azkar antzeko liburuen zerrenda

en: Filter/transform the tags for books in the library
eu: Iragazi/eraldatu liburutegiko liburuetako etiketak

en: Transform the authors for books in the library
eu: Eraldatu liburutegiko liburuetako autoreak

en: Show an editor for testing templates
eu: Erakutsi editore bat txantiloiak aztertzeko

en: Show a dialog for creating and managing template functions and stored templates
eu: Erakutsi txantiloien funtzioak eta gordetako txantiloiak sortzeko eta kudeatzekok elkarrizketa-koadroa

en: Export books from your calibre library to the hard disk
eu: Esportatu liburuak zure calibre liburutegitik disko gogorrera

en: Show Book details in a separate popup
eu: Erakutsi liburuaren zehaztasunak bereizitako leiho batean

en: Restart calibre
eu: Berrabiarazi calibre

en: Open the folder that contains the book files in your calibre library
eu: Zabal ezazu liburu-fitxategiak gordetzen dituen karpeta zure calibre liburutegian

en: Auto scroll through the list of books
eu: Liburuen lista automatikoki korritu

en: Send books to the connected device
eu: Bidali liburuak konektatuta dagoen gailura

en: Send books via email or the web. Also connect to folders on your computer as if they are devices
eu: Bidali liburuak e-postaren bidez edo interneteko beste bideren batetik eta konektatu zure ordenagailuko karpetekin irakurgailuak izango balira bezala

en: Customize calibre
eu: Pertsonalizatu calibre

en: Easily find books similar to the currently selected one
eu: Modu errazean topatzen ditu orain hautatu berri duzun liburuaren antza handia duten liburuak

en: Switch between different calibre libraries and perform maintenance on them
eu: Txandakatu hainbat calibre liburutegiren artean eta presta ezazu haien mantenua

en: Copy books from the device to your calibre library
eu: Kopiatu liburuak gailutik zure calibre liburutegira

en: Edit the collections in which books are placed on your device
eu: Editatu bildumak non zure liburuak gailuan gordeta dauzkazun

en: Match book on the devices to books in the library
eu: Gailuetako liburua liburutegiko liburuekin bateratu

en: Show the book in the calibre library that matches this book
eu: Erakutsi liburu honekin bat datorren Calibreko liburutegiko liburua

en: Copy a book from one calibre library to another
eu: Kopiatu liburua calibre liburutegi batetik beste batera

en: Edit e-books in the EPUB or AZW3 formats
eu: Editatu liburu elektronikoak EPUB edo AZW3 formatuetan

en: Make small changes to EPUB or HTMLZ files in your calibre library
eu: Egin aldaketa txikiak zure Calibre liburutegiko EPUB edo HTMLZ fitxategietan

en: Find the next or previous match when searching in your calibre library in highlight mode
eu: Bila ezazu hurrengo edo aurreko bat etortzea zure calibre liburutegian azpimarratze moduan bilatzen ari zarela

en: Choose a random book from your calibre library
eu: Hautatu ausaz liburu bat zure calibreko liburutegitik

en: Sort the list of books
eu: Sailkatu liburu zerrenda

en: Temporarily mark books
eu: Aldi baterako markatu liburuak

en: Manage tag browser categories
eu: Kudeatu etiketa arakatzailearen kategoriak

en: Show a menu of saved searches
eu: Erakutsi gordetako bilaketen menua

en: Show a menu of actions to change calibre's layout
eu: Erakutsi ekintzen menu bat Kalibrearen diseinua aldatzeko

en: Open the context menu for the column
eu: Ireki zutabearen testuinguru-menua

en: Change the current Virtual library
eu: Aldat uneko liburutegi birtuala

en: Search for books from different book sellers
eu: Bilatu liburuak hainbat liburu saltzaileen artean begiratzen

en: Get new calibre plugins or update your existing ones
eu: Lor itzazu calibre aplikazio edo gehigarri berriak edo eguneratu dagoeneko dauzkazunak

en: Look & feel
eu:  Begiratu eta ukitu

en: Interface
eu: Interfazea

en: Adjust the look and feel of the calibre interface to suit your tastes
eu: Doi ezazu calibreren interfazearen itxura zure gustuen arabera

en: Behavior
eu: Jokabidea

en: Change the way calibre behaves
eu: Alda ezazu calibreren jokatzeko era

en: Add your own columns
eu: Gehi itzazu zureak diren zutabeak

en: Add/remove your own columns to the calibre book list
eu: Gehitu/ezabatu itzazu zuk egindako zure zutabeak calibreren liburu zerrendara/zerrendatik

en: Toolbars & menus
eu: Tresna-barrak eta menuak

en: Customize the toolbars and context menus, changing which actions are available in each
eu: Pertsonalizatu tresna-barra eta testuinguruaren araberako menuak, bakoitzean eskuragarri agertuko diren ekintzekin aldatuz.

en: Searching
eu: Bilatzen

en: Customize the way searching for books works in calibre
eu: Pertsonalizatu nola bilatu liburuak calibren

en: Input options
eu: Sarrera aukerak

en: Conversion
eu: Bihurketa

en: Set conversion options specific to each input format
eu: Ezarri itzazu sorburu formatu bakoitzeko bihurketa aukera zehatzak

en: Common options
eu: Ohiko aukerak

en: Set conversion options common to all formats
eu: Ezarri itzazu formatu guztietarako komunak diren bihurketa aukerak

en: Output options
eu: Irteera aukerak

en: Set conversion options specific to each output format
eu: Ezarri itzazu helburu formatu bakoitzeko bihurketa aukera zehatzak

en: Adding books
eu: Liburuak gehitzen

en: Import/export
eu: Inportatu/Esportatu

en: Control how calibre reads metadata from files when adding books
eu: Kontrola ezazu calibrek nola irakurtzen dituen metadatuak fitxategietatik liburuak gehitzerakoan

en: Saving books to disk
eu: Liburuak diskan gordetzen

en: Control how calibre exports files from its database to disk when using Save to disk
eu: Kontrola ezazu calibrek nola esportatzen dituen fitxategiak bere datu basetik diskora "Diskoan gorde" aukera erabiltzen denean.

en: Sending books to devices
eu: Bidaltzen liburuak gailuetara

en: Control how calibre transfers files to your e-book reader
eu: Kontrolatu Calibrek nola bidaltzen dituen fitxategiak zure liburu elektronikora

en: Metadata plugboards
eu: Metadatuen konektore-txartela

en: Change metadata fields before saving/sending
eu: Aldatu metadatu eremuak gorde/igorri baino lehenago

en: Template functions
eu: Txantiloi funtzioak

en: Advanced
eu: Aurreratua

en: Create your own template functions
eu: Sortu txantiloi funtzio berriak

en: Sharing books by email
eu: Liburuak e-posta bidez partekatzen

en: Sharing
eu: Partekatzen

en: Setup sharing of books via email. Can be used for automatic sending of downloaded news to your devices
eu: Antolatu liburuen elkarbanatzea e-postaren bidez. Saretik deskargatutako albisteak norbere gailuetara automatikoki bidaltzeko erabil daiteke

en: Sharing over the net
eu: Sarean zehar elkarbanatzen

en: Setup the calibre Content server which will give you access to your calibre library from anywhere, on any device, over the internet
eu: Antolatu Calibreren edukien zerbitzaria, zeinak Calibreren liburutegira Interneten bidezko sarbidea emango dizun edozein lekutan eta edozein gailuren bidez

en: Metadata download
eu: Metadatuak deskargatu

en: Control how calibre downloads e-book metadata from the net
eu: Kontrolatu nola deskargatzen dituen Calibrek liburuen metadatuak internetetik

en: Ignored devices
eu: Kontuan hartu ez diren gailuak

en: Control which devices calibre will ignore when they are connected to the computer.
eu: Kontrolatu ea zein gailuk ez ditu calibrek kontuan hartuko ordenagailuari konektaturik baldin badaude ere.

en: Plugins
eu: Pluginak

en: Add/remove/customize various bits of calibre functionality
eu: Gehitu/ezabatu/pertsonalizatu calibreren zenbait aukera

en: Tweaks
eu: Doikuntzak

en: Fine tune how calibre behaves in various contexts
eu: Afina ezazu zehaztasun handiz nola jokatuko duen calibrek hainbat testuingurutan

en: Shortcuts
eu: Lasterbideak

en: Customize the keyboard shortcuts used by calibre
eu: Pertsonalizatu giltzadiko lasterbideak calibren erabiltzeko

en: Miscellaneous
eu: Denetarik

en: Miscellaneous advanced configuration
eu: Hainbat gauzetarako ezarpen aurreratuak

en: Options specific to the output format.
eu: Helburu formatuarentzako berariazko aukerak.

en: Options specific to the input format.
eu: Berariazko aukerak sorburu formatuarentzat.

en: Conversion input
eu: Bihurketa-sarrera

en: Specify the character encoding of the input document. If set this option will override any encoding declared by the document itself. Particularly useful for documents that do not declare an encoding or that have erroneous encoding declarations.
eu: Zehaztu karaktereen kodea sorburu dokumentuan. Aukera hau ezartzen bada, dokumentu berak ekar ditzakeen karaktere-kodeketa adierazpen guztien gainetik geratuko da. Bereziki lagungarria kodeketa bat zehazten ez duten edota okerreko kodeketa adierazten duten dokumentuetan.

en: Conversion output
eu: Bihurketa-irteera

en: If specified, the output plugin will try to create output that is as human readable as possible. May not have any effect for some output plugins.
eu: Zehaztuz gero, irteerako gehigarria gizaki batek ahalik eta hoberen irakurtzeko moduko outputa ekoizten saiatuko da. Irteerako gehigarri, helburu gehigarri batzuetan efekturik ez izatea gerta liteke.

en: Convert e-books to the %s format
eu: Bihurtu liburu elektronikak %s formatura

en: Input profile
eu: Sorburu profila

en: This profile tries to provide sane defaults and is useful if you know nothing about the input document.
eu: Profil honek lehenetsitako balio egokiak ematen saiatzen da eta lagungarria da sarrerako dokumentuari buruz ezer ez dakizunean.

en: This profile is intended for the SONY PRS line. The 500/505/600/700 etc.
eu: Profil hau "SONY PRS 300" horretara eta antzekoetara zuzendurik dago. 500/505/600/700 eta abar.

en: This profile is intended for the SONY PRS 300.
eu: Profil hau "SONY PRS 300" horretara zuzendurik dago.

en: This profile is intended for the SONY PRS-900.
eu: Profil hau "SONY PRS 900" horretara zuzendurik dago.

en: This profile is intended for the Microsoft Reader.
eu: Profil hau Microsoft Reader-arentzat zuzendua dago.

en: This profile is intended for the Mobipocket books.
eu: Profil hau Mobipocket liburuentzat zuzendua dago.

en: This profile is intended for the Hanlin V3 and its clones.
eu: Profil hau Hanlin V3 eta bere klonentzat zuzendua dago.

en: This profile is intended for the Hanlin V5 and its clones.
eu: Profil hau "Hanlin V5" eta bere klonetara zuzendurik dago.

en: This profile is intended for the Cybook G3.
eu: Profil hau Cybook G3-arentzat zuzendua dago.

en: This profile is intended for the Cybook Opus.
eu: Profil hau Cybook Opus-arentzat zuzendua dago.

en: This profile is intended for the Amazon Kindle.
eu: Profil hau Amazon Kindle gailuarentzat dago prestaturik.

en: This profile is intended for the Irex Illiad.
eu: Profil hau Irex Illiad-arentzat  zuzendua dago.

en: This profile is intended for the IRex Digital Reader 1000.
eu: Profil hau IRex Digital Reader 1000-rentzat zuzendua dago.

en: This profile is intended for the IRex Digital Reader 800.
eu: Profil hau "IRex Digital Reader 800" horrentzat dago prestaturik.

en: This profile is intended for the B&N Nook.
eu: Profil hau "B&N Nook" horrentzat dago prestaturik.

en: Output profile
eu: Irteera profila

en: This profile tries to provide sane defaults and is useful if you want to produce a document intended to be read at a computer or on a range of devices.
eu: Profil honek lehenetsitako balio egokiak ematen saiatzen da eta lagungarria da ordenagailu edota gailu ezberdinentzat zuzenduta dagoen dokumentu bat egin nahi baduzu.

en: Intended for the iPad and similar devices with a resolution of 768x1024
eu: iPad eta antzeko trepetetarako zuzendurik, 768x1024 bereizmena duten trepetetarako.

en: Intended for the iPad 3 and similar devices with a resolution of 1536x2048
eu: iPad 3 eta antzeko gailuentzat pentsatua, 1536x2048ko bereizmena dutenak

en: Tablet
eu: Tableta

en: Intended for generic tablet devices, does no resizing of images
eu: Edozein tablet gailutan erabiltzeko asmoz, ez ditu irudien neurriak modu automatikoan aldatuko

en: Intended for the Samsung Galaxy and similar tablet devices with a resolution of 600x1280
eu: Samsung Galaxy eta antzeko tablet gailuentzat prestatua, 600x1280 bereizmenarekin.

en: Intended for the Nook HD+ and similar tablet devices with a resolution of 1280x1920
eu: 1280x1920 erresoluzioa duten Nook HD+ eta antzeko irakurgailuetarako pentsaturik

en: This profile is intended for the Kobo Reader.
eu: Profil hau "Kobo Reader" horietara zuzendurik dago.

en: This profile is intended for the SONY PRS-300.
eu: Profil hau "SONY PRS 300" horretara zuzendurik dago.

en: This profile is intended for the SONY PRS-T3.
eu: Profil hau SONY PRS-T3 gailuetarako sortu da.

en: Generic e-ink
eu: Tinta elektroniko generikoa

en: Suitable for use with any e-ink device
eu: Tinta elektronikoa darabilen edozein gailurekin erabil daiteke

en: Generic e-ink large
eu: Tinta elektroniko generiko handia

en: Suitable for use with any large screen e-ink device
eu: Tinta elektronikoa darabilen eta pantaila handia duen edozein gailurekin erabil daiteke

en: Generic e-ink HD
eu: HD e-tinta generikoa

en: Suitable for use with any modern high resolution e-ink device
eu: Tinta elektronikoa darabilen eta bereizmen handia duen edozein gailu modernorekin erabil daiteke

en: This profile is intended for the 5-inch JetBook.
eu: Profil hau 5 hazbeteko JetBook gailuarentzat dago prestaturik.

en: This profile is intended for the SONY PRS line. The 500/505/700 etc, in landscape mode. Mainly useful for comics.
eu: Profil hau "SONY PRS 300" horretara eta antzekoetara zuzendurik dago. 500/505/600/700 eta abar orrialdea horizontal moduan erakutsita. Batez ere komikietan erabilgarria.

en: This profile is intended for the Amazon Kindle DX.
eu: Profil hau Amazon Kindle DX-arentzat zuzendua dago.

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Paperwhite 1 and 2
eu: Profil hau Amazon Kindle Paperwhite 1 eta 2rako pentsatuta dago

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Voyage
eu: Profil hau  Amazon Kindle Voyage gailuarentzat dago prestaturik.

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Paperwhite 3 and above
eu: Profil hau Amazon Kindle Paperwhite 3 eta aurreragoetarako pentsatuta dago

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Oasis 2017, Paperwhite 2021 and above
eu: Profil hau Amazon Kindle Oasis 2017, Paperwhite 2021 eta aurreragoetarako pentsatuta dago

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Scribe 2022 and above
eu: Profil hau Amazon Kindle Scribe 2022rako eta bertsio berriagotarako da

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Fire.
eu: Profil hau Amazon Kindle Fire horrentzat da.

en: This profile is intended for the B&N Nook Color.
eu: Profil hau B&N Nook Color horrentzat sortu da.

en: This profile is intended for the PocketBook Pro 900 series of devices.
eu: Profil hau PocketBook Pro 900 saileko gailuentzat da.

en: This profile is intended for the PocketBook Pro 912 series of devices.
eu: Profil hau PocketBook Pro 912 gailuetarako da

en: This profile is intended for the PocketBook Lux (1-5) and Basic 4 series of devices.
eu: Profil hau PocketBook Lux (1-5) eta Basic 4 gailuetarako da

en: This profile is intended for the PocketBook HD Touch (1-3) series of devices.
eu: Profil hau PocketBook HD Touch (1-3) gailu serierako dago pentsatuta.

en: This profile is intended for the PocketBook Inkpad 3 and X series of devices.
eu: Profil hau PocketBook Inkpad 3 eta X gailu serieetarako dago pentsatuta.

en: Installed plugins
eu: Instalaturiko gehigarriak

en: Mapping for filetype plugins
eu: Mapaketa fitxategi-mota gehigarrientzat

en: Local plugin customization
eu: Lokal gehigarrien pertsonalizazioa

en: Disabled plugins
eu: Desgaitutako gehigarriak

en: Enabled plugins
eu: Gehigarri gaituak

en: Initialization of plugin %s failed with traceback:
eu: %s gehigarriaren abiarazteak huts egin du eta ondoko aztarna utzi du:

en:     %prog options
    
        Customize calibre by loading external plugins.
eu:     %prog aukerak
    
        Pertsonalizatu calibre kanpoko gehigarriak kargatuz.

en: Add a plugin by specifying the path to the ZIP file containing it.
eu: Gehitu plugin bat, plugin hori barruan duen ZIP artxiboari dagokion bidea zehaztuz.

en: For plugin developers: Path to the folder where you are developing the plugin. This command will automatically zip up the plugin and update it in calibre.
eu: Pluginen garatzaileentzat: plugina garatzen ari zaren karpetarako bidea. Komando honek plugina automatikoki konprimituko du eta Calibren eguneratuko du.

en: Remove a custom plugin by name. Has no effect on builtin plugins
eu: Pertsonalizatutako gehigarria izenez kendu. Ez du efekturik izango "builtin" gehigarrietan, "Nola eraiki zen" gehigarrietan.

en: List all installed plugins
eu: Zerrendatu instalatutako gehigarri guztiak

en: Enable the named plugin
eu: Gaitu izendaturiko gehigarria.

en: Disable the named plugin
eu: Desgaitu izendaturiko gehigarria.

en: Catalog
eu: Katalogoa

en: News
eu: Albisteak

en: Path to library ({0}) too long. It must be less than {1} characters.
eu: Liburutegirako bidea ({0}) luzeegia da. {1} karaktere baino gutxiago izan behar ditu.

en: Path to library too long. It must be less than %d characters.
eu: Liburutegirako bidea luzeegia.  %d karaktere baino gutxiago izan behar ditu.

en: restored preference
eu: hobespena berrezarrita

en: creating custom column
eu: zutabe pertsonalizatua sortzen

en: No label was provided
eu: Etiketarik ez da eskaini

en: The label must contain only lower case letters, digits and underscores, and start with a letter
eu: Etiketak idazteko bakarrik letra xeheak, zenbakiak eta azpimarrak (hau da beheko gidoitxoak). Letra batekin hasi beharko

en: Dumping database to SQL
eu: Datubasea SQLra bihurtzen

en: Restoring database from SQL
eu: Berreskuratzen datubasea SQLtik

en: Completed
eu: Burututa

en: Saved searches
eu: Gordetako bilaketak

en: Yes
eu: Bai

en: Recursion detected while processing Virtual library "%s"
eu: Errekurtsioa detektatu da "%s" liburutegi birtuala prozesatzean

en: [Error in Virtual library {0}: {1}]
eu: [Errorea {0} liburutegi birtualean: {1}]

en: Could not open the file: "{}". It is already opened in the following programs:
eu: Ezin izan da "{}" fitxategia ireki. Dagoeneko programa hauetan irekita dago:

en: Cover for %s
eu:  %s -ren azala

en: {0} format for {1}
eu: {0} formatua honentzat {1}

en: Extra file {0} for book {1}
eu: {0} fitxategi gehigarria {1} libururako

en: Added book ids: %s
eu: Gehitutako liburuen IDak: %s

en: The following books were not added as they already exist in the database (see --duplicates option or --automerge option):
eu: Hurrengo liburuak ez dira gehitu zeren dagoeneko datu basean bazeuden (ikus --duplicates edo --automerge aukerak):

en: Merged book ids: %s
eu: Bateratutako liburuen IDak:  %s

en: %prog add [options] file1 file2 file3 ...
    
    Add the specified files as books to the database. You can also specify folders, see
    the folder related options below.
eu: %p rog gehitu [aukerak] fitxategia1 fitxategia2 fitxategia3 ...
    
    Gehitu zehaztutako fitxategiak liburu gisa datu-basera. Karpetak ere zehaztu ditzakezu, ikus
    karpetarekin lotutako aukerak behean.

en: Add books to database even if they already exist. Comparison is done based on book titles and authors. Note that the {} option takes precedence.
eu: Gehitu liburuak datu-basera, lehendik badaude ere. Konparazioa liburuen izenburuetan eta egileetan oinarrituta egiten da. Kontuan izan {} aukerak lehentasuna duela.

en: If books with similar titles and authors are found, merge the incoming formats (files) automatically into existing book records. A value of "ignore" means duplicate formats are discarded. A value of "overwrite" means duplicate formats in the library are overwritten with the newly added files. A value of "new_record" means duplicate formats are placed into a new book record.
eu: Antzeko izenburuak eta egileak dituzten liburuak aurkitzen badira, batu automatikoki sarrerako formatuak (fitxategiak)  dauden liburuen erregistroetan. "Ez ikusi egin" balioarekin bikoiztutako formatuak baztertu egiten dira. "Gainidatzi" balioarekin liburutegian bikoiztu diren formatuak gehitu berri diren fitxategiekin gainidatzi egiten dira. "Erregistro_berria"  balioak bikoiztutako formatuak liburu erregistro berri batean jartzen direla esan nahi du.

en: Add an empty book (a book with no formats)
eu: Gehitu liburu huts bat (formaturik gabeko liburu bat)

en: Set the title of the added book(s)
eu: Ezarri gehitutako liburu(ar)en izenburua

en: Set the authors of the added book(s)
eu: Ezarri gehitutako liburu(ar)en egile izena

en: Set the ISBN of the added book(s)
eu: Ezarri gehitutako liburu(ar)en ISSNa

en: Set the identifiers for this book, e.g. -I asin:XXX -I isbn:YYY
eu: Ezarri liburu honen identifikatzaileak, adibidez. -I asin:XXX -I isbn:YYY

en: Set the tags of the added book(s)
eu: Ezarri gehitutako liburu(ar)en etiketak

en: Set the series of the added book(s)
eu: Ezarri gehitutako liburu(ar)en serieak

en: Set the series number of the added book(s)
eu: Ezarri gehitutako liburu(ar)en serie zenbakia

en: Path to the cover to use for the added book
eu: Liburu-azaleko lasterbidea gehitutako liburuan erabiltzeko

en: A comma separated list of languages (best to use ISO639 language codes, though some language names may also be recognized)
eu: Komaz banandutako hizkuntzen zerrenda (onena ISO639 hizkuntza-kodeak erabiltzea, nahiz eta hizkuntza-izen batzuk ere ezagutzen ditu)

en: ADDING FROM FOLDERS
eu: KARPETETATIK GEHITZEA

en: Options to control the adding of books from folders. By default only files that have extensions of known e-book file types are added.
eu: Karpetetatik liburuak gehitzea kontrolatzeko aukerak. Modu lehenetsian liburu elektronikoen fitxategi mota ezagunen luzapenak dituzten fitxategiak soilik gehitzen dira.

en: Assume that each folder has only a single logical book and that all files in it are different e-book formats of that book
eu: Demagun karpeta bakoitzak liburu digital bakarra duela eta bertan dauden fitxategi guztiak liburu horren liburu elektroniko formatu desberdinak direla

en: Process folders recursively
eu: Prozesatu karpetak modu errekurtsiboan

en: GLOB PATTERN
eu: EREDU OROKORRA

en: A filename (glob) pattern, files matching this pattern will be ignored when scanning folders for files. Can be specified multiple times for multiple patterns. For example: *.pdf will ignore all PDF files
eu: Fitxategi-izenaren (glob) eredua, eredu honekin bat datozen fitxategiak ez dira aintzat hartuko karpeten fitxategiak bilatzeko. Hainbat aldiz zehaztu daiteke eredu anitzeko. Adibidez: *.pdf-k PDF fitxategi guztiak baztertuko ditu

en: A filename (glob) pattern, files matching this pattern will be added when scanning folders for files, even if they are not of a known e-book file type. Can be specified multiple times for multiple patterns.
eu: Fitxategi-izenaren (glob) eredua, eredu honekin bat datozen fitxategiak gehituko dira karpeten fitxategiak bilatzean, nahiz eta liburu elektronikoko fitxategi mota ezaguna ez izan. Hainbat aldiz zehaztu daiteke eredu anitzeko.

en: You must specify at least one file to add
eu: Gutxienez fitxategi bat zehaztu beharko duzu gehitzeko

en: %prog add_custom_column [options] label name datatype
    
    Create a custom column. label is the machine friendly name of the column. Should
    not contain spaces or colons. name is the human friendly name of the column.
    datatype is one of: {0}
eu: %prog add_custom_column [aukerak] etiketa izena data-mota
    
    Sortu pertsonalizaturiko zutabe bat. "Etiketa" zutabearen goitizena da. Ez luke
    espaziorik edo bi puntuko ikurrik eduki behar. "Izena" zutabearen goitizena da.
    datu-mota hauetako bat da: {0}

en: This column stores tag like data (i.e. multiple comma separated values). Only applies if datatype is text.
eu: Zutabe honek datu itxurako etiketak gordetzen ditu (adibidez koma anitzekin bereiziriko balioak). Aplikatuko da datu-tipoa testua baldin bada, besterik ez.

en: A dictionary of options to customize how the data in this column will be interpreted. This is a JSON  string. For enumeration columns, use --display="{\"enum_values\":[\"val1\", \"val2\"]}"
    There are many options that can go into the display variable.The options by column type are:
    composite: composite_template, composite_sort, make_category,contains_html, use_decorations
    datetime: date_format
    enumeration: enum_values, enum_colors, use_decorations
    int, float: number_format
    text: is_names, use_decorations
    
    The best way to find legal combinations is to create a custom column of the appropriate type in the GUI then look at the backup OPF for a book (ensure that a new OPF has been created since the column was added). You will see the JSON for the "display" for the new column in the OPF.
eu: Zutabe honetako datuen interpretazioa pertsonalizatzeko aukerak azaltzen dituen hiztegia. JSON kate bat da. 
    Zerrenda motako zutabeentzat --display="{\"enum_values\":[\"val1\", \"val2\"]} erabili. 'Display' aldagaian hainbat aukera joan daitezke. Zutabe motaren araberako aukerak hauek dira:
    composite: composite_template, composite_sort, make_category,contains_html, use_decorations
    datetime: date_format
    enumeration: enum_values, enum_colors, use_decorations
    int, float: number_format
    text: is_names, use_decorations
    
    Konbinazio jatorrak lortzeko aukerarik hoberena, zutabe pertsonalizatua Erabiltzailearen Interfaze Grafikoa (GUI) erabiliz sortzea eta ostean liburuen OPF babeskopia begiratzea (zutabea gehitu eta gero OPF fitxategi berria sortu dela ziurtatu lehenago). Bertan agertuko zaizu zutabe berriaren 'display'erako erabili beharreko JSONa.

en: You must specify label, name and datatype
eu: Zehaztu beharko duzu etiketa mota, izena eta datu tipoa

en: Do not replace the format if it already exists
eu: Ez ordeztu formatua dagoeneko existitu existitzen bada

en: Add the file as an extra data file to the book, not an ebook format
eu: Gehitu fitxategia liburuari datu gehigarri gisa, ez ebook formatuan

en: You must specify an id and an e-book file
eu: Zehaztu behar duzu id bat eta liburu digitaleko fitxategi bat

en: e-book file must have an extension
eu: liburu digitalaren fitxategiak luzapen bat izan behar du

en: A %(fmt)s file already exists for book: %(id)d, not replacing
eu: Dagoeneko badago %(fmt)s fitxategi bat liburu honetarako: %(id)d; ez da ordeztuko

en: Normally, this command only operates on books that have out of date OPF files. This option makes it operate on all books.
eu: Normalean, komando honek OPF fitxategi zaharkituak duten liburuetan baino ez du eraginik. Aukera honekin liburu guztietan eragitea ahalbidetzen duzu.

en: {} OPTIONS
eu: {} AUKERAK

en: Comma-separated list of database IDs to catalog.
    If declared, --search is ignored.
    Default: all
eu: Komen bidez bereiziriko IDen datu base zerrenda katalogatzeko.
    Adierazten bada, --search hori baztertu egingo da.
    Lehenetsita: dena

en: Filter the results by the search query. For the format of the search query, please see the search-related documentation in the User Manual.
    Default: no filtering
eu: Bilaketa galderaren arabera iragazten ditu emaitzak. Bilaketa galderaren formatua hautatzeko, mesedez, ikus bilaketari buruzko dokumentazioa Erabiltzailearen eskuliburuan.
    Lehenetsita: irazkirik ez

en: Show detailed output information. Useful for debugging
eu: Erakutsi output informazioa, irteera informazioa, ondo zehaztuta. Akatsgabetzeko erabilgarria

en: You must specify a catalog output file
eu: Zehaztu behar duzu katalogoaren irteera fitxategia

en: Cannot generate a catalog in the {} format
eu: Ezin da {} formatoan katalogo bat sortu

en: %prog check_library [options]
    
    Perform some checks on the filesystem representing a library. Reports are {0}
eu: %prog aztertu_liburutegia [options]
    
    Egin itzazu liburutegia osatzen duen fitxategi sisteman azterketa eta egiaztapen batzuk . Txostenak hauek dira: {0}

en: Output in CSV
eu: Helburua CSV (Comma Separated Values) horretan

en: Comma-separated list of reports.
    Default: all
eu: Txostenak komaz bereizitako zerrenda.
    Lehenetsita: dena

en: Comma-separated list of extensions to ignore.
    Default: all
eu: Komaz bereizitako luzapenen zerrenda kasurik ez egiteko.
    Lehenetsita: dena

en: Comma-separated list of names to ignore.
    Default: all
eu: Komaz bereizitako izenen zerrenda kasurik ez egiteko.
    Lehenetsita: dena

en: Vacuum the full text search database. This can be very slow and memory intensive, depending on the size of the database.
eu: Hustu testu osoko bilaketa datu-basea. Hau oso motela eta memoria intentsiboa izan daiteke, datu-basearen tamainaren arabera.

en: Unknown report check
eu: Txosten azterketa ezezaguna

en: Vacuuming database...
eu: Datubasea husten...

en: Error: You must specify the path to the cloned library
eu: Errorea: Lasterbide bat zehaztu beharko duzu klonatutako liburutegirantz

en: The location for the new library is the same as the current library
eu: Liburutegi berriaren kokapena oraingo liburutegiaren kokapen berbera da

en: %s is not empty. You must choose an empty folder for the new library.
eu: 1 %s ez dago hutsik. Liburutegi berrirako karpeta huts bat aukeratu behar duzu.

en: Show details for each column.
eu: Erakutsi zehaztasunak zutabe bakoitzean.

en: Only update metadata in files of the specified format. Specify it multiple times for multiple formats. By default, all formats are updated.
eu: Eguneratu metadatuak zehaztutako formatuko fitxategietan soilik. Zehaztu hainbat aldiz formatu anitzeko. Lehenespenez, formatu guztiak eguneratzen dira.

en: Processed {0} ({1} of {2})
eu: Prozesatuta {0} ({1} {2})-tik

en: No book with id: {}
eu: Ez dago id:{} duen libururik

en: Export all books in database, ignoring the list of ids.
eu: Esportatu data-baseko liburu guztiak, ID zerrendari ez ikusiarena eginez.

en: Export books to the specified folder. Default is
eu: Esportatu liburuak zehaztu den karpetara. Lehenetsita hauxe

en: Export all books into a single folder
eu: Esportatu liburu guztiak karpeta bakar batera

en: Report progress
eu: Eman aurrerapenaren berri

en: Specifying this switch will turn this behavior off.
eu: Aldaketa hau zehaztuz jokabide hau bertan behera geratuko da.

en: You must specify some ids or the %s option
eu: ID batzuk zehaztu egin beharko dituzu edo %s aukera

en: Full text indexing is not enabled on this library
eu: Testu osoko indexazioa ez dago gaituta liburutegi honetan

en: Wait till all books are indexed, showing indexing progress periodically
eu: Itxaron liburu guztiak indexatu arte, indexatzeko aurrerapena aldian-aldian erakutsiz

en: The speed of indexing. Use fast for fast indexing using all your computers resources and slow for less resource intensive indexing. Note that the speed is reset to slow after every invocation.
eu: Indexatzeko abiadura. Erabili abiadura bizkorra zure ordenagailuko baliabide guztiak erabiliz indexatzeko azkar eta abiadura motela baliabide gutxiago erabiltzeko. Kontuan izan abiadura motela berrezartzen dela saiakera bakoitzaren ondoren.

en: {} of {} book files indexed, {}
eu: {} / {} liburu fitxategi indexatuta, {}

en: Error: You must specify the indexing action
eu: Errorea: indexatzeko ekintza zehaztu behar duzu

en: FTS Indexing is enabled
eu: FTS indexatzea gaituta dago

en: {0} of {1} books files indexed
eu: {0} / {1} liburuen fitxategiak indexatuta.

en: FTS Indexing is disabled
eu: FTS indexatzea desgaituta dago

en: FTS indexing has been enabled
eu: FTS indexatzea gaitu da

en: Re-indexing the entire library can take a long time. Are you sure?
eu: Liburutegi osoaren ber-indexazioak luze jo dezake. Seguru zaude?

en: Type {} to proceed, anything else to abort
eu: Idatzi {} aurrera jarraitzeko, beste ezer bertan behera uzteko

en: Disabling indexing will mean that all books will have to be re-checked when re-enabling indexing. Are you sure?
eu: Indexatzea desgaitzeak esan nahi du liburu guztiak berriro egiaztatu beharko direla indexatzea berriro gaitzean. Ziur zaude?

en: FTS indexing has been disabled
eu: FTS indexatzea desgaitu da

en: Waiting for FTS indexing to complete, press Ctrl-C to abort...
eu: FTS indexatzea osatzeko zain, sakatu Ctrl-C bertan behera uzteko...

en: All books indexed!
eu: Liburu guztiak indexatuta!

en: Full text searching is not enabled on this library. Use the calibredb fts_index enable --wait-until-complete command to enable it
eu: Testu osoko bilaketa ez dago gaituta liburutegi honetan. Erabili calibredb fts_index enable --wait-until-complete komandoa gaitzeko

en: {0} files out of {1} are not yet indexed, searching is disabled
eu: {0} fitxategitik {1} oraindik ez dira indexatu, bilaketa desgaituta dago

en: Include snippets of the text surrounding each match. Note that this makes searching much slower.
eu: Sartu partida bakoitzaren inguruko testu zatiak. Kontuan izan horrek bilaketa motelago egiten duela.

en: {0} by {1}
eu: {0}. Egilea:  {1}

en: Error: You must specify the search expression
eu: Errorea: bilaketa terminoa zehaztu behar duzu

en: No template specified
eu: Ez da txantiloirik zehaztu

en: Template not allowed
eu: Txantiloia ez da onartzen

en: You must provide a template
eu: Txantiloi bat eman behar duzu

en: %prog list [options]
    
    List the books available in the calibre database.
eu: %prog list [aukerak]
    
    calibre datu basean eskuragarri dauden liburuen zerrenda.

en: Sort results in ascending order
eu: Ordenatu emaitzak goranzka

en: Filter the results by the search query. For the format of the search query, please see the search related documentation in the User Manual. Default is to do no filtering.
eu: Bilaketa galderaren arabera iragazten ditu emaitzak. Galdetzen denaren formaturako, mesedez begiratu bilaketari buruzko dokumentazioa Erabiltzailearen eskuliburua. Lehenetsita: ez egin inolako iragazpenik.

en: The maximum width of a single line in the output. Defaults to detecting screen size.
eu: Lerro sinple baten zabalera maximoa. Lehenetsitako balioa: pantailaren tamaina detektatzea.

en: The string used to separate fields. Default is a space.
eu: Eremuak bereizteko erabiltzen den testua. Lehenetsia: espazio bat.

en: The prefix for all file paths. Default is the absolute path to the library folder.
eu: Fitxategi bide guztietarako aurrizkia. Lehenetsia: liburutegiko karpetarako bide hutsa.

en: The maximum number of results to display. Default: all
eu: Erakusteko gehienezko emaitza kopurua. Lehenetsita: denak

en: Generate output in JSON format, which is more suitable for machine parsing. Causes the line width and separator options to be ignored.
eu: Sortu irteera JSON formatuan,  makinen analisirako egokiagoa dena. Lerro zabalera eta bereizgailuaren aukerak baztertzea eragiten du.

en: Output only the number of items in a category instead of the counts per item within the category
eu: Erakutsi bakarrik zenbat gai dagoen kategoria bakoitzeko eta ez zenbat aldiz zenbatu den gai bakoitzeko kategoria bakoitzean

en: The type of CSV file to produce. Choices: {}
eu: Sortuko den CSV fitxategi mota. Aukerak: {}

en: Comma-separated list of category lookup names. Default: all
eu: Komaz bereizitako kategorien bilaketen izenen zerrenda. Lehenetsia: guztiak

en: CATEGORY ITEMS
eu: KATEGORIA GAIAK

en: Do not use the {}
eu: Ez erabili {}

en: You must specify at least one book to remove
eu: Ezabatzeko gutxienez liburu bat zehaztu beharko duzu

en: Do not ask for confirmation
eu: Ez eskatu baieztapenik

en: You will lose all data in the column: %s. Are you sure (y/n)?
eu: Datu guztiak galduko dituzu honako zutabean: %s. Ziur zaude (Bai/EZ)?

en: y
eu: bai

en: No column named %s found. You must use column labels, not titles. Use calibredb custom_columns to get a list of labels.
eu: Ez da %s izenik duen zutaberik aurkitu. Zutabeen etiketak erabili behar duzu, ez beraien izenburuak. Erabili 'custom_columns' komandoa etiketen zerrenda lortzeko.

en: Error: You must specify a column label
eu: Errorea: zutabearen etiketa zehaztu beharko duzu

en: You must specify an id and a format
eu: Zehaztu behar duzu ID bat eta formatu bat

en: Really do the recovery. The command will not run unless this option is specified.
eu: Berreskuratzea egin, bai. Agindua ez da martxan hasiko aukera hau zehaztu arte.

en: You must provide the %s option to do a recovery
eu: %s aukera zabalik beharko duzu berreskuraketa bat egiteko

en: Name:
eu: Izena:

en: Search string:
eu: Katea bilatu:

en: Error: You must specify a name and a search string
eu: Errorea: zehaztu behar duzu izen bat eta bilaketa-kate bat

en: added
eu: gehituta

en: Error: You must specify a name
eu: Errorea: Izen bat zehaztu behar duzu

en: removed
eu: ezabatuta

en: Error: Action %s not recognized, must be one of: (add|remove|list)
eu: Errorea: %s ekintza ezezaguntzat hartu da, hauetako bat beharko: (gehitu|ezabatu|zerrendatu)

en: No books matching the search expression:
eu: Ez dago zehaztutako bilaketa espresioarekin bat datorren libururik:

en: No book with id {} exists
eu: Ez dago id:{} duen libururik

en: No column with name {} exists
eu: Ez dago {} izena duen zutaberik

en: Data set to: {} [{}]
eu: Data doituta: {} [{}]

en: Data set to: {}
eu: Data doituta: {}

en: If the column stores multiple values, append the specified values to the existing ones, instead of replacing them.
eu: Zutabeak balio anitz gordetzen baditu, erantsi zehaztutako balioak lehenagotik zeuden balioetara, ordeztu beharrean.

en: Error: You must specify a field name, id and value
eu: Errorea: zehaztu behar duzu eremu izen bat, ID bat eta balio bat

en: The field to set. Format is field_name:value, for example: {0} tags:tag1,tag2. Use {1} to get a list of all field names. You can specify this option multiple times to set multiple fields. Note: For languages you must use the ISO639 language codes (e.g. en for English, fr for French and so on). For identifiers, the syntax is {0} {2}. For boolean (yes/no) fields use true and false or yes and no.
eu: Ezarri beharreko eremua. Formatua honako hau da: eremuaren_izena:balioa, adibidez: {0} etiketak:etiketa1,etiketa2. {1} erabili eremu izen guztien zerrenda lortzeko. Eremu bat baino gehiago ezartzeko aukera hau behin baino gehiagotan zehaztu. Oharra: hizkuntzak erabiltzeko ISO639 arauan zehazten diren hizkuntza-kodeak erabili beharko dituzu (adibidez, 'eu' euskararako, 'es' gaztelerarako, 'en'  ingeleserako...). For identifiers, the syntax is {0} {2}. For boolean (yes/no) fields use true and false or yes and no.

en: List the metadata field names that can be used with the --field option
eu: --field aukerarekin batera erabil daitezkeen metadatuen eremuen izenen zerrenda

en: Field name
eu: Eremuaren izena

en: Title
eu: Izenburua

en: You must specify a record id as the first argument
eu: Zehaztu beharko duzu erregistro ID bat lehen argumentu legez

en: You must specify either a field or an OPF file
eu: Eremu bat edo OPF fitxategi bat zehaztu behar duzu

en: The OPF file %s does not exist
eu: OPF %s fitxategia ez da existitzen

en: No book with id: %s in the database
eu: Libururik ez %s ID horrekin datubasean

en: Print metadata in OPF form (XML)
eu: Inprima itzazu metadatuak OPF formatuarekin (XML)

en: You must specify an id
eu: ID bat zehaztu behar duzu

en: The {} command is not supported with remote (server based) libraries
eu: {} komandoak ez du onartzen urrutiko (zerbitzarian oinarritutako) liburutegiak

en: GLOBAL OPTIONS
eu: AUKERA GLOBALAK

en: show this help message and exit
eu: Erakutsi laguntza mezu hau eta irten

en: show program's version number and exit
eu: Erakutsi programaren bertsioa zein den eta irten

en: Username for connecting to a calibre Content server
eu: Calibre Eduki zerbitzariarekin konektatzeko erabiltzaile izena

en: The timeout, in seconds, when connecting to a calibre library over the network. The default is two minutes.
eu: Denbora-muga, segundotan, kalibreko liburutegi batera sarean konektatzean. Lehenetsia bi minutukoa da.

en: %%prog command [options] [arguments]
    
    %%prog is the command line interface to the calibre books database.
    
    command is one of:
      %s
    
    For help on an individual command: %%prog command --help
eu: %%prog agindua [aukera] [argumentuak]
    
    %%prog agindu lerroaren interfazea da calibre liburuak datu-baserantz.
    
    agindua hauetakoa da:
      %s
    
    Aginduren bati buruz laguntza behar izatekotan: %%prog agindua --help

en: Enter the password:
eu: Pasahitza sartu:

en: TEMPLATE ERROR
eu: AKATSA TXANTILOIAN

en: On Device
eu: Irakurgailuan

en: Main
eu: Nagusia

en: Card A
eu: A txartela

en: Card B
eu: B txartela

en: Extracting text from the {0} file of size {1} took too long
eu: Luzeegia izan da {0} fitxategitik {1} tamainako testua ateratzeak

en: Invalid field: %s
eu: Baliorik gabeko eremua: %s

en: Starting restoring preferences and column metadata
eu: Abiarazten hobespenak berreskuratzea eta zutabe metadatuen zerrendatzea

en: Cannot restore preferences. Backup file not found.
eu: Ezin izan dira hobespenak berrezarri. Ez da aurkitu babeskopia-fitxategirik.

en: Finished restoring preferences and column metadata
eu: Amaituta hobespenak berrezartzeko prozesua eta zutabe metadatuen berrezartze prozesua

en: Finished restoring preferences
eu: Amaituta hobespenak berreskuratzea

en: Restoring preferences and column metadata failed
eu: Huts egin du hobespenak berreskuratzeak eta metadatuen zerrendatzeak

en: Processed
eu: Prozesatua

en: Creating custom column
eu: Sortzen zutabe pertsonalizatua

en: today
eu: gaur

en: yesterday
eu: atzo

en: thismonth
eu: hilabetehonetan

en: daysago
eu: duelaegunbatzuk

en: Number conversion error: {0}
eu: Zenbaki bihurketan errorea: {0}

en: Date conversion error: {0}
eu: Datu bihurketan errorea: {0}

en: Non-numeric value in query: {0}
eu: Zenbakiduna ez den balore bat itaunketan: {0}

en: Non-numeric value in column {0}: {1}
eu: Zenbakizkoak ez diren balioak {0} zutabean: {1}

en: no
eu: Ez

en: yes
eu: bai

en: unchecked
eu: aztertu gabea

en: checked
eu: aztertua

en: empty
eu: hutsik

en: blank
eu: hutsunea, zuriunea

en: Invalid boolean query "{0}"
eu: Boolear itaunketak ezegokia  "{0}"

en: No such Virtual library: {}
eu: Ez dago liburutegi birtualik: {}

en: Virtual library search is recursive: {}
eu: Liburutegi birtualaren bilaketa errekurtsiboa da: {}

en: Recursive query group detected: {0}
eu: Kontsulta-talde errekurtsiboa atzeman da: {0}

en: search template: missing or invalid separator. Valid separators are: {}
eu: bilaketa-txantiloia: bereizle falta edo baliogabea. Baliozko bereizleak hauek dira: {}

en: {} days
eu: {} egun

en: {} hours
eu: {} ordu

en: {} minutes
eu: {} minutu

en: {} seconds
eu: {} segundo

en: calculating time left
eu: geratzen den denbora kalkulatzen

en: almost done
eu: Ia bukatzear

en: ~{} left
eu: ~{} falta da

en: %prog [options]
eu: %prog [aukerak]

en: Run Python code.
eu: Exekutatu Python kodea.

en: Run the Python code in file.
eu: Exekutatu Python kodea fitxategian.

en: Debug device detection
eu: Irakurgailuaren akatsgabetze detekzioa

en: Run the E-book viewer in debug mode
eu: Exekutatu liburu elektronikoen irakurgailua arazketa moduan

en: Inspect the MOBI file(s) at the specified path(s)
eu: Ikuskatu MOBI fitxategia(k) zehaztutako bide(et)an

en: Launch the calibre "Edit book" tool in debug mode.
eu: Abiarazi calibre aplikazioaren "Editatu liburua" arazketa moduan

en: Import previously exported calibre data
eu: Inportatu aurretik esportatutako calibre datuak

en: Cause a running calibre instance, if any, to be shutdown. Note that if there are running jobs, they will be silently aborted, so use with care.
eu: calibre programaren edozein saio edo azpi-atal martxan baldin balego, honek geldituko luke. Ibili kontuz honekin zeren eta calibre programaren atal batzuk martxan egongo balira bertan behera geratuko lirateke oharkabean.

en: Test binary modules in build
eu: Eraikitzen modulu bitarren testa

en: Run the calibre diff tool. For example:
    calibre-debug --diff file1 file2
eu: Abiarazi calibre aplikazioaren diff tresna. Esate baterako
    calibre-debug --diff file1 file2

en: For internal use
eu: Barne erabilerarako

en: Debug log
eu: Araztu saioa

en: No plugin named %s found
eu: Ez da  %s izeneko gehigarririk aurkitu

en: Communicate with Android phones.
eu: Android telefonoekin komunikatu.

en: Communicate with S60 phones.
eu: S60 telefonoekin komunikatu.

en: Communicate with WebOS tablets.
eu: Komunikatu WebOS tablets enpresakoekin.

en: Communicate with the Binatone Readme e-book reader.
eu: Komunikatu Binatone Readme liburu digitalen irakurgailuarekin.

en: Communicate with the Blackberry smart phone.
eu: Komunikatu  Blackberry smart telefonoarekin.

en: Communicate with BOEYE BEX Serial e-book readers.
eu: Komunikatu BOEYE BEX Serial liburu digitalen irakurgailuekin.

en: Communicate with BOEYE BDX serial e-book readers.
eu: Komunikatu BOEYE BEX Serial liburu digitalen irakurgailuekin.

en: Communicate with the Cybook Gen 3/Opus e-book reader.
eu: Komunikatu Cybook Gen 3/Opus liburu digitalen irakurgailuarekin.

en: Communicate with the Cybook Orizon e-book reader.
eu: Komunikatu Cybook Orizon liburu digitalen irakurgailuarekin.

en: Card A folder
eu: A txartelaren karpeta

en: Enter the folder where the books are to be stored when sent to the memory card. This folder is prepended to any send to device template
eu: Sartu zein karpetatan gordeko diren liburu elektronikoak, hauek memoria txartelera bidaltzen direnenean. Karpeta hori prest egongo gailuak edozein txantiloi igortzen badu.

en: Communicate with the Cybook Muse e-book reader.
eu: Komunikatu Cybook Muse liburu digitalen irakurgailuarekin.

en: Communicate with the Bookeen Diva HD e-book reader.
eu: Komunikatu Bookeen Diva HD liburu digitalen irakurgailuarekin.

en: Communicate with the EB600 e-book reader.
eu: Komunikatu EB600 liburu digitalen irakurgailuarekin.

en: Communicate with the Tolino Shine and Vision readers
eu: Jar zaitez harremanetan 'Tolino Shine & Vision irakurgailuak' horrekin

en: Swap main and card A
eu: Aldatu nagusia eta A txartela

en: Communicate with the Astak Mentor EB600
eu: Komunikatu  "Astak Mentor EB600" horrekin.

en: Communicate with the PocketBook 301 Reader.
eu: Komunikatu PocketBook 301 Reader-ekin.

en: Communicate with the PocketBook 515/602/603/902/903/Pro 912 reader.
eu: Komunikatu PocketBook 515/602/603/902/903/Pro 912 irakurgailuarekin.

en: Communicate with the PocketBook 622 and 623 readers.
eu: Jar zaitez harremanetan  PocketBook 622 eta 623 irakurgailuekin.

en: Communicate with the PocketBook 360+ reader.
eu: Komunikatu "PocketBook 360+ reader" horrekin.

en: Communicate with the PocketBook 701
eu: Komunikatu "PocketBook 701" horrekin

en: Communicate with the PocketBook 740
eu: Komunikatu PocketBook 740-rekin

en: Communicate with the Infibeam Pi2 reader.
eu: Komunikatu  harremanetan  Infibeam Pi2 irakurgailuarekin.

en: Entourage Edge
eu: Adituen lagun-taldea

en: Communicate with the Entourage Edge.
eu: Komunikatu  adituen lagun-taldearekin

en: Communicate with the ESlick e-book reader.
eu: Komunikatu ESlick liburu digitalen irakurgailuarekin.

en: Communicate with the Sigmatek e-book reader.
eu: Komunikatu Sigmatek liburu digitalen irakurgailuarekin.

en: Use an arbitrary folder as a device.
eu: Erabil ezazu arbitrarioki edozein karpeta gailu gisa.

en: Device interface
eu: Gailuaren interfazea

en: Communicate with Hanlin V3 e-book readers.
eu: Komunikatu Hanlin V3 liburu digitalen irakurgailuarekin.

en: Communicate with Hanlin V5 e-book readers.
eu: Komunikatu Hanlin V5 liburu digitalen irakurgailuarekin.

en: Communicate with the BOOX e-book reader.
eu: Komunikatu BOOX liburu digitalen irakurgailuarekin.

en: Comma separated list of folders to send e-books to on the device. The first one that exists will be used.
eu: Gailuan dagoen komen bitartez bereizitako direktorioen zerrenda, liburu elektronikoak hara igortzeko. Dagoen lehenengoa erabiliko da.

en: Communicate with the Hanvon N520 e-book reader.
eu: Komunikatu Hanvon N520 liburu digitalen irakurgailuarekin.

en: Communicate with the Kibano e-book reader.
eu: Komunikatu Kibano liburu digitalen irakurgailuarekin.

en: Communicate with The Book reader.
eu: Komunikatu "The Book reader" horrekin.

en: Communicate with the Libre Air reader.
eu: Kontaktatu 'Libre Air reader'-reko horiekin.

en: Communicate with the SpringDesign Alex e-book reader.
eu: Komunikatu SpringDesingn Alex liburu digitalen irakurgailuarekin.

en: Removing books from device...
eu: Gailutik liburuak ezabatzen...

en: Communicate with the Azbooka
eu: Komunikatu "Azabooka" horrekin.

en: Communicate with the Elonex EB 511 e-book reader.
eu: Komunikatu Elonex EB 511 liburu digitalen irakurgailuarekin.

en: Communicate with the Cybook Odyssey e-book reader.
eu: Komunikatu Cybook Odyssey liburu digitalen irakurgailuarekin.

en: Communicate with the IRex Iliad e-book reader.
eu: Komunikatu IRex Iliad liburu digitalen irakurgailuarekin.

en: Cannot get files from this device
eu: Gailu honetatik ezin da fitxategirik eskuratu

en: Communicate with the IRex Digital Reader 1000 e-book reader.
eu: Komunikatu IRex Digital Reader 1000 liburu digitalen irakurgailuarekin.

en: Communicate with the IRex Digital Reader 800
eu: Komunikatu "IRex Digital Reader 800" horrekin.

en: Communicate with the Iriver Story reader.
eu: Komunikatu Iriver Story irakurgailuarekin.

en: Communicate with the JetBook e-book reader.
eu: Komunikatu JetBook liburu digitalen irakurgailuarekin.

en: Communicate with the MiBuk Wolder reader.
eu: Komunikatu "MiBuk Wolder reader" horrekin laguntzen duten enpresako adituekin.

en: Communicate with the JetBook Mini reader.
eu: Komunikatu "JetBook Mini reader" enpresakoekin.

en: Communicate with the JetBook Color reader.
eu: Komunikatu harremanetan  JetBook Colo irakurgailuarekin.

en: Could not generate page mapping.
eu: Ezin izan da orriaren mapa sortu.

en: Not a valid MOBI file. Reports identity of %s
eu: Ez da MOBI fitxategi baliagarria. Eman %s horren identitatearen abisua, mesedez.

en: Communicate with the Kindle e-book reader.
eu: Komunikatu Kindel liburu digitalen irakurgailuarekin.

en: WARNING: E-book covers
eu: OHARRA: Liburu elektronikoen azalak

en: %(time)s<br />Last page read: %(loc)d (%(pr)d%%)
eu: %(time)s<br />Irakurritako azken orrialdea: %(loc)d (%(pr)d%%)

en: %(time)s<br />Last page read: Location %(loc)d (%(pr)d%%)
eu: %(time)s<br />Irakurritako azken orrialdea: kokapena %(loc)d (%(pr)d%%)

en: <b>Location %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />%(text)s<br />
eu: <b>Kokapena %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />%(text)s<br />

en: <b>Page %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />
eu: <b>Orrialdea %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />

en: <b>Location %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />
eu: <b>Kokapena %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />

en: Communicate with the Kindle 2/3/4/Touch/Paperwhite/Voyage e-book reader.
eu: Komunikatu Kindle 2/3/4/Touch/Paperwhite/Voyage liburu elektronikoen irakurgailuarekin.

en: Send page number information when sending books
eu: Bidali orri kopuruaren informazioa liburuak bidaltzerakoan

en: The Kindle 3 and newer versions can use page number information in MOBI files. With this option, calibre will calculate and send this information to the Kindle when uploading MOBI files by USB. Note that the page numbers do not correspond to any paper book.
eu: Kindle 3 horrek eta berriagoak diren bertsioek erabil dezakete orrialde zenbakiaren informazioa MOBI fitxategietan. Aukera honekin, calibrek kalkulatuko du eta bidaliko du informazioa Kindle horretara USBren bidez MOBI fitxategiak kargatzerakoan. Ohar zaitez orrialde zenbaki horiek ez dutela zertan bat etorri paperezko liburuetan agertzen direnekin.

en: Page count calculation method
eu: Orrialde zenbatzeko kalkulatze metodoa

en: Custom column name to retrieve page counts from
eu: Orrialde-kopurua hartuko den zutabearen izen pertsonalizatua

en: Custom column name to retrieve calculation method from
eu: Pertsonalizatu zutabe-izena kalkulu-metodoa berreskuratzeko

en: Overwrite existing APNX on device
eu: Gainidatzi lehendik dagoen APNX gailuan

en: Communicate with the Kindle DX e-book reader.
eu: Komunikatu Kindle DX liburu digitalen irakurgailuarekin.

en: Communicate with the Kindle Fire
eu: Kindle Fire-rekin komunikatu

en: Communicate with the original Kobo Reader and the Kobo WiFi.
eu: Komunikatu jatorrizko Kobo Reader eta Kobo WiFi-rekin.

en: The Kobo supports several collections including
eu: Kobo hori hainbat bildumatarako egokiturik dago

en: Create tags for automatic management
eu: Sortu etiketak kudeaketa automatikorako

en: Upload covers for books (newer readers)
eu: Kargatu liburu-azalak (irakurle berrienentzat)

en: Normally, the Kobo readers get the cover image from the e-book file itself. With this option, calibre will send a separate cover image to the reader, useful if you have modified the cover.
eu: Oro har, KOBO irakurgailuek liburu elektronikoaren azaleko irudia liburu elektronikotik bertatik eskuratzen dute. Aukera honekin, ordea, Calibrek irakurgailura liburu-azal irudi berezia bidaliko du. Aukera hau erabilgarria da azala zeuk aldatu baduzu.

en: Upload black and white covers
eu: Igo azal beltzak eta txuriak

en: Show expired books
eu: Iraungitako liburuak erakutsi

en: Show previews
eu: Erakutsi aurreikuspenak

en: Kobo previews are included on the Touch and some other versions. By default, they are no longer displayed as there is no good reason to see them. Enable if you wish to see/delete them.
eu: Kobo-ren aurrebista Touch-en eta beste bertsio batzuetan sartzen dira. Lehenespenez, jada ez dira bistaratzen, ez baitago ikusteko arrazoi onik. Gaitu horiek ikusi/ezabatu nahi badituzu.

en: Show recommendations
eu: Erakutsi gomendioak

en: Kobo now shows recommendations on the device. In some cases these have files but in other cases they are just pointers to the web site to buy. Enable if you wish to see/delete them.
eu: Kobo-k gomendioak erakusten ditu orain gailuan. Kasu batzuetan fitxategiak dituzte, baina beste batzuetan erosteko web gunerako erakusleak besterik ez dira. Gaitu horiek ikusi/ezabatu nahi badituzu.

en: Attempt to support newer firmware
eu: Saiatu Firmware berriena sostengatzen

en: Kobo routinely updates the firmware and the database version. With this option calibre will attempt to perform full read-write functionality - Here be Dragons!! Enable only if you are comfortable with restoring your kobo to Factory defaults and testing software
eu: Kobo-k ohiko firmwarea eta datu-basearen bertsioa eguneratzen ditu. Aukera honekin calibrek irakurketa-idazketa funtzionaltasun osoa egiten saiatuko da - Here be Dragons!! Gaitu zure Kobo fabrikako lehenetsietara eta software probatzen eroso bazaude soilik

en: Getting list of books on device...
eu: Liburu zerrenda gailutik eskuratzen...

en: Removing books from device metadata listing...
eu: Gailuaren metadatu zerrendatik liburuak kentzen...

en: Adding books to device metadata listing...
eu: Gailuaren metadatu zerrendara liburuak gehitzen...

en: Kobo database version unsupported - See details
eu: Kobo datu-base bertsioak ez du sostengurik - Ikus zehaztasunak

en: Your Kobo is running an updated firmware/database version. As calibre does not know about this updated firmware, database editing is disabled, to prevent corruption. You can still send books to your Kobo with calibre,  but deleting books and managing collections is disabled. If you are willing to experiment and know how to reset your Kobo to Factory defaults, you can override this check by right clicking the device icon in calibre and selecting "Configure this device" and then the  "Attempt to support newer firmware" option. Doing so may require you to perform a Factory reset of your Kobo.
eu: Zure Kobo-a firmware/datu-base bertsio eguneratua exekutatzen ari da. Calibrek firmware eguneratu honen berri ez duenez, datu-baseen edizioa desgaituta dago ustelkeria saihesteko. Oraindik liburuak zure Kobo-ra bidal ditzakezu Calibrearekin, baina liburuak ezabatzea eta bildumak kudeatzea desgaituta dago. Esperimentatzeko prest bazaude eta zure Kobo-a fabrikako lehenetsietara nola berrezartzen badakizu, egiaztapen hau gainidatzi dezakezu Calibreko gailuaren ikonoan eskuineko botoiarekin klik eginez eta "Konfiguratu gailu hau" eta ondoren "Saiatu firmware berria onartzen" aukera hautatuta. Hori eginez gero, baliteke Kobo-a fabrikako lehenetsiak berrezarri behar izatea.

en: Not Implemented
eu: Abiarazi gabea, inplementatu gabea

en: ".kobo" files do not exist on the device as books; instead they are rows in the sqlite database. Currently they cannot be exported or viewed.
eu: ".kobo" fitxategiak ez daude gordeta gailuan liburu itxurarekin; fitxategi horiek lerroak dira SQLite datu basean. Normalean ezin izaten dira esportatu, ezta ikusi ere.

en: <hr /><b>Book last read:</b> %(time)s<br /><b>Percentage read:</b> %(pr)d%%<hr />
eu: <hr /><b>Irakurritako azkena:</b> %(time)s<br /><b>Irakurritako ehunekoa:</b> %(pr)d%%<hr />

en: <b>Chapter %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Chapter Progress:</b> %(chapter_progress)s%%<br />%(annotation)s<br /><hr />
eu: <b>Kapitulua %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Kapituluan aurreratutako bidea:</b> %(chapter_progress)s%%<br />%(annotation)s<br /><hr />

en: <b>Chapter %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Chapter progress:</b> %(chapter_progress)s%%<br /><b>Highlight:</b> %(text)s<br /><hr />
eu: <b>Kapitulua %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Kapituluaren aurrerapena:</b> %(chapter_progress)s%%<br /><b>Nabarmendu:</b> %(text)s<br /><hr />

en: <b>Chapter %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Chapter progress:</b> %(chapter_progress)s%%<br /><b>Highlight:</b> %(text)s<br /><b>Notes:</b> %(annotation)s<br /><hr />
eu: <b>Kapitulua %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Kapituluaren aurrerapena:</b> %(chapter_progress)s%%<br /><b>Nabarmendu:</b> %(text)s<br /><b>Oharrak:</b> %(annotation)s<br /><hr />

en: Collections, covers && uploads
eu: Bildumak, azalak && kargak

en: Metadata, on device && advanced
eu: Metadata, gailuan && aurreratuak

en: Modify CSS
eu: CSS aldatu

en: Uploading of books
eu: Liburuak igotzea

en: Do not treat replacements as new books
eu: Ez hartu ordezkoak liburu berri gisa

en:  characters
eu:  karaktereak

en: Disabled
eu: Desgaitua

en: Collections
eu: Bildumak

en: Collections columns:
eu: Bildumetako zutabeak:

en: Use a column to generate collections.
eu: Erabili zutabe bat bildumak sortzeko.

en: Collections template:
eu: Bildumetako txantiloia:

en: Use a template to generate collections.
eu: Erabili txantiloi bat bildumak sortzeko.

en: Enter a template to generate collections. The result of the template will be combined with the values from Collections column. The template should return a list of collection names separated by ':@:' (without quotes).
eu: Sartu txantiloi bat bildumak sortzeko. Txantiloiaren emaitza Bildumak zutabeko balioekin konbinatuko da. Txantiloiak bilduma-izenen zerrenda itzuli behar du ':@:' bidez bereizita (komarik gabe).

en: Create collections
eu: Sortu bildumak

en: Ignore collections:
eu: Ez ikusi bildumak:

en: Upload covers
eu: Azalak igo

en: Upload cover images from the calibre library when sending books to the device.
eu: Kargatu liburu-azalen irudiak calibre liburutegitik irakurgailura liburuak bidali bitartean.

en: Convert covers to grayscale when uploading.
eu: Bihurtu azalak gris-eskalara kargatzean.

en: Keep cover aspect ratio
eu: Mantendu liburu-azalaren proportzioa

en: When uploading covers, do not change the aspect ratio when resizing for the device. This is for firmware versions 2.3.1 and later.
eu: Ez aldatu irudiaren itxura-erlazioa azalak igotzerakoan. Firmwarearen 2.3.1 bertsioa eta goragokoentzat baliagarria.

en: Save covers as PNG
eu: Gorde azalak PNG gisa

en: Show as on device
eu: Erakutsi gailuan bezala

en: Kobo shows recommendations on the device.  In some cases these have files but in other cases they are just pointers to the web site to buy. Enable if you wish to see/delete them.
eu: Kobok gomendioak erakusten ditu gailuan. Fitxategiak izan daitezke, baina batzuetan, liburuak saltzen dituzten webguneetara berbidaltzen zaituzten estekak baino ez dira. Gomendioak ikusi/ezabatu nahi badituzu aukeratu.

en: Show archived books
eu: Erakutsi artxibaturiko liburuak

en: Archived books are listed on the device but need to be downloaded to read. Use this option to show these books and match them with books in the calibre library.
eu: Gordetako liburuak gailuan zerrendaturik agertzen dira baina deskargatu egin behar dira irakurtzeko. Aukera hau erabili liburu hauek erakusteko eta Calibre liburutegiko liburuekin bateratzeko.

en: Advanced options
eu: Aukera aurreratuak

en: Title to test when debugging
eu: Akatsen garbiketa-probak egiterakoan erabiliko den izenburua

en: Part of title of a book that can be used when doing some tests for debugging. The test is to see if the string is contained in the title of a book. The better the match, the less extraneous output.
eu: Arazketa-azterketak egiterakoan erabil daiteken izenburu zatia. Azterketa katea liburuaren izenburuaren barruan dagoen baieztatzean datza. Gero ta hobeto bateratu, emaitza normalagoa izango da.

en: Update metadata on the device
eu: Eguneratu metadatuak irakurgailuan

en: Set series information
eu: Ezarri seriaren informazioa

en: The book lists on the Kobo devices can display series information. This is not read by the device from the sideloaded books. Series information can only be added to the device after the book has been processed by the device. Enable if you wish to set series information.
eu: Kobo gailuetako liburu zerrendek segidaren informazioa erakutsi dezakete. Segiden informazioa gailuak liburua prozesatu ostean baino ezin da gehitu. Gaitu segidaren informazioa ezarri nahi baldin baduzu.

en: Force series ID
eu: Behartu seriearen IDa

en: Update metadata on Book Details pages
eu: Eguneratu metadatuak Liburuen Xehetasunak orrialdeetan

en: Update purchased books
eu: Eguneratu erositako liburuak

en: Update books purchased from Kobo and downloaded to the device.
eu: Eguneratu Kobo-tik erositako eta gailura deskargatutako liburuak.

en: Subtitle
eu: Azpititulua

en: Update the subtitle on the device using a template.
eu: Eguneratu azpitituluak gailuan txantiloi bat erabiliz.

en: Enter a template to use to set the subtitle. If the template is empty, the subtitle will be cleared.
eu: Sartu azpititulua ezartzeko erabiliko den txantiloia. Txantiloia hutsik badago, azpititulua garbituko da.

en: Book stats
eu: Liburuen estatistikak

en: Update the book stats
eu: Eguneratu liburuen estatistikak

en: Words:
eu: Hitzak:

en: Enter a template to use to set the word count for the book. If the template is empty, the word count will be cleared.
eu: Sartu txantiloi bat liburuaren hitz kopurua ezartzeko. Txantiloia hutsik badago, hitzen kopurua garbituko da.

en: Pages:
eu: Orrialdeak

en: Enter a template to use to set the page count for the book. If the template is empty, the page count will be cleared.
eu: Sartu txantiloi bat liburuaren orrialde kopurua ezartzeko. Txantiloia hutsik badago, orri kopurua garbituko da.

en: Hours to read estimates:
eu: Irakurketa-ordu estimatuak:

en: Edit template
eu: Editatu txantiloia

en: &Template editor
eu: &Txantiloia editorea

en: Invalid template
eu: Baliorik ez duen txantiloia

en: The template "%s" is invalid:
eu:  "%s" txantiloia baliogabea da:

en: Communicate with the Palm Pre
eu: Komunikatu Palm Pre-rekin

en: Communicate with the Bq Avant
eu: Komunikatu Bq Avant-ekin

en: Communicate with the Sweex/Kogan/Q600/Wink
eu: Komunikatu Sweex/Kogan/Q600/Wink-ekin

en: Communicate with the Pandigital Novel
eu: Komunikatu Pandigital Novel-ekin

en: Communicate with the VelocityMicro
eu: Komunikatu VelocityMicro-rekin

en: Communicate with the GM2000
eu: Komunikatu "GM2000" horrekin

en: Communicate with the Acer Lumiread
eu: Komunikatu Acer Lumiread-arekin

en: Communicate with the Aluratek Color
eu: Komunikatu Aluratek Color-ekin

en: Communicate with the Trekstor
eu: Komunikatu Trekstor-ekin.

en: Communicate with the EEE Reader
eu: Komunikatu EEE Reader-ekin

en: Communicate with the Adam tablet
eu: Komunikatu Adam tabletarekin

en: Communicate with the Nextbook Reader
eu: Komunikatu Nextbook Reader-ekin

en: Communicate with the Moovybook Reader
eu: Komunikatu Moovybook Reader-ekin

en: Communicate with the COBY
eu: Komunikatu COBY-rekin

en: Communicate with the Ex124G
eu: Komunikatu Ex124G-rekin

en: Communicate with the WayteQ and SPC Dickens Readers
eu: Komunikatu WayteQ eta SPC Dickens irakurgailuekin

en: Communicate with the Woxter Scriba reader
eu: Komunikatu Woxter Scriba irakurgailuarekin

en: Communicate with the PocketBook Touch Lux 2 and Inkpad X readers
eu: Komunikatu PocketBook Touch Lux 2 eta Inkpad X irakurgailuekin

en: Communicate with the SONY DPT-S1
eu: Komunikatu SONY DPT-S1-ekin

en: Communicate with the Bq Cervantes
eu: Komunikatu Bq Cervantes-ekin

en: MTP device
eu: MTP gailua

en: Communicate with MTP devices
eu: Komunikatu MTP gailuekin

en: Get device information...
eu: Eskuratu gailuaren informazioa.

en: Listing files, this can take a while
eu: Fitxategien zerrenda egiten. Denboratxoa beharko.

en: Reading e-book metadata
eu: Irakurtzen liburu elektronikoaren metadatuak

en: Reading metadata from %s
eu: Irakurtzen metadatuak %s horretatik

en: Updating metadata cache on device
eu: Eguneratzen irakurgailuko metadatuen cachea

en: Finished reading metadata from device
eu: Burutu da irakurgailuko metadatuen irakurketa

en: Transferring books to device...
eu: Liburuak gailura transferitzen...

en: Transferred %s to device
eu: Bidali egin da %s irakurgailura

en: Transfer to device finished...
eu: Burutu da bidaltze lana irakurgailura

en: Added %s
eu: %s gehitu da

en: Adding complete
eu: Burutu da gehiketa

en: Deleting books from device...
eu: Ezabatzen liburuak zure irakurgailutik...

en: Deleted %s
eu: %s ezabatu da

en: All books deleted
eu: Liburu guztiak ezabatu egin dira

en: Removing books from metadata
eu: Ezabatzen liburuak metadatuetatik

en: Removed %s
eu: %s ezabatu egin da

en: All books removed
eu: Liburu guztiak ezabatu dira

en: Unnamed device
eu: Izenik gabeko gailua

en: The device {0} is not allowing connections. Unlock the screen on the {0}, tap "Allow" on any connection popup message you see, then either wait a minute or restart calibre. You might also have to change the mode of the USB connection on the {0} to "Media Transfer mode (MTP)" or similar.
eu: {0} gailuak ez du konexiorik onartzen. Desblokeatu pantaila {0}, sakatu "Baimendu" ikusten duzun edozein popup mezuetan, eta itxaron minutu bat edo berrabiarazi calibre. Baliteke {0}-ko USB konexioaren modua "Media transferentzia modua (MTP)" edo antzekora ere aldatu behar izatea.

en: Unknown MTP device
eu: Irakurgailu MTP ezezaguna

en: Found object: %s
eu: Aurkituriko objektua: %s

en: MTP devices are not supported on Windows XP
eu: MTP gailuak ez dabiltza Windows XP sistema eragilearekin

en: The Windows Portable Devices service is not available on your computer. You may need to install Windows Media Player 11 or newer and/or restart your computer
eu: "Windows Portable Devices" zerbitzua ez dabil zure ordenagailuan. Instalatzea duzu "Windows Media Player 11" delakoa edo bertsio berriago bat, edota zure ordenagailua berrabiarazi.

en: Communicate with the Nokia 770 Internet Tablet.
eu: Komunikatu Nokia 770 Internet Tablet horrekin.

en: Communicate with the Nokia N800/N810/N900/N950/N9 Maemo/MeeGo devices.
eu: Komunikatu Nokia N800/N810/N900/N950/N9 Maemo/MeeGo gailuekin.

en: Communicate with the Nokia E71X
eu: Komunikatu Nokia E71X-ekin

en: Communicate with the Nokia E52
eu: Komunikatu"Nokia E52-rekin.

en: Communicate with the Nook e-book reader.
eu: Komunikatu Nook liburu digitalen irakurgailuarekin.

en: Communicate with the Nook Color, TSR, Glowlight and Tablet e-book readers.
eu: Komunikatu Nook Color, TSR, Glowlight eta Tablet  liburu digitalen irakurgailuarekin.

en: Communicate with the Nuut2 e-book reader.
eu: Komunikatu Nuut2 liburu digitalen irakurgailuarekin.

en: Communicate with the Paladin readers
eu: Komunikatu Paladin irakurgailuekin

en: Comma separated list of metadata fields to turn into collections on the device. Possibilities include:
eu: Komez bereiziriko meta-datuen eremuen zerrenda gailuan bildumak bihurtzeko modukoak. Aukeren artean hauek:

en: Communicate with Sony e-book readers older than the PRST1.
eu: Komunikatu PRST1 baino zaharragoak diren Sony liburu digitalen irakurgailuekin.

en: Comments have been removed as the SONY reader chokes on them
eu: Iruzkinak ezabatu egin dira SONY reader gailuak horiekin pott egiten duelako

en: All by title
eu: Guztiak izenburuaren arabera

en: All by author
eu: Guztiak egilearen arabera

en: Upload separate cover thumbnails for books (newer readers)
eu: Kargatu liburu-azalen argazki txikiak (irakurgailu berrienekin egin daiteke)

en: Normally, the SONY readers get the cover image from the e-book file itself. With this option, calibre will send a separate cover image to the reader, useful if you are sending DRMed books in which you cannot change the cover. WARNING: This option should only be used with newer SONY readers: 350, 650, 950 and newer.
eu: Normalean, SONY irakurgailuek lortzen dute liburuaren azaleko irudia liburu-e fitxategitik zuzenean. Aukera honekin, Calibrek bidaliko dio irakurleari beste liburu-azal bat. Hau erabilgarria izan daiteke DRM duten liburuak bidaltzen ari bazara non ezin duzu azala aldatu. ABISUA: Aukera hau SONY reader gailu berri-berriekin bakarrik erabil daiteke, hau da: SONY 350, 650, 950 eta geroagokoekin.

en: Refresh separate covers when using automatic management (newer readers)
eu: Eguneratu liburu-azalak bereizirik kudeaketa automatikoa erabiltzerakoan (irakurle berriak)

en: Set this option to have separate book covers uploaded every time you connect your device. Unset this option if you have so many books on the reader that performance is unacceptable.
eu: Gaitu aukera hau zure gailuarekin konektatzen duzun bakoitzean liburu-azal bereiziak kargaturik izateko. Desgaitu aukera hau liburu gehiegi baldin badituzu zure irakurgailuan erakusten diren liburu-azal horiek guztiak txukun bereizteko.

en: Preserve cover aspect ratio when building thumbnails
eu: Aldaketarik ez ezarri liburu-azalen tamainen proportzioetan koadro txikiak sortzerakoan

en: Set this option if you want the cover thumbnails to have the same aspect ratio (width to height) as the cover. Unset it if you want the thumbnail to be the maximum size, ignoring aspect ratio.
eu: Gaitu aukera hau zure liburu-azalen koadro txikiek jatorrizko liburu-azalarekin konparaturik proportzio ona (luze-zabal egokia) izan dezaten. Desgaitu koadro txikiak ahalik eta handien izatea nahi baduzu, proportzioari begiratu gabe.

en: Search for books in all folders
eu: Bilatu liburuak karpeta guztietan

en: Setting this option tells calibre to look for books in all folders on the device and its cards. This permits calibre to find books put on the device by other software and by wireless download.
eu: Aukera hau gaituz gero calibreri eskatzen diozu liburuak bilatzeko irakurgailuan zehar eta gailuaren txarteletan. Honek lagunduko dio calibreri beste software baten bidez kargatutako liburuak bilatzen baita haririk gabe deskargatutakoa bilatzen ere.

en: Unnamed
eu: Izendatu gabea

en: Communicate with the PRST1 and newer SONY e-book readers
eu: Komunikatu PRST1 eta berriagoak diren SONY liburu digitalen irakurgailuekin.

en: Upload separate cover thumbnails for books
eu: Kargatu hainbat liburu-azalen irudi txikiak liburuentzat

en: Normally, the SONY readers get the cover image from the e-book file itself. With this option, calibre will send a separate cover image to the reader, useful if you are sending DRMed books in which you cannot change the cover.
eu: Oro har, SONY irakurgailuek liburuaren azaleko irudia liburuaren fitxategitik bertatik hartzen dute. Aukera honekin, Calibrek beste liburu-azaleko irudi bat igorriko dio gailuari. Hau oso erabilgarria izan daiteke DRMa duten  liburuak erabiltzen ari bazara non liburu-azala aldatzea ezinezkoa izaten den.

en: Refresh separate covers when using automatic management
eu: Berriztatu liburu-azal bereiziak kudeaketa automatikoa erabiltzerakoan

en: Use SONY Author Format (First Author Only)
eu: SONYren autore formatua erabili (lehenengo autorea soilik)

en: Set this option if you want the author on the Sony to appear the same way the T1 sets it. This means it will only show the first author for books with multiple authors. Leave this disabled if you use Metadata plugboards.
eu: Ezarri aukera hau Sony-n egilea T1-ek ezartzen duen moduan agertzea nahi baduzu. Horrek esan nahi du egile anitzak dituzten liburuetan lehen egilea soilik erakutsiko duela. Utzi hau desgaituta Metadatuen plugboard-ak erabiltzen badituzu.

en: Wireless device
eu: Haririk gabeko gailua

en: Communicate with Smart Device apps
eu: Komunikatu honekin:  Smart Device apps

en: All by something
eu: Dena zerbaitengatik

en: Enable connections at startup
eu: Gaitu konexioak abiarazte unean

en: Check this box to allow connections when calibre starts
eu: Begira ezazu leihatilatxo honetan  konexioak onartzeko calibre abiarazten den unean

en: Security password
eu: Segurtasun-pasahitza

en: Enter a password that the device app must use to connect to calibre
eu: Sar ezazu pasahitz bat. Gailuaren aplikazioak calibre-rekin konektatzeko erabili beharko du pasahitz hori.

en: Use fixed network port
eu: Erabili sareko portu finkoa

en: If checked, use the port number in the "Port" box, otherwise the driver will pick a random port
eu: Markatua baldin badago, erabil ezazu portuaren zenbakia "Portua" leihatilatxoan. Bestela, gailuak ausaz hautatuko du porturen bat

en: Port number:
eu: Portuaren zenbakia:

en: Enter the port number the driver is to use if the "fixed port" box is checked
eu: Sar ezazu gailuak erabiliko duen portuaren zenbakia, "hautatutako portua" leihatilatxoa markatuta baldin badago erabiliko duen zenbakia

en: Print extra debug information
eu: Inprimatu arazte-informazio gehigarria

en: Check this box if requested when reporting problems
eu: Markatu leihatilatxo hau beharrezkoa denean problemaren bati buruzko informazioa partekatzekoan

en: Comma separated list of metadata fields to turn into collections on the device.
eu: Komen bidez berezituriko metadatuen eremuen zerrenda, irakurgailuan bilduma itxura hartzeko prestatuak.

en: Possibilities include: series, tags, authors, etc. Three special collections are available: %(abt)s:%(abtv)s, %(aba)s:%(abav)s, and %(abs)s:%(absv)s. Add  these values to the list to enable them. The collections will be given the name provided after the ":" character.
eu: Aukerak izan daitezke: sailak, etiketak, egileak, etab. Hiru bilduma berezi daude eskuragarri:  %(abt)s:%(abtv)s, %(aba)s:%(abav)s, and %(abs)s:%(absv)s. Balioak gaitzeko zerrendara gehitu. Bildumen izena, puntu bien (":") atzean datorren izena izango da.

en: Enable the no-activity timeout
eu: Gaitu itxaronaldiko energia-aurrezteko etena

en: If this box is checked, calibre will automatically disconnect if a connected device does nothing for %d minutes. Unchecking this  box disables this timeout, so calibre will never automatically disconnect.
eu: Lauki hau markatzen bada, calibre deskonektatu egingo da konektatutako gailu batek ez badu ezer egiten %d minututan. Lauki hau desmarkatuta denbora-muga hori desaktibatzen da eta calibre ez da automatikoki deskonektatuko.

en: Use this IP address
eu: Erabil ezazu honako IP helbidea

en: Replace books with same calibre ID
eu: Ordeztu calibre ID bera dituzten liburuak

en: Use this option to overwrite a book on the device if that book has the same calibre identifier as the book being sent. The file name of the book will not change even if the save template produces a different result. Using this option in most cases prevents having multiple copies of a book on the device.
eu: Aukera hau erabili bidalitako liburuak gailuan dagoenaren Calibre identifikatzaile berdina baldin badu. Liburuaren fitxategi izena ez da aldatuko ezta gorde-txantiloiak emaitza ezberdina ematen baldin badu.

en: Cover thumbnail compression quality
eu: Azalen irudi txikien konpresio-kalitatea

en: Use this option to control the size and quality of the cover file sent to the device. It must be between 50 and 99. The larger the number the higher quality the cover, but also the larger the file. For example, changing this from 70 to 90 results in a much better cover that is approximately 2.5 times as big. To see the changes you must force calibre to resend metadata to the device, either by changing the metadata for the book (updating the last modification time) or resending the book itself.
eu: Gailura bidalitako azalaren fitxategiaren tamaina eta kalitatea kontrolatzeko erabili aukera hau. 50 eta 99 zenbakien artean egon behar du. Gero eta zenbaki altuagoa izan, azalak kalitate gehiago izango du, baina fitxategia astunagoa izango da. Adibidez, 70etik 90era aldatzerakoan, azal askoz hobeagoa izango duzu baina 2,5 bider handiagoa. Aldaketak ikusteko, metadutak gailura berriro bidaltzera behartu behar duzu calibre, bai liburuen metadatuak aldatuz (azken aldaketa data eguneratuz) bai liburua bera berriro bidaliz.

en: Use metadata cache
eu: Erabili metadatuen cachea

en: Setting this option allows calibre to keep a copy of metadata on the device, speeding up device connections. Unsetting this option disables keeping the copy, forcing the device to send metadata to calibre on every connect. Unset this option if you think that the cache might not be operating correctly.
eu: Aukera hau ezarriz calibrek gailuaren metadatuen kopia bat gordeko du eta konexioak bizkortu egingo dira. Ezarri gabe utziz, ez da kopiarik gordeko eta, konektatzen den bakoitzean, gailuak metadatuak calibrera bidali ditzan derrigortzen da. Ez ezazu ezarri cachea ongi ez dabilela pentsatzen baduzu.

en: Additional file extensions to send to the device
eu: Fitxategiaren luzapen osagarriak gailura bidaltzeko

en: This is a comma-separated list of format file extensions you want to be able to send to the device. For example, you might have audio books in your library with the extension "m4b" that you want to listen to on your device. Don't worry about the "extra enabled extensions" warning.
eu: Hau gailura bidaltzeko aukera duten formatu fitxategi-luzapenen komaz bereizitako zerrenda da. Adibidez, zure liburutegian entzun nahi dituzun "m4b" luzapena duten audio-liburuak izan ditzakezu zure gailuan. Ez kezkatu "gaitutako luzapen gehigarriak" abisuarekin.

en: Ignore device free space
eu: Ezikusi gailuaren espazio librea

en: Check this box to ignore the amount of free space reported by your devices. This might be needed if you store books on an SD card and the device doesn't have much free main memory.
eu: Markatu lauki hau zure gailuek jakinarazi duten espazio librearen zenbatekoari ez ikusiarena egiteko. Baliteke hori behar izatea liburuak SD txartelean gordetzen badituzu eta gailuak memoria nagusi handirik libre ez badu.

en: Too many connection attempts from %s
eu: Norbait gehigitan saiatu da %s horretatik konexioa lotzen

en: The app on your device is too old and is no longer supported. Update it to a newer version.
eu: Zure gailuko app hori zaharkiturik geratu da eta dagoeneko ez da onartzen. Eguneratu eta lor ezazu bertsio berriagoa.

en: You have book formats in your library with dates in the future. See calibre for details
eu: Zure bibliotekan geroko datak dituen liburuak dituzu. Begiratu Calibre detailendako

en: The read sync column %s is not in calibre's library
eu: Irakurtze sinkronizatze %s zutabea ez dago calibreren liburutegian

en: The read sync column %s is not a Yes/No column
eu: Irakurtze sinkronizatze %s zutabea ez da Bai/Ez zutabe bat

en: The read date sync column %s is not in calibre's library
eu: Data irakurtze sinkronizatze %s zutabea ez da calibre aplikazioaren liburutegi bat

en: The read date sync column %s is not a date column
eu: Data irakurtze sinkronizatze %s zutabea ez da data zutabe bat

en: Bad compression quality setting. It must be a number between 50 and 99. Forced to be %d.
eu: Ulermen eskasaren tasunaren ezarpena.  50 eta 99 zenbakien arteko kopuru bat izan behar du. Behartu %d izatera.

en: Invalid port in options: %s
eu: Ezin portu hori erabili honako aukeretan: %s

en: Failed to connect to port %d. Try a different value.
eu: Huts egitea suertatu da honako portu honekin konektatzerakoan: %d. Saia zaitez beste balio batekin.

en: Failed to allocate a random port
eu: Ausazko portua ezartzerakoan huts egin da

en: Communicate with the Samsung SNE e-book reader.
eu: Komunikatu Samsung SNE liburu digitalen irakurgailuarekin.

en: Communicate with the Teclast K3/K5 reader.
eu: Komunikatu "Teclast K3/K5" irakurgailu enpresako adituekin.

en: Communicate with the Newsmy reader.
eu: Komunikatu " Newsmy reader" horrekin laguntzen duten enpresako adituekin.

en: Communicate with the Archos reader.
eu: Kontaktatu Archos reader enpresakoekin.

en: Communicate with the Pico reader.
eu: Komunikatu "Pico reader" enpresako adituekin.

en: Communicate with the iPapyrus reader.
eu: Komunikatu "iPapyrus reader" horrekin laguntzen duten enpresako adituekin.

en: Communicate with the Sovos reader.
eu: Komunikatu "Sovos reader" enpresako arduradunekin.

en: Communicate with the Sunstech EB700 reader.
eu: Komunikatu "Sunstech EB700 reader" enpresakoekin.

en: Communicate with the Stash W950 reader.
eu: Kontaktatu Stash W950 reader enpresakoekin.

en: Communicate with the Wexler reader.
eu: Kontaktatu with the Wexler reader enpresakoekin.

en: Unable to detect any disk drives for the device: %s. Try rebooting
eu: Ezin izan da disko unitaterik detektatu gailuan: %s. Saia zaitez berrasieratzen

en: Unable to detect the %s mount point. Try rebooting.
eu: Ezin izan da %s muntaia gunea detektatu. Saia zaitez berrabiarazten.

en: Unable to detect the %s disk drive.
eu: Ezin izan da %s disko irakurgailua detektatu.

en: Unable to detect the %s disk drive. Either the device has already been ejected, or your kernel is exporting a deprecated version of SYSFS.
eu: Ezin izan da detektatu %s diskoaren gailua. Edo dagoeneko gailua erauzi egin da, edo zure kernel horrek esportatzen ari da SYSFS bertsio zaharkitu bat.

en: Unable to mount main memory (Error code: %d)
eu: Ezin da memoria nagusia muntatu. (Errore kodea: %d)

en: The main memory of %s is read only. This usually happens because of file system errors.
eu: %s memoria nagusia irakurtzeko memoria da soilik. Hau normalean fitxategi sistemen akatsengatik gertatu ohi da.

en: Unable to mount the device
eu: Ezin izan da gailua muntatu

en: Configure device
eu: Konfiguratu gailua

en: settings for device drivers
eu: Gailu-kontrolatzailearen ezarpenak.

en: Ordered list of formats the device will accept
eu: Gailuak onartuko dituen formatuen zerrenda ordenatua.

en: Place files in sub-folders if the device supports them
eu: Gailuak onartzen badu, jarri fitxategiak azpidirektorioetan.

en: Read metadata from files on device
eu: Irakurri metadatuak gailuan dauden fitxategietatik.

en: Use author sort instead of author
eu: "Egilea" erabili beharrean, saia zaitez "Egilea sailkatu" erabiliz

en: Template to control how books are saved
eu: Ea liburuak nola gorde diren berraztertzeko erabiltzen den txantiloia

en: Extra customization
eu: Gainerako pertsonalizazioa.

en: Communicate with an e-book reader.
eu: Komunikatu liburu digitalen irakurgailu batekin.

en: Failed to access files in the main memory of your device. You should contact the device manufacturer for support. Common fixes are: try a different USB cable/USB port on your computer. If you device has a "Reset to factory defaults" type of setting somewhere, use it. Underlying error: %s
eu: Ezin izan da zure gailuko memoria nagusian sartu. Laguntza ona lortzeko, gailuko fabrikatzaileekin harremanetan jarri beharko zenuke. Askotan konponbidea hauxe: saia zaitez beste USB kable edo beste USB portu batekin. Zure gailuak baldin badu "Hasierako ezarpenak berrezarri", aukera hori erabiltzea duzu. Akatsa: %s

en: Failed to access files on the SD card in your device. This can happen for many reasons. The SD card may be corrupted, it may be too large for your device, it may be write-protected, etc. Try a different SD card, or reformat your SD card using the FAT32 filesystem. Also make sure there are not too many files in the root of your SD card. Underlying error: %s
eu: Ezin izan da zeure SD txartelean eragiketarik egin. Zergatia jakiteko hona iradokizun batzuk. SD txartela kalteturik egon liteke. Gerta daiteke zure irakurgailurako memoria handiegia izatea. Txartela idaztetik babestuta egon liteke, etab. Proba ezazu beste SD txartel batekin. Beste aukera, zure SD txartela berriro formateatzea duzu FAT32 formatu-sistema erabilita. (Txartelean dagoena galduko duzu, jakina). Bestalde, ziurtatu ezazu ez dagoela fitxategi gehiegi zure SDaren erroan (root-ean). Akatsa: %s

en: Sending metadata to device...
eu: Metadatuak gailura bidaltzen...

en: USB Vendor ID (in hex)
eu: USB ekoizlearen IDa (hexadezimaletan)

en: Get this ID using Preferences -> Misc -> Get information to set up the user-defined device
eu: Lor ezazu IDa honela: Hobespenak -> Denetarik -> Lortu informazioa irakurgailua erabiltzaileak nahi bezala doitzeko

en: USB Product ID (in hex)
eu: USB produktuaren IDa (hexadezimaletan)

en: USB Revision ID (in hex)
eu: USB berrikuspenaren IDa (hexadezimala)

en: Unused (leave blank)
eu: Erabili gabe (utzi bete gabe)

en: This field is no longer used, leave it blank.
eu: Eremu hau jada ez da erabiltzen, utzi hutsik.

en: Main memory folder
eu: Memoria nagusiaren karpeta

en: Enter the folder where the books are to be stored. This folder is prepended to any send_to_device template
eu: Sartu liburuak gordetzeko karpetan. Karpeta hau "bidali irakurgailura" edozein txantiloitara bidaltzeko lehenetsita dago

en: Check this box if the device's main memory is being seen as card a and the card is being seen as main memory
eu: Hautatu hurrengo laukia gailuaren memoria nagusia txartel bat bezala ikusten bada, eta txartela memoria nagusia bezala.

en: Selected slot: %s is not supported.
eu: Aukeratutako slot-a: %s ez-onartua.

en: There is insufficient free space in main memory
eu: Ez dago espazio libre nahikorik memoria nagusian.

en: There is insufficient free space on the storage card
eu: Ez dago espazio libre nahikorik memoria-txartelean.

en: Rendered %s
eu: Prozesatua %s

en: Failed %s
eu: Huts egin du: %s

en: Failed to process comic: 
    
    %s
eu: Komikiaren prozesatzeak huts egin du: 
    
    %s

en: Could not find an e-book inside the archive
eu: Ezin izan da fitxategi horretan liburu elektronikorik aurkitu

en: input_file output_file [options]
    
    Convert an e-book from one format to another.
    
    input_file is the input and output_file is the output. Both must be specified as the first two arguments to the command.
    
    The output e-book format is guessed from the file extension of output_file. output_file can also be of the special format .EXT where EXT is the output file extension. In this case, the name of the output file is derived from the name of the input file. Note that the filenames must not start with a hyphen. Finally, if output_file has no extension, then it is treated as a folder and an "open e-book" (OEB) consisting of HTML files is written to that folder. These files are the files that would normally have been passed to the output plugin.
    
    After specifying the input and output file you can customize the conversion by specifying various options. The available options depend on the input and output file types. To get help on them specify the input and output file and then use the -h option.
    
    For full documentation of the conversion system see
eu: sarrera_fitxategia irteera_fitxategia [aukerak]
    
    eLiburua formatu batetik bestera bihurtu
    
    sarrera_fitxategia sartutako fitxategia da eta irteera_fitxategia irteerako fitxategia da. Biak zehaztu behar dira komandoaren lehenengo argumentu bien modura.
    
    Irteerako eLiburuaren formatua irteera_fitxategiaren fitxategi-luzapenaren arabera asmatzen da. irteera_fitxategia .EXT luzapen berezia izan dezake baita ere. Kasu honetan irteera fitxategiaren izena sarrera fitxategiaren izenetik eratorriko da. Kontuan izan fitxategien izenak ezin dira marrarekin hasi. Irteerako fitxategiak ez baldin badu fitxategi-luzapenik direktorio modura hartuko da eta HTML fitxategiak gehituko zaizkio liburu irekia (OEB, "Open Book") sortze aldera.
    
    Sarrera eta irteera fitxategiak zehaztu ostean, bihurketa pertsonalizatu daiteke hainbat aukera zehaztuz. Aukerak sarrera eta irteera fitxategi moten arabera izango dira. Informazio gehiago eta laguntza, sarrera eta irteera fitxategiak zehaztuz -h aukera erabiliz.
    
    Bihurketaren dokumentazio osorako ikus

en: INPUT OPTIONS
eu: INPUT (SORBURU) AUKERAK

en: OUTPUT OPTIONS
eu: OUTPUT (HELBURU) AUKERAK

en: Options to control the processing of the input %s file
eu: Input %s fitxategiaren prozesamendua kontrolatzeko aukerak

en: Options to control the processing of the output %s
eu: Output %s fitxategiaren prozesamendua kontrolatzeko aukerak

en: LOOK AND FEEL
eu: Itxura aldatu

en: Options to control the look and feel of the output
eu: Outputaren, irteerako emaitzaren, itxura osoa kontrolatzeko aukerak

en: HEURISTIC PROCESSING
eu: PROZESAMENDU HEURISTIKOA

en: Modify the document text and structure using common patterns. Disabled by default. Use %(en)s to enable.  Individual actions can be disabled with the %(dis)s options.
eu: Eraldatu testu dokumentua eta egituratu ohiko konfigurazioak erabiliz. Berariaz desgaituta.Erabili %(en)s gaitzeko. Banakako ekintzak desgaitu daitezke %(dis)s aukeren bitartez.

en: SEARCH AND REPLACE
eu: BILATU ETA ORDEZTU

en: Modify the document text and structure using user defined patterns.
eu: Aldatu dokumentuaren testua eta estruktura patroi zehatzak erabiliz.

en: STRUCTURE DETECTION
eu: EGITURA ANTZEMAN

en: Control auto-detection of document structure.
eu: Dokumentuaren estrukturaren detektatze automatikoaren kontrola.

en: TABLE OF CONTENTS
eu: AURKIBIDEA

en: Control the automatic generation of a Table of Contents. By default, if the source file has a Table of Contents, it will be used in preference to the automatically generated one.
eu: Kontrola ezazu aurkibidearen sortze automatikoa. Lehenetsita, baldin eta sorburu fitxategiak dagoeneko badu aurkibidea, orduan horixe erabiliko da automatikoki sor zitekeenaren ordez.

en: METADATA
eu: METADATUAK

en: Options to set metadata in the output
eu: Metadatuak outputean, helburuan, ezartzeko aukerak

en: DEBUG
eu: ARAZTU

en: Options to help with debugging the conversion
eu: Bihurketaren arazketarekin laguntzeko aukerak

en: List builtin recipe names. You can create an e-book from a builtin recipe like this: ebook-convert "Recipe Name.recipe" output.epub
eu: Zerrendatu "builtin" formula izenak. Liburu digital bat sortu dezakezu "builtin" formula batetik honen bidez: ebook-convert "Formula Izena.recipe" irteera.epub

en: Output saved to
eu: Output horrela gordeta

en: Convert AZW4 to HTML
eu: Bihurtu AZW4 HTMLra

en: Convert CHM files to OEB
eu: Bihurtu CHM fitxategiak OEBra

en: Optimize comic files (.cbz, .cbr, .cb7, .cbc) for viewing on portable devices
eu: Optimizatu komiki-fitxategiak (.cbz, .cbr, .cb7, .cbc) gailu eramangarrietan ikusteko

en: Disable normalize (improve contrast) color range for pictures. Default: False
eu: Desgaitu irudientzako kolore tartearen normalizatzea (kontrastea hobetzeko).. Lehenetsia: Faltsu, oker

en: Maintain picture aspect ratio. Default is to fill the screen.
eu: Mantendu irudiaren aspektu-proportzioa. Lehenetsia dagoen balioa, pantaila guztia betetzea.

en: Disable sharpening.
eu: Desgaitu irudiaren fokatze doiketa.

en: Disable trimming of comic pages. For some comics, trimming might remove content as well as borders.
eu: Desgaitu komiki orrialdeen doiketa. Komiki batzuetan, doiketak edukiren bat edo bazterren bat ezaba dezake.

en: Don't split landscape images into two portrait images
eu: Ez itzazu zatitu horizontalean zeuden irudi zabalak bakoitza bi irudi bertikal txikiagoetan

en: Keep aspect ratio and scale image using screen height as image width for viewing in landscape mode.
eu: Gorde ezazu aspektuaren proportzioa eta eskalatu ezazu irudia pantailaren altuera  irudiaren zabalera  legez erabilita, horrela modu horizontalean ikusteko aukerari eusteko.

en: Used for right-to-left publications like manga. Causes landscape pages to be split into portrait pages from right to left.
eu: Erabiltzen da eskuinetik ezkerretara irakurtzen diren testuetarako, manga bezalakoetarako. Honek eragiten du horizontal zeuden orrialdeak bertikal jartzea, eskuinetik ezkerretara.

en: Enable Despeckle. Reduces speckle noise. May greatly increase processing time.
eu: Gaitu Despeckle ('parasitoak erauzi'). Zarata desatsegin batzuk  gutxiagotuko ditu. Prozesaketa denbora asko luza dezake.

en: Don't sort the files found in the comic alphabetically by name. Instead use the order they were added to the comic.
eu: Ez sailkatu izenez alfabetikoki komikian aurkitutako fitxategiak. Horrela egin beharrean, sailkatu fitxategiak komikira gehitu ziren ordenaren arabera.

en: The format that images in the created e-book are converted to. You can experiment to see which format gives you optimal size and look on your device.
eu: Sortu berri den liburu elektronikoaren irudien formatu berria. Saiakera batzuk egin ditzakezu ikusteko ea sor daitezkeen formatuetatik zein egokitzen zaizun hoberen zure irakurtzeko gailuan, ea zeinek daukan neurririk eta itxurarik egokiena zure irakurgailuan.

en: Apply no processing to the image
eu: Ez egin irudiari inolako prozesaketarik

en: Do not convert the image to grayscale (black and white)
eu: Ez bihurtu irudia gris-eskalara (ez bilakatu zuri-beltzezko irudia)

en: When converting a CBC do not add links to each page to the TOC. Note this only applies if the TOC has more than one section
eu: CBC bat bihurtzean ez gehitu TOC-aren orri bakoitzarentzat. Kontutan izan honek bakarrik balio duela TOC-ak sekzio bat baino gehiago daukanean.

en: Page
eu: Orrialdea

en: Convert OCR-ed DJVU files (.djvu) to HTML
eu: Bihurtu OCR-DJVU fitxategiak (.djvu) HTMLra

en: Convert DOCX files (.docx and .docm) to HTML
eu: Bihurtu DOCX fitxategiak (.docx eta .docm) HTMLra

en: Normally, if a large image is present at the start of the document that looks like a cover, it will be removed from the document and used as the cover for created e-book. This option turns off that behavior.
eu: Dokumentuaren hasieran irudi handi bat antzematen baldin bada, ohikoena dokumentutik kentzea eta sortutako liburuko azala bezala erabiltzea izaten da. Aukera honek portaera hau ezgaitzen du.

en: Convert EPUB files (.epub) to HTML
eu: Bihurtu EPUB fitxategiak (.epub) HTMLra

en: Cover image
eu: Azaleko irudia

en: Cover page
eu: Azala

en: Turn off splitting at page breaks. Normally, input files are automatically split at every page break into two files. This gives an output e-book that can be parsed faster and with less resources. However, splitting is slow and if your source file contains a very large number of page breaks, you should turn off splitting on page breaks.
eu: Bertan behera uzten ditu orrialde-jauziek egiten dituzten orrien arteko bereizketak. Normalean, sorburu fitxategiak automatikoki bereizten dira bi fitxategietan orri-jauzi bakoitzarekin. Honek ematen du azkarrago azter daitekeen irteera e-liburu bat eta errekurtso gutxiago behar ditu. Gerta liteke, orrialdeen arteko bereizketa motelegia izatea. Zure sorburu fitxategiak orrialde-jauzi pilo bat izango balit, behar bada hobe zenuke bertan behera uztea orrialde-jauzien bereizketa egiteko aukera.

en: Normally, if the input file has no cover and you don't specify one, a default cover is generated with the title, authors, etc. This option disables the generation of this cover.
eu: Normalean, sorburu fitxategiak ez badauka liburu-azalik eta zeuk ez baduzu azal bat zehaztu, lehenetsitako azal bat sortuko da izenburuarekin, egileen izenekin eta abar. Aukera honek desgaitu egiten du liburu-azalaren sortzea.

en: Do not use SVG for the book cover. Use this option if your EPUB is going to be used on a device that does not support SVG, like the iPhone or the JetBook Lite. Without this option, such devices will display the cover as a blank page.
eu: Ez erabili SVG formatua --Scalable Vector Graphics (SVG)-- liburuaren azala egiteko. Erabil ezazu aukera hau baldin eta zure ePUB fitxategian erabiliko bada SVG formaturik --Scalable Vector Graphics (SVG)-- formatu horri eusten ez dion irakurgailu batean. Horrela gertatzen da, ez dute SVG onartzen, esaterako, iPhone eta JetBook Lite irakurgailuek. Aukera hau erabili gabe, irakurgailu batzuk liburu-azala zuriz erakutsiko lukete.

en: When using an SVG cover, this option will cause the cover to scale to cover the available screen area, but still preserve its aspect ratio (ratio of width to height). That means there may be white borders at the sides or top and bottom of the image, but the image will never be distorted. Without this option the image may be slightly distorted, but there will be no borders.
eu: SVG formatuko azala erabiltzen denean, --Scalable Vector Graphics (SVG)--, aukera honek eragingo du gure irudiak pantaila osoko azalera estaltzea baina hori bai, bere itxura aldatu gabe, hau da, bere luze-zabal proportzioa aldatu gabe. Honek esan nahi du egon daitezkeela bazterreko zuri-guneak bai ezker-eskuin bai goian eta bai behean. Baina irudiaren proportzioak gorde egingo dira. Aukera hau erabili gabe irudiaren proportzioak alda daitezke apurtxo bat baina ez da bazterrik sortuko.

en: This option is needed only if you intend to use the EPUB with FBReaderJ. It will flatten the file system inside the EPUB, putting all files into the top level.
eu: Aukera hau beharrezkoa izango da EPUB formatuko fitxategia FBReaderJ gailu batekin erabiltzeko asmoa baldin baduzu. Aukera honekin barneko EPUB fitxategi sistema sinplifikatu egingo da, fitxategi guztiak goiko mailan jarriz.

en: Insert an inline Table of Contents that will appear as part of the main book content.
eu: Liburuaren barnean agertuko den aurkibidea gehitu.

en: Put the inserted inline Table of Contents at the end of the book instead of the start.
eu: Gehitutako aurkibidea liburuaren amaieran kokatu.

en: Do not insert a Table of Contents at the beginning of the book
eu: Ez txertatu aurkibidea liburuaren hasieran.

en: Genre for the book. Choices: %s
    
     See:
eu: Liburuarendako generoa. Aukerak: %s
    
     Ikus:

en: for a complete list with descriptions.
eu: zerrenda osoa ikusteko deskripzio eta guzti.

en: Convert HTML and OPF files to an OEB
eu: Bihurtu HTML eta OPF fitxategiak OEB batera

en: Traverse links in HTML files breadth first. Normally, they are traversed depth first.
eu: HTML fitxategietako zeharkako estekak (traverse links) zabaleran bilatu (breadth first)  Normalean, sakoneran bilatu egiten dira zeharkakoak.

en: Maximum levels of recursion when following links in HTML files. Must be non-negative. 0 implies that no links in the root HTML file are followed. Default is %default.
eu: Errekurtsio mailarik gorenak HTML fitxategien estekei jarraituz gero. Ezin izango da negatiboa izan. 0 horrek adierazten du HTML erro-fitxategian ez dagoela jarraibidea dakarren estekarik. Lehenetsita hauxe: %default.

en: Normally this input plugin re-arranges all the input files into a standard folder hierarchy. Only use this option if you know what you are doing as it can result in various nasty side effects in the rest of the conversion pipeline.
eu: Normalean sarrerako gehigarri honek automatikoki sarrerako fitxategi guztiak fitxategi hierarkia estandar baten gisa berrantolatzen ditu. Erabili aukera hau egiten ari zarena ondo dakizunean soilik, honen egikaritzapenak hainbat albo-ondorio kaltegarri eduki baititzake gainontzeko bihurketa prozesuetan.

en: CSS file used for the output instead of the default file
eu: Helburu fitxategia izateko erabili izan den CSS fitxategia, lehenetsitako fitxategia erabili beharrean

en: Template used for generation of the HTML index file instead of the default file
eu: HTML aurkibidea fitxategia sortzeko erabili izan den  txantiloia, lehenetsitako fitxategia erabili beharrean

en: Convert HTMLZ files to HTML
eu: Bihurtu HTMLZ fitxategiak HTMLra

en: No top level HTML file found.
eu: Ez da goi mailako HTML fitxategirik topatu.

en: Top level HTML file %s is empty
eu: Goi mailako HTML %s fitxategia hutsik dago.

en: Use CSS classes
eu: Erabili CSS klaseak

en: Use the style attribute
eu: Erabili estilo atributua

en: Use HTML tags wherever possible
eu: Erabili HTML etiketak ahal den guztietan

en: Use an external CSS file
eu: Erabili kanpoko CSS fitxategi bat

en: Convert LIT files to HTML
eu: Bihurtu LIT fitxategiak HTMLra

en: Convert LRF files to HTML
eu: Bihurtu LRF fitxategiak HTMLra

en: Enable auto-rotation of images that are wider than the screen width.
eu: Gaitu pantailaren zabalera baino zabalagoak diren irudien biraketa automatikoa.

en: Set the space between words in pts. Default is %default
eu: Ezarri hitzen arteko espazioa puntuetan. Lehenetsita hauxe dago %default.

en: Add a header to all the pages with title and author.
eu: Gehitu goi-burua orrialde guztiei liburuaren izenburuarekin eta egilearen izenarekin.

en: Set the format of the header. %a is replaced by the author and %t by the title. Default is %default
eu: Ezarri goiburuaren formatua. %a hori egilearen izenarekin aldatuko da eta %t hori liburuaren izenburuarekin. Lehenetsita hauxe dago %default.

en: Add extra spacing below the header. Default is %default pt.
eu: Gehitu espazio gehiago goiburuaren azpian. Lehenetsita hauxe dago %default pt.

en: Minimum paragraph indent (the indent of the first line of a paragraph) in pts. Default: %default
eu: Gutxieneko paragrafo-koska (koska hori paragrafoaren lehen lerrokoa izaten da) puntuetan. Lehenetsita: %default

en: This option has no effect
eu: Aukera honek ez du eraginik

en: Multiply the size of text in rendered tables by this factor. Default is %default
eu: Prozesatutako tauletako testuaren tamaina faktore honekin biderkatu. Lehenetsita hauxe dago %default.

en: The serif family of fonts to embed
eu: Serif letra-mota multzoa kapsulatua txertatzeko

en: The sans-serif family of fonts to embed
eu: Sans-serif letra-mota multzoa kapsulatua txertatzeko

en: The monospace family of fonts to embed
eu: Monospace letra-mota multzoa kapsulatua txertatzeko

en: Comic
eu: Komikia

en: Convert MOBI files (.mobi, .prc, .azw) to HTML
eu: Bihurtu MOBI fitxategiak (.mobi, .prc, .azw) HTMLra

en: When present, use author sort field as author.
eu: Hauxe topatzen duzunean, erabil ezazu egileen sailkapenaren eremua egilea izango balitz legez.

en: Don't add Table of Contents to the book. Useful if the book has its own table of contents.
eu: Ez gehitu aurkibiderik liburuari. Erabilgarria liburuak bere aurkibidea baldin badu.

en: Disable compression of the file contents.
eu: Ezgaitu fitxategiaren edukien konpresioa.

en: Ignore margins in the input document. If False, then the MOBI output plugin will try to convert margins specified in the input document, otherwise it will ignore them.
eu: Jaramonik ez egin sorburu dokumentuaren orrialde bazterrei. Balio faltsua baldin bada, orduan MOBI helburu gehigarria saiatuko da zehaztutako bazterrak sorburuan bertan bihurtzen, bestela ez die balio horiei inolako jaramonik egingo.

en: When adding the Table of Contents to the book, add it at the start of the book instead of the end. Not recommended.
eu: Liburuaren aurkibidea gehitzerakoan aurkibidea liburuaren hasieran kokatuko, ez amaieran. AEBn ez da aholkatzen.

en: Enable sharing of book content via Facebook etc.  on the Kindle. WARNING: Using this feature means that  the book will not auto sync its last read position  on multiple devices. Complain to Amazon.
eu: Gaitu Kindle-an liburuaren edukia partekatzea Facebook etab. bidez. KONTUZ: Ezaugarri hau erabiliz gero, irakurketaren azken posizioa ez du sinkronizatuko hainbat gailutan. Kexak Amazon-i.

en: By default calibre converts all images to JPEG format in the output MOBI file. This is for maximum compatibility as some older MOBI viewers have problems with other image formats. This option tells calibre not to do this. Useful if your document contains lots of GIF/PNG images that become very large when converted to JPEG.
eu: Defektuz calibre-k irudi guztiak JPEG formatura bihurtzen ditu irteerako MOBI fitxategian. Hau konpatibilitate haundiagoa lortzeko da, MOBI ikustaile zaharragoek arazoak bait dituzte beste irudi formatuekin. Aukera honek calibreri hori ez egiteko esaten dio. Erabilgarria da zure dokumentuak JPEG haundietan bihurtu daitezkeen GIF/PNG irudi asko baditu.

en: All articles
eu: Artikulu guztiak

en: Convert ODT (LibreOffice) files to HTML
eu: Bihurtu ODT (LibreOffice) fitxategiak HTMLra

en: Convert PDB to HTML
eu: Bihurtu PDB HTMLra

en: Specify the character encoding of the output document. The default is cp1252. Note: This option is not honored by all formats.
eu: Zehaztu karaktereen kodea helburu dokumentuan. Lehenetsita hauxe: cp1252. Oharra: aukera hau ez dute formatu guztiek onartuko.

en: Add Table of Contents to beginning of the book.
eu: Gehi ezazu aurkibidea liburuaren hasieran.

en: Convert PDF files to HTML
eu: Bihurtu PDF fitxategiak HTMLra

en: Do not extract images from the document
eu: Ez erauzi irudirik dokumentu honetatik

en: Scale used to determine the length at which a line should be unwrapped. Valid values are a decimal between 0 and 1. The default is 0.45, just below the median line length.
eu: Lerroan non apurtu erabakitzeko erabiliko den eskala. Erabiliko diren kopuruak zero eta bat arteko dezimalak. Lehenetsitako balioa 0,45 izango da, batez besteko lerro luzeraren azpitik, apurtxo bat azpitik.

en: The default font size (in pixels)
eu: Letra-tamaina lehenetsia (pixeletan)

en: Surround all links with a red box, useful for debugging.
eu: Esteka guztiak kutxa gorri batekin inguratu. Arazketetarako onuragarria.

en: Add page numbers to the bottom of every page in the generated PDF file. If you specify a footer template, it will take precedence over this option.
eu: Sortutako PDF fitxategiko orri guztietako behekaldean zenbakiak gehitu. Zehaztutako orri-oinen txantiloiek lehentasuna izango dute aukera honen gainetik.

en: An HTML template used to generate %s on every page. The strings _PAGENUM_, _TITLE_, _AUTHOR_ and _SECTION_ will be replaced by their current values.
eu: Orri guztietan %s sortzeko erabilitako HTML txantiloia. _PAGENUM_, _TITLE_, _AUTHOR_ eta _SECTION_ kateak balio hauekaitik aldatuko dira.

en: footers
eu: Orri-oinak

en: headers
eu: Goiburuak

en: Add a Table of Contents at the end of the PDF that lists page numbers. Useful if you want to print out the PDF. If this PDF is intended for electronic use, use the PDF Outline instead.
eu: PDF fitxategiaren bukaeran, orri zenbakiak zerrendatzen duen aurkibidea gehitu. Inprimatzeko onuragarria. PDF fitxategia elektronikoan erabiltzeko baino ez bada, hobe PDF Eskema erabiltzea.

en: Title for generated table of contents.
eu: Sortutako aurkibidearentzako izenburua

en: Convert PML to OEB
eu: Bihurtu PML OEBra

en: Specify the character encoding of the output document. The default is cp1252.
eu: Zehaztu karaktereen kodea helburu dokumentuan. Lehenetsita hauxe: cp1252.

en: Do not reduce the size or bit depth of images. Images have their size and depth reduced by default to accommodate applications that can not convert images on their own such as Dropbook.
eu: Ez murriztu irudien tamaina edo bereizmena. Irudiek lehenetsita dute bere tamaina eta bereizmenaren murrizketa hori. Horrela egokitzeko aukera dago bere kabuz horrelakorik egiten ezin duten aplikazioetara, Dropbook bezalako aplikazioetara esaterako.

en: Convert RB files to HTML
eu: Bihurtu RB fitxategiak HTMLra

en: Useful for recipe development. Forces max_articles_per_feed to 2 and downloads at most 2 feeds. You can change the number of feeds and articles by supplying optional arguments. For example: --test 3 1 will download at most 3 feeds and only 1 article per feed.
eu: Baliagarria formulak garatzeko. max_articles_per_feed (jarioko gehienezko artikuluak) 2ra behartzen ditu eta gehienez 2 jario deskargatzen ditu. Jario eta artikuluen kopurua aukerazko argumentuak emanez aldatu daiteke. Adibidez:--test 3 1 formulak artikulu bakoitzeko hiru jario deskargatuko ditu.

en: Username for sites that require a login to access content.
eu: Edukiak lortzeko izena ematea eskatzen duten guneetarako erabiltzaile-izena.

en: Password for sites that require a login to access content.
eu: Edukiak lortzeko izena ematea eskatzen duten guneetarako pasahitza.

en: Do not download latest version of builtin recipes from the calibre server
eu: Ez deskargatu azken builtin formulen bertsioak calibre zerbitzaritik

en: specific options:
eu: zehaztu aukerak

en: Convert RTF files to HTML
eu: Bihurtu RTF fitxategiak HTMLra

en: Ignore WMF images instead of replacing them with a placeholder image.
eu: Baztertu WMF irudiak (Windows Metafile) leku-marka irudiagatik ordezkatu beharrean.

en: This RTF file has a feature calibre does not support. Convert it to HTML first and then try it.
    %s
eu: Honek RTF honek baditu calibre programak harrapatzen ez duen zerbait. Bihurtu lehen eta behin HTML eta gero saia zaitez.
    %s

en: Convert SNB files to OEB
eu: Bihurtu SNB fitxategiak OEBra

en: Specify the character encoding of the output document. The default is utf-8.
eu: Zehaztu karaktereen kodea helburu dokumentuan. Lehenetsita hauxe: utf-8.

en: The maximum number of characters per line. This splits on the first space before the specified value. If no space is found the line will be broken at the space after and will exceed the specified value. Also, there is a minimum of 25 characters. Use 0 to disable line splitting.
eu: Lerro bakoitzeko onartuko den gehienezko karaktere kopurua. Hau zehaztutako balioaren aurreko lehen espazioan sartuko da Ez bada espaziorik aurkitzen lerroa apurtu egingo da hurrengo espazioan eta lerroak, beraz, gailenduko du zehaztutako balioa. Badago, baita 25 karaktereko minimo bat. Erabili 0 lerro apurketa desgaitzeko.

en: Specify whether or not to insert an empty line between two paragraphs.
eu: Zehaztu ezazu ea sartu beharko den lerro huts bat bi paragrafoen artean ala ez.

en: Specify whether or not to insert two space characters to indent the first line of each paragraph.
eu: Zehaztu ezazu ea bi espazio-karaktere txertatu beharko den paragrafo bakoitzaren hasieran koxka-marka bezala ala ez.

en: Specify whether or not to hide the chapter title for each chapter. Useful for image-only output (eg. comics).
eu: Zehaztu ezazu ea ezkutatu beharko den kapitulu bakoitzaren izenburua ala ez. Erabilgarria irudiak-bakarrik helburuentzat (komikiak-eta).

en: Resize all the images for full screen mode.
eu: Irudi guztien tamaina egokitu pantaila osoko modura.

en: Start page
eu: Hasiera orria

en: Cover pages
eu: Azalak

en:  (Preface)
eu:  (Hitzaurrea)

en: Convert TCR files to HTML
eu: Bihurtu TCR fitxategiak HTMLra

en: Abbreviations
eu: Laburdurak

en: Add attribute to HTML tags
eu: Gehitu atributoa HTML etiketetara

en: Add code highlighting via Pygments
eu: Gehitu kodea nabarmentzea Pygments bidez

en: Definition lists
eu: Definizio zerrenda

en: Alternative code block syntax
eu: Ordezko kodearen bloke joskera

en: Footnotes
eu: Oin-oharrak

en: Metadata in the document
eu: Metadatuak dokumentuan

en: Support tables
eu: Onartu taulak

en: Generate a table of contents
eu: Sortu edukien taula

en: Wiki style links
eu: Wiki estiloko estekak

en: Try to auto detect paragraph type
eu: Saiatu paragrafo mota automatikoki detektatzen

en: Don't modify the paragraph structure
eu: Ez aldatu paragrafoen egitura

en: Use heuristics to determine chapter headings, italics, etc.
eu: Erabili heuristikoak kapituluen izenburuak, etzana eta abar zehazteko.

en: Use the Textile markup language
eu: Erabili Textile markatze-lengoaia

en: Use the Markdown markup language
eu: Erabili Markdown markatze-lengoaia

en: Normally extra spaces are condensed into a single space. With this option all spaces will be displayed.
eu: Normalean aparteko espazioak espazio soil batean trinkotu egiten dira. Aukera honekin espazio guztiak erakutsiko dira.

en: Normally extra space at the beginning of lines is retained. With this option they will be removed.
eu: Lerroen hasierako hutsuneak mantendu egiten dira normalean. Hutsuneak ezabatu egingo ditu aukera honek.

en: Plain text
eu: Formaturik gabeko testua

en: Markdown formatted text
eu: Markdown formatuko testua

en: Textile formatted text
eu: Textile formatuko testua

en: Force splitting on the max-line-length value when no space is present. Also allows max-line-length to be below the minimum
eu: Behartu lerro-apurketa hautatutako lerro-luzera-maximo balioaren arabera espaziorik ez dagoenean. Onartzen du, baita, lerro-luzera-maximoa minomoaren azpian egotea.

en: Specify the input profile. The input profile gives the conversion system information on how to interpret various information in the input document. For example resolution dependent lengths (i.e. lengths in pixels). Choices are:
eu: Zehaztu input profila. Input profilak ematen dizu bihurketa sistemari buruzko informazioa jakiteko nola interpretatu hainbat informazio sorburu dokumentuan. Adibidez neurriaren araberako erresoluzioa (pixeletan neurtua). Aukerak hauek dira:

en: Specify the output profile. The output profile tells the conversion system how to optimize the created document for the specified device. In some cases, an output profile can be used to optimize the output for a particular device, but this is rarely necessary. Choices are:
eu: Irteera-fitxategiaren profila zehaztu. Irteera-fitxategiaren profilak bihurtze sistemari sortutako dokumentua nola optimizatu azaltzen dio. Batzuetan profila irteera-fitxategiak gailu jakin batzuetarako optimizatzeko erabil daitezke. Hurrengo aukerak:

en: Mapping from CSS font names to font sizes in pts. An example setting is 12,12,14,16,18,20,22,24. These are the mappings for the sizes xx-small to xx-large, with the final size being for huge fonts. The font rescaling algorithm uses these sizes to intelligently rescale fonts. The default is to use a mapping based on the output profile you chose.
eu: Aldaketak egiten CSS letra-tipoen izenetatik letra-tipoen tamainara, puntuetan neurtuta beti ere. Adibidez, ezarpen bat izan liteke, 10,12,14,16,18,20,22,24. Ezarpen horrekin letra-tipo txikietatik (xx-small) letra-tipo handienetara (xx-large) egiten duzu eta azken letrak oso handiak dira.  Letra-tipoak bere neurrira eramateko erabiltzen ari garen algoritmoak letra-tipoen tamaina erabiltzen dun letra-tipoen neurriak zentzuz doitzeko. Lehenetsita dagoen aukera hauxe da, erabiltzen da doitze sistema bat zuk aukeratutako irteera profilaren araberakoa.

en: Disable all rescaling of font sizes.
eu: Desgaituta dago edozein letra-tipo tamaina berri batera aldatzea

en: The minimum line height, as a percentage of the element's calculated font size. calibre will ensure that every element has a line height of at least this setting, irrespective of what the input document specifies. Set to zero to disable. Default is 120%. Use this setting in preference to the direct line height specification, unless you know what you are doing. For example, you can achieve "double spaced" text by setting this to 240.
eu: Lerroaren altuera minimoa, elementu kalkulatuaren letra-tipoaren tamainaren ehunekoa bezala kalkulatua. calibrek ziurtatuko du elementu bakoitzak gutxienez hemen ezarritako lerro altuera izango duela, sorburu dokumentuak zehazten duena alboratuz beharrezkoa bada. Aukera hau bertan behera uzteko, hautatu 0 balioa. Lehenetsita 120%. Erabil ezazu ezarpen hau eta ez lerroaren altuera zehazteko aukera, egiten ari zarenaz oso ziur ez bazaude. Esate baterako, lerroen arteko espazio bikoitza erraz lor dezakezu 240 balioa hautatuz.

en: The line height in pts. Controls spacing between consecutive lines of text. Only applies to elements that do not define their own line height. In most cases, the minimum line height option is more useful. By default no line height manipulation is performed.
eu: Lerroaren altuera puntuetan. Kontrola ezazu elkarren ondoan dauden lerroen arteko espazioa. Bere altuera lerroetan adierazten ez duten elementuei aplikatuko zaie, ez besteei. Gehienetan, lerroaren altuera minimoa da erabilgarriena. Lehenetsita hauxe: ez da da lerroen altuera aldaketarik egingo.

en: Subset all embedded fonts. Every embedded font is reduced to contain only the glyphs used in this document. This decreases the size of the font files. Useful if you are embedding a particularly large font with lots of unused glyphs.
eu: Txertatutako letra-tipoen azpimultzoa. Dokumentuan erabiltzen diren letra-tipoaren ikurrak baino ez dira gordetzen letra-tipoen fitxategien tamaina gutxitze aldera. Onuragarria sarri erabiltzen ez diren ikurrak dituen letra-tipo bereziki nagusi bat txertatu nahi baldin bada.

en: Some badly designed documents use tables to control the layout of text on the page. When converted these documents often have text that runs off the page and other artifacts. This option will extract the content from the tables and present it in a linear fashion.
eu: Txarto diseinaturiko hainbat dokumentuk taulak erabiltzen dituzte testuaren diseinua eta orrialdearen maketazioa kontrolatzeko. Dokumentu horiek bihurtzerakoan gerta daiteke testua orrialdeko bazterretatik kanpo geratzea eta antzeko problemak.  Aukera honek testuaren edukia aterako du tauletatik eta aurkeztuko ditu eduki horiek modu lineal batean.

en: XPath expression that specifies all tags that should be added to the Table of Contents at level one. If this is specified, it takes precedence over other forms of auto-detection. See the XPath Tutorial in the calibre User Manual for examples.
eu: Aurkibidearen lehenengo mailan agertuko diren etiketak zehazten dituen XPath adierazpena. Beste auto-detekzio aukera guztien gainetik gauzatzen da. Adibideak Calibre erabiltzailearen eskuliburuan, XPath tutorial atalean.

en: XPath expression that specifies all tags that should be added to the Table of Contents at level two. Each entry is added under the previous level one entry. See the XPath Tutorial in the calibre User Manual for examples.
eu: Aurkibidearen bigarren mailan agertuko diren etiketak zehazten dituen XPath adierazpena. Sarrera bakoitza, aurreko lehenengo mailako sarreraren menpean gehitzen da. Adibideak Calibre erabiltzailearen eskuliburuan, XPath tutorial atalean.

en: XPath expression that specifies all tags that should be added to the Table of Contents at level three. Each entry is added under the previous level two entry. See the XPath Tutorial in the calibre User Manual for examples.
eu: Aurkibidearen hirugarren mailan agertuko diren etiketak zehazten dituen XPath adierazpena. Sarrera bakoitza, aurreko bigarrengo mailako sarreraren menpean gehitzen da. Adibideak Calibre erabiltzailearen eskuliburuan, XPath tutorial atalean.

en: Normally, if the source file already has a Table of Contents, it is used in preference to the auto-generated one. With this option, the auto-generated one is always used.
eu: Normalean, sorburu fitxategiak baldin badauka dagoeneko bere aurkibidea, hori erabiliko da berez sistemak sor dezakeenaren aurretik.  Aukera honekin, ordea, sistemak berez sortuko duen aurkibidea ezarriko da beti.

en: Don't add auto-detected chapters to the Table of Contents.
eu: Aurkibidean ez gehitu berez detektatu diren kapituluak .

en: If fewer than this number of chapters is detected, then links are added to the Table of Contents. Default: %default
eu: Kapitulu kopuru hau baino txikiagoa den kopurua detektatu egiten bada, orduan esteka batzuk gehituko dira aurkibidera. Lehenetsita: %default

en: Maximum number of links to insert into the TOC. Set to 0 to disable. Default is: %default. Links are only added to the TOC if less than the threshold number of chapters were detected.
eu: Aurkibidean txerta daitekeen esteka kopuru maximoa. Ezarri ezazu 0 desgaitzeko. Lehenetsia dagoena: %default. Aurkibidera estekak gehituko dira baldin eta muga legez ezarri den kopurutik behera gabiltzala detektatzen bada.

en: Remove entries from the Table of Contents whose titles match the specified regular expression. Matching entries and all their children are removed.
eu: Ezaba itzazu aurkibideko atalak baldin eta bere izenburuek eta zehaztutako adierazpen arruntek bat egiten badute. Bat egiten duten aurkibideko sarrera guztiak eta sarrera horien adar guztiak ezabatu egin dira.

en: When creating a TOC from links in the input document, allow duplicate entries, i.e. allow more than one entry with the same text, provided that they point to a different location.
eu: Sarrera dokumentuko loturak erabiliz aurkibidea sortzerakoan, bikoiztutako sarrerak onartu, hau da, testu bera duten baina gune ezberdinetara daramaten sarrerak onartu.

en: Specify how to mark detected chapters. A value of "pagebreak" will insert page breaks before chapters. A value of "rule" will insert a line before chapters. A value of "none" will disable chapter marking and a value of "both" will use both page breaks and lines to mark chapters.
eu: Zehaztu nola markatu detektaturiko kapituluak. "Orri-jauzia" koska bat txertatu egingo da kapituluen hasieraren aurrean. "rule" adierazpenak, hau da "trazatu" adierazpenak lerro bat sartuko du  kapitulu bakoitzaren aurrean. "none" adierazpenak, hau da "ezer ez" adierazpenak kapituluak zehaztearen aukera bertan behera utziko du eta  "both" adierazpenak, hau da "biak batera" adierazpenak, aldi berean orrialde jauzia eta lerroak erabiliko ditu kapituluak markatzeko.

en: An XPath expression to detect the location in the document at which to start reading. Some e-book reading programs (most prominently the Kindle) use this location as the position at which to open the book. See the XPath tutorial in the calibre User Manual for further help using this feature.
eu: Irakurtzen hasteko kokalekua atzemateko XPath adierazpena. liburu elektronikoak irakurtzeko programa batzuek (Kindle bereziki) kokaleku hau erabiltzen dute liburua non zabaldu jakiteko. Adibideak Calibre erabiltzailearen eskuliburuan, XPath tutorial atalean.

en: Either the path to a CSS stylesheet or raw CSS. This CSS will be appended to the style rules from the source file, so it can be used to override those rules.
eu: Bai CSS estilo orrirako bidea edo CSS lerroa. CSS hau jatorrizko iturri-fitxategiaren estilo arauen gainean erantsiko da, beraz, erabil daiteke arau horiek baliogabetzeko.

en: A comma separated list of CSS properties that will be removed from all CSS style rules. This is useful if the presence of some style information prevents it from being overridden on your device. For example: font-family,color,margin-left,margin-right
eu: CSS estilo arau guztietatik kenduko diren komaz bereizitako CSS propietateen zerrenda. Onuragarria gailuak estiloak gainidatz ez ditzan informazioa agertzen baldin bada. Adibidez: font-family, color, margin-left, margin-right

en: An XPath expression. Page breaks are inserted before the specified elements. To disable use the expression: /
eu: Orri-jauziak antzemateko XPath adierazpena. Zehaztutako elementuen aurrean jartzen dira orri-jauziak. Orri-jauzien antzematea ezgaitzeko "/" adierazpena erabili.

en: Some documents specify page margins by specifying a left and right margin on each individual paragraph. calibre will try to detect and remove these margins. Sometimes, this can cause the removal of margins that should not have been removed. In this case you can disable the removal.
eu: Dokumentu batzuen orrien marjinak paragrafo bakoitzean zehaztutako ezker-eskuma marjinetatik zehaztuta datoz. Calibrek marjina hauek antzeman eta ezabatzen saiatuko da. Batzuetan, ezabatu behar ez ziren marjinen ezabatzea erator liteke honetatik. Ezabatzea ezgaitzeko aukera dago.

en: Change text justification. A value of "left" converts all justified text in the source to left aligned (i.e. unjustified) text. A value of "justify" converts all unjustified text to justified. A value of "original" (the default) does not change justification in the source file. Note that only some output formats support justification.
eu: Alda ezazu testuaren lerrokadura, justifikazioa.  Erabiltzen baduzu "left", "ezkerretara", sorburuko testu osoa ezkerretara lerrokatuko dizu, esate baterako, justifikatu gabeko testu bat. "justify" adierazpenak, hau da "justifikatu", justifikatu gabe zegoen testua ondo lerrokatuko dizu. "original" adierazpenak, lehenetsita zetorren "jatorrizkoa", sorburuak zekarren lerrokadura, bere horretan utziko dizu, aldaketarik gabe. Oharra: irteera formatu batzuk bakarrik eusten diote justifikazioari.

en: Remove spacing between paragraphs. Also sets an indent on paragraphs of 1.5em. Spacing removal will not work if the source file does not use paragraphs (<p> or <div> tags).
eu: Ezabatu ezazu paragrafoen arteko espazioa. Honek ere ezartzen du paragrafoan 1.5cm-ko koska. Espazio zuriak ezabatzeko aukera ez da ibiliko baldin eta sorburu fitxategiek ez badute paragraforik erabiltzen (<p> edo <div> etiketak).

en: When calibre removes blank lines between paragraphs, it automatically sets a paragraph indent, to ensure that paragraphs can be easily distinguished. This option controls the width of that indent (in em). If you set this value negative, then the indent specified in the input document is used, that is, calibre does not change the indentation.
eu: Paragrafoen arteko lerro zuriak ezabatzerakoan, Calibrek zuzenean jartzen ditu paragrafo-koskak paragrafoen arteko ezberdintasuna argi adierazteko. Aukera honek koska horien zabalera kontrolatzen ditu (em-etan neurtua). Balorea negatiboan ezarriz, dokumentuaren berezko paragrafo-koska erabiltzen da.

en: Use the cover detected from the source file in preference to the specified cover.
eu: Erabil ezazu  sorburu fitxategitik detektatu den liburu-azala, zehaztutako liburu-azala erabili beharrean.

en: Insert a blank line between paragraphs. Will not work if the source file does not use paragraphs (<p> or <div> tags).
eu: Txertatu ezazu lerro zuri bat paragrafoen artean. Aukera hau ez da ibiliko baldin eta sorburu fitxategiek ez badute paragraforik erabiltzen (<p> edo <div> etiketak).

en: Set the height of the inserted blank lines (in em). The height of the lines between paragraphs will be twice the value set here.
eu: Txertatutako lerro zurien altuera (em-etan) ezarri. Paragrafoen arteko marren altuera, hemen ezarritakoaren bikoitza izango da.

en: Remove the first image from the input e-book. Useful if the input document has a cover image that is not identified as a cover. In this case, if you set a cover in calibre, the output document will end up with two cover images if you do not specify this option.
eu: Ezabatu sarrera liburuaren lehenengo irudia. Erabilgarria baldin eta sarrera-fitxategiak azala bezala antzeman ez den irudia baldin badu. Calibren irudiren bat ezarriz azala modura, irteera-fitxategiak azala irudi birekin amaituko luke aukera honegatik ez balitz.

en: Insert the book metadata at the start of the book. This is useful if your e-book reader does not support displaying/searching metadata directly.
eu: Txertatu  liburuaren metadatu guztiak liburuaren hasieran. Aukera hau erabilgarria izango da zure irakurgailuak ez badie metadatuen  erakusten/bilatzen aukerari eusten, ez badauka erakusten/bilatzen aukera, metadatuak zuzenean bilatzeko eta erakusteko.

en: Convert fancy quotes, dashes and ellipsis to their plain equivalents.
eu: Bihurtu kakotxoak, komatxoak, marratxoak eta eten puntuak bere testu arrunteko kideetara.

en: Read metadata from the specified OPF file. Metadata read from this file will override any metadata in the source file.
eu: Irakur itzazu metadatuak zehaztutako OPF fitxategietatik Fitxategi honetatik irakurritako edozein metadatu sorburu fitxategiko edozein metadaturen gainetik gailenduko dira.

en: Set the title.
eu: Izenburua ezarri.

en: Set the authors. Multiple authors should be separated by ampersands.
eu: Egileak ezarri. Hainbat egile. Bere izenak ampersand ikurrarekin ( hau da & ikurrarekin) bereiziko dira.

en: The version of the title to be used for sorting.
eu: Sailkatzeko erabiliko den liburuaren izenburuaren bertsioa.

en: String to be used when sorting by author.
eu: Egilearen izenaren arabera sailkatzen denean erabiliko den testu-katea.

en: Set the cover to the specified file or URL
eu: ezarri iezaiozu liburu-azala zehaztutako fitxategiari edo zehaztutako URL-ari.

en: Set the e-book description.
eu: Jarri liburu elektronikoaren deskripzioa.

en: Set the e-book publisher.
eu: Jarri liburu digitalaren argitaletxea.

en: Set the series this e-book belongs to.
eu: Jarri liburu elektroniko hau zein sailaren barruan dagoen.

en: Set the index of the book in this series.
eu: Liburu-sail hauetan ezarri ezazu liburuaren aurkibidea.

en: Set the rating. Should be a number between 1 and 5.
eu: Ezarri balorazioa. 1 eta 5 artean dagoen zenbakia izan beharko.

en: Set the ISBN of the book.
eu: Liburuaren ISBN-a jarri.

en: Set the tags for the book. Should be a comma separated list.
eu: Ezarri liburuaren etiketak. Komen bidez bereizitako elementuen zerrenda bat izan beharko luke.

en: Set the book producer.
eu: Ezarri ezazu liburuaren ekoizlea.

en: Set the language.
eu: Ezarri hizkuntza.

en: Set the book timestamp (no longer used anywhere)
eu: Ezarri liburuaren data (aspaldi honetan erabiltzeari utzi zaio)

en: Enable heuristic processing. This option must be set for any heuristic processing to take place.
eu: Baimendu prozesamendu heuristikoa. Aukera hau ezarri beharko da edozein prezesamendu heuristiko bideratzeko.

en: Detect unformatted chapter headings and sub headings. Change them to h2 and h3 tags.  This setting will not create a TOC, but can be used in conjunction with structure detection to create one.
eu: Detektatu formaturik gabeko kapituluen izenburuak eta azpi-izenburuak. Alda itzazu h2 eta h3 etiketetara. Doiketa hauek ez dute aurkibide bat sortuko baina erabil daitezke estruktura detekzio batekin batera aurkibide bat sortzeko.

en: Look for common words and patterns that denote italics and italicize them.
eu: Bilatu normalean letra etzanarekin dauden hitzak eta patroiak. Gero, jar itzazu hitz horiek letra etzanez.

en: Turn indentation created from multiple non-breaking space entities into CSS indents.
eu: Bihurtu espazio zurrun anitzetako koskak CSS koska.

en: Scale used to determine the length at which a line should be unwrapped. Valid values are a decimal between 0 and 1. The default is 0.4, just below the median line length.  If only a few lines in the document require unwrapping this value should be reduced
eu: Lerro-jauzia sortzeko lerroaren luzera zehazten duen eskala. Onartutako baloreak 0 eta 1 arteko dezimalak dira. Lehenetsia 0,4 da, lerro luzeraren medianaren azpitik. Lerro-jauziak dokumentuaren lerro gutxi batzuetan baino ez badira ezarri behar, balorea murriztu egin beharko litzateke.

en: Unwrap lines using punctuation and other formatting clues.
eu: Batu lerroak puntuazio eta formatu aztarnei esker.

en: Remove empty paragraphs from the document when they exist between every other paragraph
eu: Ezabatu dokumentutik hutsik dauden paragrafoak  baldin badaude beste paragrafoen artean.

en: Left aligned scene break markers are center aligned. Replace soft scene breaks that use multiple blank lines with horizontal rules.
eu: Ezkerrera lerrokatutako eszena aldaketa adierazleak zentrora lerrokatu dira. Aldatu lerro zuriak erabiltzen duten eszena aldaketa adierazleak arau horizontalengatik.

en: Replace scene breaks with the specified text. By default, the text from the input document is used.
eu: Ordeztu eszena apurketak behar den testuarekin. Lehenetsita, sorburuko dokumentuko testua erabiliko da.

en: Analyze hyphenated words throughout the document.  The document itself is used as a dictionary to determine whether hyphens should be retained or removed.
eu: Analizatu dokumentuan zehar dauden gidoidun hitzak. Dokumentua bera erabiliko da erreferentzia hiztegi bezala erabakitzeko ea gidoiak mantenduko diren edo ezabatuko diren.

en: Looks for occurrences of sequential <h1> or <h2> tags. The tags are renumbered to prevent splitting in the middle of chapter headings.
eu: Bilatu <h1> edo <h2> etiketa sekuentzialen errepikapenak. Etiketak berriro zenbakitzen dira kapituluen izenburuen erdiko zatiketak saihesteko.

en: Search pattern (regular expression) to be replaced with sr1-replace.
eu: sr1-ordeztu-rekin ordezkatuko den bilaketa patroia (adierazpen erregularra).

en: Replacement to replace the text found with sr1-search.
eu: Ordezkaketa sr1-bilaketa horrekin bilatutako testua ordezkatzeko

en: Search pattern (regular expression) to be replaced with sr2-replace.
eu: sr2-ordeztu-rekin ordezkatuko den bilaketa patroia (adierazpen erregularra).

en: Replacement to replace the text found with sr2-search.
eu: Ordezkaketa sr2-bilaketa horrekin bilatutako testua ordezkatzeko

en: Search pattern (regular expression) to be replaced with sr3-replace.
eu: sr3-ordeztu-rekin ordezkatuko den bilaketa patroia (adierazpen erregularra).

en: Replacement to replace the text found with sr3-search.
eu: Ordezkaketa sr3-bilaketa horrekin bilatutako testua ordezkatzeko

en: Values of series index and rating must be numbers. Ignoring
eu: Aurkibideko liburu-sailen balioak eta puntuazioa, zenbakiak izan beharko dira. Ez ikusiarena egiten

en: Failed to parse date/time
eu: Huts egin du data/orduaren analisiak

en: Converting input to HTML...
eu: Sorburukoa HTML horretara bihurtzen...

en: Running transforms on e-book...
eu: Liburu elektronikoan une honetan ari dira bihurtze aldaketak gertatzen...

en: Running %s plugin
eu: Exekutatzen %s plugina

en: Template error
eu: Txantiloi errorea

en: The Cross
eu: Gurutzea

en: Half and half
eu: Erdia eta erdia

en: Banner
eu: Pankarta

en: Ornamental
eu: Apaingarria

en: Blocks
eu: Blokeak

en: Remove the property
eu: Kendu jabetza

en: Add extra properties
eu: Gehitu ezaugarri estrak

en: Change the value to
eu: Aldatu balioa hona

en: Multiply the value by
eu: Biderkatu balioa

en: Add to the value
eu: Gehitu balioari

en: is
eu: da

en: is not
eu: ez da

en: matches pattern
eu: ereduarekin bat dator

en: does not match pattern
eu: ez dator bat ereduarekin

en: is less than
eu: hau baino txikiagoa da

en: is greater than
eu: hau baino handiagoa da

en: is less than or equal to
eu: honen baino txikiagoa edo berdina da

en: %s is not a number
eu: %s ez da zenbakia

en: Invalid number
eu: zenbaki baliogabea

en: Notes
eu: Oharrak

en: Table of Contents
eu: Aurkibidea

en: Cover
eu: Liburu-azala

en: Follow all local links in an HTML file and create a ZIP file containing all linked files. This plugin is run every time you add an HTML file to the library.
eu: Jarraitu HTML fitxategiko esteka lokal guztiei eta sortu ZIP fitxategi bat estekatutako fitxategi guztiak barne dituelarik. Gehigarri hau, liburutegira HTML fitxategi bat  gehitzen duzun bakoitzean exekutatuko da.

en: Add linked files in breadth first order
eu: Gehitu estekatutako fitxategiak zabaldu diren ordenean

en: Normally, when following links in HTML files calibre does it depth first, i.e. if file A links to B and  C, but B links to D, the files are added in the order A, B, D, C.  With this option, they will instead be added as A, B, C, D
eu: Orokorrean, HTML fitxategietako estekan jarraitzerakoan, Calibrek sakonerari ematen dio lehentasuna. Hau da, A fitxategia B eta C fitxategietara estekatua baldin badago, baina B fitxategia D fitxategira estekatuta baldin badago, fitxategiak A, B, D eta C ordenan gehituko dira. Aukera honekin A, B, C, D ordenan gehituko dira.

en: CSS selector
eu: CSS hautatzailea

en: Text
eu: Testua

en: contains text
eu: testua dauka

en: Invalid action
eu: Ekintza baliogabea

en: 	Book Designer file detected.
eu: 	'Book Designer' fitxategia detektaturik.

en: 	Parsing HTML...
eu: 	HTML horren analisia egiten...

en: 	Baen file detected. Re-parsing...
eu: 	'Baen' fitxategia detektaturik. Analisia berriro egiten...

en: Written preprocessed HTML to
eu: Idatzi eta prozesatua HTML horretarako

en: Processing %s
eu: Prozesatzen %s

en: 	Converting to BBeB...
eu: 	Bihurketa egiten BBeB (Broad Band eBook, --Sony, Canon; LRS, LRF edo LRX--) formatu honetara...

en: Could not parse file: %s
eu: Ezin izan da fitxategi hau analizatu: %s

en: %s is an empty file
eu: %s hutsik dagoen fitxategia da

en: Failed to parse link %(tag)s %(children)s
eu: Ezin izan da %(tag)s %(children)s lotura prozesatu

en: Unable to process image %(path)s. Error: %(err)s
eu: Ezin izan da irudia prozesatu %(path)s. Errorea: %(err)s

en: Unable to process interlaced PNG %s
eu: Ezin izan da sareko loturak dituen PNG %s prozesatu

en: An error occurred while processing a table: %s. Ignoring table markup.
eu: Prozesatze unean errore bat gertatu da taula honekin: %s. Ez ikusiarena egin taulari buruzko azalpenekin.

en: Bad table:
    %s
eu: Taula kaxkarra:
    %s

en: Table has cell that is too large
eu: Taula honek handiegia den gelaxkaren bat du

en: Could not read cover image: %s
eu: Ezin izan da azaleko irudia irakurri: %s

en: Cannot read from: %s
eu: Ezin izan da irakurri hemendik: %s

en: Failed to process OPF file
eu: Ezin izan da OPF fitxategia prozesatu

en: %prog book.lrf
    Convert an LRF file into an LRS (XML UTF-8 encoded) file
eu: %prog liburua.lrf
    Bihur ezazu LRF fitxategi bat LRS (XML UTF-8 kodetua) formatuko fitxategi. (Bi formatuak antzekoak dira, biak BBeB, hau da, Broad Band eBook. Sony eta Canon enpresek garatuak).

en: Output LRS file
eu: Helburu fitxategia, irteera fitxategia LRS formatukoa

en: Do not save embedded image and font files to disk
eu: Ez gorde txertatutako irudirik eta letra-tipo fitxategirik diskoan

en: Be more verbose
eu: Izan zaitez berritsuagoa

en: Parsing LRF...
eu: Analizatzen LRF hori...

en: Creating XML...
eu: Sortzen XML...

en: LRS written to
eu: LRS idatzita hona:

en: Could not read from thumbnail file:
eu: Ezin izan da 'thumbnail' fitxategia, 'koadro txikia' fitxategia, irakurri:

en: %prog [options] file.lrs
    Compile an LRS file into an LRF file.
eu: %prog [aukerak] fitxategia.lrs
    Bihur ezazu LRS formatuko fitxategi bat LRF formatuko fitxategi. (Bi formatuak antzekoak dira, biak BBeB, hau da, Broad Band eBook. Sony eta Canon enpresek garatuak).

en: Path to output file
eu: Helburu fitxategirako bidea

en: Verbose processing
eu: Hitz-jarioa prozesatzen

en: Convert LRS to LRS, useful for debugging.
eu: Bihurtu LRS formatutik LRS formatu berberera, erabilgarria izan daiteke akats txikitxoak garbitzeko.

en: Invalid LRF file. Could not set metadata.
eu: Ez dabil LRF fitxategia. Ezin izan dira metadatuak ezarri.

en: %prog [options] mybook.lrf
    
    
    Show/edit the metadata in an LRF file.
eu: %prog [aukerak] nireliburua.lrf
    
    
    
    Erakutsi/Editatu LRF fitxategiko metadatuak.

en: Set the book title
eu: Ezarri liburuaren izenburua

en: Set sort key for the title
eu: Ezarri ezazu sailkatzeko gako bat izenburu horretarako

en: Set the author
eu: Ezarri ezazu egilea

en: Set sort key for the author
eu: Ezarri ezazu sailkatzeko gako bat egileetarako

en: The category this book belongs to. E.g.: History
eu: Liburu honen kategoria sail honetakoa da, esate baterako: Historia

en: Path to a graphic that will be set as this files' thumbnail
eu: Grafiko batera doan bidea. Grafiko hori fitxategiaren koadro txiki bezala ezarri egingo da.

en: Extract thumbnail from LRF file
eu: Erauzi ezazu koadro txikia LRF artxibotik

en: Set the publisher
eu: Ezarri argitaletxea

en: Set the book classification
eu: Ezarri ezazu liburuaren sailkapena

en: Set the book creator
eu: Ezarri ezazu liburuaren egilea

en: Set the book producer
eu: Ezarri ezazu liburuaren ekoizlea

en: Extract cover from LRF file. Note that the LRF format has no defined cover, so we use some heuristics to guess the cover.
eu: Erauzi ezazu LRF fitxategitik liburuaren azala. Ohar zaitez LRF formatuak berez ez duela liburu-azal definiturik, beraz, erabil itzazu ausazko aukera batzuk liburu-azala zein den ea asmatzen dugun.

en: Set book ID
eu: Ezarri ezazu liburuaren ID

en: No
eu: Ez

en: Author(s)
eu: Egilea(k)

en: Publisher
eu: Argitaletxea

en: Producer
eu: Ekoizlea

en: Comments
eu: Iruzkinak

en: Tags
eu: Etiketak

en: Series | Series
eu[0]: Sailak
eu[1]: Sailak

en: Languages
eu: Hizkuntzak

en: Timestamp
eu: Dataren zigilua (noizkoa)

en: Published
eu: Argitaratua

en: Rights
eu: Eskubideak

en: Value: unknown field
eu: Balioa: eremu ezezaguna

en: Click to see books with {0}: {1}
eu: Egin klik ikusteko liburuak honekin {0}: {1}

en: Search the calibre library for books by %s
eu: Arakatu calibre liburutegia %s horren liburuak bilatzeko

en: Click to open
eu: Egin klik zabaltzeko

en: Ids
eu: Id.

en: %(sidx)s of <a href="%(href)s" title="%(tt)s"><span class="%(cls)s">%(series)s</span></a>
eu: %(sidx)s hauetatik <a href="%(href)s" title="%(tt)s"><span class="%(cls)s">%(series)s</span></a>

en: Click to see books in this series
eu: Egin klik serie hauetan liburuak ikusteko

en: 
    Read/Write metadata from/to e-book files.
    
    Supported formats for reading metadata: {0}
    
    Supported formats for writing metadata: {1}
    
    Different file types support different kinds of metadata. If you try to set
    some metadata on a file type that does not support it, the metadata will be
    silently ignored.
eu: 
    Irakurri/Idatzi metadatuak liburu elektronikoen fitxategi-etatik/-etara
    
    Metadatuak irakurtzeko onartutako formatuak: {0}
    
    Metadatuak idazteko onartutako formatuak: {1}
    
    Fitxategi mota bakoitzeko metadatu formatu ezberdinak daude.
    Fitxategi mota horrek onartzen ez duen formatu batean ezarri
    ezkero, metadatuak ez dira kontutan hartuko.

en: Set the authors. Multiple authors should be separated by the & character. Author names should be in the order Firstname Lastname.
eu: Egileak ezarri. Autore anitz daudenean bere izenak & ikurrarekin bereiziko dira. Egileen izenak Izena Deitura hurrenkeran ezarriko dira.

en: The version of the title to be used for sorting. If unspecified, and the title is specified, it will be auto-generated from the title.
eu: Sailkatzeko erabiliko den liburuaren izenburuaren bertsioa.  Zehaztu gabe baldin badago eta izenburua zehaztua baldin badago, modu automatikoa sortuko da bat izenburutik bertatik.

en: String to be used when sorting by author. If unspecified, and the author(s) are specified, it will be auto-generated from the author(s).
eu: Egilearen izenaren arabera sailkatzen denean erabiliko den katea. Zehaztu gabe baldin badago eta egilea(k) zehazturik baldin badago/badaude, modu automatikoa sortuko da bat egile(ar)en izenetik/izenetatik bertatik.

en: Set the cover to the specified file.
eu: Ezarri zehaztutako fitxategiaren liburu-azala.

en: Set the book category.
eu: Ezarri liburuaren kategoria.

en: Set the published date.
eu: Ezarri argitaratze data.

en: Get the cover from the e-book and save it at as the specified file.
eu: Har ezazu liburu elektronikoaren azala eta gorde ezazu zehaztutako fitxategia legez.

en: Specify the name of an OPF file. The metadata will be written to the OPF file.
eu: Zehaztu OPF fitxategiaren izena. Metadatuak OPF fitxategiak idatziko dira.

en: Read metadata from the specified OPF file and use it to set metadata in the e-book. Metadata specified on the command line will override metadata read from the OPF file
eu: Irakurri metadatuak zehaztutako OPF fitxategietatik eta erabili ezartzeko liburu elektronikoaren metadatuak. Zehaztutako agindu-lerroetako metadatuak OPF fitxategiko metadatuen gainetik gailenduko dira.

en: Set the BookID in LRF files
eu: Ezarri ezazu liburu elektronikoaren ID hori LRF fitxategietan

en: No file specified
eu: Fitxategirik ez da zehaztu

en: Original metadata
eu: Jatorrizko metadatuak

en: Changed metadata
eu: Metadatuak aldaturik

en: OPF created in
eu: OPF sortu egin da hemen

en: Cover saved to
eu: Liburu-azala gorde da hemen

en: No cover found
eu: Ez da liburu-azalik aurkitu

en: Google web search
eu: Google web bilaketa

en: Downloads metadata and covers from Amazon
eu: Amazonetik metadatuak eta azalak jeisten ditu

en: US
eu: AEB

en: France
eu: Frantzia

en: Germany
eu: Alemania

en: UK
eu: Erresuma Batua

en: Italy
eu: italia

en: Japan
eu: Japonia

en: Spain
eu: Espainia

en: Brazil
eu: Brasil

en: Netherlands
eu: Herbeherak

en: China
eu: Txina

en: Choose server automatically
eu: Aukeratu zerbitzaria automatikoki

en: Bing search cache
eu: Bing-en bilaketa cachea

en: Google search cache
eu: Google bilaketa cachea

en: Wayback machine cache (slow)
eu: Wayback makina cachea (motela)

en: Metadata from Amazon will be fetched using this country's Amazon website.
eu: Amazon bidezko metadatuak, herri horretako Amazonen gunetik eskuratuko dira.

en: Amazon has started blocking attempts to download metadata from its servers. To get around this problem, calibre can fetch the Amazon data from many different places where it is cached. Choose the source you prefer.
eu: Amazon bere zerbitzarietatik metadatuak deskargatzeko saiakerak blokeatzen hasi da. Arazo honi irtenbidea emateko, Calibrek Amazonen datuak gorde ditzake leku askotan. Aukeratu nahiago duzun iturria.

en: Use the MOBI-ASIN for metadata search
eu: Erabili MOBI-ASIN metadatuak bilatzeko

en: Amazon timed out. Try again later.
eu: Denbora agortua Amazon itxoiten. Beranduago berriro saiatu.

en: Metadata source
eu: Metadatuen jatorria

en: Downloads multiple book covers from Amazon. Useful to find alternate covers.
eu: Deskargatu hainbat liburu azal Amazonetik. Onuragarria hautazko azalak aurkitzeko.

en: Maximum number of covers to get
eu: Eskuratzeko liburu-azal kopururik gailena

en: The maximum number of covers to process from the search result
eu: Bilaketa emaitzetatik abiaturik, prozesatzeko liburu-azal kopururik gailena

en: Book title
eu: Liburuaren izenburua

en: Book author(s)
eu: Liburuaren egilea(k)

en: Book ISBN
eu: Liburuaren ISBNa

en: Output the metadata in OPF format instead of human readable text.
eu: Erauzi metadatuak OPF formatuan eta ez gizakiok irakurtzeko moduk testu formatu batean.

en: Downloads metadata and covers from Edelweiss - A catalog updated by book publishers
eu: Edelweiss horretatik metadatuak eta liburu-azalak deskargatzen ditu -Liburu argitaratzaileek eguneraturiko katalogoa

en: Downloads metadata and covers from Google Books
eu: Google Books-etik metadatuak eta azalak jeisten ditu

en: Downloads covers from a Google Image search. Useful to find larger/alternate covers.
eu: Google Irudiak bilatzailetik deskargatzen ditu liburu-azalak. Erabilgarria aurkitzeko beste  liburu-azal aukerakoak/zehatzagoak.

en: Cover size
eu: Liburu-azalaren neurria

en: Search for covers larger than the specified size
eu: Bilatu azalak zehaztutako tamaina baino handiagoak

en: Any size
eu: Edozein neurrikoa

en: Large
eu: Handia

en: Larger than %s
eu: %s baino handiagoa

en: Downloads covers from The Open Library
eu: The Open Library-tik azalak jaitsi

en: Sample Book
eu: Ereduzko liburu bat

en: This is an Amazon Topaz book. It cannot be processed.
eu: Hauxe Amazon Topaz liburua da. Ezin da prozesatu.

en: This is not a MOBI file. It is a Topaz file.
eu: Hau ez da MOBI fitxategi bat.  Hau Topaz formatuko fitxategia da.

en: This is not a MOBI file.
eu: Hau ez da MOBI fitxategi bat.

en: This file is locked with DRM. It cannot be tweaked.
eu: Fitxategi hau DRMarekin giltzatuta dago. Ezin da ukitu.

en: This MOBI file does not contain a KF8 format book. KF8 is the new format from Amazon. calibre can only tweak MOBI files that contain KF8 books. Older MOBI files without KF8 are not tweakable.
eu: MOBI fitxategi honek ez du libururik KF8 formatuan. Amazonek darabilen formatu berria da KF8. Calibrek KF8 formatua duten liburuak baino ezin ditu ukitu. KF8 formatuko gabeko MOBI fitxategi zaharragoak ezin dira ukitu.

en: This MOBI file contains both KF8 and older Mobi6 data. Tweaking it will remove the Mobi6 data, which means the file will not be usable on older Kindles. Are you sure?
eu: MOBI fitxategi honek KF8 eta Mobi6 formatu zaharragoko datuak ditu. Ukitzeak Mobi6 formatuko datuak ezabatzea dakar eta fitxategia ezin izango da Kindle zaharragoetan irakurri. Ziur al zaude?

en: No details available
eu: Ez dago xehetasunik eskuragarri

en: Title page
eu: Izenburua

en: Index
eu: Indizea

en: Glossary
eu: Glosarioa

en: Acknowledgements
eu: Aipamenak

en: Bibliography
eu: Bibliografia

en: Colophon
eu: Azken oharra

en: Copyright
eu: Copyright-a

en: Dedication
eu: Eskaintza

en: Epigraph
eu: Epigrafea

en: Foreword
eu: Sarrera

en: Preface
eu: Aitzinsolasa

en: Main text
eu: Testu nagusia

en: %s format books are not supported
eu: %s liburuen formatuekin ezin. Oraingoz sostengurik ez

en: Unknown error
eu: Errore ezezaguna

en: This font could not be processed. It most likely will not work in an e-book reader, either
eu: Letra-tipo hau ezin izan da erabili. Ziur aski, letra-tipo hori ez da ibiliko liburu elektronikoen irakurgailu gehienetan.

en: The CSS font-family name {0} does not match the actual font name {1}
eu: CSS letra-tipo familia izenak, {0} horrek, ez du bat egingo  {1} oraingo letra-tipoaren izenarekin

en: Change the font name {0} to {1} everywhere
eu: Aldatu letra-tipo izena {0} horretatik {1} horretara edonon

en: Not a valid font: %s
eu: Ez da letra-tipo erabilgarria: %s

en: Convert image to RGB automatically
eu: Bihurtu, modu automatikoan, irudia RGB formatura

en: Image is in the CMYK colorspace
eu: Irudia CMYK kolore-ereduan dago

en: The resource pointed to by this link does not exist. You should either fix, or remove the link.
eu: Esteka honi loturiko baliabidea ez da existitzen. Beraz, esteka hau doitu edo ezabatu beharko zenuke.

en: The linked to resource {0} does not exist
eu: Estekaturiko {0} baliabidea ez da existitzen

en: The file %s is not referenced
eu: %s fitxategiak ez du erreferentziarik

en: The file %s is not listed in the manifest
eu: %s fitxategia ez da manifestuan zerrendaturik agertzen

en: Remove %s from the book
eu: Ezabatu %s liburutik

en: Add %s to the manifest
eu: Gehitu %s adierazitakoari

en: Remove this file
eu: Ezabatu fitxategi hau

en: The bookmarks file used by the calibre E-book viewer is present
eu: Liburu elektronikoen ikustaileak erabiltzen duen laster-marken fitxategia badago

en: The linked resource %s does not exist
eu: Estekaturiko %s errekurtsoa ez da esistitzen

en: The link %s is a file:// URL
eu: %s esteka fitxategia da:// URL

en: The link %s points to a file outside the book
eu: %s esteka horrek liburu honetatik kanpoko fitxategi batera bideratzen du

en: The file %s is empty
eu: %s fitxategia hutsik dago

en: Named entities present
eu: Izendaturiko erakundeak presente

en: Filename contains unsafe characters
eu: Fitxategiaren izenak baditu seguruak ez diren karaktereak

en: Rename the file {0} to {1}
eu: Berrizendatu {0} fitxategia izen berri honetara: {1}

en: File too large
eu: fitxategi handiegia

en: Invalid entity: %s
eu: Baliorik gabeko erakundea: %s

en: Invalid or missing namespace
eu: Baliogabeko edo galdutako izen-espazioa

en: This file has {0}. Its namespace must be {1}. Set the namespace by defining the xmlns attribute on the <html> element, like this <html xmlns="{1}">
eu: Fitxategi honek {0} dauka. Bere izen-multzoa {1} izan beharko luke. Ezarri izen-espazioa xmlns atributoa definetzen <html> elementuan, honelaxe: <html xmlns="{1}">

en: incorrect namespace %s
eu: izen-espazio okerra %s

en: no namespace
eu: izen-espaziorik ez

en: Duplicate id: %s
eu: Bikoiztu id: %s

en: This MOBI file does not contain a KF8 format book. KF8 is the new format from Amazon. calibre can only edit MOBI files that contain KF8 books. Older MOBI files without KF8 are not editable.
eu: MOBI fitxategi honek ez du libururik KF8 formatuan. Amazonek darabilen formatu berria da KF8. Calibrek KF8 formatua duten liburuak baino ezin ditu aldatu. KF8 formatuko gabeko MOBI fitxategi zaharragoak ezin dira aldatu.

en: This MOBI file contains both KF8 and older Mobi6 data. calibre can only edit MOBI files that contain only KF8 data.
eu: MOBI fitxategi honek KF8 eta zaharragoa den Mobi6 formatuan du informazioa. Calibrek KF8 datuak dituen MOBI fitxategian baino ezin ditu aldatu.

en: Cover inserted
eu: Liburu-azala gehitu da

en: Cover updated
eu: Liburu-azala eguneratu da

en: Failed to find fonts for family: %s, not embedding
eu: Huts egin du family: %s letra-tipoen bilaketak. Ez da txertatuko

en: No embeddable fonts found
eu: Ezin izan da txertatzeko moduko letra-tiporik aurkitu

en: This file is locked with DRM. It cannot be edited.
eu: Fitxategi hau DRMarekin giltzatuta dago. Ezin da aldatu.

en:  or
eu:  edo

en: <p>Embed all fonts that are referenced in the document and are not already embedded.
    This will scan your computer for the fonts, and if they are found, they will be
    embedded into the document.</p>
    <p>Please ensure that you have the proper license for embedding the fonts used in this document.</p>
eu: <p>Txertatu dokumentuan aipatuta eta txertatu gabeko letra-tipo guztiak.
    Letra-tipoak ordenagailuan bilatuko ditu eta, aurkitu ezkero,
    dokumentuan txertatuko dira.</p>
    <p>Dokumentu honetan erabilitako letra-tipoak txertatzeko baimen egokia duzula ziurtatu.</p>

en: <p>Subsetting fonts means reducing an embedded font to contain
    only the characters used from that font in the book. This
    greatly reduces the size of the font files (halving the font
    file sizes is common).</p>
    
    <p>For example, if the book uses a specific font for headers,
    then subsetting will reduce that font to contain only the
    characters present in the actual headers in the book. Or if the
    book embeds the bold and italic versions of a font, but bold
    and italic text is relatively rare, or absent altogether, then
    the bold and italic fonts can either be reduced to only a few
    characters or completely removed.</p>
    
    <p>The only downside to subsetting fonts is that if, at a later
    date you decide to add more text to your books, the newly added
    text might not be covered by the subset font.</p>
eu: <p>Letra-tipoak azpimultzotan jartzea, letra-tipo horrek liburuan erabilitako
    karaktereak baino ez txertatzean datza.
    Horrela letra-tipoen fitxategien tamaina ikaragarri gutxitzen da.</p>
    
    <p>Onuragarria izenburuentzako letra-tipo zehatz bat
    erabiltzen badu, izenburuetan agertzen diren
    karaktereak baino ez txertatzeko. Edo letra-tipoaren 
    bertsio lodia eta etzana izanik, hauek ez badira gehiegi 
    erabiltzen, karaktere batzuetara murrizteko 
    (zein guztiz ezabatzeko).</p>
    
    <p>Letra-tipoak azpimultzotan jartzearen alde txar bakarra, 
    geroago aldaketak egiterakoan, gehitutako testuarentzako 
    agian karaktererik ez izatean datza</p>

en: <p>Insert a "book jacket" page at the start of the book that contains
    all the book metadata such as title, tags, authors, series, comments,
    etc. Any previous book jacket will be replaced.</p>
eu: <p>"Liburu estalki" orri bat gehitu liburuaren hasieran
    liburuaren metadatuekin: izenburua, etiketak, egileak, sailak,
    iruzkinak, etab. Aurreko estalkirik balego ordeztu egingo da.</p>

en: <p>Remove a previous inserted book jacket page.</p>
eu: <p>Ezabatu aurretik txertaturiko liburu estalki orri bat.</p>

en: <p>Convert plain text dashes, ellipsis, quotes, multiple hyphens, etc. into their
    typographically correct equivalents.</p>
    <p>Note that the algorithm can sometimes generate incorrect results, especially
    when single quotes at the start of contractions are involved.</p>
eu: <p>Testu soileko marrak, etenpuntuak, zitak, etab. 
    baliokide tipografiko zuzenetara bihurtu.</p>
    <p>Kontu izan algoritmoak emaitza okerrak sor
    ditzakeela. Batez ere ziten hasieran laburdurak agertzerakoan.</p>

en: Updating metadata
eu: Metadatuak eguneratzen

en: Updated metadata jacket
eu: Metadatuen estalkia eguneratuta

en: Metadata updated
eu: Metadatuak eguneraturik

en: Setting cover
eu: Liburu-azala ezartzen

en: Inserting metadata jacket
eu: Gehitzen metadatuen estalkia

en: Existing metadata jacket replaced
eu: Lehengo metadatuen estalkia ordezkatuta

en: Metadata jacket inserted
eu: Metadatuen estalkia txertaturik

en: Removing metadata jacket
eu: Ezabatzen metadatuen estalkia

en: Metadata jacket removed
eu: Metadatuen estalkia ezabaturik

en: No metadata jacket found
eu: Ez da metadatuen estalkirik aurkitu

en: Smartening punctuation
eu: Puntuazioa zuzentzen

en: Embedding referenced fonts
eu: Txertatzen adierazitako letra-tipoak

en: Subsetting embedded fonts
eu: Kapsulatutako letra-tipoak murrizten

en: ## Polishing: %s
eu: ## Leuntzen: %s

en: Polishing took: %.1f seconds
eu: Liburuaren orrazketak behar izan duen denbora: %.1f segundo

en: Path to a cover image. Changes the cover specified in the e-book. If no cover is present, or the cover is not properly identified, inserts a new cover.
eu: Azaleko irudiaren bide-izena. Liburu elektronikorako zehaztutako irudi azala aldatzen du. Azalik ez badago, azal berri bat gehitzen du.

en: Path to an OPF file. The metadata in the book is updated from the OPF file.
eu: OPF fitxategirako bide-izena. Liburuaren metadatuak OPF fitxategitik eguneratzen dira.

en: Produce more verbose output, useful for debugging.
eu: Emaitza zehatzagoa ekoizten du, erroreak garbitzeko erabilbarriagoa.

en: You must provide the input file to polish
eu: Sorburu fitxategia eman beharko zenuk arazketa, garbiketa, egin ahal izateko.

en: Unknown extra arguments
eu: Aparteko argumentu ezezagunak

en: You must specify at least one action to perform
eu: Gutxienez akzio bat zehaztu behar duzu.

en: Smartened punctuation in: %s
eu: Puntuazioa doitu da %s (e)an

en: No punctuation that could be smartened found
eu: Ez da topatu konpontzeko moduko puntuaziorik

en: No file named %s exists
eu: Ez da fitxategirik %s izenarekin

en: No HTML file named %s exists
eu: Ez da HTML fitxategirik %s izenarekin

en: The anchor %(a)s does not exist in file %(f)s
eu: Ez da %(a)s aingurarik %(f)s fitxategian

en: (Untitled)
eu: (Izengabea)

en: HTML TOC generation options.
eu: HTML aurkibideak sortzeko aukerak.

en: Rating
eu: Balorazioa

en: Date
eu: Data

en: Could not find reasonable point at which to split: %(path)s Sub-tree size: %(size)d KB
eu: Ezin izan da zatitzeko arrazoizko punturik aurkitu: %(path)s Azpi-zuhaitzaren tamaina: %(size)d KB

en: OPF/NCX/etc. generation options.
eu: OPF/NCX/eta abar. sortzeko aukerak.

en: OPF version to generate. Default is %default.
eu: OPF bertsioa sortzeko. Lehenetsita hauxe: %default.

en: Generate an Adobe "page-map" file if pagination information is available.
eu: Sortzen du Adobe enpresako "page-map" fitxategia orrialdeei buruzko informazioa eskuragarri baldin badago.

en: Sidebar
eu: Alboko barra

en: Adding headers and footers
eu: Goiburuak eta oinak gehitzea

en: Headers and footers added
eu: Gehitutako goiburuak eta oinak

en: Updated metadata in PDF
eu:  Eguneratu dira metadatuak PDF dokumentuan

en: Could not find pdftohtml, check it is in your PATH
eu: Ezin izan da aurkitu pdftohtml programarik pdf formatutik html formatura egiteko, zoaz ikustera zure PATH horretan, zure BIDE horretan

en: Table of Contents:
eu: Aurkibidea:

en: Default icons
eu: Ikono lehenetsiak

en: Send file to storage card instead of main memory by default
eu: Lehenetsita: bidali fitxategia memoria-txartelara trepetaren memoria nagusira bidali beharrean

en: Confirm before deleting
eu: Baieztatu ezabatu baino lehen

en: Main window geometry
eu: Leiho nagusiaren geometria

en: Notify when a new version is available
eu: Oharra bidali bertsio berri bat eskuragarri dagoen bakoitzean

en: Use Roman numerals for series number
eu: Erabili zenbaki erromatarrak zenbaki segidetarako

en: Sort tags list by name, popularity, or rating
eu: Sailkatu etiketa zerrendak, izenen arabera, ospearen arabera edo balorazioen arabera

en: Match tags by any or all.
eu: Etiketen egokitasuna, korrespondentzia egiten du baten arabera edo guztien arabera.

en: Number of covers to show in the cover browsing mode
eu: Erakutsiko den liburu-azal kopurua, liburu-azal-arakatzaile moduan

en: Defaults for conversion to LRF
eu: Lehenetsitako balioak LRF formatura bihurtzeko

en: Options for the LRF e-book viewer
eu: LRF liburu elektronikoen irakurgailuaren aukerak

en: Formats that are viewed using the internal viewer
eu: Barneko irakurtzeko sistema erabilita ikus daitezkeen formatuak

en: Columns to be displayed in the book list
eu: Liburu zerrenda zenbat zutabetan erakutsiko

en: Automatically launch Content server on application startup
eu: Abiarazi automatikoki edukien zerbitzaria aplikazioa abiatzean

en: Oldest news kept in database
eu: Albiste zaharragoak datu basean gordeta

en: Show system tray icon
eu: Erakutsi sistemaren erretiluaren ikonoa

en: Upload downloaded news to device
eu: Karga itzazu irakurgailuan deskargaturiko albisteak

en: Delete news books from library after uploading to device
eu: Liburutegitik liburu berriak ezabatu gailura igo eta gero

en: Show the cover flow in a separate window instead of in the main calibre window
eu: Erakutsi Cover Flow, (liburu-azal nabigazioa), berariazko leiho batean eta ez calibreren leiho nagusian

en: Disable notifications from the system tray icon
eu: Desgaitu abisuak sistemaren erretilu ikonotik

en: When searching, show all books with search results highlighted instead of showing only the matches. You can use the N or F3 keys to go to the next match.
eu: Bilaketetan bilaketa emaitzetan nabarmendutako liburu guztiak erakutsi eta ez bakarrik bat datozenak. N edo F3 teklak erabili hurrengo emaitzara joateko.

en: Maximum number of simultaneous conversion/news download jobs. This number is twice the actual value for historical reasons.
eu: Aldiberean burutzeko gehienezko bihurtze/berriak deskargatze lan zenbakia. Orain dagoen balorearen bikoitza.

en: Download social metadata (tags/rating/etc.)
eu: Deskargatu gizarte mailako metadatuak (etiketak/balorazioak/eta abar.)

en: Overwrite author and title with new metadata
eu: Gainetik idatzi egilearen izena eta testuaren izenburua metadatu berriekin

en: Automatically download the cover, if available
eu: Modu automatikoan deskargatu liburu-azala, eskura baldin badago.

en: Limit max simultaneous jobs to number of CPUs
eu: Murriztu itzazu aldi bereko gehienezko egitekoen kopurua dauden CPU-en arabera

en: Disable UI animations
eu: Desgaitu EI (erabiltzailearen interfazearen) animazioak

en: WARNING:
eu: ABISUA:

en: ERROR:
eu: ERROREA:

en: Show this confirmation again
eu: Erakutsi berriro ere baieztaben hau

en: Restart needed
eu: Berrabiarazi beharko

en: &Restart calibre now
eu: Berrabiarazi Calibre orain

en: All files
eu: Fitxategi guztiak

en: Windows XP not supported
eu: Windows XP ezin onartu

en: calibre versions newer than 2.0 do not run on Windows XP. This is because the graphics toolkit calibre uses (Qt 5) crashes a lot on Windows XP. We suggest you stay with <a href="%s">calibre 1.48</a> which works well on Windows XP.
eu: calibre 2.0 baino bertsio berriagoak ez dabiltza Windows XP horrekin. Honen arrazoia zera da, calibrek darabilen (Qt 5) tresneriak kale egiten du maiz Windows XP horretan. Iradokizun bat: eutsi<a href="%s">calibre 1.48</a> bertsio zaharrari, Windows XP horretan ondo zebilen-eta.

en: Books
eu: Liburuak

en: EPUB books
eu: EPUB liburuak

en: Kindle books
eu: Kindle liburuak

en: PDF books
eu: PDF liburuak

en: HTML books
eu: HTML liburuak

en: LIT books
eu: LIT liburuak

en: Text books
eu: Text liburuak

en: Comics
eu: Komikiak

en: Archives
eu: Fitxategiak

en: Wordprocessor files
eu: Testu-prozesadore fitxategiak

en: Add books
eu: Gehitu liburuak

en: Add books to the calibre library/device from files on your computer
eu: Gehitu liburuak calibre liburutegira/irakurgailura zure ordenagailuko fitxategietatik

en: A
eu: G

en: Add books from a single folder
eu: Gehitu liburuak karpeta bakarretik

en: Add from folders and sub-folders
eu: Gehitu karpetetatik eta azpikarpetetatik

en: Add multiple books from archive (ZIP/RAR/7z)
eu: Gehitu hainbat liburu artxibotik (ZIP/RAR/7z)

en: Add empty book (Book entry with no formats)
eu: Liburu hutsa gehitu (formaturik gabeko liburu bat)

en: Add from ISBN
eu: Gehitu hemendik: ISBN

en: Add files to selected book records
eu: Fitxategiak gehitu hautatutako liburuen erregistroetan

en: Add files to selected book records from clipboard
eu: Gehitu fitxategiak arbeletik liburu grabazioak arbeletik hautatzeko

en: Add data files to selected book records
eu: Gehitu datu-fitxategiak hautatutako liburu-erregistroetan

en: Add an empty file to selected book records
eu: Gehitu hutsik dagoen fitxategi bat hautatutako liburu grabazioetara

en: Control the adding of books
eu: Liburuen gehitze kontrola

en: No books selected
eu: Libururik ez da hautatu

en: Cannot add files as no books are selected
eu: Ezin dira fitxategiak gehitu libururik hautatu ez delako

en: No files in clipboard
eu: Ez dago fitxategirik arbelan

en: No files have been copied to the clipboard
eu: Ez da fitxategirik kopiatu arbelera

en: Are you sure?
eu: Ziur zaude?

en: Select book files
eu: Liburu fitxategiak aukeratu

en: Are you sure you want to add the same files to all %d books? If the format already exists for a book, it will be replaced.
eu: Ziur al zaude fitxategi berdinak gehitu nahi dizkiezula %d liburu guztiei? Liburu batentzako dagoeneko formatua baldin badago ordeztu egingo da.

en: Are you sure you want to add the same empty file to all %d books? If the format already exists for a book, it will be replaced.
eu: Ziur al zaude fitxategi huts berdinak gehitu nahi dizkiezula %d liburu guztiei? Liburu batentzako dagoeneko formatua baldin badago ordeztu egingo da.

en: Cannot add
eu: Ezin da gehitu

en: Duplicates found
eu: Bikoiztuak aurkitu dira

en: Adding
eu: Gehitzen

en: Creating book records from ISBNs
eu: ISBNetatik liburuen erregistroak sortzen

en: You have dropped some files onto the book <b>%s</b>. This will add or replace the files for this book. Do you want to proceed?
eu: Fitxategi batzuk jaregin dituzu <b>%s</b> liburuan. Liburuaren fitxategiak gehitu edo ordeztuko ditu honek. Nahi al duzu jarraitu?

en: Add as new book | Add as new books
eu[0]: Gehitu liburu berri gisa
eu[1]: Gehitu liburu berrien gisa

en: Uploading books to device.
eu: Kargatzen liburuak irakurgailuan.

en: Supported books
eu: Onartzen diren liburuak (formatu hauei eusten zaie)

en: Select books
eu: Liburuak aukeratu

en: The following duplicate book was found. | The following {} duplicate books were found.
eu[0]: Hurrengo liburu bikoiztu [] topatu da
eu[1]: Hurrengo [] liburu bikoiztuak aurkitu dira

en: Merged some books
eu: Bateratu liburu batzuk

en: Add to library
eu: Gehitu liburutegira

en: No book selected
eu: Hautaturiko libururik ez dago

en: The following books are virtual and cannot be added to the calibre library:
eu: Hurrengo liburuak birtualak dira eta ezin dira calibre liburutegira gehitu:

en: No book files found
eu: Liburu fitxategirik ez da aurkitu

en: Downloading books
eu: Deskargatzen liburuak

en: Downloading books from device
eu: Deskargatzen liburuak gailutik

en: Could not download files from the device
eu: Ezin izan dira fitxategiak deskargatu gailutik

en: Could not download some files from the device
eu: Ezin izan da fitxategi batzuk deskargatu gailutik

en: Could not download files
eu: Ezin izan dira fitxategak deskargatu

en: Add books to library
eu: Gehitu liburuak liburutegira

en: Add books to your calibre library from the connected device
eu: Gehitu liburuak zure calibre liburutegira konektatutako gailutik

en: Toolbars
eu: Tresnak

en: Keyboard shortcuts
eu: Giltzadi lasterbideak

en: Merging user annotations into database
eu: Erabiltzailearen oharrak datu basearekin bateratzen

en: Fetch annotations (experimental)
eu: Berreskura itzazu zure ohar eta zirriborroak (esperimentala)

en: Not supported
eu: Ez dago onartuta

en: Fetching annotations is not supported for this device
eu: Oharrak berreskuratzerik ez dago irakurgailu honetan

en: Use library only
eu: Erabil ezazu bakarrik liburutegia

en: User annotations generated from main library only
eu: Liburutegi nagusian erabiltzaileak sortu dituen oharrak bakarrik

en: No books selected to fetch annotations from
eu: Libururik ez da hautatu oharrak handik berreskuratzeko

en: Some errors
eu: Hutsegite batzuk

en: Could not fetch annotations for some books. Click "Show details" to see which ones.
eu: Ezin dira liburu batzuen gainean egindako oharrak berreskuratu. Egin klik "Erakutsi xehetasunak" horretan zeintzuk diren ikusteko.

en: The changes will be applied to the <b>selected book</b> | The changes will be applied to the <b>{} selected books</b>
eu[0]: Aldaketak <b>hautatutako liburuari</b> ezarriko zaizkio
eu[1]: Aldaketak <b>hautatutako {} liburuei</b> ezarriko zaizkie

en: Auto scroll through the book list, particularly useful with the cover browser open
eu: Liburuen zerrendan automatikoki mugitu, bereziki erabilgarria azalen arakatzailea irekita dagoela

en: Browse annotations
eu: Arakatu oharrak

en: Create catalog
eu: Katalogoa sortu

en: Create a catalog of the books in your calibre library in different formats
eu: Sortu zure Calibre liburutegiko liburuen katalogoa formatu ezberdinetan

en: No books selected for catalog generation
eu: Katalogoaren sorkuntzarako libururik ez da aukeratu

en: Generating %s catalog...
eu: Sortzen %s katalogoa...

en: Catalog generation complete, with warnings.
eu: Katalogo sortzea osotuta, baina oharrekin

en: Catalog generated.
eu: Katalogoa sortu egin da.

en: Export catalog folder
eu: Esportatu katalogo karpeta

en: Select destination for %(title)s.%(fmt)s
eu: Hautatu helburua honentzat: %(title)s.%(fmt)s

en: No library found
eu: Ez da liburutegirik aurkitu

en: No existing calibre library was found at %s. If the library was moved, select its new location below. Otherwise calibre will forget this library.
eu: Existitzen ez den Calibre liburutegia aurkitu da %s (e)an. Liburutegia aldatu baldin bada kokaleku berria adierazi. Bestela, Calibrek ahaztu egingo du liburutegi hau.

en: New location of this library:
eu: Liburutegi honen helbide berria:

en: Library moved
eu: Liburutegia mugitua

en: Forget library
eu: Liburutegia ahaztu

en: New library location
eu: Liburutegiaren kokapen berria

en: No existing calibre library found at %s
eu: %s kokapenan ez da calibre liburutegirik aurkitu

en: Queue &all books for backup
eu: Jarri liburu guztiak ilaran babeskopiarako

en: Backup status
eu: Babes-kopiaren egoera

en: none
eu: ezer ere ez

en: Book metadata files remaining to be written: %s
eu: Idazteko geratzen diren liburuen metadatu fitxategiak : %s

en: Choose library
eu: Aukeratu liburutegia

en: Choose calibre library to work with
eu: Aukeratu lan egiteko Calibre liburutegia

en: Switch/create library
eu: Aldatu/sortu liburutegia

en: Export/import all calibre data
eu: Esportatu/inportatu Calibre datu guztiak

en: Pick a random book
eu: Hartu liburu bat ausaz

en: Change the icon for this library
eu: Aldatu liburutegi honen ikonoa

en: Quick switch
eu: Aldaketa azkarra

en: Rename library
eu: Liburutegiari izena aldatu

en: Remove library
eu: Liburutegia ezabatu

en: Library maintenance
eu: Liburutegiaren mantenua

en: Library metadata backup status
eu: Liburutegiaren metadatuen babes kopiaren egoera

en: Check library
eu: Ikuskatu liburutegia

en: Restore database
eu: Berrezarri datu basea

en: Switch to previous library
eu: Aldatu aurreko liburutegira

en: Cannot export/import
eu: Ezin da esportatu/inportatu

en: You are running calibre portable, all calibre data is already in the calibre portable folder. Export/import is unavailable.
eu: Erabiltzen ari zara calibre eramangarri bertsioa, calibreko datu guztiak dagoeneko 'calibre eramangarri' karpetan daude. Esportatze/inportatzea aukerak ez daude gaituta.

en: Cannot export/import data while there are running jobs.
eu: Ezin da esportatu/inportatu daturik programak beste lan batzuetan errekurtsoak erabiltzen dituen bitartean.

en: {0} [{1} book] | {0} [{1} books]
eu[0]: {0} [liburu {1}]
eu[1]: {0} [{1} liburu]

en: Apply Virtual library when %s is opened
eu: Aplikatu liburutegi birtuala %s irekitzean

en: Switch to: %s
eu: Aldatu honetara: %s

en: Rename: %s
eu: Berrizendatu: %s

en: Remove: %s
eu: Ezabatu: %s

en: Rename
eu: Aldatu izena

en: Choose a new name for the library <b>%s</b>.
eu: Aukeratu liburutegirako izen berria <b>%s</b>.

en: Note that the actual library folder will be renamed.
eu: Kontuan izan oraingo liburutegi karpetari izena aldatu egingo zaiola.

en: Already exists
eu: Hori badago dagoeneko

en: The folder %s already exists. Delete it first.
eu: Dagoeneko badago %s izeneko karpeta. Ezaba ezazu lehen eta behin.

en: Too long
eu: Luzeegia

en: Not found
eu: Ez da aurkitu

en: Cannot rename as no library was found at %s. Try switching to this library first, then switch back and retry the renaming.
eu: Ezin izan da berrizendatu ez baita liburutegirik aurkitu %s (e)an. Liburutegi honetara aldatu, ostean atzera jo eta berrizendatzen saiatu berriro.

en: Rename failed
eu: Huts egin du berrizendatzerakoan

en: Failed to rename the library at %s. The most common cause for this is if one of the files in the library is open in another program.
eu: Huts egin du liburutegian berrizendatzerrakoan %s horretan. Hau gertatzen denean gehienetan izaten da liburutegiko fitxategi bat dagoeneko zabalik egoten delako beste programa baten menpe.

en: Library removed
eu: Liburutegia ezabatua

en: The library %s has been removed from calibre. The files remain on your computer, if you want to delete them, you will have to do so manually.
eu: %s liburutuegia calibretik ezabatu da. Ordenagailuan fitxategiak geratzen dira, ezabatu nahi izatez gero, eskuz egin beharko duzu.

en: &OK
eu: &Ados

en: &Undo
eu: &Desegin

en: Backup metadata
eu: Metadatuen babes kopia

en: Metadata will be backed up while calibre is running, at the rate of approximately 1 book every three seconds.
eu: Calibre martxan dagoen bitartean babestuko dira metadatuak liburuko hiru segundotako abiaduran.

en: Success
eu: Ongi burutu da

en: Failed
eu: Huts egin du

en: Starting library scan, this may take a while
eu: Abiarazten liburutegiko eskaneoa, honek luzaro jo lezake

en: No problems found
eu: Ez da arazorik aurkitu

en: Finished
eu: Amaiturik

en: You cannot change libraries while using the environment variable CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH.
eu: Ezin dituzu liburutegiak aldatu CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH ingurugiro aldakorra erabiltzen ari zaren bitartean.

en: You cannot change libraries while jobs are running.
eu: Ezin dezakezu liburutegiak aldatu lanak exekutatzen dauden bitartean.

en: C
eu: B

en: Convert books
eu: Bihurtu liburuak

en: Convert books between different e-book formats
eu: Bihurtu liburuak liburu digitalen formatu ezberdinetan

en: Convert individually
eu: Bihurtu banaka

en: Bulk convert
eu: Bihurtu multzoka

en: Create a catalog of the books in your calibre library
eu: Liburuen katalogoa sortu calibreko liburutegian

en: Cannot convert
eu: Ezin da bihurtu

en: Book deleted
eu: Liburua ezabatuta

en: Empty output file, probably the conversion process crashed
eu: Helburu fitxategia hutsik. Ziur aski bihurketa prozesuak huts egin du

en: Different custom columns
eu: Zutabe pertsonalizatu ezberdinak

en: The custom columns in the <i>{0}</i> library are different from the custom columns in the <i>{1}</i> library. As a result, some metadata might not be copied.
eu: <i>{0}</i> liburutegiko zutabe pertsonalizatuak, <i>{1}</i> liburutegian daudenetatik ezberdinak dira. Ondorioz, baliteke metadaturen batzuk ez kopiatzea.

en: The following columns are incompatible - they have the same name but different data types. They will be ignored:
eu: Hurrengo zutabeak bateraezinak dira - izen bera baina datu mota ezberdinak dituzte. Baztertu egingo dira:

en: The following columns are missing in the <i>{0}</i> library. You can choose to add them automatically below.
eu: Hurrengo zutabeak falta dira <i>{0}</i> liburutegian. Behealdean, automatikoki gehitzea aukera dezakezu.

en: Add to the %s library
eu: Gehitu %s liburutegira

en: This warning is only shown once per library, per session
eu: Abisu hau behin baino ez da agertuko liburutegi bakoitzeko, sesio bakoitzeko

en: %(title)s by %(author)s
eu: %(title)s, egilea: %(author)s

en: &Sort libraries alphabetically
eu: Ordenatu liburutegiak alfabetikoki

en: Library &path:
eu: Liburutegiko bide-izena:

en: Browse for library
eu: Bilatu liburutegia

en: &Copy
eu: &Kopiatu

en: Copy to the specified library
eu: Kopiatu zehaztutako liburutegira

en: &Move
eu: &Mugitu

en: Copy to the specified library and delete from the current library
eu: Kopiatu zehaztutako liburutegitik eta uneko liburutegitik ezabatu

en: Duplicate books
eu: Liburu bikoiztuak

en: Select &all
eu: Hautatu &dena

en: Select &none
eu: Hautatu &bat ere ez

en: &Copy to clipboard
eu: Arbelara &kopiatu

en: Copy to library
eu: Kopiatu liburutegira

en: Copy selected books to the specified library
eu: Kopiatu hautatutako liburuak adierazitako liburutegian

en: Choose library...
eu: Aukeratu liburutegia...

en: (delete after copy)
eu: (ezabatu kopiatu eta gero)

en: Cannot copy
eu: Ezin kopiatu

en: Cannot copy to current library.
eu: Ezin daiteke kopiatu uneko liburutegian.

en: No library
eu: Liburutegirik ez

en: No library found at %s
eu: Ez da liburutegirik topatu hemen %s

en: Copying to
eu: Kopiatzen hona

en: Moving to
eu: Mugitzen hona

en: Could not copy books:
eu: Ezin izan dira liburuak kopiatu:

en: Auto merged
eu: Auto bateraketa

en: You cannot use other libraries while using the environment variable CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH.
eu: Ezin dituzu beste liburutegi batzuk erabili CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH ingurugiro aldakorra erabiltzen ari zaren bitartean.

en: Deleting...
eu: Ezabatzen...

en: Deleted
eu: Ezabaturik

en: Failed to delete
eu: Ezin izan da ezabatu

en: Delete books
eu: Ezabatu liburuak

en: Remove books
eu: Ezabatu liburuak

en: Remove selected books
eu: Ezabatu hautatutako liburuak

en: Remove files of a specific format from selected books
eu: Kendu formatu zehatz bateko fitxategiak hautatutako liburuetatik

en: Remove all formats from selected books, except...
eu: Ezabatu hautatutako liburuen formatu guztiak, hauek ezik...

en: Remove all formats from selected books
eu: Ezabatu formatu guztiak hautatutako liburuetan

en: Remove covers from selected books
eu: Ezabatu hautatutako liburuetako azalak

en: Remove matching books from device
eu: Ezabatu gailutik iragazkiarekin bat datozen liburuak

en: Restore recently deleted
eu: Leheneratu duela gutxi ezabatutakoak

en: Cannot delete
eu: Ezin ezabatu

en: Choose formats to be deleted
eu: Aukeratu  ezabatzeko formatuak

en: Choose formats <b>not</b> to be deleted.<p>Note that this will never remove all formats from a book.
eu: Aukeratu ezabatuko <b>ez</b> diren formatuak.<p>Kontuan izan honek ez duela inoiz liburu bateko formatu guztiak ezabatuko.</p>

en: <b>All formats</b> for the selected books will be <b>deleted</b> from your library.<br>The book metadata will be kept. Are you sure?
eu: Aukeratuko liburuen <b>formatu guztiak ezabatuko dira</b> zure liburutegitik. Liburuaren metadatuak mantendu egingo dira. Ziur zaude?

en: Cannot delete books
eu: Ezin liburuak ezabatu

en: No device is connected
eu: Ez dago konektaturik inolako irakurgailurik

en: Main memory
eu: Memoria nagusia

en: No books to delete
eu: Ez dago ezabatzeko libururik

en: None of the selected books are on the device
eu: Hautatutako liburuak ez daude irakurgailuan, ezta bakar bat ere

en: Deleting books from device.
eu: Ezabatzen liburuak irakurgailutik.

en: Some of the selected books are on the attached device. <b>Where</b> do you want the selected files deleted from?
eu: Hautatutako liburuetako batzuk erantsitako gailuan daude. <b>Nondik</b> nahi duzu ezabatu hautatutako fitxategiak?

en: The selected book will be <b>deleted</b> and the files removed from your calibre library. Are you sure? | The {} selected books will be <b>deleted</b> and the files removed from your calibre library. Are you sure?
eu[0]: Hautatutako {} liburua ezabatu egingo da eta fitxategia zure Calibre liburutegitik kenduko da. Ziur al zaude?
eu[1]: Hautatutako {} liburuak ezabatu egingo dira eta fitxategiak zure Calibre liburutegitik kenduko dira. Ziur al zaude?

en: Start wireless device connection
eu: Abiarazi gailuko haririk gabeko konexioa

en: Stop wireless device connection
eu: Gelditu gailuko haririk gabeko konexioa

en: Connect to folder
eu: Konektatu karpetara

en: Start Content server
eu: Abiarazi edukien zerbitzaria

en: Start/stop Content server
eu: Abiarazi/Gelditu edukien zerbitzaria

en: Email to and delete from library
eu: Posta elektronikoz bidali eta liburutegitik ezabatu

en: (delete from library)
eu: (liburutegitik ezabatu)

en: Select recipients
eu: Aukeratu hartzaileak

en: Email to selected recipients...
eu: Bidali e-posta aukeratutako hartzaileei...

en: Setup email based sharing of books
eu: Prestatu e-postaan oinarritutako liburuen partekatzea

en: Send to device
eu: Bidali irakurgailura

en: Connect/share
eu: Konektatu/Konpartitu

en: Share books using a web server or email. Connect to special devices, etc.
eu: Partekatu liburuak web zerbitzaria edo e-posta erabiliz. Gailu berezietara konektatzeko, etab.

en: Stopping
eu: Gelditzen

en: Stopping server, this could take up to a minute, please wait...
eu: Zerbitzaria gelditzen, honek minutu bat baino gehiago iraun dezake, mesedez itxaron...

en: Disable autostart
eu: Ezgaitu autoabiaraztea

en: Do you want wireless device connections to be started automatically when calibre starts?
eu: Nahi al duzu gailuaren haririk gabeko konexioak automatikoki abiaraztea Calibre abiatzerakoan?

en: Still looking for IP addresses
eu: Oraindik IP helbide bila

en: Many IP addresses. See Start/Stop dialog.
eu: Hainbat IP helbide. Ikus Abiarazi/Gelditu elkarrizketa.

en: Manage collections
eu: Bildumak kudeatu

en: Manage the collections on this device
eu: Kudeatu bildumak irakurgailu honetan

en: In library view
eu: Liburutegi ikuspegian

en: Change the title/author/cover etc. of books
eu: Aldatu liburuen izenburua/egilea/azala etab.

en: E
eu: Ed

en: Edit metadata
eu: Editatu metadatuak

en: Edit metadata individually
eu: Editatu metadatuak banan-banan

en: Edit metadata in bulk
eu: Editatu metadatuak multzoka

en: Download metadata and covers
eu: Deskargatu metadatuak eta liburu azalak

en: Merge into first selected book - delete others
eu: Bateratu hautatutako lehen liburuan - ezabatu besteak

en: Merge into first selected book - keep others
eu: Bateratu hautatutako lehen liburuan - gorde besteak

en: Merge only formats into first selected book - delete others
eu: Bateratu formatuak hautatutako lehen liburuak besterik ez - ezabatu besteak

en: Copy metadata
eu: Kopiatu metadatuak

en: Paste metadata
eu: Itsatsi metadatuak

en: Merge book records
eu: Bateratu liburuen erregistroak

en: Manage data files
eu: Kudeatu datu-fitxategiak

en: Cannot copy metadata
eu: Ezin izan dira metadatuak kopiatu

en: Multiple books selected, can only copy from one book at a time.
eu: Liburu asko aukeratuta, bakarrik liburu bat kopiatu daiteke aldi bakoitzeko

en: Cannot paste metadata
eu: Ezin izan dira metadatuak itsatsi

en: No copied metadata available
eu: Kopiatutako metadatuak ez daude eskuragarri

en: Cannot download metadata
eu: Ezin izan dira metadatuak deskargatu

en: Failed to download metadata
eu: Kale egin du metadatuak deskargatzen

en: Download failed
eu: Jaitsierak huts egin du

en: Metadata download completed
eu: Metadatuen jaitsiera amaituta

en: Proceed with updating the metadata in your library?
eu: Jarraitu zure liburutegiko metadatuak eguneratzen?

en: Could not download metadata and/or covers for %d of the books. Click "Show details" to see which books.
eu: Ezin izan da liburuetako %d (e)n metadatuak edo/eta azalak deskargatu. "Xehetasunak erakutsi" sakatu zein liburu izan d(ir)an ikusteko.

en: Show the &failed books in the main book list after updating metadata
eu: Erakutsi &huts egindako liburuak liburu zerrenda nagusian metadatuak eguneratu ostean

en: Download log
eu: Deskargen erregistroa

en: Metadata download complete
eu: Osatu da metadatuen deskarga

en: Revie&w downloaded metadata
eu: Berri&kusi deskargatutako metadatuak

en: Some books changed
eu: Liburu batzuk aldatu dira

en: The metadata for some books in your library has changed since you started the download. If you proceed, some of those changes may be overwritten. Click "Show details" to see the list of changed books. Do you want to proceed?
eu: Liburu batzuen metadatuak aldatu egin dira deskarga hasi denetik. Jarraitu ezkero aldaketa hauetariko batzuk gainidatz ditzakezu. "Xehetasunak erakutsi" sakatu aldatutako liburuen zerrenda ikusteko. Jarraitu?

en: Review downloaded metadata
eu: Berrikusi deskargatutako metadatuak

en: Discard downloaded metadata for this book
eu: Baztertu liburu honetarako deskargatutako metadatuak

en: Use the downloaded metadata for all remaining books
eu: Erabili deskargatutako metadatuak gelditzen diren liburuetan

en: Discard downloaded metadata for all remaining books
eu: Baztertu deskargatutako metadatuak gelditzen diren liburuetan

en: Discard the downloaded value for: %s
eu: Baztertu deskargatutako balioa %s (r)entzat

en: The downloaded metadata is on the left and the original metadata is on the right. If a downloaded value is blank or unknown, the original value is used.
eu: Deskargatutako metadatuak ezkerrean daude eta jatorrizko metadatuak eskuman. Deskargatuko balioren bat zuri baldin badago edo ezezaguna baldin bada jatorrizko balioa erabiltzen da.

en: Cannot edit metadata
eu: Ezin izan dira metadatuak editatu

en: Cannot merge books
eu: Ezin izan dira liburuak bateratu

en: At least two books must be selected for merging
eu: Gutxienez bi liburu hautatu beharko dira haiekin bakarra egiteko

en: Book formats and metadata from the selected books will be added to the <b>first selected book</b> (%s).<br> The second and subsequently selected books will not be deleted or changed.<br><br>Please confirm you want to proceed.
eu: Aukeratutako liburuen formatuak eta metadatuak <b>lehenik aukeratutako liburura</b> (%s) gehituko dira.<br> Bigarrena eta ostean aukeratutako liburuak ez dira aldatu ego ezabatuko.<br><br>Baieztatu jarraitzeko.

en: Applying changed metadata
eu: Aldatutako metadatuak ezartzen

en: Some failures
eu: Arazo batzuk

en: Could not read metadata
eu: Ezin izan dira metadatuak irakurri

en: Could not read metadata from %s format
eu: Ezin izan dira metadatuak irakurri %s formatutik

en: Could not read cover
eu: Ezin izan da liburu-azala irakurri

en: Could not read cover from %s format
eu: Ezin izan da %s formatutik irakurri

en: Embed metadata
eu: Kapsulatu metadatuak

en: Embed metadata into book files
eu: Kapsulatu metadatuak liburuen fitxategien barruan

en: Embed metadata into files of a specific format from selected books...
eu: Aukeratutako liburuetako formatu zehatzeko fitxategietan metadatuak txertatu...

en: Cannot embed
eu: Ezin da kapsulatu

en: Choose formats to be updated
eu: Hautatu eguneratzeko formatuak

en: &Stop
eu: &Gelditu

en: Embedding metadata...
eu: Metadatuak txertatzen...

en: Failed for some files
eu: Huts egin du fitxategi batzuekin

en: Download news in e-book form from various websites all over the world
eu: Deskargatu albisteak liburu elektronikora mundu osoko hainbat webgunetatik

en: F
eu: Es

en: Fetch news
eu: Eskuratu berriak

en: Fetching news from
eu: Albisteak eskuratzen hemendik:

en:  fetched.
eu:  eskuratuta.

en: Help
eu: Laguntza

en: Invalid name
eu: Baliogabeko izena

en: Mark books
eu: Liburuak markatu

en: Temporarily mark books for easy access
eu: Sarrera errazteko liburuak aldi baterako markatu

en: Toggle mark for selected books
eu: Txandakatu markak aukeratutako liburuetan

en: Show marked books
eu: Erakutsi markaturiko liburuak

en: Clear all marked books
eu: Garbitu markatutako liburu guztiak

en: Mark all books by selected author(s)
eu: Markatu aukeratutako egile(ar)en liburu guztiak

en: Mark all books in the selected series
eu: Markatu aukeratutako sailen liburu guztiak

en: Clear all books by selected author(s)
eu: Garbitu aukeratutako egile(ar)en liburu guztiak

en: Clear all books in the selected series
eu: Garbitu aukeratutako sailen liburu guztiak

en: Show marked book
eu: Erakutsi markatutako liburuak

en: Cannot mark
eu: Ezin da markatu

en: Match book to library
eu: Parekatu liburua liburutegira

en: Match this book to a book in the library
eu: Parekatu liburu hau liburutegiko beste liburu batekin

en: Match books
eu: Parekatu liburuak

en: You must select one book
eu: Liburu bat aukeratu behar duzu

en: Move to next match
eu: Mugitu hurrengo bat egitera

en: Move to next highlighted match
eu: Mugitu nabarmendutako hurrengo bat egitera

en: N
eu: E

en: Move to previous item
eu: Mugitu aurreko elemetura

en: Move to previous highlighted item
eu: Mugitu aurreko nabarmendutako elementura

en: Open the folder containing the current book's files
eu: Zabaldu uneko liburuen fitxategiak dituen karpeta

en: Plugin updater
eu: Plugin eguneratzailea

en: Update any plugins you have installed in calibre
eu: Eguneratu Calibre instalaturik duzun edozein gehigarri

en: Polish book
eu: Dotoretu liburua

en: Polish %d books
eu: Dotoretu %d liburu

en: <h3>About Polishing books</h3>%s
eu: <h3>Liburuak dotoretzeari buruz</h3>%s

en: <p>If you have both EPUB and ORIGINAL_EPUB in your book,
                      then polishing will run on ORIGINAL_EPUB (the same for other
                      ORIGINAL_* formats).  So if you
                      want Polishing to not run on the ORIGINAL_* format, delete the
                      ORIGINAL_* format before running it.</p>
eu: <p>Zure liburuan EPUB eta ORIGINAL_EPUB formatuak badituzu
                      dotoretzea ORIGINAL_EPUBaren gainean izango da (berdin
                      gertatzen da beste ORIGINAL_* formatuekin). Beraz,
                      ez baldin baduzu nahi dotoretzea ORIGINAL_* formatuan
                      exekutatzea, ezabatu lehenik ORIGINAL_* formatua.</p>

en: <h3>Embed referenced fonts</h3>%s
eu: <h3>Txertatu adierazitako letra-tipoak</h3>%s

en: <h3>Subsetting fonts</h3>%s
eu: <h3>Hurrengo letra-tipoak azpimultzotan jartzen</h3>%s

en: <h3>Smarten punctuation</h3>%s
eu: <h3>Doitu puntuazioa</h3>%s

en: Select actions to perform:
eu: Aukeratu buru beharreko ekintzak:

en: &Embed all referenced fonts
eu: &Txertatu adierazitako letra-tipo guztiak

en: &Subset all embedded fonts
eu: &Azpimultzoan jarri txertatuko letra-tipo guztiak

en: Smarten &punctuation
eu: Itxura hobetzen &puntuazioa

en: Update &metadata in the book files
eu: Eguneratu liburu fitxategietako &metadatuak

en: Update the &cover in the book files
eu: Eguneratu liburu fitxategietako &azala

en: &Remove a previously inserted book jacket
eu: &Kendu aurretik gehitutako liburu estalkia

en: About
eu: Honi buruz

en: Show &report
eu: Erakutsi &txostena

en: Show a report of all the actions performed after polishing is completed
eu: Erakutsi burututako ekintza guztien txostena liburua dotoretu ostean

en: &Save settings
eu: &Gorde ezarpenak

en: &Load settings
eu: &Kargatu ezarpenak

en: No actions selected
eu: Ez da ekintzarik aukeratu

en: You must select at least one action before saving
eu: Aukeratu gutxienez ekintza bat gorde baino lehenago

en: Choose name
eu: Aukeratu izena

en: Choose a name for these settings
eu: Aukeratu izena ezarpen hauetarako

en: Remove saved settings
eu: Kendu gordetako ezarpenak

en: Must update metadata
eu: Beharrezkoa metadatuak eguneratzea

en: You have selected the option to add metadata as a "book jacket". For this option to work, you must also select the option to update metadata in the book files. Do you want to select it?
eu: Metadatuak "Liburu estalki" modura gehitzea aukeratu duzu. Aukera hau burutzeko liburu fitxategien metadatuak eguneratzeko aukera ere hautatu behar duzu. Nahi al duzu aukeratu?

en: You must select at least one action, or click Cancel.
eu: Aukeratu gutxienez ekintza bat, edo sakatu "Utzi"

en: Queueing books for polishing
eu: Dotoretzeko lilburuak ilaran jartzen

en: Polish %s
eu: Dotoretu %s

en: Polish book %(nums)s of %(tot)s (%(title)s)
eu: Dotoretu %(nums)s liburu %(tot)s (e)tatik (%(title)s)

en: Queueing book %(nums)s of %(tot)s (%(title)s)
eu: Ilaran jarri %(nums)s liburu %(tot)s (e)tatik (%(title)s)

en: Ignore remaining reports
eu: Gelditzen diren txostenak baztertu

en: View full &log
eu: Ikusi &erregistro osoa

en: Polishing of %s
eu: Dotoretzen %s

en: The original file has been saved as %s. | The original files have been saved as %s.
eu[0]: Jatorrizko fitxategia %s bezala gorde da.
eu[1]: Jatorrizko fitxategiak %s bezala gorde dira.

en:  and
eu:  eta

en: If you polish again, the polishing will run on the originals.
eu: Berriro dotoretzen baduzu jatorrizkoen gainean izango da.

en: Polish books
eu: Dotoretu liburuak

en: Apply the shine of perfection to your books
eu: Perfekzioaren diztira aplikatu zure liburuetara

en: Cannot polish
eu: Ezin da dotoretu

en: Ask for this confirmation again
eu: Zure calibre liburutegitik ausaz liburu bat aukeratu

en: Polishing is only supported for books in the %s formats. Convert to one of those formats before polishing.
eu: Dotoretzea %s formatuetako liburuetan baino ez da onartzen. Formatu horietariko batera bihurtu fitxategia dotoretu aurretik.

en:  completed
eu:  egina

en: Configure calibre
eu: Konfiguratu Calibre

en: Change calibre behavior
eu: Aldatu calibreren portaera

en: Run Welcome wizard
eu: Exekutatu ongi-etorri laguntzailea

en: Get plugins to enhance calibre
eu: Gehigarriak lortu calibre hobetzeko

en: Restart in debug mode
eu: Berrabiarazi araztaile moduan (debug mode)

en: Restart ignoring third party plugins
eu: Berrabiarazi hirugarrenen pluginak alde batera utzita

en: Sections
eu: Atalak

en: Restart
eu: Berrabiarazi

en: Save to disk
eu: Gorde diskoan

en: Export e-book files from the calibre library
eu: Esportatu liburu digitalen fitxategiak Calibre liburutegitik

en: S
eu: G

en: Save to disk in a single folder
eu: Gorde diskoan karpeta bakar batean

en: Save only %s format to disk
eu: Gorde bakarrik %s formatuan diskoan

en: Save only %s format to disk in a single folder
eu: Gorde bakarrik %s formatuan diskoko karpeta bakar batean

en: Save single format to disk...
eu: Gorde formatu bakarra diskoan...

en: Cannot save to disk
eu: Ezin diskoan gorde

en: Choose format to save to disk
eu: Aukeratu formatua diskoan gordetzeko

en: Choose destination folder
eu: Aukeratu helburu-karpeta

en: You are trying to save files into the calibre library. This can cause corruption of your library. Save to disk is meant to export files from your calibre library elsewhere.
eu: Saiatzen ari zara calibre liburutegian fitxategiak gordetzen. Honek zure liburutegian kalteak sor ditzake. Diskoan gordetzeak esan nahi du fitxategiak esportatzea zure calibre liburutegitik beste norabait.

en: Book details
eu: Liburuaren xehetasunak

en: Show the detailed metadata for the current book in a separate window
eu: Uneko liburuaren metadatuak leiho desberdin batean erakutsi

en: Quickview
eu: ikuspegi azkarra

en: Toggle Quickview
eu: Aldatu ikuspegi azkarrera

en: Focus to Quickview
eu: Ikuspegi azkarrera bideratu

en: Move the focus to the Quickview panel/window
eu: Eraman fokua ikuspegi azkarra panelera/leihora

en: Refresh Quickview
eu: Freskatu ikuspegi azkarra

en: Search from Quickview
eu: Bilatu Ikuspegi azkarretik

en: No quickview available
eu: Ez dago ikuspegi azkarra eskuragarri

en: Quickview is not available for books on the device.
eu: Gailuko liburuetan ikuspegi azkarra ez dago erabilgarri

en: Show books similar to the current book
eu: Erakutsi uneko liburuaren antzeko liburuak

en: Similar books
eu: Antzeko liburuak

en: Books by same author
eu: Autore berdinaren liburuak

en: Books in this series
eu: Serie honetako liburuak

en: Books by this publisher
eu: Argitaletxe honen liburuak

en: Books with the same tags
eu: Etiketa berdinak dituzten liburuak

en: Sort by
eu: Sailkatu honen arabera:

en: Get books
eu: Liburuak lortu

en: Search for e-books
eu: Bilatu liburu elektronikoak

en: this author
eu: egile hau

en: this book
eu: liburu hau

en: this title
eu: izenburu hau

en: Search for %s
eu: Bilatu %s

en: Stores
eu: Dendak

en: Choose stores
eu: Liburu dendak aukeratu

en: Cannot search
eu: Ezin da bilatu

en: calibre helps you find the e-books you want by searching the websites of various commercial and public domain book sources.
eu: Calibrek lagunduko dizu liburu elektronikoak bilatzen, arakatuko du hainbat jabari publiko iturritan eta hainbat gune komertzialetan.

en: Using the integrated search you can easily find which store has the book you are looking for, at the best price. You also get DRM status and other useful information.
eu: Txertatuko bilaketaren bitartez liburua preziorik onenean zein dendatan duzun jakiteko aukera izango duzu. DRMaren egoera eta beste informazio erabilgarririk ere izango duzu.

en: All transactions (paid or otherwise) are handled between you and the book seller. calibre is not part of this process and any issues related to a purchase should be directed to the website you are buying from. Be sure to double check that any books you get will work with your e-book reader, especially if the book you are buying has <a href="{}">DRM</a>.
eu: Transakzio guztiak (ordaindutakoak zein bestelakoak) zu eta liburu saltzailearen artekoak dira. Calibrek ez du zerikusirik prozesuan eta sor litekeen edozein arazo, erosi duzun gunera bideratu beharko zenuke zuzenean. Ondo ziurtatu lortzen dituzun liburuak darabilzun gailuan irakur daitezkeela, batez ere erositakoak <a href="http://drmfree.calibre-ebook.com/about#drm">DRMa</a> baldin badu.

en: Show this message again
eu: Mezu hau berriro erakutsi

en: Choose format to edit
eu: Aukeratu aldatzeko formatua

en: Choose which format you want to edit:
eu: Aukeratu zein formatu nahi duzun aldatu

en: &All formats
eu: &Formatu guztiak

en: Edit ToC
eu: Aldatu Aurkibidea

en: Cannot edit ToC
eu: Ezin da Aurkibidea aldatu

en: Library changed
eu: Liburutegia aldatuta

en: Always ask when more than one format is available
eu: Beti itandu formatu bat baino gehiago dagoenean

en: Edit book
eu: Liburua editatu

en: T
eu: B

en: Cannot Edit book
eu: Ezin da liburua editatu

en: Cannot edit book
eu: Ezin da liburua editatu

en: File missing
eu: Fitxategia falta da

en: The %s format is missing from the calibre library. You should run library maintenance.
eu: %s formatua falta da calibre liburutegian. Liburuaren mantentze-lana abiarazi beharko zenuke.

en: Choose the format to unpack:
eu: Hautatu formatua paketetik erauzteko

en:             <h2>About Unpack book</h2>
                <p>Unpack book allows you to fine tune the appearance of an e-book by
                making small changes to its internals. In order to use Unpack book,
                you need to know a little bit about HTML and CSS, technologies that
                are used in e-books. Follow the steps:</p>
                <br>
                <ol>
                <li>Click "Explode book": This will "explode" the book into its
                individual internal components.<br></li>
                <li>Right click on any individual file and select "Open with..." to
                edit it in your favorite text editor.<br></li>
                <li>When you are done: <b>close the file browser window
                and the editor windows you used to make your tweaks</b>. Then click
                the "Rebuild book" button, to update the book in your calibre
                library.</li>
                </ol>
eu:             <h2>Liburuak Hustu-ri buruz</h2>
                <p>Liburuak Hustu aukerak liburuaren itxura doitzea uzten du
                barrenetan aldaketa txiki batzuk eginez. Liburuak Hustu erabiltzeko
                eliburuetan erabiltzen diren HTML eta CSS teknologiekin eskarmentu
                apur bat izan behar duzu. Jarraitu hurrengo pausuak:</p>
                <br>
                <ol>
                <li>Egin klik "Lehertu Liburua"-n: Horrela liburua, bere osagai txikienetan
                "lehertuko" duzu.<br></li>
                <li>Edozein fitxategi aukeratu eta egin klik eskumako botoiarekin 
                "Honekin ireki..." aukeraren bitartez nahiago duzun testu editorearekin
                aldatzeko.<br></li>
                <li>Amaitu eta gero: <b>itxi aldaketak egiteko erabili duzun editorearen eta
                fitxategi-arakatzailearen leihoak</b> eta "Berreraiki Liburua" botoia sakatu
                liburua calibreko liburutegian eguneratu daiten.</li>
                </ol>

en: &Cancel
eu: &Bertan behera utzi

en: Explode the book to edit its components
eu: Lehertu liburua bere osagaiak aldatzeko

en: Preview the result of your changes
eu: Aurreikusi zure aldaketen emaitza

en: Abort without saving any changes
eu: Irten aldaketak gorde barik

en: Save your changes and update the book in the calibre library
eu: Gorde aldaketak eta eguneratu liburua Calibre liburutegian

en: Exploding, please wait...
eu: Lehertzen, itxaron mesedez...

en: Failed to unpack
eu: Huts egin du deskonprimatzerakoan

en: Could not explode the %s file.
eu: Ezin izan da lehertu %s fitxategia

en: Failed to rebuild file
eu: Huts egin du liburua berreraikitzerakoan

en: Failed to rebuild %s. For more information, click "Show details".
eu: Huts egin du %s berreraikitzerakoan. "Xehetasunak erakutsi" sakatu xehetasunak ikusteko.

en: Rebuilding, please wait...
eu: Berreraikitzen, itxaron mesedez...

en: Unpack books in the EPUB, AZW3, HTMLZ formats into their individual components
eu: Erauzi paketetik EPUB, AZW3, HTMLZ formatuetako liburuak  bakoitza bere osagarrietan

en: Read books
eu: Irakurri liburuak

en: V
eu: I

en: View
eu: Ikusi

en: View specific format
eu: Ikusi formatu jakin bat

en: View with calibre E-book viewer
eu: Ikusi Calibre liburu elektroniko ikustailearekin

en: Read a random book
eu: Irakurri ausazko liburua

en: Clear recently viewed list
eu: Duela gutxi irakurritakoen zerrenda garbitu

en: No associated program
eu: Ez dago loturiko programarik

en: Cannot view
eu: Ezin da ikusi

en: Format unavailable
eu: Formatu hori ez dago eskuragarri

en: Selected books have no formats
eu: Aukeratutako liburuak ez daukate formaturik

en: Choose the format to view
eu: Aukeratu ikusteko formatua

en: Not all the selected books were available in the %s format. You should convert them first.
eu: Hautatutako liburu guztiak ez zeuden eskuragarri %s formatuan. Lehenengo formatuz aldatu, bihurtu egin beharko dituzu horietako batzuk.

en: You are attempting to open %d books. Opening too many books at once can be slow and have a negative effect on the responsiveness of your computer. Once started the process cannot be stopped until complete. Do you wish to continue?
eu: Saiatzen ari zara %d liburuak zabaltzen. Liburu gehiegi batera zabaltzen saiatzea kontu motela izan daiteke eta zure ordenagailuaren erantzuteko-denboran, oro har, eragin txarra izan dezake. Prozesua behin hasiz gero, ezin da eten burutu arte. Aurrera egin nahi duzu?

en: Cannot open folder
eu: Ezin da karpeta zabaldu

en: This book no longer exists in your library
eu: Liburu hau jada ez da zure liburutegian existitzen

en: %s has no available formats.
eu: %s-k ez du formatu eskuragarririk.

en: Virtual library
eu: Liburutegi birtuala

en: Quick select Virtual library
eu: Liburutegi birtualaren hautaketa bizkorra

en: Quick select a Virtual library
eu: Liburutegi birtual baten hautaketa bizkorra

en: Cannot add books
eu: Ezin libururik gehitu

en: Adding books...
eu: Liburuak gehitzen...

en: No e-book files were found in %s
eu: Liburu elektronikoen fitxategirik ez da aurkitu  1%s-en

en: Reading metadata and adding to library (one book)... | Reading metadata and adding to library ({} books)...
eu[0]: Irakurtzen metadatuak eta liburutegira gehitzen (liburu bat)...
eu[1]: Irakurtzen metadatuak eta liburutegira gehitzen  ({} liburuak)...

en: Failed to read metadata from the file: | Failed to read metadata from the files:
eu[0]: Ezin izan da metadaturik irakurri honako fitxategitik:
eu[1]: Ezin izan da metadaturik irakurri honako fitxategietatik:

en: Ignore
eu: Ez ikusiarena egin

en: Add
eu: Gehitu

en: Change
eu: Aldatu

en: Capitalize
eu: Kapitalizatu

en: contains
eu: bere baitan dauka

en: with the name:
eu: izenarekin:

en: Added {num} books automatically from {src}
eu: Gehitu dira {num} liburu modu automatikoan hemendik: {src}

en: Donate
eu: Dohaintza egin

en: Edit
eu: Editatu

en: Copy
eu: Kopiatu

en: Paste
eu: Itsatsi

en: Select all
eu: Hautatu dena

en: Manage %s
eu: Kudeatu %s

en: Find %s in the Tag browser
eu: Bilatu %s etiketen arakatzailean

en: Delete the %s format
eu: Ezabatu %s formatua

en: Save the %s format to disk
eu: Gorde diskan %s formatua

en: Restore the %s format
eu: Berrezarri %s formatua

en: Add other application for %s files...
eu: Gehitu beste aplikazio bat %s fitxategietarako...

en: Search
eu: Bilatu

en: Open the Edit metadata window
eu: Ireki Editatu metadatuak leihoa

en: Save cover to disk
eu: Gorde azala diskoan

en: Generate cover from metadata
eu: Sortu liburu-azala metadatuetatik zuzenean

en: Automatically trim borders
eu: Ertzak automatikoki moztu

en: Trim borders manually
eu: Ertzak eskuz moztu

en: Undo last trim
eu: Desegin azkenengo mozketa

en: JPEG images
eu: JPEG irudiak

en: Path
eu: Bidea (Path)

en: Cover size: %(width)d x %(height)d pixels
eu: Azalaren tamaina: %(width)d x %(height)d pixel

en: Options specific to
eu: Aukerak honetako propio:

en: output
eu: outputa, helburua

en: Form
eu: Inprimakia

en: Bib file encoding:
eu: Bib formatuko fitxategia kodetzen:

en: Fields to include in output:
eu: Outputean, helburuan sartzeko eremuak:

en: BibTeX entry type:
eu: BibTeX mota sartu:

en: Create a citation tag?
eu: Aipu-etiketarik sortu nahi?

en: Expression to form the BibTeX citation tag:
eu: BibTeX aipu-etiketarako adierazpena:

en: Some explanation about this template:
     -The fields availables are 'author_sort', 'authors', 'id',
        'isbn', 'pubdate', 'publisher', 'series_index', 'series',
       'tags', 'timestamp', 'title', 'uuid', 'title_sort'
     -For list types ie authors and tags, only the first element
       will be selected.
     -For time field, only the date will be used.
eu: Txantiloi honi buruz zerbait:
     -Eskuragarri dauden eremuak 'egile_mota', 'egileak', 'id'
        'isbn', 'argitaratze_data', 'argitaratzailea', 'sailen_indizea', 'saila'
       'etiketak', 'timestamp', 'izenburua', 'uuid', 'izenburu_mota'
     - Zerrenda motakoentzako (egileak eta etiketak, adibidez)
       lehenengo osagaia baino ez da aukeratuko.
     - Data eremurako, data baino ez da erabiliko.

en: Library name
eu: Liburutegi izena

en: Number
eu: Kopurua

en: E-book options
eu: Liburu elektronikoaren aukerak

en: Catalogs
eu: Katalogoak

en: Read book
eu: Irakurri liburua

en: Wishlist item
eu: Nahien zerrendako elementua

en: any date
eu: edozein data

en: any value
eu: edozein balore

en: unspecified
eu: zehaztugabea

en: No genres will be excluded
eu: Ez da generorik baztertuko

en: regex error: %s
eu: regex errorea: %s

en: All genres will be excluded
eu: Genero guztiak baztertuko dira

en: Delete saved catalog preset
eu: Ezabatu gordetako katalogo-ezarpenak

en: The selected saved catalog preset will be deleted. Are you sure?
eu: Aukeratutako gordetako katologo-ezarpenak ezabatu egingo dira. Ziur zaude?

en: Save catalog preset
eu: Gorde katalogo-ezarpenak

en: Preset name:
eu: Ezarpenen izena:

en: You must provide a name.
eu: Derrigorrezkoa izenen bat ematea.

en: That saved preset already exists and will be overwritten. Are you sure?
eu: Gordetako ezarpen horiek dagoeneko badaude eta gainidatzi egingo dira. Ziur zaude?

en: Are you sure you want to delete '%s'?
eu: Ziur zaude '%s' ezabatu nahi d(it)uzula?

en: Are you sure you want to delete rules #%(first)d-%(last)d?
eu: Ziur zaude #%(first)d-%(last)d arauak ezabatu nahi dituzula?

en: Delete Rule
eu: Ezabatu araua

en: False
eu: Faltsua

en: True
eu: Egia

en: Name
eu: Izena

en: Field
eu: Eremua

en: Value
eu: Balioa

en: Prefix
eu: Aurrizkia

en: Presets
eu: Ezarpenak

en: Select catalog preset to load
eu: Aukeratu kargatu beharreko katalogo-ezarpenak

en: Save current catalog settings as preset
eu: Gorde uneko katalogo ezarpenak

en: Save
eu: Gorde

en: Delete current preset
eu: Ezabatu uneko ezarpenak

en: Delete
eu: Ezabatu

en: Enabled sections will be included in the generated catalog.
eu: Gaitutako atalak sortuko den katalogora gehituko dira.

en: Included sections
eu: Barnean sartzen diren atalak

en: List of books, sorted by Author
eu: Liburu zerrenda, autoreagatik sailkatuta

en: &Authors
eu: &Egileak

en: List of books, sorted by Title
eu: Liburu zerrenda, izenburuagatik sailkatuta

en: &Titles
eu: &Izenburuak

en: List of series books, sorted by Series
eu: Liburu sailen zerrenda, sailagatik sailkatuta

en: &Series
eu: &Sailak

en: &Genres
eu: &Generoak

en: List of books, sorted by date added to calibre
eu: Liburu zerrenda, calibrera gehitutako datagatik sailkatuta

en: Individual descriptions of books with cover thumbs, sorted by author
eu: Azalen irudidun liburuen banakako deskribapenak, egileagatik sailkatuta

en: &Descriptions
eu: &Deskripzioak

en: The first matching prefix rule applies a prefix to book listings in the generated catalog.
eu: Bat datorren lehenengo aurrizki-araua, sortutako katalogoaren liburu zerrendetako aurrizkira aplikatzen da.

en: Prefixes
eu: Aurrizkiak

en: Books matching any of the exclusion rules will be excluded from the generated catalog.
eu: Baztertze-arauren batekin bat datozen liburuak, sortutako katalogotik baztertuko dira.

en: Excluded books
eu: Baztertutako liburuak

en: A regular expression describing genres to be excluded from the generated catalog. Genres are derived from the tags applied to your books.
    The default pattern \[.+\]|\+ excludes tags of the form [tag], e.g., [Test book], and '+', the default tag for a read book.
eu: Sortutako katalogotik baztertu behar diren generoak deskribatzen duen adierazpen erregularra. Generoak, liburuetara egotzitako etiketetatik eratortzen dira. Lehenetsitako baztertze-ereduak \[.+\]|\+ kakotxen artean dagoen edozein etiketa (adibidez, [Testuliburua]) eta irakur-liburuen '+'a den lehenetsitako etiketa baztertzen ditu generotzat hartuak izan ez daitezen.

en: Excluded genres
eu: Baztertutako generoak

en: Genres to &exclude (regex):
eu: &baztertu beharreko generoak (regex):

en: Reset to default
eu: Berrezarri lehenetsira

en: Results of regex:
eu: regex emaitzak:

en: Tags that will be excluded as genres
eu: Generoetatik baztertuko diren etiketak

en: Other options
eu: Beste aukera batzuk

en: &Before
eu: Aur&retik

en: &After
eu: At&zetik

en: Catalog cover:
eu: Katalogoko azala:

en: Generate new cover
eu: Sortu azal berria

en: Use existing cover
eu: Erabili badagoen azala

en: E&xtra Description note:
eu: Deskribapen gehigarrirako oharra:

en: Custom column source for text to include in Descriptions section.
eu: Deskribapenak atalean erantsiko den testuaren zutabe pertsonalizatua

en: &Thumb width:
eu: &Irudiaren zabalera:

en: Size hint for cover thumbnails included in Descriptions section.
eu: Deskribapenak atalean dauden azalen irudien tamainari buruzko argibidea

en:  inch
eu:  hazbete

en: Author cross-references:
eu: Egileen aipamen gurutzatuak:

en: For books with multiple authors, list each author separately
eu: Egile bat baino gehiagoko liburuetan, egile bakoitza bananduta zerrendatu

en: Tab template for catalog.ui
eu: Tab txantiloia katalogo.ui horretarako

en: Toggle
eu: Txandakatu

en: Tag browser
eu: Etiketa arakatzailea

en: Cover browser
eu: Azalen arakatzailea

en: Bold
eu: Lodia

en: Italic
eu: Etzana

en: Underline
eu: Azpimarratua

en: Strikethrough
eu: Marratua

en: Superscript
eu: Goi-indizea

en: Subscript
eu: Azpi-indizea

en: Ordered list
eu: Zerrenda ordenatua

en: Unordered list
eu: Ordenatu gabeko zerrenda

en: Align left
eu: Lerrokatu ezkerretara

en: Align center
eu: Lerrokatu erdian

en: Align right
eu: Lerrokatu eskuinetara

en: Align justified
eu: Lerrokatu ezker-eskuinean

en: Undo
eu: Desegin

en: Redo
eu: Berregin

en: Remove formatting
eu: Kendu formateatzea

en: Cut
eu: Moztu

en: Foreground color
eu: Aurreko planoaren kolorea

en: Background color
eu: Atzeko planoaren kolorea

en: Insert link or image
eu: Txertatu esteka edo irudia

en: Insert separator
eu: Bereizgailua txertatu

en: Clear
eu: Garbitu

en: Style text block
eu: Testu blokearen estiloa aldatu

en: Style the selected text block
eu: Hautatutako testu blokearen estiloa aldatu

en: Normal
eu: Normala

en: Blockquote
eu: Aipuen blokea

en: Choose foreground color
eu: Hautatu lehen planoko kolorea

en: Choose background color
eu: Hautatu atzeko planoko kolorea

en: Choose image
eu: Irudia aukeratu

en: Invalid URL
eu: Baliogabeko URL-a

en: Create link
eu: Sortu esteka

en: &File
eu: &Fitxategia

en: Images
eu: Irudiak

en: Choose file
eu: Aukeratu fitxategia

en: Enter a URL. If you check the "Treat the URL as an image" box then the URL will be added as an image reference instead of as a link. You can also choose to create a link to a file on your computer. Note that if you create a link to a file on your computer, it will stop working if the file is moved.
eu: Sartu URLa. "URLa iruditzat hartu" markatu ezkero, URLa irudi bezala gehituko da esteka moduan egin beharrean. Lotura, ordenagailuko irudiren batera sortzeko aukera ere baduzu, baina kontuan izan fitxategia ezabatu ezkero ez dela ibiliko.

en: Enter &URL:
eu: Sartu &URLa:

en: Treat the URL as an &image
eu: URLa &iruditzat hartu

en: Enter &name (optional):
eu: Sartu &izena (hautazkoa):

en: Choose a file on your computer:
eu: Aukeratu fitxategia zure ordenagailuan:

en: &Width:
eu: &Zabalera:

en: &Height:
eu: &Altuera:

en: Open link
eu: Esteka ireki

en: Fonts
eu: Letra-tipoak

en: Hide
eu: Ezkutatu

en: Show
eu: Erakutsi

en: Smarten punctuation
eu: Zuzendu puntuazioa

en: Do not add &Table of Contents to book
eu: Ez gehitu aurkibiderik liburuari

en: &Title for Table of Contents:
eu: &Izenburua aurkibidearentzat:

en: Put generated Table of Contents at &start of book instead of end
eu: Sortutako Aurkibidea liburuaren &hasiera partean jarri azkenean jarri beharrean

en: Use author &sort for author
eu: Erabil ezazu egilearen izena &sailkatu egilearen izenaren arabera

en: For settings that cannot be specified in this dialog, use the values saved in a previous conversion (if they exist) instead of using the defaults specified in the Preferences
eu: Elkarrizketa honetan zehaztu ezin diren ezarpenetarako, erabil itzazu gordetako bihurketen balioak (horrelakorik balego), erabili beharrean Lehentasunetan zehaztutako balio lehenetsiak.

en: None of the selected books have saved conversion settings.
eu: Aukeratutako liburu batek ere ez du gorde bihurtze-ezarpenak.

en: input
eu: sorburua

en: &Number of colors:
eu: Kolore &kopurua

en: Disable &normalize
eu: Desgaitu &normaldu

en: Keep &aspect ratio
eu: Gorde &aspektu proportzio

en: &Wide
eu: &Zabal

en: &Landscape
eu: &Horizontal

en: &Right to left
eu: &Eskuinetatik ezkerretara

en: Don't so&rt
eu: Ez ezazu sail&katu

en: De&speckle
eu: De&speckle "parasitoak erauzi"

en: &Disable comic processing
eu: &Desgaitu komikiaren prozesaketa

en: &Output format:
eu: &Helburu formatua:

en: Disable conversion of images to &black and white
eu: Desgaitu irudiak grisetara bihurtzea &zuri-beltzean

en: Don't add links to &pages to the Table of Contents for CBC files
eu: Ez gehitu estekarik &oriak (e)tara CBC fitxategien Aurkibidera

en: Debug
eu: Akasgabetu

en: Debug the conversion process.
eu: Akasgabetu bihurketa prozesua.

en: Choose debug folder
eu: Aukeratu akasgabetze karpeta

en: The debug process outputs the intermediate HTML generated at various stages of the conversion process. This HTML can sometimes serve as a good starting point for hand editing a conversion.
eu: Akasgabetze prozesuak ematen duen bitarteko HTMLa bihurketa prozesuko hainbat mailatan sortu da. HTML hau, batzuetan, erabil daiteke bihurketa eskuz editatzeko abiapuntu bezala.

en: Do not try to autodetect a &cover from images in the document
eu: Ez saiatu &azala antzematen dokumentuko irudien artean

en: Paper si&ze:
eu: Orrialdearen tamaina:

en: &Custom size:
eu: &Pertsonalizatutako tamaina;

en: Page &bottom margin
eu: Behe marjina

en: Page &left margin
eu: Ezker marjina

en: Page &right margin
eu: Eskuin marjina

en: Page &top margin
eu: Goi marjina

en: Do not insert the &Table of Contents as a page at the start of the document
eu: Aurkibiderik ez gehitu dokumentuaren hasieran

en: EP&UB version:
eu: EPUB bertsioa:

en: No default &cover
eu: Lehenetsitako &liburu-azalik ez

en: Insert inline &Table of Contents
eu: Txertatu &Aurkibidea barnean

en: Split files &larger than:
eu: Banandu fitxategiak &handiago baino:

en: No &SVG cover
eu: Ez dago &SVG liburu-azalik

en: &Flatten EPUB file structure
eu: &Suntsitu EPUB fitxategi estruktura

en: &Title for inserted ToC:
eu: &Izenburua txertatutako Aurkibiderako:

en: Put inserted Table of Contents at the &end of the book
eu: Jarri txertatutako &Aurkibidea liburuaren &amaiera aldean

en: Preserve cover &aspect ratio
eu: Mantendu liburu-azala &itxura proportzioa

en: Do not &split on page breaks
eu: Ez ezazu &banandu orrialde jauzietan

en: &Genre:
eu: Generoa:

en: Font rescaling wizard
eu: Letra-tipoak berreskalatzeko laguntzaile-magialaria

en: &Output document
eu: &Helburu dokumentua

en: &Base font size:
eu: &Oinarrizko letra-tipoaren neurria:

en: Font size &key:
eu: Letra-tipoaren neurria &giltza:

en:  pt
eu:  puntu

en: Use &default values
eu: Erabili &lehenetsitako balioak

en: &Input document
eu: &sorburu dokumentua

en: &Font size:
eu: &Letra-tipoaren neurria:

en:  will map to size:
eu:  neurri honetara diseinatuko:

en: 0.0 pt
eu: 0,0 puntu

en: Heuristic
    processing
eu: Prozesatze
    heuristikoa

en: Modify the document text and structure using common patterns.
eu: Aldatu dokumentuaren testua eta egitura eredu arruntak jarraituz.

en: <b>Heuristic processing</b> means that calibre will scan your book for common patterns and fix them. As the name implies, this involves guesswork, which means that it could end up worsening the result of a conversion, if calibre guesses wrong. Therefore, it is disabled by default. Often, if a conversion does not turn out as you expect, turning on heuristics can improve matters. Read more about the various heuristic processing options in the <a href="%s">User Manual</a>.
eu: <b>Prozesamendu heuristikoak</b> esan nahi du Calibrek zure liburua eskaneatu egingo duela eredu arruntak bilatzeko eta horiek konponduko dituela. Izenak dioen bezala, hau asmakizunak dakar, hau da, bihurketa baten emaitza okerragoa izan daitekeela, kalibreak gaizki asmatzen badu. Hori dela eta, lehenespenez desgaituta dago. Askotan, bihurketa bat espero duzun bezala ateratzen ez bada, heuristikoak aktibatuta arazoak hobetu ditzake. Irakurri gehiago prozesatzeko heuristiko aukerei buruz  <a href="%s">Erabiltzailearen eskuliburuan</a>.

en: Enable &heuristic processing
eu: Aktibatu prozesatze &heuristikoa

en: Heuristic processing
eu: Prozesatze heuristikoa

en: Unwrap lines
eu: Ez doitu lerroak

en: Detect and markup unformatted chapter headings and sub headings
eu: Antzeman eta markatu formatu gabeko atal izenburu eta azpi izenburuak

en: Renumber sequences of <h1> or <h2> tags to prevent splitting
eu: Berriro zenbakitu <h1> edo <h2> etiketen sekuentziak zatiketak saihesteko

en: Delete blank lines between paragraphs
eu: Paragrafoen arteko lerro txuriak ezabatu

en: Ensure scene breaks are consistently formatted
eu: Ziurtatu eszena aldaketak trinko formateaturik daudela

en: Replace soft scene &breaks:
eu: Ordeztu bigunak diren eszena &aldaketak:

en: Remove unnecessary hyphens
eu: Kendu behar ez diren marrak

en: Italicize common words and patterns
eu: Jarri era etzanean ohizko hitzak eta ereduak

en: Replace entity indents with CSS indents
eu: Ordeztu entitate-kokak CSS-koskekin

en: How to handle &CSS
eu: CSS nola kudeatu

en: Use book &title as the filename for the HTML file inside the archive
eu: Erabili liburuaren &izenburua fitxategiaren izena bezala artxibo barneko HTML fitxategirako

en: Original
eu: Jatorrizkoa

en: Left align
eu: Ezkerretara lerrokatu

en: Justify text
eu: Testua bi aldeetatik justifikatu

en: Base font si&ze:
eu: Oinarrizko letra tamaina:

en: Wizard to help you choose an appropriate font size key
eu: Laguntzaile-magialaria erabili letra-tipo egokiko giltza aukeratzen laguntzeko

en: Minim&um line height:
eu: Lerroen altuera minimoa

en: Embed font fami&ly:
eu: Txertatu letra-tipo familia:

en: &Embed all fonts in document
eu: Txertatu letra-tipo guztiak

en: E&xpand CSS
eu: Z&abaldu CSS

en: Keep &ligatures
eu: Gorde &loturak

en: &Disable font size rescaling
eu: &Desgaitu letra-tipoaren tamaina eskalatzea berriro

en: &Fonts
eu: &Letra-tipoak

en: Text &justification:
eu: Testuaren &justifikazioa:

en: I&nput character encoding:
eu: Sarrera karaktereen kodifikazioa:

en: &Line size:
eu: &Lerroa -ren tamaina:

en: <p>When calibre removes inter paragraph spacing, it automatically sets a paragraph indent, to ensure that paragraphs can be easily distinguished. This option controls the width of that indent.
eu: <p>calibrek ezabatzen dituenean paragrafoen arteko espazioak, automatikoki paragrafo aurreko koska ezartzen du, ziurtatzeko paragrafoen artean nahasketarik ez dagoela. Aukera honek koskaren zabalera kontrolatzeko da.

en: No change
eu: Aldaketarik ez

en: Insert &blank line between paragraphs
eu: Txertatu lerro &zuria paragrafoen artean

en: Remove &spacing between paragraphs
eu: Ezabatu &espazio-txertatze paragrafoen artean

en: &Linearize tables
eu: &Lerrokatze taulak

en: Select what style information you want completely removed:
eu: Aukeratu guztiz ezabatu nahi duzun estilo informazioa:

en: Removes the font-family CSS property
eu: Letra-tipo familiaren CSS propietateak ezabatzen ditu

en: Removes the margin CSS properties. Note that page margins are not affected by this setting.
eu: Marjinetako CSS propietateak ezabatzen ditu. Kontuan izan honek ez duela eraginik izango orriko marjinetan.

en: &Margins
eu: &Marjinak

en: Removes the padding CSS properties
eu: Betegarriaren CSS propietateak ezabatzen ditu

en: &Padding
eu: &Bereizpena

en: Convert floating images/text into static images/text
eu: Bihurtu irudi/testu mugikorrak irudi/testu estatikoetan

en: F&loats
eu: &Mugikorra

en: Removes foreground and background colors
eu: Aurreko eta atzeko planoen koloreak ezabatzen ditu

en: &Colors
eu: &Koloreak

en: Comma separated list of CSS properties to remove. For example: display, color, font-family
eu: Ezabatuko diren CSS propietateen zerrenda komaz banandurik. Adibidez: bistaratzea, kolorea, letra-tipo familia

en: Render &tables as images
eu: Prozesatu &taulak irudiak bezala

en: Add &header
eu: Gehitu &goiburua

en: Header &format:
eu: Goiburu &formatua:

en: &Embed fonts
eu: &kapsulatu letra-tipoak

en: &Serif font family:
eu: &Serif letra-tipo familia:

en: S&ans-serif font family:
eu: S&ans-serif letra-tipo familia:

en: &Monospace font family:
eu: &Monospace letra-tipo familia:

en: Header &separation:
eu: Goiburu &bereizketa:

en: Text size multiplier for text in rendered tables:
eu: Prozesatutako tauletarako testu tamainaren biderkatzailea testuentzat:

en: &Wordspace:
eu: &Hitzen-arteko-espazioa:

en: Minimum para. &indent:
eu: Minimoa paragraf. &koska:

en: Metadata
eu: Metadatuak

en: Set the metadata. The output file will contain as much of this metadata as possible.
eu: Ezarri metadatuak. Helburu fitxategiak metadatu hauetatik ahalik eta metadatu gehien gordeko ditu.

en: This book has no cover
eu: Liburu honek ez du azalik

en: Choose cover for
eu: Aukeratu liburu-azala honentzat:

en: Cannot read
eu: Ezin irakurri

en: You do not have permission to read the file:
eu: Ez duzu fitxategi hau irakurtzeko baimenik:

en: Error reading file
eu: Huts egin du fitxategia irakurtzerakoan

en: <p>There was an error reading from file: <br /><b>
eu: <p>Akats bat egon da fitxategitik irakurtzerakoan: <br /><b>

en:  is not a valid picture
eu:  ez da irudi baliogarria

en: Change &cover image:
eu: Aldatu &azaleko irudia:

en: Browse for an image to use as the cover of this book.
eu: Arakatu irudi egoki baten bila liburu honen azal bezala erabiltzeko

en: Use cover from &source file
eu: Erabil ezazu liburu-azala &sorburu fitxategitik

en: &Title:
eu: &Izenburua:

en: Change the title of this book
eu: Aldatu liburu honen izenburua

en: &Author(s):
eu: &Egilea(k):s

en: Change the author(s) of this book. Multiple authors should be separated by a comma
eu: Aldatu liburu honen egilea(k). Hainbat egileren izenak komen bidez bereizi beharko lirateke.

en: &Publisher:
eu: &Argitaratzailea:

en: Ta&gs:
eu: Etiketak:

en: Tags categorize the book. This is particularly useful while searching. <br><br>They can be any words or phrases, separated by commas.
eu: Etiketek liburua kategorietan sailkatzen dituzte. Hau bereziki erabilgarria da bilaketak egiterakoan. <br><br>Edozein hitz edo esaldi izan daiteke etiketa, komekin bereiziak.

en: &Series:
eu: &Sailak:

en: List of known series. You can add new series.
eu: Ezagunak diren sailen zerrenda. Sail berria gehi dezakezu.

en: Book
eu: Liburua

en: Ignore &margins
eu: Ez hartu aintzat &bazterrak

en: Do not convert all images to &JPEG (may result in images not working in older viewers)
eu: Ez bihurtu irudi guztiak &JPG -ra (baliagarria irakurgailu zaharragoetan bistaratzen ez diren irudietarako)

en: Kindle options
eu: Pizteko aukerak

en: MOBI file &type:
eu: MOBI fitxategi &mota:

en: <b>WARNING:</b> Various Kindle devices have trouble displaying the new or both MOBI filetypes. If you wish to use the new format on your device, convert to AZW3 instead of MOBI.
eu: <b>OHARRA:</b> Kindle gailu batzuk arazoak ematen dituzte MOBI mota berriko (zein zaharreko, batzuetan) fitxategiak bistaratzerakoan. Zure gailuan formatu berria erabili nahi baduzu, hobe duzu fitxategia AZW3era bihurtzea MOBIra baino.

en: Personal Doc tag:
eu: Personal Doc etiketa:

en: unlimited
eu: mugagabea

en: %(width)d x %(height)d pixels
eu: %(width)d x %(height)d pixel

en: Screen size: %s
eu: Pantailaren tamaina: %s

en: Page setup
eu: Orriaren konfigurazioa

en: &Output profile:
eu: &Output profila:

en: Profile description
eu: Profilaren deskripzioa

en: &Input profile:
eu: &Input profila:

en: Margins
eu: Bazterrak

en: &Left:
eu: &Ezkerretan:

en: Unchanged
eu: Aldatu gabea

en: &Top:
eu: &Goian:

en: &Right:
eu: &Eskuinetan:

en: &Bottom:
eu: &Azpian:

en: &Format:
eu: &Formatua:

en: &Inline TOC
eu: &Inline aurkibidea

en:  px
eu:  pixelak

en: No &images
eu: Ez dago irudirik

en: &Paper size:
eu: Orrialdearen tamaina:

en: &Unit:
eu: &Unitatea

en: Preserve &aspect ratio of cover
eu: Ondo gorde liburu-azalaren &itxura proportzioa

en: Add page &numbers to the bottom of every page
eu: Gehitu orri &zenbakiak orrialde guztien behekaldean

en: Add a printable &Table of Contents at the end
eu: Gehitu inprimatzeko moduko &Aurkibidea amaieran

en: &Title for ToC:
eu: Aurkibidearen &Izenburua:

en: Serif famil&y:
eu: Serif letra-tipo familia:

en: Sans fami&ly:
eu: Sans letra-tipo familia:

en: &Monospace family:
eu: &Monospace familia:

en: S&tandard font:
eu: Letra-tipo es&tandarra:

en: Default font si&ze:
eu: Lehenetsitako letra-tipoaren &tamaina:

en: Monospace &font size:
eu: Monospace &letra-tipoaren tamaina:

en: Page headers and footers
eu: Orrien goiburuak eta oinak

en: &Header template:
eu: &Goiburua -ren txantiloia:

en: &Footer template:
eu: &Orri-oina -ren txantiloia:

en: Do not &reduce image size and depth
eu: Ez murriztu irudiaren tamaina eta tarteak

en: No formats available
eu: Ez dago formatu eskuragarririk

en: Cannot build regex using the GUI builder without a book.
eu: GUI builder (Graphical User Interface eraikitzailea) erabiliz ezin da regex "ohiko adierazpen" horietako bat sortu libururik gabe.

en: Could not open file
eu: Ezin izan da fitxategia ireki

en: Could not open the file, do you have it open in another program?
eu: Ezin izan da fitxategia ireki, agian beste programa batek irekita dauka

en: Failed to generate preview
eu: Huts egin du aurrebista sortzean

en: Open book
eu: Liburua ireki

en: Click the "Open" button below to open a e-book to use for testing.
eu: Klikatu beheko Ireki botoia liburu elektroniko bat  probatzeko.

en: Regex:
eu: Regex (ohiko adierazpen):

en: &Test
eu: &Aztertu

en: Occurrences:
eu: Gertaerak:

en: Goto:
eu: Joan:

en: &Previous
eu: &Aurrekoa

en: &Next
eu: &Hurrengoa

en: Preview
eu: Aurrebista

en: Ignore &WMF images in the RTF file
eu: Baztertu RTF fitxategiko &WMF irudiak

en: Failed to read
eu: Huts egin du irakurtzerakoan

en: Invalid regular expression
eu: Baliorik gabeko ohiko adierazpena

en: Invalid regular expression: %s
eu: Baliorik gabeko ohiko adierazpena: %s

en: The list of search/replace definitions that will be applied to this conversion.
eu: Bihurtze honetan erabiliko den bilatu/ordeztu definizioen zerrenda.

en: Add the current expression to the list of expressions that will be applied
eu: Gehitu uneko adierazpena erabiliko diren adierazpenen zerrendara

en: &Add
eu: &Gehitu

en: Edit the currently selected expression
eu: Aldatu orain aukeratutako adierazpena

en: &Change
eu: &Aldatu

en: Remove the currently selected expression
eu: Kendu orain aukeratutako adierazpena

en: &Remove
eu: &Kendu

en: Load a list of expressions from a previously saved file
eu: Kargatu aurretik gordetako fitxategiaren adierazpenen zerrenda

en: &Load
eu: &Kargatu

en: Save this list of expressions so that you can re-use it easily
eu: Gorde adierazpen zerrenda hau ostean erraz berrerabiltzeko

en: &Save
eu: &Gorde

en: Move expression up.
eu: Mugitu adierazpen bat gora

en: Move expression down.
eu: Mugitu adierazpen bat behera

en: Restore &defaults
eu: Berrezarri &lehenetsiak

en: &Input format:
eu: &Input formatua:

en: Use &saved conversion settings for individual books
eu: Erabili &gordetako bihurketa ezarpenak liburu bakanekin

en: Convert
eu: Bihurtu

en: Hide &chapter name
eu: Ezkutatu kapituluaren izena

en: Insert &empty line between paragraphs
eu: Sartu lerro huts bat paragrafoen artean

en: Fine tune the detection of chapter headings and other document structure.
eu: Ondo doitu kapituluen goiburuaren detekzioa eta dokumentuaren estrukturako besteena ere bai.

en: Invalid XPath
eu: Baliorik gabeko XPath

en: The XPath expression %s is invalid.
eu: XPath %s adierazpena baliorik gabekoa da.

en: Chapter &mark:
eu: Kapituluaren &marka:

en: Insert &metadata as page at start of book
eu: Txertatu &metadatuak orrialde bezala liburuaren hasieran

en: Remove &fake margins
eu: Ezabatu marjin &faltsuak

en: Remove first &image
eu: Lehena ezabatu &irudia

en: Table of
    Contents
eu: Aurkibidea
    Indizea

en: Control the creation/conversion of the Table of Contents.
eu: Kontrolatu aurkibidearen sortzea/bihurtzea.

en: Level &1 TOC (XPath expression):
eu: Maila &1 Aurkibidea (XPath adierazpena):

en: Level &2 TOC (XPath expression):
eu: Maila &2 Aurkibidea (XPath adierazpena):

en: Level &3 TOC (XPath expression):
eu: Maila &3 Aurkibidea (XPath adierazpena):

en: &Force use of auto-generated Table of Contents
eu: &Behartu automatikoki aurkibidea sortzea

en: Do not add &detected chapters to the Table of Contents
eu: Ez ezazu gehitu &detektaturiko kapitulurik aurkibidean

en: Number of &links to add to Table of Contents:
eu: Aurkibidean gehitzeko moduko &esteka kopurua

en: TOC &filter:
eu: Aurkibidea &Irazkia:

en: Chapter &threshold:
eu: Kapitulu &atalasea

en: Allow &duplicate links when creating the Table of Contents
eu: Baimendu &bikoiztuta dauden estekak Aurkibidea sortzerakoan

en: This option will cause calibre to popup the Table of Contents Editor tool,
     which will allow you to manually edit the Table of Contents, to fix any errors
     caused by automatic generation.
eu: Aukera honekin Calibreren Aurkibide Editorea leheneratuko da.
     Editorerakin, eskuz alda dezakezu Aurkibidea, sortze automatikoaren erruz
     sortutako edozein errore konpontze aldera.

en: &Manually fine-tune the ToC after conversion is completed
eu: &Eskuz konpondu Aurkibidea bihurtzea amaitzerakoan

en: Structure
eu: Egitura

en: Common
eu: Arrunta

en: Preserve &spaces
eu: Ondo gorde &espazioak

en: General
eu: Orokorra

en: &Line ending style:
eu: &Lerroa bukatzeko estiloa:

en: &Formatting:
eu: &Formatua:

en: Plain
eu: Testu laua

en: &Maximum line length:
eu: Lerroaren luzera &Maximoa:

en: Force maximum line &length
eu: Lerroaren luzeerarik handienera behartu

en: Do not remove links (<a> tags) before processing
eu: Ez ezabatu estekak (<a> etiketak) prozesatu baino lehen

en: Do not remove image &references before processing
eu: Ez ezabatu irudien erreferentziak prozesatu baino lehen

en: Keep text &color, when possible
eu: Aukera dagoenean, mantendu testuaren kolorea

en: TXTZ output
eu: TXTZ irteera

en: Use a wizard to generate the XPath expression
eu: Erabili laguntzaile bat XPath adierazpena sortzeko

en: Match HTML &tags with tag name:
eu: Bat egin HTML &etiketak etiketaren izen honekin:

en: Having the &attribute:
eu: &ezaugarria edukiz:

en: With &value:
eu: Honekin &balio honekin:

en: (A regular expression)
eu: (Adierazpen arrunta)

en: Browse by covers
eu: Liburu-azaletan zehar arakatu

en: Choose color
eu: Aukeratu kolorea

en: &Name:
eu: &Izena:

en: Color &1:
eu: &1 kolorea:

en: Color &2:
eu: &2 kolorea:

en: Contrast color &1 (mainly for text):
eu: &1 kontraste kolorea (batez ere testurako):

en: Contrast color &2 (mainly for text):
eu: &2 kontraste kolorea (batez ere testurako):

en: Choose a color scheme to be used for this generated cover.
eu: Aukeratu sortutako azal honetarako erabiliko den kolore-eskema.

en: &New color scheme
eu: Kolore eskema &berria

en: &Edit color scheme
eu: &Editatu kolore eskema

en: &Remove color scheme
eu: E&zabatu kolore eskema

en: &Styles
eu: E&stiloak

en: When generating covers, a style for the cover is chosen at random from the styles below. You can prevent an individual style from being selected by unchecking it. The preview on the right shows the currently selected style.
eu: Azalak sortzerakoan, azalerako estilo bat aukeratzen da ausaz beheko estiloetatik. Estilo indibidual bat hautatzea eragotzi dezakezu desmarkatuta. Eskuineko aurrebistak unean hautatutako estiloa erakusten du.

en: &Fonts and sizes
eu: &Letra tipoak eta tamainak

en: &Title font family:
eu: &Izenburuen letra tipoa:

en: &Title font size:
eu: &Izenburuen letra tamaina:

en: &Subtitle font family:
eu: &Azpi-izenburuen letra tipoa:

en: &Subtitle font size:
eu: &Azpi-izenburuen letra tamaina:

en: &Footer font family:
eu: &Oin-oharren letra tipoa:

en: &Footer font size:
eu: &Ohin-oharren letra tamaina:

en: Cover &width:
eu: Azalaren &zabalera:

en: Cover &height:
eu: Azalaren &altuera:

en: Note that the preview to the side is of fixed aspect ratio, so changing the cover width above will not have any effect. If you change the height, you should also change the width nevertheless as it will be used in actual cover generation.
eu: Kontuan izan alboko aurrebista aspektu-erlazio finkoa dela, beraz goiko estalkiaren zabalera aldatzeak ez du inolako eraginik izango. Altuera aldatzen baduzu, zabalera ere aldatu beharko zenuke, hala ere, benetako azala sortzeko erabiliko baita.

en: &Text
eu: &Testua

en: Cannot edit
eu: Ezin daiteke editatu

en: Cannot remove
eu: Ezin da ezabatu

en: A number
eu: Zenbaki bat

en: Export these rules to a file
eu: Esportatu arau hauek guztiak fitxategi batera

en: Import previously exported rules
eu: Inportatu aurretik esportatu diren arauak

en: There are no rules to export
eu: Ez dago esportatzeko inolako araurik eskuragarri

en: Choose file for exported rules
eu: Hautatu fitxategi bat arauak bertara esportatzeko

en: Values changed
eu: Balioak aldatu egin dira

en: You have changed the values. In order to use this editor, you must either discard or apply these changes. Apply changes?
eu: Balioak aldatu egin dituzu. Editorea erabiltzeko aldaketak baztertu edo aplikatu egin behar dituzu. Aplikatu aldaketak?

en: Undefined
eu: Definitu gabea

en: Today
eu: Gaur

en: The enumeration "{0}" contains an invalid value that will be set to the default
eu: "{0}" zerrendatzeak badu balio ez duen datu bat eta lehenetsitako baliora aldatuko da

en: Apply changes
eu: Aldaketak aplikatu

en: Clear series
eu: Garbitu sailak

en: Automatically number books
eu: Liburuen zenbaketa automatikoa

en: Force numbers to start with
eu: behartu zenbakia honekin hasten

en: The enumeration "{0}" contains invalid values that will not appear in the list
eu: "{0}" zerrendatze horrek baditu balio ez duen daturik eta horrelakorik ez da zerrendan agertuko

en: Remove all tags
eu: Ezabatu etiketa guztiak

en: tags to remove
eu: ezabatzeko etiketak

en: No details available.
eu: Ez dago zehaztasunik eskura.

en: Device no longer connected.
eu: Irakurgailua dagoeneko ez dago konektaturik.

en: Get device information
eu: Lortu irakurgailutik informazioa

en: Get list of books on device
eu: Lortu liburu zerrenda irakurgailutik

en: Prepare files for transfer from device
eu: Prestatu gailutik transferituko diren fitxategiak

en: Get annotations from device
eu: Lortu zirriborroak eta oharrak irakurgailutik

en: Send metadata to device
eu: Igorri irakurgailura metadatuak

en: Send collections to device
eu: Igorri irakurgailura bildumak

en: Delete books from device
eu: Ezabatu liburuak irakurgailutik

en: Download books from device
eu: Deskargatu liburuak irakurgailutik

en: View book on device
eu: Ikusi liburua irakurgailuan

en: Set default send to device action
eu: Ezarri lehenetsia bezala "irakurgailura bidali" ekintza

en: Send to main memory
eu: Bidali memoria nagusira

en: Send to storage card A
eu: Bidali A memoria-txartelera

en: Send to storage card B
eu: Bidali B memoria-txartelera

en: Send specific format to
eu: Bidali formatu zehatza hona

en: Send and delete from library
eu: Bidali eta ezabatu liburutegitik

en: Eject device
eu: Egotzi irakurgailua (Eject)

en: Error
eu: Errorea

en: Error communicating with device
eu: Irakurgailuarekin komunikatzeko saioak huts egin du

en: Manage the %s?
eu: Kudeatu %s(e)a?

en: Detected the <b>%s</b>. Do you want calibre to manage it?
eu: Ezabatuta <b>%s</b>(e)a. Calibrek kudea dezala nahi duzu?

en: No suitable formats
eu: Ez dago formatu egokirik

en: Running jobs
eu: Lanak exekutatzen

en: Cannot configure the device while there are running device jobs.
eu: Ezin da gailua konfiguratu lanak exekutatzen dauden bitartean.

en: Configure %s
eu: Konfiguratu %s

en: Restart calibre for the changes to %s to be applied.
eu: Berrabiarazi calibre %s(r)ako aldaketak aplikatu daitezen.

en: Error talking to device
eu: Akatsen bat irakurgailuarekin komunikatzerakoan

en: There was a temporary error talking to the device. Please unplug and reconnect the device or reboot.
eu: Behin behineko errorea egon da gailuarekin konektatzerakoan. Gailua deskonektatu eta berriro konektatu edo berrabiarazi, mesedez.

en: Device:
eu: Gailua:

en:  detected.
eu:  detektaturik.

en: No books
eu: Libururik ez

en: selected to send
eu: hautatua bidaltzeko

en: No device
eu: Gailurik ez dago

en: No device connected
eu: Ez da gailurik konektatu

en: %(num)i of %(total)i books
eu: %(total)itik %(num)i liburu

en: 0 of %i books
eu: %itik 0 liburu

en: Choose format to send to device
eu: Aukeratu irakurgailura bidaltzeko formatua

en: Cannot send: No device is connected
eu: Ezin izan da igorri: ez dago inolako gailurik konektatua

en: No card
eu: Txartelik ez dago

en: Cannot send: Device has no storage card
eu: Ezin bidali: gailuak ez dauka memoria-txartelik

en: Auto convert the following books before uploading to the device?
eu: Bihurtu modu automatikoan hurrengo liburuak irakurgailuan kargatu aurretik?

en: Sending catalogs to device.
eu: Katalogoak irakurgailura bidaltzen.

en: Sending news to device.
eu: Albisteak irakurgailura bidaltzen.

en: Sending books to device.
eu: Liburuak irakurgailura bidaltzen.

en: Could not upload the following books to the device, as no suitable formats were found. Convert the book(s) to a format supported by your device first.
eu: Ezin izan dira hurrengo liburuak irakurgailura kargatu, formatu egokirik topatu egin ez delako. Lehenengo eta behin, bihurtu liburua(k) zure irakurgailuak onartzen duen formaturen batean.

en: No space on device
eu: Lekurik ez irakurgailuan

en: <p>Cannot upload books to device there is no more free space available
eu: <p>Ezin da libururik kargatu irakurgailuan, ez dago leku libre nahikorik eta

en: Incorrect destination
eu: Okerreko helbidea

en: Device
eu: Gailua

en: Unknown formats
eu: Formatu ezezagunak

en: You have enabled the <b>{0}</b> formats for your {1}. The {1} may not support them. If you send these formats to your {1} they may not work. Are you sure?
eu: <b>{0}</b> formatuak gaitu dituzu zure {1} gailurako. {1}(e)k agian ez ditu onartzen eta formatu hauek zure {1}(e)ra bidaltzen baldin badituzu, agian ez dira ibiliko. Ziur zaude?

en: The template %s is invalid:
eu: %s txantiloiak ez du balio:

en: Select available formats and their order for this device
eu: Aukeratu formatu erabilgarriren bat eta irakurgailu honetarako bere agindua

en: Use author sort for author
eu: Erabil ezazu egile-sailkapena, egile izenaren arabera sailkatzeko

en: Save &template:
eu: Gorde &txantiloi:

en: No formats selected
eu: Ez da formaturik aukeratu

en: You must choose at least one format to send to the device
eu: Gutxienez formaturen bat aukeratu behar duzu gailura bidaltzeko

en: <b>Save &template</b> to control the filename and
            location of files sent to the device:
eu: <b>Gorde &txantiloia</b> gailura bidalitako
            fitxategien izenak eta kokapenak kontrolatzeko:

en: A <b>list of &folders</b> on the device to
            which to send e-books. The first one that exists will be used:
eu: Gailuaren <b>&karpetak zerrendan</b>
            liburu elektronikoak bidaltzeko. Dagoen lehena erabiliko da:

en: Browse for a folder on the device
eu: Bilatu karpeta gailuan

en: Select the devices to be <b>ignored</b>. calibre <b>will not</b>
                connect to devices with a checkmark next to their names.
eu: Aukeratu <b>ez ikusiarenak</b> egingo diren gailuak. calibrek <b>ez du</b>
                izena markatuta dauden gailuekin konektatuko.

en: Send the %s format to the folder:
eu: Bidali %s formatua karpeta honetara:

en: Folder on the device
eu: Gailuko karpeta

en: &Remove rule
eu: &Ezabatu araua

en: Format specific sending
eu: Zehaztutako formatua bidali

en: You can create rules that control where e-books of a specific
                format are sent to on the device. These will take precedence over
                the folders specified above.
eu: Arauak sor ditzakezu gailura formatu
                zehatz bateko liburu elektronikoak bidaltzeko. Arauek lehentasuna izango dute
                goian adierazitako karpetetan.

en: Add a &new rule
eu: Gehitu arau &berria

en: The <b>%s</b> device has no serial number, it cannot be configured
eu: <b>%s</b> gailuak ez du serie-zenbakirik, ezin da konfiguratu

en: <b>No MTP device connected.</b><p> You can only configure the MTP device plugin when a device is connected.
eu: <b>Ez da MTP gailurik konektatu.</b><p>MTP protokolodun gailuen gehigarria gailua konektatuta dagoenean baino ezin duzu konfiguratu.

en: If you want to un-ignore a previously ignored MTP device, use the "Ignored devices" tab.
eu: Aurretik baztertzeko markatu duzun MTP gailuren bat berriro gaitu nahi baduzu, joan "Kontuan hartu ez diren gailuak" fitxara.

en: Choose the formats to send to the %s
eu: Aukeratu %s(e)ra bidaliko diren formatuak

en: &Ignore the %s in calibre
eu: &Baztertu %s calibren

en: Change scanned &folders
eu: Aldatu eskaneatutako &karpetak

en: Show device information
eu: Erakutsi gailuaren informazioa

en: Copy to clipboard
eu: Kopiatu arbelean

en: The %s will be ignored in calibre
eu: %s baztertu egingo da calibren

en: Configure
eu: Konfiguratu

en: Cannot send to %s
eu: Ezin da %s(e)ra bidali

en: Choose folder on device
eu: Aukeratu karpeta gailuan

en: <b>Scanned folders:</b>
eu: <b>Eskaneatutako karpetak:</b>

en: You can select which folders calibre will scan when searching this device for books.
eu: Gailuko liburuen bilaketan, calibrek eskaneatuko dituen karpetak aukeratu dezakezu.

en: If you a select a previously unselected folder, any sub-folders will not be visible until you restart calibre.
eu: Lehenago aukeratu gabeko karpeta aukeratzen baduzu, barruko azpi-karpetak ez dira agertuko calibre berrabiarazi arte.

en: Choose folders to scan
eu: Aukeratu eskaneatuko diren karpetak

en: How many empty books?
eu: Zenbat liburu hutsik?

en: How many empty books should be added?
eu: Zenbat liburu hutsik gehitu beharko?

en: Set the author of the new books to:
eu: Liburu berrien autore bezala ezarri:

en: Reset author to Unknown
eu: Autorea Ezezaguna bezala berrezarri

en: Set the series of the new books to:
eu: Ezarri liburu berrien saila honetara:

en: Reset series
eu: Berrezarri saila

en: Reset title
eu: Izenburua berrezarri

en: Also create an empty e-book in format:
eu: Era berean, sortu liburu elektroniko bat formatu honetan:

en: Add books by ISBN
eu: Gehitu liburuak ISBN-aren arabera

en: &Paste from clipboard
eu: &Itsatsi arbeletik

en: &Tags to set on created book entries:
eu: Sartutako liburuetan ezarriko diren &Etiketak:

en: Some invalid ISBNs
eu: Baliogabeko ISBN batzuk

en: All invalid ISBNs
eu: ISBN guztiak baliogabekoak

en: All the ISBNs you entered were invalid. No books can be added.
eu: Sartu dituzun ISBN guztiak baliogabeak dira. Ezin da libururik gehitu.

en: Edit authors
eu: Editatu egileak

en: Edit the authors for this book. You can drag and drop to re-arrange authors
eu: Editatu liburu honetako egileak. Arrastaka eraman eta itsatsi aukera erabil dezakezu egileak berrantolatzeko

en: Enter an author to add
eu: Sartu gehitzeko egile bat

en: &Remove selected
eu: E&zabati hautatutakoa

en: Select displayed metadata
eu: Aukeratu agertzen diren metadatuak

en: Fit &cover within view
eu: Bateratu &liburu-azala bistaratzen denarekin

en: Next [%s]
eu: Hurrengoa [%s]

en: Previous [%s]
eu: Aurrekoa [%s]

en: This book is marked
eu: Liburu hau markaturik dago

en: This book is marked as: %s
eu: Liburu hau horrela markaturik dago: %s

en: My books
eu: Nere liburuak

en: No help available
eu: Ez dago laguntzarik eskuragarri

en: No help available for this output format.
eu: Ez dago laguntzarik eskuragarri irteera formatu honetarako

en: Generate catalog
eu: Sortu katalogoa

en: Generate catalog for {0} books
eu: Sortu katalogoa {0} liburuentzat

en: Catalog &title (existing catalog with the same title will be replaced):
eu: Katalogoaren &izenburua (izen bereko dauden katalogoak ordeztu egingo dira):

en: &Send catalog to device automatically
eu: &Igorri katalogoa irakurgailura modu automatikoan

en: &Add catalog to library
eu: Gehitu katalogoa liburutegiari

en: Catalog options
eu: Katalogo aukerak

en: Vacuuming database to improve performance.
eu: Datubasea garbitzen errendimendua hobetzeko

en: This will take a while, please wait...
eu: Tartetxo batez ixaron, mesedez...

en: Vacuuming...
eu: Garbitzen...

en: &Run the check again
eu: &Exekutatu egiaztatzea berriro

en: Copy &to clipboard
eu: Kopiatu &arbelean

en: &Done
eu: &Eginda

en: Delete &marked
eu: &Markatuak ezabatu

en: Delete marked files (checked subitems)
eu: Ezabatu markatutako fitxategiak (berrikusitako batzuk)

en: &Fix marked
eu: Ma&rkatuak konpondu

en: Fix marked sections (checked fixable items)
eu: Konpondu markatutako atalak (konpontzeko moduko bilatu diren gauzak)

en: Names to ignore:
eu: Kontuan hartu behar ez diren izenak:

en: Enter comma-separated extensions without a leading dot. Used only in book folders
eu: Sar itzazu komen bidez bereiziriko luzapenak gidatze punturik gabe.  Liburuen karpetetan bakarrik erabilia

en: (fixable)
eu: (doigarria)

en: Path from library
eu: Liburutegitiko laster-bidea

en: The marked files and folders will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
eu: Markatutako fitxategiak eta karpetak <b>betiko ezabatuko</b> dira. Ziur zaude aurrera egin nahi duzula?

en: Format
eu: Formatua

en: Existing
eu: Badago

en: Convertible
eu: Bihurgarria

en: Choose location for calibre library
eu: Aukeratu kokapen bat Calibreren liburutegirako

en: Same as current
eu: Dagoen hori berori

en: The location %s contains the current calibre library
eu: Kokapen  %s honek oraingo calibre liburutegia dauka bere baitan

en: Bad location
eu: Txarto kokatua

en: You can only create libraries inside %s at the top level, not in sub-folders
eu: %s (ar)en barruan liburutegiak goi-mailan baino ezin dituzu sortu, ez azpi-karpetetan

en: No existing library found
eu: Ez da inolako liburutegirik topatu

en: There is no existing calibre library at %s
eu: Ez dago inolako calibre liburutegirik hemen %s

en: Not empty
eu: Ez dago hutsik

en: Failed to move library
eu: Huts egin du liburutegia mugitzen

en: No location
eu: Kokagune jakinik gabe

en: No location selected
eu: Kokogunea hautatu gabe

en: %s is not an existing folder
eu: %s ez da existitzen den karpena

en: Choose your calibre library
eu: Aukera ezazu zure Calibre liburutegia

en: Your calibre library is currently located at {0}
eu: Zure calibre liburutegia orain {0} horretan dago kokaturik

en: &Create an empty library at the new location
eu: &Sortu hutsik dagoen liburutegi bat kokapen berrian

en: Copy the custom columns, saved searches, column widths, plugboards,
    user categories, and other information from the old to the new library
eu: Kopiatu pertsonalizatutako zutabeak, gordetako bilaketak, zutabeen zabalerak, gehigarrien taulak,
    erabiltzaileen kategoriak eta informazio gehiago liburutegi zaharretik liburutegi berrira

en: &Copy structure from the current library
eu: &Kopiatu oraingo liburutegitik estruktura

en: Add "%s" to toolbars or menus
eu: Gehitu "%s" tresna-barretara edo menuetara

en: Select the toolbars and/or menus to add <b>%s</b> to:
eu: Aukeratu <b>%s</b> gehitu nahi duzun tresna-barrak edo/eta menuak:

en: Edit "{0}"
eu: Editatu "{0}"

en: &Show this warning again
eu: &Erakutsi abisu hau berriro

en: &Library
eu: &Liburutegia

en: Library &and device
eu: Liburutegia eta gailua

en: Has cover
eu: Azala du

en: Merge metadata
eu: Konbinatu metadatuak

en: Select folder to open as device
eu: Aukeratu karpeta bat irakurgailua izango balitz bezala zabaltzeko

en: ERROR
eu: ERROREA

en: Recipes
eu: Formulak edo errezetak

en: Recipe &title:
eu: Formularen &izenburua:

en: day(s)
eu: eguna(k)

en: The oldest article to download
eu: Deskargatzeko artikulurik zaharrena

en: &Oldest article:
eu: Artikulu &Zaharragoa:

en: Maximum number of articles to download per feed.
eu: Jario bakoitzeko artikulu kopuru maximoa dekargatzeko

en: &Max. number of articles per feed:
eu: Jario bakoitzeko artikulu kopuru &Max.:

en: Feeds in recipe
eu: Jarioak formulan

en: Add feed to recipe
eu: Gehitu jarioa formulara

en: &Feed title:
eu: &Jarioaren izenburua:

en: Feed &URL:
eu: Jarioaren &URLa:

en: &Add feed
eu: &Gehitu jarioa

en: Choose builtin recipe
eu: Aukeratu jatorrizko formula

en: Go
eu: Joan

en: Add custom news source
eu: Gehitu albiste iturri berria

en: Customize &builtin recipe
eu: Pertsonalizatu &builtin formula

en: No recipes
eu: Ez dago formularik

en: No custom recipes created.
eu: Ez da formula pertsonalizaturik sortu

en: Choose a recipe file
eu: Aukeratu formula-fitxategi bat

en: Invalid input
eu: Sarrera baliogabea

en: <p>Could not create recipe. Error:<br>%s
eu: <p>Ezin izan da formula bat sortu. Errorea:<br>%s

en: Manage data files for {}
eu: Kudeatu {}-ren datu-fitxategiak

en: Size
eu: Tamaina

en: &Remove files
eu: &Kendu fitxategiak

en: No files selected to remove
eu: Ez da hautatu kentzeko fitxategirik

en: All checked books will be <b>permanently deleted</b> from your device. Please verify the list.
eu: Aztertu diren liburu guztiak <b>betiko ezabatu egingo</b> dira zure irakurgailutik. Mesedez, egiaztatu zerrenda.

en: Author
eu: Egilea

en: Location
eu: Kokalekua

en: Delete from device
eu: Ezabatu irakurgailutik

en: %(curr)s (was %(initial)s)
eu: %(curr)s (zen %(initial)s)

en: Item is blank
eu: Elementua zuriz dago

en: An item cannot be set to nothing. Delete it instead.
eu: Elementu bat ezin zaio ezerezari gehitu. Horren ordez, ezaba ezazu.

en: No item selected
eu: Ez dago ezer hautatuta

en: No items selected
eu: Ez dago elementurik hautatuta

en: You must select at least one item from the list.
eu: Gutxienez elementu bat aukeratu behar duzu.

en: Are you sure you want to delete the following items?
eu: Ziur hurrengo elementuak ezabatu nahi dituzula?

en: Items in use
eu: Erabiltzen ari diren elementuak

en: Delete item from database. This will unapply the item from all books and then remove it from the database.
eu: Ezabatu elementua datu basetik. Honek ezabatuko du elementua liburu guztietatik eta gero datu base guztietatik.

en: Rename the item in every book where it is used.
eu: Eman izen berria elementuari erabili izan den liburu guztietan.

en: Books with the same titles as the following already exist in calibre. Select which books you want added anyway.
eu: Dagoeneko badaude hurrengo izenburu bera duten liburuak calibren. Aukeratu hala ere gehitu nahi dituzun liburuak.

en: %(title)s by %(author)s [%(formats)s]
eu: %(title)s autorea %(author)s [%(formats)s]

en: Already in calibre:
eu: Dagoeneko calibren:

en: No matches found
eu: Ez da bat datorrenik aurkitu

en: Author sort
eu: Egile izenaren araberako sailkapena

en: Count
eu: Kopurua

en: Link
eu: Esteka

en: Copy to author sort
eu: Kopiatu egile sailkapenera

en: Copy to author
eu: Autorean kopiatu

en: Invalid author name
eu: Baliogarria ez den egile izena

en: Manage authors
eu: Erabili egileen izenak

en: &Search for:
eu: &Bilatu hau:

en: Reset all the author sort values to a value automatically
    generated from the author. Exactly how this value is automatically
    generated can be controlled via Preferences->Advanced->Tweaks
eu: Berrezarri egile sailkapenaren balio guztiak egilearengandik
    automatikoki sortutako balioetara. Balio automatiko hau
    doitzeko jo Hobespenak->Aurreratua->Ukituak -era

en: Copy author sort to author for every author. You typically use this button
    after changing Preferences->Advanced->Tweaks->Author sort name algorithm
eu: Kopiatu egile sailkapenetik egilera egile guztietan. Botoi honen erabilera
    ohikoena Hobespena->Aurreratua->Ukituak->Egile izena sailkatu algoritmoa aldatu ostean izaten da

en: &URL:
eu: &URLa:

en: Color
eu: Kolorea

en: Was
eu: Zen

en: The value "{0}" is in the list more than once, perhaps with different case
eu: "{0}" balioa behin baino gehiagotan agertzen da zerrendan, agian maiuskulekin

en: &Export all your calibre data
eu: &Esportatu zure calibre datu guztiak

en: &Import previously exported data
eu: &Inportatu lehenago esportatutako datuak

en: Calculating...
eu: Kalkulatzen...

en: Select which libraries you want to export below
eu: Hautatu behean ea zein liburutegitara nahi duzun esportatu

en: Specify the folder containing the previously exported calibre data that you wish to import.
eu: Zehaztu zein karpetatatik inportatu nahi dituzun aurretik esportatutako calibre datuak

en: Select folder with exported data
eu: Hautatu esportatutako datuak dauzkan karpeta

en: Choose a folder to export to
eu: Aukeratu karpeta bat horra esportatzeko

en: Export folder not empty
eu: Esportatze karpeta ez dago hutsik

en: Exporting all calibre data...
eu: Esportatzen calibre datu guztiak...

en: Failed to export data.
eu: Errorea gertatu da datuak esportatzerakoan.

en: Active jobs
eu: Martxan dauden lanak

en: Find next match
eu: Bilatu hurrengo emaitza

en: &Search
eu: &Bilatu

en: &Stop selected jobs
eu: &Gelditu hautatutako zereginak

en: &Hide selected jobs
eu: &Ezkutatu hautatutako zereginak

en: Show job &details
eu: Erakutsi lana &zehaztasunak

en: Show &all jobs
eu: Erakutsi &zeregin guztiak

en: Stop &all non device jobs
eu: Stop, gelditu, &lan guztiak (irakurgailutik kanpokoak)

en: &Hide all jobs
eu: Ezkutatu zeregin &guztiak

en: Authors
eu: Egileak

en: You must select a matching book
eu: Bat egiten duen libururen bat aukeratu behar duzu

en: Do a search to find the book you want to match
eu: Egin bilaketa bat datorren liburua aurkitzeko

en: <p>Remember to update metadata on the device when you are done (Right click the device icon and select <i>Update cached metadata</i>)</p>
eu: <p>Gogoratu metadatuak gailuan eguneratzeaz behin amaitu eta gero (Egin klik eskumako botoiarekin gailuaren irudian eta <i>Eguneratu katxeko metadatuak</i> aukeratu</p>

en: Show &details
eu: Erakutsi &xehetasunak

en: Hide &details
eu: &Ezkutatu xehetasunak

en: Show detailed information about this error
eu: Erakutsi erroreari buruzko xehetasunak

en: Copied
eu: Kopiaturik

en: Working
eu: Lanean

en: Processing %d books, please wait...
eu: %d liburu prozesatzen, itxaron mesedez...

en: Lower Case
eu: Letra xeheak

en: Upper Case
eu: Letra larriak

en: Title Case
eu: Izenburuaren letra mota (xehe/larri)

en: Character match
eu: Karaktereek bat egin

en: Replace field
eu: Ordeztu eremua

en: Prepend to field
eu: Erantsi aurretik eremuari

en: Append to field
eu: Erantsi eremuari

en: Editing metadata for one book | Editing metadata for {} books
eu[0]: Libururen baten metadatuak editatzen
eu[1]: {} libururen metadatuak editatzen

en: Immediately make all changes without closing the dialog. This operation cannot be canceled or undone
eu: Egin itzazu aldaketa guztiak bat-batean elkarrizketa leihoa itxi gabe. Eragiketa hau ezin da bertan behera utzi edo atzera bota

en: Book %d:
eu: Liburua %d:

en: Enter an identifier type
eu: Sartu identifikatzaile mota

en: <b>You can destroy your library using this feature.</b> Changes are permanent. There is no undo function. You are strongly encouraged to back up your library before proceeding.<p>Search and replace in text fields using character matching or regular expressions.
eu: <b>Ezaugarri hau erabiliz zure liburutegia ezabatu dezakezu.</b> Aldaketak betirako dira. Ez dago hau desegin dezakeen funtziorik. Zure liburutegiaren babes-kopia egitea zeharo gomendagarria da.<b> Bilatu eta ordeztu eremuak testuan adierazpen erregularrak edo irizpide-karaktereak erabiliz.

en: S/R TEMPLATE ERROR
eu: S/R TXANTILOI ERROREA

en: You must specify a destination when source is a composite field or a template
eu: Iturria eremu konposatu bat edo txantiloia denean helbidea zehaztu behar duzu

en: You must specify a destination identifier type
eu: Derrigorrezkoa da helburu identifikatzaile motaren bat zehaztea

en: Search/replace invalid
eu: Bilatu/ordeztu ez dabil

en: Delete saved search/replace
eu: Gordetako bilaketa/ordezkapena ezabatu

en: The selected saved search/replace will be deleted. Are you sure?
eu: Aukeratu duzun gordetako bilatu/ordeztu adierazpena ezabatu egingo da. Ziur zaude?

en: Save search/replace
eu: Gorde bilatu/ordeztu

en: Search/replace name:
eu: Bilatu/ordeztu izena:

en: That saved search/replace already exists and will be overwritten. Are you sure?
eu: Dagoeneko badagoenez gorde duzun bilatu/ordeztu adierazpena, gainidatzi egingo da. Ziur zaude?

en: &Author(s):
eu: &Egilea(k):s

en: A&utomatically set author sort
eu: A&utomatikoki ezarri egile izenaren araberako sailkapena

en: Author s&ort:
eu: Egile izenaren araberako s&ailkapena:

en: Specify how the author(s) of this book should be sorted. For example Charles Dickens should be sorted as Dickens, Charles.
eu: Zehaztu ea nola sailkatuko d(ir)en liburu honen egile izena(k) Adibidez Charles Dickens honela sailkatuko da; Dickens, Charles.

en: &Rating:
eu: &Balorazioa:

en: &Publisher:
eu: &Argitaletxea:

en: If checked, the publisher will be cleared
eu: Markaturik egonez gero, argitaratzailea ezabatu egingo da, garbituko da

en: &Clear pub
eu: &Ezabatu pub

en: Add ta&gs:
eu: Gehitu eti&ketak:

en: &Remove tags:
eu: &Ezabatu etiketak:

en: Comma separated list of tags to remove from the books.
eu: Liburuetatik ezabatzeko komen bidez bereiziriko etiketen zerrenda.

en: Check this box to remove all tags from the books.
eu: Aztertu kutxatila hau liburuetako etiketa guztiak ezabatzeko

en: &Clear all
eu: Garbitu dena

en: If checked, the series will be cleared
eu: Arakatuz gero, sailak ezabatu egingo dira

en: &Clear series
eu: &Ezabatu sailak

en: If not checked, the series number for the books will be set to 1.
    If checked, selected books will be automatically numbered, in the order
    you selected them. So if you selected Book A and then Book B,
    Book A will have series number 1 and Book B series number 2.
eu: Ez bada ezer arakatu, liburuen saila-zenbakia honela ezarriko da: 1.
    Arakatu bada, hautatutako liburuak modu automatikoan zenbakidun bihurtuko dira, zeuk
    ezarritako hurrenkeran. Beraz hautatu baduzu lehenengo A Liburua eta gero B Liburua,
    A Liburuak 1 serie zenbakia izango du eta B Liburuak 2 serie zenbakia izango du.

en: &Automatically number books in this series
eu: Modu &Automatikoan liburu sail honetan zenbakiak ezarri

en: Series will normally be renumbered from the highest number in the database
    for that series. Checking this box will tell calibre to start numbering
    from the value in the box
eu: Liburu sailak normalean zenbaketa berriarekin geratuko dira datu baseko zenbakirik altuenetik hasita
    liburu-sail horretarako. Kutxa hau arakatzea calibreri adieraziko dio zenbaketarekin hasteko
    kutxan dagoen zenbakitik hasita

en: &Force numbers to start with:
eu: &Derrigortu zenbakiak honekin hastera:

en: &Date:
eu: &Data:

en: Clear published date
eu: Argitalpen data ezabatu

en: &Languages:
eu: &Hizkuntzak:

en: Restore pre conversion &originals, if available
eu: Berreskuratu bihurtu aurreko &jatorrizkoak, ahal baldin bada

en: Remove stored conversion settings for the selected books.
    
    Future conversion of these books will use the default settings.
eu: Ezabatu gordetako bihurketa ezarpenak hautatutako liburuentzat.
    
    Etorkizunean liburu hauen bihurketek lehenetsitako ezarpenak erabiliko dituzte.

en: Remove &stored conversion settings for the selected books
eu: Ezabatu &gordetako bihurketa ezarpenak hautatutako liburuentzat

en: Force the title to be in title case. If both this and swap authors are checked,
    title and author are swapped before the title case is set
eu: Behartu ezazu izenburua izenburu letra tipoa izatera. Bietan, bai honetan bai egile azterketan
    egile eta izenburua aztertuko dira izenburu letra tipoa ezarri baino lehen.

en: Update title sort based on the current title. This will be applied only after other changes to title.
eu: Eguneratu izenburu sailkapena uneko izenburuan oinarrituta. Izenburuko aldaketen ostean baino ez da aplikatuko.

en: Update &title sort
eu: Eguneratu &izenburu sailkapena

en: Set &metadata (except cover) from the e-book files
eu: Ezarri &metadatuak (liburu-azalekoak izan ezik) liburu elektroniko fitxategietatik

en: Change &cover
eu: Aldatu &liburu-azala

en: &Generate default cover
eu: &Sortu lehenetsitako liburu-azala

en: &Remove cover
eu: &Ezabatu liburu-azala

en: Try to automatically detect and remove borders and extra space
     from the edges of cover images. This can sometimes remove too
     much, so use with care.
eu: Saiatu azaleko irudien izkinetako ertzak eta soberako espazioa automatikoki 
     antzeman eta kentzen. Batzuetan gehiegi ken daiteke, 
     beraz, kontuz erabili.

en: &Trim cover (DANGEROUS)
eu: &Moztu azala (ARRISKUTSUA)

en: Set from &e-book files
eu: Ezarri &e-liburuetako fitxategietatik

en: Set the covers of all selected books to be the same
    as that of the first selected book.
eu: Egokitu hautatutako liburuen azalak hautatu den lehen
    liburuarena bezalakoak izan daitezen.

en: &Clone covers
eu: &Klonatu liburu-azalak

en: Set the co&mments for all selected books
eu: Doitu hautatutako liburu guztientzako iru&zkinak

en: &Basic metadata
eu: &Oinarrizko metadatuak

en: &Custom metadata
eu: &Pertsonalizaturiko metadatuak

en: Select saved search/replace to load.
eu: Aukeratu gordetako bilatu/ordeztu adierazpena kargatzeko.

en: Save current search/replace
eu: Gorde uneko bilatu/ordeztu

en: Sa&ve
eu: &Gorde

en: Search &mode:
eu: Bilatze &modua:

en: Search &field:
eu: Search &eremua:

en: The name of the field that you want to search
eu: Aztertu nahi duzun eremuaren izena

en: Choose which identifier type to operate upon
eu: Aukeratu erabili nahi duzu identifikatzaile mota

en: Enter a template to be used as the source for the search/replace
eu: Sartu bilatu/ordeztu horretarako iturburua izango den txantiloia

en: Enter what you are looking for, either plain text or a regular expression, depending on the mode
eu: Sartu bilatzen ari zarena, moduaren araberan testu soilean edo adierazpen erregularrean

en: Check this box if the search string must match exactly upper and lower case. Uncheck it if case is to be ignored
eu: Arakatu kutxa honetan baldin eta bilaketa kateak bat egin behar badu zehatz letra larri eta letra xeheekin. Ez arakatu kutxa honetan baldin eta letra tipoari ez badiozu arreta eskaini nahi.

en: Cas&e sensitive
eu: &Letra larri-xehe bereizi

en: &Replace with:
eu: &Ordeztu honekin:

en: The replacement text. The matched search text will be replaced with this string
eu: Ordezkatze testua. Bat egiten duen testua kate honekin ordezkatu egingo da

en: &Apply function after replace:
eu: &Aplikatu funtzioa ordeztu eta gero:

en: Specify how the text is to be processed after matching and replacement. In character mode, the entire
    field is processed. In regular expression mode, only the matched text is processed
eu: Zehaztu nola prozesatuko den testua bilaketa eta ordezkatzea egin eta gero. Karaktere moduan, 
    eremu osoa prozesatu egingo da. Adierazpen erregular moduan, bakarrik prozesatuko da bilatu eta bat egiten duen testua

en: &Destination field:
eu: &Helburu eremua:

en: The field that the text will be put into after all replacements.
    If blank, the source field is used if the field is modifiable
eu: Eremua. Ordezkapen guztien ostean non sartuko den testua jakiteko eremua.
    Zuriz utziz gero, sorburuko eremua erabiliko da aldatzeko aukerarik badago.

en: M&ode:
eu: M&odua:

en: Specify how the text should be copied into the destination.
eu: Zehaztu nola kopiatuko den testua helburura.

en: Specifies whether result items should be split into multiple values or
    left as single values. This option has the most effect when the source field is
    not multiple and the destination field is multiple
eu: Zehazten du ea emaitzak balio anizkunetan banatu behar diren edo
    balio bakun legez utzi. Aukera honek ondorio handiagoak izango ditu sorburuko eremua
    anizkuna ez denean eta helburu eremua anizkuna denean

en: Split &result
eu: Zatitu e&maitza

en: Identifier type:
eu: Identifikatzaile mota:

en: <p>Choose which identifier type to operate upon. When the
                  source field is something other than 'identifiers' you can enter
                  a * if you want to replace the entire set of identifiers with
                  the result of the search/replace.</p>
eu: <p>Aukeratu ze identifikatzaile mota erabili nahi duzun.
                  Iturburuko eremuan 'identifikatzaileak' jarri beharrean beste 
                  zerbait denean, izartxo bat (*) jarri dezakezu identifikatzaile
                  sorta osoa bilatu/ordeztu adierazpenaren emaitzekin ordezteko

en: For multiple-valued fields, sho&w
eu: Hainbat balio anizkun eremutarako, era&kutsi

en: with values separated b&y
eu: honen &bidez bereizitako balioekin

en: Used when displaying test results to separate values in multiple-valued fields
eu: Erabilia proben emaitzak erakusterakoan, balioak hainbat balio-anizkun eremuetan bereizteko

en: Test text
eu: Probatu testua

en: Test result
eu: Probaren emaitza

en: &Search and replace
eu: Bilatu eta ordeztu

en: &Refresh book list after edit
eu: &Berritu liburu zerrenda aldaketen ostean

en: &Clear
eu: &Garbitu

en:  days
eu:  egunak

en: System default
eu: Sistemaren lehenetsia

en: Choose file to import from
eu: Aukeratu zein fitxategitik inportatu

en: Choose file to export to
eu: Aukeratu zein fitxategira esportatu

en: Password needed
eu: Pasahitza beharko

en: TextLabel
eu: TestuEtiketa

en: &Username:
eu: &Erabiltzaile-izena:

en: &Password:
eu: &Pasahitza:

en: &Show password
eu: &Erakutsi pasahitza

en: Restart required
eu: Berrabiaraztea beharrezkoa da

en: All
eu: Denak

en: Installed
eu: Instalatuta

en: Not installed
eu: Instalatu gabe

en: Update available
eu: Eskuragarri dago eguneratze berri bat

en: Status
eu: Egoera

en: Available
eu: Eskuragarri

en: Released
eu: Bertsioa

en: This plugin is FREE but you can reward the developer for their effort
    by donating to them via PayPal.
    
    Right-click and choose Donate to reward:
eu: Gehigarri hau DOHAINIK da baina garatzailearen ahalegina saritu
    dezakezu PayPal bitartez dohaintzaren bat eginez.
    
    Eskumako botoiarekin egin klik eta Dohaintza aukeratu saritzeko:

en: Platform unavailable
eu: Plataforma ez dago erabilgarri

en: Plugin deprecated
eu: Baztertutako gehigarria

en: New version available
eu: Bertsio berria eskuragarri

en: Latest version installed
eu: Instalaturiko azkeneko bertsioa

en: This plugin has been deprecated and should be uninstalled
eu: Gehigarri hau zaharkitua dago eta desinstalatzea gomendatzen da

en: Right-click to see more options
eu: Klik eskumako botoiarekin aukera gehiago ikusteko

en: This plugin can only be installed on: %s
eu: Gehigarri hau %s (e)an baino ezin da instalatu

en: You can install this plugin
eu: Gehigarri hau instalatu dezakezu

en: A new version of this plugin is available
eu: Gehigarri honen bertsio berri bat eskuragarri

en: This plugin is installed and up-to-date
eu: Gehigarri hau instalatuta eta eguneratuta dago

en: Plugin homepage
eu: Gehigarrien hasiera-orria

en: Update Check Failed
eu: Huts egin du eguneraketa egiaztatzeak

en: Unable to reach the plugin index page.
eu: Ezin izan da heldu gehigarrien aurkibidera.

en: User plugins
eu: Erabiltzailearen gehigarriak

en: Description
eu: Deskribapena

en: &Install
eu: &Instalatu

en: Install the selected plugin
eu: Instalatu aukeratutako gehigarria

en: &Customize plugin
eu: &Pertsonalizatu gehigarria

en: Customize the options for this plugin
eu: Pertsonalizatu gehigarri honen aukerak

en: Enable or disable this plugin
eu: Gaitu edo ezgaitu gehigarri hau

en: &Remove plugin
eu: &Ezabatu gehigarria

en: Uninstall the selected plugin
eu: Desinstalatu aukeratutako gehigarria

en: Donate to developer
eu: Dohaintza garatzailearentzako

en: Donate to the developer of this plugin
eu: Dohaintza bat egin gehigarri honen garatzaileari

en: &Customize plugin
eu: &Pertsonalizatu gehigarria

en: Are you sure you want to uninstall the <b>%s</b> plugin?
eu: Ziur <b>%s></b> gehigarria desinstalatu nahi duzula?

en: Install %s
eu: Instalatu %s

en: Installing plugins is a <b>security risk</b>. Plugins can contain a virus/malware. Only install it if you got it from a trusted source. Are you sure you want to proceed?
eu: Gehigarriak instalatzeak <b>segurtasun arriskua</b> du berarekin. Gehigarrietan birusak/malwarea egon daitezke. Konfiantzazko jatorritik badator baino ez ezazu gehigarria instalatu. Ziur jarraitu nahi duzula?

en: Installing plugin: %s
eu: Instalatzen gehigarria: %s

en: Plugin installed: %s
eu: Gehigarriaren instalatzea: %s

en: Plugin not customizable
eu: Gehigarria ezin da pertsonalizatu

en: Plugin: %s does not need customization
eu: %s gehigarriak ez du pertsonalizatzerik behar

en: Must restart
eu: Berrabiarazi beharko

en: You must restart calibre before you can configure the <b>%s</b> plugin
eu: calibre berrabiarazi behar duzu <b>%s></b> gehigarria konfiguratzeko

en: Plugin cannot be disabled
eu: Gehigarria ezin da desgaitu

en: The plugin: %s cannot be disabled
eu: Hau gehigarri %s hau ezin da desgaitu

en: Aborting...
eu: Bertan behara uzten...

en: Find item in the Tag browser
eu: Bilatu elementua etiketenarakatzailean

en: Open book in the E-book viewer
eu: Irekin liburua liburu elektronikoen irakurgailuan

en: &Item: {0} ({1})
eu: &Elementua: {0} ({1})

en: **No items found**
eu: **Ez da elementurik aurkitu**

en: Click in a column  in the library view to see the information for that book
eu: Egin klik liburutegia bistaratzearen zutaberen batean liburu horren informazioa ikusteko

en: &Books with selected item "{0}": {1}
eu: &Liburuak aukeratutako "{0}" elementuarekin: {1}

en: &Lock Quickview contents
eu: &Blokeatu Ikuspegi azkarraren edukiak

en: &Refresh
eu: &Freskatu

en: &Close
eu: &Itxi

en: Restoring database
eu: Datu-basea berreskuratzen

en: The old database was saved as: %s
eu: Lehengo datu-basea honela gorde da: %s

en: Restoring database was successful. %s
eu: Datu-basea ondo berreskuratu da. %s

en: Your list of books, with all their metadata is stored in a single file, called a database. In addition, metadata for each individual book is stored in that books' folder, as a backup.<p>This operation will rebuild the database from the individual book metadata. This is useful if the database has been corrupted and you get a blank list of books.<p>Do you want to restore the database?
eu: Zure liburu zerrenda. Beraien metadatuak datu-base izeneko fitxategi bakar batean daude gordeta. Baina liburu bakoitzeko metadatuak, liburu horren karpetan gordeta daude ere, babeskopia modura.<p>Eragiketa honek datu-basea berreraikiko du liburu bakoitzaren metadatu horietatik abiatuta. Onuragarria datu-basea kaltetu egin denean eta liburuen zerrenda hutsik agertzen denerako.</p>Datu-basea berreskuratzea nahi duzu?

en: The current saved search will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
eu: Orain gordetako bilaketa <b>betiko ezabatu</b> egingo da. Ziur zaude?

en:                 Download this periodical every week on the specified days after
                    the specified time. For example, if you choose: Monday after
                    9:00 AM, then the periodical will be download every Monday as
                    soon after 9:00 AM as possible.
eu:                 Aldizkaria astero deskargatu zehaztutako egunetan eta zehaztutako 
                    denboraren ostean. Adibidez, "Astelehena 9:00 AM (r)etatik ostean" 
                    aukeratzen baduzu, aldizkaria astelehenero deskargatuko da goizeko 
                    bederatzietatik aurrera.

en: &Download after:
eu: &Deskargatu honen ostean:

en:                 Download this periodical every month, on the specified days.
                    The download will happen as soon after the specified time as
                    possible on the specified days of each month. For example,
                    if you choose the 1st and the 15th after 9:00 AM, the
                    periodical will be downloaded on the 1st and 15th of every
                    month, as soon after 9:00 AM as possible.
eu:                 Aldizkaria hilero deskargatu, zehaztutako egunetan eta zehaztutako 
                    denboraren ostean. Adibidez, "1.a eta 15.a 9:00 AM (r)etatik ostean" 
                    aukeratzen baduzu, aldizkaria hilabete guztietako 1. eta 15. egunetan 
                    deskargatuko da goizeko bederatzietatik aurrera.

en: &Days of the month:
eu: Hilabeteko &Egunak:

en: Comma separated list of days of the month. For example: 1, 15
eu: Komaz banandutako hilabeteko egunen zerrenda. Adibidez: 1, 15

en: Download &after:
eu: Deskargatu honen &ostean:

en:                 Download this periodical every x days. For example, if you
                    choose 30 days, the periodical will be downloaded every 30
                    days. Note that you can set periods of less than a day, like
                    0.1 days to download a periodical more than once a day.
eu:                 Aldizkaria x egunero deskargatu. Adibidez "30 egun" aukeratzen baduzu, 
                    aldizkaria hogeita hamar egunero deskargatuko da. Kontuan izan eguna 
                    baino epe laburragoak ezarri daitezkeela. Adibidez,  "0.1" aukeratu daiteke 
                    aldizkaria baten baino gehiagotan deskargatzeko egun berean.

en: &Download every:
eu: &Deskargatu epe honetan:

en: every hour
eu: orduro

en: days
eu: egunak

en: Note: You can set intervals of less than a day, by typing the value manually.
eu: Oharra: Eguna baino epe laburragoa ezarri daiteke balioa eskuz sartu ezkero.

en: &Schedule
eu: &Planifikazioa

en: &Schedule for download:
eu: &Planifikatu deskargatzeko:

en: For the scheduling to work, you must leave calibre running.
eu: Lana planifikatzeko, calibre lanean utzi beharko duzu.

en: &Account
eu: &Kontua

en: &Advanced
eu: &Aurreratua

en: Add &title as tag
eu: Gehitu &izenburua etiketa bezala

en:  issues
eu:  aleak

en: all issues
eu: ale guztiak

en: &Keep at most:
eu: &Mantendu gehienez:

en: <p>Delete downloaded news older than the specified number of days. Set to zero to disable.
    <p>You can also control the maximum number of issues of a specific periodical that are kept by clicking the Advanced tab for that periodical above.
eu: <p>Ezabatu zehaztutako egun zenbakia baino zaharragoak diren berriak. Aukera ezgaitzeko zeroan ezarri.</p>
    <p>Aldizkari bakoitzeko gordeko diren gehienezko aleen zenbakia, aldizkariaren "Aurreratua" botoia sakatuz ere kontrola dezakezu.</p>

en: never delete
eu: inoiz ez ezabatu

en: Download &all scheduled
eu: Deskargatu planifikatutako &dena

en: Download all scheduled news sources at once
eu: Jaitsi programatutako jatorri guztiak batera

en: &Download now
eu: &Deskargatu orain

en: Need username and password
eu: Erabiltzaile izena eta pasahitza beharko

en: You must provide a username and/or password to use this news source.
eu: Eman beharko duzu erabiltzaile izena edota pasahitza albiste iturri hau erabiltzeko

en: Account
eu: Kontua

en: (optional)
eu: (hautazkoa)

en: (required)
eu: (beharrezkoa)

en: Created by:
eu: Sortzailea:

en: Download %s now
eu: Deskargatu %s orain

en: Last downloaded: never
eu: Azken deskarga: inoiz ez

en: never
eu: inoiz ere ez

en: %(days)d days, %(hours)d hours and %(mins)d minutes ago
eu: %(days)d egun, %(hours)d ordu eta %(mins)d minutu d(ir)ela

en: Last downloaded:
eu: Azkenengoz deskargaturik:

en: Cannot download news as no internet connection is active
eu: Ezin da albisterik deskargatu interneteko konexioa ez baitabil

en: No internet connection
eu: Ez dago internet konexiorik

en: Schedule news download
eu: Albisteen deskargaren planifikazioa

en: Add or edit a custom news source
eu: Gehitu edo editatu albisteen iturburu pertsonalizatu bat

en: Download all scheduled news sources
eu: Jaitsi programatutako jatorri guztiak

en: before
eu: lehenago

en: after
eu: beranduago

en: is set
eu: ezarri da

en: Contains: the word or phrase matches anywhere in the metadata field
eu: Badauka:  hitza edo esaldia metadatu eremuko edozein tokitan bat dator

en: Equals: the word or phrase must match the entire metadata field
eu: Berdinak: hitza edo esaldia metadatu eremu osoan bat etorri behar du

en: Regular expression: the expression must match anywhere in the metadata field
eu: Adierazpen erregularra: adierazpenak metadatu eremuko edozein tokitan bat etorri behar

en: Find entries that have...
eu: Bilatu hauxe duten sarrerak...

en: Any of these &unwanted words:
eu: &nahi-ez-den hitz hauetako bat:

en: &Author:
eu: Egile&a:

en: months
eu: hilabeteak

en: weeks
eu: asteak

en: years
eu: urteak

en: This month
eu: Hilabete hau

en: Yesterday
eu: Atzo

en: Advanced search
eu: Bilaketa aurreratua

en: Choose formats
eu: Hautatu formatuak

en: &Edit
eu: &Editatu

en: Use a password if calibre is running on a network that is not secure. For example, if you run calibre on a laptop, use that laptop in an airport, and want to connect your smart device to calibre, you should use a password.
eu: Erabili pasahitza, calibre segurua ez den sare baten exekutatzen baldin badago. Adibidez, calibre ordenagailu eramangarri baten instalaturik baldin baduzu eta aireporturen bateko sarea erabiliz, gailua calibrera konektatu nahi baduzu, pasahitza erabili beharko zenuke.

en: Check this box if you want calibre to automatically start the smart device interface when calibre starts. You should not do this if you are using a network that is not secure and you are not setting a password.
eu: Markatu laukia calibre abiarazterakoan gailuaren interfazea ere automatikoki abiarazi nahi baduzu. Seguruak diren sareetan baino ez erabili, bestela, pasahitza ezartzea gomendatzen da.

en: Check this box if you want calibre to use a fixed network port. Normally you will not need to do this. However, if your device consistently fails to connect to calibre, try checking this box and entering a number.
eu: Markatu laukia calibrek sareko portu finko bat erabili dezala nahi baduzu. Orokorrean ez duzu zertan zehaztu behar, baina gailua calibrera konektatzerakoan era iraunkor batean huts egiten badu, laukia markatuz eta zenbakiren bat sartzen saiatu zaitezke.

en: These are the IP addresses for this computer. If you decide to have your device connect to calibre using a fixed IP address, one of these addresses should be the one you use. It is unlikely but possible that the correct IP address is not listed here, in which case you will need to go to your computer's control panel to get a complete list of your computer's network interfaces and IP addresses.
eu: Hauek, ordenagailu honen IP helbideak dira. Gailua calibrerekin IP helbide finkoren baten bitartez konektatzea aukeratzen baduzu, hauetariko bat erabili beharko zenuke. Zaila izan arren, baliteke IP helbide zuzena hemen ez agertzea. Kasu horretan, ordenagailuaren kontrol panelera jo eta ordenagailuaren sare helbideak lortu beharko dituzu (ipconfig komandoa Windowsen eta Macen, ifconfig Linuxen)

en: Invalid port number
eu: Baliogabeko portu zenbakia

en: You must provide a port number.
eu: Derrigorrezkoa da portu zenbaki bat ematea.

en: Problem starting the wireless device
eu: Arazoak haririk gabeko gailua abiarazterakoan

en: Smart device control
eu: Gailu adimendunaren kontrola

en: Optional &password:
eu: Hautazko &pasahitza:

en: Optional password for security
eu: Aukerazko pasahitza segurtasunagatik

en: Optional &fixed port:
eu: Hautazko portu &finkoa:

en: Optional port number
eu: Hautazko portu zenbakia

en: &Use a fixed port
eu: &Erabili portu finkoa

en: &Automatically allow connections at calibre startup
eu: Baimendu konexioak &automatikoki calibre abiarazterakoan

en: That name contains leading or trailing periods, multiple periods in a row or spaces before or after periods.
eu: Izen horrek espazio hutsak edo lerro-saltoak ditu.

en: Name already used
eu: Dagoeneko izen erabilia

en: Select a category to edit
eu: Hautatu kategoria bat editatzeko

en: Select the content kind of the new category
eu: Hautatu kategoria berriaren eduki mota

en: Add a new category
eu: Kategoria berria gehitu

en: Rename the current category to what is in the box
eu: Berrizendatu uneko kategoria kutxan agertzen denarekin

en: Are your sure?
eu: Ziur zaude?

en: The following tags are used by one or more books. Are you certain you want to delete them?
eu: Honako etiketa hauek liburu batean baino gehiagotan erabiltzen dira. Erabat ziur zaude? Benetan ezabatu nahi dituzu?

en: No documentation provided
eu: Dokumentaziorik ez da erantsi

en: Template language tutorial
eu: Hizkuntza txantiloiaren tutoriala

en: Template function reference
eu: Funtzio txantiloiaren erreferentzia

en: Author Sort
eu: Egile izenen araberako sailkapena

en: Tag 1
eu: 1. etiketa

en: Tag 2
eu: 2. etiketa

en: Open Edit metadata on this book
eu: Ireki Editatu metadatuak liburu honetan

en: No template provided
eu: Ez da txantiloirik ezarri

en: The template box cannot be empty
eu: Txantiloien kutxa ezin du hutsik egon

en: No column chosen
eu: Ez da zutaberik aukeratu

en: You must specify a column to be colored
eu: Zutaberen bat zehaztu behar duzu koloreztatzeko

en: Set the color of the column:
eu: Ezarri kolorea zutabe honetarako:

en: Copy a color name to the clipboard:
eu: Kopiatu arbelera kolore izen hau:

en: Copy the selected color name to the clipboard
eu: Kopiatu arbelera aukeratutako kolore izena

en: Kind:
eu: Mota:

en: Apply the icon to column:
eu: Aplikatu ikonoa zutabe honetara:

en: Copy an icon file name to the clipboard:
eu: Kopiatu arbelera ikonoaren izena:

en: Copy the selected icon file name to the clipboard
eu: Kopiatu arbelera aukeratutako ikonoaren izena

en: Add icon
eu: Gehitu ikonoa

en: Add an icon file to the set of choices
eu: Gehitu ikono fitxategia aukeren ezarpenetara

en: Template value:
eu: Txantiloiaren balioa:

en: The value of the template using the current book in the library view
eu: Uneko liburuak darabilen txantiloiaren balioa liburutegi bistan

en: Size:
eu: Tamaina:

en: Function &name:
eu: Funtzioaren &izena:

en: Remove any template from the box
eu: Kendu kutxako edozein txantiloi

en: Trim Image
eu: Moztu Irudia

en: &Trim
eu: Moz&tu

en: Trim image by removing borders outside the selected region
eu: Moztu irudia aukeratutako eremutik kanpoko ertzak kenduz

en: Download %s
eu: Deskargatu %s

en: Downloading <b>%(fname)s</b> from %(url)s
eu: <b>%(fname)s</b> deskargatzen %(url)s (e)tik

en: Failed to download from %(url)r with error: %(err)s
eu: Ezin izan da %(url)r (e)tik deskargatu. Errorea: %(err)s

en: No file specified to download.
eu: Ez da deskargatzeko fitxategirik zehaztu

en: Downloading %s
eu: %s deskargatzen

en: Downloading
eu: Deskargatzen

en: Failed to download e-book
eu: Ezin izan da liburu elektronikoa deskargatu

en: finished
eu: amaiturik

en: Email %(name)s to %(to)s
eu: Bidali posta elektronikoz %(name)s %(to)s (e)ri

en: News:
eu: Albisteak:

en: Attached is the %s periodical downloaded by calibre.
eu: Erantsita %s dago, calibrek periodikoki deskargatua.

en: Add a new recipient:
eu: Gehitu hartzaile berria:

en: &Address
eu: &Helbidea

en: &Formats
eu: &Formatuak

en: &Subject
eu: &Gaia

en: A&lias
eu: A&liasa

en: The email address of the recipient
eu: Hartzailearen helbide elektronikoa

en: The optional alias (simple name) of the recipient
eu: Hartzailearen hautazko aliasa (izen soila)

en: Formats to email. The first matching one will be sent (comma separated list)
eu: Posta elektronikoz bidaltzeko formatuak. Komaz banandutako zerrendan bat datorren lehenengoa bidaliko da

en: The optional subject for email sent to this recipient
eu: Hartzaileari bidaliko zaion mezu elektronikoaren hautazko gaia

en: &Add recipient
eu: &Gehitu hartzailea

en: Need address
eu: Beharrezkoa helbidea

en: You must specify an address
eu: Helbideren bat zehaztu behar duzu

en: Need formats
eu: Beharrezkoa formatua

en: You must specify at least one format to send
eu: Gutxienez formaturen bat zehaztu behar duzu

en: The recipient %s already exists
eu: %s hartzailea dagoeneko badago

en: No recipients
eu: Hartzailerik ez

en: You must select at least one recipient
eu: Gutxienez hartzaileren bat zehaztu behar duzu

en: Auto convert the following books before sending via email?
eu: Automatikoki bihurtu hurrengo liburuak posta elektronikoz bidali aurretik?

en: This recipient has no valid formats defined
eu: Hartzaile honek ez du formatu baliodunik zehaztuta

en: These books have no suitable input formats for conversion
eu: Liburu hauek ez dute bihurtzeko sarrera formatu egokirik

en: Could not send
eu: Ezin izan da bidali

en: E-book:
eu: Liburu elektronikoa:

en: Attached, you will find the e-book
eu: Erantsita, liburu elektronikoa topatuko duzu

en: by
eu: egilea:

en: in the %s format.
eu: %s formatuan.

en: About this book:
eu: Liburu honi buruz:

en: Sending email to
eu: E-posta igortzen honi:

en: Auto convert the following books to %s before sending via email?
eu: Automatikoki bihurtu hurrengo liburuak %s (e)ra posta elektronikoz bidali aurretik?

en: Could not email the following books as no suitable formats were found:
eu: Ezin izan da e-postaz ondorengo liburuak igorri formatu egokirik topatu ez delako:

en: Failed to email book
eu: Ezin izan da liburua postaz bidali

en: sent
eu: bidalia

en: Sent news to
eu: Bidali albisteak honi:

en: Regular &expression
eu: Adierazpen &arrunta

en: Test
eu: Proba egin

en: File &name:
eu: Fitxategi- &izena:

en: Title:
eu: Izenburua:

en: No match
eu: Bat etortzerik ez

en: Authors:
eu: Egileak:

en: Regular expression (?P<author>)
eu: Adierazpen arrunta (?P<author>)

en: Series:
eu: Liburu-sailak:

en: Regular expression (?P<series>)
eu: Adierazpen arrunta (?P<series>)

en: Series index:
eu: Liburu-sailaren aurkibidea:

en: Regular expression (?P<series_index>)
eu: Adierazpen arrunta (?P<series_index>)

en: ISBN:
eu: ISBNa:

en: Regular expression (?P<isbn>)
eu: Adierazpen arrunta (?P<isbn>)

en: Publisher:
eu: Argitaletxea:

en: Regular expression (?P<publisher>)
eu: Adierazpen erregularra (?P<publisher>)

en: Published:
eu: Argitaratze data:

en: Regular expression (?P<published>)
eu: Adierazpen erregularra (?P<published>)

en: Comments:
eu: Iruzkinak:

en: Select font files
eu: Hautatu letra-tipoen fitxategiak

en: TrueType/OpenType Fonts
eu: TrueType/OpenType Letra-tipoak

en: Corrupt font
eu: Letra-tipo hondatua

en: Choose a font family
eu: Aukeratu letra-tipoa

en: Available faces for %s
eu: Letra-tipo familia eskuragarriak %s (r)entzat

en: Choose font family
eu: Aukeratu letra-tipo familia

en: Add &fonts
eu: Gehitu &letra-tipoa

en: Choose a font family from the list below:
eu: Aukeratu letra-tipo familiaren bat zerrenda honetatik:

en: Find next
eu: Aurkitu hurrengoa

en: Find previous
eu: Aurkitu aurrekoa

en: None
eu: Bat ere ez

en: Added fonts
eu: Gehitutako letra-tipoak

en: Added font families: %s
eu: Gehitutako letra-tipoen familiak: %s

en: Choose &font family
eu: Aukeratu &letra-tipo familia

en: Clear the font family
eu: Garbitu letra-tipo familia

en: Unknown book
eu: Liburu ezezaguna

en: Create an icon theme
eu: Sortu ikono-gai bat

en: Change the current calibre icon theme to this theme
eu: Aldatu uneko Calibre ikonoaren gaia gai honetara

en: Theme Metadata
eu: Gaia Metadatuak

en: No missing icons
eu: Ez da ikonorik falta

en: No title specified
eu: Ez da izenbururik zehaztu

en: No author specified
eu: Ez da egilerik zehaztu

en: ZIP files
eu: ZIP fitxategiak

en: Number of icons
eu: Ikono kopurua

en: Popularity
eu: Ospea

en: Choose an icon theme
eu: Aukeratu ikono-gai bat

en: Downloading, please wait...
eu: Deskargatzen, itxaron mesedez...

en: Choose from {} available icon themes
eu: Aukeratu erabilgarri dauden {} ikono-gaien artean

en: Zoom &in
eu: &Handitu (zoom)

en: Zoom &out
eu: &Txikitu (zoom)

en: &Rotate
eu: &Biratu

en: &Save as
eu: &Gorde honela

en: Choose a file to save to
eu: Aukeratu fitxategi bat gordetzeko

en: Connected
eu: Konektaturik

en: created by
eu: honek sortua

en: %(num)d of %(total)d books
eu: %(num)d %(total)d liburutik

en: one book | {} books
eu[0]: liburu bat
eu[1]: {} liburu

en: {0}, {1} total
eu: {0}, {1} guztira

en: Cover grid
eu: Azalen sareta

en: Search bar
eu: Bilaketa barra

en: Next Virtual library
eu: Hurrengo liburutegi birtuala

en: Previous Virtual library
eu: Aurreko liburutegi birtuala

en: All books
eu: Liburu guztiak

en: Restore hidden tabs
eu: Berreskuratu ezkutuko fitxak

en: Hide Virtual library tabs
eu: Ezkutatu Liburutegi birtualeko fitxak

en: Lock Virtual library tabs
eu: Blokeatu Liburutegi birtualeko fitxak

en: Unlock Virtual library tabs
eu: Desblokeatu Liburutegi birtualeko fitxak

en: Job
eu: Lana

en: Progress
eu: Aurrerapena

en: Running time
eu: Exekuzio denbora

en: Start time
eu: Hasiera-unea

en: Unknown job
eu: Lan ezezaguna

en: Cannot kill job
eu: Ezin da lana geldiarazi

en: Cannot kill jobs that communicate with the device
eu: Ezin dira irakurgailuarekin konektaturik dauden lanak geldiarazi

en: Job has already run
eu: Lana dagoeneko exekutatu egin da

en: This job cannot be stopped
eu: Ezin da lana gelditu

en: Unavailable
eu: Ez dago erabilgarri

en: Click to see list of jobs
eu: Egin klik lanen zerrenda ikusteko

en: Jobs:
eu: Lanak:

en:  - Jobs
eu:  - Lanak

en: Search for a job by name
eu: Bilatu lana izenagatik

en: No job
eu: Ez dago lanik

en: No job selected
eu: Ez da lanik aukeratu

en: Do you really want to stop the selected job? | Do you really want to stop all the selected jobs?
eu[0]: Benetan nahi duzula aukeratutako lana gelditu?
eu[1]: Benetan nahi duzula aukeratutako lanak gelditu?

en: Do you really want to stop all non-device jobs?
eu: Benetan nahi duzula gailutik aparteko beste lan guztiak gelditu?

en: &Custom
eu: &Pertsonalizatu

en: &Alternate shortcut:
eu: &Ordezko lasterbidea:

en: &Shortcut:
eu: &Lasterbidea:

en: Done
eu: Egina

en: Press a key...
eu: Tekla bat sakatu...

en: Already assigned
eu: Dagoeneko esleiturik

en: already assigned to
eu: Dagoeneko esleiturik honi

en: <b>This shortcut no longer exists</b>
eu: <b>Lasterbidea dagoeneko ez dago</b>

en: Double click on any entry to change the keyboard shortcuts associated with it
eu: Egin klik bikoitza edozein sarreratan esleituta dituen teklatu lasterbideak aldatzeko

en: Search for a shortcut by name
eu: Bilatu lasterbidea izenagatik

en: No matches
eu: Ez dago bat datorrenik

en: Eject this device
eu: Irakurgailua deskonektatu

en: Configure this device
eu: Konfiguratu gailua

en: Update cached metadata on device
eu: Eguneratu gailuaren katxe datuak

en: Library
eu: Liburutegia

en: Show books in calibre library
eu: Erakutsi liburuak calibre liburutegian

en: Show books in the main memory of the device
eu: Erakutsi liburuak irakurgailuaren memoria nagusian

en: Show books in storage card A
eu: Erakutsi liburuak A memoria-txartelean

en: Show books in storage card B
eu: Erakutsi liburuak B memoria-txartelean

en: Delete library
eu: Ezabatu liburutegia

en: available
eu: erabilgarria

en: Close the Virtual library
eu: Liburutegi birtuala itxi

en: <p>Search the list of books by title, author, publisher, tags, comments, etc.<br><br>Words separated by spaces are ANDed
eu: <p>Bilatu ezazu liburu zerrenda hau bilaketarako, egile, argitaletxe, etiketak, iruzkinak, eta abar erabilita.<br><br>Espazioekin bereiziriko hitzak ETA juntagailuarekin elkartuta baleude legez hartuko dira

en: Book %(sidx)s of <span class="series_name">%(series)s</span>
eu: %(sidx)s horretako <span class="series_name">%(series)s</span> liburua

en: This book is on the device in %s
eu: Liburu hau gailuko %s (e)an dago

en: Local E-book viewer user
eu: Liburu elektronikoen irakurgailuaren erabiltzaile lokala

en: Bookmark
eu: Laster-marka

en: Bookmarks
eu: Laster-markak

en: Export {} annotations
eu: Esportatu {} oharrak

en: annotations
eu: oharrak

en: Format to export in:
eu: Formatu honetara esportatu:

en: Type:
eu: Mota:

en: Show only annotations of the specified type
eu: Erakutsi zehaztutako motako oharrak soilik

en: Show only annotations created by the specified user
eu: Erakutsi zehaztutako erabiltzaileak sortutako oharrak soilik

en: Only show annotations from books that have been selected in the calibre library
eu: Erakutsi Calibre liburutegian hautatutako liburuen oharrak soilik

en: Find previous match
eu: Bilatu aurreko emaitza

en: Annotations browser
eu: Oharren arakatzailea

en: Delete the selected annotations
eu: Ezabatu hautatutako oharrak

en: Export the selected annotations
eu: Esportatu hautatutako oharrak

en: No selected annotations
eu: Ez dago hautatutako oharrik

en: Size (MB)
eu: Tamaina (Mb)

en: Modified
eu: Aldatze-data

en: Formats
eu: Formatuak

en: The cover for the book %s is too large, cannot load it. Resize or delete it.
eu: %s liburu-azala handiegia da. Ezin kargatu. Txikiagotu edo ezabatu beharko.

en: %s stars
eu: %s izar

en: Description:
eu: Deskribapena:

en: This book's UUID is "{0}"
eu: Liburu honen UUID (Universally Unique Identifier) hauxe da: "{0}"

en: Failed to set data
eu: Ezin izan dira datuak ezarri

en: In Library
eu: Liburutegian

en: Unhandled error
eu: Kudeatu gabeko errorea

en: Waiting for metadata to be updated
eu: Metadatuak eguneratzeko itxaroten

en: Marked for deletion
eu: Ezabatzeko markatuta

en: Double click to <b>edit</b> me<br><br>
eu: Egin ezazu klik birritan <b>editatzeko</b><br><br>

en: Export selected
eu: Esportatu hautatuta

en: Select none
eu: Hautatu bat ere ez

en: Remove
eu: Kendu

en: Export
eu: Esportatu

en: Search books
eu: Bilatu liburuak

en: Search the calibre library for books in the currently selected categories
eu: Bilatu calibre liburutegian une honetan hautatutako kategorietako liburuak

en: {0} pixels
eu: {0} pixel

en: Original size:
eu: Jatorrizko tamaina:

en: Minimum size:
eu: Gutxieneko tamaina:

en: Maximum size:
eu: Gehienezko tamaina:

en: Cannot hide all columns
eu: Ezin dira zutabe guztiak ezkutatu

en: Sort on %s
eu: %s -en arabera sailkatu

en: Ascending
eu: Gorantz

en: Descending
eu: Beherantz

en: Change text alignment for %s
eu: Alda ezazu testuaren lerrokatzea %s horretarako

en: Center
eu: Erdian

en: Left
eu: Ezkerretara

en: Right
eu: Eskuinetara

en: Bold font
eu: Letra lodia

en: Normal font
eu: Letra normala

en: Bold and Italic font
eu: Letra lodia eta etzana

en: Italic font
eu: Letra etzana

en: Quickview column %s
eu: Ikuspegi azkarra zutabea %s

en: Hide column %s
eu: Ezkutatu %s zutabea

en: Show column
eu: Erakutsi zutabea

en: Restore default layout
eu: Berrezarri lehenetsitako diseinua

en: Hide row numbers
eu: Ezkutatu errenkaden zenbakiak

en: Show row numbers
eu: Erakutsi errenkaden zenbakiak

en: Dropping onto a device is not supported. First add the book to the calibre library.
eu: Ez da onartzen zuzen-zuzenean irakurgailuan kopiatzea. Lehenago gehitu liburua calibre liburutegira.

en: File name
eu: Fitxategi izena

en: Use white background
eu: Erabili atzeko plano zuria

en: Hyphenate
eu: Gidoia (hitz elkarteetan erabiltzen den - gidoia)

en: <b>Changes will only take effect after a restart.</b>
eu: <b>Aldaketak berrabiarazi eta gero besterik ez dira hasiko.</b>

en: <b>No matches</b> for the search phrase <i>%s</i> were found.
eu: Ez da <b>bat datorrenik</b> esaldia bilatzerakoan <i>%s</i> aurkitu.

en: Parsing LRF file
eu: Aztertzen LRF fitxategia

en: Next page
eu: Hurrengo orrialdea

en: Previous Page
eu: Aurreko orrialdea

en: Back
eu: Atzera

en: Forward
eu: Aurrera

en: Next match
eu: Hurrengo bat etortzea

en: Open e-book
eu: Ireki liburu elektronikoa

en: Use the library located at the specified path.
eu: Erabili zehaztutako bidearen buruan dagoen liburutegia.

en: Start minimized to system tray.
eu: Hasi sistemaren erretilura minimizaturik

en: Do not check for updates
eu: Ez ibili eguneratzeen bila

en: Ignore custom plugins, useful if you installed a plugin that is preventing calibre from starting
eu: Baztertu gehigarri pertsonalizatuak, onuragarria calibre abiaraztea eragozten dion gehigarriren bat instalatu baduzu

en: Path too long
eu: Bide-izen luzeegia

en: Calibre Library
eu: Calibre liburutegia

en: Failed to create library
eu: Huts egin du liburutegia sortzerakoan

en: Failed to create calibre library at: %r.
    You will be asked to choose a new library location.
eu: Ezin izan da sortu calibre liburutegia: %r.
    Liburutegiko kokapen berria aukeratzeko eskatuko zaizu.

en: Initializing user interface...
eu: Abiarazten erabiltzailearen interfazea...

en: Choose a location for your new calibre e-book library
eu: Aukera ezazu kokagune bat zure calibre liburutegi digitalerako

en: Repairing failed
eu: Konponketa prozesuak huts egin du

en: The database repair failed. Starting with a new empty library.
eu: Datu basea konpontzeko saioak huts egin du. Liburutegi berri huts batekin hasiko.

en: Bad database location
eu: Datu basearen kokagune okerra

en: Bad database location %r. calibre will now quit.
eu: Datu basearen kokagune okerra %r. calibrek ez du alde egingo.

en: Startup error
eu: Abiarazte errorea

en: Corrupted database
eu: Datu base kutsatua

en: The library database at %s appears to be corrupted. Do you want calibre to try and rebuild it automatically? The rebuild may not be completely successful. If you say No, a new empty calibre library will be created.
eu: %s (e)ko liburutegiaren datu-basea hondatuta dagoela dirudi. Nahi al duzu calibre automatikoki berriro eraikitzen saiatzea? Ez da arrakastarik ziurtatzen aukera honekin. Ezetz aukeratu ezkero, calibre liburutegi berria hutsik sortuko da.

en: Bad database location %r. Will start with  a new, empty calibre library
eu: Datu basearen kokapen okerra %r. calibre liburutegi huts berri batekin hasiko.

en: Starting %s: Loading books...
eu: Abiarazten %s: Liburuak kargatzen...

en: Shutdown command sent, waiting for shutdown...
eu: Itzaltzeko agindua bidali da, amatatzeko itxaroten...

en: Failed to shutdown running calibre instance
eu: Huts egin du exekutatzen dagoen calibrea itzaltzerakoan

en: &Preferences
eu: &Hobespenak

en: &Quit
eu: &Irten

en: Unhandled exception
eu: Kudeatu gabeko salbuespena

en: Edit Markdown
eu: Editatu markdown

en: &Markdown source
eu: &Markdown iturria

en: &Preview
eu: &Aurrebista

en: Set date to undefined
eu: Ezarri data zehaztugabe gisa

en: Set date to today
eu: Gaurko eguna ezarri

en: &Redo
eu: &Berregin

en: Specify how this book should be sorted when by title. For example, The Exorcist might be sorted as Exorcist, The.
eu: Zehaztu hola sailkatu beharko litzateke liburu hau izenburuaren arabera. Esate baterako, El Quijote horrela sailka daiteke: Quijote, El.

en: Title &sort:
eu: Izenburu &sailkapena:

en:  The ok icon indicates that the current title sort matches the current title
eu: Ados ikonoak uneko tituluaren ordena bat datorrela adierazten du

en: &Edit authors
eu: &Editatu egileak

en: Authors changed
eu: Egileak aldatu egin dira

en: You have changed the authors for this book. You must save these changes before you can use Manage authors. Do you want to save these changes?
eu: Liburu honen egileak aldatu egin dituzu. Aldaketak gorde egin behar dira "Egileak Kudeatu" erabili aurretik. Gorde aldaketak?

en: Specify how the author(s) of this book should be sorted. For example Charles Dickens should be sorted as Dickens, Charles.
    If the box is colored green, then text matches the individual author's sort strings. If it is colored red, then the authors and this text do not match.
eu: Zehaztu ea nola ordenatuko d(ir)en liburu honen egilea(k). Esate baterako, Charles Dickens horrela sailka daiteke: Dickens, Charles.
    Kutxatila berde baldin badago, orduan testuak bat egiten du egile izen mota batekin. Kutxatila gorri baldin badago, orduan egileak edo egileek eta testuek ez dute bat egin.

en: Author s&ort:
eu: Egile s&ailkapena:

en: &Number:
eu: &Zenbakia:

en: Last modified: %s
    
    Double click to view
eu: Azken aldatze-data: %s
    
    Klik bikoitza ikusteko

en: Restore %s from the original
eu: Berreskuratu %s jatorrizkotik

en: Set the cover for the book from the selected format
eu: Ezarri ezazu liburu honen azala hautatutako formatutik

en: Set metadata for the book from the selected format
eu: Ezarri metadatuak aukeratutako formatuko liburuari

en: Add a format to this book
eu: Gehitu formatua liburuari

en: Remove the selected format from this book
eu: Kendu aukeratutako formatua liburuari

en: Choose formats for
eu: Aukeratu formatuak honentzat

en: No permission
eu: Baimenik ez

en: You do not have permission to read the following files:
eu: Ez daukazu honako fitxategiak irakurtzeko baimenik:

en: No format selected
eu: Formaturik ez da aukeratu

en: &Browse
eu: &Arakatu

en: Automatically detect and remove extra space at the cover's edges.
    Pressing it repeatedly can sometimes remove stubborn borders.
eu: Automatikoki antzeman eta kendu azalaren izkinetako soberako espazioa.
    Ertz 'egoskorrak' kentzeko, behin eta berriro sakatu.

en: Download co&ver
eu: Deskargatu liburu&azala

en: &Generate cover
eu: &Sortu liburu-azala

en: Not a valid picture
eu: Ez da irudi baliogarria

en: Invalid cover
eu: Baliogabeko azala

en: Could not change cover as the image is invalid.
eu: Ezin izan da aldatu azala irudiak ez duelako balio.

en: Rating of this book. 0-5 stars
eu: Liburu honen balorazioa. 0-5 izar

en: Tags changed
eu: Aldatu diren etiketak

en: You have changed the tags. In order to use the tags editor, you must either discard or apply these changes. Apply changes?
eu: Etiketak aldatu egin dituzu. Aldaketak gorde edo baztertu egin behar dituzu etiketen editorea erabiltzeko. Gorde aldaketak?

en: A comma separated list of languages for this book
eu: Komaz banandutako liburuaren hizkuntzen zerrenda

en: The language %s is not recognized | The languages %s are not recognized
eu[0]: Ezin izan da %s hizkuntza antzeman
eu[1]: Ezin izan dira %s hizkuntzak antzeman

en: Unknown language
eu: Hizkuntz ezezaguna

en: Invalid ISBN
eu: Baliogabeko ISBNa

en: Enter an ISBN
eu: Sartu ISBNa

en: The ISBN you entered is not valid. Try again.
eu: Sartu duzun ISBNak ez du balio. Saiatu berriro.

en: Clear publisher
eu: Argitaletxea garbitu

en: Clear date
eu: Data garbitu

en: Schedule download?
eu: Programatu deskarga?

en: The download of metadata for the <b>selected book</b> will run in the background. Proceed? | The download of metadata for the <b>{} selected books</b> will run in the background. Proceed?
eu[0]: <b>hautatutako liburuaren </b> metadatuaren deskarga atzeko planoan egingo da. Jarraitu?
eu[1]:  <b>{} hautatutako liburuen</b> metadatuen deskarga atzeko planoan gertatuko da. Jarraitu?

en: You can monitor the progress of the download by clicking the rotating spinner in the bottom right corner.
eu: Deskargaren martxa jarraitzeko, egin klik erruletaren beheko eskumako izkinan

en: When the download completes you will be asked for confirmation before calibre applies the downloaded metadata.
eu: Deskarga amaitzerakoan, calibrek baieztapena eskatuko dizu deskargatutako metadatuak aplikatu aurretik.

en: Download only &metadata
eu: Bakarrik deskargatu &metadatuak

en: Download only &covers
eu: Bakarrik deskargatu &azalak

en: &Configure download
eu: &Konfiguratu deskarga

en: Download &both
eu: Deskargatu &biak

en: Download metadata for one book | Download metadata for {} books
eu[0]: Deskargatu liburu baten metadatuak
eu[1]: Deskargatu {} liburuen metadatuak

en: Metadata download started
eu: Metadatuen deskarga hasi da

en: (Failed metadata)
eu: (Huts egindako metadatuak)

en: (Failed cover)
eu: (Huts egindako azala(k))

en: Processed %s
eu: Prozesaturik %s

en: Metadata fields to download
eu: Metadatu eremuak deskargatzeko

en: Revert %s
eu: Leheneratu %s

en: Compare metadata
eu: Konparatu metadatuak

en: &Accept all remaining
eu: &Onartu falta direnak

en: Re&ject all remaining
eu: Uk&atu falta direnak

en:  [%(num)d of %(tot)d]
eu:  [%(tot)d (e)tik %(num)d]

en: Failed to render
eu: Huts egin dun prozesatzerakoan

en: Next
eu: Hurrengoa

en: Previous
eu: Aurrekoa

en: Manage the extra data files associated with this book [{}]
eu: Kudeatu liburu honekin lotutako datu gehigarriak [{}]

en: Automatically create the title sort entry based on the current title entry.
    Using this button to create title sort will change title sort from red to green.
eu: Sortu automatikoki izenburuen klasea izango den sarrera bat oraingo izenburu sarreran oinarrituta.
    Botoi hau erabiliz gero izenburuen klasea sortzeko, izenburuaren klasearen kolorea aldatuko da berdetik gorrira.

en: Automatically create the author sort entry based on the current author entry. Using this button to create author sort will change author sort from red to green.  There is a menu of functions available under this button. Click and hold on the button to see it.
eu: Egile sailkapenaren sarrera automatikoki sortu uneko egilearen sarreran oinarrituta. Botoi hau erabili ezkero, egile sailkapena gorritik berdera aldatuko da. Funtzioen menua ikusteko, botoia sakatuta mantendu.

en: Set author sort from author
eu: Ezarri egile sailkapena egileagatik

en: Set author from author sort
eu: Ezarri egilea egile sailkapenagatik

en: Copy author to author sort
eu: Kopiatu egilea egile sailkapenera

en: Copy author sort to author
eu: Kopiatu egile sailkapena egilera

en: Swap the author and title
eu: Trukatu haien artean zenburua eta egilearen izena

en: Clear rating
eu: Garbitu puntuazioa

en: Clear all tags
eu: Garbitu etiketa guztiak

en: Clear Ids
eu: Garbitu IDak

en: &Download metadata
eu: &Deskargatu metadatuak

en: Configure download metadata
eu: Konfiguratu metadatuen deskargatzea

en: Change how calibre downloads metadata
eu: Aldatu calibreren metadatuak deskargatzeko era

en: The cover in the %s format is invalid
eu: Liburu-azala %s formatuan ez du balio

en: Save changes and edit the metadata of {0} [{1}]
eu: Gorde aldaketak eta editatu {0} [{1}]-ren metadatuak

en: Change cover
eu: Aldatu azala

en: Co&mments
eu: Iruzki&nak

en: &Metadata
eu: &Metadatuak

en: &Cover and formats
eu: &Azala eta formatuak

en: C&ustom metadata
eu: Metadat&u Pertsonalizatuak

en: &Comments
eu: &Iruzkinak

en: Basic metadata
eu: Oinarrizko metadatuak

en: Custom metadata
eu: Metadatu pertsonalizatuak

en: Has summary
eu: Laburpena du

en: See at
eu: Ikusi hemen

en: Please wait
eu: Itxaron...

en: calibre is downloading metadata from:
eu: calibre metadatuak deskargatzen ari den tokia:

en: Title: %s
eu: Izenburua: %s

en: Authors: %s
eu: Egileak: %s

en: Failed to download metadata. Click Show Details to see details
eu: Huts egin du metadatuak jaisterakoan. Sakatu "Xehetasunak Erakutsi" gehiago jakiteko

en: Current cover
eu: Uneko azala

en: Searching...
eu: Bilatzen...

en: View this cover at full size
eu: Ikusi azala tamaina osoan

en: Copy this cover to clipboard
eu: Kopiatu liburu-azal hau arbelara

en: Save this cover to disk
eu: Gorde azala hau diskoan

en: Downloading covers for <b>%s</b>, please wait...
eu: Azalak deskargatzen <b>%s</b> (e)rako, itxaron mesedez...

en: Failed to download any covers, click "Show details" for details.
eu: Huts egin du azalak deskargatzerakoan, sakatu "Xehetasunak erakutsi" gehiago jakiteko.

en: Could not find any covers for <b>%s</b>
eu: Ezin izan da azalik aurkitu <b>%s</b> (e)rako

en: Downloading metadata...
eu: Metadatuak deskargatzen...

en: Downloading cover...
eu: Deskargatzen liburu-azala...

en: Choose a program
eu: Aukeratu programa bat

en: No selection
eu: Ez dago aukeraketarik

en: Choose new icon
eu: Ikono berria aukeratu

en: Restore settings to default values. You have to click Apply to actually save the default settings.
eu: Lehengoratu ezarpenak lehenetsitako balioetara. Klik egin beharko duzu "Aplikatu" horretan lehenetsiak dauden ezarpenak gordetzeko.

en: Configure
eu: Konfiguratu

en: Ignore duplicate incoming formats
eu: Baztertu sarrera bikoiztua duten formatuak

en: Overwrite existing duplicate formats
eu: Gainidatzi bikoiztuta dauden formatuak

en: Create new record for each duplicate format
eu: Sortu erregistro berria bikoiztuta dagoen formatu bakoitzeko

en: Choose a folder
eu: Aukeratu karpeta

en: Invalid folder
eu: Baliogabeko karpeta

en: You must specify an existing folder as your auto-add folder. %s does not exist.
eu: Automatikoki-gehitu karpeta sortzeko dagoeneko badagoen karpeta zehaztu behar duzu. %s ez da existitzen.

en: You do not have read/write permissions for the folder: %s
eu: Ez duzu irakurri/idatzi baimenik karpeta honetarako: %s

en: <b>WARNING:</b> Any files you place in %s will be automatically deleted after being added to calibre. Are you sure?
eu: <b>OHARRA:</b> %s (e)n jarritako fitxategi guztiak automatikoki ezabatuko dira calibrera gehitu eta gero. Ziur zaude?

en: Here you can control how calibre will read metadata from the files you add to it. calibre can either read metadata from the contents of the file, or from the filename.
eu: Hemen kontrola dezakezu nola irakurriko dituen calibrek zuk gehitu dizkiozun fitxategien metadatuak. calibrek metadatuak irakur ditzake fitxategiaren edukietatik edo fitxategi-izenetik.

en: Read &metadata from file contents rather than file name
eu: Irakurri &metadatuak fitxategien izenak baino

en: &Mark newly added books
eu: &Markatu gehitu berri diren liburuak

en: When using the  "&Copy to library" action to copy books between libraries, preserve the date
eu: Liburutegitik liburutegira liburuak kopiatzeko"&Kopiatu liburutegira" aukera erabiltzerakoan; gorde datak.

en: Automatically &convert added books to the preferred output format
eu: Automatikoki &bihurtu gehitutako liburuak hobetsitako irteera formatura

en: &Auto-merge added books if they already exist:
eu: &Batu automatikoki gehitutako liburuak dagoeneko existitzen badira:

en: &Tags to apply when adding a book:
eu: Aplikatu egingo diren &Etiketak liburua gehitzerakoan:

en: A comma-separated list of tags that will be applied to books added to the library
eu: Liburutegira gehituko diren liburuei erantsiko zaizkion komen bidez bereiziriko etiketen zerrenda

en: Control which files are added during bul&k imports:
eu: Kontrolatu ea zein fitxategi gehitzen den bl&oke inportazio bitartean:

en: By default, calibre will automatically add only known e-book files. 
    This option tells calibre to add all file types, except those
    that have been explicitly ignored below.
eu: Lehenetsitakoa: Calibrek bakarrik gehituko ditu modu automatikoan ezagunak zaizkion e-liburuen fitxategiak . 
    Aukera honek, ordea, Calibreri agintzen dio edozein fitxategi-mota gehitzeko, salbu
    hortxe behean adierazitako fitxategi-mota horiek.

en: Automatically add files of &all types (not just e-books)
eu: Automatikoki gehitu  mota guztiet&ako fitxategiak (ez liburu elektronikoak bakarrik)

en: Folder to automatically add files from
eu: Karpeta fitxategiak bertan modu automatikoan gehitzeko

en: Browse for folder
eu: Arakatu karpetaren bila

en: <b>WARNING:</b> Files in the above folder will be deleted after being added to calibre.
eu: <b>ABISUA:</b> Gorago aipaturiko karpetako fitxategiak ezabatu egingo dira Clibrera gehitu orduko.

en: High
eu: Altua

en: Low
eu: Baxua

en: Very low
eu: Oso gutxi

en: Confirmation dialogs have all been reset
eu: Baieztatze elkarrizketak berrezarri egin dira

en: Notify when a &new version is available
eu: Jakinarazi bertsio berri bat erabilgarri dagoenean.

en: Job &priority:
eu: Lanen &lehentasuna:

en: Preferred &input format order:
eu: Hobetsitako &input formatu agindua:

en: Preferred &output format:
eu: Hobetsitako &output formatua:

en: If checked, Yes/No custom columns values can be Yes, No, or Unknown.
    If not checked, the values can be Yes or No.
eu: Markatuta egon ezkero, Bai/Ez zutabe pertsonalizatuen balioak Bai, Ez, edo Ezezaguna izan daiteke.
    Markatuta baldin ez badago, balioak Bai edo Ez izan daitezke.

en: Default network &timeout:
eu: Lehenetsitako sarea &denboraz-kanpo:

en: Set the default timeout for network fetches (i.e. anytime we go out to the internet to get information)
eu: Ezarri lehenetsitako "sarea denboraz-kanpo" balioa sarean eskuratzen diren kontuetarako (adibidez, internetera informazioaren bila zoazen bakoitzekoa)

en:  seconds
eu:  segundo

en: Use this Virtual library on calibre startup if the current library is being used. Also applied when switching to this library. Note that this setting is per library.
eu: Erabili liburutegi birtual hau Calibre abiaraztean uneko liburutegia erabiltzen ari bada. Liburutegi honetara aldatzean ere aplikatu da. Kontuan izan ezarpen hau liburutegi bakoitzeko dela.

en: Reset all disabled &confirmation dialogs
eu: Berrezarri desgaitutako &baieztapen elkarrizketak

en: Use internal &viewer for:
eu: Erabili barneko &ikusgailua honetarako:

en: Virtual library to apply when the current &library is opened:
eu: Aplikatuko den Liburutegi Birtuala uneko liburutegia irekitzerakoan:

en: Automatically send downloaded &news to e-book reader
eu: Bidali automatikoki deskargatutako berriak liburu elektronikoen irakurgailura

en: &Delete news from library when it is automatically sent to reader
eu: &Ezabatu albisteak liburutegitik  modu automatikoan irakurgailura igorri direnean

en: All columns
eu: Zutabe guztiak

en: icon with text
eu: testudun ikonoa

en: icon with no text
eu: testurik gabeko ikonoa

en: composed icons w/text
eu: ikono konposatuak testuarekin

en: composed icons w/no text
eu: ikono konposatuak testurik gabe

en: is true
eu: hau da

en: is false
eu: ez da

en: is undefined
eu: zehaztugabea da

en: has id
eu: id-a du

en: does not have id
eu: ez du id-rik

en: is equal to
eu: honen berdina da

en: is not set
eu: ez da ezarri

en: is more days ago than
eu: egun hauek baino gehiagokoa da

en: is fewer days ago than
eu: egun hauek baino gutxiagokoa da

en: is more days from now than
eu: oraindanik egun gehiagora da hau baino

en: is fewer days from now than
eu: oraindanik egun gutxiagora da hau baino

en: has
eu: du

en: does not have
eu: ez du

en: has pattern
eu: eredua du

en: does not have pattern
eu: ez du eredurik

en: Enter either an identifier type or an identifier type and value of the form identifier:value
eu: Sartu identifikatzaile mota edo identifikatzaile mota eta balioa modu honetara: identifikatzailea:balioa

en: Enter a 3 letter ISO language code, like fra for French or deu for German or eng for English. You can also use the full language name, in which case calibre will try to automatically convert it to the language code.
eu: Sartu 3 hizkietako ISO hizkuntza kodea, adibidez 'fra' frantseserako, 'deu' germanierarako edo 'eng' ingelesarentzako. Hizkuntzaren izena osoan ere erabil daiteke, kasu horretan calibrek berak sortuko du hizkuntzaren kodea automatikoki.

en: Enter a number
eu: Sartu zenbaki bat

en: Enter the maximum days old the item can be. Zero is today. Dates in the future always match
eu: Sartu artikuluak izan dezaken egunik gehiena. Zero gaur da. Geroko datak beti datoz bat

en: Enter the minimum days old the item can be. Zero is today. Dates in the future never match
eu: Sartu artikuluak izan dezaken egunik gutxiena. Zero gaur da. Geroko datek ez dute inoiz bat egiten

en: Enter the maximum days in the future the item can be. Zero is today. Dates in the past always match
eu: Sartu artikuluak geroan izan dezaken egunik gehiena. Zero gaur da. Iraganeko datak beti datoz bat

en: Enter the minimum days in the future the item can be. Zero is today. Dates in the past never match
eu: Sartu artikuluak geroan izan dezaken egunik gutxiena. Zero gaur da. Iraganeko datek ez dute inoiz bat egiten

en: Enter a date in the format YYYY-MM-DD
eu: Sartu data UUUU-HH-EE formatuan

en: Enter a string.
eu: Sartu katea

en: Enter a regular expression
eu: Sartu adierazpen erregularra

en: You can match multiple values by separating them with %s
eu: Hainbat balio pareka dezakezu %s (a)rekin bananduz

en: column coloring
eu: zutabearen kolorazioa

en: column icon
eu: zutabearen ikonoa

en: Cover grid emblem
eu: Azalen saretaren ikurra

en: Create/edit a {0} rule
eu: Sortu/editatu {0} erregela

en: Add the emblem:
eu: Gehitu ikurra:

en: of the column:
eu: zutabe honetakoa:

en: &Add new image
eu: Gehitu irudi berria

en: Choose &more than one icon
eu: Gehitu ikono bat baino gehiago

en: &Add icon
eu: &Gehitu ikonoa

en: Only if the following conditions are all satisfied:
eu: Hurrengo baldintza guztiak ematen badira baino ez:

en: Add &another condition
eu: Gehitu beste baldintza

en: You can disable a condition by blanking all of its boxes
eu: Baldintza ezgaitu dezakezu kutxa guztiak zuriz utzita

en: Open to see checkboxes
eu: Ireki kontrol-laukiak ikusteko

en: Sample text
eu: Lagin-testua

en: No icon selected
eu: Ez da ikonorik aukeratu

en: You must choose an icon for this rule
eu: Ikonoren bat aukeratu behar duzu arau honetarako

en: Invalid condition
eu: Baliogabeko baldintza

en: One of the conditions for this rule is invalid: <b>%s</b>
eu: Arau honen baldintzetariko bat baliogabea da: <b>%s</b>

en: No conditions
eu: Ez da baldintzarik

en: You must specify at least one non-empty condition for this rule
eu: Gutxienez, hutsik ez dagoen baldintzaren bat zehaztu behar duzu arau honentzako

en: color
eu: kolorea

en: value:
eu: balioa:

en: &Add rule
eu: Gehitu &araua

en: &Remove rule(s)
eu: Kendu araua(k)

en: Move the selected rule up
eu: Mugitu aukeratutako araua gora

en: Move the selected rule down
eu: Mugitu aukeratutako araua behera

en: Add ad&vanced rule
eu: Gehitu arau aurreratua

en: Du&plicate rule
eu: Bikoiztu araua

en: Convert to advanced r&ule
eu: Bihurtu arau aurreratua

en: Import rules from a file
eu: Inportatu arauak fitxategi batetik

en: Select one rule
eu: Aukeratu arau bat

en: You must select only one rule.
eu: Aukeratu behar duzu arau bakar bat

en: No rule selected
eu: Ez da araurik aukeratu

en: No rule selected for %s.
eu: Ez da araurik aukeratu %s (e)rako

en: removal
eu: ezabatu

en: Rules
eu: Arauak

en: No valid rules found
eu: Ez da baliozko araurik aurkitu

en: Column header
eu: Zutabearen goiburua

en: You must select a column to delete it
eu: Zutabe bat hautatu beharko duzu ezabatzeko

en: The selected column is not a custom column
eu: Hautatutako zutabea ez da zutabe pertsonalizatu bat

en: Do you really want to delete column %s and all its data?
eu: Benetan nahi duzu %s zutabea ezabatu eta bere eduki guztiak ere bai?

en: Here you can re-arrange the layout of the columns in the calibre library book list. You can hide columns by unchecking them. You can also create your own, custom columns.
eu: Hemendik berrabiarazi dezakezu calibreren liburutegiko liburu zerrendako zutabeen diseinua. Zutabeak ezkuta ditzakezu aztertu gabe utzita. Sor ditzakezu, baita, zure zutabe propio pertsonalizatuak.

en: Remove a user-defined column
eu: Ezabatu erabiltzaileak definitutako zutabe bat

en: Add a user-defined column
eu: Gehitu erabiltzaileak definitutako zutabe bat

en: Edit settings of a user-defined column
eu: Editatu ezarpenak erabiltzaileak definitutako zutabe batean

en: Add &custom column
eu: Gehitu &pertsonalizatutako zutabea

en: Restore settings to default values. Only settings for the currently selected section are restored.
eu: Lehengoratu ezarpenak lehenetsitako balioetara. Klik egin beharko duzu Orain hautatuta dagoen ataleko ezarpenak leheneratuko dira, besterik ez.

en: Text column for keeping series-like information
eu: Testu zutabea liburu-sail moduko informazioa gordetzeko

en: Text, but with a fixed set of permitted values
eu: Testua baina onartzen diren beste balio doi batzuekin ere bai

en: Floating point numbers
eu: Mugikor diren puntu zenbakiak

en: Integers
eu: Zenbaki osoak

en: Ratings, shown with stars
eu: Balorazioak, izarrekin erakutsiak

en: Yes/No
eu: Bai/Ez

en: Column built from other columns
eu: Beste zutabeetatik eraiki den zutabea

en: Column built from other columns, behaves like tags
eu: Beste zutabeetatik eraikitako zutabea, etiketen modura jokatzen du

en: Create a custom column
eu: Sortu zutabe pertsonalizatua

en: Edit custom column
eu: Editatu zutabe pertsonalizatua

en: My Tags
eu: Nire etiketak

en: My Series
eu: Nire liburu-sailak

en: My Rating
eu: Nire puntuazioa

en: People
eu: Pertsonak

en: My Title
eu: Nere izenburua

en: Quick create:
eu: Erraz sortu

en: ISBN
eu: ISBNa

en: Names
eu: Izenak

en: Used for searching the column. Must contain only digits and lower case letters.
eu: Zutabea arakatzeko erabilia. Bakarrik izan ditzake letra xeheak, minuskulak, eta zenbakiak.

en: What kind of information will be kept in the column.
eu: Zer motatako informazioa gordeko da zutabean.

en: Contains names
eu: Izenak ditu

en: Default: (nothing)
eu: Lehenetsita: (ezer ez)

en: Field template. Uses the same syntax as save templates.
eu: Eremu txantiloia. Txantiloiak gordetzerakoan bezalako sintaxia erabiltzen du.

en: A comma-separated list of permitted values. The empty value is always
    included, and is the default. For example, the list 'one,two,three' has
    four values, the first of them being the empty value.
eu: Komen bidez bereizitako behin-betiko balioen zerrenda. Hutsik dagoen balioa beti
    barne eta horixe da lehenetsitako balioa. Esate baterako, "bat, bi, hiru" zerrendak
    lau balio dauzka, zeren zerrendako lehen balioa beti hutsa balioa izango baita.

en: A list of color names to use when displaying an item. The
    list must be empty or contain a color for each value.
eu: Elementuak erakusterakoan erabiliko diren koloreen izenen zerrenda.
    Zerrenda hutsik edo balio bakoitzeko kolore bat eduki behar du.

en: Allow half star ratings, for example:
eu: Baimendu izar erdiko balorazioak, adibidez:

en: &Sort/search column by
eu: &Sailkatu/bilatu zutabea honengatik

en: How this column should handled in the GUI when sorting and searching
eu: Zutabe hau nola kudeatu behar den Erabiltzailearen Interfazean sailkatu eta bilatzerakoan

en: Show in Tag browser
eu: Erakutsi etiketen arakatzailean

en: If checked, this column will appear in the Tag browser as a category
eu: Markatuta badago, zutabe hau Etiketa-arakatzailean agertuko da kategoria gisa

en: Show as HTML in Book details
eu: Erakutsi HTML gisa liburuaren xehetasunetan

en: Default: dd MMM yyyy.
eu: Lehenetsita AEBko ohiko: dd MMM yyyy.

en: Examples: The format <code>{0:0>4d}</code> gives a 4-digit number with leading zeros. The format <code>{0:d}&nbsp;days</code> prints the number then the word "days"
eu: Adibideak: <code>{0:0>4d}</code> formatuak, aurretik zeroak izan ditzaken lau digituetako zenbakia ematen du. <code>{0:d}&nbsp;days</code> formatuak zenbakia erakusten du "egunak" hitzaren aurretik

en: Examples: The format <code>{0:.1f}</code> gives a floating point number with 1 digit after the decimal point. The format <code>Price:&nbsp;$&nbsp;{0:,.2f}</code> prints "Price&nbsp;$&nbsp;" then displays the number with 2 digits after the decimal point and thousands separated by commas.
eu: Adibideak: <code>{0:.1f}</code> formatuak, hutsaren osteko digitu bakarreko zenbaki dezimala ematen du. <code>Price:&nbsp;$&nbsp;{0:,.2f}</code> formatuak, zenbakia erakusten du puntu dezimalaren aurretik digitu birekin (milakoak koma batekin bananduta) eta "Price&nbsp;$&nbsp;" erakusten duela aurretik (hau da, prezioa)

en: No lookup name was provided
eu: Ez da bilatutako izena aurkitu

en: The lookup name must contain only lower case letters, digits and underscores, and start with a letter
eu: Bilatzen ari garen izenak letra xeheak besterik ezin ditu izan eta zenbakiak eta azpi-marrak, hau da __; letra xehe batekin hasi beharko

en: Lookup names cannot end with _index, because these names are reserved for the index of a series column.
eu: Bilatutako izenek ezin dute _index amaiera izan, izen horiek liburu-sail zutabeetarako erreserbaturik daudelako.

en: No column heading was provided
eu: Ez da zutabeko goibururik aurkitu

en: The lookup name %s is already used
eu: Bilatutako izena %s dagoeneko erabilta dago

en: The heading %s is already used
eu: Goiburua %s dagoeneko erabilita dago

en: You must enter a template for composite columns
eu: Txantiloia sartu beharko duzu zutabe mistoentzat

en: You must enter at least one value for enumeration columns
eu: Gutxienez zerrendako zutabeetarako balio bat sartu beharko duzu

en: The colors box must be empty or contain the same number of items as the value box
eu: Koloreen kutxa hutsik egon behar du edo, behintzat, balioen kutxak dituen elementu kopuru berdina

en: The color {0} is unknown
eu: {0} kolorea ezezaguna da

en: Getting debug information, please wait
eu: Arazketaren informazioa lortzen, itxaron mesedez

en: Copy to &clipboard
eu: Kopiatu &arbelara

en: Device already detected
eu: Gailua dagoeneko antzeman da

en: A device (%s) is already detected by calibre. If you wish to debug the detection of another device, first disconnect this device.
eu: (%s) gailu bat dagoeneko antzeman du calibrek. Beste gailuren baten antzematea araztu nahi baduzu, aurretik gailu hau deskonektatu beharko duzu.

en: Debugging failed
eu: Arazketak huts egin du

en: Running debug device detection failed. Click Show Details for more information.
eu: Gailuaren antzemate-arazketak huts egin du. Sakatu "Xehetasunak Erakutsi" gehiago jakiteko.

en: Getting device information
eu: Gailuaren informazioa lortzen

en: User-defined device information
eu: Erabiltzaileak zehaztutako gailuaren informazioa

en: Device Detection
eu: Gailuaren Antzematea

en: Ensure your device is disconnected, then press OK
eu: Ziurtatu gailua deskonektaturik duzula, ostean OK sakatu

en: Ensure your device is connected, then press OK
eu: Ziurtatu gailua konektaturik duzula, ostean OK sakatu

en: Add an email address to which to send books
eu: Gehitu ezazu e-posta helbide bat liburuak bertara igortzeko

en: &Add email
eu: &Gehitu e-posta

en: Make &default
eu: Ezarri &lehenetsita

en: &Remove email
eu: &Ezabatu e-posta helbidea

en: Email
eu: E-posta

en: Subject
eu: Gaia

en: Alias
eu: Aliasa

en: Auto send
eu: Modu automatikoan bidalia

en: Formats to email. The first matching format will be sent.
eu: E-posta formatuak. Egokitzen den, bat egiten duen lehen formatua igorri egingo da.

en: Subject of the email to use when sending. When left blank the title will be used for the subject. Also, the same templates used for "Save to disk" such as {title} and {author_sort} can be used here.
eu: Bidalitako posta elektronikoan erabiliko den gaia. Zuriz utzi ezkero, izenburua postaren gaia bihurtuko da. "Gorde diskoan" erabiltzen diren {title} eta {author_sort} txantiloiak hemen ere erabil daitezke.

en: Friendly name to use for this email address
eu: Posta helbide honentzako izen soila

en: new email address
eu: e-posta helbide berria

en: The list of devices that you have asked calibre to ignore. Uncheck a device to have calibre stop ignoring it.
eu: calibreri baztertzeko eskatu diozun gailuen zerrenda. Kendu gailuari marka calibrek baztertzeari utzi diezaion.

en: The list of device plugins you have disabled. Uncheck an entry to enable the plugin. calibre cannot detect devices that are managed by disabled plugins.
eu: Ezgaitu dituzun gailuen gehigarrien zerrenda. Kendu sarrerari marka gailua gaitzeko. calibrek ezin ditu gailuak antzeman kudeatzen dituzten gehigarriak ezgaituta baldin badaude.

en: Search for the author on Goodreads
eu: Bilatu egilea Goodreads-en

en: Search for the author on Amazon
eu: Bilatu egilea Amazon-en

en: Search for the author in your calibre library
eu: Bilatu egilea zure Calibre liburutegian

en: Search for the author on Wikipedia
eu: Bilatu egilea Wikipedian

en: Search for the author on Google Books
eu: Bilatu egilea Google Books-en

en: Create a new rule
eu: Arau berri bat sortu

en: Never
eu: Inoiz ez

en: Show the size of the book's cover in pixels
eu: Erakutsi liburuaren azalaren tamaina pixeletan

en: Show cover &size
eu: Erakut&si azalaren tamaina

en: Use &Roman numerals for series
eu: Erabili &Erromatar zenbakiak liburu-sailetarako

en: Change &color
eu: Aldatu &kolorea

en: Change &background image
eu: Aldatu &atzeko planoko irudia

en: Current aspect ratio (width/height): %.2g
eu: Uneko itxura erlazioa (zabalera/altuera): %.2g

en: Current space used: %s
eu: Unean erabilitako espazioa: %s

en: Choose background color for the Cover grid
eu: Aukeratu atzeko planoko kolorea Azalen saretarako

en: Remove background image?
eu: Ezabatu atzeko planoko irudia?

en: There is currently a background image set, so the color you have chosen will not be visible. Remove the background image?
eu: Badago atzeko planoko irudi bat dagoeneko, beraz, zeuk aukeratu duzun kolorea ez da ikusiko. Ezabatuko atzeko planoko irudiak?

en: The spacing between covers. A value of zero means calculate automatically based on cover size.
eu: Azalen arteko tartea. Zero jarri ezkero, azalaren tamainaren arabera kalkulatuko da tartea automatikoki.

en: Automatic
eu: Automatikoki

en: Background for the Cover grid
eu: Azalen saretarako atzeko planoa

en: Make the covers larger, maintaining current aspect ratio.
eu: Azalak handitzen ditu uneko itxura erlazioa mantenduz.

en: &Larger covers
eu: &Handitu azalak

en: Make the covers smaller, maintaining current aspect ratio.
eu: Azalak txikitzen ditu uneko itxura erlazioa mantenduz.

en: &Smaller covers
eu: &Txikitu azalak

en: The height of displayed covers.
    A value of zero means calculate automatically.
eu: Erakutsitako azalen altuera.
    Zero jarri ezkero, automatikoki kalkulatuko du.

en: Reset size to automatic
eu: Tamaina berrezarri automatikora

en: &Reset size
eu: &Berrezarri tamaina

en: The width of displayed covers.
    A value of zero means calculate automatically.
eu: Erakutsitako azalen zabalera.
    Zero jarri ezkero, automatikoki kalkulatuko da.

en: By default, calibre chooses a cover size based on your computer's screen size. You can change the cover size here:
eu: Lehenetsia da azalen tamaina konputagailuaren pantailaren arabera aukeratzea. Azalen tamaina aldatzeko, hemen:

en: Caching of covers for improved performance
eu: Azalak katxean gorde errendimendua hobetzeko

en: There are two kinds of caches that calibre uses to improve performance when rendering covers in the grid view. A disk cache that is kept on your hard disk and stores the cover thumbnails and an in memory cache used to ensure flicker free rendering of covers. For best results, keep the memory cache small and the disk cache large, unless you have a lot of extra RAM in your computer and don't mind it being used by the memory cache.
eu: Calibrek bi motatako cacheak erabiltzen ditu sareta bistaratzearen errendimendua hobetzeko. Zure disko gogorrean mantentzen den diskoaren cahea azalen koadro txikiak (thumbnails) gordetzeko eta memoriarem cachea azalen birak ziurtatzen duena. RAM memoriaz aberats ibili ezik, memoriaren cache txiki eta diskoaren cachea handi mantentzea gomendatzen da.

en: Disable
eu: Ezgaitu

en: &Empty disk cache
eu: &Hustu diskoaren cachea

en: &Open cache folder
eu: &Ireki cache karpeta

en: Number of screenfulls of covers to cache in &memory (keep this small):
eu: Memorian gordetzeko azalen pantailen kopurua (mantendu hau txikia):

en: &Number of covers to show in browse mode (needs restart):
eu: Nabigatzaile moduan erakusteko liburu-azalen &Kopurua  (berrabiarazi beharko):

en: Cover browser &position in the narrow layout:
eu: Azalen arakatzailea eta posizioa diseinu estuan:

en: Default
eu: Lehenetsia

en: All on 1 tab
eu: Dena fitxa bakar batean

en: Middle
eu: Erdia

en: Icon theme: <b>%s</b>
eu: Ikono-gaia: <b>%s</b>

en: Small
eu: Txiki

en: Medium
eu: Ertain

en: Always
eu: Beti

en: If there is enough room
eu: Lekurik baldin badago

en: Wide
eu: Zabal

en: Narrow
eu: Estu

en: &User interface layout:
eu: Erabiltzaile-interfazearen diseinua:

en: User interface &colors:
eu: Erabiltzaile-interfazearen koloreak:

en: Disable all animations. Useful if you have a slow/old computer.
eu: Desgaitu animazio guztiak. Erabilgarria ordenagailu motela/zaharra baldin badaukazu.

en: Disable &animations
eu: Desgaitu &animazioak

en: Show &tooltips in the book list
eu: Erakutsi &argibideak liburu zerrendan

en: Choose &language (needs restart):
eu: Aukeratu &hizkuntza (berrabiarazi behar da):

en: &Interface font:
eu: &Interfazeko letra-tipoa:

en: User interface style (&needs restart):
eu: Erabiltzailearen interfazearen estiloa (berrabiarazi &behar da):

en: Change &font (needs restart)
eu: Aldatu &letra-tipoa (berrabiazi beharko)

en: Change &icon theme
eu: Aldatu &ikonoaren gaia

en: Toolbar
eu: Tresna-barra

en: Show &text under icons:
eu: Erakutsi &testua ikonoen azpian:

en: Use t&wo lines for the text under the icons (needs restart)
eu: Erabili &bi lerro ikonoen azpiko testuetan (berrabiarazi behar da)

en: Select columns to display
eu: Erakusteko zutabeak aukeratu

en: Place icons on the &right, in columns
eu: Jarri ikonoak zutabeetako &eskuinean

en: By first letter
eu: Lehen letratik

en: Partitioned
eu: Partizioduna

en: &Main interface
eu: Interfaze &nagusia

en: Cover &grid
eu: Azalen &sareta

en: Edit &metadata
eu: Editatu &metadatuak

en: &Tag browser
eu: &Etiketen arakatzailea

en: Cover &browser
eu: Azalen &arakatzailea

en: &Quickview
eu: $ikuspegi azkarra

en: Column &coloring
eu: Zutabeen &kolorazioa

en: Column &icons
eu: Zutabeetako &ikonoak

en: version
eu: bertsioa

en: created by Kovid Goyal
eu: Kovid Goyalek sortua

en: The changes you have made require calibre be restarted immediately. You will not be allowed to set any more preferences, until you restart.
eu: Egindako aldaketek calibre berehala berrabiarazi dezazun eskatzen dute. Ezin izango duzu hobespen gehiagorik ezarri berrabiarazi arte.

en: Run Welcome &wizard
eu: Exekutatu ongi-etorri &laguntzailea

en: Save changes
eu: Gorde aldaketak

en: Cancel and return to overview
eu: Bertan behera utzi eta itzuli ikuspegi orokorrera

en: Restoring to defaults not supported for
eu: Lehenetsitako balioak berreskuratzea ez dago onartua honentzat :

en: Some of the changes you made require a restart. Please restart calibre as soon as possible.
eu: Egindako aldaketa batzuek berrabiaraztea eskatzen dute. Mesedez, berrabiarazi calibre ahal bezain pronto.

en: Source
eu: Jatorria

en: Cover priority
eu: Azalen lehentasuna

en: This source is configured and ready to go
eu: Iturburua konfiguratuta eta prest dago

en: This source needs configuration
eu: Ituruburuak konfiguratzea behar du

en: This plugin is useful only for <b>Chinese</b> language books. It can return incorrect results for books in English. Are you sure you want to enable it?
eu: Gehigarri hau <b>Txineraz</b> idatzitako liburuentzako erabilgarria da. Baina okerreko emaitzak eman ditzake Ingelesez idatzitako liburuetan. Ziur gaitu nahi duzula?

en: Published date
eu: Argitaratze data

en: <b>Configure %(name)s</b><br>%(desc)s
eu: <b>Konfiguratu %(name)s</b><br>%(desc)s

en: No source selected
eu: Ez da iturbururik aukeratu

en: No source selected, cannot configure.
eu: Ez da iturbururik aukeratu, ezin da konfiguratu

en: Metadata sources
eu: Metadatuen iturburuak

en: Sources with a red X next to their names must be configured before they will be used.
eu: Ondoan x gorria duten iturburuak konfiguratu egin behar dira erabili aurretik.

en: If you uncheck any fields, metadata for those fields will not be downloaded
eu: Markatu gabeko eremuetako metadatuak ez dira deskargatuko

en: &Select all
eu: Hautatu &denak

en: Sele&ct none
eu: Ez hautatu ezer

en: Restore your own subset of checked fields that you define using the 'Set as default' button
eu: Berreskuratu "Ezarri lehenetsi gisa" botoia erabiliz ezarri duzun markaturiko eremuen azpimultzoa

en: &Set as default
eu: &Ezarri lehenetsi gisa

en: Convert all downloaded comments to plain &text
eu: Bihurtu deskargatutako iruzkin guztiak &testu soilera

en: <p>Different metadata sources have different sets of tags for the same book. If this option is checked, then calibre will use the smaller tag sets. These tend to be more like genres, while the larger tag sets tend to describe the books content.
    <p>Note that this option will only make a practical difference if one of the metadata sources has a genre like tag set for the book you are searching for. Most often, they all have large tag sets.
eu: <p>Metadatu iturri ezberdinek, etiketa sorta ezberdinak dituzte liburu bakoitzeko. Aukera hau markatu ezkero, calibrek etiketa sorta txikienak aukeratuko ditu. Orokorrean, generoetara egokitzen dira, etiketa sorta nagusienek liburuen edukiak deskribatzen dituztelarik.</p>
    <p>Kontuan izan aukera honen egiazko aldea nabarmentzeko, iturburuetako batek liburuen generora egokitzen diren etiketa sorta antzekoak izan behar dituela. Orokorrean, iturburuek etiketa sorta handiak izaten dituzte.</p>

en: Prefer &fewer tags
eu: Nahiago etiketa &gutxiago

en: Max. &number of tags to download:
eu: Deskargatzeko etiketen kopuru maximoa:

en: Max. &time to wait after first match is found:
eu: Lehenengo bat etortzea aurkitu ostean gehienez itxaron beharreko &denbora:

en:  secs
eu:  segundoak

en: Max. time to wait after first &cover is found:
eu: Lehenengo &azala aurkitu ostean gehinez itxaron beharreko denbora:

en: The maximum number of jobs that will run simultaneously in the background. This refers to CPU intensive tasks like  conversion. Lower this number if you want calibre to use less CPU.
eu: Atzeko planoan batera exekutatuko diren eragiketen gehienezko zenbakia. CPU erabilera intentsiboa eskatzen duten eragiketei dagokie, bihurtzearena modukoa. Gero eta zenbaki baxuagoa, CPU gutxiago erabiliko da.

en: No proxies used
eu: Ez da proxirik erabili

en: <b>Using proxies:</b>
eu: <b>Erabilitako proxiak:</b>

en: Limit the max. simultaneous jobs to the available CPU &cores
eu: Mugatu batera egin daitezkeen lanen kopuru maximoa erabil daitezkeen CPU &nukleoak kontuan hartuz

en: Debug &device detection
eu: Akasgabetu &irakurgailu detekzioa

en: Get information to setup the &user defined device
eu: Lortu informazioa &erabiltzaileak zehaztutako gailua konfiguratzeko

en: Never abort
eu: Inoiz ez abortatu

en:  minutes
eu:  minutu

en: Create a calibre &icon theme
eu: Sortu Calibre ikono-gai bat

en: Device currently connected:
eu: Irakurgailua konektaturik oraintxe bertan:

en: Device currently connected: None
eu: Irakurgailua konektaturik oraintxe bertan: bat ere ez

en: That format and device already has a plugboard.
eu: Formatu eta gailu horiek dagoeneko badute kontrol panela

en: Possibly override plugboard?
eu: Kontrol panela gainidazteko aukera?

en: A more general plugboard already exists for that format and device. Are you sure you want to add the new plugboard?
eu: Dagoeneko badago kontrol panel orokorrago bat formatu eta gailu horretarako. Ziur kontrol panel berria gehitu nahi duzula?

en: Add possibly overridden plugboard?
eu: Gehitu agian gainidatzitako kontrol panela?

en: More specific device plugboards exist for that format. Are you sure you want to add the new plugboard?
eu: Dagoeneko badago kontrol panel zehatzago bat formatu horretarako. Ziur kontrol panel berria gehitu nahi duzula?

en: Really add plugboard?
eu: Kontrol panela benetan gehitu?

en: A different plugboard matches that format and device combination. Are you sure you want to add the new plugboard?
eu: Kontrol panel ezberdin batek bat egiten du formatu eta gailu konbinazio horrekin. Ziur kontrol panel berria gehitu nahi duzula?

en: More specific format and device plugboards already exist. Are you sure you want to add the new plugboard?
eu: Dagoeneko badago kontrol panel zehatzago bat formatu eta gailu horretarako. Ziur kontrol panel berria gehitu nahi duzula?

en: The {0} device does not support the {1} format.
eu: {0} gailuak ez du {1} formatua onartzen.

en: The {0} device supports only the {1} format(s).
eu: {0} gailuak  {1} formatua baino ez du onartzen.

en: Invalid destination
eu: Helburu baliogabea

en: The destination field cannot be blank
eu: Helburu eremua ezin da hutsik egon

en: Here you can change the metadata calibre uses to update a book when saving to disk or sending to device.
    
    Use this dialog to define a 'plugboard' for a format (or all formats) and a device (or all devices). The plugboard specifies what template is connected to what field. The template is used to compute a value, and that value is assigned to the connected field.
    
    Often templates will contain simple references to composite columns, but this is not necessary. You can use any template in a source box that you can use elsewhere in calibre.
    
    One possible use for a plugboard is to alter the title to contain series information. Another would be to change the author sort, something that MOBI users might do to force it to use the ';' that the Kindle requires. A third would be to specify the language.
eu: Hemen alda ditzakezu Calibrek erabiltzen dituen metadatuak liburu bat eguneratzeko diskoan gordetzean edo gailura bidaltzean.
    
    Erabili elkarrizketa-koadro hau definitzeko 'konexio panel' bat formatu batentzako (edo formatu guztientzako) eta gailu batentzat (edo gailu guztientzat). Konexioen panelak zehazten du zein txantiloia konektatzen den zer eremurekin. Txantiloia balio bat kalkulatzeko erabiltzen da, eta balio hori konektatutako eremuari esleitzen zaio.
    
    Askotan txantiloiek zutabe konposatuen erreferentzia errazak izango dituzte, baina ez da beharrezkoa. Calibren erabili dezakezun edozein txantiloi erabili dezakezu iturburuen kutxan.
    
    Konexio panel baten erabilera posible bat izenburua aldatzea da bertan serie informazioa edukitzeko. Beste bat, egilearen ordena aldatzea litzateke, MOBI erabiltzaileek ';' erabiltzera behartzeko Kindlek eskatzen duen bezala. Hirugarrena hizkuntza zehaztea litzateke.

en: Format (choose first)
eu: Formatua (aukeratu lehenengo)

en: Device (choose second)
eu: Gailua (aukeratu segundo batean)

en: Edit &existing plugboard:
eu: Editatu dagoen konexioen panela:

en: Existing &plugboards:
eu: Dauden konexioen panelak:

en: Source template
eu: Sorburu txantiloia

en: Destination field
eu: Helburu eremua

en: &Delete plugboard
eu: Ezabatu konexioen panela

en: 
    Customization:
eu: 
    Pertsonalizatzeko:

en: 
    
    This plugin has been disabled
eu: 
    
    Gehigarria ezgaitu egin da

en: Search for plugin
eu: Bilatu gehigarria

en: Could not find any matching plugins
eu: Ezin izan da bat datorre gehigarririk aurkitu

en: files
eu: fitxategiak

en: Add plugin
eu: Gehitu gehigarria

en: No valid plugin path
eu: Ez du balio gehegarrirako bidea (path)

en: %s is not a valid plugin path
eu: %s  hori ez da gehegarri baterako balio duen bidea

en: Select an actual plugin under <b>%s</b> to customize
eu: Hautatu eguneratutako gehigarria <b>%s</b> pean pertsonalizatzeko

en: Disabling the plugin %s is not allowed
eu: Ez dago %s gehigarria ezgaitzeko baimenik

en: Are you sure you want to remove the plugin: %s?
eu: Ziur zaude gehigarri hau kendu nahi duzula: %s?

en: Cannot remove builtin plugin
eu: Ezin da builtin gehigarria ezabatu

en:  cannot be removed. It is a builtin plugin. Try disabling it instead.
eu:  Ezin da ezabatu  Hau builtin gehigarri bat da. Hori egin beharrean, saia zaitez desgaitzen.

en: Show only those plugins that have been installed by you
eu: Erakutsi bakarrik zuk instalatutako gehigarriak

en: Show only &user installed plugins
eu: Erakutsi bakarrik &erabiltzaileak instalatutako gehigarriak

en: Get &new plugins
eu: Lortu gehigarri &berriak

en: Check for &updated plugins
eu: Bilatu &eguneratutako gehigarriak

en: &Load plugin from file
eu: &Kargatu gehigarria fitxategitik

en: Any custom field
eu: Pertsonalizaturiko edozein eremu

en: The lookup name of any custom field (these names begin with "#").
eu: Pertsonalizatutako edozein eremuko bilatze-izena (izen hauek "#"rekin hasten dira).

en: Constant template
eu: Txantiloi egonkorra

en: The template contains no {fields}, so all books will have the same name. Is this OK?
eu: Txantiloiak ez du eremurik {fields}, beraz liburu guztiek izen berbera. Ados?

en: By adjusting the template below, you can control what folders the files are saved in and what filenames they are given. You can use the / character to indicate sub-folders. Available metadata variables are described below. If a particular book does not have some metadata, the variable will be replaced by the empty string.
eu: Beheko txantiloi hori doituz, zuk kontrola dezakezu zeintzuk karpetetan gordeko dituzun fitxategiak eta zein fitxategi-izen emango diezun fitxategi bakoitzari. Erabil ditzakezu marra bertikal-etzan horiek, hau da / horiek, azpi-karpetak adierazteko. Eskuragarri dauden metadatuen aldaerak hortxe behean deskribatu egiten dira. Liburu jakin batek ez badauka metadaturen bat, aldaera ordeztu egingo da hutsik dagoen katearekin.

en: Available variables:
eu: Eskuragarri dauden aldaerak:

en: Change paths to &lowercase
eu: Aldatu bideak (paths) &minuskuletara, letra xeheetara

en: Replace space with &underscores
eu: Ordeztu espazioak &azpimarrekin

en: Format &dates as:
eu: Formatua eman, &datak honela:

en: Update &metadata in saved copies
eu: Eguneratu &metadatuak gordetako kopietan

en: File &formats to save:
eu: Fitxategi &formatuak gordetzeko:

en: Save &cover separately
eu: Gorde &liburu-azalak ondo bereiziak, bananduak

en: Convert non-English characters to &English equivalents
eu: Bihurtu ingelesez erabiltzen ez diren karaktereak &Ingelesez erabiltzen diren pareko

en: Match all
eu: Bilatu dena

en: Match any
eu: Bilatu edozein

en: That name is already used for a column or grouped search term
eu: Izen hori dagoeneko erabiltzen da zutabe edo taldekatutako bilaketa terminoren batetan

en: The value box cannot be empty
eu: Balioen kutxak ezin du hutsik egon

en: The empty grouped search term cannot be deleted
eu: Taldekatutako bilatze-termino hutsa ezin da ezabatu

en: Clear search histories from all over calibre. Including the book list, E-book viewer, fetch news dialog, etc.
eu: Garbitu bilaketa historia Calibre osoan zehar. Liburu zerrenda, liburu elektronikoen irakurgailua, berriak eskuratzeko elkarrizketa, etab. barne

en: Clear search &histories
eu: Garbitu bilaketa &historia

en: What to search by default
eu: Bilaketa lehenetsia

en: When you enter a search term without a prefix, by default calibre will search all metadata for matches. For example, entering, "asimov" will search not just authors but title/tags/series/comments/etc. Use these options if you would like to change this behavior.
eu: Aurrizkirik gabeko terminoa sartzen duzunean, bilatzerakoan, calibrek lehenetsita du metadatu guztiak bilatzea. Adibidez, 'asimov' sartuz gero ez du egile eremua bakarrik arakatuko baizik eta etiketak, liburu-sailak, iruzkinak-eta ere bai. Erabil ezazu aukera hau jokabide hori aldatzeko.

en: &Limit the searched metadata
eu: &Mugatu bilatutako metadatuak

en: &Columns that non-prefixed searches are limited to:
eu: Aurrizki gabeko bilaketak &zutabe hauetara mugatu:

en: Search as you &type
eu: Bilatu &idatzi ahala

en: &Highlight search results instead of restricting the book list to the results
eu: &Nabarmendu bilaketaren emaitzak liburu zerrenda emaitzotara murriztu beharrean

en: &Names:
eu: &Izenak:

en: Contains the names of the currently-defined group search terms.
    Create a new name by entering it into the empty box, then
    pressing Save. Rename a search term by selecting it then
    changing the name and pressing Save. Change the value of
    a search term by changing the value box then pressing Save.
eu: Unean zehaztutako taldekatutako bilatze-terminoen izenak.
    Izen berria sortzeko, kutxa hutsean sartu eta 'Gorde'
    sakatu ostean. Bilatze-terminoa berrizendatzeko, 
    terminoa aukeratu, izena aldatu eta 'Gorde' sakatu.
    Balioa aldatzeko, balioen kutxan aldatu eta 'Gorde' sakatu.

en: Delete the current search term
eu: Ezabatu uneko bilaketa terminoa

en: Save the current search term. You can rename a search term by
    changing the name then pressing Save. You can change the value
    of a search term by changing the value box then pressing Save.
eu: Uneko bilaketa terminoa gorde. Bilaketa termino bat berrizenda
    dezakezu izena aldatuz eta Gorde sakatuz. Bilaketa termino baten
    balioa alda dezakezu balio laukia aldatuz eta Gorde sakatuz.

en: Make &user categories from:
eu: Sortu &erabiltzailearen kategoria honekin:

en: Enter the names of any grouped search terms you wish
    to be shown as user categories
eu: Taldekatutako edozein bilatze-terminoen izena sartu 
    erabiltzailearen kategoria modura bistaratzeko

en: What to search when searching similar books
eu: Zer bilatu Antzeko liburuetan

en: Simi&lar publishers:
eu: Antzeko argita&letxeak:

en: Manual management
eu: Eskuz egindako kudeaketa

en: Only on send
eu: Igortzerakoan besterik ez

en: Automatic management
eu: Kudeaketa automatikoa

en: Cannot change metadata management while a device is connected
eu: Ezin da metadatuen kudeaketa aldatu gailua konektatuta dagoen bitartean

en: Choose a file
eu: Aukeratu fitxategi bat

en: Run server &automatically when calibre starts
eu: Exekutatu zerbitzaria &automatikoki calibre abiaraztean

en: Start calibre when the computer is started
eu: Abiatu Calibre ordenagailua piztean

en: Start calibre in the system tray automatically when the computer starts
eu: Hasi Calibre sistemaren erretiluan automatikoki ordenagailua abiarazten denean

en: Add new user
eu: Erabiltzaile berria gehitu

en: Username is not valid
eu: Erabiltzaile izena ez da baliozkoa

en: Empty password
eu: Pasahitz hutsa

en: Invalid password
eu: Pasahitza ez da baliozkoa

en: All libraries
eu: Liburutegi guztiak

en: Only the specified libraries
eu: Bakarrik zehaztutako liburutegiak

en: Specify the libraries below:
eu: Zehaztu liburutegiak behean:

en: No libraries specified
eu: Ez da zehaztu liburutegirik

en: Change the allowed libraries
eu: Aldatu baimendutako liburutegiak

en: Change the blocked libraries
eu: Aldatu blokeatutako liburutegiak

en: Book
eu: Liburua

en: Export URLs
eu: Esportatu URLak

en: Failed to start Content server
eu: Ezin izan da abiarazi edukien zerbitzaria

en: Error log:
eu: Log errorea:

en: Access log:
eu: Sarbideko log:

en: You need to restart the server for changes to take effect
eu: Zerbitzaria berrabiarazi egin behar aldaketak gauzatzeko

en: You cannot delete a built-in function
eu: Ezin duzu jatorrizko funtziorik ezabatu

en: Function not defined
eu: Funtzioa ez da definitu

en: Name %s already used
eu: %s izena dagoeneko erabilita

en: Exception while compiling function
eu: Salbuespena gertatu da funtzioa konpilatzerakoan

en: function source code not available
eu: Funtzioaren iturburu kodea ez dago eskuragarri

en: &Replace
eu: &Ordeztu

en: C&reate
eu: So&rtu

en: Enter the name of the function to create.
eu: Sartu funtzio berriaren izena.

en: Set this to -1 if the function takes a variable number of arguments
eu: -1ean ezarri funtzioak argumentuen zenbaki aldakorra baldin badu

en: Replace
eu: Ordeztu

en: Choose a texture
eu: Hautatu testura bat

en: Add texture
eu: Gehitu testura

en: Remove texture
eu: Ezabatu testura

en: Donate to support the development of calibre
eu: Dohaintza calibreren garatzean laguntzeko

en: Location Manager
eu: Kokaleku Kudeatzailea

en: Switch between library and device views
eu: Txandakatu liburutegi ikuspegien eta irakurgailu ikuspegien artean

en: Separator
eu: Bereizlea

en: The main toolbar
eu: Tresnabarra nagusia

en: The main toolbar when a device is connected
eu: Tresnabarra nagusia irakurgailua konektaturik dagoenean

en: The optional second toolbar
eu: Aukerako bigarren tresna-barra

en: The menubar
eu: Menubarra

en: The menubar when a device is connected
eu: Gailua konektatzerakoan agertzen den menubarra

en: The context menu for the books in the calibre library
eu: calibreren liburutegiko liburuetako testuinguruko menua

en: The context menu for the books on the device
eu: Ez dago testuinguruko menurik irakurgailuko liburuentzat

en: The context menu for the Cover browser
eu: Azalen arakatzailearen testuinguruko menua

en: Click to choose toolbar or menu to customize
eu: Egin klik pertsonalizatu nahi duzu tresna-barra edo menua aukeratzeko

en: Cannot add the actions %s to this location
eu: Ezin da ekintza hau %s kokaleku honetara gehitu

en: Cannot remove the actions %s from this location
eu: Ezin dira %s ekintzak ezabatu kokaleku honetatik

en: <p>The toolbar in calibre is different depending on whether a device is connected or not. Choose <b>which toolbar</b> you would like to customize:
eu: <p>calibreren tresna-barra ezberdin agertzen da gailuren bat konektaturik dagoen ala ez arabera. Aukeratu <b>zein tresna-barra</b> da pertsonalizatu nahi duzuna:

en: Choose the toolbar to customize
eu: Aukeratu pertsonalizatu nahi duzun tresna-barra

en: A&vailable actions
eu: Egin&daitezkeen ekintzak

en: Add selected actions to toolbar
eu: Gehi itzazu hautatutako ekintzak tresnabarrara

en: Remove selected actions from toolbar
eu: Ezaba itzazu hautatutako ekintzak tresnabarratik

en: &Current actions
eu: &Oraingo ekintzak

en: Move selected action up
eu: Mugi ezazu gora hautatutako ekintza

en: Move selected action down
eu: Mugi ezazu behera hautatutako ekintza

en: ID
eu: IDa

en: This tweak has been customized
eu: Ukitu hau pertsonalizatu egin da

en: Add/edit tweaks for any custom plugins you have installed. Documentation for these tweaks should be available on the website from where you downloaded the plugins.
eu: Gehitu/aldatu ukituak instalatu duzun edozein gehigarri pertsonalizatuan. Ukitu hauen dokumentazioa, gehigarriak deskargatu dituzun webgunean egon beharko luke.

en: Values for the tweaks are shown below. Edit them to change the behavior of calibre. Your changes will only take effect <b>after a restart</b> of calibre.
eu: Ukituen balioak erakusten dira behealdean. Alda itzazu calibreren portaera aldatzeko. Aldaketek eragina izan dezaten, calibre <b>berrabiarazi</b> behar duzu.

en: Edit tweaks for any custom plugins you have installed
eu: Aldatu ukituak instalatu duzun edozein gehigarri pertsonalizatuan

en: &Plugin tweaks
eu: &Gehigarrien ukituak

en: Edit tweak
eu: Aldatu ukitua

en: Restore this tweak to its default value
eu: Berrezarri ukitua lehenetsitako baliora

en: Apply any changes you made to this tweak
eu: Aplikatu ukitura egin zaizkion aldaketak

en: Search for tweak
eu: Bilatu ukitua

en: Invalid tweaks
eu: Aldaketa horiek ez dira onartu

en: The tweaks you entered are invalid, try resetting the tweaks to default and changing them one by one until you find the invalid setting.
eu: Egin dituzun aldaketa ez dira onartu, saia zaitez aldaketekin atzera egiten, lehenetsitako balioetara jotzen eta aldatu dituzunak banan-banan aldatzen onartzen ez den aldaketa hori zein den topatu arte.

en: View log
eu: Erregistroa ikusi

en: Choose files
eu: Aukeratu fitxategiak

en: Copying files and writing metadata...
eu: Fitxategiak kopiatzen eta metadatuak idazten...

en: Copying files...
eu: Fitxategiak kopiatzen...

en: Requested formats not available
eu: Eskatutako formatuak ez daude eskuragarri

en: Error while saving
eu: Gordetzerakoan huts egin du

en: &Paste
eu: &Itsatsi

en: Search (For advanced search click the gear icon to the left)
eu: Bilatu (bilaketa aurreratua egiteko, sakatu ezkerretako engranajearen ikonoa)

en: Start search
eu: Hasi bilatzen

en: Enable or disable search highlighting.
eu: Gaitu edo ezgaitu bilaketen nabarmentzea.

en: Highlight search results
eu: Nabarmendu aurkitutako emaitzak

en: This will change how searching works. When you search, instead of showing only the matching books, all books will be shown with the matching books highlighted. Are you sure this is what you want?
eu: Honek bilaketen funtzionamenduan eragina du. Bilatzerakoan, bat datozen liburuak baino ez erakutsi beharrean, liburu guztiak erakutsiko ditu, bilaketarekin bat datozenak nabarmenduta agertuko direlarik. Ziur zaude hau dela nahi duzuna?

en: Create a Virtual library based on %s
eu: Sortu Liburutegi birtual bat honetan oinarrituta: %s

en: Edit Virtual library
eu: Editatu liburutegi birtuala

en: Create Virtual library
eu: Sortu liburutegi birtuala

en: Virtual library &name:
eu: Liburutegi birtualaren &izena:

en: &Search expression:
eu: &Bilatu adierazpena:

en: Create a Virtual library based on:
eu: Sortu liburutegi birtuala, honetan oinarrituta:

en: Publishers
eu: Argitaletxeak

en: Saved searches recognized in the expression:
eu: Gordetako bilaketak antzeman dira adierazpen honetan

en: Search text changed
eu: Bilatu aldatutako testua

en: No name
eu: Izenik gabe

en: You must provide a name for the new Virtual library
eu: Izen bat eman behar duzu sortutako liburutegi birtual berrirako

en: A Virtual library name cannot begin with "*"
eu: Liburutegi birtual baten izenean ezin hasieran "*" hori erabili

en: Name already in use
eu: Izena dagoeneko erabiltzen da

en: That name is already in use. Do you want to replace it with the new search?
eu: Izen hori dagoeneko erabiltzen da. Bilaketa berriarekin ordeztu nahi al duzu?

en: No search string
eu: Ez dago bilaketa katerik

en: Invalid search
eu: Baliogabeko bilaketa

en: The search in the search box is not valid
eu: Bilatze-kutxako bilaketak ez du balio

en: Search found no books
eu: Bilaketak ez du libururik aurkitu

en: *current search
eu: *uneko bilaketa

en: Virtual library from current search
eu: Liburutegi birtuala oraingo bilaketatik

en: Create a temporary Virtual library from the current search
eu: Sortu behin-behinko liburutegi birtual bat oraingo bilaketatik

[ctx: search restriction group name]
en: Miscellaneous
eu: Denetarik

en: (all books)
eu: (liburu guztiak)

en: Additional restriction
eu: Murrizketa gehigarria

en: Remove Virtual library
eu: Ezabatu liburutegi birtuala

en: Choose Virtual library
eu: Aukeratu liburutegi birtuala

en: Added tags:
eu: Gehitutako etiketak:

en: Open store in external web browser
eu: Ireki denda kanpoko nabigatzailean

en: &What kind of match to use:
eu: &Zein parekotasun erabili:

en: &All these words:
eu: Hitz &hauek guztiak:

en: This exact &phrase:
eu: Zehatz eta mehatz &esaldi hau:

en: &One or more of these words:
eu: &Bat edo gehiago hitz hauetatik:

en: See the <a href="%s">User Manual</a> for more help
eu: Ikusi <a href="%s">Erabiltzailearen Eskuliburua</a> laguntza gehiagorako

en: Enter the title.
eu: Idatzi izenburua.

en: &Description:
eu: &Deskribapena:

en: &Headquarters:
eu: &Egoitza:

en: Search only in specific fields:
eu: Bilatu bakarrik adierazitako eremuetan:

en: Enabled:
eu: Gaituta:

en: true
eu: egia

en: false
eu: faltsua

en: Affiliate:
eu: Kide:

en: Nam&e/description...
eu: Izena/deskribapena...

en: Query
eu: Kontsulta

en: Enable:
eu: Gaitu:

en: &All
eu: &Guztiak

en: &None
eu: &Ezer ez

en: &Invert
eu: Aldarantzikatu

en: Affiliate
eu: Kide

en: Enabled
eu: Gaituta

en: Headquarters
eu: Egoitza

en: No DRM
eu: DRMerik gabe

en: This store is currently disabled and cannot be used in other parts of calibre.
eu: Denda hau ezgaituta dago eta ezin daiteke calibreko beste lekuetan erabili.

en: This store is currently enabled and can be used in other parts of calibre.
eu: Denda hau gaituta dago eta calibreko beste lekuetan erabil daiteke.

en: This store only distributes e-books without DRM.
eu: Denda honek DRMarekin giltzatutako liburu elektronikoak baino ez ditu saltzen.

en: This store distributes e-books with DRM. It may have some titles without DRM, but you will need to check on a per title basis.
eu: Denda honek DRMarekin giltzatutako liburu digitalak ere saltzen ditu. Baliteke DRMerik gabeko liburuak izatea baina izenburuen arabera bilatu beharko dituzu.

en: This store is headquartered in %s. This is a good indication of what market the store caters to. However, this does not necessarily mean that the store is limited to that market only.
eu: Denda honen egoitza %s(e)n dago. Hornitzen duen merkatuaren isla garbia duzu hori. Halere, horrek ez du esan nahi denda merkatu horretara mugatu dagoenik.

en: Buying from this store supports the calibre developer: %s.
eu: %s calibre garatzailea laguntzen duzu denda honetatik erosterakoan.

en: This store distributes e-books in the following formats: %s
eu: Denda honek hurrengo formatuetan saltzen ditu liburu elektronikoak: %s

en: Configure...
eu: Konfiguratu...

en: Time
eu: Denbora

en: Display
eu: Bistaratu

en: Open search result in system browser
eu: Erakutsi bilaketaren emaitza barne nabigatzailean

en: Threads
eu: Hariak

en: Number of cache update threads to use:
eu: Erabiliko diren cachea eguneratzeko harien kopurua:

en: &Price:
eu: &Prezioa

en: Download:
eu: Deskargatu:

en: Titl&e/author/price...
eu: Izenburua/egilea/prezioa...

en: Download
eu: Deskargatu

en: Price
eu: Prezioa

[ctx: book store in the Get books calibre feature]
en: Store
eu: Denda

en: Detected price as: %s. Check with the store before making a purchase to verify this price is correct. This price often does not include promotions the store may be running.
eu: Antzemandako prezioa: %s. Erosi aurretik, ziurtatu dendan prezioa zuzen dagoen. Agian beherapenak edo bestelako promozioak egon litezke.

en: No price was found
eu: Ez da preziorik aurkitu

en: This book as been detected as having DRM restrictions. This book may not work with your reader and you will have limitations placed upon you as to what you can do with this book. Check with the store before making any purchases to ensure you can actually read this book.
eu: Liburu hau DRMarekin giltzatuta dagoela antzeman egin da. Agian ezin izango duzu irakurgailuan erabili eta ziurra da liburuarekin egin ditzakezun eragiketetan mugak izango dituzula. Erosi aurretik, ziurtatu dendan liburua irakurri dezakezula.

en: This book has been detected as being DRM Free. You should be able to use this book on any device provided it is in a format calibre supports for conversion. However, before making a purchase double check the DRM status with the store. The store may not be disclosing the use of DRM.
eu: Liburu hau DRMerik gabe dagoela antzeman egin da. calibrek bihurtzeko onartzen duen edozein formatutan erabiltzeko gai izan beharko zenuke. Dena dela, erosi aurretik, ziurtatu dendan ez duela DRMerik. Baliteke, jakinarazi gabe,  dendak DRMa erabiltzea.

en: The DRM status of this book could not be determined. There is a very high likelihood that this book is actually DRM restricted.
eu: Ezin daiteke zehaztu liburu honen DRM egoera. Aukera handia dago DRMarekin giltzatuta egotea.

en: The following formats can be downloaded directly: %s.
eu: Zuzenean deskargatu daitezken formatuak: %s

en: Download...
eu: Deskargatu...

en: Show in store
eu: Erakutsi dendan

en: Clear search &history
eu: Garbitu bilaketaren historia

en: Buying from this store supports the calibre developer: %s</p>
eu: %s calibre garatzailea laguntzen duzu denda honetatik erosterakoan.

en: No query
eu: Ez dago bilaketarik

en: You must enter a title, author or keyword to search for.
eu: Izenburua, egilea edo gako-hitzen bat sartu behar duzu bilatzeko.

en: Customize Get books search
eu: Pertsonalizatu liburuen bilaketa

en: Choose s&tores
eu: Aukeratu liburu dendak

en: Configure s&earch
eu: Konfiguratu bilaketa

en: Couldn't find any books matching your query.
eu: Ezin izan da zure bilaketarekin bat datorren libururik aurkitu.

en: Choose format to download to your library.
eu: Aukeratu liburutegira deskargatuko den formatua.

en: Search by title
eu: Bilatu izenburuagatik

en: Search by author
eu: Bilatu egileagatik

en: &Keyword:
eu: &Gako-hitza:

en: Search by any keyword
eu: Bilatu edozein gako-hitzagatik

en: &Invert selection
eu: Alderantzikatu hautapena

en: Configure Get books behavior
eu: Konfiguratu liburuen bilaketaren portaera

en: &Configure
eu: Konfiguratu

en: Open a selected book in the system's web browser
eu: Ireki liburua web nabigatzailean

en: Open in &external browser
eu: Ireki &kanpo nabigatzailean

en: Books:
eu: Liburuak:

en: See the <a href="https://manual.calibre-ebook.com/gui.html#the-search-interface">User Manual</a> for more help
eu: Ikusi <a href="https://manual.calibre-ebook.com/gui.html#the-search-interface">Erabiltzailearen Eskuliburua</a> laguntza gehiagorako

en: Titl&e/author/price ...
eu: Izenburua/egilea/prezioa...

en: Dialog
eu: Elkarrizketa

en: Updating book cache
eu: Liburuaren cachea eguneratzen

en: Checking last download date.
eu: Azken deskarga data egiaztatzen.

en: Downloading book list from MobileRead.
eu: Liburu zerrenda MobileRead-etik deskargatzen.

en: Processing books.
eu: Liburuak prozesatzen.

en: %(num)s of %(tot)s books processed.
eu: %(tot)s(e)tik %(num)s liburu prozesaturik.

en: Updating MobileRead book cache...
eu: MobilRead-eko liburu cachea eguneratzen...

en: &Query:
eu: &Kontsulta:

en: Home
eu: Hasiera

en: Reload
eu: Birkargatu

en: Download of {0} failed with error: {1}
eu: {0}ren deskargak huts egin du errore honekin: {1}

en: This e-book is a DRMed EPUB file.  You will be prompted to save this file to your computer. Once it is saved, open it with <a href="https://www.adobe.com/solutions/ebook/digital-editions.html">Adobe Digital Editions</a> (ADE).<p>ADE, in turn will download the actual e-book, which will be a .epub file. You can add this book to calibre using "Add Books" and selecting the file from the ADE library folder.
eu: Liburu elektroniko hau DRMarekin giltzatutako EPUB fitxategia da. Ordenagailuan gorde beharko duzu. Behin gordeta, <a href="http://www.adobe.com/products/digitaleditions/">Adobe Digital Editions</a>ekin (ADE) ireki eta ADEk liburua deskargatuko du .epub formatuan. calibrera gehitzeko, ADEko liburutegiko karpetatik aukeratu eta "Gehitu Liburuak" sakatu.

en: File is not a supported e-book type. Save to disk?
eu: Fitxategia ez da onartutako liburu elektroniko mota. Diskoan gorde?

en: Could not contact calibre
eu: Ezin izan da kontaktatu Calibrerekin

en: No running calibre instance found. Please start calibre before trying to download books.
eu: Ez da martxan dagoen Calibre instantziarik aurkitu. Mesedez, hasi Calibrea liburuak deskargatzen saiatu aurretik.

en: Download completed
eu: Deskarga burutu da

en: Download of {0} has been completed, the book was added to your calibre library
eu: {0}ren deskarga burutu da, liburua zure Calibre liburutegira gehitu da

en: {} is not a saved search
eu: {} ez da gordetako bilaketa bat

en: The grouped search term name is "{0}"
eu: Taldekatutako bilaketa terminoaren izena "{0}" da

en: The lookup/search name is "{0}"{1}
eu: Bilatze-izena "{0}"{1} da

en: Changing the authors for several books can take a while. Are you sure?
eu: Liburu multzo batean egileen izenak aldatzeko denbora beharko. Ziur zaude?

en: Changing the metadata for that many books can take a while. Are you sure?
eu: Liburu multzo batean metadatuak aldatzeko denbora beharko. Ziur zaude?

en: The name %s is already used
eu: %s izena dagoneko erabilita

en: Author names cannot contain & characters.
eu: Egile izenek ezin dute & karakterea eduki.

en: Duplicate search name
eu: Bilaketa izena bikoiztua

en: The saved search name %s is already used.
eu: %s bilaketa izen hori dagoeneko erabilia izan da.

en: User categories
eu: Erabiltzailearen kategoriak

en: Other categories
eu: Beste kategoriak

en: Custom categories
eu: Pertsonalizatu kategoriak

en: Invalid search restriction
eu: Baliogabeko bilaketa-murrizketa

en: The current search restriction is invalid
eu: Uneko bilaketa-murrizketak ez du balio

en: New category
eu: Kategoria berria

en: Delete User category
eu: Ezabatu erabiltzailearen kategoria

en: %s is not a User category
eu: %s ez da erabiltzailearen kategoria bat

en: %s contains items. Do you really want to delete it?
eu: %s(e)k elementuak ditu. Ziur ezabatu nahi duzula?

en: Remove category
eu: Kendu kategoria

en: User category %s does not exist
eu: Ez dago %s erabiltzailearen kategoriarik

en: Add to User category
eu: Gehitu erabiltzailearen kategoriara

en: A User category %s does not exist
eu: Ez dago %s erabiltzailearen kategoria

en: No books are selected. Showing all items.
eu: Ez da libururik hautatu. Elementu guztiak erakusten.

en: Item
eu: elementu

en: %s will be deleted from all books. Are you sure?
eu: %s liburu guztietatik ezabatuko da. Ziur al zaude?

en: Delete item
eu: Ezabatu elementua

en: Delete identifier
eu: Ezabatu identifikatzailea

en: Find in the Tag browser
eu: Bilatu etiketen arakatzailean

en: Find the first/next matching item
eu: Bila ezazu aurrekoa edo hurrengoa

en: Find
eu: Bilatu

en: Configure Tag browser
eu: Etiketen nabigatzailea konfiguratu

en: Number of books
eu: Liburu kopurua

en: Average rating
eu: Batez besteko balorazioa

en: Sort by average rating
eu: Ordenatu batezbesteko balorazioen arabera

en: Sort by name
eu: Izenez ordenatu

en: Sort by number of books
eu: Ordenatu liburu kopuruaren arabera

en: Set the sort order for entries in the Tag browser
eu: Ezarri sarreren ordena etiketen arakatzailean

en: Search type when selecting multiple items
eu: Hainbat elementu aukeratzeko bilaketa-mota

en: Match all of the items
eu: Elementu guztiekin bat datozen emaitzak

en: Match any of the items
eu: Elementuren batekin bat datozen emaitzak

en: Hide empty categories (columns)
eu: Ezkutatu kategoria (zutabe) hutsak

en: No, apply only in Virtual library
eu: Ez, aplikatu liburutegi birtualean soilik

en: Show category
eu: Erakutsi kategoria

en: Rename %s in Virtual library
eu: Aldatu izena %s  Liburutegi birtualean

en: Rename %s
eu: Berrizendatu %s

en: Delete %s in Virtual library
eu: Ezabatu %s Liburutegi birtualean

en: Delete %s
eu: Ezabatu %s

en: Edit sort for %s
eu: Aldatu sailkapena %s(e)rako

en: Edit link for %s
eu: Aldatu loturka %s(e)rako

en: Children of %s
eu: %s(r)en umeak

en: Add/remove %s to selected books
eu: Gehitu/kendu %s hautatutako liburuetan

en: Add %s to selected books
eu: Gehitu %s hautatutako liburuetan

en: Add sub-category to %s
eu: Gehitu azpi-kategoria %s(e)ra

en: Hide category %s
eu: Ezkutatu %s kategoria

en: Keep
eu: Mantendu

en: Split
eu: Zatitu

en: Edit the list of tags with the Tag editor
eu: Editatu etiketen zerrenda etiketen editorearen bidez

en: Select a destination for the Table of Contents entry
eu: Aukeratu helburua Aurkibiderako

en: Search for text...
eu: Bilatu testua...

en: Find &next
eu: Bilatu &hurrengoa

en: Find &previous
eu: Bilatu &aurrekoa

en: Here you can choose a destination for the Table of Contents' entry to point to. First choose a file from the book in the left-most panel. The file will open in the central panel.<p>Then choose a location inside the file. To do so, simply click on the place in the central panel that you want to use as the destination. As you move the mouse around the central panel, a thick green line appears, indicating the precise location that will be selected when you click.
eu: Aurkibidera bideratuko duen helburua aukeratzeko modua da hau. Lehenik, liburuaren fitxategiren bat aukeratu ezkerrenagoen dagoen paneletik.<p>Ostean, bilatu kokapenen bat fitxategiaren barruan. Horretarako, helburu modura erabili nahi duzun erdiko panelean klik egitea baino ez duzu. Sagua erdiko paneletik igarotzerakoan kokapen zehatza adieraziko duen marra berde lodi bat agertuko da.

en: Currently selected destination:
eu: Orain aukeratutako helburua:

en: No match found
eu: Ez da bat datorrenik aurkitu

en: No match found for: %s
eu: Ez da bat datorrenik aurkitu honentzako: %s

en: No matches for %(text)s found in the current file [%(current)s]. Do you want to search in the %(which)s file [%(next)s]?
eu: Ez da bat datorrenik aurkitu %(text)s(e)rentzako [%(current)s] fitxategi honetan. Nahi al duzu hurrengo %(which)s [%(next)s] fitxategietan bilatu ?

en: next
eu: hurrengoa

en: previous
eu: aurrekoa

en: Bad markup
eu: Markaketa desegokia

en: This book has severely broken markup, its ToC cannot be edited.
eu: Liburu honek hautsitako markaketa erakusten du, ezin daiteke bere Aurkibidea aldatu.

en: File:
eu: Fitxategia:

en: Top of the file
eu: Fitxategiaren goia

en: Approximately %d%% from the top
eu: Gutxi gorabehera goitik %d%% (e)ra

en: Location: A &lt;%s&gt; tag inside the file
eu: Kokapena: &lt;%s&gt; etiketa fitxategiaren barruan

en: Create ToC from XPath
eu: Sortu Aurkibidea XPath-ekin

en: Specify a series of XPath expressions for the different levels of the Table of Contents. You can use the wizard buttons to help you create XPath expressions.
eu: Zehaztu XPath adierazpenen sorta Aurkibideko maila ezberdinak sortzeko. Laguntzailearen botoiak erabili XPath adierazpenak sortzen laguntzeko.

en: Level %s ToC:
eu: Aurkibideko %s maila:

en: No XPaths
eu: Ez da XPath-ik

en: No XPaths have been entered
eu: Ez da XPath adierazpenik sartu

en: The XPath expression %s is not valid.
eu: %s XPath adierazpena ez da baliozkoa.

en: You can edit existing entries in the Table of Contents by clicking them in the panel to the left.
eu: Aurkibideko sarrerak aldatzeko aukera duzu beraiengan klik eginez ezkerreko panelean.

en: Entries with a green tick next to them point to a location that has been verified to exist. Entries with a red dot are broken and may need to be fixed.
eu: Marka berdea duten sarrerek, ziurtatuta dagoen kokapenera bideratzen dute. Puntu gorria dutenak apurtuta daude eta konpontzea behar lukete.

en: Create a &new entry
eu: Sortu sarrera &berria

en: Generate ToC from &major headings
eu: Sortu Aurkibidea &goiburu nagusiekin

en: Generate a Table of Contents from the major headings in the book. This will work if the book identifies its headings using HTML heading tags. Uses the <h1>, <h2> and <h3> tags.
eu: Sortu Aurkibidea liburuko goiburu nagusietatik abiatuta. Horretarako, goiburuak HTML etiketekin identifikatuta egon beharko dute. <h1>, <h2> eta <h3> etiketak erabiltzen ditu.

en: Generate ToC from &all headings
eu: Sortu Aurkibidea goiburu g&uztiekin

en: Generate a Table of Contents from all the headings in the book. This will work if the book identifies its headings using HTML heading tags. Uses the <h1-6> tags.
eu: Sortu Aurkibidea liburuko goiburu guztiak kontutan hartuta. Horretarako, goiburuak HTML etiketekin identifikatuta egon beharko dute. <h1-6> etiketak erabiltzen ditu.

en: Generate ToC from &links
eu: Sortu Aurkibidea &loturekin

en: Generate a Table of Contents from all the links in the book. Links that point to destinations that do not exist in the book are ignored. Also multiple links with the same destination or the same text are ignored.
eu: Sortu Aurkibidea liburuan agertzen diten lotura guztiekin. Liburuan ez dauden helburuetara jotzen duten loturak baztertu egingo dira. Baita helburu edo testu bera duten loturak.

en: Generate ToC from &files
eu: Sortu Aurkibidea &fitxategiekin

en: Generate a Table of Contents from individual files in the book. Each entry in the ToC will point to the start of the file, the text of the entry will be the "first line" of text from the file.
eu: Sortu Aurkibidea liburuan agertzen diren banako fitxategiekin. Aurkibideko sarrera bakoitzak fitxategiaren hasierara joko du eta bere testua fitxategiaren "lehenengo esaldia" izango da.

en: Generate ToC from &XPath
eu: Sortu Aurkibidea &XPath-ekin

en: Generate a Table of Contents from arbitrary XPath expressions.
eu: Sortu Aurkibidea XPath adierazpenetatik abiatuta.

en: &Flatten the ToC
eu: &Berdindu Aurkibidea

en: Flatten the Table of Contents, putting all entries at the top level
eu: Berdindu Aurkibidea sarrera guztiak goiko mailan jarriz

en: <b>WARNING:</b> calibre only supports the creation of linear ToCs in AZW3 files. In a linear ToC every entry must point to a location after the previous entry. If you create a non-linear ToC it will be automatically re-arranged inside the AZW3 file.
eu: <b>OHARRA:</b> calibrek Aurkibide linealak baino ez ditu onartzen AZW3 fitxategietan. Aurkibide linealetan, sarrera bakoitzak, aurreko sarreraren atzetik dagoen kokapen batera baino ezin du jo. Aurkibide ez-lineala sortzen baldin baduzu, automatikoki berrantolatuko da AZW3 fitxategian.

en: You can move this entry around the Table of Contents by drag and drop or using the up and down buttons to the left
eu: Sarrera Aurkibidean zehar mugitzeko, arrastatu eta jaregin edo ezkerreko gora eta behera botoiak erabili

en: Change the &location this entry points to
eu: Aldatu sarrera honek jotzen duen &kokapena

en: &Remove this entry
eu: &Kendu sarrera

en: New entry &inside this entry
eu: Sarrera berr&ia sarreraren barruan

en: New entry &above this entry
eu: Sarrera berria sarreraren &gainean

en: New entry &below this entry
eu: Sarrera berria sarreraren &azpian

en: &Flatten this entry
eu: &Berdindu sarrera

en: All children of this entry are brought to the same level as this entry.
eu: Sarrera honen umeak bere maila berdinera igo egingo dira.

en: &Return to welcome screen
eu: &Itzuli ongietorri pantailara

en: Go back to the top level view
eu: Atzera jo goi mailako bistara

en: This entry points to an existing destination
eu: Sarrera honek badagoen helburura jotzen du

en: The location this entry points to does not exist
eu: Ez dago sarrera honek jotzen duen kokapenik

en: <b>Title</b>: {0} <b>Dest</b>: {1}{2}
eu: <b>Izenburua</b>: {0} <b>Helb</b>: {1}{2}

en: Chapter
eu: Kapitulua

en: Change the location this entry points to
eu: Aldatu sarrera honek jotzen duen kokapena

en: Remove all selected items
eu: Kendu aukeratutako guztiak

en: Move "%s" up
eu: Igo "%s"

en: Move "%s" down
eu: Jaitsi "%s"

en: Unindent "%s"
eu: Koskak kendu "%s"(e)ri

en: Indent "%s"
eu: Koskak jarri "%s"(e)ri

en: Move current entry up [Ctrl+Up]
eu: Igo sarrera hau [Ctrl+Up]

en: Unindent the current entry [Ctrl+Left]
eu: Koska kendu sarrera honi [Ctrl+Left]

en: Remove all selected entries
eu: Kendu aukeratutako sarrera guztiak

en: Indent the current entry [Ctrl+Right]
eu: Koska egin sarrera honi [Ctrl+Right]

en: Move current entry down [Ctrl+Down]
eu: Jaitsi sarrera hau [Ctrl+Down]

en: &Expand all
eu: &Zabaldu dena

en: &Collapse all
eu: &Tolestu dena

en: Double click on an entry to change the text
eu: Egin klik bikoitza sarreran testua aldatzeko

en: The location this entry point to does not exist:
    %s
eu: Ez dago sarrera honek jotzen duen kokapenik:
    %s

en: No items found
eu: Ez da elementurik aurkitu

en: No items were found that could be added to the Table of Contents.
eu: Ez da Aurkibidera gehitu daiteken elementurik aurkitu.

en: No links were found that could be added to the Table of Contents.
eu: Ez da Aurkibidera gehitu daiteken loturarik aurkitu.

en: No files were found that could be added to the Table of Contents.
eu: Ez da Aurkibidera gehitu daiteken fitxategirik aurkitu.

en: Edit the ToC in %s
eu: Aldatu Aurkibidea %s(e)an

en: Loading %s, please wait...
eu: %s kargatzen, itxaron mesedez...

en: Writing %s, please wait...
eu: %s idazten, itxaron mesedez...

en: Failed to write book
eu: Ezin izan da liburua idatzi

en: Could not write %s. Click "Show details" for more information.
eu: Ezin izan da %s idatzi. Sakatu "Xehetasunak erakutsi" gehiago jakiteko

en: Failed to load book
eu: Ezin izan da liburua kargatu

en: Could not load %s. Click "Show details" for more information.
eu: Ezin izan da %s kargatu. Sakatu "Xehetasunak erakutsi"  gehiago jakiteko.

en: Convert book %(num)d of %(total)d (%(title)s)
eu: Bihurtu %(num)d  liburu  %(total)d (%(title)s)-etatik

en: Could not convert
eu: Ezin izan da bihurtu

en: Could not convert <b>%s</b> as it has no e-book files. If you think it should have files, but calibre is not finding them, that is most likely because you moved the book's files around outside of calibre. You will need to find those files and re-add them to calibre.
eu: Ezin izan da <b>%s</b> bihurtu ez baita liburu elektronikoaren fitxategirik aurkitu. Calibrek fitxategiok ez aurkitzearen arrazoiren bat, liburu elektronikoen motako fitxategiak programatik kanpo mugitu izana izan liteke. Fitxategi horiek bilatu eta Calibrera berriro gehitu beharko dituzu.

en: No supported formats (Available formats: %s)
eu: Ez dago onartutako formaturik (Formatu eskuragarriak: %s)

en: This book has no actual e-book files
eu: Liburu honek ez ditu liburu elektronikoen fitxategirik

en: Could not convert some books
eu: Ezin izan dira liburu batzuk bihurtu

en: Queueing books for bulk conversion
eu: Liburuak errenkadan jartzen bihurketa multzoka egiteko

en: Queueing
eu: Errenkadan jartzen

en: Convert book %(num)d of %(tot)d (%(title)s)
eu: Bihurtu %(tot)d liburutik %(num)d.a (%(title)s)

en: Could not convert %(num)d of %(tot)d books, because no suitable source format was found.
eu: Ezin izan da %(tot)d liburutik %(num)d bihurtu ez delako jatorrizko formatu egokirik aurkitu.

en: Convert existing
eu: Bihurtu dagoen

en: The following books have already been converted to the %s format. Do you wish to reconvert them?
eu: Hurrengo liburu hauek dagoeneko %s formatura izan dira bihurtuak. Berriro bihurtzea nahi al duzu?

en: Save "{}" to disk
eu: Gorde "{}" diskoan

en: Download finished
eu: Deskarga burutua

en: Unsaved changes
eu: Gorde gabeko aldaketak

en: Cannot open
eu: Ezin daiteke ireki

en: The current book is being saved, you cannot open a new book until the saving is completed
eu: Liburua gordetzen ari da, ezin daiteke liburu berririk ireki eragiketa burutu arte

en: Choose book
eu: Aukeratu liburua

en: File not found
eu: Fitxategia ez da aurkitu

en: The file %s does not exist.
eu: %s fitxagia ez da existitzen.

en: Unsupported format
eu: Onartzen ez den formatua

en: Tweaking is only supported for books in the %s formats. Convert your book to one of these formats first.
eu: Berrukitzea %s formatuetan dauden liburuetan baino ez da onartzen. Formatu horietako batera bihurtu beharko duzu liburua lehenengo.

en: Opening book, please wait...
eu: Liburua zabaltzen; mesedez, itxaron...

en: Failed to open book
eu: Huts egin da liburua zabaltzerakoan

en: No changes
eu: Aldaketarik ez

en: Renaming and updating links...
eu: Berrizendatzen eta estekak eguneratzen...

en: You are changing the file type of {0}<b>{1}</b> to {2}<b>{3}</b>. Doing so can cause problems, are you sure?
eu: Fitxategi mota aldatzen ari zara, {0}<b>{1}</b> honetatik {2}<b>{3}</b> horretara. Horrela jokatzeak problemak sor ditzake; ziur zaude?

en: The name you have chosen {0} contains special characters, internally it will look like: {1}Try to use only the English alphabet [a-z], numbers [0-9], hyphens and underscores for file names. Other characters can cause problems for  different e-book viewers. Are you sure you want to proceed?
eu: Aukeratutako {0} izenak karaktere bereziak ditu, bere barneko itxura {1} izango da. Fitxategien izenetarako, alfabeto ingelesa [a-z], zenbakiak [0-9], gidoiak eta marra baxuak baino ez erabiltzen saiatu zaitez. Bestelako karaktereek arazoak sor ditzakete liburu elektronikoen ikustaile ezberdinetan. Ziur jarraitu nahi duzula?

en: Failed to rename files
eu: Huts egin da fitxategiak berrizendatzerakoan

en: %s books
eu: %s liburu

en: Choose a name for the checkpoint.
    You can later restore the book to this checkpoint via the
    "Revert to..." entries in the Edit menu.
eu: Hautatu izen bat kontrol-gunerako.
    Geroago berriro eraman ahal izango duzu liburu atzera kontrol-gunera horrela:
    "Atzera horra..." sarrerak Editatu menuan.

en: Choose path
eu: Aukeratu bidea

en: Book (%s)
eu: Liburua (%s)

en: Saving copy, please wait...
eu: Gordetzen kopia, itxaron mesedez...

en: Failed to save copy
eu: Ezin izan da kopia gorde

en: Copy saved to %s
eu: Kopia gorde da %s(e)an

en: Copy saved
eu: Kopia gorde da

en: Could not save
eu: Ezin izan da gorde

en: Enter line number
eu: Sartu lerro zenbakia

en: Does not exist
eu: Ez da existitzen

en: Unsupported file format
eu: Fitxategi-formatua ez da onartzen

en: Editing files of type %s is not supported
eu: Ezin dira %s motako fitxategiak onartu

en: File deleted
eu: Fitxategia ezabatuta

en: File opened
eu: Fitxategia irekita

en: Discard
eu: Baztertu

en: Import
eu: Inportatu

en: Cannot decode
eu: Ezin da deskodetu

en: Cannot edit %s as it appears to be in an unknown character encoding
eu: Ezin daiteke %s editatu kodeketa ezezagun batean dagoela dirudialako.

en: There are unsaved changes, if you quit without saving, you will lose them.
eu: Badago gorde gabeko aldaketarik, gorde gabe irteten bazara, aldaketa horiek galduko dituzu.

en: &Save and Quit
eu: &Gorde eta irten

en: &Quit without saving
eu: &Irten aldaketak gorde gabe

en: Saving, please wait...
eu: Gordetzen, itxaron mesedez...

en: Favorites
eu: Gogokoenak

en: Arabic
eu: Arabiera

en: Hebrew
eu: Hebreera

en: Thai
eu: Tailandiera

en: Arrows
eu: Geziak

en: Specials
eu: Bereziak

en: Clear search
eu: Bilaketa garbitu

en: Check has not been run
eu: Egiaztatze aukera ez da martxan jarri

en: Click to run a check on the book
eu: Egin klik liburuan egiaztatze bat egiteko

en: Run check
eu: Abiarazi egiaztatze prozesua

en: line: %d
eu: lerroa: %d

en:  column: %d
eu:  zutabea: %d

en: Information
eu: Argibideak

en: Warning
eu: Kontuz

en: Try to fix only this error
eu: Saia zaitez errore hau bakarrik zuzentzen

en: Click to open in editor
eu: Egin klik editorea zabaltzeko

en: Try to fix all fixable errors automatically. Only works for some types of error.
eu: Saia zaitez zuzentzen zuzen daitezkeen errore guztiak modu automatikoan. Errore mota batzuekin besterik ez du funtzionatzen.

en: Try to correct all fixable errors automatically
eu: Saia zaitez zuzen daitezkeen errore guztiak modu automatikoan zuzentzen

en: Running fixers, please wait...
eu: Zuzentzailea automatikoak martxan. Itxaron mesedez...

en: Running checks, please wait...
eu: Egiaztatze automatikoak martxan. Itxaron mesedez...

en: Check external links
eu: Egiaztatu kanpoko estekak

en: Check HTML anchors in links (the part after the #).
     This can be a little slow, since it requires downloading and parsing all the HTML pages.
eu: Egiaztatu HTML aingurak esteketan (#-ren ondorengo zatia).
    Hau apur bat motela izan daiteke, HTML orrialde guztiak deskargatu eta analizatu behar baititu.

en: Checking failed
eu: Egiaztapenak huts egin du

en: No broken links found
eu: Ez da apurtutako estekarik topatu

en: Found a broken link | Found {} broken links
eu[0]: Topatu dira {} esteka puskatuta
eu[1]: Topatu dira {} esteka puskatuta

en: Fix this link
eu: Konpondu esteka

en: line number
eu: lerro zenbakia

en: Enter the corrected URL:
eu: Sartu URL zuzendua:

en: Fix URL
eu: Konpondu URLa

en: Font
eu: Letra mota

en: Image
eu: Irudia

en: Stylesheet
eu: Estilo orria

en: Calculating differences, please wait...
eu: Aldeak kalkulatzen, itxaron mesedez...

en: Differences between books
eu: Liburuen arteko desberdintasunak

en: Go to previous change
eu: Joan aurreko aldaketara

en: &Previous change
eu: &Aurreko aldaketa

en: Go to next change
eu: Joan hurrengo aldaketara

en: &Next change
eu: &Hurrengo aldaketa

en: Search for text
eu: Bilatu testua

en: Next &match
eu: Hurrengo &bat egitea

en: P&revious match
eu: &Aurreko bat egitea

en: Left panel
eu: Ezkerreko panela

en: Trim image
eu: Moztu irudia

en: Auto-trim image
eu: Auto-moztu irudia

en: Rotate image
eu: Biratu irudia

en: Resize image
eu: Aldatu irudiaren tamaina

en: Sharpen image
eu: Zorroztu irudia

en: Blur image
eu: Lausotu irudia

en: De-speckle image
eu: Orbanak kendu

en: No image
eu: Irudirik ez

en: No image loaded
eu: Ez da irudirik kargatu

en: Invalid image
eu: Irudi baliogabea

en: The current image is not valid
eu: Irudi honek ez du balio

en: Paste image
eu: Itsatsi irudia

en: No image available in the clipboard
eu: Ez dago irudirik arbelean

en: No active selection, first select a region in the image, by dragging with your mouse
eu: Ez dago aukeraketarik indarrean, aukeratu lehenik irudiaren eremuren bat sagua gainetik arrastatuz

en: Not a valid image
eu: Ez da baliozko irudi bat

en: Choose the new width and height
eu: Aukeratu zabalera eta altuera berriak

en: Cutting of images is not allowed. If you want to delete the image, use the files browser to do it.
eu: Ez dago baimenik irudiak ebakitzeko. Irudia ezabatu nahi baduzu fitxategien arakatzailea erabili.

en: File actions tool bar
eu: Fitxategi ekintzen tresna barra

en: Edit actions tool bar
eu: Editatu ekintzen tresna barra

en: Image filters
eu: Irudi filtroak

en: Image information bar
eu: Irudi informazio-barra

en: Copy selected region
eu: Kopiatu aukeratutako eremua

en: Paste into selected region
eu: Itsatsi aukeratutako eremuan

en: Copy image
eu: Kopiatu irudia

en: The standard deviation for the Gaussian sharpen operation (higher means more sharpening)
eu: Zorrozte Gaussianoaren desbideratze estandarra (gero eta altuago, zorrotzago)

en: The standard deviation for the Gaussian blur operation (higher means more blurring)
eu: Lausotze Gaussianoaren desbideratze estandarra (gero eta altuago, lausoago)

en: Choose file name
eu: Aukeratu fitxategi izena

en: No name specified
eu: Ez da izenik zehaztu

en: Choose an image
eu: Aukeratu irudi bat

en: No tag found
eu: Ez da etiketarik aurkitu

en: Invalid text
eu: Balio gabeko testua

en: Unterminated string
eu: Amaierarik gabeko katea

en: An unescaped < is not allowed. Replace it with &lt;
eu: Ehuneko-kodetze < ez da onartuko. Hori erabili beharrean, erabili&lt;

en: An unescaped ampersand is not allowed. Replace it with &amp;
eu: Ehuneko-kodetze et ikur ez da onartuko. Hori erabili beharrean, erabili &amp;

en: An unescaped > is not allowed. Replace it with &gt;
eu: Ehuneko-kodetze > ez da onartuko. Hori erabili beharrean, erabili &gt;

en: / not allowed except at the end of the tag
eu: / ez da onartuko, etiketaren amaieran ez bada

en: Unknown character
eu: Karaktere ezezaguna

en: A closing tag must contain only the tag name and nothing else
eu: Ixten den etiketa, etiketaren izena izan behar du bere baitan, ez beste ezer.

en: Expecting an attribute value
eu: Atributu balio bat esper da

en: No color
eu: Kolorerik ez

en: Remove color
eu: Ezabatu kolorea

en: Make the selected text italic
eu: Etzan hautatutako testua

en: &Underline
eu: Azpimarratu

en: Underline the selected text
eu: Azpimarratu hautatutako testua

en: <h3>Underline</h3>Underline the selected text
eu: <h3>Azpimarratu</h3>azpimarratu hautatutako testua

en: Draw a line through the selected text
eu: Marratu hautatutako testua

en: <h3>Strikethrough</h3>Draw a line through the selected text
eu: <h3>Marratu</h3>Marratu hautatutako testua

en: <h3>Superscript</h3>Set the selected text slightly smaller and above the normal line
eu: <h3>Superindizea</h3>Ezarri hautatutako testua txikiago eta lerro arruntaren gainean

en: <h3>Subscript</h3>Set the selected text slightly smaller and below the normal line
eu: <h3>Azpi-indizea</h3>Ezarri hautatutako testua txikiago eta lerro arruntaren azpian

en: Align &left
eu: Lerrokatu ezkerrean

en: <h3>Align left</h3>Align the paragraph to the left
eu: <h3>Lerrokatu ezkerrean</h3>Lerrokatu paragrafoa ezkerrean

en: Align &right
eu: Lerrokatu eskuinean

en: <h3>Align right</h3>Align the paragraph to the right
eu: <h3>Lerrokatu eskuinean</h3>Lerrokatu paragrafoa eskuinean

en: <h3>Justify</h3>Align the paragraph to both the left and right margins
eu: <h3>Doitu</h3>Lerrokatu paragrafoa ezkerreko eta eskuineko marjinekin

en: &Insert image
eu: &Txertatu irudia

en: Insert &hyperlink
eu: Txertatu esteka

en: Insert hyperlink
eu: Txertatu esteka

en: <h3>Insert hyperlink</h3>Insert a hyperlink into the text
eu: <h3>Txertatu esteka</h3>Txertatu esteka bat testuan

en: &Capitalize
eu: Maiuskulaz

en: Remove tag
eu: Ezabatu etiketa

en: Editor tools
eu: Editore tresnak

en: No text
eu: Testurik ez

en: There is no suitable text in the clipboard to paste.
eu: Ez dago arbelan itsasteko moduko testu erabilgarririk.

en: Open %s
eu: Ireki %s

en: Chapter-
eu: Liburu-atala:

en: Styles
eu: Estiloak

[ctx: edit book file type]
en: Miscellaneous
eu: Denetarik

en: The file name must have an extension
eu: Fitxategi izenak luzapen bat behar du, puntuaren ostean

en: The file name contains invalid characters
eu: Fitxategi izenak onartzen ez diren karaktereak dauzka

en: This file name already exists in the book
eu: Fitxategi izena dagoeneko liburuaren baitan esistitzen da

en: All selected files will be renamed to the form prefix-number
eu: Hautaturiko fitxategi guztiek izena aldatuko dute aurrizki-zenbakiaren formatura

en: &Prefix:
eu: &Aurrizkia:

en: Starting &number:
eu: Hasierako &zenbakia:

en: Full path:
eu: Lasterbide osoa:

en: image
eu: irudia

en: Export %s
eu: Esportatu %s

en: Replace %s with file...
eu: Ordeztu %s fitxategi honekin...

en: &Rename %s
eu: &Berrizendatu %s

en: Mark %s as cover image
eu: Markatu %s azal-irudi bezala

en: Mark %s as cover page
eu: Markatu %s azal-orri bezala

en: &Merge selected text files
eu: &Batu hautaturiko testu fitxategiak

en: &Merge selected style files
eu: &Batu hautaturiko estilo fitxategiak

en: Cannot rename
eu: Ezin da izena aldatu

en: Not first item
eu: Ez da lehen elementua

en: %s is not the first text item. You should only mark the first text item as cover. Do you want to make it the first item?
eu: %s ez da lehenengo testu-elementua. Lehenengo testu-elementua baino ezin dezakezu azal bezala markatu. Nahi al duzu lehenengo elementu bihurtu?

en: The file(s) %s cannot be renamed.
eu: %s fitxategia(k) ezin aldatu.

en: Rename files
eu: Fitxategiak berrizendatu

en: The file(s) %s cannot be deleted.
eu: Fitxategia(k) %s ezin dira ezabatu.

en: Choose location
eu: Hautatu kokapena

en: Files
eu: Fitxategiak

en: Import resource file (image/font/etc.)
eu: Inportatu bitarteko fitxategia (irudia/letra-tipoa/...)

en: Import a file from your computer as a new file into the book.
eu: Inportatu zure ordenagailutik fitxategi bat liburuaren baitako fitxategi berri bat legez

en: You must specify a name for the new file, with an extension, for example, chapter1.html
eu: Zehaztu beharko duzu fitxategi berriarentzako izen bat, luzapena eta guzti. Esate baterako, kapitulu1.html

en: Choose master file
eu: Aukeratu fitxategi nagusia

en: Choose the master file. All selected files will be merged into the master file:
eu: Aukeratu fitxategi nagusia. Hautaturiko fitxategi guztiak fitxategi nagusian elkartuko dira:

en: Copy everything
eu: Kopiatu dena

en: Font files added
eu: Iturburu fitxategiak gehitu dira

en: Editor font &family:
eu: Editorearen letra-tipo &familia:

en: Editor font &size:
eu: Editorearen letra-tipo &tamaina:

en: &Color scheme:
eu: &Kolore eskema:

en: &Wrap long lines in the editor
eu: &Doitu lerro luzeak

en: Automatic (%s)
eu: Automatikoa (%s)

en: When the file is opened, update the metadata embedded in the book file to the current metadata in the calibre library.
eu: Fitxategia zabaltzerakoan, liburuan txertatuta dauden metadatuak eguneratu calibre liburutegian.

en: Preferred format order (drag and drop to change)
eu: Formatu gustokoen ordena (arrastatu eta jaregin aldatzeko)

en: &Default font size:
eu: &Lehenetsitako letra-tipo tamaina:

en: Background color:
eu: Atzeko planoaren kolorea:

en: Custom
eu: Pertsonalizatua

en: Adjust the size of icons on all toolbars
eu: Doitu tresna-barra guztietako ikonoen tamaina

en: Toolbar &icon size:
eu: Tresna-barrako &ikonoen tamaina

en: Restore defaults for all preferences
eu: Berrezarri lehenetsitakoak aukera guztietarako

en: Main window
eu: Leiho nagusia

en: Editor settings
eu: Editore ezarpenak

en: Integration with calibre
eu: calibrerekiko integrazioa

en: 
                <h3>Live preview</h3>
    
                <p>Here you will see a live preview of the HTML file you are currently editing.
                The preview will update automatically as you make changes.
    
                <p style="font-size:x-small; color: gray">Note that this is a quick preview
                only, it is not intended to simulate an actual e-book reader. Some
                aspects of your e-book will not work, such as page breaks and page margins.
eu: 
                <h3>Zuzeneko aurrebista (live aurrebista)</h3>
    
                <p>Hementxe editatzen ari zaren HTML fitxategiaren zuzeneko (live) aurrebista ikusiko duzu.
                Aurrebista modu automatikoan eguneratuko da aldaketak egiten dituzun bitartean..
    
                <p style="font-size:x-small; color: gray">Ohar zaitez; ikuspegi azkarra besterik ez
                da, kontua ez da liburu elektronikoen irakurgailu on bat imitatzea.. Zure liburuko
                tasun batzuk ezin izango dira ikusi; orrialde jauziak,,
                orrialde bazterrak eta zenbait letra-tipo .

en: Inspect element
eu: Ikuskatu elementua

en: Search in preview
eu: Bilatu aurreikuste aukeran

en: Invalid location
eu: Onartzen ez den kokapena

en: Cannot split on the body tag
eu: Ezin da zatitu etiketaren gorputza

en: Auto reload preview when text changes in editor
eu: Kargatu automatikoki aurreikuspena  testua editore modura aldatzen duenean

en: Disable auto reload of preview
eu: Desgaitu aurreikuspenaren karga automatikoa

en: Disable syncing of preview position to editor position
eu: Desgaitu aurreikuste kokapenetik edizio kopepenera sinkronizatzea

en: Enable syncing of preview position to editor position
eu: Gaitu aurreikuste kokapenetik edizio kopepenera sinkronizatzea

en: Abort file split
eu: Bertan behera utzi fitxategiaren zatiketa

en: Size (KB)
eu: Tamaina (KB)

en: Anchor
eu: Aingura

en: The link destination does not exist
eu: Estekaren helburua ez da existitzen

en: Language
eu: Hizkuntza

en: Word
eu: Hitza

en: Words
eu: Hitzak

en: Links
eu: Estekak

en: Reports
eu: Txostenak

en: Saving...
eu: Gordetzen...

en: All style files
eu: Estilo guztietako fitxategiak

en: All text files
eu: Testu fitxategi guztiak

en: Current file
eu: Oraingo fitxategia

en: Marked text
eu: Testu azpimarratua, markatua

en: Open files
eu: Fitxategiak ireki

en: Selected files
eu: Hautatutako fitxategiak

en: Down
eu: Behean

en: Up
eu: Gora

en: 
                Direction to search:
                <dl>
                <dt><b>Down</b></dt>
                <dd>Search for the next match from your current position</dd>
                <dt><b>Up</b></dt>
                <dd>Search for the previous match from your current position</dd>
                </dl>
eu: 
                Bilatzeko norabidea:
                <dl>
                <dt><b>Beherantz</b></dt>
                <dd>Bilatu hurrengo bat-egitea oraingo kokagunetik abiatuta</dd>
                <dt><b>Gorantz</b></dt>
                <dd>Bilatu aurreko bat-egitea zure oraingo kokagunetik abiatuta</dd>
                </dl>

en: Regex
eu: Adierazpen erregularra

en: &Find:
eu: &Bilatu:

en: &Replace:
eu: &Ordeztu:

en: Replace a&nd Find
eu: Ordeztu e&ta bilatu

en: Replace &all
eu: Ordeztu &guztia

en: &Mode:
eu: &Modua:

en: &Case sensitive
eu: Letra &Larri/xehe kontuan hartuko

en: &Wrap
eu: &Atzera hasierara

en: When searching reaches the end, wrap around to the beginning and continue the search
eu: Bilaketa amaieraraino iritsiz gero, atzera hasierara eta segi bilatzen

en: &Dot all
eu: &Puntu dena

en: Make the '.' special character match any character at all, including a newline
eu: Bilaka ezazu '.' karaktere berezi; horrela bat egin dezan edozein karaktererekin, baita lerro-jauzi batekin ere

en: Close search panel
eu: Itxi bilaketa laukitxoa

en: &Find
eu: &Bilatu

en: &Count all
eu: &Zenbatu guztiak

en: Export all
eu: Esportatu dena

en: No file is being edited.
eu: Ez da inolako fitxategirik editatzen ari.

en: No text is marked. First select some text, and then use The "Mark selected text" action in the Search menu to mark it.
eu: Ez dago testu azpimarraturik. Lehenengo hatatu testu zati bat, gero erabili "Markatu testu hautatua" ekintza Bilaketa menua testu zati hori azpimarratzeko.

en: No search query specified
eu: Ez da bilaketa galderarik zehaztu

en: You have turned off search wrapping, so all text might not have been searched. Try the search again, with wrapping enabled. Wrapping is enabled via the "Wrap" checkbox at the bottom of the search panel.
eu: Bertan behar, itzalita daukazu bilaketaren hasierarainoko itzultze aukera, beraz agian ez duzu testu osoan bilatu. Saia zaitez berriro bilatzen, baina bukaeratik hasierako salto automatikoa gaiturik. Bildu, atzera jo hasierara, edo antzeko aukera batean klik egin behar bilaketa koadroaren beheko aldean.

en: Cannot replace
eu: Ezin ordeztu

en: Currently selected text does not match the search query.
eu: Orain hautatutako testuak ez du bat egiten bilaketa galderarekin.

en: Searching done
eu: Bilaketa egina

en: Add a dictionary
eu: Hiztegi bat gehitu

en: Dictionaries
eu: Hiztegiak

en: Select all words
eu: Hitz guztiak hautatu

en: New dictionary
eu: Hiztegi berria

en: Name of the new dictionary
eu: Hiztegi berriaren izena

en: Already used
eu: Dagoeneko erabilia

en: New name
eu: Izen berria

en: New name for the dictionary
eu: Hiztegiaren izena

en: Add a word
eu: Hitz bat gehitu

en: Word to add
eu: Gehitzeko hitza

en: Paste from clipboard
eu: Itsatsi arbeletik

en: Manage dictionaries
eu: Hiztegiak kudeatu

en: Check spelling
eu: Zuzenketa ortografikoa

en: The original word
eu: Jatorrizko hitza

en: Select how the search expression is interpreted
                <dl>
                <dt><b>Normal</b></dt>
                <dd>The search expression is treated as normal text, calibre will look for the exact text.</dd>
                <dt><b>Regex</b></dt>
                <dd>The search expression is interpreted as a regular expression. See the User Manual for more help on using regular expressions.</dd>
                </dl>
eu: Seleccioneu com s'interpreta l'expressió de cerca
                <dl>
                <dt><b>Normal</b></dt>
                <dd>L'expressió de cerca es tracta com a text normal, el calibre cercarà el text exacte.</dd>
                <dt><b>Regex (adierazpen erregularra)</b></dt>
                <dd>Bilaketa terminoa adierazpen erregulartzat hartuko da.. Begiratu erabiltzailearen eskuliburua adierazpen erregularren atalean laguntza gehiago lortzeko.</dd>
                </dl>

en: File: {0}
    Anchor: {1}
eu: Fitxategi: {0}
    Aingura: {1}

en: Top of file
eu: Fitxategiaren gailurra

en: Double click a file in the left panel to start editing it.
eu: Klik bikoitza ezkerreko paneleko fitxategian editatzen hasteko

en: Full path:
eu: (Laster-)Bidea osorik:

en: Close tab
eu: Itxi fitxa

en: Close other tabs
eu: Itxi beste fitxak

en: Line: {0} : {1}
eu: Lerro: {0} : {1}

en: {0} {1} created by {2}
eu: {0} {1} honegatik sortuta {2}

en: &New file (images/fonts/HTML/etc.)
eu: Fitxategi &Berria (irudiak/letra-tipoak/HTML/etab.)

en: Create a new file in the current book
eu: Sotu fitxategi berria oraingo liburuan

en: Edit &previous file
eu: Editatu &aurreko fitxategia

en: &Revert to before
eu: &Itzuli lehengora

en: Revert book to before the last action (Undo)
eu: Itzuli liburua azkenengo ekintzatik aurrera (Desegin)

en: &Revert to after
eu: Itzuli &ondorenera

en: Revert book state to after the next action (Redo)
eu: Itzuli liburua hurrengo ekintzatik ostera (Berregin)

en: Save book
eu: Gorde liburua

en: Save a &copy
eu: Gorde &kopia bat

en: Save a copy of the book
eu: Gorde liburuaren kopia bat

en: Quit
eu: Irten

en: Editor actions
eu: Editorearen ekintzak

en: Undo typing
eu: Ezabatu mekanografiatutakoa

en: Redo typing
eu: Berregin mekanografiatutakoa

en: Cut text
eu: Moztu testua

en: Tools
eu: Tresnak

en: &Edit Table of Contents
eu: &Editatu aurkibidea

en: Edit Table of Contents
eu: Editatu aurkibidea

en: &Fix HTML
eu: &Doitu HTML

en: Fix HTML in the current file
eu: &Doitu HTML oraingo fitxategian

en: &Fix HTML - all files
eu: &Doitu HTML - fitxategi guztiak

en: Fix HTML in all files
eu: &Doitu HTML fitxategi guztietan

en: &Beautify current file
eu: &Edertu oraingo fitxategia

en: Beautify current file
eu: Edertu oraingo fitxategia

en: &Beautify all files
eu: &Edertu fitxategi guztiak

en: Beautify all files
eu: Edertu fitxategi guztiak

en: &Subset embedded fonts
eu: &azpimultzoan sartu kapsulatutako letra-tipoak

en: Subset embedded fonts
eu: Azpimultzoan sartu kapsulatutako letra-tipoak

en: Subset fonts
eu: Azpimultzokatu letra-tipoak

en: &Embed referenced fonts
eu: &Txertatu aipatutako letra-tipoak

en: Embed fonts
eu: Kapsulatu letra-tipoak

en: Embed referenced fonts
eu: Kapsulatu erreferentziazko letra-tipoak

en: Auto reload preview
eu: Kargatu automatikoki aurrebista

en: Sync preview position to editor position
eu: Sinkronizatu aurrebista kokapena, edizio kokapenari loturik

en: Refresh preview
eu: Feskatu aurrebista

en: Split this file
eu: Fitxategi hau zatitu

en: Split file in the preview panel
eu: Zatitu fitxategia aurreikusteko koadroan bertan

en: Find next in preview
eu: Bilatu hurrengoa aurreikuspenean

en: Find previous in preview
eu: Bilatu aurrekoa aurreikuspenean

en: Replace current match
eu: Ordeztu oraingo bat-egite hori

en: Replace current match and find next
eu: Ordeztu oraingo bat-egite hori eta bilatu hurrengoa

en: R&eplace and find previous
eu: Orde&ztu eta bilatu aurrekoa

en: Replace current match and find previous
eu: Ordeztu oraingo bat-egite hori eta bilatu aurrekoa

en: Replace all matches
eu: Ordeztu  bat-egite &guztiak

en: Count number of matches
eu: Zenbatu bat-egite guztiak

en: &Mark selected text
eu: &Markatu hautatutako testua

en: Go to &line
eu: Zoaz &lerrora

en: Go to line number
eu: Zoaz lerro zenbakira

en: Check book for errors
eu: Egiaztatu liburua erroreak bilatzeko

en: &Next error
eu: &Hurrengo errorea

en: Show next error
eu: Erakutsi hurrengo errorea

en: &Previous error
eu: &Aurreko errorea

en: Show previous error
eu: Erakutsi aurreko errorea

[ctx: edit book actions]
en: Miscellaneous
eu: Denetarik

en: &Create checkpoint
eu: &Sortu kontrol gune bat

en: Create a checkpoint with the current state of the book
eu: Sortu kontrol gune bat liburuaren oraingo egoerarekin

en: &Close current tab
eu: &Itxi oraingo fitxa

en: Close the currently open tab
eu: Itxi orain zabalik dagoen fitxa

en: Close all tabs except the current tab
eu: Itxi fitxa guztiak, orain erabiltzen ari den hori salbu

en: User &Manual
eu: Erabiltzaile &Esku-liburua

en: Show User Manual
eu: Erakutsi erabiltzaile esku-liburua

en: Compare to another book
eu: Beste liburu batekin konparatu

en: &Recently opened books
eu: &Duela gutxi irekitako liburuak

en: &Tools
eu: &Tresnak

en: &View
eu: &Ikusi

en: Tool&bars
eu: Tresna-&barrak

en: &Help
eu: &Laguntza

en: Book tool bar
eu: Liburu tresna-barra

en: Donate to support calibre development
eu: Egin diru emaitza calibreren garapenari laguntzeko

en: Toggle %s
eu: Aldatu %s

en: Inspector
eu: Ikuskatzailea

en: &Donate to support calibre
eu: &Dohaintza egin calibre diruz laguntzeko

en: &Eject connected device
eu: &Deskonektatu konektatuta zegoen gailua

en: Quit calibre
eu: Irten calibretik

en: Clear the current search
eu: Garbitu uneko bilaketa

en: Focus the book list
eu: Fokuratu liburu zerrenda

en: Clear the Virtual library
eu: Garbitu Liburutegi birtuala

en: Clear the additional restriction
eu: Garbitu murrizketa gehigarria

en: Debug mode
eu: Arazketa modua

en: You have started calibre in debug mode. After you quit calibre, the debug log will be available in the file: %s<p>The log will be displayed automatically.
eu: Berrabiarazi duzu calibre aplikazioa modu araztailean. calibre ixterakoan, hasiera araztailea erabilgarri egongo da honako fitxategian: %s<p>hori automatikoki erakutsiko da.

en: Show main window
eu: Leiho nagusia erakutsi

en: The library database at %s appears to be corrupted. Do you want calibre to try and rebuild it automatically? The rebuild may not be completely successful.
eu: %s(e)ko liburutegiko datu-basea hondatuta dagoela dirudi. Nahi al duzu calibrek automatikoki berreraiki dezala? Baliteke berreraikitzea guztiz arrakastatsua ez izatea.

en: <p><b>Failed to convert: %s
eu: <p><b>Ezin izan da hurrengoa bihurtu: %s </b></p>

en: 
                    Many older e-book reader devices are incapable of displaying
                    EPUB files that have internal components over a certain size.
                    Therefore, when converting to EPUB, calibre automatically tries
                    to split up the EPUB into smaller sized pieces.  For some
                    files that are large undifferentiated blocks of text, this
                    splitting fails.
                    <p>You can <b>work around the problem</b> by either increasing the
                    maximum split size under <i>EPUB output</i> in the conversion dialog,
                    or by turning on Heuristic processing, also in the conversion
                    dialog. Note that if you make the maximum split size too large,
                    your e-book reader may have trouble with the EPUB.
eu: 
                    Liburu elektronikoen irakurgailu zaharrenetako batzuk ezin dituzte 
                    tamaina jakin bat baino gehiagoko EPUB fitxategiak erakutsi.
                    Hori dela eta, EPUB fitxategia tamaina txikiagoko zatitan bereizten 
                    saiatzen da calibre automatikoki. Baina bereizi gabeko testu-bloke 
                    huts handien kasuan arazoak egon daitezke.
                    <p><b>Arazoa saihesteko</b> handitu zatien tamaina EPUB irteerako
                    bihurtze elkarrizketan, edo 'Prozesamendu heuristikoa' gaitu (bihurtze 
                    elkarrizketan hau ere). Kontuan izan zatien gehienezko tamaina 
                    handiegia baldin bada, zure irakurgailuak arazoak izan ditzakeela EPUBarekin.

en: here
eu: hemen

en: Recipe Disabled
eu: Formula desgaitua

en: <b>Failed</b>
eu: <b>Huts egin du</b>

en: There are active jobs. Are you sure you want to quit?
eu: Oraintxe bertan lan batzuk egiten ari dira. Ziur zaude irten nahi duzula?

en:  is communicating with the device!<br>
                          Quitting may cause corruption on the device.<br>
                          Are you sure you want to quit?
eu:  irakurgailurarekin konektatzen!<br>
                          Orain irteteak irakurgailuren kalterako izan daiteke.<br>
                          Ziur zaude? Benetan irten nahi duzu?

en: will keep running in the system tray. To close it, choose <b>Quit</b> in the context menu of the system tray.
eu: sistemaren erretiluan exekutatzen arituko da. Ixteko sakatu <b>Irten</b> sistemaren erretiluaren testuinguruko menuan.

en: Update available!
eu: Eguneraketa prest!

en: Show this notification for future updates
eu: Erakutsi berriro ohar hau eguneraketa berriekin

en: &Get update
eu: &Eguneratu

en: Update &plugins
eu: Eguneratu &gehigarriak

en: Install and configure user plugins
eu: Instalatu eta konfiguratu gehigarri pertsonalizatuak

en: Position in book
eu: Liburuko kokagunea

en: Export bookmarks
eu: Esportatu laster-markak

en: Add bookmark
eu: Gehitu laster-marka

en: Enter title for bookmark:
eu: Sartu laster-markaren izenburua:

en: Export all highlights
eu: Esportatu azpimarratze guztiak

en: This book has no highlights to export
eu: Liburu honek ez dauka azpimarratuta esportatzeko ezer

en: Restore defaults
eu: Berrezarri &lehenetsiak

en: Inspect
eu: Ikuskatu

en: Connecting to E-book viewer failed
eu: Liburu elektronikoaren irakurgailuaren konexioak huts egin du

en: Unable to connect to existing E-book viewer window, try restarting the viewer.
eu: Ezin da konektatu liburu elektronikoen irakurgailuaren leihoarekin, saiatu irakurgailua berrabiarazten.

en: %prog [options] file
    
    View an e-book.
eu: %prog [aukerak] fitxategia
    
    Ikusi liburu elektroniko bat.

en: If specified, the E-book viewer window will try to come to the front when started.
eu: Zehazten bada, liburu elektronikoen ikustailearen leihoa saiatuko da aurreko aldera etortzen hasterakoan.

en: If specified, the E-book viewer window will try to open full screen when started.
eu: Zehazten bada, liburu elektronikoen ikustailearen leihoa saiatuko da pantaila osoa irekitzen hasterakoan.

en: PDF file
eu: PDF fitxategia

en: Printing...
eu: Inprimatzen...

en: Whole words
eu: Hitz osoak

en: Search Table of Contents
eu: Aurkibidea bilatu

en: Increase font size
eu: Handitu letraren tamaina

en: Decrease font size
eu: Txikiagotu letra tamaina

en: Toggle full screen
eu: Aldatu pantaila osora

en: Previous page
eu: Aurreko orrialdea

en: Next section
eu: Hurrengo atala

en: Previous section
eu: Aurreko atala

en: Lookup words
eu: Hitzak bilatu

en: Print book
eu: Liburua inprimatu

en: Edit this book
eu: Liburua editatu

en: Clear list of recently opened books
eu: Garbitu duela gutxi zabaldutako liburuen zerrenda

en: E-book viewer
eu: Liburu elektronikoen irakurgailua

en: Choose e-book
eu: Aukeratu liburu elektronikoa

en: E-books
eu: Liburu elektronikoak

en: The book must be in the %s formats to edit.
    
    First convert the book to one of these formats.
eu: Liburua editatzeko %s formatuan egon behar du.
    
    Lehenengo eta behin bihurtu liburua honako formatu hauetako batera.

en: Clear search history
eu: Garbitu bilaketen historia

en: Test file name invalid
eu: Testu fitxategiaren izena ez da baliozkoa

en: Hide size in corner
eu: Ezkutatu tamaina izkinan

en: Show size in corner
eu: Erakutsi tamaina izkinan

en: Drag to resize
eu: Herrestan eraman tamaina doitzeko

en: Cu&t
eu: Moz&tu

en: &Step up
eu: &Aurrerako urratsa

en: Step &down
eu: &Beherako urratsa

en: Choose your e-book device. If your device is not in the list, choose a "Generic" device.
eu: Aukeratu zure liburu elektronikoen gailua. Gailua ez badago zerrendan, aukeratu gailu "Generikoa".

en: Select location for books
eu: Hautatu liburuendako kokagunea

en: Failed to create a folder at %s
eu: Ezinezkoa izan da karpeta bat %s horretan sortzea

en: You must choose an empty folder for the calibre library. %s is not empty.
eu: Aukeratu beharko duzu hutsik dagoen edozein karpeta calibre liburutegirako. %s hori ez dago hutsik.

en: &Next >
eu: &Hurrengoa >

en: < &Back
eu: < &Atzera

en: Cancel
eu: Bertan behera utzi

en: &Finish
eu: &Amaitu

en: Commit
eu: Burutu

en: Welcome to calibre
eu: Ongi etorri calibrera

en: The one stop solution to all your e-book needs.
eu: Liburu elektronikoekin dauzkazun behar guztiak asebetetzeko irtenbidea

en: &Manufacturers
eu: &Fabrikatzaileak

en: &Devices
eu: &Gailuak

en: WizardPage
eu: Laguntzaile-magialariaren orrialdea

en: <h2>Congratulations!</h2> You have successfully setup calibre. Press the %s button to apply your settings.
eu: <h2>Zorionak!</h2> Arrakastaz ezarri duzu calibre. Sakatu %s botoia zure ezarpenak martxan hasteko.

en: &Kindle email:
eu: &Kindle e-posta:

en: Choose your &language:
eu: Aukeratu zure &hizkuntza:

en: <p>Choose a location for your books. When you add books to calibre, they will be copied here. Use an <b>empty folder</b> for a new calibre library:
eu: <p>Aukera ezazu zure liburuarentzako leku bat. calibrera liburuak gehitzen dituzunean, hona kopiatu egingo dira. Erabil ezazu <b>hutsik dagoen karpeta</b> bat calibre liburutegi berri baterako:

en: Test email settings
eu: Aztertu e-posta ezarpenak

en: Send test mail from %s to:
eu: Igorri aztertzeko e-posta bat hemendik %s horra:

en: Using: %(un)s:%(pw)s@%(host)s:%(port)s and %(enc)s encryption
eu: Erabiltzen: %(un)s:%(pw)s@%(host)s:%(port)s eta %(enc)s zifraketa

en: No email address
eu: e-posta helbiderik ez

en: No email address to send mail to has been specified. You must specify a To: address before running the test.
eu: Ez da helburuko e-postarik zehaztu. Zehaztu behar duzu helburuko e-posta proba pasatu aurretik.

en: Sending email, please wait...
eu: Posta bidaltzen, itxaron mesedez...

en: Email successfully sent
eu: E-posta behar bezala bidali da.

en: Setup sending email using
eu: Doitu e-posta igortzeko ezarpenak

en: Your %s &email address:
eu: Zure %s &e-posta helbidea:

en: Your %s &password:
eu: Your %s &pasahitza:

en: Setup
eu: Konfiguratu

en: OK to proceed?
eu: Aurrera, ados?

en: This will display your email password on the screen. Is it OK to proceed?
eu: Honek zure pasahitza pantailan erakustea dakar. Ados?

en: Before using this account to send mail, you must enable the "Enable access to this account via POP3 and IMAP" option in GMX under More > E-mail Settings > POP3 & IMAP.
eu: Kontu hau mezuak bidaltzeko erabili aurretik, "Gaitu kontu honen sarbidea POP3 eta IMAP bidez" aukera aktibatu behar duzu GMX-en: Gehiago > e-postaren ezarpenak > POP3 eta IMAP.

en: Bad configuration
eu: Konfigurazio okerra

en: You must set the From email address
eu: Aukeratu beharko duzu igorle e-posta helbidea

en: You must either set both the username <b>and</b> password for the mail server or no username and no password at all.
eu: Biak erabili beharko dituzu, erabiltzaile izena <b>eta</b> pasahitza  posta-e zerbitzarian; biak edo ez bata eta ez bestea.

en: No username and password set for mailserver. Most  mailservers need a username and password. Are you sure?
eu: Ez da erabiltzaile izenik eta pasahitzik ezarri posta-e zerbitzariarentzat. Posta zerbitzari gehienek erabiltzaile izena eta pasahitza eskatuko dute... Ziur zaude?

en: Send email &from:
eu: Bidali e-posta &hemendik:

en: <p>This is what will be present in the From: field of emails sent by calibre.<br> Set it to your email address
eu: <p>Hauxe da Igorlearen eremuan erakutsiko dena: calibrek bidalitako e-posta mezuen igorlea.<br> Ezarri ezazu zure e-posta helbidearekin.

en: <p>A mail server is useful if the service you are sending mail to only accepts email from well know mail services.
eu: <p>E-posta zerbitzaria erabilgarria da batez ere zure mezua jasotzen ari den zerbitzuak bakarrik onartzen baditu oso ezagunak diren e-posta zerbitzuetako mezuak.

en: Email server
eu: Email zerbitzaria

en: calibre can <b>optionally</b> use a server to send mail
eu: calibrek erabil dezake, <b>hautazko</b>, horrelako zerbitzari bat mezua bidaltzeko

en: &Hostname:
eu: &Ostalariaren izena:

en: The hostname of your mail server. For example, smtp.gmail.com
eu: Zure posta zerbitzariaren hostname. Adibidez, smtp.gmail.com

en: &Port:
eu: &Portua:

en: The port your mail server listens for connections on. The default is 25
eu: Zure e-posta zerbitzariaren portua konexioen zain egongo da. Lehenetsita 25 da

en: Your username on the mail server
eu: Zire erabiltzaile izena e-posta zerbitzarian

en: Your password on the mail server
eu: Zire pasahitza e-posta zerbitzarian

en: &Show
eu: &Erakutsi

en: Use TLS encryption when connecting to the mail server. This is the most common.
eu: Erabil ezazu TLS encryption, Transport Layer Security kodeketa, zure e-postarekiko konexioan. Hauxe da erabiliena.

en: &TLS
eu: &TLS (Transport Layer Security kodeketa)

en: Use SSL encryption when connecting to the mail server.
eu: Erabili SSL encryption, Secure Sockets Layer kodeketa, e-posta zerbitzariarekin konexioa egiterakoan.

en: WARNING: Using no encryption is highly insecure
eu: ABISUA: Zifratu gabe ibiltzea oso arriskutsua da

en: Use &GMX
eu: Erabili &GMX

en: &Test email
eu: &Aztertu e-posta

en: Invalid query format for colon-separated search: {0}
eu: Kontsulta formatu baliogabea bi puntuekaitik bereizitako bilaketentzako: {0}

en: BIBTEX catalog generator
eu: BIBTEX katalogo sortzailea

en: The fields to output when cataloging books in the database.  Should be a comma-separated list of fields.
    Available fields: %(fields)s.
    plus user-created custom fields.
    Example: %(opt)s=title,authors,tags
    Default: '%%default'
    Applies to: BIBTEX output format
eu: Irteera-eremuak liburuak datu-basean katalogatzerakoan. Komaz banandutako eremu zerrenda izan behako litzateke.
    Eremu eskuragarriak: %(fields)s.
    gehi erabiltzaileak sortutako eremu pertsonalizatuak.
    Adibidez: %(opt)s=izenburua,egileak,etiketak
    Lehenetsia: '%%default'
    Honetara aplikatu: BIBTEX irteera formatua

en: Output field to sort on.
    Available fields: author_sort, id, rating, size, timestamp, title.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
eu: Output eremua sailkatzeko.
    Eremu eskuragarriak: author_sort, id, rating, size, timestamp, title.
    Lehenetsita: '%default'
    Aplikatuko: BIBTEX output formatuetara

en: Create a citation for BibTeX entries.
    Boolean value: True, False
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
eu: BibTeX sarreretarako aipua sortu.
    Boolear balioa: True, False
    Lehenetsita: '%default'
    Aplikatuko da: BIBTEX output formatuetara

en: Create a file entry if formats is selected for BibTeX entries.
    Boolean value: True, False
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
eu: Sortu fitxategia formatuak BibTeX sarrerentzako aukeratuta badaude.
    Balio boolearra: Egiazkoa,Faltsua
    Lehenetsia: '%default'
    Honetara aplikatu: BIBTEX irteera formatua

en: The template for citation creation from database fields.
    Should be a template with {} enclosed fields.
    Available fields: %s.
    Default: '%%default'
    Applies to: BIBTEX output format
eu: Datu-baseko eremuetatik aipuak sortzeko txantiloia.
    {} kakotxekin inguratutako eremuekin osatutako txantiloia izan beharko litzateke.
    Eremu eskuragarriak: %s.
    Lehenetsia: '%%default'
    Honetara aplikatu: BIBTEX irteera formatua

en: BibTeX file encoding output.
    Available types: utf8, cp1252, ascii.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
eu: BibTeX fitxategia kodetze outputa.
    Mota eskuragarriak: utf8, cp1252, ascii.
    Lehenetsita: '%default'
    Aplikatuko da: BIBTEX output formatuetara

en: BibTeX file encoding flag.
    Available types: strict, replace, ignore, backslashreplace.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
eu: BibTeX fitxategietako kodetze marka.
    Mota eskuragarriak: strict, replace, ignore, backslashreplace.
    Lehenetsita: '%default'
    Aplikatuko da: BIBTEX output formatuetara

en: Entry type for BibTeX catalog.
    Available types: book, misc, mixed.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
eu: Sartu mota BibTeX katalogorako.
    Mota eskuragarriak: book, misc, mixed.
    Lehenetsia: '%default'
    Aplikatuko da: BIBTEX output formatuetara

en: CSV/XML catalog generator
eu: CSV/XML katalogo sortzailea

en: The fields to output when cataloging books in the database.  Should be a comma-separated list of fields.
    Available fields: %(fields)s,
    plus user-created custom fields.
    Example: %(opt)s=title,authors,tags
    Default: '%%default'
    Applies to: CSV, XML output formats
eu: Irteera-eremuak liburuak datu-basean katalogatzerakoan. Komaz banandutako eremu zerrenda izan behako litzateke.
    Eremu eskuragarriak: %(fields)s.
    gehi erabiltzaileak sortutako eremu pertsonalizatuak.
    Adibidez: %(opt)s=izenburua,egileak,etiketak
    Lehenetsia: '%%default'
    Honetara aplikatu: CSV, XML irteera formatuak

en: Output field to sort on.
    Available fields: author_sort, id, rating, size, timestamp, title_sort
    Default: '%default'
    Applies to: CSV, XML output formats
eu: Sailkatzeko irteera eremua.
    Eremu eskuragarriak: egile_sailkapena, puntuazioa, tamaina, data-zigilua, izenburu_sailkapena
    Lehenetsia: '%default'
    Honetara aplikatu: CSV, XML irteera formatuak

en: AZW3/EPUB/MOBI catalog generator
eu: AZW3/EPUB/MOBI katalogo sortzailea

en: Error: No stored presets.
eu: Errorea: Ez dago inolako ezarpenik gordeta.

en: Symbols
eu: Sinboloak

en: No genres to catalog.
eu: Katalogatzeko generorik ez dago.

en: Check 'Excluded genres' regex in the E-book options.
eu: Egiaztatu "Baztertutako generoak" adierazpen erregularrean liburu elektronikoen aukeretan.

en: No books available to catalog
eu: Ez dago libururik eskura katalogatzeko

en: Titles
eu: Izenburuak

en: Genres
eu: Generoak

en: Recently Added
eu: Oraintsu gehituak

en: Recently Read
eu: Oraintsu irakurrita

en: Descriptions
eu: Deskripzioak

en: Sorting database
eu: Datu basea sailkatzen

en: Sorting titles
eu: Izenburuak sailkatzen

en: No books to catalog.
    Check 'Excluded books' rules in the E-book options.
eu: Katalogatzeko libururik ez.
    Begiratu 'Liburu baztertuak' zure liburu elektronikoen ezarpenen atalean .

en: No books available to include in catalog
eu: Libururik ez eskura katalogoan gehitzeko

en: error in
eu: errorea hemen

en: Genres HTML
eu: HTML generoak

en: Titles HTML
eu: HTML izenburuak

en: by
eu: egilea:

en: Descriptions HTML
eu: HTML deskripzioak

en: Description HTML
eu: HTML deskripzioa

en: NCX header
eu: NCX goiburua

en: NCX for descriptions
eu: NCX deskribapenetarako

en: NCX for Series
eu: NCX serietarako

en: Series beginning with %s
eu: %s horrekin hasten diren serieak

en: Series beginning with '%s'
eu: '%s' horrekin hasten diren serieak

en: NCX for Titles
eu: NCX izenburuetarako

en: Titles beginning with %s
eu: %s horrekin hasten diren izenburuak

en: Titles beginning with '%s'
eu: '%s' horrekin hasten diren izenburuak

en: NCX for Authors
eu: NCX egileentzat

en: Authors beginning with %s
eu: %s horrekin hasten diren egile izenak

en: Authors beginning with '%s'
eu: '%s' horrekin hasten diren egile izenak

en: NCX for Recently Added
eu: NCX gehitu berrientzat

en: NCX for Recently Read
eu: NCX irakurri berrientzat

en: NCX for genres
eu: NCX generoentzat

en: Generating OPF
eu: OPF sortzen

en: Thumbnails
eu: Koadro txikiak

en: Thumbnail
eu: Koadro txikia

en: Saving NCX
eu: Gordetzen NCX hori

en: Invalid titles
eu: Izenburu horiek ez dira zuzenak

en: Extra titles
eu: Aparteko izenburuak

en: Invalid authors
eu: Egile horiek ez dira zuzenak

en: Extra authors
eu: Aparteko egileak

en: Missing book formats
eu: Galdutako liburu formatuak

en: Extra book formats
eu: Aparteko liburu formatuak

en: Unknown files in books
eu: Fitxategi ezezagunak liburuetan

en: Missing cover files
eu: Azalen fitxategiak falta dira

en: Cover files not in database
eu: Liburu-azalak ez daude datu basean

en: Folders raising exception
eu: Goraka doazen karpeten salbuespena

en: INVALID CONDITION
eu: BALIOGABEKO BALDINTZA

en: Path to library too long. Must be less than %d characters.
eu: Liburutegira doan bidea luzeegia da. %d karaktere baino gutxiago beharko.

en:  (%s books)
eu:  (%s liburuak)

en: Identifiers
eu: Identifikatzaileak

en: On device
eu: Irakurgailuan

en: The title
eu: Izenburua

en: The authors
eu: Egileak

en: The author sort string. To use only the first letter of the name use {author_sort[0]}
eu: Egile-izenen sailkapen katea. Erabiltzeko bakarrik egilearen izenaren lehen letra, erabil ezazu {author_sort[0]}

en: The tags
eu: Etiketak

en: The series
eu: Liburu-sailak

en: The series number. To get leading zeros use {series_index:0>3s} or {series_index:>3s} for leading spaces
eu: Liburu-sailaren zenbakia. Erabil ezazu {series_index:0>3s} zeroak ezkerretara tartekatzeko edo {series_index:>3s} espazioak tartekatzeko

en: The rating
eu: Balorazioa

en: The ISBN
eu: ISBN zkia.

en: The publisher
eu: Argitaletxea

en: The date
eu: Data

en: The published date
eu: Noiz argitaratua

en: The date when the metadata for this book record was last modified
eu: Liburu honen bertsioa azken aldiz aldatu zen eguna

en: The language(s) of this book
eu: Liburu honen hizkuntza(k)

en: The calibre internal id
eu: calibreren barneko ID

en: Options to control saving to disk
eu: Kontrolatzeko diskoan gordetzeko aukerak

en: Normally, calibre will update the metadata in the saved files from what is in the calibre library. Makes saving to disk slower.
eu: Normalean, calibrek metadatuak eguneratuko ditu gordetako fitxategietan, calibreren liburutegian dauden edukiei esker. Eguneratze honek diskoan gordetze prozesua moteltzen du.

en: Normally, calibre will write the metadata into a separate OPF file along with the actual e-book files.
eu: Normalean, calibrek metadatuak bereiziriko OPF fitxategi batean idatziko ditu, oraingo liburu elektronikoen fitxategiekin batera.

en: Normally, calibre will save the cover in a separate file along with the actual e-book files.
eu: Normalean, Calibrek liburu-azalak bereiziriko fitxategi batean gordeko ditu, oraingo liburu elektronikoen fitxategiekin batera.

en: Comma separated list of formats to save for each book. By default all available formats are saved.
eu: Liburu bakoitzaren komen bidez bereizitako formatuen zerrenda gordetzeko.  Lehenetsita: eskuragarri dauden formatu guztiak gordeko dira.

en: The format in which to display dates. %(day)s - day, %(month)s - month, %(mn)s - month number, %(year)s - year. Default is: %(default)s
eu: Datak erakusteko formatua.  %(year)s - urtea, %(month)s - hilabetea,  %(mn)s - hilabeteko eguna, %(day)s - eguna. Lehenetsita: %(default)s

en: Convert paths to lowercase.
eu: Bihurtu bideak minuskuletara, letra xeheetara.

en: Replace whitespace with underscores.
eu: Ordeztu espazio zuriak azpiko marrekin.

en: Failed to calculate path for save to disk. Template: %(templ)s
    Error: %(err)s
eu: Huts egin du diskoan gordetzeko lasterbideak. Txantiloia: %(templ)s
    Errorea: %(err)s

en: Template evaluation resulted in no path components. Template: %s
eu: Txantiloiaren ebaluazioak lasterbide osagarriak falta direla erakutsi du. Txantiloia: %s

en: The one stop solution to all your e-book needs
eu: Liburu elektronikoekin dauzkazun behar guztiak asebetetzeko irtenbidea

en: calibre is the one stop solution to all your e-book needs.
eu: Calibre liburu elektronikoekin dauzkazun behar guztiak asebetetzeko irtenbidea

en: Edit the text and styles inside e-books
eu: Editatu liburu elektronikoko testua eta estiloak

en: Read e-books in over a dozen different formats
eu: Irakurri liburu elektronikoak dozena bat baino gehiago formatutan

en: Change language
eu: Hizkuntza aldatu

en: Newest
eu: Berriena

en: <b>{title}</b> by {authors}
eu: {title} egilea: {authors}

en: Date: {timestamp}
eu: Data: {timestamp}

en: Published: {pubdate}
eu: Argitaratze-data: {pubdate}

en: Publisher: {publisher}
eu: Argitaletxea: {publisher}

en: Show
eu: Erakutsi

en:  sorted by
eu: Honen arabera ordenatuta:

en: Change library
eu: Liburutegia aldatu

en: Change library to:
eu: Aldatu liburutegia hona:

en: Switch to the full interface (non-mobile interface)
eu: Aldatu interfaze osora (esku-telefonoetakoa ez)

en: The full interface gives you many more features, but it may not work well on a small screen
eu: Interfaze osoak aukera asko ematen ditu baina agian pantaila txiki-txikietan ez da ongi ibiliko

en: Give this user only read access
eu: Eman erabiltzaile honi soilik irakurtzeko baimena

en: username is required
eu: erabiltzaile izena beharrezkoa da

en: username
eu: erabiltzaile izena

en: Unknown command: {}
eu: Agindu ezezaguna: {}

en: What do you want to do?
eu: Zer egin nahi duzu?

en: default
eu: lehenetsia

en: There are no users, you must first add an user
eu: Ez dago erabiltzailerik, lehendik erabiltzaile bat gehitu behar duzu

en: The username %s does not exist
eu:  %s erabiltzaile izena ez dago

en: Enter the username
eu: Idatzi erabiltzaile izena

en: Enter the new password for %s:
eu: Idatzi %s-ren pasahitz berria::

en: Empty passwords are not allowed
eu: Ez dira pasahitz hutsak onartzen

en: Re-enter the new password for %s, to verify:
eu: Berridatzi  %s-ren pasahitz berria, egiaztatzearren:

en: Passwords do not match
eu: Pasahitzak ez datoz bat

en: User %s added successfully!
eu:  %s erabiltzailea behar bezala gehitu da!

en: Are you sure you want to remove the user %s?
eu: Ziur zaude %serabiltzailea kendu nahi duzula?

en: User %s successfully removed!
eu: %s erabiltzailea behar bezala kendu da!

en: Password for %s successfully changed!
eu:  %s-ren pasahitza behar bezala aldatu da!

en: Current password for {0} is: {1}
eu: {0}-ren uneko pasahitza {1} da

en: RATING: %s<br />
eu: BALORAZIOA: %s<br />

en: TAGS: %s<br />
eu: ETIKETAK: %s<br />

en: SERIES: %(series)s [%(sidx)s]<br />
eu: LIBGURU-SAILAK: %(series)s [%(sidx)s]<br />

en: Books in your library
eu: Zure liburutegiko liburuak

en: By
eu: Egilea:

en: Books sorted by
eu: Liburuak honen arabera sailkatuak:

en: Library:
eu: Liburutegia:

en: Write process PID to the specified file
eu: Idatzi prozesuaren  PIDa, (?proportional–integral–derivative controller), fitxategi jakin horretan

en: Invalid syntax. Expected a lookup name or a word
eu: Sintaxiak ez du balio. Bilaketa izen bat edo hitz bat espero zen

en: Usage
eu: Erabilera

en: Created by
eu: Sortzailea:

en: Options
eu: Aukerak

en: Path to the database in which books are stored
eu: Liburuak gordeta dauden datu baserako bidea

en: Pattern to guess metadata from filenames
eu: Fitxategi-izenetatik metadatuak asmatzeko eredua

en: Access key for isbndb.com
eu: isbndb.com horretan sartzeko pasahitza

en: Default timeout for network operations (seconds)
eu: Lehenetsitako denbora-muga interneteko eragiketetarako (segundoak)

en: The language in which to display the user interface
eu: Erabiltzailearen interfazean erakutsiko den hizkuntza

en: Ordered list of formats to prefer for input.
eu: Sorburu bezala hobesten diren formatuak hobesten diren moduan zerrendatuta.

en: Read metadata from files
eu: Irakurri metadatuak fitxategietatik

en: The priority of worker processes. A higher priority means they run faster and consume more resources. Most tasks like conversion/news download/adding books/etc. are affected by this setting.
eu: Lan-prozesuen lehentasuna. Gero eta lehentasun altuagoa izan, lanak bizkorrago eta baliabide gehiagorekin abiaraziko dira. Ezarpen honek zeregin gehienetan (bihurtzea/berrien deskarga/liburuak gehitu/etab. du eragina.

en: Swap author first and last names when reading metadata
eu: Trukatu egilearen izena eta deitura metadatuak irakurtzerakoan

en: Add new formats to existing book records
eu: Gehitu formatu berriak dagoeneko grabatuta dauden liburuetara

en: Check for duplicates when copying to another library
eu: Bilatu bikoizketak beste liburutegi batera kopiatzerakoan

en: Tags to apply to books added to the library
eu: Liburutegira gehitutako liburuei eransteko etiketak

en: Mark newly added books. The mark is a temporary mark that is automatically removed when calibre is restarted.
eu: Markatu berriki gehitutako liburuak. Behin-behineko marka da, calibre berrabiarazterakoan automatikoki desagertuko dena.

en: List of named saved searches
eu: Izenarekin gorde diren bilaketen zerrenda

en: How and when calibre updates metadata on the device.
eu: Nola eta noiz eguneratzen ditu calibrek metadatuak irakurgailuan.

en: When searching for text without using lookup prefixes, as for example, Red instead of title:Red, limit the columns searched to those named below.
eu: Testu bat bilatzerakoan bilaketa aurrizkirik erabili gabe, esate baterako,  "Gorri" bilatzen badugu title:gorri bilatu beharrean, mugatu bilatzeko zutabeak azpian zerrendatzen diren horietara.

en: Choose columns to be searched when not using prefixes, as for example, when searching for Red instead of title:Red. Enter a list of search/lookup names separated by commas. Only takes effect if you set the option to limit search columns above.
eu: Aukeratu bilaketak egingo diren zutabeak aurrizkiak ez direnean erabiltzen, adibidez izenburua:Gorria bilatu beharrean Gorria baino ez duzunean bilatzen. Komaz bananduriko bilaketa/bilatze-izenen zerrenda sortu. Zutabe jakinetan bilatzeko aukeratu baduzu baino ez du eraginik.

en: File is open in another process
eu: Fitxategia beste prozesu batean irekita dago

en: format: type {0} requires an integer value, got {1}
eu: formatua: {0} tipoak balio osoa behar du, hartu {1}

en: format: type {0} requires a decimal (float) value, got {1}
eu: formatua: {0} tipoak balio hamarrena behar du (aldakorra), hartu {1}

en: %s: unknown function
eu: %s: funtzio ezezaguna

en: Duplicate user function name {0}. Change the name or ensure that the functions are identical
eu: Erabiltzaile funtzio bikoiztua,  izena: {0}. Aldatu izena edo ziurtatu funtzioak berdin-berdinak direla.

en: lookup requires either 2 or an odd number of arguments
eu: bilatzeak bai 2 bai argumentu kopuru bakoitia eskatzen du

en: strcat_max requires 2 or more arguments
eu: strcat_max horrek 2 edo argumentu gehiago behar ditu

en: strcat_max requires an even number of arguments
eu: strcat_max horrek argumentu kopuru bikoitia behar ditu

en: first argument to strcat_max must be an integer
eu: strcat_max horren lehen argumentua osoa behar du izan

en: Waiting...
eu: Itxaroten...

en: Aborted, taking too long
eu: Galarazita, denbora gehigi behar zuelako

en: Stopped
eu: Geldirik

en: Working...
eu: Lanean...

en: Brazilian Portuguese
eu: Brazileko portugesa

en: Simplified Chinese
eu: Txinera sinplifikatua

en: Traditional Chinese
eu: Txinera tradizionala

en: English
eu: Ingelesa

note: NOTE: Ante Meridian (i.e. like 10:00 AM)
en: AM
eu: AM (Ante Meridian)

note: NOTE: Post Meridian (i.e. like 10:00 PM)
en: PM
eu: PM (Post Meridian)

note: NOTE: Ante Meridian (i.e. like 10:00 am)
en: am
eu: am (Ante Meridian)

note: NOTE: Post Meridian (i.e. like 10:00 pm)
en: pm
eu: pm (Post Meridian)

en: Select All
eu: Hautatu denak

en: Copy Link
eu: Kopiatu esteka

en: &Select All
eu: &Hautatu denak

en: Paste and Match Style
eu: Itsasi estilo berberarekin

en: Directions
eu: Norabideak

en: Left to Right
eu: Ezkerretik eskuinera

en: Right to Left
eu: Eskuinetik ezkerrera

en: Close without Saving
eu: Itxi gorde gabe

en: Extra characters at end of search
eu: Karaktere gehigarriak bilaketaren amaieran

en: missing )
eu: ) galduta

en: Failed to parse query, recursion limit reached: %s
eu: Ezin izan da itauna egin, errekutsio mugaraino iritsi egin da: %s

en: Recursive saved search: {0}
eu: Errekurtsio bilaketa gorderik: {0}

en: Unknown error in saved search: {0}
eu: Errore ezezaguna bilaketa gordetzean: {0}

en: Control email delivery
eu: Kontrolatu e-posta banaketa

en: Unknown section
eu: Sail ezezaguna

en: Unknown feed
eu: Jario ezezaguna

en: Untitled article
eu: Izenbururik gabeko artikulua

en: Unknown News Source
eu: Albiste iturri ezezaguna

en: Failed to download %s
eu: Huts egitea %s deskargatzean

en: The "%s" recipe needs a username and password.
eu: Honek "%s" formula honek erabiltzaile-izena eta pasahitza behar ditu.

en: Failed to download the following articles:
eu: Huts egin du honako artikulu hauek deskargatzerakoan:

en: Failed to download parts of the following articles:
eu: Huts egin du honako artikulu hauen zatiak deskargatzerakoan:

en:  from
eu:  hemendik

en: 	Failed links:
eu: 	Ez dabiltzan estekak:

en: Could not fetch article.
eu: Ezin izan da artikulua eskuratu.

en: The debug traceback is available earlier in this log
eu: Akatsaren arazketa gorago agertuko da erregistro honetan

en: Run with -vv to see the reason
eu: Exekutatu -vv horrekin zergatia ikusteko

en: Fetching feeds...
eu: Jarioak eskuratzen...

en: Got feeds from index page
eu: Jarioak hartuta hasiera orrialdetik

en: Trying to download cover...
eu: Liburu-azala deskargatzen saiatzen...

en: Generating masthead...
eu: Sortzen idazpurua...

en: Feeds downloaded to %s
eu: Jarioak hona deskargatuta %s

en: Could not download cover: %s
eu: Ezin izan da liburu-azala deskargatu: %s

en: Downloading cover from %s
eu: Deskargatzen liburu-azala hemendik %s

en: Masthead image downloaded
eu: Idazpuruko irudia deskargatuta

en: Article downloaded: %s
eu: Deskargatutako artikulua: %s

en: Article download failed: %s
eu: Huts egin du artikuluaren deskarga: %s

en: Fetching feed
eu: Jarioa eskuratzen

en: Failed to log in, check your username and password for the calibre Periodicals service.
eu: Izena emate saioak huts egin du, azter itzazu zure erabiltzaile-izena eta pasahitza calibreren Aldian behingo zerbitzurako.

en: You do not have permission to download this issue. Either your subscription has expired or you have exceeded the maximum allowed downloads for today.
eu: Ez duzu argitalpen hori deskargatzeko baimenik. Edo zure harpidetza iraungi egin da edo gaurkoz egun baterako onartzen den deskarga kopuru maximotik gora zabiltza.

en: You
eu: Zu

en: Scheduled
eu: Planifikatua

en: Main menu
eu: Menu nagusia

en: Articles
eu: Artikuluak

en: Timeout in seconds to wait for a response from the server. Default: %default s
eu: Zerbitzaritik erantzunaren zain egoteko denbora-muga, segundotan. Lehenetsita: %default s.

en: Maximum number of levels to recurse i.e. depth of links to follow. Default %default
eu: Maila kopuru maximoa behin eta berriro, errekurtsiboki, hau da jarraitzeko esteken sakonera. Lehenetsita: %default

en: The maximum number of files to download. This only applies to files from <a href> tags. Default is %default
eu: Deskargatzeko onartuko den gehienezko fitxategi kopurua. Hua bakarrik aplikatuko da <a href> etiketeten fitxategietara. Lehenetsita hauxe dago, %default.

en: Minimum interval in seconds between consecutive fetches. Default is %default s
eu: Gutxieneko denbora unea datu eskuraketen artean, segundotan. Lehenetsita hauxe dago, %default s

en: The character encoding for the websites you are trying to download. The default is to try and guess the encoding.
eu: Deskargatzen saiatzen ari zaren webguneen karaktere kodeketa. Lehenetsia dagoen balioa kodeketa asmatzen saiatzen ibiltzea da.

en: Only links that match this regular expression will be followed. This option can be specified multiple times, in which case as long as a link matches any one regexp, it will be followed. By default all links are followed.
eu: Adierazpen arrunt honekin bat datozen estekei bakarrik jarraituko. Aukera hau hamaika aldiz erabil daiteke, esteka batek bat egin arte adierazpen arrunt batekin, regexp horietako batekin. Hori gertatzen denean estekari jarraiki egingo zaio. Lehenetsita: esteka guztiei jarrai.

en: Any link that matches this regular expression will be ignored. This option can be specified multiple times, in which case as long as any regexp matches a link, it will be ignored. By default, no links are ignored. If both filter regexp and match regexp are specified, then filter regexp is applied first.
eu: Adierazpen erregular honekin bat datorren edozein esteka baztertu egingo da. Aukera hau behin baino gehiagotan zehaztu daiteke. Lehenetsirik estekarik ez baztertzea. Adierazpena iragaztea (filter regexp) eta adierazpena bat etortzearena (match regexp) adierazita baldin badaude, iragazia aplikatuko da lehenago.

en: Do not download CSS stylesheets.
eu: Ez deskargatu CSS (Cascading Style Sheets) estilo orririk.

en: OK
eu: Ados

en: Save All
eu: Gorde denak

en: Open
eu: Ireki

en: &Yes
eu: &Bai

en: Yes to &All
eu: Bai &guztiari

en: &No
eu: &Ez

en: N&o to All
eu: Guztiari e&z

en: Abort
eu: Galarazi

en: Retry
eu: Saiatu berriro

en: Close
eu: Itxi

en: Apply
eu: Aplikatu

en: Reset
eu: Berrezarri

en: Restore Defaults
eu: Berrezarri lehenetsitakoak

en: &Add to Custom Colors
eu: Gehitu kolore &pertsonalizatuetara

en: Sample
eu: Lagina

en: Scroll left
eu: Lekualdatu ezkerretara

en: Scroll up
eu: Lekualdatu gorantz

en: Scroll down
eu: Lekualdatu beherantz

en: Scroll right
eu: Lekualdatu eskuinetara

en: Auto increment series index
eu: Gehikuntza automatikoa duen serieen indizea

en: Add separator after completing an author name
eu: Gehitu bereizlea egilearen izena osatu eta gero

en: Author sort name algorithm
eu: Egile izenarekin ordenatzen duen algoritmoa

en: Splitting multiple author names
eu: Egile izen askotarikoak banatzen

en: Specify columns to sort the booklist by on startup
eu: Zehaztu hasieran liburu-zerrenda sailkatzeko zutabeak

en: Control how dates are displayed
eu: Datak nola ikusiko diren zehazten duen kontrola

en: Control sorting of titles and series in the library display
eu: Kontrolatu liburuen izenburuen eta sailen izenen sailkapena liburutegian

en: Control formatting of title and series when used in templates
eu: Kontrolatu izenburuen eta sailen formateatzea txantiloietan erabiltzerakoan

en: Set the list of words considered to be "articles" for sort strings
eu: Ezarri hitz zerrenda bat non kateetan hitz horiek "determinatzaile" estatusa besterik izango ez duten.

en: Specify a folder calibre should connect to at startup
eu: Zehaztu karpeta bat zein calibrek horrekin konektatuko duen hasieran

en: Specify renaming rules for SONY collections
eu: Zehaztu SONY bildumetako berrizendatzeko arauak

en: Specify how SONY collections are sorted
eu: Zehaztu ea nola sailkatuko diren SONY bildumak

en: Control how tags are applied when copying books to another library
eu: Kontrolatu nola ezartzen diren etiketak beste liburutegi batera liburuak kopiatzen diren bitartean

en: Set this to True to ensure that tags in 'Tags to add when adding
    a book' are added when copying books to another library
eu: Ezarri hau Egia gisa ziurtatzeko 'Liburu bat gehitzerakoan sartzeko
    etiketak' horretako etiketak gehitu direla beste liburutegi batera liburuak gehitzerakoan

en: Set the maximum number of sort 'levels'
eu: Ezarri sailkatzeko 'maila' horien kopuru maximoa zein izango ote den

en: Choose whether dates are sorted using visible fields
eu: Aukeratu ea datak sailkatuko ote diren ikugai egongo diren eremuak erabiliz

en: Fuzz value for trimming covers
eu: Balio lausoa moztutako liburu-azalentzat

en: Control behavior of the book list
eu: Kontrolatu liburu-zerrendaren portaera

en: The number of seconds to wait before sending emails
eu: Zenbat segundo itxaron e-posta mezua bidali baino lehen

en: The maximum width and height for covers saved in the calibre library
eu: calibre liburutegian gordetako liburu-azalen zabalera eta altuera maximoa

en: All covers in the calibre library will be resized, preserving aspect ratio,
    to fit within this size. This is to prevent slowdowns caused by extremely
    large covers
eu: calibre liburutegiko liburu-azal guztiei tamaina berria emango zaie, 
    itxurako proportzioak mantenduz, neurri berriarekin bat egiteko. 
    Honek saihestuko ditu liburu-azal handiegiek sor ditzaketen moteltzeak.

en: Where to send downloaded news
eu: Nora bidali deskargatutako albisteak

en: Save original file when converting/polishing from same format to same format
eu: Gorde jatorrizko fitxategia formatu batetik formatu berberara bihurketa/orrazketa egiterakoan

en: When calibre does a conversion from the same format to the same format, for
    example, from EPUB to EPUB, the original file is saved, so that in case the
    conversion is poor, you can tweak the settings and run it again. By setting
    this to False you can prevent calibre from saving the original file.
    Similarly, by setting save_original_format_when_polishing to False you can
    prevent calibre from saving the original file when polishing.
eu: calibrek bihurketa/orrazketa egiten du, formatu batetik formatu berberara egiten duenean,
    adibidez,  EPUB formatutik EPUB formatura, jatorrizko formatua gordetzen da, beraz
    bihurketa eskasa suertatuz gero, atzera egin daiteke eta berriro saiatu. Ezarpen hau
    "False" edo gezurrezko utziz gero calibrek ez du jatorrizko fitxategia gordeko.
    Antzera gertatuko da "save_original_format_when_polishing" hori "False" utziz gero,
    calibrek ezin izango du jatorrizko fitxategia gorde bihurketa baino orrazketa den prozesuan.

en: Number of recently viewed books to show
eu: Azkenaldian ikusitako liburuen artetik erakusteko kopurua

en: Change the font size of the Book details panel in the interface
eu: Aldatu interfazeko liburuen xehetasunen letren tamaina

en: Do not preselect a completion when editing authors/tags/series/etc.
eu: Aldez aurretik ez hautatu forma osatu bat egile/etiketak/serieak/etab. editatzerakoan

en: Sort the list of libraries alphabetically
eu: Sailkatu liburutegien zerrenda alfabetikoki

en: Choose available output formats for conversion
eu: Hautatu eskuragarri dauden irteera formatuen artean bihurketa egiteko

en: Set the first day of the week for calendar popups
eu: Ezarri asteko lehen eguna egutegiko popup-etarako
