calibre - en to gl translation catalogue (9189 entries)

en: Start
gl: Iniciar

en: Support calibre
gl: Apoio o Calibre

en: Contribute to support calibre development
gl: Contribúa para apoioar o desenvolvemento do Calibre

en: page
gl: páxina

en: :command:`calibredb` is the command line interface to the calibre database. It has
    several sub-commands, documented below.
    
    :command:`calibredb` can be used to manipulate either a calibre database
    specified by path or a calibre :guilabel:`Content server` running either on
    the local machine or over the internet. You can start a calibre
    :guilabel:`Content server` using either the :command:`calibre-server`
    program or in the main calibre program click :guilabel:`Connect/share ->
    Start Content server`. Since :command:`calibredb` can make changes to your
    calibre libraries, you must setup authentication on the server first. There
    are two ways to do that:
    
        * If you plan to connect only to a server running on the same computer,
          you can simply use the ``--enable-local-write`` option of the
          Content server, to allow any program, including calibredb, running on
          the local computer to make changes to your calibre data. When running
          the server from the main calibre program, this option is in
          :guilabel:`Preferences->Sharing over the net->Advanced`.
    
        * If you want to enable access over the internet, then you should setup
          user accounts on the server and use the :option:`--username` and :option:`--password`
          options to :command:`calibredb` to give it access. You can setup
          user authentication for :command:`calibre-server` by using the ``--enable-auth``
          option and using ``--manage-users`` to create the user accounts.
          If you are running the server from the main calibre program, use
          :guilabel:`Preferences->Sharing over the net->Require username/password`.
    
    To connect to a running Content server, pass the URL of the server to the
    :option:`--with-library` option, see the documentation of that option for
    details and examples.
gl: :comando:`calibredb` é a interface de liña de comandos para a base de datos de calibre. Ten
    varios sub-comandos, documentados a continuación.
    
    :comando:`calibredb` pode usarse para manipular tanto unha base de datos de calibre
    especificada por ruta como un :guilabel:Servidor de contidos de calibre que estea a funcionar na
    the local machine or over the internet. máquina local ou a través de internet. Podes iniciar un :`Servidor de contidos` de calibre utilizando tanto o programa :`calibre-server`
    como desde o programa principal de calibre facendo clic en :guilabel:`Conectar/compartir ->
    Iniciar servidor de contidos`. Dado que :command:`calibredb` pode realizar cambios nas túas
    bibliotecas de calibre, debes configurar a autenticación no servidor primeiro. Hai
    dúas maneiras de facelo:
    
        * Se planeas conectarte só a un servidor que se estea a executar no mesmo ordenador,
          podes simplemente usar a opción ``--enable-local-write`` do Servidor de contidos, para permitir que calquera programa, incluíndo calibredb, que se estea a executar
          no ordenador local poida facer cambios nos teus datos de calibre. Cando executas
         o servidor desde o programa principal de calibre, esta opción está en
          :guilabel:`Preferencias->Compartir a través da rede->Avanzado`.
    
        * Se queres habilitar o acceso a través de internet, entón debes configurar
          contas de usuario no servidor e usar as opcións :option:`--username` and :option:`--password`
          con :command:`calibredb` para darlle acceso. Podes configurar a autenticación de usuarios para :command:`calibre-server` usando a opción ``--enable-auth``
          e utilizando ``--manage-users`` para crear as contas de usuario.
          Se estás a executar o servidor desde o programa principal de calibre, usa
          :guilabel:`Preferencias->Compartir a través da rede->Requirir nome de usuario/contrasinal`.
    
    Para conectarte a un Servidor de contidos en execución, pasa a URL do servidor á opción
    :option:`--with-library`  consulta a documentación desa opción para detalles e exemplos.

en: [options]
gl: [opcións]

en: {} Portable
gl: {} Portátil

en: Recycle Bin
gl: Papeleira de reciclaxe

en: Trash
gl: Lixo

en: Does absolutely nothing
gl: Non fai absolutamente nada

en: Unknown
gl: Descoñecido

en: Customize
gl: Personalizar

en: Cannot configure
gl: Non é posíbel configurar

en: File type
gl: Tipo de ficheiro

en: Metadata reader
gl: Lector de metadatos

en: Metadata writer
gl: Escritor de metadatos

en: Catalog generator
gl: Xerador de catálogos

en: User interface action
gl: Acción da interface do usuario

en: Preferences
gl: Preferencias

en: Store
gl: Tenda

en: An e-book store.
gl: Unha tenda de libros electrónicos.

en: Edit book tool
gl: Ferramenta de edición de libros

en: Library closed
gl: Biblioteca pechada

en: Create a PMLZ archive containing the PML file and all images in the folder pmlname_img or images. This plugin is run every time you add a PML file to the library.
gl: Crea un arquivo PMLZ que conteña o ficheiro PML e todas as imaxes do cartafol pmlname_img ou imaxes. Este complemento execútase cada vez que engades un ficheiro PML á biblioteca.

en: Create a TXTZ archive when a TXT file is imported containing Markdown or Textile references to images. The referenced images as well as the TXT file are added to the archive.
gl: Crear un arquivo TXTZ cando se importa un ficheiro TXT que contén referencias a imaxes con Markdown ou Textile. O arquivo inclúe tanto as imaxes como o ficheiro TXT.

en: Extract cover from comic files
gl: Extrae a capa dos ficheiros de banda deseñada

en: Read metadata from %s files
gl: Ler os metadatos a partir dos ficheiros %s

en: Read metadata from EPUB and KEPUB files
gl: Ler metadatos de arquivos EPUB e KEPUB

en: Read metadata from e-books in RAR archives
gl: Ler metadatos de libros electrónicos en arquivos RAR

en: Read metadata from e-books in ZIP archives
gl: Ler metadatos de libros electrónicos en arquivos ZIP

en: Set metadata in EPUB and KEPUB files
gl: Configurar metadatos en arquivos EPUB e KEPUB

en: Enter {0} below to have the EPUB metadata writer plugin not add cover images to EPUB files that have no existing cover image.
gl: Introduce {0} a continuación para que o complemento do escritor de metadatos EPUB non engada imaxes de portada aos ficheiros EPUB que non teñan ningunha imaxe de portada.

en: Set metadata in %s files
gl: Definir os metadatos nos dos ficheiros %s

en: Set metadata from %s files
gl: Definir os metadatos a partir dos ficheiros %s

en: Add books to calibre or the connected device
gl: Engadir libros a Calibre ou ao dispositivo conectado

en: Fetch annotations from a connected Kindle (experimental)
gl: Obter as anotacións dun Kindle conectado (experimental)

en: Generate a catalog of the books in your calibre library
gl: Xerar un catalogo dos libros na túa biblioteca Calibre

en: Convert books to various e-book formats
gl: Converter libros a varios formatos de libro electrónico

en: Fine tune your e-books
gl: Afinar a configuración dos libros electrónicos

en: Browse highlights and bookmarks from all books in the library
gl: Explora os puntos destacados e os marcadores de todos os libros da biblioteca

en: Browse notes for authors, tags, etc. in the library
gl: Busca notas de autores, etiquetas, etc. na biblioteca

en: Search the full text of all books in the calibre library
gl: Busca o texto completo de todos os libros na biblioteca calibre

en: Edit the Table of Contents in your books
gl: Editar os índices dos libros

en: Delete books from your calibre library or connected device
gl: Eliminar libros da biblioteca do Calibre ou do dispositivo conectado

en: Embed updated metadata into the actual book files in your calibre library
gl: Incrustar metadatos actualizados nos ficheiros dos libros na súa biblioteca calibre

en: Edit the metadata of books in your calibre library
gl: Editar os metadatos dos libros da biblioteca do Calibre

en: Read books in your calibre library
gl: Ler libros da biblioteca do Calibre

en: Download news from the internet in e-book form
gl: Descargar noticias desde a Internet en formato de libro electrónico

en: Show a list of related books quickly
gl: Amosar unha lista rápida de libros relacionados

en: Filter/transform the tags for books in the library
gl: Filtra/transforma as etiquetas para libros na libraría

en: Transform the authors for books in the library
gl: Transformar os autores para os libros da biblioteca

en: Show an editor for testing templates
gl: Mostrar un editor para modelos de proba

en: Show a dialog for creating and managing template functions and stored templates
gl: Mostra un diálogo para crear e xestionar funcións de modelos e modelos almacenados

en: Export books from your calibre library to the hard disk
gl: Exportar os libros da biblioteca do Calibre ao disco duro

en: Show Book details in a separate popup
gl: Amosar os detalles do libro nunha xanela separada

en: Restart calibre
gl: Reiniciar o Calibre

en: Open the folder that contains the book files in your calibre library
gl: Abrir o cartafol que contén os libros electrónicos da biblioteca do Calibre

en: Auto scroll through the list of books
gl: Desprazamento automático pola lista de libros

en: Send books to the connected device
gl: Enviar os libros ao dispositivo conectado

en: Send books via email or the web. Also connect to folders on your computer as if they are devices
gl: Envía libros por correo electrónico ou pola web. Conéctate tamén aos cartafoles do teu ordenador coma se fosen dispositivos

en: Browse the calibre User Manual
gl: Navegar polo manual de usuario do Calibre

en: Customize calibre
gl: Personalizar o Calibre

en: Easily find books similar to the currently selected one
gl: Atopar facilmente libros semellantes ao que está seleccionado

en: Switch between different calibre libraries and perform maintenance on them
gl: Trocar entre diferentes bibliotecas do Calibre e xestionar o seu mantemento

en: Copy books from the device to your calibre library
gl: Copiar libros do dispositivo á súa biblioteca calibre

en: Edit the collections in which books are placed on your device
gl: Modificar as colectáneas nas que se almacenan os libros no dispositivo

en: Match book on the devices to books in the library
gl: Emparellar libros nos dispositivos con libros na biblioteca

en: Show the book in the calibre library that matches this book
gl: Mostra o libro na biblioteca calibre que coincide con este libro

en: Copy a book from one calibre library to another
gl: Copiar un libro desde unha biblioteca do Calibre para outra

en: Edit e-books in the EPUB or AZW3 formats
gl: Editar libros electrónicos nos formatos EPUB ou AZW3

en: Make small changes to EPUB or HTMLZ files in your calibre library
gl: Fai pequenos cambios nos ficheiros EPUB ou HTMLZ da túa biblioteca de calibre

en: Find the next or previous match when searching in your calibre library in highlight mode
gl: Atopar as coincidencias anteriores ou posteriores ao buscar na túa biblioteca Calibre en modo destaque

en: Choose a random book from your calibre library
gl: Escoller ao chou un libro da túa biblioteca do Calibre

en: Sort the list of books
gl: Ordenar a lista de libros

en: Temporarily mark books
gl: Marcar libros temporalmente

en: Manage tag browser categories
gl: Xestionar categorías do navegador de etiquetas

en: Show a menu of saved searches
gl: Mostra un menú de buscas gardadas

en: Show a menu of actions to change calibre's layout
gl: Mostra un menú de accións para cambiar o deseño do calibre

en: Open the context menu for the column
gl: Abre o menú contextual da columna

en: Open a menu showing all installed GUI actions
gl: Abre un menú que mostra todas as accións da GUI instaladas

en: Change the current Virtual library
gl: Cambia a biblioteca virtual actual

en: Search for books from different book sellers
gl: Buscar libros en diversos vendedores

en: Get new calibre plugins or update your existing ones
gl: Obter novos engadidos do Calibre ou actualizar os existentes

en: Look & feel
gl: Aparencia e comportamento

en: Adjust the look and feel of the calibre interface to suit your tastes
gl: Axustar a aparencia e o comportamento da interface do Calibre para que se adapte aos seus gustos

en: Behavior
gl: Comportamento

en: Change the way calibre behaves
gl: Cambiar o modo en que se comporta o Calibre

en: Add your own columns
gl: Engadir as súas propias columnas

en: Add/remove your own columns to the calibre book list
gl: Engadir/retirar as columnas propias da lista de libros do Calibre

en: Toolbars & menus
gl: Barras de ferramentas e menús

en: Customize the toolbars and context menus, changing which actions are available in each
gl: Personalizar as barras de ferramentas e os menús contextuais, cambiando as accións que estarán dispoñíbeis en cada un

en: Searching
gl: Busca

en: Customize the way searching for books works in calibre
gl: Personalizar o modo no que funcionan as buscas de libros no Calibre

en: Input options
gl: Opcións de entrada

en: Conversion
gl: Conversión

en: Set conversion options specific to each input format
gl: Estabelecer as opcións de conversión específicas para cada formato de entrada

en: Common options
gl: Opcións frecuentes

en: Set conversion options common to all formats
gl: Estabelecer as opcións de conversión comúns para todos os formatos

en: Output options
gl: Opcións de saída

en: Set conversion options specific to each output format
gl: Estabelecer as opcións específicas de conversión para cada formato de saída

en: Adding books
gl: Adición de libros

en: Import/export
gl: Importación / exportación

en: Control how calibre reads metadata from files when adding books
gl: Controlar o modo como Calibre le os metadatos dos ficheiros ao engadir libros

en: Saving books to disk
gl: Gardado de libros no disco

en: Control how calibre exports files from its database to disk when using Save to disk
gl: Controla o modo no que o Calibre exporta ficheiros da súa base de datos no disco ao gardar no disco

en: Sending books to devices
gl: Envío de libros a dispositivos

en: Control how calibre transfers files to your e-book reader
gl: Controla como calibre transfire ficheiros ao teu lector de libros electrónicos

en: Metadata plugboards
gl: Panel de control de metadatos

en: Change metadata fields before saving/sending
gl: Cambiar os campos de metadatos antes do gardado/envío

en: Template functions
gl: Funcións de modelo

en: Advanced
gl: Avanzado

en: Create your own template functions
gl: Crear as súas propias funcións de modelo

en: Sharing books by email
gl: Compartir libros por correo

en: Sharing
gl: Compartir

en: Setup sharing of books via email. Can be used for automatic sending of downloaded news to your devices
gl: Configura a compartición de libros por correo. Pódese usar para enviar automaticamente as noticias descargadas aos seus dispositivos

en: Sharing over the net
gl: Compartir na rede

en: Setup the calibre Content server which will give you access to your calibre library from anywhere, on any device, over the internet
gl: Configura o servidor de contido calibre que che dará acceso á túa biblioteca de calibre desde calquera lugar, en calquera dispositivo e a través de Internet

en: Metadata download
gl: Descarga de metadatos

en: Control how calibre downloads e-book metadata from the net
gl: Controla como calibre descarga metadatos de libros electrónicos da rede

en: Ignored devices
gl: Dispositivos ignorados

en: Control which devices calibre will ignore when they are connected to the computer.
gl: Controlar que dispositivos ignorará o Calibre cando estean conectados ao ordenador.

en: Plugins
gl: Complementos

en: Add/remove/customize various bits of calibre functionality
gl: Engadir/retirar/personalizar diversas funcións do Calibre

en: Tweaks
gl: Axustes

en: Fine tune how calibre behaves in various contexts
gl: Axuste fino de como se comporta o Calibre en diversos contextos

en: Shortcuts
gl: Atallos de teclado

en: Customize the keyboard shortcuts used by calibre
gl: Personalizar os atallos de teclado usados polo Calibre

en: Miscellaneous
gl: Miscelánea

en: Miscellaneous advanced configuration
gl: Configuración miscelánea avanzada

en: Options specific to the output format.
gl: Opcións específicas do formato de saída.

en: Options specific to the input format.
gl: Opcións específicas do formato de entrada.

en: Conversion input
gl: Entrada da conversión

en: Specify the character encoding of the input document. If set this option will override any encoding declared by the document itself. Particularly useful for documents that do not declare an encoding or that have erroneous encoding declarations.
gl: Especificar a codificación de caracteres do documento de entrada. Se se establece esta opción, substituirá calquera codificación declarada no propio documento. En particular é útil para documentos sen codificación declarada ou con erros na declaración da codificación.

en: Conversion output
gl: Saída da conversión

en: If specified, the output plugin will try to create output that is as human readable as possible. May not have any effect for some output plugins.
gl: Se está especificado, o complemento de saída tratará de crear unha saída o máis lexíbel posíbel. Pode non funcionar no caso dalgúns complementos de saída.

en: Convert e-books to the %s format
gl: Converter libros electrónicos ao formato %s

en: Input profile
gl: Perfil de entrada

en: This profile tries to provide sane defaults and is useful if you know nothing about the input document.
gl: Este perfil tenta fornecer valores predeterminados adecuados e resulta útil se non sabe nada sobre o documento de entrada.

en: This profile is intended for the SONY PRS line. The 500/505/600/700 etc.
gl: Este perfil é o propio para os da liña SONY PRS. O 500/505/600/700 etc.

en: This profile is intended for the SONY PRS 300.
gl: Este perfil é o propio para o SONY PRS 300.

en: This profile is intended for the SONY PRS-900.
gl: Este perfil é o propio para o SONY PRS-900.

en: This profile is intended for the Microsoft Reader.
gl: Este perfil é o propio para o Reader da Microsoft.

en: This profile is intended for the Mobipocket books.
gl: Este perfil é o propio para os libros Mobipocket.

en: This profile is intended for the Hanlin V3 and its clones.
gl: Este perfil é o propio para o Hanlin V3 e os seus clons.

en: This profile is intended for the Hanlin V5 and its clones.
gl: Este perfil é o propio para o Hanlin V5 e os seus clons.

en: This profile is intended for the Cybook G3.
gl: Este perfil é o propio para o Cybook G3.

en: This profile is intended for the Cybook Opus.
gl: Este perfil é o propio para o Cybook Opus.

en: This profile is intended for the Amazon Kindle.
gl: Este perfil é o propio para o Kindle da Amazon.

en: This profile is intended for the Irex Illiad.
gl: Este perfil é o propio para o Irex Illiad.

en: This profile is intended for the IRex Digital Reader 1000.
gl: Este perfil é o propio para o IRex Digital Reader 1000.

en: This profile is intended for the IRex Digital Reader 800.
gl: Este perfil é o propio para o IRex Digital Reader 800.

en: This profile is intended for the B&N Nook.
gl: Este perfil é o propio para o Nook da B&N.

en: Output profile
gl: Perfil de saída

en: This profile tries to provide sane defaults and is useful if you want to produce a document intended to be read at a computer or on a range of devices.
gl: Este perfil tenta fornecer valores predeterminados adecuados e resulta útil se quere producir un documento apropiado para ser lido nun computador ou noutro tipo de dispositivos.

en: Intended for the iPad and similar devices with a resolution of 768x1024
gl: Pensado para o iPad ou dispositivos semellantes cunha resolución de 768x1024

en: Intended for the iPad 3 and similar devices with a resolution of 1536x2048
gl: Pensado para o iPad e dispositivos semellantes cunha resolución de 1536×2048

en: Tablet
gl: Tableta

en: Intended for generic tablet devices, does no resizing of images
gl: Pensado para dispositivos de tableta xenéricos, sen redimensionado de imaxes

en: Intended for the Samsung Galaxy and similar tablet devices with a resolution of 600x1280
gl: Pensado para o Samsung Galaxy e dispositivos tablet semellantes cunha resolución de 600x1280

en: Intended for the Nook HD+ and similar tablet devices with a resolution of 1280x1920
gl: Pensado para o Nook HD+ e dispositivos tablet semellantes cunha resolución de 1920x1280

en: This profile is intended for the Kobo Reader.
gl: Este perfil é o propio para o Reader da Kobo.

en: This profile is intended for the SONY PRS-300.
gl: Este perfil é o propio para o SONY PRS-300.

en: This profile is intended for the SONY PRS-T3.
gl: Este perfil está pensado para o SONY PRS-T3.

en: Generic e-ink
gl: Tinta electrónica xenérico

en: Suitable for use with any e-ink device
gl: Axeitado para calquera dispositivo de tinta electrónica

en: Generic e-ink large
gl: Tinta electrónica xenérico grande

en: Suitable for use with any large screen e-ink device
gl: Axeitado para calquera dispositivo de tinta electrónica e pantalla grande

en: Generic e-ink HD
gl: Tinta electrónica xenérico HD

en: Suitable for use with any modern high resolution e-ink device
gl: Adecuado para usar con calquera dispositivo moderno de tinta electrónica de alta resolución

en: This profile is intended for the 5-inch JetBook.
gl: Este perfil é o propio para o JetBook de cinco polgadas.

en: This profile is intended for the SONY PRS line. The 500/505/700 etc, in landscape mode. Mainly useful for comics.
gl: Este perfil é o propio para os da liña SONY PRS. Os 00/505/700, etc. en modo apaisado. Útil sobre todo para cómics.

en: This profile is intended for the Amazon Kindle DX.
gl: Este perfil é o propio do Kindle DX da Amazon.

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Paperwhite 1 and 2
gl: Este perfil está pensado para Amazon Kindle Paperwhite 1 e 2

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Voyage
gl: Este perfil está orientado ao Amazon Kindle Voyage

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Paperwhite 3 and above
gl: Este perfil está pensado para Amazon Kindle Paperwhite 3 e superior

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Oasis 2017, Paperwhite 2021 and above
gl: Este perfil está pensado para Amazon Kindle Oasis 2017, Paperwhite 2021 e superior

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Scribe 2022 and above
gl: Este perfil está pensado para Amazon Kindle Scribe 2022 e superior

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Fire.
gl: Este perfil está pensado para o Kindle Fire da Amazon.

en: This profile is intended for the B&N Nook Color.
gl: Este perfil está pensado para o Nook Color da B&N.

en: This profile is intended for the PocketBook Pro 900 series of devices.
gl: Este perfil está disposto para os dispositivos da colectánea PocketBook Pro 900.

en: This profile is intended for the PocketBook Pro 912 series of devices.
gl: Este perfil está pensado para os dispositivos da colectánea PocketBook Pro 912.

en: This profile is intended for the PocketBook Lux (1-5) and Basic 4 series of devices.
gl: Este perfil está destinado ás series de dispositivos PocketBook Lux (1-5) e Basic 4.

en: This profile is intended for the PocketBook HD Touch (1-3) series of devices.
gl: Este perfil está pensado para a serie de dispositivos PocketBook HD Touch (1-3).

en: This profile is intended for the PocketBook Inkpad 3 and X series of devices.
gl: Este perfil está pensado para os dispositivos das series PocketBook Inkpad 3 e X.

en: Installed plugins
gl: Complementos instalados

en: Mapping for filetype plugins
gl: Asignacións para os complementos de ficheiro

en: Local plugin customization
gl: Personalización de complemento local

en: Disabled plugins
gl: Complementos desactivados

en: Enabled plugins
gl: Complementos activados

en: Initialization of plugin %s failed with traceback:
gl: Fallou o inicio do complemento %s deixando a seguinte traza:

en:     %prog options
    
        Customize calibre by loading external plugins.
gl:     %prog opcións
    
        Personalice Calibre cargando complementos externos.

en: Add a plugin by specifying the path to the ZIP file containing it.
gl: Engade un complemento especificando a ruta do ficheiro ZIP que o contén.

en: For plugin developers: Path to the folder where you are developing the plugin. This command will automatically zip up the plugin and update it in calibre.
gl: Para desenvolvedores de complementos: ruta ao cartafol onde está a desenvolver o complemento. Este comando comprimirá automaticamente o complemento e actualizalo en calibre.

en: Remove a custom plugin by name. Has no effect on builtin plugins
gl: Retirar un complementoo persoal polo nome. Non afecta aos complementos incorporados ao programa

en: Customize plugin. Specify name of plugin and customization string separated by a comma. The customization string is the same as you would enter when customizing the plugin in the main calibre GUI.
gl: Personalizar o complemento. Especifique o nome do complemento e a cadea de personalización separados por coma. A cadea de personalización é a mesma que introduciría ao personalizar o complemento na GUI do calibre principal.

en: List all installed plugins
gl: Listar todos os complementos instalados

en: Enable the named plugin
gl: Activar o complemento sinalado

en: Disable the named plugin
gl: Desactivar o complemento sinalado

en: Catalog
gl: Catálogo

en: News
gl: Noticias

en: Path to library ({0}) too long. It must be less than {1} characters.
gl: O camiño ata a biblioteca ({0}) é demasiado longo. Debe ter menos de {1} caracteres.

en: Path to library too long. It must be less than %d characters.
gl: O camiño cara á biblioteca é demasiado longo. Debe ser menos que %dcaracteres.

en: restored preference
gl: preferencia restaurada

en: creating custom column
gl: creando columna personalizada

en: No label was provided
gl: Non se forneceu ningunha etiqueta

en: The label must contain only lower case letters, digits and underscores, and start with a letter
gl: A etiqueta só debe conter letras minúsculas, díxitos e guión baixo, e comezar por unha letra

en: Dumping database to SQL
gl: Envorcando a base de datos a SQL

en: Restoring database from SQL
gl: Restaurando a base de dados desde SQL

en: Completed
gl: Concluído

en: Saved searches
gl: Buscas gardadas

en: Yes
gl: Si

en: Recursion detected while processing Virtual library "%s"
gl: Detectouse recursión ao procesar a biblioteca virtual «%s»

en: [Error in Virtual library {0}: {1}]
gl: [Erro na biblioteca virtual {0}: {1}]

en: Could not open the file: "{}". It is already opened in the following programs:
gl: Non se puido abrir o ficheiro: «{}». Xa está aberto nos seguintes programas:

en: Cover for %s
gl: Capa de %s

en: {0} format for {1}
gl: {0} formato para {1}

en: Extra file {0} for book {1}
gl: Ficheiro adicional {0} para o libro {1}

en: Added book ids: %s
gl: IDs do libro engadido: %s

en: The following books were not added as they already exist in the database (see --duplicates option or --automerge option):
gl: Os seguintes libros non se engadiron xa que xa existen na base de datos (consulte a opción --duplicados ou a opción --autocombinados):

en: Merged book ids: %s
gl: Id. de libros combinados: %s

en: %prog add [options] file1 file2 file3 ...
    
    Add the specified files as books to the database. You can also specify folders, see
    the folder related options below.
gl: %prog engade [opcións] ficheiro1 ficheiro2 ficheiro3 ...
    
    Engadir os ficheiros especificados como libros na base de datos. Tamén pode especificar cartafoles, vexa as opcións relacionadas con cartafoles a seguir.

en: Add books to database even if they already exist. Comparison is done based on book titles and authors. Note that the {} option takes precedence.
gl: Engade libros á base de datos aínda que xa existan. A comparación realízase en función dos títulos dos libros e dos autores. Teña en conta que a opción {} ten prioridade.

en: If books with similar titles and authors are found, merge the incoming formats (files) automatically into existing book records. A value of "ignore" means duplicate formats are discarded. A value of "overwrite" means duplicate formats in the library are overwritten with the newly added files. A value of "new_record" means duplicate formats are placed into a new book record.
gl: Se se atopan libros con títulos e autores similares, combine os formatos (arquivos) entrantes automaticamente nos rexistros de libros existentes. Un valor de «ignorar» significa que se descartan os formatos duplicados. Un valor de «sobrescribir» significa que os formatos duplicados na biblioteca se sobrescriben cos ficheiros recén engadidos. Un valor de «new_record» significa que os formatos duplicados colócanse nun novo rexistro de libro.

en: Add an empty book (a book with no formats)
gl: Engadir libro en branco (sen formato)

en: Set the title of the added book(s)
gl: Establece o título do(s) libro(s) engadido(s)

en: Set the authors of the added book(s)
gl: Establece os autores do(s) libro(s) engadido(s)

en: Set the ISBN of the added book(s)
gl: Establece o ISBN do(s) libro(s) engadido(s)

en: Set the identifiers for this book, e.g. -I asin:XXX -I isbn:YYY
gl: Establece os identificadores deste libro, p. ex. -I asin:XXX -I isbn:YYY

en: Set the tags of the added book(s)
gl: Establece as etiquetas do(s) libro(s) engadido(s)

en: Set the series of the added book(s)
gl: Establece a serie do(s) libro(s) engadido(s)

en: Set the series number of the added book(s)
gl: Establece o número de serie do(s) libro(s) engadido(s)

en: Path to the cover to use for the added book
gl: Camiño ata a portada para usar para o libro engadido

en: A comma separated list of languages (best to use ISO639 language codes, though some language names may also be recognized)
gl: Unha lista de idiomas separados por comas (o mellor é usar códigos de idioma ISO639, aínda que tamén se poden recoñecer algúns nomes de idiomas)

en: ADDING FROM FOLDERS
gl: ENGADIR DENDE CARTAFOLES

en: Options to control the adding of books from folders. By default only files that have extensions of known e-book file types are added.
gl: Opcións para controlar a adición de libros desde cartafoles. De forma predeterminada, só se engaden ficheiros que teñen extensións de tipos de ficheiros de libros electrónicos coñecidos.

en: Assume that each folder has only a single logical book and that all files in it are different e-book formats of that book
gl: Supoña que cada cartafol só ten un único libro lóxico e que todos os ficheiros nel son diferentes formatos de libros electrónicos dese libro

en: Process folders recursively
gl: Procesar cartafoles de forma recursiva

en: GLOB PATTERN
gl: PATRÓN GLOBAL

en: A filename (glob) pattern, files matching this pattern will be ignored when scanning folders for files. Can be specified multiple times for multiple patterns. For example: *.pdf will ignore all PDF files
gl: Un paTrón de nome de ficheiro (glob), os ficheiros que coincidan con este patrón ignoraranse ao buscar ficheiros nos cartafoles. Pódese especificar varias veces para varios patróns. Por exemplo: *.pdf ignorará todos os ficheiros PDF

en: A filename (glob) pattern, files matching this pattern will be added when scanning folders for files, even if they are not of a known e-book file type. Can be specified multiple times for multiple patterns.
gl: Un patrón de nome de ficheiro (glob), os ficheiros que coincidan con este patrón engadiranse ao buscar ficheiros nos cartafoles, aínda que non sexan dun tipo de ficheiro de libro electrónico coñecido. Pódese especificar varias veces para varios patróns.

en: You must specify at least one file to add
gl: Debe especificar polo menos un ficheiro para engadir

en: %prog add_custom_column [options] label name datatype
    
    Create a custom column. label is the machine friendly name of the column. Should
    not contain spaces or colons. name is the human friendly name of the column.
    datatype is one of: {0}
gl: %prog add_custom_column [opcións] etiqueta nome tipo-de-dato
    
    Crea un campo personalizado. A «etiqueta» é o nome amigábel  da columna. Non debería
    conter espazos nin vírgulas. O «nome» é o nome do campo que se amosará.
    O «tipo-de-dato» pode ser un dos seguintes: {0}

en: This column stores tag like data (i.e. multiple comma separated values). Only applies if datatype is text.
gl: Esta columna almacena datos de etiquetas (valores separados por comas). Só se aplica se el tipo de dato é texto.

en: A dictionary of options to customize how the data in this column will be interpreted. This is a JSON  string. For enumeration columns, use --display="{\"enum_values\":[\"val1\", \"val2\"]}"
    There are many options that can go into the display variable.The options by column type are:
    composite: composite_template, composite_sort, make_category,contains_html, use_decorations
    datetime: date_format
    enumeration: enum_values, enum_colors, use_decorations
    int, float: number_format
    text: is_names, use_decorations
    
    The best way to find legal combinations is to create a custom column of the appropriate type in the GUI then look at the backup OPF for a book (ensure that a new OPF has been created since the column was added). You will see the JSON for the "display" for the new column in the OPF.
gl: Un dicionario de opcións para personalizar como se interpretarán os datos desta columna. Esta é unha cadea JSON. Para as columnas de enumeración, use --display="{\"enum_values\":[\"val1\", \"val2\"]}"
    Hai moitas opcións que poden entrar na variable de visualización. As opcións por tipo de columna son:
    composto: composite_template, composite_sort, make_category,contains_html, use_decorations
    datetime: data_format
    enumeración: valores_enum, cores_enum, use_decorations
    int, float: formato_número
    texto: is_names, use_decorations
    
    A mellor forma de atopar combinacións legais é crear unha columna personalizada do tipo apropiado na GUI e despois mirar o OPF de copia de seguridade dun libro (asegúrese de que se creou un novo OPF desde que se engadiu a columna). Verá o JSON para a «visualización» da nova columna no OPF.

en: You must specify label, name and datatype
gl: Debe especificar unha etiqueta, nome e tipo de dato

en: %prog add_format [options] id ebook_file
    
    Add the e-book in ebook_file to the available formats for the logical book identified by id. You can get id by using the search command. If the format already exists, it is replaced, unless the do not replace option is specified.
gl: %prog add_format [opcións] id ebook_file
    
    Engade o libro electrónico en ebook_file aos formatos dispoñibles para o libro lóxico identificado por id. Podes obter a identificación usando o comando de busca. Se o formato xa existe, substitúese, a non ser que se especifique a opción non substituír.

en: Do not replace the format if it already exists
gl: Non substitúa o formato se xa existe

en: Add the file as an extra data file to the book, not an ebook format
gl: Engade o ficheiro como ficheiro de datos extra ao libro, non como formato de libro electrónico

en: You must specify an id and an e-book file
gl: Debes especificar un ID e un ficheiro de libro electrónico

en: e-book file must have an extension
gl: o ficheiro de libro electrónico debe ter unha extensión

en: A %(fmt)s file already exists for book: %(id)d, not replacing
gl: Xa existe un ficheiro %(fmt)spara o libro: %(id)d, non substituíndo

en: %prog backup_metadata [options]
    
    Backup the metadata stored in the database into individual OPF files in each
    books folder. This normally happens automatically, but you can run this
    command to force re-generation of the OPF files, with the --all option.
    
    Note that there is normally no need to do this, as the OPF files are backed up
    automatically, every time metadata is changed.
gl: %prog backup_metadata [opcións]
    
    Fai unha copia de seguranza dos metadatos almacenados na base de datos en ficheiros OPF individuais de cada un dos
    cartafoles de libros. Isto normalmente ocorre automaticamente, pero pode executalo
    comando para forzar a rexeneración dos ficheiros OPF, coa  --opción todos.
    
    Teña en conta que normalmente non é necesario facelo, xa que se fai unha copia de seguranza dos ficheiros OPF
    automaticamente, cada vez que se cambian os metadatos.

en: Normally, this command only operates on books that have out of date OPF files. This option makes it operate on all books.
gl: Normalmente, este comando só funciona en libros que teñen ficheiros OPF desactualizados. Esta opción fai que funcione en todos os libros.

en: {} OPTIONS
gl: {} OPCIÓNS

en: %prog catalog /path/to/destination.(csv|epub|mobi|xml...) [options]
    
    Export a catalog in format specified by path/to/destination extension.
    Options control how entries are displayed in the generated catalog output.
    Note that different catalog formats support different sets of options. To
    see the different options, specify the name of the output file and then the
    {} option.
gl: %pcatálogo rog /ruta/a/destino.(csv|epub|mobi|xml...) [opcións]
    
    Exportar un catálogo no formato especificado pola extensión ruta/a/destino.
    As opcións controlan como se mostran as entradas na saída do catálogo xerado.
    Teña en conta que os distintos formatos de catálogo admiten diferentes conxuntos de opcións. Para
    ver as diferentes opcións, especifique o nome do ficheiro de saída e despois o
    {} opción.

en: Comma-separated list of database IDs to catalog.
    If declared, --search is ignored.
    Default: all
gl: Lista de identificadores da base de datos, separadas por vírgulas, para o catálogo.
    Cando se declare, ignorarase --search.
    Valor predeterminado: todas

en: Filter the results by the search query. For the format of the search query, please see the search-related documentation in the User Manual.
    Default: no filtering
gl: Filtrar los resultados segundo a busca. Para o formato da busca, vexa a documentación relativa a buscas no Manual de usuario.
    Valor predeterminado: sen filtrado

en: Show detailed output information. Useful for debugging
gl: Mostrar información de saída detallada. Útil para a depuración

en: You must specify a catalog output file
gl: Debe especificar un ficheiro de saída do catálogo

en: Cannot generate a catalog in the {} format
gl: Non se pode xerar un catálogo no formato {}

en: %prog check_library [options]
    
    Perform some checks on the filesystem representing a library. Reports are {0}
gl: %prog check_library [opcións]
    
    Realiza algunhas comprobacións no sistema de ficheiros que contén a biblioteca. O resultado é {0}

en: Output in CSV
gl: Saída en CSV

en: Comma-separated list of reports.
    Default: all
gl: Lista de resultados separados por comas
    Valor predeterminado: all

en: Comma-separated list of extensions to ignore.
    Default: all
gl: Lista de extensións para ignorar separadas por vírgulas.
    Valor predeterminado: todas

en: Comma-separated list of names to ignore.
    Default: all
gl: Lista de nomes para ignorar separados por vírgulas.
    Valor predeterminado: todas

en: Vacuum the full text search database. This can be very slow and memory intensive, depending on the size of the database.
gl: Aspirar a base de datos de busca de texto completo. Isto pode ser moi lento e consumir memoria, dependendo do tamaño da base de datos.

en: Unknown report check
gl: Comprobación de resultado descoñecida

en: Vacuuming database...
gl: Aspirando base de datos...

en: %prog clone path/to/new/library
    
    Create a clone of the current library. This creates a new, empty library that has all the
    same custom columns, Virtual libraries and other settings as the current library.
    
    The cloned library will contain no books. If you want to create a full duplicate, including
    all books, then simply use your filesystem tools to copy the library folder.
gl: %prog clone ruta/a/novo/biblioteca
    
    Crea un clon da biblioteca actual. Isto crea unha nova biblioteca baleira que ten todos os elementos
    mesmas columnas personalizadas, bibliotecas virtuais e outras opcións que a biblioteca actual.
    
    A biblioteca clonada non conterá ningún libro. Se queres crear un duplicado completo, incluído
    todos os libros, entón simplemente use as ferramentas do sistema de ficheiros para copiar o cartafol da biblioteca.

en: Error: You must specify the path to the cloned library
gl: Erro: debes especificar o camiño á biblioteca clonada

en: The location for the new library is the same as the current library
gl: A localización da nova biblioteca é a mesma que a actual

en: %s is not empty. You must choose an empty folder for the new library.
gl: %s non está baleiro. Debes escoller un cartafol baleiro para a nova biblioteca.

en: %prog custom_columns [options]
    
    List available custom columns. Shows column labels and ids.
gl: %prog custom_columns [opcións]
    
    Lista de columnas personalizadas dispoñibles. Mostra as etiquetas e os ID das columnas.

en: Show details for each column.
gl: Mostrar detalles das columnas.

en: 
    %prog embed_metadata [options] book_id
    
    Update the metadata in the actual book files stored in the calibre library from
    the metadata in the calibre database.  Normally, metadata is updated only when
    exporting files from calibre, this command is useful if you want the files to
    be updated in place. Note that different file formats support different amounts
    of metadata. You can use the special value 'all' for book_id to update metadata
    in all books. You can also specify many book ids separated by spaces and id ranges
    separated by hyphens. For example: %prog embed_metadata 1 2 10-15 23
gl: 
    %prog embed_metadata [opcións] book_id
    
    Actualiza os metadatos dos ficheiros de libros reais almacenados na biblioteca calibre desde
    os metadatos na base de datos calibre. Normalmente, os metadatos só se actualizan cando
    exportando ficheiros desde calibre, este comando é útil se queres que o fagan
    ser actualizado no seu lugar. Teña en conta que os diferentes formatos de ficheiro admiten cantidades diferentes
    de metadatos. Podes usar o valor especial «all» para book_id para actualizar os metadatos
    en todos os libros. Tamén podes especificar moitos ID de libros separados por espazos e intervalos de ID
    separados por guións. Por exemplo: rog embed_metadata 1 2 10-15 23

en: Only update metadata in files of the specified format. Specify it multiple times for multiple formats. By default, all formats are updated.
gl: Actualiza só os metadatos en ficheiros do formato especificado. Especifícao varias veces para varios formatos. Por defecto, todos os formatos actualízanse.

en: Processed {0} ({1} of {2})
gl: Procesado {0} ({1} de {2})

en: No book with id: {}
gl: Non hai ningún libro con ID: {}

en: %prog export [options] ids
    
    Export the books specified by ids (a comma separated list) to the filesystem.
    The export operation saves all formats of the book, its cover and metadata (in
    an OPF file). Any extra data files associated with the book are also saved.
    You can get id numbers from the search command.
gl: %prog export [opcións] ids
    
    Exporta os libros especificados por ids (unha lista separada por comas) ao sistema de ficheiros.
    A operación de exportación garda todos os formatos do libro, a súa portada e os metadatos (en
    un ficheiro OPF). Tamén se gardan os ficheiros de datos adicionais asociados co libro.
    Podes obter números de identificación do comando de busca.

en: Export all books in database, ignoring the list of ids.
gl: Exportar todos os libros da base de datos, facendo caso omiso da lista de identificacións.

en: Export books to the specified folder. Default is
gl: Exportar os libros ao cartafol especificado. O valor predeterminado é

en: Export all books into a single folder
gl: Exportar todos os libros a un cartafol único

en: Report progress
gl: Informar do progreso

en: Specifying this switch will turn this behavior off.
gl: Se se especifica esta opción desactivase este comportamento.

en: You must specify some ids or the %s option
gl: Debe especificar algún identificador ou a opción %s

en: Full text indexing is not enabled on this library
gl: A indexación de texto completo non está activada nesta biblioteca

en: %prog fts_index [options] {enable}/{disable}/{status}/{reindex}
    
    Control the Full text search indexing process.
    
    {enable}
        Turns on FTS indexing for this library
    {disable}
        Turns off FTS indexing for this library
    {status}
        Shows the current indexing status
    {reindex}
        Can be used to re-index either particular books or
        the entire library. To re-index particular books
        specify the book ids as additional arguments after the
        {reindex} command. If no book ids are specified the
        entire library is re-indexed.
gl: %prog fts_index [opcións] {enable}/{disable}/{status}/{reindex}
    
    Controle o proceso de indexación da busca de texto completo.
    
    {enable}
    Activa a indexación FTS para esta biblioteca
    {disable}
    Desactiva a indexación FTS para esta biblioteca
    {status}
    Mostra o estado actual da indexación
    {reindex}
    Pódese usar para reindexar libros ou
    toda a biblioteca. Para reindexar determinados libros
    especifique os ID do libro como argumentos adicionais despois do
    comando {reindex}. Se non se especifican ID de libro o
    toda a biblioteca está reindexada.

en: Wait till all books are indexed, showing indexing progress periodically
gl: Agarda ata que todos os libros estean indexados, mostrando o progreso da indexación periodicamente

en: The speed of indexing. Use fast for fast indexing using all your computers resources and slow for less resource intensive indexing. Note that the speed is reset to slow after every invocation.
gl: Velocidade de indexación. Utilízao rápido para indexar rápido usando todos os recursos do teu ordenador e lento para indexar menos recursos. Teña en conta que a velocidade restablece a baixa despois de cada invocación.

en: {} of {} book files indexed, {}
gl: {} de {} ficheiros de libros indexados, {}

en: Error: You must specify the indexing action
gl: Erro: debes especificar a acción de indexación

en: FTS Indexing is enabled
gl: A indexación FTS está activada

en: {0} of {1} books files indexed
gl: {0} de {1} ficheiros de libros indexados

en: FTS Indexing is disabled
gl: A indexación FTS está desactivada

en: FTS indexing has been enabled
gl: Activouse a indexación FTS

en: Re-indexing the entire library can take a long time. Are you sure?
gl: Reindexar toda a biblioteca pode levar moito tempo. Estás seguro?

en: Type {} to proceed, anything else to abort
gl: Escribe {} para continuar, calquera outra cousa para abortar

en: Disabling indexing will mean that all books will have to be re-checked when re-enabling indexing. Are you sure?
gl: A desactivación da indexación significará que todos os libros terán que ser revisados ​​de novo ao volver habilitar a indexación. Estás seguro?

en: FTS indexing has been disabled
gl: Desactivouse a indexación FTS

en: Waiting for FTS indexing to complete, press Ctrl-C to abort...
gl: Agardando a que se complete a indexación FTS, preme Ctrl-C para cancelar...

en: All books indexed!
gl: Todos os libros indexados!

en: Full text searching is not enabled on this library. Use the calibredb fts_index enable --wait-until-complete command to enable it
gl: A busca de texto completo non está activada nesta biblioteca. Use o comando calibredb fts_index enable --wait-until-complete para activalo

en: {0} files out of {1} are not yet indexed, searching is disabled
gl: {0} ficheiros de {1} aínda non están indexados, a busca está desactivada

en: %prog fts_search [options] search expression
    
    Do a full text search on the entire library or a subset of it.
gl: %prog fts_search [opcións] expresión de busca
    
    Fai unha busca de texto completo en toda a biblioteca ou nun subconxunto dela.

en: Include snippets of the text surrounding each match. Note that this makes searching much slower.
gl: Inclúe fragmentos do texto que rodea cada coincidencia. Teña en conta que isto fai que a busca sexa moito máis lenta.

en: The marker used to indicate the start of a matched word inside a snippet
gl: O marcador usado para indicar o inicio dunha palabra coincidente dentro dun fragmento

en: The marker used to indicate the end of a matched word inside a snippet
gl: O marcador usado para indicar o final dunha palabra coincidente dentro dun fragmento

en: Only match on exact words not related words. So correction will not match correcting.
gl: Coincide só con palabras exactas non relacionadas. Polo tanto, a corrección non coincidirá coa corrección.

en: Restrict the searched books, either using a search expression or ids. For example: ids:1,2,3 to restrict by ids or search:tag:foo to restrict to books having the tag foo.
gl: Restrinxa os libros buscados, xa sexa mediante unha expresión de busca ou identificadores. Por exemplo: ids:1,2,3 para restrinxir mediante ids ou search:tag:foo para restrinxir a libros que teñan a etiqueta foo.

en: The format to output the search results in. Either "text" for plain text or "json" for JSON output.
gl: O formato no que se mostrarán os resultados da busca. Ou «texto» para o texto simple ou «json» para a saída JSON.

en: How much of the library must be indexed before searching is allowed, as a percentage. Defaults to 90
gl: Canto da biblioteca debe estar indexada antes de permitir a busca, como porcentaxe. O valor predeterminado é 90

en: {0} by {1}
gl: {0} de {1}

en: Error: You must specify the search expression
gl: Erro: debes especificar a expresión de busca

en: No template specified
gl: Non se especifica ningún modelo

en: Template not allowed
gl: Modelo non permitido

en: The use of templates is disallowed when connecting to remote servers for security reasons
gl: Non se permite o uso de modelos cando se conecta a servidores remotos por motivos de seguridade

en: You must provide a template
gl: Debes proporcionar un modelo

en: %prog list [options]
    
    List the books available in the calibre database.
gl: %prog list [opcións]
    
    Lista dos libros dispoñíbeis na base de datos do Calibre.

en: The fields to display when listing books in the database. Should be a comma separated list of fields.
    Available fields: %s
    Default: %%default. The special field "all" can be used to select all fields. In addition to the builtin fields above, custom fields are also available as *field_name, for example, for a custom field #rating, use the name: *rating
gl: Os campos que se mostrarán cando se listan libros na base de datos. Debe ser unha lista de campos separados por comas.
    Campos dispoñibles: %s
    Predeterminado: %%predeterminado. O campo especial «todos» pódese usar para seleccionar todos os campos. Ademais dos campos integrados anteriores, os campos personalizados tamén están dispoñibles como *field_name, por exemplo, para un campo personalizado #rating, use o nome: *rating

en: The field by which to sort the results. You can specify multiple fields by separating them with commas.
    Available fields: {0}
    Default: {1}
gl: O campo polo que ordenar os resultados. Podes especificar varios campos separándoos con comas.
    Campos dispoñibles: {0}
    Valor predeterminado: {1}

en: Sort results in ascending order
gl: Ordenar resultados en orde ascendente

en: Filter the results by the search query. For the format of the search query, please see the search related documentation in the User Manual. Default is to do no filtering.
gl: Filtrar os resultados pola consulta de busca. Para o formato da consulta de busca, véxase a documentación relacionada no Manual de Usuario. O predeterminado e non filtrar.

en: The maximum width of a single line in the output. Defaults to detecting screen size.
gl: A lonxitude máxima das liñas na saída. De modo predeterminado tómase a largura da pantalla.

en: The string used to separate fields. Default is a space.
gl: O texto usado para separar campos. Por omisión é un espazo.

en: The prefix for all file paths. Default is the absolute path to the library folder.
gl: O prefixo para todas as rutas de ficheiros. Por omisión é a ruta absoluta do cartafol da biblioteca.

en: The maximum number of results to display. Default: all
gl: O número máximo de resultados para mostrar. Por defecto: todos

en: Generate output in JSON format, which is more suitable for machine parsing. Causes the line width and separator options to be ignored.
gl: Xera saída en formato JSON, que é máis axeitado para a análise de máquinas. Fai que se ignoren as opcións de ancho de liña e separador.

en: The template to run if "{}" is in the field list. Note that templates are ignored while connecting to a calibre server. Default: None
gl: O modelo a executar se «{}» está na lista de campos. Teña en conta que os modelos ignóranse ao conectarse a un servidor calibre. Predeterminado: Ningún

en: Path to a file containing the template to run if "{}" is in the field list. Default: None
gl: Ruta a un ficheiro que contén o modelo para executar se «{}» está na lista de campos. Predeterminado: Ningún

en: Heading for the template column. Default: %default. This option is ignored if the option {} is set
gl: Encabezamento para a columna do modelo. Predeterminado: %default. Esta opción é ignorada se a opción {} está definida

en: %prog list_categories [options]
    
    Produce a report of the category information in the database. The
    information is the equivalent of what is shown in the Tag browser.
gl: %prog list_categories [opcións]
    
    Elaborar un informe da información da categoría na base de datos. O
    a información é o equivalente ao que se mostra no navegador de etiquetas.

en: Output only the number of items in a category instead of the counts per item within the category
gl: Xerar na saída só o número de elementos nunha categoría en vez de cantas veces aparece por elemento na categoría

en: The type of CSV file to produce. Choices: {}
gl: O tipo de ficheiro CSV que se vai producir. Opcións: {}

en: Comma-separated list of category lookup names. Default: all
gl: Lista separada por comas dos nomes das categorías a consultar.
    Valor predeterminado: todos

en: CATEGORY ITEMS
gl: ELEMENTOS DE CATEGORÍAS

en: %prog remove ids
    
    Remove the books identified by ids from the database. ids should be a comma separated list of id numbers (you can get id numbers by using the search command). For example, 23,34,57-85 (when specifying a range, the last number in the range is not included).
gl: %prog eliminar ids
    
    Elimina os libros identificados por ID da base de datos. os ids deben ser unha lista separada por comas de números de identificación (podes obter números de identificación usando o comando de busca). Por exemplo, 23,34,57-85 (ao especificar un intervalo, non se inclúe o último número do intervalo).

en: Do not use the {}
gl: Non use o {}

en: You must specify at least one book to remove
gl: Debe especificar polo menos un libro para retirar

en: %prog remove_custom_column [options] label
    
    Remove the custom column identified by label. You can see available
    columns with the custom_columns command.
gl: %prog remove_custom_column [opcións] etiqueta
    
    Elimina a columna personalizada identificada pola etiqueta. Podes ver dispoñibles
    columnas co comando custom_columns.

en: Do not ask for confirmation
gl: Non pedir confirmación

en: You will lose all data in the column: %s. Are you sure (y/n)?
gl: Perderás todos os datos da columna: %s. Estás seguro (s/n)?

en: y
gl: s

en: No column named %s found. You must use column labels, not titles. Use calibredb custom_columns to get a list of labels.
gl: Non se atopou ningunha columna co nome %s. Debes usar etiquetas de columnas, non títulos. Use calibredb custom_columns para obter unha lista de etiquetas.

en: Error: You must specify a column label
gl: Erro: Debe especificar unha etiqueta para a columna

en: 
    %prog remove_format [options] id fmt
    
    Remove the format fmt from the logical book identified by id. You can get id by using the search command. fmt should be a file extension like LRF or TXT or EPUB. If the logical book does not have fmt available, do nothing.
gl: 
    %prog remove_format [opcións] id fmt
    
    Elimina o formato fmt do libro lóxico identificado por id. Podes obter a identificación usando o comando de busca. fmt debería ser unha extensión de ficheiro como LRF ou TXT ou EPUB. Se o libro lóxico non ten fmt dispoñible, non faga nada.

en: You must specify an id and a format
gl: Debe especificar un identificador e un formato

en: %prog restore_database [options]
    
    Restore this database from the metadata stored in OPF files in each
    folder of the calibre library. This is useful if your metadata.db file
    has been corrupted.
    
    WARNING: This command completely regenerates your database. You will lose
    all saved searches, user categories, plugboards, stored per-book conversion
    settings, and custom recipes. Restored metadata will only be as accurate as
    what is found in the OPF files.
gl: %prog restore_database [opcións]
    
    Restaura esta base de datos a partir dos metadatos almacenados nos ficheiros OPF de cada un
    carpeta da biblioteca calibre. Isto é útil se o teu ficheiro metadata.db
    foi corrompido.
    
    AVISO: Este comando rexenera completamente a súa base de datos. Vai perder
    todas as buscas gardadas, categorías de usuarios, plugboards, conversión almacenada por libro
    configuracións e receitas personalizadas. Os metadatos restaurados só serán tan precisos como
    o que se atopa nos ficheiros OPF.

en: Really do the recovery. The command will not run unless this option is specified.
gl: Facer a recuperación. Esta orde no se executará a menos que se especifique esta opción.

en: You must provide the %s option to do a recovery
gl: Debe indicar a opción %s para facer unha recuperación

en: %prog saved_searches [options] (list|add|remove)
    
    Manage the saved searches stored in this database.
    If you try to add a query with a name that already exists, it will be
    replaced.
    
    Syntax for adding:
    
    %prog saved_searches add search_name search_expression
    
    Syntax for removing:
    
    %prog saved_searches remove search_name
gl: %prog saved_searches [opcións] (lista|engadir|eliminar)
    
    Xestiona as buscas gardadas almacenadas nesta base de datos.
    Se tentas engadir unha consulta cun nome que xa existe, será
    substituído.
    
    Sintaxe para engadir:
    
    %prog saved_searches engade search_name search_expression
    
    Sintaxe para eliminar:
    
    %prog save_searches eliminar search_name

en: Name:
gl: Nome:

en: Search string:
gl: Cadea de busca:

en: Error: You must specify a name and a search string
gl: Erro: Debe especificar un nome e a cadea de busca

en: added
gl: engadido

en: Error: You must specify a name
gl: Erro: Debe especificar un nome

en: removed
gl: retirado

en: Error: Action %s not recognized, must be one of: (add|remove|list)
gl: Erro: Non se recoñece a acción %s, debe ser unha de: (add|remove|list)

en: Failed to parse search query: ({0}) with error: {1}
gl: Produciuse un erro ao analizar a consulta de busca: ({0}) con erro: {1}

en: %prog search [options] search expression
    
    Search the library for the specified search term, returning a comma separated
    list of book ids matching the search expression. The output format is useful
    to feed into other commands that accept a list of ids as input.
    
    The search expression can be anything from calibre's powerful search query
    language, for example: %prog search {0}
gl: %prog search [opcións] expresión de busca
    
    Busca na biblioteca o termo de busca especificado, devolvendo unha coma separada
    lista de ID de libros que coinciden coa expresión de busca. O formato de saída é útil
    para alimentar outros comandos que aceptan unha lista de IDs como entrada.
    
    A expresión de busca pode ser calquera cousa desde a poderosa consulta de busca de calibre
    idioma, por exemplo: %prog search {0}

en: The maximum number of results to return. Default is all results.
gl: O número máximo de resultados a devolver. O predeterminado son todos os resultados.

en: No books matching the search expression:
gl: Non hai libros que coincidan coa expresión de busca:

en: No book with id {} exists
gl: Non existe ningún libro co ID {}

en: No column with name {} exists
gl: Non existe ningunha columna co nome {}

en: Data set to: {} [{}]
gl: Conxunto de datos en: {} [{}]

en: Data set to: {}
gl: Conxunto de datos en: {}

en: %prog set_custom [options] column id value
    
    Set the value of a custom column for the book identified by id.
    You can get a list of ids using the search command.
    You can get a list of custom column names using the custom_columns
    command.
gl: %prog set_custom [opcións] valor de id de columna
    
    Establece o valor dunha columna personalizada para o libro identificado por id.
    Podes obter unha lista de IDs usando o comando de busca.
    Podes obter unha lista de nomes de columnas personalizadas usando custom_columns
    mando.

en: If the column stores multiple values, append the specified values to the existing ones, instead of replacing them.
gl: Se a columna almacena valores múltiplos, engadir os valores especificados aos existentes no canto de substituílos.

en: Error: You must specify a field name, id and value
gl: Erro: Debe especificar un nome de campo, un identificador e un valor

en: 
    %prog set_metadata [options] book_id [/path/to/metadata.opf]
    
    Set the metadata stored in the calibre database for the book identified by
    book_id from the OPF file metadata.opf. book_id is a book id number from the
    search command. You can get a quick feel for the OPF format by using the
    --as-opf switch to the show_metadata command. You can also set the metadata of
    individual fields with the --field option. If you use the --field option, there
    is no need to specify an OPF file.
gl: 
    %prog set_metadata [opcións] book_id [/path/to/metadata.opf]
    
    Establece os metadatos almacenados na base de datos calibre para o libro identificado por
    book_id do ficheiro OPF metadata.opf. book_id é un número de identificación do libro de
    comando de busca. Podes ter unha idea rápida do formato OPF usando o
    --as-opf cambia ao comando show_metadata. Tamén pode configurar os metadatos de
    campos individuais coa opción --field. Se usa a opción --field, alí
    non é necesario especificar un ficheiro OPF.

en: The field to set. Format is field_name:value, for example: {0} tags:tag1,tag2. Use {1} to get a list of all field names. You can specify this option multiple times to set multiple fields. Note: For languages you must use the ISO639 language codes (e.g. en for English, fr for French and so on). For identifiers, the syntax is {0} {2}. For boolean (yes/no) fields use true and false or yes and no.
gl: O campo a configurar. O formato é nome_campo:valor, por exemplo: {0} tags:tag1,tag2. Use {1} para obter unha lista de todos os nomes de campo. Podes especificar esta opción varias veces para establecer varios campos. Nota: para os idiomas debes utilizar os códigos de idioma ISO639 (por exemplo, en para inglés, fr para francés, etc.). Para os identificadores, a sintaxe é {0} {2}. Para os campos booleanos (si/non) use verdadeiro e falso ou si e non.

en: List the metadata field names that can be used with the --field option
gl: Lista os nomes dos campos de metadatos que se poden usar coa opción --campo

en: Field name
gl: Nome de campo

en: Title
gl: Título

en: You must specify a record id as the first argument
gl: Hai que indicar un identificador de rexistro como primeiro argumento

en: You must specify either a field or an OPF file
gl: Debe especificar un campo ou un ficheiro OPF

en: The OPF file %s does not exist
gl: O ficheiro OPF %s non existe

en: No book with id: %s in the database
gl: Non hai ningún libro co identificador %s na base de datos

en: {} is not a known field
gl: {} non é un campo coñecido

en: The value {!r} is not a valid series index
gl: O valor {!r} non é un índice válido para a serie

en: 
    %prog show_metadata [options] id
    
    Show the metadata stored in the calibre database for the book identified by id.
    id is an id number from the search command.
gl: 
    %prog show_metadata [opcións] id
    
    Mostra os metadatos almacenados na base de datos calibre para o libro identificado por id.
    id é un número de identificación do comando de busca.

en: Print metadata in OPF form (XML)
gl: Imprimir os metadatos en formato OPF (XML)

en: You must specify an id
gl: Debe especificar un identificador

en: The {} command is not supported with remote (server based) libraries
gl: O comando {} non é compatible con bibliotecas remotas (baseadas no servidor)

en: GLOBAL OPTIONS
gl: OPCIÓNS GLOBAIS

en: Path to the calibre library. Default is to use the path stored in the settings. You can also connect to a calibre Content server to perform actions on remote libraries. To do so use a URL of the form: http://hostname:port/#library_id for example, http://localhost:8080/#mylibrary. library_id is the library id of the library you want to connect to on the Content server. You can use the special library_id value of - to get a list of library ids available on the server. For details on how to setup access via a Content server, see {}.
gl: Camiño á biblioteca calibre. O predeterminado é usar o camiño almacenado na configuración. Tamén pode conectarse a un servidor de contido calibre para realizar accións en bibliotecas remotas. Para facelo, use un URL do formulario: http://hostname:port/#library_id, por exemplo, http://localhost:8080/#mylibrary. library_id é o ID da biblioteca á que queres conectarte no servidor de contido. Podes usar o valor especial library_id de - para obter unha lista de ID de biblioteca dispoñibles no servidor. Para obter máis información sobre como configurar o acceso a través dun servidor de contido, consulte {}.

en: show this help message and exit
gl: mostrar esta mensaxe de axuda e saír

en: show program's version number and exit
gl: mostrar o número de versión do programa e saír

en: Username for connecting to a calibre Content server
gl: Nome de usuario para conectarse a un servidor de contido calibre

en: Password for connecting to a calibre Content server. To read the password from standard input, use the special value: {0}. To read the password from a file, use: {1} (i.e. <f: followed by the full path to the file and a trailing >). The angle brackets in the above are required, remember to escape them or use quotes for your shell.
gl: Contrasinal para conectarse a un servidor de contido calibre. Para ler o contrasinal desde a entrada estándar, use o valor especial: {0}. Para ler o contrasinal dun ficheiro, use: {1} (é dicir, <f: seguido da ruta completa ao ficheiro e un final >). Os corchetes angulares anteriores son necesarios, recorda escapar deles ou usar comiñas para o teu shell.

en: The timeout, in seconds, when connecting to a calibre library over the network. The default is two minutes.
gl: O tempo de espera, en segundos, ao conectarse a unha biblioteca de calibre a través da rede. O valor predeterminado é de dous minutos.

en: %%prog command [options] [arguments]
    
    %%prog is the command line interface to the calibre books database.
    
    command is one of:
      %s
    
    For help on an individual command: %%prog command --help
gl: %%prog orde [opcións] [argumentos]
    
    %%prog é a interface da liña de ordes para a base de datos de libros do Calibre.
    
    a orde é unha de entre:
      %s
    
    Para ver a axuda de cada orde execute: %%prog orde --help

en: Enter the password:
gl: Introduza o contrasinal:

en: Another calibre program such as {} or the main calibre program is running. Having multiple programs that can make changes to a calibre library running at the same time is a bad idea. calibredb can connect directly to a running calibre Content server, to make changes through it, instead. See the documentation of the {} option for details.
gl: Está en execución outro programa calibre como {} ou o programa calibre principal. Ter varios programas que poidan facer cambios nunha biblioteca de calibre funcionando ao mesmo tempo é unha mala idea. calibredb pode conectarse directamente a un servidor de contido calibre en execución, para facer cambios a través del. Consulte a documentación da opción {} para obter máis información.

en: Error: You must specify a command from the list above
gl: Erro: debes especificar un comando da lista anterior

en: TEMPLATE ERROR
gl: ERRO DE MODELO

en: On Device
gl: No dispositivo

en: Main
gl: Principal

en: Card A
gl: Tarxeta A

en: Card B
gl: Tarxeta B

en: Extracting text from the {0} file of size {1} took too long
gl: Extraer texto do ficheiro {0} de tamaño {1} levou demasiado tempo

en: Invalid field: %s
gl: Campo non válido: %s

en: Failed to read from document for {path} with error: {error}
gl: Produciuse un erro ao ler o documento {path} con erro: {error}

en: Failed to parse document for: {0} with error: {1}
gl: Produciuse un erro ao analizar o documento para: {0} con erro: {1}

en: The item {old_item_val} does not exist in the {field} column in the restored database, could not restore its notes
gl: O elemento {old_item_val} non existe na columna {field} da base de datos restaurada, non se puido restaurar as súas notas

en: Some resources for {} were missing
gl: Faltaban algúns recursos para {}

en: Failed to set note for {path} with error: {error}
gl: Produciuse un erro ao definir a nota para {path} con erro: {error}

en: Starting restoring preferences and column metadata
gl: Iniciando a restauración de preferencias e columna de metadatos

en: Cannot restore preferences. Backup file not found.
gl: Non se poden restaurar as preferencias. Ficheiro de respaldo non atopado.

en: Finished restoring preferences and column metadata
gl: Rematouse de restaurar preferencias e columna de metadatos

en: Finished restoring preferences
gl: Rematou a restauración de preferencias

en: Restoring preferences and column metadata failed
gl: Fallou a restauración de preferencias e columna de metadatos

en: Processed
gl: Procesada

en: Creating custom column
gl: Creando unha columna personalizada

en: Invalid regular expression: {!r} with error: {}
gl: Expresión regular non válida: {!r} con erro: {}

en: today
gl: hoxe

en: yesterday
gl: onte

en: thismonth
gl: este mes

en: daysago
gl: hai dias

en: Number conversion error: {0}
gl: Número de erro da conversión: {0}

en: Date conversion error: {0}
gl: Data do erro da conversión:{0}

en: Non-numeric value in query: {0}
gl: Valor non numérico na consulta: {0}

en: Non-numeric value in column {0}: {1}
gl: Valor non numérico na columna {0}: {1}

en: no
gl: non

en: yes
gl: si

en: unchecked
gl: non seleccionado

en: checked
gl: seleccionado

en: empty
gl: baleiro

en: blank
gl: en branco

en: Invalid boolean query "{0}"
gl: Consulta lóxica incorrecta «{0}»

en: No such Virtual library: {}
gl: Non hai unha biblioteca virtual deste tipo: {}

en: Virtual library search is recursive: {}
gl: A busca na biblioteca virtual é recursiva: {}

en: Recursive query group detected: {0}
gl: Detectado grupo de consulta recursivo: {0}

en: search template: missing or invalid separator. Valid separators are: {}
gl: modelo de busca: falta o separador ou non é válido. Os separadores válidos son: {}

en: one day | {} days
gl[0]: un día
gl[1]: {} días

en: one hour | {} hours
gl[0]: unha hora
gl[1]: {} horas

en: one minute | {} minutes
gl[0]: un minuto
gl[1]: {} minutos

en: one second | {} seconds
gl[0]: un segundo
gl[1]: {} segundos

en: calculating time left
gl: calculando o tempo restante

en: almost done
gl: casi feito

en: ~{} left
gl: ~{} deixou

en: {0}
    
    Various command line interfaces useful for debugging calibre. With no options,
    this command starts an embedded Python interpreter. You can also run the main
    calibre GUI, the calibre E-book viewer and the calibre editor in debug mode.
    
    It also contains interfaces to various bits of calibre that do not have
    dedicated command line tools, such as font subsetting, the E-book diff tool and so
    on.
    
    You can also use %prog to run standalone scripts. To do that use it like this:
    
        {1}
    
    Everything after the -- is passed to the script. You can also use calibre-debug
    as a shebang in scripts, like this:
    
        {2}
gl: {0}
    
    Varias interfaces de liña de comandos útiles para depurar calibre. Sen opcións,
    este comando inicia un intérprete de Python incorporado. Tamén pode executar o principal
    calibre GUI, o visor de libros electrónicos calibre e o editor calibre no modo de depuración.
    
    Tamén contén interfaces para varios bits de calibre que non teñen
    ferramentas de liña de comandos dedicadas, como a subconfiguración de fontes, a ferramenta de diferenza de libros electrónicos, etc
    on.
    
    Tamén pode usar %prog para executar scripts autónomos. Para iso úsao así:
    
    {1}
    
    Todo despois do -- pásase ao guión. Tamén pode usar calibre-debug
    como un shebang nos guións, así:
    
    {2}

en: %prog [options]
gl: %prog [opcións]

en: Run Python code.
gl: Executar código python.

en: Run the Python code in file.
gl: Execute o código Python no ficheiro.

en: Subset the specified font. Use -- after this option to pass option to the font subsetting program.
gl: Subconfigure o tipo de letra especificado. Use -- despois desta opción para pasar a opción ao programa de subconxunto de fontes.

en: Debug device detection
gl: Depurar a detección de dispositivos

en: Run the GUI with debugging enabled. Debug output is printed to stdout and stderr.
gl: Executar a GUI con depuración habilitada. A saída da depuración envíase a stdout e stderr.

en: Run the GUI with a debug console, logging to the specified path. For internal use only, use the -g option to run the GUI in debug mode
gl: Executar a GUI con unha consola de depuración, rexistrando na ruta indicada. Só para uso interno, utilizar a opción -g para executar a GUI en modo depuración

en: Don't run with the DEBUG flag set
gl: Non executes coa marca DEBUG establecida

en: Run the E-book viewer in debug mode
gl: Executa o visor de libros electrónicos no modo de depuración

en: Output the paths necessary to setup the calibre environment
gl: Mostrar as rutas necesarias para instalar o entorno de calibre

en: Add a simple plugin (i.e. a plugin that consists of only a .py file), by specifying the path to the py file containing the plugin code.
gl: Engada un complemento simple (por exemplo un complemento que consista nun só ficheiro .py), indicando a ruta ao ficheiro py que contén o código do complemento.

en: Inspect the MOBI file(s) at the specified path(s)
gl: Analizar o ficheiro(s) MOBI na ruta(s) indicada

en: Launch the calibre "Edit book" tool in debug mode.
gl: Inicie a ferramenta de calibre «Editar libro» no modo de depuración.

en: Explode the book into the specified folder.
    Usage: -x file.epub output_dir
    Exports the book as a collection of HTML files and metadata, which you can edit using standard HTML editing tools. Works with EPUB, AZW3, HTMLZ and DOCX files.
gl: Explota o libro no cartafol especificado.
    Uso: -x file.epub output_dir
    Exporta o libro como unha colección de ficheiros HTML e metadatos, que podes editar usando ferramentas de edición HTML estándar. Funciona con ficheiros EPUB, AZW3, HTMLZ e DOCX.

en: Implode a previously exploded book.
    Usage: -i output_dir file.epub
    Imports the book from the files in output_dir which must have been created by a previous call to --explode-book. Be sure to specify the same file type as was used when exploding.
gl: Implosionar un libro previamente explotado.
    Uso: -i output_dir file.epub
    Importa o libro dos ficheiros de output_dir que debeu ser creado por unha chamada anterior a --explode-book. Asegúrese de especificar o mesmo tipo de ficheiro que se utilizou ao explotar.

en: Export all calibre data (books/settings/plugins). Normally, you will be asked for the export folder and the libraries to export. You can also specify them as command line arguments to skip the questions. Use absolute paths for the export folder and libraries. The special keyword "all" can be used to export all libraries. Examples:
    
      calibre-debug --export-all-calibre-data  # for interactive use
      calibre-debug --export-all-calibre-data /path/to/empty/export/folder /path/to/library/folder1 /path/to/library2
      calibre-debug --export-all-calibre-data /export/folder all  # export all known libraries
gl: Exporta todos os datos de calibre (libros/configuracións/complementos). Normalmente, pediráselle o cartafol de exportación e as bibliotecas para exportar. Tamén pode especificalos como argumentos da liña de comandos para omitir as preguntas. Use camiños absolutos para o cartafol de exportación e as bibliotecas. A palabra clave especial «todos» pode usarse para exportar todas as bibliotecas. Exemplos:
    
    calibre-debug --export-all-calibre-data # para uso interactivo
    calibre-debug --export-all-calibre-data /ruta/a/empty/export/carpeta /ruta/a/biblioteca/carpeta1 /ruta/a/biblioteca2
    calibre-debug --export-all-calibre-data /export/folder all # exportar todas as bibliotecas coñecidas

en: Import previously exported calibre data
gl: Importar datos de calibre exportados previamente

en: Cause a running calibre instance, if any, to be shutdown. Note that if there are running jobs, they will be silently aborted, so use with care.
gl: Apagar unha instancia do Calibre en execución, de existir. Teña en conta que, se existen traballos en execución, estes cancelaranse en silencio, así que hai que utilizala con coidado.

en: Test binary modules in build
gl: Probar os módulos binarios na compilación

en: Run a plugin that provides a command line interface. For example:
    calibre-debug -r "Plugin name" -- file1 --option1
    Everything after the -- will be passed to the plugin as arguments.
gl: Executar un complemento que proporciona unha interface de liña de comandos. Por exemplo:
    calibre-debug -r "Nome do complemento" -- ficheiro1 --opción1
    Todo despois do -- pasarase ao complemento como argumentos.

en: Run the named test(s). Use the special value "all" to run all tests. If the test name starts with a period it is assumed to be a module name. If the test name starts with @ it is assumed to be a category name.
gl: Executa a(s) proba(s) nomeada(s). Use o valor especial «todos» para executar todas as probas. Se o nome da proba comeza cun punto, suponse que é un nome de módulo. Se o nome da proba comeza por @, suponse que é un nome de categoría.

en: Run the calibre diff tool. For example:
    calibre-debug --diff file1 file2
gl: Executar a ferramenta diff de calibre. Por exemplo:
    calibre-debug --diff file1 file2

en: (Un)register calibre from Windows Default Programs.
gl: (Des)rexistra calibre dende os programas predeterminados de Windows.

en: Convert the specified EPUB file to KEPUB without doing a full conversion. This is what the Kobo driver does when sending files to the device.
gl: Converter o arquivo EPUB especificado a KEPUB sen realizar unha conversión completa. Isto é o que fai o controlador Kobo ao enviar arquivos ao dispositivo.

en: Convert the specified KEPUB file to EPUB without doing a full conversion. This is what the Kobo driver does when importing files from the device.
gl: Converter o arquivo KEPUB especificado a EPUB sen realizar unha conversión completa. Isto é o que fai o controlador Kobo ao importar arquivos desde o dispositivo.

en: Debug log
gl: Rexistro de depuración

en: No plugin named %s found
gl: Non se atopou ningún complemento chamado %s

en: Communicate with Android phones.
gl: Comunicar con teléfonos Android.

en: Comma separated list of folders to send e-books to on the device's <b>main memory</b>. The first one that exists will be used
gl: Lista separada por vírgulas dos cartafoles aos que enviar os libros electrónicos na <b>memoria principal</b> do dispositivo. Emprégase o primeiro que exista

en: Comma separated list of folders to send e-books to on the device's <b>storage cards</b>. The first one that exists will be used
gl: Lista de cartafoles separados por vírgula para enviar libros electrónicos nas <b>tarxetas de almacenamento</b> do dispositivo. Utilizarase o primeiro que exista

en: Communicate with S60 phones.
gl: Comunicar con teléfonos S60.

en: Communicate with WebOS tablets.
gl: Comunicarse coas tablets WebOs.

en: Communicate with the Binatone Readme e-book reader.
gl: Comuníquese co lector de libros electrónicos Binatone Readme.

en: Communicate with the Blackberry smart phone.
gl: Comunicar con teléfonos smartphone de Blackberry.

en: Communicate with the Blackberry Playbook.
gl: Comunicarse co playbook Blackberry.

en: Communicate with BOEYE BEX Serial e-book readers.
gl: Comunícate cos lectores de libros electrónicos seriais BOEYE BEX.

en: Communicate with BOEYE BDX serial e-book readers.
gl: Comunicar con lectores de libros electrónicosBOEYE BDX.

en: Communicate with the Cybook Gen 3/Opus e-book reader.
gl: Comunicar co lector de libros electrónico Cybook Gen 3 / Opus.

en: Communicate with the Cybook Orizon e-book reader.
gl: Comunicar co lector de libros electrónicos Cybook Orizon.

en: Card A folder
gl: Cartafol do cartón A

en: Enter the folder where the books are to be stored when sent to the memory card. This folder is prepended to any send to device template
gl: Introduza o directorio onde se almacenen os libros cando sexan enviados á tarxeta de memoria. Este directorio anteponse en calquera envío ó modelo do dispositivo

en: Communicate with the Cybook Muse e-book reader.
gl: Comunicar co lector Cybook Muse.

en: Communicate with the Bookeen Diva HD e-book reader.
gl: Comuníquese co lector de libros electrónicos Bookeen Diva HD.

en: Communicate with the EB600 e-book reader.
gl: Comuníquese co lector de libros electrónicos EB600.

en: Communicate with the Tolino Shine and Vision readers
gl: Comunicar cos lectores Tolino Shine e Vision

en: Swap main and card A
gl: Intercambiar entre principal e cartón A

en: Check this box if the device's main memory is being seen as card a and the card is being seen as main memory. Some tolino devices may need this option.
gl: Marque esta caixa se a memoria principal do dispositivo se ve como tarxeta a e a tarxeta se ve como memoria principal. Algúns dispositivos tolino poden necesitar esta opción.

en: Communicate with the Astak Mentor EB600
gl: Comunicar co Astak Mentor EB600

en: Communicate with the PocketBook 301 Reader.
gl: Comuníquese co PocketBook 301 Reader.

en: Communicate with the PocketBook 515/602/603/902/903/Pro 912 reader.
gl: Comunicar co lector PocketBook 515/602/603/902/903/Pro 912.

en: Communicate with the PocketBook 622 and 623 readers.
gl: Comunicar cos lectores PocketBook 622 e 623.

en: Communicate with the PocketBook 360+ reader.
gl: Comunicar co lector PocketBook 360+.

en: Communicate with the PocketBook 701
gl: Comunicar co PocketBook 701

en: Communicate with the PocketBook 740
gl: Comuníquese co PocketBook 740

en: Communicate with the Infibeam Pi2 reader.
gl: Comunicar co lector Infibeam Pi2.

en: Communicate with the Entourage Edge.
gl: Comunicar co Entourage Edge.

en: Communicate with the ESlick e-book reader.
gl: Comuníquese co lector de libros electrónicos ESlick.

en: Communicate with the Sigmatek e-book reader.
gl: Comuníquese co lector de libros electrónicos Sigmatek.

en: Use an arbitrary folder as a device.
gl: Usar un cartafol arbitrario como dispositivo.

en: Device interface
gl: Interface do dispositivo

en: Communicate with Hanlin V3 e-book readers.
gl: Comuníquese cos lectores de libros electrónicos Hanlin V3.

en: Communicate with Hanlin V5 e-book readers.
gl: Comuníquese cos lectores de libros electrónicos Hanlin V5.

en: Communicate with the BOOX e-book reader.
gl: Comuníquese co lector de libros electrónicos BOOX.

en: Comma separated list of folders to send e-books to on the device. The first one that exists will be used.
gl: Lista de cartafoles separados por comas para enviar libros electrónicos no dispositivo. Utilizarase o primeiro que exista.

en: Communicate with the Hanvon N520 e-book reader.
gl: Comuníquese co lector de libros electrónicos Hanvon N520.

en: Communicate with the Kibano e-book reader.
gl: Comuníquese co lector de libros electrónicos Kibano.

en: Communicate with The Book reader.
gl: Comunicar co lector The Book.

en: Communicate with the Libre Air reader.
gl: Comunicar co lector Libre Air.

en: Communicate with the SpringDesign Alex e-book reader.
gl: Comuníquese co lector de libros electrónicos SpringDesign Alex.

en: Removing books from device...
gl: Retirando os libros do dispositivo...

en: Communicate with the Azbooka
gl: Comunicar co Azbooka

en: Communicate with the Elonex EB 511 e-book reader.
gl: Comuníquese co lector de libros electrónicos Elonex EB 511.

en: Communicate with the Cybook Odyssey e-book reader.
gl: Comuníquese co lector de libros electrónicos Cybook Odyssey.

en: Communicate with the IRex Iliad e-book reader.
gl: Comuníquese co lector de libros electrónicos IRex Iliad.

en: Cannot get files from this device
gl: Non é posíbel obter os ficheiros deste dispositivo

en: Communicate with the IRex Digital Reader 1000 e-book reader.
gl: Comuníquese co lector de libros electrónicos IRex Digital Reader 1000.

en: Communicate with the IRex Digital Reader 800
gl: Comunicar co lector IRex Digital Reader 800

en: Communicate with the Iriver Story reader.
gl: Comunicar co lector Iriver Story.

en: Communicate with the JetBook e-book reader.
gl: Comuníquese co lector de libros electrónicos JetBook.

en: Communicate with the MiBuk Wolder reader.
gl: Comunicar co lector MiBuk Wolder.

en: Communicate with the JetBook Mini reader.
gl: Comunicar co lector JetBook Mini.

en: Communicate with the JetBook Color reader.
gl: Comunicar co lector JetBook Color.

en: Could not generate page mapping.
gl: Non é posíbel xerar o mapa de páxinas.

en: Not a valid MOBI file. Reports identity of %s
gl: Non é un ficheiro MOBI válido. A identidade é %s

en: Communicate with the Kindle e-book reader.
gl: Comuníquese co lector de libros electrónicos Kindle.

en: The following books are in KFX format. KFX is a virtual book format, and cannot be transferred from the device. Instead, you should go to your "Manage my content and devices" page on the Amazon homepage and download the book to your computer from there. That will give you a regular AZW3 file that you can add to calibre normally. Click "Show details" to see the list of books.
gl: Os seguintes libros están en formato KFX. KFX é un formato de libro virtual e non se pode transferir desde o dispositivo. En vez diso, debes ir á páxina «Xestionar o meu contido e dispositivos» na páxina de inicio de Amazon e descargar o libro no teu ordenador desde alí. Isto darache un ficheiro AZW3 normal que podes engadir a calibre normalmente. Preme en «Mostrar detalles» para ver a lista de libros.

en: WARNING: E-book covers
gl: AVISO: portadas de libros electrónicos

en: Amazon has <b>broken display of covers</b> for books sent to the Kindle by USB cable. To workaround it, you have to either keep your Kindle in Airplane mode, or:<ol><li>Send the books to the Kindle</li><li>Disconnect the Kindle and wait for the covers to be deleted by Amazon</li><li>Reconnect the Kindle and calibre will restore the covers.</li></ol> After this the covers for those books should stay put. <a href="{}">Click here</a> for details.
gl: Amazon ten <b>un problema ao mostrar as capas</b> dos libros que se lle envían ao Kindle por cable USB. Un apaño é manter o Kindle no modo avión ou: <ol><li>Enviar os libros ao Kindle</li><li>Desconectar o Kindle e agardar a que as capas sexan eliminadas por Amazon</li><li>Reconectar o Kindle e o Calibre restaura as capas.</li></ol>Unha vez realizado isto, as capas dos libros deberían verse xa. <a href="{}">Prema aquí</a> para máis detalles.

en: %(time)s<br />Last page read: %(loc)d (%(pr)d%%)
gl: %(time)s<br />Última páxina lida:: %(loc)d (%(pr)d%%)

en: %(time)s<br />Last page read: Location %(loc)d (%(pr)d%%)
gl: %(time)s<br />Última páxina lida: Localización %(loc)d (%(pr)d%%)

en: <b>Location %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />%(text)s<br />
gl: <b>Posición %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />%(text)s<br />

en: <b>Page %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />
gl: <b>Páxina %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />

en: <b>Location %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />
gl: <b>Posición %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />

en: Communicate with the Kindle 2/3/4/Touch/Paperwhite/Voyage e-book reader.
gl: Comuníquese co lector de libros electrónicos Kindle 2/3/4/Touch/Paperwhite/Voyage.

en: Send page number information when sending books
gl: Enviar información do número de páxinas ao enviar os libros

en: The Kindle 3 and newer versions can use page number information in MOBI files. With this option, calibre will calculate and send this information to the Kindle when uploading MOBI files by USB. Note that the page numbers do not correspond to any paper book.
gl: O Kindle 3 e versións máis recentes poden usar información sobre números de páxinas en ficheiros MOBI. Con esta opción, Calibre calculará e enviaralle esta información ao Kindle ao copiar ficheiros MOBI a través de USB. Teña en conta que os números de páxina non se corresponden con ningún libro en papel.

en: Page count calculation method
gl: Método de cálculo da cantidade de páxinas

en: There are multiple ways to generate the page number information. If a page count is given then the book will be divided into that many pages. Otherwise the number of pages will be approximated using one of the following methods.<ul> <li>fast: 2300 characters of uncompressed text per page.
    
     <li>accurate: Based on the number of chapters, paragraphs, and visible lines in the book. This method is designed to simulate an average paperback book where there are 32 lines per page and a maximum of 70 characters per line.
    
     <li>pagebreak: The "pagebreak" method uses the presence of <mbp:pagebreak> tags within the book to determine pages.</ul>Methods other than "fast" are going to be much slower. Further, if "pagebreak" fails to determine a page count accurate will be used, and if  "accurate" fails fast will be used.
gl: Hai varias formas de xerar a información do número de páxina. Se se indica un reconto de páxinas, o libro dividirase nesas páxinas. En caso contrario, o número de páxinas aproximarase mediante un dos seguintes métodos. <ul><li>rápido: 2300 caracteres de texto sen comprimir por páxina.
    
    <li>preciso: baseado no número de capítulos, parágrafos e liñas visibles do libro. Este método está deseñado para simular un libro medio de rústica onde hai 32 liñas por páxina e un máximo de 70 caracteres por liña.
    
    <li>salto de páxina: o método «salto de páxina» utiliza a presenza de <mbp:pagebreak>etiquetas dentro do libro para determinar páxinas.</ul> Os métodos que non sexan «rápidos» serán moito máis lentos. Ademais, se o «salto de páxina» non consegue determinar, empregarase un reconto de páxinas preciso, e se falla «preciso» empregarase rápido.

en: Custom column name to retrieve page counts from
gl: Nome de columna personalizado de onde obter a conta de páxinas

en: If you have a custom column in your library that you use to store the page count of books, you can have calibre use that information, instead of calculating a page count. Specify the name of the custom column here, for example, #pages.
gl: Se tes unha columna personalizada na túa biblioteca que utilizas para almacenar o reconto de páxinas dos libros, podes que calibre use esa información en lugar de calcular un reconto de páxinas. Especifique aquí o nome da columna personalizada, por exemplo, #pages.

en: Custom column name to retrieve calculation method from
gl: Nome de columna personalizado para recuperar o método de cálculo

en: If you have a custom column in your library that you use to store the preferred method for calculating the number of pages for a book, you can have calibre use that method instead of the default one selected above.  Specify the name of the custom column here, for example, #pagemethod. The custom column should have the  values: fast, accurate or pagebreak.
gl: Se tes unha columna personalizada na túa biblioteca que utilizas para almacenar o método preferido para calcular o número de páxinas dun libro, podes facer que calibre use ese método en lugar do predeterminado seleccionado anteriormente. Especifique aquí o nome da columna personalizada, por exemplo, #pagemethod. A columna personalizada debe ter os valores: rápido, preciso ou salto de páxina.

en: Overwrite existing APNX on device
gl: Sobrescribir APNX existente no dispositivo

en: Uncheck this option to allow an APNX file existing on the device to have priority over the version which calibre would send. Since APNX files are usually deleted when a book is removed from the Kindle, this is mostly useful when resending a book to the device which is already on the device (e.g. after making a modification).
gl: Desmarque esta opción para permitir que un ficheiro APNX existente no dispositivo teña prioridade sobre a versión que enviaría calibre. Dado que os ficheiros APNX adoitan eliminarse cando se elimina un libro do Kindle, isto é moi útil cando se reenvía un libro ao dispositivo que xa está no dispositivo (por exemplo, despois de facer unha modificación).

en: Communicate with the Kindle DX e-book reader.
gl: Comuníquese co lector de libros electrónicos Kindle DX.

en: Communicate with the Kindle Fire
gl: Comunicar co Kindle Fire

en: Communicate with the original Kobo Reader and the Kobo WiFi.
gl: Comuníquese co lector Kobo orixinal e co WiFi Kobo.

en: The Kobo supports several collections including
gl: O lector Kobo admite varias colectáneas, incluíndo

en: Create tags for automatic management
gl: Crear etiquetas para a xestión automática

en: Upload covers for books (newer readers)
gl: Subir portadas para os libros (lectores recentes)

en: Normally, the Kobo readers get the cover image from the e-book file itself. With this option, calibre will send a separate cover image to the reader, useful if you have modified the cover.
gl: Normalmente, os lectores de Kobo obteñen a imaxe da portada do propio ficheiro do libro electrónico. Con esta opción, calibre enviará unha imaxe de portada separada ao lector, útil se modificaches a portada.

en: Upload black and white covers
gl: Carga portadas en branco e negro

en: Show expired books
gl: Mostrar os libros caducados

en: A bug in an earlier version left non kepubs book records in the database.  With this option calibre will show the expired records and allow you to delete them with the new delete logic.
gl: Un erro nunha versión anterior deixou rexistros de libros non kepubs na base de datos. Con esta opción calibre mostrará os rexistros caducados e permitirá borralos coa nova lóxica de eliminación.

en: Show previews
gl: Mostrar vistas previas

en: Kobo previews are included on the Touch and some other versions. By default, they are no longer displayed as there is no good reason to see them. Enable if you wish to see/delete them.
gl: As vistas previas de Kobo inclúense no Touch e nalgunhas outras versións. De xeito predeterminado, xa non se mostran porque non hai ningún motivo para velos. Habilita se queres velos/borralos.

en: Show recommendations
gl: Mostrar recomendacións

en: Kobo now shows recommendations on the device. In some cases these have files but in other cases they are just pointers to the web site to buy. Enable if you wish to see/delete them.
gl: Kobo agora mostra recomendacións no dispositivo. Nalgúns casos, estes teñen ficheiros, pero noutros son só indicadores do sitio web para mercar. Habilita se queres velos/borralos.

en: Attempt to support newer firmware
gl: Intente admitir firmware máis recente

en: Kobo routinely updates the firmware and the database version. With this option calibre will attempt to perform full read-write functionality - Here be Dragons!! Enable only if you are comfortable with restoring your kobo to Factory defaults and testing software
gl: Kobo actualiza habitualmente o firmware e a versión da base de datos. Con esta opción, calibre tentará realizar a funcionalidade completa de lectura e escritura - Aquí están os dragóns!! Habilita só se estás cómodo con restaurar o teu kobo aos valores predeterminados de fábrica e probar o software

en: Getting list of books on device...
gl: Obtendo a lista de libros do dispositivo...

en: Removing books from device metadata listing...
gl: Retirando libros da lista de metatados do dispositivo...

en: Adding books to device metadata listing...
gl: Engadindo libros á lista de metatados do dispositivo...

en: Kobo database version unsupported - See details
gl: Non se admite esta versión da base de datos de Kobo - Vexa os detalles

en: Your Kobo is running an updated firmware/database version. As calibre does not know about this updated firmware, database editing is disabled, to prevent corruption. You can still send books to your Kobo with calibre,  but deleting books and managing collections is disabled. If you are willing to experiment and know how to reset your Kobo to Factory defaults, you can override this check by right clicking the device icon in calibre and selecting "Configure this device" and then the  "Attempt to support newer firmware" option. Doing so may require you to perform a Factory reset of your Kobo.
gl: O teu Kobo está a executar unha versión actualizada do firmware/base de datos. Como calibre non coñece este firmware actualizado, a edición de base de datos está desactivada para evitar a corrupción. Aínda podes enviar libros ao teu Kobo con calibre, pero a eliminación de libros e a xestión de coleccións están desactivadas. Se estás disposto a probar e sabes como restablecer o teu Kobo aos valores predeterminados de fábrica, podes anular esta comprobación facendo clic co botón dereito na icona do dispositivo en calibre e seleccionando «Configurar este dispositivo» e despois a opción «Intentar admitir firmware máis recente». Para facelo, pode esixir que realices un restablecemento de fábrica do teu Kobo.

en: Not Implemented
gl: Non posíbel aínda

en: ".kobo" files do not exist on the device as books; instead they are rows in the sqlite database. Currently they cannot be exported or viewed.
gl: Os ficheiros «.kobo» non existen no dispositivo como libros, senón que son filas nunha base de datos SQLite. Actualmente, non se poden exportar nin ver.

en: <hr /><b>Book last read:</b> %(time)s<br /><b>Percentage read:</b> %(pr)d%%<hr />
gl: <hr /><b>Última lectura do libro:</b> %(time)s<br /><b>Porcentaxe lida:</b> %(pr)d%%<hr />

en: <b>Chapter %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Chapter Progress:</b> %(chapter_progress)s%%<br />%(annotation)s<br /><hr />
gl: <b>Capítulo %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Progreso do capítulo:</b> %(chapter_progress)s%%<br />%(annotation)s<br /><hr />

en: <b>Chapter %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Chapter progress:</b> %(chapter_progress)s%%<br /><b>Highlight:</b> %(text)s<br /><hr />
gl: <b>Capítulo %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Progreso do capítulo:</b> %(chapter_progress)s%%<br /><b>Destacar:</b> %(text)s<br /><hr />

en: <b>Chapter %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Chapter progress:</b> %(chapter_progress)s%%<br /><b>Highlight:</b> %(text)s<br /><b>Notes:</b> %(annotation)s<br /><hr />
gl: <b>Capítulo %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Progreso do capítulo:</b> %(chapter_progress)s%%<br /><b>Destacar:</b> %(text)s<br /><b>Notas:</b> %(annotation)s<br /><hr />

en: Communicate with the Kobo Touch, Glo, Mini, Aura HD, Aura H2O, Glo HD, Touch 2, Aura ONE, Aura Edition 2, Aura H2O Edition 2, Clara HD, Forma, Libra H2O, Elipsa, Sage, Libra 2, Clara 2E, Clara BW, Clara Colour, Libra Colour as well as tolino shine 5, shine color and vision color eReaders. Based on the existing Kobo driver by %s.
gl: Comuníquese co Kobo Touch, Glo, Mini, Aura HD, Aura H2O, Glo HD, Touch 2, Aura ONE, Aura Edition 2, Aura H2O Edition 2, Clara HD, Forma, Libra H2O, Elipsa, Sage, Libra 2, Clara 2E, Clara BW, Clara Colour, Libra Color así como tolino shine 5, shine color e vision color eReaders. Baseado no controlador Kobo existente de %s.

en: Processing book: {0} by {1}
gl: Procesando libro: {0} de {1}

en: Could not kepubify the book {title} ({name}) failed with error: {e}
gl: Non se puido kepubificar o libro {title} ({name}), fallou co erro: {e}

en: Your Kobo is running an updated firmware/database version. As calibre does not know about this updated firmware, database editing is disabled, to prevent corruption. You can still send books to your Kobo with calibre,  but deleting books and managing collections is disabled. If you are willing to experiment and know how to reset your Kobo to Factory defaults, you can override this check by right clicking the device icon in calibre and selecting "Configure this device" and then the "Attempt to support newer firmware" option. Doing so may require you to perform a Factory reset of your Kobo.
gl: O teu Kobo está a executar unha versión actualizada do firmware/base de datos. Como calibre non coñece este firmware actualizado, a edición de base de datos está desactivada para evitar a corrupción. Aínda podes enviar libros ao teu Kobo con calibre, pero a eliminación de libros e a xestión de coleccións están desactivadas. Se estás disposto a experimentar e sabes como restablecer o teu Kobo aos valores predeterminados de fábrica, podes anular esta comprobación facendo clic co botón dereito na icona do dispositivo en calibre e seleccionando «Configurar este dispositivo» e despois a opción «Intentar admitir firmware máis recente». Para facelo, pode esixir que realices un restablecemento de fábrica do teu Kobo.

en: Discussion of any new Kobo firmware can be found in the Kobo forum at MobileRead. This is at %s.
gl: A discusión sobre calquera novo firmware de Kobo pódese atopar no foro de Kobo en MobileRead. Isto é ás %s.

en: Collections, covers && uploads
gl: Coleccións, portadas e cargas

en: Metadata, on device && advanced
gl: Metadatos, no dispositivo e avanzados

en: Hyphenation
gl: Separación

en: Modify CSS
gl: Modificar o CSS

en: Modify CSS of books sent to the device
gl: Modificar o CSS dos libros enviados ao dispositivo

en: This allows addition of user CSS rules and removal of some CSS. When sending a book, the driver adds the contents of {0} to all stylesheets in the book. This file is searched for in the root folder of the main memory of the device. As well as this, if the file contains settings for "orphans" or "widows", these are removed from all styles in the original stylesheet.
gl: Isto permite a adición de regras CSS de usuario e a eliminación dalgunhas regras CSS. Ao enviar un libro, o controlador engade o contido de {0} a todas as follas de estilo do libro. Este ficheiro búscase na carpeta raíz da memoria principal do dispositivo. Ademais, se o ficheiro contén configuracións para "orfáns" ou "viduas", estes elementos son eliminados de todos os estilos na folla de estilo orixinal.

en: Additionally, model specific CSS can be specified below:
gl: Adicionalmente, pódese especificar CSS específico para o modelo a continuación:

en: Enter the CSS to use for books on this model of device
gl: Introduce o CSS a usar nos libros deste modelo de dispositivo

en: All models
gl: Todos os modelos

en: &Clear all model specific CSS
gl: &Borrar todo o CSS específico do modelo

en: Uploading of books
gl: Carga de libros

en: Use Kobo viewer for EPUB books
gl: Usar o visor Kobo para libros EPUB

en: Kobo devices have two viewer programs for EPUB files on their devices. An older one from Adobe and the Kobo one. The Kobo one has much better performance and features and so, by default, calibre will auto-convert EPUB books to the Kobo KEPUB format so that they are viewed by the Kobo viewer. If you would rather use the legacy viewer for EPUB, disable this option. Note that this option has no effect if the device does not support KEPUB, such as for Tolino devices that also use this driver.
gl: Os dispositivos Kobo teñen dous programas de visualización para arquivos EPUB nos seus dispositivos. Un máis antigo de Adobe e o de Kobo. O de Kobo ten moita mellor rendemento e características, polo que, de forma predeterminada, calibre converterá automaticamente os libros EPUB ao formato Kobo KEPUB para que sexan visualizados polo visor Kobo. Se prefires usar o visor legado para EPUB, desactiva esta opción. Ten en conta que esta opción non ten efecto se o dispositivo non soporta KEPUB, como nos dispositivos Tolino que tamén usan este controlador.

en: Template to decide conversion:
gl: Modelo para decidir a conversión:

en: Enter a template to decide if an EPUB book is to be auto converted to KEPUB. If the template returns false or no result, the book will not be converted to KEPUB. For example to only kepubify books that have the tag <i>{0}</i>, use the template: <code>{1}</code> or to only convert books that do not have the tag <i>{2}</i>, use the template: <code>{3}</code>
gl: Introduza un modelo para decidir se un libro EPUB se converterá automaticamente a KEPUB. Se o modelo devolve falso ou ningún resultado, o libro non se converterá a KEPUB. Por exemplo, para publicar só libros que teñan a etiqueta <i>{0}</i>, use o modelo: <code>{1}</code> ou para converter só libros que non teñan a etiqueta <i>{2}</i>, use o modelo: <code>{3}</code>

en: If no template is specified conversion to KEPUB is controlled only by the setting above to use the Kobo viewer. Note that the setting above must be enabled for the template to be checked.
gl: Se non se especifica un modelo, a conversión a KEPUB está controlada só pola configuración superior para usar o visor Kobo. Ten en conta que a configuración superior debe estar activada para que se revise o modelo.

en: Do not treat replacements as new books
gl: Non trates os substitutos como libros novos

en: When a new book is side-loaded, the Kobo firmware imports details of the book into the internal database. Even if the book is a replacement for an existing book, the Kobo will remove the book from the database and then treat it as a new book. This means that the reading status, bookmarks and collections for the book will be lost. This option overrides firmware behavior and attempts to prevent a book that has been resent from being treated as a new book. If you prefer to have replacements treated as new books, turn this option off.
gl: Cando un novo libro se carga lateralmente, o firmware de Kobo importa os detalles do libro á base de datos interna. Aínda que o libro sexa un substituto dun libro existente, o Kobo eliminará o libro da base de datos e despois trataráo como un libro novo. Isto significa que o estado de lectura, os marcadores e as coleccións do libro perderanse. Esta opción anula o comportamento do firmware e intenta evitar que un libro que se reenviou sexa tratado como un libro novo. Se prefires que os substitutos sexan tratados como libros novos, desactiva esta opción.

en: Enable/disable hyphenation in KEPUB books
gl: Activar/desactivar a separación nos libros KEPUB

en: When sending EPUB as converted KEPUB to the device, you can optionally modify how the device will perform hyphenation for the book. Note that hyphenation does not work well for all languages, as it depends on dictionaries present on the device, which are not always of the highest quality.
gl: Cando envías un EPUB convertido a KEPUB ao dispositivo, podes modificar opcionalmente como o dispositivo realizará a separación para o libro. Ten en conta que a separación non funciona ben para todas as linguas, xa que depende dos dicionarios presentes no dispositivo, que non sempre son da mellor calidade.

en: Turn off all hyphenation
gl: Desactivar toda separación

en: Override all hyphenation settings in book, forcefully disabling hyphenation completely
gl: Anular toda a configuración de separación de guións no libro, desactivando a separación de guións por completo á forza

en: Minimum word length to hyphenate
gl: Lonxitude mínima de palabra para separar por guións

en:  characters
gl:  caracteres

en: Disabled
gl: Desactivado

en: Minimum characters before hyphens
gl: Caracteres mínimos antes dos guións

en: Minimum characters after hyphens
gl: Caracteres mínimos despois dos guións

en: Maximum consecutive hyphenated lines
gl: Máximo de liñas consecutivas con guión

en:  lines
gl: liñas

en: Collections
gl: Colectáneas

en: Create new collections on the Kobo if they do not exist. This is only for firmware V2.0.0 or later.
gl: Crear novas coleccións no Kobo se non existen. Isto só é válido para firmware V2.0.0 ou posterior.

en: Collections columns:
gl: Columnas de coleccións:

en: Use a column to generate collections.
gl: Use unha columna para xerar coleccións.

en: The Kobo from firmware V2.0.0 supports collections. These are created on the Kobo. Specify the lookup name for a tags-type column for automatic management.
gl: O Kobo a partir do firmware V2.0.0 soporta coleccións. Estas créanse no Kobo. Especifica o nome de busca para unha columna do tipo etiquetas para a xestión automática.

en: Collections template:
gl: Modelo de coleccións:

en: Use a template to generate collections.
gl: Use un modelo para xerar coleccións.

en: Enter a template to generate collections. The result of the template will be combined with the values from Collections column. The template should return a list of collection names separated by ':@:' (without quotes).
gl: Introduza un modelo para xerar coleccións. O resultado do modelo combinarase cos valores da columna Coleccións. O modelo debería devolver unha lista de nomes de coleccións separados por «:@:» (sen comiñas).

en: Create collections
gl: Crea coleccións

en: Delete empty collections
gl: Eliminar coleccións baleiras

en: Delete any empty collections from the Kobo when syncing is finished. This is only for firmware V2.0.0 or later.
gl: Eliminar calquera colección baleira do Kobo ao rematar a sincronización. Isto só é válido para firmware V2.0.0 ou posterior.

en: Ignore collections:
gl: Ignorar coleccións:

en: List the names of collections to be ignored by the collection management. The collections listed will not be changed. Names are separated by commas.
gl: Enumere os nomes das coleccións que se ignorarán pola xestión da colección. As coleccións listadas non se modificarán. Os nomes están separados por comas.

en: Kobo configuration: Invalid collection column names
gl: Configuración de Kobo: nomes de columnas de colección inválidos

en: Collection column names that don't exist in the library: {0}
gl: Nomes de columnas de colección que non existen na biblioteca: {0}

en: Upload covers
gl: Cargar portadas

en: Upload cover images from the calibre library when sending books to the device.
gl: Carga imaxes de portada da biblioteca de calibre ao enviar libros ao dispositivo.

en: Convert covers to grayscale when uploading.
gl: Converte as portadas a escala de grises ao cargar.

en: Upload dithered covers
gl: Carga portadas difuminadas

en: Dither cover images to the appropriate 16c grayscale palette for an eInk screen. This usually ensures greater accuracy and avoids banding, making sleep covers look better. On FW >= 4.11, Nickel itself may sometimes do a decent job of it. Has no effect without "Upload black and white covers"!
gl: Difumina as imaxes de portada na paleta de grises de 16c adecuada para unha pantalla eInk. Isto xeralmente garante unha maior precisión e evita a formación de bandas, o que fai que as fundas para durmir se vexan mellor. En FW >= 4.11, o propio níquel ás veces pode facer un traballo decente. Non ten efecto sen «Cargar portadas en branco e negro»!

en: Keep cover aspect ratio
gl: Manter a proporción de aspecto da capa

en: When uploading covers, do not change the aspect ratio when resizing for the device. This is for firmware versions 2.3.1 and later.
gl: Cando cargues portadas, non cambies a relación de aspecto ao cambiar o tamaño do dispositivo. Isto é para as versións de firmware 2.3.1 e posteriores.

en: Letterbox full-screen covers
gl: Portadas de pantalla completa Letterbox

en: Do it on our end, instead of letting Nickel handle it. Provides pixel-perfect results on devices where Nickel does not do extra processing. Obviously has no effect without "Keep cover aspect ratio". This is probably undesirable if you disable the "Show book covers full screen" setting on your device.
gl: Faino pola nosa parte, en lugar de deixar que Nickel se encargue. Ofrece resultados perfectos en píxeles en dispositivos nos que Nickel non realiza un procesamento adicional. Obviamente non ten ningún efecto sen «Manter a relación de aspecto da cobertura». Probablemente isto non sexa desexable se desactivas a configuración «Mostrar portadas de libros a pantalla completa» no teu dispositivo.

en: Choose the color to use when letterboxing the cover. The default color is black (#000000)
gl: Escolla a cor que quere empregar ao enviar a portada. A cor predeterminada é o negro (#000000)

en: Save covers as PNG
gl: Garda as portadas como PNG

en: Use the PNG image format instead of JPG. Higher quality, especially with "Upload dithered covers" enabled, which will also help generate potentially smaller files. Behavior completely unknown on old (< 3.x) Kobo firmwares, known to behave on FW >= 4.8. Has no effect without "Upload black and white covers"!
gl: Use o formato de imaxe PNG en lugar de JPG. Maior calidade, especialmente coa opción «Cargar portadas tramadas» activada, o que tamén axudará a xerar ficheiros potencialmente máis pequenos. Comportamento completamente descoñecido en firmwares Kobo antigos (< 3.x), que se sabe que se comportan en FW >= 4.8. Non ten efecto sen «Cargar portadas en branco e negro»!

en: Show as on device
gl: Mostrar como no dispositivo

en: Kobo shows recommendations on the device.  In some cases these have files but in other cases they are just pointers to the web site to buy. Enable if you wish to see/delete them.
gl: Kobo mostra recomendacións no dispositivo. Nalgúns casos, estes teñen ficheiros, pero noutros son só indicadores do sitio web para mercar. Habilita se queres velos/borralos.

en: Show archived books
gl: Mostrar os libros arquivados

en: Archived books are listed on the device but need to be downloaded to read. Use this option to show these books and match them with books in the calibre library.
gl: Os libros arquivados lístanse no dispositivos mais hainos que descargalos para podelos ler. Empregue esta opción para mostrar estes libros e facer que coincidan cos libros da biblioteca do Calibre.

en: Advanced options
gl: Opcións avanzadas

en: Kobo routinely updates the firmware and the database version. With this option calibre will attempt to perform full read-write functionality - Here be Dragons!! Enable only if you are comfortable with restoring your kobo to factory defaults and testing software. This driver supports firmware V2.x.x and DBVersion up to
gl: Kobo actualiza habitualmente o firmware e a versión da base de datos. Con esta opción, calibre tentará realizar a funcionalidade completa de lectura e escritura - Aquí están os dragóns!! Habilita só se estás cómodo con restaurar o teu kobo aos valores predeterminados de fábrica e probar o software. Este controlador admite firmware V2.x.x e DBVersion ata

en: Title to test when debugging
gl: Título para probar ao depurar

en: Part of title of a book that can be used when doing some tests for debugging. The test is to see if the string is contained in the title of a book. The better the match, the less extraneous output.
gl: Parte do título dun libro que se pode utilizar ao facer algunhas probas para a depuración. A proba consiste en ver se a cadea está contida no título dun libro. Canto mellor sexa o partido, menos saída estraña.

en: Title to test when debugging:
gl: Título a probar ao depurar:

en: Update metadata on the device
gl: Actualiza os metadatos no dispositivo

en: Update the metadata on the device when it is connected. Be careful when doing this as it will take time and could make the initial connection take a long time.
gl: Actualiza os metadatos do dispositivo cando estea conectado. Teña coidado ao facer isto, xa que levará tempo e pode que a conexión inicial leve moito tempo.

en: Set series information
gl: Establecer información da serie

en: The book lists on the Kobo devices can display series information. This is not read by the device from the sideloaded books. Series information can only be added to the device after the book has been processed by the device. Enable if you wish to set series information.
gl: As listas de libros dos dispositivos Kobo poden mostrar información sobre series. Isto non é lido polo dispositivo desde os libros de carga lateral. A información da serie só se pode engadir ao dispositivo despois de que o dispositivo procese o libro. Activar se queres configurar a información da serie.

en: Force series ID
gl: Forzar ID da serie

en: Kobo devices use a SeriesID to distinguish between different series. Purchased books have a SeriesID assigned by Kobo. Sideloaded books have a SeriesID assigned by calibre, which is usually different. This causes a series to be shown twice on the Kobo device. Enable if you wish to force all the SeriesID for books in a series to the same value.
gl: Os dispositivos Kobo usan un SeriesID para distinguir entre as diferentes series. Os libros comprados teñen un SeriesID asignado por Kobo. Os libros cargados lateralmente teñen un SeriesID asignado por calibre, que normalmente é diferente. Isto fai que unha serie se mostre dúas veces no dispositivo Kobo. Activa se queres forzar todos os SeriesID dos libros dunha serie ao mesmo valor.

en: Series number template:
gl: Modelo de número de serie:

en: Use a template to generate what the Kobo displays for the series number.
gl: Usa un modelo para xerar o que o Kobo mostra para o número de serie.

en: The Kobo can display a series number (book number) when books are in a series. To do this, the Kobo uses two values, the "series number" (a floating point value) and the "series text" (a string). The series number is used for sorting. The series text is what is displayed. Normally the series text is the same as the series number. This option lets you choose a different value for the series text.</p><p>A common use is to change the series text to the empty string when the series number is zero. This General Program Mode template does that: {0}You can do more complicated things such as have an omnibus display "5 to 9". How you do this depends on how you have set up the series in calibre.
gl: O Kobo pode mostrar un número de serie (número do libro) cando os libros pertencen a unha serie. Para iso, o Kobo usa dous valores: o "número de serie" (un valor en punto flotante) e o "texto da serie" (unha cadea de caracteres). O número de serie úsase para ordenar os libros. O texto da serie é o que se mostra na pantalla. Normalmente, o texto da serie é igual ao número de serie.</p><p>Esta opción permíteche escoller un valor diferente para o texto da serie. Un uso común é cambiar o texto da serie por unha cadea baleira cando o número de serie é cero. Este modelo do Modo Xeral do Programa faino así: {0} Tamén podes facer cousas máis complicadas, como que un omnibus mostre "5 a 9". Como o fagas dependerá de como teñas configurada a serie en Calibre.

en: Update metadata on Book Details pages
gl: Actualiza os metadatos nas páxinas de Detalles do libro

en: This will update the metadata in the device database when the device is connected. The metadata updated is displayed on the device in the library and the Book details page. This is the title, authors, comments/synopsis, series name and number, publisher and published Date, ISBN and language. If a metadata plugboard exists for the device and book format, this will be used to set the metadata.
gl: Isto actualizará os metadatos na base de datos do dispositivo cando este estea conectado. Os metadatos actualizados móstranse no dispositivo na biblioteca e na páxina de detalles do libro. Este é o título, autores, comentarios/sinopse, nome e número da serie, editor e data de publicación, ISBN e idioma. Se existe un panel de metadatos para o dispositivo e o formato do libro, utilizarase para establecer os metadatos.

en: Update purchased books
gl: Actualiza os libros comprados

en: Update books purchased from Kobo and downloaded to the device.
gl: Actualiza os libros comprados en Kobo e descargados no dispositivo.

en: Subtitle
gl: Subtítulo

en: Update the subtitle on the device using a template.
gl: Actualiza o subtítulo no dispositivo mediante un modelo.

en: Enter a template to use to set the subtitle. If the template is empty, the subtitle will be cleared.
gl: Introduza un modelo para usar para definir o subtítulo. Se o modelo está baleiro, borrarase o subtítulo.

en: Book stats
gl: Estatísticas do libro

en: Update the book stats
gl: Actualiza as estatísticas do libro

en: Words:
gl: Palabras:

en: Enter a template to use to set the word count for the book. If the template is empty, the word count will be cleared.
gl: Introduza un modelo para usar para establecer o número de palabras para o libro. Se o modelo está baleiro, borrarase o reconto de palabras.

en: Pages
gl: Páxinas

en: Pages:
gl: Páxinas:

en: Enter a template to use to set the page count for the book. If the template is empty, the page count will be cleared.
gl: Introduce un modelo para usar para establecer o número de páxinas do libro. Se o modelo está baleiro, borrarase o reconto de páxinas.

en: Hours to read estimates:
gl: Horas para ler estimacións:

en: Upper estimate
gl: Estimación superior

en: Upper:
gl: Superior:

en: Enter a template to use to set the upper estimate of the time to read for the book. The estimate is in hours. If the template is empty, the time will be cleared.
gl: Introduza un modelo para usar para establecer a estimación superior do tempo para ler para o libro. A estimación é en horas. Se o modelo está baleiro, a hora borrarase.

en: Lower estimate
gl: Upper inferior

en: Lower:
gl: Baixo:

en: Enter a template to use to set the lower estimate of the time to read for the book. The estimate is in hours. If the template is empty, the time will be cleared.
gl: Introduza un modelo para usar para establecer a estimación máis baixa do tempo para ler para o libro. A estimación é en horas. Se o modelo está baleiro, a hora borrarase.

en: Edit template
gl: Editar o modelo

en: &Template editor
gl: Editor de &modelos

en: Invalid template for {0}
gl: Modelo inválido para {0}

en: The template "%s" is invalid:
gl: O modelo «%s» non é válido:

en: Communicate with the Palm Pre
gl: Comunicar co Palm Pre

en: Communicate with the Bq Avant
gl: Comunicar con Bq Avant

en: Communicate with the Sweex/Kogan/Q600/Wink
gl: Comunicar co lector Sweex/Kogan/Q600/Wink

en: Communicate with the Pandigital Novel
gl: Comunicar co Pandigital Novel

en: Communicate with the VelocityMicro
gl: Comunicar con VelocityMono

en: Communicate with the GM2000
gl: Comunicar co GM2000

en: Communicate with the Acer Lumiread
gl: Comunicar co Acer Lumiread

en: Communicate with the Aluratek Color
gl: Comunicar co lector Aluratek Color

en: Communicate with the Trekstor
gl: Comunicar co lector Trekstor

en: Communicate with the EEE Reader
gl: Comunicarse co EEE Reader

en: Communicate with the Adam tablet
gl: Comunicarse coa tablet Adam

en: Communicate with the Nextbook Reader
gl: Comunicarse co Nextbook Reader

en: Communicate with the Moovybook Reader
gl: Comunicarse co lector Moovybook

en: Communicate with the COBY
gl: Comunicarse co COBY

en: Communicate with the Ex124G
gl: Comunicarse co Ex124G

en: Communicate with the WayteQ and SPC Dickens Readers
gl: Comunicar cos lectores WayteQ e SPC

en: Communicate with the Woxter Scriba reader
gl: Comunicarse co lector Scriba da Woxter

en: Communicate with the PocketBook Touch Lux 2 and Inkpad X readers
gl: Comuníquese cos lectores PocketBook Touch Lux 2 e Inkpad X

en: Communicate with the SONY DPT-S1
gl: Comunicar co  SONY DPT-S1

en: Communicate with the Bq Cervantes
gl: Comunicarse co Bq Cervantes

en: MTP device
gl: dispositivo MTP

en: Communicate with MTP devices
gl: Comunicarse con dispositivos MTP

en: Get device information...
gl: Obter información do dispositivo...

en: Listing files, this can take a while
gl: A listar os ficheiros; isto pode levar un anaco

en: Reading e-book metadata
gl: Lectura de metadatos de libros electrónicos

en: Reading metadata from %s
gl: A ler os metadatos de %s

en: Updating metadata cache on device
gl: A actualizar a caché de metadatos do dispositivo

en: Finished reading metadata from device
gl: Rematou a lectura dos metadatos do dispositivo

en: Transferring books to device...
gl: Transferindo os libros ao dispositivo...

en: Transferred %s to device
gl: Transferiuse %s ao dispositivo

en: Transfer to device finished...
gl: Rematou a transferencia ao dispositivo...

en: Added %s
gl: Engadiuse %s

en: Adding complete
gl: Concluíu o engadido

en: Deleting books from device...
gl: Eliminando libros do dispositivo...

en: Deleted %s
gl: Eliminouse %s

en: All books deleted
gl: Elimináronse todos os libros

en: Removing books from metadata
gl: A retirar libros dos metadatos

en: Removed %s
gl: Retirouse %s

en: All books removed
gl: Retiráronse todos os libros

en: Unnamed device
gl: Dispositivo sen nome

en: The device {0} is not allowing connections. Unlock the screen on the {0}, tap "Allow" on any connection popup message you see, then either wait a minute or restart calibre. You might also have to change the mode of the USB connection on the {0} to "Media Transfer mode (MTP)" or similar.
gl: O dispositivo {0} non permite conexións. Desbloquee a pantalla no {0}, toque «Permitir» en calquera mensaxe emerxente de conexión que vexa e, a continuación, agarde un minuto ou reinicie Calibre. Tamén pode ter que cambiar o modo da conexión USB no {0} a «Modo de transferencia multimedia (MTP)» ou similar.

en: Unknown MTP device
gl: Dispositivo MTP descoñecido

en: Found object: %s
gl: Atopouse un obxecto: %s

en: MTP devices are not supported on Windows XP
gl: Os dispositivos MTP non son recoñecidos pola versión XP do Windows

en: The Windows Portable Devices service is not available on your computer. You may need to install Windows Media Player 11 or newer and/or restart your computer
gl: O servizo Windows Portable Devices non está dispoñible no teu ordenador. Quizais necesites instalar Windows Media Player 11 ou máis recente e/ou reiniciar o teu ordenador

en: Communicate with the Nokia 770 Internet Tablet.
gl: Comunicarse coa Nokia 770 Internet Tablet.

en: Communicate with the Nokia N800/N810/N900/N950/N9 Maemo/MeeGo devices.
gl: Comunicarse cos dispositivos Nokia N800/N810/N900/N950/N9 Maemo/MeeGo.

en: Communicate with the Nokia E71X
gl: Comunicar co Nokia E71X

en: Communicate with the Nokia E52
gl: Comunicar co Nokia E52

en: Communicate with the Nook e-book reader.
gl: Comuníquese co lector de libros electrónicos Nook.

en: Communicate with the Nook Color, TSR, Glowlight and Tablet e-book readers.
gl: Comuníquese cos lectores de libros electrónicos Nook Color, TSR, Glowlight e Tablet.

en: Communicate with the Nuut2 e-book reader.
gl: Comuníquese co lector de libros electrónicos Nuut2.

en: Communicate with the Paladin readers
gl: Comuníquese cos lectores de Paladin

en: Comma separated list of metadata fields to turn into collections on the device. Possibilities include:
gl: Lista separada por comas de campos de metadatos para convertelos en colectáneas no dispositivo. As posibilidades son:

en: Communicate with Sony e-book readers older than the PRST1.
gl: Comuníquese con lectores de libros electrónicos de Sony anteriores ao PRST1.

en: Comments have been removed as the SONY reader chokes on them
gl: Os comentarios foron retirados porque ao lector de SONY atragóanselle

en: All by title
gl: Todos por título

en: All by author
gl: Todos por autor

en: Comma separated list of metadata fields to turn into collections on the device. Possibilities include: %(coll)s. Two special collections are available: %(abt)s:%(abtv)s and %(aba)s:%(abav)s. Add these values to the list to enable them. The collections will be given the name provided after the ":" character.
gl: Lista separada por comas de campos de metadatos para converter en coleccións no dispositivo. As posibilidades inclúen: %(coll)s. Hai dúas coleccións especiais dispoñibles:%(abt)s :%(abtv)s e %(aba)s:%(abav)s. Engade estes valores á lista para activalos. As coleccións recibirán o nome indicado despois do carácter «:».

en: Upload separate cover thumbnails for books (newer readers)
gl: Cargar miniaturas de capas separadas para libros (nos lectores máis modernos)

en: Normally, the SONY readers get the cover image from the e-book file itself. With this option, calibre will send a separate cover image to the reader, useful if you are sending DRMed books in which you cannot change the cover. WARNING: This option should only be used with newer SONY readers: 350, 650, 950 and newer.
gl: Normalmente, os lectores de SONY obteñen a imaxe da portada do propio ficheiro do libro electrónico. Con esta opción, calibre enviará unha imaxe de portada separada ao lector, útil se estás a enviar libros DRMed nos que non podes cambiar a portada. ADVERTENCIA: esta opción só debe usarse con lectores SONY máis recentes: 350, 650, 950 e posteriores.

en: Refresh separate covers when using automatic management (newer readers)
gl: Recargar capas separadas ao usar a xestión automática (lectores máis modernos)

en: Set this option to have separate book covers uploaded every time you connect your device. Unset this option if you have so many books on the reader that performance is unacceptable.
gl: Estabelecer esta opción para ter capas separadas de libros cargadas cada vez que conecte o seu dispositivo. Desmarque esta opción se ten moitos libros no lector cun rendemento inaceptábel.

en: Preserve cover aspect ratio when building thumbnails
gl: Preservar as proporcións da portada ao xerar as miniaturas

en: Set this option if you want the cover thumbnails to have the same aspect ratio (width to height) as the cover. Unset it if you want the thumbnail to be the maximum size, ignoring aspect ratio.
gl: Active esta opción se quere que as miniaturas de portadas teñan a mesma proporción (relación entre altura e largura) que a portada. Desactívea se quere que as miniaturas teñan o tamaño máximo, independentemente da proporción.

en: Search for books in all folders
gl: Buscar libros en todos os cartafoles

en: Setting this option tells calibre to look for books in all folders on the device and its cards. This permits calibre to find books put on the device by other software and by wireless download.
gl: Se se activa esta opción, Calibre buscará libros en todos os cartafoles do dispositivo e as súas tarxetas. Isto permítelle ao Calibre atopar libros que se almacenasen no dispositivo con outros programas ou por descarga sen fíos.

en: Unnamed
gl: Sen nome

en: Communicate with the PRST1 and newer SONY e-book readers
gl: Comuníquese co PRST1 e cos novos lectores de libros electrónicos SONY

en: Upload separate cover thumbnails for books
gl: Enviar miniaturas de capas separadas para os libros

en: Normally, the SONY readers get the cover image from the e-book file itself. With this option, calibre will send a separate cover image to the reader, useful if you are sending DRMed books in which you cannot change the cover.
gl: Normalmente, os lectores de SONY obteñen a imaxe da portada do propio ficheiro do libro electrónico. Con esta opción, calibre enviará unha imaxe de portada separada ao lector, útil se estás a enviar libros DRMed nos que non podes cambiar a portada.

en: Refresh separate covers when using automatic management
gl: Recargar capas separadas ao usar a xestión automática

en: Use SONY Author Format (First Author Only)
gl: Empregar o formato de autoría da SONY (só primeiro autor)

en: Set this option if you want the author on the Sony to appear the same way the T1 sets it. This means it will only show the first author for books with multiple authors. Leave this disabled if you use Metadata plugboards.
gl: Establece esta opción se queres que o autor da Sony apareza do mesmo xeito que o establece o T1. Isto significa que só mostrará o primeiro autor para os libros con varios autores. Deixa esta opción desactivada se usas placas de conexión de metadatos.

en: Wireless device
gl: Dispositivo sen fíos

en: Communicate with Smart Device apps
gl: Comunícate con aplicacións de dispositivos intelixentes

en: All by something
gl: Todo por algo

en: Enable connections at startup
gl: Activar as conexións no inicio

en: Check this box to allow connections when calibre starts
gl: Escolla esta opción para permitir conexións no inicio do Calibre

en: Security password
gl: Contrasinal de seguranza

en: Enter a password that the device app must use to connect to calibre
gl: Introduza un contrasinal que o aplicativo do dispositivo teña que usar para se conectar ao Calibre

en: Use fixed network port
gl: Empregar un porto de rede fixo

en: If checked, use the port number in the "Port" box, otherwise the driver will pick a random port
gl: Cando está seleccionado, emprega o número de porto no campo «Porto»; se non, o controlador escolle un porto aleatorio

en: Port number:
gl: Número do porto:

en: Enter the port number the driver is to use if the "fixed port" box is checked
gl: Introduza o número de porte que quere que utilice o controlador se a opción «porto fixo» está escollida

en: Print extra debug information
gl: Imprimir información de depuración adicional

en: Check this box if requested when reporting problems
gl: Escolla esta opción se se lle pide no momento de informar de problemas

en: Comma separated list of metadata fields to turn into collections on the device.
gl: Lista separada por comas de campos de metadatos para convertelos en colectáneas no dispositivo.

en: Possibilities include: series, tags, authors, etc. Three special collections are available: %(abt)s:%(abtv)s, %(aba)s:%(abav)s, and %(abs)s:%(absv)s. Add  these values to the list to enable them. The collections will be given the name provided after the ":" character.
gl: As posibilidades inclúen: series, etiquetas, autores, etc. Hai tres coleccións especiais dispoñibles:%(abt)s :%(abtv)s, %(aba)s:%(abav)s e %(abs)s:%(absv)s. Engade estes valores á lista para activalos. As coleccións recibirán o nome indicado despois do carácter «:».

en: Enable the no-activity timeout
gl: Activa o tempo de espera sen actividade

en: If this box is checked, calibre will automatically disconnect if a connected device does nothing for %d minutes. Unchecking this  box disables this timeout, so calibre will never automatically disconnect.
gl: Se esta caixa está marcada, calibre desconectarase automaticamente se un dispositivo conectado non fai nada durante %dminutos. Desmarcar esta caixa desactiva este tempo de espera, polo que calibre nunca se desconectará automaticamente.

en: Use this IP address
gl: Empregar este enderezo de IP

en: Use this option if you want to force the driver to listen on a particular IP address. The driver will listen only on the entered address, and this address will be the one advertised over mDNS (BonJour).
gl: Use esta opción se quere forzar o controlador a escoitar nun enderezo IP concreto. O condutor escoitará só o enderezo introducido, e este enderezo será o anunciado a través de mDNS (BonJour).

en: Replace books with same calibre ID
gl: Substituír libros co mesmo identificador de Calibre

en: Use this option to overwrite a book on the device if that book has the same calibre identifier as the book being sent. The file name of the book will not change even if the save template produces a different result. Using this option in most cases prevents having multiple copies of a book on the device.
gl: Empregue esta opción para substituír un libro no dispositivo se ese libro ten o mesmo identificador de Calibre que o libro que se pretende enviar. O nome de ficheiro do libro non cambia mesmo se o modelo de gardado produce un resultado diferente. Empregar esta opción na maioría dos casos evita acabar con varias copias do mesmo libro no dispositivo.

en: Cover thumbnail compression quality
gl: Calidade de compresión das miniaturas das capas

en: Use this option to control the size and quality of the cover file sent to the device. It must be between 50 and 99. The larger the number the higher quality the cover, but also the larger the file. For example, changing this from 70 to 90 results in a much better cover that is approximately 2.5 times as big. To see the changes you must force calibre to resend metadata to the device, either by changing the metadata for the book (updating the last modification time) or resending the book itself.
gl: Use esta opción para controlar o tamaño e a calidade do ficheiro de portada enviado ao dispositivo. Debe estar entre 50 e 99. Canto maior sexa o número, maior calidade será a portada, pero tamén maior será o ficheiro. Por exemplo, cambiar isto de 70 a 90 dá lugar a unha cobertura moito mellor que é aproximadamente 2,5 veces máis grande. Para ver os cambios, debes obrigar a calibre a reenviar metadatos ao dispositivo, xa sexa cambiando os metadatos do libro (actualizando a hora da última modificación) ou reenviando o propio libro.

en: Use metadata cache
gl: Empregar a caché de metadatos

en: Setting this option allows calibre to keep a copy of metadata on the device, speeding up device connections. Unsetting this option disables keeping the copy, forcing the device to send metadata to calibre on every connect. Unset this option if you think that the cache might not be operating correctly.
gl: Establecer esta opción permítelle a calibre manter unha copia dos metadatos no dispositivo, acelerando as conexións do dispositivo. Se desactivas esta opción, desactivas o mantemento da copia, o que obriga ao dispositivo a enviar metadatos a calibre en cada conexión. Desactive esta opción se pensas que a caché pode non estar funcionando correctamente.

en: Additional file extensions to send to the device
gl: Extensións de ficheiro adicionais para enviar ao dispositivo

en: This is a comma-separated list of format file extensions you want to be able to send to the device. For example, you might have audio books in your library with the extension "m4b" that you want to listen to on your device. Don't worry about the "extra enabled extensions" warning.
gl: Esta é unha lista separada por comas de extensións de ficheiros de formato que queres poder enviar ao dispositivo. Por exemplo, pode que teñas na túa biblioteca libros de audio coa extensión «m4b» que queiras escoitar no teu dispositivo. Non te preocupes polo aviso de «extensións habilitadas adicionais».

en: Ignore device free space
gl: Ignorar o espazo libre do dispositivo

en: Check this box to ignore the amount of free space reported by your devices. This might be needed if you store books on an SD card and the device doesn't have much free main memory.
gl: Marque esta caixa para ignorar a cantidade de espazo libre informada polos seus dispositivos. Isto pode ser necesario se almacenas libros nunha tarxeta SD e o dispositivo non ten moita memoria principal libre.

en: Too many connection attempts from %s
gl: Demasiadas tentativas de conexión desde %s

en: The app on your device is too old and is no longer supported. Update it to a newer version.
gl: O aplicativo do dispositivo é demasiado antigo e xa non é compatíbel. Actualíceo a unha versión máis recente.

en: You have book formats in your library with dates in the future. See calibre for details
gl: Na súa biblioteca hai formatos de libro con datas do futuro. Vexa Calibre para máis detalles

en: The read sync column %s is not in calibre's library
gl: A columna de sincronización de lectura%s non está na biblioteca de calibre

en: The read sync column %s is not a Yes/No column
gl: A columna de sincronización de lectura %s non é unha columna Si/Non

en: The read date sync column %s is not in calibre's library
gl: A columna de sincronización da data de lectura %s non está na biblioteca de calibre

en: The read date sync column %s is not a date column
gl: A columna de sincronización da data de lectura %s non é unha columna de data

en: Bad compression quality setting. It must be a number between 50 and 99. Forced to be %d.
gl: Configuración de calidade de compresión incorrecta. Debe ser un número entre 50 e 99. Obrigado a ser %d.

en: Invalid port in options: %s
gl: Porto incorrecto nas opcións: %s

en: Failed to connect to port %d. Try a different value.
gl: Produciuse un fallo ao conectar co porto %d. Tente cun valor distinto.

en: Failed to allocate a random port
gl: Produciuse un fallo ao asignar un porto aleatorio

en: Communicate with the Samsung SNE e-book reader.
gl: Comuníquese co lector de libros electrónicos Samsung SNE.

en: Communicate with the Teclast K3/K5 reader.
gl: Comunicar co lector Teclast K3/K5.

en: Communicate with the Newsmy reader.
gl: Comunicar co lector de Newsmy.

en: Communicate with the Archos reader.
gl: Comunicarse co lector Archos.

en: Communicate with the Pico reader.
gl: Comunicar co lector Pico.

en: Communicate with the iPapyrus reader.
gl: Comunicar co lector de iPapyrus.

en: Communicate with the Sovos reader.
gl: Comunicar co lector Sovos.

en: Communicate with the Sunstech EB700 reader.
gl: Comunicar co lector Sunstech EB700.

en: Communicate with the Stash W950 reader.
gl: Comunicar co lector Stash W950 reader.

en: Communicate with the Wexler reader.
gl: Comunicar co lector Wexler.

en: Unable to detect any disk drives for the device: %s. Try rebooting
gl: Non se puido detectar ningunha unidade de disco para o dispositivo: %s. Proba a reiniciar

en: Unable to detect the %s mount point. Try rebooting.
gl: Non é posíbel detectar o punto de montaxe %s. Tente reiniciar.

en: Unable to detect the %s disk drive.
gl: Non foi posíbel detectar a unidade de disco %s.

en: Unable to detect the %s disk drive. Either the device has already been ejected, or your kernel is exporting a deprecated version of SYSFS.
gl: No se pode detectar a unidade de disco %s. Ou ben o dispositivo xa foi desconectado, ou ben o núcleo está exportando unha versión anticuada de SYSFS.

en: Unable to mount main memory (Error code: %d)
gl: Non é posíbel montar a memoria principal (código do erro: %d)

en: The main memory of %s is read only. This usually happens because of file system errors.
gl: A memoria principal de %s é de só lectura. Isto adoita ocorrer por erros no sistema de ficheiros.

en: Unable to mount the device
gl: Non foi posíbel montar o dispositivo

en: Configure device
gl: Configurar o dispositivo

en: settings for device drivers
gl: configuración para os controladores de dispositivo

en: Ordered list of formats the device will accept
gl: Lista ordenada de formatos que o dispositivo aceptará

en: Place files in sub-folders if the device supports them
gl: Coloca ficheiros en subcartafoles se o dispositivo os admite

en: Read metadata from files on device
gl: Ler os metadatos dos ficheiros no dispositivo

en: Use author sort instead of author
gl: Usar a orde por autor en lugar do autor

en: Template to control how books are saved
gl: Modelo para controlar como se gardan os libros

en: Extra customization
gl: Personalización adicional

en: Communicate with an e-book reader.
gl: Comunícate cun lector de libros electrónicos.

en: Failed to access files in the main memory of your device. You should contact the device manufacturer for support. Common fixes are: try a different USB cable/USB port on your computer. If you device has a "Reset to factory defaults" type of setting somewhere, use it. Underlying error: %s
gl: Produciuse un erro ao acceder aos ficheiros da memoria principal do teu dispositivo. Debes contactar co fabricante do dispositivo para obter asistencia. As correccións comúns son: proba cun cable USB/porto USB diferente no teu ordenador. Se o teu dispositivo ten un tipo de configuración «Restablecer os valores predeterminados de fábrica» ​​nalgún lugar, úsao. Erro subxacente: %s

en: Permission was denied by macOS trying to access files in the main memory of your device. You will need to grant permission explicitly by looking under System Preferences > Security and Privacy > Privacy > Files and Folders. Underlying error: %s
gl: MacOS denegou o permiso ao tentar acceder aos ficheiros da memoria principal do teu dispositivo. Deberá conceder permiso explícitamente mirando en Preferencias do sistema > Seguridade e privacidade > Privacidade > Ficheiros e cartafoles. Erro subxacente: %s

en: Failed to access files on the SD card in your device. This can happen for many reasons. The SD card may be corrupted, it may be too large for your device, it may be write-protected, etc. Try a different SD card, or reformat your SD card using the FAT32 filesystem. Also make sure there are not too many files in the root of your SD card. Underlying error: %s
gl: Produciuse un erro ao acceder aos ficheiros da tarxeta SD do teu dispositivo. Isto pode ocorrer por moitas razóns. É posible que a tarxeta SD estea danada, que sexa demasiado grande para o teu dispositivo, que estea protexida contra escritura, etc. Proba cunha tarxeta SD diferente ou reformatea a tarxeta SD usando o sistema de ficheiros FAT32. Tamén asegúrese de que non hai demasiados ficheiros na raíz da súa tarxeta SD. Erro subxacente: %s

en: Sending metadata to device...
gl: Enviando metadatos ao dispositivo...

en: USB Vendor ID (in hex)
gl: Identificador do vendedor do USB (en hexadecimal)

en: Get this ID using Preferences -> Misc -> Get information to set up the user-defined device
gl: Obtén este ID usando Preferencias -> Varios -> Obter información para configurar o dispositivo definido polo usuario

en: USB Product ID (in hex)
gl: Identificador do produto USB (en hexadecimal)

en: USB Revision ID (in hex)
gl: Identificador da revisión de USB (en hexadecimal)

en: Unused (leave blank)
gl: Non usado (deixe en branco)

en: This field is no longer used, leave it blank.
gl: Este campo non se usa máis; déixeo baleiro.

en: Main memory folder
gl: Cartafol principal de memoria

en: Enter the folder where the books are to be stored. This folder is prepended to any send_to_device template
gl: Introduza o cartafol onde se van gardar os libros. Este cartafol vai anteposto a calquera modelo send_to_device

en: Check this box if the device's main memory is being seen as card a and the card is being seen as main memory
gl: Escolla esta opción se a memoria principal do dispositivo aparece como tarxeta a e a tarxeta aparece como memoria principal

en: The reader has no storage card %s. You may have changed the default send to device action. Right click on the "Send to device" button and reset the default action to be "Send to main memory".
gl: O lector non ten tarxeta de almacenamento %s. É posible que cambiaches a acción predeterminada de envío ao dispositivo. Preme co botón dereito no botón «Enviar ao dispositivo» e restablece a acción predeterminada para que sexa «Enviar á memoria principal».

en: Selected slot: %s is not supported.
gl: A baía %s seleccionada non é compatíbel.

en: There is insufficient free space in main memory
gl: O espazo libre na memoria principal é insuficiente

en: There is insufficient free space on the storage card
gl: O espazo libre na tarxeta de memoria é insuficiente

en: Rendered %s
gl: Renderizado %s

en: Failed %s
gl: Produciuse un erro %s

en: Failed to process comic: 
    
    %s
gl: Produciuse un erro ao procesar a banda deseñada:
    
    %s

en: Could not find an e-book inside the archive
gl: Non se puido atopar un libro electrónico dentro do arquivo

en: input_file output_file [options]
    
    Convert an e-book from one format to another.
    
    input_file is the input and output_file is the output. Both must be specified as the first two arguments to the command.
    
    The output e-book format is guessed from the file extension of output_file. output_file can also be of the special format .EXT where EXT is the output file extension. In this case, the name of the output file is derived from the name of the input file. Note that the filenames must not start with a hyphen. Finally, if output_file has no extension, then it is treated as a folder and an "open e-book" (OEB) consisting of HTML files is written to that folder. These files are the files that would normally have been passed to the output plugin.
    
    After specifying the input and output file you can customize the conversion by specifying various options. The available options depend on the input and output file types. To get help on them specify the input and output file and then use the -h option.
    
    For full documentation of the conversion system see
gl: ficheiro_entrada ficheiro_saída [opcións]
    
    Converte un libro electrónico dun formato a outro.
    
    input_file é a entrada e output_file é a saída. Ambos deben especificarse como os dous primeiros argumentos do comando.
    
    O formato de saída do libro electrónico dedícase a partir da extensión do ficheiro output_file. ficheiro_saída tamén pode ter o formato especial .EXT onde EXT é a extensión do ficheiro de saída. Neste caso, o nome do ficheiro de saída deriva do nome do ficheiro de entrada. Teña en conta que os nomes de ficheiros non deben comezar cun guión. Finalmente, se output_file non ten extensión, entón trátase como un cartafol e escríbese nese cartafol un «libro electrónico aberto» (OEB) composto por ficheiros HTML. Estes ficheiros son os ficheiros que normalmente se pasarían ao complemento de saída.
    
    Despois de especificar o ficheiro de entrada e saída, pode personalizar a conversión especificando varias opcións. As opcións dispoñibles dependen dos tipos de ficheiros de entrada e saída. Para obter axuda sobre eles, especifique o ficheiro de entrada e saída e despois use a opción -h.
    
    Para a documentación completa do sistema de conversión consulte

en: Path to a file containing rules to transform the CSS styles in this book. The easiest way to create such a file is to use the wizard for creating rules in the calibre GUI. Access it in the "Look & feel->Transform styles" section of the conversion dialog. Once you create the rules, you can use the "Export" button to save them to a file.
gl: Ruta a un ficheiro que contén regras para transformar os estilos CSS deste libro. O xeito máis sinxelo de crear un ficheiro deste tipo é usar o asistente para crear regras na GUI de calibre. Accede a el na sección «Aspecto e sensación->Transformar estilos» do diálogo de conversión. Unha vez creadas as regras, pode usar o botón «Exportar» para gardalas nun ficheiro.

en: Path to a file containing rules to transform the HTML in this book. The easiest way to create such a file is to use the wizard for creating rules in the calibre GUI. Access it in the "Look & feel->Transform HTML" section of the conversion dialog. Once you create the rules, you can use the "Export" button to save them to a file.
gl: Ruta a un ficheiro que contén regras para transformar o HTML deste libro. O xeito máis sinxelo de crear un ficheiro deste tipo é usar o asistente para crear regras na GUI de calibre. Accede a el na sección «Aspecto e sensación->Transformar HTML» do diálogo de conversión. Unha vez creadas as regras, pode usar o botón «Exportar» para gardalas nun ficheiro.

en: Recipe specific options. Syntax is option_name:value. For example: {example}. Can be specified multiple times to set different options. To see a list of all available options for a recipe, use {list}.
gl: Opcións específicas da receita. A sintaxe é nome_opción:valor. Por exemplo: {example}. Pódese especificar varias veces para establecer diferentes opcións. Para ver unha lista de todas as opcións dispoñibles para unha receita, usa {list}.

en: INPUT OPTIONS
gl: OPCIÓNS DE ENTRADA

en: OUTPUT OPTIONS
gl: OPCIÓNS DE SAÍDA

en: Options to control the processing of the input %s file
gl: Opcións para controlar o procesamento do ficheiro de entrada %s

en: Options to control the processing of the output %s
gl: Opcións para controlar o procesamento da saída %s

en: LOOK AND FEEL
gl: APARENCIA

en: Options to control the look and feel of the output
gl: Opcións para controlar o aspecto da saída

en: HEURISTIC PROCESSING
gl: PROCESAMENTO HEURÍSTICO

en: Modify the document text and structure using common patterns. Disabled by default. Use %(en)s to enable.  Individual actions can be disabled with the %(dis)s options.
gl: Modificar o texto e a estrutura do documento utilizando patróns habituais. Empregue %(en)s para activar. As accións individuais pódense desactivar coas opcións %(dis)s.

en: SEARCH AND REPLACE
gl: BUSCAR E SUBSTITUÍR

en: Modify the document text and structure using user defined patterns.
gl: Modificar o texto do documento e a estrutura usando patróns definidos.

en: STRUCTURE DETECTION
gl: DETECCIÓN DA ESTRUTURA

en: Control auto-detection of document structure.
gl: Control de autodetección de estrutura de documento.

en: TABLE OF CONTENTS
gl: ÍNDICE

en: Control the automatic generation of a Table of Contents. By default, if the source file has a Table of Contents, it will be used in preference to the automatically generated one.
gl: Controla a xeración automática do Índice. De modo predeterminado, se o ficheiro orixe ten unha táboa de contidos, usarase esta preferentemente respecto da xerada automaticamente.

en: METADATA
gl: METADATOS

en: Options to set metadata in the output
gl: As opcións para asignar metadatos na saída

en: DEBUG
gl: DEPURACIÓN

en: Options to help with debugging the conversion
gl: Opción para axudar coa depuración da conversión

en: List builtin recipe names. You can create an e-book from a builtin recipe like this: ebook-convert "Recipe Name.recipe" output.epub
gl: Lista os nomes das receitas integradas. Podes crear un libro electrónico a partir dunha receita integrada como esta: ebook-convert «Recipe Name.recipe» output.epub

en: Output saved to
gl: Saída gardada en

en: The options and default values for the options change depending on both the
    input and output formats, so you should always check with::
    
        %s
    
    Below are the options that are common to all conversion, followed by the
    options specific to every input and output format.
gl: As opcións e os valores predeterminados das opcións cambian dependendo de ambos
    formatos de entrada e saída, polo que sempre debes comprobar con::
    
       %s
    
    A continuación móstranse as opcións que son comúns a todas as conversións, seguidas da
    opcións específicas para cada formato de entrada e saída.

en: Convert AZW4 to HTML
gl: Converter AZW4 para HTML

en: Convert CHM files to OEB
gl: Converte ficheiros CHM a OEB

en: Optimize comic files (.cbz, .cbr, .cb7, .cbc) for viewing on portable devices
gl: Optimice os ficheiros de banda deseñada (.cbz, .cbr, .cb7, .cbc) para visualizalos en dispositivos portátiles

en: Reduce the number of colors used in the image. This works only if you choose the PNG output format. It is useful to reduce file sizes. Set to zero to turn off. Maximum value is 256. It is off by default.
gl: Reduce o número de cores utilizadas na imaxe. Isto só funciona se escolle o formato de saída PNG. É útil para reducir o tamaño dos ficheiros. Establece a cero para desactivar. O valor máximo é 256. Está desactivado por defecto.

en: Disable normalize (improve contrast) color range for pictures. Default: False
gl: Desactivar normalizar (mellorar o contraste) o intervalo de cor para imaxes. Valor predeterminado: desactivado

en: Maintain picture aspect ratio. Default is to fill the screen.
gl: Conservar a proporción da imaxe. O valor predeterminado e encher a pantalla.

en: Disable sharpening.
gl: Desactivar a definición.

en: Disable trimming of comic pages. For some comics, trimming might remove content as well as borders.
gl: Desactivar o recorte de páxinas de banda deseñada. Para algunha banda deseñada, o recorte pode retirar contido ademais de bordos.

en: Don't split landscape images into two portrait images
gl: Non dividir as imaxes horizontais en dúas imaxes verticais

en: Keep aspect ratio and scale image using screen height as image width for viewing in landscape mode.
gl: Conservar a proporción e redimensionar a imaxe usando a altura da pantalla como largo de imaxe, para vela en modo de visualización apaisado.

en: Used for right-to-left publications like manga. Causes landscape pages to be split into portrait pages from right to left.
gl: Usado para publicacións de dereita a esquerda como cómic manga. Fai que as páxinas apaisadas se dividan en páxinas verticais de dereita a esquerda.

en: Enable Despeckle. Reduces speckle noise. May greatly increase processing time.
gl: Activa a eliminación de artefactos (despeckle). Reduce o ruído de artefactos en imaxes. Pode incrementar bastante o tempo de procesamento.

en: Don't sort the files found in the comic alphabetically by name. Instead use the order they were added to the comic.
gl: Non ordenar os ficheiros encontrados na banda deseñada por nome alfabético. No entanto, usar a orde en que foron engadidos á banda deseñada.

en: The format that images in the created e-book are converted to. You can experiment to see which format gives you optimal size and look on your device.
gl: O formato ao que se converten as imaxes do libro electrónico creado. Podes probar para ver que formato che proporciona un tamaño e un aspecto óptimos no teu dispositivo.

en: Apply no processing to the image
gl: Non se aplica proceso ningún á imaxe

en: Do not convert the image to grayscale (black and white)
gl: No converter a imaxe a escala de gris (branco e negro)

en: Specify the image size as width x height pixels, for example: 123x321. Normally, an image size is automatically calculated from the output profile, this option overrides it.
gl: Especifique o tamaño da imaxe como píxeles de ancho x alto, por exemplo: 123x321. Normalmente, o tamaño da imaxe calcúlase automaticamente a partir do perfil de saída, esta opción o anula.

en: When converting a CBC do not add links to each page to the TOC. Note this only applies if the TOC has more than one section
gl: Ao converter un CBC non engadir ligazóns a cada páxina no Índice. Isto só se aplica se o Índice ten máis dunha sección

en: Page
gl: Páxina

en: Convert OCR-ed DJVU files (.djvu) to HTML
gl: Converte ficheiros DJVU con OCR (.djvu) a HTML

en: Convert DOCX files (.docx and .docm) to HTML
gl: Convertir ficheiros DOCX (.docx e .docm) a HTML

en: Normally, if a large image is present at the start of the document that looks like a cover, it will be removed from the document and used as the cover for created e-book. This option turns off that behavior.
gl: Normalmente, se hai unha imaxe grande ao comezo do documento que parece unha portada, eliminarase do documento e utilizarase como portada para o libro electrónico creado. Esta opción desactiva ese comportamento.

en: Do not insert a page break after every endnote.
gl: Non insira un salto de páxina despois de cada nota final.

en: Render superscripts and subscripts so that they do not affect the line height
gl: Renderizar superíndices e subíndices para que non afecten a altura da liña

en: The size of the page. Default is letter. Choices are %s
gl: O tamaño da páxina. O predeterminado é carta. As opcións son %s

en: Custom size of the document. Use the form width x height, for example: `123x321` to specify the width and height (in pts). This overrides any specified page-size.
gl: Tamaño personalizado do documento. Use o formulario ancho x alto, por exemplo: `123x321` para especificar o ancho e o alto (en puntos). Isto anula calquera tamaño de páxina especificado.

en: Do not insert the book cover as an image at the start of the document. If you use this option, the book cover will be discarded.
gl: Non introduza a portada do libro como imaxe ao comezo do documento. Se utilizas esta opción, descartarase a portada do libro.

en: Preserve the aspect ratio of the cover image instead of stretching it out to cover the entire page.
gl: Conserva a relación de aspecto da imaxe da portada en lugar de estirala para cubrir toda a páxina.

en: Do not insert the table of contents as a page at the start of the document.
gl: Non inserir o índice como páxina no inicio do documento.

en: Extract the contents of the generated %s file to the specified folder. The contents of the folder are first deleted, so be careful.
gl: Extrae o contido do ficheiro xerado %sno cartafol especificado. O contido do cartafol elimínase primeiro, polo que teña coidado.

en: The size of the left page margin, in pts. Default is 72pt. Overrides the common left page margin setting.
gl: O tamaño da marxe esquerda da páxina, en pts. O valor predeterminado é 72 pt. Anula a configuración da marxe esquerda común da páxina.

en: The size of the top page margin, in pts. Default is 72pt. Overrides the common top page margin setting, unless set to zero.
gl: O tamaño da marxe da páxina superior, en pts. O valor predeterminado é 72 pt. Anula a configuración común da marxe da páxina superior, a menos que se estableza en cero.

en: The size of the right page margin, in pts. Default is 72pt. Overrides the common right page margin setting, unless set to zero.
gl: O tamaño da marxe dereita da páxina, en pts. O valor predeterminado é 72 pt. Anula a configuración da marxe dereita común da páxina, a non ser que se estableza en cero.

en: The size of the bottom page margin, in pts. Default is 72pt. Overrides the common bottom page margin setting, unless set to zero.
gl: O tamaño da marxe inferior da páxina, en pts. O valor predeterminado é 72 pt. Anula a configuración común da marxe inferior da páxina, a non ser que se estableza en cero.

en: Convert EPUB files (.epub) to HTML
gl: Converte ficheiros EPUB (.epub) a HTML

en: Cover image
gl: Imaxe de portada

en: Cover page
gl: Portada

en: The file {} is locked with DRM. It cannot be viewed
gl: O ficheiro {} está bloqueado con DRM. Non se pode visualizar

en: The file {} is locked with DRM. It cannot be converted
gl: O ficheiro {} está bloqueado con DRM. Non se pode converter

en: Turn off splitting at page breaks. Normally, input files are automatically split at every page break into two files. This gives an output e-book that can be parsed faster and with less resources. However, splitting is slow and if your source file contains a very large number of page breaks, you should turn off splitting on page breaks.
gl: Desactiva a división nos saltos de páxina. Normalmente, os ficheiros de entrada divídense automaticamente en cada salto de páxina en dous ficheiros. Isto dá un libro electrónico de saída que se pode analizar máis rápido e con menos recursos. Non obstante, a división é lenta e se o ficheiro fonte contén un número moi grande de saltos de páxina, debería desactivar a división nos saltos de páxina.

en: Extract the contents of the generated book to the specified folder. The contents of the folder are first deleted, so be careful.
gl: Extrae o contido do libro xerado á carpeta especificada. O contido da carpeta é eliminado primeiro, así que ten coidado.

en: The maximum image size (width x height). A value of {0} means use the screen size from the output profile. A value of {1} means no maximum size is specified. For example, a value of {2} will cause all images to be resized so that their width is no more than {3} pixels and their height is no more than {4} pixels. Note that this only affects the size of the actual image files themselves. Any given image may be rendered at a different size depending on the styling applied to it in the document.
gl: O tamaño máximo da imaxe (ancho x alto). Un valor de {0} significa usar o tamaño da pantalla do perfil de saída. Un valor de {1} significa que non se especifica un tamaño máximo. Por exemplo, un valor de {2} fará que todas as imaxes se cambien de tamaño para que a súa anchura non sexa superior a {3} píxeles e a súa altura non sexa superior a {4} píxeles. Teña en conta que isto só afecta o tamaño dos ficheiros de imaxe actuais. Calquera imaxe pode renderizarse cun tamaño diferente dependendo do estilo que se lle aplique no documento.

en: Split all HTML files larger than this size (in KB). This is necessary as most EPUB readers cannot handle large file sizes. The default of %defaultKB is the size required for Adobe Digital Editions. Set to 0 to disable size based splitting.
gl: Divide todos os ficheiros HTML máis grandes que este tamaño (en KB). Isto é necesario xa que a maioría dos lectores de EPUB non poden manexar ficheiros de gran tamaño. O valor predeterminado de %defaultKB é o tamaño necesario para Adobe Digital Editions. Establécese en 0 para desactivar a división en función do tamaño.

en: Normally, if the input file has no cover and you don't specify one, a default cover is generated with the title, authors, etc. This option disables the generation of this cover.
gl: Normalmente, se o ficheiro de entrada non ten capa e non especifica unha, xerarase unha capa co título, autores, etc. Esta opción desactiva a xeración desta capa.

en: Do not use SVG for the book cover. Use this option if your EPUB is going to be used on a device that does not support SVG, like the iPhone or the JetBook Lite. Without this option, such devices will display the cover as a blank page.
gl: Non usar un SVG para a capa dun libro. Debe usar esta opción se o EPUB vai ser empregado nun dispositivo que non é compatible con SVG, como o iPhone ou de JetBook Lite. Sen esta opción, cada dispositivo amosará a capa como unha páxina en branco.

en: When using an SVG cover, this option will cause the cover to scale to cover the available screen area, but still preserve its aspect ratio (ratio of width to height). That means there may be white borders at the sides or top and bottom of the image, but the image will never be distorted. Without this option the image may be slightly distorted, but there will be no borders.
gl: Ao empregar unha capa en branco, esta opción implicará que a capa escalarase a toda a área da pantalla dispoñíbel mais manterá a relación de aspecto. Isto implica que pode ter bordos en branco aos lados ou na parte superior e inferior, mais a imaxe non pode estar distorsionada. Sen esta opción, a imaxe pode distorsionarse, mais non terá bordos.

en: This option is needed only if you intend to use the EPUB with FBReaderJ. It will flatten the file system inside the EPUB, putting all files into the top level.
gl: Esta opción é necesaria soamente se pretende usar o EPUB con FBReaderJ. Con esta opción simplificarase o sistema de ficheiros dentro do EPUB, poñendo todos os ficheiros no nivel superior.

en: Insert an inline Table of Contents that will appear as part of the main book content.
gl: Inserir un índice na liña que aparecerá como parte do contido do libro pincipal.

en: Put the inserted inline Table of Contents at the end of the book instead of the start.
gl: Poña a táboa de contidos inserida ao final do libro en lugar do comezo.

en: Title for any generated inline table of contents.
gl: Título para calquera táboa de contidos en liña xerada.

en: The version of the EPUB file to generate. EPUB 2 is the most widely compatible, only use EPUB 3 if you know you actually need it.
gl: A versión do ficheiro EPUB que se vai xerar. EPUB 2 é o máis compatible, só usa EPUB 3 se sabes que realmente o necesitas.

en: Split all HTML files larger than this size (in KB). This is necessary as some devices cannot handle large file sizes. Set to 0 to disable size based splitting.
gl: Dividir todos os arquivos HTML maiores que este tamaño (en KB). Isto é necesario xa que algúns dispositivos non poden manexar arquivos de gran tamaño. Establece a 0 para desactivar a división baseada no tamaño.

en: The KEPUB renderer on the Kobo has a bug when text justification is turned on. It will either not justify text properly or when highlighting there will be gaps between neighboring highlighted parts of text. By default, calibre generates KEPUB that avoid the highlighting gaps at the expense of worse text justification. This option reverses that tradeoff. Use this option if you use justification when reading on your Kobo device.
gl: O renderizador KEPUB no Kobo ten un erro cando a xustificación do texto está activada. Ou non xustifica o texto correctamente ou, ao resaltar, haberá espazos entre as partes de texto resaltadas contiguas. Por defecto, calibre xera KEPUB que evita os espazos ao resaltar, pero a costa dunha peor xustificación do texto. Esta opción invierte ese equilibrio. Usa esta opción se utilizas a xustificación ao ler no teu dispositivo Kobo.

en: Modify how hyphenation is performed for this book. Note that hyphenation does not perform well for all languages, as it depends on the dictionaries present on the device, which are not always of the highest quality.
gl: Modificar como se realiza a separación de guións para este libro. Ten en conta que a separación non funciona ben para todas as linguas, xa que depende dos dicionarios presentes no dispositivo, que non sempre son da mellor calidade.

en: Override all hyphenation settings in book, forcefully disabling hyphenation completely.
gl: Anular toda a configuración de separación de guións no libro, desactivando a separación de guións por completo.

en: Minimum word length to hyphenate, in characters.
gl: Lonxitude mínima de palabra para separar con guións, en caracteres.

en: Minimum characters before hyphens.
gl: Caracteres mínimos antes dos guións.

en: Minimum characters after hyphens.
gl: Caracteres mínimos despois dos guións.

en: Maximum consecutive hyphenated lines.
gl: Máximo de liñas consecutivas con guión.

en: Convert FB2 and FBZ files to HTML
gl: Converte ficheiros FB2 e FBZ a HTML

en: Do not insert a Table of Contents at the beginning of the book
gl: Non insira unha táboa de contidos ao comezo do libro

en: Section per entry in the ToC
gl: Sección por entrada na TdC

en: Section per file
gl: Sección por arquivo

en: A single section
gl: Unha única sección

en: Specify how sections are created:
     * nothing: {nothing}
     * files: {files}
     * toc: {toc}
    If ToC based generation fails, adjust the "Structure detection" and/or "Table of Contents" settings (turn on "Force use of auto-generated Table of Contents").
gl: Especifique como se crean as seccións:
    *nada: {nothing}
    * ficheiros: {files}
    * índice {toc}
    Se a xeración baseada no índice falla, axusta a configuración de «Detección de estruturas» e/ou «Índice» (activa «Forzar o uso do índice xerado automaticamente»).

en: Genre for the book. Choices: %s
    
     See:
gl: Xénero do libro. Escollas: %s
    
    Vexa:

en: for a complete list with descriptions.
gl: para una lista completa con descricións.

en: Convert HTML and OPF files to an OEB
gl: Converte ficheiros HTML e OPF nun OEB

en: Traverse links in HTML files breadth first. Normally, they are traversed depth first.
gl: Facer unha recollida en largura das ligazóns en ficheiros HTML. Normalmente, faise unha recollida en profundidade.

en: Maximum levels of recursion when following links in HTML files. Must be non-negative. 0 implies that no links in the root HTML file are followed. Default is %default.
gl: Nivel de recursión máximo para seguir ligazóns en ficheiros HTML. Non debe ser negativo. O valor 0 implica que non se seguirá ningunha ligazón no ficheiro HTML raíz. O valor predeterminado é %default.

en: Normally this input plugin re-arranges all the input files into a standard folder hierarchy. Only use this option if you know what you are doing as it can result in various nasty side effects in the rest of the conversion pipeline.
gl: Normalmente, este complemento de entrada reorganiza todos os ficheiros de entrada nunha xerarquía de cartafoles estándar. Use esta opción só se sabe o que está facendo, xa que pode producir varios efectos secundarios desagradables no resto do proceso de conversión.

en: Normally, resources linked to by the HTML file or its children will only be allowed if they are in a sub-folder of the original HTML file. This option allows including local files from any location on your computer. This can be a security risk if you are converting untrusted HTML and expecting to distribute the result of the conversion.
gl: Normalmente, os recursos ligados polo ficheiro HTML ou os seus fillos só se permitirán se están nun subcartafol do ficheiro HTML orixinal. Esta opción permite incluír ficheiros locais desde calquera lugar do teu ordenador. Isto pode ser un risco de seguridade se estás convertendo HTML non fiable e esperas distribuír o resultado da conversión.

en: CSS file used for the output instead of the default file
gl: CSS utilizado para a saída en vez do ficheiro predeterminado

en: Template used for generation of the HTML index file instead of the default file
gl: Modelo utilizado para a xeración do ficheiro de índice HTML en lugar do ficheiro predeterminado

en: Template used for the generation of the HTML contents of the book instead of the default file
gl: Modelo utilizado para a xeración do contido HTML do libro en lugar do ficheiro predeterminado

en: Extract the contents of the generated ZIP file to the specified folder. WARNING: The contents of the folder will be deleted.
gl: Extrae o contido do ficheiro ZIP xerado no cartafol especificado. AVISO: Eliminarase o contido do cartafol.

en: Convert HTMLZ files to HTML
gl: Converte ficheiros HTMLZ a HTML

en: Multiple HTML files found in the archive {0}. Only {1} will be used.
gl: Atopáronse múltiples ficheiros HTML no arquivo {0}. Só se usará {1}.

en: No top level HTML file found.
gl: Non se atopou ningún ficheiro en HTML.

en: Top level HTML file %s is empty
gl: O ficheiro HTML do nivel superior %s está baleiro

en: Use CSS classes
gl: Use clases CSS

en: Use the style attribute
gl: Use o atributo de estilo

en: Use HTML tags wherever possible
gl: Use etiquetas HTML sempre que sexa posible

en: Use an external CSS file
gl: Use un ficheiro CSS externo

en: Use a <style> tag in the HTML file
gl: Use unha <style> etiqueta no ficheiro HTML

en: Specify the handling of CSS. Default is class.
    class: {class}
    inline: {inline}
    tag: {tag}
gl: Especifique o manexo de CSS. O predeterminado é a clase.
    clase: {class}
    en liña: {inline}
    etiqueta: {tag}

en: How to handle the CSS when using css-type = 'class'.
    Default is external.
    external: {external}
    inline: {inline}
gl: Como manexar o CSS cando se usa css-type = «clase».
    O predeterminado é externo.
    externo: {external}
    na liña: {inline}

en: If set this option causes the file name of the HTML file inside the HTMLZ archive to be based on the book title.
gl: Se se define esta opción fai que o nome do ficheiro HTML dentro do arquivo HTMLZ se basee no título do libro.

en: Convert LIT files to HTML
gl: Converte ficheiros LIT a HTML

en: Convert LRF files to HTML
gl: Converte ficheiros LRF a HTML

en: Enable auto-rotation of images that are wider than the screen width.
gl: Activa a rotación automática das imaxes que son máis anchas que o ancho da pantalla.

en: Set the space between words in pts. Default is %default
gl: Fixa o espazo entre palabras en pt. Valor predeterminado: %default

en: Add a header to all the pages with title and author.
gl: Engadir unha cabeceira en todas as páxinas, poñendo título e autor.

en: Set the format of the header. %a is replaced by the author and %t by the title. Default is %default
gl: Estabelecer o formato da cabeceira. %a substitúese polo autor e %t polo título. O valor predeterminado é %default

en: Add extra spacing below the header. Default is %default pt.
gl: Engadir espazo adicional baixo a cabeceira. O valor predeterminado é : %default pt.

en: Minimum paragraph indent (the indent of the first line of a paragraph) in pts. Default: %default
gl: Sangrado mínimo para parágrafos (o sangrado da primeira liña de cada parágrafo) en pt. O valor predeterminado é : %default

en: This option has no effect
gl: Esta opción non ten efecto

en: Multiply the size of text in rendered tables by this factor. Default is %default
gl: Multiplicar o tamaño do texto nas táboas convertidas en imaxes por este factor. O valor predeterminado %default

en: The serif family of fonts to embed
gl: Familia de letra serif para incorporar

en: The sans-serif family of fonts to embed
gl: Familia de letra sans-serif para incorporar

en: The monospace family of fonts to embed
gl: Familia de letra monoespazada para incorporar

en: Comic
gl: Banda deseñada

en: Convert MOBI files (.mobi, .prc, .azw) to HTML
gl: Converte ficheiros MOBI (.mobi, .prc, .azw) a HTML

en: When present, use author sort field as author.
gl: Cando exista, usar o campo autor abreviado como autor.

en: Don't add Table of Contents to the book. Useful if the book has its own table of contents.
gl: Non engadir índice ao libro. É útil se o libro ten o seu propio índice.

en: Disable compression of the file contents.
gl: Desactivar a compresión dos contidos do ficheiro.

en: Tag for MOBI files to be marked as personal documents. This option has no effect on the conversion. It is used only when sending MOBI files to a device. If the file being sent has the specified tag, it will be marked as a personal document when sent to the Kindle. Use the value * to match all books.
gl: Etiqueta para que os ficheiros MOBI se marquen como documentos persoais. Esta opción non ten ningún efecto na conversión. Só se usa ao enviar ficheiros MOBI a un dispositivo. Se o ficheiro que se envía ten a etiqueta especificada, marcarase como un documento persoal cando se envíe ao Kindle. Usa o valor * para que coincida con todos os libros.

en: Ignore margins in the input document. If False, then the MOBI output plugin will try to convert margins specified in the input document, otherwise it will ignore them.
gl: Ignorar as marxes no ficheiro de entrada. De se desactivar, o complemento de saída MOBI tentará converter as marxes especificadas no documento de entrada, caso contrario ignorará as marxes.

en: When adding the Table of Contents to the book, add it at the start of the book instead of the end. Not recommended.
gl: Ao engadir a táboa de contidos ao libro, engádea ao comezo do libro en lugar do final. Non recomendado.

en: Enable sharing of book content via Facebook etc.  on the Kindle. WARNING: Using this feature means that  the book will not auto sync its last read position  on multiple devices. Complain to Amazon.
gl: Permitir compartir contido do libro a través de Facebook, etc. no Kindle. ADVERTENCIA: o uso desta función significa que o libro non sincronizará automaticamente a súa última posición de lectura en varios dispositivos. Queixa a Amazon.

en: By default calibre converts all images to JPEG format in the output MOBI file. This is for maximum compatibility as some older MOBI viewers have problems with other image formats. This option tells calibre not to do this. Useful if your document contains lots of GIF/PNG images that become very large when converted to JPEG.
gl: Por defecto, calibre converte todas as imaxes a formato JPEG no ficheiro MOBI de saída. Isto é para a máxima compatibilidade xa que algúns visores MOBI máis antigos teñen problemas con outros formatos de imaxe. Esta opción indica a calibre que non o faga. Útil se o documento contén moitas imaxes GIF/PNG que se fan moi grandes cando se converten a JPEG.

en: By default calibre generates MOBI files that contain the old MOBI 6 format. This format is compatible with all devices. However, by changing this setting, you can tell calibre to generate MOBI files that contain both MOBI 6 and the new KF8 format, or only the new KF8 format. KF8 has more features than MOBI 6, but only works with newer Kindles. Allowed values: {}
gl: Por defecto, calibre xera ficheiros MOBI que conteñen o antigo formato MOBI 6. Este formato é compatible con todos os dispositivos. Non obstante, ao cambiar esta configuración, pode indicarlle a calibre que xere ficheiros MOBI que conteñan tanto MOBI 6 como o novo formato KF8, ou só o novo formato KF8. KF8 ten máis funcións que MOBI 6, pero só funciona con Kindle máis novos. Valores permitidos: {}

en: All articles
gl: Todos os artigos

en: Convert ODT (LibreOffice) files to HTML
gl: Converte ficheiros ODT (LibreOffice) a HTML

en: Convert PDB to HTML
gl: Converter PDB para HTML

en: Format to use inside the PDB container. Choices are:
gl: Formato para usar dentro do contedor PDB. As opcións son:

en: Specify the character encoding of the output document. The default is cp1252. Note: This option is not honored by all formats.
gl: Especificar a codificación de caracteres do documento de saída. A predeterminada é cp1252. Nota: esta opción non ten efecto en todos os formatos.

en: Add Table of Contents to beginning of the book.
gl: Engadir Índice de contidos ao principio do libro.

en: Convert PDF files to HTML
gl: Converte ficheiros PDF a HTML

en: Do not extract images from the document
gl: Non extraer as imaxes do documento

en: Scale used to determine the length at which a line should be unwrapped. Valid values are a decimal between 0 and 1. The default is 0.45, just below the median line length.
gl: Redimensiona para determinar o tamaño con que unha liña debería ser unida. Son valores correctos un número decimal entre 0 e 1. O valor predeterminado é 0.45, un pouco menos da metade da líña.

en: The PDF engine to use, the "calibre" engine is recommended as it has automatic header and footer removal. Choices: {}
gl: O motor PDF a usar, recoméndase o motor «calibre», xa que ten a eliminación automática de cabeceiras e pés. Opcións: {}

en: Skip everything to the specified number of pixels at the top of a page. Negative numbers mean auto-detect and remove headers, zero means do not remove headers and positive numbers mean remove headers that appear above that many pixels from the top of the page. Works only with the new PDF engine.
gl: Salta todo ata o número especificado de píxeles na parte superior dunha páxina. Os números negativos significan que se detectan e eliminan cabeceiras automaticamente, cero significa que non se eliminan os encabezados e os números positivos significan que se eliminan os encabezados que aparecen por encima de tantos píxeles da parte superior da páxina. Funciona só co novo motor PDF.

en: Skip everything to the specified number of pixels at the bottom of a page. Negative numbers mean auto-detect and remove footers, zero means do not remove footers and positive numbers mean remove footers that appear below that many pixels from the bottom of the page. Works only with the calibre PDF engine.
gl: Salta todo ata o número especificado de píxeles na parte inferior dunha páxina. Os números negativos significan detectar e eliminar os pés de páxina automaticamente, cero significa non eliminar os pés de páxina e os números positivos significan eliminar os pés de páxina que aparecen debaixo de tantos píxeles da parte inferior da páxina. Funciona só co motor PDF calibre.

en: Regular expression to remove lines at the top of a page. This only looks at the first line of a page and works only with the calibre PDF engine.
gl: Expresión regular para eliminar liñas na parte superior dunha páxina. Isto só mira a primeira liña dunha páxina e só funciona co motor PDF de calibre.

en: Regular expression to remove lines at the bottom of a page. This only looks at the last line of a page and works only with the calibre PDF engine.
gl: Expresión regular para eliminar liñas na parte inferior dunha páxina. Isto só mira a última liña dunha páxina e só funciona co motor PDF de calibre.

en: Instead of using the paper size specified in the PDF Output options, use a paper size corresponding to the current output profile. Useful if you want to generate a PDF for viewing on a specific device.
gl: En lugar de utilizar o tamaño de papel especificado nas opcións de saída do PDF, use un tamaño de papel correspondente ao perfil de saída actual. Útil se queres xerar un PDF para visualizalo nun dispositivo específico.

en: The unit of measure for page sizes. Default is inch. Choices are {} Note: This does not override the unit for margins!
gl: A unidade de medida dos tamaños de páxina. O predeterminado é polgadas. As opcións son {} Nota: isto non anula a unidade das marxes!

en: The size of the paper. This size will be overridden when a non default output profile is used. Default is letter. Choices are {}
gl: O tamaño do papel. Este tamaño anularase cando se utilice un perfil de saída non predeterminado. O predeterminado é a letra. As opcións son {}

en: Custom size of the document. Use the form width x height e.g. `123x321` to specify the width and height. This overrides any specified paper-size.
gl: Tamaño personalizado do documento. Use o formulario ancho x alto, p. ex. `123x321` para especificar o ancho e o alto. Isto anula calquera tamaño de papel especificado.

en: Preserve the aspect ratio of the cover, instead of stretching it to fill the full first page of the generated PDF.
gl: Conserva a relación de aspecto da portada, en lugar de estirala para encher a primeira páxina completa do PDF xerado.

en: The font family used to render serif fonts. Will work only if the font is available system-wide.
gl: A familia de fontes utilizada para renderizar fontes serif. Funcionará só se o tipo de letra está dispoñible para todo o sistema.

en: The font family used to render sans-serif fonts. Will work only if the font is available system-wide.
gl: A familia de fontes utilizada para renderizar fontes sans-serif. Funcionará só se o tipo de letra está dispoñible para todo o sistema.

en: The font family used to render monospace fonts. Will work only if the font is available system-wide.
gl: A familia de fontes utilizada para renderizar fontes monoespazo. Funcionará só se o tipo de letra está dispoñible para todo o sistema.

en: The type of font family used to render font for which no font family is specified.
gl: O tipo de familia de fontes utilizada para renderizar a fonte para a que non se especifica ningunha familia de fontes.

en: The default font size (in pixels)
gl: O tamaño de letra predeterminado (en píxeles)

en: The default font size for monospaced text (in pixels)
gl: O tamaño de letra predeterminado para o texto monoespazado (en píxeles)

en: Break long words at the end of lines. This can give the text at the right margin a more even appearance. Note that depending on the fonts used this option can break the copying of text from the PDF file.
gl: Rompe palabras longas ao final das liñas. Isto pode darlle ao texto da marxe dereita unha aparencia máis uniforme. Teña en conta que, dependendo das fontes utilizadas, esta opción pode romper a copia de texto do ficheiro PDF.

en: Surround all links with a red box, useful for debugging.
gl: Rodear todas as ligazóns cun cadro vermello, útil para depurar.

en: Add page numbers to the bottom of every page in the generated PDF file. If you specify a footer template, it will take precedence over this option.
gl: Engade números de páxina ao final de cada páxina no ficheiro PDF xerado. Se especifica un modelo de pé de páxina, terá prioridade sobre esta opción.

en: An HTML template used to generate %s on every page. The strings _PAGENUM_, _TITLE_, _AUTHOR_ and _SECTION_ will be replaced by their current values.
gl: Un modelo HTML usado para xerar %s en cada páxina. As cadeas _PAGENUM_, _TITLE_, _AUTHOR_ e _SECTION_ substituiranse polos seus valores actuais.

en: footers
gl: rodapés

en: headers
gl: cabeceiras

en: Add a Table of Contents at the end of the PDF that lists page numbers. Useful if you want to print out the PDF. If this PDF is intended for electronic use, use the PDF Outline instead.
gl: Engade unha táboa de contidos ao final do PDF que enumera os números de páxina. Útil se queres imprimir o PDF. Se este PDF está destinado a uso electrónico, use o esquema PDF no seu lugar.

en: Title for generated table of contents.
gl: Título da táboa de contidos xerada.

en: Use the page margins specified in the input document via @page CSS rules. This will cause the margins specified in the conversion settings to be ignored. If the document does not specify page margins, the conversion settings will be used as a fallback.
gl: Use as marxes de páxina especificadas no documento de entrada mediante as regras CSS de @page. Isto fará que se ignoren as marxes especificadas na configuración de conversión. Se o documento non especifica as marxes das páxinas, a configuración de conversión empregarase como alternativa.

en: Adjust page numbers, as needed. Syntax is a JavaScript expression for the page number. For example, "if (n < 3) 0; else n - 3;", where n is current page number.
gl: Axuste os números de páxina, segundo sexa necesario. A sintaxe é unha expresión JavaScript para o número de páxina. Por exemplo, «if (n < 3) 0; else n - 3;», onde n é o número de páxina actual.

en: Generate an uncompressed PDF, useful for debugging.
gl: Xera un PDF sen comprimir, útil para a depuración.

en: Shift the text horizontally by the specified offset (in pts). On odd numbered pages, it is shifted to the right and on even numbered pages to the left. Use negative numbers for the opposite effect. Note that this setting is ignored on pages where the margins are smaller than the specified offset. Shifting is done by setting the PDF CropBox, not all software respects the CropBox.
gl: Despraza o texto horizontalmente pola compensación especificada (en puntos). Nas páxinas impares, desprázase cara á dereita e nas páxinas pares cara á esquerda. Use números negativos para o efecto contrario. Teña en conta que esta configuración é ignorada nas páxinas nas que as marxes son máis pequenas que a compensación especificada. O cambio realízase configurando o PDF CropBox, non todo o software respecta o CropBox.

en: Convert PML to OEB
gl: Convertir PML a OEB

en: Specify the character encoding of the output document. The default is cp1252.
gl: Especificar a codificación de caracteres do documento de saída. O predeterminado é cp1252.

en: Do not reduce the size or bit depth of images. Images have their size and depth reduced by default to accommodate applications that can not convert images on their own such as Dropbook.
gl: Non reducir o tamaño ou a profundidade de bits das imaxes. As imaxes teñen o seu tamaño de profundidade reducida de modo predeterminado para acomodarse a aplicativos que non converten imaxes por si mesmos como Dropbook.

en: Convert RB files to HTML
gl: Converte ficheiros RB a HTML

en: Download periodical content from the Internet
gl: Descargar contido periódico de Internet

en: Useful for recipe development. Forces max_articles_per_feed to 2 and downloads at most 2 feeds. You can change the number of feeds and articles by supplying optional arguments. For example: --test 3 1 will download at most 3 feeds and only 1 article per feed.
gl: Útil para o desenvolvemento de receitas. Forza max_articles_per_feed a 2 e descarga como máximo 2 feeds. Pode cambiar o número de fontes e artigos introducindo argumentos opcionais. Por exemplo: --test 3 1 descargará como máximo 3 fontes e só 1 artigo por fonte.

en: Username for sites that require a login to access content.
gl: Nome de usuario para os sitios que requiren rexistro para acceder ao seu contido.

en: Password for sites that require a login to access content.
gl: Contrasinal para sitios que requiren rexistro para acceder ao contido.

en: Recipe specific options.
gl: Opcións específicas da receita.

en: Do not download latest version of builtin recipes from the calibre server
gl: Non descargar a última versión de receitas incorporadas polo servidor Calibre

en: specific options:
gl: opcións específicas:

en: has no recipe specific options
gl: non ten opcións específicas de receita

en: Convert RTF files to HTML
gl: Converte ficheiros RTF a HTML

en: Ignore WMF images instead of replacing them with a placeholder image.
gl: Ignora as imaxes WMF en lugar de substituílas por unha imaxe de marcador de posición.

en: This RTF file has a feature calibre does not support. Convert it to HTML first and then try it.
    %s
gl: Este ficheiro de RTF ten unha característica que non é compatíbel co Calibre. Convértao primeiro a HTML e ténteo despois.
    %s

en: Convert SNB files to OEB
gl: Converte ficheiros SNB a OEB

en: Specify the character encoding of the output document. The default is utf-8.
gl: Especifique a codificación de caracteres do documento de saída. A predeterminada é UTF-8.

en: The maximum number of characters per line. This splits on the first space before the specified value. If no space is found the line will be broken at the space after and will exceed the specified value. Also, there is a minimum of 25 characters. Use 0 to disable line splitting.
gl: O número máximo de caracteres por liña. Esta opción corta no primeiro espazo antes do valor que se especifique. Se non se atopa o espazo, a liña quebrarase no espazo seguinte e excederase, por tanto, o valor. Con todo, Ten de haber un mínimo de 25 caracteres. Se, pola contra, desexa desactivar a quebra de liña, empregue o 0.

en: Specify whether or not to insert an empty line between two paragraphs.
gl: Especificar se inserimos ou non unha liña baleira entre dous parágrafos.

en: Specify whether or not to insert two space characters to indent the first line of each paragraph.
gl: Especificar se inserir ou non dous caracteres de espazo para sangrar a primeira liña de cada parágrafo.

en: Specify whether or not to hide the chapter title for each chapter. Useful for image-only output (eg. comics).
gl: Especificar se agochar ou non o título do capítulo para cada capítulo. Práctico no caso de que a saída soamente sexa para imaxes (ex. cómics)

en: Resize all the images for full screen mode.
gl: Cambia o tamaño de todas as imaxes para o modo de pantalla completa.

en: Start page
gl: Páxina de inicio

en: Cover pages
gl: Páxinas de portada

en:  (Preface)
gl:  (Prefacio)

en: Convert TCR files to HTML
gl: Converte ficheiros TCR a HTML

en: Abbreviations
gl: Abreviaturas

en: Support admonitions
gl: Admonicións de apoio

en: Add attribute to HTML tags
gl: Engadir atributo ás etiquetas HTML

en: Add code highlighting via Pygments
gl: Engade resaltado de código a través de Pygments

en: Definition lists
gl: Listas de definicións

en: Enables various common extensions
gl: Activa diversas extensións frecuentes

en: Alternative code block syntax
gl: Sintaxe de bloque de código alternativo

en: Footnotes
gl: Notas a rodapé

en: Use legacy element attributes
gl: Usa atributos de elementos legados

en: Use legacy underscore handling for connected words
gl: Usa o manexo do subliñado antigo para as palabras conectadas

en: Metadata in the document
gl: Metadatos do documento

en: Treat newlines as hard breaks
gl: Trata as novas liñas como saltos duros

en: Do not allow mixing list types
gl: Non permita mesturar tipos de listas

en: Use Markdown's internal smartypants parser
gl: Use o analizador interno de smartypants de Markdown

en: Support tables
gl: Táboas auxiliares

en: Generate a table of contents
gl: Xerar un índice

en: Wiki style links
gl: Ligazóns estilo wiki

en: Convert TXT files to HTML
gl: Converte ficheiros TXT a HTML

en: Try to auto detect paragraph type
gl: Tenta detectar automaticamente o tipo de parágrafo

en: Treat a blank line as a paragraph break
gl: Trata unha liña en branco como un salto de parágrafo

en: Assume every line is a paragraph
gl: Supoña que cada liña é un parágrafo

en: Assume every line starting with 2+ spaces or a tab starts a paragraph
gl: Supoña que cada liña que comeza con máis de 2 espazos ou que unha tabulación comeza un parágrafo

en: Most lines have hard line breaks, few/no blank lines or indents
gl: A maioría das liñas teñen saltos de liña duras, poucas ou ningunha liñas en branco ou sangrías

en: Don't modify the paragraph structure
gl: Non modifique a estrutura do parágrafo

en: Automatically decide which formatting processor to use
gl: Decide automaticamente que procesador de formato usar

en: No formatting
gl: Sen formato

en: Use heuristics to determine chapter headings, italics, etc.
gl: Use heurísticas para determinar títulos de capítulos, cursivas, etc.

en: Use the Textile markup language
gl: Usa a linguaxe de marcado téxtil

en: Use the Markdown markup language
gl: Usa a linguaxe de marcado Markdown

en: Formatting used within the document.
    * auto: {auto}
    * plain: {plain}
    * heuristic: {heuristic}
    * textile: {textile}
    * markdown: {markdown}
    To learn more about Markdown see {url}
gl: Formato utilizado dentro do documento.
    * auto: {auto}
    * simple: {plain}
    * heurístico: {heuristic}
    * téxtil: {textile}
    * rebaixa: {markdown}
    Para obter máis información sobre Markdown, consulta {url}

en: Paragraph structure to assume. The value of "off" is useful for formatted documents such as Markdown or Textile. Choices are:
    * auto: {auto}
    * block: {block}
    * single: {single}
    * print:  {print}
    * unformatted: {unformatted}
    * off: {off}
gl: Estrutura do parágrafo a asumir. O valor de «off» é útil para documentos con formato como Markdown ou Textile. As opcións son:
    * auto: {auto}
    *bloquear: {block}
    * single: {single}
    * imprimir: {print}
    * sen formato: {unformatted}
    * desactivado: {off}

en: Normally extra spaces are condensed into a single space. With this option all spaces will be displayed.
gl: Polo xeral, os espazos extras aglutínanse nun único. Con esta opción amosaranse todos os espazos.

en: Normally extra space at the beginning of lines is retained. With this option they will be removed.
gl: Xeralmente mantéñense os espazos en branco non principio de cada liña. Con esta opción elimínanse.

en: Enable extensions to Markdown syntax. Extensions are formatting that is not part of the standard Markdown format. The extensions enabled by default: %default.
    To learn more about Markdown extensions, see {}
    This should be a comma separated list of extensions to enable:
gl: Activa as extensións da sintaxe de Markdown. As extensións son formatos que non forman parte do formato Markdown estándar. As extensións habilitadas por defecto: %default.
    Para obter máis información sobre as extensións de Markdown, consulta {}
    Esta debería ser unha lista de extensións separadas por comas para activar:

en: Plain text
gl: Texto simple

en: Markdown formatted text
gl: Texto con formato Markdown

en: Textile formatted text
gl: Texto con formato téxtil

en: Type of newline to use. Options are %s. Default is 'system'. Use 'old_mac' for compatibility with Mac OS 9 and earlier. For macOS use 'unix'. 'system' will default to the newline type used by this OS.
gl: Tipo de nova liña a usar. As opcións son %s. O predeterminado é «sistema». Use «old_mac» para compatibilidade con Mac OS 9 e anteriores. Para macOS use «unix». «system» terá por defecto o tipo de nova liña usado por este sistema operativo.

en: Force splitting on the max-line-length value when no space is present. Also allows max-line-length to be below the minimum
gl: Quebrar sempre a liña no valor máximo cando non hai ningún espazo. Isto permite que a lonxitude máxima de liña sexa menor que o mínimo

en: Formatting used within the document.
    * plain: {plain}
    * markdown: {markdown}
    * textile: {textile}
gl: Formato utilizado dentro do documento.
    * simple: {plain}
    * rebaixa: {markdown}
    * téxtil: {textile}

en: Do not remove links within the document. This is only useful when paired with a TXT output formatting option that is not none because links are always removed with plain text output.
gl: Non elimine ligazóns dentro do documento. Isto só é útil cando se combina cunha opción de formato de saída TXT que non é ningunha porque as ligazóns sempre se eliminan coa saída de texto simple.

en: Do not remove image references within the document. This is only useful when paired with a TXT output formatting option that is not none because links are always removed with plain text output.
gl: Non elimine as referencias de imaxes dentro do documento. Isto só é útil cando se combina cunha opción de formato de saída TXT que non é ningunha porque as ligazóns sempre se eliminan coa saída de texto simple.

en: Do not remove font color from output. This is only useful when TXT output formatting is set to textile. Textile is the only formatting that supports setting font color. If this option is not specified font color will not be set and default to the color displayed by the reader (generally this is black).
gl: Non elimine a cor da fonte da saída. Isto só é útil cando o formato de saída TXT está configurado como téxtil. O téxtil é o único formato que admite a configuración da cor da fonte. Se non se especifica esta opción, non se establecerá a cor do tipo de letra e por defecto será a cor que mostra o lector (xeralmente é negro).

en: Level of verbosity. Specify multiple times for greater verbosity. Specifying it twice will result in full verbosity, once medium verbosity and zero times least verbosity.
gl: Nivel de verbosidade. Especifique varias veces para unha maior verbosidade. Especificalo dúas veces dará lugar a unha verbosidade completa, unha vez media e cero veces a menos verbosidade.

en: Save the output from different stages of the conversion pipeline to the specified folder. Useful if you are unsure at which stage of the conversion process a bug is occurring.
gl: Garda a saída das diferentes etapas da canalización de conversión no cartafol especificado. Útil se non está seguro en que fase do proceso de conversión se está a producir un erro.

en: Specify the input profile. The input profile gives the conversion system information on how to interpret various information in the input document. For example resolution dependent lengths (i.e. lengths in pixels). Choices are:
gl: Especificar o perfil de entrada. O perfil de entrada dálle información ao sistema de conversión sobre como interpretar os distintos datos do documento de entrada. Por exemplo, as lonxitudes dependentes da resolución (en píxeles). As opcións son:

en: Specify the output profile. The output profile tells the conversion system how to optimize the created document for the specified device. In some cases, an output profile can be used to optimize the output for a particular device, but this is rarely necessary. Choices are:
gl: Especifique o perfil de saída. O perfil de saída indica ao sistema de conversión como optimizar o documento creado para o dispositivo especificado. Nalgúns casos, pódese usar un perfil de saída para optimizar a saída dun dispositivo en particular, pero isto raramente é necesario. As opcións son:

en: The base font size in pts. All font sizes in the produced book will be rescaled based on this size. By choosing a larger size you can make the fonts in the output bigger and vice versa. By default, when the value is zero, the base font size is chosen based on the output profile you chose.
gl: O tamaño da fonte base en pts. Todos os tamaños de letra do libro producido serán reescalados en función deste tamaño. Escollendo un tamaño maior podes facer que as fontes da saída sexan máis grandes e viceversa. De xeito predeterminado, cando o valor é cero, escóllese o tamaño da fonte base en función do perfil de saída que escolleches.

en: Mapping from CSS font names to font sizes in pts. An example setting is 12,12,14,16,18,20,22,24. These are the mappings for the sizes xx-small to xx-large, with the final size being for huge fonts. The font rescaling algorithm uses these sizes to intelligently rescale fonts. The default is to use a mapping based on the output profile you chose.
gl: Correspondencia entre os tamaños de letra de CSS e tamaños en pt. Un exemplo podería ser 12,12,14,16,18,20,22,24. Estas son as correspondencias para os tamaños de xx-small a xx-large, e o último tamaño para letras enormes. O algoritmo para ampliar ou reducir o texto emprega estes tamaños para determinar o tamaño de letra de maneira intelixente. Por omisión, o valor é usar unha correspondencia baseada no perfil de saída seleccionado.

en: Disable all rescaling of font sizes.
gl: Desactivar o redimensionamento dos tamaños de letra.

en: The minimum line height, as a percentage of the element's calculated font size. calibre will ensure that every element has a line height of at least this setting, irrespective of what the input document specifies. Set to zero to disable. Default is 120%. Use this setting in preference to the direct line height specification, unless you know what you are doing. For example, you can achieve "double spaced" text by setting this to 240.
gl: A altura mínima da liña, como porcentaxe do tamaño de tipo de letra do elemento calculado. Calibre asegurará que cada elemento teña esta altura de liña como mínimo, malia o que indique o documento de entrada. Asignar 0 para desactivar. De modo predeterminado é 120%. Utiliza esta opción preferentemente á especificación directa da altura de liña, non sendo que saiba o que está a facer. Por exemplo, pode conseguir texto con «dobre espazo» asignándolle un valor de 240.

en: The line height in pts. Controls spacing between consecutive lines of text. Only applies to elements that do not define their own line height. In most cases, the minimum line height option is more useful. By default no line height manipulation is performed.
gl: A altura de liña en pt. Controla o espazo entre liñas consecutivas de texto. Só se lle aplica a elementos que non definen a súa propia altura de liña. Na maioría dos casos, a opción de altura de liña mínima é máis útil. De modo predeterminado, non se modifica a altura da liña.

en: Embed the specified font family into the book. This specifies the "base" font used for the book. If the input document specifies its own fonts, they may override this base font. You can use the filter style information option to remove fonts from the input document. Note that font embedding only works with some output formats, principally EPUB, AZW3 and DOCX.
gl: Inserir a familia de fontes especificada no libro. Isto especifica a fonte «base» utilizada para o libro. Se o documento de entrada especifica as súas propias fontes, poden substituír esta fonte base. Podes usar a opción de información de estilo de filtro para eliminar fontes do documento de entrada. Teña en conta que a incorporación de fontes só funciona con algúns formatos de saída, principalmente EPUB, AZW3 e DOCX.

en: Embed every font that is referenced in the input document but not already embedded. This will search your system for the fonts, and if found, they will be embedded. Embedding will only work if the format you are converting to supports embedded fonts, such as EPUB, AZW3, DOCX or PDF. Please ensure that you have the proper license for embedding the fonts used in this document.
gl: Incrustar todos os tipos de letra a que se fai referencia no documento de entrada pero que aínda non están incrustados. Isto buscará no teu sistema os tipos de letra e, se se atopan, incorporaranse. A incrustación só funcionará se o formato ao que estás convertendo admite fontes incrustadas, como EPUB, AZW3, DOCX ou PDF. Asegúrese de ter a licenza adecuada para incorporar os tipos de letra utilizados neste documento.

en: Subset all embedded fonts. Every embedded font is reduced to contain only the glyphs used in this document. This decreases the size of the font files. Useful if you are embedding a particularly large font with lots of unused glyphs.
gl: Subconxunta todas as fontes incrustadas. Cada tipo de letra incrustado redúcese para conter só os glifos utilizados neste documento. Isto diminúe o tamaño dos ficheiros de fontes. Útil se está incorporando un tipo de letra especialmente grande con moitos glifos sen usar.

en: Some badly designed documents use tables to control the layout of text on the page. When converted these documents often have text that runs off the page and other artifacts. This option will extract the content from the tables and present it in a linear fashion.
gl: Algúns documentos mal deseñados usan táboas para controlar a disposición do texto na páxina. Cando se converten estes documentos adoitan dar lugar a texto que se sae da páxina e outros problemas. Esta opción extrae o contido das táboas e  preséntao de maneira lineal.

en: XPath expression that specifies all tags that should be added to the Table of Contents at level one. If this is specified, it takes precedence over other forms of auto-detection. See the XPath Tutorial in the calibre User Manual for examples.
gl: Expresión XPath que especifica todas as etiquetas que se deben engadir á táboa de contidos no nivel un. Se se especifica isto, terá prioridade sobre outras formas de detección automática. Consulte o Titorial XPath no Manual de usuario de calibre para obter exemplos.

en: XPath expression that specifies all tags that should be added to the Table of Contents at level two. Each entry is added under the previous level one entry. See the XPath Tutorial in the calibre User Manual for examples.
gl: Expresión XPath que especifica todas as etiquetas que se deben engadir á táboa de contidos no nivel dous. Cada entrada engádese baixo unha entrada do nivel anterior. Consulte o Titorial XPath no Manual de usuario de calibre para obter exemplos.

en: XPath expression that specifies all tags that should be added to the Table of Contents at level three. Each entry is added under the previous level two entry. See the XPath Tutorial in the calibre User Manual for examples.
gl: Expresión XPath que especifica todas as etiquetas que se deben engadir á táboa de contidos no nivel tres. Cada entrada engádese baixo a entrada de nivel dous anterior. Consulte o Titorial XPath no Manual de usuario de calibre para obter exemplos.

en: Normally, if the source file already has a Table of Contents, it is used in preference to the auto-generated one. With this option, the auto-generated one is always used.
gl: Normalmente, se o ficheiro de orixe ten un Índice de contidos, úsase este en vez do autoxerado. Con esta opción sempre se usará o autoxerado.

en: Don't add auto-detected chapters to the Table of Contents.
gl: Non engadir os capítulos autodetectados á táboa de contidos.

en: If fewer than this number of chapters is detected, then links are added to the Table of Contents. Default: %default
gl: Se se detecta menos deste número de capítulos, entón engádense ligazóns ao Índice de contidos. Valor predeterminado: %default

en: Maximum number of links to insert into the TOC. Set to 0 to disable. Default is: %default. Links are only added to the TOC if less than the threshold number of chapters were detected.
gl: Número máximo de ligazóns que se incluirán no Índice de contidos. O valor 0 desactiva a opción. Valor predeterminado: %default. Só se engadirán ligazóns no IdC se se detecta un número de capítulos menor que o estabelecido como limiar.

en: Remove entries from the Table of Contents whose titles match the specified regular expression. Matching entries and all their children are removed.
gl: Retirar entradas do Índice de contidos (IdC) con títulos que se corresponden coa expresión regular especificada. As entradas correspondentes e todas as subordinadas serán retiradas.

en: When creating a TOC from links in the input document, allow duplicate entries, i.e. allow more than one entry with the same text, provided that they point to a different location.
gl: Ao crear un índice a partir de ligazóns no documento de entrada, permita entradas duplicadas, é dicir. permiten máis dunha entrada co mesmo texto, sempre que apunten a unha localización diferente.

en: An XPath expression to detect chapter titles. The default is to consider <h1> or <h2> tags that contain the words "chapter", "book", "section", "prologue", "epilogue" or "part" as chapter titles as well as any tags that have class="chapter". The expression used must evaluate to a list of elements. To disable chapter detection, use the expression "/". See the XPath Tutorial in the calibre User Manual for further help on using this feature.
gl: Unha expresión XPath para detectar títulos de capítulos. O predeterminado é considerar <h1>ou<h2> etiquetas que conteñan as palabras «capítulo», «libro», «sección», «prólogo», «epílogo» ou «parte» como títulos de capítulo, así como calquera etiqueta que teña class="chapter". A expresión utilizada debe avaliarse como unha lista de elementos. Para desactivar a detección de capítulos, use a expresión «/». Consulte o Titorial de XPath no Manual de usuario de calibre para obter máis axuda sobre o uso desta función.

en: Specify how to mark detected chapters. A value of "pagebreak" will insert page breaks before chapters. A value of "rule" will insert a line before chapters. A value of "none" will disable chapter marking and a value of "both" will use both page breaks and lines to mark chapters.
gl: Especificar como marcar os capítulos detectados. Un valor «pagebreak» inserirá un salto de páxina antes de cada capítulo. Un valor de «rule» inserirá unha liña antes de cada capítulo. «both» marcará os capítulos cun salto de páxina e unha liña en branco. «none» desactivará o marcado de capítulos e un valor de «both» usará ambos saltos de páxina e liñas para marcar capítulos.

en: An XPath expression to detect the location in the document at which to start reading. Some e-book reading programs (most prominently the Kindle) use this location as the position at which to open the book. See the XPath tutorial in the calibre User Manual for further help using this feature.
gl: Unha expresión XPath para detectar a localización do documento na que comezar a ler. Algúns programas de lectura de libros electrónicos (o máis destacado o Kindle) usan esta localización como a posición na que abrir o libro. Consulte o tutorial de XPath no Manual de usuario de calibre para obter máis axuda sobre o uso desta función.

en: Either the path to a CSS stylesheet or raw CSS. This CSS will be appended to the style rules from the source file, so it can be used to override those rules.
gl: Tanto a ruta dunha folla de estilo CSS como CSS directo. Este CSS será anexado ás regras de estilo do ficheiro orixinal, de modo que poida usarse para sobreescribir aquelas regras.

en: Rules for transforming the styles in this book. These rules are applied after all other CSS processing is done.
gl: Regras para transformar os estilos deste libro. Estas regras aplícanse despois de que se fagan todos os demais procesamentos CSS.

en: Rules for transforming the HTML in this book. These rules are applied after the HTML is parsed, but before any other transformations.
gl: Regras para transformar o HTML neste libro. Estas regras aplícanse despois de analizar o HTML, pero antes de calquera outra transformación.

en: A comma separated list of CSS properties that will be removed from all CSS style rules. This is useful if the presence of some style information prevents it from being overridden on your device. For example: font-family,color,margin-left,margin-right
gl: Unha lista separada por comas de propiedades CSS que se eliminarán de todas as regras de estilo CSS. Isto é útil se a presenza dalgunha información de estilo impide que se anule no teu dispositivo. Por exemplo: fonte-familia, cor, marxe-esquerda, marxe-dereita

en: By default, calibre will use the shorthand form for various CSS properties such as margin, padding, border, etc. This option will cause it to use the full expanded form instead. Note that CSS is always expanded when generating EPUB files with the output profile set to one of the Nook profiles as the Nook cannot handle shorthand CSS.
gl: Por defecto, calibre usará a forma abreviada para varias propiedades CSS como marxe, recheo, bordo, etc. Esta opción fará que use o formulario expandido completo no seu lugar. Teña en conta que CSS sempre se expande cando se xeran ficheiros EPUB co perfil de saída definido nun dos perfís de Nook xa que o Nook non pode xestionar CSS abreviado.

en: An XPath expression. Page breaks are inserted before the specified elements. To disable use the expression: /
gl: Unha expresión XPath. Os saltos de páxina insírense antes dos elementos especificados. Para desactivar use a expresión: /

en: Some documents specify page margins by specifying a left and right margin on each individual paragraph. calibre will try to detect and remove these margins. Sometimes, this can cause the removal of margins that should not have been removed. In this case you can disable the removal.
gl: Algúns documentos especifican as marxes de páxina engadindo marxes á esquerda e dereita de cada parágrafo, Calibre intentará detectar e eliminar estas marxes. Ás veces isto pode ocasionar que se eliminen marxes que deberían manterse. En tal caso, pode desactivar a eliminación.

en: When an <img> tag has no alt attribute, check the associated image file for metadata that specifies alternate text, and use it to fill in the alt attribute. The alt attribute improves accessibility by providing text descriptions for users who cannot see or fully interpret visual content.
gl: Cando unha <img> etiqueta non ten atributo alt, comproba o ficheiro de imaxe asociado para ver se contén metadatos que especifiquen texto alternativo e úsao para completar o atributo alt. O atributo alt mellora a accesibilidade ao proporcionar descricións de texto para os usuarios que non poden ver ou interpretar completamente o contido visual.

en: Set the top margin in pts. Default is %default. Setting this to less than zero will cause no margin to be set (the margin setting in the original document will be preserved). Note: Page oriented formats such as PDF and DOCX have their own margin settings that take precedence.
gl: Establece a marxe superior en pts. O predeterminado é %dpredeterminado. Establecer isto a menos de cero fará que non se estableza ningunha marxe (conservarase a configuración da marxe no documento orixinal). Nota: os formatos orientados á páxina, como PDF e DOCX, teñen a súa propia configuración de marxes que teñen prioridade.

en: Set the bottom margin in pts. Default is %default. Setting this to less than zero will cause no margin to be set (the margin setting in the original document will be preserved). Note: Page oriented formats such as PDF and DOCX have their own margin settings that take precedence.
gl: Establece a marxe inferior en pts. O predeterminado é %dpredeterminado. Establecer isto a menos de cero fará que non se estableza ningunha marxe (conservarase a configuración da marxe no documento orixinal). Nota: os formatos orientados á páxina, como PDF e DOCX, teñen a súa propia configuración de marxes que teñen prioridade.

en: Set the left margin in pts. Default is %default. Setting this to less than zero will cause no margin to be set (the margin setting in the original document will be preserved). Note: Page oriented formats such as PDF and DOCX have their own margin settings that take precedence.
gl: Establece a marxe esquerda en pts. O predeterminado é %d predeterminado. Establecer isto a menos de cero fará que non se estableza ningunha marxe (conservarase a configuración da marxe no documento orixinal). Nota: os formatos orientados á páxina, como PDF e DOCX, teñen a súa propia configuración de marxes que teñen prioridade.

en: Set the right margin in pts. Default is %default. Setting this to less than zero will cause no margin to be set (the margin setting in the original document will be preserved). Note: Page oriented formats such as PDF and DOCX have their own margin settings that take precedence.
gl: Establece a marxe dereita en pts. O predeterminado é %dpredeterminado. Establecer isto a menos de cero fará que non se estableza ningunha marxe (conservarase a configuración da marxe no documento orixinal). Nota: os formatos orientados á páxina, como PDF e DOCX, teñen a súa propia configuración de marxes que teñen prioridade.

en: Change text justification. A value of "left" converts all justified text in the source to left aligned (i.e. unjustified) text. A value of "justify" converts all unjustified text to justified. A value of "original" (the default) does not change justification in the source file. Note that only some output formats support justification.
gl: Cambiar a xustificación do texto. O valor «esquerda» fai que o texto xustificado na orixe quede aliñado  á esquerda (non xustificado). O valor «xustificar» fai que o texto non xustificado quede xustificado. O valor «orixinal» (o predeterminado) non altera a xustificación do ficheiro fonte. Teña en conta que non todos os formatos de saída admiten xustificación.

en: Remove spacing between paragraphs. Also sets an indent on paragraphs of 1.5em. Spacing removal will not work if the source file does not use paragraphs (<p> or <div> tags).
gl: Retirar o espazo entre parágrafos. Tamén estabelece o sangrado na primeira liña de cada parágrafo de 1,5em. A retirada do espazo non funciona se o ficheiro de orixe non define parágrafos (etiquetas <p> o <div>).

en: When calibre removes blank lines between paragraphs, it automatically sets a paragraph indent, to ensure that paragraphs can be easily distinguished. This option controls the width of that indent (in em). If you set this value negative, then the indent specified in the input document is used, that is, calibre does not change the indentation.
gl: Cando calibre elimina liñas en branco entre parágrafos, establece automaticamente unha sangría de parágrafo para garantir que os parágrafos se poidan distinguir facilmente. Esta opción controla o ancho desa sangría (en em). Se estableces este valor negativo, úsase a sangría especificada no documento de entrada, é dicir, o calibre non cambia a sangría.

en: Use the cover detected from the source file in preference to the specified cover.
gl: Usar a capa detectada no ficheiro de orixe mellor que a capa especificada.

en: Insert a blank line between paragraphs. Will not work if the source file does not use paragraphs (<p> or <div> tags).
gl: Inserir unha liña en branco entre parágrafos. Non funciona se o ficheiro de orixe non define parágrafos (etiquetas <p> ou <div>).

en: Set the height of the inserted blank lines (in em). The height of the lines between paragraphs will be twice the value set here.
gl: Establece a altura das liñas en branco inseridas (en em). A altura das liñas entre parágrafos será o dobre do valor establecido aquí.

en: Remove the first image from the input e-book. Useful if the input document has a cover image that is not identified as a cover. In this case, if you set a cover in calibre, the output document will end up with two cover images if you do not specify this option.
gl: Elimina a primeira imaxe do libro electrónico de entrada. Útil se o documento de entrada ten unha imaxe de portada que non se identifica como portada. Neste caso, se estableces unha portada en calibre, o documento de saída acabará con dúas imaxes de portada se non especificas esta opción.

en: Insert the book metadata at the start of the book. This is useful if your e-book reader does not support displaying/searching metadata directly.
gl: Insira os metadatos do libro ao comezo do libro. Isto é útil se o teu lector de libros electrónicos non admite mostrar/buscar metadatos directamente.

en: Convert plain quotes, dashes and ellipsis to their typographically correct equivalents. For details, see https://daringfireball.net/projects/smartypants.
gl: Converte comiñas simples, trazos e elipses aos seus equivalentes tipograficamente correctos. Para obter máis información, consulte https://daringfireball.net/projects/smartypants.

en: Convert fancy quotes, dashes and ellipsis to their plain equivalents.
gl: Converte citas, trazos e elipses elegantes aos seus equivalentes sinxelos.

en: Read metadata from the specified OPF file. Metadata read from this file will override any metadata in the source file.
gl: Ler metadatos do ficheiro OPF especificado. Os metadatos destes ficheiro sobreescribiran calquera metadato do ficheiro de orixe.

en: Transliterate Unicode characters to an ASCII representation. Use with care because this will replace Unicode characters with ASCII. For instance it will replace "{0}" with "{1}". Also, note that in cases where there are multiple representations of a character (characters shared by Chinese and Japanese for instance) the representation based on the current calibre interface language will be used.
gl: Translitera os caracteres Unicode a unha representación ASCII. Use con coidado porque isto substituirá os caracteres Unicode por ASCII. Por exemplo, substituirá «{0}» por «{1}». Ademais, teña en conta que nos casos nos que hai varias representacións dun carácter (caracteres compartidos por chinés e xaponés, por exemplo) empregarase a representación baseada na linguaxe da interface de calibre actual.

en: Preserve ligatures present in the input document. A ligature is a combined character of a pair of characters like ff, fi, fl et cetera. Most readers do not have support for ligatures in their default fonts, so they are unlikely to render correctly. By default, calibre will turn a ligature into the corresponding pair of normal characters. Note that ligatures here mean only unicode ligatures not ligatures created via CSS or font styles. This option will preserve them instead.
gl: Conserva as ligaduras presentes no documento de entrada. Unha ligadura é un carácter combinado dun par de caracteres como ff, fi, fl et cetera. A maioría dos lectores non teñen soporte para ligaduras nas súas fontes predeterminadas, polo que é improbable que se representen correctamente. Por defecto, gauge converterá unha ligadura no par de caracteres normais correspondente. Teña en conta que aquí as ligaduras significan só ligaduras Unicode, non ligaduras creadas mediante CSS ou estilos de fonte. Esta opción conservaraos no seu lugar.

en: Set the title.
gl: Definir o título.

en: Set the authors. Multiple authors should be separated by ampersands.
gl: Estabelecer os autores. Se hai varios autores deben separarse por «&».

en: The version of the title to be used for sorting.
gl: A versión do título que se usará para ordenación.

en: String to be used when sorting by author.
gl: Texto que se usará para ordenación por autor.

en: Set the cover to the specified file or URL
gl: Estabelecer a capa desde o ficheiro ou o URL especificado

en: Set the e-book description.
gl: Establece a descrición do libro electrónico.

en: Set the e-book publisher.
gl: Establece o editor de libros electrónicos.

en: Set the series this e-book belongs to.
gl: Establece a serie á que pertence este libro electrónico.

en: Set the index of the book in this series.
gl: Estabelecer a posición que ocupa o libro nesta colectánea.

en: Set the rating. Should be a number between 1 and 5.
gl: Estabelecer a valoración. Debe ser un número entre 1 e 5.

en: Set the ISBN of the book.
gl: Definir o ISBN do libro.

en: Set the tags for the book. Should be a comma separated list.
gl: Estabelecer etiquetas para o libro. Debe ser unha lista separada por comas.

en: Set the book producer.
gl: Definir o produtor do libro.

en: Set the language.
gl: Definir o idioma.

en: Set the publication date (assumed to be in the local timezone, unless the timezone is explicitly specified)
gl: Establece a data de publicación (suponse que está na zona horaria local, a menos que se especifique explícitamente a zona horaria)

en: Set the book timestamp (no longer used anywhere)
gl: Establece a marca de tempo do libro (xa non se usa en ningún lugar)

en: Enable heuristic processing. This option must be set for any heuristic processing to take place.
gl: Activar o procesamento heurístico. Esta opción debe estar activada para que se poida realizar calquera tipo de procesametno heurístico.

en: Detect unformatted chapter headings and sub headings. Change them to h2 and h3 tags.  This setting will not create a TOC, but can be used in conjunction with structure detection to create one.
gl: Detectar cabeceiras e subcabeceiras de capítulos sen formato e convertilas en etiquetas h2 e h3. Esta configuración non creará un índice, pero pódese utilizar xunto coa detección de estrutura para crear uno.

en: Look for common words and patterns that denote italics and italicize them.
gl: Buscar palabras e patróns que habitualmente estean en cursiva e poñelos en cursiva.

en: Turn indentation created from multiple non-breaking space entities into CSS indents.
gl: Converter os sangrados creados a partir de varios espazos duros en sangrados de CSS.

en: Scale used to determine the length at which a line should be unwrapped. Valid values are a decimal between 0 and 1. The default is 0.4, just below the median line length.  If only a few lines in the document require unwrapping this value should be reduced
gl: Escala para determinar a lonxitude para unir liñas. Os valores correctos son números decimais entre 0 e 1. O valor predeterminado é 0.4, un pouco menos da metade da liña. Se soamente unhas poucas liñas do documento necesitan unirse, debería reducir o valor

en: Unwrap lines using punctuation and other formatting clues.
gl: Unir liñas baseándose na puntuación e noutros indicios de formato.

en: Remove empty paragraphs from the document when they exist between every other paragraph
gl: Eliminar do documento os parágrafos baleiros que hai entre outros parágrafos

en: Left aligned scene break markers are center aligned. Replace soft scene breaks that use multiple blank lines with horizontal rules.
gl: Os marcadores de salto de escena aliñados á esquerda están aliñados ao centro. Substitúe os saltos de escena suaves que usan varias liñas en branco por regras horizontais.

en: Replace scene breaks with the specified text. By default, the text from the input document is used.
gl: Substituír saltos de escea polo texto especificado. De maneira predeterminada úsase o texto existente no documento de entrada.

en: Analyze hyphenated words throughout the document.  The document itself is used as a dictionary to determine whether hyphens should be retained or removed.
gl: Analiza as palabras con guión en todo o documento. O propio documento se usa coma un dicionario para determinar se cada guión se debe manter ou eliminarse.

en: Looks for occurrences of sequential <h1> or <h2> tags. The tags are renumbered to prevent splitting in the middle of chapter headings.
gl: Busca secuencias de etiquetas <h1> ou <h2>. As etiquetas renumeran para evitar que de dividan os ficheiros en medio dunha cabeceira de capítulo.

en: Search pattern (regular expression) to be replaced with sr1-replace.
gl: Patrón de busca (expresión regular) que se substituirá por sr1-replace.

en: Replacement to replace the text found with sr1-search.
gl: Texto de substitución para o texto encontrado con sr1-search.

en: Search pattern (regular expression) to be replaced with sr2-replace.
gl: Patrón de busca (expresión regular) que se substituirá por sr2-replace.

en: Replacement to replace the text found with sr2-search.
gl: Texto de substitución para o texto atopado con sr2-search.

en: Search pattern (regular expression) to be replaced with sr3-replace.
gl: Patrón de busca (expresión regular) que se substituirá por sr3-replace.

en: Replacement to replace the text found with sr3-search.
gl: Texto de substitución para o texto atopado con sr3-search.

en: Path to a file containing search and replace regular expressions. The file must contain alternating lines of regular expression followed by replacement pattern (which can be an empty line). The regular expression must be in the Python regex syntax and the file must be UTF-8 encoded.
gl: Ruta a un ficheiro que contén buscar e substituír expresións regulares. O ficheiro debe conter liñas alternas de expresión regular seguidas dun patrón de substitución (que pode ser unha liña baleira). A expresión regular debe estar na sintaxe regex de Python e o ficheiro debe estar codificado en UTF-8.

en: Values of series index and rating must be numbers. Ignoring
gl: O índice da colectánea e a valoración deben ser números. Ignóranse

en: Failed to parse date/time
gl: Produciuse un fallo ao procesar data/hora

en: Converting input to HTML...
gl: Convertendo a entrada a HTML...

en: Running transforms on e-book...
gl: Realizando transformacións no libro electrónico...

en: Running %s plugin
gl: A executar o complemento %s

en: Template error
gl: Erro de modelo

en: The Cross
gl: A Cruz

en: Half and half
gl: A metade e a metade

en: Banner
gl: Faixa

en: Blocks
gl: Bloques

en: Remove the property
gl: Elimina a propiedade

en: Add extra properties
gl: Engade propiedades adicionais

en: Change the value to
gl: Cambia o valor a

en: Multiply the value by
gl: Multiplica o valor por

en: Divide the value by
gl: Divide o valor entre

en: Add to the value
gl: Engadir ao valor

en: Subtract from the value
gl: Restar do valor

en: is
gl: é

en: is not
gl: non é

en: is any value
gl: é calquera valor

en: matches pattern
gl: coincide co patrón

en: does not match pattern
gl: non coincide co patrón

en: is the same length as
gl: ten a mesma lonxitude que

en: is not the same length as
gl: non é a mesma lonxitude que

en: is less than
gl: é menor que

en: is greater than
gl: é maior que

en: is less than or equal to
gl: é menor ou igual a

en: is greater than or equal to
gl: é maior ou igual a

en: Unknown keys
gl: Chaves descoñecidas

en: The rule has unknown keys: %s
gl: A regra ten claves descoñecidas: %s

en: Missing keys
gl: Faltan chaves

en: The rule has missing keys: %s
gl: A regra ten claves que faltan: %s

en: Property required
gl: Propiedade necesaria

en: You must specify a CSS property to match
gl: Debes especificar unha propiedade CSS para que coincida

en: Shorthand property not allowed
gl: Non se permite a propiedade de taquigrafía

en: {0} is a shorthand property. Use the full form of the property, for example, instead of font, use font-family, instead of margin, use margin-top, etc.
gl: {0} é unha propiedade abreviada. Use a forma completa da propiedade, por exemplo, no canto de fonte, use font-family, no canto de marxe, use margin-top, etc.

en: Query required
gl: Consulta necesaria

en: You must specify a value for the CSS property to match
gl: Debes especificar un valor para que coincida coa propiedade CSS

en: Unknown match type
gl: Tipo de coincidencia descoñecido

en: The match type %s is not known
gl: Non se coñece o tipo de coincidencia %s

en: Query invalid
gl: Consulta non válida

en: %s is not a valid regular expression
gl: %s non é unha expresión regular válida

en: %s is not a valid length or number
gl: %s non é unha lonxitude ou número válido

en: Unknown action type
gl: Tipo de acción descoñecido

en: The action type %s is not known
gl: Non se coñece o tipo de acción %s

en: You must specify a number
gl: Debes especificar un número

en: You must specify at least one CSS property to add
gl: Debes especificar polo menos unha propiedade CSS para engadir

en: You must specify a value to change the property to
gl: Debes especificar un valor ao que cambiar a propiedade

en: No data
gl: Sen datos

en: %s is not a number
gl: %s non é un número

en: Invalid number
gl: Número non válido

en: If the property {property} {match_type} {query}
    {action}
gl: Se a propiedade {property} {match_type} {query}
    {action}

en: Notes
gl: Notas

en: Table of Contents
gl: Índice de contidos

en: Cover
gl: Cuberta

en: Follow all local links in an HTML file and create a ZIP file containing all linked files. This plugin is run every time you add an HTML file to the library.
gl: Segue todas as ligazóns locais nun ficheiro HTML e crea un ficheiro ZIP con todos os ficheiros ligados. Este complemento execútase cada vez que se engade un ficheiro HTML á biblioteca.

en: Character encoding for the input HTML files. Common choices include: utf-8, cp1252, cp1251 and latin1.
gl: Codificación de caracteres para os ficheiros HTML de entrada. As opcións comúns inclúen: utf-8, cp1252, cp1251 e latin1.

en: Add linked files in breadth first order
gl: Engade ficheiros ligados en amplitude de primeira orde

en: Normally, when following links in HTML files calibre does it depth first, i.e. if file A links to B and  C, but B links to D, the files are added in the order A, B, D, C.  With this option, they will instead be added as A, B, C, D
gl: Normalmente, cando se seguen ligazóns en ficheiros HTML calibre afonda primeiro, é dicir, se o ficheiro A enlaza a B e C, pero B enlaza a D, os ficheiros engádense na orde A, B, D, C. Con esta opción, en cambio engadirase como A, B, C, D

en: Allow resources outside the HTML file root folder
gl: Permitir recursos fóra do cartafol raíz do ficheiro HTML

en: {} must not be empty
gl: {} non debe estar baleiro

en: Change tag name
gl: Cambiar o nome da etiqueta

en: New tag name
gl: Novo nome da etiqueta

en: Rename tag to the specified name
gl: Cambia o nome da etiqueta ao nome especificado

en: Remove tag and children
gl: Elimina a etiqueta e os nenos

en: Remove the tag and all its contents
gl: Elimina a etiqueta e todo o seu contido

en: Remove tag only
gl: Elimina só a etiqueta

en: Remove the tag but keep its contents
gl: Elimina a etiqueta pero mantén o seu contido

en: Add classes
gl: Engadir clases

en: Add the specified classes, e.g.:
gl: Engade as clases especificadas, por exemplo:

en: Space separated class names
gl: Nomes de clases separados por espazos

en: Remove classes
gl: Eliminar clases

en: Remove the specified classes, e.g.:
gl: Elimina as clases especificadas, por exemplo:

en: Remove attributes
gl: Eliminar atributos

en: Remove the specified attributes from the tag. Multiple attribute names should be separated by spaces. The special value * removes all attributes.
gl: Elimina os atributos especificados da etiqueta. Os nomes de varios atributos deben estar separados por espazos. O valor especial * elimina todos os atributos.

en: Space separated attribute names
gl: Nomes de atributos separados por espazos

en: Add attributes
gl: Engadir atributos

en: Add the specified attributes, e.g.:
gl: Engade os atributos especificados, por exemplo:

en: Empty the tag
gl: Baleira a etiqueta

en: Remove all contents from the tag
gl: Elimina todo o contido da etiqueta

en: Wrap the tag
gl: Envolve a etiqueta

en: Wrap the tag in the specified tag, e.g.: {0} will wrap the tag in a DIV tag with class {1}
gl: Envolve a etiqueta na etiqueta especificada, por exemplo: {0} envolverá a etiqueta nunha etiqueta DIV coa clase {1}

en: An HTML opening tag
gl: Unha etiqueta de apertura HTML

en: Insert HTML at start
gl: Insira HTML ao inicio

en: The specified HTML snippet is inserted after the opening tag. Note that only valid HTML snippets can be used without unclosed tags
gl: O fragmento HTML especificado insírese despois da etiqueta de apertura. Teña en conta que só se poden usar fragmentos HTML válidos sen etiquetas sen pechar

en: HTML snippet
gl: Fragmento HTML

en: Insert HTML at end
gl: Insira HTML ao final

en: The specified HTML snippet is inserted before the closing tag. Note that only valid HTML snippets can be used without unclosed tags
gl: O fragmento HTML especificado insírese antes da etiqueta de peche. Teña en conta que só se poden usar fragmentos HTML válidos sen etiquetas sen pechar

en: Insert HTML before tag
gl: Insira HTML antes da etiqueta

en: The specified HTML snippet is inserted before the opening tag. Note that only valid HTML snippets can be used without unclosed tags
gl: O fragmento HTML especificado insírese antes da etiqueta de apertura. Teña en conta que só se poden usar fragmentos HTML válidos sen etiquetas sen pechar

en: Insert HTML after tag
gl: Insira HTML despois da etiqueta

en: The specified HTML snippet is inserted after the closing tag. Note that only valid HTML snippets can be used without unclosed tags
gl: O fragmento HTML especificado insírese despois da etiqueta de peche. Teña en conta que só se poden usar fragmentos HTML válidos sen etiquetas sen pechar

en: Action must have both:
gl: A acción debe ter os dous:

en: {} is not a valid CSS selector
gl: {} non é un selector CSS válido

en: {} is not a valid XPath selector
gl: {} non é un selector XPath válido

en: Tag name
gl: Nome da etiqueta

en: Class name
gl: Nome da clase

en: has class
gl: ten clase

en: does not have class
gl: non ten clase

en: CSS selector
gl: Selector CSS

en: matches CSS selector
gl: coincide co selector CSS

en: XPath selector
gl: Selector XPath

en: matches XPath selector
gl: coincide co selector XPath

en: is any tag
gl: é calquera etiqueta

en: Text
gl: Texto

en: contains text
gl: contén texto

en: You must specify a value for the tag to match
gl: Debes especificar un valor para que coincida a etiqueta

en: Invalid {}
gl: {} non válido

en: No actions
gl: Sen accións

en: The rule has no actions
gl: A regra non ten accións

en: Invalid action
gl: Acción non válida

en: No tag found in: {}. The tag specification must be of the form <tag> for example: <p>
gl: Non se atopou ningunha etiqueta en: {}. A especificación da etiqueta debe ser da forma <tag> por exemplo: <p>

en: If the tag {match_type} {query}
gl: Se a etiqueta {match_type} {query}

en: 	Book Designer file detected.
gl: 	Detectouse un ficheiro de Book Designer.

en: 	Parsing HTML...
gl: 	Analizando o HTML...

en: 	Baen file detected. Re-parsing...
gl: 	Detectouse un ficheiro de Baen. Reprocesando...

en: Written preprocessed HTML to
gl: Escribindo o HTML preprocesado en

en: Processing %s
gl: Procesando %s

en: 	Converting to BBeB...
gl: 	Convertendo a BBeB...

en: Could not parse file: %s
gl: Non foi posíbel analizar o ficheiro: %s

en: %s is an empty file
gl: %s é un ficheiro baleiro

en: Failed to parse link %(tag)s %(children)s
gl: Produciuse un erro ao analizar a ligazón %(tag)s %(children)s

en: Unable to process image %(path)s. Error: %(err)s
gl: Non se puido procesar a imaxe %(path)s. Erro: %(err)s

en: Unable to process interlaced PNG %s
gl: Non foi posíbel procesar o PNG entrelazado %s

en: An error occurred while processing a table: %s. Ignoring table markup.
gl: Produciuse un erro ao procesar unha táboa: %s. Óbviase o código da táboa.

en: Bad table:
    %s
gl: Táboa incorrecta:
    %s

en: Table has cell that is too large
gl: A táboa contén unha cela demasiado grande

en: Could not read cover image: %s
gl: Non foi posíbel ler a imaxe da capa: %s

en: Cannot read from: %s
gl: Non foi posíbel ler en: %s

en: Failed to process OPF file
gl: Produciuse un erro ao procesar o ficheiro OPF

en: %prog book.lrf
    Convert an LRF file into an LRS (XML UTF-8 encoded) file
gl: %prog libro.lrf
    Converte un ficheiro LRF nun ficheiro LRS (XML codificado en UTF-8)

en: Output LRS file
gl: Ficheiro LRS de saída

en: Do not save embedded image and font files to disk
gl: Non gardar a imaxe incorporada nin os tipos de letra no disco

en: Be more verbose
gl: Ser máis detallado

en: Parsing LRF...
gl: Analizando o LRF...

en: Creating XML...
gl: Creando o XML...

en: LRS written to
gl: LRS gardado en

en: Could not read from thumbnail file:
gl: Non foi posíbel ler o ficheiro da miniatura:

en: %prog [options] file.lrs
    Compile an LRS file into an LRF file.
gl: %prog [opcións] fichero.lrs
    Compilar un ficheiro LRS nun ficheiro LRF.

en: Path to output file
gl: Ruta do ficheiro de saída

en: Verbose processing
gl: Procesamento prolixo

en: Convert LRS to LRS, useful for debugging.
gl: Converte LRS a LRS, útil para a depuración.

en: Invalid LRF file. Could not set metadata.
gl: O ficheiro LRF non é correcto. Non foi posíbel asignar metadatos.

en: %prog [options] mybook.lrf
    
    
    Show/edit the metadata in an LRF file.
gl: %prog [opcións] meulibro.lrf
    
    
    Ver ou editar os metadatos dun ficheiro LRF.

en: Set the book title
gl: Definir o título do libro

en: Set sort key for the title
gl: Estabelecer a chave de orde por título

en: Set the author
gl: Definir o/a autor/a

en: Set sort key for the author
gl: Estabelecer a clave de orde por autor

en: The category this book belongs to. E.g.: History
gl: Categoría a que pertence o libro. Por exemplo: historia

en: Path to a graphic that will be set as this files' thumbnail
gl: Ruta ao ficheiro de imaxe que se utilizará como miniatura

en: Path to a TXT file containing the comment to be stored in the LRF file.
gl: Ruta a un ficheiro TXT que contén o comentario que se almacenará no ficheiro LRF.

en: Extract thumbnail from LRF file
gl: Extraer a miniatura do ficheiro LRF

en: Set the publisher
gl: Definir o/a editor/a

en: Set the book classification
gl: Definir a clasificación do libro

en: Set the book creator
gl: Definir o/a creador do libro

en: Set the book producer
gl: Definir o/a produtor/a do libro

en: Extract cover from LRF file. Note that the LRF format has no defined cover, so we use some heuristics to guess the cover.
gl: Extraer a capa dun ficheiro LRF. Nótese que o formato LRF non define unha capa, así que se usa a heurística para atopar a capa.

en: Set book ID
gl: Definir o identificador do libro

en: Extract the source DOCX file from Amazon Kindle Create KPF files. Note this will not contain any edits made in the Kindle Create program itself.
gl: Extrae o ficheiro DOCX de orixe de Amazon Kindle Crea ficheiros KPF. Teña en conta que isto non conterá ningunha edición realizada no propio programa Kindle Create.

en: Extract common e-book formats from archive files (ZIP/RAR/7z). Also try to autodetect if they are actually CBZ/CBR/CB7 files.
gl: Extrae formatos de libros electrónicos comúns de ficheiros de arquivo (ZIP/RAR/7z). Tamén intente detectar automaticamente se son realmente ficheiros CBZ/CBR/CB7.

en: No
gl: Non

en: Author(s)
gl: Autores/as

en: Publisher
gl: Editor/a

en: Producer
gl: Produtor/a

en: Comments
gl: Comentarios

en: Tags
gl: Etiquetas

en: Series | Series
gl[0]: Colección
gl[1]: Coleccións

en: Languages
gl: Idiomas

en: Timestamp
gl: Marca de tempo

en: Published
gl: Publicado

en: Rights
gl: Dereitos

en: Author
gl: Autor

en: Author Sort
gl: Ordenación por autor

en: Tag 1
gl: Etiqueta 1

en: Tag 2
gl: Etiqueta 2

en: Value: unknown field
gl: Valor: campo descoñecido

en: Click to browse to: {}
gl: Prema para navegar a: {}

en: Click to see books with {0}: {1}
gl: Prema para ver libros con {0}: {1}

en: Search the calibre library for books by %s
gl: Buscar na biblioteca do Calibre libros de %s

en: Search {0} for the author: {1}
gl: Buscar en {0} polo autor: {1}

en: Search {0} for the book: {1} by the author {2}
gl: Buscar en {0} polo libro: {1} do autor {2}

en: Author search links are disabled
gl: As ligazóns de busca de autores están desactivadas

en: Click to open
gl: Prema para abrir

en: Show notes for: {}
gl: Mostrar notas para: {}

en: Book files
gl: Arquivos de libros

en: Folder | Folders
gl[0]: Cartafol
gl[1]: Cartafoles

en: Data files
gl: Ficheiros de datos

en: Ids
gl: Identificadores

en: Search calibre for books with the language: {}
gl: Busca calibre para libros co idioma: {}

en: %(sidx)s of <a href="%(href)s" title="%(tt)s"><span class="%(cls)s">%(series)s</span></a>
gl: %(sidx)s de <a href="%(href)s» title="%(tt)s"><span class="%(cls)s">%(series)s</span></a>

en: Click to see books in this series
gl: Prema para ver libros desta colección

en: Click to see books with {0}: {1} (derived from {2})
gl: Preme para ver libros con {0}: {1} (derivado de {2})

en: %prog ebook_file [options]
gl: rog ebook_file [opcións]

en: 
    Read/Write metadata from/to e-book files.
    
    Supported formats for reading metadata: {0}
    
    Supported formats for writing metadata: {1}
    
    Different file types support different kinds of metadata. If you try to set
    some metadata on a file type that does not support it, the metadata will be
    silently ignored.
gl: 
    Ler/escribir metadatos desde/para ficheiros de libros electrónicos.
    
    Formatos admitidos para ler metadatos: {0}
    
    Formatos admitidos para escribir metadatos: {1}
    
    Os distintos tipos de ficheiros admiten distintos tipos de metadatos. Se tentas configurar
    algúns metadatos nun tipo de ficheiro que non o admite, os metadatos serán
    ignorado en silencio.

en: Set the authors. Multiple authors should be separated by the & character. Author names should be in the order Firstname Lastname.
gl: Estabelecer a autoría. Se hai varios autores, deberán separarse co símbolo &. A orde dos nomes dos autores ten de ser Nome Apelido.

en: The version of the title to be used for sorting. If unspecified, and the title is specified, it will be auto-generated from the title.
gl: Está é a versión do título que se empregará para ordenar. De non especificarse, xerarase automaticamente a partir do título.

en: String to be used when sorting by author. If unspecified, and the author(s) are specified, it will be auto-generated from the author(s).
gl: Esta é a cadea que se empregara cando se ordea por nome. De non especificarse, xerarase a través dos nomes dos/as autores/as.

en: Set the cover to the specified file.
gl: Definir a capa do ficheiro especificado.

en: Set the book category.
gl: Definir a categoría do libro.

en: Set the identifiers for the book, can be specified multiple times. For example: --identifier uri:https://acme.com --identifier isbn:12345 To remove an identifier, specify no value, --identifier isbn: Note that for EPUB files, an identifier marked as the package identifier cannot be removed.
gl: Establece os identificadores do libro, pódese especificar varias veces. Por exemplo: --identifier uri:https://acme.com --identifier isbn:12345 Para eliminar un identificador, non especifique ningún valor, --identifier isbn: Teña en conta que para ficheiros EPUB, un identificador marcado como o identificador do paquete non se pode eliminado.

en: Set the published date.
gl: Estabelecer a data de publicación.

en: Get the cover from the e-book and save it at as the specified file.
gl: Obtén a portada do libro electrónico e gárdaa como ficheiro especificado.

en: For formats like EPUB that use a "default cover" of the first page rendered, disallow such default covers
gl: Para formatos como EPUB que usan unha «portada predeterminada» da primeira páxina renderizada, desactivar este tipo de cubertas predeterminadas.

en: Specify the name of an OPF file. The metadata will be written to the OPF file.
gl: Especificar o nome dun ficheiro de OPF. Os metadatos escribiranse no ficheiro de OPF.

en: Read metadata from the specified OPF file and use it to set metadata in the e-book. Metadata specified on the command line will override metadata read from the OPF file
gl: Lea os metadatos do ficheiro OPF especificado e utilízaos para establecer metadatos no libro electrónico. Os metadatos especificados na liña de comandos anularán os metadatos lidos do ficheiro OPF

en: Set the BookID in LRF files
gl: Estabelecer o ficheiro BookID en ficheiros de LRF

en: No file specified
gl: Non se especificou ficheiro ningún

en: Original metadata
gl: Metadatos orixinais

en: Changed metadata
gl: Metadatos modificados

en: OPF created in
gl: OPF creado en

en: Cover saved to
gl: Cuberta gardada en

en: No cover found
gl: Non se atopou ningunha capa

en: Goodreads
gl: Boas lecturas

en: Google web search
gl: Busca na web de Google

en: Google Images
gl: Google Imaxes

en: Downloads metadata and covers from Amazon
gl: Descarga metadatos e capas da Amazon

en: US
gl: EE. UU.

en: France
gl: Francia

en: Germany
gl: Alemania

en: UK
gl: GB

en: Italy
gl: Italia

en: Japan
gl: Xapón

en: Spain
gl: España

en: Brazil
gl: Brasil

en: Netherlands
gl: Países Baixos

en: Canada
gl: Canadá

en: Sweden
gl: Suecia

en: Choose server automatically
gl: Escolle o servidor automaticamente

en: Amazon servers
gl: Servidores de Amazon

en: Bing search cache
gl: Caché de busca de Bing

en: Google search cache
gl: Caché de busca de Google

en: Wayback machine cache (slow)
gl: Caché da máquina Wayback (lenta)

en: DuckDuckGo search and Google cache
gl: Busca DuckDuckGo e caché de Google

en: Amazon country website to use:
gl: Sitio web do país de Amazon para usar:

en: Metadata from Amazon will be fetched using this country's Amazon website.
gl: Os metadatos da Amazon obtéñense empregando o sitio web da Amazon neste país.

en: Server to get data from:
gl: Servidor para obter datos de:

en: Amazon has started blocking attempts to download metadata from its servers. To get around this problem, calibre can fetch the Amazon data from many different places where it is cached. Choose the source you prefer.
gl: Amazon comezou a bloquear os intentos de descargar metadatos dos seus servidores. Para evitar este problema, calibre pode buscar os datos de Amazon desde moitos lugares diferentes onde se almacenan na caché. Escolla a fonte que prefire.

en: Use the MOBI-ASIN for metadata search
gl: Use o MOBI-ASIN para a busca de metadatos

en: Enable this option to search for metadata with an ASIN identifier from the MOBI file at the current country website, unless any other amazon id is available. Note that if the MOBI file came from a different Amazon country store, you could get incorrect results.
gl: Activa esta opción para buscar metadatos cun identificador ASIN do ficheiro MOBI no sitio web do país actual, a non ser que estea dispoñible outro ID de Amazon. Teña en conta que se o ficheiro MOBI procede dunha tenda de Amazon país diferente, pode obter resultados incorrectos.

en: Prefer the Kindle edition, when available
gl: Prefire a edición Kindle, cando estea dispoñible

en: When searching for a book and the search engine returns both paper and Kindle editions, always prefer the Kindle edition, instead of whatever the search engine returns at the top.
gl: Cando busques un libro e o buscador devolva edicións en papel e Kindle, sempre prefire a edición Kindle, en lugar do que o buscador devolva na parte superior.

en: Amazon timed out. Try again later.
gl: O tempo de espera de Amazon expirou. Volva a tentalo máis tarde.

en: Metadata source
gl: Orixe de metadatos

en: Downloads multiple book covers from Amazon. Useful to find alternate covers.
gl: Descarga varias capas de libro da Amazon. Útil para atopar capas alternativas.

en: Maximum number of covers to get
gl: Número máximo de capas para obter

en: The maximum number of covers to process from the search result
gl: O número máximo de portadas a procesar a partir do resultado da busca

en: %prog [options]
    
    Fetch book metadata from online sources. You must specify at least one
    of title, authors or ISBN.
gl: %prog [opcións]
    
    Obtén metadatos de libros de fontes en liña. Debes especificar polo menos un
    de título, autores ou ISBN.

en: Book title
gl: Título do libro

en: Book author(s)
gl: Autor(es) do libro
    
    Obtén metadatos de libros de fontes en liña. Debes especificar polo menos un
    de título, autores ou ISBN.

en: Book ISBN
gl: ISBN do libro

en: Identifiers such as ASIN/Goodreads id etc. Can be specified multiple times for multiple identifiers. For example:
gl: Identificadores como ASIN/ID de Goodreads, etc. Pódense especificar varias veces para varios identificadores. Por exemplo:

en: Print the log to the console (stderr)
gl: Imprimir o logotipo na consola (stderr)

en: Output the metadata in OPF format instead of human readable text.
gl: Sae os metadatos en formato OPF en lugar de texto lexible por humanos.

en: Specify a filename. The cover, if available, will be saved to it. Without this option, no cover will be downloaded.
gl: Especifique un nome de ficheiro. A portada, se está dispoñible, gardarase nela. Sen esta opción, non se descargará ningunha portada.

en: Timeout in seconds. Default is 30
gl: Tempo de espera en segundos. O valor predeterminado é 30

en: Specify the name of a metadata download plugin to use. By default, all metadata plugins will be used. Can be specified multiple times for multiple plugins. All plugin names: {}
gl: Especifique o nome do complemento de descarga de metadatos para usar. Por defecto, utilizaranse todos os complementos de metadatos. Pódese especificar varias veces para varios complementos. Todos os nomes de complementos: {}

en: Downloads metadata and covers from Edelweiss - A catalog updated by book publishers
gl: Descarga metadatos e portadas de Edelweiss: un catálogo actualizado polas editoriais de libros

en: Downloads metadata and covers from Google Books
gl: Descarga metadatos e portadas de Google Books

en: Downloads covers from a Google Image search. Useful to find larger/alternate covers.
gl: Descarga portadas dunha busca de imaxes en Google. Útil para atopar portadas máis grandes/alternativas.

en: The maximum number of covers to process from the Google search result
gl: O número máximo de portadas a procesar a partir do resultado da busca de Google

en: Cover size
gl: Tamaño da capa

en: Search for covers larger than the specified size
gl: Busca tapas máis grandes que o tamaño especificado

en: Any size
gl: Calquera tamaño

en: Large
gl: Grande

en: Larger than %s
gl: Maior de %s

en: Downloads covers from The Open Library
gl: Descarga portadas de The Open Library

en: Sample Book
gl: Libro de mostras

en: This is an Amazon KFX book. It cannot be processed. See {} for information on how to handle KFX books.
gl: Este é un libro de Amazon KFX. Non se pode procesar. Consulte {} para obter información sobre como manexar os libros de KFX.

en: This is an Amazon Topaz book. It cannot be processed.
gl: Este é un libro Topaz de Amazon. Polo tanto, non se pode procesar.

en: This is not a MOBI file. It is a Topaz file.
gl: Este non é un ficheiro MOBI. É un ficheiro Topaz.

en: This is not a MOBI file.
gl: Este non é un ficheiro MOBI.

en: This file is locked with DRM. It cannot be tweaked.
gl: Este ficheiro está bloqueado con DRM. Non se pode modificar.

en: This MOBI file does not contain a KF8 format book. KF8 is the new format from Amazon. calibre can only tweak MOBI files that contain KF8 books. Older MOBI files without KF8 are not tweakable.
gl: Este ficheiro MOBI non contén un libro en formato KF8. KF8 é o novo formato de Amazon. calibre só pode modificar ficheiros MOBI que conteñan libros KF8. Os ficheiros MOBI máis antigos sen KF8 non se poden axustar.

en: This MOBI file contains both KF8 and older Mobi6 data. Tweaking it will remove the Mobi6 data, which means the file will not be usable on older Kindles. Are you sure?
gl: Este ficheiro MOBI contén datos KF8 e Mobi6 máis antigos. Ao axustalo eliminaranse os datos de Mobi6, o que significa que o ficheiro non se poderá utilizar en Kindles máis antigos. Estás seguro?

en: No details available
gl: Non hai detalles dispoñíbeis

en: Title page
gl: Páxina de título

en: Index
gl: Índice

en: Glossary
gl: Glosario

en: Acknowledgements
gl: Agradecementos

en: Bibliography
gl: Bibliografia

en: Colophon
gl: Colofón

en: Copyright
gl: Dereitos de autor

en: Dedication
gl: Dedicatoria

en: Epigraph
gl: Epígrafe

en: Foreword
gl: Prólogo

en: List of illustrations
gl: Lista de ilustracións

en: List of tables
gl: Lista de táboas

en: Preface
gl: Prefacio

en: Main text
gl: Texto principal

en: %s format books are not supported
gl: O formato de libros %s non está admitido

en: Unknown error
gl: Erro descoñecido

en: See <a href="{}">detailed description</a>.
gl: Ver <a href="{}">descrición detallada</a>.

en: This error will be automatically fixed if you click "Try to correct all fixable errors" below.
gl: Este erro solucionarase automaticamente se preme en «Tentar corrixir todos os erros corrixibles» a continuación.

en: Failed to process CSS in {name} with errors: {errors}
gl: Produciuse un erro ao procesar CSS en {name} con erros: {errors}

en: This font could not be processed. It most likely will not work in an e-book reader, either
gl: Non se puido procesar este tipo de letra. O máis probable é que tampouco funcione nun lector de libros electrónicos

en: The font {} is not allowed to be embedded
gl: Non se permite incrustar o tipo de letra {}

en: The font has a flag in its metadata ({:09b}) set indicating that it is not licensed for embedding. You can ignore this warning, if you are sure you have permission to embed this font.
gl: O tipo de letra ten unha marca nos seus metadatos ({:09b}) definido que indica que non ten licenza para incorporar. Podes ignorar esta advertencia, se estás seguro de que tes permiso para inserir este tipo de letra.

en: The CSS font-family name {0} does not match the actual font name {1}
gl: O nome da familia de fontes CSS {0} non coincide co nome da fonte real {1}

en: The font family name specified in the CSS @font-face rule: "{0}" does not match the font name inside the actual font file: "{1}". This can cause problems in some viewers. You should change the CSS font name to match the actual font name.
gl: O nome da familia de fontes especificada na regra CSS @font-face: «{0}» non coincide co nome da fonte dentro do ficheiro de fonte real: «{1}». Isto pode causar problemas nalgúns espectadores. Debería cambiar o nome da fonte CSS para que coincida co nome da fonte real.

en: Change the font name {0} to {1} everywhere
gl: Cambia o nome da fonte {0} a {1} en todas partes

en: Not a valid font: %s
gl: Non é un tipo de letra válido: %s

en: An invalid image is an image that could not be loaded, typically because it is corrupted. You should replace it with a good image or remove it.
gl: Unha imaxe non válida é unha imaxe que non se puido cargar, normalmente porque está danada. Debería substituílo por unha boa imaxe ou eliminalo.

en: Reader devices based on Adobe Digital Editions cannot display images whose colors are specified in the CMYK colorspace. You should convert this image to the RGB colorspace, for maximum compatibility.
gl: Os dispositivos lectores baseados en Adobe Digital Editions non poden mostrar imaxes cuxas cores estean especificadas no espazo de cores CMYK. Debes converter esta imaxe ao espazo de cores RGB para a máxima compatibilidade.

en: Convert image to RGB automatically
gl: Converter a imaxe a RGB automaticamente

en: Image is in the CMYK colorspace
gl: A imaxe está no espazo de cores CMYK

en: The resource pointed to by this link does not exist. You should either fix, or remove the link.
gl: O recurso ao que apunta esta ligazón non existe. Débeo arranxar ou retirar a ligazón.

en: Windows computers do not allow the : character in filenames. For maximum compatibility it is best to not use these in filenames/links to files.
gl: Os ordenadores con Windows non permiten o carácter : nos nomes de ficheiros. Para a máxima compatibilidade, é mellor non usalos en nomes de ficheiros/enlaces a ficheiros.

en: This URL could not be parsed.
gl: Non se puido analizar este URL.

en: The linked to resource {0} does not exist
gl: A ligazón ao recurso {0} non existe

en: The case of the link {0} and the case of the actual file it points to {1} do not agree. You should change either the case of the link or rename the file.
gl: O caso da ligazón {0} e o caso do ficheiro real ao que apunta {1} non concordan. Debería cambiar o caso da ligazón ou cambiar o nome do ficheiro.

en: Change the case of the link to match the actual file
gl: Cambia o caso da ligazón para que coincida co ficheiro real

en: Link points to a file that is not a text document
gl: A ligazón apunta para un ficheiro que non é un documento de texto

en: The link "{0}" points to a file <i>{1}</i> that is not a text (HTML) document. Many e-book readers will be unable to follow such a link. You should either remove the link or change it to point to a text document. For example, if it points to an image, you can create small wrapper document that contains the image and change the link to point to that.
gl: A ligazón «{0}» apunta a un ficheiro <i>{1}</i> que non é un documento de texto (HTML). Moitos lectores de libros electrónicos non poderán seguir esa ligazón. Deberías eliminar a ligazón ou cambiala para que apunte a un documento de texto. Por exemplo, se apunta a unha imaxe, pode crear un pequeno documento de envoltorio que conteña a imaxe e cambiar a ligazón para que apunte a iso.

en: Link points to a location not present in the target file
gl: A ligazón apunta a unha localización non presente no ficheiro de destino

en: The link "{0}" points to a location <i>{1}</i> in the file {2} that does not exist. You should either remove the location so that the link points to the top of the file, or change the link to point to the correct location.
gl: A ligazón «{0}» apunta a unha localización <i>{1}</i> no ficheiro {2} que non existe. Deberías eliminar a localización para que a ligazón apunte á parte superior do ficheiro ou cambiar a ligazón para que apunte á localización correcta.

en: This link uses the file:// URL scheme. This does not work with many e-book readers. Remove the file:// prefix and make sure the link points to a file inside the book.
gl: Esta ligazón usa o esquema de URL file://. Isto non funciona con moitos lectores de libros electrónicos. Elimina o prefixo file:// e asegúrate de que a ligazón apunta a un ficheiro dentro do libro.

en: This link points to a file outside the book. It will not work if the book is read on any computer other than the one it was created on. Either fix or remove the link.
gl: Esta ligazón apunta a un ficheiro fóra do libro. Non funcionará se o libro se le en calquera ordenador que non sexa o que foi creado. Repara ou elimina a ligazón.

en: This link is empty. This is almost always a mistake. Either fill in the link destination or remove the link tag.
gl: Esta ligazón está baleira. Isto é case sempre un erro. Encha o destino da ligazón ou elimina a etiqueta da ligazón.

en: This file is included in the book but not referred to by any document in the spine. This means that the file will not be viewable on most e-book readers. You should  probably remove this file from the book or add a link to it somewhere.
gl: Este ficheiro está incluído no libro pero non fai referencia ningún documento no lombo. Isto significa que o ficheiro non se poderá ver na maioría dos lectores de libros electrónicos. Probablemente deberías eliminar este ficheiro do libro ou engadirlle unha ligazón nalgún lugar.

en: The file %s is not referenced
gl: O ficheiro %s non está referenciado

en: This file is not in the book spine. All content documents must be in the spine. You should probably add it to the spine.
gl: Este ficheiro non está no lombo do libro. Todos os documentos de contido deben estar no lombo. Probablemente deberías engadilo á columna vertebral.

en: Append this file to the spine
gl: Engade este ficheiro ao lombo

en: This file is not listed in the book manifest. While not strictly necessary it is good practice to list all files in the manifest. Either list this file in the manifest or remove it from the book if it is an unnecessary file.
gl: Este ficheiro non aparece no manifesto do libro. Aínda que non é estrictamente necesario, é unha boa práctica listar todos os ficheiros no manifesto. Enumere este ficheiro no manifesto ou elimínao do libro se é un ficheiro innecesario.

en: The file %s is not listed in the manifest
gl: O ficheiro %s  non aparece no manifesto

en: Remove %s from the book
gl: Retirar %s do libro

en: Add %s to the manifest
gl: Engadir %s ao manifesto

en: Remove all references to %s from the HTML and CSS in the book
gl: Elimina todas as referencias a %s do HTML e CSS no libro

en: This file stores the bookmarks and last opened information from the calibre E-book viewer. You can remove it if you do not need that information, or don't want to share it with other people you send this book to.
gl: Este ficheiro almacena os marcadores e a última información aberta do visor de libros electrónicos calibre. Podes eliminala se non precisas esa información ou non queres compartila con outras persoas ás que envías este libro.

en: Remove this file
gl: Retirar este ficheiro

en: The bookmarks file used by the calibre E-book viewer is present
gl: O ficheiro de marcadores usado polo visor de libros electrónicos calibre está presente

en: The file %s has a MIME type that does not match its extension
gl: O ficheiro %s ten un tipo MIME que non coincide coa súa extensión

en: The file {0} has its MIME type specified as {1} in the OPF file. The recommended MIME type for files with the extension "{2}" is {3}. You should change either the file extension or the MIME type in the OPF.
gl: O ficheiro {0} ten o seu tipo MIME especificado como {1} no ficheiro OPF. O tipo MIME recomendado para ficheiros coa extensión «{2}» é {3}. Debería cambiar a extensión do ficheiro ou o tipo MIME no OPF.

en: Change the file extension to .xhtml
gl: Cambiar a extensión de ficheiro a .xhtml

en: Change the MIME type for this file in the OPF to %s
gl: Cambia o tipo MIME para este ficheiro no OPF a %s

en: The link is empty
gl: A ligazón está baleira

en: The linked resource %s is a folder
gl: O recurso ligado %s é un cartafol

en: The linked resource %s does not exist
gl: O recurso ligado %s non existe

en: The URL {} could not be parsed
gl: Non se puido analizar o URL {}

en: The link %s is a file:// URL
gl: A ligazón %s é un URL file://

en: The link %s points to a file outside the book
gl: A ligazón %s apunta para un ficheiro que está fóra do libro

en: The link %s contains a : character, this will cause errors on Windows computers
gl: A ligazón %s contén un carácter :, isto provocará erros nos ordenadores con Windows

en: The <%s> section is missing from the OPF
gl: Falta a sección <%s> do OPF

en: The <%s> section is required in the OPF file. You have to create one.
gl: A sección <%s> é necesaria no ficheiro OPF. Tes que crear un.

en: Empty id attributes are invalid
gl: Os atributos de ID baleiros non son válidos

en: Empty ID attributes are invalid in OPF files.
gl: Os atributos de ID baleiros non son válidos nos ficheiros OPF.

en: idref="%s" points to unknown id
gl: idref=«%s» apunta a un ID descoñecido

en: The idref="%s" points to an id that does not exist in the OPF
gl: O idref=«%s» apunta a un ID que non existe no OPF

en: The meta cover tag points to an non-existent item
gl: A metaetiqueta de portada apunta a un elemento inexistente

en: The meta cover tag points to an item with id="%s" which does not exist in the manifest
gl: A metaetiqueta de portada apunta a un elemento con id=«%s» que non existe no manifesto

en: Some e-book readers such as the Nook fail to recognize covers if the content attribute comes before the name attribute. For maximum compatibility move the name attribute before the content attribute.
gl: Algúns lectores de libros electrónicos, como o Nook, non recoñecen as portadas se o atributo de contido está antes que o atributo de nome. Para a máxima compatibilidade move o atributo name antes do atributo content.

en: Move the name attribute before the content attribute
gl: Move o atributo nome antes do atributo content

en: The meta cover tag has content before name
gl: A metaetiqueta de portada ten contido antes do nome

en: The item identified as the Table of Contents (%s) does not exist
gl: O elemento identificado como Índice (%s) non existe

en: There is no item with id="%s" in the manifest.
gl: Non hai ningún elemento con id=«%s» no manifesto.

en: The item identified as the Table of Contents has an incorrect media-type (%s)
gl: O elemento identificado como Índice ten un tipo de medio incorrecto (%s)

en: The media type for the Table of Contents must be %s
gl: O tipo de medio para a táboa de contidos debe ser %s

en: This manifest entry has no href attribute. Either add the href attribute or remove the entry.
gl: Esta entrada de manifesto non ten atributo href. Engade o atributo href ou elimina a entrada.

en: Remove this manifest entry
gl: Elimina esta entrada do manifesto

en: Item in manifest has no href attribute
gl: O elemento do manifesto non ten atributo href

en: The <spine> tag has no reference to the NCX table of contents file. Without this reference, the table of contents will not work in most readers. The reference should look like <spine toc="id of manifest item for the ncx file">.
gl: A etiqueta <spine> non ten referencia ao ficheiro de índice NCX. Sen esta referencia, o índice non funcionará na maioría dos lectores. A referencia debería semellarse a <spine toc="ID de elemento manifesto para o ficheiro ncx">.

en: Add the reference to the NCX file
gl: Engadir a referencia ao ficheiro NCX

en: Missing reference to the NCX Table of Contents
gl: Falta unha referencia ao índice de NCX

en: This book has no Navigation document. According to the EPUB 3 specification, a navigation document is required. The Navigation document contains the Table of Contents. Use the Table of Contents tool to add a Table of Contents to this book.
gl: Este libro non ten ningún documento de navegación. Segundo a especificación EPUB 3, é necesario un documento de navegación. O documento de navegación contén a táboa de contidos. Use a ferramenta Índice para engadir un Índice a este libro.

en: Missing navigation document
gl: Falta o documento de navegación

en: The nav document for this book contains no table of contents, or an empty table of contents. Use the Table of Contents tool to add a Table of Contents to this book.
gl: O documento de navegación deste libro non contén un índice ou unha táboa de contidos baleira. Use a ferramenta Índice para engadir un Índice a este libro.

en: Missing ToC in navigation document
gl: Falta o TdC no documento de navegación

en: A file listed in the manifest is missing, you should either remove it from the manifest or add the missing file to the book.
gl: Falta un ficheiro que aparece no manifesto, debes eliminalo do manifesto ou engadir o ficheiro que falta ao libro.

en: Item (%s) in manifest is missing
gl: Falta o elemento (%s) do manifesto

en: Remove the entry for %s from the manifest
gl: Elimina a entrada para %s do manifesto

en: There are items marked as non-linear in the <spine>. These will be displayed in random order by different e-book readers. Some will ignore the non-linear attribute, some will display them at the end or the beginning of the book and some will fail to display them at all. Instead of using non-linear items simply place the items in the order you want them to be displayed.
gl: Hai elementos marcados como non lineais no <spine>. Estes serán mostrados en orde aleatoria por diferentes lectores de libros electrónicos. Algúns ignorarán o atributo non lineal, algúns mostrarános ao final ou ao comezo do libro e algúns non poderán mostralos en absoluto. En lugar de usar elementos non lineais, simplemente coloque os elementos na orde que desexa que se mostren.

en: Mark all non-linear items as linear
gl: Marca todos os elementos non lineais como lineais

en: Non-linear items in the spine
gl: Elementos non lineais na columna vertebral

en: Remove all but the first duplicate item
gl: Elimina todos menos o primeiro elemento duplicado

en: Duplicate item in {0}: {1}
gl: Hai un elemento duplicado en {0}: {1}

en: The item {0} is present more than once in the {2} in {1}. This is not allowed.
gl: O elemento {0} está presente máis dunha vez no {2} en {1}. Isto non está permitido.

en: There is more than one <meta name="cover"> tag defined. There should be only one.
gl: Hai máis dunha etiqueta definida. Só debería haber un.

en: Remove all but the first meta cover tag
gl: Elimina todas, excepto a primeira metaetiqueta de portada

en: There is more than one cover defined
gl: Hai máis dunha portada definida

en: The OPF must have an unique identifier, i.e. a <dc:identifier> element whose id is referenced by the <package> element
gl: O OPF debe ter un identificador único, é dicir, un <dc:identifier> elemento cuxo ID fai referencia o <package> elemento

en: Auto-generate a unique identifier
gl: Xera automaticamente un identificador único

en: The OPF has no unique identifier
gl: O OPF non ten un identificador único

en: The <dc:identifier> element must not be empty.
gl: O <dc:identifier> elemento non debe estar baleiro.

en: Remove empty identifiers
gl: Elimina os identificadores baleiros

en: Empty identifier element
gl: Elemento identificador baleiro

en: Incorrect media-type for spine item
gl: Tipo de soporte incorrecto para o elemento do lombo

en: The item {0} present in the spine has the media-type {1}.  Most e-book software cannot handle non-HTML spine items.  If the item is actually HTML, you should change its media-type to {2}. If it is not-HTML you should consider replacing it with an HTML item, as it is unlikely to work in most readers.
gl: O elemento {0} presente no lombo ten o tipo multimedia {1}. A maioría do software de libros electrónicos non pode xestionar elementos do lomo non HTML. Se o elemento é realmente HTML, deberías cambiar o seu tipo de medio a {2}. Se non é HTML, deberías considerar substituílo por un elemento HTML, xa que é pouco probable que funcione na maioría dos lectores.

en: Change the media-type to %s
gl: Cambia o tipo de medio a %s

en: The OPF does not have the correct root element
gl: O OPF non ten o elemento raíz correcto

en: The OPF must have the root element <package> in namespace {0}, like this: <package xmlns="{0}">
gl: O OPF debe ter o elemento raíz <package> no espazo de nomes {0}, así:<package xmlns="{0}">

en: The OPF does not have a version
gl: O OPF non ten unha versión

en: The <package> tag in the OPF must have a version attribute. This is usually version="2.0" for EPUB2 and AZW3 and version="3.0" for EPUB3
gl: A etiqueta <package> do OPF debe ter un atributo de versión. Normalmente é a versión="2.0" para EPUB2 e AZW3 e a versión="3.0" para EPUB3

en: This file is empty, it contains nothing, you should probably remove it.
gl: Este ficheiro está baleiro, non contén nada, probablemente deberías eliminalo.

en: The file %s is empty
gl: O ficheiro %s está baleiro

en: A decoding errors means that the contents of the file could not be interpreted as text. This usually happens if the file has an incorrect character encoding declaration or if the file is actually a binary file, like an image or font that is mislabelled with an incorrect media type in the OPF.
gl: Un erro de decodificación significa que o contido do ficheiro non se puido interpretar como texto. Isto adoita ocorrer se o ficheiro ten unha declaración de codificación de caracteres incorrecta ou se o ficheiro é realmente un ficheiro binario, como unha imaxe ou unha fonte que está etiquetada incorrectamente cun tipo de medio incorrecto no OPF.

en: Parsing of %s failed, could not decode
gl: Erro %s na análise de datos, non se puido decodificar

en: A parsing error in an XML file means that the XML syntax in the file is incorrect. Such a file will most probably not open in an e-book reader. These errors can  usually be fixed automatically, however, automatic fixing can sometimes  "do the wrong thing".
gl: Un erro de análise nun ficheiro XML significa que a sintaxe XML do ficheiro é incorrecta. Tal ficheiro probablemente non se abra nun lector de libros electrónicos. Estes erros adoitan ser corrixidos automaticamente, non obstante, a corrección automática ás veces pode «facer o mal».

en: A parsing error in an HTML file means that the HTML syntax is incorrect. Most readers will automatically ignore such errors, but they may result in  incorrect display of content. These errors can usually be fixed automatically, however, automatic fixing can sometimes "do the wrong thing".
gl: Un erro de análise nun ficheiro HTML significa que a sintaxe HTML é incorrecta. A maioría dos lectores ignorarán automaticamente estes erros, pero poden producir unha visualización incorrecta do contido. Estes erros adoitan ser corrixidos automaticamente, non obstante, a corrección automática ás veces pode «facer o mal».

en: This HTML file uses private entities. These are not supported. You can try running "Fix HTML" from the Tools menu, which will try to automatically resolve the private entities.
gl: Este ficheiro HTML usa entidades privadas. Estes non son compatibles. Podes probar a executar «Correxir HTML» desde o menú Ferramentas, que tentará resolver automaticamente as entidades privadas.

en: Replace all named entities with their character equivalents in this book
gl: Substitúe todas as entidades nomeadas polos seus caracteres equivalentes neste libro

en: Named entities are often only incompletely supported by various book reading software. Therefore, it is best to not use them, replacing them with the actual characters they represent. This can be done automatically.
gl: As entidades nomeadas adoitan estar só incompletamente compatibles con varios programas de lectura de libros. Polo tanto, o mellor é non usalos, substituíndoos polos personaxes reais que representan. Isto pódese facer automaticamente.

en: Named entities present
gl: Entidades nomeadas presentes

en: Filename contains unsafe characters
gl: O nome do ficheiro contén caracteres non seguros

en: The filename {0} contains unsafe characters, that must be escaped, like this {1}. This can cause problems with some e-book readers. To be absolutely safe, use only the English alphabet [a-z], the numbers [0-9], underscores and hyphens in your file names. While many other characters are allowed, they may cause problems with some software.
gl: O nome de ficheiro {0} contén caracteres non seguros, que deben escaparse, como este {1}. Isto pode causar problemas con algúns lectores de libros electrónicos. Para estar totalmente seguro, utiliza só o alfabeto inglés [a-z], os números [0-9], guións baixos e guións nos nomes dos teus ficheiros. Aínda que se permiten moitos outros caracteres, poden causar problemas con algún software.

en: Rename the file {0} to {1}
gl: Cambia o nome do ficheiro {0} a {1}

en: File too large
gl: O ficheiro é demasiado grande

en: This HTML file is larger than {}. Too large HTML files can cause performance problems on some e-book readers. Consider splitting this file into smaller sections.
gl: Este ficheiro HTML é maior que {}. Os ficheiros HTML demasiado grandes poden causar problemas de rendemento nalgúns lectores de libros electrónicos. Considere dividir este ficheiro en seccións máis pequenas.

en: This is an invalid (unrecognized) entity. Replace it with whatever text it is supposed to have represented.
gl: Esta é unha entidade non válida (non recoñecida). Substitúeo polo texto que se supón que representara.

en: Invalid entity: %s
gl: Entidade non válida: %s

en: Run fix HTML on this file, which will automatically insert the correct namespace
gl: Executar a corrección de HTML neste ficheiro, que inserirá automaticamente o espazo de nomes correcto

en: Invalid or missing namespace
gl: Espazo de nomes incorrecto ou ausente

en: This file has {0}. Its namespace must be {1}. Set the namespace by defining the xmlns attribute on the <html> element, like this <html xmlns="{1}">
gl: Este ficheiro ten {0}. O seu espazo de nomes debe ser {1}. Establece o espazo de nomes definindo o atributo xmlns no elemento<html>, así <html xmlns="{1}">

en: incorrect namespace %s
gl: espazo de nomes incorrecto %s

en: no namespace
gl: sen espazo de nomes

en: Change this file's encoding to UTF-8
gl: Cambiar a codificación deste ficheiro a UTF-8

en: Non UTF-8 encoding declaration
gl: Declaración de codificación non UTF-8

en: This file has its encoding declared as %s. Some reader software cannot handle non-UTF8 encoded files. You should change the encoding to UTF-8.
gl: Este ficheiro ten a súa codificación declarada como %s. Algúns programas de lectura non poden xestionar ficheiros codificados non UTF8. Debería cambiar a codificación a UTF-8.

en: Private entities found
gl: Atopáronse entidades privadas

en: Remove the duplicate ids from all but the first element
gl: Elimina os ID duplicados de todos menos do primeiro elemento

en: Duplicate id: %s
gl: Identificadores duplicados: %s

en: The id {0} is present on more than one element in {1}. This is not allowed. Remove the id from all but one of the elements
gl: O id {0} está presente en máis dun elemento en {1}. Isto non está permitido. Elimina o identificador de todos os elementos menos un

en: Replace this id with a randomly generated valid id
gl: Substitúe este ID por un ID válido xerado aleatoriamente

en: Invalid id: %s
gl: Identificador incorrecto: %s

en: The id {0} is not a valid id. IDs must start with a letter ([A-Za-z]) and may be followed by any number of letters, digits ([0-9]), hyphens ("-"), underscores ("_"), colons (":"), and periods ("."). This is to ensure maximum compatibility with a wide range of devices.
gl: O ID {0} non é un ID válido. Os ID deben comezar cunha letra ([A-Za-z]) e poden ir seguidos de calquera número de letras, díxitos ([0-9]), guións («-»), guións baixos («_»), dous puntos («:») e puntos («.»). Isto é para garantir a máxima compatibilidade cunha ampla gama de dispositivos.

en: Wrap the bare text in a p tag
gl: Rodear o texto limpo dunha etiqueta p

en: You cannot have bare text inside the body tag. The text must be placed inside some other tag, such as p or div
gl: Non podes ter texto puro dentro da etiqueta do corpo. O texto debe colocarse dentro doutra etiqueta, como p ou div

en: Bare text in body tag
gl: Texto simple na etiqueta do corpo

en: This MOBI file does not contain a KF8 format book. KF8 is the new format from Amazon. calibre can only edit MOBI files that contain KF8 books. Older MOBI files without KF8 are not editable.
gl: Este ficheiro MOBI non contén un libro en formato KF8. KF8 é o novo formato de Amazon. calibre só pode editar ficheiros MOBI que conteñan libros KF8. Os ficheiros MOBI máis antigos sen KF8 non se poden editar.

en: This MOBI file contains both KF8 and older Mobi6 data. calibre can only edit MOBI files that contain only KF8 data.
gl: Este ficheiro MOBI contén datos KF8 e Mobi6 máis antigos. calibre só pode editar ficheiros MOBI que só conteñan datos KF8.

en: Cover inserted
gl: Capa inserida

en: Cover updated
gl: Portada actualizada

en: Removed one unused CSS style rule | Removed {} unused CSS style rules
gl[0]: Eliminouse unha regra de estilo CSS non utilizada
gl[1]: Eliminaronse {} regras de estilo CSS non utilizadas

en: Removed one unused CSS selector | Removed {} unused CSS selectors
gl[0]: Elimináronse o selector CSS non utilizado
gl[1]: Elimináronse {} selectores CSS non utilizados

en: Removed one unused class from the HTML | Removed {} unused classes from the HTML
gl[0]: Eliminouse unha clase non utilizada do HTML
gl[1]: Elimináronse {} clases non utilizadas do HTML

en: Merged one CSS style rule with identical selectors | Merged {} CSS style rules with identical selectors
gl[0]: Combina unha regra de estilo CSS con selectores idénticos
gl[1]: Combinaron {} regras de estilo CSS con selectores idénticos

en: Merged one CSS style rule with identical properties | Merged {} CSS style rules with identical properties
gl[0]: Combina unha regra de estilo CSS con propiedades idénticas
gl[1]: Combinaron {} regras de estilo CSS con propiedades idénticas

en: Removed one unreferenced stylesheet | Removed {} unreferenced stylesheets
gl[0]: Eliminouse unha folla de estilo sen referencia
gl[1]: Elimináronse {} follas de estilo sen referencia

en: No unused CSS style rules found
gl: Non se atoparon regras de estilo CSS sen utilizar

en: No unused CSS selectors found
gl: Non se atoparon selectores CSS sen utilizar

en: No unused class attributes found
gl: Non se atoparon atributos de clase sen utilizar

en: No style rules that could be merged found
gl: Non se atoparon regras de estilo que se puidesen combinar

en: No unused stylesheets found
gl: Non se atoparon follas de estilo sen utilizar

en: Could not find a font in the "%s" family exactly matching the CSS font specification, will embed a fallback font instead. CSS font specification:
gl: Non se puido atopar un tipo de letra na familia «%s» que coincida exactamente coa especificación do tipo de letra CSS; no seu lugar incorporarase un tipo de letra alternativo. Especificación da fonte CSS:

en: Matched font specification:
gl: Especificación do tipo de letra coincidente:

en: Failed to find fonts for family: %s, not embedding
gl: Produciuse un erro ao atopar as fontes para a familia: %s, sen incorporar

en: No embeddable fonts found
gl: Non se atoparon tipos de letra incrustables

en: This file is locked with DRM. It cannot be edited.
gl: Este ficheiro está bloqueado con DRM. Non se pode editar.

en: Soft hyphens added
gl: Engadíronse guións suaves

en: Soft hyphens removed
gl: Quitáronse os guións suaves

en: {0} compressed from {1} to {2} bytes [{3:.1%} reduction]
gl: {0} comprimido de {1} a {2} bytes [redución de {3:.1%}]

en: {0} could not be further compressed
gl: {0} non se puido comprimir máis

en: Failed to process {0} with error:
gl: Produciuse un erro ao procesar {0}:

en: Total image filesize reduced from {0} to {1} [{2:.1%} reduction, {3} images changed]
gl: O tamaño total dos ficheiros de imaxe reduciuse de {0} a {1} [redución de {2:.1%}, cambios de {3} imaxes]

en: Images are already fully optimized
gl: As imaxes xa están totalmente optimizadas

en: <p><i>Polishing books</i> is all about putting the shine of perfection onto
    your carefully crafted e-books.</p>
    
    <p>Polishing tries to minimize the changes to the internal code of your e-book.
    Unlike conversion, it <i>does not</i> flatten CSS, rename files, change font
    sizes, adjust margins, etc. Every action performs only the minimum set of
    changes needed for the desired effect.</p>
    
    <p>You should use this tool as the last step in your e-book creation process.</p>
    {0}
    <p>Note that polishing only works on files in the %s formats.</p>
gl: <p><i>Pulir libros</i> consiste en poñerlle o brillo da perfección
    os teus libros electrónicos coidadosamente elaborados</p>.
    
    <p>Pulido tenta minimizar os cambios no código interno do teu libro electrónico.
    A diferenza da conversión, <i>non</i> aplana CSS, renomea ficheiros, cambia o tipo de letra
    tamaños, axustar as marxes, etc. Cada acción realiza só o conxunto mínimo de
    cambios necesarios para o efecto desexado.</p>
    
    <p>Deberías usar esta ferramenta como último paso no proceso de creación do teu libro electrónico.</p>
    {0}
    <p>Teña en conta que o pulido só funciona nos ficheiros %sdos formatos.</p>

en:  or
gl:  ou

en: <p>Embed all fonts that are referenced in the document and are not already embedded.
    This will scan your computer for the fonts, and if they are found, they will be
    embedded into the document.</p>
    <p>Please ensure that you have the proper license for embedding the fonts used in this document.</p>
gl: <p>Incrustar todas as fontes ás que se fai referencia no documento e que aínda non estean incrustadas.
    Isto escaneará o teu ordenador para buscar os tipos de letra e, se se atopan, serán
    incrustado no documento.</p>
    <p>Asegúrese de ter a licenza adecuada para incorporar os tipos de letra utilizados neste documento.</p>

en: <p>Subsetting fonts means reducing an embedded font to contain
    only the characters used from that font in the book. This
    greatly reduces the size of the font files (halving the font
    file sizes is common).</p>
    
    <p>For example, if the book uses a specific font for headers,
    then subsetting will reduce that font to contain only the
    characters present in the actual headers in the book. Or if the
    book embeds the bold and italic versions of a font, but bold
    and italic text is relatively rare, or absent altogether, then
    the bold and italic fonts can either be reduced to only a few
    characters or completely removed.</p>
    
    <p>The only downside to subsetting fonts is that if, at a later
    date you decide to add more text to your books, the newly added
    text might not be covered by the subset font.</p>
gl: <p>Subconfigurar fontes significa reducir unha fonte incrustada para que contén
    só os caracteres usados ​​desa fonte no libro. Isto
    reduce moito o tamaño dos ficheiros de fonte (reducindo o tipo de letra á metade
    tamaños de ficheiros é común).</p>
    
    <p>Por exemplo, se o libro usa unha fonte específica para as cabeceiras,
    entón o subconxunto reducirá ese tipo de letra para conter só o
    personaxes presentes nas cabeceiras reais do libro. Ou se o
    book incorpora as versións en negra e cursiva dunha fonte, pero en negra
    e o texto en cursiva é relativamente raro, ou está completamente ausente, entón
    as fontes en negra e cursiva poden reducirse a só unhas poucas
    caracteres ou completamente eliminado.</p>
    
    <p>O único inconveniente de subconfigurar fontes é que se, máis tarde
    data na que decides engadir máis texto aos teus libros, o recén engadido
    É posible que o texto non estea cuberto pola fonte do subconxunto.</p>

en: <p>Insert a "book jacket" page at the start of the book that contains
    all the book metadata such as title, tags, authors, series, comments,
    etc. Any previous book jacket will be replaced.</p>
gl: <p>Insira unha páxina «sobrecuberta do libro» ao comezo do libro que contén
    todos os metadatos do libro, como título, etiquetas, autores, series, comentarios,
    etc. Substituirase calquera sobrecuberta de libro anterior.</p>

en: <p>Remove a previous inserted book jacket page.</p>
gl: <p>Elimina unha páxina anterior de sobrecuberta de libro inserida.</p>

en: <p>Convert plain text dashes, ellipsis, quotes, multiple hyphens, etc. into their
    typographically correct equivalents.</p>
    <p>Note that the algorithm can sometimes generate incorrect results, especially
    when single quotes at the start of contractions are involved.</p>
gl: <p>Converte guións de texto simple, puntos suspensivos, comiñas, guións múltiples, etc
    equivalentes tipograficamente correctos.</p>
    <p>Teña en conta que o algoritmo ás veces pode xerar resultados incorrectos, especialmente
    cando interveñen comiñas simples ao comezo das contraccións.</p>

en: <p>Remove all unused CSS rules from stylesheets and &lt;style&gt; tags. Some books
    created from production templates can have a large number of extra CSS rules
    that don't match any actual content. These extra rules can slow down readers
    that need to parse them all.</p>
gl: <p>Elimina todas as regras CSS non utilizadas das follas de estilo e do &lt;style&gt; etiquetas. Algúns libros
    creados a partir de modelos de produción poden ter un gran número de regras CSS adicionais
    que non coinciden con ningún contido real. Estas regras adicionais poden retardar os lectores
    que precisan analizalos todos.</p>

en: <p>Losslessly compress images in the book, to reduce the filesize, without
    affecting image quality.</p>
gl: <p>Comprimir sen perdas as imaxes do libro para reducir o tamaño dos ficheiros
    afectando a calidade da imaxe.</p>

en: <p>Upgrade the internal structures of the book, if possible. For instance,
    upgrades EPUB 2 books to EPUB 3 books.</p>
gl: <p>Actualiza as estruturas internas do libro, se é posible. Por exemplo,
    actualiza os libros de EPUB 2 a EPUB 3.</p>

en: <p>Add soft hyphens to all words in the book. This allows the book to be rendered
    better when the text is justified, in readers that do not support hyphenation.</p>
gl: <p>Engade guións suaves a todas as palabras do libro. Isto permite renderizar o libro
    mellor cando o texto está xustificado, en lectores que non admiten a guionización.</p>

en: <p>Remove soft hyphens from all text in the book.</p>
gl: <p>Elimina os guións suaves de todo o texto do libro.</p>

en: <p>Download external resources such as images, stylesheets, etc. that point to URLs instead of files in the book.
    All such resources will be downloaded and added to the book so that the book no longer references any external resources.
    </p>
gl: <p>Descarga recursos externos como imaxes, follas de estilo, etc. que apunten a URL en lugar de ficheiros do libro.
    Todos estes recursos descargaranse e engadiranse ao libro para que o libro xa non faga referencia a ningún recurso externo.
    </p>

en: Downloading one external resource | Downloading {} external resources
gl[0]: Descargando un recurso externo
gl[1]: Descargando {} recursos externos

en: Successfully downloaded all resources
gl: Descargar todos os recursos correctamente

en: Failed to download some resources, see details below:
gl: Produciuse un erro ao descargar algúns recursos, consulta os detalles a continuación:

en: Failed to download all resources, see details below:
gl: Produciuse un erro ao descargar todos os recursos, consulta os detalles a continuación:

en: No external resources found in book
gl: Non se atoparon recursos externos no libro

en: Updating metadata
gl: Actualizando metadatos

en: Updated metadata jacket
gl: Funda de metadatos actualizada

en: Metadata updated
gl: Metadatos actualizados

en: Setting cover
gl: Cuberta de configuración

en: Inserting metadata jacket
gl: Insertando a capa de metadatos

en: Existing metadata jacket replaced
gl: Substituíuse a funda de metadatos existente

en: Metadata jacket inserted
gl: Inseriuse unha funda de metadatos

en: Removing metadata jacket
gl: Eliminando a capa de metadatos

en: Metadata jacket removed
gl: Eliminouse a funda de metadatos

en: No metadata jacket found
gl: Non se atopou ningunha capa de metadatos

en: Smartening punctuation
gl: Mellorar a puntuación

en: Embedding referenced fonts
gl: Incorporación de fontes referenciadas

en: Subsetting embedded fonts
gl: Subconxunto de fontes incrustadas

en: No embedded fonts to subset
gl: Non hai fontes incrustadas para subconxugar

en: Removing unused CSS rules
gl: Eliminando regras CSS non utilizadas

en: Losslessly compressing images
gl: Comprimir imaxes sen perdas

en: Upgrading book, if possible
gl: Actualizando o libro, se é posible

en: Removing soft hyphens
gl: Eliminando guións suaves

en: Adding soft hyphens
gl: Engadindo guións suaves

en: Downloading external resources
gl: Descarga de recursos externos

en: Failed to download resources with error:
gl: Produciuse un erro ao descargar os recursos:

en: ## Polishing: %s
gl: ## Aquelado: %s

en: Polishing took: %.1f seconds
gl: O aquelado levou: %.1f segundos

en: %prog [options] input_file [output_file]
gl: %prog [opcións] ficheiro_entrada [ficheiro_saída]

en: Path to a cover image. Changes the cover specified in the e-book. If no cover is present, or the cover is not properly identified, inserts a new cover.
gl: Camiño a unha imaxe de portada. Cambia a portada especificada no libro electrónico. Se non hai tapa ou a tapa non está correctamente identificada, insire unha nova tapa.

en: Path to an OPF file. The metadata in the book is updated from the OPF file.
gl: Ruta a un ficheiro OPF. Os metadatos do libro actualízanse a partir do ficheiro OPF.

en: Produce more verbose output, useful for debugging.
gl: Produce unha saída máis detallada, útil para a depuración.

en: You must provide the input file to polish
gl: Debes fornecer o ficheiro de entrada para aquelar

en: Unknown extra arguments
gl: Argumentos adicionais descoñecidos

en: You must specify at least one action to perform
gl: Debe indicar ao menos unha acción que realizar

en: Smartened punctuation in: %s
gl: Puntuación mellorada en: %s

en: No punctuation that could be smartened found
gl: Non se atopou ningún signo de puntuación que se puidese mellorar

en: The file %s has malformed markup. Try running the Fix HTML tool before splitting
gl: O ficheiro %s ten un marcado incorrecto. Proba a executar a ferramenta Fix HTML antes de dividir

en: The expression %s did not match any nodes
gl: A expresión %s non coincidía con ningún nodo

en: Removed unused font: %s
gl: Eliminouse o tipo de letra non utilizado: %s

en: The font %s was already subset
gl: O tipo de letra %s xa estaba subconxunto

en: Decreased the font {0} to {1} of its original size
gl: Reduciuse a fonte {0} a {1} do seu tamaño orixinal

en: Reduced total font size to %.1f%% of original
gl: Reduciuse o tamaño total da fonte ao %.1f%% do orixinal

en: No embedded fonts found
gl: Non se atoparon fontes incorporadas

en: No file named %s exists
gl: Non existe ningún ficheiro nomeado %s

en: No HTML file named %s exists
gl: Non existe ningún ficheiro HTML chamado %s

en: The anchor %(a)s does not exist in file %(f)s
gl: A áncora %(a)s non existe no ficheiro %(f)s

en: (Untitled)
gl: (Sen título)

en: The file %s has malformed markup. Try running the Fix HTML tool before editing.
gl: O ficheiro %s ten un marcado incorrecto. Proba a executar a ferramenta Fix HTML antes de editar.

en: Only the EPUB format has support for embedding speech overlay audio
gl: Só o formato EPUB admite a inserción de audio de superposición de voz

en: Updating book internals
gl: Actualización interna do libro

en: Processing HTML
gl: Procesando HTML

en: Converting text to speech
gl: Converter texto en voz

en: Sentence: {0} of {1}
gl: Frase: {0} de {1}

en: No upgrade needed
gl: Non é necesaria ningunha actualización

en: Updated EPUB from version 2 to 3
gl: EPUB actualizado da versión 2 á 3

en: HTML TOC generation options.
gl: Opcións da xeración HTM TOC.

en: {1} of <em>{0}</em>
gl: {1} de <em>{0}</em>

en: Rating
gl: Cualificación

en: Date
gl: Data

en: Could not find reasonable point at which to split: %(path)s Sub-tree size: %(size)d KB
gl: Non se puido atopar o punto razoable no que dividir: %(path)sTamaño da subárbore: %(size)d KB

en: OPF/NCX/etc. generation options.
gl: Opcións de xeración OPF/NCX/etc.

en: OPF version to generate. Default is %default.
gl: Versión de OPF para xerar. A predeterminada é %default.

en: Generate an Adobe "page-map" file if pagination information is available.
gl: Xerar un ficheiro de «page-map» do Adobe se a información de paxinación está dispoñíbel.

en: Sidebar
gl: Barra lateral

en: Adding headers and footers
gl: Engadindo cabeceiras e pés de páxina

en: Headers and footers added
gl: Engadíronse cabeceiras e pés de páxina

en: Parsed all content for markup transformation
gl: Analizouse todo o contido para a transformación do marcado

en: Completed markup transformation
gl: Transformación de marcas completada

en: Rendered all HTML as PDF
gl: Mostrado todo o HTML como PDF

en: Added links to PDF content
gl: Engadíronse ligazóns ao contido PDF

en: Updated metadata in PDF
gl: Metadatos actualizados en PDF

en: Rendered {0} of {1} pages
gl: Mostradas {0} de {1} páxinas

en: Could not find pdftohtml, check it is in your PATH
gl: Non foi posíbel atopar pdfahtml. Comprobe se está na súa ruta

en: Table of Contents:
gl: Índice de contidos:

en: Default icons
gl: Iconas predeterminadas

en: Send file to storage card instead of main memory by default
gl: Enviar o ficheiro á tarxeta de almacenaxe no canto da memoria principal de modo predeterminado

en: Confirm before deleting
gl: Confirmar antes de eliminar

en: Main window geometry
gl: Xeometría da xanela principal

en: Notify when a new version is available
gl: Notificar se hai versións novas dispoñíbeis

en: Use Roman numerals for series number
gl: Usar números romanos para os números da colectánea

en: Sort tags list by name, popularity, or rating
gl: Ordenar as listas de etiquetas por nome, popularidade ou puntuación

en: Match tags by any or all.
gl: Buscar etiquetas por un término ou por todos.

en: Number of covers to show in the cover browsing mode
gl: Número de capas para amosar no modo de navegación por capas

en: Defaults for conversion to LRF
gl: Características xerais para a conversión a LRF

en: Options for the LRF e-book viewer
gl: Opcións para o visor de libros electrónicos LRF

en: Formats that are viewed using the internal viewer
gl: Formatos que se están a ver a través do visor interno

en: Columns to be displayed in the book list
gl: Columnas que se amosarán na lista de libros

en: Automatically launch Content server on application startup
gl: Inicia automaticamente o servidor de contido ao iniciar a aplicación

en: Oldest news kept in database
gl: As noticias máis antigas manteranse na base de datos

en: Show system tray icon
gl: Amosar a icona na área de notificación do sistema

en: Upload downloaded news to device
gl: Enviar as noticias descargadas ao dispositivo

en: Delete news books from library after uploading to device
gl: Elimina os libros de noticias da biblioteca despois de cargalos no dispositivo

en: Show the cover flow in a separate window instead of in the main calibre window
gl: Amosar o fluxo de capas nunha xanela separada no canto da xanela principal do Calibre

en: Disable notifications from the system tray icon
gl: Desactivar as notificacións da icona da area de notificación

en: Default action to perform when the "Send to device" button is clicked
gl: Acción predeterminada a realizar cando se preme no botón «Enviar ao dispositivo»

en: Start searching as you type. If this is disabled then search will only take place when the Enter key is pressed.
gl: Acción predeterminada a realizar cando se preme no botón «Enviar ao dispositivo».

en: When searching, show all books with search results highlighted instead of showing only the matches. You can use the N or F3 keys to go to the next match.
gl: Ao buscar, amosar todos os libros, realzando os resultados da busca, en lugar de amosar só as coincidencias. Pode premer a tecla N ou a tecla F3 para ir ao seguinte resultado.

en: Maximum number of simultaneous conversion/news download jobs. This number is twice the actual value for historical reasons.
gl: Número máximo de traballos de conversión/descarga de noticias simultáneas. Este número é o dobre do valor real por razóns históricas.

en: Download social metadata (tags/rating/etc.)
gl: Descargar datos sociais (etiquetas, valoración, etc.)

en: Overwrite author and title with new metadata
gl: Cambiar a autoría e o título polos novos metadatos

en: Automatically download the cover, if available
gl: Descargar automaticamente a capa, se está dispoñíbel

en: Limit max simultaneous jobs to number of CPUs
gl: Limitar o número máximo de tarefas simultáneas ao número de CPU

en: The layout of the user interface. Wide has the Book details panel on the right and narrow has it at the bottom.
gl: A disposición da interface de usuario. Wide ten o panel de detalles do libro á dereita e estreito teno na parte inferior.

en: Show the average rating per item indication in the Tag browser
gl: Mostra a valoración media por indicación de elemento no navegador de etiquetas

en: Disable UI animations
gl: Desactivar as animacións IU

en: Tag browser categories not to display
gl: Etiquetar categorías do navegador que non se mostrarán

en: WARNING:
gl: AVISO:

en: ERROR:
gl: ERRO:

en: Show this confirmation again
gl: Mostrar esta configuración de novo

en: Restart needed
gl: Requírese reiniciar

en: &Restart calibre now
gl: &Reinicia calibre agora

en: All files
gl: Todos os ficheiros

en: Detach from the controlling terminal, if any (Linux only)
gl: Desconectar do terminal de control, se o hai (só Linux)

en: Click "Show details" for more information.
gl: Preme en «Mostrar detalles» para obter máis información.

en: The %s environment variable is set. Try unsetting it.
gl: Establécese a variable de ambiente %s. Tenta desactivalo.

en: Could not create temporary folder
gl: Non se puido crear o cartafol temporal

en: Could not create temporary folder, calibre cannot start.
gl: Non se puido crear o cartafol temporal, calibre non pode iniciarse.

en: Windows XP not supported
gl: Windows XP non é compatible

en: calibre versions newer than 2.0 do not run on Windows XP. This is because the graphics toolkit calibre uses (Qt 5) crashes a lot on Windows XP. We suggest you stay with <a href="%s">calibre 1.48</a> which works well on Windows XP.
gl: as versións calibre máis recentes que a 2.0 non se executan en Windows XP. Isto débese a que o calibre de ferramentas gráficas que usa (Qt 5) falla moito en Windows XP. Suxerímosche que te quedes co <a href="%s">calibre 1.48</a> que funciona ben en Windows XP.

en: Books
gl: Libros

en: EPUB books
gl: Libros EPUB

en: Kindle books
gl: Libros Kindle

en: PDF books
gl: Libros PDF

en: HTML books
gl: Libros HTML

en: LIT books
gl: Libros LIT

en: Text books
gl: Libros de Texto

en: Comics
gl: Banda deseñada

en: Archives
gl: Arquivos

en: Wordprocessor files
gl: Arquivos de procesador de textos

en: Add books
gl: Engadir libros

en: Add books to the calibre library/device from files on your computer
gl: Engadir libros á biblioteca do Calibre ou ao dispositivo de ficheiros no seu computador

en: Add books from a single folder
gl: Engadir libros dun único cartafol

en: Add from folders and sub-folders
gl: Engadir de cartafoles e subcartafoles

en: Add multiple books from archive (ZIP/RAR/7z)
gl: Engade varios libros do arquivo (ZIP/RAR/7z)

en: Add empty book (Book entry with no formats)
gl: Engadir un libro baleiro (Unha entrada de libro sen formato)

en: Add from ISBN
gl: Engadir desde o ISBN

en: Add files to selected book records
gl: Engadir ficheiros aos rexistros de libros seleccionados

en: Add files to selected book records from clipboard
gl: Engadir ficheiros aos rexistros de libros seleccionados desde o portapapeis

en: Add data files to selected book records
gl: Engade ficheiros de datos aos rexistros de libros seleccionados

en: Add an empty file to selected book records
gl: Engadir un ficheiro baleiro aos rexistros de libros seleccionados

en: Control the adding of books
gl: Controlar como se engaden os libros

en: No books selected
gl: Non se seleccionou ningún libro

en: Cannot add files as no books are selected
gl: Non se poden engadir ficheiros porque non hai ningún libro seleccionado

en: No files in clipboard
gl: Non hai ficheiros no portapapeis

en: No files have been copied to the clipboard
gl: Non se copiou ningún ficheiro no portapapeis

en: Are you sure?
gl: Quere confirmar isto?

en: Are you sure you want to set the same cover for all %d books?
gl: Estás seguro de que queres configurar a mesma portada para todos  os libros %d?

en: Select book files
gl: Seleccione os ficheiros

en: Select extra data files
gl: Seleccione ficheiros de datos adicionais

en: Are you sure you want to add the same files to all %d books? If the format already exists for a book, it will be replaced.
gl: Estás seguro de que queres engadir os mesmos ficheiros a todos os libros %d? Se o formato xa existe para un libro, substituirase.

en: The {0} format will be replaced in the book {1}. Are you sure? | The {0} formats will be replaced in the book {1}. Are you sure?
gl[0]: O formato {0} substituirase no libro {1}. Estás seguro?
gl[1]: Os formatos {0} substituiranse no libro {1}. Estás seguro?

en: Are you sure you want to add the same empty file to all %d books? If the format already exists for a book, it will be replaced.
gl: Estás seguro de que queres engadir o mesmo ficheiro baleiro a todos os libros %d? Se o formato xa existe para un libro, substituirase.

en: Choose format of empty file
gl: Escolla o formato do ficheiro baleiro

en: The {0} format will be replaced in the book: {1}. Are you sure?
gl: O formato {0} substituirase no libro: {1}. Estás seguro?

en: Choose archive file
gl: Escolla o ficheiro de arquivo

en: Type of archive
gl: Tipo de arquivo

en: Will the archive have a single book per internal folder?
gl: O arquivo terá un só libro por cartafol interno?

en: Select root folder
gl: Seleccione o cartafol raíz

en: Cannot add
gl: Non é posíbel engadir

en: Cannot add books from the folder: %s as it contains the currently opened calibre library
gl: Non é posíbel engadir libros do cartafol: %s porque contén a biblioteca do Calibre aberta neste momento

en: Multi-file books?
gl: Libros en varios ficheiros?

en: Assume all e-book files in a single folder are multiple formats of the same book?
gl: Asumir que todos os ficheiros de libro electrónico dun cartafol son varios formatos do mesmo título?

en: Duplicates found
gl: Atopáronse duplicados

en: Books with some of the specified ISBNs already exist in the calibre library. Click "Show details" for the full list. Do you want to add them anyway?
gl: Xa existen libros con algúns dos ISBN especificados na biblioteca de calibre. Preme en «Mostrar detalles» para ver a lista completa. Queres engadilos de todos os xeitos?

en: Adding
gl: Engadindo

en: Creating book records from ISBNs
gl: Creando rexistros de libros a partires dos ISBN

en: You have dropped some files onto the book <b>%s</b>. This will add or replace the files for this book. Do you want to proceed?
gl: Soltaches algúns ficheiros no libro <b>%s</b>. Isto engadirá ou substituirá os ficheiros deste libro. Queres continuar?

en: Add as...
gl: Engadir como...

en: Add as new book | Add as new books
gl[0]: Engadir como novo libro
gl[1]: Engadir como novos libros

en: Add as data file | Add as data files
gl[0]: Engadir como ficheiro de datos
gl[1]: Engadir como ficheiros de datos

en: Uploading books to device.
gl: Enviando libros ao dispositivo.

en: Supported books
gl: Libros compatíbeis

en: Select books
gl: Seleccione os libros

en: The following duplicate book was found. | The following {} duplicate books were found.
gl[0]: Atopouse o seguinte libro duplicado.
gl[1]: Atopáronse os seguintes {} libros duplicados.

en: Merged some books
gl: Combinar varios libros

en: Incoming book formats were processed and merged into your calibre database according to your auto-merge settings. Click "Show details" to see the list of merged books.
gl: Os formatos de libros entrantes procesáronse e fusionáronse na súa base de datos de calibre segundo a súa configuración de combinación automática. Preme en «Mostrar detalles» para ver a lista de libros combinados.

en: Add to library
gl: Engadir á biblioteca

en: No book selected
gl: Non se seleccionou ningún libro

en: The following books are virtual and cannot be added to the calibre library:
gl: Os seguintes libros son virtuais e non se poden engadir á biblioteca de Calibre:

en: No book files found
gl: Non se atopou ningún ficheiro de libro

en: Downloading books
gl: Descargando libros

en: Downloading books from device
gl: Descargando libros desde o dispositivo

en: Could not download files from the device
gl: Non se puideron descargar ficheiros do dispositivo

en: Could not download some files from the device
gl: Non se puideron descargar algúns ficheiros do dispositivo

en: Could not download files
gl: Non se puideron descargar os ficheiros

en: Add books to library
gl: Engadir libros á biblioteca

en: Add books to your calibre library from the connected device
gl: Engadir libros á biblioteca do Calibre desde o dispositivo conectado

en: All actions
gl: Todas as accións

en: Show a menu of all available actions, including from third party plugins.
    This menu is not available when looking at books on a device
gl: Amosar un menú con todas as accións dispoñibles, incluíndo as de complementos de terceiros. Este menú non está dispoñible cando se visualizan libros nun dispositivo

en: Show a menu of all available actions.
gl: Amosar un menú con todas as accións dispoñibles.

en: Built-in calibre actions
gl: Accións de calibre incorporadas

en: Main dialog
gl: Diálogo principal

en: Toolbars
gl: Barras de ferramentas

en: Keyboard shortcuts
gl: Atallos do teclado

en: Merging user annotations into database
gl: Mesturando as anotacións do usuario na base de datos

en: Fetch annotations (experimental)
gl: Obter anotacións (experimental)

en: Not supported
gl: Non admitido

en: Fetching annotations is not supported for this device
gl: A obtención de anotacións non é compatible con este dispositivo

en: Use library only
gl: Usar só a biblioteca

en: User annotations generated from main library only
gl: Usar as anotacións xeradas só dende a biblioteca principal

en: No books selected to fetch annotations from
gl: Non se seleccionou ningún libro dende o que obter as anotacións

en: Some errors
gl: Algúns erros

en: Could not fetch annotations for some books. Click "Show details" to see which ones.
gl: Non se puideron obter anotacións para algúns libros. Preme en «Mostrar detalles» para ver cales.

en: Author mapper
gl: Autor mapeador

en: Map authors for one book in the library | Map authors for {} books in the library
gl[0]: Mapa de autores para un libro da biblioteca
gl[1]: Mapa de autores de {} libros da biblioteca

en: The changes will be applied to the <b>selected book</b> | The changes will be applied to the <b>{} selected books</b>
gl[0]: Os cambios aplicaranse ao <b>libro seleccionado</b>
gl[1]: Os cambios aplicaranse aos <b>{} libros seleccionados</b>

en: The changes will be applied to <b>one book in the library</b> | The changes will be applied to <b>{} books in the library</b>
gl[0]: Os cambios aplicaranse a <b>un libro da biblioteca</b>
gl[1]: Os cambios aplicaranse a <b>{} libros da biblioteca</b>

en: Auto scroll through the book list
gl: Desprazamento automático pola lista de libros

en: Auto scroll through the book list, particularly useful with the cover browser open
gl: Desprazamento automático pola lista de libros, especialmente útil co navegador de portada aberto

en: Book list header menu
gl: Menú de cabeceira da lista de libros

en: Show the book list header context menu
gl: Mostra o menú contextual da cabeceira da lista de libros

en: Browse annotations
gl: Explorar anotacións

en: Not visible
gl: Non visible

en: The book "{}" is not currently visible in the calibre library. If you have a search or a Virtual library applied, first clear it.
gl: O libro «{}» non está visible actualmente na biblioteca de calibre. Se tes aplicada unha busca ou unha biblioteca virtual, primeiro bórraa.

en: Browse notes
gl: Explorar notas

en: Ctrl+Shift+N
gl: Ctrl+Maiús+N

en: Create catalog
gl: Crear catálogo

en: Create a catalog of the books in your calibre library in different formats
gl: Crea un catálogo dos libros da túa biblioteca calibre en diferentes formatos

en: No books selected for catalog generation
gl: No se seleccionou ningún libro para a xeración dun catálogo

en: Generating %s catalog...
gl: Xerando catálogo %s...

en: Catalog generation complete, with warnings.
gl: Xeración do catálogo completa, con avisos.

en: Catalog generated.
gl: Xerouse o catálogo.

en: Export catalog folder
gl: Exportar cartafol do catálogo

en: Select destination for %(title)s.%(fmt)s
gl: Seleccione o destino para %(title)s.%(fmt)s

en: Could not open the catalog output file.
gl: Non se puido abrir o ficheiro de saída do catálogo.

en: No library found
gl: Non foi posíbel atopar a biblioteca

en: No existing calibre library was found at %s. If the library was moved, select its new location below. Otherwise calibre will forget this library.
gl: Non se atopou ningunha biblioteca de calibre existente en %s. Se a biblioteca foi movida, selecciona a súa nova localización a continuación. Se non, calibre esquecerá esta biblioteca.

en: New location of this library:
gl: Nova localización desta biblioteca:

en: Library moved
gl: A biblioteca mudouse

en: Forget library
gl: Esquece a biblioteca

en: New library location
gl: Nova localización da biblioteca

en: No existing calibre library found at %s
gl: Non se atopou ningunha biblioteca de calibre existente en %s

en: Queue &all books for backup
gl: Poñer en cola e todos os libros para facer copia de seguridade

en: Backup status
gl: Estado da copia de seguranza

en: none
gl: ningunha

en: Book metadata files remaining to be written: %s
gl: Ficheiros de metadatos que quedan por escribir: %s

en: Choose library
gl: Escoller a biblioteca

en: Choose calibre library to work with
gl: Elixir a biblioteca do Calibre para traballar

en: Switch/create library
gl: Cambiar/crear biblioteca

en: Export/import all calibre data
gl: Exportar/Importar todos os datos do Calibre

en: Pick a random book
gl: Escoller un libro aleatoriamente

en: Change the icon for this library
gl: Cambia a icona desta biblioteca

en: Choose an icon
gl: Escolle unha icona

en: Remove current icon
gl: Elimina a icona actual

en: Quick switch
gl: Cambio rápido

en: Rename library
gl: Renomear biblioteca

en: Remove library
gl: Eliminar biblioteca

en: Library maintenance
gl: Mantemento da biblioteca

en: Library metadata backup status
gl: Estado da copia de seguranza dos metadatos da biblioteca

en: Check library
gl: Comprobar a biblioteca

en: Restore database
gl: Restaurar a base de datos

en: Switch to previous library
gl: Cambia á biblioteca anterior

en: Select icon for library "%s"
gl: Selecciona a icona da biblioteca «%s»

en: Cannot export/import
gl: Non é posíbel exportar/importar

en: You are running calibre portable, all calibre data is already in the calibre portable folder. Export/import is unavailable.
gl: Estás executando calibre portable, todos os datos de calibre xa están no cartafol calibre portable. A exportación/importación non está dispoñible.

en: Cannot export/import data while there are running jobs.
gl: Non é posíbel exportar/importar datos mentres haxa traballos en execución.

en: {0} [{1} book] | {0} [{1} books]
gl[0]: {0} [{1} libro]
gl[1]: {0} [{1} libros]

en: Apply Virtual library when %s is opened
gl: Aplicar a biblioteca virtual cando %s estea aberta

en: Switch to: %s
gl: Cambiar a: %s

en: Rename: %s
gl: Renomear: %s

en: Remove: %s
gl: Quitar: %s

en: No Virtual library
gl: Non hai biblioteca virtual

en: Rename
gl: Renomear

en: Choose a new name for the library <b>%s</b>.
gl: Escolla un novo nome para a biblioteca <b>%s</b>.

en: Note that the actual library folder will be renamed.
gl: Teña en conta que se lle cambiará o nome do cartafol da biblioteca.

en: WARNING: This means that any calibre:// URLs that point to things in this library will stop working.
gl: AVISO: Isto significa que calquera URL calibre:// que apunte a cousas desta biblioteca deixará de funcionar.

en: Already exists
gl: Xa existe

en: The folder %s already exists. Delete it first.
gl: O cartafol %s xa existe. Elimíneo antes.

en: Too long
gl: Demasiado longo

en: Not found
gl: Non atopado

en: Cannot rename as no library was found at %s. Try switching to this library first, then switch back and retry the renaming.
gl: Non se pode cambiar o nome porque non se atopou ningunha biblioteca en %s. Proba a cambiar a esta biblioteca primeiro, despois cambia e volve cambiar o nome.

en: Rename failed
gl: Fallou o renomeado

en: Failed to rename the library at %s. The most common cause for this is if one of the files in the library is open in another program.
gl: Fallou o renomeado da biblioteca en %s. A causa máis corrente disto é que un dos ficheiros da biblioteca estea aberto noutro programa.

en: Library removed
gl: Quitouse a biblioteca

en: The library %s has been removed from calibre. The files remain on your computer, if you want to delete them, you will have to do so manually.
gl: A biblioteca %s foi eliminada do calibre. Os ficheiros permanecen no teu ordenador, se queres borralos, terás que facelo manualmente.

en: &OK
gl: &Aceptar

en: &Undo
gl: &Desfacer

en: Backup metadata
gl: Copia de seguranza de metadatos

en: Metadata will be backed up while calibre is running, at the rate of approximately 1 book every three seconds.
gl: Farase unha copia de seguranza dos metadatos mentres calibre está en execución, a un ritmo aproximado dun libro cada tres segundos.

en: Path to library too long. It must be less than %d characters. Move your library to a location with a shorter path using Windows Explorer, then point calibre to the new location and try again.
gl: O camiño cara á biblioteca é demasiado longo. Debe ser menos que %d caracteres. Move a túa biblioteca a unha localización cun camiño máis curto usando o Explorador de Windows, despois apunta calibre á nova localización e téntao de novo.

en: books
gl: libros

en: full text search
gl: busca de texto completo

en: notes
gl: notas

en: Size of the {} database was unchanged.
gl: O tamaño da base de datos {} non cambiou.

en: Size of the {0} database reduced from {1} to {2}.
gl: O tamaño da base de datos {0} reduciuse de {1} a {2}.

en: Success
gl: Correcto

en: Found no errors in your calibre library database. Do you want calibre to check if the files in your library match the information in the database?
gl: Non se atopou ningún erro na base de datos da biblioteca de calibre. Queres que calibre comprobe se os ficheiros da túa biblioteca coinciden coa información da base de datos?

en: Failed
gl: Produciuse un fallo

en: Database integrity check failed, click "Show details" for details.
gl: Fallou a verificación da integridade da base de datos, preme en «Mostrar detalles» para obter máis información.

en: Starting library scan, this may take a while
gl: Ao iniciar a exploración da biblioteca, isto pode levar un tempo

en: No problems found
gl: Non se atoparon problemas

en: The files in your library match the information in the database.
    
    Choose 'Open dialog' to change settings and run the check again.
gl: Os ficheiros da túa biblioteca coinciden coa información da base de datos.
    
    Escolla «Abrir diálogo» para cambiar a configuración e executa a comprobación de novo.

en: Open dialog
gl: Abrir diálogo

en: Finished
gl: Rematado

en: Not allowed
gl: Non permitido

en: You cannot change libraries while using the environment variable CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH.
gl: Non pode cambiar de biblioteca mentres usa a variábel de contorno CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH.

en: You cannot change libraries while jobs are running.
gl: Non pode cambiar de biblioteca mentres haxa traballos en execución.

en: You cannot change libraries until all updates are accepted or rejected.
gl: Non pode cambiar de biblioteca até que todas as actualizacións sexan aceptadas ou rexeitadas.

en: Convert books
gl: Converter os libros

en: Convert books between different e-book formats
gl: Converte libros entre diferentes formatos de libros electrónicos

en: Convert individually
gl: Converter individualmente

en: Bulk convert
gl: Converter en grupos

en: Create a catalog of the books in your calibre library
gl: Crear un catálogo dos libros da súa biblioteca do Calibre

en: Cannot convert
gl: Non é posíbel converter

en: Conversion to the {} format is not supported
gl: Non se admite a conversión ao formato {}

en: Starting conversion of the book | Starting conversion of {} books
gl[0]: Comezando a conversión do libro
gl[1]: Iniciando a conversión de {} libros

en: Book deleted
gl: Libro eliminado

en: The book you were trying to convert has been deleted from the calibre library.
gl: O libro que estabas tentando converter eliminouse da biblioteca de calibre.

en: Empty output file, probably the conversion process crashed
gl: O ficheiro de saída está baleiro, probablemente o proceso de conversión fallou

en: completed
gl: completado

en: Different custom columns
gl: Diferentes columnas personalizadas

en: The custom columns in the <i>{0}</i> library are different from the custom columns in the <i>{1}</i> library. As a result, some metadata might not be copied.
gl: As columnas personalizadas da biblioteca <i>{0}</i> son diferentes das columnas personalizadas da biblioteca <i>{1}</i>. Como resultado, é posible que algúns metadatos non se copien.

en: The following columns are incompatible - they have the same name but different data types. They will be ignored:
gl: As seguintes columnas son incompatibles: teñen o mesmo nome pero tipos de datos diferentes. Serán ignorados:

en: The following columns are missing in the <i>{0}</i> library. You can choose to add them automatically below.
gl: Faltan as seguintes columnas na biblioteca <i>{0}</i>. Podes optar por engadilos automaticamente a continuación.

en: Add to the %s library
gl: Engadir á biblioteca %s

en: This warning is only shown once per library, per session
gl: Este aviso só se mostra unha vez por biblioteca e sesión

en: %(title)s by %(author)s
gl: %(title)s por %(author)s

en: &Sort libraries alphabetically
gl: &Ordenar as bibliotecas alfabéticamente

en: Library &path:
gl: Camiño da &biblioteca

en: Browse for library
gl: Buscar biblioteca

en: &Copy
gl: &Copiar

en: Copy to the specified library
gl: Copia na biblioteca especificada

en: &Move
gl: &Mover

en: Copy to the specified library and delete from the current library
gl: Copia na biblioteca especificada e elimina da biblioteca actual

en: Books with the same, title, author and language as the following already exist in the library %s. Select which books you want copied anyway.
gl: Xa existen na biblioteca libros co mesmo título, autor e idioma que os seguintes %s. Selecciona os libros que queres copiar.

en: Duplicate books
gl: Libros duplicados

en: Select &all
gl: &Escoller todo

en: Select &none
gl: &Non escoller nada

en: &Copy to clipboard
gl: &Copiar no portapapeis

en: Copy to library
gl: Copiar á biblioteca

en: Copy selected books to the specified library
gl: Copiar os libros seleccionados á biblioteca especificada

en: Choose library...
gl: Escolle a biblioteca...

en: (delete after copy)
gl: (eliminar tras copiar)

en: Cannot copy
gl: Non é posíbel copiar

en: Cannot copy to current library.
gl: Non se pode copiar na biblioteca actual.

en: No library
gl: Non hai biblioteca

en: No library found at %s
gl: No se encontrou unha biblioteca en %s

en: Copying to
gl: Copiando en

en: Moving to
gl: Movéndose a

en: Aborting this operation means that only some books will be copied and resuming a partial copy is not supported. Are you sure you want to abort?
gl: Abortar esta operación significa que só se copiarán algúns libros e non se admite retomar unha copia parcial. Estás seguro de que queres abortar?

en: The copying process was interrupted. {} books were copied.
gl: Interrompeuse o proceso de copia. Copiáronse {} libros.

en: No books were deleted from this library.
gl: Non se eliminou ningún libro desta biblioteca.

en: The best way to resume this operation is to re-copy all the books with the option to "Check for duplicates when copying to library" in Preferences->Import/export->Adding books turned on.
gl: A mellor forma de retomar esta operación é volver copiar todos os libros coa opción de «Comprobar duplicados ao copiar na biblioteca» en Preferencias->Importar/Exportar->Engadir libros activada.

en: Canceled
gl: Cancelado

en: Could not copy books:
gl: Non foi posíbel copiar estes libros:

en: Moved the book to {loc}
gl: Moveuse o libro a {loc}

en: Moved {num} books to {loc}
gl: Moveuse {num} libros a {loc}

en: Copied the book to {loc}
gl: Copiouse o libro en {loc}

en: Copied {num} books to {loc}
gl: Copiáronse {num} libros en {loc}

en: Auto merged
gl: Combinación automática

en: Some books were automatically merged into existing records in the target library. Click "Show details" to see which ones. This behavior is controlled by the Auto-merge option in Preferences->Import/export->Adding books->Adding actions.
gl: Algúns libros fusionáronse automaticamente con rexistros existentes na biblioteca de destino. Preme en «Mostrar detalles» para ver cales. Este comportamento está controlado pola opción Auto-fusión en Preferencias->Importar/Exportar->Engadir libros->Engadir accións.

en: Copying: {0} failed, with error:
    {1}
gl: Copiando: {0} fallou, con erro:
    {1}

en: Could not copy some books, click "Show details" for more information.
gl: Non se puideron copiar algúns libros, preme en «Mostrar detalles» para obter máis información.

en: Failed to copy some books
gl: Produciuse un erro ao copiar algúns libros

en: Failed to copy a book, see below for details | Failed to copy {} books, see below for details
gl[0]: Produciuse un erro ao copiar un libro; consulta a continuación para obter máis información
gl[1]: Produciuse un erro ao copiar {} libros, consulta a continuación para obter máis información

en: Could not copy any books, click "Show details" for more information.
gl: Non se puido copiar ningún libro, preme en «Mostrar detalles» para obter máis información.

en: Failed to copy books
gl: Produciuse un erro ao copiar os libros

en: You cannot use other libraries while using the environment variable CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH.
gl: Non pode usar outras bibliotecas mentres usa a variábel de contorno CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH.

en: Deleting...
gl: Eliminando...

en: Deleted
gl: Eliminado

en: Failed to delete
gl: Fallou a eliminación

en: Failed to delete some books, click the "Show details" button for details.
gl: Non se puideron eliminar algúns libros, preme no botón «Mostrar detalles» para obter máis información.

en: Delete books
gl: Eliminar libros

en: Remove books
gl: Retirar libros

en: Remove selected books
gl: Retirar os libros seleccionados

en: Remove files of a specific format from selected books
gl: Elimina ficheiros dun formato específico dos libros seleccionados

en: Remove all formats from selected books, except...
gl: Retirar todos os formatos dos libros seleccionados agás...

en: Remove all formats from selected books
gl: Retirar todos os formatos dos libros seleccionados

en: Remove covers from selected books
gl: Retirar as capa dos libros seleccionados

en: Remove matching books from device
gl: Retirar os libros coincidentes do dispositivo

en: Restore recently deleted
gl: Restaurar eliminado recentemente

en: Cannot delete
gl: Non é posíbel eliminar

en: The %(fmt)s format will be <b>deleted</b> from %(title)s. Are you sure?
gl: O formato %(fmt)s <b>eliminarase</b> de %(title)s. Estás seguro?

en: Format not found
gl: Non se atopou o formato

en: The {} format is not present in the selected books.
gl: O formato {} non está presente nos libros seleccionados.

en: The {fmt} format will be <b>deleted</b> from {title}.
gl: O formato {fmt} <b>eliminarase</b> de {title}.

en: The {fmt} format will be <b>deleted</b> from all {num} selected books.
gl: O formato {fmt} <b>eliminarase</b> de todos os {num} libros seleccionados.

en: Choose formats to be deleted
gl: Elixir formatos para eliminar

en: Choose formats <b>not</b> to be deleted.<p>Note that this will never remove all formats from a book.
gl: Escolle os formatos que <b>non</b> queres eliminar. <p>Teña en conta que isto nunca eliminará todos os formatos dun libro.

en: <b>All formats</b> for the selected books will be <b>deleted</b> from your library.<br>The book metadata will be kept. Are you sure?
gl: <b>Eliminaranse</b> da túa biblioteca <b>todos os formatos</b> dos libros seleccionados.<br> Os metadatos dos libros conservaranse. Estás seguro?

en: Cannot delete books
gl: Non é posíbel eliminar libros

en: No device is connected
gl: Non hai ningún dispositivo conectado

en: Main memory
gl: Memoria principal

en: Storage card A
gl: Tarxeta de almacenamento A

en: Storage card B
gl: Tarxeta de almacenamento B

en: No books to delete
gl: Ningún libro para eliminar

en: None of the selected books are on the device
gl: Ningún dos libros seleccionados se atopan no dispositivo

en: Deleting books from device.
gl: Eliminando libros do dispositivo.

en: The cover from the selected book will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure? | The covers from the {} selected books will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
gl[0]: A portada do libro seleccionado <b>eliminarase permanentemente</b>. Estás seguro?
gl[1]: As portadas dos {} libros seleccionados <b>eliminaranse permanentemente</b>. Estás seguro?

en: One book deleted from library. | {} books deleted from library.
gl[0]: Eliminouse un libro da biblioteca.
gl[1]: Elimináronse {} libros da biblioteca.

en: One book format deleted. | {} book formats deleted.
gl[0]: Eliminouse un formato de libro.
gl[1]: Elimináronse {} formatos de libros.

en: Some of the selected books are on the attached device. <b>Where</b> do you want the selected files deleted from?
gl: Algúns dos libros seleccionados están no dispositivo conectado. De <b>onde</b> quere borrar os libros seleccionados?

en: The selected book will be <b>deleted</b> and the files removed from your calibre library. Are you sure? | The {} selected books will be <b>deleted</b> and the files removed from your calibre library. Are you sure?
gl[0]: O libro seleccionado <b>eliminarase</b> e os ficheiros da túa biblioteca de calibre. Estás seguro?
gl[1]: <b>Eliminaranse</b> os {} libros seleccionados e os ficheiros da túa biblioteca de calibre. Estás seguro?

en: Could not change on-disk location of this book's files.
gl: Non se puido cambiar a localización no disco dos ficheiros deste libro.

en: The selected book will be <b>permanently deleted</b> from your device. Are you sure? | The {} selected books will be <b>permanently deleted</b> from your device. Are you sure?
gl[0]: O libro seleccionado <b>eliminarase permanentemente</b> do teu dispositivo. Estás seguro?
gl[1]: Os {} libros seleccionados <b>eliminaranse permanentemente</b> do teu dispositivo. Estás seguro?

en: Start wireless device connection
gl: Inicia a conexión do dispositivo sen fíos

en: Stop wireless device connection
gl: Deter a conexión do dispositivo sen fíos

en: Connect to folder
gl: Conectar ao cartafol

en: Start Content server
gl: Inicia o servidor de contido

en: Visit Content server in browser
gl: Visita o servidor de contido no navegador

en: Start/stop Content server
gl: Iniciar/deter o servidor de contidos

en: [{ip}, port {port}, {protocol}]
gl: [{ip}, porto {port}, {protocol}]

en: Stop Content server
gl: Deter o servidor de contido

en: Email to
gl: Correo a

en: Email to and delete from library
gl: Mandar por correo electrónico e borrar da biblioteca

en: (delete from library)
gl: (borrar da biblioteca)

en: Select recipients
gl: Selecciona destinatarios

en: Email to selected recipients...
gl: Correo electrónico aos destinatarios seleccionados...

en: Setup email based sharing of books
gl: Actualizar o correo baseado na busca de libros

en: Send to device
gl: Enviar a un dispositivo

en: Connect/share
gl: Conectar/compartir

en: Share books using a web server or email. Connect to special devices, etc.
gl: Comparte libros mediante un servidor web ou correo electrónico. Conectar a dispositivos especiais, etc.

en: Stopping
gl: Dentendo

en: Stopping server, this could take up to a minute, please wait...
gl: Parando o servidor, isto pode levar ata un minuto, agarda...

en: Disable autostart
gl: Desactivar o inicio automático

en: Do you want wireless device connections to be started automatically when calibre starts?
gl: Queres que as conexións de dispositivos sen fíos se inicien automaticamente cando se inicie calibre?

en: Still looking for IP addresses
gl: Aínda buscando enderezos IP

en: Many IP addresses. See Start/Stop dialog.
gl: Moitos enderezos IP. Consulte o diálogo Iniciar/Parar.

en: Manage collections
gl: Xestionar as colectáneas

en: Manage the collections on this device
gl: Administrar as colectáneas neste dispositivo

en: In library view
gl: Na vista da biblioteca

en: Collections can only be edited when showing the books on the device. Click the toolbar button to switch to the device view first.
gl: As coleccións só se poden editar cando se mostran os libros no dispositivo. Preme no botón da barra de ferramentas para cambiar primeiro á vista do dispositivo.

en: Change the title/author/cover etc. of books
gl: Cambia o título/autor/portada, etc. dos libros

en: Edit metadata
gl: Editar os metadatos

en: Edit metadata individually
gl: Editar os metadatos individualmente

en: Edit metadata in bulk
gl: Editar os metadatos en bloque

en: Download metadata and covers
gl: Descargar os metadatos e as capas

en: Merge into first selected book - delete others
gl: Unir no primeiro libro seleccionado - eliminar os máis

en: Merge into first selected book - keep others
gl: Unir no primeiro libro seleccionado - conservar os máis

en: Merge only formats into first selected book - delete others
gl: Fusionar só formatos como os do primeiro libro seleccionado - eliminar os outros

en: Copy metadata
gl: Copiar os metadatos

en: Paste metadata
gl: Pegar os metatatos

en: Paste metadata including excluded fields
gl: Pega metadatos incluídos os campos excluídos

en: Merge book records
gl: Combinar os rexistros dos libros

en: Manage data files
gl: Xestionar ficheiros de datos

en: Copy URL to show book in calibre
gl: Copia o URL para mostrar o libro en calibre

en: Copy URLs to show the currently selected books in calibre, to the system clipboard
gl: Copia os URL para mostrar os libros seleccionados actualmente en calibre no portapapeis do sistema

en: Copy URL to open book in calibre
gl: Copia o URL para abrir o libro en calibre

en: Copy URLs to open the currently selected books in calibre, to the system clipboard
gl: Copia os URL para abrir os libros seleccionados actualmente en calibre no portapapeis do sistema

en: Cannot copy metadata
gl: Non é posíbel copiar os metadatos

en: Multiple books selected, can only copy from one book at a time.
gl: Varios libros seleccionados, só se poden copiar dun libro á vez.

en: Cannot paste metadata
gl: Non é posíbel pegar os metadatos

en: No copied metadata available
gl: Non hai metadatos copiados dispoñibles

en: You are pasting metadata onto <b>multiple books</b> ({num_of_books}). Are you sure you want to do that?
gl: Estás pegando metadatos en <b>varios libros</b> ({num_of_books}). Estás seguro de que queres facelo?

en: Cannot download metadata
gl: Non é posíbel descargar os metadatos

en: Failed to download metadata
gl: Produciuse un fallo ao descargar os metadatos

en: Download failed
gl: Produciuse un fallo na descarga

en: Failed to download metadata or cover for the selected book. | Failed to download metadata or covers for any of the {} books.
gl[0]: Produciuse un erro ao descargar os metadatos ou a portada do libro seleccionado.
gl[1]: Produciuse un erro ao descargar os metadatos ou as portadas de calquera dos {} libros.

en: Metadata download completed
gl: Completada a descarga de metadatos

en: Finished downloading metadata for the selected book. | Finished downloading metadata for <b>{} books</b>.
gl[0]: Rematou a descarga de metadatos do libro seleccionado.
gl[1]: Acabouse de descargar metadatos de <b>{} libros</b>.

en: Proceed with updating the metadata in your library?
gl: Queres continuar coa actualización dos metadatos da túa biblioteca?

en: Could not download metadata and/or covers for %d of the books. Click "Show details" to see which books.
gl: Non se puideron descargar metadatos e/ou portadas dos libros %d. Preme en «Mostrar detalles» para ver que libros.

en: Show the &failed books in the main book list after updating metadata
gl: Amosa os libros &fallidos na lista principal de libros despois de actualizar os metadatos

en: Download log
gl: Descargar rexistro

en: Metadata download complete
gl: Descarga de metadatos completada

en: Revie&w downloaded metadata
gl: Revisar &metadatos descargados

en: Some books changed
gl: Algúns libros cambiaron

en: The metadata for some books in your library has changed since you started the download. If you proceed, some of those changes may be overwritten. Click "Show details" to see the list of changed books. Do you want to proceed?
gl: Os metadatos dalgúns libros da túa biblioteca cambiaron desde que iniciaches a descarga. Se continúas, é posible que algúns deses cambios se sobrescriban. Preme en «Mostrar detalles» para ver a lista de libros modificados. Queres continuar?

en: Review downloaded metadata
gl: Revisa os metadatos descargados

en: Discard downloaded metadata for this book
gl: Descarta os metadatos descargados deste libro

en: Use the downloaded metadata for all remaining books
gl: Usa os metadatos descargados para todos os libros restantes

en: Discard downloaded metadata for all remaining books
gl: Descarta os metadatos descargados de todos os libros restantes

en: Discard the downloaded value for: %s
gl: Descarta o valor descargado para: %s

en: The downloaded metadata is on the left and the original metadata is on the right. If a downloaded value is blank or unknown, the original value is used.
gl: Os metadatos descargados están á esquerda e os metadatos orixinais á dereita. Se un valor descargado está en branco ou descoñecido, utilízase o valor orixinal.

en: &View book
gl: &Ver libro

en: Cannot edit metadata
gl: Non é posíbel editar os metadatos

en: You are about to merge very many ({}) books. Are you <b>sure</b> you want to proceed?
gl: Estás a piques de combinar moitos ({}) libros. Estás <b>seguro</b> de que queres continuar?

en: Cannot merge books
gl: Non é posíbel unir os libros

en: At least two books must be selected for merging
gl: Precísase seleccionar, cando menos, dous libros para unilos

en: Book formats and metadata from the selected books will be added to the <b>first selected book</b> (%s).<br> The second and subsequently selected books will not be deleted or changed.<br><br>Please confirm you want to proceed.
gl: Os formatos de libros e os metadatos dos libros seleccionados engadiranse ao <b>primeiro libro seleccionado</b> (%s).<br> O segundo e os libros seleccionados posteriormente non se eliminarán nin se modificarán.<br> <br> Confirma que queres continuar.

en: Book formats from the selected books will be merged into the <b>first selected book</b> (%s). Metadata in the first selected book will not be changed. Author, Title and all other metadata will <i>not</i> be merged.<br><br>After being merged, the second and subsequently selected books, with any metadata they have will be <b>deleted</b>. <br><br>All book formats of the first selected book will be kept and any duplicate formats in the second and subsequently selected books will be permanently <b>deleted</b> from your calibre library.<br><br>  Are you <b>sure</b> you want to proceed?
gl: Os formatos de libros dos libros seleccionados fusionaranse no <b>primeiro libro seleccionado</b> (%s). Non se cambiarán os metadatos do primeiro libro seleccionado. <i>Non</i> se combinarán o autor, o título e todos os demais metadatos. <br><br>Despois de fusionarse, <b>eliminaranse</b> o segundo e os libros seleccionados posteriormente, cos metadatos que teñan. <br><br>Conservaranse todos os formatos de libros do primeiro libro seleccionado e os formatos duplicados do segundo e dos libros seleccionados posteriormente <b>eliminaranse</b> permanentemente da túa biblioteca de calibre. <br><br>Estás <b>seguro</b> de que queres continuar?

en: Book formats and metadata from the selected books will be merged into the <b>first selected book</b> (%s).<br><br>After being merged, the second and subsequently selected books will be <b>deleted</b>. <br><br>All book formats of the first selected book will be kept and any duplicate formats in the second and subsequently selected books will be permanently <b>deleted</b> from your calibre library.<br><br>  Are you <b>sure</b> you want to proceed?
gl: Os formatos de libros e os metadatos dos libros seleccionados fusionaranse no <b>primeiro libro seleccionado</b> (%s).<br><br> Despois de fusionarse, <b>eliminaranse</b> o segundo e os libros seleccionados posteriormente.<br><br> Conservaranse todos os formatos de libros do primeiro libro seleccionado e os formatos duplicados do segundo e dos libros seleccionados posteriormente <b>eliminaranse</b> permanentemente da túa biblioteca de calibre. <br><br>Estás <b>seguro</b> de que queres continuar?

en: Applying changed metadata
gl: Aplicando metadatos modificados

en: Some failures
gl: Algúns fracasos

en: Failed to apply updated metadata for some books in your library. Click "Show details" to see details.
gl: Produciuse un erro ao aplicar os metadatos actualizados para algúns libros da túa biblioteca. Preme en «Mostrar detalles» para ver os detalles.

en: Format file missing
gl: Falta o formato do ficheiro

en: Cannot read cover as the %s file is missing from this book
gl: Non se pode ler a portada%s porque falta o ficheiro deste libro

en: Could not read metadata
gl: Non foi posíbel ler os metadatos

en: Could not read metadata from %s format
gl: Non foi posíbel ler os metadatos do formato %s

en: Could not read cover
gl: Non foi posíbel ler a capa

en: Could not read cover from %s format
gl: Non foi posíbel ler a capa do formato %s

en: Embed metadata
gl: Inserir metadatos

en: Embed metadata into book files
gl: Inserir metadatos en ficheiros de libros

en: Embed metadata into files of a specific format from selected books...
gl: Inserir metadatos en ficheiros dun formato específico dos libros seleccionados...

en: Cannot embed
gl: Non se pode inserir

en: Choose formats to be updated
gl: Escolla os formatos para actualizar

en: &Stop
gl: &Parar

en: Embedding updated metadata into book files...
gl: Incorporando metadatos actualizados nos ficheiros de libros...

en: Embedding metadata...
gl: Incrustando metadatos...

en: Embedded metadata in one book | Embedded metadata in {} books
gl[0]: Metadatos incorporados nun só libro
gl[1]: Metadatos inseridos en {} libros

en: The {0} format of {1}:
    
    {2}
gl: O formato {0} de {1}:
    
    {2}

en: Failed for some files
gl: Produciuse un erro para algúns ficheiros

en: Failed to embed metadata into some book files. Click "Show details" for details.
gl: Produciuse un erro ao inserir metadatos nalgúns ficheiros de libros. Preme en «Mostrar detalles» para obter máis información.

en: Show the &failed books in the main book list
gl: Mostra os libros &fallidos na lista principal de libros

en: Download news in e-book form from various websites all over the world
gl: Descarga noticias en forma de libro electrónico de varios sitios web de todo o mundo

en: Fetch news
gl: Obter novas

en: Fetching news from
gl: Obtendo novas de

en:  fetched.
gl:  obtidas.

en: Search full text
gl: Busca texto completo

en: Help
gl: Axuda

en: Layout name
gl: Nome do deseño

en: Invalid name
gl: Nome non válido

en: The settings name cannot be blank
gl: O nome da configuración non pode estar en branco

en: Replace saved layout
gl: Substitúe o deseño gardado

en: Do you really want to overwrite the saved layout {0}?
gl: Realmente queres sobrescribir o deseño gardado {0}?

en: Layout actions
gl: Accións de maquetación

en: Save and restore layout item sizes, and add/remove/toggle layout items such as the search bar, tag browser, etc. Item sizes in saved layouts are saved as a percentage of the window size. Restoring a layout doesn't change the window size, instead fitting the items into the current window.
gl: Garda e restablece os tamaños dos elementos de deseño e engade/elimina/alterna elementos de deseño como a barra de busca, o navegador de etiquetas, etc. Os tamaños dos elementos nos deseños gardados gárdanse como porcentaxe do tamaño da xanela. Restaurar un deseño non cambia o tamaño da xanela, senón que encaixa os elementos na xanela actual.

en: Save and restore layout item sizes, and add/remove/toggle layout items such as the search bar, tag browser, etc.
gl: Garda e restaura os tamaños dos elementos de deseño e engade/elimina/cambia elementos de deseño como a barra de busca, o navegador de etiquetas, etc.

en: Restore saved layout
gl: Restaurar o deseño gardado

en: Save current layout
gl: Garda o deseño actual

en: Delete saved layout
gl: Eliminar o deseño gardado

en: Hide all
gl: Ocultar todo

en: Show {}
gl: Mostrar {}

en: Hide {}
gl: Ocultar {}

en: Toggle {}
gl: Alternar {}

en: Do you really want to delete the saved layout {0}?
gl: Realmente queres eliminar o deseño gardado {0}?

en: Manage categories
gl: Xestionar categorías

en: Manage categories: authors, tags, series, etc.
gl: Xestionar categorías: autores, etiquetas, series, etc.

en: Mark books with text label
gl: Marca os libros coa etiqueta de texto

en: Recently used values:
gl: Valores usados ​​recentemente:

en: Enter a value:
gl: Introduza un valor:

en: Value cannot be empty
gl: O valor non pode estar baleiro

en: You must provide a value
gl: Debes proporcionar un valor

en: Mark books
gl: Marcar libros

en: Temporarily mark books for easy access
gl: Marque temporalmente os libros para facilitar o acceso

en: Toggle mark for selected books
gl: Marca de alternancia para os libros seleccionados

en: Mark all selected books
gl: Marca todos os libros seleccionados

en: Show marked books
gl: Mostrar os libros marcados

en: Show marked books with text label
gl: Mostra os libros marcados coa etiqueta de texto

en: Clear marks for selected books
gl: Borrar marcas para os libros seleccionados

en: Clear all marked books
gl: Borrar todos os libros marcados

en: Mark all books by selected author(s)
gl: Marcar todos os libros dos autore(s) seleccionado(s)

en: Mark all books in the selected series
gl: Marca todos os libros da serie seleccionada

en: Clear all books by selected author(s)
gl: Borrar todos os libros dos autore(s) seleccionado(s)

en: Clear all books in the selected series
gl: Borrar todos os libros da serie seleccionada

en: Show marked book
gl: Mostrar o libro marcado

en: {0} labels not shown
gl: {0} etiquetas non mostradas

en: Cannot mark
gl: Non se pode marcar

en: Match book to library
gl: Relaciona o libro coa biblioteca

en: Match this book to a book in the library
gl: Relaciona este libro cun libro da biblioteca

en: Match books
gl: Libros de coincidencia

en: You must select one book
gl: Hai que seleccionar un libro

en: Show matched book in library
gl: Mostrar o libro correspondente na biblioteca

en: No matching books
gl: Non hai libros coincidentes

en: No matching books found in the calibre library. Do you want to specify the matching book manually?
gl: Non se atopou ningún libro coincidente na biblioteca de calibre. Queres especificar manualmente o libro correspondente?

en: Move to next match
gl: Ir á seguinte coincidencia

en: Move to next highlighted match
gl: Ir á seguinte coincidencia salientada

en: Move to previous item
gl: Ir ao obxecto anterior

en: Move to previous highlighted item
gl: Ir ao obxecto salientado anterior

en: Open book folder
gl: Abre o cartafol do libro

en: Open the folder containing the current book's files
gl: Abre o cartafol que contén os ficheiros do libro actual

en: Open book data folder
gl: Abrir o cartafol de datos do libro

en: Plugin updater
gl: Actualizador de complementos

en: Update any plugins you have installed in calibre
gl: Actualiza os complementos que teñas instalados en calibre

en: Polish book
gl: Aquelar o libro

en: Polish %d books
gl: Aquelar %d libros

en: <h3>About Polishing books</h3>%s
gl: <h3>Sobre o aquelado de libros</h3>%s

en: <p>If you have both EPUB and ORIGINAL_EPUB in your book,
                      then polishing will run on ORIGINAL_EPUB (the same for other
                      ORIGINAL_* formats).  So if you
                      want Polishing to not run on the ORIGINAL_* format, delete the
                      ORIGINAL_* format before running it.</p>
gl: <p>Se tes EPUB e ORIGINAL_EPUB no teu libro,
                      entón o aquelado executarase en ORIGINAL_EPUB (o mesmo para outros
                      formatos ORIGINAL_*). Polo que, se
                      queres que o aquelado non se execute no formato ORIGINAL_*, elimina o
                      formato ORIGINAL_* antes de executalo.</p>

en: <h3>Embed referenced fonts</h3>%s
gl: <h3>Inserir fontes referenciadas</h3>%s

en: <h3>Subsetting fonts</h3>%s
gl: <h3>Subconxunto de fontes</h3>%s

en: <h3>Smarten punctuation</h3>%s
gl: <h3>Mellora puntuación</h3>%s

en: <h3>Updating metadata</h3><p>This will update all metadata <i>except</i> the cover in the e-book files to match the current metadata in the calibre library.</p> <p>Note that most e-book formats are not capable of supporting all the metadata in calibre.</p><p>There is a separate option to update the cover.</p>
gl: <h3>Actualizando metadatos</h3><p> Isto actualizará todos os metadatos <i>excepto</i> a portada dos ficheiros de libros electrónicos para que coincidan cos metadatos actuais da biblioteca de calibre.</p> <p> Teña en conta que a maioría dos formatos de libros electrónicos non admiten todos os metadatos en calibre.</p> <p>Hai unha opción separada para actualizar a portada.</p>

en: <h3>Update cover</h3><p>Update the covers in the e-book files to match the current cover in the calibre library.</p><p>If the e-book file does not have an identifiable cover, a new cover is inserted.</p>
gl: <h3>Actualiza a portada</h3><p>Actualiza as portadas dos ficheiros de libros electrónicos para que coincidan coa portada actual da biblioteca de calibre.</p><p> Se o ficheiro do libro electrónico non ten unha portada identificable, insírese unha nova portada.</p>

en: <h3>Book jacket</h3>%s
gl: <h3>Sobrecuberta do libro</h3>%s

en: <h3>Remove book jacket</h3>%s
gl: <h3>Quitar a sobrecuberta do libro</h3>%s

en: <h3>Remove unused CSS rules</h3>%s
gl: <h3>Elimina as regras CSS non utilizadas</h3>%s

en: <h3>Losslessly compress images</h3>%s
gl: <h3>Comprimir imaxes sen perdas</h3>%s

en: <h3>Download external resources</h3>%s
gl: <h3>Descargar recursos externos</h3>%s

en: <h3>Add soft-hyphens</h3>%s
gl: <h3>Engade guións suaves</h3>%s

en: <h3>Remove soft-hyphens</h3>%s
gl: <h3>Eliminar guións suaves</h3>%s

en: <h3>Upgrade book internals</h3>%s
gl: <h3>Actualizar os internos do libro</h3>%s

en: Select actions to perform:
gl: Seleccione as accións a realizar:

en: &Embed all referenced fonts
gl: &Incorporar todos os tipos de letra referenciados

en: &Subset all embedded fonts
gl: &Subset todas as fontes incrustadas

en: Smarten &punctuation
gl: Corrixir a &puntuación

en: Update &metadata in the book files
gl: Actualiza os &metadatos nos ficheiros do libro

en: Update the &cover in the book files
gl: Actualiza a &cover nos ficheiros do libro

en: Add/replace metadata as a "book &jacket" page
gl: Engadir/substituír metadatos como unha páxina de «sobrecuberta do &libro»

en: &Remove a previously inserted book jacket
gl: &Eliminar unha sobrecuberta do libro inserida previamente

en: Remove &unused CSS rules from the book
gl: Eliminar &regras CSS non usadas do libro

en: Losslessly &compress images
gl: &Comprimir imaxes sen perda

en: &Download external resources
gl: &Descarga recursos externos

en: Add s&oft hyphens
gl: Engadir &cursos de división

en: Remove so&ft hyphens
gl: Eliminar guións suaves

en: &Upgrade book internals
gl: &Actualizar os elementos internos do libro

en: About
gl: Sobre

en: Show &report
gl: Amosar &informe

en: Show a report of all the actions performed after polishing is completed
gl: Mostrar un informe de todas as accións realizadas após rematar o aquelado

en: &Save settings
gl: &Gardar a configuración

en: &Load settings
gl: &Cargar axustes

en: No actions selected
gl: Non hai accións seleccionadas

en: You must select at least one action before saving
gl: Hai que seleccionar ao menos unha acción antes de gardar

en: Choose name
gl: Escolla un nome

en: Choose a name for these settings
gl: Escolla un nome para esta configuración

en: Remove saved settings
gl: Retirar configuración gardada

en: Must update metadata
gl: Hai que actualizar os metadatos

en: You have selected the option to add metadata as a "book jacket". For this option to work, you must also select the option to update metadata in the book files. Do you want to select it?
gl: Seleccionaches a opción de engadir metadatos como «sobrecuberta do libro». Para que esta opción funcione, tamén debes seleccionar a opción de actualizar os metadatos nos ficheiros do libro. Queres seleccionalo?

en: Add or remove jacket?
gl: Engadir ou quitar chaqueta?

en: You have chosen to both add and remove the metadata jacket. This will result in the final book having no jacket. Is this what you want?
gl: Escolleu engadir e eliminar a funda de metadatos. Isto provocará que o libro final non teña chaqueta. É isto o que queres?

en: You must select at least one action, or click Cancel.
gl: Hai que seleccionar ao menos unha acción ou premer Cancelar.

en: Queueing books for polishing
gl: Libros na cola para aquelar

en: Polish %s
gl: Aquelar %s

en: Polish book %(nums)s of %(tot)s (%(title)s)
gl: Aquelar o %(nums)s libro de %(tot)s (%(title)s)

en: Queueing book %(nums)s of %(tot)s (%(title)s)
gl: Libro de cola %(nums)s de %(tot)s (%(title)s)

en: Ignore remaining reports
gl: Ignorar os informes restantes

en: View full &log
gl: Ver o &rexistro completo

en: Ignore remaining report | Ignore remaining {} reports
gl[0]: Ignorar o informe restante
gl[1]: Ignorar os {} informes restantes

en: Polishing of %s
gl: Aquelado de %s

en: The original file has been saved as %s. | The original files have been saved as %s.
gl[0]: O ficheiro orixinal foi gardado como %s.
gl[1]: Os ficheiros orixinais foron gardados como %s.

en:  and
gl:  e

en: If you polish again, the polishing will run on the originals.
gl: Se volves aquelar, o aquelado farase sobre os orixinais.

en: Polish books
gl: Aquelar libros

en: Apply the shine of perfection to your books
gl: Aplica o brillo da perfección aos teus libros

en: Cannot polish
gl: Non é posíbel aquelalo

en: One of the books you are polishing has an {0} format. Polishing will use this as the source and overwrite any existing {1} format. Are you sure you want to proceed?
gl: Un dos libros que estás a aquelar ten o formato {0}. O aquelado usará isto como orixe e sobrescribirá calquera formato {1} existente. Confirmas que queres continuar?

en: Ask for this confirmation again
gl: Pedir esta confirmación de novo

en: Polishing is only supported for books in the %s formats. Convert to one of those formats before polishing.
gl: O aquelado só é compatible con libros nos formatos %s. Converte a un deses formatos antes de aquelar.

en: Start polishing the book | Start polishing of {} books
gl[0]: Comezar o aquelado do libro
gl[1]: Comezar o aquelado de {} libros

en:  completed
gl:  terminada

en: Configure calibre
gl: Configurar o Calibre

en: Change calibre behavior
gl: Cambiar o comportamento do Calibre

en: Run Welcome wizard
gl: Executar o asistente de benvida

en: Get plugins to enhance calibre
gl: Obter complementos para mellorar o Calibre

en: Restart in debug mode
gl: Reiniciar no modo de depuración

en: Restart ignoring third party plugins
gl: Reiniciar ignorando complementos de terceiros

en: Sections
gl: Seccións

en: Cannot configure while there are running jobs.
gl: Non é posíbel configurar mentres haxa traballos en execución.

en: Cannot configure before calibre is restarted.
gl: Non é posíbel configurar antes de que se reinicie calibre.

en: Select a random book from your calibre library
gl: Escoller un libro ao chou da biblioteca do Calibre

en: Restart
gl: Reiniciar

en: Save to disk
gl: Gardar no disco

en: Export e-book files from the calibre library
gl: Exportar ficheiros de libros electrónicos desde a biblioteca de calibre

en: Save to disk in a single folder
gl: Gardar no disco nun único cartafol

en: Save only %s format to disk
gl: Gardar só o formato %s no disco

en: Save only %s format to disk in a single folder
gl: Garda só %s o formato no disco nun único cartafol

en: Save single format to disk...
gl: Gardar un único formato no disco...

en: Cannot save to disk
gl: Non é posíbel gardar no disco

en: Choose format to save to disk
gl: Escoller o formato para gardar no disco

en: Choose destination folder
gl: Escolla o cartafol de destino

en: You are trying to save files into the calibre library. This can cause corruption of your library. Save to disk is meant to export files from your calibre library elsewhere.
gl: Está tentando gardar os ficheiros da súa biblioteca do Calibre. Isto pode danar a súa biblioteca. Gardar no disco ten como obxectivo exportar os ficheiros da súa biblioteca de Calibre noutro lugar.

en: Book details
gl: Detalles do libro

en: I
gl: Eu

en: Show the detailed metadata for the current book in a separate window
gl: Mostra os metadatos detallados do libro actual nunha ventá separada

en: Show Book details in a separate window
gl: Mostrar os detalles do libro nunha ventá separada

en: Show Book details in a separate locked window
gl: Mostra os detalles do libro nunha ventá separada bloqueada

en: Close all Book details windows
gl: Pecha todas as fiestras de detalles do libro

en: No detailed info available
gl: Non hai información detallada dispoñíbel

en: No detailed information is available for books on the device.
gl: Non hai dispoñíbel información detallada dos libros no dispositivo.

en: Book not found
gl: Libro non atopado

en: Quickview
gl: Vista rápida

en: Toggle Quickview
gl: Alternar Vista rápida

en: Focus to Quickview
gl: Foco na Vista rápida

en: Move the focus to the Quickview panel/window
gl: Mover o foco para o panel/xanela da Vista rápida

en: Focus from Quickview to the book list
gl: Foco da vista rápida para a lista de libros

en: Move the focus from Quickview to the book list
gl: Mover o foco da Vista rápida para a lista de libros

en: Refresh Quickview
gl: Actualizar vista rápida

en: Refresh the information shown in the Quickview panel
gl: Actualiza a información mostrada no panel Vista rápida

en: Search from Quickview
gl: Busca desde Quickview

en: Search for the currently selected Quickview item
gl: Busca o elemento de Vista rápida seleccionado actualmente

en: No quickview available
gl: Non hai unha vista rápida dispoñible

en: Quickview is not available for books on the device.
gl: A vista rápida non está dispoñible para os libros no dispositivo.

en: Manage template functions
gl: Xestionar funcións de modelos

en: Template tester
gl: Tester de modelos

en: Enter a template to test using data from the selected book
gl: Introduce un modelo para probar utilizando os datos do libro seleccionado

en: No template tester available
gl: Non hai probador de modelos dispoñible

en: Template tester is not available for books on the device.
gl: O probador de modelos non está dispoñible para libros no dispositivo.

en: At least one book must be selected
gl: Debe seleccionarse polo menos un libro

en: Show books similar to the current book
gl: Mostrar libros similares ao libro actual

en: Similar books
gl: Libros semellantes

en: Books by same author
gl: Libros coa mesma autoría

en: Books in this series
gl: Libros desta colectánea

en: Books by this publisher
gl: Libros por editorial

en: Books with the same tags
gl: Libros coas mesmas etiquetas

en: Sort by
gl: Ordenar por

en: Show the Sort by menu
gl: Mostra o menú Ordenar por

en: Reverse current sort
gl: Ordenación de corrente inversa

en: Reverse the current sort order
gl: Inverte a orde de clasificación actual

en: Re-apply current sort
gl: Volve aplicar a ordenación actual

en: Re-apply the current sort
gl: Volve aplicar a ordenación actual

en: Select sortable columns
gl: Seleccione columnas ordenables

en: Sort on multiple columns
gl: Ordenar en varias columnas

en: Get books
gl: Obter libros

en: Search dozens of online e-book retailers for the cheapest books
gl: Busca en decenas de venda polo miúdo de libros electrónicos en liña os libros máis baratos

en: Search for e-books
gl: Buscar libros electrónicos

en: this author
gl: este autor

en: this book
gl: este libro

en: this title
gl: este título

en: Search for %s
gl: Buscar %s

en: Stores
gl: Tendas

en: Choose stores
gl: Escoller tendas

en: Cannot search
gl: Non se pode buscar

en: calibre helps you find the e-books you want by searching the websites of various commercial and public domain book sources.
gl: calibre axúdache a atopar os libros electrónicos que queres buscando nos sitios web de varias fontes de libros comerciais e de dominio público.

en: Using the integrated search you can easily find which store has the book you are looking for, at the best price. You also get DRM status and other useful information.
gl: Usando a busca integrada, pódese atopar facilmente que tenda ten o libros que busca, ao mellor prezo. Tamén se obtén o estado de DRM e outra información útil.

en: All transactions (paid or otherwise) are handled between you and the book seller. calibre is not part of this process and any issues related to a purchase should be directed to the website you are buying from. Be sure to double check that any books you get will work with your e-book reader, especially if the book you are buying has <a href="{}">DRM</a>.
gl: Todas as transaccións (pagadas ou non) son xestionadas entre ti e o vendedor de libros. calibre non forma parte deste proceso e calquera problema relacionado cunha compra debe dirixirse ao sitio web no que está a mercar. Asegúrate de comprobar que todos os libros que obteñas funcionarán co teu lector de libros electrónicos, especialmente se o libro que estás a mercar ten <a href="{}">DRM</a>.

en: Show this message again
gl: Mostrar esta mensaxe de novo

en: About Get books
gl: Sobre Obter libros

en: Tag mapper
gl: Mapeador de etiquetas

en: Map tags for one book in the library | Map tags for {} books in the library
gl[0]: Etiquetas de mapas para un libro da biblioteca
gl[1]: Etiquetas de mapa para {} libros da biblioteca

en: Choose format to edit
gl: Escolla o formato para editar

en: Choose which format you want to edit:
gl: Escolle o formato que queres editar:

en: &All formats
gl: Todos os form&atos

en: Edit ToC
gl: Editar TdC

en: Cannot edit ToC
gl: Non se pode editar o índice

en: Editing Table of Contents is only supported for books in the %s formats. Convert to one of those formats before editing.
gl: A edición de Índice só é compatible con libros nos formatos %s. Converte a un deses formatos antes de editar.

en: You have chosen to edit the Table of Contents of {} books at once. Doing so will likely slow your computer to a crawl. Are you sure?
gl: Escolleches editar o índice de {} libros á vez. Facelo probablemente ralentizará o teu ordenador. Estás seguro?

en: Failed to start editor
gl: Produciuse un erro ao iniciar o editor

en: Could not edit: {}. The Table of Contents editor did not start in two minutes
gl: Non se puido editar: {}. O editor da táboa de contidos non comezou en dous minutos

en: Library changed
gl: A biblioteca cambiou

en: Cannot save changes made to {0} by the ToC editor as the calibre library has changed.
gl: Non se poden gardar os cambios realizados en {0} polo editor de TdC xa que a biblioteca de calibre cambiou.

en: The book "{}" has multiple formats that can be edited. Choose the format you want to edit.
gl: O libro «{}» ten varios formatos que se poden editar. Escolla o formato que quere editar.

en: Always ask when more than one format is available
gl: Pregunta sempre cando hai máis dun formato dispoñible

en: Edit book
gl: Editar libro

en: Edit books in the EPUB or AZW formats
gl: Edita libros en formato EPUB ou AZW

en: Cannot Edit book
gl: Non se pode editar o libro

en: You are trying to edit {} books at once. Are you sure?
gl: Estás tentando editar {} libros á vez. Estás seguro?

en: Cannot edit book
gl: Non se pode editar o libro

en: Editing of books on the device is not supported
gl: Non se admite a edición de libros no dispositivo

en: No editable formats
gl: Formatos non editables

en: Do you want to create an empty EPUB file in the book "{}" to edit?
gl: Queres crear un ficheiro EPUB baleiro no libro «{}» para editalo?

en: The book "{0}" must be in the {1} formats to edit.
    
    First convert the book to one of these formats.
gl: O libro «{0}» debe ter os formatos {1} para editar.
    
    Primeiro converte o libro a un destes formatos.

en: File missing
gl: Falta o ficheiro

en: The %s format is missing from the calibre library. You should run library maintenance.
gl: O formato %s falta da biblioteca do Calibre. Debería executar o mantemento da biblioteca.

en: Unpack book
gl: Desempaquetar o libro

en: Choose the format to unpack:
gl: Escolla o formato para desempaquetar:

en:             <h2>About Unpack book</h2>
                <p>Unpack book allows you to fine tune the appearance of an e-book by
                making small changes to its internals. In order to use Unpack book,
                you need to know a little bit about HTML and CSS, technologies that
                are used in e-books. Follow the steps:</p>
                <br>
                <ol>
                <li>Click "Explode book": This will "explode" the book into its
                individual internal components.<br></li>
                <li>Right click on any individual file and select "Open with..." to
                edit it in your favorite text editor.<br></li>
                <li>When you are done: <b>close the file browser window
                and the editor windows you used to make your tweaks</b>. Then click
                the "Rebuild book" button, to update the book in your calibre
                library.</li>
                </ol>
gl:         <h2> Sobre o libro Descomprimir</h2>
            <p>  Descomprimir o libro permítelle afinar a aparencia dun libro electrónico por
    facendo pequenos cambios nos seus internos. Para usar Descomprimir o libro,
    necesitas saber un pouco sobre HTML e CSS, tecnoloxías que
    úsanse en libros electrónicos. Siga os pasos:
            <br>
            <ol>
            <li>Preme en «Estourar o libro»: Isto «estourará» o libro nos seus
    compoñentes internos individuais.<br></li>
    Preme co botón dereito en calquera ficheiro individual e selecciona «Abrir con...».
    edítao no teu editor de texto favorito.<br><li>
            <li>Cando remate: <b>pecha a xanela do explorador de ficheiros
    e as fiestras do editor que utilizaches para facer os teus axustes</b>. A continuación, prema
    o botón «Reconstruír libro» para actualizar o libro ao teu calibre
    biblioteca.</li>
    </ol>

en: &Explode book
gl: &Explorar o libro

en: &Preview book
gl: &Previsualizar o libro

en: &Cancel
gl: &Cancelar

en: &Rebuild book
gl: &Reconstruír o libro

en: Explode the book to edit its components
gl: Explota o libro para editar os seus compoñentes

en: Preview the result of your changes
gl: Previsualiza o resultado dos teus cambios

en: Abort without saving any changes
gl: Abortar sen gardar ningún cambio

en: Save your changes and update the book in the calibre library
gl: Garda os teus cambios e actualiza o libro na biblioteca de calibre

en: Exploding, please wait...
gl: Explotando, espera...

en: Failed to unpack
gl: Produciuse un erro ao desempaquetar

en: Could not explode the %s file.
gl: Non se puido explotar o ficheiro %s.

en: Could not explode the %s file. Click "Show details" for more information.
gl: Non se puido explotar o ficheiro %s. Preme en «Mostrar detalles» para obter máis información.

en: Failed to rebuild file
gl: Produciuse un erro ao reconstruír o ficheiro

en: Failed to rebuild %s. For more information, click "Show details".
gl: Produciuse un erro ao reconstruír %s. Para obter máis información, preme en «Mostrar detalles».

en: Rebuilding, please wait...
gl: Reconstruíndo, espera...

en: Unpack books in the EPUB, AZW3, HTMLZ formats into their individual components
gl: Descomprimir os libros nos formatos EPUB, AZW3 e HTMLZ nos seus compoñentes individuais

en: Cannot unpack book
gl: Non se pode desempaquetar o libro

en: The book must be in EPUB, HTMLZ or AZW3 formats to unpack.
    
    First convert the book to one of these formats.
gl: O libro debe estar en formatos EPUB, HTMLZ ou AZW3 para desempaquetar.
    
    Primeiro converte o libro a un destes formatos.

en: Read books
gl: Ler libros

en: View
gl: Ver

en: View specific format
gl: Ver o formato específico

en: View with calibre E-book viewer
gl: Ver co visor de libros electrónicos de calibre

en: Read a random book
gl: Ler un libro ao chou

en: Clear recently viewed list
gl: Limpar a lista dos libros vistos recentemente

en: Continue reading previous book
gl: Continúa lendo o libro anterior

en: Continue reading the last opened book
gl: Continúa lendo o último libro aberto

en: E-book file missing
gl: Falta o ficheiro do libro electrónico

en: The {} format file is missing from the calibre library folder
gl: Falta o ficheiro de formato {} no cartafol da biblioteca de calibre

en: No associated program
gl: Non hai ningún programa asociado

en: Windows will try to open %s with calibre itself resulting in a duplicate in your calibre library. You should install some program capable of viewing this file format and tell Windows to use that program to open files of this type.
gl: Windows tentará abrirse %s co propio calibre, resultando un duplicado na súa biblioteca de calibre. Debería instalar algún programa capaz de ver este formato de ficheiro e dicirlle a Windows que use ese programa para abrir ficheiros deste tipo.

en: Cannot view
gl: Non se pode ver

en: Format unavailable
gl: O formato non está dispoñíbel

en: Selected books have no formats
gl: Os libros seleccionados non teñen ningún formato

en: Choose the format to view
gl: Escoller o formato de visualización

en: Not all the selected books were available in the %s format. You should convert them first.
gl: Non todos os libros seleccionados estaban dispoñíbeis no formato %s. Debería convertelos primeiro.

en: Multiple books selected
gl: Múltiples libros seleccionados

en: You are attempting to open %d books. Opening too many books at once can be slow and have a negative effect on the responsiveness of your computer. Once started the process cannot be stopped until complete. Do you wish to continue?
gl: Vai tentar abrir %d libros. Abrir varios libros de vez pode demorar o programa e mesmo pode ter consecuencias negativas no funcionamento do computador. Ademais, unha vez comezado o proceso, non o pode deter ata que remate. Desexa, con todo, continuar?

en: Cannot open folder
gl: Non é posíbel abrir o ficheiro

en: Failed to create folder
gl: Produciuse un erro ao crear o cartafol

en: This book no longer exists in your library
gl: Este libro xa non existe na túa biblioteca

en: %s has no available formats.
gl: %s non ten formatos dispoñíbeis.

en: Virtual library
gl: Biblioteca virtual

en: Quick select Virtual library
gl: Selección rápida Biblioteca virtual

en: Quick select a Virtual library
gl: Selección rápida dunha biblioteca virtual

en: Cannot add books
gl: Non se poden engadir libros

en: The path %s does not exist
gl: O camiño %s non existe

en: You do not have permission to read %s
gl: Non tes permiso para ler %s

en: You do not have permission to read any of the selected files
gl: Non ten permiso para ler ningún dos ficheiros seleccionados

en: Adding books...
gl: A engadir libros...

en: Scanning for files...
gl: Buscando ficheiros...

en: You do not have permission to read the selected file. | You do not have permission to read the selected files.
gl[0]: Non tes permiso para ler o ficheiro seleccionado.
gl[1]: Non tes permiso para ler os ficheiros seleccionados.

en: Could not add {} as you do not have permission to read the file
gl: Non se puido engadir {} porque non tes permisos para ler o ficheiro

en: Failed to add any books, click "Show details" for more information.
gl: Non se puido engadir ningún libro, preme en «Mostrar detalles» para obter máis información.

en: Could not add
gl: Non se puido engadir

en: No e-book files were found in %s
gl: Non se atoparon ficheiros de libros electrónicos %s

en: Reading metadata and adding to library (one book)... | Reading metadata and adding to library ({} books)...
gl[0]: Lendo metadatos e engadindo á biblioteca (un libro)...
gl[1]: Lendo metadatos e engadindo á biblioteca ({} libros)...

en: Failed to add some books, click "Show details" for more information.
gl: Non se puideron engadir algúns libros, preme en «Mostrar detalles» para obter máis información.

en: Critical failure
gl: Fallo crítico

en: The read metadata worker process crashed while processing some files. Adding of books is aborted. Click "Show details" to see which files caused the problem.
gl: O proceso de traballo de metadatos de lectura fallou ao procesar algúns ficheiros. Cancelarase a adición de libros. Preme en «Mostrar detalles» para ver que ficheiros provocaron o problema.

en: Failed to read metadata from the file: | Failed to read metadata from the files:
gl[0]: Produciuse un erro ao ler os metadatos do ficheiro:
gl[1]: Produciuse un erro ao ler os metadatos dos ficheiros:

en: With error:
gl: Con erro:

en: Failed to merge the book:
gl: Produciuse un erro ao combinar o libro:

en: Failed to add the book:
gl: Produciuse un erro ao engadir o libro:

en: Failed to add the file {0} to the book: {1}
gl: Produciuse un erro ao engadir o ficheiro {0} ao libro: {1}

en: Adding duplicates
gl: Engadindo duplicados

en: There were problems adding some files, click "Show details" for more information
gl: Houbo problemas ao engadir algúns ficheiros, preme en «Mostrar detalles» para obter máis información

en: Failed to add any books, click "Show details" for more information
gl: Non se puido engadir ningún libro, preme en «Mostrar detalles» para obter máis información

en: Errors while adding
gl: Erros ao engadir

en: Ignore
gl: Ignorar

en: Add
gl: Engadir

en: starts with
gl: comeza con

en: does not start with
gl: non comeza por

en: ends with
gl: remata con

en: does not end with
gl: non remata con

en: matches glob pattern
gl: coincide co patrón globo

en: does not match glob pattern
gl: non coincide co patrón global

en: matches regex pattern
gl: coincide co patrón regex

en: does not match regex pattern
gl: non coincide co patrón regex

en: Create the rule below, the rule can be used to add or ignore files
gl: Crea a regra a continuación, a regra pódese usar para engadir ou ignorar ficheiros

en: the file, if the filename
gl: o ficheiro, se o nome do ficheiro

en: You must provide a value for the filename to match
gl: Debes proporcionar un valor para que coincida o nome do ficheiro

en: A comma separated list of tags
gl: Unha lista de etiquetas separadas por comas

en: Matching is case-insensitive
gl: A correspondencia non distingue entre maiúsculas e minúsculas

en: A case-insensitive filename pattern, for example: {0} or {1}
gl: Un patrón de nome de ficheiro que non distingue entre maiúsculas e minúsculas, por exemplo: {0} ou {1}

en: A regular expression
gl: Unha expresión regular

en: %s is not a valid glob expression
gl: %s non é unha expresión global válida

en: <b>{action}</b> the file, if the filename <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>
gl: <b>{action}</b> o ficheiro, se o nome do ficheiro <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>

en: You can specify rules to add/ignore files here. They will be used when recursively adding files from folders/archives and also when auto-adding. Click the "Add Rule" button below to get started. The rules will be processed in order for every file until either an "add" or an "ignore" rule matches. If no rules match, the file will be added only if its file extension is of a known e-book type.
gl: Podes especificar regras para engadir/ignorar ficheiros aquí. Usaranse ao engadir ficheiros de forma recursiva desde cartafoles/arquivos e tamén ao engadir automaticamente. Preme no botón «Engadir regra» a continuación para comezar. As regras procesaranse en orde para cada ficheiro ata que coincida unha regra «engadir» ou «ignorar». Se ningunha regras coincide, o ficheiro engadirase só se a súa extensión é dun tipo de libro electrónico coñecido.

en: Test filename filter rules
gl: Proba as regras de filtro de nomes de ficheiros

en: Enter a filename to test:
gl: Introduza un nome de ficheiro para probar:

en: Enter filename and click the "Test" button
gl: Introduza o nome do ficheiro e prema no botón «Probar»

en: The filename %s did not match any rules
gl: O nome do ficheiro %s non coincidía con ningunha regra

en: The filename {0} will be {1}
gl: O nome do ficheiro {0} será {1}

en: Edit file filter rules
gl: Editar regras de filtro de ficheiros

en: Change
gl: Cambiar

en: Capitalize
gl: Pór en maiúsculas

en: Lower-case
gl: Minúsculas

en: Upper-case
gl: Maiúsculas

en: is one of
gl: é un dos

en: is not one of
gl: non é un dos

en: contains
gl: contén

en: Create the rule below, the rule can be used to add or ignore authors
gl: Crea a regra a continuación, a regra pódese usar para engadir ou ignorar autores

en: the author, if the author name
gl: o autor, se o nome do autor

en: You must provide a value for the author name to match
gl: Debes proporcionar un valor para que coincida o nome do autor

en: with the name:
gl: co nome:

en: <b>{action}</b> the author name, if it <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>
gl: <b>{action}</b> o nome do autor, se é <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>

en: to the name
gl: ao nome

en: You can specify rules to manipulate author names here. Click the "Add Rule" button below to get started. The rules will be processed in order for every author.
gl: Podes especificar regras para manipular os nomes dos autores aquí. Preme no botón «Engadir regra» a continuación para comezar. As bases procesaranse en orde para cada autor.

en: Test author mapping rules
gl: Proba as regras de mapeo do autor

en: Enter an author name to test:
gl: Introduza un nome de autor para probar:

en: Enter author and click the "Test" button
gl: Introduza o autor e prema no botón «Probar»

en: Edit author mapping rules
gl: Editar regras de mapeo do autor

en: Added a book automatically from {src}
gl: Engadiuse un libro automaticamente desde {src}

en: Added {num} books automatically from {src}
gl: Engadíronse {num} libros automaticamente desde {src}

en: Donate
gl: Doar

en: Edit
gl: Editar

en: Copy
gl: Copiar

en: Paste
gl: Pegar

en: Select all
gl: Seleccionar todos

en: Search the internet for the author {}
gl: Busca en internet o autor {}

en: Search the internet for this book
gl: Busca este libro en internet

en: Manage %s
gl: Administrar %s

en: Edit note for {}
gl: Editar nota para {}

en: Are you sure you want to delete the note for {} from this library? There is no undo.
gl: Estás seguro de que queres eliminar a nota de {} desta biblioteca? Non hai desfacer.

en: Delete note for {}
gl: Eliminar nota para {}

en: Find %s in the Tag browser
gl: Busca %s no navegador de etiquetas

en: Search calibre for %s
gl: Busca calibre %s

en: in category %s
gl: na categoría %s

en: in grouped search %s
gl: en busca agrupada %s

en: Search calibre for {val} in category {name}
gl: Busca o calibre para {val} na categoría {name}

en: Delete the %s format
gl: Eliminar o formato %s

en: Save the %s format to disk
gl: Garda o formato %s no disco

en: Restore the %s format
gl: Restaurar o formato %s

en: Set the book cover from the %s file
gl: Establece a portada do libro desde o ficheiro %s

en: Compare to the %s format
gl: Compare co formato %s

en: Open %s with...
gl: %s Abrir con...

en: Add other application for %s files...
gl: Engade outra aplicación para ficheiros %s...

en: Edit Open with applications...
gl: Editar Abrir con aplicacións...

en: Edit %s format
gl: Editar formato %s

en: Path to file
gl: Camiño ao ficheiro

en: Re-index the {} format for full text searching
gl: Volve a indexar o formato {} para buscar texto completo

en: Associated link
gl: Ligazón asociada

en: Open: {}
gl: Aberto: {}

en: Remove the link
gl: Elimina a ligazón

en: Open associated link
gl: Abrir ligazón asociada

en: The text: {}
gl: O texto: {}

en: &Author link
gl: &Ligazón do autor

en: Search {0} for {1}
gl: Busca {0} para {1}

en: Remove %s from this book
gl: Eliminar deste libro %s

en: The location of the book
gl: A localización do libro

en: The location of the book's data files
gl: A localización dos ficheiros de datos do libro

en: &Identifier
gl: &Identificador

en: Custom web search link
gl: Ligazón de procura web personalizada

en: Link to show book in calibre
gl: Ligazón para mostrar o libro en calibre

en: Link to show book details in a popup window
gl: Ligazón para mostrar os detalles do libro nunha ventá emerxente

en: Link to open book's data files folder
gl: Ligazón para abrir o cartafol de ficheiros de datos do libro

en: HTML for note
gl: HTML para nota

en: Text for note
gl: Texto para nota

en: Link to show note in calibre
gl: Ligazón para mostrar a nota en calibre

en: Link to show books matching {} in calibre
gl: Ligazón para mostrar libros que coincidan co calibre {}

en: Link to view {} format of book
gl: Ligazón para ver o formato {} do libro

en: Copy all the above links
gl: Copia todas as ligazóns anteriores

en: All book details
gl: Todos os detalles do libro

en: Selected text
gl: Texto seleccionado

en: Search
gl: Buscar

en: Copy link location
gl: Copiar a localización da ligazón

en: Search {0} for this book
gl: Busca este libro en {0}

en: Open the Edit metadata window
gl: Abre a xanela Editar metadatos

en: Re-index this book for full text searching
gl: Volve a indexar este libro para buscar texto completo

en: Open cover with...
gl: Abrir a capa con...

en: Add another application to open cover with...
gl: Engade outra aplicación para abrir a portada con...

en: Paste cover
gl: Pegar tapa

en: Download cover from internet
gl: Descargar a portada desde internet

en: Copy cover
gl: Copiar portada

en: Save cover to disk
gl: Garda a portada no disco

en: Remove cover
gl: Retire a tapa

en: Generate cover from metadata
gl: Xerar portada a partir de metadatos

en: Trim cover
gl: Cuberta recortada

en: Automatically trim borders
gl: Recorta os bordos automaticamente

en: Trim borders manually
gl: Recorta os bordos manualmente

en: Undo last trim
gl: Desfacer o último recorte

en: Choose cover save location
gl: Escolle a localización para gardar a portada

en: JPEG images
gl: Imaxes JPEG

en: Are you sure you want to replace the cover? The existing cover will be permanently lost.
gl: Estás seguro de que queres substituír a tapa? A cobertura existente perderase definitivamente.

en: Are you sure you want to delete the cover permanently?
gl: Estás seguro de que queres eliminar a portada permanentemente?

en: Double click to open the Book details window
gl: Fai dobre clic para abrir a xanela de detalles do libro

en: Path
gl: Ruta

en: Cover size: %(width)d x %(height)d pixels
gl: Tamaño da portada: %(width)d x  %(height)d píxeles

en: Edit identifiers for this book
gl: Edita os identificadores deste libro

en: Identifier &URL
gl: &URL identificador

en: Are you sure you want to delete <b>{}</b> from the book?
gl: Estás seguro de que queres eliminar <b>{}</b> do libro?

en: BibTeX options
gl: Opcións de BibTeX

en: Options specific to
gl: Opcións específicas para

en: output
gl: saída

en: Form
gl: Formulario

en: Bib file encoding:
gl: Codificación do ficheiro Bib:

en: Fields to include in output:
gl: Campos para incluír na saída:

en: Encoding configuration (change if you have errors):
gl: Configuración de codificación (cambiar se tes erros):

en: BibTeX entry type:
gl: Tipo de entrada de BibTex:

en: Create a citation tag?
gl: Crear unha etiqueta de cita?

en: Add file paths with formats?
gl: Queres engadir rutas de ficheiros con formatos?

en: Expression to form the BibTeX citation tag:
gl: Expresión para crear unha etiqueta de cita BibTeX:

en: Some explanation about this template:
     -The fields availables are 'author_sort', 'authors', 'id',
        'isbn', 'pubdate', 'publisher', 'series_index', 'series',
       'tags', 'timestamp', 'title', 'uuid', 'title_sort'
     -For list types ie authors and tags, only the first element
       will be selected.
     -For time field, only the date will be used.
gl: Algunha explicación sobre este modelo:
     -Os campos dispoñibles son «author_sort», «authors», «id»,
        «isbn», «pubdate», «publisher», «series_index», «series»,
       «etiquetas», «marca de tempo», «título», «uuid», «ritle_sort»
    - Para tipos de lista, é dicir, autores e etiquetas, só se seleccionará
       o primeiro elemento.
     -Para o campo da hora, só se utilizará a data.

en: CSV/XML options
gl: Opcións CSV/XML

en: Drag and drop to re-arrange fields
gl: Arrastra e solta para reorganizar os campos

en: Select &visible
gl: Seleccione &visible

en: Select the fields currently shown in the book list
gl: Seleccione os campos que aparecen actualmente na lista de libros

en: &Sort by booklist
gl: &Ordenar por lista de libros

en: Sort the fields by their position in the book list
gl: Ordena os campos pola súa posición na lista de libros

en: Library name
gl: Nome da biblioteca

en: Number
gl: Número

en: E-book options
gl: Opcións do libro electrónico

en: Catalogs
gl: Catálogos

en: Read book
gl: Ler libro

en: Wishlist item
gl: Elemento da lista de desexos

en: any date
gl: calquera data

en: any value
gl: calquera valor

en: unspecified
gl: sen especificar

en: No genres will be excluded
gl: Non se excluirá ningún xénero

en: regex error: %s
gl: erro de regex: %s

en: All genres will be excluded
gl: Quedarán excluídos todos os xéneros

en: Delete saved catalog preset
gl: Eliminar o predefinido do catálogo gardado

en: The selected saved catalog preset will be deleted. Are you sure?
gl: Eliminarase o predefinido do catálogo gardado seleccionado. Estás seguro?

en: Save catalog preset
gl: Gardar o predefinido do catálogo

en: Preset name:
gl: Nome predefinido:

en: You must provide a name.
gl: Hai que indicar un nome.

en: That saved preset already exists and will be overwritten. Are you sure?
gl: Ese preset gardado xa existe e sobrescribirase. Estás seguro?

en: Are you sure you want to delete '%s'?
gl: Estás seguro de que queres eliminar «%s»?

en: Are you sure you want to delete rules #%(first)d-%(last)d?
gl: Estás seguro de que queres eliminar as regras #%(first)d-%(last)d?

en: Delete Rule
gl: Eliminar regra

en: False
gl: Non

en: True
gl: Verdadeiro

en: Name
gl: Nome

en: Field
gl: Campo

en: Value
gl: Valor

en: Prefix
gl: Prefixo

en: Presets
gl: Predefinido

en: Select catalog preset to load
gl: Seleccione o predefinido do catálogo para cargar

en: Save current catalog settings as preset
gl: Garda a configuración actual do catálogo como preestablecida

en: Save
gl: Gardar

en: Delete current preset
gl: Eliminar o preselección actual

en: Delete
gl: Eliminar

en: Enabled sections will be included in the generated catalog.
gl: As seccións habilitadas incluiranse no catálogo xerado.

en: Included sections
gl: Seccións incluídas

en: List of books, sorted by Author
gl: Lista de libros, ordenados por autor

en: &Authors
gl: &Autores

en: List of books, sorted by Title
gl: Lista de libros, ordenados por título

en: &Titles
gl: &Títulos

en: List of series books, sorted by Series
gl: Lista de libros de series, ordenados por Series

en: &Series
gl: &Colección

en: List of books, sorted by genre
gl: Lista de libros, ordenados por xénero

en: &Genres
gl: &Xéneros

en: Field containing genres
gl: Campo que contén xéneros

en: List of books, sorted by date added to calibre
gl: Lista de libros, ordenados por data engadido a calibre

en: &Recently added
gl: &Engadido recentemente

en: Individual descriptions of books with cover thumbs, sorted by author
gl: Descricións individuais de libros con portada, ordenadas por autor

en: &Descriptions
gl: &Descricións

en: The first matching prefix rule applies a prefix to book listings in the generated catalog.
gl: A primeira regra de prefixo de coincidencia aplica un prefixo ás listaxes de libros no catálogo xerado.

en: Prefixes
gl: Prefixos

en: Books matching any of the exclusion rules will be excluded from the generated catalog.
gl: Os libros que coincidan con algunha das regras de exclusión excluiranse do catálogo xerado.

en: Excluded books
gl: Libros excluídos

en: A regular expression describing genres to be excluded from the generated catalog. Genres are derived from the tags applied to your books.
    The default pattern \[.+\]|\+ excludes tags of the form [tag], e.g., [Test book], and '+', the default tag for a read book.
gl: Unha expresión regular que describe xéneros que se excluirán do catálogo xerado. Os xéneros derivan das etiquetas aplicadas aos teus libros.
    O patrón predeterminado \[.+\]|\+ exclúe as etiquetas da forma [etiqueta], p. ex., [Libro de proba], e «+», a etiqueta predeterminada para un libro lido.

en: Excluded genres
gl: Xéneros excluídos

en: Genres to &exclude (regex):
gl: Xéneros a &excluír (rex.):

en: Reset to default
gl: Restablecer os valores predeterminados

en: Results of regex:
gl: Resultados da expresión regular:

en: Tags that will be excluded as genres
gl: Etiquetas que se excluirán como xéneros

en: Other options
gl: Outras opcións

en: Custom column containing additional content to be merged with comments metadata in the descriptions section.
gl: Columna personalizada que contén contido adicional que se combinará cos metadatos dos comentarios na sección de descricións.

en: Merge additional content before comments in descriptions section.
gl: Combina contido adicional antes dos comentarios na sección de descricións.

en: &Before
gl: &Antes

en: Merge additional content after comments in descriptions section.
gl: Combina contido adicional despois dos comentarios na sección de descricións.

en: &After
gl: &Despois

en: Separate comments metadata and additional content with a horizontal rule in the descriptions section.
gl: Separe os metadatos dos comentarios e o contido adicional cunha regra horizontal na sección de descricións.

en: Include &separator
gl: Inclúe &separador

en: &Merge with comments:
gl: &Combinar cos comentarios:

en: Catalog cover:
gl: Portada do catálogo:

en: Generate new cover
gl: Xerar unha capa nova

en: Use existing cover
gl: Usar a capa existente

en: E&xtra Description note:
gl: Nota de descrición e&xtra:

en: Custom column source for text to include in Descriptions section.
gl: Fonte de columna personalizada para o texto para incluír na sección Descricións.

en: &Thumb width:
gl: &Largura das miniaturas:

en: Size hint for cover thumbnails included in Descriptions section.
gl: Suxestión de tamaño para as miniaturas das portadas incluídas na sección Descricións.

en:  inch
gl:  polgada

en: Author cross-references:
gl: Referencias cruzadas de autores:

en: For books with multiple authors, list each author separately
gl: Para libros con varios autores, enumera cada autor por separado

en: Tab template for catalog.ui
gl: Modelo para catalog.ui

en: Toggle
gl: Alternar

en: Main window layout
gl: Disposición da fiestra principal

en: Tag browser
gl: Navegador de etiquetas

en: Cover browser
gl: Navegador de capas

en: Toggle layout between wide and narrow
gl: Alterna o deseño entre ancho e estreito

en: Bold
gl: Negra

en: Italic
gl: Cursiva

en: Underline
gl: Subliñado

en: Strikethrough
gl: Riscado

en: Superscript
gl: Superíndice

en: Subscript
gl: Subíndice

en: Ordered list
gl: Lista ordenada

en: Unordered list
gl: Lista non ordenada

en: Align left
gl: Aliñar á esquerda

en: Align center
gl: Aliñar ao centro

en: Align right
gl: Aliñar á dereita

en: Align justified
gl: Aliñamento xustificado

en: Undo
gl: Desfacer

en: Redo
gl: Refacer

en: Remove formatting
gl: Retirar o formatado

en: Paste and match style
gl: Pegar e combinar estilo

en: Cut
gl: Cortar

en: Increase indentation
gl: Aumentar a sangría

en: Decrease indentation
gl: Diminuír a sangría

en: Foreground color
gl: Cor de primeiro plano

en: Background color
gl: Cor de fondo

en: Insert link
gl: Inserir ligazón

en: Insert link or image
gl: Insire ligazón ou imaxe

en: Insert image
gl: Inserir imaxe

en: Insert separator
gl: Inserir separador

en: Clear
gl: Limpar

en: Style text block
gl: Asignarlle estilo ao bloque de texto

en: Style the selected text block
gl: Asignarlle estilo ao bloque de texto seleccionado

en: Heading {0}
gl: Título {0}

en: Blockquote
gl: Bloque de cita

en: Download images
gl: Descargar imaxes

en: Download all remote images in the pasted content?
gl: Queres descargar todas as imaxes remotas do contido pegado?

en: Downloading images...
gl: Descargando imaxes...

en: Downloading {}...
gl: Descargando {}...

en: Could not download {0} with error:
gl: Non se puido descargar {0} cun erro:

en: Failed to download some images
gl: Produciuse un erro ao descargar algunhas imaxes

en: Some images could not be downloaded, click "Show details" to see which ones
gl: Non se puideron descargar algunhas imaxes, preme en «Mostrar detalles» para ver cales

en: Choose foreground color
gl: Escoller a cor de primeiro plano

en: Choose background color
gl: Escoller a cor de fondo

en: Choose image
gl: Escolla imaxe

en: Invalid URL
gl: URL non válida

en: The URL %r is invalid
gl: O URL %r non é válido

en: Remote images not supported
gl: Non se admiten imaxes remotas

en: You must download the image to your computer, URLs pointing to remote images are not supported.
gl: Debes descargar a imaxe no teu ordenador, os URL que apuntan a imaxes remotas non son compatibles.

en: Create link
gl: Crear unha ligazón

en: &File
gl: &Ficheiro

en: Images
gl: Imaxes

en: Choose file
gl: Escolla ficheiro

en: &Data file
gl: &Ficheiro de datos

en: A relative link to a data file associated with this book
gl: Unha ligazón relativa a un ficheiro de datos asociado a este libro

en: F&older
gl: Car&tafol

en: Choose folder
gl: Escolla cartafol

en: Enter a URL. If you check the "Treat the URL as an image" box then the URL will be added as an image reference instead of as a link. You can also choose to create a link to a file on your computer. Note that if you create a link to a file on your computer, it will stop working if the file is moved.
gl: Introduza un URL. Se marcas a caixa «Tratar o URL como unha imaxe», entón o URL engadirase como referencia de imaxe en lugar de como ligazón. Tamén podes optar por crear unha ligazón a un ficheiro no teu ordenador. Teña en conta que se crea unha ligazón a un ficheiro no seu ordenador, deixará de funcionar se o ficheiro se move.

en: Enter &URL:
gl: Introduce o &URL:

en: Treat the URL as an &image
gl: Trata o URL como unha &imaxe

en: Enter &name (optional):
gl: Introduce &nome (opcional):

en: Choose a file on your computer:
gl: Escolla un ficheiro no seu ordenador:

en: Shrink image to fit within:
gl: Reducir a imaxe para encaixar dentro de:

en: &Width:
gl: &Largura:

en: &Height:
gl: &Altura:

en: Enter new size for image
gl: Introduce un novo tamaño para a imaxe

en: Image...
gl: Imaxe...

en: Change size
gl: Cambiar tamaño

en: Float to the left
gl: Flota cara á esquerda

en: Inline with text
gl: En liña co texto

en: Float to the right
gl: Flota cara á dereita

en: Remove this image
gl: Elimina esta imaxe

en: Open link
gl: Abrir ligazón

en: Fonts
gl: Tipos de letra

en: %s toolbars
gl: %s barras de ferramentas

en: Hide
gl: Agochar

en: Show
gl: Mostrar

en: Smarten punctuation
gl: Corrixir a puntuación

en: &Normal view
gl: &Vista normal

en: &HTML source
gl: Fonte &HTML

en: AZW3 output
gl: Saída AZW3

en: Do not add &Table of Contents to book
gl: Non engadir &Índice ao libro

en: &Title for Table of Contents:
gl: &Título do Índice de contidos:

en: Put generated Table of Contents at &start of book instead of end
gl: Colocar o Índice xerado ao &comezo do libro en vez de ao final

en: Use author &sort for author
gl: Usar a &ordenación por autores/as

en: Disable &compression of the file contents
gl: Desactiva a &compresión do contido do ficheiro

en: Enable &sharing of book content via Facebook, etc. WARNING: Disables last read syncing
gl: Activar &compartición do contido do libro a través de Facebook, etc. AVISO: Desactiva a sincronización da última lectura

en: For settings that cannot be specified in this dialog, use the values saved in a previous conversion (if they exist) instead of using the defaults specified in the Preferences
gl: Para as preferencias que non se poden especificar neste diálogo, pode empregar os valores gardados na conversión anterior (se existen) no canto de as especificadas nas Preferencias

en: None of the selected books have saved conversion settings.
gl: Ningún dos libros seleccionados ten axustes de conversión gardados.

en: Bulk convert one book
gl: Conversión masiva dun libro

en: Bulk convert {} books
gl: Conversión masiva de {} libros

en: Comic input
gl: Entrada cómica

en: input
gl: entrada

en: &Number of colors:
gl: &Número de cores:

en: off
gl: apagado

en: Disable &normalize
gl: Desactivar &normalizar

en: Keep &aspect ratio
gl: Manter a &proporción de aspecto

en: Disable &sharpening
gl: Desactivar &enfoque

en: Disable &trimming
gl: Desactivar &recorte

en: &Wide
gl: &Vertical

en: &Landscape
gl: &Horizontal

en: &Right to left
gl: De &dereita a esquerda

en: Don't so&rt
gl: Non o&rdenar

en: De&speckle
gl: Limpar &manchas

en: &Disable comic processing
gl: &Desactivar o procesamento de banda desañada

en: &Output format:
gl: Formato de &saída:

en: Disable conversion of images to &black and white
gl: Desactivar a conversión de imaxes a &branco e negro

en: Override image &size:
gl: Ignorar o &tamaño da imaxe:

en: Don't add links to &pages to the Table of Contents for CBC files
gl: Non engadir ligazóns a &páxinas no Índice para ficheiros CBC

en: Debug
gl: Depurar

en: Debug the conversion process.
gl: Depurar o proceso de conversión.

en: Choose debug folder
gl: Escoller o cartafol de depuración

en: Invalid debug folder
gl: Cartafol de depuración non válido

en: Failed to create debug folder
gl: Produciuse un erro ao crear o cartafol de depuración

en: Choose a folder to put the debug output into. If you specify a folder, calibre will place a lot of debug output into it. This will be useful in understanding the conversion process and figuring out the correct values for conversion parameters like Table of Contents and Chapter detection.
gl: Escolla un cartafol no que poñer a saída de depuración. Se especificas un cartafol, calibre colocará nela moita saída de depuración. Isto será útil para comprender o proceso de conversión e descubrir os valores correctos dos parámetros de conversión como o índice e a detección de capítulos.

en: The debug process outputs the intermediate HTML generated at various stages of the conversion process. This HTML can sometimes serve as a good starting point for hand editing a conversion.
gl: O proceso de depuración obtén o HTML intermedio xerado en varios estados do proceso de conversión. Este HTML pode servir ás veces como un bo punto para comezar unha conversión a man.

en: DOCX input
gl: Entrada DOCX

en: Do not try to autodetect a &cover from images in the document
gl: Non tente detectar automaticamente unha &cover das imaxes do documento

en: Do not add a page break after every &endnote
gl: Non engadas un salto de páxina despois de cada &nota final

en: Render &superscripts and subscripts so that they do not affect the line height
gl: Renderizar &superíndices e subíndices para que non afecten á altura da liña

en: DOCX output
gl: Saída DOCX

en: Paper si&ze:
gl: Tama&ño do papel:

en: &Custom size:
gl: Tamaño &personalizado:

en: Page &bottom margin
gl: &marxe inferior da páxina

en: Page &left margin
gl: Marxe esquerda da páxina

en: Page &right margin
gl: Páxina &marxe dereita

en: Page &top margin
gl: Marxe &superior da páxina

en: Do not insert the &Table of Contents as a page at the start of the document
gl: Non inserir o &Índice como unha páxina ao comezo do documento

en: Do not insert &cover as image at start of document
gl: Non insira &cover como imaxe ao inicio do documento

en: Preserve the aspect ratio of the image inserted as cover
gl: Conserva a relación de aspecto da imaxe inserida como portada

en: EPUB output
gl: Saída EPUB

en: EP&UB version:
gl: Versión EP&UB:

en: No default &cover
gl: Sen &capa predeterminada

en: Insert inline &Table of Contents
gl: Inserir &Índice en liña

en: Split files &larger than:
gl: Dividir ficheiros &maiores que:

en: No &SVG cover
gl: Sen capa en &SVG

en: &Flatten EPUB file structure
gl: &Aplanar a estrutura do ficheiro EPUB

en: &Title for inserted ToC:
gl: &Título para a TdC inserida:

en: Put inserted Table of Contents at the &end of the book
gl: Pon o índice inserido ao &fin do libro

en: Preserve cover &aspect ratio
gl: Manter as &proporcións da capa

en: Do not &split on page breaks
gl: Non &dividir nas quebras de páxinas

en: Shrink &images larger than:
gl: Reducir &imaxes maiores que:

en: FB2 input
gl: Entrada FB2

en: Do not insert a &Table of Contents at the beginning of the book
gl: Non inserir un &Índice ao principio do libro

en: FB2 output
gl: Saída FB2

en: &Sectionize:
gl: &Seccionar:

en: &Genre:
gl: &Xénero:

en: Font rescaling wizard
gl: Asistente de redimensionamento do tipo de letra

en: <p>This wizard will help you choose an appropriate font size key for your needs. Just enter the base font size of the input document and then enter an input font size. The wizard will display what font size it will be mapped to, by the font rescaling algorithm. You can adjust the algorithm by adjusting the output base font size and font key below. When you find values suitable for you, click OK.</p>
    <p>By default, if the output base font size is zero and/or no font size key is specified, calibre will use the values from the current Output profile. </p>
    <p>See the <a href="%s">User Manual</a> for an explanation of how font size rescaling works.</p>
gl: <p>Este asistente axudarache a escoller unha clave de tamaño de letra adecuada ás túas necesidades. Só tes que introducir o tamaño da fonte base do documento de entrada e, a continuación, introducir un tamaño de fonte de entrada. O asistente mostrará o tamaño de fonte ao que se asignará, mediante o algoritmo de reescalado de fontes. Podes axustar o algoritmo axustando o tamaño da fonte base de saída e a clave de fonte a continuación. Cando atopes os valores axeitados para ti, preme en Aceptar.</p>
    <p>Por defecto, se o tamaño da fonte base de saída é cero e/ou non se especifica ningunha clave de tamaño de fonte, calibre usará os valores do perfil de saída actual.</p>
    <p>Consulte o <a href="%s">Manual de usuario</a> para obter unha explicación de como funciona a reescalada do tamaño da fonte.</p>

en: &Output document
gl: Documento de &saída

en: &Base font size:
gl: Tamaño do tipo de letra &base:

en: Font size &key:
gl: &Clave do tipo de letra:

en: Use &default values
gl: Usar os valores &predeterminados

en: &Input document
gl: Documento de &entrada

en: &Font size:
gl: &Tamaño do tipo de letra:

en:  will map to size:
gl:  refarase co tamaño:

en: Heuristic
    processing
gl: Heurística
    procesamento

en: Modify the document text and structure using common patterns.
gl: Modificar o texto e a estrutura do documento utilizando patróns habituais.

en: <b>Heuristic processing</b> means that calibre will scan your book for common patterns and fix them. As the name implies, this involves guesswork, which means that it could end up worsening the result of a conversion, if calibre guesses wrong. Therefore, it is disabled by default. Often, if a conversion does not turn out as you expect, turning on heuristics can improve matters. Read more about the various heuristic processing options in the <a href="%s">User Manual</a>.
gl: <b>O procesamento heurístico</b> significa que calibre escaneará o teu libro para buscar patróns comúns e solucionalos. Como o nome indica, isto implica adiviñas, o que significa que podería acabar empeorando o resultado dunha conversión, se o gauge non adiviña. Polo tanto, está desactivado por defecto. Moitas veces, se unha conversión non resulta como esperabas, activar a heurística pode mellorar as cousas. Lea máis sobre as distintas opcións de procesamento heurístico no <a href="%s">Manual de usuario</a>.

en: Enable &heuristic processing
gl: Activar o procesado &heurístico

en: Heuristic processing
gl: Procesamento heurístico

en: Unwrap lines
gl: Unir liñas

en: Line &un-wrap factor:
gl: Factor de &desenvolver de liña:

en: Detect and markup unformatted chapter headings and sub headings
gl: Detectar e marcar cabeceiras e subcabeceiras de capítulos sen formato

en: Renumber sequences of <h1> or <h2> tags to prevent splitting
gl: Renumerar secuencias de etiquetas <h1> ou <h2> para evitar divisións

en: Delete blank lines between paragraphs
gl: Borrar liñas en branco entre parágrafos

en: Ensure scene breaks are consistently formatted
gl: Asegurarse de que os saltos de escea teñen un formato consistente

en: Replace soft scene &breaks:
gl: Substituír &saltos de escea:

en: Remove unnecessary hyphens
gl: Eliminar os guións ortográficos innecesarios

en: Italicize common words and patterns
gl: Poñer en cursiva palabras e patróns habituais

en: Replace entity indents with CSS indents
gl: Substituír o sangrado con caracteres mediante sangrado CSS

en: HTMLZ output
gl: Saída HTMLZ

en: How to handle &CSS
gl: Como manexar &CSS

en: How to handle class &based CSS
gl: Como manexar o CSS &baseado en clases

en: Use book &title as the filename for the HTML file inside the archive
gl: Use o &título do libro como nome de ficheiro para o ficheiro HTML dentro do arquivo

en: KEPUB output
gl: Saída KEPUB

en: Enable/disable &hyphenation for this book
gl: Activar/desactivar a separación por guións para este libro

en: &Prevent all hyphenation
gl: &Evitar toda separación por guións

en: Hyphenation: &minimum word length:
gl: Separación por guións: lonxitude &mínima de palabra:

en: Hyphenation: minimum characters &before:
gl: Separación por guións: caracteres mínimos &antes de:

en: Hyphenation: minimum characters &after:
gl: Separación por guións: caracteres mínimos &despois de:

en: Hyphenation: &limit lines:
gl: Guionización: líñas de &límite:

en: Prefer improved text &justification to proper highlighting
gl: Prefire texto mellorado e xustificación a realzado axeitado

en: Control the look and feel of the output.
gl: Controla o aspecto da saída.

en: Original
gl: Orixinal

en: Left align
gl: Aliñar á esquerda

en: Justify text
gl: Xustificar texto

en: Base font si&ze:
gl: Tamaño da fonte base:

en: Wizard to help you choose an appropriate font size key
gl: O asistente que o axudará a escoller unha clave de tamaño de letra adecuada

en: Minim&um line height:
gl: Altura mínima da liña:

en: L&ine height:
gl: Altura L&ine:

en: Embed font fami&ly:
gl: Inserir familia de fontes:

en: &Embed all fonts in document
gl: &Incrustar todas as fontes no documento

en: E&xpand CSS
gl: Expandir CSS

en: Keep &ligatures
gl: Manter as &ligaduras

en: &Disable font size rescaling
gl: &Desactivar o redimensionado do tamaño de tipo de letra

en: &Fonts
gl: &Tipos de letra

en: Text &justification:
gl: Texto e xustificación:

en: &Unsmarten punctuation
gl: &Desactivar a puntuación intelixente

en: &Transliterate Unicode characters to ASCII
gl: &Transliterar caracteres Unicode a ASCII

en: I&nput character encoding:
gl: Introducir a codificación de caracteres:

en: I&ndent size:
gl: Tamaño do identificador:

en: <p>When calibre removes inter paragraph spacing, it automatically sets a paragraph indent, to ensure that paragraphs can be easily distinguished. This option controls the width of that indent.
gl: <p>Cando o Calibre retira o espazo entre parágrafos, automaticamente estabelece unha sangría de parágrafo para asegurar que estes sexan facilmente diferenciados. Esta opción controla a largura desta sangría.

en: No change
gl: Non cambiar

en: &Line size:
gl: &Tamaño da liña:

en: Remove &spacing between paragraphs
gl: Retirar o &espazo entre parágrafos

en: Insert &blank line between paragraphs
gl: Insira &liña en branco entre parágrafos

en: &Linearize tables
gl: &Aliñar as táboas

en: &Layout
gl: &Disposición

en: Filter style information
gl: Información de estilo de filtro

en: Select what style information you want completely removed:
gl: Selecciona a información de estilo que queres eliminar por completo:

en: Removes the font-family CSS property
gl: Elimina a propiedade CSS da familia de fontes

en: Removes the margin CSS properties. Note that page margins are not affected by this setting.
gl: Elimina as propiedades CSS da marxe. Teña en conta que as marxes das páxinas non se ven afectadas por esta configuración.

en: &Margins
gl: &Marxes

en: Removes the padding CSS properties
gl: Elimina as propiedades CSS de recheo

en: &Padding
gl: &Recheo

en: Convert floating images/text into static images/text
gl: Converte imaxes/texto flotantes en imaxes/texto estáticos

en: Removes foreground and background colors
gl: Elimina as cores de primeiro plano e de fondo

en: &Colors
gl: &Cores

en: Other CSS Propert&ies:
gl: Outras propiedades CSS:

en: Comma separated list of CSS properties to remove. For example: display, color, font-family
gl: Lista separada por comas de propiedades CSS para eliminar. Por exemplo: visualización, cor, familia de fontes

en: &Styling
gl: &Estilismo

en: &Transform styles
gl: &Transformar estilos

en: Transform &HTML
gl: Transformar &HTML

en: LRF output
gl: Saída LRF

en: Enable &auto-rotation of wide images
gl: Activa a &rotación automática de imaxes amplas

en: Render &tables as images
gl: Renderizar &táboas como imaxes

en: Add &header
gl: Engadir &cabeceira

en: Header &format:
gl: &Formato da cabeceira:

en: &Embed fonts
gl: &Incorporar os tipos de letra

en: &Serif font family:
gl: Familia de tipos de letra  &Serif:

en: S&ans-serif font family:
gl: Familia de tipos de letra S&ans-serif:

en: &Monospace font family:
gl: Familia de tipos de &monoespazo:

en: Header &separation:
gl: &Separación da cabeceira:

en: Text size multiplier for text in rendered tables:
gl: Multiplicador para o tamaño das letras nas táboas convertidas:

en: &Wordspace:
gl: Espazo entre &palabras:

en: Minimum para. &indent:
gl: Sangría &mínima:

en: Metadata
gl: Metadatos

en: Set the metadata. The output file will contain as much of this metadata as possible.
gl: Estabelecer os metadatos. O ficheiro de saída conterá tantos metadatos como sexa posíbel.

en: This book has no cover
gl: Este libro non ten portada

en: Choose cover for
gl: Escoller a capa para

en: Cannot read
gl: Non é posíbel ler

en: You do not have permission to read the file:
gl: Non ten permiso para ler o ficheiro

en: Error reading file
gl: Produciuse un erro ao ler o ficheiro

en: <p>There was an error reading from file: <br /><b>
gl: <p>Produciuse un erro ao ler do ficheiro: <br /><b>

en:  is not a valid picture
gl:  non é unha imaxe correcta

en: Failed to change on disk location of this book's files.
gl: Produciuse un erro ao cambiar a localización do disco dos ficheiros deste libro.

en: Book cover
gl: Portada do libro

en: Change &cover image:
gl: Cambiar a imaxe da &capa:

en: Browse for an image to use as the cover of this book.
gl: Localizar unha imaxe para empregar como capa deste libro.

en: Use cover from &source file
gl: Empregar a capa do ficheiro de ori&xe

en: &Title:
gl: &Título:

en: Change the title of this book
gl: Cambiar o título deste libro

en: &Author(s):
gl: &Autoría:

en: Author so&rt:
gl: Autor so&rt:

en: Change the author(s) of this book. Multiple authors should be separated by a comma
gl: Cambiar a autoría deste libro. Se houber varias persoas, deberán separarse por vírgulas

en: &Publisher:
gl: &Editor:

en: Ta&gs:
gl: &Etiquetas:

en: Tags categorize the book. This is particularly useful while searching. <br><br>They can be any words or phrases, separated by commas.
gl: Etiquetas para clasificar o libro. Esta característica é moi útil para facer buscas. <br><br>Pode empregar calquera frase ou palabra, mais deberán estar separadas por vírgulas.

en: &Series:
gl: &Coleccións:

en: List of known series. You can add new series.
gl: Lista de colectáneas coñecidas. Pode engadir tamén novas colectáneas.

en: Book
gl: Libro

en: MOBI output
gl: Saída MOBI

en: Ignore &margins
gl: Ignorar as &marxes

en: Do not convert all images to &JPEG (may result in images not working in older viewers)
gl: Non converter todas as imaxes a &JPEG (pode provocar que as imaxes non funcionen nos visores máis antigos)

en: Kindle options
gl: Opcións do Kindle

en: MOBI file &type:
gl: &tipo de ficheiro MOBI:

en: <b>WARNING:</b> Various Kindle devices have trouble displaying the new or both MOBI filetypes. If you wish to use the new format on your device, convert to AZW3 instead of MOBI.
gl: <b>AVISO:</b> Varios dispositivos Kindle teñen problemas para mostrar os tipos de ficheiro MOBI novos ou ambos. Se queres usar o novo formato no teu dispositivo, convérteo a AZW3 en lugar de MOBI.

en: Personal Doc tag:
gl: Etiqueta de documentos persoais:

en: Default profile
gl: Perfil predeterminado

en: unlimited
gl: ilimitado

en: %(width)d x %(height)d pixels
gl: %(width)dx %(height)d píxeles

en: Screen size: %s
gl: Tamaño da pantalla: %s

en: Page setup
gl: Configuración da páxina

en: &Output profile:
gl: Perfil de &saída:

en: Profile description
gl: Descrición do perfil

en: &Input profile:
gl: Perfil de &entrada:

en: Margins
gl: Marxes

en: &Left:
gl: &Esquerda:

en: Unchanged
gl: Sen cambios

en: &Top:
gl: &Superior:

en: &Right:
gl: &Dereita:

en: &Bottom:
gl: &Inferior:

en: PDB output
gl: Saída PDB

en: &Format:
gl: &Formato:

en: Output &encoding:
gl: &codificación de saída:

en: &Inline TOC
gl: Índice de contidos &en liña

en: PDF input
gl: Entrada PDF

en: Remove headers at &top of page by:
gl: Elimina os encabezados da parte superior da páxina:

en: Automatically
gl: Automaticamente

en: Regular expression to remove &header at top of page:
gl: Expresión regular para eliminar o &encabezado na parte superior da páxina:

en: No &images
gl: Non hai imaxes

en: Regular expression to remove &footer at bottom of page:
gl: Expresión regular para eliminar o &pé de páxina na parte inferior da páxina:

en: Remove footers at &bottom of page by:
gl: Elimina os pés de páxina na &parte inferior da páxina:

en: PDF &engine:
gl: &motor PDF:

en: Line &un-wrapping factor:
gl: Factor de &desenvolver de liña:

en: PDF output
gl: Saída en PDF

en: Use page margins from the &document being converted
gl: Use as marxes de páxina do &documento que se está a converter

en: &Use the paper size set in output profile
gl: &Usar o tamaño de papel definido no perfil de saída

en: &Paper size:
gl: Tamaño do &papel:

en: &Unit:
gl: &Unidade:

en: Preserve &aspect ratio of cover
gl: Manter a &proporción da capa

en: Add page &numbers to the bottom of every page
gl: Engade números de páxina na parte inferior de cada páxina

en: Add a printable &Table of Contents at the end
gl: Engade unha táboa de contidos imprimible ao final

en: &Title for ToC:
gl: &Título para o índice:

en: Serif famil&y:
gl: Serif familiar:

en: Sans fami&ly:
gl: Sans familia:

en: &Monospace family:
gl: Tipo de letra &monoespazo:

en: S&tandard font:
gl: Tipo de letra es&tándar:

en: Default font si&ze:
gl: Tamaño &de letra predeterminado:

en: Monospace &font size:
gl: Tamaño de &letra Monoespazo:

en: Page &number map:
gl: Mapa de &número de páxina:

en: Page  margins
gl: Marxes das páxinas

en: Page headers and footers
gl: Cabeceiras e pés de páxina

en: You can insert headers and footers into every page of the produced PDF file by using header and footer templates. For examples, see the <a href="%s">documentation</a>.
gl: Pode inserir cabeceiras e pés de páxina en cada páxina do ficheiro PDF producido mediante os modelos de cabeceira e pé de páxina. Para exemplos, consulte a <a href="%s">documentación</a>.

en: &Header template:
gl: &Modelo de cabeceira:

en: &Footer template:
gl: Modelo de &pé de páxina:

en: &Break long words at the end of lines
gl: &Rompe as palabras longas ao final das liñas

en: Odd/even &offset:
gl: &offset par/impar:

en: Discard book &cover
gl: Descarta o libro e a portada

en: PMLZ output
gl: Saída PMLZ

en: Do not &reduce image size and depth
gl: Non reduza o tamaño e a profundidade da imaxe

en: RB output
gl: Saída RB

en: No formats available
gl: Non hai formatos dispoñíbeis

en: Cannot build regex using the GUI builder without a book.
gl: Non é posíbel construír a expresión regular a través da interface gráfica sen ter un libro.

en: Could not open file
gl: Non se puido abrir o ficheiro

en: Could not open the file, do you have it open in another program?
gl: Non se puido abrir o ficheiro, teno aberto noutro programa?

en: Failed to generate markup for testing. Click "Show details" to learn more.
gl: Produciuse un erro ao xerar o marcado para a proba. Preme en «Mostrar detalles» para obter máis información.

en: Failed to generate preview
gl: Produciuse un erro ao xerar a vista previa

en: Open book
gl: Abrir o libro

en: Click the "Open" button below to open a e-book to use for testing.
gl: Preme no botón «Abrir» a continuación para abrir un libro electrónico para usar para probar.

en: Regex builder
gl: Creador de regex

en: Regex:
gl: Expresión regular:

en: &Test
gl: &Proba

en: Occurrences:
gl: Casos:

en: Goto:
gl: Ir a:

en: &Previous
gl: &Anterior

en: &Next
gl: &Seguinte

en: Preview
gl: Previsualizar

en: RTF input
gl: Entrada RTF

en: Ignore &WMF images in the RTF file
gl: Ignorar imaxes &WMF no ficheiro RTF

en: Search &
    replace
gl: Busca e
    substituír

en: &Search regular expression:
gl: &Buscar expresión regular:

en: Replacement text
gl: Texto de substitución

en: Search regular expression
gl: Busca expresión regular

en: Load calibre search-replace definitions file
gl: Cargar o ficheiro de definicións de busca e substitución de calibre

en: calibre search-replace definitions file
gl: ficheiro de definicións de busca-substituír calibre

en: Failed to read
gl: Produciuse un erro ao ler

en: Failed to load patterns from %s, click "Show details" to learn more.
gl: Produciuse un erro ao cargar os patróns de %s, preme en «Mostrar detalles» para obter máis información.

en: Save calibre search-replace definitions file
gl: Garda o ficheiro de definicións de busca e substitución de calibre

en: Unused search & replace definition
gl: Definición de busca e substitución non utilizada

en: The search/replace definition being edited  has not been added to the list of definitions. Do you wish to continue with the conversion (the definition will not be used)?
gl: A definición de busca/substitución que se está editando non se engadiu á lista de definicións. Desexa continuar coa conversión (non se utilizará a definición)?

en: Invalid regular expression
gl: Expresión regular incorrecta

en: Invalid regular expression: %s
gl: Expresión regular incorrecta: %s

en: The list of search/replace definitions that will be applied to this conversion.
gl: A lista de definicións de busca/substitución que se aplicarán a esta conversión.

en: Edit search/replace definition
gl: Editar busca/substituír definición

en: &Replacement text:
gl: &Texto de substitución:

en: Add the current expression to the list of expressions that will be applied
gl: Engade a expresión actual á lista de expresións que se aplicarán

en: &Add
gl: Eng&adir

en: Edit the currently selected expression
gl: Edita a expresión seleccionada actualmente

en: &Change
gl: &Cambiar

en: Remove the currently selected expression
gl: Elimina a expresión seleccionada actualmente

en: &Remove
gl: &Retirar

en: Load a list of expressions from a previously saved file
gl: Carga unha lista de expresións dun ficheiro gardado previamente

en: &Load
gl: &Cargar

en: Save this list of expressions so that you can re-use it easily
gl: Garda esta lista de expresións para poder reutilizala facilmente

en: &Save
gl: &Gardar

en: Move expression up.
gl: Subir a expresión.

en: Move expression down.
gl: Baixar a expresión.

en: <p>Search and replace uses <i>regular expressions</i>. See the <a href="%s">regular expressions tutorial</a> to get started with regular expressions. Also clicking the wizard button below will allow you to test your regular expression against the current input document. When you are happy with an expression, click the Add button to add it to the list of expressions.
gl: <p>Buscar e substituír usa <i>expresións regulares</i>. Consulte o <a href="%s">tutorial de expresións regulares</a> para comezar coas expresións regulares. Tamén se preme no botón do asistente de abaixo, poderás probar a túa expresión regular co documento de entrada actual. Cando estea satisfeito cunha expresión, prema no botón Engadir para engadila á lista de expresións.

en: Restore &defaults
gl: Restaurar as opcións &predeterminadas

en: &Input format:
gl: Formato de &entrada:

en: Use &saved conversion settings for individual books
gl: Usar a &configuración de conversión gardada para os libros individuais

en: Convert
gl: Converter

en: SNB output
gl: Saída do SNB

en: Hide &chapter name
gl: Ocultar o nome do &capítulo

en: Don't indent the &first line for each paragraph
gl: Non sangrar a &primeira liña para cada parágrafo

en: Insert &empty line between paragraphs
gl: Inserir &liña baleira entre parágrafos

en: Optimize for full-&screen mode
gl: Optimizar para o modo de pantalla completa

en: Structure
    detection
gl: Estrutura
    detección

en: Fine tune the detection of chapter headings and other document structure.
gl: Axuste fino da detección das cabeceiras dos capítulos e outras estruturas dos documentos.

en: Detect &chapters at (XPath expression):
gl: Detectar &capítulos en (expresión XPath):

en: Insert &page breaks before (XPath expression):
gl: Inserir saltos de &páxina antes (expresión XPath):

en: Start &reading at (XPath expression):
gl: Comeza &lendo en (expresión XPath):

en: Invalid XPath
gl: O XPath é incorrecto

en: The XPath expression %s is invalid.
gl: A expresión XPath %s é incorrecta.

en: Chapter &mark:
gl: &Marca de capítulo:

en: The header and footer removal options have been replaced by the Search & replace options. Click the Search & replace category in the bar to the left to use these options. Leave the replace field blank and enter your header/footer removal regexps into the search field.
gl: As opcións de eliminación de cabeceira e pé de páxina foron substituídas polas opcións Buscar e substituír. Preme na categoría Buscar e substituír na barra da esquerda para usar estas opcións. Deixe o campo de substitución en branco e introduza as súas expresións regulares de eliminación de cabeceira/pé de páxina no campo de busca.

en: Insert &metadata as page at start of book
gl: Inserir &metadatos como unha páxina ao comezo do libro

en: Remove &fake margins
gl: Eliminar marxes &falsas

en: Remove first &image
gl: Retirar primeira &imaxe

en: Add &alt text to images
gl: Engade texto &alt ás imaxes

en: Table of
    Contents
gl: Índice de
    contidos

en: Control the creation/conversion of the Table of Contents.
gl: Controlar a creación/conversión do índice.

en: Level &1 TOC (XPath expression):
gl: &Primeiro nivel de índice (expresión XPath):

en: Level &2 TOC (XPath expression):
gl: &Segundo nivel de índice (expresión XPath):

en: Level &3 TOC (XPath expression):
gl: &Terceiro nivel de índice (expresión XPath):

en: &Force use of auto-generated Table of Contents
gl: &Forzar o uso do índice xerado automaticamente

en: Do not add &detected chapters to the Table of Contents
gl: Non engadir capítulos &detectados á táboa de contidos

en: Number of &links to add to Table of Contents:
gl: Número de &ligazóns para engadir á táboa de contidos:

en: TOC &filter:
gl: Fil&tro do índice:

en: Chapter &threshold:
gl: &Limiar do capítulo:

en: Allow &duplicate links when creating the Table of Contents
gl: Permitir &duplicar ligazóns ao crear a táboa de contidos

en: <a href="%s">Help with using these options to generate a Table of Contents</a>
gl: <a href="%s">Axuda co uso destas opcións para xerar unha táboa de contidos</a>

en: This option will cause calibre to popup the Table of Contents Editor tool,
     which will allow you to manually edit the Table of Contents, to fix any errors
     caused by automatic generation.
gl: Esta opción fará que calibre abra a ferramenta Editor de contidos.
    que che permitirá editar manualmente o índice, para corrixir calquera erro
    causada pola xeración automática.

en: &Manually fine-tune the ToC after conversion is completed
gl: &Axuste manualmente a TdC despois de que se complete a conversión

en: TXT input
gl: Entrada TXT

en: Structure
gl: Estrutura

en: &Paragraph style:
gl: &Estilo de parágrafo:

en: &Formatting style:
gl: &Estilo de formato:

en: Common
gl: Comúns

en: Preserve &spaces
gl: Manter os e&spazos

en: Remove &indents at the beginning of lines
gl: Elimina &sangrías ao comezo das liñas

en: Markdown
gl: Linguaxe Markdown

en: <p>Markdown is a simple markup language for text files, that allows for advanced formatting. To learn more visit <a href="https://daringfireball.net/projects/markdown">Markdown</a>.
gl: <p>Markdown é unha linguaxe de marcado sinxela para ficheiros de texto, que permite un formato avanzado. Para obter máis información, visite <a href="https://daringfireball.net/projects/markdown">Markdown</a>.

en: You can optionally enable various extensions to the base Markdown syntax, below.
gl: Opcionalmente, pode activar varias extensións para a sintaxe base de Markdown, a continuación.

en: More information on <a href="https://python-markdown.github.io/extensions/">Markdown extensions</a>
gl: Máis información sobre as <a href="https://python-markdown.github.io/extensions/">extensións de Markdown</a>

en: TXT output
gl: Saída TXT

en: General
gl: Xeral

en: &Line ending style:
gl: Final de &liña:

en: &Formatting:
gl: &Formatado:

en: Plain
gl: Simple

en: &Maximum line length:
gl: Lonxitude &máxima da liña:

en: Force maximum line &length
gl: Forza a liña & lonxitude máxima

en: Markdown, Textile
gl: Markdown, Téxtil

en: Do not remove links (<a> tags) before processing
gl: Non retirar as ligazóns (etiquetas <a>) antes do procesamento

en: Do not remove image &references before processing
gl: Non elimine imaxes e referencias antes de procesala

en: Keep text &color, when possible
gl: Mantén a cor do texto, sempre que sexa posible

en: Note that images will not be preserved. For that, convert to TXTZ, with the Output format set to markdown.
gl: Teña en conta que as imaxes non se conservarán. Para iso, convértese a TXTZ, co formato de saída definido como rebaixa.

en: TXTZ output
gl: Saída TXTZ

en: Use a wizard to generate the XPath expression
gl: Use un asistente para xerar a expresión XPath

en: Match HTML &tags with tag name:
gl: Seleccionar e&tiquetas HTML co nome:

en: Having the &attribute:
gl: Que teña o &atributo:

en: With &value:
gl: Co &valor:

en: (A regular expression)
gl: (Unha expresión regular)

en: <p>For example, to match all h2 tags that have class="chapter", set tag to <i>h2</i>, attribute to <i>class</i> and value to <i>chapter</i>.</p><p>Leaving attribute blank will match any attribute and leaving value blank will match any value. Setting tag to * will match any tag.</p><p>To learn more advanced usage of XPath see the <a href="%s">XPath Tutorial</a>.
gl: <p>Por exemplo, para que coincida con todas as etiquetas <i>h2</i>que teñan class="chapter", estableza a etiqueta en h2, o atributo a <i>clase</i> e o valor a <i>chapter</i>.</p><p> Deixar o atributo en branco coincidirá con calquera atributo e se deixalo en branco coincidirá con calquera valor. Establecer a etiqueta en * coincidirá con calquera etiqueta.</p><p> Para obter información sobre un uso máis avanzado de XPath, consulta o <a href="%s">Titorial de XPath</a>.

en: Browse by covers
gl: Explorar por capas

en: Choose color
gl: Escoller unha cor

en: &Name:
gl: &Nome:

en: Color &1:
gl: Cor &1:

en: Color &2:
gl: Cor &2:

en: Contrast color &1 (mainly for text):
gl: Cor de contraste &1 (principalmente para texto):

en: Contrast color &2 (mainly for text):
gl: Cor de contraste &2 (principalmente para texto):

en: The color scheme name "%s" is invalid. It must start with a # and be at least two characters long.
gl: O nome do esquema de cores «%s» non é válido. Debe comezar cun # e ter polo menos dous caracteres.

en: A color scheme with the name "%s" already exists.
gl: Xa existe un esquema de cores co nome «%s».

en: When generating covers, a color scheme for the cover is chosen at random from the color schemes below. You can prevent an individual scheme from being selected by unchecking it. The preview on the right shows the currently selected color scheme.
gl: Ao xerar portadas, escóllese un esquema de cores para a portada ao azar entre os esquemas de cores seguintes. Pode evitar que se seleccione un esquema individual desmarcándoo. A vista previa á dereita mostra o esquema de cores seleccionado actualmente.

en: Choose a color scheme to be used for this generated cover.
gl: Escolla un esquema de cores que se utilizará para esta portada xerada.

en: In normal cover generation, the color scheme is chosen at random from the list of color schemes below. You can prevent an individual color scheme from being chosen by unchecking it here.
gl: Na xeración normal de portadas, o esquema de cores escóllese ao chou da lista de esquemas de cores que aparece a continuación. Pode evitar que se elixa un esquema de cores individual desmarcando aquí.

en: &New color scheme
gl: &Novo esquema de cores

en: &Edit color scheme
gl: &Editar o esquema de cores

en: &Remove color scheme
gl: &Eliminar esquema de cores

en: &Styles
gl: &Estilos

en: When generating covers, a style for the cover is chosen at random from the styles below. You can prevent an individual style from being selected by unchecking it. The preview on the right shows the currently selected style.
gl: Ao xerar portadas, escóllese un estilo para a portada ao azar entre os seguintes estilos. Pode evitar que se seleccione un estilo individual desmarcándoo. A vista previa á dereita mostra o estilo seleccionado actualmente.

en: Choose a style to be used for this generated cover.
gl: Escolle un estilo que se utilizará para esta portada xerada.

en: In normal cover generation, the style is chosen at random from the list of styles below. You can prevent an individual style from being chosen by unchecking it here.
gl: Na xeración normal de portadas, o estilo escóllese ao chou da lista de estilos a continuación. Pode evitar que se elixa un estilo individual desmarcando aquí.

en: &Fonts and sizes
gl: &Tipos de letra e tamaños

en: &Title font family:
gl: Familia de fontes do &título:

en: &Title font size:
gl: &Tamaño da fonte do título:

en: &Subtitle font family:
gl: Familia de tipos de &subtítulos:

en: &Subtitle font size:
gl: &Tamaño da fonte dos subtítulos:

en: &Footer font family:
gl: Familia de tipos de &pé de páxina:

en: &Footer font size:
gl: &Tamaño da fonte do pé de páxina:

en: Cover &width:
gl: &Largo da capa:

en: Cover &height:
gl: &Altura da capa:

en: Note that the preview to the side is of fixed aspect ratio, so changing the cover width above will not have any effect. If you change the height, you should also change the width nevertheless as it will be used in actual cover generation.
gl: Teña en conta que a vista previa ao lado ten unha relación de aspecto fixa, polo que cambiar o ancho da portada anterior non terá ningún efecto. Se cambia a altura, tamén debería cambiar o ancho, xa que se utilizará na xeración real de portada.

en: &Text
gl: &Texto

en: The text on the generated cover is taken from the metadata of the book. This is controlled via templates. You can use the <b>, <i> and <br> tags in the templates for bold, italic and line breaks, respectively. The default templates use the title, series and authors. You can change them to use whatever metadata you like.
gl: O texto da portada xerada está tomado dos metadatos do libro. Isto contrólase mediante modelos. Podes usar as etiquetas <b>, <i>e <br>nos modelos para os saltos de liña en negra, cursiva e, respectivamente. Os modelos predeterminados usan o título, a serie e os autores. Podes cambialos para usar os metadatos que desexes.

en: Change the &title template
gl: Cambia o modelo de &título

en: The title template
gl: Modelo de título

en: Change the &sub-title template
gl: Cambia o modelo de &subtítulo

en: The sub-title template
gl: Modelo de subtítulo

en: Change the &footer template
gl: Cambia o modelo de &pé de páxina

en: The footer template
gl: Modelo de pé de páxina

en: My Color Scheme
gl: O meu esquema de cores

en: Cannot edit
gl: Non se pode editar

en: Cannot edit a builtin color scheme. Create a new color scheme instead.
gl: Non se pode editar un esquema de cores integrado. No seu lugar, crea un novo esquema de cores.

en: Cannot remove
gl: Non é posíbel retirar

en: Cannot remove a builtin color scheme.
gl: Non se pode eliminar un esquema de cores incorporado.

en: A sample book
gl: Un libro de mostra

en: Author One
gl: Autor Un

en: Author Two
gl: Autor dous

en: A series of samples
gl: Unha serie de mostrar

en: Tag One
gl: Etiqueta Un

en: Tag Two
gl: Etiqueta Dos

en: Some publisher
gl: Algún editor

en: Cover generation settings
gl: Configuración para a xeración de capas

en: Save these settings as the &defaults for future use
gl: Garda esta configuración como &predeterminada para uso futuro

en: Save the current cover generation settings for later re-use
gl: Garda a configuración actual da xeración de portadas para reutilizalas máis tarde

en: Load previously saved cover generation settings
gl: Carga a configuración de xeración de portadas gardada anteriormente

en: Save the current settings as the settings to use always instead of just this time. Remember that for styles and colors the actual style or color used is chosen at random from the list of checked styles/colors.
gl: Garda a configuración actual como a configuración para usar sempre en lugar de só esta vez. Lembra que para os estilos e cores, o estilo ou a cor real empregado escóllese ao chou da lista de estilos/cores marcados.

en: My cover style
gl: O meu estilo de portada

en: Name for these settings
gl: Nome para esta configuración

en: Theme name:
gl: Nome do tema:

en: Create the rule below, the rule can be used to transform style properties
gl: Crea a regra a continuación, a regra pódese usar para transformar as propiedades de estilo

en: If the &property:
gl: Se a &propiedade:

en: The name of a CSS property, for example: font-size
    Do not use shorthand properties, they will not work.
    For instance use margin-top, not margin.
gl: O nome dunha propiedade CSS, por exemplo: font-size
    Non use propiedades taquigráficas, non funcionarán.
    Por exemplo, use margin-top, non marxe.

en: The CSS property value
gl: O valor da propiedade CSS

en: Either a CSS length, such as 10pt or a unit less number. If a unit less number is used it will be compared with the CSS value using whatever unit the value has. Note that comparison automatically converts units, except for relative units like percentage or em, for which comparison fails if the units are different.
gl: Ou unha lonxitude CSS, como 10 puntos ou un número de unidades menos. Se se usa unha unidade menos número, compararase co valor CSS usando calquera unidade que teña o valor. Teña en conta que a comparación converte automaticamente as unidades, excepto as unidades relativas como porcentaxe ou em, para as que a comparación falla se as unidades son diferentes.

en: CSS properties to add to the rule that contains the matching style. You can specify more than one property, separated by semi-colons, for example: color:red; font-weight: bold
gl: Propiedades CSS para engadir á regra que contén o estilo coincidente. Podes especificar máis dunha propiedade, separadas por punto e coma, por exemplo: cor:vermello; peso da letra: negrita

en: A number
gl: Un número

en: Edit rule
gl: Editar regra

en: If the property <i>{property}</i> <b>{match_type}</b> <b>{query}</b><br>{action}
gl: Se a propiedade <i>{property}</i> <b>{match_type}</b> <b>{query}</b><br>{action}

en: This rule is invalid, please remove it
gl: Esta regra non é válida, elimínaa

en: You can specify rules to transform styles here. Click the "Add rule" button below to get started.
gl: Podes especificar regras para transformar estilos aquí. Preme no botón «Engadir regra» a continuación para comezar.

en: Test style transform rules
gl: Regras de transformación de estilo de proba

en: Enter a CSS stylesheet below and click the "Test" button
gl: Introduce unha folla de estilo CSS a continuación e preme no botón «Probar»

en: Resulting stylesheet
gl: Folla de estilo resultante

en: Edit style transform rules
gl: Editar regras de transformación de estilo

en: E&xport
gl: E&xportar

en: Export these rules to a file
gl: Exporta estas regras a un ficheiro

en: &Import
gl: &Importar

en: Import previously exported rules
gl: Importa regras exportadas anteriormente

en: &Test rules
gl: &Regras de proba

en: Save this ruleset for later re-use
gl: Garda este conxunto de regras para reutilizalo máis tarde

en: Load a previously saved ruleset
gl: Cargar un conxunto de regras gardado previamente

en: No rules
gl: Sen regras

en: There are no rules to export
gl: Non hai regras para exportar

en: Choose file for exported rules
gl: Escolla o ficheiro para as regras exportadas

en: Choose file to import rules from
gl: Escolla o ficheiro desde o que importar as regras

en:  index
gl:  índice

en: Clear {0}
gl: Borrar {0}

en: Values changed
gl: Os valores cambiaron

en: You have changed the values. In order to use this editor, you must either discard or apply these changes. Apply changes?
gl: Cambiaches os valores. Para utilizar este editor, debes descartar ou aplicar estes cambios. Queres aplicar cambios?

en: Set {} to yes
gl: Establece {} como si

en: Set {} to no
gl: Establece {} como non

en: Clear {}
gl: Borrar {}

en: Undefined
gl: Sen definir

en: Today
gl: Hoxe

en: items
gl: elementos

en: Open the Manage {} window
gl: Abre a xanela Xestionar {}

en: Open the {0} editor. If Ctrl or Shift is pressed, open the Manage {0} window
gl: Abre o editor {0}. Se se preme Ctrl ou Maiús, abra a xanela Xestionar {0}

en: The enumeration "{0}" contains an invalid value that will be set to the default
gl: A enumeración «{0}» contén un valor incorrecto que se estabelecerá como predeterminado

en: Set {0} to No
gl: Establece {0} como Non

en: Set {0} to Yes
gl: Establece {0} en Si

en: Open Item editor
gl: Abre o editor de elementos

en: Apply changes
gl: Aplicar os cambios

en: Clear series
gl: &Limpar a colectánea

en: Automatically number books
gl: Numerar automaticamente os libros

en: If not checked, the series number for the books will be set to 1. If checked, selected books will be automatically numbered, in the order you selected them. So if you selected Book A and then Book B, Book A will have series number 1 and Book B series number 2.
gl: Se non se marca, o número de serie dos libros establecerase como 1. Se está marcado, os libros seleccionados numeraranse automaticamente, na orde que seleccionou. Polo tanto, se seleccionaches o Libro A e despois o Libro B, o Libro A terá a serie número 1 e a serie B número 2.

en: Force numbers to start with
gl: Forzar números para comezar con

en: Series will normally be renumbered from the highest number in the database for that series. Checking this box will tell calibre to start numbering from the value in the box
gl: Normalmente, a serie renumerarase a partir do número máis alto da base de datos para esa serie. Marcando esta caixa indicaráselle a calibre que comece a numerar a partir do valor da caixa

en: The amount by which to increment the series number for successive books. Only applicable when using force series numbers.
gl: A cantidade en que se incrementa o número de serie para libros sucesivos. Só aplicable cando se usan números de serie de forzas.

en: The enumeration "{0}" contains invalid values that will not appear in the list
gl: A enumeración «{0}» contén valores incorrectos que non aparecerán na lista

en: Remove all tags
gl: Retirar todas as etiquetas

en: tags to remove
gl: etiquetas para retirar

en: You have entered values. In order to use this editor you must first discard them. Discard the values?
gl: Introduciches valores. Para usar este editor, primeiro debes descartalos. Descartar os valores?

en: No details available.
gl: Non hai detalles dispoñíbeis.

en: Device no longer connected.
gl: O dispositivo non está conectado.

en: Get device information
gl: Obter a información do dispositivo

en: Set library information
gl: Establecer información da biblioteca

en: Get list of books on device
gl: Obter unha relación de libros do dispositivo

en: Prepare files for transfer from device
gl: Prepara ficheiros para transferir desde o dispositivo

en: Get annotations from device
gl: Obter as anotacións do dispositivo

en: Send metadata to device
gl: Enviar os metadatos ao dispostivo

en: Send collections to device
gl: Enviar as colectáneas ao dispositivo

en: Upload one book to the device | Upload {} books to the device
gl[0]: Enviar un libro ao dispositivo
gl[1]: Enviar {} libros ao dispositivo

en: Delete books from device
gl: Eliminar libros do dispositivo

en: Download books from device
gl: Descargar libros do dispositivo

en: View book on device
gl: Ver libro no dispositivo

en: Set default send to device action
gl: Estabelecer a acción de enviar ao dispositivo como predeterminada

en: Send to main memory
gl: Enviar á memoria principal

en: Send to storage card A
gl: Enviar á tarxeta de almacenaxe A

en: Send to storage card B
gl: Enviar á tarxeta de almacenaxe B

en: Send specific format to
gl: Enviar o formato especifico para

en: Send and delete from library
gl: Enviar e eliminar da biblioteca

en: Eject device
gl: Extraer dispositivo

en: Error
gl: Erro

en: Error communicating with device
gl: Produciuse un erro ao comunicar co dispositivo

en: Manage the %s?
gl: Xestionar o %s?

en: Detected the <b>%s</b>. Do you want calibre to manage it?
gl: Detectouse o <b>%s</b>. Queres que Calibre o xestione?

en: No suitable formats
gl: Non hai formatos axeitados

en: Running jobs
gl: Traballos en execución

en: Cannot configure the device while there are running device jobs.
gl: Non se pode configurar o dispositivo mentres hai tarefas de dispositivo en execución.

en: Configure %s
gl: Configurar %s

en: Restart calibre for the changes to %s to be applied.
gl: Reinicie calibre para que se apliquen os cambios a %s.

en: Book already on device
gl: Reserva xa no dispositivo

en: The book {} is already present on the device. Resending it might cause any annotations/bookmarks on the device for this book to be lost. Are you sure?
gl: O libro {} xa está presente no dispositivo. Volvendo envialo pode provocar que se perdan as anotacións/marcadores do dispositivo para este libro. Estás seguro?

en: Some books already on device
gl: Algúns libros xa están no dispositivo

en: Some of the selected books are already on the device. Resending them might cause any annotations/bookmarks on the device for these books to be lost. Click "Show details" to see the books already on the device. Are you sure?
gl: Algúns dos libros seleccionados xa están no dispositivo. Volvendo envialos pode provocar que se perdan as anotacións/marcadores do dispositivo para estes libros. Preme en «Mostrar detalles» para ver os libros que xa están no dispositivo. Estás seguro?

en: Error talking to device
gl: Produciuse un erro ao conectar co dispositivo

en: There was a temporary error talking to the device. Please unplug and reconnect the device or reboot.
gl: Produciuse un erro temporal ao falar co dispositivo. Desconecta e volve conectar o dispositivo ou reinicia.

en: Device:
gl: Dispositivo:

en:  detected.
gl:  detectado.

en: No books
gl: Sen libros

en: selected to send
gl: seleccionado para enviar

en: No device
gl: Sen dispositivo

en: No device connected
gl: Non hai ningún dispositivo conectado

en: %(num)i of %(total)i books
gl: %(num)ide %(total)i libros

en: 0 of %i books
gl: 0 de %i libros

en: Choose format to send to device
gl: Elixa formato para enviar ao dispositivo

en: Cannot send: No device is connected
gl: Non se pode enviar: non hai ningún dispositivo conectado

en: No card
gl: Sen tarxeta

en: Cannot send: Device has no storage card
gl: Non se pode enviar: o dispositivo non ten tarxeta de memoria

en: Auto convert the following books before uploading to the device?
gl: Desexa converter os libros seguintes antes de os enviar ao dispositivo?

en: Sending catalogs to device.
gl: Enviando catálogos ao dispositivo.

en: Sending news to device.
gl: Enviando novas ao dispositivo.

en: Sending books to device.
gl: Enviando libros ao dispositivo.

en: Could not upload the following books to the device, as no suitable formats were found. Convert the book(s) to a format supported by your device first.
gl: Non foi posíbel enviar os seguintes libros ao dispositivo, pois non se atoparon formatos compatíbeis. Converta o ou os libros a un formato compatíbel co dispositivo.

en: No space on device
gl: Non hai espazo no dispositivo

en: <p>Cannot upload books to device there is no more free space available
gl: <p>Non é posíbel enviar libros ao dispositivo xa que non ten espazo libre dispoñíbel.

en: Incorrect destination
gl: Destino incorrecto

en: Analyzing books on the device: %d%% finished
gl: Analizando libros no dispositivo: %d%% rematado

en: Book format sync problem
gl: Problema de sincronización do formato do libro

en: Some book formats in your library cannot be synced because they have dates in the future
gl: Algúns formatos de libros da túa biblioteca non se poden sincronizar porque teñen datas futuras

en: Device
gl: Dispositivo

en: Unknown formats
gl: Formatos descoñecidos

en: You have enabled the <b>{0}</b> formats for your {1}. The {1} may not support them. If you send these formats to your {1} they may not work. Are you sure?
gl: Activáronse os formatos <b>{0}</b> para o seu {1}. Pode que o {1} non os admita. Se envía estes formatos ao {1} é posíbel que non funcionen. Confirma?

en: Invalid template
gl: Modelo incorrecto

en: The template %s is invalid:
gl: O modelo %s non é válido:

en: Select available formats and their order for this device
gl: Escolla os formatos dispoñíbeis e a súa orde para este dispositivo

en: If checked, books are placed into sub-folders based on their metadata on the device. If unchecked, books are all put into the top level folder.
gl: Se está marcado, os libros colócanse en subcartafoles en función dos seus metadatos no dispositivo. Se non se selecciona, os libros colócanse todos no cartafol de nivel superior.

en: Use sub-folders
gl: Usa subcartafoles

en: Use author sort for author
gl: Usar a orde de autoría por autoría

en: Save &template:
gl: Gardar &modelo:

en: No formats selected
gl: Non seleccionou ningún formato

en: You must choose at least one format to send to the device
gl: Debes escoller polo menos un formato para enviar ao dispositivo

en: <b>Save &template</b> to control the filename and
            location of files sent to the device:
gl: <b>Garda o &modelo</b> para controlar o nome do ficheiro e
    localización dos ficheiros enviados ao dispositivo:

en: A <b>list of &folders</b> on the device to
            which to send e-books. The first one that exists will be used:
gl: Unha <b>lista de &cartafoles</b> do dispositivo para
    que enviar libros electrónicos. Usarase o primeiro que exista:

en: Browse for a folder on the device
gl: Busca un cartafol no dispositivo

en: Select the devices to be <b>ignored</b>. calibre <b>will not</b>
                connect to devices with a checkmark next to their names.
gl: Seleccione os dispositivos que se <b>ignorarán</b>. calibre <b>non
    se</b> conectará a dispositivos cunha marca de verificación xunto aos seus nomes.

en: Send the %s format to the folder:
gl: Envía o %s formato ao cartafol:

en: Folder on the device
gl: Cartafol no dispositivo

en: &Remove rule
gl: &Eliminar regra

en: Format specific sending
gl: Formato de envío específico

en: You can create rules that control where e-books of a specific
                format are sent to on the device. These will take precedence over
                the folders specified above.
gl: Podes crear regras que controlen onde os libros electrónicos dun determinado
    envíanse ao formato no dispositivo. Estes terán prioridade
    os cartafoles especificados anteriormente.

en: Add a &new rule
gl: Engadir unha regra &nova

en: The <b>%s</b> device has no serial number, it cannot be configured
gl: O dispositivo <b>%s</b> non ten número de serie; non é posíbel configuralo

en: <b>No MTP device connected.</b><p> You can only configure the MTP device plugin when a device is connected.
gl: <b>Non hai ningún dispositivo MTP conectado.</b><p>Só é posíbel configurar o complemento de dispositivos MTP cando hai un dispositivo conectado.

en: If you want to un-ignore a previously ignored MTP device, use the "Ignored devices" tab.
gl: Se queres designorar un dispositivo MTP ignorado anteriormente, utiliza a pestana «Dispositivos ignorados».

en: Choose the formats to send to the %s
gl: Escolla os formatos para enviar a %s

en: &Ignore the %s in calibre
gl: &Ignorar os %s en Calibre

en: Change scanned &folders
gl: Cambiar os &cartafoles escaneados

en: Show device information
gl: Mostrar a información do dispositivo

en: Copy to clipboard
gl: Copiar no portapapeis

en: The %s will be ignored in calibre
gl: O %s será ignorado en calibre

en: You are trying to send books into the <b>%s</b> folder. This folder is currently ignored by calibre when scanning the device. You have to tell calibre you want this folder scanned in order to be able to send books to it. Click the <b>Configure</b> button below to send books to it.
gl: Estás tentando enviar libros ao cartafol <b>%s</b>. Este cartafol é ignorado polo calibre ao escanear o dispositivo. Tes que dicirlle a calibre que queres que se escanee este cartafol para poder enviarlle libros. Preme no botón <b>Configurar</b> a continuación para enviarlle libros.

en: Configure
gl: Configurar

en: Cannot send to %s
gl: Non é posíbel enviar a %s

en: Choose folder on device
gl: Escolla o cartafol do dispositivo

en: <b>Scanned folders:</b>
gl: <b>Cartafoles escaneados:</b>

en: You can select which folders calibre will scan when searching this device for books.
gl: Podes seleccionar que cartafoles escaneará calibre ao buscar libros neste dispositivo.

en: If you a select a previously unselected folder, any sub-folders will not be visible until you restart calibre.
gl: Se seleccionas un cartafol previamente non seleccionado, os subcartafoles non estarán visibles ata que reinicies Calibre.

en: Choose folders to scan
gl: Escolla os cartafoles para escanear

en: File formats
gl: Formatos de ficheiro

en: Extra driver customization options
gl: Opcións adicionais de personalización do controlador

en: How many empty books?
gl: Cantos libros baleiros?

en: How many empty books should be added?
gl: Cantos libros baleiros deben ser engadidos?

en: Set the author of the new books to:
gl: Establecer o autor dos libros novos a:

en: Reset author to Unknown
gl: Restablecer o autor a Descoñecido

en: Set the series of the new books to:
gl: Establece a serie dos novos libros como:

en: Reset series
gl: Restaurar a colección

en: Set the title of the new books to:
gl: Establece o título dos novos libros como:

en: Reset title
gl: Restaurar o título

en: Also create an empty e-book in format:
gl: Tamén cree un libro electrónico baleiro no formato:

en: Also create an empty book format file that you can subsequently edit
gl: Tamén cree un ficheiro de formato de libro baleiro que pode editar posteriormente

en: Also copy book &formats when duplicating a book
gl: Tamén copia &formatos de libros ao duplicar un libro

en: Also copy all e-book files into the newly created duplicate books.
gl: Copia tamén todos os ficheiros de libros electrónicos nos libros duplicados recén creados.

en: &Duplicate current book
gl: &Duplicar o libro actual

en: Make the new empty book records exact duplicates
    of the current book "%s", with all metadata identical
gl: Fai que os novos rexistros de libros baleiros sexan duplicados exactos
    do libro actual «%s», con todos os metadatos idénticos

en: Add books by ISBN
gl: Engadir libros polo ISBN

en: &Paste from clipboard
gl: &Pegar do portapapeis

en: <p>Enter a list of ISBNs in the box to the left, one per line. calibre will automatically create entries for books based on the ISBN and download metadata and covers for them.</p>
    <p>Any invalid ISBNs in the list will be ignored.</p>
    <p>You can also specify a file that will be added with each ISBN. To do this enter the full path to the file after a <code>&gt;&gt;</code>. For example:</p>
    <p><code>9788842915232 &gt;&gt; %s</code></p><p>To use identifiers other than ISBN use key:value syntax, For example:</p>
    <p><code>amazon:B001JK9C72</code></p>
gl: <p>Introduza unha lista de ISBN na caixa da esquerda, un por liña. calibre creará automaticamente entradas para libros baseadas no ISBN e descargará metadatos e portadas para eles.</p>
    <p>Os ISBN non válidos da lista serán ignorados.</p>
    <p>Tamén pode especificar un ficheiro que se engadirá con cada ISBN. Para facelo, introduza a ruta completa ao ficheiro despois de <code>&gt;&gt;</code>. Por exemplo:</p>
    <p><code>9788842915232 &gt;&gt;%s</code></p><p> Para usar identificadores distintos do ISBN, use a sintaxe clave:valor. Por exemplo:</p>
    <p><code>Amazon: B001JK9C72</code></p>

en: &Tags to set on created book entries:
gl: E&tiquetas que se deben poñer nos libros creados:

en: Check for books with the same ISBN already in library
gl: Busca libros co mesmo ISBN xa na biblioteca

en: Convert ISBN-10 to ISBN-13 automatically
gl: Converter ISBN-10 a ISBN-13 automaticamente

en: Some invalid ISBNs
gl: Algúns ISBN incorrectos

en: Some of the ISBNs you entered were invalid. They will be ignored. Click "Show details" to see which ones. Do you want to proceed?
gl: Algúns dos ISBN que introduciu non eran válidos. Serán ignorados. Preme en «Mostrar detalles» para ver cales. Queres continuar?

en: All invalid ISBNs
gl: Todos os ISBN incorrectos

en: All the ISBNs you entered were invalid. No books can be added.
gl: Todos os ISBN que introduciu son incorrectos. Non é posíbel engadir libros.

en: Edit authors
gl: Editar os/as autores/as

en: Edit the authors for this book. You can drag and drop to re-arrange authors
gl: Editar os/as autores/as deste libro. Pódese arrastrar e soltar para recolocar

en: Enter an author to add
gl: Introduza un autor para engadir

en: &Remove selected
gl: &Retirar o seleccionado

en: Configure the Book details window
gl: Configure a xanela de detalles do libro

en: Select displayed metadata
gl: Seleccione os metadatos mostrados

en: Move the selected field up [{}]
gl: Mover o campo seleccionado cara arriba [{}]

en: Move the selected field down [{}]
gl: Mover o campo seleccionado cara abaixo [{}]

en: Note: <b>comments</b>-like columns will always be displayed at the end unless their "Heading position" is "Show heading to the side"
gl: Nota: as columnas tipo <b>comentarios</b> sempre se mostrarán ao final a menos que a súa «Posición do título» sexa «Mostrar o título ao lado»

en: Fit &cover within view
gl: Axustar a &capa dentro da visualización

en: Next [%s]
gl: Seguinte [%s]

en: Previous [%s]
gl: Anterior [%s]

en: Book {} doesn't exist
gl: O libro {} non existe

en: Configure this view
gl: Configura esta vista

en: This book is marked
gl: Este libro está marcado

en: This book is marked as: %s
gl: Este libro está marcado como: %s

en: Path: {}
gl: Ruta: {}

en: (the current book)
gl: (o libro actual)

en: (from {})
gl: (de {})

en: (will not change)
gl: (non cambiará)

en: My books
gl: Os meus libros

en: No help available
gl: Non hai axuda dispoñíbel

en: No help available for this output format.
gl: Non hai axuda dispoñíbel sobre este formato de saída.

en: Generate catalog
gl: Xerar catálogo

en: Generate catalog for {0} books
gl: Xerar catálogo para {0} libros

en: Catalo&g format:
gl: &Formato do catálogo:

en: Catalog &title (existing catalog with the same title will be replaced):
gl: &Título do catálogo (substituiranse os catálogos existentes co mesmo título):

en: &Send catalog to device automatically
gl: Enviar catálogo ao di&spositivo automaticamente

en: Add the catalog to your calibre library after it is generated.
    Note that if you disable adding of the catalog to the library
    automatic sending of the catalog to the device will not work.
gl: Engade o catálogo á túa biblioteca de calibre despois de xeralo.
    Teña en conta que se desactiva a adición do catálogo á biblioteca
    o envío automático do catálogo ao dispositivo non funcionará.

en: &Add catalog to library
gl: &Engadir catálogo á biblioteca

en: Catalog options
gl: Opcións do catálogo

en: Check database integrity and compact it for improved performance.
gl: Comprobe a integridade da base de datos e compacta para mellorar o rendemento.

en: Also compact the Full text search database
gl: Compacta tamén a base de datos de busca de texto completo

en: This can be a very slow and memory intensive operation, depending on the size of the Full text database.
gl: Esta pode ser unha operación moi lenta e con moita memoria, dependendo do tamaño da base de datos de texto completo.

en: Also compact the notes database
gl: Tamén compacta a base de datos de notas

en: This can be a very slow and memory intensive operation, depending on the size of the notes database.
gl: Esta pode ser unha operación moi lenta e con moita memoria, dependendo do tamaño da base de datos de notas.

en: Check the database file
gl: Comprobe o ficheiro da base de datos

en: Vacuuming database to improve performance.
gl: Aspirar a base de datos para mellorar o rendemento.

en: This will take a while, please wait...
gl: Isto ha levar un anaco; agarde, por favor...

en: Vacuuming...
gl: Aspirando...

en: Open folder {}
gl: Cartafol aberto {}

en: Check library -- Problems found
gl: Comprobar a biblioteca -- Atopáronse problemas

en:         <h1>Help</h1>
    
            <p>calibre stores the list of your books and their metadata in a
            database. The actual book files and covers are stored as normal
            files in the calibre library folder. The database contains a list of the files
            and covers belonging to each book entry. This tool checks that the
            actual files in the library folder on your computer match the
            information in the database.</p>
    
            <p>The result of each type of check is shown to the left. The various
            checks are:
            </p>
            <ul>
            <li><b>Invalid titles</b>: These are files and folders appearing
            in the library where books titles should, but that do not have the
            correct form to be a book title.</li>
            <li><b>Extra titles</b>: These are extra files in your calibre
            library that appear to be correctly-formed titles, but have no corresponding
            entries in the database.</li>
            <li><b>Invalid authors</b>: These are files appearing
            in the library where only author folders should be.</li>
            <li><b>Extra authors</b>: These are folders in the
            calibre library that appear to be authors but that do not have entries
            in the database.</li>
            <li><b>Missing book formats</b>: These are book formats that are in
            the database but have no corresponding format file in the book's folder.
            <li><b>Extra book formats</b>: These are book format files found in
            the book's folder but not in the database.
            <li><b>Unknown files in books</b>: These are extra files in the
            folder of each book that do not correspond to a known format or cover
            file.</li>
            <li><b>Missing cover files</b>: These represent books that are marked
            in the database as having covers but the actual cover files are
            missing.</li>
            <li><b>Cover files not in database</b>: These are books that have
            cover files but are marked as not having covers in the database.</li>
            <li><b>Folder raising exception</b>: These represent folders in the
            calibre library that could not be processed/understood by this
            tool.</li>
            </ul>
    
            <p>There are two kinds of automatic fixes possible: <i>Delete
            marked</i> and <i>Fix marked</i>.</p>
            <p><i>Delete marked</i> is used to remove extra files/folders/covers that
            have no entries in the database. Check the box next to the item you want
            to delete. Use with caution.</p>
    
            <p><i>Fix marked</i> is applicable only to covers and missing formats
            (the three lines marked 'fixable'). In the case of missing cover files,
            checking the fixable box and pushing this button will tell calibre that
            there is no cover for all of the books listed. Use this option if you
            are not going to restore the covers from a backup. In the case of extra
            cover files, checking the fixable box and pushing this button will tell
            calibre that the cover files it found are correct for all the books
            listed. Use this when you are not going to delete the file(s). In the
            case of missing formats, checking the fixable box and pushing this
            button will tell calibre that the formats are really gone. Use this if
            you are not going to restore the formats from a backup.</p>
gl: <h1> Axuda</h1>
    
    <p>calibre almacena a lista dos teus libros e os seus metadatos nun
    base de datos. Os ficheiros e portadas dos libros reais almacénanse normalmente
    ficheiros no cartafol da biblioteca de calibre. A base de datos contén unha lista dos ficheiros
    e portadas pertencentes a cada entrada de libro. Esta ferramenta comproba que o
    os ficheiros reais do cartafol da biblioteca do teu ordenador coinciden co
    información na base de datos.</p>
    
    <p>O resultado de cada tipo de comprobación móstrase á esquerda. Os diversos
    os cheques son:
    </p>
    <ul>
    <li><b>Títulos non válidos</b>: son ficheiros e cartafoles que aparecen
    na biblioteca onde os títulos dos libros deberían, pero que non teñen o
    forma correcta para ser un título de libro.</li>
    <li><b>Títulos adicionais</b>: son ficheiros adicionais do teu calibre
    biblioteca que parecen ser títulos formados correctamente, pero non teñen correspondentes
    entradas na base de datos.</li>
    <li><b>Autores non válidos</b>: son ficheiros que aparecen
    na biblioteca onde só deberían estar os cartafoles de autor.</li>
    <li><b>Autores adicionais</b>: son cartafoles no ficheiro
    calibre que parecen ser autores pero que non teñen entradas
    na base de datos.</li>
    <li><b>Faltan formatos de libros</b>: son formatos de libros que están en
    a base de datos pero non teñen ningún ficheiro de formato correspondente no cartafol do libro.
    <li><b>Formatos de libros adicionais</b>: son ficheiros de formato de libro que se atopan no
    cartafol do libro pero non na base de datos.
    <li><b>Ficheiros descoñecidos nos libros</b>: son ficheiros adicionais no ficheiro
    carpeta de cada libro que non se correspondan cun formato ou portada coñecidos
    arquivo.</li>
    <li><b>Arquivos de portada que faltan</b>: representan libros que están marcados
    na base de datos como tendo portadas, pero os ficheiros de portada reais son
    desaparecido.</li>
    <li><b>Arquivos de portada que non están na base de datos</b>: son libros que teñen
    ficheiros de portada pero están marcados como non tendo portadas na base de datos.</li>
    <li><b>Excepción de creación de cartafoles</b>: representan cartafoles no ficheiro
    calibre que non puido ser procesada/comprendida por isto
    ferramenta.</li>
    </ul>
    
    <p>Hai dous tipos de correccións automáticas posibles: <i>Eliminar
    marcado</i> e <i>Fix marcado</i>.</p>
    <p><i>Eliminar marcado</i> úsase para eliminar ficheiros/cartafoles/portadas adicionais
    non ten entradas na base de datos. Marque a caixa xunto ao elemento que quere
    para eliminar. Use con precaución.</p>
    
    <p><i>A corrección marcada</i> só é aplicable ás portadas e aos formatos que faltan
    (as tres liñas marcadas como «fixable»). No caso de que falten ficheiros de portada,
    marcando a caixa arranxable e premendo este botón indicarao a calibre
    non hai portada para todos os libros enumerados. Use esta opción se vostede
    non van a restaurar as portadas dunha copia de seguridade. No caso de extra
    ficheiros de portada, marcando a caixa de arranxo e premendo este botón dirá
    calibre que os ficheiros de portada que atopou son correctos para todos os libros
    listados. Use isto cando non vaia eliminar o(s) ficheiro(s). No
    caso de faltar formatos, marcando a caixa que se pode arranxar e premendo esta
    o botón indicará a calibre que os formatos realmente desapareceron. Use isto se
    non vai restaurar os formatos dunha copia de seguridade.</p>

en: &Run the check again
gl: &Volver realizar a comprobación

en: Copy &to clipboard
gl: Copiar no por&tapapeis

en: &Done
gl: &Feito

en: Mark &all for delete
gl: M&arcar todo para eliminar

en: Mark all deletable subitems
gl: Marcar todos os subelementos que poidan ser eliminados

en: Delete &marked
gl: Eliminar o &marcado

en: Delete marked files (checked subitems)
gl: Eliminar os ficheiros marcados (subítems indicados)

en: Mar&k all for fix
gl: Marcar todo para arranxar

en: Mark all fixable items
gl: Marque todos os elementos arranxables

en: &Fix marked
gl: &Corrección marcada

en: Fix marked sections (checked fixable items)
gl: Arranxar as seccións marcadas (respecto dos ítems marcados)

en: Names to ignore:
gl: Nombres para ignorar:

en: Note: ignoring folders or files inside a book folder can lead to data loss. Ignored folders and files will be lost if you change the book's title or author(s).
gl: Nota: ignorar cartafoles ou ficheiros dentro dun cartafol de libros pode provocar a perda de datos. Os cartafoles e ficheiros ignorados perderanse se cambias o título ou os autor(es) do libro.

en: Enter comma-separated standard shell file name wildcards, such as synctoy*.dat. Used in library, author, and book folders
gl: Introduza comodíns de nome de ficheiro de shell estándar separados por comas, como synctoy*.dat. Úsase en carpetas de bibliotecas, autores e libros

en: Extensions to ignore:
gl: Extensións para ignorar:

en: Enter comma-separated extensions without a leading dot. Used only in book folders
gl: Introduza as extensións separadas por comas, sen o punto. Úsase unicamente en cartafoles de libros

en: (fixable)
gl: (arranxábel)

en: (deletable)
gl: (eliminable)

en: Path from library
gl: Ruta da biblioteca

en: The marked files and folders will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
gl: Os ficheiros e catafoles marcados serán <b>eliminados definitivamente</b>. Confírmao?

en: Choose format
gl: Escolla o formato

en: &Open with...
gl: &Abrir con...

en: Edit "Open with" applications...
gl: Edita aplicacións «Abrir con»...

en: Format
gl: Formato

en: Existing
gl: Existente

en: Convertible
gl: Convertíbel

en: Choose location for calibre library
gl: Elixir a localización para a biblioteca do Calibre

en: Same as current
gl: Igual que a actual

en: The location %s contains the current calibre library
gl: A localización %s contén a actual biblioteca do Calibre

en: Bad location
gl: Localización incorrecta

en: You should not create a library inside the calibre folder as this folder is automatically deleted during upgrades.
gl: Non debes crear unha biblioteca dentro do cartafol calibre xa que este cartafol borrarase automaticamente durante as actualizacións.

en: You can only create libraries inside %s at the top level, not in sub-folders
gl: Só podes crear bibliotecas %s no nivel superior, non en subcartafoles

en: No existing library found
gl: Non se atopou unha biblioteca existente

en: There is no existing calibre library at %s
gl: Non hai ningunha biblioteca do Calibre en %s

en: Not empty
gl: Non está baleiro

en: The folder %s is not empty. Please choose an empty folder.
gl: O cartafol %s non está baleiro. Escolla un cartafol baleiro.

en: Moving library, please wait...
gl: Movendo biblioteca, agarda...

en: Scanning...
gl: Escaneando...

en: Failed to move library
gl: Produciuse un fallo ao mover a biblioteca

en: There was an error while moving the library. The operation has been aborted. Click "Show details" for details.
gl: Produciuse un erro ao mover a biblioteca. A operación foi abortada. Preme en «Mostrar detalles» para obter máis información.

en: No location
gl: Sen localización

en: No location selected
gl: Non seleccionou unha localización

en: %s is not an existing folder
gl: O cartafol %s non existe

en: Choose your calibre library
gl: Elixa a biblioteca do Calibre

en: Your calibre library is currently located at {0}
gl: A biblioteca do calibre está localizada actualmente en {0}

en: Use a previously &existing library at the chosen new location
gl: Usa unha biblioteca &existente previamente na nova localización escollida

en: &Create an empty library at the new location
gl: &Crear unha biblioteca baleira na nova localización

en: Copy the custom columns, saved searches, column widths, plugboards,
    user categories, and other information from the old to the new library
gl: Copiar as columnas personalizadas, buscas gardadas, largos de columna, controis de metadatos,
    categorías de usuario e outras informacións dunha biblioteca existente a unha nova

en: &Copy structure from the current library
gl: &Copiar a estrutura da biblioteca actual

en: &Move the current library to new location
gl: &Mover a biblioteca actual a unha nova localización

en: New &location:
gl: Nova &localización:

en: Note that putting the calibre library on a Networked drive <a href="{}">is not safe</a>.
gl: Teña en conta que poñer a biblioteca calibre nunha unidade en rede <a href="{}">non é seguro</a>.

en: Add "%s" to toolbars or menus
gl: Engadir «%s» ás barras de ferramentas ou os menús

en: Select the toolbars and/or menus to add <b>%s</b> to:
gl: Seleccione as barras de ferramentas ou menús aos que engadir <b>%s</b>:

en: You can also customise the plugin locations using <b>Preferences -> Interface -> Toolbars</b>
gl: Tamén pode personalizar as localizacións dos complementos usando <b>Preferencias -> Interface -> Barras de ferramentas</b>

en: Edit comments
gl: Editar comentarios

en: Edit "{0}"
gl: Editar «{0}»

en: Edit text
gl: Editar texto

en: Press Ctrl+Enter to accept or Esc to cancel
gl: Preme Ctrl+Intro para aceptar ou Esc para cancelar

en: &Show this warning again
gl: &Amosar este aviso outra vez

en: &Library
gl: &Biblioteca

en: &Device
gl: &Dispositivo

en: Library &and device
gl: Biblioteca e dispositivo

en: {num} of {series}
gl: {num} de {series}

en: Target book
gl: Libro obxectivo

en: Has cover
gl: Ten capa

en: Save replaced or discarded &cover
gl: Garda a tapa substituída ou descartada

en: Save the replaced or discarded cover in the data files associated with the target book as an alternate cover
gl: Garda a portada substituída ou descartada nos ficheiros de datos asociados ao libro de destino como portada alternativa

en: Merge books
gl: Combina libros

en: Merge metadata
gl: Os metadatos conbinan

en: Merge the metadata of the selected books into the target book
gl: Combina os metadatos dos libros seleccionados no libro de destino

en: Merge formats
gl: Combinar formatos

en: Merge the book files of the selected books into the target book
gl: Combina os ficheiros de libros dos libros seleccionados no libro de destino

en: Delete merged books
gl: Eliminar libros combinados

en: Delete the selected books after merging
gl: Elimina os libros seleccionados despois da fusión

en: Replace existing cover
gl: Substitúe a cuberta existente

en: Replace the cover in the target book with the dragged cover
gl: Substitúe a portada do libro de destino coa portada arrastrada

en: Save alternate cover
gl: Garda a portada alternativa

en: Book formats and metadata from the selected books will be merged into the target book ({title}).
gl: Os formatos de libros e os metadatos dos libros seleccionados fusionaranse no libro de destino ({title}).

en: The dragged cover will be used.
gl: Usarase a portada arrastrada.

en: Book formats from the selected books will be merged into to the target book ({title}). Metadata and cover in the target book will not be changed.
gl: Os formatos dos libros seleccionados combinaranse co libro de destino ({title}). Os metadatos e a portada do libro de destino non se modificarán.

en: Metadata from the selected books will be merged into to the target book ({title}). Formats will not be merged.
gl: Os metadatos dos libros seleccionados combinaranse co libro de destino ({title}). Os formatos non se combinarán.

en: All book formats of the target book will be kept.
gl: Manteranse todos os formatos de libro do libro de destino.

en: After being merged, the selected books will be <b>deleted</b>.
gl: Despois de fusionarse, <b>eliminaranse</b> os libros seleccionados.

en: Any duplicate formats in the selected books will be permanently <b>deleted</b> from your calibre library.
gl: Calquera formato duplicado dos libros seleccionados <b>eliminarase</b> permanentemente da túa biblioteca de calibre.

en: Any formats not in the target book will be added to it from the selected books.
gl: Calquera formato que non estea no libro de destino engadirase a el a partir dos libros seleccionados.

en: Are you <b>sure</b> you want to proceed?
gl: Estás <b>seguro</b> de que queres continuar?

en: Path to folder to connect to
gl: Ruta ao cartafol ao que conectar

en: Select folder to open as device
gl: Escoller o cartafol para abrir como dispositivo

en: Choose a device to connect as below. If no device is chosen a generic <i>Folder device</i> will be used.
gl: Escolla un dispositivo para conectar como se indica a continuación. Se non se escolle ningún dispositivo, usarase un <i>dispositivo de cartafol</i> xenérico.

en: <b>WARNING</b>: Connecting as a specific device will work only if the chosen folder above contains the actual files from an actual device, as the device drivers often expect to find certain device specific files. So only choose a device below if you have copied the files from a real device or mounted it at the chosen location.
gl: <b>AVISO</b>: A conexión como un dispositivo específico só funcionará se o cartafol escollido anteriormente contén os ficheiros reais dun dispositivo real, xa que os controladores de dispositivos adoitan esperar atopar certos ficheiros específicos do dispositivo. Polo tanto, só escolla un dispositivo a continuación se copiou os ficheiros dun dispositivo real ou o montou na localización escollida.

en: Connect as device
gl: Conectar como dispositivo

en: Filter the device list
gl: Filtrar a lista de dispositivos

en: Generic Folder device
gl: Dispositivo de cartafol xenérico

en: Connecting as device: {}
gl: Conectando como dispositivo: {}

en: ERROR
gl: ERRO

en: Create a new news source by clicking one of the buttons below
gl: Crea unha nova fonte de noticias facendo clic nun dos botóns de abaixo

en: &Edit this recipe
gl: &Editar esta receita

en: &Remove this recipe
gl: &Eliminar esta receita

en: S&ave recipe as file
gl: Garda a receita como ficheiro

en: &Download this recipe
gl: &Descarga esta receita

en: Save recipe
gl: Garda a receita

en: Recipes
gl: Receitas

en: Are you sure you want to permanently remove this recipe?
gl: Estás seguro de que queres eliminar permanentemente esta receita?

en: Create a basic news recipe, by adding RSS feeds to it.
    For some news sources, you will have to use the "Switch to advanced mode" button below to further customize the fetch process.
gl: Crea unha receita básica de noticias engadindo fontes RSS.
    Para algunhas fontes de noticias, terás que usar o botón «Cambiar ao modo avanzado» a continuación para personalizar aínda máis o proceso de obtención.

en: Recipe &title:
gl: &Título da receita:

en: day(s)
gl: día(s)

en: The oldest article to download
gl: O artigo máis antigo para descargar

en: &Oldest article:
gl: Artigo máis &antigo:

en: Maximum number of articles to download per feed.
gl: Número máximo de artigos para descargar por canle.

en: &Max. number of articles per feed:
gl: Número &máximo de artigos por canle

en: Feeds in recipe
gl: Canles na receita

en: Move selected feed up
gl: Subir a canle seleccionada

en: Remove selected feed
gl: Eliminar a fonte seleccionada

en: Move selected feed down
gl: Baixar a canle seleccionada

en: Add feed to recipe
gl: Engadir canle á receita

en: &Feed title:
gl: Título da &canle

en: Feed &URL:
gl: &URL da canle:

en: &Add feed
gl: &Engadir unha canle de novas

en: Add this feed to the recipe
gl: Engade este feed á receita

en: No feed title
gl: Sen título de feed

en: You must specify a title for the feed
gl: Debes especificar un título para o feed

en: No feed URL
gl: Sen URL do feed

en: You must specify a URL for the feed
gl: Debes especificar un URL para o feed

en: Title required
gl: Título obrigatorio

en: You must give your news source a title
gl: Debes poñerlle un título á túa fonte de noticias

en: Feed required
gl: Requírese alimentación

en: You must add at least one feed to your news source
gl: Debes engadir polo menos un feed á túa fonte de noticias

en: Invalid recipe
gl: Receita non válida

en: Failed to compile the recipe, with syntax error: {}
gl: Non se puido compilar a receita, con erro de sintaxe: {}

en: My news source
gl: A miña fonte de noticias

en: For help with writing advanced news recipes, see the <a href="%s">User Manual</a>
gl: Para obter axuda para escribir receitas de noticias avanzadas, consulte o <a href="%s">Manual de usuario</a>

en: Choose builtin recipe
gl: Escolla unha receita predefinida

en: Go
gl: Vai

en: Choose recipe
gl: Escolla receita

en: You must choose a recipe to customize first
gl: Primeiro debes escoller unha receita para personalizar

en: Add custom news source
gl: Engadir unha orixe de novas personalizada

en: &New recipe
gl: &Nova receita

en: Create a new recipe from scratch
gl: Crea unha nova receita desde cero

en: Customize &builtin recipe
gl: Personalizar a receita &incorporada

en: Customize a builtin news download source
gl: Personaliza unha fonte de descarga de noticias integrada

en: Load a recipe from a file
gl: Cargar unha receita dun ficheiro

en: Load recipe from &file
gl: Cargar receita do &ficheiro

en: &Show recipe files
gl: &Mostrar ficheiros de receitas

en: Show the folder containing all recipe files
gl: Mostra o cartafol que contén todos os ficheiros de receitas

en: Import &OPML
gl: Importar &OPML

en: Import a collection of RSS feeds in OPML format
    Many RSS readers can export their subscribed RSS feeds
    in OPML format
gl: Importa unha colección de fontes RSS en formato OPML
    Moitos lectores de RSS poden exportar as súas fontes RSS subscritas
    en formato OPML

en: S&witch to advanced mode
gl: Cambiar ao modo avanzado

en: Edit this recipe in advanced mode
gl: Editar esta receita no modo avanzado

en: Are you sure? Any unsaved changes will be lost.
gl: Estás seguro? Calquera cambio non gardado perderase.

en: No recipes
gl: Non hai receitas

en: No custom recipes created.
gl: Non se crearon receitas personalizadas

en: Choose a recipe file
gl: Elixa o ficheiro de receita

en: Invalid input
gl: Saída incorrecta

en: <p>Could not create recipe. Error:<br>%s
gl: <p>Non foi posíbel crear a receita. Erro:<br>%s

en: Failed to create recipes
gl: Produciuse un fallo ao crear receitas

en: Failed to create some recipes, click "Show details" for details
gl: Non se puideron crear algunhas receitas, preme en «Mostrar detalles» para obter máis información

en: Manage data files for {}
gl: Xestionar ficheiros de datos para {}

en: &Sort by:
gl: &Ordenar por:

en: Recency
gl: Recente

en: Size
gl: Tamaño

en: Open with
gl: Abrir con

en: &Add files
gl: &Engadir ficheiros

en: &Remove files
gl: &Eliminar ficheiros

en: Trash bin
gl: Lixo

en: Recycle bin
gl: Papeleira de reciclaxe

en: Move all selected files to the system {trash}.
    They can be restored from there if needed
gl: Move todos os ficheiros seleccionados ao sistema {trash}.
    Pódense restaurar desde alí se é necesario

en: Cancel remaining books
gl: Cancelar libros restantes

en: Rename this file
gl: Cambia o nome deste ficheiro

en: Open with...
gl: Abrir con...

en: Open %s file with...
gl: Abrir %s ficheiro con...

en: Choose files to add
gl: Escolla os ficheiros para engadir

en: Cannot add these data files to the book because they are already in the book's data files folder
gl: Non se poden engadir estes ficheiros de datos ao libro porque xa están no cartafol de ficheiros de datos do libro

en: Replace existing files?
gl: Queres substituír os ficheiros existentes?

en: The following files already exist as data files in the book. Replace them?
gl: Os seguintes ficheiros xa existen como ficheiros de datos no libro. Substituílos?

en: No files selected to remove
gl: Non se seleccionou ningún ficheiro para eliminar

en: Send the file "{}" to the Recycle Bin?
gl: Queres enviar o ficheiro «{}» á papeleira?

en: Send the {} selected files to the Recycle Bin?
gl: Queres enviar os {} ficheiros seleccionados á papeleira?

en: "{}" is not a valid file name
gl: «{}» non é un nome de ficheiro válido

en: Replace existing file?
gl: Queres substituír o ficheiro existente?

en: Another data file with the name "{}" already exists. Replace it?
gl: Xa existe outro ficheiro de datos co nome «{}». Substituílo?

en: All checked books will be <b>permanently deleted</b> from your device. Please verify the list.
gl: Todos os libros comprobados <b>eliminaranse permanentemente</b> do dispositivo. Verifique a lista

en: Location
gl: Localización

en: Delete from device
gl: Eliminar do dispositivo

en: %(curr)s (was %(initial)s)
gl: %(curr)s(era%(initial)s)

en: Item is blank
gl: O elemento está en branco

en: An item cannot be set to nothing. Delete it instead.
gl: Un elemento non se pode deixar en branco. Elimíneo  no seu canto.

en: No item selected
gl: Non seleccionou ningún elemento

en: You must select one item from the list of available items.
gl: Debe seleccionar un elemento da lista de elementos dispoñibles.

en: No items selected
gl: Non se seleccionou ningún elemento

en: You must select at least one item from the list.
gl: Ten que seleccionar ao menos un elemento da lista.

en: Are you sure you want to delete the following items?
gl: Estás seguro de que queres eliminar os seguintes elementos?

en: Category editor
gl: Editor de categorías

en: Items in use
gl: Elementos a se empregar

en: Delete item from database. This will unapply the item from all books and then remove it from the database.
gl: Eliminar elementos da base de datos. Esta acción retirará o elemento dos libros e da base de datos.

en: Rename the item in every book where it is used.
gl: Cambiar o nome ao elemento en cada libro que o emprega.

en: Ctrl+S
gl: Ctrl + S

en: <p>This book is locked by <b>DRM</b>. To learn more about DRM and why you cannot read or convert this book in calibre, <a href="{0}">click here</a>. </p>
gl: <p>Este libro está bloqueado por <b>DRM</b>. Para obter máis información sobre DRM e por que non podes ler ou converter este libro en calibre, <a href="{0}">preme aquí</a>.</p>

en: This book has DRM
gl: Este libro ten DRM

en: Duplicate found | duplicates found
gl[0]: duplicado atopado
gl[1]: duplicados atopados

en: Books with the same titles as the following already exist in calibre. Select which books you want added anyway.
gl: Libros cos mesmos títulos que os seguintes xa existen en calibre. Selecciona os libros que queres engadir de todos os xeitos.

en: %(title)s by %(author)s [%(formats)s]
gl: %(title)s por%(author)s [%(formats)s]

en: Already in calibre:
gl: Xa en calibre:

en: No matches found
gl: Non se atopou ningunha coincidencia

en: Name of the author
gl: Nome do autor

en: Author sort
gl: Ordenación por autoría

en: Value used to sort this author
gl: Valor utilizado para ordenar este autor

en: Count
gl: Conta

en: Count of books with this author
gl: Contaxe de libros deste autor

en: Link
gl: Ligazón

en: Link (URL) for this author
gl: Ligazón (URL) para este autor

en: Whether this author has a note attached. The icon changes if the note was created or edited
gl: Se este autor ten unha anotación asociada. A icona cambia se a anotación foi creada ou editada

en: Change case
gl: Cambiar maiúsculas

en: Upper case
gl: Maiúscula

en: Lower case
gl: Minúscula

en: Swap case
gl: Intercambiar maiúsculas e minúsculas

en: Title case
gl: Maiúsculas en título

en: Copy to author sort
gl: Copiar a ordenar por autor

en: Show books by author in book list
gl: Mostrar libros por autor na lista de libros

en: Copy to author
gl: Copiar ao autor

en: Recalculate sort from author
gl: Recalcular a orde a partir do autor

en: Invalid author name
gl: Nombre de autor incorrecto

en: You cannot change an author to multiple authors.
gl: Non pode cambiar un autor a varios autores.

en: Manage authors
gl: Xestionar os autores

en: Filter names in the Authors column using the text in this box. The search ignores case.
gl: Filtrar nomes na columna de Autores usando o texto desta caixa. A busca non diferencia maiúsculas de minúsculas.

en: &Search for:
gl: &Buscar:

en: Search for names in the Authors column using the text in this box. The search ignores case.
gl: Busca nomes na columna de Autores usando o texto desta caixa. A busca non diferencia maiúsculas de minúsculas.

en: Filter &by:
gl: Filtrar &por:

en: Fi&lter
gl: Fi&ltro

en: Show all authors containing the filter text
gl: Mostrar todos os autores que conteñen o texto do filtro

en: Filter "not in"
gl: Filtro "non en"

en: Show all authors that do not contain the filter text
gl: Mostrar todos os autores que non conteñen o texto do filtro

en: S&earch
gl: Buscar

en: Search for authors containing the search text
gl: Buscar autores que conteñan o texto da busca

en: Search "not in"
gl: Buscar "non en"

en: Search for authors that do not contain the search text
gl: Buscar autores que non conteñan o texto da busca

en: Show &all authors
gl: Mostrar &todos os autores

en: Only show authors in the current &Virtual library
gl: Mostrar só os autores na biblioteca &virtual actual

en: O&nly show authors in the currently selected books
gl: Mostra só os autores dos libros seleccionados actualmente

en: Reset all the author sort values to a value automatically
    generated from the author. Exactly how this value is automatically
    generated can be controlled via Preferences->Advanced->Tweaks
gl: Restabelecer todos os valores de ordenación por autor ao valor xerado
    automaticamente a partir do autor. Pode controlarse a maneira precisa en
    que este valor se xera en Preferencias->Avanzado->Axustes

en: &Recalculate all author sort values
gl: &Recalcular todos os valores de ordenación do autor

en: Copy author sort to author for every author. You typically use this button
    after changing Preferences->Advanced->Tweaks->Author sort name algorithm
gl: Copiar a ordenación de autor no autor para cadanseu autor.
    Normalmente, emprégase este botón tras o cambio de
    Preferencias->Avanzada->Axustes->Algoritmo de ordenación de autor

en: &Copy all author sort values to author
gl: &Copie todos os valores de ordenación do autor ao autor

en: <p>Edit the currently selected cell. If an author is edited then it is renamed
                    in every book where it is used. Double-clicking and pressing the edit
                    key also work.</p>
gl: <p>Edita a cela seleccionada actualmente. Se se edita un autor, cámbiase o nome
    en todos os libros onde se usa. Preme dúas veces e preme na edición
    a clave tamén funciona.</p>

en: Edi&t current cell
gl: Editar a cela actual

en: The URL for this link
gl: O URL desta ligazón

en: The name (optional) for this link
gl: O nome (opcional) desta ligazón

en: Choose an image:
gl: Escolle unha imaxe:

en: Filename for the image
gl: Nome de ficheiro para a imaxe

en: Choose image &file
gl: Escolla o ficheiro de imaxe

en: Place image:
gl: Lugar imaxe:

en: Float &left
gl: Flota e á esquerda

en: Inline
gl: en liña

en: Float &right
gl: Flota e dereita

en: Bad image
gl: Mala imaxe

en: Failed to render the image in {}
gl: Produciuse un erro ao renderizar a imaxe en {}

en: Could not paste
gl: Non se puido pegar

en: No image is present in the system clipboard
gl: Non hai ningunha imaxe no portapapeis do sistema

en: Edit notes for {}
gl: Editar notas para {}

en: Export note to a file
gl: Exportar nota a un ficheiro

en: HTML files
gl: Arquivos HTML

en: Import note from a file
gl: Importar nota dun ficheiro

en: Edit permissible values for {0}
gl: Editar valores permitidos para {0}

en: Remove the currently selected value. The value will be removed from all books.
gl: Elimina o valor seleccionado actualmente. O valor será eliminado de todos os libros.

en: Add a new permissible value
gl: Engade un novo valor permitido

en: Color
gl: Cor

en: Was
gl: Foi

en: Changing the value will rename it in all books
gl: Cambiar o valor renomearase en todos os libros

en: Selects the color of the text when displayed in the book list. Either all rows must have a color or no rows have a color
gl: Selecciona a cor do texto cando se mostra na lista de libros. Ou todas as filas deben ter unha cor ou ningunha fila ten unha cor

en: Select a cell
gl: Seleccione unha cela

en: Select a cell before clicking the button
gl: Seleccione unha cela antes de premer no botón

en: Value "{}" is used
gl: O valor «{}» está en uso

en: The value "{0}" is used in {1} book. Do you really want to remove it? | The value "{0}" is used in {1} books. Do you really want to remove it?
gl[0]: O valor «{0}» está en uso en {1} libro. De verdade desexas eliminalo?
gl[1]: O valor «{0}» está en uso en {1} libros. De verdade desexas eliminalo?

en: Empty value
gl: Valor baleiro

en: Empty values are not allowed
gl: Non se permiten valores baleiros

en: Duplicate value
gl: Valor duplicado

en: The value "{0}" is in the list more than once, perhaps with different case
gl: O valor «{0}» está na lista máis dunha vez, quizais con maiúsculas ou minúsculas diferentes

en: Invalid colors specification
gl: Especificación de cores non válida

en: Either all values or no values must have colors
gl: Todos os valores ou ningún valor deben ter cores

en: Previous location:
gl: Localización anterior:

en: Location to import this library to
gl: Localización onde importar esta biblioteca

en: Select &folder
gl: Selecciona o &cartafol

en: Choose a folder for this library
gl: Escolle un cartafol para esta biblioteca

en: Working, please wait...
gl: Traballando, espera...

en: Current:
gl: Actual:

en: You can export all calibre data, including your books, settings and plugins into a single folder. Then, you can use this tool to re-import all that data into a different calibre install, for example, on another computer.
gl: Podes exportar todos os datos de calibre, incluídos os teus libros, configuracións e complementos nun único cartafol. Despois, podes usar esta ferramenta para volver importar todos eses datos nunha instalación de calibre diferente, por exemplo, noutro ordenador.

en: This is a simple way to move your calibre installation with all its data to a new computer, or to replicate your current setup on a second computer.
gl: Esta é unha forma sinxela de mover a súa instalación de calibre con todos os seus datos a un novo ordenador ou de replicar a súa configuración actual nun segundo ordenador.

en: &Export all your calibre data
gl: &Exporta todos os teus datos de calibre

en: &Import previously exported data
gl: &Importar datos exportados previamente

en: {0} [Size: {1}]
    in {2}
gl: {0} [Tamaño: {1}]
    en {2}

en: Calculating...
gl: Calculando...

en: Select which libraries you want to export below
gl: Seleccione a continuación as bibliotecas que quere exportar

en: Specify the folder containing the previously exported calibre data that you wish to import.
gl: Especifique o cartafol que contén os datos de calibre exportados previamente que desexa importar.

en: Choose &folder
gl: Escolla o &cartafol

en: Specify locations for the libraries you want to import. A location must be an empty folder on your computer. If you leave any blank, those libraries will not be imported.
gl: Especifique as localizacións das bibliotecas que quere importar. Unha localización debe ser un cartafol baleiro no teu ordenador. Se deixas algunha en branco, esas bibliotecas non se importarán.

en: Select folder with exported data
gl: Seleccione o cartafol cos datos exportados

en: Importing calibre data means all libraries, settings, plugins, etc will be imported. This is a security risk, only proceed if the data you are importing was previously generated by you, using the calibre export functionality.
gl: Importar datos de calibre significa que se importarán todas as bibliotecas, configuracións, complementos, etc. Este é un risco de seguridade, só proceda se os datos que está a importar foron xerados previamente por vostede mediante a función de exportación de calibre.

en: Not valid
gl: Non válido

en: The folder {0} is not valid: {1}
gl: O cartafol {0} non é válido: {1}

en: Content server running
gl: Servidor de contidos en execución

en: Cannot import while the Content server is running, shut it down first by clicking the "Connect/share" button on the calibre toolbar
gl: Non se pode importar mentres se está a executar o servidor de contido, primeiro apágalo facendo clic no botón «Conectar/Compartir» na barra de ferramentas de calibre

en: No folder selected
gl: Non se seleccionou ningún cartafol

en: You must select a folder containing the previously exported data that you wish to import
gl: Debe seleccionar un cartafol que conteña os datos exportados previamente que desexa importar

en: %s is not a folder
gl: %s non é un cartafol

en: Not a folder
gl: Non é un cartafol

en: %s is not an empty folder
gl: %s non é un cartafol baleiro

en: Folder not empty
gl: O cartafol non está baleiro

en: No libraries selected
gl: Non se seleccionaron bibliotecas

en: You must specify the location for at least one library
gl: Debes especificar a localización de polo menos unha biblioteca

en: Some libraries ignored
gl: Algunhas bibliotecas ignoradas

en: You have chosen not to import some libraries. Proceed anyway?
gl: Escolleu non importar algunhas bibliotecas. Proceder de todos os xeitos?

en: Choose a folder to export to
gl: Escolla un cartafol ao que exportar

en: Export folder not empty
gl: O cartafol de exportación non está baleiro

en: The folder you choose to export the data to must be empty.
gl: O cartafol ao que elixes exportar os datos debe estar baleiro.

en: Exporting all calibre data...
gl: Exportando todos os datos de calibre...

en: Failed to export data.
gl: Produciuse un erro ao exportar os datos.

en: Importing all calibre data...
gl: Importando todos os datos de calibre...

en: Failed to import data.
gl: Produciuse un erro ao importar os datos.

en: Template function documentation editor
gl: Editor de documentación de funcións do modelo

en: Show documentation for function
gl: Amosar documentación da función

en: Show in &English
gl: Amosar en &Inglés

en: Show with placeholders replaced
gl: Amosar cos marcadores de posición substituídos

en: Raw documentation for the selected function
gl: Documentación en bruto para a función escollida

en: Documentation for the selected function in HTML
gl: Documentación da función escollida en HTML

en: Document being edited
gl: Documento sendo editado

en: Document in HTML
gl: Documento en HTML

en: This requires the original function documentation to be visible above
gl: Isto require que a documentación orixinal da función estea visible arriba

en: Text will be stored with the saved template/function
gl: O texto será gardado co modelo/función gardado.

en: You must copy the text then paste it where it is needed
gl: Debes copiar o texto e despois pegalo no lugar onde se precisa.

en: &Copy text
gl: &Copiar texto

en: &FFML documentation
gl: &FFML Documentación

en: Active jobs
gl: Tareas activas

en: Find next match
gl: Busca a seguinte coincidencia

en: &Search
gl: &Buscar

en: &Stop selected jobs
gl: &Deter traballos seleccionados

en: &Hide selected jobs
gl: &Ocultar traballos seleccionados

en: Show job &details
gl: Amosar os &detalles do traballo

en: Show &all jobs
gl: Mostrar &todos os traballos

en: Stop &all non device jobs
gl: Deter os &traballos que non comuniquen co dispositivo

en: &Hide all jobs
gl: &Ocultar todos os traballos

en: Authors
gl: Autoría

en: You must enter a search expression into the search field
gl: Debe introducir unha expresión de busca no campo de busca

en: Could not search
gl: Non se puido buscar

en: The search expression {} is not valid.
gl: A expresión de busca {} non é válida.

en: You must select a matching book
gl: Debes seleccionar un libro que coincida

en: Do a search to find the book you want to match
gl: Fai unha busca para atopar o libro que queres coincidir

en: <p>Remember to update metadata on the device when you are done (Right click the device icon and select <i>Update cached metadata</i>)</p>
gl: <p>Lembra actualizar os metadatos no dispositivo cando remates (faga clic co botón dereito na icona do dispositivo e selecciona <i>Actualizar metadatos almacenados na caché</i>)</p>

en: Show &details
gl: Mostrar &detalles

en: Hide &details
gl: Ocultar &detalles

en: Show detailed information about this error
gl: Mostrar información detallada sobre este erro

en: Copied
gl: Copiado

en: &View log
gl: &Ver rexistro

en: &Retry
gl: &Tentar de novo

en: Hide the remaining error message | Hide the {} remaining error messages
gl[0]: Ocultar a mensaxe de erro restante
gl[1]: Ocultar as {} mensaxes de erro restantes

en: Working
gl: Traballando

en: Processing %d books, please wait...
gl: Procesando %d libros, agarde...

en: Current step progress: %p %
gl: Progreso do paso actual: %p %

en: Step %v/%m
gl: Paso %v/%m

en: Lower Case
gl: Minúsculas

en: Upper Case
gl: Maiúsculas

en: Title Case
gl: Formato de título (todas as iniciais en maiúscula)

en: Character match
gl: Coincidencia de carácter

en: Regular expression
gl: Expresión regular

en: Replace field
gl: Substituír campo

en: Prepend to field
gl: Antepoñer ao campo

en: Append to field
gl: Anexar ao campo

en: Editing metadata for one book | Editing metadata for {} books
gl[0]: Editando metadatos para un libro
gl[1]: Editando metadatos de {} libros

en: Immediately make all changes without closing the dialog. This operation cannot be canceled or undone
gl: Facer todos os cambios automaticamente sen pechar o diálogo. Esta operación non se pode cancelar ou desfacer

en: Clear the rules
gl: Limpa as regras

en: Number of rules: {}
gl: Número de regras: {}

en: There are currently no rules
gl: Actualmente non hai regras

en: Book %d:
gl: Libro %d:

en: Enter an identifier type
gl: Introduza un tipo de identificador

en: <b>You can destroy your library using this feature.</b> Changes are permanent. There is no undo function. You are strongly encouraged to back up your library before proceeding.<p>Search and replace in text fields using character matching or regular expressions.
gl: <b>Pode destruír a súa biblioteca usando esta funcionalidade.</b> Os cambios son permanentes. Non hai función de desfacer. Recoméndaselle fortemente realizar unha copia de seguranza da súa biblioteca antes de continuar.<p>Buscar e substituír en campos de texto usando ocorrencias de caracteres ou expresións regulares.

en: In character mode, the field is searched for the entered search text. The text is replaced by the specified replacement text everywhere it is found in the specified field. After replacement is finished, the text can be changed to upper-case, lower-case, or title-case. If the Case-sensitive check box is checked, the search text must match exactly. If it is unchecked, the search text will match both upper- and lower-case letters
gl: No modo de caracteres, búscase no campo o texto de busca introducido. O texto substitúese polo texto de substitución especificado en calquera lugar onde se atope no campo especificado. Despois de que remate a substitución, o texto pódese cambiar a maiúsculas, minúsculas ou títulos. Se a caixa de verificación que distingue entre maiúsculas e minúsculas está marcada, o texto da busca debe coincidir exactamente. Se non está marcada, o texto da busca coincidirá con letras maiúsculas e minúsculas

en: In regular expression mode, the search text is an arbitrary Python-compatible regular expression. The replacement text can contain backreferences to parenthesized expressions in the pattern. The search is not anchored, and can match and replace multiple times on the same string. The modification functions (lower-case etc) are applied to the matched text, not to the field as a whole. The destination box specifies the field where the result after matching and replacement is to be assigned. You can replace the text in the field, or prepend or append the matched text. See <a href="https://docs.python.org/library/re.html">this reference</a> for more information on Python's regular expressions, and in particular the 'sub' function.
gl: No modo de expresión regular, o texto da busca é unha expresión regular arbitraria compatible con Python. O texto de substitución pode conter referencias traseiras a expresións entre parénteses no patrón. A busca non está ancorada e pode coincidir e substituír varias veces na mesma cadea. As funcións de modificación (minúsculas, etc.) aplícanse ao texto coincidente, non ao campo no seu conxunto. A caixa de destino especifica o campo onde se debe asignar o resultado despois da coincidencia e a substitución. Pode substituír o texto no campo, ou antepoñer ou engadir o texto coincidente. Consulte <a href="https://docs.python.org/library/re.html">esta referencia</a> para obter máis información sobre as expresións regulares de Python, e en particular a función «sub».

en: S/R TEMPLATE ERROR
gl: ERROR DE MODELO

en: Edit search/replace template
gl: Editar o modelo de busca/substitución

en: You must specify a destination when source is a composite field or a template
gl: Debes especificar un destino cando a fonte é un campo composto ou un modelo

en: The replacement value for a rating column must be empty or an integer between 0 and 10
gl: O valor de substitución dunha columna de valoración debe estar baleiro ou un número enteiro entre 0 e 10

en: You must specify a destination identifier type
gl: Debe especificar un tipo de identificador de destino

en: You must specify a search expression in the "Search for" field
gl: Hai que indicar unha expresión de busca no campo «Buscar»

en: Invalid identifier string
gl: Cadea identificadora non válida

en: The identifier string for book "{0}" (id {1}) is invalid. It must be a comma-separated list of pairs of strings separated by a colon.
    
    Do you want to continue processing books?
gl: A cadea identificadora do libro «{0}» (id {1}) non é válida. Debe ser unha lista separada por comas de pares de cadeas separadas por dous puntos.
    
    Queres continuar procesando libros?

en: Result identifier string:
gl: Cadena de identificador de resultado:

en: Search/replace invalid
gl: Buscar/substituir no vé correcto

en: Search/replace is invalid: %s
gl: A busca/substitución non é válida: %s

en: Covers compressed
gl: Cubertas comprimidas

en: Covers were compressed by {percent:.1%} from a total size of {old} to {new}.
gl: As portadas comprimiron un {percent:.1%} dun tamaño total de {old} a {new}.

en: Delete saved search/replace
gl: Eliminar a busca/substitución gardada

en: The selected saved search/replace will be deleted. Are you sure?
gl: A busca/substitución gardada seleccionada vai ser eliminada. Confírmao?

en: Save search/replace
gl: Gardar busca/substitución

en: Search/replace name:
gl: Nome de busca/substitución

en: That saved search/replace already exists and will be overwritten. Are you sure?
gl: Esa busca/substitución gardada xa existe e vai ser sobrescrita. Desexa continuar?

en: Edit meta information
gl: Editar meta información

en: &Author(s):
gl: &Autores/as:

en: This will cause the author sort field to be automatically updated
     based on the authors field for each selected book. Note that if
     you use the control above to set authors in bulk, the author sort
     field is updated anyway, regardless of the value of this checkbox.
gl: Isto fará que o campo de clasificación do autor se actualice automaticamente
    en función do campo autores de cada libro seleccionado. Teña en conta que se
    usa o control anterior para establecer autores en masa, a ordenación de autores
    o campo actualízase de todos os xeitos, independentemente do valor desta caixa de verificación.

en: A&utomatically set author sort
gl: Estabelecer a&utomaticamente a orde por autor

en: S&wap title and author
gl: Título e autor de S&wap

en: Author s&ort:
gl: Orde por aut&oría:

en: Specify how the author(s) of this book should be sorted. For example Charles Dickens should be sorted as Dickens, Charles.
gl: Especificar como ordenar a autoría deste libro. Por exemplo, Rosalía de Castro pode ordenarse como Castro, Rosalía de.

en: &Rating:
gl: &Valoración

en: &Apply rating
gl: &Aplicar valoración

en: &Publisher:
gl: &Editorial:

en: If checked, the publisher will be cleared
gl: Se se marca, o editor será borrado

en: &Clear pub
gl: &Limpar pub

en: Add ta&gs:
gl: Engadir esti&quetas

en: Open Tag editor
gl: Abre o editor de etiquetas

en: &Remove tags:
gl: &Retirar etiquetas:

en: Comma separated list of tags to remove from the books.
gl: Lista de etiquetas, separadas por vírgula, para retirar dos libros.

en: Check this box to remove all tags from the books.
gl: Marque esta caixa para retirar todas as etiquetas dos libros.

en: &Clear all
gl: &Limpar todo

en: Ser&ies:
gl: Serie:

en: If checked, the series will be cleared
gl: Se está marcado, as colectáneas serán desbotadas

en: &Clear series
gl: &Limpar a colectánea

en: If not checked, the series number for the books will be set to 1.
    If checked, selected books will be automatically numbered, in the order
    you selected them. So if you selected Book A and then Book B,
    Book A will have series number 1 and Book B series number 2.
gl: Se non se marca, o número na colectánea dos libros poñerase .
    Se se marca, os libros seleccionados numeraranse automaticamente,
    na orde na que los seleccionase. Se seleccionou primeiro
    o libro A e logo o B, o libro A será o número 1 na colectánea e o  libro
    B será o número 2.

en: &Automatically number books in this series
gl: Numerar &automáticamente os libros desta colectánea

en: Series will normally be renumbered from the highest number in the database
    for that series. Checking this box will tell calibre to start numbering
    from the value in the box
gl: Normalmente as colectáneas hai que renumeralas a partir do número
    maior almacenado para a colectánea. Se marca esta caixa Calibre
    comezará a numeración a partir do valor do cadro.

en: &Force numbers to start with:
gl: &Forzar que os números comecen por:

en: &Date:
gl: &Datos:

en: A&pply date
gl: A e data de solicitude

en: P&ublished:
gl: P&publicado:

en: Clear published date
gl: Limpar a data de publicación

en: &Languages:
gl: &Idiomas:

en: Check this box to remove all languages from the books.
gl: Marca esta caixa para eliminar todos os idiomas dos libros.

en: Clear &all
gl: Borrar &todo

en: When doing a same format to same format conversion,
     e.g., EPUB to EPUB, calibre saves the original EPUB
     as ORIGINAL_EPUB. This option tells calibre to restore
     the EPUB from ORIGINAL_EPUB. Useful if you did a bulk
     conversion of a large number of books and something went wrong.
gl: Ao facer un mesmo formato para converter o mesmo formato,
    por exemplo, de EPUB a EPUB, calibre garda o EPUB orixinal
    como ORIGINAL_EPUB. Esta opción indica a calibre que restaure
    o EPUB de ORIGINAL_EPUB. Útil se fixeches a granel
    conversión dunha gran cantidade de libros e algo saíu mal.

en: Restore pre conversion &originals, if available
gl: Restaura os e orixinais previos á conversión, se está dispoñible

en: Remove stored conversion settings for the selected books.
    
    Future conversion of these books will use the default settings.
gl: Retirar a configuración da conversión de almacenaxe para os libros seleccionados.
    
    A conversión futura destes libros empregará a preestabelecida.

en: Remove &stored conversion settings for the selected books
gl: Retirar a configuración de conversión para os libros &seleccionados

en: Force the title to be in title case. If both this and swap authors are checked,
    title and author are swapped before the title case is set
gl: Fai que o título teña a inicial maiúscula. Se tanto esta caixa como a de intercambiar
    autor e título están marcadas, primeiro intercámbianse e logo cámbiase o título.

en: Change title &case to:
gl: Cambia o título e maiúsculas a:

en: Update title sort based on the current title. This will be applied only after other changes to title.
gl: Actualizar a orde de título conforme o título actual. Isto realizarase despois do resto de cambios de título.

en: Update &title sort
gl: Actualizar orde de &título

en: Set the metadata in calibre from the metadata in the e-book files associated with each book. Note that this does not change the cover, for that, use the separate option below.
gl: Establece os metadatos en calibre a partir dos metadatos dos ficheiros de libros electrónicos asociados a cada libro. Teña en conta que isto non cambia a portada, para iso, use a opción separada a continuación.

en: Set &metadata (except cover) from the e-book files
gl: Establece &metadatos (excepto a portada) dos ficheiros do libro electrónico

en: Change &cover
gl: Cambiar a &capa

en: &Generate default cover
gl: &Xerar capa predeterminada

en: &Remove cover
gl: &Retirar a capa

en: Try to automatically detect and remove borders and extra space
     from the edges of cover images. This can sometimes remove too
     much, so use with care.
gl: Tenta detectar e eliminar automaticamente os bordos e o espazo extra
    dos bordos das imaxes de portada. Isto ás veces tamén pode eliminar
    moito, así que úsao con coidado.

en: &Trim cover (DANGEROUS)
gl: &Tapa recortada (PERIGOSA)

en: Set from &e-book files
gl: Establecer desde ficheiros de &ebook

en: Set the covers of all selected books to be the same
    as that of the first selected book.
gl: Establece que as portadas de todos os libros seleccionados sexan iguais
    como a do primeiro libro seleccionado.

en: &Clone covers
gl: &Clonar as capas

en: <p>Compress cover images, if the quality is set to 100 compression is lossless, otherwise it is lossy
gl: <p>Comprimir imaxes de portada, se a calidade está definida en 100, a compresión non ten perdas, se non é con perdas

en: Co&mpress cover images:
gl: Co&mpress imaxes de portada:

en: <p>Cover image compression quality. If the quality is set to 100 compression is lossless, otherwise it is lossy
gl: <p>Calidade de compresión da imaxe da portada. Se a calidade está definida en 100, a compresión é sen perdas, senón é con perdas

en: Control how the default generated covers are created
gl: Controla como se crean as portadas xeradas por defecto

en: Configure co&ver generation
gl: Configura a xeración de cobertura

en: Set the co&mments for all selected books
gl: Establece os comentarios para todos os libros seleccionados

en: &Basic metadata
gl: Metadatos &básicos

en: &Custom metadata
gl: Metadatos &personalizados

en: &Load search/replace:
gl: &Cargar busca/substituír:

en: Select saved search/replace to load.
gl: Seleccione unha busca/substitución gardada para cargar.

en: Save current search/replace
gl: Gardar a busca/substitución actual

en: Sa&ve
gl: &Gardar

en: Search &mode:
gl: &Modo de busca

en: <p>Choose whether to use basic text matching or advanced
                    regular expression matching. Changing the mode clears all the fields
                    in this dialog.</p>
gl: <p>Escolle se queres utilizar a correspondencia de texto básica ou avanzada
    coincidencia de expresións regulares. Cambiar o modo borra todos os campos
    neste diálogo.</p>

en: Search &field:
gl: Campo de &busca:

en: The name of the field that you want to search
gl: O nome do campo no que buscar

en: &Identifier type:
gl: &Tipo de identificador:

en: Choose which identifier type to operate upon
gl: Escolla o tipo de identificador sobre o que operar

en: &Template:
gl: Mod&elo:

en: Enter a template to be used as the source for the search/replace
gl: Introduza un modelo para usar como fonte de busca e substitución

en: Click to open the template tester
gl: Preme para abrir o probador de modelos

en: Enter what you are looking for, either plain text or a regular expression, depending on the mode
gl: Introduce o que buscas, xa sexa texto simple ou unha expresión regular, dependendo do modo

en: Check this box if the search string must match exactly upper and lower case. Uncheck it if case is to be ignored
gl: Marque esta caixa se o texto de busca debe coincidir exactamente en maiúsculas ou minúsculas. Desmárquea se as maiúsculas ou minúsculas son indiferentes.

en: Cas&e sensitive
gl: S&ensible a maiúsculas

en: &Replace with:
gl: &Substituír con:

en: The replacement text. The matched search text will be replaced with this string
gl: A substitución de texto. O texto de busca coincidente será substituído con esta cadea

en: &Apply function after replace:
gl: &Aplicar a función despois de substituír:

en: Specify how the text is to be processed after matching and replacement. In character mode, the entire
    field is processed. In regular expression mode, only the matched text is processed
gl: Especifique cómo se procesará o texto despois de buscar e substituír. No modo de caracteres, procesarase todo o texto. No modo de expresións regulares soamente se procesarán as coincidencias da busca

en: &Destination field:
gl: &Campo de destino:

en: The field that the text will be put into after all replacements.
    If blank, the source field is used if the field is modifiable
gl: O campo onde se poñerá o texto despois de todas as substitucións.
    Se se deixa en branco, usarase o campo de orixe de ser modificábel.

en: M&ode:
gl: M&odo:

en: Specify how the text should be copied into the destination.
gl: Especifica cómo se debe copiar o texto en destino.

en: Specifies whether result items should be split into multiple values or
    left as single values. This option has the most effect when the source field is
    not multiple and the destination field is multiple
gl: Especifica se os ítems de resultados deben dividirse en múltiples valores ou
    manterse como valores singulares. Esta opción é máis efectiva cando o campo
    de orixe non é múltiple e o campo de destino si o é

en: Split &result
gl: Dividir o &resultado

en: Identifier type:
gl: Tipo de identificador:

en: <p>Choose which identifier type to operate upon. When the
                  source field is something other than 'identifiers' you can enter
                  a * if you want to replace the entire set of identifiers with
                  the result of the search/replace.</p>
gl: <p>Escolla con que tipo de identificador operar. Cando o
    O campo de orixe é algo que non sexa «identificadores» que pode introducir
    un * se quere substituír todo o conxunto de identificadores por
    o resultado da procura/substitución.</p>

en: For multiple-valued fields, sho&w
gl: Para campos de múltiples valores, amo&sar

en: val&ues starting at
gl: valores que comezan en

en: with values separated b&y
gl: con calores separados po&r

en: Used when displaying test results to separate values in multiple-valued fields
gl: Utilizado ao amosar os resultados do test para separar valores en campos de valores múltiples

en: Test text
gl: Texto de proba

en: Test result
gl: Resultado do test

en: Your &test:
gl: A túa &proba:

en: &Search and replace
gl: Bu&scar e substituír

en: Create rules to transform metadata by clicking the buttons below. The rules will be applied to all selected books when you click OK.
gl: Crea regras para transformar metadatos facendo clic nos botóns de abaixo. As regras aplicaranse a todos os libros seleccionados ao facer clic en Aceptar.

en: Transform &tags
gl: Transformar &etiquetas

en: Transform &authors
gl: Transformar e autores

en: Transform &publishers
gl: Transformar e editores

en: Transform &series
gl: Transformar &series

en: &Transform tags/authors
gl: &Transformar etiquetas/autores

en: If enabled, the book list will be re-sorted and any existing
    search or Virtual library will be refreshed after the edit
    is completed. This can be slow on large libraries.
gl: Se está activado, a lista de libros volverase ordenar e calquera existente
    a busca ou a biblioteca virtual actualizarase despois da edición
    está rematado. Isto pode ser lento en bibliotecas grandes.

en: &Refresh book list after edit
gl: &Actualizar a lista de libros despois da edición

en: Sort by multiple columns
gl: Ordenar por varias columnas

en: Pick multiple columns to sort by. Drag and drop to re-arrange. Higher columns are more important. Ascending or descending order can be toggled by clicking the column name at the bottom of this dialog, after having selected it.
gl: Escolle varias columnas para ordenar. Arrastra e solta para reorganizar. As columnas máis altas son máis importantes. Pódese cambiar a orde ascendente ou descendente premendo no nome da columna na parte inferior deste diálogo, despois de seleccionala.

en: &Clear
gl: &Limpar

en: Clear all selected columns
gl: Borrar todas as columnas seleccionadas

en: Save this sort order for easy re-use
gl: Garda esta orde para reutilizala facilmente

en: Load previously saved settings
gl: Carga a configuración gardada anteriormente

en: Effective sort
gl: Clasificación efectiva

en: No sort selected
gl: Non se seleccionou ningunha clasificación

en: You must select at least one column on which to sort
gl: Debe seleccionar polo menos unha columna para ordenar

en: No name provided
gl: Non se proporcionou ningún nome

en: You must provide a name for the settings
gl: Debes proporcionar un nome para a configuración

en: No saved sorts available
gl: Non hai tipos gardados dispoñibles

en: Remove saved sort
gl: Eliminar a ordenación gardada

en: Import OPML file
gl: Importar ficheiro OPML

en: Path to OPML file
gl: Ruta ao ficheiro OPML

en: Browse for OPML file
gl: Busca o ficheiro OPML

en: &OPML file:
gl: Ficheiro &OPML:

en: Maximum number of articles to download per RSS feed
gl: Número máximo de artigos para descargar por fonte RSS

en: &Maximum articles per feed:
gl: &Máximo de artigos por feed:

en:  days
gl:  días

en: Articles in the RSS feeds older than this will be ignored
gl: Os artigos das fontes RSS anteriores a este serán ignorados

en: Preserve groups in the OPML file
gl: Conserva os grupos no ficheiro OPML

en: If enabled, every group of feeds in the OPML file will be converted into a single recipe. Otherwise every feed becomes its own recipe
gl: Se está activado, cada grupo de fontes do ficheiro OPML converterase nunha única receita. Se non, cada alimento convértese na súa propia receita

en: Replace existing recipes
gl: Substitúe as receitas existentes

en: If enabled, any existing recipes with the same titles as entries in the OPML file will be replaced. Otherwise, new entries with modified titles will be created
gl: Se está activado, substituirase todas as receitas existentes cos mesmos títulos que as entradas do ficheiro OPML. En caso contrario, crearanse novas entradas con títulos modificados

en: OPML files
gl: Arquivos OPML

en: Select OPML file
gl: Seleccione o ficheiro OPML

en: Path not specified
gl: Camiño non especificado

en: You must specify the path to the OPML file to import
gl: Debes especificar a ruta do ficheiro OPML para importar

en: No feeds found
gl: Non se atoparon fontes

en: No importable RSS feeds found in the OPML file
gl: Non se atoparon fontes RSS importables no ficheiro OPML

en: Background colors
gl: Cores de fondo

en: Foreground (text) colors
gl: Cores de primeiro plano (texto).

en: Foreground (text) colors when disabled
gl: Cores de primeiro plano (texto) cando está desactivada

en: Link colors
gl: Enlazar cores

en: dark
gl: escuro

en: light
gl: luz

en: These colors will be used for the calibre interface when calibre is in "{}" mode. You can adjust individual colors below by enabling the "Use a custom color scheme" setting.
gl: Estas cores utilizaranse para a interface de calibre cando calibre estea no modo «{}». Podes axustar as cores individuais a continuación activando a opción «Usar un esquema de cores personalizado».

en: Use a &custom color scheme
gl: Usa un &esquema de cores personalizado

en: Import &system colors
gl: Importar e cores do sistema

en: Set the custom colors to colors queried from the system. Note that this will use colors from whatever the current system palette is, dark or light.
gl: Establece as cores personalizadas coas cores consultadas desde o sistema. Teña en conta que isto usará cores de calquera que sexa a paleta do sistema actual, escura ou clara.

en: Customize the colors used by calibre
gl: Personaliza as cores utilizadas por calibre

en: <b>WARNING:</b> You have configured calibre to use "System" user interface style. The settings below will be ignored unless you switch back to using the "calibre" interface style.
gl: <b>AVISO:</b> Configurou calibre para usar o estilo de interface de usuario «Sistema». Ignoraranse os axustes seguintes a non ser que volvas usar o estilo de interface «calibre».

en: Color &palette
gl: Paleta de cores

en: System default
gl: Predefinido do sistema

en: Light
gl: Luz

en: Dark
gl: Escuro

en: The style of colors to use, either light or dark. By default, the system setting for light/dark is used. This means that calibre will change from light to dark and vice versa as the system changes colors.
gl: O estilo de cores a usar, clara ou escura. Por defecto, utilízase a configuración do sistema para claro/escuro. Isto significa que o calibre cambiará de claro a escuro e viceversa a medida que o sistema cambie de cores.

en: &Light mode colors
gl: &Cores do modo claro

en: &Dark mode colors
gl: &Cores do modo escuro

en: Import previously exported color scheme from a file
gl: Importa un esquema de cores exportado previamente desde un ficheiro

en: Export current colors as a file
gl: Exportar as cores actuais como un ficheiro

en: Choose file to import from
gl: Escolla o ficheiro desde o que importar

en: calibre Palette
gl: Calibre de paleta

en: Choose file to export to
gl: Escolla o ficheiro ao que exportar

en: Password needed
gl: Precísase contrasinal

en: &Username:
gl: Nome de &usuario:

en: &Password:
gl: &Contrasinal

en: &Show password
gl: &Amosar contrasinal

en: Restart required
gl: É necesario reiniciar

en: You must restart calibre before using this plugin!
gl: Debes reiniciar calibre antes de usar este complemento.

en: All
gl: Todo

en: Installed
gl: Instalado

en: Not installed
gl: Non instalado

en: Update available
gl: Hai unha actualización dispoñíbel

en: Plugin name
gl: Nome do complemento

en: Status
gl: Estado

en: Available
gl: Dispoñíbel

en: Released
gl: Lanzado

en: This plugin is FREE but you can reward the developer for their effort
    by donating to them via PayPal.
    
    Right-click and choose Donate to reward:
gl: Este complemento é GRATIS, pero podes premiar ao programador polo seu esforzo
    doándolles a través de PayPal.
    
    Preme co botón dereito e selecciona Doar para recompensar:

en: Platform unavailable
gl: Plataforma non dispoñible

en: calibre upgrade required
gl: Requírese unha actualización de calibre

en: Plugin deprecated
gl: O complemento está obsoleto

en: New version available
gl: Nova versión dispoñible

en: Latest version installed
gl: Última versión instalada

en: This plugin has been deprecated and should be uninstalled
gl: Este complemento quedou en desuso e debería desinstalarse

en: Right-click to see more options
gl: Preme co botón dereito para ver máis opcións

en: This plugin can only be installed on: %s
gl: Este complemento só se pode instalar en: %s

en: You must upgrade to at least calibre %s before installing this plugin
gl: Debes actualizar polo menos a calibre %s antes de instalar este complemento

en: You can install this plugin
gl: Podes instalar este complemento

en: A new version of this plugin is available
gl: Hai unha nova versión deste complemento dispoñible

en: This plugin is installed and up-to-date
gl: Este complemento está instalado e está actualizado

en: Plugin <b>{0}</b> successfully installed under <b>{1}</b>. You may have to restart calibre for the plugin to take effect.
gl: O complemento <b>{0}</b> instalouse correctamente en <b>{1}</b>. É posible que teñas que reiniciar calibre para que o complemento teña efecto.

en: Plugin homepage
gl: Páxina de inicio do complemento

en: Update Check Failed
gl: Fallou a verificación da actualización

en: Unable to reach the plugin index page.
gl: Non se pode acceder á páxina de índice do complemento.

en: User plugins
gl: Complementos de usuario

en: Filter list of &plugins
gl: Lista de filtros de &complementos

en: Filter by &name
gl: Filtrar por &nome

en: Description
gl: Descrición

en: &Install
gl: &Instalar

en: Install the selected plugin
gl: Instala o complemento seleccionado

en: &Customize plugin
gl: &Personalizar engadido

en: Customize the options for this plugin
gl: Personaliza as opcións deste complemento

en: Plugin &forum thread
gl: Plugin e fío do foro

en: Enable/&disable plugin
gl: Activar/&desactivar o complemento

en: Enable or disable this plugin
gl: Activa ou desactiva este complemento

en: &Remove plugin
gl: &Retirar complemento

en: Uninstall the selected plugin
gl: Desinstale o complemento seleccionado

en: Donate to developer
gl: Doa ao programador

en: Donate to the developer of this plugin
gl: Doa ao programador deste complemento

en: &Customize plugin
gl: &Personalizar complemento

en: Are you sure you want to uninstall the <b>%s</b> plugin?
gl: Estás seguro de que queres desinstalar o <b>%s</b> complemento?

en: Install %s
gl: Instalar %s

en: Installing plugins is a <b>security risk</b>. Plugins can contain a virus/malware. Only install it if you got it from a trusted source. Are you sure you want to proceed?
gl: Instalar complementos é un <b>risco de seguridade</b>. Os complementos poden conter virus ou código maligno. Instáleos só se o obtivo dunha fonte fiable. Confirma que desexa continuar?

en: Downloading plugin ZIP attachment: %s
gl: Descargando o anexo ZIP do complemento: %s

en: Installing plugin: %s
gl: Instalación do complemento: %s

en: Plugin installed: %s
gl: Complemento instalado: %s

en: Install plugin failed
gl: Produciuse un erro na instalación do complemento

en: A problem occurred while installing this plugin. This plugin will now be uninstalled. Please post the error message in details below into the forum thread for this plugin and restart calibre.
gl: Produciuse un problema ao instalar este complemento. Este complemento agora desinstalarase. Por favor, publique a mensaxe de erro detallada a continuación no fío do foro para este complemento e reinicie calibre.

en: Plugin not customizable
gl: Non é posíbel personalizar o complemento

en: Plugin: %s does not need customization
gl: O complemento: %s non precisa personalización

en: Must restart
gl: Ten que reiniciar

en: You must restart calibre before you can configure the <b>%s</b> plugin
gl: Debe reiniciar calibre para poder configurar o complemento <b>%s</b>

en: Plugin cannot be disabled
gl: Non é posíbel desactivar o complemento

en: The plugin: %s cannot be disabled
gl: Non se pode desactivar o complemento: %s

en: No, keep copying
gl: Non, segue copiando

en: Yes, abort
gl: Si, abortar

en: Aborting...
gl: Interrumpindo...

en: The Quickview shortcut ({0}) shows/hides the Quickview panel
gl: O atallo Vista rápida ({0}) mostra/oculta o panel Vista rápida

en: Undock
gl: Desancorar

en: Show the Quickview panel in its own floating window
gl: Mostra o panel Vista rápida na súa propia xanela flotante

en: Lock Quickview contents
gl: Bloquear o contido da vista rápida

en: Refresh
gl: Actualizar

en: Embed the Quickview panel into the main calibre window
gl: Incrusta o panel Vista rápida na xanela principal do calibre

en: Alternate shortcut:
gl: Atallo alternativo:

en: Find item in the Tag browser
gl: Busca o elemento no navegador de etiquetas

en: Find item in the library
gl: Busca un elemento na biblioteca

en: Select this book in the library
gl: Selecciona este libro na biblioteca

en: Open a locked Book details window for this book
gl: Abre unha xanela de detalles do libro bloqueada para este libro

en: Quickview this cell
gl: Vista rápida desta cela

en: Open book in the E-book viewer
gl: Libro aberto no visor de libros electrónicos

en: &Item: {0} ({1})
gl: &Elemento: {0} ({1})

en: Click to show only books with this item. Double click to search for this item in the Tag browser
gl: Preme para mostrar só os libros con este elemento. Fai dobre clic para buscar este elemento no navegador de etiquetas

en: **No items found**
gl: **Non se atoparon elementos**

en: Click in a column  in the library view to see the information for that book
gl: Preme nunha columna da vista da biblioteca para ver a información dese libro

en: &Books with selected item "{0}": {1}
gl: &Libros co elemento seleccionado «{0}»: {1}

en: Double click on a book to change the selection in the library view or change the column shown in the left-hand panel. Shift- or Ctrl- double click to edit the metadata of a book, which also changes the selected book.
gl: Fai dobre clic nun libro para cambiar a selección na vista da biblioteca ou cambiar a columna que aparece no panel da esquerda. Maiúsculas- ou Ctrl- fai dobre clic para editar os metadatos dun libro, que tamén cambia o libro seleccionado.

en: Something went wrong while filling in the table
gl: Produciuse un erro ao cubrir a táboa

en: Quickview: Book not in library view
gl: Vista rápida: o libro non está na vista da biblioteca

en: The book you selected is not currently displayed in the library view, perhaps because of a search or a Virtual library, so Quickview cannot select it.
gl: O libro que seleccionaches non se mostra actualmente na vista da biblioteca, quizais por mor dunha busca ou dunha biblioteca virtual, polo que Quickview non pode seleccionalo.

en: Quickview: Column cannot be selected
gl: Vista rápida: non se pode seleccionar a columna

en: The column you double-clicked, '{}', is not shown in the library view. The book/column cannot be selected by Quickview.
gl: A columna na que preme dúas veces, «{}», non se mostra na vista da biblioteca. O libro/columna non se pode seleccionar mediante Quickview.

en: &Apply Virtual libraries
gl: &Aplicar bibliotecas virtuais

en: <p>Select to make Quickview show only books in the current
            Virtual library</p>
gl: <p>Seleccione para facer que a Vista rápida mostre só os libros na actualidade
    Biblioteca virtual</p>

en: &Lock Quickview contents
gl: &Bloquear o contido da vista rápida

en: <p>Select to prevent Quickview from changing content when the
            selection on the library view is changed</p>
gl: <p>Seleccione para evitar que Quickview cambie o contido cando o
    cámbiase a selección na vista da biblioteca</p>

en: &Refresh
gl: &Actualizar

en: When Quickview is locked, refresh the window using the last selected book and that book's value in the last selected column.
gl: Cando a Vista rápida estea bloqueada, actualice a xanela usando o último libro seleccionado e o valor dese libro na última columna seleccionada.

en: &Dock
gl: &Ancorar

en: &Close
gl: &Pechar

en: Restoring database from backups, do not interrupt, this will happen in multiple stages
gl: Restaurando a base de datos a partir de copias de seguridade, non interrompa, isto ocorrerá en varias etapas

en: Restoring database
gl: Restaurando base de datos

en: The restore has not completed, are you sure you want to cancel?
gl: A restauración non se completou, estás seguro de que queres cancelar?

en: The old database was saved as: %s
gl: A antiga base de datos gardouse como: %s

en: Restoring the database succeeded with some warnings click "Show details" to see the details. %s
gl: A restauración da base de datos realizouse con algúns avisos, preme en «Mostrar detalles» para ver os detalles. %s

en: Restoring database was successful. %s
gl: A restauración da base de datos realizouse correctamente. %s

en: Your list of books, with all their metadata is stored in a single file, called a database. In addition, metadata for each individual book is stored in that books' folder, as a backup.<p>This operation will rebuild the database from the individual book metadata. This is useful if the database has been corrupted and you get a blank list of books.<p>Do you want to restore the database?
gl: A túa lista de libros, con todos os seus metadatos, gárdase nun único ficheiro, chamado base de datos. Ademais, os metadatos de cada libro individual gárdanse no cartafol dos libros, como unha copia de seguridade.<p> Esta operación reconstruirase a base de datos a partir dos metadatos do libro individual. Isto é útil se a base de datos está corrompida e obtén unha lista en branco de libros.<p> Desexa restaurar a base de datos?

en: Restoring database failed, click "Show details" to see details
gl: Produciuse un erro ao restaurar a base de datos, preme en «Mostrar detalles» para ver os detalles

en: Failed to repair library
gl: Produciuse un erro ao reparar a biblioteca

en: Add a new Saved search
gl: Engadir unha nova busca gardada

en: You can create a <i>Saved search</i>, for frequently used searches here. The search will be visible under <i>Saved searches</i> in the Tag browser, using the name that you specify here.
gl: Podes crear aquí unha <i>busca gardada</i> para as buscas de uso frecuente. A busca estará visible en <i>Buscas gardadas</i> no navegador de etiquetas, utilizando o nome que especifique

en: The Saved search name
gl: Nome da nova busca gardada

en: &Search:
gl: &Buscar:

en: The search expression
gl: A expresión de busca

en: No search name
gl: Sen nome de busca

en: You must specify a name for the Saved search
gl: hai que indicar un nome para a busca gardada

en: No search expression
gl: Sen expresión de busca

en: You must specify a search expression for the Saved search
gl: Hai que indicar unha expresión de busca para a busca gardada

en: Invalid saved search
gl: A busca gardada non é válida

en: Manage Saved searches
gl: Xestionar buscas gardadas

en: &Add search
gl: Eng&adir unha busca

en: &Remove search
gl: &Eliminar a busca

en: &Edit search
gl: &Editar a busca

en: The current saved search will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
gl: A busca actual gardada <b>eliminarase permanentemente</b>. Ten a certeza?

en: Edit the name and/or expression below.
gl: Edita o nome e/ou a expresión a continuación.

en: Edit saved search
gl: Editar busca gardada

en: A saved search with the name {} already exists. Choose another name
gl: Xa existe unha busca gardada co nome {}. Escolle outro nome

en: Search expression
gl: Expresión de busca

en:                 Download this periodical every week on the specified days after
                    the specified time. For example, if you choose: Monday after
                    9:00 AM, then the periodical will be download every Monday as
                    soon after 9:00 AM as possible.
gl:                 Descargar esta publicación todas as semanas, nos días especificados,
    tras a hora especificada. Por exemplo, se escolle «Luns despois
    das 9:00 AM», a publicación descargarase todos os luns, tan pronto
    como sexa posíbel, pero sempre despois das 9:00 AM.

en: &Download after:
gl: &Descargar despois de:

en:                 Download this periodical every month, on the specified days.
                    The download will happen as soon after the specified time as
                    possible on the specified days of each month. For example,
                    if you choose the 1st and the 15th after 9:00 AM, the
                    periodical will be downloaded on the 1st and 15th of every
                    month, as soon after 9:00 AM as possible.
gl:                 Descargar esta publicación todos os meses, nos días especificados.
    A descarga terá lugar tan pronto como sexa posíbel, pero sempre
    despois da hora especificada. Por exemplo, se escolle os días 1 e 15
    despois das 9:00 AM, a publicación descargarase os días 1 e 15 de
    cada mes, despois das 9:00 AM.

en: &Days of the month:
gl: &Días do mes:

en: Comma separated list of days of the month. For example: 1, 15
gl: Lista de días do mes, separados por comas. Por exemplo: 1, 15

en: Download &after:
gl: D&escargar despois de:

en:                 Download this periodical every x days. For example, if you
                    choose 30 days, the periodical will be downloaded every 30
                    days. Note that you can set periods of less than a day, like
                    0.1 days to download a periodical more than once a day.
gl:                 Descargar esta publicación cada x días. Por exemplo, se escolle 30 días,
    a publicación descargarase cada 30 días. É posíbel especificar intervalos
    menores dun día, como 0.1 días, para descargar unha publicación varias
    veces ao día.

en: &Download every:
gl: Descargar &cada:

en: every hour
gl: cada hora

en: days
gl: días

en: Note: You can set intervals of less than a day, by typing the value manually.
gl: Nota: Pode especificar intervalos menores dun día, tecleando o valor manualmente.

en: Schedule news download [{} sources]
gl: Programa a descarga de noticias [{} fontes]

en: &Schedule
gl: &Planificación

en: &Schedule for download:
gl: &Planificación da descarga

en: &Days of  week
gl: Días da semana

en: Da&ys of month
gl: Días do mes

en: Every &x days
gl: Cada &x días

en: For the scheduling to work, you must leave calibre running.
gl: Para que funcione a planificación, ten de deixar o Calibre en execución.

en: &Account
gl: &Conta

en: &Advanced
gl: &Avanzado

en: Add &title as tag
gl: Engadir o &título como etiqueta

en: &Extra tags:
gl: &Etiquetas extra:

en: <p>When set, this option will cause calibre to keep, at most, the specified number of issues of this periodical. Every time a new issue is downloaded, the oldest one is deleted, if the total is larger than this number.
    <p>Note that this feature only works if you have the option to add the title as tag checked, above.
    <p>Also, the setting for deleting periodicals older than a number of days, below, will also cause issues to be deleted, so set that to zero if you want to use this setting alone.
gl: <p>Cando se define, esta opción fará que Calibre manteña, como máximo, o número especificado de números desta publicación periódica. Cada vez que se descarga un número novo, elimínase o máis antigo se o total é maior que este número.
    <p>Teña en conta que esta funcionalidade só funciona se ten a opción de engadir o título como etiqueta marcada arriba.
    <p>Ademais, a configuración para eliminar publicacións periódicas con máis dun número de días, a continuación, tamén fará que se eliminen os números, polo que debe configurala en cero se quere usar esta configuración só.

en:  issues
gl:  exemplares

en: all issues
gl: todos os exemplares

en: &Keep at most:
gl: &Conservar cando moito:

en: Delete downloaded &news older than:
gl: Eliminar as &noticias descargadas anteriores a:

en: <p>Delete downloaded news older than the specified number of days. Set to zero to disable.
    <p>You can also control the maximum number of issues of a specific periodical that are kept by clicking the Advanced tab for that periodical above.
gl: <p>Borrar as novas descargadas cunha antigüidade maior que o número de días especificado. Estabelézao en 0 para desactivar a función.
    <p>Tamén pode controlar o máximo número de exemplares duna mesma publicación que desexa manter, premendo na lapela «Avanzada» para a publicación.

en: never delete
gl: Non eliminar nunca

en: Download &all scheduled
gl: Descargar &todas as planificadas

en: Download all scheduled news sources at once
gl: Descargar todas as fontes de novas programadas

en: &Download now
gl: &Descargar agora

en: Need username and password
gl: Precisa un nome de usuario e un contrasinal

en: You must provide a username and/or password to use this news source.
gl: Ten de fornecer un nome de usuario e / ou un contrasinal para empregar esta orixe.

en: Account
gl: Conta

en: (optional)
gl: (opcional)

en: (required)
gl: (requirido)

en: Created by:
gl: Creado por:

en: Download %s now
gl: Descargar %s agora

en: Last downloaded: never
gl: Última descarga: nunca

en: never
gl: nunca

en: %(days)d days, %(hours)d hours and %(mins)d minutes ago
gl: %(days)d hai días, %(hours)d horas e %(mins)d minutos

en: Last downloaded:
gl: Descargado por última vez:

en: Default if unspecified: {}
gl: Valor predeterminado se non se especifica: {}

en: Cannot download news as no internet connection is active
gl: Non é posíbel descargar as novas se non se ten unha conexión activa á Internet

en: No internet connection
gl: Sen conexión á Internet

en: Schedule news download
gl: Descarga de novas planificada

en: Add or edit a custom news source
gl: Engadir ou editar unha fonte de novas personalizada

en: Download all scheduled news sources
gl: Descargar todas as fontes de novas programadas

en: equal to
gl: igual a

en: before
gl: antes de

en: after
gl: despois de

en: before or equal to
gl: antes ou igual a

en: after or equal to
gl: despois ou igual a

en: is set
gl: está estabelecido

en: is unset
gl: está sen configurar

en: <p>You can also perform other kinds of advanced searches, for example checking for books that have no covers, combining multiple search expression using Boolean operators and so on. See <a href="%s">The search interface</a> for more information.
gl: <p> çTamén pode realizar outro tipo de buscas avanzadas, por exemplo buscar libros que non teñen portadas, combinar varias expresións de busca mediante operadores booleanos, etc. Consulte <a href="%s">A interface de busca</a> para obter máis información.

en: What &kind of match to use:
gl: &Tipo de coincidencia que usar:

en: Contains: the word or phrase matches anywhere in the metadata field
gl: Contén: a palabra ou frase coincidente en calquera lugar do campo de metadatos

en: Equals: the word or phrase must match the entire metadata field
gl: Coincide: a palabra ou frase debe coincidir completamente co campo de metadatos

en: Regular expression: the expression must match anywhere in the metadata field
gl: Expresión regular: a expresión búscase en calquera lugar do campo de metadatos

en: Character variant: 'contains' with accents ignored and punctuation significant
gl: Variante de carácter: «contén» con acentos ignorados e puntuación significativa

en: A&dvanced search
gl: Busca Avanzada

en: Find entries that have...
gl: Atopar entradas que teñan...

en: But don't show entries that have...
gl: Pero non mostre entradas que teñan...

en: A&ll these words:
gl: &Todas estas palabras:

en: &This exact phrase:
gl: Esta &frase exacta:

en: O&ne or more of these words:
gl: &Unha ou máis destas palabras

en: Any of these &unwanted words:
gl: Algunha destas palabras &non desexadas:

en: Titl&e/author/series...
gl: Título&e/autor/serie...

en: The title to search for
gl: O título a buscar

en: The author to search for
gl: O autor a buscar

en: &Author:
gl: &Autor:

en: The series to search for
gl: A serie a buscar

en: The tags to search for
gl: As etiquetas para buscar

en: &Date search
gl: Busca de &data

en: &Search the
gl: &Buscar o

en: date column for books whose &date is
gl: columna de data para libros cuxa &data é

en: &year
gl: &ano

en: mo&nth
gl: &mes

en: &day
gl: &día

en: months
gl: meses

en: weeks
gl: semanas

en: years
gl: anos

en: ago
gl: hai

en: This month
gl: Este mes

en: Yesterday
gl: Onte

en: &Template search
gl: &Busca de modelos

en: The value to search for
gl: O valor a buscar

en: You can use the search specifications described in the calibre documentation. For example, with Number comparisons you can use the relational operators like '>=' etc. With Text comparisons you can use contains (T), exact (=T), or regular expression matches (~T), where T is your text. With Date you can use 'today', 'yesterday', etc. When checking for Set use 'true' or 'yes'. When checking for Not set use 'false' or 'no'
gl: Podes usar as especificacións de busca descritas na documentación do calibre. Por exemplo, coas comparacións de números podes usar os operadores relacionais como «>=» etc. Coas comparacións de texto podes usar coincidencias contén (T), exactas (=T) ou expresións regulares (~T), onde T é o teu texto. . Con Data pode usar «today», «yesterday», etc. Cando comprobe Set, use «true» ou «yes». Ao comprobar por Non definido, use «false» ou «no»

en: Template &value:
gl: &valor do modelo:

en: Set/Not set
gl: Definido/Non configurado

en: How the template result will be compared to the value
gl: Como se comparará o resultado do modelo co valor

en: C&omparison type:
gl: C&tipo de comparación:

en: The template that generates the value
gl: O modelo que xera o valor

en: Right click to open a template editor. <br>Technical note: the set of book ids already matched by previous search terms in the search expression is passed to the template in the global variables dictionary with the key "{0}". You can use the set to limit any work the template does to the set of books already matched, possibly improving performance.
gl: Preme co botón dereito para abrir un editor de modelos. <br>Nota técnica: o conxunto de ID de libro que xa corresponde con termos de busca anteriores na expresión de busca pásase ao modelo do dicionario de variables globais coa chave «{0}» Podes usar o conxunto para limitar o traballo que fai o modelo ao conxunto de libros que xa corresponde, mellorando posiblemente o rendemento.

en: Open template editor
gl: Abrir o editor de modelos

en: &Copy the current search into the boxes
gl: &Copie a busca actual nas caixas

en: Use this button to retrieve and edit the current search
gl: Use este botón para recuperar e editar a busca actual

en: Advanced search
gl: Busca avanzada

en: There is only one book with a cover
gl: Só hai un libro cunha portada

en: There are {} books with a cover
gl: Hai {} libros cunha portada

en: There is one book with the {} format
gl: Hai un libro co formato {}

en: There are {count} books with the {fmt} format
gl: Hai {count} libros co formato {fmt}

en: Choose formats
gl: Escoller formatos

en: &Edit
gl: &Editar

en: Edit this note
gl: Edita esta nota

en: Find &books
gl: Busca &libros

en: Search the calibre library for books by: {}
gl: Busca libros na biblioteca de calibre por: {}

en: Search the calibre library for books with: {}
gl: Busca na biblioteca de calibre libros con: {}

en: Copy &URL
gl: Copiar &URL

en: Copy a calibre:// URL to the clipboard that can be used to link to this note from other programs
gl: Copia un URL calibre:// no portapapeis que se pode usar para ligar a esta nota desde outros programas

en: Use a password if calibre is running on a network that is not secure. For example, if you run calibre on a laptop, use that laptop in an airport, and want to connect your smart device to calibre, you should use a password.
gl: Use un contrasinal se calibre se está a executar nunha rede que non é segura. Por exemplo, se usas calibre nun portátil, usas ese portátil nun aeroporto e queres conectar o teu dispositivo intelixente a calibre, deberías usar un contrasinal.

en: Check this box if you want calibre to automatically start the smart device interface when calibre starts. You should not do this if you are using a network that is not secure and you are not setting a password.
gl: Marque esta caixa se quere que calibre inicie automaticamente a interface do dispositivo intelixente cando se inicie. Non debería facelo se está a usar unha rede que non é segura e non está a establecer un contrasinal.

en: Check this box if you want calibre to use a fixed network port. Normally you will not need to do this. However, if your device consistently fails to connect to calibre, try checking this box and entering a number.
gl: Marque esta caixa se quere que calibre utilice un porto de rede fixo. Normalmente non necesitarás facelo. Non obstante, se o teu dispositivo falla constantemente ao conectarse a calibre, proba a marcar esta caixa e ingresa un número.

en: Try 9090. If calibre says that it fails to connect to the port, try another number. You can use any number between 8,000 and 65,535.
gl: Proba co 9090. Se calibre di que non se conecta ao porto, proba con outro número. Podes usar calquera número entre 8.000 e 65.535.

en: These are the IP addresses for this computer. If you decide to have your device connect to calibre using a fixed IP address, one of these addresses should be the one you use. It is unlikely but possible that the correct IP address is not listed here, in which case you will need to go to your computer's control panel to get a complete list of your computer's network interfaces and IP addresses.
gl: Estes son os enderezos IP deste ordenador. Se decides que o teu dispositivo se conecte a calibre mediante un enderezo IP fixo, un destes enderezos debería ser o que utilices. É improbable, pero posible, que o enderezo IP correcto non apareza aquí, nese caso terás que ir ao panel de control do teu ordenador para obter unha lista completa das interfaces de rede e dos enderezos IP do teu ordenador.

en: Invalid port number
gl: O número de porto non é válido

en: You must provide a port number.
gl: Hai que indicar un número de porto.

en: The port must be a number between 8000 and 65535.
gl: O porto debe ser un número entre 8000 e 65535.

en: Problem starting the wireless device
gl: Problema ao iniciar o dispositivo sen fíos

en: The wireless device driver had problems starting. It said "%s"
gl: O controlador do dispositivo sen fíos tivo problemas ao iniciarse. Dicía «%s»

en: Smart device control
gl: Control de dispositivos intelixentes

en: <p>Start wireless device connections.
           <p>You may see some messages from your computer's firewall or anti-virus manager asking you if it is OK for calibre to connect to the network. <b>Please answer yes</b>. If you do not, wireless connections will not work.
gl: <p>Inicia conexións de dispositivos sen fíos.
    <p>Podes ver algunhas mensaxes do firewall ou do xestor de antivirus do teu ordenador preguntándoche se está ben para que Calibre se conecte á rede. <b>Por favor responda que si</b>. Se non o fas, as conexións sen fíos non funcionarán.

en: calibre IP addresses:
gl: Enderezos IP de calibre:

en: Possible IP addresses:
gl: Posibles enderezos IP:

en: Optional &password:
gl: &contrasinal opcional:

en: Optional password for security
gl: Contrasinal opcional para seguridade

en: Optional &fixed port:
gl: Porto &fixo opcional:

en: Optional port number
gl: Número de porto opcional

en: &Use a fixed port
gl: &Usar un porto fixo

en: &Automatically allow connections at calibre startup
gl: Permitir conexións &automáticas cando se inicie o Calibre

en: Lookup name: {}
gl: Nome de busca: {}

en: (Not in library)
gl: (Non na biblioteca)

en: (Hidden in Tag browser)
gl: (Oculto no navegador de etiquetas)

en: (Hidden by Virtual library)
gl: (Ocultado pola biblioteca virtual)

en: You must select items to apply
gl: Debe seleccionar os elementos para aplicar

en: You must select items to unapply
gl: Debes seleccionar elementos para cancelar a solicitude

en: That name contains leading or trailing periods, multiple periods in a row or spaces before or after periods.
gl: O nome contén puntos ao principio ou ao final, varios puntos seguidos ou espazos antes ou despois de puntos.

en: Name already used
gl: O nome xa está en uso

en: The user category name is already used, perhaps with different case.
gl: Xa se usa o nome da categoría de usuario, quizais con minúsculas ou minúsculas diferentes.

en: Existing category: {existing}
    New category name: {new}
gl: Categoría existente: {existing}
    Novo nome da categoría: {new}

en: The hierarchical prefix of the new category is already used, perhaps with different case.
gl: Xa se utiliza o prefixo xerárquico da nova categoría, quizais con caso diferente.

en: Existing prefix: {prefix}
    New category name: {new}
gl: Prefixo existente: {prefix}
    Novo nome da categoría: {new}

en: Existing category: {existing}
    New category: {new}
gl: Categoría existente: {existing}
    Nova categoría: {new}

en: The current User category will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
gl: A categoría de Usuario actual <b>eliminarase permanentemente</b>. Estás seguro?

en: User categories editor
gl: Editor de categorías de usuarios

en: &User category name:
gl: &Nome da categoría de usuario:

en: Select a category to edit
gl: Escoller a categoría para editar

en: Copy the category name to the clipboard
gl: Copia o nome da categoría no portapapeis

en: &Category filter:
gl: &Filtro de categoría:

en: Select the content kind of the new category
gl: Escolla o contido da nova categoría

en: Item &filter:
gl: Fil&tro de elementos:

en: Enter text to filter the available items. Case and accents are ignored.
gl: Introduza texto para filtrar os elementos dispoñibles. Ignoranse maiúsculas e acentos.

en: Delete the current User category
gl: Elimina a categoría de usuario actual

en: Enter a category name, then use the Add button or the Rename button
gl: Introduza un nome de categoría e, a continuación, use o botón Engadir ou o botón Cambiar nome

en: Add a new category
gl: Engadir unha nova categoría

en: Rename the current category to what is in the box
gl: Cambia o nome da categoría actual ao que hai na caixa

en: <p>Only show items that are visible in current Virtual
                library. Applied items not shown in the Virtual library will be
                marked "Hidden by Virtual library".</p>
gl: <p>Mostra só os elementos visibles no Virtual actual
    biblioteca. Os elementos aplicados que non se mostren na Biblioteca Virtual serán
    marcado como «Oculto pola biblioteca virtual».</p>

en: &Only show items visible in current Virtual library
gl: &Mostrar só os elementos visibles na biblioteca virtual actual

en: <p>Don't show items that are hidden in the Tag browser.
              Applied items not shown in the Tag browser will be marked
              "Hidden in Tag browser".</p>
gl: <p>Non mostrar elementos que estean ocultos no navegador de etiquetas.
    Marcaranse os elementos aplicados que non se mostren no navegador de etiquetas
    «Oculto no navegador de etiquetas».</p>

en: &Don't show items hidden in the Tag browser
gl: &Non mostrar elementos agochados no navegador de etiquetas

en: &Available items
gl: &Elementos dispoñibles

en: Apply items to current category
gl: Aplicar elementos á categoría actual

en: Applied &items
gl: &elementos aplicados

en: Unapply (remove) selected items from current category
gl: Eliminar (eliminar) os elementos seleccionados da categoría actual

en: If the item you want is not in the available list, you can add it here. Accepts an ampersand-separated list of items. The items will be applied to the book.
gl: Se o elemento que queres non está na lista dispoñible, podes engadilo aquí. Acepta unha lista de elementos separados por ampersand. Os elementos aplicaranse ao libro.

en: If the item you want is not in the available list, you can add it here. Accepts a comma-separated list of items. The items will be applied to the book.
gl: Se o elemento que queres non está na lista dispoñible, podes engadilo aquí. Acepta unha lista de elementos separados por comas. Os elementos aplicaranse ao libro.

en: No tags selected
gl: Non se seleccionaron etiquetas

en: You must select at least one tag from the list of Available tags.
gl: Debe seleccionar polo menos unha etiqueta da lista de Etiquetas dispoñibles.

en: Deleting tags is done immediately and there is no undo.
gl: A eliminación de etiquetas faise inmediatamente e non hai que desfacer.

en: Are your sure?
gl: Ten a certeza?

en: The following tags are used by one or more books. Are you certain you want to delete them?
gl: As etiquetas seguintes están empregandose por un ou máis libros. Ten a certeza de que precisa eliminalas?

en: Manage items
gl: Xestionar elementos

en: &Apply item:
gl: &Aplicar elemento:

en: Apply item(s) to the current book
gl: Aplicar elemento(s) ao libro actual

en: Filter the available items
gl: Filtra os elementos dispoñibles

en: Delete the selected items from database. This will unapply the items from all books and then remove them from the database.
gl: Elimina os elementos seleccionados da base de datos. Isto eliminará os elementos de todos os libros e despois eliminaráos da base de datos.

en: Ava&ilable items
gl: Elementos dispoñibles

en: Apply item to current book
gl: Aplicar o elemento ao libro actual

en: Unapply (remove) the item from current book
gl: Desaplicar (eliminar) o elemento do libro actual

en: Filter the applied items
gl: Filtra os elementos aplicados

en: Create note
gl: Crear nota

en: Edit note
gl: Editar nota

en: Delete note
gl: Eliminar nota

en: Manage {}
gl: Xestionar {}

en: Delete link
gl: Eliminar ligazón

en: Search for {}
gl: Buscar por {}

en: Filter by {}
gl: Filtrar por {}

en: Search the library for {0}
gl: Busca na biblioteca {0}

en: Name of the item
gl: Nome do artigo

en: Count of books with this item
gl: Contaxe de libros con este artigo

en: Value of the item before it was edited
gl: Valor do artigo antes de ser editado

en: The link (URL) associated with this item
gl: A ligazón (URL) asociada con este artigo

en: Whether the item has a note. The icon changes if the note was created or edited
gl: Se o artigo ten unha anotación. A icona cambia se a anotación foi creada ou editada.

en: This is not one of this column's permitted values ({0})
gl: Este non é un dos valores permitidos nesta columna ({0})

en: no links available
gl: non hai ligazóns dispoñibles

en: Editing...
gl: Editando...

en: Item is not a permitted value
gl: O elemento non é un valor permitido

en: This column has a fixed set of permitted values. The entered text must be one of ({0}).
gl: Esta columna ten un conxunto fixo de valores permitidos. O texto introducido debe ser un dos ({0}).

en: Do you really want to undo all your changes on selected rows?
gl: Realmente queres desfacer todos os cambios nas filas seleccionadas?

en: Selection contains deleted items
gl: A selección contén elementos eliminados

en: The selection contains deleted items. You must undelete them before editing.
gl: A selección contén elementos eliminados. Debes recuperarlos antes de editalos.

en: Undelete items?
gl: Queres recuperar elementos?

en: Items must be undeleted to continue. Do you want to do this?
gl: Os elementos deben recuperarse para continuar. Queres facer isto?

en: Are you sure you want to delete the selected links? There is no undo.
gl: Estás seguro de que queres eliminar as ligazóns seleccionadas? Non hai desfacer.

en: Search for an item in the first column using the text in this box.  The search ignores case.
gl: Buscar un elemento na primeira columna usando o texto desta caixa. A busca non diferencia maiúsculas de minúsculas.

en: Search for items that contain the search text
gl: Buscar elementos que conteñan o texto da busca

en: Search for items that do not contain the search text
gl: Buscar elementos que non conteñan o texto da busca

en: &Filter by:
gl: Fil&trar por:

en: Filter items in the first column using the text in this box. The search ignores case.
gl: Filtrar elementos na primeira columna usando o texto desta caixa. A busca non diferencia maiúsculas de minúsculas.

en: Show all items that contain the filter text
gl: Mostrar todos os elementos que conteñen o texto do filtro

en: F&ilter
gl: F&filtro

en: Show all items that do not contain the filter text
gl: Mostrar todos os elementos que non conteñen o texto do filtro

en: Show &all items
gl: Mostrar &todos os elementos

en: <p>Show items only if they appear in the
                 current Virtual library. Edits already done may be hidden but will
                 not be forgotten.
                 </p><p>
                 Note that this box affects only what is displayed. Changes
                 will affect all books in your library even if this box
                 is checked.</p>
gl: <p>Mostrar elementos só se aparecen no
    actual biblioteca virtual. As edicións xa feitas poden ocultarse, pero o farán
    non ser esquecido.
    </p><p>
    Teña en conta que esta caixa afecta só ao que se mostra. Cambios
    afectará a todos os libros da túa biblioteca aínda que esta caixa
    está comprobado.</p>

en: Only show items in the current &Virtual library
gl: Mostrar só os elementos da biblioteca &virtual actual

en: <p>Show items only if they appear in the
                 currently selected books. Edits already done may be hidden but will
                 not be forgotten.
                 </p><p>
                 Note that this box affects only what is displayed. Changes
                 will affect all books in your library even if this box
                 is checked.</p>
gl: <p>Mostrar elementos só se aparecen no
    libros seleccionados actualmente. As edicións xa feitas poden ocultarse, pero o farán
    non ser esquecido.
    </p><p>
    Teña en conta que esta caixa afecta só ao que se mostra. Cambios
    afectará a todos os libros da túa biblioteca aínda que esta caixa
    está comprobado.</p>

en: O&nly show items in the currently selected books
gl: Mostra só os elementos dos libros seleccionados actualmente

en: <p>Delete selected items from the database.
                    This will unapply the items from all books and then remove them
                    from the database. This button's shortcut is Ctrl+D</p>
gl: <p>Elimina os elementos seleccionados da base de datos.
    Isto anulará a aplicación dos elementos de todos os libros e despois eliminaráos
    da base de datos. O atallo deste botón é Ctrl+D</p>

en: <p>Edit the currently selected cell. If a tag is edited then it is renamed
                    in every book where it is used. Double-clicking and pressing the edit
                    key also work. This button's shortcut is Ctrl+E</p>
gl: <p>Edita a cela seleccionada actualmente. Se se edita unha etiqueta, renomearase
    en todos os libros onde se usa. Preme dúas veces e preme na edición
    a clave tamén funciona. O atallo deste botón é Ctrl+E</p>

en: <p>Undo all deletes or edits on the selected lines.
                    This button's shortcut is Ctrl+U</p>
gl: <p>Desfacer todas as eliminacións ou edicións das liñas seleccionadas.
    O atallo deste botón é Ctrl+U</p>

en: Template function documentation
gl: Documentación da función do modelo

en: Show documentation as original &English
gl: Amosar documentación como o orixinal &Inglés

en: &Back
gl: &Voltar

en: Displays the previously viewed function
gl: Amosa a función visualizada previamente

en: Show &all functions
gl: Amosar &todas as funcións

en: Shows a list of all built-in functions in alphabetic order
gl: Amosa unha lista de todas as funcións incorporadas en orde alfabética

en: Go back
gl: Volve atrás

en: No function to go back to
gl: Non hai ningunha función á que regresar

en: No documentation provided
gl: Non se proporcionou información

en: {title} (only one template dialog allowed)
gl: {title} (só se permite un modelo de diálogo)

en: {title} dialog number {number} (multiple template dialogs allowed)
gl: {title} número de diálogo {number}} (se permiten varios modelos de diálogo)

en: Template language tutorial
gl: Tutorial de linguaxe de modelos

en: Template function reference
gl: Referencia da función de modelo

en: Template value
gl: Valor do modelo

en: No title provided
gl: Non se proporciona ningún título

en: Open Edit metadata on this book
gl: Abre Editar metadatos deste libro

en: *** Breakpoints are enabled. Waiting for the 'Go' button to be pressed
gl: *** Os puntos de interrupción están habilitados. Agardando a que se preme o botón «Ir».

en: Copy stored template source to editor
gl: Copiar o código fonte do modelo almacenado ao editor

en: Discard existing text?
gl: Descartar o texto existente?

en: The editor contains text. Do you want to overwrite that text?
gl: O editor contén texto. Queres sobrescribir ese texto?

en: Disable word wrap
gl: Desactivar o axuste de palabras

en: Enable word wrap
gl: Activa o ajuste de palabras

en: Add Python template definition text
gl: Engadir texto de definición de modelo de Python

en: Load template from the Template tester
gl: Carga o modelo desde o probador de modelos

en: Load template from file
gl: Cargar o modelo do ficheiro

en: Save template to file
gl: Garda o modelo no ficheiro

en: No Template tester text is available
gl: Non hai texto dispoñible para probar modelos

en: Template file
gl: Arquivo modelo

en: Select icon
gl: Seleccione a icona

en: EXCEPTION:
gl: EXCEPCIÓN:

en: Built-in template function
gl: Función de modelo incorporada

en: Built-in function
gl: Función incorporada

en: User defined Python template function
gl: Función de modelo de Python definida polo usuario

en: User function
gl: Función de usuario

en: Stored template
gl: Modelo almacenado

en: Stored user defined Python template
gl: Modelo de Python definido polo usuario almacenado

en: Stored user defined GPM template
gl: Modelo GPM definido polo usuario almacenado

en: Discard changes?
gl: Queres descartar os cambios?

en: Do you really want to close this dialog, discarding any changes?
gl: Realmente queres pechar este diálogo e descartar calquera cambio?

en: No template provided
gl: Non se proporcionou ningún modelo

en: The template box cannot be empty
gl: A caixa do modelo non pode estar baleira

en: No column chosen
gl: Non se elixiu ningunha columna

en: You must specify a column to be colored
gl: Debes especificar unha columna para colorear

en: You must specify the column where the icons are applied
gl: Debes especificar a columna onde se aplican as iconas

en: &Continue
gl: &Continuar

en: Continue running the template
gl: Continúa executando o modelo

en: Stop running the template
gl: Deixa de executar o modelo

en: Break: line {0}, book {1}
gl: Salto: liña {0}, libro {1}

en: A variable in the template
gl: Unha variable no modelo

en: The value of the variable
gl: O valor da variable

en: The name of the template language operation
gl: O nome da operación de linguaxe do modelo

en: A General Program Mode Template
gl: Un modelo de modo de programa xeral

en: Set the color of the column:
gl: Establece a cor da columna:

en: Copy a color name to the clipboard:
gl: Copia un nome de cor no portapapeis:

en: Copy the selected color name to the clipboard
gl: Copia o nome da cor seleccionada no portapapeis

en: Kind:
gl: Tipo:

en: Apply the icon to column:
gl: Aplicar a icona á columna:

en: Copy an icon file name to the clipboard:
gl: Copia o nome dun ficheiro de icona no portapapeis:

en: <p>The template must return the name of the icon file
                    to display. If you wish to display multiple icons, separate the
                    individual icon file names with a ':' (colon). They will all be
                    displayed in the column</p>
gl: <p>O modelo debe devolver o nome do ficheiro de icona
                    para amosar. Se quere amosar varias iconas, separe cada
                    un dos nomes dos ficheiros de icona con «:» (dous puntos).
                    Amosaranse na columna</p>

en: Copy the selected icon file name to the clipboard
gl: Copia o nome do ficheiro de icona seleccionado no portapapeis

en: Add icon
gl: Engadir unha icona

en: Add an icon file to the set of choices
gl: Engade un ficheiro de icona ao conxunto de opcións

en: Template &name:
gl: &nome do modelo:

en: The name of the callable template
gl: O nome do modelo que se pode chamar

en: T&emplate:
gl: T&modelo:

en: The text of the template program goes into the box below
gl: O texto do programa modelo vai no cadro de abaixo

en: Enable &breakpoints
gl: Activar &puntos de interrupción

en: <p>If checked, the template evaluator will stop when it
    evaluates an expression on a double-clicked line number, opening a dialog showing
    you the value as well as all the local variables</p>
gl: <p>Se está marcado, o avaliador de modelos parará cando estea
    avalía unha expresión nun número de liña dobre clic, abrindo un diálogo que mostra
    ti o valor así como todas as variables locais</p>

en: &Go
gl: &Ir

en: If 'Enable breakpoints' is checked then click this button to run your template
gl: Se a opción «Activar puntos de interrupción» está marcada, preme neste botón para executar o teu modelo

en: &Line:
gl: &Liña:

en: Line number to toggle
gl: Número de liña para alternar

en: &Toggle
gl: &Activar

en: Toggle the breakpoint on the line number in the box
gl: Alterna o punto de interrupción no número de liña da caixa

en: &Remove all
gl: &Eliminar todo

en: Remove all breakpoints
gl: Elimina todos os puntos de interrupción

en: &Set all
gl: &Establecer todo

en: Set breakpoint on every line
gl: Establece o punto de interrupción en cada liña

en: <p>The text of the template program goes in this box.
                A General Program Mode template must begin with the word "program:".
                A Python template must begin with the word "python:" followed by a
                function definition line. There is a context menu item you can use
                to enter the first lines of a Python template.</p>
gl: <p>O texto do programa modelo vai nesta caixa.
    Un modelo de modo de programa xeral debe comezar coa palabra «programa:».
    Un modelo de Python debe comezar coa palabra «python:» seguida da
    liña de definición de funcións. Hai un elemento do menú contextual que podes usar
    para introducir as primeiras liñas dun modelo de Python.</p>

en: D&ocumentation:
gl: Documentación:

en: Documentation for the function being defined or edited
gl: Documentación para a función que se está a definir ou editar

en: Template value:
gl: Valor do modelo:

en: The value of the template using the current book in the library view
gl: O valor do modelo usando o libro actual na vista da biblioteca

en: User label
gl: Etiqueta de usuario

en: Font:
gl: Tipo de letra:

en: Select the font for the Template box
gl: Seleccione o tipo de letra para a caixa Modelo

en: Size:
gl: Tamaño:

en: Select the font size for the Template box
gl: Seleccione o tamaño da fonte para a caixa Modelo

en: Load the template from a file
gl: Carga o modelo desde un ficheiro

en: Save the template in a file
gl: Garda o modelo nun ficheiro

en: Template Function Reference
gl: Referencia da función de modelo

en: Function &name:
gl: &Nome da función:

en: &Function type:
gl: &Tipo de función:

en: &Documentation
gl: &Documentación

en: Click this button to open the documentation in a separate dialog.
    If no function is selected above then show all functions.
    Selecting a function will show only that function's documentation
gl: Preme neste botón para abrir a documentación nun diálogo separado.
    Se ningunha función está seleccionada arriba, mostraranse todas as funcións.
    Seleccionando unha función, só se amosará a documentación desa función

en: General &information
gl: &Información xeral

en: Click this button to see general help about using template functions
     and how they are documented.
gl: Preme neste botón para ver axuda xeral sobre o uso das funcións de modelo e como se documentan.

en: &Code:
gl: &Código:

en: Template function general information
gl: Información xeral sobre a función de modelo

en: Remove any template from the box
gl: Elimina calquera modelo da caixa

en: Set size of selected area
gl: Establece o tamaño da área seleccionada

en: For example, use 0.75 for kindle devices.
gl: Por exemplo, use 0,75 para dispositivos Kindle.

en: &Aspect ratio:
gl: Relación de &aspecto:

en: Keep the ratio of width to height fixed
gl: Mantén fixada a relación entre ancho e alto

en: Note that holding down the {} key while dragging the selection handles will resize the selection while preserving its aspect ratio.
gl: Teña en conta que mantendo premida a tecla {} mentres arrastras os controladores de selección cambiará o tamaño da selección mantendo a súa relación de aspecto.

en: Trim Image
gl: Recortar imaxe

en: Select a region by dragging with your mouse, and then click trim
gl: Seleccione unha rexión arrastrando co rato e prema en Recortar

en: &Trim
gl: Recor&tar

en: Trim image by removing borders outside the selected region
gl: Recorta a imaxe eliminando os bordos fóra da rexión seleccionada

en: &Region
gl: &Rexión

en: Specify a selection region size using numbers to allow for precise control
gl: Especifique o tamaño dunha rexión de selección utilizando números para permitir un control preciso

en: Adjust selection by dragging corners
gl: Axusta a selección arrastrando as esquinas

en: Size: {0}px Aspect ratio: {1:.3g}
gl: Tamaño: {0}px Relación de aspecto: {1:.3g}

en: Size: {0}x{1}px
gl: Tamaño: {0}x{1}px

en: Download %s
gl: Descargar %s

en: Downloading <b>%(fname)s</b> from %(url)s
gl: Descargando <b>%(fname)s</b> desde %(url)s

en: Failed to download from %(url)r with error: %(err)s
gl: Produciuse un erro ao descargar desde %(url)r: %(err)s

en: Downloading book
gl: Descargando libro

en: The book {0} will be downloaded and added to your calibre library automatically.
gl: O libro {0} descargarase e engadirase á túa biblioteca de calibre automaticamente.

en: No file specified to download.
gl: Non se especificou ningún ficheiro para descargar.

en: {} is not a supported e-book format
gl: {} non é un formato de libro electrónico compatible

en: Downloading %s
gl: Descargando %s

en: Downloading
gl: Descargando

en: Failed to download e-book
gl: Produciuse un erro ao descargar o libro electrónico

en: finished
gl: rematado

en: Email %(name)s to %(to)s
gl: Correo electrónico %(name)s a %(to)s

en: News:
gl: Novas:

en: Attached is the %s periodical downloaded by calibre.
gl: Anéxase o ficheiro periódico %s descargado por Calibre.

en: Add a new recipient:
gl: Engade un novo destinatario:

en: &Address
gl: &Enderezo

en: &Formats
gl: &Formatos

en: &Subject
gl: &Asunto

en: A&lias
gl: A&lcume

en: The email address of the recipient
gl: O enderezo de correo electrónico do destinatario

en: The optional alias (simple name) of the recipient
gl: O alias opcional (nome sinxelo) do destinatario

en: Formats to email. The first matching one will be sent (comma separated list)
gl: Formatos para enviar correo electrónico. Enviarase o primeiro que coincida (lista separada por comas)

en: The optional subject for email sent to this recipient
gl: O asunto opcional do correo electrónico enviado a este destinatario

en: &Add recipient
gl: Eng&adir un destinatario

en: Need address
gl: Necesita enderezo

en: You must specify an address
gl: Hai que indicar un enderezo

en: Invalid email address
gl: Enderezo de correo electrónico non válido

en: The address {} is invalid
gl: O enderezo {} non é válido

en: Need formats
gl: Necesita formatos

en: You must specify at least one format to send
gl: Debes especificar polo menos un formato para enviar

en: The recipient %s already exists
gl: O destinatario  %s xa existe

en: No recipients
gl: Non hai destinatarios

en: You must select at least one recipient
gl: Ten que seleccionar ao menos un destinatario

en: Auto convert the following books before sending via email?
gl: Converter automaticamente os seguintes libros antes de enviar por correo electrónico?

en: This recipient has no valid formats defined
gl: Este destinatario non ten formatos válidos definidos

en: These books have no suitable input formats for conversion
gl: Estes libros non teñen formatos de entrada axeitados para a conversión

en: Could not send
gl: Non se puido enviar

en: Could not send books to some recipients. Click "Show details" for more information
gl: Non se puideron enviar libros a algúns destinatarios. Preme en «Mostrar detalles» para obter máis información

en: E-book:
gl: Libro electrónico:

en: Attached, you will find the e-book
gl: O libro electrónico está anexo

en: by
gl: por

en: in the %s format.
gl: no formato %s.

en: {series_index} of {series}
gl: {series_index} de {series}

en: About this book:
gl: Sobre este libro:

en: Sending email to
gl: Enviando correo a

en: Auto convert the following books to %s before sending via email?
gl: Converter automaticamente os seguintes libros a %s antes de enviar por correo electrónico?

en: Could not email the following books as no suitable formats were found:
gl: Non foi posíbel enviar por correo os libros seguintes xa que non se atopou o formato correcto.

en: Failed to email book
gl: Fallou ao enviar por correo o libro

en: sent
gl: enviado

en: Sent news to
gl: Enviar novas a

en: <div style="font-size:10pt;">
    <p>Set a regular expression pattern to use when trying to guess e-book metadata from filenames. </p>
    <p>A <a href="%s">tutorial</a> on using regular expressions is available.</p>
    <p>Use the <b>Test</b> functionality below to test your regular expression on a few sample filenames (remember to include the file extension). The group names for the various metadata entries are documented in tooltips. Note that underscores in filenames are auto-replaced by spaces.</p></div>
gl: <div style="font-size:10pt;">
    <p>Establece un patrón de expresión regular para usar cando intentes adiviñar metadatos de libros electrónicos a partir dos nomes de ficheiros.</p>
    <p>Está dispoñible un <a href="%s">tutorial</a> sobre o uso de expresións regulares.</p>
    <p>Use a funcionalidade de <b>proba</b> a continuación para probar a súa expresión regular en algúns nomes de ficheiros de mostra (lembra incluír a extensión do ficheiro). Os nomes de grupos para as distintas entradas de metadatos están documentados en ferramentas. Teña en conta que os guións baixos nos nomes de ficheiros substitúense automaticamente por espazos.</p></div>

en: Regular &expression
gl: &Expresión regular

en: Test
gl: Proba

en: File &name:
gl: &Nome de ficheiro:

en: Title:
gl: Título:

en: Regular expression (?P&lt;title&gt;)
gl: Expresión regular (?P&lt;título&gt;)

en: No match
gl: Non hai coincidencias

en: Authors:
gl: Autoría:

en: Regular expression (?P<author>)
gl: Expresión regular (?P<author>)

en: Series:
gl: Coleccións:

en: Regular expression (?P<series>)
gl: Expresión regular (?P<colectáneas>)

en: Series index:
gl: Índice de colectánea:

en: Regular expression (?P<series_index>)
gl: Expresión regular (?P<colectáneas_index>)

en: Regular expression (?P<isbn>)
gl: Expresión regular (?P<isbn>)

en: Publisher:
gl: Editor

en: Regular expression (?P<publisher>)
gl: Expresión regular (?P<publisher>)

en: Published:
gl: Publicado:

en: Regular expression (?P<published>)
gl: Expresión regular (?P<published>)

en: Comments:
gl: Comentarios:

en: Regular expression (?P<comments>)
gl: Expresión regular (?P<comentarios>)

en: Select font files
gl: Seleccione ficheiros de fontes

en: TrueType/OpenType Fonts
gl: Tipos de letra TrueType/OpenType

en: Corrupt font
gl: Tipo de letra corrupto

en: Failed to load font from the file: {}
gl: Produciuse un erro ao cargar a fonte do ficheiro: {}

en: Choose a font family
gl: Escolle unha familia de fontes

en: Available faces for %s
gl: Caras dispoñibles para %s

en: Choose font family
gl: Escolla a familia de fontes

en: Add &fonts
gl: Engadir &fontes

en: Choose a font family from the list below:
gl: Escolla unha familia de fontes da seguinte lista:

en: Find next
gl: Buscar seguinte

en: Find previous
gl: Buscar anterior

en: None
gl: Ningún

en: Added fonts
gl: Fontes engadidas

en: Added font families: %s
gl: Familias de fontes engadidas: %s

en: Choose &font family
gl: Escolle a familia de &fontografía

en: Clear the font family
gl: Borrar a familia de fontes

en: Search the text of all books in the library
gl: Busca no texto de todos os libros da biblioteca

en: Cannot view book as no result is selected
gl: Non se pode ver o libro porque non se seleccionou ningún resultado

en: No result selected
gl: Non se seleccionou ningún resultado

en: WARNING
gl: Suplemento dos selectores de variación

en: The calibre library is on a FAT drive, indexing more than a few hundred books won't work.
gl: A biblioteca de Calibre está nunha unidade FAT, polo que indexar máis duns centos de libros non funcionará.

en: Learn more
gl: Máis información

en: Indexing of all books in this library is not yet complete, so search results will not be from all books. Click the <i>Show indexing status</i> button to see details.
gl: A indexación de todos os libros desta biblioteca aínda non está completa, polo que os resultados da busca non serán de todos os libros. Preme no botón <i>Mostrar estado de indexación</i> para ver os detalles.

en: Library on a FAT drive
gl: Biblioteca nunha unidade FAT

en: The calibre library {} is on a FAT drive. These drives have a limit on the maximum file size. Therefore indexing of more than a few hundred books will fail. You should move your calibre library to an NTFS or exFAT drive.
gl: A biblioteca calibre {} está nunha unidade FAT. Estas unidades teñen un límite no tamaño máximo do ficheiro. Polo tanto, a indexación de máis duns centos de libros fallará. Deberías mover a túa biblioteca de calibre a unha unidade NTFS ou exFAT.

en: Indexing is almost complete
gl: A indexación está case completa

en: Indexing is only {} done
gl: A indexación só se realiza {}

en: Normally, calibre indexes books slowly, in the background, to avoid overloading your computer. You can instead have calibre speed up indexing. This is useful if you intend to leave your computer running overnight to quickly finish the indexing. Both your computer and calibre will be less responsive while fast indexing is active. Closing this window will automatically reset to slow indexing.
gl: Normalmente, calibre indexa os libros lentamente, en segundo plano, para evitar sobrecargar o teu ordenador. En cambio, podes ter calibre para acelerar a indexación. Isto é útil se queres deixar o teu ordenador funcionando durante a noite para rematar rapidamente a indexación. Tanto o ordenador como o calibre responderán menos mentres a indexación rápida estea activa. Ao pechar esta xanela restablecerase automaticamente a indexación lenta.

en: Indexing speed:
gl: Velocidade de indexación:

en: &Slow
gl: &Lento

en: &Fast
gl: &Rápido

en: Not all the books in this library have been indexed yet. Searching will yield incomplete results.
gl: Aínda non se indexaron todos os libros desta biblioteca. A busca dará resultados incompletos.

en: All book files indexed
gl: Todos os ficheiros de libros indexados

en: Start &searching
gl: Comezar a &buscar

en: almost 100%
gl: case o 100%

en: {0} of {1} book files, {2} have been indexed, {3}
gl: {0} de {1} ficheiros de libros, {2} indexáronse, {3}

en: Start &searching even with incomplete indexing
gl: Comezar a &buscar mesmo cunha indexación incompleta

en: &Index books in this library to allow searching their full text
gl: &Indice libros desta biblioteca para permitir buscar o seu texto completo

en: In order to search the full text of books, the text must first be <i>indexed</i>. Once enabled, indexing is done automatically, in the background, whenever new books are added to this calibre library.
gl: Para buscar o texto completo dos libros, primeiro hai que indexar o texto. Unha vez activada, a indexación realízase automaticamente, en segundo plano, sempre que se engaden novos libros a esta biblioteca de calibre.

en: Re-index
gl: Re-indexar

en: Re-index all books in this library
gl: Volve a indexar todos os libros desta biblioteca

en: This will force calibre to re-index all the books in this library, which can take a long time. Are you sure?
gl: Isto obrigará a calibre a reindexar todos os libros desta biblioteca, o que pode levar moito tempo. Estás seguro?

en: This book was not found in the calibre library
gl: Este libro non se atopou na biblioteca de calibre

en: This book is not currently visible in the calibre library. If you have a search or Virtual library active, try clearing that. Or click the "Restrict searched books" checkbox in this window to only search currently visible books.
gl: Este libro non está visible actualmente na biblioteca de calibre. Se tes unha busca ou unha biblioteca virtual activa, proba a borrar. Ou preme na caixa de verificación «Restringir libros buscados» nesta xanela para buscar só libros visibles actualmente.

en: Unknown book
gl: Libro descoñecido

en: Unknown author
gl: Autor descoñecido

en: Invalid search query
gl: Consulta de busca non válida

en: The search query: {query} was not understood. See <a href="{fts_url}">here</a> for details on the supported query syntax.
gl: Non se entendeu a consulta de busca: {query}. Consulte <a href="{fts_url}">aquí</a> para obter máis información sobre a sintaxe de consulta admitida.

en: Jump to this book in the library
gl: Ir a este libro na biblioteca

en: Mark this book in the library
gl: Marca este libro na biblioteca

en: View this book at this search result
gl: Consulta este libro neste resultado da busca

en: View this book
gl: Mira este libro

en: Expand all
gl: Amplía todo

en: Collapse all
gl: Contraer todo

en: Enter words to search for
gl: Introduza palabras para buscar

en: &Restrict searched books
gl: &Restrinxir os libros buscados

en: Restrict search results to only the books currently showing in the main library screen. This means that any Virtual libraries or search results are applied.
gl: Restrinxa os resultados da busca só aos libros que se amosan actualmente na pantalla principal da biblioteca. Isto significa que se aplican as bibliotecas virtuais ou os resultados da busca.

en: &Match on related words
gl: &Relaciona palabras relacionadas

en: With this option searching for words will also match on any related words (supported in several languages). For example, in the English language: {0} matches {1} and {2} as well
gl: Con esta opción, buscar palabras tamén coincidirá con calquera palabra relacionada (compatible con varios idiomas). Por exemplo, en inglés: {0} coincide tamén con {1} e {2}

en: One book | {num} books
gl[0]: Un libro
gl[1]: {num} libros

en: Scheduled for re-indexing
gl: Programado para a reindexación

en: This book has been scheduled for re-indexing, which typically takes a few seconds, if no other books are being re-indexed. Once indexing is complete, you can re-run the search to see updated results.
gl: Este libro foi programado para volver a indexar, que normalmente leva uns segundos, se non se están a volver a indexar outros libros. Unha vez completada a indexación, podes volver executar a busca para ver os resultados actualizados.

en: Scroll to this book in the calibre library book list and select it [{}]
gl: Desprázate ata este libro na lista de libros da biblioteca de calibre e selecciónao [{}]

en: Select
gl: Seleccione

en: Mark
gl: Marca

en: Put a pin on this book in the calibre library, for future reference. You can search for marked books using the search term: {0}
gl: Pon un alfinete a este libro na biblioteca de calibre, para consulta futura. Podes buscar libros marcados usando o termo de busca: {0}

en: Re-index this book. Useful if the book has been changed outside of calibre, and thus not automatically re-indexed.
gl: Volve a indexar este libro. Útil se o libro foi modificado fóra do calibre e, polo tanto, non se indexou automaticamente.

en: This book has been deleted from the library but is still present in the full text search index. Remove it.
gl: Este libro eliminouse da biblioteca pero aínda está presente no índice de busca de texto completo. Eliminalo.

en: This book may have more than one match, only a single match per book is shown.
gl: Este libro pode ter máis dunha coincidencia, só se mostra unha única coincidencia por libro.

en: Open the book, in the {fmt} format.
    When using the calibre E-book viewer, it will attempt to scroll
    to this search result automatically.
gl: Abre o libro, no formato {fmt}.
    Ao usar o visor de libros electrónicos de calibre, intentará desprazarse
    a este resultado da busca automaticamente.

en: 
    <div class="h">Search for single words</div>
    <p>Simply type the word:</p>
    <div class="bq">awesome<br>calibre</div>
    
    <div class="h">Search for phrases</div>
    <p>Enclose the phrase in quotes:</p>
    <div class="bq">"early run"<br>"song of love"</div>
    
    <div class="h">Boolean searches</div>
    <div class="bq">(calibre AND ebook) NOT gun<br>simple NOT ("high bar" OR hard)</div>
    
    <div class="h">Phrases near each other</div>
    <div class="bq">NEAR("people" "in Asia" "try")<br>NEAR("Kovid" "calibre", 30)</div>
    <p>Here, 30 is the most words allowed between near groups. Defaults to 10 when unspecified.</p>
    
    <div style="margin-top: 1em"><a href="{fts_url}">Complete syntax reference</a></div>
    </div>
gl: 
    <div class="h">Buscar palabras soltas</div>
    <p>Simplemente escriba a palabra:</p>
    <div class="bq">impresionante<br> calibre</div>
    
    <div class="h">Buscar frases</div>
    <p>Engade a frase entre comiñas:</p>
    <div class="bq">"early run"<br>"canción de amor"</div>
    
    <div class="h">Buscas booleanas</div>
    <div class="bq">(calibre AND libro electrónico) NOT pistola<br>simple NOT ("barra alta» OR duro)</div>
    
    <div class="h">Frases preto entre sí</div>
    <div class="bq">NEAR("persoas" "en Asia" "probar")<br>NEAR("Kovid" "calibre", 30)</div>
    <p>Aquí, 30 é o número máximo de palabras permitidas entre grupos próximos. O valor predeterminado é 10 cando non se especifica.</p>
    
    <div style="margin-top: 1em">Referencia de sintaxe completa<a href="{fts_url}"></div>
    </div>

en: Abort the current search?
gl: Queres abortar a busca actual?

en: Show &indexing status
gl: Mostrar o estado de &indexación

en: &Mark all books
gl: &Marcar todos os libros

en: Mark all matched books in the library
gl: Marca todos os libros coincidentes na biblioteca

en: Select all matched books in the library
gl: Selecciona todos os libros coincidentes na biblioteca

en: Mark and select all matched books
gl: Marca e selecciona todos os libros coincidentes

en: Remove this action
gl: Elimina esta acción

en: <a href="{}">CSS selector help</a>
gl: <a href="{}">Axuda do selector CSS</a>

en: Create the rule to transform HTML tags below
gl: Crea a regra para transformar etiquetas HTML a continuación

en: If the tag
gl: Se a etiqueta

en: Then:
gl: Entón:

en: Add another action
gl: Engade outra acción

en: If the tag <b>{match_type}</b> <b>{query}</b>
gl: Se a etiqueta <b>{match_type}</b> <b>{query}</b>

en: You can specify rules to transform HTML here. Click the "Add rule" button below to get started.
gl: Podes especificar regras para transformar HTML aquí. Preme no botón «Engadir regra» a continuación para comezar.

en: Test HTML transform rules
gl: Proba as regras de transformación HTML

en: Enter an HTML document below and click the "Test" button
gl: Introduce un documento HTML a continuación e preme no botón «Probar».

en: Resulting HTML
gl: HTML resultante

en: Edit HTML transform rules
gl: Editar regras de transformación HTML

en: Current HTML file
gl: Ficheiro HTML actual

en: All HTML files
gl: Todos os ficheiros HTML

en: Open HTML files
gl: Abre ficheiros HTML

en: Selected HTML files
gl: Ficheiros HTML seleccionados

en: Create an icon theme
gl: Crea un tema de icona

en: Use this theme in calibre
gl: Use este tema en calibre

en: Change the current calibre icon theme to this theme
gl: Cambia o tema da icona de calibre actual a este tema

en: Theme Metadata
gl: Metadatos do tema

en: &Version:
gl: &versión:

en: Light and Dark
gl: Luz e Escuridade

en: Light only
gl: Só luz

en: Dark only
gl: Só escuro

en: Specify the color palette this icon theme is suited for
gl: Especifique a paleta de cores para a que é adecuada este tema de icona

en: &Color palette:
gl: &Paleta de cores:

en: &License:
gl: &Licenza:

en: The license for the icons in this theme. Common choices are Creative Commons or Public Domain.
gl: A licenza para as iconas deste tema. As opcións comúns son Creative Commons ou Public Domain.

en: %d icons missing in this theme
gl: %diconas que faltan neste tema

en: No missing icons
gl: Non faltan iconas

en: No title specified
gl: Non se especifica ningún título

en: You must specify a title for this icon theme
gl: Debes especificar un título para este tema de icona

en: No author specified
gl: Non se especifica ningún autor

en: You must specify an author for this icon theme
gl: Debes especificar un autor para este tema de icona

en: &Abort
gl: &Abortar

en: Losslessly optimizing images, please wait...
gl: Optimizando imaxes sen perdas, agarda...

en: Optimizing images failed, click "Show details" for more information
gl: Produciuse un erro ao optimizar as imaxes, preme en «Mostrar detalles» para obter máis información

en: Compression failed
gl: Fallou a compresión

en: Optimizing %s
gl: Optimización %s

en: Creating theme file
gl: Creando ficheiro de tema

en: Compressing theme file
gl: Comprimindo o ficheiro do tema

en: Choose a folder from which to read the icons
gl: Escolla un cartafol desde o que ler as iconas

en: Choose destination for icon theme
gl: Escolla o destino para o tema da icona

en: ZIP files
gl: Ficheiros ZIP

en: Right click to visit theme homepage
gl: Preme co botón dereito para visitar a páxina de inicio do tema

en: Downloading icons...
gl: Descargando iconas...

en: Downloading icons, please wait...
gl: Descargando iconas, agarde...

en: Use the calibre default icons
gl: Use as iconas predeterminadas do calibre

en: Choose an icon theme below. It will be used for both light and dark color themes unless a color specific theme is chosen in one of the other tabs.
gl: Escolle un tema de icona a continuación. Usarase tanto para temas de cores claras como escuras a non ser que se escolla un tema específico de cor nunha das outras pestanas.

en: Choose an icon theme below. It will be used preferentially for light color themes. If the default is chosen then the theme for "light and dark" will be used.
gl: Escolle un tema de icona a continuación. Usarase preferentemente para temas de cores claras. Se se escolle o tema predeterminado, empregarase o tema «claro e escuro».

en: Choose an icon theme below. It will be used preferentially for dark color themes. If the default is chosen then the theme for "light and dark" will be used.
gl: Escolle un tema de icona a continuación. Usarase preferentemente para temas de cores escuras. Se se escolle o tema predeterminado, empregarase o tema «claro e escuro».

en: Number of icons
gl: Número de iconas

en: Popularity
gl: Popularidade

en: Choose an icon theme
gl: Escolla un tema de icona

en: Restore &default icons
gl: Restaurar e iconas predeterminadas

en: For light and dark
gl: Para claro e escuro

en: For light only
gl: Só para luz

en: For dark only
gl: Só para escuro

en: Downloading, please wait...
gl: Descargando, agarde...

en: Failed to download list of themes
gl: Produciuse un erro ao descargar a lista de temas

en: Failed to download list of themes, click "Show details" for more information
gl: Produciuse un erro ao descargar a lista de temas, preme en «Mostrar detalles» para obter máis información

en: Choose from {} available icon themes
gl: Escolle entre {} temas de iconas dispoñibles

en: Failed to download icon themes, click "Show details" for more information.
gl: Produciuse un erro ao descargar os temas de iconas, preme en «Mostrar detalles» para obter máis información.

en: Zoom &in
gl: A&chegar

en: Zoom &out
gl: A&fastar

en: Reset &zoom
gl: Restablecer &zoom

en: &Rotate
gl: &Xirar

en: &Save as
gl: &Gardar como

en: F&ull screen
gl: Pantalla completa

en: &Fit image
gl: &Axustar imaxe

en: Fit image inside the available space
gl: Axustar a imaxe dentro do espazo dispoñible

en: Remember &zoom
gl: Lembra o zoom

en: Choose a file to save to
gl: Escolla un ficheiro para gardar

en: Image: {name} {resolution}
gl: Imaxe: {name} {resolution}

en: See what's new in this calibre release
gl: Vexa as novidades desta versión do Calibre

en: Connected
gl: Conectado

en:  %(created)s %(name)s
gl: %(created)s%(name)s

en: created by
gl: creado por

en: %(num)d of %(total)d books
gl: %(num)d de %(total)d libros

en: one book | {} books
gl[0]: un libro
gl[1]: {} libros

en: %(num)s, %(sel)d selected | %(num)s, %(sel)d selected
gl[0]: %(num)s, %(sel)d seleccionado
gl[1]: %(num)s, %(sel)d seleccionados

en: Cover grid
gl: Grade de capas

en: Search bar
gl: Barra de buscas

en: Next Virtual library
gl: Biblioteca virtual seguinte

en: Switch to the next Virtual library in the Virtual library tab bar
gl: Cambia á seguinte biblioteca virtual na barra de pestanas Biblioteca virtual

en: Previous Virtual library
gl: Biblioteca virtual anterior

en: Switch to the previous Virtual library in the Virtual library tab bar
gl: Cambia á biblioteca virtual anterior na barra de pestanas Biblioteca virtual

en: All books
gl: Todos os libros

en: Search expression for this Virtual library:
gl: Expresión de busca para esta biblioteca virtual:

en: Sort tabs alphabetically
gl: Ordena as pestanas alfabeticamente

en: Restore hidden tabs
gl: Restaurar pestanas ocultas

en: Hide Virtual library tabs
gl: Ocultar as pestanas da biblioteca virtual

en: Lock Virtual library tabs
gl: Bloquear as pestanas da biblioteca virtual

en: Unlock Virtual library tabs
gl: Desbloquear pestanas da biblioteca virtual

en: Edit "%s"
gl: Editar «%s»

en: Delete "%s"
gl: Eliminar «%s»

en: Layout
gl: Deseño

en: Show and hide various parts of the calibre main window
gl: Mostra e oculta varias partes da xanela principal do calibre

en: No %s format
gl: Sen %s formato

en: The book {0} does not have the {1} format
gl: O libro {0} non ten o formato {1}

en: Restore %s
gl: Restaurar %s

en: Job
gl: Traballo

en: Progress
gl: Progreso

en: Running time
gl: Tempo en execución

en: Start time
gl: Hora de inicio

en: There is a running job: | There are {} running jobs:
gl[0]: Hai un traballo en execución:
gl[1]: Hai {} traballos en execución:

en: Unknown job
gl: Tarefa descoñecida

en: There is a waiting job | There are {} waiting jobs
gl[0]: Hai un traballo en espera
gl[1]: Hai {} traballos en espera

en: Cannot kill job
gl: Non é posíbel deter a tarefa

en: Cannot kill jobs that communicate with the device
gl: Non é posíbel deter as tarefas que comunican co dispositivo

en: Job has already run
gl: A tarefa xa se está a executar

en: This job cannot be stopped
gl: Este traballo non se pode deter

en: Some of the jobs cannot be stopped. Click "Show details" to see the list of unstoppable jobs.
gl: Algúns dos traballos non se poden parar. Preme en «Mostrar detalles» para ver a lista de traballos imparables.

en: Unavailable
gl: Non dispoñíbel

en: Click to see list of jobs
gl: Faga clic para ver a lista de traballos

en: Show/hide the Jobs List
gl: Mostrar/ocultar a lista de traballos

en: Click to see list of jobs [{}]
gl: Preme para ver a lista de traballos [{}]

en: Jobs:
gl: Tarefas:

en: No running jobs
gl: Non hai tarefas en execución

en: One running job
gl: Unha tarefa en execución

en: %d running jobs
gl: %d traballos en execución

en:  - Jobs
gl:  - Tarefas

en: Search for a job by name
gl: Buscar unha tarefa polo nome

en: No job
gl: Ningunha tarefa

en: No job selected
gl: Non hai ningunha tarefa seleccionada

en: Do you really want to stop the selected job? | Do you really want to stop all the selected jobs?
gl[0]: Confirma que desexa deter a tarefa seleccionada?
gl[1]: Confirma que desexa deter todas as tarefas seleccionadas?

en: Do you really want to stop all non-device jobs?
gl: De verdade quere deter todos os traballos que non son de dispositivos?

en: &Custom
gl: &Personalizar

en: &Alternate shortcut:
gl: Atallo &alternativo:

en: &Shortcut:
gl: &Atallo:

en: Done
gl: Feito

en: &Default: %(deflt)s [Currently not conflicting: %(curr)s]
gl: &Predeterminado: %(deflt)s [Actualmente non entra en conflito: %(curr)s]

en: Press a key...
gl: Prema unha tecla...

en: Already assigned
gl: Xa asignado

en: already assigned to
gl: xa está asignado a

en: <b>This shortcut no longer exists</b>
gl: <b>Este atallo non existe máis</b>

en: Double click on any entry to change the keyboard shortcuts associated with it
gl: Prema dúas veces nunha entrada para cambiar os atallos de teclado asociados con ela

en: Search for a shortcut by name
gl: Buscar un atallo polo nome

en: No matches
gl: Non hai coincidencias

en: Could not find any shortcuts matching <i>{}</i>
gl: Non se puido atopar ningún atallo que coincida con <i>{}</i>

en: Eject this device
gl: Extraer o dispositivo

en: Configure this device
gl: Configura este dispositivo

en: Update cached metadata on device
gl: Actualizar metadatatos na caché do dispositivo

en: Library
gl: Biblioteca

en: Show books in calibre library
gl: Amosar os libros na biblioteca do Calibre

en: Show books in the main memory of the device
gl: Amosar os libros na memoria principal do dispositivo

en: Show books in storage card A
gl: Amosar os libros almacenados na tarxeta A

en: Show books in storage card B
gl: Amosar os libros almacenados na tarxeta B

en: Delete library
gl: Eliminar biblioteca

en: available
gl: dispoñíbel

en: Close the Virtual library
gl: Pecha a biblioteca virtual

en: Change how the displayed books are sorted
gl: Cambia como se ordenan os libros mostrados

en: Sort
gl: Ordenar

en: <p>Search the list of books by title, author, publisher, tags, comments, etc.<br><br>Words separated by spaces are ANDed
gl: <p>Busca o listado de libros por título, autoría, editorial, etiquetas, comentarios etc.<br><br>Búscanse os libros que conteñan todas as palabras separadas por espazos

en: Search the full text of all books in the library, not just their metadata
gl: Busca no texto completo de todos os libros da biblioteca, non só nos metadatos

en: Do quick search (you can also press the Enter key)
gl: Fai unha busca rápida (tamén podes premer a tecla Intro)

[ctx: mark books matching search result instead of filtering them]
en: Highlight
gl: Destacar

en: <h2>Shutting down</h2><div>
gl: <h2>Apagando</h2><div>

en: Book %(sidx)s of <span class="series_name">%(series)s</span>
gl: Libro %(sidx)s de <span class="series_name">%(series)s</span>

en: This book is on the device in %s
gl: Este libro está no dispositivo en %s

en: Unknown chapter
gl: Capítulo descoñecido

en: Anonymous Content server user
gl: Usuario anónimo do servidor de contidos

en: Local E-book viewer user
gl: Usuario local de visor de libros electrónicos

en: Bookmark
gl: Marcador

[ctx: type of annotation]
en: Highlight
gl: Destacar

en: Bookmarks
gl: Marcadores

en: Highlights
gl: Destacados

en: Export {} annotations
gl: Exportar {} anotacións

en: calibre annotation collection
gl: colección de anotacións de calibre

en: annotations
gl: anotacións

en: Format to export in:
gl: Formato para exportar en:

en: Save to file
gl: Gardar no ficheiro

en: File for exports
gl: Ficheiro para exportacións

en: Open in viewer
gl: Abrir no visor

en: Show in calibre
gl: Mostrar en calibre

en: Edit notes
gl: Editar notas

en: Export selected item | Export {} selected items
gl[0]: Exportar o elemento seleccionado
gl[1]: Exportar {} elementos seleccionados

en: Delete selected item | Delete {} selected items
gl[0]: Eliminar o elemento seleccionado
gl[1]: Elimina {} elementos seleccionados

en: Restrict to
gl: Restrinxir a

en: Type:
gl: Tipo:

en: Show only annotations of the specified type
gl: Mostra só anotacións do tipo especificado

en: User:
gl: Usuario:

en: Show only annotations created by the specified user
gl: Mostra só as anotacións creadas polo usuario especificado

en: Only show annotations from books that have been selected in the calibre library
gl: Mostra só anotacións dos libros que se seleccionaron na biblioteca de calibre

en: &Show results from only selected books
gl: &Mostrar resultados só dos libros seleccionados

en: &Show results from only the selected book | &Show results from only the {} selected books
gl[0]: &Mostrar resultados só do libro seleccionado
gl[1]: &Mostrar resultados só dos {} libros seleccionados

en: Find previous match
gl: Busca a coincidencia anterior

en: Invalid search expression
gl: Expresión de busca non válida

en: The search expression: {0} is invalid. The search syntax used is the SQLite Full text Search Query syntax, <a href="{1}">described here</a>.
gl: A expresión de busca: {0} non é válida. A sintaxe de busca utilizada é a sintaxe de consulta de busca de texto completo de SQLite, <a href="{1}">descrita aquí</a>.

en: Edit the notes of this highlight
gl: Edita as notas deste destacado

en: Add notes
gl: Engadir notas

en: Add notes to this highlight
gl: Engade notas a este punto destacado

en: User
gl: Usuario

en: View the book at this annotation in the calibre E-book viewer
gl: Consulta o libro nesta anotación no visor de libros electrónicos de calibre

en: Show this book in the main calibre book list
gl: Mostra este libro na lista de libros de calibre principal

en: Edit notes for highlight
gl: Edita notas para resaltar

en: Annotations browser
gl: Navegador de anotacións

en: With this option searching for words will also match on any related words (supported in several languages). For example, in the English language: <i>correction</i> matches <i>correcting</i> and <i>corrected</i> as well
gl: Con esta opción, buscar palabras tamén coincidirá con calquera palabra relacionada (compatible con varios idiomas). Por exemplo, na lingua inglesa: <i>corrección</i> coincide con <i>corrixir</i> e <i>corrixir</i> tamén

en: &Delete all selected
gl: &Eliminar todos os seleccionados

en: Delete the selected annotations
gl: Elimina as anotacións seleccionadas

en: &Export all selected
gl: &Exportar todos os seleccionados

en: Export the selected annotations
gl: Exportar as anotacións seleccionadas

en: Rebuild search index
gl: Reconstruír o índice de busca

en: Refresh annotations in case they have been changed since this window was opened
gl: Actualiza as anotacións no caso de que se modificaron desde que se abriu esta xanela

en: No selected annotations
gl: Non hai anotacións seleccionadas

en: No annotations have been selected
gl: Non se seleccionou ningunha anotación

en: Are you sure you want to <b>permanently</b> delete this annotation? | Are you sure you want to <b>permanently</b> delete these {} annotations?
gl[0]: Estás seguro de que queres eliminar <b>permanentemente</b> esta anotación?
gl[1]: Estás seguro de que queres eliminar <b>permanentemente</b> estas {} anotacións?

en: Editing is only supported for the notes associated with highlights
gl: A edición só se admite para as notas asociadas aos destacados

en: Set to undefined
gl: Establécese como indefinido

en: Template editing disabled
gl: Desactivouse a edición de modelos

en: Size (MB)
gl: Tamaño (MB)

en: Modified
gl: Modificado

en: Formats
gl: Formatos

en: Failed to read cover file for this book from the calibre library.
gl: Produciuse un erro ao ler o ficheiro de portada deste libro da biblioteca de calibre.

en: The cover for the book %s is too large, cannot load it. Resize or delete it.
gl: A portada do libro %s é demasiado grande, non se pode cargar. Cambia o tamaño ou elimínao.

en: %s stars
gl: %s estrelas

en: Click in this column and press Q to Quickview books with the same "%s"
gl: Preme nesta columna e preme Q para ver libros co mesmo «%s»

en: Description:
gl: Descrición:

en: The lookup/search name is <i>{0}</i>
gl: O nome da busca/busca é <i>{0}</i>

en: Marked with text "{0}"
gl: Marcado co texto «{0}»

en: Marked without text
gl: Marcado sen texto

en: This book's UUID is "{0}"
gl: O UUID deste libro é «{0}»

en: Failed to set data
gl: Produciuse un erro ao establecer os datos

en: Could not set data, click "Show details" to see why.
gl: Non se puideron establecer os datos, preme en «Mostrar detalles» para ver por que.

en: In Library
gl: Na biblioteca

en: Unhandled error
gl: Erro non xestionado

en: Failed to read book data from calibre library. Click "Show details" for more information
gl: Produciuse un erro ao ler os datos do libro da biblioteca de calibre. Preme en «Mostrar detalles» para obter máis información

en: Waiting for metadata to be updated
gl: Agardando a que se actualicen os metadatos

en: Marked for deletion
gl: Marcado para eliminar

en: Double click to <b>edit</b> me<br><br>
gl: Prema dúas veces para <b>editar</b><br><br>

en: The lookup/search name is
gl: O nome da busca/busca é

en: Export selected
gl: Exportar seleccionado

en: Select none
gl: &Non escoller nada

en: Restrict to:
gl: Restrinxir a:

en: Add categories to which to restrict results.
    When no categories are specified no restriction is in effect
gl: Engade categorías ás que restrinxir os resultados.
    Cando non se especifican categorías non hai ningunha restrición en vigor

en: Remove
gl: Retirar

en: Export
gl: Exportar

en: Export the selected notes as HTML files
gl: Exporta as notas seleccionadas como ficheiros HTML

en: Search books
gl: Busca libros

en: Search the calibre library for books in the currently selected categories
gl: Busca na biblioteca calibre libros nas categorías seleccionadas actualmente

en: No results selected
gl: Non se seleccionou ningún resultado

en: No results selected, nothing to export
gl: Non se seleccionou ningún resultado, non hai nada que exportar

en: Choose folder for exported note | Choose folder for {} exported notes
gl[0]: Escolla o cartafol para a nota exportada
gl[1]: Escolle o cartafol para {} notas exportadas

en: Adjust width of {0}
gl: Axustar o ancho de {0}

en: {0} pixels
gl: {0} píxeles

en: The original size can be larger than the maximum if the window has been resized
gl: O tamaño orixinal pode ser maior que o máximo se cambiou o tamaño da xanela

en: Original size:
gl: Tamaño orixinal:

en: Minimum size:
gl: Tamaño mínimo:

en: Maximum size:
gl: Tamaño máximo:

en: You can also adjust column widths by dragging the divider between column headers
gl: Tamén pode axustar o ancho das columnas arrastrando o divisor entre as cabeceiras das columnas

en: &Shrink 10%
gl: &Reducir un 10 %

en: &Expand 10%
gl: &Ampliar un 10 %

en: Set to mi&nimum
gl: Establecer ao mí&nimo

en: Set to ma&ximum
gl: Establecer ao má&ximo

en: &Resize column to fit contents
gl: &Redimensionar a columna para axustar o contido

en: The width will be set to the size of the widest entry or the maximum size, whichever is smaller
gl: O ancho establecerase co tamaño da entrada máis ampla ou o tamaño máximo, o que sexa menor

en: pixels
gl: píxeles

en: This box shows the current width after using the above buttons
gl: Esta caixa mostra o ancho actual despois de usar os botóns anteriores

en: Set width &to:
gl: Establecer o ancho & en:

en: Cannot hide all columns
gl: Non se poden ocultar todas as columnas

en: You must not hide all columns
gl: Non debes ocultar todas as columnas

en: Sort on %s
gl: Ordenar en %s

en: Ascending
gl: Ascendente

en: Descending
gl: Descendente

en: Change text alignment for %s
gl: Cambiar o aliñamento do texto a %s

en: Center
gl: Centrado

en: Left
gl: Esquerda

en: Right
gl: Dereita

en: Change font style for %s
gl: Cambiar o estilo de letra para %s

en: Bold font
gl: Tipo de letra en negra

en: Normal font
gl: Tipo de letra normal

en: Bold and Italic font
gl: Fonte en negra e cursiva

en: Italic font
gl: Fonte cursiva

en: Adjust width of column {0}
gl: Axustar o ancho da columna {0}

en: Edit column definition for %s
gl: Editar definición da columna para %s

en: Quickview column %s
gl: Columna de vista rápida %s

en: Edit permissible values for %s
gl: Editar valores permitidos para %s

en: Hide column %s
gl: Ocultar a columna %s

en: Show column
gl: Amosar columna

en: Remember On Device column width
gl: Lembra o ancho da columna No dispositivo

en: Reset On Device column width to default
gl: Restablece o ancho da columna no dispositivo ao valor predeterminado

en: Restore default layout
gl: Restaurar a disposición por defecto

en: Hide row numbers
gl: Ocultar números de fila

en: Show row numbers
gl: Mostrar números de fila

en: Toggle mark for book
gl: Marca de alterna para o libro

en: Mark book with text label
gl: Marcar o libro coa etiqueta de texto

en: Un-split the book list
gl: Retirar a lista de libros

en: Split the book list
gl: Dividir a lista de libros

en: Allow moving columns with the mouse
gl: Permite mover columnas co rato

en: Dropping onto a device is not supported. First add the book to the calibre library.
gl: Copiar directamente a un dispositivo non é compatíbel. Primeiro debe engadir o libro á biblioteca do Calibre.

en: File name
gl: Nome de arquivo

en: Configure viewer
gl: Configurar o visor

en: Use white background
gl: Usar un fondo branco

en: Hyphenate
gl: División de palabras

en: <b>Changes will only take effect after a restart.</b>
gl: <b>Os cambios só terán efecto despois de reiniciar</b><

en:  - LRF viewer
gl:  - Visor LRF

en: <b>No matches</b> for the search phrase <i>%s</i> were found.
gl: <b>Sen coincidencias</b> para a frase de busca <i>%s</i>.

en: %prog [options] book.lrf
    
    Read the LRF e-book book.lrf
gl: %prog [opcións] book.lrf
    
    Le o libro electrónico LRF book.lrf

en: Print more information about the rendering process
gl: Imprime máis información sobre o proceso de renderizado

en: Turn on visual aids to debugging the rendering engine
gl: Activa as axudas visuais para depurar o motor de renderizado

en: Disable hyphenation. Should significantly speed up rendering.
gl: Desactivar a guionización. Debería acelerar significativamente a renderización.

en: By default the background is off white as I find this easier on the eyes. Use this option to make the background pure white.
gl: De xeito predeterminado, o fondo é de cor branca xa que me resulta máis fácil para os ollos. Use esta opción para facer o fondo branco puro.

en: Profile the LRF renderer
gl: Perfil do renderizador LRF

en: LRF viewer
gl: Visor LRF

en: Parsing LRF file
gl: A analizar o visor de LRF

en: LRF viewer toolbar
gl: Barra de ferramentas do visualizador LRF

en: Next page
gl: Páxina seguinte

en: Previous Page
gl: Páxina anterior

en: Back
gl: Voltar

en: Forward
gl: Adiante

en: Next match
gl: Aparición seguinte

en: Open e-book
gl: Libro electrónico aberto

en: %prog [options] [path_to_ebook or calibre url ...]
    
    Launch the main calibre Graphical User Interface and optionally add the e-book at
    path_to_ebook to the database. You can also specify calibre URLs to perform various
    different actions, than just adding books. For example:
    
    calibre://view-book/test_library/1842/epub
    
    Will open the book with id 1842 in the EPUB format from the library
    "test_library" in the calibre E-book viewer. Library names are the folder names of the
    libraries with spaces replaced by underscores. A full description of the
    various URL based actions is in the User Manual.
gl: %prog [opcións] [ruta_a_ebook ou url calibre...]
    
    Inicie a interface gráfica de usuario de calibre principal e, opcionalmente, engada o libro electrónico en
    path_to_ebook á base de datos. Tamén pode especificar URL de calibre para realizar varios
    accións diferentes, que só engadir libros. Por exemplo:
    
    calibre://view-book/test_library/1842/epub
    
    Abrirá o libro con id 1842 en formato EPUB da biblioteca
    «test_library» no visor de libros electrónicos de calibre. Os nomes da biblioteca son os nomes dos cartafoles
    bibliotecas con espazos substituídos por guións baixos. Unha descrición completa do
    varias accións baseadas en URL están no Manual de usuario.

en: Use the library located at the specified path.
gl: Usar a biblioteca localizada na ruta específico.

en: Start minimized to system tray.
gl: Iniciar minimizado na bandexa do sistema.

en: Ignored, do not use. Present only for legacy reasons
gl: Ignorado, non usar. Presente só por motivos legais

en: Do not check for updates
gl: Non comprobar se hai actualizacións

en: Ignore custom plugins, useful if you installed a plugin that is preventing calibre from starting
gl: Ignorar os complementos personalizados. Isto é útil se instalou algún complemento que impide que calibre arranque normalmente

en: Path too long
gl: Camiño demasiado longo

en: Path to Calibre Portable (%s) too long. It must be less than 59 characters.
gl: O camiño ata Calibre Portable (%s) é demasiado longo. Debe ter menos de 59 caracteres.

en: Calibre Library
gl: Biblioteca do Calibre

en: Failed to create library
gl: Produciuse un fallo ao crear a biblioteca

en: Failed to create calibre library at: %r.
    You will be asked to choose a new library location.
gl: Produciuse un erro ao crear a biblioteca calibre en: %r.
    Pediráselle que escolla unha nova localización da biblioteca.

en: Could not repair library. Click "Show details" for more information.
gl: Non se puido reparar a biblioteca. Preme en «Mostrar detalles» para obter máis información.

en: Initializing user interface...
gl: Iniciando a interface de usuario...

en: Choose a location for your new calibre e-book library
gl: Escoller unha localización para a nova biblioteca de libros electrónicos do calibre

en: Repairing failed
gl: A reparación fallou

en: The database repair failed. Starting with a new empty library.
gl: A reparación da base de datos fallou. Iniciando cunha nova biblioteca baleira.

en: Bad database location
gl: A localización da base de datos é incorrecta

en: Bad database location %r. calibre will now quit.
gl: Localización da base de datos %r errada. Calibre pecharase a seguir.

en: Startup error
gl: Erro de inicio

en: There was an error during {0} startup. Parts of {0} may not function. Click "Show details" to learn more.
gl: Produciuse un erro durante o inicio de {0}. É posible que partes de {0} non funcionen. Preme en «Mostrar detalles» para obter máis información.

en: Corrupted database
gl: A base de datos está danada

en: The library database at %s appears to be corrupted. Do you want calibre to try and rebuild it automatically? The rebuild may not be completely successful. If you say No, a new empty calibre library will be created.
gl: A base de datos da biblioteca en %s parece estar danada. Queres que Calibre intente reconstruílo automaticamente? É posible que a reconstrución non teña éxito. Se dis Non, crearase unha nova biblioteca de calibre baleira.

en: Bad database location %r. Will start with  a new, empty calibre library
gl: Localización da base de datos %r errada. Comenzarase cunha biblioteca do Calibre nova e baleira

en: Starting %s: Loading books...
gl: Iniciando %s; cargando os libros...

en: Cannot start calibre
gl: Non se pode iniciar o calibre

en: Another calibre program that can modify calibre libraries, such as, {0} or {1} is already running. You must first shut it down, before starting the main calibre program. If you are sure no such program is running, try restarting your computer.
gl: Xa está en execución outro programa calibre que pode modificar bibliotecas calibre, como {0} ou {1}. Primeiro debes apagalo antes de iniciar o programa principal calibre. Se estás seguro de que non se está a executar ningún programa deste tipo, proba a reiniciar o teu ordenador.

en: Failed to contact running instance of calibre
gl: Produciuse un erro ao contactar a instancia de calibre en execución

en: Contacting calibre failed
gl: Produciuse un erro ao contactar calibre

en: Failed to contact running instance of calibre, try restarting calibre
gl: Produciuse un erro ao contactar a instancia en execución de calibre. Proba a reiniciar calibre

en: Shutdown command sent, waiting for shutdown...
gl: Comando de apagado enviado, agardando o apagado...

en: Failed to shutdown running calibre instance
gl: Produciuse un erro ao apagar a instancia de calibre en execución

en: &Preferences
gl: &Preferencias

en: &Quit
gl: &Saír

en: The folder "{}" is opened in another program, so calibre cannot access it.
gl: O cartafol «{}» ábrese noutro programa, polo que calibre non pode acceder a el.

en: The file "{}" is opened in another program, so calibre cannot access it.
gl: O ficheiro «{}» ábrese noutro programa, polo que calibre non pode acceder a el.

en: A folder is open in another program so calibre cannot access it.
gl: Un cartafol está aberto noutro programa polo que calibre non pode acceder a el.

en: A file is open in another program so calibre cannot access it.
gl: Un ficheiro está aberto noutro programa polo que calibre non pode acceder a el.

en: This is usually caused by leaving Windows explorer or a similar file manager open to a folder in the calibre library. Close Windows explorer and retry.
gl: Normalmente, isto ocorre ao deixar o explorador de Windows ou un xestor de ficheiros similar aberto nun cartafol da biblioteca calibre. Pecha o explorador de Windows e téntao de novo.

en: This is usually caused by software such as antivirus or file sync (aka DropBox and similar) accessing files in the calibre library folder at the same time as calibre. Try excluding the calibre library folder from such software.
gl: Isto adoita ser causado por software como antivirus ou sincronización de ficheiros (tamén coñecido como DropBox e similares) que accede aos ficheiros do cartafol da biblioteca de calibre ao mesmo tempo que calibre. Proba a excluír o cartafol da biblioteca calibre deste software.

en: Cannot open file or folder as it is in use
gl: Non se pode abrir o ficheiro ou cartafol xa que está en uso

en: Permission was denied by the operating system when calibre tried to access the file: "{0}".
gl: O sistema operativo denegou o permiso cando calibre intentou acceder ao ficheiro: «{0}».

en: Permission was denied by the operating system when calibre tried to access a file.
gl: O sistema operativo denegou o permiso cando calibre intentou acceder a un ficheiro.

en: This means either that the permissions on the file or its parent folder are incorrect or the file is open in another program.
gl: Isto significa que os permisos do ficheiro ou do cartafol principal son incorrectos ou que o ficheiro está aberto noutro programa.

en: Cannot open file or folder
gl: Non se pode abrir o ficheiro ou cartafol

en: Could not open the folder: "{}". It is already opened in the following programs:
gl: Non se puido abrir o cartafol: «{}». Xa está aberto nos seguintes programas:

en: Unhandled exception
gl: Excepción non controlada

en: Edit Markdown
gl: Editar Markdown

en: &Markdown source
gl: Fonte de &markdown

en: &Preview
gl: &Vista previa

en: Set date to undefined
gl: Establece a data como indefinida

en: Set date to today
gl: Establece a data para hoxe

en: &Redo
gl: &Refacer

en: Specify how this book should be sorted when by title. For example, The Exorcist might be sorted as Exorcist, The.
gl: Especifica como se debe ordenar o título deste libro. Por exemplo, «O exorcista» podería ordenarse como «Exorcista, O».

en: Title &sort:
gl: &Ordenación por título:

en:  The ok icon indicates that the current title sort matches the current title
gl:  A icona ok indica que a ordenación do título actual coincide co título actual

en:  The error icon warns that the current title sort does not match the current title. No action is required if this is what you want.
gl:  A icona de erro advirte de que a ordenación do título actual non coincide co título actual. Non é necesaria ningunha acción se isto é o que queres.

en: &Edit authors
gl: &Editar os/as autores/as

en: Authors changed
gl: Os autores cambiaron

en: You have changed the authors for this book. You must save these changes before you can use Manage authors. Do you want to save these changes?
gl: Cambiaches os autores deste libro. Debes gardar estes cambios antes de poder usar Xestionar autores. Queres gardar estes cambios?

en: Specify how the author(s) of this book should be sorted. For example Charles Dickens should be sorted as Dickens, Charles.
    If the box is colored green, then text matches the individual author's sort strings. If it is colored red, then the authors and this text do not match.
gl: Especifica cómo debe ordenarse o autor ou autores deste libro. Por exemplo «Charles DIckens» debe ordenarse como «Dickens, Charles».
    Se o cadro aparece en verde, o texto coincide coa orde dos autores individuais. Se aparece en vermello, entón os autores e este texto non coinciden.

en: Author s&ort:
gl: O&rdenación por autor:

en:  The ok icon indicates that the current author sort matches the current author
gl:  A icona ok indica que a ordenación do autor actual coincide co autor actual

en:  The error icon indicates that the current author sort does not match the current author. No action is required if this is what you want.
gl:  A icona de erro indica que a ordenación do autor actual non coincide co autor actual. Non é necesaria ningunha acción se isto é o que queres.

en: Series changed
gl: Serie cambiada

en: You have changed the series. In order to use the category editor, you must either discard or apply these changes. Apply changes?
gl: Cambiaches a serie. Para utilizar o editor de categorías, debes descartar ou aplicar estes cambios. Queres aplicar cambios?

en: &Number:
gl: &Número:

en: Last modified: %s
    
    Double click to view
gl: Última modificación: %s
    
    Fai dobre clic para ver

en: Restore %s from the original
gl: Restaurar %s desde o orixinal

en: &View {} format
gl: &Ver formato {}

en: &Remove {} format
gl: &Eliminar formato {}

en: Set the cover for the book from the selected format
gl: Estabelecer a capa para o libro dende o formato seleccionado

en: Set metadata for the book from the selected format
gl: Establece metadatos para o libro a partir do formato seleccionado

en: Add a format to this book
gl: Engade un formato a este libro

en: Remove the selected format from this book
gl: Elimina o formato seleccionado deste libro

en: Choose formats for
gl: Escolla os formatos para

en: No permission
gl: Permiso denegado

en: You do not have permission to read the following files:
gl: Non ten permiso para ler os ficheiros seguintes:

en: No format selected
gl: Non se seleccionou ningún formato

en: &Browse
gl: &Explorar

en: Trim bord&ers
gl: Recortar bordos

en: Automatically detect and remove extra space at the cover's edges.
    Pressing it repeatedly can sometimes remove stubborn borders.
gl: Detecta e elimina automaticamente o espazo extra nos bordos da tapa.
    Premelo repetidamente ás veces pode eliminar os bordos teimudos.

en: Download co&ver
gl: Descargar capa

en: &Generate cover
gl: &Xerar unha capa

en: Undo last Generate cover
gl: Desfacer a portada da última xeración

en: View image in popup window
gl: Ver a imaxe nunha xanela emerxente

en: Edit cover with...
gl: Editar a portada con...

en: Cover opened in {}
gl: A portada abriuse en {}

en: external editor
gl: editor externo

en: Close this popup when you are done making changes to the cover.
gl: Pecha esta xanela emerxente cando remates de facer cambios na portada.

en: Not a valid picture
gl: Non é unha imaxe válida

en: Invalid cover
gl: Portada non válida

en: Could not change cover as the image is invalid.
gl: Non foi posíbel cambiar a portada porque a imaxe non é válida.

en: Rating of this book. 0-5 stars
gl: Valoración deste libro. 0-5 estrelas

en: Tags changed
gl: Etiquetas cambiadas

en: You have changed the tags. In order to use the tags editor, you must either discard or apply these changes. Apply changes?
gl: Modificou as etiquetas. Para usar o editor de etiquetas debe descartar ou aplicar os cambios. Desexa aplicalos?

en: A comma separated list of languages for this book
gl: Unha lista de idiomas separados por comas para este libro

en: The language %s is not recognized | The languages %s are not recognized
gl[0]: Non se recoñece a lingua %s
gl[1]: Non se recoñecen as linguas %s

en: Unknown language
gl: Idioma descoñecido

en: Edit Identifiers
gl: Editar identificadores

en: Edit the book's identifiers. Every identifier must be on a separate line, and have the form type:value
gl: Edita os identificadores do libro. Cada identificador debe estar nunha liña separada e ter o formulario tipo:valor

en: Duplicate identifier
gl: Identificador duplicado

en: The identifier of type: %s occurs more than once. Each type of identifier must be unique
gl: O identificador de tipo: %s ocorre máis dunha vez. Cada tipo de identificador debe ser único

en: Invalid identifier
gl: Identificador non válido

en: The identifier %s is invalid. Identifiers must be of the form type:value
gl: O identificador %s non é válido. Os identificadores deben ter o formato tipo:valor

en: &Ids:
gl: &Identificadores:

en: Edit the identifiers for this book. For example: 
    
    %s
    
    If an identifier value contains a comma, you can use the | character to represent it.
gl: Edita os identificadores deste libro. Por exemplo:
    
    %s
    
    Se un valor de identificador contén unha coma, pode usar o | personaxe para representalo.

en: Edit identifiers in a dedicated window
gl: Edita os identificadores nunha xanela dedicada

en: This ISBN is valid
gl: Este ISBN é válido

en: This ISBN is invalid
gl: Este ISBN non é válido

en: Invalid ISBN
gl: ISBN non válido

en: Enter an ISBN
gl: Introduza un ISBN

en: The ISBN you entered is not valid. Try again.
gl: O ISBN que introduciu non é válido. Téntao de novo.

en: Clear publisher
gl: Borrar editor

en: Publisher changed
gl: O editor cambiou

en: You have changed the publisher. In order to use the Category editor, you must either discard or apply these changes. Apply changes?
gl: Cambiaches de editor. Para utilizar o editor de categorías, debes descartar ou aplicar estes cambios. Queres aplicar cambios?

en: Clear date
gl: Borrar a data

en: Schedule download?
gl: Programar a descarga?

en: The download of metadata for the <b>selected book</b> will run in the background. Proceed? | The download of metadata for the <b>{} selected books</b> will run in the background. Proceed?
gl[0]: A descarga de metadatos do <b>libro seleccionado</b> executarase en segundo plano. Proceder?
gl[1]: A descarga de metadatos dos <b>{} libros seleccionados</b> executarase en segundo plano. Proceder?

en: You can monitor the progress of the download by clicking the rotating spinner in the bottom right corner.
gl: Podes supervisar o progreso da descarga facendo clic no xiro xiratorio na esquina inferior dereita.

en: When the download completes you will be asked for confirmation before calibre applies the downloaded metadata.
gl: Cando finalice a descarga, pediráselle unha confirmación antes de que calibre aplique os metadatos descargados.

en: Download only &metadata
gl: Descargar só &metadatos

en: Download only &covers
gl: Descargar só &covers

en: &Configure download
gl: &Configurar a descarga

en: Download &both
gl: Descargar &ambos

en: Download metadata for one book | Download metadata for {} books
gl[0]: Descargar metadatos para un libro
gl[1]: Descargar metadatos de {} libros

en: Metadata download started
gl: Comezou a descarga de metadatos

en: (Failed metadata)
gl: (Metadatos errados)

en: (Failed cover)
gl: (Portada fallida)

en: Processed %s
gl: Procesado %s

en: Metadata fields to download
gl: Campos de metadatos para descargar

en: Revert %s
gl: Reverter %s

en: Merge identifiers
gl: Combinar identificadores

en: Merge tags
gl: Combina etiquetas

en: Merge Comments
gl: Combinar comentarios

en: Cover size: {0}x{1}
gl: Tamaño da portada: {0}x{1}

en: Compare metadata
gl: Compara metadatos

en: &Accept all remaining
gl: &Aceptar todo o resto

en: Re&ject all remaining
gl: Re&xectar todo o resto

en: R&eject
gl: Re&expulsar

en: Reject changes and move to next [{}]
gl: Rexeitar os cambios e pasar á seguinte [{}]

en: P&revious
gl: P & anterior

en: Move to previous {}
gl: Mover á anterior {}

en: Move to next [%s]
gl: Mover ao seguinte [%s]

en: &Mark rejected books
gl: &Marcar libros rexeitados

en: Mark rejected books in the book list after this dialog is closed
gl: Marca os libros rexeitados na lista de libros despois de que se peche este diálogo

en: All reviewed changes will be lost! Are you sure you want to Cancel?
gl: Todos os cambios revisados ​​perderanse. Estás seguro de que queres cancelar?

en:  [%(num)d of %(tot)d]
gl:  [%(num)d de %(tot)d]

en: Are you sure you want to reject the remaining result? | Are you sure you want to reject all {} remaining results?
gl[0]: Estás seguro de que queres rexeitar o resultado restante?
gl[1]: Estás seguro de que queres rexeitar os {} resultados restantes?

en: Rendering {} pages, please wait...
gl: Mostrando {} páxinas, agarde...

en: comic book
gl: cómic

en: Choose a cover from the list of pages below
gl: Escolle unha portada da lista de páxinas a continuación

en: &More pages
gl: &Máis páxinas

en: Choose cover from book
gl: Escolle a portada do libro

en: Failed to render
gl: Produciuse un erro ao renderizar

en: Could not render this file
gl: Non se puido renderizar este ficheiro

en: This book has no pages
gl: Este libro non ten páxinas

en: page %d
gl: páxina %d

en: Next
gl: Seguinte

en: Previous
gl: Anterior

en: Manage the extra data files associated with this book [{}]
gl: Xestiona os ficheiros de datos adicionais asociados a este libro [{}]

en: Automatically create the title sort entry based on the current title entry.
    Using this button to create title sort will change title sort from red to green.
gl: Crear automaticamente unha orde de título baseándose no título actual.
    Ao usar este botón para crear a orde de título, cambiará o fondo de vermello a verde.

en: Automatically create the author sort entry based on the current author entry. Using this button to create author sort will change author sort from red to green.  There is a menu of functions available under this button. Click and hold on the button to see it.
gl: Crea automaticamente a entrada de ordenación de autor en función da entrada de autor actual. Ao usar este botón para crear a clasificación de autores, cambiará a clasificación de autor de vermello a verde. Hai un menú de funcións dispoñibles baixo este botón. Preme e manteña premido o botón para velo.

en: Set author sort from author
gl: Establece a ordenación do autor desde o autor

en: Set author from author sort
gl: Establecer autor a partir da ordenación do autor

en: Copy author to author sort
gl: Copiar autor para ordenar autor

en: Copy author sort to author
gl: Copiar a ordenación do autor ao autor

en: Swap the author and title
gl: Intercambiar o autor e o título

en: Open the Manage Authors editor. Use to rename authors and correct individual author's sort values
gl: Abre o editor Xestionar autores. Utilízase para cambiar o nome dos autores e corrixir os valores de ordenación dos autores individuais

en: Open the Manage Series editor
gl: Abre o editor Xestionar series

en: Clear rating
gl: Borrar valoración

en: Open the Tag editor. If Ctrl or Shift is pressed, open the Manage Tags editor
gl: Abre o editor de etiquetas. Se se preme Ctrl ou Maiús, abra o editor Xestionar etiquetas

en: Clear all tags
gl: Borrar todas as etiquetas

en: Clear Ids
gl: Limpar os identificadores

en: Paste the contents of the clipboard into the identifiers prefixed with an auto-detected prefix such as isbn: or url:. Or right click, and choose a specific prefix to use.
gl: Pega o contido do portapapeis nos identificadores prefixados cun prefixo detectado automaticamente como isbn: ou url:. Ou preme co botón dereito e escolle un prefixo específico para usar.

en: Open the Manage Publishers editor
gl: Abre o editor Xestionar editores

en: &Download metadata
gl: &Descargar metadatos

en: Download metadata for this book [%s]
gl: Descargar metadatos para este libro [%s]

en: Undo last metadata download
gl: Desfacer a última descarga de metadatos

en: Configure download metadata
gl: Configurar metadatos de descarga

en: Change how calibre downloads metadata
gl: Cambia como calibre descarga metadatos

en: Edit list of prefixes
gl: Editar lista de prefixos

en: Edit prefixes
gl: Editar prefixos

en: Enter prefixes, one on a line. The first prefix becomes the default.
gl: Introduza prefixos, un nunha liña. O primeiro prefixo pasa a ser o predeterminado.

en: Save changed metadata?
gl: Queres gardar os metadatos modificados?

en: You've changed the metadata for this book. Edit book is set to update embedded metadata when opened. You need to save your changes for them to be included.
gl: Cambiaches os metadatos deste libro. Editar libro está configurado para actualizar os metadatos incorporados cando se abre. Debes gardar os cambios para que se inclúan.

en: &Don't save
gl: &Non gardar

en: {} Data &files
gl: {} &Ficheiros de datos

en: Could not read from book file.
gl: Non se puido ler desde o ficheiro do libro.

en: The cover in the %s format is invalid
gl: A capa no formato %s non é válida

en: No downloaded metadata
gl: Non hai metadatos descargados

en: There is no downloaded metadata to undo
gl: Non hai metadatos descargados para desfacer

en: There is another book to edit in this set. | There are still {} more books to edit in this set.
gl[0]: Hai outro libro para editar neste conxunto.
gl[1]: Aínda quedan {} libros máis para editar neste conxunto.

en: Are you sure you want to stop? Use the "Next" button instead of the "OK" button to move through books in the set.
gl: Estás seguro de que queres parar? Usa o botón «Seguinte» en lugar do botón «Aceptar» para moverte polos libros do conxunto.

en: &Continue editing
gl: &Continuar editando

en: &Stop editing
gl: &Deixar de editar

en: You will lose all unsaved changes. Are you sure?
gl: Perderás todos os cambios non gardados. Estás seguro?

en: Save changes and edit the metadata of {0} [{1}]
gl: Garda os cambios e edita os metadatos de {0} [{1}]

en: Change cover
gl: Cambiar a portada

en: Co&mments
gl: Co&mentarios

en: &Metadata
gl: &Metadatos

en: &Cover and formats
gl: &Portada e formatos

en: C&ustom metadata
gl: Metadatos &personalizados

en: &Comments
gl: &Comentarios

en: Basic metadata
gl: Metadatos básicos

en: Custom metadata
gl: Metadatos personalizados

en: Has summary
gl: Ten resumo

en: The "has cover" indication is not fully
    reliable. Sometimes results marked as not
    having a cover will find a cover in the download
    cover stage, and vice versa.
gl: A indicación «ten cobertura» non está completamente
    fiable. Ás veces, os resultados marcados como non
    ter unha portada atopará unha portada na descarga
    fase de portada, e viceversa.

en: See at
gl: Ver en

en: Please wait
gl: Por favor, agarde

en: calibre is downloading metadata from:
gl: calibre está descargando metadatos de:

en: Title: %s
gl: Título: %s

en: Authors: %s
gl: Autores: %s

en: Failed to download metadata. Click Show Details to see details
gl: Produciuse un erro ao descargar os metadatos. Preme en Mostrar detalles para ver os detalles

en: Failed to find any books that match your search. Try making the search <b>less specific</b>. For example, use only the author's last name and a single distinctive word from the title.<p>To see the full log, click "Show details".
gl: Non se puido atopar ningún libro que coincida coa túa busca. Proba a facer a busca <b>menos específica</b>. Por exemplo, use só o apelido do autor e unha única palabra distintiva do título. <p>Para ver o rexistro completo, faga clic en «Mostrar detalles».

en: Current cover
gl: Cuberta actual

en: Searching...
gl: A buscar...

en: View this cover at full size
gl: Ver esta capa a tamaño completo

en: Copy this cover to clipboard
gl: Copia esta portada no portapapeis

en: Save this cover to disk
gl: Garda esta portada no disco

en: Save this cover in the book extra files
gl: Garda esta portada nos ficheiros adicionais do libro

en: Save cover image
gl: Garda a imaxe da portada

en: Too many covers
gl: Demasiadas tapas

en: Could not save cover as there are too many existing covers
gl: Non se puido gardar a portada porque hai demasiadas portadas

en: Downloading covers for <b>%s</b>, please wait...
gl: Descargando portadas para <b>%s</b>, espera...

en: Failed to download any covers, click "Show details" for details.
gl: Non se puido descargar ningunha portada, preme en «Mostrar detalles» para obter máis información.

en: Could not find any covers for <b>%s</b>
gl: Non se puido atopar ningunha portada para <b>%s</b>

en: Found a cover for {title}
gl: Atopei unha portada para {title}

en: Found <b>{num}</b> covers for {title}. When the download completes, the covers will be sorted by size.
gl: Atopáronse <b>{num}</b> portadas para {title}. Cando finalice a descarga, as portadas ordenaranse por tamaño.

en: Downloading metadata...
gl: Descargando metadatos...

en: Downloading cover...
gl: Descargando a capa...

en: Failed to run
gl: Produciuse un erro ao executar

en: Failed to run program, click "Show details" for more information
gl: Non se puido executar o programa, preme en «Mostrar detalles» para obter máis información

en: Command line:
gl: Liña de ordes:

en: Choose a program to open %s files
gl: Escolla un programa para abrir ficheiros %s

en: Executable files
gl: Arquivos executables

en: Cannot execute
gl: Non se pode executar

en: The program %s is not an executable file
gl: O programa %s non é un ficheiro executable

en: Application path:
gl: Camiño de aplicación:

en: Invalid application
gl: Aplicación non válida

en: %s is not a valid macOS application bundle.
gl: %s non é un paquete de aplicacións de macOS válido.

en: Choose a program
gl: Escolle un programa

en: Gathering data, please wait...
gl: Recopilando datos, agarde...

en: &Browse computer for program
gl: &Buscar o programa no computador

en: Error finding programs
gl: Erro ao atopar programas

en: Failed to find programs on your computer, click "Show details" for more information
gl: Non se puido atopar programas no teu ordenador, preme en «Mostrar detalles» para obter máis información

en: Edit the applications used for %s files
gl: Edita as aplicacións utilizadas para ficheiros %s

en: Change &icon
gl: Cambiar a &icona

en: Change &name
gl: Cambiar &nome

en: No selection
gl: Non hai ningunha selección

en: No application selected
gl: Non se seleccionou ningunha aplicación

en: Choose new icon
gl: Escolle unha nova icona

en: Invalid icon
gl: Icona non válida

en: Could not load image from %s
gl: Non se puido cargar a imaxe desde %s

en: Enter new name
gl: Introduce un novo nome

en: New name for {}
gl: Novo nome para {}

en: cover image
gl: imaxe da capa

en: Open {0} files with {1}
gl: Abrir {0} ficheiros con {1}

en: A general foreground color
gl: Unha cor xeral de primeiro plano

en: The foreground color for text input widgets
gl: A cor do primeiro plano dos widgets de entrada de texto

en: The foreground color for buttons
gl: A cor do primeiro plano dos botóns

en: Placeholder text in text input widgets
gl: Texto do marcador de posición nos widgets de entrada de texto

en: The foreground color for tool tips
gl: A cor de primeiro plano para os consellos de ferramentas

en: A "bright" text color
gl: Unha cor de texto «brillante»

en: The foreground color for highlighted items
gl: A cor do primeiro plano dos elementos destacados

en: A general background color
gl: Unha cor de fondo xeral

en: The background color for text input widgets
gl: A cor de fondo dos widgets de entrada de texto

en: The background color for buttons
gl: A cor de fondo dos botóns

en: The background color for alternate rows in tables and lists
gl: A cor de fondo das filas alternativas en táboas e listas

en: The background color for tool tips
gl: A cor de fondo para os consellos de ferramentas

en: The background color for highlighted items
gl: A cor de fondo dos elementos destacados

en: The color for links
gl: A cor das ligazóns

en: The color for visited links
gl: A cor das ligazóns visitadas

en: Restore settings to default values. You have to click Apply to actually save the default settings.
gl: Restabelecer a configuración a valores predeterminados. Debe premer «Aplicar» para gardar a configuración.

en: Configure
gl: Configurar

en: Ignore duplicate incoming formats
gl: Ignorar os ficheiros entrantes duplicados

en: Overwrite existing duplicate formats
gl: Sobreescribir os ficheiros existentes

en: Create new record for each duplicate format
gl: Crear un rexistro novo para cada ficheiro duplicado

en: Choose a folder
gl: Escolla un cartafol

en: Add a file extension to ignore
gl: Engadir unha extensión de ficheiro para ignorar

en: The file extension to ignore:
gl: A extensión de ficheiro a ignorar:

en: Invalid folder
gl: Cartafol non válido

en: You must specify an existing folder as your auto-add folder. %s does not exist.
gl: Debes especificar un cartafol existente como o teu cartafol de engadido automático. %s non existe.

en: You do not have read/write permissions for the folder: %s
gl: Non tes permisos de lectura/escritura para o cartafol: %s

en: Cannot use folders whose names start with a period or underscore: %s
gl: Non se poden usar cartafoles cuxos nomes comecen cun punto ou guión baixo: %s

en: <b>WARNING:</b> Any files you place in %s will be automatically deleted after being added to calibre. Are you sure?
gl: <b>AVISO:</b> Calquera ficheiro que introduza %s eliminarase automaticamente despois de engadirse a calibre. Estás seguro?

en: Here you can control how calibre will read metadata from the files you add to it. calibre can either read metadata from the contents of the file, or from the filename.
gl: Neste lugar pode controlar como o Calibre le os metadatos dos ficheiros que engada. O Calibre pode ler os metadatos dos contidos do ficheiro ou do nome do ficheiro.

en: Read &metadata from file contents rather than file name
gl: Lea os &metadatos do contido do ficheiro en lugar do nome do ficheiro

en: Swap the first name and last name of the author. This affects only metadata read from file names.
gl: Cambia o nome e apelidos do autor. Isto afecta só aos metadatos lidos dos nomes de ficheiros.

en: &Swap author first name and last name when reading author from filename
gl: &Cambia o nome e apelidos do autor ao ler o autor do nome do ficheiro

en: Configure metadata from file name
gl: Configurar metadatos a partir do nome do ficheiro

en: Reading &metadata
gl: Lectura e metadatos

en: &Mark newly added books
gl: &Marcar os libros recén engadidos

en: When using the  "&Copy to library" action to copy books between libraries, preserve the date
gl: Cando utilices a acción «&Copiar na biblioteca» para copiar libros entre bibliotecas, conserva a data

en: When using the "Copy to library" action check for &duplicates with the same title, author and language
gl: Ao usar a acción «Copiar na biblioteca», comprobe se hai &duplicados co mesmo título, autor e idioma

en: Automatically &convert added books to the preferred output format
gl: &Converte automaticamente os libros engadidos ao formato de saída preferido

en: This will force an automatic conversion even if the file being added is the same format as the output format. For example, if you set your output format to EPUB and add an EPUB file, an EPUB to EPUB conversion will be run.
gl: Isto forzará unha conversión automática aínda que o ficheiro que se engade teña o mesmo formato que o formato de saída. Por exemplo, se configura o formato de saída en EPUB e engade un ficheiro EPUB, executarase unha conversión de EPUB a EPUB.

en: When auto-converting, convert even if the format being added is the &same as the output format
gl: Ao realizar a conversión automática, convérteo aínda que o formato que se engade sexa &o mesmo que o formato de saída

en: <p>Auto-merge: If books with similar titles and authors are found, merge the incoming formats automatically into existing book records. The box to the right controls what happens when an existing record already has the incoming format. Note that this option also affects the Copy to library action.</p>
    <p>Title match ignores leading indefinite articles ("the", "a", "an"), punctuation, case, etc. Author match is exact.</p>
gl: <p>Combinación automática: se se atopan libros con títulos e autores similares, combine os formatos entrantes automaticamente nos rexistros de libros existentes. A caixa da dereita controla o que ocorre cando un rexistro existente xa ten o formato de entrada. Teña en conta que esta opción tamén afecta á acción Copiar na biblioteca.</p>
    <p>A coincidencia de título ignora os principais artigos indefinidos («o», «unha», «un»), a puntuación, as maiúsculas e minúsculas, etc. A coincidencia do autor é exacta.</p>

en: &Auto-merge added books if they already exist:
gl: &Combinar automaticamente os libros engadidos se xa existen:

en: Auto-merge: If books with similar titles and authors are found, merge the incoming formats (files) automatically into
    existing book records. This box controls what happens when an existing record already has
    the incoming format:
    
    Ignore duplicate incoming formats - means that existing formats in your calibre library will not be replaced
    Overwrite existing duplicate formats - means that existing formats in your calibre library will be replaced
    Create new record for each duplicate formats - means that a new book entry will be created for each duplicate formats
    
    Title matching ignores leading indefinite articles ("the", "a", "an"), punctuation, case, etc.
    Author matching is exact.
gl: Combinación automática: se se atopan libros con títulos e autores similares, combine os formatos (arquivos) entrantes automaticamente en
    rexistros de libros existentes. Esta caixa controla o que ocorre cando xa o ten un rexistro existente
    formato de entrada:
    
    Ignorar os formatos entrantes duplicados: significa que os formatos existentes na súa biblioteca de calibre non se substituirán
    Sobrescribir os formatos duplicados existentes - significa que os formatos existentes na súa biblioteca de calibre serán substituídos
    Crear novo rexistro para cada formato duplicado: significa que se creará unha nova entrada de libro para cada formato duplicado
    
    A coincidencia de títulos ignora os principais artigos indefinidos («o», «unha», «un»), a puntuación, as maiúsculas e minúsculas, etc.
    A correspondencia do autor é exacta.

en: &Tags to apply when adding a book:
gl: &Etiquetas para aplicar ao engadir un libro:

en: A comma-separated list of tags that will be applied to books added to the library
gl: Unha lista de etiquetas separadas por comas que se lle aplicarán aos libros que se lle engadan á biblioteca

en: Contro&l how tags are processed:
gl: Controla como se procesan as etiquetas:

en: Create rules that can filter or transform tags on added books automatically as soon as they are added.
gl: Crea regras que poidan filtrar ou transformar etiquetas en libros engadidos automaticamente en canto se engaden.

en: &Rules to filter tags read from metadata
gl: &Regras para filtrar as etiquetas lidas a partir dos metadatos

en: Control which files are added during bul&k imports:
gl: Controla que ficheiros se engaden durante as importacións masivas de&k:

en: <p>You can specify rules to add/ignore files here. These will be used when recursively adding books from folders.
gl: <p>Podes especificar regras para engadir/ignorar ficheiros aquí. Estes utilizaranse cando se engadan de forma recursiva libros desde cartafoles.

en: Rules to filter added &files
gl: Regras para filtrar &ficheiros engadidos

en: Control how auth&ors are processed:
gl: Controla como se procesan os autores:

en: Rules to manipulate a&uthor names
gl: Regras para manipular os nomes de&autor

en: Adding &actions
gl: Engadindo &accións

en: By default, calibre will automatically add only known e-book files. 
    This option tells calibre to add all file types, except those
    that have been explicitly ignored below.
gl: Por defecto, calibre engadirá automaticamente só ficheiros de libros electrónicos coñecidos.
    Esta opción indica a calibre que engada todos os tipos de ficheiros, excepto aqueles
    que se ignoraron explícitamente a continuación.

en: Automatically add files of &all types (not just e-books)
gl: Engade automaticamente ficheiros de &todo tipo (non só libros electrónicos)

en: <b>Ignore</b> files with the following &extensions when automatically adding
gl: <b>Ignora</b> os ficheiros coas seguintes &extensións ao engadir automaticamente

en: Folder to automatically add files from
gl: Cartafol para engadir ficheiros automaticamente

en: Browse for folder
gl: Busca o cartafol

en: Automatically &convert added files to the preferred output format
gl: &Converte automaticamente os ficheiros engadidos ao formato de saída preferido

en: Specify a &folder. Any files you put into this folder will be automatically added to calibre (restart required).
gl: Especifique un &cartafol. Calquera ficheiro que coloque neste cartafol engadirase automaticamente a calibre (é necesario reiniciar).

en: <b>WARNING:</b> Files in the above folder will be deleted after being added to calibre.
gl: <b>AVISO:</b> Os ficheiros do cartafol anterior eliminaranse despois de engadirse a calibre.

en: If set, this option will cause calibre to check if a file
     being automatically added is already in the calibre library.
     If it is, a message will pop up asking you whether
     you want to add it anyway.
gl: Se está definida, esta opción fará que calibre comprobe se hai un ficheiro
    engadido automaticamente xa está na biblioteca de calibre.
    Se é así, aparecerá unha mensaxe que che preguntará se
    queres engadilo de todos os xeitos.

en: Check for &duplicates when automatically adding files
gl: Comproba se hai duplicados ao engadir ficheiros automaticamente

en: Ignore &another file extension
gl: Ignorar &outra extensión de ficheiro

en: &Automatic adding
gl: &Engadimento automático

en: High
gl: Alto

en: Low
gl: Baixo

en: Very low
gl: Moi baixa

en: Confirmation dialogs have all been reset
gl: Restabelecéronse os diálogos de confirmación

en: Notify when a &new version is available
gl: Notificar cando unha &nova versión está dispoñible

en: Job &priority:
gl: &Prioridade nos traballos:

en: Preferred &input format order:
gl: Orde do formato preferido de &entrada:

en: When multiple formats are present in a book being converted, this list determines which format will be used as the "source" for the conversion.
gl: Cando hai varios formatos presentes nun libro que se está a converter, esta lista determina que formato se utilizará como «fonte» para a conversión.

en: Preferred &output format:
gl: Formado preferido de &saída:

en: <p>Setting this means that when sorting on text fields
    like title the text "Book 2" will sort before the text "Book 100".
    Note that setting this can cause problems with text that starts
    with numbers and is a little slower. This setting is per user, not
    per library.</p>
gl: <p>Establecer isto significa que ao ordenar en campos de texto
    como título, o texto «Libro 2» ordenarase antes do texto «Libro 100».
    Teña en conta que configurar isto pode causar problemas co texto que se inicia
    con números e é un pouco máis lento. Esta configuración é por usuario, non
    por biblioteca.</p>

en: Recognize numbers inside text when sorting (needs restart)
gl: Recoñece os números dentro do texto ao clasificar (necesita reiniciar)

en: If checked, Yes/No custom columns values can be Yes, No, or Unknown.
    If not checked, the values can be Yes or No.
gl: Se está marcado, os valores das columnas personalizadas Si/Non poden ser Si, Non ou Descoñecido.
    Se non se marca, os valores poden ser Si ou Non.

en: &Yes/No columns have three values (needs restart)
gl: As columnas &Si/Non teñen tres valores (necesita reiniciar)

en: Default network &timeout:
gl: Tempo de agarda por defec&to na conexión:

en: Set the default timeout for network fetches (i.e. anytime we go out to the internet to get information)
gl: Estabelecer o tempo de agarda máximo para conexións (por exemplo, calquera vez que se conecte á rede para obter infomración)

en:  seconds
gl:  segundos

en: Use this Virtual library on calibre startup if the current library is being used. Also applied when switching to this library. Note that this setting is per library.
gl: Use esta biblioteca virtual ao iniciar calibre se se está a usar a biblioteca actual. Tamén se aplica ao cambiar a esta biblioteca. Teña en conta que esta configuración é por biblioteca.

en: Reset all disabled &confirmation dialogs
gl: Restabelecer todos os diálogos de confirmación desa_ctivados

en: Use internal &viewer for:
gl: Usar o &visor interno para:

en: File types that are unchecked in this list will be opened with the default program configured in the operating system, for that file type.
gl: Os tipos de ficheiros que estean desmarcados nesta lista abriranse co programa predeterminado configurado no sistema operativo, para ese tipo de ficheiro.

en: Virtual library to apply when the current &library is opened:
gl: Biblioteca virtual para aplicar cando se abre a &biblioteca actual:

en: Automatically send downloaded &news to e-book reader
gl: Envía automaticamente e as noticias descargadas ao lector de libros electrónicos

en: &Delete news from library when it is automatically sent to reader
gl: &Eliminar as novas da biblioteca ao envialas automaticamente ao lector

en: All columns
gl: Todas as columnas

en: icon with text
gl: icona con texto

en: icon with no text
gl: icona sen texto

en: composed icons w/text
gl: iconas compostas con texto

en: composed icons w/no text
gl: iconas compostas sen texto

en: is true
gl: é verdadeiro

en: is false
gl: é falso

en: is not true
gl: non é certo

en: is not false
gl: non é falso

en: is undefined
gl: está sen definir

en: is defined
gl: está definido

en: has id
gl: ten identificador

en: does not have id
gl: non ten identificador

en: is equal to
gl: é igual a

en: is not set
gl: non está estabelecido

en: is earlier than
gl: é anterior

en: is later than
gl: é máis tarde que

en: is today
gl: é hoxe

en: is more days ago than
gl: é de hai máis días que

en: is fewer days ago than
gl: é de hai menos días que

en: is more days from now than
gl: é a partir de máis días que

en: is fewer days from now than
gl: é a partir de menos días que

en: has
gl: ten

en: does not have
gl: non ten

en: has pattern
gl: ten patrón

en: does not have pattern
gl: non ten patrón

en: does not contain
gl: non contén

en: If the ___ column ___ value
gl: Se a columna ___ valor ___

en: Enter either an identifier type or an identifier type and value of the form identifier:value
gl: Introduza un tipo de identificador ou un tipo de identificador e valor do formulario identificador:valor

en: Enter a 3 letter ISO language code, like fra for French or deu for German or eng for English. You can also use the full language name, in which case calibre will try to automatically convert it to the language code.
gl: Introduce un código de idioma ISO de 3 letras, como fra para o francés ou deu para o alemán ou eng para o inglés. Tamén podes usar o nome completo do idioma, nese caso calibre tentará convertelo automaticamente ao código do idioma.

en: Enter a number
gl: Introduza un número

en: Enter the maximum days old the item can be. Zero is today. Dates in the future always match
gl: Introduza o máximo de días que pode ter o elemento. O cero é hoxe. As datas do futuro sempre coinciden

en: Enter the minimum days old the item can be. Zero is today. Dates in the future never match
gl: Introduza os días mínimos de antigüidade que pode ter o elemento. O cero é hoxe. As datas do futuro nunca coinciden

en: Enter the maximum days in the future the item can be. Zero is today. Dates in the past always match
gl: Introduza o número máximo de días no futuro que pode ser o elemento. O cero é hoxe. As datas do pasado sempre coinciden

en: Enter the minimum days in the future the item can be. Zero is today. Dates in the past never match
gl: Introduza os días mínimos no futuro que pode ser o elemento. O cero é hoxe. As datas do pasado nunca coinciden

en: Enter a date in the format YYYY-MM-DD
gl: Introduza unha data no formato AAAA-MM-DD

en: Enter a string.
gl: Introduza unha cadea.

en: Enter a regular expression
gl: Introduza unha expresión regular

en: You can match multiple values by separating them with %s
gl: Podes facer coincidir varios valores separándoos con %s

en: Remove icons
gl: Eliminar iconas

en: Select the icons you wish to remove. The icon files will be removed when you press OK. There is no undo.
gl: Seleccione as iconas que desexa eliminar. Os ficheiros de icona eliminaranse cando prema Aceptar. Non hai desfacer.

en: No icons selected
gl: Non se seleccionaron iconas

en: You must select at least one icon to remove
gl: Debes seleccionar polo menos unha icona para eliminar

en: One icon will be removed. | {} icons will be removed.
gl[0]: Eliminarase unha icona.
gl[1]: Eliminaranse {} iconas.

en: This will prevent any rules that use this icon from working. Are you sure?
gl: Isto evitará que funcionen as regras que utilicen esta icona. Estás seguro?

en: column coloring
gl: cores de columna

en: column icon
gl: icona da columna

en: Cover grid emblem
gl: Emblema da grade de capas

en: Create/edit a {0} rule
gl: Crea/edita unha regra {0}

en: Create a {0} rule by filling in the boxes below
gl: Crea unha regra {0} enchendo as caixas que aparecen a continuación

en: Add the emblem:
gl: Engade o emblema:

en: Set the:
gl: Establece o:

en: Choosing icon with text will add an icon to the left of the column content, choosing icon with no text will hide the column content and leave only the icon. If you choose composed icons and multiple rules match, then all the matching icons will be combined, otherwise the icon from the first rule to match will be used.
gl: Se escolle unha icona con texto engadirase unha icona á esquerda do contido da columna, se escolle unha icona sen texto ocultará o contido da columna e deixará só a icona. Se escolles iconas compostas e coinciden varias regras, combinaranse todas as iconas coincidentes; se non, utilizarase a icona da primeira regra que coincida.

en: of the column:
gl: da columna:

en: to:
gl: a:

en: &Add new image
gl: &Engadir unha imaxe nova

en: (Images should be square-ish)
gl: (As imaxes deben ser cadradas)

en: Choose &more than one icon
gl: Escolle &máis dunha icona

en: &Add icon
gl: Eng&adir unha icona

en: (Icons should be square or landscape)
gl: (As iconas deben ser cadradas ou horizontales)

en: Only if the following conditions are all satisfied:
gl: Só se se cumpren as seguintes condicións:

en: Add &another condition
gl: Engadir e outra condición

en: You can disable a condition by blanking all of its boxes
gl: Podes desactivar unha condición baleirando todas as súas caixas

en: Using icons in light/dark themes
gl: Usando iconas en temas claros/escuros

en: &Remove icons
gl: &Eliminar iconas

en: Remove previously added icons. Note that removing an icon will cause rules that use it to stop working.
gl: Elimina as iconas engadidas anteriormente. Teña en conta que a eliminación dunha icona fará que as regras que a usen deixen de funcionar.

en: You can use different icons in light and dark themes. To do this, add two icons to the icon list. One of the icons must have either the "plain" name, for example "ok.png", or the themed name, for example "ok-for-light-theme.png". The other icon must have a themed name with the same prefix, for example "ok-for-dark-theme.png". </p><p>Example: if the light theme icon is named "ok.png" then the dark theme icon must be named "ok-for-dark-theme.png". If the light theme icon is named "ok-for-light-theme.png" then the dark theme icon must be named either ok.png or "ok-for-dark-theme.png".</p><p>When defining a rule, use either of the icon names. The correct icon for the theme will automatically be used, if it exists.</p><p>You are not required to change existing rules to use theming. Decide the theme where the existing icon should be used then add the other icon with the correct themed name. </p><p>Remember to add both the light and dark theme icons to the list of icons.
gl: Podes usar diferentes iconas en temas claros e escuros. Para iso, engade dúas iconas á lista de iconas. Unha das iconas debe ter o nome «sencillo», por exemplo «ok.png», ou o nome temático, por exemplo «ok-for-light-theme.png». A outra icona debe ter un nome temático co mesmo prefixo, por exemplo «ok-for-dark-theme.png». </p><p>Exemplo: se a icona do tema claro se chama «ok.png», entón a icona do tema escuro debe chamarse «ok-for-dark-theme.png». Se a icona do tema claro se chama «ok-for-light-theme.png», entón a icona do tema escuro debe chamarse ok.png ou «ok-for-dark-theme.png». </p><p>Cando defina unha regra, use calquera dos nomes das iconas. Usarase automaticamente a icona correcta para o tema, se existe.</p><p> Non tes que cambiar as regras existentes para usar a temática. Decide o tema onde se debe usar a icona existente e engade a outra icona co nome temático correcto. </p><p>Lembra engadir as iconas do tema claro e escuro á lista de iconas.

en: Open to see checkboxes
gl: Abre para ver as caixas de verificación

en: Sample text
gl: Texto de mostra

en: No icon selected
gl: Non se seleccionou ningunha icona

en: You must choose an icon for this rule
gl: Debes escoller unha icona para esta regra

en: Invalid condition
gl: Condición incorrecta

en: One of the conditions for this rule is invalid: <b>%s</b>
gl: Unha das condicións desta regra non é válida: <b>%s</b>

en: No conditions
gl: Non hai condicións

en: You must specify at least one non-empty condition for this rule
gl: Debes especificar polo menos unha condición non baleira para esta regra

en: color
gl: cor

en: 
                    <p>Advanced rule for column <b>%(col)s</b>:
                    <pre>%(rule)s</pre>
gl: 
                    <p>Regra avanzada para columna <b>%(col)s</b>:
                    <pre>%(rule)s</pre>

en: 
                    <p>Advanced rule:
                    <pre>%(rule)s</pre>
gl: 
                    <p>Regra avanzada:
                    <pre>%(rule)s</pre>

en: 
                    <p>Advanced rule: set <b>%(typ)s</b> for column <b>%(col)s</b>:
                    <pre>%(rule)s</pre>
gl: 
                    <p>Regra avanzada: establece o <b>%(typ)s</b> para a columna <b>%(col)s</b>:
                    <pre>%(rule)s</pre>

en: (<span style="color: %s;">sample</span>)
gl: (<span style="color: %s;">mostra</span>)

en: <p>Add the emblem <b>{0}</b> to the cover if the following conditions are met:</p>
    <ul>{1}</ul>
gl: <p>Engade o emblema <b>{0}</b> á portada se se cumpren as seguintes condicións:</p>
    <ul>{1}</ul>

en:             <p>Set the <b>%(kind)s</b> of <b>%(col)s</b> to <b>%(color)s</b> %(sample)s
                if the following conditions are met:</p>
                <ul>%(rule)s</ul>
gl:             <p>Establece o <b>%(kind)s</b> de <b>%(col)s</b> a <b>%(color)s</b> %(sample)s
                 se se cumpren as seguintes condicións:</p>
                <ul>%(rule)s</ul>

en: <li>The condition using column <b>%(col)s</b> is <b>invalid</b>
gl: <li>A condición que utiliza a columna <b>%(col)s</b> <b>non é válida</b>

en: <li>If the <b>%(col)s</b> column <b>%(action)s</b> %(val_label)s<b>%(val)s</b>
gl: <li>Se a<b>%(col)s</b> columna <b>%(action)s</b> %(val_label)s<b>%(val)s</b>

en: value:
gl: valor:

en: &Add rule
gl: Eng&adir unha regra

en: &Remove rule(s)
gl: &Retirar a(s) regra(s)

en: Move the selected rule up
gl: Subir a regra seleccionada

en: Move the selected rule down
gl: Baixar a regra seleccionada

en: Add ad&vanced rule
gl: Engadir regra&avanzada

en: Du&plicate rule
gl: Regras duplicadas

en: Convert to advanced r&ule
gl: Converter a rega avanzada

en: Open icon folder
gl: Abre o cartafol de iconas

en: Import rules from a file
gl: Importar regras dun ficheiro

en: You can control the color of columns in the book list by creating "rules" that tell calibre what color to use. Click the "Add rule" button below to get started.<p>You can <b>change an existing rule</b> by double clicking it.
gl: Podes controlar a cor das columnas da lista de libros creando «regras» que indican a calibre que cor usar. Preme no botón «Engadir regra» a continuación para comezar.<p> Podes <b>cambiar unha regra existente</b> facendo dobre clic nela.

en: You can add icons to columns in the book list by creating "rules" that tell calibre what icon to use. Click the "Add rule" button below to get started.<p>You can <b>change an existing rule</b> by double clicking it.
gl: Podes engadir iconas ás columnas da lista de libros creando «regras» que indican a calibre a icona que debes usar. Preme no botón «Engadir regra» a continuación para comezar. <p>Podes <b>cambiar unha regra existente</b> facendo dobre clic nela.

en: You can add emblems (small icons) that are displayed on the side of covers in the Cover grid by creating "rules" that tell calibre what image to use. Click the "Add rule" button below to get started.<p>You can <b>change an existing rule</b> by double clicking it.
gl: Podes engadir emblemas (iconas pequenas) que se amosan ao lado das portadas na grade da Portada creando «regras» que indican a calibre que imaxe usar. Preme no botón «Engadir regra» a continuación para comezar. <p>Podes <b>cambiar unha regra existente</b> facendo dobre clic nela.

en: Show &emblems next to the covers
gl: Mostra os &emblemas xunto ás portadas

en: If checked, you can tell calibre to display icons of your choosing next to the covers shown in the Cover grid, controlled by the metadata of the book.
gl: Se está marcada, pode indicarlle a calibre que mostre as iconas que elixa xunto ás portadas que aparecen na grade de Portada, controladas polos metadatos do libro.

en: Select one rule
gl: Seleccione unha regra

en: You must select only one rule.
gl: Debe seleccionar só unha regra.

en: No rule selected
gl: Non se seleccionou ningunha regra

en: No rule selected for %s.
gl: Non se seleccionou ningunha regra para %s.

en: removal
gl: eliminación

en: Rules
gl: Regras

en: No valid rules found
gl: Non se atoparon regras válidas

en: No valid rules were found in {}.
gl: Non se atoparon regras válidas en {}.

en: Column header
gl: Cabeceira da columna

en: Lookup name
gl: Nome de busca

en: Order
gl: Orde

en: Type
gl: Tipo

en: Yes/No with text
gl: Si/Non con texto

en: Ampersand separated text, shown in the Tag browser
gl: Texto separado e ampersand, mostrado no navegador de etiquetas

en: Deleted column. Double-click to undelete it
gl: Columna eliminada. Fai dobre clic para recuperalo

en: New column
gl: Nova columna

en: Edited. Lookup name was {}
gl: Editado. O nome da busca era {}

en: Edited
gl: Editado

en: You must select a column to delete it
gl: Debe seleccionar unha columna para eliminala

en: The selected column is not a custom column
gl: A columna que seleccionou non é unha columna personalizábel.

en: Do you really want to delete column %s and all its data?
gl: Ten a certeza de que precisa eliminar a columna %s e todos os seus datos?

en: The selected column is not a user-defined column
gl: A columna seleccionada non é unha columna definida polo usuario

en: Undelete the column?
gl: Queres recuperar a columna?

en: The column is to be deleted. Do you want to undelete it?
gl: A columna debe ser eliminada. Queres recuperalo?

en: Here you can re-arrange the layout of the columns in the calibre library book list. You can hide columns by unchecking them. You can also create your own, custom columns.
gl: Aquí pode redistribuír as columnas na lista da biblioteca do Calibre. Pode ocultar columnas desmarcándoas. Tamén pode crear as súas propias columnas personalizadas.

en: <p>Click to move the row up 1. Shift+click to move the row up 5.
    Ctrl+click to move the row up 10. Ctrl+Shift+click to move the row to the top.</p>
gl: <p>Preme para mover a fila unha posición cara arriba. Shift+clic para mover a fila 5 posicións cara arriba.
    Ctrl+clic para mover a fila 10 posicións cara arriba. Ctrl+Shift+clic para mover a fila á parte superior.</p>

en: Remove a user-defined column
gl: Retirar as columnas definidas polo usuario

en: Add a user-defined column
gl: Engadir unha columna definida polo usuario

en: Edit settings of a user-defined column
gl: Editar as configuracións dunha columna definida polo usuario

en: <p>Click to move the row down 1. Shift+click to move the row down 5.
    Ctrl+click to move the row down 10. Ctrl+Shift+click to move the row to the bottom.</p>
gl: <p>Preme para mover a fila unha posición cara abaixo. Shift+clic para mover a fila 5 posicións cara abaixo.
    Ctrl+clic para mover a fila 10 posicións cara abaixo. Ctrl+Shift+clic para mover a fila á parte inferior.</p>

en: Add &custom column
gl: Engadir columna &personalizada

en: &Show all
gl: &Amosalo todo

en: &Hide all
gl: &Ocultar todo

en: Restore settings to default values. Only settings for the currently selected section are restored.
gl: Restabelecer a configuración a valores predeterminados. Soamente se modificará a configuración da sección actualmente seleccionada.

en: Text, column shown in the Tag browser
gl: Texto, columna mostrada no navegador de etiquetas

en: Comma separated text, like tags, shown in the Tag browser
gl: O texto separado por comas, como as etiquetas, aparece no navegador de etiquetas

en: Long text, like comments, not shown in the Tag browser
gl: O texto longo, como os comentarios, non se mostra no navegador de etiquetas

en: Text column for keeping series-like information
gl: Columna de texto para manter colectáneas como información

en: Text, but with a fixed set of permitted values
gl: Texto, pero cun conxunto fixo de valores permitidos

en: Floating point numbers
gl: Números con decimais

en: Integers
gl: Enteiros

en: Ratings, shown with stars
gl: Puntuacións amosadas con estrelas

en: Yes/No
gl: Si/Non

en: Column built from other columns
gl: Columna construída a partir doutras columnas

en: Column built from other columns, behaves like tags
gl: Columna construída a partir doutras columnas, compórtase como etiquetas

en: Create a custom column
gl: Crear una columna personalizada

en: Edit custom column
gl: Editar columna personalizada

en: Now
gl: Agora

en: My Tags
gl: As miñas etiquetas

en: My Series
gl: As miñas colectáneas

en: My Rating
gl: A miña puntuación

en: People
gl: Persoas

en: My Title
gl: O meu título

en: Quick create:
gl: Creación rápida:

en: Names
gl: Nomes

en: Short text
gl: Texto breve

en: Pressing OK will require restarting calibre even if nothing was changed
gl: Premer Aceptar requirirá reiniciar calibre aínda que non se cambiou nada

en: Used for searching the column. Must contain only digits and lower case letters.
gl: Emprégase para buscar a columna. Debe conter só díxitos e letras en minúsculas.

en: &Lookup name:
gl: &Nome de busca:

en: Column heading in the library view and category name in the Tag browser
gl: Encabezado da columna na vista da biblioteca e nome da categoría no navegador de etiquetas

en: Column &heading:
gl: &Título da columna:

en: What kind of information will be kept in the column.
gl: Que tipo de información se manterá na columna.

en: Show &checkmarks
gl: Mostrar &marcas de verificación

en: Show check marks in the GUI. Values of 'yes', 'checked', and 'true'
    will show a green check. Values of 'no', 'unchecked', and 'false' will show a red X.
    Everything else will show nothing. Note that the values of 'true' and 'false' don't
    follow calibre's language settings and are always in English.
gl: Mostrar marcas de verificación na GUI. Valores de «si», «marcado» e «verdadeiro»
    mostrará un cheque verde. Os valores de «non», «desmarcado» e «falso» mostrarán unha X vermella.
    Todo o demais non mostrará nada. Teña en conta que os valores de «verdadeiro» e «falso» non o fan
    segue a configuración de idioma de calibre e está sempre en inglés.

en: Contains names
gl: Contén nomes

en: Check this box if this column contains names, like the authors column. If checked, the item separator will be an ampersand (&) instead of a comma (,), sorting will be done using a computed value that respects the author sort tweaks (for example converting "Firstname Lastname" into "Lastname, Firstname"), and item order will be preserved.
gl: Marque esta caixa se esta columna contén nomes, como a columna de autores. Se está marcado, o separador de elementos será un et (&) en lugar dunha coma (,), a ordenación farase mediante un valor calculado que respecte os axustes de ordenación do autor (por exemplo, converter «Nome Apelido» en «Apelido, Nome»), e a orde dos artigos será preservada.

en: &Column type:
gl: &Tipo de columna:

en: Optional text describing what this column is for
gl: Texto opcional que describe para que serve esta columna

en: D&escription:
gl: D&escrición:

en: &Icon
gl: &Ícona

en: &Both
gl: &Ambos

en: Choose whether an icon, text, or both is shown in the book list
gl: Escolla se aparece unha icona, texto ou ambos na lista de libros

en: &Show:
gl: &Mostrar:

en: Control the number of decimal digits you can enter when editing this column
gl: Controla o número de díxitos decimais que podes introducir ao editar esta columna

en: Decimals when &editing:
gl: Decimais ao &editar:

en: Default: (nothing)
gl: Valor predeterminado: (nada)

en: Field template. Uses the same syntax as save templates.
gl: O modelo de campo. Usa a mesma sintaxe que os modelos gardados.

en: Similar to save templates. For example, %s
gl: Similar a gardar modelos. Por exemplo, %s

en: No heading
gl: Sen título

en: Show heading above the text
gl: Mostra o título enriba do texto

en: Show heading to the side of the text
gl: Mostra o título ao lado do texto

en: Choose whether or not the column heading is shown in the Book details panel and, if shown, where. Setting this to 'Show heading to the side of the text' moves the information from displayed with other comments to displayed with the non-comments columns.
gl: Escolla se se mostra ou non o título da columna no panel de detalles do libro e, se se mostra, onde. Establecendo isto como «Mostrar título ao lado do texto» move a información que se mostra con outros comentarios ás columnas sen comentarios.

en: Heading position:
gl: Posición de cabeceira:

en: Short text, like a title
gl: Texto breve, como un título

en: Plain text formatted using Markdown
gl: Formato de texto simple usando Markdown

en: Choose how the data in this column is interpreted.
    This controls how the data is displayed in the Book details panel
    and how it is edited.
gl: Escolla como se interpretan os datos desta columna.
    Isto controla como se mostran os datos no panel de detalles do libro
    e como se edita.

en: Interpret this column as:
gl: Interprete esta columna como:

en: A comma-separated list of permitted values. The empty value is always
    included, and is the default. For example, the list 'one,two,three' has
    four values, the first of them being the empty value.
gl: A lista separadas por vírgulas de valores permitidos. O valor baleiro está sempre incluído, e é o predeterminado. Por exemplo, a lista «un, dous, tres» ten catro valores, o primeiro deles é o valor baleiro.

en: &Values:
gl: &Valores:

en: A list of color names to use when displaying an item. The
    list must be empty or contain a color for each value.
gl: Unha lista de nomes de cores para usar ao mostrar un elemento. O
    a lista debe estar baleira ou conter unha cor para cada valor.

en: Colors:
gl: Cores:

en: Allow half stars
gl: Permitir media estrela

en: Allow half star ratings, for example:
gl: Permitir valoracións de media estrela, por exemplo:

en: &Sort/search column by
gl: &Buscar/ordenar columna por

en: How this column should handled in the GUI when sorting and searching
gl: Como se debe manexar esta columna na interface ao ordenar ou buscar

en: Show in Tag browser
gl: Mostrar no navegador de etiquetas

en: If checked, this column will appear in the Tag browser as a category
gl: Se está marcada, esta columna aparecerá no navegador de etiquetas como categoría

en: Show as HTML in Book details
gl: Mostrar como HTML nos detalles do libro

en: If checked, this column will be displayed as HTML in Book details and the Content server. This can be used to construct links with the template language. For example, the template <pre>&lt;big&gt;&lt;b&gt;{title}&lt;/b&gt;&lt;/big&gt;{series:| [|}{series_index:| [|]]}</pre>will create a field displaying the title in bold large characters, along with the series, for example <br>"<big><b>An Oblique Approach</b></big> [Belisarius [1]]". The template <pre>&lt;a href="https://www.beam-ebooks.de/ebook/{identifiers:select(beam)}"&gt;Beam book&lt;/a&gt;</pre> will generate a link to the book on the Beam e-books site.
gl: Se está marcada, esta columna mostrarase como HTML nos detalles do libro e no servidor de contidos. Isto pódese usar para construír ligazóns coa linguaxe do modelo. Por exemplo, o modelo <pre>&lt;big&gt;&lt;b&gt;{title}&lt;/b&gt;&lt;/big&gt;{series:| [|}{índice_serie:| [|]]}</pre>creará un campo que mostrará o título en grosas e grosas, xunto coa serie, por exemplo <br>«<big><b>Un enfoque oblicuo</b></big> [Belisarius [1]]». O modelo <pre>&lt;a href="https://www.beam-ebooks.de/ebook/{identifiers:select(beam)}"&gt;Beam book&lt;/a&gt;</pre> xerará unha ligazón ao libro no sitio de libros electrónicos Beam.

en: Show with comments in Book details
gl: Mostrar con comentarios en Detalles do libro

en: If you check this box then the column contents will show in the Comments section in the Book details. You can indicate whether not to have a header or to put a header above the column. If you want a header beside the data, don't check this box. If this box is checked then the output of the column template must be plain text or html.
gl: Se marca esta caixa, o contido da columna mostrarase na sección Comentarios nos detalles do libro. Podes indicar se non hai cabeceira ou se coloca unha cabeceira enriba da columna. Se queres un encabezado xunto aos datos, non marque esta caixa. Se esta caixa está marcada, a saída do modelo de columna debe ser texto simple ou html.

en: Choose whether or not the column heading is shown in the Book
    details panel and, if shown, where
gl: Escolla se se mostra ou non o título da columna no Libro
    panel de detalles e, se se mostra, onde

en: Column heading:
gl: Título da columna:

en: Store this column's value in an OPF
gl: Almacena o valor desta columna nun OPF

en: If you check this box then the result of evaluating this column's template will be stored in the backup OPF stored in the library. The same is true when sending to a device, assuming the format has an OPF. One reason to uncheck this box is that the column contains large images.
gl: Se marca esta caixa, o resultado da avaliación do modelo desta columna almacenarase no OPF de copia de seguridade almacenado na biblioteca. O mesmo ocorre cando se envía a un dispositivo, supoñendo que o formato ten un OPF. Un dos motivos para desmarcar esta caixa é que a columna contén imaxes grandes.

en: Note that some background functions require data for a column to be in the OPF, for example book jackets. If you uncheck this box and some function stops working then check the box.
gl: Lembra que algúns procesos de fondo precisan que os datos dunha columna estean no OPF, por exemplo, as sobrecubertas dos libros. Se desmarcas esta cuadrícula e algunha función deixa de funcionar, volve marcar a cuadrícula.

en: Default value when a new book is added to the library. For Date columns enter the word "Now", or the date as yyyy-mm-dd. For Yes/No columns enter "Yes" or "No". For Text with a fixed set of values enter one of the permitted values. For Rating columns enter a number between 0 and 5.
gl: Valor predeterminado cando se engade un novo libro á biblioteca. Para as columnas Data, introduza a palabra «Agora» ou a data como aaaa-mm-dd. Para as columnas Si/Non, introduza «Si» ou «Non». Para texto cun conxunto fixo de valores, introduza un dos valores permitidos. Para as columnas de valoración, introduza un número entre 0 e 5.

en: &Default value:
gl: &Valor predeterminado:

en: Search tem&plate:
gl: Mo&delo de busca:

en: Fill in this box if you want clicking on the value in book details to do a web search instead of searching your calibre library. The book's metadata is available to the template.</p><p>Additional fields '{0}', `{1}`, and '{2}' are also available to the template. For multiple-valued (tags-like) columns they are the value being examined, telling you which value to use to generate the link. The two values '{1}' and '{2}' are automatically escaped for use in URLs. In '{1}', spaces are replaced by plus signs. In '{2}' spaces are replaced by '%20'.</p><p> The template functions '{3}' (the easiest to use), '{4}', '{5}', and '{6}' are useful for constructing the desired URL. There are examples in the template function documentation.
gl: Marcar esta caixa se queres que, ao facer clic no valor nos detalles do libro, se realice unha busca na web en vez de buscar na túa biblioteca de calibre. Os metadatos do libro están dispoñibles para o modelo.</p><p>Campos adicionais '{0}', {1} e '{2}' tamén están dispoñibles para o modelo. Para columnas de valores múltiples (semellantes ás etiquetas), son o valor que se está examinando, indicándoche que valor usar para xerar a ligazón. Os dous valores '{1}' e '{2}' son escapados automaticamente para o uso en URLs. En '{1}', os espazos son substituídos por sinais de máis. En '{2}', os espazos son substituídos por '%20'. </p><p>As funcións do modelo '{3}' (as máis sinxelas de empregar), '{4}', '{5}' e '{6}' son útiles para construír a URL desexada. Hai exemplos na documentación das funcións do modelo.

en: Item value
gl: Valor do obxecto

en: &Format for dates:
gl: &Formato das datas:

en: Default: dd MMM yyyy.
gl: Predeterminado: dd MMM yyyy.

en: <p>Date format.</p><p>The formatting codes are:<ul><li>d    : the day as number without a leading zero (1 to 31)</li><li>dd   : the day as number with a leading zero (01 to 31)</li><li>ddd  : the abbreviated localized day name (e.g. "Mon" to "Sun").</li><li>dddd : the long localized day name (e.g. "Monday" to "Sunday").</li><li>M    : the <b>month</b> as number without a leading zero (1 to 12).</li><li>MM   : the <b>month</b> as number with a leading zero (01 to 12)</li><li>MMM  : the abbreviated localized <b>month</b> name (e.g. "Jan" to "Dec").</li><li>MMMM : the long localized <b>month</b> name (e.g. "January" to "December").</li><li>yy   : the year as two digit number (00 to 99).</li><li>yyyy : the year as four digit number.</li><li>h    : the hours without a leading 0 (0 to 11 or 0 to 23, depending on am/pm)</li><li>hh   : the hours with a leading 0 (00 to 11 or 00 to 23, depending on am/pm)</li><li>m    : the <b>minutes</b> without a leading 0 (0 to 59)</li><li>mm   : the <b>minutes</b> with a leading 0 (00 to 59)</li><li>s    : the seconds without a leading 0 (0 to 59)</li><li>ss   : the seconds with a leading 0 (00 to 59)</li><li>ap   : use a 12-hour clock instead of a 24-hour clock, with "ap" replaced by the localized string for am or pm</li><li>AP   : use a 12-hour clock instead of a 24-hour clock, with "AP" replaced by the localized string for AM or PM</li><li>iso  : the date with time and timezone. Must be the only format present</li></ul></p><p>For example:
    <ul>
    <li>ddd, d MMM yyyy gives Mon, 5 Jan 2010</li>
    <li>dd MMMM yy gives 05 January 10</li>
    </ul>
gl: <p>Formato de data.</p><p>Os códigos de formato son:<ul><li> d : o día como número sen cero inicial (1 a 31)</li><li>dd : o día como número cun cero inicial (01 a 31)</li><li>ddd : o nome localizado abreviado do día (por exemplo, «lun» a «dom").</li><li>dddd : o nome longo do día localizado (por exemplo, de «luns» a «domingo»).</li><li>M : o <b>mes</b> como número sen cero inicial (1 a 12).</li><li>MM : o <b>mes</b> como número cun cero inicial (01 a 12)</li><li>MMM: o nome abreviado do <b>mes<b> localizado (por exemplo, «xan» a «dec»).</li><li>MMMM: o nome longo do mes localizado (por exemplo, «xaneiro» a «decembro»).<li><li>yy   : o ano como número de dous díxitos ( 00 a 99).</li><li>aaaa : o ano como número de catro díxitos.</li><li>h   : as horas sen 0 inicial (0 a 11 ou 0 a 23, dependendo de am/pm)</li><li> hh : as horas cun 0 inicial (00 a 11 ou 00 a 23, dependendo de am/pm)</li><li>m : os <b>minutos</b> sen inicial 0 (0 a 59)</li>mm : os <b>minutos</b> con inicial 0 (00 a 59)<li><li>s : os segundos sen inicial 0 (0 a 59)</li><li>ss : os segundos cun 0 (00 a 59)</li><li>ap inicial : use un reloxo de 12 horas en lugar dun reloxo de 24 horas, con «ap» substituído pola cadea localizada para am ou pm</li><li>AP : use un reloxo de 12 horas en lugar de un reloxo de 24 horas, con «AP» substituído pola cadea localizada para AM ou PM</li><li>iso : a data con hora e fuso horario. Debe ser o único formato presente</li></ul></p><p>Por exemplo:
    <ul>
    <li>ddd, d MMM aaaa dá Lun, 5 de xaneiro de 2010</li>
    <li>dd MMMM aa dá 05 10 de xaneiro </li>
    </ul>

en: &Format for numbers:
gl: &Formato dos números:

en: Default: Not formatted. For format language details see <a href="https://docs.python.org/library/string.html#format-string-syntax">the Python documentation</a>
gl: Valor predeterminado: sen formato. Para obter detalles sobre o formato do idioma, consulte <a href="https://docs.python.org/library/string.html#format-string-syntax">a documentación de Python</a>

en: Examples: The format <code>{0:0>4d}</code> gives a 4-digit number with leading zeros. The format <code>{0:d}&nbsp;days</code> prints the number then the word "days"
gl: Exemplos: o formato <code>{0:0>4d}</code> dá un número de 4 díxitos con ceros ao principio. O formato <code>{0:d}&nbsp;días</code> imprime o número e logo a palabra «días»

en: Examples: The format <code>{0:.1f}</code> gives a floating point number with 1 digit after the decimal point. The format <code>Price:&nbsp;$&nbsp;{0:,.2f}</code> prints "Price&nbsp;$&nbsp;" then displays the number with 2 digits after the decimal point and thousands separated by commas.
gl: Exemplos: o formato <code>{0:.1f}</code> dá un número de coma flotante con 1 díxitos despois do coma decimal. O formato <code>Prezo:&nbsp;$&nbsp;{0:,.2f}</code> imprime «Prezo&nbsp;$&nbsp;» a continuación, mostra o número con 2 díxitos despois do punto decimal e miles separados por comas.

en: No lookup name was provided
gl: Non se asignou ningún nome de consulta

en: The lookup name must contain only lower case letters, digits and underscores, and start with a letter
gl: A consulta por nome debe conter soamente letras minúsculas, números e trazos ( «_» ), e comezar cunha letra

en: Lookup names cannot end with _index, because these names are reserved for the index of a series column.
gl: A consulta por nomes non pode rematar con _index, porque eses nomes están reservados para o índice dunha columna de colectáneas.

en: No column heading was provided
gl: Non se especificou ningunha cabeceira de columna

en: The lookup name %s is already used
gl: O nome de consulta %s xa está en uso

en: The heading %s is already used
gl: A cabeceira %s xa está en uso

en: Invalid default value
gl: Valor predeterminado non válido

en: The default value must be "Now" or a date
gl: O valor predeterminado debe ser «Agora» ou unha data

en: You must enter a template for composite columns
gl: Debe introducir un modelo para as columnas compostas

en: You must enter at least one value for enumeration columns
gl: Debe introducir cando menos un valor para as columnas de enumeración

en: The colors box must be empty or contain the same number of items as the value box
gl: A caixa de cores debe estar baleira ou conter o mesmo número de elementos que a caixa de valores

en: The color {0} is unknown
gl: A cor {0} é descoñecida

en: The default value must be one of the permitted values
gl: O valor predeterminado debe ser un dos valores permitidos

en: The default value must be an integer
gl: O valor predeterminado debe ser un número enteiro

en: The default value must be a real number
gl: O valor predeterminado debe ser un número real

en: The default value must be a real number between 0 and 5.0
gl: O valor predeterminado debe ser un número real entre 0 e 5,0

en: The default value must be an integer between 0 and 5
gl: O valor predeterminado debe ser un número enteiro entre 0 e 5

en: The default value must be "Yes" or "No"
gl: O valor predeterminado debe ser «Si» ou «Non»

en: You must restart calibre before making any more changes
gl: Debes reiniciar calibre antes de facer máis cambios

en: The lookup name must begin with a '#'
gl: O nome da busca debe comezar cunha «#»

en: The custom column %s already exists
gl: A columna personalizada %s xa existe

en: The column heading %s already exists
gl: O título da columna %s xa existe

en: The custom column type %s doesn't exist
gl: O tipo de columna personalizada %s non existe

en: You cannot specify is_multiple for the datatype %s
gl: Non pode especificar is_multiple para o tipo de datos %s

en: The display parameter must be a Python dictionary
gl: O parámetro de visualización debe ser un dicionario de Python

en: Getting debug information, please wait
gl: Recibindo información de depuración, agarde

en: Copy to &clipboard
gl: Copiar ao &portapapeis

en: Device already detected
gl: O dispositivo xa foi detectado

en: A device (%s) is already detected by calibre. If you wish to debug the detection of another device, first disconnect this device.
gl: Un dispositivo (%s) xa está detectado polo calibre. Se queres depurar a detección doutro dispositivo, primeiro desconecta este dispositivo.

en: Debugging failed
gl: Fallou a depuración

en: Running debug device detection failed. Click Show Details for more information.
gl: Produciuse un erro ao executar a detección do dispositivo de depuración. Preme en Mostrar detalles para obter máis información.

en: Getting device information
gl: A obter a información do dispositivo

en: User-defined device information
gl: Información do dispositivo definida polo usuario

en: Device Detection
gl: Detección de dispositivos

en: Ensure your device is disconnected, then press OK
gl: Asegúrate de que o teu dispositivo estea desconectado e, a continuación, preme Aceptar

en: Ensure your device is connected, then press OK
gl: Asegúrate de que o teu dispositivo estea conectado e, a continuación, preme Aceptar

en: Copy these values to the clipboard, paste them into an editor, then enter them into the USER_DEVICE by customizing the device plugin in Preferences->Advanced->Plugins. Remember to also enter the folders where you want the books to be put. You must restart calibre for your changes to take effect.
gl: Copia estes valores no portapapeis, pégaos nun editor e introdúceos no USER_DEVICE personalizando o complemento do dispositivo en Preferencias->Avanzado->Complementos. Lembrade introducir tamén os cartafoles onde queredes poñer os libros. Debes reiniciar calibre para que os cambios teñan efecto.

en: <p>calibre can send your books to you (or your reader) by email. Emails will be automatically sent for downloaded news to all email addresses that have <i>Auto send</i> checked.
gl: <p>calibre pode enviarche os teus libros (ou ao teu lector) por correo electrónico. Os correos electrónicos enviaranse automaticamente para as noticias descargadas a todos os enderezos de correo electrónico que teñan marcado o <i>envío automático</i>.

en: Add an email address to which to send books
gl: Engadir un enderezo de correo ao que enviar os libros

en: &Add email
gl: &Engadir un enderezo de correo

en: Make &default
gl: Facer &predeterminado

en: &Remove email
gl: &Retirar correo

en: Add the comments from the book metadata to the email.
    Useful to allow the recipient to see a summary of the
    book before opening it.
gl: Engade os comentarios dos metadatos do libro ao correo electrónico.
    Útil para permitir que o destinatario vexa un resumo do
    libro antes de abrilo.

en: Add &comments metadata as text to the email
gl: Engade metadatos de &comentarios como texto ao correo electrónico

en: Email
gl: Correo

en: Subject
gl: Asunto

en: Alias
gl: Alcume

en: Auto send
gl: Enviar automaticamente

en: Auto send only tags
gl: Enviar automaticamente só etiquetas

en: Formats to email. The first matching format will be sent.
gl: Formatos para o correo. O primeiro formato que coincida será o enviado.

en: Subject of the email to use when sending. When left blank the title will be used for the subject. Also, the same templates used for "Save to disk" such as {title} and {author_sort} can be used here.
gl: Asunto da mensaxe que se usará ao enviar. Se se deixa en branco, o asunto será o título. Ademais, os mesmos modelos que se usan para «Gardar no disco», como {title} e {author_sort}, poden usarse aquí.

en: If checked, downloaded news will be automatically mailed to this email address (provided it is in one of the listed formats and has not been filtered by tags).
gl: Se está marcada, as noticias descargadas enviaranse automaticamente a este enderezo de correo electrónico (sempre que estean nun dos formatos indicados e non se filtren por etiquetas).

en: Friendly name to use for this email address
gl: Nome agradable para usar para este enderezo de correo electrónico

en: If specified, only news with one of these tags will be sent to this email address. All news downloads have their title as a tag, so you can use this to easily control which news downloads are sent to this email address.
gl: Se se especifica, só se enviarán a este enderezo de correo electrónico as noticias cunha destas etiquetas. Todas as descargas de noticias teñen o seu título como etiqueta, polo que podes usala para controlar facilmente que descargas de noticias se envían a este enderezo de correo electrónico.

en: new email address
gl: novo enderezo de correo

en: The list of devices that you have asked calibre to ignore. Uncheck a device to have calibre stop ignoring it.
gl: A lista de dispositivos que pediches a calibre que ignore. Desmarque un dispositivo para que calibre deixe de ignoralo.

en: The list of device plugins you have disabled. Uncheck an entry to enable the plugin. calibre cannot detect devices that are managed by disabled plugins.
gl: A lista de complementos de dispositivos que desactivaches. Desmarque unha entrada para activar o complemento. calibre non pode detectar dispositivos xestionados por complementos desactivados.

en: Reset allowed devices
gl: Restablecer dispositivos permitidos

en: This will erase the list of devices that calibre knows about causing it to ask you for permission to manage them again, the next time they connect
gl: Isto borrará a lista de dispositivos que calibre coñece, polo que che solicitará permiso para xestionalos de novo a próxima vez que se conecten

en: Search for the author on Goodreads
gl: Busca o autor en Goodreads

en: Search for the author on Amazon
gl: Busca o autor en Amazon

en: Search for the author in your calibre library
gl: Busca o autor na túa biblioteca de calibre

en: Search for the author on Wikipedia
gl: Busca o autor na Wikipedia

en: Search for the author on Google Books
gl: Busca o autor en Google Books

en: Search for the book on Goodreads
gl: Busca o libro en Goodreads

en: Search for the book on Amazon
gl: Busca o libro en Amazon

en: Search for the book on Google Books
gl: Busca o libro en Google Books

en: No author search URL
gl: Sen URL de busca de autor

en: Use a custom search URL
gl: Usa un URL de busca personalizado

en: Clicking on &author names should:
gl: Facendo clic nos &nomes dos autores debería:

en: Enter the URL to search. It should contain the string {0}
    which will be replaced by the author name. For example,
    {1}. Note: the author name is already URL-encoded.
gl: Introduce a URL para buscar. Debe conter a cadea {0}, que será substituída polo nome do autor. Por exemplo, {1}. Nota: o nome do autor xa está codificado para URLs.

en: Enter the URL
gl: Introduza o URL

en: Click this button to open the template tester
gl: Preme neste botón para abrir o probador de modelos

en: Folders/path
gl: Cartafoles/ruta

en: Save column list to file
gl: Garda a lista de columnas no ficheiro

en: Column list
gl: Lista de columnas

en: Export field layout
gl: Exportar esquema de campo

en: <p>Could not write field list. Error:<br>%s
gl: <p>Non se puido escribir a lista de campos. Erro:<br>%s

en: Load column list from file
gl: Cargar a lista de columnas do ficheiro

en: Import layout
gl: Importar deseño

en: <p>Could not read field list. Error:<br>%s
gl: <p>Non se puido ler a lista de campos. Erro:<br>%s

en: Create a new rule
gl: Crea unha nova regra

en: The key of the identifier, for example, in isbn:XXX, the key is "isbn"
gl: A chave do identificador, por exemplo, en isbn:XXX, a chave é «isbn»

en: &Key:
gl: &Chave:

en: The name that will appear in the Book details panel
gl: O nome que aparecerá no panel de detalles do libro

en: The template used to create the link. The placeholder {0} in the template will be replaced with the actual identifier value. Use {1} to avoid the value being quoted.
gl: O modelo utilizado para crear a ligazón. O marcador de posición {0} do modelo substituirase polo valor do identificador real. Use {1} para evitar que o valor sexa citado.

en: Key
gl: Chave

en: Template
gl: Modelo

en: Value needed
gl: Valor necesario

en: The %s field cannot be empty
gl: O campo %s non pode estar baleiro

en: Create rules for identifiers
gl: Crear regras para os identificadores

en: Create rules to convert identifiers into links.
gl: Crea regras para converter os identificadores en ligazóns.

en: &Edit rule
gl: &Editar regra

en: Above text
gl: Texto enriba

en: Beside text
gl: Ao lado do texto

en: Never
gl: Nunca

en: Text styling
gl: Estilo de texto

en: Create rules to convert &identifiers into links
gl: Crea regras para converter &identificadores en ligazóns

en: <p>Check the box if you want the category's values displayed on separate lines instead of separated by commas</p>
gl: <p>Marque a caixa se quere que os valores da categoría se mostren en liñas separadas en lugar de separados por comas</p>

en: Categories on separate lines
gl: Categorías en liñas separadas

en: Move down. Keyboard shortcut: Ctrl-Down arrow
gl: Baixar. Atallo de teclado: Ctrl-Frecha abaixo

en: Move up. Keyboard shortcut: Ctrl-Up arrow
gl: Móvete. Atallo de teclado: Ctrl-Frecha cara arriba

en: <p>Note: <b>comments</b>-like columns will always
                     be displayed at the end unless their "Heading position" is
                     "Show heading to the side".</p>
gl: <p>Nota: as columnas tipo <b>comentarios</b> sempre 
                   se amosarán ao final, a non ser que a súa «Posición da cabeceira» sexa 
                   «Amosar a cabeceira ao lado».</p>

en: Show &cover
gl: Mostrar e cubrir

en: Show the size of the book's cover in pixels
gl: Mostra o tamaño da portada do libro en píxeles

en: Show cover &size
gl: Mostrar o &tamaño da capa

en: Use &Roman numerals for series
gl: Usar números &romanos para as colectáneas

en: Show comments &heading:
gl: Mostrar comentarios e título:

en: Link and note icon si&ze:
gl: Tamaño das iconas de liga&zón e nota:

en: Increase or decrease the size of the links and notes icons by this number. Larger
    than one increases the icon size while smaller than one decreases it.
gl: Aumentar ou diminuír o tamaño das iconas de ligazóns e notas por este número. Un valor maior que un aumenta o tamaño da icona, mentres que un valor menor que un o diminúe.

en: Change color
gl: Trocar de cor

en: Change texture
gl: Trocar textura

en: Choose {} background color for the Cover grid
gl: Escolle a cor de fondo {} para a grella da portada

en: Remove background image?
gl: Retirar a imaxe de fondo?

en: There is currently a background image set, so the color you have chosen will not be visible. Remove the background image?
gl: Actualmente hai un conxunto de imaxes de fondo, polo que a cor que escolliches non será visible. Queres eliminar a imaxe de fondo?

en: Bottom
gl: Inferior

en: Top
gl: Superior

en: Restore default &appearance
gl: Restaurar &aparencia predeterminada

en: Current aspect ratio (width/height): %.2g
gl: Relación de aspecto actual (ancho/alto): %.2g

en: Current space used: %s
gl: Espazo actual utilizado: %s

en: Control the Cover grid view. You can enable this view by clicking the "Layout" button in the bottom right corner of the main calibre window.
gl: Controla a vista da cuadrícula de portada. Podes activar esta vista premendo no botón «Diseño» na esquina inferior dereita da xanela principal do calibre.

en: Field to show &under the covers:
gl: Campo para mostrar &baixo as cubertas:

en: Spac&ing between covers:
gl: Espa&zo entre cubertas:

en: The spacing between covers. A value of zero means calculate automatically based on cover size.
gl: A distancia entre cubertas. Un valor de cero significa que se calcula automaticamente en función do tamaño da portada.

en: Automatic
gl: Automático

en: Background for the Cover grid
gl: Fondo da grade de capas

en: Make the covers larger, maintaining current aspect ratio.
gl: Fai as portadas máis grandes, mantendo a relación de aspecto actual.

en: &Larger covers
gl: &Tapas maiores

en: Make the covers smaller, maintaining current aspect ratio.
gl: Fai as portadas máis pequenas, mantendo a relación de aspecto actual.

en: &Smaller covers
gl: &Tapas máis pequenas

en: Cover &height:
gl: Cuberta &altura:

en: Cover &width:
gl: Cuberta &ancho:

en: The height of displayed covers.
    A value of zero means calculate automatically.
gl: A altura das portadas mostradas.
    Un valor de cero significa calcular automaticamente.

en: Reset size to automatic
gl: Restablecer o tamaño a automático

en: &Reset size
gl: &Restablecer tamaño

en: The width of displayed covers.
    A value of zero means calculate automatically.
gl: O ancho das portadas mostradas.
    Un valor de cero significa calcular automaticamente.

en: By default, calibre chooses a cover size based on your computer's screen size. You can change the cover size here:
gl: Por defecto, calibre elixe un tamaño de portada en función do tamaño da pantalla do teu ordenador. Podes cambiar o tamaño da portada aquí:

en: Size of the emblems (if any) shown &next to the covers:
gl: Tamaño dos emblemas (se os houber) que aparecen &xunto ás portadas:

en: Show a &field (such as title) under the covers
gl: Mostra un &campo (como o título) baixo as portadas

en: &Location of the emblems shown next to the covers:
gl: &Localización dos emblemas que aparecen xunto ás portadas:

en: &Emblems
gl: &Emblemas

en: Caching of covers for improved performance
gl: Almacenamento en caché de portadas para mellorar o rendemento

en: There are two kinds of caches that calibre uses to improve performance when rendering covers in the grid view. A disk cache that is kept on your hard disk and stores the cover thumbnails and an in memory cache used to ensure flicker free rendering of covers. For best results, keep the memory cache small and the disk cache large, unless you have a lot of extra RAM in your computer and don't mind it being used by the memory cache.
gl: Hai dous tipos de caché que usa Calibre para mellorar o rendemento ao renderizar portadas na vista de cuadrícula. Unha caché de disco que se garda no seu disco duro e almacena as miniaturas das portadas e unha caché na memoria que se usa para garantir a representación sen parpadeo das portadas. Para obter os mellores resultados, mantén a caché de memoria pequena e a caché de disco grande, a non ser que teñas moita memoria RAM extra no teu ordenador e non te importe que o use.

en: Disable
gl: Desactivar

en: &Empty disk cache
gl: &Baleirar a caché do disco

en: &Open cache folder
gl: &Abrir o cartafol da caché

en: Number of screenfulls of covers to cache in &memory (keep this small):
gl: Número de pantallas cheas de portadas para almacenar na &memoria (mantén esta pequena):

en: Maximum amount of &disk space to use for caching thumbnails:
gl: Cantidade máxima de &espazo no disco que se pode usar para almacenar na caché as miniaturas:

en: The maximum number of screenfulls of thumbnails to keep in memory. Increasing this will make rendering faster, at the cost of more memory usage. Note that regardless of this setting, a minimum of one hundred thumbnails are always kept in memory, to ensure flicker free rendering.
gl: O número máximo de pantallas cheas de miniaturas para gardar na memoria. Aumentar isto fará que a renderización sexa máis rápida, a costa dun maior uso da memoria. Teña en conta que, independentemente desta configuración, sempre se gardan na memoria un mínimo de cen miniaturas, para garantir a renderización sen parpadeos.

en: &Performance
gl: &Rendemento

en: On top
gl: Enriba

en: On right
gl: Á dereita

en: No subtitle
gl: Sen subtítulos

en: This option controls the position of the cover browser when using the Narrow user interface layout.  "Automatic" will place the cover browser on top or on the right of the book list depending on the aspect ratio of the calibre window. "On top" places it over the book list, and "On right" places it to the right of the book list. This option has no effect when using the Wide user interface layout.
gl: Esta opción controla a posición do navegador de portada cando se utiliza o deseño da interface de usuario estreita. «Automático» colocará o navegador de portadas na parte superior ou á dereita da lista de libros dependendo da relación de aspecto da xanela do calibre. «Enriba» colócao sobre a lista de libros e «Á dereita» sitúao á dereita da lista de libros. Esta opción non ten efecto cando se utiliza o deseño da interface de usuario ampla.

en: Edit template for caption
gl: Editar o modelo para o subtítulo

en: When showing in a separate window, show it &fullscreen
gl: Ao mostrar nunha xanela separada, mostrar a pantalla &completa

en: Show in a &separate window (needs restart)
gl: Mostrar nunha xanela &separada (necesita reiniciar)

en: &Number of covers to show in browse mode (needs restart):
gl: &Número de capa para amosar no modo de navegación  (precisa reiniciar):

en: Template &editor
gl: &Editor de modelos

en: <p>The template used to generate the text below the covers. This template uses
    the same syntax as save templates. Defaults to just the book title.
    Note that this setting is per-library, which means that you have to
    set it again for every different calibre library you use. Use an
    empty template for no text.</p>
gl: <p>O modelo utilizado para xerar o texto debaixo das portadas. Este modelo usa
    a mesma sintaxe que os modelos de gardar. O título predeterminado é só o título do libro.
    Ten en conta que esta configuración é por biblioteca, o que significa que tes que facelo
    configúrao de novo para cada biblioteca de calibre diferente que use. Usa un
    modelo baleiro sen texto.</p>

en: Show &reflections
gl: Mostrar &reflexións

en: Show covers in their original aspect ratio instead of resizing
    them to all have the same width and height
gl: Mostra as portadas na súa relación de aspecto orixinal en lugar de cambiar o tamaño
    todos eles teñen a mesma anchura e altura

en: Preserve &aspect ratio of covers
gl: Conserva a relación de aspecto das portadas

en: Cover browser &position in the narrow layout:
gl: Cubra a &posición do navegador no deseño estreito:

en: &Template for caption:
gl: &Modelo para o subtítulo:

en: Fie&ld for sub-title:
gl: Cam&po para o subtítulo:

en: You can press the %s key to toggle full screen mode.
gl: Podes premer a tecla%s para cambiar o modo de pantalla completa.

en: Show ne&xt cover during auto scroll after:
gl: Mostrar a seguinte portada durante o desprazamento automático despois de:

en: &Double click to view the central book, instead of single click
gl: &Fai dobre clic para ver o libro central, en lugar de facer un só clic

en: Compact metadata
gl: Metadatos compactos

en: Default
gl: Predeterminado

en: All on 1 tab
gl: Todo en 1 pestana

en: Middle
gl: Medio

en: Edit metadata (single) &layout:
gl: Editar metadatos (único) e deseño:

en: Choose a different layout for the Edit metadata dialog. The compact metadata layout favors editing custom metadata over changing covers and formats.
gl: Escolla un deseño diferente para o diálogo Editar metadatos. O deseño compacto dos metadatos favorece a edición de metadatos personalizados en lugar de cambiar portadas e formatos.

en: Select the custom columns (for this library) to display in the edit metadata dialogs and their order:
gl: Seleccione as columnas personalizadas (para esta biblioteca) para mostrar nos diálogos de edición de metadatos e a súa orde:

en: Click this button to reset the list to its default order.
gl: Preme neste botón para restablecer a lista á súa orde predeterminada.

en: Reset list
gl: Restablecer lista

en: <p>Click this button to set the list to one
    previously exported. This could be useful if you have several libraries with
    similar structure and you want to use the same column order for each one. Columns
    in the imported list that aren't in the current library are ignored. Columns in
    the library that are not in the imported list are put at the end and marked
    as displayable.</p>
gl: <p>Preme neste botón para configurar a lista como un
    previamente exportados. Isto pode ser útil se tes varias bibliotecas
    estrutura similar e quere usar a mesma orde de columnas para cada unha. Columnas
    na lista importada que non están na biblioteca actual son ignorados. Columnas en
    as bibliotecas que non están na lista importada colócanse ao final e márcanse
    como visualizable.</p>

en: Import list
gl: Lista de importación

en: <p>Click this button to write the current display
    settings to a file. This could be useful if you have several libraries with similar
    structure and you want to use the same column order for each one.</p>
gl: <p>Preme neste botón para escribir a visualización actual
    a configuración dun ficheiro. Isto pode ser útil se tes varias bibliotecas con similares
    estrutura e quere usar a mesma orde de columnas para cada unha.</p>

en: Export list
gl: Exportar lista

en: <p>Check this box to make the edit metadata dialogs ignore the
    above specifications, showing all the columns in the default order. This is
    useful for temporarily seeing all your columns in the dialogs without losing
    the display and order specifications.</p>
gl: <p>Marque esta caixa para que os diálogos de edición de metadatos ignoren o
    especificacións anteriores, mostrando todas as columnas na orde predeterminada. Isto é
    útil para ver temporalmente todas as súas columnas nos diálogos sen perder
    a visualización e as especificacións do pedido.</p>

en: Show &all columns in default order when editing metadata
gl: Mostrar &todas as columnas na orde predeterminada ao editar metadatos

en: If checked then labels wider than the label width
    will be elided, otherwise they will be word wrapped.
gl: Se está marcado, as etiquetas son máis anchas que o ancho da etiqueta
    serán elididas, se non, serán envoltos.

en: &Elide labels when editing custom columns
gl: &Elimina as etiquetas ao editar columnas personalizadas

en: Elision point:
gl: Punto de elisión:

en: Choose where in the label to put the...
gl: Escolle onde colocar na etiqueta o...

en: <p>Check this box to allow only the F2 (Edit) key to
    open the template editor in the book list for a "Column built from other
    columns". Editing with mouse clicks and the Tab key will be disabled.</p>
gl: <p>Marque esta caixa para permitir só a tecla F2 (Editar).
    abra o editor de modelos na lista de libros para unha «Columna construída a partir doutras
    columnas». Desactivarase a edición con clics do rato e a tecla Tab.</p>

en: Only the &F2 (Edit) key edits column templates (needs restart)
gl: Só a tecla &F2 (Editar) edita os modelos de columna (é preciso reiniciar)

en: Use &two columns for custom columns in the Default layout
gl: Use &dúas columnas para columnas personalizadas no deseño predeterminado

en: &Bulk edit custom column label length:
gl: &Edición masiva da lonxitude da etiqueta de columna personalizada:

en: The maximum width of a custom column label for the bulk metadata edit dialog in average characters.
gl: O ancho máximo dunha etiqueta de columna personalizada para o diálogo de edición masiva de metadatos en caracteres medios.

en:  chars
gl:  caracteres

en: &Single edit custom column label length:
gl: Edición única da etiqueta de columna personalizada:

en: The maximum width of a custom column label for the single metadata edit dialog in average characters.
gl: O ancho máximo dunha etiqueta de columna personalizada para o diálogo de edición de metadatos único en caracteres medios.

en: Icon theme: <b>%s</b>
gl: Tema da icona: <b>%s</b>

en: calibre style
gl: estilo calibre

en: Percentage
gl: Porcentaxe

en: Pixels
gl: Píxeles

en: Off
gl: Desactivado

en: Small
gl: Pequeno

en: Medium
gl: Medio

en: Medium-small
gl: Mediano-pequeno

en: Always
gl: Sempre

en: If there is enough room
gl: Hai espazo abondo

en: Wide
gl: Largo

en: Narrow
gl: Estreito

en: Draw a &grid in the book list
gl: Debuxa unha &cuadricula na lista de libros

en: Show &row numbers in the book list
gl: Mostra os números de &fila na lista de libros

en: &User interface layout:
gl: &Diseño da interface de usuario:

en: User interface &colors:
gl: Interface de usuario e cores:

en: Round the corners of covers in many places they are displayed such as the Cover grid, Book details panel, etc. Adjust the amount of rounding with this setting. A value of between 5 and 10 looks good with most covers sizes. Zero disables rounding and is the default.
gl: Redondea as esquinas das portadas en moitos lugares, como a grade da portada, o panel de detalles do libro, etc. Axusta a cantidade de redondeo con esta configuración. Un valor de entre 5 e 10 parece ben coa maioría dos tamaños de portadas. Cero desactiva o redondeo e é o predeterminado.

en: no rounding
gl: sen redondeo

en: The unit for the cover corner rounding. Either pixel values or as a percentage of the cover size.
gl: A unidade para o redondeo da esquina da portada. Valores de píxeles ou como porcentaxe do tamaño da portada.

en: Allow using &drag and drop to merge books
gl: Permite &arrastrar e soltar para combinar libros

en: Disable all animations. Useful if you have a slow/old computer.
gl: Desactivar todas as animacións, unha opción útil se tivermos un computador antigo.

en: Disable &animations
gl: Desactivar as &animacións

en: Show &tooltips in the book list
gl: Mostrar &consellos na lista de libros

en: Choose &language (needs restart):
gl: Escolla o &idioma (necesita reiniciar):

en: &Interface font:
gl: &Tipo de letra da interface:

en: Show the &splash screen at startup
gl: Mostra a pantalla de &splash ao inicio

en: User interface style (&needs restart):
gl: Estilo da interface de usuario (&necesita reiniciar):

en: Status bar buttons
gl: Botóns da barra de estado

en: Show individual buttons to control the layout of the interface rather than a single button with a popup.
gl: Mostra botóns individuais para controlar o deseño da interface en lugar dun só botón cunha ventá emerxente.

en: Show &layout buttons
gl: Amosa os botóns de &deseño

en: Show a button that gives quick access to all available actions with a single click.
gl: Amosa un botón que dá acceso rápido a todas as accións dispoñibles cun só clic.

en: S&how actions button
gl: A&mosar botón de accións

en: Change &font (needs restart)
gl: Cambiar o &tipo de letra (require o reinicio)

en: &Round the corners of covers:
gl: &Redondear as esquinas das portadas:

en: Change &icon theme
gl: Cambiar o tema da &icona

en: Toolbar
gl: Barra de ferramentas

en: Show &text under icons:
gl: Amosar &texto debaixo das iconas:

en: Use t&wo lines for the text under the icons (needs restart)
gl: Use dú&as liñas para o texto baixo as iconas (necesita reiniciar)

en: Icon si&ze:
gl: Ta&maño da icona:

en: E&xtra spacing to add between rows in the book list (can be negative):
gl: Espazo ex&tra para engadir entre as filas da lista de libros (pode ser negativo):

en: Disable popup notifications when calibre completes jobs such a conversion, sending to device etc. The notifications are sent via the operating system notification facility, if available.
gl: Desactivar as notificacións emerxentes cando calibre complete tarefas como conversión, envío ao dispositivo, etc. As notificacións son enviadas a través da instalación de notificacións do sistema operativo, se está dispoñible.

en: Disable n&otifications on job completion
gl: Desactiva as n&otificacións ao rematar o traballo

en: Adjust &colors
gl: Axustar as &cores

en: Enable s&ystem tray icon (needs restart)
gl: Activar a icona da bandexa do sistema (necesita reiniciar)

en: <p>Check this box to make Quickview show books only in the
    current Virtual library. If unchecked, Quickview ignores Virtual libraries. If
    unchecked then only row changes are taken into account.</p>
gl: <p>Marque esta caixa para facer que Quickview só mostre libros no
    actual biblioteca virtual. Se non se marca, Quickview ignora as bibliotecas virtuais. Se
    desmarcado, só se teñen en conta os cambios de fila.</p>

en: <p>Check this box to make Quickview change the column being examined
    when the column in the book list is changed using the cursor arrow keys</p>
gl: <p>Marque esta caixa para que a Vista rápida cambie a columna que se está a examinar
    cando se cambia a columna da lista de libros usando as frechas do cursor</p>

en: &Change Quickview item when book list column changes
gl: &Cambiar o elemento de Vista rápida cando cambie a columna da lista de libros

en: <p>Pressing Enter in a cell changes both the book and the
    column being examined (the left-hand panel)</p>
gl: <p>Premendo Intro nunha cela cámbianse tanto o libro como o
    columna que se está a examinar (panel esquerdo)</p>

en: &Pressing Enter changes the examined column
gl: &Premer Intro cambia a columna examinada

en: <p>Double-clicking in a cell changes both the book and the
    column being examined (the left-hand panel)</p>
gl: <p>Facer dobre clic nunha cela cambia tanto o libro como o
    columna que se está a examinar (panel esquerdo)</p>

en: &Double click changes examined column
gl: &Fai dobre clic en cambios na columna examinada

en: Select columns to display
gl: Seleccione as columnas para mostrar

en: User categories and Saved searches cannot be moved
gl: As categorías de usuarios e as buscas gardadas non se poden mover

en: Select the categories to display in the Tag browser, and their &order
gl: Seleccione as categorías para mostrar no navegador de etiquetas e a súa &orde

en: Move up. User categories and Saved searches cannot be moved. Keyboard shortcut: Ctrl-Up arrow
gl: Móvete. As categorías de usuarios e as buscas gardadas non se poden mover. Atallo de teclado: Ctrl-Frecha cara arriba

en: Move down. User categories and Saved searches cannot be moved. Keyboard shortcut: Ctrl-Down arrow
gl: Baixar. As categorías de usuarios e as buscas gardadas non se poden mover. Atallo de teclado: Ctrl-Frecha abaixo

en: Show &average ratings
gl: Mostrar e valoracións medias

en: Show an icon if the item has an attached link
gl: Mostra unha icona se o elemento ten unha ligazón adxunta

en: Show &links icons
gl: Mostrar iconas de &ligazóns

en: Show &tooltips
gl: Mostrar &suxestións de ferramentas

en: <p>Show counts for items in the Tag browser. Such as the number of books
    by each author, the number of authors, etc. If you turn it off, you can still
    see the counts by hovering your mouse over any item.</p>
gl: <p>Mostrar contas de elementos no navegador de etiquetas. Como o número de libros
    por cada autor, o número de autores, etc. Se o desactivas, aínda podes
    ver as contas pasando o rato sobre calquera elemento.</p>

en: Show &counts
gl: Mostrar &conta

en: Show an icon if the item has an attached note
gl: Mostra unha icona se o elemento ten unha nota adxunta

en: Show &notes icons
gl: Mostrar iconas de &notas

en: Use &alternating row colors
gl: Use &alternando as cores das filas

en: <p>When checked, calibre will automatically hide any category
    (a column, custom or standard) that has no items to show. For example, some
    categories might not have values when using Virtual libraries. Checking this
    box will cause these empty categories to be hidden.</p>
gl: <p>Cando se selecciona, calibre ocultará automaticamente calquera categoría
    (unha columna, personalizado ou estándar) que non ten elementos para mostrar. Por exemplo, algúns
    as categorías poden non ter valores cando se usan bibliotecas virtuais. Comprobando isto
    caixa fará que estas categorías baleiras se oculten.</p>

en: Hide empt&y categories (columns)
gl: Ocultar categorías baleiras (columnas)

en: If checked the notes and links icons will be placed at the right, after
    the count and in columns. If unchecked, the icons will be placed immediately after the text,
    to the left of the count and not in columns.
gl: Se está marcado, as iconas de notas e ligazóns colocaranse á dereita, despois
    o reconto e en columnas. Se non se marca, as iconas colocaranse inmediatamente despois do texto,
    á esquerda do reconto e non en columnas.

en: Place icons on the &right, in columns
gl: Coloca iconas á &dereita, en columnas

en: <p>When checked, Find in the Tag browser will show all items
    that match the search instead of the first one. If Hide empty categories is
    also checked then only categories containing a matched item will be shown.</p>
gl: <p>Cando estea marcado, Buscar no navegador de etiquetas mostrará todos os elementos
    que coincidan coa busca en lugar da primeira. Se Ocultar categorías baleiras é
    tamén se marca, entón só se mostrarán as categorías que conteñan un elemento coincidente.</p>

en: Find &shows all items that match
gl: Buscar &mostra todos os elementos que coinciden

en: <p>Ensure the last "used" item in the Tag browser is visible when opening a library.
    An item is "used" when it is expanded, collapsed, or clicked.</p>
gl: <p>Asegúrate de que o último elemento «usado» no navegador de etiquetas sexa visible ao abrir unha biblioteca. Un elemento considérase «usado» cando se expande, se colapsa ou se preme nel.</p>

en: Expand tr&ee to show last used item
gl: Expande a árbor&e para amosar o último elemento usado

en: <p>When checked, the Tag browser can get keyboard focus, allowing
    use of the keyboard to navigate the tree using the arrow keys. The Enter key simulates
    a click on the selected item. The keyboard shortcut 'Tag browser /
    Give the Tag browser keyboard focus' changes the keyboard focus without
    using the mouse.</p>
gl: <p>Cando se selecciona, o navegador de etiquetas pode enfocar o teclado, o que permite
    uso do teclado para navegar pola árbore usando as teclas de frecha. A tecla Intro simula
    un clic no elemento seleccionado. O atallo de teclado «Navegador de etiquetas /
    Dar o foco do teclado ao Navegador de etiquetas» cambia o foco do teclado sen
    empregar o rato.</p>

en: Allow the Tag browser to have keyboard &focus
gl: Permitir que o navegador de etiquetas teña &foco de teclado

en: <p style="text-indent: 2em; font-size:smaller">
    If you enable this option then you should set a keyboard shortcut to
    focus the Tag browser under
    <code>Preferences-&gt;Shortcuts-&gt;Tag browser-&gt;Give
    the Tag browser keyboard focus</code></p>
gl: <p style="text-indent: 2em; font-size:smaller">
    Se activas esta opción, deberías configurar un atallo de teclado para
    centra o navegador de etiquetas debaixo
    <code>Preferencias-&gt;Atallos-&gt;Etiquetar navegador-&gt;Dar
    o foco do teclado do navegador de etiquetas</code></p>

en: Spacing between &items:
gl: Espazo entre &elementos:

en: <p>The spacing between consecutive items in the Tag browser.
    In units of (ex) which is the approximate height of the letter 'x' in the
    currently used font.</p>
gl: <p>O espazo entre elementos consecutivos no navegador de etiquetas.
    En unidades de (ex) que é a altura aproximada da letra «x» no
    fonte utilizada actualmente.</p>

en: Search for books containing the current item
gl: Busca libros que conteñan o elemento actual

en: Search for books containing the current item or its children
gl: Busca libros que conteñan o elemento actual ou os seus fillos

en: Search for books not containing the current item
gl: Busca libros que non conteñan o elemento actual

en: Search for books not containing the current item or its children
gl: Busca libros que non conteñan o elemento actual nin os seus fillos

en: <p>Check the box for an item if it is to be displayed as a
    hierarchical tree in the Tag browser. For example, if you check
    'tags' then tags of the form 'Mystery.English'
    and 'Mystery.Thriller' will be displayed with English and Thriller
    both under 'Mystery'. If 'tags' is not checked
    then the tags will be displayed each on their own line.</p>
    <p>The categories 'authors', 'publisher', 'news', 'formats', and 'rating'
    cannot be hierarchical.</p>
    <p>User categories are always hierarchical and so do not appear in this list.</p>
gl: <p>Marca a caixa para un elemento se debe ser mostrado como un árbore xerarquico no navegador de etiquetas. Por exemplo, se marcas 'tags', as etiquetas do tipo 'Mystery.English' e 'Mystery.Thriller' serán mostradas con 'English' e 'Thriller' baixo 'Mystery'. Se 'tags' non está marcada, as etiquetas serán mostradas cada unha na súa propia liña.</p>
    <p>As categorías 'authors' (autores), 'publisher' (editorial), 'news' (novas), 'formats' (formatos) e 'rating' (valoración) non poden ser xerarquicas.</p>
    <p>As categorías de usuario son sempre xerárquicas e, polo tanto, non aparecen nesta lista.</p>

en: Select categories with &hierarchical items:
gl: Selecciona categorías con elementos &xerárquicos:

en: <p>Click this button to set the list to one
    previously exported. This could be useful if you have several libraries with
    similar structure and you want to use the same for each one.</p>
gl: <p>Preme neste botón para configurar a lista como un
    previamente exportados. Isto pode ser útil se tes varias bibliotecas
    estrutura similar e quere usar a mesma para cada un.</p>

en: <p>Click this button to write the current display
    settings to a file. This could be useful if you have several libraries with similar
    structure and you want to use the same for each one.</p>
gl: <p>Preme neste botón para escribir a visualización actual
    a configuración dun ficheiro. Isto pode ser útil se tes varias bibliotecas con similares
    estrutura e quere usar o mesmo para cada un.</p>

en: <p>Set the order of the searches when clicking on an item in
    the Tag browser. The 'or its children' options are ignored when clicking on
    top-level categories, items that aren't in a hierarchical category, and items
    that don't have children.</p>
gl: <p>Establece a orde das buscas ao facer clic nun elemento
    o navegador de etiquetas. As opcións «ou os seus fillos» ignóranse ao facer clic en
    categorías de nivel superior, elementos que non están nunha categoría xerárquica e elementos
    que non teñen fillos.</p>

en: Set the &order of searches when clicking on items
gl: Establece a &orde das buscas ao facer clic nos elementos

en: template
gl: modelo

en: New
gl: Novo

en: Not in library
gl: Non está na biblioteca

en: The value {} doesn't exist in the library
gl: O valor {} non existe na biblioteca

en: This icon file doesn't exist
gl: Este ficheiro de icona non existe

en: Change icon for: %s
gl: Cambiar a icona para: %s

en: Add icon rule
gl: Engadir regra de icona

en: Category
gl: Categoría

en: For children
gl: Para nenos

en: Icon file or template
gl: Ficheiro ou modelo de iconas

en: This icon shows in the row if the rule is deleted
gl: Esta icona móstrase na fila se se elimina a regra

en: The name of the category. Select a cell in this column to delete a row.
gl: O nome da categoría. Escolle unha cela nesta columna para eliminar unha fila.

en: The value in the category the rule is applied to. If the value doesn't exist in the library then an error icon is shown, in which case you can edit the cell to pick the correct value.
gl: O valor da categoría á que se aplica a regra. Se o valor non existe na biblioteca, móstrase unha icona de erro, nese caso pode editar a cela para escoller o valor correcto.

en: This icon shows in the row if the icon or template is modified.
gl: Esta icona mostra na fila se a icona ou o modelo está modificado.

en: The file name of the icon or the text of the template.
gl: O nome do ficheiro da icona ou o texto do modelo.

en: This icon shows in the row if the "for children" setting is modified.
gl: Esta icona mostra na fila se se modifica a configuración «para nenos».

en: Indicates whether the rule applies to child values.
gl: Indica se a regra se aplica aos valores fillos.

en: Delete this rule
gl: Elimina esta regra

en: Undo delete
gl: Desfacer a eliminación

en: Modify this value
gl: Modifica este valor

en: Undo modification
gl: Desfacer a modificación

en: Show icons on &categories in the Tag browser
gl: Mostra iconas en &categorías no navegador de etiquetas

en: Show icons on &values in the Tag browser
gl: Mostra iconas nos &valores no navegador de etiquetas

en: Value icon rules
gl: Regras da icona de valor

en: <p>View all the defined value icon rules, including template rules.
    Rules are defined and edited in the Tag browser context menus. Rules can be deleted in
    this dialog by selecting the Category cell then using the button, the delete key,
    or the context menu. The value icon rules are defined per-user, not per-library.</p>
gl: <p>Consulta todas as regras de iconas de valor definidas, incluídas as regras de modelo.
    As regras defínense e edítanse nos menús contextuais do navegador de etiquetas. As regras pódense eliminar neste
    diálogo escollendo a cela Categoría e despois usando o botón, a tecla Eliminar,
    ou o menú contextual. As regras da icona de valor defínense por usuario, non por biblioteca.</p>

en: Show only categories and values available in the current library
gl: Amosa só categorías e valores dispoñibles na biblioteca actual

en: This check box cannot be changed after any other changes have been made.
    Otherwise all edits would be lost.
gl: Esta caixa de verificación non se pode cambiar despois de que se fagan outros cambios.
    Se non, perderíanse todas as edicións.

en: Delete the selected rule. The Category cell for the rule must be selected
gl: Elimina a regra seleccionada. Debe seleccionarse a cela Categoría para a regra

en: Edit the selected cell
gl: Edita a cela seleccionada

en: Undo changes in the selected cell, if any.
gl: Desfacer os cambios na cela seleccionada, se hai.

en: Add a new rule. The rule is added immediately. If you decide you don't
    want it then you must delete it.
gl: Engade unha nova regra. A regra engádese inmediatamente. Se decides que non a queres, debes eliminala.

en: By first letter
gl: Pola primeira letra

en: Partitioned
gl: Particionado

en: &Category partitioning method:
gl: &Método de partición de categorías:

en: <p>Choose how Tag browser subcategories are displayed when
    there are more items than the limit. Select by first
    letter to see an A, B, C list. Choose partitioned to
    have a list of fixed-sized groups. Set to disabled
    if you never want subcategories</p>
gl: <p>Escolle como se mostran as subcategorías do navegador de etiquetas cando
    hai máis elementos que o límite. Seleccione por primeiro
    letra para ver unha lista A, B, C. Escolla particionado para
    ter unha lista de grupos de tamaño fixo. Establécese como desactivado
    se nunca queres subcategorías</p>

en: Combine letters &when fewer items than:
gl: Combina letras e cando menos elementos que:

en: <p>If collapsing by first letter, combine adjacent letters together if
    there are fewer items under a letter than specified here. If the partition method is
    not set to first letter, this value is ignored. Set to zero to disable.</p>
gl: <p>Se se contrae pola primeira letra, combina as letras adxacentes se
    Hai menos elementos nunha carta dos que aquí se especifican. Se o método de partición é
    non se establece na primeira letra, este valor é ignorado. Establece a cero para desactivar.</p>

en: Co&llapse when more items than:
gl: &Contraer cando o número de elementos sexa maior de:

en: <p>If a Tag browser category has more than this number of items, it is divided
    up into subcategories. If the partition method is set to disable, this value is ignored.</p>
gl: <p>Se unha categoría de navegador de etiquetas ten máis de este número de elementos, divídese
    en subcategorías. Se o método de partición está configurado para desactivar, ignorarase este valor.</p>

en: <p>Check the box for categories that are to
    be partitioned using the criteria above. Uncheck the box if you don't want to
    partition a category even if the number of items is larger than
    the value shown above. This option can be used to
    avoid collapsing hierarchical categories that have only
    a few top-level elements.</p>
gl: <p>Marque a caixa das categorías que están a
    dividirse segundo os criterios anteriores. Desmarca a caixa se non queres
    particione unha categoría aínda que o número de elementos sexa maior que
    o valor mostrado arriba. Esta opción pódese usar para
    evitar o colapso das categorías xerárquicas que só teñen
    algúns elementos de primeiro nivel.</p>

en: Select categories to &partition:
gl: Selecciona categorías para &particionar:

en: &Main interface
gl: &Interface principal

en: Cover &grid
gl: &Grade de capas

en: &Book details
gl: &Detalles do libro

en: Edit &metadata
gl: Editar &metadatos

en: Di&splay
gl: Mos&trar

en: &Partitioning and collapsing
gl: &Particionar e contraer

en: &Hierarchy and searching
gl: &Xerarquía e busca

en: Val&ue icon rules
gl: Regras da icona de val&or

en: &Tag browser
gl: &Navegador de etiquetas

en: Cover &browser
gl: Navegador de &capas

en: &Quickview
gl: Vista &rápida

en: Column &coloring
gl: Columna e cor

en: Column &icons
gl: &iconas da columna

en: version
gl: versión

en: created by Kovid Goyal
gl: creado por Kovid Goyal

en: The changes you have made require calibre be restarted immediately. You will not be allowed to set any more preferences, until you restart.
gl: Os cambios que fixeches requiren que calibre se reinicie inmediatamente. Non poderás establecer máis preferencias ata que reinicies.

en: Run Welcome &wizard
gl: E&xecutar o asistente de benvida

en: Save changes
gl: Gardar os cambios

en: Cancel and return to overview
gl: Cancelar e volver á panorámica

en: Restoring to defaults not supported for
gl: A restauración das opcións predeterminadas non está admitida para

en: Some of the changes you made require a restart. Please restart calibre as soon as possible.
gl: Algúns cambios requiren que reinicie. Por favor, reinicie o Calibre canto antes.

en: Source
gl: Fonte

en: Cover priority
gl: Prioridade de cobertura

en: This source is configured and ready to go
gl: Esta fonte está configurada e lista para funcionar

en: This source needs configuration
gl: Esta fonte necesita configuración

en: This plugin is useful only for <b>Chinese</b> language books. It can return incorrect results for books in English. Are you sure you want to enable it?
gl: Este complemento só é útil para libros en <b>chinés</b>. Pode devolver resultados incorrectos para libros en inglés. Estás seguro de que queres activalo?

en: Published date
gl: Data de publicación

en: <b>Configure %(name)s</b><br>%(desc)s
gl: <b>Configura %(name)s</b><br>%(desc)s

en: Set as default
gl: Establecer como predeterminado

en: Select default
gl: Seleccione predeterminado

en: No source selected
gl: Non se seleccionou ningunha fonte

en: No source selected, cannot configure.
gl: Non se seleccionou ningunha fonte, non se pode configurar.

en: Metadata sources
gl: Fontes de metadatos

en: Disable any metadata sources you do not want by unchecking them. You can also set the cover priority. Covers from sources that have a higher (smaller) priority will be preferred when bulk downloading metadata.
gl: Desactive as fontes de metadatos que non queira desmarcalas. Tamén pode definir a prioridade da portada. Preferiranse as portadas de fontes que teñan unha prioridade máis alta (menor) cando se descarguen metadatos en masa.

en: Sources with a red X next to their names must be configured before they will be used.
gl: As fontes cunha X vermella xunto aos seus nomes deben configurarse antes de ser utilizadas.

en: C&onfigure selected source
gl: C&onfigure a fonte seleccionada

en: If you uncheck any fields, metadata for those fields will not be downloaded
gl: Se desmarca algún campo, os metadatos destes campos non se descargarán

en: &Select all
gl: E&scoller todo

en: Sele&ct none
gl: Sele&ccione ningún

en: Restore your own subset of checked fields that you define using the 'Set as default' button
gl: Restaura o teu propio subconxunto de campos marcados que definas usando o botón «Establecer como predeterminado»

en: Select &default
gl: Seleccione &predeterminado

en: Store the currently checked fields as the default, you can quickly apply the default using the 'Select default' button
gl: Garda os campos marcados actualmente como predeterminados, podes aplicar rapidamente o predeterminado usando o botón «Seleccionar predeterminado»

en: &Set as default
gl: E&stabelecer como predeterminado

en: Convert all downloaded comments to plain &text
gl: Converte todos os comentarios descargados en &texto simple

en: Swap &author names from FN LN to LN, FN
gl: Cambia os nomes dos &autores de FN LN a LN, FN

en: <p>When downloading comments, append the downloaded comments to any existing comment, instead of overwriting them.
gl: Ao descargar comentarios, engade os comentarios descargados a calquera comentario existente, en lugar de sobreescribilos.

en: When downloading comments, append the downloaded comments to any existing comment, instead of overwriting them.
gl: Ao descargar comentarios, engade os comentarios descargados a calquera comentario existente, en lugar de sobreescribilos.

en: Append comments to &existing
gl: Engadir comentarios a &existente

en: <p>Normally, the metadata download system will keep only a single result per metadata source. This option will cause it to keep all results returned from every metadata source. Useful if you only use one or two sources and want to select individual results from them by hand. Note that result with identical title/author/identifiers are still merged.
gl: <p>Normalmente, o sistema de descarga de metadatos manterá só un único resultado por fonte de metadatos. Esta opción fará que manteña todos os resultados devoltos de cada fonte de metadatos. Útil se só utiliza unha ou dúas fontes e desexa seleccionar resultados individuais delas a man. Teña en conta que os resultados con idéntico título/autor/identificadores aínda se fusionan.

en: Keep more than one entry per source
gl: Mantén máis dunha entrada por fonte

en: <p>Different metadata sources have different sets of tags for the same book. If this option is checked, then calibre will use the smaller tag sets. These tend to be more like genres, while the larger tag sets tend to describe the books content.
    <p>Note that this option will only make a practical difference if one of the metadata sources has a genre like tag set for the book you are searching for. Most often, they all have large tag sets.
gl: <p>As diferentes fontes de metadatos teñen diferentes conxuntos de etiquetas para o mesmo libro. Se esta opción está marcada, entón calibre usará os conxuntos de etiquetas máis pequenos. Estes adoitan parecerse máis a xéneros, mentres que os conxuntos de etiquetas máis grandes tenden a describir o contido dos libros.
    <p>Teña en conta que esta opción só marcará unha diferenza práctica se unha das fontes de metadatos ten un conxunto de etiquetas de xénero para o libro que estás a buscar. Na maioría das veces, todos teñen grandes conxuntos de etiquetas.

en: Prefer smaller tag sets when picking tags from different metadata sources
gl: Prefire conxuntos de etiquetas máis pequenos ao escoller etiquetas de diferentes fontes de metadatos

en: Prefer &fewer tags
gl: Prefire &menos etiquetas

en: Create &rules to transform tags/authors/publishers
gl: Crea &regras para transformar etiquetas/autores/editores

en: Max. &number of tags to download:
gl: Máx. número de etiquetas para descargar:

en: Max. &time to wait after first match is found:
gl: Máx. &tempo de esperar despois de atopar a primeira coincidencia:

en:  secs
gl:  segs

en: Max. time to wait after first &cover is found:
gl: Máx. tempo de espera despois de atopar a primeira &cover:

en: The maximum number of jobs that will run simultaneously in the background. This refers to CPU intensive tasks like  conversion. Lower this number if you want calibre to use less CPU.
gl: O número máximo de traballos que se executarán simultaneamente en segundo plano. Isto refírese a tarefas intensivas de CPU como a conversión. Baixa este número se queres que o calibre use menos CPU.

en: No proxies used
gl: Non se utilizaron proxies

en: <b>Using proxies:</b>
gl: <b>Usando proxies:</b>

en: Limit the max. simultaneous jobs to the available CPU &cores
gl: Limitar o número máximo de operacións simultáneas ao número de CPU dispoñíbeis

en: Never abort
gl: Non interromper nunca

en:  minutes
gl:  minutos

en: Get information to setup the &user defined device
gl: Obtén información para configurar o &dispositivo definido polo usuario

en: Open calibre &configuration folder
gl: Abre o cartafol de configuración e calibre

en: Max. simultaneous conversion/&news download/plugin jobs:
gl: Máx. conversión simultánea/& descarga de noticias/ traballos de complementos:

en: Abort &jobs that take more than:
gl: Traballos de Abbott que levan máis de:

en: Debug &device detection
gl: &Depurar a detección de dispositivos

en: Create a calibre &icon theme
gl: Crea un tema de &icona de calibre

en: Device currently connected:
gl: Dispositivo conectado actualmente:

en: Device currently connected: None
gl: Dispositivo conectado actualmente: Ningún

en: That format has no metadata writers enabled. A plugboard will probably have no effect.
gl: Ese formato non ten os escritores de metadatos activados. Unha placa de conexión probablemente non teña ningún efecto.

en: That format and device already has a plugboard.
gl: Ese formato e dispositivo xa ten un plugboard.

en: Possibly override plugboard?
gl: Posiblemente anular a placa de conexión?

en: A more general plugboard already exists for that format and device. Are you sure you want to add the new plugboard?
gl: Xa existe unha placa de conexión máis xeral para ese formato e dispositivo. Estás seguro de que queres engadir a nova placa de conexión?

en: Add possibly overridden plugboard?
gl: Engadir unha placa de conexión posiblemente anulada?

en: More specific device plugboards exist for that format. Are you sure you want to add the new plugboard?
gl: Existen placas de conexión de dispositivos máis específicas para ese formato. Estás seguro de que queres engadir a nova placa de conexión?

en: Really add plugboard?
gl: Realmente engadir placa de conexión?

en: A different plugboard matches that format and device combination. Are you sure you want to add the new plugboard?
gl: Unha placa de conexión diferente coincide con esa combinación de formato e dispositivo. Estás seguro de que queres engadir a nova placa de conexión?

en: More specific format and device plugboards already exist. Are you sure you want to add the new plugboard?
gl: Xa existen placas de conexión de dispositivos e formatos máis específicos. Estás seguro de que queres engadir a nova placa de conexión?

en: The {0} device does not support the {1} format.
gl: O dispositivo {0} non admite o formato {1}.

en: The {0} device supports only the {1} format(s).
gl: O dispositivo {0} só admite o(s) formato(s) {1}.

en: Invalid destination
gl: Destino incorrecto

en: The destination field cannot be blank
gl: O campo de destino non se pode deixar en branco

en: Plugboard modifies comments
gl: Plugboard modifica os comentarios

en: This plugboard modifies the comments metadata. If the comments are set to invalid HTML, it could cause problems on the device. Are you sure you wish to save this plugboard?
gl: Este plugboard modifica os metadatos dos comentarios. Se os comentarios están configurados como HTML non válido, pode causar problemas no dispositivo. Estás seguro de que queres gardar esta placa de conexión?

en: The {0} device plugin is disabled.
gl: O complemento do dispositivo {0} está desactivado.

en: Here you can change the metadata calibre uses to update a book when saving to disk or sending to device.
    
    Use this dialog to define a 'plugboard' for a format (or all formats) and a device (or all devices). The plugboard specifies what template is connected to what field. The template is used to compute a value, and that value is assigned to the connected field.
    
    Often templates will contain simple references to composite columns, but this is not necessary. You can use any template in a source box that you can use elsewhere in calibre.
    
    One possible use for a plugboard is to alter the title to contain series information. Another would be to change the author sort, something that MOBI users might do to force it to use the ';' that the Kindle requires. A third would be to specify the language.
gl: Aquí podes cambiar o calibre de metadatos que usa para actualizar un libro ao gardar no disco ou ao enviar ao dispositivo.
    
    Use este diálogo para definir un «plugboard» para un formato (ou todos os formatos) e un dispositivo (ou todos os dispositivos). O plugboard especifica que modelo está conectado a que campo. O modelo utilízase para calcular un valor, e ese valor asígnase ao campo conectado.
    
    Moitas veces os modelos conterán referencias sinxelas a columnas compostas, pero isto non é necesario. Podes usar calquera modelo nunha caixa de orixe que poidas usar noutro lugar de calibre.
    
    Un uso posible para un plugboard é modificar o título para que conteña información da serie. Outra sería cambiar a ordenación do autor, algo que os usuarios de MOBI poderían facer para forzalo a usar o «; » que require o Kindle. Un terceiro sería especificar o idioma.

en: Format (choose first)
gl: Formato (elixir de primeiro)

en: Device (choose second)
gl: Dispositivo (elegir de segundo)

en: Add &new plugboard:
gl: Engadir &nova placa de conexión:

en: Edit &existing plugboard:
gl: Editar placa de conexión &existente:

en: Existing &plugboards:
gl: &Placas existentes:

en: Source template
gl: Modelo de orixe

en: Destination field
gl: Campo de destino

en: &Save plugboard
gl: &Gardar placa de conexión

en: &Delete plugboard
gl: &Eliminar placa de conexión

en: 
    Customization:
gl: 
    Personalización:

en: 
    
    This plugin has been disabled
gl: 
    
    Este complemento desactivouse

en: 
    
    This plugin is installed system-wide and can not be managed from within calibre
gl: 
    
    Este complemento está instalado en todo o sistema e non se pode xestionar desde calibre

en: Search for plugin
gl: Buscar complemento

en: Could not find any matching plugins
gl: Non se atopou ningún complemento que coincida coa busca

en: files
gl: ficheiros

en: Add plugin
gl: Engadir complemento

en: No valid plugin path
gl: A ruta do complemento non é correcta

en: %s is not a valid plugin path
gl: %s non é correcta como ruta correcta do complemento

en: Select an actual plugin under <b>%s</b> to customize
gl: Escolla un complemento para personalizar en <b>%s</b>

en: Disabling the plugin %s is not allowed
gl: Non se permite desactivar o complemento %s

en: Are you sure you want to remove the plugin: %s?
gl: Estás seguro de que queres eliminar o complemento: %s?

en: Plugin <b>{0}</b> successfully removed. You will have to restart calibre for it to be completely removed.
gl: O complemento <b>{0}</b> eliminouse correctamente. Terás que reiniciar calibre para que se elimine por completo.

en: Cannot remove builtin plugin
gl: Non é posíbel retirar un complemento incorporado

en:  cannot be removed. It is a builtin plugin. Try disabling it instead.
gl:  non se pode retirar xa que é un complemento incorporado. Tente desactivalo no seu canto.

en: Here you can customize the behavior of calibre by controlling what plugins it uses.
gl: Aquí podes personalizar o comportamento de calibre controlando os complementos que usa.

en: Show only those plugins that have been installed by you
gl: Mostra só os complementos que instalaches ti

en: Show only &user installed plugins
gl: Mostra só os complementos instalados polo &usuario

en: Get &new plugins
gl: Obter &novos complementos

en: Check for &updated plugins
gl: Comproba se hai complementos &actualizados

en: &Load plugin from file
gl: &Cargar o complemento do ficheiro

en: This setting can be overridden for <b>individual devices</b>, by clicking the device icon and choosing "Configure this device".
gl: Esta configuración pódese anular para <b>dispositivos individuais</b> facendo clic na icona do dispositivo e seleccionando «Configurar este dispositivo».

en: <b>Title and series</b> will have articles moved to the end unless you change the tweak "{}"
gl: <b>Título e series </b> os artigos moveranse ata o final a menos que cambies o axuste «{}»

en: Any custom field
gl: Calquera campo personalizado

en: The lookup name of any custom field (these names begin with "#").
gl: O nome de consulta de calquera campo personalizado (estes nomes comezan por «#»).

en: Must select books
gl: Debe seleccionar libros

en: One or more books must be selected so the template editor can show the template results
gl: Débense seleccionar un ou máis libros para que o editor de modelos poida mostrar os resultados do modelo

en: Constant template
gl: Modelo constante

en: The template contains no {fields}, so all books will have the same name. Is this OK?
gl: Este modelo non contén {fields}, así que todos os libros terán o mesmo nome. É isto correcto?

en: Save template
gl: Gardar modelo

en: By adjusting the template below, you can control what folders the files are saved in and what filenames they are given. You can use the / character to indicate sub-folders. Available metadata variables are described below. If a particular book does not have some metadata, the variable will be replaced by the empty string.
gl: Axustando o modelo de abaixo, pode controlar en que cartafoles se gardarán os ficheiros e que nomes de ficheiros se darán. Pode usar o carácter / para indicar subcartafoles. As vairábeis de metadatos dispoñíbeis descríbense abaixo. Se un libro en particular non ten ningún metadado, a variábel substituirase por un campo baleiro.

en: Available variables:
gl: Variábeis dispoñíbeis:

en: Changes will not appear in the template editor until you press the apply button.
gl: Os cambios non aparecerán no editor de modelos ata que prema o botón Aplicar.

en: Save metadata in a separate &OPF file
gl: Garda os metadatos nun ficheiro &OPF separado

en: Save &data files as well
gl: Garda tamén ficheiros de &datos

en: Here you can control how calibre will save your books when you click the "Save to disk" button:
gl: Aquí podes controlar como calibre gardará os teus libros cando fas clic no botón «Gardar no disco»:

en: Change paths to &lowercase
gl: Cambiar as rutas por &minúsculas

en: Replace space with &underscores
gl: Substituír os espazos con g&uións baixos

en: Format &dates as:
gl: Escribir as &datas como:

en: Update &metadata in saved copies
gl: Actualizar os &metadatos nas copias gardadas

en: File &formats to save:
gl: Ficheiro &formatos para gardar:

en: Save &cover separately
gl: Gardar a &capa por separado

en: Convert non-English characters to &English equivalents
gl: Converter os caracteres non ingleses nos equivalentes &ingleses

en: &Show files in the file browser after saving to disk
gl: &Mostrar ficheiros no explorador de ficheiros despois de gardalos no disco

en: Searching will ignore accents on characters as well as punctuation and spaces.
    So for example: {0} will match {1}
gl: A busca ignorará os acentos dos caracteres, así como a puntuación e os espazos.
    Así, por exemplo: {0} coincidirá con {1}

en: <b>Grouped search terms</b> are search names that permit a query to automatically search across more than one column. For example, if you create a grouped search term <code>allseries</code> with the value <code>series, #myseries, #myseries2</code>, then the query <code>allseries:adhoc</code> will find 'adhoc' in any of the columns <code>series</code>, <code>#myseries</code>, and <code>#myseries2</code>.<p> Enter the name of the grouped search term in the drop-down box, enter the list of columns to search in the value box, then push the Save button. <p>Note: Search terms are forced to lower case; <code>MySearch</code> and <code>mysearch</code> are the same term. Search terms cannot be hierarchical. Periods are not allowed in the term name.<p>Grouped search terms can show as User categories in the Tag browser by adding the grouped search term names to the 'Make User categories from' box. Multiple terms are separated by commas. These 'automatic user categories' will be populated with items from the categories included in the grouped search term. <p>Automatic user categories permit you to see all the category items that are in the columns contained in the grouped search term. Using the above <code>allseries</code> example, the automatic user category will contain all the series names in <code>series</code>, <code>#myseries</code>, and <code>#myseries2</code>. This can be useful to check for duplicates, to find which column contains a particular item, or to have hierarchical categories (categories that contain categories). <p>Note: values from non-category columns such as comments won't appear in automatic user categories.
gl: <b>Os termos de busca agrupados</b> son nomes de busca que permiten que unha consulta busque automaticamente en máis dunha columna. Por exemplo, se crea un termo de busca agrupado <code>todas as series</code> coa <code>serie de valores #myseries, #myseries2</code>, entón a consulta <code>allseries:adhoc</code> atopará «adhoc» en calquera das columnas <code>series</code>, <code>#myseries</code> e <code>#myseries2</code>. <p>Introduza o nome do termo de busca agrupado no cadro despregable, introduza a lista de columnas para buscar na caixa de valores e, a continuación, prema o botón Gardar.<p> Nota: Os termos de busca están obrigados a escribir minúsculas; <code>MySearch</code> e <code>mysearch</code> son o mesmo termo. Os termos de busca non poden ser xerárquicos. Non se permiten puntos no nome do termo. <p>Os termos de busca agrupados poden mostrarse como categorías de usuario no navegador de etiquetas engadindo os nomes dos termos de busca agrupados na caixa «Facer categorías de usuario desde». Varios termos están separados por comas. Estas «categorías automáticas de usuarios» encheranse con elementos das categorías incluídas no termo de busca agrupado.<p> As categorías automáticas de usuarios permítenche ver todos os elementos de categoría que están nas columnas contidas no termo de busca agrupado. Usando o exemplo de <code>todas as series</code> anterior, a categoría de usuario automática conterá todos os nomes de serie en <code>series</code>, <code>#myseries</code> e <code>#myseries2</code>. Isto pode ser útil para comprobar se hai duplicados, para atopar que columna contén un elemento concreto ou para ter categorías xerárquicas (categorías que conteñen categorías). <p>Nota: os valores das columnas que non sexan de categoría, como os comentarios, non aparecerán nas categorías automáticas de usuarios.

en: Enter new or select existing name
gl: Introduce un nome novo ou selecciona o nome existente

en: Enter list of column lookup names to search
gl: Introduza a lista de nomes de busca de columnas para buscar

en: Match all
gl: Todos os criterios

en: Match any
gl: Calquera criterio

en: Grouped search terms
gl: Termos de busca agrupados

en: The search term name cannot be blank
gl: O nome do termo de busca non pode estar en branco

en: Invalid grouped search name
gl: O nome da busca agrupada non é válido

en: The grouped search term name cannot contain spaces or periods
gl: O nome do termo de busca agrupado non pode conter espazos nin puntos

en: That name is already used for a column or grouped search term
gl: Ese nome xa se está a usar para unha columna ou termo de busca agrupado

en: That name is already used for User category
gl: Ese nome xa se usa para a categoría de usuario

en: The value box cannot be empty
gl: A caixa de valor non pode quedar baleira

en: The empty grouped search term cannot be deleted
gl: O termo de busca agrupado non se pode eliminar

en: Incompatible options
gl: Opcións incompatibles

en: The option to have un-accented characters match accented characters has no effect if you also turn on case-sensitive searching. So only turn on one of those options
gl: A opción de que os caracteres sen acentuación coincidan cos caracteres acentuados non ten ningún efecto se tamén activas a busca que distingue entre maiúsculas e minúsculas. Polo tanto, só activa unha desas opcións

en: Missing grouped search terms
gl: Faltan termos de busca agrupados

en: The option "Make user categories from" contains names that aren't grouped search terms: {}
gl: A opción «Crear categorías de usuarios desde» contén nomes que non son termos de busca agrupados: {}

en: Clear search histories from all over calibre. Including the book list, E-book viewer, fetch news dialog, etc.
gl: Borrar historias de busca de todo o calibre. Incluíndo a lista de libros, o visor de libros electrónicos, o diálogo de buscar novas, etc.

en: Clear search &histories
gl: Despexa &historiais de busca

en: What to search by default
gl: Que buscar de modo predeterminado

en: When you enter a search term without a prefix, by default calibre will search all metadata for matches. For example, entering, "asimov" will search not just authors but title/tags/series/comments/etc. Use these options if you would like to change this behavior.
gl: Cando realiza unha busca sen prefixo, de maneira predeterminada Calibre busca todos os metadatos para encontrar coincidencias. Por exemplo, se introduce «pondal» buscarase non só nos autores senón tamén en títulos, etiquetas, colectáneas, comentarios, etc. Use estas opcións se desexa cambiar este comportamento.

en: &Limit the searched metadata
gl: &Limitar a busca de metadatos

en: &Columns that non-prefixed searches are limited to:
gl: &Columnas á que se limitan as buscas sen prefixo:

en: Note that this option affects all searches, including saved searches and restrictions. Therefore, if you use this option, it is best to ensure that you always use prefixes in your saved searches. For example, use "series:Foundation" rather than just "Foundation" in a saved search.
gl: Teña en conta que esta opción afecta a todas as buscas, incluídas as buscas e restricións gardadas. Polo tanto, se utilizas esta opción, o mellor é asegurarte de usar sempre prefixos nas túas buscas gardadas. Por exemplo, use «series:Foundation» en lugar de só «Foundation» nunha busca gardada.

en: Search as you &type
gl: Buscar conforme se &teclea

en: Case &sensitive searching
gl: Busca &sensible a maiúsculas e minúsculas

en: &Highlight search results instead of restricting the book list to the results
gl: &Realzar os resultados da busca en lugar de limitar a lista de libros aos resultados

en: <p>This option will cause a small button to appear next to the Search bar. Clicking the button will toggle between showing only the search results and showing all books with the search results highlighted.
gl: <p>Esta opción fará que apareza un pequeno botón xunto á barra de busca. Facendo clic no botón, alternarase entre mostrar só os resultados da busca e mostrar todos os libros cos resultados da busca resaltados.

en: Show a &quick toggle button to switch between highlighting and restricting results next to the Search bar
gl: Mostra un botón de &desactivación rápida para cambiar entre resaltar e restrinxir os resultados xunto á barra de busca

en: Unaccented characters match &accented characters and punctuation is ignored
gl: Os caracteres sen acentuación coinciden cos &acentuados e ignórase a puntuación

en: Show text next to buttons in the search bar
gl: Mostra texto xunto aos botóns na barra de busca

en: Show saved searches as a hierarchy
gl: Mostrar as buscas gardadas como xerarquía

en: <p>Hierarchical items are separated by periods.
                      Changing this box will also change the 'Saved Searches' box
                      in Preferences / Look & feel / Tag browser /
                      Hierarchy and searching</p>
gl: <p>Os elementos xerárquicos están separados por puntos.
    Cambiar esta caixa tamén cambiará a caixa de «Buscas gardadas».
    en Preferencias / Aparencia / Explorador de etiquetas /
    Xerarquía e busca</p>

en: Use keyboard searching in the book list
gl: Use a busca do teclado na lista de libros

en: <p>When enabled, pressing a key in the library view will search for the next cell in the current column where the value starts with the letter pressed. If there is no such cell then nothing happens. If the letter is a shortcut then the shortcut takes precedence.</p>
gl: <p>Cando estea activado, ao premer unha tecla na vista da biblioteca buscarase a seguinte cela da columna actual onde o valor comeza coa letra presionada. Se non existe esa célula, non pasa nada. Se a letra é un atallo, o atallo ten prioridade.</p>

en: Genera&l
gl: Xera&l

en: &Names:
gl: &Nomes:

en: Contains the names of the currently-defined group search terms.
    Create a new name by entering it into the empty box, then
    pressing Save. Rename a search term by selecting it then
    changing the name and pressing Save. Change the value of
    a search term by changing the value box then pressing Save.
gl: Contén os nomes dos termos agrupados de busca definidos actualmente.
    Para crear un nono nome introdúzao no cadro baleiro e prema «Gardar» despois.
    Para cambiar o nome dun termo seleccióneo, cambie o nome e prema «Gardar».
    Para cambiar o valor dun termo modifique o cadro de valor e prema «Gardar».

en: Delete the current search term
gl: Borrar o termo de busca actual

en: &Value:
gl: &Valor:

en: Enter a comma-separated list of lookup names of the columns
    to include in the grouped search term
gl: Introduza unha lista separada por comas de nomes de busca das columnas
    para incluír no termo de busca agrupada

en: Save the current search term. You can rename a search term by
    changing the name then pressing Save. You can change the value
    of a search term by changing the value box then pressing Save.
gl: Gardar o termo de busca actual. Pode cambiar o nome dun
    termo de busca modificando o nome e premendo «Gardar». Pode
    cambiar o valor modificando o valor e logo premendo «Gardar».

en: Make &user categories from:
gl: Crear categorías de &usuario a partir de:

en: Enter the names of any grouped search terms you wish
    to be shown as user categories
gl: Introduza os nomes dos termos agrupados de busca
    que quere amosar como categorías de usuario

en: &Grouped searches
gl: Buscas &agrupadas

en: What to search when searching similar books
gl: Que buscar ao buscar libros similares

en: <p>When you search for similar books by right clicking the
             book and selecting "Similar books",
             calibre constructs a search using the column lookup names specified below.
             By changing the lookup name to a grouped search term you can
             search multiple columns at once.</p>
gl: <p>Cando buscas libros similares facendo clic co botón dereito do rato
    libro e seleccionando «Libros similares»,
    calibre constrúe unha busca usando os nomes de busca de columnas especificados a continuación.
    Cambiando o nome da busca por un termo de busca agrupado, podes
    buscar varias columnas á vez.</p>

en: S&imilar authors:
gl: Autores s&emellantes:

en: Si&milar series:
gl: Series se&mellante:

en: Similar &tags:
gl: &etiquetas similares:

en: Simi&lar publishers:
gl: Editores simi&lares:

en: &Similar books
gl: &Libros semellantes

en: Manual management
gl: Xestión manual

en: Only on send
gl: Só ao enviar

en: Automatic management
gl: Xestión automática

en: Cannot change metadata management while a device is connected
gl: Non se pode cambiar a xestión de metadatos mentres un dispositivo está conectado

en: Metadata management (disabled while device connected)
gl: Xestión de metadatos (desactivada mentres o dispositivo está conectado)

en: Me&tadata management:
gl: Xestión dos &metadatos:

en: <li><b>Manual management</b>: calibre updates the metadata and adds collections only when a book is sent. With this option, calibre will never remove a collection.</li>
    <li><b>Only on send</b>: calibre updates metadata and adds/removes collections for a book only when it is sent to the device. </li>
    <li><b>Automatic management</b>: calibre automatically keeps metadata on the device in sync with the calibre library, on every connect</li></ul>
gl: <li><b>Xestión manual</b>: calibre actualiza os metadatos e só engade coleccións cando se envía un libro. Con esta opción, calibre nunca eliminará unha colección.</li>
    <li><b>Só ao enviar</b>: calibre actualiza os metadatos e engade/elimina coleccións dun libro só cando se envía ao dispositivo.</li>
    <li><b>Xestión automática</b>: calibre mantén automaticamente os metadatos do dispositivo sincronizados coa biblioteca de calibre en cada conexión</li></ul>

en: Browse for the file
gl: Busca o ficheiro

en: Choose a file
gl: Escolle un ficheiro

en: calibre contains an internet server that allows you to access your book collection using a browser from anywhere in the world. Any changes to the settings will only take effect after a server restart.
gl: calibre contén un servidor de Internet que che permite acceder á túa colección de libros mediante un navegador desde calquera lugar do mundo. Calquera cambio na configuración só terá efecto despois de reiniciar o servidor.

en: Require &username and password to access the Content server
gl: Require &nome de usuario e contrasinal para acceder ao servidor de contidos

en: Run server &automatically when calibre starts
gl: Executa o servidor &automáticamente cando se inicie calibre

en: &Start server
gl: &Iniciar o servidor

en: St&op server
gl: Servidor St&op

en: &Test server
gl: Servidor de &proba

en: Show server &logs
gl: Mostrar &rexistros do servidor

en: Do not start calibre automatically when computer is started
gl: Non inicie calibre automaticamente cando se inicie o ordenador

en: Start calibre when the computer is started
gl: Inicia calibre cando se inicie o ordenador

en: Currently calibre is set to run automatically when the
                computer starts.  Use this button to disable that.
gl: Actualmente calibre está configurado para executarse automaticamente cando o
    o ordenador comeza. Use este botón para desactivalo.

en: Start calibre in the system tray automatically when the computer starts
gl: Inicia calibre na bandexa do sistema automaticamente cando se inicia o ordenador

en: Content server listening at: %s
gl: Servidor de contidos escoitando en: %s

en: Remember to create at least one user account in the "User accounts" tab
gl: Lembra crear polo menos unha conta de usuario na pestana «Contas de usuario»

en: Requiring a username/password prevents unauthorized people from accessing your calibre library. It is also needed for some features such as making any changes to the library as well as last read position/annotation syncing.
gl: Esixir un nome de usuario/contrasinal impide que persoas non autorizadas accedan á túa biblioteca de calibre. Tamén é necesario para algunhas funcións, como facer calquera cambio na biblioteca, así como a sincronización da última posición/anotación de lectura.

en: Change password for {}
gl: Cambiar o contrasinal de {}

en: Add new user
gl: Engadir novo usuario

en: Set the password for this user
gl: Establece o contrasinal para este usuario

en: &Repeat password:
gl: &Repite o contrasinal:

en: Empty username
gl: Nome de usuario baleiro

en: You must enter a username
gl: Debes introducir un nome de usuario

en: Username already exists
gl: O nome de usuario xa existe

en: A user with the username {} already exists. Please choose a different username.
gl: Xa existe un usuario co nome de usuario {}. Escolla un nome de usuario diferente.

en: Username is not valid
gl: O nome de usuario non é válido

en: Password do not match
gl: O contrasinal non coincide

en: The two passwords you entered do not match!
gl: Os dous contrasinais que introduciu non coinciden!

en: Empty password
gl: Contrasinal baleiro

en: You must enter a password for this user
gl: Debes introducir un contrasinal para este usuario

en: Invalid password
gl: Contrasinal incorrecta

en: Further &restrict access to books in this library that match:
gl: &Restrinxe aínda máis o acceso aos libros desta biblioteca que coincidan con:

en: A search expression
gl: Unha expresión de busca

en: A search expression. If specified, access will be further restricted to only those books that match this expression. For example: tags:"=Share"
gl: Unha expresión de busca. Se se especifica, o acceso quedará restrinxido só a aqueles libros que coincidan con esta expresión. Por exemplo: tags:"=Compartir"

en: Change library access permissions for {}
gl: Cambiar os permisos de acceso á biblioteca para {}

en: All except the specified libraries
gl: Todas excepto as bibliotecas especificadas

en: All libraries
gl: Todas as bibliotecas

en: Only the specified libraries
gl: Só as bibliotecas especificadas

en: Allow access to:
gl: Permitir o acceso a:

en: Specify the libraries below:
gl: Especifique as bibliotecas a continuación:

en: No libraries specified
gl: Non se especifica ningunha biblioteca

en: You have not specified any libraries
gl: Non especificaches ningunha biblioteca

en: <b>{} is allowed access to all libraries
gl: <b>{} ten permiso para acceder a todas as bibliotecas

en: {} is allowed access only to the libraries whose names <b>match</b> one of the names specified below.
gl: A {} só ten permiso para acceder ás bibliotecas cuxos nomes <b>coincidan</b> cun dos nomes especificados a continuación.

en: {} is allowed access to all libraries, <b>except</b> those whose names match one of the names specified below.
gl: A {} ten permiso para acceder a todas as bibliotecas, <b>excepto</b> aquelas cuxos nomes coincidan cun dos nomes especificados a continuación.

en: Allow {} to make &changes (i.e. grant write access)
gl: Permitir que {} faga &cambios (é dicir, conceder acceso de escritura)

en: If enabled, allows the user to make changes to the library. Adding books/deleting books/editing metadata, etc.
gl: Se está activado, permite ao usuario facer cambios na biblioteca. Engadir libros/eliminar libros/editar metadatos, etc.

en: Change &password
gl: Cambie &contrasinal

en: {} is currently only allowed to access the library named: {} | {} is currently only allowed to access the libraries named: {}
gl[0]: {} actualmente só ten permiso para acceder á biblioteca chamada: {}
gl[1]: {} actualmente só ten permiso para acceder ás bibliotecas chamadas: {}

en: Change the allowed libraries
gl: Cambia as bibliotecas permitidas

en: {} is currently not allowed to access the library named: {} | {} is currently not allowed to access the libraries named: {}
gl[0]: {} actualmente non ten permiso para acceder á biblioteca chamada: {}
gl[1]: {} actualmente non ten permiso para acceder ás bibliotecas chamadas: {}

en: Change the blocked libraries
gl: Cambia as bibliotecas bloqueadas

en: {} is currently allowed access to all libraries
gl: {} ten permiso actualmente para acceder a todas as bibliotecas

en: Restrict the &libraries {} can access
gl: Restrinxa o acceso ás &bibliotecas {}

en: &Add user
gl: Engadir usuario

en: &Remove user
gl: &Eliminar usuario

en: Here you can create a template to control what data is shown when using the <i>Custom list</i> mode for the book list
gl: Aquí podes crear un modelo para controlar os datos que se mostran ao usar o <i>modo Lista</i> personalizada para a lista de libros

en: Show a cover &thumbnail
gl: Mostra unha portada e unha miniatura

en: Thumbnail &height:
gl: &altura da miniatura:

en: Entry &height:
gl: &altura de entrada:

en: The height for each entry. The special value "auto" causes a height to be calculated based on the number of lines in the template. Otherwise, use a CSS length, such as 100px or 15ex
gl: A altura de cada entrada. O valor especial «auto» fai que se calcule unha altura en función do número de liñas do modelo. En caso contrario, utiliza unha lonxitude CSS, como 100px ou 15ex

en: &Long text fields:
gl: &Campos de texto longos:

en: A comma separated list of fields that will be added at the bottom of every entry. These fields are interpreted as containing HTML, not plain text.
gl: Unha lista de campos separados por comas que se engadirán na parte inferior de cada entrada. Estes campos interprétanse como que conteñen HTML, non texto simple.

en: The template below will be interpreted as HTML and all {{fields}} will be replaced by the actual metadata, if available. For custom columns use the column lookup name, for example: #mytags. You can use {0} as a separator to split a line into multiple columns.
gl: O modelo que aparece a continuación interpretarase como HTML e todos os {{fields}} serán substituídos polos metadatos reais, se están dispoñibles. Para columnas personalizadas, use o nome de busca de columna, por exemplo: #mytags. Podes usar {0} como separador para dividir unha liña en varias columnas.

en: &Import template
gl: &Importar o modelo

en: E&xport template
gl: Modelo de e&xportación

en: Choose template file
gl: Escolla o ficheiro modelo

en: Template files
gl: Arquivos de modelos

en: Book
gl: Libro

en: URL type:
gl: Tipo de URL:

en: Missing author placeholder
gl: Falta o marcador de posición do autor

en: The URL {0} does not contain the {1} placeholder
gl: O URL {0} non contén o marcador de posición {1}

en: Missing title placeholder
gl: Falta o marcador de posición do título

en: Add new locations to search for books or authors using the "Search the internet" feature of the Content server. The URLs should contain {author} which will be replaced by the author name and, for book URLs, {title} which will be replaced by the book title.
gl: Engade novas localizacións para buscar libros ou autores mediante a función «Buscar en Internet» do servidor de contidos. Os URL deben conter {author} que se substituirá polo nome do autor e, para os URL dos libros, {title}, que se substituirá polo título do libro.

en: &Add URL
gl: &Engadir URL

en: Export URLs
gl: Exportar URL

en: Import URLs
gl: Importar URL

en: Choose URLs file
gl: Escolla o ficheiro de URL

en: URL files
gl: Arquivos URL

en: &Main
gl: &Principal

en: &User accounts
gl: &Contas de usuario

en: Book &list template
gl: Modelo de &lista de libros

en: &Search the internet
gl: &Buscar en Internet

en: Failed to start Content server
gl: Produciuse un erro ao iniciar o servidor de contido

en: Error log:
gl: Rexistro de erros:

en: No error log found
gl: Non se atopou ningún rexistro de erros

en: Access log:
gl: Rexistro de acceso:

en: No access log found
gl: Non se atopou ningún rexistro de acceso

en: The server log files are in: {}
gl: Os ficheiros de rexistro do servidor están en: {}

en: &Clear logs
gl: &Borrar rexistros

en: Server running
gl: Servidor en execución

en: Cannot clear logs while the server is running. First stop the server.
gl: Non se poden borrar os rexistros mentres o servidor está en execución. Primeiro detén o servidor.

en: No users specified
gl: Non se especifica ningún usuario

en: You have turned on the setting to require passwords to access the Content server, but you have not created any user accounts. Create at least one user account in the "User accounts" tab to proceed.
gl: Activaches a configuración para requirir contrasinais para acceder ao servidor de contido, pero non creaches ningunha conta de usuario. Crea polo menos unha conta de usuario na pestana «Contas de usuario» para continuar.

en: Invalid trusted IPs
gl: IPs de confianza non válidas

en: You need to restart the server for changes to take effect
gl: Debe reiniciar o servidor para que os cambios teñan efecto

en: 
            <p>Here you can add and remove functions used in template processing. A
            template function is written in Python. It takes information from the
            book, processes it in some way, then returns a string result. Functions
            defined here are usable in templates in the same way that builtin
            functions are usable. The function must be named <b>evaluate</b>, and
            must have the signature shown below.</p>
            <p><code>evaluate(self, formatter, kwargs, mi, locals, your parameters)
            &rarr; returning a Unicode string</code></p>
            <p>The parameters of the evaluate function are:
            <ul>
            <li><b>formatter</b>: the instance of the formatter being used to
            evaluate the current template. You can use this to do recursive
            template evaluation.</li>
            <li><b>kwargs</b>: a dictionary of metadata. Field values are in this
            dictionary.</li>
            <li><b>mi</b>: a <i>Metadata</i> instance. Used to get field information.
            This parameter can be None in some cases, such as when evaluating
            non-book templates.</li>
            <li><b>locals</b>: the local variables assigned to by the current
            template program.</li>
            <li><b>your parameters</b>: you must supply one or more formal
            parameters. The number must match the arg count box, unless arg count is
            -1 (variable number or arguments), in which case the last argument must
            be *args. Note that when a function is called in basic template
            mode at least one argument is always passed. It is
            supplied by the formatter.</li>
            </ul></p>
            <p>
            The following example function checks the value of the field. If the
            field is not empty, the field's value is returned, otherwise the value
            EMPTY is returned.
            <pre>
            name: my_ifempty
            arg count: 1
            doc: my_ifempty(val) -- return val if it is not empty, otherwise the string 'EMPTY'
            program code:
            def evaluate(self, formatter, kwargs, mi, locals, val):
                if val:
                    return val
                else:
                    return 'EMPTY'</pre>
            This function can be called in any of the three template program modes:
            <ul>
            <li>single-function mode: {tags:my_ifempty()}</li>
            <li>template program mode: {tags:'my_ifempty($)'}</li>
            <li>general program mode: program: my_ifempty(field('tags'))</li>
            </p>
gl: 
    <p>Aquí pode engadir e eliminar funcións utilizadas no procesamento de modelos. A
    A función de modelo está escrita en Python. Toma información do
    book, procesao dalgún xeito e despois devolve un resultado de cadea. Funcións
    definidos aquí son utilizables en modelos do mesmo xeito que o incorporado
    funcións son utilizables. A función debe chamarse <b>evaluar</b> e
    debe ter a sinatura que se indica a continuación.</p>
    <p><code>evaluar(self, formatter, kwargs, mi, locals, your parameters)
    &rarr; devolvendo unha cadea Unicode</code></p>
    <p>Os parámetros da función de avaliación son:
    <ul>
    <li><b>formateador</b>: a instancia do formateador que se está a utilizar
    avaliar o modelo actual. Podes usar isto para facer recursivas
    Modelo de avaliación.</li>
    <li><b>kwargs</b>: un dicionario de metadatos. Os valores de campo están neste
    dicionario.</li>
    <li><b>mi</b>: unha instancia de <i>metadatos</i>. Úsase para obter información de campo.
    Este parámetro pode ser None nalgúns casos, como cando se avalia
    modelos que non son de libros.</li>
    <li><b>locais</b>: as variables locais asignadas pola corrente
    programa modelo.</li>
    <li><b>os seus parámetros</b>: debe proporcionar un ou máis formais
    parámetros. O número debe coincidir co cadro de conta de argumentos, a non ser que o sexa
    -1 (número variable ou argumentos), caso en que o último argumento debe
    ser *args. Teña en conta que cando se chama unha función no modelo básico
    modo sempre se pasa polo menos un argumento. É
    proporcionado polo formateador.</li>
    </ul></p>
    <p>
    A seguinte función de exemplo comproba o valor do campo. Se o
    campo non está baleiro, devólvese o valor do campo, se non, o valor
    Devólvese EMPTY.
    <pre>
    nome: my_ifempty
    número de argumentos: 1
    doc: my_ifempty(val) -- devolve val se non está baleiro, se non, a cadea 'EMPTY'
    código do programa:
    def evaluate(self, formatter, kwargs, mi, locals, val):
    se val:
    retorno val
    máis:
    devolver 'VACIO'</pre>
    Esta función pódese chamar en calquera dos tres modos do programa modelo:
    <ul>
    <li>modo de función única: {tags:my_ifempty()}</li>
    <li>modo de programa modelo: {tags:'my_ifempty($)'}</li>
    <li>modo de programa xeral: programa: my_ifempty(field('etiquetas'))</li>
    </p>

en: 
            <p>
            Here you can create, edit (replace), and delete stored templates used
            in template processing. You use a stored template in another template as
            if it were a template function, for example 'some_name(arg1, arg2...)'.</p>
    
            <p>Stored templates must use General Program Mode or Python Template
            Mode -- they must begin with the text '{0}' or '{1}'. You retrieve
            arguments passed to a GPM stored template using the '{2}()' template
            function, as in '{2}(var1, var2, ...)'. The passed arguments are copied
            to the named variables. Arguments passed to a Python template are in the
            '{2}' attribute (a list) of the '{3}' parameter. Arguments are always
            strings.</p>
    
            <p>For example, this stored GPM template checks if any items are in a
            list, returning '1' if any are found and '' if not.</p>
            <p>
            Template name: items_in_list<br>
            Template contents:<pre>
            program:
                arguments(lst='No list argument given', items='');
                r = '';
                for l in items:
                    if str_in_list(lst, ',', l, '1', '') then
                        r = '1';
                        break
                    fi
                rof;
                r</pre>
            You call the stored template like this:<pre>
            program: items_in_list($#genre, 'comics, foo')</pre>
            See the template language tutorial for more information.</p>
            </p>
gl: 
    <p>
    Aquí pode crear, editar (substituír) e eliminar modelos almacenados utilizados
    no procesamento de modelos. Usa un modelo almacenado noutro modelo como
    se fose unha función modelo, por exemplo 'some_name(arg1, arg2...)'.</p>
    
    <p>Os modelos almacenados deben usar o modo de programa xeral ou o modelo de Python
    Modo: deben comezar co texto '{0}' ou '{1}'. Ti recuperas
    argumentos pasados ​​a un modelo almacenado GPM usando o modelo '{2}()'
    función, como en '{2}(var1, var2, ...)'. Os argumentos pasados ​​son copiados
    ás variables nomeadas. Os argumentos pasados ​​a un modelo de Python están no
    Atributo '{2}' (unha lista) do parámetro '{3}'. Os argumentos son sempre
    cordas.</p>
    
    <p>Por exemplo, este modelo GPM almacenado comproba se hai elementos en a
    lista, devolvendo '1' se se atopa algún e '' se non.</p>
    <p>
    Nome do modelo: items_in_list<br>
    Contido do modelo:<pre>
    programa:
    arguments(lst='Non se proporcionou ningún argumento da lista', items='');
    r = '';
    para l en elementos:
    if str_in_list(lst, ',', l, '1', ''), entón
    r = '1';
    romper
    fi
    rof;
    r</pre>
    Chama o modelo almacenado deste xeito:<pre>
    programa: items_in_list($#xénero, 'cómics, foo')</pre>
    Consulte o tutorial sobre o idioma do modelo para obter máis información.</p>
    
    </p>

en: Show help
gl: Mostrar axuda

en: Hide help
gl: Ocultar axuda

en: The template functions saved in the library are corrupt. Do you want to delete them? Answering 'Yes' will delete all the functions.
gl: As funcións do modelo gardadas na biblioteca están corruptas. Queres eliminalos? Responder «Si» eliminará todas as funcións.

en: You cannot delete a built-in function
gl: Non pode eliminar unha función predefinida

en: Function not defined
gl: A función non está definida

en: Name cannot be empty
gl: O nome non pode estar baleiro

en: Name %s already used
gl: O nome %s xa está a ser usado

en: The name {} is already used for stored template
gl: O nome {} xa se usa para o modelo almacenado

en: Setting argument count to zero means that this function cannot be used in single function mode. Is this OK?
gl: Establecer a conta de argumentos en cero significa que esta función non se pode usar no modo de función única. Está ben?

en: Save the function
gl: Garda a función

en: Cancel the save
gl: Cancela o gardado

en: Exception while compiling function
gl: Error o compilar a función

en: function source code not available
gl: código fonte da función non dispoñible

en: Cannot "test" when no books are selected
gl: Non se pode «probar» cando non se selecciona ningún libro

en: Import stored template
gl: Importar modelo gardado

en: You are currently editing a stored template. Save or clear it
gl: Actualmente estás editando un modelo almacenado. Gardao ou borrao

en: Import template from file
gl: Importar plantilla desde un ficheiro

en: Saved stored template
gl: Modelo almacenado gardado

en: A template with the name "{}" already exists. Do you want to overwrite it?
gl: Xa existe un modelo co nome «{}». Queres sobreescribilo?

en: Import template
gl: Importar modelo

en: <p>Could not import the template. Error:<br>%s
gl: <p>Non se puido importar o modelo. Erro:<br>%s

en: Export stored template
gl: Exportar modelo gardado

en: No template has been selected for export
gl: Non se escolleu ningún modelo para exportar

en: Export template to file
gl: Exportar modelo a un ficheiro

en: Export template
gl: Exportar modelo

en: <p>Could not export the template. Error:<br>%s
gl: <p>Non se puido exportar o modelo. Erro:<br>%s

en: Stored templates
gl: Modelos almacenados

en: The name {} is already used by a template function
gl: O nome {} xa o utiliza unha función de modelo

en: The stored template must begin with '{0}' or '{1}'
gl: O modelo almacenado debe comezar por «{0}» ou «{1}»

en: Exception while storing template
gl: Excepción ao almacenar o modelo

en: Changes to the current template will be lost. OK?
gl: Os cambios no modelo actual perderanse. OK?

en: Clear the name, template, and documentation boxes
gl: Borrar os cadros de nome, modelo e documentación

en: D&elete
gl: E&liminar

en: <p>Delete the current stored template. The name is cleared. The template
    and documentation are not cleared to make it easier to store the template under a new name</p>
gl: <p>Eliminar o modelo gardado actual. O nome é borrado. O modelo e a documentación non se borran para facilitar o almacenamento do modelo cun novo nome</p>

en: &Replace
gl: &Substituír

en: Replace the template and documentation for the template with the given name.
gl: Substituír o modelo e a documentación polo modelo co nome dado.

en: C&reate
gl: C&rear

en: <p>Create a new stored template with the given name. You must enter the template
    text before pushing this button.</p>
gl: <p>Crear unha novo modelo gardado co nome dado. Debes introducir o texto do modelo antes de premer este botón.</p>

en: Im&port
gl: Im&portar

en: <p>Import a stored template from a file created by the Export
    function. The import includes the name, the template, and the documentation.</p><p>
    If a stored template with the imported name already exists then you are asked if you want to replace its
    program and documentation with what is in the file.</p><p>
    After the import, press the Create or Replace button as appropriate to save the changes.</p>
gl: <p>Importar un modelo gardado desde un ficheiro creado pola función de exportación. A importación inclúe o nome, o modelo e a documentación.</p><p>
     Se xa existe un modelo gardado co nome importado, pedirase que confirmes se desexas substituír o seu programa e documentación polo que está no ficheiro.</p><p>
     Despois da importación, preme o botón Crear ou Substituír, segundo corresponda, para gardar os trocos.</p>

en: <p>Export the current stored template to a file. The file contains
    the name, the template, and the documentation.</p>
gl: <p>Exportar o modelo gardado actual a un ficheiro. O ficheiro contén
     o nome, o modelo e a documentación.</p>

en: Edit docs
gl: Editar documentos

en: Open an editor for function documentation
gl: Abrir un editor para a documentación da función

en: Open a template tester dialog to use a template to test stored templates
gl: Abre un diálogo de proba de modelos para usar un modelo para probar modelos almacenados

en: &Stored Templates
gl: &Modelos almacenados

en: Show &only user defined template functions
gl: Mostra &só as funcións de modelos definidas polo usuario

en: <p>If checked the 'Function' box will show only user defined
    template functions. If unchecked the box will show both system and user defined
    functions. Unchecking can be useful for copying source of a system function to create
    a new related user defined function.</p>
gl: <p>Se está marcada, a caixa «Función» mostrará só as definidas polo usuario
    funcións de modelo. Se non se marca, a caixa mostrará o sistema e o usuario definidos
    funcións. Desmarcar pode ser útil para copiar a fonte dunha función do sistema para crear
    unha nova función relacionada definida polo usuario.</p>

en: F&unction:
gl: &Función:

en: Enter the name of the function to create.
gl: Introduza o nome da función que desexa crear.

en: Argument &count:
gl: &Conta de argumentos:

en: Set this to -1 if the function takes a variable number of arguments
gl: Introduza -1 se a función toma un número variable de argumentos

en: Replace
gl: Substituír

en: P&rogram code (Follow Python indenting rules):
gl: Código do p&rograma (Siga as regras de sangría de Python):

en: &Template functions
gl: &Funcións de modelo

en: Choose a texture
gl: Escolle unha textura

en: The builtin textures come from <a href="{}">subtlepatterns.com</a>.
gl: As texturas integradas veñen de <a href="{}">subtlepatterns.com</a>.

en: Add texture
gl: Engade textura

en: Remove texture
gl: Elimina textura

en: Cannot remove builtin textures
gl: Non se poden eliminar texturas integradas

en: Donate to support the development of calibre
gl: Doa para apoiar o desenvolvemento de calibre

en: Location Manager
gl: Xestor de localización

en: Switch between library and device views
gl: Alternar entre a vista da biblioteca e do dispositivo

en: Separator
gl: Separador

en: %d books
gl: %d libros

en: The main toolbar
gl: A barra principal de ferramentas

en: The main toolbar when a device is connected
gl: A barra principal de ferramentas cando un dispositivo esta conectado

en: The optional second toolbar
gl: A segunda barra de ferramentas opcional

en: The buttons on the search bar
gl: Os botóns da barra de busca

en: The menubar
gl: A barra de menú

en: The menubar when a device is connected
gl: A barra de menú cando un dispositivo está conectado

en: The context menu for the books in the calibre library
gl: O menú de contexto para os libros na biblioteca de Calibre

en: The context menu for the split book list
gl: O menú contextual para a lista de libros divididos

en: The context menu for the books on the device
gl: O menú de conto para os libros que están no dispositivo

en: The context menu for the Cover browser
gl: O menú de contexto do Navegador de capas

en: Click to choose toolbar or menu to customize
gl: Prema para escoller a barra de ferramentas ou personalizar

en: Cannot add the actions %s to this location
gl: Non é posíbel engadir as accións %s a esta localización

en: Cannot remove the actions %s from this location
gl: Non é posíbel retirar as accións %s desta localización

en: Preferences missing
gl: Faltan preferencias

en: The Preferences action must be in either the main toolbar or the menubar.
gl: A acción Preferencias debe estar na barra de ferramentas principal ou na barra de menú.

en: Location manager missing
gl: Falta o xestor de localización

en: The Location manager must be in either the main toolbar or the menubar when a device is connected.
gl: O xestor de localización debe estar na barra de ferramentas principal ou na barra de menú cando un dispositivo está conectado.

en: <p>The toolbar in calibre is different depending on whether a device is connected or not. Choose <b>which toolbar</b> you would like to customize:
gl: <p>A barra de ferramentas en calibre é diferente dependendo de se un dispositivo está conectado ou non. Escolla a <b>barra de ferramentas</b> que desexa personalizar:

en: Choose the toolbar to customize
gl: Escolla a barra de ferramentas para personalizar

en: A&vailable actions
gl: Accións &dispoñíbeis

en: Add selected actions to toolbar
gl: Engadir a acción seleccionada á barra de ferramentas

en: Remove selected actions from toolbar
gl: Retirar as accións seleccionadas da barra de ferramentas

en: &Current actions
gl: &Accións actuais

en: Move selected action up
gl: Subir a acción seleccionada

en: Move selected action down
gl: Baixar a acción seleccionada

en: ID
gl: Identificador

en: This tweak has its default value
gl: Este axuste ten o seu valor predeterminado

en: This tweak has been customized
gl: Este axuste foi personalizado

en: Plugin tweaks
gl: Axustes dos complementos

en: Add/edit tweaks for any custom plugins you have installed. Documentation for these tweaks should be available on the website from where you downloaded the plugins.
gl: Engadir ou modificar axustes para os complementos personalizados que teña instalados. A documentación destes axustes debería encontrarse na páxina web de onde descargou os complementos.

en: Values for the tweaks are shown below. Edit them to change the behavior of calibre. Your changes will only take effect <b>after a restart</b> of calibre.
gl: Os valores dos axustes amósanse abaixo. Modifíqueos para cambiar o comportamento do Calibre. Os cambios só terán efecto <b>despois de reiniciar Calibre</b>.

en: Edit tweaks for any custom plugins you have installed
gl: Modificar os axustes para calquera dos complementos personalizados que teña instalados

en: &Plugin tweaks
gl: &Axustes de complementos

en: Edit tweak
gl: Modificar axuste

en: Restore this tweak to its default value
gl: Restaurar este axuste ao seu valor predeterminado

en: &Reset this tweak
gl: &Restablecer este axuste

en: Apply any changes you made to this tweak
gl: Aplicar os cambios realizados neste axuste

en: &Apply changes to this tweak
gl: &Aplicar os cambios deste axuste

en: Search for tweak
gl: Buscar axuste

en: There was a syntax error in your tweak. Click the "Show details" button for details.
gl: Houbo un erro de sintaxe na túa axuste. Preme no botón «Mostrar detalles» para obter máis información.

en: Invalid tweaks
gl: Axustes incorrectos

en: The tweaks you entered are invalid, try resetting the tweaks to default and changing them one by one until you find the invalid setting.
gl: Os axustes que introduciu son incorrectos, tente restabelecer os axustes predeterminados e cambialos un por un ata que atope o erro.

en: Could not find any tweaks matching <i>{}</i>
gl: Non se puido atopar ningún axuste que coincida con <i>{}</i>

en: View log
gl: Ver rexistro

en: Title-case
gl: Título-caso

en: Create the rule below, the rule can be used to modify publishers
gl: Crea a regra a continuación, a regra pódese usar para modificar os editores

en: the publisher, if the publisher name
gl: o editor, se o nome do editor

en: You must provide a value for the publisher name to match
gl: Debes proporcionar un valor para que coincida o nome do editor

en: <b>{action}</b> the publisher name, if it <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>
gl: {action}<b> o nome do editor, se é <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>

en: You can specify rules to manipulate publisher names here. Click the "Add Rule" button below to get started. The rules will be processed in order for every publisher.
gl: Podes especificar regras para manipular os nomes dos editores aquí. Preme no botón «Engadir regra» a continuación para comezar. As normas procesaranse en orde para cada editor.

en: Test publisher mapping rules
gl: Proba as regras de mapeo do editor

en: Enter a publisher name to test:
gl: Introduza un nome de editor para probar:

en: Enter publisher and click the "Test" button
gl: Introduce o editor e preme no botón «Probar»

en: Edit publisher mapping rules
gl: Editar regras de mapeo de editores

en: Choose files
gl: Escoller os ficheiros

en: Collecting metadata...
gl: Recopilando metadatos...

en: Saving %d books...
gl: Gardando %d libros...

en: Copying files and writing metadata...
gl: A copiar ficheiros e escribir metadatos...

en: Copying files...
gl: Copiando ficheiros...

en: Could not save books to disk, click "Show details" for more information
gl: Non se puideron gardar os libros no disco, preme en «Mostrar detalles» para obter máis información

en: The update metadata worker process crashed while processing the book %s. Saving is aborted.
gl: O proceso de traballo de actualización de metadatos fallou ao procesar o libro %s. Cancelouse o gardado.

en: Requested formats not available
gl: Os formatos requiridos non están dispoñíbeis

en: No %s format file present
gl: Non hai ficheiro de formato %s

en: Failed to save: {0} by {1} to disk, with error:
gl: Produciuse un erro ao gardar: {0} por {1} no disco, con erro:

en: Failed to save the {2} format of: {0} by {1} to disk, with error:
gl: Produciuse un erro ao gardar o formato {2} de: {0} por {1} no disco, con erro:

en: Failed to update the metadata in the {2} format of: {0} by {1}, with error:
gl: Produciuse un erro ao actualizar os metadatos no formato {2} de: {0} por {1}, con erro:

en: Failed to update the metadata in all formats of: {0} by {1}, with error:
gl: Produciuse un erro ao actualizar os metadatos en todos os formatos de: {0} por {1}, con erro:

en: Failed to update metadata in some books, click "Show details" for more information
gl: Produciuse un erro ao actualizar os metadatos nalgúns libros, preme en «Mostrar detalles» para obter máis información

en: Failed to save any books to disk, click "Show details" for more information
gl: Non se puido gardar ningún libro no disco, preme en «Mostrar detalles» para obter máis información

en: Failed to save some books to disk, click "Show details" for more information
gl: Non se puideron gardar algúns libros no disco, preme en «Mostrar detalles» para obter máis información

en: Error while saving
gl: Produciuse un erro ao gardar

en: Paste and &search
gl: Pegar e &buscar

en: &Paste
gl: &Pegar

en: Invert current search
gl: Inverte a busca actual

en: Copy search as URL
gl: Copiar a busca como URL

en: &Clear search history
gl: &Limpar o historial de busca

en: Search (For advanced search click the gear icon to the left)
gl: Busca (Para a busca avanzada preme na icona da engrenaxe á esquerda)

en: Start search
gl: Comezar a busca

en: Enable or disable search highlighting.
gl: Activa ou desactiva o resaltado da busca.

en: Highlight search results
gl: Resaltar os resultados da busca

en: This will change how searching works. When you search, instead of showing only the matching books, all books will be shown with the matching books highlighted. Are you sure this is what you want?
gl: Isto cambiará como funciona a busca. Cando busques, en lugar de mostrar só os libros coincidentes, todos os libros mostraranse cos libros coincidentes destacados. Estás seguro de que isto é o que queres?

en: Filter
gl: Filtro

en: Add Saved search
gl: Engadir busca gardada

en: Get Saved search expression
gl: Obter a expresión de busca gardada

en: Current search is not a saved search
gl: A busca actual non é unha busca gardada

en: Create a Virtual library based on %s
gl: Crear unha biblioteca virtual baseada en %s

en: Filter {}
gl: Filtrar {}

en: Match any of the selected %s
gl: Coincide con calquera dos seleccionados %s

en: Match all of the selected %s
gl: Coincide con todos os seleccionados
    %s

en: Edit Virtual library
gl: Editar biblioteca virtual

en: Create Virtual library
gl: Crear biblioteca virtual

en: Virtual library &name:
gl: &Nome da biblioteca &virtual:

en: &Search expression:
gl: E&xpresión de busca:

en: Create a Virtual library based on:
gl: Crear unha biblioteca virtual baseada en:

en: Publishers
gl: Editores

en: 
                <h2>Virtual libraries</h2>
    
                <p>With <i>Virtual libraries</i>, you can restrict calibre to only show
                you books that match a search. When a Virtual library is in effect, calibre
                behaves as though the library contains only the matched books. The Tag browser
                display only the tags/authors/series/etc. that belong to the matched books and any searches
                you do will only search within the books in the Virtual library. This
                is a good way to partition your large library into smaller and easier to work with subsets.</p>
    
                <p>For example you can use a Virtual library to only show you books with the tag <i>Unread</i>
                or only books by <i>My favorite author</i> or only books in a particular series.</p>
    
                <p>More information and examples are available in the
                <a href="%s">User Manual</a>.</p>
gl: 
    <h2>Bibliotecas virtuais</h2>
    
    <p>Coas <i>bibliotecas virtuais</i>, pode restrinxir o calibre para mostrar só
    os libros que coinciden cunha busca. Cando unha biblioteca virtual está en vigor, calibre
    compórtase coma se a biblioteca contivese só os libros coincidentes. O navegador de etiquetas
    mostrar só as etiquetas/autores/series/etc. que pertencen aos libros coincidentes e calquera busca
    fai só buscar dentro dos libros da Biblioteca Virtual. Isto
    é unha boa forma de dividir a súa biblioteca grande en subconxuntos máis pequenos e máis fáciles de traballar.</p>
    
    <p>Por exemplo, podes usar unha biblioteca virtual para mostrarche só libros coa etiqueta <i>Non lidos</i>
    ou só libros do <i>meu autor favorito</i> ou só libros dunha serie concreta.</p>
    
    <p>Máis información e exemplos están dispoñibles na páxina
    <a href="%s">Manual do usuario</a>.</p>

en: Saved searches recognized in the expression:
gl: Buscas gardadas recoñecidas na expresión:

en: Search text changed
gl: O texto da busca cambiou

en: The Virtual library name or the search text has changed. Do you want to discard these changes?
gl: O nome da biblioteca virtual ou o texto da busca cambiou. Queres descartar estes cambios?

en: No name
gl: Sen nome

en: You must provide a name for the new Virtual library
gl: Debes proporcionar un nome para a nova biblioteca virtual

en: A Virtual library name cannot begin with "*"
gl: O nome dunha biblioteca virtual non pode comezar por «*»

en: Name already in use
gl: O nome xa está en uso

en: That name is already in use. Do you want to replace it with the new search?
gl: Ese nome xa está en uso. Queres substituílo pola nova busca?

en: No search string
gl: Sen cadea de busca

en: You must provide a search to define the new Virtual library
gl: Debes proporcionar unha busca para definir a nova biblioteca virtual

en: Invalid search
gl: Busca non válida

en: The search in the search box is not valid
gl: A busca na caixa de busca non é válida

en: Search found no books
gl: A busca non atopou libros

en: The search found no books, so the Virtual library will be empty. Do you really want to use that search?
gl: A busca non atopou libros, polo que a Biblioteca Virtual estará baleira. Realmente queres utilizar esa busca?

en: *current search
gl: *busca actual

en: Virtual library from current search
gl: Biblioteca virtual da busca actual

en: Create a temporary Virtual library from the current search
gl: Crea unha biblioteca virtual temporal a partir da busca actual

[ctx: search restriction group name]
en: Miscellaneous
gl: Miscelánea

en: Use a "Virtual library" to show only a subset of the books present in this library
gl: Usa unha «Biblioteca virtual» para mostrar só un subconxunto dos libros presentes nesta biblioteca

en: (all books)
gl: (todos os libros)

en: Additional restriction
gl: Restrición adicional

en: Remove Virtual library
gl: Eliminar biblioteca virtual

en: Show Virtual libraries as tabs
gl: Mostrar as bibliotecas virtuais como pestanas

en: Are you sure you want to remove the Virtual library <b>{0}</b>?
gl: Estás seguro de que queres eliminar a biblioteca virtual <b>{0}</b>?

en: No Virtual libraries
gl: Non hai bibliotecas virtuais

en: No Virtual libraries present, create some first
gl: Non hai bibliotecas virtuais presentes, primeiro crea algunhas

en: <p>Quickly choose a Virtual library by typing in just a few characters from the library name into the field above.
            For example, if want to choose the VL:
            {example}
            Simply type in the characters:
            {chars}
            and press Enter.
gl: <p>Escolla rapidamente unha biblioteca virtual escribindo só algúns caracteres do nome da biblioteca no campo anterior.
    Por exemplo, se queres escoller o VL:
    {example}
    Simplemente escriba os caracteres:
    {chars}
    e prema Intro.

en: Choose Virtual library
gl: Escoller biblioteca virtual

en: Create the rule below, the rule can be used to modify series
gl: Crea a regra a continuación, a regra pódese usar para modificar series

en: the series, if the series name
gl: a serie, se o nome da serie

en: You must provide a value for the series name to match
gl: Debes proporcionar un valor para que coincida o nome da serie

en: <b>{action}</b> the series name, if it <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>
gl: <b>{action}</b> o nome da serie, se é <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>

en: You can specify rules to manipulate series names here. Click the "Add Rule" button below to get started. The rules will be processed in order for every series.
gl: Podes especificar regras para manipular os nomes das series aquí. Preme no botón «Engadir regra» a continuación para comezar. As bases procesaranse en orde para cada serie.

en: Test series mapping rules
gl: Regras de mapeo de series de probas

en: Enter a series name to test:
gl: Introduza un nome de serie para probar:

en: Enter series and click the "Test" button
gl: Introduce a serie e preme no botón «Probar».

en: Edit series mapping rules
gl: Editar regras de mapeo de series

en: Starting up, please wait...
gl: Comezando, agarde...

en: Added tags:
gl: Etiquetas engadidas:

en: Open store in external web browser
gl: Abrir a tenda nun navegador web externo

en: &What kind of match to use:
gl: &Tipo de coincidencia:

en: &All these words:
gl: &Todas estas palabras:

en: This exact &phrase:
gl: Esta &frase exacta:

en: &One or more of these words:
gl: &Unha ou máis destas palabras:

en: See the <a href="%s">User Manual</a> for more help
gl: Vexa o <a href="%s">Manual de usuario</a> para obter máis axuda

en: Enter the title.
gl: Introduza o título.

en: &Description:
gl: &Descrición:

en: &Headquarters:
gl: &Sede:

en: Search only in specific fields:
gl: Buscar só nos campos especificados:

en: Enabled:
gl: Activado:

en: true
gl: verdadeiro

en: false
gl: falso

en: Affiliate:
gl: Afiliado:

en: Nam&e/description...
gl: Nome&e/descrición...

en: Query
gl: Consulta

en: Enable:
gl: Activar:

en: &All
gl: &Todos

en: &None
gl: &Ningún

en: &Invert
gl: &Inverter

en: Affiliate
gl: Afiliado

en: Enabled
gl: Activado

en: Headquarters
gl: Sede

en: No DRM
gl: Sen DRM

en: This store is currently disabled and cannot be used in other parts of calibre.
gl: Esta tenda está actualmente desactivada e non se pode usar noutras partes de calibre.

en: This store is currently enabled and can be used in other parts of calibre.
gl: Esta tenda está activada actualmente e pódese usar noutras partes de calibre.

en: This store only distributes e-books without DRM.
gl: Esta tenda só distribúe libros electrónicos sen DRM.

en: This store distributes e-books with DRM. It may have some titles without DRM, but you will need to check on a per title basis.
gl: Esta tenda distribúe libros electrónicos con DRM. Pode ter algúns títulos sen DRM, pero terás que comprobar por título.

en: This store is headquartered in %s. This is a good indication of what market the store caters to. However, this does not necessarily mean that the store is limited to that market only.
gl: Esta tenda ten a súa sede en %s. Esta é unha boa indicación do mercado ao que atende a tenda. Non obstante, isto non significa necesariamente que a tenda estea limitada só a ese mercado.

en: Buying from this store supports the calibre developer: %s.
gl: A compra nesta tenda admite o programador de calibre: %s.

en: This store distributes e-books in the following formats: %s
gl: Esta tenda distribúe libros electrónicos nos seguintes formatos: %s

en: Configure...
gl: Configurar...

en: Time
gl: Hora

en: Number of seconds to wait for a store to respond:
gl: Número de segundos para esperar a que unha tenda responda:

en: Number of seconds to let a store process results:
gl: Número de segundos para deixar os resultados do proceso de almacenamento:

en: Display
gl: Mostrar

en: Maximum number of results to show per store:
gl: Número máximo de resultados para mostrar por tenda:

en: Open search result in system browser
gl: Abre o resultado da busca no navegador do sistema

en: Threads
gl: Fíos

en: Number of search threads to use:
gl: Número de fíos de busca a usar:

en: Number of cache update threads to use:
gl: Número de fíos de actualización da caché a usar:

en: Number of cover download threads to use:
gl: Número de fíos de descarga de portada a usar:

en: Number of details threads to use:
gl: Número de fíos de detalles a usar:

en: &Price:
gl: &Prezo:

en: Download:
gl: Descargar:

en: Titl&e/author/price...
gl: Título&e/autor/prezo...

en: Download
gl: Descargar

en: Price
gl: Prezo

[ctx: book store in the Get books calibre feature]
en: Store
gl: Tenda

en: Detected price as: %s. Check with the store before making a purchase to verify this price is correct. This price often does not include promotions the store may be running.
gl: Prezo detectado como:%s . Consulte coa tenda antes de facer unha compra para comprobar que este prezo é correcto. Este prezo moitas veces non inclúe as promocións que a tenda poida estar executando.

en: No price was found
gl: Non se atopou ningún prezo

en: This book as been detected as having DRM restrictions. This book may not work with your reader and you will have limitations placed upon you as to what you can do with this book. Check with the store before making any purchases to ensure you can actually read this book.
gl: Se detectou que este libro ten restricións de DRM. É posible que este libro non funcione co teu lector e terás limitacións sobre o que podes facer con este libro. Consulte coa tenda antes de facer calquera compra para asegurarse de que realmente pode ler este libro.

en: This book has been detected as being DRM Free. You should be able to use this book on any device provided it is in a format calibre supports for conversion. However, before making a purchase double check the DRM status with the store. The store may not be disclosing the use of DRM.
gl: Este libro detectouse como libre de DRM. Deberías poder usar este libro en calquera dispositivo sempre que teña un formato compatible coa conversión. Non obstante, antes de facer unha compra, comprobe o estado do DRM coa tenda. É posible que a tenda non estea revelando o uso de DRM.

en: The DRM status of this book could not be determined. There is a very high likelihood that this book is actually DRM restricted.
gl: Non se puido determinar o estado DRM deste libro. Hai unha probabilidade moi alta de que este libro estea realmente restrinxido por DRM.

en: The following formats can be downloaded directly: %s.
gl: Os seguintes formatos pódense descargar directamente: %s.

en: Download...
gl: Descargar...

en: Show in store
gl: Mostrar na tenda

en: Clear search &history
gl: Borrar o historial de busca

en: Buying from this store supports the calibre developer: %s</p>
gl: A compra nesta tenda admite o programador calibre: %s</p>

en: No query
gl: Non consulta

en: You must enter a title, author or keyword to search for.
gl: Debes introducir un título, autor ou palabra clave para buscar.

en: Customize Get books search
gl: Personalizar Obter busca de libros

en: Choose s&tores
gl: Escolle t&endas

en: Configure s&earch
gl: Configurar a b&usca

en: Couldn't find any books matching your query.
gl: Non se puido atopar ningún libro que coincida coa túa consulta.

en: Choose format to download to your library.
gl: Escolle o formato para descargar na túa biblioteca.

en: Search by title
gl: Buscar por título

en: Search by author
gl: Buscar por autor/a

en: &Keyword:
gl: &Palabra chave:

en: Search by any keyword
gl: Buscar por calquera palabra chave

en: &Invert selection
gl: &Inverte a selección

en: Configure Get books behavior
gl: Configurar o comportamento de Obter libros

en: &Configure
gl: &Configurar

en: Open a selected book in the system's web browser
gl: Abre un libro seleccionado no navegador web do sistema

en: Open in &external browser
gl: Abrir &en navegador externo

en: Books:
gl: Libros:

en: See the <a href="https://manual.calibre-ebook.com/gui.html#the-search-interface">User Manual</a> for more help
gl: Vexa o <a href="https://manual.calibre-ebook.com/gui.html#the-search-interface">Manual de usuario</a> para obter máis axuda

en: Titl&e/author/price ...
gl: Títul&o/autor/prezo...

en: Dialog
gl: Diálogo

en: Updating book cache
gl: Actualizando a caché de libros

en: Checking last download date.
gl: Comprobando a última data de descarga.

en: Downloading book list from MobileRead.
gl: Descargando a lista de libros de MobileRead.

en: Processing books.
gl: Tratamento de libros.

en: %(num)s of %(tot)s books processed.
gl: %(num)s of %(tot)s libros procesados.

en: Updating MobileRead book cache...
gl: Actualizando a caché de libros de MobileRead...

en: &Query:
gl: &Consulta:

en: Home
gl: Inicio

en: Reload
gl: Recargar

en: Download of {0} failed with error: {1}
gl: Produciuse un erro na descarga de {0}: {1}

en: This e-book is a DRMed EPUB file.  You will be prompted to save this file to your computer. Once it is saved, open it with <a href="https://www.adobe.com/solutions/ebook/digital-editions.html">Adobe Digital Editions</a> (ADE).<p>ADE, in turn will download the actual e-book, which will be a .epub file. You can add this book to calibre using "Add Books" and selecting the file from the ADE library folder.
gl: Este libro electrónico é un ficheiro EPUB DRMed. Solicitarase que garde este ficheiro no seu ordenador. Unha vez gardado, ábreo con <a href="https://www.adobe.com/solutions/ebook/digital-editions.html">Adobe Digital Editions</a> (ADE).<p>ADE, descargará á súa vez o libro electrónico real, que será un ficheiro .epub. Podes engadir este libro a calibre usando «Engadir libros» e seleccionando o ficheiro no cartafol da biblioteca de ADE.

en: File is not a supported e-book type. Save to disk?
gl: O ficheiro non é un tipo de libro electrónico compatible. Gardar no disco?

en: Could not contact calibre
gl: Non se puido contactar con calibre

en: No running calibre instance found. Please start calibre before trying to download books.
gl: Non se atopou ningunha instancia de calibre en execución. Inicia calibre antes de tentar descargar libros.

en: Download completed
gl: Descarga completada

en: Download of {0} has been completed, the book was added to your calibre library
gl: Completouse a descarga de {0}, o libro engadiuse á túa biblioteca de calibre

en: {} is not a saved search
gl: {} non é unha busca gardada

en: Search expression:
gl: Expresión de busca:

en: Average rating for books in this category: %.1f
gl: Valoración media dos libros desta categoría: %.1f

en: Books in this category are unrated
gl: Os libros desta categoría non están clasificados

en: Number of books: %s
gl: Número de libros: %s

en: Link: %s
gl: Ligazón: %s

en: Rename in Virtual library
gl: Cambiar o nome na biblioteca virtual

en: Do you want this rename to apply only to books in the current Virtual library?
gl: Queres que este cambio de nome aplique só aos libros da biblioteca virtual actual?

en: Yes, apply only in VL
gl: Si, aplica só en VL

en: No, apply in entire library
gl: Non, aplicalo en toda a biblioteca

en: The grouped search term name is "{0}"
gl: O nome do termo de busca agrupado é «{0}»

en: The lookup/search name is "{0}"{1}
gl: O nome da consulta/busca é «{0}»{1}

en: Changing the authors for several books can take a while. Are you sure?
gl: Cambiar os autores de varios libros pode tardar bastante. Confírmao?

en: Changing the metadata for that many books can take a while. Are you sure?
gl: Cambiar os metadatos de moitos libros pode tardar bastante. Confírmao?

en: Rename User category
gl: Cambiar o nome da categoría de usuario

en: You cannot use periods in the name when renaming User categories
gl: Non pode usar puntos no nome ao cambiar o nome das categorías de usuario

en: The name %s is already used
gl: O nome %s xa se está a usar

en: Author names cannot contain & characters.
gl: Os nomes de autores non poden conter caracteres «&».

en: Duplicate search name
gl: Nome de busca duplicado

en: The saved search name %s is already used.
gl: O nome de busca gardado %s xa está en uso.

en: User categories
gl: Categorías de usuarios

en: {category} for current book
gl: {category} para o libro actual

en: Other categories
gl: Outras categorías

en: Custom categories
gl: Categorías personalizadas

en: Invalid search restriction
gl: A restrición de busca non é válida

en: The current search restriction is invalid
gl: A restrición de busca actual non é válida

en: Cannot add subcategory to category
gl: Non se pode engadir unha subcategoría á categoría

en: The option 'Preferences -> Look & feel -> Tag browser -> Hide empty categories' is enabled, preventing the creation of new empty user subcategories because they won't be displayed. Either change the option or use the 'Manage Categories' dialog to add the subcategories.
gl: A opción 'Preferencias -> Aspecto e sensación -> Explorador de etiquetas -> Ocultar categorías baleiras' está habilitada, evitando a creación de novas subcategorías de usuarios baleiras porque non se mostrarán. Cambie a opción ou use o diálogo «Xestionar categorías» para engadir as subcategorías.

en: New category
gl: Nova categoría

en: Delete User category
gl: Eliminar categoría de usuario

en: %s is not a User category
gl: %s non é unha categoría de usuario

en: %s contains items. Do you really want to delete it?
gl: %s contén elementos. Esta seguro de que quere borrala?

en: Remove category
gl: Eliminar a categoría

en: User category %s does not exist
gl: A categoría de usuario %s non existe

en: Add to User category
gl: Engadir á categoría Usuario

en: A User category %s does not exist
gl: Non existe unha categoría de usuario %s

en: No books are selected. Showing all items.
gl: Non se selecciona ningún libro. Mostrando todos os elementos.

en: Children
gl: Nenos

en: Item
gl: Elemento

en: %s and its children will be deleted from books in the Virtual library. Are you sure?
gl: %s e os seus fillos eliminaranse dos libros da Biblioteca Virtual. Estás seguro?

en: %s and its children will be deleted from all books. Are you sure?
gl: %s e os seus fillos eliminaranse de todos os libros. Estás seguro?

en: %s will be deleted from books in the Virtual library. Are you sure?
gl: %s eliminaranse dos libros da Biblioteca Virtual. Estás seguro?

en: %s will be deleted from all books. Are you sure?
gl: %s eliminarase de todos os libros. Estás seguro?

en: Delete item
gl: Eliminar elemento

en: You must select some books to apply {} to
gl: Debes seleccionar algúns libros aos que aplicar {}

en: The identifier %s will be deleted from books in the current virtual library. Are you sure?
gl: O identificador %s eliminarase dos libros da biblioteca virtual actual. Estás seguro?

en: The identifier %s will be deleted from all books. Are you sure?
gl: O identificador %s eliminarase de todos os libros. Estás seguro?

en: Delete identifier
gl: Eliminar identificador

en: change_tb_category_visibility: category %s does not exist
gl: change_tb_category_visibility: a categoría %s non existe

en: change_tb_category_visibility: invalid operation %s
gl: change_tb_category_visibility: operación non válida %s

en: Change how the Tag browser works, such as, how it is sorted, what happens when you click items, etc.
gl: Cambia o funcionamento do navegador de etiquetas, por exemplo, como se ordena, que ocorre cando preme en elementos, etc.

en: <p>Search for items in the Tag browser. If the search text begins with an equals sign (=) then the search is "equals", otherwise it is "contains". Both the equals and contains searches ignore case. If the preference <em>Preferences -> Searching -> Unaccented characters match accented characters ...</em> is checked then a <em>Character variant search</em> is used, where characters match regardless of accents, and punctuation is significant. See <em>The search interface</em> in the calibre manual for more explanation.</p><p>You can limit the search to particular categories using syntax similar to calibre's <em>Search</em>. For example, tags:foo will find foo in tags but not in authors etc.</p><p>Entering *foo will collapse all categories before doing the search.</p>
gl: <p>Busca elementos no navegador de etiquetas. Se o texto da busca comeza cun signo de igual (=), entón a busca é «igual», se non é «contén». Ambas as buscas son iguais e contén ignoran maiúsculas e minúsculas. Se se marca a preferencia <em>Preferencias -> Buscando -> Caracteres sen acentuación coinciden con caracteres acentuados...</em>, utilízase unha <em>busca de variantes de caracteres</em>, onde os caracteres coinciden independentemente dos acentos e a puntuación é significativa. Consulte <em>A interface de busca</em> no manual de calibre para obter máis explicacións.</p><p> Pode limitar a busca a categorías particulares mediante unha sintaxe semellante á <em>Busca</em> de calibre. Por exemplo, tags:foo atopará foo nas etiquetas pero non nos autores, etc. </p><p>Se introduce *foo contraerá todas as categorías antes de facer a busca.</p>

en: Find in the Tag browser
gl: Busca no navegador de etiquetas

en: Find the first/next matching item
gl: Atopar o ítem coincidente primeiro/seguinte

en: Find
gl: Atopar

en: No more matches.</b><p> Click Find again to go to first match
gl: Non máis partidos.</b><p> Preme de novo en Buscar para ir á primeira coincidencia

en: Configure Tag browser
gl: Configurar o Navegador de etiquetas

en: Toggle counts
gl: Cambiar contas

en: Toggle average ratings
gl: Alternar as valoracións medias

en: Toggle notes icons
gl: Alternar as iconas de notas

en: Toggle links icons
gl: Alternar as iconas das ligazóns

en: Show empty categories (columns)
gl: Mostrar categorías baleiras (columnas)

en: Number of books
gl: Número de libros

en: Average rating
gl: Valoración media

en: Sort by average rating
gl: Ordernar pola media de valoracións

en: Sort by name
gl: Ordenar polo nome

en: Sort by number of books
gl: Ordenar polo número de libros

en: Set the sort order for entries in the Tag browser
gl: Establece a orde de clasificación das entradas no navegador de etiquetas

en: Search type when selecting multiple items
gl: Tipo de busca ao seleccionar varios elementos

en: Match all of the items
gl: Combina todos os elementos

en: Match any of the items
gl: Relaciona calquera dos elementos

en: When selecting multiple entries in the Tag browser match any or all of them
gl: Ao seleccionar varias entradas no navegador de etiquetas, coincida con algunha ou todas

en: Manage authors, tags, etc.
gl: Xestionar autores, etiquetas, etc.

en: All of these category managers are available by right-clicking on items in the Tag browser above
gl: Todos estes xestores de categorías están dispoñibles facendo clic co botón dereito sobre os elementos do navegador de etiquetas anterior

en: Show only books that have visible categories
gl: Mostra só os libros que teñan categorías visibles

en: Filter book list
gl: Filtrar a lista de libros

en: Show all Tag browser se&ttings
gl: Mostrar toda a configuración do navegador de e&tiquetas

en: 'Click' found item
gl: «Preme» no elemento atopado

en: Give the Tag browser keyboard focus
gl: Deixa o foco do teclado do navegador Etiqueta

en: Hide counts
gl: Ocultar contas

en: Show counts
gl: Mostrar contas

en: Hide average rating
gl: Ocultar valoración media

en: Show average rating
gl: Mostrar valoración media

en: Hide notes icon
gl: Ocultar a icona de notas

en: Show notes icon
gl: Mostrar a icona de notas

en: Hide links icon
gl: Ocultar a icona de ligazóns

en: Show links icon
gl: Mostrar a icona de ligazóns

en: Hide empty categories (columns)
gl: Ocultar categorías baleiras (columnas)

en: A Virtual library is active but you are renaming the item in all books in your library. Is this really what you want to do?
gl: Hai unha biblioteca virtual activa pero estás cambiando o nome do elemento en todos os libros da túa biblioteca. É isto realmente o que queres facer?

en: Yes, apply in entire library
gl: Si, aplícalo en toda a biblioteca

en: No, apply only in Virtual library
gl: Non, só se aplica na Biblioteca Virtual

en: No value available
gl: Non hai ningún valor dispoñible

en: <b>All</b> the value icons for the category "{}" will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
gl: <b>Todas</b> as iconas de valor da categoría «{}» <b>eliminaranse permanentemente</b>. Estás certo?

en: The icon for the value "{0}" of the "{1}" category will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
gl: A icona do valor «{0}» da categoría «{1}» <b>eliminarase permanentemente</b>. Estás certo?

en: The template to choose the default value icons for the category "{}" will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
gl: O modelo para escoller as iconas de valores predeterminados para a categoría «{}» <b>eliminarase permanentemente</b>. Estás certo?

en: The icon for the category "{}" will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
gl: A icona da categoría «{}» <b>eliminarase permanentemente</b>. Estás certo?

en: Delete Saved search
gl: Eliminar busca gardada

en: Delete the saved search: {}?
gl: Eliminar a busca gardada: {}?

en: Show category
gl: Mostrar categoría

en: All categories
gl: Todas as categorías

en: Rename %s in Virtual library
gl: Cambiar o nome %s na biblioteca virtual

en: Rename %s
gl: Renomear %s

en: Delete %s in Virtual library
gl: Eliminar %s na biblioteca virtual

en: Delete %s
gl: Eliminar %s

en: Edit sort for %s
gl: Modificar orde para %s

en: Edit link for %s
gl: Editar ligazón para %s

en: Create note for %s
gl: Crear nota para %s

en: Edit note for %s
gl: Editar nota para %s

en: Add %s to User category
gl: Engadir %s á categoría de usuario

en: Children of %s
gl: Subcategorías de %s

en: Add/remove %s to selected books
gl: Engadir/eliminar %s aos libros seleccionados

en: Add %s to selected books
gl: Engadir %s aos libros seleccionados

en: Remove %s from selected books
gl: Eliminar %s dos libros seleccionados

en: Delete Saved search %s
gl: Eliminar a busca gardada %s

en: Delete %s in Virtual Library
gl: Eliminar %s na Biblioteca Virtual

en: Remove {item} from category: {cat}
gl: Eliminar {item} da categoría: {cat}

en: Search for
gl: Buscar por

en: %s and its children
gl: %s e os seus fillos

en: Everything but %s
gl: Todo menos %s

en: Everything but %s and its children
gl: Todo menos %s e os seus fillos

en: The saved search expression
gl: A expresión de busca gardada

en: Add sub-category to %s
gl: Engadir unha subcategoría a %s

en: Delete User category %s
gl: Eliminar categoría de usuario %s

en: Books in category %s
gl: Libros na categoría %s

en: Books not in category %s
gl: Libros non na categoría %s

en: Remove the {} format from selected books
gl: Elimina o formato {} dos libros seleccionados

en: Add other application for %s files
gl: Engade outra aplicación para ficheiros %s

en: Edit Open with applications for {} files
gl: Editar Abrir con aplicacións para {} ficheiros

en: Hide category %s
gl: Agochar categoría %s

en: Change {} category icon
gl: Cambia a icona da categoría {}

en: Restore {} category default icon
gl: Restaurar a icona predeterminada da categoría {}

en: Change Saved searches folder icon
gl: Cambiar a icona do cartafol de buscas gardadas

en: Saved searches folder
gl: Cartafol de buscas gardadas

en: Restore Saved searches folder default icon
gl: Restaurar a icona predeterminada do cartafol de buscas gardadas

en: this value
gl: este valor

en: Manage icon for {}
gl: Xestionar icona para {}

en: Current value: {}
gl: Valor actual: {}

en: Choose an icon for {} but not its children
gl: Escolle unha icona para {} pero non para os seus fillos

en: Choose an icon for {} and its children
gl: Escolle unha icona para {} e os seus fillos

en: Use the existing icon for {} but not its children
gl: Usa a icona existente para {} pero non para os seus fillos

en: Use the existing icon for {} and its children
gl: Usa a icona existente para {} e os seus fillos

en: Use the default icon for {}
gl: Usa a icona predeterminada para {}

en: Reset all value icons to the default icon
gl: Restablece todas as iconas de valores á icona predeterminada

en: Defaults
gl: Valores predeterminados

en: Use/edit a template to choose the default value icon
gl: Use/edite un modelo para escoller a icona de valor predeterminado

en: Use the category icon for the default value icon
gl: Use a icona de categoría para a icona de valor predeterminado

en: Manage User categories
gl: Xestionar categorías de usuarios

en: Sub-categorize {}
gl: Subcategorizar {}

en: Don't sub-categorize {}
gl: Non subcategorizar {}

en: Expand or collapse
gl: Expandir ou contraer

en: Expand {0}
gl: Expandir {0}

en: Expand {0} and its children
gl: Expande {0} e os seus fillos

en: Collapse {0}
gl: Contraer {0}

en: Keep
gl: Manteña

en: Split
gl: Partir

en: Create the rule below, the rule can be used to remove or replace tags
gl: Crea a regra a continuación, a regra pódese usar para eliminar ou substituír etiquetas

en: the tag, if it
gl: a etiqueta, se é

en: You must provide a value for the tag to match
gl: Debes proporcionar un valor para que coincida a etiqueta

en: with the tag:
gl: coa etiqueta:

en: on the character:
gl: sobre o personaxe:

en: The character on which to split tags. Note that technically you can specify a sub-string, not just a single character. Then splitting will happen on the sub-string.
gl: O carácter no que dividir as etiquetas. Teña en conta que tecnicamente pode especificar unha subcadea, non só un só carácter. A continuación, a división terá lugar na subcadea.

en: What to replace the tag with. Note that if you use a pattern to match tags, you can replace with parts of the matched pattern. See  the User Manual on how to use regular expressions for details.
gl: Con que substituír a etiqueta. Teña en conta que se usa un patrón para combinar etiquetas, pode substituílo por partes do padrón coincidente. Consulte o Manual de usuario sobre como usar expresións regulares para obter máis información.

en: For help with regex pattern matching, see the <a href="%s">User Manual</a>
gl: Para obter axuda coa coincidencia de patróns regex, consulte o <a href="%s">Manual de usuario</a>

en: Edit the list of tags with the Tag editor
gl: Edite a lista de etiquetas co editor de etiquetas

en: Tags that contain this string will match
gl: As etiquetas que conteñan esta cadea coincidirán

en: Use the Tag editor to edit the list of tags
gl: Use o editor de etiquetas para editar a lista de etiquetas

en: <b>{action}</b> the tag, if it <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>
gl: <b>{action}</b> a etiqueta, se é <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>

en: You can specify rules to filter/transform tags here. Click the "Add rule" button below to get started. The rules will be processed in order for every tag until either a "remove" or a "keep" rule matches.
gl: Podes especificar regras para filtrar/transformar etiquetas aquí. Preme no botón «Engadir regra» a continuación para comezar. As regras procesaranse en orde para cada etiqueta ata que coincida unha regra «eliminar» ou «mantener».

en: You can <b>change an existing rule</b> by double clicking it
gl: Podes cambiar unha regra existente facendo dobre clic nela

en: Move current rule up
gl: Mover a regra actual cara arriba

en: Move current rule down
gl: Mover a regra actual cara abaixo

en: Test tag mapper rules
gl: Proba as regras do mapeador de etiquetas

en: Enter a comma separated list of &tags to test:
gl: Introduza unha lista separada por comas de &etiquetas para probar:

en: Enter tags and click the "Test" button
gl: Introduce as etiquetas e preme no botón «Probar»

en: <b>Resulting tags:</b> %s
gl: <b>Etiquetas resultantes:</b>%s

en: Cannot save as no rules have been created
gl: Non se pode gardar porque non se crearon regras

en: Save ruleset as
gl: Garda o conxunto de regras como

en: Enter a name for this ruleset:
gl: Garda o conxunto de regras como:

en: A ruleset with the name "%s" already exists, do you want to replace it?
gl: Xa existe un conxunto de regras co nome «%s», queres substituílo?

en: Delete saved rulesets
gl: Eliminar conxuntos de regras gardados

en: No saved rulesets available
gl: Non hai conxuntos de regras gardados dispoñibles

en: Edit tag mapper rules
gl: Editar regras do mapeador de etiquetas

en: {base} - (ruleset: {name})
gl: {base} - (conxunto de regras: {name})

en: Select a destination for the Table of Contents entry
gl: Seleccione un destino para a entrada de Índice

en: Search for text...
gl: Buscar texto...

en: Find &next
gl: Buscar &seguinte

en: Find &previous
gl: Buscar &anterior

en: Here you can choose a destination for the Table of Contents' entry to point to. First choose a file from the book in the left-most panel. The file will open in the central panel.<p>Then choose a location inside the file. To do so, simply click on the place in the central panel that you want to use as the destination. As you move the mouse around the central panel, a thick green line appears, indicating the precise location that will be selected when you click.
gl: Aquí podes escoller un destino ao que apuntar a entrada da táboa de contidos. Primeiro escolla un ficheiro do libro no panel máis á esquerda. O ficheiro abrirase no panel central.<p> Despois escolle unha localización dentro do ficheiro. Para facelo, só tes que facer clic no lugar do panel central que queres utilizar como destino. Ao mover o rato polo panel central, aparece unha grosa liña verde que indica a localización precisa que se seleccionará ao facer clic.

en: Na&me of the ToC entry:
gl: Nome da entrada de TdC:

en: Currently selected destination:
gl: Destino seleccionado actualmente:

en: No match found
gl: Non se atopou ningunha coincidencia

en: No match found for: %s
gl: Non se atopou ningunha coincidencia para: %s

en: No matches for %(text)s found in the current file [%(current)s]. Do you want to search in the %(which)s file [%(next)s]?
gl: Non se atoparon coincidencias no ficheiro %(text)s [%(current)s]. Queres buscar no ficheiro %(which)s [%(next)s]?

en: next
gl: seguinte

en: previous
gl: anterior

en: Not an HTML file
gl: Non é un ficheiro HTML

en: The file {} is not marked as an HTML file in the OPF and cannot be displayed
gl: O ficheiro {} non está marcado como ficheiro HTML no OPF e non se pode mostrar

en: Bad markup
gl: Mala marcación

en: This book has severely broken markup, its ToC cannot be edited.
gl: Este libro rompía gravemente o marcado, a súa TdC non se pode editar.

en: File:
gl: Ficheiro:

en: Top of the file
gl: Arriba do ficheiro

en: Approximately %d%% from the top
gl: Aproximadamente %d%% da parte superior

en: Location: A &lt;%s&gt; tag inside the file
gl: Localización: A &lt;%s&gt; etiqueta dentro do ficheiro

en: Create ToC from XPath
gl: Crear o índice desde XPath

en: Specify a series of XPath expressions for the different levels of the Table of Contents. You can use the wizard buttons to help you create XPath expressions.
gl: Especifique unha serie de expresións XPath para os distintos niveis da táboa de contidos. Podes usar os botóns do asistente para axudarche a crear expresións XPath.

en: Level %s ToC:
gl: Nivel %s do índice:

en: Do not add duplicate entries at the same level
gl: Non engada entradas duplicadas ao mesmo nivel

en: No XPaths
gl: Sen XPaths

en: No XPaths have been entered
gl: Non se introduciu ningún XPath

en: The XPath expression %s is not valid.
gl: A expresión XPath %s non é válida.

en: You can edit existing entries in the Table of Contents by clicking them in the panel to the left.
gl: Pode editar as entradas existentes na táboa de contidos premendo nelas no panel da esquerda.

en: Entries with a green tick next to them point to a location that has been verified to exist. Entries with a red dot are broken and may need to be fixed.
gl: As entradas cunha marca verde ao seu carón apuntan a unha localización que se comprobou que existe. As entradas cun punto vermello están rotas e é posible que teñan que ser corrixidas.

en: Create a &new entry
gl: Crea unha &nova entrada

en: Generate ToC from &major headings
gl: Xerar TdC a partir de e títulos principais

en: Generate a Table of Contents from the major headings in the book. This will work if the book identifies its headings using HTML heading tags. Uses the <h1>, <h2> and <h3> tags.
gl: Xera unha táboa de contidos a partir dos principais títulos do libro. Isto funcionará se o libro identifica os seus títulos usando etiquetas de título HTML. Usa as etiquetas <h1>, <h2> e <h3>.

en: Generate ToC from &all headings
gl: Xerar TdC a partir de &todos os títulos

en: Generate a Table of Contents from all the headings in the book. This will work if the book identifies its headings using HTML heading tags. Uses the <h1-6> tags.
gl: Xera unha táboa de contidos a partir de todos os títulos do libro. Isto funcionará se o libro identifica os seus títulos usando etiquetas de título HTML. Usa as etiquetas <h1-6>.

en: Generate ToC from &links
gl: Xerar o índice desde &ligazóns

en: Generate a Table of Contents from all the links in the book. Links that point to destinations that do not exist in the book are ignored. Also multiple links with the same destination or the same text are ignored.
gl: Xera unha táboa de contidos a partir de todas as ligazóns do libro. Os enlaces que apuntan a destinos que non existen no libro son ignorados. Tamén se ignoran varias ligazóns co mesmo destino ou o mesmo texto.

en: Generate ToC from &files
gl: Xerar o índice a partir de &ficheiros

en: Generate a Table of Contents from individual files in the book. Each entry in the ToC will point to the start of the file, the text of the entry will be the "first line" of text from the file.
gl: Xera unha táboa de contidos a partir de ficheiros individuais do libro. Cada entrada da TdC apuntará ao inicio do ficheiro, o texto da entrada será a «primeira liña» de texto do ficheiro.

en: Generate ToC from &XPath
gl: Xerar o índice desde &XPath

en: Generate a Table of Contents from arbitrary XPath expressions.
gl: Xera unha táboa de contidos a partir de expresións XPath arbitrarias.

en: &Flatten the ToC
gl: &Aplanar a TdC

en: Flatten the Table of Contents, putting all entries at the top level
gl: Aplanar a táboa de contidos, colocando todas as entradas no nivel superior

en: <b>WARNING:</b> calibre only supports the creation of linear ToCs in AZW3 files. In a linear ToC every entry must point to a location after the previous entry. If you create a non-linear ToC it will be automatically re-arranged inside the AZW3 file.
gl: <b>ADVERTENCIA:</b> calibre só admite a creación de índices lineais en ficheiros AZW3. Nun índice lineal cada entrada debe apuntar a unha localización após a entrada anterior. Se creas un índice non lineal, reorganizarase automaticamente dentro do ficheiro AZW3.

en: You can move this entry around the Table of Contents by drag and drop or using the up and down buttons to the left
gl: Podes mover esta entrada pola táboa de contidos arrastrando e soltando ou usando os botóns arriba e abaixo da esquerda

en: Change the &location this entry points to
gl: Cambia a &localización á que apunta esta entrada

en: &Remove this entry
gl: &Eliminar esta entrada

en: New entry &inside this entry
gl: Nova entrada e dentro desta entrada

en: New entry &above this entry
gl: Nova entrada e por riba desta entrada

en: New entry &below this entry
gl: Nova entrada &abaixo desta entrada

en: &Flatten this entry
gl: &Aplanar esta entrada

en: All children of this entry are brought to the same level as this entry.
gl: Todos os nenos desta entrada pasan ao mesmo nivel que esta entrada.

en: &Return to welcome screen
gl: &Volver á pantalla de benvida

en: Go back to the top level view
gl: Volve á vista de nivel superior

en: Configure ToC generation
gl: Configurar a xeración do índice

en: Remove &duplicated headings at the same ToC level
gl: Eliminar títulos &duplicados no mesmo nivel de TdC

en: Use the &title attribute for ToC text
gl: Use o atributo &título para o texto do índice

en: When a heading tag has the "title" attribute use its contents as the text for the ToC entry, instead of the text inside the heading tag itself.
gl: Cando unha etiqueta de título ten o atributo «título», use o seu contido como texto para a entrada de TDC, en lugar do texto dentro da propia etiqueta de título.

en: This entry points to an existing destination
gl: Esta entrada apunta a un destino existente

en: The location this entry points to does not exist
gl: A localización á que apunta esta entrada non existe

en: <b>Title</b>: {0} <b>Dest</b>: {1}{2}
gl: <b>Título</b>: {0} <b>Destino</b>: {1}{2}

en: Chapter
gl: Capítulo

en: All selected items will be renamed to the form prefix-number
gl: Todos os elementos seleccionados cambiaranse de nome ao formulario número-prefixo

en: Change the location this entry points to
gl: Cambia a localización á que apunta esta entrada

en: Bulk rename all selected items
gl: Cambia o nome masivo de todos os elementos seleccionados

en: Remove all selected items
gl: Elimina todos os elementos seleccionados

en: Move "%s" up
gl: Baixar «%s»

en: Move "%s" down
gl: Subir «%s»

en: Unindent "%s"
gl: Eliminar sangría «%s»

en: Indent "%s"
gl: Sangría «%s»

en: Move current entry up [Ctrl+Up]
gl: Subir a entrada [Ctrl+Arriba]

en: Unindent the current entry [Ctrl+Left]
gl: Elimina a sangría da entrada actual [Ctrl+Esquerda]

en: Remove all selected entries
gl: Elimina todas as entradas seleccionadas

en: Indent the current entry [Ctrl+Right]
gl: Sangrar a entrada actual [Ctrl+Dereita]

en: Move current entry down [Ctrl+Down]
gl: Baixar a entrada [Ctrl+Abaixo]

en: &Expand all
gl: &Amplíe todo

en: &Collapse all
gl: &Contraer todo

en: Double click on an entry to change the text
gl: Fai dobre clic nunha entrada para cambiar o texto

en: The location this entry point to does not exist:
    %s
gl: A localización á que este punto de entrada non existe:
    %s

en: No items found
gl: Non se atoparon elementos

en: No items were found that could be added to the Table of Contents.
gl: Non se atopou ningún elemento que se puidese engadir á táboa de contidos.

en: No links were found that could be added to the Table of Contents.
gl: Non se atoparon ligazóns que se puidesen engadir á táboa de contidos.

en: No files were found that could be added to the Table of Contents.
gl: Non se atopou ningún ficheiro que se puidese engadir á táboa de contidos.

en: Edit the ToC in %s
gl: Edita o TdC en %s

en: Loading %s, please wait...
gl: Cargando %s, agarde...

en: Undo the last action, if any
gl: Desfacer a última acción, se a houbera

en: Loading table of contents view, please wait...
gl: Cargando a vista da táboa de contidos, agarde...

en: Loading...
gl: Cargando...

en: Writing %s, please wait...
gl: Escribindo %s, espera...

en: Failed to write book
gl: Non se puido escribir o libro

en: Could not write %s. Click "Show details" for more information.
gl: Non se puido escribir %s. Preme en «Mostrar detalles» para obter máis información.

en: Failed to load book
gl: Produciuse un erro ao cargar o libro

en: Could not load %s. Click "Show details" for more information.
gl: Non se puido cargar %s. Preme en «Mostrar detalles» para obter máis información.

en: Convert book %(num)d of %(total)d (%(title)s)
gl: Converter o libro %(num)d de %(total)d (%(title)s)

en: Could not convert
gl: Non foi posíbel converter

en: Could not convert <b>%s</b> as it has no e-book files. If you think it should have files, but calibre is not finding them, that is most likely because you moved the book's files around outside of calibre. You will need to find those files and re-add them to calibre.
gl: Non se puido converter <b>%s</b> porque non ten ficheiros de libros electrónicos. Se pensas que debería ter ficheiros, pero calibre non os atopa, probablemente sexa porque moveches os ficheiros do libro fóra de calibre. Terás que atopar eses ficheiros e engadilos de novo a calibre.

en: No supported formats (Available formats: %s)
gl: Non hai formatos compatibles (Formatos dispoñibles: %s)

en: This book has no actual e-book files
gl: Este libro non ten ficheiros de libros electrónicos reais

en: Could not convert some books
gl: Non foi posíbel converter algúns libros

en: Could not convert the book because no supported source format was found
gl: Non foi posíbel converter o libro porque non se atopou ningún formato de orixe admitido

en: Could not convert {num} of {tot} books, because no supported source formats were found.
gl: Non se puideron converter {num} de {tot} libros porque non se atoparon formatos de orixe compatibles.

en: Queueing books for bulk conversion
gl: Pondo libros na cola para conversión en bloque

en: Queueing
gl: Pondo na cola

en: Convert book %(num)d of %(tot)d (%(title)s)
gl: Converter libro %(num)d de %(tot)d (%(title)s )

en: Could not convert %(num)d of %(tot)d books, because no suitable source format was found.
gl: Non se puido converter os libros %(num)dde %(tot)d,  porque non se atopou ningún formato de orixe adecuado.

en: Fetch news from %s
gl: Obter noticias de %s

en: Convert existing
gl: Xa existe a conversión

en: The following books have already been converted to the %s format. Do you wish to reconvert them?
gl: Os seguintes libros xa se converteron ao formato %s. Queres reconvertelos?

en: less than an hour ago
gl: hai menos dunha hora

en: {} hours ago
gl: hai {} horas

en: {} days ago
gl: hai {} días

en: Deleted: {when}
gl: Eliminado: {when}

en: Save "{}" to disk
gl: Garda «{}» no disco

en: Choose a location to save: {}
gl: Escolle unha localización para gardar: {}

en: Recently deleted books
gl: Libros eliminados recentemente

en: &Permanently delete after:
gl: Eliminar permanentemente despois de:

en: on close
gl: ao pechar

en: Deleted items are permanently deleted automatically after the specified number of days.
    If set to "on close" they are deleted whenever the library is closed, that is when switching to another library or exiting calibre.
gl: Os elementos eliminados elimínanse permanentemente automaticamente despois do número de días especificado.
    Se se define como «ao pechar», elimínanse sempre que se pecha a biblioteca, é dicir, cando se cambia a outra biblioteca ou se sae de calibre.

en: &Restore selected
gl: &Restaurar seleccionado

en: Permanently &delete selected
gl: Seleccionouse &eliminar permanentemente

en: Remove the selected entries from the trash bin, thereby deleting them permanently
gl: Elimina as entradas seleccionadas da papeleira, eliminando así permanentemente

en: All books and formats will be <b>permanently deleted</b>! Are you sure?
gl: Todos os libros e formatos <b>eliminaranse permanentemente</b>! Estás seguro?

en: &Books ({})
gl: &Libros ({})

en: &Formats ({})
gl: &Formatos ({})

en: restore
gl: restaurar

en: delete
gl: eliminar

en: Failed for the book {} with error:
gl: Produciuse un erro no libro {}:

en: Failed to process some {}
gl: Produciuse un erro ao procesar algúns {}

en: Could not {0} some {1}. Click "Show details" for details.
gl: Non se puido {0} algúns {1}. Preme en «Mostrar detalles» para obter máis información.

en: Text-to-Speech &engine:
gl: &motor de texto a voz:

en: Automatically select (currently {})
gl: Selecciona automaticamente (actualmente {})

en: The number of seconds to pause for at the end of a sentence.
gl: O número de segundos para facer unha pausa ao final dunha frase.

en: no pause
gl: non pausar

en: Use system default volume
gl: Usa o volume predeterminado do sistema

en: &Volume of speech:
gl: &Volume do discurso:

en: &Output module:
gl: Módulo de &saída:

en: &Speed of speech:
gl: &Velocidade de fala:

en: &Pause after sentence:
gl: &Pausa despois da frase:

en: &Pitch of speech:
gl: &Alto da fala:

en: Output a&udio to:
gl: Saída de a&udio a:

en: Choose &default voice for language:
gl: Escolle a voz pre&determinada para o idioma:

en: V&oices:
gl: V&oces:

en: System default (currently {})
gl: Sistema predeterminado (actualmente {})

en: Position of control bar:
gl: Posición da barra de control:

en: Floating with help text
gl: Flotante con texto de axuda

en: Top right
gl: Parte superior dereita

en: Top left
gl: Parte superior esquerda

en: Bottom right
gl: Parte inferior dereita

en: Bottom left
gl: Parte inferior esquerda

en: Configure Read aloud
gl: Configurar a lectura en voz alta

en: Restore all Read aloud settings to their defaults
gl: Restaurar todas as configuracións de Lectura en voz alta aos seus valores predeterminados

en: Remove downloaded voice
gl: Eliminar a voz descargada

en: Download voice
gl: Descargar voz

en: Failed to write downloaded data with error: {}
gl: Produciuse un erro ao escribir os datos descargados: {}

en: Server replied with unknown HTTP status code: {}
gl: O servidor respondeu cun código de estado HTTP descoñecido: {}

en: Download finished
gl: Rematou a descarga

en: Failed to download {0} with error: {1}
gl: Fallou a descarga {0} co erro: {1}

en: Could not download any of the resources.
gl: Non se puido descargar ningún dos recursos.

en: Could not download {}.
gl: Non se puido descargar {}.

en: Could not download some resources.
gl: Non se puideron descargar algúns recursos.

en: Click "Show details" for more information
gl: Preme en «Mostrar detalles» para obter máis información

en: Read aloud failed
gl: Fallou a lectura en voz alta

en: Downloading neural network for the {} voice
gl: Descargando rede neuronal para a voz {}

en: Downloading voice for Read aloud
gl: Descargando voz para ler en voz alta

en: Neural network data
gl: Datos da rede neuronal

en: Neural network metadata
gl: Metadatos da rede neuronal

en: Failed to download the voice: {}
gl: Produciuse un erro ao descargar a voz: {}

en: Failed to download voice
gl: Produciuse un erro ao descargar a voz

en: Could not find speech-dispatcher on your system. Please install it.
gl: Non se puido atopar o despachador de voz no teu sistema. Instálao.

en: Speech dispatcher on this system is not configured with any available output modules. Install some output modules first.
gl: O despachador de voz neste sistema non está configurado con ningún módulo de saída dispoñible. Instale primeiro algúns módulos de saída.

en: Failed to set support for SSML to: {}
gl: Produciuse un erro ao establecer a compatibilidade con SSML en: {}

en: Medium quality
gl: Calidade media

en: Low quality
gl: Baixa calidade

en: Extra low quality
gl: Calidade extra baixa

en: High quality
gl: Alta calidade

en: System default voice
gl: Voz predeterminada do sistema

en: Age: {}
gl: Idade: {}

en: Gender: {}
gl: Sexo: {}

en: Modern Windows Engine
gl: Motor Windows moderno

en: The "winrt" engine can track the currently spoken word on screen. Additional voices for it are available from Microsoft.
gl: O motor «winrt» pode rastrexar a palabra falada actualmente na pantalla. Voces adicionais para iso están dispoñibles en Microsoft.

en: macOS Engine
gl: Motor macOS

en: The "darwin" engine can track the currently spoken word on screen. Additional voices for it are available from Apple.
gl: O motor «darwin» pode rastrexar a palabra falada actualmente na pantalla. Apple ofrece voces adicionais para iso.

en: Legacy Windows Engine
gl: Motor Windows herdado

en: The "sapi" engine can track the currently spoken word on screen. It is no longer supported by Microsoft.
gl: O motor «sapi» pode rastrexar a palabra falada actualmente na pantalla. Xa non é compatible con Microsoft.

en: The "flite" Engine
gl: O motor «flite».

en: The "flite" engine can track the currently spoken word on screen.
gl: O motor «flite» pode rastrexar a palabra falada actualmente na pantalla.

en: The Piper Neural Engine
gl: O motor neural Piper

en: The "piper" engine can track the currently spoken sentence on screen. It uses a neural network for natural sounding voices. The neural network is run locally on your computer, it is fairly resource intensive to run.
gl: O motor «piper» pode rastrexar a frase pronunciada actualmente na pantalla. Usa unha rede neuronal para as voces que soan naturais. A rede neuronal execútase localmente no teu ordenador, é bastante intensiva en recursos para executala.

en: The Speech Dispatcher Engine
gl: O motor de despacho de voz

en: The "speechd" engine can usually track the currently spoken word on screen, however, it depends on the underlying output module. The default espeak output module does support it.
gl: O motor «speechd» normalmente pode rastrexar a palabra falada actualmente na pantalla, non obstante, depende do módulo de saída subxacente. O módulo de saída espeak predeterminado si o admite.

en: &Unmark marked text
gl: &Desmarcar o texto marcado

en: The Qt WebEngine Render process crashed and has been restarted
gl: O proceso de renderizado de Qt WebEngine fallou e reiniciouse

en: Unsaved changes
gl: Cambios sen gardar

en: The current book has unsaved changes. If you open a new book, they will be lost. Are you sure you want to proceed?
gl: O libro actual ten cambios sen gardar. Se abres un libro novo, perderanse. Estás seguro de que queres continuar?

en: Cannot open
gl: Non se pode abrir

en: The current book is being saved, you cannot open a new book until the saving is completed
gl: O libro actual estase a gardar, non podes abrir un libro novo ata que se complete o gardado

en: Choose file location
gl: Escolla a localización do ficheiro

en: Importing book, please wait...
gl: Importando o libro, espera...

en: Choose book folder
gl: Escolla o cartafol do libro

en: Choose book
gl: Escolle libro

en: File not found
gl: Ficheiro non atopado

en: The file %s does not exist.
gl: O ficheiro %s non existe.

en: Unsupported format
gl: Formato non compatible

en: Tweaking is only supported for books in the %s formats. Convert your book to one of these formats first.
gl: O axuste só é compatible con libros nos formatos %s. Converte primeiro o teu libro a un destes formatos.

en: Read-only file
gl: Ficheiro de só lectura

en: The file {} is read-only. Saving changes to it will either fail or cause its permissions to be reset.
gl: O ficheiro {} é de só lectura. Ao gardar os cambios nel fallará ou fará que se restablezan os seus permisos.

en: Opening book, please wait...
gl: Abrindo o libro, espera...

en: Failed to open book
gl: Produciuse un erro ao abrir o libro

en: Failed to open book, it has obfuscated fonts, but the obfuscation key is missing from the OPF. Do an EPUB to EPUB conversion before trying to edit this book.
gl: Non se puido abrir o libro, ten fontes ofuscadas, pero falta a clave de ofuscación no OPF. Fai unha conversión de EPUB a EPUB antes de intentar editar este libro.

en: Failed to open book, click "Show details" for more information.
gl: Non se puido abrir o libro, preme en «Mostrar detalles» para obter máis información.

en: Start of editing session
gl: Inicio da sesión de edición

en: Before: Delete files
gl: Antes: eliminar ficheiros

en: One file deleted | {} files deleted
gl[0]: Eliminouse un ficheiro
gl[1]: Elimináronse {} ficheiros

en: Before: Re-order text
gl: Antes: reordenar o texto

en: You must first open a book to edit, before trying to create new files in it.
gl: Primeiro debes abrir un libro para editalo, antes de tentar crear novos ficheiros nel.

en: Before: Add file %s
gl: Antes: Engadir ficheiro %s

en: Before: Add files
gl: Antes: Engadir ficheiros

en: Before: Add cover
gl: Antes: Engadir tapa

en: No book is currently open. You must first open a book.
gl: Non hai ningún libro aberto actualmente. Primeiro debes abrir un libro.

en: No book open
gl: Non hai libro aberto

en: You must open a book before trying to edit the Table of Contents.
gl: Hai que abrir un libro antes de tentar editar o índice.

en: Before: Edit Table of Contents
gl: Antes: Editar Índice

en: Before: Insert inline Table of Contents
gl: Antes: Insira o índice en liña

en: No Table of Contents
gl: Sen Índice

en: Cannot create an inline Table of Contents as this book has no existing Table of Contents. You must first create a Table of Contents using the Edit Table of Contents tool.
gl: Non se pode crear unha táboa de contidos en liña porque este libro non ten unha táboa de contidos existente. Primeiro debes crear unha táboa de contidos usando a ferramenta Editar táboa de contidos.

en: Before: %s
gl: Antes: %s

en: You must first open a book in order to transform styles.
gl: Primeiro debes abrir un libro para transformar estilos.

en: No HTML file
gl: Non hai ficheiro HTML

en: Not currently editing an HTML file
gl: Non se está editando un ficheiro HTML

en: No HTML files
gl: Non hai ficheiros HTML

en: Not currently editing any HTML files
gl: Non se está editando ningún ficheiro HTML

en: No HTML files are currently selected in the File browser
gl: Non hai ficheiros HTML seleccionados actualmente no explorador de ficheiros

en: Before HTML transformation
gl: Antes da transformación HTML

en: No HTML was changed.
gl: Non se cambiou ningún HTML.

en: No changes
gl: Sen cambios

en: Before style transformation
gl: Antes da transformación de estilo

en: No styles were changed.
gl: Non se cambiou ningún estilo.

en: Before: Get external resources
gl: Antes: Obter recursos externos

en: No book is currently open. You must first open a book to manage fonts.
gl: Non hai ningún libro aberto actualmente. Primeiro debes abrir un libro para xestionar fontes.

en: Embed all fonts
gl: Incorporar todos os tipos de letra

en: Subset all fonts
gl: Subconxunta todas as fontes

en: The %s format does not support file and folder names internally, therefore arranging files into folders is not allowed.
gl: O formato %s non admite nomes de ficheiros e cartafoles internamente, polo que non se permite organizar ficheiros en cartafoles.

en: The files in this book are already arranged into folders
gl: Os ficheiros deste libro xa están organizados en cartafoles

en: Nothing to do
gl: Nada que facer

en: Show this message &again
gl: Mostr&ar esta mensaxe de novo

en: Before: Arrange into folders
gl: Antes: organizar en cartafoles

en: Renaming and updating links...
gl: Cambiando o nome e actualizando ligazóns...

en: You are changing the file type of {0}<b>{1}</b> to {2}<b>{3}</b>. Doing so can cause problems, are you sure?
gl: Estás cambiando o tipo de ficheiro de {0}<b>{1}</b> a {2}<b>{3}</b>. Facelo pode causar problemas, estás seguro?

en: The name you have chosen {0} contains special characters, internally it will look like: {1}Try to use only the English alphabet [a-z], numbers [0-9], hyphens and underscores for file names. Other characters can cause problems for  different e-book viewers. Are you sure you want to proceed?
gl: O nome que escolleches {0} contén caracteres especiais, internamente terá o seguinte aspecto: {1}Tenta utilizar só o alfabeto inglés [a-z], números [0-9], guións e guións baixos para os nomes de ficheiros. Outros personaxes poden causar problemas a diferentes lectores de libros electrónicos. Estás seguro de que queres continuar?

en: Before: Rename %s
gl: Antes: renomear %s

en: Before: Bulk rename
gl: Antes: cambio de nome masivo

en: Failed to rename files
gl: Produciuse un erro ao cambiar o nome dos ficheiros

en: Failed to rename files, click "Show details" for more information.
gl: Non se puido cambiar o nome dos ficheiros, preme en «Mostrar detalles» para obter máis información.

en: &Revert to
gl: &Volver a

en: &Revert changes
gl: &Reverter os cambios

en: Show this popup again
gl: Mostrar esta ventá emerxente de novo

en: See what &changed
gl: Mira o que &cambiou

en: %s books
gl: %s libros

en: Current book
gl: Libro actual

en: Other book
gl: Outro libro

en: Before: Fix HTML
gl: Antes: corrixir HTML

en: All HTML files fixed
gl: Todos os ficheiros HTML corrixidos

en: Fixing done
gl: Arranxo feito

en: Before: Beautify files
gl: Antes: embelecer ficheiros

en: All files beautified
gl: Todos os ficheiros embelecidos

en: Beautified
gl: Embelecida

en: Inserting images is only supported for HTML and CSS files.
gl: A inserción de imaxes só é compatible con ficheiros HTML e CSS.

en: New class name
gl: Novo nome da clase

en: Rename the class {} to?
gl: Cambiar o nome da clase {} a?

en: Before: Rename {}
gl: Antes: renomear {}

en: No class {} found to change
gl: Non se atopou ningunha clase {} para cambiar

en: Semantics are not supported for the AZW3 format.
gl: A semántica non é compatible co formato AZW3.

en: Before: Set Semantics
gl: Antes: Establecer a semántica

en: Before: Filter style information
gl: Antes: filtrar información de estilo

en: No matching style rules were found
gl: Non se atoparon regras de estilo coincidentes

en: No file with the name %s was found in the book
gl: Non se atopou ningún ficheiro co nome %s no libro

en: No style rules that match the class {} were found
gl: Non se atoparon regras de estilo que coincidan coa clase {}

en: Choose a name for the checkpoint.
    You can later restore the book to this checkpoint via the
    "Revert to..." entries in the Edit menu.
gl: Escolla un nome para o punto de control.
    Máis tarde podes restaurar o libro a este punto de control a través de
    Entradas «Volver a...» no menú Editar.

en: Path does not exist
gl: O camiño non existe

en: The file you are editing (%s) no longer exists. You have to choose a new save location.
gl: O ficheiro que estás editando (%s) xa non existe. Tes que escoller unha nova localización para gardar.

en: File is read-only
gl: O ficheiro é de só lectura

en: The file at {} is read-only. The editor will try to reset its permissions before saving. Proceed with saving?
gl: O ficheiro en {} é de só lectura. O editor tentará restablecer os seus permisos antes de gardar. Queres continuar co gardar?

en: Cannot save a copy
gl: Non se pode gardar unha copia

en: Saving a copy of a folder based book is not supported
gl: Non se admite gardar unha copia dun libro baseado en cartafoles

en: Choose path
gl: Escolle o camiño

en: Book (%s)
gl: Libro (%s)

en: Saving copy, please wait...
gl: Gardando copia, agarde...

en: Failed to save copy
gl: Produciuse un erro ao gardar a copia

en: Failed to save copy, click "Show details" for more information.
gl: Non se puido gardar a copia, preme en «Mostrar detalles» para obter máis información.

en: Copy saved to %s
gl: Copia gardada en %s

en: Copy saved
gl: Copia gardada

en: Editing saved copy at: %s
gl: Editando a copia gardada en: %s

en: Could not save
gl: Non se puido gardar

en: Saving of the book failed. Click "Show details" for more information. You can try to save a copy to a different location, via File->Save a copy
gl: Produciuse un erro ao gardar o libro. Preme en «Mostrar detalles» para obter máis información. Podes tentar gardar unha copia nun lugar diferente, mediante Ficheiro->Gardar unha copia

en: Enter line number
gl: Introduza o número de liña

en: Before: Split %s
gl: Antes: Dividir %s

en: Does not exist
gl: Non existe

en: The file %s does not exist. If you were trying to click an item in the Table of Contents, you may need to refresh it by right-clicking and choosing "Refresh".
gl: O ficheiro %s non existe. Se tentaba facer clic nun elemento da táboa de contidos, é posible que necesites actualizalo facendo clic co botón dereito do rato e seleccionando «Actualizar».

en: Unsupported file format
gl: Formato de ficheiro non compatible

en: Editing files of type %s is not supported
gl: Non se admite a edición de ficheiros deste tipo %s

en: The anchor %s was not found in this file
gl: Non se atopou a áncora  %s neste ficheiro

en: File deleted
gl: Ficheiro eliminado

en: The file {} has already been deleted, re-run Check Book to update the results.
gl: O ficheiro {} xa se eliminou, volve executar Check Book para actualizar os resultados.

en: Before: Spell Check
gl: Antes: corrector ortográfico

en: Before: Auto-fix errors
gl: Antes: corrección automática de erros

en: Before: Merge files into %s
gl: Antes: fusionar ficheiros en %s

en: {} files merged
gl: {} ficheiros combinados

en: Before: Link stylesheets
gl: Antes: Ligazón de follas de estilo

en: File opened
gl: Arquivo aberto

en: When you are done editing {0} click "Import" to update the file in the book or "Discard" to lose any changes.
gl: Cando remates de editar {0} preme en «Importar» para actualizar o ficheiro do libro ou en «Descartar» para perder os cambios.

en: Discard
gl: Descartar

en: Import
gl: Importar

en: Before: Replace %s
gl: Antes: Substituír %s

en: You must first open a book in order to see the report.
gl: Primeiro debes abrir un libro para ver o informe.

en: You must first open a book in order to check links.
gl: Primeiro debes abrir un libro para comprobar as ligazóns.

en: You must first open a book in order to add Text-to-speech narration.
gl: Primeiro debes abrir un libro para engadir unha narración de texto a voz.

en: Before: adding narration
gl: Antes: engadir narración

en: You must first open a book in order to compress images.
gl: Primeiro debes abrir un libro para comprimir as imaxes.

en: Before: compress images
gl: Antes: comprimir imaxes

en: Unexpected error
gl: Erro inesperado

en: Failed to compress images, click "Show details" for more information
gl: Non se puideron comprimir as imaxes, preme en «Mostrar detalles» para obter máis información

en: Cannot decode
gl: Non se pode decodificar

en: Cannot edit %s as it appears to be in an unknown character encoding
gl: Non se pode editar %s porque parece estar nunha codificación de caracteres descoñecidas

en: No book is currently open. You must first open a book to edit.
gl: Non hai ningún libro aberto actualmente. Primeiro debes abrir un libro para editar.

en: The current book is being saved in the background. Quitting now will <b>abort the save process</b>! Finish saving first?
gl: O libro actual estase a gardar en segundo plano. Ao saír agora <b>abortará o proceso de gardado</b>! Queres terminar de gardar primeiro?

en: &Quit immediately
gl: &Saír inmediatamente

en: Finish &saving first
gl: Remate de &gardar primeiro

en: There are unsaved changes, if you quit without saving, you will lose them.
gl: Hai cambios sen gardar, se saes sen gardalos, perderas.

en: &Save and Quit
gl: &Gardar e saír

en: &Quit without saving
gl: &Saír sen gardar

en: Saving, please wait...
gl: Gardando, espera...

en: Favorites
gl: Favoritos

en: European scripts
gl: guións europeos

en: Armenian
gl: Armenio

en: Coptic
gl: Copto

en: Coptic in Greek block
gl: Copto en bloque grego

en: Cypriot syllabary
gl: Silabario chipriota

en: Cyrillic
gl: Cirílico

en: Cyrillic supplement
gl: Suplemento cirílico

en: Cyrillic extended A
gl: Cirílico A ampliado

en: Cyrillic extended B
gl: Cirílico B ampliado

en: Georgian
gl: Xeorxiano

en: Georgian supplement
gl: Suplemento xeorxiano

en: Glagolitic
gl: Glagolítico

en: Gothic
gl: Gótico

en: Greek and Coptic
gl: Grego e copto

en: Greek extended
gl: grego estendido

en: Latin, Basic & Latin-1 supplement
gl: Suplemento latín, básico e latín-1

en: Latin extended A
gl: Latín estendido A

en: Latin extended B
gl: Latín estendido B

en: Latin extended C
gl: Latín estendido C

en: Latin extended D
gl: Latín estendido D

en: Latin extended additional
gl: Latín estendido adicional

en: Latin ligatures
gl: Ligaduras latinas

en: Fullwidth Latin letters
gl: Letras latinas de ancho total

en: Linear B syllabary
gl: Silabario lineal B

en: Linear B ideograms
gl: Ideogramas lineais B

en: Old italic
gl: Cursiva antiga

en: Phaistos disc
gl: Disco de Phaistos

en: Runic
gl: Rúnico

en: Shavian
gl: Shaviano

en: Phonetic symbols
gl: Símbolos fonéticos

en: IPA extensions
gl: Extensións IPA

en: Phonetic extensions
gl: Extensións fonéticas

en: Phonetic extensions supplement
gl: Suplemento de extensións fonéticas

en: Modifier tone letters
gl: Letras de ton modificador

en: Spacing modifier letters
gl: Letras modificadoras de espazado

en: Superscripts and subscripts
gl: Superíndices e subíndices

en: Combining diacritics
gl: Combinación de diacríticos

en: Combining diacritical marks
gl: Combinación de signos diacríticos

en: Combining diacritical marks for symbols
gl: Combinación de signos diacríticos para símbolos

en: Combining diacritical marks supplement
gl: Suplemento de combinación de signos diacríticos

en: Combining half marks
gl: Combinando medias notas

en: African scripts
gl: Escrituras africanas

en: Bamum supplement
gl: Suplemento Bamum

en: Egyptian hieroglyphs
gl: Xeroglíficos exipcios

en: Ethiopic
gl: Etíope

en: Ethiopic supplement
gl: Suplemento etíope

en: Ethiopic extended
gl: Etíope estendido

en: Ethiopic extended A
gl: Etíope extendido A

en: Meroitic cursive
gl: Cursiva meroítica

en: Meroitic hieroglyphs
gl: Xeroglíficos meroíticos

en: Osmanya
gl: Osmania

en: Middle Eastern scripts
gl: Guións de Oriente Medio

en: Arabic
gl: Árabe

en: Arabic supplement
gl: Suplemento árabe

en: Arabic extended A
gl: árabe estendido A

en: Arabic presentation forms A
gl: Formas de presentación árabe A

en: Arabic presentation forms B
gl: Formas de presentación árabe B

en: Avestan
gl: Avéstico

en: Cuneiform
gl: Cuneiforme

en: Cuneiform numbers and punctuation
gl: Números cuneiformes e puntuación

en: Hebrew
gl: Hebreo

en: Hebrew presentation forms
gl: Formas de presentación en hebreo

en: Imperial Aramaic
gl: Arameo imperial

en: Inscriptional Pahlavi
gl: Pahlavi inscricional

en: Inscriptional Parthian
gl: Parto inscricional

en: Mandaic
gl: Mandaico

en: Old Persian
gl: Persa antigo

en: Old South Arabian
gl: Árabe antigo do sur

en: Phoenician
gl: Fenicio

en: Samaritan
gl: Samaritán

en: Ugaritic
gl: Ugarítico

en: Central Asian scripts
gl: Guións de Asia Central

en: Mongolian
gl: Mongol

en: Old Turkic
gl: Turco antigo

en: Tibetan
gl: Tibetano

en: South Asian scripts
gl: Guións do sur de Asia

en: Bengali
gl: Bengalí

en: Devanagari
gl: Devanagárico

en: Devanagari extended
gl: Devanagari estendeuse

en: Malayalam
gl: Malayalamo

en: Meetei Mayek extensions
gl: Extensións de Meetei Mayek

en: Sinhala
gl: Cingalés

en: Telugu
gl: Telougou

en: Vedic extensions
gl: Extensións védicas

en: Southeast Asian scripts
gl: Guións do sueste asiático

en: Balinese
gl: Balinés

en: Buginese
gl: Buginés

en: Javanese
gl: Xavanés

en: Khmer
gl: Cambodiano

en: Khmer symbols
gl: Símbolos Khmer

en: Lao
gl: Laosiano

en: Myanmar extended A
gl: Myanmar ampliaba A

en: New Tai Lue
gl: Novo Tai Lue

en: Sundanese
gl: Sundanés

en: Sundanese supplement
gl: Suplemento Sundanés

en: Tai Viet
gl: Vietnamita tailandés

en: Philippine scripts
gl: Guións filipinos

en: Tagalog
gl: Tagalo

en: East Asian scripts
gl: Guións do leste asiático

en: Bopomofo extended
gl: Bopomofo estendido

en: CJK Unified ideographs
gl: CJK Ideogramas unificados

en: CJK Unified ideographs extension A
gl: CJK Extensión de ideogramas unificados A

en: CJK Unified ideographs extension B
gl: CJK Extensión de ideogramas unificados B

en: CJK Unified ideographs extension C
gl: CJK Extensión de ideogramas unificados C

en: CJK Unified ideographs extension D
gl: CJK Extensión de ideogramas unificados D

en: CJK compatibility ideographs
gl: Ideogramas de compatibilidade CJK

en: CJK compatibility ideographs supplement
gl: Suplemento de ideogramas de compatibilidade CJK

en: Kangxi radicals
gl: Radicais Kangxi

en: CJK radicals supplement
gl: Suplemento de radicais CJK

en: CJK strokes
gl: Trazos CJK

en: Ideographic description characters
gl: Personaxes de descrición ideográfica

en: Katakana phonetic extensions
gl: Extensións fonéticas katakana

en: Kana supplement
gl: Suplemento Kana

en: Halfwidth Katakana
gl: Katakana de medio ancho

en: Hangul syllables
gl: Sílabas de hangul

en: Hangul Jamo extended A
gl: Hangul Jamo estendeu A

en: Hangul Jamo extended B
gl: Hangul Jamo estendeu B

en: Hangul compatibility Jamo
gl: Compatibilidade con Hangul Jamo

en: Halfwidth Jamo
gl: Jamo de medio ancho

en: Yi syllables
gl: sílabas Yi

en: Yi radicals
gl: Radicais Yi

en: American scripts
gl: Guións americanos

en: Deseret
gl: Caracteres Deseret

en: Unified Canadian aboriginal syllabics
gl: Silábicos aborixes canadenses unificados

en: UCAS extended
gl: UCAS ampliado

en: Other
gl: Outros

en: Alphabetic presentation forms
gl: Formularios de presentación alfabéticos

en: Halfwidth and Fullwidth forms
gl: Formularios de ancho medio e ancho completo

en: Punctuation
gl: A puntuación

en: General punctuation
gl: Puntuación xeral

en: ASCII punctuation
gl: Puntuación ASCII

en: Latin-1 punctuation
gl: Latín-1 puntuación

en: Small form variants
gl: Variantes de formas pequenas

en: Supplemental punctuation
gl: Puntuación suplementaria

en: CJK symbols and punctuation
gl: Símbolos CJK e puntuación

en: CJK compatibility forms
gl: Formularios de compatibilidade CJK

en: Fullwidth ASCII punctuation
gl: Puntuación ASCII de ancho completo

en: Vertical forms
gl: Formas verticais

en: Alphanumeric symbols
gl: Símbolos alfanuméricos

en: Arabic mathematical alphabetic symbols
gl: Símbolos alfabéticos matemáticos árabes

en: Letterlike symbols
gl: Símbolos literais

en: Roman symbols
gl: Símbolos romanos

en: Mathematical alphanumeric symbols
gl: Símbolos alfanuméricos matemáticos

en: Enclosed alphanumerics
gl: Alfanuméricos pechados

en: Enclosed alphanumeric supplement
gl: Suplemento alfanumérico adxunto

en: Enclosed CJK letters and months
gl: Cartas e meses CJK pechados

en: Enclosed ideographic supplement
gl: Suplemento ideográfico adxunto

en: CJK compatibility
gl: Compatibilidade CJK

en: Technical symbols
gl: Símbolos técnicos

en: Miscellaneous technical
gl: Varios técnicos

en: Control pictures
gl: Imaxes de control

en: Optical character recognition
gl: Recoñecemento óptico de caracteres

en: Numbers and digits
gl: Números e díxitos

en: Aegean numbers
gl: Números do Exeo

en: Ancient Greek numbers
gl: Números gregos antigos

en: Common Indic number forms
gl: Formas de números índicos comúns

en: Counting rod numerals
gl: Contar números de vara

en: Fullwidth ASCII digits
gl: Díxitos ASCII de ancho completo

en: Number forms
gl: Formas numéricas

en: Rumi numeral symbols
gl: Símbolos numéricos rumi

en: Mathematical symbols
gl: Símbolos matemáticos

en: Arrows
gl: Frechas

en: Supplemental arrows A
gl: Frechas suplementarias A

en: Supplemental arrows B
gl: Frechas suplementarias B

en: Miscellaneous symbols and arrows
gl: Símbolos e frechas diversos

en: Mathematical operators
gl: Operadores matemáticos

en: Miscellaneous mathematical symbols A
gl: Símbolos matemáticos diversos A

en: Miscellaneous mathematical symbols B
gl: Símbolos matemáticos diversos B

en: Supplemental mathematical operators
gl: Operadores matemáticos complementarios

en: Ceilings and floors
gl: Teitos e chans

en: Geometric shapes
gl: Formas xeométricas

en: Box drawing
gl: Debuxo de caixa

en: Block elements
gl: Elementos de bloque

en: Musical symbols
gl: Símbolos musicais

en: More musical symbols
gl: Máis símbolos musicais

en: Ancient Greek musical notation
gl: Notación musical grega antiga

en: Byzantine musical symbols
gl: Símbolos musicais bizantinos

en: Game symbols
gl: Símbolos do xogo

en: Chess
gl: Xadrez

en: Domino tiles
gl: Fichas de dominó

en: Draughts
gl: Borradores

en: Japanese chess
gl: xadrez Xaponés

en: Mahjong tiles
gl: Fichas de Mahjong

en: Playing cards
gl: Xogando ás cartas

en: Playing card suits
gl: Traxes de cartas de xogo

en: Other symbols
gl: Outros símbolos

en: Alchemical symbols
gl: Símbolos alquímicos

en: Ancient symbols
gl: Símbolos antigos

en: Braille patterns
gl: Patróns braille

en: Currency symbols
gl: Símbolos de moeda

en: Dingbats
gl: Cousas

en: Emoticons
gl: Emoticonas

en: Miscellaneous symbols
gl: Símbolos diversos

en: Miscellaneous symbols and pictographs
gl: Símbolos e pictogramas diversos

en: Yijing hexagram symbols
gl: Símbolos de hexagrama Yijing

en: Yijing mono and digrams
gl: Monxe Yijing e diagramas

en: Yijing trigrams
gl: Trigramas de Yijing

en: Tai Xuan Jing symbols
gl: T AIX UA NJ ing símbolos

en: Transport and map symbols
gl: Símbolos de transporte e mapas

en: Specials
gl: Especiais

en: Variation selectors
gl: Selectores de variación

en: Variation selectors supplement
gl: Suplemento de selectores de variación

en: Copy %s to clipboard
gl: Copiar ao portapapeis %s

en: Add %s to favorites
gl: Engadir a favoritos %s

en: Remove %s from favorites
gl: Eliminar dos favoritos %s

en: Restore favorites to defaults
gl: Restaurar os favoritos aos valores predeterminados

en: Insert character
gl: Inserir carácter

en: Re-arrange favorites
gl: Volve organizar os favoritos

en: Search for Unicode characters by using the English names or nicknames. You can also search directly using a character code. For example, the following searches will all yield the no-break space character: U+A0, nbsp, no-break
gl: Busca caracteres Unicode usando os nomes ou alcumes en inglés. Tamén pode buscar directamente usando un código de carácter. Por exemplo, as seguintes buscas producirán o carácter de espazo sen interrupción: U+A0, nbsp, non-break

en: Search by name, nickname or character code
gl: Busca por nome, alcume ou código de carácter

en: Clear search
gl: Limpar a busca

en: Drag and drop characters to re-arrange them. Click the "Re-arrange" button again when you are done.
gl: Arrastra e solta os personaxes para reorganizalos. Preme no botón «organizar» de novo cando remates.

en: Match any word
gl: Relaciona calquera palabra

en: When searching return characters whose names match any of the specified words
gl: Ao buscar, devolve caracteres cuxos nomes coinciden con algunha das palabras especificadas

en: {character_name} (U+{char_code:04X}) in {category_name} - {subcategory_name}
gl: {character_name} (U+{char_code:04X}) en {category_name} - {subcategory_name}

en: Check has not been run
gl: Non se realizou a comprobación

en: Copy list of errors to clipboard
gl: Copiar a lista de erros no portapapeis

en: Click to run a check on the book
gl: Preme para comprobar o libro

en: Run check
gl: Executar comprobación

en: line: %d
gl: liña: %d

en:  column: %d
gl:  columna: %d

en: Information
gl: Información

en: Warning
gl: Aviso

en: Try to fix only this error
gl: Tenta corrixir só este erro

en: Click to open in editor
gl: Preme para abrir no editor

en: Try to fix all fixable errors automatically. Only works for some types of error.
gl: Tenta corrixir todos os erros corrixibles automaticamente. Só funciona para algúns tipos de erros.

en: Try to correct all fixable errors automatically
gl: Tenta corrixir todos os erros corrixibles automaticamente

en: Re-run check
gl: Volve executar a comprobación

en: Re-run the check
gl: Volve executar a comprobación

en: Running fixers, please wait...
gl: Corredores de corrección, espera...

en: Running checks, please wait...
gl: Realizando comprobacións, agarde...

en: Check external links
gl: Consulta ligazóns externas

en: Checking external links, please wait...
gl: Comprobando ligazóns externas, agarde...

en: Check &anchors
gl: Comproba &áncoras

en: Check HTML anchors in links (the part after the #).
     This can be a little slow, since it requires downloading and parsing all the HTML pages.
gl: Comprobe áncoras HTML nas ligazóns (a parte despois do #).
    Isto pode ser un pouco lento, xa que require descargar e analizar todas as páxinas HTML.

en: Checking failed
gl: Fallou a comprobación

en: There was an error while checking links, click "Show details" for more information
gl: Produciuse un erro ao comprobar as ligazóns, preme en «Mostrar detalles» para obter máis información

en: No broken links found
gl: Non se atopou ningunha ligazón rota

en: Found a broken link | Found {} broken links
gl[0]: Atopouse unha ligazón rota
gl[1]: Atopáronse {} ligazóns rotas

en: Fix this link
gl: Corrixe esta ligazón

en: line number
gl: número de liña

en: Enter the corrected URL:
gl: Introduza o URL corrixido:

en: Fix URL
gl: Corrixir URL

en: Font
gl: Tipo de letra

en: Image
gl: Imaxe

en: Stylesheet
gl: Folla de estilo

en: Completion failed
gl: Produciuse un erro ao completar

en: Failed to get completions, click "Show details" for more information. Future errors during completion will be suppressed.
gl: Non se puideron completar, preme en «Mostrar detalles» para obter máis información. Os erros futuros durante a finalización suprimiranse.

en: Failed to get completion data
gl: Non se puideron obter os datos de finalización

en: Calculating differences, please wait...
gl: Calculando diferenzas, agarde...

en: Differences between books
gl: Diferenzas entre libros

en: Go to previous change
gl: Ir ao cambio anterior

en: &Previous change
gl: &Cambio anterior

en: Go to next change
gl: Ir ao seguinte cambio

en: &Next change
gl: Cambio &seguinte

en: Search for text
gl: Buscar texto

en: Next &match
gl: Coincidencia &seguinte

en: P&revious match
gl: C&oincidencia anterior

en: Left panel
gl: Panel esquerdo

en: Perform search in the left panel
gl: Realiza a busca no panel esquerdo

en: Right panel
gl: Panel dereito

en: Perform search in the right panel
gl: Realiza a busca no panel dereito

en: &Options
gl: &Opcións

en: Change how the differences are displayed
gl: Cambia como se mostran as diferenzas

en: Lines of context around each change
gl: Liñas de contexto arredor de cada cambio

en: Show %d lines of context
gl: Mostrar %d liñas de contexto

en: Show all text
gl: Mostra todo o texto

en: Double click right side to edit
gl: Fai dobre clic no lado dereito para editar

en: Double click on any change in the right panel to edit that location in the editor
gl: Fai dobre clic en calquera cambio no panel dereito para editar esa localización no editor

en: Beautify files before comparing them
gl: Embellece os ficheiros antes de comparalos

en: Do not beautify files before comparing
gl: Non embelece os ficheiros antes de comparar

en: The books are identical
gl: Os libros son idénticos

en: No changes found
gl: Non se atoparon cambios

en: The files are identical
gl: Os ficheiros son idénticos

en: No differences found
gl: Non se atoparon diferenzas

en: The folders are identical
gl: Os cartafoles son idénticos

en: [%s was added]
gl: [%s foi engadido]

en: [%s was removed]
gl: [%s foi retirado]

en: Previous change
gl: Cambio anterior

en: Next change
gl: Cambio &seguinte

en: Open file in the editor
gl: Abre o ficheiro no editor

en: No matches found for query: {}
gl: Non se atoparon coincidencias para a consulta: {}

en: This file was added
gl: Este ficheiro engadiuse

en: This file was removed
gl: Este ficheiro foi eliminado

en: [This file was renamed from %s]
gl: [Este ficheiro foi renomeado como %s]

en: [This file was renamed to %s]
gl: [Este ficheiro cambio de nome para %s]

en: Binary file of size: %s
gl: Ficheiro binario de tamaño: %s

en: Image could not be rendered
gl: Non se puido renderizar a imaxe

en: Size: {0} Resolution: {1}x{2}
gl: Tamaño: {0} Resolución: {1}x{2}

en: The files are identical after beautifying
gl: Os ficheiros son idénticos despois do embelecemento

en: Choose the external resources to download
gl: Escolla os recursos externos para descargar

en: Data URL #{}
gl: URL de datos #{}

en: one instance | {} instances
gl[0]: unha instancia
gl[1]: {} instancias

en: Download external resources
gl: Descargar recursos externos

en: Searching for external resources...
gl: Buscando recursos externos...

en: Scan failed
gl: Fallou a exploración

en: Failed to scan for external resources, click "Show details" for more information.
gl: Non se puido buscar recursos externos, preme en «Mostrar detalles» para obter máis información.

en: No external resources found
gl: Non se atoparon recursos externos

en: No external resources were found in this book.
gl: Non se atoparon recursos externos neste libro.

en: Failed to download external resources, click "Show details" for more information.
gl: Produciuse un erro ao descargar os recursos externos, preme en «Mostrar detalles» para obter máis información.

en: Some downloads failed
gl: Algunhas descargas fallaron

en: Failed to download some external resources, click "Show details" for more information.
gl: Non se puideron descargar algúns recursos externos, preme en «Mostrar detalles» para obter máis información.

en: Updating resources in book...
gl: Actualizando recursos no libro...

en: Successfully processed the external resource | Successfully processed {} external resources
gl[0]: Procesouse correctamente o recurso externo
gl[1]: Procesáronse correctamente {} recursos externos

en: Could not download one image | Could not download {} images
gl[0]: Non se puido descargar unha imaxe
gl[1]: Non se puideron descargar {} imaxes

en: Replace failed
gl: Produciuse un erro ao substituír

en: Failed to replace external resources, click "Show details" for more information.
gl: Non se puido substituír os recursos externos, preme en «Mostrar detalles» para obter máis información.

en: Trim image
gl: Recortar a imaxe

en: Auto-trim image
gl: Recortar automaticamente a imaxe

en: Rotate image
gl: Rotar a imaxe

en: Resize image
gl: Cambiar o tamaño da imaxe

en: Sharpen image
gl: Acentuar a imaxe

en: Blur image
gl: Imaxe borrosa

en: Make image look like an oil painting
gl: Fai que a imaxe pareza unha pintura ao óleo

en: De-speckle image
gl: Imaxe eliminada de manchas

en: Normalize image
gl: Normalizar a imaxe

en: No image
gl: Sen imaxe

en: No image loaded
gl: Non se cargou ningunha imaxe

en: Invalid image
gl: Imaxe non válida

en: The current image is not valid
gl: A imaxe actual non é válida

en: Drop image
gl: Soltar imaxe

en: Paste image
gl: Pegar imaxe

en: No image available in the clipboard
gl: Non hai imaxes dispoñibles no portapapeis

en: No active selection, first select a region in the image, by dragging with your mouse
gl: Sen selección activa, primeiro selecciona unha rexión da imaxe arrastrando co rato

en: Not a valid image
gl: Non é unha imaxe válida

en: Choose the new width and height
gl: Escolla o novo ancho e alto

en: Cutting of images is not allowed. If you want to delete the image, use the files browser to do it.
gl: Non se permite cortar imaxes. Se queres eliminar a imaxe, utiliza o navegador de ficheiros para facelo.

en: File actions tool bar
gl: Barra de ferramentas de accións de ficheiros

en: Edit actions tool bar
gl: Barra de ferramentas de edición de accións

en: Image filters
gl: Filtros de imaxe

en: Improve contrast (normalize image)
gl: Mellorar o contraste (normalizar a imaxe)

en: Image information bar
gl: Barra de información da imaxe

en: Copy selected region
gl: Copiar a rexión seleccionada

en: Paste into selected region
gl: Pega na rexión seleccionada

en: Copy image
gl: Copiar a imaxe

en: The standard deviation for the Gaussian sharpen operation (higher means more sharpening)
gl: A desviación estándar para a operación de agudo gaussiano (maior significa máis agudo)

en: The standard deviation for the Gaussian blur operation (higher means more blurring)
gl: A desviación estándar para a operación de desenfoque gaussiano (maior significa máis borrosidade)

en: Oilify image
gl: Aceitar imaxe

en: The strength of the operation (higher numbers have larger effects)
gl: A forza da operación (os números máis altos teñen maiores efectos)

en: Choose file name
gl: Escolla o nome do ficheiro

en: No name specified
gl: Non se especifica ningún nome

en: You must specify a file name for the new file, with an extension.
gl: Debes especificar un nome de ficheiro para o ficheiro novo, cunha extensión.

en: Choose an image
gl: Escolle unha imaxe

en: Images in book
gl: Imaxes no libro

en: &Existing images in the book
gl: &Imaxes existentes no libro

en: Search for image by file name
gl: Busca imaxes polo nome do ficheiro

en: Refresh the displayed images
gl: Actualiza as imaxes mostradas

en: &Import image
gl: &Importar imaxe

en: Import an image from elsewhere in your computer
gl: Importa unha imaxe doutro lugar do teu ordenador

en: &Paste image
gl: &Pegar imaxe

en: Paste an image from the clipboard
gl: Pega unha imaxe do portapapeis

en: Full page image
gl: Imaxe da páxina completa

en: Insert the image so that it takes up an entire page when viewed in a reader
gl: Insira a imaxe para que ocupe unha páxina enteira cando se ve nun lector

en: Preserve aspect ratio
gl: Manter as proporcións

en: Preserve the aspect ratio of the inserted image when rendering it full paged
gl: Conserva a relación de aspecto da imaxe inserida ao renderiza a páxina completa

en: &Zoom in
gl: &Facer zoom

en: There is no image on the clipboard
gl: Non hai ningunha imaxe no portapapeis

en: Invalid file extension
gl: A extensión de ficheiro non é válida

en: The file name you choose must have a .jpg or .png extension
gl: O nome do ficheiro que escolla debe ter unha extensión .jpg ou .png

en: Choose the folder into which the files will be placed
gl: Escolla o cartafol no que se colocarán os ficheiros

en: Create new folder
gl: Crear un cartafol novo

en: Enter a name for the new folder
gl: Introduza un nome para o novo cartafol

en: Folder name
gl: Nome do cartafol

en: Create new book
gl: Crea un novo libro

en: &Authors:
gl: &Autores:

en: &Language:
gl: &Idioma:

en: Invalid markup
gl: Marcado non válido

en: The current block tag has an existing unclosed style attribute. Run the Fix HTML tool first.
gl: A etiqueta de bloque actual ten un atributo de estilo non pechado existente. Primeiro execute a ferramenta Fix HTML.

en: Invalid HTML
gl: HTML non válido

en: There is an unclosed %s tag. You should run the Fix HTML tool before trying to rename tags.
gl: Hai unha etiqueta sen pechar %s. Debería executar a ferramenta Fix HTML antes de tentar cambiar o nome das etiquetas.

en: No tag found
gl: Non se atopou ningunha etiqueta

en: No suitable block level tag was found to rename
gl: Non se atopou ningunha etiqueta de nivel de bloque adecuada para cambiar o nome

en: Cursor inside tag
gl: Cursor dentro da etiqueta

en: Cannot split as the cursor is inside the tag definition
gl: Non se pode dividir porque o cursor está dentro da definición da etiqueta

en: No suitable tag was found to split
gl: Non se atopou ningunha etiqueta adecuada para dividir

en: There is an unclosed %s tag. You should run the Fix HTML tool before trying to split tags.
gl: Hai unha etiqueta sen pechar %s. Debería executar a ferramenta Fix HTML antes de tentar dividir as etiquetas.

en: Not in a block tag
gl: Non nunha etiqueta de bloque

en: Cannot change text alignment as the cursor is not inside a block level tag, such as a &lt;p&gt; or &lt;div&gt; tag.
gl: Non se pode cambiar o aliñamento do texto xa que o cursor non está dentro dunha etiqueta de nivel de bloque, como un &lt;p&gt; ou &lt;div&gt; etiqueta.

en: Insert filler text
gl: Inserir texto de recheo

en: Insert a tag
gl: Insira unha etiqueta

en: Insert a self closing tag
gl: Insira unha etiqueta de peche automático

en: Insert a HTML link
gl: Insira unha ligazón HTML

en: Insert a HTML image
gl: Insira unha imaxe HTML

en: Insert a HTML tag with a class
gl: Insira unha etiqueta HTML cunha clase

en: No snippet found
gl: Non se atopou ningún fragmento

en: No matching snippet was found
gl: Non se atopou ningún fragmento coincidente

en: For help with snippets, see the <a href="%s">User Manual</a>
gl: Para obter axuda con fragmentos, consulte o <a href="%s">Manual de usuario</a>

en: The name of this snippet
gl: O nome deste fragmento

en: The text used to trigger this snippet
gl: O texto utilizado para activar este fragmento

en: Tri&gger:
gl: &Disparador:

en: &File types:
gl: Tipos de &ficheiro:

en: Which file types this snippet should be active in
gl: En que tipos de ficheiro debería estar activo este fragmento

en: You can test your snippet here
gl: Podes probar o teu fragmento aquí

en: T&est:
gl: &Proba:

en: Create a snippet
gl: Crea un fragmento

en: Edit snippet
gl: Editar o fragmento

en: You must provide a name for this snippet
gl: Haille que dar un nome a este fragmento

en: You must provide a trigger for this snippet
gl: Debes proporcionar un activador para este fragmento

en: You must provide a template for this snippet
gl: Hai que indicar un modelo para este fragmento

en: You must specify at least one file type
gl: Debes especificar polo menos un tipo de ficheiro

en: Create/edit snippets
gl: Crear/editar fragmentos

en: Search for a snippet
gl: Busca un fragmento

en: &Add snippet
gl: Eng&adir un fragmento

en: &Edit snippet
gl: &Editar o fragmento

en: &Remove snippet
gl: &Eliminar fragmento

en: Change &built-in
gl: Cambiar &incorporado

en: Invalid snippet
gl: Fragmento non válido

en: Cannot edit snippet
gl: Non se pode editar o fragmento

en: No snippet selected
gl: Non se seleccionou ningún fragmento

en: No snippets found
gl: Non se atopou ningún fragmento

en: No snippets found for query: %s
gl: Non se atopou ningún fragmento para a consulta: %s

en: Choose the built-in snippet to modify:
gl: Escolla o fragmento integrado para modificar:

en: Invalid text
gl: Texto non válido

en: Unterminated string
gl: Cadena sen terminar

en: Hold down the Ctrl key and click to open this link
gl: Manteña premida a tecla Ctrl e prema para abrir esta ligazón

en: This link points to a file that is not present in the book
gl: Esta ligazón apunta a un ficheiro que non está presente no libro

en: An unescaped < is not allowed. Replace it with &lt;
gl: Non se permite un < sen escapar. Substitúeo por &lt;

en: An unescaped ampersand is not allowed. Replace it with &amp;
gl: Non está permitido un ampersand sen escapar. Substitúeo por &amp;

en: An unescaped > is not allowed. Replace it with &gt;
gl: Non está permitido un > non escapado. Substitúeo por &gt;

en: / not allowed except at the end of the tag
gl: / non permitido excepto ao final da etiqueta

en: Unknown character
gl: Carácter descoñecido

en: A closing tag must contain only the tag name and nothing else
gl: A etiqueta de peche pode conter só o nome da etiqueta e nada máis

en: Expecting an attribute value
gl: Agárdase un valor de atributo

en: A tag name cannot end with a colon
gl: O nome dunha etiqueta non pode rematar en dous puntos

en: Hold down the Ctrl key and click to open the first matching CSS style rule
gl: Manteña premida a tecla Ctrl e prema para abrir a primeira regra de estilo CSS coincidente

en: Sorting CSS rules can in rare cases change the effective styles applied to the book. Are you sure you want to proceed?
gl: Ordenar as regras CSS pode en casos raros cambiar os estilos efectivos aplicados ao libro. Estás seguro de que queres continuar?

en: Create custom theme
gl: Crear un tema personalizado

en: &Name of custom theme:
gl: &Nome do tema personalizado:

en: &Builtin theme to base on:
gl: Tema &incorporado no que basearse:

en: You must specify a name for your theme
gl: Hai que indicar un nome para o tema

en: A custom theme with the name %s already exists
gl: Xa existe un tema personalizado chamado %s

en: No color
gl: Sen cor

en: Red: {0} Green: {1} Blue: {2}
gl: Vermello: {0} Verde: {1} Azul: {2}

en: Remove color
gl: Retirar esta cor

en: &Background
gl: &Fondo

en: &Foreground
gl: &Letra

en: &Italic
gl: &Cursiva

en: B&old
gl: &Negra

en: &Underline:
gl: S&ubliñado:

en: <h2>Creating a custom theme</h2>
    
    <p id="attribute" lang="und">You can create a custom syntax highlighting theme, with your own colors and font styles. The most important types of highlighting rules are described below. Note that not every rule supports every kind of customization, for example, changing font or underline styles for the <code>Cursor</code> rule does not have any effect as that rule is used only for the color of the blinking cursor.</p>
    
    <p>As you make changes to your theme on the left, the changes will be reflected live in this panel.</p>
    
    <p xml:lang="und">
    {Normal}
        The most important rule. Sets the foreground and background colors for the     editor as well as the style of "normal" text, that is, text that does not match any special syntax.
    
    {Visual}
        Defines the colors for text selected by the mouse.
    
    {CursorLine}
        Defines the color for the line containing the cursor.
    
    {LineNr}
        Defines the colors for the line numbers on the left.
    
    {MatchParen}
        Defines the colors for matching tags in HTML and matching
        braces in CSS.
    
    {Function}
        Used for highlighting tags in HTML
    
    {Type}
        Used for highlighting attributes in HTML
    
    {Statement}
        Tag names in HTML
    
    {Constant}
        Namespace prefixes in XML and constants in CSS
    
    {SpecialCharacter}
        Non{endash}breaking{nbsp}spaces/hyphens in HTML
    
    {Error}
        Syntax errors such as <this <>
    
    {SpellError}
        Misspelled words such as <span lang="en">thisword</span>
    
    {Comment}
        Comments like <!-- this one -->
    
    </p>
    
    <style type="text/css">
    /* Some CSS so you can see how the highlighting rules affect it */
    
    p.someclass {{
        font-family: serif;
        font-size: 12px;
        line-height: 1.2;
    }}
    </style>
gl: <h2>Creando un tema personalizado</h2>
    
    <p id="attribute» lang="und">Podes crear un tema de resaltado de sintaxe personalizado, coas túas propias cores e estilos de fonte. A continuación descríbense os tipos máis importantes de regras de resaltado. Teña en conta que non todas as regras admiten todo tipo de personalización, por exemplo, cambiar o tipo de letra ou o estilo de subliñado para a regra do <code>cursor</code> non ten ningún efecto xa que esa regra só se usa para a cor do cursor parpadeante.</p>
    
    <p>Cando fagas cambios no teu tema da esquerda, os cambios reflectiranse en directo neste panel.</p>
    
    <p xml:lang="und">
    {Normal}
    A regra máis importante. Establece as cores de primeiro plano e de fondo para o editor, así como o estilo de texto «normal», é dicir, texto que non coincide con ningunha sintaxe especial.
    
    {Visual}
    Define as cores para o texto seleccionado co rato.
    
    {CursorLine}
    Define a cor para a liña que contén o cursor.
    
    {LineNr}
    Define as cores para os números de liña da esquerda.
    
    {MatchParen}
    Define as cores para as etiquetas coincidentes en HTML e as coincidencias
    chaves en CSS.
    
    {Function}
    Usado para resaltar etiquetas en HTML
    
    {Type}
    Usado para resaltar atributos en HTML
    
    {Statement}
    Nomes de etiquetas en HTML
    
    {Constant}
    Prefixos de espazo de nomes en XML e constantes en CSS
    
    {SpecialCharacter}
    Non{endash}quebra{nbsp}espazos/guións en HTML
    
    {Error}
    Erros de sintaxe como <this <>
    
    {SpellError}
    Palabras mal escritas como <span lang="en">esta palabra</span>
    
    {Comment}
    Comentarios como <!-- this one -->
    
    </p>
    
    <style type="text/css">
    /* Algúns CSS para que poidas ver como o afectan as regras de resaltado */
    
    p.algunha clase {{
    familia de fontes: serif;
    tamaño da fonte: 12px;
    altura da liña: 1,2;
    }}
    </style>

en: Create/edit custom theme
gl: Crear/Editar un tema personalizado

en: &Edit theme:
gl: &Editar o tema:

en: Add &new theme
gl: E&ngadir un tema novo

en: &Remove theme
gl: &Retirar o tema

en: &Bold
gl: &Negra

en: Make the selected text bold
gl: Pór en negrita o texto seleccionado

en: <h3>Bold</h3>Make the selected text bold
gl: <h3>Negriña</h3> Fai o texto seleccionado en negrita

en: Make the selected text italic
gl: Pór en cursiva o texto seleccionado

en: <h3>Italic</h3>Make the selected text italic
gl: <h3>Cursiva</h3>Faga o texto seleccionado en cursiva

en: &Underline
gl: S&ubliñado

en: Underline the selected text
gl: Subliñar o texto seleccionado

en: <h3>Underline</h3>Underline the selected text
gl: <h3>Subliñar</h3> Subliña o texto seleccionado

en: &Strikethrough
gl: &Riscado

en: Draw a line through the selected text
gl: Debuxa unha liña a través do texto seleccionado

en: <h3>Strikethrough</h3>Draw a line through the selected text
gl: <h3>Tachado</h3>Debuxa unha liña polo texto seleccionado

en: &Superscript
gl: &Superíndice

en: Make the selected text a superscript
gl: Fai do texto seleccionado un superíndice

en: <h3>Superscript</h3>Set the selected text slightly smaller and above the normal line
gl: <h3>Superíndice</h3>Establece o texto seleccionado un pouco máis pequeno e por riba da liña normal

en: &Subscript
gl: Su&bíndice

en: Make the selected text a subscript
gl: Fai do texto seleccionado un subíndice

en: <h3>Subscript</h3>Set the selected text slightly smaller and below the normal line
gl: <h3>Subíndice</h3>Establece o texto seleccionado un pouco máis pequeno e por debaixo da liña normal

en: &Color
gl: &Cor

en: Change text color
gl: Cambiar a cor do texto

en: <h3>Color</h3>Change the color of the selected text
gl: <h3>Cor</h3>Cambia a cor do texto seleccionado

en: &Background color
gl: &Cor de fondo

en: Change background color of text
gl: Cambia a cor de fondo do texto

en: <h3>Background color</h3>Change the background color of the selected text
gl: <h3>Cor de fondo</h3>Cambia a cor de fondo do texto seleccionado

en: Align &left
gl: Aliñar á &esquerda

en: <h3>Align left</h3>Align the paragraph to the left
gl: <h3>Aliñar á esquerda</h3> Aliñar o parágrafo á esquerda

en: &Center
gl: &Centrar

en: <h3>Center</h3>Center the paragraph
gl: <h3>Center</h3>Centra o parágrafo

en: Align &right
gl: Aliñar á &dereita

en: <h3>Align right</h3>Align the paragraph to the right
gl: <h3>Aliñar á dereita</h3> Aliñar o parágrafo á dereita

en: &Justify
gl: &Xustificar

en: Justify
gl: Xustificar

en: <h3>Justify</h3>Align the paragraph to both the left and right margins
gl: <h3>Xustificar</h3> Aliñar o parágrafo ás marxes esquerda e dereita

en: &Sort style rules
gl: &Ordenar regras de estilo

en: Sort the style rules
gl: Ordena as regras de estilo

en: &Insert image
gl: &Inserir unha imaxe

en: Insert an image into the text
gl: Insire unha imaxe no texto

en: <h3>Insert image</h3>Insert an image into the text
gl: <h3>Inserir imaxe</h3>Insire unha imaxe no texto

en: Insert &hyperlink
gl: Inserir unha &hiperligazón

en: Insert hyperlink
gl: Inserir unha hiperligazón

en: <h3>Insert hyperlink</h3>Insert a hyperlink into the text
gl: <h3>Inserir hiperligazón</h3>Insira unha hiperligazón no texto

en: Smart &comment
gl: &comentar intelixente

en: Smart comment (toggle block comments)
gl: Comentario intelixente (alternar bloquear comentarios)

en: <h3>Smart comment</h3>Comment or uncomment text<br><br>If the cursor is inside an existing block comment, uncomment it, otherwise comment out the selected text.
gl: <h3>Comentario intelixente</h3>Comentar ou descomentar texto<br><br>Se o cursor está dentro dun comentario de bloque existente, descoméntao, se non, comenta o texto seleccionado.

en: Convert the paragraph to &lt;%s&gt;
gl: Converte o parágrafo en &lt;%s&gt;

en: &Lower case
gl: M&inúsculas

en: &Swap case
gl: &Inverter maiúsculas/minúsculas

en: &Upper case
gl: M&aiúsculas

en: &Capitalize
gl: &Pór en maiúsculas

en: &Title case
gl: Formato de &título (todas as iniciais en maiúscula)

en: Change the case of the selected text: %s
gl: Cambia o caso do texto seleccionado: %s

en: Insert &tag
gl: Iserir unha e&tiqueta

en: Insert tag
gl: Inserir etiqueta

en: <h3>Insert tag</h3>Insert a tag, if some text is selected the tag will be inserted around the selected text
gl: <h3>Inserir etiqueta</h3>Insire unha etiqueta, se se selecciona algún texto, a etiqueta inserirase arredor do texto seleccionado

en: Remove &tag
gl: Eliminar &etiqueta

en: Remove tag
gl: Eliminar a etiqueta

en: <h3>Remove tag</h3>Remove the currently highlighted tag
gl: <h3>Eliminar etiqueta</h3>Eliminar a etiqueta resaltada actualmente

en: &Split tag
gl: &Dividir etiqueta

en: Split current tag
gl: Dividir a etiqueta actual

en: <h3>Split tag</h3>Split the current tag at the cursor position
gl: <h3>Dividir etiqueta</h3>Divida a etiqueta actual na posición do cursor

en: Change paragraph to heading
gl: Converter o parágrafo nun títul

en: Add a tag to this menu
gl: Engade unha etiqueta a este menú

en: Remove from this menu
gl: Retirar deste menú

en: Name of tag to add
gl: Nome da etiqueta a engadir

en: Enter the name of the tag
gl: Introduza o nome da etiqueta

en: Editor tools
gl: Ferramentas do editor

en: Format text
gl: Formatar texto

en: No text
gl: Non hai texto

en: There is no suitable text in the clipboard to paste.
gl: Non hai texto útil para pegar no portapapeis.

en: Ignore this word
gl: Ignorar esta palabra

en: Add this word to the dictionary: {0}
gl: Engadir esta palabra ao dicionario: {0}

en: Add this word to the dictionary
gl: Engadir esta palabra ao dicionario

en: Open %s
gl: Abrir %s

en: Rename the class {}
gl: Cambia o nome da clase {}

en: Show help for: %s
gl: Mostrar axuda sobre: %s

en: C&hange case
gl: C&ambiar caso

en: Chapter-
gl: Capítulo-

en: Style-
gl: Estilo-

en: Styles
gl: Estilos

en: Image-
gl: Imaxe-

en: Font-
gl: Tipo de letra-

en: Misc-
gl: Diversos-

[ctx: edit book file type]
en: Miscellaneous
gl: Miscelánea

en: The file name must have an extension
gl: O nome de ficheiro ten que ter unha extensión

en: The file name contains invalid characters
gl: O nome de ficheiro contén caracteres incorrectos

en: This file name already exists in the book
gl: Este nome de ficheiro xa existe no libro

en: Bulk rename items
gl: Cambiar o nome de elementos en masa

en: All selected files will be renamed to the form prefix-number
gl: Todos os ficheiros seleccionados van ser renomeados co formato prefixo-número

en: &Prefix:
gl: &Prefixo:

en: Starting &number:
gl: A partir do &número:

en: Rename files according to their book order
gl: Cambia o nome dos ficheiros segundo a orde do libro

en: Rename the selected files according to the order they appear in the book, instead of the order they were selected in.
gl: Cambia o nome dos ficheiros seleccionados segundo a orde en que aparecen no libro, en lugar da orde na que foron seleccionados.

en: Merge the file {0} into the file {1}?
gl: Combinar o ficheiro {0} co ficheiro {1}?

en: Merge the {0} selected files into the file {1}?
gl: Combinar os {0} ficheiros seleccionados no ficheiro {1}?

en: Merge files
gl: Combina ficheiros

en: Full path:
gl: Ruta completa:

en: This file is the cover %s for this book
gl: O ficheiro é a capa %s deste libro

en: image
gl: imaxe

en: This file contains all the metadata and book structure information
gl: Este ficheiro contén todos os metadatos e a información da estrutura do libro

en: This file contains the metadata table of contents
gl: Este ficheiro contén o índice de metadatos

en: This file is not listed in the book manifest
gl: Este ficheiro non aparece no manifesto do libro

en: This file is marked as non-linear in the spine
    Drag it to the top to make it linear
gl: Este ficheiro está marcado como non lineal no lombo
    Arrástrao cara arriba para facelo lineal

en: This file is a text file that is not referenced in the spine
gl: Este ficheiro é un ficheiro de texto que non se fai referencia no lombo

en: This file occurs more than once in the spine
gl: Este ficheiro aparece máis dunha vez na columna vertebral

en: Not a valid font
gl: Non é un tipo de letra válido

en: Select all {} files
gl: Selecciona todos os {} ficheiros

en: De-select all {} files
gl: Deseleccione todos os {} ficheiros

en: Export %s
gl: Exportar %s

en: Replace %s with file...
gl: Substituír co ficheiro %s...

en: Export all %d selected files
gl: Exportar todos os ficheiros seleccionados %d

en: &Rename %s
gl: &Renomear %s

en: Mark %s as cover image
gl: Marcar %s como imaxe da capa

en: Mark %s as cover page
gl: Marcar %s como páxina de capa

en: Mark %s as Table of Contents
gl: Marcar %s como Índice

en: &Bulk rename the selected files
gl: &Renomear en masa os ficheiros seleccionados

en: Change the file extensions for the selected files
gl: Cambia as extensións dos ficheiros seleccionados

en: &Delete the selected file | &Delete the {} selected files
gl[0]: &Eliminar o ficheiro seleccionado
gl[1]: &Elimina os {} ficheiros seleccionados

en: &Copy the selected file to another editor instance | &Copy the {} selected files to another editor instance
gl[0]: &Copie o ficheiro seleccionado noutra instancia do editor
gl[1]: &Copie os {} ficheiros seleccionados noutra instancia do editor

en: Paste file from other editor instance
gl: &Copie o ficheiro seleccionado noutra instancia do editor

en: Paste {} files from other editor instance
gl: Pega {} ficheiros doutra instancia do editor

en: Link &stylesheets...
gl: Ligazón & follas de estilo...

en: &Merge selected text files
gl: &Combina os ficheiros de texto seleccionados

en: &Merge selected style files
gl: &Combina os ficheiros de estilo seleccionados

en: Cannot merge
gl: Non se pode combinar

en: No files selected. Select two or more HTML files or two or more CSS files in the Files browser before trying to merge
gl: Non se seleccionaron ficheiros. Seleccione dous ou máis ficheiros HTML ou dous ou máis ficheiros CSS no navegador de ficheiros antes de tentar combinar

en: Cannot rename
gl: Non se pode cambiar o nome

en: %s books do not support file renaming as they do not use file names internally. The filenames you see are automatically generated from the internal structures of the original file.
gl: %s os libros non admiten o cambio de nome de ficheiros xa que non usan nomes de ficheiros internamente. Os nomes de ficheiros que ves xéranse automaticamente a partir das estruturas internas do ficheiro orixinal.

en: Not first item
gl: Non é o primeiro elemento

en: %s is not the first text item. You should only mark the first text item as cover. Do you want to make it the first item?
gl: %s non é o primeiro elemento de texto. Só debes marcar o primeiro elemento de texto como portada. Queres que sexa o primeiro elemento?

en: The file(s) %s cannot be renamed.
gl: Non se pode cambiar o nome do(s) ficheiro(s) %s.

en: New file extension:
gl: Nova extensión de ficheiro:

en: Rename files
gl: Cambiar o nome dos ficheiros

en: The file(s) %s cannot be deleted.
gl: Non se poden eliminar o(s) ficheiro(s) %s.

en: No item with the name %s was found
gl: Non se atopou ningún elemento co nome %s

en: Choose location
gl: Escolle localización

en: Files
gl: Ficheiros

en: No stylesheets
gl: Sen follas de estilo

en: This book currently has no stylesheets. You must first create a stylesheet before linking it.
gl: Este libro non ten follas de estilo actualmente. Primeiro debes crear unha folla de estilo antes de vinculala.

en: Choose stylesheets
gl: Escolle follas de estilo

en: Choose the stylesheets to link. Drag and drop to re-arrange
gl: Escolla as follas de estilo para enlazar. Arrastra e solta para reorganizar

en: Remove existing links to stylesheets
gl: Elimina as ligazóns existentes ás follas de estilo

en: Choose a name for the new (blank) file. To place the file in a specific folder in the book, include the folder name, for example: <i>text/chapter1.html
gl: Escolla un nome para o novo ficheiro (en branco). Para colocar o ficheiro nun cartafol específico do libro, inclúa o nome do cartafol, por exemplo: <i>text/chapter1.html

en: Automatically add style-sheet links into new HTML files
gl: Engade automaticamente ligazóns de follas de estilo a novos ficheiros HTML

en: Import resource file (image/font/etc.)
gl: Importar ficheiro de recursos (imagen/font/etc.)

en: Import a file from your computer as a new file into the book.
gl: Importa un ficheiro do teu ordenador como un ficheiro novo ao libro.

en: Choose a name for the imported file
gl: Escolla un nome para o ficheiro importado

en: You must specify a name for the new file, with an extension, for example, chapter1.html
gl: Debes especificar un nome para o ficheiro novo, cunha extensión, por exemplo, chapter1.html

en: Choose master file
gl: Escolla o ficheiro mestre

en: Choose the master file. All selected files will be merged into the master file:
gl: Escolla o ficheiro mestre. Todos os ficheiros seleccionados combinaranse no ficheiro mestre:

en: Debug output from %s
gl: Depurar a saída de %s

en: No such function
gl: Non existe esa función

en: There is no function named %s
gl: Non existe ningunha función chamada %s

en: Cannot remove builtin function
gl: Non é posíbel retirar unha función integrada

en: The function %s is a builtin function, it cannot be removed.
gl: A función %s é unha función integrada e non é posíbel retirala.

en: Choose a function to run on matched text (by name)
gl: Escolle unha función para executar no texto coincidente (polo nome)

en: Save current search
gl: Gardar esta busca

en: Show saved searches
gl: Mostrar as buscas gardadas

en: Create/edit a function
gl: Crear/Editar unha función

en: F&unction name:
gl: &Nome da función:

en: For help with creating functions, see the <a href="%s">User Manual</a>
gl: Para axuda sobre como crear funcións consulte o <a href="%s">Manual do usuario</a>

en: Must specify name
gl: Hai que indicar o nome

en: You must specify a name for this function.
gl: Hai que indicar un nome para esta función.

en: Invalid Python code
gl: Código de Python non válido

en: The code you created is not valid Python code, with error: %s
gl: O código que creaches non é un código Python válido, con erro: %s

en: No replace function
gl: Sen función de substitución

en: You must create a Python function named replace in your code
gl: Debes crear unha función de Python chamada substituír no teu código

en: Inherited from %s
gl: Herdado de %s

en: Matched CSS rules for %s
gl: Regras CSS coincidentes para %s

en: Computed final style
gl: Estilo final calculado

en: Copy everything
gl: Copia todo

en: No style information found
gl: Non se atopou ningunha información de estilo

en: Move the cursor inside a HTML tag to see what styles apply to that tag.
gl: Move o cursor dentro dunha etiqueta HTML para ver que estilos se aplican a esa etiqueta.

en: %prog [opts] [path_to_ebook] [name_of_file_inside_book ...]
    
    Launch the calibre Edit book tool. You can optionally also specify the names of
    files inside the book which will be opened for editing automatically.
gl: %prog [opta] [ruta_a_libro_e] [nome_do_arquivo_dentro do_libro...]
    
    Inicia a ferramenta calibre Edit book. Opcionalmente, tamén pode especificar os nomes de
    ficheiros dentro do libro que se abrirán para editar automaticamente.

en: The text to select in the book when it is opened for editing
gl: O texto a seleccionar no libro cando se abre para editar

en: Change this to the relative path to: %s
gl: Cambia isto polo camiño relativo a: %s

en: Font file added
gl: Engadiuse o ficheiro de fonte

en: The font file <b>{}</b> has been added. The text for the CSS @font-face rule for this file has been copied to the clipboard. You should paste it into whichever CSS file you want to add this font to.
gl: Engadiuse o ficheiro de fonte <b>{}</b>. O texto da regra CSS @font-face deste ficheiro copiouse no portapapeis. Debes pegalo no ficheiro CSS ao que queiras engadir este tipo de letra.

en: Font files added
gl: Engadíronse ficheiros de fontes

en: The specified font files have been added. The text for the CSS @font-face rules for these files has been copied to the clipboard. You should paste it into whichever CSS file you want to add these fonts to.
gl: Engadíronse os ficheiros de fontes especificados. O texto das regras CSS @font-face destes ficheiros foi copiado no portapapeis. Debes pegalo no ficheiro CSS ao que queiras engadir estes tipos de letra.

en: Font faces for %s
gl: Caras de letra para %s

en: Embedded
gl: Incorporada

en: Font family
gl: Familia de tipo de letra

en: Change font
gl: Cambiar o tipo de letra

en: Change the font %s to: | Change the fonts %s to:
gl[0]: Cambia o tipo de letra %s a:
gl[1]: Cambia os tipos de letra %s a:

en: &New font:
gl: &Novo tipo de letra:

en: The font <i>%s</i> <b>exists</b> on your computer
gl: O tipo de letra <i>%s</i><b>existe</b> no teu ordenador

en: The font <i>%s</i> <b>does not exist</b> on your computer
gl: O tipo de letra <i>%s</i> <b>non existe</b> no teu ordenador

en: Manage fonts
gl: Xestionar fontes

en: &Install fonts
gl: &Instalar tipos de letra

en: Install fonts from font files to make them available for embedding
gl: Instala fontes dos ficheiros de fontes para que esteas dispoñibles para incorporalas

en: &Change selected fonts
gl: &Cambiar os tipos de letra seleccionados

en: &Remove selected fonts
gl: &Retirar os tipos de letra seleccionados

en: &Embed all fonts
gl: &Incorporar todos os tipos de letra

en: &Subset all fonts
gl: &Subconxunto de todas as fontes

en: Rescan the book for fonts in case you have made changes
gl: Volve buscar fontes no libro por se fixeches cambios

en:  All the fonts declared in this book are shown to the left, along with whether they are embedded or not.
                You can remove or replace any selected font and also embed any declared fonts that are not already embedded.
gl:  Todos os tipos de letra declarados neste libro móstranse á esquerda, xunto con se están incrustados ou non.
    Pode eliminar ou substituír calquera tipo de letra seleccionado e tamén incorporar calquera tipo de letra declarado que aínda non estea incrustado.

en:  Double click any font family to see if the font is available for embedding on your computer.
gl:  Fai dobre clic en calquera familia de fontes para ver se a fonte está dispoñible para incorporala no teu ordenador.

en: The font <b>%s</b> was not found on your computer. If you have the font files, you can install it using the "Install fonts" button in the lower left corner.
gl: Non se atopou o tipo de letra <b>%s</b> no teu ordenador. Se tes os ficheiros de fontes, podes instalalos usando o botón «Instalar fontes» na esquina inferior esquerda.

en: No fonts selected
gl: Non hai tipos de letra seleccionados

en: No fonts selected, you must first select some fonts in the left panel
gl: Non hai tipos de letra seleccionados; hai que seleccionar primeiro algúns tipos de letra no panel esquerdo

en: Remove unused CSS
gl: Retirar o CSS sen usar

en: This will remove all CSS rules that do not match any actual content. There are a couple of additional cleanups you can enable, below:
gl: Isto eliminará todas as regras CSS que non coincidan con ningún contido real. Hai un par de limpezas adicionais que podes activar, a continuación:

en: Remove unused &class attributes
gl: Eliminar atributos de &clase non utilizados

en: Remove all class attributes from the HTML that do not match any existing CSS rules
gl: Elimina todos os atributos de clase do HTML que non coincidan con ningunha das regras CSS existentes

en: Merge CSS rules with identical &selectors
gl: Combina regras CSS con &selectores idénticos

en: Merge CSS rules in the same stylesheet that have identical selectors. Note that in rare cases merging can result in a change to the effective styling of the book, so use with care.
gl: Combina regras CSS na mesma folla de estilo que teñan selectores idénticos. Teña en conta que, en casos raros, a fusión pode producir un cambio no estilo efectivo do libro, polo que úsao con coidado.

en: Merge CSS rules with identical &properties
gl: Combina regras CSS con &propiedades idénticas

en: Merge CSS rules in the same stylesheet that have identical properties. Note that in rare cases merging can result in a change to the effective styling of the book, so use with care.
gl: Combina regras CSS na mesma folla de estilo que teñen propiedades idénticas. Teña en conta que, en casos raros, a fusión pode producir un cambio no estilo efectivo do libro, polo que úsao con coidado.

en: Remove &unreferenced style sheets
gl: Eliminar follas de estilo &sen referencia

en: Remove stylesheets that are not referenced by any content.
gl: Elimina follas de estilo ás que ningún contido fai referencia.

en: Remove NCX ToC file
gl: Retirar o ficheiro de índice NCX

en: Remove the legacy Table of Contents in NCX form?
gl: Queres eliminar a táboa de contidos heredada no formulario NCX?

en: This form of Table of Contents is superseded by the new HTML based Table of Contents. Leaving it behind is useful only if you expect this book to be read on very old devices that lack proper support for EPUB 3
gl: Esta forma de Índice é substituída pola nova Índice baseada en HTML. Deixalo atrás só é útil se esperas que este libro se lea en dispositivos moi antigos que carecen de soporte adecuado para EPUB 3

en: Ask this question again in the future
gl: Fai esta pregunta de novo no futuro

en: Keep NCX
gl: Manteña NCX

en: Remove NCX
gl: Eliminar NCX

en: Action report
gl: Informe de actuación

en: Enable &lossy compression of {} images
gl: Activa a &compresión con perdas de {} imaxes

en: This allows you to change the quality factor used for {} images.
    By lowering the quality you can greatly reduce file size, at the expense of the image looking blurred.
gl: Isto permítelle cambiar o factor de calidade utilizado para {} imaxes.
    Ao baixar a calidade, pode reducir moito o tamaño do ficheiro, a costa de que a imaxe pareza borrosa.

en: The image quality, 1 is high compression with low image quality, 100 is low compression with high image quality
gl: A calidade da imaxe, 1 é alta compresión con baixa calidade de imaxe, 100 é baixa compresión con alta calidade de imaxe

en: Image &quality:
gl: Calidade da imaxe:

en: Compress images
gl: Comprimir imaxes

en: You can compress the images in this book losslessly, reducing the file size of the book, without affecting image quality. Typically image size is reduced by 5 - 15%.
gl: Podes comprimir as imaxes deste libro sen perdas, reducindo o tamaño do ficheiro do libro, sen afectar á calidade da imaxe. Normalmente, o tamaño da imaxe redúcese nun 5-15%.

en: Compressing images...
gl: Comprimindo imaxes...

en: Compressing images, please wait...
gl: Comprimindo imaxes, agarde...

en: Editor font &family:
gl: Familia de fontes do editor:

en: Editor font &size:
gl: Tamaño de letra do editor:

en: Editor cursor &width:
gl: Cursor e ancho do editor:

en: Create/edit &custom color schemes
gl: Crear/editar &esquemas de cores personalizados

en: &Color scheme:
gl: &Esquema de cores:

en: W&idth of tabs:
gl: An&cho das pestanas:

en: Change &templates
gl: Cambiar &modelos

en: Templates for new files:
gl: Modelos para ficheiros novos:

en: &Wrap long lines in the editor
gl: A&xustar as liñas longas no editor

en: &Replace HTML entities as they are typed
gl: &Substituír as entidades HTML mentres se escriben

en: With this option, every time you type in a complete html entity, such as &amp;hellip; it is automatically replaced by its corresponding character. The replacement happens only when the trailing semi-colon is typed.
gl: Con esta opción, cada vez que escribe unha entidade html completa, como &amp;hellip; substitúese automaticamente polo seu correspondente carácter. A substitución só ocorre cando se escribe o punto e coma ao final.

en: Auto close t&ags when typing </
gl: Peche automático de etiquetas ao escribir </

en: With this option, every time you type </ the current HTML closing tag is auto-completed
gl: Con esta opción, cada vez que escriba </ a etiqueta de peche HTML actual complétase automaticamente

en: Show the &name of the current character before the cursor along with the line and column number
gl: Mostra o &nome do carácter actual antes do cursor xunto co número de liña e columna

en: Beautify individual &files automatically when they are opened
gl: Embelece automaticamente os &ficheiros individuais cando se abran

en: This will cause the beautify current file action to be performed automatically every time you open a HTML/CSS/etc. file for editing.
gl: Isto fará que a acción de embelecemento do ficheiro actual se realice automaticamente cada vez que abra un HTML/CSS/etc. arquivo para editar.

en: Show &misspelled words underlined in the code view
gl: Mostra as palabras &mal escritas subliñadas na vista de código

en: This will cause spelling errors to be highlighted in the code view for easy correction as you type.
gl: Isto fará que os erros ortográficos se destaquen na vista de código para correxilos facilmente mentres escribes.

en: Allow drag and drop &editing of text
gl: Permitir arrastrar e soltar e editar o texto

en: Allow using drag and drop to move text around in the editor. It can be useful to turn this off if you have a misbehaving touchpad.
gl: Permite arrastrar e soltar para mover o texto no editor. Pode ser útil desactivalo se tes un panel táctil que se comporta mal.

en: Manage &spelling dictionaries
gl: Xestionar dicionarios ortográficos

en: Manage sni&ppets
gl: Xestionar frag&mentos

en: Automatic (%s)
gl: Automático (%s)

en: Update &metadata embedded in the book when opening
gl: Actualiza os metadatos inseridos no libro ao abrir

en: When the file is opened, update the metadata embedded in the book file to the current metadata in the calibre library.
gl: Cando se abra o ficheiro, actualice os metadatos incrustados no ficheiro do libro aos metadatos actuais da biblioteca de calibre.

en: Ask which &format to edit if more than one format is available for the book
gl: Pregunta que &formato editar se hai máis dun formato dispoñible para o libro

en: When auto-selecting the format to edit for a book with multiple formats, this is the preference order.
gl: Ao seleccionar automaticamente o formato para editar para un libro con varios formatos, esta é a orde de preferencia.

en: Preferred format order (drag and drop to change)
gl: Orde do formato preferido (arrastrar e soltar para cambiar)

en: Allow dockable &windows to be nested inside the dock areas
gl: Permitir que as &fiestras acoplables estean aniñadas dentro das áreas de acoplamento

en: By default, you can have only a single row or column of windows in the dock areas (the areas around the central editors). This option allows for more flexible window layout, but is a little more complex to use.
gl: Por defecto, só pode ter unha única fila ou columna de fiestras nas áreas do dock (as áreas arredor dos editores centrais). Esta opción permite un deseño de fiestras máis flexible, pero é un pouco máis complexo de usar.

en: Choose which windows will occupy the corners of the dockable areas
gl: Escolla que ventás ocuparán as esquinas das áreas acoplables

en: The &top-left corner
gl: A esquina superior esquerda

en: The top-&right corner
gl: A esquina superior dereita

en: The &bottom-left corner
gl: A &esquina inferior esquerda

en: The bottom-ri&ght corner
gl: A esquina inferior dereita

en: Restore &state of previously edited book when opening it again
gl: Restaura o &estado do libro editado anteriormente ao abrilo de novo

en: When opening a previously edited book again, restore its state. That means all open files are automatically re-opened and the cursor is positioned at its previous location.
gl: Ao abrir de novo un libro editado previamente, restablece o seu estado. Isto significa que todos os ficheiros abertos volven abrir automaticamente e o cursor sitúase na súa localización anterior.

en: Show full &file paths in the File browser
gl: Mostra as rutas completas dos ficheiros no navegador de ficheiros

en: Showing the full file paths is useful when editing books that contain multiple files with the same file name.
gl: Mostrar as rutas completas dos ficheiros é útil cando se editan libros que conteñan varios ficheiros co mesmo nome.

en: Monospaced text
gl: Texto monoespazado

en: Sans-serif text
gl: Texto sans serif

en: Serif text
gl: Texto serif

en: Font family for &%s:
gl: Familia de fontes para &%s:

en: Style for standard &text:
gl: Estilo para o &texto estándar:

en: &Default font size:
gl: Tamaño &de letra predeterminado:

en: &Monospace font size:
gl: Tamaño de letra m&onoespazo:

en: Mi&nimum font size:
gl: Tamaño mí&nimo de letra:

en: lines
gl: liñas

en: Number of lines that are shown above the current line when syncing the text shown in the preview panel to the cursor position in the code view
gl: Número de liñas que se mostran enriba da liña actual ao sincronizar o texto mostrado no panel de vista previa coa posición do cursor na vista de código

en: Visible lines above s&ync point:
gl: Liñas visibles por riba do punto s&ync:

en: Background color:
gl: Cor de fondo:

en: Foreground color:
gl: Cor de primeiro plano:

en: Link color:
gl: Cor da ligazón:

en: Use the colors from the book styles, defaulting to black-on-white. Note that in dark mode, you must set all three colors to "No change" otherwise the book is rendered with dark colors.
gl: Usa as cores dos estilos dos libros, por defecto en negro sobre branco. Teña en conta que no modo escuro, debe configurar as tres cores en «Sen cambios», se non, o libro aparecerá con cores escuras.

en: Theme based
gl: Baseado en temas

en: When using a dark theme force dark colors, otherwise same as "No change"
gl: Cando se usa un tema escuro forza as cores escuras, se non, o mesmo que «Sen cambios»

en: Choose a custom color
gl: Escolle unha cor personalizada

en: Custom
gl: Personalizado

en: Choose which toolbar you want to customize
gl: Escolla a barra de ferramentas que quere personalizar

en: Tools for %s editors
gl: Ferramentas para %s editores

en: Book wide actions
gl: Libro de accións amplas

en: Book wide tools
gl: Libro de ferramentas amplas

en: Book wide tools from third party plugins
gl: Reserva ferramentas amplas de complementos de terceiros

en: Common tools for all editors
gl: Ferramentas comúns para todos os editores

en: Text formatting actions
gl: Accións de formato de texto

en: &Toolbar to customize:
gl: &Barra de ferramentas para personalizar:

en: Add selected actions to the toolbar
gl: Engade as accións seleccionadas á barra de ferramentas

en: Remove selected actions from the toolbar
gl: Elimina as accións seleccionadas da barra de ferramentas

en: Adjust the size of icons on all toolbars
gl: Axusta o tamaño das iconas en todas as barras de ferramentas

en: Toolbar &icon size:
gl: Tamaño da icona da barra de ferramentas:

en: Customize templates
gl: Personalizar modelos

en: Choose the &type of template to edit:
gl: Escolla o &tipo de modelo a editar:

en: The variables {0} and {1} will be replaced with the title and author of the book. {2} is where the cursor will be positioned. If you want to include braces in your template, for example for CSS rules, you have to escape them, like this: {3}
gl: As variables {0} e {1} substituiranse polo título e o autor do libro. {2} é onde se situará o cursor. Se queres incluír chaves no teu modelo, por exemplo para as regras CSS, tes que escapar delas, así: {3}

en: Preferences for Edit book
gl: Preferencias para Editar libro

en: Restore all &defaults
gl: Restaurar todos os &predeterminados

en: Restore defaults for all preferences
gl: Restaurar as opcións predeterminadas de todas as preferencias

en: Restore &current defaults
gl: Restaurar os &predeterminados actuais

en: Restore defaults for currently displayed preferences
gl: Restaurar as opcións predeterminadas de todas as preferencias que se mostran

en: Restore c&onfirmations
gl: Restaurar as confirmacións

en: Restore all disabled confirmation prompts
gl: Restaura todas as solicitudes de confirmación desactivadas

en: Main window
gl: Fiestra principal

en: Preview settings
gl: Configuración de vista previa

en: Integration with calibre
gl: Integración con calibre

en: There are no disabled confirmation prompts
gl: Non hai solicitudes de confirmación desactivadas

en: One disabled confirmation prompt was restored | {} disabled confirmation prompts were restored
gl[0]: Restableceuse unha solicitude de confirmación desactivada
gl[1]: Restablecéronse {} solicitudes de confirmación desactivadas

en: Disabled confirmations restored
gl: Restauráronse as confirmacións desactivadas

en: Render process crashed
gl: O proceso de renderizado fallou

en: The Qt WebEngine Render process has crashed so Preview/Live CSS will not work. You should try restarting the editor.
gl: O proceso de renderizado de Qt WebEngine fallou, polo que a vista previa/CSS en directo non funcionará. Deberías tentar reiniciar o editor.

en: 
                <h3>Live preview</h3>
    
                <p>Here you will see a live preview of the HTML file you are currently editing.
                The preview will update automatically as you make changes.
    
                <p style="font-size:x-small; color: gray">Note that this is a quick preview
                only, it is not intended to simulate an actual e-book reader. Some
                aspects of your e-book will not work, such as page breaks and page margins.
gl: 
              <h3>Vista previa en directo</h3>
    
              <p>Aquí verás unha vista previa en directo do ficheiro HTML que estás editando actualmente.
    A vista previa actualizarase automaticamente a medida que fagas cambios.
    
              <p style="font-size:x-small; color: gray">Teña en conta que esta é unha vista previa rápida
    só, non pretende simular un lector de libros electrónicos real. Algunhas
    aspectos do teu libro electrónico non funcionarán, como saltos de páxina e marxes de páxina.

en: Inspect element
gl: Inspeccionar elemento

en: Edit %s
gl: Editar %s

en: Loading preview, please wait...
gl: Cargando vista previa, agarde...

en: Search in preview
gl: Busca na vista previa

en: Invalid location
gl: Localización non válida

en: Cannot split on the body tag
gl: Non se pode dividir na etiqueta do corpo

en: Failed to launch worker
gl: Produciuse un erro ao iniciar o traballador

en: Failed to launch the worker process used for rendering the preview
gl: Produciuse un erro ao iniciar o proceso de traballo utilizado para renderizar a vista previa

en: Cannot disable
gl: Non se pode desactivar

en: Auto reloading of the preview panel cannot be disabled while the Live CSS panel is open.
gl: A recarga automática do panel de vista previa non se pode desactivar mentres estea aberto o panel CSS en directo.

en: Auto reload preview when text changes in editor
gl: Vista previa de recarga automática cando o texto cambia no editor

en: Disable auto reload of preview
gl: Desactiva a recarga automática da vista previa

en: Disable syncing of preview position to editor position
gl: Desactiva a sincronización da posición de vista previa coa posición do editor

en: Enable syncing of preview position to editor position
gl: Activa a sincronización da posición de vista previa coa posición do editor

en: Abort file split
gl: Abortar a división do ficheiro

en: Split this file at a specified location.<p>After clicking this button, click inside the preview panel above at the location you want the file to be split.
gl: Divide este ficheiro nunha localización especificada. <p>Despois de facer clic neste botón, preme no panel de vista previa de arriba na localización na que queres que se divida o ficheiro.

en: Delete selected files
gl: Elimina os ficheiros seleccionados

en: Size (KB)
gl: Tamaño (KB)

en: Word count
gl: Conta de palabras

en: Style
gl: Estilo

en: Total uncompressed size of all files: {0} :: Images: {1} :: Fonts: {2}
gl: Tamaño total sen comprimir de todos os ficheiros: {0} :: Imaxes: {1} :: Tipos de letra: {2}

en: Resolution
gl: Resolución

en: Times used
gl: Tempos empregados

en: Edit the image: %s
gl: Edita a imaxe: %s

en: Anchor
gl: Áncora

en: Source text
gl: Texto de orixe

en: Target
gl: Destino

en: Target text
gl: Texto obxectivo

en: The link destination does not exist
gl: O destino da ligazón non existe

en: The link destination exists
gl: O destino da ligazón existe

en: The link destination could not be verified
gl: Non se puido verificar o destino da ligazón

en: Click entries above to see their destination here
gl: Preme nas entradas anteriores para ver o seu destino aquí

en: No destination found for this link
gl: Non se atopou ningún destino para esta ligazón

en: Language
gl: Idioma

en: Word
gl: Palabra

en: Words: {2} :: Unique Words: :: {0} :: Languages: {1}
gl: Palabras: {2} :: Palabras únicas: :: {0} :: Idiomas	: {1}

en: Character
gl: Carácter

en: Codepoint
gl: Punto de código

en: All the characters in the book
gl: Todos os personaxes do libro

en: {0} [{1} elements]
gl: {0} [{1} Elementos]

en: Sort by:
gl: Ordenar por:

en: &Counts
gl: &Conta

en: &Name
gl: &Nome

en: {0} rules, {1} unused
gl: {0} regras, {1} sen usar

en: Number of matches
gl: Número de partidos

en: Style Rule
gl: Regra de estilo

en: {0} classes, {1} unused
gl: {0} clases, {1} sen usar

en: Class
gl: Clase

en: Words
gl: Palabras

en: Style rules
gl: Regras de estilo

en: Style classes
gl: Clases de estilo

en: Characters
gl: Caracteres

en: Links
gl: Ligazóns

en: Export of %s data is not supported
gl: Non se admite a exportación de datos %s

en: Choose a filename for the data
gl: Escolla un nome de ficheiro para os datos

en: CSV files
gl: ficheiros CSV

en: Reports
gl: Informes

en: Export the currently shown report as a CSV file
gl: Exporta o informe mostrado actualmente como un ficheiro CSV

en: Are you sure you want to delete the selected files?
gl: Estás seguro de que queres eliminar os ficheiros seleccionados?

en: Failed to gather data
gl: Produciuse un erro ao recoller os datos

en: Failed to gather data for the report. Click "Show details" for more information.
gl: Produciuse un erro ao recoller os datos para o informe. Preme en «Mostrar detalles» para obter máis información.

en: Saving...
gl: Gardando...

en: Enable completion based on search history
gl: Activa a finalización en función do historial de busca

en: Disable completion based on search history
gl: Desactiva a finalización en función do historial de busca

en: All style files
gl: Todos os ficheiros de estilo

en: All text files
gl: Todos os ficheiros de texto

en: Current file
gl: Ficheiro actual

en: Marked text
gl: Texto marcado

en: Open files
gl: Abrir ficheiros

en: Selected files
gl: Ficheiros seleccionados

en: 
                Where to search/replace:
                <dl>
                <dt><b>Current file</b></dt>
                <dd>Search only inside the currently opened file</dd>
                <dt><b>All text files</b></dt>
                <dd>Search in all text (HTML) files</dd>
                <dt><b>All style files</b></dt>
                <dd>Search in all style (CSS) files</dd>
                <dt><b>Selected files</b></dt>
                <dd>Search in the files currently selected in the File browser</dd>
                <dt><b>Open files</b></dt>
                <dd>Search in the files currently open in the editor</dd>
                <dt><b>Marked text</b></dt>
                <dd>Search only within the marked text in the currently opened file. You can mark text using the Search menu.</dd>
                </dl>
gl: 
    Onde buscar/substituír:
    <dl>
    <dt><b>Ficheiro actual</b></dt>
    <dd>Busca só dentro do ficheiro aberto actualmente</dd>
    <dt><b>Todos os ficheiros de texto</b></dt>
    <dd>Busca en todos os ficheiros de texto (HTML)</dd>
    <dt><b>Todos os ficheiros de estilo</b></dt>
    <dd>Busca en todos os ficheiros de estilo (CSS)</dd>
    <dt><b>Ficheiros seleccionados</b></dt>
    <dd>Busca nos ficheiros seleccionados actualmente no navegador de ficheiros</dd>
    <dt><b>Abrir ficheiros</b></dt>
    <dd>Busca nos ficheiros abertos actualmente no editor</dd>
    <dt><b>Texto marcado</b></dt>
    <dd>Busca só dentro do texto marcado no ficheiro aberto actualmente. Podes marcar texto usando o menú Buscar.</dd>
    </dl>

en: Down
gl: Abaixo

en: Up
gl: Arriba

en: 
                Direction to search:
                <dl>
                <dt><b>Down</b></dt>
                <dd>Search for the next match from your current position</dd>
                <dt><b>Up</b></dt>
                <dd>Search for the previous match from your current position</dd>
                </dl>
gl: 
    Dirección para buscar:
    <dl>
    <dt><b>Abaixo</b></dt>
    <dd>Busca a seguinte coincidencia desde a túa posición actual</dd>
    <dt><b>Arriba</b></dt>
    <dd>Busca a coincidencia anterior desde a túa posición actual</dd>
    </dl>

en: Fuzzy
gl: Difuso

en: Regex
gl: Expresión regular

en: Regex-function
gl: Función regex

en: Select how the search expression is interpreted
                <dl>
                <dt><b>Normal</b></dt>
                <dd>The search expression is treated as normal text, calibre will look for the exact text</dd>
                <dt><b>Fuzzy</b></dt>
                <dd>The search expression is treated as "fuzzy" which means spaces will match any space character,
                including tabs and line breaks. Plain quotes will match the typographical equivalents, etc.</dd>
                <dt><b>Regex</b></dt>
                <dd>The search expression is interpreted as a regular expression. See the User Manual for more help on using regular expressions.</dd>
                <dt><b>Regex-function</b></dt>
                <dd>The search expression is interpreted as a regular expression. The replace expression is an arbitrarily powerful Python function.</dd>
                </dl>
gl: Seleccione como se interpreta a expresión de busca
    <dl>
    <dt><b>Normal</b></dt>
    <dd>A expresión de busca trátase como texto normal, calibre buscará o texto exacto</dd>
    <dt><b>Difuso</b></dt>
    <dd>A expresión de busca trátase como «difusa», o que significa que os espazos coinciden con calquera carácter de espazo.
    incluíndo tabulacións e saltos de liña. As comiñas simples coincidirán cos equivalentes tipográficos, etc.</dd>
    <dt><b>Regex</b></dt>
    <dd>A expresión de busca interprétase como unha expresión regular. Consulte o Manual de usuario para obter máis axuda sobre o uso de expresións regulares.</dd>
    <dt><b>Función regex</b></dt>
    <dd>A expresión de busca interprétase como unha expresión regular. A expresión substituír é unha función de Python arbitrariamente poderosa.</dd>
    </dl>

en: &Find:
gl: &Atopar:

en: &Replace:
gl: Substituí&r:

en: Clear replace &history
gl: Borrar o &historial de substitucións

en: Create/&edit
gl: Crear/&editar

en: Create a new function, or edit an existing function
gl: Crea unha función nova ou edita unha función existente

en: Remo&ve
gl: &Retirar

en: Remove this function
gl: Elimina esta función

en: Fin&d
gl: Atopa&r

en: Replace a&nd Find
gl: Substituír e& atopar

en: Re&place
gl: Subs&tituír

en: Replace &all
gl: Substituír &todo

en: Replace all occurrences, ignoring wrap and current position.
gl: Substituír todas as ocorrencias, ignorando o axuste e a posición actual.

en: &Mode:
gl: &Modo:

en: &Case sensitive
gl: &Diferenciar maiúsculas de minúsculas

en: &Wrap
gl: &Axustar

en: When searching reaches the end, wrap around to the beginning and continue the search
gl: Cando a busca chegue ao final, envolve ata o principio e continúa a busca

en: &Dot all
gl: &Puntúa todo

en: Make the '.' special character match any character at all, including a newline
gl: Fai o '.' o carácter especial coincide con calquera carácter, incluída unha nova liña

en: Close search panel
gl: Pecha o panel de busca

en: Abort editing of search
gl: Abortar a edición da busca

en: The name with which to save this search
gl: O nome co que gardar esta busca

en: Case sensitive
gl: Diferenciar maiúsculas de minúsculas

en: Dot matches all
gl: O punto coincide con todos

en: Finish editing of search
gl: Finalizar a edición da busca

en: Add search
gl: Engadir unha busca

en: Edit search
gl: Editar a busca

en: You must specify a search name
gl: Hai que indicar un nome de busca

en: Name exists
gl: O nome existe

en: Another search with the name %s already exists
gl: Xa existe outra busca co nome %s

en: Must specify find
gl: Debe especificar buscar

en: You must specify a find expression
gl: Debes especificar unha expresión búsqueda

en: Must specify function
gl: Hai que indicar a función

en: You must specify a function name in Function-Regex mode
gl: Debe especificar un nome de función no modo Function-Regex

en: Filter displayed searches
gl: Filtrar as buscas mostradas

en: The entries are tried in order until the first one matches.
gl: Probáranse as entradas por orde ata que coincida a primeira.

en: &Find
gl: A&topar

en: Run the search using the selected entries.
gl: Executa a busca usando as entradas seleccionadas.

en: Run replace using the selected entries.
gl: Executar substituír usando as entradas seleccionadas.

en: Run replace and then find using the selected entries.
gl: Executa substituír e despois busca usando as entradas seleccionadas.

en: Run Replace all for all selected entries in the order selected
gl: Executa Substituír todo para todas as entradas seleccionadas na orde seleccionada

en: &Count all
gl: &Conta todo

en: Run Count all for all selected entries
gl: Executar Contar todo para todas as entradas seleccionadas

en: Move selected entries up
gl: Subir as entradas seleccionadas

en: Move selected entries down
gl: Baixar as entradas seleccionadas

en: Edit the currently selected search
gl: Edita a busca seleccionada actualmente

en: Re&move search
gl: Eli&minar a busca

en: Remove the currently selected searches
gl: Elimina as buscas seleccionadas actualmente

en: Add a new saved search
gl: Engade unha nova busca gardada

en: Import saved searches
gl: Importar buscas gardadas

en: Export saved searches
gl: Exportar buscas gardadas

en: Export all
gl: Exportar todo

en: No saved search is selected
gl: Non se selecciona ningunha busca gardada

en: Cannot edit search - no search selected.
gl: Non se pode editar a busca: non se seleccionou ningunha busca.

en: Are you sure you want to permanently delete the selected saved searches?
gl: Estás seguro de que queres eliminar permanentemente as buscas gardadas seleccionadas?

en: (Case sensitive: {0} Dot all: {1})
gl: (Distingue entre maiúsculas e minúsculas: {0} Puntúa todo: {1})

en: (Case sensitive: {0} [Normal search])
gl: (Distingue entre maiúsculas e minúsculas: {0} [Busca normal])

en: {2} {3}
    Find: {0}
    Replace: {1}
gl: {2} {3}
    Buscar: {0}
    Substituír: {1}

en: Invalid data
gl: Datos non válidos

en: The file %s does not contain valid saved searches
gl: O ficheiro %s non contén buscas gardadas válidas

en: No searches
gl: Non busques

en: No searches available to be saved
gl: Non hai buscas dispoñibles para gardar

en: No searches selected
gl: Non se seleccionou ningunha busca

en: No file is being edited.
gl: Non se está editando ningún ficheiro.

en: No files are selected in the File browser
gl: Non se selecciona ningún ficheiro no explorador de ficheiros

en: No text is marked. First select some text, and then use The "Mark selected text" action in the Search menu to mark it.
gl: Non se marca ningún texto. Primeiro seleccione algún texto e, a continuación, use a acción «Marcar texto seleccionado» no menú Busca para marcalo.

en: No search query specified
gl: Non se especificou ningunha consulta de busca

en: the selected searches
gl: as buscas seleccionadas

en: Invalid regex
gl: Expresión regular non válida

en: The regular expression you entered is invalid: <pre>{0}</pre>With error: {1}
gl: A expresión regular que introduciu non é válida: <pre>{0}</pre>Con erro: {1}

en: No replace function with the name: %s exists
gl: Non existe ningunha función de substitución co nome: %s existe

en: No matches were found for %s
gl: Non se atoparon coincidencias para %s

en: You have turned off search wrapping, so all text might not have been searched. Try the search again, with wrapping enabled. Wrapping is enabled via the "Wrap" checkbox at the bottom of the search panel.
gl: Desactivaches a función de busca, polo que é posible que non se buscara todo o texto. Tenta a busca de novo, coa función de axuste activada. O encaixe está habilitado a través da caixa de verificación «Envolver» na parte inferior do panel de busca.

en: Cannot replace
gl: Non se pode substituír

en: You must first click "Find", before trying to replace
gl: Primeiro debes facer clic en «Buscar», antes de tentar substituír

en: Currently selected text does not match the search query.
gl: O texto seleccionado actualmente non coincide coa consulta de busca.

en: Performed the replacement at {num} occurrences of {query}
gl: Realizouse a substitución en {num} ocorrencias de {query}

en: Found {num} occurrences of {query}
gl: Atopáronse {num} ocorrencias de {query}

en: {0}: {1} occurrences
gl: {0}: {1} ocorrencias

en: Searching done
gl: Busca feita

en: Before: Replace all
gl: Antes: Substitúe todo

en: Add a dictionary
gl: Engadir un dicionario

en: &Download
gl: &Descarga

en: &Import from OXT file
gl: &Importar dende o ficheiro OXT

en: {0} supports the use of LibreOffice dictionaries for spell checking. Choose the language you
            want below and click OK to download the dictionary from the <a href="{1}">LibreOffice dictionaries repository</a>.
gl: {0} admite o uso dos dicionarios de LibreOffice para a corrección ortográfica. Escolle o idioma que ti
    queres a continuación e preme en Aceptar para descargar o dicionario desde o <a href="{1}">repositorio de dicionarios de LibreOffice</a>.

en: &Language to download:
gl: &Idioma para descargar:

en: {0} supports the use of LibreOffice dictionaries for spell checking. You can
                download more dictionaries from <a href="{1}">the LibreOffice extensions repository</a>.
                The dictionary will download as an .oxt file. Simply specify the path to the
                downloaded .oxt file here to add the dictionary to {0}.
gl: {0} admite o uso dos dicionarios de <a href="{1}">LibreOffice para a corrección ortográfica</a>. Podes
    descarga máis dicionarios desde o repositorio de extensións de LibreOffice.
    O dicionario descargarase como ficheiro .oxt. Simplemente especifique o camiño ao
    descargou aquí o ficheiro .oxt para engadir o dicionario a {0}.

en: Path to OXT file
gl: Ruta ao ficheiro OXT

en: Browse for an OXT file
gl: Busca un ficheiro OXT

en: &Path to OXT file:
gl: &Ruta ao ficheiro OXT:

en: Choose a nickname for this dictionary
gl: Escolle un alcume para este dicionario

en: &Nickname:
gl: &Alias:

en: Choose OXT Dictionary
gl: Escolla o Dicionario OXT

en: Dictionaries
gl: Dicionarios

en: Must specify nickname
gl: Hai que indicar o alcume

en: You must specify a nickname for this dictionary
gl: Hai que indicar un alcume para este dicionario

en: Nickname already used
gl: O alcume xa usado

en: A dictionary with the nick name "%s" already exists.
gl: Xa existe un dicionario co alcume «%s».

en: Failed to import dictionaries
gl: Produciuse un erro ao importar os dicionarios

en: Failed to import dictionaries from %s. Click "Show details" for more information
gl: Produciuse un erro ao importar os dicionarios de %s. Preme en «Mostrar detalles» para obter máis información

en: No dictionaries
gl: Sen dicionarios

en: No dictionaries were found in %s
gl: Non se atoparon dicionarios en %s

en: Failed to download dictionaries
gl: Produciuse un erro ao descargar os dicionarios

en: Failed to download dictionaries for "{}". Click "Show details" for more information
gl: Produciuse un erro ao descargar os dicionarios para «{}». Preme en «Mostrar detalles» para obter máis información

en: No dictionary was found for "{}"
gl: Non se atopou ningún dicionario para «{}»

en: Copy selected words to clipboard
gl: Copia as palabras seleccionadas no portapapeis

en: Select all words
gl: Selecciona todas as palabras

en: Manage user dictionaries
gl: Xestionar os dicionarios de usuarios

en: &New dictionary
gl: &Novo dicionario

en: &Remove dictionary
gl: &Eliminar dicionario

en: Re&name dictionary
gl: Re&nome dicionario

en: Mark this dictionary as active
gl: Marca este dicionario como activo

en: Words in this dictionary:
gl: Palabras neste dicionario:

en: &Add word
gl: Eng&adir unha palabra

en: &Remove selected words
gl: &Eliminar as palabras seleccionadas

en: &Import list of words
gl: &Importar lista de palabras

en: New dictionary
gl: Novo dicionario

en: Name of the new dictionary
gl: Nome do novo dicionario

en: Already used
gl: Xa usado

en: A dictionary with the name %s already exists
gl: Xa existe un dicionario co nome %s

en: New name
gl: Novo nome

en: New name for the dictionary
gl: Novo nome para o dicionario

en: Configure the dictionary: <b>%s
gl: Configura o dicionario: <b>%s

en: Add a word
gl: Engade unha palabra

en: Word to add
gl: Palabra para engadir

en: &Word:
gl: &Palabra:

en: Import list of words
gl: Importar lista de palabras

en: Enter a list of words, one per line
gl: Introduza unha lista de palabras, unha por liña

en: Paste from clipboard
gl: Pegar do portapapeis

en: Words in the user dictionary must have an associated language. Choose the language below:
gl: As palabras do dicionario do usuario deben ter unha lingua asociada. Escolla o idioma a continuación:

en: Must specify language
gl: Debe especificar o idioma

en: You must specify a language to import words
gl: Debes especificar un idioma para importar palabras

en: Manage dictionaries
gl: Xestionar dicionarios

en: &Remove this dictionary
gl: &Eliminar este dicionario

en: Manage &user dictionaries
gl: Xestionar dicionarios de &usuarios

en: Manage the list of user dictionaries (dictionaries to which you can add words)
gl: Xestionar a lista de dicionarios de usuarios (dicionarios aos que pode engadir palabras)

en: &Add dictionary
gl: Eng&adir un dicionario

en: Add a new dictionary that you downloaded from the internet
gl: Engade un dicionario novo que descargaches de Internet

en: <Builtin dictionary for {0}>
gl: <Dicionario integrado para {0}>

en: <p>You can change the dictionaries used for any specified language.</p>
                <p>A language can have many country specific variants. Each of these variants
                can have one or more dictionaries assigned to it. The default variant for each language
                is shown in bold to the left.</p>
                <p>You can change the default country variant as well as changing the dictionaries used for
                every variant.</p>
                <p>When a book specifies its language as a plain language, without any country variant,
                the default variant you choose here will be used.</p>
gl: <p>Pode cambiar os dicionarios utilizados para calquera idioma especificado.</p>
    <p>Unha lingua pode ter moitas variantes específicas dun país. Cada unha destas variantes
    pode ter un ou varios dicionarios asignados. A variante predeterminada para cada idioma
    móstrase en negra á esquerda.</p>
    <p>Pode cambiar a variante de país predeterminada así como cambiar os dicionarios utilizados
    cada variante.</p>
    <p>Cando un libro especifica a súa lingua como unha lingua sinxela, sen ningunha variante de país,
    utilizarase a variante predeterminada que escollas aquí.</p>

en: This is already the preferred variant for the {1} language
gl: Esta xa é a variante preferida para o idioma {1}

en: Use this as the preferred variant for the {1} language
gl: Use isto como a variante preferida para o idioma {1}

en: This is already the preferred dictionary
gl: Este xa é o dicionario preferido

en: Use this as the preferred dictionary
gl: Use isto como dicionario preferido

en: Misspelled?
gl: Mal escrito?

en: Ignored
gl: Ignorado

en: Change %s to
gl: Cambiar a %s

en: Specify replacement manually
gl: Especifique a substitución manualmente

en: Ignore/un-ignore all selected words
gl: Ignorar/designorar todas as palabras seleccionadas

en: Add/remove all selected words
gl: Engadir/eliminar todas as palabras seleccionadas

en: Exclude files from spell check
gl: Excluír ficheiros da corrección ortográfica

en: Choose the files to exclude below. In addition to this list any file can be permanently excluded by adding the comment {} just under its opening tag.
gl: Escolle os ficheiros que queres excluír a continuación. Ademais desta lista, calquera ficheiro pódese excluír permanentemente engadindo o comentario {} xusto debaixo da súa etiqueta de apertura.

en: Check spelling
gl: Revisa a ortografía

en: Re-scan the book for words, useful if you have edited the book since opening this dialog
gl: Volve escanear o libro en busca de palabras, útil se editaches o libro desde que abriches este diálogo

en: &Undo last change
gl: &Desfacer o último cambio

en: Undo the last spell check word replacement, if any
gl: Desfacer a última substitución de palabras de verificación ortográfica, se a houbera

en: Exclude some files in the book from spell check
gl: Excluír algúns ficheiros do libro da corrección ortográfica

en: &Save words
gl: &Gardar palabras

en: Save the currently displayed list of words in a CSV file
gl: Garda a lista de palabras amosada actualmente nun ficheiro CSV

en: Checking, please wait...
gl: Comprobando, agarde...

en: Filter the list of words
gl: Filtra a lista de palabras

en: Also hide words:
gl: Tamén oculta palabras:

en: &spelled correctly
gl: &escrito correctamente

en: Hide words that are spelled correctly
gl: Ocultar palabras que están escritas correctamente

en: &ALL CAPS
gl: &TODOS EN MAIÚSCULAS

en: Hide words with all capital letters
gl: Ocultar palabras con todas as letras maiúsculas

en: Hide words that contain numbers
gl: Ocultar palabras que conteñan números

en: with &numbers
gl: con &números

en: Hide words in camelCase
gl: Ocultar palabras en camelCase

en: Hide words in snake_case
gl: Ocultar palabras en snake_case

en: &Ignore
gl: &Ignorar

en: Un&ignore
gl: Des&ignorar

en: Ignore the current word for the rest of this session
gl: Ignora a palabra actual durante o resto desta sesión

en: Stop ignoring the current word
gl: Deixa de ignorar a palabra actual

en: Add word to &dictionary:
gl: Engadir palabra ao &dicionario:

en: Remove from &dictionaries
gl: Eliminar dos &dicionarios

en: Add the current word to the specified user dictionary
gl: Engade a palabra actual ao dicionario de usuario especificado

en: Remove the current word from all active user dictionaries
gl: Elimina a palabra actual de todos os dicionarios de usuarios activos

en: You have no active user dictionaries. You must choose at least one active user dictionary via Preferences->Editor->Manage spelling dictionaries
gl: Non tes dicionarios de usuarios activos. Debes escoller polo menos un dicionario de usuario activo a través de Preferencias->Editor->Xestionar dicionarios de ortografía

en: Show &next occurrence
gl: Mostrar &a seguinte ocorrencia

en: Show the next occurrence of the selected word in the editor, so you can edit it manually
gl: Mostra a seguinte aparición da palabra seleccionada no editor, para que poida editala manualmente

en: &Change selected word to:
gl: &Cambiar a palabra seleccionada por:

en: The replacement word
gl: A palabra de substitución

en: Case &sensitive sort
gl: Ordenación &distintiva a maiúsculas e minúsculas

en: When sorting the list of words, be case sensitive
gl: Ao ordenar a lista de palabras, distinga entre maiúsculas e minúsculas

en: Case sensitive sea&rch
gl: Diferencia entre maiúsculas e minúsculas

en: When filtering the list of words, be case sensitive
gl: Ao filtrar a lista de palabras, distinga entre maiúsculas e minúsculas

en: Change all occurrences of this word
gl: Cambia todas as ocorrencias desta palabra

en: Show next occurrence of this word in the book
gl: Mostra a seguinte aparición desta palabra no libro

en: CSV file
gl: ficheiro CSV

en: E&xclude files
gl: E&excluír ficheiros

en: The original word
gl: A palabra orixinal

en: No changed word
gl: Ningunha palabra modificada

en: There is no spelling replacement to undo
gl: Non hai substitución ortográfica para desfacer

en: Failed to check spelling
gl: Produciuse un erro ao comprobar a ortografía

en: Failed to check spelling, click "Show details" for the full error information.
gl: Non se puido comprobar a ortografía, preme en «Mostrar detalles» para ver a información completa do erro.

en: Files edited
gl: Arquivos editados

en: The files in the editor were edited outside the spell check dialog, and the word %s no longer exists.
gl: Os ficheiros do editor editáronse fóra do diálogo de verificación ortográfica e a palabra %s xa non existe.

en: Spellcheck showing: {0} of {1} misspelled with {2} total words
gl: Amosando o corrector ortográfico: {0} de {1} escritos mal con {2} palabras en total

en: Spellcheck showing: {0} of {2} total with {1} misspelled words
gl: Amosando o corrector ortográfico: {0} de {2} en total con {1} palabras mal escritas

en: Spellcheck showing: {0} misspelled of {1} total words
gl: Amosando a corrección ortográfica: {0} palabras mal escritas dun total de {1} palabras

en: Select how the search expression is interpreted
                <dl>
                <dt><b>Normal</b></dt>
                <dd>The search expression is treated as normal text, calibre will look for the exact text.</dd>
                <dt><b>Regex</b></dt>
                <dd>The search expression is interpreted as a regular expression. See the User Manual for more help on using regular expressions.</dd>
                </dl>
gl: Seleccione como se interpreta a expresión de busca
    <dl>
    <dt><b>Normal</b></dt>
    <dd>A expresión de busca trátase como texto normal, calibre buscará o texto exacto.
    <dt><b>Regex</b></dt>
    <dd>A expresión de busca interprétase como unha expresión regular. Consulte o Manual de usuario para obter máis axuda sobre o uso de expresións regulares.</dd>
    </dl>

en: 
                Where to search/replace:
                <dl>
                <dt><b>Current file</b></dt>
                <dd>Search only inside the currently opened file</dd>
                <dt><b>All text files</b></dt>
                <dd>Search in all text (HTML) files</dd>
                <dt><b>Selected files</b></dt>
                <dd>Search in the files currently selected in the File browser</dd>
                <dt><b>Open files</b></dt>
                <dd>Search in the files currently open in the editor</dd>
                </dl>
gl: 
    Onde buscar/substituír:
    <dl>
    <dt><b>Ficheiro actual</b></dt>
    <dd>Busca só dentro do ficheiro aberto actualmente</dd>
    <dt><b>Todos os ficheiros de texto</b></dt>
    <dd>Busca en todos os ficheiros de texto (HTML)</dd>
    <dt><b>Ficheiros seleccionados</b></dt>
    <dd>Busca nos ficheiros seleccionados actualmente no navegador de ficheiros</dd>
    <dt><b>Abrir ficheiros</b></dt>
    <dd>Busca nos ficheiros abertos actualmente no editor</dd>
    </dl>

en: File: {0}
    Anchor: {1}
gl: Ficheiro: {0}
    Áncora: {1}

en: Top of file
gl: Arriba do ficheiro

en: 
    <h2>Add Text-to-speech narration</h2>
    
    <p>Add an audio overlay to this book using Text-to-speech technology. Then users reading this book in a reader that supports
    audio overlays, such as the calibre viewer, will be able to hear the text read to them, if they wish.
    
    <p>You can mark different passages to be spoken by different voices as shown in the example below:
    
    <div><code>&lt;p data-calibre-tts="{0}"&gt;This will be voiced by "{0}".&lt;/p&gt;</code></div>
    <div><code>&lt;p data-calibre-tts="{1}"&gt;This will be voiced by "{1}".&lt;/p&gt;</code></div>
    <div><code>&lt;p data-calibre-tts="{2}"&gt;This text will not be voiced at all.&lt;/p&gt;</code></div>
    
    <p style="font-size: small">Note that generating the Text-to-speech audio will be quite slow,
    at the rate of approximately one sentence per couple of seconds, depending on your computer's hardware,
    so consider leaving it to run overnight.
gl: 
    <h2>Engadir narración de texto a voz</h2>
    
    <p>Engade unha superposición de son a este libro usando a tecnoloxía de texto a voz. Entón, os usuarios que lean este libro nun lector que admita superposicións de son, como o visor de calibre, poderán escoitar o texto que se lles le, se o desexan.
    
    <p>Podes marcar diferentes pasaxes para que sexan pronunciadas por diferentes voces como se mostra no exemplo seguinte:
    
    <div><code>&lt;p data-calibre-tts="{0}"&gt;Isto será pronunciado por "{0}".&lt;/p&gt;</code></div>
    <div><code>&lt;p data-calibre-tts="{1}"&gt;Isto será pronunciado por "{1}".&lt;/p&gt;</code></div>
    <div><code>&lt;p data-calibre-tts="{2}"&gt;Este texto non terá voz en absoluto.&lt;/p&gt;</code></div>
    
    <p style="font-size: small">Ten en conta que a xeración do son de texto a voz será bastante lenta,
    a un ritmo aproximado dunha frase por un par de segundos, dependendo do soporte físico do teu ordenador,
    polo que considera deixalo funcionar durante a noite.

en: Time to complete this stage: {}
gl: Tempo para completar esta etapa: {}

en: Estimating time left
gl: Estimación do tempo restante

en: Add Text-to-speech narration
gl: Engade narración de texto a voz

en: &Remove existing audio
gl: &Eliminar o audio existente

en: Remove any existing audio overlays, such as a previously created Text-to-speech narration from this book
gl: Eliminar calquera superposición de audio existente, como unha narración de texto a voz creada previamente para este libro

en: Text-to-speech narration failed
gl: Produciuse un erro na narración de texto a voz

en: Cancelling, please wait...
gl: Cancelando, agarda...

en: Double click a file in the left panel to start editing it.
gl: Fai dobre clic nun ficheiro no panel esquerdo para comezar a editalo.

en: Full path:
gl: Camiño completo:

en: Close tab
gl: Pechar a pestana

en: Close other tabs
gl: Pecha outras pestanas

en: Close tabs to the right of this tab
gl: Pecha as pestanas á dereita desta pestana

en: Line: {0} : {1}
gl: Liña: {0} : {1}

en: {0} {1} created by {2}
gl: {0} {1} creado por {2}

en: {appname} {version} editing: {{path}}
gl: Edición de {appname} {version}: {{path}}

en: Global actions
gl: Accións globais

en: &New file (images/fonts/HTML/etc.)
gl: &Novo ficheiro (imaxes/fonts/HTML/etc.)

en: Create a new file in the current book
gl: Crea un ficheiro novo no libro actual

en: &Import files into book
gl: &Importar ficheiros ao libro

en: Import files into book
gl: Importar ficheiros ao libro

en: &Open book
gl: &Libro aberto

en: Open a book
gl: Abre un libro

en: Open &folder (unzipped EPUB) as book
gl: Abre o &cartafol (EPUB descomprimido) como libro

en: Open a folder (unzipped EPUB) as a book
gl: Abre un cartafol (EPUB descomprimido) como un libro

en: Edit &next file
gl: Editar ficheiro segui&nte

en: Edit the next file in the spine
gl: Edita o seguinte ficheiro no lombo

en: Edit &previous file
gl: Editar ficheiro &anterior

en: Edit the previous file in the spine
gl: Edita o ficheiro anterior no lombo

en: &Revert to before
gl: &Volver a antes

en: Revert book to before the last action (Undo)
gl: Volver ao libro antes da última acción (Desfacer)

en: &Revert to after
gl: &Volver a despois

en: Revert book state to after the next action (Redo)
gl: Volver ao estado do libro despois da seguinte acción (Refacer)

en: Save book
gl: Gardar o libro

en: Save a &copy
gl: Gardar unha &copia

en: Save a copy of the book
gl: Gardar unha copia do libro

en: Save a &copy and edit in new window
gl: Garda unha &copia e edita nunha nova xanela

en: Save a copy of the book and edit it in a new window
gl: Garda unha copia do libro e edítaa nunha nova ventá

en: Save a &copy and edit here
gl: Garda unha &copia e edita aquí

en: Save a copy of the book and edit it in this window
gl: Garda unha copia do libro e edítaa nesta xanela

en: Quit
gl: Saír

en: Create a new, empty book
gl: Crear un libro novo baleiro

en: Create new, &empty book
gl: Crea un libro novo e &baleiro

en: &Import an HTML or DOCX file as a new book
gl: &Importar un ficheiro HTML ou DOCX como un libro novo

en: Import an HTML or DOCX file as a new book
gl: Importa un ficheiro HTML ou DOCX como un libro novo

en: &Quick open a file to edit
gl: &Abre rapidamente un ficheiro para editalo

en: Quickly open a file from the book to edit it
gl: Abre rapidamente un ficheiro do libro para editalo

en: Toggle code line &wrapping
gl: Alternar a liña de código &axuste

en: Toggle line wrapping in all code editor tabs
gl: Alterna o axuste de liña en todas as pestanas do editor de código

en: Editor actions
gl: Accións do editor

en: Undo typing
gl: Desfacer a escritura

en: R&edo
gl: R&efacer

en: Redo typing
gl: Refacer a escritura

en: Cut &text
gl: Cortar &texto

en: Cut text
gl: Recortar o texto

en: P&aste from clipboard
gl: &Pegar do portapapeis

en: Tools
gl: Ferramentas

en: &Edit Table of Contents
gl: &Editar o índice

en: Edit Table of Contents
gl: Editar o índice

en: &Insert inline Table of Contents
gl: &Inserir Índice en liña

en: Insert inline Table of Contents
gl: Inserir táboa de contidos en liña

en: &Fix HTML
gl: &Correxir HTML

en: Fix HTML in the current file
gl: Corrixir HTML no ficheiro actual

en: &Fix HTML - all files
gl: &Correxir HTML: todos os ficheiros

en: Fix HTML in all files
gl: Corrixir HTML en todos os ficheiros

en: &Beautify current file
gl: &Embelece o ficheiro actual

en: Beautify current file
gl: Embellece o ficheiro actual

en: &Beautify all files
gl: &Embelece todos os ficheiros

en: Beautify all files
gl: Embelece todos os ficheiros

en: &Insert special character
gl: &Inserir caracteres especiais

en: Insert special character
gl: Inserir caracteres especiais

en: &Arrange into folders
gl: &Dispor en cartafoles

en: Arrange into folders
gl: Dispor en cartafoles

en: Set &semantics
gl: Establecer &semántica

en: Set semantics
gl: Establecer a semántica

en: &Filter style information
gl: Fil&trar a información do estilo

en: &Manage fonts
gl: &Xestionar fontes

en: Manage fonts in the book
gl: Xestionar os tipos de letra do libro

en: Add &cover
gl: Engadir unha &capa

en: Add a cover to the book
gl: Engadirlle unha capa ao libro

en: &Reports
gl: Info&rmes

en: Show a report on various aspects of the book
gl: Mostrar un informe sobre diversos aspectos do libro

en: Check &external links
gl: Comproba as ligazóns &externas

en: Check external links in the book
gl: Consulta as ligazóns externas do libro

en: C&ompress images losslessly
gl: C&comprimir imaxes sen perdas

en: Compress images losslessly
gl: Comprimir imaxes sen perdas

en: Transform &styles
gl: Transformar &estilos

en: Transform styles used in the book
gl: Transformar os estilos utilizados no libro

en: Transform HTML used in the book
gl: Transformar HTML usado no libro

en: Download external &resources
gl: Descargar &recursos externos

en: Download external resources in the book (images/stylesheets/etc/ that are not included in the book)
gl: Descargar recursos externos no libro (imaxes/follas de estilo/etc/ que non están incluídos no libro)

en: Add audio narration for all the book text using Text-to-speech generation
gl: Engade narración de audio para todo o texto do libro mediante a xeración de texto a voz

en: &Subset embedded fonts
gl: &Subconxunto de fontes incrustadas

en: Subset embedded fonts
gl: Subconxunto de fontes incrustadas

en: Subset fonts
gl: Fontes de subconxunto

en: &Embed referenced fonts
gl: &Incrustar fontes referenciadas

en: Embed fonts
gl: Incorporar os tipos de letra

en: Embed referenced fonts
gl: Inserir fontes referenciadas

en: &Smarten punctuation (works best for English)
gl: &Smarten puntuación (funciona mellor para inglés)

en: Remove &unused CSS rules
gl: Elimina as regras CSS non utilizadas

en: Remove unused CSS rules
gl: Elimina as regras CSS non utilizadas

en: Upgrade book internals
gl: Actualizar os internos do libro

en: Auto reload preview
gl: Vista previa de recarga automática

en: Sync preview position to editor position
gl: Sincronizar a posición de vista previa coa posición do editor

en: Refresh preview
gl: Actualizar vista previa

en: Split this file
gl: Divide este ficheiro

en: Split file in the preview panel
gl: Dividir o ficheiro no panel de vista previa

en: Find next in preview
gl: Busca o seguinte na vista previa

en: Find previous in preview
gl: Busca o anterior na vista previa

en: &Find/replace
gl: &Atopar/substituír

en: Show the Find/replace panel
gl: Mostrar o panel Atopar/Substituír

en: Replace current match
gl: Substituír a coincidencia actual

en: Replace and find ne&xt
gl: Substituír e atopar &seguinte

en: Replace current match and find next
gl: Substitúe a coincidencia actual e busca a seguinte

en: R&eplace and find previous
gl: R&substituír e atopar o anterior

en: Replace current match and find previous
gl: Substitúe a coincidencia actual e atopa a anterior

en: Replace all matches
gl: Substitúe todas as coincidencias

en: Count number of matches
gl: Contar o número de coincidencias

en: &Mark selected text
gl: &Marcar o texto seleccionado

en: Mark selected text or unmark already marked text
gl: Marcar o texto seleccionado ou desmarcar o texto xa marcado

en: Go to &line
gl: Ir á &liña

en: Go to line number
gl: Ir ao número de liña

en: Sa&ved searches
gl: Buscas &gardadas

en: Show the saved searches dialog
gl: Mostrar o diálogo de buscas gardadas

en: &Search ignoring HTML markup
gl: &Buscar ignorando o marcado HTML

en: Show the text search panel
gl: Mostra o panel de busca de texto

en: Check book
gl: Libro de cheques

en: C&heck book
gl: C&onsulta o libro

en: Check book for errors
gl: Libro de cheques para detectar erros

en: Check &spelling
gl: Comproba a &ortografía

en: Check book for spelling errors
gl: Libro de verificación de erros ortográficos

en: &Next error
gl: Erro &seguinte

en: Show next error
gl: Mostrar o seguinte erro

en: &Previous error
gl: Erro &anterior

en: Show previous error
gl: Mostrar o erro anterior

en: &Next spelling mistake
gl: &Próximo erro ortográfico

en: Go to next spelling mistake
gl: Ir ao seguinte erro ortográfico

[ctx: edit book actions]
en: Miscellaneous
gl: Miscelánea

en: &Create checkpoint
gl: &Crear un punto de control

en: Create a checkpoint with the current state of the book
gl: Crea un punto de control co estado actual do libro

en: &Close current tab
gl: &Pechar a pestana actual

en: Close the currently open tab
gl: Pecha a pestana aberta actualmente

en: C&lose other tabs
gl: P&echa outras pestanas

en: Close all tabs except the current tab
gl: Pecha todas as pestanas excepto a pestana actual

en: Close tabs to the &right
gl: Pecha as pestanas á &dereita

en: Close tabs to the right of the current tab
gl: Pecha as pestanas á dereita da pestana actual

en: User &Manual
gl: &Manual do usuario

en: Show User Manual
gl: Mostrar o Manual do usuario

en: &Browse images in book
gl: &Examinar as imaxes do libro

en: Browse images in the books visually
gl: Explora visualmente as imaxes dos libros

en: &Split at multiple locations
gl: &Dividir en varios lugares

en: Split HTML file at multiple locations
gl: Dividir o ficheiro HTML en varios lugares

en: Compare to &another book
gl: Compara con outro libro

en: Compare to another book
gl: Compara con outro libro

en: Manage &Snippets
gl: Xestionar &fragmentos

en: Manage user created Snippets
gl: Xestiona os fragmentos creados polo usuario

en: &Merge files
gl: &Combinar ficheiros

en: Merge two or more selected files
gl: Combina dous ou máis ficheiros seleccionados

en: &Recently opened books
gl: Libros abertos &recentemente

en: Save a copy
gl: Garda unha copia

en: &Tools
gl: Ferramen&tas

en: External &links
gl: &Ligazóns externas

en: &View
gl: &Ver

en: Tool&bars
gl: &Barras de ferramentas

en: &Plugins
gl: Com&plementos

en: &Help
gl: Ax&uda

en: &Donate to support calibre development
gl: &Doa para apoiar o desenvolvemento de calibre

en: Book tool bar
gl: Barra de ferramentas de libros

en: Tools tool bar
gl: Barra de ferramentas de ferramentas

en: Plugins tool bar
gl: Barra de ferramentas de complementos

en: Donate to support calibre development
gl: Doa para apoiar o desenvolvemento de calibre

en: Toggle %s
gl: Alterna %s

en: Windows
gl: Xanelas

en: File browser
gl: Explorador de ficheiros

en: File preview
gl: Vista previa do ficheiro

en: Live CSS
gl: CSS en directo

en: Text search
gl: Busca de texto

en: Checkpoints
gl: Puntos de control

en: Current state
gl: Estado actual

en: [Unnamed state]
gl: [Estado sen nome]

en: Revert the book to the selected checkpoint
gl: Volve o libro ao punto de control seleccionado

en: &Compare
gl: &Comparar

en: Compare the state of the book at the selected checkpoint with the current state
gl: Compara o estado do libro no punto de control seleccionado co estado actual

en: Cannot revert
gl: Non se pode reverter

en: Cannot revert to the current state
gl: Non se pode volver ao estado actual

en: Cannot compare
gl: Non se pode comparar

en: There is no point comparing the current state to itself
gl: Non ten sentido comparar o estado actual consigo mesmo

en: Choose tag name
gl: Escolla o nome da etiqueta

en: Specify the name of the &tag to insert:
gl: Especifique o nome da &etiqueta a inserir:

en: Text (HTML) files
gl: Ficheiros de texto (HTML)

en: Style (CSS) files
gl: Ficheiros de estilo (CSS)

en: Audio
gl: Son

en: Video
gl: Vídeo

en: OPF file (metadata)
gl: Ficheiro OPF (metadatos)

en: Table of contents file (NCX)
gl: Ficheiro de índice (NCX)

en: Arrange in folders
gl: Arrombar en cartafoles

en: Arrange the files in this book into sub-folders based on their types. If you leave a folder blank, the files will be placed in the root.
gl: Arrombar os ficheiros deste libro en sub-cartafoles dependendo do tipo. Se se deixa un cartafol baleiro os ficheiros colócanse na raíz.

en: Note that this will only arrange files inside the book, it will not affect how they are displayed in the File browser
gl: Teña en conta que isto só organizará os ficheiros dentro do libro, non afectará a forma en que se mostran no navegador de ficheiros

en: Specify locations to split at
gl: Especifique as localizacións nas que se dividirá

en: Specify the locations to split at, using an XPath expression (click the wizard button for help with generating XPath expressions).
gl: Especifique as localizacións nas que se dividirá mediante unha expresión XPath (faga clic no botón do asistente para obter axuda coa xeración de expresións XPath).

en: &XPath expression:
gl: Expresión de &XPath:

en: Invalid XPath expression
gl: Expresión XPath non válida

en: Choose file to import
gl: Escolla o ficheiro para importar

en: You can import an HTML or DOCX file directly as an EPUB and edit it. The EPUB will be generated with minimal changes from the source, unlike doing a full conversion in calibre.
gl: Pode importar un ficheiro HTML ou DOCX directamente como EPUB e editalo. O EPUB xerarase con cambios mínimos desde a fonte, a diferenza de facer unha conversión completa en calibre.

en: Choose the file to import
gl: Escolla o ficheiro a importar

en: Source file:
gl: Ficheiro fonte:

en: Choose the location for the newly created EPUB
gl: Escolle a localización do EPUB recén creado

en: Destination file:
gl: Ficheiro de destino:

en: Importable files
gl: Ficheiros que poden ser importados

en: Choose destination
gl: Escoller o destino

en: EPUB files
gl: Ficheiros EPUB

en: Need document
gl: Necesita documento

en: You must specify the source file that will be imported.
gl: Debe especificar o ficheiro de orixe que se importará.

en: No results found
gl: Sen resultados

en: Choose file to edit
gl: Escolla o ficheiro que editar

en: <p>Quickly choose a file by typing in just a few characters from the file name into the field above.
            For example, if want to choose the file:
            {example}
            Simply type in the characters:
            {chars}
            and press Enter.
gl: <p>Escolla rapidamente un ficheiro escribindo só algúns caracteres do nome do ficheiro no campo anterior.
    Por exemplo, se queres escoller o ficheiro:
    {example}
    Simplemente escriba os caracteres:
    {chars}
    e prema Intro.

en: Anchor: {0}
    Leading text: {1}
gl: Áncora: {0}
    Texto principal: {1}

en: Filter files
gl: Filtrar os ficheiros

en: Choose a &file to link to:
gl: Escolle un &ficheiro para ligar:

en: Filter locations
gl: Filtrar localizacións

en: Choose a &location (anchor) in the file:
gl: Escolla unha &localización (áncora) no ficheiro:

en: The destination (href) for the link
gl: O destino (href) da ligazón

en: &Target:
gl: &Destino:

en: Te&xt:
gl: Te&xto:

en: The (optional) text for the link
gl: O texto (opcional) da ligazón

en: Tem&plate:
gl: Mo&delo:

en: 
                The template to use for generating the link. In addition to {0} and {1}
                you can also use {2}, {3} and {4} variables
                in the template, they will be replaced by the source filename, the destination
                filename and the anchor, respectively.
gl: 
    O modelo a utilizar para xerar a ligazón. Ademais de {0} e {1}
    tamén pode usar as variables {2}, {3} e {4}
    no modelo, substituiranse polo nome do ficheiro de orixe, o destino
    o nome do ficheiro e a áncora, respectivamente.

en: Copyright page
gl: Páxina de copyright

en: Page with title, author, publisher, etc.
gl: Páxina con título, autor, editor, etc.

en: The book cover, typically a single HTML file with a cover image inside
gl: A portada do libro, normalmente un único ficheiro HTML cunha imaxe de portada no interior

en: Back-of-book style index
gl: Índice de estilo de fondo do libro

en: First "real" page of content
gl: Primeira páxina de contido «real»

en: Type of &semantics:
gl: Tipo de &semántica:

en: Choose a &file:
gl: Escoller un &ficheiro:

en: About semantics
gl: Sobre a semántica

en: Semantics refer to additional information about specific locations in the book. For example, you can specify that a particular location is the dedication or the preface or the Table of Contents and so on.
    
    First choose the type of semantic information, then choose a file and optionally a location within the file to point to.
    
    The semantic information will be written in the <guide> section of the OPF file.
gl: A semántica refírese a información adicional sobre lugares específicos do libro. Por exemplo, pode especificar que unha localización concreta é a dedicatoria ou o prefacio ou a táboa de contidos, etc.
    
    Primeiro escolla o tipo de información semántica, despois escolle un ficheiro e, opcionalmente, unha localización dentro do ficheiro á que apuntar.
    
    A información semántica escribirase na <guide>sección do ficheiro OPF.

en: Cannot set {} type semantics in EPUB 2 or AZW3 books
gl: Non se pode establecer a semántica do tipo {} nos libros EPUB 2 ou AZW3

en: Flo&ats
gl: Flota&dores

en: &Other CSS properties:
gl: &Outras propiedades de CSS:

en: Only filter CSS in the current file (%s)
gl: Filtra só CSS ​​no ficheiro actual (%s)

en: Add a cover
gl: Engadir unha capa

en: &Images in book
gl: &Imaxes do libro

en: Filter the list of images
gl: Filtrar a lista de imaxes

en: If enabled the cover image you select will be embedded into the book in such a way that when viewed, its aspect ratio (ratio of width to height) will be preserved. This will mean blank spaces around the image if the screen the book is being viewed on has an aspect ratio different to the image.
gl: Se está activada, a imaxe de portada que seleccione incrustarase no libro de tal xeito que cando se vexa, conservarase a súa relación de aspecto (relación entre ancho e alto). Isto significará espazos en branco ao redor da imaxe se a pantalla na que se está a ver o libro ten unha relación de aspecto diferente á da imaxe.

en: Import &image
gl: Importar unha &imaxe

en: Choose a cover image
gl: Escoller a imaxe da capa

en: Quick Start Guide
gl: Guía de inicio rápido

en: &Donate to support calibre
gl: &Doar para axudar ao Calibre

en: &Eject connected device
gl: &Expulsar dispositivo conectado

en: Quit calibre
gl: Saír do Calibre

en: Minimize the calibre window
gl: Minimizar a xanela do calibre

en: Clear the current search
gl: Limpar a busca feita

en: Focus the book list
gl: Centra a lista de libros

en: Clear the Virtual library
gl: Limpar a biblioteca virtual

en: Clear the additional restriction
gl: Limpar a restrición adicional

en: Open the template documentation editor
gl: Abrir o editor de documentación do modelo

en: Debug mode
gl: Modo de depuración

en: You have started calibre in debug mode. After you quit calibre, the debug log will be available in the file: %s<p>The log will be displayed automatically.
gl: Iniciouse Calibre en modo de depuración. Cando cerre o Calibre, o rexistro de depuración estará dispoñíbel no ficheiro: %s<p>O rexistro mostrarase automaticamente.

en: Content server changed!
gl: O servidor de contido cambiou!

en: calibre 3 comes with a completely re-written Content server. As such any custom configuration you have for the content server no longer applies. You should check and refresh your settings in Preferences->Sharing->Sharing over the net
gl: calibre 3 vén cun servidor de contidos completamente reescrito. Polo tanto, calquera configuración personalizada que teña para o servidor de contido xa non se aplica. Debería comprobar e actualizar a súa configuración en Preferencias->Compartir->Compartir a través da rede

en: Could not start the Content server. Error:
    
    %s
gl: Non se puido iniciar o servidor de contido. Erro:
    
    %s

en: Hide main window
gl: Agochar a xanela principal

en: Show main window
gl: Mostrar a xanela principal

en: Failed to update annotations
gl: Non se puideron actualizar as anotacións

en: Failed to update annotations in the database for the book being currently viewed.
gl: Non se puideron actualizar as anotacións na base de datos para o libro que se está a ver actualmente.

en: The library database at %s appears to be corrupted. Do you want calibre to try and rebuild it automatically? The rebuild may not be completely successful.
gl: A base de datos da biblioteca en %s parece estar danada. Queres que Calibre intente reconstruílo automaticamente? É posible que a reconstrución non teña éxito.

en: Conversion error
gl: Erro de conversión

en: <p><b>Failed to convert: %s
gl: <p><b>Produciuse un erro ao converter: %s

en: 
                    Many older e-book reader devices are incapable of displaying
                    EPUB files that have internal components over a certain size.
                    Therefore, when converting to EPUB, calibre automatically tries
                    to split up the EPUB into smaller sized pieces.  For some
                    files that are large undifferentiated blocks of text, this
                    splitting fails.
                    <p>You can <b>work around the problem</b> by either increasing the
                    maximum split size under <i>EPUB output</i> in the conversion dialog,
                    or by turning on Heuristic processing, also in the conversion
                    dialog. Note that if you make the maximum split size too large,
                    your e-book reader may have trouble with the EPUB.
gl: 
    Moitos lectores de libros electrónicos máis antigos non se poden mostrar
    Ficheiros EPUB que teñen compoñentes internos superiores a un determinado tamaño.
    Polo tanto, ao converterse en EPUB, calibre inténtao automaticamente
    para dividir o EPUB en anacos de menor tamaño. Para algúns
    ficheiros que son grandes bloques de texto indiferenciados, isto
    falla a división.
    <p>Podes <b>solucionar o problema</b> aumentando
    tamaño máximo de división baixo a <i>saída EPUB</i> no diálogo de conversión,
    ou activando o procesamento heurístico, tamén na conversión
    diálogo. Teña en conta que se fai que o tamaño máximo de división sexa demasiado grande,
    o teu lector de libros electrónicos pode ter problemas co EPUB.

en: Conversion failed
gl: Produciuse un erro na conversión

en: here
gl: aquí

en: Recipe Disabled
gl: Receita desactivada

en: <b>Failed</b>
gl: <b>Fallou</b>

en: There are active jobs. Are you sure you want to quit?
gl: Hai traballos en activo. Confirma que quere saír?

en:  is communicating with the device!<br>
                          Quitting may cause corruption on the device.<br>
                          Are you sure you want to quit?
gl:  está en comunicación co dispositivo<br>
                          Pechar o aplicativo agora pode provocar danos de datos no dispositivo.<br>
                          Confirma que desexa saír?

en: There are library updates waiting. Are you sure you want to quit?
gl: Hai actualizacións da biblioteca agardando. Estás seguro de que queres saír?

en: Library updates waiting
gl: Actualizacións da biblioteca agardando

en: Running database shutdown plugins. This could take a few seconds...
gl: Execución de complementos de apagado da base de datos. Isto pode levar uns segundos...

en: Shutting down the Content server. This could take a while...
gl: Apagando o servidor de contidos. Isto pode levar un tempo...

en: will keep running in the system tray. To close it, choose <b>Quit</b> in the context menu of the system tray.
gl: continuará executándose na bandexa do sistema. Para pechalo, escolla <b>Saír</b> no menú contextual da bandexa do sistema.

en: New version <b>{ver}</b> of {app} is available for download. See the <a href="{url}">new features</a>.
gl: A nova versión <b>{ver}</b> de {app} está dispoñible para descargar. Consulta as <a href="{url}">novas funcións</a>.

en: Update available!
gl: Hai unha actualización dispoñíbel!

en: Show this notification for future updates
gl: Mostrar esta notificación para actualizacións futuras

en: &Get update
gl: &Obter actualización

en: Update &plugins
gl: Actualizar &complementos

en:  and one plugin update |  and {} plugin updates
gl[0]:  e unha actualización do complemento
gl[1]:  e {} actualizacións de complementos

en: plugin update available | plugin updates available
gl[0]: actualización do complemento dispoñible
gl[1]: actualizacións de complementos dispoñibles

en: Plugin updates
gl: Actualizacións de complementos

en: A plugin update is available | There are {} plugin updates available
gl[0]: Hai unha actualización do complemento dispoñible
gl[1]: Hai {} actualizacións de complementos dispoñibles

en: Install and configure user plugins
gl: Instalar e configurar complementos de usuario

en: Rename this bookmark
gl: Cambia o nome deste marcador

en: Remove this bookmark
gl: Retirar este marcador

en: Double click to edit the bookmarks
gl: Fai dobre clic para editar os marcadores

en: &New
gl: &Novo

en: Create a new bookmark at the current location
gl: Crea un novo marcador na localización actual

en: Remove the currently selected bookmark
gl: Elimina o marcador seleccionado actualmente

en: Pre&vious
gl: An&terior

en: Nex&t
gl: Seguin&te

en: Position in book
gl: Posición no libro

en: Change how the bookmarks are sorted
gl: Cambia como se ordenan os marcadores

en: Are you sure you want to delete the bookmark: {0}?
gl: Estás seguro de que queres eliminar o marcador: {0}?

en: Export bookmarks
gl: Exportar marcadores

en: Saved bookmarks
gl: Marcadores gardados

en: Import bookmarks
gl: Importar marcadores

en: Add bookmark
gl: Engadir marcador

en: Enter title for bookmark:
gl: Introducir o título do marcador:

en: Could not calculate position in book
gl: Non se puido calcular a posición no libro

en: Failed to bookmark
gl: Produciuse un erro ao marcar os marcadores

en: Filter shown highlights
gl: Filtra os aspectos destacados mostrados

en: Choose what kinds of highlights will be displayed, below. If none are selected, no filtering is performed.
gl: Escolle os tipos de destacados que se mostrarán a continuación. Se non se selecciona ningunha, non se realiza ningún filtrado.

en: calibre highlights
gl: destacados de calibre

en: highlights
gl: destacados

en: Modify this highlight
gl: Modifica este destacado

en: Edit notes for this highlight
gl: Edita notas para este destacado

en: Delete this highlight | Delete selected highlights
gl[0]: Elimina este destacado
gl[1]: Elimina os elementos destacados seleccionados

en: Export selected highlights
gl: Exporta os elementos destacados seleccionados

en: Table of Contents section: | Table of Contents sections:
gl[0]: Sección de Índice:
gl[1]: Seccións de Índice:

en: Double click to jump to an entry
gl: Fai dobre clic para ir a unha entrada

en: Show only highlights of specific types
gl: Mostra só elementos destacados de tipos específicos

en: Modify
gl: Modificar

en: Modify the selected highlight
gl: Modifica o resaltado seleccionado

en: Delete the selected highlights
gl: Elimina os destacados seleccionados

en: Export all highlights
gl: Exporta todos os elementos destacados

en: No highlights match the search: {}
gl: Non hai elementos destacados que coincidan coa busca: {}

en: the location of this highlight
gl: a localización deste destacado

en: No selected highlight
gl: Ningún destacado seleccionado

en: No highlight is currently selected
gl: Non se selecciona ningún elemento destacado actualmente

en: Are you sure you want to delete this highlight permanently? | Are you sure you want to delete all {} highlights permanently?
gl[0]: Estás seguro de que queres eliminar este destacado permanentemente?
gl[1]: Estás seguro de que queres eliminar todos os {} destacados de forma permanente?

en: No highlights
gl: Sen destacados

en: This book has no highlights to export
gl: Este libro non ten elementos destacados para exportar

en: No highlights selected to export
gl: Non se seleccionaron elementos destacados para exportar

en: Edit lookup source
gl: Editar fonte de busca

en: The name of the source
gl: O nome da fonte

en: The URL template of the source
gl: O modelo de URL da fonte

en: The URL template must starts with https:// and have {word} in it which will be replaced by the actual query
gl: O modelo de URL debe comezar por https:// e ter {word}, que será substituída pola consulta real

en: You must specify a name
gl: Debes especificar un nome

en: Name already exists
gl: O nome xa existe

en: A lookup source with the name {} already exists
gl: Xa existe unha fonte de busca co nome {}

en: You must specify a URL
gl: Debes especificar un URL

en: The URL must start with https://
gl: O URL debe comezar por https://

en: The URL must contain the placeholder {word}
gl: O URL debe conter o marcador de posición {word}

en: Edit lookup sources
gl: Editar fontes de busca

en: Double-click to edit an entry
gl: Fai dobre clic para editar unha entrada

en: Restore defaults
gl: Restaurar valores predeterminados

en: No sources
gl: Sen fontes

en: You must specify at least one lookup source
gl: Debes especificar polo menos unha fonte de busca

en: Zoom in
gl: Facer zoom

en: Zoom out
gl: Reducir o zoom

en: Default zoom
gl: Zoom predeterminado

en: Inspect
gl: Inspeccionar

en: Double click on a word in the book's text to look it up.
gl: Fai dobre clic nunha palabra do texto do libro para buscala.

en: Lookup &in:
gl: Buscar &en:

en: Add sources
gl: Engadir fontes

en: Refresh the result to match the currently selected text
gl: Actualiza o resultado para que coincida co texto seleccionado actualmente

en: Update on selection change
gl: Actualización sobre o cambio de selección

en: Automatically update the displayed result when selected text in the book changes. With this disabled the lookup is changed only when clicking the Refresh button.
gl: Actualiza automaticamente o resultado mostrado cando cambia o texto seleccionado no libro. Con isto desactivado, a busca cambia só ao facer clic no botón Actualizar.

en: Connecting to E-book viewer failed
gl: Produciuse un erro ao conectarse ao visor de libros electrónicos

en: Unable to connect to existing E-book viewer window, try restarting the viewer.
gl: Non se pode conectar á xanela existente do visor de libros electrónicos, tenta reiniciar o visor.

en: %prog [options] file
    
    View an e-book.
gl: %prog [opcións] ficheiro
    
    Ver un libro electrónico.

en: If specified, the E-book viewer window will try to come to the front when started.
gl: Se se especifica, a xanela do visor de libros electrónicos tentará aparecer á fronte cando se inicie.

en: If specified, the E-book viewer window will try to open full screen when started.
gl: Se se especifica, a xanela do visor de libros electrónicos tentará abrir a pantalla completa cando se inicie.

en: Force reload of all opened books
gl: Forzar a recarga de todos os libros abertos

en: The position at which to open the specified book. The position is a location or position you can get by using the Go to->Location action in the viewer controls. Alternately, you can use the form toc:something and it will open at the location of the first Table of Contents entry that contains the string "something". The form toc-href:something will match the href (internal link destination) of toc nodes. The matching is exact. If you want to match a substring, use the form toc-href-contains:something. The form ref:something will use Reference mode references. The form search:something will search for something after opening the book. The form regex:something will search for the regular expression something after opening the book.
gl: A posición na que abrir o libro especificado. A posición é unha localización ou posición que podes obter usando a acción Ir a->Localización nos controis do visor. Alternativamente, pode usar o formulario toc:algo e abrirase na localización da primeira entrada do índice que contén a cadea «algo». O formulario toc-href:something coincidirá co href (destino da ligazón interna) dos nodos toc. A correspondencia é exacta. Se queres facer coincidir unha subcadea, utiliza o formulario toc-href-contains:algo. O formulario ref:something usará referencias do modo Referencia. O formulario buscar: algo buscará algo após abrir o libro. O formulario regex:something buscará a expresión regular algo após abrir o libro.

en: Open a new viewer window even when the option to use only a single viewer window is set
gl: Abre unha nova xanela de visor aínda que estea definida a opción de usar só unha única xanela de visor

en: Failed to start listener
gl: Produciuse un erro ao iniciar a escoita

en: Could not start the listener used for single instance viewers. Try rebooting your computer.
gl: Non se puido iniciar o dispositivo de escoita usado para visualizadores de instancia única. Proba a reiniciar o teu ordenador.

en: Print to PDF
gl: Imprimir en PDF

en: Print %s to a PDF file
gl: Imprimir %s nun ficheiro PDF

en: Choose location for PDF file
gl: Escolla a localización para o ficheiro PDF

en: &File:
gl: &Ficheiro:

en: Paper &size:
gl: Tamaño do &papel:

en: &Left margin:
gl: Marxe &esquerda:

en: &Top margin:
gl: Marxe &superior:

en: &Right margin:
gl: Marxe &dereita:

en: &Bottom margin:
gl: Marxe &inferior:

en: inches
gl: polgadas

en: Add page &number to printed pages
gl: Engade o número de páxina ás páxinas impresas

en: &Open PDF file after printing
gl: &Abre o ficheiro PDF despois de imprimir

en: PDF file
gl: Arquivo PDF

en: No filename specified
gl: Non se especificou ningún nome de ficheiro

en: You must specify a filename for the PDF file to generate
gl: Debes especificar un nome de ficheiro para xerar o ficheiro PDF

en: Incorrect filename specified
gl: Especificouse un nome de ficheiro incorrecto

en: The filename for the PDF file must end with .pdf
gl: O nome do ficheiro PDF debe rematar con .pdf

en: Printing, this will take a while, please wait...
gl: Imprimindo, tardará un pouco, agarde...

en: Printing...
gl: Imprimindo...

en: Failed to convert to PDF
gl: Non foi posíbel converter a PDF

en: Failed to generate PDF file, click "Show details" for more information.
gl: Non foi posíbel xerar un ficheiro PDF. Prema «Mostrar detalles» para máis información.

en: In nearby words mode, you must specify at least two words and an optional trailing number of characters. The expression: {} does not have at least two words.
gl: No modo de palabras próximas, debes especificar polo menos dúas palabras e un número opcional de caracteres finais. A expresión: {} non ten polo menos dúas palabras.

en: The search expression {} is not a valid regex.
gl: A expresión de busca {} non é unha expresión regular válida.

en: Contains
gl: Contén

en: Whole words
gl: Palabras enteiras

en: Nearby words
gl: Palabras próximas

en: Choose the type of search: <ul><li><b>Contains</b> will search for the entered text anywhere. It will ignore punctuation, spaces and accents, unless Case sensitive searching is enabled.<li><b>Whole words</b> will search for whole words that equal the entered text. As with "Contains" searches punctuation and accents are ignored.<li><b>Nearby words</b> will search for whole words that are near each other in the text. For example: <i>calibre cool</i> will find places in the text where the words <i>calibre</i> and <i>cool</i> occur within 60 characters of each other. To change the number of characters add the number to the end of the list of words, for example: <i>calibre cool awesome 120</i> will search for <i>calibre</i>, <i>cool</i> and <i>awesome</i> within 120 characters of each other.<li><b>Regex</b> will interpret the text as a regular expression.
gl: Escolla o tipo de busca: <ul><li><b>Contains</b> buscará o texto introducido en calquera lugar. Ignorará a puntuación, os espazos e os acentos, a non ser que estea activada a busca sensible a maiúsculas e minúsculas. <li><b>As palabras enteiras</b> buscarán palabras enteiras que sexan iguais ao texto introducido. Do mesmo xeito que coas buscas «Contén», ignóranse os acentos e a puntuación. <li><b>As palabras próximas</b> buscarán palabras enteiras que estean preto unhas das outras no texto. Por exemplo: <i>calibre cool</i> atopará lugares no texto onde as palabras <i>calibre</i> e <i>cool</i> aparecen a menos de 60 caracteres entre si. Para cambiar o número de caracteres, engade o número ao final da lista de palabras, por exemplo: <i>calibre cool awesome 120</i> buscará <i>calibre</i>, <i>cool</i> e <i>awesome</i> con 120 caracteres entre si. <li><b>Regex</b> interpretará o texto como unha expresión regular.

en: Go back to where you were before searching
gl: Volve a onde estabas antes de buscar

en: the location of this search result
gl: a localización deste resultado da busca

en: This text is hidden in the book and cannot be displayed
gl: Este texto está oculto no libro e non se pode mostrar

en: No matches were found for:
gl: Non se atoparon coincidencias para:

en: Expand all items under %s
gl: Expandir todos os elementos baixo %s

en: Expand all items
gl: Expandir todos os elementos

en: Collapse all items
gl: Contraer todos os elementos

en: Expand all items at the level of {}
gl: Expande todos os elementos no nivel de {}

en: Collapse all items at the level of {}
gl: Contraer todos os elementos ao nivel de {}

en: Copy Table of Contents to clipboard
gl: Copiar o índice no portapapeis

en: Search Table of Contents
gl: Buscar no índice

en: Search for text in the Table of Contents
gl: Buscar texto no índice

en: There are no Table of Contents entries matching: %s
gl: Non hai entradas do índice que coincidan con %s

en: Switch color scheme
gl: Cambiar esquema de cores

en: Apply settings from a saved profile
gl: Aplicar a configuración dun perfil gardado

en: Increase font size
gl: Aumentar o tamaño da letra

en: Decrease font size
gl: Reducir o tamaño da letra

en: Toggle full screen
gl: Alternar con pantalla completa

en: Previous page
gl: Páxina anterior

en: Next section
gl: Seguinte sección

en: Previous section
gl: Sección anterior

en: Toggle Reference mode
gl: Alterna o modo de referencia

en: Toggle auto-scrolling
gl: Alterna o desprazamento automático

en: Lookup words
gl: Busca palabras

en: Show viewer controls
gl: Mostrar os controis do visor

en: Toggle paged mode
gl: Alterna o modo de páxina

en: Print book
gl: Libro impreso

en: Show book metadata
gl: Mostrar metadatos do libro

en: Read aloud
gl: Ler en voz alta

en: Browse highlights in book
gl: Explora os aspectos máis destacados do libro

en: Select all text in the current file
gl: Seleccione todo o texto do ficheiro actual

en: Edit this book
gl: Edita este libro

en: Reload this book
gl: Recarga este libro

en: Customize this toolbar
gl: Personaliza esta barra de ferramentas

en: Hide this toolbar
gl: Ocultar esta barra de ferramentas

en: Switch to flow mode -- where the text is not broken into pages
gl: Cambia ao modo de fluxo, onde o texto non se divide en páxinas

en: Switch to paged mode -- where the text is broken into pages
gl: Cambia ao modo de páxina, onde o texto se divide en páxinas

en: Turn off auto-scrolling
gl: Desactiva o desprazamento automático

en: Turn on auto-scrolling
gl: Activa o desprazamento automático

en: Read the text of the book aloud
gl: Le o texto do libro en voz alta

en: Stop reading
gl: Deixa de ler

en: Clear list of recently opened books
gl: Limpar a lista dos libros abertos recentemente

en: Restore settings to defaults
gl: Restaurar a configuración predeterminada

en: Save current settings as a profile
gl: Garda a configuración actual como perfil

en: Delete saved profile...
gl: Eliminar o perfil gardado...

en: &Name of profile
gl: &Nome do perfil

en: Enter name of profile to create
gl: Introduza o nome do perfil para crear

en: Configure the toolbar
gl: Configura a barra de ferramentas

en: Choose the actions you want on the toolbar. Drag and drop items in the right hand list to re-arrange the toolbar.
gl: Escolla as accións que desexe na barra de ferramentas. Arrastre e solte os elementos da lista da dereita para reorganizar a barra de ferramentas.

en: Lookup
gl: Buscar

en: Preparing book for first read, please wait
gl: Preparando o libro para a primeira lectura, agarde

en: E-book viewer
gl: Visor de libros electrónicos

en: Scroll here
gl: Desprázate aquí

en: Start of book
gl: Inicio do libro

en: End of book
gl: Fin do libro

en: Start of current file
gl: Inicio do ficheiro actual

en: End of current file
gl: Fin do ficheiro actual

en: Hide this scrollbar
gl: Ocultar esta barra de desprazamento

en: Search :: no matches
gl: Buscar :: non hai coincidencias

en: Search :: one match
gl: Busca :: unha coincidencia

en: Search :: {} matches
gl: Buscar :: {} coincidencias

en: Empty search expression
gl: Expresión de busca baleira

en: Cannot search for {!r} as it contains only punctuation and spaces.
gl: Non se pode buscar {!r} xa que só contén puntuación e espazos.

en: Cannot jump to location
gl: Non se pode ir á localización

en: The Read aloud feature is active, cannot jump to {}. Close it first.
gl: A función Ler en voz alta está activa, non pode ir a {}. Pechao primeiro.

en: Table of Contents locations
gl: Localizacións da táboa de contidos

en: bookmark
gl: marcador

en: Failed to load the image {}
gl: Produciuse un erro ao cargar a imaxe {}

en: Image not found
gl: Imaxe non atopada

en: Failed to find the image {}
gl: Produciuse un erro ao atopar a imaxe {}

en: Cannot print book
gl: Non se pode imprimir o libro

en: No book is currently open
gl: Non hai ningún libro aberto actualmente

en: Book does not exist
gl: O libro non existe

en: Cannot open {} as it no longer exists
gl: Non se pode abrir {} porque xa non existe

en: Choose e-book
gl: Escolle o libro electrónico

en: E-books
gl: Libros electrónicos

en: Loading book
gl: Cargando libro

en: Loading book, please wait
gl: Cargando o libro, agarde

en: Loading book failed
gl: Produciuse un erro ao cargar o libro

en: Failed to open the book at {0}. Click "Show details" for more info.
gl: Produciuse un erro ao abrir o libro en {0}. Preme en «Mostrar detalles» para obter máis información.

en: The book must be in the %s formats to edit.
    
    First convert the book to one of these formats.
gl: O libro debe estar nos formatos %s para editar.
    
    Primeiro converte o libro a un destes formatos.

en: The Qt WebEngine Render process has crashed. You should try restarting the viewer.
gl: O proceso de renderizado de Qt WebEngine fallou. Deberías tentar reiniciar o visor.

en: Choose background image
gl: Escolla a imaxe de fondo

en: Clear search history
gl: Borrar o historial de busca

en: Test file name invalid
gl: O nome do ficheiro de proba non é válido

en: The file name <b>%s</b> does not appear to end with a file extension. It must end with a file  extension like .epub or .mobi
gl: O nome do ficheiro <b>%s</b> non parece rematar cunha extensión de ficheiro. Debe rematar cunha extensión de ficheiro como .epub ou .mobi

en: Hide size in corner
gl: Agochar o tamaño na esquina

en: Show size in corner
gl: Mostrar o tamaño na esquina

en: Clear history
gl: Borrar o historial

en: Drag to resize
gl: Arrastre para axustar o tamaño

en: Choose &color
gl: Escoller unha &cor

en: Choose a color
gl: Escoller unha cor

en: Cu&t
gl: Cor&tar

en: &Step up
gl: &Sube

en: Step &down
gl: &Baixa

en: Not rated
gl: Non valorado

en: Generic e-ink device
gl: dispositivo de tinta electrónica xenérico

en: Smartphone
gl: Teléfono intelixente

en: iPad like tablet
gl: iPad como tableta

en: Kindle Basic (all models)
gl: Kindle Basic (todos os modelos)

en: Kindle Fire and Fire HD
gl: Kindle Fire e Fire HD

en: All other SONY devices
gl: Todos os demais dispositivos SONY

en: Kobo and Kobo Touch Readers
gl: Lectores Kobo e Kobo Touch

en: Kobo Vox, Aura and Glo families
gl: Familias Kobo Vox, Aura e Glo

en: PocketBook 360 and newer models
gl: PocketBook 360 e modelos máis recentes

en: PocketBook Lux (1-5) and Basic 4
gl: PocketBook Lux (1-5) e Basic 4

en: PocketBook Inkpad 3 (Pro) and X
gl: PocketBook Inkpad 3 (Pro) e X

en: Android phone
gl: teléfono Android

en: Android tablet
gl: tablet Android

en: Android phone with Kindle reader
gl: Teléfono Android con lector Kindle

en: Android tablet with Kindle reader
gl: Tableta Android con lector Kindle

en: Generic
gl: Xenérico

en: Choose your e-book device. If your device is not in the list, choose a "Generic" device.
gl: Escolla o seu lector de libros electrónico. Se o seu dispositivo non estiver na lista, escolla un dispositivo «Xenérico».

en: If you are moving calibre from an old computer to a new one, please read <a href="{0}">the instructions</a>.
gl: Se está a mover o Calibre dun computador vello para un nove, lea <a href="{0}">as instrucións</a>.

en: Select location for books
gl: Seleccionar o lugar para os libros

en: Failed to create a folder at %s
gl: Non foi posíbel crear un cartafol en %s

en: You must choose an empty folder for the calibre library. %s is not empty.
gl: Debe escoller un cartafol baleiro a biblioteca do Calibre. %s non está baleira.

en: &Next >
gl: &Seguinte >

en: < &Back
gl: < &Volver

en: Cancel
gl: Cancelar

en: &Finish
gl: &Rematar

en: Commit
gl: Remitir

en: Welcome wizard
gl: Asistente de benvida

en: Welcome to calibre
gl: Dámoslle a benvida ao Calibre

en: The one stop solution to all your e-book needs.
gl: A solución completa para todo o relacionado con libros electrónicos.

en: &Manufacturers
gl: &Fabricantes

en: &Devices
gl: &Dispositivos

en: WizardPage
gl: Páxina do asistente

en: <h2>Congratulations!</h2> You have successfully setup calibre. Press the %s button to apply your settings.
gl: <h2>Moi ben!</h2> Calibre está correctamente configurado. Prema o botón %s para facer efectiva a configuración.

en: <h2>Demo videos</h2>Videos demonstrating the various features of calibre are available <a href="https://calibre-ebook.com/demo">online</a>.
gl: <h2>Vídeos de demostración</h2> Vídeos que demostran as distintas funcións dispoñíbeis no Calibre <a href="https://calibre-ebook.com/demo">na rede</a>.

en: <h2>User Manual</h2>A User Manual is also available <a href="%s">online</a>.
gl: <h2>Manual do usuario</h2>Tamén hai un manual de usuario dispoñíbel <a href="%s">na Internet</a>.

en: <p>calibre can automatically send books by email to your Kindle. To do that you have to setup email delivery below. The easiest way is to setup a free <a href="https://gmx.com">GMX account</a> and click the "Use GMX" button below. You will also have to register your email address in your Amazon account.
gl: <p>O Calibre pode enviar libros automaticamente ao Kindle por correo electrónico. Para iso hai que configurar a entrega por correo electrónico aquí embaixo. A maneira máis sinxela é configurar unha <a href="https://gmx.com">conta de GMX</a>gratuíta e premer no botón «Empregar GMX» de embaixo. Tamén hai que rexistrar este enderezo de correo electrónico na conta de Amazon.

en: &Kindle email:
gl: Correo do &Kindle:

en: Choose your &language:
gl: Escolla o seu &idioma:

en: <p>Choose a location for your books. When you add books to calibre, they will be copied here. Use an <b>empty folder</b> for a new calibre library:
gl: <p>Escolla un lugar para os libros. Cando engada libros no Calibre, copiaranse aquí. Use un <b>cartafol baleiro</b> para unha biblioteca nova do Calibre:

en: If a calibre library already exists at the newly selected location, calibre will use it automatically.
gl: Se xa existe unha biblioteca do Calibre no sitio novo seleccionado, o Calibre emprégaa automaticamente.

en: Test email settings
gl: Probar a configuración do correo de proba

en: Send test mail from %s to:
gl: Enviar un correo de proba de %s a :

en: Using: %(un)s:%(pw)s@%(host)s:%(port)s and %(enc)s encryption
gl: Usando: %(un)s:%(pw)s@%(host)s:%(port)s e %(enc)s cifrado

en: No email address
gl: Sen enderezo de correo electrónico

en: No email address to send mail to has been specified. You must specify a To: address before running the test.
gl: Non se especificou ningún enderezo de correo electrónico ao que enviar correo. Debes especificar un enderezo Para: antes de executar a proba.

en: Sending email, please wait...
gl: Enviando correo electrónico, agarde...

en: Email successfully sent
gl: Correo electrónico enviado correctamente

en: Setup sending email using
gl: Configura o envío de correo usando

en: If you don't have an account, you can sign up for a free {name} email account at <a href="https://{url}">{url}</a>. {extra}
gl: Se non tes unha conta, podes rexistrarte para obter unha conta de correo electrónico gratuíta de {name} en <a href="https://{url}">{url}</a>. {extra}

en: Your %s &email address:
gl: O seu &enderezo de correo de %s:

en: Your %s &password:
gl: O seu &contrasinal de %s:

en: If you plan to use email to send books to your Kindle, remember to add your %s email address to the allowed email addresses in your Amazon.com Kindle management page.
gl: Se pensas usar o correo electrónico para enviar libros ao teu Kindle, recorda engadir o teu %s enderezo de correo electrónico aos enderezos de correo electrónico permitidos na túa páxina de xestión de Amazon.com Kindle.

en: Setup
gl: Configuración

en: No password
gl: Sen contrasinal

en: You must specify a password
gl: Debes especificar un contrasinal

en: You must specify an email address
gl: Debes especificar un enderezo de correo electrónico

en: Incorrect email address
gl: Enderezo de correo electrónico incorrecto

en: The email address "{}" is not valid
gl: O enderezo de correo electrónico «{}» non é válido

en: OK to proceed?
gl: Continuar?

en: This will display your email password on the screen. Is it OK to proceed?
gl: Mostrarase a contrasinal do seu email na pantalla. Continuar?

en: Before using this account to send mail, you must enable the "Enable access to this account via POP3 and IMAP" option in GMX under More > E-mail Settings > POP3 & IMAP.
gl: Antes de usar esta conta para enviar correo, debes activar a opción «Activar o acceso a esta conta mediante POP3 e IMAP» en GMX en Máis > Configuración de correo electrónico > POP3 e IMAP.

en: Google recently deliberately broke their email sending protocol (SMTP) support in an attempt to force everyone to use their web interface so they can show you more ads. They are trying to claim that SMTP is insecure, that is incorrect and simply an excuse. To use a Gmail account you will need to "allow less secure apps" as described <a href="https://support.google.com/accounts/answer/6010255">here</a>.
gl: Google rompeu recentemente a compatibilidade do protocolo de envío de correo electrónico (SMTP) deliberadamente nun intento de obrigar a todos a usar a súa interface web para mostrarche máis anuncios. Están tentando afirmar que SMTP é inseguro, que é incorrecto e simplemente unha escusa. Para usar unha conta de Gmail, terás que «permitir aplicacións menos seguras» como se describe <a href="https://support.google.com/accounts/answer/6010255">aquí</a>.

en: If you are setting up a new Outlook account, Microsoft requires that you  verify your account periodically, before it will let calibre send email.
gl: Se está a configurar unha nova conta de Outlook, Microsoft require que verifique a súa conta periodicamente, antes de que calibre poida enviar correo electrónico.

en: Bad configuration
gl: Configuración errada

en: You must set the From email address
gl: Debe estabelecer o enderezo de correo remitente

en: You must either set both the username <b>and</b> password for the mail server or no username and no password at all.
gl: Debe especificar o usuario <b>e</b> o contrasinal para o servidor de correo, ou ben non especificar ningún dos dous.

en: No username and password set for mailserver. Most  mailservers need a username and password. Are you sure?
gl: No se especificou usuario e contrasial do servidor de correo. A maioría dos servidores necesitan un usuario e contrasinal. Confírmao??

en: Send email &from:
gl: Enviar correos &desde:

en: <p>This is what will be present in the From: field of emails sent by calibre.<br> Set it to your email address
gl: <p>Isto é o que se mostrará no campo De: dos correos enviados por Calibre.<br>Poña o seu enderezo de correo

en: <p>A mail server is useful if the service you are sending mail to only accepts email from well know mail services.
gl: <p>Un servidor de correo é útil se o servizo ao que está enviando correo só acepta correos-e de servizos de correo amplamente coñecidos.

en: Email server
gl: Servidor de correo electrónico

en: calibre can <b>optionally</b> use a server to send mail
gl: calibre pode, <b>opcionalmente</b>, usar un servidor para enviar correo

en: &Hostname:
gl: Nome do &host:

en: The hostname of your mail server. For example, smtp.gmail.com
gl: O nome de host do teu servidor de correo. Por exemplo, smtp.gmail.com

en: &Port:
gl: &Porto:

en: The port your mail server listens for connections on. The default is 25
gl: Porto no que o seu servidor de correo agarda as conexións. O predeterminado é o 25

en: Your username on the mail server
gl: O seu nome de usuario/a no servidor de correo

en: Your password on the mail server
gl: O seu contrasinal no servidor de correo

en: &Show
gl: &Amosar

en: Encr&yption:
gl: Cifr&ado:

en: Use TLS encryption when connecting to the mail server. This is the most common.
gl: Usar cifrado TLS ao conectar co servidor de correo. Esta é a opción máis común.

en: Use SSL encryption when connecting to the mail server.
gl: Usar cifrado SSL ao conectar co servidor de correo.

en: WARNING: Using no encryption is highly insecure
gl: Aviso: non usar cifrado resulta ser moi inseguro

en: Use &GMX
gl: Empregar &GMX

en: &Test email
gl: &Probar o correo

en: <p>If you use the <a href="http://www.appstafarian.com/marvin.html">Marvin</a> e-book reading app (or similar OPDS enabled apps) on your Apple iDevice, you can access your calibre book collection wirelessly, directly on the device. To do this you have to turn on the calibre Content server.
gl: <p>Se utilizas a aplicación de lectura de libros electrónicos <a href="http://www.appstafarian.com/marvin.html">Marvin</a> (ou aplicacións similares compatibles con OPDS) no teu Apple iDevice, podes acceder á túa colección de libros de calibre sen fíos, directamente no dispositivo. Para iso tes que activar o servidor de contido calibre.

en: Turn on the &Content server
gl: Activa o &servidor de contido

en: <p>Remember to leave calibre running as the server only runs as long as calibre is running.
    <p>The reader app should see your calibre collection automatically. If not, try adding the URL http://myhostname:8080 as a new catalog in the reader on your iDevice. Here myhostname should be the fully qualified hostname or the IP address of the computer calibre is running on. See <a href="%s">the User Manual</a> for more information.
gl: <p>Lembra deixar calibre en funcionamento xa que o servidor só funciona mentres calibre estea funcionando.
    <p>A aplicación lectora debería ver a túa colección calibre automaticamente. Se non, tenta engadir o URL http://myhostname:8080 como un novo catálogo no lector do teu iDevice. Aquí myhostname debería ser o nome de host totalmente cualificado ou o enderezo IP do calibre do ordenador no que se está a executar. Consulte <a href="%s">o Manual de usuario</a> para obter máis información.

en: Required component missing
gl: Falta o compoñente necesario

en: This computer is missing the Windows MediaPack, which is needed for calibre. Instructions for installing it are <a href="{0}">available here</a>.
gl: A este ordenador falta o Windows MediaPack, que é necesario para o calibre. As instrucións para instalalo están <a href="{0}">dispoñibles aquí</a>.

en: Invalid query format for colon-separated search: {0}
gl: Formato de consulta non válido para a busca separada por dous puntos: {0}

en: BIBTEX catalog generator
gl: Xerador de catálogos BIBTEX

en: The fields to output when cataloging books in the database.  Should be a comma-separated list of fields.
    Available fields: %(fields)s.
    plus user-created custom fields.
    Example: %(opt)s=title,authors,tags
    Default: '%%default'
    Applies to: BIBTEX output format
gl: Os campos a mostrar ao catalogar libros na base de datos. Debe ser unha lista de campos separados por comas.
    Campos dispoñibles: %(fields)s.
    ademais de campos personalizados creados polo usuario.
    Exemplo: %(opt)s=título,autores,etiquetas
    Valor predeterminado: '%%predeterminado'
    Aplícase a: Formato de saída BIBTEX

en: Output field to sort on.
    Available fields: author_sort, id, rating, size, timestamp, title.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
gl: Campo de saída co que se ordenará.
    Os campos dispoñíbeis son: author_sort, id, rating, size, timestamp, title.
    Valor predeterminado: '%default'
    Aplicado a: formato de salida BIBTEX

en: Create a citation for BibTeX entries.
    Boolean value: True, False
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
gl: Crear unha cita para entradas BibTex.
    Valor booleano: True, False
    Valor predeterminado: '%default'
    Aplicado a: formato de saída BIBTEX

en: Create a file entry if formats is selected for BibTeX entries.
    Boolean value: True, False
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
gl: Crear unha entrada para o ficheiro se os formatos están seleccionadas para as entradas BIBTEX.
    Valor booleano: True, False
    Valor predeterminado: «%default»
    Aplícase a: formato de saída BIBTEX

en: The template for citation creation from database fields.
    Should be a template with {} enclosed fields.
    Available fields: %s.
    Default: '%%default'
    Applies to: BIBTEX output format
gl: O modelo para a creación de citas a partir dos campos da base de datos.
    Debe ser un modelo con campos encerrados en {}.
    Campos dispoñíbeis: %s.
    Valor predeterminado: «%%default»
    Aplicábel a: formato de salida BIBTEXT

en: BibTeX file encoding output.
    Available types: utf8, cp1252, ascii.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
gl: Codificación do ficheiro de saída BibTeX.
    Tipos dispoñíbeis: utf8, cp1252, ascii.
    Predeterminado: '%default'
    Aplicado en: formato de saída BIBTEX

en: BibTeX file encoding flag.
    Available types: strict, replace, ignore, backslashreplace.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
gl: Marca da codificación de ficheiros BibTeX.
    Tipos dispoñíbeis: strict, replace, ignore, backslashreplace.
    Predeterminado: '%default'
    Aplicado en: formatos de saída BIBTEX

en: Entry type for BibTeX catalog.
    Available types: book, misc, mixed.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
gl: Tipo de entradas para o catálogo BibTeX.
    Tipos dispoñíbeis: book, misc, mixed.
    Predeterminado: '%default'
    Aplicado en: formatos de saída BIBTEX

en: CSV/XML catalog generator
gl: Xerador de catálogos CSV/XML

en: The fields to output when cataloging books in the database.  Should be a comma-separated list of fields.
    Available fields: %(fields)s,
    plus user-created custom fields.
    Example: %(opt)s=title,authors,tags
    Default: '%%default'
    Applies to: CSV, XML output formats
gl: Os campos a mostrar ao catalogar libros na base de datos. Debe ser unha lista de campos separados por comas.
    Campos dispoñibles: %(fields)s,
    ademais de campos personalizados creados polo usuario.
    Exemplo: %(opt)s=título,autores,etiquetas
    Valor predeterminado: '%%predeterminado'
    Aplícase a: formatos de saída CSV, XML

en: Output field to sort on.
    Available fields: author_sort, id, rating, size, timestamp, title_sort
    Default: '%default'
    Applies to: CSV, XML output formats
gl: Campo de saída para ordenar.
    Campos dispoñibles: author_sort, id, rating, size, timestamp, title_sort
    Valor predeterminado: '%defecto'
    Aplícase a: formatos de saída CSV, XML

en: AZW3/EPUB/MOBI catalog generator
gl: Xerador de catálogos AZW3/EPUB/MOBI

en: Title of generated catalog used as title in metadata.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
gl: Título do catálogo xerado usado como título nos metadatos.
    Valor predeterminado: '%defecto'
    Aplícase a: formatos de saída AZW3, EPUB, MOBI

en: Create cross-references in Authors section for books with multiple authors.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
gl: Crea referencias cruzadas na sección Autores para libros con varios autores.
    Valor predeterminado: '%defecto'
    Aplícase a: formatos de saída AZW3, EPUB, MOBI

en: Save the output from different stages of the conversion pipeline to the specified folder. Useful if you are unsure at which stage of the conversion process a bug is occurring.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
gl: Garda a saída das diferentes etapas da canalización de conversión no cartafol especificado. Útil se non está seguro en que fase do proceso de conversión se está a producir un erro.
    Valor predeterminado: '%defecto'
    Aplícase a: formatos de saída AZW3, EPUB, MOBI

en: Regex describing tags to exclude as genres.
    Default: '%default' excludes bracketed tags, e.g. '[Project Gutenberg]', and '+', the default tag for read books.
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
gl: Regex que describe etiquetas para excluír como xéneros.
    Valor predeterminado: «%default» exclúe as etiquetas entre corchetes, por exemplo. «[Proxecto Gutenberg]» e «+», a etiqueta predeterminada para os libros de lectura.
    Aplícase a: formatos de saída AZW3, EPUB, MOBI

en: Specifies the rules used to exclude books from the generated catalog.
    The model for an exclusion rule is either
    ('<rule name>','Tags','<comma-separated list of tags>') or
    ('<rule name>','<custom column>','<pattern>').
    For example:
    (('Archived books','#status','Archived'),)
    will exclude a book with a value of 'Archived' in the custom column 'status'.
    When multiple rules are defined, all rules will be applied.
    Default: 
    "%default"
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
gl: Especifica as regras utilizadas para excluír libros do catálogo xerado.
    O modelo para unha regra de exclusión é calquera
    ('<rule name>','Tags','<lista de etiquetas separadas por comas>') ou
    ('<rule name>','<columna pernonalizada>','<patrón>').
    Por exemplo:
    (('Libros arquivados','#status','Arquivado'),)
    excluirá un libro cun valor de «Arquivado» na columna personalizada «status» (estado).
    Cando se definen varias regras, aplicaranse todas.
    Predeterminado:
    «%default»
    Aplícase a: formatos de saída AZW3, EPUB, MOBI

en: Include 'Authors' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
gl: Incluír a sección «Autores» no catálogo.
    Valor predeterminado: '%defecto'
    Aplícase a: formatos de saída AZW3, EPUB, MOBI

en: Include 'Descriptions' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
gl: Incluír a sección «Descricións» no catálogo.
    Valor predeterminado: '%defecto'
    Aplícase a: formatos de saída AZW3, EPUB, MOBI

en: Include 'Genres' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
gl: Incluír a sección «Xéneros» no catálogo.
    Valor predeterminado: '%defecto'
    Aplícase a: formatos de saída AZW3, EPUB, MOBI

en: Include 'Titles' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
gl: Incluír a sección «Títulos» no catálogo.
    Valor predeterminado: '%defecto'
    Aplícase a: formatos de saída AZW3, EPUB, MOBI

en: Include 'Series' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
gl: Incluír a sección «Serie» no catálogo.
    Valor predeterminado: '%defecto'
    Aplícase a: formatos de saída AZW3, EPUB, MOBI

en: Include 'Recently Added' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
gl: Incluír a sección «Engadidos recentemente» no catálogo.
    Valor predeterminado: '%defecto'
    Aplícase a: formatos de saída AZW3, EPUB, MOBI

en: Source field for 'Genres' section.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
gl: Campo de orixe para a sección «Xéneros».
    Valor predeterminado: '%defecto'
    Aplícase a: formatos de saída AZW3, EPUB, MOBI

en: Custom field containing note text to insert in Description header.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
gl: Campo personalizado que contén texto da nota para inserir na cabeceira descrición.
    Valor predeterminado: '%defecto'
    Aplícase a: formatos de saída AZW3, EPUB, MOBI

en: #<custom field>:[before|after]:[True|False] specifying:
     <custom field> Custom field containing notes to merge with comments
     [before|after] Placement of notes with respect to comments
     [True|False] - A horizontal rule is inserted between notes and comments
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
gl: #<custom field>:[antes|despois]:[Verdadeiro|Falso] especificando:
    <custom field>Campo personalizado que contén notas para combinar cos comentarios
    [antes|despois] Colocación de notas con respecto aos comentarios
    [Verdadero|Falso] - Insírese unha regra horizontal entre as notas e os comentarios
    Valor predeterminado: '%defecto'
    Aplícase a: formatos de saída AZW3, EPUB, MOBI

en: Specifies the output profile. In some cases, an output profile is required to optimize the catalog for the device. For example, 'kindle' or 'kindle_dx' creates a structured Table of Contents with Sections and Articles.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
gl: Especifica o perfil de saída. Nalgúns casos, é necesario un perfil de saída para optimizar o catálogo para o dispositivo. Por exemplo, 'kindle' ou 'kindle_dx' crea unha táboa de contidos estruturada con seccións e artigos.
    Valor predeterminado: '%defecto'
    Aplícase a: formatos de saída AZW3, EPUB, MOBI

en: Specifies the rules used to include prefixes indicating read books, wishlist items and other user-specified prefixes.
    The model for a prefix rule is ('<rule name>','<source field>','<pattern>','<prefix>').
    When multiple rules are defined, the first matching rule will be used.
    Default:
    "%default"
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
gl: Especifica as regras utilizadas para incluír prefixos que indican libros lidos, elementos da lista de desexos e outros prefixos especificados polo usuario.
    O modelo dunha regra de prefixo é ('<rule name>','<source field>','<pattern>','<prefix>').
    Cando se definen varias regras, utilizarase a primeira regra de coincidencia.
    Predeterminado:
    «%default»
    Aplícase a: formatos de saída AZW3, EPUB, MOBI

en: Use a named preset created with the GUI catalog builder.
    A preset specifies all settings for building a catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
gl: Use un predefinido con nome creado co creador de catálogos da GUI.
    Un valor predeterminado especifica todos os axustes para crear un catálogo.
    Valor predeterminado: '%defecto'
    Aplícase a: formatos de saída AZW3, EPUB, MOBI

en: Replace existing cover when generating the catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
gl: Substitúe a portada existente ao xerar o catálogo.
    Valor predeterminado: '%defecto'
    Aplícase a: formatos de saída AZW3, EPUB, MOBI

en: Size hint (in inches) for book covers in catalog.
    Range: 1.0 - 2.0
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
gl: Indicación de tamaño (en polgadas) para as portadas de libros no catálogo.
    Rango: 1,0 - 2,0
    Valor predeterminado: '%defecto'
    Aplícase a: formatos de saída AZW3, EPUB, MOBI

en: Error: Preset "{}" not found.
gl: Erro: Predefinición «{}» non atopada.

en: Stored presets: {}
gl: Predefinicións gardadas: {}

en: Error: No stored presets.
gl: Erro: non hai presets almacenados.

en: 
    *** Adding 'By authors' section required for MOBI output ***
gl: 
    *** Engadir a sección «Por autores» necesaria para a saída de MOBI ***

en: column not in book:
gl: columna non no libro:

en: Symbols
gl: Símbolos

en: No genres to catalog.
gl: Non hai xéneros para catalogar.

en: Check 'Excluded genres' regex in the E-book options.
gl: Comprobe a expresión regular «Xéneros excluídos» nas opcións do libro electrónico.

en: No books available to catalog
gl: Non hai libros dispoñibles para catalogar

en: Titles
gl: Títulos

en: Genres
gl: Xéneros

en: Recently Added
gl: Engadidos recentemente

en: Recently Read
gl: Lidos recentemente

en: Descriptions
gl: Descricións

en: <p>Inconsistent author sort values for author<br/>'{0}':</p><p><center><b>{1}</b> != <b>{2}</b></center></p><p>Unable to build MOBI catalog.<br/>Select all books by '{0}', apply correct Author Sort value in Edit Metadata dialog, then rebuild the catalog.<p>
gl: <p>Valores de ordenación de autor incoherentes para o autor<br/> «{0}»:</p><p><center><b>{1}</b> != <b>{2}</b></center></p><p>Non se puido crear o catálogo MOBI. <br/>Seleccione todos os libros por «{0}», aplique o valor correcto de Ordenación de autor no diálogo Editar metadatos e, a continuación, recompense o catálogo.<p>

en: Sorting database
gl: A ordenar a base de datos

en: Sorting titles
gl: A ordenar os títulos

en: No books to catalog.
    Check 'Excluded books' rules in the E-book options.
gl: Non hai libros para catalogar.
    Consulta as regras de «Libros excluídos» nas opcións de libros electrónicos.

en: No books available to include in catalog
gl: Non hai libros dispoñibles para meter no catálogo

en: error in
gl: erro en

en: Genres HTML
gl: Xéneros HTML

en: Titles HTML
gl: Títulos HTML

en: by
gl: de

en: Descriptions HTML
gl: Descricións HTML

en: Description HTML
gl: Descrición HTML

en: NCX header
gl: Cabeceira NCX

en: NCX for descriptions
gl: NCX para descricións

en: NCX for Series
gl: NCX para coleccións

en: Series beginning with %s
gl: Coleccións que comecen por %s

en: Series beginning with '%s'
gl: Coleccións que comecen por «%s»

en: NCX for Titles
gl: NCX para títulos

en: Titles beginning with %s
gl: Títulos que comezan por %s

en: Titles beginning with '%s'
gl: Títulos que comezan por «%s»

en: NCX for Authors
gl: NCX para autorías

en: Authors beginning with %s
gl: Autores que comezan por %s

en: Authors beginning with '%s'
gl: Autores que comezan por '%s'

en: NCX for Recently Added
gl: NCX para engadidos recentemente

en: NCX for Recently Read
gl: NCX para lidos recentemente

en: NCX for genres
gl: NCX para xéneros

en: Generating OPF
gl: Xeración de OPF

en: Thumbnails
gl: Miniaturas

en: Thumbnail
gl: Miniatura

en: Saving NCX
gl: Gardando NCX

en: Invalid titles
gl: Títulos incorrectos

en: Extra titles
gl: Títulos adicionais

en: Invalid authors
gl: Autores incorrectos

en: Extra authors
gl: Autores adicionais

en: Missing book formats
gl: Faltan formatos de libro

en: Extra book formats
gl: Formatos de libro adicionais

en: Unknown files in books
gl: Ficheiros descoñecidos en libros

en: Missing cover files
gl: Faltan os ficheiros da capa

en: Cover files not in database
gl: Cuberta que non están na base de datos

en: Folders raising exception
gl: Hay cartafoles que dan erros

en: INVALID CONDITION
gl: CONDICIÓN INCORRECTA

en: Path to library too long. Must be less than %d characters.
gl: RA ruta á biblioteca é demasiado longa. Debe conter menos de %d caracteres.

en:  (%s books)
gl:  (%s libros)

en: Identifiers
gl: Identificadores

en: On device
gl: No dispositivo

en: Series sort
gl: Ordenación de serie

en: Title sort
gl: Clasificación do título

en: The title
gl: O título

en: The authors
gl: Os/as autores/as

en: The author sort string. To use only the first letter of the name use {author_sort[0]}
gl: A cadea para ordenar por autores. Para usar soamente a primeira letra do nome, use {author_sort[0]}

en: The tags
gl: As etiquetas

en: The series
gl: As colectáneas

en: The series number. To get leading zeros use {series_index:0>3s} or {series_index:>3s} for leading spaces
gl: O número dentro da colectánea. Use {series_index:0>3s} se quere ceros á esquerda ou {series_index:>3s} se quere espazos

en: The rating
gl: A nota

en: The ISBN
gl: O ISBN

en: The publisher
gl: A editorial

en: The date
gl: A data

en: The published date
gl: Data de publicación

en: The date when the metadata for this book record was last modified
gl: A data na que se modificaron por última vez os metadatos deste rexistro de libro

en: The language(s) of this book
gl: Lingua(s) deste libro

en: The calibre internal id
gl: O identificador interno do Calibre

en: Options to control saving to disk
gl: Opcións para controlar o gardado en disco

en: Normally, calibre will update the metadata in the saved files from what is in the calibre library. Makes saving to disk slower.
gl: Normalmente Calibre actualizará os metadatos dos ficheiros gardados segundo os datos da biblioteca de Calibre. Fai que o gardado en disco sexa máis lento.

en: Normally, calibre will write the metadata into a separate OPF file along with the actual e-book files.
gl: Normalmente Calibre escribirá os metadatos nun fichero OPF separado, xunto cos ficheiros de libro electrónico.

en: Normally, calibre will save the cover in a separate file along with the actual e-book files.
gl: Normalmente, calibre gardará a portada nun ficheiro separado xunto cos ficheiros reais do libro electrónico.

en: Comma separated list of formats to save for each book. By default all available formats are saved.
gl: Lista de formatos, separados por comas, para gardar cada libro. Por omisión gárdanse todos os formatos dispoñíbeis.

en: The template to control the filename and folder structure of the saved files. Default is "%(templ)s" which will save books into a per-author subfolder with filenames containing title and author. Available controls are: {%(controls)s}
gl: O modelo para controlar o nome do ficheiro e a estrutura do cartafol dos ficheiros gardados. O predeterminado é «%(templ)s» que gardará os libros nun subcartafol por autor con nomes de ficheiro que conteñan título e autor. Os controis dispoñibles son: {%(controls)s}

en: The template to control the filename and folder structure of files sent to the device. Default is "%(templ)s" which will save books into a per-author folder with filenames containing title and author. Available controls are: {%(controls)s}
gl: O modelo para controlar o nome do ficheiro e a estrutura do cartafol dos ficheiros enviados ao dispositivo. O predeterminado é «%(templ)s» que gardará os libros nun cartafol por autor con nomes de ficheiros que conteñan título e autor. Os controis dispoñibles son: {%(controls)s}

en: Have calibre convert all non English characters into English equivalents for the file names. This is useful if saving to a legacy filesystem without full support for Unicode filenames.
gl: Fai que calibre converta todos os caracteres non ingleses en equivalentes en inglés para os nomes dos ficheiros. Isto é útil se se garda nun sistema de ficheiros herdado sen compatibilidade total con nomes de ficheiros Unicode.

en: The format in which to display dates. %(day)s - day, %(month)s - month, %(mn)s - month number, %(year)s - year. Default is: %(default)s
gl: O formato no que se mostran as datas. %(day)s - día, %(month)s - mes, %(mn)s - número do mes, %(year)s - ano. O valor predeterminado é: %(default)s

en: Convert paths to lowercase.
gl: Converter as traxectorias a minúsculas.

en: Replace whitespace with underscores.
gl: Substituír os espazos por suliñados.

en: Save into a single folder, ignoring the template folder structure
gl: Garda nun único cartafol, ignorando a estrutura do cartafol do modelo

en: Save any data files associated with the book when saving the book
gl: Garda os ficheiros de datos asociados co libro ao gardar o libro

en: Failed to calculate path for save to disk. Template: %(templ)s
    Error: %(err)s
gl: Produciuse un erro ao calcular a ruta para gardar no disco. Modelo: %(templ)s
    Erro: %(err)s

en: Template evaluation resulted in no path components. Template: %s
gl: A avaliación do modelo non deu compoñente de ruta. Modelo: %s

en: The one stop solution to all your e-book needs
gl: A solución única para todas as túas necesidades de libros electrónicos

en: calibre is the one stop solution to all your e-book needs.
gl: calibre é a solución única para todas as súas necesidades de libros electrónicos.

en: You can use calibre to catalog your books, fetch metadata for them automatically, convert them from and to all the various e-book formats, send them to your e-book reader devices, read the books on your computer, edit the books in a dedicated e-book editor and even make them available over the network with the built-in Content server. You can also download news and periodicals in e-book format from over a thousand different news and magazine websites.
gl: Podes usar calibre para catalogar os teus libros, buscar metadatos para eles automaticamente, convertelos desde e para todos os distintos formatos de libros electrónicos, envialos aos teus dispositivos lectores de libros electrónicos, ler os libros no teu ordenador, editar os libros nun editor de libros electrónicos dedicado e incluso poñelos dispoñibles na rede co servidor de contido integrado. Tamén pode descargar noticias e publicacións periódicas en formato e-book desde máis de mil sitios web de noticias e revistas diferentes.

en: Edit the text and styles inside e-books
gl: Edita o texto e os estilos dentro dos libros electrónicos

en: The calibre E-book editor allows you to edit the text and styles inside the book with a live preview of your changes.
gl: O editor de libros electrónicos de calibre permíteche editar o texto e os estilos dentro do libro cunha vista previa en directo dos teus cambios.

en: It can edit books in both the EPUB and AZW3 (Kindle) formats. It includes various useful tools for checking the book for errors, editing the Table of Contents, performing automated cleanups, etc.
gl: Pode editar libros en formato EPUB e AZW3 (Kindle). Inclúe diversas ferramentas útiles para comprobar se hai erros no libro, editar o índice, realizar limpezas automatizadas, etc.

en: Read e-books in over a dozen different formats
gl: Le libros electrónicos en máis dunha ducia de formatos diferentes

en: The calibre E-book viewer allows you to read e-books in over a dozen different formats.
gl: O calibre visor de libros electrónicos permítelle ler libros electrónicos en máis dunha ducia de formatos diferentes.

en: It has a full screen mode for distraction free reading and can display the text with multiple columns per screen.
gl: Ten un modo de pantalla completa para unha lectura sen distraccións e pode mostrar o texto con varias columnas por pantalla.

en: Command Line Interface
gl: Interface de liña de comandos

en: On macOS, the command line tools are inside the calibre bundle, for example, if you installed calibre in :file:`/Applications` the command line tools are in :file:`/Applications/calibre.app/Contents/MacOS/`. So, for example, to run :file:`ebook-convert` you would use: :file:`/Applications/calibre.app/Contents/MacOS/ebook-convert`.
gl: En macOS, as ferramentas de liña de comandos están dentro do paquete calibre, por exemplo, se instalou calibre en :file:`/Applications`, as ferramentas de liña de comandos están en :file:`/Applications/calibre.app/Contents/MacOS/` . Así, por exemplo, para executar :file:`ebook-convert` usarías: :file:`/Applications/calibre.app/Contents/MacOS/ebook-convert`.

en: Documented commands
gl: Comandos documentados

en: Undocumented commands
gl: Comandos non documentados

en: You can see usage for undocumented commands by executing them without arguments in a terminal.
gl: Podes ver o uso dos comandos non documentados executándoos sen argumentos nun terminal.

en: Change language
gl: Cambiar idioma

en: Newest
gl: O máis recente

en: <b>{title}</b> by {authors}
gl: <b>{title}</b> de {authors}

en: {series_index} of <i>{series}</i>
gl: {series_index} de <i>{series}</i>

en: Date: {timestamp}
gl: Data: {timestamp}

en: Published: {pubdate}
gl: Publicado: {pubdate}

en: Publisher: {publisher}
gl: Editorial: {publisher}

en: Show
gl: Mostrar

en:  sorted by
gl:  ordenado por

en: Change library
gl: Cambiar biblioteca

en: Change library to:
gl: Cambia a biblioteca a:

en: Switch to the full interface (non-mobile interface)
gl: Cambiar á interface completa (interface non móbil)

en: The full interface gives you many more features, but it may not work well on a small screen
gl: A interface completa ofrécelle moitas máis funcións, pero pode que non funcione ben nunha pantalla pequena

en: {0} is not a valid IP address/network, with error: {1}
gl: {0} non é un enderezo IP/rede válido, con erro: {1}

en: username [password]
gl: nome de usuario [Contrasinal]

en: Give this user only read access
gl: Dálle a este usuario só acceso de lectura

en: username is required
gl: é necesario o nome de usuario

en: username
gl: nome de usuario

en: username set|reset|toggle|show
gl: nome de usuario definir | restablecer | alternar | mostrar

en: username and operation are required
gl: o nome de usuario e a operación son necesarios

en: [options] username [library_name ...]
gl: [opcións] nome de usuario [nome_biblioteca...]

en: Specify the action to perform.
    A value of "show" shows the current library restrictions for the specified user.
    A value of "allow-all" removes all library restrictions.
    A value of "allow" allows access to only the specified libraries.
    A value of "block" allows access to all, except the specified libraries.
    A value of "per-library" sets per library restrictions. In this case the libraries list is interpreted as a list of library name followed by restriction to apply, followed by next library name and so on. Using a restriction of "=" removes any previous restriction on that library.
gl: Especifique a acción a realizar.
    Un valor de «mostrar» mostra as restricións actuais da biblioteca para o usuario especificado.
    Un valor de «allow-all» elimina todas as restricións da biblioteca.
    Un valor de «permitir» permite o acceso só ás bibliotecas especificadas.
    Un valor de «block» permite o acceso a todos, excepto ás bibliotecas especificadas.
    Un valor de «por biblioteca» establece restricións por biblioteca. Neste caso, a lista de bibliotecas interprétase como unha lista do nome da biblioteca seguida da restrición para aplicar, seguida do seguinte nome da biblioteca, etc. Usar unha restrición de «=» elimina calquera restrición anterior nesa biblioteca.

en: Unknown command: {}
gl: Comando descoñecido: {}

en: Manage the user accounts for calibre-server. Available commands are:
gl: Xestionar as contas de usuario para calibre-server. Os comandos dispoñibles son:

en: Use {} for help on individual commands
gl: Use {} para obter axuda sobre comandos individuais

en: What do you want to do?
gl: Que queres facer?

en: default
gl: por defecto

en: No choice selected, exiting...
gl: Non seleccionou ningunha opción, saíndo...

en: %s is not a valid choice, try again
gl: %s non é unha opción válida, téntao de novo

en: Existing user names:
gl: Nomes de usuarios existentes:

en: There are no users, you must first add an user
gl: Non hai usuarios, primeiro debes engadir un usuario

en: The username %s does not exist
gl: O nome de usuario %s non existe

en: Enter the username
gl: Introduza o nome de usuario

en: Enter the new password for %s:
gl: Introduza o novo contrasinal para %s:

en: Empty passwords are not allowed
gl: Non se permiten contrasinais en branco

en: Re-enter the new password for %s, to verify:
gl: Volve introducir o novo contrasinal para
    %s, para verificar:

en: Passwords do not match
gl: Os contrasinais non coinciden

en: User %s added successfully!
gl: Usuario %s engadido con éxito!

en: Are you sure you want to remove the user %s?
gl: Estás seguro de que queres eliminar o usuario %s?

en: User %s successfully removed!
gl: Usuario %s eliminado correctamente!

en: Password for %s successfully changed!
gl: Contrasinal para %s cambiou correctamente!

en: Current password for {0} is: {1}
gl: O contrasinal actual de {0} é: {1}

en: Allow {} to make changes (i.e. grant write access)
gl: Permitir que {} faga cambios (por exemplo, conceder acceso de escritura)

en: Prevent {} from making changes (i.e. remove write access)
gl: Evitar que {} faga cambios (é dicir, eliminar o acceso de escritura)

en: {} has the following additional per-library restrictions:
gl: {} ten as seguintes restricións adicionais por biblioteca:

en: {} has no additional per-library restrictions
gl: {} non ten restricións adicionais por biblioteca

en: Allow access to all libraries
gl: Permitir o acceso a todas as bibliotecas

en: Allow access to only specified libraries
gl: Permitir o acceso só ás bibliotecas especificadas

en: Allow access to all, except specified libraries
gl: Permitir o acceso a todas, excepto ás bibliotecas especificadas

en: Change per-library restrictions
gl: Cambiar as restricións por biblioteca

en: Enter the name of the library:
gl: Introduza o nome da biblioteca:

en: Enter a search expression, access will be granted only to books matching this expression. An empty expression will grant access to all books.
gl: Introduce unha expresión de busca, só se concederá acceso aos libros que coincidan con esta expresión. Unha expresión baleira concederá acceso a todos os libros.

en: Another restriction?
gl: Outra restrición?

en: Enter a comma separated list of library names:
gl: Introduza unha lista de nomes de biblioteca separados por comas:

en: Allowing access only to libraries: {}
gl: Permitindo o acceso só ás bibliotecas: {}

en: Allowing access to all libraries, except: {}
gl: Permitindo o acceso a todas as bibliotecas, excepto: {}

en: Show password for {}
gl: Mostrar o contrasinal de {}

en: Change read/write permission for {}
gl: Cambiar o permiso de lectura/escritura para {}

en: Change the libraries {} is allowed to access
gl: Cambiar as bibliotecas que {} ten permiso para acceder

en: {0} has {1} access
gl: {0} ten acceso a {1}

en: read-write
gl: lectura-escritura

en: readonly
gl: só lectura

en: Add a new user
gl: Engade un novo usuario

en: Edit an existing user
gl: Editar un usuario existente

en: Remove a user
gl: Eliminar un usuario

en: one item | {} items
gl[0]: un elemento
gl[1]: {} elementos

en: RATING: %s<br />
gl: VALORACIÓN: %s<br />

en: TAGS: %s<br />
gl: ETIQUETAS: %s<br />

en: SERIES: %(series)s [%(sidx)s]<br />
gl: SERIE: %(series)s[%(sidx)s]<br />

en: Books in your library
gl: Libros na biblioteca

en: By
gl: Por

en: Books sorted by
gl: Libros ordenados por

en: Library:
gl: Biblioteca:

en: Change calibre library to:
gl: Cambia a biblioteca de calibres a:

en: By %s
gl: De %s

en: By {0} :: {1}
gl: De {0} :: {1}

en: Path to the SSL certificate file
gl: Ruta ao ficheiro do certificado SSL

en: Path to the SSL private key file
gl: Ruta ao ficheiro de chave privada SSL

en: Time (in seconds) after which an idle connection is closed
gl: Tempo (en segundos) despois do cal se pecha unha conexión inactiva

en: Time (in seconds) to wait for a response from the server when making queries
gl: Tempo (en segundos) para esperar unha resposta do servidor ao facer consultas

en: Total time in seconds to wait for clean shutdown
gl: Tempo total en segundos para esperar o apagado limpo

en: Socket pre-allocation, for example, with systemd socket activation
gl: A asignación previa de socket, por exemplo, coa activación de socket systemd

en: Max. allowed size for files uploaded to the server (in MB)
gl: Máx. tamaño permitido para os ficheiros cargados no servidor (en MB)

en: Minimum size for which responses use data compression (in bytes)
gl: Tamaño mínimo para o que as respostas usan compresión de datos (en bytes)

en: Number of worker threads used to process requests
gl: Número de fíos de traballo empregados para procesar as solicitudes

en: Maximum number of worker processes
gl: Número máximo de procesos de traballo

en: Worker processes are launched as needed and used for large jobs such as preparing a book for viewing, adding books, converting, etc. Normally, the max. number of such processes is based on the number of CPU cores. You can control it by this setting.
gl: Os procesos de traballo lánzanse segundo sexa necesario e utilízanse para traballos grandes como preparar un libro para ver, engadir libros, converter, etc. Normalmente, o máximo. número de tales procesos baséase no número de núcleos de CPU. Podes controlalo mediante esta configuración.

en: Maximum time for worker processes
gl: Tempo máximo para procesos laborais

en: Maximum amount of time worker processes are allowed to run (in minutes). Set to zero for no limit.
gl: Cantidade máxima de tempo que se permite executar os procesos de traballo (en minutos). Establece a cero sen límite.

en: The port on which to listen for connections
gl: O porto no que escoitar as conexións

en: A prefix to prepend to all URLs
gl: Un prefixo para antepoñer todos os URL

en: Useful if you wish to run this server behind a reverse proxy. For example use, /calibre as the URL prefix.
gl: Útil se desexa executar este servidor detrás dun proxy inverso. Por exemplo, use /calibre como prefixo de URL.

en: Number of books to show in a single page
gl: Número de libros para mostrar nunha soa páxina

en: The number of books to show in a single page in the browser.
gl: O número de libros que se mostrarán nunha única páxina do navegador.

en: Advertise OPDS feeds via BonJour
gl: Anuncia fontes OPDS a través de BonJour

en: Advertise the OPDS feeds via the BonJour service, so that OPDS based reading apps can detect and connect to the server automatically.
gl: Anuncia as fontes de OPDS a través do servizo BonJour, para que as aplicacións de lectura baseadas en OPDS poidan detectar e conectarse ao servidor automaticamente.

en: Maximum number of books in OPDS feeds
gl: Número máximo de libros en fontes OPDS

en: The maximum number of books that the server will return in a single OPDS acquisition feed.
gl: O número máximo de libros que devolverá o servidor nun único feed de adquisición de OPDS.

en: Maximum number of ungrouped items in OPDS feeds
gl: Número máximo de elementos sen agrupar nas fontes de OPDS

en: Group items in categories such as author/tags by first letter when there are more than this number of items. Set to zero to disable.
gl: Agrupa elementos en categorías como autor/etiquetas pola primeira letra cando haxa máis de este número de elementos. Establece a cero para desactivar.

en: The interface on which to listen for connections
gl: A interface na que escoitar as conexións

en: The default is to listen on all available IPv6 and IPv4 interfaces. You can change this to, for example, "127.0.0.1" to only listen for IPv4 connections from the local machine, or to "0.0.0.0" to listen to all incoming IPv4 connections.
gl: O predeterminado é escoitar en todas as interfaces IPv6 e IPv4 dispoñibles. Podes cambiar isto a, por exemplo, «127.0.0.1» para escoitar só as conexións IPv4 desde a máquina local, ou a «0.0.0.0» para escoitar todas as conexións IPv4 entrantes.

en: Fallback to auto-detected interface
gl: Retorno á interface detectada automaticamente

en: If for some reason the server is unable to bind to the interface specified in the listen_on option, then it will try to detect an interface that connects to the outside world and bind to that.
gl: Se por algún motivo o servidor non pode vincularse á interface especificada na opción listen_on, tentará detectar unha interface que se conecte co mundo exterior e vincularse a ela.

en: Zero copy file transfers for increased performance
gl: Transferencia de ficheiros sen copia para aumentar o rendemento

en: This will use zero-copy in-kernel transfers when sending files over the network, increasing performance. However, it can cause corrupted file transfers on some broken filesystems. If you experience corrupted file transfers, turn it off.
gl: Isto usará transferencias no núcleo sen copia cando envíe ficheiros pola rede, aumentando o rendemento. Non obstante, pode causar transferencias de ficheiros danadas nalgúns sistemas de ficheiros rotos. Se experimenta transferencias de ficheiros danadas, desactívaa.

en: Max. log file size (in MB)
gl: Máx. tamaño do ficheiro de rexistro (en MB)

en: The maximum size of log files, generated by the server. When the log becomes larger than this size, it is automatically rotated. Set to zero to disable log rotation.
gl: O tamaño máximo dos ficheiros de rexistro xerados polo servidor. Cando o rexistro se fai máis grande que este tamaño, rótase automaticamente. Establécese en cero para desactivar a rotación do rexistro.

en: Log HTTP 404 (Not Found) requests
gl: Rexistrar solicitudes HTTP 404 (non atopadas)

en: Normally, the server logs all HTTP requests for resources that are not found. This can generate a lot of log spam, if your server is targeted by bots. Use this option to turn it off.
gl: Normalmente, o servidor rexistra todas as solicitudes HTTP dos recursos que non se atopan. Isto pode xerar moito spam de rexistro, se o teu servidor está dirixido por bots. Use esta opción para desactivalo.

en: Password based authentication to access the server
gl: Autenticación baseada en contrasinal para acceder ao servidor

en: Normally, the server is unrestricted, allowing anyone to access it. You can restrict access to predefined users with this option.
gl: Normalmente, o servidor non está restrinxido, permitindo a calquera acceder a el. Pode restrinxir o acceso a usuarios predefinidos con esta opción.

en: Allow un-authenticated local connections to make changes
gl: Permitir que as conexións locais non autenticadas fagan cambios

en: Normally, if you do not turn on authentication, the server operates in read-only mode, so as to not allow anonymous users to make changes to your calibre libraries. This option allows anybody connecting from the same computer as the server is running on to make changes. This is useful if you want to run the server without authentication but still use calibredb to make changes to your calibre libraries. Note that turning on this option means any program running on the computer can make changes to your calibre libraries.
gl: Normalmente, se non activas a autenticación, o servidor funciona en modo de só lectura, para non permitir que usuarios anónimos fagan cambios nas túas bibliotecas de calibre. Esta opción permite que calquera persoa que se conecte desde o mesmo ordenador no que se está a executar o servidor faga cambios. Isto é útil se queres executar o servidor sen autenticación pero aínda usa calibredb para facer cambios nas túas bibliotecas de calibre. Teña en conta que activar esta opción significa que calquera programa en execución no ordenador pode facer cambios nas súas bibliotecas de calibre.

en: Allow un-authenticated connections from specific IP addresses to make changes
gl: Permitir que as conexións non autenticadas de enderezos IP específicos fagan cambios

en: Normally, if you do not turn on authentication, the server operates in read-only mode, so as to not allow anonymous users to make changes to your calibre libraries. This option allows anybody connecting from the specified IP addresses to make changes. Must be a comma separated list of address or network specifications. This is useful if you want to run the server without authentication but still use calibredb to make changes to your calibre libraries. Note that turning on this option means anyone connecting from the specified IP addresses can make changes to your calibre libraries.
gl: Normalmente, se non activas a autenticación, o servidor funciona en modo de só lectura, para non permitir que usuarios anónimos fagan cambios nas túas bibliotecas de calibre. Esta opción permite que calquera persoa que se conecte desde os enderezos IP especificados faga cambios. Debe ser unha lista separada por comas de enderezos ou especificacións de rede. Isto é útil se queres executar o servidor sen autenticación pero aínda usa calibredb para facer cambios nas túas bibliotecas de calibre. Ten en conta que activar esta opción significa que calquera persoa que se conecte desde os enderezos IP especificados pode facer cambios nas túas bibliotecas de calibre.

en: Path to user database
gl: Ruta á base de datos de usuarios

en: Path to a file in which to store the user and password information. Normally a file in the calibre configuration folder is used.
gl: Ruta a un ficheiro no que almacenar a información do usuario e do contrasinal. Normalmente úsase un ficheiro no cartafol de configuración de calibre.

en: Choose the type of authentication used
gl: Escolla o tipo de autenticación empregada

en: Set the HTTP authentication mode used by the server. Set to "basic" if you are putting this server behind an SSL proxy. Otherwise, leave it as "auto", which will use "basic" if SSL is configured otherwise it will use "digest".
gl: Establece o modo de autenticación HTTP utilizado polo servidor. Establécese como «básico» se está a poñer este servidor detrás dun proxy SSL. En caso contrario, déixao como «auto», que usará «básico» se se configura SSL, se non, utilizará «digest».

en: Ban IP addresses that have repeated login failures
gl: Prohibe os enderezos IP que teñan erros de inicio de sesión repetidos

en: Temporarily bans access for IP addresses that have repeated login failures for the specified number of minutes. Useful to prevent attempts at guessing passwords. If set to zero, no banning is done.
gl: Prohibe temporalmente o acceso aos enderezos IP que teñan erros de inicio de sesión repetidos durante o número de minutos especificado. Útil para evitar intentos de adiviñar contrasinais. Se se establece en cero, non se fai ningunha prohibición.

en: Number of login failures for ban
gl: Número de erros de inicio de sesión para a prohibición

en: The number of login failures after which an IP address is banned
gl: O número de erros de inicio de sesión despois dos cales se prohibe un enderezo IP

en: Ignored user-defined metadata fields
gl: Ignoráronse os campos de metadatos definidos polo usuario

en: Comma separated list of user-defined metadata fields that will not be displayed by the Content server in the /opds and /mobile views. For example: {}
gl: Lista separada por comas de campos de metadatos definidos polo usuario que o servidor de contido non mostrará nas vistas /opds e /mobile. Por exemplo: {}

en: Restrict displayed user-defined fields
gl: Restrinxir campos definidos polo usuario mostrados

en: Comma separated list of user-defined metadata fields that will be displayed by the Content server in the /opds and /mobile views. If you specify this option, any fields not in this list will not be displayed. For example: {}
gl: Lista separada por comas de campos de metadatos definidos polo usuario que mostrará o servidor de contido nas vistas /opds e /mobile. Se especifica esta opción, non se mostrarán os campos que non figuren nesta lista. Por exemplo: {}

en: Choose the default book list mode
gl: Escolla o modo de lista de libros predeterminado

en: Set the default book list mode that will be used for new users. Individual users can override the default in their own settings. The default is to use a cover grid.
gl: Establece o modo de lista de libros predeterminado que se utilizará para os novos usuarios. Os usuarios individuais poden anular o valor predeterminado na súa propia configuración. O predeterminado é usar unha reixa de cobertura.

en: By default, this option is disabled.
gl: Por defecto, esta opción está desactivada.

en: By default, this option is enabled.
gl: Por defecto, esta opción está activada.

en: [options] [path to library folder...]
    
    Start the calibre Content server. The calibre Content server exposes your
    calibre libraries over the internet. You can specify the path to the library
    folders as arguments to %prog. If you do not specify any paths, all the
    libraries that the main calibre program knows about will be used.
gl: [opcións] [ruta ao cartafol da biblioteca...]
    
    Inicia o servidor de contido calibre. O servidor de contido calibre expón o teu
    bibliotecas de calibre en internet. Podes especificar o camiño á biblioteca
    carpetas como argumentos para %prog. Se non especifica ningún camiño, todos os
    utilizaranse bibliotecas que coñece o programa principal calibre.

en: Path to log file for server log. This log contains server information and errors, not access logs. By default it is written to stdout.
gl: Ruta ao ficheiro de rexistro para o rexistro do servidor. Este rexistro contén información do servidor e erros, non rexistros de acceso. Por defecto está escrito en stdout.

en: Path to the access log file. This log contains information about clients connecting to the server and making requests. By default no access logging is done.
gl: Ruta ao ficheiro de rexistro de acceso. Este rexistro contén información sobre os clientes que se conectan ao servidor e realizan solicitudes. Por defecto, non se realiza ningún rexistro de acceso.

en: Path to a JSON file containing a template for the custom book list mode. The easiest way to create such a template file is to go to Preferences-> Sharing over the net-> Book list template in calibre, create the template and export it.
gl: Ruta a un ficheiro JSON que contén un modelo para o modo de lista de libros personalizado. O xeito máis sinxelo de crear un ficheiro de modelo deste tipo é ir a Preferencias-> Compartir na rede-> Modelo de lista de libros en calibre, crear o modelo e exportalo.

en: Path to a JSON file containing URLs for the "Search the internet" feature. The easiest way to create such a file is to go to Preferences-> Sharing over the net->Search the internet in calibre, create the URLs and export them.
gl: Ruta a un ficheiro JSON que contén URL para a función «Buscar en Internet». O xeito máis sinxelo de crear un ficheiro deste tipo é ir a Preferencias-> Compartir na rede->Buscar en internet con calibre, crear os URL e exportalos.

en: Run process in background as a daemon (Linux only).
gl: Executar o proceso en segundo plano como un daemon (só Linux).

en: Write process PID to the specified file
gl: Escribir o PID de proceso no ficheiro especificado

en: Automatically reload server when source code changes. Useful for development. You should also specify a small value for the shutdown timeout.
gl: Recarga automaticamente o servidor cando cambia o código fonte. Útil para o desenvolvemento. Tamén debes especificar un valor pequeno para o tempo de espera de apagado.

en: Manage the database of users allowed to connect to this server. You can use it in automated mode by adding a --. See {0} for details. See also the {1} option.
gl: Xestiona a base de datos de usuarios autorizados a conectarse a este servidor. Podes usalo en modo automatizado engadindo un --. Consulte {0} para obter máis información. Consulte tamén a opción {1}.

en: Path to the user database to use for authentication. The database is a SQLite file. To create it use {0}. You can read more about managing users at: {1}
gl: Ruta á base de datos de usuarios para usar para a autenticación. A base de datos é un ficheiro SQLite. Para crealo use {0}. Podes ler máis sobre como xestionar usuarios en: {1}

en: Another calibre program such as another instance of {} or the main calibre program is running. Having multiple programs that can make changes to a calibre library running at the same time is not supported.
gl: Está en execución outro programa calibre, como outra instancia de {} ou o programa calibre principal. Non se admite ter varios programas que poidan facer cambios nunha biblioteca calibre en execución ao mesmo tempo.

en: Interrupted by user
gl: Interrompido polo usuario

en: There is no calibre library at: %s
gl: Non hai biblioteca calibre en: %s

en: You must specify at least one calibre library
gl: Debes especificar polo menos unha biblioteca de calibre

en: Composite Tags
gl: Etiquetas compostas

en: Invalid syntax. Expected a lookup name or a word
gl: Sintaxe incorrecta. Agárdase un nome de consulta ou unha palabra

en: For maximum compatibility you should use only the letters A-Z, the numbers 0-9, spaces, underscores and hyphens in the username
gl: Para a máxima compatibilidade, debes usar só as letras A-Z, os números 0-9, espazos, guións baixos e guións no nome de usuario

en: The password must contain only ASCII (English) characters and symbols
gl: O contrasinal debe conter só caracteres e símbolos ASCII (inglés)

en: The username %s already exists
gl: O nome de usuario %s xa existe

en: Existing password is incorrect
gl: O contrasinal existente é incorrecto

en: Usage
gl: Uso

en: Created by
gl: Creado por

en: Whenever you pass arguments to %prog that have spaces in them, enclose the arguments in quotation marks. For example: "{}"
gl: Sempre que lle pases argumentos a %prog que teñan espazos neles, pon os argumentos entre comiñas. Por exemplo: «{}»

en: Options
gl: Opcións

en: Path to the database in which books are stored
gl: Ruta da base de datos na que se almacenan os libros

en: Pattern to guess metadata from filenames
gl: Patróns para averiguar os metadatos nos nomes de ficheiro

en: Access key for isbndb.com
gl: Chave de acceso a isbndb.com

en: Default timeout for network operations (seconds)
gl: Tempo de espera predeterminado para operacións de rede (segundos)

en: Path to folder in which your library of books is stored
gl: Ruta ao cartafol no que se almacena a túa biblioteca de libros

en: The language in which to display the user interface
gl: O idioma no que se mostra a interface do usuario

en: The default output format for e-book conversions. When auto-converting to send to a device this can be overridden by individual device preferences. These can be changed by right clicking the device icon in calibre and choosing "Configure".
gl: O formato de saída predeterminado para as conversións de libros electrónicos. Cando se realiza a conversión automática para enviar a un dispositivo, isto pode anularse polas preferencias individuais do dispositivo. Pódense cambiar facendo clic co botón dereito na icona do dispositivo en calibre e escollendo «Configurar».

en: Ordered list of formats to prefer for input.
gl: Lista ordenada por preferencia de formatos de entrada.

en: Read metadata from files
gl: Ler os metadatos dos ficheiros

en: The priority of worker processes. A higher priority means they run faster and consume more resources. Most tasks like conversion/news download/adding books/etc. are affected by this setting.
gl: A prioridade dos procesos en execución. Unha prioridade máis alta significa que se executan más rápidamente e consomen máis recursos. A maioría das tarefas, como a conversión, descarga de noticias, adición de libros, etc., vense afectadas por esta configuración.

en: Swap author first and last names when reading metadata
gl: Intercambiar o nome e o apelido do autor a ler os metadatos

en: Add new formats to existing book records
gl: Engadir formatos novos aos rexistros de libros existentes

en: Check for duplicates when copying to another library
gl: Comproba se hai duplicados ao copiar noutra biblioteca

en: Tags to apply to books added to the library
gl: Etiquetas que se lle aplicarán aos libros que se engadan á biblioteca

en: Mark newly added books. The mark is a temporary mark that is automatically removed when calibre is restarted.
gl: Marcar libros recén engadidos. A marca é unha marca temporal que se elimina automaticamente cando se reinicia o calibre.

en: List of named saved searches
gl: Lista de buscas gardadas con nome

en: User-created Tag browser categories
gl: Categorías do navegador de etiquetas creadas polo usuario

en: How and when calibre updates metadata on the device.
gl: Como e cando actualiza Calibre os metadatos do dispositivo.

en: When searching for text without using lookup prefixes, as for example, Red instead of title:Red, limit the columns searched to those named below.
gl: Cando se busque texto sen usar prefixos de consulta, como «Vermello» en lugar de «title:Vermello», limitar as columnas buscadas a aquelas que se enumeran a seguir.

en: Choose columns to be searched when not using prefixes, as for example, when searching for Red instead of title:Red. Enter a list of search/lookup names separated by commas. Only takes effect if you set the option to limit search columns above.
gl: Escolla as columnas nas que se buscará cando non se utilicen prefixos, como, por exemplo, ao buscar Vermello en lugar de título:Vermello. Introduza unha lista de nomes de busca separados por comas. Só ten efecto se configuras a opción de limitar as columnas de busca arriba.

en: Characters typed in the search box will match their accented versions, based on the language you have chosen for the calibre interface. For example, in English, searching for n will match both {} and n, but if your language is Spanish it will only match n. Note that this is much slower than a simple search on very large libraries. Also, this option will have no effect if you turn on case-sensitive searching.
gl: Os caracteres escritos na caixa de busca coincidirán coas súas versións acentuadas, en función do idioma que escolleches para a interface de calibre. Por exemplo, en inglés, buscar n coincidirá tanto con {} como con n, pero se o teu idioma é español, só coincidirá con n. Teña en conta que isto é moito máis lento que unha simple busca en bibliotecas moi grandes. Ademais, esta opción non terá ningún efecto se activas a busca que distingue entre maiúsculas e minúsculas.

en: Make searches case-sensitive
gl: Fai que as buscas distingan entre maiúsculas e minúsculas

en: Recognize numbers inside text when sorting. Setting this means that when sorting on text fields like title the text "Book 2"will sort before the text "Book 100". Note that setting this can cause problems with text that starts with numbers and is a little slower.
gl: Recoñece os números dentro do texto ao ordenar. Establecer isto significa que ao ordenar en campos de texto como o título, o texto «Libro 2» ordenarase antes do texto «Libro 100». Teña en conta que esta opción pode causar problemas co texto que comeza con números e é un pouco máis lento.

en: Settings and plugins
gl: Configuración e complementos

en: Template documentation markup error
gl: Erro de marcado na documentación da plantilla

en: Showing the documentation in English because of the {} error:
gl: Amosando a documentación en inglés debido ao erro {}:

en: Documentation containing the error:
gl: Documentación que contén o erro:

en: File is open in another process
gl: O ficheiro está aberto noutro proceso

en: the end of the program
gl: o final do programa

en: {0}: {1} near {2} on line {3}
gl: {0}: {1} preto de {2} na liña {3}

en: {0}: {1} near {2}
gl: {0}: {1} preto de {2}

en: 'End of program'
gl: 'Fin do programa'

en: Failed to scan program. Invalid input '{0}'
gl: Produciuse un erro ao analizar o programa. A entrada «{0}» non é válida

en: Expected end of program, found '{0}'
gl: Fin esperado do programa, atopouse «{0}»

en: {0} statement: expected '{1}', found '{2}'
gl: Declaración {0}: esperado «{1}», atopado «{2}»

en: '{0}' statement: expected an identifier
gl: Declaración '{0}': esperaba un identificador

en: {0} statement: expected '(', found '{1}'
gl: {0} declaración: esperado '(', atopado '{1}'

en: {0} statement: expected ')', found '{1}'
gl: {0} declaración: esperado ')', atopado '{1}'

en: '{0}' statement: expected a function name identifier
gl: Instrucción '{0}': esperaba un identificador de nome de función

en: Function name '{0}' is already defined
gl: O nome da función '{0}' xa está definido

en: '{0}' statement: expected a '('
gl: Declaración '{0}': esperaba un '('

en: Parameters to a function must be variables or assignments
gl: Os parámetros dunha función deben ser variables ou asignacións

en: '{0}' statement: expected a ')' at end of argument list
gl: Declaración '{0}': esperaba un ')' ao final da lista de argumentos

en: '{0}' statement: missing ':'
gl: Declaración '{0}': falta ':'

en: '{0}' statement: missing the closing '{1}'
gl: Declaración '{0}': falta o peche '{1}'

en: A stored template must begin with '{0}' or {1}
gl: Un modelo almacenado debe comezar por '{0}' ou {1}

en: Expected '{0}', found '{1}'
gl: Esperábase '{0}', atopouse '{1}'

en: Unknown function {0}
gl: Función descoñecida {0}

en: Expected a '{0}' for function call, found '{1}'
gl: Esperábase un «{0}» para a chamada de función, atopado «{1}»

en: Parameters to '{0}' must be variables or assignments
gl: Os parámetros de '{0}' deben ser variables ou asignacións

en: Incorrect number of arguments for function {0}
gl: Número incorrecto de argumentos para a función {0}

en: Expected an expression, found '{0}'
gl: Esperábase unha expresión, atopouse «{0}»

en: {0} outside of for loop
gl: {0} fóra do bucle por

en: Keyword arguments are not allowed
gl: Non se permiten argumentos de palabras clave

en: Don't call {0}. Instead use {1}
gl: Non chames a {0}. En lugar diso, use {1}

en: Invalid character name '{0}'
gl: O nome do carácter «{0}» non é válido

en: Incorrect number of arguments
gl: Número incorrecto de argumentos

en: Error in function {0} :: {1}
gl: Erro na función {0} :: {1}

en: No function named {!r} exists
gl: Non existe ningunha función chamada {!r}

en: Interpreter: {0} - line number {1}
gl: Intérprete: {0} - número de liña {1}

en: Unhandled exception '{0}'
gl: Excepción non controlada «{0}»

en: {0}: {1} must be an integer
gl: {0}: {1} debe ser un número enteiro

en: {0}: the range length ({1}) is larger than the limit ({2})
gl: {0}: a lonxitude do intervalo ({1}) é maior que o límite ({2})

en: Unknown identifier '{0}'
gl: Identificador descoñecido '{0}'

en: before evaluating arguments
gl: antes de avaliar argumentos

en: after evaluating arguments
gl: despois de avaliar os argumentos

en:  returned value
gl:  valor devolto

en: Function {0}: argument count mismatch -- {1} given, at most {2} required
gl: Función {0}: o número de argumentos non coincide: {1} dado, como máximo {2} necesario

en: Unknown field '{0}'
gl: Campo descoñecido '{0}'

en: Field '{0}' is either not a field or not a list
gl: O campo '{0}' non é un campo ou non é unha lista

en: Error during string comparison: operator '{0}'
gl: Erro durante a comparación de cadeas: operador '{0}'

en: Value used in comparison is not a number: operator '{0}'
gl: O valor usado na comparación non é un número: operador '{0}'

en: Error during operator evaluation: operator '{0}'
gl: Erro durante a avaliación do operador: operador '{0}'

en: Function {0}: invalid character name '{1}
gl: Función {0}: nome de carácter non válido '{1}

en: Internal error evaluating an expression: '{0}'
gl: Erro interno ao avaliar unha expresión: '{0}'

en: format: type {0} requires an integer value, got {1}
gl: formato: tipo {0} require un valor enteiro, obtívose {1}

en: format: type {0} requires a decimal (float) value, got {1}
gl: formato: tipo {0} require un valor decimal (coma flotante), obtívose {1}

en: Error in function {0} on line {1} : {2} - {3}
gl: Erro na función {0} na liña {1}: {2} - {3}

en: The Python template returned a non-string value: {!r}
gl: O modelo de Python devolveu un valor que non é de cadea: {!r}

en: Syntax error on line {0} column {1}: text {2}
gl: Erro de sintaxe na liña {0} columna {1}: texto {2}

en: The {0} function is not defined in the template
gl: A función {0} non está definida no modelo

en: %s: unknown function
gl: %s: función descoñecida

en: Formatter state restored before saved
gl: Restaurouse o estado do formato antes de gardar

en: No such variable {0}
gl: Non hai tal variable {0}

en: Relational
gl: Relacional

en: String manipulation
gl: Manipulación de cadeas

en: If-then-else
gl: Se-entón-senón

en: Arithmetic
gl: Aritmética

en: Recursion
gl: Recursión

en: List manipulation
gl: Manipulación de listas

en: List lookup
gl: Búsqueda en lista

en: Get values from metadata
gl: Obter valores dos metadatos

en: Iterate over values
gl: Repetir sobre os valores

en: Boolean
gl: Booleano

en: Formatting values
gl: Formato de valores

en: Case changes
gl: Cambios de caso

en: Date functions
gl: Funcións de data

en: Database functions
gl: Funcións de base de datos

en: URL functions
gl: Funcións de URL

en: Duplicate user function name {0}. Change the name or ensure that the functions are identical
gl: Nome de función de usuario duplicado {0}. Cambia o nome ou asegúrate de que as funcións son idénticas

en: The function {} can be used only in the GUI
gl: A función {} só se pode usar na GUI

en: In function {}: The database has been closed
gl: Na función {}: a base de datos foi pechada

en: 
    ``strcmp(x, y, lt, eq, gt)`` -- does a case-insensitive lexical comparison of
    ``x`` and ``y``.[/] Returns ``lt`` if ``x < y``, ``eq`` if ``x == y``, otherwise
    ``gt``. This function can often be replaced by one of the lexical comparison
    operators (``==``, ``>``, ``<``, etc.)
gl: 
    ``strcmp(x, y, lt, eq, gt)`` -- fai unha comparación léxica insensible entre maiúsculas e minúsculas de
    ``x`` e ``y``.[/] Devolve ``lt`` se ``x <y``, ``eq`` se ``x == y``, en caso contrario
    ``gt``. Esta función pode ser substituída a miúdo por unha de comparación léxica
    operadores (``==``, ``>``, ``<``, etc.)

en: 
    ``strcmpcase(x, y, lt, eq, gt)`` -- does a case-sensitive lexical comparison of
    ``x`` and ``y``.[/] Returns ``lt`` if ``x < y``, ``eq`` if ``x == y``, otherwise
    ``gt``.
    
    Note: This is NOT the default behavior used by calibre, for example, in the
    lexical comparison operators (``==``, ``>``, ``<``, etc.). This function could
    cause unexpected results, preferably use ``strcmp()`` whenever possible.
gl: 
    ``strcmpcase(x, y, lt, eq, gt)`` -- fai unha comparación léxica sensible entre maiúsculas e minúsculas de
    ``x`` e ``y``.[/] Devolve ``lt`` se ``x <y``, ``eq`` se ``x == y``, en caso contrario
    ``gt``.
    
    Nota: Este NON é o comportamento predeterminado usado por calibre, por exemplo, no
    operadores de comparación léxica (``==``, ``>``, ``<``, etc.). Esta función podería
    causar resultados inesperados, preferiblemente use ``strcmp()`` sempre que sexa posible.

en: 
    ``cmp(value, y, lt, eq, gt)`` -- compares ``value`` and ``y`` after converting both to
    numbers.[/] Returns ``lt`` if ``value <# y``, ``eq`` if ``value ==# y``, otherwise ``gt``.
    This function can usually be replaced with one of the numeric compare operators
    (``==#``, ``<#``, ``>#``, etc).
gl: 
    ``cmp(valor, y, lt, eq, gt)`` -- compara ``valor`` e ``y`` despois de converter ambos en
    números.[/] Devolve ``lt`` se ``valor <# y``, ``eq`` se ``valor ==# y``, se non, ``gt``.
    Esta función normalmente pódese substituír por un dos operadores de comparación numéricos
    (``==#``, ``<#``, ``>#``, etc.).

en: 
    ``first_matching_cmp(val, [ cmp, result, ]* else_result)`` -- compares ``val < cmp``
    in sequence, returning the associated ``result`` for the first comparison that
    succeeds.[/] Returns ``else_result`` if no comparison succeeds.
    
    Example:
    [CODE]
    i = 10;
    first_matching_cmp(i,5,"small",10,"middle",15,"large","giant")
    [/CODE]
    returns ``"large"``. The same example with a first value of 16 returns ``"giant"``.
gl: 
    ``first_matching_cmp(val, [ cmp, result, ]* else_result)`` -- compara ``val < cmp``
    en secuencia, devolvendo o ``resultado`` asociado para a primeira comparación que
    satisfactoriamente.[/] Devolve ``else_result`` se non se realiza ningunha comparación.
    
    Exemplo:
    [CODE]
    i = 10;
    first_matching_cmp(i,5,"small",10,"middle",15,"large","giant")
    [/CODE]
    devolve ``"grande"``. O mesmo exemplo cun primeiro valor de 16 devolve ``"xigante"``.

en: first_matching_cmp requires an even number of arguments
gl: first_matching_cmp require un número par de argumentos

en: 
    ``strcat(a [, b]*)`` -- returns a string formed by concatenating all the
    arguments.[/] Can take any number of arguments. In most cases you can use the
    ``&`` operator instead of this function.
gl: 
    ``strcat(a [, b]*)`` -- devolve unha cadea formada ao concatenar todos os
    argumentos.[/] Pode tomar calquera número de argumentos. Na maioría dos casos podes usar o
    ``&`` en lugar desta función.

en: 
    ``strlen(value)`` -- Returns the length of the string ``value``.
gl: 
    ``strlen(valor)`` -- Devolve a lonxitude da cadea ``valor``.

en: 
    ``add(x [, y]*)`` -- returns the sum of its arguments.[/] Throws an exception if an
    argument is not a number. In most cases you can use the ``+`` operator instead
    of this function.
gl: 
    ``add(x [, y]*)`` -- devolve a suma dos seus argumentos.[/] Lanza unha excepción se un
    o argumento non é un número. Na maioría dos casos pode usar o operador ``+`` no seu lugar
    desta función.

en: 
    ``subtract(x, y)`` -- returns ``x - y``.[/] Throws an exception if either ``x`` or
    ``y`` are not numbers. This function can usually be replaced by the ``-``
    operator.
gl: 
    ``subtract(x, y)`` -- devolve ``x - y``.[/] Lanza unha excepción se ``x`` ou
    ``y`` non son números. Esta función normalmente pode substituírse polo ``-``
    operador.

en: 
    ``multiply(x [, y]*)`` -- returns the product of its arguments.[/] Throws an
    exception if any argument is not a number. This function can usually be replaced
    by the ``*`` operator.
gl: 
    ``multiplicar(x [, y]*)`` -- devolve o produto dos seus argumentos.[/] Lanza un
    excepción se algún argumento non é un número. Esta función normalmente pode ser substituída
    polo operador ``*``.

en: 
    ``divide(x, y)`` -- returns ``x / y``.[/] Throws an exception if either ``x`` or
    ``y`` are not numbers. This function can usually be replaced by the ``/``
    operator.
gl: 
    ``divide(x, y)`` -- devolve ``x / y``.[/] Lanza unha excepción se ``x`` ou
    ``y`` non son números. Esta función normalmente pode substituírse polo ``/``
    operador.

en: 
    ``ceiling(value)`` -- returns the smallest integer greater than or equal to ``value``.[/]
    Throws an exception if ``value`` is not a number.
gl: 
    ``teito(valor)`` -- devolve o número enteiro máis pequeno maior ou igual que ``valor``.[/]
    Lanza unha excepción se ``valor`` non é un número.

en: 
    ``floor(value)`` -- returns the largest integer less than or equal to ``value``.[/] Throws
    an exception if ``value`` is not a number.
gl: 
    ``floor(valor)`` -- devolve o maior enteiro menor ou igual que ``valor``.[/] Lanza
    unha excepción se ``valor`` non é un número.

en: 
    ``round(value)`` -- returns the nearest integer to ``value``.[/] Throws an exception if
    ``value`` is not a number.
gl: 
    ``round(value)`` -- devolve o número enteiro máis próximo ao ``valor``.[/] Lanza unha excepción se
    ``valor`` non é un número.

en: 
    ``mod(value, y)`` -- returns the ``floor`` of the remainder of ``value / y``.[/] Throws an
    exception if either ``value`` or ``y`` is not a number.
gl: 
    ``mod(valor, y)`` -- devolve o ``piso`` do resto de ``valor / y``.[/] Lanza un
    excepción se ``valor`` ou ``y`` non é un número.

en: 
    ``fractional_part(value)`` -- returns the part of the value after the decimal
    point.[/] For example, ``fractional_part(3.14)`` returns ``0.14``. Throws an
    exception if ``value`` is not a number.
gl: 
    ``fractional_part(value)`` -- devolve a parte do valor despois do decimal
    punto.[/] Por exemplo, ``fractional_part(3.14)`` devolve ``0.14``. Lanza un
    excepción se ``valor`` non é un número.

en: 
    ``template(x)`` -- evaluates ``x`` as a template.[/] The evaluation is done in its
    own context, meaning that variables are not shared between the caller and the
    template evaluation.  If not using General Program Mode, because the ``{`` and
    ``}`` characters are special, you must use ``[[`` for the ``{`` character and
    ``]]`` for the } character; they are converted automatically. For example,
    ``template(\'[[title_sort]]\')`` will evaluate the template ``{title_sort}`` and return
    its value. Note also that prefixes and suffixes (the ``|prefix|suffix`` syntax)
    cannot be used in the argument to this function when using template program
    mode.
gl: 
    ``template(x)`` -- avalía ``x`` como modelo.[/] A avaliación realízase no seu
    contexto propio, o que significa que as variables non se comparten entre o que chama e o
    Modelo de avaliación. Se non se utiliza o modo de programa xeral, porque o ``{`` e
    Os caracteres ``}`` son especiais, debes usar ``[[`` para o carácter ``{`` e
    ``]]`` para o carácter }; convértense automaticamente. Por exemplo,
    ``template(\'[[title_sort]]\')`` avaliará o modelo ``{title_sort}`` e devolverá
    o seu valor. Teña en conta tamén que os prefixos e sufixos (a sintaxe ``|prefixo|sufix``)
    non se pode usar no argumento desta función cando se usa un programa modelo
    modo.

en: 
    ``eval(string)`` -- evaluates the string as a program, passing the local
    variables.[/] This permits using the template processor to construct complex
    results from local variables. In
    [URL href="https://manual.calibre-ebook.com/template_lang.html#more-complex-programs-in-template-expressions-template-program-mode"]
    Template Program Mode[/URL],
    because the ``{`` and ``}`` characters are interpreted before the template is
    evaluated you must use ``[[`` for the ``{`` character and ``]]`` for the ``}``
    character. They are converted automatically. Note also that prefixes and
    suffixes (the ``|prefix|suffix`` syntax) cannot be used in the argument to this
    function when using Template Program Mode.
gl: 
    ``eval(cadea)`` -- avalía a cadea como un programa, pasando o local
    variables.[/] Isto permite usar o procesador de modelos para construír complexos
    resultado de variables locais. En
    [URL href="https://manual.calibre-ebook.com/template_lang.html#more-complex-programs-in-template-expressions-template-program-mode"]
    Modo de programa de modelos[/URL],
    porque os caracteres ``{`` e ``}`` interprétanse antes do modelo
    avaliado debes usar ``[[`` para o carácter ``{`` e ``]]`` para o ``}``
    personaxe. Convértense automaticamente. Teña en conta tamén que os prefixos e
    os sufixos (a sintaxe ``|prefixo|sufixo``) non se poden usar no argumento deste
    función ao usar o modo de programa de modelos.

en: 
    ``assign(id, value)`` -- assigns ``value`` to ``id``[/], then returns ``value``. ``id``
    must be an identifier, not an expression. In most cases you can use the ``=``
    operator instead of this function.
gl: 
    ``assign(id, value)`` -- asigna ``value`` a ``id``[/], despois devolve ``value``. ``id``
    debe ser un identificador, non unha expresión. Na maioría dos casos pode usar o ``=``
    operador en lugar desta función.

en: 
    ``list_split(list_val, sep, id_prefix)`` -- splits ``list_val`` into separate
    values using ``sep``[/], then assigns the values to local variables named
    ``id_prefix_N`` where N is the position of the value in the list. The first item
    has position 0 (zero). The function returns the last element in the list.
    
    Example:
    [CODE]
        list_split('one:two:foo', ':', 'var')
    [/CODE]
    is equivalent to:
    [CODE]
        var_0 = 'one'
        var_1 = 'two'
        var_2 = 'foo'
    [/CODE]
gl: 
    ``list_split(list_val, sep, id_prefix)`` -- divide ``list_val`` en separados
    valores usando ``sep``[/], despois asigna os valores ás variables locais nomeadas
    ``id_prefix_N`` onde N é a posición do valor na lista. O primeiro elemento
    ten posición 0 (cero). A función devolve o último elemento da lista.
    
    Exemplo:
    [CODE]
    list_split('one:two:foo', ':', 'var')
    [/CODE]
    é equivalente a:
    [CODE]
    var_0 = 'un'
    var_1 = 'dous'
    var_2 = 'foo'
    [/CODE]

en: 
    ``print(a [, b]*)`` -- prints the arguments to standard output.[/] Unless you start
    calibre from the command line (``calibre-debug -g``), the output will go into a
    black hole. The ``print`` function always returns its first argument.
gl: 
    ``print(a [, b]*)`` -- imprime os argumentos na saída estándar.[/] A menos que comece
    calibre desde a liña de comandos (``calibre-debug -g``), a saída pasará a a
    burato negro. A función ``print`` sempre devolve o seu primeiro argumento.

en: 
    ``field(lookup_name)`` -- returns the value of the metadata field with lookup name ``lookup_name``.[/]
    The ``$`` prefix can be used instead of the function, as in ``$tags``.
gl: 
    ``field(lookup_name)`` -- devolve o valor do campo de metadatos co nome de busca ``lookup_name``.[/]
    O prefixo ``$`` pódese usar en lugar da función, como en ``$tags``.

en: 
    ``raw_field(lookup_name [, optional_default])`` -- returns the metadata field
    named by ``lookup_name`` without applying any formatting.[/] It evaluates and
    returns the optional second argument ``optional_default`` if the field's value
    is undefined (``None``). The ``$$`` prefix can be used instead of the function,
    as in ``$$pubdate``.
gl: 
    ``campo_en bruto(nome_busca [, predeterminado_opcional])`` -- devolve o campo de metadatos
    nomeado por ``lookup_name`` sen aplicar ningún formato.[/] Avalía e
    devolve o segundo argumento opcional ``optional_default`` se o valor do campo
    non está definido (``Ningún``). O prefixo ``$$`` pódese usar en lugar da función,
    como en ``$$pubdate``.

en: 
    ``raw_list(lookup_name, separator)`` -- returns the metadata list named by
    ``lookup_name`` without applying any formatting or sorting[/], with the items
    separated by ``separator``.
gl: 
    ``raw_list(lookup_name, separator)`` -- devolve a lista de metadatos nomeada por
    ``lookup_name`` sen aplicar ningún formato ou clasificación[/], cos elementos
    separados por ``separador``.

en: 
    ``substr(value, start, end)`` -- returns the ``start``'th through the ``end``'th
    characters of ``value``[/]. The first character in ``value`` is the zero'th character.
    If ``end`` is negative then it indicates that many characters counting from the
    right. If ``end`` is zero, then it indicates the last character. For example,
    ``substr('12345', 1, 0)`` returns ``'2345'``, and ``substr('12345', 1, -1)``
    returns ``'234'``.
gl: 
    ``substr(valor, inicio, fin)`` -- devolve o ``inicio``'th ata o ``fin``'th caracteres de ``valor``[/]. O primeiro carácter en ``valor`` é o carácter cero. Se ``fin`` é negativo, indica que moitos caracteres contando desde o certo. Se ``fin`` é cero, entón indica o último carácter. Por exemplo, ``substr('12345', 1, 0)`` devolve ``'2345'`` e ``substr('12345', 1, -1)`` devolve ``'234'``.

en: 
    ``lookup(value, [ pattern, key, ]* else_key)`` -- The patterns will be checked against
    the ``value`` in order[/]. If a ``pattern`` matches then the value of the field named by
    ``key`` is returned. If no pattern matches then the value of the field named by
    ``else_key`` is returned. See also the :ref:`switch` function.
gl: 
    ``lookup(value, [ pattern, key, ]* else_key)`` -- Os patróns serán contrastados
    o ``valor`` en orde[/]. Se un ``patrón`` coincide co valor do campo nomeado por
    Devólvese ``key``. Se ningún patrón coincide entón o valor do campo nomeado por
    Devólvese ``else_key``. Vexa tamén a función :ref:`switch`.

en: lookup requires either 2 or an odd number of arguments
gl: a consulta require 2 ou un número impar de argumentos

en: 
    ``test(value, text_if_not_empty, text_if_empty)`` -- return ``text_if_not_empty`` if
    the value is not empty, otherwise return ``text_if_empty``.
gl: 
    ``test(valor, texto_se_non_baleiro, texto_se_baleiro)`` -- devolve ``texto_se_non_baleiro`` se
    o valor non está baleiro, se non, devolve ``text_if_empty``.

en: 
    ``contains(value, pattern, text_if_match, text_if_not_match)`` -- checks if the value
    is matched by the regular expression ``pattern``[/]. Returns ``text_if_match`` if
    the pattern matches the value, otherwise returns ``text_if_not_match``.
gl: 
    ``contains(value, pattern, text_if_match, text_if_not_match)`` -- comproba se o valor
    coincide coa expresión regular ``pattern``[/]. Devolve ``text_if_match`` if
    o patrón coincide co valor, se non, devolve ``text_if_not_match``.

en: 
    ``switch(value, [patternN, valueN,]+ else_value)`` -- for each ``patternN, valueN`` pair,
    checks if the ``value`` matches the regular expression ``patternN``[/] and if so returns
    the associated ``valueN``. If no ``patternN`` matches, then ``else_value`` is
    returned. You can have as many ``patternN, valueN`` pairs as you wish. The first
    match is returned.
gl: 
    ``switch(valor, [patrónN, valorN,]+ else_value)`` -- para cada par ``patrónN, valorN``,
    comproba se o ``valor`` coincide coa expresión regular ``patternN``[/] e se é así devolve
    o ``valorN`` asociado. Se ningún ``patternN`` coincide, entón ``else_value`` é
    volveu. Podes ter tantos pares ``patrónN, valorN`` como queiras. O primeiro
    o partido é devolto.

en: switch requires an even number of arguments
gl: switch require un número par de argumentos

en: 
    ``switch_if([test_expression, value_expression,]+ else_expression)`` -- for each
    ``test_expression, value_expression`` pair, checks if ``test_expression`` is
    True (non-empty) and if so returns the result of ``value_expression``.[/] If no
    ``test_expression`` is True then the result of ``else_expression`` is returned.
    You can have as many ``test_expression, value_expression`` pairs as you want.
gl: 
    ``switch_if([expresión_proba, expresión_valor,]+ expresión_else)`` -- para cada
    Par ``expresión_test, expresión_valor``, verifica se ``expresión_test`` é
    Verdadeiro (non está baleiro) e se é así devolve o resultado de ``expresión_valor``.[/] Se non
    ``test_expression`` é verdadeiro, entón devólvese o resultado de ``else_expression``.
    Podes ter tantos pares ``expresión_proba, expresión_valor`` como queiras.

en: switch_if requires an odd number of arguments
gl: switch_if require un número impar de argumentos

en: 
    ``strcat_max(max, string1 [, prefix2, string2]*)`` -- Returns a string formed by
    concatenating the arguments.[/] The returned value is initialized to ``string1``.
    Strings made from ``prefix, string`` pairs are added to the end of the value as
    long as the resulting string length is less than ``max``. Prefixes can be empty.
    Returns ``string1`` even if ``string1`` is longer than ``max``. You can pass as
    many ``prefix, string`` pairs as you wish.
gl: 
    ``strcat_max(max, string1 [, prefix2, string2]*)`` -- Devolve unha cadea formada por
    concatenando os argumentos.[/] O valor devolto inicialízase en ``cadea1``.
    As cadeas feitas a partir de pares ``prefixo, cadea`` engádense ao final do valor como
    sempre que a lonxitude da cadea resultante sexa inferior a ``max``. Os prefixos poden estar baleiros.
    Devolve ``cadea1`` aínda que ``cadea1`` sexa máis longo que ``max``. Podes pasar como
    moitos pares de ``prefixos, cadeas`` como queiras.

en: strcat_max requires 2 or more arguments
gl: strcat_max require 2 ou máis argumentos

en: strcat_max requires an even number of arguments
gl: strcat_max require un número par de argumentos

en: first argument to strcat_max must be an integer
gl: o primeiro argumento de strcat_max debe ser un número enteiro

en: 
    ``list_contains(value, separator, [ pattern, found_val, ]* not_found_val)`` -- interpret the
    ``value`` as a list of items separated by ``separator``, checking the ``pattern``
    against each item in the list.[/] If the ``pattern`` matches an item then return
    ``found_val``, otherwise return ``not_found_val``. The pair ``pattern`` and
    ``found_value`` can be repeated as many times as desired, permitting returning
    different values depending on the item's value. The patterns are checked in
    order, and the first match is returned.
    
    Aliases: in_list(), list_contains()
gl: 
    ``list_contains(value, separator, [ pattern, found_val, ]* not_found_val)`` -- interpreta o
    ``valor`` como unha lista de elementos separados por ``separador``, comprobando o ``patrón``
    contra cada elemento da lista.[/] Se o ``patrón`` coincide cun elemento, volve
    ``found_val``, se non, devolve ``not_found_val``. O par ``patrón`` e
    ``found_value`` pódese repetir tantas veces como se desexe, permitindo o retorno
    diferentes valores dependendo do valor do artigo. Os patróns están marcados
    orde e devólvese a primeira partida.
    
    Alias: in_list(), list_contains()

en: in_list requires an odd number of arguments
gl: in_list require un número impar de argumentos

en: 
    ``str_in_list(value, separator, [ string, found_val, ]+ not_found_val)`` -- interpret
    the ``value`` as a list of items separated by ``separator`` then compare ``string``
    against each value in the list.[/] The ``string`` is not a regular expression. If
    ``string`` is equal to any item (ignoring case) then return the corresponding
    ``found_val``. If ``string`` contains ``separators`` then it is also treated as
    a list and each subvalue is checked. The ``string`` and ``found_value`` pairs
    can be repeated as many times as desired, permitting returning different values
    depending on string's value. If none of the strings match then
    ``not_found_value`` is returned. The strings are checked in order. The first
    match is returned.
gl: 
    ``str_in_list(valor, separador, [string, found_val, ]+ not_found_val)`` -- interpreta
    o ``valor`` como unha lista de elementos separados por ``separador`` e logo comparar ``cadea``
    contra cada valor da lista.[/] A ``cadea`` non é unha expresión regular. Se
    ``cadea`` é igual a calquera elemento (ignorando maiúsculas e minúsculas) e devolve o correspondente
    `` found_val``. Se ``cadea`` contén ``separadores`` entón tamén se trata como
    unha lista e compróbase cada subvalor. Os pares ``cadea`` e ``found_value``
    pódese repetir tantas veces como se desexe, permitindo devolver valores diferentes
    dependendo do valor da cadea. Se ningunha das cadeas coincide entón
    Devólvese ``not_found_value``. As cadeas compróbanse por orde. O primeiro
    o partido é devolto.

en: str_in_list requires an odd number of arguments
gl: str_in_list require un número impar de argumentos

en: 
    ``identifier_in_list(val, id_name [, found_val, not_found_val])`` -- treat
    ``val`` as a list of identifiers separated by commas. An identifier has the
    format ``id_name:value``.[/] The ``id_name`` parameter is the id_name text to
    search for, either ``id_name`` or ``id_name:regexp``. The first case matches if
    there is any identifier matching that id_name. The second case matches if
    id_name matches an identifier and the regexp matches the identifier's value. If
    ``found_val`` and ``not_found_val`` are provided then if there is a match then
    return ``found_val``, otherwise return ``not_found_val``. If ``found_val`` and
    ``not_found_val`` are not provided then if there is a match then return the
    ``identifier:value`` pair, otherwise the empty string (``''``).
gl: 
    ``identificador_en_list(val, id_name [, found_val, not_found_val])`` -- tratar
    ``val`` como unha lista de identificadores separados por comas. Un identificador ten o
    formato ``id_name:value``.[/] O parámetro ``id_name`` é o texto do id_name para
    buscar, tanto ``id_name`` ou ``id_name:regexp``. O primeiro caso coincide se
    hai algún identificador que coincida con ese id_name. O segundo caso coincide se
    id_name coincide cun identificador e a expresión regular coincide co valor do identificador. Se
    Proporciónanse ``found_val`` e ``not_found_val`` se hai unha coincidencia, entón
    devolve ``found_val``, se non, devolve ``not_found_val``. Se `` found_val`` e
    Non se proporcionan ``not_found_val``, entón se hai unha coincidencia, devolve o
    par ``identificador:valor``, se non, a cadea baleira (``''``).

en: {} requires 2 or 4 arguments
gl: {} require 2 ou 4 argumentos

en: 
    ``re(value, pattern, replacement)`` -- return the ``value`` after applying the regular
    expression.[/] All instances of ``pattern`` in the value are replaced with
    ``replacement``. The template language uses case insensitive
    [URL href="https://docs.python.org/3/library/re.html"]Python regular
    expressions[/URL].
gl: 
    ``re(valor, patrón, substitución)`` -- devolve o ``valor`` despois de aplicar o estándar
    expresión.[/] Todas as instancias de ``pattern`` no valor substitúense por
    ``substitución``. A linguaxe do modelo non distingue entre maiúsculas e minúsculas
    [URL href="https://docs.python.org/3/library/re.html"]Python regular
    expresións[/URL].

en: 
    ``re_group(value, pattern [, template_for_group]*)`` --  return a string made by
    applying the regular expression ``pattern`` to ``value`` and replacing each matched
    instance[/] with the value returned by the corresponding template. In
    [URL href="https://manual.calibre-ebook.com/template_lang.html#more-complex-programs-in-template-expressions-template-program-mode"]
    Template Program Mode[/URL], like for the ``template`` and the
    ``eval`` functions, you use ``[[`` for ``{`` and ``]]`` for ``}``.
    
    The following example looks for a series with more than one word and uppercases the first word:
    [CODE]
    program: re_group(field('series'), "(\S* )(.*)", "{$:uppercase()}", "{$}")'}
    [/CODE]
gl: 
    ``re_group(value, pattern [, template_for_group]*)`` -- devolve unha cadea feita aplicando a expresión regular ``pattern`` a ``value`` e substituíndo cada instancia coincidente
    [/] co valor devolto polo modelo correspondente. No
    [URL href="https://manual.calibre-ebook.com/template_lang.html#more-complex-programs-in-template-expressions-template-program-mode"]
    Modo de programación de modelos[/URL], como para as funcións ``template`` e
    ``eval``, úsase ``[[`` para ``{`` e ``]]`` para ``}``.
    
    O seguinte exemplo busca unha serie con máis dunha palabra e escribe a primeira palabra en maiúscula:
    [CODE]
    program: re_group(field('series'), "(\S* )(.*)", "{$:uppercase()}", "{$}")'}
    [/CODE]

en: 
    ``swap_around_comma(value)`` -- given a ``value`` of the form ``B, A``, return ``A B``.[/]
    This is most useful for converting names in LN, FN format to FN LN. If there is
    no comma in the ``value`` then the function returns the value unchanged.
gl: 
    ``swap_around_comma(value)`` -- dado un ``valor`` da forma ``B, A``, devolve ``A B``.[/]
    Isto é moi útil para converter nomes en formato LN, FN a FN LN. Se o hai
    sen coma no ``valor`` entón a función devolve o valor sen cambios.

en: 
    ``ifempty(value, text_if_empty)`` -- if the ``value`` is not empty then return that ``value``,
    otherwise return ``text_if_empty``.
gl: 
    ``ifempty(valor, texto_se_baleiro)`` -- se o ``valor`` non está baleiro, devolve ese ``valor``,
     se non, devolve ``texto_se_baleiro``.

en: 
    ``shorten(value, left_chars, middle_text, right_chars)`` -- Return a shortened version
    of the ``value``[/], consisting of ``left_chars`` characters from the beginning of the
    ``value``, followed by ``middle_text``, followed by ``right_chars`` characters from
    the end of the ``value``. ``left_chars`` and ``right_chars`` must be non-negative
    integers.
    
    Example: assume you want to display the title with a length of at most
    15 characters in length. One template that does this is
    ``{title:shorten(9,-,5)}``. For a book with the title `Ancient English Laws in
    the Times of Ivanhoe` the result will be `Ancient E-anhoe`: the first 9
    characters of the title, a ``-``, then the last 5 characters. If the value's
    length is less than ``left chars`` + ``right chars`` + the length of ``middle text``
    then the value will be returned unchanged. For example, the title `The
    Dome` would not be changed.
gl: 
    ``acurtar(valor, caracteres_esquerdos, texto_medio, caracteres_dereitos)`` -- Devolve unha versión acurtada
    do ``valor``[/], que consiste nos caracteres ``caracteres_esquerdos`` desde o principio do
    ``valor``, seguidos de ``texto_medio``, seguidos dos caracteres ``caracteres_dereitos`` desde
    o final do ``valor``. ``caracteres_esquerdos`` e ``caracteres_dereitos`` deben ser enteiros non negativos.
    
    Exemplo: supoñamos que queremos mostrar o título cunha lonxitude de como máximo
    15 caracteres. Un modelo que fai isto é
    ``{título:acurtar(9,-,5)}``. Para un libro co título `Leis inglesas antigas
    nos tempos de Ivanhoe`, o resultado será `E-anhoe antigo`: os primeiros 9
    caracteres do título, un ``-`` e despois os últimos 5 caracteres. Se a lonxitude do valor é menor que ``caracteres esquerdos`` + ``caracteres dereitos`` + a lonxitude de ``texto central``
    entón o valor devolverase sen cambios. Por exemplo, o título `A
    Cúpula` non se modificaría.

en: 
    ``list_count(value, separator)`` -- interprets the value as a list of items separated by
    ``separator`` and returns the number of items in the list.[/] Most lists use
    a comma as the separator, but ``authors`` uses an ampersand (&).
    
    Examples: ``{tags:list_count(,)}``, ``{authors:list_count(&)}``.
    
    Aliases: ``count()``, ``list_count()``
gl: 
    ``list_count(valor, separador)`` -- interpreta o valor como unha lista de elementos separados por
    ``separador`` e devolve o número de elementos da lista.[/] A maioría das listas usan
    unha coma como separador, pero ``autores`` usa un símbolo e comercial (&).
    
    Exemplos: ``{tags:list_count(,)}``, ``{autores:list_count(&)}``.
    
    Alias: ``count()``, ``list_count()``

en: 
    ``list_count_matching(value, pattern, separator)`` -- interprets ``value`` as a
    list of items separated by ``separator``, returning the number of items in the
    list that match the regular expression ``pattern``.[/]
    
    Aliases: ``list_count_matching()``, ``count_matching()``
gl: 
    ``list_count_matching(valor, patrón, separador)`` -- interpreta ``valor`` como unha
    lista de elementos separados por ``separador``, devolvendo o número de elementos da
    lista que coinciden coa expresión regular ``patrón``.[/]
    
    Alias: ``list_count_matching()``, ``count_matching()``

en: 
    ``list_item(value, index, separator)`` -- interpret the ``value`` as a list of items
    separated by ``separator``, returning the 'index'th item.[/] The first item is
    number zero. The last item has the index ``-1`` as in
    ``list_item(-1,separator)``. If the item is not in the list, then the empty
    string is returned. The separator has the same meaning as in the count function,
    usually comma but is ampersand for author-like lists.
gl: 
    ``list_item(valor, índice, separador)`` -- interpreta o ``valor`` como unha lista de elementos
    separados por ``separador``, devolvendo o elemento 'índice'-ésimo.[/] O primeiro elemento é o
    número cero. O último elemento ten o índice ``-1`` como en
    ``list_item(-1,separador)``. Se o elemento non está na lista, devólvese a cadea baleira
    . O separador ten o mesmo significado que na función de reconto,
    normalmente unha coma, pero é o símbolo e comercial para as listas de tipo autor.

en: 
    ``select(value, key)`` -- interpret the ``value`` as a comma-separated list of items with
    each item having the form ``id:id_value`` (the calibre ``identifier`` format).[/] The
    function finds the first pair with the id equal to ``key`` and returns the
    corresponding ``id_value``. If no id matches then the function returns the empty
    string.
gl: 
    ``select(value, key)`` -- interpreta o ``value`` como unha lista de elementos separados por comas,
    cada elemento coa forma ``id:id_value`` (o formato ``identifier`` de calibre).[/] A
    función atopa o primeiro par co id igual a ``key`` e devolve o
    ``id_value`` correspondente. Se non coincide ningún id, a función devolve a cadea
    baleira.

en: 
    ``approximate_formats()`` -- return a comma-separated list of formats associated
    with the book.[/] Because the list comes from calibre's database instead of the
    file system, there is no guarantee that the list is correct, although it
    probably is. Note that resulting format names are always uppercase, as in EPUB.
    The ``approximate_formats()`` function is much faster than the ``formats_...``
    functions.
    
    This function works only in the GUI. If you want to use these values in save-to-disk
    or send-to-device templates then you must make a custom "Column built from
    other columns", use the function in that column's template, and use that
    column's value in your save/send templates.
gl: 
    ``approximate_formats()`` -- devolve unha lista separada por comas de formatos asociados
    co libro.[/] Dado que a lista provén da base de datos de calibre en lugar do
    sistema de ficheiros, non hai garantía de que a lista sexa correcta, aínda que
    probablemente o sexa. Ten en conta que os nomes de formato resultantes sempre están en maiúsculas, como en EPUB.
    A función ``approximate_formats()`` é moito máis rápida que as funcións ``formats_...``
    .
    
    Esta función só funciona na GUI. Se queres usar estes valores en modelos de gardar en disco
    ou enviar a dispositivo, debes crear unha "Columna creada a partir de
    outras columnas" personalizada, usar a función no modelo desa columna e usar o valor desa
    columna nos teus modelos de gardar/enviar.

en: 
    ``formats_modtimes(date_format_string)`` -- return a comma-separated list of
    colon-separated items ``FMT:DATE`` representing modification times for the
    formats of a book.[/] The ``date_format_string`` parameter specifies how the date
    is to be formatted. See the :ref:`format_date` function for details. You can use
    the :ref:`select` function to get the modification time for a specific format. Note
    that format names are always uppercase, as in EPUB.
gl: 
    ``formats_modtimes(date_format_string)`` -- devolve unha lista de elementos separados por comas
    por dous puntos ``FMT:DATE`` que representan as horas de modificación para os
    formatos dun libro.[/] O parámetro ``date_format_string`` especifica como se formata a data. Consulta a función :ref:`format_date` para obter máis detalles. Podes usar
    a función :ref:`select` para obter a hora de modificación para un formato específico. Ten en conta
    que os nomes de formato sempre están en maiúsculas, como en EPUB.

en: 
    ``human_readable(value)`` -- expects the ``value`` to be a number and returns a string
    representing that number in KB, MB, GB, etc.
gl: 
    ``human_readable(value)`` -- espera que o ``valor`` sexa un número e devolve unha cadea de caracteres que representa ese número en KB, MB, GB, etc.

en: 
    ``format_number(value, template)`` -- interprets the ``value`` as a number and formats that
    number using a Python formatting template such as ``{0:5.2f}`` or ``{0:,d}`` or
    ``${0:5,.2f}``.[/] The formatting template must begin with ``{0:`` and end with
    ``}`` as in the above examples. Exception: you can leave off the leading "{0:"
    and trailing "}" if the format template contains only a format. See the
    [URL href="https://manual.calibre-ebook.com/template_lang.html"]
    Template Language[/URL] and the
    [URL href="https://docs.python.org/3/library/string.html#formatstrings"]
    Python[/URL] documentation for more examples. Returns the empty string if formatting fails.
gl: 
    ``format_number(valor, modelo)`` -- interpreta o ``valor`` como un número e formatea ese
    número usando un modelo de formato de Python como ``{0:5.2f}`` ou ``{0:,d}`` ou
    ``${0:5,.2f}``.[/] O modelo de formato debe comezar por ``{0:`` e rematar por
    ``}`` como nos exemplos anteriores. Excepción: podes omitir o "{0:" inicial
    e o "}" final se o modelo de formato só contén un formato. Consulta a
    [URL href="https://manual.calibre-ebook.com/template_lang.html"]
    Template Language[/URL] e a documentación de
    [URL href="https://docs.python.org/3/library/string.html#formatstrings"]
    Python[/URL] para obter máis exemplos. Devolve a cadea baleira se o formatado falla.

en: 
    ``sublist(value, start_index, end_index, separator)`` -- interpret the ``value`` as a
    list of items separated by ``separator``, returning a new list made from the
    items from ``start_index`` to ``end_index``.[/] The first item is number zero. If
    an index is negative, then it counts from the end of the list. As a special
    case, an end_index of zero is assumed to be the length of the list.
    
    Examples assuming that the tags column (which is comma-separated) contains "A, B, C":
    [LIST]
    [*]``{tags:sublist(0,1,\,)}`` returns "A"
    [*]``{tags:sublist(-1,0,\,)}`` returns "C"
    [*]``{tags:sublist(0,-1,\,)}`` returns "A, B"
    [/LIST]
gl: 
    ``sublista(valor, índice_inicio, índice_final, separador)`` -- interpreta o ``valor`` como unha
    lista de elementos separados por ``separador``, devolvendo unha nova lista feita cos
    elementos desde ``índice_inicio`` ata ``índice_final``.[/] O primeiro elemento é o número cero. Se
    un índice é negativo, entón conta desde o final da lista. Como caso especial,
    asúmese que un índice_final de cero é a lonxitude da lista.
    
    Exemplos que supoñen que a columna de etiquetas (que está separada por comas) contén "A, B, C":
    [LIST]
    [*]``{etiquetas:sublista(0,1,\,)}`` devolve "A"
    [*]``{etiquetas:sublista(-1,0,\,)}`` devolve "C"
    [*]``{etiquetas:sublista(0,-1,\,)}`` devolve "A, B"
    [/LIST]

en: 
    ``subitems(value, start_index, end_index)`` -- This function breaks apart lists of
    tag-like hierarchical items such as genres.[/] It interprets the ``value`` as a comma-
    separated list of tag-like items, where each item is a period-separated list. It
    returns a new list made by extracting from each item the components from
    ``start_index`` to ``end_index``, then merging the results back together.
    Duplicates are removed. The first subitem in a period-separated list has an
    index of zero. If an index is negative then it counts from the end of the list.
    As a special case, an ``end_index`` of zero is assumed to be the length of the list.
    
    Examples:
    [LIST]
    [*]Assuming a #genre column containing "A.B.C":
    [LIST]
    [*]``{#genre:subitems(0,1)}`` returns "A"
    [*]``{#genre:subitems(0,2)}`` returns "A.B"
    [*]``{#genre:subitems(1,0)}`` returns "B.C"
    [/LIST]
    [*]Assuming a #genre column containing "A.B.C, D.E":
    [LIST]
    [*]``{#genre:subitems(0,1)}`` returns "A, D"
    [*]``{#genre:subitems(0,2)}`` returns "A.B, D.E"
    [/LIST]
    [/LIST]
gl: 
    ``subitems(valor, índice_inicio, índice_final)`` -- Esta función separa listas de
    elementos xerárquicos tipo etiqueta, como os xéneros.[/] Interpreta o ``valor`` como unha lista de elementos tipo etiqueta separados por comas,
    onde cada elemento é unha lista separada por puntos.
    Devolve unha nova lista feita extraendo de cada elemento os compoñentes desde
    ``índice_inicio`` ata ``índice_final`` e, a seguir, fusionando os resultados de novo.
    Elimínanse os duplicados. O primeiro subelemento dunha lista separada por puntos ten un
    índice de cero. Se un índice é negativo, entón conta desde o final da lista.
    Como caso especial, asúmese que un ``índice_final`` de cero é a lonxitude da lista.
    
    Exemplos:
    [LIST]
    [*]Supoñendo unha columna #xénero que conteña "A.B.C":
    [LIST]
    [*]``{#xénero:subitems(0,1)}`` devolve "A"
    [*]``{#xénero:subitems(0,2)}`` devolve "A.B"
    [*]``{#xénero:subitems(1,0)}`` devolve "B.C"
    [/LIST]
    [*]Supoñendo unha columna #xénero que conteña "A.B.C, D.E":
    [LIST]
    [*]``{#xénero:subitems(0,1)}`` devolve "A, D"
    [*]``{#xénero:subitems(0,2)}`` devolve "A.B, D.E"
    [/LIST]
    [/LIST]

en: 
    ``format_date(value, format_string)`` -- format the ``value``, which must be a date
    string, using the ``format_string``, returning a string.[/] It is best if the date is
    in ISO format as using other date formats often causes errors because the actual
    date value cannot be unambiguously determined. Note that the
    ``format_date_field()`` function is both faster and more reliable.
    
    The formatting codes are:
    [LIST]
    [*]``d    :`` the day as number without a leading zero (1 to 31)
    [*]``dd   :`` the day as number with a leading zero (01 to 31)
    [*]``ddd  :`` the abbreviated localized day name (e.g. "Mon" to "Sun")
    [*]``dddd :`` the long localized day name (e.g. "Monday" to "Sunday")
    [*]``M    :`` the month as number without a leading zero (1 to 12)
    [*]``MM   :`` the month as number with a leading zero (01 to 12)
    [*]``MMM  :`` the abbreviated localized month name (e.g. "Jan" to "Dec")
    [*]``MMMM :`` the long localized month name (e.g. "January" to "December")
    [*]``yy   :`` the year as two digit number (00 to 99)
    [*]``yyyy :`` the year as four digit number.
    [*]``h    :`` the hours without a leading 0 (0 to 11 or 0 to 23, depending on am/pm)
    [*]``hh   :`` the hours with a leading 0 (00 to 11 or 00 to 23, depending on am/pm)
    [*]``m    :`` the minutes without a leading 0 (0 to 59)
    [*]``mm   :`` the minutes with a leading 0 (00 to 59)
    [*]``s    :`` the seconds without a leading 0 (0 to 59)
    [*]``ss   :`` the seconds with a leading 0 (00 to 59)
    [*]``ap   :`` use a 12-hour clock instead of a 24-hour clock, with 'ap' replaced by the lowercase localized string for am or pm
    [*]``AP   :`` use a 12-hour clock instead of a 24-hour clock, with 'AP' replaced by the uppercase localized string for AM or PM
    [*]``aP   :`` use a 12-hour clock instead of a 24-hour clock, with 'aP' replaced by the localized string for AM or PM
    [*]``Ap   :`` use a 12-hour clock instead of a 24-hour clock, with 'Ap' replaced by the localized string for AM or PM
    [*]``iso  :`` the date with time and timezone. Must be the only format present
    [*]``to_number   :`` convert the date & time into a floating point number (a `timestamp`)
    [*]``from_number :`` convert a floating point number (a `timestamp`) into an
    ISO-formatted date. If you want a different date format then add the
    desired formatting string after ``from_number`` and a colon (``:``). Example:
    [CODE]
    format_date(val, 'from_number:MMM dd yyyy')
    [/CODE]
    [/LIST]
    You might get unexpected results if the date you are formatting contains
    localized month names, which can happen if you changed the date format to
    contain ``MMMM``. Using ``format_date_field()`` avoids this problem.
gl: 
    ``format_date(valor, format_string)`` -- formata o ``valor``, que debe ser unha cadea de data
    usando ``format_string``, devolvendo unha cadea de texto.[/] É mellor que a data estea
    en formato ISO, xa que o uso doutros formatos de data adoita causar erros porque o valor real
    da data non se pode determinar de forma inequivoca. Ten en conta que a función
    ``format_date_field()`` é máis rápida e fiable.
    
    Os códigos de formato son:
    [LIST]
    [*]``d :`` o día como número sen un cero inicial (de 1 a 31)
    [*]``dd :`` o día como número cun cero inicial (de 01 a 31)
    [*]``ddd :`` o nome localizado abreviado do día (por exemplo, de "Luns" a "Domingo")
    [*]``dddd :`` o nome localizado longo do día (por exemplo, de "Luns" a "Domingo")
    [*]``M :`` o mes como número sen un cero inicial (de 1 a 12)
    [*]``MM :`` o mes como número cun cero inicial (de 01 a 12)
    [*]``MMM :`` o nome localizado abreviado do mes (por exemplo, de "Xan" a "Dec")
    [*]``MMMM :`` o nome localizado longo do mes (por exemplo, de "Xaneiro" a "Decembro")
    [*]``yy :`` o ano como número de dous díxitos (de 00 a 99)
    [*]``yyyy :`` o ano como número de catro díxitos.
    [*]``h :`` as horas sen un 0 inicial (de 0 a 11 ou de 0 a 23, dependendo de am/pm)
    [*]``hh :`` as horas cun 0 inicial (de 00 a 11 ou de 00 a 23, dependendo de am/pm)
    [*]``m :`` os minutos sen un 0 inicial (de 0 a 59)
    [*]``mm :`` os minutos cun 0 inicial (de 00 a 59)
    [*]``s :`` os segundos sen un 0 inicial (de 0 a 59)
    [*]``ss :`` os segundos cun 0 inicial (de 0 a 59)
    [*]``ap :`` usar un reloxo de 12 horas en lugar dun reloxo de 24 horas, con 'ap' substituído pola cadea localizada en minúsculas para am ou pm
    [*]``AP :`` usar un reloxo de 12 horas en lugar dun de 24 horas reloxo, con 'AP' substituído pola cadea localizada en maiúsculas para AM ou PM
    [*]``aP :`` usar un reloxo de 12 horas en lugar dun reloxo de 24 horas, con 'aP' substituído pola cadea localizada para AM ou PM
    [*]``Ap :`` usar un reloxo de 12 horas en lugar dun reloxo de 24 horas, con 'Ap' substituído pola cadea localizada para AM ou PM
    [*]``iso :`` a data con hora e fuso horario. Debe ser o único formato presente
    [*]``to_number :`` converter a data e a hora nun número de coma flotante (un `timestamp`)
    [*]``from_number :`` converter un número de coma flotante (un `timestamp`) nunha
    data con formato ISO. Se queres un formato de data diferente, engade a
    cadea de formato desexada despois de ``from_number`` e dous puntos (``:``). Exemplo:
    [CODE]
    format_date(val, 'from_number:MMM dd yyyy')
    [/CODE]
    [/LIST]
    Pode obter resultados inesperados se a data que está a formatar contén
    nomes de meses localizados, o que pode ocorrer se cambiou o formato de data para
    conter ``MMMM``. O uso de ``format_date_field()`` evita este problema.

en: 
     ``format_date_field(field_name, format_string)`` -- format the value in the
     field ``field_name``, which must be the lookup name of a date field, either
     standard or custom.[/] See :ref:`format_date` for the formatting codes. This
     function is much faster than format_date() and should be used when you are
     formatting the value in a field (column). It is also more reliable because it
     works directly on the underlying date. It can't be used for computed dates or
     dates in string variables. Examples:
    [CODE]
    format_date_field('pubdate', 'yyyy.MM.dd')
    format_date_field('#date_read', 'MMM dd, yyyy')
    [/CODE]
gl: 
    ``format_date_field(nome_de_campo, cadea_de_formato)`` -- formata o valor no
    campo ``nome_de_campo``, que debe ser o nome de busca dun campo de data, xa sexa
    estándar ou personalizado.[/] Consulta :ref:`format_date` para os códigos de formato. Esta
    función é moito máis rápida que format_date() e debería usarse cando se está a
    formatar o valor nun campo (columna). Tamén é máis fiable porque
    traballa directamente na data subxacente. Non se pode usar para datas calculadas ou
    datas en variables de cadea. Exemplos:
    [CODE]
    format_date_field('data_de_publicación', 'aaaa.MM.dd')
    format_date_field('#lectura_da_data', 'MMM dd, aaaa')
    [/CODE]

en: Function {0}: Unknown field '{1}'
gl: Función {0}: Campo descoñecido '{1}'

en: Function {0}: field '{1}' is not a date
gl: Función {0}: o campo '{1}' non é unha data

en: 
    ``uppercase(value)`` -- returns the ``value`` in upper case.
gl: 
    ``maiuscula(valor)`` -- devolve o ``valor`` en maiúsculas.

en: 
    ``lowercase(value)`` -- returns the ``value`` in lower case.
gl: 
    ``lowercase(valor)`` -- devolve o ``valor`` en minúsculas.

en: 
    ``titlecase(value)`` -- returns the ``value`` in title case.
gl: 
    ``titlecase(valor)`` -- devolve o ``valor`` en maiúsculas maiúsculas.

en: 
    ``capitalize(value)`` -- returns the ``value`` with the first letter in upper case and the rest lower case.
gl: 
    ``capitalize(value)`` -- devolve o ``valor`` coa primeira letra en maiúscula e o resto en minúscula.

en: 
    ``booksize()`` -- returns the value of the calibre ``size`` field. Returns '' if the book has no formats.[/]
    
    This function works only in the GUI. If you want to use this value in save-to-disk
    or send-to-device templates then you must make a custom "Column built from
    other columns", use the function in that column's template, and use that
    column's value in your save/send templates
gl: 
    ``booksize()`` -- devolve o valor do campo ``size`` de calibre. Devolve '' se o libro non ten formatos.[/]
    
    Esta función só funciona na GUI. Se queres usar este valor en modelos de gardar en disco
    ou enviar a dispositivo, debes crear unha "Columna creada a partir de
    outras columnas" personalizada, usar a función no modelo desa columna e usar o valor desa
    columna nos teus modelos de gardar/enviar

en: 
    ``ondevice()`` -- return the string ``'Yes'`` if ``ondevice`` is set, otherwise
    return the empty string.[/] This function works only in the GUI. If you want to use
    this value in save-to-disk or send-to-device templates then you must make a
    custom "Column built from other columns", use the function in that column\'s
    template, and use that column\'s value in your save/send templates.
gl: 
    ``ondevice()`` -- devolve a cadea ``'Si'`` se ``ondevice`` está definido, se non,
    devolve a cadea baleira.[/] Esta función só funciona na GUI. Se queres usar
    este valor en modelos de gardar en disco ou enviar a dispositivo, debes crear unha
    "Columna creada a partir doutras columnas" personalizada, usar a función no modelo desa columna
    e usar o valor desa columna nos teus modelos de gardar/enviar.

en: 
    ``annotation_count()`` -- return the total number of annotations of all types
    attached to the current book.[/] This function works only in the GUI and the
    content server.
gl: 
    ``annotation_count()`` -- devolve o número total de anotacións de todos os tipos
    asociadas ao libro actual.[/] Esta función só funciona na GUI e no
    servidor de contido.

en: 
    ``is_marked()`` -- check whether the book is `marked` in calibre.[/] If it is then
    return the value of the mark, either ``'true'`` (lower case) or a comma-separated
    list of named marks. Returns ``''`` (the empty string) if the book is
    not marked. This function works only in the GUI.
gl: 
    ``is_marked()`` -- comproba se o libro está `marcado` en calibre.[/] Se o está, entón
    devolve o valor da marca, xa sexa ``'true'`` (en minúsculas) ou unha lista de marcas nomeadas separadas por comas. Devolve ``''`` (a cadea baleira) se o libro
    non está marcado. Esta función só funciona na GUI.

en: 
    ``series_sort()`` -- returns the series sort value.
gl: 
    ``series_sort()`` -- devolve o valor da ordenación en serie.

en: 
    ``has_cover()`` -- return ``'Yes'`` if the book has a cover, otherwise the empty string.
gl: 
    ``has_cover()`` -- devolve ``'Si'`` se o libro ten portada, se non, a cadea baleira.

en: 
    ``first_non_empty(value [, value]*)`` -- returns the first ``value`` that is not
    empty.[/] If all values are empty, then the empty string is returned. You can have
    as many values as you want.
gl: 
    ``first_non_empty(value [, value]*)`` -- devolve o primeiro ``valor`` que non está
    baleiro.[/] Se todos os valores están baleiros, devolverase a cadea baleira. Podes ter
    tantos valores como queiras.

en: 
    ``and(value [, value]*)`` -- returns the string ``'1'`` if all values are not empty,
    otherwise returns the empty string.[/] You can have as many values as you want. In
    most cases you can use the ``&&`` operator instead of this function.  One reason
    not to replace ``and()`` with ``&&`` is when short-circuiting can change the results
    because of side effects. For example, ``and(a='',b=5)`` will always do both
    assignments, where the ``&&`` operator won't do the second.
gl: 
    ``e(valor [, value]*)`` -- devolve a cadea ``'1'`` se non todos os valores están baleiros,
    se non, devolve a cadea baleira.[/] Podes ter tantos valores como queiras.
    
    Na maioría dos casos, podes usar o operador ``&&`` en lugar desta función. Unha razón
    para non substituír ``e()`` por ``&&`` é cando un curtocircuíto pode cambiar os resultados
    debido a efectos secundarios. Por exemplo, ``e(a='',b=5)`` sempre fará ambas
    asignacións, onde o operador ``&&`` non fará a segunda.

en: 
    ``or(value [, value]*)`` -- returns the string ``'1'`` if any value is not
    empty, otherwise returns the empty string.[/] You can have as many values as you
    want. This function can usually be replaced by the ``||`` operator. A reason it
    cannot be replaced is if short-circuiting will change the results because of
    side effects.
gl: 
    ``or(valor [, valor]*)`` -- devolve a cadea ``'1'`` se algún valor non está
    baleiro, se non, devolve a cadea baleira.[/] Podes ter tantos valores como
    queiras. Esta función normalmente pódese substituír polo operador ``||``. Unha razón pola que
    non se pode substituír é se un curtocircuíto cambiará os resultados debido a
    efectos secundarios.

en: 
    ``not(value)`` -- returns the string ``'1'`` if the value is empty, otherwise
    returns the empty string.[/] This function can usually be replaced with the unary
    not (``!``) operator.
gl: 
    ``not(valor)`` -- devolve a cadea ``'1'`` se o valor está baleiro, se non,
    devolve a cadea baleira.[/] Esta función normalmente pódese substituír polo operador unario
    not (``!``).

en: 
    ``list_join(with_separator, list1, separator1 [, list2, separator2]*)`` --
    return a list made by joining the items in the source lists[/] (``list1`` etc)
    using ``with_separator`` between the items in the result list. Items in each
    source ``list[123...]`` are separated by the associated ``separator[123...]``. A
    list can contain zero values. It can be a field like ``publisher`` that is
    single-valued, effectively a one-item list. Duplicates are removed using a
    case-insensitive comparison. Items are returned in the order they appear in the
    source lists. If items on lists differ only in letter case then the last is
    used. All separators can be more than one character.
    
    Example:
    [CODE]
    program:
        list_join('#@#', $authors, '&', $tags, ',')
    [/CODE]
    You can use ``list_join`` on the results of previous calls to ``list_join`` as follows:
    [CODE]
    program:
        a = list_join('#@#', $authors, '&', $tags, ',');
        b = list_join('#@#', a, '#@#', $#genre, ',', $#people, '&', 'some value', ',')
    [/CODE]
    You can use expressions to generate a list. For example, assume you want items
    for ``authors`` and ``#genre``, but with the genre changed to the word "Genre: "
    followed by the first letter of the genre, i.e. the genre "Fiction" becomes
    "Genre: F". The following will do that:
    {}
gl: 
    ``list_join(with_separator, list1, separator1 [, list2, separator2]*)`` --
    devolve unha lista feita unindo os elementos das listas de orixe[/] (``list1`` etc)
    usando ``with_separator`` entre os elementos da lista de resultados. Os elementos de cada
    ``list[123...]`` de orixe están separados polo ``separator[123...]`` asociado. Unha
    lista pode conter valores cero. Pode ser un campo como ``publisher`` que é
    de valor único, efectivamente unha lista dun só elemento. Os duplicados elimínanse mediante unha
    comparación sen distinción entre maiúsculas e minúsculas. Os elementos devólvense na orde en que aparecen nas
    listas de orixe. Se os elementos das listas só difiren en maiúsculas e minúsculas, entón úsase o último.
    
    Todos os separadores poden ter máis dun carácter.
    
    Exemplo:
    [CODE]
    program:
    list_join('#@#', $authors, '&', $tags, ',')
    [/CODE]
    Podes usar ``list_join`` nos resultados de chamadas anteriores a ``list_join`` do seguinte xeito:
    [CODE]
    program:
    a = list_join('#@#', $authors, '&', $tags, ',');
    b = list_join('#@#', a, '#@#', $#genre, ',', $#people, '&', 'some value', ',')
    [/CODE]
    Podes usar expresións para xerar unha lista. Por exemplo, supoñamos que queres elementos
    para ``authors`` e ``#genre``, pero co xénero cambiado á palabra "Genre: "
    seguido da primeira letra do xénero, é dicir, o xénero "Ficción" convértese en
    "Genre: F". O seguinte fará iso:
    {}

en: Invalid 'List, separator' pairs. Every list must have one associated separator
gl: Pares «Lista, separador» non válidos. Cada lista debe ter un separador asociado

en: 
    ``list_union(list1, list2, separator)`` -- return a list made by merging the
    items in ``list1`` and ``list2``[/], removing duplicate items using a case-insensitive
    comparison. If items differ in case, the one in ``list1`` is used.
    The items in ``list1`` and ``list2`` are separated by ``separator``, as are the
    items in the returned list. Aliases: ``merge_lists()``, ``list_union()``
gl: 
    ``list_union(lista1, lista2, separador)`` -- devolve unha lista feita fusionando os
    elementos de ``lista1`` e ``lista2``[/], eliminando os elementos duplicados usando unha comparación sen distinción entre maiúsculas e minúsculas.
    Se os elementos difiren en maiúsculas e minúsculas, úsase o de ``lista1``.
    Os elementos de ``lista1`` e ``lista2`` sepáranse cun ``separador``, do mesmo xeito que os
    elementos da lista devolvida. Alias: ``merge_lists()``, ``list_union()``

en: 
    ``range(start, stop, step, limit)`` -- returns a list of numbers generated by
    looping over the range specified by the parameters ``start``, ``stop``, and ``step``,
    with a maximum length of ``limit``.[/] The first value produced is 'start'. Subsequent values
    ``next_v = current_v + step``. The loop continues while ``next_v < stop``
    assuming ``step`` is positive, otherwise while ``next_v > stop``. An empty list
    is produced if ``start`` fails the test: ``start >= stop`` if ``step`` is
    positive. The ``limit`` sets the maximum length of the list and has a default of
    1000. The parameters ``start``, ``step``, and ``limit`` are optional. Calling
    ``range()`` with one argument specifies ``stop``. Two arguments specify
    ``start`` and ``stop``. Three arguments specify ``start``, ``stop``, and
    ``step``. Four arguments specify ``start``, ``stop``, ``step`` and ``limit``.
    
    Examples:
    [CODE]
    range(5) -> '0, 1, 2, 3, 4'
    range(0, 5) -> '0, 1, 2, 3, 4'
    range(-1, 5) -> '-1, 0, 1, 2, 3, 4'
    range(1, 5) -> '1, 2, 3, 4'
    range(1, 5, 2) -> '1, 3'
    range(1, 5, 2, 5) -> '1, 3'
    range(1, 5, 2, 1) -> error(limit exceeded)
    [/CODE]
gl: 
    ``range(start, stop, step, limit)`` -- devolve unha lista de números xerada ao
    percorrer o rango especificado polos parámetros ``start``, ``stop`` e ``step``,
    cunha lonxitude máxima de ``limit``.[/] O primeiro valor producido é 'start'. Valores posteriores
    ``next_v = current_v + step``. O bucle continúa mentres ``next_v < stop``
    asumindo que ``step`` é positivo, se non, mentres ``next_v > stop``. Xérase unha lista baleira
    se ``start`` falla a proba: ``start >= stop`` se ``step`` é
    positivo. O ``limit`` define a lonxitude máxima da lista e ten un valor predeterminado de
    1000. Os parámetros ``start``, ``step`` e ``limit`` son opcionais. Chamar a
    ``range()`` cun argumento especifica ``stop``. Dous argumentos especifican
    ``start`` e ``stop``. Tres argumentos especifican "inicio", "parada" e "paso". Catro argumentos especifican "inicio", "parada", "paso" e "límite".
    
    Exemplos:
    [CODE]
    intervalo(5) -> '0, 1, 2, 3, 4'
    intervalo(0, 5) -> '0, 1, 2, 3, 4'
    intervalo(-1, 5) -> '-1, 0, 1, 2, 3, 4'
    intervalo(1, 5) -> '1, 2, 3, 4'
    intervalo(1, 5, 2) -> '1, 3'
    intervalo(1, 5, 2, 5) -> '1, 3'
    intervalo(1, 5, 2, 1) -> erro (límite superado)
    [/CODE]

en: {0}: length ({1}) longer than limit ({2})
gl: {0}: lonxitude ({1}) superior ao límite ({2})

en: 
    ``list_remove_duplicates(list, separator)`` -- return a list made by removing
    duplicate items in ``list``.[/] If items differ only in case then the last is
    returned. The items in ``list`` are separated by ``separator``, as are the items
    in the returned list.
gl: 
    ``list_remove_duplicates(lista, separador)`` -- devolve unha lista feita eliminando
    elementos duplicados en ``lista``.[/] Se os elementos difiren só no caso, entón devólvese o último. Os elementos de ``lista`` sepáranse cun ``separador``, do mesmo xeito que os elementos
    da lista devolvida.

en: 
    ``list_difference(list1, list2, separator)`` -- return a list made by removing
    from ``list1`` any item found in ``list2``[/] using a case-insensitive comparison.
    The items in ``list1`` and ``list2`` are separated by ``separator``, as are the
    items in the returned list.
gl: 
    ``list_difference(lista1, lista2, separador)`` -- devolve unha lista feita eliminando
    de ``lista1`` calquera elemento atopado en ``lista2``[/] usando unha comparación sen distinción entre maiúsculas e minúsculas.
    Os elementos de ``lista1`` e ``lista2`` sepáranse cun ``separador``, do mesmo xeito que os
    elementos da lista devolvida.

en: 
    ``list_intersection(list1, list2, separator)`` -- return a list made by removing
    from ``list1`` any item not found in ``list2``[/], using a case-insensitive
    comparison. The items in ``list1`` and ``list2`` are separated by ``separator``, as
    are the items in the returned list.
gl: 
    ``list_intersection(lista1, lista2, separador)`` -- devolve unha lista feita eliminando
    de ``lista1`` calquera elemento que non se atope en ``lista2``[/], usando unha comparación sen distinción entre maiúsculas e minúsculas.
    Os elementos de ``lista1`` e ``lista2`` sepáranse cun ``separador``, do mesmo xeito que
    os elementos da lista devolvida.

en: 
    ``list_sort(value, direction, separator)`` -- return ``value`` sorted using a
    case-insensitive lexical sort.[/] If ``direction`` is zero (number or character),
    ``value`` is sorted ascending, otherwise descending. The list items are separated
    by ``separator``, as are the items in the returned list.
gl: 
    ``lista_ordenación(valor, dirección, separador)`` -- devolve ``valor`` ordenado usando unha
    ordenación léxica sen distinción entre maiúsculas e minúsculas.[/] Se ``dirección`` é cero (número ou carácter),
    ``valor`` ordénase de forma ascendente, se non, descendente. Os elementos da lista sepáranse
    por ``separador``, do mesmo xeito que os elementos da lista devolvida.

en: 
    ``list_equals(list1, sep1, list2, sep2, yes_val, no_val)`` -- return ``yes_val``
    if ``list1`` and ``list2`` contain the same items, otherwise return ``no_val``.[/]
    The items are determined by splitting each list using the appropriate separator
    character (``sep1`` or ``sep2``). The order of items in the lists is not
    relevant. The comparison is case-insensitive.
gl: 
    ``lista_igual_a(lista1, sep1, lista2, sep2, si_val, non_val)`` -- devolve ``si_val``
    se ``lista1`` e ``lista2`` conteñen os mesmos elementos, se non, devolve ``non_val``.[/]
    Os elementos determínanse dividindo cada lista usando o carácter separador axeitado
    (``sep1`` ou ``sep2``). A orde dos elementos nas listas non é
    relevante. A comparación non distingue entre maiúsculas e minúsculas.

en: 
    ``list_re(src_list, separator, include_re, opt_replace)`` -- Construct a list by
    first separating ``src_list`` into items using the ``separator`` character.[/] For
    each item in the list, check if it matches ``include_re``. If it does then add
    it to the list to be returned. If ``opt_replace`` is not the empty string then
    apply the replacement before adding the item to the returned list.
gl: 
    ``list_re(src_list, separator, include_re, opt_replace)`` -- Constrúe unha lista
    separando primeiro ``src_list`` en elementos usando o carácter ``separator``.[/] Para
    cada elemento da lista, comproba se coincide con ``include_re``. Se coincide, engádeo
    á lista que se devolverá. Se ``opt_replace`` non é a cadea baleira,
    aplica a substitución antes de engadir o elemento á lista devolvida.

en: 
    ``list_re_group(src_list, separator, include_re, search_re [,template_for_group]*)``
    -- Like list_re except replacements are not optional.[/] It
    uses ``re_group(item, search_re, template ...)`` when doing the replacements.
gl: 
    ``list_re_group(src_list, separator, include_re, search_re [,template_for_group]*)``
    -- Igual que list_re, agás que as substitucións non son opcionais.[/] Usa ``re_group(item, search_re, template ...)`` ao facer as substitucións.

en: 
    ``today()`` -- return a date+time string for today (now).[/] This value is designed
    for use in ``format_date`` or ``days_between``, but can be manipulated like any
    other string. The date is in [URL href="https://en.wikipedia.org/wiki/ISO_8601"]ISO[/URL]
    date/time format.
gl: 
    ``today()`` -- devolve unha cadea de data+hora para hoxe (agora).[/] Este valor está deseñado
    para o seu uso en ``format_date`` ou ``days_between``, pero pódese manipular como calquera
    outra cadea. A data está no formato de data/hora [URL href="https://en.wikipedia.org/wiki/ISO_8601"]ISO[/URL].

en: 
    ``days_between(date1, date2)`` -- return the number of days between ``date1``
    and ``date2``.[/] The number is positive if ``date1`` is greater than ``date2``,
    otherwise negative. If either ``date1`` or ``date2`` are not dates, the function
    returns the empty string.
gl: 
    ``días_entre(data1, data2)`` -- devolve o número de días entre ``data1``
    e ``data2``.[/] O número é positivo se ``data1`` é maior que ``data2``,
    se non, negativo. Se ``data1`` ou ``data2`` non son datas, a función
    devolve a cadea baleira.

en: 
    ``date_arithmetic(value, calc_spec, fmt)`` -- Calculate a new date from ``value``
    using ``calc_spec``.[/] Return the new date formatted according to optional
    ``fmt``: if not supplied then the result will be in ISO format. The ``calc_spec`` is
    a string formed by concatenating pairs of ``vW`` (``valueWhat``) where ``v`` is
    a possibly-negative number and W is one of the following letters:
    [LIST]
    [*]``s``: add ``v`` seconds to ``date``
    [*]``m``: add ``v`` minutes to ``date``
    [*]``h``: add ``v`` hours to ``date``
    [*]``d``: add ``v`` days to ``date``
    [*]``w``: add ``v`` weeks to ``date``
    [*]``y``: add ``v`` years to ``date``, where a year is 365 days.
    [/LIST]
    Example: ``'1s3d-1m'`` will add 1 second, add 3 days, and subtract 1 minute from ``date``.
gl: 
    ``date_arithmetic(value, calc_spec, fmt)`` -- Calcula unha nova data a partir de ``value``
    usando ``calc_spec``.[/] Devolve a nova data formatada segundo o parámetro opcional
    ``fmt``: se non se fornece, o resultado estará en formato ISO. ``calc_spec`` é
    unha cadea formada concatenando pares de ``vW`` (``valueWhat``) onde ``v`` é
    un número posiblemente negativo e W é unha das seguintes letras:
    [LIST]
    [*]``s``: engadir ``v`` segundos a ``date``
    [*]``m``: engadir ``v`` minutos a ``date``
    [*]``h``: engadir ``v`` horas a ``date``
    [*]``d``: engadir ``v`` días a ``date``
    [*]``w``: engadir ``v`` semanas a ``date``
    [*]``y``: engadir ``v`` anos a ``date``, onde un ano son 365 días. [/LIST]
    Exemplo: ``'1s3d-1m'`` engadirá 1 segundo, 3 días e restará 1 minuto de ``data``.

en: {0}: invalid calculation specifier '{1}'
gl: {0}: especificador de cálculo non válido '{1}'

en: {0}: error: {1}
gl: {0}: erro: {1}

en: 
    ``language_strings(value, localize)`` -- return the
    language names for the language codes
    ([URL href="https://www.loc.gov/standards/iso639-2/php/code_list.php"]
    see here for names and codes[/URL])
    passed in ``value``.[/] Example: ``{languages:language_strings()}``.
    If ``localize`` is zero, return the strings in English. If ``localize`` is not zero,
    return the strings in the language of the current locale. ``lang_codes`` is a comma-separated list.
gl: 
    ``language_strings(value, localizate)`` -- devolve os
    nomes de idiomas para os códigos de idioma
    ([URL href="https://www.loc.gov/standards/iso639-2/php/code_list.php"]
    vexa aquí os nomes e códigos[/URL])
    pasados ​​en ``value``.[/] Exemplo: ``{languages:language_strings()}``.
    Se ``localize`` é cero, devolve as cadeas en inglés. Se ``localize`` non é cero,
    devolve as cadeas no idioma da configuración rexional actual. ``lang_codes`` é unha lista separada por comas.

en: 
    ``language_codes(lang_strings)`` -- return the
    [URL href="https://www.loc.gov/standards/iso639-2/php/code_list.php"]language codes[/URL] for the language
    names passed in ``lang_strings``.[/] The strings must be in the language of the
    current locale. ``lang_strings`` is a comma-separated list.
gl: 
    ``language_codes(lang_strings)`` -- devolve os
    [URL href="https://www.loc.gov/standards/iso639-2/php/code_list.php"]códigos de idioma[/URL] para os nomes de idiomas
    pasados ​​en ``lang_strings``.[/] As cadeas deben estar no idioma da
    configuración rexional actual. ``lang_strings`` é unha lista separada por comas.

en: 
    ``current_library_name()`` -- return the last name on the path to the current calibre library.
gl: 
    ``nome_da_libraría_actual()`` -- devolve o apelido na ruta á biblioteca actual de Calibre.

en: 
    ``current_library_path()`` -- return the full path to the current calibre
    library.
gl: 
    ``current_library_path()`` -- devolve a ruta completa á biblioteca actual de calibre.

en: 
    ``finish_formatting(value, format, prefix, suffix)`` -- apply the ``format``, ``prefix``, and
    ``suffix`` to the ``value`` in the same way as done in a template like
    ``{series_index:05.2f| - |- }``.[/] This function is provided to ease conversion of
    complex single-function- or template-program-mode templates to `GPM` Templates.
    For example, the following program produces the same output as the above
    template:
    [CODE]
    program: finish_formatting(field("series_index"), "05.2f", " - ", " - ")
    [/CODE]
    Another example: for the template:
    [CODE]
    {series:re(([^\s])[^\s]+(\s|$),\1)}{series_index:0>2s| - | - }{title}
    [/CODE]
    use:
    [CODE]
    program:
        strcat(
            re(field('series'), '([^\s])[^\s]+(\s|$)', '\1'),
            finish_formatting(field('series_index'), '0>2s', ' - ', ' - '),
            field('title')
        )
    [/CODE]
gl: 
    ``finish_formatting(valor, formato, prefixo, sufixo)`` -- aplica o ``formato``, o ``prefixo`` e
    ``sufixo`` ao ``valor`` do mesmo xeito que se fai nun modelo como
    ``{series_index:05.2f| - |- }``.[/] Esta función ofrécese para facilitar a conversión de
    modelos complexos de función única ou de modo de programa de modelo a modelos `GPM`.
    Por exemplo, o seguinte programa produce a mesma saída que o modelo anterior:
    [CODE]
    program: finish_formatting(field("series_index"), "05.2f", " - ", " - ")
    [/CODE]
    Outro exemplo: para o modelo:
    [CODE]
    {series:re(([^\s])[^\s]+(\s|$),\1)}{series_index:0>2s| - | - }{título}
    [/CODE]
    uso:
    [CODE]
    programa:
    strcat(
    re(campo('serie'), '([^\s])[^\s]+(\s|$)', '\1'),
    finish_formattando(campo('índice_serie'), '0>2s', ' - ', ' - '),
    campo('título')
    )
    [/CODE]

en: 
    ``current_virtual_library_name()`` -- return the name of the current
    virtual library if there is one, otherwise the empty string.[/] Library name case
    is preserved. Example:
    [CODE]
    program: current_virtual_library_name()
    [/CODE]
    This function works only in the GUI.
gl: 
    ``nome_da_biblioteca_virtual_actual()`` -- devolve o nome da biblioteca
    virtual actual se existe unha; se non, consérvase a cadea baleira.[/] O nome da biblioteca manténse entre maiúsculas e minúsculas. Exemplo:
    [CODE]
    programa: nome_da_biblioteca_virtual_actual()
    [/CODE]
    Esta función só funciona na GUI.

en: 
    ``user_categories()`` -- return a comma-separated list of the user categories that
    contain this book.[/] This function works only in the GUI. If you want to use these
    values in save-to-disk or send-to-device templates then you must make a custom
    `Column built from other columns`, use the function in that column's template,
    and use that column's value in your save/send templates
gl: 
    ``user_categories()`` -- devolve unha lista separada por comas das categorías de usuario que
    conteñen este libro.[/] Esta función só funciona na GUI. Se queres usar estes
    valores en modelos de gardar en disco ou enviar a dispositivo, debes crear unha
    `Columna creada a partir doutras columnas` personalizada, usar a función no modelo desa columna
    e usar o valor desa columna nos teus modelos de gardar/enviar

en: 
    ``transliterate(value)`` -- Return a string in a latin alphabet formed by
    approximating the sound of the words in ``value``.[/] For example, if ``value``
    is ``{0}`` this function returns ``{1}``.
gl: 
    ``transliterar(valor)`` -- Devolve unha cadea de texto nun alfabeto latino formada aproximando o son das palabras en ``valor``.[/] Por exemplo, se ``valor``
    é ``{0}`` esta función devolve ``{1}``.

en: 
    ``get_link(field_name, field_value)`` -- fetch the link for field ``field_name``
    with value ``field_value``.[/] If there is no attached link, return the empty
    string. Examples:
    [LIST]
    [*]The following returns the link attached to the tag ``Fiction``:
    [CODE]
    get_link('tags', 'Fiction')
    [/CODE]
    [*]This template makes a list of the links for all the tags associated with a
    book in the form ``value:link, ...``:
    [CODE]
    program:
        ans = '';
        for t in $tags:
            l = get_link('tags', t);
            if l then
                ans = list_join(', ', ans, ',', t & ':' & get_link('tags', t), ',')
            fi
        rof;
    ans
    [/CODE]
    [/LIST]
    This function works only in the GUI and the content server.
gl: 
    ``get_link(nome_de_campo, valor_de_campo)`` -- obtén a ligazón para o campo ``nome_de_campo``
    co valor ``valor_de_campo``.[/] Se non hai ningunha ligazón asociada, devolve a cadea
    baleira. Exemplos:
    [LIST]
    [*]O seguinte devolve a ligazón asociada á etiqueta ``Ficción``:
    [CODE]
    get_link('etiquetas', 'Ficción')
    [/CODE]
    [*]Este modelo fai unha lista das ligazóns para todas as etiquetas asociadas a un
    libro na forma ``valor:ligazón, ...``:
    [CODE]
    program:
    ans = '';
    for t in $tags:
    l = get_link('etiquetas', t);
    if l then
    ans = list_join(', ', ans, ',', t & ':' & get_link('etiquetas', t), ',')
    fi
    rof;
    ans
    [/CODE]
    [/LIST]
    Esta función só funciona na GUI e no servidor de contidos.

en: 
    ``author_links(val_separator, pair_separator)`` -- returns a string containing a
    list of authors and those authors' link values[/] in the form:
    ``author1 val_separator author1_link pair_separator author2 val_separator author2_link`` etc.
    
    An author is separated from its link value by the ``val_separator`` string
    with no added spaces. Assuming the ``val_separator`` is a colon,
    ``author:link value`` pairs are separated by the
    ``pair_separator`` string argument with no added spaces. It is up to you to
    choose separators that do not occur in author names or links. An author
    is included even if the author link is empty.
gl: 
    ``author_links(val_separator, pair_separator)`` -- devolve unha cadea que contén unha lista de autores e os valores de ligazón deses autores[/] na forma: ``author1 val_separator author1_link pair_separator author2 val_separator author2_link`` etc. Un autor sepárase do seu valor de ligazón mediante a cadea ``val_separator`` sen espazos engadidos. Supondo que ``val_separator`` son dous puntos, os pares ``author:linkvalue`` sepáranse mediante o argumento de cadea ``pair_separator`` sen espazos engadidos. Depende de ti escoller separadores que non aparezan nos nomes dos autores nin nas ligazóns. Un autor inclúese mesmo se a ligazón do autor está baleira.

en: 
    ``author_sorts(val_separator)`` -- returns a string containing a list of
    author's sort values for the authors of the book.[/] The sort is the one in the
    author metadata information, which can be different from the author_sort in books. The
    returned list has the form ``author sort 1`` ``val_separator`` ``author sort 2``
    etc. with no added spaces. The author sort values in this list are in the same
    order as the authors of the book. If you want spaces around ``val_separator``
    then include them in the ``val_separator`` string.
gl: 
    ``author_sorts(val_separator)`` -- devolve unha cadea que contén unha lista de
    valores de ordenación do autor para os autores do libro.[/] A ordenación é a que aparece na
    información de metadatos do autor, que pode ser diferente da ordenación do autor nos libros. A
    lista devolvida ten a forma ``ordenación_autor 1`` ``val_separator`` ``ordenación_autor 2``
    etc. sen espazos engadidos. Os valores de ordenación do autor nesta lista están na mesma
    orde que os autores do libro. Se queres espazos arredor de ``val_separator``
    inclúeos na cadea ``val_separator``.

en: 
    ``connected_device_name(storage_location_key)`` -- if a device is connected then
    return the device name, otherwise return the empty string.[/] Each storage location
    on a device has its own device name. The ``storage_location_key`` names are
    ``'main'``, ``'carda'`` and ``'cardb'``. This function works only in the GUI.
gl: 
    ``connected_device_name(storage_location_key)`` -- se un dispositivo está conectado, entón
    devolve o nome do dispositivo, se non, devolve a cadea baleira.[/] Cada localización de almacenamento
    nun dispositivo ten o seu propio nome de dispositivo. Os nomes de ``storage_location_key`` son
    ``'main'``, ``'carda'`` e ``'cardb'``. Esta función só funciona na GUI.

en: connected_device_name: invalid storage location "{}"
gl: connected_device_name: localización de almacenamento non válida «{}»

en: 
    ``connected_device_uuid(storage_location_key)`` -- if a device is connected then
    return the device uuid (unique id), otherwise return the empty string.[/] Each
    storage location on a device has a different uuid. The ``storage_location_key``
    location names are ``'main'``, ``'carda'`` and ``'cardb'``. This function works
    only in the GUI.
gl: 
    ``connected_device_uuid(storage_location_key)`` -- se un dispositivo está conectado, entón
    devolve o uuid do dispositivo (ID único); se non, devolve a cadea baleira.[/] Cada
    localización de almacenamento nun dispositivo ten un uuid diferente. Os nomes das localizacións ``storage_location_key``
    son ``'main'``, ``'carda'`` e ``'cardb'``. Esta función só funciona
    na GUI.

en: check_yes_no requires the field be a Yes/No custom column
gl: check_yes_no require que o campo sexa unha columna personalizada Si/Non

en: 
    ``rating_to_stars(value, use_half_stars)`` -- Returns the ``value`` as string of star
    (``{}``) characters.[/] The value must be a number between ``0`` and ``5``. Set
    ``use_half_stars`` to ``1`` if you want half star characters for fractional numbers
    available with custom ratings columns.
gl: 
    ``rating_to_stars(value, use_half_stars)`` -- Devolve o ``valor`` como unha cadea de caracteres de estrela
    (``{}``).[/] O valor debe ser un número entre ``0`` e ``5``. Define
    ``use_half_stars`` en ``1`` se queres caracteres de media estrela para números fraccionarios
    dispoñible con columnas de clasificacións personalizadas.

en: The rating must be a number between 0 and 5
gl: A cualificación debe ser un número entre 0 e 5

en:  ``swap_around_articles(value, separator)`` -- returns the ``value`` with
    articles moved to the end, separated by a semicolon.[/] The ``value`` can be a
    list, in which case each item in the list is processed. If the ``value`` is a
    list then you must provide the ``separator``. If no ``separator`` is provided
    or the separator is the empty string then the ``value`` is treated as being a
    single value, not a list. The `articles` are those used by calibre to generate
    the ``title_sort``.
gl: ``swap_around_articles(value, separator)`` -- devolve o ``valor`` cos
    `artigos movidos ao final, separados por un punto e coma.[/] O ``valor`` pode ser unha
    lista, nese caso cada elemento da lista é procesado. Se o ``valor`` é unha
    lista, entón debes proporcionar o ``separador``. Se non se proporciona ningún ``separador``
    ou o separador é unha cadea baleira, entón o ``valor`` trátase como un
    `único valor, non unha lista. Os ``artigos`` son os que usa calibre para xerar
    o ``title_sort``.

en: 
    ``arguments(id[=expression] [, id[=expression]]*)`` -- Used in a stored
    template to retrieve the arguments passed in the call.[/] It both declares and
    initializes local variables with the supplied names, the ``id``s, making them
    effectively parameters. The variables are positional; they get the value of
    the argument given in the call in the same position. If the corresponding
    argument is not provided in the call then ``arguments()`` assigns that variable
    the provided default value. If there is no default value then the variable
    is set to the empty string.
gl: 
    ``arguments(id[=expression] [, id[=expression]]*)`` -- Úsase nun modelo almacenado
    para recuperar os argumentos pasados ​​na chamada.[/] Declara e
    inicializa variables locais cos nomes proporcionados, os ``id``, converténdoas
    efectivamente en parámetros. As variables son posicionais; obteñen o valor do
    argumento dado na chamada na mesma posición. Se o
    argumento correspondente non se proporciona na chamada, entón ``arguments()`` asigna a esa variable
    o valor predeterminado proporcionado. Se non hai ningún valor predeterminado, a variable
    establécese na cadea baleira.

en: 
    ``globals(id[=expression] [, id[=expression]]*)`` -- Retrieves "global variables"
    that can be passed into the formatter.[/] The name ``id`` is the name of the global
    variable. It both declares and initializes local variables with the names of the
    global variables passed in (the ``id`` parameters. If the corresponding variable is not
    provided in the globals then it assigns that variable the provided default
    value. If there is no default value then the variable is set to the empty
    string.)
gl: 
    ``globals(id[=expression] [, id[=expression]]*)`` -- Recupera "variables globais"
    que se poden pasar ao formatador.[/] O nome ``id`` é o nome da variable
    global. Declara e inicializa variables locais cos nomes das
    variables globais pasadas (os parámetros ``id``. Se a variable correspondente non
    se proporciona nos globais, asígnalle a esa variable o valor predeterminado
    fornecido. Se non hai ningún valor predeterminado, a variable establécese na cadea
    baleira.)

en: 
    ``set_globals(id[=expression] [, id[=expression]]*)`` -- Sets `global
    variables` that can be passed into the formatter.[/] The globals are given the name
    of the ``id`` passed in. The value of the ``id`` is used unless an expression is
    provided.
gl: 
    ``set_globals(id[=expresión] [, id[=expresión]]*)`` -- Define as `variables globais` que se poden pasar ao formatador.[/] As variables globais reciben o nome
    do ``id`` pasado. Úsase o valor do ``id`` a menos que se proporcione unha expresión.

en: 
    ``field_exists(lookup_name)`` -- checks if a field (column) with the lookup name
    ``lookup_name`` exists, returning ``'1'`` if so and the empty string if not.
gl: 
    ``field_exists(nome_de_busca)`` -- comproba se existe un campo (columna) co nome de busca
    ``nome_de_busca``, devolvendo ``'1'`` se é así e a cadea baleira se non é así.

en: 
    ``character(character_name)`` -- returns the character named by character_name.[/]
    For example, ``character('newline')`` returns a newline character (``'\n'``).
    The supported character names are ``newline``, ``return``, ``tab``, and
    ``backslash``. This function is used to put these characters into the output
    of templates.
gl: 
    ``character(nome_do_carácter)`` -- devolve o carácter nomeado por nome_do_carácter.[/]
    Por exemplo, ``character('nova_liña')`` devolve un carácter de nova liña (``'\n'``).
    Os nomes de caracteres compatibles son ``nova_liña``, ``intro``, ``tab`` e
    ``barra invertida``. Esta función úsase para colocar estes caracteres na saída
    dos modelos.

en: 
    ``to_hex(val)`` -- returns the string ``val`` encoded into hex.[/] This is useful
    when constructing calibre URLs.
gl: 
    ``to_hex(val)`` -- devolve a cadea ``val`` codificada en hexadecimal.[/] Isto é útil
    ao construír URLs de calibre.

en: 
    ``urls_from_identifiers(identifiers, sort_results)`` -- given a comma-separated
    list of ``identifiers``, where an ``identifier`` is a colon-separated pair of
    values (``id_name:id_value``), returns a comma-separated list of HTML URLs
    generated from the identifiers.[/] The list not sorted if ``sort_results`` is ``0``
    (character or number), otherwise it is sorted alphabetically by the identifier
    name. The URLs are generated in the same way as the built-in identifiers column
    when shown in Book Details.
gl: 
    ``urls_from_identifiers(identifiers, sort_results)`` -- dada unha lista de ``identificadores`` separada por comas, onde un ``identificador`` é un par de valores separados por dous puntos
    (``id_name:id_value``), devolve unha lista de URL HTML separadas por comas
    xeradas a partir dos identificadores.[/] A lista non está ordenada se ``sort_results`` é ``0``
    (carácter ou número); se non, ordénase alfabeticamente polo nome do identificador.
    Os URL xéranse do mesmo xeito que a columna de identificadores incorporada
    cando se mostra en Detalles do libro.

en: 
    ``book_count(query, use_vl)`` -- returns the count of books found by searching
    for ``query``.[/] If ``use_vl`` is ``0`` (zero) then virtual libraries are ignored.
    This function and its companion ``book_values()`` are particularly useful in
    template searches, supporting searches that combine information from many books
    such as looking for series with only one book. It cannot be used in composite
    columns unless the tweak ``allow_template_database_functions_in_composites`` is
    set to True. It can be used only in the GUI.
    
    For example this template search uses this function and its companion to find all series with only one book:
    [LIST]
    [*]Define a stored template (using :guilabel:`Preferences->Advanced->Template functions`)
    named ``series_only_one_book`` (the name is arbitrary). The template
    is:
    [CODE]
    program:
        vals = globals(vals='');
        if !vals then
            all_series = book_values('series', 'series:true', ',', 0);
            for series in all_series:
                if book_count('series:="' & series & '"', 0) == 1 then
                    vals = list_join(',', vals, ',', series, ',')
                fi
            rof;
            set_globals(vals)
        fi;
        str_in_list(vals, ',', $series, 1, '')
    [/CODE]
    The first time the template runs (the first book checked) it stores the results
    of the database lookups in a ``global`` template variable named ``vals``. These
    results are used to check subsequent books without redoing the lookups.
    [*] Use the stored template in a template search:
    [CODE]
    template:"program: series_only_one_book()#@#:n:1"
    [/CODE]
    Using a stored template instead of putting the template into the search
    eliminates problems caused by the requirement to escape quotes in search
    expressions.
    [/LIST]
    This function can be used only in the GUI and the content server.
gl: 
    ``book_count(query, use_vl)`` -- devolve o reconto de libros atopados buscando
    ``query``.[/] Se ``use_vl`` é ``0`` (cero), as bibliotecas virtuais ignóranse.
    Esta función e a súa compañeira ``book_values()`` son particularmente útiles en
    buscas de modelos, xa que admiten buscas que combinan información de moitos libros
    como a busca de series cun só libro. Non se pode usar en columnas compostas
    a menos que o axuste ``allow_template_database_functions_in_composites`` estea
    definido como True. Só se pode usar na GUI.
    
    Por exemplo, esta busca de modelos usa esta función e a súa compañeira para atopar todas as series cun só libro:
    [LIST]
    [*]Define un modelo almacenado (usando :guilabel:`Preferencias->Avanzado->Funcións de modelo`)
    chamado ``series_only_one_book`` (o nome é arbitrario). O modelo
    é:
    [CODE]
    programa:
    vals = globals(vals='');
    if !vals then
    all_series = book_values('series', 'series:true', ',', 0);
    for series in all_series:
    if book_count('series:="' & series & '"', 0) == 1 then
    vals = list_join(',', vals, ',', series, ',')
    fi
    rof;
    set_globals(vals)
    fi;
    str_in_list(vals, ',', $series, 1, '')
    [/CODE]
    A primeira vez que se executa o modelo (o primeiro libro comprobado) almacena os resultados
    das buscas na base de datos nunha variable de modelo ``global`` chamada ``vals``. Estes
    resultados úsanse para comprobar libros posteriores sen ter que repetir as buscas.
    [*] Usar o modelo almacenado nunha busca de modelos:
    [CODE]
    template:"program: series_only_one_book()#@#:n:1"
    [/CODE]
    Usar un modelo almacenado en lugar de introducilo na busca
    elimina os problemas causados ​​polo requisito de incluír comiñas nas expresións de busca.
    [/LIST]
    Esta función só se pode usar na GUI e no servidor de contido.

en: The book_count() function cannot be used in a composite column
gl: A función book_count() non se pode usar nunha columna composta

en: 
    ``book_values(column, query, sep, use_vl)`` -- returns a list of the unique
    values contained in the column ``column`` (a lookup name), separated by ``sep``,
    in the books found by searching for ``query``.[/] If ``use_vl`` is ``0`` (zero)
    then virtual libraries are ignored. This function and its companion
    ``book_count()`` are particularly useful in template searches, supporting
    searches that combine information from many books such as looking for series
    with only one book. It cannot be used in composite columns unless the tweak
    ``allow_template_database_functions_in_composites`` is set to True. This function
    can be used only in the GUI and the content server.
gl: 
    ``book_values(column, query, sep, use_vl)`` -- devolve unha lista dos valores únicos
    contidos na columna ``column`` (un nome de busca), separados por ``sep``,
    nos libros atopados buscando ``query``.[/] Se ``use_vl`` é ``0`` (cero)
    entón as bibliotecas virtuais ignóranse. Esta función e a súa compañeira
    ``book_count()`` son particularmente útiles nas buscas de modelos, xa que admiten
    buscas que combinan información de moitos libros, como buscar series
    cun só libro. Non se pode usar en columnas compostas a menos que o axuste
    ``allow_template_database_functions_in_composites`` estea definido como True. Esta función
    só se pode usar na GUI e no servidor de contido.

en: The book_values() function cannot be used in a composite column
gl: A función book_values() non se pode usar nunha columna composta

en: The column {} doesn't exist
gl: A columna {} non existe

en: 
    ``has_extra_files([pattern])`` -- returns the count of extra files, otherwise ''
    (the empty string).[/] If the optional parameter ``pattern`` (a regular expression)
    is supplied then the list is filtered to files that match ``pattern`` before the
    files are counted. The pattern match is case insensitive. See also the functions
    :ref:`extra_file_names`, :ref:`extra_file_size` and :ref:`extra_file_modtime`.
    This function can be used only in the GUI and the content server.
gl: 
    ``has_extra_files([pattern])`` -- devolve o reconto de ficheiros adicionais, se non ''
    (a cadea baleira).[/] Se se fornece o parámetro opcional ``pattern`` (unha expresión regular), a lista fíltrase aos ficheiros que coinciden con ``pattern`` antes de que se conten os
    ficheiros. A coincidencia de patróns non distingue entre maiúsculas e minúsculas. Véxase tamén as funcións
    :ref:`extra_file_names`, :ref:`extra_file_size` e :ref:`extra_file_modtime`.
    Esta función só se pode usar na GUI e no servidor de contido.

en: 
    ``extra_file_names(sep [, pattern])`` -- returns a ``sep``-separated list of
    extra files in the book's ``data/`` folder.[/] If the optional parameter
    ``pattern``, a regular expression, is supplied then the list is filtered to
    files that match ``pattern``. The pattern match is case insensitive. See also
    the functions :ref:`has_extra_files`, :ref:`extra_file_modtime` and
    :ref:`extra_file_size`. This function can be used only in the GUI and the
    content server.
gl: 
    ``nomes_de_ficheiros_extra(sep [, pattern])`` -- devolve unha lista separada por ``sep`` de
    ficheiros adicionais no cartafol ``data/`` do libro.[/] Se se fornece o parámetro opcional
    ``pattern``, unha expresión regular, a lista fíltrase aos
    ficheiros que coincidan con ``pattern``. A coincidencia de patróns non distingue entre maiúsculas e minúsculas. Véxase tamén
    as funcións :ref:`has_extra_files`, :ref:`extra_file_modtime` e
    :ref:`extra_file_size`. Esta función só se pode usar na GUI e no
    servidor de contido.

en: 
    ``extra_file_size(file_name)`` -- returns the size in bytes of the extra file
    ``file_name`` in the book's ``data/`` folder if it exists, otherwise ``-1``.[/] See
    also the functions :ref:`has_extra_files`, :ref:`extra_file_names` and
    :ref:`extra_file_modtime`. This function can be used only in the GUI and the
    content server.
gl: 
    ``extra_file_size(nome_do_ficheiro)`` -- devolve o tamaño en bytes do ficheiro adicional
    ``nome_do_ficheiro`` no cartafol ``data/`` do libro se existe, se non, ``-1``.[/] Véxase
    tamén as funcións :ref:`has_extra_files`, :ref:`extra_file_names` e
    :ref:`extra_file_modtime`. Esta función só se pode usar na GUI e no
    servidor de contido.

en: 
    ``extra_file_modtime(file_name, format_string)`` -- returns the modification
    time of the extra file ``file_name`` in the book's ``data/`` folder[/] if it
    exists, otherwise ``-1``. The modtime is formatted according to
    ``format_string`` (see :ref:`format_date` for details). If ``format_string`` is
    the empty string, returns the modtime as the floating point number of seconds
    since the epoch.  See also the functions :ref:`has_extra_files`,
    :ref:`extra_file_names` and :ref:`extra_file_size`. The epoch is OS dependent.
    This function can be used only in the GUI and the content server.
gl: 
    ``extra_file_modtime(nome_ficheiro, cadea_formato)`` -- devolve a hora de modificación
    do ficheiro extra ``nome_ficheiro`` no cartafol ``data/``[/] do libro se
    existe, se non, ``-1``. A hora de modificación está formatada segundo
    ``format_string`` (consulte :ref:`format_date` para máis detalles). Se ``format_string`` é
    a cadea baleira, devolve a hora de modificación como o número de segundos en punto flotante
    desde a época. Consulte tamén as funcións :ref:`has_extra_files`,
    :ref:`extra_file_names` e :ref:`extra_file_size`. A época depende do sistema operativo.
    Esta función só se pode usar na GUI e no servidor de contido.

en: 
    ``get_note(field_name, field_value, plain_text)`` -- fetch the note for field
    ``field_name`` with value ``field_value``.[/] If ``plain_text`` is empty, return the
    note's HTML including images. If ``plain_text`` is ``1`` (or ``'1'``), return the
    note's plain text. If the note doesn't exist, return the empty string in both
    cases. Example:
    [LIST]
    [*]Return the HTML of the note attached to the tag `Fiction`:
    [CODE]
    program:
        get_note('tags', 'Fiction', '')
    [/CODE]
    [*]Return the plain text of the note attached to the author `Isaac Asimov`:
    [CODE]
    program:
        get_note('authors', 'Isaac Asimov', 1)
    [/CODE]
    [/LIST]
    This function works only in the GUI and the content server.
gl: 
    ``get_note(nome_de_campo, valor_de_campo, texto_sen_clase)`` -- obtén a nota para o campo
    ``nome_de_campo`` co valor ``valor_de_campo``.[/] Se ``texto_sen_clase`` está baleiro, devolve o HTML da
    nota, incluíndo as imaxes. Se ``texto_sen_clase`` é ``1`` (ou ``'1'``), devolve o texto sen formato da
    nota. Se a nota non existe, devolve a cadea baleira en ambos
    casos. Exemplo:
    [LIST]
    [*]Devolve o HTML da nota adxunta á etiqueta `Ficción`:
    [CODE]
    program:
    get_note('tags', 'Ficción', '')
    [/CODE]
    [*]Devolve o texto sen formato da nota adxunta ao autor `Isaac Asimov`:
    [CODE]
    program:
    get_note('autores', 'Isaac Asimov', 1)
    [/CODE]
    [/LIST]
    Esta función só funciona na GUI e no servidor de contidos.

en: 
    ``has_note(field_name, field_value)``. Check if a field has a note.[/]
    This function has two variants:
    [LIST]
    [*]if ``field_value`` is not ``''`` (the empty string) return ``'1'`` if the
    value ``field_value`` in the field ``field_name`` has a note, otherwise ``''``.
    
    Example: ``has_note('tags', 'Fiction')`` returns ``'1'`` if the tag ``fiction`` has an attached note, otherwise ``''``.
    
    [*]If ``field_value`` is ``''`` then return a list of values in ``field_name``
    that have a note. If no item in the field has a note, return ``''``.  This
    variant is useful for showing column icons if any value in the field has a note,
    rather than a specific value.
    
    Example: ``has_note('authors', '')``   returns a list of authors that have notes, or
    ``''`` if no author has a note.
    [/LIST]
    
    You can test if all the values in ``field_name`` have a note by comparing the
    list length of this function's return value against the list length of the
    values in ``field_name``. Example:
    [CODE]
        list_count(has_note('authors', ''), '&') ==# list_count_field('authors')
    [/CODE]
    This function works only in the GUI and the content server.
gl: 
    ``has_note(nome_de_campo, valor_de_campo)``. Comproba se un campo ten unha nota.[/]
    Esta función ten dúas variantes:
    [LIST]
    [*]se ``valor_de_campo`` non é ``''`` (a cadea baleira) devolve ``'1'`` se o
    valor ``valor_de_campo`` no campo ``nome_de_campo`` ten unha nota, se non, ``''``.
    
    Exemplo: ``has_note('etiquetas', 'Ficción')`` devolve ``'1'`` se a etiqueta ``ficción`` ten unha nota adxunta, se non, ``''``.
    
    [*]Se ``valor_de_campo`` é ``''``, devolve unha lista de valores en ``nome_de_campo``
    que teñen unha nota. Se ningún elemento no campo ten unha nota, devolve ``''``. Esta
    variante é útil para mostrar iconas de columna se algún valor no campo ten unha nota,
    en lugar dun valor específico.
    
    Exemplo: ``has_note('autores', '')`` devolve unha lista de autores que teñen notas ou
    ``''`` se ningún autor ten unha nota.
    [/LIST]
    
    Podes comprobar se todos os valores de ``nome_de_campo`` teñen unha nota comparando a
    lonxitude da lista do valor devolto desta función coa lonxitude da lista dos
    valores de ``nome_de_campo``. Exemplo:
    [CODE]
    list_count(has_note('autores', ''), '&') ==# list_count_field('autores')
    [/CODE]
    Esta función só funciona na GUI e no servidor de contido.

en: 
    ``is_dark_mode()`` -- returns ``'1'`` if calibre is running in dark mode, ``''``
    (the empty string) otherwise.[/] This function can be used in advanced color and
    icon rules to choose different colors/icons according to the mode. Example:
    [CODE]
       if is_dark_mode() then 'dark.png' else 'light.png' fi
    [/CODE]
gl: 
    ``is_dark_mode()`` -- devolve ``'1'`` se Calibre se executa en modo escuro, ``''``
    (a cadea baleira) se non.[/] Esta función pódese usar en regras avanzadas de cor e
    iconas para escoller diferentes cores/iconas segundo o modo. Exemplo:
    [CODE]
    if is_dark_mode() then 'dark.png' else 'light.png' fi
    [/CODE]

en: 
    ``list_count_field(lookup_name)``-- returns the count of items in the field with
    the lookup name ``lookup_name``.[/] The field must be multi-valued such as
    ``authors`` or ``tags``, otherwise the function raises an error. This function
    is much faster than ``list_count()`` because it operates directly on calibre
    data without converting it to a string first. Example: ``list_count_field('tags')``.
gl: 
    ``list_count_field(nome_de_busca)``-- devolve o reconto de elementos no campo co
    nome de busca ``nome_de_busca``.[/] O campo debe ser multivalor como
    ``autores`` ou ``etiquetas``, se non, a función xera un erro. Esta función
    é moito máis rápida que ``list_count()`` porque opera directamente sobre os datos de calibre
    sen convertelos primeiro nunha cadea de texto. Exemplo: ``list_count_field('etiquetas')``.

en: 
    ``make_url(path, [query_name, query_value]+)`` -- this function is the easiest way
    to construct a query URL. It uses a ``path``, the web site and page you want to
    query, and ``query_name``, ``query_value`` pairs from which the query is built.
    In general, the ``query_value`` must be URL-encoded. With this function it is always
    encoded and spaces are always replaced with ``'+'`` signs.[/]
    
    At least one ``query_name, query_value`` pair must be provided.
    
    Example: constructing a Wikipedia search URL for the author `{0}`:
    [CODE]
    make_url('https://en.wikipedia.org/w/index.php', 'search', '{0}')
    [/CODE]
    returns
    [CODE]
    https://en.wikipedia.org/w/index.php?search=Niccol%C3%B2+Machiavelli
    [/CODE]
    
    If you are writing a custom column book details URL template then use ``$item_name`` or
    ``field('item_name')`` to obtain the value of the field that was clicked on.
    Example: if `{0}` was clicked then you can construct the URL using:
    [CODE]
    make_url('https://en.wikipedia.org/w/index.php', 'search', $item_name)
    [/CODE]
    
    See also the functions :ref:`make_url_extended`, :ref:`query_string` and :ref:`encode_for_url`.
gl: 
    ``make_url(path, [query_name, query_value]+)`` -- esta función é a forma máis sinxela
    de construír un URL de consulta. Emprega unha ``path``, o sitio web e a páxina que se queren
    consultar, e os pares ``query_name``, ``query_value`` a partir dos cales se constrúe a consulta.
    En xeral, o ``query_value`` debe estar codificado en URL. Con esta función sempre está
    codificado e os espazos sempre se substitúen por signos ``'+'``.[/]
    
    Débese proporcionar polo menos un par ``query_name, query_value``.
    
    Exemplo: construír un URL de busca na Wikipedia para o autor `{0}`:
    [CODE]
    make_url('https://en.wikipedia.org/w/index.php', 'search', '{0}')
    [/CODE]
    devolve
    [CODE]
    https://en.wikipedia.org/w/index.php?search=Niccol%C3%B2+Machiavelli
    [/CODE]
    
    Se estás a escribir un modelo de URL de detalles de libro de columnas personalizadas, usa ``$item_name`` ou
    ``field('item_name')`` para obter o valor do campo no que se fixo clic.
    Exemplo: se se fixo clic en `{0}`, pódese construír o URL usando:
    [CODE]
    make_url('https://en.wikipedia.org/w/index.php', 'search', $item_name)
    [/CODE]
    
    Vexa tamén as funcións :ref:`make_url_extended`, :ref:`query_string` e :ref:`encode_for_url`.

en: {} requires an odd number of arguments
gl: {} require un número impar de argumentos

en: {} requires at least 3 arguments
gl: {} require polo menos 3 argumentos

en: 
    ``make_url_extended(...)`` -- this function is similar to :ref:`make_url` but
    gives you more control over the URL components. The components of a URL are
    
    [B]scheme[/B]:://[B]authority[/B]/[B]path[/B]?[B]query string[/B].
    
    See [URL href="https://en.wikipedia.org/wiki/URL"]Uniform Resource Locator[/URL] on Wikipedia for more detail.
    
    The function has two variants:
    [CODE]
    make_url_extended(scheme, authority, path, [query_name, query_value]+)
    [/CODE]
    and
    [CODE]
    make_url_extended(scheme, authority, path, query_string)
    [/CODE]
    [/]
    This function returns a URL constructed from the ``scheme``, ``authority``, ``path``,
    and either the ``query_string`` or a query string constructed from the query argument pairs.
    The ``authority`` can be empty, which is the case for ``calibre`` scheme URLs.
    You must supply either a ``query_string`` or at least one ``query_name, query_value`` pair.
    If you supply ``query_string`` and it is empty then the resulting URL will not have a query string section.
    
    Example 1: constructing a Wikipedia search URL for the author `{0}`:
    [CODE]
    make_url_extended('https', 'en.wikipedia.org', '/w/index.php', 'search', '{0}')
    [/CODE]
    returns
    [CODE]
    https://en.wikipedia.org/w/index.php?search=Niccol%C3%B2+Machiavelli
    [/CODE]
    
    See the :ref:`query_string` function for an example using ``make_url_extended()`` with a ``query_string``.
    
    If you are writing a custom column book details URL template then use ``$item_name`` or
    ``field('item_name')`` to obtain the value of the field that was clicked on.
    Example: if `{0}` was clicked on then you can construct the URL using :
    [CODE]
    make_url_extended('https', 'en.wikipedia.org', '/w/index.php', 'search', $item_name')
    [/CODE]
    
    See also the functions :ref:`make_url`, :ref:`query_string` and :ref:`encode_for_url`.
gl: 
    ``make_url_extended(...)`` -- esta función é similar a :ref:`make_url` pero
    
    dáche máis control sobre os compoñentes do URL. Os compoñentes dun URL son
    
    [B]esquema[/B]:://[B]autoridade[/B]/[B]ruta[/B]?[B]cadea de consulta[/B].
    
    Consulta [URL href="https://en.wikipedia.org/wiki/URL"]Localizador uniforme de recursos[/URL] na Wikipedia para obter máis detalles.
    
    A función ten dúas variantes:
    [CODE]
    make_url_extended(scheme, authority, path, [query_name, query_value]+)
    [/CODE]
    e
    [CODE]
    make_url_extended(scheme, authority, path, query_string)
    [/CODE]
    [/]
    Esta función devolve un URL construído a partir de ``scheme``, ``authority``, ``path``,
    e ou ben ``query_string`` ou ben unha cadea de consulta construída a partir dos pares de argumentos da consulta.
    A ``authority`` pode estar baleira, como é o caso das URL de esquema ``calibre``.
    Debe fornecer unha ``query_string`` ou polo menos un par ``query_name, query_value``.
    Se fornece ``query_string`` e está baleira, o URL resultante non terá unha sección de cadea de consulta.
    
    Exemplo 1: construír un URL de busca na Wikipedia para o autor `{0}`:
    [CODE]
    make_url_extended('https', 'en.wikipedia.org', '/w/index.php', 'search', '{0}')
    [/CODE]
    devolve
    [CODE]
    https://en.wikipedia.org/w/index.php?search=Niccol%C3%B2+Machiavelli
    [/CODE]
    
    Consulta a función :ref:`query_string` para ver un exemplo usando ``make_url_extended()`` cun ``query_string``.
    
    Se estás a escribir un modelo de URL de detalles de libro de columnas personalizadas, usa ``$item_name`` ou
    ``field('item_name')`` para obter o valor do campo no que se fixo clic.
    Exemplo: se se fixo clic en `{0}`, pódese construír o URL usando:
    [CODE]
    make_url_extended('https', 'gl.wikipedia.org', '/w/index.php', 'search', $item_name')
    [/CODE]
    
    Vexa tamén as funcións :ref:`make_url`, :ref:`query_string` e :ref:`encode_for_url`.

en: {} requires at least 5 arguments
gl: {} require polo menos 5 argumentos

en: 
    ``query_string([query_name, query_value, how_to_encode]+)``-- returns a URL query string
    constructed from the ``query_name, query_value, how_to_encode`` triads.
    A query string is a series of items where each item looks like ``query_name=query_value``
    where ``query_value`` is URL-encoded as instructed. The query items are separated by
    ``'&'`` (ampersand) characters.[/]
    
    If ``how_to_encode`` is ``0`` then ``query_value`` is encoded and spaces are replaced
    with ``'+'`` (plus) signs. If ``how_to_encode`` is ``1`` then ``query_value`` is
    encoded with spaces replaced by ``%20``. If ``how_to_encode`` is ``2`` then ``query_value``
    is returned unchanged; no encoding is done and spaces are not replaced. If you want
    ``query_value`` not to be encoded but spaces to be replaced then use the :ref:`re`
    function, as in ``re($series, ' ', '%20')``
    
    You use this function if you need specific control over how the parts of the
    query string are constructed. You could then use the resultingquery string in
    :ref:`make_url_extended`, as in
    [CODE]
    make_url_extended(
           'https', 'your_host', 'your_path',
           query_string('encoded', '{0}', 0, 'unencoded', '{0}', 2))
    [/CODE]
    giving you
    [CODE]
    https://your_host/your_path?encoded=Hendrik+B%C3%A4%C3%9Fler&unencoded={0}
    [/CODE]
    
    You must have at least one ``query_name, query_value, how_to_encode`` triad, but can
    have as many as you wish.
    
    The returned value is a URL query string with all the specified items, for example:
    ``name1=val1[&nameN=valN]*``. Note that the ``'?'`` `path` / `query string` separator
    is not included in the returned result.
    
    If you are writing a custom column book details URL template then use ``$item_name`` or
    ``field('item_name')`` to obtain the unencoded value of the field that was clicked.
    You also have ``item_value_quoted`` where the value is already encoded with plus signs
    replacing spaces, and ``item_value_no_plus`` where the value is already encoded
    with ``%20`` replacing spaces.
    
    See also the functions :ref:`make_url`, :ref:`make_url_extended` and :ref:`encode_for_url`.
gl: 
    ``query_string([query_name, query_value, how_to_encode]+)``-- devolve unha cadea de consulta de URL
    construída a partir das tríadas ``query_name, query_value, how_to_encode``.
    Unha cadea de consulta é unha serie de elementos onde cada elemento ten o aspecto de ``query_name=query_value``
    onde ``query_value`` está codificado en URL segundo as instrucións. Os elementos da consulta están separados por
    ``'&'`` (caracteres e comercial).[/]
    
    Se ``how_to_encode`` é ``0``, entón ``query_value`` está codificado e os espazos substitúense
    por signos ``'+'`` (máis). Se ``how_to_encode`` é ``1``, entón ``query_value`` está
    codificado con espazos substituídos por ``%20``. Se ``how_to_encode`` é ``2``, entón ``query_value``
    devólvese sen cambios; non se realiza ningunha codificación e os espazos non se substitúen. Se queres que
    ``query_value`` non se codifique pero si que se substitúan os espazos, usa a función :ref:`re`
    , como en ``re($series, ' ', '%20')``
    
    Usas esta función se necesitas un control específico sobre como se constrúen as partes da
    cadea de consulta. Entón poderías usar a cadea de consulta resultante en
    :ref:`make_url_extended`, como en
    [CODE]
    make_url_extended(
    'https', 'o_seu_host', 'a_súa_ruta',
    query_string('encoded', '{0}', 0, 'unencoded', '{0}', 2))
    [/CODE]
    o que che dá
    [CODE]
    https://your_host/your_path?encoded=Hendrik+B%C3%A4%C3%9Fler&unencoded={0}
    [/CODE]
    
    Debes ter polo menos unha tríada ``query_name, query_value, how_to_encode``, pero podes
    ter tantas como queiras.
    
    O valor devolto é unha cadea de consulta de URL con todos os elementos especificados, por exemplo:
    ``name1=val1[&nameN=valN]*``. Ten en conta que o separador ``'?'`` `path` / `query string`
    non se inclúe no resultado devolto.
    
    Se estás a escribir un modelo de URL de detalles de libros de columnas personalizado, usa ``$item_name`` ou
    ``field('item_name')`` para obter o valor non codificado do campo no que se fixo clic.
    Tamén tes ``item_value_quoted`` onde o valor xa está codificado con signos máis
    substituíndo espazos, e ``item_value_no_plus`` onde o valor xa está codificado
    con ``%20`` substituíndo espazos.
    
    Vexa tamén as funcións :ref:`make_url`, :ref:`make_url_extended` e :ref:`encode_for_url`.

en: {} requires at least one group of 3 arguments
gl: {} require polo menos un grupo de 3 argumentos

en: In {} the third argument of a group must be 0, 1, or 2, not {}
gl: En {} o terceiro argumento dun grupo debe ser 0, 1 ou 2, non {}

en: 
    ``encode_for_url(value, use_plus)`` -- returns the ``value`` encoded for use in a URL as
    specified by ``use_plus``. The value is first URL-encoded. Next, if ``use_plus`` is ``0`` then
    spaces are replaced by ``'+'`` (plus) signs. If it is ``1`` then spaces are replaced by ``%20``.[/]
    
    If you do not want the value to be encoding but to have spaces replaced then use the
    :ref:`re` function, as in ``re($series, ' ', '%20')``
    
    See also the functions :ref:`make_url`, :ref:`make_url_extended` and :ref:`query_string`.
gl: 
    ``encode_for_url(valor, usar_mais)`` -- devolve o ``valor`` codificado para o seu uso nun URL segundo o especificado por ``use_plus``. O valor primeiro codificase no URL. Despois, se ``use_plus`` é ``0``, os espazos substitúense por signos ``'+'`` (máis). Se é ``1``, os espazos substitúense por ``%20``.[/]
    
    Se non queres que o valor sexa codificado, pero que se substitúan os espazos, usa a función
    :ref:`re`, como en ``re($series, ' ', '%20')``
    
    Vexa tamén as funcións :ref:`make_url`, :ref:`make_url_extended` e :ref:`query_string`.

en: In {} the second argument must be 0, or 1, not {}
gl: En {} o segundo argumento debe ser 0 ou 1, non {}

en: Waiting...
gl: Esperando...

en: Aborted, taking too long
gl: Abortado, tardando demasiado

en: Stopped
gl: Detido

en: Working...
gl: Traballando...

en: Brazilian Portuguese
gl: Portugués (brasileiro)

en: Simplified Chinese
gl: Chinés (simplificado)

en: Traditional Chinese
gl: Chinés (tradicional)

en: Indian Bengali
gl: Bengalí indio

en: Bangladeshi Bengali
gl: Bengalí de Bangladesh

en: English
gl: Inglés

en: Select All
gl: Seleccionar todo

en: Copy Link
gl: Copiar a ligazón

en: &Select All
gl: &Seleccionar todo

en: Copy &Link Location
gl: Copiar a localización da &ligazón

en: Paste and Match Style
gl: Pegar e combinar estilo

en: Directions
gl: Direccións

en: Left to Right
gl: Da esquerda á dereita

en: Right to Left
gl: Da dereita á esquerda

en: Close without Saving
gl: Pechar sen gardar

en: Close Tab
gl: Pechar a pestana

en: Ukraine
gl: Ucraína

en: Extra characters at end of search
gl: Caracteres adicionais ao final da busca

en: missing )
gl: falta un )

en: Failed to parse query, recursion limit reached: %s
gl: Produciuse un erro ao analizar a consulta, alcanzouse o límite de recursividade: %s

en: Recursive saved search: {0}
gl: Busca gardada recursiva: {0}

en: Unknown saved search: {}
gl: Busca gardada descoñecida: {}

en: Unknown error in saved search: {0}
gl: Erro descoñecido na busca gardada: {0}

en: %prog [options] [from to text]
    
    Send mail using the SMTP protocol. %prog has two modes of operation. In the
    compose mode you specify from to and text and these are used to build and
    send an email message. In the filter mode, %prog reads a complete email
    message from STDIN and sends it.
    
    text is the body of the email message.
    If text is not specified, a complete email message is read from STDIN.
    from is the email address of the sender and to is the email address
    of the recipient. When a complete email is read from STDIN, from and to
    are only used in the SMTP negotiation, the message headers are not modified.
gl: %prog [opcións] [de a texto]
    
    Enviar correo mediante o protocolo SMTP. %prog ten dous modos de funcionamento. No
    o modo de redacción que especificas desde ata e texto e estes úsanse para construír e
    enviar unha mensaxe de correo electrónico. No modo de filtro, %prog le un correo electrónico completo
    mensaxe de STDIN e envíaa.
    
    texto é o corpo da mensaxe de correo electrónico.
    Se non se especifica texto, lerase unha mensaxe de correo electrónico completa de STDIN.
    from é o enderezo de correo electrónico do remitente e to é o enderezo de correo electrónico
    do destinatario. Cando se le un correo electrónico completo de STDIN, de e para
    só se usan na negociación SMTP, as cabeceiras das mensaxes non se modifican.

en: Options to compose an email. Ignored if text is not specified
gl: Opcións para redactar un correo electrónico. Ignorase se non se especifica o texto

en: File to attach to the email
gl: Arquivo para anexar ao correo electrónico

en: Subject of the email
gl: Asunto do correo electrónico

en: Host name of localhost. Used when connecting to SMTP server.
gl: Nome do host local. Úsase cando se conecta ao servidor SMTP.

en: Options to use an SMTP relay server to send mail. calibre will try to send the email directly unless --relay is specified.
gl: Opcións para usar un servidor de retransmisión SMTP para enviar correo. calibre tentará enviar o correo electrónico directamente a menos que se especifique --relay.

en: An SMTP relay server to use to send mail.
gl: Un servidor de retransmisión SMTP para usar para enviar correo.

en: Port to connect to on relay server. Default is to use 465 if encryption method is SSL and 25 otherwise.
gl: Porto ao que conectarse no servidor de retransmisión. O predeterminado é usar 465 se o método de cifrado é SSL e 25 no caso contrario.

en: Username for relay
gl: Nome de usuario para relé

en: Password for relay
gl: Contrasinal para relé

en: Encryption method to use when connecting to relay. Choices are TLS, SSL and NONE. Default is TLS. WARNING: Choosing NONE is highly insecure
gl: Método de cifrado para usar ao conectarse ao relé. As opcións son TLS, SSL e NONE. O predeterminado é TLS. AVISO: elixir NINGUNHA é moi inseguro

en: Do not verify the server certificate when connecting using TLS. This used to be the default behavior in calibre versions before 3.27. If you are using a relay with a self-signed or otherwise invalid certificate, you can use this option to restore the pre 3.27 behavior
gl: Non verifique o certificado do servidor ao conectarse mediante TLS. Este adoitaba ser o comportamento predeterminado nas versións de calibre anteriores á 3.27. Se estás a usar un relé cun certificado autoasinado ou non válido, podes usar esta opción para restaurar o comportamento anterior á versión 3.27

en: Path to a file of concatenated CA certificates in PEM format, used to verify the server certificate when using TLS. By default, the system CA certificates are used.
gl: Ruta a un ficheiro de certificados CA concatenados en formato PEM, usado para verificar o certificado do servidor cando se usa TLS. Por defecto, utilízanse os certificados CA do sistema.

en: Path to maildir folder to store failed email messages in.
gl: Ruta ao cartafol maildir para almacenar mensaxes de correo electrónico erradas.

en: Fork and deliver message in background. If you use this option, you should also use --outbox to handle delivery failures.
gl: Dividir e entregar a mensaxe en segundo plano. Se usas esta opción, tamén deberías usar --outbox para xestionar os fallos de entrega.

en: Timeout for connection
gl: Tempo de espera para a conexión

en: Control email delivery
gl: Controlar o envío de correo

en: The main calibre program, used to manage your collection of e-books
gl: O programa de calibre principal, usado para xestionar a súa colección de libros electrónicos

en: The calibre E-book editor. It can be used to edit common e-book formats.
gl: O editor de libros electrónicos de calibre. Pódese usar para editar formatos de libros electrónicos comúns.

en: The calibre E-book viewer. It can view most known e-book formats.
gl: O visor de libros electrónicos de calibre. Pode ver os formatos de libros electrónicos máis coñecidos.

en: %s Document
gl: %s Documento

en: Unknown section
gl: Sección descoñecida

en: Unknown feed
gl: Fluxo descoñecido

en: Untitled article
gl: Artigo sen título

en: Unknown News Source
gl: Fonte de novas descoñecida

en: Article download aborted
gl: A descarga do artigo cancelouse

en: Failed to download %s
gl: Produciuse un erro ao descargar %s

en: The "%s" recipe needs a username and password.
gl: A receita «%s» necesita un nome de usuario e un contrasinal.

en: Failed to download the following articles:
gl: Produciuse un fallo na descarga dos seguintes artigos:

en: Failed to download parts of the following articles:
gl: Produciuse un fallo na descarga de partes do seguintes artigos:

en:  from
gl:  desde

en: 	Failed links:
gl: 	Ligazóns erradas:

en: Could not fetch article.
gl: Non foi posíbel obter o artigo.

en: The debug traceback is available earlier in this log
gl: O resultado do rastreo de depuración aparece máis arriba neste rexistro

en: Run with -vv to see the reason
gl: Execute co parámetro -vv para ver o motivo

en: Fetching feeds...
gl: A obter os fluxos...

en: Got feeds from index page
gl: Obtivéronse fontes de noticias da páxina principal

en: Trying to download cover...
gl: Tratando de descargar a capa...

en: Generating masthead...
gl: Xerando o tope...

en: Starting download in a single thread... | Starting download [{} threads]...
gl[0]: Comezando a descarga nun único fío...
gl[1]: Comezando a descargar [{} fíos]...

en: Feeds downloaded to %s
gl: Fluxos descargados en %s

en: Could not download cover: %s
gl: Non foi posíbel descargar a capa: %s

en: Downloading cover from %s
gl: Descargando a capa desde %s

en: Masthead image downloaded
gl: Tope da imaxe descargada

en: Articles in this issue:
gl: Artigos deste número:

en: Article downloaded: %s
gl: Artigo descargado: %s

en: Article download aborted: %s
gl: Descarga do artigo cancelada: %s

en: Article download failed: %s
gl: Erro ao descargar o artigo: %s

en: Fetching feed
gl: Obtendo o fluxo

en: Failed to log in, check your username and password for the calibre Periodicals service.
gl: Produciuse un fallo ao iniciar a sesión, comprobe o seu nome de usuario ou contrasinal do servizo de boletín do Calibre.

en: You do not have permission to download this issue. Either your subscription has expired or you have exceeded the maximum allowed downloads for today.
gl: Vostede non ten permiso para descargar esta publicación. A súa subscrición caducou ou excedeu do máximo permitido por día.

en: You
gl: Vostede

en: Scheduled
gl: Programado

en: Main menu
gl: Menú principal

en: Section menu
gl: Menú de sección

en: Articles
gl: Artigos

en: %prog URL
    
    Where URL is for example https://google.com
gl: %pURL rog
    
    Onde o URL é, por exemplo, https://google.com

en: Base folder into which URL is saved. Default is %default
gl: Cartafol base no que se garda o URL. O predeterminado é un %defecto

en: Timeout in seconds to wait for a response from the server. Default: %default s
gl: Tempo máximo en segundos para esperar a resposta do servidor. Valor predeterminado: %default s

en: Maximum number of levels to recurse i.e. depth of links to follow. Default %default
gl: Máximo número de niveis de recursividade, i.e., profundidade das ligazóns a seguir. Valor predeterminado: %default

en: The maximum number of files to download. This only applies to files from <a href> tags. Default is %default
gl: O número máximo de ficheiros para descargar. Isto soamente se aplica a ficheiros procedentes de etiquetas <a href>. O predeterminado é %default

en: Minimum interval in seconds between consecutive fetches. Default is %default s
gl: Intervalo minimo en segundos entre obtención de datos consecutivos. Valor predeterminado: %default s

en: The character encoding for the websites you are trying to download. The default is to try and guess the encoding.
gl: Codificación para os sitios web que está intentando descargar. O modo predeterminado é para tentar averiguar a codificación.

en: Only links that match this regular expression will be followed. This option can be specified multiple times, in which case as long as a link matches any one regexp, it will be followed. By default all links are followed.
gl: Soamente se seguirán as ligazóns que cumpran a expresión regular. Esta opción pódese usar varias veces, en tal caso, sempre que a ligazón cumpra algunha das expresións regulares, seguirase a ligazón. De modo predeterminado, séguense todas as ligazóns.

en: Any link that matches this regular expression will be ignored. This option can be specified multiple times, in which case as long as any regexp matches a link, it will be ignored. By default, no links are ignored. If both filter regexp and match regexp are specified, then filter regexp is applied first.
gl: Calquera ligazón que coincida con esta expresión regular ignorarase. Esta opción pódese especificar varias veces, nese caso, sempre que calquera expresión regular coincida cunha ligazón, ignorarase. Por defecto, non se ignora ningunha ligazón. Se se especifican tanto a expresión regular de filtro como a expresión regular de coincidencia, entón aplícase primeiro a expresión regular de filtro.

en: Do not download CSS stylesheets.
gl: Non descargar follas de estilo CSS.

en: OK
gl: Aceptar

en: Save All
gl: Gardar todo

en: Open
gl: Abrir

en: &Yes
gl: &Si

en: Yes to &All
gl: Si a &todo

en: &No
gl: &Non

en: N&o to All
gl: N&on a todo

en: Abort
gl: Interromper

en: Retry
gl: Tentar de novo

en: Close
gl: Pechar

en: Apply
gl: Aplicar

en: Reset
gl: Restaurar

en: Restore Defaults
gl: Restaurar as opcións predeterminadas

en: Hu&e:
gl: Mati&z:

en: &Red:
gl: &Vermello:

en: &Green:
gl: &Verde:

en: Bl&ue:
gl: &Azul:

en: A&lpha channel:
gl: Canle A&lpha:

en: Cursor at %1, %2
    Press ESC to cancel
gl: Cursor en % 1, % 2
    Preme ESC para cancelar

en: Select Color
gl: Seleccione Cor

en: &Basic colors
gl: Cores &básicas

en: &Custom colors
gl: &Cores personalizadas

en: &Add to Custom Colors
gl: Eng&adir ás cores personalizadas

en: &Pick Screen Color
gl: &Escolle a cor da pantalla

en: Select Font
gl: Seleccione Fonte

en: &Font
gl: &Tipo de letra

en: Font st&yle
gl: Es&tilo de fonte

en: &Size
gl: &Tamaño

en: Effects
gl: Efectos

en: Stri&keout
gl: Ris&cada

en: Sample
gl: Mostra

en: Wr&iting System
gl: Sistema de es&critura

en: Left edge
gl: Bordo esquerdo

en: Right edge
gl: Borde dereito

en: Page left
gl: Páxina á esquerda

en: Page up
gl: Páxina arriba

en: Page down
gl: Páxina abaixo

en: Page right
gl: Páxina dereita

en: Scroll left
gl: Desprazar cara á esquerda

en: Scroll up
gl: Desprazar cara a arriba

en: Scroll down
gl: Desprazar cara a abaixo

en: Scroll right
gl: Desprazar cara á dereita

en: Auto increment series index
gl: Índice de serie de incremento automático

en: The algorithm used to assign a book added to an existing series a series number.
    New series numbers assigned using this tweak are always integer values, except
    if a constant non-integer is specified.
    Possible values are:
    next - First available integer larger than the largest existing number
    first_free - First available integer larger than 0
    next_free - First available integer larger than the smallest existing number
    last_free - First available integer smaller than the largest existing number. Return largest existing + 1 if no free number is found
    const - Assign the number 1 always
    no_change - Do not change the series index
    a number - Assign that number always. The number is not in quotes. Note that 0.0 can be used here.
    Examples:
    series_index_auto_increment = 'next'
    series_index_auto_increment = 'next_free'
    series_index_auto_increment = 16.5
    
    Set the use_series_auto_increment_tweak_when_importing tweak to True to
    use the above values when importing/adding books. If this tweak is set to
    False (the default) then the series number will be set to 1 if it is not
    explicitly set during the import. If set to True, then the
    series index will be set according to the series_index_auto_increment setting.
    Note that the use_series_auto_increment_tweak_when_importing tweak is used
    only when a value is not provided during import. If the importing regular
    expression produces a value for series_index, or if you are reading metadata
    from books and the import plugin produces a value, then that value will
    be used irrespective of the setting of the tweak.
gl: O algoritmo usado para asignar un número de serie a un libro engadido a unha serie existente.
    Os novos números de serie asignados mediante este axuste son sempre valores enteiros, excepto
    se se especifica unha constante non enteira.
    Os valores posibles son:
    seguinte - Primeiro enteiro dispoñible maior que o maior número existente
    first_free - Primeiro enteiro dispoñible maior que 0
    next_free - Primeiro enteiro dispoñible maior que o número existente máis pequeno
    last_free - Primeiro enteiro dispoñible menor que o maior número existente. Devolve o maior + 1 existente se non se atopa ningún número libre
    const - Asigna sempre o número 1
    no_change - Non cambie o índice da serie
    un número - Asigne ese número sempre. O número non está entre comiñas. Teña en conta que aquí pódese usar 0.0.
    Exemplos:
    series_index_auto_increment = 'seguinte'
    series_index_auto_increment = 'next_free'
    series_index_auto_increment = 16,5
    
    Establece o ajuste use_series_auto_increment_tweak_when_importing en True to
    use os valores anteriores ao importar/engadir libros. Se este axuste está configurado para
    False (o predeterminado), entón o número de serie establecerase en 1 se non o é
    definido explícitamente durante a importación. Se se define como True, entón o
    o índice da serie establecerase segundo a configuración series_index_auto_increment.
    Teña en conta que se usa o axuste use_series_auto_increment_tweak_when_importing
    só cando non se proporciona un valor durante a importación. Se a importación regular
    expression produce un valor para series_index, ou se está lendo metadatos
    de libros e o complemento de importación produce un valor, entón ese valor
    utilizarse independentemente da configuración do axuste.

en: Set this if the completion separator should be appended to the end of the
    completed text to automatically begin a new completion operation for authors.
    It can be either True or False
gl: Establece isto se o separador de finalización debe engadirse ao final do
    texto completado para comezar automaticamente unha nova operación de finalización para os autores.
    Pode ser verdadeiro ou falso

en: Author sort name algorithm
gl: Algoritmo do nome de clasificación do autor

en: The algorithm used to copy author to author_sort.
    Possible values are:
    invert: use "fn ln" -> "ln, fn"
    copy  : copy author to author_sort without modification
    comma : use 'copy' if there is a ',' in the name, otherwise use 'invert'
    nocomma : "fn ln" -> "ln fn" (without the comma)
    When this tweak is changed, the author_sort values stored with each author
    must be recomputed by right-clicking on an author in the left-hand tags
    panel, selecting 'Manage authors', and pressing
    'Recalculate all author sort values'.
    
    The author_name_suffixes are words that are ignored when they occur at the
    end of an author name. The case of the suffix is ignored and trailing
    periods are automatically handled.
    
    The same is true for author_name_prefixes.
    
    The author_name_copywords are a set of words which, if they occur in an
    author name, cause the automatically generated author sort string to be
    identical to the author's name. This means that the sort for a string like
    "Acme Inc." will be "Acme Inc." instead of "Inc., Acme".
    
    If author_use_surname_prefixes is enabled, any of the words in
    author_surname_prefixes will be treated as a prefix to the surname, if they
    occur before the surname. So for example, "John von Neumann" would be sorted
    as "von Neumann, John" and not "Neumann, John von".
gl: O algoritmo usado para copiar autor a author_sort.
    Os valores posibles son:
    invert: use "fn ln" -> "ln, fn"
    copy : copia o autor a author_sort sen modificación
    coma: usa «copy» se hai un «,» no nome, se non, usa «invert»'
    nocomma: "fn ln" -> "ln fn" (sen a coma)
    Cando se cambia este axuste, os valores author_sort almacénanse con cada autor
    debe volver calcularse facendo clic co botón dereito sobre un autor nas etiquetas da esquerda
    panel, seleccionando «Xestionar autores» e premendo
    «Recalcular todos os valores de ordenación de autor».
    
    Os sufixos do nome_autor son palabras que se ignoran cando aparecen no
    final do nome do autor. O caso do sufixo é ignorado e ao final
    os períodos son xestionados automaticamente.
    
    O mesmo ocorre cos prefixos do nome_autor.
    
    O autor_name_copywords son un conxunto de palabras que, se aparecen nun
    nome do autor, fai que a cadea de clasificación do autor xerada automaticamente sexa
    idéntico ao nome do autor. Isto significa que o tipo para unha cadea como
    «Acme Inc.» será «Acme Inc.» en lugar de «Inc., Acme».
    
    Se autor_use_surname_prefixes está activado, calquera das palabras en
    autor_surname_prefixes trataranse como un prefixo do apelido, se son
    ocorre antes do apelido. Así, por exemplo, «John von Neumann» ordenaríase
    como «von Neumann, John» e non «Neumann, John von».

en: Splitting multiple author names
gl: Dividir varios nomes de autores

en: By default, calibre splits a string containing multiple author names on
    ampersands and the words "and" and "with". You can customize the splitting
    by changing the regular expression below. Strings are split on whatever the
    specified regular expression matches, in addition to ampersands.
    Default: r'(?i),?\s+(and|with)\s+'
gl: Por defecto, calibre divide unha cadea que contén varios nomes de autor
    os et e as palabras «e» e «con». Podes personalizar a división
    cambiando a expresión regular a continuación. As cadeas están divididas en calquera cousa
    as coincidencias de expresións regulares especificadas, ademais dos et.
    Predeterminado: r'(?i),?\s+(e|con)\s+'

en: Control partitioning of Tag browser
gl: Controla a partición do navegador de etiquetas

en: When partitioning the Tag browser, the format of the subcategory label is
    controlled by a template: categories_collapsed_name_template if sorting by
    name, categories_collapsed_rating_template if sorting by average rating, and
    categories_collapsed_popularity_template if sorting by popularity. There are
    two variables available to the template: first and last. The variable 'first'
    is the initial item in the subcategory, and the variable 'last' is the final
    item in the subcategory. Both variables are 'objects'; they each have multiple
    values that are obtained by using a suffix. For example, first.name for an
    author category will be the name of the author. The sub-values available are:
    name: the printable name of the item
    count: the number of books that references this item
    avg_rating: the average rating of all the books referencing this item
    sort: the sort value. For authors, this is the author_sort for that author
    category: the category (e.g., authors, series) that the item is in.
    Note that the "r'" in front of the { is necessary if there are backslashes
    (\ characters) in the template. It doesn't hurt anything to leave it there
    even if there aren't any backslashes.
gl: Ao particionar o navegador de etiquetas, o formato da etiqueta de subcategoría é
    controlado por un modelo: categories_collapsed_name_template se se ordena por
    name, categories_collapsed_rating_template se se ordena por valoración media e
    categories_collapsed_popularity_template se se ordena por popularidade. Hai
    dúas variables dispoñibles para o modelo: primeira e última. A variable «primeiro»
    é o elemento inicial da subcategoría e a variable 'último' é a final
    elemento da subcategoría. Ambas variables son 'obxectos'; cada un ten múltiples
    valores que se obteñen empregando un sufixo. Por exemplo, primeiro.nome para un
    categoría de autor será o nome do autor. Os subvalores dispoñibles son:
    nome: o nome imprimible do elemento
    count: o número de libros que fai referencia a este elemento
    avg_rating: a valoración media de todos os libros que fan referencia a este elemento
    ordenar: o valor de ordenación. Para os autores, este é o autor_sort para ese autor
    categoría: a categoría (por exemplo, autores, series) na que se atopa o elemento.
    Teña en conta que a «r» diante do { é necesaria se hai barras invertidas
    (\ caracteres) no modelo. Non doe nada deixalo alí
    aínda que non haxa barras invertidas.

en: Specify columns to sort the booklist by on startup
gl: Especifique as columnas para ordenar a lista de libros ao iniciar

en: Provide a set of columns to be sorted on when calibre starts.
    The argument is None if saved sort history is to be used
    otherwise it is a list of column,order pairs. Column is the
    lookup/search name, found using the tooltip for the column
    Order is 0 for ascending, 1 for descending.
    For example, set it to [('authors',0),('title',0)] to sort by
    title within authors.
gl: Proporcione un conxunto de columnas para ordenar cando se inicie o calibre.
    O argumento é None se se quere utilizar o historial de ordenación gardado
    se non, é unha lista de pares de columnas e ordes. A columna é
    nome de busca/busca, atopado usando a información sobre ferramentas para a columna
    A orde é 0 para ascendente, 1 para descendente.
    Por exemplo, configúrao en [('autores',0),('título',0)] para ordenar
    título dentro dos autores.

en: Control how dates are displayed
gl: Controla como se mostran as datas

en: Format to be used for publication date and the timestamp (date).
    A string controlling how the publication date is displayed in the GUI
    d     the day as number without a leading zero (1 to 31)
    dd    the day as number with a leading zero (01 to 31)
    ddd   the abbreviated localized day name (e.g. 'Mon' to 'Sun')
    dddd  the long localized day name (e.g. 'Monday' to 'Sunday')
    M     the month as number without a leading zero (1-12)
    MM    the month as number with a leading zero (01-12)
    MMM   the abbreviated localized month name (e.g. 'Jan' to 'Dec')
    MMMM  the long localized month name (e.g. 'January' to 'December')
    yy    the year as two digit number (00-99)
    yyyy  the year as four digit number
    h     the hours without a leading 0 (0 to 11 or 0 to 23, depending on am/pm)
    hh    the hours with a leading 0 (00 to 11 or 00 to 23, depending on am/pm)
    m     the minutes without a leading 0 (0 to 59)
    mm    the minutes with a leading 0 (00 to 59)
    s     the seconds without a leading 0 (0 to 59)
    ss    the seconds with a leading 0 (00 to 59)
    ap    use a 12-hour clock instead of a 24-hour clock, with "ap" replaced by the lowercase localized string for am or pm
    AP    use a 12-hour clock instead of a 24-hour clock, with "AP" replaced by the uppercase localized string for AM or PM
    aP    use a 12-hour clock instead of a 24-hour clock, with "aP" replaced by the localized string for am or pm
    Ap    use a 12-hour clock instead of a 24-hour clock, with "Ap" replaced by the localized string for AM or PM
    iso   the date with time and timezone. Must be the only format present
    For example, given the date of 9 Jan 2010, the following formats show
    MMM yyyy ==> Jan 2010    yyyy ==> 2010       dd MMM yyyy ==> 09 Jan 2010
    MM/yyyy ==> 01/2010      d/M/yy ==> 9/1/10   yy ==> 10
    
    publication default if not set: MMM yyyy
    timestamp default if not set: dd MMM yyyy
    last_modified_display_format if not set: dd MMM yyyy
gl: Formato que se empregará para a data de publicación e a marca de tempo (data). Unha cadea que controla como se mostra a data de publicación na GUI
    d o día como número sen un cero inicial (1 a 31)
    dd o día como número cun cero inicial (01 a 31)
    ddd o nome localizado abreviado do día (por exemplo, de "Luns" a "Domingo")
    dddd o nome localizado longo do día (por exemplo, de "Luns" a "Domingo")
    M o mes como número sen un cero inicial (1-12)
    MM o mes como número cun cero inicial (01-12)
    MMM o nome localizado abreviado do mes (por exemplo, de "Xan" a "Dec")
    MMMM o nome localizado longo do mes (por exemplo, de "Xaneiro" a "Dec")
    yy o ano como número de dous díxitos (00-99)
    yyyy o ano como número de catro díxitos
    h as horas sen un 0 inicial (0 a 11 ou 0 a 23, dependendo de am/pm)
    hh as horas cun 0 inicial (00 a 11 ou 00 a 23, dependendo de am/pm)
    m os minutos sen un 0 inicial (0 a 59)
    mm os minutos cun 0 inicial (00 a 59)
    s os segundos sen un 0 inicial (0 a 59)
    ss os segundos cun 0 inicial (00 a 59)
    ap usa un reloxo de 12 horas en lugar dun reloxo de 24 horas, con "ap" substituído pola cadea localizada en minúsculas para am ou pm
    AP usa un reloxo de 12 horas en lugar dun reloxo de 24 horas, con "AP" substituído pola cadea localizada en maiúsculas para AM ou PM
    aP usa un reloxo de 12 horas en lugar dun reloxo de 24 horas, con "aP" substituído pola cadea localizada para am ou pm
    Ap usa un reloxo de 12 horas en lugar dun reloxo de 24 horas, con "Ap" substituído pola cadea localizada para AM ou PM
    iso a data con hora e fuso horario. Debe ser o único formato presente
    Por exemplo, dada a data do 9 de xaneiro de 2010, os seguintes formatos mostran
    MMM aaaa ==> xaneiro de 2010 aaaa ==> dd de 2010 MMM aaaa ==> 09 de xaneiro de 2010
    MM/aaaa ==> 01/2010 d/M/aa ==> 1/9/10 aa ==> 10
    
    Predeterminado da publicación se non está definido: MMM aaaa
    Predeterminado da marca de tempo se non está definido: dd MMM aaaa
    Last_modified_display_format se non está definido: dd MMM aaaa

en: Control sorting of titles and series in the library display
gl: Controla a clasificación de títulos e series na visualización da biblioteca

en: Control title and series sorting in the library view. If set to
    'library_order', the title sort field will be used instead of the title.
    Unless you have manually edited the title sort field, leading articles such as
    The and A will be ignored. If set to 'strictly_alphabetic', the titles will be
    sorted as-is (sort by title instead of title sort). For example, with
    library_order, The Client will sort under 'C'. With strictly_alphabetic, the
    book will sort under 'T'.
    This flag affects calibre's library display. It has no effect on devices. In
    addition, titles for books added before changing the flag will retain their
    order until the title is edited. Editing a title and hitting Enter
    without changing anything is sufficient to change the sort. Or you can use
    the 'Update title sort' action in the Bulk metadata edit dialog to update
    it for many books at once.
gl: Controla a ordenación de títulos e series na vista da biblioteca. Se se establece en
    'library_order', utilizarase o campo de ordenación do título en lugar do título.
    A menos que teña editado manualmente o campo de ordenación do título, artigos principais como
    Os e A serán ignorados. Se se define como «estrictamente_alfabético», os títulos serán
    ordenado como está (ordenar por título en lugar de ordenar por título). Por exemplo, con
    library_order, O cliente ordenará en «C». Con rigorosamente_alfabético, o
    o libro ordenarase en «T».
    Esta marca afecta á visualización da biblioteca de calibre. Non ten ningún efecto nos dispositivos. En
    Ademais, os títulos dos libros engadidos antes de cambiar a bandeira conservarán o seu
    orde ata que se edite o título. Editando un título e premendo Intro
    sen cambiar nada é suficiente para cambiar o xénero. Ou podes usar
    a acción «Actualizar a clasificación do título» no diálogo de edición masiva de metadatos para actualizar
    para moitos libros á vez.

en: Control formatting of title and series when used in templates
gl: Controla o formato do título e da serie cando se usa en modelos

en: Control how title and series names are formatted when saving to disk/sending
    to device. The behavior depends on the field being processed. If processing
    title, then if this tweak is set to 'library_order', the title will be
    replaced with title_sort. If it is set to 'strictly_alphabetic', then the
    title will not be changed. If processing series, then if set to
    'library_order', articles such as 'The' and 'An' will be moved to the end. If
    set to 'strictly_alphabetic', the series will be sent without change.
    For example, if the tweak is set to library_order, "The Lord of the Rings"
    will become "Lord of the Rings, The". If the tweak is set to
    strictly_alphabetic, it would remain "The Lord of the Rings". Note that the
    formatter function raw_field will return the base value for title and
    series regardless of the setting of this tweak.
gl: Controla como se formatan os nomes dos títulos e das series ao gardar no disco/enviar
    ao dispositivo. O comportamento depende do campo que se está a procesar. Se procesa
    título, entón se este axuste está definido como «library_order», o título será
    substituído por title_sort. Se está definido como «estrictamente_alfabético», entón o
    o título non se modificará. Se se procesa a serie, se se establece en
    «library_order», artigos como «O» e «Un» moveranse ao final. Se
    definido como «estrictamente_alfabético», a serie enviarase sen cambios.
    Por exemplo, se o axuste está configurado como library_order, «O Señor dos Aneis»
    converterase en «Señor dos Aneis, O». Se o axuste está configurado en
    estrictamente_alfabético, seguiría sendo «O Señor dos Aneis». Teña en conta que o
    A función de formato raw_field devolverá o valor base para título e
    serie independentemente da configuración deste axuste.

en: Set the list of words considered to be "articles" for sort strings
gl: Establece a lista de palabras consideradas «artigos» para as cadeas de clasificación

en: Set the list of words that are to be considered 'articles' when computing the
    title sort strings. The articles differ by language. By default, calibre uses
    a combination of articles from English and whatever language the calibre user
    interface is set to. In addition, in some contexts where the book language is
    available, the language of the book is used. You can change the list of
    articles for a given language or add a new language by editing
    per_language_title_sort_articles. To tell calibre to use a language other
    than the user interface language, set, default_language_for_title_sort. For
    example, to use German, set it to 'deu'. A value of None means the user
    interface language is used. The setting title_sort_articles is ignored
    (present only for legacy reasons).
gl: Establece a lista de palabras que se deben considerar «artigos» ao calcular o
    cadeas de clasificación de títulos. Os artigos difiren segundo o idioma. Por defecto, calibre usa
    unha combinación de artigos do inglés e calquera que sexa o idioma do usuario de calibre
    interface está configurada como. Ademais, nalgúns contextos onde está a linguaxe do libro
    dispoñible, utilízase o idioma do libro. Podes cambiar a lista de
    artigos para un idioma determinado ou engade un novo idioma editando
    por_título_de_lingua_clasificar_artigos. Dicirlle a calibre que use unha lingua outra
    que o idioma da interface de usuario, set, default_language_for_title_sort. Para
    exemplo, para usar o alemán, configúrao en 'deu'. Un valor de None significa o usuario
    úsase a linguaxe da interface. Ignorouse a configuración title_sort_articles
    (presente só por razóns legais).

en: Specify a folder calibre should connect to at startup
gl: Especifique un calibre de cartafol ao que se debe conectar ao inicio

en: Specify a folder that calibre should connect to at startup using
    connect_to_folder. This must be a full path to the folder. If the folder does
    not exist when calibre starts, it is ignored.
    Example for Windows:
    auto_connect_to_folder = 'C:/Users/someone/Desktop/testlib'
    Example for other operating systems:
    auto_connect_to_folder = '/home/dropbox/My Dropbox/someone/library'
gl: Especifique un cartafol ao que calibre debería conectarse ao inicio
    conectar_a_cartafol. Este debe ser un camiño completo ao cartafol. Se o cartafol fai
    non existe cando o calibre comeza, é ignorado.
    Exemplo para Windows:
    auto_connect_to_folder = 'C:/Users/someone/Desktop/testlib'
    Exemplo para outros sistemas operativos:
    auto_connect_to_folder = '/home/dropbox/O meu Dropbox/alguén/biblioteca'

en: Specify renaming rules for SONY collections
gl: Especifique regras de cambio de nome para coleccións SONY

en: Specify renaming rules for SONY collections. This tweak is only applicable if
    metadata management is set to automatic. Collections on SONYs are named
    depending upon whether the field is standard or custom. A collection derived
    from a standard field is named for the value in that field.
    
    For example, if the standard 'series' column contains the value 'Darkover', then the
    collection name is 'Darkover'. A collection derived from a custom field will
    have the name of the field added to the value. For example, if a custom series
    column named 'My Series' contains the name 'Darkover', then the collection
    will by default be named 'Darkover (My Series)'. For purposes of this
    documentation, 'Darkover' is called the value and 'My Series' is called the
    category. If two books have fields that generate the same collection name,
    then both books will be in that collection.
    
    This set of tweaks lets you specify for a standard or custom field how
    the collections are to be named. You can use it to add a description to a
    standard field, for example 'Foo (Tag)' instead of the 'Foo'. You can also use
    it to force multiple fields to end up in the same collection.
    
    For example, you could force the values in 'series', '#my_series_1', and
    '#my_series_2' to appear in collections named 'some_value (Series)', thereby
    merging all of the fields into one set of collections.
    
    There are two related tweaks. The first determines the category name to use
    for a metadata field.  The second is a template, used to determines how the
    value and category are combined to create the collection name.
    The syntax of the first tweak, sony_collection_renaming_rules, is:
    {'field_lookup_name':'category_name_to_use', 'lookup_name':'name', ...}
    
    The second tweak, sony_collection_name_template, is a template. It uses the
    same template language as plugboards and save templates. This tweak controls
    how the value and category are combined together to make the collection name.
    The only two fields available are {category} and {value}. The {value} field is
    never empty. The {category} field can be empty. The default is to put the
    value first, then the category enclosed in parentheses, it isn't empty:
    '{value} {category:|(|)}'
    
    Examples: The first three examples assume that the second tweak
    has not been changed.
    
    1) I want three series columns to be merged into one set of collections. The
    column lookup names are 'series', '#series_1' and '#series_2'. I want nothing
    in the parenthesis. The value to use in the tweak value would be:
    sony_collection_renaming_rules={'series':'', '#series_1':'', '#series_2':''}
    
    2) I want the word '(Series)' to appear on collections made from series, and
    the word '(Tag)' to appear on collections made from tags. Use:
    sony_collection_renaming_rules={'series':'Series', 'tags':'Tag'}
    
    3) I want 'series' and '#myseries' to be merged, and for the collection name
    to have '(Series)' appended. The renaming rule is:
    sony_collection_renaming_rules={'series':'Series', '#myseries':'Series'}
    
    4) Same as example 2, but instead of having the category name in parentheses
    and appended to the value, I want it prepended and separated by a colon, such
    as in Series: Darkover. I must change the template used to format the category name
    
    The resulting two tweaks are:
    sony_collection_renaming_rules={'series':'Series', 'tags':'Tag'}
    sony_collection_name_template='{category:||: }{value}'
gl: Especifique regras de cambio de nome para coleccións SONY. Este axuste só é aplicable se
    A xestión de metadatos está configurada como automática. As coleccións en SONY reciben un nome
    dependendo de se o campo é estándar ou personalizado. Unha colección derivada
    dun campo estándar chámase polo valor dese campo.
    
    Por exemplo, se a columna estándar «serie» contén o valor «Darkover», entón o
    o nome da colección é «Darkover». Unha colección derivada dun campo personalizado será
    ter o nome do campo engadido ao valor. Por exemplo, se unha serie personalizada
    a columna chamada «A miña serie» contén o nome «Darkover», despois a colección
    por defecto chamarase «Darkover (A miña serie)». Para os efectos deste
    documentación, «Darkover» chámase o valor e «A miña serie» chámase o
    categoría. Se dous libros teñen campos que xeran o mesmo nome de colección,
    entón ambos os libros estarán nesa colección.
    
    Este conxunto de axustes permíteche especificar como para un campo estándar ou personalizado
    as coleccións deben ser nomeadas. Podes usalo para engadir unha descrición a un
    campo estándar, por exemplo 'Foo (Etiqueta)' en lugar de 'Foo'. Tamén podes usar
    para forzar que varios campos acaben na mesma colección.
    
    Por exemplo, pode forzar os valores en 'serie', '#my_series_1' e
    '#my_series_2' aparecerá nas coleccións denominadas 'some_value (Series)', polo que
    fusionar todos os campos nun conxunto de coleccións.
    
    Hai dous axustes relacionados. O primeiro determina o nome da categoría a usar
    para un campo de metadatos. O segundo é un modelo, usado para determinar como
    valor e categoría combínanse para crear o nome da colección.
    A sintaxe do primeiro axuste, sony_collection_renaming_rules, é:
    {'field_lookup_name':'category_name_to_use', 'lookup_name':'nome', ...}
    
    O segundo axuste, sony_collection_name_template, é un modelo. Usa o
    mesmo idioma de modelos que os plugboards e gardar modelos. Este axuste controla
    como se combinan o valor e a categoría para facer o nome da colección.
    Os dous únicos campos dispoñibles son {category} e {value}. O campo {value} é
    nunca baleiro. O campo {category} pode estar baleiro. O predeterminado é poñer o
    primeiro valor, despois a categoría entre parénteses, non está baleira:
    '{value} {category:|(|)}'
    
    Exemplos: os tres primeiros exemplos supoñen que o segundo axuste
    non se cambiou.
    
    1) Quero que se combinen tres columnas de series nun só conxunto de coleccións. O
    os nomes de busca de columnas son 'series', '#series_1' e '#series_2'. Non quero nada
    entre parénteses. O valor a usar no valor de axuste sería:
    sony_collection_renaming_rules={'series':'', '#series_1':'', '#series_2':''}
    
    2) Quero que a palabra «(Serie)» apareza nas coleccións feitas a partir de series e
    a palabra «(Etiqueta)» para aparecer nas coleccións feitas a partir de etiquetas. Uso:
    sony_collection_renaming_rules={'series':'Serie', 'etiquetas':'Etiqueta'}
    
    3) Quero que se combinen «serie» e «#myseries» e para o nome da colección
    para engadir '(Serie)'. A regra de cambio de nome é:
    sony_collection_renaming_rules={'series':'Serie', '#myseries':'Serie'}
    
    4) Igual que o exemplo 2, pero en lugar de ter o nome da categoría entre parénteses
    e engadido ao valor, quéroo anteposto e separado por dous puntos, tal
    como na serie: Darkover. Debo cambiar o modelo utilizado para dar formato ao nome da categoría
    
    Os dous axustes resultantes son:
    sony_collection_renaming_rules={'series':'Series', 'tags':'Tag'}
    sony_collection_name_template='{category:||: }{value}'

en: Specify how SONY collections are sorted
gl: Indique como se ordenas as colectáneas de SONY

en: Specify how SONY collections are sorted. This tweak is only applicable if
    metadata management is set to automatic. You can indicate which metadata is to
    be used to sort on a collection-by-collection basis. The format of the tweak
    is a list of metadata fields from which collections are made, followed by the
    name of the metadata field containing the sort value.
    Example: The following indicates that collections built from pubdate and tags
    are to be sorted by the value in the custom column '#mydate', that collections
    built from 'series' are to be sorted by 'series_index', and that all other
    collections are to be sorted by title. If a collection metadata field is not
    named, then if it is a series- based collection it is sorted by series order,
    otherwise it is sorted by title order.
    [(['pubdate', 'tags'],'#mydate'), (['series'],'series_index'), (['*'], 'title')]
    Note that the bracketing and parentheses are required. The syntax is
    [ ( [list of fields], sort field ) , ( [ list of fields ] , sort field ) ]
    Default: empty (no rules), so no collection attributes are named.
gl: Especifique como se ordenan as coleccións de SONY. Este axuste só é aplicable se
    A xestión de metadatos está configurada como automática. Podes indicar a que metadatos vai
    utilizarse para ordenar colección por colección. O formato do retoque
    é unha lista de campos de metadatos a partir dos que se realizan as coleccións, seguidos do
    nome do campo de metadatos que contén o valor de ordenación.
    Exemplo: o seguinte indica que as coleccións construídas a partir de pubdate e etiquetas
    deben ser ordenados polo valor da columna personalizada '#mydate', esas coleccións
    construídos a partir de 'series' deben ser ordenados por 'índice_series', e todos os demais
    as coleccións deben ser ordenadas por título. Se un campo de metadatos da colección non o é
    nomeado, entón se é unha colección baseada en series, ordénase por orde de serie,
    se non, ordénase por orde do título.
    [(['publicación', 'etiquetas'],'#mydate'), (['serie'],'índice_serie'), (['*'], 'título')]
    Teña en conta que son necesarios os corchetes e os parénteses. A sintaxe é
    [ ( [lista de campos], campo de ordenación ) , ( [ lista de campos ] , campo de ordenación ) ]
    Valor predeterminado: baleiro (sen regras), polo que non se nomea ningún atributo de colección.

en: Control how tags are applied when copying books to another library
gl: Controla como se aplican as etiquetas ao copiar libros noutra biblioteca

en: Set this to True to ensure that tags in 'Tags to add when adding
    a book' are added when copying books to another library
gl: Establece isto en True para asegurarte de que as etiquetas en «Etiquetas se engaden ao engadir
    un libro» engádense ao copiar libros a outra biblioteca

en: Set the maximum number of sort 'levels'
gl: Establece o número máximo de «niveis» de ordenación

en: Set the maximum number of sort 'levels' that calibre will use to resort the
    library after certain operations such as searches or device insertion. Each
    sort level adds a performance penalty. If the database is large (thousands of
    books) the penalty might be noticeable. If you are not concerned about multi-
    level sorts, and if you are seeing a slowdown, reduce the value of this tweak.
gl: Establece o número máximo de «niveis» de ordenación que usará o calibre para recorrer
    biblioteca despois de determinadas operacións como buscas ou inserción de dispositivos. Cada un
    o nivel de ordenación engade unha penalización de rendemento. Se a base de datos é grande (miles de
    libros) a pena pode ser perceptible. Se non estás preocupado pola multi-
    clasificacións de niveis, e se estás a ver unha desaceleración, reduce o valor deste axuste.

en: Choose whether dates are sorted using visible fields
gl: Escolla se as datas se ordenan mediante campos visibles

en: Date values contain both a date and a time. When sorted, all the fields are
    used, regardless of what is displayed. Set this tweak to True to use only
    the fields that are being displayed.
gl: Os valores de data conteñen tanto unha data como unha hora. Cando se ordenan, todos os campos están
    usado, independentemente do que se mostra. Establece este axuste en True para usar só
    os campos que se están a mostrar.

en: Fuzz value for trimming covers
gl: Valor de fuzz para recortar cubertas

en: The value used for the fuzz distance when trimming a cover.
    Colors within this distance are considered equal.
    The distance is in absolute intensity units.
gl: O valor utilizado para a distancia de pelusa ao recortar unha cuberta.
    As cores dentro desta distancia considéranse iguais.
    A distancia está en unidades de intensidade absoluta.

en: Control behavior of the book list
gl: Controlar o comportamento da lista de libros

en: You can control the behavior of double clicks and pressing Enter on the books
    list. Choices: open_viewer, do_nothing, show_book_details,
    show_locked_book_details, edit_cell, edit_metadata. Selecting anything other
    than open_viewer, show_book_details, or show_locked_book_details has the side
    effect of disabling editing a field using a single click.
    Default: open_viewer.
    Example: doubleclick_on_library_view = 'do_nothing'
    You can also control whether the book list scrolls per item or
    per pixel. Default is per item.
gl: Podes controlar o comportamento dos dobres clics e premer Intro nos libros
    lista. Opcións: open_viewer, do_nothing, show_book_details,
    show_locked_book_details, edit_cell, edit_metadata. Seleccionando calquera outra cousa
    que open_viewer, show_book_details ou show_locked_book_details ten o lado
    efecto de desactivar a edición dun campo cun só clic.
    Valor predeterminado: open_viewer.
    Exemplo: doubleclick_on_library_view = 'non facer_nada'
    Tamén pode controlar se a lista de libros se despraza por elemento ou
    por píxel. O valor predeterminado é por elemento.

en: Language to use when sorting
gl: Linguaxe a empregar na ordenación

en: Setting this tweak will force sorting to use the
    collating order for the specified language. This might be useful if you run
    calibre in English but want sorting to work in the language where you live.
    Set the tweak to the desired ISO 639-1 language code, in lower case.
    You can find the list of supported locales at
    https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_ISO_639-1_codes
    Default: locale_for_sorting = '' -- use the language calibre displays in
    Example: locale_for_sorting = 'fr' -- sort using French rules.
    Example: locale_for_sorting = 'nb' -- sort using Norwegian rules.
gl: Establecer este axuste forzará a ordenación para usar o
    orde de clasificación para o idioma especificado. Isto pode ser útil se corres
    calibre en inglés pero queres que a clasificación funcione no idioma onde vives.
    Establece o axuste no código de idioma ISO 639-1 desexado, en minúsculas.
    Podes atopar a lista de locais admitidos en
    https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_ISO_639-1_codes
    Valor predeterminado: locale_for_sorting = '' -- use o calibre de idioma no que se mostra
    Exemplo: locale_for_sorting = 'fr' -- ordenar usando regras francesas.
    Exemplo: locale_for_sorting = 'nb' -- ordenar usando regras norueguesas.

en: The number of seconds to wait before sending emails
gl: O número de segundos que hai que esperar antes de enviar correos electrónicos

en: The number of seconds to wait before sending emails when using a
    public email server like GMX/Hotmail/Gmail. Default is: 5 minutes
    Setting it to lower may cause the server's SPAM controls to kick in,
    making email sending fail. Changes will take effect only after a restart of
    calibre. You can also change the list of hosts that calibre considers
    to be public relays here. Any relay host ending with one of the suffixes
    in the list below will be considered a public email server.
gl: O número de segundos que hai que esperar antes de enviar correos electrónicos cando se utiliza a
    servidor de correo electrónico público como GMX/Hotmail/Gmail. O valor predeterminado é: 5 minutos
    Ao baixar, pode que se activen os controis de SPAM do servidor.
    facendo fallar o envío de correo electrónico. Os cambios só terán efecto despois dun reinicio de
    calibre. Tamén pode cambiar a lista de hosts que calibre considera
    ser relevos públicos aquí. Calquera host de retransmisión que remate cun dos sufixos
    na lista de abaixo considerarase un servidor de correo electrónico público.

en: The maximum width and height for covers saved in the calibre library
gl: O ancho e o alto máximos para as tapas gardadas na biblioteca calibre

en: All covers in the calibre library will be resized, preserving aspect ratio,
    to fit within this size. This is to prevent slowdowns caused by extremely
    large covers
gl: Todas as portadas da biblioteca de calibre cambiaranse de tamaño, conservando a relación de aspecto.
    para encaixar dentro deste tamaño. Isto é para evitar desaceleracións causadas por extremadamente
    grandes cubertas

en: Where to send downloaded news
gl: Onde enviar as noticias descargadas

en: When automatically sending downloaded news to a connected device, calibre
    will by default send it to the main memory. By changing this tweak, you can
    control where it is sent. Valid values are "main", "carda", "cardb". Note
    that if there isn't enough free space available on the location you choose,
    the files will be sent to the location with the most free space.
gl: Cando se envía automaticamente noticias descargadas a un dispositivo conectado, calibre
    enviarao por defecto á memoria principal. Cambiando este axuste, podes
    controlar onde se envía. Os valores válidos son «principal», «tarxetaA», «tarxetaB». Nota
    que se non hai suficiente espazo libre dispoñible na localización que elixas,
    os ficheiros enviaranse á localización con máis espazo libre.

en: Unified toolbar on macOS
gl: Barra de ferramentas unificada en macOS

en: If you enable this option and restart calibre, the toolbar will be 'unified'
    with the titlebar as is normal for macOS applications. However, doing this has
    various bugs, for instance the minimum width of the toolbar becomes twice
    what it should be and it causes other random bugs on some systems, so turn it
    on at your own risk!
gl: Se activas esta opción e reinicias Calibre, a barra de ferramentas estará «unificada»
    coa barra de título como é normal para as aplicacións de macOS. Non obstante, facer isto ten
    varios erros, por exemplo, o ancho mínimo da barra de ferramentas faise dúas veces
    o que debería ser e provoca outros erros aleatorios nalgúns sistemas, así que dálle a volta
    baixo o seu propio risco!

en: Save original file when converting/polishing from same format to same format
gl: Gardar o ficheiro orixinal ao converter/aquelar dun formato ao mesmo formato

en: When calibre does a conversion from the same format to the same format, for
    example, from EPUB to EPUB, the original file is saved, so that in case the
    conversion is poor, you can tweak the settings and run it again. By setting
    this to False you can prevent calibre from saving the original file.
    Similarly, by setting save_original_format_when_polishing to False you can
    prevent calibre from saving the original file when polishing.
gl: Cando calibre fai unha conversión dun formato ao mesmo formato, por
    exemplo, de EPUB a EPUB, gárdase o ficheiro orixinal, de xeito que no caso
    de que a conversión sexa pobre, podes axustar a configuración e executala
    de novo. Ao definir isto en falso, pode evitar que calibre garde o ficheiro orixinal.
    Do mesmo xeito, configurando save_original_format_when_pulishing como en falso,
    pode evitar que o calibre garde o ficheiro orixinal ao aquelar.

en: Number of recently viewed books to show
gl: Número de libros vistos recentemente para mostrar

en: Right-clicking the "View" button shows a list of recently viewed books. Control
    how many should be shown, here.
gl: Facendo clic co botón dereito no botón «Ver» móstrase unha lista dos libros vistos recentemente. Control
    cantos se deben mostrar, aquí.

en: Change the font size of the Book details panel in the interface
gl: Cambia o tamaño da fonte do panel de detalles do libro na interface

en: Change the font size at which book details are rendered in the side panel and
    comments are rendered in the metadata edit dialog. Set it to a positive or
    negative number to increase or decrease the font size.
gl: Cambia o tamaño da fonte no que se mostran os detalles do libro no panel lateral e
    os comentarios represéntanse no diálogo de edición de metadatos. Establecelo en positivo ou
    número negativo para aumentar ou diminuír o tamaño da fonte.

en: What format to default to when using the "Unpack book" feature
gl: Cal é o formato predeterminado cando se utiliza a función «Desempaquetar libro»

en: The "Unpack book" feature of calibre allows direct editing of a book format.
    If multiple formats are available, calibre will offer you a choice
    of formats, defaulting to your preferred output format if it is available.
    Set this tweak to a specific value of 'EPUB' or 'AZW3' to always default
    to that format rather than your output format preference.
    Set to a value of 'remember' to use whichever format you chose last time you
    used the "Unpack book" feature.
    Examples:
    default_tweak_format = None       (Use output format)
    default_tweak_format = 'EPUB'
    default_tweak_format = 'remember'
gl: A función «Desempaquetar libro» de calibre permite a edición directa dun formato de libro.
    Se hai varios formatos dispoñibles, calibre ofrecerache unha opción
    de formatos, por defecto o seu formato de saída preferido se está dispoñible.
    Establece este axuste nun valor específico de «EPUB» ou «AZW3» sempre por defecto
    a ese formato en lugar da súa preferencia de formato de saída.
    Establece o valor de «recordar» para usar o formato que escolleches a última vez
    utilizou a función «Desempaquetar libro».
    Exemplos:
    default_tweak_format = None (Usar o formato de saída)
    default_tweak_format = 'EPUB'
    default_tweak_format = 'lembrar'

en: Do not preselect a completion when editing authors/tags/series/etc.
gl: Non preseleccionar unha finalización ao editar autores/etiquetas/series/etc.

en: This means that you can make changes and press Enter and your changes will
    not be overwritten by a matching completion. However, if you wish to use the
    completions you will now have to press Tab to select one before pressing
    Enter. Which technique you prefer will depend on the state of metadata in
    your library and your personal editing style.
    
    If preselect_first_completion is False and you want Tab to accept what you
    typed instead of the first completion then set tab_accepts_uncompleted_text
    to True. If you do this then to select from the completions you must press
    the Down or Up arrow keys. The tweak tab_accepts_uncompleted_text is ignored
    if preselect_first_completion is True
gl: Isto significa que pode facer cambios e premer Intro e os seus cambios farán
    non se sobrescribirá por un finalización coincidente. Non obstante, se queres usar o
    completas, agora terá que premer Tab para seleccionar un antes de premer
    Entra. A técnica que prefira dependerá do estado dos metadatos
    a túa biblioteca e o teu estilo de edición persoal.
    
    Se preselect_first_completion é False e queres que Tab acepte o que ti
    escribiu en lugar do primeiro completado e despois establece tab_accepts_uncompleted_text
    a Verdade. Se fai isto, para seleccionar entre as conclusións, debes premer
    as teclas de frecha abaixo ou arriba. O axuste tab_accepts_uncompleted_text é ignorado
    se preselect_first_completion é True

en: Completion mode when editing authors/tags/series/etc.
gl: Modo de finalización ao editar autores/etiquetas/series/etc.

en: By default, when completing items, calibre will show you all the candidates
    that start with the text you have already typed. You can instead have it show
    all candidates that contain the text you have already typed. To do this, set
    completion_mode to 'contains'. For example, if you type asi it will match both
    Asimov and Quasimodo, whereas the default behavior would match only Asimov.
gl: Por defecto, ao completar elementos, calibre amosarache todos os candidatos
    que comezan co texto que xa tecleou. En vez diso, podes facelo mostrar
    todos os candidatos que conteñan o texto que xa tecleou. Para iso, configura
    completion_mode a 'contén'. Por exemplo, se escribe asi, coincidirá con ambos
    Asimov e Quasimodo, mentres que o comportamento predeterminado só coincidiría con Asimov.

en: Sort the list of libraries alphabetically
gl: Ordena a lista de bibliotecas alfabeticamente

en: The list of libraries in the Copy to library and Quick switch menus are
    normally sorted by most used. However, if there are more than a certain
    number of such libraries, the sorting becomes alphabetic. You can set that
    number here. The default is ten libraries.
gl: A lista de bibliotecas dos menús Copiar na biblioteca e Cambio rápido son
    normalmente ordenados polos máis utilizados. Porén, se hai máis dun certo
    número de tales bibliotecas, a clasificación pasa a ser alfabética. Podes configurar iso
    número aquí. O valor predeterminado son dez bibliotecas.

en: Choose available output formats for conversion
gl: Escolla os formatos de saída dispoñibles para a conversión

en: Restrict the list of available output formats in the conversion dialogs.
    For example, if you only want to convert to EPUB and AZW3, change this to
    restrict_output_formats = ['EPUB', 'AZW3']. The default value of None causes
    all available output formats to be present.
gl: Restrinxa a lista de formatos de saída dispoñibles nos diálogos de conversión.
    Por exemplo, se só queres converter a EPUB e AZW3, cambia isto a
    restrict_output_formats = ['EPUB', 'AZW3']. O valor predeterminado de Ningunha causa
    todos os formatos de saída dispoñibles para estar presentes.

en: Set the thumbnail image quality used by the Content server
gl: Establece a calidade da imaxe en miniatura utilizada polo servidor de contido

en: The quality of a thumbnail is largely controlled by the compression quality
    used when creating it. Set this to a larger number to improve the quality.
    Note that the thumbnails get much larger with larger compression quality
    numbers.
    The value can be between 50 and 99
gl: A calidade dunha miniatura vén controlada maiormente pola calidade de compresión
    empregada no momento de creala. Asígnelle un número maior para mellor a calidade.
    Teña en conta que as miniaturas se fan maiores con números de calidade de compresión
    maiores.
    O valor pode estar entre 50 e 99

en: Image file types to treat as e-books when dropping onto the "Book details" panel
gl: Tipos de ficheiros de imaxe para tratar como libros electrónicos ao soltar o panel «Detalles do libro»

en: Normally, if you drop any image file in a format known to calibre onto the
    "Book details" panel, it will be used to set the cover. If you want to store
    some image types as e-books instead, you can set this tweak.
    Examples:
    cover_drop_exclude = {'tiff', 'webp'}
gl: Normalmente, se solta algún ficheiro de imaxe nun formato coñecido para calibre
    Panel «Detalles do libro», utilizarase para configurar a portada. Se queres gardar
    algúns tipos de imaxes como libros electrónicos no seu lugar, pode configurar este axuste.
    Exemplos:
    cover_drop_exclude = {'tiff', 'webp'}

en: Exclude fields when copy/pasting metadata
gl: Excluír campos ao copiar/pegar metadatos

en: You can ask calibre to not paste some metadata fields when using the
    Edit metadata->Copy metadata/Paste metadata actions. For example,
    exclude_fields_on_paste = ['cover', 'timestamp', '#mycolumn']
    to prevent pasting of the cover, Date and custom column, mycolumn.
    You can also add a shortcut in Preferences->Shortcuts->Edit metadata
    to paste metadata ignoring this tweak.
gl: Podes pedirlle a calibre que non pegue algúns campos de metadatos ao usar o
    Editar metadatos->Copiar metadatos/Pegar accións de metadatos. Por exemplo,
    exclude_fields_on_paste = ['cover', 'timestamp', '#mycolumn']
    para evitar o pegado da portada, Data e columna personalizada, mycolumn.
    Tamén pode engadir un atallo en Preferencias->Atallos->Editar metadatos
    para pegar metadatos ignorando este axuste.

en: Skip internet connected check
gl: Omitir a verificación de conexión a Internet

en: Skip checking whether the internet is available before downloading news.
    Useful if for some reason your operating systems network checking
    facilities are not reliable (for example NetworkManager on Linux).
gl: Omita comprobar se Internet está dispoñible antes de descargar noticias.
    Útil se por algún motivo o teu sistema operativo comproba a rede
    as instalacións non son fiables (por exemplo, NetworkManager en Linux).

en: Tab stop width in the template editor
gl: Ancho de tabulación no editor de modelos

en: Sets the width of the tab stop in the template editor in "average characters".
    For example, a value of 1 results in a space with the width of one average character.
gl: Establece o ancho da tabulación no editor de modelos en «caracteres medios».
    Por exemplo, un valor de 1 dá lugar a un espazo cun ancho dun carácter medio.

en: Value for undefined numbers when sorting
gl: Valor para números indefinidos ao ordenar

en: Sets the value to use for undefined numbers when sorting.
    For example, the value -10 sorts undefined numbers as if they were set to -10.
    Use 'maximum' for the largest possible number. Use 'minimum' for the smallest
    possible number. Quotes are optional if entering a number.
    Examples:
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = -100
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = '2'
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = -0.01
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = 'minimum'
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = 'maximum'
gl: Establece o valor a usar para os números indefinidos ao ordenar.
    Por exemplo, o valor -10 ordena os números indefinidos coma se estivesen definidos en -10.
    Use 'máximo' para o maior número posible. Use 'mínimo' para o máis pequeno
    número posible. As comiñas son opcionais se se introduce un número.
    Exemplos:
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = -100
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = '2'
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = -0,01
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = 'mínimo'
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = 'máximo'

en: Allow template database functions in composite columns
gl: Permitir funcións de base de datos de modelos en columnas compostas

en: If True then the template database functions book_values() and book_count()
    can be used in composite custom columns. Note: setting this tweak to True and
    using these functions in composites can be very slow.
    Default: False
gl: Se é verdadeiro, a base de datos de modelos funciona book_values() e book_count()
    pódese usar en columnas personalizadas compostas. Nota: establecendo este axuste en True e
    usar estas funcións en compostos pode ser moi lento.
    Predeterminado: Falso

en: Change the programs that are run when opening files/URLs
gl: Cambia os programas que se executan ao abrir ficheiros/URL

en: By default, calibre passes URLs to the operating system to open using
    whatever default programs are configured there. Here you can override
    that by specifying the program to use, per URL type. For local files,
    the type is "file" and for web links it is "http*". For example:
    openers_by_scheme = { "http*": "firefox %u" } will make calibre run Firefox
    for https://whatever URLs. %u is replaced by the URL to be opened. The scheme
    takes a glob pattern allowing a single entry to match multiple URL types.
gl: De forma predeterminada, calibre pasa URL ao sistema operativo para que se abra usando
    calquera programa predeterminado que se configure alí. Aquí podes anular
    que especificando o programa a usar, por tipo de URL. Para ficheiros locais,
    o tipo é «ficheiro» e para as ligazóns web é «http*». Por exemplo:
    openers_by_scheme = { "http*": "firefox " } fará que calibre execute Firefox
    para https://whatever URLs.  substitúese polo URL que se vai abrir. O esquema
    toma un patrón glob que permite que unha única entrada coincida con varios tipos de URL.

en: Set the first day of the week for calendar popups
gl: Establece o primeiro día da semana para as ventás emerxentes do calendario

en: It must be one of the values Default, Sunday, Monday, Tuesday, Wednesday,
    Thursday, Friday, or Saturday, all in English, spelled exactly as shown.
gl: Debe ser un dos valores predeterminado, domingo, luns, martes, mércores,
    Xoves, venres ou sábado, todo en inglés, escrito exactamente como se mostra.

en: East Asian language to use for transliteration
gl: Lingua do leste asiático para usar para a transliteración

en: Setting this tweak will make calibre use the specified language as the "base"
    language when transliterating East Asian languages to English. This might be
    useful if you run calibre in English but want text transliterated to
    Japanese instead of Chinese. The valid values are:
    'ja' for Japanese
    'kr' for Korean
    'vn' for Vietnamese
    'zh' for Chinese
    Any other value will use the language set in calibre preferences as the base
    language. A base language other than those in the above list causes transliteration
    with a base language of Chinese.
    Example: east_asian_base_language = 'ja'
gl: Ao configurar este axuste, Calibre usará o idioma especificado como idioma "base"
    ao transliterar idiomas do leste asiático ao inglés. Isto pode ser
    útil se executas Calibre en inglés pero queres que o texto se translitere ao
    xaponés en lugar de ao chinés. Os valores válidos son:
    'ja' para xaponés
    'kr' para coreano
    'vn' para vietnamita
    'zh' para chinés
    Calquera outro valor usará o idioma definido nas preferencias de Calibre como idioma base.
    Un idioma base diferente aos da lista anterior provoca a transliteración
    cun idioma base do chinés.
    Exemplo: east_asian_base_language = 'ja'
