calibre - en to pl translation catalogue (8960 entries)

en: Start
pl: Początek

en: Support calibre
pl: Wesprzyj calibre

en: Contribute to support calibre development
pl: Wspomóż twórców calibre

en: page
pl: strona

en: [options]
pl: [opcje]

en: Result would contain dangerous content
pl: Wynik/Rezultat może zawierać niebezpieczną zawartość.

en: Result would contain copyrighted content
pl: Wynik/Rezultat może zawierać zawartość chronioną prawem autorskim.

en:  seconds
pl:  sekund

en: Automatic
pl: Automatycznie

en: &Change
pl: &Zmień

en: Price
pl: Cena

en: Details
pl: Szczegóły

en: no
pl: nie

en: yes
pl: tak

en: Newest
pl: Najnowsze

en: Name
pl: Nazwa

en: High quality
pl: Wysoka jakość

en: Medium
pl: Średnie

en: High
pl: Wysoki

en: Low
pl: Niski

en: {} Portable
pl: {} Przenośny

en: Recycle Bin
pl: Kosz

en: Trash
pl: Śmieci

en: Does absolutely nothing
pl: Zupełnie nic nie zmienia

en: Unknown
pl: Nieznany

en: Base
pl: Baza

en: Customize
pl: Dostosuj

en: Cannot configure
pl: Nie można skonfigurować

en: File type
pl: Typ pliku

en: Metadata reader
pl: Czytnik metadanych

en: Metadata writer
pl: Zapisywanie metadanych

en: Catalog generator
pl: Generator katalogu

en: User interface action
pl: Akcja interfejsu użytkownika

en: Preferences
pl: Ustawienia

en: Store
pl: Sklep

en: An e-book store.
pl: E-księgarnia.

en: Edit book tool
pl: Edytor książek

en: Library closed
pl: Biblioteka zamknięta

en: Create a PMLZ archive containing the PML file and all images in the folder pmlname_img or images. This plugin is run every time you add a PML file to the library.
pl: Utwórz archiwum PMLZ zawierające plik PML i wszystkie obrazy w folderze pmlname_img lub images. Ta wtyczka jest uruchamiana za każdym razem, gdy dodajesz plik PML do biblioteki.

en: Create a TXTZ archive when a TXT file is imported containing Markdown or Textile references to images. The referenced images as well as the TXT file are added to the archive.
pl: Utwórz archiwum TXTZ, gdy importowany jest plik TXT z referencjami do obrazków Markdown lub Textile. Zarówno referencjonowane obrazki jak i plik TXT są dodawane do archiwum.

en: Extract cover from comic files
pl: Wyodrębnij okładki z plików komiksów

en: Read metadata from %s files
pl: Odczytaj metadane z %s plików

en: Read metadata from EPUB and KEPUB files
pl: Czytaj metadane z plików EPUB i KEPUB

en: Read metadata from e-books in RAR archives
pl: Odczytaj metadane z e-booków w archiwach RAR

en: Read metadata from e-books in ZIP archives
pl: Odczytaj metadane z e-booków w archiwach ZIP

en: Set metadata in EPUB and KEPUB files
pl: Ustaw metadane w plikach EPUB i KEPUB

en: Enter {0} below to have the EPUB metadata writer plugin not add cover images to EPUB files that have no existing cover image.
pl: Wprowadź poniżej {0}, aby plugin EPUB metadata writer nie dodał okładek do plików EPUB, które nie mają okładek.

en: Set metadata in %s files
pl: Ustaw metadane w %s plikach

en: Set metadata from %s files
pl: Pobierz metadane z %s plików

en: Add books to calibre or the connected device
pl: Dodaj książki do calibre lub podłączonego urządzenia

en: Fetch annotations from a connected Kindle (experimental)
pl: Ściągnij notatki z podłączonego czytnika Kindle (funkcja eksperymentalna)

en: Generate a catalog of the books in your calibre library
pl: Utwórz katalog książek w twojej bibliotece calibre

en: Convert books to various e-book formats
pl: Konwertuj książki na różne formaty

en: Fine tune your e-books
pl: Dostosuj swoje książki

en: Browse highlights and bookmarks from all books in the library
pl: Przeglądaj wyróżnienia i zakładki ze wszystkich książek w bibliotece

en: Browse notes for authors, tags, etc. in the library
pl: Przeglądanie notatek w poszukiwaniu autorów, tagów itp. w bibliotece

en: Search the full text of all books in the calibre library
pl: Wyszukiwanie pełnotekstowe we wszystkich książkach w bibliotece calibre

en: Edit the Table of Contents in your books
pl: Edycja spisu treści w książkach

en: Delete books from your calibre library or connected device
pl: Usuń książki z biblioteki calibre lub podłączonego urządzenia

en: Embed updated metadata into the actual book files in your calibre library
pl: Osadź uaktualnione metadane w plikach książki w bibliotece calibre

en: Edit the metadata of books in your calibre library
pl: Edytuj metadane książek z biblioteki calibre

en: Read books in your calibre library
pl: Czytaj książki z biblioteki calibre

en: Download news from the internet in e-book form
pl: Pobierz wiadomości z Internetu w formie e-booka

en: Show a list of related books quickly
pl: Pokaż szybko listę powiązanych książek

en: Filter/transform the tags for books in the library
pl: Filtruj/przekształć etykiety książek w bibliotece

en: Transform the authors for books in the library
pl: Przekształć autorów książek w bibliotece

en: Show an editor for testing templates
pl: Pokaż edytor do testowania szablonów

en: Show a dialog for creating and managing template functions and stored templates
pl: Pokaż okno dialogowe do tworzenia i zarządzania funkcjami szablonów i zapisanymi szablonami

en: Export books from your calibre library to the hard disk
pl: Eksportuj książki z biblioteki calibre na dysk twardy

en: Show Book details in a separate popup
pl: Pokaż szczegóły książki w osobnym okienku

en: Restart calibre
pl: Uruchom calibre ponownie

en: Open the folder that contains the book files in your calibre library
pl: Otwórz folder, zawierający pliki książek z biblioteki

en: Auto scroll through the list of books
pl: Automatyczne przewijanie listy książek

en: Send books to the connected device
pl: Wyślij książki do podłączonego urządzenia

en: Send books via email or the web. Also connect to folders on your computer as if they are devices
pl: Wysyłaj książki przez e-mail lub internet. Również połącz z folderami na swoim komputerze, jakby były urządzeniami

en: Browse the calibre User Manual
pl: Przeglądaj Podręcznik Użytkownika calibre

en: Customize calibre
pl: Dostosuj calibre

en: Easily find books similar to the currently selected one
pl: Proste wyszukiwanie książek podobnych do aktualnie wybranej

en: Switch between different calibre libraries and perform maintenance on them
pl: Przełącz biblioteki calibre i zarządzaj nimi

en: Copy books from the device to your calibre library
pl: Skopiuj książki z urządzenia do biblioteki

en: Edit the collections in which books are placed on your device
pl: Edytuj kolekcje, w których znajdują się książki na urządzeniu

en: Match book on the devices to books in the library
pl: Dopasuj książki na urządzeniu do książek w bibliotece

en: Show the book in the calibre library that matches this book
pl: Pokaż książki w bibliotece calibre, które pasują do tej książki

en: Copy a book from one calibre library to another
pl: Skopiuj książkę z jednej biblioteki calibre do drugiej

en: Edit e-books in the EPUB or AZW3 formats
pl: Edytuj książki w formacie EPUB lub AZW3

en: Make small changes to EPUB or HTMLZ files in your calibre library
pl: Wprowadź drobne zmiany do plików EPUB lub HTMLZ w bibliotece

en: Find the next or previous match when searching in your calibre library in highlight mode
pl: Pokaż następne lub poprzednie dopasowanie przy wyszukiwaniu w bibliotece w trybie podświetlania

en: Choose a random book from your calibre library
pl: Wybierz losową książkę z biblioteki calibre

en: Sort the list of books
pl: Sortuj listę książek

en: Temporarily mark books
pl: Tymczasowo oznacz książki

en: Manage tag browser categories
pl: Zarządzaj kategoriami przeglądarki tagów

en: Show a menu of saved searches
pl: Pokaż menu zachowanych wyszukiwań

en: Show a menu of actions to change calibre's layout
pl: Wyświetl menu czynności do zmiany układu calibre

en: Open the context menu for the column
pl: Otwórz menu kontekstowe kolumny

en: Open a menu showing all installed GUI actions
pl: Otwórz menu pokazujące wszystkie zainstalowane działania GUI

en: Change the current Virtual library
pl: Zmień aktualną wirtualną bibliotekę

en: Search for books from different book sellers
pl: Szukaj książek w różnych księgarniach

en: Get new calibre plugins or update your existing ones
pl: Pobierz nowe wtyczki do calibre lub zaktualizuj zainstalowane

en: Look & feel
pl: Wygląd

en: Interface
pl: Interfejs

en: Adjust the look and feel of the calibre interface to suit your tastes
pl: Dostosuj wygląd interfejsu calibre do swoich upodobań

en: Behavior
pl: Zachowanie

en: Change the way calibre behaves
pl: Zmień sposób działania calibre

en: Add your own columns
pl: Dodaj własne kolumny

en: Add/remove your own columns to the calibre book list
pl: Dodaj/usuń swoje kolumny do/z listy książek

en: Toolbars & menus
pl: Paski narzędzi i menu

en: Customize the toolbars and context menus, changing which actions are available in each
pl: Dostosuj paski narzędzi i menu kontekstowe, wybierając polecenia, które będą w nich dostępne

en: Searching
pl: Szukanie

en: Customize the way searching for books works in calibre
pl: Dostosuj sposób działania wyszukiwarki książek w calibre

en: Input options
pl: Opcje wejścia

en: Conversion
pl: Konwersja

en: Set conversion options specific to each input format
pl: Ustaw opcje konwersji dla poszczególnych formatów wejściowych

en: Common options
pl: Opcje wspólne

en: Set conversion options common to all formats
pl: Ustaw opcje konwersji wspólne dla wszystkich formatów

en: Output options
pl: Opcje wyjściowe

en: Set conversion options specific to each output format
pl: Ustaw opcje konwersji dla poszczególnych formatów wyjściowych

en: Adding books
pl: Dodawanie książek

en: Import/export
pl: Importuj/Eksportuj

en: Control how calibre reads metadata from files when adding books
pl: Skonfiguruj sposób, w jaki calibre odczytuje metadane z plików podczas dodawania książek

en: Saving books to disk
pl: Zapis książek na dysk

en: Control how calibre exports files from its database to disk when using Save to disk
pl: Skonfiguruj sposób, w jaki calibre eksportuje pliki ze swojej bazy danych podczas zapisywania na dysk

en: Sending books to devices
pl: Przesyłanie książek na urządzenia

en: Control how calibre transfers files to your e-book reader
pl: Skonfiguruj sposób przesyłania książek do czytnika

en: Metadata plugboards
pl: Panel kontrolny metadanych

en: Change metadata fields before saving/sending
pl: Zmień pola metadanych przed zapisaniem/wysłaniem

en: Template functions
pl: Funkcje szablonu

en: Advanced
pl: Zaawansowane

en: Create your own template functions
pl: Stwórz własne funkcje szablonów

en: Sharing books by email
pl: Udostępnianie książek poprzez email

en: Sharing
pl: Udostępnianie

en: Setup sharing of books via email. Can be used for automatic sending of downloaded news to your devices
pl: Skonfiguruj udostępnianie książek poprzez email. Możesz użyć tej opcji do automatycznego wysyłania pobranych wiadomości na swoje urządzenia

en: Sharing over the net
pl: Współdzielenie poprzez sieć

en: Setup the calibre Content server which will give you access to your calibre library from anywhere, on any device, over the internet
pl: Skonfiguruj serwer calibre Content Server, aby z każdego miejsca i urządzenia mieć dostęp przez Internet do swojej biblioteki calibre

en: Metadata download
pl: Pobieranie metadanych

en: Control how calibre downloads e-book metadata from the net
pl: Kontroluj, w jaki sposób calibre pobiera metadane z sieci

en: Ignored devices
pl: Ignorowane urządzenia

en: Control which devices calibre will ignore when they are connected to the computer.
pl: Zarządzaj urządzeniami ignorowanymi przez calibre po podłączeniu do komputera.

en: Plugins
pl: Wtyczki

en: Add/remove/customize various bits of calibre functionality
pl: Dodaj/usuń/dostosuj różne funkcje calibre

en: Tweaks
pl: Parametry

en: Fine tune how calibre behaves in various contexts
pl: Dopasuj zachowanie calibre w różnych sytuacjach

en: Shortcuts
pl: Skróty

en: Customize the keyboard shortcuts used by calibre
pl: Dostosuj skróty klawiszowe używane w calibre

en: Miscellaneous
pl: Różne

en: Miscellaneous advanced configuration
pl: Zaawansowana konfiguracja (różne funkcje)

en: Options specific to the output format.
pl: Opcje specyficzne dla formatu wyjściowego.

en: Options specific to the input format.
pl: Opcje dotyczące formatu źródłowego.

en: Conversion input
pl: Źródłowy format do konwersji

en: Specify the character encoding of the input document. If set this option will override any encoding declared by the document itself. Particularly useful for documents that do not declare an encoding or that have erroneous encoding declarations.
pl: Określ kodowanie znaków dokumentu wejściowego. Jeśli ta opcja zostanie wybrana, wybrane kodowanie zastąpi to zadeklarowane w dokumencie. Szczególnie przydatne jest to w przypadku dokumentów, które nie deklarują kodowania lub które mają błędną deklarację.

en: Conversion output
pl: Docelowy format po konwersji

en: If specified, the output plugin will try to create output that is as human readable as possible. May not have any effect for some output plugins.
pl: Jeśli jest określony, wtyczka spróbuje wygenerować jak najbardziej czytelne dane. Dla niektórych wtyczek generujących dane wyjściowe może nie dawać to żadnych efektów.

en: Convert e-books to the %s format
pl: Konwertuj książki do formatu %s

en: Input profile
pl: Profil źródłowy

en: This profile tries to provide sane defaults and is useful if you know nothing about the input document.
pl: Ten profil próbuje zapewnić rozsądne wartości domyślne i jest użyteczny, jeśli nie wiesz nic o dokumencie wejściowym.

en: This profile is intended for the SONY PRS line. The 500/505/600/700 etc.
pl: Ten profil przeznaczony jest dla urządzeń SONY z linii PRS. 500/505/600/700 itp.

en: This profile is intended for the SONY PRS 300.
pl: Ten profil przeznaczony jest dla urządzenia SONY PRS-300.

en: This profile is intended for the SONY PRS-900.
pl: Ten profil przeznaczony jest dla urządzenia SONY PRS-900.

en: This profile is intended for the Microsoft Reader.
pl: Ten profil przeznaczony jest dla programu Microsoft Reader.

en: This profile is intended for the Mobipocket books.
pl: Ten profil przeznaczony jest dla urządzeń Mobipocket.

en: This profile is intended for the Hanlin V3 and its clones.
pl: Ten profil przeznaczony jest dla urządzenia Hanlin V3 i jego klonów.

en: This profile is intended for the Hanlin V5 and its clones.
pl: Ten profil przeznaczony jest dla urządzenia Hanlin V5 i jego klonów.

en: This profile is intended for the Cybook G3.
pl: Ten profil przeznaczony jest dla urządzenia Cybook G3.

en: This profile is intended for the Cybook Opus.
pl: Ten profil przeznaczony jest dla urządzenia Cybook Opus.

en: This profile is intended for the Amazon Kindle.
pl: Ten profil przeznaczony jest dla urządzenia Amazon Kindle.

en: This profile is intended for the Irex Illiad.
pl: Ten profil przeznaczony jest dla urządzenia iRex iLiad.

en: This profile is intended for the IRex Digital Reader 1000.
pl: Ten profil przeznaczony jest dla urządzenia IRex Digital Reader 1000.

en: This profile is intended for the IRex Digital Reader 800.
pl: Ten profil przeznaczony jest dla urządzenia IRex Digital Reader 800.

en: This profile is intended for the B&N Nook.
pl: Ten profil przeznaczony jest dla urządzenia B&N Nook.

en: Output profile
pl: Profil wyjściowy

en: This profile tries to provide sane defaults and is useful if you want to produce a document intended to be read at a computer or on a range of devices.
pl: Ten profil próbuje zapewnić rozsądne wartości domyślne i jest użyteczny, jeśli chcesz stworzyć dokument przeznaczony do odczytu na komputerze lub większej liczbie urządzeń.

en: Intended for the iPad and similar devices with a resolution of 768x1024
pl: Ten profil przeznaczony jest dla iPad i podobnych urządzeń z rozdzielczością 768x1024

en: Intended for the iPad 3 and similar devices with a resolution of 1536x2048
pl: Ten profil przeznaczony jest dla iPada 3 i urządzeń z wyświetlaczami o rozdzielczości 1536x2048

en: Intended for generic tablet devices, does no resizing of images
pl: Ten profil przeznaczony jest dla podstawowych urządzeń. Nie skaluje grafiki

en: Intended for the Samsung Galaxy and similar tablet devices with a resolution of 600x1280
pl: Ten profil przeznaczony jest dla urządzenia Samsung Galaxy i podobnych urządzeń o rozdzielczości ekranu 600x1280

en: Intended for the Nook HD+ and similar tablet devices with a resolution of 1280x1920
pl: Ten profil przeznaczony jest dla urządzenia dla Nook HD i innych tabletów o rozdzielczości 1028x1920

en: This profile is intended for the Kobo Reader.
pl: Ten profil przeznaczony jest dla urządzenia Kobo Reader.

en: This profile is intended for the SONY PRS-300.
pl: Ten profil przeznaczony jest dla urządzenia SONY PRS-300.

en: This profile is intended for the SONY PRS-T3.
pl: Ten profil przeznaczony jest dla urządzenia SONY PRS-T3.

en: Generic e-ink
pl: Ogólny e-ink

en: Suitable for use with any e-ink device
pl: Ten profil przeznaczony jest dla dowolnego urządzenia z wyświetlaczem e-papierowym

en: Generic e-ink large
pl: Ogólny e-ink, duży

en: Suitable for use with any large screen e-ink device
pl: Ten profil przeznaczony jest dla urządzeń o dużym ekranie w technologii e-papieru

en: Generic e-ink HD
pl: Ogólny e-ink HD

en: Suitable for use with any modern high resolution e-ink device
pl: Ten profil przeznaczony jest dla wszystkich nowych urządzeń o dużym ekranie w technologii e-papieru

en: This profile is intended for the 5-inch JetBook.
pl: Ten profil przeznaczony jest dla 5-calowego urządzenia JetBook.

en: This profile is intended for the SONY PRS line. The 500/505/700 etc, in landscape mode. Mainly useful for comics.
pl: Ten profil przeznaczony jest dla urządzeń z linii SONY PRS w trybie panoramicznym. Np. 500/505/700 itd. Głównie użyteczny przy komiksach.

en: This profile is intended for the Amazon Kindle DX.
pl: Ten profil przeznaczony jest dla urządzenia Amazon Kindle DX.

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Paperwhite 1 and 2
pl: Ten profil jest przeznaczony dla Amazon Kindle Paperwhite 1 i 2

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Voyage
pl: Ten profil przeznaczony jest dla urządzenia Amazon Kindle Voyage

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Paperwhite 3 and above
pl: Ten profil jest przeznaczony dla Amazon Kindle Paperwhite 3 i nowszych

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Oasis 2017, Paperwhite 2021 and above
pl: Ten profil jest przeznaczony dla Amazon Kindle Oasis 2017, Paperwhite 2021 i nowszych

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Scribe 2022 and above
pl: Ten profil jest dedykowany do Amazon Kindle Scribe 2022 i wersji nowszych

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Fire.
pl: Ten profil przeznaczony jest dla urządzenia Amazon Kindle Fire.

en: This profile is intended for the B&N Nook Color.
pl: Ten profil przeznaczony jest dla urządzenia B&N Nook Color.

en: This profile is intended for the PocketBook Pro 900 series of devices.
pl: Ten profil przeznaczony jest dla urządzeń z serii PocketBook Pro 900.

en: This profile is intended for the PocketBook Pro 912 series of devices.
pl: Ten profil przeznaczony jest dla urządzeń z serii PocketBook Pro 912.

en: This profile is intended for the PocketBook Lux (1-5) and Basic 4 series of devices.
pl: Ten profil przeznaczony jest dla urządzeń PocketBook Lux (1-5) oraz Basic 4.

en: This profile is intended for the PocketBook HD Touch (1-3) series of devices.
pl: Ten profil przeznaczony jest dla urządzeń z serii PocketBook HD Touch (1-3).

en: This profile is intended for the PocketBook Inkpad 3 and X series of devices.
pl: Ten profil przeznaczony jest dla urządzeń z serii PocketBook Inkpad 3 oraz PocketBook Inkpad X.

en: Installed plugins
pl: Zainstalowane wtyczki

en: Mapping for filetype plugins
pl: Mapowanie wtyczek dla różnych typów plików

en: Local plugin customization
pl: Lokalne dostosowanie wtyczek

en: Disabled plugins
pl: Wyłączone wtyczki

en: Enabled plugins
pl: Włączone wtyczki

en: Initialization of plugin %s failed with traceback:
pl: Inicjowanie wtyczki %s nie udało się – wygenerowane zostały komunikaty:

en:     %prog options
    
        Customize calibre by loading external plugins.
pl:     %prog options
    
        Dostosuj calibre poprzez załadowanie zewnętrznych wtyczek.

en: Add a plugin by specifying the path to the ZIP file containing it.
pl: Dodaj wtyczkę, podając ścieżkę do pliku, który ją zawiera.

en: For plugin developers: Path to the folder where you are developing the plugin. This command will automatically zip up the plugin and update it in calibre.
pl: Dla twórców wtyczek: ścieżka do folderu, w którym tworzysz wtyczkę. To polecenie automatycznie spakuje wtyczkę i zaktualizuje ją w Calibre.

en: Remove a custom plugin by name. Has no effect on builtin plugins
pl: Usuń własną wtyczkę - wg nazwy. Nie ma wpływu na wbudowane wtyczki

en: Customize plugin. Specify name of plugin and customization string separated by a comma. The customization string is the same as you would enter when customizing the plugin in the main calibre GUI.
pl: Dostosuj wtyczkę. Podaj nazwę wtyczki i ciąg dostosowywania oddzielony przecinkiem. Ciąg dostosowywania jest taki sam, jak podczas dostosowywania wtyczki w interfejsie graficznym calibre.

en: List all installed plugins
pl: Wyświetl wszystkie zainstalowane wtyczki

en: Enable the named plugin
pl: Włącz wtyczkę

en: Disable the named plugin
pl: Wyłącz wtyczkę

en: Catalog
pl: Katalog

en: News
pl: Wiadomości

en: Path to library ({0}) too long. It must be less than {1} characters.
pl: Ścieżka do biblioteki ({0}) jest za długa. Musi mieć mniej niż {1} znaków.

en: Path to library too long. It must be less than %d characters.
pl: Zbyt długa ścieżka do biblioteki. Musi być mniej niż %d znaków.

en: restored preference
pl: przywrócona preferencja

en: creating custom column
pl: tworzenie własnej kolumny

en: No label was provided
pl: Nie wskazano etykiety

en: The label must contain only lower case letters, digits and underscores, and start with a letter
pl: Etykieta może zawierać tylko małe litery, cyfry i podkreślniki oraz musi zaczynać się od litery

en: Dumping database to SQL
pl: Zapis bazy danych do SQL

en: Restoring database from SQL
pl: Odtwarzanie bazy danych z SQL

en: Completed
pl: Ukończone

en: Saved searches
pl: Zapisane wyszukiwania

en: Yes
pl: Tak

en: Recursion detected while processing Virtual library "%s"
pl: Wykryto rekursję podczas przetwarzania Biblioteka wirtualna "%s”

en: [Error in Virtual library {0}: {1}]
pl: [Błąd w bibliotece wirtualnej {0}: {1}]

en: Could not open the file: "{}". It is already opened in the following programs:
pl: Nie można otworzyć pliku: "{}". Jest on już używany w następujących programach:

en: Cover for %s
pl: Okładka dla %s

en: {0} format for {1}
pl: {0} format dla {1}

en: Extra file {0} for book {1}
pl: Dodatkowy plik {0} dla książki {1}

en: Added book ids: %s
pl: Id dodanych książek: %s

en: The following books were not added as they already exist in the database (see --duplicates option or --automerge option):
pl: Następujące książki nie zostały dodane, ponieważ już istnieją w bazie danych (patrz opcja --duplicates lub opcja --automerge):

en: Merged book ids: %s
pl: Połączone identyfikatory książek: %s

en: %prog add [options] file1 file2 file3 ...
    
    Add the specified files as books to the database. You can also specify folders, see
    the folder related options below.
pl: %prog add [options] file1 file2 file3 ...
    
    Dodaj określone pliki jako książki do bazy danych. Możesz także określić foldery, zobacz
    poniższe opcje związane z folderami.

en: Add books to database even if they already exist. Comparison is done based on book titles and authors. Note that the {} option takes precedence.
pl: Dodawaj książki do bazy danych, nawet jeśli już istnieją. Porównanie odbywa się na podstawie tytułów książek i autorów. Zauważ, że opcja {} ma pierwszeństwo.

en: If books with similar titles and authors are found, merge the incoming formats (files) automatically into existing book records. A value of "ignore" means duplicate formats are discarded. A value of "overwrite" means duplicate formats in the library are overwritten with the newly added files. A value of "new_record" means duplicate formats are placed into a new book record.
pl: Jeśli zostaną znalezione książki o podobnych tytułach i autorach, automatycznie połącz przychodzące formaty (pliki) z istniejącymi rekordami książek. Wartość „ignoruj” oznacza, że zduplikowane formaty są odrzucane. Wartość „nadpisuj” oznacza, że zduplikowane formaty w bibliotece są nadpisywane nowo dodanymi plikami. Wartość „nowy_record” oznacza, że zduplikowane formaty są umieszczane w nowym rekordzie książki.

en: Add an empty book (a book with no formats)
pl: Dodaj pustą książkę (książkę bez żadnych formatów)

en: Set the title of the added book(s)
pl: Określ tytuły dodanych książek

en: Set the authors of the added book(s)
pl: Określ autorów dodanych książek

en: Set the ISBN of the added book(s)
pl: Podaj ISBN dodanych książek

en: Set the identifiers for this book, e.g. -I asin:XXX -I isbn:YYY
pl: Ustaw identyfikatory tej książki, np. -I asin:XXX -I isbn:YYY

en: Set the tags of the added book(s)
pl: Podaj etykiety dla dodanych książek

en: Set the series of the added book(s)
pl: Podaj serie dla dodanych książek

en: Set the series number of the added book(s)
pl: Określ numer w cyklu dla dodanych książek

en: Path to the cover to use for the added book
pl: Ścieżka do okładki używanej dla dodanej książki

en: A comma separated list of languages (best to use ISO639 language codes, though some language names may also be recognized)
pl: Oddzielona przecinkami lista języków (najlepiej użyć kodów językowych ISO639, choć niektóre nazwy języków mogą również zostać rozpoznane)

en: ADDING FROM FOLDERS
pl: DODAWANIE Z FOLDERÓW

en: Options to control the adding of books from folders. By default only files that have extensions of known e-book file types are added.
pl: Opcje kontroli dodawania książek z folderów. Domyślnie dodawane są tylko pliki, które mają rozszerzenia znanych typów plików e-booków.

en: Assume that each folder has only a single logical book and that all files in it are different e-book formats of that book
pl: Załóżmy, że każdy folder ma tylko jedną książkę logiczną i że wszystkie znajdujące się w nim pliki mają różne formaty e-booków tej książki

en: Process folders recursively
pl: Przetwarzaj foldery rekurencyjnie

en: GLOB PATTERN
pl: SZABLON GLOBALNY

en: A filename (glob) pattern, files matching this pattern will be ignored when scanning folders for files. Can be specified multiple times for multiple patterns. For example: *.pdf will ignore all PDF files
pl: Wzorzec nazwy pliku (glob), pliki pasujące do tego wzorca będą ignorowane podczas skanowania folderów w poszukiwaniu plików. Można określić wielokrotnie dla wielu wzorów. Na przykład: *.pdf zignoruje wszystkie pliki PDF

en: A filename (glob) pattern, files matching this pattern will be added when scanning folders for files, even if they are not of a known e-book file type. Can be specified multiple times for multiple patterns.
pl: Wzorzec nazwy pliku (glob), pliki pasujące do tego wzorca zostaną dodane podczas skanowania folderów w poszukiwaniu plików, nawet jeśli nie są one znanego typu pliku e-book. Można określić wielokrotnie dla wielu wzorów.

en: You must specify at least one file to add
pl: Musisz podać co najmniej jeden plik do dodania

en: %prog add_custom_column [options] label name datatype
    
    Create a custom column. label is the machine friendly name of the column. Should
    not contain spaces or colons. name is the human friendly name of the column.
    datatype is one of: {0}
pl: %prog add_custom_column [options] label name datatype
    
    Stwórz własną kolumnę. label to nazwa kolumny w języku komputerowym. Nie
    powinna zawierać spacji ani dwukropka. name to nazwa ludzka kolumny.
    datatype to jeden z: {0}

en: This column stores tag like data (i.e. multiple comma separated values). Only applies if datatype is text.
pl: Ta kolumna przechowuje dane etykietopodobne (np. wielokrotne wartości oddzielone przecinkami). Ma zastosowanie tylko jeśli typ danych to tekst.

en: A dictionary of options to customize how the data in this column will be interpreted. This is a JSON  string. For enumeration columns, use --display="{\"enum_values\":[\"val1\", \"val2\"]}"
    There are many options that can go into the display variable.The options by column type are:
    composite: composite_template, composite_sort, make_category,contains_html, use_decorations
    datetime: date_format
    enumeration: enum_values, enum_colors, use_decorations
    int, float: number_format
    text: is_names, use_decorations
    
    The best way to find legal combinations is to create a custom column of the appropriate type in the GUI then look at the backup OPF for a book (ensure that a new OPF has been created since the column was added). You will see the JSON for the "display" for the new column in the OPF.
pl: Słownik opcji, określających jak będą interpretowane dane w tej kolumnie. Są one w formacie JSON. Do wyświetlenia kolumn można użyć --display="{\"enum_values\":[\"val1\", \"val2\"]}"
    Zmienna display może przyjąć wiele opcji. Dla kolejnych typów kolumn:
    złożone: composite_template, composite_sort, make_category, contains_html, use_decorations
    daty i czasu: date_format
    wyliczenia: enum_values, enum_colors, use_decorations
    liczbowe: number_format
    tekstowe: is_names, use_decorations
    
    Najlepszym sposobem na znalezienie właściwej kombinacji jest stworzenie własnej kolumny odpowiedniego typu w interfejsie użytkownika, a potem zajrzenie do pliku OPF książki (przy założeniu, że plik OPF został uaktualniony po stworzeniu kolumny). Tam znajduje się JSON dla nowej kolumny.

en: You must specify label, name and datatype
pl: Musisz wskazać etykietę, nazwę i typ danych

en: %prog add_format [options] id ebook_file
    
    Add the e-book in ebook_file to the available formats for the logical book identified by id. You can get id by using the search command. If the format already exists, it is replaced, unless the do not replace option is specified.
pl: %prog add_format [opcje] id plik_książki
    
    Dodaj plik_książki do dostępnych formatów książki o identyfikatorze id. Identyfikator można uzyskać za pomocą polecenia wyszukiwania. Jeśli format istnieje, zostanie zastąpiony - o ile nie użyto opcji nie zastępować.

en: Do not replace the format if it already exists
pl: Nie zamieniaj formatu jeśli istnieje

en: Add the file as an extra data file to the book, not an ebook format
pl: Dodaj plik jako dodatkowy plik danych do książki, a nie jako format ebooka.

en: You must specify an id and an e-book file
pl: Musisz podać identyfikator i plik książki

en: e-book file must have an extension
pl: plik książki musi mieć rozszerzenie

en: A %(fmt)s file already exists for book: %(id)d, not replacing
pl: Plik %(fmt)s już istnieje w książce: %(id)d i nie zostanie zamieniony

en: %prog backup_metadata [options]
    
    Backup the metadata stored in the database into individual OPF files in each
    books folder. This normally happens automatically, but you can run this
    command to force re-generation of the OPF files, with the --all option.
    
    Note that there is normally no need to do this, as the OPF files are backed up
    automatically, every time metadata is changed.
pl: %prog backup_metadata [options]
    
    Utwórz kopię zapasową metadanych przechowywanych w bazie danych w osobnych plikach OPF w każdym
    folder książek. Zwykle dzieje się to automatycznie, ale możesz to uruchomić
    polecenie, aby wymusić ponowne generowanie plików OPF, z opcją --all.
    
    Pamiętaj, że zwykle nie ma takiej potrzeby, ponieważ kopia zapasowa plików OPF jest tworzona
    automatycznie przy każdej zmianie metadanych.

en: Normally, this command only operates on books that have out of date OPF files. This option makes it operate on all books.
pl: Domyślnie to polecenie operuje na książkach, które mają nieaktualne pliki OPF. Ta opcja powoduje, że działaniem zostaną objęte wszystkie książki.

en: {} OPTIONS
pl: {} OPCJE

en: %prog catalog /path/to/destination.(csv|epub|mobi|xml...) [options]
    
    Export a catalog in format specified by path/to/destination extension.
    Options control how entries are displayed in the generated catalog output.
    Note that different catalog formats support different sets of options. To
    see the different options, specify the name of the output file and then the
    {} option.
pl: %prog catalog /path/to/destination.(csv|epub|mobi|xml...) [options]
    
    Wyeksportuj katalog w formacie określonym przez rozszerzenie ścieżki/do/miejsca docelowego.
    Opcje kontrolują sposób wyświetlania wpisów w generowanych danych wyjściowych katalogu.
    Zwróć uwagę, że różne formaty katalogów obsługują różne zestawy opcji. Do
    zobacz różne opcje, określ nazwę pliku wyjściowego, a następnie
    {} opcja.

en: Comma-separated list of database IDs to catalog.
    If declared, --search is ignored.
    Default: all
pl: Lista ID oddzielona przecinkami do katalogu.
    Jeśli jest zadeklarowane, --search jest ignorowane.
    Domyślnie: wszystkie (all)

en: Filter the results by the search query. For the format of the search query, please see the search-related documentation in the User Manual.
    Default: no filtering
pl: Filtruj wyniki wg zapytania wyszukiwania. Format zapytania wyszukiwania można znaleźć w dokumentacji wyszukiwania w Podręczniku użytkownika. Domyślnie: brak filtrowania

en: Show detailed output information. Useful for debugging
pl: Pokazuj szczegółową informację wyjściową. Przydatne przy debugowaniu

en: You must specify a catalog output file
pl: Musisz podać plik wyjściowy katalogu

en: Cannot generate a catalog in the {} format
pl: Nie można wygenerować katalogu w formacie {}

en: %prog check_library [options]
    
    Perform some checks on the filesystem representing a library. Reports are {0}
pl: %prog check_library [options]
    
    Wykonaj sprawdzenie w systemie plików biblioteki. Zgłoszenia są {0}

en: Output in CSV
pl: Wynik w CSV

en: Comma-separated list of reports.
    Default: all
pl: Lista raportów rozdzielona przecinkiem.
    Domyślnie: wszystkie

en: Comma-separated list of extensions to ignore.
    Default: all
pl: Lista rozszerzeń rozdzielona przecinkiem do zignorowania.
    Domyślnie: wszystkie

en: Comma-separated list of names to ignore.
    Default: all
pl: Lista nazw rozdzielona przecinkiem do zignorowania.
    Domyślnie: wszystkie

en: Vacuum the full text search database. This can be very slow and memory intensive, depending on the size of the database.
pl: Wyczyść bazę danych wyszukiwania pełnotekstowego. W zależności od rozmiaru bazy danych może to być bardzo powolne i wymagać dużej ilości pamięci.

en: Unknown report check
pl: Nieznany status raportu

en: Vacuuming database...
pl: Czyszczenie bazy danych...

en: %prog clone path/to/new/library
    
    Create a clone of the current library. This creates a new, empty library that has all the
    same custom columns, Virtual libraries and other settings as the current library.
    
    The cloned library will contain no books. If you want to create a full duplicate, including
    all books, then simply use your filesystem tools to copy the library folder.
pl: %prog clone path/to/new/library
    
    Utwórz klon bieżącej biblioteki. Tworzy to nową, pustą bibliotekę, która zawiera wszystkie
    takie same kolumny niestandardowe, biblioteki wirtualne i inne ustawienia, jak bieżąca biblioteka.
    
    Sklonowana biblioteka nie będzie zawierać żadnych książek. Jeśli chcesz utworzyć pełny duplikat, w tym
    wszystkie książki, a następnie po prostu użyj narzędzi systemu plików, aby skopiować folder biblioteki.

en: Error: You must specify the path to the cloned library
pl: Błąd: musisz podać ścieżkę do klonowanej biblioteki

en: The location for the new library is the same as the current library
pl: Lokalizacja nowej biblioteki jest taka sama jak lokalizacja bieżącej

en: %s is not empty. You must choose an empty folder for the new library.
pl: %s nie jest pusty. Musisz wybrać pusty folder dla nowej biblioteki.

en: %prog custom_columns [options]
    
    List available custom columns. Shows column labels and ids.
pl: %prog custom_columns [opcje]
    
    Wyświetla listę dostępnych, własnych kolumn. Pokazuje ich nazwę oraz id.

en: Show details for each column.
pl: Pokaż szczegóły dla każdej kolumny.

en: 
    %prog embed_metadata [options] book_id
    
    Update the metadata in the actual book files stored in the calibre library from
    the metadata in the calibre database.  Normally, metadata is updated only when
    exporting files from calibre, this command is useful if you want the files to
    be updated in place. Note that different file formats support different amounts
    of metadata. You can use the special value 'all' for book_id to update metadata
    in all books. You can also specify many book ids separated by spaces and id ranges
    separated by hyphens. For example: %prog embed_metadata 1 2 10-15 23
pl: 
    %prog embed_metadata [opcje] id_książki
    
    Uaktualnij metadane w plikach książki z biblioteki calibre na podstawie bazy danych biblioteki
    Domyślnie metadane są uaktualniane jedynie podczas eksportowania plików z calibre, to polecenie
    pozwala na uaktualnienie ich bez eksportu. Należy pamiętać, że różne formaty obsługują różne
    metadane. Można użyć specjalnej wartości 'all' jako id_książki, by uaktualnić metadane we wszystkich
    książkach w bibliotece. Można również podać wiele identyfikatorów książek, oddzielając je spacjami
    oraz zakresy identyfikatorów, w których są one oddzielone myślnikami. Na przykład:
    %prog embed_metadata 1 2 10-15 23

en: Only update metadata in files of the specified format. Specify it multiple times for multiple formats. By default, all formats are updated.
pl: Uaktualnij metadane wyłącznie w plikach o podanym formacie. Podaj wielokrotnie dla wielu formatów. Domyślnie uaktualniane są wszystkie formaty.

en: Processed {0} ({1} of {2})
pl: Przetworzono {0} ({1} z {2})

en: No book with id: {}
pl: Brak książki o id {}

en: %prog export [options] ids
    
    Export the books specified by ids (a comma separated list) to the filesystem.
    The export operation saves all formats of the book, its cover and metadata (in
    an OPF file). Any extra data files associated with the book are also saved.
    You can get id numbers from the search command.
pl: %prog export [opcje] ids
    
    Eksportuje książki określone przez ids (lista rozdzielana przecinkami) do systemu plików.
    Operacja eksportu zapisuje wszystkie formaty książki, jej okładkę i metadane (w pliku pliku OPF). Wszelkie dodatkowe pliki danych powiązane z książką są również zapisywane.
    Numery id można uzyskać za pomocą polecenia wyszukiwania.

en: Export all books in database, ignoring the list of ids.
pl: Eksportuj wszystkie książki w bazie, ignoruj listę identyfikatorów.

en: Export books to the specified folder. Default is
pl: Eksportuj książki do wybranego katalogu. Domyślny to

en: Export all books into a single folder
pl: Eksportuj wszystkie książki do pojedynczego katalogu

en: Report progress
pl: Postęp

en: Specifying this switch will turn this behavior off.
pl: Określając ten przełącznik wyłączysz to zachowanie.

en: You must specify some ids or the %s option
pl: Musisz określić jakieś id albo opcję %s

en: Full text indexing is not enabled on this library
pl: W tej bibliotece nie jest włączone indeksowanie pełnego tekstu

en: %prog fts_index [options] {enable}/{disable}/{status}/{reindex}
    
    Control the Full text search indexing process.
    
    {enable}
        Turns on FTS indexing for this library
    {disable}
        Turns off FTS indexing for this library
    {status}
        Shows the current indexing status
    {reindex}
        Can be used to re-index either particular books or
        the entire library. To re-index particular books
        specify the book ids as additional arguments after the
        {reindex} command. If no book ids are specified the
        entire library is re-indexed.
pl: %prog fts_index [opcje] {enable}/{disable}/{status}/{reindex}
    
    Kontroluje proces indeksowania wyszukiwania pełnotekstowego.
    
    {enable}
    Włącza indeksowanie FTS dla tej biblioteki
    {disable}
    Wyłącza indeksowanie FTS dla tej biblioteki
    {status}
    Pokazuje bieżący status indeksowania
    {reindex}
    Może być użyty do ponownego indeksowania poszczególnych książek lub
    całej biblioteki. Aby ponownie zindeksować poszczególne książki
    należy podać identyfikatory książek jako dodatkowe argumenty po poleceniu
    {reindex}. Jeśli nie podano identyfikatorów książek indeksowana jest cała biblioteka.

en: Wait till all books are indexed, showing indexing progress periodically
pl: Poczekaj, aż wszystkie książki zostaną zindeksowane, okresowo pokazując postęp indeksowania

en: The speed of indexing. Use fast for fast indexing using all your computers resources and slow for less resource intensive indexing. Note that the speed is reset to slow after every invocation.
pl: Szybkość indeksowania. Użyj szybko, aby szybko indeksować przy użyciu wszystkich zasobów komputera, i wolno, aby indeksować mniej zasobów. Zauważ, że prędkość jest resetowana do niskiej po każdym wywołaniu.

en: Error: You must specify the indexing action
pl: Błąd: Musisz określić akcję indeksowania

en: FTS Indexing is enabled
pl: Indeksowanie FTS jest włączone

en: {0} of {1} books files indexed
pl: Zaindeksowano {0} z {1} plików książek

en: FTS Indexing is disabled
pl: Indeksowanie FTS jest wyłączone

en: FTS indexing has been enabled
pl: Indeksowanie FTS zostało włączone

en: Re-indexing the entire library can take a long time. Are you sure?
pl: Ponowne indeksowanie całej biblioteki może zająć dużo czasu. Jesteś pewny?

en: Type {} to proceed, anything else to abort
pl: Wpisz {}, aby kontynuować, cokolwiek innego, aby przerwać

en: Disabling indexing will mean that all books will have to be re-checked when re-enabling indexing. Are you sure?
pl: Wyłączenie indeksowania oznacza, że ​​wszystkie książki będą musiały zostać ponownie sprawdzone przy ponownym włączeniu indeksowania. Jesteś pewny?

en: FTS indexing has been disabled
pl: Indeksowanie FTS zostało wyłączone

en: Waiting for FTS indexing to complete, press Ctrl-C to abort...
pl: Oczekując na zakończenie indeksowania FTS, naciśnij Ctrl-C, aby przerwać...

en: All books indexed!
pl: Zaindeksowano wszystkie książki!

en: Full text searching is not enabled on this library. Use the calibredb fts_index enable --wait-until-complete command to enable it
pl: Wyszukiwanie pełnotekstowe nie jest włączone w tej bibliotece. Użyj komendy calibredb fts_index enable --wait-until-complete, aby ją włączyć

en: {0} files out of {1} are not yet indexed, searching is disabled
pl: {0} plików z {1} nie jest jeszcze zindeksowanych, wyszukiwanie jest wyłączone

en: %prog fts_search [options] search expression
    
    Do a full text search on the entire library or a subset of it.
pl: %prog fts_search [options] search expression
    
    Wykonaj wyszukiwanie pełnotekstowe w całej bibliotece lub jej podzbiorze.

en: Include snippets of the text surrounding each match. Note that this makes searching much slower.
pl: Dołącz fragmenty tekstu otaczającego każde dopasowanie. Zauważ, że to znacznie spowalnia wyszukiwanie.

en: The marker used to indicate the start of a matched word inside a snippet
pl: Znacznik używany do wskazania początku dopasowanego słowa we fragmencie

en: The marker used to indicate the end of a matched word inside a snippet
pl: Znacznik używany do wskazania końca dopasowanego słowa we fragmencie

en: Only match on exact words not related words. So correction will not match correcting.
pl: Dopasuj tylko dokładne słowa, które nie są powiązane. Więc korekta nie będzie pasować do korekty.

en: Restrict the searched books, either using a search expression or ids. For example: ids:1,2,3 to restrict by ids or search:tag:foo to restrict to books having the tag foo.
pl: Ogranicz wyszukiwane książki, używając wyrażenia wyszukiwania lub identyfikatorów. Na przykład: ids:1,2,3, aby ograniczyć według identyfikatorów lub search:tag:foo, aby ograniczyć do książek z tagiem foo.

en: The format to output the search results in. Either "text" for plain text or "json" for JSON output.
pl: Format, w którym mają być wyświetlane wyniki wyszukiwania. „text” dla zwykłego tekstu lub „json” dla danych wyjściowych JSON.

en: How much of the library must be indexed before searching is allowed, as a percentage. Defaults to 90
pl: Jaka część biblioteki musi zostać zindeksowana, zanim wyszukiwanie będzie dozwolone, w procentach. Domyślnie 90

en: {0} by {1}
pl: {0} autorstwa {1}

en: Error: You must specify the search expression
pl: Błąd: Musisz podać szukane wyrażenie

en: No template specified
pl: Nie określono szablonu

en: Template not allowed
pl: Niedozwolony szablon

en: The use of templates is disallowed when connecting to remote servers for security reasons
pl: Używanie szablonów jest niedozwolone podczas łączenia się ze zdalnymi serwerami ze względów bezpieczeństwa

en: You must provide a template
pl: Musisz podać szablon

en: %prog list [options]
    
    List the books available in the calibre database.
pl: %prog list [options]
    
    Wyświetl książki dostępne w bazie danych calibre.

en: The fields to display when listing books in the database. Should be a comma separated list of fields.
    Available fields: %s
    Default: %%default. The special field "all" can be used to select all fields. In addition to the builtin fields above, custom fields are also available as *field_name, for example, for a custom field #rating, use the name: *rating
pl: Pola do wyświetlenia podczas wyświetlania książek w bazie danych. Powinna być oddzielona przecinkami lista pól
    Dostępne pola: %s
    Domyślnie: %% domyślnie. Do wybrania wszystkich pól można użyć specjalnego pola „wszystkie”. Oprócz wbudowanych pól powyżej pola niestandardowe są również dostępne jako *nazwa_pola, na przykład dla niestandardowego pola #oceń, użyj nazwy: *ocena

en: Sort results in ascending order
pl: Posortuj wyniki rosnąco

en: Filter the results by the search query. For the format of the search query, please see the search related documentation in the User Manual. Default is to do no filtering.
pl: Filtruj wyniki wg zapytania wyszukiwania. Format zapytania wyszukiwania można znaleźć w dokumentacji wyszukiwania w Podręczniku użytkownika. Domyślnie brak filtrowania.

en: The maximum width of a single line in the output. Defaults to detecting screen size.
pl: Maksymalna szerokość pojedynczej linii w pliku wynikowym. Domyślnie dostosowana do wykrytego rozmiaru ekranu.

en: The string used to separate fields. Default is a space.
pl: Znak używany do oddzielania pól. Domyślny to spacja.

en: The prefix for all file paths. Default is the absolute path to the library folder.
pl: Przedrostek dla wszystkich ścieżek do plików. Domyślnie jest to ścieżka absolutna do folderu biblioteki.

en: The maximum number of results to display. Default: all
pl: Maksymalna liczba wyświetlanych rezultatów. Domyślnie: all

en: Generate output in JSON format, which is more suitable for machine parsing. Causes the line width and separator options to be ignored.
pl: Generuj wynik w formacie JSON, bardziej odpowiednim do przetwarzania maszynowego. W tym przypadku szerokość wiersza i separator są ignorowane.

en: The template to run if "{}" is in the field list. Note that templates are ignored while connecting to a calibre server. Default: None
pl: Szablon do uruchomienia, jeśli „{}” znajduje się na liście pól. Należy pamiętać, że szablony są ignorowane podczas łączenia się z serwerem calibre. Domyślnie: brak szablonu

en: Path to a file containing the template to run if "{}" is in the field list. Default: None
pl: Ścieżka do pliku zawierającego szablon do uruchomienia, jeśli na liście pól znajduje się „{}”. Domyślnie: Brak

en: Heading for the template column. Default: %default. This option is ignored if the option {} is set
pl: Nagłówek kolumny szablonu. Domyślnie: %domyślnie. Ta opcja jest ignorowana, jeśli ustawiona jest opcja {}

en: %prog list_categories [options]
    
    Produce a report of the category information in the database. The
    information is the equivalent of what is shown in the Tag browser.
pl: %prog list_categories [options]
    
    Utwórz raport informacji o kategoriach w bazie danych. The
    informacja jest odpowiednikiem tego, co jest wyświetlane w przeglądarce znaczników.

en: Output only the number of items in a category instead of the counts per item within the category
pl: Wyprowadź tylko taką ilość elementów w kategorii zamiast wyliczać na każdy element wewnątrz kategorii

en: The type of CSV file to produce. Choices: {}
pl: Rodzaj pliku CSV do utworzenia. Wybór: {}

en: Comma-separated list of category lookup names. Default: all
pl: Lista kategorii wyszukiwań nazw oddzielona przecinkami. Domyślnie: wszystkie

en: CATEGORY ITEMS
pl: ELEMENTY KATEGORII

en: %prog remove ids
    
    Remove the books identified by ids from the database. ids should be a comma separated list of id numbers (you can get id numbers by using the search command). For example, 23,34,57-85 (when specifying a range, the last number in the range is not included).
pl: %prog remove ids
    
    Usuń książki zidentyfikowane przez identyfikatory z bazy danych. ids powinny być oddzieloną przecinkami listą numerów identyfikacyjnych (numery identyfikacyjne można uzyskać za pomocą polecenia wyszukiwania). Na przykład 23,34,57-85 (przy określaniu zakresu ostatnia liczba z zakresu nie jest uwzględniana).

en: Do not use the {}
pl: Nie używaj {}

en: You must specify at least one book to remove
pl: Wybierz co najmniej jedną książkę do usunięcia

en: %prog remove_custom_column [options] label
    
    Remove the custom column identified by label. You can see available
    columns with the custom_columns command.
pl: %prog remove_custom_column [options] label
    
    Usuń niestandardową kolumnę oznaczoną etykietą. Możesz zobaczyć dostępne
    kolumny z poleceniem custom_columns.

en: Do not ask for confirmation
pl: Nie pytaj o potwierdzenie

en: You will lose all data in the column: %s. Are you sure (y/n)?
pl: Utracone zostaną wszelkie dane z kolumny: %s. Czy jesteś tego pewien (y/n)?

en: y
pl: t

en: No column named %s found. You must use column labels, not titles. Use calibredb custom_columns to get a list of labels.
pl: Nie znaleziono kolumny o nazwie %s. Należy użyć nazw kolumn, a nie tytułów. Skorzystaj z polecenia calibredb custom_columns, wyświetlić listę nazw kolumn.

en: Error: You must specify a column label
pl: Błąd: Musisz podać nagłówek kolumny

en: 
    %prog remove_format [options] id fmt
    
    Remove the format fmt from the logical book identified by id. You can get id by using the search command. fmt should be a file extension like LRF or TXT or EPUB. If the logical book does not have fmt available, do nothing.
pl: 
    %prog remove_format [options] id fmt
    
    Usuń format fmt z księgi logicznej zidentyfikowanej przez id. Możesz uzyskać id za pomocą polecenia wyszukiwania. fmt powinno być rozszerzeniem pliku, takim jak LRF, TXT lub EPUB. Jeśli książka logiczna nie ma dostępnego fmt, nie rób nic.

en: You must specify an id and a format
pl: Musisz podać identyfikator i format książki

en: %prog restore_database [options]
    
    Restore this database from the metadata stored in OPF files in each
    folder of the calibre library. This is useful if your metadata.db file
    has been corrupted.
    
    WARNING: This command completely regenerates your database. You will lose
    all saved searches, user categories, plugboards, stored per-book conversion
    settings, and custom recipes. Restored metadata will only be as accurate as
    what is found in the OPF files.
pl: %prog restore_database [options]
    
    Przywróć tę bazę danych z metadanych przechowywanych w plikach OPF w każdym
    folder biblioteki calibre. Jest to przydatne, jeśli plik metadata.db
    został uszkodzony.
    
    OSTRZEŻENIE: To polecenie całkowicie regeneruje twoją bazę danych. Przegrasz
    wszystkie zapisane wyszukiwania, kategorie użytkowników, wtyczki, zapisane konwersje według książki
    ustawienia i niestandardowe przepisy. Przywrócone metadane będą tak dokładne, jak
    co znajduje się w plikach OPF.

en: Really do the recovery. The command will not run unless this option is specified.
pl: Naprawdę dokonaj przywrócenia. Ta komenda nie uruchomi się dopóki ta opcja nie zostanie określona.

en: You must provide the %s option to do a recovery
pl: Wykonaj to polecenie z opcją %s, aby przywrócić bazę danych

en: %prog saved_searches [options] (list|add|remove)
    
    Manage the saved searches stored in this database.
    If you try to add a query with a name that already exists, it will be
    replaced.
    
    Syntax for adding:
    
    %prog saved_searches add search_name search_expression
    
    Syntax for removing:
    
    %prog saved_searches remove search_name
pl: %prog saved_searches [options] (list|add|remove)
    
    Zarządzaj zapisanymi wyszukiwaniami przechowywanymi w tej bazie danych.
    Jeśli spróbujesz dodać zapytanie o nazwie, która już istnieje, będzie to
    wymieniony.
    
    Składnia dodawania:
    
    %prog saved_searches add search_name search_expression
    
    Składnia do usuwania:
    
    %p rog saved_searches remove search_name

en: Name:
pl: Nazwa:

en: Search string:
pl: Wyszukanie:

en: Error: You must specify a name and a search string
pl: Błąd: Musisz wskazać nazwę i wyszukiwanie

en: added
pl: dodano

en: Error: You must specify a name
pl: Błąd: Musisz podać nazwę

en: removed
pl: usunięto

en: Error: Action %s not recognized, must be one of: (add|remove|list)
pl: Błąd: Akcja %s nierozpoznana, musi być jedno z: (dodaj|usuń|lista)

en: Failed to parse search query: ({0}) with error: {1}
pl: Nie udało się przeanalizować wyszukiwania:: ({0}) błąd: {1}

en: %prog search [options] search expression
    
    Search the library for the specified search term, returning a comma separated
    list of book ids matching the search expression. The output format is useful
    to feed into other commands that accept a list of ids as input.
    
    The search expression can be anything from calibre's powerful search query
    language, for example: %prog search {0}
pl: %prog search [options] search expression
    
    Przeszukaj bibliotekę dla określonego wyszukiwanego terminu, zwracając przecinek rozdzielony
    lista identyfikatorów książek pasujących do wyrażenia wyszukiwania. Format wyjściowy jest przydatny
    do zasilania innych poleceń, które akceptują listę identyfikatorów jako dane wejściowe.
    
    Wyrażenie wyszukiwania może być dowolne z potężnego zapytania wyszukiwania calibre
    język, na przykład: %prog search {0}

en: The maximum number of results to return. Default is all results.
pl: Maksymalna liczba wyświetlanych rezultatów. Domyślnie wszystkie.

en: No books matching the search expression:
pl: Nie ma pasujących do wyszukiwanego wyrażenia książek:

en: No book with id {} exists
pl: Brak książek z identyfikatorem {}

en: No column with name {} exists
pl: Brak kolumny o nazwie {}

en: Data set to: {} [{}]
pl: Dane ustawiono na: {} [{}]

en: Data set to: {}
pl: Dane ustawiono na: {}

en: %prog set_custom [options] column id value
    
    Set the value of a custom column for the book identified by id.
    You can get a list of ids using the search command.
    You can get a list of custom column names using the custom_columns
    command.
pl: %prog set_custom [options] column id value
    
    Ustaw wartość kolumny niestandardowej dla książki identyfikowanej przez identyfikator.
    Możesz uzyskać listę identyfikatorów za pomocą polecenia wyszukiwania.
    Możesz uzyskać listę niestandardowych nazw kolumn za pomocą custom_columns
    Komenda.

en: If the column stores multiple values, append the specified values to the existing ones, instead of replacing them.
pl: Jeśli kolumna przechowuje wielokrotne wartości, dołącz określone wartości do istniejących, zamiast je zastępować.

en: Error: You must specify a field name, id and value
pl: Błąd: Musisz określić identyfikator, nazwę i wartość pola

en: 
    %prog set_metadata [options] book_id [/path/to/metadata.opf]
    
    Set the metadata stored in the calibre database for the book identified by
    book_id from the OPF file metadata.opf. book_id is a book id number from the
    search command. You can get a quick feel for the OPF format by using the
    --as-opf switch to the show_metadata command. You can also set the metadata of
    individual fields with the --field option. If you use the --field option, there
    is no need to specify an OPF file.
pl: 
    %prog set_metadata [options] book_id [/path/to/metadata.opf]
    
    Ustaw metadane przechowywane w bazie danych calibre dla księgi identyfikowanej przez
    book_id z pliku OPF metadata.opf. book_id to numer identyfikacyjny książki z
    polecenie wyszukiwania. Możesz szybko zapoznać się z formatem OPF, używając pliku
    --as-opf przełącz na polecenie show_metadata. Możesz także ustawić metadane pliku
    poszczególne pola za pomocą opcji --field. Jeśli użyjesz opcji --field, tam
    nie ma potrzeby określania pliku OPF.

en: The field to set. Format is field_name:value, for example: {0} tags:tag1,tag2. Use {1} to get a list of all field names. You can specify this option multiple times to set multiple fields. Note: For languages you must use the ISO639 language codes (e.g. en for English, fr for French and so on). For identifiers, the syntax is {0} {2}. For boolean (yes/no) fields use true and false or yes and no.
pl: Pole do zmiany w formacie nazwa_pola:wartość. Na przykład {0} tags:etykieta1,etykieta2. Użyj {1} jeśli chcesz otrzymać listę wszystkich pól. Możesz użyć tej opcji wielokrotnie, aby zmienić jednocześnie wiele pól. Uwaga: dla języków należy użyć kodów języków zgodnych z ISO639 (tzn. en dla angielskiego, fr dla francuskiego, pl dla polskiego itd.) Dla identyfikatorów należy użyć składni {0} {2}. W przypadku pól boolean (tak/nie) należy użyć true/false albo tak/nie.

en: List the metadata field names that can be used with the --field option
pl: Lista pól, które mogą być użyte z opcją --field

en: Field name
pl: Nazwa pola

en: Title
pl: Tytuł

en: You must specify a record id as the first argument
pl: Musisz podać identyfikator rekordu jako pierwszy argument

en: You must specify either a field or an OPF file
pl: Musisz określić pole lub plik OPF

en: The OPF file %s does not exist
pl: Plik OPF %s nie istnieje

en: No book with id: %s in the database
pl: W bazie nie ma książki o id %s

en: {} is not a known field
pl: {} jest nieznanym polem

en: The value {!r} is not a valid series index
pl: Wartość {!r} nie jest prawidłowym indeksem serii

en: 
    %prog show_metadata [options] id
    
    Show the metadata stored in the calibre database for the book identified by id.
    id is an id number from the search command.
pl: 
    %prog show_metadata [options] id
    
    Pokaż metadane przechowywane w bazie danych calibre dla księgi identyfikowanej przez identyfikator.
    id to numer identyfikacyjny z polecenia wyszukiwania.

en: Print metadata in OPF form (XML)
pl: Wydrukuj metadane w formacie OPF (XML)

en: You must specify an id
pl: Musisz podać identyfikator

en: The {} command is not supported with remote (server based) libraries
pl: Polecenie {} nie jest obsługiwane w przypadku bibliotek zdalnych (opartych na serwerze)

en: GLOBAL OPTIONS
pl: OPCJE GLOBALNE

en: show this help message and exit
pl: wyświetla ten tekst pomocy i kończy działanie

en: show program's version number and exit
pl: wyświetla wersję programu i kończy działanie

en: Username for connecting to a calibre Content server
pl: Nazwa użytkownika służąca do połączenia się z serwerem zawartości calibre

en: Password for connecting to a calibre Content server. To read the password from standard input, use the special value: {0}. To read the password from a file, use: {1} (i.e. <f: followed by the full path to the file and a trailing >). The angle brackets in the above are required, remember to escape them or use quotes for your shell.
pl: Hasło do połączenia z serwerem treści calibre. Aby odczytać hasło ze standardowego wejścia, użyj specjalnej wartości: {0}. Aby odczytać hasło z pliku, użyj: {1} (tj. <f: followed by the full path to the file and a trailing >). Wymagane są nawiasy kątowe podane powyżej, pamiętaj, aby je uciec lub użyj cudzysłowu dla swojej powłoki.

en: The timeout, in seconds, when connecting to a calibre library over the network. The default is two minutes.
pl: Limit czasu w sekundach podczas łączenia się z biblioteką calibre przez sieć. Wartość domyślna to dwie minuty.

en: %%prog command [options] [arguments]
    
    %%prog is the command line interface to the calibre books database.
    
    command is one of:
      %s
    
    For help on an individual command: %%prog command --help
pl: %%prog polecenie [opcje] [argumenty]
    
    %%prog to program obsługi bazy danych calibre.
    
    Dostępne polecenia:
      %s
    
    Aby uzyskać informacje o poszczególnych poleceniach,
    wpisz: %%prog polecenie --help

en: Enter the password:
pl: Wprowadź hasło:

en: Another calibre program such as {} or the main calibre program is running. Having multiple programs that can make changes to a calibre library running at the same time is a bad idea. calibredb can connect directly to a running calibre Content server, to make changes through it, instead. See the documentation of the {} option for details.
pl: Uruchomiony jest inny program calibre, taki jak {} lub główny program calibre. Posiadanie wielu programów, które mogą wprowadzać zmiany w działającej jednocześnie bibliotece calibre, to zły pomysł. calibredb może łączyć się bezpośrednio z działającym serwerem Calibre Content, aby zamiast tego dokonywać zmian za jego pośrednictwem. Szczegółowe informacje można znaleźć w dokumentacji opcji {}.

en: Error: You must specify a command from the list above
pl: Błąd: musisz określić polecenie z powyższej listy

en: On Device
pl: Na urządzeniu

en: Main
pl: Główna

en: Card A
pl: Karta A

en: Card B
pl: Karta B

en: Extracting text from the {0} file of size {1} took too long
pl: Wyodrębnianie tekstu z pliku {0} o rozmiarze {1} trwało zbyt długo

en: Invalid field: %s
pl: Nieprawidłowe pole: %s

en: Failed to read from document for {path} with error: {error}
pl: Nie udało się odczytać z dokumentu: {path} z błędem: {error}

en: Failed to parse document for: {0} with error: {1}
pl: Nie udało się przeanalizować dokumentu: {0} z błędem: {1}

en: The item {old_item_val} does not exist in the {field} column in the restored database, could not restore its notes
pl: Element {old_item_val} nie istnieje w kolumnie {field} w przywróconej bazie danych, nie można przywrócić zawartych w nim notatek.

en: Some resources for {} were missing
pl: Nie znaleziono niektórych zasobów dla {}

en: Failed to set note for {path} with error: {error}
pl: Nie udało się ustawić notatki dla: {path} z błędem: {error}

en: Starting restoring preferences and column metadata
pl: Zaczynam odzyskiwanie ustawień i metadanych kolumn

en: Cannot restore preferences. Backup file not found.
pl: Nie można odtworzyć ustawień. Brak pliku kopii zapasowej.

en: Finished restoring preferences and column metadata
pl: Odzyskiwanie ustawień i metadanych kolumn zostało zakończone

en: Finished restoring preferences
pl: Odzyskiwanie ustawień zakończone

en: Restoring preferences and column metadata failed
pl: Odzyskiwanie ustawień i metadanych kolumn nie udało się

en: Processed
pl: Przetworzony

en: Creating custom column
pl: Tworzenie własnej kolumny

en: Invalid regular expression: {!r} with error: {}
pl: Niepoprawne wyrażenie regularne: {!r} z błędem: {}

en: today
pl: dzisiaj

en: yesterday
pl: wczoraj

en: thismonth
pl: w tym miesiącu

en: daysago
pl: dnitemu

en: Number conversion error: {0}
pl: Błąd konwersji liczby {0}

en: Date conversion error: {0}
pl: Błąd konwersji daty: {0}

en: Non-numeric value in query: {0}
pl: Nieliczbowa wartość w zapytaniu: {0}

en: Non-numeric value in column {0}: {1}
pl: Wartość nieliczbowa w kolumnie {0}: {1}

en: No
pl: Nie

en: unchecked
pl: niezaznaczony

en: checked
pl: zaznaczony

en: empty
pl: pusty

en: blank
pl: pusty

en: Invalid boolean query "{0}"
pl: Niepoprawne zapytanie logiczne „{0}”

en: No such Virtual library: {}
pl: Brak takiej wirtualnej biblioteki: {}

en: Virtual library search is recursive: {}
pl: Wyszukiwanie w bibliotece wirtualnej jest rekurencyjne: {}

en: Recursive query group detected: {0}
pl: Wykryto rekurencyjną grupę zapytań: {0}

en: search template: missing or invalid separator. Valid separators are: {}
pl: szablon wyszukiwania: brakujący lub nieprawidłowy separator. Prawidłowe separatory to: {}

en: calculating time left
pl: obliczanie pozostałego czasu

en: almost done
pl: prawie skończona

en: ~{} left
pl: ~{} pozostało

en: {0}
    
    Various command line interfaces useful for debugging calibre. With no options,
    this command starts an embedded Python interpreter. You can also run the main
    calibre GUI, the calibre E-book viewer and the calibre editor in debug mode.
    
    It also contains interfaces to various bits of calibre that do not have
    dedicated command line tools, such as font subsetting, the E-book diff tool and so
    on.
    
    You can also use %prog to run standalone scripts. To do that use it like this:
    
        {1}
    
    Everything after the -- is passed to the script. You can also use calibre-debug
    as a shebang in scripts, like this:
    
        {2}
pl: {0}
    
    Różne interfejsy wiersza poleceń przydatne do debugowania calibre. Bez opcji,
    to polecenie uruchamia osadzony interpreter Pythona. Możesz także uruchomić main
    calibre GUI, przeglądarka e-booków calibre i edytor calibre w trybie debugowania.
    
    Zawiera również interfejsy do różnych bitów calibre, których nie ma
    dedykowane narzędzia wiersza poleceń, takie jak ustawianie podrzędnych czcionek, narzędzie do porównywania e-booków i tak dalej
    na.
    
    Możesz także użyć %prog do uruchamiania samodzielnych skryptów. Aby to zrobić, użyj go w ten sposób:
    
         {1}
    
    Wszystko po -- jest przekazywane do skryptu. Możesz także użyć calibre-debug
    jako shebang w skryptach, jak to:
    
         {2}

en: %prog [options]
pl: %prog [opcje]

en: Run Python code.
pl: Uruchom kod Pythona.

en: Run the Python code in file.
pl: Uruchom kod Pythona w pliku.

en: Subset the specified font. Use -- after this option to pass option to the font subsetting program.
pl: Zredukuj określoną czcionkę. Użycie -- po tej opcji należy podać parametry przekazywane do programu redukującego czcionki.

en: Debug device detection
pl: Debuguj wykrycie urządzenia

en: Run the GUI with a debug console, logging to the specified path. For internal use only, use the -g option to run the GUI in debug mode
pl: Uruchom z konsolą debugowania i zapisywaniem logu we wskazanej ścieżce. Wyłącznie dla programistów, użyj opcji -g aby uruchomić GUI w trybie debugowania

en: Don't run with the DEBUG flag set
pl: Nie uruchamiaj z ustawioną flagą DEBUG

en: Output the paths necessary to setup the calibre environment
pl: Wyświetl ścieżki niezbędne do ustawienia środowiska calibre

en: Add a simple plugin (i.e. a plugin that consists of only a .py file), by specifying the path to the py file containing the plugin code.
pl: Dodaj prostą wtyczkę (tj. wtyczkę, składającą się wyłącznie z pliku .py), podając ścieżkę do pliku py, zawierającego kod programu.

en: Inspect the MOBI file(s) at the specified path(s)
pl: Sprawdź plik(i) w podanym katalogu

en: Explode the book into the specified folder.
    Usage: -x file.epub output_dir
    Exports the book as a collection of HTML files and metadata, which you can edit using standard HTML editing tools. Works with EPUB, AZW3, HTMLZ and DOCX files.
pl: Rozbij książkę do określonego folderu.
    Użycie: -x plik.epub katalog_wyjściowy
    Eksportuje książkę jako zbiór plików HTML i metadanych, które można edytować za pomocą standardowych narzędzi do edycji HTML. Działa z plikami EPUB, AZW3, HTMLZ i DOCX.

en: Implode a previously exploded book.
    Usage: -i output_dir file.epub
    Imports the book from the files in output_dir which must have been created by a previous call to --explode-book. Be sure to specify the same file type as was used when exploding.
pl: Łączenie wcześniej podzielonej książki
    Użycie: -i katalog_wyjsciowy plik.epub
    Importuje książkę z plików znajdujących się w katalog_wyjsciowy, który został utworzony przez wcześniejsze wywołanie --explode-book. Pamiętaj aby wybrać taki sam typ pliku jak podczas dzielenia książki.

en: Export all calibre data (books/settings/plugins). Normally, you will be asked for the export folder and the libraries to export. You can also specify them as command line arguments to skip the questions. Use absolute paths for the export folder and libraries. The special keyword "all" can be used to export all libraries. Examples:
    
      calibre-debug --export-all-calibre-data  # for interactive use
      calibre-debug --export-all-calibre-data /path/to/empty/export/folder /path/to/library/folder1 /path/to/library2
      calibre-debug --export-all-calibre-data /export/folder all  # export all known libraries
pl: Wyeksportuj wszystkie dane calibre (książki/ustawienia/wtyczki). Zwykle zostaniesz poproszony o podanie folderu eksportu i bibliotek do wyeksportowania. Można również określić je jako argumenty wiersza poleceń, aby pominąć pytania. Użyj bezwzględnych ścieżek dla folderu eksportu i bibliotek. Specjalne słowo kluczowe "all" może być użyte do wyeksportowania wszystkich bibliotek. Przykłady:
    
    calibre-debug --export-all-calibre-data # for interactive use
    calibre-debug --export-all-calibre-data /path/to/empty/export/folder /path/to/library/folder1 /path/to/library2
    calibre-debug --export-all-calibre-data /export/folder all # export all known libraries

en: Import previously exported calibre data
pl: Importuj uprzednio eksportowane dane

en: Cause a running calibre instance, if any, to be shutdown. Note that if there are running jobs, they will be silently aborted, so use with care.
pl: Powoduje zamknięcie wszystkich uruchomionych instancji calibre. Należy pamiętać, że wszystkie niezakończone zadania zostaną przerwane więc należy używać tego przełącznika ostrożnie.

en: Test binary modules in build
pl: Testuj moduły binarne w buildzie

en: Run a plugin that provides a command line interface. For example:
    calibre-debug -r "Plugin name" -- file1 --option1
    Everything after the -- will be passed to the plugin as arguments.
pl: Uruchom wtyczkę, która udostępnia interfejs wiersza poleceń. Na przykład:
    calibre-debug -r "Nazwa wtyczki" -- file1 --option1
    Wszystko po -- zostanie przekazane do wtyczki jako argumenty.

en: Run the named test(s). Use the special value "all" to run all tests. If the test name starts with a period it is assumed to be a module name. If the test name starts with @ it is assumed to be a category name.
pl: Uruchom nazwane testy. Użyj specjalnej wartości „all”, aby uruchomić wszystkie testy. Jeśli nazwa testu zaczyna się od kropki, zakłada się, że jest to nazwa modułu. Jeśli nazwa testu zaczyna się od @, zakłada się, że jest to nazwa kategorii.

en: Run the calibre diff tool. For example:
    calibre-debug --diff file1 file2
pl: Uruchom narzędzie porównywania calibre. Np:
    calibre-debug --diff plik1 plik2

en: (Un)register calibre from Windows Default Programs.
pl: (Wy)rejestruj calibre z domyślnych programów Windows.

en: Convert the specified EPUB file to KEPUB without doing a full conversion. This is what the Kobo driver does when sending files to the device.
pl: Przekształć określony plik EPUB na KEPUB ale bez wykonywania pełnej konwersji. Funkcja opisuje działanie sterownika Kobo podczas wysyłania plików do urządzenia.

en: Convert the specified KEPUB file to EPUB without doing a full conversion. This is what the Kobo driver does when importing files from the device.
pl: Przekształć określony plik KEPUB na EPUB ale bez wykonywania pełnej konwersji. Funkcja opisuje działanie sterownika Kobo podczas odbierania plików z urządzenia

en: Debug log
pl: Dziennik debugowania

en: No plugin named %s found
pl: Nie znaleziono wtyczki o nazwie %s

en: Communicate with Android phones.
pl: Umożliwia komunikację z telefonami z Androidem.

en: Comma separated list of folders to send e-books to on the device's <b>main memory</b>. The first one that exists will be used
pl: Oddzielona przecinkami lista folderów, do których można wysyłać e-booki w <b>pamięci głównej</b> urządzenia. Zostanie użyty pierwszy istniejący

en: Comma separated list of folders to send e-books to on the device's <b>storage cards</b>. The first one that exists will be used
pl: Oddzielone przecinkami lista folderów, do których można wysyłać e-booki na <b>kartach pamięci</b> urządzenia. Zostanie użyty pierwszy istniejący

en: Communicate with S60 phones.
pl: Umożliwia komunikację z telefonami S60.

en: Communicate with WebOS tablets.
pl: Umożliwia komunikację z tabletami z systemem WebOS.

en: Communicate with the Binatone Readme e-book reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem Binatone Readme.

en: Communicate with the Blackberry smart phone.
pl: Umożliwia komunikację z telefonami Blackberry.

en: Communicate with the Blackberry Playbook.
pl: Umożliwia komunikację z Blackberry playbook.

en: Communicate with BOEYE BEX Serial e-book readers.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikami BOEYE BEX Serial.

en: Communicate with BOEYE BDX serial e-book readers.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikami BOEYE BDX Serial.

en: Communicate with the Cybook Gen 3/Opus e-book reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem Cybook Gen 3/Opus.

en: Communicate with the Cybook Orizon e-book reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem Cybook Orizon.

en: Card A folder
pl: Folder karty A

en: Enter the folder where the books are to be stored when sent to the memory card. This folder is prepended to any send to device template
pl: Podaj folder, w którym są przechowywane książki przesyłane do karty pamięci. Ten folder jest dodawany do każdego szablonu przesyłania do urządzenia

en: Communicate with the Cybook Muse e-book reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem Cybook Muse.

en: Communicate with the Bookeen Diva HD e-book reader.
pl: Komunikacja z czytnikiem e-book Bookeen Diva HD.

en: Communicate with the EB600 e-book reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem EB600.

en: Communicate with the Tolino Shine and Vision readers
pl: Umożliwia komunikację z czytnikami Tolino Shine i Vision

en: Swap main and card A
pl: Zamień główną pamięć i kartę A

en: Check this box if the device's main memory is being seen as card a and the card is being seen as main memory. Some tolino devices may need this option.
pl: Zaznacz tę opcję jeżeli główna pamięć urządzenia jest widoczna jako karta, a karta jest widoczna jako główna pamięć. Niektóre urządzenia Tolino mogą wymagać tę opcję.

en: Communicate with the Astak Mentor EB600
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem Astak Mentor EB600

en: Communicate with the PocketBook 301 Reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem PocketBook 301.

en: Communicate with the PocketBook 515/602/603/902/903/Pro 912 reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikami PocketBook 515/602/603/902/903/Pro 912.

en: Communicate with the PocketBook 622 and 623 readers.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikami PocketBook 622 i 623.

en: Communicate with the PocketBook 360+ reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem PocketBook 360+.

en: Communicate with the PocketBook 701
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem PocketBook 701

en: Communicate with the PocketBook 740
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem PocketBook 740

en: Communicate with the Infibeam Pi2 reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem Infibeam Pi2.

en: Communicate with the Entourage Edge.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem Entourage Edge.

en: Communicate with the ESlick e-book reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem ESlick.

en: Communicate with the Sigmatek e-book reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem Sigmatek.

en: Use an arbitrary folder as a device.
pl: Użyj wybranego folderu jako urządzenia.

en: Device interface
pl: Interfejs urządzenia

en: Communicate with Hanlin V3 e-book readers.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikami Hanlin V3.

en: Communicate with Hanlin V5 e-book readers.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikami Hanlin V5.

en: Communicate with the BOOX e-book reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem BOOX.

en: Comma separated list of folders to send e-books to on the device. The first one that exists will be used.
pl: Oddzielona przecinkami lista folderów, do których można wysyłać e-booki na urządzeniu. Zostanie użyty pierwszy, który istnieje.

en: Communicate with the Hanvon N520 e-book reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem Hanvon N520.

en: Communicate with the Kibano e-book reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem Kibano.

en: Communicate with The Book reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem The Book.

en: Communicate with the Libre Air reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem Libre Air.

en: Communicate with the SpringDesign Alex e-book reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem SpringDesign Alex.

en: Removing books from device...
pl: Usuwanie książek z urządzenia...

en: Communicate with the Azbooka
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem Azbooka

en: Communicate with the Elonex EB 511 e-book reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem Elonex EB 511.

en: Communicate with the Cybook Odyssey e-book reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem Cybook Odyssey.

en: Communicate with the IRex Iliad e-book reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem IRex Iliad.

en: Cannot get files from this device
pl: Nie można pobrać plików z urządzenia

en: Communicate with the IRex Digital Reader 1000 e-book reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem IRex Digital Reader 1000.

en: Communicate with the IRex Digital Reader 800
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem IRex Digital Reader 800

en: Communicate with the Iriver Story reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem Iriver Story.

en: Communicate with the JetBook e-book reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem JetBook.

en: Communicate with the MiBuk Wolder reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem MiBuk Wolder.

en: Communicate with the JetBook Mini reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem JetBook Mini.

en: Communicate with the JetBook Color reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem JetBook Color reader.

en: Could not generate page mapping.
pl: Nie można było wygenerować mapowania strony.

en: Not a valid MOBI file. Reports identity of %s
pl: Nieprawidłowy plik MOBI. Prawdopodobne rozpoznanie: %s

en: Communicate with the Kindle e-book reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem Kindle.

en: The following books are in KFX format. KFX is a virtual book format, and cannot be transferred from the device. Instead, you should go to your "Manage my content and devices" page on the Amazon homepage and download the book to your computer from there. That will give you a regular AZW3 file that you can add to calibre normally. Click "Show details" to see the list of books.
pl: Następujące książki są w formacie KFX. KFX to format książki wirtualnej i nie można go przenieść z urządzenia. Zamiast tego przejdź do strony „Zarządzaj moimi treściami i urządzeniami” na stronie głównej Amazon i stamtąd pobierz książkę na swój komputer. To da ci zwykły plik AZW3, który możesz normalnie dodać do calibre. Kliknij „Pokaż szczegóły”, aby wyświetlić listę książek.

en: WARNING: E-book covers
pl: OSTRZEŻENIE: Okładki e-booków

en: Amazon has <b>broken display of covers</b> for books sent to the Kindle by USB cable. To workaround it, you have to either keep your Kindle in Airplane mode, or:<ol><li>Send the books to the Kindle</li><li>Disconnect the Kindle and wait for the covers to be deleted by Amazon</li><li>Reconnect the Kindle and calibre will restore the covers.</li></ol> After this the covers for those books should stay put. <a href="{}">Click here</a> for details.
pl: Amazon ma <b>zepsute wyświetlanie okładek</b> książek wysyłanych do Kindle'a kablem USB. Aby obejść ten problem, musisz albo trzymać Kindle w trybie samolotowym, albo:<ol><li>Wyślij książki do Kindle</li><li>Odłącz Kindle i poczekaj, aż Amazon usunie okładki< /li><li>Podłącz ponownie Kindle, a Calibre przywróci okładki.</li></ol> Następnie okładki tych książek powinny pozostać na swoim miejscu. <a href="{}">Kliknij tutaj</a>, aby uzyskać szczegółowe informacje.

en: %(time)s<br />Last page read: %(loc)d (%(pr)d%%)
pl: %(time)s<br />Ostatnio odczytana strona: %(loc)d (%(pr)d%%)

en: %(time)s<br />Last page read: Location %(loc)d (%(pr)d%%)
pl: %(time)s<br />Ostatnio odczytana strona: Lokalizacja %(loc)d (%(pr)d%%)

en: <b>Location %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />%(text)s<br />
pl: <b>Lokacja %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />%(text)s<br />

en: <b>Page %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />
pl: <b>Strona %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />

en: <b>Location %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />
pl: <b>Lokacja %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />

en: Communicate with the Kindle 2/3/4/Touch/Paperwhite/Voyage e-book reader.
pl: Komunikuj się z czytnikiem e-booków Kindle 2/3/4/Touch/Paperwhite/Voyage.

en: Send page number information when sending books
pl: Przesyłaj informację o liczbie stron podczas przesyłania książek

en: The Kindle 3 and newer versions can use page number information in MOBI files. With this option, calibre will calculate and send this information to the Kindle when uploading MOBI files by USB. Note that the page numbers do not correspond to any paper book.
pl: Kindle w wersji 3 i nowszych potrafi wykorzystać informację o liczbie stron zawartej w plikach MOBI. Opcja ta umożliwia programowi calibre obliczenie i przesłanie takiej informacji do Kindle przy ładowaniu plików MOBI przez USB. Należy pamiętać, że numeracja stron nie odpowiada numeracji w żadnej książce papierowej.

en: Page count calculation method
pl: Metoda przeliczania stron

en: There are multiple ways to generate the page number information. If a page count is given then the book will be divided into that many pages. Otherwise the number of pages will be approximated using one of the following methods.<ul> <li>fast: 2300 characters of uncompressed text per page.
    
     <li>accurate: Based on the number of chapters, paragraphs, and visible lines in the book. This method is designed to simulate an average paperback book where there are 32 lines per page and a maximum of 70 characters per line.
    
     <li>pagebreak: The "pagebreak" method uses the presence of <mbp:pagebreak> tags within the book to determine pages.</ul>Methods other than "fast" are going to be much slower. Further, if "pagebreak" fails to determine a page count accurate will be used, and if  "accurate" fails fast will be used.
pl: Jest wiele sposobów na wyliczenie liczby stron. Jeśli liczba stron jest podana, to książka zostanie podzielona na strony w ten właśnie sposób. W przeciwnym wypadku przybliżona liczba stron zostanie wyliczona jedną z następujących metod:<ul><li>szybka: 2300 znaków niespakowanego tekstu na stronę.
    
    <li>dokładna: bazuje na liczbie rozdziałów, akapitów i wierszy w książce. Ta metoda próbuje odtworzyć układ przeciętnej papierowej książki w której jest 32 wierszy na stronie, średnio po 70 znaków w wierszu.
    
    <li>przełamanie strony: Ta metoda wykorzystuje znaczniki <mbp:pagebreak> w książce.</ul>Metody inne niż "szybka" zajmą znacznie więcej czasu niż ona. Dodatkowo jeśli metoda "przełamanie strony" nie da pożądanego rezultatu, zostanie użyta metoda "dokładna", a jeśli i ta zawiedzie - zostanie użyta "szybka".

en: Custom column name to retrieve page counts from
pl: Własna kolumna, z której należy pobrać liczbę stron

en: If you have a custom column in your library that you use to store the page count of books, you can have calibre use that information, instead of calculating a page count. Specify the name of the custom column here, for example, #pages.
pl: Jeśli masz własną kolumnę, przechowującą liczbę stron książki, calibre może wykorzystać ją zamiast przeliczać strony od nowa. Podaj tutaj nazwę własnej kolumny, na przykład #strony.

en: Custom column name to retrieve calculation method from
pl: Własna kolumna, z której należy pobrać metodę obliczania liczby stron

en: If you have a custom column in your library that you use to store the preferred method for calculating the number of pages for a book, you can have calibre use that method instead of the default one selected above.  Specify the name of the custom column here, for example, #pagemethod. The custom column should have the  values: fast, accurate or pagebreak.
pl: Jeśli w bazie jest kolumna, która określa preferowaną metodę obliczania liczby stron w książce, można spowodować, żeby calibre użył tej metody zamiast domyślnej. Podaj tutaj nazwę kolumny, np. #metodastron. Ta kolumna powinna zawierać jedną z trzech wartości: fast, accurate lub pagebreak.

en: Overwrite existing APNX on device
pl: Nadpisz istniejący plik apnx na urządzeniu

en: Uncheck this option to allow an APNX file existing on the device to have priority over the version which calibre would send. Since APNX files are usually deleted when a book is removed from the Kindle, this is mostly useful when resending a book to the device which is already on the device (e.g. after making a modification).
pl: Usuń zaznaczenie tej opcji, aby plik APNX istniejący na urządzeniu miał priorytet nad wersją, którą wysłałby calibre. Ponieważ pliki APNX są zwykle usuwane, gdy książka jest usuwana z Kindle, jest to szczególnie przydatne podczas ponownego wysyłania książki na urządzenie, które już jest na urządzeniu (np. po dokonaniu modyfikacji).

en: Communicate with the Kindle DX e-book reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem Kindle DX.

en: Communicate with the Kindle Fire
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem Kindle Fire

en: Communicate with the original Kobo Reader and the Kobo WiFi.
pl: Komunikuj się z oryginalnym czytnikiem Kobo i Kobo po WiFi.

en: The Kobo supports several collections including
pl: Kobo obsługuje różne kolekcje, w tym

en: Create tags for automatic management
pl: Utwórz etykiety do automatycznego zarządzania

en: Upload covers for books (newer readers)
pl: Wyślij okładki z książkami (nowsze czytniki)

en: Normally, the Kobo readers get the cover image from the e-book file itself. With this option, calibre will send a separate cover image to the reader, useful if you have modified the cover.
pl: Zazwyczaj czytniki KOBO pobierają okładkę z książki. Jeśli zaznaczysz tę opcję calibre wyśle do czytnika okładkę oddzielnie. Opcja jest przydatna jeśli okładka została zmodyfikowana.

en: Upload black and white covers
pl: Wyślij czarno-białe okładki

en: Show expired books
pl: Pokaż nieaktualne książki

en: A bug in an earlier version left non kepubs book records in the database.  With this option calibre will show the expired records and allow you to delete them with the new delete logic.
pl: Błąd we wcześniejszej wersji pozostawiał w bazie danych informacje na temat książek nie będących w formacie kepubs. Ta opcja pozwala Calibre na pokazanie martwych wpisów i usunięcie ich przy pomocy nowej metody.

en: Show previews
pl: Wyświetlaj podgląd

en: Kobo previews are included on the Touch and some other versions. By default, they are no longer displayed as there is no good reason to see them. Enable if you wish to see/delete them.
pl: Podglądy Kobo są dostępne w Touch i kilku innych wersjach. Domyślnie nie są już wyświetlane, ponieważ nie ma powodu, aby je widzieć. Włącz, jeśli chcesz je zobaczyć/usunąć.

en: Show recommendations
pl: Wyświetlaj rekomendacje

en: Kobo now shows recommendations on the device. In some cases these have files but in other cases they are just pointers to the web site to buy. Enable if you wish to see/delete them.
pl: Kobo pokazuje teraz rekomendacje. W niektórych przypadkach są one odwołaniami do pliku, ale czasem są po prostu odsyłaczami do księgarni internetowej. Włącz tę opcję, jeśli chcesz je zobaczyć lub usunąć.

en: Attempt to support newer firmware
pl: Próba obsługi nowego oprogramowania sprzętowego

en: Kobo routinely updates the firmware and the database version. With this option calibre will attempt to perform full read-write functionality - Here be Dragons!! Enable only if you are comfortable with restoring your kobo to Factory defaults and testing software
pl: Kobo rutynowo aktualizuje oprogramowanie i wersję bazy danych. Z tą opcją calibre spróbuje wykonać pełną funkcjonalność odczytu-zapisu - Here be Dragons!! Włącz tylko, jeśli nie masz nic przeciwko przywracaniu kobo do ustawień fabrycznych i oprogramowania testowego

en: Getting list of books on device...
pl: Pobieranie listy książek znajdujących się na urządzeniu...

en: Removing books from device metadata listing...
pl: Usuwanie książek z listy metadanych urządzenia...

en: Adding books to device metadata listing...
pl: Dodawanie książek do listy metadanych urządzenia...

en: Kobo database version unsupported - See details
pl: Nieobsługiwana wersja bazy danych Kobo - zobacz szczegóły

en: Your Kobo is running an updated firmware/database version. As calibre does not know about this updated firmware, database editing is disabled, to prevent corruption. You can still send books to your Kobo with calibre,  but deleting books and managing collections is disabled. If you are willing to experiment and know how to reset your Kobo to Factory defaults, you can override this check by right clicking the device icon in calibre and selecting "Configure this device" and then the  "Attempt to support newer firmware" option. Doing so may require you to perform a Factory reset of your Kobo.
pl: Twoje Kobo ma zaktualizowaną wersję oprogramowania układowego/bazy danych. Ponieważ calibre nie wie o tym zaktualizowanym oprogramowaniu, edycja bazy danych jest wyłączona, aby zapobiec uszkodzeniu. Nadal możesz wysyłać książki do swojego Kobo za pomocą calibre, ale usuwanie książek i zarządzanie kolekcjami jest wyłączone. Jeśli chcesz poeksperymentować i wiesz, jak zresetować Kobo do ustawień fabrycznych, możesz pominąć tę kontrolę, klikając prawym przyciskiem myszy ikonę urządzenia w calibre i wybierając opcję „Konfiguruj to urządzenie”, a następnie opcję „Spróbuj obsługiwać nowsze oprogramowanie układowe”. Może to wymagać przywrócenia ustawień fabrycznych Twojego Kobo.

en: Not Implemented
pl: Niezaimplementowane

en: ".kobo" files do not exist on the device as books; instead they are rows in the sqlite database. Currently they cannot be exported or viewed.
pl: Pliki ".kobo" nie istnieją na urządzeniu jako książki, są one wierszami w bazie danych sqlite. Obecnie nie można ich oglądać ani eksportować.

en: <hr /><b>Book last read:</b> %(time)s<br /><b>Percentage read:</b> %(pr)d%%<hr />
pl: Ostatnio przeczytana książka:</b> %(time)s<br /><b>Przeczytane:</b> %(pr)d%%<hr />

en: <b>Chapter %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Chapter Progress:</b> %(chapter_progress)s%%<br />%(annotation)s<br /><hr />
pl: <b>Rozdział %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Postęp:</b> %(chapter_progress)s%%<br />%(annotation)s<br /><hr />

en: <b>Chapter %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Chapter progress:</b> %(chapter_progress)s%%<br /><b>Highlight:</b> %(text)s<br /><hr />
pl: Rozdział %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Postęp:</b> %(chapter_progress)s%%<br /><b>Zaznaczenie:</b> %(text)s<br /><hr />

en: <b>Chapter %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Chapter progress:</b> %(chapter_progress)s%%<br /><b>Highlight:</b> %(text)s<br /><b>Notes:</b> %(annotation)s<br /><hr />
pl: Rozdział %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Postęp:</b> %(chapter_progress)s%%<br /><b>Zaznaczenie:</b> %(text)s<br /><b>Notatki:</b> %(annotation)s<br /><hr />

en: Communicate with the Kobo Touch, Glo, Mini, Aura HD, Aura H2O, Glo HD, Touch 2, Aura ONE, Aura Edition 2, Aura H2O Edition 2, Clara HD, Forma, Libra H2O, Elipsa, Sage, Libra 2, Clara 2E, Clara BW, Clara Colour, Libra Colour as well as tolino shine 5, shine color and vision color eReaders. Based on the existing Kobo driver by %s.
pl: Komunikuje się z czytnikami Kobo Touch, Glo, Mini, Aura HD, Aura H2O, Glo HD, Touch 2, Aura ONE, Aura Edition 2, Aura H2O Edition 2, Clara HD, Forma, Libra H2O, Elipsa, Sage, Libra 2, Clara 2E, Clara BW, Clara Colour, Libra Colour oraz Tolino Shine 5, Shine Color i Vision Color. Oparty na istniejącym sterowniku Kobo autorstwa %s

en: Processing book: {0} by {1}
pl: Przetwarzanie książki: {0} z {1}

en: Could not kepubify the book {title} ({name}) failed with error: {e}
pl: Nie można użyć kepubify dla książki {title} ({name}) niepowodzenie z błędem: {e}

en: Your Kobo is running an updated firmware/database version. As calibre does not know about this updated firmware, database editing is disabled, to prevent corruption. You can still send books to your Kobo with calibre,  but deleting books and managing collections is disabled. If you are willing to experiment and know how to reset your Kobo to Factory defaults, you can override this check by right clicking the device icon in calibre and selecting "Configure this device" and then the "Attempt to support newer firmware" option. Doing so may require you to perform a Factory reset of your Kobo.
pl: Twoje Kobo ma zaktualizowaną wersję oprogramowania układowego/bazy danych. Ponieważ calibre nie wie o tym zaktualizowanym oprogramowaniu, edycja bazy danych jest wyłączona, aby zapobiec uszkodzeniu. Nadal możesz wysyłać książki do swojego Kobo za pomocą calibre, ale usuwanie książek i zarządzanie kolekcjami jest wyłączone. Jeśli chcesz poeksperymentować i wiesz, jak zresetować Kobo do ustawień fabrycznych, możesz pominąć tę kontrolę, klikając prawym przyciskiem myszy ikonę urządzenia w calibre i wybierając opcję „Konfiguruj to urządzenie”, a następnie opcję „Spróbuj obsługiwać nowsze oprogramowanie układowe”. Może to wymagać przywrócenia ustawień fabrycznych Twojego Kobo.

en: Discussion of any new Kobo firmware can be found in the Kobo forum at MobileRead. This is at %s.
pl: Dyskusje na temat każdego nowego oprogramowania Kobo można znaleźć na forum Kobo na MobileRead. To jest w %s.

en: Collections, covers && uploads
pl: Kolekcje, okładki && przesłane

en: Metadata, on device && advanced
pl: Metadane, Urządzenie i Zaawansowane

en: Hyphenation
pl: Dzielenie wyrazów

en: Modify CSS
pl: Modyfikuj CSS

en: Modify CSS of books sent to the device
pl: Modyfikacja CSS książek wysyłanych do urządzenia

en: This allows addition of user CSS rules and removal of some CSS. When sending a book, the driver adds the contents of {0} to all stylesheets in the book. This file is searched for in the root folder of the main memory of the device. As well as this, if the file contains settings for "orphans" or "widows", these are removed from all styles in the original stylesheet.
pl: Pozwala to na dodawanie reguł CSS użytkownika i usuwanie niektórych CSS. Podczas wysyłania książki sterownik dodaje zawartość {0} do wszystkich arkuszy stylów w książce. Plik ten jest wyszukiwany w folderze głównym pamięci głównej urządzenia. Oprócz tego, jeśli plik zawiera ustawienia dla "sierot" lub "wdów", są one usuwane ze wszystkich stylów w oryginalnym arkuszu stylów.

en: Additionally, model specific CSS can be specified below:
pl: Dodatkowo, poniżej można określić specyficzny CSS dla danego urządzenia:

en: Enter the CSS to use for books on this model of device
pl: Wprowadź CSS, który będzie używany dla książek dla danego urządzenia

en: All models
pl: Wszystkie modele urządzenia

en: &Clear all model specific CSS
pl: &Wyczyść wszystkie CSS specyficzne dla wybranego modelu urządzenia

en: Uploading of books
pl: Przesyłanie książek

en: Use Kobo viewer for EPUB books
pl: Użyj przeglądarki Kobo dla książek EPUB

en: Kobo devices have two viewer programs for EPUB files on their devices. An older one from Adobe and the Kobo one. The Kobo one has much better performance and features and so, by default, calibre will auto-convert EPUB books to the Kobo KEPUB format so that they are viewed by the Kobo viewer. If you would rather use the legacy viewer for EPUB, disable this option. Note that this option has no effect if the device does not support KEPUB, such as for Tolino devices that also use this driver.
pl: Urządzenia Kobo mają dwa programy do przeglądania plików EPUB na swoich urządzeniach. Starszy program od Adobe i program Kobo. Kobo ma znacznie lepszą wydajność i funkcje, więc domyślnie calibre automatycznie konwertuje książki EPUB do formatu Kobo KEPUB, aby były wyświetlane przez przeglądarkę Kobo. Jeśli wolisz używać starszej przeglądarki EPUB, wyłącz tę opcję. Należy pamiętać, że ta opcja nie ma wpływu, jeśli urządzenie nie obsługuje KEPUB, na przykład w przypadku urządzeń Tolino, które również używają tego sterownika.

en: Template to decide conversion:
pl: Szablon decydujący o konwersji:

en: Enter a template to decide if an EPUB book is to be auto converted to KEPUB. If the template returns false or no result, the book will not be converted to KEPUB. For example to only kepubify books that have the tag <i>{0}</i>, use the template: <code>{1}</code> or to only convert books that do not have the tag <i>{2}</i>, use the template: <code>{3}</code>
pl: Wprowadź szablon, aby zdecydować, czy książka EPUB ma zostać automatycznie przekonwertowana na KEPUB. Jeśli szablon zwróci wartość fałsz lub brak wyniku, książka nie zostanie przekonwertowana na KEPUB. Na przykład, aby użyć kepubify dla książek z tagiem <i>{0}</i>, użyj szablonu: <code>{1}</code> lub aby przekonwertować tylko książki, które nie mają tagu <i>{2}</i>, użyj szablonu: <code>{3}</code>

en: If no template is specified conversion to KEPUB is controlled only by the setting above to use the Kobo viewer. Note that the setting above must be enabled for the template to be checked.
pl: Jeśli nie określono szablonu, konwersja do KEPUB jest kontrolowana tylko przez powyższe ustawienie, by korzystać z przeglądarki Kobo. Należy pamiętać, że powyższe ustawienie musi być włączone, aby szablon został wybrany.

en: Do not treat replacements as new books
pl: Nie traktuj zamienników jako nowych książek

en: When a new book is side-loaded, the Kobo firmware imports details of the book into the internal database. Even if the book is a replacement for an existing book, the Kobo will remove the book from the database and then treat it as a new book. This means that the reading status, bookmarks and collections for the book will be lost. This option overrides firmware behavior and attempts to prevent a book that has been resent from being treated as a new book. If you prefer to have replacements treated as new books, turn this option off.
pl: Po załadowaniu nowej książki oprogramowanie układowe Kobo importuje szczegóły książki do wewnętrznej bazy danych. Nawet jeśli książka zastępuje istniejącą książkę, Kobo usunie ją z bazy danych, a następnie potraktuje jako nową książkę. Oznacza to, że status czytania, zakładki i zbiory zostaną utracone. Ta opcja zastępuje zachowanie oprogramowania układowego i próbuje zapobiec traktowaniu książki, która została ponownie wysłana, jako nowej książki. Jeśli wolisz, aby zamienniki traktowane były jak nowe książki, wyłącz tę opcję.

en: Enable/disable hyphenation in KEPUB books
pl: Włączanie/wyłączanie dzielenia wyrazów w książkach KEPUB

en: When sending EPUB as converted KEPUB to the device, you can optionally modify how the device will perform hyphenation for the book. Note that hyphenation does not work well for all languages, as it depends on dictionaries present on the device, which are not always of the highest quality.
pl: Wysyłając EPUB jako przekonwertowany KEPUB do urządzenia, można opcjonalnie zmodyfikować sposób, w jaki urządzenie wykona dzielenie wyrazów w książce. Należy pamiętać, że dzielenie wyrazów nie działa dobrze we wszystkich językach, ponieważ zależy od słowników obecnych na urządzeniu, które nie zawsze są najwyższej jakości.

en: Turn off all hyphenation
pl: Całkowicie wyłącz dzielenie wyrazów

en: Override all hyphenation settings in book, forcefully disabling hyphenation completely
pl: Zastąpienie wszystkich ustawień dzielenia wyrazów w książce, wymuszając całkowite wyłączenie dzielenia wyrazów

en: Minimum word length to hyphenate
pl: Minimalna długość słowa dla dzielenia wyrazów

en:  characters
pl:  znaki

en: Disabled
pl: Wyłączone

en: Minimum characters before hyphens
pl: Minimalna liczba znaków przed łącznikiem

en: Minimum characters after hyphens
pl: Minimalna liczba znaków po łączniku

en: Maximum consecutive hyphenated lines
pl: Maksymalna liczba kolejnych wierszy z łącznikami

en:  lines
pl: wierszy

en: Collections
pl: Kolekcje

en: Create new collections on the Kobo if they do not exist. This is only for firmware V2.0.0 or later.
pl: Utworzy nowe Kolekcje na Kobo, jeśli jeszcze nie istnieją. Dotyczy to tylko oprogramowania sprzętowego V2.0.0 lub nowszego.

en: Collections columns:
pl: Kolumny kolekcji:

en: Use a column to generate collections.
pl: Użyj kolumny, aby wygenerować kolekcje.

en: The Kobo from firmware V2.0.0 supports collections. These are created on the Kobo. Specify the lookup name for a tags-type column for automatic management.
pl: Kobo od wersji oprogramowania V2.0.0 obsługuje kolekcje. Są one tworzone w Kobo. Określ nazwę wyszukiwania dla kolumny znacznika w celu automatycznego zarządzania.

en: Collections template:
pl: Szablon kolekcji:

en: Use a template to generate collections.
pl: Użyj szablonu do generowania kolekcji.

en: Enter a template to generate collections. The result of the template will be combined with the values from Collections column. The template should return a list of collection names separated by ':@:' (without quotes).
pl: Wprowadź szablon, aby wygenerować kolekcje. Wynik szablonu zostanie połączony z wartościami z kolumny Kolekcje. Szablon powinien zwracać listę nazw kolekcji rozdzielonych znakiem ':@:' (bez cudzysłowów).

en: Create collections
pl: Utwórz kolekcje

en: Delete empty collections
pl: Usuwanie pustych Kolekcji

en: Delete any empty collections from the Kobo when syncing is finished. This is only for firmware V2.0.0 or later.
pl: Usuń wszystkie puste Kolekcje z Kobo po zakończeniu synchronizacji. Dotyczy to tylko oprogramowania sprzętowego V2.0.0 lub nowszego.

en: Ignore collections:
pl: Ignoruj kolekcje:

en: List the names of collections to be ignored by the collection management. The collections listed will not be changed. Names are separated by commas.
pl: Wypisz nazwy kolekcji do ignorowania przez zarządzanie kolekcjami. Wypisane kolekcje nie będą zmieniane. Nazwy są rozdzielone przecinkami.

en: Kobo configuration: Invalid collection column names
pl: Konfiguracja Kobo: nieprawidłowe nazwy kolumn kolekcji

en: Collection column names that don't exist in the library: {0}
pl: Nazwy kolumn kolekcji, które nie istnieją w bibliotece: {0}

en: Upload covers
pl: Dodaj okładki

en: Upload cover images from the calibre library when sending books to the device.
pl: Prześlij również okładki z biblioteki przy przesyłaniu książek do urządzenia.

en: Convert covers to grayscale when uploading.
pl: Podczas przesyłania konwertuj okładki na skalę szarości.

en: Upload dithered covers
pl: Prześlij okładki z symulowanymi kolorami (dithered)

en: Dither cover images to the appropriate 16c grayscale palette for an eInk screen. This usually ensures greater accuracy and avoids banding, making sleep covers look better. On FW >= 4.11, Nickel itself may sometimes do a decent job of it. Has no effect without "Upload black and white covers"!
pl: Zasymuluj kolory (dither) w okładkach do odpowiedniej palety 16 odcieni szarości dla ekranu eInk. Zwykle zapewnia to większą dokładność i pozwala uniknąć pasm, dzięki czemu okładki w trybie uśpienia wyglądają lepiej. Przy FW>=4.11, sam Nickel może czasem zrobić przyzwoitą robotę. Bez efektu „Prześlij czarno-białe okładki”!

en: Keep cover aspect ratio
pl: Utrzymaj proporcje okładki

en: When uploading covers, do not change the aspect ratio when resizing for the device. This is for firmware versions 2.3.1 and later.
pl: W czasie przesyłania okładek nie zmieniaj ich proporcji przy skalowaniu na potrzeby urządzenia. Działa z firmware'em w wersji 2.3.1 i późniejszych.

en: Letterbox full-screen covers
pl: Pełnoekranowe okładki Letterbox

en: Do it on our end, instead of letting Nickel handle it. Provides pixel-perfect results on devices where Nickel does not do extra processing. Obviously has no effect without "Keep cover aspect ratio". This is probably undesirable if you disable the "Show book covers full screen" setting on your device.
pl: Zrób to na naszym końcu, zamiast pozwolić niklu sobie z tym poradzić. Zapewnia doskonałe w pikselach wyniki na urządzeniach, na których Nikiel nie wykonuje dodatkowego przetwarzania. Oczywiście nie ma efektu bez „Zachowaj proporcje pokrycia”. Jest to prawdopodobnie niepożądane, jeśli wyłączysz w urządzeniu ustawienie „Pokaż książkę obejmuje cały ekran”.

en: Choose the color to use when letterboxing the cover. The default color is black (#000000)
pl: Wybierz kolor, którego chcesz użyć podczas pakowania okładki. Domyślny kolor to czarny (#000000)

en: Save covers as PNG
pl: Zapisz okładki jako PNG

en: Use the PNG image format instead of JPG. Higher quality, especially with "Upload dithered covers" enabled, which will also help generate potentially smaller files. Behavior completely unknown on old (< 3.x) Kobo firmwares, known to behave on FW >= 4.8. Has no effect without "Upload black and white covers"!
pl: Użyj formatu obrazu PNG zamiast JPG. Wyższa jakość, szczególnie z włączoną funkcją „Prześlij okładki z symulowanymi kolorami (dithered)”, która pomoże również wygenerować potencjalnie mniejsze pliki. Zachowanie całkowicie nieznane na starych (<3.x) oprogramowaniach Kobo, o których wiadomo, że zachowują się na FW>=4.8. Bez efektu „Prześlij czarno-białe okładki”!

en: Show as on device
pl: Pokaż jak na urządzeniu

en: Kobo shows recommendations on the device.  In some cases these have files but in other cases they are just pointers to the web site to buy. Enable if you wish to see/delete them.
pl: Kobo pokazuje rekomendacje. W niektórych przypadkach są one odwołaniami do pliku, ale czasem są po prostu odsyłaczami do księgarni internetowej. Włącz tę opcję, jeśli chcesz je zobaczyć lub usunąć.

en: Show archived books
pl: Pokaż zarchiwizowane książki

en: Archived books are listed on the device but need to be downloaded to read. Use this option to show these books and match them with books in the calibre library.
pl: Zarchiwizowane książki są zarejestrowane na urządzeniu, ale wymagają załadowania przed czytaniem. Użyj tej opcji by porównać te książki z książkami w bibliotece.

en: Advanced options
pl: Ustawienia zaawansowane

en: Kobo routinely updates the firmware and the database version. With this option calibre will attempt to perform full read-write functionality - Here be Dragons!! Enable only if you are comfortable with restoring your kobo to factory defaults and testing software. This driver supports firmware V2.x.x and DBVersion up to
pl: Kobo rutynowo aktualizuje oprogramowanie układowe i wersję bazy danych. Z tą opcją calibre będzie próbował wykonać pełną funkcjonalność odczytu i zapisu - Here be Dragons!! Włącz tylko wtedy, gdy nie masz nic przeciwko przywracaniu kobo do ustawień fabrycznych i testowaniu oprogramowania. Ten sterownik obsługuje oprogramowanie układowe V2.x.x i wersję DB do

en: Title to test when debugging
pl: Tytuł do testów w czasie debugowania

en: Part of title of a book that can be used when doing some tests for debugging. The test is to see if the string is contained in the title of a book. The better the match, the less extraneous output.
pl: Część tytułu książki, która może być użyta do testowania. Test służy do sprawdzenia, czy tytuł zawiera poszukiwany ciąg znaków. Im lepsze dopasowanie tym dokładniejszy będzie wynik.

en: Title to test when debugging:
pl: Tytuł do testów w czasie debugowania:

en: Update metadata on the device
pl: Uaktualnij metadane na urządzeniu

en: Update the metadata on the device when it is connected. Be careful when doing this as it will take time and could make the initial connection take a long time.
pl: Zaktualizuj metadane na urządzeniu, kiedy jest podłączone. Bądź ostrożny to robiąc jako że to zajmie czas i może spowodować, że pierwsze połączenie zajmie dużo czasu.

en: Set series information
pl: Ustaw informację o seriach

en: The book lists on the Kobo devices can display series information. This is not read by the device from the sideloaded books. Series information can only be added to the device after the book has been processed by the device. Enable if you wish to set series information.
pl: Lista książek na Kobo może zawierać informacje o seriach. Nie jest ona odczytywana w trakcie przesyłania książki - może być dodana dopiero po przetworzeniu książki przez urządzenie. Włącz tę opcję jeśli chcesz podać informację o seriach.

en: Force series ID
pl: Wymuszaj SeriesID

en: Kobo devices use a SeriesID to distinguish between different series. Purchased books have a SeriesID assigned by Kobo. Sideloaded books have a SeriesID assigned by calibre, which is usually different. This causes a series to be shown twice on the Kobo device. Enable if you wish to force all the SeriesID for books in a series to the same value.
pl: Urządzenia Kobo używają identyfikatora SeriesID do rozróżniania różnych serii. Zakupione książki mają identyfikator SeriesID przypisany przez Kobo. Pobrane książki mają identyfikator SeriesID przypisany przez calibre, który zazwyczaj jest inny. Powoduje to podwójne wyświetlanie serii na urządzeniu Kobo. Włącz, jeśli chcesz wymusić, aby wszystkie identyfikatory SeriesID dla książek w serii miały tę samą wartość.

en: Series number template:
pl: Szablon numeru serii:

en: Use a template to generate what the Kobo displays for the series number.
pl: Użyj szablonu, aby wygenerować to, co Kobo wyświetla dla numeru serii.

en: The Kobo can display a series number (book number) when books are in a series. To do this, the Kobo uses two values, the "series number" (a floating point value) and the "series text" (a string). The series number is used for sorting. The series text is what is displayed. Normally the series text is the same as the series number. This option lets you choose a different value for the series text.</p><p>A common use is to change the series text to the empty string when the series number is zero. This General Program Mode template does that: {0}You can do more complicated things such as have an omnibus display "5 to 9". How you do this depends on how you have set up the series in calibre.
pl: Kobo może wyświetlać numer serii (numer książki), gdy książki są w serii. Aby to zrobić, Kobo używa dwóch wartości, "numeru serii" (wartość zmiennoprzecinkowa) i "tekstu serii" (ciąg znaków). Numer serii jest używany do sortowania. Tekst serii jest wyświetlany. Zazwyczaj tekst serii jest taki sam jak numer serii. Ta opcja pozwala wybrać inną wartość dla tekstu serii.</p><p> Powszechnym zastosowaniem jest zmiana tekstu serii na pusty ciąg, gdy numer serii wynosi zero. Ten szablon to Ogólny Tryb Programu, który umożliwia: {0} Możesz robić bardziej skomplikowane rzeczy, takie jak wyświetlanie zbioru "od 5 do 9". Sposób, w jaki to zrobisz, zależy od tego, jak skonfigurowałeś serie w calibre.

en: Update metadata on Book Details pages
pl: Zaktualizuj metadane na stronach Szczegóły książki

en: This will update the metadata in the device database when the device is connected. The metadata updated is displayed on the device in the library and the Book details page. This is the title, authors, comments/synopsis, series name and number, publisher and published Date, ISBN and language. If a metadata plugboard exists for the device and book format, this will be used to set the metadata.
pl: Ta opcja spowoduje aktualizację metadanych w bazie danych urządzenia po jego podłączeniu. Zaktualizowane metadane są wyświetlane na urządzeniu w bibliotece i na stronie szczegółów książki. Są to tytuł, autorzy, komentarze/synopsis, nazwa i numer serii, wydawca i data publikacji, ISBN i język. Jeśli istnieje wtyczka metadanych dla urządzenia i formatu książki, zostanie ona użyta do ustawienia metadanych.

en: Update purchased books
pl: Aktualizuj zakupione książki

en: Update books purchased from Kobo and downloaded to the device.
pl: Zaktualizuj książki zakupione od Kobo i pobrane na urządzenie.

en: Subtitle
pl: Podtytuł

en: Update the subtitle on the device using a template.
pl: Zaktualizuj napisy na urządzeniu za pomocą szablonu.

en: Enter a template to use to set the subtitle. If the template is empty, the subtitle will be cleared.
pl: Wprowadź szablon, którego chcesz użyć do ustawienia napisów. Jeśli szablon jest pusty, napisy zostaną usunięte.

en: Book stats
pl: Statystyki książek

en: Update the book stats
pl: Zaktualizuj statystyki książki

en: Words:
pl: Słowa:

en: Enter a template to use to set the word count for the book. If the template is empty, the word count will be cleared.
pl: Wprowadź szablon, którego chcesz użyć do ustawienia liczby słów w księdze. Jeśli szablon jest pusty, liczba słów zostanie wyczyszczona.

en: Pages
pl: Strony

en: Pages:
pl: Strony:

en: Enter a template to use to set the page count for the book. If the template is empty, the page count will be cleared.
pl: Wprowadź szablon, którego chcesz użyć do ustawienia liczby stron książki. Jeśli szablon jest pusty, licznik stron zostanie wyczyszczony.

en: Hours to read estimates:
pl: Godziny na odczytanie szacunków:

en: Upper estimate
pl: Górna wartość szacunkowa

en: Upper:
pl: Górny:

en: Enter a template to use to set the upper estimate of the time to read for the book. The estimate is in hours. If the template is empty, the time will be cleared.
pl: Wprowadź szablon, którego chcesz użyć, aby ustawić górny szacunkowy czas czytania książki. Szacunek w godzinach. Jeśli szablon jest pusty, czas zostanie wyczyszczony.

en: Lower estimate
pl: Dolna wartość szacunkowa

en: Lower:
pl: Niżej:

en: Enter a template to use to set the lower estimate of the time to read for the book. The estimate is in hours. If the template is empty, the time will be cleared.
pl: Wprowadź szablon, którego chcesz użyć do ustawienia niższego szacunkowego czasu czytania książki. Szacunek w godzinach. Jeśli szablon jest pusty, czas zostanie wyczyszczony.

en: Edit template
pl: Modyfikuj szablon

en: &Template editor
pl: Edytor &szablonów

en: Invalid template for {0}
pl: Nieprawidłowy szablon dla {0}

en: The template "%s" is invalid:
pl: Szablon "%s" jest nieprawidłowy:

en: Communicate with the Palm Pre
pl: Umożliwia komunikację z telefonem Palm Pre

en: Communicate with the Bq Avant
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem Bq Avant

en: Communicate with the Sweex/Kogan/Q600/Wink
pl: Umożliwia komunikację z czytnikami Sweex/Kogan/Q600/Wink

en: Communicate with the Pandigital Novel
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem Pandigital Novel

en: Communicate with the VelocityMicro
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem VelocityMicro

en: Communicate with the GM2000
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem GM2000

en: Communicate with the Acer Lumiread
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem Acer Lumiread

en: Communicate with the Aluratek Color
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem Aluratek Color

en: Communicate with the Trekstor
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem Trekstor

en: Communicate with the EEE Reader
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem EEE

en: Communicate with the Adam tablet
pl: Umożliwia komunikację z tabletem Adam

en: Communicate with the Nextbook Reader
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem Nextbook

en: Communicate with the Moovybook Reader
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem Moovybook

en: Communicate with the COBY
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem COBY

en: Communicate with the Ex124G
pl: Umożliwia komunikację z Ex124G

en: Communicate with the WayteQ and SPC Dickens Readers
pl: Umożliwia komunikację z czytnikami WayteQ i SPC Dickens

en: Communicate with the Woxter Scriba reader
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem Woxter Scriba

en: Communicate with the PocketBook Touch Lux 2 and Inkpad X readers
pl: Komunikuj się z czytnikami PocketBook Touch Lux 2 i Inkpad X

en: Communicate with the SONY DPT-S1
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem SONY DPT-S1

en: Communicate with the Bq Cervantes
pl: Umożliwia komunikację z Bq Cervantes

en: MTP device
pl: Urządzenie MTP

en: Communicate with MTP devices
pl: Umożliwia komunikację z urządzeniami MTP

en: Get device information...
pl: Pobierz informacje o urządzeniu...

en: Listing files, this can take a while
pl: Wyświetlam listę plików. Może to chwilę potrwać

en: Reading e-book metadata
pl: Trwa odczyt metadanych e-booka

en: Reading metadata from %s
pl: Czytanie metadanych z %s

en: Updating metadata cache on device
pl: Aktualizowanie bufora metadanych na urządzeniu

en: Finished reading metadata from device
pl: Zakończono czytanie metadanych z urządzenia

en: Transferring books to device...
pl: Przenoszenie książek do urządzenia...

en: Transferred %s to device
pl: Przesłano %s do urządzenia

en: Transfer to device finished...
pl: Przesyłanie do urządzenia zakończone...

en: Added %s
pl: Dodano "%s"

en: Adding complete
pl: Dodawanie zakończone

en: Deleting books from device...
pl: Usuwanie książek z urządzenia...

en: Deleted %s
pl: Usunięto %s

en: All books deleted
pl: Usunięto wszystkie książki

en: Removing books from metadata
pl: Usuwanie książek z metadanych

en: Removed %s
pl: Usunięto %s

en: All books removed
pl: Usunięto wszystkie książki

en: Unnamed device
pl: Nienazwane urządzenie

en: The device {0} is not allowing connections. Unlock the screen on the {0}, tap "Allow" on any connection popup message you see, then either wait a minute or restart calibre. You might also have to change the mode of the USB connection on the {0} to "Media Transfer mode (MTP)" or similar.
pl: Urządzenie {0} nie zezwala na połączenia. Odblokuj ekran w {0}, naciśnij "Zezwól" w wyskakującym powiadomieniu o połączeniu a następnie poczekaj ok. minuty lub zrestartuj calibre. Wymagana może być także zmiana trybu połączenia USB w {0} na "Media Transfer Protocol (MTP)" lub podobne.

en: Unknown MTP device
pl: Nieznane urządzenie MTP

en: Found object: %s
pl: Znaleziono obiekt: %s

en: MTP devices are not supported on Windows XP
pl: Urządzenia MTP nie są obsługiwane przez Windows XP

en: The Windows Portable Devices service is not available on your computer. You may need to install Windows Media Player 11 or newer and/or restart your computer
pl: Usługa obsługi urządzeń Windows Portable nie jest dostępna na tym komputerze. Należy zainstalować Windows Media Player 11 lub nowszy i uruchomić ponownie komputer

en: Communicate with the Nokia 770 Internet Tablet.
pl: Połącz z Nokia 770 Internet Tablet.

en: Communicate with the Nokia N800/N810/N900/N950/N9 Maemo/MeeGo devices.
pl: Połącz z urządzeniami Nokia N800/N810/N900/N950/N9 Maemo/MeeGo.

en: Communicate with the Nokia E71X
pl: Umożliwia komunikację z Nokią E71X

en: Communicate with the Nokia E52
pl: Umożliwia komunikację z telefonem Nokia E52

en: Communicate with the Nook e-book reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem Nook.

en: Communicate with the Nook Color, TSR, Glowlight and Tablet e-book readers.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikami Nook Color, TSR, Glowlight i Tablet.

en: Communicate with the Nuut2 e-book reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem Nuut2.

en: Communicate with the Paladin readers
pl: Umożliwia komunikację z czytnikami Paladin

en: Comma separated list of metadata fields to turn into collections on the device. Possibilities include:
pl: Oddzielona przecinkami lista pól metadanych, które mają zostać przekształcone w kolekcje na urządzeniu. Możliwości obejmują:

en: Communicate with Sony e-book readers older than the PRST1.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikami Sony starszymi niż PRST1.

en: Comments have been removed as the SONY reader chokes on them
pl: Komentarze zostały usunięte ponieważ spowalniają czytnik SONY

en: All by title
pl: Wszystkie według tytułu

en: All by author
pl: Wszystkie według autora

en: Comma separated list of metadata fields to turn into collections on the device. Possibilities include: %(coll)s. Two special collections are available: %(abt)s:%(abtv)s and %(aba)s:%(abav)s. Add these values to the list to enable them. The collections will be given the name provided after the ":" character.
pl: Oddzielona przecinkami lista pól metadanych, które mają zostać przekształcone w kolekcje na urządzeniu. Możliwości obejmują: %(coll)s. Dostępne są dwie kolekcje specjalne: %(abt)s:%(abtv)s i %(aba)s:%(abav)s. Dodaj te wartości do listy, aby je włączyć. Zbiorom zostanie nadana nazwa podana po znaku „:”.

en: Upload separate cover thumbnails for books (newer readers)
pl: Prześlij osobne miniaturki okładek książek (dla nowszych czytników)

en: Normally, the SONY readers get the cover image from the e-book file itself. With this option, calibre will send a separate cover image to the reader, useful if you are sending DRMed books in which you cannot change the cover. WARNING: This option should only be used with newer SONY readers: 350, 650, 950 and newer.
pl: Zazwyczaj czytniki SONY pobierają okładkę książki bezpośrednio z pliku e-booka. W przypadku zaznaczenia tej opcji, calibre wyśle oddzielnie obrazek okładki do czytnika. Opcja przydatna jeśli przesyłasz książki z DRM, w których nie możesz inaczej zmienić okładki. OSTRZEŻENIE: Ta opcja powinna być tylko używana z następującymi modelami czytnika SONY: 350, 650, 950 i nowsze.

en: Refresh separate covers when using automatic management (newer readers)
pl: Odśwież oddzielne okładki podczas korzystania z automatycznego zarządzania (nowsze czytniki)

en: Set this option to have separate book covers uploaded every time you connect your device. Unset this option if you have so many books on the reader that performance is unacceptable.
pl: Włącz tę opcję aby każdorazowo były ładowane osobne okładki po podłączeniu urządzenia. Wyłącz tę opcję jeśli masz dużo książek w czytniku i powoduje ona zbyt wolne działanie.

en: Preserve cover aspect ratio when building thumbnails
pl: Zachowaj proporcje obrazu przy tworzeniu miniatur

en: Set this option if you want the cover thumbnails to have the same aspect ratio (width to height) as the cover. Unset it if you want the thumbnail to be the maximum size, ignoring aspect ratio.
pl: Zaznacz tą opcję jeśli chcesz aby miniatury okładek miały te same proporcje obrazu (szerokość do wysokości) co okładki. Odznacz ją jeśli chcesz aby miniatury miały maksymalny rozmiar, bez względu na proporcje obrazu.

en: Search for books in all folders
pl: Szukaj książek we wszystkich folderach

en: Setting this option tells calibre to look for books in all folders on the device and its cards. This permits calibre to find books put on the device by other software and by wireless download.
pl: Ustawienie tej opcji pozwoli calibre na szukanie książek we wszystkich folderach na urządzeniu i jego karcie pamięci. Pozwala to znaleźć książki wprowadzone do urządzenia przez inne oprogramowanie oraz pobrane bezprzewodowo.

en: Unnamed
pl: Nienazwany

en: Communicate with the PRST1 and newer SONY e-book readers
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem PRST1 oraz nowszymi czytnikami Sony

en: Upload separate cover thumbnails for books
pl: Prześlij oddzielnie miniaturki okładek

en: Normally, the SONY readers get the cover image from the e-book file itself. With this option, calibre will send a separate cover image to the reader, useful if you are sending DRMed books in which you cannot change the cover.
pl: Zazwyczaj czytniki SONY pobierają okładkę z książki. Jeśli zaznaczysz tę opcję calibre wyśle do czytnika okładkę oddzielnie. Opcja jest przydatna jeśli wysyłasz do czytnika książki zabezpieczone DRM, których okładki nie mogą być zmodyfikowane.

en: Refresh separate covers when using automatic management
pl: Odśwież wysłane oddzielnie okładki przy automatycznym zarządzaniu

en: Use SONY Author Format (First Author Only)
pl: Użyj formatu SONY dla autora (tylko pierwszy autor)

en: Set this option if you want the author on the Sony to appear the same way the T1 sets it. This means it will only show the first author for books with multiple authors. Leave this disabled if you use Metadata plugboards.
pl: Ustaw tę opcję, jeśli chcesz, aby autor w Sony wyglądał tak samo, jak ustawia go T1. Oznacza to, że w przypadku książek z wieloma autorami zostanie wyświetlony tylko pierwszy autor. Pozostaw to wyłączone, jeśli używasz wtyczek metadanych.

en: Wireless device
pl: Urządzenie bezprzewodowe

en: Communicate with Smart Device apps
pl: Umożliwia komunikację z urządzeniami Smart Device

en: All by something
pl: Wszystko przez coś

en: Enable connections at startup
pl: Włącz połączenia przy starcie

en: Check this box to allow connections when calibre starts
pl: Zaznacz to pole aby pozwolić na połączenia podczas startu calibre

en: Security password
pl: Hasło

en: Enter a password that the device app must use to connect to calibre
pl: Podaj hasło, którego będzie musiało użyć urządzenie, by podłączyć się do calibre

en: Use fixed network port
pl: Użyj stałego portu sieciowego

en: If checked, use the port number in the "Port" box, otherwise the driver will pick a random port
pl: Jeśli pole jest zaznaczone użyj numeru portu z pola "Port", w przeciwnym przypadku sterownik wybierze losowy port

en: Port number:
pl: Numer portu:

en: Enter the port number the driver is to use if the "fixed port" box is checked
pl: Podaj numer portu, który będzie używany, jeśli pole "stały port" jest zaznaczone

en: Print extra debug information
pl: Wyświetl dodatkowe informacje o debugowaniu

en: Check this box if requested when reporting problems
pl: Zaznacz to pole, jeśli jest wymagane przy zgłaszaniu problemu

en: Comma separated list of metadata fields to turn into collections on the device.
pl: Oddzielana przecinkami lista pól metadanych, które zostaną zamienione na kolekcje na urządzeniu.

en: Possibilities include: series, tags, authors, etc. Three special collections are available: %(abt)s:%(abtv)s, %(aba)s:%(abav)s, and %(abs)s:%(absv)s. Add  these values to the list to enable them. The collections will be given the name provided after the ":" character.
pl: Wybór obejmuje: series, tags, authors itp. Dostępne są trzy specjalne kolekcje: %(abt)s:%(abtv)s, %(aba)s:%(abav)s i %(abs)s:%(absv)s. Aby je uaktywnić, należy dodać te wartości do listy. Kolekcje otrzymają nazwę po znaku „:”.

en: Enable the no-activity timeout
pl: Limit czasu bez aktywności

en: If this box is checked, calibre will automatically disconnect if a connected device does nothing for %d minutes. Unchecking this  box disables this timeout, so calibre will never automatically disconnect.
pl: Jeśli to pole jest zaznaczone calibre automatycznie rozłączy urządzenie, jeśli nie jest ono aktywne przez %d minut. Nie zaznaczenie tego pola powoduje, że calibre nigdy nie będzie automatycznie rozłączać urządzeń.

en: Use this IP address
pl: Użyj tego adresu IP

en: Use this option if you want to force the driver to listen on a particular IP address. The driver will listen only on the entered address, and this address will be the one advertised over mDNS (BonJour).
pl: Użyj tej opcji, jeśli chcesz zmusić sterownik do nasłuchiwania na określonym adresie IP. Kierowca będzie nasłuchiwał tylko pod wprowadzonym adresem, a ten adres będzie reklamowany przez mDNS (BonJour).

en: Replace books with same calibre ID
pl: Zamień książki z tym samym identyfikatorem

en: Use this option to overwrite a book on the device if that book has the same calibre identifier as the book being sent. The file name of the book will not change even if the save template produces a different result. Using this option in most cases prevents having multiple copies of a book on the device.
pl: Włącz tę opcję aby nadpisać książkę na urządzeniu, jeśli importowana książka ma taki sam identyfikator calibre. Nazwa książki nie ulegnie zmianie, nawet jeśli szablon zapisu da inny wynik. Użycie tej opcji zabezpiecza przed posiadaniem na urządzeniu wielu kopii tej samej książki.

en: Cover thumbnail compression quality
pl: Stopień kompresji miniaturki okładki

en: Use this option to control the size and quality of the cover file sent to the device. It must be between 50 and 99. The larger the number the higher quality the cover, but also the larger the file. For example, changing this from 70 to 90 results in a much better cover that is approximately 2.5 times as big. To see the changes you must force calibre to resend metadata to the device, either by changing the metadata for the book (updating the last modification time) or resending the book itself.
pl: Ta opcja pozwala na określenie rozmiaru i jakości okładki wysyłanej do urządzenia. Wartość musi zawierać się między 50 a 99. Im większa liczba tym większa jakość, ale i większy plik. Dla przykładu zmiana wartości z 70 na 90 spowoduje znaczną poprawę jakości okładki, która będzie 2,5 raza większa. Obejrzenie efektu zmiany możliwe jest po wymuszeniu ponownego wysłania metadanych do urządzenia poprzez zmianę metadanych (a tym samym aktualizację czasu ostatniej modyfikacji) lub ponowne wysłanie książki.

en: Use metadata cache
pl: Użyj bufora metadanych

en: Setting this option allows calibre to keep a copy of metadata on the device, speeding up device connections. Unsetting this option disables keeping the copy, forcing the device to send metadata to calibre on every connect. Unset this option if you think that the cache might not be operating correctly.
pl: Ustawienie tej opcji pozwala calibre trzymać kopię metadanych na urządzeniu, przyspieszając połączenie z urządzeniem. Odznaczenie tej opcji wyłączy trzymanie kopii, wymuszając na urządzeniu wysyłanie metadanych do calibre przy każdym połączeniu. Odznacz tę opcję jeśli myślisz, że cache mogłoby nie działać poprawnie.

en: Additional file extensions to send to the device
pl: Dodatkowe rozszerzenia plików, które będą wysyłane do urządzenia

en: This is a comma-separated list of format file extensions you want to be able to send to the device. For example, you might have audio books in your library with the extension "m4b" that you want to listen to on your device. Don't worry about the "extra enabled extensions" warning.
pl: Jest to rozdzielona przecinkami lista rozszerzeń plików w formacie, które chcesz wysłać na urządzenie. Na przykład w bibliotece mogą znajdować się książki audio z rozszerzeniem „m4b”, którego chcesz słuchać na swoim urządzeniu. Nie martw się ostrzeżeniem o „dodatkowych włączonych rozszerzeniach”.

en: Ignore device free space
pl: Zignoruj wolne miejsce na urządzeniu

en: Check this box to ignore the amount of free space reported by your devices. This might be needed if you store books on an SD card and the device doesn't have much free main memory.
pl: Zaznacz to pole, aby zignorować ilość wolnego miejsca zgłoszoną przez Twoje urządzenia. Może to być potrzebne, jeśli przechowujesz książki na karcie SD, a urządzenie nie ma dużo wolnej pamięci głównej.

en: Too many connection attempts from %s
pl: Zbyt dużo prób połączenia z %s

en: The app on your device is too old and is no longer supported. Update it to a newer version.
pl: Aplikacja na Twoim urządzeniu jest zbyt stara i nie jest już obsługiwana. Zainstaluj nowszą wersję.

en: You have book formats in your library with dates in the future. See calibre for details
pl: W bibliotece istnieją formaty książek z datami w przyszłości. Zajrzyj do calibre, by uzyskać więcej informacji

en: The read sync column %s is not in calibre's library
pl: Kolumny %s nie ma w bibliotece

en: The read sync column %s is not a Yes/No column
pl: Kolumna %s nie jest kolumną typu Tak/Nie

en: The read date sync column %s is not in calibre's library
pl: Kolumny daty %s nie ma w bibliotece

en: The read date sync column %s is not a date column
pl: Kolumna synchronizacji daty %s nie jest kolumną typu Data

en: Bad compression quality setting. It must be a number between 50 and 99. Forced to be %d.
pl: Niewłaściwe ustawienie stopnia kompresji. Wartość musi zawierać się między 50 a 99. Ustawiono na %d.

en: Invalid port in options: %s
pl: Niepoprawny port w opcjach: %s

en: Failed to connect to port %d. Try a different value.
pl: Nie udało się połączyć z portem %d. Spróbuj innej wartości.

en: Failed to allocate a random port
pl: Nie udało się przydzielić losowego portu

en: Communicate with the Samsung SNE e-book reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem Samsung SNE.

en: Communicate with the Teclast K3/K5 reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem Teclast K3/K5.

en: Communicate with the Newsmy reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem Newsmy.

en: Communicate with the Archos reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem Archos.

en: Communicate with the Pico reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem Pico.

en: Communicate with the iPapyrus reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem iPapyrus.

en: Communicate with the Sovos reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem Sovos.

en: Communicate with the Sunstech EB700 reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem Sunstech EB700.

en: Communicate with the Stash W950 reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem Stash W950.

en: Communicate with the Wexler reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem Wexler.

en: Unable to detect any disk drives for the device: %s. Try rebooting
pl: Nie wykryto żadnego dysku %s. Spróbuj ponownie uruchomić komputer

en: Unable to detect the %s mount point. Try rebooting.
pl: Nie wykryto punktu montowania %s. Spróbuj uruchomić ponownie komputer.

en: Unable to detect the %s disk drive.
pl: Nie wykryto dysku %s.

en: Unable to detect the %s disk drive. Either the device has already been ejected, or your kernel is exporting a deprecated version of SYSFS.
pl: Nie wykryto dysku %s. Urządzenie zostało już odłączone albo kernel eksportuje przestarzałą wersję SYSFS.

en: Unable to mount main memory (Error code: %d)
pl: Nie można zamontować pamięci głównej (Kod błędu: %d)

en: The main memory of %s is read only. This usually happens because of file system errors.
pl: Pamięć główna %s jest tylko do odczytu. Zdarza się to zwykle przy błędach systemu plików.

en: Unable to mount the device
pl: Nie udało się podłączyć urządzenia

en: Configure device
pl: Skonfiguruj urządzenie

en: settings for device drivers
pl: ustawienia dla sterowników urządzeń

en: Ordered list of formats the device will accept
pl: Uporządkowana lista formatów akceptowanych przez urządzenie

en: Place files in sub-folders if the device supports them
pl: Umieść pliki w podfolderach, jeśli urządzenie je obsługuje

en: Read metadata from files on device
pl: Odczytaj metadane z książek na urządzeniu

en: Use author sort instead of author
pl: Użyj sortowania według autora zamiast autora

en: Template to control how books are saved
pl: Szablon konfigurujący sposób zapisywania książek

en: Extra customization
pl: Dodatkowa personalizacja

en: Communicate with an e-book reader.
pl: Umożliwia komunikację z czytnikiem.

en: Failed to access files in the main memory of your device. You should contact the device manufacturer for support. Common fixes are: try a different USB cable/USB port on your computer. If you device has a "Reset to factory defaults" type of setting somewhere, use it. Underlying error: %s
pl: Błąd dostępu do plików w głównej pamięci urządzenia. Spróbuj jednego z rozwiązań: użyj innego kabla USB lub innego gniazda USB. Jeśli to nie pomoże spróbuj użyć opcji "Przywróć ustawienia fabryczne" w urządzeniu. Jeśli i to zawiedzie być może będziesz musiał skorzystać z pomocy serwisu. Zgłoszony błąd to: %s

en: Permission was denied by macOS trying to access files in the main memory of your device. You will need to grant permission explicitly by looking under System Preferences > Security and Privacy > Privacy > Files and Folders. Underlying error: %s
pl: Uprawnienie zostało odrzucone przez system macOS, który próbował uzyskać dostęp do plików w pamięci głównej urządzenia. Musisz wyraźnie udzielić pozwolenia, przechodząc do Preferencje systemowe > Bezpieczeństwo i prywatność > Prywatność > Pliki i foldery. Podstawowy błąd: %s

en: Failed to access files on the SD card in your device. This can happen for many reasons. The SD card may be corrupted, it may be too large for your device, it may be write-protected, etc. Try a different SD card, or reformat your SD card using the FAT32 filesystem. Also make sure there are not too many files in the root of your SD card. Underlying error: %s
pl: Błąd dostępu do plików na karcie SD w urządzeniu. Może być kilka przyczyn. Karta SD może być uszkodzona, urządzenie może nie obsługiwać kart tej pojemności, karta może być zabezpieczona przed zapisem itp. Spróbuj użyć innej karty albo sformatować tę, używając FAT32. Upewnij się też, że nie masz zbyt wielu plików w głównym katalogu karty. Komunikat błędu: %s

en: Sending metadata to device...
pl: Przesyłanie metadanych do urządzenia...

en: USB Vendor ID (in hex)
pl: USB Vendor ID (hex)

en: Get this ID using Preferences -> Misc -> Get information to set up the user-defined device
pl: Pobierz ID za pomocą Ustawienia -> Różne -> Pobierz informacje do skonfigurowania własnego urządzenia

en: USB Product ID (in hex)
pl: USB Product ID (hex)

en: USB Revision ID (in hex)
pl: USB Revision ID (hex)

en: Unused (leave blank)
pl: Nie używane (zostaw puste)

en: This field is no longer used, leave it blank.
pl: To pole nie jest już używane, zostaw je puste.

en: Main memory folder
pl: Folder pamięci głównej

en: Enter the folder where the books are to be stored. This folder is prepended to any send_to_device template
pl: Podaj nazwę foldera, w którym mają być przechowywane książki. Nazwa foldera jest dodawana do szablonu send_to_device

en: Check this box if the device's main memory is being seen as card a and the card is being seen as main memory
pl: Zaznacz to pole jeśli główna pamięć urządzenia jest widoczna jako karta, a karta jako główna pamięć

en: The reader has no storage card %s. You may have changed the default send to device action. Right click on the "Send to device" button and reset the default action to be "Send to main memory".
pl: Czytnik nie ma karty %s. Być może zmieniłeś domyślne ustawienia przesyłania. Kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk „Wyślij do urządzenia” i ustaw domyślną akcję „Wyślij do pamięci głównej”.

en: Selected slot: %s is not supported.
pl: Wybrane gniazdo: %s nie jest obsługiwane.

en: There is insufficient free space in main memory
pl: Brak wolnego miejsca w pamięci głównej

en: There is insufficient free space on the storage card
pl: Brak wolnego miejsca na karcie pamięci

en: Rendered %s
pl: Wykonane %s

en: Failed %s
pl: Nieudane %s

en: Failed to process comic: 
    
    %s
pl: Nie udało się przetworzyć komiksu: 
    
    %s

en: Could not find an e-book inside the archive
pl: Nie znaleziono książki w archiwum

en: input_file output_file [options]
    
    Convert an e-book from one format to another.
    
    input_file is the input and output_file is the output. Both must be specified as the first two arguments to the command.
    
    The output e-book format is guessed from the file extension of output_file. output_file can also be of the special format .EXT where EXT is the output file extension. In this case, the name of the output file is derived from the name of the input file. Note that the filenames must not start with a hyphen. Finally, if output_file has no extension, then it is treated as a folder and an "open e-book" (OEB) consisting of HTML files is written to that folder. These files are the files that would normally have been passed to the output plugin.
    
    After specifying the input and output file you can customize the conversion by specifying various options. The available options depend on the input and output file types. To get help on them specify the input and output file and then use the -h option.
    
    For full documentation of the conversion system see
pl: input_file output_file [options]
    
    Konwertuj e-booka z jednego formatu na inny.
    
    input_file to dane wejściowe, a output_file to dane wyjściowe. Oba muszą być podane jako pierwsze dwa argumenty polecenia.
    
    Wyjściowy format e-booka jest odgadywany na podstawie rozszerzenia pliku output_file. plik_wyjściowy może mieć również specjalny format .EXT, gdzie EXT jest rozszerzeniem pliku wyjściowego. W takim przypadku nazwa pliku wyjściowego pochodzi od nazwy pliku wejściowego. Zauważ, że nazwy plików nie mogą zaczynać się od myślnika. Wreszcie, jeśli plik_wyjściowy nie ma rozszerzenia, jest traktowany jako folder i do tego folderu jest zapisywany „otwarty e-book” (OEB) składający się z plików HTML. Te pliki to pliki, które normalnie zostałyby przekazane do wtyczki wyjściowej.
    
    Po określeniu pliku wejściowego i wyjściowego możesz dostosować konwersję, określając różne opcje. Dostępne opcje zależą od typów plików wejściowych i wyjściowych. Aby uzyskać pomoc, podaj plik wejściowy i wyjściowy, a następnie użyj opcji -h.
    
    Pełna dokumentacja systemu konwersji zobacz

en: Path to a file containing rules to transform the CSS styles in this book. The easiest way to create such a file is to use the wizard for creating rules in the calibre GUI. Access it in the "Look & feel->Transform styles" section of the conversion dialog. Once you create the rules, you can use the "Export" button to save them to a file.
pl: Ścieżka do pliku zawierającego reguły przetwarzania stylów CSS w tej książce. Najprostszym sposobem, by stworzyć taki plik, jest użycie kreatora reguł w interfejsie calibre. Dostań się do niego przez sekcję „Look & Fell → Transform styles” dialogu konwersji. Kiedy stworzysz reguły, możesz użyć przycisku "Eksport", aby zapisać je do pliku.

en: Path to a file containing rules to transform the HTML in this book. The easiest way to create such a file is to use the wizard for creating rules in the calibre GUI. Access it in the "Look & feel->Transform HTML" section of the conversion dialog. Once you create the rules, you can use the "Export" button to save them to a file.
pl: Ścieżka do pliku zawierającego reguły przekształcania kodu HTML w tej książce. Najłatwiejszym sposobem utworzenia takiego pliku jest skorzystanie z kreatora tworzenia reguł w GUI calibre. Uzyskaj do niego dostęp w sekcji „Wygląd i styl->Przekształć kod HTML” w oknie dialogowym konwersji. Po utworzeniu reguł możesz użyć przycisku „Eksportuj”, aby zapisać je do pliku.

en: Recipe specific options. Syntax is option_name:value. For example: {example}. Can be specified multiple times to set different options. To see a list of all available options for a recipe, use {list}.
pl: Opcje specyficzne dla formuły. Składnia to option_name:value. Na przykład: {example}. Może być podana wielokrotnie, aby ustawić różne opcje. Aby wyświetlić listę wszystkich właściwych opcji dla formuły, użyj {list}.

en: INPUT OPTIONS
pl: OPCJE PLIKU ŹRÓDŁOWEGO

en: OUTPUT OPTIONS
pl: OPCJE PLIKU WYJŚCIOWEGO

en: Options to control the processing of the input %s file
pl: Opcje sterujące przetwarzaniem pliku źródłowego %s

en: Options to control the processing of the output %s
pl: Opcje sterujące przetwarzaniem pliku wyjściowego %s

en: LOOK AND FEEL
pl: WYGLĄD

en: Options to control the look and feel of the output
pl: Opcje umożliwiające kontrolę nad wyglądem pliku wyjściowego

en: HEURISTIC PROCESSING
pl: PRZETWARZANIE HEURYSTYCZNE

en: Modify the document text and structure using common patterns. Disabled by default. Use %(en)s to enable.  Individual actions can be disabled with the %(dis)s options.
pl: Zmodyfikuj tekst i strukturę używając wzorców. Domyślnie wyłączone. Aby włączyć użyj %(en)s. Poszczególne akcje mogą zostać wyłączone przy użyciu %(dis)s.

en: SEARCH AND REPLACE
pl: WYSZUKAJ I ZASTĄP

en: Modify the document text and structure using user defined patterns.
pl: Modyfikuj tekst dokumentu i jego strukturę, używając wzorów zdefiniowanych przez użytkownika.

en: STRUCTURE DETECTION
pl: WYKRYWANIE STRUKTURY

en: Control auto-detection of document structure.
pl: Kontrola autodetekcji struktury dokumentu.

en: TABLE OF CONTENTS
pl: SPIS TREŚCI

en: Control the automatic generation of a Table of Contents. By default, if the source file has a Table of Contents, it will be used in preference to the automatically generated one.
pl: Kontroluje automatyczne generowanie spisu treści. Domyślnie, jeśli plik źródłowy ma już spis treści, to ma on pierwszeństwo przed tym wygenerowanym automatycznie.

en: METADATA
pl: METADANE

en: Options to set metadata in the output
pl: Opcje odpowiedzialne za ustawienia metadanych w plikach wyjściowych

en: Options to help with debugging the conversion
pl: Opcje pomocy przy debugowaniu konwersji

en: List builtin recipe names. You can create an e-book from a builtin recipe like this: ebook-convert "Recipe Name.recipe" output.epub
pl: Lista wbudowanych źródeł. Korzystając ze źródła możesz utworzyć e-booka za pomocą polecenia ebook-convert "Nazwa źródła.recipe" wynik.epub

en: Output saved to
pl: Plik wyjściowy zapisany do

en: The options and default values for the options change depending on both the
    input and output formats, so you should always check with::
    
        %s
    
    Below are the options that are common to all conversion, followed by the
    options specific to every input and output format.
pl: Opcje i domyślne wartości są różne w zależności od formatu wejściowego i wyjściowego,
    zawsze więc należy je sprawdzić:
    
        %s
    
    Poniżej znajdują się opcje wspólne dla wszystkich formatów, a następnie te, które zależą
    od formatu wejścia i wyjścia.

en: Convert AZW4 to HTML
pl: Konwertuj AZW4 na HTML

en: Convert CHM files to OEB
pl: Konwertuj pliki CHM na OEB

en: Optimize comic files (.cbz, .cbr, .cb7, .cbc) for viewing on portable devices
pl: Optymalizacja plików komiksów (.cbz, .cbr, .cb7, .cbc) do wyświetlania na urządzeniach przenośnych

en: Reduce the number of colors used in the image. This works only if you choose the PNG output format. It is useful to reduce file sizes. Set to zero to turn off. Maximum value is 256. It is off by default.
pl: Zredukuj liczbę kolorów wykorzystywanych w grafice. Działa tylko jeśli użyjesz PNG jako formatu wyjścia. Przydatne do zmniejszania wielkości pliku. Ustaw na zero, aby wyłączyć. Maksymalna wartość to 256. Domyślnie wyłączone.

en: Disable normalize (improve contrast) color range for pictures. Default: False
pl: Nie zezwalaj na normalizowanie (poprawianie kontrastu) głębi kolorów. Domyślne: Fałsz

en: Maintain picture aspect ratio. Default is to fill the screen.
pl: Zachowuj proporcję wymiarów grafiki. Domyślnie grafika rozszerzana jest na cały ekran.

en: Disable sharpening.
pl: Wyłącz wyostrzanie.

en: Disable trimming of comic pages. For some comics, trimming might remove content as well as borders.
pl: Wyłącz przycinanie stron komiksu. Dla niektórych komiksów przycinanie może usunąć treść oraz ramki.

en: Don't split landscape images into two portrait images
pl: Nie dziel grafik panoramicznych na dwie części

en: Keep aspect ratio and scale image using screen height as image width for viewing in landscape mode.
pl: Zachowaj format i skalę obrazu używając wysokości ekranu jako szerokości obrazu podczas wyświetlania w trybie panoramicznym.

en: Used for right-to-left publications like manga. Causes landscape pages to be split into portrait pages from right to left.
pl: Używane dla publikacji czytanych od prawej do lewej, jak manga. Powoduje dzielenie stron panoramicznych od prawej do lewej na pionowe części.

en: Enable Despeckle. Reduces speckle noise. May greatly increase processing time.
pl: Włącza odplamiacz. Zmniejsza zakłócenia powodowane szumem. Może znacznie wydłużyć czas przetwarzania.

en: Don't sort the files found in the comic alphabetically by name. Instead use the order they were added to the comic.
pl: Nie sortuj plików znajdujących się w komiksie według nazwy. Zamiast tego użyj kolejności, w jakiej zostały dodane do komiksu.

en: The format that images in the created e-book are converted to. You can experiment to see which format gives you optimal size and look on your device.
pl: Format, na który są konwertowane obrazki w tworzonym e-booku. Można eksperymentować, aby znaleźć dla swojego urządzenia format, który daje w wyniku optymalny rozmiar i wygląd obrazków.

en: Apply no processing to the image
pl: Nie przekształcaj obrazka

en: Do not convert the image to grayscale (black and white)
pl: Nie przekształcaj grafiki do skali szarości (czarno-białej)

en: Specify the image size as width x height pixels, for example: 123x321. Normally, an image size is automatically calculated from the output profile, this option overrides it.
pl: Określ rozmiar obrazu jako szerokość x wysokość w pikselach, na przykład: 123x321. Zwykle rozmiar obrazu jest obliczany automatycznie na podstawie profilu wyjściowego, ta opcja go zastępuje.

en: When converting a CBC do not add links to each page to the TOC. Note this only applies if the TOC has more than one section
pl: Podczas konwersji CBC nie dołączaj odnośników na każdej stronie do spisu treści. Ma to zastosowanie tylko wtedy, gdy spis treści posiada więcej niż jedną sekcję

en: Page
pl: Strona

en: Convert OCR-ed DJVU files (.djvu) to HTML
pl: Konwertuj pliki OCR-ed DJVU (.djvu) na HTML

en: Convert DOCX files (.docx and .docm) to HTML
pl: Konwertuj pliki DOCX (.docx i docm) na HTML

en: Normally, if a large image is present at the start of the document that looks like a cover, it will be removed from the document and used as the cover for created e-book. This option turns off that behavior.
pl: Domyślnie, jeżeli na początku dokumentu znajduje się duży obrazek, który może zostać użyty jako okładka, jest on usuwany z dokumentu i ustawiany jako okładka e-booka. Ta opcja wyłącza tę funkcję.

en: Do not insert a page break after every endnote.
pl: Nie dodawaj strony po każdej notce końcowej.

en: Render superscripts and subscripts so that they do not affect the line height
pl: Renderuj indeksy górne i dolne tak, aby nie wpływały na wysokość wiersza

en: The size of the page. Default is letter. Choices are %s
pl: Wielkość strony. Domyślnie letter. Dostępne opcje: %s

en: Custom size of the document. Use the form width x height, for example: `123x321` to specify the width and height (in pts). This overrides any specified page-size.
pl: Niestandardowy rozmiar dokumentu. Użyj formularza szerokość x wysokość, na przykład: „123x321”, aby określić szerokość i wysokość (w punktach). Zastępuje to dowolny określony rozmiar strony.

en: Do not insert the book cover as an image at the start of the document. If you use this option, the book cover will be discarded.
pl: Nie wstawiaj okładki książki jako obrazka na początku dokumentu. Jeśli użyjesz tej opcji okładka zostanie usunięta.

en: Preserve the aspect ratio of the cover image instead of stretching it out to cover the entire page.
pl: Zachowaj stosunek boków okładki, zamiast ją rozciągać tak, by wypełniła całą stronę.

en: Do not insert the table of contents as a page at the start of the document.
pl: Nie wstawiaj spisu treści jako strony na początku książki.

en: Extract the contents of the generated %s file to the specified folder. The contents of the folder are first deleted, so be careful.
pl: Wyodrębnij zawartość wygenerowanego pliku %s do określonego folderu. Zawartość folderu jest najpierw usuwana, więc bądź ostrożny.

en: The size of the left page margin, in pts. Default is 72pt. Overrides the common left page margin setting.
pl: Rozmiar lewego marginesu strony, w punktach. Domyślna wartość to 72pt. Nadpisuje wspólne ustawienie lewego marginesu strony.

en: The size of the top page margin, in pts. Default is 72pt. Overrides the common top page margin setting, unless set to zero.
pl: Rozmiar górnego marginesu strony, w punktach. Domyślna wartość to 72pt. Nadpisuje wspólne ustawienie górnego marginesu strony.

en: The size of the right page margin, in pts. Default is 72pt. Overrides the common right page margin setting, unless set to zero.
pl: Rozmiar prawego marginesu strony, w punktach. Domyślna wartość to 72pt. Nadpisuje wspólne ustawienie prawego marginesu strony.

en: The size of the bottom page margin, in pts. Default is 72pt. Overrides the common bottom page margin setting, unless set to zero.
pl: Rozmiar dolnego marginesu strony, w punktach. Domyślna wartość to 72pt. Nadpisuje wspólne ustawienie dolnego marginesu strony.

en: Convert EPUB files (.epub) to HTML
pl: Konwertuj pliki EPUB (.epub) na HTML

en: Cover image
pl: Obraz okładki

en: Cover page
pl: Strona okładki

en: The file {} is locked with DRM. It cannot be viewed
pl: Plik {} jest zablokowany przez DRM. Nie można go wyświetlić

en: The file {} is locked with DRM. It cannot be converted
pl: Plik {} jest zablokowany przez DRM. Nie można go konwertować

en: Turn off splitting at page breaks. Normally, input files are automatically split at every page break into two files. This gives an output e-book that can be parsed faster and with less resources. However, splitting is slow and if your source file contains a very large number of page breaks, you should turn off splitting on page breaks.
pl: Wyłącz dzielenie przy znaku podziału strony. Zwykle pliki wejściowe są automatycznie dzielone przy każdym znaku podziału strony na dwa pliki. Dzięki temu książka wyjściowa może być szybciej i wydajniej przetworzona. Jednakże, podział jest powolny i jeśli plik źródłowy zawiera dużą ilość znaków podziału strony, powinieneś wyłączyć podział przy znaku podziału strony.

en: Extract the contents of the generated book to the specified folder. The contents of the folder are first deleted, so be careful.
pl: Wyodrębnij zawartość wygenerowanej książki do określonego folderu. Zawartość folderu zostanie najpierw usunięta, więc należy zachować ostrożność.

en: The maximum image size (width x height). A value of {0} means use the screen size from the output profile. A value of {1} means no maximum size is specified. For example, a value of {2} will cause all images to be resized so that their width is no more than {3} pixels and their height is no more than {4} pixels. Note that this only affects the size of the actual image files themselves. Any given image may be rendered at a different size depending on the styling applied to it in the document.
pl: Maksymalny rozmiar obrazu (szerokość x wysokość). Wartość {0} oznacza użycie rozmiaru ekranu z profilu wyjściowego. Wartość {1} oznacza, że nie określono maksymalnego rozmiaru. Na przykład wartość {2} spowoduje, że rozmiar wszystkich obrazów zostanie zmieniony tak, aby ich szerokość nie przekraczała {3} pikseli, a wysokość nie przekraczała {4} pikseli. Należy pamiętać, że wpływa to tylko na rozmiar samych plików graficznych. Dowolny obraz może być renderowany w innym rozmiarze w zależności od stylizacji zastosowanej do niego w dokumencie.

en: Split all HTML files larger than this size (in KB). This is necessary as most EPUB readers cannot handle large file sizes. The default of %defaultKB is the size required for Adobe Digital Editions. Set to 0 to disable size based splitting.
pl: Dzielenie wszystkich plików HTML większych niż ten rozmiar (w KB). Jest to konieczne, gdyż większość czytników EPUB nie potrafi obsłużyć plików o dużych rozmiarach. Domyślna wartość %default KB to rozmiar wymagany przez Adobe Digital Editions. Ustaw na 0, aby wyłączyć dzielenie w oparciu o rozmiar.

en: Normally, if the input file has no cover and you don't specify one, a default cover is generated with the title, authors, etc. This option disables the generation of this cover.
pl: Zazwyczaj, jeżeli plik źródłowy nie ma okładki i nie wskażesz odpowiedniej, jest generowana domyślna okładka zawierająca tytuł, autora itp. Ta opcja wyłącza tworzenie takiej okładki.

en: Do not use SVG for the book cover. Use this option if your EPUB is going to be used on a device that does not support SVG, like the iPhone or the JetBook Lite. Without this option, such devices will display the cover as a blank page.
pl: Nie używaj SVG do okładki książki. Użyj tej opcji, jeśli twój EPUB będzie odczytywany na urządzeniu, które nie wspiera SVG, jak iPhone czy JetBook Lite. Bez tej opcji takie urządzenia będą wyświetlać okładkę jako pustą stronę.

en: When using an SVG cover, this option will cause the cover to scale to cover the available screen area, but still preserve its aspect ratio (ratio of width to height). That means there may be white borders at the sides or top and bottom of the image, but the image will never be distorted. Without this option the image may be slightly distorted, but there will be no borders.
pl: Jeśli okładka jest w postaci grafiki SVG, włączenie tej opcji spowoduje zmianę rozmiaru okładki na cały dostępny obszar ekranu, zachowując jednak proporcje obrazu (stosunek jego szerokości do wysokości). Oznacza to, że na brzegach obrazu mogą pojawić się białe pasy, nie zostanie on jednak zniekształcony. Wyłączenie tej opcji może spowodować lekkie zniekształcenie obrazu, nie pojawią się natomiast białe pasy na brzegach.

en: This option is needed only if you intend to use the EPUB with FBReaderJ. It will flatten the file system inside the EPUB, putting all files into the top level.
pl: Ta opcja jest wymagana tylko wtedy, gdy zamierzasz wykorzystywać EPUBa z czytnikiem FBReaderJ. To spłaszczy system plików wewnątrz EPUBa, umieszczając wszystkie pliki na najwyższym poziomie.

en: Insert an inline Table of Contents that will appear as part of the main book content.
pl: Wstaw spis treści, który będzie stanowił część książki.

en: Put the inserted inline Table of Contents at the end of the book instead of the start.
pl: Umieść wstawiany spis treści na końcu książki zamiast na początku.

en: Title for any generated inline table of contents.
pl: Tytuł wygenerowanego spisu treści.

en: The version of the EPUB file to generate. EPUB 2 is the most widely compatible, only use EPUB 3 if you know you actually need it.
pl: Wersja pliku EPUB, która zostanie wygenerowana. EPUB 2 jest najbardziej kompatybilny, skorzystaj z EPU"B 3 jeśli tylko wiesz, że takiej wersji potrzebujesz.

en: Split all HTML files larger than this size (in KB). This is necessary as some devices cannot handle large file sizes. Set to 0 to disable size based splitting.
pl: Podziel wszystkie pliki HTML większe niż podany rozmiar (w KB). Jest to konieczne, ponieważ niektóre urządzenia nie radzą sobie z dużymi rozmiarami plików. Ustaw na 0, aby wyłączyć dzielenie na podstawie rozmiaru.

en: The KEPUB renderer on the Kobo has a bug when text justification is turned on. It will either not justify text properly or when highlighting there will be gaps between neighboring highlighted parts of text. By default, calibre generates KEPUB that avoid the highlighting gaps at the expense of worse text justification. This option reverses that tradeoff. Use this option if you use justification when reading on your Kobo device.
pl: Program renderujący KEPUB na Kobo ma błąd, gdy włączone jest justowanie tekstu. Nie justuje on poprawnie tekstu lub po podświetleniu pojawiają się przerwy między sąsiednimi podświetlonymi fragmentami tekstu. Domyślnie calibre generuje KEPUB, który unika luk w podświetleniu kosztem gorszego justowania tekstu. Ta opcja odwraca ten kompromis. Użyj tej opcji, jeśli używasz justowania podczas czytania na urządzeniu Kobo.

en: Modify how hyphenation is performed for this book. Note that hyphenation does not perform well for all languages, as it depends on the dictionaries present on the device, which are not always of the highest quality.
pl: Zmodyfikuj sposób dzielenia wyrazów dla tej książki. Należy pamiętać, że dzielenie wyrazów nie działa dobrze we wszystkich językach, ponieważ zależy od słowników obecnych na urządzeniu, które nie zawsze są najwyższej jakości.

en: Override all hyphenation settings in book, forcefully disabling hyphenation completely.
pl: Nadpisuje wszystkie ustawienia dzielenia wyrazów w książce, wymuszając całkowite wyłączenie dzielenia wyrazów.

en: Minimum word length to hyphenate, in characters.
pl: Minimalna długość słowa dla dzielenia wyrazów, w znakach

en: Minimum characters before hyphens.
pl: Minimalna liczba znaków przed łącznikiem

en: Minimum characters after hyphens.
pl: Minimalna liczba znaków po łączniku

en: Maximum consecutive hyphenated lines.
pl: Maksymalna liczba kolejnych wierszy z łącznikami

en: Convert FB2 and FBZ files to HTML
pl: Konwertuj pliki FB2 i FBZ na HTML

en: Do not insert a Table of Contents at the beginning of the book
pl: Nie wstawiaj spisu treści na początku książki

en: Section per entry in the ToC
pl: Sekcja każdego wpisu w spisie treści

en: Section per file
pl: Sekcja na plik

en: A single section
pl: Pojedyncza sekcja

en: Specify how sections are created:
     * nothing: {nothing}
     * files: {files}
     * toc: {toc}
    If ToC based generation fails, adjust the "Structure detection" and/or "Table of Contents" settings (turn on "Force use of auto-generated Table of Contents").
pl: Określ sposób tworzenia sekcji:
    * nic: {nothing}
    * pliki: {files}
    * toc: {toc}
    Jeśli generowanie na podstawie ToC nie powiedzie się, dostosuj ustawienia „Wykrywanie struktury” i/lub „Spis treści” (włącz „Wymuś użycie automatycznie generowanego spisu treści”).

en: Genre for the book. Choices: %s
    
     See:
pl: Gatunek książki. Do wyboru: %s
    
     Zobacz:

en: for a complete list with descriptions.
pl: aby zobaczyć pełną listę z opisami.

en: Convert HTML and OPF files to an OEB
pl: Konwertuj pliki HTML i OPF na OEB

en: Traverse links in HTML files breadth first. Normally, they are traversed depth first.
pl: Przeskanuj odsyłacze w plikach HTML najpierw wszerz. Standardowo są skanowane najpierw w głąb.

en: Maximum levels of recursion when following links in HTML files. Must be non-negative. 0 implies that no links in the root HTML file are followed. Default is %default.
pl: Maksymalny poziom zagłębienia dla śledzenia odnośników w plikach HTML. Musi być nieujemny. Zero oznacza, że żadne odnośniki w wejściowym pliku HTML nie będą śledzone. Domyślna wartość to %default.

en: Normally this input plugin re-arranges all the input files into a standard folder hierarchy. Only use this option if you know what you are doing as it can result in various nasty side effects in the rest of the conversion pipeline.
pl: Ta wtyczka umieszcza wszystkie pliki wejściowe w standardowej strukturze folderów. Używaj tej opcji jedynie wtedy, kiedy dokładnie wiesz, co robisz, gdyż może ona mieć różne nieprzyjemne efekty uboczne w dalszym procesie konwersji.

en: Normally, resources linked to by the HTML file or its children will only be allowed if they are in a sub-folder of the original HTML file. This option allows including local files from any location on your computer. This can be a security risk if you are converting untrusted HTML and expecting to distribute the result of the conversion.
pl: Zwykle zasoby połączone z plikiem HTML lub jego elementami podrzędnymi będą dozwolone tylko wtedy, gdy znajdują się w podfolderze oryginalnego pliku HTML. Ta opcja umożliwia dołączanie plików lokalnych z dowolnej lokalizacji na komputerze. Może to stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa, jeśli konwertujesz niezaufany HTML i przewidujesz udostępnić wynik konwersji.

en: Extract the contents of the generated ZIP file to the specified folder. WARNING: The contents of the folder will be deleted.
pl: Wyodrębnij zawartość wygenerowanego pliku ZIP do określonego folderu. OSTRZEŻENIE: Zawartość folderu zostanie usunięta.

en: Convert HTMLZ files to HTML
pl: Konwertuj pliki HTMLZ do HTML

en: Multiple HTML files found in the archive {0}. Only {1} will be used.
pl: Znaleziono wiele plików HTML w archiwum {0}. Użyty zostanie tylko {1}.

en: No top level HTML file found.
pl: Nie znaleziono głównego pliku HTML.

en: Top level HTML file %s is empty
pl: Główny plik HTML %s jest pusty

en: Use CSS classes
pl: Użyj klas CSS

en: Use the style attribute
pl: Użyj atrybutu stylu

en: Use HTML tags wherever possible
pl: W miarę możliwości używaj tagów HTML

en: Use an external CSS file
pl: Użyj zewnętrznego pliku CSS

en: Use a <style> tag in the HTML file
pl: Użyj <style> znacznika w pliku HTML

en: Specify the handling of CSS. Default is class.
    class: {class}
    inline: {inline}
    tag: {tag}
pl: Określ obsługę CSS. Domyślnie jest to class.
    class: {class}
    inline: {inline}
    tag: {tag}

en: How to handle the CSS when using css-type = 'class'.
    Default is external.
    external: {external}
    inline: {inline}
pl: Jak obsługiwać CSS podczas korzystania z css-type = 'class'.
    Wartość domyślna to external
    external: {external}
    inline: {inline}

en: If set this option causes the file name of the HTML file inside the HTMLZ archive to be based on the book title.
pl: Zaznaczenie tej opcji spowoduje, że nazwa pliku HTML wewnątrz archiwum HTMLZ zostanie utworzona z tytułu książki.

en: Convert LIT files to HTML
pl: Konwertuj pliki LIT do HTML

en: Convert LRF files to HTML
pl: Konwertuj pliki LRF na HTML

en: Enable auto-rotation of images that are wider than the screen width.
pl: Włącz automatyczne obracanie obrazów, które są szersze niż ekran.

en: Set the space between words in pts. Default is %default
pl: Ustaw odstęp pomiędzy słowami w punktach (pt). Domyślnie wynosi on %default

en: Add a header to all the pages with title and author.
pl: Dodaj nagłówek z tytułem i autorem do wszystkich stron.

en: Set the format of the header. %a is replaced by the author and %t by the title. Default is %default
pl: Ustaw format nagłówka. %a jest zastępowane nazwiskiem autora, %t - tytułem książki. Styl domyślny: %default

en: Add extra spacing below the header. Default is %default pt.
pl: Dodaj dodatkowy odstęp poniżej nagłówka. Domyślna wartość to %default punktów.

en: Minimum paragraph indent (the indent of the first line of a paragraph) in pts. Default: %default
pl: Minimalne wcięcie akapitowe (wcięcie pierwszego wiersza akapitu) w punktach. Domyślnie: %default

en: This option has no effect
pl: Ta opcja nie ma wpływu

en: Multiply the size of text in rendered tables by this factor. Default is %default
pl: Pomnóż rozmiar tekstu w wyświetlanych tabelach przez ten współczynnik. Domyślny to %default

en: The serif family of fonts to embed
pl: Rodzina czcionek szeryfowych do osadzenia

en: The sans-serif family of fonts to embed
pl: Rodzina czcionek bezszeryfowych do osadzenia

en: The monospace family of fonts to embed
pl: Rodzina czcionek o stałej szerokości do osadzenia

en: Comic
pl: Komiks

en: Convert MOBI files (.mobi, .prc, .azw) to HTML
pl: Konwertuj pliki MOBI (.mobi, .prc, .azw) na HTML

en: When present, use author sort field as author.
pl: Jeśli dostępne, użyj pola sortowania autorów jako autora(rów)

en: Don't add Table of Contents to the book. Useful if the book has its own table of contents.
pl: Nie dodawaj spisu treści. Przydatne, jeśli książka ma własny spis treści.

en: Disable compression of the file contents.
pl: Wyłącza kompresję zawartości pliku.

en: Tag for MOBI files to be marked as personal documents. This option has no effect on the conversion. It is used only when sending MOBI files to a device. If the file being sent has the specified tag, it will be marked as a personal document when sent to the Kindle. Use the value * to match all books.
pl: Tag dla plików MOBI, które mają być oznaczone jako dokumenty osobiste. Ta opcja nie ma wpływu na konwersję. Jest ona używana tylko podczas wysyłania plików MOBI do urządzenia. Jeśli wysyłany plik ma określony tag, zostanie oznaczony jako dokument osobisty po wysłaniu do Kindle. Użyj wartości *, aby dopasować wszystkie książki.

en: Ignore margins in the input document. If False, then the MOBI output plugin will try to convert margins specified in the input document, otherwise it will ignore them.
pl: Pomijaj marginesy w dokumencie wejściowym. Jeśli opcja jest wyłączona wówczas wtyczka tworząca MOBI spróbuje przekonwertować marginesy, określone w dokumencie wejściowym, w przeciwnym przypadku zignoruje je.

en: When adding the Table of Contents to the book, add it at the start of the book instead of the end. Not recommended.
pl: Utwórz spis treści na początku, a nie na końcu książki. Nie zalecane.

en: Enable sharing of book content via Facebook etc.  on the Kindle. WARNING: Using this feature means that  the book will not auto sync its last read position  on multiple devices. Complain to Amazon.
pl: Umożliwia podzielenie się treścią książki przez Facebook itp. na Kindle. UWAGA: użycie tej funkcji spowoduje, że nie będzie można zsynchronizować automatycznie na różnych urządzeniach miejsca ostatniego czytania w książce. Możesz to zgłosić do Amazon.

en: By default calibre converts all images to JPEG format in the output MOBI file. This is for maximum compatibility as some older MOBI viewers have problems with other image formats. This option tells calibre not to do this. Useful if your document contains lots of GIF/PNG images that become very large when converted to JPEG.
pl: Domyślnie calibre konwertuje wszystkie obrazki do JPEG przy konwersji do MOBI. Daje to maksymalną zgodność z przeglądarkami MOBI, gdyż niektóre starsze przeglądarki mogą mieć kłopoty z innymi formatami grafiki. Ta opcja zapobiega konwersji. Jest to przydatne, jeśli dokument zawiera wiele obrazków w formatach GIF czy PNG, które zajmowałyby dużo miejsca jako JPEG.

en: By default calibre generates MOBI files that contain the old MOBI 6 format. This format is compatible with all devices. However, by changing this setting, you can tell calibre to generate MOBI files that contain both MOBI 6 and the new KF8 format, or only the new KF8 format. KF8 has more features than MOBI 6, but only works with newer Kindles. Allowed values: {}
pl: Domyślnie Calibre generuje pliki MOBI, które zawierają stary format MOBI 6. Ten format jest kompatybilny ze wszystkimi urządzeniami. Jednak zmieniając to ustawienie, możesz ustawić Calibre na generowanie plików MOBI, które zawierają zarówno MOBI 6, jak i nowy format KF8 lub tylko nowy format KF8. KF8 ma więcej funkcji niż MOBI 6, ale działa tylko z nowszymi Kindles. Dozwolone wartości: {}

en: All articles
pl: Wszystkie artykuły

en: Convert ODT (LibreOffice) files to HTML
pl: Konwertuj pliki ODT (LibreOffice) na HTML

en: Convert PDB to HTML
pl: Konwertuj plik PDB na HTML

en: Format to use inside the PDB container. Choices are:
pl: Format do użycia wewnątrz kontenera PDB. Dostępne opcje to:

en: Specify the character encoding of the output document. The default is cp1252. Note: This option is not honored by all formats.
pl: Określ kodowanie znaków dokumentu wyjściowego. Domyślnie to cp1252. Uwaga: nie do wszystkich formatów da się użyć tej opcji.

en: Add Table of Contents to beginning of the book.
pl: Dodaj spis treści na początku książki.

en: Convert PDF files to HTML
pl: Konwertuj pliki PDF na HTML

en: Do not extract images from the document
pl: Nie pobieraj grafiki z dokumentu

en: Scale used to determine the length at which a line should be unwrapped. Valid values are a decimal between 0 and 1. The default is 0.45, just below the median line length.
pl: Skala używana w celu określenia długości, przy której wiersz powinien pozostać niepodzielony. Wartości powinny być z przedziału 0 i 1. Domyślna wartość to 0.45, odrobinę poniżej środka wiersza.

en: The PDF engine to use, the "calibre" engine is recommended as it has automatic header and footer removal. Choices: {}
pl: Zalecany jest silnik „calibre”, który automatycznie usuwa nagłówek i stopkę. Opcje: {}

en: Skip everything to the specified number of pixels at the top of a page. Negative numbers mean auto-detect and remove headers, zero means do not remove headers and positive numbers mean remove headers that appear above that many pixels from the top of the page. Works only with the new PDF engine.
pl: Pomija wszystko do określonej liczby pikseli na górze strony. Liczby ujemne oznaczają automatyczne wykrywanie i usuwanie nagłówków, zero oznacza nieusuwanie nagłówków, a liczby dodatnie oznaczają usuwanie nagłówków pojawiających się powyżej tej liczby pikseli od góry strony. Działa tylko z nowym silnikiem PDF.

en: Skip everything to the specified number of pixels at the bottom of a page. Negative numbers mean auto-detect and remove footers, zero means do not remove footers and positive numbers mean remove footers that appear below that many pixels from the bottom of the page. Works only with the calibre PDF engine.
pl: Pomija wszystko do określonej liczby pikseli na dole strony. Liczby ujemne oznaczają automatyczne wykrywanie i usuwanie stopek, zero oznacza nieusuwanie stopek, a liczby dodatnie oznaczają usuwanie stopek, które pojawiają się poniżej tej liczby pikseli od dołu strony. Działa tylko z silnikiem calibre PDF.

en: Regular expression to remove lines at the top of a page. This only looks at the first line of a page and works only with the calibre PDF engine.
pl: Wyrażenie regularne usuwające linie na górze strony. Dotyczy to tylko pierwszego wiersza strony i działa tylko z nowym silnikiem calibre PDF.

en: Regular expression to remove lines at the bottom of a page. This only looks at the last line of a page and works only with the calibre PDF engine.
pl: Wyrażenie regularne usuwające linie na dole strony. Ta funkcja sprawdza tylko ostatni wiersz strony i działa tylko z nowym silnikiem calibre PDF.

en: Instead of using the paper size specified in the PDF Output options, use a paper size corresponding to the current output profile. Useful if you want to generate a PDF for viewing on a specific device.
pl: Zamiast używać rozmiaru papieru określonego w opcjach Wyjście PDF, użyj rozmiaru papieru odpowiadającego bieżącemu profilowi wyjściowemu. Przydatne, jeśli chcesz wygenerować plik PDF do przeglądania na określonym urządzeniu.

en: The unit of measure for page sizes. Default is inch. Choices are {} Note: This does not override the unit for margins!
pl: Jednostka miary dla rozmiarów stron. Domyślnie jest to cal. Dostępne są {} Uwaga: Nie zastępuje to marginesów!

en: The size of the paper. This size will be overridden when a non default output profile is used. Default is letter. Choices are {}
pl: Rozmiar papieru Rozmiar ten zostanie zastąpiony, gdy zostanie użyty niestandardowy profil wyjściowy. Domyślnie jest to litera. Dostępne są {}

en: Custom size of the document. Use the form width x height e.g. `123x321` to specify the width and height. This overrides any specified paper-size.
pl: Niestandardowy rozmiar dokumentu. Użyj formularza szerokość x wysokość np. „123x321”, aby określić szerokość i wysokość. Zastępuje to dowolny określony rozmiar papieru.

en: Preserve the aspect ratio of the cover, instead of stretching it to fill the full first page of the generated PDF.
pl: Zachowaj proporcje okładki, zamiast rozciągać ją, aby wypełnić całą pierwszą stronę wygenerowanego pliku PDF.

en: The font family used to render serif fonts. Will work only if the font is available system-wide.
pl: Rodzina czcionek używana do renderowania czcionek szeryfowych. Działa tylko wtedy, gdy czcionka jest dostępna w całym systemie.

en: The font family used to render sans-serif fonts. Will work only if the font is available system-wide.
pl: Rodzina czcionek używana do renderowania czcionek bezszeryfowych. Działa tylko wtedy, gdy czcionka jest dostępna w całym systemie.

en: The font family used to render monospace fonts. Will work only if the font is available system-wide.
pl: Rodzina czcionek używana do renderowania czcionek o stałej szerokości. Działa tylko wtedy, gdy czcionka jest dostępna w całym systemie.

en: The type of font family used to render font for which no font family is specified.
pl: Rodzaj rodziny czcionek używany do renderowania czcionek, dla których nie określono rodziny czcionek.

en: The default font size (in pixels)
pl: Domyślny rozmiar czcionki (w pikselach)

en: The default font size for monospaced text (in pixels)
pl: Domyślny rozmiar czcionki dla tekstu o stałej szerokości (w pikselach)

en: Break long words at the end of lines. This can give the text at the right margin a more even appearance. Note that depending on the fonts used this option can break the copying of text from the PDF file.
pl: Łam długie słowa na końcu linii. Dzięki temu tekst na prawym marginesie może wyglądać bardziej równomiernie. Zwróć uwagę, że w zależności od użytych czcionek ta opcja może przerwać kopiowanie tekstu z pliku PDF.

en: Surround all links with a red box, useful for debugging.
pl: Otocz wszystkie odnośniki czerwonym prostokątem – przydatne do debugowania.

en: Add page numbers to the bottom of every page in the generated PDF file. If you specify a footer template, it will take precedence over this option.
pl: Dodaj numerację na dole każdej strony generowanego PDF. Jeśli określono szablon stopki będzie on miał pierwszeństwo przed ustawieniem tej opcji.

en: An HTML template used to generate %s on every page. The strings _PAGENUM_, _TITLE_, _AUTHOR_ and _SECTION_ will be replaced by their current values.
pl: Szablon HTML użyty do utworzenia %s na każdej stronie. Tekst _PAGENUM_, _TITLE_, _AUTHOR_ and _SECTION_ zostanie zamieniony na odpowiadające im wartości.

en: footers
pl: stopki

en: headers
pl: nagłówki

en: Add a Table of Contents at the end of the PDF that lists page numbers. Useful if you want to print out the PDF. If this PDF is intended for electronic use, use the PDF Outline instead.
pl: Umieść na końcu dokumentu spis treści zawierający numery stron. Jest to przydatne przy drukowaniu PDF. Jeśli dokument ma być używany w wersji elektronicznej lepiej jest użyć zakładek.

en: Title for generated table of contents.
pl: Tytuł wygenerowanego spisu treści.

en: Use the page margins specified in the input document via @page CSS rules. This will cause the margins specified in the conversion settings to be ignored. If the document does not specify page margins, the conversion settings will be used as a fallback.
pl: Użyj marginesów strony określonych w dokumencie wejściowym za pomocą reguł CSS @page. Spowoduje to zignorowanie marginesów określonych w ustawieniach konwersji. Jeśli dokument nie określa marginesów strony, ustawienia konwersji zostaną użyte jako rezerwowe.

en: Adjust page numbers, as needed. Syntax is a JavaScript expression for the page number. For example, "if (n < 3) 0; else n - 3;", where n is current page number.
pl: Dostosuj numery stron zgodnie z potrzebami. Składnia jest wyrażeniem JavaScript dla numeru strony. Na przykład „if (n < 3) 0; else n - 3;”, gdzie n jest bieżącym numerem strony.

en: Generate an uncompressed PDF, useful for debugging.
pl: Wygeneruj nieskompresowany plik PDF, przydatny do debugowania.

en: Shift the text horizontally by the specified offset (in pts). On odd numbered pages, it is shifted to the right and on even numbered pages to the left. Use negative numbers for the opposite effect. Note that this setting is ignored on pages where the margins are smaller than the specified offset. Shifting is done by setting the PDF CropBox, not all software respects the CropBox.
pl: Przesuń tekst w poziomie o określone przesunięcie (w pkt.). Na stronach o numerach nieparzystych jest przesuwany w prawo, a na stronach parzystych w lewo. Użyj liczb ujemnych, aby uzyskać odwrotny efekt. Zwróć uwagę, że to ustawienie jest ignorowane na stronach, na których marginesy są mniejsze niż określone przesunięcie. Przesuwanie odbywa się poprzez ustawienie PDF CropBox, nie wszystkie programy obsługują CropBox.

en: Convert PML to OEB
pl: Konwertuj PML na OEB

en: Specify the character encoding of the output document. The default is cp1252.
pl: Określ kodowanie znaków dokumentu wyjściowego. Domyślnie to cp1252.

en: Do not reduce the size or bit depth of images. Images have their size and depth reduced by default to accommodate applications that can not convert images on their own such as Dropbook.
pl: Nie zmieniaj rozmiaru ani głębi obrazów. Obrazy domyślnie mają redukowany rozmiar i głębię, aby przystosować je do aplikacji, które nie potrafią na własne potrzeby przekonwertować obrazów (np. Dropbook).

en: Convert RB files to HTML
pl: Konwertuj pliki RB na HTML

en: Download periodical content from the Internet
pl: Pobieraj cykliczne treści z Internetu

en: Useful for recipe development. Forces max_articles_per_feed to 2 and downloads at most 2 feeds. You can change the number of feeds and articles by supplying optional arguments. For example: --test 3 1 will download at most 3 feeds and only 1 article per feed.
pl: Przydatne przy tworzeniu źródeł wiadomości. Wymusza ustawienie max_articles_per_feed na 2 i pobiera najwyżej 2 strumienie. Można te ustawienia zmienić dodając opcjonalne argumenty. Na przykład --test 3 1 pobierze 1 artykuł z maksymalnie 3 strumieni.

en: Username for sites that require a login to access content.
pl: Login dla stron wymagających zalogowania to przeglądania zawartości.

en: Password for sites that require a login to access content.
pl: Hasło dla stron wymagających zalogowania to przeglądania zawartości.

en: Recipe specific options.
pl: Opcje właściwe dla formuły.

en: Do not download latest version of builtin recipes from the calibre server
pl: Nie pobieraj najnowszych wersji wbudowanych źródeł z serwera calibre

en: specific options:
pl: właściwie opcje:

en: has no recipe specific options
pl: nie ma opcji właściwych dla formuły

en: Convert RTF files to HTML
pl: Konwertuj pliki RTF na HTML

en: Ignore WMF images instead of replacing them with a placeholder image.
pl: Pomijaj obrazy w formacie WMF zamiast podstawiać obrazy zastępcze.

en: This RTF file has a feature calibre does not support. Convert it to HTML first and then try it.
    %s
pl: Ten plik RTF zawiera opcję, której calibre nie wspiera. Przekonwertuj go najpierw do HTML, a potem spróbuj ponownie.
    %s

en: Convert SNB files to OEB
pl: Konwertuj pliki SNB na OEB

en: Specify the character encoding of the output document. The default is utf-8.
pl: Określ kodowanie znaków dokumentu wyjściowego. Domyślnie to utf-8.

en: The maximum number of characters per line. This splits on the first space before the specified value. If no space is found the line will be broken at the space after and will exceed the specified value. Also, there is a minimum of 25 characters. Use 0 to disable line splitting.
pl: Maksymalna ilość znaków w wierszu. Podział następuje na pierwszej spacji przed określoną wartością. Jeśli nie zostanie znaleziona spacja, wiersz zostanie podzielony na pierwszej znalezionej i wykroczy poza określoną wartość. Minimalnie 25 znaków. Wprowadź 0 aby wyłączyć podział.

en: Specify whether or not to insert an empty line between two paragraphs.
pl: Określ czy ma być wprowadzany pusty wiersz pomiędzy dwoma akapitami.

en: Specify whether or not to insert two space characters to indent the first line of each paragraph.
pl: Określ czy mają być wprowadzane dwa znaki spacji w roli wcięcia przy każdym akapicie.

en: Specify whether or not to hide the chapter title for each chapter. Useful for image-only output (eg. comics).
pl: Określ czy ukrywać tytuł rozdziału przy każdym rozdziale. Użyteczne w przypadku treści obrazkowych (np. komiksy).

en: Resize all the images for full screen mode.
pl: Zmień rozmiar wszystkich obrazów w trybie pełnoekranowym.

en: Start page
pl: Strona początkowa

en: Cover pages
pl: Strony okładek

en:  (Preface)
pl:  (Wstęp)

en: Convert TCR files to HTML
pl: Konwertuj pliki TCR na HTML

en: Abbreviations
pl: Skróty

en: Support admonitions
pl: Obsługa przestróg

en: Add attribute to HTML tags
pl: Dodaj atrybut do znaczników HTML

en: Add code highlighting via Pygments
pl: Dodaj podświetlanie kodu za pomocą Pygments

en: Definition lists
pl: Listy definicji

en: Enables various common extensions
pl: Włącza różne wspólne rozszerzenia

en: Alternative code block syntax
pl: Alternatywna składnia kodu

en: Footnotes
pl: Przypisy

en: Use legacy element attributes
pl: Użyj starszych atrybutów elementu

en: Use legacy underscore handling for connected words
pl: Używaj starszej obsługi podkreślenia dla połączonych słów

en: Metadata in the document
pl: Metadane w dokumencie

en: Treat newlines as hard breaks
pl: Traktuj nowe linie jako ciężkie przerwy

en: Do not allow mixing list types
pl: Nie zezwalaj na mieszanie typów list

en: Use Markdown's internal smartypants parser
pl: Użyj wewnętrznego parsera SmartyPants Markdown

en: Support tables
pl: Obsługa tablic

en: Generate a table of contents
pl: Utwórz spis treści

en: Wiki style links
pl: Odsyłacze w stylu Wiki

en: Convert TXT files to HTML
pl: Konwertuj pliki TXT na HTML

en: Try to auto detect paragraph type
pl: Spróbuj automatycznie wykryć rodzaj akapitu

en: Treat a blank line as a paragraph break
pl: Traktuj pustą linię jako podział akapitu

en: Assume every line is a paragraph
pl: Załóżmy, że każda linia to akapit

en: Assume every line starting with 2+ spaces or a tab starts a paragraph
pl: Załóżmy, że każda linia zaczyna się od ponad 2 spacji lub tabulator rozpoczyna akapit

en: Most lines have hard line breaks, few/no blank lines or indents
pl: Większość linii ma twarde łamanie linii, niewiele/brak pustych linii lub wcięć

en: Don't modify the paragraph structure
pl: Nie modyfikuj struktury akapitu

en: Automatically decide which formatting processor to use
pl: Automatycznie decyduj, którego procesora formatowania użyć

en: No formatting
pl: Bez formatowania

en: Use heuristics to determine chapter headings, italics, etc.
pl: Użyj heurystyki, aby określić nagłówki rozdziałów, kursywa itp.

en: Use the Textile markup language
pl: Użyj języka znaczników TexTile

en: Use the Markdown markup language
pl: Użyj języka znaczników Markdown

en: Formatting used within the document.
    * auto: {auto}
    * plain: {plain}
    * heuristic: {heuristic}
    * textile: {textile}
    * markdown: {markdown}
    To learn more about Markdown see {url}
pl: Formatowanie używane w dokumencie.
    * auto: {auto}
    * plain: {plain}
    * heuristic: {heuristic}
    * textile: {textile}
    * markdown: {markdown}
    Aby dowiedzieć się więcej o Markdown zobacz {url}

en: Paragraph structure to assume. The value of "off" is useful for formatted documents such as Markdown or Textile. Choices are:
    * auto: {auto}
    * block: {block}
    * single: {single}
    * print:  {print}
    * unformatted: {unformatted}
    * off: {off}
pl: Zakładana struktura akapitu. Wartość "off" jest przydatna w przypadku sformatowanych dokumentów, takich jak Markdown lub Textile. Dostępne opcje to:
    * auto: {auto}
    * block: {block}
    * single: {single}
    * print: {print}
    * unformatted: {unformatted}
    * off: {off}

en: Normally extra spaces are condensed into a single space. With this option all spaces will be displayed.
pl: Przeważnie dodatkowe spacje są zamieniane na pojedynczą. Z tą opcją wszystkie spacje będą wyświetlane.

en: Normally extra space at the beginning of lines is retained. With this option they will be removed.
pl: Zwykle dodatkowa spacja na początku wiersza jest pozostawiana. Z tą opcją zostanie usunięta.

en: Enable extensions to Markdown syntax. Extensions are formatting that is not part of the standard Markdown format. The extensions enabled by default: %default.
    To learn more about Markdown extensions, see {}
    This should be a comma separated list of extensions to enable:
pl: Włącz rozszerzenia składni Markdown. Rozszerzenia to formatowanie, które nie jest częścią standardowego formatu Markdown. Domyślnie włączone rozszerzenia: %default.
    Aby dowiedzieć się więcej o rozszerzeniach Markdown, zobacz {}
    Powinna to być lista rozszerzeń oddzielonych przecinkami, aby umożliwić:

en: Plain text
pl: Zwykły tekst

en: Markdown formatted text
pl: Tekst sformatowany Markdown

en: Textile formatted text
pl: Tekst sformatowany TexTile

en: Type of newline to use. Options are %s. Default is 'system'. Use 'old_mac' for compatibility with Mac OS 9 and earlier. For macOS use 'unix'. 'system' will default to the newline type used by this OS.
pl: Typ nowej linii do użycia. Opcje są %s. Domyślnie jest to „system”. Użyj „old_mac”, aby zapewnić zgodność z systemem Mac OS 9 i wcześniejszymi. W przypadku macOS użyj „unix”. Domyślnie „system” będzie typu nowego wiersza używanego przez ten system operacyjny.

en: Force splitting on the max-line-length value when no space is present. Also allows max-line-length to be below the minimum
pl: Wymuś podział wiersza przy wartości maksymalnej nawet, gdy nie wystąpi spacja. Pozwala również na ustawienie maksymalnej długości wiersza poniżej minimum

en: Formatting used within the document.
    * plain: {plain}
    * markdown: {markdown}
    * textile: {textile}
pl: Formatowanie użyte w dokumencie.
    * plain: {plain}
    * markdown: {markdown}
    * textile: {textile}

en: Do not remove links within the document. This is only useful when paired with a TXT output formatting option that is not none because links are always removed with plain text output.
pl: Nie usuwaj odnośników w dokumencie. Jest to przydatne tylko w połączeniu z opcją formatowania wyjścia TXT, która nie jest żadną, ponieważ odnośniki są zawsze usuwane w przypadku zwykłego tekstu.

en: Do not remove image references within the document. This is only useful when paired with a TXT output formatting option that is not none because links are always removed with plain text output.
pl: Nie usuwaj odniesień do obrazów w dokumencie. Jest to przydatne tylko w połączeniu z opcją formatowania wyjścia TXT, która nie jest żadną, ponieważ odnośniki są zawsze usuwane w przypadku zwykłego tekstu.

en: Do not remove font color from output. This is only useful when TXT output formatting is set to textile. Textile is the only formatting that supports setting font color. If this option is not specified font color will not be set and default to the color displayed by the reader (generally this is black).
pl: Nie usuwaj koloru czcionki z wydruku. Jest to przydatne tylko wtedy, gdy formatowanie wyjścia TXT jest ustawione na tekstylne. Tekstylia to jedyne formatowanie, które obsługuje ustawianie koloru czcionki. Jeśli ta opcja nie jest określona, kolor czcionki nie zostanie ustawiony i domyślnie będzie to kolor wyświetlany przez czytnika (zazwyczaj jest to czarny).

en: Level of verbosity. Specify multiple times for greater verbosity. Specifying it twice will result in full verbosity, once medium verbosity and zero times least verbosity.
pl: Poziom komunikatów. Im więcej razy jest podany, tym komunikaty będą obszerniejsze. Podanie parametru dwa razy to maksymalna ilość informacji, raz - normalna, a przy braku parametru komunikaty będą zawierały minimum informacji.

en: Save the output from different stages of the conversion pipeline to the specified folder. Useful if you are unsure at which stage of the conversion process a bug is occurring.
pl: Zapisz dane wyjściowe z różnych etapów potoku konwersji w określonym folderze. Przydatne, jeśli nie masz pewności, na którym etapie procesu konwersji występuje błąd.

en: Specify the input profile. The input profile gives the conversion system information on how to interpret various information in the input document. For example resolution dependent lengths (i.e. lengths in pixels). Choices are:
pl: Określ profil wejścia. Profil wejścia dyktuje systemowi konwersji jak interpretować różne informacje w dokumencie wejściowym. Na przykład długości zależne od rozdzielczości (tj. długość w pikselach). Do wyboru jest:

en: Specify the output profile. The output profile tells the conversion system how to optimize the created document for the specified device. In some cases, an output profile can be used to optimize the output for a particular device, but this is rarely necessary. Choices are:
pl: Określ profil wyjściowy. Profil wyjściowy stanowi informację dla systemu konwersji jak zoptymalizować tworzony dokument dla wybranego urządzenia. W niektórych przypadkach profil wyjściowy może posłużyć do optymalizacji dla konkretnego urządzenia, ale to jest rzadko wymagane. Do wyboru jest:

en: The base font size in pts. All font sizes in the produced book will be rescaled based on this size. By choosing a larger size you can make the fonts in the output bigger and vice versa. By default, when the value is zero, the base font size is chosen based on the output profile you chose.
pl: Podstawowy rozmiar czcionki w pkt. Wszystkie rozmiary czcionek w wyprodukowanej książce zostaną przeskalowane na podstawie tego rozmiaru. Wybierając większy rozmiar, możesz zwiększyć czcionki w wydruku i odwrotnie. Domyślnie, gdy wartość wynosi zero, podstawowy rozmiar czcionki jest wybierany na podstawie wybranego profilu wyjściowego.

en: Mapping from CSS font names to font sizes in pts. An example setting is 12,12,14,16,18,20,22,24. These are the mappings for the sizes xx-small to xx-large, with the final size being for huge fonts. The font rescaling algorithm uses these sizes to intelligently rescale fonts. The default is to use a mapping based on the output profile you chose.
pl: Mapowanie z rozmiarów czcionek w CSS na rozmiar w punktach. Przykładowe ustawienia to: 10,12,14,16,18,20,22,24. Są to mapowania dla rozmiarów od xx-mały do xx-duży, gdzie ostatni rozmiar jest bardzo duży. Algorytm przeskalowywania używa tych rozmiarów, aby inteligentnie zmieniać wielkość czcionki. Domyślnie używane jest mapowanie bazujące na wybranym profilu wyjściowym.

en: Disable all rescaling of font sizes.
pl: Nie skaluj rozmiaru czcionek.

en: The minimum line height, as a percentage of the element's calculated font size. calibre will ensure that every element has a line height of at least this setting, irrespective of what the input document specifies. Set to zero to disable. Default is 120%. Use this setting in preference to the direct line height specification, unless you know what you are doing. For example, you can achieve "double spaced" text by setting this to 240.
pl: Minimalna wysokość wiersza, zależna od rozmiaru czcionki wyliczonego dla elementu. calibre będzie pilnować, aby każdy element miał wysokość wiersza nie mniejszą niż ustawiona wartość, niezależnie od tego, co określa dokument wejściowy. Ustaw tę wartość na zero, aby wyłączyć. Domyślnie wynosi ona 120%. Użyj tego ustawienia, zamiast bezpośredniego ustawienia wysokości wiersza, chyba że wiesz co robisz. Na przykład, można uzyskać tekst o „podwójnym odstępie między wierszami” poprzez ustawienie wartości na 240.

en: The line height in pts. Controls spacing between consecutive lines of text. Only applies to elements that do not define their own line height. In most cases, the minimum line height option is more useful. By default no line height manipulation is performed.
pl: Wysokość wiersza w punktach. Służy do ustawienia odstępu między sąsiednimi wierszami. Jest stosowana tylko w tych elementach, które nie mają określonej własnej wysokości wiersza. W większości przypadków bardziej użyteczna jest opcja "minimalna wysokość wiersza". Domyślnie wysokość wiersza nie jest zmieniana.

en: Embed the specified font family into the book. This specifies the "base" font used for the book. If the input document specifies its own fonts, they may override this base font. You can use the filter style information option to remove fonts from the input document. Note that font embedding only works with some output formats, principally EPUB, AZW3 and DOCX.
pl: Osadź wybraną czcionkę w pliku książki. Czcionka jest traktowana jako "bazowa" dla książki. Jeśli dokument wejściowy używa osobnej czcionki, jego ustawienia mogą nadpisać tę czcionkę bazową. Można użyć filtrów stylów aby usunąć czcionkę z dokumentu wejściowego. Należy pamiętać, że osadzanie czcionek działa tylko w niektórych formatach, głównie EPUB, AZW3 i DOCX.

en: Embed every font that is referenced in the input document but not already embedded. This will search your system for the fonts, and if found, they will be embedded. Embedding will only work if the format you are converting to supports embedded fonts, such as EPUB, AZW3, DOCX or PDF. Please ensure that you have the proper license for embedding the fonts used in this document.
pl: Osadź wszystkie czcionki, które zostały użyte w dokumencie wejściowym, ale nie zostały jeszcze w nim osadzone. Spowoduje to przeszukanie systemu w poszukiwaniu potrzebnych czcionek, a jeśli zostaną one znalezione, osadzenie ich w e-booku. Działa to wyłącznie w przypadku formatów, które obsługują osadzanie czcionek takich jak EPUB, AZW3, DOCX lub PDF. Upewnij się, że masz licencję, jeśli nie używasz darmowych czcionek.

en: Subset all embedded fonts. Every embedded font is reduced to contain only the glyphs used in this document. This decreases the size of the font files. Useful if you are embedding a particularly large font with lots of unused glyphs.
pl: Zredukuj osadzone czcionki. Każda osadzona czcionka zostanie zredukowana tak, aby zawierała tylko znaki wykorzystywane w tym dokumencie. Zmniejszy to rozmiar plików z czcionkami. Przydatne przy korzystaniu z czcionek zawierających wiele niewykorzystywanych znaków.

en: Some badly designed documents use tables to control the layout of text on the page. When converted these documents often have text that runs off the page and other artifacts. This option will extract the content from the tables and present it in a linear fashion.
pl: Niektóre źle zaprojektowane dokumenty używają tabel do rozmieszczenia tekstu na stronie. Często po konwersji w takich dokumentach pojawia się tekst wychodzący poza stronę i inne błędy. Ta opcja wydobędzie tekst z tabel i przedstawi go w sposób ciągły.

en: XPath expression that specifies all tags that should be added to the Table of Contents at level one. If this is specified, it takes precedence over other forms of auto-detection. See the XPath Tutorial in the calibre User Manual for examples.
pl: Wyrażenie XPath określające znaczniki, które powinny zostać dodane do spisu treści na pierwszym poziomie. Jeśli wyrażenie zostanie dodane, ma pierwszeństwo przed innymi sposobami autodetekcji. Więcej informacji na temat XPath znajduje się w sekcji XPath Tutorial, w podręczniku użytkownika calibre.

en: XPath expression that specifies all tags that should be added to the Table of Contents at level two. Each entry is added under the previous level one entry. See the XPath Tutorial in the calibre User Manual for examples.
pl: Wyrażenie XPath określające znaczniki, które powinny zostać dodane do spisu treści na drugim poziomie. Każdy element jest dodawany w hierarchii pod poprzednim elementem pierwszego poziomu. Więcej informacji na temat XPath znajduje się w sekcji XPath Tutorial, w podręczniku użytkownika calibre.

en: XPath expression that specifies all tags that should be added to the Table of Contents at level three. Each entry is added under the previous level two entry. See the XPath Tutorial in the calibre User Manual for examples.
pl: Wyrażenie XPath określające znaczniki, które powinny zostać dodane do spisu treści na trzecim poziomie. Każdy element jest dodawany w hierarchii pod poprzednim elementem drugiego poziomu. Więcej informacji na temat XPath znajduje się w sekcji XPath Tutorial, w podręczniku użytkownika calibre.

en: Normally, if the source file already has a Table of Contents, it is used in preference to the auto-generated one. With this option, the auto-generated one is always used.
pl: Zazwyczaj, jeżeli plik źródłowy ma już spis treści, jest on wykorzystywany zamiast wygenerowanego automatycznie. Z tą opcją zawsze używany jest wygenerowany automatycznie spis treści.

en: Don't add auto-detected chapters to the Table of Contents.
pl: Nie dodawaj automatycznie wykrytych rozdziałów do spisu treści.

en: If fewer than this number of chapters is detected, then links are added to the Table of Contents. Default: %default
pl: Jeśli zostanie wykryte mniej rozdziałów niż podano, odnośniki są dodawane do spisu treści. Domyślnie: %default

en: Maximum number of links to insert into the TOC. Set to 0 to disable. Default is: %default. Links are only added to the TOC if less than the threshold number of chapters were detected.
pl: Maksymalna liczba odnośników do wstawienia do spisu treści. Ustaw tę wartość na 0, aby wyłączyć. Domyślnie ustawienie: %default. Odnośniki są dodawane do spisu treści tylko jeśli odnaleziono mniej rozdziałów niż określony próg.

en: Remove entries from the Table of Contents whose titles match the specified regular expression. Matching entries and all their children are removed.
pl: Usuwa te pozycje ze spisu treści, których tytuły pasują do określonego wyrażenia. Zostaną usunięte pasujące i wszystkie ich podrzędne pozycje.

en: When creating a TOC from links in the input document, allow duplicate entries, i.e. allow more than one entry with the same text, provided that they point to a different location.
pl: Umożliwia umieszczenie powtarzających się pozycji przy tworzeniu spisu treści z odsyłaczy w dokumencie na przykład kilka razy tego samego słowa, odsyłającego w różne miejsca.

en: An XPath expression to detect chapter titles. The default is to consider <h1> or <h2> tags that contain the words "chapter", "book", "section", "prologue", "epilogue" or "part" as chapter titles as well as any tags that have class="chapter". The expression used must evaluate to a list of elements. To disable chapter detection, use the expression "/". See the XPath Tutorial in the calibre User Manual for further help on using this feature.
pl: Wyrażenie XPath do wykrywania tytułów rozdziałów. Domyślnie znaczniki <h1> lub <h2> zawierające słowa „rozdział”, „książka”, „sekcja”, „prolog”, „epilog” lub „część” są traktowane jako tytuły rozdziałów, jak również wszelkie znaczniki, które mają klasa = „rozdział”. Użyte wyrażenie musi być oceniane jako lista elementów. Aby wyłączyć wykrywanie rozdziałów, użyj wyrażenia „/”. Więcej informacji na temat korzystania z tej funkcji można znaleźć w samouczku XPath w podręczniku użytkownika calibre.

en: Specify how to mark detected chapters. A value of "pagebreak" will insert page breaks before chapters. A value of "rule" will insert a line before chapters. A value of "none" will disable chapter marking and a value of "both" will use both page breaks and lines to mark chapters.
pl: Określ jak zaznaczać wykryte rozdziały. Wartość "pagebreak" dzieli stronę między rozdziałami. Wartość "linia" wstawia linię przed rozdziałem. Wartość "brak" wyłącza zaznaczanie rozdziałów, a "wszystko" włącza linie i podział strony jednocześnie.

en: An XPath expression to detect the location in the document at which to start reading. Some e-book reading programs (most prominently the Kindle) use this location as the position at which to open the book. See the XPath tutorial in the calibre User Manual for further help using this feature.
pl: Wyrażenie XPath do wykrywania lokalizacji w dokumencie, w której należy rozpocząć czytanie. Niektóre programy do czytania e-booków (przede wszystkim Kindle) używają tej lokalizacji jako miejsca otwierania książki. Więcej informacji na temat korzystania z tej funkcji można znaleźć w samouczku XPath w podręczniku użytkownika calibre.

en: Either the path to a CSS stylesheet or raw CSS. This CSS will be appended to the style rules from the source file, so it can be used to override those rules.
pl: Ścieżka do pliku stylów CSS lub sam CSS. Plik CSS zostanie dodany to stylów z pliku źródłowego, może więc zostać użyty do nadpisania tych zasad.

en: Rules for transforming the styles in this book. These rules are applied after all other CSS processing is done.
pl: Zasady transformowania stylów w tej książce. Zasady są stosowane po przetworzeniu CSS.

en: Rules for transforming the HTML in this book. These rules are applied after the HTML is parsed, but before any other transformations.
pl: Zasady przekształcania kodu HTML w tej książce. Reguły te są stosowane po przeanalizowaniu kodu HTML, ale przed innymi przekształceniami.

en: A comma separated list of CSS properties that will be removed from all CSS style rules. This is useful if the presence of some style information prevents it from being overridden on your device. For example: font-family,color,margin-left,margin-right
pl: Oddzielana przecinkami lista właściwości CSS, które będą usunięte ze wszystkich arkuszy stylów. Jest to użyteczne jeśli jakieś formatowanie koliduje z ustawieniami na czytniku. Przykładem może być font-family, color, margin-left, margin-right

en: By default, calibre will use the shorthand form for various CSS properties such as margin, padding, border, etc. This option will cause it to use the full expanded form instead. Note that CSS is always expanded when generating EPUB files with the output profile set to one of the Nook profiles as the Nook cannot handle shorthand CSS.
pl: Domyślnie calibre używa skróconych form właściwości CSS, takich jak margin, padding, border itp. Ta opcja spowoduje, że zostaną użyte pełne formy zamiast skróconych. Pełne wersje są zawsze używane przy generowaniu EPUBów przy wybranym jednym z profili wyjściowych Nook ponieważ Nook nie obsługuje skróconych form CSS.

en: An XPath expression. Page breaks are inserted before the specified elements. To disable use the expression: /
pl: Wyrażenie XPath. Przełamanie stron zostanie wprowadzone przed odnalezionymi elementami. Aby wyłączyć tę funkcję podaj: /

en: Some documents specify page margins by specifying a left and right margin on each individual paragraph. calibre will try to detect and remove these margins. Sometimes, this can cause the removal of margins that should not have been removed. In this case you can disable the removal.
pl: Niektóre dokumenty określają marginesy strony poprzez określenie lewego i prawego marginesu dla każdego akapitu indywidualnie. calibre spróbuje wykryć i usunąć te marginesy. Czasami może to spowodować usunięcie marginesów, które nie powinny zostać usunięte. W takim przypadku możesz wyłączyć usuwanie.

en: When an <img> tag has no alt attribute, check the associated image file for metadata that specifies alternate text, and use it to fill in the alt attribute. The alt attribute improves accessibility by providing text descriptions for users who cannot see or fully interpret visual content.
pl: Gdy znacznik <img> nie ma atrybutu alt, sprawdź powiązany plik obrazu pod kątem metadanych określających tekst alternatywny i użyj go do wypełnienia atrybutu alt. Atrybut alt poprawia dostępność poprzez dostarczanie opisów tekstowych dla użytkowników, którzy nie mogą zobaczyć lub w pełni zinterpretować treści wizualnych.

en: Set the top margin in pts. Default is %default. Setting this to less than zero will cause no margin to be set (the margin setting in the original document will be preserved). Note: Page oriented formats such as PDF and DOCX have their own margin settings that take precedence.
pl: Ustaw górny margines w pkt. Domyślnie jest %d to ustawienie domyślne. Ustawienie wartości mniejszej niż zero spowoduje, że margines nie zostanie ustawiony (ustawienie marginesu w oryginalnym dokumencie zostanie zachowane). Uwaga: formaty zorientowane na strony, takie jak PDF i DOCX, mają własne ustawienia marginesów, które mają pierwszeństwo.

en: Set the bottom margin in pts. Default is %default. Setting this to less than zero will cause no margin to be set (the margin setting in the original document will be preserved). Note: Page oriented formats such as PDF and DOCX have their own margin settings that take precedence.
pl: Ustaw dolny margines w pkt. Domyślnie jest %d to ustawienie domyślne. Ustawienie wartości mniejszej niż zero spowoduje, że margines nie zostanie ustawiony (ustawienie marginesu w oryginalnym dokumencie zostanie zachowane). Uwaga: formaty zorientowane na strony, takie jak PDF i DOCX, mają własne ustawienia marginesów, które mają pierwszeństwo.

en: Set the left margin in pts. Default is %default. Setting this to less than zero will cause no margin to be set (the margin setting in the original document will be preserved). Note: Page oriented formats such as PDF and DOCX have their own margin settings that take precedence.
pl: Ustaw lewy margines w pkt. Domyślnie jest %d to ustawienie domyślne. Ustawienie wartości mniejszej niż zero spowoduje, że margines nie zostanie ustawiony (ustawienie marginesu w oryginalnym dokumencie zostanie zachowane). Uwaga: formaty zorientowane na strony, takie jak PDF i DOCX, mają własne ustawienia marginesów, które mają pierwszeństwo.

en: Set the right margin in pts. Default is %default. Setting this to less than zero will cause no margin to be set (the margin setting in the original document will be preserved). Note: Page oriented formats such as PDF and DOCX have their own margin settings that take precedence.
pl: Ustaw prawy margines w pkt. Domyślnie jest %d to ustawienie domyślne. Ustawienie wartości mniejszej niż zero spowoduje, że margines nie zostanie ustawiony (ustawienie marginesu w oryginalnym dokumencie zostanie zachowane). Uwaga: formaty zorientowane na strony, takie jak PDF i DOCX, mają własne ustawienia marginesów, które mają pierwszeństwo.

en: Change text justification. A value of "left" converts all justified text in the source to left aligned (i.e. unjustified) text. A value of "justify" converts all unjustified text to justified. A value of "original" (the default) does not change justification in the source file. Note that only some output formats support justification.
pl: Zmień justowanie. Wartość "lewy" wyrówna cały tekst do lewej. Wartość "wyjustuj" dokona wyjustowania całego tekstu. Wartość "oryginalny" (domyślna) nie zmieni justowania w pliku źródłowym. Weź pod uwagę fakt, że tylko niektóre formaty obsługują justowanie.

en: Remove spacing between paragraphs. Also sets an indent on paragraphs of 1.5em. Spacing removal will not work if the source file does not use paragraphs (<p> or <div> tags).
pl: Usuwa odstęp pomiędzy akapitami. Ustawia również wcięcie akapitu w wielkości 1.5em. Usuwanie odstępu nie zadziała, jeśli plik wejściowy nie używa akapitów (znaczników <p> lub <div>).

en: When calibre removes blank lines between paragraphs, it automatically sets a paragraph indent, to ensure that paragraphs can be easily distinguished. This option controls the width of that indent (in em). If you set this value negative, then the indent specified in the input document is used, that is, calibre does not change the indentation.
pl: Kiedy calibre usuwa puste wiersze między akapitami, automatycznie dodaje wcięcia akapitowe, by umożliwić rozpoznanie struktury tekstu. Ta opcja określa wielkość wcięcia akapitowego (w em). Ustawienie wartości ujemnej spowoduje, że zostanie użyta wartość ustawiona w dokumencie źródłowym, czyli praktycznie wcięcie nie jest zmieniane.

en: Use the cover detected from the source file in preference to the specified cover.
pl: Preferuj okładkę z pliku źródłowego w stosunku do wybranej okładki.

en: Insert a blank line between paragraphs. Will not work if the source file does not use paragraphs (<p> or <div> tags).
pl: Wstaw pusty wiersz pomiędzy akapitami. Ustawienie nie będzie działać, jeśli plik źródłowy nie używa akapitów (znaczników <p> lub <div>).

en: Set the height of the inserted blank lines (in em). The height of the lines between paragraphs will be twice the value set here.
pl: Podaj wysokość pustych wierszy (w em). Puste wiersze między akapitami będą dwukrotnie większe niż ustawiona tu wartość.

en: Remove the first image from the input e-book. Useful if the input document has a cover image that is not identified as a cover. In this case, if you set a cover in calibre, the output document will end up with two cover images if you do not specify this option.
pl: Usuń pierwszy obrazek ze źródłowej książki. Opcja przydaje się jeśli książka zawiera obrazek okładki, który nie jest identyfikowany jako okładka. W efekcie jeśli dodasz swoją okładkę, w calibre książka będzie miała dwie okładki, jeśli nie ustawisz tej opcji.

en: Insert the book metadata at the start of the book. This is useful if your e-book reader does not support displaying/searching metadata directly.
pl: Wstaw metadane na początku książki. Jest to przydatne, jeśli czytnik nie obsługuje bezpośrednio wyświetlania/wyszukiwania metadanych.

en: Convert fancy quotes, dashes and ellipsis to their plain equivalents.
pl: Przekształć typograficzne cudzysłowy, myślniki i wielokropki na zwykłe odpowiedniki.

en: Read metadata from the specified OPF file. Metadata read from this file will override any metadata in the source file.
pl: Odczytaj metadane z wybranego pliku OPF. Metadane odczytane z tego pliku nadpiszą wszystkie metadane pliku źródłowego.

en: Transliterate Unicode characters to an ASCII representation. Use with care because this will replace Unicode characters with ASCII. For instance it will replace "{0}" with "{1}". Also, note that in cases where there are multiple representations of a character (characters shared by Chinese and Japanese for instance) the representation based on the current calibre interface language will be used.
pl: Transliteruj znaki Unicode do reprezentacji ASCII. Używaj ostrożnie, ponieważ spowoduje to zamianę znaków Unicode na ASCII. Na przykład zamieni „{0}” na „{1}”. Należy również pamiętać, że w przypadkach, gdy istnieje wiele reprezentacji znaku (znaki wspólne na przykład w języku chińskim i japońskim), zostanie użyta reprezentacja oparta na bieżącym języku interfejsu calibre.

en: Preserve ligatures present in the input document. A ligature is a combined character of a pair of characters like ff, fi, fl et cetera. Most readers do not have support for ligatures in their default fonts, so they are unlikely to render correctly. By default, calibre will turn a ligature into the corresponding pair of normal characters. Note that ligatures here mean only unicode ligatures not ligatures created via CSS or font styles. This option will preserve them instead.
pl: Zachowuje ligatury obecne w dokumencie wejściowym. Ligatura to połączony znak pary znaków, takich jak ff, fi, fl itp. Większość czytników nie obsługuje ligatur w swoich domyślnych czcionkach, więc jest mało prawdopodobne, aby były one poprawnie renderowane. Domyślnie calibre zamieni ligaturę w odpowiadającą jej parę normalnych znaków. Należy pamiętać, że ligatury oznaczają tutaj tylko ligatury Unicode, a nie ligatury utworzone za pomocą CSS lub stylów czcionek. Ta opcja spróbuje je zachować.

en: Set the title.
pl: Wpisz tytuł.

en: Set the authors. Multiple authors should be separated by ampersands.
pl: Wpisz autorów. Jeśli jest więcej niż jeden, należy oddzielić ich znakami ampersand ("&").

en: The version of the title to be used for sorting.
pl: Wersja tytułu używana przy sortowaniu.

en: String to be used when sorting by author.
pl: Łańcuch znaków używany przy sortowaniu po autorze.

en: Set the cover to the specified file or URL
pl: Ustaw okładkę wybierając plik lub podając adres URL

en: Set the e-book description.
pl: Ustaw opis dla e-booka.

en: Set the e-book publisher.
pl: Ustaw wydawcę e-booka.

en: Set the series this e-book belongs to.
pl: Wybierz serie, do których należy ta książka.

en: Set the index of the book in this series.
pl: Podaj numer książki w cyklu.

en: Set the rating. Should be a number between 1 and 5.
pl: Wpisz ocenę. Musi to być cyfra pomiędzy 1 a 5.

en: Set the ISBN of the book.
pl: Wpisz numer ISBN książki.

en: Set the tags for the book. Should be a comma separated list.
pl: Wpisz etykiety dla książki. Kolejne etykiety oddzielaj przecinkami.

en: Set the book producer.
pl: Podaj producenta książki (w Polsce nie praktykowane).

en: Set the language.
pl: Podaj język.

en: Set the publication date (assumed to be in the local timezone, unless the timezone is explicitly specified)
pl: Ustaw datę publikacji (zakłada się, że znajduje się w lokalnej strefie czasowej, chyba że strefa czasowa jest wyraźnie określona)

en: Set the book timestamp (no longer used anywhere)
pl: Ustaw stempel czasowy książki (nie używane nigdzie indziej)

en: Enable heuristic processing. This option must be set for any heuristic processing to take place.
pl: Włącz przetwarzanie heurystyczne. Ta opcja musi być włączona, aby nastąpiło jakiekolwiek przetwarzanie heurystyczne.

en: Detect unformatted chapter headings and sub headings. Change them to h2 and h3 tags.  This setting will not create a TOC, but can be used in conjunction with structure detection to create one.
pl: Wykryj niesformatowane tytuły rozdziałów i podrozdziałów. Zamień je na znaczniki h2 i h3. To ustawienie nie wygeneruje spisu treści, ale razem z detekcją struktury może być użyte do jego stworzenia.

en: Look for common words and patterns that denote italics and italicize them.
pl: Sprawdź najczęściej używane wyrazy i wzorce, które są oznaczane kursywą i pochyl je.

en: Turn indentation created from multiple non-breaking space entities into CSS indents.
pl: Zamień wcięcie składające się z wielokrotnych nierozdzielających spacji na wcięcia CSS.

en: Scale used to determine the length at which a line should be unwrapped. Valid values are a decimal between 0 and 1. The default is 0.4, just below the median line length.  If only a few lines in the document require unwrapping this value should be reduced
pl: Współczynnik wykorzystywany do określenia długości, przy której wiersz powinien pozostać nieprzełamany. Wartość powinna być z przedziału 0 do 1. Domyślna wartość to 0.4, poniżej połowy długości wiersza. W przypadku, gdy w dokumencie tylko kilka wierszy ma pozostać nieprzełamanych ta wartość powinna zostać zmniejszona

en: Unwrap lines using punctuation and other formatting clues.
pl: Usuwaj podziały wierszy na podstawie użytej interpunkcji i formatowania.

en: Remove empty paragraphs from the document when they exist between every other paragraph
pl: Usuń z dokumentu puste akapity, gdy występują one pomiędzy co drugim akapitem

en: Left aligned scene break markers are center aligned. Replace soft scene breaks that use multiple blank lines with horizontal rules.
pl: Podziały scen są wycentrowane. Zamień podziały scen, które wykorzystują wiele wierszy na linie poziome.

en: Replace scene breaks with the specified text. By default, the text from the input document is used.
pl: Zamień zmiany sceny na określony tekst. Domyślnie wykorzystany jest tekst pochodzący z dokumentu wejściowego.

en: Analyze hyphenated words throughout the document.  The document itself is used as a dictionary to determine whether hyphens should be retained or removed.
pl: Przeanalizuj podzielone słowa w całym dokumencie. Dokument jest używany jako słownik do ustalenia czy łączniki powinny być zachowane, czy usunięte.

en: Looks for occurrences of sequential <h1> or <h2> tags. The tags are renumbered to prevent splitting in the middle of chapter headings.
pl: Wyszukuje wystąpienia kolejnych znaczników <h1> lub <h2>. Znaczniki są ponownie numerowane, aby zapobiec podziałowi w środku nagłówka rozdziału.

en: Search pattern (regular expression) to be replaced with sr1-replace.
pl: Wzorzec (wyrażenie regularne), który ma zostać zastąpiony przez sr1-replace.

en: Replacement to replace the text found with sr1-search.
pl: Tekst, który zastąpi ciąg znaleziony za pomocą sr1-search.

en: Search pattern (regular expression) to be replaced with sr2-replace.
pl: Wzorzec (wyrażenie regularne), który ma zostać zastąpiony przez sr2-replace.

en: Replacement to replace the text found with sr2-search.
pl: Tekst, który zastąpi ciąg znaleziony za pomocą sr2-search.

en: Search pattern (regular expression) to be replaced with sr3-replace.
pl: Wzorzec (wyrażenie regularne), który ma zostać zastąpiony przez sr3-replace.

en: Replacement to replace the text found with sr3-search.
pl: Tekst, który zastąpi ciąg znaleziony za pomocą sr3-search.

en: Path to a file containing search and replace regular expressions. The file must contain alternating lines of regular expression followed by replacement pattern (which can be an empty line). The regular expression must be in the Python regex syntax and the file must be UTF-8 encoded.
pl: Ścieżka do pliku zawierającego wyrażenia regularne wyszukiwania i zamiany. Plik musi zawierać naprzemiennie wiersze wzorca wyszukiwania i zamiany (wiersz zamiany może być pusty). Wyrażenie musi być poprawnym wyrażeniem regularnym Pythona, a plik musi być kodowany w UTF-8.

en: Values of series index and rating must be numbers. Ignoring
pl: Wartości numeru w cyklu i oceny muszą być liczbami. Pominięto

en: Failed to parse date/time
pl: Nie udało się rozpoznać daty/czasu

en: Converting input to HTML...
pl: Konwertuję plik źródłowy na plik HTML...

en: Running transforms on e-book...
pl: Trwają procesy transformacji e-booka...

en: Running %s plugin
pl: Działa wtyczka %s

en: Template error
pl: Błąd szablonu

en: The Cross
pl: Na krzyż

en: Half and half
pl: Pół na pół

en: Banner
pl: Baner

en: Ornamental
pl: Ozdobne

en: Blocks
pl: Bloki

en: Remove the property
pl: Usuń właściwość

en: Add extra properties
pl: Dodaj inne właściwości

en: Change the value to
pl: Zmień wartość na

en: Multiply the value by
pl: Pomnóż wartość przez

en: Divide the value by
pl: Podziel wartość przez

en: Add to the value
pl: Dodaj do wartości

en: Subtract from the value
pl: Odejmij od wartości

en: is
pl: jest równa

en: is not
pl: jest różna od

en: is any value
pl: przyjmuje dowolną wartość

en: matches pattern
pl: pasuje do wzorca

en: does not match pattern
pl: nie pasuje do wzorca

en: is the same length as
pl: ma taką samą długość jak

en: is not the same length as
pl: ma inną długość niż

en: is less than
pl: jest mniejsza niż

en: is greater than
pl: jest większa niż

en: is less than or equal to
pl: jest mniejsza lub równa

en: is greater than or equal to
pl: jest większa lub równa

en: Unknown keys
pl: Nieznane klucze

en: The rule has unknown keys: %s
pl: Zasada ma nieznane klucze: %s

en: Missing keys
pl: Brakujące klucze

en: The rule has missing keys: %s
pl: Zasada ma brakujące klucze: %s

en: Property required
pl: Właściwość jest wymagana

en: You must specify a CSS property to match
pl: Musisz wskazać pasującą właściwość CSS

en: Shorthand property not allowed
pl: Właściwości stenograficzne nie dozwolone

en: {0} is a shorthand property. Use the full form of the property, for example, instead of font, use font-family, instead of margin, use margin-top, etc.
pl: {0} jest właściwością stenograficzną. Użyj pełnej formy właściwości, np. zamiast czcionka, użyj rodzina-czcionki, zamiast margines, użyj margines-górny, itp.

en: Query required
pl: Wymagane zapytanie

en: You must specify a value for the CSS property to match
pl: Musisz określić wartość dopasowaną do właściwości CSS

en: Unknown match type
pl: Nieznany typ połączenia

en: The match type %s is not known
pl: Typ połączenia %s jest nieznany

en: Query invalid
pl: Niepoprawne zapytanie

en: %s is not a valid regular expression
pl: %s nie jest poprawnym wyrażeniem regularnym

en: %s is not a valid length or number
pl: %s nie jest poprawną długością ani liczbą

en: Unknown action type
pl: Nieznany typ akcji

en: The action type %s is not known
pl: Typ akcji %s jest nieznany

en: You must specify a number
pl: Musisz sprecyzować numer

en: You must specify at least one CSS property to add
pl: Musisz sprecyzować przynajmniej jedną właściwość CSS do dodania

en: You must specify a value to change the property to
pl: Musisz podać wartość, aby zmienić właściwość na

en: No data
pl: Brak danych

en: %s is not a number
pl: %s nie jest numerem

en: Invalid number
pl: Nieprawidłowy numer

en: If the property {property} {match_type} {query}
    {action}
pl: Jeżeli właściwość {property} {match_type} {query}
    {action}

en: Notes
pl: Notatki

en: Table of Contents
pl: Spis treści

en: Cover
pl: Okładka

en: Follow all local links in an HTML file and create a ZIP file containing all linked files. This plugin is run every time you add an HTML file to the library.
pl: Podążaj za wszystkimi lokalnymi odsyłaczami w pliku HTML i stwórz plik ZIP zawierający wszystkie połączone pliki. Ta wtyczka jest uruchamiana za każdym razem, gdy dodasz plik HTML do biblioteki.

en: Character encoding for the input HTML files. Common choices include: utf-8, cp1252, cp1251 and latin1.
pl: Kodowanie znaków dla źródłowych plików HTML. Najczęściej wybierane: utf-8, cp1252, cp1251 and latin1.

en: Add linked files in breadth first order
pl: Umieszczaj odsyłacze w kolejności dodawania

en: Normally, when following links in HTML files calibre does it depth first, i.e. if file A links to B and  C, but B links to D, the files are added in the order A, B, D, C.  With this option, they will instead be added as A, B, C, D
pl: Domyślnie, podążając za odsyłaczami, calibre robi to w kolejności ich zagnieżdżenia tzn., jeśli odsyłacz A prowadzi do B i C, a B prowadzi do D pliki są dodawane w kolejności A, B, D, C. Zaznaczenie tej opcji spowoduje dodanie ich w kolejności A, B, C, D

en: Allow resources outside the HTML file root folder
pl: Zezwalaj na zasoby poza folderem głównym pliku HTML

en: {} must not be empty
pl: {} nie może być pusty

en: Change tag name
pl: Zmień nazwę tagu

en: New tag name
pl: Nowa nazwa tagu

en: Rename tag to the specified name
pl: Zmień nazwę tagu na określoną nazwę

en: Remove tag and children
pl: Usuń tag i dzieci

en: Remove the tag and all its contents
pl: Usuń tag i całą jego zawartość

en: Remove tag only
pl: Usuń tylko tag

en: Remove the tag but keep its contents
pl: Usuń tag, ale zachowaj jego zawartość

en: Add classes
pl: Dodaj klasy

en: Add the specified classes, e.g.:
pl: Dodaj określone klasy, np.:

en: Space separated class names
pl: Nazwy klas oddzielone spacjami

en: Remove classes
pl: Usuń klasy

en: Remove the specified classes, e.g.:
pl: Usuń określone klasy, np.:

en: Remove attributes
pl: Usuń atrybuty

en: Remove the specified attributes from the tag. Multiple attribute names should be separated by spaces. The special value * removes all attributes.
pl: Usuń określone atrybuty ze znacznika. Nazwy wielu atrybutów należy oddzielić spacjami. Wartość specjalna * usuwa wszystkie atrybuty.

en: Space separated attribute names
pl: Oddzielone spacjami nazwy atrybutów

en: Add attributes
pl: Dodać atrybuty

en: Add the specified attributes, e.g.:
pl: Dodaj określone atrybuty, np.:

en: Empty the tag
pl: Opróżnij tag

en: Remove all contents from the tag
pl: Usuń całą zawartość z tagu

en: Wrap the tag
pl: Umieść tag

en: Wrap the tag in the specified tag, e.g.: {0} will wrap the tag in a DIV tag with class {1}
pl: Umieść tag w określonym tagu, np.: {0} opakuje tag w tag DIV z klasą {1}

en: An HTML opening tag
pl: Tag otwierający HTML

en: Insert HTML at start
pl: Wstaw kod HTML na początku

en: The specified HTML snippet is inserted after the opening tag. Note that only valid HTML snippets can be used without unclosed tags
pl: Określony fragment kodu HTML jest wstawiany za tagiem otwierającym. Pamiętaj, że tylko prawidłowe fragmenty kodu HTML mogą być używane bez niezamkniętych tagów

en: HTML snippet
pl: fragment kodu HTML

en: Insert HTML at end
pl: Wstaw kod HTML na końcu

en: The specified HTML snippet is inserted before the closing tag. Note that only valid HTML snippets can be used without unclosed tags
pl: Określony fragment kodu HTML jest wstawiany przed tagiem zamykającym. Pamiętaj, że tylko prawidłowe fragmenty kodu HTML mogą być używane bez niezamkniętych tagów

en: Insert HTML before tag
pl: Wstaw kod HTML przed tagiem

en: The specified HTML snippet is inserted before the opening tag. Note that only valid HTML snippets can be used without unclosed tags
pl: Określony fragment kodu HTML jest wstawiany przed tagiem otwierającym. Pamiętaj, że tylko prawidłowe fragmenty kodu HTML mogą być używane bez niezamkniętych tagów

en: Insert HTML after tag
pl: Wstaw kod HTML po tagu

en: The specified HTML snippet is inserted after the closing tag. Note that only valid HTML snippets can be used without unclosed tags
pl: Określony fragment kodu HTML jest wstawiany za tagiem zamykającym. Pamiętaj, że tylko prawidłowe fragmenty kodu HTML mogą być używane bez niezamkniętych tagów

en: Action must have both:
pl: Akcja musi mieć oba:

en: {} is not a valid CSS selector
pl: {} nie jest prawidłowym selektorem CSS

en: {} is not a valid XPath selector
pl: {} nie jest prawidłowym selektorem XPath

en: Tag name
pl: Nazwa znacznika

en: Class name
pl: Nazwa klasy

en: has class
pl: ma klasę

en: does not have class
pl: nie ma klasy

en: CSS selector
pl: Selektor CSS

en: matches CSS selector
pl: pasuje do selektora CSS

en: XPath selector
pl: Selektor XPath

en: matches XPath selector
pl: pasuje do selektora XPath

en: is any tag
pl: jest dowolnym znacznikiem

en: Text
pl: Tekst

en: contains text
pl: zawiera tekst

en: You must specify a value for the tag to match
pl: Musisz określić wartość do dopasowania tagu

en: Invalid {}
pl: Nieważny {}

en: No actions
pl: Brak działań

en: The rule has no actions
pl: Reguła nie ma działań

en: Invalid action
pl: Nieprawidłowa czynność

en: No tag found in: {}. The tag specification must be of the form <tag> for example: <p>
pl: Nie znaleziono tagu w: {}. Specyfikacja tagu musi mieć postać <tag>, na przykład: <p>

en: If the tag {match_type} {query}
pl: Jeśli tag {match_type} {query}

en: 	Book Designer file detected.
pl: 	Wykryto plik Book Designer.

en: 	Parsing HTML...
pl: 	Analizowanie HTML...

en: 	Baen file detected. Re-parsing...
pl: 	Wykryto plik Baen. Ponowna analiza...

en: Written preprocessed HTML to
pl: Zapisano wstępnie przetworzony HTML do

en: Processing %s
pl: Przetwarzanie %s

en: 	Converting to BBeB...
pl: 	Konwersja do BBeB...

en: Could not parse file: %s
pl: Nie można przetworzyć pliku: %s

en: %s is an empty file
pl: %s jest pustym plikiem

en: Failed to parse link %(tag)s %(children)s
pl: Nie udało się przetworzyć odsyłacza %(tag)s %(children)s

en: Unable to process image %(path)s. Error: %(err)s
pl: Nie można przetworzyć grafiki %(path)s. Komunikat błędu: %(err)s

en: Unable to process interlaced PNG %s
pl: Nie można było przetworzyć pliku PNG z przeplotem %s

en: An error occurred while processing a table: %s. Ignoring table markup.
pl: Błąd podczas przetwarzania tabeli: %s. Pomijam znaczniki tabel.

en: Bad table:
    %s
pl: Nieprawidłowy spis:
    %s

en: Table has cell that is too large
pl: Tabela zawiera zbyt dużą komórkę

en: Could not read cover image: %s
pl: Nie można odczytać grafiki okładki: %s

en: Cannot read from: %s
pl: Nie można odczytać z: %s

en: Failed to process OPF file
pl: Nie udało się przetworzyć pliku OPF

en: %prog book.lrf
    Convert an LRF file into an LRS (XML UTF-8 encoded) file
pl: %prog book.lrf
    Konwertuje plik LRF do pliku LRS (w formacie XML UTF-8)

en: Output LRS file
pl: Wyjściowy plik LRS

en: Do not save embedded image and font files to disk
pl: Nie zapisuj zagnieżdżonych w pliku grafik i czcionek na dysku

en: Be more verbose
pl: Podaj więcej danych

en: Parsing LRF...
pl: Analizowanie LRF...

en: Creating XML...
pl: Tworzenie XML...

en: LRS written to
pl: Plik LRS zapisany do

en: Could not read from thumbnail file:
pl: Nie można odczytać z pliku miniaturki:

en: %prog [options] file.lrs
    Compile an LRS file into an LRF file.
pl: %prog [opcje] file.lrs
    Skompiluj plik LRS do pliku LRF.

en: Path to output file
pl: Ścieżka do pliku wyjściowego

en: Verbose processing
pl: Szczegółowe komunikaty w czasie pracy

en: Convert LRS to LRS, useful for debugging.
pl: Konwersja LRS do LRS, opcja przydatna przy debugowaniu.

en: Invalid LRF file. Could not set metadata.
pl: Niewłaściwy plik LRF. Nie można ustawić metadanych.

en: %prog [options] mybook.lrf
    
    
    Show/edit the metadata in an LRF file.
pl: %prog [opcje] mybook.lrf
    
    
    Pokaż/edytuj metadane w pliku LRF.

en: Set the book title
pl: Ustaw tytuł książki

en: Set sort key for the title
pl: Ustaw klucz sortowania dla tytułu

en: Set the author
pl: Ustaw autora

en: Set sort key for the author
pl: Ustaw klucz sortowania dla autorów

en: The category this book belongs to. E.g.: History
pl: Kategoria do jakiej należy ta książka np.: Historia

en: Path to a graphic that will be set as this files' thumbnail
pl: Ścieżka do grafiki, która zostanie ustawiona jako miniatura tego pliku

en: Path to a TXT file containing the comment to be stored in the LRF file.
pl: Ścieżka do pliku TXT zawierającego komentarz, który ma zostać zapisany w pliku LRF.

en: Extract thumbnail from LRF file
pl: Wypakuj miniaturkę z pliku LRF

en: Set the publisher
pl: Ustaw wydawcę

en: Set the book classification
pl: Wpisz klasyfikację książki

en: Set the book creator
pl: Wpisz twórcę książki

en: Set the book producer
pl: Ustaw wytwórcę książki

en: Extract cover from LRF file. Note that the LRF format has no defined cover, so we use some heuristics to guess the cover.
pl: Wypakuj okładkę z pliku LRF. Format LRF nie zawiera zdefiniowanej okładki jako takiej, dlatego postaramy się odgadnąć gdzie jest.

en: Set book ID
pl: Wpisz identyfikator książki

en: Extract the source DOCX file from Amazon Kindle Create KPF files. Note this will not contain any edits made in the Kindle Create program itself.
pl: Wyodrębnij źródłowy plik DOCX z Amazon Kindle Utwórz pliki KPF. Pamiętaj, że nie będzie to zawierało żadnych zmian wprowadzonych w samym programie Kindle Create.

en: Extract common e-book formats from archive files (ZIP/RAR/7z). Also try to autodetect if they are actually CBZ/CBR/CB7 files.
pl: Wypakuj popularne formaty e-booków z plików archiwów (ZIP/RAR/7z). Spróbuj także automatycznie wykryć, czy są to faktycznie pliki CBZ/CBR/CB7.

en: Error
pl: Błąd

en: None
pl: Brak

en: Author(s)
pl: Autor(rzy)

en: Publisher
pl: Wydawca

en: Producer
pl: Producent

en: Comments
pl: Komentarze

en: Tags
pl: Etykiety

en: Series | Series
pl[0]: Cykl
pl[1]: Cykle
pl[2]: Cykli
pl[3]: Cykli

en: Languages
pl: Języki

en: Timestamp
pl: Data

en: Published
pl: Opublikowano

en: Rights
pl: Prawa

en: Author
pl: Autor

en: Author Sort
pl: Sortowanie wg autora

en: Tag 1
pl: Etykieta 1

en: Tag 2
pl: Etykieta 2

en: Value: unknown field
pl: Wartość: nieznane pole

en: Click to browse to: {}
pl: Kliknij, aby przejść do: {}

en: Click to see books with {0}: {1}
pl: Kliknij, by wyświetlić książki, gdzie {0} zawiera „{1}”

en: Search the calibre library for books by %s
pl: Wyszukaj w bibliotece książki wg %s

en: Search {0} for the author: {1}
pl: Wyszukaj autora {1} w serwisie {0}

en: Search {0} for the book: {1} by the author {2}
pl: Wyszukaj książki pt. „{1}” autorstwa {2} w serwisie {0}

en: Author search links are disabled
pl: Linki do wyszukiwania autora są wyłączone

en: Click to open
pl: Kliknij, aby otworzyć

en: Show notes for: {}
pl: Pokaż notatki dla: {}

en: Book files
pl: Pliki książki

en: Folder | Folders
pl[0]: Folder
pl[1]: Foldery
pl[2]: Foldery
pl[3]: Foldery

en: Data files
pl: Pliki danych

en: Ids
pl: Identyfikatory

en: Search calibre for books with the language: {}
pl: Wyszukaj książki z językiem: {}

en: %(sidx)s of <a href="%(href)s" title="%(tt)s"><span class="%(cls)s">%(series)s</span></a>
pl: %(sidx)s z <a href="%(href)s" title="%(tt)s"><span class="%(cls)s">%(series)s</span></a>

en: Click to see books in this series
pl: Kliknij, by odnaleźć książki z tej serii

en: Click to see books with {0}: {1} (derived from {2})
pl: Kliknij, aby zobaczyć książki z {0}: {1} (pochodzące z {2})

en: 
    Read/Write metadata from/to e-book files.
    
    Supported formats for reading metadata: {0}
    
    Supported formats for writing metadata: {1}
    
    Different file types support different kinds of metadata. If you try to set
    some metadata on a file type that does not support it, the metadata will be
    silently ignored.
pl: 
    Czytanie/zapis metadanych plików książki
    
    Obsługiwane formaty odczytu metadanych: {0}
    
    Obsługiwane formaty zapisu metadanych: {1}
    
    Różne typy plików obsługują różne typy metadanych. Jeśli zostaną
    wprowadzone nieobsługiwane dane, zostaną one
    pominięte.

en: Set the authors. Multiple authors should be separated by the & character. Author names should be in the order Firstname Lastname.
pl: Wpisz autorów. Jeśli występuje kilku autorów oddzielaj ich za pomocą znaku "&". Dane autorów powinny być podane w kolejności: Imię Nazwisko.

en: The version of the title to be used for sorting. If unspecified, and the title is specified, it will be auto-generated from the title.
pl: Forma tytułu używana przy sortowaniu. Jeśli nie jest określona, a tytuł jest podany, zostanie ona automatycznie wygenerowana z tytułu.

en: String to be used when sorting by author. If unspecified, and the author(s) are specified, it will be auto-generated from the author(s).
pl: Ciąg znaków używany podczas sortowania według autora. Jeśli nie zostanie określony, a autor(rzy) nie będą wskazani, zostanie automatycznie wygenerowany od autora(ów).

en: Set the cover to the specified file.
pl: Ustaw podany plik jako okładkę.

en: Set the book category.
pl: Wpisz kategorię książki.

en: Set the published date.
pl: Podaj datę publikacji.

en: Get the cover from the e-book and save it at as the specified file.
pl: Pobierz okładkę z książki i zapisz ją do określonego pliku.

en: For formats like EPUB that use a "default cover" of the first page rendered, disallow such default covers
pl: W przypadku formatów takich jak EPUB, które używają „domyślnej okładki” pierwszej renderowanej strony - blokowanie takich domyślnych okładkek

en: Specify the name of an OPF file. The metadata will be written to the OPF file.
pl: Określ nazwę dla pliku OPF. Metadane zostaną zapisane w tym pliku.

en: Read metadata from the specified OPF file and use it to set metadata in the e-book. Metadata specified on the command line will override metadata read from the OPF file
pl: Odczytaj metadane z określonego pliku OPF i użyj go do ustawienia metadanych w e-booku. Metadane określone w wierszu polecenia zastąpią metadane odczytane z pliku OPF

en: Set the BookID in LRF files
pl: Ustaw identyfikator książki w plikach LFR

en: No file specified
pl: Nie wybrano pliku

en: Original metadata
pl: Oryginalne metadane

en: Changed metadata
pl: Zmienione metadane

en: OPF created in
pl: Plik OPF stworzony w

en: Cover saved to
pl: Okładka zapisana do

en: No cover found
pl: Nie znaleziono okładki

en: Google Books
pl: Książki Google

en: Google web search
pl: Wyszukiwarka Google

en: Google Images
pl: Obrazy Google

en: Downloads metadata and covers from Amazon
pl: Pobiera metadane i okładki z Amazonu

en: France
pl: Francja

en: Germany
pl: Niemcy

en: Italy
pl: Włochy

en: Japan
pl: Japonia

en: Spain
pl: Hiszpania

en: Brazil
pl: Brazylia

en: India
pl: Indie

en: Netherlands
pl: Holenderski

en: China
pl: Chiny

en: Canada
pl: Kanada

en: Sweden
pl: Szwecja

en: Choose server automatically
pl: Wybierz serwer automatycznie

en: Amazon servers
pl: Serwery Amazona

en: Bing search cache
pl: Pamięć podręczna wyszukiwarki Bing

en: Google search cache
pl: Pamięć podręczna wyszukiwarki Google

en: Wayback machine cache (slow)
pl: Cache serwisu Wayback machine (powoli)

en: DuckDuckGo search and Google cache
pl: Wyszukiwarka DuckDuckGo i pamięć podręczna Google

en: Amazon country website to use:
pl: Używaj tej wersji językowej witryny Amazon:

en: Metadata from Amazon will be fetched using this country's Amazon website.
pl: Metadane z Amazon będą pobrane z wybranego oddziału Amazon.

en: Server to get data from:
pl: Serwer do pobierania danych:

en: Amazon has started blocking attempts to download metadata from its servers. To get around this problem, calibre can fetch the Amazon data from many different places where it is cached. Choose the source you prefer.
pl: Amazon zaczął blokować dostęp podczas pobierania metadanych z jego serwerów. Aby ominąć ten problem, calibre może pobierać dane z Amazonu korzystając z różnych innych kopii. Wybierz preferowane źródło.

en: Use the MOBI-ASIN for metadata search
pl: Użyj MOBI-ASIN do wyszukiwania metadanych

en: Enable this option to search for metadata with an ASIN identifier from the MOBI file at the current country website, unless any other amazon id is available. Note that if the MOBI file came from a different Amazon country store, you could get incorrect results.
pl: Włącz tę opcję, aby wyszukiwać metadane z identyfikatorem ASIN z pliku MOBI na stronie internetowej bieżącego kraju, chyba że dostępny jest inny identyfikator Amazon. Pamiętaj, że jeśli plik MOBI pochodzi z innego sklepu Amazon, możesz uzyskać nieprawidłowe wyniki.

en: Prefer the Kindle edition, when available
pl: Preferuj edycję Kindle, jeśli jest dostępna

en: When searching for a book and the search engine returns both paper and Kindle editions, always prefer the Kindle edition, instead of whatever the search engine returns at the top.
pl: Podczas wyszukiwania książki, a wyszukiwarka zwraca zarówno edycję papierową, jak i Kindle, zawsze preferuj edycję Kindle, zamiast tego, co wyszukiwarka zwraca na górze.

en: Amazon timed out. Try again later.
pl: Upłynął czas zapytania Amazon. Spróbuj ponownie później.

en: Metadata source
pl: Źródło metadanych

en: %prog [options]
    
    Fetch book metadata from online sources. You must specify at least one
    of title, authors or ISBN.
pl: %prog [opcje]
    
    Pobieranie metadanych ze źródeł internetowych. Musisz podać co najmniej
    jedną z informacji: tytuł, autora lub ISBN.

en: Book title
pl: Tytuł książki

en: Book author(s)
pl: Autor(zy) książki

en: Book ISBN
pl: ISBN książki

en: Identifiers such as ASIN/Goodreads id etc. Can be specified multiple times for multiple identifiers. For example:
pl: Identyfikatory, takie jak ASIN/Goodreads id itp. Można podać wiele razy dla wielu identyfikatorów. Na przykład:

en: Print the log to the console (stderr)
pl: Prześlij log na konsolę (stderr)

en: Output the metadata in OPF format instead of human readable text.
pl: Wygeneruj metadane w formacie OPF zamiast w postaci tekstu.

en: Specify a filename. The cover, if available, will be saved to it. Without this option, no cover will be downloaded.
pl: Podaj nazwę pliku. Okładka, jeśli jest dostępna, zostanie w tym pliku zapisana. Bez tego parametru okładka nie zostanie pobrana.

en: Timeout in seconds. Default is 30
pl: Limit czasu w sekundach. Domyślnie 30

en: Specify the name of a metadata download plugin to use. By default, all metadata plugins will be used. Can be specified multiple times for multiple plugins. All plugin names: {}
pl: Określ nazwę wtyczki służącej do pobierania metadanych. Domyślnie używane są wszystkie wtyczki. Możesz określić kilka wtyczek jednocześnie. Nazwy wszystkich wtyczek: {}

en: Downloads metadata and covers from Edelweiss - A catalog updated by book publishers
pl: Pobiera metadane i okładki z Edelweiss – katalogu uaktualnianego przez wydawców

en: Downloads metadata and covers from Google Books
pl: Pobiera metadane i okładki z Google Books

en: Downloads covers from a Google Image search. Useful to find larger/alternate covers.
pl: Pobierz okładki z wyszukiwania obrazów Google. Przydaje się do wyszukiwania większych/alternatywnych okładek.

en: Maximum number of covers to get
pl: Maksymalna liczba okładek do pobrania

en: The maximum number of covers to process from the Google search result
pl: Maksymalna liczba okładek do przetworzenia z wyników wyszukiwania Google

en: Cover size
pl: Rozmiar okładki

en: Search for covers larger than the specified size
pl: Wyszukaj okładki większe niż zakładany rozmiar

en: Any size
pl: Dowolny rozmiar

en: Large
pl: Duże

en: Larger than %s
pl: Większy niż %s

en: Downloads covers from The Open Library
pl: Pobiera okładki z The Open Library

en: Sample Book
pl: Przykładowa książka

en: This is an Amazon KFX book. It cannot be processed. See {} for information on how to handle KFX books.
pl: To jest książka w formacie Amazon KFX. Nie może zostać przetworzona. Zobacz {}, aby uzyskać informacje o tym, jak obsłużyć książki KFX.

en: This is an Amazon Topaz book. It cannot be processed.
pl: To jest książka z czytnika Amazon Topaz. Nie może zostać przetworzona.

en: This is not a MOBI file. It is a Topaz file.
pl: To nie jest plik MOBI. Jest to plik Topaz.

en: This is not a MOBI file.
pl: To nie jest plik MOBI.

en: This file is locked with DRM. It cannot be tweaked.
pl: Ten plik jest zabezpieczony DRM. Nie może być zmodyfikowany.

en: This MOBI file does not contain a KF8 format book. KF8 is the new format from Amazon. calibre can only tweak MOBI files that contain KF8 books. Older MOBI files without KF8 are not tweakable.
pl: Ten plik MOBI nie zawiera książki w formacie KF8. KF8 jest nowym formatem Amazon. calibre umożliwia poprawianie jedynie książek w formacie KF8. Starsze formaty MOBI nie mogą być poprawiane.

en: This MOBI file contains both KF8 and older Mobi6 data. Tweaking it will remove the Mobi6 data, which means the file will not be usable on older Kindles. Are you sure?
pl: Ten plik MOBI zawiera zarówno dane w formacie KF8 jak i KF6. Poprawianie tego pliku spowoduje, że dane w formacie KF6 zostaną usunięte, co uniemożliwi ich odczytanie w starszych wersjach Kindle. Czy na pewno poprawić plik?

en: No details available
pl: Informacje nie są dostępne

en: Title page
pl: Strona tytułowa

en: Index
pl: Indeks

en: Glossary
pl: Słowniczek

en: Acknowledgements
pl: Podziękowania

en: Bibliography
pl: Bibliografia

en: Colophon
pl: Kolofon

en: Copyright
pl: Prawa autorskie

en: Dedication
pl: Dedykacja

en: Epigraph
pl: Epigraf

en: Foreword
pl: Przedmowa

en: List of illustrations
pl: Lista ilustracji

en: List of tables
pl: Lista tabel

en: Preface
pl: Wstęp

en: Main text
pl: Tekst główny

en: %s format books are not supported
pl: książki formatu %s nie są obsługiwane

en: Unknown error
pl: Nieznany błąd

en: See <a href="{}">detailed description</a>.
pl: Zobacz <a href="{}">szczegółowy opis</a>.

en: This error will be automatically fixed if you click "Try to correct all fixable errors" below.
pl: Ten błąd zostanie automatycznie naprawiony, jeśli klikniesz poniżej „Spróbuj poprawić wszystkie możliwe do naprawienia błędy”.

en: Failed to process CSS in {name} with errors: {errors}
pl: Błąd przetwarzania CSS w {name}, błędy: {errors}

en: This font could not be processed. It most likely will not work in an e-book reader, either
pl: Ta czcionka nie może być użyta. Najprawdopodobniej nie będzie również działać w czytniku

en: The font {} is not allowed to be embedded
pl: Czcionka {} nie jest dozwolona jako wbudowana

en: The font has a flag in its metadata ({:09b}) set indicating that it is not licensed for embedding. You can ignore this warning, if you are sure you have permission to embed this font.
pl: Font (plik czcionki) posiada w metadanych flagę ({:09b}), która wskazuje, że nie ma zgody na osadzanie. Możesz zignorować to ostrzeżenie jeśli jesteś pewnie, że masz zgodę na osadzanie tej czcionki. Najczęściej łączy się to z wykupieniem dodatkowej licencji, która pozwala na osadzanie czcionek w książkach.

en: The CSS font-family name {0} does not match the actual font name {1}
pl: Nazwa czcionki w CSS font-family {0} nie jest zgodna z aktualną nazwą czcionki {1}

en: The font family name specified in the CSS @font-face rule: "{0}" does not match the font name inside the actual font file: "{1}". This can cause problems in some viewers. You should change the CSS font name to match the actual font name.
pl: Nazwa czcionki określona w regule CSS @font-face: "{0}" nie jest zgodna z nazwą w pliku czcionki: "{1}". To może powodować problemy w czytnikach. Należy zmienić nazwę czcionki w CSS tak, by pasowała do nazwy w pliku.

en: Change the font name {0} to {1} everywhere
pl: Zmień wszędzie nazwę czcionki z {0} na {1}

en: Not a valid font: %s
pl: Nieprawidłowa czcionka: %s

en: An invalid image is an image that could not be loaded, typically because it is corrupted. You should replace it with a good image or remove it.
pl: Nieprawidłowy obraz to taki, którego nie da się wczytać, zazwyczaj dlatego, że jest uszkodzony. Należy go zamienić na prawidłowy lub usunąć.

en: Reader devices based on Adobe Digital Editions cannot display images whose colors are specified in the CMYK colorspace. You should convert this image to the RGB colorspace, for maximum compatibility.
pl: Urządzenia, które bazują na Adobe Digital Editions nie mogą wyświetlać obrazów, których kolory są zdefiniowane w CMYK. Dla maksymalnej zgodności z urządzeniami należy przekonwertować obrazy na RGB.

en: Convert image to RGB automatically
pl: Konwertuj automatycznie obrazy na RGB

en: Image is in the CMYK colorspace
pl: Kolory obrazu są w CMYK

en: The resource pointed to by this link does not exist. You should either fix, or remove the link.
pl: Miejsce, do którego prowadzi ten odsyłacz nie istnieje. Należy to poprawić albo usunąć odsyłacz.

en: Windows computers do not allow the : character in filenames. For maximum compatibility it is best to not use these in filenames/links to files.
pl: Komputery działające w systemie Windows nie zezwalają na dwukropki w nazwach plików. Aby zachować maksymalną kompatybilność najlepiej nie używać ich w nazwach plików/odnośnikach do plików.

en: This URL could not be parsed.
pl: Nie można przeanalizować tego adresu URL.

en: The linked to resource {0} does not exist
pl: Powiązanie z zasobem {0} nie istnieje

en: The case of the link {0} and the case of the actual file it points to {1} do not agree. You should change either the case of the link or rename the file.
pl: Wielkość liter odsyłacza {0} i jego celu {1} nie zgadzają się. Należy zmienić jedno albo drugie tak, by były zgodne.

en: Change the case of the link to match the actual file
pl: Zmień wielkość liter odsyłacza do pliku

en: Link points to a file that is not a text document
pl: Odsyłacz wskazuje na plik, który nie jest dokumentem tekstowym

en: The link "{0}" points to a file <i>{1}</i> that is not a text (HTML) document. Many e-book readers will be unable to follow such a link. You should either remove the link or change it to point to a text document. For example, if it points to an image, you can create small wrapper document that contains the image and change the link to point to that.
pl: Odnośnik „{0}” wskazuje na plik <i>{1}</i>, który nie jest dokumentem tekstowym (HTML). Wielu czytelników e-booków nie będzie mogło skorzystać z takiego odnośnika. Należy usunąć łącze lub zmienić je tak, aby wskazywało na dokument tekstowy. Na przykład, jeśli wskazuje na obraz, możesz utworzyć mały dokument opakowujący zawierający obraz i zmienić odnośnik, aby wskazywało na ten obraz.

en: Link points to a location not present in the target file
pl: Odsyłacz prowadzi do miejsca nieistniejącego w książce

en: The link "{0}" points to a location <i>{1}</i> in the file {2} that does not exist. You should either remove the location so that the link points to the top of the file, or change the link to point to the correct location.
pl: Odsyłacz "{0}" prowadzi do miejsca <i>{1}</i>, którego nie ma w pliku {2}. Należy albo usunąć oznaczenie miejsca, tak, by odsyłacz prowadził na początek pliku, albo tak zmienić odsyłacz, by wskazywał na istniejące miejsce.

en: This link uses the file:// URL scheme. This does not work with many e-book readers. Remove the file:// prefix and make sure the link points to a file inside the book.
pl: To łącze używa schematu file:// URL. To nie działa w przypadku wielu czytników e-booków. Usuń prefiks file:// i upewnij się, że odsyłacz wskazuje plik w książce.

en: This link points to a file outside the book. It will not work if the book is read on any computer other than the one it was created on. Either fix or remove the link.
pl: Ten odsyłacz prowadzi do pliku poza książką. To nie zadziała jeśli książka zostanie otworzona na innym komputerze. Popraw to albo usuń odsyłacz.

en: This link is empty. This is almost always a mistake. Either fill in the link destination or remove the link tag.
pl: Odnośnik jest pusty. To prawie zawsze jest błąd. Wpisz cel lub usuń tag z odnośnikiem.

en: This file is included in the book but not referred to by any document in the spine. This means that the file will not be viewable on most e-book readers. You should  probably remove this file from the book or add a link to it somewhere.
pl: Plik ten jest zawarty w książce, ale nie odwołuje się do niego żaden dokument w treści. Oznacza to, że plik nie będzie widoczny na większości czytników e-booków. Prawdopodobnie powinieneś usunąć ten plik z książki lub dodać gdzieś odnośnik do niego.

en: The file %s is not referenced
pl: Brak odsyłacza do pliku %s

en: This file is not in the book spine. All content documents must be in the spine. You should probably add it to the spine.
pl: Ten plik nie jest włączony do struktury książki. Wszystkie pliki muszą zostać uwzględnione w strukturze. Prawdopodobnie musisz go dodać do struktury (plik content.opf, znacznik "spine")

en: Append this file to the spine
pl: Dodaj ten plik do sekcji "spine"

en: This file is not listed in the book manifest. While not strictly necessary it is good practice to list all files in the manifest. Either list this file in the manifest or remove it from the book if it is an unnecessary file.
pl: Ten plik nie jest wymieniony w manifeście książki. Choć nie jest to konieczne, to dobrą praktyką jest umieszczenie wszystkich plików w manifeście. Umieść go tam lub usuń, jeśli nie jest potrzebny.

en: The file %s is not listed in the manifest
pl: Plik %s nie jest ujęty w manifeście

en: Remove %s from the book
pl: Usuń %s z książki

en: Add %s to the manifest
pl: Dodaj %s do manifestu

en: Remove all references to %s from the HTML and CSS in the book
pl: Usuń wszystkie odniesienia do %s z kodu HTML i CSS w książce

en: This file stores the bookmarks and last opened information from the calibre E-book viewer. You can remove it if you do not need that information, or don't want to share it with other people you send this book to.
pl: Ten plik przechowuje zakładki i ostatnio otwarte informacje z przeglądarki calibre E-book. Możesz je usunąć, jeśli nie potrzebujesz tych informacji lub nie chcesz udostępniać ich innym osobom, do których wysyłasz tę książkę.

en: Remove this file
pl: Usuń ten plik

en: The bookmarks file used by the calibre E-book viewer is present
pl: Plik zakładek używany przez podgląd książek calibre istnieje

en: The file %s has a MIME type that does not match its extension
pl: Plik %s ma typ MIME niezgodny z jego rozszerzeniem

en: The file {0} has its MIME type specified as {1} in the OPF file. The recommended MIME type for files with the extension "{2}" is {3}. You should change either the file extension or the MIME type in the OPF.
pl: Plik {0} ma swój typ MIME określony jako {1} w pliku OPF. Zalecany typ MIME dla plików z rozszerzeniem „{2}” to {3}. Powinieneś zmienić rozszerzenie pliku lub typ MIME w OPF.

en: Change the file extension to .xhtml
pl: Zmień rozszerzenie pliku na .xhtml

en: Change the MIME type for this file in the OPF to %s
pl: Zmień typ MIME dla tego pliku w OPF na %s

en: The link is empty
pl: Odnośnik jest pusty

en: The linked resource %s is a folder
pl: Powiązany zasób %s to folder

en: The linked resource %s does not exist
pl: %s, do którego prowadzi odsyłacz, nie istnieje

en: The URL {} could not be parsed
pl: Nie można przeanalizować adresu URL {}

en: The link %s is a file:// URL
pl: Odsyłacz %s używa schematu file://URL

en: The link %s points to a file outside the book
pl: Odsyłacz %s prowadzi do pliku poza książką

en: The link %s contains a : character, this will cause errors on Windows computers
pl: Odnośnik %s zawiera znak dwukropka, co spowoduje błędy na komputerach z systemem Windows

en: The <%s> section is missing from the OPF
pl: Brak sekcji <%s> w OPF

en: The <%s> section is required in the OPF file. You have to create one.
pl: Sekcja <%s> jest obowiązkowa w OPF. Musisz ją tam utworzyć.

en: Empty id attributes are invalid
pl: Puste ID atrybutu są niepoprawne

en: Empty ID attributes are invalid in OPF files.
pl: Puste atrybuty identyfikatora są nieprawidłowe w plikach OPF.

en: idref="%s" points to unknown id
pl: idref="%s" wskazuje na nieznane identyfikator

en: The idref="%s" points to an id that does not exist in the OPF
pl: Idref="%s" wskazuje na identyfikator, który nie istnieje w OPF

en: The meta cover tag points to an non-existent item
pl: Znacznik okładki w metadanych wskazuje na nieistniejący element

en: The meta cover tag points to an item with id="%s" which does not exist in the manifest
pl: Znacznik okładki w metadanych wskazuje na element o id="%s", który nie istnieje w manifeście

en: Some e-book readers such as the Nook fail to recognize covers if the content attribute comes before the name attribute. For maximum compatibility move the name attribute before the content attribute.
pl: Niektóre czytniki e-booków, takie jak Nook, nie rozpoznają okładek, jeśli atrybut content występuje przed atrybutem name. Aby uzyskać maksymalną zgodność, przenieś atrybut name przed atrybut content.

en: Move the name attribute before the content attribute
pl: Przenieś nazwę przed zawartość

en: The meta cover tag has content before name
pl: Znacznik okładki ma zawartość przed nazwą

en: The item identified as the Table of Contents (%s) does not exist
pl: Element zidentyfikowany jako spis treści (%s) nie istnieje.

en: There is no item with id="%s" in the manifest.
pl: W manifeście nie ma elementu o id="%s".

en: The item identified as the Table of Contents has an incorrect media-type (%s)
pl: Element zidentyfikowany jako spis treści ma niewłaściwy typ (%s)

en: The media type for the Table of Contents must be %s
pl: Typ nośnika dla spisu treści musi wynosić %s

en: This manifest entry has no href attribute. Either add the href attribute or remove the entry.
pl: Ten manifest nie ma żadnego atrybutu href. Albo dodaj atrybut href albo usuń element.

en: Remove this manifest entry
pl: Usuń ten element manifestu

en: Item in manifest has no href attribute
pl: Element manifestu nie ma atrybutu href

en: The <spine> tag has no reference to the NCX table of contents file. Without this reference, the table of contents will not work in most readers. The reference should look like <spine toc="id of manifest item for the ncx file">.
pl: Znacznik <spine> nie ma odniesienia do spisu treści w pliku NCX. Bez tego odniesienia spis treści nie będzie działać w większości czytników. Odniesienie powinno wyglądać mniej więcej tak: <spine toc="identyfikator elementu manifestu w pliku ncx">.

en: Add the reference to the NCX file
pl: Dodaj odniesienie do pliku NCX

en: Missing reference to the NCX Table of Contents
pl: Brak odniesienia do spisu treści NCX

en: This book has no Navigation document. According to the EPUB 3 specification, a navigation document is required. The Navigation document contains the Table of Contents. Use the Table of Contents tool to add a Table of Contents to this book.
pl: Ta książka nie ma dokumentu nawigacyjnego. Zgodnie ze specyfikacją EPUB 3 wymagany jest dokument nawigacyjny. Dokument nawigacyjny zawiera spis treści. Użyj narzędzia Spis treści, aby dodać spis treści do tej książki.

en: Missing navigation document
pl: Brak dokumentu nawigacyjnego

en: The nav document for this book contains no table of contents, or an empty table of contents. Use the Table of Contents tool to add a Table of Contents to this book.
pl: Dokument nawigacyjny tej książki nie zawiera spisu treści lub pustego spisu treści. Użyj narzędzia Spis treści, aby dodać spis treści do tej książki.

en: Missing ToC in navigation document
pl: Brak spisu treści w dokumencie nawigacyjnym

en: A file listed in the manifest is missing, you should either remove it from the manifest or add the missing file to the book.
pl: Brak pliku wymienionego w manifeście, należy albo usunąć wpis z manifestu albo dodać plik do książki.

en: Item (%s) in manifest is missing
pl: Brak elementu (%s) w manifeście

en: Remove the entry for %s from the manifest
pl: Usuń z manifestu wpis %s

en: There are items marked as non-linear in the <spine>. These will be displayed in random order by different e-book readers. Some will ignore the non-linear attribute, some will display them at the end or the beginning of the book and some will fail to display them at all. Instead of using non-linear items simply place the items in the order you want them to be displayed.
pl: W pliku znajdują się elementy oznaczone jako nieliniowe <spine>. Będą one wyświetlane w losowej kolejności przez różnych czytników e-booków. Niektórzy zignorują atrybut nieliniowy, niektórzy wyświetlą je na końcu lub na początku książki, a niektórzy w ogóle ich nie wyświetlą. Zamiast używać elementów nieliniowych, po prostu umieść je w takiej kolejności, w jakiej mają być wyświetlane.

en: Mark all non-linear items as linear
pl: Oznacz wszystkie nieliniowe elementy jako liniowe

en: Non-linear items in the spine
pl: Nieliniowe elementy w sekcji spine

en: Remove all but the first duplicate item
pl: Usuń wszystko poza pierwszym zduplikowanym elementem

en: Duplicate item in {0}: {1}
pl: Duplikat {0}: {1}

en: The item {0} is present more than once in the {2} in {1}. This is not allowed.
pl: Element {0} występuje więcej niż raz w {2} w {1}, co jest niedozwolone.

en: There is more than one <meta name="cover"> tag defined. There should be only one.
pl: Zdefiniowano więcej niż jeden znacznik <meta name="cover">. Może być tylko jeden.

en: Remove all but the first meta cover tag
pl: Usuń wszystkie znaczniki okładek poza pierwszym

en: There is more than one cover defined
pl: Zdefiniowano więcej niż jedną okładkę

en: The OPF must have an unique identifier, i.e. a <dc:identifier> element whose id is referenced by the <package> element
pl: OPF musi mieć unikalny identyfikator, tj. element <dc:identifier>, do którego identyfikatora odwołuje się element <package>

en: Auto-generate a unique identifier
pl: Automatycznie wygeneruj unikatowy identyfikator

en: The OPF has no unique identifier
pl: OPF nie ma unikatowego identyfikatora

en: The <dc:identifier> element must not be empty.
pl: Element <dc:identifier> nie może być pusty.

en: Remove empty identifiers
pl: Usuń puste identyfikatory

en: Empty identifier element
pl: Pusty element identyfikatora

en: Incorrect media-type for spine item
pl: Niewłaściwy typ mediów elementu w sekcji spine

en: The item {0} present in the spine has the media-type {1}.  Most e-book software cannot handle non-HTML spine items.  If the item is actually HTML, you should change its media-type to {2}. If it is not-HTML you should consider replacing it with an HTML item, as it is unlikely to work in most readers.
pl: Element {0} znajdujący się na grzbiecie ma typ multimedialny {1}. Większość programów do e-booków nie obsługuje elementów grzbietu innych niż HTML. Jeśli element jest w rzeczywistości HTML, należy zmienić jego typ multimediów na {2}. Jeśli nie jest to HTML, powinieneś rozważyć zastąpienie go elementem HTML, ponieważ jest mało prawdopodobne, aby działał w większości czytników.

en: Change the media-type to %s
pl: Zmień typ pliku na %s

en: The OPF does not have the correct root element
pl: OPF nie ma prawidłowego elementu głównego

en: The OPF must have the root element <package> in namespace {0}, like this: <package xmlns="{0}">
pl: OPF musi mieć element główny <package> w przestrzeni nazw {0}, tak: <package xmlns="{0}">

en: The OPF does not have a version
pl: OPF nie ma określonej wersji

en: The <package> tag in the OPF must have a version attribute. This is usually version="2.0" for EPUB2 and AZW3 and version="3.0" for EPUB3
pl: Znacznik <package> w OPF musi mieć atrybut z numerem wersji. Zazwyczaj jest to version="2.0" dla EPUB2 i AZW3 oraz version="3.0" dla EPUB3

en: This file is empty, it contains nothing, you should probably remove it.
pl: Plik jest pusty, nie zawiera niczego, prawdopodobnie należy o usunąć.

en: The file %s is empty
pl: Plik %s jest pusty, prawdopodobnie należy go usunąć

en: A decoding errors means that the contents of the file could not be interpreted as text. This usually happens if the file has an incorrect character encoding declaration or if the file is actually a binary file, like an image or font that is mislabelled with an incorrect media type in the OPF.
pl: Błędy dekodowania oznaczają, że zawartość pliku nie mogła być zinterpretowana jako tekst. Zazwyczaj oznacza to, że plik ma zadeklarowane błędne kodowanie znaków diakrytycznych albo w rzeczywistości jest plikiem binarnym na przykład obrazem czy fontem nieprawidłowo opisanym w pliku OPF.

en: Parsing of %s failed, could not decode
pl: Przetwarzanie %s nie powiodło się, nie można odkodować

en: A parsing error in an XML file means that the XML syntax in the file is incorrect. Such a file will most probably not open in an e-book reader. These errors can  usually be fixed automatically, however, automatic fixing can sometimes  "do the wrong thing".
pl: Błąd parsowania w pliku XML oznacza, że składnia XML w pliku jest niepoprawna. Taki plik najprawdopodobniej nie otworzy się w czytniku e-booków. Błędy te można zwykle naprawić automatycznie, jednak automatyczne naprawianie może czasem „zrobić coś złego”.

en: A parsing error in an HTML file means that the HTML syntax is incorrect. Most readers will automatically ignore such errors, but they may result in  incorrect display of content. These errors can usually be fixed automatically, however, automatic fixing can sometimes "do the wrong thing".
pl: Błąd przetwarzania pliku HTML oznacza, że składnia tego pliku jest nieprawidłowa. Większość czytników pominie takie błędy, ale mogą one spowodować niepoprawne wyświetlanie tekstu. Błędy mogą zostać poprawione automatycznie, ale automatyczne poprawianie może popsuć coś innego.

en: This HTML file uses private entities. These are not supported. You can try running "Fix HTML" from the Tools menu, which will try to automatically resolve the private entities.
pl: Ten plik HTML wykorzystuje podmioty prywatne. Nie są obsługiwane. Możesz spróbować uruchomić polecenie „Napraw HTML” z menu Narzędzia, które spróbuje automatycznie rozwiązać prywatne podmioty.

en: Replace all named entities with their character equivalents in this book
pl: Zamień wszystkie symbole HTML w tej książce na ich znakowe odpowiedniki

en: Named entities are often only incompletely supported by various book reading software. Therefore, it is best to not use them, replacing them with the actual characters they represent. This can be done automatically.
pl: Symbole (entities) często nie są w pełni obsługiwane przez czytniki. Dlatego też lepiej jest ich unikać, zastępując je znakami, które reprezentują. Można to zrobić automatycznie.

en: Named entities present
pl: Wykryto symbole (entities)

en: Filename contains unsafe characters
pl: Nazwa pliku zawiera niestandardowe znaki

en: The filename {0} contains unsafe characters, that must be escaped, like this {1}. This can cause problems with some e-book readers. To be absolutely safe, use only the English alphabet [a-z], the numbers [0-9], underscores and hyphens in your file names. While many other characters are allowed, they may cause problems with some software.
pl: Nazwa pliku {0} zawiera niebezpieczne znaki, które muszą być zmienione, na przykład {1}. Może to powodować problemy w przypadku niektórych czytników e-booków. Aby być całkowicie bezpiecznym, używaj tylko alfabetu angielskiego [a-z], cyfr [0-9], podkreśleń i łączników w nazwach plików. Chociaż dozwolonych jest wiele innych znaków, mogą one powodować problemy z niektórymi programami.

en: Rename the file {0} to {1}
pl: Zmień nazwę pliku {0} na {1}

en: File too large
pl: Za duży plik

en: This HTML file is larger than {}. Too large HTML files can cause performance problems on some e-book readers. Consider splitting this file into smaller sections.
pl: Ten plik HTML jest większy niż {}. Zbyt duże pliki HTML mogą powodować problemy z wydajnością niektórych czytników e-booków. Rozważ podzielenie tego pliku na mniejsze sekcje.

en: This is an invalid (unrecognized) entity. Replace it with whatever text it is supposed to have represented.
pl: Ten symbol jest niepoprawny (nierozpoznany). Zamień go na tekst, który powinien reprezentować.

en: Invalid entity: %s
pl: Nieprawidłowa encja: %s

en: Run fix HTML on this file, which will automatically insert the correct namespace
pl: Napraw HTML w tym pliku, co automatycznie wprowadzi prawidłową przestrzeń nazw

en: Invalid or missing namespace
pl: Nieprawidłowa lub brakująca przestrzeń nazw

en: This file has {0}. Its namespace must be {1}. Set the namespace by defining the xmlns attribute on the <html> element, like this <html xmlns="{1}">
pl: Ten plik ma {0}. Jego przestrzenią nazw musi być {1}. Określ przestrzeń nazw w atrybucie xmlns znacznika <html>, w taki sposób: <html xmlns="{1}">

en: incorrect namespace %s
pl: nieprawidłowa przestrzeń nazw %s

en: no namespace
pl: brak przestrzeni nazw

en: Change this file's encoding to UTF-8
pl: Zmień kodowanie tego pliku na UTF-8

en: Non UTF-8 encoding declaration
pl: Brak deklaracji kodowania w UTF-8

en: This file has its encoding declared as %s. Some reader software cannot handle non-UTF8 encoded files. You should change the encoding to UTF-8.
pl: W tym pliku zadeklarowano kodowanie %s. Niektóre czytniki nie obsługują kodowania innego niż UTF-8. Kodowanie powinno być ustawione na UTF-8.

en: Private entities found
pl: Znaleziono prywatne encje

en: Remove the duplicate ids from all but the first element
pl: Usuń powtórzone id poza pierwszym elementem

en: Duplicate id: %s
pl: Powtórzone id: %s

en: The id {0} is present on more than one element in {1}. This is not allowed. Remove the id from all but one of the elements
pl: Identyfikator {0} istnieje w więcej niż jednym elemencie w {1}. To jest niedozwolone. Usuń identyfikator ze wszystkich elementów poza pierwszym

en: Replace this id with a randomly generated valid id
pl: Zamień ten identyfikator na prawidłowy, wygenerowany losowo

en: Invalid id: %s
pl: Nieprawidłowy id: %s

en: The id {0} is not a valid id. IDs must start with a letter ([A-Za-z]) and may be followed by any number of letters, digits ([0-9]), hyphens ("-"), underscores ("_"), colons (":"), and periods ("."). This is to ensure maximum compatibility with a wide range of devices.
pl: Identyfikator {0} jest nieprawidłowy. Musi zaczynać się od litery ([A-Za-z]), po której następuje dowolna liczba liter, cyfr ([0-9]), łączników („-”), podkreśleń („_”), dwukropków („:”) i kropek („.”). W ten sposób zapewniona jest zgodność z różnymi rodzajami urządzeń.

en: Wrap the bare text in a p tag
pl: Umieść tekst bez znacznika w znaczniku p

en: You cannot have bare text inside the body tag. The text must be placed inside some other tag, such as p or div
pl: Wewnątrz znacznika "body" nie może znajdować się sam tekst. Tekst musi być umieszczony wewnątrz innego znacznika, takiego jak "p" lub "div"

en: Bare text in body tag
pl: Tekst bez znacznika w body

en: This MOBI file does not contain a KF8 format book. KF8 is the new format from Amazon. calibre can only edit MOBI files that contain KF8 books. Older MOBI files without KF8 are not editable.
pl: Ten plik MOBI nie zawiera książki w formacie KF8. KF8 jest nowym formatem wprowadzonym przez Amazon. calibre może edytować jedynie pliki zawierające książki KF8. Starsze formaty, bez KF8, nie mogą być edytowane.

en: This MOBI file contains both KF8 and older Mobi6 data. calibre can only edit MOBI files that contain only KF8 data.
pl: Ten plik MOBI zawiera zarówno dane w formacie KF8 jak i starszym KF6. calibre może edytować jedynie książki, które zawierają wyłącznie dane w formacie KF8.

en: Cover inserted
pl: Okładka została umieszczona

en: Cover updated
pl: Okładka została zaktualizowana

en: Removed one unused CSS style rule | Removed {} unused CSS style rules
pl[0]: Usunięto jedną nieużywaną regułę CSS
pl[1]: Usunięto {} nieużywane reguły CSS
pl[2]: Usunięto {} nieużywanych reguł CSS
pl[3]: Usunięto {} nieużywanych reguł CSS

en: Removed one unused CSS selector | Removed {} unused CSS selectors
pl[0]: Usunięto jeden nieużywany selektor CSS
pl[1]: Usunięto {} nieużywanych selektorów CSS
pl[2]: Usunięto {} nieużywanych selektorów CSS
pl[3]: Usunięto {} nieużywanych selektorów CSS

en: Removed one unused class from the HTML | Removed {} unused classes from the HTML
pl[0]: Usunięto jedną nieużywaną klasę z HTML
pl[1]: Usunięto {} nieużywane klasy z HTML
pl[2]: Usunięto {} nieużywanych klas z HTML
pl[3]: Usunięto {} nieużywanych klas z HTML

en: Merged one CSS style rule with identical selectors | Merged {} CSS style rules with identical selectors
pl[0]: Połączono jedną regułę stylu CSS z identycznymi selektorami
pl[1]: Połączono {} reguł stylu CSS z identycznymi selektorami
pl[2]: Połączono {} reguł stylu CSS z identycznymi selektorami
pl[3]: Połączono {} reguł stylu CSS z identycznymi selektorami

en: Merged one CSS style rule with identical properties | Merged {} CSS style rules with identical properties
pl[0]: Połączono jedną regułę stylu CSS z identycznymi właściwościami
pl[1]: Połączono {} reguł stylu CSS z identycznymi właściwościami
pl[2]: Połączono {} reguł stylu CSS z identycznymi właściwościami
pl[3]: Połączono {} reguł stylu CSS z identycznymi właściwościami

en: Removed one unreferenced stylesheet | Removed {} unreferenced stylesheets
pl[0]: Usuń jeden arkusz stylów bez odwołań
pl[1]: Usuń {} arkusze stylów bez odwołań
pl[2]: Usuń {} arkusze stylów bez odwołań
pl[3]: Usuń {} arkusze stylów bez odwołań

en: No unused CSS style rules found
pl: Nie znaleziono nieużywanych stylów

en: No unused CSS selectors found
pl: Nie znaleziono nieużywanych selektorów CSS

en: No unused class attributes found
pl: Nie znaleziono nieużywanych klas

en: No style rules that could be merged found
pl: Nie znaleziono reguł stylów, które mogłyby zostać połączone

en: No unused stylesheets found
pl: Nie znaleziono nieużywanych arkuszy stylów

en: Could not find a font in the "%s" family exactly matching the CSS font specification, will embed a fallback font instead. CSS font specification:
pl: Nie można znaleźć czcionki w rodzinie „%s” dokładnie pasującej do specyfikacji czcionek CSS. Zamiast tego zostanie osadzona czcionka zastępcza. Specyfikacja czcionek CSS:

en: Matched font specification:
pl: Dopasowana specyfikacja czcionki:

en: Failed to find fonts for family: %s, not embedding
pl: Nie znaleziono czcionki o nazwie: %s, czcionka nie została osadzona

en: No embeddable fonts found
pl: Nie znaleziono czcionek do osadzenia

en: This file is locked with DRM. It cannot be edited.
pl: Ten plik jest zabezpieczony za pomocą DRM i nie może być edytowany.

en: Soft hyphens added
pl: Dodano łączniki opcjonalne

en: Soft hyphens removed
pl: Usunięto łączniki opcjonalne

en: {0} compressed from {1} to {2} bytes [{3:.1%} reduction]
pl: {0} skompresowano z {1} do {2} bajtów [{3:.1%} redukcji]

en: {0} could not be further compressed
pl: {0} nie może być bardziej skompresowany

en: Failed to process {0} with error:
pl: Błąd przetwarzania {0}, zgłoszono błąd:

en: Total image filesize reduced from {0} to {1} [{2:.1%} reduction, {3} images changed]
pl: Całkowity rozmiar pliku obrazu zmniejszony z {0} do {1} [zmniejszenie {2:.1%}, zmiana {3} obrazów]

en: Images are already fully optimized
pl: Obrazy zostały już w pełni zoptymalizowane

en: <p><i>Polishing books</i> is all about putting the shine of perfection onto
    your carefully crafted e-books.</p>
    
    <p>Polishing tries to minimize the changes to the internal code of your e-book.
    Unlike conversion, it <i>does not</i> flatten CSS, rename files, change font
    sizes, adjust margins, etc. Every action performs only the minimum set of
    changes needed for the desired effect.</p>
    
    <p>You should use this tool as the last step in your e-book creation process.</p>
    {0}
    <p>Note that polishing only works on files in the %s formats.</p>
pl: <p><i>Dopracowywanie książek</i> jest dodawaniem ostatniego szlifu do 
    twoich książek.</p>
    
    <p>Dopracowywanie powoduje jedynie niewielkie zmiany w kodzie książki.
    W odróżnieniu od konwersji w tym przypadku nie są zmieniane arkusze CSS, 
    nazwy plików, rozmiar czcionki, marginesy itp. Na każdym etapie wykonywane są
    jedynie minimalne zmiany, potrzebne do uzyskania pożądanego efektu.</p>
    
    <p>Tego narzędzia należy użyć na ostatnim etapie tworzenia książki</p>
    {0}
    <p>Należy pamiętać, że dopracować można jedynie książki w formatach %s</p>

en:  or
pl:  lub

en: <p>Embed all fonts that are referenced in the document and are not already embedded.
    This will scan your computer for the fonts, and if they are found, they will be
    embedded into the document.</p>
    <p>Please ensure that you have the proper license for embedding the fonts used in this document.</p>
pl: <p>Osadź wszystkie czcionki, które zostały użyte w dokumencie wejściowym, ale nie zostały jeszcze w nim osadzone. 
    Spowoduje to przeszukanie systemu w poszukiwaniu czcionek, a jeśli zostaną one znalezione, osadzenie ich w e-booku.</p>
    <p>Upewnij się, że masz licencję jeśli nie używasz darmowych czcionek.</p>

en: <p>Subsetting fonts means reducing an embedded font to contain
    only the characters used from that font in the book. This
    greatly reduces the size of the font files (halving the font
    file sizes is common).</p>
    
    <p>For example, if the book uses a specific font for headers,
    then subsetting will reduce that font to contain only the
    characters present in the actual headers in the book. Or if the
    book embeds the bold and italic versions of a font, but bold
    and italic text is relatively rare, or absent altogether, then
    the bold and italic fonts can either be reduced to only a few
    characters or completely removed.</p>
    
    <p>The only downside to subsetting fonts is that if, at a later
    date you decide to add more text to your books, the newly added
    text might not be covered by the subset font.</p>
pl: <p>Podzbiór znaków jest tworzony aby zredukować osadzoną czcionkę jedynie
    do znaków użytych w książce. Może to znacznie ograniczyć wielkość
    pliku czcionki (zazwyczaj do około połowy)</p>
    
    <p>Jeśli na przykład w książce użyto specjalnej czcionki dla tytułów
    podzbiór będzie zawierać wyłącznie znaki użyte w tytułach. Albo jeżeli
    w książce jest osadzona czcionka w odmianie zwykłej i pogrubionej oraz pochylonej
    ale pogrubienie i pochylenie używane jest rzadko albo nie używane zupełnie
    to czcionki w odmianie pogrubionej i pochylonej mogą zostać ograniczone do
    zaledwie kilku znaków albo usunięte całkowicie.</p>
    
    <p>Jedyną niedogodnością takiego rozwiązania jest to, że jeśli później
    zdecydujesz się dodać dodatkowy tekst do książki to może się okazać, 
    że brakuje niektórych znaków</p>

en: <p>Insert a "book jacket" page at the start of the book that contains
    all the book metadata such as title, tags, authors, series, comments,
    etc. Any previous book jacket will be replaced.</p>
pl: <p>Wstaw na początku książki "metryczkę", która zawiera wszystkie
    informacje o książce takie jak tytuł, etykiety, autorów, serię, komentarze itp.
    Jeśli wcześniej wstawiono metryczkę zostanie ona zamieniona na nową.</p>

en: <p>Remove a previous inserted book jacket page.</p>
pl: <p>Usuń poprzednią metryczkę</p>

en: <p>Convert plain text dashes, ellipsis, quotes, multiple hyphens, etc. into their
    typographically correct equivalents.</p>
    <p>Note that the algorithm can sometimes generate incorrect results, especially
    when single quotes at the start of contractions are involved.</p>
pl: <p>Konwertuj myślniki, cudzysłowy, wielokrotne łączniki itp. na ich
    poprawne typograficzne odpowiedniki.</p>
    <p>Należy pamiętać, że algorytm może czasami generować błędne rezultaty,
    szczególnie przy apostrofach na początku skrótów w języku angielskim</p>

en: <p>Remove all unused CSS rules from stylesheets and &lt;style&gt; tags. Some books
    created from production templates can have a large number of extra CSS rules
    that don't match any actual content. These extra rules can slow down readers
    that need to parse them all.</p>
pl: <p>Usuń wszystkie nieużywane reguły CSS z arkuszy stylów i &lt;style&gt; tagi. Niektóre książki
    utworzone z szablonów produkcyjnych mogą mieć dużą liczbę dodatkowych reguł CSS
    które nie pasują do żadnej rzeczywistej treści. Te dodatkowe zasady mogą spowolnić czytelników
    które muszą je wszystkie przeanalizować.</p>

en: <p>Losslessly compress images in the book, to reduce the filesize, without
    affecting image quality.</p>
pl: <p>Bezstratna kompresja obrazów w książce, aby zmniejszyć rozmiar pliku bez wpływu na jakość obrazu.</p>

en: <p>Upgrade the internal structures of the book, if possible. For instance,
    upgrades EPUB 2 books to EPUB 3 books.</p>
pl: <p>Aktualizuj wewnętrzną strukturę książki, jeśli to możliwe. Na przykład
    aktualizuje książki EPUB 2 do EPUB 3.</p>

en: <p>Add soft hyphens to all words in the book. This allows the book to be rendered
    better when the text is justified, in readers that do not support hyphenation.</p>
pl: <p>Dodaje łączniki opcjonalne do wszystkich słów w książce. 
    Pozwala to, bo książka lepiej wyglądała przy wyjustowanym tekście,
    gdy czytnik nie obsługuje automatycznego dzielenie wyrazów.</p>

en: <p>Remove soft hyphens from all text in the book.</p>
pl: <p>Usuwa łączniki opcjonalne z wszystkich tekstów w książce.</p>

en: <p>Download external resources such as images, stylesheets, etc. that point to URLs instead of files in the book.
    All such resources will be downloaded and added to the book so that the book no longer references any external resources.
    </p>
pl: <p>Pobierz zasoby zewnętrzne, takie jak obrazy, arkusze stylów itp., które wskazują na adresy URL zamiast plików w książce.
    Wszystkie takie zasoby zostaną pobrane i dodane do książki, tak aby książka nie odwoływała się już do żadnych zasobów zewnętrznych.
    </p>

en: Downloading one external resource | Downloading {} external resources
pl[0]: Pobierz zasób zewnętrzny
pl[1]: Pobierz zasoby zewnętrzne {}
pl[2]: Pobierz zasoby zewnętrzne {}
pl[3]: Pobierz zasoby zewnętrzne {}

en: Successfully downloaded all resources
pl: Pomyślnie pobrano wszystkie zasoby

en: Failed to download some resources, see details below:
pl: Nie udało się pobrać niektórych zasobów, zobacz szczegóły poniżej:

en: Failed to download all resources, see details below:
pl: Nie udało się pobrać wszystkich zasobów, zobacz szczegóły poniżej:

en: No external resources found in book
pl: W książce nie znaleziono zasobów zewnętrznych

en: Updating metadata
pl: Uaktualnianie metadanych

en: Updated metadata jacket
pl: Metryczka książki uaktualniona

en: Metadata updated
pl: Metadane uaktualnione

en: Setting cover
pl: Ustawianie okładki

en: Inserting metadata jacket
pl: Umieszczanie metryczki

en: Existing metadata jacket replaced
pl: Istniejąca metryczka została zamieniona

en: Metadata jacket inserted
pl: Metryczka została umieszczona

en: Removing metadata jacket
pl: Usuwanie metryczki

en: Metadata jacket removed
pl: Metryczka została usunięta

en: No metadata jacket found
pl: Nie znaleziono metryczki

en: Smartening punctuation
pl: Inteligentna interpunkcja

en: Embedding referenced fonts
pl: Osadzanie użytych czcionek

en: Subsetting embedded fonts
pl: Redukowanie osadzonych czcionek

en: No embedded fonts to subset
pl: Nie dołączono czcionek do zredukowania

en: Removing unused CSS rules
pl: Usuwanie nieużywanych stylów

en: Losslessly compressing images
pl: Bezstratne kompresowanie obrazów

en: Upgrading book, if possible
pl: Aktualizacja książki, jeśli to możliwe

en: Removing soft hyphens
pl: Usuwanie łączników opcjonalnych

en: Adding soft hyphens
pl: Dodawanie łączników opcjonalnych

en: Downloading external resources
pl: Pobieranie zasobów zewnętrznych

en: Failed to download resources with error:
pl: Nie udało się pobrać zasobów, błąd:

en: ## Polishing: %s
pl: ## Dopracowywanie: %s

en: Polishing took: %.1f seconds
pl: Dopracowanie zajęło %.1f sekund

en: Path to a cover image. Changes the cover specified in the e-book. If no cover is present, or the cover is not properly identified, inserts a new cover.
pl: Ścieżka do zdjęcia na okładkę. Zmienia okładkę określoną w e-booku. Jeśli nie ma okładki lub okładka nie jest właściwie zidentyfikowana, wstawia nową.

en: Path to an OPF file. The metadata in the book is updated from the OPF file.
pl: Ścieżka do pliku OPF. Metadane książki są uaktualniane na podstawie pliku OPF.

en: Produce more verbose output, useful for debugging.
pl: Wyświetl więcej informacji, przydatne przy debugowaniu.

en: You must provide the input file to polish
pl: Musisz podać plik do dopracowania

en: Unknown extra arguments
pl: Nieznane nadmiarowe argumenty

en: You must specify at least one action to perform
pl: Musisz wybrać co najmniej jedną czynność

en: Smartened punctuation in: %s
pl: Wprowadzono inteligentną interpunkcję w %s

en: No punctuation that could be smartened found
pl: Nie znaleziono znaków interpunkcyjnych do zamiany.

en: The file %s has malformed markup. Try running the Fix HTML tool before splitting
pl: Plik %s zawiera błędne znaczniki. Spróbuj uruchomić sprawdzanie HTML przed podziałem

en: The expression %s did not match any nodes
pl: Nie dopasowano wyrażenia %s do żadnego elementu

en: Removed unused font: %s
pl: Usuń nieużywaną czcionkę: %s

en: The font %s was already subset
pl: Czcionka %s została już zredukowana

en: Decreased the font {0} to {1} of its original size
pl: Czcionka {0} została zredukowana do {1} oryginalnej wielkości

en: Reduced total font size to %.1f%% of original
pl: Czcionki zredukowano do %.1f%% oryginalnej wielkości

en: No embedded fonts found
pl: Nie znaleziono osadzonych czcionek

en: No file named %s exists
pl: Nie istnieje plik o nazwie %s

en: No HTML file named %s exists
pl: Nie istnieje plik HTML o nazwie %s

en: The anchor %(a)s does not exist in file %(f)s
pl: Zakładka %(a)s nie istnieje w pliku %(f)s

en: (Untitled)
pl: (Bez tytułu)

en: The file %s has malformed markup. Try running the Fix HTML tool before editing.
pl: Plik %s zawiera błędne znaczniki. Spróbuj uruchomić sprawdzanie HTML przed edycją.

en: Only the EPUB format has support for embedding speech overlay audio
pl: Tylko format EPUB obsługuje osadzanie dźwięku z nakładką mowy

en: Updating book internals
pl: Aktualizacja wewnętrznych elementów książki

en: Processing HTML
pl: Przetwarzanie HTML

en: Converting text to speech
pl: Konwersja tekstu na mowę

en: Sentence: {0} of {1}
pl: Sentencja: {0} z {1}

en: No upgrade needed
pl: Nie wymaga aktualizacji

en: Updated EPUB from version 2 to 3
pl: Plik EPUB zaktualizowany z wersji 2 do 3

en: HTML TOC generation options.
pl: Opcje generowania spisu treści w HTML.

en: {1} of <em>{0}</em>
pl: Numer {1} z <em>{0}</em>

en: Rating
pl: Ocena

en: Date
pl: Data

en: Could not find reasonable point at which to split: %(path)s Sub-tree size: %(size)d KB
pl: Nie można znaleźć rozsądnego punktu podziału: %(path)s Rozmiar struktury: %(size)d KB

en: OPF/NCX/etc. generation options.
pl: Opcje generowania plików OPF/NCX/itp.

en: OPF version to generate. Default is %default.
pl: Wersja OPF do wygenerowania. Domyślnie %default.

en: Generate an Adobe "page-map" file if pagination information is available.
pl: Wygeneruj plik „mapy stron” („page-map”) Adobe, jeśli są dostępne informacje o stronicowaniu.

en: Sidebar
pl: Pasek boczny

en: Adding headers and footers
pl: Dodawanie nagłówków i stopek

en: Headers and footers added
pl: Dodano nagłówki i stopki

en: Parsed all content for markup transformation
pl: Analizowano całą zawartość w celu transformacji znaczników

en: Completed markup transformation
pl: Zakończona transformacja znaczników

en: Rendered all HTML as PDF
pl: Renderowane wszystkie HTML jako PDF

en: Added links to PDF content
pl: Dodano odnośniki do treści PDF

en: Updated metadata in PDF
pl: Zaktualizowano metadane w formacie PDF

en: Rendered {0} of {1} pages
pl: Renderowano {0} z {1} stron

en: Could not find pdftohtml, check it is in your PATH
pl: Nie mogę znaleźć pdftohtml, sprawdź zmienną PATH

en: Table of Contents:
pl: Spis treści:

en: Default icons
pl: Domyślne ikony

en: Send file to storage card instead of main memory by default
pl: Wyślij plik do karty pamięci zamiast domyślnie ustawionej głównej pamięci

en: Confirm before deleting
pl: Potwierdź przed usunięciem

en: Main window geometry
pl: Struktura głównego okna

en: Notify when a new version is available
pl: Powiadom mnie, gdy dostępna jest nowa wersja

en: Use Roman numerals for series number
pl: Używaj liczb rzymskich do numerowania cyklu

en: Sort tags list by name, popularity, or rating
pl: Sortuj etykiety według nazwy, popularności lub oceny

en: Match tags by any or all.
pl: Dopasuj wszystko albo nic.

en: Number of covers to show in the cover browsing mode
pl: Liczba okładek wyświetlanych w trybie przeglądania okładek

en: Defaults for conversion to LRF
pl: Domyślne wartości dla konwersji do LRF

en: Options for the LRF e-book viewer
pl: Opcje dla podglądu książek LRF

en: Formats that are viewed using the internal viewer
pl: Lista formatów otwieranych w podglądzie wewnętrznym

en: Columns to be displayed in the book list
pl: Kolumny wyświetlane na liście książek

en: Automatically launch Content server on application startup
pl: Automatycznie włączaj serwer zawartości przy starcie aplikacji

en: Oldest news kept in database
pl: Najstarsze wiadomości przechowywane w bazie danych

en: Show system tray icon
pl: Pokaż ikonę w zasobniku systemowym

en: Upload downloaded news to device
pl: Prześlij pobrane wiadomości do urządzenia

en: Delete news books from library after uploading to device
pl: Usuń książki po przesłaniu do urządzenia

en: Show the cover flow in a separate window instead of in the main calibre window
pl: Pokazuj okładki w oddzielnym oknie, zamiast w głównym oknie calibre

en: Disable notifications from the system tray icon
pl: Wyłącz powiadomienia z ikony w zasobniku systemowym

en: Default action to perform when the "Send to device" button is clicked
pl: Domyślne działanie do wykonania, gdy został kliknięty przycisk przesyłania do urządzenia

en: Start searching as you type. If this is disabled then search will only take place when the Enter key is pressed.
pl: Rozpocznij wyszukiwanie podczas pisania. Jeśli ta opcja jest wyłączona, wyszukiwanie będzie odbywać się tylko po naciśnięciu klawisza Enter.

en: When searching, show all books with search results highlighted instead of showing only the matches. You can use the N or F3 keys to go to the next match.
pl: Przy wyszukiwaniu pokaż wszystkie książki z podświetleniem wyników zamiast pokazywania tylko odszukanych. Możesz użyć N lub F3 aby przejść do następnej odszukanej książki.

en: Maximum number of simultaneous conversion/news download jobs. This number is twice the actual value for historical reasons.
pl: Maksymalna liczba jednocześnie wykonywanych zadań pobierania/konwersji. Z przyczyn historycznych ta liczba jest dwa razy większa niż w rzeczywistości.

en: Download social metadata (tags/rating/etc.)
pl: Pobierz metadane społecznościowe (etykiety/oceny/itd.)

en: Overwrite author and title with new metadata
pl: Nadpisz autora i tytuł nowymi metadanymi

en: Automatically download the cover, if available
pl: Automatycznie pobieraj pliki okładek, jeśli są dostępne

en: Limit max simultaneous jobs to number of CPUs
pl: Ogranicz maksymalną liczbę jednocześnie przetwarzanych zadań do liczby rdzeni

en: The layout of the user interface. Wide has the Book details panel on the right and narrow has it at the bottom.
pl: Układ interfejsu. W szerokim szczegóły książki wyświetlane są w bocznym panelu, w wąskim - pod spodem.

en: Show the average rating per item indication in the Tag browser
pl: Pokaż średnią ocenę wskazanych elementów w przeglądarce etykiet

en: Disable UI animations
pl: Wyłącz animacje UI

en: Tag browser categories not to display
pl: Oznacz kategorie przeglądarki, które mają nie być wyświetlane

en: WARNING:
pl: OSTRZEŻENIE:

en: ERROR:
pl: BŁĄD:

en: Show this confirmation again
pl: Pokaż to potwierdzenie ponownie

en: Restart needed
pl: Wymagane ponowne uruchomienie

en: &Restart calibre now
pl: U&ruchom calibre ponownie

en: All files
pl: Wszystkie pliki

en: Detach from the controlling terminal, if any (Linux only)
pl: Odłącz od terminala sterującego, jeśli istnieje (tylko Linux)

en: Click "Show details" for more information.
pl: Naciśnij „Pokaż szczegóły”, by uzyskać więcej informacji.

en: The %s environment variable is set. Try unsetting it.
pl: Ustawiona jest zmienna środowiskowa %s. Spróbuj ją wyłączyć.

en: Could not create temporary folder
pl: Nie można utworzyć folderu tymczasowego

en: Could not create temporary folder, calibre cannot start.
pl: Nie można utworzyć folderu tymczasowego, nie można uruchomić calibre.

en: Windows XP not supported
pl: Brak wsparcia dla Windows XP

en: calibre versions newer than 2.0 do not run on Windows XP. This is because the graphics toolkit calibre uses (Qt 5) crashes a lot on Windows XP. We suggest you stay with <a href="%s">calibre 1.48</a> which works well on Windows XP.
pl: calibre od wersji 2.0 nie działa na Windows XP. Jest to spowodowane tym, że biblioteka, której calibre używa do tworzenia interfejsu (QT5), nie współpracuje dobrze z Windows XP. Jeśli chcesz używać calibre na Windows XP najlepiej jest pozostać przy <a href="%s">calibre w wersji 1.48</a>, która dobrze działa na XP.

en: Books
pl: Książki

en: EPUB books
pl: Książki EPUB

en: Kindle books
pl: Książki Kindle

en: PDF books
pl: Książki PDF

en: HTML books
pl: Książki HTML

en: LIT books
pl: Książki LIT

en: Text books
pl: Książki tekstowe

en: Comics
pl: Komiksy

en: Archives
pl: Archiwa

en: Wordprocessor files
pl: Pliki procesorów tekstu

en: Add books
pl: Dodaj książki

en: Add books to the calibre library/device from files on your computer
pl: Dodaj książki do biblioteki calibre/urządzenia z plików na komputerze

en: Add books from a single folder
pl: Dodaj książki z jednego folderu

en: Add from folders and sub-folders
pl: Dodaj z folderów i podfolderów

en: Add multiple books from archive (ZIP/RAR/7z)
pl: Dodaj wiele książek z archiwum (ZIP/RAR/7z)

en: Add empty book (Book entry with no formats)
pl: Dodaj pustą książkę (wpis książki bez formatów)

en: Add from ISBN
pl: Dodaj z ISBN

en: Add files to selected book records
pl: Dodaj pliki do zaznaczonych książek

en: Add files to selected book records from clipboard
pl: Dodaj pliki do wybranych zapisów książek ze schowka

en: Add data files to selected book records
pl: Dodaj pliki danych do zaznaczonych zapisów książek

en: Add an empty file to selected book records
pl: Dodaj pusty plik do wybranych książek

en: Control the adding of books
pl: Sposób dodawania książek

en: No books selected
pl: Nie wybrano książek

en: Cannot add files as no books are selected
pl: Nie można dodać plików, ponieważ żadna książka nie jest wybrana

en: No files in clipboard
pl: Brak plików w schowku

en: No files have been copied to the clipboard
pl: Żadne pliki nie zostały skopiowane do schowka

en: Are you sure?
pl: Jesteś pewien?

en: Are you sure you want to set the same cover for all %d books?
pl: Czy na pewno chcesz ustawić tę samą okładkę dla wszystkich książek %d?

en: Select book files
pl: Wybierz pliki książki

en: Select extra data files
pl: Wybierz dodatkowe pliki danych

en: Are you sure you want to add the same files to all %d books? If the format already exists for a book, it will be replaced.
pl: Czy jesteś pewien, że chcesz dodać te same pliki do %d książek? Jeśli plik o tym rozszerzeniu już istnieje dla danej książki, zostanie zastąpiony.

en: The {0} format will be replaced in the book {1}. Are you sure? | The {0} formats will be replaced in the book {1}. Are you sure?
pl[0]: Format {0} zostanie nadpisany w książce {1}. Kontynuować?
pl[1]: Formaty {0} zostaną nadpisane w książce {1}. Kontynuować?
pl[2]: Formaty {0} zostaną nadpisane w książce {1}. Kontynuować?
pl[3]: Formaty {0} zostaną nadpisane w książce {1}. Kontynuować?

en: Are you sure you want to add the same empty file to all %d books? If the format already exists for a book, it will be replaced.
pl: Czy na pewno dodać taki sam pusty plik do wszystkich %d książek? Jeśli taki format już istnieje, zostanie nadpisany.

en: Choose format of empty file
pl: Wybierz format pustego pliku

en: The {0} format will be replaced in the book: {1}. Are you sure?
pl: Format {0} zostanie zastąpiony w książce: {1}. Jesteś pewny?

en: Choose archive file
pl: Wybierz archiwum

en: Type of archive
pl: Typ archiwum

en: Will the archive have a single book per internal folder?
pl: Czy archiwum będzie miało jedną książkę w wewnętrznym folderze?

en: Select root folder
pl: Wybierz folder główny

en: Cannot add
pl: Nie można dodać

en: Cannot add books from the folder: %s as it contains the currently opened calibre library
pl: Nie można dodać książek z folderu %s, ponieważ zawiera on aktualnie otwartą bibliotekę calibre

en: Multi-file books?
pl: Książki w wielu formatach?

en: Assume all e-book files in a single folder are multiple formats of the same book?
pl: Załóżmy, że wszystkie pliki e-booków w jednym folderze to wiele formatów tej samej książki?

en: Duplicates found
pl: Znaleziono duplikaty

en: Books with some of the specified ISBNs already exist in the calibre library. Click "Show details" for the full list. Do you want to add them anyway?
pl: Książki z niektórymi podanymi numerami ISBN już istnieją w bibliotece calibre. Kliknij „Pokaż szczegóły”, aby zobaczyć pełną listę. Czy mimo to chcesz je dodać?

en: Adding
pl: Dodawanie

en: Creating book records from ISBNs
pl: Tworzenie wpisów książek na podstawie ISBN

en: You have dropped some files onto the book <b>%s</b>. This will add or replace the files for this book. Do you want to proceed?
pl: Na książkę <b>%s</b> zostały upuszczone pliki. Spowoduje to dodanie bądź zamianę plików tej książki. Czy na pewno kontynuować?

en: Add as...
pl: Dodaj jako...

en: Add as new book | Add as new books
pl[0]: Dodaj jako nową książkę
pl[1]: Dodaj jako nowe książki
pl[2]: Dodaj jako nowe książki
pl[3]: Dodaj jako nowe książki

en: Add as data file | Add as data files
pl[0]: Dodaj jako plik danych
pl[1]: Dodaj jako pliki danych
pl[2]: Dodaj jako pliki danych
pl[3]: Dodaj jako pliki danych

en: Uploading books to device.
pl: Przesyłam książki do urządzenia.

en: Supported books
pl: Obsługiwane książki

en: Select books
pl: Wybierz książki

en: The following duplicate book was found. | The following {} duplicate books were found.
pl[0]: Znaleziono duplikat książki.
pl[1]: Znaleziono {} duplikaty książek.
pl[2]: Znaleziono {} duplikatów książek.
pl[3]: Znaleziono {} duplikatów książek.

en: Merged some books
pl: Scalono część książek

en: Incoming book formats were processed and merged into your calibre database according to your auto-merge settings. Click "Show details" to see the list of merged books.
pl: Przetworzono przychodzące formaty książek i scalono je z bazą danych calibre zgodnie z ustawieniami automatycznego scalania. Naciśnij „Pokaż szczegóły”, by zobaczyć listę scalonych książek.

en: Add to library
pl: Dodaj do biblioteki

en: No book selected
pl: Nie wybrano żadnej książki

en: The following books are virtual and cannot be added to the calibre library:
pl: Następujące książki są wirtualne i nie mogą być dodane do biblioteki calibre:

en: No book files found
pl: Nie znaleziono żadnych plików książek

en: Downloading books
pl: Pobieranie książek

en: Downloading books from device
pl: Pobieranie książek z urządzenia

en: Could not download files from the device
pl: Nie można pobrać plików z urządzenia

en: Could not download some files from the device
pl: Nie można było pobrać niektórych plików z urządzenia

en: Could not download files
pl: Nie można pobrać plików

en: Add books to library
pl: Dodaj książki do biblioteki

en: Add books to your calibre library from the connected device
pl: Dodaj do biblioteki calibre książki z podłączonego urządzenia

en: All actions
pl: Wszystkie działania

en: Show a menu of all available actions, including from third party plugins.
    This menu is not available when looking at books on a device
pl: Wyświetla menu wszystkich dostępnych akcji, w tym z wtyczek innych firm.
    To menu nie jest dostępne podczas przeglądania książek na urządzeniu

en: Show a menu of all available actions.
pl: Wyświetla menu wszystkich dostępnych akcji.

en: Built-in calibre actions
pl: Wbudowane funkcje calibre

en: Main dialog
pl: Główne okno dialogowe

en: Toolbars
pl: Paski narzędzi

en: Keyboard shortcuts
pl: Skróty klawiszowe

en: Merging user annotations into database
pl: Łączenie notatek użytkownika z bazą danych

en: Fetch annotations (experimental)
pl: Pobierz adnotacje (opcja eksperymentalna)

en: Not supported
pl: Nieobsługiwane

en: Fetching annotations is not supported for this device
pl: To urządzenie nie pozwala na dodawanie adnotacji

en: Use library only
pl: Użyj tylko biblioteki

en: User annotations generated from main library only
pl: Użyj tylko adnotacji wygenerowanych na podstawie biblioteki

en: No books selected to fetch annotations from
pl: Nie zaznaczono żadnych książek, do których mają być pobrane notatki

en: Some errors
pl: Wystąpiły błędy

en: Could not fetch annotations for some books. Click "Show details" to see which ones.
pl: Nie udało się pobrać adnotacji do niektórych książek. Kliknij „Pokaż szczegóły”, aby zobaczyć, które.

en: Author mapper
pl: Mapowanie autorów

en: Map authors for one book in the library | Map authors for {} books in the library
pl[0]: Twórz mapy dla jednej książki w bibliotece
pl[1]: Twórz mapy dla {} książek w bibliotece
pl[2]: Twórz mapy dla {} książek w bibliotece
pl[3]: Twórz mapy dla {} książek w bibliotece

en: The changes will be applied to the <b>selected book</b> | The changes will be applied to the <b>{} selected books</b>
pl[0]: Zmiany zostaną wprowadzone w <b>zaznaczonej książce</b>
pl[1]: Zmiany zostaną wprowadzone w <b>{} zaznaczonych książkach</b>
pl[2]: Zmiany zostaną wprowadzone w <b>{} zaznaczonych książkach</b>
pl[3]: Zmiany zostaną wprowadzone w <b>{} zaznaczonych książkach</b>

en: The changes will be applied to <b>one book in the library</b> | The changes will be applied to <b>{} books in the library</b>
pl[0]: Zmiany zostaną wprowadzone w <b>jednej książce w bibliotece</b>
pl[1]: Zmiany zostaną wprowadzone w <b>{} książkach w bibliotece</b>
pl[2]: Zmiany zostaną wprowadzone w <b>{} książkach w bibliotece</b>
pl[3]: Zmiany zostaną wprowadzone w <b>{} książkach w bibliotece</b>

en: Auto scroll through the book list
pl: Automatyczne przewijanie listy książek

en: Auto scroll through the book list, particularly useful with the cover browser open
pl: Automatyczne przewijanie listy książek, szczególnie przydatne przy otwartej przeglądarce okładek

en: Book list header menu
pl: Menu nagłówka listy książek

en: Show the book list header context menu
pl: Pokaż menu kontekstowe nagłówka listy książek

en: Browse annotations
pl: Przeglądaj adnotacje

en: Not visible
pl: Niewidoczne

en: The book "{}" is not currently visible in the calibre library. If you have a search or a Virtual library applied, first clear it.
pl: Książka "{}" jest obecnie niewidoczna w bibliotece calibre. Jeśli uruchomiłeś szukanie lub wirtualną bibliotekę, spróbuj je wyczyścić.

en: Browse notes
pl: Przeglądaj notatki

en: Create catalog
pl: Utwórz katalog

en: Create a catalog of the books in your calibre library in different formats
pl: Utwórz katalog książek w bibliotece w różnych formatach

en: No books selected for catalog generation
pl: Nie wybrano książek dla generowanego katalogu

en: Generating %s catalog...
pl: Generowanie katalogu %s...

en: Catalog generation complete, with warnings.
pl: Tworzenie katalogu ukończone z ostrzeżeniami.

en: Catalog generated.
pl: Katalog został wygenerowany.

en: Export catalog folder
pl: Eksportuj katalog katalogu

en: Select destination for %(title)s.%(fmt)s
pl: Wybierz folder docelowy dla %(title)s.%(fmt)s

en: Could not open the catalog output file.
pl: Nie można otworzyć wyjściowego katalogu dla pliku.

en: No library found
pl: Nie znaleziono biblioteki

en: No existing calibre library was found at %s. If the library was moved, select its new location below. Otherwise calibre will forget this library.
pl: W %s nie znaleziono biblioteki calibre. Jeśli została przeniesiona podaj jej nową lokalizację w polu poniżej. W przeciwnym przypadku biblioteka zostanie wyrejestrowana z calibre.

en: New location of this library:
pl: Nowa lokalizacja dla tej biblioteki:

en: Library moved
pl: Biblioteka została przeniesiona

en: Forget library
pl: Wyrejestruj bibliotekę

en: New library location
pl: Nowa lokalizacja biblioteki

en: No existing calibre library found at %s
pl: Nie znaleziono biblioteki w %s

en: Queue &all books for backup
pl: Zaznacz &wszystkie książki do kopii zapasowej

en: Backup status
pl: Status kopii bezpieczeństwa

en: none
pl: brak

en: Book metadata files remaining to be written: %s
pl: Pozostało do zapisania %s plików metadanych

en: Choose library
pl: Wybierz bibliotekę

en: Choose calibre library to work with
pl: Wybierz bibliotekę calibre, z którą chcesz pracować

en: Switch/create library
pl: Przełącz/utwórz bibliotekę

en: Export/import all calibre data
pl: Eksportuj/Importuj wszystkie dane calibre

en: Pick a random book
pl: Wybierz losową książkę

en: Change the icon for this library
pl: Zmien ikonę dla tej biblioteki

en: Choose an icon
pl: Wybierz ikonę

en: Remove current icon
pl: Usuń aktualną ikonę

en: Quick switch
pl: Szybki przełącznik

en: Rename library
pl: Zmień nazwę biblioteki

en: Remove library
pl: Usuń bibliotekę

en: Library maintenance
pl: Konserwacja biblioteki

en: Library metadata backup status
pl: Status kopii bezpieczeństwa metadanych biblioteki

en: Check library
pl: Sprawdź bibliotekę

en: Restore database
pl: Odtwórz bazę danych

en: Switch to previous library
pl: Przejdź do poprzedniej biblioteki

en: Select icon for library "%s"
pl: Wybierz ikonę dla biblioteki "%s"

en: Cannot export/import
pl: Nie można eksportować/importować

en: You are running calibre portable, all calibre data is already in the calibre portable folder. Export/import is unavailable.
pl: Uruchomiono calibre w wersji portable, wszystkie dane calibre są już w folderze calibre portable. Opcje eksportu/importu są niedostępne.

en: Cannot export/import data while there are running jobs.
pl: Nie można eksportować/importować danych podczas wykonywania innych zadań.

en: {0} [{1} book] | {0} [{1} books]
pl[0]: {0} [{1} książka]
pl[1]: {0} [{1} książki]
pl[2]: {0} [{1} książek]
pl[3]: {0} [{1} książek]

en: Apply Virtual library when %s is opened
pl: Zastosuj wirtualną bibliotekę %s po otwarciu

en: Switch to: %s
pl: Przełącz na: %s

en: Rename: %s
pl: Zmień nazwę: %s

en: Remove: %s
pl: Usuń: %s

en: No Virtual library
pl: Brak wirtualnej biblioteki

en: Rename
pl: Zmień nazwę

en: Choose a new name for the library <b>%s</b>.
pl: Podaj nową nazwę dla biblioteki <b>%s</b>.

en: Note that the actual library folder will be renamed.
pl: Pamiętaj, że nazwa folderu aktualnej biblioteki zostanie zmieniona.

en: WARNING: This means that any calibre:// URLs that point to things in this library will stop working.
pl: OSTRZEŻENIE: Oznacza to, że wszystkie adresy URL calibre://, które wskazują na rzeczy w tej bibliotece, przestaną działać.

en: Already exists
pl: Już istnieje

en: The folder %s already exists. Delete it first.
pl: Folder %s już istnieje. Najpierw go usuń.

en: Too long
pl: Zbyt długie

en: Not found
pl: Nie znaleziono

en: Cannot rename as no library was found at %s. Try switching to this library first, then switch back and retry the renaming.
pl: Nie można zmienić nazwy, ponieważ w %s nie znaleziono biblioteki. Spróbuj najpierw przejść do tej biblioteki, a następnie przełącz z powrotem i spróbuj zmienić nazwę jeszcze raz.

en: Rename failed
pl: Nie udało się zmienić nazwy

en: Failed to rename the library at %s. The most common cause for this is if one of the files in the library is open in another program.
pl: Zmiana nazwy bazy danych %s nie powiodła się. Najczęstszym powodem niepowodzenia jest to, że jeden lub więcej plików z biblioteki używany jest przez inny program.

en: Library removed
pl: Biblioteka została usunięta

en: The library %s has been removed from calibre. The files remain on your computer, if you want to delete them, you will have to do so manually.
pl: Biblioteka %s została usunięta z calibre. Pliki pozostają na twoim komputerze, jeśli chcesz je usunąć, musisz zrobić to samodzielnie.

en: &Undo
pl: Cofnij

en: Backup metadata
pl: Kopia bezpieczeństwa metadanych

en: Metadata will be backed up while calibre is running, at the rate of approximately 1 book every three seconds.
pl: Kopia zapasowa metadanych zostanie utworzona w trakcie działania programu calibre ze średnią prędkością 1 książki na trzy sekundy.

en: Path to library too long. It must be less than %d characters. Move your library to a location with a shorter path using Windows Explorer, then point calibre to the new location and try again.
pl: Zbyt długa ścieżka do biblioteki. Musi być mniej niż %dznaków. Przenieś bibliotekę do lokalizacji o krótszej ścieżce za pomocą Eksploratora Windows, a następnie wskaż nową lokalizację i spróbuj ponownie.

en: books
pl: książek

en: full text search
pl: wyszukiwanie pełnotekstowe

en: notes
pl: notatki

en: Size of the {} database was unchanged.
pl: Rozmiar bazy danych {} nie uległ zmianie.

en: Size of the {0} database reduced from {1} to {2}.
pl: Rozmiar bazy danych {0} został zmniejszony z {1} do {2}.

en: Success
pl: Udało się

en: Found no errors in your calibre library database. Do you want calibre to check if the files in your library match the information in the database?
pl: Nie znaleziono błędów w bazie danych biblioteki calibre. Czy chcesz, aby calibre sprawdził, czy pliki w Twojej bibliotece są zgodne z informacjami w bazie danych?

en: Failed
pl: Nie udało się

en: Database integrity check failed, click "Show details" for details.
pl: Sprawdzanie integralności bazy danych nie powiodło się, kliknij „Pokaż szczegóły”, aby uzyskać szczegółowe informacje.

en: Starting library scan, this may take a while
pl: Skanowanie biblioteki, to może chwilę potrwać

en: No problems found
pl: Nie znaleziono żadnych problemów

en: The files in your library match the information in the database.
    
    Choose 'Open dialog' to change settings and run the check again.
pl: Pliki w Twojej bibliotece odpowiadają informacjom w bazie danych.
    
    Wybierz „Otwórz okno dialogowe”, aby zmienić ustawienia i ponownie uruchom sprawdzanie.

en: Open dialog
pl: Otwórz okno dialogowe

en: Finished
pl: Zakończone

en: Not allowed
pl: Niedozwolone

en: You cannot change libraries while using the environment variable CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH.
pl: Nie można zmieniać bibliotek przy ustawionej zmiennej środowiskowej CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH.

en: You cannot change libraries while jobs are running.
pl: Nie możesz zmieniać biblioteki, kiedy są uruchomione zadania.

en: You cannot change libraries until all updates are accepted or rejected.
pl: Nie możesz zmienić biblioteki zanim wszystkie zmiany nie zostaną odrzucone lub zaakceptowane.

en: No column selected
pl: Nie wybrano kolumny

en: At least one book must be selected
pl: Musisz wybrać co najmniej jedną książkę

en: Only one book can be selected
pl: Może być zaznaczona tylko jedna książka

en: Convert books
pl: Konwertuj książki

en: Convert books between different e-book formats
pl: Konwertuj książki pomiędzy różnymi formatami

en: Convert individually
pl: Konwertuj pojedynczo

en: Bulk convert
pl: Masowa konwersja

en: Create a catalog of the books in your calibre library
pl: Stwórz katalog książek w swojej bibliotece calibre

en: Cannot convert
pl: Nie można przekonwertować

en: Conversion to the {} format is not supported
pl: Konwersja do formatu {} nie jest obsługiwana

en: Starting conversion of the book | Starting conversion of {} books
pl[0]: Rozpoczynam konwersję książki
pl[1]: Rozpoczynam konwersję {} książek
pl[2]: Rozpoczynam konwersję {} książek
pl[3]: Rozpoczynam konwersję {} książek

en: Book deleted
pl: Książka usunięta

en: The book you were trying to convert has been deleted from the calibre library.
pl: Książka, którą próbujesz przekonwertować, została usunięta z biblioteki calibre.

en: Empty output file, probably the conversion process crashed
pl: Plik wyjściowy jest pusty, prawdopodobnie proces konwersji się nie powiódł

en: completed
pl: zakończone

en: Different custom columns
pl: Różne własne kolumny

en: The custom columns in the <i>{0}</i> library are different from the custom columns in the <i>{1}</i> library. As a result, some metadata might not be copied.
pl: Własne kolumny w bibliotece <i>{0}</i> są inne niż kolumny w bibliotece <i>{1}</i>. W efekcie niektóre dane mogą nie zastać skopiowane.

en: The following columns are incompatible - they have the same name but different data types. They will be ignored:
pl: Poniższe kolumny nie są zgodne - mają tę samą nazwę, ale różne typy. Zostaną one odrzucone:

en: The following columns are missing in the <i>{0}</i> library. You can choose to add them automatically below.
pl: Brak poniższych kolumn w bibliotece <i>{0}</i>. Możesz wybrać opcję dodania ich automatycznie.

en: Add to the %s library
pl: Dodaj do biblioteki %s

en: This warning is only shown once per library, per session
pl: Ten komunikat zostanie wyświetlony w tej sesji tylko raz dla każdej biblioteki

en: %(title)s by %(author)s
pl: %(title)s autorstwa %(author)s

en: &Sort libraries alphabetically
pl: &Sortuj biblioteki automatycznie

en: Library &path:
pl: &Ścieżka biblioteki:

en: Browse for library
pl: Szukaj biblioteki

en: &Copy
pl: Kopiuj

en: Copy to the specified library
pl: Kopiuj do wybranej biblioteki

en: &Move
pl: &Przenieś

en: Copy to the specified library and delete from the current library
pl: Skopiuj do wybranej biblioteki i usuń z bieżącej

en: Books with the same, title, author and language as the following already exist in the library %s. Select which books you want copied anyway.
pl: Książki tego samego autora, o tym samym tytule i tym samym języku są już w bibliotece %s. Wybierz książki, które chcesz skopiować mimo to.

en: Duplicate books
pl: Duplikuj książki

en: Select &all
pl: Z&aznacz wszystkie

en: Select &none
pl: Odz&nacz wszystkie

en: &Copy to clipboard
pl: &Kopiuj do schowka

en: Copy to library
pl: Kopiuj do biblioteki

en: Copy selected books to the specified library
pl: Kopiuj zaznaczone książki do wybranej biblioteki

en: Choose library...
pl: Wybierz bibliotekę...

en: (delete after copy)
pl: (po skopiowaniu usuń)

en: Cannot copy
pl: Nie można skopiować

en: Cannot copy to current library.
pl: Nie można kopiować do bieżącej biblioteki.

en: No library
pl: Brak biblioteki

en: No library found at %s
pl: Nie znaleziono żadnej biblioteki w folderze %s

en: Copying to
pl: Kopiowanie do

en: Moving to
pl: Przenoszenie do

en: Aborting this operation means that only some books will be copied and resuming a partial copy is not supported. Are you sure you want to abort?
pl: Przerwanie tej operacji oznacza, że tylko niektóre książki zostaną skopiowane, a wznowienie częściowej kopii nie jest obsługiwane. Czy na pewno chcesz przerwać?

en: The copying process was interrupted. {} books were copied.
pl: Operacja kopiowania została przerwana. Skopiowano książek: {}

en: No books were deleted from this library.
pl: Żadna książka nie została usunięta z tej biblioteki.

en: The best way to resume this operation is to re-copy all the books with the option to "Check for duplicates when copying to library" in Preferences->Import/export->Adding books turned on.
pl: Najlepszym sposobem wznowienia tej operacji jest ponowne skopiowanie wszystkich książek z włączoną opcją „Sprawdź duplikaty podczas kopiowania do biblioteki” w Preferencjach-> Import/Eksport-> Dodawanie książek.

en: Canceled
pl: Anulowano

en: Could not copy books:
pl: Nie udało się skopiować książek:

en: Moved the book to {loc}
pl: Przeniesiono książkę do {loc}

en: Moved {num} books to {loc}
pl: Przeniesiono {num} książek do {loc}

en: Copied the book to {loc}
pl: Skopiowałem książkę do {loc}

en: Copied {num} books to {loc}
pl: Skopiowano {num} książek do {loc}

en: Auto merged
pl: Scalone automatycznie

en: Some books were automatically merged into existing records in the target library. Click "Show details" to see which ones. This behavior is controlled by the Auto-merge option in Preferences->Import/export->Adding books->Adding actions.
pl: Niektóre książki zostały automatycznie scalone z istniejącymi rekordami w bibliotece docelowej. Kliknij „Pokaż szczegóły”, aby zobaczyć, które z nich. To zachowanie jest kontrolowane przez opcję Auto-scalanie w Preferencjach-> Import/Eksport-> Dodawanie książek-> Dodawanie akcji.

en: Copying: {0} failed, with error:
    {1}
pl: Kopiowanie: {0} nie powiodło się, z błędem: 
    {1}

en: Could not copy some books, click "Show details" for more information.
pl: Nie udało się skopiować niektórych książek, kliknij „Pokaż szczegóły”, aby uzyskać więcej informacji.

en: Failed to copy some books
pl: Kopiowanie części książek nie powiodło się

en: Failed to copy a book, see below for details | Failed to copy {} books, see below for details
pl[0]: Kopiowanie książki nie powiodło się, poniżej szczegóły
pl[1]: Kopiowanie {} książek nie powiodło się, poniżej szczegóły
pl[2]: Kopiowanie {} książek nie powiodło się, poniżej szczegóły
pl[3]: Kopiowanie {} książek nie powiodło się, poniżej szczegóły

en: Could not copy any books, click "Show details" for more information.
pl: Nie udało się skopiować żadnych książek, kliknij „Pokaż szczegóły”, aby uzyskać więcej informacji.

en: Failed to copy books
pl: Kopiowanie książek nie powiodło się

en: You cannot use other libraries while using the environment variable CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH.
pl: Nie można używać innych bibliotek przy ustawionej zmiennej środowiskowej CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH.

en: Deleting...
pl: Usuwanie...

en: Deleted
pl: Usunięto

en: Failed to delete
pl: Nie udało się usunąć

en: Failed to delete some books, click the "Show details" button for details.
pl: Nieudane usuwanie niektórych książek, naciśnij „Pokaż szczegóły”, by uzyskać więcej informacji.

en: Delete books
pl: Usuń książki

en: Remove books
pl: Usuń książki

en: Remove selected books
pl: Usuń wybrane książki

en: Remove files of a specific format from selected books
pl: Usuń pliki o określonym formacie z wybranych książek

en: Remove all formats from selected books, except...
pl: Usuń wszystkie formaty z wybranych książek oprócz...

en: Remove all formats from selected books
pl: Usuń wszystkie formaty z wybranych książek

en: Remove covers from selected books
pl: Usuń okładki z wybranych książek

en: Remove matching books from device
pl: Usuń pasujące książki z urządzenia

en: Restore recently deleted
pl: Przywróć ostatnio usunięte

en: Cannot delete
pl: Usunięcie jest niemożliwe

en: The %(fmt)s format will be <b>deleted</b> from %(title)s. Are you sure?
pl: Format %(fmt)s zostanie <b>nieodwracalnie usunięty</b> z %(title)s. Na pewno usunąć?

en: Format not found
pl: Nie znaleziono formatu

en: The {} format is not present in the selected books.
pl: Format {} nie występuje w wybranych książkach.

en: The {fmt} format will be <b>deleted</b> from {title}.
pl: Format {fmt} zostanie <b>trwale usunięty</b> z {title}.

en: The {fmt} format will be <b>deleted</b> from all {num} selected books.
pl: Format {fmt} zostanie <b>trwale usunięty</b> ze wszystkich wybranych książek {num}.

en: Choose formats to be deleted
pl: Wybierz formaty do usunięcia

en: Choose formats <b>not</b> to be deleted.<p>Note that this will never remove all formats from a book.
pl: Wybierz formaty, które <b>nie mają</b> być usunięte.<p>Ta opcja nigdy nie usuwa wszystkich formatów książki.

en: <b>All formats</b> for the selected books will be <b>deleted</b> from your library.<br>The book metadata will be kept. Are you sure?
pl: <b>Wszystkie formaty</b> wybranych książek <b>zostaną usunięte<b> z Twojej biblioteki.<br>Metadane książki zostaną zachowane. Jesteś pewien?

en: Cannot delete books
pl: Nie udało się usunąć książek

en: No device is connected
pl: Żadne urządzenie nie jest podłączone

en: Main memory
pl: Pamięć główna

en: Storage card A
pl: Karta pamięci A

en: Storage card B
pl: Karta pamięci B

en: No books to delete
pl: Brak książek do usunięcia

en: None of the selected books are on the device
pl: Żadna z wybranych książek nie znajduje się na urządzeniu

en: Deleting books from device.
pl: Usuwanie książek z urządzenia.

en: The cover from the selected book will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure? | The covers from the {} selected books will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
pl[0]: Okładka wybranej książki zostanie <b>nieodwracalnie usunięta</b>. Jesteś pewien?
pl[1]: Okładki z {} wybranych książek zostaną <b>nieodwracalnie usunięte</b>. Jesteś pewien?
pl[2]: Okładki z {} wybranych książek zostaną <b>nieodwracalnie usunięte</b>. Jesteś pewien?
pl[3]: Okładki z {} wybranych książek zostaną <b>nieodwracalnie usunięte</b>. Jesteś pewien?

en: One book deleted from library. | {} books deleted from library.
pl[0]: Jedna książka została usunięta z biblioteki.
pl[1]: {} książek zostało usuniętych z biblioteki.
pl[2]: {} książek zostało usuniętych z biblioteki.
pl[3]: {} książek zostało usuniętych z biblioteki.

en: One book format deleted. | {} book formats deleted.
pl[0]: Jeden format książki został usunięty.
pl[1]: Usunięto {} formatów książek.
pl[2]: Usunięto {} formatów książek.
pl[3]: Usunięto {} formatów książek.

en: Some of the selected books are on the attached device. <b>Where</b> do you want the selected files deleted from?
pl: Niektóre z zaznaczonych książek są również na urządzeniu. <b>Skąd</b> chcesz usunąć zaznaczone książki?

en: The selected book will be <b>deleted</b> and the files removed from your calibre library. Are you sure? | The {} selected books will be <b>deleted</b> and the files removed from your calibre library. Are you sure?
pl[0]: Wybrana książka zostanie <b>całkowicie skasowana</b> z biblioteki calibre. Na pewno usunąć?
pl[1]: Wybranych {} książek zostanie <b>całkowicie skasowanych</b> z biblioteki calibre. Na pewno usunąć?
pl[2]: Wybranych {} książek zostanie <b>całkowicie skasowanych</b> z biblioteki calibre. Na pewno usunąć?
pl[3]: Wybranych {} książek zostanie <b>całkowicie skasowanych</b> z biblioteki calibre. Na pewno usunąć?

en: Could not change on-disk location of this book's files.
pl: Nie można zmienić położenia plików tej książki na dysku.

en: The selected book will be <b>permanently deleted</b> from your device. Are you sure? | The {} selected books will be <b>permanently deleted</b> from your device. Are you sure?
pl[0]: Wybrana książka zostanie <b>całkowicie skasowana</b> z urządzenia. Na pewno usunąć?
pl[1]: Wybrane {} książki zostaną <b>całkowicie skasowane</b> z urządzenia. Na pewno usunąć?
pl[2]: Wybranych {} książek zostanie <b>całkowicie skasowanych</b> z urządzenia. Na pewno usunąć?
pl[3]: Wybranych {} książek zostanie <b>całkowicie skasowanych</b> z urządzenia. Na pewno usunąć?

en: Start wireless device connection
pl: Nawiąż bezprzewodowe połączenie z urządzeniem

en: Stop wireless device connection
pl: Zakończ bezprzewodowe połączenie z urządzeniem

en: Connect to folder
pl: Podłącz do folderu

en: Start Content server
pl: Uruchom serwer zawartości

en: Visit Content server in browser
pl: Odwiedź serwer treści w przeglądarce

en: Start/stop Content server
pl: Uruchom/zatrzymaj serwer zawartości

en: Stop Content server
pl: Zatrzymaj serwer zawartości

en: Email to
pl: Prześlij mailem do

en: Email to and delete from library
pl: Prześlij emailem i usuń z biblioteki

en: (delete from library)
pl: (usuń z biblioteki)

en: Select recipients
pl: Wybierz adresatów

en: Email to selected recipients...
pl: Prześlij mailem do wybranych odbiorców...

en: Setup email based sharing of books
pl: Ustaw adres e-mail przeznaczony do dzielenia się książkami

en: Send to device
pl: Prześlij do urządzenia

en: Connect/share
pl: Połącz/udostępnij

en: Share books using a web server or email. Connect to special devices, etc.
pl: Udostępniaj książki za pośrednictwem serwera lub emaila. Podłącz do specjalnych urządzeń itp.

en: Stopping
pl: Zatrzymywanie

en: Stopping server, this could take up to a minute, please wait...
pl: Zatrzymuję serwer, to może zająć minutkę, proszę czekać...

en: Disable autostart
pl: Wyłącz autostart

en: Do you want wireless device connections to be started automatically when calibre starts?
pl: Czy chcesz, żeby bezprzewodowe połączenia były nawiązywane automatycznie przy uruchomieniu programu?

en: Still looking for IP addresses
pl: Wciąż szukam adresu IP

en: Many IP addresses. See Start/Stop dialog.
pl: Wiele adresów IP. Zobacz okienko Start/Stop.

en: Manage collections
pl: Zarządzaj kolekcjami

en: Manage the collections on this device
pl: Zarządzaj kolekcjami na tym urządzeniu

en: In library view
pl: W widoku biblioteki

en: Collections can only be edited when showing the books on the device. Click the toolbar button to switch to the device view first.
pl: Kolekcje można edytować tylko podczas wyświetlania książek na urządzeniu. Kliknij przycisk paska narzędzi, aby najpierw przełączyć się do widoku urządzenia.

en: Change the title/author/cover etc. of books
pl: Zmień tytuł/autora/okładkę itp

en: Edit metadata
pl: Edytuj metadane

en: Edit metadata individually
pl: Edytuj metadane pojedynczo

en: Edit metadata in bulk
pl: Edytuj metadane masowo

en: Download metadata and covers
pl: Pobierz metadane i okładki

en: Merge into first selected book - delete others
pl: Scal do pierwszej wybranej książki – usuń pozostałe

en: Merge into first selected book - keep others
pl: Scal do pierwszej wybranej książki – pozostaw pozostałe

en: Merge only formats into first selected book - delete others
pl: Scal tylko formaty do pierwszej wybranej książki – usuń pozostałe

en: Copy metadata
pl: Kopiuj metadane

en: Paste metadata
pl: Wklej metadane

en: Paste metadata including excluded fields
pl: Wklej metadane z wykluczonymi polami

en: Merge book records
pl: Scal wpisy książki

en: M
pl: S

en: Manage data files
pl: Zarządzaj plikami danych

en: Copy URL to show book in calibre
pl: Skopiuj adres URL, aby wyświetlić książkę w calibre

en: Copy URLs to show the currently selected books in calibre, to the system clipboard
pl: Skopiuj adresy URL, aby wyświetlić aktualnie wybrane książki w calibre, do schowka systemowego

en: Copy URL to open book in calibre
pl: Skopiuj adres URL, aby otworzyć książkę w calibre

en: Copy URLs to open the currently selected books in calibre, to the system clipboard
pl: Skopiuj adresy URL, aby otworzyć aktualnie wybrane książki w calibre, do schowka systemowego

en: Cannot copy metadata
pl: Nie można skopiować metadanych

en: Multiple books selected, can only copy from one book at a time.
pl: Zaznaczono wiele książek, można kopiować tylko z jednej książki naraz.

en: Cannot paste metadata
pl: Nie można wkleić metadanych

en: No copied metadata available
pl: Skopiowane metadane nie są dostępne

en: You are pasting metadata onto <b>multiple books</b> ({num_of_books}). Are you sure you want to do that?
pl: Wklejasz metadane do <b>wielu książek</b> ({num_of_books}). Na pewno chcesz to zrobić?

en: Cannot download metadata
pl: Nie można pobrać metadanych

en: Failed to download metadata
pl: Nie udało się pobrać metadanych

en: Download failed
pl: Błąd pobierania

en: Failed to download metadata or cover for the selected book. | Failed to download metadata or covers for any of the {} books.
pl[0]: Pobieranie metadanych lub okładki nie udało się dla wybranej książki.
pl[1]: Pobieranie metadanych lub okładek nie udało się dla żadnej z {} książek.
pl[2]: Pobieranie metadanych lub okładek nie udało się dla żadnej z {} książek.
pl[3]: Pobieranie metadanych lub okładek nie udało się dla żadnej z {} książek.

en: Metadata download completed
pl: Pobieranie metadanych zakończone

en: Finished downloading metadata for the selected book. | Finished downloading metadata for <b>{} books</b>.
pl[0]: Zakończono pobieranie metadanych dla wybranej książki.
pl[1]: Zakończono pobieranie metadanych dla <b>{} książek</b>.
pl[2]: Zakończono pobieranie metadanych dla <b>{} książek</b>.
pl[3]: Zakończono pobieranie metadanych dla <b>{} książek</b>.

en: Proceed with updating the metadata in your library?
pl: Przystąpić do aktualizacji metadanych w bibliotece?

en: Could not download metadata and/or covers for %d of the books. Click "Show details" to see which books.
pl: Nie można pobrać metadanych i/lub okładek dla książek (%d); naciśnij „Pokaż szczegóły”, by zobaczyć ich listę.

en: Show the &failed books in the main book list after updating metadata
pl: Po aktualizacji metadanych pokaż książki, dla których operacja się nie powiodła

en: Download log
pl: Dziennik pobierania

en: Metadata download complete
pl: Pobieranie metadanych zakończone

en: Revie&w downloaded metadata
pl: &Przejrzyj pobrane metadane

en: Some books changed
pl: Zmieniono niektóre książki

en: The metadata for some books in your library has changed since you started the download. If you proceed, some of those changes may be overwritten. Click "Show details" to see the list of changed books. Do you want to proceed?
pl: Metadane części książek w bibliotece uległy zmianie od czasu rozpoczęcia pobierania. Jeśli będziesz kontynuować, część z tych zmian może zostać nadpisana; naciśnij „Pokaż szczegóły”, by zobaczyć listę zmienionych książek. Czy chcesz kontynuować?

en: Review downloaded metadata
pl: Przejrzyj pobrane metadane

en: Discard downloaded metadata for this book
pl: Odrzuć pobrane metadane dla tej książki

en: Use the downloaded metadata for all remaining books
pl: Użyj pobranych danych dla pozostałych książek

en: Discard downloaded metadata for all remaining books
pl: Odrzuć pobrane metadane dla pozostałych książek

en: Discard the downloaded value for: %s
pl: Odrzuć pobraną wartość dla %s

en: The downloaded metadata is on the left and the original metadata is on the right. If a downloaded value is blank or unknown, the original value is used.
pl: Pobrane dane są po lewej, a oryginalne po prawej stronie. Jeśli pobrane dane są puste lub nieznane, użyta zostanie oryginalna wartość.

en: &View book
pl: &Zobacz książkę

en: Cannot edit metadata
pl: Nie można edytować metadanych

en: You are about to merge very many ({}) books. Are you <b>sure</b> you want to proceed?
pl: Chcesz scalić wiele ({}) książek. Czy <b>na pewno</b> chcesz kontynuować?

en: Cannot merge books
pl: Nie można scalić książek

en: At least two books must be selected for merging
pl: Muszą zostać wybrane co najmniej dwie książki, aby można było je połączyć

en: Book formats and metadata from the selected books will be added to the <b>first selected book</b> (%s).<br> The second and subsequently selected books will not be deleted or changed.<br><br>Please confirm you want to proceed.
pl: Formaty i metadane zaznaczonych książek zostaną włączone do <b>książki zaznaczonej jako pierwsza</b> (%s).<br>Druga i kolejne zaznaczone książki nie zostaną usunięte ani zmienione.<br><br>Czy kontynuować?.

en: Book formats from the selected books will be merged into the <b>first selected book</b> (%s). Metadata in the first selected book will not be changed. Author, Title and all other metadata will <i>not</i> be merged.<br><br>After being merged, the second and subsequently selected books, with any metadata they have will be <b>deleted</b>. <br><br>All book formats of the first selected book will be kept and any duplicate formats in the second and subsequently selected books will be permanently <b>deleted</b> from your calibre library.<br><br>  Are you <b>sure</b> you want to proceed?
pl: Formaty z wybranych książek zostaną scalone z <b>książką wybraną jako pierwsza</b> (%s). Metadane w tej książce nie zostaną zmienione. Autor, tytuł i inne metadane <i>nie</i> są scalane. <br><br>Po scaleniu, druga i kolejne książki razem ze wszystkimi metadanymi zostaną <b>usunięte</b>.<br><br>Wszystkie formaty pierwszej książki pozostaną bez zmian, a wszelkie duplikaty, pochodzące z kolejnych książek zostaną trwale <b>usunięte</b> z biblioteki.<br><br>Czy <b>na pewno</b> kontynuować scalanie?

en: Book formats and metadata from the selected books will be merged into the <b>first selected book</b> (%s).<br><br>After being merged, the second and subsequently selected books will be <b>deleted</b>. <br><br>All book formats of the first selected book will be kept and any duplicate formats in the second and subsequently selected books will be permanently <b>deleted</b> from your calibre library.<br><br>  Are you <b>sure</b> you want to proceed?
pl: Formaty i metadane wybranych książek zostaną scalone do <b>książki wybranej jako pierwsza</b> (%s).<br><br>Po scaleniu, druga i kolejne książki zostaną <b>usunięte</b>.<br><br>Wszystkie formaty w pierwszej książce zostaną zachowane, a duplikaty z drugiej i kolejnych zostaną <b>usunięte</b> z biblioteki.<br><br>Czy na pewno kontynuować scalanie?

en: Applying changed metadata
pl: Zapisywanie zmienionych metadanych

en: Some failures
pl: Wystąpiły błędy

en: Failed to apply updated metadata for some books in your library. Click "Show details" to see details.
pl: Nie udało się zastosować zaktualizowanych metadanych do niektórych książek w Twojej bibliotece. Kliknij „Pokaż szczegóły”, aby zobaczyć szczegóły.

en: Format file missing
pl: Brakujący format pliku

en: Cannot read cover as the %s file is missing from this book
pl: Nie można odczytać okładki, ponieważ w książce brakuje pliku %s

en: Could not read metadata
pl: Nie można odczytać metadanych

en: Could not read metadata from %s format
pl: Nie można odczytać metadanych z formatu %s

en: Could not read cover
pl: Nie udało się odczytać okładki

en: Could not read cover from %s format
pl: Nie można odczytać okładki z formatu %s

en: Embed metadata
pl: Osadź metadane

en: Embed metadata into book files
pl: Osadź metadane w plikach książki

en: Embed metadata into files of a specific format from selected books...
pl: Osadź w plikach określonego formatu metadane pobrane z wybranych książek…

en: Cannot embed
pl: Nie można osadzić danych

en: Choose formats to be updated
pl: Wybierz formaty do uaktualnienia

en: &Stop
pl: Zat&rzymaj

en: Embedding updated metadata into book files...
pl: Osadzanie uaktualnionych metadanych w plikach książki...

en: Embedding metadata...
pl: Osadzanie metadanych...

en: Embedded metadata in one book | Embedded metadata in {} books
pl[0]: Metadane zostały umieszczone w jednej książce
pl[1]: Metadane zostały umieszczone w {} książkach
pl[2]: Metadane zostały umieszczone w {} książkach
pl[3]: Metadane zostały umieszczone w {} książkach

en: The {0} format of {1}:
    
    {2}
pl: Format {0} książki {1}:
    
    {2}

en: Failed for some files
pl: Nie powiodło się dla niektórych plików

en: Failed to embed metadata into some book files. Click "Show details" for details.
pl: Nieudane osadzanie metadanych w części plików książek; naciśnij „Pokaż szczegóły”, by uzyskać więcej informacji.

en: Show the &failed books in the main book list
pl: Pokaż u&szkodzone książki na głównej liście

en: Download news in e-book form from various websites all over the world
pl: Pobierz wiadomości z różnych serwisów w formie książki elektronicznej

en: Fetch news
pl: Pobierz wiadomości

en: Fetching news from
pl: Pobieranie wiadomości z

en:  fetched.
pl:  – pobrano.

en: Search full text
pl: Wyszukiwanie pełnotekstowe

en: Help
pl: Pomoc

en: Layout name
pl: Nazwa układu

en: Invalid name
pl: Błędna nazwa

en: The settings name cannot be blank
pl: Nazwa ustawień nie może być pusta

en: Replace saved layout
pl: Zastąp zapisany układ

en: Do you really want to overwrite the saved layout {0}?
pl: Czy naprawdę chcesz nadpisać zapisany układ {0}?

en: Layout actions
pl: Funkcje układu

en: Save and restore layout item sizes, and add/remove/toggle layout items such as the search bar, tag browser, etc. Item sizes in saved layouts are saved as a percentage of the window size. Restoring a layout doesn't change the window size, instead fitting the items into the current window.
pl: Zapisywanie i przywracanie rozmiarów elementów layoutu oraz dodawanie/usuwanie/przełączanie elementów layoutu, takich jak pasek wyszukiwania, przeglądarka tagów itp. Rozmiary elementów w zapisanych layoutach są zapisywane jako procent rozmiaru okna. Przywrócenie layoutu nie zmienia rozmiaru okna, zamiast tego dopasowuje elementy do bieżącego okna.

en: Save and restore layout item sizes, and add/remove/toggle layout items such as the search bar, tag browser, etc.
pl: Zapisywanie i przywracanie rozmiarów elementów layoutu oraz dodawanie/usuwanie/przełączanie elementów układu, takich jak pasek wyszukiwania, przeglądarka tagów itp.

en: Restore saved layout
pl: Przywróć zapisany układ

en: Save current layout
pl: Zapisz obecny układ

en: Delete saved layout
pl: Skasuj zapisany układ

en: Hide all
pl: Ukryj wszystko

en: Show {}
pl: Pokaż {}

en: Hide {}
pl: Ukryj {}

en: Toggle {}
pl: Przełącz {}

en: Do you really want to delete the saved layout {0}?
pl: Czy naprawdę chcesz usunąć zapisany układ {0}?

en: Manage categories
pl: Zarządzaj kategoriami

en: Manage categories: authors, tags, series, etc.
pl: Zarządzaj kategoriami: autorzy, tagi, serie itp.

en: Mark books with text label
pl: Oznacz książki etykietą tekstową

en: Recently used values:
pl: Ostatnio używane wartości:

en: Enter a value:
pl: Wpisz wartość:

en: Value cannot be empty
pl: Wartość nie może być pusta

en: You must provide a value
pl: Musisz podać wartość

en: Mark books
pl: Oznacz książki

en: Temporarily mark books for easy access
pl: Tymczasowo oznacz książki

en: Toggle mark for selected books
pl: Odwróć oznaczenie dla wybranych książek

en: Mark all selected books
pl: Zaznacz wszystkie wybrane książki

en: Show marked books
pl: Pokaż oznaczone książki

en: Show marked books with text label
pl: Pokaż zaznaczone książki z etykietą tekstową

en: Clear marks for selected books
pl: Wyczyść oznaczenia dla wybranych książek

en: Clear all marked books
pl: Usuń wszystkie oznaczenia książek

en: Mark all books by selected author(s)
pl: Oznacz książki wybranych autorów

en: Mark all books in the selected series
pl: Oznacz wszystkie książki w wybranych seriach

en: Clear all books by selected author(s)
pl: Usuń oznaczenie książek wybranych autorów

en: Clear all books in the selected series
pl: Usuń oznaczenie książek w wybranych seriach

en: Show marked book
pl: Pokaż oznaczoną książkę

en: {0} labels not shown
pl: {0} etykiety nie są wyświetlane

en: Cannot mark
pl: Nie można oznaczyć

en: Match book to library
pl: Dopasuj książkę do biblioteki

en: Match this book to a book in the library
pl: Dopasuj tę książkę do książki w bibliotece

en: Match books
pl: Dopasuj książki

en: You must select one book
pl: Musisz wybrać jedną książkę

en: Show matched book in library
pl: Pokaż pasującą książkę w bibliotece

en: No matching books
pl: Brak pasujących książek

en: No matching books found in the calibre library. Do you want to specify the matching book manually?
pl: W bibliotece calibre nie znaleziono pasujących książek. Czy chcesz ręcznie wskazać pasującą książkę?

en: Move to next match
pl: Przejdź do kolejnej pasującej pozycji

en: Move to next highlighted match
pl: Przejdź do kolejnej, wyróżnionej i wyróżnionej pozycji

en: Move to previous item
pl: Przejdź do poprzedniej pasującej pozycji

en: Move to previous highlighted item
pl: Przejdź do poprzedniej pasującej i wyróżnionej pozycji

en: Open book folder
pl: Otwórz folder książki

en: Open the folder containing the current book's files
pl: Otwórz folder zawierający pliki bieżącej książki

en: Open book data folder
pl: Otwórz folder danych książki

en: Plugin updater
pl: Aktualizacja wtyczek

en: Update any plugins you have installed in calibre
pl: Uaktualnij wtyczki zainstalowane w calibre

en: Polish book
pl: Dopracuj książkę

en: Polish %d books
pl: Dopracuj %d książek

en: <h3>About Polishing books</h3>%s
pl: <h3>O dopracowywaniu książek</h3>%s

en: <p>If you have both EPUB and ORIGINAL_EPUB in your book,
                      then polishing will run on ORIGINAL_EPUB (the same for other
                      ORIGINAL_* formats).  So if you
                      want Polishing to not run on the ORIGINAL_* format, delete the
                      ORIGINAL_* format before running it.</p>
pl: <p>Jeśli w książce istnieją formaty EPUB i ORIGINAL_EPUB to 
    dopracowany zostanie ORIGINAL_EPUB (tak samo dzieje się z innymi
    formatami ORIGINAL_*). Jeśli więc nie chcesz pracować na oryginalnym formacie,
    należy usunąć ORIGINAL_* przed uruchomieniem dopracowywania książki.</p>

en: <h3>Embed referenced fonts</h3>%s
pl: <h3>Osadź użyte czcionki</h3>%s

en: <h3>Subsetting fonts</h3>%s
pl: <h3>Zredukuj czcionki</h3>%s

en: <h3>Smarten punctuation</h3>%s
pl: <h3>Inteligentna interpunkcja</h3>%s

en: <h3>Updating metadata</h3><p>This will update all metadata <i>except</i> the cover in the e-book files to match the current metadata in the calibre library.</p> <p>Note that most e-book formats are not capable of supporting all the metadata in calibre.</p><p>There is a separate option to update the cover.</p>
pl: <h3>Aktualizuj metadane</h3><p>Będzie aktualizować wszystkie metadane  <i>oprócz</i> okładki w plikach e-booków, aby były zgodne z aktualnymi metadanymi w bibliotece calibre.</p> <p>Proszę zwrócić uwagę, że większość formatów e-booków nie obsługuje wszystkich metadanych stosowanych w calibre.</p><p>Osobna opcja służy do aktualizacji okładki.</p>

en: <h3>Update cover</h3><p>Update the covers in the e-book files to match the current cover in the calibre library.</p><p>If the e-book file does not have an identifiable cover, a new cover is inserted.</p>
pl: <h3>Aktualizuj okładkę</h3><p>Aktualizuje okładki w plikach e-booków, aby były zgodne z aktualną okładką w bibliotece calibre.</p><p>Jeśli plik nie zawiera rozpoznawalnej okładki, zostanie wstawiona nowa okładka.</p>

en: <h3>Book jacket</h3>%s
pl: <h3>Metryczka książki</h3>%s

en: <h3>Remove book jacket</h3>%s
pl: <h3>Usuń metryczkę książki</h3>%s

en: <h3>Remove unused CSS rules</h3>%s
pl: <h3>Usuń nieużywane style CSS</h3>%s

en: <h3>Losslessly compress images</h3>%s
pl: <h3>Bezstratnie kompresuj obrazy</h3>%s

en: <h3>Download external resources</h3>%s
pl: <h3>Pobieranie zasobów zewnętrznych</h3>%s

en: <h3>Add soft-hyphens</h3>%s
pl: <h3>Dodaj łączniki opcjonalne</h3>%s

en: <h3>Remove soft-hyphens</h3>%s
pl: <h3>Usuń łączniki opcjonalne</h3>%s

en: <h3>Upgrade book internals</h3>%s
pl: <h3>Aktualizuj wewnętrzną strukturę książki</h3>%s

en: Select actions to perform:
pl: Wybierz czynności do wykonania:

en: &Embed all referenced fonts
pl: Osadź wszystkie użyte czcionki

en: Smarten &punctuation
pl: Inteligentna &interpunkcja

en: Update &metadata in the book files
pl: Uaktualnij &metadane w plikach książki

en: Add/replace metadata as a "book &jacket" page
pl: Dodaj/zastąp metadane w &metryczce książki

en: Remove &unused CSS rules from the book
pl: Usuń &nieużywane style CSS z książki

en: &Download external resources
pl: &Pobierz zasoby zewnętrzne

en: About
pl: Więcej

en: Show &report
pl: Pokaż &raport

en: Show a report of all the actions performed after polishing is completed
pl: Po dopracowaniu książki pokaż raport o wszystkich wykonanych czynnościach

en: &Save settings
pl: &Zapisz ustawienia

en: &Load settings
pl: &Wczytaj ustawienia

en: No actions selected
pl: Nie wybrano czynności

en: You must select at least one action before saving
pl: Musisz wybrać przynajmniej jedną czynność przed zapisaniem

en: Choose name
pl: Wybierz nazwę

en: Choose a name for these settings
pl: Wybierz nazwę dla tych ustawień

en: Remove saved settings
pl: Usuń zapisane ustawienia

en: Must update metadata
pl: Konieczna aktualizacja metadanych

en: You have selected the option to add metadata as a "book jacket". For this option to work, you must also select the option to update metadata in the book files. Do you want to select it?
pl: Wybrano opcję dodania metadanych jako "metryczki" książki. Aby ta opcja zadziałała konieczne jest wybranie również opcji aktualizacji metadanych w plikach książki. Czy zaznaczyć tę opcję?

en: Add or remove jacket?
pl: Czy dodać albo usunąć metryczkę?

en: You have chosen to both add and remove the metadata jacket. This will result in the final book having no jacket. Is this what you want?
pl: Zdecydowałeś się dodać i usunąć metryczkę jednocześnie. W efekcie w książce nie będzie metryczki. Czy to jest to, o co chodziło?

en: You must select at least one action, or click Cancel.
pl: Musisz wybrać co najmniej jedną czynność albo kliknąć Anuluj.

en: Queueing books for polishing
pl: Kolejkowanie książek do dopracowania

en: Polish %s
pl: Dopracuj %s

en: Polish book %(nums)s of %(tot)s (%(title)s)
pl: Dopracowywanie książki %(nums)s z %(tot)s (%(title)s)

en: Queueing book %(nums)s of %(tot)s (%(title)s)
pl: Kolejkowanie książki %(nums)s z %(tot)s (%(title)s)

en: Ignore remaining reports
pl: Zignoruj pozostałe raporty

en: View full &log
pl: Pokaż cały &dziennik

en: Ignore remaining report | Ignore remaining {} reports
pl[0]: |gnoruj pozostały raport
pl[1]: |gnoruj pozostałe {} raporty
pl[2]: |gnoruj pozostałe {} raportów
pl[3]: |gnoruj pozostałe {} raportów

en: Polishing of %s
pl: Dopracowywanie %s

en: The original file has been saved as %s. | The original files have been saved as %s.
pl[0]: Oryginalny plik został zapisany jako %s.
pl[1]: Oryginalne pliki zostały zapisane jako %s.
pl[2]: Oryginalne pliki zostały zapisane jako %s.
pl[3]: Oryginalne pliki zostały zapisane jako %s.

en:  and
pl:  i

en: If you polish again, the polishing will run on the originals.
pl: Jeśli ponownie będziesz dopracowywać książkę to operacja będzie przeprowadzona na oryginale.

en: Polish books
pl: Dopracuj książki

en: Apply the shine of perfection to your books
pl: Dodaj ostatnie szlify do swoich książek

en: Cannot polish
pl: Nie można dopracować

en: One of the books you are polishing has an {0} format. Polishing will use this as the source and overwrite any existing {1} format. Are you sure you want to proceed?
pl: Jedna z książek, którą dopracowujesz jest w formacie {0}. Zostanie on użyty jako źródłowy i nadpisze wszystkie istniejące formaty {1}. Czy na pewno kontynuować?

en: Ask for this confirmation again
pl: Pokaż to potwierdzenie ponownie

en: Polishing is only supported for books in the %s formats. Convert to one of those formats before polishing.
pl: Dopracowywanie jest możliwe tylko dla formatów %s. Przekonwertuj książki do jednego z tych formatów aby je dopracować.

en: Start polishing the book | Start polishing of {} books
pl[0]: Zaczynam dopracowywanie książki
pl[1]: Zaczynam dopracowywanie {} książek
pl[2]: Zaczynam dopracowywanie {} książek
pl[3]: Zaczynam dopracowywanie {} książek

en:  completed
pl:  zakończone

en: Configure calibre
pl: Konfiguruj calibre

en: Change calibre behavior
pl: Zmień ustawienia calibre

en: Run Welcome wizard
pl: Uruchom kreatora ustawień wstępnych

en: Get plugins to enhance calibre
pl: Pobierz wtyczki poszerzające możliwości calibre

en: Restart in debug mode
pl: Uruchom ponownie w trybie debugowania

en: Restart ignoring third party plugins
pl: Uruchom ponownie ignorując zewnętrzne wtyczki

en: Sections
pl: Sekcje

en: Cannot configure while there are running jobs.
pl: Nie można konfigurować programu, gdy są aktywne jakieś zadania.

en: Cannot configure before calibre is restarted.
pl: Nie można skonfigurować przed ponownym uruchomieniem calibre.

en: Select a random book from your calibre library
pl: Wybierz losową książkę z biblioteki calibre

en: Restart
pl: Uruchom ponownie

en: Save to disk
pl: Zapisz na dysku

en: Export e-book files from the calibre library
pl: Eksportuj pliki książki z biblioteki

en: Save to disk in a single folder
pl: Zapisz na dysku w jednym folderze

en: Save only %s format to disk
pl: Zapisz na dysku wyłącznie pliki w formacie %s

en: Save only %s format to disk in a single folder
pl: Zapisz na dysku w jednym folderze wyłącznie pliki w formacie %s

en: Save single format to disk...
pl: Zapisz w pojedynczym formacie na dysku...

en: Cannot save to disk
pl: Nie można zapisać na dysku

en: Choose format to save to disk
pl: Wybierz format do zapisu na dysk

en: Choose destination folder
pl: Wybierz folder docelowy

en: You are trying to save files into the calibre library. This can cause corruption of your library. Save to disk is meant to export files from your calibre library elsewhere.
pl: Próbujesz zapisać pliki w bibliotece calibre. To może spowodować uszkodzenie twojej biblioteki. Zapisanie na dysku oznacza eksport plików poza bibliotekę calibre.

en: Book details
pl: Szczegóły książki

en: Show the detailed metadata for the current book in a separate window
pl: Pokaż w oddzielnym oknie szczegółowe informacje o zaznaczonej książce

en: Show Book details in a separate window
pl: Pokaż szczegóły książki w osobnym oknie

en: Show Book details in a separate locked window
pl: Pokaż szczegóły książki w osobnym zablokowanym oknie

en: Close all Book details windows
pl: Zamknij wszystkie okna ze szczegółami książki

en: No detailed info available
pl: Brak szczegółowych informacji

en: No detailed information is available for books on the device.
pl: Brak szczegółowych informacji o książkach na urządzeniu.

en: Book not found
pl: Nie znaleziono książki

en: Quickview
pl: Podgląd

en: Toggle Quickview
pl: Przełącz podgląd

en: Focus to Quickview
pl: Aktywuj podgląd

en: Move the focus to the Quickview panel/window
pl: Aktywuj okno/panel podglądu

en: Focus from Quickview to the book list
pl: Przełącz z podglądu do listy książek

en: Move the focus from Quickview to the book list
pl: Przełącz aktywność okna z podglądu do listy książek

en: Refresh Quickview
pl: Odśwież szybki podgląd

en: Refresh the information shown in the Quickview panel
pl: Odśwież informacje wyświetlane w panelu Szybki podgląd

en: Search from Quickview
pl: Wyszukaj w oknie podglądu

en: Search for the currently selected Quickview item
pl: Wyszukaj wśród pozycji aktualnie widocznych w oknie podglądu

en: No quickview available
pl: Podgląd niedostępny

en: Quickview is not available for books on the device.
pl: Dla książek na urządzeniu podgląd nie jest dostępny.

en: Manage template functions
pl: Zarządzanie funkcjami szablonów

en: Template tester
pl: Tester szablonów

en: Enter a template to test using data from the selected book
pl: Podaj szablon, który będzie testowany przy użyciu danych wybranej książki

en: No template tester available
pl: Brak testera szablonów

en: Template tester is not available for books on the device.
pl: Tester szablonów nie jest dostępny dla książek na urządzeniu.

en: Show books similar to the current book
pl: Pokaż książki podobne do zaznaczonej

en: Similar books
pl: Podobne książki

en: Books by same author
pl: Książki tego samego autora

en: Books in this series
pl: Książki w tym cyklu

en: Books by this publisher
pl: Książki tego samego wydawcy

en: Books with the same tags
pl: Książki z takimi samymi etykietami

en: Sort by
pl: Sortuj według

en: Show the Sort by menu
pl: Wyświetl menu "Sortuj według"

en: Reverse current sort
pl: Odwróć porządek sortowania

en: Reverse the current sort order
pl: Odwróć porządek sortowania

en: Re-apply current sort
pl: Sortuj ponownie

en: Re-apply the current sort
pl: Sortuj ponownie

en: Select sortable columns
pl: Wybierz kolumny, które można sortować

en: Sort on multiple columns
pl: Wybierz kolumnę, które można sortować

en: Get books
pl: Zdobądź książki

en: Search dozens of online e-book retailers for the cheapest books
pl: Przeszukaj wielu dostawców ebooków w poszukiwaniu najtańszych książek

en: Search for e-books
pl: Szukaj książek

en: this author
pl: tego autora

en: this book
pl: tej książki

en: this title
pl: tego tytułu

en: Search for %s
pl: Szukaj %s

en: Stores
pl: Sklepy

en: Choose stores
pl: Wybierz sklepy

en: Cannot search
pl: Nie można wyszukać

en: calibre helps you find the e-books you want by searching the websites of various commercial and public domain book sources.
pl: calibre pomaga znaleźć e-książki, które chcesz, przeszukując strony internetowe różnych komercyjnych i publicznych źródeł książek.

en: Using the integrated search you can easily find which store has the book you are looking for, at the best price. You also get DRM status and other useful information.
pl: Korzystając z wbudowanej wyszukiwarki, możesz łatwo sprawdzić, w których sklepach kupisz poszukiwaną książkę i znajdziesz najniższą cenę. Dowiesz się także, czy użyto zabezpieczeń DRM.

en: All transactions (paid or otherwise) are handled between you and the book seller. calibre is not part of this process and any issues related to a purchase should be directed to the website you are buying from. Be sure to double check that any books you get will work with your e-book reader, especially if the book you are buying has <a href="{}">DRM</a>.
pl: Wszystkie transakcje (płatne lub inne) są obsługiwane między Tobą a księgarzem. calibre nie jest częścią tego procesu, a wszelkie problemy związane z zakupem należy kierować do witryny, z której kupujesz. Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić, czy wszystkie książki, które otrzymasz, będą działać z twoim czytnikiem e-booków, zwłaszcza jeśli kupowana książka ma <a href="{}">DRM</a>.

en: Show this message again
pl: Pokaż tę wiadomość ponownie

en: About Get books
pl: O zdobywaniu książek

en: Tag mapper
pl: Mapowanie etykiet

en: Map tags for one book in the library | Map tags for {} books in the library
pl[0]: Mapuj etykiety dla jeden książki w bibliotece
pl[1]: Mapuj etykiety dla {} książek w bibliotece
pl[2]: Mapuj etykiety dla {} książek w bibliotece
pl[3]: Mapuj etykiety dla {} książek w bibliotece

en: Choose format to edit
pl: Wybierz format do edycji

en: Choose which format you want to edit:
pl: Wybierz jaki format chcesz edytować:

en: &All formats
pl: &Wszystkie formaty

en: Edit ToC
pl: Edytuj spis treści

en: Cannot edit ToC
pl: Nie można edytować spisu treści

en: Editing Table of Contents is only supported for books in the %s formats. Convert to one of those formats before editing.
pl: Edytowanie spisu treści jest obsługiwane tylko w przypadku książek w formatach %s. Przed edycją należy dokonać konwersji do jednego z tych formatów.

en: You have chosen to edit the Table of Contents of {} books at once. Doing so will likely slow your computer to a crawl. Are you sure?
pl: Wybrałeś jednoczesną edycję spisu treści {} książek. Spowoduje to prawdopodobnie spowolnienie komputera do indeksowania. Jesteś pewny?

en: Failed to start editor
pl: Nie udało się uruchomić edytora

en: Could not edit: {}. The Table of Contents editor did not start in two minutes
pl: Nie można edytować: {}. Edytor spisu treści nie uruchomił się w ciągu dwóch minut

en: Library changed
pl: Biblioteka zmieniona

en: Cannot save changes made to {0} by the ToC editor as the calibre library has changed.
pl: Nie można zapisać zmian wprowadzonych do {0} przez edytor ToC, ponieważ zmieniła się biblioteka calibre.

en: The book "{}" has multiple formats that can be edited. Choose the format you want to edit.
pl: Książka "{}" ma kilka formatów, które można edytować. Wybierz, który chcesz zmienić.

en: Always ask when more than one format is available
pl: Zawsze pytaj jeśli jest dostępny więcej niż jeden format

en: Edit book
pl: Edytuj książkę

en: Edit books in the EPUB or AZW formats
pl: Edytuj książki w formacie EPUB lub AZW

en: Cannot Edit book
pl: Nie można edytować książki

en: You are trying to edit {} books at once. Are you sure?
pl: Próbujesz edytować {} książek jednocześnie. Czy na pewno?

en: Cannot edit book
pl: Nie można edytować książki

en: Editing of books on the device is not supported
pl: Edycja książek na urządzeniu nie jest obsługiwana

en: No editable formats
pl: Brak formatów edytowalnych

en: Do you want to create an empty EPUB file in the book "{}" to edit?
pl: Czy chcesz utworzyć pusty plik EPUB w książce "{}" do edycji?

en: The book "{0}" must be in the {1} formats to edit.
    
    First convert the book to one of these formats.
pl: Książka "{0}" musi być w formacie {1}, aby mogła być edytowana.
    
    Najpierw przekonwertuj książkę na jeden z tych formatów.

en: File missing
pl: Brak pliku

en: The %s format is missing from the calibre library. You should run library maintenance.
pl: Format %s nie jest dostępny w bibliotece. Powinieneś sprawdzić, czy biblioteka nie jest uszkodzona.

en: Unpack book
pl: Rozpakuj książkę

en: Choose the format to unpack:
pl: Wybierz format do rozpakowania:

en:             <h2>About Unpack book</h2>
                <p>Unpack book allows you to fine tune the appearance of an e-book by
                making small changes to its internals. In order to use Unpack book,
                you need to know a little bit about HTML and CSS, technologies that
                are used in e-books. Follow the steps:</p>
                <br>
                <ol>
                <li>Click "Explode book": This will "explode" the book into its
                individual internal components.<br></li>
                <li>Right click on any individual file and select "Open with..." to
                edit it in your favorite text editor.<br></li>
                <li>When you are done: <b>close the file browser window
                and the editor windows you used to make your tweaks</b>. Then click
                the "Rebuild book" button, to update the book in your calibre
                library.</li>
                </ol>
pl: <h2>Informacje o aplikacji Unpack book</h2>
    <p>Unpack book pozwala dostosować wygląd e-booka poprzez
    wprowadzając niewielkie zmiany w jej wewnętrznych elementach. Aby korzystać z Unpack book,
    musisz wiedzieć co nieco o HTML i CSS, technologiach, które
    są używane w e-bookach. Wykonaj następujące kroki:</p>
    <br>
    <ol>
    <li>Kliknij "Rozpakuj książkę": Spowoduje to "rozbicie" książki na jej
    poszczególne elementy wewnętrzne.<br></li>
    <li>Kliknij prawym przyciskiem myszy dowolny plik i wybierz "Otwórz za pomocą...", aby edytować go w swoim ulubionym edytorze tekstu.<br></li>
    <li>Po zakończeniu: <b>zamknij okno przeglądarki plików
    i okna edytora, którego użyłeś do wprowadzenia poprawek</b>. Następnie kliknij przycisk przycisk "Przebuduj książkę", aby zaktualizować książkę w bibliotece calibre.</li>
    </ol>

en: &Explode book
pl: &Rozłóż książkę

en: &Preview book
pl: &Podgląd książki

en: &Cancel
pl: &Anuluj

en: &Rebuild book
pl: Prz&ebuduj książkę

en: Explode the book to edit its components
pl: Rozłóż książkę, by edytować jej składowe

en: Preview the result of your changes
pl: Podgląd zmian

en: Abort without saving any changes
pl: Zakończ bez zapisywania zmian

en: Save your changes and update the book in the calibre library
pl: Zapisz zmiany i zaktualizuj książkę w bibliotece calibre

en: Exploding, please wait...
pl: Rozpakowywanie, proszę czekać...

en: Failed to unpack
pl: Nie udało się rozpakować

en: Could not explode the %s file.
pl: Nie można rozłożyć pliku „%s”.

en: Could not explode the %s file. Click "Show details" for more information.
pl: Nie udało się rozbić pliku %s. Kliknij „Pokaż szczegóły”, aby uzyskać więcej informacji.

en: Failed to rebuild file
pl: Nie udało się przebudować pliku

en: Failed to rebuild %s. For more information, click "Show details".
pl: Nieudane przebudowywanie „%s”; naciśnij „Pokaż szczegóły”, by uzyskać więcej informacji.

en: Rebuilding, please wait...
pl: Przebudowywanie, proszę czekać...

en: Unpack books in the EPUB, AZW3, HTMLZ formats into their individual components
pl: Rozpakuj książki w formatach EPUB, AZW3 lub HTMLZ na części składowe

en: Cannot unpack book
pl: Nie można rozpakować książki

en: The book must be in EPUB, HTMLZ or AZW3 formats to unpack.
    
    First convert the book to one of these formats.
pl: Do rozpakowania książka musi być w formacie EPUB, HTMLZ lub AZW3.
    
    Najpierw przekonwertuj książkę na jeden z tych formatów.

en: Read books
pl: Czytaj książkę

en: View
pl: Wyświetl

en: View specific format
pl: Wyświetl w określonym formacie

en: View with calibre E-book viewer
pl: Wyświetl w przeglądarce książek calibre

en: Read a random book
pl: Czytaj losowo wybraną książkę

en: Clear recently viewed list
pl: Wyczyść listę ostatnio otwieranych

en: Continue reading previous book
pl: Kontynuuj czytanie poprzedniej książki

en: Continue reading the last opened book
pl: Kontynuuj czytanie ostatnio otwartej książki

en: E-book file missing
pl: Brak pliku e-booka

en: The {} format file is missing from the calibre library folder
pl: W folderze biblioteki calibre brakuje pliku formatu {}

en: No associated program
pl: Brak przypisanego programu

en: Windows will try to open %s with calibre itself resulting in a duplicate in your calibre library. You should install some program capable of viewing this file format and tell Windows to use that program to open files of this type.
pl: Windows spróbuje otworzyć %s za pomocą samego calibre, co spowoduje duplikat w bibliotece calibre. Powinieneś zainstalować program zdolny do przeglądania tego formatu plików i powiedzieć systemowi Windows, aby używał tego programu do otwierania plików tego typu.

en: Cannot view
pl: Nie można wyświetlić

en: Format unavailable
pl: Ten format jest niedostępny

en: Selected books have no formats
pl: Wybrane książki nie posiadają żadnych formatów

en: Choose the format to view
pl: Wybierz format do wyświetlenia

en: Not all the selected books were available in the %s format. You should convert them first.
pl: Nie wszystkie wybrane książki były dostępne w formacie %s. Należy je wcześniej przekonwertować.

en: Multiple books selected
pl: Zaznaczono wiele książek

en: You are attempting to open %d books. Opening too many books at once can be slow and have a negative effect on the responsiveness of your computer. Once started the process cannot be stopped until complete. Do you wish to continue?
pl: Zamierzasz otworzyć %d książek. Otwieranie zbyt wielu książek naraz może długo trwać i mieć negatywny wpływ na szybkość reagowania twojego komputera. Po rozpoczęciu nie można już tego procesu zatrzymać, aż do jego zakończenia. Czy chcesz kontynuować?

en: Cannot open folder
pl: Nie można otworzyć folderu

en: Failed to create folder
pl: Nie udało się utworzyć folderu

en: This book no longer exists in your library
pl: Tej książki już nie ma w twojej bibliotece

en: %s has no available formats.
pl: "%s" nie ma dostępnych formatów.

en: Virtual library
pl: Wirtualna biblioteka

en: Quick select Virtual library
pl: Szybki wybór Wirtualna biblioteka

en: Quick select a Virtual library
pl: Szybki wybór wirtualnej biblioteki

en: Cannot add books
pl: Nie można dodać książek

en: The path %s does not exist
pl: Ścieżka dostępu %s nie istnieje

en: You do not have permission to read %s
pl: Nie masz uprawnień do odczytu %s

en: You do not have permission to read any of the selected files
pl: Nie masz uprawnień do odczytu żadnego z wybranych plików

en: Adding books...
pl: Dodawanie książek...

en: Scanning for files...
pl: Poszukiwanie plików...

en: You do not have permission to read the selected file. | You do not have permission to read the selected files.
pl[0]: Nie masz uprawnień do odczytu tego pliku.
pl[1]: Nie masz uprawnień do odczytu tych plików.
pl[2]: Nie masz uprawnień do odczytu tych plików.
pl[3]: Nie masz uprawnień do odczytu tych plików.

en: Could not add {} as you do not have permission to read the file
pl: Nie można dodać {}, ponieważ nie masz uprawnień do odczytu pliku

en: Failed to add any books, click "Show details" for more information.
pl: Nieudane dodawanie wszystkich książek; naciśnij „Pokaż szczegóły”, by uzyskać więcej informacji.

en: Could not add
pl: Nie udało się dodać

en: No e-book files were found in %s
pl: Nie znaleziono e-booków w %s

en: Reading metadata and adding to library (one book)... | Reading metadata and adding to library ({} books)...
pl[0]: Odczytywanie metadanych i dodawanie do biblioteki (jedna książka)...
pl[1]: Odczytywanie metadanych i dodawanie do biblioteki ({} książki)...
pl[2]: Odczytywanie metadanych i dodawanie do biblioteki ({} książek)...
pl[3]: Odczytywanie metadanych i dodawanie do biblioteki ({} książek)...

en: Failed to add some books, click "Show details" for more information.
pl: Nieudane dodawanie części książek; naciśnij „Pokaż szczegóły”, by uzyskać więcej informacji.

en: Critical failure
pl: Błąd krytyczny

en: The read metadata worker process crashed while processing some files. Adding of books is aborted. Click "Show details" to see which files caused the problem.
pl: Proces odczytujący dane został zatrzymany w trakcie przetwarzania kolejnego pliku. Dodawanie książek zostało przerwane; naciśnij „Pokaż szczegóły”, by uzyskać więcej informacji.

en: Failed to read metadata from the file: | Failed to read metadata from the files:
pl[0]: Nie udało się odczytać metadanych z pliku:
pl[1]: Nie udało się odczytać metadanych z plików:
pl[2]: Nie udało się odczytać metadanych z plików:
pl[3]: Nie udało się odczytać metadanych z plików:

en: With error:
pl: Błąd:

en: Failed to merge the book:
pl: Nieudane scalanie książek:

en: Failed to add the book:
pl: Nie udało się dodać książki:

en: Failed to add the file {0} to the book: {1}
pl: Nie udało się dodać pliku {0} do książki: {1}

en: Adding duplicates
pl: Dodawanie duplikatów

en: There were problems adding some files, click "Show details" for more information
pl: Podczas dodawania części plików wystąpiły problemy; naciśnij „Pokaż szczegóły”, by uzyskać więcej informacji

en: Failed to add any books, click "Show details" for more information
pl: Nieudane dodawanie wszystkich książek; naciśnij „Pokaż szczegóły”, by uzyskać więcej informacji

en: Errors while adding
pl: Wystąpiły błędy w czasie dodawania

en: Ignore
pl: Ignoruj

en: Add
pl: Dodaj

en: starts with
pl: zaczyna się na

en: does not start with
pl: nie zaczyna się na

en: ends with
pl: kończy się na

en: does not end with
pl: nie kończy się na

en: matches glob pattern
pl: pasuje do rozszerzenia pliku

en: does not match glob pattern
pl: nie pasuje do rozszerzenia pliku

en: matches regex pattern
pl: pasuje do wzorca

en: does not match regex pattern
pl: nie pasuje do wzorca

en: Create the rule below, the rule can be used to add or ignore files
pl: Zdefiniuj poniżej regułę, która będzie używana do dodawania lub ignorowania plików

en: the file, if the filename
pl: plik, jeśli nazwa pliku

en: You must provide a value for the filename to match
pl: Musisz podać wartość odpowiadającą nazwie pliku

en: A comma separated list of tags
pl: Oddzielana przecinkami lista etykiet

en: Matching is case-insensitive
pl: Dopasowanie nie uwzględnia wielkości liter

en: A case-insensitive filename pattern, for example: {0} or {1}
pl: Wzorzec nazwy pliku bez rozróżniania wielkości liter, na przykład: {0} lub {1}

en: A regular expression
pl: Wyrażenie regularne

en: %s is not a valid glob expression
pl: %s nie jest prawidłowym wyrażeniem globalnym

en: <b>{action}</b> the file, if the filename <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>
pl: <b>{action}</b> plik, jeśli nazwa pliku <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>

en: You can specify rules to add/ignore files here. They will be used when recursively adding files from folders/archives and also when auto-adding. Click the "Add Rule" button below to get started. The rules will be processed in order for every file until either an "add" or an "ignore" rule matches. If no rules match, the file will be added only if its file extension is of a known e-book type.
pl: Tutaj możesz określić reguły dodawania/ignorowania plików. Będą używane podczas rekursywnego dodawania plików z folderów/archiwów, a także podczas automatycznego dodawania. Kliknij przycisk „Dodaj regułę” poniżej, aby rozpocząć. Reguły będą przetwarzane w kolejności dla każdego pliku, dopóki nie zostanie dopasowana reguła „dodaj” lub „ignoruj”. Jeśli żadne reguły nie pasują, plik zostanie dodany tylko wtedy, gdy jego rozszerzenie jest znanego typu e-booka.

en: Test filename filter rules
pl: Testuj filtr reguł nazywania plików

en: Enter a filename to test:
pl: Podaj nazwę pliku do testowania:

en: Enter filename and click the "Test" button
pl: Podaj nazwę pliku i kliknij przycisk Testuj

en: The filename %s did not match any rules
pl: Nie dopasowano nazwy pliku %s do żadnych reguł

en: The filename {0} will be {1}
pl: Nazwa pliku {0} będzie {1}

en: Edit file filter rules
pl: Edytuj reguły filtrowania plików

en: Change
pl: Zmień

en: Capitalize
pl: Pierwsza wielka

en: Lower-case
pl: Małe litery

en: Upper-case
pl: Wielkie litery

en: is one of
pl: jest jedną z

en: is not one of
pl: nie jest jedną z

en: contains
pl: zawiera

en: Create the rule below, the rule can be used to add or ignore authors
pl: Zdefiniuj poniżej regułę, która będzie używana do dodawania lub ignorowania autorów

en: the author, if the author name
pl: autor, jeśli nazwisko autora

en: You must provide a value for the author name to match
pl: Musisz podać wartość dla nazwiska autora, aby pasowała

en: with the name:
pl: o nazwie:

en: <b>{action}</b> the author name, if it <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>
pl: <b>{action}</b> nazwisko autora, jeśli <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>

en: to the name
pl: do nazwy

en: You can specify rules to manipulate author names here. Click the "Add Rule" button below to get started. The rules will be processed in order for every author.
pl: Tu można określić reguły manipulowania nazwiskami autorów. Kliknij przycisk „Dodaj regułę”, by zacząć. Reguły są przetwarzane kolejno dla każdego autora.

en: Test author mapping rules
pl: Testuj reguły mapowania autorów

en: Enter an author name to test:
pl: Wpisz nazwę autora, aby przetestować:

en: Enter author and click the "Test" button
pl: Wpisz autora i kliknij przycisk „Test”

en: Edit author mapping rules
pl: Edycja reguł mapowania autorów

en: Added a book automatically from {src}
pl: Dodano książkę automatycznie z {src}

en: Added {num} books automatically from {src}
pl: Dodano automatycznie {num} książek z {src}

en: Donate
pl: Wspomóż

en: Edit
pl: Edycja

en: Copy
pl: Kopiuj

en: Paste
pl: Wklej

en: Select all
pl: Zaznacz wszystko

en: Search the internet for the author {}
pl: Wyszukaj {} w Internecie

en: Search the internet for this book
pl: Wyszukaj tę książkę w Internecie

en: Manage %s
pl: Zarządzaj %s

en: Edit note for {}
pl: Edytuj notatki dla: {}

en: Are you sure you want to delete the note for {} from this library? There is no undo.
pl: Czy na pewno chcesz usunąć notatkę dla {} z tej biblioteki? Nie ma możliwości przywrócenia.

en: Delete note for {}
pl: Skasuj notatki dla: {}

en: Find %s in the Tag browser
pl: Znajdź %s w przeglądarce tagów

en: Search calibre for %s
pl: Wyszukaj %s w calibre

en: in category %s
pl: w kategorii %s

en: in grouped search %s
pl: w wyszukiwaniu grupowym %s

en: Search calibre for {val} in category {name}
pl: Wyszukaj calibre dla {val} w kategorii {name}

en: Delete the %s format
pl: Usuń format %s

en: Save the %s format to disk
pl: Zapisz format %s na dysku

en: Restore the %s format
pl: Przywróć format %s

en: Set the book cover from the %s file
pl: Ustaw okładkę książki z pliku %s

en: Compare to the %s format
pl: Porównaj z formatem %s

en: Open %s with...
pl: Otwórz %s za pomocą...

en: Add other application for %s files...
pl: Dodaj inne aplikacje dla plików %s...

en: Edit Open with applications...
pl: Edytuj menu Otwórz za pomocą...

en: Edit %s format
pl: Edytuj format %s

en: Path to file
pl: Ścieżka do pliku

en: Re-index the {} format for full text searching
pl: Ponownie indeksuj format {} dla wyszukiwania pełnotekstowego

en: Associated link
pl: Powiązany odnośnik

en: Open: {}
pl: Otwórz: {}

en: Remove the link
pl: Usuń odnośnik

en: Open associated link
pl: Otwórz powiązane łącze

en: The text: {}
pl: Tekst: {}

en: &Author link
pl: Odnośnik do &autora

en: Search {0} for {1}
pl: Wyszukaj {0} dla {1}

en: Remove %s from this book
pl: Usuń %s z książki

en: The location of the book
pl: Lokalizacja książki

en: The location of the book's data files
pl: Lokalizacja plików danych książki

en: &Identifier
pl: &Identyfikator

en: Custom web search link
pl: Niestandardowe łącze wyszukiwania

en: Link to show book in calibre
pl: Odnośnik do książki w calibre

en: Link to show book details in a popup window
pl: Łącze do wyświetlania szczegółów książki w wyskakującym okienku

en: Link to open book's data files folder
pl: Odnośnik do folderu z plikami danych otwartej książki

en: HTML for note
pl: HTML do notatki

en: Text for note
pl: Tekst do notatki

en: Link to show note in calibre
pl: Łącze do wyświetlenia notatki w calibre

en: Link to show books matching {} in calibre
pl: Odnośnik do wyświetlania książek pasujących {} w calibre

en: Link to view {} format of book
pl: Odnośnik do widoku {} formatu książki

en: Copy all the above links
pl: Skopiuj wszystkie powyższe łącza

en: All book details
pl: Wszystkie szczegóły książki

en: Selected text
pl: Wybrany tekst

en: Search
pl: Szukaj

en: Copy link location
pl: Kopiuj adres odnośnika

en: Search {0} for this book
pl: Wyszukaj {0} tę książkę

en: Open the Edit metadata window
pl: Otwórz okno edycji metadanych

en: Re-index this book for full text searching
pl: Ponownie indeksuj tę książkę dla wyszukiwania pełnotekstowego

en: Open cover with...
pl: Otwórz okładkę za pomocą...

en: Add another application to open cover with...
pl: Dodaj kolejną aplikację, aby otworzyć okładkę za pomocą...

en: Paste cover
pl: Wklej okładkę

en: Download cover from internet
pl: Pobierz okładkę z internetu

en: Copy cover
pl: Kopiuj okładkę

en: Save cover to disk
pl: Zapisz okładkę na dysk

en: Remove cover
pl: Usuń okładkę

en: Generate cover from metadata
pl: Wygeneruj okładkę z metadanych

en: Trim cover
pl: Przytnij okładkę

en: Automatically trim borders
pl: Automatycznie przytnij marginesy

en: Trim borders manually
pl: Przytnij brzegi ręcznie

en: Undo last trim
pl: Cofnij przycięcie

en: Choose cover save location
pl: Wybierz gdzie chcesz zapisać okładkę

en: JPEG images
pl: Obrazki JPEG

en: Are you sure you want to replace the cover? The existing cover will be permanently lost.
pl: Czy na pewno chcesz wymienić okładkę? Istniejąca ochrona zostanie trwale utracona.

en: Are you sure you want to delete the cover permanently?
pl: Czy na pewno chcesz trwale usunąć okładkę?

en: Double click to open the Book details window
pl: Kliknij dwukrotnie, aby otworzyć okno ze szczegółami książki

en: Path
pl: Ścieżka

en: Cover size: %(width)d x %(height)d pixels
pl: Rozmiar okładki: %(width)d x %(height)d pikseli

en: Edit identifiers for this book
pl: Edytuj identyfikatory książki

en: Identifier &URL
pl: Identyfikator &URL

en: Are you sure you want to delete <b>{}</b> from the book?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć <b> {} </b> z książki?

en: BibTeX options
pl: Opcje BibTeX

en: Options specific to
pl: Opcje specyficzne dla

en: output
pl: wyjście

en: Form
pl: Formularz

en: Bib file encoding:
pl: Kodowanie pliku Bib:

en: Fields to include in output:
pl: Pola do uwzględnienia w pliku wyjściowym:

en: Encoding configuration (change if you have errors):
pl: Konfiguracja kodowania (zmień ją jeśli pojawią się błędy):

en: BibTeX entry type:
pl: Typ wpisu BibTeX:

en: Create a citation tag?
pl: Stworzyć etykietę cytatu?

en: Add file paths with formats?
pl: Dodać ścieżki do pliku z formatami?

en: Expression to form the BibTeX citation tag:
pl: Wyrażenie tworzące etykiety cytatu BibTeX:

en: Some explanation about this template:
     -The fields availables are 'author_sort', 'authors', 'id',
        'isbn', 'pubdate', 'publisher', 'series_index', 'series',
       'tags', 'timestamp', 'title', 'uuid', 'title_sort'
     -For list types ie authors and tags, only the first element
       will be selected.
     -For time field, only the date will be used.
pl: Kilka słów na temat tego szablonu:
     -Dostępne pola: 'author_sort', 'authors', 'id',
        'isbn', 'pubdate', 'publisher', 'series_index', 'series',
       'tags', 'timestamp', 'title', 'uuid', 'title_sort'
     -Dla pól typu lista np. autorzy czy etykiety tylko pierwszy
      element jest brany pod uwagę.
     -Dla pól zawierających czas brana jest pod uwagę jedynie data.

en: CSV/XML options
pl: Opcje CSV/XML

en: Drag and drop to re-arrange fields
pl: Przeciągnij pola, by zmieniać ich kolejność

en: Select &visible
pl: Wybierz &widoczne

en: Select the fields currently shown in the book list
pl: Wybierz pola aktualnie wyświetlane na liście książek

en: &Sort by booklist
pl: &Sortuj według listy książek/lektur

en: Sort the fields by their position in the book list
pl: Sortuj pola według ich pozycji na liście książek/lektur

en: Library name
pl: Nazwa biblioteki

en: Number
pl: Liczba

en: E-book options
pl: Opcje książki

en: Catalogs
pl: Katalogi

en: Read book
pl: Przeczytana książka

en: Wishlist item
pl: Element listy życzeń

en: any date
pl: dowolna data

en: any value
pl: dowolna wartość

en: unspecified
pl: nieokreślony

en: No genres will be excluded
pl: Żadne gatunki nie zostaną wykluczone

en: regex error: %s
pl: błąd wyrażenia regularnego: %s

en: All genres will be excluded
pl: Wszystkie gatunki zostaną wykluczone

en: Delete saved catalog preset
pl: Usuń zapisany zestaw ustawień katalogu

en: The selected saved catalog preset will be deleted. Are you sure?
pl: Wybrany zestaw zostanie usunięty. Na pewno usunąć?

en: Save catalog preset
pl: Zapisz zestaw ustawień

en: Preset name:
pl: Nazwa zestawu:

en: You must provide a name.
pl: Musisz podać nazwę.

en: That saved preset already exists and will be overwritten. Are you sure?
pl: Istnieje zestaw zapisany pod tą nazwą i zostanie on nadpisany. Nadpisać?

en: Are you sure you want to delete '%s'?
pl: Czy na pewno usunąć '%s'?

en: Are you sure you want to delete rules #%(first)d-%(last)d?
pl: Czy na pewno usunąć reguły #%(first)d-%(last)d?

en: Delete Rule
pl: Usuń regułę

en: False
pl: Fałsz

en: True
pl: Prawda

en: Field
pl: Pole

en: Value
pl: Wartość

en: Prefix
pl: Przedrostek

en: Presets
pl: Zapisane ustawienia

en: Select catalog preset to load
pl: Wybierz zestaw do wczytania

en: Save current catalog settings as preset
pl: Zapisz bieżące ustawienia jako zestaw

en: Save
pl: Zapisz

en: Delete current preset
pl: Usuń bieżący zestaw ustawień

en: Delete
pl: Usuń

en: Enabled sections will be included in the generated catalog.
pl: Niezablokowane sekcje zostaną włączone do katalogu.

en: Included sections
pl: Włączone sekcje

en: List of books, sorted by Author
pl: Lista książek posortowana wg autora

en: &Authors
pl: &Autorzy

en: List of books, sorted by Title
pl: Lista książek posortowana wg tytułu

en: &Titles
pl: &Tytuły

en: List of series books, sorted by Series
pl: Posortowana lista cykli książek

en: &Series
pl: &Serie

en: List of books, sorted by genre
pl: Lista książek posortowana wg rodzajów

en: &Genres
pl: &Rodzaje

en: Field containing genres
pl: Pole zawierające rodzaj

en: List of books, sorted by date added to calibre
pl: Lista książek posortowana wg daty dodania do calibre

en: &Recently added
pl: Ostatnio dodane

en: Individual descriptions of books with cover thumbs, sorted by author
pl: Opisy poszczególnych książek z miniaturami okładek, posortowane wg autora

en: &Descriptions
pl: &Opisy

en: The first matching prefix rule applies a prefix to book listings in the generated catalog.
pl: Pierwsza pasujące reguła dodaje przedrostek do list w tworzonym katalogu.

en: Prefixes
pl: Przedrostki

en: Books matching any of the exclusion rules will be excluded from the generated catalog.
pl: Książki pasujące do którejkolwiek z reguł wykluczających nie zostaną włączone do katalogu.

en: Excluded books
pl: Wykluczone książki

en: A regular expression describing genres to be excluded from the generated catalog. Genres are derived from the tags applied to your books.
    The default pattern \[.+\]|\+ excludes tags of the form [tag], e.g., [Test book], and '+', the default tag for a read book.
pl: Wyrażenie regularne opisujące rodzaje, które zostaną wyłączone z tworzonego katalogu. Rodzaje są tworzone z etykiet przypisanych do książki.
    Domyślny wzorzec \[.+\]|\+ wyklucza etykiety w postaci [etykieta], tj.  [Test book], i '+', domyślną etykietę dla przeczytanej książki.

en: Excluded genres
pl: Wykluczone rodzaje

en: Genres to &exclude (regex):
pl: Rodzaje do &wykluczenia (regex):

en: Reset to default
pl: Przywróć domyślne

en: Results of regex:
pl: Wynik wyrażenia:

en: Tags that will be excluded as genres
pl: Etykiety, które zostaną wykluczone jako rodzaje

en: Other options
pl: Inne opcje

en: Custom column containing additional content to be merged with comments metadata in the descriptions section.
pl: Niestandardowa kolumna zawierająca dodatkową treść do scalenia z metadanymi komentarzy w sekcji opisów.

en: Merge additional content before comments in descriptions section.
pl: Scal dodatkową treść przed komentarzami w sekcji opisów.

en: &Before
pl: &Przed

en: Merge additional content after comments in descriptions section.
pl: Scal dodatkową treść po komentarzach w sekcji opisów.

en: &After
pl: P&o

en: Separate comments metadata and additional content with a horizontal rule in the descriptions section.
pl: Oddziel metadane komentarzy i dodatkowe treści za pomocą poziomej reguły w sekcji opisów.

en: Include &separator
pl: Włącz &separator

en: &Merge with comments:
pl: &Scal z komentarzem:

en: Catalog cover:
pl: Okładka katalogu:

en: Generate new cover
pl: Wygeneruj nową okładkę

en: Use existing cover
pl: Użyj istniejącej okładki

en: E&xtra Description note:
pl: Dodatkowy opis:

en: Custom column source for text to include in Descriptions section.
pl: Własna kolumna użytkownika służąca za źródło tekstu włączanego do sekcji opisu.

en: &Thumb width:
pl: Szerokość miniaturki:

en: Size hint for cover thumbnails included in Descriptions section.
pl: Podpowiedź wymiarów miniatur okładek w sekcji Opis.

en:  inch
pl:  cal

en: Author cross-references:
pl: Odsyłacze do autorów:

en: For books with multiple authors, list each author separately
pl: Dla prac zbiorowych wypisz każdego autora oddzielnie

en: Tab template for catalog.ui
pl: Szablon tabulacji dla catalog.ui

en: Toggle
pl: Przełącz

en: Main window layout
pl: Układ okna głównego

en: Tag browser
pl: Przeglądarka etykiet

en: Cover browser
pl: Przeglądarka okładek

en: Toggle layout between wide and narrow
pl: Przełączanie układu między szerokim i wąskim

en: Bold
pl: Pogrubienie

en: Italic
pl: Kursywa

en: Underline
pl: Podkreślenie

en: Strikethrough
pl: Przekreślenie

en: Superscript
pl: Indeks górny

en: Subscript
pl: Indeks dolny

en: Ordered list
pl: Lista uporządkowana

en: Unordered list
pl: Lista nieuporządkowana

en: Align left
pl: Wyrównaj do lewej

en: Align center
pl: Wyśrodkuj

en: Align right
pl: Wyrównaj do prawej

en: Align justified
pl: Wyjustuj

en: Undo
pl: Cofnij

en: Redo
pl: Ponów

en: Remove formatting
pl: Usuń formatowanie

en: Paste and match style
pl: Wklej i dopasuj styl

en: Cut
pl: Wytnij

en: Increase indentation
pl: Zwiększ wcięcie

en: Decrease indentation
pl: Zmniejsz wcięcie

en: Foreground color
pl: Kolor tekstu

en: Background color
pl: Kolor tła

en: Insert link
pl: Wstaw łącze

en: Insert link or image
pl: Wstaw obraz lub odsyłacz

en: Insert image
pl: Wstaw obraz

en: Insert separator
pl: Wstaw separator

en: Clear
pl: Wyczyść

en: Upper case
pl: Wielkie litery

en: Lower case
pl: Małe litery

en: Swap case
pl: Zamień wielkość liter

en: Title case
pl: Wielkość liter jak w tytule

en: Style text block
pl: Zastosuj styl do bloku tekstu

en: Style the selected text block
pl: Zastosuj styl do wybranego bloku tekstu

en: Heading {0}
pl: Nagłówek {0}

en: Normal
pl: Normalny

en: Blockquote
pl: Blok cytatu

en: Download images
pl: Pobierz obrazy

en: Download all remote images in the pasted content?
pl: Czy pobrać wszystkie zewnętrzne obrazy z wklejonej zawartości?

en: Downloading images...
pl: Pobieranie obrazów...

en: Downloading {}...
pl: Pobieranie {}...

en: Could not download {0} with error:
pl: Nie można pobrać {0} z błędem:

en: Failed to download some images
pl: Nie udało się pobrać niektórych obrazów

en: Some images could not be downloaded, click "Show details" to see which ones
pl: Niektóre obrazy nie mogły zostać pobrane, kliknij "Pokaż szczegóły", aby zobaczyć, które z nich

en: Choose foreground color
pl: Wybierz kolor tekstu

en: Choose background color
pl: Wybierz kolor tła

en: Choose image
pl: Wybierz obraz

en: Invalid URL
pl: Nieprawidłowy URL

en: The URL %r is invalid
pl: Adres URL %r jest nieprawidłowy

en: Remote images not supported
pl: Zdalne obrazy nie są obsługiwane

en: You must download the image to your computer, URLs pointing to remote images are not supported.
pl: Musisz pobrać obraz ze swojego komputera, adresy URL wskazujące na zdalne obrazy nie są obsługiwane.

en: Create link
pl: Utwórz odnośnik

en: &File
pl: &Plik

en: Images
pl: Obrazy

en: Choose file
pl: Wybierz plik

en: &Data file
pl: Plik &Data

en: A relative link to a data file associated with this book
pl: Odnośnik względny do pliku danych powiązanego z tą książką

en: Choose folder
pl: Wybierz folder

en: Enter a URL. If you check the "Treat the URL as an image" box then the URL will be added as an image reference instead of as a link. You can also choose to create a link to a file on your computer. Note that if you create a link to a file on your computer, it will stop working if the file is moved.
pl: Podaj URL. Jeśli zaznaczysz opcję „Traktuj URL jako obrazek” to zostanie on dodany jako adres obrazka, a nie odsyłacz. Możesz również stworzyć lokalny odsyłacz do pliku na twoim komputerze. Należy jednak pamiętać, że przestanie on działać, jeśli plik zostanie przeniesiony.

en: Enter &URL:
pl: Podaj URL:

en: Treat the URL as an &image
pl: Traktuj URL jako obrazek

en: Enter &name (optional):
pl: Podaj nazwę (opcjonalnie):

en: Choose a file on your computer:
pl: Wybierz plik na dysku:

en: Shrink image to fit within:
pl: Zmniejsz obraz, aby pasował do zawartości:

en: &Width:
pl: &Szer:

en: &Height:
pl: &Wysokość:

en: Enter new size for image
pl: Wprowadź nowy rozmiar obrazu

en: Image...
pl: Obraz...

en: Change size
pl: Zmiana rozmiaru

en: Float to the left
pl: Zawieś po lewej

en: Inline with text
pl: W linii z tekstem

en: Float to the right
pl: Zawieś po prawej

en: Remove this image
pl: Usuń ten obraz

en: Open link
pl: Przejdź do adresu

en: Fonts
pl: Czcionki

en: Change case
pl: Zmień wielkość liter

en: %s toolbars
pl: %s paski narzędzi

en: Hide
pl: Ukryj

en: Show
pl: Pokaż

en: Smarten punctuation
pl: Inteligentna interpunkcja

en: &Normal view
pl: Widok &normalny

en: &HTML source
pl: Źródło &HTML

en: AZW3 output
pl: Wyjściowy AZW3

en: Do not add &Table of Contents to book
pl: Nie dodawaj spisu &treści do książki

en: &Title for Table of Contents:
pl: &Tytuł dla spisu treści:

en: Put generated Table of Contents at &start of book instead of end
pl: Umieść wygenerowany spis treści na początku, a nie na końcu książki

en: Use author &sort for author
pl: Użyj pola author &sort jako autora

en: Disable &compression of the file contents
pl: Wyłącz &kompresję zawartości pliku

en: Enable &sharing of book content via Facebook, etc. WARNING: Disables last read syncing
pl: Włącz udo&stępnianie zawartości książki przez Facebook itp. UWAGA: wyłącza synchronizację pozycji ostatniego czytania

en: For settings that cannot be specified in this dialog, use the values saved in a previous conversion (if they exist) instead of using the defaults specified in the Preferences
pl: Dla ustawień, które nie mogą być określone w tym oknie, użyj wartości zapisanych przy poprzedniej konwersji (jeśli istnieją) zamiast używać domyślnych wartości z Ustawień

en: None of the selected books have saved conversion settings.
pl: Żadna z zaznaczonych książek nie ma zapisanych ustawień konwersji.

en: Bulk convert one book
pl: Konwertuj zbiorczo jedną książkę

en: Bulk convert {} books
pl: Konwertuj zbiorczo {} książek

en: Comic input
pl: Komiks wejściowy

en: input
pl: źródłowy

en: &Number of colors:
pl: &Liczba kolorów:

en: off
pl: wyłączona

en: Disable &normalize
pl: Wyłącz &normalizację

en: Keep &aspect ratio
pl: Zachowaj &proporcje

en: Disable &sharpening
pl: Wyłącz wyo&strzanie

en: Disable &trimming
pl: Wyłącz &przycinanie

en: &Wide
pl: &Szeroki

en: &Landscape
pl: &Pozioma

en: &Right to left
pl: Od &prawej do lewej

en: Don't so&rt
pl: Nie sor&tuj

en: De&speckle
pl: &Odplamiacz

en: &Disable comic processing
pl: &Wyłącz przetwarzanie komiksów

en: &Output format:
pl: Format w&yjściowy:

en: Disable conversion of images to &black and white
pl: Wyłącz konwersję obrazów na &czarno-białe

en: Override image &size:
pl: Nadpisz &rozmiar obrazu:

en: Don't add links to &pages to the Table of Contents for CBC files
pl: Nie dodawaj odnośników do &stron w spisie treści dla plików CBC

en: Debug
pl: Debugowanie

en: Debug the conversion process.
pl: Debuguj proces konwersji.

en: Choose debug folder
pl: Wybierz folder debugowania

en: Invalid debug folder
pl: Nieprawidłowy folder debugowania

en: Failed to create debug folder
pl: Nie udało się utworzyć folderu debugowania

en: Choose a folder to put the debug output into. If you specify a folder, calibre will place a lot of debug output into it. This will be useful in understanding the conversion process and figuring out the correct values for conversion parameters like Table of Contents and Chapter detection.
pl: Wybierz folder, w którym chcesz umieścić dane wyjściowe debugowania. Jeśli określisz folder, calibre umieści w nim dużo danych debugowania. Będzie to przydatne w zrozumieniu procesu konwersji i ustaleniu prawidłowych wartości parametrów konwersji, takich jak spis treści i wykrywanie rozdziałów.

en: The debug process outputs the intermediate HTML generated at various stages of the conversion process. This HTML can sometimes serve as a good starting point for hand editing a conversion.
pl: Proces debugowania generuje średnio zaawansowany HTML w różnych stadiach procesu konwersji. Ten HTML może posłużyć do ręcznego edytowania konwersji.

en: DOCX input
pl: Źródłowy DOCX

en: Do not try to autodetect a &cover from images in the document
pl: Nie wykrywaj automatycznie obrazów mogących służyć za &okładkę

en: Do not add a page break after every &endnote
pl: Nie dodawaj podziału strony po każdym &przypisie końcowym

en: Render &superscripts and subscripts so that they do not affect the line height
pl: Renderuj indeksy górne i dolne, aby nie wpływały na wysokość linii

en: DOCX output
pl: Wyjściowy DOCX

en: Paper si&ze:
pl: Ro&zmiar papieru:

en: &Custom size:
pl: Niestandardowy rozmiar:

en: Page &bottom margin
pl: &Dolny margines strony

en: Page &left margin
pl: &Lewy margines strony

en: Page &right margin
pl: &Prawy margines strony

en: Page &top margin
pl: &Górny margines strony

en: Do not insert the &Table of Contents as a page at the start of the document
pl: Nie wstawiaj &spisu treści jako strony na początku książki

en: Do not insert &cover as image at start of document
pl: Nie wstawiaj &okładki jako obrazka na początku dokumentu

en: Preserve the aspect ratio of the image inserted as cover
pl: Zachowaj proporcje rozmiaru obrazu okładki

en: EPUB output
pl: Wyjściowy EPUB

en: EP&UB version:
pl: Wersja EP&UB:

en: No default &cover
pl: Brak domyślnej &okładki

en: Insert inline &Table of Contents
pl: Wstaw zintegrowany spis &treści

en: Split files &larger than:
pl: &Dziel pliki większe niż:

en: No &SVG cover
pl: Wyłącz okładkę &SVG

en: &Flatten EPUB file structure
pl: &Usuń strukturę pliku EPUB

en: &Title for inserted ToC:
pl: &Tytuł wstawianego spisu treści:

en: Put inserted Table of Contents at the &end of the book
pl: Umieść wstawiany spis treści na końcu książki

en: Preserve cover &aspect ratio
pl: Zachowaj &proporcje rozmiaru okładki

en: Do not &split on page breaks
pl: Nie &dziel przy znaku przełamania strony

en: Shrink &images larger than:
pl: Zmniejsz &obrazy większe niż:

en: FB2 input
pl: Źródłowy FB2

en: Do not insert a &Table of Contents at the beginning of the book
pl: Nie wstawiaj spisu treści na początku książki

en: FB2 output
pl: Wyjściowy FB2

en: &Sectionize:
pl: Podziel na &sekcje:

en: &Genre:
pl: &Gatunek:

en: Font rescaling wizard
pl: Kreator skalowania czcionek

en: <p>This wizard will help you choose an appropriate font size key for your needs. Just enter the base font size of the input document and then enter an input font size. The wizard will display what font size it will be mapped to, by the font rescaling algorithm. You can adjust the algorithm by adjusting the output base font size and font key below. When you find values suitable for you, click OK.</p>
    <p>By default, if the output base font size is zero and/or no font size key is specified, calibre will use the values from the current Output profile. </p>
    <p>See the <a href="%s">User Manual</a> for an explanation of how font size rescaling works.</p>
pl: <p>Ten kreator pomoże Ci wybrać odpowiedni klucz rozmiaru czcionki do Twoich potrzeb. Po prostu wprowadź podstawowy rozmiar czcionki dokumentu wejściowego, a następnie wprowadź rozmiar czcionki wejściowej. Kreator wyświetli, do jakiego rozmiaru czcionki zostanie zmapowany algorytm przeskalowania czcionki. Algorytm można dostosować, dostosowując poniżej podstawowy rozmiar czcionki wyjściowej i klucz czcionki. Gdy znajdziesz odpowiednie dla siebie wartości, kliknij OK.</p>
    <p>Domyślnie, jeśli podstawowy rozmiar czcionki wyjściowej wynosi zero i/lub nie określono klucza rozmiaru czcionki, calibre użyje wartości z bieżącego profilu wyjściowego. </p>
    <p>Zobacz <a href="%s">Podręcznik użytkownika</a>, aby dowiedzieć się, jak działa skalowanie rozmiaru czcionki.</p>

en: &Output document
pl: Dokument w&yjściowy

en: &Base font size:
pl: &Główny rozmiar czcionki:

en: Font size &key:
pl: &Klucz rozmiaru czcionki:

en:  pt
pl:  pkt

en: Use &default values
pl: Użyj &domyślnych wartości

en: &Input document
pl: Dokument ź&ródłowy

en: &Font size:
pl: &Rozmiar czcionki:

en:  will map to size:
pl:  będzie odpowiadać rozmiarowi:

en: 0.0 pt
pl: 0,0 pkt

en: Heuristic
    processing
pl: Przetwarzanie
    heurystyczne

en: Modify the document text and structure using common patterns.
pl: Podstawowe parametry modyfikacji tekstu i struktury książki.

en: <b>Heuristic processing</b> means that calibre will scan your book for common patterns and fix them. As the name implies, this involves guesswork, which means that it could end up worsening the result of a conversion, if calibre guesses wrong. Therefore, it is disabled by default. Often, if a conversion does not turn out as you expect, turning on heuristics can improve matters. Read more about the various heuristic processing options in the <a href="%s">User Manual</a>.
pl: <br>Przetwarzanie heurystyczne</b> oznacza, że calibre wyszuka często spotykane sekwencje i spróbuje je dostosować do aktualnych potrzeb. Takie działanie zakłada pewien margines błędu, co może spowodować, że konwersja będzie gorszej jakości. Dlatego też opcja ta jest domyślnie wyłączona. Jeżeli wynik konwersji bez tej opcji cię nie zadowala spróbuj ją włączyć - może się okazać, że to poprawi sytuację. Więcej o przetwarzaniu heurystycznym znajdziesz w <a href="%s">podręczniku użytkownika</a>.

en: Enable &heuristic processing
pl: Włącz przetwarzanie &heurystyczne

en: Heuristic processing
pl: Przetwarzanie heurystyczne

en: Unwrap lines
pl: Rozwijaj wiersze

en: Line &un-wrap factor:
pl: Współczynnik &rozwijania wierszy:

en: Detect and markup unformatted chapter headings and sub headings
pl: Wykryj i oznacz niesformatowane tytuły i podtytuły rozdziałów

en: Renumber sequences of <h1> or <h2> tags to prevent splitting
pl: Zmień numerację sekwencji znaczników <h1> lub <h2>, aby zapobiec dzieleniu

en: Delete blank lines between paragraphs
pl: Usuń puste wiersze między akapitami

en: Ensure scene breaks are consistently formatted
pl: Dopilnuj, aby przerywniki były spójnie sformatowane

en: Replace soft scene &breaks:
pl: Zamień przerywniki:

en: Remove unnecessary hyphens
pl: Usuń niepotrzebne łączniki

en: Italicize common words and patterns
pl: Sformatuj kursywą powszechne słowa i wzorce

en: Replace entity indents with CSS indents
pl: Zastąp wcięcia znakowe wcięciami CSS

en: HTMLZ output
pl: Wyjściowy HTMLZ

en: How to handle &CSS
pl: Jak potraktować &CSS

en: How to handle class &based CSS
pl: Jak potraktować CSS &bazujące na klasach

en: Use book &title as the filename for the HTML file inside the archive
pl: Użyj tytułu książki jako nazwy pliku HTML wewnątrz archiwum

en: KEPUB output
pl: Dane wyjściowe KEPUB

en: Enable/disable &hyphenation for this book
pl: Włączanie/wyłączanie &dzielenia wyrazów dla tej książki

en: &Prevent all hyphenation
pl: &Zapobieganie dzieleniu wyrazów

en: Hyphenation: &minimum word length:
pl: Dzielenie wyrazów: &minimalna długość słowa:

en: Hyphenation: minimum characters &before:
pl: Dzielenie wyrazów: minimalna liczba znaków &przed:

en: Hyphenation: minimum characters &after:
pl: Dzielenie wyrazów: minimalna liczba znaków &po:

en: Hyphenation: &limit lines:
pl: Dzielenie wyrazów: &limit wierszy:

en: Prefer improved text &justification to proper highlighting
pl: Preferuj ulepszone justowanie tekstu dla właściwego wyróżnienia

en: Control the look and feel of the output.
pl: Kontroluj wygląd i działanie danych wyjściowych.

en: Original
pl: Oryginalne

en: Left align
pl: Wyrównanie do lewej

en: Justify text
pl: Wyjustowanie tekstu

en: Base font si&ze:
pl: Główny &rozmiar czcionki:

en: Wizard to help you choose an appropriate font size key
pl: Kreator, który pomoże ci wybrać odpowiedni klucz rozmiaru czcionki

en: Minim&um line height:
pl: Min&imalna wysokość wiersza:

en: L&ine height:
pl: Wysokość &wiersza:

en: Embed font fami&ly:
pl: &Osadź czcionkę:

en: &Embed all fonts in document
pl: &Osadź wszystkie czcionki w dokumencie

en: &Subset all embedded fonts
pl: Zredukuj wszystkie osadzone czcionki

en: E&xpand CSS
pl: Rozwiń CSS

en: Keep &ligatures
pl: Zachowaj &ligatury

en: &Disable font size rescaling
pl: Nie &skaluj rozmiaru czcionek

en: &Fonts
pl: &Czcionki

en: Text &justification:
pl: Wyrównanie tekstu:

en: &Unsmarten punctuation
pl: Popraw interpunkcję

en: &Transliterate Unicode characters to ASCII
pl: Transliteracja znaków Unicode do ASCII

en: I&nput character encoding:
pl: &Kodowanie znaków w pliku źródłowym:

en: T&ext
pl: T&ekst

en: I&ndent size:
pl: &Rozmiar wcięcia:

en: <p>When calibre removes inter paragraph spacing, it automatically sets a paragraph indent, to ensure that paragraphs can be easily distinguished. This option controls the width of that indent.
pl: <p>Gdy calibre usuwa odstępy pomiędzy akapitami, to automatycznie ustawia wcięcie akapitu, aby zapewnić łatwe wyróżnienie akapitów. Ta opcja kontroluje głębokość tego wcięcia.

en: No change
pl: Bez zmian

en: &Line size:
pl: &Wysokość wiersza:

en: Remove &spacing between paragraphs
pl: Usuń &odstępy pomiędzy akapitami

en: Insert &blank line between paragraphs
pl: Dodaj pusty wiersz między &akapitami

en: &Linearize tables
pl: &Przekształcaj tabele na tekst

en: &Layout
pl: &Układ

en: E&xtra CSS
pl: &Dodatkowe CSS

en: Filter style information
pl: Filtruj style

en: Select what style information you want completely removed:
pl: Wybierz elementy stylów, które chcesz całkowicie usunąć:

en: Removes the font-family CSS property
pl: Usuwa właściwość font-family z arkusza stylów

en: Removes the margin CSS properties. Note that page margins are not affected by this setting.
pl: Usuwa właściwość margin. Opcja ta nie ma wpływu na wielkość marginesu strony.

en: &Margins
pl: &Marginesy

en: Removes the padding CSS properties
pl: Usuwa właściwość padding z arkusza stylów

en: &Padding
pl: Odstę&py

en: Convert floating images/text into static images/text
pl: Zamienia pływające elementy (tekst/obrazy) w statyczne

en: F&loats
pl: Pływające elementy

en: Removes foreground and background colors
pl: Usuwa oznaczenie kolorów tła i tekstu

en: &Colors
pl: &Kolory

en: Other CSS Propert&ies:
pl: &Inne właściwości CSS:

en: Comma separated list of CSS properties to remove. For example: display, color, font-family
pl: Oddzielana przecinkami lista właściwości, które mają być usunięte. Przykład: display, color, font-family

en: &Styling
pl: O&stylowanie

en: &Transform styles
pl: &Transformuj style

en: Transform &HTML
pl: Przekształć &HTML

en: LRF output
pl: Wyjściowy LRF

en: Enable &auto-rotation of wide images
pl: Włącz &automatyczne obracanie szerokich obrazów

en: Render &tables as images
pl: Przekształć &tabele na grafikę

en: Add &header
pl: Dodaj &nagłówek

en: Header &format:
pl: &Format nagłówka:

en: &Embed fonts
pl: &Osadzone czcionki

en: &Serif font family:
pl: Rodzina czcionek &szeryfowych:

en: S&ans-serif font family:
pl: Rodzina czcionek &bezszeryfowych:

en: &Monospace font family:
pl: Rodzina czcionek o s&tałej szerokości:

en: Header &separation:
pl: &Oddzielenie nagłówka:

en: Text size multiplier for text in rendered tables:
pl: Mnożnik rozmiaru dla tekstu w przekształcanych tabelach:

en: &Wordspace:
pl: &Odstęp między słowami:

en: Minimum para. &indent:
pl: Minimalne wcięcie akapitu:

en: Metadata
pl: Metadane

en: Set the metadata. The output file will contain as much of this metadata as possible.
pl: Ustaw metadane. Plik wyjściowy będzie zawierał tyle metadanych ile tylko możliwe.

en: This book has no cover
pl: Ta książka nie ma okładki

en: Choose cover for
pl: Wybierz okładkę dla

en: Cannot read
pl: Nie można odczytać

en: You do not have permission to read the file:
pl: Nie masz uprawnień do odczytu pliku:

en: Error reading file
pl: Błąd przy odczycie pliku

en: <p>There was an error reading from file: <br /><b>
pl: <p>Wystąpił błąd podczas odczytu z pliku: <br /><b>

en:  is not a valid picture
pl:  nie jest poprawnym formatem grafiki

en: Failed to change on disk location of this book's files.
pl: Nie udało się zmienić lokalizacji plików tej książki na dysku.

en: Book cover
pl: Okładka książki

en: Change &cover image:
pl: Zmień obraz &okładki:

en: Browse for an image to use as the cover of this book.
pl: Wybierz obraz, który będzie użyty jako okładka tej książki.

en: Use cover from &source file
pl: Użyj okładki z pliku ź&ródłowego

en: &Title:
pl: &Tytuł:

en: Change the title of this book
pl: Zmień tytuł tej książki

en: &Author(s):
pl: &Autor(rzy):

en: Author so&rt:
pl: So&rtowanie Autorów:

en: Change the author(s) of this book. Multiple authors should be separated by a comma
pl: Zmień autora(-ów) tej książki. Jeśli autorów jest wielu to nazwiska powinny być oddzielone przecinkami

en: &Publisher:
pl: &Wydawca:

en: Ta&gs:
pl: Ety&kiety:

en: Tags categorize the book. This is particularly useful while searching. <br><br>They can be any words or phrases, separated by commas.
pl: Etykiety opisują książkę. Jest to szczególnie przydatne przy wyszukiwaniu.
    
    Etykiety mogą być dowolnymi słowami lub frazami, oddzielonymi przecinkami.

en: &Series:
pl: &Cykl:

en: List of known series. You can add new series.
pl: Lista znanych cykli. Możesz dodać nowe cykle.

en: Book
pl: Książka

en: MOBI output
pl: Wyjściowy MOBI

en: Ignore &margins
pl: Nie uwzględniaj &marginesów

en: Do not convert all images to &JPEG (may result in images not working in older viewers)
pl: Nie konwertuj obrazów do &JPEG (może powodować problemy z ich wyświetlaniem w starszych wersjach podglądu)

en: Kindle options
pl: Opcje Kindle

en: MOBI file &type:
pl: &Typ pliku MOBI:

en: <b>WARNING:</b> Various Kindle devices have trouble displaying the new or both MOBI filetypes. If you wish to use the new format on your device, convert to AZW3 instead of MOBI.
pl: <b>UWAGA</b> Niektóre urządzenia Kindle nie obsługują nowych formatów MOBI. Jeśli chcesz użyć nowych formatów, przekonwertuj książkę na format AZW3 zamiast na MOBI.

en: Personal Doc tag:
pl: Etykieta dla osobistego dokumentu:

en: Default profile
pl: Profil domyślny

en: unlimited
pl: bez ograniczeń

en: %(width)d x %(height)d pixels
pl: %(width)d x %(height)d pikseli

en: Screen size: %s
pl: Wymiary ekranu: %s

en: Page setup
pl: Ustawienia strony

en: &Output profile:
pl: Profil &wyjściowy:

en: Profile description
pl: Opis profilu

en: &Input profile:
pl: Profil źródłowy:

en: Margins
pl: Marginesy

en: &Left:
pl: &Lewy:

en: Unchanged
pl: Niezmienione

en: &Top:
pl: &Górny:

en: &Right:
pl: &Prawy:

en: &Bottom:
pl: &Dolny:

en: PDB output
pl: Wyjściowy PDB

en: Output &encoding:
pl: &Kodowanie formatu wyjściowego:

en: &Inline TOC
pl: Osadzony spis treści

en: PDF input
pl: Źródłowy PDF

en: Remove headers at &top of page by:
pl: Usuń nagłówki na &górze strony przez:

en: Automatically
pl: Automatycznie

en:  px
pl:  piks

en: Regular expression to remove &header at top of page:
pl: Wyrażenie regularne usuwające &nagłówek u góry strony:

en: No &images
pl: Brak &obrazów

en: Regular expression to remove &footer at bottom of page:
pl: Wyrażenie regularne usuwające &stopkę na dole strony:

en: Remove footers at &bottom of page by:
pl: Usuń stopki na &dole strony przez:

en: PDF &engine:
pl: &Silnik PDF:

en: Line &un-wrapping factor:
pl: Współczynnik &rozwijania wierszy:

en: PDF output
pl: Wyjściowy PDF

en: Use page margins from the &document being converted
pl: Użyj marginesów strony z konwertowanego dokumentu

en: &Use the paper size set in output profile
pl: &Nadpisz rozmiar papieru ustawiony w profilu wyjściowym

en: &Paper size:
pl: Rozmiar &papieru:

en: &Unit:
pl: &Jednostka:

en: Preserve &aspect ratio of cover
pl: Zachowaj &proporcje rozmiaru okładki

en: Add page &numbers to the bottom of every page
pl: Dodaj &paginację na dole każdej strony

en: Add a printable &Table of Contents at the end
pl: Dodaj spis &treści z numerami stron na końcu

en: &Title for ToC:
pl: &Tytuł spisu treści:

en: Serif famil&y:
pl: Rodzina czcionek szer&yfowych:

en: Sans fami&ly:
pl: Rodzina czc&ionek bezszeryfowych:

en: &Monospace family:
pl: Rodzina czcionek o s&tałej szerokości:

en: S&tandard font:
pl: Czcionka pods&tawowa:

en: Default font si&ze:
pl: Domyślny ro&zmiar czcionki:

en: Monospace &font size:
pl: &Rozmiar czcionki o stałej szerokości:

en: Page &number map:
pl: Mapa numerów stron:

en: Page  margins
pl: Marginesy strony

en: Page headers and footers
pl: Nagłówki i stopki strony

en: You can insert headers and footers into every page of the produced PDF file by using header and footer templates. For examples, see the <a href="%s">documentation</a>.
pl: Możesz dodać nagłówki i stopki do każdej strony tworzonego dokumentu PDF przy użyciu szablonów. Przykłady znajdziesz w <a href="%s">dokumentacji</a>.

en: &Header template:
pl: Szablon &nagłówka:

en: &Footer template:
pl: Szablon &stopki:

en: &Break long words at the end of lines
pl: Przełamuj długie słowa na końcach wersów

en: Odd/even &offset:
pl: Nieparzyste/parzyste przesunięcie:

en: Discard book &cover
pl: Wyrzucić &okładkę książki

en: PMLZ output
pl: Wyjściowy PMLZ

en: Do not &reduce image size and depth
pl: Nie zmniejszaj &rozmiaru i głębi kolorów obrazu

en: RB output
pl: Wyjściowy RB

en: No formats available
pl: Brak dostępnych formatów

en: Cannot build regex using the GUI builder without a book.
pl: Bez książki nie można utworzyć wyrażenia regularnego przy użyciu konstruktora.

en: Could not open file
pl: Nie można otworzyć pliku

en: Could not open the file, do you have it open in another program?
pl: Nie można otworzyć pliku, czy nie jest otwarty w innym programie?

en: Failed to generate markup for testing. Click "Show details" to learn more.
pl: Nie udało się wygenerować znaczników do testowania. Kliknij „Pokaż szczegóły”, aby dowiedzieć się więcej.

en: Failed to generate preview
pl: Nie udało się utworzyć podglądu

en: Open book
pl: Otwórz książkę

en: Click the "Open" button below to open a e-book to use for testing.
pl: Kliknij przycisk „Otwórz” poniżej, by otworzyć książkę do testowania.

en: Regex builder
pl: Konstruktor wyrażeń regularnych

en: Regex:
pl: Wyrażenie regularne:

en: &Test
pl: &Testuj

en: Occurrences:
pl: Liczba wystąpień:

en: Goto:
pl: Idź do:

en: &Previous
pl: &Poprzednia

en: &Next
pl: &Następna

en: Preview
pl: Podgląd

en: RTF input
pl: Źródłowy RTF

en: Ignore &WMF images in the RTF file
pl: Pomiń grafikę w formacie &WMF w plikach RTF

en: Search &
    replace
pl: Wyszukaj
    i zastąp

en: &Search regular expression:
pl: &Wyszukaj wyrażenie regularne:

en: Replacement text
pl: Tekst zastępujący

en: Search regular expression
pl: Wyszukaj wyrażenie regularne

en: Load calibre search-replace definitions file
pl: Załaduj plik definicji wyszukiwania i zamiany calibre

en: calibre search-replace definitions file
pl: plik definicji wyszukiwania/zamiany calibre

en: Failed to read
pl: Błąd odczytu

en: Failed to load patterns from %s, click "Show details" to learn more.
pl: Nieudane ładowanie wzoru z %s, naciśnij „Pokaż szczegóły”, by uzyskać więcej informacji.

en: Save calibre search-replace definitions file
pl: Zapisz plik definicji wyszukiwania i zamiany calibre

en: Unused search & replace definition
pl: Nieużywana definicja zastępowania

en: The search/replace definition being edited  has not been added to the list of definitions. Do you wish to continue with the conversion (the definition will not be used)?
pl: Edytowana definicja wyszukiwania / zamiany nie została dodana do listy definicji. Czy chcesz kontynuować konwersję (definicja nie będzie używana)?

en: Invalid regular expression
pl: Nieprawidłowe wyrażenie regularne

en: Invalid regular expression: %s
pl: Nieprawidłowe wyrażenie regularne: %s

en: The list of search/replace definitions that will be applied to this conversion.
pl: Lista definicji wyszukiwania/zastępowania, które zostaną zastosowane przy konwersji.

en: Edit search/replace definition
pl: Edycja definicji wyszukiwania/zastępowania

en: &Replacement text:
pl: &Zastępczy tekst:

en: Add the current expression to the list of expressions that will be applied
pl: Dodaj zaznaczone wyrażenie do listy wyrażeń, które zostaną zastosowane

en: &Add
pl: &Dodaj

en: Edit the currently selected expression
pl: Edytuj zaznaczone wyrażenie

en: Remove the currently selected expression
pl: Usuń zaznaczone wyrażenie

en: &Remove
pl: &Usuń

en: Load a list of expressions from a previously saved file
pl: Wczytaj listę wyrażeń z uprzednio zapisanego pliku

en: &Load
pl: Wczytaj

en: Save this list of expressions so that you can re-use it easily
pl: Zapisz listę wyrażeń, aby móc ich użyć ponownie

en: &Save
pl: &Zapisz

en: Move expression up.
pl: Przenieś wyrażenie w górę.

en: Move expression down.
pl: Przenieś wyrażenie w dół.

en: <p>Search and replace uses <i>regular expressions</i>. See the <a href="%s">regular expressions tutorial</a> to get started with regular expressions. Also clicking the wizard button below will allow you to test your regular expression against the current input document. When you are happy with an expression, click the Add button to add it to the list of expressions.
pl: <p>Przy wyszukiwaniu i zamianie są używane <i>wyrażenia regularne</i>. Więcej informacji na temat wyrażeń regularnych znajdziesz w <a href="%s">podręczniku wyrażeń regularnych</a>. Kliknięcie przycisku kreatora umożliwia przetestowanie wyrażenia regularnego na treści bieżącej książki. Jeśli efekt jest satysfakcjonujący, kliknij przycisk Dodaj, aby dodać wyrażenie do listy.

en: Restore &defaults
pl: Przywróć ustawienia &domyślne

en: &Input format:
pl: Format ź&ródłowy:

en: Use &saved conversion settings for individual books
pl: Użyj &zapisanych ustawień konwersji dla pojedynczych książek

en: Convert
pl: Konwertuj

en: SNB output
pl: Wyjściowy SNB

en: Hide &chapter name
pl: Ukryj tytuł &rozdziału

en: Don't indent the &first line for each paragraph
pl: Nie w&cinaj pierwszego wiersza każdego akapitu

en: Insert &empty line between paragraphs
pl: Wstaw &pusty wiersz między akapitami

en: Optimize for full-&screen mode
pl: Optymalizuj dla trybu pełnoekranowego

en: Structure
    detection
pl: Wykrywanie
    struktury

en: Fine tune the detection of chapter headings and other document structure.
pl: Dopasuj wykrywanie nagłówków rozdziałów i pozostałej struktury dokumentu.

en: Detect &chapters at (XPath expression):
pl: Wykryj &rozdziały w (wyrażenie XPath):

en: Insert &page breaks before (XPath expression):
pl: Wstawiaj znaczniki &końca strony przed (wyrażenie XPath):

en: Start &reading at (XPath expression):
pl: Zacznij &czytanie od (wyrażenie XPath):

en: Invalid XPath
pl: Nieprawidłowe wyrażenie XPath

en: The XPath expression %s is invalid.
pl: Wyrażenie XPath %s jest nieprawidłowe.

en: Chapter &mark:
pl: &Znacznik rozdziału:

en: The header and footer removal options have been replaced by the Search & replace options. Click the Search & replace category in the bar to the left to use these options. Leave the replace field blank and enter your header/footer removal regexps into the search field.
pl: Opcje usuwania nagłówka i stopki zostały zastąpione opcjami Wyszukaj i zastąp. Kliknij Wyszukaj i zastąp na pasku po lewej. Zostaw pole tekstu zastępującego puste i wpisz wyrażenia regularne pasujące do nagłówka/stopki w polu Wyszukaj wyrażenia regularne.

en: Insert &metadata as page at start of book
pl: Wstaw &metadane jako stronę na początku książki

en: Remove &fake margins
pl: Usuń &fałszywe marginesy

en: Remove first &image
pl: Usuń pierwszą &grafikę

en: Add &alt text to images
pl: Dodawanie tekst &alt do obrazów

en: Table of
    Contents
pl: Spis
    treści

en: Control the creation/conversion of the Table of Contents.
pl: Kontroluj tworzenie/konwersję spisu treści.

en: Level &1 TOC (XPath expression):
pl: Pierwszy poziom spisu treści (wyrażenie XPath):

en: Level &2 TOC (XPath expression):
pl: Drugi poziom spisu treści (wyrażenie XPath):

en: Level &3 TOC (XPath expression):
pl: Trzeci poziom spisu treści (wyrażenie XPath):

en: &Force use of auto-generated Table of Contents
pl: &Wymuś użycie wygenerowanego automatycznie spisu treści

en: Do not add &detected chapters to the Table of Contents
pl: Nie dodawaj &wykrytych rozdziałów do spisu treści

en: Number of &links to add to Table of Contents:
pl: Liczba &odsyłaczy do dodania do spisu treści:

en: TOC &filter:
pl: &Filtr spisu treści:

en: Chapter &threshold:
pl: &Próg liczby rozdziałów:

en: Allow &duplicate links when creating the Table of Contents
pl: Zezwól na powtarzające się pozycje przy tworzeniu spisu treści

en: <a href="%s">Help with using these options to generate a Table of Contents</a>
pl: <a href="%s">Opis opcji generowania spisu treści</a>

en: This option will cause calibre to popup the Table of Contents Editor tool,
     which will allow you to manually edit the Table of Contents, to fix any errors
     caused by automatic generation.
pl: Ta opcja wyświetli edytor spisu treści, który pozwala na ręczne poprawienie
    spisu treści oraz usunięcie błędów, powstałych w czasie automatycznego generowania go.

en: &Manually fine-tune the ToC after conversion is completed
pl: &Dopasuj ręcznie spis treści po zakończeniu konwersji

en: TXT input
pl: Źródłowy TXT

en: Structure
pl: Struktura

en: &Paragraph style:
pl: Styl &akapitu:

en: &Formatting style:
pl: Styl &formatowania:

en: Common
pl: Wspólne

en: Preserve &spaces
pl: Zachowaj od&stępy

en: Remove &indents at the beginning of lines
pl: Usuń wc&ięcia na początku wiersza

en: You can optionally enable various extensions to the base Markdown syntax, below.
pl: Możesz opcjonalnie włączyć różne rozszerzenia podstawowej składni markdown poniżej.

en: TXT output
pl: Wyjściowy TXT

en: Note that for images to be preserved, the formatting option above must be markdown or textile and also enable the setting to not remove image references.
pl: Należy pamiętać, że aby obrazy zostały zachowane, powyższa opcja formatowania musi być markdown lub tekstowa, a także włączyć ustawienie, aby nie usuwać odniesień do obrazów.

en: General
pl: Ogólne

en: &Line ending style:
pl: Styl zakończenia &wiersza:

en: &Formatting:
pl: &Formatowanie:

en: Plain
pl: Zwykłe

en: &Maximum line length:
pl: &Maksymalna długość wiersza:

en: Force maximum line &length
pl: Wymuś maksymalną &długość wiersza

en: Do not remove links (<a> tags) before processing
pl: Nie usuwaj odnośników (znaczników <a>) przed przetwarzaniem

en: Do not remove image &references before processing
pl: Nie usuwaj odnośników do ob&razów przed przetwarzaniem

en: Keep text &color, when possible
pl: Pozostaw &kolor tekstu, jeśli to możliwe

en: Note that images will not be preserved. For that, convert to TXTZ, with the Output format set to markdown.
pl: Należy pamiętać, że obrazy nie zostaną zachowane. W tym celu należy przekonwertować na TXTZ, z formatem wyjściowym ustawionym na markdown.

en: TXTZ output
pl: Wyjściowy TXTZ

en: Use a wizard to generate the XPath expression
pl: Użyj kreatora, aby wygenerować wyrażenie XPath

en: Match HTML &tags with tag name:
pl: Dopasuj znaczniki H&TML do nazw znaczników:

en: Having the &attribute:
pl: Zawierające &atrybut:

en: With &value:
pl: O &wartości:

en: (A regular expression)
pl: (wyrażenie regularne)

en: <p>For example, to match all h2 tags that have class="chapter", set tag to <i>h2</i>, attribute to <i>class</i> and value to <i>chapter</i>.</p><p>Leaving attribute blank will match any attribute and leaving value blank will match any value. Setting tag to * will match any tag.</p><p>To learn more advanced usage of XPath see the <a href="%s">XPath Tutorial</a>.
pl: <p>Na przykład aby odnaleźć wszystkie znaczniki h2, które mają atrybut class="chapter" wybierz z listy <i>h2</i>, jako atrybut podaj <i>class</i>, a w polu wartości wpisz <i>chapter</i></p><p>Puste pole atrybutu oznacza dopasowanie dowolnego atrybutu, a puste pole wartości spowoduje dopasowanie do dowolnej wartości. Gwiazdka w polu znacznika spowoduje odnalezienie dowolnego znacznika.</p><p>Więcej informacji na temat XPath znajdziesz w <a href="%s">podręczniku XPath</a>.

en: Browse by covers
pl: Przeglądaj okładki

en: Choose color
pl: Wybierz kolor

en: &Name:
pl: &Nazwa:

en: Color &1:
pl: Kolor &1:

en: Color &2:
pl: Kolor &2:

en: Contrast color &1 (mainly for text):
pl: Kontrastowy kolor &1 (głównie dla tekstu):

en: Contrast color &2 (mainly for text):
pl: Kontrastowy kolor &2 (głównie dla tekstu):

en: The color scheme name "%s" is invalid. It must start with a # and be at least two characters long.
pl: Nazwa schematu kolorów „%s” jest nieprawidłowa. Musi zaczynać się od # i mieć co najmniej dwa znaki.

en: A color scheme with the name "%s" already exists.
pl: Schemat kolorów o nazwie „%s” już istnieje.

en: When generating covers, a color scheme for the cover is chosen at random from the color schemes below. You can prevent an individual scheme from being selected by unchecking it. The preview on the right shows the currently selected color scheme.
pl: W czasie generowania okładek, schemat kolorów jest losowo wybierany spośród widocznych poniżej. Możesz wyłączyć z tego wyboru poszczególne schematy, odznaczając je. Podgląd po prawej pokazuje aktualnie wybrany schemat kolorów.

en: Choose a color scheme to be used for this generated cover.
pl: Wybierz schemat kolorów, który zostanie użyty przy tworzeniu okładki.

en: In normal cover generation, the color scheme is chosen at random from the list of color schemes below. You can prevent an individual color scheme from being chosen by unchecking it here.
pl: W czasie generowania okładek, schemat kolorów jest losowo wybierany z listy. Możesz wyłączyć z tego wyboru poszczególne schematy, odznaczając je.

en: &New color scheme
pl: &Nowy schemat kolorów

en: &Edit color scheme
pl: &Edytuj schemat kolorów

en: &Remove color scheme
pl: &Usuń schemat kolorów

en: &Styles
pl: &Style

en: When generating covers, a style for the cover is chosen at random from the styles below. You can prevent an individual style from being selected by unchecking it. The preview on the right shows the currently selected style.
pl: W czasie generowania okładek, styl okładki jest losowo wybierany z poniższej listy. Możesz wyłączyć z tego wyboru poszczególne style, odznaczając je. Podgląd po prawej pokazuje aktualnie wybrany styl.

en: Choose a style to be used for this generated cover.
pl: Wybierz styl, który zostanie użyty przy tworzeniu okładki.

en: In normal cover generation, the style is chosen at random from the list of styles below. You can prevent an individual style from being chosen by unchecking it here.
pl: W czasie generowania okładek, styl okładki jest losowo wybierany z poniższej listy. Możesz wyłączyć z tego wyboru poszczególne style, odznaczając je.

en: &Fonts and sizes
pl: &Czcionki i rozmiary czcionek

en: &Title font family:
pl: Krój czcionki w t&ytule:

en: &Title font size:
pl: Rozmiar czcionki w t&ytule:

en: &Subtitle font family:
pl: Rodzina czcionek &napisów:

en: &Subtitle font size:
pl: Rozmiar czcionki w &podtytule:

en: &Footer font family:
pl: Rodzina czcionek &stopki:

en: &Footer font size:
pl: &Rozmiar czcionki w stopce:

en: Cover &width:
pl: S&zerokość okładki:

en: Cover &height:
pl: &Wysokość okładki:

en: Note that the preview to the side is of fixed aspect ratio, so changing the cover width above will not have any effect. If you change the height, you should also change the width nevertheless as it will be used in actual cover generation.
pl: Zwróć uwagę, że podgląd zachowuje proporcje, więc zmiana szerokości okładki powyżej nie odniesie żadnego skutku. Jeśli zmienisz wysokość musisz również zmienić szerokość, tak, by pasowała do ostatecznie wygenerowanej okładki.

en: &Text
pl: &Tekst

en: The text on the generated cover is taken from the metadata of the book. This is controlled via templates. You can use the <b>, <i> and <br> tags in the templates for bold, italic and line breaks, respectively. The default templates use the title, series and authors. You can change them to use whatever metadata you like.
pl: Tekst na okładce jest pobierany z metadanych książki. Używane są przy tym szablony. Można używać znaczników <b>, <i> oraz <br> odpowiednio dla pogrubienia, pochylenia czcionki i przejścia do nowego wiersza. Domyślne szablony zawierają tytuł, cykl i autora. Możesz zamiast tego użyć dowolnych metadanych.

en: Change the &title template
pl: Zmień szablon tytułu

en: The title template
pl: Szablon tytułu

en: Change the &sub-title template
pl: Zmień szablon podtytułu

en: The sub-title template
pl: Szablon podtytułu

en: Change the &footer template
pl: Zmień szablon stopki

en: The footer template
pl: Szablon stopki

en: My Color Scheme
pl: Mój schemat kolorów

en: Cannot edit
pl: Nie można edytować

en: Cannot edit a builtin color scheme. Create a new color scheme instead.
pl: Nie można edytować wbudowanego schematu kolorów. Utwórz nowy schemat.

en: Cannot remove
pl: Nie można usunąć

en: Cannot remove a builtin color scheme.
pl: Nie można usunąć wbudowanego schematu kolorów.

en: A sample book
pl: Przykładowa książka

en: Author One
pl: Pierwszy autor

en: Author Two
pl: Drugi autor

en: A series of samples
pl: Seria próbek

en: Tag One
pl: Pierwsza etykieta

en: Tag Two
pl: Druga etykieta

en: Some publisher
pl: Przykładowy wydawca

en: Cover generation settings
pl: Ustawienia generowania okładek

en: Save these settings as the &defaults for future use
pl: Zapisz te ustawienia jako &domyślne na przyszłość

en: Save the current cover generation settings for later re-use
pl: Zapisz bieżące ustawienia generowania okładek do późniejszego wykorzystania

en: Load previously saved cover generation settings
pl: Załaduj wcześniej zapisane ustawienia generowania okładek

en: Save the current settings as the settings to use always instead of just this time. Remember that for styles and colors the actual style or color used is chosen at random from the list of checked styles/colors.
pl: Zapisz bieżące ustawienia jako domyślne zamiast użyć ich jednorazowo. Pamiętaj, że style i kolory są wybierane losowo z listy.

en: My cover style
pl: Mój styl okładki

en: Name for these settings
pl: Nazwa tych ustawień

en: Theme name:
pl: Nazwa motywu:

en: Create the rule below, the rule can be used to transform style properties
pl: Zdefiniuj poniżej regułę, która będzie używana do transformowania właściwości stylu

en: If the &property:
pl: Jeżeli &właściwość:

en: The name of a CSS property, for example: font-size
    Do not use shorthand properties, they will not work.
    For instance use margin-top, not margin.
pl: Nazwa właściwości CSS, na przykład: font-size
    Nie używaj skrótowych właściwości, nie będą działać
    Na przykład użyj marginesu, a nie marginesu.

en: The CSS property value
pl: Wartość właściwości CSS

en: Either a CSS length, such as 10pt or a unit less number. If a unit less number is used it will be compared with the CSS value using whatever unit the value has. Note that comparison automatically converts units, except for relative units like percentage or em, for which comparison fails if the units are different.
pl: Albo długość CSS, na przykład 10pt, albo liczba mniejsza od jednostki. Jeśli zostanie użyta liczba mniejsza niż jednostka, zostanie ona porównana z wartością CSS przy użyciu dowolnej jednostki, jaką ma wartość. Zauważ, że porównanie automatycznie konwertuje jednostki, z wyjątkiem jednostek względnych, takich jak procent lub em, dla których porównanie nie powiedzie się, jeśli jednostki są różne.

en: CSS properties to add to the rule that contains the matching style. You can specify more than one property, separated by semi-colons, for example: color:red; font-weight: bold
pl: Właściwości CSS, które należy dodać do reguły zawierającej pasujący styl. Możesz podać więcej niż jedną właściwość, oddzieloną średnikami, na przykład: color:red; font-weight: bold

en: A number
pl: Liczba

en: Edit rule
pl: Edytuj regułę

en: If the property <i>{property}</i> <b>{match_type}</b> <b>{query}</b><br>{action}
pl: Jeżeli właściwość <i>{property}</i> <b>{match_type}</b> <b>{query}</b><br>{action}

en: This rule is invalid, please remove it
pl: Ta reguła jest nieważna, proszę ją usunąć

en: You can specify rules to transform styles here. Click the "Add rule" button below to get started.
pl: Tu można określić reguły transformowania stylów. Kliknij przycisk „Dodaj regułę”, by zacząć.

en: Test style transform rules
pl: Testuj reguły transformowania stylów

en: Enter a CSS stylesheet below and click the "Test" button
pl: Wpisz arkusz stylów CSS poniżej i kliknij przycisk „Testuj”

en: Resulting stylesheet
pl: Wynikowy arkusz stylów

en: Edit style transform rules
pl: Edytuj reguły transformowania stylów

en: E&xport
pl: Eksportu&j

en: Export these rules to a file
pl: Eksportuj te reguły do pliku

en: &Import
pl: &Importuj

en: Import previously exported rules
pl: Importuj poprzednio eksportowane reguły

en: &Test rules
pl: &Testuj reguły

en: Save this ruleset for later re-use
pl: Zapisz ten zestaw reguł do późniejszego użytku

en: Load a previously saved ruleset
pl: Wczytaj uprzednio zapisane zestawy reguł

en: No rules
pl: Brak reguł

en: There are no rules to export
pl: Nie ma reguł do eksportowania

en: Choose file for exported rules
pl: Wybierz plik do eksportowania reguł

en: Choose file to import rules from
pl: Wybierz plik do importowania reguł

en:  index
pl:  indeks

en: Clear {0}
pl: Wyczyść {0}

en: Values changed
pl: Wartość została zmieniona

en: You have changed the values. In order to use this editor, you must either discard or apply these changes. Apply changes?
pl: Wartości pól zostały zmienione. Aby używać tego edytora musisz albo odrzucić zmiany, albo je zaakceptować. Zaakceptować zmiany?

en: Set {} to yes
pl: Ustaw {} na tak

en: Set {} to no
pl: Ustaw {} na nie

en: Clear {}
pl: Wyczyść {}

en: Undefined
pl: Niezdefiniowany

en: Today
pl: Dzisiaj

en: Exact time: {}
pl: Dokładny czas: {}

en: items
pl: pozycji

en: Open the Manage {} window
pl: Otwórz okno Zarządzania {}

en: Open the {0} editor. If Ctrl or Shift is pressed, open the Manage {0} window
pl: Otwórz edytor {0}. Jeśli wciśnięty jest klawisz Ctrl lub Shift, otwórz okno Zarządzania {0}

en: The enumeration "{0}" contains an invalid value that will be set to the default
pl: Lista "{0}" zawiera błędną wartość, która zostanie zmieniona na domyślną

en: Set {0} to No
pl: Ustaw {0} na Nie

en: Set {0} to Yes
pl: Ustaw {0} na Tak

en: Open Item editor
pl: Otwórz edytor elementów

en: Apply changes
pl: Zastosuj zmiany

en: Clear series
pl: Wyczyść cykl

en: Automatically number books
pl: Automatycznie numeruj książki

en: If not checked, the series number for the books will be set to 1. If checked, selected books will be automatically numbered, in the order you selected them. So if you selected Book A and then Book B, Book A will have series number 1 and Book B series number 2.
pl: Jeśli opcja nie jest zaznaczona, numer w cyklu dla książek zostanie ustawiony na 1. Jeśli zaznaczone, wybrane książki będą automatycznie numerowane w kolejności, w jakiej je wybrałeś. Jeśli więc wybierzesz Księgę A, a następnie Książkę B, Księga A będzie miała numer w cyklu 1, a Księga B - numer w cyklu 2.

en: Force numbers to start with
pl: Wymuś początek numeracji na

en: Series will normally be renumbered from the highest number in the database for that series. Checking this box will tell calibre to start numbering from the value in the box
pl: Serie zwykle będą numerowane na podstawie największej liczby w bazie danych dla tej serii. Zaznaczenie tego pola powie calibre, aby zaczął numerować od wartości w polu

en: The amount by which to increment the series number for successive books. Only applicable when using force series numbers.
pl: Kwota, o którą należy zwiększyć numer serii dla kolejnych książek. Ma zastosowanie tylko w przypadku używania numerów serii sił.

en: The enumeration "{0}" contains invalid values that will not appear in the list
pl: Lista "{0}" zawiera błędne wartości, które nie pojawią się na liście

en: Remove all tags
pl: Usuń wszystkie etykiety

en: tags to remove
pl: etykiety do usunięcia

en: You have entered values. In order to use this editor you must first discard them. Discard the values?
pl: Podałeś wartości. Aby korzystać z tego edytora, musisz je najpierw odrzucić. Odrzucić wartości?

en: No details available.
pl: Brak szczegółów.

en: Device no longer connected.
pl: Urządzenie zostało już odłączone.

en: Get device information
pl: Pobierz informacje o urządzeniu

en: Set library information
pl: Ustaw informacje o bibliotece

en: Get list of books on device
pl: Pobierz listę książek na urządzeniu

en: Prepare files for transfer from device
pl: Przygotowuję pliki do przesłania z urządzenia

en: Get annotations from device
pl: Pobierz adnotacje z urządzenia

en: Send metadata to device
pl: Prześlij metadane do urządzenia

en: Send collections to device
pl: Wyślij kolekcje do urządzenia

en: Upload one book to the device | Upload {} books to the device
pl[0]: Prześlij jedną książkę do urządzenia
pl[1]: Prześlij {} książki do urządzenia
pl[2]: Prześlij {} książek do urządzenia
pl[3]: Prześlij {} książek do urządzenia

en: Delete books from device
pl: Usuń książki z urządzenia

en: Download books from device
pl: Pobierz książki z urządzenia

en: View book on device
pl: Zobacz książki na urządzeniu

en: Set default send to device action
pl: Ustaw domyślne działanie przesyłania do urządzenia

en: Send to main memory
pl: Prześlij do pamięci głównej

en: Send to storage card A
pl: Prześlij na kartę pamięci A

en: Send to storage card B
pl: Prześlij na kartę pamięci B

en: Send specific format to
pl: Wyślij wybrany format do

en: Send and delete from library
pl: Wyślij i usuń z biblioteki

en: Eject device
pl: Odłącz urządzenie

en: Error communicating with device
pl: Błąd podczas komunikacji z urządzeniem

en: Manage the %s?
pl: Zarządzać %s?

en: Detected the <b>%s</b>. Do you want calibre to manage it?
pl: Wykryto <b>%s</b>. Czy calibre ma nim zarządzać?

en: No suitable formats
pl: Brak odpowiednich formatów

en: Running jobs
pl: Uruchomione zadania

en: Cannot configure the device while there are running device jobs.
pl: Nie można konfigurować urządzenia kiedy są uruchomione zadania.

en: Configure %s
pl: Konfiguruj %s

en: Restart calibre for the changes to %s to be applied.
pl: Uruchom ponownie calibre, aby zastosować zmiany w %s.

en: Book already on device
pl: Książka już jest na urządzeniu

en: The book {} is already present on the device. Resending it might cause any annotations/bookmarks on the device for this book to be lost. Are you sure?
pl: Książka {} jest już obecna na urządzeniu. Jej ponowne wysłanie może spowodować utratę wszelkich adnotacji/zakładek dla tej książki na urządzeniu. Czy jesteś pewien?

en: Some books already on device
pl: Niektóre książki są już na urządzeniu

en: Some of the selected books are already on the device. Resending them might cause any annotations/bookmarks on the device for these books to be lost. Click "Show details" to see the books already on the device. Are you sure?
pl: Niektóre z wybranych książek znajdują się już na urządzeniu. Ponowne ich wysłanie może spowodować utratę wszelkich adnotacji/zakładek na urządzeniu dla tych książek. Kliknij "Pokaż szczegóły", aby zobaczyć książki już znajdujące się na urządzeniu. Czy jesteś pewien?

en: Error talking to device
pl: Błąd komunikacji z urządzeniem

en: There was a temporary error talking to the device. Please unplug and reconnect the device or reboot.
pl: Wystąpił przejściowy błąd w komunikacji z urządzeniem. Odłącz i podłącz lub uruchom urządzenie ponownie.

en: Device:
pl: Urządzenie:

en:  detected.
pl:  wykryte.

en: No books
pl: Brak książek

en: selected to send
pl: wybranych do wysłania

en: No device
pl: Brak urządzenia

en: No device connected
pl: Żadne urządzenie nie jest podłączone

en: %(num)i of %(total)i books
pl: %(num)i z %(total)i książek

en: 0 of %i books
pl: 0 z %i książek

en: Choose format to send to device
pl: Wybierz format plików przesyłanych do urządzenia

en: Cannot send: No device is connected
pl: Nie można było przesłać: żadne urządzenie nie jest podłączone

en: No card
pl: Brak karty

en: Cannot send: Device has no storage card
pl: Nie można przesłać: urządzenie nie posiada karty pamięci

en: Auto convert the following books before uploading to the device?
pl: Dokonać automatycznej konwersji następujących książek przed przesłaniem ich do urządzenia?

en: Sending catalogs to device.
pl: Trwa wysyłanie katalogów do urządzenia.

en: Sending news to device.
pl: Przesyłanie wiadomości do urządzenia.

en: Sending books to device.
pl: Wysyłanie książek do urządzenia.

en: Could not upload the following books to the device, as no suitable formats were found. Convert the book(s) to a format supported by your device first.
pl: Nie udało się przesłać następujących książek do urządzenia, bo nie znaleziono odpowiedniego formatu. Najpierw przekonwertuj książkę(-i) do formatu obsługiwanego przez twoje urządzenie.

en: No space on device
pl: Brak miejsca na urządzeniu

en: <p>Cannot upload books to device there is no more free space available
pl: <p>Nie można umieścić książek na urządzeniu z powodu braku wolnego miejsca

en: Incorrect destination
pl: Niewłaściwe miejsce docelowe

en: Analyzing books on the device: %d%% finished
pl: Analizowanie książek na urządzeniu: ukończono %d%%

en: Book format sync problem
pl: Problem z synchronizacją formatu książki

en: Some book formats in your library cannot be synced because they have dates in the future
pl: Niektórych formatów książek w bibliotece nie można zsynchronizować, ponieważ mają one daty w przyszłości

en: Device
pl: Urządzenie

en: Unknown formats
pl: Nieznane formaty

en: You have enabled the <b>{0}</b> formats for your {1}. The {1} may not support them. If you send these formats to your {1} they may not work. Are you sure?
pl: Włączyłeś <b>{0}</b> formatów dla twojego {1}. {1} może ich nie obsługiwać. Jeśli prześlesz te formaty na twój {1} mogą one nie działać. Jesteś pewien?

en: Invalid template
pl: Nieprawidłowy szablon

en: The template %s is invalid:
pl: Szablon %s jest nieprawidłowy:

en: Select available formats and their order for this device
pl: Wybierz dostępne formaty i ich kolejność dla tego urządzenia

en: If checked, books are placed into sub-folders based on their metadata on the device. If unchecked, books are all put into the top level folder.
pl: Jeśli zaznaczone, książki są umieszczane w podfolderach na podstawie ich metadanych na urządzeniu. Jeśli ta opcja nie jest zaznaczona, wszystkie książki są umieszczane w folderze najwyższego poziomu.

en: Use sub-folders
pl: Użyj podfolderów

en: Use author sort for author
pl: Użyj author_sort dla autora

en: Save &template:
pl: &Zapisz szablon:

en: No formats selected
pl: Nie wybrano formatów

en: You must choose at least one format to send to the device
pl: Musisz wybrać co najmniej jeden format do wysłania do urządzenia

en: <b>Save &template</b> to control the filename and
            location of files sent to the device:
pl: <b>Szablon &zapisu</b>, decydujący o lokalizacji 
          i nazwach plików przesyłanych do urządzenia:

en: A <b>list of &folders</b> on the device to
            which to send e-books. The first one that exists will be used:
pl: <b>Lista &folderów</b> na urządzeniu,
          do których będą przesyłane książki. Zostanie użyty pierwszy istniejący:

en: Browse for a folder on the device
pl: Przeglądaj foldery na urządzeniu

en: Select the devices to be <b>ignored</b>. calibre <b>will not</b>
                connect to devices with a checkmark next to their names.
pl: Wybierz urządzenia, które calibre ma <b>pomijać</b>. Calibre <b>nie połączy</b>
                się z zaznaczonymi urządzeniami.

en: Send the %s format to the folder:
pl: Wyślij format %s do folderu:

en: Folder on the device
pl: Folder na urządzeniu

en: &Remove rule
pl: Usuń &regułę

en: Format specific sending
pl: Wysyłanie zależne od formatu

en: You can create rules that control where e-books of a specific
                format are sent to on the device. These will take precedence over
                the folders specified above.
pl: Możesz tworzyć reguły kontrolujące, gdzie e-booki określonego of
                 format jest wysyłany na urządzenie. Będą one miały pierwszeństwo przed
                 foldery określone powyżej.

en: Add a &new rule
pl: Dodaj &nową regułę

en: Note that these settings apply to all Kindle devices not just this particular one
pl: Należy pamiętać, że ustawienia te dotyczą wszystkich urządzeń Kindle, a nie tylko tego konkretnego

en: The <b>%s</b> device has no serial number, it cannot be configured
pl: Urządzenie <b>%s</b> nie ma numeru seryjnego i nie może zostać skonfigurowane

en: <b>No MTP device connected.</b><p> You can only configure the MTP device plugin when a device is connected.
pl: <b>Nie wykryto urządzenia MTP.</b> Można skonfigurować wtyczkę tylko wtedy, gdy urządzenie jest podłączone.

en: If you want to un-ignore a previously ignored MTP device, use the "Ignored devices" tab.
pl: Jeśli urządzenie MTP uprzednio oznaczone jako pominięte nie ma zostać uwzględnione, użyj zakładki "Ignorowane urządzenia".

en: Choose the formats to send to the %s
pl: Wybierz formaty do wysłania do %s

en: &Ignore the %s in calibre
pl: Ignoruj %s w calibre

en: Change scanned &folders
pl: Zmień przeszukiwane &foldery

en: Show device information
pl: Pokaż informacje o urządzeniu

en: Page numbering (APNX)
pl: Numeracja stron (APNX)

en: Copy to clipboard
pl: Kopiuj do schowka

en: The %s will be ignored in calibre
pl: %s będzie pomijany przez calibre

en: You are trying to send books into the <b>%s</b> folder. This folder is currently ignored by calibre when scanning the device. You have to tell calibre you want this folder scanned in order to be able to send books to it. Click the <b>Configure</b> button below to send books to it.
pl: Próbujesz wysłać książki do folderu <b>%s</b>. Ten folder jest obecnie ignorowany przez calibre podczas skanowania urządzenia. Musisz powiedzieć calibre, że chcesz zeskanować ten folder, aby móc wysyłać do niego książki. Kliknij przycisk <b>Konfiguruj</b> poniżej, aby wysłać do niego książki.

en: Configure
pl: Konfiguruj

en: Cannot send to %s
pl: Nie można wysłać do %s

en: Choose folder on device
pl: Wybierz folder na urządzeniu

en: <b>Scanned folders:</b>
pl: <b>Przeszukiwane foldery</b>

en: You can select which folders calibre will scan when searching this device for books.
pl: Możesz wybrać folder, który będzie przeglądany w poszukiwaniu książek na tym urządzeniu.

en: If you a select a previously unselected folder, any sub-folders will not be visible until you restart calibre.
pl: Jeśli wybierzesz folder, który uprzednio nie był zaznaczony to podfoldery będą widoczne dopiero po ponownym uruchomieniu calibre.

en: Choose folders to scan
pl: Wybierz foldery do przeszukania

en: File formats
pl: Formaty pliku

en: Extra driver customization options
pl: Dodatkowe opcje dostosowywania sterowników

en: How many empty books?
pl: Ile pustych książek?

en: How many empty books should be added?
pl: Ile pustych książek powinno zostać dodanych?

en: Set the author of the new books to:
pl: Podaj autora nowych książek:

en: Reset author to Unknown
pl: Zmień autora na „Nieznany”

en: Set the series of the new books to:
pl: Podaj cykl nowych książek:

en: Reset series
pl: Wyczyść cykl

en: Set the title of the new books to:
pl: Nadaj nowej książce tytuł:

en: Reset title
pl: Wyczyść tytuł

en: Also create an empty e-book in format:
pl: Utwórz również pustą książkę w formacie:

en: Also create an empty book format file that you can subsequently edit
pl: Utwórz również pusty plik książki, który później będzie można edytować

en: Also copy book &formats when duplicating a book
pl: Przy powielaniu książek kopiuj również &formaty

en: Also copy all e-book files into the newly created duplicate books.
pl: Kopiuj wszystkie pliki książki do tworzonych kopii książek.

en: &Duplicate current book
pl: &Duplikuj bieżącą książkę

en: Make the new empty book records exact duplicates
    of the current book "%s", with all metadata identical
pl: Spraw, aby nowe puste zapisy w księdze były dokładnymi duplikatami
    bieżącej książki „%s”, z identycznymi wszystkimi metadanymi

en: Add books by ISBN
pl: Dodaj książki wg ISBN

en: &Paste from clipboard
pl: &Wklej ze schowka

en: <p>Enter a list of ISBNs in the box to the left, one per line. calibre will automatically create entries for books based on the ISBN and download metadata and covers for them.</p>
    <p>Any invalid ISBNs in the list will be ignored.</p>
    <p>You can also specify a file that will be added with each ISBN. To do this enter the full path to the file after a <code>&gt;&gt;</code>. For example:</p>
    <p><code>9788842915232 &gt;&gt; %s</code></p><p>To use identifiers other than ISBN use key:value syntax, For example:</p>
    <p><code>amazon:B001JK9C72</code></p>
pl: <p>Wprowadź listę numerów ISBN w polu po lewej stronie, po jednym w każdym wierszu. calibre automatycznie utworzy wpisy dla książek na podstawie numeru ISBN i pobierze dla nich metadane i okładki.</p>
    <p>Wszelkie nieprawidłowe numery ISBN na liście zostaną zignorowane.</p>
    <p>Można również określić plik, który zostanie dodany do każdego numeru ISBN. Aby to zrobić, wprowadź pełną ścieżkę do pliku po <code>&gt;&gt;</code>. 
    Na przykład:</p>
    <p><code>9788842915232 &gt;&gt; %s</code></p><p>Aby użyć identyfikatorów innych niż ISBN użyj składni klucz:wartość, Na przykład:</p>
    <p><code>amazon:B001JK9C72</code></p>

en: &Tags to set on created book entries:
pl: &Etykiety dodane do utworzonych książek:

en: Check for books with the same ISBN already in library
pl: Sprawdź, czy w bibliotece znajdują się już książki o tym samym numerze ISBN

en: Convert ISBN-10 to ISBN-13 automatically
pl: Automatyczna konwersja ISBN-10 na ISBN-13

en: Some invalid ISBNs
pl: Niektóre numery ISBN są nieprawidłowe

en: Some of the ISBNs you entered were invalid. They will be ignored. Click "Show details" to see which ones. Do you want to proceed?
pl: Niektóre z wprowadzonych numerów ISBN były nieprawidłowe. Zostaną zignorowani. Kliknij „Pokaż szczegóły”, aby zobaczyć, które. Czy chcesz kontynuować?

en: All invalid ISBNs
pl: Wszystkie numery ISBN były nieprawidłowe

en: All the ISBNs you entered were invalid. No books can be added.
pl: Wszystkie podane numery ISBN były nieprawidłowe. Żadna książka nie mogła zostać dodana.

en: Edit authors
pl: Autorzy książki

en: Edit the authors for this book. You can drag and drop to re-arrange authors
pl: Edytuj autorów tej książki. Można zmieniać kolejność przeciągając nazwiska myszką

en: Enter an author to add
pl: Dodaj autora

en: &Remove selected
pl: &Usuń zaznaczonych

en: Configure the Book details window
pl: Konfiguruj okno ze szczegółami książki

en: Select displayed metadata
pl: Wybierz metadane, które mają być wyświetlone

en: Move the selected field up [{}]
pl: Przesunięcie wybranego pola w górę [{}]

en: Move the selected field down [{}]
pl: Przesunięcie wybranego pola w dół [{}]

en: Note: <b>comments</b>-like columns will always be displayed at the end unless their "Heading position" is "Show heading to the side"
pl: Uwaga: kolumny <b>komentarzy</b> będą zawsze wyświetlane na końcu, chyba że ich "Pozycja nagłówka" to "Pokaż nagłówek obok".

en: Fit &cover within view
pl: &Dopasuj okładkę do widoku

en: Next [%s]
pl: Następny [%s]

en: Previous [%s]
pl: Poprzedni [%s]

en: Book {} doesn't exist
pl: Książka {} nie istnieje

en: Configure this view
pl: Skonfiguruj ten widok

en: This book is marked
pl: Ta książka jest oznaczona

en: This book is marked as: %s
pl: Ta książka jest oznaczona jako: %s

en: Path: {}
pl: Ścieżka: {}

en: (the current book)
pl: (bieżąca książka)

en: (from {})
pl: (z {})

en: (will not change)
pl: (nie ulegnie zmianie)

en: My books
pl: Moje książki

en: No help available
pl: Pomoc nie jest dostępna

en: No help available for this output format.
pl: Brak pomocy dla tego formatu wyjściowego.

en: Generate catalog
pl: Utwórz katalog

en: Generate catalog for {0} books
pl: Utwórz katalog dla {0} książek

en: Catalo&g format:
pl: &Format katalogu:

en: Catalog &title (existing catalog with the same title will be replaced):
pl: &Tytuł katalogu (istniejący katalog o tej samej nazwie zostanie nadpisany):

en: &Send catalog to device automatically
pl: Automatycznie wyślij katalog do urządzenia

en: Add the catalog to your calibre library after it is generated.
    Note that if you disable adding of the catalog to the library
    automatic sending of the catalog to the device will not work.
pl: Utwórz katalog biblioteki po jego wygenerowaniu.
    Jeśli nie zaznaczysz opcji automatycznego dodawania katalogu do biblioteki
    nie będzie on automatycznie wysyłany do urządzenia.

en: &Add catalog to library
pl: &Dodaj katalog do biblioteki

en: Catalog options
pl: Opcje katalogu

en: Check database integrity and compact it for improved performance.
pl: Sprawdź integralność bazy danych i skompaktuj ją, aby poprawić wydajność.

en: Also compact the Full text search database
pl: Kompaktuj także bazę danych wyszukiwania pełnotekstowego

en: This can be a very slow and memory intensive operation, depending on the size of the Full text database.
pl: Może to być bardzo powolna i wymagająca dużej ilości pamięci operacja, w zależności od rozmiaru bazy danych pełnego tekstu.

en: Also compact the notes database
pl: Kompaktuj również bazę danych notatek

en: This can be a very slow and memory intensive operation, depending on the size of the notes database.
pl: Może to być bardzo powolna i wymagająca dużej ilości pamięci operacja, w zależności od rozmiaru bazy danych notatek.

en: Check the database file
pl: Sprawdź plik bazy danych

en: Vacuuming database to improve performance.
pl: Czyszczenie bazy w celu zwiększenia wydajności.

en: This will take a while, please wait...
pl: To potrwa chwilkę, proszę czekać...

en: Vacuuming...
pl: Czyszczenie...

en: Open folder {}
pl: Otwórz folder {}

en: Check library -- Problems found
pl: Sprawdź bibliotekę — Znaleziono problemy

en: &Run the check again
pl: Sp&rawdź ponownie

en: Copy &to clipboard
pl: &Kopiuj do schowka

en: &Done
pl: Gotowe

en: Mark &all for delete
pl: Oznacz &wszystkie do usunięcia

en: Mark all deletable subitems
pl: Zaznacz wszystkie elementy możliwe do usunięcia

en: Delete &marked
pl: Usuń zaznaczone

en: Delete marked files (checked subitems)
pl: Usuń zaznaczone pliki (zaznaczone podelementy)

en: Mar&k all for fix
pl: Oznacz wszyst&kie do poprawienia

en: Mark all fixable items
pl: Zaznacz wszystkie elementy możliwe do poprawienia

en: &Fix marked
pl: &Popraw zaznaczone

en: Fix marked sections (checked fixable items)
pl: Napraw zaznaczone sekcje (zaznaczone elementy do naprawienia)

en: Names to ignore:
pl: Nazwy do pominięcia:

en: Note: ignoring folders or files inside a book folder can lead to data loss. Ignored folders and files will be lost if you change the book's title or author(s).
pl: Uwaga: ignorowanie folderów lub plików w folderze książki może prowadzić do utraty danych. Zignorowane foldery i pliki zostaną utracone, jeśli zmienisz tytuł książki lub autorów.

en: Enter comma-separated standard shell file name wildcards, such as synctoy*.dat. Used in library, author, and book folders
pl: Wprowadź oddzielone przecinkami standardowe symbole wieloznaczne nazw plików powłoki, takie jak synctoy*.dat. Używane w folderach bibliotek, autorów i książek

en: Extensions to ignore:
pl: Pomijane rozszerzenia:

en: Enter comma-separated extensions without a leading dot. Used only in book folders
pl: Wprowadź oddzielone przecinkami rozszerzenia bez poprzedzającej je kropki. Używane tylko w folderach książek

en: (fixable)
pl: (możliwe do naprawienia)

en: (deletable)
pl: (usuwalny)

en: Path from library
pl: Ścieżka z biblioteki

en: The marked files and folders will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
pl: Zaznaczone pliki i foldery zostaną <b>trwale usunięte</b>. Jesteś pewien?

en: Choose format
pl: Wybierz format

en: &Open with...
pl: &Otwórz przy pomocy...

en: Edit "Open with" applications...
pl: Edytuj menu Otwórz z...

en: Existing
pl: Istniejący

en: Convertible
pl: Konwertowalny

en: Choose location for calibre library
pl: Wybierz lokalizację dla biblioteki calibre

en: Same as current
pl: Taka sama jak obecna

en: The location %s contains the current calibre library
pl: Lokalizacja %s zawiera obecną bibliotekę calibre

en: Bad location
pl: Błędna lokalizacja

en: You should not create a library inside the calibre folder as this folder is automatically deleted during upgrades.
pl: Nie należy tworzyć biblioteki w folderze calibre, gdyż jest on automatycznie usuwany podczas aktualizacji.

en: You can only create libraries inside %s at the top level, not in sub-folders
pl: Można utworzyć bibliotekę tylko na najwyższym poziomie %s, nie w podfolderach

en: No existing library found
pl: Nie znaleziono żadnej biblioteki

en: There is no existing calibre library at %s
pl: Nie ma żadnej biblioteki calibre w %s

en: Not empty
pl: Nie jest pusty

en: The folder %s is not empty. Please choose an empty folder.
pl: Folder %s nie jest pusty. Proszę wybrać pusty folder.

en: Moving library, please wait...
pl: Przenoszenie biblioteki, proszę czekać...

en: Scanning...
pl: Skanowanie...

en: Failed to move library
pl: Przeniesienie biblioteki nie powiodło się

en: There was an error while moving the library. The operation has been aborted. Click "Show details" for details.
pl: Podczas przenoszenia biblioteki wystąpił błąd. Czynność została przerwana; naciśnij „Pokaż szczegóły”, by uzyskać więcej informacji.

en: No location
pl: Brak lokalizacji

en: No location selected
pl: Nie wybrano lokalizacji

en: %s is not an existing folder
pl: %s nie jest istniejącym folderem

en: Choose your calibre library
pl: Wybierz swoją bibliotekę calibre

en: Your calibre library is currently located at {0}
pl: Twoja biblioteka calibre znajduje się obecnie pod adresem {0}

en: Use a previously &existing library at the chosen new location
pl: Użyj poprzedniej &istniejącej biblioteki w wybranej nowej lokalizacji

en: &Create an empty library at the new location
pl: &Stwórz pustą bibliotekę w nowej lokalizacji

en: Copy the custom columns, saved searches, column widths, plugboards,
    user categories, and other information from the old to the new library
pl: Skopiuj własne kolumny, zapisane wyszukiwania, szerokości kolumn, wtyczki,
    własne kategorie i inne informacje ze starej biblioteki do nowej

en: &Copy structure from the current library
pl: &Kopiuj strukturę z aktualnej biblioteki

en: &Move the current library to new location
pl: &Przenieś bieżącą bibliotekę do nowej lokalizacji

en: New &location:
pl: Nowa lokalizacja:

en: Add "%s" to toolbars or menus
pl: Dodaj „%s” do pasków narzędzi lub menu

en: Select the toolbars and/or menus to add <b>%s</b> to:
pl: Wybierz paski narzędzi i/lub menu, aby dodać do nich <b>%s</b>:

en: You can also customise the plugin locations using <b>Preferences -> Interface -> Toolbars</b>
pl: Możesz również dostosować położenie wtyczek używając <b>Ustawienia -> Interfejs -> Paski narzędzi i menu</b>

en: Edit comments
pl: Edytuj komentarze

en: Edit "{0}"
pl: Edytuj „{0}”

en: Edit text
pl: Edytuj tekst

en: Press Ctrl+Enter to accept or Esc to cancel
pl: Naciśnij Ctrl+Enter, aby zaakceptować, lub Esc, aby anulować

en: &Show this warning again
pl: &Zawsze pokazuj to ostrzeżenie

en: &Library
pl: &Biblioteka

en: &Device
pl: &Urządzenie

en: Library &and device
pl: Biblioteka &i urządzenie

en: {num} of {series}
pl: {num} z {series}

en: Has cover
pl: Ma okładkę

en: Target book
pl: Docelowa książka

en: Save replaced or discarded &cover
pl: Zachowaj zastąpioną lub odrzuconą &okładkę

en: Save the replaced or discarded cover in the data files associated with the target book as an alternate cover
pl: Zapisać zastąpioną lub odrzuconą okładkę w plikach danych powiązanych z książką docelową jako okładkę alternatywną

en: Merge books
pl: Scal książki

en: Merge metadata
pl: Scal metadane

en: Merge the metadata of the selected books into the target book
pl: Scal metadane zaznaczonych książek do docelowej książki

en: Merge formats
pl: Scal formaty

en: Merge the book files of the selected books into the target book
pl: Scal pliki zaznaczonych książek do docelowej książki

en: Delete merged books
pl: Usuń scalone książki

en: Delete the selected books after merging
pl: Usuń zaznaczone książki po scalaniu

en: Replace existing cover
pl: Wymień obecną okładkę

en: Replace the cover in the target book with the dragged cover
pl: Zastąp okładkę w książce docelowej okładką przeciągniętą

en: Save alternate cover
pl: Zapisz alternatywną okładkę

en: Book formats and metadata from the selected books will be merged into the target book ({title}).
pl: Formaty i metadane z zaznaczonych książek zostaną scalone do docelowej książki ({title}).

en: The dragged cover will be used.
pl: Używana będzie okładka przeciągnięta.

en: Book formats from the selected books will be merged into to the target book ({title}). Metadata and cover in the target book will not be changed.
pl: Formaty książek z wybranych książek zostaną scalone z książką docelową ({title}). Metadane i okładka w książce docelowej nie zostaną zmienione.

en: Metadata from the selected books will be merged into to the target book ({title}). Formats will not be merged.
pl: Metadane z zaznaczonych książek zostaną scalone do docelowej książki ({title}). Formaty nie zostaną scalone.

en: All book formats of the target book will be kept.
pl: Wszystkie formaty w książce docelowej zostaną zachowane.

en: After being merged, the selected books will be <b>deleted</b>.
pl: Po scaleniu, zaznaczone książki zostaną <b>usunięte</b>.

en: Any duplicate formats in the selected books will be permanently <b>deleted</b> from your calibre library.
pl: Wszystkie formaty zdublowane w zaznaczonych książkach zostaną całkowicie <b>usunięte</b> z biblioteki calibre.

en: Any formats not in the target book will be added to it from the selected books.
pl: Wszystkie formaty, które nie znajdują się w książce docelowej, zostaną dodane do niej z zaznaczonych książek.

en: Are you <b>sure</b> you want to proceed?
pl: Czy <b>na pewno</b> chcesz kontynuować?

en: Path to folder to connect to
pl: Ścieżka do folderu do połączenia

en: Select folder to open as device
pl: Ustaw folder do otwarcia jako urządzenie

en: Choose a device to connect as below. If no device is chosen a generic <i>Folder device</i> will be used.
pl: Wybierz urządzenie do podłączenia, jak pokazano poniżej. Jeśli nie zostanie wybrane żadne urządzenie, zostanie użyte ogólne <i>urządzenie Folder</i>.

en: <b>WARNING</b>: Connecting as a specific device will work only if the chosen folder above contains the actual files from an actual device, as the device drivers often expect to find certain device specific files. So only choose a device below if you have copied the files from a real device or mounted it at the chosen location.
pl: <b>OSTRZEŻENIE</b>: Połączenie jako określone urządzenie będzie działać tylko wtedy, gdy wybrany powyżej Folder zawiera rzeczywiste pliki z rzeczywistego urządzenia, ponieważ sterowniki urządzeń często oczekują znalezienia określonych plików specyficznych dla urządzenia. Dlatego wybierz urządzenie poniżej tylko wtedy, gdy skopiowałeś pliki z rzeczywistego urządzenia lub zamontowałeś je w wybranej lokalizacji.

en: Connect as device
pl: Podłącz jako urządzenie

en: Filter the device list
pl: Filtruj listę urządzeń

en: Generic Folder device
pl: Podstawowe urządzenie Folder

en: Connecting as device: {}
pl: Łączę jako urządzenie: {}

en: ERROR
pl: BŁĄD

en: Create a new news source by clicking one of the buttons below
pl: Utwórz nowe źródło informacji klikając jeden z przycisków poniżej

en: &Edit this recipe
pl: &Edytuj to źródło

en: &Remove this recipe
pl: Usuń to źródło

en: S&ave recipe as file
pl: Zapisz recepturę jako plik

en: &Download this recipe
pl: Pobierz ten przepis

en: Save recipe
pl: Zapisz przepis

en: Recipes
pl: Źródła

en: Are you sure you want to permanently remove this recipe?
pl: Czy na pewno chcesz trwale usunąć ten przepis?

en: Create a basic news recipe, by adding RSS feeds to it.
    For some news sources, you will have to use the "Switch to advanced mode" button below to further customize the fetch process.
pl: Utwórz proste źródło wiadomości, dodając kanał RSS.
    W niektórych przypadkach niezbędne będzie użycie przycisku "Przełącz na tryb zaawansowany", by dokładniej skonfigurować proces pobierania wiadomości.

en: Recipe &title:
pl: &Tytuł źródła:

en: day(s)
pl: dni

en: The oldest article to download
pl: Najstarszy artykuł do pobrania

en: &Oldest article:
pl: &Najstarszy artykuł może być sprzed:

en: Maximum number of articles to download per feed.
pl: Maksymalna liczba artykułów do pobrania na strumień.

en: &Max. number of articles per feed:
pl: &Maksymalna liczba artykułów na strumień:

en: Feeds in recipe
pl: Strumienie w źródle

en: Move selected feed up
pl: Przenieś wybrany kanał wyżej

en: Remove selected feed
pl: Usuń wybrany kanał

en: Move selected feed down
pl: Przenieś wybrany kanał niżej

en: Add feed to recipe
pl: Dodaj strumień do źródła

en: &Feed title:
pl: &Tytuł strumienia:

en: Feed &URL:
pl: Adres &URL strumienia:

en: &Add feed
pl: &Dodaj strumień

en: Add this feed to the recipe
pl: Dodaj ten kanał do źródła wiadomości

en: No feed title
pl: Brak tytułu kanału

en: You must specify a title for the feed
pl: Musisz podać tytuł kanału

en: No feed URL
pl: Brak adresu URL kanału

en: You must specify a URL for the feed
pl: Musisz podać adres URL kanału

en: Title required
pl: Tytuł jest wymagany

en: You must give your news source a title
pl: Musisz nadać tytuł źródłu wiadomości

en: Feed required
pl: Kanał jest wymagany

en: You must add at least one feed to your news source
pl: Musisz dodać co najmniej jeden kanał do źródła wiadomości

en: Invalid recipe
pl: Nieprawidłowy przepis

en: Failed to compile the recipe, with syntax error: {}
pl: Nie udało się skompilować reguły z błędem składni: {}

en: My news source
pl: Moje źródło wiadomości

en: For help with writing advanced news recipes, see the <a href="%s">User Manual</a>
pl: Opis tworzenia źródeł wiadomości jest dostępny w <a href="%s">Podręczniku użytkownika</a>

en: Choose builtin recipe
pl: Wybierz wbudowane źródło

en: Go
pl: Szukaj

en: Choose recipe
pl: Wybierz przepis

en: You must choose a recipe to customize first
pl: Musisz wybrać przepis, aby móc go spersonalizować

en: Add custom news source
pl: Dodaj własne źródło wiadomości

en: &New recipe
pl: &Nowe źródło

en: Create a new recipe from scratch
pl: Utwórz nowe źródło wiadomości od zera

en: Customize &builtin recipe
pl: Zmień jedno z &wbudowanych źródeł

en: Customize a builtin news download source
pl: Dostosuj wbudowane źródło wiadomości

en: Load a recipe from a file
pl: Załaduj przepis z pliku

en: Load recipe from &file
pl: Wczytaj źródło z &pliku

en: &Show recipe files
pl: Po&każ pliki źródła

en: Show the folder containing all recipe files
pl: Otwórz folder zawierający pliki wybranego źródła wiadomości

en: Import &OPML
pl: Importuj &OPML

en: Import a collection of RSS feeds in OPML format
    Many RSS readers can export their subscribed RSS feeds
    in OPML format
pl: Import zestawu kanałów RSS w formacie OPML
    Wiele czytników RSS może wyeksportować zasubskrybowane kanały
    w formacie OPML

en: S&witch to advanced mode
pl: Przełącz na tryb zaa&wansowany

en: Edit this recipe in advanced mode
pl: Edytuj to źródło wiadomości w trybie zaawansowanym

en: Are you sure? Any unsaved changes will be lost.
pl: Jesteś pewna/y? Wszystkie niezapisane zmiany zostaną utracone.

en: No recipes
pl: Brak źródeł

en: No custom recipes created.
pl: Nie utworzono własnych źródeł.

en: Choose a recipe file
pl: Wybierz plik źródła

en: Invalid input
pl: Nieprawidłowe dane wejściowe

en: <p>Could not create recipe. Error:<br>%s
pl: <p>Nie można było stworzyć źródła. Błąd:<br>%s

en: Failed to create recipes
pl: Nie udało się utworzyć źródeł

en: Failed to create some recipes, click "Show details" for details
pl: Nieudane tworzenie części przepisów; naciśnij „Pokaż szczegóły”, by uzyskać więcej informacji

en: Manage data files for {}
pl: Zarządzaj plikami danych dla {}

en: &Sort by:
pl: &Sortuj wg:

en: Recency
pl: Powtarzalność

en: Size
pl: Rozmiar

en: Open with
pl: Otwórz przy pomocy...

en: &Add files
pl: &Dodaj pliki

en: &Remove files
pl: &Usuń pliki

en: Trash bin
pl: Kosz

en: Recycle bin
pl: Kosz

en: Move all selected files to the system {trash}.
    They can be restored from there if needed
pl: Przenieś wszystkie zaznaczone pliki do kosza {trash}.
    W razie potrzeby można je stamtąd przywrócić

en: Cancel remaining books
pl: Anuluj pozostałe książki

en: Rename this file
pl: Zmień nazwę tego pliku

en: Open with...
pl: Otwórz z...

en: Open %s file with...
pl: Otwórz %s za pomocą...

en: Choose files to add
pl: Wybierz pliki, które chcesz dodać

en: Cannot add these data files to the book because they are already in the book's data files folder
pl: Nie można dodać tych plików danych do książki, ponieważ znajdują się one już w folderze plików danych książki.

en: Replace existing files?
pl: Zastąpić istniejące pliki?

en: The following files already exist as data files in the book. Replace them?
pl: Następujące pliki już istnieją jako pliki danych w książce. Zastąpić je?

en: No files selected to remove
pl: Nie wybrano plików do usunięcia

en: Send the file "{}" to the Recycle Bin?
pl: Wysłać plik "{}" do kosza?

en: Send the {} selected files to the Recycle Bin?
pl: Wysłać zaznaczone pliki ({}) do kosza?

en: "{}" is not a valid file name
pl: "{}" nie jest poprawną nazwą pliku

en: Replace existing file?
pl: Zastąpić istniejący plik?

en: Another data file with the name "{}" already exists. Replace it?
pl: Już istnieje plik danych z nazwą "{}". Zastąpić go?

en: All checked books will be <b>permanently deleted</b> from your device. Please verify the list.
pl: Wszystkie zaznaczone książki zostaną <b>trwale usunięte</b> z twojego urządzenia. Sprawdź listę.

en: Location
pl: Lokalizacja

en: Delete from device
pl: Usuń z urządzenia

en: %(curr)s (was %(initial)s)
pl: %(curr)s (było %(initial)s)

en: Item is blank
pl: Element jest pusty

en: An item cannot be set to nothing. Delete it instead.
pl: Element nie może zostać ustawiony jako pusty. Po prostu go usuń.

en: No item selected
pl: Nie wybrano elementu

en: You must select one item from the list of available items.
pl: Musisz wybrać jedną pozycję z listy dostępnych pozycji.

en: No items selected
pl: Nie wybrano elementów

en: You must select at least one item from the list.
pl: Musisz wybrać co najmniej jeden element z listy.

en: Are you sure you want to delete the following items?
pl: Czy na pewno skasować wybrane elementy?

en: Category editor
pl: Edytor kategorii

en: Items in use
pl: Używane elementy

en: Delete item from database. This will unapply the item from all books and then remove it from the database.
pl: Usuń element z bazy danych. Ta opcja odłączy element ze wszystkich książek, a potem usunie go z bazy danych.

en: Rename the item in every book where it is used.
pl: Zmień nazwę elementu w każdej książce, w której jest używany.

en: <p>This book is locked by <b>DRM</b>. To learn more about DRM and why you cannot read or convert this book in calibre, <a href="{0}">click here</a>. </p>
pl: <p>Ta książka jest zablokowana przez <b>DRM</b>. Aby dowiedzieć się więcej o DRM i dlaczego nie możesz czytać ani konwertować tej książki w Calibre, <a href="{0}">kliknij tutaj</a>. </p>

en: This book has DRM
pl: Ta książka ma zabezpieczenia DRM

en: Books with the same titles as the following already exist in calibre. Select which books you want added anyway.
pl: Książki o poniższych tytułach już są w bibliotece. Wybierz te, które chcesz dodać mimo to.

en: %(title)s by %(author)s [%(formats)s]
pl: %(title)s autorstwa %(author)s [%(formats)s]

en: Already in calibre:
pl: Już obecne w calibre:

en: No matches found
pl: Brak pasujących wyników

en: Name of the author
pl: Imię i nazwisko autora

en: Author sort
pl: Sortowanie wg autora

en: Value used to sort this author
pl: Wartość używana do sortowania tego autora

en: Count
pl: Liczba wystąpień

en: Count of books with this author
pl: Liczba książek tego autora

en: Link
pl: Odnośnik

en: Link (URL) for this author
pl: Łącze (URL) dla tego autora

en: Whether this author has a note attached. The icon changes if the note was created or edited
pl: Określa, czy do danego autora dołączona jest notatka. Ikona zmienia się, jeśli notatka została utworzona lub edytowana

en: Copy to author sort
pl: Kopiuj do pola sortowania autora

en: Show books by author in book list
pl: Pokaż książki autora na liście książek

en: Copy to author
pl: Kopiuj do pola autora

en: Recalculate sort from author
pl: Przeliczanie sortowania na podstawie autora

en: Invalid author name
pl: Błędna nazwa autora

en: You cannot change an author to multiple authors.
pl: Nie można zmienić autora na wielu autorów.

en: Manage authors
pl: Zarządzaj autorami

en: Filter names in the Authors column using the text in this box. The search ignores case.
pl: Filtrowanie haseł w kolumnie Autorzy przy użyciu tekstu w tym polu. Wyszukiwanie ignoruje wielkość liter.

en: &Search for:
pl: &Szukaj:

en: Search for names in the Authors column using the text in this box. The search ignores case.
pl: Wyszukaj hasła w kolumnie Autorzy przy użyciu tekstu w tym polu. Wyszukiwanie ignoruje wielkość liter.

en: Filter &by:
pl: Filtruj wg:

en: Fi&lter
pl: Filtr

en: Show all authors containing the filter text
pl: Pokaż wszystkich Autorów zawierających filtrowany tekst

en: Filter "not in"
pl: Filtr "nie w"

en: Show all authors that do not contain the filter text
pl: Pokaż wszystkich Autorów, którzy nie zawierają wskazanego w filtrze tekstu

en: S&earch
pl: Szukaj

en: Search for authors containing the search text
pl: Pokaż wszystkich Autorów, którzy zawierają tekst wyszukiwania

en: Search "not in"
pl: Wyszukiwanie "nie w"

en: Search for authors that do not contain the search text
pl: Pokaż wszystkich Autorów, którzy nie zawierają tekstu wyszukiwania

en: Show &all authors
pl: Pokaż &wszystkich autorów

en: Only show authors in the current &Virtual library
pl: Pokaż tylko autorów z bieżącej biblioteki wirtualnej

en: O&nly show authors in the currently selected books
pl: P&okaż tylko autorów w aktualnie wybranych książkach

en: Reset all the author sort values to a value automatically
    generated from the author. Exactly how this value is automatically
    generated can be controlled via Preferences->Advanced->Tweaks
pl: Usuń wszystkie wartości sortowania wg autora, aby wypełnić wartości automatycznie
    utworzonym z pola autora. Sposób tworzenia tej automatycznej wartości można określić
    poprzez Ustawienia->Zaawansowane->Parametry

en: &Recalculate all author sort values
pl: Przelicz wszystkie wa&rtości sortowania wg autora

en: Copy author sort to author for every author. You typically use this button
    after changing Preferences->Advanced->Tweaks->Author sort name algorithm
pl: Skopiuj kolumnę author_sort do authors dla każdego autora. Zwykle używa się tego przycisku po zmianach
    w Ustawienia->Zaawansowane->Parametry->Algorytm sortowania nazwy autora

en: &Copy all author sort values to author
pl: S&kopiuj wszystkie wartości sortowania wg autora do autora

en: <p>Edit the currently selected cell. If an author is edited then it is renamed
                    in every book where it is used. Double-clicking and pressing the edit
                    key also work.</p>
pl: <p>Edycja aktualnie wybranej komórki. Jeśli autor zostanie edytowany, jego nazwa
    zostanie zmieniona na w każdej książce, w której jest używany. Dwukrotne kliknięcie
    i naciśnięcie klawisza edycji również zadziała.</p>

en: Edi&t current cell
pl: Edy&tuj aktualną komórkę

en: The URL for this link
pl: Adres URL tego łącza

en: &URL:
pl: Adres &URL:

en: The name (optional) for this link
pl: Nazwa (opcjonalna) dla tego łącza

en: Choose an image:
pl: Wybierz obraz:

en: Filename for the image
pl: Nazwa pliku obrazu

en: Choose image &file
pl: Wybierz &plik obrazu

en: Place image:
pl: Umieść obraz:

en: Float &left
pl: Zawieś po &lewej

en: Inline
pl: W linii

en: Float &right
pl: Zawieś po &prawej

en: Bad image
pl: Błędny obraz

en: Failed to render the image in {}
pl: Nie udało się wygenerować obrazu w {}

en: Could not paste
pl: Nie można wkleić

en: No image is present in the system clipboard
pl: Brak obrazu w schowku systemowym

en: Edit notes for {}
pl: Edycja notatek dla {}

en: Export note to a file
pl: Eksportuj notatkę do pliku

en: HTML files
pl: Pliki HTML

en: Import note from a file
pl: Importuj notatkę z pliku

en: Edit permissible values for {0}
pl: Edytuj dopuszczalne wartości dla {0}

en: Remove the currently selected value. The value will be removed from all books.
pl: Usuwa aktualnie wybraną wartość. Wartość zostanie usunięta ze wszystkich książek.

en: Add a new permissible value
pl: Dodaj nową dopuszczalną wartość

en: Color
pl: Kolor

en: Was
pl: Było

en: Changing the value will rename it in all books
pl: Zmiana wartości spowoduje zmianę nazwy we wszystkich książkach.

en: Selects the color of the text when displayed in the book list. Either all rows must have a color or no rows have a color
pl: Wybór koloru tekstu wyświetlanego na liście książek. Wszystkie wiersze muszą mieć kolor lub żaden wiersz nie może mieć koloru

en: Select a cell
pl: Wybierz komórkę

en: Select a cell before clicking the button
pl: Wybierz komórkę przed kliknięciem przycisku

en: Value "{}" is used
pl: Wartość „{}” jest używana

en: The value "{0}" is used in {1} book. Do you really want to remove it? | The value "{0}" is used in {1} books. Do you really want to remove it?
pl[0]: Wartość „{0}” jest używana w {1} książce. Czy naprawdę chcesz ją usunąć?
pl[1]: Wartość „{0}” jest używana w {1} książkach. Czy naprawdę chcesz ją usunąć?
pl[2]: Wartość „{0}” jest używana w {1} książkach. Czy naprawdę chcesz ją usunąć?
pl[3]: Wartość „{0}” jest używana w {1} książkach. Czy naprawdę chcesz ją usunąć?

en: Empty value
pl: Pusta wartość

en: Empty values are not allowed
pl: Puste wartości są niedozwolone

en: Duplicate value
pl: Duplikuj wartość

en: The value "{0}" is in the list more than once, perhaps with different case
pl: Wartość "{0}" występuje na liście więcej niż raz, być może przy użyciu innej wielkości liter

en: Invalid colors specification
pl: Nieprawidłowa specyfikacja kolorów

en: Either all values or no values must have colors
pl: Wszystkie wartości lub żadna wartość nie może mieć kolorów

en: Previous location:
pl: Poprzednia lokalizacja:

en: Location to import this library to
pl: Lokalizacja do importowania tej biblioteki

en: Select &folder
pl: Wybierz &folder

en: Choose a folder for this library
pl: Wybierz folder dla tej biblioteki

en: Working, please wait...
pl: Pracuję, proszę czekać...

en: Total:
pl: Suma:

en: Current:
pl: Aktualnie:

en: You can export all calibre data, including your books, settings and plugins into a single folder. Then, you can use this tool to re-import all that data into a different calibre install, for example, on another computer.
pl: Możesz wyeksportować wszystkie dane dotyczące calibre, w tym książki, ustawienia i wtyczki do jednego folderu. Następnie możesz użyć tego narzędzia, aby ponownie zaimportować wszystkie te dane do instalacji innego calibre, na przykład na innym komputerze.

en: This is a simple way to move your calibre installation with all its data to a new computer, or to replicate your current setup on a second computer.
pl: Jest to prosty sposób na przeniesienie instalacji calibre wraz ze wszystkimi danymi na nowy komputer lub replikację bieżącej konfiguracji na drugim komputerze.

en: &Export all your calibre data
pl: &Wyeksportuj wszystkie swoje dane calibre

en: &Import previously exported data
pl: &Importuj poprzednio wyeksportowane dane

en: {0} [Size: {1}]
    in {2}
pl: {0} [Rozmiar: {1}]
    w {2}

en: Calculating...
pl: Obliczanie...

en: Select which libraries you want to export below
pl: Wybierz poniżej biblioteki, które chcesz wyeksportować

en: Specify the folder containing the previously exported calibre data that you wish to import.
pl: Podaj folder zawierający poprzednio wyeksportowane dane calibre, które chcesz zaimportować.

en: Choose &folder
pl: Wybierz &folder

en: Specify locations for the libraries you want to import. A location must be an empty folder on your computer. If you leave any blank, those libraries will not be imported.
pl: Określ lokalizacje bibliotek, które chcesz zaimportować. Lokalizacja musi być pustym folderem na komputerze. Jeśli pozostawisz puste, biblioteki te nie zostaną zaimportowane.

en: Select folder with exported data
pl: Wybierz folder z wyeksportowanymi danymi

en: Importing calibre data means all libraries, settings, plugins, etc will be imported. This is a security risk, only proceed if the data you are importing was previously generated by you, using the calibre export functionality.
pl: Import danych calibr oznacza, że wszystkie biblioteki, ustawienia, wtyczki itp. Zostaną zaimportowane. Jest to zagrożenie bezpieczeństwa, kontynuuj tylko wtedy, gdy importowane dane zostały wcześniej wygenerowane przez Ciebie przy użyciu funkcji eksportu calibre.

en: Not valid
pl: Nie prawidłowe

en: The folder {0} is not valid: {1}
pl: Folder {0} nie jest prawidłowy: {1}

en: Content server running
pl: Serwer treści działa

en: Cannot import while the Content server is running, shut it down first by clicking the "Connect/share" button on the calibre toolbar
pl: Nie można zaimportować, gdy serwer treści jest uruchomiony, zamknij go najpierw, klikając przycisk „Połącz/Udostępnij” na pasku narzędzi calibre

en: No folder selected
pl: Nie wybrano żadnego folderu

en: You must select a folder containing the previously exported data that you wish to import
pl: Musisz wybrać folder zawierający poprzednio wyeksportowane dane, które chcesz zaimportować

en: %s is not a folder
pl: %s nie jest folderem

en: Not a folder
pl: To nie jest folder

en: %s is not an empty folder
pl: %s nie jest pustym folderem

en: Folder not empty
pl: Folder nie jest pusty

en: No libraries selected
pl: Nie wybrano żadnej biblioteki

en: You must specify the location for at least one library
pl: Musisz wybrać lokalizację co najmniej jednej biblioteki

en: Some libraries ignored
pl: Niektóre biblioteki zostały pominięte

en: You have chosen not to import some libraries. Proceed anyway?
pl: Postanowiłeś nie importować niektórych bibliotek. Kontynuować mimo wszystko?

en: Choose a folder to export to
pl: Wybierz folder, do którego chcesz wyeksportować

en: Export folder not empty
pl: Eksportuj folder nie jest pusty

en: The folder you choose to export the data to must be empty.
pl: Folder, do którego chcesz wyeksportować dane, musi być pusty.

en: Exporting all calibre data...
pl: Eksportowanie wszystkich danych calibre...

en: Failed to export data.
pl: Nie udało się wyeksportować danych.

en: Importing all calibre data...
pl: Importowanie wszystkich danych calibre...

en: Failed to import data.
pl: Nie udało się importować danych.

en: Template function documentation editor
pl: Edytor dokumentacji szablonów funkcji

en: Show documentation for function
pl: Wyświetl dokumentację dla funkcji

en: Show in &English
pl: Pokaż w języku &angielskim

en: Show with placeholders replaced
pl: Pokaż z zastąpionymi symbolami zastępczymi

en: Raw documentation for the selected function
pl: Nieprzetworzona dokumentacja wybranej funkcji

en: Documentation for the selected function in HTML
pl: Dokumentacja wybranej funkcji w formacie HTML

en: Document being edited
pl: Dokument poddawany edycji

en: Document in HTML
pl: Dokument w formacie HTML

en: This requires the original function documentation to be visible above
pl: Wymagane jest, aby oryginalna dokumentacja funkcji była widoczna powyżej

en: Text will be stored with the saved template/function
pl: Tekst zostanie zapisany wraz z zapisanym szablonem/funkcją

en: You must copy the text then paste it where it is needed
pl: Musisz skopiować tekst, a następnie wkleić go tam, gdzie jest potrzebny

en: &Copy text
pl: &Kopiuj tekst

en: &FFML documentation
pl: Dokumentacja &FFML

en: Active jobs
pl: Aktywne zadania

en: Find next match
pl: Znajdź następne

en: &Search
pl: &Szukaj

en: &Stop selected jobs
pl: &Zatrzymaj wybrane zadania

en: &Hide selected jobs
pl: &Ukryj wybrane zadnia

en: Show job &details
pl: Pokaż &szczegóły zadania

en: Show &all jobs
pl: Pokaż wszystkie zadania

en: Stop &all non device jobs
pl: Zatrzymaj &wszystkie zadania nie na urządzeniu

en: &Hide all jobs
pl: Ukryj &wszystkie zadania

en: &Metadata
pl: &Metadane

en: Authors
pl: Autorzy

en: You must enter a search expression into the search field
pl: Musisz wprowadzić wyrażenie wyszukiwania w polu wyszukiwania

en: Could not search
pl: Nie udało się wyszukać

en: The search expression {} is not valid.
pl: Wyrażenie wyszukiwania {} jest nieprawidłowe.

en: You must select a matching book
pl: Musisz wybrać pasującą książkę

en: Do a search to find the book you want to match
pl: Wyszukaj książkę, którą chcesz dopasować

en: <p>Remember to update metadata on the device when you are done (Right click the device icon and select <i>Update cached metadata</i>)</p>
pl: <p>Pamiętaj o uaktualnieniu metadanych na urządzeniu po zakończeniu operacji (kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę urządzenia i wybierz <i>Odświeżanie bufora</i>)

en: Show &details
pl: Pokaż &szczegóły

en: Hide &details
pl: Ukryj &szczegóły

en: Show detailed information about this error
pl: Pokaż szczegółowe informacje na temat tego błędu

en: Copied
pl: Skopiowano

en: &View log
pl: Pokaż &dziennik

en: Abort
pl: Przerwij

en: &Retry
pl: Ponów

en: Hide the remaining error message | Hide the {} remaining error messages
pl[0]: Ukryj pozostały komunikat o błędzie
pl[1]: Ukryj {} pozostałe komunikaty o błędach
pl[2]: Ukryj {} pozostałych komunikatów o błędach
pl[3]: Ukryj {} pozostałych komunikatów o błędach

en: Working
pl: Zajęty

en: Processing %d books, please wait...
pl: Przetwarzanie %d książek, proszę czekać...

en: Current step progress: %p %
pl: Postęp aktualnego kroku: %p %

en: Step %v/%m
pl: Krok %v/%m

en: Lower Case
pl: Małe litery

en: Upper Case
pl: Wielkie litery

en: Title Case
pl: Wielkość liter jak w tytule

en: Character match
pl: Szukaj tekstu

en: Regular expression
pl: Wyrażenie regularne

en: Replace field
pl: Zastąp pole

en: Prepend to field
pl: Dodaj przed polem

en: Append to field
pl: Dołącz do pola

en: Editing metadata for one book | Editing metadata for {} books
pl[0]: Edycja metadanych dla jednej książki
pl[1]: Edycja metadanych dla {} książek
pl[2]: Edycja metadanych dla {} książek
pl[3]: Edycja metadanych dla {} książek

en: Immediately make all changes without closing the dialog. This operation cannot be canceled or undone
pl: Natychmiast wprowadź wszystkie zmiany bez zamykania okna dialogowego. Ta operacja nie może być anulowana ani cofnięta

en: Clear the rules
pl: Wyczyść reguły

en: Number of rules: {}
pl: Liczba reguł: {}

en: There are currently no rules
pl: Obecnie nie obowiązują żadne reguły

en: Book %d:
pl: Książka %d:

en: Enter an identifier type
pl: Wprowadź typ identyfikatora

en: <b>You can destroy your library using this feature.</b> Changes are permanent. There is no undo function. You are strongly encouraged to back up your library before proceeding.<p>Search and replace in text fields using character matching or regular expressions.
pl: <b>Użycie tej funkcji może spowodować zniszczenie biblioteki.</b> Zmiany są trwałe. Nie ma możliwości ich cofnięcia. Zaleca się zrobienie uprzednio kopii zapasowej biblioteki.<p>Znajdź i zamień w polach tekstowych używają dopasowania znaków lub wyrażeń regularnych.

en: In character mode, the field is searched for the entered search text. The text is replaced by the specified replacement text everywhere it is found in the specified field. After replacement is finished, the text can be changed to upper-case, lower-case, or title-case. If the Case-sensitive check box is checked, the search text must match exactly. If it is unchecked, the search text will match both upper- and lower-case letters
pl: W trybie znakowym pole jest przeszukiwane pod kątem wprowadzonego tekstu wyszukiwania. Tekst jest zastępowany przez określony tekst zastępczy wszędzie tam, gdzie znajduje się w określonym polu. Po zakończeniu zamiany tekst można zmienić na wielkie, małe lub tytułowe. Jeśli pole wyboru Uwzględniana wielkość liter jest zaznaczone, wyszukiwany tekst musi dokładnie pasować. Jeśli nie jest zaznaczone, wyszukiwany tekst będzie pasował zarówno do wielkich, jak i małych liter

en: S/R TEMPLATE ERROR
pl: BŁĄD SZABLONU S/R

en: Edit search/replace template
pl: Edycja szablonu wyszukiwania/zamiany

en: You must specify a destination when source is a composite field or a template
pl: Musisz podać miejsce docelowe, podczas gdy źródłem jest pole złożone albo szablon

en: The replacement value for a rating column must be empty or an integer between 0 and 10
pl: Wartość zastępcza dla kolumny oceny musi być pusta lub być liczbą całkowitą z zakresu od 0 do 10

en: You must specify a destination identifier type
pl: Musisz wskazać typ identyfikatora miejsca docelowego

en: You must specify a search expression in the "Search for" field
pl: Musisz podać poszukiwane wyrażenie w polu "Wyszukaj"

en: Invalid identifier string
pl: Nieprawidłowy ciąg identyfikatora

en: The identifier string for book "{0}" (id {1}) is invalid. It must be a comma-separated list of pairs of strings separated by a colon.
    
    Do you want to continue processing books?
pl: Ciąg identyfikatora książki „{0}” (identyfikator {1}) jest nieprawidłowy. Musi to być lista rozdzielonych przecinkami par ciągów oddzielonych dwukropkiem.
    
    Czy chcesz kontynuować przetwarzanie książek?

en: Result identifier string:
pl: Ciąg identyfikatora wyniku:

en: Search/replace invalid
pl: Błędne wyszukiwanie

en: Search/replace is invalid: %s
pl: Błędne wyszukiwanie/zastępowanie: %s

en: Covers compressed
pl: Okładki skompresowane

en: Covers were compressed by {percent:.1%} from a total size of {old} to {new}.
pl: Okładki zostały skompresowane o {percent:.1%} z całkowitego rozmiaru {old} do {new}.

en: Delete saved search/replace
pl: Usuń zapisane wyszukiwanie

en: The selected saved search/replace will be deleted. Are you sure?
pl: Wybrany zapisane wyszukiwanie zostanie usunięte. Jesteś pewien?

en: Save search/replace
pl: Zapisz wyszukiwanie

en: Search/replace name:
pl: Nazwa wyszukiwania:

en: That saved search/replace already exists and will be overwritten. Are you sure?
pl: To zapisane wyszukiwanie już istnieje i zostanie nadpisane. Jesteś pewien?

en: Edit meta information
pl: Edycja metadanych

en: &Author(s):
pl: &Autor(rzy):

en: This will cause the author sort field to be automatically updated
     based on the authors field for each selected book. Note that if
     you use the control above to set authors in bulk, the author sort
     field is updated anyway, regardless of the value of this checkbox.
pl: Spowoduje to automatyczną aktualizację pola sortowania autora
      na podstawie pola autorów dla każdej wybranej książki. Zauważ, że jeśli
      użyj powyższej kontrolki, aby zbiorczo ustawić autorów, sortuj według autora
      pole jest i tak aktualizowane, niezależnie od wartości tego pola wyboru.

en: A&utomatically set author sort
pl: A&utomatycznie sortuj według autora

en: S&wap title and author
pl: Zamień tytuł i autora

en: Author s&ort:
pl: S&ortowanie według autora:

en: Specify how the author(s) of this book should be sorted. For example Charles Dickens should be sorted as Dickens, Charles.
pl: Ustal, jak książki mają być sortowane według autora. Przykładowo: Charles Dickens może być sortowany jako Dickens, Charles.

en: &Rating:
pl: &Ocena:

en: &Apply rating
pl: Z&astosuj ocenę

en: &Publisher:
pl: &Wydawca:

en: If checked, the publisher will be cleared
pl: Zaznaczenie tej opcji spowoduje wyczyszczenie pola wydawcy

en: &Clear pub
pl: Wy&czyść

en: Add ta&gs:
pl: Dodaj &etykiety:

en: Open Tag editor
pl: Otwórz edytor etykiet

en: &Remove tags:
pl: &Usuń etykiety:

en: Comma separated list of tags to remove from the books.
pl: Oddzielona przecinkami lista tagów do usunięcia z ksiąg.

en: Check this box to remove all tags from the books.
pl: Zaznacz to pole, aby usunąć wszystkie etykiety z książek.

en: &Clear all
pl: Wyczyść wszystkie

en: Ser&ies:
pl: Cyk&l:

en: If checked, the series will be cleared
pl: Jeśli zaznaczone, cykle zostaną usunięte

en: &Clear series
pl: &Usuń cykle

en: If not checked, the series number for the books will be set to 1.
    If checked, selected books will be automatically numbered, in the order
    you selected them. So if you selected Book A and then Book B,
    Book A will have series number 1 and Book B series number 2.
pl: Jeśli nie zaznaczone, numer w cyklu dla książek zostanie ustawiony na 1.
    Jeśli zaznaczone, wskazane książki zostaną automatycznie ponumerowane
    według kolejności wyboru. Jeśli wybierzesz książkę A, a potem książkę B,
    książka A będzie miała numer 1 w cyklu, a książka B numer 2.

en: &Automatically number books in this series
pl: &Automatycznie ponumeruj książki w tym cyklu

en: Series will normally be renumbered from the highest number in the database
    for that series. Checking this box will tell calibre to start numbering
    from the value in the box
pl: Cykle domyślnie numerowane są od najwyższego numeru w bazie danych
    dla tego cyklu. Zaznaczenie tej opcji spowoduje, że numeracja zacznie się
    od wartości wskazanej w polu

en: &Force numbers to start with:
pl: &Wymuś numerowanie od:

en: &Date:
pl: &Data:

en: A&pply date
pl: Zastosuj datę

en: P&ublished:
pl: Op&ublikowano:

en: Clear published date
pl: Usuń datę publikacji

en: &Languages:
pl: &Języki:

en: Check this box to remove all languages from the books.
pl: Zaznacz to pole, aby usunąć wszystkie języki z książek.

en: Clear &all
pl: Wyczyść wszystko

en: When doing a same format to same format conversion,
     e.g., EPUB to EPUB, calibre saves the original EPUB
     as ORIGINAL_EPUB. This option tells calibre to restore
     the EPUB from ORIGINAL_EPUB. Useful if you did a bulk
     conversion of a large number of books and something went wrong.
pl: Podczas konwersji tego samego formatu na ten sam format,
    np. EPUB do EPUB, calibre zapisuje oryginalny EPUB
    jako ORIGINAL_EPUB. Ta opcja nakazuje przywrócenie calibre
    EPUB z ORIGINAL_EPUB. Przydatne, jeśli zrobiłeś masowo
    konwersja dużej liczby książek i coś poszło nie tak.

en: Restore pre conversion &originals, if available
pl: Przywróć &oryginały sprzed konwersji jeśli to możliwe

en: Remove stored conversion settings for the selected books.
    
    Future conversion of these books will use the default settings.
pl: Usuń zachowane ustawienia konwersji dla wskazanych książek.
    
    Przyszłe konwersje tych książek wykorzystają ustawienia domyślne.

en: Remove &stored conversion settings for the selected books
pl: Usuń zapi&sane ustawienia konwersji dla wybranych książek

en: Force the title to be in title case. If both this and swap authors are checked,
    title and author are swapped before the title case is set
pl: Wymuś pisanie każdego wyrazu tytułu z wielkiej litery. Jeśli ta opcja jest zaznaczona wraz z zamianą
    autorów, tytuł i autor zostaną zamienieni zanim wielkość liter zostanie zmieniona

en: Change title &case to:
pl: Zmień tytuł z &wielkiej litery do:

en: Update title sort based on the current title. This will be applied only after other changes to title.
pl: Zaktualizuj sortowanie według tytułu w oparciu o bieżący tytuł. Zostanie wprowadzone dopiero po innych zmianach w tytule.

en: Update &title sort
pl: Zaktualizuj sortowanie według &tytułu

en: Set the metadata in calibre from the metadata in the e-book files associated with each book. Note that this does not change the cover, for that, use the separate option below.
pl: Ustaw calibre metadanych na podstawie metadanych w plikach e-booków powiązanych z każdą książką. Pamiętaj, że to nie zmienia okładki, w tym celu skorzystaj z osobnej opcji poniżej.

en: Set &metadata (except cover) from the e-book files
pl: Ustaw &metadata (wyłączając okładkę) z pliku e-booka

en: Change &cover
pl: Zmień &okładkę

en: &Generate default cover
pl: Utwórz &domyślną okładkę

en: &Remove cover
pl: &Usuń okładkę

en: Try to automatically detect and remove borders and extra space
     from the edges of cover images. This can sometimes remove too
     much, so use with care.
pl: Próba automatycznego wykrycia i usunięcia marginesów i dodatkowej przestrzeni
    na brzegach okładek. Czasem usuwane jest zbyt wiele, więc tego narzędzia
    należy używać ostrożnie i z rozwagą.

en: &Trim cover (DANGEROUS)
pl: Przy&tnij okładkę (OSTROŻNIE!)

en: Set from &e-book files
pl: Ustaw z pliku(ów) &książki

en: Set the covers of all selected books to be the same
    as that of the first selected book.
pl: Ustaw okładki wszystkich wybranych książek na takie same
    jak w pierwszej wybranej.

en: &Clone covers
pl: &Klonuj okładki

en: <p>Compress cover images, if the quality is set to 100 compression is lossless, otherwise it is lossy
pl: <p>Kompresuj obrazy okładek, jeśli jakość jest ustawiona na 100, kompresja jest bezstratna, w przeciwnym razie jest stratna

en: Co&mpress cover images:
pl: Skompresuj obrazy okładek:

en: <p>Cover image compression quality. If the quality is set to 100 compression is lossless, otherwise it is lossy
pl: <p>Jakość kompresji obrazu okładki. Jeśli jakość jest ustawiona na 100 kompresja jest bezstratna, w przeciwnym razie jest stratna

en: Control how the default generated covers are created
pl: Skonfiguruj sposób, w jaki tworzone są domyślnie generowane okładki

en: Configure co&ver generation
pl: Skon&figuruj generowanie okładek

en: Set the co&mments for all selected books
pl: Przypisz ko&mentarz do wszystkich wybranych książek

en: &Basic metadata
pl: &Podstawowe metadane

en: &Custom metadata
pl: &Własne metadane

en: &Load search/replace:
pl: W&czytaj wyszukiwanie:

en: Select saved search/replace to load.
pl: Wybierz zapisane wyszukiwanie do wczytania.

en: Save current search/replace
pl: Zapisz bieżące wyszukiwanie

en: Sa&ve
pl: &Zapisz

en: Search &mode:
pl: &Tryb wyszukiwania:

en: <p>Choose whether to use basic text matching or advanced
                    regular expression matching. Changing the mode clears all the fields
                    in this dialog.</p>
pl: <p>Wybierz, czy chcesz używać podstawowego czy zaawansowanego dopasowania tekstu
                     dopasowanie wyrażeń regularnych. Zmiana trybu powoduje wyczyszczenie wszystkich pól
                     w tym oknie dialogowym.</p>

en: Search &field:
pl: Pole &wyszukiwania:

en: The name of the field that you want to search
pl: Nazwa pola, które chcesz przeszukać

en: &Identifier type:
pl: Typ &identyfikatora:

en: Choose which identifier type to operate upon
pl: Wskaż typ identyfikatora do wykorzystania

en: &Template:
pl: &Szablon:

en: Enter a template to be used as the source for the search/replace
pl: Wpisz szablon, który ma zostać użyty jako źródło dla wyszukiwania

en: Click to open the template tester
pl: Kliknij, aby otworzyć tester szablonów

en: Enter what you are looking for, either plain text or a regular expression, depending on the mode
pl: Wpisz czego szukasz - fragment tekstu lub wyrażenie regularne, zależnie od trybu

en: Check this box if the search string must match exactly upper and lower case. Uncheck it if case is to be ignored
pl: Zaznacz to pole, jeśli wyszukiwany ciąg znaków ma uwzględniać wielkość liter. Nie zaznaczaj jeśli wielkość liter nie ma znaczenia

en: Cas&e sensitive
pl: Uwzględniaj &wielkość liter

en: &Replace with:
pl: &Zastąp przez:

en: The replacement text. The matched search text will be replaced with this string
pl: Tekst do zamiany. Tekst pasujący do wzorca zostanie zastąpiony tym ciągiem znaków

en: &Apply function after replace:
pl: Z&astosuj funkcję po zamianie:

en: Specify how the text is to be processed after matching and replacement. In character mode, the entire
    field is processed. In regular expression mode, only the matched text is processed
pl: Określ, jak tekst ma zostać przetworzony po wyszukaniu i zamianie. W trybie tekstowym, całe pole
    jest poddane przetworzeniu. W trybie wyrażenia regularnego przetwarzany jest tylko tekst pasujący do wzorca

en: &Destination field:
pl: Pole &docelowe:

en: The field that the text will be put into after all replacements.
    If blank, the source field is used if the field is modifiable
pl: Pole, w którym zostanie umieszczony tekst po wszystkich zamianach.
    Jeśli to pole jest puste, to użyte zostanie pole źródłowe, o ile można je modyfikować

en: M&ode:
pl: &Tryb:

en: Specify how the text should be copied into the destination.
pl: Określ w jaki sposób tekst ma być kopiowany do pola docelowego.

en: Specifies whether result items should be split into multiple values or
    left as single values. This option has the most effect when the source field is
    not multiple and the destination field is multiple
pl: Określa czy wyniki powinny zostać podzielone na wielokrotne wartości lub
    pozostawione jako pojedyncze. Ta opcja daje najlepsze wyniki gdy
    pole źródłowe nie jest wielokrotne, a pole docelowe tak

en: Split &result
pl: Podziel &wynik

en: Identifier type:
pl: Typ identyfikatora:

en: <p>Choose which identifier type to operate upon. When the
                  source field is something other than 'identifiers' you can enter
                  a * if you want to replace the entire set of identifiers with
                  the result of the search/replace.</p>
pl: <p>Wybierz typ identyfikatora do przetwarzania. Jeśli pole źródłowe
                  jest inne niż 'identifiers' można wprowadzić * jeśli aby zamienić
                  cały zestaw identyfikatorów na wynik wyszukiwania/zamiany.</p>

en: For multiple-valued fields, sho&w
pl: Dla pól z wielokrotną &wartością, pokaż

en: val&ues starting at
pl: wa&rtości zaczynając od

en: with values separated b&y
pl: z wartościami oddzielon&ymi

en: Used when displaying test results to separate values in multiple-valued fields
pl: Używane gdy wyświetlane wyniki testu mają oddzielne wartości w polach o wielokrotnych wartościach

en: Test text
pl: Tekst testowy

en: Test result
pl: Wynik testu

en: Your &test:
pl: Twój &test:

en: &Search and replace
pl: Z&najdź i zastąp

en: Create rules to transform metadata by clicking the buttons below. The rules will be applied to all selected books when you click OK.
pl: Utwórz reguły przekształcania metadanych, klikając poniższe przyciski. Reguły zostaną zastosowane do wszystkich wybranych książek po kliknięciu OK.

en: Transform &tags
pl: Przekształć &tagi

en: Transform &authors
pl: Przekształć &autorów

en: Transform &publishers
pl: Przekształć &wydawców

en: Transform &series
pl: Przekształcanie &serii

en: &Transform tags/authors
pl: &Przekształć tagi/autorów

en: If enabled, the book list will be re-sorted and any existing
    search or Virtual library will be refreshed after the edit
    is completed. This can be slow on large libraries.
pl: Jeśli ta opcja jest włączona, lista książek zostanie ponownie posortowana i wszelkie istniejące
    wyszukiwanie lub biblioteka wirtualna zostaną odświeżone po edycji
    jest zakończony. W przypadku dużych bibliotek może to być powolne.

en: &Refresh book list after edit
pl: &Odśwież listę po edycji

en: Sort by multiple columns
pl: Sortuj wg wielu kolumn

en: Pick multiple columns to sort by. Drag and drop to re-arrange. Higher columns are more important. Ascending or descending order can be toggled by clicking the column name at the bottom of this dialog, after having selected it.
pl: Wybierz wiele kolumn, według których chcesz posortować. Przeciągnij i upuść, aby zmienić kolejność. Wyższe kolumny są ważniejsze. Kolejność rosnącą lub malejącą można przełączać, klikając nazwę kolumny na dole tego okna dialogowego, po jej wybraniu.

en: &Clear
pl: &Wyczyść

en: Clear all selected columns
pl: Wyczyść wszystkie zaznaczone kolumny

en: Save this sort order for easy re-use
pl: Zapisz tę kolejność sortowania do łatwego ponownego użycia

en: Load previously saved settings
pl: Załaduj wcześniej zapisane ustawienia

en: Effective sort
pl: Efektywne sortowanie

en: No sort selected
pl: Nie wybrano sortowania

en: You must select at least one column on which to sort
pl: Musisz wybrać co najmniej jedną kolumnę, według której chcesz sortować

en: No name provided
pl: Nie określono nazwy

en: You must provide a name for the settings
pl: Musisz podać nazwę dla ustawień

en: No saved sorts available
pl: Brak dostępnych zapisanych sortów

en: Remove saved sort
pl: Usuń zapisane sortowanie

en: Import OPML file
pl: Importuj plik OPML

en: Path to OPML file
pl: Ścieżka do pliku OPML

en: Browse for OPML file
pl: Szukaj pliku OPML

en: &OPML file:
pl: Plik &OPML:

en: Maximum number of articles to download per RSS feed
pl: Maksymalna liczba artykułów do pobrania na jeden kanał RSS

en: &Maximum articles per feed:
pl: &Maksymalnie artykułów na kanał:

en:  days
pl:  dni

en: Articles in the RSS feeds older than this will be ignored
pl: Starsze artykuły w kanale RSS będą pomijane

en: Preserve groups in the OPML file
pl: Zachowaj grupy w pliku OPML

en: If enabled, every group of feeds in the OPML file will be converted into a single recipe. Otherwise every feed becomes its own recipe
pl: Jeśli zaznaczone - każda grupa kanałów w pliku OPML zostanie przekształcona na jedno źródło. W przeciwnym wypadku każdy kanał stanie się oddzielnym źródłem

en: Replace existing recipes
pl: Zamień istniejące źródła

en: If enabled, any existing recipes with the same titles as entries in the OPML file will be replaced. Otherwise, new entries with modified titles will be created
pl: Jeśli zaznaczone – wszystkie istniejące źródła o tytułach takich, jak zawarte w pliku OPML, zostaną zastąpione przez nowo utworzone. W przeciwnym wypadku zostaną utworzone nowe, ze zmienionymi nazwami

en: OPML files
pl: Pliki OPML

en: Select OPML file
pl: Wybierz plik OPML

en: Path not specified
pl: Nie określono ścieżki

en: You must specify the path to the OPML file to import
pl: Musisz podać ścieżkę do importowanego pliku OPML

en: No feeds found
pl: Nie znaleziono kanałów

en: No importable RSS feeds found in the OPML file
pl: W pliku OPML nie znaleziono żadnych kanałów RSS, które można by zaimportować

en: Background colors
pl: Kolory tła

en: Foreground (text) colors
pl: Kolory pierwszego planu (tekst)

en: Foreground (text) colors when disabled
pl: Kolory pierwszego planu (tekstu) po wyłączeniu

en: Link colors
pl: Kolory odnośników

en: dark
pl: ciemny

en: light
pl: jasny

en: These colors will be used for the calibre interface when calibre is in "{}" mode. You can adjust individual colors below by enabling the "Use a custom color scheme" setting.
pl: Kolory te będą używane w interfejsie calibre, gdy calibre jest w trybie "{}". Możesz dostosować poszczególne kolory poniżej, włączając ustawienie "Użyj niestandardowego schematu kolorów".

en: Use a &custom color scheme
pl: Użyj &niestandardowego schematu kolorów

en: Import &system colors
pl: Importuj kolory &systemowe

en: Set the custom colors to colors queried from the system. Note that this will use colors from whatever the current system palette is, dark or light.
pl: Ustawienie kolorów niestandardowych na kolory pobierane z systemu. Należy pamiętać, że użyje to kolorów z bieżącej palety systemowej, ciemnej lub jasnej.

en: Customize the colors used by calibre
pl: Dostosowanie kolorów używanych przez calibre

en: <b>WARNING:</b> You have configured calibre to use "System" user interface style. The settings below will be ignored unless you switch back to using the "calibre" interface style.
pl: <b>OSTRZEŻENIE:</b> Program calibre został skonfigurowany do korzystania ze stylu interfejsu użytkownika "System". Poniższe ustawienia zostaną zignorowane, chyba że zostanie przywrócony styl interfejsu "calibre".

en: Color &palette
pl: Paleta &kolorów

en: System default
pl: Domyślny systemu

en: Light
pl: Jasna

en: Dark
pl: Ciemna

en: The style of colors to use, either light or dark. By default, the system setting for light/dark is used. This means that calibre will change from light to dark and vice versa as the system changes colors.
pl: Styl kolorów do użycia, jasny lub ciemny. Domyślnie używane jest ustawienie systemowe dla jasnych/ciemnych kolorów. Oznacza to, że calibre zmieni się z jasnego na ciemny i odwrotnie, gdy system zmieni kolory.

en: &Light mode colors
pl: &Kolory trybu jasnego

en: &Dark mode colors
pl: &Kolory trybu ciemnego

en: Import previously exported color scheme from a file
pl: Import wcześniej wyeksportowanego schematu kolorów z pliku

en: Export current colors as a file
pl: Eksport bieżących kolorów do pliku

en: Choose file to import from
pl: Wybierz plik do zaimportowania

en: calibre Palette
pl: Paleta calibre

en: Choose file to export to
pl: Wybierz plik do wyeksportowania

en: Password needed
pl: Wymagane hasło

en: TextLabel
pl: Etykieta tekstowa

en: &Username:
pl: Nazwa &użytkownika:

en: &Password:
pl: &Hasło:

en: &Show password
pl: &Pokaż hasło

en: Restart required
pl: Wymagane ponowne uruchomienie

en: You must restart calibre before using this plugin!
pl: Przed użyciem tej wtyczki musisz ponownie uruchomić calibre!

en: All
pl: Wszystkie

en: Installed
pl: Zainstalowana

en: Not installed
pl: Nie zainstalowana

en: Update available
pl: Uaktualnienia dostępne

en: Plugin name
pl: Nazwa wtyczki

en: Available
pl: Dostępna

en: Released
pl: Wydana

en: Platform unavailable
pl: Platforma niedostępna

en: calibre upgrade required
pl: wymagana jest aktualizacja calibre

en: Plugin deprecated
pl: Nieaktualna wtyczka

en: New version available
pl: Jest dostępna nowa wersja

en: Latest version installed
pl: Zainstalowana jest najnowsza wersja

en: This plugin has been deprecated and should be uninstalled
pl: Ta wtyczka jest przestarzała i powinna zostać usunięta

en: Right-click to see more options
pl: Kliknij prawym przyciskiem myszy, aby wyświetlić więcej opcji

en: This plugin can only be installed on: %s
pl: Ta wtyczka może być zainstalowana tylko na systemie %s

en: You must upgrade to at least calibre %s before installing this plugin
pl: Musisz zaktualizować calibre przynajmniej do wersji %s przed zainstalowaniem tej wtyczki

en: You can install this plugin
pl: Możesz zainstalować tę wtyczkę

en: A new version of this plugin is available
pl: Nowa wersja tej wtyczki jest dostępna

en: This plugin is installed and up-to-date
pl: Ta wtyczka jest zainstalowana i jest aktualna

en: Plugin <b>{0}</b> successfully installed under <b>{1}</b>. You may have to restart calibre for the plugin to take effect.
pl: Wtyczka <b>{0}</b> została pomyślnie zainstalowana jako wtyczka typu {1}</b>. Może być konieczne ponowne uruchomienie Calibre, aby wtyczka zaczęła działać.

en: Plugin homepage
pl: Strona wtyczki

en: Update Check Failed
pl: Nie udało się wyszukać aktualizacji

en: Unable to reach the plugin index page.
pl: Strona wtyczki jest niedostępna.

en: User plugins
pl: Wtyczki użytkownika

en: Filter by &name
pl: Filtruj wg &nazwy

en: Description
pl: Opis

en: &Install
pl: &Instaluj

en: Install the selected plugin
pl: Instaluj wybraną wtyczkę

en: &Customize plugin
pl: &Konfiguruj wtyczkę

en: Customize the options for this plugin
pl: Dostosuj opcje tej wtyczki

en: Plugin &forum thread
pl: Wątek o wtyczce na &forum

en: Enable/&disable plugin
pl: Włącz/wyłącz w&tyczkę

en: Enable or disable this plugin
pl: Włącz lub wyłącz tę wtyczkę

en: &Remove plugin
pl: &Usuń wtyczkę

en: Uninstall the selected plugin
pl: Usuń wybraną wtyczkę

en: Donate to developer
pl: Wesprzyj programistę

en: Donate to the developer of this plugin
pl: Wesprzyj finansowo twórcę tej wtyczki

en: &Customize plugin
pl: &Konfiguruj wtyczkę

en: Are you sure you want to uninstall the <b>%s</b> plugin?
pl: Czy na pewno chcesz odinstalować wtyczkę <b>%s</b>?

en: Install %s
pl: Instaluj %s

en: Installing plugins is a <b>security risk</b>. Plugins can contain a virus/malware. Only install it if you got it from a trusted source. Are you sure you want to proceed?
pl: Instalacja wtyczek niesie ze sobą <b>ryzyko związane z bezpieczeństwem</b>. Wtyczki mogą zawierać wirusy lub szkodliwe oprogramowanie. Instaluj tylko wtyczki pochodzące z zaufanych źródeł. Jesteś pewien, że chcesz kontynuować?

en: Downloading plugin ZIP attachment: %s
pl: Pobieranie pliku ZIP z wtyczką: %s

en: Installing plugin: %s
pl: Instalowanie wtyczki %s

en: Plugin installed: %s
pl: Zainstalowano wtyczkę %s

en: Install plugin failed
pl: Instalacja wtyczki nie powiodła się

en: A problem occurred while installing this plugin. This plugin will now be uninstalled. Please post the error message in details below into the forum thread for this plugin and restart calibre.
pl: Wystąpił problem podczas instalacji wtyczki. Wtyczka zostanie odinstalowana. Proszę umieścić poniższe informacje o błędzie w odpowiednim, dotyczącym tej wtyczki wątku na forum i uruchom ponownie calibre.

en: Plugin not customizable
pl: Tej wtyczki nie można konfigurować

en: Plugin: %s does not need customization
pl: Wtyczka „%s” nie potrzebuje dodatkowej konfiguracji

en: Must restart
pl: Wymagane ponowne uruchomienie

en: You must restart calibre before you can configure the <b>%s</b> plugin
pl: Musisz ponownie uruchomić program calibre zanim będziesz mógł skonfigurować wtyczkę <b>%s</b>

en: Plugin cannot be disabled
pl: Wtyczka nie może zostać wyłączona

en: The plugin: %s cannot be disabled
pl: Wtyczka %s nie może zostać wyłączona

en: No, keep copying
pl: Nie, kontynuuj kopiowanie

en: Yes, abort
pl: Tak, przerwij

en: Aborting...
pl: Przerywanie...

en: The Quickview shortcut ({0}) shows/hides the Quickview panel
pl: Skrót klawiszowy ({0}) pokazuje/ukrywa okno podglądu

en: Undock
pl: Odłącz

en: Show the Quickview panel in its own floating window
pl: Pokaż panel Szybki podgląd w jego własnym ruchomym oknie

en: Lock Quickview contents
pl: Zablokuj zawartość podglądu

en: Refresh
pl: Odśwież

en: Embed the Quickview panel into the main calibre window
pl: Osadź panel szybkiego podglądu w głównym oknie calibre

en: Alternate shortcut:
pl: Alternatywny skrót:

en: Find item in the Tag browser
pl: Znajdź element w przeglądarce tagów

en: Find item in the library
pl: Znajdź przedmiot w bibliotece

en: Select this book in the library
pl: Wybierz tę książkę w bibliotece

en: Open a locked Book details window for this book
pl: Otwórz okno właściwości (zablokowane) dla tej książki

en: Quickview this cell
pl: Podglądnij tę komórkę

en: Open book in the E-book viewer
pl: Otwórz książkę w czytniku ebooków

en: &Item: {0} ({1})
pl: &Element: {0} ({1})

en: Click to show only books with this item. Double click to search for this item in the Tag browser
pl: Kliknij, aby wyświetlić tylko książki z tym elementem. Kliknij dwukrotnie, aby wyszukać ten element w przeglądarce tagów

en: **No items found**
pl: **Nie znaleziono**

en: Click in a column  in the library view to see the information for that book
pl: Kliknij kolumnę w widoku biblioteki, aby uzyskać informacje o książce

en: &Books with selected item "{0}": {1}
pl: &Książki z wybranym elementem „{0}”: {1}

en: Double click on a book to change the selection in the library view or change the column shown in the left-hand panel. Shift- or Ctrl- double click to edit the metadata of a book, which also changes the selected book.
pl: Kliknij dwukrotnie książkę, aby zmienić wybór w widoku biblioteki lub zmienić kolumnę widoczną w panelu po lewej stronie. Kliknij dwukrotnie Shift lub Ctrl, aby edytować metadane książki, co również zmienia wybraną książkę.

en: Something went wrong while filling in the table
pl: Coś poszło nie tak podczas wypełniania tabeli

en: Quickview: Book not in library view
pl: Podgląd: widok książki, która nie jest w bibliotece

en: The book you selected is not currently displayed in the library view, perhaps because of a search or a Virtual library, so Quickview cannot select it.
pl: Wybrana książka nie jest obecnie wyświetlana w widoku biblioteki, być może z powodu wyszukiwania lub biblioteki wirtualnej, więc Quickview nie może jej wybrać.

en: Quickview: Column cannot be selected
pl: Quickview: Kolumna nie może zostać wybrana

en: The column you double-clicked, '{}', is not shown in the library view. The book/column cannot be selected by Quickview.
pl: Kolumna '{}', którą dwukrotnie kliknąłeś nie jest wyświetlana w widoku biblioteki. Książka/kolumna nie może zostać zaznaczona przez Quickview.

en: &Apply Virtual libraries
pl: Zastosuj wirtualne biblioteki

en: <p>Select to make Quickview show only books in the current
            Virtual library</p>
pl: <p>Wybierz, aby Szybki podgląd wyświetlał tylko książki w bieżącym
             Wirtualna biblioteka</p>

en: &Lock Quickview contents
pl: Zablokuj podgląd

en: <p>Select to prevent Quickview from changing content when the
            selection on the library view is changed</p>
pl: <p>Zaznacz, by uniknąć zmiany zawartości okna podglądu 
    kiedy zmieni się zawartość listy w głównym oknie</p>

en: &Refresh
pl: Odśwież

en: When Quickview is locked, refresh the window using the last selected book and that book's value in the last selected column.
pl: Gdy szybki podgląd jest zablokowany, odświeżenie okna korzysta z ostatnio zaznaczonej książki i elementu z ostatnio zaznaczonej kolumny.

en: &Dock
pl: Za&dokuj

en: &Close
pl: &Zamknij

en: Restoring database from backups, do not interrupt, this will happen in multiple stages
pl: Przywracanie bazy danych z kopii zapasowych, nie przerywaj, odbędzie się to w kilku etapach

en: Restoring database
pl: Odzyskiwanie bazy danych

en: The restore has not completed, are you sure you want to cancel?
pl: Przywracanie nie zostało zakończone. Czy na pewno chcesz anulować?

en: The old database was saved as: %s
pl: Stara wersja bazy danych została zapisana jako %s

en: Restoring the database succeeded with some warnings click "Show details" to see the details. %s
pl: Przywracanie bazy danych powiodło się z kilkoma ostrzeżeniami, kliknij „Pokaż szczegóły”, aby zobaczyć szczegóły. %s

en: Restoring database was successful. %s
pl: Przywracanie bazy danych zostało pomyślnie zakończone. %s

en: Your list of books, with all their metadata is stored in a single file, called a database. In addition, metadata for each individual book is stored in that books' folder, as a backup.<p>This operation will rebuild the database from the individual book metadata. This is useful if the database has been corrupted and you get a blank list of books.<p>Do you want to restore the database?
pl: Twoja lista książek wraz ze wszystkimi ich metadanymi jest przechowywana w jednym pliku, zwanym bazą danych. Ponadto metadane poszczególnych książek są przechowywane w folderze tych książek jako kopia zapasowa.<p>Ta operacja odbuduje bazę danych na podstawie metadanych poszczególnych książek. Jest to przydatne, jeśli baza danych została uszkodzona i pojawia się pusta lista książek.<p>Czy chcesz przywrócić bazę danych?

en: Restoring database failed, click "Show details" to see details
pl: Przywracanie bazy danych nie powiodło się, kliknij „Pokaż szczegóły”, aby zobaczyć szczegóły

en: Failed to repair library
pl: Naprawa biblioteki nie powiodła się

en: Add a new Saved search
pl: Dodaj nowe zapisane wyszukiwanie

en: You can create a <i>Saved search</i>, for frequently used searches here. The search will be visible under <i>Saved searches</i> in the Tag browser, using the name that you specify here.
pl: Tutaj możesz utworzyć <i>Zapisane wyszukiwanie</i> dla często używanych wyszukiwań. Wyszukiwanie będzie widoczne w sekcji <i>Zapisane wyszukiwania</i> w przeglądarce tagów, pod nazwą, którą tutaj określisz.

en: The Saved search name
pl: Nazwa zapisanego wyszukiwania

en: &Search:
pl: &Szukaj:

en: The search expression
pl: Szukane wyrażenie

en: No search name
pl: Brak szukanej nazwy

en: You must specify a name for the Saved search
pl: Musisz podać nazwę dla zapisanego wyszukiwania

en: No search expression
pl: Brak wyrażenia wyszukiwania

en: You must specify a search expression for the Saved search
pl: Musisz podać wyrażenie wyszukiwania dla Zapisanego wyszukiwania

en: Invalid saved search
pl: Błędne zapisane wyszukiwanie

en: Manage Saved searches
pl: Zarządzaj zapisanymi wyszukiwaniami

en: &Add search
pl: &Dodaj wyszukiwanie

en: &Remove search
pl: &Usuń wyszukiwanie

en: &Edit search
pl: &Edytuj wyszukiwanie

en: The current saved search will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
pl: Obecnie zapisane wyszukiwanie zostanie <b>trwale usunięte</b>. Jesteś pewien?

en: Edit the name and/or expression below.
pl: Edytuj nazwę i/lub wyrażenie poniżej.

en: Edit saved search
pl: Edytuj zapisane wyszukiwania

en: A saved search with the name {} already exists. Choose another name
pl: Zapisane wyszukiwanie z nazwą {} już istnieje. Wybierz inną nazwę

en: Search expression
pl: Wyrażenie wyszukiwania

en:                 Download this periodical every week on the specified days after
                    the specified time. For example, if you choose: Monday after
                    9:00 AM, then the periodical will be download every Monday as
                    soon after 9:00 AM as possible.
pl:                 Pobierz to czasopismo każdego tygodnia, w wybrane dni, po
                    określonym czasie. Na przykład, jeśli wybierzesz: poniedziałek po
                    9:00 rano, to czasopismo zostanie pobrane w każdy poniedziałek
                    po 9:00 rano, najszybciej jak to możliwe.

en: &Download after:
pl: &Pobierz po:

en:                 Download this periodical every month, on the specified days.
                    The download will happen as soon after the specified time as
                    possible on the specified days of each month. For example,
                    if you choose the 1st and the 15th after 9:00 AM, the
                    periodical will be downloaded on the 1st and 15th of every
                    month, as soon after 9:00 AM as possible.
pl:                 Pobierz to czasopismo każdego miesiąca, w określone dni.
                    Pobieranie rozpocznie się tak szybko jak to możliwe po określonym
                    czasie, w określone dni każdego miesiąca. Na przykład,
                    jeśli wybierzesz 1-szy i 15-ty po 9:00 to czasopismo zostanie
                    pobrane każdego 1-szego i 15-tego dnia miesiąca tak szybko
                    po 9:00 jak to będzie możliwe

en: &Days of the month:
pl: &Dni miesiąca:

en: Comma separated list of days of the month. For example: 1, 15
pl: Oddzielona przecinkami lista dni w miesiącu. Na przykład: 1, 15

en: Download &after:
pl: Pobierz &po:

en:                 Download this periodical every x days. For example, if you
                    choose 30 days, the periodical will be downloaded every 30
                    days. Note that you can set periods of less than a day, like
                    0.1 days to download a periodical more than once a day.
pl:                 Pobierz to czasopismo co x dni. Na przykład,
                    jeśli wybierzesz 30 dni, czasopismo będzie pobierane
                    co 30 dni. Zwróć uwagę, że można ustalić okresy krótsze
                    niż jeden dzień, np. 0.1 dnia, aby pobierać
                    czasopismo więcej niż raz na dzień.

en: &Download every:
pl: &Pobierz co:

en: every hour
pl: co godzinę

en: days
pl: dni

en: Note: You can set intervals of less than a day, by typing the value manually.
pl: Notka: Można ustalić interwały mniejsze niż jeden dzień, wpisując wartość ręcznie.

en: Schedule news download [{} sources]
pl: Zaplanuj pobieranie wiadomości [{} źródła]

en: &Schedule
pl: &Planowanie

en: &Schedule for download:
pl: &Zaplanuj do pobrania:

en: &Days of  week
pl: &Dni tygodnia

en: Da&ys of month
pl: Dni miesiąca

en: Every &x days
pl: Co &x dni

en: For the scheduling to work, you must leave calibre running.
pl: Aby zaplanowane działania były wykonywane, musisz zostawić włączony program calibre.

en: &Account
pl: &Konto

en: &Advanced
pl: Z&aawansowane

en: Add &title as tag
pl: Dodaj &tytuł jako etykietę

en: &Extra tags:
pl: Dodatkow&e tagi:

en: <p>When set, this option will cause calibre to keep, at most, the specified number of issues of this periodical. Every time a new issue is downloaded, the oldest one is deleted, if the total is larger than this number.
    <p>Note that this feature only works if you have the option to add the title as tag checked, above.
    <p>Also, the setting for deleting periodicals older than a number of days, below, will also cause issues to be deleted, so set that to zero if you want to use this setting alone.
pl: <p>Ustawienie tej opcji spowoduje, że calibre zachowa co najwyżej określoną liczbę wydań tego czasopisma. Za każdym razem, gdy pobierane jest nowe wydanie, najstarsze jest usuwane, jeśli suma jest większa, niż ta liczba.
    <p>Należy pamiętać, że ta funkcja działa tylko wtedy, gdy opcja dodawania tytułu jako tag jest zaznaczona powyżej.
    <p>Ponadto, poniższe ustawienie usuwania czasopism starszych niż liczba dni, również spowoduje usunięcie wydań, więc jeśli chcesz używać tylko tego ustawienia, ustaw je na zero.

en:  issues
pl:  wydań

en: all issues
pl: wszystkie wydania

en: &Keep at most:
pl: &Zachowaj najwyżej:

en: Delete downloaded &news older than:
pl: Usuń pobra&ne wiadomości starsze niż:

en: <p>Delete downloaded news older than the specified number of days. Set to zero to disable.
    <p>You can also control the maximum number of issues of a specific periodical that are kept by clicking the Advanced tab for that periodical above.
pl: <p>Usuń pobrane wiadomości starsze niż wskazana liczba dni. Ustaw zero by wyłączyć tę funkcję.
    <p>Możesz również określić maksymalną liczbę wydań konkretnych czasopism, które są zachowane w bibliotece, klikając zakładkę Zaawansowane dla tego czasopisma.

en: never delete
pl: nigdy nie usuwaj

en: Download &all scheduled
pl: Pobierz wszystkie &zaplanowane

en: Download all scheduled news sources at once
pl: Pobierz naraz wszystkie zaplanowane wiadomości

en: &Download now
pl: &Pobierz teraz

en: Need username and password
pl: Potrzebna jest nazwa użytkownika oraz hasło

en: You must provide a username and/or password to use this news source.
pl: Musisz podać nazwę użytkownika i/lub hasło, aby móc korzystać z tego źródła.

en: Account
pl: Konto

en: (optional)
pl: (opcjonalnie)

en: (required)
pl: (wymagane)

en: Created by:
pl: Stworzone przez:

en: Download %s now
pl: Pobierz teraz %s

en: Last downloaded: never
pl: Ostatnio pobrano: nigdy

en: never
pl: nigdy

en: %(days)d days, %(hours)d hours and %(mins)d minutes ago
pl: %(days)d dni, %(hours)d godzin i %(mins)d minut temu

en: Last downloaded:
pl: Ostatnio pobrano:

en: Default if unspecified: {}
pl: Domyślne, jeśli inaczej nie określono: {}

en: Cannot download news as no internet connection is active
pl: Nie można pobrać wiadomości, gdyż twoje połączenie internetowe nie jest aktywne

en: No internet connection
pl: Brak połączenia z Internetem

en: Schedule news download
pl: Zaplanuj pobieranie wiadomości

en: Add or edit a custom news source
pl: Dodaj lub edytuj własne źródło wiadomości

en: Download all scheduled news sources
pl: Pobierz wszystkie zaplanowane

en: equal to
pl: równa

en: before
pl: wcześniejsza niż

en: after
pl: późniejsza

en: before or equal to
pl: wcześniejsza lub równa

en: after or equal to
pl: późniejsza lub równa

en: is set
pl: jest ustawiona

en: is unset
pl: nie jest ustawiona

en: <p>You can also perform other kinds of advanced searches, for example checking for books that have no covers, combining multiple search expression using Boolean operators and so on. See <a href="%s">The search interface</a> for more information.
pl: <p>Możesz także przeprowadzać inne zaawansowane wyszukiwania, na przykład sprawdzać książki bez okładek, łączyć wiele wyrażeń wyszukiwania za pomocą operatorów boolowskich i tak dalej. Zobacz <a href="%s">Interfejs wyszukiwania</a>, aby uzyskać więcej informacji.

en: What &kind of match to use:
pl: Jakiego rodzaju &wyszukiwania użyć:

en: Contains: the word or phrase matches anywhere in the metadata field
pl: Zawiera: słowo lub frazę pasującą gdziekolwiek w polu metadanych

en: Equals: the word or phrase must match the entire metadata field
pl: Równe: słowo lub fraza musi pasować do całego pola metadanych

en: Regular expression: the expression must match anywhere in the metadata field
pl: Wyrażenie regularne: wyrażenie musi pasować gdziekolwiek w polu metadanych

en: Character variant: 'contains' with accents ignored and punctuation significant
pl: Wariant znaków: „zawiera” z ignorowanymi akcentami i znaczącymi znakami interpunkcyjnymi

en: A&dvanced search
pl: Wyszukiwanie zaawansowane

en: Find entries that have...
pl: Znajdź wpisy zawierające...

en: But don't show entries that have...
pl: Ale nie pokazuj wpisów zawierających...

en: A&ll these words:
pl: &Wszystkie słowa:

en: &This exact phrase:
pl: Dokładnie tę &frazę:

en: O&ne or more of these words:
pl: &Jedno lub więcej ze słów:

en: Any of these &unwanted words:
pl: Któregokolwiek z &niechcianych słów:

en: Titl&e/author/series...
pl: Tytuł/autor/cykl...

en: The title to search for
pl: Tytuł do wyszukania

en: The author to search for
pl: Autor do wyszukania

en: &Author:
pl: &Autor:

en: The series to search for
pl: Cykle do wyszukania

en: The tags to search for
pl: Etykiety do wyszukania

en: &Date search
pl: Wyszukiwanie daty

en: &Search the
pl: Wy&szukaj w kolumnie

en: date column for books whose &date is
pl: książki, dla których &data jest

en: &year
pl: &rok

en: mo&nth
pl: &miesiąc

en: &day
pl: &dzień

en: months
pl: miesiące

en: weeks
pl: tygodnie

en: years
pl: lata

en: ago
pl: temu

en: This month
pl: Ten miesiąc

en: Yesterday
pl: Wczoraj

en: &Template search
pl: Wyszukiwanie szablonu

en: The value to search for
pl: Wartość do wyszukania

en: Template &value:
pl: Wartość szablonu:

en: Set/Not set
pl: Ustawione/nieustawione

en: How the template result will be compared to the value
pl: Jak wynik szablonu zostanie porównany z wartością

en: C&omparison type:
pl: Typ porównania:

en: The template that generates the value
pl: Szablon, który generuje wartość

en: Right click to open a template editor. <br>Technical note: the set of book ids already matched by previous search terms in the search expression is passed to the template in the global variables dictionary with the key "{0}". You can use the set to limit any work the template does to the set of books already matched, possibly improving performance.
pl: Kliknij prawym przyciskiem myszy, aby otworzyć edytor szablonów. <br>Uwaga techniczna: zestaw identyfikatorów książek (ids) już dopasowanych przez poprzednie wyszukiwane hasła w wyrażeniu wyszukiwania jest przekazywany do szablonu w słowniku zmiennych globalnych jako klucz "{0}". Możesz użyć ten zbiór, aby ograniczyć pracę szablonu do zestawu już dopasowanych książek, co może poprawić wydajność.

en: Open template editor
pl: Otwórz edytor szablonów

en: &Copy the current search into the boxes
pl: &Skopiuj bieżące wyszukiwanie do pól

en: Use this button to retrieve and edit the current search
pl: Użyj tego przycisku, aby pobrać i edytować bieżące wyszukiwanie

en: Advanced search
pl: Wyszukiwanie zaawansowane

en: There is only one book with a cover
pl: Jest tylko jedna książka z okładką

en: There are {} books with a cover
pl: Dostępne są {} książki z okładką

en: There is one book with the {} format
pl: Jest jedna książka w formacie {}

en: There are {count} books with the {fmt} format
pl: Jest tylko {count} książek w formacie {fmt}

en: Choose formats
pl: Wybierz formaty

en: &Edit
pl: &Edycja

en: Edit this note
pl: Edytuj tę notatkę

en: Find &books
pl: Znajdź &książki

en: Search the calibre library for books by: {}
pl: Wyszukaj książki w bibliotece calibre wg: {}

en: Search the calibre library for books with: {}
pl: Wyszukaj książki w bibliotece calibre z: {}

en: Copy &URL
pl: Kopiuj &URL

en: Copy a calibre:// URL to the clipboard that can be used to link to this note from other programs
pl: Skopiuj adres URL calibre:// do schowka, który może być użyty do połączenia z tą notatką z innych programów

en: Use a password if calibre is running on a network that is not secure. For example, if you run calibre on a laptop, use that laptop in an airport, and want to connect your smart device to calibre, you should use a password.
pl: Użyj hasła jeśli calibre działa w sieci, która nie jest bezpieczna. Na przykład jeśli używasz calibre na laptopie, laptop jest podłączony do sieci na lotnisku, a chcesz podłączyć urządzenie do calibre, powinieneś użyć hasła.

en: Check this box if you want calibre to automatically start the smart device interface when calibre starts. You should not do this if you are using a network that is not secure and you are not setting a password.
pl: Zaznacz jeśli chcesz, by interfejs urządzeń Smart Device był uruchamiany przy starcie calibre. Nie należy tego robić jeśli calibre działa w sieci, która nie jest bezpieczna i nie ustawiono hasła.

en: Check this box if you want calibre to use a fixed network port. Normally you will not need to do this. However, if your device consistently fails to connect to calibre, try checking this box and entering a number.
pl: Zaznacz to pole, jeśli calibre ma używać stałego numeru portu. Zwykle nie jest to potrzebne. Jeśli jednak połączenie z urządzeniem wielokrotnie nie udaje się, spróbuj zaznaczyć to pole i podaj numer.

en: Try 9090. If calibre says that it fails to connect to the port, try another number. You can use any number between 8,000 and 65,535.
pl: Spróbuj 9090. Jeśli calibre mówi, że nie łączy się z portem, spróbuj innego numeru. Możesz użyć dowolnej liczby od 8000 do 65 535.

en: These are the IP addresses for this computer. If you decide to have your device connect to calibre using a fixed IP address, one of these addresses should be the one you use. It is unlikely but possible that the correct IP address is not listed here, in which case you will need to go to your computer's control panel to get a complete list of your computer's network interfaces and IP addresses.
pl: To są adresy IP dla tego komputera. Jeśli urządzenie ma się łączyć przy użyciu stałego adresu IP należy użyć jednego z tych adresów. Jest możliwe, choć mało prawdopodobne, że właściwego adresu IP nie ma na tej liście. W tym przypadku powinieneś zajrzeć do panelu sterowania i sprawdzić pełną listę kart sieciowych i adresów IP.

en: Invalid port number
pl: Nieprawidłowy numer portu

en: You must provide a port number.
pl: Musisz podać numer portu.

en: The port must be a number between 8000 and 65535.
pl: Port musi być liczbą z przedziału od 8000 do 65535.

en: Problem starting the wireless device
pl: Problem przy uruchamianiu urządzenia bezprzewodowego

en: The wireless device driver had problems starting. It said "%s"
pl: Sterownik urządzenia bezprzewodowego nie mógł zostać uruchomiony i zgłosił komunikat: "%s"

en: Smart device control
pl: Obsługa urządzeń Smart Device

en: <p>Start wireless device connections.
           <p>You may see some messages from your computer's firewall or anti-virus manager asking you if it is OK for calibre to connect to the network. <b>Please answer yes</b>. If you do not, wireless connections will not work.
pl: <p>Uruchom połączenia urządzeń bezprzewodowych.
            <p>Możesz zobaczyć komunikaty z zapory sieciowej komputera lub menedżera antywirusowego z pytaniem, czy połączenie z siecią jest zgodne z calibre. <b>Odpowiedz tak</b>. W przeciwnym razie połączenia bezprzewodowe nie będą działać.

en: calibre IP addresses:
pl: adresy IP calibre:

en: Possible IP addresses:
pl: Adresy IP do wyboru:

en: Optional &password:
pl: O&pcjonalne hasło:

en: Optional password for security
pl: Opcjonalne hasło dla zwiększenia bezpieczeństwa

en: Optional &fixed port:
pl: Opcjonalny &stały numer portu:

en: Optional port number
pl: Opcjonalny numer portu

en: &Use a fixed port
pl: Użyj stałego numeru portu

en: &Automatically allow connections at calibre startup
pl: Automatycznie zezwól na połączenia przy uruchamianiu calibre

en: Lookup name: {}
pl: Nazwa wyszukiwania: {}

en: (Not in library)
pl: (nie w bibliotece)

en: (Hidden in Tag browser)
pl: (Ukryty w przeglądarce tagów)

en: (Hidden by Virtual library)
pl: (Ukryte przez wirtualną bibliotekę)

en: You must select items to apply
pl: Musisz wybrać elementy do zastosowania

en: You must select items to unapply
pl: Musisz wybrać elementy do anulowania

en: That name contains leading or trailing periods, multiple periods in a row or spaces before or after periods.
pl: Ta nazwa zawiera kropki na początku lub końcu, wiele kropek w jednym ciągu lub spacje przed albo za kropkami.

en: Name already used
pl: Nazwa już wykorzystana

en: The user category name is already used, perhaps with different case.
pl: Nazwa kategorii użytkownika jest już używana, choć być w innym formacie.

en: Existing category: {existing}
    New category name: {new}
pl: Istniejąca kategoria: {existing}
    Nazwa nowej kategorii: {new}

en: The hierarchical prefix of the new category is already used, perhaps with different case.
pl: Hierarchiczny prefiks nowej kategorii jest już używany, choć być może w innym formacie.

en: Existing prefix: {prefix}
    New category name: {new}
pl: Istniejący prefix: {prefix}
    Nazwa nowej kategorii: {new}

en: Existing category: {existing}
    New category: {new}
pl: Istniejąca kategoria: {existing}
    Nazwa nowej kategorii: {new}

en: The current User category will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
pl: Aktualna kategoria Użytkownika <b> zostanie trwale usunięta </b>. Jesteś pewny?

en: User categories editor
pl: Edytor własnych kategorii

en: &User category name:
pl: &Nazwa kategorii użytkownika:

en: Select a category to edit
pl: Wybierz kategorię do edycji

en: Copy the category name to the clipboard
pl: Skopiuj nazwę kategorii do schowka

en: &Category filter:
pl: &Filtr kategorii:

en: Select the content kind of the new category
pl: Wybierz typ zawartości nowej kategorii

en: Item &filter:
pl: Filtr pozycji:

en: Enter text to filter the available items. Case and accents are ignored.
pl: Wprowadź tekst, aby przefiltrować dostępne elementy. Wielkość liter i akcenty są ignorowane.

en: Delete the current User category
pl: Usuń bieżącą kategorię użytkownika

en: Enter a category name, then use the Add button or the Rename button
pl: Wprowadź nazwę kategorii, a następnie użyj przycisku Dodaj lub Zmień nazwę

en: Add a new category
pl: Dodaj nową kategorię

en: Rename the current category to what is in the box
pl: Zmień nazwę bieżącej kategorii na zawartość pola

en: <p>Only show items that are visible in current Virtual
                library. Applied items not shown in the Virtual library will be
                marked "Hidden by Virtual library".</p>
pl: <p>Pokazuj tylko elementy, które są widoczne w bieżącym Virtual
                 biblioteka. Zastosowane elementy, które nie są wyświetlane w wirtualnej bibliotece, zostaną
                 oznaczony jako „Ukryty przez wirtualną bibliotekę”.</p>

en: &Only show items visible in current Virtual library
pl: &Pokazuj tylko elementy widoczne w bieżącej bibliotece wirtualnej

en: <p>Don't show items that are hidden in the Tag browser.
              Applied items not shown in the Tag browser will be marked
              "Hidden in Tag browser".</p>
pl: <p>Nie pokazuj elementów ukrytych w przeglądarce tagów.
               Zastosowane elementy niewidoczne w przeglądarce tagów zostaną zaznaczone
               „Ukryty w przeglądarce tagów”.</p>

en: &Don't show items hidden in the Tag browser
pl: &Nie pokazuj elementów ukrytych w przeglądarce znaczników

en: &Available items
pl: &Dostępne elementy

en: Apply items to current category
pl: Zastosuj elementy do bieżącej kategorii

en: Applied &items
pl: Obecne &elementy

en: Unapply (remove) selected items from current category
pl: Anuluj (usuń) wybrane elementy z bieżącej kategorii

en: If the item you want is not in the available list, you can add it here. Accepts an ampersand-separated list of items. The items will be applied to the book.
pl: Jeśli żądanej pozycji nie ma na dostępnej liście, możesz ją dodać tutaj. Akceptuje listę elementów oddzielonych znakami ampersand. Pozycje zostaną zastosowane do książki.

en: If the item you want is not in the available list, you can add it here. Accepts a comma-separated list of items. The items will be applied to the book.
pl: Jeśli żądanej pozycji nie ma na dostępnej liście, możesz ją dodać tutaj. Akceptuje listę elementów oddzielonych przecinkami. Pozycje zostaną zastosowane do książki.

en: No tags selected
pl: Nie wybrano tagów

en: You must select at least one tag from the list of Available tags.
pl: Musisz wybrać co najmniej jeden tag z listy dostępnych tagów.

en: Deleting tags is done immediately and there is no undo.
pl: Usuwanie tagów jest wykonywane natychmiast i nie można tego cofnąć.

en: Are your sure?
pl: Jesteś pewien?

en: The following tags are used by one or more books. Are you certain you want to delete them?
pl: Następujące etykiety są przypisane do jednej lub więcej książek. Czy jesteś pewien, że chcesz je usunąć?

en: Manage items
pl: Zarządzaj elementami

en: &Apply item:
pl: &Zastosuj element:

en: Apply item(s) to the current book
pl: Zastosuj pozycje do bieżącej książki

en: Filter the available items
pl: Filtruj dostępne pozycje

en: Delete the selected items from database. This will unapply the items from all books and then remove them from the database.
pl: Usuń wybrane pozycje z bazy danych. Spowoduje to usunięcie pozycji ze wszystkich książek, a następnie usunięcie ich z bazy danych.

en: Ava&ilable items
pl: Dostępne pozycje

en: Apply item to current book
pl: Zastosuj element do bieżącej książki

en: Unapply (remove) the item from current book
pl: Cofnij zastosowanie (usuń) pozycję z bieżącej książki

en: Filter the applied items
pl: Filtruj zastosowane elementy

en: Create note
pl: Utwórz notatkę

en: Edit note
pl: Edytuj notatkę

en: Delete note
pl: Usuń notatkę

en: Manage {}
pl: Zarządzaj {}

en: Delete link
pl: Usuń odnośnik

en: Search for {}
pl: Szukaj {}

en: Filter by {}
pl: Filtruj wg {}

en: Search the library for {0}
pl: Przeszukaj bibliotekę dla {0}

en: Name of the item
pl: Nazwa pozycji

en: Count of books with this item
pl: Liczba książek z tą pozycją

en: Value of the item before it was edited
pl: Wartość pozycji przed jej edycją

en: The link (URL) associated with this item
pl: Łącze (URL) powiązane z tą pozycją

en: Whether the item has a note. The icon changes if the note was created or edited
pl: Określa, czy pozycja posiada notatkę. Ikona zmienia się, jeśli notatka została utworzona lub edytowana

en: This is not one of this column's permitted values ({0})
pl: To nie jest jedna z dozwolonych wartości w tej kolumnie ({0})

en: no links available
pl: brak dostępnych odnośników

en: Editing...
pl: Edytowanie...

en: Item is not a permitted value
pl: Pozycja nie jest dozwoloną wartością

en: This column has a fixed set of permitted values. The entered text must be one of ({0}).
pl: Ta kolumna ma ustalony zestaw dozwolonych wartości. Wprowadzony tekst musi być jednym z ({0}).

en: Do you really want to undo all your changes on selected rows?
pl: Czy naprawdę chcesz cofnąć wszystkie zmiany w wybranych wierszach?

en: Selection contains deleted items
pl: Zaznaczenie zawiera usunięte elementy

en: The selection contains deleted items. You must undelete them before editing.
pl: Zaznaczenie zawiera usunięte elementy. Przed edycją należy je usunąć.

en: Undelete items?
pl: Cofnąć usunięcie elementów?

en: Items must be undeleted to continue. Do you want to do this?
pl: Aby kontynuować, należy cofnąć usunięcie elementów. Chcesz to zrobić?

en: Are you sure you want to delete the selected links? There is no undo.
pl: Czy na pewno chcesz usunąć wybrane odnośniki? Nie ma możliwości cofnięcia.

en: Search for items that contain the search text
pl: Wyszukaj elementy zawierające wyszukiwaną treść

en: Search for items that do not contain the search text
pl: Wyszukaj elementy nie zawierające wyszukiwanej treści

en: &Filter by:
pl: Filtruj wg:

en: Filter items in the first column using the text in this box. The search ignores case.
pl: Filtruj elementy w pierwszej kolumnie za pomocą treści w tym polu. Wyszukiwanie ignoruje wielkość liter.

en: Show all items that contain the filter text
pl: Pokaż elementy zawierające wyszukiwana treść filtra

en: F&ilter
pl: Filtr

en: Show all items that do not contain the filter text
pl: Pokaż elementy nie zawierające wyszukiwanej treści filtra

en: Show &all items
pl: Pokaż &wszystkie elementy

en: <p>Show items only if they appear in the
                 current Virtual library. Edits already done may be hidden but will
                 not be forgotten.
                 </p><p>
                 Note that this box affects only what is displayed. Changes
                 will affect all books in your library even if this box
                 is checked.</p>
pl: <p>Wyświetla elementy tylko wtedy, gdy występują w
    bieżącej bibliotece wirtualnej. Dokonane już korekty mogą zostać ukryte, ale
    nie zostaną zapomniane.
    </p><p>
    Należy pamiętać, że to pole wpływa tylko na to, co jest wyświetlane. Zmiany
    będą miały wpływ na wszystkie książki w bibliotece, nawet jeśli to pole
    jest zaznaczone</p>

en: Only show items in the current &Virtual library
pl: Pokaż tylko elementy z bieżącej biblioteki wirtualnej

en: <p>Show items only if they appear in the
                 currently selected books. Edits already done may be hidden but will
                 not be forgotten.
                 </p><p>
                 Note that this box affects only what is displayed. Changes
                 will affect all books in your library even if this box
                 is checked.</p>
pl: <p>Wyświetla elementy tylko wtedy, gdy występują w
    aktualnie wybranych książkach. Dokonane już korekty mogą zostać ukryte, ale
    nie zostaną zapomniane.
    </p><p>
    Należy pamiętać, że to pole ma wpływ tylko na to, co jest wyświetlane. Zmiany
    będą miały wpływ na wszystkie książki w bibliotece, nawet jeśli to pole
    jest zaznaczone.</p>

en: O&nly show items in the currently selected books
pl: Wyświetla tylko pozycje w aktualnie wybra&nych książkach

en: <p>Delete selected items from the database.
                    This will unapply the items from all books and then remove them
                    from the database. This button's shortcut is Ctrl+D</p>
pl: <p>Usuwa wybrane pozycje z bazy danych.
    Spowoduje to usunięcie pozycji ze wszystkich książek i usunięcie ich z bazy danych.
    z bazy danych. Skrót tego przycisku to Ctrl+D</p>

en: Ctrl+D
pl: Ctrl-D

en: <p>Edit the currently selected cell. If a tag is edited then it is renamed
                    in every book where it is used. Double-clicking and pressing the edit
                    key also work. This button's shortcut is Ctrl+E</p>
pl: <p>Edytuje aktualnie zaznaczoną komórkę. Jeśli znacznik jest edytowany, jego nazwa jest zmieniana
    w każdej książce, w której jest używany. Dwukrotne kliknięcie i naciśnięcie klawisza edycji
    również działa. Skrót tego przycisku to Ctrl+E</p>

en: <p>Undo all deletes or edits on the selected lines.
                    This button's shortcut is Ctrl+U</p>
pl: <p>Cofanie wszystkich usuniętych lub edytowanych elementów w zaznaczonych wierszach.
    Skrót tego przycisku to Ctrl+U</p>

en: Template function documentation
pl: Dokumentacja funkcji szablonu

en: Show documentation as original &English
pl: Pokaż dokumentację w &angielskim oryginale

en: &Back
pl: &Wstecz

en: Displays the previously viewed function
pl: Wyświetla poprzednio wyświetlaną funkcję

en: Show &all functions
pl: Pokaż &wszystkie funkcje

en: Shows a list of all built-in functions in alphabetic order
pl: Wyświetla listę wszystkich wbudowanych funkcji w kolejności alfabetycznej

en: Go back
pl: Cofnij

en: No function to go back to
pl: Brak funkcji, do której można powrócić

en: No documentation provided
pl: Nie dostarczono dokumentacji

en: {title} (only one template dialog allowed)
pl: {title} (dozwolone tylko jedno okno dialogowe szablonu)

en: {title} dialog number {number} (multiple template dialogs allowed)
pl: {title} numer okna dialogowego {number} (dozwolone wiele okien dialogowych szablonów)

en: Template language tutorial
pl: Podręcznik języka szablonów

en: Template function reference
pl: Dokumentacja funkcji szablonów

en: Template value
pl: Wartość szablonu

en: No title provided
pl: Nie podano tytułu

en: Open Edit metadata on this book
pl: Otwórz Edycja metadanych tej książki

en: Copy stored template source to editor
pl: Skopiuj zapisane źródło szablonu do edytora

en: Discard existing text?
pl: Odrzucić istniejący tekst?

en: The editor contains text. Do you want to overwrite that text?
pl: Edytor zawiera tekst. Czy chcesz nadpisać ten tekst?

en: Disable word wrap
pl: Wyłącz zawijanie słów

en: Enable word wrap
pl: Włącz zawijanie słów

en: Add Python template definition text
pl: Dodaj tekst definicji szablonu Pythona

en: Load template from the Template tester
pl: Załaduj szablon z testera szablonów

en: Load template from file
pl: Załaduj szablon z pliku

en: Save template to file
pl: Zapisz szablon do pliku

en: No Template tester text is available
pl: Brak dostępnego tekstu testera szablonu

en: Template file
pl: Brak dostępnego tekstu testera szablonu

en: Select icon
pl: Wybierz ikonę

en: EXCEPTION:
pl: WYJĄTEK:

en: Built-in template function
pl: Wbudowana funkcja szablonu

en: Built-in function
pl: Wbudowana funkcja

en: User defined Python template function
pl: Zdefiniowana przez użytkownika funkcja szablonu Pythona

en: User function
pl: Funkcja użytkownika

en: Stored template
pl: Przechowywany szablon

en: Stored user defined Python template
pl: Przechowywany szablon Pythona zdefiniowany przez użytkownika

en: Stored user defined GPM template
pl: Zapisany szablon GPM zdefiniowany przez użytkownika

en: Discard changes?
pl: Odrzucić zmiany?

en: Do you really want to close this dialog, discarding any changes?
pl: Czy na pewno chcesz zamknąć to okno dialogowe, odrzucając wszelkie zmiany?

en: No template provided
pl: Nie określono szablonu

en: The template box cannot be empty
pl: Pole szablonu nie może być puste

en: No column chosen
pl: Nie wybrano kolumny

en: You must specify a column to be colored
pl: Musisz wybrać kolumnę, do której będzie przypisany kolor

en: You must specify the column where the icons are applied
pl: Musisz określić kolumnę, w której ikony są stosowane

en: &Continue
pl: &Kontynuuj

en: Continue running the template
pl: Kontynuuj uruchamianie szablonu

en: Stop running the template
pl: Przestań uruchamiać szablon

en: Break: line {0}, book {1}
pl: Przerwa: wiersz {0}, książka {1}

en: A variable in the template
pl: Zmienna w szablonie

en: The value of the variable
pl: Wartość zmiennej

en: The name of the template language operation
pl: Nazwa operacji w języku szablonu

en: A General Program Mode Template
pl: Ogólny szablon trybu programu

en: Set the color of the column:
pl: Ustaw kolor kolumny:

en: Copy a color name to the clipboard:
pl: Skopiuj nazwę koloru do schowka:

en: Copy the selected color name to the clipboard
pl: Skopiuj zaznaczoną nazwę koloru do schowka

en: Kind:
pl: Rodzaj:

en: Apply the icon to column:
pl: Przypisz ikonę do kolumny:

en: Copy an icon file name to the clipboard:
pl: Skopiuj nazwę pliku ikony do schowka:

en: <p>The template must return the name of the icon file
                    to display. If you wish to display multiple icons, separate the
                    individual icon file names with a ':' (colon). They will all be
                    displayed in the column</p>
pl: <p>Szablon musi zwracać nazwę pliku ikony
                     wyświetlać. Jeśli chcesz wyświetlić wiele ikon, rozdziel je
                     poszczególne nazwy plików ikon z „:” (dwukropek). Wszyscy będą
                     wyświetlane w kolumnie</p>

en: Copy the selected icon file name to the clipboard
pl: Skopiuj do schowka nazwę pliku wybranej ikony

en: Add icon
pl: Dodaj ikonę

en: Add an icon file to the set of choices
pl: Dodaj plik z ikoną do zestawu

en: Template &name:
pl: Nazwa szablonu:

en: The name of the callable template
pl: Nazwa wywoływanego szablonu

en: T&emplate:
pl: Szablon:

en: The text of the template program goes into the box below
pl: Tekst programu szablonowego trafia do poniższego pola

en: &Go
pl: &Idź

en: Enable &breakpoints
pl: Włącz &punkty przerwania

en: <p>If checked, the template evaluator will stop when it
    evaluates an expression on a double-clicked line number, opening a dialog showing
    you the value as well as all the local variables</p>
pl: <p>Jeśli zaznaczono, ewaluator szablonu zatrzyma się, gdy
    ocenia wyrażenie na dwukrotnie klikniętym numerze wiersza, otwierając okno dialogowe pokazujące
    ci wartość, jak również wszystkie zmienne lokalne</p>

en: &Line:
pl: &Linia:

en: Line number to toggle
pl: Numer wiersza do przełączenia

en: &Toggle
pl: &Przełącz

en: Toggle the breakpoint on the line number in the box
pl: Przełącz punkt przerwania na numer wiersza w polu

en: &Remove all
pl: &Usuń wszystko

en: Remove all breakpoints
pl: Usuń wszystkie punkty przerwania

en: &Set all
pl: &Ustawić wszystko

en: Set breakpoint on every line
pl: Ustaw punkt przerwania na każdej linii

en: <p>The text of the template program goes in this box.
                A General Program Mode template must begin with the word "program:".
                A Python template must begin with the word "python:" followed by a
                function definition line. There is a context menu item you can use
                to enter the first lines of a Python template.</p>
pl: <p>Tekst szablonu programu jest umieszczany w tym polu.
                 Szablon ogólnego trybu programowania musi zaczynać się od słowa „program:”.
                 Szablon Pythona musi zaczynać się od słowa „python:”, po którym następuje a
                 linia definicji funkcji. Istnieje element menu kontekstowego, którego możesz użyć
                 aby wprowadzić pierwsze wiersze szablonu Pythona.</p>

en: D&ocumentation:
pl: Dokumentacja:

en: Documentation for the function being defined or edited
pl: Dokumentacja dotycząca definiowanej lub edytowanej funkcji

en: Template value:
pl: Szablon:

en: User label
pl: Etykieta użytkownika

en: Font:
pl: Czcionka:

en: Select the font for the Template box
pl: Wybierz czcionkę w polu Szablon

en: Size:
pl: Rozmiar:

en: Select the font size for the Template box
pl: Wybierz rozmiar czcionki w polu Szablon

en: Lo&ad
pl: Wczyt&aj

en: Load the template from a file
pl: Wczytaj szablon z pliku

en: Save the template in a file
pl: Zapisz szablon w pliku

en: Template Function Reference
pl: Dokumentacja funkcji szablonów

en: Function &name:
pl: &Nazwa funkcji:

en: &Function type:
pl: Typ funkcji:

en: &Documentation
pl: &Dokumentacja

en: Click this button to open the documentation in a separate dialog.
    If no function is selected above then show all functions.
    Selecting a function will show only that function's documentation
pl: Kliknij ten przycisk, aby otworzyć dokumentację w osobnym oknie dialogowym.
    Jeśli powyżej nie wybrano żadnej funkcji, wyświetlone zostaną wszystkie funkcje.
    Wybranie funkcji spowoduje wyświetlenie dokumentacji tylko tej funkcji

en: General &information
pl: &Informacje ogólne

en: Click this button to see general help about using template functions
     and how they are documented.
pl: Kliknij ten przycisk, aby wyświetlić ogólną pomoc dotyczącą korzystania z funkcji szablonów
    i sposobu ich dokumentowania.

en: &Code:
pl: &Kod:

en: Template function general information
pl: Ogólne informacje o funkcji szablonu

en: Remove any template from the box
pl: Usuń wszystkie szablony z pola

en: Set size of selected area
pl: Ustaw rozmiar wybranego obszaru

en: For example, use 0.75 for kindle devices.
pl: Na przykład użyj 0,75 dla urządzeń Kindle.

en: &Aspect ratio:
pl: &Współczynnik proporcji:

en: Keep the ratio of width to height fixed
pl: Zachowaj stały stosunek szerokości do wysokości

en: Note that holding down the {} key while dragging the selection handles will resize the selection while preserving its aspect ratio.
pl: Należy pamiętać, że przytrzymanie klawisza {} podczas przeciągania uchwytów zaznaczenia spowoduje zmianę rozmiaru zaznaczenia przy zachowaniu jego proporcji.

en: Trim Image
pl: Przytnij obraz

en: Select a region by dragging with your mouse, and then click trim
pl: Wybierz region, przeciągając myszą, a następnie kliknij przytnij

en: &Trim
pl: Przy&tnij

en: Trim image by removing borders outside the selected region
pl: Przytnij obraz, usuwając brzegi poza zaznaczonym obszarem

en: &Region
pl: Obsza&r

en: Specify a selection region size using numbers to allow for precise control
pl: Określ rozmiar zaznaczonego obszaru za pomocą liczb, aby umożliwić precyzyjną kontrolę.

en: Adjust selection by dragging corners
pl: Dostosuj zaznaczenie, przeciągając rogi

en: Size: {0}px Aspect ratio: {1:.3g}
pl: Rozmiar: {0}px Współczynnik proporcji: {1:.3g}

en: Size: {0}x{1}px
pl: Rozmiar: {0}x{1}px

en: Download %s
pl: Pobierz %s

en: Downloading <b>%(fname)s</b> from %(url)s
pl: Pobieranie <b>%(fname)s</b> z %(url)s

en: Failed to download from %(url)r with error: %(err)s
pl: Pobieranie z %(url)r nie powiodło się z powodu błędu: %(err)s

en: Downloading book
pl: Trwa pobieranie książki

en: The book {0} will be downloaded and added to your calibre library automatically.
pl: Książka „{0}” zostanie automatycznie pobrana i dodana do twojej biblioteki.

en: No file specified to download.
pl: Nie wybrano pliku do pobrania.

en: {} is not a supported e-book format
pl: {} nie jest obsługiwanym formatem e-booka

en: Downloading %s
pl: Pobieranie %s

en: Downloading
pl: Pobieranie

en: Failed to download e-book
pl: Pobieranie e-booka nie powiodło się

en: finished
pl: zakończone

en: Email %(name)s to %(to)s
pl: Wyślij „%(name)s” mailem do %(to)s

en: News:
pl: Wiadomości:

en: Attached is the %s periodical downloaded by calibre.
pl: W załączeniu przesyłam %s czasopism pobranych przez calibre.

en: Add a new recipient:
pl: Dodaj nowego odbiorcę:

en: &Address
pl: &Adres

en: &Formats
pl: &Formaty

en: &Subject
pl: &Temat

en: The email address of the recipient
pl: Adres e-mail odbiorcy

en: The optional alias (simple name) of the recipient
pl: Opcjonalny alias (uproszczona nazwa) odbiorcy

en: Formats to email. The first matching one will be sent (comma separated list)
pl: Formaty do wysłania. Pierwszy pasujący zostanie wysłany (lista oddzielana przecinkami)

en: The optional subject for email sent to this recipient
pl: Opcjonalny temat wiadomości wysyłanej do odbiorcy

en: &Add recipient
pl: &Dodaj odbiorcę

en: Need address
pl: Adres jest wymagany

en: You must specify an address
pl: Musisz podać adres

en: Invalid email address
pl: Niepoprawny adres email

en: The address {} is invalid
pl: Adres {} jest nieprawidłowy

en: Need formats
pl: Formaty są wymagane

en: You must specify at least one format to send
pl: Musisz podać co najmniej jeden format do wysłania

en: The recipient %s already exists
pl: Odbiorca %s już istnieje

en: No recipients
pl: Brak odbiorców

en: You must select at least one recipient
pl: Musisz wybrać co najmniej jednego odbiorcę

en: Auto convert the following books before sending via email?
pl: Czy automatycznie konwertować książki przed wysłaniem?

en: This recipient has no valid formats defined
pl: Nie zdefiniowano poprawnie formatów dla odbiorcy

en: These books have no suitable input formats for conversion
pl: Te książki nie mają odpowiednich formatów wejściowych do konwersji

en: Could not send
pl: Nie udało się wysłać

en: Could not send books to some recipients. Click "Show details" for more information
pl: Nie można wysłać książek do niektórych odbiorców; naciśnij „Pokaż szczegóły”, by uzyskać więcej informacji

en: Attached, you will find the e-book
pl: W załączniku znajdziesz e-book

en: by
pl: autorstwa

en: in the %s format.
pl: w formacie %s.

en: {series_index} of {series}
pl: {series_index} część z cyklu {series}

en: About this book:
pl: O tej książce:

en: Sending email to
pl: Wysyłanie wiadomości do

en: Auto convert the following books to %s before sending via email?
pl: Konwertować automatycznie książki na %s przed wysłaniem ich emailem?

en: Could not email the following books as no suitable formats were found:
pl: Nie można było przesłać następujących książek emailem, ponieważ nie znaleziono odpowiednich formatów:

en: Failed to email book
pl: Nie udało się wysłać książki

en: sent
pl: – wysłano

en: Sent news to
pl: Wysłano wiadomości do

en: <div style="font-size:10pt;">
    <p>Set a regular expression pattern to use when trying to guess e-book metadata from filenames. </p>
    <p>A <a href="%s">tutorial</a> on using regular expressions is available.</p>
    <p>Use the <b>Test</b> functionality below to test your regular expression on a few sample filenames (remember to include the file extension). The group names for the various metadata entries are documented in tooltips. Note that underscores in filenames are auto-replaced by spaces.</p></div>
pl: <div style="font-size:10pt;">
    <p>Ustaw wzorzec wyrażenia regularnego, który będzie używany podczas próby odgadnięcia metadanych e-booków na podstawie nazw plików. </p>
    <p>Dostępny jest <a href="%s">samouczek</a> dotyczący używania wyrażeń regularnych.</p>
    <p>Użyj poniższej funkcji <b>Test</b>, aby przetestować wyrażenie regularne na kilku przykładowych nazwach plików (pamiętaj o dołączeniu rozszerzenia pliku). Nazwy grup dla różnych wpisów metadanych są udokumentowane w podpowiedziach. Zwróć uwagę, że podkreślenia w nazwach plików są automatycznie zastępowane spacjami.</p></div>

en: Regular &expression
pl: Wyrażenie &regularne

en: File &name:
pl: &Nazwa pliku:

en: Title:
pl: Tytuł:

en: Regular expression (?P&lt;title&gt;)
pl: Wyrażenie regularne (?P&lt;title&gt;)

en: No match
pl: Brak wyników

en: Authors:
pl: Autorzy:

en: Regular expression (?P<author>)
pl: Wyrażenie regularne (?P<author>)

en: Series:
pl: Cykl:

en: Regular expression (?P<series>)
pl: Wyrażenie regularne (?P<series>)

en: Series index:
pl: Numer w cyklu:

en: Regular expression (?P<series_index>)
pl: Wyrażenie regularne (?P<series_index>)

en: Regular expression (?P<isbn>)
pl: Wyrażenie regularne (?P<isbn>)

en: Publisher:
pl: Wydawca:

en: Regular expression (?P<publisher>)
pl: Wyrażenie regularne (?P<publisher>)

en: Published:
pl: Wydano:

en: Regular expression (?P<published>)
pl: Wyrażenie regularne (?P<published>)

en: Comments:
pl: Komentarz:

en: Regular expression (?P<comments>)
pl: Wyrażenie regularne (?P<comments>)

en: Select font files
pl: Wybierz pliki czcionek

en: TrueType/OpenType Fonts
pl: Czcionki TrueType/OpenType

en: Corrupt font
pl: Uszkodzona czcionka

en: Failed to load font from the file: {}
pl: Nie udało się załadować czcionki z pliku: {}

en: Choose a font family
pl: Wybierz krój czcionki

en: Available faces for %s
pl: Dostępne odmiany dla %s

en: Choose font family
pl: Wybierz krój czcionki

en: Add &fonts
pl: Dodaj &czcionki

en: Choose a font family from the list below:
pl: Wybierz krój czcionki z poniższej listy:

en: Find next
pl: Znajdź następny

en: Find previous
pl: Znajdź poprzedni

en: Added fonts
pl: Dodano czcionki

en: Added font families: %s
pl: Dodano kroje czcionek: %s

en: Choose &font family
pl: Wybierz &krój czcionki

en: Clear the font family
pl: Wyczyść krój czcionki

en: Re-index
pl: Ponowne indeksowanie

en: Re-index this book. Useful if the book has been changed outside of calibre, and thus not automatically re-indexed.
pl: Ponownie indeksuj tę książkę. Przydatne, jeśli książka została zmieniona poza calibre, więc nie została automatycznie ponownie zindeksowana.

en: Un-index
pl: Odindeksuj

en: This book has been deleted from the library but is still present in the full text search index. Remove it.
pl: Ta książka została usunięta z biblioteki, ale nadal jest obecna w indeksie wyszukiwania pełnotekstowego. Usuń ją.

en: Select
pl: Zaznacz

en: Mark
pl: Oznacz

en: {series_index} of <i>{series}</i>
pl: {series_index} część z cyklu <i>{series}</i>

en: Open the book, in the {fmt} format.
    When using the calibre E-book viewer, it will attempt to scroll
    to this search result automatically.
pl: Otwórz książkę w formacie {fmt}. Przeglądarka e-booków calibre będzie próbowała automatycznie przewijać treść do tego wyniku wyszukiwania.

en: Unknown book
pl: Nieznana książka

en: Unknown author
pl: Nieznany autor

en: Search the text of all books in the library
pl: Przeszukaj tekst wszystkich książek w bibliotece

en: Cannot view book as no result is selected
pl: Nie można wyświetlić książki, gdyż nie został wybrany żaden wynik

en: No result selected
pl: Żaden wynik nie został wybrany

en: WARNING
pl: UWAGA

en: The calibre library is on a FAT drive, indexing more than a few hundred books won't work.
pl: Biblioteka calibre znajduje się na dysku FAT, indeksowanie więcej niż kilkuset książek nie zadziała.

en: Learn more
pl: Dowiedz się więcej

en: Indexing of all books in this library is not yet complete, so search results will not be from all books. Click the <i>Show indexing status</i> button to see details.
pl: Indeksowanie wszystkich książek w tej bibliotece nie zostało jeszcze zakończone, więc wyniki wyszukiwania nie będą dotyczyć wszystkich książek. Kliknij przycisk <i>Pokaż stan indeksowania</i>, aby wyświetlić szczegóły.

en: Library on a FAT drive
pl: Biblioteka na dysku FAT

en: The calibre library {} is on a FAT drive. These drives have a limit on the maximum file size. Therefore indexing of more than a few hundred books will fail. You should move your calibre library to an NTFS or exFAT drive.
pl: Biblioteka calibre {} jest na dysku FAT. Te dyski mają limit maksymalnego rozmiaru pliku. Dlatego indeksowanie ponad kilkuset książek zakończy się niepowodzeniem. Powinieneś przenieść swoją bibliotekę calibre na dysk NTFS lub exFAT.

en: Indexing is almost complete
pl: Indeksowanie jest prawie zakończone

en: Indexing is only {} done
pl: Indeksowanie wykonano tylko w {}

en: Normally, calibre indexes books slowly, in the background, to avoid overloading your computer. You can instead have calibre speed up indexing. This is useful if you intend to leave your computer running overnight to quickly finish the indexing. Both your computer and calibre will be less responsive while fast indexing is active. Closing this window will automatically reset to slow indexing.
pl: Zwykle calibre indeksuje książki powoli, w tle, aby uniknąć przeciążenia komputera. Zamiast tego możesz przyspieszyć indeksowanie calibre. Jest to przydatne, jeśli zamierzasz pozostawić komputer włączony na noc, aby szybko zakończyć indeksowanie. Zarówno komputer, jak i calibre będą mniej responsywne, gdy aktywne jest szybkie indeksowanie. Zamknięcie tego okna spowoduje automatyczne przywrócenie powolnego indeksowania.

en: Indexing speed:
pl: Szybkość indeksowania:

en: &Slow
pl: &Wolno

en: &Fast
pl: &Szybko

en: Not all the books in this library have been indexed yet. Searching will yield incomplete results.
pl: Jeszcze nie wszystkie książki w tej bibliotece zostały zindeksowane. Wyszukiwanie przyniesie niepełne wyniki.

en: All book files indexed
pl: Zindeksowano wszystkie pliki książek

en: Start &searching
pl: Rozpocznij wy&szukiwanie

en: almost 100%
pl: prawie 100%

en: {0} of {1} book files, {2} have been indexed, {3}
pl: {0} z {1} książek, {2} zindeksowano, {3}

en: Start &searching even with incomplete indexing
pl: Rozpocznij wy&szukiwanie nawet z niepełnym zindeksowaniem

en: &Index books in this library to allow searching their full text
pl: &Indeksuj książki w tej bibliotece, aby umożliwić wyszukiwanie pełnotekstowe

en: In order to search the full text of books, the text must first be <i>indexed</i>. Once enabled, indexing is done automatically, in the background, whenever new books are added to this calibre library.
pl: Aby przeszukać pełny tekst książek, tekst musi być najpierw <i>zindeksowany</i>. Po włączeniu indeksowanie odbywa się automatycznie, w tle, za każdym razem, gdy do tej biblioteki calibre dodawane są nowe książki.

en: Re-index all books in this library
pl: Ponowne indeksowanie wszystkich książek w tej bibliotece

en: This will force calibre to re-index all the books in this library, which can take a long time. Are you sure?
pl: Zmusi to calibre do ponownego zindeksowania wszystkich książek w tej bibliotece, co może zająć dużo czasu. Jesteś pewny?

en: Scheduled for re-indexing
pl: Zaplanowano ponowne indeksowanie

en: This book has been scheduled for re-indexing, which typically takes a few seconds, if no other books are being re-indexed. Once indexing is complete, you can re-run the search to see updated results.
pl: Ta książka ma zaplanowane ponowne indeksowanie, co zwykle zajmuje kilka sekund, jeśli żadne inne książki nie są akurat indeksowane. Gdy indeksowanie zostanie zakończone, możesz ponownie uruchomić wyszukiwanie i ujrzysz zaktualizowane wyniki wyszukiwania.

en: This book was not found in the calibre library
pl: Ta książka nie została znaleziona w bibliotece calibre

en: This book is not currently visible in the calibre library. If you have a search or Virtual library active, try clearing that. Or click the "Restrict searched books" checkbox in this window to only search currently visible books.
pl: Ta książka nie jest obecnie widoczna w bibliotece calibre. Jeśli masz aktywną wyszukiwarkę lub bibliotekę wirtualną, spróbuj ją wyczyścić. Lub kliknij pole wyboru „Ogranicz wyszukiwane książki” w tym oknie, aby wyszukiwać tylko aktualnie widoczne książki.

en: Jump to this book in the library
pl: Przejdź do tej książki w bibliotece

en: Mark this book in the library
pl: Oznacz tę książkę w bibliotece

en: View this book at this search result
pl: Wyświetl tę książkę w tym wyniku wyszukiwania

en: View this book
pl: Wyświetl tę książkę

en: Expand all
pl: Rozwiń wszystkie

en: Collapse all
pl: Zwiń wszystkie

en: Searching...
pl: Wyszukiwanie...

en: One book | {num} books
pl[0]: Jedna książka
pl[1]: {num} książki
pl[2]: {num} książek
pl[3]: {num} książek

en: Enter words to search for
pl: Wpisz wyszukiwane słowa

en: &Restrict searched books
pl: Og&ranicz wyszukiwane książki

en: Restrict search results to only the books currently showing in the main library screen. This means that any Virtual libraries or search results are applied.
pl: Ogranicz wyniki wyszukiwania tylko do książek aktualnie wyświetlanych na głównym ekranie biblioteki. Oznacza to, że stosowane są dowolne biblioteki wirtualne lub wyniki wyszukiwania.

en: &Match on related words
pl: &Dopasuj powiązane słowa

en: With this option searching for words will also match on any related words (supported in several languages). For example, in the English language: {0} matches {1} and {2} as well
pl: Dzięki tej opcji wyszukiwanie słów będzie również pasować do wszelkich powiązanych słów (obsługiwanych w kilku językach). Na przykład w języku angielskim: {0} pasuje również do {1} i {2}

en: This book may have more than one match, only a single match per book is shown.
pl: Ta książka może mieć więcej, niż jedno dopasowanie, wyświetlane jest tylko jedno dopasowanie na książkę.

en: Mark all matched books in the library
pl: Oznacz wszystkie pasujące książki w bibliotece

en: Select all matched books in the library
pl: Wybierz wszystkie pasujące książki w bibliotece

en: Abort the current search?
pl: Przerwać bieżące wyszukiwanie?

en: Show &indexing status
pl: Pokaż stan &indeksowania

en: &Mark all books
pl: &Oznacz wszystkie książki

en: Invalid search query
pl: Błędne zapytanie

en: The search query: {query} was not understood. See <a href="{fts_url}">here</a> for details on the supported query syntax.
pl: Zapytanie: {query} nie zostało zrozumiane. Zobacz <a href="{fts_url}">tutaj</a>, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat obsługiwanej składni zapytań.

en: Remove this action
pl: Usuń tę akcję

en: <a href="{}">CSS selector help</a>
pl: <a href="{}">Pomoc dotycząca selektora CSS</a>

en: Create the rule to transform HTML tags below
pl: Utwórz regułę przekształcania tagów HTML poniżej

en: If the tag
pl: Jeśli tag

en: Then:
pl: Następnie:

en: Add another action
pl: Dodaj kolejną akcję

en: If the tag <b>{match_type}</b> <b>{query}</b>
pl: Jeśli tag <b>{match_type}</b> <b>{query}</b>

en: You can specify rules to transform HTML here. Click the "Add rule" button below to get started.
pl: Tutaj możesz określić reguły przekształcania kodu HTML. Kliknij przycisk „Dodaj regułę” poniżej, aby rozpocząć.

en: Test HTML transform rules
pl: Przetestuj reguły transformacji HTML

en: Enter an HTML document below and click the "Test" button
pl: Wprowadź poniżej dokument HTML i kliknij przycisk „Testuj”

en: Resulting HTML
pl: Wynikowy kod HTML

en: Edit HTML transform rules
pl: Edytuj reguły transformacji HTML

en: Current HTML file
pl: Bieżący plik HTML

en: All HTML files
pl: Wszystkie pliki HTML

en: Open HTML files
pl: Otwórz pliki HTML

en: Selected HTML files
pl: Wybrane pliki HTML

en: Create an icon theme
pl: Utwórz motyw ikon

en: Use this theme in calibre
pl: Użyj tego motywu w calibre

en: Change the current calibre icon theme to this theme
pl: Zmień aktualny motyw ikony calibre na ten motyw

en: Theme Metadata
pl: Metadane motywu

en: &Version:
pl: &Wersja:

en: Light and Dark
pl: Jasny i ciemny

en: Light only
pl: Tylko jasny

en: Dark only
pl: Tylko ciemny

en: Specify the color palette this icon theme is suited for
pl: Określ paletę kolorów, który pasuje do tego motywu ikon

en: &Color palette:
pl: Paleta &kolorów:

en: &License:
pl: &Licencja:

en: The license for the icons in this theme. Common choices are Creative Commons or Public Domain.
pl: Licencja dla ikon w tym zestawie. Najczęściej wybierane są Creative Commons lub domena publiczna.

en: %d icons missing in this theme
pl: Brakujące ikony w tym motywie: %d

en: No missing icons
pl: Są wszystkie ikony

en: No title specified
pl: Nie podano nazwy

en: You must specify a title for this icon theme
pl: Należy podać tytuł tego motywu ikon

en: No author specified
pl: Nie podano autora

en: You must specify an author for this icon theme
pl: Należy podać autora tego motywu ikon

en: &Abort
pl: Przerwij

en: Losslessly optimizing images, please wait...
pl: Bezstratna optymalizacja obrazów, proszę czekać...

en: Optimizing images failed, click "Show details" for more information
pl: Optymalizacja obrazów nie powiodła się. Kliknij „Pokaż szczegóły”, aby uzyskać więcej informacji

en: Compression failed
pl: Kompresja nie powiodła się

en: Optimizing %s
pl: Trwa optymalizacja %s

en: Creating theme file
pl: Tworzenie pliku motywu

en: Compressing theme file
pl: Kompresowanie pliku motywu

en: Choose a folder from which to read the icons
pl: Podaj folder, z którego zostaną pobrane ikony

en: Choose destination for icon theme
pl: Wybierz miejsce docelowe motywu ikon

en: ZIP files
pl: Pliki ZIP

en: Right click to visit theme homepage
pl: Kliknij prawym przyciskiem myszy, aby odwiedzić stronę motywu

en: Downloading icons...
pl: Pobieranie ikon...

en: Downloading icons, please wait...
pl: Pobieranie ikon, proszę o cierpliwość...

en: Use the calibre default icons
pl: Użyj domyślnych ikon calibre

en: Choose an icon theme below. It will be used for both light and dark color themes unless a color specific theme is chosen in one of the other tabs.
pl: Wybierz motyw ikon poniżej. Będzie on używany zarówno w przypadku jasnych, jak i ciemnych motywów kolorystycznych, chyba że w jednej z pozostałych zakładek zostanie wybrany inny motyw.

en: Choose an icon theme below. It will be used preferentially for light color themes. If the default is chosen then the theme for "light and dark" will be used.
pl: Wybierz motyw ikon poniżej. Będzie on używany do jasnych motywów kolorystycznych. W przypadku wybrania domyślnego zostanie użyty motyw „dla jasnego i ciemnego”.

en: Choose an icon theme below. It will be used preferentially for dark color themes. If the default is chosen then the theme for "light and dark" will be used.
pl: Wybierz motyw ikon poniżej. Będzie on używany do ciemnych motywów kolorystycznych. W przypadku wybrania domyślnego zostanie użyty motyw „dla jasnego i ciemnego”.

en: Number of icons
pl: Liczba ikon

en: Popularity
pl: Popularność

en: Choose an icon theme
pl: Wybierz motyw ikon

en: Restore &default icons
pl: Przywróć domyślne ikony

en: For light and dark
pl: Dla jasnego i ciemnego

en: For light only
pl: Tylko dla jasnego

en: For dark only
pl: Tylko dla ciemnego

en: Downloading, please wait...
pl: Pobieranie, proszę czekać...

en: Failed to download list of themes
pl: Nieudane pobieranie listy motywów

en: Failed to download list of themes, click "Show details" for more information
pl: Nie udało się pobrać listy motywów, kliknij „Pokaż szczegóły”, aby uzyskać więcej informacji

en: Choose from {} available icon themes
pl: Wybierz z {} dostępnych motywów ikon

en: Failed to download icon themes, click "Show details" for more information.
pl: Nie udało się pobrać motywu ikon, kliknij „Pokaż szczegóły”, aby uzyskać więcej informacji.

en: Zoom &in
pl: Pow&iększ

en: Zoom &out
pl: P&omniejsz

en: Reset &zoom
pl: Resetuj &powiększenie

en: &Rotate
pl: Ob&róć

en: &Save as
pl: Zapisz jako

en: F&ull screen
pl: Tryb &pełnoekranowy

en: &Fit image
pl: Dopasuj obraz

en: Fit image inside the available space
pl: Dopasuj obraz do dostępnej przestrzeni

en: Remember &zoom
pl: Zapamiętaj &powiększenie

en: Choose a file to save to
pl: Wybierz plik do zapisu

en: Image: {name} {resolution}
pl: Obraz: {name} {resolution}

en: See what's new in this calibre release
pl: Zobacz co nowego w tym wydaniu calibre

en: Connected
pl: Połączone

en: created by
pl: utworzony przez

en: %(num)d of %(total)d books
pl: %(num)d z %(total)d książek

en: one book | {} books
pl[0]: 1 książka
pl[1]: {} książki
pl[2]: {} książek
pl[3]: {} książek

en: %(num)s, %(sel)d selected | %(num)s, %(sel)d selected
pl[0]: %(num)s, %(sel)d zaznaczona
pl[1]: %(num)s, %(sel)d zaznaczone
pl[2]: %(num)s, %(sel)d zaznaczonych
pl[3]: %(num)s, %(sel)d zaznaczonych

en: {0}, {1} total
pl: {0}, {1} razem

en: Cover grid
pl: Widok okładek

en: Search bar
pl: Panel wyszukiwania

en: Next Virtual library
pl: Następna wirtualna biblioteka

en: Switch to the next Virtual library in the Virtual library tab bar
pl: Przejdź do następnej biblioteki wirtualnej na pasku kart biblioteki wirtualnej

en: Previous Virtual library
pl: Poprzednia wirtualna biblioteka

en: Switch to the previous Virtual library in the Virtual library tab bar
pl: Przejdź do poprzedniej biblioteki wirtualnej na pasku kart biblioteki wirtualnej

en: All books
pl: Wszystkie książki

en: Search expression for this Virtual library:
pl: Wyszukaj wyrażenie dla tej wirtualnej biblioteki:

en: Sort tabs alphabetically
pl: Sortuj zakładki alfabetycznie

en: Restore hidden tabs
pl: Przywróć ukryte karty

en: Hide Virtual library tabs
pl: Schowaj karty wirtualnych bibliotek

en: Lock Virtual library tabs
pl: Zablokuj karty wirtualnych bibliotek

en: Unlock Virtual library tabs
pl: Odblokuj karty wirtualnych bibliotek

en: Edit "%s"
pl: Edytuj „%s”

en: Delete "%s"
pl: Usuń „%s”

en: Layout
pl: Układ

en: Show and hide various parts of the calibre main window
pl: Pokaż i ukryj różne części głównego okna calibre

en: No %s format
pl: Brak formatu %s

en: The book {0} does not have the {1} format
pl: Książka {0} nie zawiera formatu {1}

en: Restore %s
pl: Przywróć %s

en: Job
pl: Zadanie

en: Progress
pl: Postęp

en: Running time
pl: Czas pracy

en: Start time
pl: Rozpoczęto

en: There is a running job: | There are {} running jobs:
pl[0]: Uruchomione jest jedno zadanie:
pl[1]: Uruchomione są {} zadania:
pl[2]: Uruchomionych jest {} zadań:
pl[3]: Uruchomionych jest {} zadań:

en: Unknown job
pl: Nieznane zadanie

en: There is a waiting job | There are {} waiting jobs
pl[0]: Zadanie oczekuje
pl[1]: {} zadań oczekuje
pl[2]: {} zadań oczekuje
pl[3]: {} zadań oczekuje

en: Cannot kill job
pl: Nie można zatrzymać zadania

en: Cannot kill jobs that communicate with the device
pl: Nie można przerwać zadań, które komunikują się z urządzeniem

en: Job has already run
pl: Zadanie zostało już uruchomione

en: This job cannot be stopped
pl: Nie można przerwać tego zadania

en: Some of the jobs cannot be stopped. Click "Show details" to see the list of unstoppable jobs.
pl: Niektórych zadań nie można zatrzymać. Kliknij „Pokaż szczegóły”, aby wyświetlić listę zadań, których nie można zatrzymać.

en: Unavailable
pl: Niedostępne

en: Click to see list of jobs
pl: Kliknij, by zobaczyć kolejkę zadań

en: Show/hide the Jobs List
pl: Pokaż/ukryj listę zadań

en: Click to see list of jobs [{}]
pl: Kliknij, aby wyświetlić listę zadań [{}]

en: Jobs:
pl: Zadań:

en: No running jobs
pl: Brak zadań

en: One running job
pl: Jedno zadanie w toku

en: %d running jobs
pl: %d uruchomionych zadań

en:  - Jobs
pl:  — Zadania

en: Search for a job by name
pl: Wyszukaj zadanie wg nazwy

en: No job
pl: Brak zadań

en: No job selected
pl: Nie wybrano zadania

en: Do you really want to stop the selected job? | Do you really want to stop all the selected jobs?
pl[0]: Na pewno wstrzymać wybrane zadanie?
pl[1]: Na pewno wstrzymać wybrane zadania?
pl[2]: Na pewno wstrzymać wybrane zadania?
pl[3]: Na pewno wstrzymać wybrane zadania?

en: Do you really want to stop all non-device jobs?
pl: Czy na pewno chcesz zatrzymać wszystkie zadania niezwiązane z urządzeniami?

en: &Custom
pl: &Własne

en: &Alternate shortcut:
pl: &Alternatywny skrót:

en: &Shortcut:
pl: &Skrót:

en: Done
pl: Gotowe

en: &Default: %(deflt)s [Currently not conflicting: %(curr)s]
pl: &Domyślny: %(deflt)s [Aktualnie nie koliduje: %(curr)s]

en: Press a key...
pl: Wciśnij dowolny klawisz...

en: Already assigned
pl: Jest już przypisany

en: already assigned to
pl: jest już przypisany do

en: <b>This shortcut no longer exists</b>
pl: <b>Taki skrót nie istnieje</b>

en: Double click on any entry to change the keyboard shortcuts associated with it
pl: Kliknij dwukrotnie nazwę polecenia, żeby zmodyfikować przypisane do niego skróty

en: No matches
pl: Brak wyników

en: Could not find any shortcuts matching <i>{}</i>
pl: Nie znaleziono żadnych skrótów pasujących do <i>{}</i>

en: Eject this device
pl: Odłącz urządzenie

en: Configure this device
pl: Konfiguruj urządzenie

en: Update cached metadata on device
pl: Aktualizuj dane z bufora na urządzeniu

en: Library
pl: Biblioteka

en: Show books in calibre library
pl: Pokaż książki w bibliotece calibre

en: Show books in the main memory of the device
pl: Pokaż książki w pamięci głównej urządzenia

en: Show books in storage card A
pl: Pokaż książki na karcie pamięci A

en: Show books in storage card B
pl: Pokaż książki na karcie pamięci B

en: Delete library
pl: Usuń bibliotekę

en: available
pl: dostępne

en: Close the Virtual library
pl: Zamknij wirtualną bibliotekę

en: Change how the displayed books are sorted
pl: Zmień sposób sortowania wyświetlanych książek

en: Sort
pl: Sortuj

en: <p>Search the list of books by title, author, publisher, tags, comments, etc.<br><br>Words separated by spaces are ANDed
pl: <p>Wyszukaj w tytułach, autorach wydawcach, etykietach, komentarzach, itd.<br><br>Spacja jest traktowana jak operator ORAZ (AND)

en: Search the full text of all books in the library, not just their metadata
pl: Przeszukuj pełny tekst wszystkich książek w bibliotece, a nie tylko ich metadane

en: Do quick search (you can also press the Enter key)
pl: Wykonaj szybkie wyszukiwanie (możesz też nacisnąć klawisz Enter)

[ctx: mark books matching search result instead of filtering them]
en: Highlight
pl: Wyróżnienie

en: <h2>Shutting down</h2><div>
pl: <h2>Trwa wyłączanie</h2><div>

en: Book %(sidx)s of <span class="series_name">%(series)s</span>
pl: Część %(sidx)s w cyklu <span class="series_name">%(series)s</span>

en: This book is on the device in %s
pl: Ta książka znajduje się na urządzeniu %s

en: Unknown chapter
pl: Nieznany rozdział

en: Anonymous Content server user
pl: Użytkownik serwera treści anonimowych

en: Local E-book viewer user
pl: Użytkownik lokalnej przeglądarki e-booków

en: Bookmark
pl: Dodaj zakładkę

[ctx: type of annotation]
en: Highlight
pl: Wyróżnienie

en: Bookmarks
pl: Zakładki

en: Highlights
pl: Wyróżnienia

en: Export {} annotations
pl: Eksportuj {} adnotacje

en: calibre annotation collection
pl: kolekcja adnotacji calibre

en: annotations
pl: adnotacje

en: Format to export in:
pl: Format eksportu:

en: Save to file
pl: Zapisz do pliku

en: File for exports
pl: Plik do eksportu

en: User
pl: Użytkownik

en: Unrated
pl: Brak oceny

en: Open in viewer
pl: Otwórz w przeglądarce

en: Show in calibre
pl: Pokaż w calibre

en: Edit notes
pl: Edytuj notatki

en: Export selected item | Export {} selected items
pl[0]: Eksportuj wybrany element
pl[1]: Eksportuj {} wybranych elementów
pl[2]: Eksportuj {} wybranych elementów
pl[3]: Eksportuj {} wybranych elementów

en: Delete selected item | Delete {} selected items
pl[0]: Usuń wybrany element
pl[1]: Usuń {} wybranych elementów
pl[2]: Usuń {} wybranych elementów
pl[3]: Usuń {} wybranych elementów

en: Restrict to
pl: Ogranicz do

en: Type:
pl: Typ:

en: Show only annotations of the specified type
pl: Pokaż tylko adnotacje określonego typu

en: User:
pl: Użytkownik:

en: Show only annotations created by the specified user
pl: Pokaż tylko adnotacje utworzone przez określonego użytkownika

en: Only show annotations from books that have been selected in the calibre library
pl: Pokaż tylko adnotacje z książek, które zostały wybrane w bibliotece calibre

en: &Show results from only selected books
pl: &Pokaż wyniki tylko z wybranych książek

en: &Show results from only the selected book | &Show results from only the {} selected books
pl[0]: &Pokaż rezultaty tylko z wybranej książki
pl[1]: &Pokaż rezultaty tylko z {} wybranych książek
pl[2]: &amp;Pokaż rezultaty tylko z {} wybranych książek
pl[3]: &Pokaż rezultaty tylko z  {} wybranych książek

en: Find previous match
pl: Znajdź poprzednie wystąpienie

en: Invalid search expression
pl: Nieprawidłowe wyrażenie wyszukiwania

en: The search expression: {0} is invalid. The search syntax used is the SQLite Full text Search Query syntax, <a href="{1}">described here</a>.
pl: Wyrażenie wyszukiwania: {0} jest nieprawidłowe. Używana składnia to składnia SQLite Full text Search Query, <a href="{1}">opisana tutaj</a>.

en: Edit the notes of this highlight
pl: Edytuj notatki tego wyróżnienia

en: Add notes
pl: Dodaj notatki

en: Add notes to this highlight
pl: Dodaj notatki do tego wyróżnienia

en: View the book at this annotation in the calibre E-book viewer
pl: Wyświetl książkę z tą adnotacją w przeglądarce książek calibre

en: Show this book in the main calibre book list
pl: Pokaż tę książkę na głównej liście książek calibre

en: Edit notes for highlight
pl: Edytuj notatki do zaznaczenia

en: Annotations browser
pl: Przeglądarka adnotacji

en: With this option searching for words will also match on any related words (supported in several languages). For example, in the English language: <i>correction</i> matches <i>correcting</i> and <i>corrected</i> as well
pl: Dzięki tej opcji wyszukiwanie słów będzie pasować również do dowolnych powiązanych słów (obsługiwane w kilku językach). Na przykład w języku angielskim: <i>correction</i> pasuje również do <i>correcting</i> oraz <i>corrected</i>

en: &Delete all selected
pl: &Usuń wszystkie zaznaczone

en: Delete the selected annotations
pl: Usuń wybrane adnotacje

en: &Export all selected
pl: &Usuń wszystkie zaznaczone

en: Export the selected annotations
pl: Wyeksportuj wybrane adnotacje

en: Rebuild search index
pl: Odbuduj indeks wyszukiwania

en: Refresh annotations in case they have been changed since this window was opened
pl: Odśwież adnotacje na wypadek, gdyby zostały zmienione od czasu otwarcia tego okna

en: No selected annotations
pl: Brak wybranych adnotacji

en: No annotations have been selected
pl: Nie wybrano adnotacji

en: Are you sure you want to <b>permanently</b> delete this annotation? | Are you sure you want to <b>permanently</b> delete these {} annotations?
pl[0]: Czy na pewno chcesz <b>trwale</b> usunąć tę adnotację?
pl[1]: Czy na pewno chcesz <b>trwale</b> usunąć te adnotacje {}?
pl[2]: Czy na pewno chcesz <b>trwale</b> usunąć te adnotacje {}?
pl[3]: Czy na pewno chcesz <b>trwale</b> usunąć te adnotacje {}?

en: Editing is only supported for the notes associated with highlights
pl: Edycja jest obsługiwana tylko w przypadku notatek powiązanych z wyróżnieniami

en: Set to undefined
pl: Ustaw jako nieoznaczone

en: Template editing disabled
pl: Edycja szablonu wyłączona

en: Size (MB)
pl: Rozmiar (MB)

en: Modified
pl: Zmodyfikowano

en: Formats
pl: Formaty

en: Failed to read cover file for this book from the calibre library.
pl: Nie udało się odczytać pliku okładki dla tej książki z biblioteki calibre.

en: The cover for the book %s is too large, cannot load it. Resize or delete it.
pl: Okładka książki %s jest zbyt duża. Zmień jej rozmiar lub usuń ją.

en: %s stars
pl: %s gwiazdek

en: Click in this column and press Q to Quickview books with the same "%s"
pl: Kliknij tę kolumnę i naciśnij Q, aby wyświetlić książki Quickview z tym samym „%s”

en: Description:
pl: Opis:

en: The lookup/search name is <i>{0}</i>
pl: Nazwa wyszukiwania to <i>{0}</i>

en: Marked with text "{0}"
pl: Oznaczone tekstem „{0}”

en: Marked without text
pl: Oznaczone bez tekstu

en: This book's UUID is "{0}"
pl: UUID tej książki to "{0}"

en: Failed to set data
pl: Nie można ustawić danych

en: Could not set data, click "Show details" to see why.
pl: Nie można ustawić danych, kliknij „Pokaż szczegóły”, aby zobaczyć, dlaczego.

en: In Library
pl: W bibliotece

en: Unhandled error
pl: Nieobsłużony błąd

en: Failed to read book data from calibre library. Click "Show details" for more information
pl: Nie udało się odczytać danych książki z biblioteki calibre. Kliknij „Pokaż szczegóły”, aby uzyskać więcej informacji

en: Waiting for metadata to be updated
pl: Oczekiwanie na aktualizację metadanych

en: Marked for deletion
pl: Oznaczone do usunięcia

en: Double click to <b>edit</b> me<br><br>
pl: Kliknij dwukrotnie, aby <b>edytować</b><br><br>

en: The lookup/search name is
pl: Nazwa wyszukiwania/wyszukiwania to

en: Export selected
pl: Eksportuj wybrane

en: Select none
pl: Odznacz wszystko

en: Restrict to:
pl: Ogranicz do:

en: Add categories to which to restrict results.
    When no categories are specified no restriction is in effect
pl: Dodaj kategorie, do których chcesz ograniczyć wyniki.
    Jeśli nie określono żadnych kategorii, żadne ograniczenie nie obowiązuje

en: Remove
pl: Usuń

en: Export
pl: Eksportuj

en: Export the selected notes as HTML files
pl: Eksportuj wybrane notatki jako pliki HTML

en: Search books
pl: Wyszukiwanie książek

en: Search the calibre library for books in the currently selected categories
pl: Wyszukiwanie w bibliotece calibre książek w aktualnie wybranych kategoriach

en: No results selected
pl: Nie wybrano wyników

en: No results selected, nothing to export
pl: Nie wybrano wyników, nic do wyeksportowania

en: Choose folder for exported note | Choose folder for {} exported notes
pl[0]: Wybierz folder dla wyeksportowanej notatki
pl[1]: Wybierz folder dla {} wyeksportowanych notatek
pl[2]: Wybierz folder dla {} wyeksportowanych notatek
pl[3]: Wybierz folder dla {} wyeksportowanych notatek

en: Adjust width of {0}
pl: Dostosuj szerokość {0}

en: {0} pixels
pl: {0} pikseli

en: The original size can be larger than the maximum if the window has been resized
pl: Oryginalny rozmiar może być większy niż maksymalny, jeśli rozmiar okna został zmieniony

en: Original size:
pl: Oryginalny rozmiar:

en: Minimum size:
pl: Minimalny rozmiar:

en: Maximum size:
pl: Maksymalny rozmiar:

en: You can also adjust column widths by dragging the divider between column headers
pl: Możesz także dostosować szerokość kolumn, przeciągając separator między nagłówkami kolumn

en: &Shrink 10%
pl: &Zmniejsz o 10%

en: &Expand 10%
pl: &Rozwiń 10%

en: Set to mi&nimum
pl: Ustaw na minimum

en: Set to ma&ximum
pl: Ustaw na&maksimum

en: &Resize column to fit contents
pl: &Zmień rozmiar kolumny, aby dopasować ją do zawartości

en: The width will be set to the size of the widest entry or the maximum size, whichever is smaller
pl: Szerokość zostanie ustawiona na rozmiar najszerszego wpisu lub maksymalny rozmiar, w zależności od tego, który z nich jest mniejszy

en: pixels
pl: piksele

en: This box shows the current width after using the above buttons
pl: To pole pokazuje aktualną szerokość po użyciu powyższych przycisków

en: Set width &to:
pl: Ustaw szerokość na:

en: Cannot hide all columns
pl: Nie można schować wszystkich kolumn

en: You must not hide all columns
pl: Nie można schować wszystkich kolumn

en: Sort on %s
pl: Posortuj wg kolumny %s

en: Ascending
pl: Rosnąco

en: Descending
pl: Malejąco

en: Change text alignment for %s
pl: Zmień wyrównanie tekstu dla %s

en: Center
pl: Wyśrodkuj

en: Left
pl: W lewo

en: Right
pl: W prawo

en: Change font style for %s
pl: Zmień styl czcionki dla %s

en: Bold font
pl: Pogrubiona

en: Normal font
pl: Normalna

en: Bold and Italic font
pl: Pogrubiona i pochylona

en: Italic font
pl: Pochylona

en: Adjust width of column {0}
pl: Dostosuj szerokość kolumny {0}

en: Edit column definition for %s
pl: Edytuj definicję kolumny dla %s

en: Edit permissible values for %s
pl: Edytuj dopuszczalne wartości dla %s

en: Quickview column %s
pl: Podgląd kolumny %s

en: Hide column %s
pl: Ukryj kolumnę %s

en: Show column
pl: Pokaż kolumnę

en: Remember On Device column width
pl: Zapamiętaj szerokość kolumny Na urządzeniu

en: Reset On Device column width to default
pl: Przywróć domyślną szerokość kolumny Na urządzeniu

en: Restore default layout
pl: Przywróć domyślny układ

en: Hide row numbers
pl: Ukryj numery wierszy

en: Show row numbers
pl: Pokaż numery wierszy

en: Toggle mark for book
pl: Przełącz znak dla książki

en: Mark book with text label
pl: Oznacz książkę etykietą tekstową

en: Un-split the book list
pl: Cofnij podział listy książek

en: Split the book list
pl: Podziel listę książek

en: Allow moving columns with the mouse
pl: Zezwalaj na przesuwanie kolumn za pomocą myszy

en: Dropping onto a device is not supported. First add the book to the calibre library.
pl: Przerzucanie bezpośrednio do urządzenia nie jest możliwe. Musisz najpierw dodać książkę do biblioteki calibre.

en: File name
pl: Nazwa pliku

en: You
pl: Ty

en: No name specified
pl: Nie podano nazwy

en: Close
pl: Zamknij

en: Configure viewer
pl: Skonfiguruj przeglądarkę

en: Use white background
pl: Użyj białego tła

en: Hyphenate
pl: Dziel wyrazy

en: <b>Changes will only take effect after a restart.</b>
pl: <b>Efekt zmian będzie widoczny dopiero po ponownym uruchomieniu.</b>

en:  - LRF viewer
pl:  - Przeglądarka LRF

en: <b>No matches</b> for the search phrase <i>%s</i> were found.
pl: <b>Nie znaleziono wyników</b> dla szukanej frazy <i>%s</i>.

en: %prog [options] book.lrf
    
    Read the LRF e-book book.lrf
pl: %prog [opcje] book.lrf
    
    Odczytaj książkę book.lrf w formacie LRF

en: Print more information about the rendering process
pl: Wyświetl więcej informacji o procesie renderowania

en: Turn on visual aids to debugging the rendering engine
pl: Włącz wizualną pomoc przy debugowaniu silnika renderowania

en: Disable hyphenation. Should significantly speed up rendering.
pl: Wyłącz dzielenie wyrazów. Powinno znacząco przyspieszyć przetwarzanie.

en: By default the background is off white as I find this easier on the eyes. Use this option to make the background pure white.
pl: Domyślnie tło jest nie do końca białe, ponieważ wydawało mi się to wygodniejsze dla oczu. Dzięki tej opcji możesz ustawić tło na całkowicie białe.

en: Profile the LRF renderer
pl: Profil renderowania modułu LRF

en: LRF viewer
pl: Przeglądarka LRF

en: Parsing LRF file
pl: Przetwarzanie plik LRF

en: LRF viewer toolbar
pl: Pasek narzędzi przeglądarki LRF

en: Next page
pl: Następna strona

en: Previous Page
pl: Poprzednia strona

en: Back
pl: Wstecz

en: Forward
pl: Powtórz

en: Next match
pl: Następne wystąpienie

en: Open e-book
pl: Otwórz e-booka

en: %prog [options] [path_to_ebook or calibre url ...]
    
    Launch the main calibre Graphical User Interface and optionally add the e-book at
    path_to_ebook to the database. You can also specify calibre URLs to perform various
    different actions, than just adding books. For example:
    
    calibre://view-book/test_library/1842/epub
    
    Will open the book with id 1842 in the EPUB format from the library
    "test_library" in the calibre E-book viewer. Library names are the folder names of the
    libraries with spaces replaced by underscores. A full description of the
    various URL based actions is in the User Manual.
pl: %prog [opcje] [ścieżka_do_ebooka lub url calibre ...]
    
    Uruchom główny graficzny interfejs użytkownika calibre i opcjonalnie dodaj e-book pod adresem
    path_to_ebook do bazy danych. Możesz także określić adresy URL calibre, aby wykonać różne
    inne działania, niż tylko dodawanie książek. Na przykład:
    
    calibre://view-book/test_library/1842/epub
    
    Otworzy książkę o identyfikatorze 1842 w formacie EPUB z biblioteki
    „test_library” w przeglądarce e-booków calibre. Nazwy bibliotek to nazwy folderów plików
    biblioteki ze spacjami zastąpionymi podkreśleniami. Pełny opis ww
    różne działania oparte na adresach URL znajdują się w Podręczniku użytkownika.

en: Use the library located at the specified path.
pl: Użyj biblioteki w podanej lokalizacji.

en: Start minimized to system tray.
pl: Uruchom zminimalizowany w zasobniku systemowym.

en: Ignored, do not use. Present only for legacy reasons
pl: Pominięto, nie używać. Istnieje tylko dla wstecznej zgodności

en: Do not check for updates
pl: Nie sprawdzaj czy uaktualnienie jest dostępne

en: Ignore custom plugins, useful if you installed a plugin that is preventing calibre from starting
pl: Pomiń niestandardowe wtyczki - przydatne, gdy zainstalujesz wtyczkę, która blokuje uruchomienie calibre

en: Path too long
pl: Ścieżka jest zbyt długa

en: Path to Calibre Portable (%s) too long. It must be less than 59 characters.
pl: Ścieżka do Calibre Portable (%s) jest za długa. Musi mieć mniej niż 59 znaków.

en: Calibre Library
pl: Biblioteka calibre

en: Failed to create library
pl: Utworzenie biblioteki nie powiodło się

en: Failed to create calibre library at: %r.
    You will be asked to choose a new library location.
pl: Nie udało się utworzyć biblioteki calibre w: %r.
    Zostaniesz poproszony o wybranie nowej lokalizacji biblioteki.

en: Could not repair library. Click "Show details" for more information.
pl: Nie można naprawić biblioteki; naciśnij „Pokaż szczegóły”, by uzyskać więcej informacji.

en: Initializing user interface...
pl: Otwieranie okna programu...

en: Choose a location for your new calibre e-book library
pl: Wybierz lokalizację dla nowej biblioteki calibre

en: Repairing failed
pl: Naprawianie nie powiodło się

en: The database repair failed. Starting with a new empty library.
pl: Naprawa bazy danych nie powiodła się. Uruchamiam z nową, pustą biblioteką.

en: Bad database location
pl: Niewłaściwa lokalizacja bazy danych

en: Bad database location %r. calibre will now quit.
pl: Niewłaściwa lokalizacja bazy danych %r. Program zostanie teraz wyłączony.

en: Startup error
pl: Błąd uruchamiania

en: There was an error during {0} startup. Parts of {0} may not function. Click "Show details" to learn more.
pl: Wystąpił błąd podczas uruchamiania {0}. Części {0} mogą nie działać. Kliknij „Pokaż szczegóły”, aby dowiedzieć się więcej.

en: Corrupted database
pl: Uszkodzona baza danych

en: The library database at %s appears to be corrupted. Do you want calibre to try and rebuild it automatically? The rebuild may not be completely successful. If you say No, a new empty calibre library will be created.
pl: Wygląda na to, że biblioteka znajdująca się w %s jest uszkodzona. Czy chcesz, żeby calibre automatycznie odbudował bazę? Niektóre dane mogą zostać utracone. Jeśli klikniesz "Nie" zostanie utworzona nowa, pusta biblioteka.

en: Bad database location %r. Will start with  a new, empty calibre library
pl: Niewłaściwa lokalizacja bazy danych: %r. Uruchamiam z nową, pustą biblioteką

en: Starting %s: Loading books...
pl: Uruchamiam %s: Wczytuję książki...

en: Cannot start calibre
pl: Nie można uruchomić calibre

en: Another calibre program that can modify calibre libraries, such as, {0} or {1} is already running. You must first shut it down, before starting the main calibre program. If you are sure no such program is running, try restarting your computer.
pl: Inny program calibre, który może modyfikować biblioteki calibre, taki jak {0} lub {1}, jest już uruchomiony. Musisz go najpierw zamknąć, przed uruchomieniem programu głównego calibre. Jeśli masz pewność, że żaden taki program nie jest uruchomiony, spróbuj ponownie uruchomić komputer.

en: Failed to contact running instance of calibre
pl: Nie udało się skontaktować z uruchomioną instancją calibre

en: Contacting calibre failed
pl: Nie udało się skontaktować z calibre

en: Failed to contact running instance of calibre, try restarting calibre
pl: Nie udało się skontaktować z uruchomioną instancją calibre, spróbuj ponownie uruchomić calibre

en: Shutdown command sent, waiting for shutdown...
pl: Polecenie zamknięcia zostało wysłane, oczekiwanie na zamknięcie...

en: Failed to shutdown running calibre instance
pl: Nie udało się zamknąć uruchomionego programu calibre

en: &Preferences
pl: &Ustawienia

en: &Quit
pl: &Zakończ

en: The folder "{}" is opened in another program, so calibre cannot access it.
pl: Folder "{}" jest otwarty w innym programie, więc calibre nie ma do niego dostępu.

en: The file "{}" is opened in another program, so calibre cannot access it.
pl: Plik "{}" jest otwarty w innym programie, więc calibre nie ma do niego dostępu.

en: A folder is open in another program so calibre cannot access it.
pl: Folder jest otwarty w innym programie, więc calibre nie ma do niego dostępu.

en: A file is open in another program so calibre cannot access it.
pl: Plik jest otwarty w innym programie, więc calibre nie ma do niego dostępu.

en: This is usually caused by leaving Windows explorer or a similar file manager open to a folder in the calibre library. Close Windows explorer and retry.
pl: Jest to zwykle spowodowane pozostawieniem otwartego eksploratora Windows lub podobnego menedżera plików w folderze w bibliotece calibre. Zamknij okno eksploratora Windows i spróbuj ponownie.

en: This is usually caused by software such as antivirus or file sync (aka DropBox and similar) accessing files in the calibre library folder at the same time as calibre. Try excluding the calibre library folder from such software.
pl: Zwykle jest to spowodowane przez oprogramowanie takie jak antywirus lub synchronizacja plików (np. DropBox i podobne) uzyskujące dostęp do plików w folderze biblioteki calibre w tym samym czasie co calibre. Spróbuj wykluczyć folder biblioteki calibre z takiego oprogramowania.

en: Cannot open file or folder as it is in use
pl: Nie można otworzyć pliku lub folderu, ponieważ jest on używany

en: Permission was denied by the operating system when calibre tried to access the file: "{0}".
pl: Odmowa uprawnień podczas próby uzyskania dostępu do pliku przez program calibre: "{0}".

en: Permission was denied by the operating system when calibre tried to access a file.
pl: Odmowa uprawnień podczas próby uzyskania dostępu do pliku przez program calibre.

en: This means either that the permissions on the file or its parent folder are incorrect or the file is open in another program.
pl: Oznacza to, że albo uprawnienia do pliku lub jego folderu nadrzędnego są nieprawidłowe, albo plik jest otwarty w innym programie.

en: Cannot open file or folder
pl: Nie można otworzyć pliku lub folderu

en: Could not open the folder: "{}". It is already opened in the following programs:
pl: Nie można otworzyć folderu: "{}". Jest on już otwarty w następujących programach:

en: Unhandled exception
pl: Nieznany wyjątek

en: Edit Markdown
pl: Edycja Markdown

en: &Markdown source
pl: &Źródło Markdown

en: &Preview
pl: &Podgląd

en: Set date to undefined
pl: Ustaw datę jako nieoznaczoną

en: Set date to today
pl: Ustaw datę na dzisiaj

en: &Redo
pl: Ponów

en: Specify how this book should be sorted when by title. For example, The Exorcist might be sorted as Exorcist, The.
pl: Ustal, jak książki mają być sortowane wg tytułu. Przykładowo: The Exorcist może być traktowana jako Exorcist.

en: Title &sort:
pl: Sortowanie według &tytułu:

en:  The ok icon indicates that the current title sort matches the current title
pl: Ikona OK wskazuje, że bieżące sortowanie pola tytułu jest zgodne z bieżącym tytułem.

en:  The error icon warns that the current title sort does not match the current title. No action is required if this is what you want.
pl: Ikona BŁĘDU ostrzega, że bieżące sortowanie pola tytułu nie pasuje do bieżącego tytułu. Jeśli tak ma być, nie trzeba podejmować żadnych działań.

en: &Edit authors
pl: &Edytuj autorów

en: Authors changed
pl: Autor został zmieniony

en: You have changed the authors for this book. You must save these changes before you can use Manage authors. Do you want to save these changes?
pl: Zmieniłeś autora tej książki. Musisz zapisać zmiany zanim będziesz mógł zarządzać autorami. Zapisać zmiany?

en: Author s&ort:
pl: S&ortowanie według autora:

en:  The ok icon indicates that the current author sort matches the current author
pl: Ikona OK wskazuje, że bieżące sortowanie pola autora jest zgodne z bieżącym autorem.

en:  The error icon indicates that the current author sort does not match the current author. No action is required if this is what you want.
pl: Ikona BŁĘDU ostrzega, że bieżące sortowanie pola autora nie pasuje do bieżącego autora. Jeśli tak ma być, nie trzeba podejmować żadnych działań.

en: Series changed
pl: Zmieniono serię

en: You have changed the series. In order to use the category editor, you must either discard or apply these changes. Apply changes?
pl: Zmieniono serię. Aby móc korzystać z edytora kategorii, musisz odrzucić lub zastosować te zmiany. Zastosować zmiany?

en: &Number:
pl: &Numer:

en: Last modified: %s
    
    Double click to view
pl: Zmodyfikowana: %s
    
    Kliknij dwukrotnie by otworzyć

en: Restore %s from the original
pl: Przywróć %s z oryginału

en: &View {} format
pl: Zobacz format {}

en: &Remove {} format
pl: &Usuń {} format

en: Set the cover for the book from the selected format
pl: Pobierz okładkę dla tej książki z wybranego formatu

en: Set metadata for the book from the selected format
pl: Pobierz metadane książki z wybranego formatu

en: Add a format to this book
pl: Dodaj format do tej książki

en: Remove the selected format from this book
pl: Usuń wybrany format tej książki

en: Choose formats for
pl: Wybierz formaty dla

en: No permission
pl: Brak uprawnień

en: You do not have permission to read the following files:
pl: Nie masz uprawnień do odczytu następujących plików:

en: No format selected
pl: Nie wybrano formatu

en: &Browse
pl: &Przeglądaj

en: Trim bord&ers
pl: Przytnij margin&esy

en: Automatically detect and remove extra space at the cover's edges.
    Pressing it repeatedly can sometimes remove stubborn borders.
pl: Automatyczne wykrycie i usunięcie niepotrzebnej przestrzeni dookoła okładki.
    Kilkukrotne użycie może pomóc wyeliminować trudne do usunięcia marginesy.

en: Download co&ver
pl: Pobierz o&kładkę

en: &Generate cover
pl: Wy&generuj okładkę

en: Customize the styles and colors of the generated cover
pl: Dostosuj style i kolory generatora okładek

en: Undo last Generate cover
pl: Cofnij ostatnią Wygenerowaną okładkę

en: View image in popup window
pl: Wyświetl obraz w wyskakującym oknie

en: Edit cover with...
pl: Edytuj okładkę za pomocą...

en: Cover opened in {}
pl: Okładka otwarta w {}

en: external editor
pl: edytor zewnętrzny

en: Close this popup when you are done making changes to the cover.
pl: Zamknij to wyskakujące okienko, gdy zakończysz wprowadzać zmiany w okładce.

en: Not a valid picture
pl: To nie jest prawidłowy obraz

en: Invalid cover
pl: Błędna okładka

en: Could not change cover as the image is invalid.
pl: Nie zmieniono okładki z powodu nieprawidłowego obrazu.

en: Rating of this book. 0-5 stars
pl: Ocena tej książki. 0-5 gwiazdek

en: Tags changed
pl: Etykiety zostały zmienione

en: You have changed the tags. In order to use the tags editor, you must either discard or apply these changes. Apply changes?
pl: Dokonałeś zmiany etykiet. Aby skorzystać z edytora etykiet, musisz albo porzucić, albo zatwierdzić te zmiany. Zatwierdzić zmiany?

en: A comma separated list of languages for this book
pl: Lista, oddzielonych przecinkami, języków dla tej książki

en: The language %s is not recognized | The languages %s are not recognized
pl[0]: Język %s nie został rozpoznany
pl[1]: Języki %s nie zostały rozpoznane
pl[2]: Języki %s nie zostały rozpoznane
pl[3]: Języki %s nie zostały rozpoznane

en: Unknown language
pl: Nieznany język

en: Edit Identifiers
pl: Edytuj identyfikatory

en: Edit the book's identifiers. Every identifier must be on a separate line, and have the form type:value
pl: Edycja identyfikatorów książki. Każdy z nich musi być w oddzielnym wierszu i być zgodny ze wzorem type:wartość

en: Duplicate identifier
pl: Powtórzony identyfikator

en: The identifier of type: %s occurs more than once. Each type of identifier must be unique
pl: Identyfikator typu %s występuje więcej niż raz. Każdy typ identyfikatora musi być unikatowy

en: Invalid identifier
pl: Nieprawidłowy identyfikator

en: The identifier %s is invalid. Identifiers must be of the form type:value
pl: Identyfikator %s jest nieprawidłowy. Identyfikator musi być zgodny ze wzorem: typ:wartość

en: &Ids:
pl: &Identyfikatory:

en: Edit the identifiers for this book. For example: 
    
    %s
    
    If an identifier value contains a comma, you can use the | character to represent it.
pl: Edytuj identyfikatory dla tej książki. Na przykład: 
    
    %s
    
    Jeżeli wartość identyfikatora zawiera przecinek, możesz użyć znaku |, aby go reprezentował.

en: Edit identifiers in a dedicated window
pl: Edycja identyfikatorów w oddzielnym oknie

en: This ISBN is valid
pl: Numer ISBN jest poprawny

en: This ISBN is invalid
pl: Numer ISBN nie jest poprawny

en: Invalid ISBN
pl: Nieprawidłowy ISBN

en: Enter an ISBN
pl: Podaj ISBN

en: The ISBN you entered is not valid. Try again.
pl: Wpisany ISBN jest nieprawidłowy. Spróbuj ponownie.

en: Clear publisher
pl: Usuń wydawcę

en: Publisher changed
pl: Zmieniono wydawcę

en: You have changed the publisher. In order to use the Category editor, you must either discard or apply these changes. Apply changes?
pl: Zmieniono wydawcę. Aby móc korzystać z edytora kategorii, musisz odrzucić lub zastosować te zmiany. Zastosować zmiany?

en: Clear date
pl: Usuń datę

en: Schedule download?
pl: Zaplanować pobieranie?

en: The download of metadata for the <b>selected book</b> will run in the background. Proceed? | The download of metadata for the <b>{} selected books</b> will run in the background. Proceed?
pl[0]: Pobieranie metadanych dla <b>wybranej książki</b> rozpocznie się w tle. Kontynuować?
pl[1]: Pobieranie metadanych dla <b>{} wybranych książek</b> rozpocznie się w tle. Kontynuować?
pl[2]: Pobieranie metadanych dla <b>{} wybranych książek</b> rozpocznie się w tle. Kontynuować?
pl[3]: Pobieranie metadanych dla <b>{} wybranych książek</b> rozpocznie się w tle. Kontynuować?

en: You can monitor the progress of the download by clicking the rotating spinner in the bottom right corner.
pl: Możesz śledzić postęp pobierania, klikając kręcącą się ikonę w prawym dolnym narożniku.

en: When the download completes you will be asked for confirmation before calibre applies the downloaded metadata.
pl: Po zakończeniu pobierania zostaniesz poproszony o potwierdzenie zanim zostaną dokonane zmiany.

en: Download only &metadata
pl: Pobierz tylko &metadane

en: Download only &covers
pl: Pobierz tylko &okładki

en: &Configure download
pl: &Konfiguracja pobierania

en: Download &both
pl: Po&bierz wszystko

en: Download metadata for one book | Download metadata for {} books
pl[0]: Pobieranie metadanych dla jednej książki
pl[1]: Pobieranie metadanych dla {} książek
pl[2]: Pobieranie metadanych dla {} książek
pl[3]: Pobieranie metadanych dla {} książek

en: Metadata download started
pl: Pobieranie metadanych rozpoczęte

en: (Failed metadata)
pl: (Brak metadanych)

en: (Failed cover)
pl: (Brak okładki)

en: Processed %s
pl: Przetworzono %s

en: Metadata fields to download
pl: Pola metadanych do pobrania

en: Revert %s
pl: Przywróć %s

en: Merge identifiers
pl: Scal identyfikatory

en: Merge tags
pl: Scal znaczniki

en: Merge Comments
pl: Połącz komentarze

en: Cover size: {0}x{1}
pl: Rozmiar okładki: {0}x{1}

en: Compare metadata
pl: Porównaj metadane

en: &Accept all remaining
pl: Z&aakceptuj pozostałe

en: Re&ject all remaining
pl: O&drzuć pozostałe

en: R&eject
pl: Od&rzuć

en: Reject changes and move to next [{}]
pl: Odrzuć zmiany i przejdź do następnego [{}]

en: P&revious
pl: Pop&rzedni

en: &Mark rejected books
pl: &Oznacz odrzucone książki

en: Mark rejected books in the book list after this dialog is closed
pl: Zaznacz odrzucone książki na liście książek po zamknięciu tego okna dialogowego

en: All reviewed changes will be lost! Are you sure you want to Cancel?
pl: Wszystkie sprawdzone zmiany zostaną utracone! Czy na pewno chcesz zrezygnować?

en:  [%(num)d of %(tot)d]
pl:  [%(num)d z %(tot)d]

en: Are you sure you want to reject the remaining result? | Are you sure you want to reject all {} remaining results?
pl[0]: Czy na pewno chcesz odrzucić wynik?
pl[1]: Czy na pewno chcesz odrzucić wszystkie {} pozostałe wyniki?
pl[2]: Czy na pewno chcesz odrzucić wszystkie {} pozostałe wyniki?
pl[3]: Czy na pewno chcesz odrzucić wszystkie {} pozostałe wyniki?

en: Rendering {} pages, please wait...
pl: Przetwarzanie {} stron, proszę czekać...

en: comic book
pl: komiks

en: Choose a cover from the list of pages below
pl: Wybierz okładkę z listy stron poniżej

en: &More pages
pl: &Więcej stron

en: Choose cover from book
pl: Wybierz okładkę z ksiązki

en: Failed to render
pl: Utworzenie nie udało się

en: Could not render this file
pl: Nie można przetworzyć tego pliku.

en: This book has no pages
pl: Ta ksiąska nie ma stron

en: page %d
pl: strona %d

en: Next
pl: Następna

en: Previous
pl: Poprzednia

en: Manage the extra data files associated with this book [{}]
pl: Zarządzaj dodatkowymi plikami danych powiązanymi z tą książką [{}].

en: Automatically create the title sort entry based on the current title entry.
    Using this button to create title sort will change title sort from red to green.
pl: Automatycznie wypełnij pole sortowania według tytułu w oparciu o bieżący tytuł. Użycie tego
    przycisku spowoduje wypełnienie pola prawidłową wartością i zmieni kolor pola z czerwonego na zielony.

en: Automatically create the author sort entry based on the current author entry. Using this button to create author sort will change author sort from red to green.  There is a menu of functions available under this button. Click and hold on the button to see it.
pl: Automatycznie wypełnij pole sortowania autora na podstawie pola autora. Użycie tego przycisku spowoduje wypełnienie pola prawidłową wartością i zmieni kolor pola z czerwonego na zielony. Kliknięcie i przytrzymanie klawisza myszy spowoduje wyświetlenie menu z opcjami.

en: Set author sort from author
pl: Ustaw sortowanie na podstawie pola autora

en: Set author from author sort
pl: Ustaw autora na podstawie pola sortowania autora

en: Copy author to author sort
pl: Kopiuj pole autora do pola sortowania wg autora

en: Copy author sort to author
pl: Kopiuj pole sortowania wg autora sort do pola autora

en: Swap the author and title
pl: Zamień autora z tytułem

en: Open the Manage Authors editor. Use to rename authors and correct individual author's sort values
pl: Otwórz edytor Zarządzaj Autorami. Służy do zmiany nazw autorów i poprawiania sposobu ich sortowania.

en: Open the Manage Series editor
pl: Otwórz edytor Zarządzaj Seriami

en: Clear rating
pl: Usuń ocenę

en: Open the Tag editor. If Ctrl or Shift is pressed, open the Manage Tags editor
pl: Otwórz edytor Znaczników. Jeśli wciśnięty jest klawisz Ctrl lub Shift, otwórz edytor zarządzania tagami

en: Clear all tags
pl: Usuń wszystkie etykiety

en: Clear Ids
pl: Usuń identyfikatory

en: Paste the contents of the clipboard into the identifiers prefixed with an auto-detected prefix such as isbn: or url:. Or right click, and choose a specific prefix to use.
pl: Wklej zawartość schowka do identyfikatorów poprzedzonych automatycznie wykrytym prefiksem, takim jak isbn: lub url:. Możesz też kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać konkretny prefiks.

en: Open the Manage Publishers editor
pl: Otwórz edytor Zarządzaj Wydawcami

en: &Download metadata
pl: Pobierz meta&dane

en: Undo last metadata download
pl: Cofnij ostatnio pobrane metadane

en: Configure download metadata
pl: Konfiguracja pobierania metadanych

en: Change how calibre downloads metadata
pl: Zmień sposób pobierania danych

en: Edit list of prefixes
pl: Edytuj listę prefiksów

en: Edit prefixes
pl: Edytuj prefiksy

en: Enter prefixes, one on a line. The first prefix becomes the default.
pl: Wprowadź prefiksy, jeden w wierszu. Pierwszy prefiks staje się domyślny.

en: Save changed metadata?
pl: Zapisać zmienione metadane?

en: You've changed the metadata for this book. Edit book is set to update embedded metadata when opened. You need to save your changes for them to be included.
pl: Zmieniłeś metadane tej książki. Edycja książki jest ustawiona na aktualizowanie osadzonych metadanych po otwarciu. Musisz zapisać zmiany, aby zostały uwzględnione.

en: &Don't save
pl: &Nie zapisuj

en: {} Data &files
pl: Pliki dan&ych: {}

en: Could not read from book file.
pl: Nie można odczytać z pliku książki.

en: The cover in the %s format is invalid
pl: Okładka w formacie %s jest nieprawidłowa

en: No downloaded metadata
pl: Brak pobranych metadanych

en: There is no downloaded metadata to undo
pl: Brak pobranych metadanych do cofnięcia

en: There is another book to edit in this set. | There are still {} more books to edit in this set.
pl[0]: W tym zestawie pozostała jeszcze jedna książka do edycji.
pl[1]: W tym zestawie pozostało jeszcze {} książki do edycji.
pl[2]: W tym zestawie pozostało jeszcze {} książek do edycji.
pl[3]: W tym zestawie pozostało jeszcze {} książek do edycji.

en: Are you sure you want to stop? Use the "Next" button instead of the "OK" button to move through books in the set.
pl: Czy na pewno chcesz przestać? Użyj przycisku „Dalej” zamiast przycisku „OK”, aby poruszać się po książkach w zestawie.

en: &Continue editing
pl: &Kontynuuj edytowanie

en: &Stop editing
pl: &Zatrzymaj edytowanie

en: You will lose all unsaved changes. Are you sure?
pl: Utracone zostaną wszelkie niezapisane zmiany. Jesteś pewien?

en: Save changes and edit the metadata of {0} [{1}]
pl: Zapisz zmiany i edytuj metadane {0} [{1}]

en: Change cover
pl: Zmień okładkę

en: Co&mments
pl: Ko&mentarze

en: &Cover and formats
pl: Okładki i &formaty

en: C&ustom metadata
pl: Własne metadane

en: &Comments
pl: &Komentarze

en: Basic metadata
pl: Podstawowe metadane

en: Custom metadata
pl: Własne metadane

en: Has summary
pl: Ma streszczenie

en: The "has cover" indication is not fully
    reliable. Sometimes results marked as not
    having a cover will find a cover in the download
    cover stage, and vice versa.
pl: Wskazanie „ma ubezpieczenie” nie jest w pełni
    niezawodny. Czasami wyniki oznaczone jako not
    posiadanie okładki znajdzie okładkę w pliku do pobrania
    scena sceniczna i na odwrót.

en: See at
pl: Zobacz

en: Please wait
pl: Proszę czekać

en: calibre is downloading metadata from:
pl: calibre pobiera metadane z:

en: Title: %s
pl: Tytuł: %s

en: Authors: %s
pl: Autor: %s

en: Failed to download metadata. Click Show Details to see details
pl: Nieudane pobieranie metadanych; naciśnij „Pokaż szczegóły”, by uzyskać więcej informacji

en: Failed to find any books that match your search. Try making the search <b>less specific</b>. For example, use only the author's last name and a single distinctive word from the title.<p>To see the full log, click "Show details".
pl: Nie udało się znaleźć żadnej książki pasującej do zapytania. Spróbuj podać <b>mniej szczegółowe</b> dane. Możesz na przykład podać tylko nazwisko autora i jedno słowo z tytułu.<p>Aby zobaczyć więcej informacji, naciśnij „Pokaż szczegóły”.

en: Current cover
pl: Aktualnie ustawiona okładka

en: View this cover at full size
pl: Pokaż tę okładkę w pełnym rozmiarze

en: Copy this cover to clipboard
pl: Skopiuj okładkę do schowka

en: Save this cover to disk
pl: Zapisz tę okładkę na dysku

en: Save this cover in the book extra files
pl: Zapisz okładkę w dodatkowych plikach książki

en: Save cover image
pl: Zapisz obraz okładki

en: Too many covers
pl: Zbyt wiele okładek

en: Could not save cover as there are too many existing covers
pl: Nie można zapisać okładki, ponieważ istnieje zbyt wiele okładek.

en: Downloading covers for <b>%s</b>, please wait...
pl: Pobieranie okładek dla <b>%s</b>. Proszę czekać...

en: Failed to download any covers, click "Show details" for details.
pl: Nie udało się pobrać okładek; naciśnij „Pokaż szczegóły”, by uzyskać więcej informacji.

en: Could not find any covers for <b>%s</b>
pl: Nie znaleziono żadnej okładki dla <b>%s</b>

en: Found a cover for {title}
pl: Znaleziono okładkę dla {title}

en: Found <b>{num}</b> covers for {title}. When the download completes, the covers will be sorted by size.
pl: Znaleziono <b>{num}</b> okładek dla {title}. Gdy pobieranie się zakończy, okładki zostaną posortowane wg rozmiaru.

en: Downloading metadata...
pl: Pobieranie metadanych...

en: Downloading cover...
pl: Pobieranie okładki...

en: Failed to run
pl: Nie udało się uruchomić

en: Failed to run program, click "Show details" for more information
pl: Nie udało się uruchomić programu, kliknij „Pokaż szczegóły”, aby uzyskać więcej informacji

en: Command line:
pl: Linia poleceń:

en: Choose a program to open %s files
pl: Wybierz program, za pomocą którego będą otwierane pliki %s

en: Executable files
pl: Pliki wykonywalne

en: Cannot execute
pl: Nie można wykonać

en: The program %s is not an executable file
pl: Plik %s nie jest plikiem wykonywalnym

en: Application path:
pl: Ścieżka do aplikacji:

en: Invalid application
pl: Nieprawidłowa aplikacja

en: %s is not a valid macOS application bundle.
pl: %s nie jest prawidłowym pakietem aplikacji macOS.

en: Choose a program
pl: Wybierz program

en: Gathering data, please wait...
pl: Zbieranie danych, proszę czekać...

en: &Browse computer for program
pl: &Odszukaj aplikację na komputerze

en: Error finding programs
pl: Błąd przy wyszukiwaniu programów

en: Failed to find programs on your computer, click "Show details" for more information
pl: Nieudane znajdowanie programów; naciśnij „Pokaż szczegóły”, by uzyskać więcej informacji

en: Edit the applications used for %s files
pl: Edytuj aplikacje używane do plików %s

en: Change &icon
pl: Zmień &ikonę

en: Change &name
pl: Zmień &nazwę

en: No selection
pl: Brak zaznaczenia

en: No application selected
pl: Nie wybrano aplikacji

en: Choose new icon
pl: Wybierz nową ikonę

en: Invalid icon
pl: Nieprawidłowa ikona

en: Could not load image from %s
pl: Nie udało się wczytać obrazka z %s

en: Enter new name
pl: Wprowadź nową nazwę

en: New name for {}
pl: Nowa nazwa {}

en: cover image
pl: grafika okładki

en: Open {0} files with {1}
pl: Otwórz {0} plików z {1}

en: A general foreground color
pl: Główny kolor pierwszego planu

en: The foreground color for text input widgets
pl: Kolor pierwszego planu dla widżetów wprowadzania tekstu

en: The foreground color for buttons
pl: Kolor pierwszego planu dla przycisków

en: Placeholder text in text input widgets
pl: Tekst zastępczy w widżetach wprowadzania tekstu

en: The foreground color for tool tips
pl: Kolor pierwszego planu dla podpowiedzi dla narzędzi

en: A "bright" text color
pl: "Jasny" kolor tekstu

en: The foreground color for highlighted items
pl: Kolor pierwszego planu dla podświetlonych elementów

en: A general background color
pl: Główny kolor tła

en: The background color for text input widgets
pl: Kolor tła dla widżetów wprowadzania tekstu

en: The background color for buttons
pl: Kolor tła dla przycisków

en: The background color for alternate rows in tables and lists
pl: Kolor tła dla alternatywnych wierszy w tabelach i listach

en: The background color for tool tips
pl: Kolor tła dla podpowiedzi narzędzi

en: The background color for highlighted items
pl: Kolor tła dla podświetlonych elementów

en: The color for links
pl: Kolor dla odnośników

en: The color for visited links
pl: Kolor dla odwiedzonych odnośników

en: Restore settings to default values. You have to click Apply to actually save the default settings.
pl: Przywróć domyślne wartości. Musisz kliknąć Zastosuj, aby zapisać domyślne ustawienia.

en: Configure
pl: Konfiguruj

en: Ignore duplicate incoming formats
pl: Nie uwzględniaj powtarzających się formatów

en: Overwrite existing duplicate formats
pl: Nadpisz istniejące powtarzające się formaty

en: Create new record for each duplicate format
pl: Stwórz nowy rekord dla każdego powtarzającego się formatu

en: Choose a folder
pl: Wybierz folder

en: Add a file extension to ignore
pl: Dodaj rozszerzenie pliku jako ignorowane

en: The file extension to ignore:
pl: Ignorowane rozszerzenie pliku:

en: Invalid folder
pl: Nieprawidłowy folder

en: You must specify an existing folder as your auto-add folder. %s does not exist.
pl: Musisz wskazać istniejący folder jako źródło automatycznego dodawania. %s nie istnieje.

en: You do not have read/write permissions for the folder: %s
pl: Nie masz praw odczytu/zapisu do foldera %s

en: Cannot use folders whose names start with a period or underscore: %s
pl: Nie można używać folderów, których nazwy zaczynają się od kropki lub podkreślenia: %s

en: <b>WARNING:</b> Any files you place in %s will be automatically deleted after being added to calibre. Are you sure?
pl: <b>UWAGA:</b> Wszystkie pliki, które umieścisz w %s zostaną automatycznie usunięte po dodaniu ich do biblioteki. Czy jesteś pewien?

en: Here you can control how calibre will read metadata from the files you add to it. calibre can either read metadata from the contents of the file, or from the filename.
pl: Tutaj możesz określić sposób, w jaki będą odczytywane metadane z plików, dodawanych do biblioteki. Można odczytać informacje z metadanych zawartych w pliku albo z jego nazwy.

en: Read &metadata from file contents rather than file name
pl: Odczytaj metadane zapisane w pliku, nie interpretuj nazwy pliku

en: Swap the first name and last name of the author. This affects only metadata read from file names.
pl: Zamień imię i nazwisko autora. Dotyczy to tylko metadanych odczytywanych z nazw plików.

en: &Swap author first name and last name when reading author from filename
pl: Zamień imię i nazwisko autora podczas odczytywania autora z nazwy pliku

en: Configure metadata from file name
pl: Konfiguruj metadane pobierane z nazwy pliku

en: Reading &metadata
pl: Czytanie &metadanych

en: &Mark newly added books
pl: Zaznacz ostatnio &dodane książki

en: When using the  "&Copy to library" action to copy books between libraries, preserve the date
pl: Zachowaj datę przy kopiowaniu książek do innej biblioteki

en: When using the "Copy to library" action check for &duplicates with the same title, author and language
pl: Przy kopiowaniu do biblioteki sprawdzaj, czy nie ma już książki tego samego autora i o tym samym tytule i tym samym języku

en: Automatically &convert added books to the preferred output format
pl: Automatycznie konwertuj dodane książki na preferowany format wyjściowy

en: This will force an automatic conversion even if the file being added is the same format as the output format. For example, if you set your output format to EPUB and add an EPUB file, an EPUB to EPUB conversion will be run.
pl: Spowoduje to automatyczną konwersję, nawet jeśli dodawany plik jest w tym samym formacie, co format wyjściowy. Na przykład jeśli formatem wyjściowym jest EPUB i dodawana książka jest w formacie EPUB to wykonana zostanie konwersja z EPUB do EPUB.

en: When auto-converting, convert even if the format being added is the &same as the output format
pl: Przy konwersji automatycznej, konwertuj nawet wtedy, gdy dodawany format jest taki &sam jak wyjściowy

en: <p>Auto-merge: If books with similar titles and authors are found, merge the incoming formats automatically into existing book records. The box to the right controls what happens when an existing record already has the incoming format. Note that this option also affects the Copy to library action.</p>
    <p>Title match ignores leading indefinite articles ("the", "a", "an"), punctuation, case, etc. Author match is exact.</p>
pl: <p>Automatyczne scalanie: jeśli zostaną znalezione książki o podobnych tytułach i autorach, automatycznie scalaj przychodzące formaty z istniejącymi rekordami książek. Pole po prawej kontroluje, co się dzieje, gdy istniejący rekord ma już format wejściowy. Pamiętaj, że ta opcja wpływa również na czynność Kopiuj do biblioteki.</p>
    <p>Dopasowanie tytułu ignoruje wiodące przedimki nieokreślone („the”, „a”, „an”), znaki interpunkcyjne, wielkość liter itp. Dopasowanie autora jest dokładne.</p>

en: &Auto-merge added books if they already exist:
pl: &Automatycznie scalaj dodawane książki jeśli już istnieją:

en: Auto-merge: If books with similar titles and authors are found, merge the incoming formats (files) automatically into
    existing book records. This box controls what happens when an existing record already has
    the incoming format:
    
    Ignore duplicate incoming formats - means that existing formats in your calibre library will not be replaced
    Overwrite existing duplicate formats - means that existing formats in your calibre library will be replaced
    Create new record for each duplicate formats - means that a new book entry will be created for each duplicate formats
    
    Title matching ignores leading indefinite articles ("the", "a", "an"), punctuation, case, etc.
    Author matching is exact.
pl: Automatyczne łączenie: jeśli zostaną znalezione książki o podobnych tytułach i autorach, automatycznie scal przychodzące formaty (pliki) w
    istniejące zapisy księgowe. To pole kontroluje, co się dzieje, gdy istniejący rekord już ma
    format przychodzący:
    
    Ignoruj zduplikowane przychodzące formaty - oznacza, że istniejące formaty w Twojej bibliotece calibre nie zostaną zastąpione
    Zastąp istniejące zduplikowane formaty - oznacza to, że istniejące formaty w Twojej bibliotece calibre zostaną zastąpione
    Utwórz nowy rekord dla każdego zduplikowanego formatu - oznacza, że dla każdego zduplikowanego formatu zostanie utworzony nowy wpis księgi
    
    Dopasowywanie tytułów ignoruje przedimki nieokreślone na początku („the”, „a”, „an”), znaki interpunkcyjne, wielkość liter itp.
    Dopasowanie autora jest dokładne.

en: &Tags to apply when adding a book:
pl: E&tykiety dołączane przy dodawaniu książki:

en: A comma-separated list of tags that will be applied to books added to the library
pl: Lista etykiet oddzielonych przecinkiem, które zostaną przypisane do książek dodawanych do biblioteki

en: Contro&l how tags are processed:
pl: Sko&nfiguruj sposób, w jaki przetwarzane są etykiety:

en: Create rules that can filter or transform tags on added books automatically as soon as they are added.
pl: Stwórz reguły automatycznie definiujące lub zmieniające etykiety w trakcie dodawania książek do biblioteki.

en: &Rules to filter tags read from metadata
pl: &Reguły filtrowania etykiet odczytywanych z metadanych

en: Control which files are added during bul&k imports:
pl: Kontroluj, które pliki są dodawane podczas importu zbiorczego:

en: <p>You can specify rules to add/ignore files here. These will be used when recursively adding books from folders.
pl: <p> Tutaj możesz określić reguły dodawania/ignorowania plików. Będą one używane podczas rekursywnego dodawania książek z folderów.

en: Rules to filter added &files
pl: Reguły &filtrowania dodawanych plików

en: Control how auth&ors are processed:
pl: Sk&onfiguruj sposób, w jaki przetwarzani są autorzy:

en: Rules to manipulate a&uthor names
pl: Reguły manipulowania nazwiskami a&utorów

en: Adding &actions
pl: Dodawanie &działań

en: By default, calibre will automatically add only known e-book files. 
    This option tells calibre to add all file types, except those
    that have been explicitly ignored below.
pl: Domyślnie calibre dodaje wyłącznie pliki znanych typów.
    Ta opcja spowoduje, że dodawane będą wszystkie typy, z wyjątkiem
    tych, które zostaną oznaczone poniżej jako ignorowane.

en: Automatically add files of &all types (not just e-books)
pl: Automatycznie dodawaj &wszystkie pliki (nie tylko e-booki)

en: <b>Ignore</b> files with the following &extensions when automatically adding
pl: <b>Ignoruj</b> pliki z następującymi rozsz&erzeniami podczas automatycznego dodawania

en: Folder to automatically add files from
pl: Folder, z którego pliki będą dodawane automatycznie

en: Browse for folder
pl: Przeglądaj foldery

en: Automatically &convert added files to the preferred output format
pl: Automaty&cznie konwertuj dodane pliki do preferowanego formatu wyjściowego

en: Specify a &folder. Any files you put into this folder will be automatically added to calibre (restart required).
pl: Wskaż &folder. Wszystkie pliki, umieścisz w tym folderze zostaną automatycznie dodane do calibre (wymagane ponowne uruchomienie calibre).

en: <b>WARNING:</b> Files in the above folder will be deleted after being added to calibre.
pl: <b>UWAGA:</b> Pliki w powyższym folderze zostaną usunięte po dodaniu ich do biblioteki.

en: If set, this option will cause calibre to check if a file
     being automatically added is already in the calibre library.
     If it is, a message will pop up asking you whether
     you want to add it anyway.
pl: Jeśli wybierzesz tę opcję, calibre będzie sprawdzać,
    czy automatycznie dodawane pliki nie znajdują się
    już w bibliotece. Jeśli tak, pojawi się okienko
    z pytaniem czy dodać je mimo wszystko.

en: Check for &duplicates when automatically adding files
pl: Sprawdzaj du&plikaty przy automatycznym dodawaniu plików

en: Ignore &another file extension
pl: Ignoruj &inne rozszerzenie pliku

en: &Automatic adding
pl: &Automatyczne dodawanie

en: Very low
pl: Bardzo niski

en: Confirmation dialogs have all been reset
pl: Wszystkie zapytania o potwierdzenie zostały zresetowane

en: Notify when a &new version is available
pl: Powiadom, gdy dostępna jest &nowa wersja

en: Job &priority:
pl: &Priorytet zdań:

en: Preferred &input format order:
pl: Preferowana kolejność formatów &źródłowych:

en: When multiple formats are present in a book being converted, this list determines which format will be used as the "source" for the conversion.
pl: Jeśli w konwertowanej książce występuje wiele formatów, ta lista określa, który format zostanie użyty jako „źródło” konwersji.

en: Preferred &output format:
pl: Preferowany format &docelowy:

en: <p>Setting this means that when sorting on text fields
    like title the text "Book 2" will sort before the text "Book 100".
    Note that setting this can cause problems with text that starts
    with numbers and is a little slower. This setting is per user, not
    per library.</p>
pl: <p>Ustawienie to oznacza, że podczas sortowania według pól tekstowych
    podobnie jak tytuł, tekst „Book 2” zostanie posortowany przed tekstem „Book 100”.
    Pamiętaj, że ustawienie tego może powodować problemy z uruchamianym tekstem
    z liczbami i jest trochę wolniejszy. To ustawienie dotyczy użytkownika, a nie użytkownika
    na bibliotekę.</p>

en: Recognize numbers inside text when sorting (needs restart)
pl: Rozpoznaj liczby w tekście podczas sortowania (wymaga ponownego uruchomienia)

en: If checked, Yes/No custom columns values can be Yes, No, or Unknown.
    If not checked, the values can be Yes or No.
pl: Jeśli pole jest zaznaczone, kolumny mogą mieć wartość Tak, Nie lub Nieznany.
    Jeśli pole nie jest zaznaczone, mogą być tylko dwie wartości - Tak i Nie.

en: &Yes/No columns have three values (needs restart)
pl: Kolumna &Tak/Nie ma trzy wartości (wymaga restartu)

en: Default network &timeout:
pl: Domyślny &czas oczekiwania na sieć:

en: Set the default timeout for network fetches (i.e. anytime we go out to the internet to get information)
pl: Wyznacz domyślny limit czasu dla pobierania z sieci (np. za każdym razem, gdy łączysz się z internetem w celu uzyskania informacji)

en: Use this Virtual library on calibre startup if the current library is being used. Also applied when switching to this library. Note that this setting is per library.
pl: Użyj tej wirtualnej biblioteki podczas uruchamiania calibre, jeśli używana jest bieżąca biblioteka. Działa także przy przełączaniu bibliotek. Ustawienie odnosi się do konkretnej biblioteki.

en: Reset all disabled &confirmation dialogs
pl: Zresetuj wszystkie wyłączone zapytania o potwierdzenie

en: Use internal &viewer for:
pl: Użyj podglądu &wewnętrznego dla:

en: File types that are unchecked in this list will be opened with the default program configured in the operating system, for that file type.
pl: Typy plików, które nie są zaznaczone na tej liście, zostaną otwarte za pomocą domyślnego programu skonfigurowanego w systemie operacyjnym dla tego typu plików.

en: Virtual library to apply when the current &library is opened:
pl: Wirtualna biblioteka, automatycznie włączana przy otwieraniu bieżącej &biblioteki:

en: Automatically send downloaded &news to e-book reader
pl: Automatycznie przesyłaj pobrane &wiadomości do czytnika

en: &Delete news from library when it is automatically sent to reader
pl: &Usuń wiadomości z biblioteki, gdy są automatycznie wysyłane do czytnika

en: All columns
pl: Wszystkie kolumny

en: icon with text
pl: ikonę z tekstem

en: icon with no text
pl: ikonę bez tekstu

en: composed icons w/text
pl: ikony połączone z tekstem

en: composed icons w/no text
pl: ikony bez tekstu

en: is true
pl: jest prawdą

en: is false
pl: nie jest prawdą

en: is not true
pl: nie jest prawdą

en: is not false
pl: nie jest fałszem

en: is undefined
pl: nie jest zdefiniowany

en: is defined
pl: jest zdefiniowany

en: has id
pl: ma id

en: does not have id
pl: nie ma id

en: is equal to
pl: jest równe

en: is not set
pl: nie jest ustawiona

en: is earlier than
pl: jest wcześniej niż

en: is later than
pl: jest później niż

en: is today
pl: jest dzisiaj

en: is more days ago than
pl: ma więcej dni niż

en: is fewer days ago than
pl: ma mniej dni niż

en: is more days from now than
pl: ma więcej dni od teraz niż

en: is fewer days from now than
pl: ma mniej dni od teraz niż

en: has
pl: zawiera

en: does not have
pl: nie zawiera

en: has pattern
pl: zawiera wzorzec

en: does not have pattern
pl: nie zawiera wzorca

en: does not contain
pl: nie zawiera

en: If the ___ column ___ value
pl: Jeśli ___ column ___ ma wartość

en: Enter either an identifier type or an identifier type and value of the form identifier:value
pl: Wprowadź typ identyfikatora, albo typ i jego wartość w postaci typ_identyfikatora:wartość

en: Enter a 3 letter ISO language code, like fra for French or deu for German or eng for English. You can also use the full language name, in which case calibre will try to automatically convert it to the language code.
pl: Podaj 3-literowy kod ISO języka, np. fra dla francuskiego, deu dla niemieckiego albo eng dla angielskiego. Można również użyć pełnej nazwy języka, calibre spróbuje automatycznie zamienić ją na kod języka.

en: Enter a number
pl: Podaj liczbę

en: Enter the maximum days old the item can be. Zero is today. Dates in the future always match
pl: Podaj maksymalny wiek elementu w dniach. Zero oznacza dzisiaj. Daty w przyszłości oznaczają wszystkie elementy

en: Enter the minimum days old the item can be. Zero is today. Dates in the future never match
pl: Podaj minimalny wiek elementu w dniach. Zero oznacza dzisiaj. Daty w przyszłości oznaczają "żaden element"

en: Enter the maximum days in the future the item can be. Zero is today. Dates in the past always match
pl: Podaj maksymalną liczbę dni w przyszłości. Zero oznacza dziś. Daty w przeszłości oznaczają wszystkie elementy

en: Enter the minimum days in the future the item can be. Zero is today. Dates in the past never match
pl: Podaj minimalną liczbę dni w przyszłości. Zero oznacza dzisiaj. Daty w przeszłości oznaczają "żaden element"

en: Enter a date in the format YYYY-MM-DD
pl: Wpisz datę w formacie RRRR-MM-DD

en: Enter a string.
pl: Wpisz ciąg znaków.

en: Enter a regular expression
pl: Wpisz wyrażenie regularne

en: You can match multiple values by separating them with %s
pl: Możesz wyszukać kilka wartości, rozdzielając je %s

en: Remove icons
pl: Usuń ikony

en: Select the icons you wish to remove. The icon files will be removed when you press OK. There is no undo.
pl: Wybierz ikony, które chcesz usunąć. Pliki ikon zostaną usunięty gdy naciśniesz OK. Tej operacji nie można cofnąć.

en: No icons selected
pl: Nie wybrano żadnych ikon

en: You must select at least one icon to remove
pl: Muszisz wybrać przynajmniej jedną ikonę do usunięcia

en: One icon will be removed. | {} icons will be removed.
pl[0]: {} ikona zostanie usunięta.
pl[1]: {} ikony zostanie usunięte.
pl[2]: {} ikon zostanie usuniętych.
pl[3]: {} ikon zostanie usuniętych.

en: This will prevent any rules that use this icon from working. Are you sure?
pl: Zapobiegnie to działaniu reguł korzystających z tej ikony. Jesteś pewny?

en: column coloring
pl: kolorowania kolumn

en: column icon
pl: ikona kolumny

en: Set the:
pl: Ustaw:

en: Cover grid emblem
pl: Symbol widoku okładek

en: Add the emblem:
pl: Dodaj symbol:

en: Create/edit a {0} rule
pl: Utwórz/edytuj regułę {0}

en: Create a {0} rule by filling in the boxes below
pl: Utwórz regułę {0} wypełniając pola poniżej

en: Choosing icon with text will add an icon to the left of the column content, choosing icon with no text will hide the column content and leave only the icon. If you choose composed icons and multiple rules match, then all the matching icons will be combined, otherwise the icon from the first rule to match will be used.
pl: Wybranie ikony z tekstem spowoduje dodanie ikony po lewej stronie zawartości kolumny, wybranie ikony bez tekstu spowoduje ukrycie zawartości kolumny i pozostawienie tylko ikony. Jeśli wybierzesz złożone ikony i dopasowanie wielu reguł, wszystkie pasujące ikony zostaną połączone, w przeciwnym razie zostanie użyta ikona z pierwszej reguły do dopasowania.

en: of the column:
pl: dla kolumny:

en: to:
pl: do:

en: &Add new image
pl: &Dodaj obraz

en: (Images should be square-ish)
pl: (Obrazy powinny być kwadratowe)

en: Choose &more than one icon
pl: Wybierz &więcej niż jedną ikonę

en: &Add icon
pl: Dodaj &ikonę

en: (Icons should be square or landscape)
pl: (Ikony powinny być kwadratowe lub w układzie poziomym)

en: Only if the following conditions are all satisfied:
pl: Tylko jeśli wszystkie warunki są spełnione:

en: Add &another condition
pl: Dod&aj kolejny warunek

en: You can disable a condition by blanking all of its boxes
pl: Jeśli wszystkie pola będą puste, warunek zostanie usunięty

en: Using icons in light/dark themes
pl: Używanie ikon w jasnych/ciemnych motywach

en: &Remove icons
pl: &Usuń ikony

en: Remove previously added icons. Note that removing an icon will cause rules that use it to stop working.
pl: Usuń poprzednio dodane ikony. Pamiętaj, że usunięcie ikon spowoduje, że reguły, które z nich korzystają, przestaną działać.

en: Open to see checkboxes
pl: Otwórz, by zobaczyć pola wyboru

en: Sample text
pl: Przykładowy tekst

en: No icon selected
pl: Nie wybrano żadnej ikony

en: You must choose an icon for this rule
pl: Musisz wybrać ikonę dla tej reguły

en: Invalid condition
pl: Błędny warunek

en: One of the conditions for this rule is invalid: <b>%s</b>
pl: Jeden z warunków dla tej reguły jest błędny: <b>%s</b>

en: No conditions
pl: Brak warunków

en: You must specify at least one non-empty condition for this rule
pl: Musisz określić przynajmniej jeden niepusty warunek dla tej reguły

en: color
pl: kolor

en: 
                    <p>Advanced rule for column <b>%(col)s</b>:
                    <pre>%(rule)s</pre>
pl: 
                    <p>Zaawansowana reguła dla kolumny <b>%(col)s</b>:
                    <pre>%(rule)s</pre>

en: 
                    <p>Advanced rule:
                    <pre>%(rule)s</pre>
pl: 
                    <p>Reguła zaawansowana:
                    <pre>%(rule)s</pre>

en: 
                    <p>Advanced rule: set <b>%(typ)s</b> for column <b>%(col)s</b>:
                    <pre>%(rule)s</pre>
pl: 
                    <p>Reguła zaawansowana <b>%(typ)s</b> dla kolumny <b>%(col)s</b>:
                    <pre>%(rule)s</pre>

en: <p>Add the emblem <b>{0}</b> to the cover if the following conditions are met:</p>
    <ul>{1}</ul>
pl: <p>Dodaj symbol <b>{0}</b> do okładki jeśli są spełnione następujące warunki:</p>
    <ul>{1}</ul>

en:             <p>Set the <b>%(kind)s</b> of <b>%(col)s</b> to <b>%(color)s</b> %(sample)s
                if the following conditions are met:</p>
                <ul>%(rule)s</ul>
pl:             <p>Ustaw <b>%(kind)s</b> kolumny <b>%(col)s</b> na <b>%(color)s</b> %(sample)s
               jeśli są spełnione następujące warunki:
               <ul>%(rule)s</ul>

en: <li>The condition using column <b>%(col)s</b> is <b>invalid</b>
pl: Warunek używający kolumny <b>%(col)s</b> jest <b>nieprawidłowy</b>

en: <li>If the <b>%(col)s</b> column <b>%(action)s</b> %(val_label)s<b>%(val)s</b>
pl: <li>Jeśli kolumna <b>%(col)s</b> <b>%(action)s</b> %(val_label)s<b>%(val)s</b>

en: value:
pl: wartość:

en: &Add rule
pl: &Dodaj regułę

en: &Remove rule(s)
pl: &Usuń regułę(y)

en: Add ad&vanced rule
pl: Dodaj zaa&wansowaną regułę

en: Du&plicate rule
pl: Powiel regułę

en: Convert to advanced r&ule
pl: Konwertuj na regułę zaawansowaną

en: Open icon folder
pl: Otwórz folder z ikonami

en: Import rules from a file
pl: Importuj reguły z pliku

en: Select one rule
pl: Wybierz jedną regułę

en: You must select only one rule.
pl: Musisz wybrać tylko jedną regułę.

en: No rule selected
pl: Nie wybrano reguły

en: No rule selected for %s.
pl: Nie wybrano reguły do %s.

en: removal
pl: usunięcia

en: Rules
pl: Zasady

en: No valid rules found
pl: Nie znaleziono poprawnych reguł

en: No valid rules were found in {}.
pl: Nie znaleziono poprawnych reguł w {}.

en: Column header
pl: Nagłówek kolumny

en: Lookup name
pl: Nazwa wyszukiwania

en: Order
pl: Zamówienie

en: Type
pl: Typ

en: Yes/No with text
pl: Tak/Nie z tekstem

en: Ampersand separated text, shown in the Tag browser
pl: Teksty oddzielone znakami ampersand ("&"), pokazywane w przeglądarce etykiet

en: Deleted column. Double-click to undelete it
pl: Usunięto kolumnę. Kliknij dwukrotnie, aby cofnąć usunięcie

en: New column
pl: Nowa kolumna

en: Edited. Lookup name was {}
pl: Edytowano. Nazwa wyszukiwania to {}

en: Edited
pl: Edytowane

en: You must select a column to delete it
pl: Musisz wybrać kolumnę, by móc ją usunąć

en: The selected column is not a custom column
pl: Wskazana kolumna nie jest kolumną dodatkową

en: Do you really want to delete column %s and all its data?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć kolumnę „%s” i całą jej zawartość?

en: The selected column is not a user-defined column
pl: Wybrana kolumna nie jest zdefiniowana przez użytkownika

en: Undelete the column?
pl: Cofnąć usunięcie kolumny?

en: The column is to be deleted. Do you want to undelete it?
pl: Kolumnę należy usunąć. Czy chcesz go cofnąć?

en: Here you can re-arrange the layout of the columns in the calibre library book list. You can hide columns by unchecking them. You can also create your own, custom columns.
pl: Tutaj możesz zmienić układ kolumn na liście książek. Możesz ukryć kolumny, odznaczając je. Możesz również stworzyć własne, dodatkowe kolumny.

en: Remove a user-defined column
pl: Usuń własną kolumnę

en: Add a user-defined column
pl: Dodaj własną kolumnę

en: Edit settings of a user-defined column
pl: Edytuj ustawienia własnej kolumny

en: Add &custom column
pl: Dodaj własną &kolumnę

en: &Show all
pl: &Pokaż wszystko

en: &Hide all
pl: &Ukryj wszystko

en: Restore settings to default values. Only settings for the currently selected section are restored.
pl: Przywróć domyślne wartości. Tylko ustawienia dla obecnie zaznaczonych sekcji zostaną przywrócone.

en: Text, column shown in the Tag browser
pl: Tekst, kolumna pokazywana w przeglądarce kategorii

en: Comma separated text, like tags, shown in the Tag browser
pl: Tekst oddzielony przecinkami, taki jak tagi, wyświetlany w przeglądarce tagów

en: Long text, like comments, not shown in the Tag browser
pl: Długi tekst, jak komentarze, nie pokazywany w przeglądarce kategorii

en: Text column for keeping series-like information
pl: Kolumna tekstowa, przechowująca informacje takie jak cykle

en: Text, but with a fixed set of permitted values
pl: Tekst, ale z ustalonym zestawem dozwolonych wartości

en: Floating point numbers
pl: Liczby wymierne

en: Integers
pl: Liczby całkowite

en: Ratings, shown with stars
pl: Oceny oznaczane gwiazdkami

en: Yes/No
pl: Tak/Nie

en: Column built from other columns
pl: Kolumna składająca się z innych kolumn

en: Column built from other columns, behaves like tags
pl: Kolumny budowane z innych kolumn, zachowujące się jak etykiety

en: Create a custom column
pl: Stwórz własną kolumnę

en: Edit custom column
pl: Edytuj własną kolumnę

en: Now
pl: Teraz

en: My Tags
pl: Moje etykiety

en: My Series
pl: Moje cykle

en: My Rating
pl: Moje oceny

en: People
pl: Ludzie

en: My Title
pl: Mój tytuł

en: Quick create:
pl: Szybkie tworzenie:

en: Names
pl: Nazwy

en: Short text
pl: Krótki tekst

en: Pressing OK will require restarting calibre even if nothing was changed
pl: Naciśnięcie OK spowoduje konieczność ponownego uruchomienia calibre, nawet jeśli nic nie zostało zmienione

en: Used for searching the column. Must contain only digits and lower case letters.
pl: Używany do przeszukiwania kolumny. Może zawierać tylko cyfry i małe litery.

en: &Lookup name:
pl: Nazwa wyszukiwania:

en: Column heading in the library view and category name in the Tag browser
pl: Nagłówek kolumny w widoku biblioteki i nazwa kategorii w przeglądarce etykiet

en: Column &heading:
pl: Nagłówek kolumny:

en: What kind of information will be kept in the column.
pl: Jaki typ informacji będzie przechowywany w kolumnie.

en: Show &checkmarks
pl: Pokaż &znaczki

en: Show check marks in the GUI. Values of 'yes', 'checked', and 'true'
    will show a green check. Values of 'no', 'unchecked', and 'false' will show a red X.
    Everything else will show nothing. Note that the values of 'true' and 'false' don't
    follow calibre's language settings and are always in English.
pl: Pokazuje znaczniki wyboru w GUI. Wartości "tak", "zaznaczone" i "prawda
    będą oznaczane zielonym haczykiem. Wartości " nie", "niezaznaczone" i "fałsz" pokażą czerwony X.
    Pozostałe wartości nie będą wyświetlane. Należy pamiętać, że wartości "prawda" i "fałsz" 
    nie są zgodne z ustawieniami językowymi calibre i zawsze są w języku angielskim.

en: Contains names
pl: Zawiera nazwy

en: Check this box if this column contains names, like the authors column. If checked, the item separator will be an ampersand (&) instead of a comma (,), sorting will be done using a computed value that respects the author sort tweaks (for example converting "Firstname Lastname" into "Lastname, Firstname"), and item order will be preserved.
pl: Zaznacz to pole, jeśli ta kolumna zawiera nazwiska, podobnie jak kolumna autorów. Jeśli to pole jest zaznaczone, separatorem elementów będzie znak ampersand (&) zamiast przecinka (,), sortowanie zostanie wykonane przy użyciu obliczonej wartości, która uwzględnia poprawki sortowania autorów (na przykład konwersja "Imię Nazwisko" na "Nazwisko, Imię"), a kolejność elementów zostanie zachowana.

en: &Column type:
pl: Typ kolumny:

en: Optional text describing what this column is for
pl: Opcjonalny tekst, opisujący przeznaczenie kolumny

en: D&escription:
pl: Opis:

en: &Icon
pl: &Ikona

en: &Both
pl: &Oba

en: Choose whether an icon, text, or both is shown in the book list
pl: Wybierz, czy ikona, tekst, czy oba mają być wyświetlane na liście książek

en: &Show:
pl: &Pokaż:

en: Control the number of decimal digits you can enter when editing this column
pl: Kontroluj liczbę cyfr dziesiętnych, które możesz wprowadzić podczas edycji tej kolumny

en: Decimals when &editing:
pl: Ułamki dziesiętne podczas &edycji:

en: Default: (nothing)
pl: Domyślnie: (nic)

en: Field template. Uses the same syntax as save templates.
pl: Szablon pola. Używa takiej samej składni jak zapisane szablony.

en: Similar to save templates. For example, %s
pl: Podobny do szablonu zapisywania. Na przykład %s

en: No heading
pl: Brak nagłówka

en: Show heading above the text
pl: Wyświetlaj nagłówek nad tekstem

en: Show heading to the side of the text
pl: Wyświetlaj nagłówek obok tekstu

en: Choose whether or not the column heading is shown in the Book details panel and, if shown, where. Setting this to 'Show heading to the side of the text' moves the information from displayed with other comments to displayed with the non-comments columns.
pl: Pozwala wybrać, czy nagłówek kolumny ma być wyświetlany w panelu szczegółów książki, a jeśli tak, to gdzie. Ustawienie tej opcji na „Pokaż nagłówek z boku tekstu” przenosi informacje z wyświetlania z innymi komentarzami do wyświetlania z kolumnami bez komentarzy.

en: Heading position:
pl: Pozycja nagłówka:

en: Short text, like a title
pl: Krótki tekst, taki jak tytuł

en: Plain text formatted using Markdown
pl: Zwykły tekst sformatowany przy użyciu Markdown

en: Choose how the data in this column is interpreted.
    This controls how the data is displayed in the Book details panel
    and how it is edited.
pl: Wybierz sposób interpretacji danych w tej kolumnie
    Określa sposób wyświetlania danych w panelu Szczegóły książki
    i jak jest edytowany.

en: Interpret this column as:
pl: Interpretuj tę kolumnę jako:

en: A comma-separated list of permitted values. The empty value is always
    included, and is the default. For example, the list 'one,two,three' has
    four values, the first of them being the empty value.
pl: Lista dozwolonych wartości oddzielonych przecinkami. Lista zawsze zawiera pusty element,
    który jest wartością domyślną. Na przykład, lista 'jeden,dwa,trzy' ma 4 wartości,
    pierwsza z nich jest pusta.

en: &Values:
pl: Wartości:

en: A list of color names to use when displaying an item. The
    list must be empty or contain a color for each value.
pl: Lista kolorów używanych przy wyświetlaniu elementu listy
    Lista musi być pusta lub zawierać kolor dla każdej wartości.

en: Colors:
pl: Kolory:

en: Allow half stars
pl: Zezwalaj na połowy gwiazdek

en: Allow half star ratings, for example:
pl: Zezwalaj na oceny typu:

en: &Sort/search column by
pl: &Sortowanie/wyszukiwanie kolumny wg

en: How this column should handled in the GUI when sorting and searching
pl: Sposób, w jaki traktowana będzie kolumna podczas sortowania i wyszukiwania

en: Show in Tag browser
pl: Pokaż w przeglądarce etykiet

en: If checked, this column will appear in the Tag browser as a category
pl: Jeśli pole jest zaznaczone, to kolumna pojawi się w przeglądarce etykiet jako kategoria

en: Show as HTML in Book details
pl: Pokaż jako HTML w szczegółach książki

en: Show with comments in Book details
pl: Pokaż z komentarzami w szczegółach książki

en: If you check this box then the column contents will show in the Comments section in the Book details. You can indicate whether not to have a header or to put a header above the column. If you want a header beside the data, don't check this box. If this box is checked then the output of the column template must be plain text or html.
pl: Zaznaczenie tego pola wyboru spowoduje wyświetlenie zawartości kolumny w sekcji Komentarze w szczegółach książki. Możesz wskazać, czy nie chcesz mieć nagłówka, czy chcesz umieścić nagłówek nad kolumną. Jeśli chcesz, aby nagłówek znajdował się obok danych, nie zaznaczaj tego pola. Jeśli to pole jest zaznaczone, dane wyjściowe szablonu kolumny muszą być zwykłym tekstem lub html.

en: Choose whether or not the column heading is shown in the Book
    details panel and, if shown, where
pl: Wybierz, czy nagłówek kolumny ma być wyświetlany w Książce
    panel szczegółów i, jeśli pokazano, gdzie

en: Column heading:
pl: Nagłówek kolumny:

en: Store this column's value in an OPF
pl: Przechowuj wartość tej kolumny w OPF

en: If you check this box then the result of evaluating this column's template will be stored in the backup OPF stored in the library. The same is true when sending to a device, assuming the format has an OPF. One reason to uncheck this box is that the column contains large images.
pl: Po zaznaczeniu tego pola wynik oceny szablonu tej kolumny zostanie zapisany w kopii zapasowej OPF przechowywanej w bibliotece. To samo dotyczy wysyłania do urządzenia, zakładając, że format ma OPF. Jednym z powodów odznaczenia tego pola jest to, że kolumna zawiera duże obrazy.

en: Note that some background functions require data for a column to be in the OPF, for example book jackets. If you uncheck this box and some function stops working then check the box.
pl: Należy pamiętać, że niektóre funkcje w tle wymagają danych dla kolumny w OPF, na przykład okładki książek. Jeśli odznaczysz to pole, a jakaś funkcja przestanie działać, zaznacz je ponownie.

en: Default value when a new book is added to the library. For Date columns enter the word "Now", or the date as yyyy-mm-dd. For Yes/No columns enter "Yes" or "No". For Text with a fixed set of values enter one of the permitted values. For Rating columns enter a number between 0 and 5.
pl: Wartość domyślna, gdy do biblioteki zostanie dodana nowa książka. W kolumnach Data wprowadź słowo „Teraz” lub datę w formacie rrrr-mm-dd. W kolumnach Tak/Nie wpisz „Tak” lub „Nie”. W przypadku tekstu ze stałym zestawem wartości wprowadź jedną z dozwolonych wartości. W kolumnach Ocena wprowadź liczbę od 0 do 5.

en: &Default value:
pl: Wartość &domyślna:

en: Search tem&plate:
pl: Szablon wysz&ukiwania:

en: Item value
pl: Wartość pozycji

en: &Format for dates:
pl: &Format dat:

en: Default: dd MMM yyyy.
pl: Domyślnie: dd MMM yyyy.

en: &Format for numbers:
pl: &Format liczb:

en: Examples: The format <code>{0:0>4d}</code> gives a 4-digit number with leading zeros. The format <code>{0:d}&nbsp;days</code> prints the number then the word "days"
pl: Przykłady: Format <code>{0:0>4d}</code> daje w wyniku a 4-cyfrową liczbę z wiodącymi zerami. Format <code>{0:d}&nbsp;dni</code> spowoduje wyświetlenie liczby i słowa "dni"

en: Examples: The format <code>{0:.1f}</code> gives a floating point number with 1 digit after the decimal point. The format <code>Price:&nbsp;$&nbsp;{0:,.2f}</code> prints "Price&nbsp;$&nbsp;" then displays the number with 2 digits after the decimal point and thousands separated by commas.
pl: Przykłady: Format <code>{0:.1f}</code> daje w efekcie liczbę z jedną cyfrą po przecinku. Format <code>Cena:&nbsp;$&nbsp;{0:,.2f}</code> wyświetli "Cena:&nbsp;$&nbsp;" i liczbę z dwoma miejscami po przecinku oraz tysiącami oddzielonymi spacją.

en: No lookup name was provided
pl: Nie podano nazwy do wyszukania

en: The lookup name must contain only lower case letters, digits and underscores, and start with a letter
pl: Nazwy wyszukiwania mogą zawierać tylko małe litery, cyfry i podkreślniki, i powinny zaczynać się od litery

en: Lookup names cannot end with _index, because these names are reserved for the index of a series column.
pl: Nazwy wyszukiwania nie mogą kończyć się na _index, ponieważ te nazwy są zarezerwowane dla indeksu kolumny serii.

en: No column heading was provided
pl: Nie podano nagłówka kolumny

en: The lookup name %s is already used
pl: Nazwa wyszukiwania %s została już wykorzystana

en: Invalid default value
pl: Nieprawidłowa wartość domyślna

en: The default value must be "Now" or a date
pl: Wartością domyślną musi być „Teraz” lub data

en: You must enter a template for composite columns
pl: Musisz podać szablon dla kolumn złożonych

en: You must enter at least one value for enumeration columns
pl: Musisz podać przynajmniej jedną wartość dla kolumn zestawem wartości

en: The colors box must be empty or contain the same number of items as the value box
pl: Pole koloru musi być puste albo zawierać tyle samo pozycji co pole wartości

en: The color {0} is unknown
pl: Nieznany kolor {0}

en: The default value must be one of the permitted values
pl: Wartość domyślna musi być jedną z dozwolonych wartości

en: The default value must be an integer
pl: Wartość domyślna musi być liczbą całkowitą

en: The default value must be a real number
pl: Wartość domyślna musi być liczbą rzeczywistą

en: The default value must be a real number between 0 and 5.0
pl: Wartość domyślna musi być liczbą rzeczywistą z przedziału od 0 do 5.0

en: The default value must be an integer between 0 and 5
pl: Wartość domyślna musi być liczbą całkowitą z przedziału od 0 do 5

en: The default value must be "Yes" or "No"
pl: Wartością domyślną musi być „Tak” lub „Nie”

en: You must restart calibre before making any more changes
pl: Musisz ponownie uruchomić calibre przed wprowadzeniem dalszych zmian

en: The lookup name must begin with a '#'
pl: Nazwa wyszukiwania musi zaczynać się od „#”

en: The custom column %s already exists
pl: Własna kolumna %s już istnieje

en: The column heading %s already exists
pl: Nagłówek kolumny %s już istnieje

en: The custom column type %s doesn't exist
pl: Niestandardowy typ kolumny %s nie istnieje

en: You cannot specify is_multiple for the datatype %s
pl: Nie można określić is_multiple dla typu danych %s

en: The display parameter must be a Python dictionary
pl: Parametr wyświetlania musi być częścią słownika Pythona

en: Getting debug information, please wait
pl: Pobieranie informacji o debugowaniu, proszę czekać

en: Copy to &clipboard
pl: Kopiuj do &schowka

en: Device already detected
pl: Urządzenie już wykryte

en: A device (%s) is already detected by calibre. If you wish to debug the detection of another device, first disconnect this device.
pl: Urządzenie (%s) zostało już wykryte przez calibre. Musisz je odłączyć, jeśli chcesz debugować wykrywanie innego urządzenia.

en: Debugging failed
pl: Debugowanie nie udało się

en: Running debug device detection failed. Click Show Details for more information.
pl: Nieudane wykrywanie urządzenia debugującego; naciśnij „Pokaż szczegóły”, by uzyskać więcej informacji.

en: Getting device information
pl: Pobieranie informacji o urządzeniu

en: User-defined device information
pl: Informacje o urządzeniu zdefiniowanym przez użytkownika

en: Device Detection
pl: Wykrywanie urządzenia

en: Ensure your device is disconnected, then press OK
pl: Upewnij się, że urządzenie jest odłączone i kliknij OK

en: Ensure your device is connected, then press OK
pl: Upewnij się, że urządzenie jest podłączone, a następnie wciśnij OK

en: Copy these values to the clipboard, paste them into an editor, then enter them into the USER_DEVICE by customizing the device plugin in Preferences->Advanced->Plugins. Remember to also enter the folders where you want the books to be put. You must restart calibre for your changes to take effect.
pl: Skopiuj te wartości do schowka, wklej je do edytora, a następnie wprowadź je do USER_DEVICE, dostosowując wtyczkę urządzenia w Preferencje-> Zaawansowane-> Wtyczki. Pamiętaj, aby wpisać również foldery, w których chcesz umieścić książki. Aby zmiany odniosły skutek, musisz ponownie uruchomić calibre.

en: <p>calibre can send your books to you (or your reader) by email. Emails will be automatically sent for downloaded news to all email addresses that have <i>Auto send</i> checked.
pl: <p>calibre może wysłać Twoje książki do Ciebie (lub Twojego czytelnika) e-mailem. Wiadomości e-mail będą automatycznie wysyłane do pobranych wiadomości na wszystkie adresy e-mail, które mają zaznaczoną opcję <i>Automatyczne wysyłanie</i>.

en: Add an email address to which to send books
pl: Dodaj adres e-mail, pod który chcesz wysłać książki

en: &Add email
pl: Dod&aj e-mail

en: Make &default
pl: &Ustaw jako domyślny

en: &Remove email
pl: Usuń e-mail

en: Add the comments from the book metadata to the email.
    Useful to allow the recipient to see a summary of the
    book before opening it.
pl: Dodaj komentarz z metadanych książki do maila.
    W ten sposób umożliwisz odbiorcy zapoznanie się z recenzją książki
    przed jej otworzeniem.

en: Add &comments metadata as text to the email
pl: Dodaj &komentarze z metadanych do emaila

en: Email
pl: Adres e-mail

en: Subject
pl: Temat

en: Auto send
pl: Wysyłaj automatycznie

en: Auto send only tags
pl: Automatyczne wysyłanie tylko tagów

en: Formats to email. The first matching format will be sent.
pl: Formaty do wysłania. Pierwszy pasujący format zostanie wysłany.

en: Subject of the email to use when sending. When left blank the title will be used for the subject. Also, the same templates used for "Save to disk" such as {title} and {author_sort} can be used here.
pl: Temat wiadomości e-mail. Jeśli zostawisz puste, jako temat zostanie użyty tytuł. Można korzystać z szablonów takich jak {title}, czy {author_sort} tak, jak w przypadku opcji "zapisz na dysku".

en: If checked, downloaded news will be automatically mailed to this email address (provided it is in one of the listed formats and has not been filtered by tags).
pl: Jeśli zaznaczone, pobrane wiadomości będą automatycznie wysyłane na ten adres e-mail (pod warunkiem, że jest w jednym z wymienionych formatów i nie został odfiltrowany według tagów).

en: Friendly name to use for this email address
pl: Prosta nazwa, która będzie identyfikować to konto

en: If specified, only news with one of these tags will be sent to this email address. All news downloads have their title as a tag, so you can use this to easily control which news downloads are sent to this email address.
pl: Jeśli zostanie określony, tylko wiadomości z jednym z tych tagów będą wysyłane na ten adres e-mail. Wszystkie pobrane wiadomości mają tytuł jako znacznik, dzięki czemu można łatwo kontrolować, które pobrane wiadomości są wysyłane na ten adres e-mail.

en: new email address
pl: nowy adres e-mail

en: The list of devices that you have asked calibre to ignore. Uncheck a device to have calibre stop ignoring it.
pl: Lista urządzeń, które oznaczono jako pomijane. Wyczyść pole przy urządzeniu, jeśli calibre powinien je uwzględniać.

en: The list of device plugins you have disabled. Uncheck an entry to enable the plugin. calibre cannot detect devices that are managed by disabled plugins.
pl: Lista wyłączonych przez ciebie wtyczek. Wyczyść pole, aby włączyć wtyczkę. calibre nie może wykryć urządzeń obsługiwanych przez wyłączone wtyczki.

en: Reset allowed devices
pl: Zresetuj dozwolone urządzenia

en: This will erase the list of devices that calibre knows about causing it to ask you for permission to manage them again, the next time they connect
pl: Spowoduje to skasowanie listy urządzeń, o których wie, że calibre powoduje, że poprosi Cię o pozwolenie na ponowne zarządzanie nimi przy następnym połączeniu

en: Search for the author on Goodreads
pl: Wyszukaj autora w serwisie Goodreads

en: Search for the author on Amazon
pl: Wyszukaj autora w serwisie Amazon

en: Search for the author in your calibre library
pl: Wyszukaj autora w bibliotece calibre

en: Search for the author on Wikipedia
pl: Wyszukaj autora w serwisie Wikipedia

en: Search for the author on Google Books
pl: Wyszukaj autora w serwisie Google Books

en: Search for the book on Goodreads
pl: Wyszukaj książki w serwisie Goodreads

en: Search for the book on Amazon
pl: Wyszukaj książki w serwisie Amazon

en: Search for the book on Google Books
pl: Wyszukaj książki w serwisie Google Books

en: No author search URL
pl: Brak adresu URL wyszukiwania autora

en: Use a custom search URL
pl: Użyć własnego adresu wyszukiwania

en: Clicking on &author names should:
pl: Kliknięcie na &autora powinno:

en: Enter the URL to search. It should contain the string {0}
    which will be replaced by the author name. For example,
    {1}. Note: the author name is already URL-encoded.
pl: Wprowadź adres URL do wyszukania. Powinien on zawierać ciąg {0}
    który zostanie zastąpiony nazwą autora. Na przykład,
    {1}. Uwaga: nazwa autora jest już zakodowana w adresie URL.

en: Enter the URL
pl: Podaj URL

en: Click this button to open the template tester
pl: Kliknij ten przycisk, aby otworzyć narzędzie do testowania szablonów

en: Folders/path
pl: Foldery/ścieżka

en: Remove background image?
pl: Usunąć obraz tła?

en: There is currently a background image set, so the color you have chosen will not be visible. Remove the background image?
pl: Ponieważ jako tło został użyty obraz, to kolor, który ustawiłeś nie będzie widoczny. Czy usunąć obraz z tła?

en: Change color
pl: Zmiana koloru

en: Change texture
pl: Zmiana tekstury

en: Restore default &appearance
pl: Przywróć domyślny wygląd

en: Caching of covers for improved performance
pl: Buforowanie okładek w celu przyspieszenia

en: Number of screenfulls of covers to cache in &memory (keep this small):
pl: Liczba okładek (pełnych ekranów) do zbuforowania w pamięci (nie przesadzaj z tym):

en: The maximum number of screenfulls of thumbnails to keep in memory. Increasing this will make rendering faster, at the cost of more memory usage. Note that regardless of this setting, a minimum of one hundred thumbnails are always kept in memory, to ensure flicker free rendering.
pl: Maksymalna liczba pełnych ekranów miniaturek przetrzymywanych w pamięci. Zwiększanie tej wartości przyspieszy wyświetlanie kosztem zajętości pamięci. Należy pamiętać, że, niezależnie od ustawień, minimum sto miniaturek jest buforowane w pamięci, aby uniknąć migotania przy wyświetlaniu.

en: Maximum amount of &disk space to use for caching thumbnails:
pl: Maksymalna przestrzeń &dysku przeznaczona na bufor miniaturek:

en: Disable
pl: Wyłącz

en: &Empty disk cache
pl: Wy&czyść pamięć podręczną dysku

en: &Open cache folder
pl: &Otwórz folder pamięci podręcznej

en: Current space used: %s
pl: Użyte miejsce: %s

en: Save column list to file
pl: Zapisz listę kolumn do pliku

en: Column list
pl: Lista kolumn

en: Export field layout
pl: Eksportuj układ pola

en: <p>Could not write field list. Error:<br>%s
pl: <p>Nie można zapisać listy pól. Błąd:<br>%s

en: Load column list from file
pl: Załaduj listę kolumn z pliku

en: Import layout
pl: Importuj układ

en: <p>Could not read field list. Error:<br>%s
pl: <p>Nie można odczytać listy pól. Błąd:<br>%s

en: Create a new rule
pl: Utwórz nową regułę

en: The key of the identifier, for example, in isbn:XXX, the key is "isbn"
pl: Klucz identyfikatora, na przykład w ISBN: XXX, klucz to „ISBN”

en: &Key:
pl: &Klucz:

en: The name that will appear in the Book details panel
pl: Nazwa, która pojawi się w panelu Szczegóły książki

en: The template used to create the link. The placeholder {0} in the template will be replaced with the actual identifier value. Use {1} to avoid the value being quoted.
pl: Szablon użyty do utworzenia odnośnika. Symbol zastępczy {0} w szablonie zostanie zastąpiony rzeczywistą wartością identyfikatora. Użyj {1}, aby uniknąć cytowanej wartości.

en: Key
pl: Klucz

en: Template
pl: Szablon

en: Value needed
pl: Wymagana wartość

en: The %s field cannot be empty
pl: Pole %s nie może być puste

en: Create rules for identifiers
pl: Utwórz reguły dla identyfikatorów

en: Create rules to convert identifiers into links.
pl: Utwórz reguły do konwersji identyfikatorów w odnośniki.

en: &Edit rule
pl: &Edytuj regułę

en: Above text
pl: Nad tekstem

en: Beside text
pl: Za tekstem

en: Never
pl: Nigdy

en: Text styling
pl: Styl tekstu

en: Create rules to convert &identifiers into links
pl: Utwórz reguły do konwersji &identyfikatorów w odnośniki

en: <p>Check the box if you want the category's values displayed on separate lines instead of separated by commas</p>
pl: <p>Zaznacz pole, jeśli chcesz, aby wartości kategorii były wyświetlane w osobnych wierszach zamiast oddzielonych przecinkami</p>

en: Categories on separate lines
pl: Kategorie w osobnych wierszach

en: Show &cover
pl: Pokaż okładkę

en: Show the size of the book's cover in pixels
pl: Pokaż wymiary okładki w pikselach

en: Show cover &size
pl: Pokaż wymiary okładki

en: Use &Roman numerals for series
pl: Użyj numeracji rzymskiej dla cykli

en: Show comments &heading:
pl: Pokaż nagłówek komentarzy:

en: Link and note icon si&ze:
pl: Rozmiar &ikony łącza i notatki:

en: Increase or decrease the size of the links and notes icons by this number. Larger
    than one increases the icon size while smaller than one decreases it.
pl: Zwiększ lub zmniejsz rozmiar ikon łączy i notatek o tę liczbę. Większa
    niż jeden zwiększa rozmiar ikony, a mniejsza niż jeden zmniejsza go.

en: Template &editor
pl: &Edytor szablonów

en: &Emblems
pl: &Symbole

en: &Performance
pl: Wydajność

en: Bottom
pl: Dół

en: Top
pl: Góra

en: Current aspect ratio (width/height): %.2g
pl: Aktualna proporcja (szer/wys): %.2g

en: Control the Cover grid view. You can enable this view by clicking the "Layout" button in the bottom right corner of the main calibre window.
pl: Ustawienia przeglądarki okładek. Można ją włączyć, klikając przycisk „Pokaż Widok okładek” w prawym dolnym rogu głównego okna calibre.

en: Show a &field (such as title) under the covers
pl: Pokaż pole (takie jak tytuł) &pod okładkami

en: Field to show &under the covers:
pl: &Pole wyświetlane pod okładką:

en: Spac&ing between covers:
pl: Odstęp m&iędzy okładkami:

en: The spacing between covers. A value of zero means calculate automatically based on cover size.
pl: Odstęp między okładkami. Wartość 0 oznacza, że będzie obliczany dynamicznie w zależności od wielkości okładki.

en: Background for the Cover grid
pl: Tło w widoku okładek

en: Make the covers larger, maintaining current aspect ratio.
pl: Powiększ okładki zachowując proporcje.

en: &Larger covers
pl: &Większe okładki

en: Make the covers smaller, maintaining current aspect ratio.
pl: Zmniejsz okładki, zachowując obecne proporcje.

en: &Smaller covers
pl: &Mniejsze okładki

en: Cover &height:
pl: Wysokość okładki:

en: Cover &width:
pl: Szerokość okładki:

en: The height of displayed covers.
    A value of zero means calculate automatically.
pl: Wysokość pokazywanych okładek.
    Wartość 0 oznacza automatyczne wyliczanie wysokości.

en: Reset size to automatic
pl: Przywróć automatyczne rozmiary

en: &Reset size
pl: &Przywróć rozmiar

en: The width of displayed covers.
    A value of zero means calculate automatically.
pl: Szerokość pokazywanych okładek.
    Wartość 0 oznacza automatyczne wyliczanie szerokości.

en: By default, calibre chooses a cover size based on your computer's screen size. You can change the cover size here:
pl: Domyślnie calibre wybiera rozmiar okładki na podstawie rozdzielczości ekranu. Tu można zmienić wymiary okładki:

en: Size of the emblems (if any) shown &next to the covers:
pl: Wielkość symboli (jeśli są) wyświetla&nych obok okładek:

en: &Location of the emblems shown next to the covers:
pl: &Miejsce, w którym będzie umieszczony symbol:

en: On top
pl: Na górze

en: On right
pl: Na prawo

en: No subtitle
pl: Brak podtytułów

en: This option controls the position of the cover browser when using the Narrow user interface layout.  "Automatic" will place the cover browser on top or on the right of the book list depending on the aspect ratio of the calibre window. "On top" places it over the book list, and "On right" places it to the right of the book list. This option has no effect when using the Wide user interface layout.
pl: Ta opcja kontroluje pozycję przeglądarki okładek podczas korzystania z wąskiego układu interfejsu użytkownika. "Automatycznie" spowoduje umieszczenie przeglądarki okładek na górze lub po prawej stronie listy książek, w zależności od proporcji okna calibre. "Na górze" umieszcza ją nad listą książek, a "Po prawej" umieszcza ją po prawej stronie listy książek. Opcja ta nie ma wpływu w przypadku korzystania z szerokiego układu interfejsu użytkownika.

en: Edit template for caption
pl: Edytuj szablon dla podpisu

en: Cover browser &position in the narrow layout:
pl: &Położenie przeglądarki okładek w wąskim układzie:

en: Show in a &separate window (needs restart)
pl: Pokaż w osobnym oknie (wymaga ponownego uruchomienia)

en: When showing in a separate window, show it &fullscreen
pl: Pokazując w osobnym oknie, wyświetlaj na pełnym ekranie

en: Fie&ld for sub-title:
pl: Po&le dla podtytułu:

en: You can press the %s key to toggle full screen mode.
pl: Możesz nacisnąć klawisz %s, aby przełączyć tryb pełnoekranowy.

en: Show &reflections
pl: Pokaż odbicia

en: &Template for caption:
pl: &Szablon dla podpisu:

en: Show covers in their original aspect ratio instead of resizing
    them to all have the same width and height
pl: Pokaż okładki w ich oryginalnych proporcjach, bez zmiany ich rozmiaru,
    by wszystkie miały taką samą szerokość i wysokość

en: Preserve &aspect ratio of covers
pl: Zachowaj proporcje okładek

en: &Number of covers to show in browse mode (needs restart):
pl: &Liczba wyświetlanych okładek w trybie przeglądarki (wymaga ponownego uruchomienia):

en: Show ne&xt cover during auto scroll after:
pl: Pokaż następną okładkę podczas automatycznego przewijania po:

en: &Double click to view the central book, instead of single click
pl: &Kliknij dwukrotnie, aby wyświetlić księgę centralną, zamiast jednego kliknięcia

en: <p>The template used to generate the text below the covers. This template uses
    the same syntax as save templates. Defaults to just the book title.
    Note that this setting is per-library, which means that you have to
    set it again for every different calibre library you use. Use an
    empty template for no text.</p>
pl: <p>Szablon używany do generowania tekstu pod okładkami. Ten szablon używa
    taka sama składnia jak szablony składowania. Domyślnie tylko tytuł książki.
    Pamiętaj, że to ustawienie dotyczy każdej biblioteki, co oznacza, że musisz
    ustaw go ponownie dla każdej innej biblioteki calibre, której używasz. Użyj
    pusty szablon bez tekstu.</p>

en: Compact metadata
pl: Kompaktowe metadane

en: Default
pl: Domyślny

en: All on 1 tab
pl: Wszystko na jednej zakładce

en: Middle
pl: Środek

en: Edit metadata (single) &layout:
pl: Układ &edycji pojedynczej książki:

en: Choose a different layout for the Edit metadata dialog. The compact metadata layout favors editing custom metadata over changing covers and formats.
pl: Wybór układu okna dialogowego edycji metadanych. W układzie kompaktowym łatwiej jest edytować własne metadane niż zmieniać okładki i formaty.

en: Select the custom columns (for this library) to display in the edit metadata dialogs and their order:
pl: Wybierz kolumny niestandardowe (dla tej biblioteki) do wyświetlenia w oknach dialogowych edycji metadanych i ich kolejność:

en: Click this button to reset the list to its default order.
pl: Kliknij ten przycisk, aby zresetować listę do domyślnej kolejności.

en: Reset list
pl: Resetuj listę

en: <p>Click this button to set the list to one
    previously exported. This could be useful if you have several libraries with
    similar structure and you want to use the same column order for each one. Columns
    in the imported list that aren't in the current library are ignored. Columns in
    the library that are not in the imported list are put at the end and marked
    as displayable.</p>
pl: <p>Kliknij ten przycisk, aby ustawić jedną listę
    wcześniej wyeksportowane. Może to być przydatne, jeśli masz kilka bibliotek z
    podobną strukturę i chcesz użyć tej samej kolejności kolumn dla każdego z nich. Kolumny
    na importowanej liście, których nie ma w bieżącej bibliotece, są ignorowane. Kolumny w
    biblioteki, których nie ma na importowanej liście, są umieszczane na końcu i oznaczane
    jako możliwe do wyświetlenia.</p>

en: Import list
pl: Importuj listę

en: <p>Click this button to write the current display
    settings to a file. This could be useful if you have several libraries with similar
    structure and you want to use the same column order for each one.</p>
pl: <p>Kliknij ten przycisk, aby zapisać bieżący ekran
    ustawienia do pliku. Może to być przydatne, jeśli masz kilka bibliotek z podobnymi
    strukturę i chcesz użyć tej samej kolejności kolumn dla każdej z nich.</p>

en: Export list
pl: Eksportuj listę

en: <p>Check this box to make the edit metadata dialogs ignore the
    above specifications, showing all the columns in the default order. This is
    useful for temporarily seeing all your columns in the dialogs without losing
    the display and order specifications.</p>
pl: <p>Zaznacz to pole, aby okna dialogowe edycji metadanych ignorowały
    powyższe specyfikacje, pokazując wszystkie kolumny w kolejności domyślnej. To jest
    przydatne do tymczasowego wyświetlania wszystkich kolumn w oknach dialogowych bez utraty
    specyfikacje wyświetlania i zamówień.</p>

en: Show &all columns in default order when editing metadata
pl: Pokaż &wszystkie kolumny w domyślnej kolejności podczas edytowania metadanych

en: If checked then labels wider than the label width
    will be elided, otherwise they will be word wrapped.
pl: Jeśli zaznaczone, etykiety szersze niż szerokość etykiety
    zostaną usunięte, w przeciwnym razie zostaną zapakowane w słowo.

en: &Elide labels when editing custom columns
pl: &Usuń etykiety podczas edytowania kolumn niestandardowych

en: Elision point:
pl: Punkt eliminacji:

en: Choose where in the label to put the...
pl: Wybierz, gdzie na etykiecie umieścić...

en: Only the &F2 (Edit) key edits column templates (needs restart)
pl: Tylko klawisz &F2 (Edycja) edytuje szablony kolumn (wymaga ponownego uruchomienia).

en: Use &two columns for custom columns in the Default layout
pl: Użyj &dwóch kolumn dla niestandardowych kolumn w układzie domyślnym

en: &Bulk edit custom column label length:
pl: &Zbiorczo edytuj długość etykiety kolumny niestandardowej:

en: The maximum width of a custom column label for the bulk metadata edit dialog in average characters.
pl: Maksymalna szerokość etykiety kolumny niestandardowej w oknie dialogowym zbiorczej edycji metadanych w średniej liczbie znaków.

en:  chars
pl:  znaki

en: &Single edit custom column label length:
pl: &Pojedyncza edycja długości etykiety kolumny niestandardowej:

en: The maximum width of a custom column label for the single metadata edit dialog in average characters.
pl: Maksymalna szerokość etykiety kolumny niestandardowej w oknie edycji pojedynczych metadanych w średniej liczbie znaków.

en: Icon theme: <b>%s</b>
pl: Motyw ikon: <b>%s</b>

en: calibre style
pl: styl calibre

en: Percentage
pl: Procent

en: Pixels
pl: Pikseli

en: Off
pl: Wyłączone

en: Small
pl: Małe

en: Medium-small
pl: Średnio-mały

en: Always
pl: Zawsze

en: If there is enough room
pl: Jeśli jest miejsce

en: Wide
pl: Szeroki

en: Narrow
pl: Wąski

en: Draw a &grid in the book list
pl: R&ysuj siatkę na liście książek

en: Show &row numbers in the book list
pl: Pokaż nume&ry wierszy na liście książek

en: &User interface layout:
pl: &Układ interfejsu użytkownika:

en: User interface &colors:
pl: Interfejs użytkownika i &kolory:

en: Round the corners of covers in many places they are displayed such as the Cover grid, Book details panel, etc. Adjust the amount of rounding with this setting. A value of between 5 and 10 looks good with most covers sizes. Zero disables rounding and is the default.
pl: Zaokrągla rogi okładek w wielu miejscach, w których są one wyświetlane, takich jak siatka okładek, panel szczegółów książki itp. Za pomocą tego ustawienia można dostosować stopień zaokrąglenia. Wartość od 5 do 10 wygląda dobrze dla większości rozmiarów okładek. Zero wyłącza zaokrąglanie i jest wartością domyślną.

en: no rounding
pl: bez zaokrągleń

en: The unit for the cover corner rounding. Either pixel values or as a percentage of the cover size.
pl: Jednostka zaokrąglenia narożników okładki. Wartość w pikselach lub jako procent rozmiaru okładki.

en: Allow using &drag and drop to merge books
pl: Zezwól na scalanie książek przez przeciąganie i upuszczanie

en: Disable all animations. Useful if you have a slow/old computer.
pl: Zablokuj wszystkie animacje. Przydatne, jeśli masz stary lub wolny komputer.

en: Disable &animations
pl: Zablokuj &animacje

en: Show &tooltips in the book list
pl: Pokaż dymki na liście książek

en: Choose &language (needs restart):
pl: Wybierz &język (wymaga ponownego uruchomienia):

en: &Interface font:
pl: Czcionka &interfejsu:

en: Show the &splash screen at startup
pl: Pokaż planszę &startową podczas uruchomienia

en: User interface style (&needs restart):
pl: Styl i&nterfejsu użytkownika (wymaga ponownego uruchomienia):

en: Status bar buttons
pl: Przyciski paska stanu

en: Show individual buttons to control the layout of the interface rather than a single button with a popup.
pl: Wyświetlanie pojedynczych przycisków do sterowania układem interfejsu zamiast pojedynczego przycisku z wyskakującym okienkiem.

en: Show &layout buttons
pl: Pokaż przyciski &układu

en: Show a button that gives quick access to all available actions with a single click.
pl: Pokaż przycisk, który daje szybki dostęp do wszystkich dostępnych działań za pomocą jednego kliknięcia.

en: S&how actions button
pl: Pokaż przyci&sk akcji

en: Change &font (needs restart)
pl: Zmień czcionkę (wymaga ponownego uruchomienia)

en: &Round the corners of covers:
pl: Zaok&rąglaj narożniki okładek:

en: Change &icon theme
pl: Zmień motyw &ikon

en: Toolbar
pl: Pasek narzędzi

en: Show &text under icons:
pl: Pokaż &tekst pod ikonami:

en: Use t&wo lines for the text under the icons (needs restart)
pl: Tekst pod ikonami może zająć d&wie linie (wymaga ponownego uruchomienia)

en: Icon si&ze:
pl: Ro&zmiar ikon:

en: E&xtra spacing to add between rows in the book list (can be negative):
pl: Dodatkowa &przestrzeń między wierszami na liście książek (może być ujemna)

en: Disable popup notifications when calibre completes jobs such a conversion, sending to device etc. The notifications are sent via the operating system notification facility, if available.
pl: Wyłącz wyskakujące powiadomienia, gdy calibre kończy zadania, takie jak konwersja, wysyłanie do urządzenia itp. Powiadomienia są wysyłane za pośrednictwem funkcji powiadomień systemu operacyjnego, jeśli jest dostępna.

en: Disable n&otifications on job completion
pl: Wyłą&cz powiadomienia po zakończeniu zadania

en: Adjust &colors
pl: Dostosuj &kolory

en: Enable s&ystem tray icon (needs restart)
pl: A&ktywuj ikonę w zasobniku systemowym (wymaga ponownego uruchomienia)

en: <p>Check this box to make Quickview show books only in the
    current Virtual library. If unchecked, Quickview ignores Virtual libraries. If
    unchecked then only row changes are taken into account.</p>
pl: <p>Zaznacz to pole, aby w Szybkim podglądzie wyświetlać książki tylko w
    aktualna biblioteka wirtualna. Jeśli opcja ta nie jest zaznaczona, szybki podgląd ignoruje biblioteki wirtualne. Jeśli
    niezaznaczone, uwzględniane są tylko zmiany w wierszach.</p>

en: <p>Check this box to make Quickview change the column being examined
    when the column in the book list is changed using the cursor arrow keys</p>
pl: <p>Zaznacz to pole, aby szybki podgląd zmienił badaną kolumnę
    gdy kolumna na liście książek zostanie zmieniona za pomocą klawiszy strzałek kursora</p>

en: &Change Quickview item when book list column changes
pl: Zmień pozycję Szybki podgląd po zmianie kolumny listy książek

en: <p>Pressing Enter in a cell changes both the book and the
    column being examined (the left-hand panel)</p>
pl: <p>Naciśnięcie klawisza Enter w komórce powoduje zmianę zarówno książki, jak i jej zawartości
    badana kolumna (lewy panel)</p>

en: &Pressing Enter changes the examined column
pl: &Naciśnięcie Enter zmienia badaną kolumnę

en: <p>Double-clicking in a cell changes both the book and the
    column being examined (the left-hand panel)</p>
pl: <p>Dwukrotne kliknięcie w komórce zmienia zarówno książkę, jak i plik
    badana kolumna (lewy panel)</p>

en: &Double click changes examined column
pl: Kliknij &dwukrotnie, aby zmienić sprawdzane kolumny

en: Select columns to display
pl: Wybierz kolumny, które mają być wyświetlane

en: User categories and Saved searches cannot be moved
pl: Kategorie użytkowników i zapisane wyszukiwania nie mogą być przenoszone

en: Select the categories to display in the Tag browser, and their &order
pl: Wybierz kategorie, które mają być wyświetlane w przeglądarce znaczników, oraz ich kolejność

en: Show &average ratings
pl: Pokaż średnie oceny

en: Show an icon if the item has an attached link
pl: Pokaż ikonę, jeśli element ma załączony odnośnik

en: Show &links icons
pl: Pokaż ikony &odnośników

en: Show &tooltips
pl: Pokaż podpowiedzi

en: <p>Show counts for items in the Tag browser. Such as the number of books
    by each author, the number of authors, etc. If you turn it off, you can still
    see the counts by hovering your mouse over any item.</p>
pl: <p>Pokaż liczbę elementów w przeglądarce tagów. Chociażby liczba książek
    przez każdego autora, liczbę autorów itp. Jeśli ją wyłączysz, nadal możesz
    zobacz liczbę, najeżdżając kursorem myszy na dowolny element.</p>

en: Show &counts
pl: Pokaż liczniki

en: Show an icon if the item has an attached note
pl: Pokaż ikonę, jeśli element ma dołączoną notatkę

en: Show &notes icons
pl: Pokaż ikony &notatek

en: Use &alternating row colors
pl: Użyj naprzemiennych kolorów wierszy

en: <p>When checked, calibre will automatically hide any category
    (a column, custom or standard) that has no items to show. For example, some
    categories might not have values when using Virtual libraries. Checking this
    box will cause these empty categories to be hidden.</p>
pl: <p>Gdy ta opcja jest zaznaczona, calibre automatycznie ukryje każdą kategorię
    (kolumna, niestandardowa lub standardowa), która nie ma elementów do pokazania. Na przykład niektóre
    kategorie mogą nie mieć wartości podczas korzystania z bibliotek wirtualnych. Sprawdzanie tego
    box spowoduje ukrycie tych pustych kategorii.</p>

en: Hide empt&y categories (columns)
pl: Ukryj puste kategorie (kolumny)

en: If checked the notes and links icons will be placed at the right, after
    the count and in columns. If unchecked, the icons will be placed immediately after the text,
    to the left of the count and not in columns.
pl: Jeśli zaznaczone, ikony notatek i łączy zostaną umieszczone po prawej stronie, po
    liczeniu i w kolumnach. Jeśli opcja nie jest zaznaczona, ikony będą umieszczane bezpośrednio po tekście,
    po lewej stronie licznika i nie w kolumnach.

en: Place icons on the &right, in columns
pl: Umieść ikony po p&rawej stronie, w kolumnach

en: <p>When checked, Find in the Tag browser will show all items
    that match the search instead of the first one. If Hide empty categories is
    also checked then only categories containing a matched item will be shown.</p>
pl: <p>Po zaznaczeniu opcji Znajdź w przeglądarce tagów zostaną wyświetlone wszystkie elementy
    pasujące do wyszukiwania zamiast pierwszego. Jeśli opcja Ukryj puste kategorie jest
    również zaznaczone, zostaną pokazane tylko kategorie zawierające pasujący element.</p>

en: Find &shows all items that match
pl: Znajdź pokazuje wszystkie pasujące elementy

en: <p>Ensure the last "used" item in the Tag browser is visible when opening a library.
    An item is "used" when it is expanded, collapsed, or clicked.</p>
pl: <p>Upewnij się, że ostatni „używany” element w przeglądarce znaczników jest widoczny podczas otwierania biblioteki.
    Element jest „używany” po rozwinięciu, zwinięciu lub kliknięciu.</p>

en: Expand tr&ee to show last used item
pl: Rozwiń drz&ewo, aby wyświetlić ostatnio używany element

en: <p>When checked, the Tag browser can get keyboard focus, allowing
    use of the keyboard to navigate the tree using the arrow keys. The Enter key simulates
    a click on the selected item. The keyboard shortcut 'Tag browser /
    Give the Tag browser keyboard focus' changes the keyboard focus without
    using the mouse.</p>
pl: <p>Gdy ta opcja jest zaznaczona, przeglądarka tagów może uzyskać fokus klawiatury, co pozwala
    korzystanie z klawiatury do poruszania się po drzewie za pomocą klawiszy strzałek. Klawisz Enter symuluje
    kliknięcie na wybraną pozycję. Skrót klawiaturowy „Przeglądarka tagów /
    Nadaj fokusowi klawiatury przeglądarki tagów zmiany fokusu klawiatury bez
    za pomocą myszy.</p>

en: Allow the Tag browser to have keyboard &focus
pl: Zezwól przeglądarce tagów na &ustawienie na klawiaturze

en: <p style="text-indent: 2em; font-size:smaller">
    If you enable this option then you should set a keyboard shortcut to
    focus the Tag browser under
    <code>Preferences-&gt;Shortcuts-&gt;Tag browser-&gt;Give
    the Tag browser keyboard focus</code></p>
pl: <p style="text-indent: 2em; font-size:smaller">
    Jeśli włączysz tę opcję, powinieneś ustawić skrót klawiaturowy na
    zaznacz przeglądarkę tagów pod
    <code>Preferencje-&gt;Skróty-&gt;Przeglądarka tagów-&gt;Podaj
    fokus klawiatury przeglądarki tagów</code></p>

en: Spacing between &items:
pl: Odstęp m&iędzy elementami:

en: <p>The spacing between consecutive items in the Tag browser.
    In units of (ex) which is the approximate height of the letter 'x' in the
    currently used font.</p>
pl: <p>Odstępy między kolejnymi elementami w przeglądarce tagów.
    W jednostkach (ex), co jest przybliżoną wysokością litery „x” w
    aktualnie używana czcionka.</p>

en: Search for books containing the current item
pl: Wyszukaj książki zawierające bieżący element

en: Search for books containing the current item or its children
pl: Wyszukaj książki zawierające bieżący element lub jego elementy podrzędne

en: Search for books not containing the current item
pl: Wyszukaj książki niezawierające bieżącej pozycji

en: Search for books not containing the current item or its children
pl: Wyszukaj książki niezawierające bieżącego elementu ani jego elementów podrzędnych

en: Select categories with &hierarchical items:
pl: Wybierz kategorie z elementami &hierarchicznymi:

en: <p>Click this button to set the list to one
    previously exported. This could be useful if you have several libraries with
    similar structure and you want to use the same for each one.</p>
pl: <p>Kliknij ten przycisk, aby ustawić jedną listę
    wcześniej wyeksportowane. Może to być przydatne, jeśli masz kilka bibliotek z
    podobna struktura i chcesz użyć tej samej dla każdej z nich.</p>

en: <p>Click this button to write the current display
    settings to a file. This could be useful if you have several libraries with similar
    structure and you want to use the same for each one.</p>
pl: <p>Kliknij ten przycisk, aby zapisać bieżący ekran
    ustawienia do pliku. Może to być przydatne, jeśli masz kilka bibliotek z podobnymi
    strukturę i chcesz użyć tej samej dla każdej z nich.</p>

en: <p>Set the order of the searches when clicking on an item in
    the Tag browser. The 'or its children' options are ignored when clicking on
    top-level categories, items that aren't in a hierarchical category, and items
    that don't have children.</p>
pl: <p>Ustaw kolejność wyszukiwania po kliknięciu elementu w
    Przeglądarka tagów. Opcje „lub jego dzieci” są ignorowane po kliknięciu
    kategorie najwyższego poziomu, elementy, które nie należą do kategorii hierarchicznej, oraz elementy
    które nie mają podrzędnych.</p>

en: Set the &order of searches when clicking on items
pl: Ustaw &kolejność wyszukiwania po kliknięciu elementów

en: template
pl: szablon

en: New
pl: Nowy

en: Not in library
pl: Nie znajduje się w bibliotece

en: The value {} doesn't exist in the library
pl: Wartość {} nie istnieje w bibliotece

en: This icon file doesn't exist
pl: Ten plik ikony nie istnieje

en: Change icon for: %s
pl: Zmień ikonę dla: %s

en: Add icon rule
pl: Dodaj regułę ikony

en: Category
pl: Kategoria

en: For children
pl: Dla dzieci

en: Icon file or template
pl: Plik ikony lub szablon

en: This icon shows in the row if the rule is deleted
pl: Ta ikona jest wyświetlana w wierszu, jeśli reguła została usunięta

en: The name of the category. Select a cell in this column to delete a row.
pl: Nazwa kategorii. Wybierz komórkę w tej kolumnie, aby usunąć wiersz.

en: The value in the category the rule is applied to. If the value doesn't exist in the library then an error icon is shown, in which case you can edit the cell to pick the correct value.
pl: Wartość w kategorii, do której stosowana jest reguła. Jeśli wartość nie istnieje w bibliotece, wyświetlana jest ikona błędu, w którym to przypadku można edytować komórkę, aby wybrać poprawną wartość.

en: This icon shows in the row if the icon or template is modified.
pl: Ta ikona jest wyświetlana w wierszu, jeśli ikona lub szablon zostały zmodyfikowane.

en: The file name of the icon or the text of the template.
pl: Nazwa pliku ikony lub tekstu szablonu.

en: This icon shows in the row if the "for children" setting is modified.
pl: Ta ikona jest wyświetlana w wierszu, jeśli zmodyfikowano ustawienie „dla dzieci”.

en: Indicates whether the rule applies to child values.
pl: Wskazuje, czy reguła ma zastosowanie do wartości podrzędnych.

en: Delete this rule
pl: Usuń tę regułę

en: Undo delete
pl: Cofnij usunięcie reguły

en: Modify this value
pl: Zmodyfikuj tę wartość

en: Undo modification
pl: Cofnij modyfikację wartości

en: Show icons on &categories in the Tag browser
pl: Wyświetlanie ikon &kategorii w przeglądarce tagów

en: Show icons on &values in the Tag browser
pl: Wyświetlanie ikon na &wartościach w przeglądarce tagów

en: Value icon rules
pl: Reguły dotyczące ikon wartości

en: <p>View all the defined value icon rules, including template rules.
    Rules are defined and edited in the Tag browser context menus. Rules can be deleted in
    this dialog by selecting the Category cell then using the button, the delete key,
    or the context menu. The value icon rules are defined per-user, not per-library.</p>
pl: <p>Wyświetla wszystkie zdefiniowane reguły ikon wartości, w tym reguły szablonów.
    Reguły są definiowane i edytowane w menu kontekstowym przeglądarki tagów. Reguły można usuwać w
    w tym oknie dialogowym, wybierając komórkę kategorii, a następnie używając przycisku, klawisza usuwania,
    lub menu kontekstowego. Reguły ikon wartości są definiowane dla poszczególnych użytkowników, a nie bibliotek.</p>

en: Show only categories and values available in the current library
pl: Wyświetlanie tylko kategorii i wartości dostępnych w bieżącej bibliotece

en: This check box cannot be changed after any other changes have been made.
    Otherwise all edits would be lost.
pl: Tego pola wyboru nie można zmienić po wprowadzeniu innych zmian.
    W przeciwnym razie wszystkie zmiany zostaną utracone.

en: Delete the selected rule. The Category cell for the rule must be selected
pl: Usuń wybraną regułę. Komórka kategorii dla reguły musi być zaznaczona

en: Edit the selected cell
pl: Edycja wybranej komórki

en: Undo changes in the selected cell, if any.
pl: Cofnięcie ewentualnych zmian w zaznaczonej komórce.

en: Add a new rule. The rule is added immediately. If you decide you don't
    want it then you must delete it.
pl: Dodaj nową regułę. Reguła zostanie dodana natychmiast. Jeśli zdecydujesz, że nie
    chcesz jej używać, będziesz musiał ją usunąć.

en: By first letter
pl: Od pierwszej litery

en: Partitioned
pl: Podzielone

en: &Category partitioning method:
pl: Metoda podziału kategorii:

en: <p>Choose how Tag browser subcategories are displayed when
    there are more items than the limit. Select by first
    letter to see an A, B, C list. Choose partitioned to
    have a list of fixed-sized groups. Set to disabled
    if you never want subcategories</p>
pl: <p>Wybierz sposób wyświetlania podkategorii przeglądarki tagów, kiedy
    jest więcej elementów niż limit. Wybierz najpierw
    aby zobaczyć listę A, B, C. Wybierz podzielone na partycje
    mieć listę grup o stałej wielkości. Ustaw jako wyłączone
    jeśli nigdy nie chcesz podkategorii</p>

en: Combine letters &when fewer items than:
pl: Połącz litery, gdy mniej elementów niż:

en: <p>If collapsing by first letter, combine adjacent letters together if
    there are fewer items under a letter than specified here. If the partition method is
    not set to first letter, this value is ignored. Set to zero to disable.</p>
pl: <p>Jeśli zwijasz według pierwszej litery, połącz ze sobą sąsiednie litery, jeśli
    pod literą jest mniej elementów niż podano tutaj. Jeśli metoda partycji jest
    nie jest ustawiona na pierwszą literę, ta wartość jest ignorowana. Ustaw zero, aby wyłączyć.</p>

en: Co&llapse when more items than:
pl: Podziel, gdy liczba kategorii przekracza:

en: <p>If a Tag browser category has more than this number of items, it is divided
    up into subcategories. If the partition method is set to disable, this value is ignored.</p>
pl: <p>Jeśli kategoria przeglądarki tagów zawiera więcej niż ta liczba elementów, jest dzielona
    na podkategorie. Jeśli metoda partycjonowania jest wyłączona, ta wartość jest ignorowana.</p>

en: <p>Check the box for categories that are to
    be partitioned using the criteria above. Uncheck the box if you don't want to
    partition a category even if the number of items is larger than
    the value shown above. This option can be used to
    avoid collapsing hierarchical categories that have only
    a few top-level elements.</p>
pl: <p>Zaznacz pole dla kategorii, które mają być
    podzielić według powyższych kryteriów. Odznacz pole, jeśli nie chcesz
    podziel kategorię, nawet jeśli liczba elementów jest większa niż
    wartość pokazana powyżej. Tej opcji można użyć do
    unikaj zwijania hierarchicznych kategorii, które mają tylko
    kilka elementów najwyższego poziomu.</p>

en: Select categories to &partition:
pl: Wybierz kategorie do &partycji:

en: &Main interface
pl: Interfejs główny

en: Cover &grid
pl: Widok &okładek

en: &Book details
pl: Szczegóły książki

en: Edit &metadata
pl: Edycja &metadanych

en: Di&splay
pl: Wy&świetlacz

en: &Partitioning and collapsing
pl: &Partycjonowanie i zwijanie

en: &Hierarchy and searching
pl: &Hierarchia i wyszukiwanie

en: Val&ue icon rules
pl: Wartości dla reguł ikon

en: &Tag browser
pl: Przeglądarka e&tykiet

en: Cover &browser
pl: Przeglądarka okładek

en: &Quickview
pl: Podgląd

en: Column &coloring
pl: Koloro&wanie kolumn

en: Column &icons
pl: &Ikony dla kolumn

en: version
pl: wersja

en: created by Kovid Goyal
pl: — autor: Kovid Goyal

en: The changes you have made require calibre be restarted immediately. You will not be allowed to set any more preferences, until you restart.
pl: Zmiany, które wprowadzono wymagają natychmiastowego restartu calibre. Przed ponownym uruchomieniem nie będzie można zmienić jakichkolwiek ustawień.

en: Run Welcome &wizard
pl: Uruchom kreatora ustawień &wstępnych

en: Save changes
pl: Zapisz zmiany

en: Cancel and return to overview
pl: Anuluj i wróć do okna ustawień

en: Restoring to defaults not supported for
pl: Przywracanie wartości domyślnych niedozwolone dla

en: Some of the changes you made require a restart. Please restart calibre as soon as possible.
pl: Niektóre ze zmian wymagają ponownego uruchomienia. Proszę jak najszybciej ponownie uruchomić calibre.

en: Source
pl: Źródło

en: Cover priority
pl: Priorytet okładki

en: This source is configured and ready to go
pl: To źródło jest skonfigurowane i gotowe do użycia

en: This source needs configuration
pl: To źródło wymaga konfiguracji

en: This plugin is useful only for <b>Chinese</b> language books. It can return incorrect results for books in English. Are you sure you want to enable it?
pl: Wtyczka jest użyteczna jedynie przy książkach w języku <b>chińskim</b>. Jej użycie w przypadku polskich lub angielskich książek może dać nieprawidłowe wyniki. Czy na pewno chcesz ją włączyć?

en: Published date
pl: Data wydania

en: <b>Configure %(name)s</b><br>%(desc)s
pl: <b>Konfiguruj %(name)s</b><br>%(desc)s

en: Set as default
pl: Ustaw jako domyślne

en: Select default
pl: Wybierz domyślne

en: No source selected
pl: Nie wybrano źródła

en: No source selected, cannot configure.
pl: Konfiguracja jest niemożliwa, gdyż nie wybrano źródła.

en: Metadata sources
pl: Źródła metadanych

en: Disable any metadata sources you do not want by unchecking them. You can also set the cover priority. Covers from sources that have a higher (smaller) priority will be preferred when bulk downloading metadata.
pl: Wyłącz wszystkie źródła metadanych, których nie chcesz, odznaczając je. Możesz także ustawić priorytet okładki. W przypadku zbiorczego pobierania metadanych preferowane będą okładki ze źródeł o wyższym (mniejszym) priorytecie.

en: Sources with a red X next to their names must be configured before they will be used.
pl: Źródła oznaczone czerwonym X muszą zostać skonfigurowane przed użyciem.

en: C&onfigure selected source
pl: Sk&onfiguruj wybrane źródło

en: If you uncheck any fields, metadata for those fields will not be downloaded
pl: Jeśli nie zaznaczysz pól, metadane dla nich nie zostaną pobrane

en: &Select all
pl: Wybierz w&szystkie

en: Sele&ct none
pl: Odz&nacz wszystkie

en: Restore your own subset of checked fields that you define using the 'Set as default' button
pl: Przywróć zestaw uprzednio wybranych przez ciebie pól, korzystając z przycisku „Ustaw jako domyślne”

en: Select &default
pl: Przywróć &domyślne

en: Store the currently checked fields as the default, you can quickly apply the default using the 'Select default' button
pl: Zapisz obecnie wybrane pola jako domyślne, aby w przyszłości móc je przywrócić jednym kliknięciem w przycisk „Przywróć domyślne”

en: &Set as default
pl: Ustaw jako domyślne

en: Convert all downloaded comments to plain &text
pl: Konwertuj wszystkie pobrane komentarze do &tekstu

en: Swap &author names from FN LN to LN, FN
pl: Zamień 'Imię Nazwisko' na 'Nazwisko, Imię' autora

en: <p>When downloading comments, append the downloaded comments to any existing comment, instead of overwriting them.
pl: <p>Przy pobieraniu komentarzy, dodaj pobrany tekst do istniejącego komentarza zamiast nadpisywać go.

en: When downloading comments, append the downloaded comments to any existing comment, instead of overwriting them.
pl: Przy pobieraniu opisów dołącz je do istniejących zamiast zastępować.

en: Append comments to &existing
pl: Dodaj &komentarze do istniejących

en: <p>Normally, the metadata download system will keep only a single result per metadata source. This option will cause it to keep all results returned from every metadata source. Useful if you only use one or two sources and want to select individual results from them by hand. Note that result with identical title/author/identifiers are still merged.
pl: <p>Zwykle system pobierania metadanych przechowuje tylko jeden wynik na źródło metadanych. Ta opcja spowoduje, że wszystkie wyniki zostaną zwrócone z każdego źródła metadanych. Przydatne, jeśli korzystasz tylko z jednego lub dwóch źródeł i chcesz ręcznie wybrać poszczególne wyniki. Pamiętaj, że wyniki z identycznymi tytułem/autorem/identyfikatorem będą nadal scalane.

en: Keep more than one entry per source
pl: Przechowuj więcej niż jeden wpis na źródło

en: <p>Different metadata sources have different sets of tags for the same book. If this option is checked, then calibre will use the smaller tag sets. These tend to be more like genres, while the larger tag sets tend to describe the books content.
    <p>Note that this option will only make a practical difference if one of the metadata sources has a genre like tag set for the book you are searching for. Most often, they all have large tag sets.
pl: <p>Różne źródła mogą dostarczyć różnych etykiet dla tej samej książki. Jeśli ta opcja jest zaznaczona calibre wybierze zestaw z mniejszą liczbą etykiet. Najczęściej będą to określenia gatunków - większe zestawy etykiet z reguły bardziej szczegółowo opisują treść.
    <p>Pamiętaj, że ta opcja sprawi różnicę tylko wtedy, gdy zestawy etykiet znacząco się różnią. Zazwyczaj jednak książki mają szerokie zestawy, bardziej opisujące treść niż klasyfikujące książkę.

en: Prefer smaller tag sets when picking tags from different metadata sources
pl: Wybieraj mniejsze zestawy etykiet spośród źródeł metadanych

en: Prefer &fewer tags
pl: Wybierz mniejsze etykiety

en: Create &rules to transform tags/authors/publishers
pl: Utwórz &reguły do przekształcania tagów/autorów/wydawców

en: Max. &number of tags to download:
pl: Pobierz maksymalnie e&tykiet:

en: Max. &time to wait after first match is found:
pl: Maks. &czas oczekiwania po znalezieniu pierwszego dopasowania:

en:  secs
pl:  sek

en: Max. time to wait after first &cover is found:
pl: Po znalezieniu pierwszej okładki czekaj nie dłużej niż:

en: The maximum number of jobs that will run simultaneously in the background. This refers to CPU intensive tasks like  conversion. Lower this number if you want calibre to use less CPU.
pl: Maksymalna liczba procesów uruchomionych jednocześnie w tle. Dotyczy to mocno obciążających procesor zadań takich jak konwersja. Im mniejsza liczba procesów tym mniejsze obciążenie procesora.

en: No proxies used
pl: Nie użyto pośredników

en: <b>Using proxies:</b>
pl: <b>Użyto pośredników:</b>

en: Limit the max. simultaneous jobs to the available CPU &cores
pl: Ogranicz liczbę jednocześnie wykonywanych zadań do liczby &rdzeni procesora

en: Never abort
pl: Nigdy nie przerywaj

en:  minutes
pl:  minut

en: Get information to setup the &user defined device
pl: Pobierz informacje do skonfigurowania własnego urządzenia

en: Open calibre &configuration folder
pl: Otwórz calibre i folder konfiguracji

en: Max. simultaneous conversion/&news download/plugin jobs:
pl: Maks. liczba jednoczesnych zadań ko&nwersji/pobierania/zadań wtyczek:

en: Abort &jobs that take more than:
pl: Przerwij zadania, które trwają dłużej niż:

en: Debug &device detection
pl: &Debuguj wykrycie urządzenia

en: Create a calibre &icon theme
pl: Utwórz motyw &ikon calibre

en: Device currently connected:
pl: Podłączone urządzenie:

en: Device currently connected: None
pl: Podłączone urządzenie: brak

en: That format has no metadata writers enabled. A plugboard will probably have no effect.
pl: Format nie ma włączonego zapisu metadanych. Wtyczka prawdopodobnie nie zadziała.

en: That format and device already has a plugboard.
pl: Format i urządzenia mają już wtyczkę.

en: Possibly override plugboard?
pl: Dodać wtyczkę, która prawdopodobnie nadpisze inną?

en: A more general plugboard already exists for that format and device. Are you sure you want to add the new plugboard?
pl: Dla tego formatu i urządzenia istnieje wtyczka o większym zakresie. Czy na pewno dodać nową wtyczkę?

en: Add possibly overridden plugboard?
pl: Dodać wtyczkę, która prawdopodobnie zostanie nadpisana?

en: More specific device plugboards exist for that format. Are you sure you want to add the new plugboard?
pl: Istnieją bardziej szczegółowe wtyczki urządzeń dla tego formatu. Czy na pewno dodać nową wtyczkę?

en: Really add plugboard?
pl: Czy na pewno dodać wtyczkę?

en: A different plugboard matches that format and device combination. Are you sure you want to add the new plugboard?
pl: Inna wtyczka pasuje do tego formatu i urządzenia. Czy na pewno dodać nową wtyczkę?

en: More specific format and device plugboards already exist. Are you sure you want to add the new plugboard?
pl: Bardziej szczegółowa wtyczka dla tego formatu i urządzenia już istnieje. Czy na pewno chcesz dodać nową wtyczkę?

en: The {0} device does not support the {1} format.
pl: Urządzenie {0} nie obsługuje formatu {1}.

en: The {0} device supports only the {1} format(s).
pl: Urządzenie {0} obsługuje tylko format(y) {1}.

en: Invalid destination
pl: Nieprawidłowe miejsce docelowe

en: The destination field cannot be blank
pl: Pole miejsca docelowego nie może być puste

en: Plugboard modifies comments
pl: Wtyczka modyfikuje komentarze

en: This plugboard modifies the comments metadata. If the comments are set to invalid HTML, it could cause problems on the device. Are you sure you wish to save this plugboard?
pl: Ta wtyczka modyfikuje metadane komentarzy. Jeśli komentarze są ustawione na nieprawidłowy kod HTML, może to spowodować problemy na urządzeniu. Czy na pewno chcesz zapisać tę wtyczkę?

en: The {0} device plugin is disabled.
pl: Wtyczka urządzenia {0} jest wyłączona.

en: Here you can change the metadata calibre uses to update a book when saving to disk or sending to device.
    
    Use this dialog to define a 'plugboard' for a format (or all formats) and a device (or all devices). The plugboard specifies what template is connected to what field. The template is used to compute a value, and that value is assigned to the connected field.
    
    Often templates will contain simple references to composite columns, but this is not necessary. You can use any template in a source box that you can use elsewhere in calibre.
    
    One possible use for a plugboard is to alter the title to contain series information. Another would be to change the author sort, something that MOBI users might do to force it to use the ';' that the Kindle requires. A third would be to specify the language.
pl: Tutaj możesz zmienić calibre metadanych używany do aktualizacji książki podczas zapisywania na dysku lub wysyłania do urządzenia.
    
    Użyj tego okna dialogowego, aby zdefiniować „tablicę wtyczek” dla formatu (lub wszystkich formatów) i urządzenia (lub wszystkich urządzeń). Plugboard określa, jaki szablon jest połączony z jakim polem. Szablon służy do obliczania wartości, a ta wartość jest przypisywana do połączonego pola.
    
    Szablony często zawierają proste odwołania do kolumn złożonych, ale nie jest to konieczne. Możesz użyć dowolnego szablonu w polu źródłowym, którego możesz użyć w innym miejscu w calibre.
    
    Jednym z możliwych zastosowań tablicy wtyczek jest zmiana tytułu tak, aby zawierał informacje o serii. Innym może być zmiana sortowania autora, coś, co użytkownicy MOBI mogą zrobić, aby zmusić go do użycia ';' że Kindle wymaga. Trzecim byłoby określenie języka.

en: Format (choose first)
pl: Format (wybierz jako pierwszy)

en: Device (choose second)
pl: Urządzenie (wybierz jako drugie)

en: Add &new plugboard:
pl: Dodaj &nową wtyczkę:

en: Edit &existing plugboard:
pl: &Edytuj istniejącą wtyczkę:

en: Existing &plugboards:
pl: Istniejące &wtyczki:

en: Source template
pl: Szablon źródłowy

en: Destination field
pl: Pole miejsca przeznaczenia

en: &Save plugboard
pl: &Zapisz wtyczkę

en: &Delete plugboard
pl: &Usuń wtyczkę

en: 
    Customization:
pl: 
    Konfigurowanie:

en: 
    
    This plugin has been disabled
pl: 
    
    Ta wtyczka została wyłączona

en: 
    
    This plugin is installed system-wide and can not be managed from within calibre
pl: 
    
    Ta wtyczka jest instalowana w całym systemie i nie można nią zarządzać z poziomu calibre

en: Search for plugin
pl: Szukaj wtyczki

en: Could not find any matching plugins
pl: Nie znaleziono żadnych pasujących wtyczek

en: files
pl: pliki

en: Add plugin
pl: Dodaj wtyczkę

en: No valid plugin path
pl: Nieprawidłowa ścieżka do wtyczki

en: %s is not a valid plugin path
pl: %s nie jest prawidłową ścieżką do wtyczki

en: Select an actual plugin under <b>%s</b> to customize
pl: Wskaż wtyczkę w sekcji <b>%s</b>, którą chcesz dostosować

en: Disabling the plugin %s is not allowed
pl: Wyłączenie wtyczki %s nie jest możliwe

en: Plugin <b>{0}</b> successfully removed. You will have to restart calibre for it to be completely removed.
pl: Wtyczka <b>{0}</b> została pomyślnie usunięta. Powinieneś ponownie uruchomić calibre, aby usunąć wtyczkę całkowicie.

en: Are you sure you want to remove the plugin: %s?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć wtyczkę %s?

en: Cannot remove builtin plugin
pl: Nie można usunąć wbudowanej wtyczki

en:  cannot be removed. It is a builtin plugin. Try disabling it instead.
pl:  – ta wtyczka nie może zostać usunięta, jest integralną częścią programu. Zamiast tego spróbuj ją wyłączyć.

en: Here you can customize the behavior of calibre by controlling what plugins it uses.
pl: Tutaj można dostosować zachowanie wtyczek, z których korzysta calibre.

en: Show only those plugins that have been installed by you
pl: Pokaż tylko te wtyczki, które zostały zainstalowane przez ciebie

en: Show only &user installed plugins
pl: Pokaż tylko wtyczki zainstalowane przez użytkownika

en: Get &new plugins
pl: Pobierz &nowe wtyczki

en: Check for &updated plugins
pl: Poszukaj &aktualizacji dla wtyczek

en: &Load plugin from file
pl: Wczytaj wtyczkę z &pliku

en: This setting can be overridden for <b>individual devices</b>, by clicking the device icon and choosing "Configure this device".
pl: Ustawienie może być dostosowane do <b>poszczególnych urządzeń</b>,  aby to zrobić należy kliknąć ikonę urządzenia i wybrać "Konfiguruj to urządzenie".

en: <b>Title and series</b> will have articles moved to the end unless you change the tweak "{}"
pl: <b>Tytuł i seria</b> będą miały artykuły przeniesione na koniec, chyba że zmienisz poprawkę "{}"

en: Any custom field
pl: Własne pole

en: The lookup name of any custom field (these names begin with "#").
pl: Nazwa pola zdefiniowanego przez użytkownika (z nazwą rozpoczynającą się od "#").

en: Must select books
pl: Należy wybrać książki

en: One or more books must be selected so the template editor can show the template results
pl: Aby edytor szablonów mógł wyświetlić wyniki szablonu, należy wybrać jedną lub więcej książek

en: Constant template
pl: Stały szablon

en: The template contains no {fields}, so all books will have the same name. Is this OK?
pl: Szablon nie zawiera {fields}, więc wszystkie książki będą miały tę samą nazwę. Tak ma być?

en: Save template
pl: Zapisz szablon

en: By adjusting the template below, you can control what folders the files are saved in and what filenames they are given. You can use the / character to indicate sub-folders. Available metadata variables are described below. If a particular book does not have some metadata, the variable will be replaced by the empty string.
pl: Zmieniając poniższy szablon, można zdecydować, w jakich folderach pliki są zapisywane i jakie będą im nadawane nazwy. Możesz użyć znaku / by wskazać podfoldery. Dostępne są wymienione poniżej zmienne metadanych. Gdy dana książka nie posiada metadanych, zmienna zostanie zastąpiona pustym ciągiem znaków.

en: Available variables:
pl: Dostępne zmienne:

en: Changes will not appear in the template editor until you press the apply button.
pl: Zmiany pojawią się w edytorze szablonów dopiero po naciśnięciu przycisku Zastosuj.

en: Save metadata in a separate &OPF file
pl: Zapisz metadane w oddzielnym pliku &OPF

en: Save &data files as well
pl: Zapisuj również pliki &danych

en: Here you can control how calibre will save your books when you click the "Save to disk" button:
pl: Tutaj możesz zmienić sposób, w jaki calibre będzie zapisywał książki, gdy klikniesz przycisk Zapisz na dysku:

en: Change paths to &lowercase
pl: Zmieniaj ścieżki na &małe litery

en: Replace space with &underscores
pl: Zastąp spacje &podkreślnikami

en: Format &dates as:
pl: Formatuj &daty według schematu:

en: Update &metadata in saved copies
pl: Uaktualnij &metadane w zapisanych kopiach

en: File &formats to save:
pl: &Formaty pliku do zapisu:

en: Save &cover separately
pl: Zapisuj &okładki osobno

en: Convert non-English characters to &English equivalents
pl: Zamieniaj znaki spoza angielskiego alfabetu na ich &angielskie odpowiedniki

en: &Show files in the file browser after saving to disk
pl: Po zapi&saniu na dysk otwórz folder z plikami

en: Searching will ignore accents on characters as well as punctuation and spaces.
    So for example: {0} will match {1}
pl: Wyszukiwanie zignoruje akcenty na znakach, a także znaki interpunkcyjne i spacje.
    Na przykład: {0} będzie pasować do {1}

en: Enter new or select existing name
pl: Podaj nową lub wybierz istniejącą nazwę

en: Enter list of column lookup names to search
pl: Podaj listę kolumn branych pod uwagę podczas wyszukiwania

en: Match all
pl: Dopasuj wszystkie

en: Match any
pl: Dopasuj którykolwiek

en: Grouped search terms
pl: Zgrupowane wyszukiwanie

en: The search term name cannot be blank
pl: Nazwa wyszukiwanego hasła nie może być pusta

en: Invalid grouped search name
pl: Nieprawidłowa nazwa wyszukiwania zgrupowanego

en: The grouped search term name cannot contain spaces or periods
pl: Nazwa wyrażeń wyszukiwanych grupowo nie może zawierać spacji ani kropek.

en: That name is already used for a column or grouped search term
pl: Ta nazwa już jest wykorzystana dla kolumny lub zgrupowanego wyszukiwania

en: That name is already used for User category
pl: Ta nazwa już jest wykorzystana dla kategorii użytkownika

en: The value box cannot be empty
pl: Pole wartości nie może być puste

en: The empty grouped search term cannot be deleted
pl: Puste zgrupowane wyszukiwanie nie może zostać usunięte

en: Incompatible options
pl: Niezgodne opcje

en: The option to have un-accented characters match accented characters has no effect if you also turn on case-sensitive searching. So only turn on one of those options
pl: Opcja dopasowania znaków nieakcentowanych do znaków akcentowanych nie działa, jeśli włączysz także wyszukiwanie z rozróżnianiem wielkości liter. Więc włącz tylko jedną z tych opcji

en: Missing grouped search terms
pl: Brak zgrupowanych wyszukiwanych haseł

en: The option "Make user categories from" contains names that aren't grouped search terms: {}
pl: Opcja „Utwórz kategorie użytkowników z” zawiera nazwy, które nie są zgrupowanymi wyszukiwanymi hasłami: {}

en: Clear search histories from all over calibre. Including the book list, E-book viewer, fetch news dialog, etc.
pl: Wyczyść historię wyszukiwania w całym calibre. Dotyczy to listy książek, przeglądarki książek, okienka pobierania wiadomości itp.

en: Clear search &histories
pl: Wyczyść &historię wyszukiwania

en: What to search by default
pl: Czego domyślnie szukać

en: When you enter a search term without a prefix, by default calibre will search all metadata for matches. For example, entering, "asimov" will search not just authors but title/tags/series/comments/etc. Use these options if you would like to change this behavior.
pl: Gdy wpiszesz frazę wyszukania bez przedrostka, calibre domyślnie przeszuka wszystkie metadane. Na przykład po wpisaniu "asimov" przeszukane zostanie nie tylko pole, ale także tytuł, etykiety, cykle, komentarze itd. Użyj tej opcji jeśli chcesz to zmienić.

en: &Limit the searched metadata
pl: &Ogranicz przeszukiwane metadane

en: &Columns that non-prefixed searches are limited to:
pl: &Kolumny, do których jest ograniczone szukanie bez przedrostka:

en: Note that this option affects all searches, including saved searches and restrictions. Therefore, if you use this option, it is best to ensure that you always use prefixes in your saved searches. For example, use "series:Foundation" rather than just "Foundation" in a saved search.
pl: Pamiętaj, że ta opcja ma wpływ na wszystkie wyszukiwania, w tym na zapisane wyszukiwania i ograniczenia. Dlatego jeśli korzystasz z tej opcji, najlepiej jest upewnić się, że zawsze używasz prefiksów w zapisanych wyszukiwaniach. Na przykład w zapisanym wyszukiwaniu użyj słowa „seria:Podstawa”, a nie tylko „Podstawa”.

en: Search as you &type
pl: Szukaj w &trakcie pisania

en: Case &sensitive searching
pl: Uwzględniaj &wielkość liter

en: &Highlight search results instead of restricting the book list to the results
pl: &Podświetlaj wyniki wyszukiwania zamiast ograniczać listę książek do wyników

en: <p>This option will cause a small button to appear next to the Search bar. Clicking the button will toggle between showing only the search results and showing all books with the search results highlighted.
pl: <p> Ta opcja spowoduje, że obok paska wyszukiwania pojawi się mały przycisk. Kliknięcie przycisku spowoduje przełączenie między wyświetlaniem tylko wyników wyszukiwania a wyświetlaniem wszystkich książek z podświetlonymi wynikami wyszukiwania.

en: Show a &quick toggle button to switch between highlighting and restricting results next to the Search bar
pl: Pokaż &na pasku wyszukiwania przycisk szybkiego przełączania trybów wyświetlania wyników wyszukiwania

en: Unaccented characters match &accented characters and punctuation is ignored
pl: Znaki bez akcentów pasują do &znaków z akcentami, a znaki interpunkcyjne są ignorowane

en: Show text next to buttons in the search bar
pl: Pokaż tekst obok przycisków na pasku wyszukiwania

en: Show saved searches as a hierarchy
pl: Pokaż zapisane wyszukiwania jako hierarchię

en: <p>Hierarchical items are separated by periods.
                      Changing this box will also change the 'Saved Searches' box
                      in Preferences / Look & feel / Tag browser /
                      Hierarchy and searching</p>
pl: <p>Elementy hierarchiczne są oddzielone kropkami.
                       Zmiana tego pola spowoduje również zmianę pola „Zapisane wyszukiwania”.
                       w Preferencjach / Wygląd i styl / Przeglądarka tagów /
                       Hierarchia i wyszukiwanie</p>

en: Use keyboard searching in the book list
pl: Wyszukiwanie za pomocą klawiatury na liście książek

en: <p>When enabled, pressing a key in the library view will search for the next cell in the current column where the value starts with the letter pressed. If there is no such cell then nothing happens. If the letter is a shortcut then the shortcut takes precedence.</p>
pl: <p>Po włączeniu tej funkcji naciśnięcie klawisza w widoku biblioteki spowoduje wyszukanie następnej komórki w bieżącej kolumnie, w której wartość zaczyna się od naciśniętej litery. Jeśli nie ma takiej komórki, nic się nie dzieje. Jeśli litera jest skrótem, skrót ma pierwszeństwo.</p>

en: Genera&l
pl: Ogó&lne

en: &Names:
pl: &Nazwy:

en: Contains the names of the currently-defined group search terms.
    Create a new name by entering it into the empty box, then
    pressing Save. Rename a search term by selecting it then
    changing the name and pressing Save. Change the value of
    a search term by changing the value box then pressing Save.
pl: Zawiera nazwy obecnie zdefiniowanych zgrupowanych wyszukiwań.
    Stwórz nową nazwę, wpisując ją w puste pole, a następnie
    kliknij Zapisz. Zmień nazwę wyszukiwania wskazując je, a potem
    zmień nazwę i kliknij Zapisz. Zmień wartość wyszukiwania,
    zmieniając wartość w polu, a następnie kliknij Zapisz.

en: Delete the current search term
pl: Usuń bieżące wyszukiwanie

en: &Value:
pl: &Wartość:

en: Enter a comma-separated list of lookup names of the columns
    to include in the grouped search term
pl: Wpisz oddzieloną przecinkami listę nazw wyszukiwania kolumn, aby dołączyć je do zgrupowanego wyszukiwania

en: Save the current search term. You can rename a search term by
    changing the name then pressing Save. You can change the value
    of a search term by changing the value box then pressing Save.
pl: Zapisz bieżące wyszukiwanie. Możesz zmienić nazwę wyszukiwania,
    zmieniając nazwę i klikając Zapisz. Możesz zmienić wartość
    wyszukiwania zmieniając wartość pola, a następnie klikając Zapisz.

en: Make &user categories from:
pl: &Utwórz własne kategorie z:

en: Enter the names of any grouped search terms you wish
    to be shown as user categories
pl: Wpisz nazwy zgrupowanego wyszukiwania,
    które chcesz wyświetlać we własnych kategoriach

en: &Grouped searches
pl: Z&grupowane wyszukiwania

en: What to search when searching similar books
pl: Czego szukać przy wyszukiwaniu podobnych książek

en: <p>When you search for similar books by right clicking the
             book and selecting "Similar books",
             calibre constructs a search using the column lookup names specified below.
             By changing the lookup name to a grouped search term you can
             search multiple columns at once.</p>
pl: <p>Gdy szukasz podobnych książek, klikając prawym przyciskiem myszy
              książkę i wybierając „Podobne książki”,
              calibre konstruuje wyszukiwanie przy użyciu nazw wyszukiwania kolumn określonych poniżej.
              Możesz zmienić nazwę wyszukiwania na zgrupowane wyszukiwane hasło
              przeszukuj wiele kolumn jednocześnie.</p>

en: S&imilar authors:
pl: Podobni &autorzy:

en: Si&milar series:
pl: Podobne &cykle:

en: Similar &tags:
pl: Podobne &etykiety:

en: Simi&lar publishers:
pl: Podobni &wydawcy:

en: &Similar books
pl: Podobne &książki

en: Manual management
pl: Zarządzanie ręczne

en: Only on send
pl: Tylko przy wysyłaniu

en: Automatic management
pl: Automatyczne

en: Cannot change metadata management while a device is connected
pl: Nie można zmienić metadanych, gdy urządzenie jest podłączone

en: Metadata management (disabled while device connected)
pl: Zarządzanie metadanymi (wyłączone przy podłączonym urządzeniu)

en: Me&tadata management:
pl: Zarządzanie &metadanymi:

en: <li><b>Manual management</b>: calibre updates the metadata and adds collections only when a book is sent. With this option, calibre will never remove a collection.</li>
    <li><b>Only on send</b>: calibre updates metadata and adds/removes collections for a book only when it is sent to the device. </li>
    <li><b>Automatic management</b>: calibre automatically keeps metadata on the device in sync with the calibre library, on every connect</li></ul>
pl: <li><b>Zarządzanie ręczne</b>: calibre aktualizuje metadane i dodaje kolekcje tylko po wysłaniu książki. Dzięki tej opcji calibre nigdy nie usunie kolekcji.</li>
    <li><b>Tylko przy wysyłce</b>: calibre aktualizuje metadane i dodaje/usuwa kolekcje dla książki tylko wtedy, gdy jest ona wysyłana do urządzenia. </li>
    <li><b>Zarządzanie automatyczne</b>: calibre automatycznie utrzymuje metadane na urządzeniu w synchronizacji z biblioteką calibre przy każdym połączeniu</li></ul>

en: Browse for the file
pl: Przeglądaj w poszukiwaniu pliku

en: Choose a file
pl: Wybierz plik

en: calibre contains an internet server that allows you to access your book collection using a browser from anywhere in the world. Any changes to the settings will only take effect after a server restart.
pl: calibre zawiera serwer internetowy, który daje ci dostęp do twojej kolekcji książek za pomocą przeglądarki z dowolnego miejsca na świecie. Jakiekolwiek zmiany w ustawieniach zostaną zatwierdzone po ponownym uruchomieniu serwera.

en: Require &username and password to access the Content server
pl: Wymagaj &nazwy użytkownika i hasła, aby uzyskać dostęp do serwera treści

en: Run server &automatically when calibre starts
pl: Uruchom serwer przy uruch&amianiu programu

en: &Start server
pl: Uruchom &serwer

en: St&op server
pl: Zatrzymaj ser&wer

en: &Test server
pl: &Testuj serwer

en: Show server &logs
pl: Pokaż dziennik &serwera

en: Do not start calibre automatically when computer is started
pl: Nie uruchamiaj automatycznie calibre po uruchomieniu komputera

en: Start calibre when the computer is started
pl: Uruchom calibre po uruchomieniu komputera

en: Currently calibre is set to run automatically when the
                computer starts.  Use this button to disable that.
pl: Obecnie calibre jest ustawiony na automatyczne uruchamianie, gdy 
                 komputer się uruchamia. Użyj tego przycisku, aby to wyłączyć.

en: Start calibre in the system tray automatically when the computer starts
pl: Uruchom calibre w zasobniku systemowym automatycznie po uruchomieniu komputera

en: Content server listening at: %s
pl: Serwer nasłuchuje na: %s

en: Remember to create at least one user account in the "User accounts" tab
pl: Pamiętaj, aby w zakładce „Konta użytkowników” utworzyć przynajmniej jedno konto użytkownika

en: Requiring a username/password prevents unauthorized people from accessing your calibre library. It is also needed for some features such as making any changes to the library as well as last read position/annotation syncing.
pl: Wymaganie nazwy użytkownika/hasła uniemożliwia dostęp do biblioteki calibre osobom nieupoważnionym. Jest także potrzebny do niektórych funkcji, takich jak wprowadzanie jakichkolwiek zmian w bibliotece, a także synchronizacja ostatniej pozycji odczytu/adnotacji.

en: Change password for {}
pl: Zmień hasło dla {}

en: Add new user
pl: Dodaj nowego użytkownika

en: Set the password for this user
pl: Ustaw hasło dla tego użytkownika

en: &Repeat password:
pl: Powtó&rz hasło:

en: Empty username
pl: Pusta nazwa użytkownika

en: You must enter a username
pl: Musisz podać nazwę użytkownika

en: Username already exists
pl: Taka nazwa użytkownika już istnieje

en: A user with the username {} already exists. Please choose a different username.
pl: Użytkownik o nazwie {} już istnieje. Proszę wybrać inną nazwę użytkownika.

en: Username is not valid
pl: Nieprawidłowa nazwa użytkownika

en: Password do not match
pl: Hasła nie pasują do siebie

en: The two passwords you entered do not match!
pl: Dwa hasła, które podałeś nie pasują do siebie!

en: Empty password
pl: Puste hasło

en: You must enter a password for this user
pl: Musisz podać hasło dla tego użytkownika

en: Invalid password
pl: Błędne hasło

en: Further &restrict access to books in this library that match:
pl: Dalsze ograniczenie dostępu do książek w tej bibliotece pasujących do:

en: A search expression
pl: Szukaj wyrażenia

en: A search expression. If specified, access will be further restricted to only those books that match this expression. For example: tags:"=Share"
pl: Wyszukiwane wyrażenie. Jeśli zostanie określony, dostęp będzie dalej ograniczony tylko do tych książek, które pasują do tego wyrażenia. Na przykład: tags: "=Share”

en: Change library access permissions for {}
pl: Zmień uprawnienia w dostępie do bibliotek dla {}

en: All except the specified libraries
pl: Wszystkich z wyjątkiem wybranych bibliotek

en: All libraries
pl: Wszystkich bibliotek

en: Only the specified libraries
pl: Tylko wybranych bibliotek

en: Allow access to:
pl: Zezwalaj na dostęp do:

en: Specify the libraries below:
pl: Określ poniżej biblioteki:

en: No libraries specified
pl: Nie wybrano żadnej biblioteki

en: You have not specified any libraries
pl: Nie wybrałeś żadnych bibliotek

en: <b>{} is allowed access to all libraries
pl: {} ma dostęp do wszystkich bibliotek

en: {} is allowed access only to the libraries whose names <b>match</b> one of the names specified below.
pl: {} ma dostęp tylko do tych bibliotek, których nazwy są <b>zgodne</b> z tymi określonymi poniżej.

en: {} is allowed access to all libraries, <b>except</b> those whose names match one of the names specified below.
pl: {} ma dostęp do wszystkich bibliotek <b>z wyjątkiem</b> tych, których nazwy są zgodne z tymi określonymi poniżej.

en: Allow {} to make &changes (i.e. grant write access)
pl: Zezwól {} na wprowadzanie & zmiany (tj. Udziel prawa do zapisu)

en: If enabled, allows the user to make changes to the library. Adding books/deleting books/editing metadata, etc.
pl: Jeśli opcja jest włączona, zezwala użytkownikowi na dokonywanie zmian w bibliotece. Dodawanie książek/usuwanie książek/edycja metadanych itp.

en: Allow {} to change their password via the web
pl: Zezwól {} na zmianę hasła przez interfejs webowy

en: If enabled, allows the user to change their own password via the web interface
pl: Jeśli opcja ta jest włączona, umożliwia użytkownikowi zmianę własnego hasła za pośrednictwem interfejsu webowego

en: Change &password
pl: Zmień &hasło

en: {} is currently only allowed to access the library named: {} | {} is currently only allowed to access the libraries named: {}
pl[0]: {} ma aktualnie dostęp tylko do tej biblioteki: {}
pl[1]: {} ma aktualnie dostęp tylko do tych bibliotek: {}
pl[2]: {} ma aktualnie dostęp tylko do tych bibliotek: {}
pl[3]: {} ma aktualnie dostęp tylko do tych bibliotek: {}

en: Change the allowed libraries
pl: Zmień dostępne biblioteki

en: {} is currently not allowed to access the library named: {} | {} is currently not allowed to access the libraries named: {}
pl[0]: {} aktualnie nie ma dostępu do tej biblioteki: {}
pl[1]: {} aktualnie nie ma dostępu do tych bibliotek: {}
pl[2]: {} aktualnie nie ma dostępu do tych bibliotek: {}
pl[3]: {} aktualnie nie ma dostępu do tych bibliotek: {}

en: Change the blocked libraries
pl: Zmień zablokowane biblioteki

en: {} is currently allowed access to all libraries
pl: {} ma aktualnie dostęp do wszystkich bibliotek

en: Restrict the &libraries {} can access
pl: Ogranicz &biblioteki, do których {} ma dostęp

en: &Add user
pl: &Dodaj użytkownika

en: &Remove user
pl: &Usuń użytkownika

en: Here you can create a template to control what data is shown when using the <i>Custom list</i> mode for the book list
pl: Tutaj możesz utworzyć szablon, który pozwoli kontrolować, które dane będą pokazywane podczas używania trybu wyświetlania <i>Lista niestandardowa</i>

en: Show a cover &thumbnail
pl: Pokaż &miniaturkę okładki

en: Thumbnail &height:
pl: &Wysokość miniaturki:

en: Entry &height:
pl: &Wysokość wpisu:

en: The height for each entry. The special value "auto" causes a height to be calculated based on the number of lines in the template. Otherwise, use a CSS length, such as 100px or 15ex
pl: Wysokość każdego wpisu. Specjalna wartość „auto” powoduje, że wysokość wyliczana jest na podstawie liczby linii w szablonie. W przeciwnym wypadku używana jest długość CSS, taka jak 100px lub 15ex

en: &Long text fields:
pl: Po&la z długim tekstem:

en: A comma separated list of fields that will be added at the bottom of every entry. These fields are interpreted as containing HTML, not plain text.
pl: Oddzielona przecinkami lista pól, które będą dodawane na dole każdego wpisu. te pola są traktowane jako zawierające HTML, a nie czysty tekst.

en: The template below will be interpreted as HTML and all {{fields}} will be replaced by the actual metadata, if available. For custom columns use the column lookup name, for example: #mytags. You can use {0} as a separator to split a line into multiple columns.
pl: Poniższy szablon zostanie zinterpretowany jako HTML, a wszystkie {{fields}} zostaną zastąpione rzeczywistymi metadanymi, jeśli są dostępne. W przypadku kolumn niestandardowych użyj nazwy wyszukiwania kolumn, na przykład: #mytags. Możesz użyć {0} jako separatora, aby podzielić wiersz na wiele kolumn.

en: &Import template
pl: Zaimportuj szablon

en: E&xport template
pl: Eksportuj szablon

en: Choose template file
pl: Wybierz plik szablonu

en: Template files
pl: Pliki szablonów

en: Book
pl: Książka

en: URL type:
pl: Typ adresu URL:

en: Missing author placeholder
pl: Brak symbolu zastępczego autora

en: The URL {0} does not contain the {1} placeholder
pl: Adres URL {0} nie zawiera symbolu zastępczego {1}

en: Missing title placeholder
pl: Brak symbolu zastępczego tytułu

en: Add new locations to search for books or authors using the "Search the internet" feature of the Content server. The URLs should contain {author} which will be replaced by the author name and, for book URLs, {title} which will be replaced by the book title.
pl: Dodaj nowe lokalizacje do wyszukiwania książek lub autorów za pomocą funkcji „Szukaj w Internecie” na serwerze treści. Adresy URL powinny zawierać tekst {author}, który zostanie zastąpiony nazwiskiem autora oraz, w przypadku adresów URL książek, {title}, który zostanie zastąpiony tytułem książki.

en: &Add URL
pl: Dodaj &adres url

en: Export URLs
pl: Eksportuj adresy URL

en: Import URLs
pl: Importuj adresy URL

en: Choose URLs file
pl: Wybierz plik adresów URL

en: URL files
pl: Pliki URL

en: &Main
pl: &Główna

en: &User accounts
pl: Konta &użytkowników

en: Book &list template
pl: Szablon &listy książek

en: &Search the internet
pl: Wy&szukaj w Internecie

en: Failed to start Content server
pl: Nie udało się uruchomić serwera zawartości

en: Error log:
pl: Dziennik błędów:

en: No error log found
pl: Nie znaleziono dziennika błędów

en: Access log:
pl: Dziennik dostępu:

en: No access log found
pl: Nie znaleziono dziennika dostępu

en: The server log files are in: {}
pl: Pliki dzienników serwera są tutaj: {}

en: &Clear logs
pl: &Czyść logi

en: Server running
pl: Serwer działa

en: Cannot clear logs while the server is running. First stop the server.
pl: Nie można wyczyścić logów gdy serwer działa. Najpierw zatrzymaj serwer.

en: No users specified
pl: Nie wybrano użytkowników

en: You have turned on the setting to require passwords to access the Content server, but you have not created any user accounts. Create at least one user account in the "User accounts" tab to proceed.
pl: Włączyłeś ustawienie wymagające hasła dostępu do serwera zawartości, ale nie utworzyłeś żadnych kont użytkowników. Aby kontynuować, utwórz co najmniej jedno konto użytkownika w zakładce „Konta użytkowników”.

en: Invalid trusted IPs
pl: Nieprawidłowe zaufane adresy IP

en: You need to restart the server for changes to take effect
pl: Musisz ponownie uruchomić serwer, aby zmiany były widoczne

en: Show help
pl: Pokaż pomoc

en: Hide help
pl: Ukryj pomoc

en: The template functions saved in the library are corrupt. Do you want to delete them? Answering 'Yes' will delete all the functions.
pl: Funkcje szablonu zapisane w bibliotece są uszkodzone. Czy chcesz je usunąć? Odpowiedź „Tak” usunie wszystkie funkcje.

en: You cannot delete a built-in function
pl: Nie można skasować wbudowanych funkcji

en: Function not defined
pl: Niezdefiniowana funkcja

en: Name cannot be empty
pl: Nazwa nie może być pusta

en: Name %s already used
pl: Nazwa %s została już użyta

en: The name {} is already used for stored template
pl: Nazwa {} jest już używana w zapisanym szablonie

en: Setting argument count to zero means that this function cannot be used in single function mode. Is this OK?
pl: Ustawienie liczby argumentów na zero oznacza, że ta funkcja nie może być używana w trybie jednofunkcyjnym. Czy to jest w porządku?

en: Save the function
pl: Zapisz funkcję

en: Cancel the save
pl: Anuluj zapisywanie

en: Exception while compiling function
pl: Podczas kompilowania funkcji nastąpił wyjątek

en: function source code not available
pl: kod źródłowy funkcji niedostępny

en: Cannot "test" when no books are selected
pl: Nie można „testować”, gdy nie wybrano żadnych książek

en: Import stored template
pl: Importuj zapisany szablon

en: You are currently editing a stored template. Save or clear it
pl: Aktualnie edytujesz zapisany szablon. Zapisz lub wyczyść go

en: Import template from file
pl: Importuj szablon z pliku

en: Saved stored template
pl: Zapisany szablon

en: A template with the name "{}" already exists. Do you want to overwrite it?
pl: Szablon o nazwie "{}" już istnieje. Czy chcesz go nadpisać?

en: Import template
pl: Importuj szablon

en: <p>Could not import the template. Error:<br>%s
pl: <p>Nie można zaimportować szablonu. Błąd:<br>%s

en: Export stored template
pl: Eksportuj zapisany szablon

en: No template has been selected for export
pl: Nie wybrano żadnego szablonu do eksportu

en: Export template to file
pl: Eksportuj szablon do pliku

en: Export template
pl: Eksportuj szablon

en: <p>Could not export the template. Error:<br>%s
pl: <p>Nie można wyeksportować szablonu. Błąd:<br>%s

en: Stored templates
pl: Zapisane szablony

en: The name {} is already used by a template function
pl: Nazwa {} jest już używana przez funkcję szablonu

en: The stored template must begin with '{0}' or '{1}'
pl: Zapisany szablon musi zaczynać się od „{0}” lub „{1}”

en: Exception while storing template
pl: Wyjątek podczas przechowywania szablonu

en: Changes to the current template will be lost. OK?
pl: Zmiany w bieżącym szablonie zostaną utracone. OK?

en: Clear the name, template, and documentation boxes
pl: Wyczyść pola nazwy, szablonu i dokumentacji

en: D&elete
pl: Usuń

en: <p>Delete the current stored template. The name is cleared. The template
    and documentation are not cleared to make it easier to store the template under a new name</p>
pl: <p>Usuwa aktualnie zapisany szablon. Nazwa zostanie usunięta. Szablon
    i dokumentacja nie są usuwane, aby ułatwić przechowywanie szablonu pod nową nazwą</p>

en: &Replace
pl: Z&astąp

en: Replace the template and documentation for the template with the given name.
pl: Zastępuje szablon i dokumentację szablonu o danej nazwie.

en: C&reate
pl: Utwó&rz

en: <p>Create a new stored template with the given name. You must enter the template
    text before pushing this button.</p>
pl: <p>Tworzy nowy zapisany szablon o podanej nazwie. Musisz wprowadzić tekst szablonu
    przed naciśnięciem tego przycisku.</p>

en: Im&port
pl: Im&portuj

en: <p>Import a stored template from a file created by the Export
    function. The import includes the name, the template, and the documentation.</p><p>
    If a stored template with the imported name already exists then you are asked if you want to replace its
    program and documentation with what is in the file.</p><p>
    After the import, press the Create or Replace button as appropriate to save the changes.</p>
pl: <p>Importowanie zapisanego szablonu z pliku utworzonego przez funkcję Eksportuj.
    Import obejmuje nazwę, szablon i dokumentację.
    <p>
    Jeśli zapisany szablon o zaimportowanej nazwie już istnieje, zostaniesz zapytany, czy chcesz zastąpić jego program i dokumentację tym, co znajduje się w pliku.
    program i dokumentację tym, co znajduje się w pliku.</p><p>
    Po zaimportowaniu należy nacisnąć odpowiednio przycisk Stwórz lub Podmień, aby zapisać zmiany</p>

en: <p>Export the current stored template to a file. The file contains
    the name, the template, and the documentation.</p>
pl: <p>Eksport bieżącego zapisanego szablonu do pliku. Plik zawiera
    nazwę, szablon i dokumentację.</p>

en: Edit docs
pl: Edycja dokumentów

en: Open an editor for function documentation
pl: Otwórz edytor dokumentacji funkcji

en: Open a template tester dialog to use a template to test stored templates
pl: Otwórz okno dialogowe testera szablonów, aby użyć szablonu do testowania zapisanych szablonów

en: &Stored Templates
pl: Zapamiętane &szablony

en: Show &only user defined template functions
pl: P&okaż tylko funkcje szablonu zdefiniowane przez użytkownika

en: <p>If checked the 'Function' box will show only user defined
    template functions. If unchecked the box will show both system and user defined
    functions. Unchecking can be useful for copying source of a system function to create
    a new related user defined function.</p>
pl: <p>Jeśli pole "Funkcja" jest zaznaczone, wyświetlane będą tylko funkcje szablonów zdefiniowane przez użytkownika.
    Odznaczenie tego pola spowoduje wyświetlenie zarówno funkcji systemowych, jak i zdefiniowanych przez użytkownika. 
    Usunięcie zaznaczenia może być przydatne w przypadku kopiowania źródła funkcji systemowej w celu utworzenia nowej powiązanej funkcji zdefiniowanej przez użytkownika.
    </p>

en: F&unction:
pl: F&unkcja:

en: Enter the name of the function to create.
pl: Wpisz nazwę funkcji, którą chcesz stworzyć.

en: Argument &count:
pl: Li&czba argumentów:

en: Set this to -1 if the function takes a variable number of arguments
pl: Ustaw wartość na -1 jeśli funkcja pobiera zmienną ilość argumentów

en: Replace
pl: Zastąp

en: P&rogram code (Follow Python indenting rules):
pl: Kod p&rogramu (przestrzegaj reguł wcięcia w języku Python):

en: &Template functions
pl: &Funkcje szablonu

en: Choose a texture
pl: Wybierz wypełnienie

en: The builtin textures come from <a href="{}">subtlepatterns.com</a>.
pl: Wbudowane tekstury pochodzą z <a href="{}">subtlepatterns.com</a>.

en: Add texture
pl: Dodaj wypełnienie

en: Remove texture
pl: Usuń wypełnienie

en: Cannot remove builtin textures
pl: Nie można usunąć wbudowanych tekstur

en: Donate to support the development of calibre
pl: Wspomóż tworzenie calibre

en: Location Manager
pl: Menedżer miejsc

en: Switch between library and device views
pl: Przełącz pomiędzy widokami biblioteki i urządzenia

en: Separator
pl: Odstęp

en: %d books
pl: %d książek

en: The main toolbar
pl: Główny pasek narzędzi

en: The main toolbar when a device is connected
pl: Główny pasek narzędzi przy podłączonym urządzeniu

en: The optional second toolbar
pl: Opcjonalny drugi pasek narzędzi

en: The buttons on the search bar
pl: Przyciski na pasku wyszukiwania

en: The menubar
pl: Pasek menu

en: The menubar when a device is connected
pl: Pasek menu przy podłączonym urządzeniu

en: The context menu for the books in the calibre library
pl: Menu kontekstowe dla książek w bibliotece

en: The context menu for the split book list
pl: Menu kontekstowe dla podzielonej listy książek

en: The context menu for the books on the device
pl: Menu kontekstowe dla książek na urządzeniu

en: The context menu for the Cover browser
pl: Menu kontekstowe dla przeglądarki okładek

en: Click to choose toolbar or menu to customize
pl: Kliknij, aby wybrać menu lub pasek narzędzi, który chcesz zmodyfikować

en: Cannot add the actions %s to this location
pl: Nie można dodać polecenie %s w tym miejscu

en: Cannot remove the actions %s from this location
pl: Nie można usunąć polecenia %s z tego miejsca

en: Preferences missing
pl: Brakuje preferencji

en: The Preferences action must be in either the main toolbar or the menubar.
pl: Polecenie Ustawienia musi znajdować się na głównym pasku narzędzi lub na pasku menu.

en: Location manager missing
pl: Brak menedżera lokalizacji

en: The Location manager must be in either the main toolbar or the menubar when a device is connected.
pl: Menedżer lokalizacji musi znajdować się na głównym pasku narzędzi lub pasku menu, gdy urządzenie jest podłączone.

en: A&vailable actions
pl: Dostępne &polecenia

en: Add selected actions to toolbar
pl: Dodaj wybrane polecenia do paska narzędzi

en: Remove selected actions from toolbar
pl: Usuń wybrane polecenia z paska narzędzi

en: &Current actions
pl: Obe&cne polecenia

en: Move selected action up
pl: Przenieś wybrane polecenie do góry

en: Move selected action down
pl: Przenieś wybrane polecenie w dół

en: This tweak has its default value
pl: Ten parametr ma domyślną wartość

en: This tweak has been customized
pl: Ten parametr został zmieniony

en: Plugin tweaks
pl: Parametry wtyczek

en: Add/edit tweaks for any custom plugins you have installed. Documentation for these tweaks should be available on the website from where you downloaded the plugins.
pl: Dodaj/edytuj parametry dla wszystkich dodatkowych wtyczek, które zainstalowałeś. Dokumentacja dla tych parametrów powinna być dostępna na stronie, z której pobrałeś wtyczki.

en: Values for the tweaks are shown below. Edit them to change the behavior of calibre. Your changes will only take effect <b>after a restart</b> of calibre.
pl: Poniżej znajduje się lista parametrów działania programu. Modyfikując je możesz zmienić działanie calibre. Zmiany zostaną wprowadzone po <b>ponownym uruchomieniu</b> programu.

en: Edit tweaks for any custom plugins you have installed
pl: Edytuj parametry dla dodatkowych wtyczek, które zainstalowałeś

en: &Plugin tweaks
pl: &Parametry wtyczek

en: Restore this tweak to its default value
pl: Przywróć domyślną wartość tego parametru

en: &Reset this tweak
pl: &Resetuj ten parametr

en: Search for tweak
pl: Szukaj parametru

en: There was a syntax error in your tweak. Click the "Show details" button for details.
pl: Wystąpił błąd składni w tweak. Kliknij przycisk „Pokaż szczegóły”, aby uzyskać szczegółowe informacje.

en: Invalid tweaks
pl: Nieprawidłowe parametry

en: The tweaks you entered are invalid, try resetting the tweaks to default and changing them one by one until you find the invalid setting.
pl: Parametry, które wprowadziłeś są błędne, spróbuj przywrócić domyślne wartości i zmieniaj je pojedynczo, aż znajdziesz błędne ustawienie.

en: Could not find any tweaks matching <i>{}</i>
pl: Nie można znaleźć żadnych poprawek pasujących do <i>{}</i>

en: View log
pl: Pokaż dziennik

en: Title-case
pl: Tytuł sprawy

en: Create the rule below, the rule can be used to modify publishers
pl: Utwórz poniższą regułę, która może być używana do modyfikowania wydawców

en: the publisher, if the publisher name
pl: wydawca, jeśli nazwa wydawcy

en: You must provide a value for the publisher name to match
pl: Musisz podać wartość dla nazwy wydawcy, która będzie pasować

en: <b>{action}</b> the publisher name, if it <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>
pl: <b>{action}</b> nazwa wydawcy, if it <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>

en: You can specify rules to manipulate publisher names here. Click the "Add Rule" button below to get started. The rules will be processed in order for every publisher.
pl: W tym miejscu można określić reguły manipulowania nazwami wydawców. Kliknij przycisk "Dodaj regułę" poniżej, aby rozpocząć. Reguły będą przetwarzane w kolejności dla każdego wydawcy.

en: Test publisher mapping rules
pl: Przetestuj reguły mapowania wydawców

en: Enter a publisher name to test:
pl: Wprowadź nazwę wydawcy do przetestowania:

en: Enter publisher and click the "Test" button
pl: Wprowadź wydawcę i kliknij przycisk "Test"

en: Edit publisher mapping rules
pl: Edytuj reguły mapowania wydawców

en: Choose files
pl: Wybierz pliki

en: Collecting metadata...
pl: Zbieranie metadanych...

en: Saving %d books...
pl: Zapisywanie %d książek...

en: Copying files and writing metadata...
pl: Kopiowanie plików i zapisywanie metadanych...

en: Copying files...
pl: Kopiowanie plików...

en: Could not save books to disk, click "Show details" for more information
pl: Nie można zapisać książek na dysk; naciśnij „Pokaż szczegóły”, by uzyskać więcej informacji

en: The update metadata worker process crashed while processing the book %s. Saving is aborted.
pl: Proces aktualizowania metadanych został zatrzymany w czasie przetwarzania książki %s. Zapisywanie zostało przerwane.

en: Requested formats not available
pl: Żądane formaty nie są dostępne

en: No %s format file present
pl: Brak pliku formatu %s

en: Failed to save: {0} by {1} to disk, with error:
pl: Nie udało się zapisać na dysk: {0} autorstwa {1}, został zgłoszony błąd:

en: Failed to save the {2} format of: {0} by {1} to disk, with error:
pl: Nie udało się zapisać na dysk formatu {2}: {0} autorstwa {1}, został zgłoszony błąd:

en: Failed to update the metadata in the {2} format of: {0} by {1}, with error:
pl: Nie udało się zaktualizować metadanych formatu {2} w książce: {0} autorstwa {1}, został zgłoszony błąd:

en: Failed to update the metadata in all formats of: {0} by {1}, with error:
pl: Nie udało się zaktualizować metadanych żadnego formatu książki: {0} autorstwa {1}, został zgłoszony błąd:

en: Failed to update metadata in some books, click "Show details" for more information
pl: Nieudana aktualizacja metadanych w części książek; naciśnij „Pokaż szczegóły”, by uzyskać więcej informacji

en: Failed to save any books to disk, click "Show details" for more information
pl: Nieudany zapis wszystkich książek na dysk; naciśnij „Pokaż szczegóły”, by uzyskać więcej informacji

en: Failed to save some books to disk, click "Show details" for more information
pl: Nieudany zapis części książek na dysk; naciśnij „Pokaż szczegóły”, by uzyskać więcej informacji

en: Error while saving
pl: Błąd podczas zapisywania

en: Paste and &search
pl: Wklej i &szukaj

en: &Paste
pl: Wklej

en: Invert current search
pl: Odwróć bieżące wyszukiwanie

en: Copy search as URL
pl: Skopiuj wyszukiwanie jako URL

en: &Clear search history
pl: Wy&czyść historię wyszukiwania

en: Search (For advanced search click the gear icon to the left)
pl: Szukaj (aby użyć zaawansowanego wyszukiwania kliknij ikonę kółka zębatego po lewej)

en: Start search
pl: Szukaj

en: Enable or disable search highlighting.
pl: Włącz lub wyłącz podświetlanie wyszukanych elementów.

en: Highlight search results
pl: Podświetl wyniki wyszukiwania

en: This will change how searching works. When you search, instead of showing only the matching books, all books will be shown with the matching books highlighted. Are you sure this is what you want?
pl: Zmienia to sposób pokazywania wyników wyszukiwania. Zamiast ograniczać listę do pasujących książek, zostaną one podświetlone na liście. Czy na pewno to jest to, czego chcesz?

en: Filter
pl: Filtr

en: Add Saved search
pl: Dodaj zapisane wyszukiwanie

en: Get Saved search expression
pl: Pobierz zapisane wyrażenie wyszukiwania

en: Current search is not a saved search
pl: Bieżące wyszukiwanie nie jest zapisanym wyszukiwaniem

en: Create a Virtual library based on %s
pl: Utwórz wirtualną bibliotekę w oparciu o zbiór %s

en: Filter {}
pl: Filtruj {}

en: Match any of the selected %s
pl: Dopasuj dowolne z wybranych %s

en: Match all of the selected %s
pl: Dopasuj wszystkie z wybranych %s

en: Edit Virtual library
pl: Edytuj wirtualną bibliotekę

en: Create Virtual library
pl: Utwórz wirtualną bibliotekę

en: Virtual library &name:
pl: &Nazwa wirtualnej biblioteki:

en: &Search expression:
pl: Wyrażenie wy&szukiwania:

en: Create a Virtual library based on:
pl: Utwórz wirtualną bibliotekę w oparciu o:

en: Publishers
pl: Wydawcy

en: Saved searches recognized in the expression:
pl: Zapisane wyszukiwania rozpoznane w wyrażeniu:

en: Search text changed
pl: Zmieniono tekst wyszukiwania

en: The Virtual library name or the search text has changed. Do you want to discard these changes?
pl: Zmieniła się nazwa biblioteki wirtualnej lub tekst wyszukiwania. Czy chcesz odrzucić te zmiany?

en: No name
pl: Brak nazwy

en: You must provide a name for the new Virtual library
pl: Musisz podać nazwę nowej biblioteki wirtualnej

en: A Virtual library name cannot begin with "*"
pl: Nazwa biblioteki wirtualnej nie może zaczynać się od „*”

en: Name already in use
pl: Nazwa jest już używana

en: That name is already in use. Do you want to replace it with the new search?
pl: Ta nazwa jest już używana. Czy zamienić ją nowym wyszukiwaniem?

en: No search string
pl: Brak zapytania

en: You must provide a search to define the new Virtual library
pl: Musisz podać wyszukiwanie, aby zdefiniować nową bibliotekę wirtualną

en: Invalid search
pl: Nieprawidłowe wyszukiwanie

en: The search in the search box is not valid
pl: Zapytanie w polu wyszukiwania jest nieprawidłowe

en: Search found no books
pl: Nie znaleziono książek

en: The search found no books, so the Virtual library will be empty. Do you really want to use that search?
pl: Podczas wyszukiwania nie znaleziono książek, więc biblioteka wirtualna będzie pusta. Czy na pewno chcesz skorzystać z tego wyszukiwania?

en: *current search
pl: *bieżące wyszukiwanie

en: Virtual library from current search
pl: Wirtualna biblioteka z bieżącego wyszukania

en: Create a temporary Virtual library from the current search
pl: Utwórz tymczasową wirtualną bibliotekę z wyniku bieżącego wyszukiwania

en: Use a "Virtual library" to show only a subset of the books present in this library
pl: Użyj „Wirtualnej biblioteki”, aby wyświetlić tylko podzbiór książek znajdujących się w tej bibliotece

en: (all books)
pl: (wszystkie książki)

en: Additional restriction
pl: Dodatkowe ograniczenie

en: Remove Virtual library
pl: Usuń wirtualną bibliotekę

en: Show Virtual libraries as tabs
pl: Pokaż wirtualne biblioteki w kartach

en: Are you sure you want to remove the Virtual library <b>{0}</b>?
pl: Czy na pewno usunąć wirtualną bibliotekę <b>{0}</b>?

en: No Virtual libraries
pl: Brak wirtualnych bibliotek

en: No Virtual libraries present, create some first
pl: Brak bibliotek wirtualnych, najpierw utwórz je

en: <p>Quickly choose a Virtual library by typing in just a few characters from the library name into the field above.
            For example, if want to choose the VL:
            {example}
            Simply type in the characters:
            {chars}
            and press Enter.
pl: <p>Szybko wybierz bibliotekę wirtualną, wpisując w powyższym polu zaledwie kilka znaków z nazwy biblioteki.
             Na przykład, jeśli chcesz wybrać VL:
             {example}
             Po prostu wpisz znaki:
             {chars}
             i naciśnij Enter.

en: Choose Virtual library
pl: Wybierz wirtualną bibliotekę

en: Create the rule below, the rule can be used to modify series
pl: Utwórz poniższą regułę, która może być używana do modyfikowania serii

en: the series, if the series name
pl: seria, o ile nazwa serii

en: You must provide a value for the series name to match
pl: Musisz podać wartość dla nazwy serii, która będzie zgodna

en: <b>{action}</b> the series name, if it <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>
pl: <b>{action}</b> nazwa serii, jeśli jest <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>

en: You can specify rules to manipulate series names here. Click the "Add Rule" button below to get started. The rules will be processed in order for every series.
pl: W tym miejscu można określić reguły manipulowania nazwami serii. Kliknij przycisk „Dodaj regułę” poniżej, aby rozpocząć. Reguły będą przetwarzane w kolejności dla każdej serii.

en: Test series mapping rules
pl: Zasady mapowania serii testowych

en: Enter a series name to test:
pl: Wprowadź nazwę serii do testowania:

en: Enter series and click the "Test" button
pl: Wprowadź serię i kliknij przycisk „Test”

en: Edit series mapping rules
pl: Edycja reguł mapowania serii

en: Starting up, please wait...
pl: Proszę czekać…

en: Added tags:
pl: Dodane etykiety:

en: Open store in external web browser
pl: Otwórz stronę sklepu w zewnętrznej przeglądarce

en: &What kind of match to use:
pl: Jakiego rodzaju &wyszukiwania użyć:

en: &All these words:
pl: &Wszystkie słowa:

en: This exact &phrase:
pl: Dokładnie tę &frazę:

en: &One or more of these words:
pl: &Jedno lub więcej ze słów:

en: See the <a href="%s">User Manual</a> for more help
pl: Więcej informacji znajdziesz w <a href="%s">podręczniku użytkownika</a>

en: Enter the title.
pl: Wpisz tytuł.

en: &Description:
pl: &Opis:

en: &Headquarters:
pl: &Siedziba:

en: Search only in specific fields:
pl: Szukaj tylko w określonych polach:

en: Enabled:
pl: Włączone:

en: true
pl: prawda

en: false
pl: fałsz

en: Affiliate:
pl: Program partnerski:

en: Nam&e/description...
pl: Nazwa/opis…

en: Query
pl: Zapytanie

en: Enable:
pl: Włączone:

en: &All
pl: &Wszystkie

en: &None
pl: &Brak

en: &Invert
pl: &Odwróć

en: Affiliate
pl: Program partnerski

en: Enabled
pl: Włączone

en: Headquarters
pl: Siedziba

en: No DRM
pl: Brak DRM

en: This store is currently disabled and cannot be used in other parts of calibre.
pl: Sklep jest nieaktywny i nie jest dostępny w calibre.

en: This store is currently enabled and can be used in other parts of calibre.
pl: Ten sklep jest obecnie włączony i może zostać wykorzystany w calibre.

en: This store only distributes e-books without DRM.
pl: Sklep posiada wyłącznie książki bez DRM.

en: This store distributes e-books with DRM. It may have some titles without DRM, but you will need to check on a per title basis.
pl: Ten sklep sprzedaje książki zabezpieczone DRM. Część tytułów może być niezabezpieczona, więc musisz to sprawdzić dla każdej książki przed zakupem.

en: This store is headquartered in %s. This is a good indication of what market the store caters to. However, this does not necessarily mean that the store is limited to that market only.
pl: Ten sklep posiada siedzibę w %s. Może być to wskazówką, na jaki rynek kierowana jest oferta. Jednak nie musi to oznaczać, że sklep jest ograniczony tylko do tego rynku.

en: Buying from this store supports the calibre developer: %s.
pl: Kupując w tym sklepie wspierasz dewelopera calibre: %s.

en: This store distributes e-books in the following formats: %s
pl: Ten sklep sprzedaje książki w następujących formatach: %s

en: Configure...
pl: Konfiguruj...

en: Time
pl: Czas

en: Number of seconds to wait for a store to respond:
pl: Liczba sekund oczekiwania na odpowiedź sklepu:

en: Number of seconds to let a store process results:
pl: Liczba sekund, przez które sklep może przetworzyć wyniki:

en: Display
pl: Wyświetl

en: Maximum number of results to show per store:
pl: Maksymalna liczba wyników do wyświetlenia na sklep:

en: Open search result in system browser
pl: Otwórz wyniki wyszukiwania w systemowej przeglądarce

en: Threads
pl: Wątki

en: Number of search threads to use:
pl: Liczba używanych wątków wyszukiwania:

en: Number of cache update threads to use:
pl: Liczba wątków aktualizacji pamięci podręcznej do użycia:

en: Number of cover download threads to use:
pl: Liczba wątków do pobrania okładki do użycia:

en: Number of details threads to use:
pl: Liczba wątków szczegółów do użycia:

en: &Price:
pl: &Cena:

en: Download:
pl: Pobieranie:

en: Titl&e/author/price...
pl: Tytuł/autor/cena…

en: Download
pl: Pobierz

[ctx: book store in the Get books calibre feature]
en: Store
pl: Sklep

en: Detected price as: %s. Check with the store before making a purchase to verify this price is correct. This price often does not include promotions the store may be running.
pl: Wykryto cenę: %s. Przed dokonaniem zakupu sprawdź sklep, by zweryfikować, czy jest ona poprawna. Podana cena często nie uwzględnia promocji aktualnie obowiązujących w danym sklepie.

en: No price was found
pl: Nie znaleziono ceny

en: This book as been detected as having DRM restrictions. This book may not work with your reader and you will have limitations placed upon you as to what you can do with this book. Check with the store before making any purchases to ensure you can actually read this book.
pl: Ta książka posiada zabezpieczenia DRM. Może ona nie działać na twoim czytniku. Dodatkowo sposób jej użycia może być ograniczany. Przed zakupem upewnij się, że będziesz miał możliwość przeczytać tę książkę.

en: This book has been detected as being DRM Free. You should be able to use this book on any device provided it is in a format calibre supports for conversion. However, before making a purchase double check the DRM status with the store. The store may not be disclosing the use of DRM.
pl: Ta książka jest wolna od zabezpieczeń DRM. Powinieneś móc otworzyć tę książkę na dowolnym urządzeniu, które wspiera formaty, do których calibre potrafi konwertować. Jednak przed zakupem upewnij się co do braku zabezpieczeń – niektóre sklepy nie publikują informacji o stosowanych zabezpieczeniach.

en: The DRM status of this book could not be determined. There is a very high likelihood that this book is actually DRM restricted.
pl: Nie udało się sprawdzić obecności zabezpieczeń DRM. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że ta książka posiada zabezpieczenia DRM.

en: The following formats can be downloaded directly: %s.
pl: Następujące formaty mogą zostać pobrane bezpośrednio: %s.

en: Download...
pl: Pobierz...

en: Show in store
pl: Pokaż w sklepie

en: Clear search &history
pl: Wyczyść &historię wyszukiwania

en: Buying from this store supports the calibre developer: %s</p>
pl: Kupując w tym sklepie wspierasz dewelopera calibre: %s</p>

en: No query
pl: Brak zapytania

en: You must enter a title, author or keyword to search for.
pl: Musisz wpisać tytuł, autora lub słowo kluczowe, które chcesz znaleźć.

en: Customize Get books search
pl: Parametry poszukiwania książek

en: Choose s&tores
pl: Wybierz sk&lepy

en: Configure s&earch
pl: Konfiguruj wyszukiwani&e

en: Couldn't find any books matching your query.
pl: Nie można znaleźć żadnej książki pasującej do zapytania.

en: Choose format to download to your library.
pl: Wybierz format, który ma zostać pobrany do biblioteki.

en: Search by title
pl: Szukaj tytułu

en: Search by author
pl: Szukaj autora

en: &Keyword:
pl: Słowo &kluczowe:

en: Search by any keyword
pl: Szukaj dowolnego słowa kluczowego

en: &Invert selection
pl: Odwróć zaznaczen&ie

en: Configure Get books behavior
pl: Skonfiguruj zachowanie pobierania książek

en: &Configure
pl: &Konfiguruj

en: Open a selected book in the system's web browser
pl: Otwórz wybraną książkę w przeglądarce www

en: Open in &external browser
pl: Otwórz w z&ewnętrznej przeglądarce

en: Books:
pl: Książki:

en: Titl&e/author/price ...
pl: Tytuł/autor/cena …

en: Dialog
pl: Okno dialogowe

en: Updating book cache
pl: Odświeżanie bufora

en: Checking last download date.
pl: Sprawdzanie daty ostatniego pobierania.

en: Downloading book list from MobileRead.
pl: Pobieranie listy książek z MobileRead.

en: Processing books.
pl: Przetwarzanie książek.

en: %(num)s of %(tot)s books processed.
pl: Przetworzono %(num)s książek z %(tot)s.

en: Updating MobileRead book cache...
pl: Odświeżanie bufora książek MobileRead...

en: &Query:
pl: &Zapytanie:

en: Home
pl: Strona główna

en: Reload
pl: Odśwież

en: Download of {0} failed with error: {1}
pl: Pobieranie {0} nie powiodło się z błędem: {1}

en: File is not a supported e-book type. Save to disk?
pl: Ten format książki nie jest obsługiwany. Zapisać na dysku?

en: Could not contact calibre
pl: Nie można skontaktować się z calibre

en: No running calibre instance found. Please start calibre before trying to download books.
pl: Nie znaleziono działającej instancji calibre. Zanim zaczniesz pobierać książki, rozpocznij calibre.

en: Download completed
pl: Pobieranie zakończone

en: Download of {0} has been completed, the book was added to your calibre library
pl: Pobieranie {0} zostało zakończone, książka została dodana do twojej biblioteki calibre

en: {} is not a saved search
pl: {} nie jest zapisanym wyszukiwaniem

en: Search expression:
pl: Szukaj wyrażenia:

en: Average rating for books in this category: %.1f
pl: Średnia ocena książek w tej kategorii: %.1f

en: Books in this category are unrated
pl: Brak ocen dla książek w tej kategorii

en: Number of books: %s
pl: Liczba książek: %s

en: Link: %s
pl: Odnośnik: %s

en: Rename in Virtual library
pl: Zmień nazwę w bibliotece wirtualnej

en: Do you want this rename to apply only to books in the current Virtual library?
pl: Czy chcesz, aby ta zmiana nazwy dotyczyła tylko książek w bieżącej bibliotece wirtualnej?

en: Yes, apply only in VL
pl: Tak, aplikuj tylko w wirtualnej bibliotece

en: No, apply in entire library
pl: Nie, zastosuj w całej bibliotece

en: The grouped search term name is "{0}"
pl: Nazwa zgrupowanego wyszukiwania to "{0}"

en: The lookup/search name is "{0}"{1}
pl: Nazwa wyszukiwania to "{0}"{1}

en: Changing the authors for several books can take a while. Are you sure?
pl: Zmiana autorów dla kilku książek może chwilę zająć. Jesteś pewien?

en: Changing the metadata for that many books can take a while. Are you sure?
pl: Zmiana metadanych dla tylu książek może chwilę zająć. Jesteś pewien?

en: Rename User category
pl: Zmień nazwę kategorii użytkownika

en: You cannot use periods in the name when renaming User categories
pl: Nie można używać kropek podczas zmiany nazwy własnych kategorii

en: The name %s is already used
pl: Nazwa %s już jest w użyciu

en: Author names cannot contain & characters.
pl: Nazwiska autorów nie mogą zawierać znaku &.

en: Duplicate search name
pl: Powtórzona nazwa wyszukania

en: The saved search name %s is already used.
pl: Nazwa zapisanego wyszukania %s jest już używana.

en: User categories
pl: Własne kategorie

en: {category} for current book
pl: {category} dla bieżącej książki

en: Other categories
pl: Inne kategorie

en: Custom categories
pl: Kategorie niestandardowe

en: Invalid search restriction
pl: Nieprawidłowy filtr wyszukiwania

en: The current search restriction is invalid
pl: Bieżący wzorzec wyszukiwania jest nieprawidłowy

en: Cannot add subcategory to category
pl: Nie można dodać podkategorii do kategorii

en: The option 'Preferences -> Look & feel -> Tag browser -> Hide empty categories' is enabled, preventing the creation of new empty user subcategories because they won't be displayed. Either change the option or use the 'Manage Categories' dialog to add the subcategories.
pl: Opcja "Preferencje -> Wygląd i działanie -> Przeglądarka tagów -> Ukryj puste kategorie" jest włączona, uniemożliwiając tworzenie nowych pustych podkategorii użytkownika, ponieważ nie będą one wyświetlane. Zmień tę opcję lub użyj okna dialogowego "Zarządzaj kategoriami", aby dodać podkategorie.

en: New category
pl: Nowa kategoria

en: Delete User category
pl: Usuń kategorię użytkownika

en: %s is not a User category
pl: %s nie jest kategorią użytkownika

en: %s contains items. Do you really want to delete it?
pl: %s zawiera elementy. Naprawdę chcesz skasować?

en: Remove category
pl: Usuń kategorię

en: User category %s does not exist
pl: Kategoria własna %s nie istnieje

en: Add to User category
pl: Dodaj do kategorii użytkownika

en: A User category %s does not exist
pl: Kategoria użytkownika %s nie istnieje

en: No books are selected. Showing all items.
pl: Nie wybrano żadnych książek. Wyświetlono wszystkie pozycje.

en: Children
pl: Elementy potomne

en: Item
pl: Elementy

en: %s and its children will be deleted from books in the Virtual library. Are you sure?
pl: %s a jego elementy podrzędne zostaną usunięte z książek w bibliotece wirtualnej. Jesteś pewny?

en: %s and its children will be deleted from all books. Are you sure?
pl: %s a jego elementy podrzędne zostaną usunięte ze wszystkich książek. Jesteś pewny?

en: %s will be deleted from books in the Virtual library. Are you sure?
pl: %s zostaną usunięte z książek w wirtualnej bibliotece. Jesteś pewny?

en: %s will be deleted from all books. Are you sure?
pl: %s zostanie usunięty ze wszystkich książek. Czy jesteś pewien?

en: Delete item
pl: Usuń

en: You must select some books to apply {} to
pl: Musisz wybrać kilka książek, do których chcesz zastosować {}

en: The identifier %s will be deleted from books in the current virtual library. Are you sure?
pl: Identyfikator %s zostanie usunięty z książek w bieżącej bibliotece wirtualnej. Jesteś pewny?

en: The identifier %s will be deleted from all books. Are you sure?
pl: Identyfikator %s zostanie usunięty ze wszystkich książek. Jesteś pewny?

en: Delete identifier
pl: Usuń identyfikator

en: change_tb_category_visibility: category %s does not exist
pl: change_tb_category_visibility: kategoria %s nie istnieje

en: change_tb_category_visibility: invalid operation %s
pl: change_tb_category_visibility: nieprawidłowa operacja %s

en: Change how the Tag browser works, such as, how it is sorted, what happens when you click items, etc.
pl: Zmień sposób działania przeglądarki etykiet. Chodzi o sposób sortowania, co będzie się działo po kliknięciu elementów itp.

en: Find in the Tag browser
pl: Znajdź w przeglądarce tagów

en: Find the first/next matching item
pl: Znajdź pierwszą/kolejną pasującą pozycję

en: Find
pl: Znajdź

en: No more matches.</b><p> Click Find again to go to first match
pl: Brak dopasowań. </b><p>Kliknij Znajdź ponownie, aby przejść do pierwszego dopasowania

en: Configure Tag browser
pl: Konfiguruj przeglądarkę kategorii

en: Toggle counts
pl: Przełącz liczniki

en: Toggle average ratings
pl: Przełączanie średnich ocen

en: Toggle notes icons
pl: Przełącz ikony notatek

en: Toggle links icons
pl: Przełączanie ikon odnośników

en: Show empty categories (columns)
pl: Pokaż puste kategorie (kolumny)

en: Number of books
pl: Liczba książek

en: Average rating
pl: Średnia ocen

en: Sort by average rating
pl: Sortuj wg średniej oceny

en: Sort by name
pl: Sortuj wg nazwy

en: Sort by number of books
pl: Sortuj wg liczby książek

en: Set the sort order for entries in the Tag browser
pl: Ustaw porządek sortowania dla wpisów w przeglądarce kategorii

en: Search type when selecting multiple items
pl: Typ wyszukiwania przy wybranych wielu elementach

en: Match all of the items
pl: Dopasuj wszystkie elementy

en: Match any of the items
pl: Dopasuj którykolwiek element

en: When selecting multiple entries in the Tag browser match any or all of them
pl: Przy wybraniu wielu wpisów w przeglądarce etykiet dopasuj którykolwiek lub wszystkie

en: Manage authors, tags, etc.
pl: Zarządzaj autorami, etykietami itp.

en: All of these category managers are available by right-clicking on items in the Tag browser above
pl: Wszystkie te menedżery kategorii są dostępne po kliknięciu prawym przyciskiem myszy pozycji w powyższej przeglądarce tagów

en: Show only books that have visible categories
pl: Pokaż tylko książki, które mają widoczne kategorie

en: Filter book list
pl: Filtruj listę książek

en: Show all Tag browser se&ttings
pl: Pokaż wszystkie ustawienia przeglądarki tagów

en: 'Click' found item
pl: Znaleziono „kliknięcie”

en: Give the Tag browser keyboard focus
pl: Skoncentruj się na klawiaturze przeglądarki Tag

en: Hide counts
pl: Ukryj liczniki

en: Show counts
pl: Pokaż liczniki

en: Hide average rating
pl: Ukryj średnią ocenę

en: Show average rating
pl: Pokaż średnią ocenę

en: Hide notes icon
pl: Ukryj ikonę notatki

en: Show notes icon
pl: Pokaż ikonę notatki

en: Hide links icon
pl: Ukryj ikonę odnośników

en: Show links icon
pl: Pokaż ikonę odnośników

en: Hide empty categories (columns)
pl: Schowaj puste kategorie (kolumny)

en: A Virtual library is active but you are renaming the item in all books in your library. Is this really what you want to do?
pl: Biblioteka wirtualna jest aktywna, ale zmieniasz nazwę pozycji we wszystkich książkach w swojej bibliotece. Czy to naprawdę jest to, co chcesz zrobić?

en: Yes, apply in entire library
pl: Tak, aplikuj w całej bibliotece

en: No, apply only in Virtual library
pl: Nie, aplikuj tylko w Wirtualnej bibliotece

en: No value available
pl: Wartość niedostępna

en: <b>All</b> the value icons for the category "{}" will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
pl: <b>Wszystkie</b> ikony wartości dla kategorii "{}" <b>zostaną trwale usunięte</b>. Czy na pewno?

en: The icon for the value "{0}" of the "{1}" category will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
pl: Ikona dla wartości "{0}" kategorii "{1}" zostanie <b>trwale usunięta</b>. Czy na pewno?

en: The template to choose the default value icons for the category "{}" will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
pl: Szablon wyboru domyślnych ikon wartości dla kategorii "{}" zostanie <b>trwale usunięty</b>. Czy na pewno?

en: The icon for the category "{}" will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
pl: Ikona kategorii "{}" zostanie <b>trwale usunięta</b>. Czy na pewno?

en: Delete Saved search
pl: Usuń zapisane wyszukiwanie

en: Delete the saved search: {}?
pl: Usunąć zapisane wyszukiwanie: {}?

en: Show category
pl: Wyświetl kategorię

en: All categories
pl: Wszystkie kategorie

en: Rename %s in Virtual library
pl: Zmień nazwę %s w bibliotece wirtualnej

en: Rename %s
pl: Zmień nazwę %s

en: Delete %s in Virtual library
pl: Usuń %s w bibliotece wirtualnej

en: Delete %s
pl: Usuń %s

en: Edit sort for %s
pl: Edytuj sortowanie dla %s

en: Edit link for %s
pl: Edytuj odsyłacz do %s

en: Create note for %s
pl: Utwórz notatkę dla %s

en: Edit note for %s
pl: Edytuj notatkę dla %s

en: Add %s to User category
pl: Dodaj %s do kategorii użytkownika

en: Children of %s
pl: Pochodne %s

en: Add/remove %s to selected books
pl: Dodaj/usuń %s do wybranych książek

en: Add %s to selected books
pl: Dodaj %s do wybranych książek

en: Remove %s from selected books
pl: Usuń %s z wybranych książek

en: Delete Saved search %s
pl: Usuń zapisane wyszukiwanie %s

en: Delete %s in Virtual Library
pl: Usuń %s z Biblioteki wirtualnej

en: Remove {item} from category: {cat}
pl: Usuń {item} z kategorii: {cat}

en: Search for
pl: Szukaj

en: %s and its children
pl: %s i jego elementy podrzędne

en: Everything but %s
pl: Wszystko oprócz %s

en: Everything but %s and its children
pl: Wszystko oprócz %s i jego podrzędnych

en: The saved search expression
pl: Zapisane wyrażenie wyszukiwania

en: Add sub-category to %s
pl: Dodaj podkategorię do %s

en: Delete User category %s
pl: Skasuj kategorię użytkownika %s

en: Books in category %s
pl: Książki w kategorii %s

en: Books not in category %s
pl: Książki spoza kategorii %s

en: Remove the {} format from selected books
pl: Usuń format {} z wybranych książek

en: Add other application for %s files
pl: Dodaj inne aplikacje dla plików %s

en: Edit Open with applications for {} files
pl: Edytuj menu "Otwórz za pomocą" dla plików {}

en: Hide category %s
pl: Ukryj kategorię „%s”

en: Change {} category icon
pl: Zmień ikonę kategorii {}

en: Restore {} category default icon
pl: Przywróć domyślną ikonę kategorii {}

en: Change Saved searches folder icon
pl: Zmień ikonę folderu Zapisane wyszukiwania

en: Saved searches folder
pl: Folder zapisanych wyszukiwań

en: Restore Saved searches folder default icon
pl: Przywróć domyślną ikonę folderu Zapisane wyszukiwania

en: this value
pl: ta wartość

en: Manage icon for {}
pl: Zarządzaj ikoną dla {}

en: Current value: {}
pl: Bieżąca wartość: {}

en: Choose an icon for {} but not its children
pl: Wybierz ikonę dla {}, ale nie dla jego elementów podrzędnych

en: Choose an icon for {} and its children
pl: Wybierz ikonę dla {} i jego elementów podrzędnych

en: Use the existing icon for {} but not its children
pl: Użyj istniejącej ikony dla {}, ale nie jej elementów podrzędnych

en: Use the existing icon for {} and its children
pl: Użyj istniejącej ikony dla {} i jego elementów podrzędnych

en: Use the default icon for {}
pl: Użyj domyślnej ikony dla {}.

en: Reset all value icons to the default icon
pl: Resetowanie wszystkich ikon wartości do ikony domyślnej

en: Defaults
pl: Wartości domyślne

en: Use/edit a template to choose the default value icon
pl: Użyj/edytuj szablon, aby wybrać ikonę wartości domyślnej

en: Use the category icon for the default value icon
pl: Użyj ikony kategorii dla ikony wartości domyślnej

en: Manage User categories
pl: Zarządzaj własnymi kategoriami

en: Don't sub-categorize {}
pl: Nie dziel na podkategorie {}

en: Expand or collapse
pl: Rozwiń lub zwiń

en: Expand {0}
pl: Rozwiń {0}

en: Expand {0} and its children
pl: Rozwiń {0} i jego elementy podrzędne

en: Collapse {0}
pl: Zwiń {0}

en: Keep
pl: Pozostaw

en: Split
pl: Podziel

en: Create the rule below, the rule can be used to remove or replace tags
pl: Zdefiniuj poniżej regułę, która będzie używana do usuwania bądź zamieniania etykiet

en: the tag, if it
pl: etykietę, jeśli

en: You must provide a value for the tag to match
pl: Musisz podać wartość, do której ma pasować etykieta

en: with the tag:
pl: z etykietą:

en: on the character:
pl: po znaku:

en: The character on which to split tags. Note that technically you can specify a sub-string, not just a single character. Then splitting will happen on the sub-string.
pl: Znak, na którym chcesz podzielić tagi. Zauważ, że technicznie możesz określić podłańcuch, a nie tylko pojedynczy znak. Wtedy podział nastąpi na podłańcuchu.

en: What to replace the tag with. Note that if you use a pattern to match tags, you can replace with parts of the matched pattern. See  the User Manual on how to use regular expressions for details.
pl: Czym zastąpić tag. Zwróć uwagę, że jeśli używasz wzorca do dopasowania tagów, możesz zastąpić je częściami dopasowanego wzorca. Aby uzyskać szczegółowe informacje, zapoznaj się z instrukcją obsługi, jak używać wyrażeń regularnych.

en: For help with regex pattern matching, see the <a href="%s">User Manual</a>
pl: Aby uzyskać pomoc dotyczącą dopasowywania wzorców wyrażeń regularnych, zobacz <a href="%s">Podręcznik użytkownika</a>

en: Edit the list of tags with the Tag editor
pl: Edytuj listę etykiet w edytorze etykiet

en: Tags that contain this string will match
pl: Tagi zawierające ten ciąg pasują do siebie

en: Use the Tag editor to edit the list of tags
pl: Użyj edytora etykiet aby edytować listę etykiet

en: <b>{action}</b> the tag, if it <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>
pl: <b>{action}</b> etykietę, jeśli <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>

en: You can specify rules to filter/transform tags here. Click the "Add rule" button below to get started. The rules will be processed in order for every tag until either a "remove" or a "keep" rule matches.
pl: Tu można określić reguły filtrowania/przetwarzania etykiet. Kliknij przycisk „Dodaj regułę”, by zacząć. Reguły są przetwarzane kolejno dla każdej etykiety do czasu napotkania pasującej reguły „usuń” lub „pozostaw”.

en: You can <b>change an existing rule</b> by double clicking it
pl: Możesz <b>zmienić istniejącą regułę</b> klikając ją dwukrotnie

en: Move current rule up
pl: Przesuń regułę wyżej

en: Move current rule down
pl: Przesuń regułę niżej

en: Test tag mapper rules
pl: Testuj reguły mapowania etykiet

en: Enter a comma separated list of &tags to test:
pl: Podaj oddzielaną przecinkami listę etykiet do &testowania:

en: Enter tags and click the "Test" button
pl: Podaj etykiety i kliknij przycisk Testuj

en: <b>Resulting tags:</b> %s
pl: <b>Wynik testu:</b> %s

en: Cannot save as no rules have been created
pl: Nie można zapisać, ponieważ nie utworzono żadnych reguł

en: Save ruleset as
pl: Zapisz zestaw reguł jako

en: Enter a name for this ruleset:
pl: Podaj nazwę dla tego zestawu reguł:

en: A ruleset with the name "%s" already exists, do you want to replace it?
pl: Zestaw reguł o nazwie „%s” już istnieje, czy chcesz go zastąpić?

en: Delete saved rulesets
pl: Usuń zapisane zestawy reguł

en: No saved rulesets available
pl: Brak dostępnych zapisanych reguł

en: Edit tag mapper rules
pl: Edycja reguł mapowania etykiet

en: Select a destination for the Table of Contents entry
pl: Wybierz miejsce docelowe dla pozycji spisu treści

en: Search for text...
pl: Szukaj tekstu...

en: Find &next
pl: Znajdź &następny

en: Find &previous
pl: Znajdź &poprzedni

en: Here you can choose a destination for the Table of Contents' entry to point to. First choose a file from the book in the left-most panel. The file will open in the central panel.<p>Then choose a location inside the file. To do so, simply click on the place in the central panel that you want to use as the destination. As you move the mouse around the central panel, a thick green line appears, indicating the precise location that will be selected when you click.
pl: Tu można wybrać miejsce docelowe dla pozycji spisu treści. Najpierw wybierz plik książki w lewym panelu. Plik zostanie otworzony w środkowym panelu. <p>Następnie wybierz lokalizację w pliku. Po prostu kliknij w środkowym panelu miejsce, do którego ma się odnosić element spisu treści. Przy przesuwaniu myszy nad środkowym panelem pojawi się zielony znacznik, wskazujący dokładne miejsce, które zostanie zaznaczone kiedy klikniesz.

en: Na&me of the ToC entry:
pl: &Nazwa wpisu do ToC:

en: Currently selected destination:
pl: Aktualnie wybrane miejsce docelowe:

en: No match found
pl: Nie znaleziono

en: No match found for: %s
pl: Nie znaleziono: %s

en: No matches for %(text)s found in the current file [%(current)s]. Do you want to search in the %(which)s file [%(next)s]?
pl: W bieżącym pliku [%(current)s] nie znaleziono tekstu %(text)s. Czy chcesz przeszukać plik %(which)s [%(next)s]?

en: next
pl: następny

en: previous
pl: poprzedni

en: Not an HTML file
pl: To nie jest plik HTML

en: The file {} is not marked as an HTML file in the OPF and cannot be displayed
pl: Plik {} nie jest oznaczony jako plik HTML w OPF i nie może być wyświetlany

en: Bad markup
pl: Błędny znacznik

en: This book has severely broken markup, its ToC cannot be edited.
pl: Ta książka ma błędne znaczniki, spis treści nie może być edytowany.

en: File:
pl: Plik:

en: Top of the file
pl: Początek pliku

en: Approximately %d%% from the top
pl: Mniej więcej %d%% od początku

en: Location: A &lt;%s&gt; tag inside the file
pl: Lokalizacja: znacznik A &lt;%s&gt; w pliku

en: Create ToC from XPath
pl: Utwórz spis treści z XPath

en: Specify a series of XPath expressions for the different levels of the Table of Contents. You can use the wizard buttons to help you create XPath expressions.
pl: Określ sekwencję wyrażeń XPath dla różnych poziomów spisu treści. W celu utworzenia wyrażeń XPath można użyć kreatora, który pomoże je prawidłowo zbudować.

en: Level %s ToC:
pl: %s. poziom spisu treści:

en: Do not add duplicate entries at the same level
pl: Nie dodawaj zdublowanych wpisów na tym samym poziomie

en: No XPaths
pl: Brak wyrażeń XPath

en: No XPaths have been entered
pl: Nie wprowadzono wyrażeń XPath

en: The XPath expression %s is not valid.
pl: Wyrażenie XPath %s jest nieprawidłowe.

en: You can edit existing entries in the Table of Contents by clicking them in the panel to the left.
pl: Można edytować istniejące pozycje spisu treści kliknąwszy je w panelu po lewej stronie.

en: Entries with a green tick next to them point to a location that has been verified to exist. Entries with a red dot are broken and may need to be fixed.
pl: Pozycje z zielonym znaczkiem wskazują na lokalizacje, które zostały zweryfikowane. Pozycje z czerwoną kropką są nieprawidłowe i wymagają poprawienia.

en: Create a &new entry
pl: Utwórz &nową pozycję

en: Generate ToC from &major headings
pl: Utwórz spis treści dla najwyższych nagłówków

en: Generate a Table of Contents from the major headings in the book. This will work if the book identifies its headings using HTML heading tags. Uses the <h1>, <h2> and <h3> tags.
pl: Utwórz spis treści dla najwyższych nagłówków w książce. Zadziała, jeśli w książce zaznaczono nagłówki za pomocą znaczników HTML. Używane są znaczniki <h1>, <h2> i <h3>.

en: Generate ToC from &all headings
pl: Utwórz spis treści dla wszystkich nagłówków

en: Generate a Table of Contents from all the headings in the book. This will work if the book identifies its headings using HTML heading tags. Uses the <h1-6> tags.
pl: Utwórz spis treści dla wszystkich nagłówków w książce. Działa jeśli w książce zaznaczono nagłówki za pomocą znaczników HTML. Używane są znaczniki <h1-6>.

en: Generate ToC from &links
pl: Utwórz spis treści z odsyłaczy

en: Generate a Table of Contents from all the links in the book. Links that point to destinations that do not exist in the book are ignored. Also multiple links with the same destination or the same text are ignored.
pl: Utwórz spis treści ze wszystkich odsyłaczy w książce. Odsyłacze, których cel nie znajduje się w książce są ignorowane. Jeśli wiele odsyłaczy odnosi się do tego samego miejsca albo tego samego tekstu to również są one ignorowane.

en: Generate ToC from &files
pl: Wygeneruj spis treści na podstawie &plików

en: Generate a Table of Contents from individual files in the book. Each entry in the ToC will point to the start of the file, the text of the entry will be the "first line" of text from the file.
pl: Wygeneruj spis treści na podstawie poszczególnych plików książki. Każda pozycja spisu treści będzie wskazywać na początek pliku, następna - na "pierwszy wiersz" tekstu w pliku.

en: Generate ToC from &XPath
pl: Utwórz spis treści z &XPath

en: Generate a Table of Contents from arbitrary XPath expressions.
pl: Utwórz spis treści z bezwzględnych wyrażeń XPath.

en: &Flatten the ToC
pl: Usuń strukturę spisu treści

en: Flatten the Table of Contents, putting all entries at the top level
pl: Usuń strukturę spisu treści, umieszczając wszystkie pozycje na jednym poziomie

en: <b>WARNING:</b> calibre only supports the creation of linear ToCs in AZW3 files. In a linear ToC every entry must point to a location after the previous entry. If you create a non-linear ToC it will be automatically re-arranged inside the AZW3 file.
pl: <b>UWAGA:</b> calibre wspiera wyłącznie liniowy spis treści w plikach AZW3. W liniowym spisie treści każda pozycja musi odnosić się do lokalizacji za poprzednią pozycją. Jeśli stworzysz nieliniowy spis treści zostanie on automatycznie przesortowany wewnątrz pliku AZW3.

en: You can move this entry around the Table of Contents by drag and drop or using the up and down buttons to the left
pl: Możesz przesuwać tę pozycję w obrębie spisu treści przeciągając ją albo używając przycisków w dół i do góry po lewej

en: Change the &location this entry points to
pl: Zmień lokalizację, na którą wskazuje ta pozycja na

en: &Remove this entry
pl: &Usuń tę pozycję

en: New entry &inside this entry
pl: Nowa pozycja wewnątrz &bieżącej

en: New entry &above this entry
pl: Nowa pozycja po&wyżej bieżącej

en: New entry &below this entry
pl: Nowa pozycja po&niżej bieżącej

en: &Flatten this entry
pl: &Resetuj strukturę tej pozycji

en: All children of this entry are brought to the same level as this entry.
pl: Wszystkie pozycje potomne bieżącej są przenoszone na ten sam poziom co bieżąca.

en: &Return to welcome screen
pl: Wróć do ekranu &powitalnego

en: Go back to the top level view
pl: Wróć do widoku głównego poziomu

en: Configure ToC generation
pl: Skonfiguruj generowanie ToC

en: Remove &duplicated headings at the same ToC level
pl: Usuń &zduplikowane nagłówki na tym samym poziomie spisu treści

en: Use the &title attribute for ToC text
pl: Użyj atrybutu title dla tekstu spisu treści

en: When a heading tag has the "title" attribute use its contents as the text for the ToC entry, instead of the text inside the heading tag itself.
pl: Gdy tag nagłówka ma atrybut „title”, użyj jego zawartości jako tekstu wpisu spisu treści, zamiast tekstu wewnątrz samego tagu nagłówka.

en: This entry points to an existing destination
pl: Ta pozycja wskazuje na istniejącą lokalizację

en: The location this entry points to does not exist
pl: Ta pozycja wskazuje na nieistniejącą lokalizację

en: <b>Title</b>: {0} <b>Dest</b>: {1}{2}
pl: <b>Tytuł</b>: {0} <b>Cel</b>: {1}{2}

en: Chapter
pl: Rozdział

en: All selected items will be renamed to the form prefix-number
pl: Wszystkie zaznaczone elementy zostaną przemianowane na formę przedrostek-numer

en: Change the location this entry points to
pl: Zmień miejsce, na które wskazuje ta pozycja

en: Bulk rename all selected items
pl: Zmień nazwy zaznaczonych elementów

en: Remove all selected items
pl: Usuń wszystkie zaznaczone pozycje

en: Move "%s" up
pl: Przenieś "%s" do góry

en: Move "%s" down
pl: Przenieś "%s" do dołu

en: Unindent "%s"
pl: Usuń wcięcie "%s"

en: Indent "%s"
pl: Dodaj wcięcie "%s"

en: Move current entry up [Ctrl+Up]
pl: Przenieś bieżącą pozycję do góry [Ctrl+Strzałka w górę]

en: Unindent the current entry [Ctrl+Left]
pl: Usuń wcięcie bieżącej pozycji [Ctrl+Strzałka w lewo]

en: Remove all selected entries
pl: Usuń wszystkie wybrane pozycje

en: Indent the current entry [Ctrl+Right]
pl: Zwiększ wcięcie aktualnej pozycji [Ctrl+Strzałka w prawo]

en: Move current entry down [Ctrl+Down]
pl: Przesuń bieżącą pozycję do dołu [Ctrl+Strzałka w dół]

en: &Expand all
pl: &Rozwiń wszystkie

en: &Collapse all
pl: &Zwiń wszystkie

en: Double click on an entry to change the text
pl: Kliknij dwukrotnie pozycję, aby zmienić tekst

en: The location this entry point to does not exist:
    %s
pl: Lokalizacja tej pozycji nie istnieje:
    %s

en: No items found
pl: Nie znaleziono elementów

en: No items were found that could be added to the Table of Contents.
pl: Nie znaleziono żadnych elementów, które mogłyby być włączone do spisu treści.

en: No links were found that could be added to the Table of Contents.
pl: Nie znaleziono odsyłaczy, które mogłyby być włączone do spisu treści.

en: No files were found that could be added to the Table of Contents.
pl: Nie znaleziono plików, które mogłyby zostać dodane do spisu treści.

en: Edit the ToC in %s
pl: Edytuj spis treści w %s

en: Loading %s, please wait...
pl: Ładowanie %s, proszę czekać...

en: Undo the last action, if any
pl: Cofnij ostatnie działanie, jeśli takie było

en: Loading table of contents view, please wait...
pl: Wczytywanie zawartości spisu treści, poczekaj...

en: Loading...
pl: Ładowanie...

en: Writing %s, please wait...
pl: Zapisywanie %s, proszę czekać...

en: Failed to write book
pl: Nie udało się zapisać książki

en: Could not write %s. Click "Show details" for more information.
pl: Nie można zapisać „%s”; naciśnij „Pokaż szczegóły”, by uzyskać więcej informacji.

en: Failed to load book
pl: Nie udało się wczytać książki

en: Could not load %s. Click "Show details" for more information.
pl: Nie można wczytać „%s”; naciśnij „Pokaż szczegóły”, by uzyskać więcej informacji.

en: Convert book %(num)d of %(total)d (%(title)s)
pl: Konwertuj książkę %(num)d z %(total)d (%(title)s)

en: Could not convert
pl: Nie można przekonwertować

en: Could not convert <b>%s</b> as it has no e-book files. If you think it should have files, but calibre is not finding them, that is most likely because you moved the book's files around outside of calibre. You will need to find those files and re-add them to calibre.
pl: Nie można przekonwertować <b>%s</b>, ponieważ książka nie ma żadnych plików. Jeśli uważasz, że pliki powinny być, a calibre ich nie widzi, jest prawdopodobne, że zostały przeniesione poza bibliotekę i trzeba je odnaleźć i dodać ponownie.

en: No supported formats (Available formats: %s)
pl: Nieobsługiwane formaty (dostępne formaty: %s)

en: This book has no actual e-book files
pl: Ta książka nie ma obecnie żadnych plików

en: Could not convert some books
pl: Nie udało się skonwertować niektórych książek

en: Could not convert the book because no supported source format was found
pl: Nie można przekonwertować książki, ponieważ nie znaleziono obsługiwanego formatu źródłowego

en: Could not convert {num} of {tot} books, because no supported source formats were found.
pl: Nie można przekonwertować {num} książek {tot}, ponieważ nie znaleziono obsługiwanych formatów źródłowych.

en: Queueing books for bulk conversion
pl: Kolejkowanie książek do masowej konwersji

en: Queueing
pl: Kolejkowanie

en: Convert book %(num)d of %(tot)d (%(title)s)
pl: Konwersja książki %(num)d z %(tot)d (%(title)s)

en: Could not convert %(num)d of %(tot)d books, because no suitable source format was found.
pl: Nie można przekonwertować %(num)d książek z %(tot)d ponieważ nie zawierają odpowiednich formatów źródłowych.

en: Fetch news from %s
pl: Pobierz wiadomości z %s

en: Convert existing
pl: Konwertuj istniejące

en: The following books have already been converted to the %s format. Do you wish to reconvert them?
pl: Poniższe książki są już przekonwertowane na format %s. Czy przekonwertować je ponownie?

en: less than an hour ago
pl: mniej, niż godzinę temu

en: {} hours ago
pl: {} godzin temu

en: {} days ago
pl: {} dni temu

en: Deleted: {when}
pl: Usunięto: {when}

en: Save "{}" to disk
pl: Zapisz "{}" na dysku

en: Choose a location to save: {}
pl: Wybierz miejsce zapisu: {}

en: Recently deleted books
pl: Ostatnio usunięte książki

en: &Permanently delete after:
pl: &Usuń trwale po:

en: on close
pl: przy zamknięciu

en: Deleted items are permanently deleted automatically after the specified number of days.
    If set to "on close" they are deleted whenever the library is closed, that is when switching to another library or exiting calibre.
pl: Usunięte elementy są trwale usuwane automatycznie po upływie określonej liczby dni.
    Jeśli ustawione na "przy zamknięciu", są one usuwane za każdym razem, gdy biblioteka zostanie zamknięta, tj. przy przełączeniu do innej biblioteki lub wyjściu z calibre.

en: &Restore selected
pl: &Przywróć wybrane

en: Permanently &delete selected
pl: Trwale &skasuj wybrane

en: Remove the selected entries from the trash bin, thereby deleting them permanently
pl: Usuwa zaznaczone pozycje z kosza, kasując je w ten sposób trwały.

en: All books and formats will be <b>permanently deleted</b>! Are you sure?
pl: Wszystkie książki i formaty zostaną <b>trwale usunięte</b>! Czy na pewno?

en: &Books ({})
pl: &Ksiązki ({})

en: &Formats ({})
pl: &Formaty ({})

en: restore
pl: przywróć

en: delete
pl: usuń

en: Failed for the book {} with error:
pl: Nie powiodło się dla książki {} z błędem:

en: Failed to process some {}
pl: Nie udało się przetworzyć niektórych {}

en: Could not {0} some {1}. Click "Show details" for details.
pl: Nie można {0} niektórych {1}. Kliknij "Pokaż szczegóły", aby uzyskać szczegółowe informacje.

en: Text-to-Speech &engine:
pl: Silnik zamiany tekstu na mowę:

en: Automatically select (currently {})
pl: Wybierz automatycznie (obecnie {})

en: The number of seconds to pause for at the end of a sentence.
pl: Liczba sekund pauzy na końcu zdania.

en: no pause
pl: bez pauzy

en: Use system default volume
pl: Użyj domyślnej głośności systemowej

en: &Volume of speech:
pl: Głośność mowy:

en: &Output module:
pl: Moduł wyjściowy:

en: &Speed of speech:
pl: Szybkość mówienia:

en: &Pause after sentence:
pl: &Pauza po zdaniu:

en: &Pitch of speech:
pl: Wysokość tonu mowy:

en: Output a&udio to:
pl: Wyjście audio do:

en: Choose &default voice for language:
pl: Wybierz &domyślny głos dla języka:

en: V&oices:
pl: Głosy:

en: System default (currently {})
pl: Domyślna wartość systemowa (obecnie {})

en: Position of control bar:
pl: Położenie paska sterowania:

en: Floating with help text
pl: Pływający tekst pomocy

en: Top right
pl: Prawy górny róg

en: Top left
pl: Lewy górny róg

en: Bottom right
pl: Prawy dolny róg

en: Bottom left
pl: Lewy dolny róg

en: Configure Read aloud
pl: Skonfiguruj Czytaj na głos

en: Restore all Read aloud settings to their defaults
pl: Przywrócenie domyślnych ustawień funkcji Czytaj na głos.

en: Remove downloaded voice
pl: Usuń pobrany głos

en: Download voice
pl: Pobierz głos

en: Failed to write downloaded data with error: {}
pl: Nie udało się zapisać pobranych danych z powodu błędu: {}

en: Server replied with unknown HTTP status code: {}
pl: Serwer odpowiedział nieznanym kodem statusu HTTP: {}

en: Download finished
pl: Pobranie zakończone

en: Failed to download {0} with error: {1}
pl: Nie udało się pobrać {0} z powodu błędu: {1}

en: Could not download any of the resources.
pl: Nie udało się pobrać żadnych zasobów.

en: Could not download {}.
pl: Nie można pobrać {}.

en: Could not download some resources.
pl: Nie można pobrać niektórych zasobów.

en: Click "Show details" for more information
pl: Kliknij „Pokaż szczegóły”, aby uzyskać więcej informacji

en: Read aloud failed
pl: Nie udało się odczytać na głos

en: Downloading neural network for the {} voice
pl: Pobieranie sieci neuronowej dla głosu {}

en: Downloading voice for Read aloud
pl: Pobieranie głosu do czytania na głos

en: Neural network data
pl: Dane sieci neuronowej

en: Neural network metadata
pl: Metadane sieci neuronowej

en: Failed to download the voice: {}
pl: Nie udało się pobrać głosu: {}

en: Failed to download voice
pl: Nie udało się pobrać głosu

en: Could not find speech-dispatcher on your system. Please install it.
pl: Nie można znaleźć modułu wysyłającego mowę w twoim systemie. Proszę go zainstalować.

en: Speech dispatcher on this system is not configured with any available output modules. Install some output modules first.
pl: Dyspozytor mowy w tym systemie nie jest skonfigurowany z żadnymi dostępnymi modułami wyjściowymi. Najpierw zainstaluj niektóre moduły wyjściowe.

en: Failed to set support for SSML to: {}
pl: Nie udało się ustawić obsługi SSML na: {}

en: Medium quality
pl: Średniej jakości

en: Low quality
pl: Niska jakość

en: Extra low quality
pl: Bardzo niska jakość

en: System default voice
pl: Domyślny głos systemowy

en: Age: {}
pl: Wiek: {}

en: Gender: {}
pl: Płeć: {}

en: Modern Windows Engine
pl: Nowoczesny silnik Windows

en: The "winrt" engine can track the currently spoken word on screen. Additional voices for it are available from Microsoft.
pl: Silnik „winrt” może śledzić aktualnie wypowiadane słowo na ekranie. Dodatkowe głosy są dostępne w Microsoft.

en: macOS Engine
pl: Silnik macOS

en: The "darwin" engine can track the currently spoken word on screen. Additional voices for it are available from Apple.
pl: Silnik „darwin” może śledzić aktualnie wypowiadane słowo na ekranie. Dodatkowe głosy są dostępne w Apple.

en: Legacy Windows Engine
pl: Silnik Windows legacy

en: The "sapi" engine can track the currently spoken word on screen. It is no longer supported by Microsoft.
pl: Silnik „sapi” może śledzić aktualnie wypowiadane słowo na ekranie. Nie jest już wspierany przez Microsoft.

en: The "flite" Engine
pl: Silnik „flite”

en: The "flite" engine can track the currently spoken word on screen.
pl: Silnik „flite” potrafi śledzić aktualnie wypowiadane na ekranie słowa.

en: The Piper Neural Engine
pl: Silnik neuronowy Piper

en: The "piper" engine can track the currently spoken sentence on screen. It uses a neural network for natural sounding voices. The neural network is run locally on your computer, it is fairly resource intensive to run.
pl: Silnik „piper” może śledzić aktualnie wypowiadane zdanie na ekranie. Wykorzystuje on sieć neuronową do uzyskania naturalnie brzmiących głosów. Sieć neuronowa jest uruchamiana lokalnie na komputerze użytkownika i wymaga dość dużej ilości zasobów.

en: The Speech Dispatcher Engine
pl: Silnik dyspozytora mowy

en: The "speechd" engine can usually track the currently spoken word on screen, however, it depends on the underlying output module. The default espeak output module does support it.
pl: Silnik „speechd” może zazwyczaj śledzić aktualnie wypowiadane słowo na ekranie, jednak zależy to od bazowego modułu wyjściowego. Domyślny moduł wyjściowy eSpeak obsługuje tę funkcję.

en: &Unmark marked text
pl: &Odznacz zaznaczony tekst

en: Unsaved changes
pl: Niezapisane zmiany

en: The current book has unsaved changes. If you open a new book, they will be lost. Are you sure you want to proceed?
pl: Zmiany w otwartej obecnie książce nie zostały zapisane. Jeśli otworzysz nową książkę utracisz te zmiany. Czy na pewno chcesz kontynuować?

en: Cannot open
pl: Nie można otworzyć

en: The current book is being saved, you cannot open a new book until the saving is completed
pl: Bieżąca książka jest zapisywana, nie można otworzyć innej zanim zapis się nie zakończy

en: Choose file location
pl: Wybierz lokalizację pliku

en: Importing book, please wait...
pl: Importowanie książki, proszę czekać...

en: Choose book folder
pl: Wybierz folder książki

en: Choose book
pl: Wybierz książkę

en: File not found
pl: Nie znaleziono tabeli

en: The file %s does not exist.
pl: Plik %s nie istnieje.

en: Unsupported format
pl: Format nieobsługiwany

en: Tweaking is only supported for books in the %s formats. Convert your book to one of these formats first.
pl: Poprawianie jest możliwe tylko w formatach %s. Przekonwertuj książkę do jednego z tych formatów.

en: Read-only file
pl: Plik tylko do odczytu

en: The file {} is read-only. Saving changes to it will either fail or cause its permissions to be reset.
pl: Plik {} jest tylko do odczytu. Zapisanie w nim zmian zakończy się niepowodzeniem lub spowoduje zresetowanie jego uprawnień.

en: Opening book, please wait...
pl: Otwieranie książki, proszę czekać...

en: Failed to open book
pl: Nie można otworzyć książki

en: Failed to open book, it has obfuscated fonts, but the obfuscation key is missing from the OPF. Do an EPUB to EPUB conversion before trying to edit this book.
pl: Nie można otworzyć książki, zawiera ona zamaskowane czcionki, ale brak klucza do ich otwarcia. Wykonaj konwersję z EPUB do EPUB przed edycją tej książki.

en: Failed to open book, click "Show details" for more information.
pl: Nie można otworzyć książki; naciśnij „Pokaż szczegóły”, by uzyskać więcej informacji.

en: Start of editing session
pl: Początek sesji

en: Before: Delete files
pl: Przed: Usuń pliki

en: One file deleted | {} files deleted
pl[0]: Jeden plik usunięty
pl[1]: {} plików usuniętych
pl[2]: {} plików usuniętych
pl[3]: {} plików usuniętych

en: Before: Re-order text
pl: Przed: Zmień sortowanie tekstu

en: You must first open a book to edit, before trying to create new files in it.
pl: Zanim spróbujesz utworzyć nowe pliki do książki, musisz ją najpierw otworzyć do edycji.

en: Before: Add file %s
pl: Przed: Dodaj plik %s

en: Before: Add files
pl: Wcześniej: dodaj pliki

en: Before: Add cover
pl: Przed: Dodaj okładkę

en: No book is currently open. You must first open a book.
pl: Żadna książka nie jest obecnie otwarta. Musisz najpierw otworzyć książkę.

en: No book open
pl: Żadna książka nie jest otwarta

en: You must open a book before trying to edit the Table of Contents.
pl: Musisz otworzyć książkę zanim spróbujesz edytować spis treści.

en: Before: Edit Table of Contents
pl: Przed: Edytuj spis treści

en: Before: Insert inline Table of Contents
pl: Przed: Wstaw spis treści

en: No Table of Contents
pl: Brak spisu treści

en: Cannot create an inline Table of Contents as this book has no existing Table of Contents. You must first create a Table of Contents using the Edit Table of Contents tool.
pl: Nie można wstawić do książki spisu treści ponieważ nie ma ona żadnego spisu treści. Należy najpierw utworzyć spis treści przy użyciu edytora spisu treści.

en: Before: %s
pl: Przed: %s

en: You must first open a book in order to transform styles.
pl: Najpierw musisz otworzyć książkę, aby przekształcić style.

en: No HTML file
pl: Brak pliku HTML

en: Not currently editing an HTML file
pl: Obecnie nie edytujesz pliku HTML

en: No HTML files
pl: Brak plików HTML

en: Not currently editing any HTML files
pl: Obecnie nie edytuję żadnych plików HTML

en: No HTML files are currently selected in the File browser
pl: Żadne pliki HTML nie są aktualnie wybrane w przeglądarce plików

en: Before HTML transformation
pl: Przed transformacją HTML

en: No HTML was changed.
pl: Żaden kod HTML nie został zmieniony.

en: No changes
pl: Bez zmian

en: Before style transformation
pl: Przed transformacją styli

en: No styles were changed.
pl: Bez zmian stylów.

en: Before: Get external resources
pl: Przedtem: Pobierz zasoby zewnętrzne

en: No book is currently open. You must first open a book to manage fonts.
pl: Żadna książka nie jest obecnie otwarta. Aby zarządzać czcionkami, musisz najpierw otworzyć książkę.

en: Embed all fonts
pl: Osadź wszystkie czcionki

en: Subset all fonts
pl: Zredukuj wszystkie czcionki

en: The %s format does not support file and folder names internally, therefore arranging files into folders is not allowed.
pl: Format %s nie obsługuje wewnętrznie nazw plików i folderów więc umieszczenie plików w folderach nie jest możliwe.

en: The files in this book are already arranged into folders
pl: Pliki w tej książce są już umieszczone w folderach

en: Nothing to do
pl: Nie ma nic do poprawienia

en: Show this message &again
pl: Pok&aż tę wiadomość ponownie

en: Before: Arrange into folders
pl: Przed: Umieść w folderach

en: Renaming and updating links...
pl: Zmienianie nazw i aktualizowanie odnośników...

en: You are changing the file type of {0}<b>{1}</b> to {2}<b>{3}</b>. Doing so can cause problems, are you sure?
pl: Zmieniasz plik typu {0}<b>{1}</b> na {2}<b>{3}</b>. Może to spowodować problemy. Kontynuować?

en: The name you have chosen {0} contains special characters, internally it will look like: {1}Try to use only the English alphabet [a-z], numbers [0-9], hyphens and underscores for file names. Other characters can cause problems for  different e-book viewers. Are you sure you want to proceed?
pl: Wybrana nazwa, „{0}”, zawiera znaki specjalne, dlatego wewnętrznie będzie miała postać: „{1}”. Używaj w nazwach wyłącznie znaków alfabetu łacińskiego [a-z], cyfr [0-9], łączników i podkreśleń. Inne znaki mogą powodować problemy w różnych podglądach książek i na czytnikach. Na pewno chcesz kontynuować?

en: Before: Rename %s
pl: Przed: Zmień nazwę %s

en: Before: Bulk rename
pl: Przed: Masowa zmiana nazw

en: Failed to rename files
pl: Nie udało się zmienić nazw plików

en: Failed to rename files, click "Show details" for more information.
pl: Nie udało się zmienić nazw plików, kliknij „Pokaż szczegóły”, aby uzyskać więcej informacji.

en: &Revert to
pl: Przyw&róć do

en: &Revert changes
pl: &Odwróć zmiany

en: Show this popup again
pl: Pokaż to okienko ponownie

en: See what &changed
pl: Zobacz &zmiany

en: %s books
pl: %s książek

en: Current book
pl: Bieżąca książka

en: Other book
pl: Porównywana książka

en: Before: Fix HTML
pl: Przed: Napraw HTML

en: All HTML files fixed
pl: Naprawiono wszystkie pliki HTML

en: Fixing done
pl: Naprawiono

en: Before: Beautify files
pl: Przed: Popraw wygląd plików

en: All files beautified
pl: Wszystkie pliki są upiększone

en: Beautified
pl: Upiększony

en: Inserting images is only supported for HTML and CSS files.
pl: Wstawianie obrazów jest obsługiwane tylko w przypadku plików HTML i CSS.

en: New class name
pl: Nowa nazwa klasy

en: Rename the class {} to?
pl: Zmienić nazwę zajęć {} na?

en: Before: Rename {}
pl: Wcześniej: Zmień nazwę {}

en: No class {} found to change
pl: Nie znaleziono klasy {} do zmiany

en: Semantics are not supported for the AZW3 format.
pl: Format AZW3 nie obsługuje semantyki.

en: Before: Set Semantics
pl: Przed: Semantyka

en: Before: Filter style information
pl: Przed: Filtruj style

en: No matching style rules were found
pl: Nie znaleziono pasujących stylów

en: No file with the name %s was found in the book
pl: W tej książce nie ma pliku o nazwie %s

en: No style rules that match the class {} were found
pl: Nie znaleziono reguł stylu pasujących do klasy {}

en: Choose a name for the checkpoint.
    You can later restore the book to this checkpoint via the
    "Revert to..." entries in the Edit menu.
pl: Podaj nazwę dla punktu kontrolnego.
    Później będzie można przywrócić książkę do stanu
    z momentu zapisu tego punktu za pomocą polecenia
    "Przywróć do..." z menu Edycja.

en: Path does not exist
pl: Ścieżka nie istnieje

en: The file you are editing (%s) no longer exists. You have to choose a new save location.
pl: Edytowany plik (%s) już nie istnieje. Musisz podać nową lokalizacją zapisu.

en: File is read-only
pl: Plik jest tylko do odczytu

en: The file at {} is read-only. The editor will try to reset its permissions before saving. Proceed with saving?
pl: Plik w {} jest tylko do odczytu. Edytor spróbuje zresetować swoje uprawnienia przed zapisaniem. Kontynuować zapisywanie?

en: Cannot save a copy
pl: Nie można zapisać kopii

en: Saving a copy of a folder based book is not supported
pl: Zapisywanie kopii książki opartej o katalog jest nieobsługiwane

en: Choose path
pl: Wybierz ścieżkę

en: Book (%s)
pl: Książka (%s)

en: Saving copy, please wait...
pl: Zapisywanie kopii, proszę czekać...

en: Failed to save copy
pl: Nie można zapisać kopii

en: Failed to save copy, click "Show details" for more information.
pl: Nie udało się zapisać kopii, kliknij „Pokaż szczegóły”, aby uzyskać więcej informacji.

en: Copy saved to %s
pl: Kopia zapisana do pliku %s

en: Copy saved
pl: Kopia zapisana

en: Editing saved copy at: %s
pl: Edycja zapisanej kopii w: %s

en: Could not save
pl: Nie udało się zapisać

en: Saving of the book failed. Click "Show details" for more information. You can try to save a copy to a different location, via File->Save a copy
pl: Zapisywanie książki nie powiodło się. Kliknij „Pokaż szczegóły”, aby uzyskać więcej informacji. Możesz spróbować zapisać kopię w innej lokalizacji, wybierając Plik->Zapisz kopię

en: Enter line number
pl: Podaj numer wiersza

en: Before: Split %s
pl: Przed: Podziel %s

en: Does not exist
pl: Nie istnieje

en: The file %s does not exist. If you were trying to click an item in the Table of Contents, you may need to refresh it by right-clicking and choosing "Refresh".
pl: Plik %s nie istnieje. Jeśli próbowałeś kliknąć pozycję w spisie treści, być może musisz odświeżyć spis treści klikając prawym przyciskiem i wybierając „Odśwież”.

en: Unsupported file format
pl: Nieobsługiwany format pliku

en: Editing files of type %s is not supported
pl: Edycja plików typu %s nie jest możliwa

en: The anchor %s was not found in this file
pl: Miejsce docelowe "%s" nie zostało odnalezione w tym pliku

en: File deleted
pl: Plik został usunięty

en: The file {} has already been deleted, re-run Check Book to update the results.
pl: Plik {} został już usunięty, uruchom ponownie sprawdź książkę, aby zaktualizować wyniki.

en: Before: Spell Check
pl: Przed: sprawdź pisownię

en: Before: Auto-fix errors
pl: Przed: Automatycznie popraw błędy

en: Before: Merge files into %s
pl: Przed: Scal pliki do „%s”

en: {} files merged
pl: {} pliki zostały scalone

en: Before: Link stylesheets
pl: Przed: Dołącz arkusze stylów

en: File opened
pl: Plik otwarty

en: When you are done editing {0} click "Import" to update the file in the book or "Discard" to lose any changes.
pl: Gdy skończysz edytować plik {0}, kliknij "Importuj", aby uaktualnić plik w książce lub "Odrzuć", aby utracić wszelkie zmiany.

en: Discard
pl: Odrzuć

en: Import
pl: Importuj

en: Before: Replace %s
pl: Przed: Zamień %s

en: You must first open a book in order to see the report.
pl: Musisz najpierw otworzyć książkę by zobaczyć zestawienie.

en: You must first open a book in order to check links.
pl: Musisz najpierw otworzyć książkę by sprawdzić odsyłacze.

en: You must first open a book in order to add Text-to-speech narration.
pl: Aby dodać Tekst-na-mowę, należy najpierw otworzyć książkę.

en: Before: adding narration
pl: Przed: dodanie do nagrania narracji

en: You must first open a book in order to compress images.
pl: Musisz najpierw otworzyć książkę by kompresować obrazy.

en: Before: compress images
pl: Przed: kompresuj obrazy

en: Unexpected error
pl: Niespodziewany błąd

en: Failed to compress images, click "Show details" for more information
pl: Kompresowanie obrazów nie powiodło się. Naciśnij „Pokaż szczegóły”, by uzyskać więcej informacji

en: Cannot decode
pl: Nie można odczytać

en: Cannot edit %s as it appears to be in an unknown character encoding
pl: Nie można edytować %s ponieważ wygląda na to, że znaki są kodowane w nieznany sposób

en: No book is currently open. You must first open a book to edit.
pl: Żadna książka nie jest obecnie otwarta. Najpierw musisz otworzyć książkę.

en: The current book is being saved in the background. Quitting now will <b>abort the save process</b>! Finish saving first?
pl: Książka jest zapisywana w tle. Wyjście teraz z programu <b>przerwie zapisywanie</b>! Czy zakończyć najpierw zapisywanie?

en: &Quit immediately
pl: Zakończ &natychmiast

en: Finish &saving first
pl: Najpierw &zapisz

en: There are unsaved changes, if you quit without saving, you will lose them.
pl: Są niezapisane zmiany, jeśli zamkniesz teraz program - utracisz je.

en: &Save and Quit
pl: &Zapisz i wyjdź

en: &Quit without saving
pl: &Wyjdź bez zapisywania

en: Saving, please wait...
pl: Zapisywanie, proszę czekać...

en: Favorites
pl: Ulubione

en: European scripts
pl: Skrypty europejskie

en: Armenian
pl: Ormiański

en: Armenian ligatures
pl: Ligatury ormiańskie

en: Coptic
pl: Koptyjski

en: Coptic in Greek block
pl: Koptyjski (blok grecki)

en: Cypriot syllabary
pl: Sylabariusz cypryjski

en: Cyrillic
pl: Cyrylica

en: Cyrillic supplement
pl: Uzupełnienie cyrylicy

en: Cyrillic extended A
pl: Rozszerzona cyrylica A

en: Cyrillic extended B
pl: Rozszerzona cyrylica B

en: Georgian
pl: Gruziński

en: Georgian supplement
pl: Uzupełnienie gruzińskiego

en: Glagolitic
pl: Głagolica

en: Gothic
pl: Gocki

en: Greek and Coptic
pl: Grecki i koptyjski

en: Greek extended
pl: Grecki rozszerzony

en: Latin, Basic & Latin-1 supplement
pl: Łaciński (podstawowy + dodatek Latin-1)

en: Latin extended A
pl: Rozszerzony łaciński A

en: Latin extended B
pl: Rozszerzony łaciński B

en: Latin extended C
pl: Rozszerzony łaciński C

en: Latin extended D
pl: Rozszerzony łaciński D

en: Latin extended additional
pl: Łaciński rozszerzony dodatkowy

en: Latin ligatures
pl: Ligatury łacińskie

en: Fullwidth Latin letters
pl: Litery łacińskie o pełnej szerokości

en: Linear B syllabary
pl: Sylabariusz pisma linearnego B

en: Linear B ideograms
pl: Ideogramy pisma linearnego B

en: Ogham
pl: Ogamiczny

en: Old italic
pl: Staroitalski

en: Phaistos disc
pl: Dysk z Fajstos

en: Runic
pl: Runiczny

en: Shavian
pl: Alfabet Shawa

en: Phonetic symbols
pl: Symbole fonetyczne

en: IPA extensions
pl: Rozszerzenia IPA

en: Phonetic extensions
pl: Rozszerzenia fonetyczne

en: Phonetic extensions supplement
pl: Uzupełnienie rozszerzeń fonetycznych

en: Modifier tone letters
pl: Modyfikujące litery tonów

en: Spacing modifier letters
pl: Oddzielone litery modyfikujące

en: Superscripts and subscripts
pl: Indeksy górne i dolne

en: Combining diacritics
pl: Znaki diakrytyczne

en: Combining diacritical marks
pl: Składające znaki diakrytyczne

en: Combining diacritical marks for symbols
pl: Składające znaki diakrytyczne dla symboli

en: Combining diacritical marks supplement
pl: Uzupełnienie składających znaków diakrytycznych

en: Combining half marks
pl: Składające półznaki

en: African scripts
pl: Skrypty afrykańskie

en: Bamum supplement
pl: Uzupełnienie bamum

en: Egyptian hieroglyphs
pl: Hieroglify egipskie

en: Ethiopic
pl: Etiopski

en: Ethiopic supplement
pl: Uzupełnienie etiopskiego

en: Ethiopic extended
pl: Rozszerzony etiopski

en: Ethiopic extended A
pl: Rozszerzony etiopski A

en: Meroitic cursive
pl: Kursywa meroicka

en: Meroitic hieroglyphs
pl: Hieroglify meroickie

en: Osmanya
pl: Osmanija

en: Vai
pl: Wai

en: Middle Eastern scripts
pl: Skrypty środkowo-wschodnie

en: Arabic
pl: Arabski

en: Arabic supplement
pl: Uzupełnienie arabskiego

en: Arabic extended A
pl: Rozszerzony arabski A

en: Arabic presentation forms A
pl: Arabskie formy prezentacyjne A

en: Arabic presentation forms B
pl: Arabskie formy prezentacyjne B

en: Avestan
pl: Awestyjski

en: Carian
pl: Karyjski

en: Cuneiform
pl: Pismo klinowe

en: Cuneiform numbers and punctuation
pl: Liczby i interpunkcja pisma klinowego

en: Hebrew
pl: Hebrajski

en: Hebrew presentation forms
pl: Hebrajskie formy prezentacyjne

en: Imperial Aramaic
pl: Imperialny aramejski

en: Inscriptional Pahlavi
pl: Inskrypcje pahlawi

en: Inscriptional Parthian
pl: Inskrypcje partyjskie

en: Lycian
pl: Licyjski

en: Lydian
pl: Lidyjski

en: Mandaic
pl: Mandejski

en: Old Persian
pl: Staroperski

en: Old South Arabian
pl: Południowoarabski epigraficzny

en: Phoenician
pl: Fenicki

en: Samaritan
pl: Samarytański

en: Syriac
pl: Syriacki

en: Ugaritic
pl: Ugarycki

en: Central Asian scripts
pl: Skrypty środkowoazjatyckie

en: Mongolian
pl: Mongolski

en: Old Turkic
pl: Staroturecki

en: Tibetan
pl: Tybetański

en: South Asian scripts
pl: Skrypty południowoazjatyckie

en: Bengali
pl: Bengalski

en: Chakma
pl: Czakma

en: Devanagari
pl: Dewanagari

en: Devanagari extended
pl: Rozszerzone dewanagari

en: Gujarati
pl: Gudźarati

en: Kharoshthi
pl: Kharoszthi

en: Lepcha
pl: Lepcza

en: Malayalam
pl: Malajalam

en: Meetei Mayek
pl: Manipuri

en: Meetei Mayek extensions
pl: Rozszerzenia manipuri

en: Oriya
pl: Orija

en: Sharada
pl: Śarada

en: Syloti Nagri
pl: Syloti nagri

en: Tamil
pl: Tamilski

en: Vedic extensions
pl: Rozszerzenia wedyjskie

en: Southeast Asian scripts
pl: Skrypty południowo-wschodniej Azji

en: Balinese
pl: Balijski

en: Batak
pl: Batacki

en: Buginese
pl: Bugiński

en: Javanese
pl: Jawajski

en: Khmer
pl: Khmerski

en: Khmer symbols
pl: Symbole khmerskie

en: Lao
pl: Laotański

en: Myanmar
pl: Birmański

en: Myanmar extended A
pl: Rozszerzony birmański A

en: New Tai Lue
pl: Nowe tai le

en: Sundanese
pl: Sundajski

en: Sundanese supplement
pl: Uzupełnienie sundajskiego

en: Tai Le
pl: Tai le

en: Tai Tham
pl: Tai tham

en: Tai Viet
pl: Tai viet

en: Thai
pl: Tajski

en: Philippine scripts
pl: Skrypty filipińskie

en: Buhid
pl: Buid

en: Tagalog
pl: Tagalski

en: Tagbanwa
pl: Tagbanuwa

en: East Asian scripts
pl: Skrypty wschodnioazjatyckie

en: Bopomofo extended
pl: Rozszerzone bopomofo

en: CJK Unified ideographs
pl: Ujednolicone ideogramy CJK

en: CJK Unified ideographs extension A
pl: Rozszerzenie A ujednoliconych ideogramów CJK

en: CJK Unified ideographs extension B
pl: Rozszerzenie B ujednoliconych ideogramów CJK

en: CJK Unified ideographs extension C
pl: Rozszerzenie C ujednoliconych ideogramów CJK

en: CJK Unified ideographs extension D
pl: Rozszerzenie D ujednoliconych ideogramów CJK

en: CJK compatibility ideographs
pl: Ideogramy zgodności CJK

en: CJK compatibility ideographs supplement
pl: Dodatkowe ideogramy zgodności CJK

en: Kangxi radicals
pl: Radykały Kangxi

en: CJK radicals supplement
pl: Dodatkowe radykały CJK

en: CJK strokes
pl: Kreski CJK

en: Ideographic description characters
pl: Znaki opisu ideograficznego

en: Katakana phonetic extensions
pl: Rozszerzenia fonetyczne katakana

en: Kana supplement
pl: Uzupełnienie kany

en: Halfwidth Katakana
pl: Katakana o połowie szerokości

en: Hangul syllables
pl: Sylaby hangyl

en: Hangul Jamo
pl: Dzamo hangyl

en: Hangul Jamo extended A
pl: Rozszerzenie A dzamo hangyl

en: Hangul Jamo extended B
pl: Rozszerzenie B dzamo hangyl

en: Hangul compatibility Jamo
pl: Dzamo zgodności dla hangyl

en: Halfwidth Jamo
pl: Dzamo o połowie szerokości

en: Yi syllables
pl: Sylaby yi

en: Yi radicals
pl: Radykały yi

en: American scripts
pl: Skrypty amerykańskie

en: Cherokee
pl: Czirokeski

en: Unified Canadian aboriginal syllabics
pl: Ujednolicony sylabariusz rdzennych Kanadyjczyków

en: UCAS extended
pl: Rozszerzenie ujednoliconego sylabariusza rdzennych Kanadyjczyków

en: Other
pl: Inne

en: Alphabetic presentation forms
pl: Alfabetyczne formy prezentacyjne

en: Halfwidth and Fullwidth forms
pl: Formy połowy i pełnej szerokości

en: Punctuation
pl: Interpunkcja

en: General punctuation
pl: Ogólna interpunkcja

en: ASCII punctuation
pl: Znaki interpunkcyjne ASCII

en: Latin-1 punctuation
pl: Znaki interpunkcyjne Latin-1

en: Small form variants
pl: Różne małe formy

en: Supplemental punctuation
pl: Dodatkowe znaki interpunkcyjne

en: CJK symbols and punctuation
pl: Symbole i znaki interpunkcyjne CJK

en: CJK compatibility forms
pl: Formy zgodności CJK

en: Fullwidth ASCII punctuation
pl: Znaki interpunkcyjne ASCII o pełnej szerokości

en: Vertical forms
pl: Formy pionowe

en: Alphanumeric symbols
pl: Symbole alfanumeryczne

en: Arabic mathematical alphabetic symbols
pl: Arabskie matematyczne symbole alfabetyczne

en: Letterlike symbols
pl: Symbole literopodobne

en: Roman symbols
pl: Symbole rzymskie

en: Mathematical alphanumeric symbols
pl: Matematyczne symbole alfanumeryczne

en: Enclosed alphanumerics
pl: Otoczone symbole alfanumeryczne

en: Enclosed alphanumeric supplement
pl: Uzupełnienie otoczonych symboli alfanumerycznych

en: Enclosed CJK letters and months
pl: Otoczone litery i miesiące CJK

en: Enclosed ideographic supplement
pl: Uzupełnienie otoczonych ideogramów

en: CJK compatibility
pl: Znaki zgodności CJK

en: Technical symbols
pl: Znaki techniczne

en: Miscellaneous technical
pl: Różne znaki techniczne

en: Control pictures
pl: Obrazy znaków sterujących

en: Optical character recognition
pl: Optyczne rozpoznawanie znaków

en: Numbers and digits
pl: Cyfry i liczby

en: Aegean numbers
pl: Liczby egejskie

en: Ancient Greek numbers
pl: Starożytne greckie liczby

en: Common Indic number forms
pl: Indyjskie formy liczbowe

en: Counting rod numerals
pl: Liczby utworzone z prętów do liczenia

en: Fullwidth ASCII digits
pl: Cyfry ASCII o pełnej szerokości

en: Number forms
pl: Formy liczbowe

en: Rumi numeral symbols
pl: Symbole liczbowe Rumi

en: Mathematical symbols
pl: Symbole matematyczne

en: Arrows
pl: Strzałki

en: Supplemental arrows A
pl: Dodatkowe strzałki A

en: Supplemental arrows B
pl: Dodatkowe strzałki B

en: Miscellaneous symbols and arrows
pl: Różne symbole i strzałki

en: Mathematical operators
pl: Operatory matematyczne

en: Miscellaneous mathematical symbols A
pl: Różne symbole matematyczne A

en: Miscellaneous mathematical symbols B
pl: Różne symbole matematyczne B

en: Supplemental mathematical operators
pl: Dodatkowe operatory matematyczne

en: Ceilings and floors
pl: Sufity i podłogi

en: Geometric shapes
pl: Kształty geometryczne

en: Box drawing
pl: Rysowanie ramek

en: Block elements
pl: Elementy blokowe

en: Musical symbols
pl: Symbole muzyczne

en: More musical symbols
pl: Dodatkowe symbole muzyczne

en: Ancient Greek musical notation
pl: Starożytna grecka notacja muzyczna

en: Byzantine musical symbols
pl: Bizantyjskie symbole muzyczne

en: Game symbols
pl: Symbole z gier

en: Chess
pl: Szachy

en: Domino tiles
pl: Kamienie domina

en: Draughts
pl: Warcaby

en: Japanese chess
pl: Szachy japońskie

en: Mahjong tiles
pl: Kamienie Mahjong

en: Playing cards
pl: Karty do gry

en: Playing card suits
pl: Symbole karciane

en: Other symbols
pl: Inne symbole

en: Alchemical symbols
pl: Symbole alchemiczne

en: Ancient symbols
pl: Starożytne symbole

en: Braille patterns
pl: Pismo Braille'a

en: Currency symbols
pl: Symbole walut

en: Dingbats
pl: Dingbaty

en: Emoticons
pl: Emotikony

en: Miscellaneous symbols
pl: Różnorodne symbole

en: Miscellaneous symbols and pictographs
pl: Różne symbole i piktogramy

en: Yijing hexagram symbols
pl: Heksagramy Yijing

en: Yijing mono and digrams
pl: Monogramy i digramy Yijing

en: Yijing trigrams
pl: Trygramy Yijing

en: Tai Xuan Jing symbols
pl: Symbole Tai xuan jing

en: Transport and map symbols
pl: Symbole komunikacyjne i znaki na mapach

en: Specials
pl: Specjalne

en: Variation selectors
pl: Przełączniki wariantów glifów

en: Variation selectors supplement
pl: Dodatkowe przełączniki wariantów glifów

en: Copy %s to clipboard
pl: Skopiuj %s do schowka

en: Add %s to favorites
pl: Dodaj %s do ulubionych

en: Remove %s from favorites
pl: Usuń %s z ulubionych

en: Restore favorites to defaults
pl: Przywróć domyślne ulubione

en: Insert character
pl: Wstaw znak

en: Re-arrange favorites
pl: Przeorganizuj ulubione

en: Search for Unicode characters by using the English names or nicknames. You can also search directly using a character code. For example, the following searches will all yield the no-break space character: U+A0, nbsp, no-break
pl: Wyszukaj znaki Unicode, używając angielskich nazw lub pseudonimów. Możesz również wyszukiwać bezpośrednio, używając kodu znaku. Na przykład następujące wyszukiwania dadzą znak spacji bez przerwy: U+A0, nbsp, no-break

en: Search by name, nickname or character code
pl: Wyszukaj nazwę, określenie lub kod znaku

en: Clear search
pl: Wyczyść wyszukiwanie

en: Drag and drop characters to re-arrange them. Click the "Re-arrange" button again when you are done.
pl: Przeciągnij znaki, by zmienić ich kolejność, potem przyciśnij ponownie przycisk reorganizacji.

en: Match any word
pl: Dopasuj dowolne słowo

en: When searching return characters whose names match any of the specified words
pl: Podczas wyszukiwania zwracaj znaki, których nazwy pasują do któregokolwiek z podanych słów

en: Check has not been run
pl: Sprawdzanie nie zostało uruchomione

en: Copy list of errors to clipboard
pl: Kopiuj listę błędów do schowka

en: Click to run a check on the book
pl: Kliknij, by uruchomić sprawdzanie książki

en: Run check
pl: Uruchom sprawdzanie

en: line: %d
pl: wiersz: %d

en:  column: %d
pl:  kolumna: %d

en: Information
pl: Informacje

en: Warning
pl: Ostrzeżenie

en: Try to fix only this error
pl: Spróbuj naprawić tylko ten błąd

en: Click to open in editor
pl: Kliknij, by otworzyć w edytorze

en: Try to fix all fixable errors automatically. Only works for some types of error.
pl: Spróbuj naprawić automatycznie wszystkie błędy. Działa tylko dla pewnych rodzajów błędów.

en: Try to correct all fixable errors automatically
pl: Spróbuj naprawić wszystkie możliwe do naprawienia błędy

en: Re-run check
pl: Uruchom ponownie sprawdzanie

en: Re-run the check
pl: Uruchom ponownie sprawdzanie

en: Running fixers, please wait...
pl: Uruchamiam naprawianie, proszę czekać...

en: Running checks, please wait...
pl: Uruchamiam sprawdzanie, proszę czekać...

en: Check external links
pl: Sprawdź zewnętrzne odsyłacze

en: Checking external links, please wait...
pl: Sprawdzanie zewnętrznych odsyłaczy, proszę o cierpliwość...

en: Check &anchors
pl: Spr&awdź kotwice

en: Check HTML anchors in links (the part after the #).
     This can be a little slow, since it requires downloading and parsing all the HTML pages.
pl: Sprawdź kotwice HTML w odnośnikach (część po znaku #).
    Może to być trochę powolne, ponieważ wymaga pobierania i analizowania wszystkich stron HTML.

en: Checking failed
pl: Sprawdzanie nie powiodło się

en: There was an error while checking links, click "Show details" for more information
pl: Wystąpił błąd podczas sprawdzania łączy; naciśnij „Pokaż szczegóły”, by uzyskać więcej informacji

en: No broken links found
pl: Nie znaleziono niedziałających odsyłaczy

en: Found a broken link | Found {} broken links
pl[0]: Znaleziono uszkodzony odsyłacz
pl[1]: Znaleziono {} uszkodzonych odsyłaczy
pl[2]: Znaleziono {} uszkodzonych odsyłaczy
pl[3]: Znaleziono {} uszkodzonych odsyłaczy

en: Fix this link
pl: Popraw ten odsyłacz

en: line number
pl: numer wiersza

en: Enter the corrected URL:
pl: Podaj prawidłowy adres URL:

en: Fix URL
pl: Popraw URL

en: Font
pl: Czcionka

en: Image
pl: Obraz

en: Stylesheet
pl: Arkusz stylów

en: Completion failed
pl: Uzupełnianie nie powiodło się

en: Failed to get completions, click "Show details" for more information. Future errors during completion will be suppressed.
pl: Nie udało się uzyskać uzupełnień, kliknij „Pokaż szczegóły”, aby uzyskać więcej informacji. Przyszłe błędy podczas ukończenia zostaną pominięte.

en: Failed to get completion data
pl: Nie udało się pobrać danych uzupełniania

en: Calculating differences, please wait...
pl: Wyszukiwanie różnic, proszę czekać...

en: Differences between books
pl: Różnice między książkami

en: Go to previous change
pl: Poprzednia zmiana

en: &Previous change
pl: &Poprzednia zmiana

en: Go to next change
pl: Następna zmiana

en: &Next change
pl: &Następna zmiana

en: Search for text
pl: Szukaj tekstu

en: Next &match
pl: Następny znaleziony

en: P&revious match
pl: Pop&rzedni znaleziony

en: Left panel
pl: Lewy panel

en: Perform search in the left panel
pl: Szukaj w lewym panelu

en: Right panel
pl: Prawy panel

en: Perform search in the right panel
pl: Szukaj w prawym panelu

en: &Options
pl: Op&cje

en: Change how the differences are displayed
pl: Zmień sposób wyświetlania różnic

en: Lines of context around each change
pl: Wiersze tekstu dookoła każdej zmiany

en: Show %d lines of context
pl: Pokaż %d wierszy kontekstu

en: Show all text
pl: Pokaż cały tekst

en: Double click right side to edit
pl: Kliknij dwukrotnie prawą stronę, aby edytować

en: Double click on any change in the right panel to edit that location in the editor
pl: Kliknij dwukrotnie dowolną zmianę w prawym panelu, aby edytować tę lokalizację w edytorze

en: Beautify files before comparing them
pl: Popraw wygląd plików przed porównaniem

en: Do not beautify files before comparing
pl: Nie poprawiaj wyglądu plików przed porównaniem

en: The books are identical
pl: Książki są identyczne

en: No changes found
pl: Nie znaleziono zmian

en: The files are identical
pl: Pliki są identyczne

en: No differences found
pl: Nie znaleziono różnic

en: The folders are identical
pl: Foldery są identyczne

en: [%s was added]
pl: [%s został dodany]

en: [%s was removed]
pl: [%s został usunięty]

en: Previous change
pl: Poprzednia zmiana

en: Next change
pl: Następna zmiana

en: Open file in the editor
pl: Otwórz plik w edytorze

en: No matches found for query: {}
pl: Nie znaleziono dopasowań dla zapytania: {}

en: This file was added
pl: Plik został dodany

en: This file was removed
pl: Plik został usunięty

en: [This file was renamed from %s]
pl: [Plik został przemianowany z %s]

en: [This file was renamed to %s]
pl: [Plik został przemianowany na %s]

en: Binary file of size: %s
pl: Plik binarny o rozmiarze: %s

en: Image could not be rendered
pl: Obraz nie może być przetworzony

en: Size: {0} Resolution: {1}x{2}
pl: Rozmiar: {0} Rozdzielczość: {1}x{2}

en: The files are identical after beautifying
pl: Poprawione pliki są identyczne

en: Choose the external resources to download
pl: Wybierz zasoby zewnętrzne do pobrania

en: Data URL #{}
pl: Adres URL danych {}

en: one instance | {} instances
pl[0]: jedna instancja
pl[1]: {} instancje
pl[2]: {} instancji
pl[3]: {} instancji

en: Download external resources
pl: Pobierz zasoby zewnętrzne

en: Searching for external resources...
pl: Wyszukiwanie zasobów zewnętrznych...

en: Scan failed
pl: Skanowanie nie powiodło się

en: Failed to scan for external resources, click "Show details" for more information.
pl: Skanowanie w poszukiwaniu zasobów zewnętrznych nie powiodło się, kliknij „Pokaż szczegóły”, aby uzyskać więcej informacji.

en: No external resources found
pl: Nie znaleziono zasobów zewnętrznych

en: No external resources were found in this book.
pl: W tej książce nie znaleziono zasobów zewnętrznych.

en: Failed to download external resources, click "Show details" for more information.
pl: Nie udało się pobrać zasobów zewnętrznych, kliknij „Pokaż szczegóły”, aby uzyskać więcej informacji.

en: Some downloads failed
pl: Niektóre pobierania nie powiodły się

en: Failed to download some external resources, click "Show details" for more information.
pl: Nie udało się pobrać niektórych zasobów zewnętrznych, kliknij „Pokaż szczegóły”, aby uzyskać więcej informacji.

en: Updating resources in book...
pl: Aktualizowanie zasobów w książce...

en: Successfully processed the external resource | Successfully processed {} external resources
pl[0]: Pomyślnie przetworzono zasób zewnętrzny
pl[1]: Pomyślnie przetworzono {} zasobów zewnętrznych
pl[2]: Pomyślnie przetworzono {} zasobów zewnętrznych
pl[3]: Pomyślnie przetworzono {} zasobów zewnętrznych

en: Could not download one image | Could not download {} images
pl[0]: Nie można pobrać jednego obrazu
pl[1]: Nie można pobrać {} obrazów
pl[2]: Nie można pobrać {} obrazów
pl[3]: Nie można pobrać {} obrazów

en: Replace failed
pl: Zastąpienie nie powiodło się

en: Failed to replace external resources, click "Show details" for more information.
pl: Nie udało się zastąpić zasobów zewnętrznych, kliknij „Pokaż szczegóły”, aby uzyskać więcej informacji.

en: Trim image
pl: Przytnij obraz

en: Auto-trim image
pl: Automatycznie przytnij obraz

en: Rotate image
pl: Obróć obraz

en: Resize image
pl: Zmień rozmiar obrazka

en: Sharpen image
pl: Wyostrz obraz

en: Blur image
pl: Rozmyj obraz

en: Make image look like an oil painting
pl: Spraw, aby obraz wyglądał jak obraz olejny

en: De-speckle image
pl: Odplam obraz

en: Normalize image
pl: Normalizuj obraz

en: No image
pl: Brak obrazu

en: No image loaded
pl: Nie wczytano obrazu

en: Invalid image
pl: Nieprawidłowy obraz

en: The current image is not valid
pl: Ten obraz jest nieprawidłowy

en: Drop image
pl: Upuść obraz

en: Paste image
pl: Wklej obraz

en: No image available in the clipboard
pl: W schowku nie ma obrazu

en: No active selection, first select a region in the image, by dragging with your mouse
pl: Brak zaznaczenia, najpierw zaznacz obszar na rysunku, przeciągając myszą

en: Not a valid image
pl: To nie jest prawidłowy obraz

en: Choose the new width and height
pl: Wybierz nową szerokość i wysokość

en: Cutting of images is not allowed. If you want to delete the image, use the files browser to do it.
pl: Nie można wycinać obrazków. Jeśli chcesz usunąć obraz, posłuż się przeglądarką plików.

en: File actions tool bar
pl: Pasek operacji na plikach

en: Edit actions tool bar
pl: Pasek edytora

en: Image filters
pl: Filtry obrazów

en: Improve contrast (normalize image)
pl: Popraw kontrast (normalizuj obraz)

en: Image information bar
pl: Pasek informacji o obrazie

en: Copy selected region
pl: Skopiuj zaznaczony obszar

en: Paste into selected region
pl: Wklej do zaznaczonego obszaru

en: Copy image
pl: Skopiuj obraz

en: The standard deviation for the Gaussian sharpen operation (higher means more sharpening)
pl: Odchylenie standardowe dla operacji wyostrzania Gaussa (wyższe oznacza większe wyostrzenie)

en: The standard deviation for the Gaussian blur operation (higher means more blurring)
pl: Odchylenie standardowe dla operacji rozmycia Gaussa (wyższe oznacza większe rozmycie)

en: Oilify image
pl: Obraz olejowany

en: The strength of the operation (higher numbers have larger effects)
pl: Siła operacji (wyższe liczby mają większe efekty)

en: Choose file name
pl: Wybierz nazwę pliku

en: You must specify a file name for the new file, with an extension.
pl: Musisz podać nazwę nowego pliku razem z rozszerzeniem.

en: Choose an image
pl: Wybierz obraz

en: Images in book
pl: Obrazki w książce

en: &Existing images in the book
pl: Istniejące obrazki w książce

en: Search for image by file name
pl: Szukaj obrazu po nazwie

en: Refresh the displayed images
pl: Odśwież wyświetlane obrazki

en: &Import image
pl: Zaimportuj obraz

en: Import an image from elsewhere in your computer
pl: Importuj obraz z dowolnej lokalizacji w komputerze

en: &Paste image
pl: &Wklej obraz

en: Paste an image from the clipboard
pl: Wklej obraz ze schowka

en: Full page image
pl: Obraz na całą stronę

en: Insert the image so that it takes up an entire page when viewed in a reader
pl: Wstaw obraz, który będzie zajmował całą stronę podczas przeglądania

en: Preserve aspect ratio
pl: Zachowaj proporcje

en: Preserve the aspect ratio of the inserted image when rendering it full paged
pl: Zachowaj stosunek boków wstawianego obrazu podczas przetwarzania go w obraz zajmujący całą stronę

en: &Zoom in
pl: Pow&iększ

en: There is no image on the clipboard
pl: W schowku nie ma obrazu, który można wkleić

en: Invalid file extension
pl: Nieprawidłowe rozszerzenie pliku

en: The file name you choose must have a .jpg or .png extension
pl: Nazwa pliku, którą wybrałeś, musi mieć rozszerzenie .jpg lub .png

en: Choose the folder into which the files will be placed
pl: Wybierz folder, w którym zostaną umieszczone pliki

en: Create new folder
pl: Utwórz nowy folder

en: Enter a name for the new folder
pl: Podaj nazwę nowego foldera

en: Folder name
pl: Nazwa foldera

en: Create new book
pl: Utwórz nową książkę

en: &Authors:
pl: &Autorzy:

en: &Language:
pl: &Język:

en: Invalid markup
pl: Nieprawidłowy znacznik

en: The current block tag has an existing unclosed style attribute. Run the Fix HTML tool first.
pl: Ten znacznik blokowy zawiera niezamknięty atrybut stylu. Uruchom narzędzie sprawdzania HTML.

en: Invalid HTML
pl: Nieprawidłowy HTML

en: There is an unclosed %s tag. You should run the Fix HTML tool before trying to rename tags.
pl: Znacznik %s nie jest zamknięty. Skorzystaj z funkcji „Popraw HTML” przed zmianą nazw znaczników.

en: No tag found
pl: Nie znaleziono etykiety

en: No suitable block level tag was found to rename
pl: Nie odnaleziono bloku znaczników na odpowiednim poziomie do zmiany nazwy

en: Cursor inside tag
pl: Kursor wewnątrz tagu

en: Cannot split as the cursor is inside the tag definition
pl: Nie można podzielić, ponieważ kursor znajduje się w definicji tagu

en: No suitable tag was found to split
pl: Nie znaleziono odpowiedniego tagu do podziału

en: There is an unclosed %s tag. You should run the Fix HTML tool before trying to split tags.
pl: Znacznik %s nie jest zamknięty. Skorzystaj z funkcji „Popraw HTML” przed połącznia znaczników.

en: Not in a block tag
pl: Brak znacznika blokowego

en: Cannot change text alignment as the cursor is not inside a block level tag, such as a &lt;p&gt; or &lt;div&gt; tag.
pl: Nie można zmienić sposobu wyrównywania tekstu ponieważ kursor nie znajduje się w bloku tekstowym np. &lt;p&gt; lub &lt;div&gt;.

en: Insert filler text
pl: Wstaw tekst wypełniający

en: Insert a tag
pl: Wstaw etykietę

en: Insert a self closing tag
pl: Wstaw zamknięty znacznik

en: Insert a HTML link
pl: Wstaw odsyłacz HTML

en: Insert a HTML image
pl: Wstaw obraz HTML

en: Insert a HTML tag with a class
pl: Wstaw znacznik HTML z klasą

en: No snippet found
pl: Nie znaleziono wstawki

en: No matching snippet was found
pl: Nie znaleziono pasującej wstawki

en: For help with snippets, see the <a href="%s">User Manual</a>
pl: Więcej informacji o wstawkach znajdziesz w <a href="%s">podręczniku użytkownika</a>

en: The name of this snippet
pl: Nazwa tej wstawki

en: The text used to trigger this snippet
pl: Tekst, który zostanie zamieniony na wstawkę

en: Tri&gger:
pl: &Wyzwalacz:

en: &File types:
pl: &Typy plików:

en: Which file types this snippet should be active in
pl: W jakich plikach ta wstawka powinna być włączona

en: You can test your snippet here
pl: Tu możesz przetestować wstawkę

en: Create a snippet
pl: Utwórz wstawkę

en: Edit snippet
pl: Edytuj wstawkę

en: You must provide a name for this snippet
pl: Musisz podać nazwę dla tej wstawki

en: You must provide a trigger for this snippet
pl: Musisz podać wyzwalacz dla tej wstawki

en: You must provide a template for this snippet
pl: Musisz podać szablon dla tej wstawki

en: You must specify at least one file type
pl: Musisz wybrać co najmniej jeden typ pliku

en: Create/edit snippets
pl: Twórz/edytuj wstawki

en: Search for a snippet
pl: Znajdź wstawkę

en: &Add snippet
pl: &Dodaj wstawkę

en: &Edit snippet
pl: &Edytuj wstawkę

en: &Remove snippet
pl: &Usuń wstawkę

en: Change &built-in
pl: Zmień wbudowaną

en: Invalid snippet
pl: Nieprawidłowa wstawka

en: Cannot edit snippet
pl: Nie można edytować wstawki

en: No snippet selected
pl: Nie wybrano żadnej wstawki

en: No snippets found
pl: Nie znaleziono wstawek

en: No snippets found for query: %s
pl: Nie znaleziono urywków dla zapytania: %s

en: Choose the built-in snippet to modify:
pl: Wybierz wbudowaną wstawkę do zmodyfikowania:

en: Invalid text
pl: Niewłaściwy tekst

en: Unterminated string
pl: Niezakończony łańcuch tekstowy

en: Hold down the Ctrl key and click to open this link
pl: Kliknij przy wciśniętym klawiszu Ctrl by otworzyć ten odsyłacz

en: This link points to a file that is not present in the book
pl: Ten odsyłacz prowadzi do pliku, którego nie ma w tej książce

en: An unescaped < is not allowed. Replace it with &lt;
pl: Znak < jest niedozwolony. Zmień go na &lt;

en: An unescaped ampersand is not allowed. Replace it with &amp;
pl: Znak ampersand jest niedozwolony. Zmień go na &amp;

en: An unescaped > is not allowed. Replace it with &gt;
pl: Znak > jest niedozwolony. Zmień go na &gt;

en: / not allowed except at the end of the tag
pl: Znak / jest niedozwolony poza zakończeniem znacznika

en: Unknown character
pl: Nieznany znak

en: A closing tag must contain only the tag name and nothing else
pl: Znacznik zamykający może zawierać wyłącznie nazwę znacznika i nic więcej

en: Expecting an attribute value
pl: Powinna być wartość atrybutu

en: A tag name cannot end with a colon
pl: Etykieta nie może kończyć się dwukropkiem

en: Hold down the Ctrl key and click to open the first matching CSS style rule
pl: Przytrzymaj klawisz Ctrl i kliknij, aby otworzyć pierwszą pasującą regułę stylu CSS

en: Sorting CSS rules can in rare cases change the effective styles applied to the book. Are you sure you want to proceed?
pl: Posortowanie zasad CSS może w rzadkich przypadkach oddziaływać na style stosowane w książce. Jesteś pewien, że chcesz kontynuować?

en: Create custom theme
pl: Utwórz motyw niestandardowy

en: &Name of custom theme:
pl: &Nazwa motywu niestandardowego:

en: &Builtin theme to base on:
pl: &Opiera się na motywie wbudowanym:

en: You must specify a name for your theme
pl: Musisz podać nazwę motywu

en: A custom theme with the name %s already exists
pl: Motyw o nazwie „%s” już istnieje

en: No color
pl: Brak koloru

en: Red: {0} Green: {1} Blue: {2}
pl: Czerwony: {0} Zielony: {1} Niebieski: {2}

en: Remove color
pl: Usuń kolor

en: &Background
pl: &Tło

en: &Foreground
pl: &Tekst

en: &Italic
pl: Po&chylenie

en: B&old
pl: Po&grubienie

en: &Underline:
pl: Pod&kreślenie:

en: Create/edit custom theme
pl: Utwórz/edytuj motyw niestandardowy

en: &Edit theme:
pl: &Edytuj motyw:

en: Add &new theme
pl: Dodaj &nowy motyw

en: &Remove theme
pl: U&suń motyw

en: &Bold
pl: &Pogrubienie

en: Make the selected text bold
pl: Pogrub zaznaczony tekst

en: <h3>Bold</h3>Make the selected text bold
pl: <h3>Pogrubienie</h3>Pogrubienie zaznaczonego tekstu

en: Make the selected text italic
pl: Pochyl zaznaczony tekst

en: <h3>Italic</h3>Make the selected text italic
pl: <h3>Pochylenie</h3>Pochyl zaznaczony tekst

en: &Underline
pl: &Podkreślenie

en: Underline the selected text
pl: Podkreśl zaznaczony tekst

en: <h3>Underline</h3>Underline the selected text
pl: <h3>Podkreślenie</h3>Podkreśl zaznaczony tekst

en: &Strikethrough
pl: P&rzekreślenie

en: Draw a line through the selected text
pl: Przekreśl zaznaczony tekst

en: <h3>Strikethrough</h3>Draw a line through the selected text
pl: <h3>Przekreślenie</h3>Przekreśl zaznaczony tekst

en: &Superscript
pl: Indeks &górny

en: Make the selected text a superscript
pl: Wyświetl zaznaczony tekst w indeksie górnym

en: <h3>Superscript</h3>Set the selected text slightly smaller and above the normal line
pl: <h3>Indeks górny</h3>Sformatuj zaznaczony tekst mniejszą czcionką i nieco wyżej od tekstu

en: &Subscript
pl: Indeks &dolny

en: Make the selected text a subscript
pl: Wyświetl zaznaczony tekst w indeksie dolnym

en: <h3>Subscript</h3>Set the selected text slightly smaller and below the normal line
pl: <h3>Indeks dolny</h3>Sformatuj zaznaczony tekst mniejszą czcionką i nieco niżej od tekstu

en: &Color
pl: &Kolor

en: Change text color
pl: Zmień kolor tekstu

en: <h3>Color</h3>Change the color of the selected text
pl: <h3>Kolor</h3>Zmień kolor zaznaczonego tekstu

en: &Background color
pl: Kolor tła

en: Change background color of text
pl: Zmień kolor tła zaznaczonego tekstu

en: <h3>Background color</h3>Change the background color of the selected text
pl: <h3>Kolor tła</h3>Zmień kolor tła zaznaczonego tekstu

en: Align &left
pl: Do &lewej

en: <h3>Align left</h3>Align the paragraph to the left
pl: <h3>Wyrównaj do lewej</h3>Wyrównaj akapit do lewej

en: &Center
pl: Wyśrodkuj

en: <h3>Center</h3>Center the paragraph
pl: <h3>Wyśrodkuj</h3>Wyśrodkuj akapit

en: Align &right
pl: Do &prawej

en: <h3>Align right</h3>Align the paragraph to the right
pl: <h3>Wyrównaj do prawej</h3>Wyrównaj akapit do prawej

en: &Justify
pl: Wy&justuj

en: Justify
pl: Wyjustuj

en: <h3>Justify</h3>Align the paragraph to both the left and right margins
pl: <h3>Wyjustuj</h3>Wyrównaj akapit do lewego i prawego marginesu

en: &Sort style rules
pl: &Sortuj reguły stylu

en: Sort the style rules
pl: Sortowanie reguł stylu

en: &Insert image
pl: Wstaw &obraz

en: Insert an image into the text
pl: Wstaw obraz do tekstu

en: <h3>Insert image</h3>Insert an image into the text
pl: <h3>Wstaw obraz</h3>Wstaw obraz do tekstu

en: Insert &hyperlink
pl: Wstaw &hiperłącze

en: Insert hyperlink
pl: Wstaw hiperłącze

en: <h3>Insert hyperlink</h3>Insert a hyperlink into the text
pl: <h3>Wstaw hiperłącze</h3>Wstaw hiperłącze do tekstu

en: Smart &comment
pl: Inteligentny komentarz

en: Smart comment (toggle block comments)
pl: Inteligentny komentarz (przełącz komentarze blokowe)

en: <h3>Smart comment</h3>Comment or uncomment text<br><br>If the cursor is inside an existing block comment, uncomment it, otherwise comment out the selected text.
pl: <h3>Inteligentny komentarz</h3>Skomentuj lub usuń komentarz z tekstu<br><br>Jeśli kursor znajduje się wewnątrz istniejącego komentarza blokowego, odkomentuj go lub usuń komentarz z zaznaczonego tekstu.

en: Convert the paragraph to &lt;%s&gt;
pl: Zamień akapit na &lt;%s&gt;

en: &Lower case
pl: Małe &litery

en: &Swap case
pl: &Zamień wielkość liter

en: &Upper case
pl: &Wielkie litery

en: &Capitalize
pl: &Pierwsza wielka

en: &Title case
pl: Wielkość liter jak w &tytule

en: Change the case of the selected text: %s
pl: Zmień wielkość liter zaznaczonego tekstu: %s

en: Insert &tag
pl: Wstaw &znacznik

en: Insert tag
pl: Wstaw znacznik

en: <h3>Insert tag</h3>Insert a tag, if some text is selected the tag will be inserted around the selected text
pl: <h3>Wstaw znacznik</h3>Wstaw znacznik, jeśli fragment tekstu jest zaznaczony, znacznik będzie go okalać

en: Remove &tag
pl: Usuń &znacznik

en: Remove tag
pl: Usuń znacznik

en: <h3>Remove tag</h3>Remove the currently highlighted tag
pl: <h3>Usuń znacznik</h3>Usuwa aktualnie zaznaczony znacznik

en: &Split tag
pl: &Podziel tag

en: Split current tag
pl: Podziel bieżący tag

en: <h3>Split tag</h3>Split the current tag at the cursor position
pl: <h3>Podziel znacznik</h3>Podziel bieżący znacznik w miejscu kursora

en: Change paragraph to heading
pl: Zamień akapit na nagłówek

en: Editor tools
pl: Narzędzia edytora

en: Format text
pl: Formatuj tekst

en: No text
pl: Brak tekstu

en: There is no suitable text in the clipboard to paste.
pl: W schowku nie ma tekstu, który można wkleić.

en: Ignore this word
pl: Pomiń to słowo

en: Add this word to the dictionary: {0}
pl: Dodaj to słowo do słownika: {0}

en: Add this word to the dictionary
pl: Dodaj to słowo do słownika

en: Open %s
pl: Otwórz %s

en: Rename the class {}
pl: Zmień nazwę zajęć {}

en: Show help for: %s
pl: Pokaż pomoc dla %s

en: C&hange case
pl: &Zmień wielkość liter

en: Chapter-
pl: Rozdział-

en: Style-
pl: Styl-

en: Styles
pl: Style

en: Image-
pl: Obraz-

en: Font-
pl: Czcionka-

en: Misc-
pl: Różne-

[ctx: edit book file type]
en: Miscellaneous
pl: Różne

en: The file name must have an extension
pl: Nazwa pliku musi mieć rozszerzenie

en: The file name contains invalid characters
pl: Nazwa pliku zawiera niedozwolone znaki

en: This file name already exists in the book
pl: Plik o tej nazwie już istnieje w książce

en: Bulk rename items
pl: Masowa zmiana nazw

en: All selected files will be renamed to the form prefix-number
pl: Nazwy wszystkich zaznaczonych plików zostaną zmienione zgodnie ze schematem: przedrostek-numer

en: Starting &number:
pl: &Numer początkowy:

en: Rename files according to their book order
pl: Zmień nazwy plików zgodnie z ich kolejnością w książce

en: Rename the selected files according to the order they appear in the book, instead of the order they were selected in.
pl: Zmień nazwy zaznaczonych plików zgodnie z ich kolejnością w książce, zamiast kolejności, w jakiej zostały zaznaczone.

en: Merge the file {0} into the file {1}?
pl: Połączyć plik {0} z plikiem {1}?

en: Merge the {0} selected files into the file {1}?
pl: Połączyć {0} wybrane pliki z plikiem {1}?

en: Merge files
pl: Scal pliki

en: Full path:
pl: Pełna ścieżka:

en: This file is the cover %s for this book
pl: Ten plik jest okładką %s dla tej książki

en: image
pl: obraz

en: This file contains all the metadata and book structure information
pl: Ten plik zawiera wszystkie metadane i informacje o strukturze książki

en: This file contains the metadata table of contents
pl: Ten plik zawiera metadane spisu treści

en: This file is not listed in the book manifest
pl: Ten plik nie jest wymieniony w manifeście książki

en: This file is marked as non-linear in the spine
    Drag it to the top to make it linear
pl: Ten plik jest oznaczony jako nieliniowy w sekcji spine
    Przesuń go na górę, by to naprawić

en: This file is a text file that is not referenced in the spine
pl: To jest plik tekstowy, do którego nie ma odniesienia w sekcji spine

en: This file occurs more than once in the spine
pl: Plik występuje więcej niż raz w sekcji spine

en: Not a valid font
pl: Niepoprawna czcionka

en: Select all {} files
pl: Wybierz wszystkie {} pliki

en: De-select all {} files
pl: Odznacz wszystkie {} plików

en: Export %s
pl: Eksportuj %s

en: Replace %s with file...
pl: Zastąp %s plikiem...

en: Export all %d selected files
pl: Eksportuj wszystkie (%d) zaznaczone pliki

en: &Rename %s
pl: Zmień nazwę %s

en: Mark %s as cover image
pl: Oznacz %s jako obrazek okładki

en: Mark %s as cover page
pl: Oznacz %s jako stronę okładki

en: Mark %s as Table of Contents
pl: Oznacz %s jako spis treści

en: &Bulk rename the selected files
pl: Zmień &masowo nazwy zaznaczonych plików

en: Change the file extensions for the selected files
pl: Zmiana rozszerzenia wybranych plików

en: &Delete the selected file | &Delete the {} selected files
pl[0]: &Usuń zaznaczony plik
pl[1]: &Usuń {} zaznaczone pliki
pl[2]: &Usuń {} zaznaczonych plików
pl[3]: &Usuń {} zaznaczonych plików

en: &Copy the selected file to another editor instance | &Copy the {} selected files to another editor instance
pl[0]: S&kopiuj zaznaczony plik do innej instancji edytora
pl[1]: S&kopiuj {} zaznaczone pliki do innej instancji edytora
pl[2]: S&kopiuj {} zaznaczonych plików do innej instancji edytora
pl[3]: S&kopiuj {} zaznaczonych plików do innej instancji edytora

en: Paste file from other editor instance
pl: Wklej plik z innej instancji edytora

en: Paste {} files from other editor instance
pl: Wklej {} pliki z innej instancji edytora

en: Link &stylesheets...
pl: Połącz &arkusze stylów...

en: &Merge selected text files
pl: &Scal wybrane pliki tekstowe

en: &Merge selected style files
pl: &Scal wybrane arkusze stylów

en: Cannot merge
pl: Nie można scalić

en: No files selected. Select two or more HTML files or two or more CSS files in the Files browser before trying to merge
pl: Nie wybrano żadnych plików. Wybierz dwa lub więcej plików HTML lub dwa lub więcej plików CSS w przeglądarce plików przed próbą scalenia.

en: Cannot rename
pl: Nie można zmienić nazw

en: %s books do not support file renaming as they do not use file names internally. The filenames you see are automatically generated from the internal structures of the original file.
pl: Książka %s nie pozwala na zmianę nazw plików ponieważ wewnętrznie nazwy nie są używane. Widoczne nazwy plików są generowane automatycznie na podstawie wewnętrznej struktury oryginalnego pliku.

en: Not first item
pl: To nie jest pierwszy element

en: %s is not the first text item. You should only mark the first text item as cover. Do you want to make it the first item?
pl: %s nie jest pierwszym elementem tekstowym. Możesz zaznaczyć jako okładkę tylko pierwszy element tekstowy. Czy chcesz oznaczyć pierwszy element?

en: The file(s) %s cannot be renamed.
pl: Nie można zmienić nazw(y) pliku(ów) %s.

en: New file extension:
pl: Nowe rozszerzenie pliku:

en: Rename files
pl: Zmień nazwy plików

en: The file(s) %s cannot be deleted.
pl: Pliku(ów) %s nie można usunąć.

en: No item with the name %s was found
pl: Nie znaleziono elementu o podanej nazwie %s

en: Choose location
pl: Wybierz lokalizację

en: Files
pl: Pliki

en: No stylesheets
pl: Brak arkuszy stylów

en: This book currently has no stylesheets. You must first create a stylesheet before linking it.
pl: W tej książce nie ma arkuszy stylów. Musisz stworzyć jakiś, żeby można było go dołączyć.

en: Choose stylesheets
pl: Wybierz arkusze stylów

en: Choose the stylesheets to link. Drag and drop to re-arrange
pl: Wybierz arkusze stylów do dołączenia. Przeciągnij je, żeby zmienić kolejność

en: Remove existing links to stylesheets
pl: Usuń istniejące odnośniki do arkuszy stylów

en: Choose a name for the new (blank) file. To place the file in a specific folder in the book, include the folder name, for example: <i>text/chapter1.html
pl: Podaj nazwę nowego (pustego) pliku. Aby umieścić plik w określonym folderze w książce, podaj również nazwę folderu, np. <i>tekst/rozdział

en: Automatically add style-sheet links into new HTML files
pl: Automatycznie dodaj odnośniki do arkuszy stylów do nowych plików HTML

en: Import resource file (image/font/etc.)
pl: Importuj zasoby (grafika, czcionki itp.)

en: Import a file from your computer as a new file into the book.
pl: Importuj plik do książki.

en: Choose a name for the imported file
pl: Wybierz nazwę importowanego pliku

en: You must specify a name for the new file, with an extension, for example, chapter1.html
pl: Musisz podać nazwę nowego pliku z rozszerzeniem, na przykład rozdzial1.html

en: Choose master file
pl: Wybierz główny plik

en: Choose the master file. All selected files will be merged into the master file:
pl: Wybierz plik główny, do którego scalone zostaną wszystkie zaznaczone pliki:

en: Debug output from %s
pl: Wynik debugowania %s

en: No such function
pl: Nie ma takiej funkcji

en: There is no function named %s
pl: Nie ma funkcji o nazwie %s

en: Cannot remove builtin function
pl: Nie można usunąć funkcji wbudowanej

en: The function %s is a builtin function, it cannot be removed.
pl: Funkcja %s jest funkcją wbudowaną, nie można jej usunąć.

en: Choose a function to run on matched text (by name)
pl: Wybierz funkcję, przez którą zostanie przetworzony znaleziony tekst (po nazwie)

en: Save current search
pl: Zapisz bieżące wyszukiwanie

en: Show saved searches
pl: Pokaż zapisane wyszukiwania

en: Create/edit a function
pl: Utwórz/edytuj funkcję

en: F&unction name:
pl: Nazwa f&unkcji:

en: For help with creating functions, see the <a href="%s">User Manual</a>
pl: Informacje na temat tworzenia funkcji znajdziesz w <a href="%s">Podręczniku użytkownika</a>

en: Must specify name
pl: Musisz podać nazwę

en: You must specify a name for this function.
pl: Musisz podać nazwę funkcji.

en: Invalid Python code
pl: Nieprawidłowy kod pythona

en: The code you created is not valid Python code, with error: %s
pl: Wpisany kod jest nieprawidłowy, wynikiem jest błąd: %s

en: No replace function
pl: Brak funkcji zamiany

en: You must create a Python function named replace in your code
pl: W kodzie musi znaleźć się funkcja zamiany

en: All unsaved changes will be lost. Are you sure?
pl: Wszystkie niezapisane zmiany zostaną utracone. Czy na pewno?

en: Inherited from %s
pl: Odziedziczone z %s

en: Matched CSS rules for %s
pl: Reguły CSS dopasowane do %s

en: Computed final style
pl: Wynikowy styl

en: Copy everything
pl: Kopiuj wszystko

en: No style information found
pl: Nie znaleziono stylów

en: Move the cursor inside a HTML tag to see what styles apply to that tag.
pl: Przesuń kursor wewnątrz znacznika HTML, aby zobaczyć, jakie style mają zastosowanie do tego znacznika.

en: The text to select in the book when it is opened for editing
pl: Tekst do zaznaczenia w książce, gdy jest ona otwarta do edycji

en: Change this to the relative path to: %s
pl: Zmień to na ścieżkę względną na: %s

en: Font file added
pl: Plik fontu dodano

en: The font file <b>{}</b> has been added. The text for the CSS @font-face rule for this file has been copied to the clipboard. You should paste it into whichever CSS file you want to add this font to.
pl: Plik czcionki <b>{}</b> został dodany. Tekst reguły CSS @font-face dla tego pliku został skopiowany do schowka. Powinieneś wkleić go do dowolnego pliku CSS, do którego chcesz dodać tę czcionkę.

en: Font files added
pl: Pliki fontu dodano

en: The specified font files have been added. The text for the CSS @font-face rules for these files has been copied to the clipboard. You should paste it into whichever CSS file you want to add these fonts to.
pl: Dodane zostały określone pliki czcionek. Tekst reguł CSS @font-face dla tych plików został skopiowany do schowka. Powinieneś wkleić go do dowolnego pliku CSS, do którego chcesz dodać te czcionki.

en: Font faces for %s
pl: Czcionki dla %s

en: Embedded
pl: Osadzone

en: Font family
pl: Krój czcionki

en: Change font
pl: Zmień czcionkę

en: Change the font %s to: | Change the fonts %s to:
pl[0]: Zmień czcionkę %s na:
pl[1]: Zmień czcionki %s na:
pl[2]: Zmień czcionki %s na:
pl[3]: Zmień czcionki %s na:

en: &New font:
pl: &Nowa czcionka:

en: The font <i>%s</i> <b>exists</b> on your computer
pl: Czcionka <i>%s</i> <b>jest</b> już zainstalowana

en: The font <i>%s</i> <b>does not exist</b> on your computer
pl: Czcionka <i>%s</i> <b>nie</b> jest zainstalowana

en: Manage fonts
pl: Zarządzaj czcionkami

en: &Install fonts
pl: Za&instaluj czcionki

en: Install fonts from font files to make them available for embedding
pl: Zainstaluj czcionki z plików czcionek, aby udostępnić je do osadzenia.

en: &Change selected fonts
pl: &Zmień wybrane czcionki

en: &Remove selected fonts
pl: &Usuń wybrane czcionki

en: &Embed all fonts
pl: &Osadź wszystkie czcionki

en: &Subset all fonts
pl: &Zredukuj wszystkie czcionki

en: Rescan the book for fonts in case you have made changes
pl: Sprawdź czcionki w książce po dokonaniu zmian

en:  All the fonts declared in this book are shown to the left, along with whether they are embedded or not.
                You can remove or replace any selected font and also embed any declared fonts that are not already embedded.
pl:  Wszystkie czcionki użyte w książce są pokazane po lewej stronie, niezależnie od tego, czy zostały osadzone czy nie.
               Można usunąć albo zamienić dowolną czcionkę oraz osadzić te, które jeszcze nie zostały osadzone.

en:  Double click any font family to see if the font is available for embedding on your computer.
pl:  Kliknij dwukrotnie czcionkę by zobaczyć czy jest dostępna na twoim komputerze.

en: The font <b>%s</b> was not found on your computer. If you have the font files, you can install it using the "Install fonts" button in the lower left corner.
pl: Czcionka <b>%s</b> nie została odnaleziona na twoim komputerze. Jeśli masz pliki tej czcionki, możesz ją zainstalować, korzystając z przycisku „Zainstaluj czcionki” w lewym dolnym rogu okna.

en: No fonts selected
pl: Nie wybrano czcionek

en: No fonts selected, you must first select some fonts in the left panel
pl: Nie wybrano żadnych czcionek, najpierw należy zaznaczyć jakieś w lewym panelu

en: Remove unused CSS
pl: Usuń nieużywane CSS

en: This will remove all CSS rules that do not match any actual content. There are a couple of additional cleanups you can enable, below:
pl: Spowoduje to usunięcie wszystkich reguł CSS, które nie pasują do żadnej rzeczywistej treści. Poniżej znajduje się kilka dodatkowych porządków, które możesz włączyć:

en: Remove unused &class attributes
pl: Usuń nieużywane klasy CSS

en: Remove all class attributes from the HTML that do not match any existing CSS rules
pl: Usuń z plików HTML wszystkie atrybuty klas, które nie pasują do żadnej z istniejących reguł CSS

en: Merge CSS rules with identical &selectors
pl: Scal reguły CSS z identycznymi &selektorami

en: Merge CSS rules in the same stylesheet that have identical selectors. Note that in rare cases merging can result in a change to the effective styling of the book, so use with care.
pl: Scal reguły CSS w tym samym arkuszu stylów, które mają identyczne selektory. Pamiętaj, że w rzadkich przypadkach scalanie może spowodować zmianę efektywnej stylizacji książki, więc używaj jej ostrożnie.

en: Merge CSS rules with identical &properties
pl: Scal reguły CSS z identycznymi &właściwościami

en: Merge CSS rules in the same stylesheet that have identical properties. Note that in rare cases merging can result in a change to the effective styling of the book, so use with care.
pl: Scal reguły CSS w tym samym arkuszu stylów, które mają identyczne właściwości. Pamiętaj, że w rzadkich przypadkach scalanie może spowodować zmianę efektywnej stylizacji książki, więc używaj jej ostrożnie.

en: Remove &unreferenced style sheets
pl: Usuń arkusze stylów bez odwołań

en: Remove stylesheets that are not referenced by any content.
pl: Usuń arkusze stylów, do których nie odwołuje się żadna treść.

en: Remove NCX ToC file
pl: Usuń plik NCX ToC

en: Remove the legacy Table of Contents in NCX form?
pl: Usunąć starszy spis treści w formacie NCX?

en: This form of Table of Contents is superseded by the new HTML based Table of Contents. Leaving it behind is useful only if you expect this book to be read on very old devices that lack proper support for EPUB 3
pl: Ta forma spisu treści została zastąpiona przez nowy spis treści oparty na języku HTML. Pozostawienie go za sobą jest przydatne tylko wtedy, gdy spodziewasz się, że ta książka będzie czytana na bardzo starych urządzeniach, które nie obsługują formatu EPUB 3

en: Ask this question again in the future
pl: Zadaj to pytanie ponownie w przyszłości

en: Keep NCX
pl: Zachowaj NCX

en: Remove NCX
pl: Usuń NCX

en: Action report
pl: Raport działania

en: Enable &lossy compression of {} images
pl: Włącz &stratną kompresję obrazów {}

en: This allows you to change the quality factor used for {} images.
    By lowering the quality you can greatly reduce file size, at the expense of the image looking blurred.
pl: Pozwala to na zmianę współczynnika jakości używanego dla obrazów {}.
    Obniżając jakość można znacznie zmniejszyć rozmiar pliku, kosztem tego, że obraz będzie wyglądał na rozmyty.

en: The image quality, 1 is high compression with low image quality, 100 is low compression with high image quality
pl: Jakość obrazu, 1 oznacza wysoką kompresję przy niskiej jakości obrazu, 100 oznacza niską kompresję przy wysokiej jakości obrazu.

en: Image &quality:
pl: Jakość &obrazu:

en: Compress images
pl: Kompresuj obrazy

en: You can compress the images in this book losslessly, reducing the file size of the book, without affecting image quality. Typically image size is reduced by 5 - 15%.
pl: Możesz bezstratnie skompresować obrazy w tej książce, aby zmniejszyć rozmiar pliku książki bez wpływu na jakość obrazu. Zwykle rozmiar obrazu jest zmniejszany o 5-15%.

en: Compressing images...
pl: Trwa kompresja obrazów…

en: Compressing images, please wait...
pl: Kompresowanie obrazów, proszę czekać...

en: Editor font &family:
pl: &Krój czcionki edytora:

en: Editor font &size:
pl: &Rozmiar czcionki edytora:

en: Editor cursor &width:
pl: &Szerokość kursora edytora:

en: Create/edit &custom color schemes
pl: Utwórz, edytuj &własne schematy kolorów

en: &Color scheme:
pl: Schemat &kolorów:

en: W&idth of tabs:
pl: Szerokość &tabulatorów:

en: Change &templates
pl: Zmień &szablony

en: Templates for new files:
pl: Szablony dla nowych plików:

en: &Wrap long lines in the editor
pl: Zawijaj długie &wiersze w edytorze

en: &Replace HTML entities as they are typed
pl: Zamień symbole HTML (entities) na ich odpowiedniki

en: With this option, every time you type in a complete html entity, such as &amp;hellip; it is automatically replaced by its corresponding character. The replacement happens only when the trailing semi-colon is typed.
pl: Dzięki tej opcji za każdym razem kiedy wpisujesz symbol np. &amp; jest on automatycznie zamieniany na odpowiadający mu znak. Zamiana następuje tylko wtedy, kiedy wpisano końcowy średnik.

en: Auto close t&ags when typing </
pl: Zamykaj &automatycznie znacznik po wpisaniu </

en: With this option, every time you type </ the current HTML closing tag is auto-completed
pl: Ta opcja spowoduje, że za każdym razem, kiedy wpiszesz </ bieżący znacznik zostanie automatycznie zamknięty

en: Show the &name of the current character before the cursor along with the line and column number
pl: Pokaż &nazwę znaku przed kursorem razem z numerem wiersza i kolumny

en: Beautify individual &files automatically when they are opened
pl: &Poprawiaj automatycznie poszczególne pliki przy ich otwieraniu

en: This will cause the beautify current file action to be performed automatically every time you open a HTML/CSS/etc. file for editing.
pl: Spowoduje to automatyczne, że poprawienie wyglądu zostanie automatycznie za każdym razem, kiedy będzie otwierany do edycji plik HTML/CSS itp.

en: Show &misspelled words underlined in the code view
pl: Podkreśl &błędnie napisane wyrazy w widoku kodu

en: This will cause spelling errors to be highlighted in the code view for easy correction as you type.
pl: Dzięki temu błędy w kodzie zostaną podkreślone i będą mogły być łatwiej poprawione.

en: Allow drag and drop &editing of text
pl: Zezwól na &edycję tekstu przez jego przeciąganie i upuszczanie

en: Allow using drag and drop to move text around in the editor. It can be useful to turn this off if you have a misbehaving touchpad.
pl: Zezwól na przeciąganie i upuszczanie tekstu w oknie edytora. Jeśli touchpad w laptopie nie działa tak jak należy, wyłączenie tej opcji może okazać się pomocne.

en: Manage &spelling dictionaries
pl: Zarządzaj &słownikami

en: Manage sni&ppets
pl: Zarządzaj w&stawkami

en: Automatic (%s)
pl: Automatycznie (%s)

en: Update &metadata embedded in the book when opening
pl: Aktualizuj &metadane zawarte w książce podczas otwierania

en: When the file is opened, update the metadata embedded in the book file to the current metadata in the calibre library.
pl: W czasie otwierania książki aktualizuj metadane zawarte w książce do zapisanych w bibliotece.

en: Ask which &format to edit if more than one format is available for the book
pl: Pytaj, który &format edytować jeśli dostępny jest więcej niż jeden

en: When auto-selecting the format to edit for a book with multiple formats, this is the preference order.
pl: Preferowana kolejność przy automatycznym wyborze formatu do edycji jeśli dostępnych jest kilka.

en: Preferred format order (drag and drop to change)
pl: Preferowana kolejność formatów (przeciągnij myszą, by ją zmienić)

en: Allow dockable &windows to be nested inside the dock areas
pl: &Zezwól na zagnieżdżanie dokowalnych okien

en: By default, you can have only a single row or column of windows in the dock areas (the areas around the central editors). This option allows for more flexible window layout, but is a little more complex to use.
pl: Domyślnie okna mogą być uporządkowane w pojedynczej kolumnie lub rzędzie w oknach dokowania (dookoła głównego edytora). Ta opcja pozwala na bardziej elastyczny układ, który jest jednak trudniejszy w użyciu.

en: Choose which windows will occupy the corners of the dockable areas
pl: Wybierz przyporządkowanie okna do rogów obszaru dokowania

en: The &top-left corner
pl: Lewy &górny róg

en: The top-&right corner
pl: &Prawy górny róg

en: The &bottom-left corner
pl: &Lewy dolny róg

en: The bottom-ri&ght corner
pl: Prawy &dolny róg

en: Restore &state of previously edited book when opening it again
pl: Odtwórz &stan uprzednio edytowanej książki, przy ponownym jej otwieraniu

en: When opening a previously edited book again, restore its state. That means all open files are automatically re-opened and the cursor is positioned at its previous location.
pl: Przy otwieraniu poprzednio edytowanej książki jej stan jest odtwarzany. Oznacza to, że wszystkie otwarte pliki są automatycznie otwierane ponownie, a kursor ustawiany w poprzedniej pozycji.

en: Show full &file paths in the File browser
pl: Po&każ pełne ścieżki do plików w przeglądarce plików

en: Showing the full file paths is useful when editing books that contain multiple files with the same file name.
pl: Wyświetlanie pełnych ścieżek plików jest przydatne podczas edycji książek zawierających wiele plików o tej samej nazwie.

en: Monospaced text
pl: Tekst o stałej szerokości

en: Sans-serif text
pl: Tekst Sans-serif

en: Serif text
pl: Tekst Serif

en: Font family for &%s:
pl: Krój czcionki %s:

en: Style for standard &text:
pl: Dla normalnego &tekstu użyj czcionki:

en: &Default font size:
pl: &Domyślny rozmiar czcionki:

en: &Monospace font size:
pl: &Rozmiar czcionki o stałej szerokości:

en: Mi&nimum font size:
pl: Mi&nimalny rozmiar czcionki:

en: lines
pl: inie

en: Number of lines that are shown above the current line when syncing the text shown in the preview panel to the cursor position in the code view
pl: Liczba wierszy wyświetlanych nad bieżącą linią podczas synchronizowania tekstu wyświetlanego w panelu podglądu z pozycją kursora w widoku kodu

en: Visible lines above s&ync point:
pl: Widoczne linie nad punktem synchronizacji:

en: Background color:
pl: Kolor tła:

en: Foreground color:
pl: Kolor tła:

en: Link color:
pl: Kolor odsyłacza:

en: Use the colors from the book styles, defaulting to black-on-white. Note that in dark mode, you must set all three colors to "No change" otherwise the book is rendered with dark colors.
pl: Użyj kolorów ze stylów książki, domyślnie czarno-biały. Pamiętaj, że w trybie ciemnym musisz ustawić wszystkie trzy kolory na „Bez zmian”, w przeciwnym razie książka będzie wyświetlana w ciemnych kolorach.

en: Theme based
pl: Na podstawie motywu

en: When using a dark theme force dark colors, otherwise same as "No change"
pl: Gdy używasz ciemnego motywu, wymuś ciemne kolory, poza tym to samo, co „Bez zmian”

en: Choose a custom color
pl: Wybierz własny kolor

en: Custom
pl: Własne

en: Choose which toolbar you want to customize
pl: Wybierz pasek, który chcesz dostosować

en: Tools for %s editors
pl: Narzędzia dla edytorów %s

en: Book wide actions
pl: Czynności dla całej książki

en: Book wide tools
pl: Narzędzia dla całej książki

en: Book wide tools from third party plugins
pl: Narzędzia dostępne w całej książce dla zewnętrznych wtyczek

en: Common tools for all editors
pl: Typowe narzędzia dla wszystkich edytorach

en: Text formatting actions
pl: Formatowanie tekstu

en: &Toolbar to customize:
pl: &Dostosuj pasek:

en: Add selected actions to the toolbar
pl: Dodaj wybrane polecenia do paska narzędzi

en: Remove selected actions from the toolbar
pl: Usuń wybrane polecenia z paska narzędzi

en: Adjust the size of icons on all toolbars
pl: Dostosuj rozmiar ikon we wszystkich paskach narzędzi

en: Toolbar &icon size:
pl: Rozmiar &ikon paska narzędzi:

en: Customize templates
pl: Dostosuj szablony

en: Choose the &type of template to edit:
pl: Wybierz &typ szablonu do edycji:

en: The variables {0} and {1} will be replaced with the title and author of the book. {2} is where the cursor will be positioned. If you want to include braces in your template, for example for CSS rules, you have to escape them, like this: {3}
pl: Zmienne {0} i {1} zostaną zamienione na tytuł i autora książki. {2} to miejsce, w którym zostanie umieszczony kursor. Jeśli w szablonie mają się znaleźć nawiasy, na przykład klasy CSS, musisz do nich dodać znak specjalny, o, tak: {3}

en: Preferences for Edit book
pl: Ustawienia edytora książek

en: Restore all &defaults
pl: Przywróć wszystkie ustawienia &domyślne

en: Restore defaults for all preferences
pl: Przywróć domyślne wartości wszystkich ustawień

en: Restore &current defaults
pl: Przywróć &ustawienia domyślne

en: Restore defaults for currently displayed preferences
pl: Przywróć domyślne wartości aktualnie wyświetlanych ustawień

en: Restore c&onfirmations
pl: Przywróć p&otwierdzenia

en: Restore all disabled confirmation prompts
pl: Przywróć wszystkie wyłączone potwierdzenia

en: Main window
pl: Główne okno

en: Editor settings
pl: Ustawienia edytora

en: Preview settings
pl: Ustawienia podglądu

en: Integration with calibre
pl: Integracja z calibre

en: There are no disabled confirmation prompts
pl: Brak wyłączonych potwierdzeń

en: One disabled confirmation prompt was restored | {} disabled confirmation prompts were restored
pl[0]: Przywrócono jedno wyłączone potwierdzenie
pl[1]: Przywrócono {} wyłączone potwierdzenia
pl[2]: Przywrócono {} wyłączonych potwierdzeń
pl[3]: Przywrócono {} wyłączonych potwierdzeń

en: Disabled confirmations restored
pl: Wyłączone potwierdzenia zostały przywrócone

en: Render process crashed
pl: Proces renderowania uległ awarii

en: The Qt WebEngine Render process has crashed so Preview/Live CSS will not work. You should try restarting the editor.
pl: Proces renderowania Qt WebEngine uległ awarii, więc podgląd/Live CSS nie będzie działać. Powinieneś spróbować ponownie uruchomić edytor.

en: 
                <h3>Live preview</h3>
    
                <p>Here you will see a live preview of the HTML file you are currently editing.
                The preview will update automatically as you make changes.
    
                <p style="font-size:x-small; color: gray">Note that this is a quick preview
                only, it is not intended to simulate an actual e-book reader. Some
                aspects of your e-book will not work, such as page breaks and page margins.
pl: 
    <h3>Podgląd na żywo</h3>
    
    <p>W tym miejscu na bieżąco będzie wyświetlany podgląd pliku HTML, który jest edytowany.
    Podgląd jest aktualizowany automatycznie, w miarę wprowadzania zmian.
    
    <p style="font-size:x-small; color: gray">Należy pamiętać, że jest to tylko podgląd,
    jego zadaniem nie jest symulacja rzeczywistego czytnika.
    Niektóre właściwości czytnika nie zostaną uwzględnione
    np. podział na strony czy marginesy.

en: Inspect element
pl: Zbadaj element

en: Edit %s
pl: Edytuj %s

en: Loading preview, please wait...
pl: Ładowanie podglądu, proszę czekać...

en: Search in preview
pl: Szukaj w podglądzie

en: Invalid location
pl: Nieprawidłowa lokalizacja

en: Cannot split on the body tag
pl: Nie można podzielić wewnątrz znacznika

en: Failed to launch worker
pl: Nie udało się uruchomić procesu

en: Failed to launch the worker process used for rendering the preview
pl: Nie udało się uruchomić procesu odpowiedzialnego za renderowanie podglądu

en: Cannot disable
pl: Nie można wyłączyć

en: Auto reloading of the preview panel cannot be disabled while the Live CSS panel is open.
pl: Automatyczne odświeżanie podglądu nie może być wyłączone, gdy jest otwarty panel Live CSS.

en: Auto reload preview when text changes in editor
pl: Automatycznie odśwież podgląd kiedy zmieni się tekst

en: Disable auto reload of preview
pl: Zablokuj automatyczne odświeżanie podglądu

en: Disable syncing of preview position to editor position
pl: Wyłącz synchronizację pozycji między edytorem i podglądem

en: Enable syncing of preview position to editor position
pl: Włącz synchronizację pozycji między edytorem i podglądem

en: Abort file split
pl: Przerwij podział

en: Split this file at a specified location.<p>After clicking this button, click inside the preview panel above at the location you want the file to be split.
pl: Podziel ten plik w określonej lokalizacji.<p>Po kliknięciu tego przycisku kliknij wewnątrz panelu podglądu powyżej w miejscu, w którym chcesz podzielić plik.

en: Delete selected files
pl: Usuń zaznaczone pliki

en: Size (KB)
pl: Rozmiar (KB)

en: Word count
pl: Liczba słów

en: Style
pl: Styl

en: Total uncompressed size of all files: {0} :: Images: {1} :: Fonts: {2}
pl: Łączny rozmiar wszystkich plików: {0} :: Obrazów: {1} :: Czcionek: {2}

en: Resolution
pl: Rozdzielczość

en: Times used
pl: Użyto razy

en: Edit the image: %s
pl: Edytuj grafikę: %s

en: Anchor
pl: Zakładka

en: Source text
pl: Tekst zakładki

en: Target
pl: Cel

en: Target text
pl: Tekst odsyłacza

en: The link destination does not exist
pl: Miejsce docelowe odnośnika nie istnieje

en: The link destination exists
pl: Miejsce docelowe odnośnika istnieje

en: The link destination could not be verified
pl: Miejsce docelowe odsyłacza nie mogło być zweryfikowane

en: Click entries above to see their destination here
pl: Kliknij pozycję, żeby zobaczyć, dokąd prowadzi

en: No destination found for this link
pl: Nie znaleziono miejsca docelowego tego odsyłacza

en: Language
pl: Język

en: Word
pl: Słowo

en: Words: {2} :: Unique Words: :: {0} :: Languages: {1}
pl: Słowa: {2} :: Unikatowe słowa: {0} :: Języki: {1}

en: Character
pl: Znak

en: All the characters in the book
pl: Wszystkie znaki w książce

en: {0} [{1} elements]
pl: {0} [{1} elementów]

en: Sort by:
pl: Sortuj wg:

en: &Counts
pl: &Liczniki

en: &Name
pl: &Nazwa

en: {0} rules, {1} unused
pl: {0} reguł, nie użyto {1}

en: Number of matches
pl: Liczba dopasowań

en: Style Rule
pl: Reguła stylu

en: {0} classes, {1} unused
pl: {0} klas, {1} nie używanych

en: Class
pl: Klasa

en: Words
pl: Słowa

en: Style rules
pl: Reguły stylu

en: Style classes
pl: Klasy stylu

en: Characters
pl: Znaki

en: Links
pl: Odsyłacze

en: Export of %s data is not supported
pl: Eksport danych %s nie jest obsługiwany

en: Choose a filename for the data
pl: Podaj nazwę pliku z danymi

en: CSV files
pl: Pliki CSV

en: Reports
pl: Raporty

en: Export the currently shown report as a CSV file
pl: Eksportuj aktualnie wyświetlany raport w formacie CSV

en: Are you sure you want to delete the selected files?
pl: Na pewno chcesz usunąć zaznaczone pliki?

en: Failed to gather data
pl: Nie udało się zebrać danych

en: Failed to gather data for the report. Click "Show details" for more information.
pl: Nieudane zbieranie danych do raportu; naciśnij „Pokaż szczegóły”, by uzyskać więcej informacji.

en: Saving...
pl: Zapisywanie...

en: Enable completion based on search history
pl: Włącz uzupełnianie na podstawie historii wyszukiwania

en: Disable completion based on search history
pl: Wyłącz uzupełnianie na podstawie historii wyszukiwania

en: All style files
pl: Wszystkie pliki stylów

en: All text files
pl: Wszystkie pliki tekstowe

en: Current file
pl: Bieżący plik

en: Marked text
pl: Oznaczony tekst

en: Open files
pl: Otwarte pliki

en: Selected files
pl: Zaznaczone pliki

en: Down
pl: W dół

en: Up
pl: Do góry

en: 
                Direction to search:
                <dl>
                <dt><b>Down</b></dt>
                <dd>Search for the next match from your current position</dd>
                <dt><b>Up</b></dt>
                <dd>Search for the previous match from your current position</dd>
                </dl>
pl: 
                Kierunek wyszukiwania:
                <dl>
                <dt><b>W dół</b></dt>
                <dd>Szukaj następnego wystąpienia od miejsca, w którym jest kursor.</dd>
                <dt><b>Do góry</b></dt>
                <dd>Szukaj poprzedniego wystąpienia od miejsca, w którym jest kursor.</dd>
                </dl>

en: Fuzzy
pl: Rozmycie

en: Regex
pl: Wyrażenia regularne

en: Regex-function
pl: Funkcja wyrażenia regularnego

en: &Find:
pl: &Znajdź:

en: &Replace:
pl: &Zastąp:

en: Clear replace &history
pl: Wyczyść &historię zastąpień

en: Create/&edit
pl: Utwórz/edytuj

en: Create a new function, or edit an existing function
pl: Utwórz nową albo edytuj istniejącą funkcję

en: Remo&ve
pl: &Usuń

en: Remove this function
pl: Usuń tę funkcję

en: Fin&d
pl: Znaj&dź

en: Replace a&nd Find
pl: Zastąp i z&najdź

en: Re&place
pl: Zastą&p

en: Replace &all
pl: Z&astąp wszystko

en: Replace all occurrences, ignoring wrap and current position.
pl: Zastępuje wszystkie wystąpienia, ignorując zawijanie i bieżącą pozycję.

en: &Mode:
pl: &Tryb:

en: &Case sensitive
pl: Uwzględniaj wielkość liter

en: &Wrap
pl: &Zawiń

en: When searching reaches the end, wrap around to the beginning and continue the search
pl: Jeśli wyszukiwanie osiągnie koniec, przejdź do początku i kontynuuj wyszukiwanie

en: Make the '.' special character match any character at all, including a newline
pl: Traktuj kropkę (".") jak znak specjalny zastępujący wszystkie znaki, w tym znak końca wiersza

en: Close search panel
pl: Zamknij panel szukania

en: Abort editing of search
pl: Przerwij edycję wyszukiwania

en: The name with which to save this search
pl: Nazwa, pod którą zostanie zapisane wyszukiwanie

en: Case sensitive
pl: Uwzględnij wielkość liter

en: Dot matches all
pl: Kropka dopasowuje wszystkie znaki

en: Finish editing of search
pl: Zakończ edycję wyszukiwania

en: Add search
pl: Dodaj wyszukiwanie

en: Edit search
pl: Edytuj wyszukiwanie

en: You must specify a search name
pl: Musisz podać nazwę wyszukiwania

en: Name exists
pl: Nazwa już istnieje

en: Another search with the name %s already exists
pl: Już istnieje inne wyszukiwanie z nazwą „%s”

en: Must specify find
pl: Musisz podać poszukiwane wyrażenie

en: You must specify a find expression
pl: Musisz podać poszukiwane wyrażenie

en: Must specify function
pl: Musisz wybrać funkcję

en: You must specify a function name in Function-Regex mode
pl: W trybie funkcji wyrażenia regularnego musisz podać nazwę funkcji

en: Filter displayed searches
pl: Filtruj wyświetlone wyszukiwania

en: The entries are tried in order until the first one matches.
pl: Wzorce są sprawdzane, w kolejności na liście, do pierwszego dopasowania.

en: &Find
pl: &Szukaj

en: Run the search using the selected entries.
pl: Uruchom wyszukiwanie przy użyciu wybranych wpisów.

en: Run replace using the selected entries.
pl: Uruchom zamianę, używając wybranych wpisów.

en: Run replace and then find using the selected entries.
pl: Zastąp, a potem znajdź następne dopasowanie używając zaznaczonych wzorców.

en: Run Replace all for all selected entries in the order selected
pl: Uruchom Zamień wszystko dla wszystkich wybranych wpisów w wybranej kolejności

en: &Count all
pl: Po&licz wszystkie

en: Run Count all for all selected entries
pl: Uruchom liczenie wszystkich dla wszystkich wybranych pozycji

en: Move selected entries up
pl: Przesuń zaznaczone wzorce wyżej

en: Move selected entries down
pl: Przesuń zaznaczone wzorce niżej

en: Edit the currently selected search
pl: Edytuj zaznaczone wyszukiwanie

en: Re&move search
pl: U&suń wyszukiwanie

en: Remove the currently selected searches
pl: Usuń zaznaczone wyszukiwania

en: Add a new saved search
pl: Dodaj nowe zapisane wyszukiwanie

en: Import saved searches
pl: Importuj zapisane wyszukiwania

en: Export saved searches
pl: Eksportuj zapisane wyszukiwania

en: Export all
pl: Eksportuj wszystkie

en: Copy to search panel
pl: Skopiuj do panelu wyszukiwania

en: No saved search is selected
pl: Nie wybrano zapisanego wyszukiwania

en: Cannot edit search - no search selected.
pl: Nie można edytować wyszukiwania - żadne nie jest wybrane.

en: Are you sure you want to permanently delete the selected saved searches?
pl: Czy na pewno chcesz bezpowrotnie usunąć zaznaczone zapisane wyszukiwania?

en: (Case sensitive: {0} Dot all: {1})
pl: (wielkość liter ma znaczenie: {0} Kropka wszystko: {1})

en: (Case sensitive: {0} [Normal search])
pl: (Wielkość liter: {0} [Normalne wyszukiwanie])

en: {2} {3}
    Find: {0}
    Replace: {1}
pl: {2} {3}
    Znajdź: {0}
    Zastąp: {1}

en: Invalid data
pl: Niepoprawne dane

en: The file %s does not contain valid saved searches
pl: Plik %s nie zawiera poprawnie zapisanych wyszukiwań

en: No searches
pl: Brak wyszukiwań

en: No searches available to be saved
pl: Brak dostępnych wyszukiwań do zapisania

en: No searches selected
pl: Nie zaznaczono wyszukiwań

en: No file is being edited.
pl: Żaden plik nie jest edytowany.

en: No files are selected in the File browser
pl: Żaden plik nie został zaznaczony w przeglądarce plików

en: No text is marked. First select some text, and then use The "Mark selected text" action in the Search menu to mark it.
pl: Nie oznaczono żadnego tekstu. Zaznacz jakiś tekst, a potem użyj "Oznacz wyróżniony tekst" w menu wyszukiwania, aby go oznaczyć.

en: No search query specified
pl: Nie podano zapytania

en: the selected searches
pl: zaznaczone wyszukiwania

en: Invalid regex
pl: Nieprawidłowe wyrażenie

en: The regular expression you entered is invalid: <pre>{0}</pre>With error: {1}
pl: Wyrażenie regularne <pre>{0}</pre>, które wprowadziłeś jest nieprawidłowe (powód: {1})

en: No replace function with the name: %s exists
pl: Nie ma funkcji zamiany o nazwie %s

en: No matches were found for %s
pl: Nie znaleziono dopasowań do %s

en: You have turned off search wrapping, so all text might not have been searched. Try the search again, with wrapping enabled. Wrapping is enabled via the "Wrap" checkbox at the bottom of the search panel.
pl: Zawijanie wyszukiwania jest wyłączone więc cały tekst być może nie został przeszukany. Spróbuj wyszukać ponownie, z włączonym zawijaniem. Możesz włączyć zawijanie za pomocą pola "Zawijaj".

en: Cannot replace
pl: Nie można zastąpić

en: You must first click "Find", before trying to replace
pl: Zanim spróbujesz zastępowania najpierw musisz kliknąć „Szukaj”

en: Currently selected text does not match the search query.
pl: Obecnie zaznaczony tekst nie pasuje do zapytania wyszukiwania.

en: Performed the replacement at {num} occurrences of {query}
pl: Wykonanych zastąpień w wystąpieniach {query}: {num}

en: Found {num} occurrences of {query}
pl: Znalezionych wystąpień {query}: {num}

en: {0}: {1} occurrences
pl: {0}: {1} wystąpień

en: Searching done
pl: Wyszukania ukończone

en: Before: Replace all
pl: Przed: Zastąp wszystko

en: Add a dictionary
pl: Dodaj słownik

en: &Download
pl: &Pobierz

en: &Import from OXT file
pl: &Importuj z pliku OXT

en: {0} supports the use of LibreOffice dictionaries for spell checking. Choose the language you
            want below and click OK to download the dictionary from the <a href="{1}">LibreOffice dictionaries repository</a>.
pl: {0} obsługuje używanie słowników LibreOffice do sprawdzania pisowni. 
    Wybierz język poniżej i kliknij OK, aby pobrać słownik z <a href="{1}">repozytorium słowników LibreOffice</a>

en: &Language to download:
pl: &Język do pobrania:

en: {0} supports the use of LibreOffice dictionaries for spell checking. You can
                download more dictionaries from <a href="{1}">the LibreOffice extensions repository</a>.
                The dictionary will download as an .oxt file. Simply specify the path to the
                downloaded .oxt file here to add the dictionary to {0}.
pl: {0} może używać słowników LibreOffce do sprawdzania pisowni.
                słowniki można pobrać z <a href="{1}">repozytorium rozszerzeń LibreOffice</a>.
                Plik słownika ma rozszerzenie .oxt. Aby dodać pobrany słownik do {0}
                wystarczy wskazać pobrany plik o tym rozszerzeniu.

en: Path to OXT file
pl: Ścieżka do pliku OXT

en: Browse for an OXT file
pl: Znajdź plik OXT

en: &Path to OXT file:
pl: Ścieżka do &pliku OXT:

en: Choose a nickname for this dictionary
pl: Podaj nazwę słownika

en: &Nickname:
pl: &Pseudonim:

en: Choose OXT Dictionary
pl: Wybierz słownik OXT

en: Dictionaries
pl: Słowniki

en: Must specify nickname
pl: Musisz podać nazwę

en: You must specify a nickname for this dictionary
pl: Musisz podać nazwę słownika

en: Nickname already used
pl: Nazwa została już użyta

en: A dictionary with the nick name "%s" already exists.
pl: Słownik o nazwie "%s" już istnieje.

en: Failed to import dictionaries
pl: Nie udało się zaimportować słowników

en: Failed to import dictionaries from %s. Click "Show details" for more information
pl: Nie udało się zaimportować słowników z %s. Kliknij „Pokaż szczegóły”, aby uzyskać więcej informacji

en: No dictionaries
pl: Brak słowników

en: No dictionaries were found in %s
pl: Nie znaleziono słowników w %s

en: Failed to download dictionaries
pl: Nie udało się pobrać słowników

en: Failed to download dictionaries for "{}". Click "Show details" for more information
pl: Nie udało się pobrać słowników dla "{}". Kliknij "Pokaż szczegóły", aby uzyskać więcej informacji

en: No dictionary was found for "{}"
pl: Nie znaleziono słownika dla "{}"

en: Copy selected words to clipboard
pl: Skopiuj wybrane słowa do schowka

en: Select all words
pl: Zaznacz wszystkie słowa

en: Manage user dictionaries
pl: Zarządzaj własnymi słownikami

en: &New dictionary
pl: &Nowy słownik

en: &Remove dictionary
pl: &Usuń słownik

en: Re&name dictionary
pl: Zmień &nazwę słownika

en: Mark this dictionary as active
pl: Oznacz słownik jako aktywny

en: Words in this dictionary:
pl: Słowa w tym słowniku:

en: &Add word
pl: &Dodaj słowo

en: &Remove selected words
pl: Usuń zaznaczone słowa

en: &Import list of words
pl: Importuj listę słów

en: New dictionary
pl: Nowy słownik

en: Name of the new dictionary
pl: Nazwa nowego słownika

en: Already used
pl: Już istnieje

en: A dictionary with the name %s already exists
pl: Słownik o nazwie %s już istnieje

en: New name
pl: Nowa nazwa

en: New name for the dictionary
pl: Nowa nazwa słownika

en: Configure the dictionary: <b>%s
pl: Konfiguruj słownik: <b>%s

en: Add a word
pl: Dodaj słowo

en: Word to add
pl: Podaj słowo

en: &Word:
pl: &Słowo:

en: Import list of words
pl: Importuj listę słów

en: Enter a list of words, one per line
pl: Wprowadź listę słów, jedno w wierszu

en: Paste from clipboard
pl: Wklej ze schowka

en: Words in the user dictionary must have an associated language. Choose the language below:
pl: Słowa w twoim słowniku muszą mieć przypisany język. Wybierz jeden z poniższych:

en: Must specify language
pl: Musisz wybrać język

en: You must specify a language to import words
pl: Musisz określić język importowanych słów

en: Manage dictionaries
pl: Zarządzaj słownikami

en: &Remove this dictionary
pl: &Usuń ten słownik

en: Manage &user dictionaries
pl: Zarządzaj własnymi słownikami

en: Manage the list of user dictionaries (dictionaries to which you can add words)
pl: Zarządzaj listą słowników użytkownika (słowniki, do których możesz dodawać słowa)

en: &Add dictionary
pl: &Dodaj słownik

en: Add a new dictionary that you downloaded from the internet
pl: Dodaj słownik pobrany z internetu

en: <Builtin dictionary for {0}>
pl: <Wbudowany słownik dla {0}>

en: <p>You can change the dictionaries used for any specified language.</p>
                <p>A language can have many country specific variants. Each of these variants
                can have one or more dictionaries assigned to it. The default variant for each language
                is shown in bold to the left.</p>
                <p>You can change the default country variant as well as changing the dictionaries used for
                every variant.</p>
                <p>When a book specifies its language as a plain language, without any country variant,
                the default variant you choose here will be used.</p>
pl: <p>Możesz zmienić słowniki dla poszczególnych języków.</p>
                <p>Język może mieć wiele odmian, charakterystycznych dla różnych regionów. Każda odmiana
                może korzystać z jednego lub więcej słowników. Domyślna odmiana jest oznaczona pogrubieniem.</p>
                <p>Możesz zmienić domyślną odmianę języka oraz słowniki przypisane do każdej z nich.</p>
                <p>Jeśli w książce nie określono żadnej odmiany języka używana jest domyślna, wybrana tutaj.</p>

en: This is already the preferred variant for the {1} language
pl: To jest już domyślna odmiana języka {1}

en: Use this as the preferred variant for the {1} language
pl: Użyj tej odmiany jako domyślnej dla języka {1}

en: This is already the preferred dictionary
pl: Ten słownik już został oznaczony jako preferowany

en: Use this as the preferred dictionary
pl: Oznacz ten słownik jako preferowany

en: Misspelled?
pl: Błąd?

en: Ignored
pl: Pominięto

en: Change %s to
pl: Zmień %s na

en: Specify replacement manually
pl: Określ zamiennik

en: Ignore/un-ignore all selected words
pl: Pomiń/Nie pomijaj wszystkich wybranych słów

en: Add/remove all selected words
pl: Dodaj/Usuń wszystkie wybrane słowa

en: Exclude files from spell check
pl: Wyklucz pliki ze sprawdzania pisowni

en: Choose the files to exclude below. In addition to this list any file can be permanently excluded by adding the comment {} just under its opening tag.
pl: Wybierz poniżej pliki do wykluczenia. Oprócz tej listy każdy plik można na stałe wykluczyć, dodając komentarz {} tuż pod tagiem otwierającym.

en: Check spelling
pl: Sprawdź pisownię

en: Re-scan the book for words, useful if you have edited the book since opening this dialog
pl: Przejrzyj książkę ponownie, przydatne, gdy zmieniłeś książkę od czasu ostatniego otwarcie tego okna

en: &Undo last change
pl: &Cofnij ostatnią zmianę

en: Undo the last spell check word replacement, if any
pl: Cofnij ostatnie zmiany słów w sprawdzaniu pisowni, jeśli takie są

en: Exclude some files in the book from spell check
pl: Wyklucz niektóre pliki w książce ze sprawdzania pisowni

en: &Save words
pl: Zapisz &słowa

en: Save the currently displayed list of words in a CSV file
pl: Zapisywanie aktualnie wyświetlanej listy słów w pliku CSV

en: Checking, please wait...
pl: Sprawdzanie pisowni, proszę czekać...

en: Filter the list of words
pl: Filtruj listę słów

en: Also hide words:
pl: Ukryj również słowa:

en: &spelled correctly
pl: &pisownia prawidłowa

en: Hide words that are spelled correctly
pl: Ukryj słowa, których pisownia jest prawidłowa

en: &ALL CAPS
pl: &WSZYSTKIE WIELKIE LITERY

en: Hide words with all capital letters
pl: Ukryj słowa z wielkimi literami

en: Hide words that contain numbers
pl: Ukryj słowa zawierające cyfry

en: with &numbers
pl: z &cyframi

en: Hide words in camelCase
pl: Ukryj słowa z notacją camelCase

en: ca&melCase
pl: notacja ca&melCase

en: Hide words in snake_case
pl: Ukryj słowa z notacją snake_case

en: sna&ke_case
pl: notacja snake_case

en: &Ignore
pl: &Pomiń

en: Un&ignore
pl: &Nie pomijaj

en: Ignore the current word for the rest of this session
pl: Pomijaj to słowo w bieżącej sesji

en: Stop ignoring the current word
pl: Nie pomijaj tego słowa

en: Add word to &dictionary:
pl: Dodaj słowo do &słownika:

en: Remove from &dictionaries
pl: Usuń ze &słowników

en: Add the current word to the specified user dictionary
pl: Dodaj to słowo do wybranego własnego słownika

en: Remove the current word from all active user dictionaries
pl: Usuń to słowo ze wszystkich aktywnych własnych słowników

en: You have no active user dictionaries. You must choose at least one active user dictionary via Preferences->Editor->Manage spelling dictionaries
pl: Nie masz żadnych aktywnych własnych słowników. Musisz wybrać co najmniej jeden za pomocą Ustawienia->Ustawienia edytora->Zarządzaj słownikami

en: Show &next occurrence
pl: Pokaż następne wystąpienie

en: Show the next occurrence of the selected word in the editor, so you can edit it manually
pl: Pokaż kolejne wystąpienie zaznaczonego słowa w edytorze, żeby można było je zmienić

en: &Change selected word to:
pl: &Zamień wybrane słowo na:

en: The replacement word
pl: Zamień na

en: Case &sensitive sort
pl: Uwzględnij wielkość liter przy &sortowaniu

en: When sorting the list of words, be case sensitive
pl: Uwzględniaj wielkość liter w czasie sortowania listy słów

en: Case sensitive sea&rch
pl: Uwzględniaj &wielkość liter

en: When filtering the list of words, be case sensitive
pl: Uwzględniaj wielkość liter w czasie filtrowanie listy

en: Change all occurrences of this word
pl: Zmień wszystkie wystąpienia tego słowa

en: Show next occurrence of this word in the book
pl: Pokaż następne wystąpienie tego słowa w księdze

en: CSV file
pl: Plik CSV

en: E&xclude files
pl: &Wyklucz pliki

en: The original word
pl: Słowo oryginalne

en: No changed word
pl: Nie zmieniono żadnego słowa

en: There is no spelling replacement to undo
pl: Brak zastąpionych słów do cofnięcia

en: Failed to check spelling
pl: Nie udało się sprawdzić pisowni

en: Failed to check spelling, click "Show details" for the full error information.
pl: Nieudane sprawdzanie pisowni; naciśnij „Pokaż szczegóły”, by uzyskać więcej informacji.

en: Files edited
pl: Pliki były edytowane

en: The files in the editor were edited outside the spell check dialog, and the word %s no longer exists.
pl: Pliki w edytorze były edytowane w czasie sprawdzania pisowni i słowa %s już nie ma.

en: Spellcheck showing: {0} of {1} misspelled with {2} total words
pl: Sprawdzanie pisowni pokazuje: {0} z {1} błędnie napisanych z {2} wszystkich słów

en: Spellcheck showing: {0} of {2} total with {1} misspelled words
pl: Sprawdzanie pisowni pokazuje: {0} z {2} łącznie z {1} błędnie napisanymi słowami

en: Spellcheck showing: {0} misspelled of {1} total words
pl: Sprawdzanie pisowni pokazuje: {0} błędnie napisanych z {1} wszystkich słów

en: Select how the search expression is interpreted
                <dl>
                <dt><b>Normal</b></dt>
                <dd>The search expression is treated as normal text, calibre will look for the exact text.</dd>
                <dt><b>Regex</b></dt>
                <dd>The search expression is interpreted as a regular expression. See the User Manual for more help on using regular expressions.</dd>
                </dl>
pl: Wybierz jaki sposób ma być traktowany poszukiwany tekst
                <dl>
                <dt><b>Normalnie</b></dt>
                <dd>Poszukiwany ciąg znaków jest traktowany jak normalny tekst, calibre będzie poszukiwać dokładnie tego, co zostało wpisane</dd>
                <dt><b>Wyrażenie regularne</b></dt>
                <dd>Ciąg znaków jest traktowany jak wzorzec wyrażenia regularnego. Więcej informacji o wyrażeniach regularnych znajdziesz w Podręczniku Użytkownika</dd>
                </dl>

en: File: {0}
    Anchor: {1}
pl: Plik: {0}
    Cel: {1}

en: Top of file
pl: Początek pliku

en: Time to complete this stage: {}
pl: Czas do ukończenia tego etapu: {}

en: Estimating time left
pl: Szacowanie czasu pozostałego do końca

en: Add Text-to-speech narration
pl: Dodaj narrację Tekst-na-mowę

en: &Remove existing audio
pl: &Usuń istniejące audio

en: Remove any existing audio overlays, such as a previously created Text-to-speech narration from this book
pl: Usuń wszelkie istniejące nakładki dźwiękowe, takie jak wcześniej utworzona narracja tekstowa z tej książki.

en: Text-to-speech narration failed
pl: Niepowodzenie narracji Tekst-na-mowę

en: Cancelling, please wait...
pl: Anulowanie, proszę czekać...

en: Double click a file in the left panel to start editing it.
pl: Kliknij dwukrotnie plik w lewym panelu, aby go edytować.

en: Full path:
pl: Pełna ścieżka:

en: Close tab
pl: Zamknij zakładkę

en: Close other tabs
pl: Zamknij inne zakładki

en: Close tabs to the right of this tab
pl: Zamknij karty po prawej stronie tej karty

en: Line: {0} : {1}
pl: Wiersz: {0} : {1}

en: {0} {1} created by {2}
pl: {0} {1} autorstwa {2}

en: {appname} {version} editing: {{path}}
pl: {appname} {version} edytuje: {{path}}

en: Global actions
pl: Funkcje globalne

en: &New file (images/fonts/HTML/etc.)
pl: &Nowy plik (obraz/czcionka/HTML itp.)

en: Create a new file in the current book
pl: Utwórz nowy plik w bieżącej książce

en: &Import files into book
pl: &Importuj pliki do książki

en: Import files into book
pl: Importuj pliki do książki

en: &Open book
pl: &Otwórz książkę

en: Open a book
pl: Otwórz książkę

en: Open &folder (unzipped EPUB) as book
pl: Otwórz &folder (rozpakowany EPUB) jak książkę

en: Open a folder (unzipped EPUB) as a book
pl: Otwórz folder (rozpakowany EPUB) jako książkę

en: Edit &next file
pl: Edytuj &następny plik

en: Edit the next file in the spine
pl: Edytuj następny plik w sekcji "spine"

en: Edit &previous file
pl: Edytuj &poprzedni plik

en: Edit the previous file in the spine
pl: Edytuj poprzedni plik w sekcji "spine"

en: &Revert to before
pl: &Przywróć

en: Revert book to before the last action (Undo)
pl: Przywróć książkę do stanu sprzed ostatniej operacji

en: &Revert to after
pl: Wykonaj ponownie

en: Revert book state to after the next action (Redo)
pl: Wykonaj ponownie ostatnią operację

en: Save book
pl: Zapisz książkę

en: Save a &copy
pl: Zapisz &kopię

en: Save a copy of the book
pl: Zapisz kopię książki

en: Save a &copy and edit in new window
pl: Zapisz &kopię i edytuj w nowym oknie

en: Save a copy of the book and edit it in a new window
pl: Zapisz kopię książki i edytuj ją w nowym oknie

en: Save a &copy and edit here
pl: Zapisz &kopię i edytuj tutaj

en: Save a copy of the book and edit it in this window
pl: Zapisz kopię książki i edytuj ją w tym oknie

en: Quit
pl: Zakończ

en: Create a new, empty book
pl: Utwórz nową, pustą książkę

en: Create new, &empty book
pl: Utwórz nową, pustą książkę

en: &Import an HTML or DOCX file as a new book
pl: Za&importuj plik HTML lub DOCX jako nową książkę

en: Import an HTML or DOCX file as a new book
pl: Zaimportuj plik HTML lub DOCX jako nową książkę

en: &Quick open a file to edit
pl: Szybkie otwieranie pliku do edycji

en: Quickly open a file from the book to edit it
pl: Szybkie otwieranie pliku z książki w celu edycji

en: Toggle code line &wrapping
pl: Przełączanie &zawijania linii kodu

en: Toggle line wrapping in all code editor tabs
pl: Przełączanie zawijania linii we wszystkich zakładkach edytora kodu

en: Editor actions
pl: Funkcje edytora

en: Undo typing
pl: Cofnij pisanie

en: R&edo
pl: Ponów

en: Redo typing
pl: Powtórz pisanie

en: Cut &text
pl: Wytnij &tekst

en: Cut text
pl: Wytnij tekst

en: P&aste from clipboard
pl: Wklej ze schowk&a

en: Tools
pl: Narzędzia

en: &Edit Table of Contents
pl: &Edytuj spis treści

en: Edit Table of Contents
pl: Edytuj spis treści

en: &Insert inline Table of Contents
pl: &Wstaw spis treści

en: Insert inline Table of Contents
pl: Wstaw spis treści

en: &Fix HTML
pl: &Popraw HTML

en: Fix HTML in the current file
pl: Popraw HTML w bieżącym pliku

en: &Fix HTML - all files
pl: &Popraw HTML we wszystkich plikach

en: Fix HTML in all files
pl: &Popraw HTML we wszystkich plikach

en: &Beautify current file
pl: Popraw &formatowanie bieżącego pliku

en: Beautify current file
pl: Popraw wygląd bieżącego pliku

en: &Beautify all files
pl: Popraw wygląd wszystkich plików

en: Beautify all files
pl: Popraw wygląd wszystkich plików

en: &Insert special character
pl: Wstaw &symbol

en: Insert special character
pl: Wstaw znak specjalny

en: &Arrange into folders
pl: Umieść w &folderach

en: Arrange into folders
pl: Umieść w folderach

en: Set &semantics
pl: &Semantyka

en: Set semantics
pl: Ustaw semantykę

en: &Filter style information
pl: &Filtruj style

en: &Manage fonts
pl: Zarządzaj &czcionkami

en: Manage fonts in the book
pl: Zarządzaj czcionkami w książce

en: Add &cover
pl: Dodaj &okładkę

en: Add a cover to the book
pl: Dodaj okładkę do książki

en: &Reports
pl: &Raporty

en: Show a report on various aspects of the book
pl: Wyświetl raport na temat różnych aspektów książki

en: Check &external links
pl: Sprawdź &zewnętrzne odsyłacze

en: Check external links in the book
pl: Sprawdź zewnętrzne odsyłacze w książce

en: C&ompress images losslessly
pl: K&ompresuj bezstratnie obrazy

en: Compress images losslessly
pl: Kompresuj bezstratnie obrazy

en: Transform &styles
pl: Transformuj &style

en: Transform styles used in the book
pl: Transformuj style używane w tej książce

en: Transform HTML used in the book
pl: Przekształć HTML używany w książce

en: Download external &resources
pl: Pobie&rz zasoby zewnętrzne

en: Download external resources in the book (images/stylesheets/etc/ that are not included in the book)
pl: Pobierz zewnętrzne zasoby do książki (obrazki/arkusze stylów/etc/, które nie są dołączone do książki).

en: Add audio narration for all the book text using Text-to-speech generation
pl: Dodaj narrację audio do całego tekstu książki za pomocą funkcji generowania Tekst-na-mowę.

en: &Subset embedded fonts
pl: Z&redukuj osadzone czcionki

en: Subset embedded fonts
pl: Zredukuj osadzone czcionki

en: Subset fonts
pl: Zredukuj czcionki

en: &Embed referenced fonts
pl: &Osadź użyte czcionki

en: Embed fonts
pl: Osadź czcionki

en: Embed referenced fonts
pl: Osadź użyte czcionki

en: &Smarten punctuation (works best for English)
pl: &Inteligentna interpunkcja (najlepiej działa dla j. angielskiego)

en: Remove &unused CSS rules
pl: Usuń &nieużywane style CSS

en: Remove unused CSS rules
pl: Usuń nieużywane style CSS

en: &Upgrade book internals
pl: Aktualiz&uj wewnętrzną strukturę książki

en: Upgrade book internals
pl: Aktualizuj wewnętrzną strukturę książki

en: Auto reload preview
pl: Automatycznie odśwież podgląd

en: Sync preview position to editor position
pl: Synchronizuj pozycje edytora i podglądu

en: Refresh preview
pl: Odśwież podgląd

en: Split this file
pl: Podziel ten plik

en: Split file in the preview panel
pl: Podziel plik w panelu podglądu

en: Find next in preview
pl: Pokaż podgląd następnego

en: Find previous in preview
pl: Pokaż podgląd poprzedniego

en: &Find/replace
pl: &Znajdź/zastąp

en: Show the Find/replace panel
pl: Pokaż panel wyszukiwania/zastępowania

en: Replace current match
pl: Zastąp to wystąpienie

en: Replace and find ne&xt
pl: Zastąp i znajdź &następne

en: Replace current match and find next
pl: Zastąp bieżące wystąpienie i znajdź następne

en: R&eplace and find previous
pl: Znajdź i zastąp &poprzednie

en: Replace current match and find previous
pl: Zastąp bieżące wystąpienie i znajdź poprzednie

en: Replace all matches
pl: Zastąp wszystkie dopasowania

en: Count number of matches
pl: Policz ile razy występuje szukany tekst

en: &Mark selected text
pl: &Oznacz zaznaczony tekst

en: Mark selected text or unmark already marked text
pl: Zaznacz wybrany tekst lub odznacz już zaznaczony

en: Go to &line
pl: Idź do &wiersza

en: Go to line number
pl: Idź do wiersza o podanym numerze

en: Sa&ved searches
pl: &Zapisane wyszukiwania

en: Show the saved searches dialog
pl: Pokaż okno z zapisanymi wyszukiwaniami

en: &Search ignoring HTML markup
pl: Wy&szukaj ignorując znaczniki HTML

en: Show the text search panel
pl: Pokaż panel wyszukiwania tekstu

en: Check book
pl: Sprawdź książkę

en: C&heck book
pl: Sprawdź książkę

en: Check book for errors
pl: Sprawdź, czy książka nie ma błędów

en: Check &spelling
pl: Sprawdź pisownię

en: Check book for spelling errors
pl: Sprawdź, czy książka ma błędy pisowni

en: &Next error
pl: &Następny błąd

en: Show next error
pl: Pokaż następny błąd

en: &Previous error
pl: Poprzedni błąd

en: Show previous error
pl: Pokaż poprzedni błąd

en: &Next spelling mistake
pl: &Następny błąd

en: Go to next spelling mistake
pl: Idź do następnego błędu

[ctx: edit book actions]
en: Miscellaneous
pl: Różne

en: &Create checkpoint
pl: Utwórz punkt kontrolny

en: Create a checkpoint with the current state of the book
pl: Utwórz

en: &Close current tab
pl: Zamknij &bieżącą zakładkę

en: Close the currently open tab
pl: Zamknij aktualnie otwartą zakładkę

en: C&lose other tabs
pl: Zamknij inne karty

en: Close all tabs except the current tab
pl: Zamknij wszystkie zakładki oprócz bieżącej

en: Close tabs to the &right
pl: Zamknij karty po prawej stronie

en: Close tabs to the right of the current tab
pl: Zamknij karty po prawej stronie bieżącej karty

en: User &Manual
pl: Podręcznik użytkownika

en: Show User Manual
pl: Pokaż podręcznik użytkownika

en: &Browse images in book
pl: Przeglądaj obrazy w książce

en: Browse images in the books visually
pl: Przeglądaj miniatury obrazów w książce

en: &Split at multiple locations
pl: &Podziel w wielu miejscach

en: Split HTML file at multiple locations
pl: Podziel HTML w wielu miejscach

en: Compare to &another book
pl: Porównaj z &inną książką

en: Compare to another book
pl: Porównaj z inną książką

en: Manage &Snippets
pl: Zarządzaj &wstawkami

en: Manage user created Snippets
pl: Zarządzaj fragmentami utworzonymi przez użytkowników

en: &Merge files
pl: &Scal pliki

en: Merge two or more selected files
pl: Scalanie dwóch lub więcej wybranych plików

en: &Recently opened books
pl: &Ostatnio otwierane książki

en: Save a copy
pl: Zapisz kopię

en: &Tools
pl: &Narzędzia

en: External &links
pl: Zewnętrzne &odsyłacze

en: &View
pl: &Widok

en: Tool&bars
pl: Paski &narzędzi

en: &Plugins
pl: &Wtyczki

en: &Help
pl: &Pomoc

en: &Donate to support calibre development
pl: &Wspomóż twórców calibre

en: Book tool bar
pl: Pasek narzędzi książki

en: Tools tool bar
pl: Pasek narzędzi

en: Plugins tool bar
pl: Pasek narzędzi wtyczek

en: Donate to support calibre development
pl: Wspomóż twórców calibre

en: Toggle %s
pl: Pokaż/ukryj „%s”

en: Windows
pl: Okna

en: File browser
pl: Przeglądarka plików

en: File preview
pl: Podgląd pliku

en: Inspector
pl: Inspektor

en: Text search
pl: Wyszukiwanie tekstu

en: Checkpoints
pl: Punkty kontrolne

en:  [was %s]
pl:  [było %s]

en: Current state
pl: Stan bieżący

en: [Unnamed state]
pl: Nienazwany punkt

en: Revert the book to the selected checkpoint
pl: Przywróć stan książki z wybranego punktu kontrolnego

en: &Compare
pl: Po&równaj

en: Compare the state of the book at the selected checkpoint with the current state
pl: Porównaj bieżący stan książki z wybranym punktem kontrolnym

en: Cannot revert
pl: Nie można przywrócić

en: Cannot revert to the current state
pl: Nie można przywrócić do bieżącego stanu

en: Cannot compare
pl: Nie można porównać

en: There is no point comparing the current state to itself
pl: Nie ma punktu, który można by porównać ze stanem bieżącym

en: Choose tag name
pl: Wybierz nazwę znacznika

en: Specify the name of the &tag to insert:
pl: Podaj nazwę wstawianego znacznika:

en: Text (HTML) files
pl: Pliki tekstowe (HTML)

en: Style (CSS) files
pl: Pliki stylów (CSS)

en: Video
pl: Wideo

en: OPF file (metadata)
pl: Plik OPF (metadane)

en: Table of contents file (NCX)
pl: Plik spisu treści (NCX)

en: Arrange in folders
pl: Umieść w folderach

en: Arrange the files in this book into sub-folders based on their types. If you leave a folder blank, the files will be placed in the root.
pl: Umieść pliki wewnątrz książki w folderach, bazując na ich typach. Jeśli pozostawisz folder niewypełniony, pliki zostaną umieszczone w folderze głównym.

en: Note that this will only arrange files inside the book, it will not affect how they are displayed in the File browser
pl: Pamiętaj, że spowoduje to tylko uporządkowanie plików w książce, nie wpłynie to na sposób ich wyświetlania w przeglądarce plików

en: Specify locations to split at
pl: Określ miejsca podziału

en: Specify the locations to split at, using an XPath expression (click the wizard button for help with generating XPath expressions).
pl: Określ miejsca podziału przy użyciu wyrażenia XPath (kliknij przycisk kreatora, aby uzyskać informacje na temat wyrażeń XPath).

en: &XPath expression:
pl: Wyrażenie &XPath:

en: Invalid XPath expression
pl: Nieprawidłowe wyrażenie XPath

en: Choose file to import
pl: Wybierz plik do zaimportowania

en: You can import an HTML or DOCX file directly as an EPUB and edit it. The EPUB will be generated with minimal changes from the source, unlike doing a full conversion in calibre.
pl: Można zaimportować plik HTML lub DOCX bezpośrednio jako EPUB i edytować go. EPUB zostanie utworzony ze źródła jedynie z minimalnym zmianami, inaczej niż w przypadku konwersji w calibre.

en: Choose the file to import
pl: Wybierz plik do zaimportowania

en: Source file:
pl: Plik źródłowy:

en: Choose the location for the newly created EPUB
pl: Wybierz miejsce dla nowego pliku EPUB

en: Destination file:
pl: Plik docelowy:

en: Importable files
pl: Pliki do importu

en: Choose destination
pl: Wybierz cel

en: EPUB files
pl: Pliki EPUB

en: Need document
pl: Potrzebny jest dokument

en: You must specify the source file that will be imported.
pl: Musisz wskazać dokument źródłowy, który zostanie zaimportowany.

en: No results found
pl: Brak wyników

en: Choose file to edit
pl: Wybierz plik do edycji

en: <p>Quickly choose a file by typing in just a few characters from the file name into the field above.
            For example, if want to choose the file:
            {example}
            Simply type in the characters:
            {chars}
            and press Enter.
pl: <p>Wybierz szybko plik, wpisując tylko kilka znaków nazwy pliku w polu powyżej. 
          Na przykład jeśli chcesz wybrać plik:
          {example}
          wpisz po prostu:      {chars}
          i wciśnij Enter.

en: Anchor: {0}
    Leading text: {1}
pl: Kotwica: {0}
    Tekst: {1}

en: Filter files
pl: Filtr plików

en: Choose a &file to link to:
pl: Wybierz wskazywany plik:

en: Filter locations
pl: Filtr lokalizacji

en: Choose a &location (anchor) in the file:
pl: Wybierz &lokalizację (cel) w pliku:

en: The destination (href) for the link
pl: Cel (href) odsyłacza

en: &Target:
pl: &Cel:

en: Te&xt:
pl: &Tekst:

en: The (optional) text for the link
pl: Opcjonalny tekst odsyłacza

en: Tem&plate:
pl: Sza&blon:

en: Copyright page
pl: Strona redakcyjna

en: Page with title, author, publisher, etc.
pl: Strona z tytułem, autorem, wydawcą itp.

en: The book cover, typically a single HTML file with a cover image inside
pl: Okładka książki, zazwyczaj pojedynczy plik HTML z obrazem okładki w środku

en: Back-of-book style index
pl: Kompletny indeks na końcu książki

en: First "real" page of content
pl: Pierwsza "prawdziwa" strona zawartości

en: Type of &semantics:
pl: Rodzaj &semantyki:

en: Choose a &file:
pl: Wybierz &plik:

en: About semantics
pl: O semantyce

en: Semantics refer to additional information about specific locations in the book. For example, you can specify that a particular location is the dedication or the preface or the Table of Contents and so on.
    
    First choose the type of semantic information, then choose a file and optionally a location within the file to point to.
    
    The semantic information will be written in the <guide> section of the OPF file.
pl: Semantyka odnosi się do dodatkowych informacji o określonych miejscach w książce. Na przykład możesz określić, że konkretna lokalizacja jest dedykacją, przedmową, spisem treści i tak dalej.
    
    Najpierw wybierz typ informacji semantycznej, a następnie wybierz plik i opcjonalnie lokalizację w pliku, na którą chcesz wskazać.
    
    Informacje semantyczne zostaną zapisane w sekcji <guide> pliku OPF.

en: Cannot set {} type semantics in EPUB 2 or AZW3 books
pl: Nie można ustawić semantyki typu {} w książkach EPUB 2 lub AZW3

en: Flo&ats
pl: Elementy &pływające

en: &Other CSS properties:
pl: Inne właściwości CSS:

en: Only filter CSS in the current file (%s)
pl: Filtruj CSS wyłącznie w bieżącym pliku (%s)

en: Add a cover
pl: Dodaj okładkę

en: &Images in book
pl: &Grafika w książce

en: Filter the list of images
pl: Filtruj listę obrazów

en: If enabled the cover image you select will be embedded into the book in such a way that when viewed, its aspect ratio (ratio of width to height) will be preserved. This will mean blank spaces around the image if the screen the book is being viewed on has an aspect ratio different to the image.
pl: Przy zaznaczonej tej opcji obraz okładki zostanie osadzony w książce w taki sposób, by przy wyświetlaniu jego proporcje (stosunek wysokości do szerokości) zostały zachowane. Oznacza to, że wokół obrazu mogą pojawić się puste miejsca jeśli format ekranu jest inny niż format obrazu.

en: Import &image
pl: Importuj &grafikę

en: Choose a cover image
pl: Wybierz grafikę na okładkę

en: Quick Start Guide
pl: Krótki przewodnik

en: &Donate to support calibre
pl: &Wpłać i wesprzyj rozwój calibre

en: &Eject connected device
pl: &Odłącz połączone urządzenie

en: Quit calibre
pl: Zakończ calibre

en: Minimize the calibre window
pl: Minimalizuj okno calibre

en: Clear the current search
pl: Wyczyść aktualne wyszukiwanie

en: Focus the book list
pl: Przełącz na listę książek

en: Clear the Virtual library
pl: Wyczyść wirtualną bibliotekę

en: Clear the additional restriction
pl: Wyczyść dodatkowe ograniczenia

en: Open the template documentation editor
pl: Otwórz edytor dokumentacji szablonu

en: Debug mode
pl: Tryb debugowania

en: You have started calibre in debug mode. After you quit calibre, the debug log will be available in the file: %s<p>The log will be displayed automatically.
pl: Uruchomiłeś calibre w trybie debugowania. Po opuszczeniu programu, dziennik debugowania będzie dostępny w pliku: %s<p>Dziennik zostanie automatycznie wyświetlony.

en: Content server changed!
pl: Zmieniony serwer zawartości!

en: calibre 3 comes with a completely re-written Content server. As such any custom configuration you have for the content server no longer applies. You should check and refresh your settings in Preferences->Sharing->Sharing over the net
pl: calibre 3 jest dostarczany z całkowicie przepisanym serwerem treści. W związku z tym wszelkie niestandardowe konfiguracje, które masz dla serwera treści, nie mają już zastosowania. Powinieneś sprawdzić i odświeżyć ustawienia w Preferencje->Udostępnianie->Udostępnianie przez sieć

en: Could not start the Content server. Error:
    
    %s
pl: Nie można uruchomić serwera treści. Błąd:
    
    %s

en: Hide main window
pl: Ukryj główne okno

en: Show main window
pl: Pokaż główne okno

en: Failed to update annotations
pl: Nie powiodła się aktualizacja adnotacji

en: Failed to update annotations in the database for the book being currently viewed.
pl: Nie powiodła się aktualizacja adnotacji w bazie danych dla aktualnie przeglądanej książki.

en: The library database at %s appears to be corrupted. Do you want calibre to try and rebuild it automatically? The rebuild may not be completely successful.
pl: Wygląda na to, że biblioteka, znajdująca się w %s jest uszkodzona. Czy chcesz, żeby calibre automatycznie przebudował bazę? Niektóre dane mogą zostać utracone.

en: Conversion error
pl: Błąd konwersji

en: <p><b>Failed to convert: %s
pl: <p><b>Konwertowanie nie powiodło się: %s

en: Conversion failed
pl: Konwertowanie nie powiodło się

en: here
pl: tutaj

en: Recipe Disabled
pl: Źródło wyłączone

en: <b>Failed</b>
pl: <b>Nie powiodło się</b>

en: There are active jobs. Are you sure you want to quit?
pl: Niektóre zadania są aktywne. Jesteś pewien, że chcesz zamknąć program?

en:  is communicating with the device!<br>
                          Quitting may cause corruption on the device.<br>
                          Are you sure you want to quit?
pl:  komunikuje się z urządzeniem!<br>
                          Wyjście może spowodować uszkodzenie urządzenia.<br>
                          Jesteś pewny, że chcesz wyjść?

en: There are library updates waiting. Are you sure you want to quit?
pl: Czekają aktualizacje biblioteki? Czy jesteś pewny, że chcesz wyjść?

en: Library updates waiting
pl: Czekają aktualizacje biblioteki

en: Running database shutdown plugins. This could take a few seconds...
pl: Trwa zatrzymywanie wtyczek. Może to potrwać kilka sekund...

en: Shutting down the Content server. This could take a while...
pl: Trwa zatrzymywanie serwera. Może to chwilę potrwać...

en: will keep running in the system tray. To close it, choose <b>Quit</b> in the context menu of the system tray.
pl: będzie uruchomione w zasobniku systemowym. Aby je zamknąć, wybierz <b>Zakończ</b> z menu kontekstowego w zasobniku systemowym.

en: New version <b>{ver}</b> of {app} is available for download. See the <a href="{url}">new features</a>.
pl: Nowa wersja {app} <b>{ver}</b> jest dostępna do pobrania. Sprawdź <a href="{url}">co nowego</a>.

en: Update available!
pl: Jest dostępna aktualizacja!

en: Show this notification for future updates
pl: Pokazuj to powiadomienie dla przyszłych aktualizacji

en: &Get update
pl: &Aktualizuj

en: Update &plugins
pl: Aktualizuj &wtyczki

en:  and one plugin update |  and {} plugin updates
pl[0]:  oraz jedna aktualizacja wtyczki
pl[1]:  oraz {} aktualizacje wtyczek
pl[2]:  oraz {} aktualizacji wtyczek
pl[3]:  oraz {} aktualizacji wtyczek

en: plugin update available | plugin updates available
pl[0]: dostępna aktualizacja wtyczki
pl[1]: dostępne aktualizacje wtyczek
pl[2]: dostępnych aktualizacji wtyczek
pl[3]: dostępnych aktualizacji wtyczek

en: Plugin updates
pl: Aktualizacje wtyczek

en: A plugin update is available | There are {} plugin updates available
pl[0]: Dostępna jest 1 aktualizacja wtyczek
pl[1]: Dostępne są {} aktualizacje wtyczek
pl[2]: Dostępnych jest {} aktualizacji wtyczek
pl[3]: Dostępnych jest {} aktualizacji wtyczek

en: Install and configure user plugins
pl: Zainstaluj i skonfiguruj wtyczki

en: Rename this bookmark
pl: Zmień nazwę tej zakładki

en: Remove this bookmark
pl: Usuń tę zakładkę

en: Double click to edit the bookmarks
pl: Kliknij dwukrotnie, aby edytować zakładki

en: &New
pl: &Nowa

en: Create a new bookmark at the current location
pl: Utwórz nową zakładkę w tym miejscu

en: Remove the currently selected bookmark
pl: Usuń zaznaczoną zakładkę

en: Pre&vious
pl: Poprzednie

en: Nex&t
pl: Nas&tępne

en: Position in book
pl: Pozycja w książce

en: Change how the bookmarks are sorted
pl: Zmień sposób sortowania zakładek

en: Are you sure you want to delete the bookmark: {0}?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć zakładkę: {0}?

en: Export bookmarks
pl: Eksport zakładek

en: Saved bookmarks
pl: Zapisane zakładki

en: Import bookmarks
pl: Import zakładek

en: Add bookmark
pl: Dodaj zakładkę

en: Enter title for bookmark:
pl: Podaj tytuł zakładki:

en: Could not calculate position in book
pl: Nie można obliczyć pozycji w książce

en: Failed to bookmark
pl: Nie udało się utworzyć zakładki

en: Filter shown highlights
pl: Filtr wyświetla wyróżnione elementy

en: Choose what kinds of highlights will be displayed, below. If none are selected, no filtering is performed.
pl: Wybierz poniżej, jakie rodzaje wyróżnionych elementów będą wyświetlane. Jeśli nie wybrano żadnego z nich, filtrowanie nie jest wykonywane.

en: calibre highlights
pl: wyróżnienia calibre

en: highlights
pl: wyróżnienia

en: Modify this highlight
pl: Zmodyfikuj to wyróżnienie

en: Edit notes for this highlight
pl: Edytuj notatki do tego wyróżnienia

en: Delete this highlight | Delete selected highlights
pl[0]: Usuń wybrany element wyróżniony
pl[1]: Usunięcie wybranych elementów wyróżnionych
pl[2]: Usunięcie wybranych elementów wyróżnionych
pl[3]: Usunięcie wybranych elementów wyróżnionych

en: Export selected highlights
pl: Eksport wybranych elementów wyróżnionych

en: Table of Contents section: | Table of Contents sections:
pl[0]: Sekcja Spisu Treści:
pl[1]: Sekcje Spisu Treści:
pl[2]: Sekcje Spisu Treści:
pl[3]: Sekcje Spisu Treści:

en: Double click to jump to an entry
pl: Kliknij dwukrotnie, aby przejść do wpisu

en: Show only highlights of specific types
pl: Wyświetl tylko wyróżnione elementy określonych typów

en: Modify
pl: Zmień

en: Modify the selected highlight
pl: Zmodyfikuj wybrane wyróżnienia

en: Delete the selected highlights
pl: Usuń wybrane wyróżnienia

en: Export all highlights
pl: Eksportuj wszystkie najważniejsze informacje

en: No highlights match the search: {}
pl: Żadne podświetlenia nie pasują do wyszukiwania: {}

en: the location of this highlight
pl: położenie tego wyróżnionego elementu

en: No selected highlight
pl: Brak wybranego wyróżnienia

en: No highlight is currently selected
pl: Obecnie nie wybrano żadnego wyróżnienia

en: Are you sure you want to delete this highlight permanently? | Are you sure you want to delete all {} highlights permanently?
pl[0]: Czy na pewno chcesz trwale usunąć element wyróżniony?
pl[1]: Czy na pewno chcesz trwale usunąć wszystkie {} elementy wyróżnione?
pl[2]: Czy na pewno chcesz trwale usunąć wszystkie {} elementy wyróżnione?
pl[3]: Czy na pewno chcesz trwale usunąć wszystkie {} elementy wyróżnione?

en: No highlights
pl: Brak wyróżnień

en: This book has no highlights to export
pl: Ta książka nie zawiera wyróżnień do wyeksportowania

en: No highlights selected to export
pl: Nie wybrano elementów wyróżnionych do eksportu

en: Edit lookup source
pl: Edytuj źródło wyszukiwania

en: The name of the source
pl: Nazwa źródła

en: The URL template of the source
pl: Szablon adresu URL źródła

en: The URL template must starts with https:// and have {word} in it which will be replaced by the actual query
pl: Szablon adresu URL musi zaczynać się od https:// i zawierać {word}, które zostanie zastąpione przez rzeczywiste zapytanie

en: You must specify a name
pl: Musisz podać nazwę

en: Name already exists
pl: Nazwa już istnieje

en: A lookup source with the name {} already exists
pl: Źródło wyszukiwania o nazwie {} już istnieje

en: You must specify a URL
pl: Musisz podać adres URL

en: The URL must start with https://
pl: Adres URL musi zaczynać się od https://

en: The URL must contain the placeholder {word}
pl: Adres URL musi zawierać symbol zastępczy {word}

en: Edit lookup sources
pl: Edytuj źródła wyszukiwania

en: Double-click to edit an entry
pl: Kliknij dwukrotnie, aby edytować wpis

en: Restore defaults
pl: Przywróć ustawienia domyślne

en: No sources
pl: Brak źródeł

en: You must specify at least one lookup source
pl: Musisz podać co najmniej jedno źródło wyszukiwania

en: Zoom in
pl: Powiększ

en: Zoom out
pl: Pomniejsz

en: Default zoom
pl: Powiększenie domyśne

en: Inspect
pl: Sprawdź

en: Double click on a word in the book's text to look it up.
pl: Kliknij dwukrotnie słowo w tekście książki, aby je wyszukać.

en: Lookup &in:
pl: Wyszukaj w:

en: Add sources
pl: Dodaj źródła

en: Add more sources at which to lookup words
pl: Dodaj więcej źródeł, w których chcesz wyszukiwać słowa

en: Refresh the result to match the currently selected text
pl: Odśwież wynik, aby pasował do aktualnie zaznaczonego tekstu

en: Update on selection change
pl: Aktualizacja w przypadku zmiany wyboru

en: Automatically update the displayed result when selected text in the book changes. With this disabled the lookup is changed only when clicking the Refresh button.
pl: Automatycznie aktualizuj wyświetlany wynik po zmianie wybranego tekstu w książce. Gdy ta opcja jest wyłączona, wyszukiwanie jest zmieniane tylko po kliknięciu przycisku Odśwież.

en: Connecting to E-book viewer failed
pl: Połączenie z przeglądarką e-booków nie powiodło się

en: Unable to connect to existing E-book viewer window, try restarting the viewer.
pl: Nie można połączyć się z istniejącym oknem przeglądarki e-booków, spróbuj ponownie uruchomić przeglądarkę.

en: %prog [options] file
    
    View an e-book.
pl: %prog [options] file
    
    Zobacz książkę.

en: If specified, the E-book viewer window will try to come to the front when started.
pl: Jeśli określono, okno przeglądarki e-booków będzie próbowało wysunąć się z przodu po uruchomieniu.

en: If specified, the E-book viewer window will try to open full screen when started.
pl: Jeśli określono, okno przeglądarki e-booków będzie próbowało otworzyć pełny ekran po uruchomieniu.

en: Force reload of all opened books
pl: Wymuś ponowne załadowanie wszystkich otwartych książek

en: The position at which to open the specified book. The position is a location or position you can get by using the Go to->Location action in the viewer controls. Alternately, you can use the form toc:something and it will open at the location of the first Table of Contents entry that contains the string "something". The form toc-href:something will match the href (internal link destination) of toc nodes. The matching is exact. If you want to match a substring, use the form toc-href-contains:something. The form ref:something will use Reference mode references. The form search:something will search for something after opening the book. The form regex:something will search for the regular expression something after opening the book.
pl: Pozycja, w której ma zostać otwarta określona książka. Pozycja to lokalizacja lub pozycja, którą można uzyskać za pomocą czynności Idź do->Lokalizacja w kontrolkach przeglądarki. Alternatywnie możesz użyć formularza toc:coś, a otworzy się on w miejscu, w którym znajduje się pierwsza pozycja Spisu treści zawierająca ciąg „coś”. Formularz toc-href:something będzie pasował do href (miejsca docelowego łącza wewnętrznego) węzłów toc. Dopasowanie jest dokładne. Jeśli chcesz dopasować podłańcuch, użyj formularza toc-href-contains:coś. Formularz ref:coś będzie używał odwołań do trybu Odniesienia. Formularz search:coś będzie szukał czegoś po otwarciu książki. Forma regex:coś będzie szukać wyrażenia regularnego coś po otwarciu książki.

en: Open a new viewer window even when the option to use only a single viewer window is set
pl: Otwiera nowe okno przeglądarki, nawet jeśli ustawiona jest opcja używania tylko jednego okna przeglądarki.

en: Failed to start listener
pl: Nie udało się uruchomić odbiornika

en: Could not start the listener used for single instance viewers. Try rebooting your computer.
pl: Nie udało się uruchomić detektora używanego dla przeglądarek z pojedynczą instancją. Spróbuj ponownie uruchomić komputer.

en: Print to PDF
pl: Drukuj do PDF

en: Print %s to a PDF file
pl: Drukuj %s jako plik PDF

en: Choose location for PDF file
pl: Wybierz lokalizację pliku PDF

en: &File:
pl: &Plik:

en: Paper &size:
pl: Rozmiar &papieru:

en: &Left margin:
pl: &Lewy margines:

en: &Top margin:
pl: &Górny margines:

en: &Right margin:
pl: &Prawy margines:

en: &Bottom margin:
pl: &Dolny margines:

en: inches
pl: cale

en: Add page &number to printed pages
pl: Dodaj &paginację na dole drukowanych stron

en: &Open PDF file after printing
pl: &Otwórz plik PDF po wydrukowaniu

en: PDF file
pl: Plik PDF

en: No filename specified
pl: Nie podano nazwy pliku

en: You must specify a filename for the PDF file to generate
pl: Musisz podać nazwę pliku PDF do wygenerowania

en: Incorrect filename specified
pl: Nieprawidłowa nazwa pliku

en: The filename for the PDF file must end with .pdf
pl: Nazwa pliku musi się kończyć rozszerzeniem .pdf

en: Printing, this will take a while, please wait...
pl: Drukowanie, to zajmie kilka chwil, proszę czekać...

en: Printing...
pl: Drukowanie...

en: Failed to convert to PDF
pl: Nie udało się przekonwertować do PDF

en: Failed to generate PDF file, click "Show details" for more information.
pl: Nieudane generowanie pliku PDF; naciśnij „Pokaż szczegóły”, by uzyskać więcej informacji.

en: In nearby words mode, you must specify at least two words and an optional trailing number of characters. The expression: {} does not have at least two words.
pl: W trybie pobliskich słów należy podać co najmniej dwa słowa i opcjonalną końcową liczbę znaków. Wyrażenie: {} nie zawiera co najmniej dwóch słów.

en: The search expression {} is not a valid regex.
pl: Wyrażenie wyszukiwania {} nie jest prawidłowym wyrażeniem regularnym (regex).

en: Contains
pl: Zawiera

en: Whole words
pl: Całe słowa

en: Nearby words
pl: Bliskie słowa

en: Choose the type of search: <ul><li><b>Contains</b> will search for the entered text anywhere. It will ignore punctuation, spaces and accents, unless Case sensitive searching is enabled.<li><b>Whole words</b> will search for whole words that equal the entered text. As with "Contains" searches punctuation and accents are ignored.<li><b>Nearby words</b> will search for whole words that are near each other in the text. For example: <i>calibre cool</i> will find places in the text where the words <i>calibre</i> and <i>cool</i> occur within 60 characters of each other. To change the number of characters add the number to the end of the list of words, for example: <i>calibre cool awesome 120</i> will search for <i>calibre</i>, <i>cool</i> and <i>awesome</i> within 120 characters of each other.<li><b>Regex</b> will interpret the text as a regular expression.
pl: Wybierz typ wyszukiwania: <ul><li><b>Zawiera</b> wyszuka wprowadzony tekst w dowolnym miejscu. Będzie ignorować znaki interpunkcyjne, spacje i akcenty, chyba że włączono wyszukiwanie z rozróżnianiem wielkości liter. <li><b>Całe słowa</b> będą wyszukiwać całe słowa, które odpowiadają wprowadzonemu tekstowi. Podobnie jak w przypadku wyszukiwania „Zawiera”, interpunkcja i akcenty są ignorowane. <li><b>Słowa w pobliżu</b> będą wyszukiwać całe słowa, które znajdują się blisko siebie w tekście. Na przykład: <i>calibre cool</i> znajdzie miejsca w tekście, w których słowa <i>calibre</i> i <i>cool</i> występują w odległości 60 znaków od siebie. Aby zmienić liczbę znaków, dodaj liczbę na końcu listy słów, na przykład: <i>calibre cool awesome 120</i> wyszuka <i>calibre</i>, <i>cool</ i> i <i>awesome</i> w odległości 120 znaków od siebie. <li><b>Regex</b> zinterpretuje tekst jako wyrażenie regularne.

en: Go back to where you were before searching
pl: Wróć do miejsca, w którym byłeś przed wyszukiwaniem

en: the location of this search result
pl: położenie tego wyniku wyszukiwania

en: This text is hidden in the book and cannot be displayed
pl: Ten tekst jest ukryty w książce i nie można go wyświetlić

en: No matches were found for:
pl: Nie znaleziono dopasowań dla:

en: Expand all items under %s
pl: Rozwiń wszystkie elementy w %s

en: Expand all items
pl: Rozwiń wszystkie elementy

en: Collapse all items
pl: Zwiń wszystkie

en: Expand all items at the level of {}
pl: Rozwiń wszystkie elementy na poziomie {}

en: Collapse all items at the level of {}
pl: Zwiń wszystkie elementy na poziomie {}

en: Copy Table of Contents to clipboard
pl: Skopiuj spis treści do schowka

en: Search Table of Contents
pl: Szukaj w spisie treści

en: Search for text in the Table of Contents
pl: Szukaj tekstu w spisie treści

en: There are no Table of Contents entries matching: %s
pl: Nie znaleziono żadnej pozycji spisu treści pasującej do: %s

en: Untitled
pl: Bez tytułu

en: Switch color scheme
pl: Zmień schemat kolorów

en: Apply settings from a saved profile
pl: Zastosuj ustawienia z zapisanego profilu

en: Increase font size
pl: Zwiększ rozmiar czcionki

en: Decrease font size
pl: Zmniejsz rozmiar czcionki

en: Toggle full screen
pl: Przełącz na tryb pełnoekranowy

en: Previous page
pl: Poprzednia strona

en: Next section
pl: Następna sekcja

en: Previous section
pl: Poprzednia sekcja

en: Toggle Reference mode
pl: Przełącz tryb odniesienia

en: Toggle auto-scrolling
pl: Włącz automatyczne przewijanie

en: Lookup words
pl: Wyszukaj słowa

en: Show viewer controls
pl: Pokaż elementy sterujące przeglądarką

en: Toggle paged mode
pl: Przełącz tryb stronicowany

en: Print book
pl: Wydrukuj książkę

en: Show book metadata
pl: Pokaż metadane książki

en: Read aloud
pl: Czytać na głos

en: Browse highlights in book
pl: Przeglądaj najciekawsze w książce

en: Select all text in the current file
pl: Zaznacz cały tekst w bieżącym pliku

en: Edit this book
pl: Edytuj tą książkę

en: Reload this book
pl: Odśwież tę książkę

en: Customize this toolbar
pl: Dostosuj ten pasek narzędzi

en: Hide this toolbar
pl: Ukryj ten pasek narzędzi

en: Switch to flow mode -- where the text is not broken into pages
pl: Przełącz na tryb przepływu - w którym tekst nie jest podzielony na strony

en: Switch to paged mode -- where the text is broken into pages
pl: Przełącz do trybu stronicowanego - w którym tekst jest podzielony na strony

en: Turn off auto-scrolling
pl: Wyłącz automatyczne przewijanie

en: Turn on auto-scrolling
pl: Włącz automatyczne przewijanie

en: Read the text of the book aloud
pl: Przeczytaj na głos tekst książki

en: Stop reading
pl: Przestań czytać

en: Clear list of recently opened books
pl: Wyczyść listę ostatnio otwieranych książek

en: Restore settings to defaults
pl: Przywróć ustawienia domyślne

en: Save current settings as a profile
pl: Zapisz bieżące ustawienia jako profil

en: Delete saved profile...
pl: Usuń zapisany profil...

en: &Name of profile
pl: &Nazwa profilu

en: Enter name of profile to create
pl: Wprowadź nazwę profilu do utworzenia

en: Configure the toolbar
pl: Skonfiguruj pasek narzędzi

en: Choose the actions you want on the toolbar. Drag and drop items in the right hand list to re-arrange the toolbar.
pl: Wybierz działania, które chcesz na pasku narzędzi. Przeciągnij i upuść elementy na liście po prawej stronie, aby zmienić układ paska narzędzi.

en: Lookup
pl: Wyszukaj

en: Preparing book for first read, please wait
pl: Przygotowuję książkę do pierwszego czytania, proszę czekać

en: E-book viewer
pl: Podgląd książek

en: Scroll here
pl: Przewiń tutaj

en: Start of book
pl: Początek książki

en: End of book
pl: Koniec książki

en: Start of current file
pl: Początek bieżącego pliku

en: End of current file
pl: Koniec bieżącego pliku

en: Hide this scrollbar
pl: Ukryj ten pasek przewijania

en: Search :: no matches
pl: Szukaj :: brak wyników

en: Search :: one match
pl: Szukaj :: brak wyniku

en: Search :: {} matches
pl: Szukaj :: {} wyniki

en: Empty search expression
pl: Puste wyrażenie wyszukiwania

en: Cannot search for {!r} as it contains only punctuation and spaces.
pl: Nie można wyszukać {!r}, ponieważ zawiera ono tylko znaki interpunkcyjne i spacje.

en: Cannot jump to location
pl: Nie można przejść do lokacji

en: The Read aloud feature is active, cannot jump to {}. Close it first.
pl: Funkcja Czytania Na Głos jest aktywna, nie można przejść do {}. Należy ją najpierw zamknąć.

en: Table of Contents locations
pl: Spis treści Lokalizacje

en: bookmark
pl: zakładka

en: Failed to load the image {}
pl: Nie udało się załadować obrazu {}

en: Failed to find the image {}
pl: Nie udało się znaleźć obrazu {}

en: Image not found
pl: Nie znaleziono obrazu

en: Cannot print book
pl: Nie można wydrukować książki

en: No book is currently open
pl: Żadna książka nie jest obecnie otwarta

en: Book does not exist
pl: Książka nie istnieje

en: Cannot open {} as it no longer exists
pl: Nie można otworzyć {}, ponieważ już nie istnieje

en: Choose e-book
pl: Wybierz e-booka

en: E-books
pl: E-booki

en: Loading book
pl: Ładowanie książki

en: Loading book, please wait
pl: Ładowanie książki, czekaj

en: Loading book failed
pl: Ładowanie książki nie powiodło się

en: Failed to open the book at {0}. Click "Show details" for more info.
pl: Nie udało się otworzyć książki o {0}. Kliknij „Pokaż szczegóły”, aby uzyskać więcej informacji.

en: The Qt WebEngine Render process has crashed. You should try restarting the viewer.
pl: Proces renderowania Qt WebEngine uległ awarii. Powinieneś spróbować ponownie uruchomić przeglądarkę.

en: Choose background image
pl: Wybierz obraz tła

en: Clear search history
pl: Wyczyść historię wyszukiwania

en: Test file name invalid
pl: Nazwa pliku testowego jest nieprawidłowa

en: The file name <b>%s</b> does not appear to end with a file extension. It must end with a file  extension like .epub or .mobi
pl: Nazwa pliku <b>%s</b> nie zawiera rozszerzenia. Wymagane jest rozszerzenie nazwy pliku, np. .epub lub .mobi

en: Hide size in corner
pl: Ukryj rozmiar

en: Show size in corner
pl: Pokaż rozmiar

en: Clear history
pl: Wyczyść historię

en: Drag to resize
pl: Przeciągnij, aby zmienić wielkość

en: Choose &color
pl: Wybierz &kolor

en: Choose a color
pl: Wybierz kolor

en: Cu&t
pl: Wytnij

en: &Step up
pl: Do &góry

en: Step &down
pl: Do &dołu

en: Not rated
pl: Nieoceniona

en: Generic e-ink device
pl: Ogólne urządzenie z atramentem elektronicznym

en: Smartphone
pl: Smartfon

en: iPad like tablet
pl: iPad i podobny tablet

en: Kindle Basic (all models)
pl: Kindle Basic (wszystkie modele)

en: Kindle Fire and Fire HD
pl: Kindle Fire i Fire HD

en: All other SONY devices
pl: Wszystkie inne urządzenia SONY

en: Kobo and Kobo Touch Readers
pl: Czytniki Kobo i Kobo Touch

en: Kobo Vox, Aura and Glo families
pl: Rodzina Kobo Vox, Aura i Glo

en: BOOX MAX, N96, i86, C67ML, M96, etc.
pl: BOOX MAX, N96, i86, C67ML, M96 itp.

en: Nook and Nook Simple Reader
pl: Czytnik Nook i Nook Simple

en: PocketBook 360 and newer models
pl: PocketBook 360 i nowsze

en: PocketBook Lux (1-5) and Basic 4
pl: PocketBook Lux (1-5) i Basic 4

en: PocketBook Inkpad 3 (Pro) and X
pl: PocketBook Inkpad 3 (Pro) i X

en: Android phone
pl: Telefon z Androidem

en: Android tablet
pl: Tablet z Androidem

en: Android phone with Kindle reader
pl: Telefon z Androidem i czytnikiem Kindle

en: Android tablet with Kindle reader
pl: Tablet z Androidem i czytnikiem Kindle

en: Generic
pl: Ogólny

en: Choose your e-book device. If your device is not in the list, choose a "Generic" device.
pl: Wybierz swoje urządzenie e-book. Jeśli Twojego urządzenia nie ma na liście, wybierz urządzenie „Ogólne”.

en: If you are moving calibre from an old computer to a new one, please read <a href="{0}">the instructions</a>.
pl: Jeśli przenosisz Calibre ze starego komputera na nowy, przeczytaj <a href="{0}">instrukcje</a>.

en: Select location for books
pl: Wybierz lokalizację dla książek

en: Failed to create a folder at %s
pl: Nie udało się utworzyć folderu w %s

en: You must choose an empty folder for the calibre library. %s is not empty.
pl: Musisz wybrać pusty katalog dla biblioteki calibre. %s nie jest pusty.

en: &Next >
pl: &Dalej >

en: < &Back
pl: < &Wstecz

en: Cancel
pl: Anuluj

en: &Finish
pl: &Zakończ

en: Commit
pl: Potwierdź

en: Welcome wizard
pl: Kreator ustawień wstępnych

en: Welcome to calibre
pl: Witaj w calibre

en: The one stop solution to all your e-book needs.
pl: Jedyne takie rozwiązanie, przeznaczone dla wszystkich twoich e-książek.

en: &Manufacturers
pl: &Producent

en: &Devices
pl: &Urządzenie

en: WizardPage
pl: Strona Kreatora

en: <h2>Congratulations!</h2> You have successfully setup calibre. Press the %s button to apply your settings.
pl: <h2>Gratulacje!</h2> Udało ci się skonfigurować calibre. Naciśnij %s, aby zastosować ustawienia.

en: <h2>User Manual</h2>A User Manual is also available <a href="%s">online</a>.
pl: <h2>Podręcznik użytkownika</h2>Podręcznik użytkownika w języku angielskim dostępny jest także na <a href="%s">stronie www calibre</a>.

en: &Kindle email:
pl: Adres e-mail &Kindle:

en: Choose your &language:
pl: Wybierz &język:

en: <p>Choose a location for your books. When you add books to calibre, they will be copied here. Use an <b>empty folder</b> for a new calibre library:
pl: <p>Wybierz lokalizację dla książek. Kiedy dodasz książkę do calibre, zostanie ona tutaj skopiowana. Użyj <b>pustego folderu</b> dla nowej biblioteki calibre:

en: If a calibre library already exists at the newly selected location, calibre will use it automatically.
pl: Jeśli biblioteka calibre już istnieje w nowo wybranej lokalizacji, calibre użyje jej automatycznie.

en: Test email settings
pl: Testuj ustawienia e-mail

en: Send test mail from %s to:
pl: Wyślij testowy e-mail od %s do:

en: Using: %(un)s:%(pw)s@%(host)s:%(port)s and %(enc)s encryption
pl: Wykorzystano: %(un)s:%(pw)s@%(host)s:%(port)s i szyfrowanie %(enc)s

en: No email address
pl: Brak adresu email

en: No email address to send mail to has been specified. You must specify a To: address before running the test.
pl: Nie określono adresu e-mail, na który ma być wysyłana poczta. Przed uruchomieniem testu musisz określić adres Do:.

en: Sending email, please wait...
pl: Wysyłam e-maila, proszę czekać...

en: Email successfully sent
pl: Wiadomość e-mail została wysłana pomyślnie

en: Setup sending email using
pl: Skonfiguruj wysyłanie wiadomości e-mail poprzez

en: Your %s &email address:
pl: Twój &e-mail (%s):

en: Your %s &password:
pl: Twoje &hasło (%s):

en: If you plan to use email to send books to your Kindle, remember to add your %s email address to the allowed email addresses in your Amazon.com Kindle management page.
pl: Jeśli zamierzasz używać tego adresu e-mail do wysyłania książek na Kindle, pamiętaj by dodać adres %s do dozwolonych adresów e-mail na twojej stronie zarządzania Amazon.com Kindle.

en: Setup
pl: Ustawienia

en: No password
pl: Bez hasła

en: You must specify a password
pl: Musisz podać hasło

en: You must specify an email address
pl: Musisz podać adres e-mail

en: Incorrect email address
pl: Nieprawidłowy adres e-mail

en: The email address "{}" is not valid
pl: Adres e-mail "{}" jest nieprawidłowy

en: OK to proceed?
pl: Kontynuować?

en: This will display your email password on the screen. Is it OK to proceed?
pl: To wyświetli twoje hasło do e-maila na ekranie. Czy kontynuować?

en: Before using this account to send mail, you must enable the "Enable access to this account via POP3 and IMAP" option in GMX under More > E-mail Settings > POP3 & IMAP.
pl: Przed użyciem tego konta do wysyłania poczty musisz włączyć opcję „Włącz dostęp do tego konta przez POP3 i IMAP” w GMX w obszarze Więcej>Ustawienia poczty e-mail>POP3 i IMAP.

en: If you are setting up a new Outlook account, Microsoft requires that you  verify your account periodically, before it will let calibre send email.
pl: Jeśli konfigurujesz nowe konto Outlook, firma Microsoft wymaga okresowej weryfikacji konta, zanim pozwoli Calibre na wysyłanie wiadomości e-mail.

en: Bad configuration
pl: Błędna konfiguracja

en: You must set the From email address
pl: Wartość pola „Wyślij e-mail od” nie może być pusta

en: You must either set both the username <b>and</b> password for the mail server or no username and no password at all.
pl: Musisz ustawić zarówno użytkownika <b>i</b> hasło dla serwera pocztowego lub brak użytkownika i brak hasła.

en: No username and password set for mailserver. Most  mailservers need a username and password. Are you sure?
pl: Nie ustalono użytkownika i hasła dla serwera pocztowego. Większość serwerów wymaga użytkownika i hasła. Jesteś pewien?

en: Send email &from:
pl: Wyślij e-mail &od:

en: <p>This is what will be present in the From: field of emails sent by calibre.<br> Set it to your email address
pl: <p>To będzie pokazane w polu Od: w emailach wysłanych przez calibre.<br> Wstaw tutaj swój adres emailowy

en: <p>A mail server is useful if the service you are sending mail to only accepts email from well know mail services.
pl: <p>Serwer pocztowy jest użyteczny gdy usługa, do której wysyłasz emaila akceptuje emaile ze znanych usług emailowych.

en: Email server
pl: Serwer pocztowy

en: calibre can <b>optionally</b> use a server to send mail
pl: calibre może <b>opcjonalnie</b> użyć konkretnego serwera, aby przesyłać pocztę email

en: &Hostname:
pl: &Nazwa hosta:

en: The hostname of your mail server. For example, smtp.gmail.com
pl: Nazwa hosta twojego serwera poczty, np. smtp.gmail.com

en: The port your mail server listens for connections on. The default is 25
pl: Port, na którym twój serwer poczty nasłuchuje połączeń. Domyślnie to 25

en: Your username on the mail server
pl: Twoja nazwa na serwerze pocztowym

en: Your password on the mail server
pl: Twoje hasło na serwerze pocztowym

en: &Show
pl: &Pokaż

en: Encr&yption:
pl: Szyfro&wanie:

en: Use TLS encryption when connecting to the mail server. This is the most common.
pl: Użyj szyfrowania TLS podczas podłączania do serwera poczty. To najczęstsze ustawienie.

en: Use SSL encryption when connecting to the mail server.
pl: Użyj szyfrowania SSL podczas podłączania do serwera poczty.

en: WARNING: Using no encryption is highly insecure
pl: OSTRZEŻENIE: Brak szyfrowania jest wysoce niebezpieczny

en: Use &GMX
pl: Użyj &GMX

en: &Test email
pl: &Testowy email

en: <p>If you use the <a href="http://www.appstafarian.com/marvin.html">Marvin</a> e-book reading app (or similar OPDS enabled apps) on your Apple iDevice, you can access your calibre book collection wirelessly, directly on the device. To do this you have to turn on the calibre Content server.
pl: <p>Jeśli używasz aplikacji <a href="http://marvinapp.com/">Marvin</a> (lub podobnej aplikacji obsługującej OPDS) na sprzęcie firmy Apple, możesz podłączyć się do biblioteki bezprzewodowo, bezpośrednio na urządzeniu. W tym celu musisz włączyć serwer calibre.

en: Turn on the &Content server
pl: Włącz serwer treści

en: <p>Remember to leave calibre running as the server only runs as long as calibre is running.
    <p>The reader app should see your calibre collection automatically. If not, try adding the URL http://myhostname:8080 as a new catalog in the reader on your iDevice. Here myhostname should be the fully qualified hostname or the IP address of the computer calibre is running on. See <a href="%s">the User Manual</a> for more information.
pl: <p>Pamiętaj, by zostawić calibre uruchomiony, gdyż serwer działa tylko wtedy, gdy działa calibre.</p>
    <p>Biblioteka calibre powinna być automatycznie widoczna dla aplikacji czytnika. Jeśli tak nie jest spróbuj dodać adres http://mojserwer:8080 jako nowy katalog w aplikacji czytnika w iDevice gdzie mojserwer jest pełną nazwą serwera lub adres IP komputera, na którym jest uruchomiony calibre. Więcej informacji znajdziesz w <a href="%s">podręczniku użytkownika</a>.

en: Required component missing
pl: Brak wymaganego komponentu

en: This computer is missing the Windows MediaPack, which is needed for calibre. Instructions for installing it are <a href="{0}">available here</a>.
pl: Na tym komputerze brakuje pakietu Windows MediaPack, który jest potrzebny do calibre. Instrukcje instalacji są <a href="{0}">dostępne tutaj</a>.

en: Invalid query format for colon-separated search: {0}
pl: Niepoprawny format zapytania dla wyszukiwania oddzielonego dwukropkiem: {0}

en: BIBTEX catalog generator
pl: Generator katalogów BIBTEX

en: The fields to output when cataloging books in the database.  Should be a comma-separated list of fields.
    Available fields: %(fields)s.
    plus user-created custom fields.
    Example: %(opt)s=title,authors,tags
    Default: '%%default'
    Applies to: BIBTEX output format
pl: Pola, które mają być uwzględnione przy tworzeniu katalogu książek. Powinna to być lista pól, oddzielonych przecinkami.
    Dostępne pola: %(fields)s,
    oraz pola użytkownika.
    Przykład: %(opt)s=title,authors,tags
    Domyślnie: '%%default'
    Dotyczy formatu BIBTEX

en: Output field to sort on.
    Available fields: author_sort, id, rating, size, timestamp, title.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
pl: Pole wyjściowe do sortowania.
    Dostępne pola: author_sort, id, rating, size, timestamp, title.
    Domyślnie: '%default'
    Odnosi się do: formatu wyjściowego BIBTEX

en: Create a citation for BibTeX entries.
    Boolean value: True, False
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
pl: Stwórz cytaty dla wpisów BibTeX
    Wartość zerojedynkowa: Prawda, Fałsz
    Domyślnie: '%default'
    Odnosi się do: formatu wyjściowego BIBTEX

en: Create a file entry if formats is selected for BibTeX entries.
    Boolean value: True, False
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
pl: Stwórz wpis pliku jeśli formaty są wybranymi dla wpisów BibTeX.
    Wartość zerojedynkowa: Prawda, Fałsz
    Domyślnie: '%default'
    Odnosi się do: formatu wyjściowego BIBTEX

en: The template for citation creation from database fields.
    Should be a template with {} enclosed fields.
    Available fields: %s.
    Default: '%%default'
    Applies to: BIBTEX output format
pl: Szablon dla tworzenia cytatów z pól bazy danych.
    Powinien być szablon z {} zamkniętymi polami.
    Dostępne pola: %s.
    Domyślnie: '%%default'
    Odnosi się do: formatu wyjściowego BIBTEX

en: BibTeX file encoding output.
    Available types: utf8, cp1252, ascii.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
pl: Kodowanie wyjściowe pliku BibTeX.
    Dostępne typy: utf8, cp1252, ascii.
    Domyślnie: '%default'
    Odnosi się do: formatu wyjściowego BIBTEX

en: BibTeX file encoding flag.
    Available types: strict, replace, ignore, backslashreplace.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
pl: Flag kodowania pliku BibTeX.
    Dostępne typy: strict, replace, ignore, backslashreplace.
    Domyślnie: '%default'
    Odnosi się do: formatu wyjściowego BIBTEX

en: Entry type for BibTeX catalog.
    Available types: book, misc, mixed.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
pl: Wpis wejściowy dla katalogu BibTeX.
    Dostępne typy: book, misc, mixed.
    Domyślnie: '%default'
    Odnosi się do: formatu wyjściowego BIBTEX

en: CSV/XML catalog generator
pl: Generator katalogów CSV/XML

en: The fields to output when cataloging books in the database.  Should be a comma-separated list of fields.
    Available fields: %(fields)s,
    plus user-created custom fields.
    Example: %(opt)s=title,authors,tags
    Default: '%%default'
    Applies to: CSV, XML output formats
pl: Pola, które mają być uwzględnione przy tworzeniu katalogu książek. Powinna to być lista pól, oddzielonych przecinkami.
    Dostępne pola: %(fields)s,
    oraz pola użytkownika.
    Przykład: %(opt)s=title,authors,tags
    Domyślnie: '%%default'
    Dotyczy formatów CSV, XML

en: Output field to sort on.
    Available fields: author_sort, id, rating, size, timestamp, title_sort
    Default: '%default'
    Applies to: CSV, XML output formats
pl: Pole, według którego będą sortowane wyniki.
    Dostępne pola: author_sort, id, rating, size, timestamp, title_sort
    Domyślnie: '%default'
    Dotyczy formatów CSV, XML

en: AZW3/EPUB/MOBI catalog generator
pl: Generator katalogów AZW3/EPUB/MOBI

en: Title of generated catalog used as title in metadata.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
pl: Tytuł wygenerowanego katalogu używany jako tytuł w metadanych.
    Domyślnie: '%default'
    Dotyczy formatów wyjściowych: AZW3, EPUB, MOBI

en: Create cross-references in Authors section for books with multiple authors.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
pl: Tworzy odsyłacze w sekcji Autorzy dla książek z wieloma autorami np. prace zbiorowe.
    Domyślnie: '%default'
    Dotyczy formatów wyjściowych AZW3, EPUB, MOBI

en: Save the output from different stages of the conversion pipeline to the specified folder. Useful if you are unsure at which stage of the conversion process a bug is occurring.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
pl: Zapisz dane wyjściowe z różnych etapów potoku konwersji w określonym folderze. Przydatne, jeśli nie masz pewności, na którym etapie procesu konwersji występuje błąd.
    Domyślnie: „%default”
    Dotyczy formatów wyjściowych: AZW3, EPUB, MOBI

en: Regex describing tags to exclude as genres.
    Default: '%default' excludes bracketed tags, e.g. '[Project Gutenberg]', and '+', the default tag for read books.
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
pl: Wyrażenie regularne opisujące etykiety do wykluczenia jako gatunki.
    Domyślnie:  '%default' wyklucza etykiety w nawiasach kwadratowych, tzn. '[Project Gutenberg]', i '+', domyślny tag dla przeczytanych książek.
    Dotyczy formatów wyjściowych AZW3, EPUB, MOBI

en: Specifies the rules used to exclude books from the generated catalog.
    The model for an exclusion rule is either
    ('<rule name>','Tags','<comma-separated list of tags>') or
    ('<rule name>','<custom column>','<pattern>').
    For example:
    (('Archived books','#status','Archived'),)
    will exclude a book with a value of 'Archived' in the custom column 'status'.
    When multiple rules are defined, all rules will be applied.
    Default: 
    "%default"
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
pl: Określa reguły używane do wykluczania książek z generowanego katalogu.
    Schemat reguły wykluczającej to:
    ('<rule name>','Etykieta','<comma-separated list of tags>') lub
    ('<rule name>','<custom column>','<pattern>').
    Na przykład:
    (('Archiwalne ksiązki','#status','Archiwalne'),)
    wykluczy książki, które w polu użytkownika 'status' ma wartość 'Archiwalne'.
    Jeśli zdefiniowano wiele reguł wszystkie są brane pod uwagę.
    Domyślnie: 
    "%default"
    Dotyczy formatów wyjściowych AZW3, EPUB, MOBI

en: Include 'Authors' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
pl: Włącz sekcję "Autorzy" do katalogu.
    Domyślnie: '%default'
    Dotyczy formatów wyjściowych AZW3, EPUB, MOBI

en: Include 'Descriptions' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
pl: Włącz sekcję "Opisy" do katalogu.
    Domyślnie: '%default'
    Dotyczy formatów wyjściowych AZW3, EPUB, MOBI

en: Include 'Genres' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
pl: Włącz sekcję "Gatunki" do katalogu.
    Domyślnie: '%default'
    Dotyczy formatów wyjściowych AZW3, EPUB, MOBI

en: Include 'Titles' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
pl: Włącz sekcję "Tytuły" do katalogu.
    Domyślnie: '%default'
    Dotyczy formatów wyjściowych AZW3, EPUB, MOBI

en: Include 'Series' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
pl: Włącz sekcję "Serie" do katalogu.
    Domyślnie: '%default'
    Dotyczy formatów wyjściowych AZW3, EPUB, MOBI

en: Include 'Recently Added' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
pl: Włącz sekcję "Ostatnio dodane" do katalogu.
    Domyślnie: '%default'
    Dotyczy formatów wyjściowych AZW3, EPUB, MOBI

en: Source field for 'Genres' section.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
pl: Pole źródłowe dla sekcji "Gatunki". 
    Domyślnie: '%default'
    Dotyczy formatów wyjściowych: AZW3, EPUB, MOBI

en: Custom field containing note text to insert in Description header.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
pl: Pole użytkownika zawierające tekst włączany do opisu.
    Domyślnie: '%default'
    Dotyczy formatów wyjściowych: AZW3, EPUB, MOBI

en: #<custom field>:[before|after]:[True|False] specifying:
     <custom field> Custom field containing notes to merge with comments
     [before|after] Placement of notes with respect to comments
     [True|False] - A horizontal rule is inserted between notes and comments
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
pl: #<custom field>:[before|after]:[True|False] określa:
    <custom field> Pole niestandardowe zawierające notatki do scalenia z komentarzami
    • [before|after] Umieszczanie uwag w stosunku do komentarzy
    • [True|False] Pomiędzy notatkami i komentarzami wstawiana jest pozioma linia
    Domyślnie: '%default'
    Dotyczy formatów wyjściowych AZW3, EPUB, MOBI

en: Specifies the output profile. In some cases, an output profile is required to optimize the catalog for the device. For example, 'kindle' or 'kindle_dx' creates a structured Table of Contents with Sections and Articles.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
pl: Określa profil wyjściowy. W niektórych przypadkach profil wyjściowy jest konieczny do optymalizacji dla konkretnego urządzenia. Na przykład w przypadku 'kindle' lub 'kindle_dx' tworzy strukturę spisu treści z sekcjami i artykułami.
    Domyślnie: '%default'
    Dotyczy formatów wyjściowych AZW3, EPUB, MOBI

en: Specifies the rules used to include prefixes indicating read books, wishlist items and other user-specified prefixes.
    The model for a prefix rule is ('<rule name>','<source field>','<pattern>','<prefix>').
    When multiple rules are defined, the first matching rule will be used.
    Default:
    "%default"
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
pl: Określa reguły używane do przypisywania przedrostków oznaczających przeczytane książki, listę życzeń i inne zdefiniowane przez użytkownika.
    Schemat reguły jest następujący: ('<nazwa reguły>','<pole źródłowe>','<wzorzec>','<przedrostek>').
    Jeśli zdefiniowano wiele reguł zostanie zastosowana pierwsza pasująca.
    Domyślnie:
    "%default"
    Dotyczy formatów: AZW3, EPUB, MOBI

en: Use a named preset created with the GUI catalog builder.
    A preset specifies all settings for building a catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
pl: Użyj zestawu stworzonego za pomocą GUI Catalog buildera.
    Zestaw zawiera wszystkie ustawienia potrzebne do utworzenia katalogu.
    Domyślnie: '%default'
    Dotyczy formatów wyjściowych AZW3, EPUB, MOBI

en: Replace existing cover when generating the catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
pl: Zamień istniejącą okładkę przy generowaniu katalogu.
    Domyślnie: '%default'
    Dotyczy formatów wyjściowych AZW3, EPUB, MOBI

en: Size hint (in inches) for book covers in catalog.
    Range: 1.0 - 2.0
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
pl: Podpowiedź rozmiaru (w calach) dla okładek książek w katalogu.
    Zakres: 1.0 – 2.0
    Domyślnie: '%default'
    Dotyczy formatów wyjściowych AZW3, EPUB, MOBI

en: Error: Preset "{}" not found.
pl: Błąd: Nie znaleziono ustawień wstępnych "{}".

en: Stored presets: {}
pl: Zapisane ustawienia wstępne: {}

en: Error: No stored presets.
pl: Błąd: brak zapisanych zestawów.

en: 
    *** Adding 'By authors' section required for MOBI output ***
pl: 
    *** Dodanie sekcji „Według autorów” jest wymagane dla wyjścia MOBI ***

en: column not in book:
pl: brak kolumny w książce:

en: Symbols
pl: Symbole

en: No genres to catalog.
pl: Brak gatunków dla katalogu.

en: Check 'Excluded genres' regex in the E-book options.
pl: Sprawdź wyrażenie regularne „Wykluczone gatunki” w opcjach e-booków.

en: No books available to catalog
pl: Brak książek do skatalogowania

en: Titles
pl: Tytuły

en: Genres
pl: Gatunki

en: Recently Added
pl: Ostatnio dodane

en: Recently Read
pl: Ostatnio przeczytane

en: Descriptions
pl: Opisy

en: Sorting database
pl: Sortowanie bazy danych

en: Sorting titles
pl: Sortowanie tytułów

en: No books to catalog.
    Check 'Excluded books' rules in the E-book options.
pl: Brak książek do skatalogowania.
    Sprawdź zasady „Wykluczone książki” w opcjach e-booków.

en: No books available to include in catalog
pl: Brak dostępnych książek by dołączyć do katalogu

en: error in
pl: błąd w

en: Genres HTML
pl: HTML gatunków

en: Titles HTML
pl: HTML tytułów

en: by
pl: autorstwa

en: Descriptions HTML
pl: HTML opisów

en: Description HTML
pl: HTML opisu

en: NCX header
pl: Nagłówek NCX

en: NCX for descriptions
pl: NCX dla opisów

en: NCX for Series
pl: NCX dla serii

en: Series beginning with %s
pl: Cykle zaczynające się od %s

en: Series beginning with '%s'
pl: Cykle zaczynające się od '%s'

en: NCX for Titles
pl: NCX dla tytułów

en: Titles beginning with %s
pl: Tytuły zaczynające się od %s

en: Titles beginning with '%s'
pl: Tytuły zaczynające się od '%s'

en: NCX for Authors
pl: NCX dla autorów

en: Authors beginning with %s
pl: Autorzy zaczynający się od %s

en: Authors beginning with '%s'
pl: Autorzy zaczynający się od '%s'

en: NCX for Recently Added
pl: NCX dla ostatnio dodanych

en: NCX for Recently Read
pl: NCX dla ostatnio przeczytanych

en: NCX for genres
pl: NCX dla gatunków

en: Generating OPF
pl: Generowanie OPF

en: Thumbnails
pl: Miniaturki

en: Thumbnail
pl: Miniaturka

en: Saving NCX
pl: Zapisywanie NCX

en: Invalid titles
pl: Nieprawidłowe nazwy

en: Extra titles
pl: Dodatkowe nazwy

en: Invalid authors
pl: Niewłaściwi autorzy

en: Extra authors
pl: Dodatkowi autorzy

en: Missing book formats
pl: Brakujące formaty książek

en: Extra book formats
pl: Dodatkowe formaty książek

en: Unknown files in books
pl: Nieznane pliki w książkach

en: Missing cover files
pl: Brak plików okładki

en: Cover files not in database
pl: Pliki okładek nie figurują w bazie danych

en: Folders raising exception
pl: Foldery powodujące wyjątek

en: INVALID CONDITION
pl: NIEPRAWIDŁOWY WARUNEK

en: Path to library too long. Must be less than %d characters.
pl: Zbyt długa ścieżka biblioteki. Nie może być dłuższa niż %d znaków.

en: Identifiers
pl: Identyfikatory

en: On device
pl: Na urządzeniu

en: Series sort
pl: Sortowanie cykli

en: Title sort
pl: Sortowanie wg tytułu

en: The title
pl: Tytuł

en: The authors
pl: Autorzy

en: The author sort string. To use only the first letter of the name use {author_sort[0]}
pl: Ciąg sortowania według autora. By użyć tylko pierwszej litery nazwy użyj {author_sort[0]}

en: The tags
pl: Etykiety

en: The series
pl: Cykl

en: The series number. To get leading zeros use {series_index:0>3s} or {series_index:>3s} for leading spaces
pl: Numer w cyklu. By uzyskać zera na początku użyj {series_index:0>3s} lub {series_index:>3s} by uzyskać spacje

en: The rating
pl: Ocena

en: The ISBN
pl: Kod ISBN

en: The publisher
pl: Wydawca

en: The date
pl: Data

en: The published date
pl: Data publikacji

en: The date when the metadata for this book record was last modified
pl: Czas ostatniej modyfikacji metadanych

en: The language(s) of this book
pl: Język(i) tej książki

en: The calibre internal id
pl: Wewnętrzny identyfikator calibre

en: Options to control saving to disk
pl: Opcje dotyczące zapisu na dysku

en: Normally, calibre will update the metadata in the saved files from what is in the calibre library. Makes saving to disk slower.
pl: Zwykle calibre uaktualni metadane w zapisanych plikach tymi, które są w bibliotece calibre. Sprawia, że zapisywanie na dysku jest wolniejsze.

en: Normally, calibre will write the metadata into a separate OPF file along with the actual e-book files.
pl: Calibre zapisze metadane do osobnego pliku OPF obok właściwego pliku z książką.

en: Normally, calibre will save the cover in a separate file along with the actual e-book files.
pl: Calibre zapisze okładkę w oddzielnym pliku obok właściwego pliku z książką.

en: Comma separated list of formats to save for each book. By default all available formats are saved.
pl: Oddzielana przecinkami lista formatów do zapisania dla każdej książki. Domyślnie zapisywane są wszystkie dostępne formaty.

en: The template to control the filename and folder structure of the saved files. Default is "%(templ)s" which will save books into a per-author subfolder with filenames containing title and author. Available controls are: {%(controls)s}
pl: Szablon do kontrolowania nazwy pliku i struktury folderów zapisanych plików. Domyślnie jest to „%(templ)s”, które zapisuje książki w podfolderze dla poszczególnych autorów z nazwami plików zawierającymi tytuł i autora. Dostępne kontrolki to: {%(controls)s}

en: The template to control the filename and folder structure of files sent to the device. Default is "%(templ)s" which will save books into a per-author folder with filenames containing title and author. Available controls are: {%(controls)s}
pl: Szablon do kontrolowania nazwy pliku i struktury folderów plików wysyłanych do urządzenia. Domyślnie jest to „%(templ)s”, które zapisuje książki w folderze dla poszczególnych autorów z nazwami plików zawierającymi tytuł i autora. Dostępne kontrolki to: {%(controls)s}

en: Have calibre convert all non English characters into English equivalents for the file names. This is useful if saving to a legacy filesystem without full support for Unicode filenames.
pl: Przekonwertuj wszystkie inne niż angielskie znaki Calibre na angielskie odpowiedniki nazw plików. Jest to przydatne, jeśli zapisujesz do starszego systemu plików bez pełnej obsługi nazw plików Unicode.

en: The format in which to display dates. %(day)s - day, %(month)s - month, %(mn)s - month number, %(year)s - year. Default is: %(default)s
pl: Format wyświetlania dat. %(day)s - dzień, %(month)s - miesiąc, %(mn)s - numer miesiąca, %(year)s - rok. Domyślnie: %(default)s

en: Convert paths to lowercase.
pl: Przekształć ścieżki dostępu na małe litery.

en: Replace whitespace with underscores.
pl: Zastąp spacje podkreśleniami.

en: Save into a single folder, ignoring the template folder structure
pl: Zapisz w jednym folderze, ignorując strukturę folderów szablonów

en: Save any data files associated with the book when saving the book
pl: Zapisywanie wszelkich plików danych powiązanych z książką podczas zapisywania książki

en: Failed to calculate path for save to disk. Template: %(templ)s
    Error: %(err)s
pl: Nie można określić ścieżki zapisu. Szablon: %(templ)s
    Błąd: %(err)s

en: Template evaluation resulted in no path components. Template: %s
pl: Przetwarzanie szablonu dało w wyniku błąd. Szablon: %s

en: The one stop solution to all your e-book needs
pl: Jedna odpowiedź na wszystkie twoje potrzeby związane z e-bookami

en: calibre is the one stop solution to all your e-book needs.
pl: calibre to jedna odpowiedź na wszystkie twoje potrzeby związane z e-bookami.

en: You can use calibre to catalog your books, fetch metadata for them automatically, convert them from and to all the various e-book formats, send them to your e-book reader devices, read the books on your computer, edit the books in a dedicated e-book editor and even make them available over the network with the built-in Content server. You can also download news and periodicals in e-book format from over a thousand different news and magazine websites.
pl: Możesz użyć Calibre do katalogowania swoich książek, automatycznego pobierania dla nich metadanych, konwertowania ich do różnych formatów e-booków, wysyłania ich do czytników e-booków, czytania książek na komputerze, edytowania książek w dedykowany edytor e-booków, a nawet udostępniaj je w sieci za pomocą wbudowanego serwera treści. Możesz także pobierać wiadomości i czasopisma w formacie e-booków z ponad tysiąca różnych witryn z wiadomościami i magazynami.

en: Edit the text and styles inside e-books
pl: Edycja tekstu i stylów wewnątrz książki

en: The calibre E-book editor allows you to edit the text and styles inside the book with a live preview of your changes.
pl: Edytor e-booków Calibre umożliwia edycję tekstu i stylów w książce z podglądem na żywo zmian.

en: It can edit books in both the EPUB and AZW3 (Kindle) formats. It includes various useful tools for checking the book for errors, editing the Table of Contents, performing automated cleanups, etc.
pl: Może edytować książki zarówno w formacie EPUB, jak i AZW3 (Kindle). Zawiera różne przydatne narzędzia do sprawdzania książki pod kątem błędów, edytowania spisu treści, wykonywania automatycznych porządków itp.

en: Read e-books in over a dozen different formats
pl: Umożliwia czytanie e-booków w wielu różnych formatach

en: The calibre E-book viewer allows you to read e-books in over a dozen different formats.
pl: Czytnik książek calibre umożliwia czytanie e-booków w wielu różnych formatach.

en: It has a full screen mode for distraction free reading and can display the text with multiple columns per screen.
pl: Ma tryb pełnoekranowy dla wygody czytania i może wyświetlać tekst w wielu kolumnach.

en: Command Line Interface
pl: Linia poleceń

en: Documented commands
pl: Udokumentowane polecenia

en: Undocumented commands
pl: Nieudokumentowane polecenia

en: You can see usage for undocumented commands by executing them without arguments in a terminal.
pl: Informacje na temat sposobu użycia nieudokumentowanych poleceń można uzyskać wykonując je w terminalu bez argumentów.

en: Change language
pl: Zmień język

en: <b>{title}</b> by {authors}
pl: <b>{title}</b> autorstwa {authors}

en: Date: {timestamp}
pl: Data: {timestamp}

en: Published: {pubdate}
pl: Wydano: {pubdate}

en: Publisher: {publisher}
pl: Wydawca: {publisher}

en: Show
pl: Pokaż

en:  sorted by
pl:  sortowane wg

en: Change library
pl: Zmień bibliotekę

en: Change library to:
pl: Zmień bibliotekę na:

en: Switch to the full interface (non-mobile interface)
pl: Przełącz na pełny interfejs (nie-mobilny)

en: The full interface gives you many more features, but it may not work well on a small screen
pl: Pełny interfejs daje dużo więcej możliwości, ale może być niewygodny na małym ekranie

en: {0} is not a valid IP address/network, with error: {1}
pl: {0} nie jest prawidłowym adresem IP/siecią, z błędem: {1}

en: Give this user only read access
pl: Daj temu użytkownikowi prawo tylko do odczytu

en: username is required
pl: wymagana jest nazwa użytkownika

en: username
pl: użytkownik

en: username and operation are required
pl: nazwa użytkownika i operacja są wymagane

en: Specify the action to perform.
    A value of "show" shows the current library restrictions for the specified user.
    A value of "allow-all" removes all library restrictions.
    A value of "allow" allows access to only the specified libraries.
    A value of "block" allows access to all, except the specified libraries.
    A value of "per-library" sets per library restrictions. In this case the libraries list is interpreted as a list of library name followed by restriction to apply, followed by next library name and so on. Using a restriction of "=" removes any previous restriction on that library.
pl: Określ akcję do wykonania.
    Wartość "show" pokazuje aktualne ograniczenia biblioteki dla określonego użytkownika.
    Wartość „allow-all” usuwa wszystkie ograniczenia biblioteki.
    Wartość „allow” umożliwia dostęp tylko do określonych bibliotek.
    Wartość „block” umożliwia dostęp do wszystkich, z wyjątkiem określonych bibliotek.
    Wartość zestawów „na bibliotekę” na ograniczenia biblioteki. W tym przypadku lista bibliotek jest interpretowana jako lista nazw bibliotek, po której następuje ograniczenie do zastosowania, po której następuje nazwa kolejnej biblioteki i tak dalej. Użycie ograniczenia „=” usuwa wszelkie wcześniejsze ograniczenia dotyczące tej biblioteki.

en: Unknown command: {}
pl: Nieznane polecenie: {}

en: Manage the user accounts for calibre-server. Available commands are:
pl: Zarządzaj kontami użytkowników dla calibre-server. Dostępne polecenia to:

en: Use {} for help on individual commands
pl: Użyj {}, aby uzyskać pomoc dotyczącą poszczególnych poleceń

en: What do you want to do?
pl: Co chcesz zrobić?

en: default
pl: domyślnie

en: No choice selected, exiting...
pl: Nie wybrano wyboru, wyjście...

en: %s is not a valid choice, try again
pl: %s nie jest poprawnym wyborem, spróbuj ponownie

en: Existing user names:
pl: Istniejące nazwy użytkowników:

en: There are no users, you must first add an user
pl: Brak użytkowników, musisz wpierw dodać jednego

en: The username %s does not exist
pl: Nazwa użytkownika %s nie istnieje

en: Enter the username
pl: Wpisz nazwę użytkownika

en: Enter the new password for %s:
pl: Wpisz nowe hasło dla %s:

en: Empty passwords are not allowed
pl: Puste hasła są niedozwolone

en: Re-enter the new password for %s, to verify:
pl: Wprowadź ponownie nowe hasło dla %s, aby zweryfikować:

en: Passwords do not match
pl: Hasła nie pasują do siebie

en: User %s added successfully!
pl: Użytkownik %s pomyślnie dodany!

en: Are you sure you want to remove the user %s?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć użytkownika %s?

en: User %s successfully removed!
pl: Użytkownik %s pomyślnie usunięty!

en: Password for %s successfully changed!
pl: Hasło dla %s pomyślnie zmienione!

en: Current password for {0} is: {1}
pl: Hasło dla {0} to: {1}

en: Allow {} to make changes (i.e. grant write access)
pl: Zezwól {} na wprowadzanie zmian (tj. Udziel prawa do zapisu)

en: Prevent {} from making changes (i.e. remove write access)
pl: Niemożliwe {} wprowadzanie zmian (tj. Usuń prawa do zapisu)

en: Prevent {} from changing their own password via the web
pl: Zapobiegaj {} zmianie własnego hasła przez web

en: Allow {} to change their own password via the web
pl: Zezwól {} na zmianę własnego hasła przez web

en: {} has the following additional per-library restrictions:
pl: {} ma następujące dodatkowe ograniczenia dla poszczególnych bibliotek:

en: {} has no additional per-library restrictions
pl: {} nie ma dodatkowych ograniczeń dla poszczególnych bibliotek

en: Allow access to all libraries
pl: Zezwalaj na dostęp do wszystkich bibliotek

en: Allow access to only specified libraries
pl: Zezwalaj na dostęp tylko do określonych bibliotek

en: Allow access to all, except specified libraries
pl: Zezwalaj na dostęp do wszystkich, z wyjątkiem wybranych bibliotek

en: Change per-library restrictions
pl: Zmień ograniczenia dla bibliotek

en: Enter the name of the library:
pl: Podaj nazwę biblioteki:

en: Enter a search expression, access will be granted only to books matching this expression. An empty expression will grant access to all books.
pl: Wprowadź wyrażenie wyszukiwania, dostęp zostanie udzielony tylko książkom pasującym do tego wyrażenia. Puste wyrażenie zapewni dostęp do wszystkich książek.

en: Another restriction?
pl: Inne ograniczenie?

en: Enter a comma separated list of library names:
pl: Wpisz listę nazw bibliotek oddzieloną przecinkami:

en: Allowing access only to libraries: {}
pl: Zezwolenie na dostęp tylko do bibliotek: {}

en: Allowing access to all libraries, except: {}
pl: Zezwolenie na dostęp do wszystkich bibliotek, z wyjątkiem: {}

en: Show password for {}
pl: Pokaż hasło dla {}

en: Change read/write permission for {}
pl: Zmień prawa odczytu/zapisu dla {}

en: Change the libraries {} is allowed to access
pl: Zmień biblioteki, do których {} ma dostęp

en: Change if {} is allowed to set their own password
pl: Jeśli {} może ustawić własne hasło, można je zmienić

en: {0} has {1} access
pl: {0} ma dostęp {1}

en: read-write
pl: odczyt-zapis

en: readonly
pl: tylko do odczytu

en: Add a new user
pl: Dodaj nowego użytkownika

en: Edit an existing user
pl: Edycja istniejącego użytkownika

en: Remove a user
pl: Usuń użytkownika

en: one item | {} items
pl[0]: 1 element
pl[1]: {} elementy
pl[2]: {} elementów
pl[3]: {} elementów

en: RATING: %s<br />
pl: OCENA: %s<br />

en: TAGS: %s<br />
pl: ETYKIETY: %s<br />

en: SERIES: %(series)s [%(sidx)s]<br />
pl: CYKLE: %(series)s [%(sidx)s]<br />

en: Books in your library
pl: Książki w twojej bibliotece

en: By
pl: Według

en: Books sorted by
pl: Książki sortowane wg

en: Library:
pl: Biblioteka:

en: Change calibre library to:
pl: Zmień bibliotekę calibre na:

en: By %s
pl: Według %s

en: By {0} :: {1}
pl: Według {0} :: {1}

en: Path to the SSL certificate file
pl: Ścieżka do pliku z certyfikatem SSL

en: Path to the SSL private key file
pl: Ścieżka do pliku z kluczem prywatnym SSL

en: Time (in seconds) after which an idle connection is closed
pl: Czas (w sekundach), po którym bezczynne połączenie zostanie zamknięte

en: Time (in seconds) to wait for a response from the server when making queries
pl: Czas (w sekundach) oczekiwania na odpowiedź z serwera podczas wykonywania zapytań

en: Total time in seconds to wait for clean shutdown
pl: Całkowity czas w sekundach oczekiwania na pełne wyłączenie

en: Socket pre-allocation, for example, with systemd socket activation
pl: Wstępna alokacja gniazda, na przykład z aktywacją gniazda systemowego

en: Max. size of single HTTP header (in KB)
pl: Max. rozmiar pojedynczego nagłówka HTTP (w KB)

en: Max. allowed size for files uploaded to the server (in MB)
pl: Max. dozwolony rozmiar plików przesłanych na serwer (w MB)

en: Minimum size for which responses use data compression (in bytes)
pl: Minimalny rozmiar, dla którego odpowiedzi wykorzystują kompresję danych (w bajtach)

en: Number of worker threads used to process requests
pl: Liczba wątków roboczych używanych do przetwarzania żądań

en: Maximum number of worker processes
pl: Maksymalna liczba procesów roboczych

en: Worker processes are launched as needed and used for large jobs such as preparing a book for viewing, adding books, converting, etc. Normally, the max. number of such processes is based on the number of CPU cores. You can control it by this setting.
pl: Procesy robocze są uruchamiane w razie potrzeby i wykorzystywane do dużych zadań, takich jak przygotowywanie książki do przeglądania, dodawanie książek, konwersja itp. Zwykle maks. liczba takich procesów zależy od liczby rdzeni procesora. Możesz kontrolować to za pomocą tego ustawienia.

en: Maximum time for worker processes
pl: Maksymalny czas na procesy robocze

en: Maximum amount of time worker processes are allowed to run (in minutes). Set to zero for no limit.
pl: Maksymalny czas działania procesów roboczych (w minutach). Ustaw na zero bez ograniczeń.

en: The port on which to listen for connections
pl: Port, na którym będziemy nasłuchiwać połączeń

en: A prefix to prepend to all URLs
pl: Prefiks poprzedzający wszystkie adresy URL

en: Useful if you wish to run this server behind a reverse proxy. For example use, /calibre as the URL prefix.
pl: Przydatne, jeśli chcesz uruchomić ten serwer za zwrotnym proxy. Na przykład użyj /calibre jako prefiksu adresu URL.

en: Number of books to show in a single page
pl: Liczba książek wyświetlanych na pojedynczej stronie

en: The number of books to show in a single page in the browser.
pl: Liczba książek wyświetlanych na pojedynczej stronie w przeglądarce.

en: Advertise OPDS feeds via BonJour
pl: Reklamuj kanały OPDS przez BonJour

en: Advertise the OPDS feeds via the BonJour service, so that OPDS based reading apps can detect and connect to the server automatically.
pl: Reklamuj kanały OPDS za pośrednictwem usługi BonJour, aby aplikacje czytające oparte na OPDS mogły automatycznie wykrywać i łączyć się z serwerem.

en: Maximum number of books in OPDS feeds
pl: Maksymalna liczba książek w kanałach OPDS

en: The maximum number of books that the server will return in a single OPDS acquisition feed.
pl: Maksymalna liczba książek, które serwer zwróci w pojedynczym kanale pobierania OPDS.

en: Maximum number of ungrouped items in OPDS feeds
pl: Maksymalna liczba niepogrupowanych elementów w kanałach OPDS

en: Group items in categories such as author/tags by first letter when there are more than this number of items. Set to zero to disable.
pl: Grupuj elementy w kategorie takie jak autor/etykiety po pierwszej literze gdy zaistnieje więcej niż podana liczba elementów. Ustaw na zero aby wyłączyć.

en: The interface on which to listen for connections
pl: Interfejs, na którym będziemy nasłuchiwać połączeń

en: The default is to listen on all available IPv6 and IPv4 interfaces. You can change this to, for example, "127.0.0.1" to only listen for IPv4 connections from the local machine, or to "0.0.0.0" to listen to all incoming IPv4 connections.
pl: Domyślnym ustawieniem jest nasłuchiwanie na wszystkich dostępnych interfejsach IPv6 i IPv4. Można to zmienić na przykład na "127.0.0.1", aby nasłuchiwać tylko połączeń IPv4 z komputera lokalnego, lub na "0.0.0.0", aby nasłuchiwać wszystkich przychodzących połączeń IPv4.

en: Fallback to auto-detected interface
pl: Powrót do automatycznie wykrywanego interfejsu

en: If for some reason the server is unable to bind to the interface specified in the listen_on option, then it will try to detect an interface that connects to the outside world and bind to that.
pl: Jeśli z jakiegoś powodu serwer nie może połączyć się z interfejsem określonym w opcji Listen_on, spróbuje wykryć interfejs, który łączy się ze światem zewnętrznym i połączyć się z nim.

en: Zero copy file transfers for increased performance
pl: Przesyłanie plików bez kopiowania w celu zwiększenia wydajności

en: This will use zero-copy in-kernel transfers when sending files over the network, increasing performance. However, it can cause corrupted file transfers on some broken filesystems. If you experience corrupted file transfers, turn it off.
pl: Spowoduje to użycie transferów w jądrze bez kopiowania podczas wysyłania plików przez sieć, zwiększając wydajność. Jednak może to spowodować uszkodzone transfery plików w niektórych uszkodzonych systemach plików. Jeśli zauważysz uszkodzone transfery plików, wyłącz je.

en: Max. log file size (in MB)
pl: Maks. rozmiar pliku dziennika (w MB)

en: The maximum size of log files, generated by the server. When the log becomes larger than this size, it is automatically rotated. Set to zero to disable log rotation.
pl: Maksymalny rozmiar plików dziennika generowanych przez serwer. Kiedy dziennik staje się większy niż ten rozmiar, jest automatycznie obracany. Ustaw na zero, aby wyłączyć rotację dziennika.

en: Log HTTP 404 (Not Found) requests
pl: Zapisuj do dziennika żądania HTTP 404 (Nie znaleziono)

en: Normally, the server logs all HTTP requests for resources that are not found. This can generate a lot of log spam, if your server is targeted by bots. Use this option to turn it off.
pl: Domyślnie serwer zapisuje do dziennika wszystkie żądania HTTP do zasobów, które nie zostały znalezione. Może to powodować generowanie wielu śmieciowych wpisów do dziennika, zwłaszcza jeśli twój serwer stanie się celem botów. Użyj tej opcji, aby wyłączyć zapis tych żądań do dziennika.

en: Password based authentication to access the server
pl: Uwierzytelnianie na podstawie hasła w celu uzyskania dostępu do serwera

en: Normally, the server is unrestricted, allowing anyone to access it. You can restrict access to predefined users with this option.
pl: Domyślnie serwer daje każdemu nieograniczony dostęp. Za pomocą tej opcji można ograniczyć dostęp tylko do wstępnie zdefiniowanych użytkowników.

en: Allow un-authenticated local connections to make changes
pl: Zezwalaj nieuwierzytelnionym połączeniom lokalnym na wprowadzanie zmian

en: Allow un-authenticated connections from specific IP addresses to make changes
pl: Zezwalaj na nieuwierzytelnione połączenia z określonych adresów IP, aby wprowadzać zmiany

en: Normally, if you do not turn on authentication, the server operates in read-only mode, so as to not allow anonymous users to make changes to your calibre libraries. This option allows anybody connecting from the specified IP addresses to make changes. Must be a comma separated list of address or network specifications. This is useful if you want to run the server without authentication but still use calibredb to make changes to your calibre libraries. Note that turning on this option means anyone connecting from the specified IP addresses can make changes to your calibre libraries.
pl: Zwykle, jeśli nie włączysz uwierzytelniania, serwer działa w trybie tylko do odczytu, aby anonimowi użytkownicy nie mogli wprowadzać zmian w bibliotekach calibre. Ta opcja umożliwia każdemu łączącemu się z określonych adresów IP wprowadzanie zmian. Musi to być lista adresów lub specyfikacji sieci oddzielonych przecinkami. Jest to przydatne, jeśli chcesz uruchomić serwer bez uwierzytelniania, ale nadal używać programu calibredb do wprowadzania zmian w bibliotekach calibre. Zwróć uwagę, że włączenie tej opcji oznacza, że każdy łączący się z określonych adresów IP może wprowadzać zmiany w bibliotekach calibre.

en: Path to user database
pl: Ścieżka do bazy użytkownika

en: Path to a file in which to store the user and password information. Normally a file in the calibre configuration folder is used.
pl: Ścieżka do pliku, w którym mają być przechowywane informacje o użytkowniku i haśle. Zwykle używany jest plik z folderu konfiguracji calibre.

en: Choose the type of authentication used
pl: Wybierz rodzaj używanego uwierzytelnienia

en: Set the HTTP authentication mode used by the server. Set to "basic" if you are putting this server behind an SSL proxy. Otherwise, leave it as "auto", which will use "basic" if SSL is configured otherwise it will use "digest".
pl: Ustaw tryb uwierzytelniania HTTP używany przez serwer. Ustaw jako „podstawowy”, jeśli umieszczasz ten serwer za proxy SSL. W przeciwnym razie pozostaw to jako „auto”, co spowoduje użycie „podstawowego”, jeśli skonfigurowano SSL, w przeciwnym razie użyje „podsumowania”.

en: Ban IP addresses that have repeated login failures
pl: Blokuj adresy IP, z których dokonano wielokrotnych nieudanych logowań

en: Temporarily bans access for IP addresses that have repeated login failures for the specified number of minutes. Useful to prevent attempts at guessing passwords. If set to zero, no banning is done.
pl: Tymczasowo blokuje dostęp dla adresów IP, z których dokonano wielokrotnych nieudanych logowań przez określoną liczbę minut. Opcja przydatna, aby zablokować próby odgadnięcia haseł. Jeśli ustawiona jest na zero, blokada nie będzie działała.

en: Number of login failures for ban
pl: Liczba nieudanych logowań powodująca blokadę

en: The number of login failures after which an IP address is banned
pl: Liczba nieudanych logowań, po których adres IP jest blokowany

en: Ignored user-defined metadata fields
pl: Ignorowane pola metadanych

en: Comma separated list of user-defined metadata fields that will not be displayed by the Content server in the /opds and /mobile views. For example: {}
pl: Oddzielona przecinkami lista zdefiniowanych przez użytkownika pól metadanych, które nie będą wyświetlane przez serwer zawartości w widokach /opds i /mobile. Na przykład: {}

en: Restrict displayed user-defined fields
pl: Ogranicz wyświetlane pól zdefiniowanych przez użytkownika

en: Comma separated list of user-defined metadata fields that will be displayed by the Content server in the /opds and /mobile views. If you specify this option, any fields not in this list will not be displayed. For example: {}
pl: Oddzielone przecinkami lista zdefiniowanych przez użytkownika pól metadanych, które będą wyświetlane przez serwer zawartości w widokach /opds i /mobile. Jeśli określisz tę opcję, żadne pola, których nie ma na tej liście, nie będą wyświetlane. Na przykład: {}

en: Choose the default book list mode
pl: Wybierz domyślny tryb wyświetlania książek

en: Set the default book list mode that will be used for new users. Individual users can override the default in their own settings. The default is to use a cover grid.
pl: Ustaw domyślny tryb listy książek, który będzie używany dla nowych użytkowników. Poszczególni użytkownicy mogą zastąpić ustawienia domyślne we własnych ustawieniach. Domyślnie jest używana siatka okładki.

en: By default, this option is disabled.
pl: Domyślnie ta opcja jest wyłączona.

en: By default, this option is enabled.
pl: Domyślnie ta opcja jest włączona.

en: [options] [path to library folder...]
    
    Start the calibre Content server. The calibre Content server exposes your
    calibre libraries over the internet. You can specify the path to the library
    folders as arguments to %prog. If you do not specify any paths, all the
    libraries that the main calibre program knows about will be used.
pl: [opcje] [ścieżka do folderu biblioteki...]
    
    Uruchom serwer treści calibre. Serwer zawartości calibre ujawnia Twoje
    Biblioteki calibre przez Internet. Możesz określić ścieżkę do biblioteki
    foldery jako argumenty do %prog. Jeśli nie określisz żadnych ścieżek, wszystkie
    zostaną użyte biblioteki, o których wie główny program calibre.

en: Path to log file for server log. This log contains server information and errors, not access logs. By default it is written to stdout.
pl: Ścieżka do pliku dziennika dla dziennika serwera. Ten dziennik zawiera informacje o serwerze i błędy, a nie dzienniki dostępu. Domyślnie jest zapisywany na standardowe wyjście.

en: Path to the access log file. This log contains information about clients connecting to the server and making requests. By default no access logging is done.
pl: Ścieżka do pliku dziennika dostępu. Ten dziennik zawiera informacje o klientach łączących się z serwerem i wysyłających żądania. Domyślnie rejestrowanie dostępu nie jest wykonywane.

en: Path to a JSON file containing a template for the custom book list mode. The easiest way to create such a template file is to go to Preferences-> Sharing over the net-> Book list template in calibre, create the template and export it.
pl: Ścieżka do pliku JSON, zawierającego szablon dla własnego wyglądu listy książek. Najłatwiejszym sposobem na utworzenie takiego pliku szablonu jest przejście do Ustawienia-> Współdzielenie poprzez sieć-> Szablon listy książek w calibre, utworzenie szablonu i wyeksportowanie go..

en: Path to a JSON file containing URLs for the "Search the internet" feature. The easiest way to create such a file is to go to Preferences-> Sharing over the net->Search the internet in calibre, create the URLs and export them.
pl: Ścieżka do pliku JSON zawierającego adresy URL funkcji „Szukaj w internecie”. Najłatwiejszym sposobem utworzenia takiego pliku jest przejście do Preferencje-> Udostępnianie przez sieć-> Przeszukaj internet w calibre, utwórz adresy URL i wyeksportuj je.

en: Run process in background as a daemon (Linux only).
pl: Uruchom proces w tle jako daemon (tylko Linux).

en: Write process PID to the specified file
pl: Zapisz identyfikator procesu do określonego pliku

en: Automatically reload server when source code changes. Useful for development. You should also specify a small value for the shutdown timeout.
pl: Automatycznie przeładuj serwer, gdy zmieni się kod źródłowy. Przydatny do rozwoju. Należy również podać niewielką wartość limitu czasu wyłączenia.

en: Manage the database of users allowed to connect to this server. You can use it in automated mode by adding a --. See {0} for details. See also the {1} option.
pl: Zarządzaj bazą danych użytkowników uprawnionych do łączenia się z tym serwerem. Możesz go używać w trybie automatycznym, dodając --. Zobacz {0}, aby uzyskać szczegółowe informacje. Zobacz także opcję {1}.

en: Path to the user database to use for authentication. The database is a SQLite file. To create it use {0}. You can read more about managing users at: {1}
pl: Ścieżka do bazy danych użytkowników, która ma być używana do uwierzytelniania. Baza danych to plik SQLite. Aby go utworzyć, użyj {0}. Więcej informacji na temat zarządzania użytkownikami można znaleźć pod adresem: {1}

en: Another calibre program such as another instance of {} or the main calibre program is running. Having multiple programs that can make changes to a calibre library running at the same time is not supported.
pl: Wcześniej uruchomiony został inny program calibre, na przykład inna instancja {} lub główny program calibre. Uruchomienie wielu programów, które mogą dokonywać zmian w aktywnej bibliotece calibre w tym samym czasie nie jest obsługiwane.

en: Interrupted by user
pl: Przerwane przez użytkownika

en: There is no calibre library at: %s
pl: Nie ma żadnej biblioteki calibre w %s

en: You must specify at least one calibre library
pl: Musisz wybrać co najmniej jedną bibliotekę

en: Composite Tags
pl: Tagi kompozytowe

en: Enum
pl: Wyliczanie

en: Invalid syntax. Expected a lookup name or a word
pl: Niepoprawna składnia. Oczekiwano szukanej nazwy lub słowa

en: For maximum compatibility you should use only the letters A-Z, the numbers 0-9, spaces, underscores and hyphens in the username
pl: Aby zapewnić maksymalną kompatybilność, w nazwie użytkownika należy używać tylko liter A-Z, cyfr 0-9, spacji, podkreśleń i łączników

en: The password must contain only ASCII (English) characters and symbols
pl: Hasło może zawierać jedynie cyfry i symbole ASCII

en: The username %s already exists
pl: Nazwa użytkownika %s już istnieje

en: Existing password is incorrect
pl: Istniejące hasło jest nieprawidłowe

en: Usage
pl: Użycie

en: Created by
pl: Utworzony przez

en: Whenever you pass arguments to %prog that have spaces in them, enclose the arguments in quotation marks. For example: "{}"
pl: Ilekroć przekazujesz argumenty do %prog, które zawierają spacje, ujmuj je w cudzysłowy. Na przykład: "{}"

en: Options
pl: Opcje

en: Path to the database in which books are stored
pl: Ścieżka do bazy danych, w której książki są zlokalizowane

en: Pattern to guess metadata from filenames
pl: Szablony odgadywania metadanych z nazw plików

en: Access key for isbndb.com
pl: Klucz dostępu do isbndb.com

en: Default timeout for network operations (seconds)
pl: Domyślny limit czasu oczekiwania dla operacji sieciowych (w sekundach)

en: Path to folder in which your library of books is stored
pl: Ścieżka do folderu, w którym przechowywana jest Twoja biblioteka książek

en: The language in which to display the user interface
pl: Język wyświetlania interfejsu użytkownika

en: The default output format for e-book conversions. When auto-converting to send to a device this can be overridden by individual device preferences. These can be changed by right clicking the device icon in calibre and choosing "Configure".
pl: Domyślny format wyjściowy konwersji e-booków. Podczas automatycznej konwersji w celu wysłania do urządzenia można to zastąpić indywidualnymi preferencjami urządzenia. Można je zmienić, klikając prawym przyciskiem myszy ikonę urządzenia w calibre i wybierając „Konfiguruj”.

en: Ordered list of formats to prefer for input.
pl: Uporządkowana lista preferowanych formatów źródłowych.

en: Read metadata from files
pl: Wczytaj metadane z plików

en: The priority of worker processes. A higher priority means they run faster and consume more resources. Most tasks like conversion/news download/adding books/etc. are affected by this setting.
pl: Priorytet procesów roboczych. Wyższy priorytet oznacza, że szybciej się wykonują i pobierają więcej zasobów. To ustawienie ma wpływ na większość zadań takich jak konwersja/pobieranie wiadomości/dodawanie książek/itd.

en: Swap author first and last names when reading metadata
pl: Zamień miejscami imię i nazwisko autora, podczas odczytywania metadanych

en: Add new formats to existing book records
pl: Dodaj nowy format do istniejącego wpisu książki

en: Check for duplicates when copying to another library
pl: Sprawdź duplikaty w czasie kopiowania do innej biblioteki

en: Tags to apply to books added to the library
pl: Etykiety, które mają być dodane do książek dodawanych do biblioteki

en: Mark newly added books. The mark is a temporary mark that is automatically removed when calibre is restarted.
pl: Oznacz ostatnio dodane książki. Oznaczenia tymczasowe są automatycznie usuwane przy restarcie programu.

en: List of named saved searches
pl: Lista nazwanych zapisanych wyszukań

en: User-created Tag browser categories
pl: Przeglądarka własnych kategorii

en: How and when calibre updates metadata on the device.
pl: Sposób i harmonogram uaktualniania metadanych na urządzeniu.

en: When searching for text without using lookup prefixes, as for example, Red instead of title:Red, limit the columns searched to those named below.
pl: Podczas szukania tekstu bez przedrostków, jak na przykład, Czerwony zamiast title:Czerwony, ogranicz przeszukiwanie kolumn tylko do tych wskazanych poniżej.

en: Choose columns to be searched when not using prefixes, as for example, when searching for Red instead of title:Red. Enter a list of search/lookup names separated by commas. Only takes effect if you set the option to limit search columns above.
pl: Wybierz kolumny, które będą przeszukiwane jeśli kolumna nie została określona za pomocą prefiksu. Na przykład przy szukaniu słowa "czerwony" zamiast title:czerwony. Podaj listę nazw wyszukiwania kolumn oddzielonych przecinkami. Lista ta brana jest pod uwagę jedynie wtedy, gdy powyżej zaznaczono opcję „Ogranicz przeszukiwane metadane”.

en: Characters typed in the search box will match their accented versions, based on the language you have chosen for the calibre interface. For example, in English, searching for n will match both {} and n, but if your language is Spanish it will only match n. Note that this is much slower than a simple search on very large libraries. Also, this option will have no effect if you turn on case-sensitive searching.
pl: Znaki wpisane w polu wyszukiwania będą pasować do ich akcentowanych wersji, w zależności od języka wybranego dla interfejsu calibre. Na przykład w języku angielskim wyszukiwanie n dopasuje zarówno {}, jak i n, ale jeśli twoim językiem jest hiszpański, dopasuje tylko n. Zauważ, że jest to znacznie wolniejsze niż proste wyszukiwanie w bardzo dużych bibliotekach. Ponadto ta opcja nie będzie działać, jeśli włączysz wyszukiwanie z uwzględnieniem wielkości liter.

en: Make searches case-sensitive
pl: Uwzględniaj wielkość liter podczas wyszukiwania

en: Recognize numbers inside text when sorting. Setting this means that when sorting on text fields like title the text "Book 2"will sort before the text "Book 100". Note that setting this can cause problems with text that starts with numbers and is a little slower.
pl: Rozpoznaj liczby w tekście podczas sortowania. Ustawienie to oznacza, że podczas sortowania według pól tekstowych, takich jak tytuł, tekst „Książka 2” będzie sortowany przed tekstem „Książka 100”. Pamiętaj, że ustawienie tego może powodować problemy z tekstem, który zaczyna się od cyfr i jest nieco wolniejszy.

en: Settings and plugins
pl: Ustawienia i wtyczki

en: Template documentation markup error
pl: Błąd znacznika dokumentacji szablonu

en: Showing the documentation in English because of the {} error:
pl: Wyświetlanie dokumentacji w języku angielskim z powodu błędu {}:

en: Documentation containing the error:
pl: Dokumentacja zawierająca błąd:

en: File is open in another process
pl: Plik jest otwarty przez inny proces

en: TEMPLATE ERROR
pl: BŁĄD SZABLONU

en: the end of the program
pl: koniec programu

en: {0}: {1} near {2} on line {3}
pl: {0}: {1} w pobliżu {2} na linii {3}

en: {0}: {1} near {2}
pl: {0}: {1} w pobliżu {2}

en: 'End of program'
pl: „Koniec programu”

en: Failed to scan program. Invalid input '{0}'
pl: Nie udało się przeskanować programu. Nieprawidłowe wejście '{0}'

en: Expected end of program, found '{0}'
pl: Oczekiwany koniec programu, znaleziono „{0}”

en: Function name '{0}' is already defined
pl: Nazwa funkcji '{0}' jest już zdefiniowana

en: Parameters to a function must be variables or assignments
pl: Parametry funkcji muszą być zmiennymi lub przypisaniami

en: '{0}' statement: missing ':'
pl: Wyrażenie '{0}' : brak ':'

en: A stored template must begin with '{0}' or {1}
pl: Zapisany szablon musi zaczynać się od „{0}” lub {1}

en: Expected '{0}', found '{1}'
pl: Oczekiwano „{0}”, znaleziono „{1}”

en: Unknown function {0}
pl: Nieznana funkcja {0}

en: Expected a '{0}' for function call, found '{1}'
pl: Oczekiwano „{0}” dla wywołania funkcji, znaleziono „{1}”

en: Parameters to '{0}' must be variables or assignments
pl: Parametry „{0}” muszą być zmiennymi lub przypisaniami

en: Incorrect number of arguments for function {0}
pl: Nieprawidłowa liczba argumentów funkcji {0}

en: Expected an expression, found '{0}'
pl: Oczekiwano wyrażenia, znaleziono „{0}”

en: Keyword arguments are not allowed
pl: Argumenty słów kluczowych są niedozwolone

en: Don't call {0}. Instead use {1}
pl: Nie dzwoń do {0}. Zamiast tego użyj {1}

en: Invalid character name '{0}'
pl: Nieprawidłowa nazwa postaci „{0}”

en: Incorrect number of arguments
pl: Nieprawidłowa liczba argumentów

en: Error in function {0} :: {1}
pl: Błąd w funkcji {0} :: {1}

en: No function named {!r} exists
pl: Nie istnieje funkcja o nazwie {!r}

en: Interpreter: {0} - line number {1}
pl: Tłumacz: {0} - numer linii {1}

en: Unhandled exception '{0}'
pl: Nieobsługiwany wyjątek '{0}'

en: {0}: {1} must be an integer
pl: {0}: {1} musi być liczbą całkowitą

en: {0}: the range length ({1}) is larger than the limit ({2})
pl: {0}: długość zakresu ({1}) jest większa niż limit ({2})

en: Unknown identifier '{0}'
pl: Nieznany identyfikator '{0}'

en: before evaluating arguments
pl: przed oceną argumentów

en: after evaluating arguments
pl: po ocenie argumentów

en:  returned value
pl:  zwrócona wartość

en: Unknown field '{0}'
pl: Nieznane pole '{0}'

en: Error during string comparison: operator '{0}'
pl: Błąd podczas porównywania ciągów: operator '{0}'

en: Value used in comparison is not a number: operator '{0}'
pl: Wartość użyta w porównaniu nie jest liczbą: operator '{0}'

en: Error during operator evaluation: operator '{0}'
pl: Błąd podczas oceny operatora: operator '{0}'

en: Function {0}: invalid character name '{1}
pl: Funkcja {0}: nieprawidłowa nazwa znaku '{1}

en: Internal error evaluating an expression: '{0}'
pl: Błąd wewnętrzny oceny wyrażenia: '{0}'

en: format: type {0} requires an integer value, got {1}
pl: format: typ {0} wymaga wartości całkowitej, mam {1}

en: format: type {0} requires a decimal (float) value, got {1}
pl: format: typ {0} wymaga dziesiętnej wartości (float), mam {1}

en: Error in function {0} on line {1} : {2} - {3}
pl: Błąd w funkcji {0} w linii {1}: {2} - {3}

en: The Python template returned a non-string value: {!r}
pl: Szablon Pythona zwrócił wartość inną niż łańcuch: {!r}

en: Syntax error on line {0} column {1}: text {2}
pl: Błąd składni w wierszu {0} kolumna {1}: tekst {2}

en: The {0} function is not defined in the template
pl: Funkcja {0} nie jest zdefiniowana w szablonie

en: %s: unknown function
pl: %s: nieznana funkcja

en: Formatter state restored before saved
pl: Stan programu formatującego został przywrócony przed zapisaniem

en: No such variable {0}
pl: Brak takiej zmiennej {0}

en: Duplicate user function name {0}. Change the name or ensure that the functions are identical
pl: Funkcja o nazwie {0} już istnieje. Zmień nazwę lub sprawdź czy te funkcje nie są przypadkiem identyczne

en: The function {} can be used only in the GUI
pl: Funkcja {} może być używana wyłącznie w GUI

en: In function {}: The database has been closed
pl: W funkcji {}: Baza danych została zamknięta

en: first_matching_cmp requires an even number of arguments
pl: first_matching_cmp wymaga parzystej liczby argumentów

en: lookup requires either 2 or an odd number of arguments
pl: lookup wymaga albo 2 albo nieparzystej liczby argumentów

en: switch requires an even number of arguments
pl: switch wymaga parzystej liczby argumentów

en: switch_if requires an odd number of arguments
pl: switch_if wymaga nieparzystej liczby argumentów

en: strcat_max requires 2 or more arguments
pl: strcat_max wymaga 2 lub więcej argumentów

en: strcat_max requires an even number of arguments
pl: strcat_max wymaga parzystej liczby argumentów

en: first argument to strcat_max must be an integer
pl: pierwszy argument strcat_max musi być liczbą całkowitą

en: in_list requires an odd number of arguments
pl: in_list wymaga nieparzystej liczby argumentów

en: str_in_list requires an odd number of arguments
pl: str_in_list wymaga nieparzystej liczby argumentów

en: No book formats found so the path can't be generated
pl: Nie znaleziono formatów książek, więc ścieżka nie może zostać wygenerowana

en: Invalid 'List, separator' pairs. Every list must have one associated separator
pl: Nieprawidłowe pary „Lista, separator”. Każda lista musi mieć jeden powiązany separator

en: {0}: length ({1}) longer than limit ({2})
pl: {0}: długość ({1}) większa niż limit ({2})

en: {0}: invalid calculation specifier '{1}'
pl: {0}: nieprawidłowy specyfikator obliczeń '{1}'

en: {0}: error: {1}
pl: {0}: bład: {1}

en: connected_device_name: invalid storage location "{}"
pl: connect_device_name: nieprawidłowa lokalizacja przechowywania „{}”

en: check_yes_no requires the field be a Yes/No custom column
pl: check_yes_no wymaga, aby pole było niestandardową kolumną Tak/Nie

en: The book_count() function cannot be used in a composite column
pl: Funkcja book_count() nie może być używana w kolumnie złożonej

en: The book_values() function cannot be used in a composite column
pl: Funkcja book_values() nie może być używana w kolumnie złożonej

en: The column {} doesn't exist
pl: Kolumna {} nie istnieje

en: Unnamed image
pl: Nienazwany obraz

en: Waiting...
pl: Czekam...

en: Aborted, taking too long
pl: Przerwano z powodu przekroczenia czasu

en: Stopped
pl: Zatrzymano

en: Working...
pl: Praca w toku...

en: Brazilian Portuguese
pl: brazylijsko-portugalski

en: Simplified Chinese
pl: chiński uproszczony

en: Traditional Chinese
pl: chiński tradycyjny

en: Indian Bengali
pl: indyjsko-bengalski

en: Bangladeshi Bengali
pl: bangla

en: English
pl: angielski

en: Select All
pl: Zaznacz wszystko

en: Copy Link
pl: Kopiuj odnośnik

en: &Select All
pl: Zaznacz w&szystko

en: Copy &Link Location
pl: Kopiuj adres odnośnika

en: Paste and Match Style
pl: Wklej i dopasuj styl

en: Directions
pl: Kierunki

en: Left to Right
pl: Z lewej do prawej

en: Right to Left
pl: Z prawej do lewej

en: Close without Saving
pl: Zamknij bez zapisywania

en: Close Tab
pl: Zamknij zakładkę

en: Ukraine
pl: Ukraina

en: Extra characters at end of search
pl: Dodatkowe znaki na końcu zapytania

en: missing )
pl: brakuje )

en: Failed to parse query, recursion limit reached: %s
pl: Nieudane analizowanie zapytania, osiągnięto ograniczenie rekurencji: %s

en: Recursive saved search: {0}
pl: Zapisane wyszukiwane rekursywne: {0}

en: Unknown saved search: {}
pl: Nieznane zapisane wyszukiwanie: {}

en: Unknown error in saved search: {0}
pl: Nierozpoznany błąd w zapisanym wyszukiwaniu: {0}

en: %prog [options] [from to text]
    
    Send mail using the SMTP protocol. %prog has two modes of operation. In the
    compose mode you specify from to and text and these are used to build and
    send an email message. In the filter mode, %prog reads a complete email
    message from STDIN and sends it.
    
    text is the body of the email message.
    If text is not specified, a complete email message is read from STDIN.
    from is the email address of the sender and to is the email address
    of the recipient. When a complete email is read from STDIN, from and to
    are only used in the SMTP negotiation, the message headers are not modified.
pl: %prog [opcje] [from to text] 
    
    Wyślij mail przy użyciu protokołu SMTP. %prog ma dwa tryby pracy. W trybie 
    tworzenia wiadomości określasz od kogo, do kogo i tekst wiadomości, na podstawie których jest budowana, a następnie wysyłana wiadomość. W trybie filtrowania %prog odczytuje dane z STDIN i wysyła je.
    text jest treścią wiadomości. 
    Jeśli treść nie jest podana, jest ona odczytywana z STDIN. 
    to jest adresem e-mailowym odbiorcy wiadomości, zaś from - adresem nadawcy.
    Jeśli kompletna wiadomość jest odczytywana z STDIN adresy nadawcy i odbiorcy są używane jedynie do negocjacji w protokole SMTP, nagłówki wiadomości nie są modyfikowane.

en: Options to compose an email. Ignored if text is not specified
pl: Opcje tworzenia wiadomości. Ignorowane, jeśli treść wiadomości nie została podana

en: File to attach to the email
pl: Plik do załączenia do maila

en: Subject of the email
pl: Temat maila

en: Host name of localhost. Used when connecting to SMTP server.
pl: Lokalna nazwa komputera. Używana przy połączeniu z serwerem SMTP.

en: Options to use an SMTP relay server to send mail. calibre will try to send the email directly unless --relay is specified.
pl: Opcje, aby korzystać z serwera SMTP do wysyłania poczty. calibre będzie próbował wysłać e-mail bezpośrednio, chyba, że --relay jest określony.

en: An SMTP relay server to use to send mail.
pl: Serwer SMTP, używany do wysyłania poczty.

en: Port to connect to on relay server. Default is to use 465 if encryption method is SSL and 25 otherwise.
pl: Port do połączenia z serwerem pocztowym. Domyślnie jest to 465 jeśli używana się SSL, a 25 w innym przypadku.

en: Username for relay
pl: Nazwa użytkownika

en: Password for relay
pl: Hasło

en: Encryption method to use when connecting to relay. Choices are TLS, SSL and NONE. Default is TLS. WARNING: Choosing NONE is highly insecure
pl: Metoda szyfrowania używana przy połączeniu z serwerem pocztowym. Do wyboru są: TLS, SSL lub NONE. Domyślną jest TLS. UWAGA: wybranie NONE jest bardzo niebezpieczne

en: Do not verify the server certificate when connecting using TLS. This used to be the default behavior in calibre versions before 3.27. If you are using a relay with a self-signed or otherwise invalid certificate, you can use this option to restore the pre 3.27 behavior
pl: Nie weryfikuj certyfikatu serwera podczas łączenia za pomocą TLS. To było domyślne zachowanie w wersjach calibre starszych niż 3.27. Jeśli używasz przekaźnika z samopodpisanym lub w inny sposób nieważnym certyfikatem, możesz użyć tej opcji, aby przywrócić zachowanie wcześniejsze niż 3.27

en: Path to a file of concatenated CA certificates in PEM format, used to verify the server certificate when using TLS. By default, the system CA certificates are used.
pl: Ścieżka do pliku połączonych certyfikatów CA w formacie PEM, służącym do weryfikacji certyfikatu serwera podczas korzystania z TLS. Domyślnie używane są certyfikaty systemu CA.

en: Path to maildir folder to store failed email messages in.
pl: Ścieżka do folderu, w którym będą przechowywane wiadomości, których nie udało się wysłać.

en: Fork and deliver message in background. If you use this option, you should also use --outbox to handle delivery failures.
pl: Oddziel i dostarcz wiadomość w tle. Jeśli użyjesz tej opcji, powinieneś użyć również parametru --outbox, by móc zareagować na błędy przy dostarczaniu wiadomości.

en: Timeout for connection
pl: Limit czasu połączenia

en: Control email delivery
pl: Kontroluj dostarczanie poczty email

en: The main calibre program, used to manage your collection of e-books
pl: Główny program calibre, zarządzający księgozbiorem

en: The calibre E-book editor. It can be used to edit common e-book formats.
pl: Edytor e-booków Calibre. Może być używany do edycji popularnych formatów e-booków.

en: The calibre E-book viewer. It can view most known e-book formats.
pl: Przeglądarka książek calibre. Umożliwia czytanie większości znanych formatów e-booków.

en: %s Document
pl: Dokument %s

en: Unknown section
pl: Nieznana sekcja

en: Unknown feed
pl: Nieznany strumień

en: Untitled article
pl: Artykuł bez tytułu

en: Unknown News Source
pl: Nieznane źródło informacji

en: Article download aborted
pl: Pobieranie artykułu zostało przerwane

en: Failed to download %s
pl: Nie udało się pobrać %s

en: The "%s" recipe needs a username and password.
pl: Źródło "%s" wymaga podania nazwy użytkownika i hasła.

en: Failed to download the following articles:
pl: Nie udało się pobrać następujących artykułów:

en: Failed to download parts of the following articles:
pl: Nie udało się pobrać części następujących artykułów:

en:  from
pl:  z

en: 	Failed links:
pl: 	Nieprawidłowe odnośniki:

en: Could not fetch article.
pl: Nie udało się pobrać artykułu.

en: The debug traceback is available earlier in this log
pl: Informacje dotyczące debugowania są dostępne wyżej w tym logu

en: Run with -vv to see the reason
pl: Uruchom z -vv, aby zobaczyć przyczynę

en: Fetching feeds...
pl: Pobieram strumienie...

en: Got feeds from index page
pl: Pobierz strumienie ze strony głównej

en: Trying to download cover...
pl: Próbuję pobrać okładkę...

en: Generating masthead...
pl: Generuje nagłówek...

en: Starting download in a single thread... | Starting download [{} threads]...
pl[0]: Rozpoczynam pobieranie w pojedynczym wątku...
pl[1]: Rozpoczynam pobieranie [{} wątki]...
pl[2]: Rozpoczynam pobieranie [{} wątków]...
pl[3]: Rozpoczynam pobieranie [{} wątków]...

en: Feeds downloaded to %s
pl: Strumienie pobrano do %s

en: Could not download cover: %s
pl: Nie można pobrać okładki: %s

en: Downloading cover from %s
pl: Pobieranie okładki z %s

en: Masthead image downloaded
pl: Obrazek nagłówka pobrany

en: Articles in this issue:
pl: Artykuły w tym wydaniu:

en: Article downloaded: %s
pl: Artykuł pobrany: %s

en: Article download aborted: %s
pl: Pobieranie artykułu zostało przerwane: %s

en: Article download failed: %s
pl: Pobieranie artykułu nie powiodło się: %s

en: Fetching feed
pl: Pobieram strumień

en: Failed to log in, check your username and password for the calibre Periodicals service.
pl: Nie udało się zalogować, sprawdź nazwę użytkownika i hasło do usługi czasopisma calibre.

en: You do not have permission to download this issue. Either your subscription has expired or you have exceeded the maximum allowed downloads for today.
pl: Nie masz uprawnień do pobrania tego wydania. Albo twoja subskrypcja wygasła, albo przekroczyłeś maksymalną dzienną ilość pobrań.

en: Scheduled
pl: Zaplanowane

en: Main menu
pl: Menu główne

en: Section menu
pl: Menu sekcji

en: Articles
pl: Artykuły

en: Base folder into which URL is saved. Default is %default
pl: Folder bazowy, w którym zapisany jest adres URL. Domyślnie jest %d

en: Timeout in seconds to wait for a response from the server. Default: %default s
pl: Limit czasu oczekiwania na odpowiedź serwera. Domyślnie: %default sek

en: Maximum number of levels to recurse i.e. depth of links to follow. Default %default
pl: Maksymalna ilość poziomów do rekursji np. poziom zagnieżdżenia odnośników do śledzenia. Domyślnie %default

en: The maximum number of files to download. This only applies to files from <a href> tags. Default is %default
pl: Maksymalna liczba plików do pobrania. Stosowane jedynie do plików z etykiet <a href>. Wartość domyślna: %default

en: Minimum interval in seconds between consecutive fetches. Default is %default s
pl: Minimalny odstęp w sekundach pomiędzy kolejnymi pobraniami. Domyślnie to %default s

en: The character encoding for the websites you are trying to download. The default is to try and guess the encoding.
pl: Kodowanie znaków stron internetowych, które próbujesz pobrać. Domyślnie calibre stara się automatycznie wybrać odpowiednie kodowanie.

en: Only links that match this regular expression will be followed. This option can be specified multiple times, in which case as long as a link matches any one regexp, it will be followed. By default all links are followed.
pl: Podążaj tylko za odnośnikami które pasują do tego wyrażenia regularnego. Ta opcja może być użyta wielokrotnie, w takim przypadku odnośnik będzie śledzony dopóki pasuje do co najmniej jednego wyrażenia regularnego. Domyślnie wszystkie odnośniki są śledzone.

en: Any link that matches this regular expression will be ignored. This option can be specified multiple times, in which case as long as any regexp matches a link, it will be ignored. By default, no links are ignored. If both filter regexp and match regexp are specified, then filter regexp is applied first.
pl: Każdy odsyłacz, który pasuje do tego wyrażenia regularnego zostanie zignorowany. Ta opcja może być użyta wielokrotnie, w efekcie jeśli odsyłacz pasuje do któregokolwiek wyrażenia to zostanie zignorowany. Domyślnie nie są ignorowane żadne odsyłacze. Jeśli wyrażenie filtrujące i dopasowujące są użyte to wyrażenie filtrujące jest używane jako pierwsze.

en: Do not download CSS stylesheets.
pl: Nie pobieraj arkuszy stylów CSS.

en: Save All
pl: Zapisz wszystko

en: Open
pl: Otwórz

en: &Yes
pl: &Tak

en: Yes to &All
pl: Tak na &wszystkie

en: &No
pl: &Nie

en: N&o to All
pl: N&ie na wszystkie

en: Retry
pl: Ponów

en: Apply
pl: Zastosuj

en: Reset
pl: Resetuj

en: Restore Defaults
pl: Przywróć domyślne

en: Hu&e:
pl: &Odcień:

en: &Sat:
pl: &Nasycenie:

en: &Val:
pl: &Wartość:

en: &Red:
pl: &Czerwony:

en: &Green:
pl: &Zielony:

en: Bl&ue:
pl: Nie&bieski:

en: A&lpha channel:
pl: Kanał a&lfa:

en: Cursor at %1, %2
    Press ESC to cancel
pl: Kursor w %1, %2
    Naciśnij ESC, aby anulować

en: Select Color
pl: Wybierz kolor

en: &Basic colors
pl: Kolory &podstawowe

en: &Custom colors
pl: &Kolory niestandardowe

en: &Add to Custom Colors
pl: Dod&aj do kolorów niestandardowych

en: &Pick Screen Color
pl: &Wybierz kolor

en: Select Font
pl: Wybierz czcionkę

en: &Font
pl: Krój &czcionki

en: Font st&yle
pl: &Styl czcionki

en: &Size
pl: Rozmiar

en: Effects
pl: Efekty

en: Stri&keout
pl: Prze&kreślenie

en: Sample
pl: Przykład

en: Wr&iting System
pl: System zapisu

en: Left edge
pl: Lewa krawędź

en: Right edge
pl: Prawa krawędź

en: Page left
pl: Strona w lewo

en: Page up
pl: Strona w górę

en: Page down
pl: Strona w dół

en: Page right
pl: Strona w prawo

en: Scroll left
pl: Przewiń w lewo

en: Scroll up
pl: Przewiń w górę

en: Scroll down
pl: Przewiń w dół

en: Scroll right
pl: Przewiń w prawo

en: Auto increment series index
pl: Automatyczna numeracja cyklu

en: Add separator after completing an author name
pl: Separator przy podpowiadaniu autora

en: Set this if the completion separator should be appended to the end of the
    completed text to automatically begin a new completion operation for authors.
    It can be either True or False
pl: Ustaw tę opcję, jeśli separator zakończenia powinien być dołączany na końcu
    uzupełniony tekst, aby automatycznie rozpocząć nową operację uzupełniania dla autorów.
    Może to być prawda lub fałsz

en: Author sort name algorithm
pl: Algorytm sortowania wg autora

en: Splitting multiple author names
pl: Oddzielanie nazwisk autorów

en: By default, calibre splits a string containing multiple author names on
    ampersands and the words "and" and "with". You can customize the splitting
    by changing the regular expression below. Strings are split on whatever the
    specified regular expression matches, in addition to ampersands.
    Default: r'(?i),?\s+(and|with)\s+'
pl: Domyślnie calibre dzieli tekst pola autora, zawierający wiele nazwisk autorów, przy użyciu
    ampersandu, a także słów "and" i "with". Można zmienić ten sposób dzielenia zmieniając
    wyrażenie regularne poniżej. Tekst pola zostanie podzielony przy użyciu ampersandów oraz 
    czegokolwiek, co pasuje do wyrażenia.
    Domyślnie: r'(?i),?\s+(and|with)\s+'

en: Use author_sort and/or series_sort for names in Tag browser
pl: Użyj author_sort i/lub series_sort dla nazw w przeglądarce tagów

en: Control partitioning of Tag browser
pl: Sposób podziału kategorii w przeglądarce

en: When partitioning the Tag browser, the format of the subcategory label is
    controlled by a template: categories_collapsed_name_template if sorting by
    name, categories_collapsed_rating_template if sorting by average rating, and
    categories_collapsed_popularity_template if sorting by popularity. There are
    two variables available to the template: first and last. The variable 'first'
    is the initial item in the subcategory, and the variable 'last' is the final
    item in the subcategory. Both variables are 'objects'; they each have multiple
    values that are obtained by using a suffix. For example, first.name for an
    author category will be the name of the author. The sub-values available are:
    name: the printable name of the item
    count: the number of books that references this item
    avg_rating: the average rating of all the books referencing this item
    sort: the sort value. For authors, this is the author_sort for that author
    category: the category (e.g., authors, series) that the item is in.
    Note that the "r'" in front of the { is necessary if there are backslashes
    (\ characters) in the template. It doesn't hurt anything to leave it there
    even if there aren't any backslashes.
pl: Podczas partycjonowania przeglądarki znaczników format etykiety podkategorii to
    kontrolowane przez szablon: category_collapsed_name_template w przypadku sortowania według
    nazwa, category_collapsed_rating_template w przypadku sortowania według średniej oceny i
    category_collapsed_popularity_template w przypadku sortowania według popularności. Tam są
    dostępne dla szablonu dwie zmienne: pierwsza i ostatnia. Zmienna „first”
    jest początkową pozycją w podkategorii, a zmienna „last” jest ostateczną
    element w podkategorii. Obie zmienne są „objects”; każdy z nich ma wiele
    wartości uzyskiwane za pomocą sufiksu. Na przykład first.name dla
    kategorią autora będzie nazwisko autora. Dostępne wartości podrzędne to:
    name: drukowalna nazwa elementu
    count: liczba książek, które odwołują się do tego elementu
    avg_rating: średnia ocena wszystkich książek odnoszących się do tej pozycji
    sort: wartość sortowania. W przypadku autorów jest to autor_sort dla tego autora
    category: kategoria (np. autorzy, serie), w której znajduje się element.
    Zauważ, że „r” przed { jest konieczne, jeśli występują ukośniki odwrotne
    (\ characters) w szablonie. Zostawienie go tam nie boli
    nawet jeśli nie ma żadnych ukośników odwrotnych.

en: Specify columns to sort the booklist by on startup
pl: Sortowanie listy przy starcie

en: Provide a set of columns to be sorted on when calibre starts.
    The argument is None if saved sort history is to be used
    otherwise it is a list of column,order pairs. Column is the
    lookup/search name, found using the tooltip for the column
    Order is 0 for ascending, 1 for descending.
    For example, set it to [('authors',0),('title',0)] to sort by
    title within authors.
pl: Podaj zestaw kolumn do posortowania, gdy rozpocznie się kalibracja
    Argumentem jest Brak, jeśli ma zostać użyta zapisana historia sortowania
    w przeciwnym razie jest to lista kolumn, par kolejności. Kolumna to 
    nazwa wyszukiwania/wyszukiwania, znaleziona przy pomocy podpowiedzi dla kolumny
    Kolejność wynosi 0 dla rosnąco, 1 dla malejąco
    Na przykład ustaw na [('autors',0), ('title',0)], aby posortować według 
    tytuł autorów.

en: Control how dates are displayed
pl: Format wyświetlania daty

en: Control sorting of titles and series in the library display
pl: Sortowanie tytułów i cyklów przy wyświetlaniu biblioteki

en: Control formatting of title and series when used in templates
pl: Format tytułu i cyklów w szablonach

en: Control how title and series names are formatted when saving to disk/sending
    to device. The behavior depends on the field being processed. If processing
    title, then if this tweak is set to 'library_order', the title will be
    replaced with title_sort. If it is set to 'strictly_alphabetic', then the
    title will not be changed. If processing series, then if set to
    'library_order', articles such as 'The' and 'An' will be moved to the end. If
    set to 'strictly_alphabetic', the series will be sent without change.
    For example, if the tweak is set to library_order, "The Lord of the Rings"
    will become "Lord of the Rings, The". If the tweak is set to
    strictly_alphabetic, it would remain "The Lord of the Rings". Note that the
    formatter function raw_field will return the base value for title and
    series regardless of the setting of this tweak.
pl: Parametr określa w jaki sposób tytuł i nazwa cyklu są formatowane przy zapisie na dysk
    lub wysyłaniu do urządzenia. Sposób traktowania tego parametru jest zależny od tego
    jakie pole jest przetwarzane. W przypadku tytułu jeśli parametr jest ustawiony na
    'library_order' to pole title zostanie zastąpione polem title_sort. Jeśli natomiast parametr
    ma wartość 'strictly_alphabetic' tytuł nie zostanie zmieniony. Przy przetwarzaniu pola series
    ustawienie na 'library_order' spowoduje, że rodzajniki takie jak 'An' czy 'The' zostaną przeniesione
    na koniec. Wartość 'strictly_alphabetic' pozostawi wartość pola series bez zmian.
    Na przykład, przy ustawieniu na 'library_order' "The Lord of the Rings" zostanie zmienione na
    "Lord of the Rings, The". Ustawienie parametru na 'strictly_alphabetic' spowoduje, że 
    tytuł pozostanie w formie "The Lord of the Rings". Należy pamiętać, że funkcja raw_field()
    zwraca zawartość pola niezależnie od tego ustawienia.

en: Set the list of words considered to be "articles" for sort strings
pl: Lista słów traktowanych jak rodzajniki

en: Set the list of words that are to be considered 'articles' when computing the
    title sort strings. The articles differ by language. By default, calibre uses
    a combination of articles from English and whatever language the calibre user
    interface is set to. In addition, in some contexts where the book language is
    available, the language of the book is used. You can change the list of
    articles for a given language or add a new language by editing
    per_language_title_sort_articles. To tell calibre to use a language other
    than the user interface language, set, default_language_for_title_sort. For
    example, to use German, set it to 'deu'. A value of None means the user
    interface language is used. The setting title_sort_articles is ignored
    (present only for legacy reasons).
pl: Określ listę słów, które zostaną potraktowane jako rodzajniki przy konstruowaniu
    pola sortowania tytułu. Rodzajnik są różne w różnych językach. Domyślnie calibre używa
    kombinacji rodzajników z języka angielskiego i języka interfejsu. Dodatkowo w przypadku, gdy
    określony jest język książki brane są pod uwagę również ustawienia tego języka. Można zmienić
    listę rodzajników dla danego języka lub dodać język modyfikując parametr per_language_title_sort_articles.
    Aby użyć języka innego niż język interfejsu ustaw parametr default_language_for_title_sort.
    Np., żeby użyć języka niemieckiego ustaw ten parametr na 'deu'. Wartość None oznacza, że zostanie
    użyty język interfejsu użytkownika. Parametr title_sort_articles jest ignorowany (pozostawiony jedynie
    dla zgodności wstecz).

en: Specify a folder calibre should connect to at startup
pl: Folder, do którego calibre podłącza się przy uruchamianiu

en: Specify renaming rules for SONY collections
pl: Reguły tworzenia nazw kolekcji SONY

en: Specify how SONY collections are sorted
pl: Sposób sortowania kolekcji SONY

en: Control how tags are applied when copying books to another library
pl: Dodawanie etykiet w czasie kopiowania do innej biblioteki

en: Set this to True to ensure that tags in 'Tags to add when adding
    a book' are added when copying books to another library
pl: Jeśli parametr jest ustawiony na True to polecenie 
    „Etykiety do zastosowania przy dodaniu książki” odnosi się również 
    do książek kopiowanych do innej biblioteki

en: Set the maximum number of sort 'levels'
pl: Maks. liczba kolumn przy sortowaniu

en: Set the maximum number of sort 'levels' that calibre will use to resort the
    library after certain operations such as searches or device insertion. Each
    sort level adds a performance penalty. If the database is large (thousands of
    books) the penalty might be noticeable. If you are not concerned about multi-
    level sorts, and if you are seeing a slowdown, reduce the value of this tweak.
pl: Maksymalna liczba kolumn, branych pod uwagę przy sortowaniu
    po wykonaniu operacji np. po wyszukiwaniu czy podłączeniu urządzenia.
    Każda kolejna kolumna do posortowania oznacza dodatkowe obciążenie.
    Przy dużej liczbie książek (przy tysiącach tytułów) obciążenie może być znaczne.
    Jeśli stwierdzisz, że program wyraźnie zwolnił wraz ze zwiększeniem objętości bazy
    zmniejsz ten parametr.

en: Choose whether dates are sorted using visible fields
pl: Sposób sortowania wg dat

en: Date values contain both a date and a time. When sorted, all the fields are
    used, regardless of what is displayed. Set this tweak to True to use only
    the fields that are being displayed.
pl: Pole daty zawiera informację o dacie i czasie. Przy sortowaniu brana jest pod uwagę całość
    niezależnie od sposobu wyświetlania zawartości pola. Ten parametr określa czy przy sortowaniu ma
    być brana pod uwagę cała zawartość pola czy tylko ta jej część, która jest wyświetlana.

en: Fuzz value for trimming covers
pl: Wartość rozmycia przy obcinaniu okładek

en: The value used for the fuzz distance when trimming a cover.
    Colors within this distance are considered equal.
    The distance is in absolute intensity units.
pl: Wartość rozmywania używana podczas określania marginesu okładek.
    Kolory w zakresie tej wartości są uznawane za takie same.
    Wartość jest podawana w absolutnych jednostkach nasycenia.

en: Control behavior of the book list
pl: Dwukrotne kliknięcie na liście książek

en: Language to use when sorting
pl: Język użyty przy sortowaniu

en: The number of seconds to wait before sending emails
pl: Opóźnienie przy wysyłaniu maili

en: The number of seconds to wait before sending emails when using a
    public email server like GMX/Hotmail/Gmail. Default is: 5 minutes
    Setting it to lower may cause the server's SPAM controls to kick in,
    making email sending fail. Changes will take effect only after a restart of
    calibre. You can also change the list of hosts that calibre considers
    to be public relays here. Any relay host ending with one of the suffixes
    in the list below will be considered a public email server.
pl: Liczba sekund oczekiwania przed wysłaniem wiadomości e-mail w przypadku korzystania z
    publiczny serwer pocztowy, taki jak GMX/Hotmail/Gmail. Domyślnie: 5 minut
    Ustawienie niższej wartości może spowodować uruchomienie kontroli SPAM na serwerze,
    wysyłanie wiadomości e-mail nie powiodło się. Zmiany zaczną obowiązywać dopiero po ponownym uruchomieniu
    calibre. Możesz także zmienić listę hostów, które calibre bierze pod uwagę
    być publicznymi przekaźnikami tutaj. Dowolny host przekaźnika kończący się jednym z sufiksów
    na poniższej liście będzie uważany za publiczny serwer poczty e-mail.

en: The maximum width and height for covers saved in the calibre library
pl: Maksymalne rozmiary okładek zapisywanych w bibliotece

en: All covers in the calibre library will be resized, preserving aspect ratio,
    to fit within this size. This is to prevent slowdowns caused by extremely
    large covers
pl: Wszystkie okładki zostaną przeskalowane (przy zachowaniu proporcji) tak, 
    by nie przekraczały tej wielkości. Ten parametr zabezpiecza program przed spowolnieniem, 
    spowodowanym zbyt dużymi rozmiarami okładek

en: Where to send downloaded news
pl: Gdzie zapisywać pobrane wiadomości

en: When automatically sending downloaded news to a connected device, calibre
    will by default send it to the main memory. By changing this tweak, you can
    control where it is sent. Valid values are "main", "carda", "cardb". Note
    that if there isn't enough free space available on the location you choose,
    the files will be sent to the location with the most free space.
pl: Podczas automatycznego pobierania wiadomości, calibre zapisuje je domyślnie
    na główną pamięć urządzenia. Możesz to zmienić tym ustawieniem. Wspierane
    możliwości to "main" (pamięć główna), "carda" (karta A) i "cardb" (karta B).
    Pamiętaj, że jeśli na wybranej przez Ciebie pamięci zabraknie miejsca, pliki
    zostaną przesłane do pamięci z największą ilością wolnego miejsca.

en: Unified toolbar on macOS
pl: Zunifikowany pasek narzędzi macOS

en: If you enable this option and restart calibre, the toolbar will be 'unified'
    with the titlebar as is normal for macOS applications. However, doing this has
    various bugs, for instance the minimum width of the toolbar becomes twice
    what it should be and it causes other random bugs on some systems, so turn it
    on at your own risk!
pl: Jeśli włączysz tę opcję i zrestartujesz calibre, pasek narzędzi zostanie „zunifikowany” 
    z paskiem tytułowym, co jest normalne dla aplikacji macOS. Jednak robienie tego ma
    różne błędy, na przykład minimalna szerokość paska narzędzi staje się dwa razy
    co powinno być i powoduje inne losowe błędy w niektórych systemach, więc obróć to
    na własne ryzyko!

en: Save original file when converting/polishing from same format to same format
pl: Zachowaj oryginał przy konwersji do tego samego formatu w celu ulepszenia pliku

en: When calibre does a conversion from the same format to the same format, for
    example, from EPUB to EPUB, the original file is saved, so that in case the
    conversion is poor, you can tweak the settings and run it again. By setting
    this to False you can prevent calibre from saving the original file.
    Similarly, by setting save_original_format_when_polishing to False you can
    prevent calibre from saving the original file when polishing.
pl: Kiedy calibre konwertuje plik do tego samego formatu 
     (np. z EPUB do EPUB), oryginalny plik jest zachowywany na wypadek
    nieudanej konwersji. W takim wypadku można zmodyfikować ustawienia i spróbować ponownie.
    Wyłączenie funkcji zapobiegnie zachowaniu oryginału.

en: Number of recently viewed books to show
pl: Pokazywana liczba ostatnio przeglądanych książek

en: Right-clicking the "View" button shows a list of recently viewed books. Control
    how many should be shown, here.
pl: Kliknięcie prawym klawiszem przycisku Pokaż wyświetla listę ostatnio czytanych książek.
    Tu można określić ile ostatnich książek zostanie wyświetlonych na liście.

en: Change the font size of the Book details panel in the interface
pl: Zmień rozmiar czcionki panelu szczegółów książki w interfejsie

en: What format to default to when using the "Unpack book" feature
pl: Jaki format wykorzystywać podczas używania polecenia „Rozpakuj książkę”

en: The "Unpack book" feature of calibre allows direct editing of a book format.
    If multiple formats are available, calibre will offer you a choice
    of formats, defaulting to your preferred output format if it is available.
    Set this tweak to a specific value of 'EPUB' or 'AZW3' to always default
    to that format rather than your output format preference.
    Set to a value of 'remember' to use whichever format you chose last time you
    used the "Unpack book" feature.
    Examples:
    default_tweak_format = None       (Use output format)
    default_tweak_format = 'EPUB'
    default_tweak_format = 'remember'
pl: Poprawki umożliwiają wprowadzanie zmian w książkach.
    Jeśli jest dostępnych wiele formatów calibre pozwoli wybrać jeden z nich
    ustawiając jako domyślny wybrany przez użytkownika.
    Parametr można ustawić na konkretny format - EPUB lub AZW3.
    Ustawienie 'remember' spowoduje, że calibre będzie ustawiał
    na domyślny ostatnio użyty format.
    Przykłady:
    default_tweak_format = None       (Użyj domyślnego formatu wyjściowego)
    default_tweak_format = 'EPUB'
    default_tweak_format = 'remember'

en: Do not preselect a completion when editing authors/tags/series/etc.
pl: Nie zaznaczaj autouzupełniania przy edycji autorów/etykiet/cyklów/itp.

en: This means that you can make changes and press Enter and your changes will
    not be overwritten by a matching completion. However, if you wish to use the
    completions you will now have to press Tab to select one before pressing
    Enter. Which technique you prefer will depend on the state of metadata in
    your library and your personal editing style.
    
    If preselect_first_completion is False and you want Tab to accept what you
    typed instead of the first completion then set tab_accepts_uncompleted_text
    to True. If you do this then to select from the completions you must press
    the Down or Up arrow keys. The tweak tab_accepts_uncompleted_text is ignored
    if preselect_first_completion is True
pl: Oznacza to, że możesz wprowadzić zmiany i nacisnąć Enter, a zmiany zostaną wprowadzone
    nie zostaną nadpisane przez pasujące uzupełnienie. Jeśli jednak chcesz skorzystać z tzw
    uzupełnień będziesz teraz musiał nacisnąć Tab, aby wybrać jedno przed naciśnięciem
    Wchodzić. To, którą technikę wybierzesz, będzie zależeć od stanu metadanych
    swoją bibliotekę i osobisty styl edycji.
    
    Jeśli preselect_first_completion ma wartość False i chcesz, aby Tab zaakceptował to, co ty
    wpisano zamiast pierwszego uzupełnienia, a następnie ustaw tab_accepts_uncompleted_text
    do True. Jeśli to zrobisz, aby wybrać z uzupełnień, musisz nacisnąć
    klawisze strzałek w dół lub w górę. Ulepszenie tab_accepts_uncompleted_text jest ignorowane
    jeśli preselect_first_completion ma wartość True

en: Completion mode when editing authors/tags/series/etc.
pl: Tryb uzupełniania podczas edycji autorów/znaczników/cykli itp.

en: Sort the list of libraries alphabetically
pl: Posortuj listę bibliotek alfabetycznie

en: The list of libraries in the Copy to library and Quick switch menus are
    normally sorted by most used. However, if there are more than a certain
    number of such libraries, the sorting becomes alphabetic. You can set that
    number here. The default is ten libraries.
pl: Lista bibliotek w menu Kopiuj do biblioteki oraz Przełącz bibliotekę
    jest domyślnie sortowana wg częstości użycia. Jednak jeśli liczba bibliotek
    jest duża, są one ustawiane alfabetycznie. Tu można ustawić liczbę bibliotek,
    od której tak się dzieje. Domyślnie jest to dziesięć.

en: Choose available output formats for conversion
pl: Wybierz dostępne formaty konwersji

en: Restrict the list of available output formats in the conversion dialogs.
    For example, if you only want to convert to EPUB and AZW3, change this to
    restrict_output_formats = ['EPUB', 'AZW3']. The default value of None causes
    all available output formats to be present.
pl: Ogranicz listę dostępnych formatów wyjściowych w oknie konwersji.
    Jeśli na przykład nie są używane formaty wyjściowe poza EPUB i AZW3 można
    ograniczyć listę do tych dwóch: restrict_output_formats = ['EPUB', 'AZW3'].
    Domyślna wartość None powoduje, że wszystkie formaty są widoczne na liście.

en: Set the thumbnail image quality used by the Content server
pl: Ustaw jakość miniaturki używanej przez serwer zawartości

en: The quality of a thumbnail is largely controlled by the compression quality
    used when creating it. Set this to a larger number to improve the quality.
    Note that the thumbnails get much larger with larger compression quality
    numbers.
    The value can be between 50 and 99
pl: Jakoś miniaturek zależy w głównej mierze od stopnia kompresji
    użytej przy tworzeniu miniatury. Wyższa wartość parametru oznacza
    lepszą jakość. Należy pamiętać, że miniatury o lepszej jakości zajmują
    więcej miejsca.
    Wartość może zawierać się między 50 a 99

en: Image file types to treat as e-books when dropping onto the "Book details" panel
pl: Typy plików obrazów, które mają być taktowane jako książki podczas przenoszenia ich do panelu szczegółów książki

en: Normally, if you drop any image file in a format known to calibre onto the
    "Book details" panel, it will be used to set the cover. If you want to store
    some image types as e-books instead, you can set this tweak.
    Examples:
    cover_drop_exclude = {'tiff', 'webp'}
pl: Standardowo, jeśli dowolny plik z obrazem znanego typu zostanie 
    przeniesiony do okienka ze szczegółami książki zostanie potraktowany jako 
    obraz okładki. Jeśli zamiast tego chcesz zapisywać niektóre typy obrazów 
    jako książki, możesz ustawić ten parametr.
    Przykłady:
    cover_drop_exclude = {'tiff', 'webp'}

en: Exclude fields when copy/pasting metadata
pl: Wyklucz pola podczas kopiowania/wklejania metadanych

en: You can ask calibre to not paste some metadata fields when using the
    Edit metadata->Copy metadata/Paste metadata actions. For example,
    exclude_fields_on_paste = ['cover', 'timestamp', '#mycolumn']
    to prevent pasting of the cover, Date and custom column, mycolumn.
    You can also add a shortcut in Preferences->Shortcuts->Edit metadata
    to paste metadata ignoring this tweak.
pl: Możesz poprosić Calibre, aby nie wklejał niektórych pól metadanych podczas korzystania z
    Edytuj metadane->Kopiuj metadane/Wklej akcje metadanych. Na przykład,
    exclude_fields_on_paste = ['cover', 'timestamp', '#mycolumn']
    aby zapobiec wklejaniu okładki, daty i niestandardowej kolumny mycolumn.
    Możesz także dodać skrót w Preferencje->Skróty->Edytuj metadane
    aby wkleić metadane, ignorując tę modyfikację.

en: Skip internet connected check
pl: Pomiń sprawdzanie połączenia Internetu

en: Skip checking whether the internet is available before downloading news.
    Useful if for some reason your operating systems network checking
    facilities are not reliable (for example NetworkManager on Linux).
pl: Pomiń sprawdzanie, czy internet jest dostępny przed pobraniem nowych wiadomości
    Przydatne, jeśli z jakiegoś powodu sprawdzanie sieci systemów operacyjnych
    urządzenia nie są niezawodne (na przykład NetworkManager w systemie Linux).

en: Tab stop width in the template editor
pl: Szerokość tabulatora w edytorze szablonów

en: Sets the width of the tab stop in the template editor in "average characters".
    For example, a value of 1 results in a space with the width of one average character.
pl: Ustawia szerokość tabulatora w edytorze szablonów w "średnich znakach".
    Na przykład wartość 1 daje spację o szerokości jednego znaku średniego.

en: Value for undefined numbers when sorting
pl: Wartość dla niezdefiniowanych liczb podczas sortowania

en: Allow template database functions in composite columns
pl: Zezwalaj na funkcje bazy danych szablonu w kolumnach złożonych

en: If True then the template database functions book_values() and book_count()
    can be used in composite custom columns. Note: setting this tweak to True and
    using these functions in composites can be very slow.
    Default: False
pl: Jeśli to prawda, szablonowe funkcje bazy danych book_values() i book_count()
    może być używany w złożonych kolumnach niestandardowych. Uwaga: ustawienie tej poprawki na True i
    używanie tych funkcji w kompozytach może być bardzo powolne.
    Wartość domyślna: False

en: Change the programs that are run when opening files/URLs
pl: Zmień programy uruchamiane podczas otwierania plików/adresów URL

en: Set the first day of the week for calendar popups
pl: Ustaw pierwszy dzień tygodnia dla wyskakujących okienek kalendarza

en: It must be one of the values Default, Sunday, Monday, Tuesday, Wednesday,
    Thursday, Friday, or Saturday, all in English, spelled exactly as shown.
pl: Musi to być jedna z wartości Default, Sunday, Monday, Tuesday, Wednesday,
    Thursday, Friday, or Saturday, wszystkie w języku angielskim, pisane dokładnie tak, jak pokazano.

en: East Asian language to use for transliteration
pl: Język wschodnioazjatycki używany do transliteracji
