calibre - en to nb translation catalogue (2433 entries)

en: Support calibre
nb: Støtt Calibre

en: Contribute to support calibre development
nb: Bidra til å støtte utviklingen av calibre

en: page
nb: Side

en: [options]
nb: [alternativer]

en:  seconds
nb:  sekunder

en: Automatic
nb: Automatisk

en: &Change
nb: &Endre

en: Price
nb: Pris

en: Details
nb: Detaljer

en: no
nb: nei

en: yes
nb: ja

en: Newest
nb: Nyeste

en: Name
nb: Navn

en: High
nb: Høy

en: Low
nb: Lav

en: Recycle Bin
nb: Søppelkurv

en: Trash
nb: Søppelkasse

en: Does absolutely nothing
nb: Gjør absolutt ingenting

en: Unknown
nb: Ukjent

en: Customize
nb: Tilpass

en: Cannot configure
nb: Kan ikke konfigurere

en: File type
nb: Filtype

en: Metadata reader
nb: Metadataleser

en: Metadata writer
nb: Metadataskriver

en: Catalog generator
nb: Katalogoppretter

en: Preferences
nb: Innstillinger

en: Store
nb: Lagre

en: An e-book store.
nb: En e-bokbutikk.

en: Edit book tool
nb: Rediger bok-verktøy

en: Library closed
nb: Bibliotek lukket

en: Create a TXTZ archive when a TXT file is imported containing Markdown or Textile references to images. The referenced images as well as the TXT file are added to the archive.
nb: Lag et TCTZ-arkiv når en TXT fil importeres og som inneholder Markdown eller Textile-referanser til bilder. De refererte bildene og TXT filene legges til arkivet.

en: Extract cover from comic files
nb: Utvinn omslagsbilde fra tegneseriefiler

en: Read metadata from %s files
nb: Les metadata fra %s filer

en: Read metadata from e-books in RAR archives
nb: Les metadata fra e-bøker i RAR-arkiver

en: Read metadata from e-books in ZIP archives
nb: Les metadata fra e-bøker i ZIP-arkiver

en: Set metadata in %s files
nb: Angi metadata i %s filer

en: Set metadata from %s files
nb: Angi metadata fra %s filer

en: Add books to calibre or the connected device
nb: Legg bøker til calibre eller til den tilkoblede enheten

en: Fetch annotations from a connected Kindle (experimental)
nb: Hent annoteringer fra en tilkoblet Kindle-enhet (til uprøving)

en: Generate a catalog of the books in your calibre library
nb: Generer en katalog av bøkene som finnes i ditt calibre-bibliotek

en: Convert books to various e-book formats
nb: Konverter bøker til ulike E-bokformater

en: Fine tune your e-books
nb: Fininnstill dine e-bøker

en: Browse notes for authors, tags, etc. in the library
nb: Bla gjennom notater for forfattere, tagger osv. i biblioteket

en: Search the full text of all books in the calibre library
nb: Fulltekstsøk i alle bøker i calibre-biblioteket

en: Edit the Table of Contents in your books
nb: Redigér innholdsfortegnelsen i bøkene dine

en: Delete books from your calibre library or connected device
nb: Slett bøker fra ditt calibrebibliotek eller tilkoblede enhet

en: Embed updated metadata into the actual book files in your calibre library
nb: Bygg inn oppdaterte metadata i bokfilene i calibre biblioteket

en: Edit the metadata of books in your calibre library
nb: Rediger metadata i bøker som finnes i ditt calibre-bibliotek

en: Read books in your calibre library
nb: Les bøker fra ditt calibre-bibliotek

en: Download news from the internet in e-book form
nb: Last ned nyheter fra internett i e-bokform

en: Show a list of related books quickly
nb: Vis en liste over relaterte bøker raskt

en: Filter/transform the tags for books in the library
nb: Filter/transformer merkelappene for bøker i biblioteket

en: Transform the authors for books in the library
nb: Transformer forfattere for bøker i biblioteket

en: Show an editor for testing templates
nb: Vis en redigerer for test av tema

en: Show a dialog for creating and managing template functions and stored templates
nb: Vis en dialog for oppretting og vedlikehold av malfunksjoner og lagrede maler

en: Export books from your calibre library to the hard disk
nb: Eksporter bøker fra ditt calibre-bibliotek til harddisken

en: Show Book details in a separate popup
nb: Vis bokdetaljer i et separat popup-vindu

en: Restart calibre
nb: Start calibre på nytt

en: Open the folder that contains the book files in your calibre library
nb: Åpne mappen som inneholder e-bokfilene som finnes i ditt calibre-bibliotek

en: Auto scroll through the list of books
nb: Bla gjennom boklisten automatisk

en: Send books to the connected device
nb: Send bøker til den tilkoblete enheten

en: Send books via email or the web. Also connect to folders on your computer as if they are devices
nb: Send bøker via e-post eller web. Koble til mapper på din PC som om de var enheter

en: Browse the calibre User Manual
nb: Se gjennom calibres brukermanual.

en: Customize calibre
nb: Tilpass calibre

en: Easily find books similar to the currently selected one
nb: Finn bøker enkelt, lik den nåværende valgte boken

en: Switch between different calibre libraries and perform maintenance on them
nb: Bytt mellom forskjellige calibre-bibliotek og gjennomfør vedlikehold av dem

en: Copy books from the device to your calibre library
nb: Kopier bøker fra enheten din til ditt calibre bibliotek

en: Edit the collections in which books are placed on your device
nb: Rediger samlingen av bøker som ligger på din enhet

en: Match book on the devices to books in the library
nb: Avstem bok på enheter med bøkene i biblioteket

en: Show the book in the calibre library that matches this book
nb: Vis boken i calibre-biblioteket som matcher denne boken

en: Copy a book from one calibre library to another
nb: Kopier en bok fra ett calibre-bibliotek til et annet

en: Edit e-books in the EPUB or AZW3 formats
nb: Rediger bøker i EPUB- eller AZW3-format

en: Make small changes to EPUB or HTMLZ files in your calibre library
nb: Gjør mindre endringer på EPUB- eller HTMLZ-filer i ditt calibre-bibliotek

en: Find the next or previous match when searching in your calibre library in highlight mode
nb: Finn den neste eller forrige treff når du søker i ditt calibre-bibliotek i fremhevelsesmodus

en: Choose a random book from your calibre library
nb: Velg en tilfelding bok fra calibrebiblioteket ditt

en: Sort the list of books
nb: Sortér boklisten

en: Temporarily mark books
nb: Merl bøker midlertidig

en: Show a menu of saved searches
nb: Vis meny med lagrede søk

en: Open the context menu for the column
nb: Åpne kontekstmenyen for denne kolonnen

en: Change the current Virtual library
nb: Bytt virtuelt bibliotek

en: Search for books from different book sellers
nb: Søk etter bøker fra forskjellige bokforhandlere

en: Get new calibre plugins or update your existing ones
nb: Hent nye calibre-plugins eller oppdater dine eksisterende

en: Look & feel
nb: Utseende

en: Interface
nb: Brukergrensesnitt

en: Adjust the look and feel of the calibre interface to suit your tastes
nb: Juster utseende for calibres brukergrensesnitt etter ditt ønske

en: Behavior
nb: Adferd

en: Change the way calibre behaves
nb: Endrer måten calibre oppfører seg

en: Add your own columns
nb: Legg til dine egne kolonner

en: Add/remove your own columns to the calibre book list
nb: Legg til /fjern dine egne kolonner i calibres bokliste

en: Toolbars & menus
nb: Verktøylinjer & menyer

en: Customize the toolbars and context menus, changing which actions are available in each
nb: Tilpass verktøylinjen og kontekstmenyer. Endringer med handlinger er tilgjengelig i hver

en: Searching
nb: Søker

en: Customize the way searching for books works in calibre
nb: Tilpass måten calibre søker etter bøker

en: Conversion
nb: Konvertering

en: Set conversion options specific to each input format
nb: Angi spesifikke konverteringsalternativer for hvert inndata-format

en: Common options
nb: Vanlige innstillinger

en: Set conversion options common to all formats
nb: Angi felles konverteringsalternativer for alle formater

en: Set conversion options specific to each output format
nb: Angi spesifikke konverteringsalternativer for hvert utdata-format

en: Adding books
nb: Legger til bøker

en: Import/export
nb: Importere/eksportere

en: Control how calibre reads metadata from files when adding books
nb: Kontrollér hvordan calibre leser metadata fra filer når den legger til bøker

en: Saving books to disk
nb: Lagrer bøker til disk

en: Control how calibre exports files from its database to disk when using Save to disk
nb: Kontrollér  hvordan calibre eksporterer filer fra dens database til disken når "lagre til disk" benyttes

en: Sending books to devices
nb: Sender bøker til enheter

en: Control how calibre transfers files to your e-book reader
nb: Kontrollér hvordan calibre overfører filer til din e-bokleser

en: Metadata plugboards
nb: Instrumenttavle for metadata

en: Change metadata fields before saving/sending
nb: Endre felt for metadata før lagring/sending

en: Template functions
nb: Malfunksjoner

en: Advanced
nb: Avansert

en: Create your own template functions
nb: Lag dine egne malfunksjoner

en: Sharing books by email
nb: Dele bøker via e-post

en: Sharing
nb: Deling

en: Setup sharing of books via email. Can be used for automatic sending of downloaded news to your devices
nb: Klargjør for deling av bøker via e-post. Kan brukes til automatisk sending av nedlastede nyheter til enhetene

en: Sharing over the net
nb: Deling over nettet

en: Metadata download
nb: Nedlasting av metadata

en: Control how calibre downloads e-book metadata from the net
nb: Kontrollér hvordan calibre laster ned e-bok metadata fra internettet

en: Ignored devices
nb: Ignorerte enheter

en: Control which devices calibre will ignore when they are connected to the computer.
nb: Kontrollér hvilke enheter calibre skal ignorere når de blir tilkoblet maskinen.

en: Plugins
nb: Programtillegg

en: Add/remove/customize various bits of calibre functionality
nb: Legg til/fjern/tilpass ulike deler av calibres funksjonalitet

en: Tweaks
nb: Tilpasning

en: Fine tune how calibre behaves in various contexts
nb: Finjustér hvordan calibre virker i ulike sammenhenger

en: Shortcuts
nb: Snarveier

en: Customize the keyboard shortcuts used by calibre
nb: Tilpass tastatur-snarveier for calibre

en: Miscellaneous
nb: Diverse

en: Miscellaneous advanced configuration
nb: Diverse avanserte konfigurasjoner

en: Options specific to the output format.
nb: Valg spesifikt til utdataformatet.

en: Options specific to the input format.
nb: Valg spesifisert til inndataformat.

en: Specify the character encoding of the input document. If set this option will override any encoding declared by the document itself. Particularly useful for documents that do not declare an encoding or that have erroneous encoding declarations.
nb: Spesifiser tegnsettkoden til dokumentet. Om valgt, vil dette valget overskrive enhver koding laget av dokumentet selv. Det er spesielt nyttig for dokumenter som ikke angir et kodesett eller som viser feilmeldinger.

en: If specified, the output plugin will try to create output that is as human readable as possible. May not have any effect for some output plugins.
nb: Om spesifisert, vil Utdata programtillegget forsøke å lage data som er så lesbart som mulig. Det er mulig at dette ikke har effekt for enkelte av programtilleggene.

en: Convert e-books to the %s format
nb: Konverter e-bøker til %s format

en: Input profile
nb: Inndata-profil

en: This profile tries to provide sane defaults and is useful if you know nothing about the input document.
nb: Denne profilen forsøker å lage vanlige standarder og er hendig om du ikke vet noe om dokumentets inndata.

en: This profile is intended for the SONY PRS line. The 500/505/600/700 etc.
nb: Denne profilen er ment for SONYs PRS-produktlinje, det vil si 50/505/600/700 osv.

en: This profile is intended for the SONY PRS 300.
nb: Denne profilen er ment for SONY PRS 300

en: This profile is intended for the SONY PRS-900.
nb: Denne profilen er ment for SONY PRS-900

en: This profile is intended for the Microsoft Reader.
nb: Denne profilen er ment for Microsoft Reader.

en: This profile is intended for the Mobipocket books.
nb: Denne profilen er ment for Mobipocket bøker.

en: This profile is intended for the Hanlin V3 and its clones.
nb: Denne profilen er ment for Hanlin V3 og kloner av denne.

en: This profile is intended for the Hanlin V5 and its clones.
nb: Denne profilen er ment for HAnlin V5 og dens kloner

en: This profile is intended for the Cybook G3.
nb: Denne profilen er ment for Cybook G3.

en: This profile is intended for the Cybook Opus.
nb: Denne profilen er ment for Cybook Opus.

en: This profile is intended for the Amazon Kindle.
nb: Denne profilen er ment for Amazon Kindle.

en: This profile is intended for the Irex Illiad.
nb: Denne profilen er ment for Irex Illiad.

en: This profile is intended for the IRex Digital Reader 1000.
nb: Denne profilen er ment for IRex Digital Reader 1000.

en: This profile is intended for the IRex Digital Reader 800.
nb: Denne profilen er ment for IRex Digital Reader 800

en: This profile is intended for the B&N Nook.
nb: Denne profilen er ment for B&N Nook.

en: Output profile
nb: Profil for utdata.

en: This profile tries to provide sane defaults and is useful if you want to produce a document intended to be read at a computer or on a range of devices.
nb: Denne profilen søker å lage vanlige standarder og er nyttig dersom du ønsker å lage et dokument som er ment til å bli lest på en datamaskin eller andre dataprodukter.

en: Intended for the iPad and similar devices with a resolution of 768x1024
nb: Benyttes for iPad og liknende enheter med en oppløsning på 768x1024

en: Intended for the iPad 3 and similar devices with a resolution of 1536x2048
nb: Ment for iPad 3 og lignende enheter med 1536x2048 skjermoppløsning

en: Tablet
nb: Lesebrett

en: Intended for generic tablet devices, does no resizing of images
nb: Ment for generiske tablet enheter, endrer ikke billedstørrelser

en: Intended for the Samsung Galaxy and similar tablet devices with a resolution of 600x1280
nb: Tiltenkt Samsung Galaxy og likelydende tablet enheter med en oppløsning på 600x1280

en: Intended for the Nook HD+ and similar tablet devices with a resolution of 1280x1920
nb: Beregnet for Nook HD + og lignende tablet-enheter med en oppløsning på 1280x1920

en: This profile is intended for the Kobo Reader.
nb: Denne profilen er tiltenkt Kobo Reader

en: This profile is intended for the SONY PRS-300.
nb: Denne profilen er ment for SONY PRS-300

en: This profile is intended for the SONY PRS-T3.
nb: Denne profilen er beregnet for SONY PRS-T3.

en: Generic e-ink
nb: Generisk e-ink

en: Suitable for use with any e-ink device
nb: Passer for enheter med elektronisk blekk

en: Generic e-ink large
nb: Generisk stor e-ink

en: Suitable for use with any large screen e-ink device
nb: Passer for større enheter som benytter elektronisk blekk

en: Generic e-ink HD
nb: Generisk HD e-ink

en: Suitable for use with any modern high resolution e-ink device
nb: Egner seg for bruk med alle høyoppløste e-ink enheter

en: This profile is intended for the 5-inch JetBook.
nb: Denne profilen er ment for 5-inch JetBook.

en: This profile is intended for the SONY PRS line. The 500/505/700 etc, in landscape mode. Mainly useful for comics.
nb: Denne profilen er ment for SONY PRS serien. 500/505/700 osv, i landskapsmodus. Dette er hovedsakelig anvendelig for tegneserier.

en: This profile is intended for the Amazon Kindle DX.
nb: Denne profilen er ment for Amazon Kindle DX.

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Paperwhite 1 and 2
nb: Denne profilen er beregnet for Amazon Kindle Paperwhite 1 og 2

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Voyage
nb: Denne profilen er beregnet for Amazon Kindle Voyage

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Paperwhite 3 and above
nb: Denne profilen er beregnet for Amazon Kindle Paperwhite 3 og nyere versjoner

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Oasis 2017, Paperwhite 2021 and above
nb: Denne profilen er beregnet på Amazon Kindle Oasis 2017, Paperwhite 2021 og nyere versjoner

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Fire.
nb: Denne profilen er beregnet på Amazon Kindle Fire.

en: This profile is intended for the B&N Nook Color.
nb: Denne profilen er beregnet på B&N Nook Color.

en: This profile is intended for the PocketBook Pro 900 series of devices.
nb: Denne profilen er beregnet på PocketBook Pro 900 serien.

en: This profile is intended for the PocketBook Pro 912 series of devices.
nb: Denne profilen er beregnet på PocketBook Pro 912-serien.

en: This profile is intended for the PocketBook Lux (1-5) and Basic 4 series of devices.
nb: Denne profilen er beregnet på enheter fra Pocketbook-seriene Lux (1-5) og Basic 4.

en: This profile is intended for the PocketBook HD Touch (1-3) series of devices.
nb: Denne profilen er beregnet på Pocketbook HD Touch (1-3)-serien.

en: Installed plugins
nb: Installerte programtillegg

en: Mapping for filetype plugins
nb: Kartlegging av programtillegg for filtyper

en: Local plugin customization
nb: Lokal innstilling av programtillegg

en: Disabled plugins
nb: Slå av programtillegg

en: Enabled plugins
nb: Påslåtte programtillegg

en: Initialization of plugin %s failed with traceback:
nb: Initialisering av programtillegg %s mislykket med sporingshistorie:

en:     %prog options
    
        Customize calibre by loading external plugins.
nb:     %programvalg
    
        Tilpass Calibre ved å laste eksterne programtillegg.

en: Add a plugin by specifying the path to the ZIP file containing it.
nb: Legg til et programtillegg ved å spesifisere lokasjonen til ZIP-filen som inneholder tillegget.

en: Remove a custom plugin by name. Has no effect on builtin plugins
nb: Fjern et tilpasset programtillegg ved navn. Dette har ingen effekt på innebygde programtillegg

en: List all installed plugins
nb: Se alle Installerte programtillegg

en: Enable the named plugin
nb: Slå på navngitte programtillegg

en: Disable the named plugin
nb: Slå av navngitte programtillegg

en: Catalog
nb: Katalog

en: News
nb: Nyheter

en: restored preference
nb: Gjenopprettet innstilling

en: creating custom column
nb: lager tilpasset kolonne

en: No label was provided
nb: Ingen merkelapp ble lagt til

en: The label must contain only lower case letters, digits and underscores, and start with a letter
nb: Merkelappen kan kun inneholde små bokstaver, tall eller understrek, samt at den må starte med en bosktav

en: Dumping database to SQL
nb: Overføre database til SQL

en: Restoring database from SQL
nb: Gjenoppretter database fra SQL

en: Completed
nb: Fullført

en: Saved searches
nb: Lagrete søk

en: Yes
nb: Ja

en: Cover for %s
nb: Forside for %s

en: Added book ids: %s
nb: La til bøker med id: %s

en: Merged book ids: %s
nb: Slo sammen bøker med id: %s

en: Add an empty book (a book with no formats)
nb: Legg til en tom bok (en uformatert bok)

en: Set the title of the added book(s)
nb: Angi tittle av boken/bøkene som er lagt til

en: Set the authors of the added book(s)
nb: Angi forfattere av boken/bøkene som er lagt til

en: Set the ISBN of the added book(s)
nb: Angi ISBN for boken/bøkene som er lagt til

en: You must specify at least one file to add
nb: Du må spesifisere minst en fil som skal legges til

en: %prog add_custom_column [options] label name datatype
    
    Create a custom column. label is the machine friendly name of the column. Should
    not contain spaces or colons. name is the human friendly name of the column.
    datatype is one of: {0}
nb: %prog add_custom_column [valg] betegnelsesnavn på datatype
    Lag en standardkolonne.  betegnelsen er maskinens forenklede navn på kolonnen. skal
    ikke inneholde mellomrom eller kolon. navnet er et forenklet navn på kolonnen.
    datatype er en av: {0}

en: This column stores tag like data (i.e. multiple comma separated values). Only applies if datatype is text.
nb: Denne kolonnen lagrer data med emneord (f.eks. flerfoldige kommaseparerte verdier). Gjelder kun dersom datatypen er tekst.

en: You must specify label, name and datatype
nb: Du må spesifisere beskrivelse av navn og datatype

en: Do not replace the format if it already exists
nb: Ikke erstatt formatet hvis det allerede eksisterer

en: You must specify an id and an e-book file
nb: Du må spesifisere en id og en e-bokfil

en: e-book file must have an extension
nb: e-bokfilen må ha en filforlengelse

en: A %(fmt)s file already exists for book: %(id)d, not replacing
nb: En %(fmt)s fil eksisterer allerede for bok %(id)d. Erstatter ikke filen.

en: {} OPTIONS
nb: {} ALTERNATIVER

en: Comma-separated list of database IDs to catalog.
    If declared, --search is ignored.
    Default: all
nb: Kommaseparert liste over database ID som skal katalogiseres.
    Om deklarert, --search er utelatt.
    Standard: alle

en: Filter the results by the search query. For the format of the search query, please see the search-related documentation in the User Manual.
    Default: no filtering
nb: Filtrer resultatene ved søke-forespørsel. For søke-forespørsel format, vennligst se i søkerelatert dokumentasjon i brukermanualen.
    Standard: ingen filtrering

en: Show detailed output information. Useful for debugging
nb: Vis detaljert utdatainformasjon. Benyttes for feilsøking

en: %prog check_library [options]
    
    Perform some checks on the filesystem representing a library. Reports are {0}
nb: %prog sjekk_bibliotek [valg]
    
    Perform some checks on the filesystem representing a library. Reports are {0}

en: Output in CSV
nb: Utdata i CSV

en: Comma-separated list of reports.
    Default: all
nb: Kommaseparert liste av rapporter.
    Standard: alle

en: Comma-separated list of extensions to ignore.
    Default: all
nb: Kommaseparert liste av utvidelser som skal ignoreres.
    Standard: alle

en: Comma-separated list of names to ignore.
    Default: all
nb: Kommaseparert liste av navn som skal ignoreres.
    Standard: alle

en: Unknown report check
nb: Ukjent rapprotsjekk

en: Vacuuming database...
nb: Støvesuger databasen...

en: Show details for each column.
nb: Vis detaljer for hver kolonne.

en: Processed {0} ({1} of {2})
nb: Behandlet {0} ({1} av {2}).

en: No book with id: {}
nb: Ingen bok med id: {}

en: Export all books in database, ignoring the list of ids.
nb: Eksporter alle bøker i databasen, ignorer ID listen.

en: Export books to the specified folder. Default is
nb: Eksporter bøker til spesifisert mappe. Standardmappe er

en: Export all books into a single folder
nb: Eksporter alle bøker til én enkeltmappe

en: Report progress
nb: Rapporter fremdrift

en: Specifying this switch will turn this behavior off.
nb: Ved å spesifisere denne bryteren vil det slå denne atferden av

en: You must specify some ids or the %s option
nb: Du må spesifisere noen ID'er eller %s valget

en: Full text indexing is not enabled on this library
nb: Fulltekst indeksering er ikke påslått i dette biblioteket

en: Wait till all books are indexed, showing indexing progress periodically
nb: Vent til alle bøker er indeksert, viser indekseringsfremdrift fortløpende

en: {0} by {1}
nb: {0} av {1}

en: %prog list [options]
    
    List the books available in the calibre database.
nb: %programliste [brukervalg]
    Lister opp bøker som er tiljengelig i calibres database.

en: Sort results in ascending order
nb: Sorter resultater i stigende rekkefølge

en: Filter the results by the search query. For the format of the search query, please see the search related documentation in the User Manual. Default is to do no filtering.
nb: Filtrer resultatene etter søkekriterium. For format av søkekriterium, vennligst se søksrelatert dokumentasjon i brukermanualen. Standard er satt til: Ingen filtrering

en: The maximum width of a single line in the output. Defaults to detecting screen size.
nb: Maksimal bredde for enkeltlinje i utdata. Standard er: Følg skjermstørrelse.

en: The string used to separate fields. Default is a space.
nb: Strengen som brukes for å dele felt. Standard er et mellomrom.

en: The prefix for all file paths. Default is the absolute path to the library folder.
nb: Benevnelse for alle filbaner. Standard er den absolutte banen til bibliotekfolderen.

en: Output only the number of items in a category instead of the counts per item within the category
nb: List kun antallet enheter i en kategori fremfor antallet pr enhet innenfor kategorien

en: CATEGORY ITEMS
nb: KATEGORIENHETER

en: You must specify at least one book to remove
nb: Du må spesifisere minst en bok som skal fjernes

en: Do not ask for confirmation
nb: Ikke spør etter bekreftelse

en: You will lose all data in the column: %s. Are you sure (y/n)?
nb: Du vil miste all date i kolonnen: %s. Er du sikker (ja/nei)

en: y
nb: J

en: Error: You must specify a column label
nb: Feilmelding: Du må spesifisere en kolonnebeskrivelse!

en: You must specify an id and a format
nb: Du må spesifisere en id og et format

en: Really do the recovery. The command will not run unless this option is specified.
nb: Ønsker du virkelig å gjenopprette? Denne kommandoen vil ikke kjøres dersom dette valget ikke spesifiseres.

en: Name:
nb: Navn

en: Search string:
nb: Søkestreng

en: Error: You must specify a name and a search string
nb: Feilmelding: Du må spesifisere et navn og en søkestreng

en: added
nb: lagt til

en: Error: You must specify a name
nb: Feilmelding: Du må spesifisere et navn

en: removed
nb: fjernet

en: Error: Action %s not recognized, must be one of: (add|remove|list)
nb: Feilmelding: Handlingen %s ble ikke gjenkjent. Den må være en av: (legg til/fjern/list opp)

en: No book with id {} exists
nb: Ingen bok med id {} finnes

en: No column with name {} exists
nb: Ingen kolonne med navn {} finnes

en: If the column stores multiple values, append the specified values to the existing ones, instead of replacing them.
nb: Dersom kolonnen inneholder flerfoldige verdier, legg den spesifiserte verdien til den eksisterende, fremfor å erstatte dem.

en: Error: You must specify a field name, id and value
nb: Feilmelding: Du må spesifisere et feltnavn, id og verdi

en: Title
nb: Tittel

en: Print metadata in OPF form (XML)
nb: Skriv ut metadata i OPF-format (XML)

en: You must specify an id
nb: Du må spesifisere en ID

en: GLOBAL OPTIONS
nb: GLOBALE INSTILLINGER

en: %%prog command [options] [arguments]
    
    %%prog is the command line interface to the calibre books database.
    
    command is one of:
      %s
    
    For help on an individual command: %%prog command --help
nb: %%prog kommando [valgmuligheter] [argumenter]
    
    %%prog er kommandolinjens grensesnitt til calibrebøkenes database.
    
    Kommando er en av:
      %s
    
    For hjelp til en individuell kommando: %%prog kommando --help

en: Enter the password:
nb: Skriv inn passord:

en: On Device
nb: i enheten

en: Main
nb: Hovedvalg

en: Card A
nb: Kort A

en: Card B
nb: Kort B

en: Invalid field: %s
nb: Ugyldig felt: %s

en: Starting restoring preferences and column metadata
nb: Starter gjenoppretting av preferanser og kolonne metadata

en: Cannot restore preferences. Backup file not found.
nb: Kan ikke gjenopprette preferanser. Sikkerhetskopi-fil finnes ikke.

en: Finished restoring preferences and column metadata
nb: Ferdig med å gjenopprette preferanser og kolonne metadata

en: Finished restoring preferences
nb: Ferdig med å gjenopprette preferanser

en: Restoring preferences and column metadata failed
nb: Feil under gjenoppretting av preferanser og kolonne metadata

en: Processed
nb: Behandlet

en: Creating custom column
nb: Opprett tilpasset kolonne

en: today
nb: i dag

en: yesterday
nb: i går

en: thismonth
nb: Denne måneden

en: daysago
nb: dager siden

en: Number conversion error: {0}
nb: Antall konvertering feil: {0}

en: Date conversion error: {0}
nb: Datakonvertingsfeil: {0}

en: Non-numeric value in query: {0}
nb: Ikke-numerisk verdi i spørringen: {0}

en: No
nb: Nei

en: unchecked
nb: ikke merket

en: checked
nb: merket

en: empty
nb: tom

en: blank
nb: tom

en: Invalid boolean query "{0}"
nb: Ugyldig boolsk spørring "{0}"

en: Recursive query group detected: {0}
nb: Rekursiv spørring gruppe oppdaget: {0}

en: %prog [options]
nb: %prog [alternativer]

en: Subset the specified font. Use -- after this option to pass option to the font subsetting program.
nb: Delmengde av spesifisert font. Bruk -- etter dette alternativet for å sende alterantivet til programmet for fontens underinnstillinger.

en: Debug device detection
nb: Feilsøking av enhetsgjenkjenning

en: Run the GUI with a debug console, logging to the specified path. For internal use only, use the -g option to run the GUI in debug mode
nb: Kjør GUI med et feilsøkings konsoll med logging til spesifisert bane. Bare for internt bruk, bruk -g for å kjøre GUI i feilsøkingsmodus.

en: Output the paths necessary to setup the calibre environment
nb: Skriv ut filstier nødvendige for å konfigurere calibre miljø

en: Add a simple plugin (i.e. a plugin that consists of only a .py file), by specifying the path to the py file containing the plugin code.
nb: Legg til en enkel tilleggsmodul (f.eks. en tilleggsmodul som består av kun en .py fil), ved å spesifisere filsti til py-filen som inneholder koden til tillegsmodulen.

en: Inspect the MOBI file(s) at the specified path(s)
nb: Inspiser MOBI fil(ene) ved angitt bane(e).

en: Import previously exported calibre data
nb: Importer tidligere eksportert calibre data

en: Cause a running calibre instance, if any, to be shutdown. Note that if there are running jobs, they will be silently aborted, so use with care.
nb: På grunn av en kjørende instans av calibre, hvis noen, ikke kunne lukkes. Noter deg at hvis det er kjørende jobber, vil disse stille avsluttes, så bruk den med forsiktighet.

en: Test binary modules in build
nb: Test binære moduler i bygget

en: Run the calibre diff tool. For example:
    calibre-debug --diff file1 file2
nb: Kjør calibres forskjellsverktøy. For eksempel:
    calibre-debug --diff fil1 fil2

en: (Un)register calibre from Windows Default Programs.
nb: (Av)registrer calibre fra Windows standardprogrammer.

en: Debug log
nb: Feilsøkingslogg

en: No plugin named %s found
nb: Ingen pluggin med navn %s funnet

en: Communicate with Android phones.
nb: Kommuniser med Android-telefoner.

en: Communicate with S60 phones.
nb: Kommuniser med S60 telefoner.

en: Communicate with WebOS tablets.
nb: Kommuniser med WebOS tablet.

en: Communicate with the Blackberry smart phone.
nb: Kommuniser med Blackberry smart-telefon.

en: Card A folder
nb: Kort A mappe

en: Communicate with the Astak Mentor EB600
nb: Kommuniser med Astak Mentor EB600

en: Communicate with the PocketBook 360+ reader.
nb: Kommuniser med PocketBook 360+ lesere.

en: Communicate with the PocketBook 701
nb: Kommuniser med PocketBook 701

en: Communicate with the Entourage Edge.
nb: Kommuniser med Entourage Edge.

en: Use an arbitrary folder as a device.
nb: Benytt en valgt mappe som en enhet.

en: Device interface
nb: Enhetsgrensesnitt

en: Communicate with The Book reader.
nb: Kommuniser med The Book leser.

en: Communicate with the Libre Air reader.
nb: Kommuniser med Libre Air leser.

en: Removing books from device...
nb: Fjern bøker fra enheten...

en: Communicate with the Azbooka
nb: Kommuniser med Azbooka

en: Cannot get files from this device
nb: Kan ikke motta filer fra denne enheten

en: Communicate with the IRex Digital Reader 800
nb: Kommuniser med IRex Digital Reader 800

en: Communicate with the Iriver Story reader.
nb: Kommuniser med Iriver Story reader

en: Communicate with the MiBuk Wolder reader.
nb: Kommuniser med MiBuk Wolder leser

en: Communicate with the JetBook Mini reader.
nb: Kommuniser med JetBook Mini leser.

en: Could not generate page mapping.
nb: Kunne ikke generere sidekart.

en: Not a valid MOBI file. Reports identity of %s
nb: Detter er ikke en gyldig MOBI fil. Rapport identifiserer %s

en: <b>Location %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />%(text)s<br />
nb: <b>Plassering %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />%(text)s<br />

en: <b>Page %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />
nb: <b>Side %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />

en: <b>Location %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />
nb: <b>Plassering %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />

en: Send page number information when sending books
nb: Send sidenummerinformasjon når du sender bøker

en: The Kindle 3 and newer versions can use page number information in MOBI files. With this option, calibre will calculate and send this information to the Kindle when uploading MOBI files by USB. Note that the page numbers do not correspond to any paper book.
nb: Kindle 4 og nyere versjoner kan benytte sidenummerinformasjon i MOBI-filer. Med dette valget vil calibre kalkulere og sende denne informasjonen til Kindelen når MOBI-filer lastes opp gjennom USB. Merk at sidenummerene ikke korresponderer med papirbokformatet av samme bok.

en: Communicate with the Kindle Fire
nb: Kommuniser med Kindle Fire

en: Upload covers for books (newer readers)
nb: Last opp omslag for bøker (nyere leserenheter)

en: Show expired books
nb: Vis utgåtte bøker

en: Show previews
nb: Vis forhåndsvisninger

en: Getting list of books on device...
nb: Motta liste over bøker på enheten...

en: Removing books from device metadata listing...
nb: Fjern bøker fra enhetens metadatalister...

en: Adding books to device metadata listing...
nb: Legg bøker til enhetens metadatalister...

en: Not Implemented
nb: Ikke implementert

en: <b>Chapter %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Chapter Progress:</b> %(chapter_progress)s%%<br />%(annotation)s<br /><hr />
nb: <b>Kapittel %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Kapittelprogresjon:</b> %(chapter_progress)s%%<br />%(annotation)s<br /><hr />

en: Modify CSS
nb: Modifiser CSS

en:  characters
nb: tegn

en: Disabled
nb: Deaktivert

en: Collections
nb: Samlinger

en: Create collections
nb: Opprett samlinger

en: Ignore collections:
nb: Ignorer samlinger:

en: Upload covers
nb: Last opp forsider

en: Show as on device
nb: Vis som på enhet

en: Show archived books
nb: Vis arkiverte bøker

en: Advanced options
nb: Avanserte innstillinger

en: Subtitle
nb: Undertekst

en: Pages:
nb: Sider:

en: Edit template
nb: Rediger mal

en: Communicate with the Palm Pre
nb: Kommuniser med Palm Pre

en: Communicate with the Bq Avant
nb: Kommuniser med Bq Avant

en: Communicate with the Sweex/Kogan/Q600/Wink
nb: Kommuniser med Sweex/Kogan/Q600/Wink

en: Communicate with the Pandigital Novel
nb: Kommuniser med Pandigital Novel

en: Communicate with the VelocityMicro
nb: Kommuniser med VelocityMicro

en: Communicate with the GM2000
nb: Kommuniser med GM2000

en: Communicate with the Acer Lumiread
nb: Kommuniser med Acer Lumiread

en: Communicate with the Aluratek Color
nb: Kommuniser med Aluratek Color

en: Communicate with the Trekstor
nb: Kommuniser med Trekstor

en: Communicate with the EEE Reader
nb: Kommuniser med EEE Reader

en: Communicate with the Adam tablet
nb: Kommuniser med Adam tablet

en: Communicate with the Nextbook Reader
nb: Kommuniser med Nextbook Reader

en: Communicate with the Moovybook Reader
nb: Kommuniser med Moovybook leser

en: Communicate with the COBY
nb: Kommuniser med COBY

en: Communicate with the Ex124G
nb: Kommuniser med Ex124G

en: MTP device
nb: MTP enhet

en: Get device information...
nb: Få informasjon om enheten...

en: Transferring books to device...
nb: Overfører bøker til enheten...

en: Added %s
nb: Lagt til %s

en: Adding complete
nb: Lagt til fullført

en: Deleting books from device...
nb: Sletter bøker fra enheten...

en: Deleted %s
nb: Slettet %s

en: All books deleted
nb: Alle bøker er slettet

en: Removed %s
nb: Fjernet %s

en: All books removed
nb: Alle bøker er fjernet

en: Unnamed device
nb: Ikke navngitt enhet

en: Unknown MTP device
nb: Ukjent MTP-enhet

en: Found object: %s
nb: Funnet objekt: %s

en: Communicate with the Nokia E52
nb: Kommuniser med Nokia E52

en: Comma separated list of metadata fields to turn into collections on the device. Possibilities include:
nb: Komma-separert liste over felt for metadata for å endre til samling på enheten. Dette inkluderer:

en: Comments have been removed as the SONY reader chokes on them
nb: Kommentarer har blitt fjernet ettersom SONYs lesere ikke håndterer dem

en: All by title
nb: Alle ved tittel

en: All by author
nb: Alle ved forfatter

en: Upload separate cover thumbnails for books (newer readers)
nb: Last opp separate omslagsminiatyrbilder for bøker (nyere leseplater)

en: Refresh separate covers when using automatic management (newer readers)
nb: Oppdater separate omslag når du benytter automatisk styring (nyere leseplater)

en: Set this option to have separate book covers uploaded every time you connect your device. Unset this option if you have so many books on the reader that performance is unacceptable.
nb: Bruk dette valget for å få separate bokomslag lastet opp hver gang du kobler til din enhet. Fjern dette valget dersom du har så mange bøker på leseplaten at ytelsen blir uakseptabelt lav.

en: Preserve cover aspect ratio when building thumbnails
nb: Behold omslagsaspektsratio når du lager miniatyrbilde

en: Set this option if you want the cover thumbnails to have the same aspect ratio (width to height) as the cover. Unset it if you want the thumbnail to be the maximum size, ignoring aspect ratio.
nb: Benytt dette valget dersom du ønsker at miniatyrbildet skal ha samme aspektsratio (høyde og vidde) som omslaget. Slå av dette valget dersom du ønsker at miniatyrbildet skal være av maksimum størrelse, ved å ignorere ratio.

en: Search for books in all folders
nb: Søk etter bøker i alle mapper

en: Setting this option tells calibre to look for books in all folders on the device and its cards. This permits calibre to find books put on the device by other software and by wireless download.
nb: Ved dette valget settes calibre til å se etter bøker i alle foldere i enheten og kort. Dette tillater calibre å finne bøker som er lagt inn av annen programvare og trådløs nedlasting.

en: Unnamed
nb: Ikke navngitt

en: Upload separate cover thumbnails for books
nb: Last opp separate minjatyrbilder av omslag for bøker

en: Refresh separate covers when using automatic management
nb: Gjenomppfrisk separate omslag når automatisk administrering benyttes

en: Use SONY Author Format (First Author Only)
nb: Bruk SONY forfatterformat (Kun første forfatter)

en: Security password
nb: Sikkerhets passord

en: Port number:
nb: Portnummer:

en: Print extra debug information
nb: Skriv ut ekstra feilsøkings informasjon

en: Use this IP address
nb: Bruk denne IP adressen

en: Replace books with same calibre ID
nb: Erstatt bøker med samme calibre ID

en: Use metadata cache
nb: Bruk metadata mellomlager

en: Too many connection attempts from %s
nb: For mange tilkoblingsforsøk fra %s

en: Communicate with the Teclast K3/K5 reader.
nb: Kommuniser med Teclast K3/K5 leser

en: Communicate with the Newsmy reader.
nb: Kommuniser med Newsmy leser

en: Communicate with the Archos reader.
nb: Kommuniser med Archos reader

en: Communicate with the Pico reader.
nb: Kommuniser med Pico leser.

en: Communicate with the iPapyrus reader.
nb: Kommuniser med iPapyrus leser.

en: Communicate with the Sovos reader.
nb: Kommuniser med Sovos leser.

en: Communicate with the Sunstech EB700 reader.
nb: Kommuniser med Sunstech EB700 leser.

en: Communicate with the Stash W950 reader.
nb: Kommuniser med Stash W950 reader

en: Communicate with the Wexler reader.
nb: Kommuniser med Wexler reader

en: Unable to detect the %s mount point. Try rebooting.
nb: Kan ikke finne %s oppkoblingspunkt. Forsøk en omstart.

en: Unable to detect the %s disk drive.
nb: Kan ikke finne %s lagringsenhet.

en: Unable to detect the %s disk drive. Either the device has already been ejected, or your kernel is exporting a deprecated version of SYSFS.
nb: Kunne ikke finne %s disken. Enten har enheten blitt koblet fra eller så eksporterer kjernen en uønsket versjon av SYSFS.

en: Unable to mount main memory (Error code: %d)
nb: Kan ikke montere hovedminne (Feilkode: %d)

en: The main memory of %s is read only. This usually happens because of file system errors.
nb: Hovedminnet på %s er kun lesbart. Dette hender som regel på grunn av feil i en eller flere systemfiler.

en: settings for device drivers
nb: innstillinger av enhetsdrivere

en: Ordered list of formats the device will accept
nb: Bestilt liste av formater som enheten vil akseptere

en: Read metadata from files on device
nb: Les metadata fra filer på enheten

en: Use author sort instead of author
nb: Benytt forfattersortering isteden for forfatter

en: Template to control how books are saved
nb: Mal for å kontrollere hvordan bøker skal lagres

en: Extra customization
nb: Tilleggskonfigurasjon

en: Failed to access files in the main memory of your device. You should contact the device manufacturer for support. Common fixes are: try a different USB cable/USB port on your computer. If you device has a "Reset to factory defaults" type of setting somewhere, use it. Underlying error: %s
nb: Kunne ikke finne filer i hovedminnet i din enhet. Du bør kontakte enhetens produsent for støtte. Vanlige metoder for å rette problemet er: forsøk en annen kabel/USB-port i datamaskinen. Dersom din enhet har en "Gjenopprett til fabrikkstandard" innstilling, bruk denne. Underliggende feil:%s

en: Sending metadata to device...
nb: Overfører metadata til enheten...

en: Selected slot: %s is not supported.
nb: Valgt minnekortleser: %s er ikke støttet.

en: There is insufficient free space in main memory
nb: Det er ikke nok plass i hovedminnet

en: There is insufficient free space on the storage card
nb: Det er ikke nok ledig plass på lagringskortet

en: Rendered %s
nb: Gjengitt %s

en: Failed %s
nb: Mislykket %s

en: Failed to process comic: 
    
    %s
nb: Klarte ikke å prosessere tegneserien: 
    
    %s

en: INPUT OPTIONS
nb: VALG FOR INNDATA

en: OUTPUT OPTIONS
nb: VALG FOR UTDATA

en: Options to control the processing of the input %s file
nb: Valgmuligheter for å kontrollere prosesseringen av inndata %s filen

en: Options to control the processing of the output %s
nb: Valgmuligheter for å kontrollere prosesseringen av utdata %s

en: LOOK AND FEEL
nb: UTSEENDE OG FØLELSE

en: Options to control the look and feel of the output
nb: Valgmuligheter for å kontrollere utseendeinnstillinger for utdata

en: SEARCH AND REPLACE
nb: SØK OG ERSTATT

en: Modify the document text and structure using user defined patterns.
nb: Modifiser dokumentets tekst og struktur ved å benytte egendefinerte mønstre.

en: Control auto-detection of document structure.
nb: Kontrollerer auto detektering av dokument strukturen.

en: TABLE OF CONTENTS
nb: INNHOLDSFORTEGNELSE

en: Control the automatic generation of a Table of Contents. By default, if the source file has a Table of Contents, it will be used in preference to the automatically generated one.
nb: Kontroller automatisk generering av innholdsliste. Som standardvalg, dersom kildefilen har en innholdsliste, vil denne bli benyttet som preferanse til den automatiske genererte versjonen.

en: Options to set metadata in the output
nb: Valgmuligheter for å legge inn metadata i utdatafilen

en: DEBUG
nb: FEILSØK

en: Options to help with debugging the conversion
nb: Valgmuligheter for hjelp med feilsøk av konverteringen

en: Output saved to
nb: Utdata er lagret til

en: Disable normalize (improve contrast) color range for pictures. Default: False
nb: Forhindre normalisering (forbedre kontrasten) av farge rangering for bilder. Standard: False

en: Maintain picture aspect ratio. Default is to fill the screen.
nb: Beholde bilde sideforhold. Standard er å fylle hele skjermen.

en: Disable sharpening.
nb: Ikke foreta skjerping av bilder

en: Disable trimming of comic pages. For some comics, trimming might remove content as well as borders.
nb: Slå av finjusteringen av tegneseriesider. For noen tegneserier, kan finjustering fjerne innhold og kantrammer.

en: Don't split landscape images into two portrait images
nb: Ikke splitt landskapsbilder i to portrett bilder

en: Keep aspect ratio and scale image using screen height as image width for viewing in landscape mode.
nb: Behold apparisjonsfaktor og skaleringsbilde ved å benytte skjermhøyde som bildevidde, for bruk av landskapsmodus.

en: Used for right-to-left publications like manga. Causes landscape pages to be split into portrait pages from right to left.
nb: Brukt for høyre til venstre publikasjoner som manga. Innebærer at landskapssider blir splittet til portrettbilder som leses fra høyre til venstre.

en: Enable Despeckle. Reduces speckle noise. May greatly increase processing time.
nb: Slå på kantutjevning. Reduserer ujevne kanter. Dette valget kan påvirke prosesstiden betraktelig.

en: Don't sort the files found in the comic alphabetically by name. Instead use the order they were added to the comic.
nb: Ikke sorter filene i tegneserien alfabetisk etter navn. Bruk rekkefølgen filene ble lagt til i tegneserien.

en: Apply no processing to the image
nb: Ikke legg prosesser til bildet

en: Do not convert the image to grayscale (black and white)
nb: Ikke konverter bildet til gråskala (svart-hvitt)

en: When converting a CBC do not add links to each page to the TOC. Note this only applies if the TOC has more than one section
nb: Når CBC konverteres, legg ikke til lenker til hver side av TOC. Dette gjelder dersom TOC har flere enn én seksjon

en: Page
nb: Side

en: Convert DOCX files (.docx and .docm) to HTML
nb: Konverter DOCX-filer (.docx og .docm) til HTML

en: Normally, if the input file has no cover and you don't specify one, a default cover is generated with the title, authors, etc. This option disables the generation of this cover.
nb: Normalt, dersom inndatafilen ikke har noe omslag, og du ikke ønsker å spesifisere ett, så vil et standard omslag bli generert med tittel, forfatter osv. Dette valget slår av genereringen av dette omslaget.

en: Do not use SVG for the book cover. Use this option if your EPUB is going to be used on a device that does not support SVG, like the iPhone or the JetBook Lite. Without this option, such devices will display the cover as a blank page.
nb: Bruk ikke SVG til bokomslaget. Dette valget dersom din EPUB skal benyttes på en enhet som ikke støtter SVG, som iPhone eller JetBook Lite. Uten dette valget vil slike enheter vise omslaget som en tom side.

en: When using an SVG cover, this option will cause the cover to scale to cover the available screen area, but still preserve its aspect ratio (ratio of width to height). That means there may be white borders at the sides or top and bottom of the image, but the image will never be distorted. Without this option the image may be slightly distorted, but there will be no borders.
nb: Når SVG omslag benyttes, vil dette valget gjøre at omslaget skaleres til å benytte hele skjermområdet, men fortsatt beholde dets aspektområde (høyde og bredde). Dette betyr at det kan oppstå hvite avgrensninger på sidene, toppen og bunnen av et bilde, men bildet vil ikke bli forskjøvet. Uten dette valget kan bildet bli noe forskjøvet, men ingen avgrensninger vil oppstå.

en: This option is needed only if you intend to use the EPUB with FBReaderJ. It will flatten the file system inside the EPUB, putting all files into the top level.
nb: Dette valget behøves kun dersom du ønkser å benytte EPUB med FBReaderj. Det vil redusere filsystemet i EPUB ved at det setter alle filer til toppnivå.

en: Genre for the book. Choices: %s
    
     See:
nb: Boksjanger. Valg: %s
    
     Se:

en: for a complete list with descriptions.
nb: for ei fullstending liste med beskrivelser.

en: Traverse links in HTML files breadth first. Normally, they are traversed depth first.
nb: Omgå lenker for HTML filer i bredden først. Normalt omgåes de først i dybden.

en: Maximum levels of recursion when following links in HTML files. Must be non-negative. 0 implies that no links in the root HTML file are followed. Default is %default.
nb: Maksimum nivå for gjentagelser når man følger lenkene i HTML filer. Må være ikkenegative. 0 tilsier at ingen lenker i HTML filens rot blir fulgt. Standard er %default.

en: No top level HTML file found.
nb: Ingen top nivå HTML fil funnet.

en: Set the space between words in pts. Default is %default
nb: Angi avstand mellom ordene i pts. Standard er %default

en: Add a header to all the pages with title and author.
nb: Angi topptekst til alle sidene med tittel og forfatter

en: Set the format of the header. %a is replaced by the author and %t by the title. Default is %default
nb: Angi formatet til toppteksten. %a blir erstattet med forfatter og  %t  med tittel. Standard er %default

en: Add extra spacing below the header. Default is %default pt.
nb: Legg inn ekstra mellomrom under overskriften. Starndard er %default pt.

en: Minimum paragraph indent (the indent of the first line of a paragraph) in pts. Default: %default
nb: Minste paragraf indentering (indenteringen til den første linjen i en paragraf) i pts. Standard: %default

en: Multiply the size of text in rendered tables by this factor. Default is %default
nb: Multipliserer størrelsen på teksten i tabeller med denne faktoren. Standard er %default

en: The serif family of fonts to embed
nb: Serif font familie

en: The sans-serif family of fonts to embed
nb: Sans-serif font familie

en: The monospace family of fonts to embed
nb: Monospace font familie

en: Comic
nb: Tegneserie

en: When present, use author sort field as author.
nb: Om eksisterer, benytt forfattersorteringsfelt som forfatter

en: Don't add Table of Contents to the book. Useful if the book has its own table of contents.
nb: Ikke legg til innholdsfortegnelse. Nyttig hvis boken har egen innholdsfortegnelse.

en: Disable compression of the file contents.
nb: Slå av kompresjon av filinnhold.

en: Ignore margins in the input document. If False, then the MOBI output plugin will try to convert margins specified in the input document, otherwise it will ignore them.
nb: Ignorer marger i inndata-dokumentet. Dersom Av, vil MOBI utdata-programtillegget forsøke å konvertere marger spesifisert i inndata-dokumentet. Ellers vil dette bli ignorert.

en: All articles
nb: Alle artikler

en: Specify the character encoding of the output document. The default is cp1252. Note: This option is not honored by all formats.
nb: Spesifiser tegnsettkodingen til et utdata-dokument. Standard er cp1252. Merk: Dette valget blir ikke støttet av alle formater.

en: Add Table of Contents to beginning of the book.
nb: Legg innholdsfortegnelse til begynnelsen av boken.

en: Do not extract images from the document
nb: Ikke utvinn bilder fra dokumentet

en: Scale used to determine the length at which a line should be unwrapped. Valid values are a decimal between 0 and 1. The default is 0.45, just below the median line length.
nb: Skala brukt for å avgjøre lengden av en linje som skal åpnes. Valide verdier er et desimal mellom 0 og 1. Standard er 0.45, like under medianlinjens lengde.

en: Specify the character encoding of the output document. The default is cp1252.
nb: Spesifiser tegnsettkodene for et utdatadokument. Standard er cp1252.

en: Do not reduce the size or bit depth of images. Images have their size and depth reduced by default to accommodate applications that can not convert images on their own such as Dropbook.
nb: Ikke reduser størrelsen eller bildedybde. Bildet har sin størrelse og bildedybde redusert som standard for å imøtekomme programvare som ikke kan konvertere bilder på egenhånd slik som Dropbook.

en: Username for sites that require a login to access content.
nb: Brukernavn for nettsteder som krever en login for å hente ned innhold.

en: Password for sites that require a login to access content.
nb: Passord for nettsteder som krever en login for å hente ned innhold.

en: Do not download latest version of builtin recipes from the calibre server
nb: Last ikke ned siste versjon av punkt-markerte beskrivelser fra calibres server

en: This RTF file has a feature calibre does not support. Convert it to HTML first and then try it.
    %s
nb: Denne RTF filen har en egenskap som ikke Calibre støtter. Konverter den til HTML først og deretter forsøk den.
    %s

en: Specify the character encoding of the output document. The default is utf-8.
nb: Spesifiser tegnsettkoding for utdata-dokumentet. Standard er uft-8.

en: The maximum number of characters per line. This splits on the first space before the specified value. If no space is found the line will be broken at the space after and will exceed the specified value. Also, there is a minimum of 25 characters. Use 0 to disable line splitting.
nb: Det høyeste antallet tegn per linje. Dette deles ved første mellomrom før den spesifiserte verdien. Dersom ingen mellomrom blir funnet, vil linjen bli brutt ved mellomrommet og vil utvide den spesifiserte verdiene. Altså, det er et minimum på 25 tegn. Bruk 0 for å slå av deling.

en: Specify whether or not to insert an empty line between two paragraphs.
nb: Spesifiser om en tom linje skal legges inn mellom to avsnitt.

en: Specify whether or not to insert two space characters to indent the first line of each paragraph.
nb: Spesifiser om det skal legges inn to mellomrom i starten på første linje for hvert avsnitt.

en: Specify whether or not to hide the chapter title for each chapter. Useful for image-only output (eg. comics).
nb: Spesifiser om kapitteltittel skal skjules for hvert kapittel. Nyttig for bildevisinger (f.eks. tegneserier).

en: Start page
nb: Startside

en:  (Preface)
nb:  (Forord)

en: Definition lists
nb: Definisjonslister

en: Footnotes
nb: Fotnoter

en: Normally extra spaces are condensed into a single space. With this option all spaces will be displayed.
nb: Vanligvis vil ekstraområder sees på som en enkeltlinje. Uten dette valget vil hele området bli vist.

en: Normally extra space at the beginning of lines is retained. With this option they will be removed.
nb: Vanligvis beholdes ekstra mellomrom bed begynnelsen av linjer. Med dette valget blir de fjernet.

en: Plain text
nb: Ren tekst

en: Force splitting on the max-line-length value when no space is present. Also allows max-line-length to be below the minimum
nb: Tving deling på maks-linjelengdens verdi når ingen mellomrom er til stede. Tillater også maks-linjelengde å være under minimum.

en: Specify the input profile. The input profile gives the conversion system information on how to interpret various information in the input document. For example resolution dependent lengths (i.e. lengths in pixels). Choices are:
nb: Spesifiser inndataprofilen. Inndataprofilen gir konverteringssystemet informasjon om hvordan tolke den varierende informasjonen i inndatadokumentet. For eksempel oppløsningens avhengighet (for eksempel lengde i piksler). Valgmulighetene er:

en: Mapping from CSS font names to font sizes in pts. An example setting is 12,12,14,16,18,20,22,24. These are the mappings for the sizes xx-small to xx-large, with the final size being for huge fonts. The font rescaling algorithm uses these sizes to intelligently rescale fonts. The default is to use a mapping based on the output profile you chose.
nb: Kartlegging fra CSS fontnavn til fontstørrelser i poeng. Et eksempel på innstillinger er 12,12,14,16,18,20,22,24. Dette er kartleggingen for størrelsene xx-liten til xx-stor, med den siste størrelsen som store fonter. Font-omskaleringsalgoritmene benytter disse størrelsene til å omskalere fontene på en hensiktsmessig måte. Standard er å benytte kartleggingen basert på utdataprofilen du benytter.

en: Disable all rescaling of font sizes.
nb: Slå av all omskalering av fontstørrelser.

en: The minimum line height, as a percentage of the element's calculated font size. calibre will ensure that every element has a line height of at least this setting, irrespective of what the input document specifies. Set to zero to disable. Default is 120%. Use this setting in preference to the direct line height specification, unless you know what you are doing. For example, you can achieve "double spaced" text by setting this to 240.
nb: Den minste linjehøyden som prosenttall av elementets kalkulerte tegnstørrelse. calibre vil sikre at hvert element har en linjehøyde med minst denne innstillingen, uansett hva inndata-dokumentet spesifiserer. Sett null for å slå av. Standard er 120%. Benytt denne innstillingen i innstillingene til den direkte linjehøydens spesifikasjon, om du ikke vet hva du gjør. For eksempel så kan du få dobbel linjeavstand ved å sette innstillingen til 240.

en: The line height in pts. Controls spacing between consecutive lines of text. Only applies to elements that do not define their own line height. In most cases, the minimum line height option is more useful. By default no line height manipulation is performed.
nb: Linjehøyde i poeng. Kontrollerer avstanden mellom påfølgende linjer med tekst. Dette gjelder kun elementer som ikke definerer sin egen linjehøyde. I de fleste tilfeller er valget med minimum linjehøyde det mest anvendelige. Som standard benyttes ikke manipulasjon av linjehøyde.

en: Some badly designed documents use tables to control the layout of text on the page. When converted these documents often have text that runs off the page and other artifacts. This option will extract the content from the tables and present it in a linear fashion.
nb: Noen dårlig utformede dokumenter benytter tabeller til å styre formgivingen av teksten i en side. Når man konverterer disse dokumentene, vil disse dokumentene ofte ha tekst som strekker seg utover bokkantene, samt andre artefakter. Dette valget vil utvinne innholdet fra tabellene og presentere det på en lineær måte.

en: Normally, if the source file already has a Table of Contents, it is used in preference to the auto-generated one. With this option, the auto-generated one is always used.
nb: Normalt, om kildefilen allerede har en innholdsliste, benyttes den som preferanse til den auto-genererte listen. Med dette valget blir den auto-genererte alltid benyttet.

en: Don't add auto-detected chapters to the Table of Contents.
nb: Ikke legg til automatisk oppdagede kapitler til innholdsregisteret.

en: If fewer than this number of chapters is detected, then links are added to the Table of Contents. Default: %default
nb: Om færre enn dette antallet kapitler blir oppdaget, legges lenker til innholdsfortegnelsen. Standard: %default

en: Maximum number of links to insert into the TOC. Set to 0 to disable. Default is: %default. Links are only added to the TOC if less than the threshold number of chapters were detected.
nb: Høyeste antall lenker som legges til TOC. Sett 0 for å slå av. Standard er: %default. Lenker legges kun til TOC dersom færre enn terskelantallet for kapitler har blitt oppdaget.

en: Remove entries from the Table of Contents whose titles match the specified regular expression. Matching entries and all their children are removed.
nb: Fjern oppføringer fra innholdsfortegnelsen hvis titler samsvarer med de spesifiserte vanlige uttrykkene. Samsvarende oppføringer og alle deres under-uttrykk er fjernet.

en: Specify how to mark detected chapters. A value of "pagebreak" will insert page breaks before chapters. A value of "rule" will insert a line before chapters. A value of "none" will disable chapter marking and a value of "both" will use both page breaks and lines to mark chapters.
nb: Spesifiser hvordan å markere detekterte kapitler. Verdien "pagebreak" vil sette inn sideavslutning før kapitler. Verdien "rule" vil sette inn en linje før kapitler. Verdien "none" vil ikke medføre kapittel markering og verdien "both" vil bruke både sideavslutning og linjer for å markere kapitler.

en: Either the path to a CSS stylesheet or raw CSS. This CSS will be appended to the style rules from the source file, so it can be used to override those rules.
nb: Enten stien til CSS stilsett eller rå CSS. Denne CSSen vil bli avhengig av stilsettreglene fra kildefilen, slik at den kan bli brukt til å tilsidesette disse reglene.

en: Change text justification. A value of "left" converts all justified text in the source to left aligned (i.e. unjustified) text. A value of "justify" converts all unjustified text to justified. A value of "original" (the default) does not change justification in the source file. Note that only some output formats support justification.
nb: Forandre tekstjustering. en verdi for "venstre" endrer all justert tekst i kilden til venstrejustert tekst (f.eks. ujustert). En verdi for "juster" endrer all ujustert tekst til justert. en verdi for "original" (standard) forandrer ikke justeringen i kildefilen. Legg merke til at kun noen utdataformater støtter justeringer.

en: Remove spacing between paragraphs. Also sets an indent on paragraphs of 1.5em. Spacing removal will not work if the source file does not use paragraphs (<p> or <div> tags).
nb: Fjern avstand mellom avsnitt. Setter også en kommando for avsnitt på 1,5. Avstandsfjerning vil ikke fungere dersom kildefilen ikke benytter avsnitt (<p> eller <div> emndeord).

en: Use the cover detected from the source file in preference to the specified cover.
nb: Bruk omslagsbilde fra kildefilen fremfor spesifisert omslagsbilde.

en: Insert a blank line between paragraphs. Will not work if the source file does not use paragraphs (<p> or <div> tags).
nb: Sett inn en blank linje mellom avsnitt. Dette vil ikke fungere dersom kildefilen ikke benytter avsnitt (<p> eller <div> tagger).

en: Read metadata from the specified OPF file. Metadata read from this file will override any metadata in the source file.
nb: Les metadata fra den spesifiserte OPF filen. Metadata lest fra denne filen vil overskrive alle metadata i kildefilen.

en: Set the title.
nb: Bestem tittelen.

en: Set the authors. Multiple authors should be separated by ampersands.
nb: Sett inn forfatter. Om flere forfattere skal benyttes, må disse separeres med et-tegnet - &

en: The version of the title to be used for sorting.
nb: Tittelversjonen som skal benyttes til sortering.

en: String to be used when sorting by author.
nb: Streng som skal benyttes når man sorterer etter forfatter.

en: Set the cover to the specified file or URL
nb: Legg inn forsidebilde til den spesifiserte filen eller URL adressen

en: Set the index of the book in this series.
nb: Legg inn indeksen til boken i denne serien.

en: Set the rating. Should be a number between 1 and 5.
nb: Legg inn bedømmelse. Må være et nummer mellom 1 og 5.

en: Set the ISBN of the book.
nb: Legg inn ISBN for boken.

en: Set the tags for the book. Should be a comma separated list.
nb: Legg inn emneord for boken. Benytt en kommaseparert listing.

en: Set the book producer.
nb: Legg inn bokprodusent.

en: Set the language.
nb: Velg språk

en: Enable heuristic processing. This option must be set for any heuristic processing to take place.
nb: Slå på heuristisk oppgavekjøring. Dette valget må legges inn før noen heuristiske oppgaver kan kjøres.

en: Detect unformatted chapter headings and sub headings. Change them to h2 and h3 tags.  This setting will not create a TOC, but can be used in conjunction with structure detection to create one.
nb: Finn uformaterte kapitteloverskrifter og undertekst til overskrifter. Forandre dem til h2 og h3 nøkkelord. Denne innstillingen vil ikke lage en TOC, men kan benyttes i sammenheng med strukturdeteksjon for å lage en.

en: Look for common words and patterns that denote italics and italicize them.
nb: Søk etter vanlige ord og mønstre som noterer seg skråskrift og gjør dem om til skråskrift.

en: Turn indentation created from multiple non-breaking space entities into CSS indents.
nb: Gjør om innrykk laget fra flere sidebrytinger til CSS-innrykk.

en: Scale used to determine the length at which a line should be unwrapped. Valid values are a decimal between 0 and 1. The default is 0.4, just below the median line length.  If only a few lines in the document require unwrapping this value should be reduced
nb: Skala brukt for å bestemme lengden som en linje skal pakkes opp. Gyldige verdier er et desimal mellom 0 og 1. Standard er 0.4, like under medianlinjens lengde. Dersom bare noen få linjer i dokumentet behøves pakkes opp, bør denne verdien reduseres.

en: Unwrap lines using punctuation and other formatting clues.
nb: Pakk opp linjer som bruker interpunksjon og andre formateringsspor.

en: Remove empty paragraphs from the document when they exist between every other paragraph
nb: Fjern tomme avsnitt fra dokumentet når de finnes mellom annenhvert avsnitt

en: Analyze hyphenated words throughout the document.  The document itself is used as a dictionary to determine whether hyphens should be retained or removed.
nb: Analyser ord med bindestrek i dokumentet. Dokumentet selv benyttes som ordbok for å avgjøre om en bindestrek skal beholdes eller fjernes.

en: Looks for occurrences of sequential <h1> or <h2> tags. The tags are renumbered to prevent splitting in the middle of chapter headings.
nb: Ser etter hendelser av etterfølgende <h1> eller <h2> tagger. Taggene blir omnummerert for å hindre splittelse av kapitteloverskriftenes senter.

en: Search pattern (regular expression) to be replaced with sr1-replace.
nb: Søker etter mønster (ordinære uttrykk) som skal erstattes med srl-replace.

en: Replacement to replace the text found with sr1-search.
nb: Erstatning for å erstatte tekst funnet med srl-søk.

en: Search pattern (regular expression) to be replaced with sr2-replace.
nb: Søk etter mønster (regulære uttrykk) som skal erstattes med sr2-replace.

en: Replacement to replace the text found with sr2-search.
nb: Erstatning for å erstatte tekst funnet med sr2-søk.

en: Search pattern (regular expression) to be replaced with sr3-replace.
nb: Søk etter mønster (regulært uttrykk) som skal erstattes med sr3-erstatning.

en: Replacement to replace the text found with sr3-search.
nb: Erstatning for å erstatte tekst funnet med sr3-søk.

en: Values of series index and rating must be numbers. Ignoring
nb: Verdier av indekseringsserier og vurdering må være heltall. Ignorerer

en: Failed to parse date/time
nb: Kunne ikke bestemme dato/tid

en: Converting input to HTML...
nb: Konverterer inndata til HTML...

en: Running %s plugin
nb: Kjører %s innstikk

en: Template error
nb: Tema feil

en: Banner
nb: Plakat

en: Blocks
nb: Blokker

en: is
nb: er

en: is not
nb: er ikke

en: is the same length as
nb: er samme lengde som

en: is not the same length as
nb: er ikke samme lengde som

en: is less than
nb: er mindre enn

en: is greater than
nb: er større enn

en: is less than or equal to
nb: er mindre enn eller lik

en: is greater than or equal to
nb: er større enn eller lik

en: Unknown keys
nb: Ukjente nøkkler

en: Missing keys
nb: Manglende nøkkler

en: Query required
nb: Spørring påkrevd

en: Query invalid
nb: Ugyldig spørring

en: You must specify a number
nb: Du må skrive ett tall

en: No data
nb: Ingen data

en: %s is not a number
nb: %s er ikke ett tall

en: Invalid number
nb: Ugyldig tall

en: Notes
nb: Merknader

en: Table of Contents
nb: Innholdsfortegnelse

en: Cover
nb: Omslagside

en: Follow all local links in an HTML file and create a ZIP file containing all linked files. This plugin is run every time you add an HTML file to the library.
nb: Følg alle lokale lenker i en HTML fil og lag en ZIP fil som inneholder alle lenkede filer. Dette programtillegget kjører hver gang du legger til en HTML fil til biblioteket.

en: Tag name
nb: Navn på tag

en: Text
nb: Tekst

en: Invalid action
nb: Ugyldig handling

en: 	Book Designer file detected.
nb: 	Book Designer fil oppdaget.

en: 	Parsing HTML...
nb: 	Prosesserer HTML...

en: 	Baen file detected. Re-parsing...
nb: 	Baen-fil oppdaget. Analyserer på nytt...

en: Written preprocessed HTML to
nb: Skrevet førbehandlet HTML til

en: Processing %s
nb: Behandler %s

en: 	Converting to BBeB...
nb: 	Konverterer til BBeB...

en: Could not parse file: %s
nb: Kunne ikke analysere fil: %s

en: %s is an empty file
nb: %s er en innholdsløs fil

en: Unable to process interlaced PNG %s
nb: Behandlingen av linjeflettet PNG feilet %s

en: An error occurred while processing a table: %s. Ignoring table markup.
nb: Under behandlingen av en tabell inntraff det en feil: %s. Ignorer tabell markup.

en: Bad table:
    %s
nb: Dårlig tabell:
    %s

en: Table has cell that is too large
nb: Tabellen har en celle som er for stor

en: Could not read cover image: %s
nb: Kunne ikke lese omslagsbilde: %s

en: Cannot read from: %s
nb: Kan ikke lese fra: %s

en: %prog book.lrf
    Convert an LRF file into an LRS (XML UTF-8 encoded) file
nb: %prog bok.lrf
    Konverterer en LRF fil til en LRS (XML UTF-8 tegnkodet) fil

en: Output LRS file
nb: Skriv ut LRS fil

en: Do not save embedded image and font files to disk
nb: Ikke lagre innfelt bilde og font filer til lagringsenhet

en: Be more verbose
nb: Vær mere verbal

en: Parsing LRF...
nb: Analyserer LRF...

en: Creating XML...
nb: Oppretter XML...

en: LRS written to
nb: LRS skrevet til

en: Could not read from thumbnail file:
nb: Kunne ikke lese fra thumbnail fil:

en: %prog [options] file.lrs
    Compile an LRS file into an LRF file.
nb: %prog [opsjoner] fil.lrs
    Kompilerer en LRS fil til en LRS fil.

en: Path to output file
nb: Filsti til utfil

en: Verbose processing
nb: Informativ behandling

en: Convert LRS to LRS, useful for debugging.
nb: Konverter LRS til LRS, praktisk for feilsøking.

en: Invalid LRF file. Could not set metadata.
nb: Ugyldig LRF fil. Kunne ikke angi metadata.

en: %prog [options] mybook.lrf
    
    
    Show/edit the metadata in an LRF file.
nb: %prog [opsjoner] minbok.lrf
    
    
    Vis/endre metadataene i en LRF fil.

en: Set the book title
nb: Angi bok tittel

en: Set sort key for the title
nb: Angi sorteringsnøkkel for tittelen

en: Set the author
nb: Angi forfatter

en: Set sort key for the author
nb: Angi sorteringsnøkkel for forfatter

en: The category this book belongs to. E.g.: History
nb: Boksjanger. For eksempel: Historie

en: Path to a graphic that will be set as this files' thumbnail
nb: Filsti til et bilde som vil bli brukt som denne filens thumbnail

en: Extract thumbnail from LRF file
nb: Hent ut forhåndsvisning fra LRF-filen

en: Set the publisher
nb: Sett inn forlag

en: Set the book classification
nb: Legg inn bokklassifisering

en: Set the book creator
nb: Legg inn bokskaper

en: Set the book producer
nb: Legg inn bokprodusent

en: Extract cover from LRF file. Note that the LRF format has no defined cover, so we use some heuristics to guess the cover.
nb: Utvinn omslagsbilde fra LRF-filen. Bemerk at siden LRF-formatet ikke har et definert omslagsbilde, bruker vi litt heuristikk for å gjette på omslaget.

en: Set book ID
nb: Angi bok ID

en: Error
nb: Feil

en: None
nb: Ingen

en: Author(s)
nb: Forfatter(e)

en: Publisher
nb: Forlag

en: Producer
nb: Produsent

en: Comments
nb: Sammendrag:

en: Tags
nb: Nøkkelord

en: Series | Series
nb[0]: Serie
nb[1]: Serier

en: Languages
nb: Språk

en: Timestamp
nb: Tidstempel

en: Published
nb: Publisert

en: Rights
nb: Rettigheter

en: Author
nb: Forfatter

en: Author Sort
nb: Forfatter Sorter

en: Value: unknown field
nb: Verdi: ukjent felt

en: Click to see books with {0}: {1}
nb: Klikk for å se bøker med {0}: {1}

en: Click to open
nb: Klikk for å åpne

en: Folder | Folders
nb[0]: Mappe
nb[1]: Mapper

en: Ids
nb: Id'er

en: Click to see books in this series
nb: Klikk for å se bøkene i denne serien

en: %prog ebook_file [options]
nb: %prog ebook_file [valg]

en: Set the authors. Multiple authors should be separated by the & character. Author names should be in the order Firstname Lastname.
nb: Legg inn forfattere. Flere forfattere må deles ved å benytte & tegnet. Forfatternavn listes med Fornavn Etternavn.

en: The version of the title to be used for sorting. If unspecified, and the title is specified, it will be auto-generated from the title.
nb: Tittelversjonen som benyttes for sortering. Om uspesifisert, og tittelen er spesifisert, vil versjonen bli autogenerert fra tittelen.

en: String to be used when sorting by author. If unspecified, and the author(s) are specified, it will be auto-generated from the author(s).
nb: Streng som benyttes ved forfattersortering. Om uspesifisert, og forfatteren(e) er spesifisert, vil strengen bli autogenerert fra forfatter(e).

en: Set the cover to the specified file.
nb: Legg omslaget til den spesifiserte filen.

en: Set the book category.
nb: Legg inn bokkategori.

en: Set the published date.
nb: Legg inn publiseringsdato.

en: Specify the name of an OPF file. The metadata will be written to the OPF file.
nb: Spesifiser navnet på en OPF fil. Metadata vil bli skrevet til OPF filen.

en: Set the BookID in LRF files
nb: Legg inn Bok-ID i LFR filer

en: No file specified
nb: Ingen fil ble spesifisert

en: Original metadata
nb: Originale metadata

en: Changed metadata
nb: Endrede metadata

en: OPF created in
nb: OPF laget i

en: Cover saved to
nb: Omslag lagret til

en: No cover found
nb: Fant ikke omslag

en: US
nb: NO

en: France
nb: Frankrike

en: Germany
nb: Tyskland

en: UK
nb: Storbritannia

en: Italy
nb: Italia

en: Spain
nb: Spania

en: Brazil
nb: Brasil

en: Netherlands
nb: Nederland

en: China
nb: Kina

en: Sweden
nb: Sverige

en: Amazon timed out. Try again later.
nb: Amazon brukte for lang tid på å svare. Prøv igjen senere.

en: Metadata source
nb: KIilde for metadata

en: Book title
nb: Boktittel

en: Book author(s)
nb: Bokens forfatter(e)

en: Book ISBN
nb: Bokens ISBN

en: Cover size
nb: Omslagets størrelse

en: Any size
nb: Enhver størrelse

en: Large
nb: Store

en: Larger than %s
nb: Større enn %s

en: Downloads covers from The Open Library
nb: Last ned omslag fra The Open Library

en: Sample Book
nb: Eksempelbok

en: This is an Amazon Topaz book. It cannot be processed.
nb: Dette er en Amazon Topaz-bok. Den kan ikke koverteres.

en: This is not a MOBI file.
nb: Dette er ikke en MOBI fil.

en: This file is locked with DRM. It cannot be tweaked.
nb: Filen er låst med DRM. Den kan ikke bli endret.

en: No details available
nb: Ingen detaljer tilgjengelig

en: Index
nb: Innhold

en: Glossary
nb: Ordliste

en: Acknowledgements
nb: Påskjønnelse

en: Bibliography
nb: Litteraturliste

en: Colophon
nb: Kolofon

en: Copyright
nb: Opphavsrettighet

en: Dedication
nb: Tilegnet

en: Epigraph
nb: Epigraf

en: Foreword
nb: Forord

en: Preface
nb: Forord

en: %s format books are not supported
nb: %s-formaterte bøker støttes ikke

en: Unknown error
nb: Ukjent feil

en: Convert image to RGB automatically
nb: Konverter bilde til RGB automatisk

en: Image is in the CMYK colorspace
nb: Bilde er i CMYK farger

en: Link points to a file that is not a text document
nb: Lenken peker til en fil som ikke er et tekst dokument

en: Link points to a location not present in the target file
nb: Lenken peker til en plass som ikke finnes i målfilen

en: Remove this file
nb: Fjern denne filen

en: Change the file extension to .xhtml
nb: Endre filendelse til .xhtml

en: The OPF has no unique identifier
nb: OPF har ingen unik identifkator

en: The file %s is empty
nb: Filen %s er tom

en: File too large
nb: Filen er for stor

en: Non UTF-8 encoding declaration
nb: Ikke en UTF-8 enkoding deklarasjon

en:  or
nb:  eller

en: (Untitled)
nb: (Uten tittel)

en: HTML TOC generation options.
nb: HTML TOC genereringsvalg.

en: Rating
nb: Rangering

en: Date
nb: Dato

en: OPF/NCX/etc. generation options.
nb: OPF/NCX/osv. Genereringsvalg.

en: OPF version to generate. Default is %default.
nb: OPF versjon som skal genereres. Standard er %default.

en: Generate an Adobe "page-map" file if pagination information is available.
nb: Generer en Adobe "sidekart" fil dersom sideinndeling er tilgjengelig.

en: Sidebar
nb: Sidepanel

en: Could not find pdftohtml, check it is in your PATH
nb: Fant ikke pdftohtml, sjekk om filstien er tilstede i PATH miljøvariabelen

en: Table of Contents:
nb: Innholdsfortegnelse

en: Send file to storage card instead of main memory by default
nb: Send en fil til et lagringskort i stedet for hovedminnet som standard

en: Confirm before deleting
nb: Bekreft før sletting

en: Main window geometry
nb: Hovedvindus geometri

en: Notify when a new version is available
nb: Varsle dersom en ny versjon er tilgjengelig

en: Use Roman numerals for series number
nb: Bruk romerske tall for serienummer

en: Sort tags list by name, popularity, or rating
nb: Sorter emneord listet ved navn, popularitet eller bedømning

en: Number of covers to show in the cover browsing mode
nb: Antall omslag som skal vises ved omslagsvisningsmodus

en: Defaults for conversion to LRF
nb: Standarder for konvertering til LRF

en: Formats that are viewed using the internal viewer
nb: Formater som er vist ved bruk av intern leser

en: Columns to be displayed in the book list
nb: Kolonner som skal vises i e-boklisten

en: Oldest news kept in database
nb: Eldste nyheter i databasen

en: Show system tray icon
nb: Vis systemikon

en: Upload downloaded news to device
nb: Legg inn nedlastede nyheter til enheten

en: Show the cover flow in a separate window instead of in the main calibre window
nb: Vis omslaget i et eget vindu istedet for i calibres hovedvindu

en: Disable notifications from the system tray icon
nb: Slå av varsler fra systemikonet

en: When searching, show all books with search results highlighted instead of showing only the matches. You can use the N or F3 keys to go to the next match.
nb: Ved søk, vis alle bøker med søkeresultat fremhevet fremfor å kun vise treff. Du kan benytte N eller F3 tastene for å gå til neste treff.

en: Download social metadata (tags/rating/etc.)
nb: Last ned sosiale metadata (emneord/bedømmelser/osv.)

en: Overwrite author and title with new metadata
nb: Overskriv forfatter og tittel med nye metadata

en: Automatically download the cover, if available
nb: Last ned omslag automatisk om dette er tilgjengelig

en: Limit max simultaneous jobs to number of CPUs
nb: Begrense maksimalt antall samtidige oppgaver til antallet av CPUer

en: Disable UI animations
nb: Slå av UI animeringer

en: WARNING:
nb: ADVARSEL:

en: ERROR:
nb: FEIL:

en: Restart needed
nb: Gjennomfør omstart

en: All files
nb: Alle filer

en: Books
nb: Bøker

en: EPUB books
nb: EPUB-bøker

en: Text books
nb: Tekst bøker

en: Comics
nb: Tegneserier

en: Archives
nb: Arkiver

en: Add books
nb: Legg til bøker

en: Add books to the calibre library/device from files on your computer
nb: Legg til bøker i calibre-biblioteket/enheten fra filer som ligger på din datamaskin.

en: Add from ISBN
nb: Legg til fra ISBN

en: Add files to selected book records
nb: Legg til filer til valgte bokoppføring

en: Control the adding of books
nb: Juster tillegging av bøker

en: No books selected
nb: Ingen bøker ble valgt

en: Are you sure?
nb: Er du sikker?

en: Select book files
nb: Velg bokfiler

en: Cannot add
nb: Kan ikke legge til

en: Adding
nb: Legger til

en: Creating book records from ISBNs
nb: Lager bokoppføring fra ISBN

en: Uploading books to device.
nb: Laster opp bøker til enheten.

en: Supported books
nb: Støttede bøker

en: Select books
nb: Velg bøker

en: Merged some books
nb: Slått sammen noen bøker

en: Add to library
nb: Legg til i biblioteket

en: No book selected
nb: Ingen bøker ble valgt

en: The following books are virtual and cannot be added to the calibre library:
nb: De følgende bøkene er virtuelle og kan ikke legges til calibre-biblioteket:

en: No book files found
nb: Ingen bokfiler ble funnet

en: Downloading books
nb: Laster ned bøker

en: Add books to library
nb: Legg bøker til biblioteket

en: Add books to your calibre library from the connected device
nb: Legg til bøker i ditt calibrebibliotek fra den tilsluttede enhenten

en: Toolbars
nb: Verktøylinje

en: Keyboard shortcuts
nb: Tastatursnarveier

en: Merging user annotations into database
nb: Slå sammen brukerkommentarer til databasen

en: Fetch annotations (experimental)
nb: Hent kommentarer (eksperimentell)

en: Not supported
nb: Ikke støttet

en: Use library only
nb: Bruk kun biblioteket

en: User annotations generated from main library only
nb: Brukerkommentaer genereres kun fra hovedbiblioteket

en: No books selected to fetch annotations from
nb: Ingen bøker er valgt for å hente kommentarer fra

en: No books selected for catalog generation
nb: Ingen bøker ble valgt for katalog-generering

en: Generating %s catalog...
nb: Produserer %s katalog...

en: Catalog generated.
nb: Katalog produsert.

en: No library found
nb: Kunne ikke finne bibliotek

en: Backup status
nb: Sikkerhetskopieringsstatus

en: none
nb: ingen

en: Book metadata files remaining to be written: %s
nb: Metadatafiler for bøker som gjenstår å skrives: %s

en: Choose library
nb: Velg bibliotek

en: Choose calibre library to work with
nb: Velg calibre-bibliotek for videre arbeid

en: Pick a random book
nb: Velg en tilfeldig bok

en: Choose an icon
nb: Velg et ikon

en: Quick switch
nb: Hurtigbytte

en: Rename library
nb: Endre navn på bibliotek

en: Library metadata backup status
nb: Sikkerhetskopistatus for metadata i biblioteket

en: Check library
nb: Undersøk biblioteket

en: Restore database
nb: Gjenopprett database

en: Rename
nb: Endre navn

en: Choose a new name for the library <b>%s</b>.
nb: Velg et nytt navn for biblioteket <b>%s</b>.

en: Note that the actual library folder will be renamed.
nb: Merk deg at den aktuelle bibliotekforlderen vil få nytt navn.

en: Already exists
nb: Eksisterer allerede

en: The folder %s already exists. Delete it first.
nb: Folderen %s finnes fra før. Slett denne først.

en: Too long
nb: For lang

en: Not found
nb: Ikke funnet

en: Rename failed
nb: Navneendring feilet

en: Failed to rename the library at %s. The most common cause for this is if one of the files in the library is open in another program.
nb: Kunne ikke gi nytt navn til biblioteket på %s. Den vanligste årsaken for dette er hvis en av filene i biblioteket er åpnet i et annet program.

en: &Undo
nb: &Angre

en: Backup metadata
nb: Sikkerhetskopier metadata

en: Metadata will be backed up while calibre is running, at the rate of approximately 1 book every three seconds.
nb: Metadata vil bli sikkerhetskopiert mens calibre kjører, i en rate av ca 1 bok hvert tredje sekund.

en: Success
nb: Vellykket

en: Failed
nb: Mislykket

en: No problems found
nb: Ingen problemer ble funnet

en: Finished
nb: Fullført

en: Not allowed
nb: Ikke tillatt

en: You cannot change libraries while using the environment variable CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH.
nb: Du kan ikke endre biblioteket når du bruker miljøet varierende CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH.

en: You cannot change libraries while jobs are running.
nb: Du kan ikke bytte bibliotek når en arbeidssessjon pågår.

en: No column selected
nb: Ingen kolonne ble valgt

en: Convert books
nb: Konverter bøker

en: Convert individually
nb: Konverter individuelt

en: Bulk convert
nb: Samlet konvertering

en: Create a catalog of the books in your calibre library
nb: Lag en katalog av bøker i calibre-biblioteket ditt

en: Cannot convert
nb: Kan ikke konvertere

en: Starting conversion of the book | Starting conversion of {} books
nb[0]: Starter konvertingen av boken.
nb[1]: Starter konverteringen av {} bøker.

en: Empty output file, probably the conversion process crashed
nb: Tøm utdatafilen. Antakeligvis har konverteringsprosessen stoppet opp

en: completed
nb: fullført

en: &Copy
nb: &Kopier

en: &Move
nb: &Flytt

en: &Copy to clipboard
nb: Kopier &til utklippstavlen

en: Copy to library
nb: Kopier til biblioteket

en: Copy selected books to the specified library
nb: Kopier valgte bøker til et spesifisert bibliotek

en: (delete after copy)
nb: (slett etter kopiering)

en: Cannot copy
nb: Kan ikke kopiere

en: No library
nb: Ingen bibliotek

en: No library found at %s
nb: Det ble ikke funnet noe bibliotek i %s

en: Canceled
nb: Avbrutt

en: Could not copy books:
nb: Kunne ikke kopiere bøker:

en: You cannot use other libraries while using the environment variable CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH.
nb: Du kan ikke benytte andre bibliotek når du bruker miljøet varierende CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH.

en: Deleting...
nb: Sletter...

en: Deleted
nb: Slettet

en: Failed to delete
nb: Kunne ikke slette

en: Delete books
nb: Slett bøker.

en: Remove books
nb: Fjern bøker

en: Remove selected books
nb: Fjern valgte bøker

en: Remove all formats from selected books, except...
nb: Fjern alle formater fra valgte bøker, unntatt...

en: Remove all formats from selected books
nb: Fjern alle formater fra de valgte bøkene

en: Remove covers from selected books
nb: Fjern omslag fra valgte bøker

en: Remove matching books from device
nb: Fjern samsvarende bøker fra enheten

en: Cannot delete
nb: Kan ikke fjerne

en: Choose formats to be deleted
nb: Velg formater som skal fjernes

en: Cannot delete books
nb: Kan ikke slette bøker

en: No device is connected
nb: Ingen enheter er koblet til

en: Main memory
nb: Hovedminne

en: No books to delete
nb: Ingen bøker å slette

en: None of the selected books are on the device
nb: Ingen av de valgte bøkene finnes på enheten

en: Deleting books from device.
nb: Sletter bøker fra enheten.

en: Some of the selected books are on the attached device. <b>Where</b> do you want the selected files deleted from?
nb: Noen av de valgte bøkene befinner seg på den tilkoblete enheten. <b>Where</b>  ønsker du at de valgte bøkene skal slettes fra denne?

en: Connect to folder
nb: Knytt til mappe

en: Email to
nb: -post til

en: Email to and delete from library
nb: E-post til og fjern fra biblioteket

en: (delete from library)
nb: (fjern fra blblioteket)

en: Setup email based sharing of books
nb: Klargjøring av e-postbasert deling av bøker

en: Send to device
nb: Send til enhet

en: Connect/share
nb: Koble/del

en: Share books using a web server or email. Connect to special devices, etc.
nb: Del bøker ved hjelp av en nettjener eller E-post. Koble til spesielle enheter, osv.

en: Stopping
nb: Stopper

en: Manage collections
nb: Behandle samlinger

en: Manage the collections on this device
nb: Administrer samlinger på denne enheten

en: Change the title/author/cover etc. of books
nb: Endre bøkenes tittel/forfatter/omslag/osv.

en: Edit metadata
nb: Rediger metadata

en: Edit metadata individually
nb: Rediger metadata individuelt

en: Edit metadata in bulk
nb: Rediger metadata samlet

en: Download metadata and covers
nb: Last ned metadata og omslag

en: Merge into first selected book - delete others
nb: Slå sammen med første valgte bok - slett øvrige

en: Merge into first selected book - keep others
nb: Slå sammen med første valgte bok - behold øvrige

en: Merge only formats into first selected book - delete others
nb: Sammenføy kun formater til den første valgte boken - slett de øvrige

en: Merge book records
nb: Slå sammen bokoppføringer

en: Cannot download metadata
nb: Kan ikke laste ned metadata

en: Failed to download metadata
nb: Kunne ikke laste ned metadata

en: Download failed
nb: Nedlasting mislyktes

en: Cannot edit metadata
nb: Kan ikke redigere metadata

en: Cannot merge books
nb: Kan ikke slå sammen bøker

en: At least two books must be selected for merging
nb: Minst to bøker må velges for å slå sammen bøker

en: Could not read metadata
nb: Kunne ikke lese metadata

en: Could not read metadata from %s format
nb: Kunne ikke lese metadata fra %s formatet

en: Could not read cover
nb: Kunne ikke lese omslaget

en: Could not read cover from %s format
nb: Kunne ikke lese omslaget fra %s formatet

en: &Stop
nb: &Stopp

en: The {0} format of {1}:
    
    {2}
nb: {0}-formatet til {1}:
    
    {2}

en: Fetch news
nb: Hent nyheter

en: Fetching news from
nb: Skaffer nyheter fra

en:  fetched.
nb:  funnet.

en: Help
nb: Hjelp

en: Invalid name
nb: Ugyldig navn

en: Value cannot be empty
nb: Verdien kan ikke være tom

en: You must provide a value
nb: Du må angi en verdi

en: Mark books
nb: Markèr bøker

en: Temporarily mark books for easy access
nb: Midlertidig markèr bøker for enkel tilgang

en: Show marked book
nb: Vis markerte bøker

en: You must select one book
nb: Du må velge én bok

en: Move to next match
nb: Flytt til neste treff

en: Move to next highlighted match
nb: Flytt til neste merkede treff

en: Move to previous item
nb: Flytt til forrige objekt

en: Move to previous highlighted item
nb: Flytt til forrige merkede objekt

en: Smarten &punctuation
nb: Forbedre & pynte

en: About
nb: Om

en: Polish book %(nums)s of %(tot)s (%(title)s)
nb: Polerer bok %(nums)s av %(tot)s (%(title)s).

en: Queueing book %(nums)s of %(tot)s (%(title)s)
nb: Stiller bok %(nums)s av %(tot)s (%(title)s) i kø.

en: Configure calibre
nb: Konfigurer calibre

en: Change calibre behavior
nb: Endre oppførselen til calibre

en: Get plugins to enhance calibre
nb: Hent tillegg for å forbedre calibre

en: Restart in debug mode
nb: Omstart i feilsøkingsmodus

en: Sections
nb: Seksjoner

en: Cannot configure while there are running jobs.
nb: Kan ikke konfigurere samtidig som en oppgave kjører.

en: Cannot configure before calibre is restarted.
nb: Kan ikke konfigurere før calibre har blitt startet på nytt.

en: Restart
nb: Start på nytt

en: Save to disk
nb: Lagre til disk

en: Save only %s format to disk
nb: Lagre kun %s format til disken

en: Save single format to disk...
nb: Lagre et enkelt format til lagringsenhet...

en: Cannot save to disk
nb: Kan ikke lagre til disk

en: You are trying to save files into the calibre library. This can cause corruption of your library. Save to disk is meant to export files from your calibre library elsewhere.
nb: Du forsøker å lagre filer i calibrebiblioteket. Dette kan ødelegge biblioteket. Lagre til disk er ment for å eksportere filer fra calibrebiblioteket til en annen lagringsplassering.

en: Book details
nb: Bokdetaljer

en: No detailed info available
nb: Ingen detaljert informasjon er tilgjengelig

en: No detailed information is available for books on the device.
nb: Ingen detaljert informasjon er tilgjengelig for bøker på denne enheten.

en: Books by same author
nb: Bøker av samme forfatter

en: Books in this series
nb: Bøker i denne serien

en: Books by this publisher
nb: Bøker av dette forlaget

en: Books with the same tags
nb: Bøker med de samme taggene

en: Sort by
nb: Sorter etter

en: Get books
nb: Få tak i bøker

en: this author
nb: denne forfatteren

en: this book
nb: denne boken

en: this title
nb: denne tittelen

en: Search for %s
nb: Søk etter %s

en: Stores
nb: Butikker

en: Choose stores
nb: Velg butikker

en: Edit book
nb: Rediger bok

en: Edit books in the EPUB or AZW formats
nb: Rediger bøker i EPUB- eller AZW-formatene

en: Editing of books on the device is not supported
nb: Redigering av boken på denne enheten er ikke støttet.

en: &Cancel
nb: &Avbryt

en: Read books
nb: Les bøker.

en: View
nb: Vis

en: View specific format
nb: Vis spesifikt format

en: Read a random book
nb: Les en tilfeldig bok

en: Clear recently viewed list
nb: Tøm listen over nylig viste bøker

en: Cannot view
nb: Kan ikke vise

en: Format unavailable
nb: Formatet er ikke tilgjengelig

en: Selected books have no formats
nb: Devalgte bøkene har ingen formater

en: Choose the format to view
nb: Velg format som skal vises

en: Not all the selected books were available in the %s format. You should convert them first.
nb: Ikke alle av de valgte bøkene var tilgjengelig i %s formatet. Du bør konvertere dem først.

en: You are attempting to open %d books. Opening too many books at once can be slow and have a negative effect on the responsiveness of your computer. Once started the process cannot be stopped until complete. Do you wish to continue?
nb: Du forsøker å åpne %d bøker. Åpner du for mange bøker på en gang kan dette gjøre systemet tregt og påvirke hastigheten til datamaskinen. Når du har startet denne prosessen, kan den ikke stanses før den er fullført. Ønsker du å fortsette?

en: Cannot open folder
nb: Kan ikke åpne folder

en: This book no longer exists in your library
nb: Denne boka er ikke lenger i ditt bibliotek

en: %s has no available formats.
nb: %s har ikke tilgjengelig formater.

en: Ignore
nb: Ignorer

en: Add
nb: Legg til

en: starts with
nb: starter med

en: does not start with
nb: starter ikke med

en: ends with
nb: slutter med

en: does not end with
nb: slutter ikke med

en: Change
nb: Endre

en: Capitalize
nb: Store bokstaver

en: contains
nb: inneholder

en: Donate
nb: Doner

en: Edit
nb: Rediger

en: Copy
nb: Kopier

en: Paste
nb: Lim inn

en: Select all
nb: Velg alt

en: Manage %s
nb: Administrer %s

en: Search
nb: Søk

en: Path
nb: Filbane

en: Options specific to
nb: Valg spesifisert til

en: output
nb: utdata

en: Bib file encoding:
nb: Koding av Bib fil

en: Fields to include in output:
nb: Felt som skal inkluderes som utdata:

en: BibTeX entry type:
nb: BibTeX innsettingsform

en: Create a citation tag?
nb: Lag et sitat-emneord?

en: Expression to form the BibTeX citation tag:
nb: Uttrykk for å lage BibTeX sitat-emneord:

en: Number
nb: Nummer

en: E-book options
nb: E-bok valg

en: Catalogs
nb: Kataloger

en: unspecified
nb: uspesifisert

en: Preset name:
nb: Navn på forhåndsinnstilling:

en: False
nb: Nei

en: True
nb: Sann

en: Value
nb: Verdi

en: Prefix
nb: Prefiks

en: Presets
nb: Forhåndsinnstillinger

en: Save
nb: Lagre

en: Delete
nb: Slett

en: Included sections
nb: Inkluderte seksjoner

en: &Descriptions
nb: &Beskrivelser

en: Prefixes
nb: Forstavelser

en: Excluded books
nb: Ekskluderte bøker

en: Excluded genres
nb: Ekskluderte sjangre

en: Other options
nb: Andre valg

en: &Before
nb: &Tidligere

en: &After
nb: &Etter

en:  inch
nb:  tommer

en: Tab template for catalog.ui
nb: Tab mal for katalog.ui

en: Toggle
nb: Veksle

en: Bold
nb: Lokalisert i  /home/kovid/work/calibre/src/calibre/gui2/catalog/catalog_epub_mobi_ui.py:87

en: Italic
nb: Kursiv

en: Underline
nb: Understrek

en: Strikethrough
nb: Gjennomstreking

en: Superscript
nb: Hevet skrift

en: Subscript
nb: Senket skrift

en: Ordered list
nb: Sortert liste

en: Unordered list
nb: Usortert liste

en: Align left
nb: Venstrejuster

en: Align center
nb: Midtstill

en: Align right
nb: Høyrejuster

en: Align justified
nb: Blokkjuster

en: Undo
nb: Angre

en: Redo
nb: Gjør om

en: Remove formatting
nb: Fjern formatering

en: Cut
nb: Klipp ut

en: Foreground color
nb: Forgrunnsfarge

en: Background color
nb: Bakgrunnsfarge

en: Insert link
nb: Sett inn lenke

en: Insert image
nb: Sett inn bilde

en: Clear
nb: Tøm

en: Style text block
nb: Formater tekstblokk

en: Style the selected text block
nb: Formater den valgte teksten

en: Normal
nb: Vanlig

en: Blockquote
nb: Blokksitat

en: Choose foreground color
nb: Velg forgrunnsfarge

en: Choose background color
nb: Velg bagrunnsfarge

en: Choose image
nb: Velg bilde

en: Invalid URL
nb: Ugyldig adresse (URL)

en: Create link
nb: Opprett lenke

en: &File
nb: &Fil

en: Images
nb: Bilder

en: Choose file
nb: Velg fil

en: Choose folder
nb: Velg en mappe

en: Open link
nb: Åpne lenken

en: Fonts
nb: Skrifttyper

en: Hide
nb: Skjul

en: Show
nb: Vis

en: &Title for Table of Contents:
nb: &Tittel for innholdsfortegnelsen:

en: Use author &sort for author
nb: Bruk forfatter &sorter etter forfatter

en: For settings that cannot be specified in this dialog, use the values saved in a previous conversion (if they exist) instead of using the defaults specified in the Preferences
nb: For innstillinger som ikke kan spesifiseres i denne dialogen, benytt verdiene som er lagret i en tidligere konvertering (om de finnes) i stedet for å benytte standardspesifikasjonen under innstillinger.

en: input
nb: Inndata

en: Disable &normalize
nb: Slå av &normalisering

en: Keep &aspect ratio
nb: Behold &størrelsesforhold

en: &Wide
nb: &Bredde

en: &Landscape
nb: &Landskap

en: &Right to left
nb: &Høyre til venstre

en: Don't so&rt
nb: Ikke so&rter

en: De&speckle
nb: Kant&utgjevning

en: &Disable comic processing
nb: &Slå av tegneserieprosessering

en: &Output format:
nb: &Utdataformat:

en: Disable conversion of images to &black and white
nb: Slå av konvertering av bilder til &svart-hvitt

en: Don't add links to &pages to the Table of Contents for CBC files
nb: Ikke legg lenker til &sider til innholdsfortegnelsen for CBC-filer

en: Debug
nb: Feilsøk

en: Debug the conversion process.
nb: Feilsøk i konverteringsprosessen

en: Choose debug folder
nb: Velg feilsøkfolder

en: The debug process outputs the intermediate HTML generated at various stages of the conversion process. This HTML can sometimes serve as a good starting point for hand editing a conversion.
nb: Feilsøkingsprosessen viser utdata for mellomliggende HTML kode generert i forskjellige stadier av konverteringsprosessen. Denne HTML koden kan noen ganger angi et godt startpunkt for å redigere konverteringen manuelt.

en: No default &cover
nb: Ingen standard&omslag

en: Split files &larger than:
nb: Del filer &større enn:

en: No &SVG cover
nb: Ingen &SVG-omslag

en: &Flatten EPUB file structure
nb: &Reduser EPUB-filstrukturen

en: Preserve cover &aspect ratio
nb: Behold omslags- og &aspekt-forholdet

en: Do not &split on page breaks
nb: Ikke &del ved sideskift

en: &Genre:
nb: &Sjanger:

en: Font rescaling wizard
nb: Veiviser for omskalering av fontstørrelse

en: &Output document
nb: &Utdatadokument

en: &Base font size:
nb: &Normalstørrelse for fonter

en: Font size &key:
nb: Skrifttypestørrelses&nøkkel:

en:  pt
nb:  punkter

en: Use &default values
nb: Benytt &normalverdier

en: &Input document
nb: &Inndatadokument

en: &Font size:
nb: &Fontstørrelse:

en:  will map to size:
nb:  vil omgjøre til størrelse:

en: 0.0 pt
nb: 0.0 punkter

en: Modify the document text and structure using common patterns.
nb: Modifiser dokumentets tekst og struktur ved å benytte ordinære mønstre.

en: Enable &heuristic processing
nb: Slå på &heuristisk prosessering

en: Unwrap lines
nb: Pakk ut linjer

en: Detect and markup unformatted chapter headings and sub headings
nb: Finn og marer uformaterte kapitteloverskrifter og undertitler

en: Renumber sequences of <h1> or <h2> tags to prevent splitting
nb: Omnummerer sekvenser av <h1> eller <h2> tagger for å unngå splittelse

en: Delete blank lines between paragraphs
nb: Fjern blanke linjer mellom avsnitter

en: Ensure scene breaks are consistently formatted
nb: Forsikre at sceneskift blir formatert konsist

en: Remove unnecessary hyphens
nb: Fjern unødvendige bindestreker

en: Italicize common words and patterns
nb: Sett vanlige ord og mønstre i kursiv

en: Replace entity indents with CSS indents
nb: Erstatt enhetsinnrykk med CSS-innrykk

en: Left align
nb: Venstrejuster

en: Justify text
nb: Juster tekst

en: Wizard to help you choose an appropriate font size key
nb: Veiviser som hjelper deg til å velge en fungsjonell fontstørrelsenøkkel

en: Keep &ligatures
nb: Behold &bindinger

en: &Disable font size rescaling
nb: &Slå av omskalering av fontstørrelse

en: &Fonts
nb: &Skrifttyper

en: I&nput character encoding:
nb: I&nndatatekstkoding:

en: <p>When calibre removes inter paragraph spacing, it automatically sets a paragraph indent, to ensure that paragraphs can be easily distinguished. This option controls the width of that indent.
nb: <p>Når calibre fjerner avsnittavstander, vil den automatisk legge inn avsnittsinnrykk for å sikre at avsnittene lett kan kjennes igjen. Dette valget kontrollerer bredden av dette innrykket.

en: No change
nb: Ingen endring

en: Remove &spacing between paragraphs
nb: Fjern &mellomrom mellom avsnitt

en: &Linearize tables
nb: &Linierte tabeller

en: Render &tables as images
nb: Oversett &tabeller som bilder

en: Add &header
nb: Legg til &overskrift

en: Header &format:
nb: Overskrifts&format:

en: &Embed fonts
nb: &Faste fonter

en: &Serif font family:
nb: &Serif tegnsettfamilie:

en: S&ans-serif font family:
nb: S&ans-serif tegnsettfamilie

en: Header &separation:
nb: Overskrift&deling

en: Text size multiplier for text in rendered tables:
nb: Tekststørrelseforøker for tekst i oversatte tabeller:

en: &Wordspace:
nb: &Mellomrom mellom ord

en: Minimum para. &indent:
nb: Minimum uttrykk. &ordre:

en: Set the metadata. The output file will contain as much of this metadata as possible.
nb: Legg inn metadata. Utdatafilen vil inneholde så mange av disse metadataene som mulig.

en: Choose cover for
nb: Velg omslag for

en: Cannot read
nb: Kan ikke lese

en: You do not have permission to read the file:
nb: Du har ikke tillatelse til å lese denne filen:

en: Error reading file
nb: Feil under lesing av fil

en: <p>There was an error reading from file: <br /><b>
nb: <p>En feil oppsto under lesing fra filen: <br /><b>

en:  is not a valid picture
nb:  er ikke et tillatt bilde

en: Change &cover image:
nb: Bytt &omslagsbilde:

en: Browse for an image to use as the cover of this book.
nb: Let etter et bilde som kan benyttes som omslag for denne boken.

en: Use cover from &source file
nb: Bruk omslag fra &kilde fil

en: &Title:
nb: &Tittel:

en: Change the title of this book
nb: Forandre bokens tittel

en: &Author(s):
nb: &Forfatter(e)

en: Change the author(s) of this book. Multiple authors should be separated by a comma
nb: Endre forfatteren(e) til denne boken. Ved flere forfattere må disse listes adskilt av komma.

en: Ta&gs:
nb: Emne&ord:

en: Tags categorize the book. This is particularly useful while searching. <br><br>They can be any words or phrases, separated by commas.
nb: Taggene kategoriserer boken. Dette er spesielt nytting når man søker. <br><br>De kan være ethvert ord eller fraser, separert ved kommategn.

en: &Series:
nb: &Serier:

en: List of known series. You can add new series.
nb: Liste av kjente serier. Du kan legge til nye serier.

en: Book
nb: Bok

en: Ignore &margins
nb: Ignorer &marger

en: Kindle options
nb: Kindle valg

en: Personal Doc tag:
nb: Emneord for personlige dokumenter:

en: Page setup
nb: Sideoppsett

en: &Output profile:
nb: &Utdataprofil:

en: Profile description
nb: Profilbeskrivelse

en: &Input profile:
nb: &Inndataprofil:

en: Margins
nb: Marger

en: &Left:
nb: &Venstre:

en: Unchanged
nb: Uendret

en: &Top:
nb: &Topp:

en: &Right:
nb: &Høyre:

en: &Bottom:
nb: &Bunn:

en: &Inline TOC
nb: &Innlagt TOC

en: Preserve &aspect ratio of cover
nb: Behold &aspektforholdet til omslaget

en: &Monospace family:
nb: &Monospace familie:

en: S&tandard font:
nb: S&tandard tegnsett:

en: Monospace &font size:
nb: Monospace &tegnsettstørrelse:

en: No formats available
nb: Ingen formater tilgjengelig

en: Cannot build regex using the GUI builder without a book.
nb: Kan ikke bygge regex med GUI bygger uten en bok.

en: Could not open file
nb: Klarte ikke å åpne filen

en: Open book
nb: Åpen bok

en: Occurrences:
nb: Forekomster:

en: Goto:
nb: Gå til:

en: &Previous
nb: &Forrige

en: &Next
nb: &Neste

en: Preview
nb: Forhåndsvisning

en: Invalid regular expression
nb: Ugyldig regulæruttrykk

en: Invalid regular expression: %s
nb: Ugyldig regulæruttrykk: %s

en: &Add
nb: &Legg til

en: &Remove
nb: &Fjern

en: &Load
nb: &Last inn

en: &Save
nb: &Lagre

en: Restore &defaults
nb: Gjenopprett &standard

en: &Input format:
nb: &Inndataformat:

en: Use &saved conversion settings for individual books
nb: Bruk &lagrede konverteringsinnstillinger for individuelle bøker

en: Convert
nb: Konverter

en: Fine tune the detection of chapter headings and other document structure.
nb: Finjuster deteksjonen av kapitteloverskrifter og andre dokumentstrukturer.

en: Invalid XPath
nb: Ugyldig XPath

en: The XPath expression %s is invalid.
nb: XPath-uttrykket %s er ugyldig.

en: Chapter &mark:
nb: Kapittel&merke:

en: Insert &metadata as page at start of book
nb: Sett inn &metadata som en side ved begynnelsen av boken

en: Remove first &image
nb: Fjern første &bilde

en: Table of
    Contents
nb: Innholdsfortegnelse

en: Control the creation/conversion of the Table of Contents.
nb: Kontroller danningen/konverteringen av innholdsfortegnelsen.

en: Level &1 TOC (XPath expression):
nb: Nivå &1 TOC (XPath uttrykk):

en: Level &2 TOC (XPath expression):
nb: Nivå &2 TOC (XPath uttrykk):

en: Level &3 TOC (XPath expression):
nb: Nivå &3 TOC (XPath uttrykk):

en: &Force use of auto-generated Table of Contents
nb: &Tvunget bruk av autogenerert innholdsfortegnelse

en: Do not add &detected chapters to the Table of Contents
nb: Legg ikke til &oppdagede kapitler til innholdsfortegnelsen

en: Structure
nb: Struktur

en: Common
nb: Vanlig

en: Preserve &spaces
nb: Behold &mellomrom

en: General
nb: Generell

en: &Line ending style:
nb: &Linjeslutt stil:

en: &Formatting:
nb: &Format:

en: Plain
nb: Enkel

en: &Maximum line length:
nb: &Maks linjelengde:

en: Do not remove links (<a> tags) before processing
nb: Ikke fjerne lenker (<a> tags) før prosessering

en: Match HTML &tags with tag name:
nb: Samsvar HTML &emneord med emneordet:

en: hr
nb: time

en: span
nb: rekkevidde

en: Having the &attribute:
nb: Har &egenskapen:

en: With &value:
nb: Med &verdi:

en: (A regular expression)
nb: (Et regulært uttrykk)

en: Browse by covers
nb: Søk blant omslag

en: &Text
nb: &Tekst

en: Cannot remove
nb: Kan ikke fjerne

en: E&xport
nb: E&ksporter

en: &Import
nb: &Importer

en: Undefined
nb: Ikke definert

en: Today
nb: I dag

en: items
nb: saker

en: The enumeration "{0}" contains an invalid value that will be set to the default
nb: Opplistingen "{0}" inneholder en avslått verdi som vil bli satt som standard

en: Apply changes
nb: Benytt endringer

en: Automatically number books
nb: Nummerer bøker automatisk

en: Force numbers to start with
nb: Tving tall til å starte med

en: The enumeration "{0}" contains invalid values that will not appear in the list
nb: Opplistingen "{0}" inneholder en avslått verdi som ikke vil bli å finne i listen

en: Remove all tags
nb: Fjerne alle emneord

en: tags to remove
nb: emneord som skal fjernes

en: No details available.
nb: Ingen detaljer tilgjengelig.

en: Device no longer connected.
nb: Enheten er ikke lenger koblet til.

en: Get device information
nb: Få informasjon om enheten

en: Get list of books on device
nb: Få en liste over bøker på enheten

en: Get annotations from device
nb: Motta kommentar fra enheten

en: Send metadata to device
nb: Send metadata til enheten

en: Send collections to device
nb: Overfør samlingene til enheten

en: Delete books from device
nb: Slett bøker fra enhet

en: Download books from device
nb: Last ned bøker fra enhet

en: View book on device
nb: Se min bok på enheten

en: Set default send to device action
nb: Sett stadart til send til enhet

en: Send to main memory
nb: Send til hovedminnet

en: Send to storage card A
nb: Send til lagringskort A

en: Send to storage card B
nb: Send til lagringskort B

en: Send specific format to
nb: Send spesifisert format til

en: Send and delete from library
nb: Overfør og slett fra biblioteket

en: Eject device
nb: Koble fra enhet

en: Error communicating with device
nb: Feil ved kommunikasjonen med enheten

en: No suitable formats
nb: Ingen passende formater

en: Error talking to device
nb: Feil ved komminikasjonen med enheten

en: Device:
nb: Enhet:

en:  detected.
nb:  Funnet

en: No books
nb: Ingen bøker

en: selected to send
nb: Velg for å sende

en: No device
nb: Ingen enhet

en: Choose format to send to device
nb: Velg format for å sende til enhet

en: Cannot send: No device is connected
nb: Kan ikke sende: Ingen enhet er koblet til

en: No card
nb: Ingen kort

en: Cannot send: Device has no storage card
nb: Kan ikke sende: Enheten har ikke noe lagringskort

en: Auto convert the following books before uploading to the device?
nb: Autokonverter følgende bøker før du laster dem opp til enheten?

en: Sending catalogs to device.
nb: Sender kataloger til enheten.

en: Sending news to device.
nb: Sender nyheter til enheten

en: Sending books to device.
nb: Sender bøker til enheten.

en: Could not upload the following books to the device, as no suitable formats were found. Convert the book(s) to a format supported by your device first.
nb: Kunne ikke laste opp følgende bøker til enheten, da ingen passende formater ble funnet. Konverter boken/bøkene til et format som er støttet av din enhet først.

en: No space on device
nb: Ikke plass på enheten

en: <p>Cannot upload books to device there is no more free space available
nb: <p>Kan ikke laste opp bøker til enheten da det ikke er mer ledig plass tilgjengelig

en: Device
nb: Enhet

en: Invalid template
nb: Ugyldig mal

en: The template %s is invalid:
nb: Malen %s er ugyldig:

en: Select available formats and their order for this device
nb: Velg tilgjengelige formater og deres rekkefølge for denne enheten

en: Use author sort for author
nb: Benytt forfattersortering for forfatter

en: Save &template:
nb: Lagre &mal:

en: Copy to clipboard
nb: Kopier til utklippstavle

en: Configure
nb: Konfigurer

en: How many empty books?
nb: Hvor mange tomme bøker?

en: How many empty books should be added?
nb: Hvor mange tomme bøker skal legges til?

en: Add books by ISBN
nb: Legg til bøker med ISBN

en: &Paste from clipboard
nb: &Lim inn fra utkippstavlen

en: Edit the authors for this book. You can drag and drop to re-arrange authors
nb: Endre forfattere for denne boken. Du kan bruker dra-og-slipp for å endre rekkefølge på forfatterene.

en: Fit &cover within view
nb: Tilpass &omslagsbilde innenfor synsfelt

en: No help available
nb: Ingen hjelp tilgjengelig

en: Generate catalog
nb: Produser katalog

en: Generate catalog for {0} books
nb: Produser katalog for {0} bøker

en: Catalog &title (existing catalog with the same title will be replaced):
nb: Katalog &tittel (eksisterende kataloger med samme tittel vil bli erstattet):

en: &Send catalog to device automatically
nb: &Send katalog til enheten automatisk

en: Catalog options
nb: katalogvalg

en: Copy &to clipboard
nb: Kopier &til utklippstavlen

en: &Done
nb: &Ferdig

en: Delete marked files (checked subitems)
nb: Slett markerte filer (markerte underelementer)

en: Fix marked sections (checked fixable items)
nb: Reparer merkede seksjoner (markerte reparerbare elementer)

en: Names to ignore:
nb: Navn som skal ignoreres:

en: Enter comma-separated extensions without a leading dot. Used only in book folders
nb: Legg inn kommaseparert utvidelser uten et etterfølgende punktum. Benyttes kun i bokmapper

en: (fixable)
nb: (reparerbar)

en: Path from library
nb: Sti fra biblioteket

en: The marked files and folders will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
nb: De merkede filene og mappene vil bli <b>slettet permanent</b>. Er du sikker?

en: Choose location for calibre library
nb: Velg lokalisering for calibre-biblioteket

en: Same as current
nb: Samme som gjeldende

en: The location %s contains the current calibre library
nb: Området %s inneholder det gjeldende calibre-biblioteket

en: Bad location
nb: Dårlig område

en: No existing library found
nb: Ingen eksisterende biblioteker ble funnet

en: There is no existing calibre library at %s
nb: Det finnes ingen eksisterende calibrebibliotek i %s

en: Not empty
nb: Ikke tomt

en: Scanning...
nb: Skanner...

en: Failed to move library
nb: Kunne ikke flytte bibliotek

en: No location
nb: Ingen områder

en: No location selected
nb: Et område ble ikke valgt

en: %s is not an existing folder
nb: %s er ikke en eksisterende mappe

en: Choose your calibre library
nb: Velg ditt calibre-bibliotek

en: Your calibre library is currently located at {0}
nb: Ditt calibre-bibliotek er nå lokalisert ved området {0}

en: &Create an empty library at the new location
nb: &Lag et tomt bibliotek i det nye området

en: Copy the custom columns, saved searches, column widths, plugboards,
    user categories, and other information from the old to the new library
nb: Kopier tilpassede kolonner, lagrede søk, kolonnebredde, fordelingsoversikt,
    brukerkategorier og annen informasjon fra det gamle til det nye biblioteket

en: &Copy structure from the current library
nb: &Kopier struktur fra det gjeldende biblioteket

en: &Show this warning again
nb: &Vis dette varselet igjen

en: {num} of {series}
nb: {num} av {series}

en: Select folder to open as device
nb: Velg mappe som skal åpnes som enhet

en: ERROR
nb: Feilmelding

en: Recipes
nb: Mottakerkonti

en: Recipe &title:
nb: Nyhetskilde &tittel

en: day(s)
nb: dag(er)

en: The oldest article to download
nb: Den eldste artikkelen som skal lastes ned

en: &Oldest article:
nb: &Eldste artikkel:

en: Maximum number of articles to download per feed.
nb: Maksimalt antall artikler som skal lastes ned for hver mating.

en: &Max. number of articles per feed:
nb: &Maks antall artikler per mating:

en: Feeds in recipe
nb: Mating i mottaksjontoen

en: Add feed to recipe
nb: Legg mating til nyhetskilde

en: &Feed title:
nb: &Nyhetskilde-tittel:

en: Feed &URL:
nb: Mating &URL:

en: &Add feed
nb: &Legg til mating

en: Choose builtin recipe
nb: Velg punktvis oppføring

en: Go
nb: Gå

en: Add custom news source
nb: Legg til tilpasset nyhetskilde

en: Customize &builtin recipe
nb: Tilpass &innebygget nyhetskilde

en: Choose a recipe file
nb: Velg en nyhetskildefil

en: Invalid input
nb: Ugyldig inndata

en: <p>Could not create recipe. Error:<br>%s
nb: <p>Kunne ikke opprette nyhetskilde. Feilmelding:<br>%s

en: Recency
nb: Tidspunkt

en: Size
nb: Størrelse

en: Open with
nb: Åpne med

en: All checked books will be <b>permanently deleted</b> from your device. Please verify the list.
nb: Alle merkede bøker vil bli <b>slettet permanent</b> fra enheten din. Vennligst verifiser dine valg.

en: Location
nb: Lokalisering

en: Delete from device
nb: Slett fra enheten

en: Item is blank
nb: Inneholder ingenting

en: An item cannot be set to nothing. Delete it instead.
nb: Innholdet kan ikke stilles inn for å gjøre ingenting. Slett det istedet.

en: No item selected
nb: Intet innhold ble valgt

en: No items selected
nb: Intet innhold bel valgt

en: Items in use
nb: Innhold i bruk

en: Delete item from database. This will unapply the item from all books and then remove it from the database.
nb: Slett innhold fra databasen. Dette vil fjerne innholdet fra alle bøker og deretter fjerne det fra databasen.

en: Rename the item in every book where it is used.
nb: Foreta navneendring av innholdet i alle bøker der det benyttes.

en: Ctrl+S
nb: Ctr+S

en: No matches found
nb: Ingen treff

en: Author sort
nb: Sortering blant forfattere

en: Count
nb: Antall

en: Link
nb: Lenke

en: Invalid author name
nb: Feil ved forfatternavn

en: Manage authors
nb: Behandling av forfatterinformasjon

en: &Search for:
nb: &Søk etter:

en: S&earch
nb: S&øk

en: Inline
nb: Integrert

en: HTML files
nb: HTML-filer

en: Color
nb: Farge

en: Was
nb: Var

en: Empty value
nb: Tom verdi

en: Total:
nb: Totalt:

en: Current:
nb: Aktiv:

en: Calculating...
nb: Kalkulerer...

en: Active jobs
nb: Aktive jobber

en: &Search
nb: &Søk

en: Show job &details
nb: Vis oppgave&detaljer

en: Stop &all non device jobs
nb: Stopp &alle arbeidsoppgaver for ikkeenheter

en: Authors
nb: Forfattere

en: Show &details
nb: Vis &detaljer

en: Hide &details
nb: Skjul &detaljer

en: Copied
nb: Kopiert

en: Working
nb: prossesserer

en: Lower Case
nb: Små bokstaver

en: Upper Case
nb: Store bokstaver

en: Title Case
nb: Store eller små bokstaver i tittelen

en: Character match
nb: Karaktertreff

en: Regular expression
nb: Regulært uttrykk

en: Replace field
nb: Erstatt felt

en: Prepend to field
nb: Flyttes til felt

en: Append to field
nb: Legges til felt

en: Immediately make all changes without closing the dialog. This operation cannot be canceled or undone
nb: Gjør endringene umiddelbart uten at dialogen lukkes. Denne operasjonen kan ikke stoppes eller gjøres om

en: Book %d:
nb: Bok %d:

en: <b>You can destroy your library using this feature.</b> Changes are permanent. There is no undo function. You are strongly encouraged to back up your library before proceeding.<p>Search and replace in text fields using character matching or regular expressions.
nb: <b>Biblioteket ditt kan ødelegges dersom du bruker denne egenskapen.</b> Endringen er permanent. Det finnes ingen metode for å gjøre om dette valget. Du anbefales å ta en sikkerhetskopi av biblioteket før du fortsetter.<p>Søk og erstatt i tekstfelter benytter tegnsett som samsvarer med vanlige uttrykk.

en: S/R TEMPLATE ERROR
nb: S/R FEIL MED MAL

en: Search/replace invalid
nb: Søk/erstatt ugyldig

en: &Author(s):
nb: &Forfatter(e):

en: A&utomatically set author sort
nb: A&utomatisk forfattersortering

en: Author s&ort:
nb: Forfatter s&orter:

en: Specify how the author(s) of this book should be sorted. For example Charles Dickens should be sorted as Dickens, Charles.
nb: Spesifiser hvordan forfatter(e) av denne boken skal sorteres. For eksempel Charles Dickens skal sorteres som Dickens, Charles.

en: &Rating:
nb: &Bedømning

en: &Publisher:
nb: &Forlegger:

en: Add ta&gs:
nb: Legg til ta&gger:

en: &Remove tags:
nb: &Fjern emneord:

en: Comma separated list of tags to remove from the books.
nb: Kommaseparert liste av emneord som skal fjernes fra bøkene.

en: Check this box to remove all tags from the books.
nb: Merk av denne boksen for å fjerne alle emneord fra bøkene.

en: If checked, the series will be cleared
nb: Dersom markert, vil serien bli fjernet

en: If not checked, the series number for the books will be set to 1.
    If checked, selected books will be automatically numbered, in the order
    you selected them. So if you selected Book A and then Book B,
    Book A will have series number 1 and Book B series number 2.
nb: Om ikke markert, vil serienummerne for bøkene bli satt til 1.
    Om markert, vil utvalget av bøker automatisk bli nummerert i den orden
    du har valgt dem. Så dersom du valgte bok A og deretter bok B,
    vil bok A få serienummer 1 og bok B få serienummer 2.

en: Series will normally be renumbered from the highest number in the database
    for that series. Checking this box will tell calibre to start numbering
    from the value in the box
nb: Serier vil normalt bli omnummerert fra det høyeste nummeret i databasen
    for dene serien. Ved å markere denne boksen vil calibre starte nummereringen
    fra verdien gitt i boksen

en: &Date:
nb: &Dato:

en: Remove stored conversion settings for the selected books.
    
    Future conversion of these books will use the default settings.
nb: Fjern lagrede konverteringsinnstillinger for de valgte bøkene.
    
    Fremtidige konverteringsinnstillinger vil bruke standard innstillinger.

en: Remove &stored conversion settings for the selected books
nb: Slett &lagrede konverteringsinnstillinger for de valgte bøkene

en: Force the title to be in title case. If both this and swap authors are checked,
    title and author are swapped before the title case is set
nb: Tving tittelen til å bli i tittellinjen. Dersom både denne og bytt forfatter er markert,
    vil tittel og forfatter bli byttet om før tittellinje blir gitt.

en: Change &cover
nb: Endre &omslag

en: &Generate default cover
nb: &Generer standardomslag

en: &Remove cover
nb: &Fjern omslag

en: &Basic metadata
nb: &Grunnleggende metadata

en: &Custom metadata
nb: &Brukervalgte metadata

en: Search &mode:
nb: Søke&modus:

en: Search &field:
nb: Søke&felt

en: The name of the field that you want to search
nb: Navnet på feltet du ønkser å søke i

en: Enter a template to be used as the source for the search/replace
nb: Legg inn en mal som skal brukes som kilde for søk/erstatt

en: Check this box if the search string must match exactly upper and lower case. Uncheck it if case is to be ignored
nb: Marker denne boksen dersom søkestrengen må svare til store eller små bokstaver. Fjern markeringen dersom store eller små bokstaver skal ignorerers i søket

en: Cas&e sensitive
nb: Versal&følsom

en: &Replace with:
nb: &Erstatt med:

en: The replacement text. The matched search text will be replaced with this string
nb: Erstatningsteksten. Den samsvarende søketeksten vil bli erstattet med denne tekststrengen

en: &Apply function after replace:
nb: &Sett inn funksjon etter bytte:

en: Specify how the text is to be processed after matching and replacement. In character mode, the entire
    field is processed. In regular expression mode, only the matched text is processed
nb: Spesifiser hvordan teksten skal behandles etter samsvarstreff og erstatning. I bokstavmodus, vil hele
    feltet bli behandlet. I ordinært uttrykksmodus vil bare den samsvarende teksten bli behandlet

en: &Destination field:
nb: &Destinasjonsfelt:

en: The field that the text will be put into after all replacements.
    If blank, the source field is used if the field is modifiable
nb: Feltet der teksten vil bli lagt inn etter alle erstatningene.
    Om tomt, vil kildefeltet bli brukt dersom feltet er modifiserbart

en: M&ode:
nb: M&odus:

en: Specify how the text should be copied into the destination.
nb: Spesifiser hvordan teksten bør kopieres til destinasjonen.

en: Specifies whether result items should be split into multiple values or
    left as single values. This option has the most effect when the source field is
    not multiple and the destination field is multiple
nb: Spesifiserer om resultatobjektet bør splittes til flere verdier eller
    bli værende som enkel verdi. Dette valget har de fleste effektene når kildefeltet ikke
    er flerfoldig og destinasjonsfeltet er flerfoldig.

en: Split &result
nb: Del &resultat

en: For multiple-valued fields, sho&w
nb: For felt med flerfoldige verdier, vi&s

en: with values separated b&y
nb: med verdier delt me&d

en: Used when displaying test results to separate values in multiple-valued fields
nb: Benyttes når testresultater vises for å separere flerfoldige verdifelter

en: Test text
nb: Forsøkstekst

en: Test result
nb: Forsøksresultat

en: &Search and replace
nb: &Søk og erstatt

en: &Clear
nb: &Tøm

en:  days
nb:  dager

en: No feeds found
nb: Fant ingen strømmer

en: dark
nb: mørk

en: light
nb: lys

en: System default
nb: Systemforvalg

en: Light
nb: Lyst

en: Dark
nb: Mørkt

en: Password needed
nb: Passord kreves

en: TextLabel
nb: Tekstmerke

en: &Username:
nb: &Brukernavn:

en: &Password:
nb: &Passord:

en: &Show password
nb: &Vis passord

en: All
nb: Alle

en: Installed
nb: Installert

en: Not installed
nb: Ikke installert

en: Update available
nb: Oppdatering tilgjengelig

en: Available
nb: Tilgjengelig

en: Released
nb: Lansert

en: Plugin homepage
nb: Utvidelsens hjemmeside

en: Description
nb: Beskrivelse

en: &Install
nb: &Installer

en: &Remove plugin
nb: &Fjern programtillegg

en: &Customize plugin
nb: &Skreddersy programtillegg

en: Install %s
nb: Installer %s

en: Plugin not customizable
nb: Programtillegg ikke egendefinert

en: Plugin: %s does not need customization
nb: Programtillegg: %s trenger ikke å egendefineres

en: Must restart
nb: Omstart behøves

en: Plugin cannot be disabled
nb: Programtillegget kan ikke slåes av

en: The plugin: %s cannot be disabled
nb: Programtillegget: %s kan ikke slåes av

en: Yes, abort
nb: Ja, avbryt

en: Aborting...
nb: Avbryter...

en: Refresh
nb: Oppdater

en: &Refresh
nb: &Oppfrisk

en: &Close
nb: &Lukk

en: &Search:
nb: &Søk:

en: The current saved search will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
nb: Gjeldende lagrede søk vil bli <b>slettet permanent</b>. er du sikker?

en: every hour
nb: hver time

en: days
nb: sager

en: &Schedule
nb: &Planlegg

en: &Schedule for download:
nb: &Planlegg nedlasting

en: For the scheduling to work, you must leave calibre running.
nb: For at planleggingen skal fungere, må du la Calibre kjøre.

en: &Account
nb: &Konto

en: &Advanced
nb: &Avansert

en: Add &title as tag
nb: Legg til &tittel og emneord

en: Download &all scheduled
nb: Last ned &alle planlagte

en: Download all scheduled news sources at once
nb: Last ned alle planlagte nyhetskilder på en gang

en: &Download now
nb: &Last ned nå

en: Need username and password
nb: Trenger brukernavn og passord

en: You must provide a username and/or password to use this news source.
nb: Du må oppgi et brukernavn og/eller passord for å benytte denne nye kilden.

en: Account
nb: Konto

en: (optional)
nb: (valgfritt)

en: (required)
nb: (obligatorisk)

en: Created by:
nb: Laget av:

en: Last downloaded: never
nb: Sist lastet ned: aldri

en: never
nb: aldri

en: Cannot download news as no internet connection is active
nb: Kan ikke laste ned nyheter da forbindelsen med Internet ikke er aktiv

en: No internet connection
nb: Ingen forbindelse med Internet

en: Schedule news download
nb: Planlegg neste nedlasting

en: Download all scheduled news sources
nb: Last ned alle planlagte nyhetskilder

en: equal to
nb: det samme som

en: before
nb: før

en: after
nb: etter

en: is set
nb: er satt

en: Contains: the word or phrase matches anywhere in the metadata field
nb: Inneholder: et ord eller en frase som samsvarer hvor som helst i metadata-feltet

en: Equals: the word or phrase must match the entire metadata field
nb: Samsvarer med: et ord ellere en frase må samsvare med hele metadata-feltet

en: Regular expression: the expression must match anywhere in the metadata field
nb: Ordinært uttrykk: et uttrykk må samsvare hvor som helst i metadata-feltet

en: Find entries that have...
nb: Finn oppføringer som har...

en: Any of these &unwanted words:
nb: Noen av disse &uønskede ordene:

en: &Author:
nb: &Forfatter:

en: months
nb: måneder

en: weeks
nb: uker

en: years
nb: år

en: ago
nb: siden

en: Yesterday
nb: I går

en: Advanced search
nb: Avansert søk

en: Choose formats
nb: Velg formater

en: &Edit
nb: &Rediger

en: Select a category to edit
nb: Velg en kategori som skal redigeres

en: &Category filter:
nb: &Kategorifilter:

en: Select the content kind of the new category
nb: Velg type innhold for den nye kategorien

en: Are your sure?
nb: Er du sikker?

en: The following tags are used by one or more books. Are you certain you want to delete them?
nb: De følgende taggene benyttes av en eller flere bøker. Er du sikker på at du ønsker å fjerne dem?

en: &Back
nb: &Tilbake

en: &Continue
nb: &Fortsett

en: &Go
nb: &Gå

en: Remove all breakpoints
nb: Fjern alle stoppunkter

en: Font:
nb: Skrifttype:

en: Size:
nb: Størrelse:

en: Downloading
nb: Laster ned

en: finished
nb: fullført

en: News:
nb: Nyheter:

en: Attached is the %s periodical downloaded by calibre.
nb: Vedlagt føler %s som periodisk lastes ned fra calibre.

en: E-book:
nb: E-bok

en: Attached, you will find the e-book
nb: Vedlagt finner du e-boken

en: by
nb: av

en: in the %s format.
nb: i %s format

en: Sending email to
nb: Sender e-post til

en: Could not email the following books as no suitable formats were found:
nb: Kunne ikke sende følgende bøker som e-post da ingen passende formater ble funnet:

en: Failed to email book
nb: Kunne ikke sende bok med e-post

en: Sent news to
nb: Sent nyheter til

en: Regular &expression
nb: Regulære &uttrykk

en: File &name:
nb: Fil&navn:

en: Title:
nb: Tittel:

en: No match
nb: Ingen treff

en: Authors:
nb: Forfattere:

en: Regular expression (?P<author>)
nb: Regulært uttrykk (?P<forfatter>)

en: Series:
nb: Serier

en: Regular expression (?P<series>)
nb: Regulært uttrykk (?P<serier>)

en: Series index:
nb: Serieoppføring

en: Regular expression (?P<series_index>)
nb: Regulært uttrykk (?P<serieoppføring>)

en: Regular expression (?P<isbn>)
nb: Regulært uttrykk (?P<isbn>)

en: Publisher:
nb: Skrevet av:

en: Published:
nb: Publisert:

en: Comments:
nb: Kommentarer:

en: Find next
nb: Finn neste

en: Find previous
nb: Finn forrige

en: WARNING
nb: ADVARSEL

en: Unknown book
nb: Ukjent bo

en: Expand all
nb: Utvid alle

en: Collapse all
nb: Klapp sammen alle

en: Select
nb: Velg

en: Abort the current search?
nb: Avbryt nåværende søk?

en: Current HTML file
nb: Nåværende HTML fil

en: All HTML files
nb: Alle HTML filer

en: Open HTML files
nb: Åpne HTML filer

en: Selected HTML files
nb: Valgte HTML filer

en: &Color palette:
nb: &Farge palett:

en: &License:
nb: &Lisens:

en: &Abort
nb: &Avbryt

en: Popularity
nb: Popularitet

en: Zoom &in
nb: For&størr

en: Zoom &out
nb: For&minsk

en: &Rotate
nb: &Roter

en: &Save as
nb: &Lagre som

en: Connected
nb: Tilkoblet

en: created by
nb: laget av

en: %(num)d of %(total)d books
nb: %(num)d av %(total)d bøker

en: All books
nb: Alle bøker

en: Job
nb: Oppgave

en: Progress
nb: Fremdrift

en: Running time
nb: Kjøretid

en: Start time
nb: Startposisjon

en: Unknown job
nb: Ukjent oppgave

en: Cannot kill job
nb: Kan ikke stoppe oppgaven

en: Cannot kill jobs that communicate with the device
nb: Kan ikke stoppe oppgaven som kommuniserer med enheten

en: Job has already run
nb: Oppgaven har allerede blitt kjørt

en: Unavailable
nb: Ikke tilgjengelig

en: Click to see list of jobs
nb: Klikk for å se en liste over oppgaver

en: Show/hide the Jobs List
nb: Vis/skjul list over jobber

en: Jobs:
nb: Oppgaver:

en:  - Jobs
nb:  - Oppgave

en: &Custom
nb: &Tilpass

en: &Alternate shortcut:
nb: &Veksle mellom snarveier

en: &Shortcut:
nb: &Snarvei:

en: Done
nb: Fullført

en: Press a key...
nb: Trykk en tast...

en: Already assigned
nb: Allerede tildelt

en: already assigned to
nb: Allerede tildelt til

en: No matches
nb: Ingen treff

en: Eject this device
nb: Avmonter denne enheten

en: Library
nb: Bibliotek

en: Show books in calibre library
nb: Viser bøker i calibre-biblioteket

en: Show books in the main memory of the device
nb: Viser bøker i hovedminnet til enheten

en: Show books in storage card A
nb: Viser bøker i lagringskort A

en: Show books in storage card B
nb: Viser bøker i lagringskort B

en: Delete library
nb: Slett bibliotek

en: available
nb: tilgjengelig

en: Sort
nb: Sorter

en: <p>Search the list of books by title, author, publisher, tags, comments, etc.<br><br>Words separated by spaces are ANDed
nb: <p>Søk i listen over bøker etter tittel, forfatter, forlegger, emneord, kommentarer osv.<br><br>Ord delt med mellomrom forstås som OG

[ctx: mark books matching search result instead of filtering them]
en: Highlight
nb: Fremhev

en: Book %(sidx)s of <span class="series_name">%(series)s</span>
nb: Bok %(sidx)s i <span class="series_name">%(series)s</span>

en: Bookmark
nb: Bokmerke

[ctx: type of annotation]
en: Highlight
nb: Fremhev

en: Bookmarks
nb: Bokmerker

en: Highlights
nb: Høydepunkter

en: Show in calibre
nb: Vis i calibre

en: Edit notes
nb: Rediger notater

en: Restrict to
nb: Begrens til

en: User:
nb: Bruker:

en: Add notes
nb: Legg til notater

en: User
nb: Bruker

en: Unrated
nb: Ikke rangert

en: Size (MB)
nb: Størrelse (MB)

en: Modified
nb: Sist endret

en: Formats
nb: Formater

en: Description:
nb: Beskrivelse:

en: This book's UUID is "{0}"
nb: Denne bokens UUID er "{0}"

en: In Library
nb: I biblioteket

en: Unhandled error
nb: Uhåndtert feil

en: Marked for deletion
nb: Merket for sletting

en: Double click to <b>edit</b> me<br><br>
nb: Dobbelklikk til <b>rediger</b> me<br><br>

en: Export selected
nb: Eksporter de valgte

en: Restrict to:
nb: Begrens til:

en: Remove
nb: Fjern

en: Export
nb: Eksporter

en: Minimum size:
nb: Minste størrelse:

en: Maximum size:
nb: Maksimal størrelse:

en: pixels
nb: piksler

en: Sort on %s
nb: Sorter blant %s

en: Ascending
nb: Stigende

en: Descending
nb: Synkende

en: Change text alignment for %s
nb: Forandre tekstjustering for %s

en: Center
nb: Senter

en: Left
nb: Venstre

en: Right
nb: Høyre

en: Bold font
nb: Halvfet skrift

en: Hide column %s
nb: Skjul kolonne %s

en: Show column
nb: Vis kolonne

en: Restore default layout
nb: Gjenopprett standard visning

en: Dropping onto a device is not supported. First add the book to the calibre library.
nb: Å legge direkte inn på en enhet er ikke støttet. Legg først boken til i Calibrebiblioteket.

en: File name
nb: Filnavn

en: You
nb: Du

en: Use white background
nb: Bruk hvit bakgrunn

en: Hyphenate
nb: Sett bindestrek

en: <b>Changes will only take effect after a restart.</b>
nb: <b>Endringer vil først skje etter omstart.</b>

en: <b>No matches</b> for the search phrase <i>%s</i> were found.
nb: <b>Ingen treff</b> for søkefrasen <i>%s</i> ble funnet.

en: Parsing LRF file
nb: Syntakseanalyse av LRF fil

en: Next page
nb: Neste side

en: Previous Page
nb: Forrige side

en: Back
nb: tilbake

en: Forward
nb: Neste

en: Next match
nb: Neste treff

en: Use the library located at the specified path.
nb: Bruk biblioteket lokalisert ved en spesifikk sti.

en: Start minimized to system tray.
nb: Start minimalisert til systemstatusfeltet.

en: Do not check for updates
nb: Ikke søk etter oppdateringer

en: Ignore custom plugins, useful if you installed a plugin that is preventing calibre from starting
nb: Ignorer egendefinerte programtillegg. Nyttig dersom du installerte et programtillegg som hindrer calibre fra å starte

en: Calibre Library
nb: Calibre-bibliotek

en: Failed to create library
nb: Kunne ikke lage bibliotek

en: Initializing user interface...
nb: Initierer brukergrensesnitt

en: Choose a location for your new calibre e-book library
nb: Velg et område for ditt nye calibre e-bokbibliotek

en: Repairing failed
nb: Reparasjon gikk galt

en: The database repair failed. Starting with a new empty library.
nb: Databasereparasjonen gikk galt. Starter med nytt tomt bibliotek.

en: Bad database location
nb: Dårlig databaselokalisering

en: Bad database location %r. calibre will now quit.
nb: Dårlig valgt databaseområde %r. Calibre avsluttes.

en: Startup error
nb: Oppstarsfeil

en: Corrupted database
nb: Ødelagt database

en: Bad database location %r. Will start with  a new, empty calibre library
nb: Dårlig valg av databaseområde %r. Vil starte med et nytt, tomt calibre-bibliotek

en: Starting %s: Loading books...
nb: Starter %s: Laster bøker...

en: &Preferences
nb: &Innstillinger

en: &Quit
nb: &Avslutt

en: &Preview
nb: Forhånds&visning

en: &Redo
nb: &Gjør om

en: Specify how this book should be sorted when by title. For example, The Exorcist might be sorted as Exorcist, The.
nb: Spesifiser hvordan denne boken skal sorteres etter tittel. For eksempel: En Snømann kan sorteres som Snømann, En.

en: Set the cover for the book from the selected format
nb: Legg inn omslaget for boken fra det valgte formatet

en: Choose formats for
nb: Velg formater for

en: No permission
nb: Ingen tilatelse

en: You do not have permission to read the following files:
nb: Du har ikke tillatelse til å lese fra følgende filer:

en: No format selected
nb: Ingen formater er valgt

en: &Browse
nb: &Bla

en: Download co&ver
nb: Last ned &omslagsbilde

en: &Generate cover
nb: &Generer et omslag

en: Not a valid picture
nb: Ikke gylding bilde

en: Rating of this book. 0-5 stars
nb: Bedømning av denne boken. 0-5 stjerner

en: Tags changed
nb: Emneord er endret

en: Unknown language
nb: Ukjent språk

en: Edit the book's identifiers. Every identifier must be on a separate line, and have the form type:value
nb: Rediger bokens identifikator. Hver identifikator må være på en separat linje og ha formen type:verdi

en:  [%(num)d of %(tot)d]
nb: [%(num)d av %(tot)d]

en: Next
nb: Neste

en: Previous
nb: Forrige

en: Automatically create the title sort entry based on the current title entry.
    Using this button to create title sort will change title sort from red to green.
nb: Lag en automatisk tittelsorteringsoppføring basert på den gjeldende titteloppføringen.
    Ved å benytte denne knappen for å lage en tittelsortering, vil tittelfargen endres fra rød til grønn.

en: Swap the author and title
nb: Bytt mellom forfatter og tittel

en: The cover in the %s format is invalid
nb: Omslaget i %s format er ikke gyldig

en: &Comments
nb: &Sammendrag

en: Custom metadata
nb: Egendefinerte metadata

en: Please wait
nb: Vennligst vent

en: Searching...
nb: Søker …

en: Downloading cover...
nb: Laster ned omslag...

en: Command line:
nb: Ledetekst:

en: Executable files
nb: Kjørbare filer

en: No selection
nb: Ingen utvalg

en: Choose new icon
nb: Velg det nye ikonet

en: Invalid icon
nb: Ugyldig ikon

en: Restore settings to default values. You have to click Apply to actually save the default settings.
nb: Gjenopprett innstillinger til standardverdier. Du må klikke på Bruk for faktisk å lagre disse standardinnstillingene.

en: Configure
nb: Sett opp

en: Choose a folder
nb: Velg en mappe

en: Invalid folder
nb: Ugyldig mappe

en: Here you can control how calibre will read metadata from the files you add to it. calibre can either read metadata from the contents of the file, or from the filename.
nb: Her kan du kontrollere hvordan calibre skal lese metadata fra filene du har lagt til. Calibre kan enten lese metadata fra filens innhold, eller fra filnavnet.

en: A comma-separated list of tags that will be applied to books added to the library
nb: En kommaseparert liste over emneord som brukes i bøker som blir lagt til biblioteket

en: Browse for folder
nb: Finn mappe

en: Very low
nb: Veldig lav

en: Confirmation dialogs have all been reset
nb: Alle bekreftelsesdialoger har blitt tilbakestilt

en: Job &priority:
nb: oppgave&prioritet:

en: Preferred &input format order:
nb: Foretrukket &inndataformat:

en: Preferred &output format:
nb: Foretrukket &utdataformat:

en: Default network &timeout:
nb: Standard netttilgang &tidsavbrudd:

en: Set the default timeout for network fetches (i.e. anytime we go out to the internet to get information)
nb: Legg inn standard for tidsavbrudd for nettverkstilgang (for eksempel all den tid vi går på nettet for å finne informasjon)

en: Reset all disabled &confirmation dialogs
nb: Tilbakestill alle avslåtte &bekreftelsesdialoger

en: Use internal &viewer for:
nb: Bruk intern &leser for:

en: &Delete news from library when it is automatically sent to reader
nb: &Slett nyheter fra biblioteket når de automatisk sendes til leseren

en: All columns
nb: Alle kolonner

en: is not set
nb: er ikke satt

en: has
nb: har

en: does not have
nb: har ikke

en: does not contain
nb: inneholder ikke

en: Enter a number
nb: Skriv inn et nummer

en: Sample text
nb: Prøvetekst

en: color
nb: farge

en: removal
nb: fjerning

en: Rules
nb: Regler

en: Order
nb: Rekkefølge

en: You must select a column to delete it
nb: Du må velge en kolonne for å slette den

en: The selected column is not a custom column
nb: Den valgte kolonnen er ikke en tilpasset kolonne

en: Do you really want to delete column %s and all its data?
nb: Ønsker du virkelig å slette kolonne %s og alle dataene i den?

en: Here you can re-arrange the layout of the columns in the calibre library book list. You can hide columns by unchecking them. You can also create your own, custom columns.
nb: Her kan du omgjøre utseende til kolonnene i calibre-bibliotekets bokliste. Du kan skjule kolonner ved å fjerne krysset fra boksene. Du kan også lage dine egne kolonner.

en: Remove a user-defined column
nb: Fjern en brukerdefinert kolonne

en: Add a user-defined column
nb: Legg til en brukerdefinert kolonne

en: Edit settings of a user-defined column
nb: Rediger innstillinger for en brukerdefinert kolonne

en: Add &custom column
nb: Legg til &egen kolonne

en: Restore settings to default values. Only settings for the currently selected section are restored.
nb: Gjenopprett standardinnstillinger. Kun innstillinger for gjeldende valgte seksjon blir gjenopprettet.

en: Text column for keeping series-like information
nb: Tekstkolonne til bruk for serielignende informasjon

en: Text, but with a fixed set of permitted values
nb: Tekst, men med et fiksert sett av tillatte verdier

en: Floating point numbers
nb: Flytende pekenummer

en: Integers
nb: Heltall

en: Ratings, shown with stars
nb: Vurdering, vist ved stjerner

en: Yes/No
nb: Ja/Nei

en: Column built from other columns
nb: Kolonner bygget fra andre kolonner

en: Now
nb: Nå

en: People
nb: Folk

en: My Title
nb: Min tittel

en: Names
nb: Navn

en: Used for searching the column. Must contain only digits and lower case letters.
nb: Brukes til å søke i kolonnen. Kan kun inneholde nummer og små bokstaver.

en: What kind of information will be kept in the column.
nb: Den informasjonen som vil bli beholdt i kolonnen

en: Default: (nothing)
nb: Standard: (ingenting)

en: Field template. Uses the same syntax as save templates.
nb: Felt-mal. Benytter den samme syntaksen som lagre maler.

en: A comma-separated list of permitted values. The empty value is always
    included, and is the default. For example, the list 'one,two,three' has
    four values, the first of them being the empty value.
nb: En kommaseparert liste av tillatte verdier. Den tomme verdien er alltid
    inkludert, siden dette er standard. For eksempel: listen med 'en,to,tre' har
    fire verdier. Den første av dem er en tom verdi.

en: Colors:
nb: Farger:

en: Default: dd MMM yyyy.
nb: Standard: dd MMM yyyy.

en: No lookup name was provided
nb: Ingen oppslagsord er angitt

en: The lookup name must contain only lower case letters, digits and underscores, and start with a letter
nb: Oppslagsnavnet kan kun inneholde små bokstaver, tall og understrek samt starte med en bokstav

en: Lookup names cannot end with _index, because these names are reserved for the index of a series column.
nb: Oppslagsnavnet kan ikke slutte med _indeks, fordi slike navn er reservert for indeksen til en seriekolonne.

en: No column heading was provided
nb: Ingen kolonneoverskrift er angitt

en: The lookup name %s is already used
nb: Søkenavnet %s er allerede benyttet

en: You must enter a template for composite columns
nb: Du må legge inn en mal for sammensatte kolonner

en: You must enter at least one value for enumeration columns
nb: Du må legge inn minst en verdi for oppramsende kolonner

en: Copy to &clipboard
nb: Kopier til &utklippstavle

en: Add an email address to which to send books
nb: Legg til en e-postadresse til hvor du vil sende bøker

en: &Add email
nb: &Legg til e-post

en: Make &default
nb: Lag &standard

en: &Remove email
nb: &Fjern e-post

en: Email
nb: E-Post

en: Subject
nb: Emne

en: Auto send
nb: Autosend

en: Formats to email. The first matching format will be sent.
nb: Formater til e-post. Det første samsvarende formatet vil bli sendt.

en: new email address
nb: ny e-postadresse

en: Enter the URL
nb: Skriv inn URL

en: Disable
nb: Skru av

en: Key
nb: Nøkkel

en: Template
nb: Mal

en: Never
nb: Aldri

en: Use &Roman numerals for series
nb: Bruk &romerske tall for serier

en: Bottom
nb: Nederst

en: Top
nb: Øverst

en: No subtitle
nb: Ingen undertekst

en: &Number of covers to show in browse mode (needs restart):
nb: &Antall omslag som skal vises i søkemodus (krever omstart):

en: Default
nb: Standard

en: Middle
nb: Mellom

en: Off
nb: Av

en: Small
nb: Små

en: Always
nb: Alltid

en: Wide
nb: Bred

en: Narrow
nb: Reduser

en: Disable all animations. Useful if you have a slow/old computer.
nb: Slå av alle animeringer. Nyttig dersom du har en svak/eldre datamaskin.

en: Disable &animations
nb: Slå av &animeringer

en: Change &font (needs restart)
nb: Endre &tegnsett (krever omstart)

en: Toolbar
nb: Verktøylinje

en: Show &text under icons:
nb: Vis &tekst under ikoner:

en: By first letter
nb: Ved første bokstav

en: Partitioned
nb: Partisjonert

en: &Book details
nb: &Bokdetaljer

en: version
nb: versjon

en: created by Kovid Goyal
nb: laget av Kovid Goyal

en: Save changes
nb: Lagre endringer

en: Cancel and return to overview
nb: Avbryt og gå tilbake til oversikt

en: Restoring to defaults not supported for
nb: Gjenoppretter til standarder er ikke støttet av

en: Some of the changes you made require a restart. Please restart calibre as soon as possible.
nb: Noen av endringene du har gjort krever en omstart. Vennligst avslutt og start opp calibre igjen så snart som mulig.

en: Source
nb: Kilde

en: Set as default
nb: Sett som standard

en: No source selected
nb: Ingen kilde er valgt

en:  secs
nb:  sek.

en: Limit the max. simultaneous jobs to the available CPU &cores
nb: Begrens maksimalt antall samtidige oppgaver til verdien av CPU &cores

en: Never abort
nb: Aldri avbryt

en:  minutes
nb:  minutter

en: Abort &jobs that take more than:
nb: Avbryt &jobber som tar mer enn:

en: Debug &device detection
nb: Feilsøking &enhetsgjenkjenning

en: Device currently connected:
nb: Enhet er koblet til:

en: Device currently connected: None
nb: Enheter koblet til: Ingen

en: Invalid destination
nb: Ugyldig destinasjon

en: The destination field cannot be blank
nb: Destinasjonsfeltet kan ikke stå tomt

en: Format (choose first)
nb: Formater (velg først)

en: Device (choose second)
nb: Enhet (velg andre)

en: Source template
nb: Kildemal

en: Destination field
nb: Destinasjonsfelt

en: 
    Customization:
nb: 
    Tilpasning:

en: files
nb: filer

en: No valid plugin path
nb: Ingen gyldig programtillegsbane

en: %s is not a valid plugin path
nb: %s er ikke en gyldig bane for programtillegget

en: Cannot remove builtin plugin
nb: Kan ikke fjerne innebygget programtillegg

en:  cannot be removed. It is a builtin plugin. Try disabling it instead.
nb:  kan ikke fjernes. Dette er et innebygget programtillegg. Forsøk å slå det av istedet.

en: Any custom field
nb: Ethvert egentilpasset felt

en: Constant template
nb: Fast mal

en: The template contains no {fields}, so all books will have the same name. Is this OK?
nb: Malen inneholder ingen {fields}, slik at alle bøker vil ha det samme navnet. Er dette OK?

en: By adjusting the template below, you can control what folders the files are saved in and what filenames they are given. You can use the / character to indicate sub-folders. Available metadata variables are described below. If a particular book does not have some metadata, the variable will be replaced by the empty string.
nb: Ved å justere malen under, kan du kontrollere hvilke foldere som filene lagres i og hvilket filnavn de er gitt. Du kan benytte / tegnet for å indikere undermapper. Tilgjengelige metadatavariabler er beskrevet under. Dersom en spesiell bok ikke har metadata, vil variablene bli erstattet av en tom bane.

en: Available variables:
nb: Tilgjengelige variabler:

en: Change paths to &lowercase
nb: Forandre stier til &små bokstaver

en: Replace space with &underscores
nb: Erstatt mellomrom med &understrek

en: Format &dates as:
nb: Formater &datoer som:

en: Update &metadata in saved copies
nb: Oppdater &metadata i lagrede kopier

en: File &formats to save:
nb: Fil &format som skal lagres:

en: Save &cover separately
nb: Lagre &omslag separat

en: Convert non-English characters to &English equivalents
nb: Konverter ikke-engelske bokstaver til &engelskspråklige bokstaver

en: Match all
nb: Sammenlign alle

en: Match any
nb: Sammenlign hviklet som helst

en: Manual management
nb: Manuell administrasjon

en: Only on send
nb: Kun ved sending

en: Automatic management
nb: Automatisk administrasjon

en: Choose a file
nb: Velg en fil

en: Add new user
nb: Legg til ny bruker

en: Empty username
nb: Tomt brukernavn

en: Username already exists
nb: Brukernavnet finnes allerede

en: Empty password
nb: Tomt passord

en: Invalid password
nb: Ugyldig passord

en: All libraries
nb: Alle biblioteker

en: &Add user
nb: &Legg til bruker

en: &Remove user
nb: &Fjern bruker

en: URL files
nb: URL-filer

en: Error log:
nb: Feil-logg:

en: Access log:
nb: tilgangslogg:

en: You need to restart the server for changes to take effect
nb: Du må omstarte serveren for at endringer skal kunne taes ibruk.

en: Show help
nb: Vis hjelp

en: Name cannot be empty
nb: Navnet kan ikke være tomt

en: D&elete
nb: Sl&ett

en: &Replace
nb: E&rstatt

en: Replace
nb: Erstatt

en: Switch between library and device views
nb: Bytt mellom bibliotek og enhetsvisning

en: Separator
nb: Skille

en: %d books
nb: %d bøker

en: The main toolbar
nb: Hvedverktøylinje

en: The main toolbar when a device is connected
nb: Hovedverktøylinje når en enhet er koblet til

en: The context menu for the books in the calibre library
nb: Kontekstmeny for bøker i calibre-biblioteket

en: The context menu for the books on the device
nb: Kontekstmeny for bøker på enheten

en: Cannot add the actions %s to this location
nb: Kan ikke legge til handlingen %s til dette området

en: Cannot remove the actions %s from this location
nb: Kan ikke fjerne handlingen %s fra dette området

en: A&vailable actions
nb: Til&gjengelige handlinger

en: Add selected actions to toolbar
nb: Legg til valgte handlinger til verktøylinjen

en: Remove selected actions from toolbar
nb: Fjern valgte handlinger fra verktøylinjen

en: &Current actions
nb: &Nåværende handlinger

en: Move selected action up
nb: Flytt valgte handlinger opp

en: Move selected action down
nb: Flytt valgte handlinger ned

en: Invalid tweaks
nb: Uvirksomme endringer

en: The tweaks you entered are invalid, try resetting the tweaks to default and changing them one by one until you find the invalid setting.
nb: De endringene du har lagt til fungerer ikke. Forsøk å stille tilbake endringene til standard og forandre dem en etter en, til du finner den innstillingen som ikke fungerer.

en: View log
nb: Vis loggbok

en: Choose files
nb: Velg filer

en: Copying files...
nb: Kopierer filer …

en: The update metadata worker process crashed while processing the book %s. Saving is aborted.
nb: Oppdater metadata prosessen krasjet mens prosessering av boken 1%s. Lagring er avbrutt.

en: Requested formats not available
nb: Etterspurt format er ikke tilgjengelig

en: Error while saving
nb: Feil ved lagring

en: &Paste
nb: &Lim inn

en: Start search
nb: Start søk

en: Virtual library &name:
nb: Navn på virtuelt &bibliotek:

en: Publishers
nb: Forlag

en: No name
nb: Ikke navngitt

en: No search string
nb: Ingen søkestrenge

en: (all books)
nb: (Alle bøker)

en: &What kind of match to use:
nb: &Hva slags treff som skal brukes:

en: &All these words:
nb: &Alle disse ordene:

en: This exact &phrase:
nb: Denne eksakte &frasen:

en: &One or more of these words:
nb: &En eller flere av disse ordene:

en: Enter the title.
nb: Legg inn tittel.

en: &Description:
nb: &Beskrivelse:

en: Search only in specific fields:
nb: Søk kun i spesifiserte felt:

en: Enabled:
nb: Aktivert:

en: false
nb: usann

en: Query
nb: Spørring

en: Enable:
nb: Skru på:

en: &All
nb: &Alt

en: &None
nb: &Ingen

en: &Invert
nb: &Inverter

en: Affiliate
nb: Partner

en: Enabled
nb: Skrudd på

en: Headquarters
nb: Hovedkvarter

en: No DRM
nb: Ingen DRM

en: Configure...
nb: Konfigurer...

en: Time
nb: Tid

en: Display
nb: Vis

en: Threads
nb: Tråder

en: &Price:
nb: &Pris:

en: Download:
nb: Last ned:

en: Download
nb: Last ned

[ctx: book store in the Get books calibre feature]
en: Store
nb: Butikk

en: Download...
nb: Last ned …

en: Search by title
nb: Søk etter tittel

en: Search by author
nb: Søk etter forfatter

en: Books:
nb: Bøker:

en: Home
nb: Hjem

en: Reload
nb: Last på nytt

en: Number of books: %s
nb: Antall bøker: %s

en: The lookup/search name is "{0}"{1}
nb: Søkenavnet er "{0}"{1}.

en: Changing the authors for several books can take a while. Are you sure?
nb: Å endre forfattere for mange bøker kan ta tid. Er du sikker?

en: Changing the metadata for that many books can take a while. Are you sure?
nb: Endring av metadata for mange bøker kan ta tid. Er du sikker?

en: Author names cannot contain & characters.
nb: Forfatternavn kan ikke inneholde & tegn

en: Duplicate search name
nb: Dupliser søkenavn

en: The saved search name %s is already used.
nb: Det lagrede søkenavnet %s er allerede benyttet.

en: User categories
nb: Brukerkategorier

en: Remove category
nb: Fjern kategorien

en: Children
nb: Barn

en: Item
nb: Oppføring

en: Delete item
nb: Slett gjenstanden

en: Find the first/next matching item
nb: Finn den første/neste samsvarende gjenstanden.

en: Find
nb: Finn

en: Average rating
nb: Snittvurdering

en: Sort by average rating
nb: Sorter etter gjennomsnittsbedømning

en: Sort by name
nb: Sorter etter navn

en: Sort by number of books
nb: Sorter etter antall bøker

en: Search type when selecting multiple items
nb: Søkemetode ved valg av flere gjenstander

en: Match all of the items
nb: Samsvar med alle gjenstandene

en: Match any of the items
nb: Samsvar med noen av gjenstandene

en: Manage authors, tags, etc.
nb: Behandle forfattere, merker, osv.

en: Hide empty categories (columns)
nb: Skjul tomme kategorier (kolonner)

en: Show category
nb: Vis kategorier

en: All categories
nb: Alle kategorier

en: Delete %s
nb: Slett %s

en: Hide category %s
nb: Skjul kategorien %s

en: Expand {0}
nb: Utvid {0}

en: Keep
nb: Behold

en: Split
nb: Del opp

en: Search for text...
nb: Søk etter tekst …

en: No match found
nb: Ingen treff funnet

en: next
nb: neste

en: previous
nb: forrige

en: This book has severely broken markup, its ToC cannot be edited.
nb: Denne boken har alvorlig feil i merkingen, dens innholdsfortegnelse kan ikke redigeres.

en: File:
nb: Fil:

en: Chapter
nb: Kapittel

en: &Expand all
nb: &Utvid alle

en: &Collapse all
nb: &Klapp sammen alle

en: No items found
nb: Ingen gjenstander ble funnet

en: Loading...
nb: Laster inn ...

en: Could not convert some books
nb: Kunne ikke konvertere enkelte av bøkene

en: Queueing books for bulk conversion
nb: Kø bøker for samlet konvertering

en: Queueing
nb: Kø

en: Convert existing
nb: Konverter eksisterende

en: restore
nb: gjenopprett

en: delete
nb: slett

en: Download finished
nb: Nedlasting ferdig

en: Unsaved changes
nb: Ulagrede endringer

en: Cannot open
nb: Kan ikke åpne

en: Choose book
nb: Velg en bok

en: File not found
nb: Filen ble ikke funnet

en: Failed to open book, it has obfuscated fonts, but the obfuscation key is missing from the OPF. Do an EPUB to EPUB conversion before trying to edit this book.
nb: Kunne ikke åpne boken, boken har obfuskerte fonter, men obfuskerings nøkkelen mangler fra OPF. Gjør en EPUB til EPUB konvertering før du forsøker å redigere denne boken.

en: You must open a book before trying to edit the Table of Contents.
nb: Du må åpne en bok før du forsøker å redigere innholdsfortegnelse.

en: Cannot create an inline Table of Contents as this book has no existing Table of Contents. You must first create a Table of Contents using the Edit Table of Contents tool.
nb: Kan ikke lage en inline innholdsfortegnese siden denne boken ikke har noen innholdsfortegnese. Du må først lage en innholdsfortegnelse ved å bruke Redigerings tabellen fra Innholds verktøyet.

en: Before: %s
nb: Før: %s

en: No HTML file
nb: Ingen HTML-fil

en: No HTML files
nb: Ingen HTML-filer

en: No changes
nb: Ingen endringer

en: Nothing to do
nb: Ingenting å gjøre

en: %s books
nb: %s bøker

en: Current book
nb: Nåværende bok

en: Fixing done
nb: Fiksing fullført

en: Path does not exist
nb: Filbanen finnes ikke

en: Cannot save a copy
nb: Kan ikke lagre en kopi

en: Choose path
nb: Velg filbane

en: Could not save
nb: Klarte ikke å lagre

en: Does not exist
nb: Finnes ikke

en: Unsupported file format
nb: Filformatet er ikke støttet

en: File deleted
nb: Filen ble slettet

en: Discard
nb: Forkastning

en: Import
nb: Importer

en: Unexpected error
nb: Uventet feil

en: No book is currently open. You must first open a book to edit.
nb: Ingen bok er åpen. Du må først åpne en bok for å redigere.

en: Favorites
nb: Favoritter

en: European scripts
nb: Europeiske skrifter

en: Armenian
nb: Armensk

en: Coptic
nb: Koptisk

en: Cyrillic
nb: Kyrillisk

en: Georgian
nb: Georgisk

en: Gothic
nb: Gotisk

en: Runic
nb: Runer

en: Phonetic symbols
nb: Fonetiske symboler

en: Ethiopic
nb: Etiopisk

en: Arabic
nb: Arabisk

en: Avestan
nb: avestisk

en: Hebrew
nb: Hebraisk

en: Mongolian
nb: Mongolsk

en: Tibetan
nb: tibetansk

en: Bengali
nb: bengali

en: Gujarati
nb: gujarati

en: Kannada
nb: kannada

en: Malayalam
nb: malayalam

en: Oriya
nb: oriya

en: Tamil
nb: Tamilsk

en: Telugu
nb: telugu

en: Javanese
nb: Javanesisk

en: Lao
nb: laotisk

en: Sundanese
nb: sundanesisk

en: Tagalog
nb: tagalog

en: East Asian scripts
nb: Østasiatiske skrifter

en: Cherokee
nb: cherokee

en: Other
nb: Annet

en: CJK compatibility
nb: CJK-kompatibilitet

en: Technical symbols
nb: Tekniske symboler

en: Arrows
nb: Piler

en: Geometric shapes
nb: Geometriske former

en: Chess
nb: Sjakk

en: Domino tiles
nb: Dominobrikker

en: Mahjong tiles
nb: Mahjong-brikker

en: Other symbols
nb: Andre symboler

en: Clear search
nb: Tøm søket

en: Information
nb: Informasjon

en: Warning
nb: Advarsel

en: Fix this link
nb: Fiks denne lenken

en: line number
nb: linjenummer

en: Font
nb: Skrift

en: Image
nb: Bilde

en: Stylesheet
nb: Stilark

en: Search for text
nb: Søk etter tekst

en: &Options
nb: &Innstillinger

en: No differences found
nb: Ingen forskjeller funnet

en: Next change
nb: Neste endring

en: Scan failed
nb: Skanning mislyktes

en: Rotate image
nb: Roter bildet

en: Resize image
nb: Gi bildet ny størrelse

en: Sharpen image
nb: Gjør bildet skarpere

en: Blur image
nb: Gi bildet uklarhet

en: Paste image
nb: Lim inn bilde

en: Choose an image
nb: Velg et bilde

en: Create new folder
nb: Lag en ny mappe

en: Folder name
nb: Mappens navn

en: &Language:
nb: &Språk:

en: Invalid HTML
nb: Ugyldig HTML

en: Invalid text
nb: Ugyldig tekst

en: Unknown character
nb: Ukjent tegn

en: No color
nb: Ingen farge

en: &Italic
nb: &Kursiv

en: &Center
nb: &Midtstilt

en: Justify
nb: Blokkjuster

en: Insert tag
nb: Sett inn etikett

en: Remove tag
nb: Fjern merkelapp

en: Editor tools
nb: Redigeringsverktøy

en: No text
nb: Ingen tekst

en: Ignore this word
nb: Ignorer dette ordet

en: Open %s
nb: Åpne %s

en: Styles
nb: Stiler

en: Image-
nb: Bilde-

en: Font-
nb: Skrifttype-

[ctx: edit book file type]
en: Miscellaneous
nb: Diverse

en: image
nb: bilde

en: Export %s
nb: Eksporter %s

en: Cannot merge
nb: Kan ikke flette

en: Files
nb: Fil

en: Copy everything
nb: Kopier alt

en: Embedded
nb: Innebygget

en: Font family
nb: Skriftfamilie

en: Change font
nb: Endre skrifttypen

en: Image &quality:
nb: Bilde&kvalitet:

en: Compress images
nb: Komprimer bilder

en: &Color scheme:
nb: &Fargepalett:

en: Sans-serif text
nb: Sans-serif-tekst

en: &Default font size:
nb: &Standard tegnsettstørrelse:

en: lines
nb: linjer

en: Background color:
nb: Bakgrunnsfarge:

en: Custom
nb: Tilpasset

en: Main window
nb: Hovedvindu

en: Editor settings
nb: Innstillinger redigering

en: Preview settings
nb: Forhåndsvisningsinnstillinger

en: Edit %s
nb: Rediger %s

en: Invalid location
nb: Ugyldig plassering

en: Abort file split
nb: Avbryt fil oppdeling

en: Size (KB)
nb: Størrelse (KB)

en: Style
nb: Stil

en: Resolution
nb: Oppløsning

en: Anchor
nb: Anker

en: Source text
nb: Kildetekst

en: Target
nb: Mål

en: Language
nb: Språk

en: Word
nb: Ord

en: Character
nb: Rollefigur

en: Codepoint
nb: Kodepunkt

en: Sort by:
nb: Sorter etter:

en: &Name
nb: &Navn

en: Class
nb: Klasse

en: Words
nb: Ord

en: Characters
nb: Tegn

en: Links
nb: Lenker

en: CSV files
nb: CSV-filer

en: Reports
nb: Rapporter

en: Saving...
nb: Lagrer

en: All text files
nb: Alle filer

en: Open files
nb: Åpne filer

en: Selected files
nb: Valgte filer

en: Down
nb: Ned (↓)

en: Up
nb: OPp

en: Regex
nb: RegEx

en: &Find:
nb: &Finn:

en: &Replace:
nb: &Erstatt:

en: Remo&ve
nb: Fje&rn

en: Fin&d
nb: Fin&n

en: Re&place
nb: Er&statt

en: &Mode:
nb: &Modus:

en: Case sensitive
nb: Skilling mellom store/små bokstaver

en: Edit search
nb: Rediger søket

en: Name exists
nb: Navnet finnes

en: &Find
nb: &Finn

en: Export all
nb: Eksporter alle

en: Invalid data
nb: Ugyldig data

en: No searches
nb: Ingen søk

en: Invalid regex
nb: Ugyldig regex

en: Searching done
nb: Søking fullført

en: &Download
nb: Last ne&d

en: &Nickname:
nb: &Kallenavn:

en: Dictionaries
nb: Ordbøker

en: No dictionaries
nb: Ingen ordbøker

en: Already used
nb: Allerede brukt

en: New name
nb: Nytt navn

en: Add a word
nb: Legg til et ord

en: &Word:
nb: &Ord:

en: Import list of words
nb: Importer ordliste

en: Paste from clipboard
nb: Lim inn fra utklippstavlen

en: Manage dictionaries
nb: Behandle ordbøker

en: Misspelled?
nb: Ble det feilstavet?

en: Ignored
nb: Ignorert

en: Change %s to
nb: Endre %s til

en: Check spelling
nb: Stavekontroll

en: &Ignore
nb: &Ignorer

en: Top of file
nb: Toppen av filen

en: Full path:
nb: Den fulle filbanen:

en: Close tab
nb: Lukk fanen

en: Open a book
nb: Åpne en bok

en: Quit
nb: Avslutt

en: R&edo
nb: G&jør om

en: Cut &text
nb: Klipp ut &tekst

en: Cut text
nb: Klipp ut tekst

en: Tools
nb: Verktøy

en: &Reports
nb: &Rapporter

en: &Find/replace
nb: &Søk/erstatt

[ctx: edit book actions]
en: Miscellaneous
nb: Diverse

en: Show User Manual
nb: Vis bruksanvisningen

en: &Merge files
nb: &Slå sammen filer

en: &Tools
nb: &Verktøy

en: &View
nb: &Vis

en: &Help
nb: &Hjelp

en: Donate to support calibre development
nb: Doner for  å støtte calibres utvikling

en: Windows
nb: Vinduer

en: File browser
nb: Filutforsker

en: File preview
nb: Filforhåndsvisning

en: Text search
nb: Tekstsøk

en: Cannot revert
nb: Kan ikke tilbakestille

en: Choose tag name
nb: Velg stikkordnavnet

en: Audio
nb: Lyd

en: Video
nb: Film

en: Choose file to import
nb: Velg en fil å importere

en: Source file:
nb: Kildefil:

en: Destination file:
nb: Målfil:

en: Importable files
nb: Filer som kan importeres

en: EPUB files
nb: EPUB-filer

en: No results found
nb: Ingen resultater funnet

en: Te&xt:
nb: Te&kst:

en: Choose a &file:
nb: Velg en &fil:

en: Add a cover
nb: Legg til en forside

en: Quick Start Guide
nb: Hurtigstartsguide

en: &Donate to support calibre
nb: &Doner for å støtte Calibre

en: &Eject connected device
nb: &Avslutt tilkoblet enhet

en: Quit calibre
nb: Avslutt calibre

en: Debug mode
nb: Feilsøkingsmodus

en: You have started calibre in debug mode. After you quit calibre, the debug log will be available in the file: %s<p>The log will be displayed automatically.
nb: Du har startet calibre i feilsøkingsmodus. Etter at du har avsluttet calibre, vil feilsøkingsloggen bli tilgjengelig i feltet: %s<p>Denne loggen vil vises automatisk.

en: Hide main window
nb: Skjul hovedvindu

en: Conversion error
nb: Konverteringsfeil

en: Conversion failed
nb: Konvertering mislyktes

en: here
nb: her

en: Recipe Disabled
nb: Beskrivelse Slettet

en: <b>Failed</b>
nb: <b>Feilet</b>

en: There are active jobs. Are you sure you want to quit?
nb: Det finnes aktive oppgaver. Er du sikker på at du ønsker å avslutte?

en:  is communicating with the device!<br>
                          Quitting may cause corruption on the device.<br>
                          Are you sure you want to quit?
nb:  kommuniserer med enheten!<br>
                          Å avslutte kan føre til feil på enheten.<br>
                          Er du sikker på at du ønsker å avslutte?

en: will keep running in the system tray. To close it, choose <b>Quit</b> in the context menu of the system tray.
nb: vil fortsette å kjøre i systemstatusfeltet. For å stenge programmet, velg <b>Stopp</b>  innholdslisten i systemstatusfeltet.

en: Update available!
nb: Oppdatering tilgjengelig!

en: Show this notification for future updates
nb: Vis dette varselet for kommende oppdateringer

en: &Get update
nb: &Oppdater

en: Plugin updates
nb: Utvidelsesoppdateringer

en: &New
nb: &Ny

en: Pre&vious
nb: &Forrige

en: Nex&t
nb: Nes&te

en: Position in book
nb: Posisjon i boken

en: Export bookmarks
nb: Eksporter bokmerker

en: Saved bookmarks
nb: Lagrede bokmerker

en: Import bookmarks
nb: Importer bokmerker

en: Add bookmark
nb: Legg til bokmerke

en: Enter title for bookmark:
nb: Legg inn tittel for bokmerke:

en: You must specify a name
nb: Du må velge et navn

en: Name already exists
nb: Navnet eksisterer allerede

en: Restore defaults
nb: Tilbakestill til standardverdier

en: Zoom in
nb: Forstørr

en: Zoom out
nb: Forminsk

en: Inspect
nb: Inspisere

en: Print to PDF
nb: Skriv til PDF

en: &File:
nb: &Fil:

en: inches
nb: tommer

en: PDF file
nb: PDF-fil

en: Printing...
nb: Skriver ut …

en: Whole words
nb: Hele ord

en: Collapse all items
nb: Klapp sammen alle gjenstandene

en: Search Table of Contents
nb: Søk i innholdsfortegnelsen

en: Untitled
nb: Navnløs

en: Toggle full screen
nb: Slå på full skjerm

en: Previous page
nb: Forrige side

en: Next section
nb: Neste seksjon

en: Previous section
nb: Foregående seksjon

en: Lookup words
nb: Slå opp ord

en: Lookup
nb: Slå opp

en: E-books
nb: E-bøker

en: Clear search history
nb: Slett søkehistorien

en: Hide size in corner
nb: Skjul størrelse i hjørnet

en: Clear history
nb: Tøm historikk

en: Drag to resize
nb: Dra for å endre størrelse

en: Choose a color
nb: Velg en farge

en: Cu&t
nb: Klipp &ut

en: Generic
nb: Generisk

en: Select location for books
nb: Velg lokalisasjon for bøker

en: You must choose an empty folder for the calibre library. %s is not empty.
nb: Du må velge en tom mappe for kalibrebiblioteket. %s er ikke tomt.

en: &Next >
nb: &Neste →

en: < &Back
nb: ← &Tilbake

en: Cancel
nb: Avbryt

en: &Finish
nb: &Fullfør

en: Commit
nb: Kodeinnsmetting

en: Welcome to calibre
nb: Velkommen til calibre

en: The one stop solution to all your e-book needs.
nb: Den eneste løsningen du trenger for alle dine e-bøker.

en: &Manufacturers
nb: &Produsenter

en: &Devices
nb: &Enheter

en: WizardPage
nb: Veiviser-side

en: <h2>Congratulations!</h2> You have successfully setup calibre. Press the %s button to apply your settings.
nb: <h2>Gratulerer!</h2> Du har nå satt opp Calibre til din bruk. Klikk på %s knappen for å lagre dine innstillinger.

en: &Kindle email:
nb: &Kindle e-post:

en: Choose your &language:
nb: Velg språk

en: <p>Choose a location for your books. When you add books to calibre, they will be copied here. Use an <b>empty folder</b> for a new calibre library:
nb: <p>Velg en lokalisering for bøkene dine. Når du har lagt til bøker i calibre, så vil de bli kopiert hit. Benytt en <b>tom mappe</b> som nytt calibrebibliotek:

en: Test email settings
nb: Test E-postinnstillinger

en: Send test mail from %s to:
nb: Send test e-post fra %s til:

en: Your %s &email address:
nb: Din %s &e-postadresse:

en: Your %s &password:
nb: Ditt %s &passord:

en: Setup
nb: Innstillinger

en: Bad configuration
nb: Ugyldig konfigurering

en: You must set the From email address
nb: Du må bestemme «Fra»-E-postadressen

en: Send email &from:
nb: Send e-post &fra:

en: <p>This is what will be present in the From: field of emails sent by calibre.<br> Set it to your email address
nb: <p>Dette er hva som vil bli presentert i Fra: felt for e-post sent fra calibre.<br> Benytt din e-postadresse

en: <p>A mail server is useful if the service you are sending mail to only accepts email from well know mail services.
nb: <p>En e-postserver er hendig dersom den du sender e-post til kun aksepterer e-post fra kjente e-postleverandører.

en: Email server
nb: E-posttjener

en: calibre can <b>optionally</b> use a server to send mail
nb: calibre kan <b>valgfritt</b> benytte en server for å sende e-post

en: &Hostname:
nb: &Vertsnavn

en: The port your mail server listens for connections on. The default is 25
nb: Porten din e-postserver lytter etter koblinger gjennom: Standard er 25

en: Your username on the mail server
nb: Ditt brukernavn for e-postserveren

en: Your password on the mail server
nb: Ditt passord for e-postserveren

en: &Show
nb: &Vis

en: Use TLS encryption when connecting to the mail server. This is the most common.
nb: Bruk TLS kryptering når du kobler opp mot e-postserveren. Dette er det vanligste valget.

en: Use SSL encryption when connecting to the mail server.
nb: Benytt SSL kryptering når du kobler opp e-postserveren.

en: WARNING: Using no encryption is highly insecure
nb: ADVARSEL: Å ikke benytte kryptering er svært utrygt

en: &Test email
nb: &Test e-post

en: Output field to sort on.
    Available fields: author_sort, id, rating, size, timestamp, title.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
nb: Utdatafelt som skal sorteres.
    Tilgjengelige felt: forfatter_sort, id, bedømmelse, størrelse, tidsmerke, tittel.
    Standard: '%default'
    Grukes til: BIBTEX utdataformat.

en: Create a citation for BibTeX entries.
    Boolean value: True, False
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
nb: Lag et sitat for BibTeX oppføring.
    Boolsk verdi: Sann, Usann
    Standard: '%default'
    Brukes til BIBTEX utdataformat

en: BibTeX file encoding output.
    Available types: utf8, cp1252, ascii.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
nb: BibTeX-fil koding utdata.
    Tilgjengelige typer: utf8, cp1252, ascii.
    Standard: '%default'
    Gjelder: BibTeX utdataformat

en: BibTeX file encoding flag.
    Available types: strict, replace, ignore, backslashreplace.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
nb: BibTeX-fil koding flagging.
    Tilgjengelige typer: streng, erstatte, ignorere, backslashbytte.
    Standard: '%default'
    Gjelder: BibTeX utdataformat

en: Entry type for BibTeX catalog.
    Available types: book, misc, mixed.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
nb: Oppføringstype for BibTeX katalog.
    Tilgjengelige typer: bok, Diverse, blandet.
    Standard: '%default'
    Gjelder: BibTeX utdataformat

en: Symbols
nb: Symboler

en: Titles
nb: Titler

en: Genres
nb: Sjangere

en: Recently Added
nb: Nylig lagt til

en: Recently Read
nb: Nylig lest

en: Descriptions
nb: Beskrivelser

en: error in
nb: feil i

en: by
nb: av

en: Thumbnails
nb: Forhåndsbilder

en: Thumbnail
nb: Miniatyrbilde

en: Invalid titles
nb: Ugyldinge titler

en: Extra titles
nb: Ekstratitler

en: Invalid authors
nb: Ugyldige forfattere

en: Extra authors
nb: Ekstraforfattere

en: Missing book formats
nb: Mangler bokformater

en: Extra book formats
nb: Ekstra bokformater

en: Unknown files in books
nb: Ukjente filer i bøker

en: Folders raising exception
nb: Mappe viser unntak

en: Path to library too long. Must be less than %d characters.
nb: Stien til biblioteket er for lang. Den må ha færre enn %d tegn.

en:  (%s books)
nb:  (%s bøker)

en: Identifiers
nb: Identifikasjoner

en: Series sort
nb: Seriesortering

en: Title sort
nb: Tittelsortering

en: The title
nb: Tittelen

en: The authors
nb: Forfatterne

en: The author sort string. To use only the first letter of the name use {author_sort[0]}
nb: Streng for forfattersortering. For kun å benytte første bokstav i navnet, bruk  {author_sort[0]}

en: The tags
nb: Taggene

en: The series
nb: Seriene

en: The series number. To get leading zeros use {series_index:0>3s} or {series_index:>3s} for leading spaces
nb: Serienummer. For å bruke innledende null, sett {series_index:0>3s} or {series_index:>3s} for innledende mellomrom

en: The rating
nb: Bedømmelsen

en: The ISBN
nb: ISBN

en: The publisher
nb: Forlaget

en: The date
nb: Datoen

en: The published date
nb: Publiseringsdatoen

en: The language(s) of this book
nb: Denne bokens språk

en: The calibre internal id
nb: Calibres interne ID

en: Options to control saving to disk
nb: Valgmuligheter for å kontrollere hvordan man lagrer til disk

en: Normally, calibre will update the metadata in the saved files from what is in the calibre library. Makes saving to disk slower.
nb: Normalt vil Calibre oppdatere metadata i de lagrede filene ut i fra hva som ligger i Calibrebiblioteket. Dette gjør lagring til disk tregere.

en: Normally, calibre will write the metadata into a separate OPF file along with the actual e-book files.
nb: Normalt vil Calibre skrive metadata inn i en separat OPF fil sammen med de aktuelle e-bokfilene.

en: Comma separated list of formats to save for each book. By default all available formats are saved.
nb: Kommaseparerte lister av et format som skal lagres for hver bok. Som standard vil alle tilgjengelige formater bli lagret.

en: Convert paths to lowercase.
nb: Konverter baner til små bokstaver.

en: Replace whitespace with underscores.
nb: Bytt ut mellomrom med underlinje.

en: Command Line Interface
nb: Kommandolinje-grensesnitt

en: Change language
nb: Endre språk

en: <b>{title}</b> by {authors}
nb: <b>{title}</b> av {authors}

en: {series_index} of <i>{series}</i>
nb: {series_index} av <i>{series}</i>

en: Date: {timestamp}
nb: Dato: {timestamp}

en: Published: {pubdate}
nb: Publisert: {pubdate}

en: Publisher: {publisher}
nb: Publisert av: {publisher}

en: Show
nb: Vis

en:  sorted by
nb:  sortert etter

en: username
nb: brukernavn

en: What do you want to do?
nb: Hva vil du gjøre?

en: default
nb: Standard

en: Enter the username
nb: Skriv inn brukernavnet

en: Passwords do not match
nb: Passordene er ikke like

en: Add a new user
nb: Legg til en ny bruker

en: Edit an existing user
nb: Rediger en eksisterende bruker

en: RATING: %s<br />
nb: RANGERING: %s<br />

en: TAGS: %s<br />
nb: EMNEORD: %s<br />

en: Books in your library
nb: Bøker i ditt bibliotek

en: By
nb: Av

en: Books sorted by
nb: Bøker sortert av

en: Library:
nb: Bibliotek:

en: By %s
nb: Av %s

en: Write process PID to the specified file
nb: Skriv prosess PID til spesifisert fil

en: Usage
nb: Bruk

en: Created by
nb: Utviklet av

en: Options
nb: Innstillinger

en: Path to the database in which books are stored
nb: Bane til databasen der bøker lagres

en: Pattern to guess metadata from filenames
nb: Mønster for å vurdere metadata fra filnavnene

en: Access key for isbndb.com
nb: Tilgangsnøkkel for isbndb.com

en: Default timeout for network operations (seconds)
nb: Standard tidsavbrudd for nettverksoperasjoner (i sekunder)

en: The language in which to display the user interface
nb: Språket som skal benyttes for å vise brukers grensesnitt

en: Ordered list of formats to prefer for input.
nb: Bestilt liste av formater som foretrekkes for inndata.

en: Read metadata from files
nb: Les metadata fra filer

en: Swap author first and last names when reading metadata
nb: Bytt mellom forfatterenes for og etternavn når den leser metadata

en: Add new formats to existing book records
nb: Legg til nye formater til eksisterende oppføringer

en: Tags to apply to books added to the library
nb: Emneord som skal brukes i bøker som legges til i biblioteket

en: List of named saved searches
nb: Liste av navngitte søk

en: How and when calibre updates metadata on the device.
nb: Hvordan og når calibre oppdaterer metadata til enheten.

en: TEMPLATE ERROR
nb: FEIL I MALEN

en: format: type {0} requires an integer value, got {1}
nb: format:  skrive {0} krever en verdi med heltall, har {1}

en: format: type {0} requires a decimal (float) value, got {1}
nb: format: skriv {0} krever en desimalverdi (flytende), har {1}

en: lookup requires either 2 or an odd number of arguments
nb: Søk krever enten 2 eller et oddetall av argumenter

en: Unnamed image
nb: Bilde uten navn

en: Waiting...
nb: Venter …

en: Stopped
nb: Stoppet

en: Working...
nb: Arbeider …

en: Brazilian Portuguese
nb: Brasiliansk portugisisk

en: Simplified Chinese
nb: Forenklet kinesisk

en: Traditional Chinese
nb: Kinesisk (tradisjonell)

en: English
nb: Engelsk

en: Select All
nb: Merk alt

en: Copy Link
nb: Kopier lenke

en: &Select All
nb: &Velg alle

en: Directions
nb: Retninger

en: Left to Right
nb: Venstre til høyre

en: Right to Left
nb: Høyre til venstre

en: Close Tab
nb: Lukk fane

en: Ukraine
nb: Ukraina

en: missing )
nb: mangler )

en: Subject of the email
nb: E-postens tema

en: Control email delivery
nb: Kontroller e-postlevering

en: The main calibre program, used to manage your collection of e-books
nb: calibres hovedprogram, som brukes til å behandle din samling av E-bøker.

en: Unknown section
nb: Ukjent seksjon

en: Unknown feed
nb: Ukjent mating

en: Untitled article
nb: Ubetitelet artikkel

en: Unknown News Source
nb: Ukjent nyhetskilde

en: The "%s" recipe needs a username and password.
nb: "%s"kvitteringen trenger et brukernavn og et pasord.

en: Failed to download the following articles:
nb: Klarte ikke å laste ned følgende artikler:

en: Failed to download parts of the following articles:
nb: Kunne ikke laste ned deler av den følgende artikklene

en:  from
nb:  fra

en: 	Failed links:
nb: 	Ugyldige lenker:

en: Fetching feeds...
nb: Henter matinger...

en: Got feeds from index page
nb: Funnet matinger fra indeksside

en: Trying to download cover...
nb: Forsøker å laste ned omslag...

en: Generating masthead...
nb: Genererer mastetopp...

en: Feeds downloaded to %s
nb: Matinger er lastet ned til %s

en: Could not download cover: %s
nb: Kunne ikke laste ned omslag: %s

en: Downloading cover from %s
nb: Laster ned omslag fra %s

en: Masthead image downloaded
nb: Mastetopp-bilde er lastet ned

en: Article downloaded: %s
nb: Artikkelen har blitt lastet ned: %s

en: Article download failed: %s
nb: Artikkelen kunne ikke lastes ned: %s

en: Fetching feed
nb: Henter mating

en: Failed to log in, check your username and password for the calibre Periodicals service.
nb: Kunne ikke logge inn. Sjekk at du benytter riktig brukernavn og passord for calibres periodiske service.

en: You do not have permission to download this issue. Either your subscription has expired or you have exceeded the maximum allowed downloads for today.
nb: Du har ikke tillatelse til å laste ned dette emnet. Enten har ditt abonnement utgått eller så har du gått utover maksimalt antall nedlastinger for i dag.

en: Scheduled
nb: Planlagt

en: Main menu
nb: Hovedmeny

en: Articles
nb: Artikler

en: Timeout in seconds to wait for a response from the server. Default: %default s
nb: Tidsavbrudd i sekunder å vente på svar fra server. Standard %default s

en: Maximum number of levels to recurse i.e. depth of links to follow. Default %default
nb: Maksimum antall nivå å gjenta, for eksempel dybde av lenker som skal følges. Standard %default

en: The maximum number of files to download. This only applies to files from <a href> tags. Default is %default
nb: Maksimum antall filer som skal lastes ned. Dette gjelder kun filer fra <a href> emneord. Standard er %default

en: Minimum interval in seconds between consecutive fetches. Default is %default s
nb: Minimum intervaller i sekunder mellom påfølgende innhentinger av data. Standard er %default s

en: The character encoding for the websites you are trying to download. The default is to try and guess the encoding.
nb: Karaktersettkodingen for nettsidene du forsøker å laste ned. Standard er å forsøke å gjette kodingen.

en: Only links that match this regular expression will be followed. This option can be specified multiple times, in which case as long as a link matches any one regexp, it will be followed. By default all links are followed.
nb: Kun lenker som samsvarer med dette regulære uttrykket vil bli fulgt. Dette valget kan bli spesifisert flere ganger, hvilket vil si så lenge en lenke samsvarer med et regulært uttrykk, så vil det bli fulgt. Som standard vil alle lenker blir fulgt.

en: Do not download CSS stylesheets.
nb: Ikke last ned CSS stilsett

en: Save All
nb: Lagre alle

en: Open
nb: Åpne

en: &Yes
nb: &Ja

en: Yes to &All
nb: Ja til &alle

en: &No
nb: &Nei

en: N&o to All
nb: N&ei til alle

en: Abort
nb: Løp vekk

en: Retry
nb: Prøv igjen

en: Close
nb: Lukk

en: Apply
nb: Utfør

en: Reset
nb: Nullstill

en: Restore Defaults
nb: Gjenopprett standardverdier

en: &Sat:
nb: &Met:

en: &Red:
nb: &Rød:

en: &Green:
nb: &Grønn:

en: Bl&ue:
nb: B&lå:

en: A&lpha channel:
nb: A&lfakanal:

en: Select Color
nb: Velg farge

en: &Basic colors
nb: &Grunnfarger

en: &Custom colors
nb: &Tilpassede farger

en: Select Font
nb: Velg skrifttype

en: &Font
nb: &Skrifttype

en: &Size
nb: &Størrelse

en: Effects
nb: Effekter

en: Sample
nb: Prøveeksemplar

en: Left edge
nb: Venstre kant

en: Right edge
nb: Høyre kant

en: Scroll left
nb: Rull til venstre

en: Scroll up
nb: Rull oppover

en: Scroll down
nb: Rull nedover

en: Scroll right
nb: Rull til høyre

en: The number of seconds to wait before sending emails
nb: Antall sekunder før epost sendes
