calibre - en to sv translation catalogue (9614 entries)

en: Support calibre
sv: Stöd calibre

en: Contribute to support calibre development
sv: Bidra till att stöda calibre-utvecklingen

en: page
sv: sida

en: :command:`calibredb` is the command line interface to the calibre database. It has
    several sub-commands, documented below.
    
    :command:`calibredb` can be used to manipulate either a calibre database
    specified by path or a calibre :guilabel:`Content server` running either on
    the local machine or over the internet. You can start a calibre
    :guilabel:`Content server` using either the :command:`calibre-server`
    program or in the main calibre program click :guilabel:`Connect/share ->
    Start Content server`. Since :command:`calibredb` can make changes to your
    calibre libraries, you must setup authentication on the server first. There
    are two ways to do that:
    
        * If you plan to connect only to a server running on the same computer,
          you can simply use the ``--enable-local-write`` option of the
          Content server, to allow any program, including calibredb, running on
          the local computer to make changes to your calibre data. When running
          the server from the main calibre program, this option is in
          :guilabel:`Preferences->Sharing over the net->Advanced`. Be careful though,
          because some browsers, primarily Firefox, allow arbitrary websites to also
          access local servers. If you use Firefox, it is better to setup username
          and password, as described below.
    
        * If you want to enable access over the internet, then you should setup
          user accounts on the server and use the :option:`--username` and :option:`--password`
          options to :command:`calibredb` to give it access. You can setup
          user authentication for :command:`calibre-server` by using the ``--enable-auth``
          option and using ``--manage-users`` to create the user accounts.
          If you are running the server from the main calibre program, use
          :guilabel:`Preferences->Sharing over the net->Require username/password`.
    
    To connect to a running Content server, pass the URL of the server to the
    :option:`--with-library` option, see the documentation of that option for
    details and examples.
sv: :command:`calibredb` är kommandoradsgränssnittet till calibre-databasen. Den har
    flera underkommandon, dokumenterade nedan.
    
    :command:`calibredb` kan användas för att manipulera antingen en calibre-databas
    specificerad med sökväg eller en calibre :guilabel:`Content server` som körs antingen på
    den lokala maskinen eller över internet. Du kan starta en calibre
    :guilabel:`innehållsserver` med antingen :command:`calibre-server`-programmet
    eller i calibres huvudprogram klicka på :guilabel:`Connect/share ->
    Starta Content server`. Eftersom :command:`calibredb` kan göra ändringar i dina
    calibre-bibliotek måste du först konfigurera autentisering på servern. Det finns
    två sätt att göra det:
    
        * Om du planerar att bara ansluta till en server som körs på samma dator
          kan du helt enkelt använda alternativet ``--enable-local-write`` på
          innehållsservern för att tillåta alla program, inklusive calibredb, som körs
          på den lokala datorn att göra ändringar i dina calibre-data. När du kör
          servern från huvudprogrammet calibre finns detta alternativ i
          :guilabel:`Inställningar->Dela över nätet->Avancerat`. Var dock försiktig,
          eftersom vissa webbläsare, främst Firefox, tillåter godtyckliga webbplatser att också
          komma åt lokala servrar. Om du använder Firefox är det bättre att konfigurera användarnamn
          och lösenord, enligt beskrivningen nedan.
    
        * Om du vill aktivera åtkomst via internet bör du konfigurera
          användarkonton på servern och använda alternativen :option:`--username` och :option:`--password`
          till :command:`calibredb` för att ge den åtkomst. Du kan konfigurera
          användarautentisering för :command:`calibre-server` genom att använda alternativet ``--enable-auth``
          och använda ``--manage-users`` för att skapa användarkontona.
          Om du kör servern från Calibres huvudprogram, använd
          :guilabel:`Inställningar->Dela över nätet->Kräv användarnamn/lösenord`.
    
    För att ansluta till en aktiv innehållsserver, skicka serverns URL till alternativet
    :option:`--with-library`. Se dokumentationen för det alternativet för
    detaljer och exempel.

en: [options]
sv: [alternativ]

en: Prompt would cause dangerous content to be generated
sv: Uppmaning skulle generera farligt innehåll

en: Prompt contains terms from a blocklist
sv: Uppmaningen innehåller termer från en blocklista

en: Prompt would cause prohibited content to be generated
sv: Uppmaning skulle orsaka generering av otillåtet innehåll

en: Prompt would cause unsafe image content to be generated
sv: Uppmaning skulle orsaka generering av osäkert bildinnehåll

en: Prompt was blocked for an unknown reason
sv: Uppmaningen blockerades av okänd anledning

en: Result would contain too many tokens
sv: Resultatet skulle innehålla för många tokens

en: Result would contain dangerous content
sv: Resultatet skulle innehålla farligt innehåll

en: Result would contain copyrighted content
sv: Resultatet skulle innehålla upphovsrättsskyddat innehåll

en: Result would contain an unsupported language
sv: Resultatet skulle innehålla ett språk som inte stöds

en: Result would contain personally identifiable information
sv: Resultatet skulle innehålla personligt identifierbar information

en: Result contains terms from a blocklist
sv: Resultatet innehåller termer från en blocklista

en: Result would contain prohibited content
sv: Resultatet skulle innehålla förbjudet innehåll

en: Result would contain unsafe image content
sv: Resultatet skulle innehålla osäkert bildinnehåll

en: Result would contain a malformed function call/tool invocation
sv: Resultatet skulle innehålla ett felaktigt formaterat funktionsanrop/verktygsanrop

en: Model tried to use a tool with no tools configured
sv: Modellen försökte använda ett verktyg utan konfigurerade verktyg

en: Model tried to use too many tools
sv: Modellen försökte använda för många verktyg

en: Result was blocked for an unknown reason
sv: Resultatet blockerades av okänd anledning

en: AI &provider:
sv: AI-&leverantör:

en: Configure AI provider: {}
sv: Anpassa AI-leverantör: {}

en: No AI providers found that have the capabilities: {}. Make sure you have not disabled some AI provider plugins
sv: Inga AI-leverantörer hittades som har följande funktioner: {}. Se till att du inte har inaktiverat vissa AI-leverantörsinsticksmodul

en: No AI providers
sv: Inga AI-leverantörer

en: AI services from GitHub, with access to many different AI models
sv: AI-tjänster från GitHub, med tillgång till många olika AI-modeller

en: Result was blocked for reason: {}
sv: Resultatet blockerades av orsaken: {}

en: You have to create an account at {0}, then generate a <a href="{1}">Personal access token</a> with the <code>models:read</code> permission. After that, you can use the GitHub AI services a limited number of times a day for free. For more extensive use, you will need to setup <a href="{2}">GitHub models billing</a>.
sv: Du måste skapa ett konto på {0} och sedan generera en <a href="{1}">personlig åtkomsttoken</a> med behörigheten <code>models:read</code>. Därefter kan du använda GitHubs AI-tjänster ett begränsat antal gånger om dagen gratis. För mer omfattande användning måste du konfigurera fakturering för <a href="{2}">GitHub-modeller</a>.

en: A personal access token is required
sv: En personlig åtkomsttoken krävs

en: Access &token:
sv: Åtkomst&token:

en: Model &choice strategy:
sv: Modell&valstrategi:

en: Enter a name of the model to use for text based tasks. If not specified, one is chosen automatically.
sv: Ange ett namn på modellen som ska användas för textbaserade uppgifter. Om inget namn anges väljs ett automatiskt.

en: Optionally, enter name of model to use
sv: Alternativt, ange valfritt namnet på den modell som ska användas

en: Browse
sv: Bläddra

en: Model for &text tasks:
sv: Modell för &textuppgifter:

en: No API key
sv: Ingen API-nyckel

en: You must supply a Personal access token to use GitHub AI.
sv: Du måste ange en personlig åtkomsttoken för att använda GitHub AI.

en: No matching model
sv: Ingen matchande modell

en: No model named {} found on GitHub
sv: Ingen modell med namnet {} hittades på GitHub

en: Ambiguous model name
sv: Tvetydigt modellnamn

en: The name {} matches more than one model on GitHub
sv: Namnet {} matchar mer än en modell på GitHub

en: AI services from Google
sv: AI-tjänster från Google

en: You have to create an account at {0}, then generate an API key. After that, you can use the Google AI services a limited number of times a day for free. For more extensive use, you will need to setup a <a href="{1}">Google Cloud billing account</a>. Note that Google will use your prompts for their training data unless you setup the billing account. <a href="{2}>Pricing details</a> for different models.
sv: Du måste skapa ett konto på {0} och sedan generera en API-nyckel. Därefter kan du använda Googles AI-tjänster ett begränsat antal gånger om dagen gratis. För mer omfattande användning måste du skapa ett <a href="{1}">Google Cloud-faktureringskonto</a>. Observera att Google kommer att använda dina uppmaningar för sina träningsdata om du inte skapar faktureringskontot. <a href="{2}>Prisinformation</a> för olika modeller.

en: An API key is required to use Google AI
sv: En API-nyckel krävs för att använda Google AI

en: API &key:
sv: API-&nyckel:

en: Allow &searching the web when generating responses
sv: Tillåt &sökning på webben vid generering av svar

en: If enabled, Gemini will use Google Web searches to return accurate and up-to-date information for queries, where possible
sv: Om aktiverat kommer Gemini att använda Googles webbsökningar för att returnera korrekt och aktuell information för frågor, där det är möjligt.

en: &Reasoning effort:
sv: &Resonemangsansträngning:

en: You must supply an API key to use Google AI.
sv: Du måste ange en API-nyckel för att använda Google AI.

en: AI services from LM Studio, when you want to run AI models yourself rather than rely on a third party provider.
sv: AI-tjänster från LM Studio, när du vill köra AI-modeller själv istället för att förlita dig på en tredjepartsleverantör.

en: LM Studio allows you to run AI models locally. Start the LM Studio server (usually on port 1234) and ensure a model is loaded.
sv: Med LM Studio kan du köra AI-modeller lokalt. Starta LM Studio-servern (vanligtvis på port 1234) och se till att en modell är laddad.

en: The LM Studio URL, defaults to {}
sv: LM Studio-URL:en är som standard {}

en: LM Studio &URL:
sv: LM Studio-&URL:

en:  seconds
sv:  sekunder

en: &Timeout:
sv: &Tidsgräns:

en: Controls randomness. 0 is deterministic, higher is more creative.
sv: Kontrollerar slumpmässighet. 0 är deterministiskt, högre är mer kreativt.

en: T&emperature:
sv: T&emperatur:

en: &Refresh models
sv: &Uppdatera modeller

en: &Model:
sv: &Modell:

en: Found {} models. e.g.: {}
sv: Hittade {} modeller. t.ex.: {}

en:  (and more)
sv:  (och mer)

en: No models found. Ensure a model is loaded in LM Studio.
sv: Inga modeller hittades. Se till att en modell är inläst i LM Studio.

en: Connection failed: {}
sv: Anslutning misslyckades: {}

en: No model specified
sv: Ingen modell specificerad

en: You must specify a model ID.
sv: Du måste ange ett modell-ID.

en: Selected model: {0}
sv: Vald modell: {0}

en: AI services from Ollama, when you want to run AI models yourself rather than rely on a third party provider.
sv: AI-tjänster från Ollama, när du vill köra AI-modeller själv snarare än att förlita dig på en tredjepartsleverantör.

en: Ollama allows you to run AI models locally on your own hardware. Once you have it running and properly setup, fill in the fields below to have calibre use it as the AI provider.
sv: Ollama låter dig köra AI-modeller lokalt på din egen hårdvara. När du har kört och konfigurerat det korrekt, fyll i fälten nedan för att låta calibre använda det som AI-leverantör.

en: The Ollama URL, defaults to {}
sv: Ollama-URL:en är som standard {}

en: Enter the URL of the machine running your Ollama server, for example: {}
sv: Ange URL:en till maskinen där din Ollama-server körs, till exempel: {}

en: Ollama &URL:
sv: Ollama-&URL:

en: Enter the name of the model to use for text based tasks.
sv: Ange namnet på den modell som ska användas för textbaserade uppgifter.

en: Enter name of model to use
sv: Ange namnet på den modell som ska användas

en: HTTP headers to send to Ollama, one per line
sv: HTTP-rubriker att skicka till Ollama, en per rad

en: HTTP &Headers:
sv: &HTTP-rubriker:

en: A list of HTTP headers to send with every request to the Ollama API. Add a new header per line in the format: Header-Name: Value
sv: En lista med HTTP-rubriker som ska skickas med varje begäran till Ollama API. Lägg till en ny rubrik per rad i formatet: Rubriknamn: Värde

en: You specify a model to use for text based tasks.
sv: Du anger en modell som ska användas för textbaserade uppgifter.

en: Failed to get list of available models with error:
sv: Misslyckades med att hämta listan över tillgängliga modeller med felet:

en: Available models:
sv: Tillgängliga modeller:

en: No model named {} found in Ollama. Click "Show details" to see a list of available models.
sv: Ingen modul med namnet {} hittades i Ollama. Klicka på "Visa detaljer" för att se en lista över tillgängliga modeller.

en: AI services from OpenRouter.ai. Allows choosing from hundreds of different AI models to query.
sv: AI-tjänster från OpenRouter.ai. Möjliggör val mellan hundratals olika AI-modeller att fråga efter.

en: No free models were found for text to text generation
sv: Inga gratis modeller hittades för text-till-text-generering

en: credits
sv: krediter

en: Automatic
sv: Automatisk

en: The model to use for text related tasks
sv: Modellen som ska användas för textrelaterade uppgifter

en: The model to use for generating images from text
sv: Modellen som ska användas för att generera bilder från text

en: If not specified an appropriate model is chosen automatically.
    See the option for "Model choice strategy" to control how models are automatically chosen.
sv: Om inget anges väljs en lämplig modell automatiskt.
    Se alternativet "Modellvalsstrategi" för att styra hur modeller väljs automatiskt.

en: &Change
sv: &Ändra

en: Choose a model
sv: Välj en modell

en: Pick an AI model to use. Generally, newer models are more capable but also more expensive.
sv: Välj en AI-modell att använda. Generellt sett är nyare modeller kapablare men också dyrare.

en: By default, an appropriate AI model is chosen automatically based on the query being made. By picking a model explicitly, you have more control over this process.
sv: Som standard väljs en lämplig AI-modell automatiskt baserat på den fråga som görs. Genom att välja en modell explicit har du mer kontroll över denna process.

en: Another criterion to look for is if the model is <i>moderated</i> (that is, its output is filtered by the provider).
sv: Ett annat kriterium att leta efter är om modellen är <i>modererad</i> (det vill säga att dess utdata filtreras av leverantören).

en: Free
sv: Gratis

en: input tokens
sv: inmatningstoken

en: output tokens
sv: utmatningstoken

en: input images
sv: inmatningsbilder

en: Price
sv: Pris

en: Details
sv: Detaljer

en: Created:
sv: Skapad:

en: Content moderated:
sv: Innehåll modererat:

en: no
sv: nej

en: yes
sv: ja

en: Context length:
sv: Kontextlängd:

en: Identifier:
sv: Identifierare:

en: See the model on
sv: Se modellen på

en: Newest
sv: Nyaste

en: Cheapest
sv: Billigast

en: Name
sv: Namn

en: Oldest
sv: Äldst

en: Most expensive
sv: Dyraste

en: Choose an AI model
sv: Välj en AI-modell

en: Only &free
sv: Endast &gratis

en: Only &unmoderated
sv: Endast &omodererade

en: Search for models by name
sv: Sök efter modeller på namn

en: S&ort by:
sv: S&ortera efter:

en: and
sv: och

en: Clear choice
sv: Rensa val

en: Let the AI model be chosen dynamically based on the query being made
sv: Låt AI-modellen väljas dynamiskt baserat på den fråga som görs

en: {} models
sv: {} modeller

en: {0} of {1} models
sv: {0} av {1} modeller

en: You have to create an account at {0}, then generate an API key and purchase a token amount of credits. After that, you can use any <a href="{1}">AI model</a> you like, including free ones. Your requests are sent to remote providers via OpenRouter.ai, see the <a href="{2}">privacy policy</a>.
sv: Du måste skapa ett konto på {0}, sedan generera en API-nyckel och köpa en viss mängd krediter. Därefter kan du använda vilken <a href="{1}">AI-modell</a> du vill, inklusive gratismodeller. Dina förfrågningar skickas till fjärrleverantörer via OpenRouter.ai, se <a href="{2}">integritetspolicyn</a>.

en: An API key is required to use OpenRouter
sv: En API-nyckel krävs för att använda OpenRouter

en: Free only
sv: Endast gratis

en: Free or paid
sv: Gratis eller betalda

en: High quality
sv: Hög kvalitet

en: The model choice strategy controls how a model to query is chosen when no specific model is specified. The choices are:<ul>
    <li><b>Free only</b> - Only uses free models. Can lead to lower quality/slower results, with some rate limiting as well. Prefers unmoderated models where possible. If no free models are available, will fail with an error.
    <li><b>Free or paid</b> - Like Free only, but fallback to non-free models if no free ones are available.
    <li><b>High quality</b> - Automatically choose a model based on the query, for best possible results, regardless of cost. Uses OpenRouter's own automatic model selection.
sv: Modellvalsstrategin styr hur en modell som ska frågas väljs när ingen specifik modell anges. Alternativen är:<ul>
    <li><b>Endast gratis</b> - Använder endast gratismodeller. Kan leda till lägre kvalitet/långsammare resultat, med viss hastighetsbegränsning också. Föredrar omodererade modeller där det är möjligt. Om inga gratismodeller är tillgängliga kommer det att misslyckas med ett fel.
    <li><b>Gratis eller betalda</b> - Som endast gratis, men återgång till icke-gratismodeller om inga gratismodeller är tillgängliga.
    <li><b>Hög kvalitet</b> - Välj automatiskt en modell baserat på frågan, för bästa möjliga resultat, oavsett kostnad. Använder OpenRouters eget automatiska modellval.

en: If enabled, OpenRouter will use Exa.ai web searches to return accurate and up-to-date information for queries, where possible. This adds about two cents to the cost of every request.
sv: Om det är aktiverat kommer OpenRouter att använda Exa.ai-webbsökningar för att returnera korrekt och aktuell information för frågor, där det är möjligt. Detta ökar kostnaden för varje begäran med cirka två cent.

en: Allow usage of providers that &store prompts
sv: Tillåt användning av leverantörer som &lagrar uppmaningar

en: Some AI providers might store your prompts, usually to use as data for training. When disabled, such providers will not be used. This may prevent usage of some models.
sv: Vissa AI-leverantörer kan lagra dina uppmaningar, vanligtvis för att använda som data för träning. När de är inaktiverade kommer sådana leverantörer inte att användas. Detta kan förhindra användning av vissa modeller.

en: You must supply an API key to use OpenRouter. Remember to also buy a few credits, even if you plan on using only free models.
sv: Du måste ange en API-nyckel för att använda OpenRouter. Kom ihåg att även köpa några krediter, även om du bara planerar att använda gratismodeller.

en: AI services from OpenAI
sv: AI-tjänster från OpenAI

en: You have to create an account at {0}, then generate an <i>API key</i>. Then, buy some credits. Finally, <a href="{1}">{1}</a>. OpenAI models cannot be used free of charge via this plugin. OpenAI <a href="{2}">claims not to store prompts</a> and other data and not use it for training except for a small period of retention to prevent abuse and misuse.
sv: Du måste skapa ett konto på {0} och sedan generera en <i>API-nyckel</i>. Köp sedan några krediter. Slutligen, <a href="{1}">{1}</a>. OpenAI-modeller kan inte användas gratis via detta plugin. OpenAI <a href="{2}">påstår sig inte lagra uppmaningar</a> och annan data och inte använda den för utbildning förutom under en kort period för att förhindra missbruk och felaktig användning.

en: An API key is required
sv: En API-nyckel krävs

en: If enabled, OpenAI will use web searches to return accurate and up-to-date information for queries, where possible
sv: Om det är aktiverat kommer OpenAI att använda webbsökningar för att returnera korrekt och aktuell information för frågor, där det är möjligt.

en: Medium
sv: Medel

en: High
sv: Hög

en: Low
sv: Låg

en: No reasoning
sv: Utan resonemang

en: Select how much "reasoning" AI does when answering queries. More reasoning leads to better quality responses at the cost of increased cost and reduced speed.
sv: Välj hur mycket "resonemang" AI gör när frågor besvaras. Mer resonemang leder till svar av högre kvalitet till priset av ökad kostnad och minskad hastighet.

en: Cheap and fastest
sv: Billig och snabbast

en: High quality, expensive and slower
sv: Hög kvalitet, dyr och långsammare

en: The model choice strategy controls how a model to query is chosen. Cheaper and faster models give lower quality results.
sv: Modellvalsstrategin styr hur en modell som ska frågas väljs. Billigare och snabbare modeller ger resultat av lägre kvalitet.

en: Recycle Bin
sv: Papperskorgen

en: Trash
sv: Skräpkorgen

en: Does absolutely nothing
sv: Gör absolut ingenting

en: Unknown
sv: Okänd

en: Base
sv: Grund

en: Customize
sv: Anpassa

en: Cannot configure
sv: Det går inte att anpassa

en: File type
sv: Filtyp

en: Metadata reader
sv: Metadataläsare

en: Metadata writer
sv: Metadataskrivare

en: Catalog generator
sv: Kataloggenerator

en: User interface action
sv: Användargränssnittsåtgärd

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Store
sv: Butik

en: An e-book store.
sv: En e-bokbutik.

en: Edit book tool
sv: Verktyget redigera bok

en: Library closed
sv: Bibliotek stängt

en: AI provider
sv: AI-leverantör

en: Create a PMLZ archive containing the PML file and all images in the folder pmlname_img or images. This plugin is run every time you add a PML file to the library.
sv: Skapa ett PMLZ-arkiv som innehåller PML-filen och alla bilder i mappen pmlname_img eller images. Denna insticksmodul körs varje gång du lägger till en PML-fil i biblioteket.

en: Create a TXTZ archive when a TXT file is imported containing Markdown or Textile references to images. The referenced images as well as the TXT file are added to the archive.
sv: Skapa ett TXTZ-arkiv när en TXT-fil importeras innehåller Markdown- eller Textile-referenser till bilderna. De refererade bilderna samt TXT-filen läggs i arkivet.

en: Extract cover from comic files
sv: Extrahera omslag från serietidningsfiler

en: Read metadata from %s files
sv: Läsa metadata från %s-filer

en: Read metadata from EPUB and KEPUB files
sv: Läs metadata från EPUB- och KEPUB-filer

en: Read metadata from e-books in RAR archives
sv: Läs metadata från e-böcker i RAR-arkiv

en: Read metadata from e-books in ZIP archives
sv: Läs metadata från e-böcker i ZIP-arkiv

en: Set metadata in EPUB and KEPUB files
sv: Ställ in metadata i EPUB- och KEPUB-filer

en: Enter {0} below to have the EPUB metadata writer plugin not add cover images to EPUB files that have no existing cover image.
sv: Ange {0} nedan för att inte EPUB-metadataskrivarinsticksmodulen ska lägga till omslagsbilder i EPUB-filer som inte har någon befintlig omslagsbild.

en: Set metadata in %s files
sv: Ställ in metadata i %s-filer

en: Set metadata from %s files
sv: Ställ in metadata från %s-filer

en: Add books to calibre or the connected device
sv: Lägga till böcker i calibre eller den anslutna enheten

en: Fetch annotations from a connected Kindle (experimental)
sv: Hämta noteringar från en ansluten Kindle (experimentell)

en: Generate a catalog of the books in your calibre library
sv: Skapa en katalog med de böcker som finns i ditt calibre-bibliotek

en: Convert books to various e-book formats
sv: Konvertera böcker till olika e-bokformat

en: Fine tune your e-books
sv: Finjustera dina e-böcker

en: Browse highlights and bookmarks from all books in the library
sv: Bläddra bland markeringar och bokmärken från alla böcker i biblioteket

en: Browse notes for authors, tags, etc. in the library
sv: Bläddra bland anteckningar för författare, taggar, etc. i biblioteket

en: Search the full text of all books in the calibre library
sv: Sök i hela texten hos alla böcker i calibre-biblioteket

en: Edit the Table of Contents in your books
sv: Redigera innehållsförteckningen i dina böcker

en: Delete books from your calibre library or connected device
sv: Ta bort böcker från ditt calibre-bibliotek eller ansluten enhet

en: Embed updated metadata into the actual book files in your calibre library
sv: Bädda in uppdaterat metadata i de aktuella bokfilerna i ditt calibre-bibliotek

en: Edit the metadata of books in your calibre library
sv: Redigera metadata för böcker i ditt calibre-bibliotek

en: Read books in your calibre library
sv: Läs böcker i ditt calibre-bibliotek

en: Discuss books in your calibre library with AI
sv: Diskutera böcker i ditt calibre-bibliotek med AI

en: Download news from the internet in e-book form
sv: Hämta nyheter från internet i e-bokformat

en: Show a list of related books quickly
sv: Visa snabbt en lista över relaterade böcker

en: Filter/transform the tags for books in the library
sv: Filtrera/omvandla taggarna från böcker i biblioteket

en: Transform the authors for books in the library
sv: Omvandla författarna för böcker i biblioteket

en: Show an editor for testing templates
sv: Visa en redigerare för att testa mallar

en: Show a dialog for creating and managing template functions and stored templates
sv: Visa en dialogruta för att skapa och hantera mallfunktioner och lagrade mallar

en: Export books from your calibre library to the hard disk
sv: Exportera böcker från ditt calibre-bibliotek till hårddisken

en: Show Book details in a separate popup
sv: Visa bokdetaljer i ett separat fönster

en: Restart calibre
sv: Starta om calibre

en: Open the folder that contains the book files in your calibre library
sv: Öppna mappen med de bokfiler som finns i ditt calibre-bibliotek

en: Auto scroll through the list of books
sv: Bläddra automatiskt i listan med böcker

en: Send books to the connected device
sv: Överför böcker till den anslutna enheten

en: Send books via email or the web. Also connect to folders on your computer as if they are devices
sv: Skicka böcker via e-post eller webben. Anslut också till mappar på din dator som om de är enheter

en: Browse the calibre User Manual
sv: Bläddra i användarmanualen för calibre

en: Customize calibre
sv: Anpassa calibre

en: Easily find books similar to the currently selected one
sv: Hitta enkelt böcker som liknar den för närvarande valda

en: Switch between different calibre libraries and perform maintenance on them
sv: Växla mellan olika calibre-bibliotek och utför underhåll på dem

en: Copy books from the device to your calibre library
sv: Kopiera böcker från enheten till ditt calibre-bibliotek

en: Edit the collections in which books are placed on your device
sv: Redigera samlingarna där böcker placeras på din enhet

en: Match book on the devices to books in the library
sv: Jämför böcker på enheterna till böcker i biblioteket

en: Show the book in the calibre library that matches this book
sv: Visa boken i calibre-biblioteket som matchar den här boken

en: Copy a book from one calibre library to another
sv: Kopiera en bok från ett calibre-bibliotek till ett annat

en: Edit e-books in the EPUB or AZW3 formats
sv: Redigera e-böcker med formaten EPUB eller AZW3

en: Make small changes to EPUB or HTMLZ files in your calibre library
sv: Gör små ändringar till EPUB- eller HTMLZ-filer i ditt calibre-bibliotek

en: Find the next or previous match when searching in your calibre library in highlight mode
sv: Hitta nästa eller föregående träff när du söker i ditt calibre-bibliotek och är i markeringsläget

en: Choose a random book from your calibre library
sv: Välj en slumpad bok från ditt calibre-bibliotek

en: Sort the list of books
sv: Sortera listan över böcker

en: Temporarily mark books
sv: Markera böcker tillfälligt

en: Manage tag browser categories
sv: Hantera kategorier för taggbläddraren

en: Show a menu of saved searches
sv: Visa en meny med sparade sökningar

en: Show a menu of actions to change calibre's layout
sv: Visa en meny med åtgärder för att ändra calibres layout

en: Open the context menu for the column
sv: Öppna snabbmenyn för kolumnen

en: Open a menu showing all installed GUI actions
sv: Öppna en meny som visar alla installerade användargränssnittsåtgärder

en: Change the current Virtual library
sv: Ändra det aktuella virtuella biblioteket

en: Search for books from different book sellers
sv: Sök efter böcker från olika bokförsäljare

en: Open a template dialog to define and edit column tooltips
sv: Öppna en malldialogruta för att definiera och redigera verktygstips för kolumner

en: Get new calibre plugins or update your existing ones
sv: Skaffa nya calibre-insticksmoduler eller uppdatera dina befintliga

en: Look & feel
sv: Utseende & känsla

en: Interface
sv: Gränssnitt

en: Adjust the look and feel of the calibre interface to suit your tastes
sv: Justera utseendet och känslan av calibres gränssnitt så att det passar din smak

en: Behavior
sv: Beteende

en: Change the way calibre behaves
sv: Ändra sättet calibre beter sig på

en: Add your own columns
sv: Lägg till dina egna kolumner

en: Add/remove your own columns to the calibre book list
sv: Lägg till/ta bort dina egna kolumner i calibre-boklistan

en: Toolbars & menus
sv: Verktygsfält & menyer

en: Customize the toolbars and context menus, changing which actions are available in each
sv: Anpassa verktygsfälten och menyerna, ändra vilka åtgärder som finns tillgängliga i varje

en: Searching
sv: Sökning

en: Customize the way searching for books works in calibre
sv: Anpassa på vilket sätt sökningen efter böcker fungerar i calibre

en: Input options
sv: Alternativ för inmatning

en: Conversion
sv: Konvertera

en: Set conversion options specific to each input format
sv: Ange konverteringsalternativ specifika för varje inmatningsformat

en: Common options
sv: Gemensamma alternativ

en: Set conversion options common to all formats
sv: Ange gemensamma konverteringsalternativ för alla format

en: Output options
sv: Alternativ för utmatning

en: Set conversion options specific to each output format
sv: Ange specifika konverteringsalternativ för varje utmatningsformat

en: Adding books
sv: Lägga till böcker

en: Import/export
sv: Importera/exportera

en: Control how calibre reads metadata from files when adding books
sv: Anpassa hur calibre läser metadata från filer när du lägger till böcker

en: Saving books to disk
sv: Spara böcker till disk

en: Control how calibre exports files from its database to disk when using Save to disk
sv: Anpassa hur calibre exporterar filer från databasen till hårddisken när du sparar till disk

en: Sending books to devices
sv: Överföra böcker till enheter

en: Control how calibre transfers files to your e-book reader
sv: Anpassa hur calibre överför filer till din läsenhet

en: Metadata plugboards
sv: Metadatapluggbrädor

en: Change metadata fields before saving/sending
sv: Ändra metadatafält innan de sparas/överförs

en: Template functions
sv: Mallfunktioner

en: Advanced
sv: Avancerat

en: Create your own template functions
sv: Skapa dina egna mallfunktioner

en: Sharing books by email
sv: Dela böcker via e-post

en: Sharing
sv: Dela

en: Setup sharing of books via email. Can be used for automatic sending of downloaded news to your devices
sv: Anpassa delning av böcker via e-post. Kan användas för automatisk sändning av hämtade nyheter till dina enheter

en: Sharing over the net
sv: Dela via nätet

en: Setup the calibre Content server which will give you access to your calibre library from anywhere, on any device, over the internet
sv: Ställ in calibre-innehållsservern som ger dig tillgång till ditt calibre-bibliotek var som helst, på vilken enhet som helst, över internet

en: Metadata download
sv: Hämta metadata

en: Control how calibre downloads e-book metadata from the net
sv: Anpassa hur calibre hämtar e-bokmetadata från nätet

en: Ignored devices
sv: Ignorerade enheter

en: Control which devices calibre will ignore when they are connected to the computer.
sv: Anpassa vilka enheter calibre ignorerar när de ansluts till datorn.

en: Plugins
sv: Insticksmoduler

en: Add/remove/customize various bits of calibre functionality
sv: Lägg till/ta bort/anpassa olika bitar av calibre-funktionalitet

en: Tweaks
sv: Justeringar

en: Fine tune how calibre behaves in various contexts
sv: Finjustera hur calibre beter sig i olika sammanhang

en: Shortcuts
sv: Genvägar

en: Customize the keyboard shortcuts used by calibre
sv: Anpassa tangentbordsgenvägar som används av calibre

en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: Miscellaneous advanced configuration
sv: Diverse avancerad konfiguration

en: Options specific to the output format.
sv: Alternativ som är specifika för utmatningsformatet.

en: Options specific to the input format.
sv: Alternativ som är specifika för inmatningsformatet.

en: Conversion input
sv: Konverteringsinmatning

en: Specify the character encoding of the input document. If set this option will override any encoding declared by the document itself. Particularly useful for documents that do not declare an encoding or that have erroneous encoding declarations.
sv: Ange teckenkodning för inmatningsdokumentet. Det här alternativet åsidosätter eventuell teckenkodning som dokumentet själv anger. Särskilt användbart för dokument som inte deklarerar en kodning eller som har felaktiga kodningsdeklarationer.

en: Conversion output
sv: Konverteringsutmatning

en: If specified, the output plugin will try to create output that is as human readable as possible. May not have any effect for some output plugins.
sv: Om det anges, kommer utmatningsinsticksmodulen att försöka skapa utmatning som är så mänskligt läsbar som möjligt. Det här kanske inte har någon effekt för en del utmatningsinsticksmoduler.

en: Convert e-books to the %s format
sv: Konvertera e-böcker till %s-format

en: Input profile
sv: Inmatningsprofil

en: This profile tries to provide sane defaults and is useful if you know nothing about the input document.
sv: Den här profilen försöker ange lämpliga standardvärden och kan användas om du inte vet något om inmatningsdokumentet.

en: This profile is intended for the SONY PRS line. The 500/505/600/700 etc.
sv: Den här profilen är avsedd för Sonys PRS-linje. 500/505/600/700 etc.

en: This profile is intended for the SONY PRS 300.
sv: Den här profilen är avsedd för Sony PRS-300.

en: This profile is intended for the SONY PRS-900.
sv: Den här profilen är avsedd för Sony PRS-900.

en: This profile is intended for the Microsoft Reader.
sv: Den här profilen är avsedd för Microsoft Reader.

en: This profile is intended for the Mobipocket books.
sv: Den här profilen är avsedd för Mobipocket böcker.

en: This profile is intended for the Hanlin V3 and its clones.
sv: Den här profilen är avsedd för Hanlin V3 och dess varianter.

en: This profile is intended for the Hanlin V5 and its clones.
sv: Den här profilen är avsedd för Hanlin V5 och dess varianter.

en: This profile is intended for the Cybook G3.
sv: Den här profilen är avsedd för Cybook G3.

en: This profile is intended for the Cybook Opus.
sv: Den här profilen är avsedd för Cybook Opus.

en: This profile is intended for the Amazon Kindle.
sv: Den här profilen är avsedd för Amazon Kindle.

en: This profile is intended for the Irex Illiad.
sv: Den här profilen är avsedd för Irex Illiad.

en: This profile is intended for the IRex Digital Reader 1000.
sv: Den här profilen är avsedd för IRex Digital Reader 1000.

en: This profile is intended for the IRex Digital Reader 800.
sv: Den här profilen är avsedd för Irex Digital Reader 800.

en: This profile is intended for the B&N Nook.
sv: Den här profilen är avsedd för B&N Nook.

en: Output profile
sv: Utmatningsprofil

en: This profile tries to provide sane defaults and is useful if you want to produce a document intended to be read at a computer or on a range of devices.
sv: Den här profilen försöker ange lämpliga standardvärden och kan användas om du vill skapa en handling som ska läsas på en dator eller på en rad olika enheter.

en: Intended for the iPad and similar devices with a resolution of 768x1024
sv: Avsedd för iPad och liknande enheter med upplösningen 768x1024

en: Intended for the iPad 3 and similar devices with a resolution of 1536x2048
sv: Avsedd för iPad 3 och liknande enheter med upplösningen 1536x2048

en: Tablet
sv: Surfplatta

en: Intended for generic tablet devices, does no resizing of images
sv: Avsedd för allmänna surfplattsenheter, skalar inte om bilder

en: Intended for the Samsung Galaxy and similar tablet devices with a resolution of 600x1280
sv: Avsedd för Samsung Galaxy och liknande läsenheter med en upplösning på 600x1280

en: Intended for the Nook HD+ and similar tablet devices with a resolution of 1280x1920
sv: Avsedd för Nook HD+ och liknande surfplattor med en upplösning på 1280x1920

en: This profile is intended for the Kobo Reader.
sv: Den här profilen är avsedd för Kobo Reader.

en: This profile is intended for the SONY PRS-300.
sv: Den här profilen är avsedd för SONY PRS-300.

en: This profile is intended for the SONY PRS-T3.
sv: Den här profilen är avsedd för SONY PRS-T3.

en: Generic e-ink
sv: Generisk e-bläck

en: Suitable for use with any e-ink device
sv: Lämplig att använda med någon e-bläckenhet

en: Generic e-ink large
sv: Generisk e-bläck stor

en: Suitable for use with any large screen e-ink device
sv: Lämplig att använda med någon e-bläckenhet med stor skärm

en: Generic e-ink HD
sv: Generisk e-bläck HD

en: Suitable for use with any modern high resolution e-ink device
sv: Lämplig att använda med någon e-bläckenhet med högupplöst skärm

en: This profile is intended for the 5-inch JetBook.
sv: Den här profilen är avsedd för 5-tums Jetbook.

en: This profile is intended for the SONY PRS line. The 500/505/700 etc, in landscape mode. Mainly useful for comics.
sv: Den här profilen är avsedd för Sony PRS-linjen. 500/505/700 etc., i landskapsläge. Främst användbart för serietidningar.

en: This profile is intended for the Amazon Kindle DX.
sv: Den här profilen är avsedd för Amazon Kindle DX.

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Paperwhite 1 and 2
sv: Den här profilen är avsedd för Amazon Kindle Paperwhite 1 och 2

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Voyage
sv: Den här profilen är avsedd för Amazon Kindle Voyage

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Paperwhite 3 and above
sv: Den här profilen är avsedd för Amazon Kindle Paperwhite 3 och senare

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Oasis 2017, Paperwhite 2021 and above
sv: Den här profilen är avsedd för Amazon Kindle Oasis 2017, Paperwhite 2021 och senare

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Scribe 2022 and above
sv: Den här profilen är avsedd för Amazon Kindle Scribe 2022 och senare

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Fire.
sv: Den här profilen ar avsedd för Amazon Kindle Fire.

en: This profile is intended for the B&N Nook Color.
sv: Den här profilen är avsedd för B&N Nook Color.

en: This profile is intended for the PocketBook Pro 900 series of devices.
sv: Den här profilen är avsedd för PocketBook Pro 900-serien av enheter.

en: This profile is intended for the PocketBook Pro 912 series of devices.
sv: Den här profilen är avsedd för PocketBook Pro 912-serien av enheter.

en: This profile is intended for the PocketBook Lux (1-5) and Basic 4 series of devices.
sv: Den här profilen är avsedd för PocketBook Lux (1-5)- och Basic 4-serierna av enheter.

en: This profile is intended for the PocketBook HD Touch (1-3) series of devices.
sv: Den här profilen är avsedd för PocketBook HD Touch (1-3)-serien av enheter.

en: This profile is intended for the PocketBook Inkpad 3 and X series of devices.
sv: Den här profilen är avsedd för PocketBook Inkpad 3 och X-serien av enheter.

en: Installed plugins
sv: Installerade insticksmodul

en: Mapping for filetype plugins
sv: Kartläggning för filtypsinsticksmoduler

en: Local plugin customization
sv: Anpassning för lokala insticksmoduler

en: Disabled plugins
sv: Inaktiverade insticksmoduler

en: Enabled plugins
sv: Aktiverade insticksmoduler

en: Initialization of plugin %s failed with traceback:
sv: Initiering av insticksmoduler %s misslyckades med spårning:

en:     %prog options
    
        Customize calibre by loading external plugins.
sv:     %prog options
    
        Anpassa calibre genom att läsa in externa insticksmoduler.

en: Add a plugin by specifying the path to the ZIP file containing it.
sv: Lägg till en insticksmodul genom att ange sökvägen till ZIP-filen som innehåller den.

en: For plugin developers: Path to the folder where you are developing the plugin. This command will automatically zip up the plugin and update it in calibre.
sv: För utvecklare av insticksmoduler: Sökvägen till mappen där du utvecklar insticksmodulen. Det här kommandot kommer automatiskt att packa upp insticksmodulen och uppdatera den i calibre.

en: Remove a custom plugin by name. Has no effect on builtin plugins
sv: Ta bort en anpassad insticksmodul utifrån dess namn. Har ingen effekt på inbyggda insticksmoduler

en: Customize plugin. Specify name of plugin and customization string separated by a comma. The customization string is the same as you would enter when customizing the plugin in the main calibre GUI.
sv: Anpassa insticksmodul. Ange namn på insticksmodul och anpassningssträng separerade med kommatecken. Anpassningssträngen är densamma som du skulle ange när du anpassade insticksmodulen i calibres grafiska huvudanvändargränssnitt.

en: List all installed plugins
sv: Lista alla installerade insticksmoduler

en: Enable the named plugin
sv: Aktivera namngiven insticksmodul

en: Disable the named plugin
sv: Inaktivera namngiven insticksmodul

en: Catalog
sv: Katalog

en: News
sv: Nyheter

en: Path to library ({0}) too long. It must be less than {1} characters.
sv: Sökvägen till bibliotek ({0}) är för lång. Den måste vara kortare än {1} tecken.

en: Path to library too long. It must be less than %d characters.
sv: Sökväg till biblioteket för långt. Den måste vara kortare än %d tecken.

en: restored preference
sv: återställde inställning

en: creating custom column
sv: skapar anpassad kolumn

en: No label was provided
sv: Ingen etikett angavs

en: The label must contain only lower case letters, digits and underscores, and start with a letter
sv: Etiketten får endast innehålla små bokstäver, siffror och understreck och börja med en bokstav

en: Dumping database to SQL
sv: Dumpar databas till SQL

en: Restoring database from SQL
sv: Återställer databas från SQL

en: Completed
sv: Färdig

en: Saved searches
sv: Sparade sökningar

en: Yes
sv: Ja

en: Recursion detected while processing Virtual library "%s"
sv: Rekursion upptäcktes under bearbetning av det virtuella biblioteket "%s"

en: [Error in Virtual library {0}: {1}]
sv: [Fel i virtuellt bibliotek {0}: {1}]

en: Could not open the file: "{}". It is already opened in the following programs:
sv: Det gick inte att öppna filen "{}". Den är redan öppen i följande program:

en: Cover for %s
sv: Omslag för %s

en: {0} format for {1}
sv: {0}-format för {1}

en: Extra file {0} for book {1}
sv: Extra fil {0} för bok {1}

en: Added book ids: %s
sv: Tillagda bokidentifierare: %s

en: The following books were not added as they already exist in the database (see --duplicates option or --automerge option):
sv: Följande böcker har inte lagts till eftersom de redan finns i databasen (se flaggorna --duplicates eller --automerge):

en: Merged book ids: %s
sv: Slog samman bokidentifierare: %s

en: %prog add [options] file1 file2 file3 ...
    
    Add the specified files as books to the database. You can also specify folders, see
    the folder related options below.
sv: %prog add [options] file1 file2 file3 ...
    
    Lägg till de angivna filerna som böcker i databasen. Du kan även ange mappar, se
    mapprelaterade alternativ nedan.

en: Add books to database even if they already exist. Comparison is done based on book titles and authors. Note that the {} option takes precedence.
sv: Lägg till böcker i databasen även om de redan finns. Jämförelse görs baserat på boktitlar och författare. Observera att alternativet {} har företräde.

en: If books with similar titles and authors are found, merge the incoming formats (files) automatically into existing book records. A value of "ignore" means duplicate formats are discarded. A value of "overwrite" means duplicate formats in the library are overwritten with the newly added files. A value of "new_record" means duplicate formats are placed into a new book record.
sv: Om böcker med liknande titlar och författare hittas, slå samman de inkommande formaten (filer) automatiskt med befintliga bokposter. Värdet "ignore" betyder att dubblettformat ignoreras. Värdet "overwrite" betyder att dubblettformat i biblioteket skrivs över med de nyligen tillagda filerna. Värdet "new_record" betyder att dubblettformat placeras i en ny bokpost.

en: Add an empty book (a book with no formats)
sv: Lägg till en tom bok (en bok utan format)

en: Set the title of the added book(s)
sv: Ange namn på den tillagda boken eller de tillagda böckerna

en: Set the authors of the added book(s)
sv: Ange författarna för den tillagda boken eller de tillagda böckerna

en: Set the ISBN of the added book(s)
sv: Ange ISBN för den tillagda boken eller de tillagda böckerna

en: Set the identifiers for this book, e.g. -I asin:XXX -I isbn:YYY
sv: Ange identifierare för den här boken, t.ex. -I asin:XXX -I isbn:YYY

en: Set the tags of the added book(s)
sv: Ange taggar i den tillagda boken eller de tillagda böckerna

en: Set the series of the added book(s)
sv: Ange serier för den tillagda boken eller de tillagda böckerna

en: Set the series number of the added book(s)
sv: Ange serienummer för den tillagda boken eller de tillagda böckerna

en: Path to the cover to use for the added book
sv: Sökväg till omslaget att använda för den tillagda boken

en: A comma separated list of languages (best to use ISO639 language codes, though some language names may also be recognized)
sv: En kommaseparerad lista med språk (bäst att använda ISO639-språkkoder, även om vissa språknamn kanske också känns igen)

en: ADDING FROM FOLDERS
sv: TILLÄGGNING TILL FRÅN MAPPAR

en: Options to control the adding of books from folders. By default only files that have extensions of known e-book file types are added.
sv: Alternativ för att anpassa tilläggning av böcker från mappar. Som standard läggs endast filer som har ändelser av kända e-boksfiltyper till.

en: Assume that each folder has only a single logical book and that all files in it are different e-book formats of that book
sv: Antag att varje mapp endast har en enda logisk bok och att alla filer i den är olika e-boksformat av den boken

en: Process folders recursively
sv: Bearbeta mappar rekursivt

en: GLOB PATTERN
sv: GLOB-MÖNSTER

en: A filename (glob) pattern, files matching this pattern will be ignored when scanning folders for files. Can be specified multiple times for multiple patterns. For example: *.pdf will ignore all PDF files
sv: Ett filnamn (glob)-mönster, filer som matchar det här mönstret ignoreras vid skanning av mappar efter filer. Kan anges flera gånger för flera mönster. Till exempel: *.pdf ignorerar alla PDF-filer

en: A filename (glob) pattern, files matching this pattern will be added when scanning folders for files, even if they are not of a known e-book file type. Can be specified multiple times for multiple patterns.
sv: Ett filnamnsmönster (glob), filer som matchar det här mönstret kommer att läggas till vid skanning av mappar efter filer, även om de inte är av en känd e-boksfiltyp. Kan anges flera gånger för flera mönster.

en: You must specify at least one file to add
sv: Du måste ange minst en fil som ska läggas till

en: %prog add_custom_column [options] label name datatype
    
    Create a custom column. label is the machine friendly name of the column. Should
    not contain spaces or colons. name is the human friendly name of the column.
    datatype is one of: {0}
sv: %prog add_custom_column [options] label name datatype
    
    Skapa en anpassad kolumn. label är det maskinvänliga namnet på kolumnen. Får
    inte innehålla blanksteg eller kolon. name är det människovänliga namnet på kolumnen.
    datatype är en av: {0}

en: This column stores tag like data (i.e. multiple comma separated values). Only applies if datatype is text.
sv: Denna kolumn lagrar taggar som data (dvs. flera kommaseparerade värden). Gäller endast om datatypen är text.

en: A dictionary of options to customize how the data in this column will be interpreted. This is a JSON  string. For enumeration columns, use --display="{\"enum_values\":[\"val1\", \"val2\"]}"
    There are many options that can go into the display variable.The options by column type are:
    composite: composite_template, composite_sort, make_category,contains_html, use_decorations
    datetime: date_format
    enumeration: enum_values, enum_colors, use_decorations
    int, float: number_format
    text: is_names, use_decorations
    
    The best way to find legal combinations is to create a custom column of the appropriate type in the GUI then look at the backup OPF for a book (ensure that a new OPF has been created since the column was added). You will see the JSON for the "display" for the new column in the OPF.
sv: En ordbok med alternativ för att anpassa hur data i den här kolumnen ska tolkas. Det här är en JSON-sträng. För uppräkningskolumner, använd --display="{\"enum_values\":[\"val1\", \"val2\"]}"
    Det finns många alternativ som kan gå in i visningsvariabel. Alternativen per kolumntyp är:
    composite: composite_template, composite_sort, make_category,contains_html, use_decorations
    datetime: date_format
    enumeration: enum_values, enum_colors, use_decorations
    int, float: number_format
    text: is_names, use_decorations
    
    Det bästa sättet att hitta giltiga kombinationer är att skapa en anpassad kolumn av lämplig typ i gränssnittet och sedan titta på  OPF-säkerhetskopian för en bok (se till att en ny OPF har skapats sedan kolumnen lades till). Du kommer att se JSON för "visningen" av den nya kolumnen i OPF.

en: You must specify label, name and datatype
sv: Du måste ange kolumnnamn, namn och datatyp

en: %prog add_format [options] id ebook_file
    
    Add the e-book in ebook_file to the available formats for the logical book identified by id. You can get id by using the search command. If the format already exists, it is replaced, unless the do not replace option is specified.
sv: %prog add_format [options] id ebook_file
    
    Lägg e-boken i ebook_file till tillgängliga format för den logiska boken som identifieras av id. Du kan få id genom att använda sökkommandot. Om formatet redan finns ersätts det, såvida inte ersätt inte flaggan anges.

en: Do not replace the format if it already exists
sv: Ersätt inte formatet om det redan finns

en: Add the file as an extra data file to the book, not an ebook format
sv: Lägg till filen som en extra datafil till boken, inte som ett e-boksformat

en: You must specify an id and an e-book file
sv: Du måste ange ett ID och en e-bokfil

en: e-book file must have an extension
sv: e-bokfilen måste ha en ändelse

en: A %(fmt)s file already exists for book: %(id)d, not replacing
sv: En %(fmt)s fil finns redan för bok: %(id)d, ersätter inte

en: %prog backup_metadata [options]
    
    Backup the metadata stored in the database into individual OPF files in each
    books folder. This normally happens automatically, but you can run this
    command to force re-generation of the OPF files, with the --all option.
    
    Note that there is normally no need to do this, as the OPF files are backed up
    automatically, every time metadata is changed.
sv: %prog backup_metadata [options]
    
    Säkerhetskopiera metadata som lagras i databasen inuti individuella OPF-filer i varje
    bokmapp. Det här sker normalt automatiskt, men du kan köra det här
    kommando för att tvinga nyskapande av OPF-filer med flaggan --all.
    
    Observera att det är normalt ingen anledning att göra det här, eftersom OPF-filerna
    säkerhetskopieras automatiskt varje gång metadata ändras.

en: Normally, this command only operates on books that have out of date OPF files. This option makes it operate on all books.
sv: Normalt fungerar det här kommandot endast på böcker som har inaktuella OPF-filer. Det här alternativet gör att det fungerar på alla böcker.

en: {} OPTIONS
sv: {} ALTERNATIV

en: %prog catalog /path/to/destination.(csv|epub|mobi|xml...) [options]
    
    Export a catalog in format specified by path/to/destination extension.
    Options control how entries are displayed in the generated catalog output.
    Note that different catalog formats support different sets of options. To
    see the different options, specify the name of the output file and then the
    {} option.
sv: %prog catalog /path/to/destination.(csv|epub|mobi|xml...) [options]
    
    Exportera en katalog i format som anges av sökväg/till/insticksmodulsdestination.
    Alternativ styr hur poster visas i den genererade katalogutmatningen.
    Observera att olika katalogformat stöder olika uppsättningar alternativ. Om
    du vill se de olika alternativen anger du namnet på utmatningsfilen och sedan
    flaggan {}.

en: Comma-separated list of database IDs to catalog.
    If declared, --search is ignored.
    Default: all
sv: Kommaseparerad lista över databas-ID till katalogen.
    Om de deklareras, ignoreras --search.
    Standard: alla

en: Filter the results by the search query. For the format of the search query, please see the search-related documentation in the User Manual.
    Default: no filtering
sv: Filtrera resultat efter sökförfrågan. För information om sökformatet, se sökrelaterad dokumentation i användarmanualen.
    Standard: Ingen filtrering

en: Show detailed output information. Useful for debugging
sv: Visa detaljerad utmatningsinformation. Användbart för felsökning

en: You must specify a catalog output file
sv: Du måste ange en katalogutmatningsfil

en: Cannot generate a catalog in the {} format
sv: Det går inte att skapa en katalog i {}-formatet

en: %prog check_library [options]
    
    Perform some checks on the filesystem representing a library. Reports are {0}
sv: %prog check_library [options]
    
    Utföra vissa kontroller av filsystemet som representerar ett bibliotek. Rapporter är {0}

en: Output in CSV
sv: Utmatning i CSV

en: Comma-separated list of reports.
    Default: all
sv: Kommaseparerad lista över rapporter.
    Standard: Alla

en: Comma-separated list of extensions to ignore.
    Default: all
sv: Kommaseparerad lista över tillägg att ignorera.
    Standard: alla

en: Comma-separated list of names to ignore.
    Default: all
sv: Kommaseparerad lista över namn att ignorera.
    Standard: Alla

en: Vacuum the full text search database. This can be very slow and memory intensive, depending on the size of the database.
sv: Rensa heltextsökningsdatabasen. Detta kan vara mycket långsamt och minneskrävande, beroende på databasens storlek.

en: Unknown report check
sv: Okänd rapportkontroll

en: Vacuuming database...
sv: Rensar databas...

en: %prog clone path/to/new/library
    
    Create a clone of the current library. This creates a new, empty library that has all the
    same custom columns, Virtual libraries and other settings as the current library.
    
    The cloned library will contain no books. If you want to create a full duplicate, including
    all books, then simply use your filesystem tools to copy the library folder.
sv: %prog clone sökväg/till/nytt/bibliotek
    
    Skapa en klon av det aktuella biblioteket. Det här skapar ett nytt, tomt bibliotek som har alla
    samma anpassade kolumner, virtuella bibliotek och andra inställningar som det aktuella biblioteket.
    
    Det klonade biblioteket kommer inte att innehålla några böcker. Om du vill skapa en fullständig dubblett, inklusive alla böcker, använd helt enkelt dina filsystemverktyg för att kopiera biblioteksmappen.

en: Error: You must specify the path to the cloned library
sv: Fel: Du måste ange sökvägen till det klonade biblioteket

en: The location for the new library is the same as the current library
sv: Platsen för det nya biblioteket är detsamma som det aktuella biblioteket

en: %s is not empty. You must choose an empty folder for the new library.
sv: %s är inte tom. Du måste välja en tom mapp för det nya biblioteket.

en: %prog custom_columns [options]
    
    List available custom columns. Shows column labels and ids.
sv: %prog custom_columns [options]
    
    Lista anpassade kolumner. Visar kolumnnamn och identifierare.

en: Show details for each column.
sv: Visa detaljer för varje kolumn.

en: 
    %prog embed_metadata [options] book_id
    
    Update the metadata in the actual book files stored in the calibre library from
    the metadata in the calibre database.  Normally, metadata is updated only when
    exporting files from calibre, this command is useful if you want the files to
    be updated in place. Note that different file formats support different amounts
    of metadata. You can use the special value 'all' for book_id to update metadata
    in all books. You can also specify many book ids separated by spaces and id ranges
    separated by hyphens. For example: %prog embed_metadata 1 2 10-15 23
sv: 
    %prog embed_metadata [options] book_id  
    
    Uppdatera metadata i själva bokfilerna som är lagrade i calibre-biblioteket från 
    metadata i calibre-databasen. Normalt uppdateras metadata endast vid
    export av filer från calibre, det här kommandot är användbart om du vill att filerna ska 
    uppdateras på plats. Observera att olika filformat stöder olika mängder 
    metadata. Du kan använda specialvärdet 'all' för book_id för att uppdatera metadata
    i alla böcker. Du kan också ange många bokidentifierare åtskilda med blanksteg och id-intervall
    åtskilda med bindestreck. Till exempel: %prog embed_metadata 1 2 10-15 23

en: Only update metadata in files of the specified format. Specify it multiple times for multiple formats. By default, all formats are updated.
sv: Uppdatera bara metadata i filer för ett särskilt format. Specificera det flera gånger för flera format. Som standard kommer alla format uppdateras.

en: Processed {0} ({1} of {2})
sv: Bearbetat {0} ({1} av {2})

en: No book with id: {}
sv: Ingen bok med id: {}

en: %prog export [options] ids
    
    Export the books specified by ids (a comma separated list) to the filesystem.
    The export operation saves all formats of the book, its cover and metadata (in
    an OPF file). Any extra data files associated with the book are also saved.
    You can get id numbers from the search command.
sv: %prog export [options] ids
    
    Exportera böckerna som anges av identifierare (en kommaseparerad lista) till filsystemet.
    Exporten sparar alla format av boken, dess omslag och metadata (i
    en OPF-fil). Eventuella extra datafiler som är kopplade till boken sparas också.
    Du kan få id-nummer från sökkommandot.

en: Export all books in database, ignoring the list of ids.
sv: Exportera alla böcker i databasen och ignorera listan med identifierare.

en: Export books to the specified folder. Default is
sv: Exportera böcker till den angivna mappen. Standard är

en: Export all books into a single folder
sv: Exportera alla böcker till en enda mapp

en: Report progress
sv: Rapportera förlopp

en: Specifying this switch will turn this behavior off.
sv: Om denna växel aktiveras, kommer detta beteende att stängas av.

en: You must specify some ids or the %s option
sv: Du måste ange några identifierare eller %s-alternativet

en: Full text indexing is not enabled on this library
sv: Heltextindexering är inte aktiverat på det här biblioteket

en: %prog fts_index [options] {enable}/{disable}/{status}/{reindex}
    
    Control the Full text search indexing process.
    
    {enable}
        Turns on FTS indexing for this library
    {disable}
        Turns off FTS indexing for this library
    {status}
        Shows the current indexing status
    {reindex}
        Can be used to re-index either particular books or
        the entire library. To re-index particular books
        specify the book ids as additional arguments after the
        {reindex} command. If no book ids are specified the
        entire library is re-indexed.
sv: %prog fts_index [options] {enable}/{disable}/{status}/{reindex}
    
    Kontrollera indexeringsprocessen för heltextsökning.
    
    {enable}
        Aktiverar FTS-indexering för det här biblioteket
    {disable}
        Inaktiverar av FTS-indexering för det här biblioteket
    {status}
        Visar aktuell indexeringsstatus
    {reindex}
        Kan användas för att återindexera antingen vissa böcker eller
        hela biblioteket. För att återindexera vissa böcker,
        specificera bok-id:et som ytterligare argument efter
        kommandot {reindex}. Om inga bokidentifierare anges
        återindexeras hela biblioteket.

en: Wait till all books are indexed, showing indexing progress periodically
sv: Vänta tills alla böcker har indexerats och visar indexeringsförlopp med jämna mellanrum

en: The speed of indexing. Use fast for fast indexing using all your computers resources and slow for less resource intensive indexing. Note that the speed is reset to slow after every invocation.
sv: Indexeringshastigheten. Använd snabb för snabb indexering med alla dina datorresurser och långsam för mindre resurskrävande indexering. Observera att hastigheten återställs till långsam efter varje anrop.

en: {0} of {1} book files indexed, {2}
sv: {0} av {1} indexerade bokfiler, {2}

en: Error: You must specify the indexing action
sv: Fel: Du måste ange indexeringsåtgärden

en: FTS Indexing is enabled
sv: FTS-indexering är aktiverat

en: {0} of {1} books files indexed
sv: {0} av {1} bokfiler indexerade

en: FTS Indexing is disabled
sv: FTS-indexering är inaktiverat

en: FTS indexing has been enabled
sv: FTS-indexering har aktiverats

en: Re-indexing the entire library can take a long time. Are you sure?
sv: Det kan ta lång tid att återindexera hela biblioteket. Är du säker?

en: Type {} to proceed, anything else to abort
sv: Skriv {} för att fortsätta, allt annat för att avbryta

en: Disabling indexing will mean that all books will have to be re-checked when re-enabling indexing. Are you sure?
sv: Inaktivering av indexering innebär att alla böcker måste kontrolleras på nytt när indexering återaktiveras. Är du säker?

en: FTS indexing has been disabled
sv: FTS-indexering har inaktiverats

en: Waiting for FTS indexing to complete, press Ctrl-C to abort...
sv: Väntar på att FTS-indexeringen ska slutföras, tryck Ctrl-C för att avbryta...

en: All books indexed!
sv: Alla böcker indexerade!

en: Full text searching is not enabled on this library. Use the calibredb fts_index enable --wait-until-complete command to enable it
sv: Heltextsökning är inte aktiverat i det här biblioteket. Använd kommandot calibredb fts_index enable --wait-until-complete för att aktivera det

en: {0} files out of {1} are not yet indexed, searching is disabled
sv: {0} filer av {1} är ännu inte indexerade, sökning är inaktiverad

en: %prog fts_search [options] search expression
    
    Do a full text search on the entire library or a subset of it.
sv: %prog fts_search [options] sökuttryck
    
    Gör en heltextsökning på hela biblioteket eller en delmängd av det.

en: Include snippets of the text surrounding each match. Note that this makes searching much slower.
sv: Inkludera kodavsnitt som omger varje matchning. Observera att detta gör sökningen mycket långsammare.

en: The marker used to indicate the start of a matched word inside a snippet
sv: Markören som används för att indikera början på ett matchat ord i ett kodavsnitt

en: The marker used to indicate the end of a matched word inside a snippet
sv: Markören som används för att indikera slutet på ett matchat ord i ett kodavsnitt

en: Only match on exact words not related words. So correction will not match correcting.
sv: Matcha endast på exakta ord, inte relaterade ord. Så korrigering kommer inte att matcha korrigering.

en: Restrict the searched books, either using a search expression or ids. For example: ids:1,2,3 to restrict by ids or search:tag:foo to restrict to books having the tag foo.
sv: Begränsa de sökta böckerna, antingen med ett sökuttryck eller identifierare. Till exempel: ids:1,2,3 för att begränsa med id eller search:tag:foo för att begränsa till böcker med taggen foo.

en: The format to output the search results in. Either "text" for plain text or "json" for JSON output.
sv: Formatet att mata ut sökresultaten i. Antingen "text" för vanlig text eller "json" för JSON-utmatning.

en: How much of the library must be indexed before searching is allowed, as a percentage. Defaults to 90
sv: Hur mycket av biblioteket som måste indexeras innan sökning är tillåten, i procent. Standard är 90

en: {0} by {1}
sv: {0} av {1}

en: Error: You must specify the search expression
sv: Fel: Du måste ange sökuttrycket

en: No template specified
sv: Ingen mall har angetts

en: Template not allowed
sv: Mall inte tillåten

en: The use of templates is disallowed when connecting to remote servers for security reasons
sv: Användningen av mallar är inte tillåten vid anslutning till fjärrservrar av säkerhetsskäl

en: You must provide a template
sv: Du måste tillhandahålla en mall

en: %prog list [options]
    
    List the books available in the calibre database.
sv: %prog list [options]
    
    Lista de böcker som finns i calibre-databasen.

en: The fields to display when listing books in the database. Should be a comma separated list of fields.
    Available fields: %s
    Default: %%default. The special field "all" can be used to select all fields. In addition to the builtin fields above, custom fields are also available as *field_name, for example, for a custom field #rating, use the name: *rating
sv: Fälten som ska visas när böcker listar i databasen. Bör vara en kommaseparerad lista med fält.
    Tillgängliga fält: %s
    Standard: %%default. Specialfältet "alla" kan användas för att välja alla fält. Förutom de inbyggda fälten ovan är anpassade fält också tillgängliga som *field_name, till exempel för ett anpassat fält #rating, använd namnet: *rating

en: The field by which to sort the results. You can specify multiple fields by separating them with commas.
    Available fields: {0}
    Default: {1}. In addition to the builtin fields above, custom fields are also available as *field_name, for example, for a custom field #rating, use the name: *rating
sv: Fältet som resultaten ska sorteras efter. Du kan ange flera fält genom att separera dem med kommatecken.
    Tillgängliga fält: {0}
    Standard: {1}. Utöver de inbyggda fälten ovan finns även anpassade fält tillgängliga som *field_name, till exempel för ett anpassat fält #rating, använd namnet: *rating

en: Sort results in ascending order
sv: Sortera resultaten i stigande ordning

en: Filter the results by the search query. For the format of the search query, please see the search related documentation in the User Manual. Default is to do no filtering.
sv: Filtrera resultat efter sökförfrågan. För information om sökformatet, se sökrelaterad dokumentation i användarmanualen. Standard är att inte filtrera.

en: The maximum width of a single line in the output. Defaults to detecting screen size.
sv: Största bredd på en enskild rad i utmatning. Standardinställningen är att upptäcka skärmstorlek.

en: The string used to separate fields. Default is a space.
sv: Sträng som används för att separera fält. Standard är blanksteg.

en: The prefix for all file paths. Default is the absolute path to the library folder.
sv: Prefixet för alla sökvägar. Standard är den absoluta sökvägen till biblioteksmappen.

en: The maximum number of results to display. Default: all
sv: Högsta antalet resultat att visa. Standard: alla

en: Generate output in JSON format, which is more suitable for machine parsing. Causes the line width and separator options to be ignored.
sv: Skapa utmatning i JSON-format, vilket är mer lämpat för maskintolkning. Resulterar i radbredd och avgränsningsalternativ att ignorera.

en: The template to run if "{}" is in the field list. Note that templates are ignored while connecting to a calibre server. Default: None
sv: Mallen som ska köras om "{}" finns i fältlistan. Observera att mallar ignoreras när du ansluter till en calibre-server. Standard: Ingen

en: Path to a file containing the template to run if "{}" is in the field list. Default: None
sv: Sökväg till en fil som innehåller mallen som ska köras om "{}" finns i fältlistan. Standard: Ingen

en: Heading for the template column. Default: %default. This option is ignored if the option {} is set
sv: Rubrik till mallkolumnen. Standard: %default. Det här alternativet ignoreras om alternativet {} är inställt

en: %prog list_categories [options]
    
    Produce a report of the category information in the database. The
    information is the equivalent of what is shown in the Tag browser.
sv: %prog list_categories [options]
    
    Skapa en rapport om kategoriinformationen i databasen.
    Informationen motsvarar vad som visas i taggbläddraren.

en: Output only the number of items in a category instead of the counts per item within the category
sv: Mata endast ut antalet poster i en kategori istället för antalet per post inom kategorin

en: The type of CSV file to produce. Choices: {}
sv: Den typ av CSV-fil som ska produceras. Val: {}

en: Comma-separated list of category lookup names. Default: all
sv: Kommaseparerad lista över kategoriuppslagsnamn.
    Standard: Alla

en: CATEGORY ITEMS
sv: KATEGORIPOSTER

en: %prog remove ids
    
    Remove the books identified by ids from the database. ids should be a comma separated list of id numbers (you can get id numbers by using the search command). For example, 23,34,57-85 (when specifying a range, the last number in the range is not included).
sv: %prog remove ids
    
    Ta bort böcker som identifierats av id från databasen. id:et ska vara en kommaseparerad lista med id-nummer (du kan få id-nummer med sökkommandot). Till exempel 23,34,57-85 (när du anger ett intervall, det sista numret i intervallet inkluderas inte).

en: Do not use the {}
sv: Använd inte {}

en: You must specify at least one book to remove
sv: Du måste ange minst en bok som ska tas bort

en: %prog remove_custom_column [options] label
    
    Remove the custom column identified by label. You can see available
    columns with the custom_columns command.
sv: %prog remove_custom_column [options] label
    
    Ta bort den anpassade kolumnen som identifieras med etikett. Du kan se
    tillgängliga kolumner med kommandot custom_columns.

en: Do not ask for confirmation
sv: Fråga inte efter bekräftelse

en: You will lose all data in the column: %s. Are you sure (y/n)?
sv: Du kommer att förlora all data i kolumnen: %s. Är du säker (y/n)?

en: y
sv: j

en: No column named %s found. You must use column labels, not titles. Use calibredb custom_columns to get a list of labels.
sv: Ingen kolumn med namnet %s hittades. Du måste använda kolumnetiketter, inte titlar. Använd calibredb custom_columns för att få en lista över etiketter.

en: Error: You must specify a column label
sv: Fel: Du måste ange ett kolumnnamn

en: 
    %prog remove_format [options] id fmt
    
    Remove the format fmt from the logical book identified by id. You can get id by using the search command. fmt should be a file extension like LRF or TXT or EPUB. If the logical book does not have fmt available, do nothing.
sv: 
    %prog remove_format [options] id fmt
    
    Ta bort formatet fmt från den logiska boken identifierad med hjälp av id. Du kan få id med sökkommandot. fmt bör vara en filändelse som LRF eller TXT eller EPUB. Om den logiska boken inte har fmt tillgängligt, görs inget.

en: You must specify an id and a format
sv: Du måste ange ett ID och ett format

en: %prog restore_database [options]
    
    Restore this database from the metadata stored in OPF files in each
    folder of the calibre library. This is useful if your metadata.db file
    has been corrupted.
    
    WARNING: This command completely regenerates your database. You will lose
    all saved searches, user categories, plugboards, stored per-book conversion
    settings, and custom recipes. Restored metadata will only be as accurate as
    what is found in the OPF files.
sv: %prog restore_database [options]
    
    Återställ denna databas från metadata som lagras i OPF-filer i varje
    mapp i calibre-biblioteket. Det här är användbart om din metadata.db-fil
    har skadats.
    
    VARNING: Det här kommandot återskapar din databas hlet. Du förlorar
    alla sparade sökningar, användarkategorier, pluggbrädor, lagrade
    konverterings inställningar per bok och anpassade recept. Återställda metadata är 
    bara så exakta som det som finns i OPF-filerna.

en: Really do the recovery. The command will not run unless this option is specified.
sv: Verkligen gör återställningen. Kommandot kommer inte köras om det här alternativet har angetts.

en: You must provide the %s option to do a recovery
sv: Du måste ange %s alternativ för att göra en återställning

en: %prog saved_searches [options] (list|add|remove)
    
    Manage the saved searches stored in this database.
    If you try to add a query with a name that already exists, it will be
    replaced.
    
    Syntax for adding:
    
    %prog saved_searches add search_name search_expression
    
    Syntax for removing:
    
    %prog saved_searches remove search_name
sv: %prog saved_searches [options] (list|add|remove)
    
    Hantera sparade sökningar i den här databasen.
    Om du försöker lägga till en sökförfråga med ett namn som redan finns, kommer den att
    ersättas.
    
    Syntax för att lägga till:
    
    %prog saved_searches add search_name search_expression
    
    Syntax för att ta bort:
    
    %prog saved_searches remove search_name

en: Name:
sv: Namn:

en: Search string:
sv: Söksträng:

en: Error: You must specify a name and a search string
sv: Fel: Du måste ange ett namn och en söksträng

en: added
sv: tillagd

en: Error: You must specify a name
sv: Fel: Du måste ange ett namn

en: removed
sv: borttaget

en: Error: Action %s not recognized, must be one of: (add|remove|list)
sv: Fel: Åtgärd %s kändes inte igen, måste vara en av: (lägg till|ta bort|lista)

en: Failed to parse search query: ({0}) with error: {1}
sv: Det gick inte att analysera förfrågan: ({0}) med fel: {1}

en: %prog search [options] search expression
    
    Search the library for the specified search term, returning a comma separated
    list of book ids matching the search expression. The output format is useful
    to feed into other commands that accept a list of ids as input.
    
    The search expression can be anything from calibre's powerful search query
    language, for example: %prog search {0}
sv: %prog search [options] sökuttryck
    
    Sök i biblioteket efter den angivna söktermen och returnera en kommaseparerad
    lista med bokidentifierare som matchar sökuttrycket. Utmatningsformatet är användbart
    för att mata in andra kommandon som accepterar en lista med identifierare som inmatning.
    
    Sökuttrycket kan vara vad som helst från calibres kraftfulla sökfrågespråk,
    till exempel: %prog search {0}

en: The maximum number of results to return. Default is all results.
sv: Högsta antalet resultat att returnera. Standard är alla resultat.

en: No books matching the search expression:
sv: Inga böcker matchar sökuttrycket:

en: No book with id {} exists
sv: Finns ingen bok med id {}

en: No column with name {} exists
sv: Finns ingen kolumn med namnet {}

en: Data set to: {} [{}]
sv: Data inställt till: {} [{}]

en: Data set to: {}
sv: Data inställt till: {}

en: %prog set_custom [options] column id value
    
    Set the value of a custom column for the book identified by id.
    You can get a list of ids using the search command.
    You can get a list of custom column names using the custom_columns
    command.
sv: %prog set_custom [options] column id value
    
    Ställ in värdet på en anpassad kolumn för boken som identifieras av identifierare.
    Du kan få en lista med id med hjälp av sökkommandot.
    Du kan få en lista med anpassade kolumnnamn med hjälp av custom_columns
    kommando.

en: If the column stores multiple values, append the specified values to the existing ones, instead of replacing them.
sv: Om kolumnen lagrar flera värden, lägg till de angivna värdena till de befintliga i stället för att ersätta dem.

en: Error: You must specify a field name, id and value
sv: Fel: Du måste ange ett fältnamn, ID och värde

en: 
    %prog set_metadata [options] book_id [/path/to/metadata.opf]
    
    Set the metadata stored in the calibre database for the book identified by
    book_id from the OPF file metadata.opf. book_id is a book id number from the
    search command. You can get a quick feel for the OPF format by using the
    --as-opf switch to the show_metadata command. You can also set the metadata of
    individual fields with the --field option. If you use the --field option, there
    is no need to specify an OPF file.
sv: 
    %prog set_metadata [options] book_id [/path/to/metadata.opf]
    
    Ställ in metadata som lagras i calibre-databasen för den bok som identifieras med 
    book_id från OPF-filen metadata.opf. book_id är ett bok-id-nummer från
    sökkommandot. Du kan få en snabb känsla för OPF-formatet genom att använda 
    omkopplaren --as-opf till kommandot show_metadata. Du kan också ställa in metadata för
    enskilda fält med flaggan --field. Om du använder flaggan --field behöver du inte ange en OPF-fil.

en: The field to set. Format is field_name:value, for example: {0} tags:tag1,tag2. Use {1} to get a list of all field names. You can specify this option multiple times to set multiple fields. Note: For languages you must use the ISO639 language codes (e.g. en for English, fr for French and so on). For identifiers, the syntax is {0} {2}. For boolean (yes/no) fields use true and false or yes and no.
sv: Fältet för att ställa in. Format är field_name:value, till exempel: {0} tags:tag1,tag2. Använd {1} för att få en lista över alla fältnamn. Du kan ange det här alternativet flera gånger för att ställa in flera fält. Observera: För språk du måste använda ISO639-språkkoder (t.ex. en för engelska, fr för franska och så vidare). För identifierare, är syntaxen {0} {2}. För boolean (ja/nej) fält använder sann och falsk eller ja och nej.

en: List the metadata field names that can be used with the --field option
sv: Ange namn på metadatafälten som kan användas med flaggan --field

en: Field name
sv: Fältnamn

en: Title
sv: Titel

en: You must specify a record id as the first argument
sv: Du måste ange en post-ID som det första argumentet

en: You must specify either a field or an OPF file
sv: Du måste ange antingen ett fält eller en OPF-fil

en: The OPF file %s does not exist
sv: OPF-filen %s finns inte

en: No book with id: %s in the database
sv: Ingen bok med id: %s i databasen

en: {} is not a known field
sv: {} är inte ett känt fält

en: The value {!r} is not a valid series index
sv: Värdet {!r} är inte ett giltigt serieindex

en: 
    %prog show_metadata [options] id
    
    Show the metadata stored in the calibre database for the book identified by id.
    id is an id number from the search command.
sv: 
    %prog show_metadata [options] id
    
    Visa metadata lagrade i calibre-databasen för boken identifierad av id.
    id är ett id-nummer från sökkommandot.

en: Print metadata in OPF form (XML)
sv: Skriv metadata i OPF-form (XML)

en: You must specify an id
sv: Du måste ange ett ID

en: The {} command is not supported with remote (server based) libraries
sv: Kommandot {} stöds inte med fjärr- (serverbaserade) bibliotek

en: GLOBAL OPTIONS
sv: GLOBALA ALTERNATIV

en: Path to the calibre library. Default is to use the path stored in the settings. You can also connect to a calibre Content server to perform actions on remote libraries. To do so use a URL of the form: {1} for example, {2}. library_id is the library id of the library you want to connect to on the Content server. You can use the special library_id value of - to get a list of library ids available on the server. For details on how to setup access via a Content server, see {0}.
sv: Sökväg till calibre-biblioteket. Standardinställningen är att använda sökvägen som lagras i inställningarna. Du kan också ansluta till en calibre-innehållsserver för att utföra åtgärder på fjärrbibliotek. För att göra det, använd en URL av formatet: {1} till exempel {2}. library_id är biblioteks-ID:t för det bibliotek du vill ansluta till på innehållsservern. Du kan använda det speciella library_id-värdet - för att få en lista över biblioteks-ID:n som är tillgängliga på servern. För information om hur du konfigurerar åtkomst via en innehållsserver, se {0}.

en: show this help message and exit
sv: visa denna hjälptext och avsluta

en: show program's version number and exit
sv: visar programmets versionsnummer och avsluta

en: Username for connecting to a calibre Content server
sv: Användarnamn för anslutning till en calibre-innehållsserver

en: Password for connecting to a calibre Content server. To read the password from standard input, use the special value: {0}. To read the password from a file, use: {1} (i.e. <f: followed by the full path to the file and a trailing >). The angle brackets in the above are required, remember to escape them or use quotes for your shell.
sv: Lösenord för anslutning till en calibre-innehållsserver. För att läsa lösenordet från standardinmatning, använd specialvärdet: {0}. För att läsa lösenordet från en fil, använd: {1} (dvs. <f: följt av hela sökvägen till filen och en efterföljande >). Vinkelparenteserna ovan är nödvändiga, kom ihåg att koda dem eller använd citattecken för ditt skal.

en: The timeout, in seconds, when connecting to a calibre library over the network. The default is two minutes.
sv: Tidsgränsen, i sekunder, när du ansluter till ett calibre-bibliotek via nätverket. Standard är två minuter.

en: %%prog command [options] [arguments]
    
    %%prog is the command line interface to the calibre books database.
    
    command is one of:
      %s
    
    For help on an individual command: %%prog command --help
sv: %%prog command [options] [arguments]
    
    %%prog är kommandoradsgränssnittet till calibre-bokdatabasen.
    
    kommando är en av:
      %s
    
    För hjälp med ett enskilt kommando: %%prog command --help

en: Enter the password:
sv: Ange lösenordet:

en: Another calibre program such as {} or the main calibre program is running. Having multiple programs that can make changes to a calibre library running at the same time is a bad idea. calibredb can connect directly to a running calibre Content server, to make changes through it, instead. See the documentation of the {} option for details.
sv: Ett annat calibre-program som {} eller calibre-huvudprogrammet körs. Att ha flera program som kan göra ändringar i ett calibre-bibliotek som körs samtidigt är en dålig idé. calibredb kan ansluta direkt till en körande calibre-innehållsserver för att göra ändringar genom den istället. Se dokumentationen för alternativet {} för detaljer.

en: Error: You must specify a command from the list above
sv: Fel: Du måste ange ett kommando från listan ovan

en: On Device
sv: På enhet

en: Main
sv: Huvudsaklig

en: Card A
sv: Kort A

en: Card B
sv: Kort B

en: Extracting text from the {0} file of size {1} took too long
sv: Det tog för lång tid att extrahera text från filen {0} med storleken {1}

en: Invalid field: %s
sv: Ogiltigt fält: %s

en: Failed to read from document for {path} with error: {error}
sv: Det gick inte att läsa från dokumentet för {path} med fel: {error}

en: Failed to parse document for: {0} with error: {1}
sv: Det gick inte att analysera dokument för: {0} med fel: {1}

en: The item {old_item_val} does not exist in the {field} column in the restored database, could not restore its notes
sv: Posten {old_item_val} finns inte i kolumnen {field} i den återställda databasen, kunde inte återställa dess anteckningar

en: Some resources for {} were missing
sv: Några resurser för {} saknades

en: Failed to set note for {path} with error: {error}
sv: Det gick inte att läsa från dokumentet för {path} med fel: {error}

en: Starting restoring preferences and column metadata
sv: Börjar återställa inställningar och kolumnmetadata

en: Cannot restore preferences. Backup file not found.
sv: Det går inte att återställa inställningar. Säkerhetskopieringsfil hittades inte.

en: Finished restoring preferences and column metadata
sv: Färdig återställning av inställningar och kolumnmetadata

en: Finished restoring preferences
sv: Inställningarna återställdes

en: Restoring preferences and column metadata failed
sv: Återställning av inställningar och kolumnmetadata misslyckades

en: Processed
sv: Bearbetade

en: Creating custom column
sv: Skapar anpassad kolumn

en: Invalid regular expression: {!r} with error: {}
sv: Ogiltigt reguljärt uttryck: {!r} med fel: {}

en: today
sv: idag

en: yesterday
sv: igår

en: thismonth
sv: dennamånad

en: daysago
sv: dagarsedan

en: Number conversion error: {0}
sv: Antal konverteringsfel: {0}

en: Date conversion error: {0}
sv: Datumkonverteringsfel: {0}

en: Non-numeric value in query: {0}
sv: Icke-numeriskt värde i fråga: {0}

en: Non-numeric value in column {0}: {1}
sv: Icke-numeriskt värde i kolumn {0}: {1}

en: No
sv: Nej

en: unchecked
sv: avmarkerad

en: checked
sv: markerad

en: empty
sv: tom

en: blank
sv: tom

en: Invalid boolean query "{0}"
sv: Ogiltig boolesk förfråga "{0}"

en: No such Virtual library: {}
sv: Inget sådant virtuellt bibliotek: {}

en: Virtual library search is recursive: {}
sv: Virtuella bibliotekssökningen är rekursiv: {}

en: Recursive query group detected: {0}
sv: Rekursiv frågegrupp upptäcktes: {0}

en: Templates are not allowed in search expressions
sv: Mallar är inte tillåtna i sökuttryck

en: search template: missing or invalid separator. Valid separators are: {}
sv: sökmall: saknar eller ogiltig avgränsare. Giltiga avgränsare är: {}

en: 1 day | {} days
sv[0]: 1 dag
sv[1]: {} dagar

en: 1 hour | {} hours
sv[0]: 1 timme
sv[1]: {} timmar

en: 1 minute | {} minutes
sv[0]: 1 minut
sv[1]: {} minuter

en: 1 second | {} seconds
sv[0]: 1 sekund
sv[1]: {} sekunder

en: calculating time left
sv: beräknar tid kvar

en: almost done
sv: nästan färdig

en: ~{} left
sv: ~{} kvar

en: {0}
    
    Various command line interfaces useful for debugging calibre. With no options,
    this command starts an embedded Python interpreter. You can also run the main
    calibre GUI, the calibre E-book viewer and the calibre editor in debug mode.
    
    It also contains interfaces to various bits of calibre that do not have
    dedicated command line tools, such as font subsetting, the E-book diff tool and so
    on.
    
    You can also use %prog to run standalone scripts. To do that use it like this:
    
        {1}
    
    Everything after the -- is passed to the script. You can also use calibre-debug
    as a shebang in scripts, like this:
    
        {2}
sv: {0}
    
    Olika kommandoradsgränssnitt som är användbara för felsökning av calibre. Med inga
    flaggor startar detta kommando en inbäddad Python-tolk. Du kan också köra calibre-huvudgränssnittet, calibres e-bokvisare och calibre redigeraren i felsökningsläge.
    
    Den innehåller också gränssnitt till olika bitar av calibre som inte har dedikerade
    kommandoradsverktyg, som underuppsättning av teckensnitt, e-bokdiffverktyg och så vidare.
    
    Du kan också använda %prog för att köra fristående skript. För att göra det använder du det så här:
    
        {1}
    
    Allting efter -- skickas till skriptet. Du kan också använda calibre-debug som en shebang i skript, så här:
    
         {2}

en: Run Python code.
sv: Kör Python-kod.

en: Run the Python code in file.
sv: Kör Python-koden i fil.

en: Subset the specified font. Use -- after this option to pass option to the font subsetting program.
sv: Underuppsätt det angivna teckensnittet. Använd -- efter denna flagga för att skicka flaggan till programmet för Underuppsättning av teckensnitt.

en: Debug device detection
sv: Felsöker enhetsidentifiering

en: Run the GUI with debugging enabled. Debug output is printed to stdout and stderr. To pass command line arguments use -- followed by the arguments, for example: calibre-debug -g -- /path/to/ebook
sv: Kör det grafiska användargränssnittet med felsökning aktiverad. Felsökningsutmatning skrivs ut till stdout och stderr. För att skicka kommandoradsargument, använd -- följt av argumenten, till exempel: calibre-debug -g -- /sökväg/till/e-bok

en: Run the GUI with a debug console, logging to the specified path. For internal use only, use the -g option to run the GUI in debug mode
sv: Kör det grafiska gränssnittet med felsökningskonsol, loggning till angiven sökväg. Bara för intern användning, använd -g alternativet för att köra det grafiska gränssnittet i felsökningsläge

en: Don't run with the DEBUG flag set
sv: Kör inte med DEBUG-flaggan inställd

en: Run the E-book viewer in debug mode. As with -g use -- to pass command line arguments.
sv: Kör e-bokvisaren i felsökningsläge. Precis som med -g, använd -- för att skicka kommandoradsargument.

en: Output the paths necessary to setup the calibre environment
sv: Mata ut nödvändiga sökvägar för att anpassa calibre-miljön

en: Add a simple plugin (i.e. a plugin that consists of only a .py file), by specifying the path to the py file containing the plugin code.
sv: Lägg till en enkel insticksmodul (det vill säga en insticksmodul som består av bara en .py-fil), genom att ange sökvägen till py-filen som innehåller insticksmodulskoden.

en: Inspect the MOBI file(s) at the specified path(s)
sv: Undersök MOBI-filen eller MOBI-filerna i den angivna sökvägen eller de angivna sökvägarna

en: Launch the calibre "Edit book" tool in debug mode. As with -g use -- to pass command line arguments.
sv: Starta calibres verktyg "Redigera bok" i felsökningsläge. Precis som med -g, använd -- för att skicka kommandoradsargument.

en: Explode the book into the specified folder.
    Usage: -x file.epub output_dir
    Exports the book as a collection of HTML files and metadata, which you can edit using standard HTML editing tools. Works with EPUB, AZW3, HTMLZ and DOCX files.
sv: Bryt isär boken i den angivna mappen.
    Användning: -x file.epub output_dir
    Exporterar boken som en samling HTML-filer och metadata som du kan redigera med standard HTML-redigeringsverktyg. Fungerar med EPUB-, AZW3-, HTMLZ- och DOCX-filer.

en: Implode a previously exploded book.
    Usage: -i output_dir file.epub
    Imports the book from the files in output_dir which must have been created by a previous call to --explode-book. Be sure to specify the same file type as was used when exploding.
sv: Implodera en tidigare exploderad bok.
    Användning: -i output_dir file.epub
    Importerar boken från filerna i output_dir som måste ha skapats av ett tidigare anrop till --explode-book. Var noga med att ange samma filtyp som användes vid exploderande.

en: Export all calibre data (books/settings/plugins). Normally, you will be asked for the export folder and the libraries to export. You can also specify them as command line arguments to skip the questions. Use absolute paths for the export folder and libraries. The special keyword "all" can be used to export all libraries. Examples:
    
      calibre-debug --export-all-calibre-data  # for interactive use
      calibre-debug --export-all-calibre-data /path/to/empty/export/folder /path/to/library/folder1 /path/to/library2
      calibre-debug --export-all-calibre-data /export/folder all  # export all known libraries
sv: Exportera all calibre-data (böcker/inställningar/insticksmoduler). Normalt kommer du att bli tillfrågad om exportmappen och biblioteken att exportera. Du kan också ange dem som kommandoradsargument för att hoppa över frågorna. Använd absoluta sökvägar för exportmappen och biblioteken. Det speciella nyckelordet "all" kan användas för att exportera alla bibliotek. Exempel:
    
      calibre-debug --export-all-calibre-data  # för interaktiv användning
      calibre-debug --export-all-calibre-data /sökväg/till/tom/export/mapp /sökväg/till/bibliotek/mapp1 /sökväg/till/bibliotek2
      calibre-debug --export-all-calibre-data /export/mapp all  # exportera alla kända bibliotek

en: Import previously exported calibre data
sv: Importera tidigare exporterade calibre-data

en: Cause a running calibre instance, if any, to be shutdown. Note that if there are running jobs, they will be silently aborted, so use with care.
sv: Orsakar att en körande calibre-instans avslutas, om någon körs. Observera att om det finns pågående jobb kommer de att avbrytas tyst, så använd med försiktighet.

en: Test binary modules in build
sv: Testa binärmoduler i bygge

en: Run a plugin that provides a command line interface. For example:
    calibre-debug -r "Plugin name" -- file1 --option1
    Everything after the -- will be passed to the plugin as arguments.
sv: Kör en insticksmodul som tillhandahåller ett kommandoradsgränssnitt. Till exempel: 
    calibre-debug -r "insticksmodulsnamn" -- fil1 --flagga1
    Allt efter -- kommer att skickas till insticksmodulen som argument.

en: Run the named test(s). Use the special value "all" to run all tests. If the test name starts with a period it is assumed to be a module name. If the test name starts with @ it is assumed to be a category name.
sv: Kör de namngivna testerna. Använd specialvärdet "alla" för att köra alla tester. Om testnamnet börjar med en punkt antas det vara ett modulnamn. Om testnamnet börjar med @ antas det vara ett kategorinamn.

en: Run the calibre diff tool. For example:
    calibre-debug --diff file1 file2
sv: Kör diffverktyg för calibre. Till exempel:
    calibre-debug --diff fil1 fil2

en: (Un)register calibre from Windows Default Programs.
sv: (Av)registrera calibre från Windows-standardprogram.

en: Convert the specified EPUB file to KEPUB without doing a full conversion. This is what the Kobo driver does when sending files to the device.
sv: Konvertera den angivna EPUB-filen till KEPUB utan att göra en fullständig konvertering. Detta är vad Kobo-drivrutinen gör när den skickar filer till enheten.

en: Convert the specified KEPUB file to EPUB without doing a full conversion. This is what the Kobo driver does when importing files from the device.
sv: Konvertera den angivna KEPUB-filen till EPUB utan att göra en fullständig konvertering. Detta är vad Kobo-drivrutinen gör när den importerar filer från enheten.

en: Debug log
sv: Felsökningslogg

en: No plugin named %s found
sv: Ingen insticksmodul med namnet %s hittades

en: Communicate with Android phones.
sv: Kommunicera med Android-telefoner.

en: Comma separated list of folders to send e-books to on the device's <b>main memory</b>. The first one that exists will be used
sv: Kommaseparerad lista över mappar att skicka e-böcker till i enhetens <b>huvudminne</b>. Den första som finns kommer att användas

en: Comma separated list of folders to send e-books to on the device's <b>storage cards</b>. The first one that exists will be used
sv: Kommaseparerad lista över mappar att skicka e-böcker till på enhetens <b>lagringskort</b>. Den första som finns kommer att användas

en: Communicate with S60 phones.
sv: Kommunicera med S60-telefoner.

en: Communicate with WebOS tablets.
sv: Kommunicera med WebOS-surfplattor.

en: Communicate with the Binatone Readme e-book reader.
sv: Kommunicera med läsenheten Binatone Readme.

en: Communicate with the Blackberry smart phone.
sv: Kommunicera med smarttelefonen Blackberry.

en: Communicate with the Blackberry Playbook.
sv: Kommunicera med Blackberry Playbook.

en: Communicate with BOEYE BEX Serial e-book readers.
sv: Kommunicera med läsenheten BOEYE BEX Serial.

en: Communicate with BOEYE BDX serial e-book readers.
sv: Kommunicera med läsenheten BOEYE BDX Serial.

en: Communicate with the Cybook Gen 3/Opus e-book reader.
sv: Kommunicera med läsenheten Cybook Gen 3/Opus.

en: Communicate with the Cybook Orizon e-book reader.
sv: Kommunicera med läsenheten Cybook Orizon.

en: Card A folder
sv: Kort A-mapp

en: Enter the folder where the books are to be stored when sent to the memory card. This folder is prepended to any send to device template
sv: Ange mappen där böckerna ska förvaras när den skickas till minneskortet. Den här mappen läggs till före varje skicka till enhet mall

en: Communicate with the Cybook Muse e-book reader.
sv: Kommunicera med läsenheten Cybook Muse.

en: Communicate with the Bookeen Diva HD e-book reader.
sv: Kommunicera med läsenheten Bookeen Diva HD.

en: Communicate with the EB600 e-book reader.
sv: Kommunicera med läsenheten EB600.

en: Communicate with the Tolino Shine and Vision readers
sv: Kommunicera med läsenheterna Tolino Shine och Vision

en: Swap main and card A
sv: Byt primärminne och kort A

en: Check this box if the device's main memory is being seen as card a and the card is being seen as main memory. Some tolino devices may need this option.
sv: Markera den här rutan om enhetens huvudminne ses som kort a och kortet ses som huvudminne. Vissa tolino-enheter kan behöva det här alternativet.

en: Communicate with the Astak Mentor EB600
sv: Kommunicera med Astak Mentor EB600

en: Communicate with the PocketBook 301 Reader.
sv: Kommunicera med läsenheten PocketBook 301 Reader.

en: Communicate with the PocketBook 515/602/603/902/903/Pro 912 reader.
sv: Kommunicera med läsplattan av typ PocketBook 515/602/603/902/903/Pro 912.

en: Communicate with the PocketBook 622 and 623 readers.
sv: Kommunicera med läsenheterna PocketBook 622 och 623.

en: Communicate with the PocketBook 360+ reader.
sv: Kommunicera med läsarna PocketBook 360+.

en: Communicate with the PocketBook 701
sv: Kommunicera med PocketBook 701

en: Communicate with the PocketBook 740
sv: Kommunicera med PocketBook 740

en: Communicate with the Infibeam Pi2 reader.
sv: Kommunicera med läsenheten Infibeam Pi2.

en: Communicate with the Entourage Edge.
sv: Kommunicera med Entourage Edge.

en: Communicate with the ESlick e-book reader.
sv: Kommunicera med läsenheten ESlick.

en: Communicate with the Sigmatek e-book reader.
sv: Kommunicera med läsenheten Sigmatek.

en: Use an arbitrary folder as a device.
sv: Använd en godtycklig mapp som en enhet.

en: Device interface
sv: Enhetsgränssnitt

en: Communicate with Hanlin V3 e-book readers.
sv: Kommunicera med läsarna Hanlin V3.

en: Communicate with Hanlin V5 e-book readers.
sv: Kommunicera med läsenheterna Hanlin V5.

en: Communicate with the BOOX e-book reader.
sv: Kommunicera med e-bokläsenheten BOOX.

en: Comma separated list of folders to send e-books to on the device. The first one that exists will be used.
sv: Kommaseparerad lista över mappar att skicka e-böcker till på enheten. Den första som finns kommer att användas.

en: Communicate with the Hanvon N520 e-book reader.
sv: Kommunicera med läsenheten Hanvon N520.

en: Communicate with the Kibano e-book reader.
sv: Kommunicera med läsenheten Kibano.

en: Communicate with The Book reader.
sv: Kommunicera med läsenheten The Book.

en: Communicate with the Libre Air reader.
sv: Kommunicera med läsenheten Libre Air.

en: Communicate with the SpringDesign Alex e-book reader.
sv: Kommunicera med läsenheten SpringDesign Alex.

en: Removing books from device...
sv: Tar bort böcker från enhet...

en: Communicate with the Azbooka
sv: Kommunicera med Azbooka

en: Communicate with the Elonex EB 511 e-book reader.
sv: Kommunicera med läsenheten Elonex EB 511.

en: Communicate with the Cybook Odyssey e-book reader.
sv: Kommunicera med läsenheten Cybook Odyssey.

en: Communicate with the IRex Iliad e-book reader.
sv: Kommunicera med läsenheten IRex Iliad.

en: Cannot get files from this device
sv: Det går inte att hämta filer från denna enhet

en: Communicate with the IRex Digital Reader 1000 e-book reader.
sv: Kommunicera med läsenheten IRex Digital Reader.

en: Communicate with the IRex Digital Reader 800
sv: Kommunicera med iRex Digital Reader 800

en: Communicate with the Iriver Story reader.
sv: Kommunicera med läsenheten Iriver Story.

en: Communicate with the JetBook e-book reader.
sv: Kommunicera med läsenheten JetBook.

en: Communicate with the MiBuk Wolder reader.
sv: Kommunicera med läsenheten MiBuk Wolder.

en: Communicate with the JetBook Mini reader.
sv: Kommunicera med läsenheten jetBook Mini.

en: Communicate with the JetBook Color reader.
sv: Kommunicera med läsenheten JetBook Color.

en: Could not generate page mapping.
sv: Det gick inte att skapa sidkartläggning.

en: Not a valid MOBI file. Reports identity of %s
sv: Inte en giltig MOBI-fil. Rapporterar identiteten för %s

en: Communicate with the Kindle e-book reader.
sv: Kommunicera med läsenheten Kindle.

en: The following books are in KFX format. KFX is a virtual book format, and cannot be transferred from the device. Instead, you should go to your "Manage my content and devices" page on the Amazon homepage and download the book to your computer from there. That will give you a regular AZW3 file that you can add to calibre normally. Click "Show details" to see the list of books.
sv: Följande böcker är i KFX-format. KFX är ett virtuellt bokformat, och kan inte överföras från enheten. Istället bör du gå till din "Manage my content and devices" sida på Amazons webbplats och hämta boken till din dator därifrån. Det kommer att ge dig en vanlig AZW3-fil som du kan lägga till i calibre. Klicka på "Visa detaljer" för att se listan med böcker.

en: WARNING: E-book covers
sv: VARNING: E-bokomslag

en: Amazon has <b>broken display of covers</b> for books sent to the Kindle by USB cable. To workaround it, you have to either keep your Kindle in Airplane mode, or:<ol><li>Send the books to the Kindle</li><li>Disconnect the Kindle and wait for the covers to be deleted by Amazon</li><li>Reconnect the Kindle and calibre will restore the covers.</li></ol> After this the covers for those books should stay put. <a href="{}">Click here</a> for details.
sv: Amazon har <b>brutit visning av omslag</b> för böcker som skickats till Kindle med USB-kabel. För att komma runt det måste du antingen hålla din Kindle i flygplansläge, eller:<ol><li>Skicka böckerna till Kindle</li><li>Koppla bort Kindle och vänta på att omslagen tas bort av Amazon</li><li>Återanslut Kindle och calibre kommer att återställa omslagen.</li></ol> Efter detta bör omslagen till dessa böcker sitta kvar. <a href="{}">Klicka här</a> för detaljer.

en: %(time)s<br />Last page read: %(loc)d (%(pr)d%%)
sv: %(time)s<br />Sista lästa sidan: %(loc)d (%(pr)d%%)

en: %(time)s<br />Last page read: Location %(loc)d (%(pr)d%%)
sv: %(time)s<br />Sista lästa sidan: Plats %(loc)d (%(pr)d%%)

en: <b>Location %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />%(text)s<br />
sv: <b>Plats %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />%(text)s<br />

en: <b>Page %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />
sv: <b>Sida %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />

en: <b>Location %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />
sv: <b>Plats %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />

en: Communicate with the Kindle 2/3/4/Touch/Paperwhite/Voyage e-book reader.
sv: Kommunicera med läsenheten Kindle 2/3/4/Touch/Paperwhite/Voyage.

en: Send page number information when sending books
sv: Skicka sidnummerinformation när böcker skickas

en: The Kindle 3 and newer versions can use page number information in MOBI files. With this option, calibre will calculate and send this information to the Kindle when uploading MOBI files by USB. Note that the page numbers do not correspond to any paper book.
sv: Kindle 3 och nyare versioner kan använda sidnummerinformation i MOBI-filer. Med det här alternativet beräknar och skickar calibre denna information till Kindle när du överför MOBI-filer via USB. Observera att sidnumren inte motsvarar någon pappersbok.

en: Page count calculation method
sv: Beräkningsmetod för sidräkning

en: There are multiple ways to generate the page number information. If a page count is given then the book will be divided into that many pages. Otherwise the number of pages will be approximated using one of the following methods.<ul> <li>fast: 2300 characters of uncompressed text per page.
    
     <li>accurate: Based on the number of chapters, paragraphs, and visible lines in the book. This method is designed to simulate an average paperback book where there are 32 lines per page and a maximum of 70 characters per line.
    
     <li>pagebreak: The "pagebreak" method uses the presence of <mbp:pagebreak> tags within the book to determine pages.</ul>Methods other than "fast" are going to be much slower. Further, if "pagebreak" fails to determine a page count accurate will be used, and if  "accurate" fails fast will be used.
sv: Det finns flera sätt att skapa sidnummerinformationen. Om ett sidantal ges då kommer boken att delas upp i så många sidor. Annars kommer antalet sidor approximeras med hjälp av någon av följande metoder.<ul> <li>snabb: 2300 tecken av okomprimerad text per sida.
    
    <li>exakt: Baserat på antal kapitel, stycken och synliga rader i boken. Denna metod är utformad för att simulera en genomsnittlig pocketbok där det finns 32 rader per sida och högst 70 tecken per rad.
    
    <li>sidbrytning: "Sidbrytning"-metoden använder närvaron av <mbp:pagebreak>-taggar inom boken för att avgöra sidor.</ul>Andra metoder än "snabbt" kommer att vara mycket långsammare. Vidare, om "sidbrytning" misslyckas med att bestämma sidantal som kommer att användas, och om "exakt" misslyckas kommer snabbt att användas.

en: Custom column name to retrieve page counts from
sv: Anpassat kolumnnamn att hämta sidantal från

en: If you have a custom column in your library that you use to store the page count of books, you can have calibre use that information, instead of calculating a page count. Specify the name of the custom column here, for example, #pages.
sv: Om du har en egen kolumn i ditt bibliotek som du använder för att lagra antalet sidor av böcker, kan du låta calibre använda den informationen, istället för att beräkna ett sidantal. Ange namnet på den anpassade kolumnen här, till exempel #sidor.

en: Custom column name to retrieve calculation method from
sv: Anpassat kolumnnamn för att hämta kalkyleringsmetod från

en: If you have a custom column in your library that you use to store the preferred method for calculating the number of pages for a book, you can have calibre use that method instead of the default one selected above.  Specify the name of the custom column here, for example, #pagemethod. The custom column should have the  values: fast, accurate or pagebreak.
sv: Om du har en egen kolumn i ditt bibliotek som du använder för att lagra den bästa metoden för att beräkna antalet sidor för en bok, kan du låta calibre använda denna metod istället för den standard som valts ovan. Ange namnet på den anpassade kolumnen här till exempel #pagemethod. Den anpassade kolumnen ska ha värdena: snabb, korrekt eller sidbrytning.

en: Overwrite existing APNX on device
sv: Skriv över befintlig APNX på enheten

en: Uncheck this option to allow an APNX file existing on the device to have priority over the version which calibre would send. Since APNX files are usually deleted when a book is removed from the Kindle, this is mostly useful when resending a book to the device which is already on the device (e.g. after making a modification).
sv: Avmarkera det här alternativet för att tillåta en APNX-fil som finns på enheten att ha företräde framför den version som calibre skulle skicka. Eftersom APNX-filer vanligen tas bort när en bok tas bort från Kindle, är detta oftast användbart vid omsändning av en bok till den enhet som redan finns på enheten (t.ex. efter en ändring).

en: Communicate with the Kindle DX e-book reader.
sv: Kommunicera med läsenheten Kindle DX.

en: Communicate with the Kindle Fire
sv: Kommunicera med Kindle Fire

en: Communicate with the original Kobo Reader and the Kobo WiFi.
sv: Kommunicera med den ursprungliga Kobo Reader och Kobo WiFi.

en: The Kobo supports several collections including
sv: Kobo stöder flera samlingar inklusive

en: Create tags for automatic management
sv: Skapa taggar för automatisk hantering

en: Upload covers for books (newer readers)
sv: Överför omslag för böcker (nyare läsenheter)

en: Normally, the Kobo readers get the cover image from the e-book file itself. With this option, calibre will send a separate cover image to the reader, useful if you have modified the cover.
sv: Normalt får Kobo-läsenheterna omslagsbilden från själva e-bokfilen. Med det här alternativet kommer calibre skicka en separat omslagsbild till läsenheten, användbart om du har ändrat omslaget.

en: Upload black and white covers
sv: Överför svartvita omslag

en: Show expired books
sv: Visa utgångna böcker

en: A bug in an earlier version left non kepubs book records in the database.  With this option calibre will show the expired records and allow you to delete them with the new delete logic.
sv: Ett fel i en tidigare version lämnade kvar icke-kepub-bokposter i databasen. Med det här alternativet kommer calibre att visa utgångna format och göra att du kan ta bort dem med den nya borttagningslogiken.

en: Show previews
sv: Visa förhandsgranskningar

en: Kobo previews are included on the Touch and some other versions. By default, they are no longer displayed as there is no good reason to see them. Enable if you wish to see/delete them.
sv: Kobo-förhandsgranskningar ingår på Touch och vissa andra versioner. De visas inte längre eftersom det inte finns någon anledning att se dem. Aktivera om du vill se/ta bort dem.

en: Show recommendations
sv: Visa rekommendationer

en: Kobo now shows recommendations on the device. In some cases these have files but in other cases they are just pointers to the web site to buy. Enable if you wish to see/delete them.
sv: Kobo visar nu rekommendationer på enheten. I vissa fall har dessa filer, men i andra fall hänvisar de bara till försäljningswebbplatsen. Aktivera om du vill se/ta bort dem.

en: Attempt to support newer firmware
sv: Försök att stöda nyare programvara

en: Kobo routinely updates the firmware and the database version. With this option calibre will attempt to perform full read-write functionality - Here be Dragons!! Enable only if you are comfortable with restoring your kobo to Factory defaults and testing software
sv: Kobo uppdaterar regelbundet programvaran och databasversion. Med det här alternativet kommer calibre att försöka utföra fullständig läs-skriv-funktionalitet - Observera riskerna!! Aktivera endast om du är bekväm med att återställa din Kobo till fabriksinställningarna och testa programvara

en: Getting list of books on device...
sv: Hämtar en lista över böcker på enheten...

en: Removing books from device metadata listing...
sv: Tar bort böcker från enhetens metadatalista...

en: Adding books to device metadata listing...
sv: Lägger till böcker i enhetens metadatalista...

en: Kobo database version unsupported - See details
sv: Kobo-databasversion stöds inte - Se detaljer

en: Your Kobo is running an updated firmware/database version. As calibre does not know about this updated firmware, database editing is disabled, to prevent corruption. You can still send books to your Kobo with calibre,  but deleting books and managing collections is disabled. If you are willing to experiment and know how to reset your Kobo to Factory defaults, you can override this check by right clicking the device icon in calibre and selecting "Configure this device" and then the  "Attempt to support newer firmware" option. Doing so may require you to perform a Factory reset of your Kobo.
sv: Din Kobo kör en uppdaterad programvaru-/databasversion. Eftersom calibre inte känner till den här uppdaterade programvaran är databasredigering inaktiverad för att förhindra korruption. Du kan fortfarande överföra böcker till din Kobo med calibre men borttagning av böcker och hantering av samlingar är inaktiverat. Om du är villig att experimentera och vet hur du återställer din Kobo till fabriksinställningarna kan du åsidosätta den här kontrollen genom att högerklicka på enhetsikonen i calibre och välja "Anpassa den här enheten" och sedan alternativet "Försök att stöda nyare programvara". Om du gör det kan du behöva utföra en fabriksåterställning av din Kobo.

en: Not Implemented
sv: Inte implementerat

en: ".kobo" files do not exist on the device as books; instead they are rows in the sqlite database. Currently they cannot be exported or viewed.
sv: ".kobo" filer finns inte på enheten som böcker; istället är de rader i sqlite-databasen. För närvarande kan de inte exporteras eller visas.

en: <hr /><b>Book last read:</b> %(time)s<br /><b>Percentage read:</b> %(pr)d%%<hr />
sv: <hr /><b>Senast lästa bok:</b> %(time)s<br /><b>Procent läst:</b> %(pr)d%%<hr />

en: <b>Chapter %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Chapter Progress:</b> %(chapter_progress)s%%<br />%(annotation)s<br /><hr />
sv: <b>Kapitel %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Kapitelframsteg:</b> %(chapter_progress)s%%<br />%(annotation)s<br /><hr />

en: <b>Chapter %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Chapter progress:</b> %(chapter_progress)s%%<br /><b>Highlight:</b> %(text)s<br /><hr />
sv: <b>Kapitel %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Kapitelframsteg:</b> %(chapter_progress)s%%<br /><b>Markering:</b> %(text)s<br /><hr />

en: <b>Chapter %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Chapter progress:</b> %(chapter_progress)s%%<br /><b>Highlight:</b> %(text)s<br /><b>Notes:</b> %(annotation)s<br /><hr />
sv: <b>Kapitel %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Kapitelframsteg:</b> %(chapter_progress)s%%<br /><b>Markering:</b> %(text)s<br /><b>Noteringar:</b> %(annotation)s<br /><hr />

en: Communicate with the Kobo Touch, Glo, Mini, Aura HD, Aura H2O, Glo HD, Touch 2, Aura ONE, Aura Edition 2, Aura H2O Edition 2, Clara HD, Forma, Libra H2O, Elipsa, Sage, Libra 2, Clara 2E, Clara BW, Clara Colour, Libra Colour as well as tolino shine 5, shine color and vision color eReaders. Based on the existing Kobo driver by %s.
sv: Kommunicera med Kobo Touch, Glo, Mini, Aura HD, Aura H2O, Glo HD, Touch 2, Aura ONE, Aura Edition 2, Aura H2O Edition 2, Clara HD, Forma, Libra H2O, Elipsa, Sage, Libra 2, Clara 2E, Clara BW, Clara Colour, Libra Color samt tolino shine 5, shine color och vision eReaders. Baserat på den befintliga Kobo-drivrutinen av %s.

en: Processing book: {0} by {1}
sv: Bearbetar bok: {0} av {1}

en: Could not kepubify the book {title} ({name}) failed with error: {e}
sv: Det gick inte att kepubifiera boken {title} ({name}) misslyckades med fel: {e}

en: Your Kobo is running an updated firmware/database version. As calibre does not know about this updated firmware, database editing is disabled, to prevent corruption. You can still send books to your Kobo with calibre,  but deleting books and managing collections is disabled. If you are willing to experiment and know how to reset your Kobo to Factory defaults, you can override this check by right clicking the device icon in calibre and selecting "Configure this device" and then the "Attempt to support newer firmware" option. Doing so may require you to perform a Factory reset of your Kobo.
sv: Din Kobo kör en uppdaterad programvaru-/databasversion. Eftersom calibre inte känner till den här uppdaterade programvaran är databasredigering inaktiverad för att förhindra korrupt data. Du kan fortfarande överföra böcker till din Kobo med calibre men att ta bort böcker och hantera samlingar är inaktiverat. Om du är villig att experimentera och vet hur du återställer din Kobo till fabriksinställningarna kan du åsidosätta den här kontrollen genom att högerklicka på enhetens ikon i calibre och välja "Anpassa den här enheten" och sedan alternativet "Försök att stöda nyare programvara". Om du gör det kan det kräva att du utför en fabriksåterställning av din Kobo.

en: Discussion of any new Kobo firmware can be found in the Kobo forum at MobileRead. This is at %s.
sv: Diskussion om ny Kobo-programvara kan hittas i Kobo-forumet på MobileRead. Detta är på %s.

en: Collections, covers && uploads
sv: Samlingar, omslag && överföringar

en: Metadata, on device && advanced
sv: Metadata, på enheten && avancerat

en: Hyphenation
sv: Avstavning

en: Modify CSS
sv: Redigera CSS

en: Modify CSS of books sent to the device
sv: Ändra CSS för böcker som skickas till enheten

en: This allows addition of user CSS rules and removal of some CSS. When sending a book, the driver adds the contents of {0} to all stylesheets in the book. This file is searched for in the root folder of the main memory of the device. As well as this, if the file contains settings for "orphans" or "widows", these are removed from all styles in the original stylesheet.
sv: Detta tillåter tillägg av användar-CSS-regler och borttagning av vissa CSS. När du skickar en bok lägger föraren till innehållet i {0} till alla stilmallar i boken. Denna fil söks efter i rotmappen i enhetens huvudminne. Förutom detta, om filen innehåller inställningar för "överordnade", tas dessa bort från alla stilar i den ursprungliga stilmallen.

en: Additionally, model specific CSS can be specified below:
sv: Dessutom kan modellspecifik CSS specificeras nedan:

en: Enter the CSS to use for books on this model of device
sv: Ange CSS som ska användas för böcker på denna enhetsmodell

en: All models
sv: Alla modeller

en: &Clear all model specific CSS
sv: &Rensa all modellspecifik CSS

en: Uploading of books
sv: Överföring av böcker

en: Use Kobo viewer for EPUB books
sv: Använd Kobo-visaren för EPUB-böcker

en: Kobo devices have two viewer programs for EPUB files on their devices. An older one from Adobe and the Kobo one. The Kobo one has much better performance and features and so, by default, calibre will auto-convert EPUB books to the Kobo KEPUB format so that they are viewed by the Kobo viewer. If you would rather use the legacy viewer for EPUB, disable this option. Note that this option has no effect if the device does not support KEPUB, such as for Tolino devices that also use this driver.
sv: Kobo-enheter har två visningsprogram för EPUB-filer på sina enheter. En äldre från Adobe och en Kobo. Kobo har mycket bättre prestanda och funktioner och så, som standard, kommer calibre automatiskt att konvertera EPUB-böcker till Kobo KEPUB-formatet så att de visas av Kobo-visaren. Om du hellre vill använda den äldre visaren för EPUB, inaktivera det här alternativet. Observera att det här alternativet inte har någon effekt om enheten inte stöder KEPUB, till exempel för Tolino-enheter som också använder den här drivrutinen.

en: Template to decide conversion:
sv: Mall för att bestämma konvertering:

en: Enter a template to decide if an EPUB book is to be auto converted to KEPUB. If the template returns false or no result, the book will not be converted to KEPUB. For example to only kepubify books that have the tag <i>{0}</i>, use the template: <code>{1}</code> or to only convert books that do not have the tag <i>{2}</i>, use the template: <code>{3}</code>
sv: Ange en mall för att bestämma om en EPUB-bok ska konverteras automatiskt till KEPUB. Om mallen returnerar falskt eller inget resultat kommer boken inte att konverteras till KEPUB. Till exempel för att bara kepubifiera böcker som har taggen <i>{0}</i>, använd mallen: <code>{1}</code> eller för att bara konvertera böcker som inte har taggen <i>{2}</i>, använd mallen: <code>{3}</code>

en: If no template is specified conversion to KEPUB is controlled only by the setting above to use the Kobo viewer. Note that the setting above must be enabled for the template to be checked.
sv: Om ingen mall är specificerad styrs konvertering till KEPUB endast av inställningen ovan för att använda Kobo-visaren. Observera att inställningen ovan måste vara aktiverad för att mallen ska kontrolleras.

en: Do not treat replacements as new books
sv: Behandla inte ersättningar som nya böcker

en: When a new book is side-loaded, the Kobo firmware imports details of the book into the internal database. Even if the book is a replacement for an existing book, the Kobo will remove the book from the database and then treat it as a new book. This means that the reading status, bookmarks and collections for the book will be lost. This option overrides firmware behavior and attempts to prevent a book that has been resent from being treated as a new book. If you prefer to have replacements treated as new books, turn this option off.
sv: När en ny bok läses in på sidan importerar Kobo-programvaran detaljer om boken till den interna databasen. Även om boken ersätter en befintlig bok tar Kobo bort boken från databasen och behandlar den sedan som en ny bok. Detta innebär att lässtatus, bokmärken och samlingar för boken kommer att gå förlorade. Det här alternativet åsidosätter programvarubeteendet och försöker förhindra att en bok som har skickats om behandlas som en ny bok. Om du föredrar att ersättare behandlas som nya böcker, stäng av det här alternativet.

en: Enable/disable hyphenation in KEPUB books
sv: Aktivera/inaktivera avstavning i KEPUB-böcker

en: When sending EPUB as converted KEPUB to the device, you can optionally modify how the device will perform hyphenation for the book. Note that hyphenation does not work well for all languages, as it depends on dictionaries present on the device, which are not always of the highest quality.
sv: När du skickar EPUB som konverterad KEPUB till enheten kan du valfritt ändra hur enheten ska utföra avstavning för boken. Observera att avstavning inte fungerar bra för alla språk, eftersom det beror på ordböcker som finns på enheten, som inte alltid är av högsta kvalitet.

en: Turn off all hyphenation
sv: Stäng av all avstavning

en: Override all hyphenation settings in book, forcefully disabling hyphenation completely
sv: Åsidosätt alla avstavningsinställningar i boken och inaktivera avstavning helt och hållet

en: Minimum word length to hyphenate
sv: Minsta ordlängd för att avstava

en:  characters
sv:  tecken

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Minimum characters before hyphens
sv: Minst antal tecken före bindestreck

en: Minimum characters after hyphens
sv: Minst antal tecken efter bindestreck

en: Maximum consecutive hyphenated lines
sv: Maximalt antal avstavade rader i följd

en:  lines
sv:  rader

en: Collections
sv: Samlingar

en: Create new collections on the Kobo if they do not exist. This is only for firmware V2.0.0 or later.
sv: Skapa nya samlingar på Kobo om de inte finns. Detta är endast för programvara V2.0.0 eller senare.

en: Collections columns:
sv: Samlingskolumner:

en: Use a column to generate collections.
sv: Använd en kolumn för att generera samlingar.

en: The Kobo from firmware V2.0.0 supports collections. These are created on the Kobo. Specify the lookup name for a tags-type column for automatic management.
sv: Kobo från fast programvara V2.0.0 stöder samlingar. Dessa skapas på Kobo. Ange söknamnet för en taggliknande kolumn för automatisk hantering.

en: Collections template:
sv: Samlingsmall:

en: Use a template to generate collections.
sv: Använd en mall för att skapa samlingar.

en: Enter a template to generate collections. The result of the template will be combined with the values from Collections column. The template should return a list of collection names separated by ':@:' (without quotes).
sv: Ange en mall för att generera samlingar. Resultatet av mallen kommer att kombineras med värdena från kolumnen Samlingar. Mallen bör returnera en lista med samlingsnamn separerade med ':@:' (utan citattecken).

en: Create collections
sv: Skapa samlingar

en: Delete empty collections
sv: Ta bort tomma samlingar

en: Delete any empty collections from the Kobo when syncing is finished. This is only for firmware V2.0.0 or later.
sv: Ta bort alla tomma samlingar från Kobo när synkroniseringen är klar. Detta är endast för programvara V2.0.0 eller senare.

en: Ignore collections:
sv: Ignorera samlingar:

en: List the names of collections to be ignored by the collection management. The collections listed will not be changed. Names are separated by commas.
sv: Lista namnen på samlingarna som ska ignoreras av samlingshantering. Samlingarna som anges ändras inte. Namnen skiljs åt med kommatecken.

en: Kobo configuration: Invalid collection column names
sv: Kobo-konfiguration: Ogiltiga namn på samlingskolumner

en: Collection column names that don't exist in the library: {0}
sv: Namn på samlingskolumner som inte finns i biblioteket: {0}

en: Upload covers
sv: Överför omslag

en: Upload cover images from the calibre library when sending books to the device.
sv: Överför omslagsbilder från calibre-biblioteket när du överför böcker till enheten.

en: Convert covers to grayscale when uploading.
sv: Konvertera omslag till gråskala vid överföring.

en: Upload dithered covers
sv: Överför skälvande omslag

en: Dither cover images to the appropriate 16c grayscale palette for an eInk screen. This usually ensures greater accuracy and avoids banding, making sleep covers look better. On FW >= 4.11, Nickel itself may sometimes do a decent job of it. Has no effect without "Upload black and white covers"!
sv: Ändra omslagsbilder till lämplig 16c gråskala palett för en eInk-skärm. Detta säkerställer vanligtvis större noggrannhet och undviker sammanknytning, vilket gör att sömnomslag ser bättre ut. På mjukvara >= 4.11 kan Nickel själv ibland göra ett anständigt jobb med det. Har ingen effekt utan "Överför svartvita omslag"!

en: Keep cover aspect ratio
sv: Bevara bildförhållande på omslag

en: When uploading covers, do not change the aspect ratio when resizing for the device. This is for firmware versions 2.3.1 and later.
sv: När överföringen av omslag sker ska du inte ändra bildförhållandet när du ändrar storlek på enheten. Detta är för programvaruversioner 2.3.1 och nyare.

en: Letterbox full-screen covers
sv: Brevlåda-helskärmsomslag

en: Do it on our end, instead of letting Nickel handle it. Provides pixel-perfect results on devices where Nickel does not do extra processing. Obviously has no effect without "Keep cover aspect ratio". This is probably undesirable if you disable the "Show book covers full screen" setting on your device.
sv: Gör det på vår sida istället för att låta Nickel hantera det. Ger pixelperfekta resultat på enheter där Nickel inte gör extra bearbetning. Uppenbarligen har det ingen effekt utan "Bevara bildförhållande på omslag". Detta är förmodligen oönskat om du inaktiverar inställningen "Visa bokomslag i helskärm" på din enhet.

en: Choose the color to use when letterboxing the cover. The default color is black (#000000)
sv: Välj den färg du vill använda när du bokstäver omslaget. Standardfärgen är svart (#000000)

en: Save covers as PNG
sv: Spara omslag som PNG

en: Use the PNG image format instead of JPG. Higher quality, especially with "Upload dithered covers" enabled, which will also help generate potentially smaller files. Behavior completely unknown on old (< 3.x) Kobo firmwares, known to behave on FW >= 4.8. Has no effect without "Upload black and white covers"!
sv: Använd PNG-bildformatet istället för JPG. Högre kvalitet, särskilt med "överför skälvande omslag" aktiverat, vilket också kommer att bidra till att skapa potentiellt mindre filer. Beteende helt okänd på gamla (<3.x) Kobo-mjukvaror, känd för att fungera på FW >= 4.8. Har ingen effekt utan "Överför svartvita omslag"!

en: Show as on device
sv: Visa som på enhet

en: Kobo shows recommendations on the device.  In some cases these have files but in other cases they are just pointers to the web site to buy. Enable if you wish to see/delete them.
sv: Kobo visar rekommendationer på enheten. I vissa fall har dessa filer, men i andra fall hänvisar de bara till försäljningswebbplatsen. Aktivera om du vill se/ta bort dem.

en: Show archived books
sv: Visa arkiverade böcker

en: Archived books are listed on the device but need to be downloaded to read. Use this option to show these books and match them with books in the calibre library.
sv: Arkiverade böcker listas på enheten men måste hämtas för att kunna läsas. Använd det här alternativet för att visa dessa böcker och matcha dem med böcker i calibre-biblioteket.

en: Advanced options
sv: Avancerade alternativ

en: Kobo routinely updates the firmware and the database version. With this option calibre will attempt to perform full read-write functionality - Here be Dragons!! Enable only if you are comfortable with restoring your kobo to factory defaults and testing software. This driver supports firmware V2.x.x and DBVersion up to
sv: Kobo uppdaterar rutinmässigt programvaru- och databasversionen. Med det här alternativet kommer calibre att försöka utföra fullständig läs-skriv-funktionalitet - betafunktion!! Aktivera endast om du är bekväm med att återställa din Kobo till fabriksinställningarna och testprogramvara. Den här drivrutinen stöder programvara V2.xx och DBVersion upp till

en: Title to test when debugging
sv: Titel som ska testas vid felsökning

en: Part of title of a book that can be used when doing some tests for debugging. The test is to see if the string is contained in the title of a book. The better the match, the less extraneous output.
sv: En del av titeln på en bok som kan användas när man gör vissa tester för felsökning. Testet är att se om strängen finns i titeln på en bok. Ju bättre matchning desto mindre konstigt resultat.

en: Title to test when debugging:
sv: Titel att testa vid felsökning:

en: Update metadata on the device
sv: Uppdatera metadata på enheten

en: Update the metadata on the device when it is connected. Be careful when doing this as it will take time and could make the initial connection take a long time.
sv: Uppdatera metadata på enheten när den är ansluten. Var försiktig när du gör detta eftersom det kommer att ta tid och kan göra att den första anslutningen tar lång tid.

en: Set series information
sv: Ange serieinformation

en: The book lists on the Kobo devices can display series information. This is not read by the device from the sideloaded books. Series information can only be added to the device after the book has been processed by the device. Enable if you wish to set series information.
sv: Boklistorna på Kobo-enheterna kan visa serieinformation. Detta läses inte av enheten från de sidinlästa böckerna. Serieinformation kan bara läggas till enheten efter att boken har bearbetats av enheten. Aktivera om du vill ställa in serieinformation.

en: Force series ID
sv: Forcera serie-ID

en: Kobo devices use a SeriesID to distinguish between different series. Purchased books have a SeriesID assigned by Kobo. Sideloaded books have a SeriesID assigned by calibre, which is usually different. This causes a series to be shown twice on the Kobo device. Enable if you wish to force all the SeriesID for books in a series to the same value.
sv: Kobo-enheter använder ett Serie-ID för att skilja mellan olika serier. Köpta böcker har ett Serie-ID tilldelat av Kobo. Sidladdade böcker har ett Serie-ID tilldelat efter calibre, vilket vanligtvis är annorlunda. Detta gör att en serie visas två gånger på Kobo-enheten. Aktivera om du vill tvinga alla serie-ID för böcker i en serie till samma värde.

en: Series number template:
sv: Mall för serienummer:

en: Use a template to generate what the Kobo displays for the series number.
sv: Använd en mall för att generera vad Kobo visar för serienumret.

en: The Kobo can display a series number (book number) when books are in a series. To do this, the Kobo uses two values, the "series number" (a floating point value) and the "series text" (a string). The series number is used for sorting. The series text is what is displayed. Normally the series text is the same as the series number. This option lets you choose a different value for the series text.</p><p>A common use is to change the series text to the empty string when the series number is zero. This General Program Mode template does that: {0}You can do more complicated things such as have an omnibus display "5 to 9". How you do this depends on how you have set up the series in calibre.
sv: Kobo kan visa ett serienummer (boknummer) när böcker finns i en serie. För att göra detta använder Kobo två värden, "serienummer" (ett flyttal) och "serietext" (en sträng). Serienumret används för sortering. Serietexten är det som visas. Normalt är serietexten densamma som serienumret. Det här alternativet låter dig välja ett annat värde för serietexten. </p><p>Ett vanligt användningsområde är att ändra serietexten till den tomma strängen när serienumret är noll. Den här mallen för allmänt programläge gör det: {0}Du kan göra mer komplicerade saker, till exempel ha en omnibusvisning "5 till 9". Hur du gör detta beror på hur du har konfigurerat serien i calibre.

en: Update metadata on Book Details pages
sv: Uppdatera metadata på sidor för bokdetaljer

en: This will update the metadata in the device database when the device is connected. The metadata updated is displayed on the device in the library and the Book details page. This is the title, authors, comments/synopsis, series name and number, publisher and published Date, ISBN and language. If a metadata plugboard exists for the device and book format, this will be used to set the metadata.
sv: Detta kommer att uppdatera metadata i enhetsdatabasen när enheten ansluts. De uppdaterade metadata visas på enheten i biblioteket och sidan med bokdetaljer. Detta är titel, författare, kommentarer/synopsis, serienamn och nummer, utgivare och publiceringsdatum, ISBN och språk. Om det finns en metadatapluggbräda för enheten och bokformatet kommer den att användas för att ställa in metadata.

en: Update purchased books
sv: Uppdatera köpta böcker

en: Update books purchased from Kobo and downloaded to the device.
sv: Uppdatera böcker som köpts från Kobo och hämtats till enheten.

en: Subtitle
sv: Underrubrik

en: Update the subtitle on the device using a template.
sv: Uppdatera undertexten på enheten med en mall.

en: Enter a template to use to set the subtitle. If the template is empty, the subtitle will be cleared.
sv: Ange en mall som ska användas för att ställa in undertexten. Om mallen är tom rensas undertexten.

en: Book stats
sv: Bokstatistik

en: Update the book stats
sv: Uppdatera bokstatistiken

en: Words:
sv: Ord:

en: Enter a template to use to set the word count for the book. If the template is empty, the word count will be cleared.
sv: Ange en mall att använda för att ställa in antalet ord för boken. Om mallen är tom kommer ordräkningen att tas bort.

en: Pages
sv: Sidor

en: Pages:
sv: Sidor:

en: Enter a template to use to set the page count for the book. If the template is empty, the page count will be cleared.
sv: Ange en mall att använda för att ställa in sidantal för boken. Om mallen är tom kommer sidräkningen att tas bort.

en: Hours to read estimates:
sv: Timmar att läsa uppskattningar:

en: Upper estimate
sv: Övre uppskattning

en: Upper:
sv: Övre:

en: Enter a template to use to set the upper estimate of the time to read for the book. The estimate is in hours. If the template is empty, the time will be cleared.
sv: Ange en mall att använda för att ställa in den övre uppskattningen av lästiden för boken. Uppskattningen är i timmar. Om mallen är tom rensas tiden.

en: Lower estimate
sv: Lägre uppskattning

en: Lower:
sv: Undre:

en: Enter a template to use to set the lower estimate of the time to read for the book. The estimate is in hours. If the template is empty, the time will be cleared.
sv: Ange en mall att använda för att ange den lägre uppskattningen av lästiden för boken. Uppskattningen är i timmar. Om mallen är tom rensas tiden.

en: Edit template
sv: Redigera mall

en: &Template editor
sv: &Mallredigerare

en: Invalid template for {0}
sv: Ogiltig mall för {0}

en: The template "%s" is invalid:
sv: Mallen "%s" är ogiltig:

en: Communicate with the Palm Pre
sv: Kommunicera med Palm Pre

en: Communicate with the Bq Avant
sv: Kommunicera med Bq Avant

en: Communicate with the Sweex/Kogan/Q600/Wink
sv: Kommunicera med Sweex/Kogan/Q600/Wink

en: Communicate with the Pandigital Novel
sv: Kommunicera med Pandigital Novel

en: Communicate with the VelocityMicro
sv: Kommunicera med VelocityMicro

en: Communicate with the GM2000
sv: Kommunicera med GM2000

en: Communicate with the Acer Lumiread
sv: Kommunicera med Acer Lumiread

en: Communicate with the Aluratek Color
sv: Kommunicera med Aluratek Color

en: Communicate with the Trekstor
sv: Kommunicera med Trekstor

en: Communicate with the EEE Reader
sv: Kommunicera med läsenheten EEE

en: Communicate with the Adam tablet
sv: Kommunicera med surfplattan Adam

en: Communicate with the Nextbook Reader
sv: Kommunicera med Nextbook Reader

en: Communicate with the Moovybook Reader
sv: Kommunicera med Moovybook Reader

en: Communicate with the COBY
sv: Kommunicera med COBY

en: Communicate with the Ex124G
sv: Kommunicera med Ex124G

en: Communicate with the WayteQ and SPC Dickens Readers
sv: Kommunicera med läsenheterna WayteQ och SPC Dickens

en: Communicate with the Woxter Scriba reader
sv: Kommunicera med läsenheten Woxter Scriba

en: Communicate with the PocketBook Touch Lux 2 and Inkpad X readers
sv: Kommunicera med läsenheterna PocketBook Touch Lux 2 och Inkpad X

en: Communicate with the SONY DPT-S1
sv: Kommunicera med SONY DPT-S1

en: Communicate with the Bq Cervantes
sv: Kommunicera med Bq Cervantes

en: MTP device
sv: MTP-enhet

en: Communicate with MTP devices
sv: Kommunicera med MTP-enheter

en: Get device information...
sv: Hämta enhetsinformation...

en: Listing files, this can take a while
sv: Listar filer, det här kan ta en stund

en: Reading e-book metadata
sv: Läser e-bokmetadata

en: Reading metadata from %s
sv: Läser metadata från %s

en: Updating metadata cache on device
sv: Uppdaterar metadatacache på enhet

en: Finished reading metadata from device
sv: Läst klart metadata från enheten

en: Transferring books to device...
sv: Överför böcker till enheten...

en: Transferred %s to device
sv: Överfört %s till enhet

en: Transfer to device finished...
sv: Överföring till enhet färdig...

en: Added %s
sv: Lagt till %s

en: Adding complete
sv: Tilläggning klar

en: Deleting books from device...
sv: Tar bort böcker från enhet...

en: Deleted %s
sv: Tog bort %s

en: All books deleted
sv: Alla böcker togs bort

en: Removing books from metadata
sv: Tar bort böcker från metadata

en: Removed %s
sv: Tog bort %s

en: All books removed
sv: Alla böcker har tagits bort

en: Unnamed device
sv: Namnlös enhet

en: The device {0} is not allowing connections. Unlock the screen on the {0}, tap "Allow" on any connection popup message you see, then either wait a minute or restart calibre. You might also have to change the mode of the USB connection on the {0} to "Media Transfer mode (MTP)" or similar.
sv: Enheten {0} tillåter inte anslutningar. Lås upp skärmen på {0}, klicka på "Tillåt" om något anslutning popup-meddelande visas, sedan antingen vänta en minut eller starta om calibre. Du kanske också måste ändra läget för USB-anslutningen på {0} till "Media Transfer läge (MTP)" eller liknande.

en: Unknown MTP device
sv: Okänd MTP-enhet

en: Found object: %s
sv: Hittade objekt: %s

en: MTP devices are not supported on Windows XP
sv: MTP-enheter stöds inte på Windows XP

en: The Windows Portable Devices service is not available on your computer. You may need to install Windows Media Player 11 or newer and/or restart your computer
sv: Tjänsten Windows Portable Devices är inte tillgänglig på din dator. Du kan behöva installera Windows Media Player 11 eller senare och/eller starta om din dator

en: Communicate with the Nokia 770 Internet Tablet.
sv: Kommunicera med Nokia 770 Internet Tablet.

en: Communicate with the Nokia N800/N810/N900/N950/N9 Maemo/MeeGo devices.
sv: Kommunicera med enheterna Nokia N800/N810/N900/N950/N9 Maemo/MeeGo.

en: Communicate with the Nokia E71X
sv: Kommunicera med Nokia E71X

en: Communicate with the Nokia E52
sv: Kommunicera med Nokia E52

en: Communicate with the Nook e-book reader.
sv: Kommunicera med läsenheten Nook.

en: Communicate with the Nook Color, TSR, Glowlight and Tablet e-book readers.
sv: Kommunicera med läsenheterna Nook Color, TSR, Glowlight och Tablet.

en: Communicate with the Nuut2 e-book reader.
sv: Kommunicera med läsenheten Nuut2.

en: Communicate with the Paladin readers
sv: Kommunicera med läsenheten Paladin

en: Comma separated list of metadata fields to turn into collections on the device. Possibilities include:
sv: Kommaseparerad lista över metadatafält att förvandlas till samlingar på enheten. Möjligheter inkluderar:

en: Communicate with Sony e-book readers older than the PRST1.
sv: Kommunicera med läsenheter från Sony äldre än PRST1.

en: Comments have been removed as the SONY reader chokes on them
sv: Kommentarer har tagits bort eftersom läsenheten SONY kraschar med dem

en: All by title
sv: Alla efter titel

en: All by author
sv: Alla efter författare

en: Comma separated list of metadata fields to turn into collections on the device. Possibilities include: %(coll)s. Two special collections are available: %(abt)s:%(abtv)s and %(aba)s:%(abav)s. Add these values to the list to enable them. The collections will be given the name provided after the ":" character.
sv: Kommaseparerad lista över metadatafält att omvandla till samlingar på enheten. Möjligheter inkluderar: %(coll)s. Två särskilda samlingar finns tillgängliga: %(abt)s:%(abtv)s och %(aba)s:%(abav)s. Lägg dessa värden i listan för att aktivera dem. Samlingarna kommer att få namnet efter tecknet ":".

en: Upload separate cover thumbnails for books (newer readers)
sv: Överför separata omslagsminiatyrbilder för böcker (nyare läsenheter)

en: Normally, the SONY readers get the cover image from the e-book file itself. With this option, calibre will send a separate cover image to the reader, useful if you are sending DRMed books in which you cannot change the cover. WARNING: This option should only be used with newer SONY readers: 350, 650, 950 and newer.
sv: Normalt får SONY-läsenheterna omslagsbilden från själva e-bokfilen. Med det här alternativet kommer calibre att skicka en separat omslagsbild till läsenheten, vilket är användbart om du skickar böcker med DRM som du inte kan byta omslag på. VARNING: Det här alternativet bör endast användas med nyare SONY-läsenheter: 350, 650, 950 och nyare.

en: Refresh separate covers when using automatic management (newer readers)
sv: Uppdatera separata omslag när du använder automatisk hantering (nyare läsenheter)

en: Set this option to have separate book covers uploaded every time you connect your device. Unset this option if you have so many books on the reader that performance is unacceptable.
sv: Ställ in det här alternativet så att separata bokomslag överförs varje gång du ansluter din enhet. Avmarkera det här alternativet om du har så många böcker på läsenheten att prestandan är oacceptabel.

en: Preserve cover aspect ratio when building thumbnails
sv: Bevara bildförhållande på omslag när man bygger miniatyrbilder

en: Set this option if you want the cover thumbnails to have the same aspect ratio (width to height) as the cover. Unset it if you want the thumbnail to be the maximum size, ignoring aspect ratio.
sv: Ställ in det här alternativet om du vill att omslagsminiatyrbilderna ska ha samma bildförhållande (bredd till höjd) som omslaget. Avmarkera det om du vill att miniatyrbilden ska ha den maximala storleken, och bortse från bildförhållandet.

en: Search for books in all folders
sv: Sök efter böcker i alla mappar

en: Setting this option tells calibre to look for books in all folders on the device and its cards. This permits calibre to find books put on the device by other software and by wireless download.
sv: Valet får calibre att söka efter böcker i alla mappar på enheten och dess kort. Detta tillåter calibre att hitta böcker på enheten genom andra program och trådlös hämtning.

en: Unnamed
sv: Namnlös

en: Communicate with the PRST1 and newer SONY e-book readers
sv: Kommunicera med PRST1 och nyare läsenheter från Sonys

en: Upload separate cover thumbnails for books
sv: Överför separata omslagsminiatyrbilder för böcker

en: Normally, the SONY readers get the cover image from the e-book file itself. With this option, calibre will send a separate cover image to the reader, useful if you are sending DRMed books in which you cannot change the cover.
sv: Normalt, får Sony-läsenheterna omslagsbilden från själva e-bokfilen. Med det här alternativet kommer calibre att skicka en separat omslagsbild till läsenheten, vilket är användbart om du överför böcker med DRM som du inte kan byta omslag på.

en: Refresh separate covers when using automatic management
sv: Uppdatera separata omslag när du använder automatisk hantering

en: Use SONY Author Format (First Author Only)
sv: Använd SONY-författarformat (endast den första författaren)

en: Set this option if you want the author on the Sony to appear the same way the T1 sets it. This means it will only show the first author for books with multiple authors. Leave this disabled if you use Metadata plugboards.
sv: Ställ in det här alternativet om du vill att författaren på Sony ska visas på samma sätt som T1 ställer in den. Det betyder att den endast kommer att visa den första författaren för böcker med flera författare. Lämna detta inaktiverat om du använder pluggbrädor för metadata.

en: Wireless device
sv: Trådlös enhet

en: Communicate with Smart Device apps
sv: Kommunicera med SMARTA enhets apps

en: All by something
sv: Allt av något

en: Enable connections at startup
sv: Aktivera anslutningar vid start

en: Check this box to allow connections when calibre starts
sv: Markera den här rutan för att tillåta anslutningar när calibre startar

en: Security password
sv: Säkerhetslösenord

en: Enter a password that the device app must use to connect to calibre
sv: Ange ett lösenord som enhetsprogrammet behöver använda för att ansluta till calibre

en: Use fixed network port
sv: Använd fastställd nätverksport

en: If checked, use the port number in the "Port" box, otherwise the driver will pick a random port
sv: Om markerad, använd portnumret i rutan "Port", annars väljer drivenrutinen en slumpad port

en: Port number:
sv: Portnummer:

en: Enter the port number the driver is to use if the "fixed port" box is checked
sv: Ange portnumret drivrutinen ska använda om rutan "fastställd port" är markerad

en: Print extra debug information
sv: Skriv extra felsökningsinformation

en: Check this box if requested when reporting problems
sv: Markera denna ruta om det efterfrågas vid felrapportering

en: Comma separated list of metadata fields to turn into collections on the device.
sv: Kommaseparerad lista över metadatafält att konverteras till samlingar på enheten.

en: Possibilities include: series, tags, authors, etc. Three special collections are available: %(abt)s:%(abtv)s, %(aba)s:%(abav)s, and %(abs)s:%(absv)s. Add  these values to the list to enable them. The collections will be given the name provided after the ":" character.
sv: Möjligheter inkluderar: serier, markeringar, författare etc. Tre specialsamlingar finns tillgängliga: %(abt)s:%(abtv)s, %(aba)s:%(abav)s, och %(abs)s:%(absv)s. Lägg dessa värden i listan för att aktivera dem. Samlingarna kommer att få namnet efter tecknet ":".

en: Enable the no-activity timeout
sv: Aktivera tidsbegränsning för ingen aktivitet

en: If this box is checked, calibre will automatically disconnect if a connected device does nothing for %d minutes. Unchecking this  box disables this timeout, so calibre will never automatically disconnect.
sv: Om denna ruta är markerad kommer calibre automatiskt koppla bort en ansluten enhet om ingenting görs under %d minuter. Avmarkering av denna ruta inaktiverar denna tidsgräns, så att calibre aldrig kopplar bort enheter automatiskt.

en: Use this IP address
sv: Använd den här IP-adressen

en: Use this option if you want to force the driver to listen on a particular IP address. The driver will listen only on the entered address, and this address will be the one advertised over mDNS (BonJour).
sv: Använd det här alternativet om du vill tvinga drivrutinen att lyssna på en viss IP-adress. Drivrutinen kommer bara att lyssna på den angivna adressen, och den här adressen kommer att vara den som annonseras över mDNS (Bonjour).

en: Replace books with same calibre ID
sv: Ersätt böcker med samma calibre-ID

en: Use this option to overwrite a book on the device if that book has the same calibre identifier as the book being sent. The file name of the book will not change even if the save template produces a different result. Using this option in most cases prevents having multiple copies of a book on the device.
sv: Använd det här alternativet för att skriva över en bok på enheten om boken har samma calibre-identifierare som boken som skickas. Bokens filnamn ändras inte även om spara-mallen ger ett annat resultat. Med det här alternativet förhindrar i de flesta fall att flera kopior av en bok finns på enheten.

en: Cover thumbnail compression quality
sv: Komprimeringskvalitet på miniatyrbildomslag

en: Use this option to control the size and quality of the cover file sent to the device. It must be between 50 and 99. The larger the number the higher quality the cover, but also the larger the file. For example, changing this from 70 to 90 results in a much better cover that is approximately 2.5 times as big. To see the changes you must force calibre to resend metadata to the device, either by changing the metadata for the book (updating the last modification time) or resending the book itself.
sv: Använd det här alternativet för att anpassa storleken och kvaliteten på omslagsfilen som överförs till enheten. Det måste vara mellan 50 och 99. Större tal ger högre kvalitet på omslaget, men också en större filstorlek. Om du till exempel ändrar detta från 70 till 90 får du ett mycket bättre omslag som är ungefär 2,5 gånger så stort. För att se ändringarna måste du tvinga calibre att överföra metadata till enheten igen, antingen genom att ändra metadata för boken (uppdatering av den senaste ändringstiden) eller överföra själva boken igen.

en: Use metadata cache
sv: Använd metadatacache

en: Setting this option allows calibre to keep a copy of metadata on the device, speeding up device connections. Unsetting this option disables keeping the copy, forcing the device to send metadata to calibre on every connect. Unset this option if you think that the cache might not be operating correctly.
sv: Den här inställningen låter calibre behålla en kopia av metadata på enheten vilket snabbar upp enhetens anslutning. Att avmarkera inställningen hindrar enheten från att behålla en kopia, och tvingar enheten att skicka metadata till calibre vid varje anslutning. Avmarkera inställningen om du misstänker att cachen inte fungerar korrekt.

en: Additional file extensions to send to the device
sv: Ytterligare filändelser att skicka till enheten

en: This is a comma-separated list of format file extensions you want to be able to send to the device. For example, you might have audio books in your library with the extension "m4b" that you want to listen to on your device. Don't worry about the "extra enabled extensions" warning.
sv: Det här är en kommaseparerad lista över filändelseformat som du vill kunna skicka till enheten. Till exempel kan du ha ljudböcker i ditt bibliotek med tillägget "m4b" som du vill lyssna på på din enhet. Oroa dig inte för varningen "extra aktiverade filändelser".

en: Ignore device free space
sv: Ignorera ledigt utrymme på enheten

en: Check this box to ignore the amount of free space reported by your devices. This might be needed if you store books on an SD card and the device doesn't have much free main memory.
sv: Markera den här rutan för att ignorera mängden ledigt utrymme som rapporterats av dina enheter. Detta kan behövas om du lagrar böcker på ett SD-kort och enheten inte har mycket ledigt huvudminne.

en: Too many connection attempts from %s
sv: För många anslutningsförsök från %s

en: The app on your device is too old and is no longer supported. Update it to a newer version.
sv: Programmet på din enhet är för gammalt och stöds inte längre. Uppdatera till en nyare version.

en: You have book formats in your library with dates in the future. See calibre for details
sv: Du har bokformat i ditt bibliotek med datum i framtiden. Se calibre för detaljer

en: The read sync column %s is not in calibre's library
sv: Lästa-synkningskolumnen %s är ​​inte i calibre-biblioteket

en: The read sync column %s is not a Yes/No column
sv: Lästa-synkningskolumnen %s är ​​inte i en Ja/Nej-kolumn

en: The read date sync column %s is not in calibre's library
sv: Lästa-datum-synkningskolumnen %s är ​​inte i calibres bibliotek

en: The read date sync column %s is not a date column
sv: Lästa-synkroniseringskolumnen %s är ​​inte i en datumkolumn

en: Bad compression quality setting. It must be a number between 50 and 99. Forced to be %d.
sv: Dålig inställning för komprimeringskvalitet. Det måste vara ett tal mellan 50 och 99. Tvingad att vara %d.

en: Invalid port in options: %s
sv: Ogiltig port i alternativ: %s

en: Failed to connect to port %d. Try a different value.
sv: Det gick inte att ansluta till port %d. Försök med ett annat värde.

en: Failed to allocate a random port
sv: Det gick inte att tilldela en slumpad port

en: Communicate with the Samsung SNE e-book reader.
sv: Kommunicera med läsenheten Samsung SNE.

en: Communicate with the Teclast K3/K5 reader.
sv: Kommunicera med läsenheten Teclast K3/K5.

en: Communicate with the Newsmy reader.
sv: Kommunicera med läsenheten Newsmy.

en: Communicate with the Archos reader.
sv: Kommunicera med läsenheten Archos.

en: Communicate with the Pico reader.
sv: Kommunicera med läsenheten Pico.

en: Communicate with the iPapyrus reader.
sv: Kommunicera med läsenheten iPapyrus.

en: Communicate with the Sovos reader.
sv: Kommunicera med läsenheten Sovos.

en: Communicate with the Sunstech EB700 reader.
sv: Kommunicera med läsenheten Sunstech EB700.

en: Communicate with the Stash W950 reader.
sv: Kommunicera med läsenheten Stash W950.

en: Communicate with the Wexler reader.
sv: Kommunicera med läsenheten Wexler.

en: Unable to detect any disk drives for the device: %s. Try rebooting
sv: Det går inte att upptäcka några hårddiskar för enheten: %s. Försök att starta om

en: Unable to detect the %s mount point. Try rebooting.
sv: Kunde inte hitta monteringspunkten %s. Försök att starta om datorn.

en: Unable to detect the %s disk drive.
sv: Kunde inte hitta %s-hårddisken.

en: Unable to detect the %s disk drive. Either the device has already been ejected, or your kernel is exporting a deprecated version of SYSFS.
sv: Det går inte att upptäcka %s-hårddisken. Antingen har produkten redan matats ut eller så exporterar din kärna en föråldrad version av SYSFS.

en: Unable to mount main memory (Error code: %d)
sv: Det går inte att montera huvudminnet (Felkod: %d)

en: The main memory of %s is read only. This usually happens because of file system errors.
sv: Av huvudminne är %s skrivskyddat. Detta händer oftast på grund av fel i filsystemet.

en: Unable to mount the device
sv: Kunde inte montera enheten

en: Configure device
sv: Anpassa enhet

en: settings for device drivers
sv: inställningar för enhetsdrivrutiner

en: Ordered list of formats the device will accept
sv: Sorterad lista över format som enheten kommer att acceptera

en: Place files in sub-folders if the device supports them
sv: Placera filer i undermappar om enheten stöder dem

en: Read metadata from files on device
sv: Läs metadata från filer på enheten

en: Use author sort instead of author
sv: Använd författarsortering istället för författare

en: Template to control how books are saved
sv: Mall för att anpassa hur böcker sparas

en: Extra customization
sv: Extra anpassning

en: Communicate with an e-book reader.
sv: Kommunicera med en läsenhet.

en: Failed to access files in the main memory of your device. You should contact the device manufacturer for support. Common fixes are: try a different USB cable/USB port on your computer. If you device has a "Reset to factory defaults" type of setting somewhere, use it. Underlying error: %s
sv: Det gick inte att komma åt filer i huvudminnet på din enhet. Du bör kontakta tillverkaren av enheten för stöd. Vanliga åtgärder är: testa en annan USB-kabel/USB-port på din dator. Om din enhet har inställningen "Återställ till fabriksinställningar" någonstans, använd den. Underliggande fel: %s

en: Permission was denied by macOS trying to access files in the main memory of your device. You will need to grant permission explicitly by looking under System Preferences > Security and Privacy > Privacy > Files and Folders. Underlying error: %s
sv: Tillstånd nekades av macOS som försökte få åtkomst till filer i enhetens huvudminne. Du måste ge tillstånd uttryckligen genom att titta under Systeminställningar > Säkerhet och sekretess > Sekretess > Filer och mappar. Underliggande fel: %s

en: Failed to access files on the SD card in your device. This can happen for many reasons. The SD card may be corrupted, it may be too large for your device, it may be write-protected, etc. Try a different SD card, or reformat your SD card using the FAT32 filesystem. Also make sure there are not too many files in the root of your SD card. Underlying error: %s
sv: Det gick inte att komma åt filer på SD-kortet i enheten. Detta kan inträffa av många skäl. SD-kortet, kan det vara för stor för din enhet kan det vara skrivskyddad, etc. Försök med ett annat SD-kort eller formatera ditt SD-kort med hjälp av FAT32-filsystemet. Kontrollera också att det inte finns för många filer i roten av ditt SD-kort. Underliggande fel: %s

en: Sending metadata to device...
sv: Överför metadata till enheten...

en: USB Vendor ID (in hex)
sv: USB leverantörs-ID (i hex)

en: Get this ID using Preferences -> Misc -> Get information to set up the user-defined device
sv: Hämta detta ID med Inställningar -> Övrigt -> Hämta information för att ställa in den användardefinierade enheten

en: USB Product ID (in hex)
sv: USB produkts-ID (i hex)

en: USB Revision ID (in hex)
sv: USB revisions-ID (i hex)

en: Unused (leave blank)
sv: Oanvänd (lämnas tom)

en: This field is no longer used, leave it blank.
sv: Det här fältet används inte längre, lämna det tomt.

en: Main memory folder
sv: Huvudminnesmapp

en: Enter the folder where the books are to be stored. This folder is prepended to any send_to_device template
sv: Ange mappen där böckerna ska lagras. Denna mapp är prefix till någon send_to_device mall

en: Check this box if the device's main memory is being seen as card a and the card is being seen as main memory
sv: Markera denna ruta om enhetens huvudminne ses som kort a och kortet ses som huvudminne

en: The reader has no storage card %s. You may have changed the default send to device action. Right click on the "Send to device" button and reset the default action to be "Send to main memory".
sv: Läsplattan har inget lagringskort %s. Du kanske har ändrat standardinställningen för skicka till enhet åtgärden. Högerklicka på knappen "Skicka till enheten" och återställ standardåtgärden till att vara "Skicka till huvudminne".

en: Selected slot: %s is not supported.
sv: Vald kortplats: %s stöds inte.

en: There is insufficient free space in main memory
sv: Det finns inte tillräckligt med ledigt utrymme i huvudminne

en: There is insufficient free space on the storage card
sv: Det finns tillräckligt med ledigt utrymme på minneskortet

en: Rendered %s
sv: Renderade %s

en: Failed %s
sv: Misslyckades %s

en: Failed to process comic: 
    
    %s
sv: Det gick inte att bearbeta serietidning: 
    
    %s

en: Could not find an e-book inside the archive
sv: Det gick inte att hitta en e-bok i arkivet

en: input_file output_file [options]
    
    Convert an e-book from one format to another.
    
    input_file is the input and output_file is the output. Both must be specified as the first two arguments to the command.
    
    The output e-book format is guessed from the file extension of output_file. output_file can also be of the special format .EXT where EXT is the output file extension. In this case, the name of the output file is derived from the name of the input file. Note that the filenames must not start with a hyphen. Finally, if output_file has no extension, then it is treated as a folder and an "open e-book" (OEB) consisting of HTML files is written to that folder. These files are the files that would normally have been passed to the output plugin.
    
    After specifying the input and output file you can customize the conversion by specifying various options. The available options depend on the input and output file types. To get help on them specify the input and output file and then use the -h option.
    
    For full documentation of the conversion system see
sv: input_file output_file [alternativ]
    
    Konvertera en e-bok från ett format till ett annat.
    
    input_file är inmatningsfilen och output_file är utmatningsfilen. Båda måste anges som de två första argumenten i kommandot.
    
    Utmatningsformatet för e-boken uppskattas utifrån filändelsen i output_file. output_file kan även ges specialformatet .EXT, där EXT är utmatningsfilsändelsen. Om det används kommer namnet på utmatningsfilen att härledas från namnet på inmatningsfilen. Observera att filnamnen inte får börja med bindestreck. Om ingen filinsticksmodul har angivits för utmatningsfilen, så behandlas den som en mapp till vilken en "Öppen e-bok" (OEB) bestående av HTML filer kommer att skrivas till den mappen. Dessa filer är de filer som normalt sett skulle ha skickats till utmatningsinsticksmodulen.
    
    Efter att ha angivit in- och utmatningsfilerna kan du anpassa konverteringen genom att ange olika alternativ. Vilka alternativ som är tillgängliga beror på in- och utmatningsfiltyperna. För att få hjälp med dem, ange in- och utmatningsfilerna och lägg därefter till alternativet -h.
    
    För fullständig dokumentation om konverteringssystemet, gå till

en: Path to a file containing rules to transform the CSS styles in this book. The easiest way to create such a file is to use the wizard for creating rules in the calibre GUI. Access it in the "Look & feel->Transform styles" section of the conversion dialog. Once you create the rules, you can use the "Export" button to save them to a file.
sv: Sökväg till en fil som innehåller regler för att omvandla CSS-format i den här boken. Det enklaste sättet att skapa en sådan fil är att använda guiden för att skapa regler i det grafiska gränssnittet för calibre. Gå till det i avsnittet "Utseende & känsla->Omvandla format" i konverteringsdialogrutan. När du har skapat reglerna kan du använda knappen "Exportera" för att spara dem till en fil.

en: Path to a file containing rules to transform the HTML in this book. The easiest way to create such a file is to use the wizard for creating rules in the calibre GUI. Access it in the "Look & feel->Transform HTML" section of the conversion dialog. Once you create the rules, you can use the "Export" button to save them to a file.
sv: Sökväg till en fil som innehåller regler för att omvandla HTML i den här boken. Det enklaste sättet att skapa en sådan fil är att använda guiden för att skapa regler i det grafiska gränssnittet för calibre. Öppna den i avsnittet "Utseende & känsla->Omvandla HTML" i konverteringsdialogrutan. När du har skapat reglerna kan du använda knappen "Exportera" för att spara dem i en fil.

en: Recipe specific options. Syntax is option_name:value. For example: {example}. Can be specified multiple times to set different options. To see a list of all available options for a recipe, use {list}.
sv: Receptspecifika alternativ. Syntax är option_name:value. Till exempel: {example}. Kan anges flera gånger för att ställa in olika alternativ. För att se en lista över alla tillgängliga alternativ för ett recept, använd {list}.

en: INPUT OPTIONS
sv: ALTERNATIV FÖR INMATNING

en: OUTPUT OPTIONS
sv: ALTERNATIV FÖR UTMATNING

en: Options to control the processing of the input %s file
sv: Alternativ för att anpassa bearbetningen av ingående %s fil

en: Options to control the processing of the output %s
sv: Alternativ för att anpassa bearbetningen av utmatning %s

en: LOOK AND FEEL
sv: UTSEENDE OCH KÄNSLA

en: Options to control the look and feel of the output
sv: Alternativ för att anpassa utmatningens utseende och känsla

en: HEURISTIC PROCESSING
sv: HEURISTISK BEARBETNING

en: Modify the document text and structure using common patterns. Disabled by default. Use %(en)s to enable.  Individual actions can be disabled with the %(dis)s options.
sv: Ändra dokumenttexten och strukturen med vanliga mönster. Inaktiverad som standard. Använd %(en)s för att aktivera. Individuella åtgärder kan inaktiveras med alternativen %(dis)s.

en: SEARCH AND REPLACE
sv: SÖK OCH ERSÄTT

en: Modify the document text and structure using user defined patterns.
sv: Ändra dokumenttexten och strukturen med användardefinierade mönster.

en: STRUCTURE DETECTION
sv: STRUKTURDETEKTERING

en: Control auto-detection of document structure.
sv: Anpassa automatisk identifiering av dokumentets struktur.

en: TABLE OF CONTENTS
sv: INNEHÅLLSFÖRTECKNING

en: Control the automatic generation of a Table of Contents. By default, if the source file has a Table of Contents, it will be used in preference to the automatically generated one.
sv: Anpassa hur innehållsförteckningen genereras. Om källfilen har en innehållsförteckning, kommer denna att användas istället för den automatiskt genererade.

en: Options to set metadata in the output
sv: Alternativ för att ställa in metadata i utmatning

en: DEBUG
sv: FELSÖK

en: Options to help with debugging the conversion
sv: Alternativ som hjälper dig att felsöka konverteringen

en: List builtin recipe names. You can create an e-book from a builtin recipe like this: ebook-convert "Recipe Name.recipe" output.epub
sv: Lista inbyggda receptnamn. Du kan skapa en e-bok från ett inbyggt recept så här: ebook-convert "Receptnamn.recipe" utmatning.epub

en: Output saved to
sv: Utmatning sparad till

en: The options and default values for the options change depending on both the
    input and output formats, so you should always check with::
    
        %s
    
    Below are the options that are common to all conversion, followed by the
    options specific to every input and output format.
sv: Alternativen och standardvärden för ändringsalternativ beror på både
    inmatning- och utmatningsformat, därför bör du alltid kontrollera med::
    
        %s
    
    Nedan finns alternativen som är vanliga vid all konvertering följt av
    alternativen unika för varje inmatning- och utmatningsformat.

en: Convert AZW4 to HTML
sv: Konvertera AZW4 till HTML

en: Convert CHM files to OEB
sv: Konvertera CHM-filer till OEB

en: Optimize comic files (.cbz, .cbr, .cb7, .cbc) for viewing on portable devices
sv: Optimera seriefiler (.cbz, .cbr, .cb7, .cbc) för visning på bärbara enheter

en: Reduce the number of colors used in the image. This works only if you choose the PNG output format. It is useful to reduce file sizes. Set to zero to turn off. Maximum value is 256. It is off by default.
sv: Minska antalet färger som används i bilden. Detta fungerar bara om du väljer PNG-utmatningsformatet. Det är användbart att minska filstorlekarna. Ställ in på noll för att stänga av. Högsta värde är 256. Den är avstängd som standard.

en: Disable normalize (improve contrast) color range for pictures. Default: False
sv: Inaktivera normalisering (förbättra kontrast) av färgskalor för bilder. Standard: False

en: Maintain picture aspect ratio. Default is to fill the screen.
sv: Behåll bildförhållande. Standard är att fylla skärmen.

en: Disable sharpening.
sv: Inaktivera skärpning.

en: Disable trimming of comic pages. For some comics, trimming might remove content as well as borders.
sv: Beskär inte serietidningssidor. I vissa serietidningar kan beskärning klippa bort innehållet och ramar.

en: Don't split landscape images into two portrait images
sv: Dela inte landskapsbilder i två porträttbilder

en: Keep aspect ratio and scale image using screen height as image width for viewing in landscape mode.
sv: Bevara bildförhållandet och skala om bilden med skärmhöjd som bildbredd för visning i liggande läge.

en: Used for right-to-left publications like manga. Causes landscape pages to be split into portrait pages from right to left.
sv: Används för höger-till-vänster publikationer som manga. Får liggande sidor att delas upp i stående från höger till vänster.

en: Enable Despeckle. Reduces speckle noise. May greatly increase processing time.
sv: Aktivera fläckborttagning. Minskar brusfläckar. Kan öka bearbetningstiden kraftigt.

en: Don't sort the files found in the comic alphabetically by name. Instead use the order they were added to the comic.
sv: Sortera inte filerna som finns i serietidningen alfabetiskt efter namn. Använd istället den ordning i vilken de lades till i serietidningen.

en: The format that images in the created e-book are converted to. You can experiment to see which format gives you optimal size and look on your device.
sv: Formatet som bilder i den skapade e-boken konverteras till. Du kan experimentera för att se vilket format som ger dig optimal storlek och utseende på din enhet.

en: Apply no processing to the image
sv: Tillämpa ingen bearbetning på bilden

en: Do not convert the image to grayscale (black and white)
sv: Konvertera inte bilden till gråskala (svartvitt)

en: Specify the image size as width x height pixels, for example: 123x321. Normally, an image size is automatically calculated from the output profile, this option overrides it.
sv: Ange bildstorleken som bredd x höjd pixlar, till exempel: 123x321. Normalt beräknas en bildstorlek automatiskt från utmatningsprofilen, det här alternativet åsidosätter den.

en: When converting a CBC do not add links to each page to the TOC. Note this only applies if the TOC has more than one section
sv: När du konverterar en CBC läggs inte länkar till varje sida i innehållsförteckningen. Observera att detta endast gäller om innehållsförteckningen har mer än ett avsnitt

en: Page
sv: Sida

en: Convert OCR-ed DJVU files (.djvu) to HTML
sv: Konvertera OCR:ade DJVU-filer (.djvu) till HTML

en: Convert DOCX files (.docx and .docm) to HTML
sv: Konvertera DOCX-filer (.docx och .docm) till HTML

en: Normally, if a large image is present at the start of the document that looks like a cover, it will be removed from the document and used as the cover for created e-book. This option turns off that behavior.
sv: Normalt, om en stor bild finns i början av dokumentet som ser ut som ett omslag, tas den bort från dokumentet och används som omslag för skapad e-bok. Det här alternativet inaktiverar detta beteende.

en: Do not insert a page break after every endnote.
sv: Infoga inte en sidbrytning efter varje slutnotering.

en: Render superscripts and subscripts so that they do not affect the line height
sv: Rendera upphöjda och nedsänkta så att de inte påverkar radavståndet

en: The size of the page. Default is letter. Choices are %s
sv: Sidstorleken. Standard är "letter". Valen är %s

en: Custom size of the document. Use the form width x height, for example: `123x321` to specify the width and height (in pts). This overrides any specified page-size.
sv: Anpassad storlek på dokumentet. Använd formen bredd x höjd, till exempel: `123x321` för att ange bredd och höjd (i punkter). Detta åsidosätter alla specificerade sidstorlekar.

en: Do not insert the book cover as an image at the start of the document. If you use this option, the book cover will be discarded.
sv: Sätt inte in bokomslaget som en bild i början av dokumentet. Om du använder det här alternativet kommer bokomslaget kasseras.

en: Preserve the aspect ratio of the cover image instead of stretching it out to cover the entire page.
sv: Bevara bildförhållandet på omslagsbilden istället för att sträcka ut den för att täcka hela sidan.

en: Do not insert the table of contents as a page at the start of the document.
sv: Infoga inte innehållsförteckningen som en sida i början av dokumentet.

en: Extract the contents of the generated %s file to the specified folder. The contents of the folder are first deleted, so be careful.
sv: Extrahera innehållet i den genererade %s-filen till den angivna mappen. Innehållet i mappen tas bort först, så var försiktig.

en: The size of the left page margin, in pts. Default is 72pt. Overrides the common left page margin setting.
sv: Storleken på den vänstra sidmarginalen i punkter. Standard är 72pt. Åsidosätter gemensamma inställningar för vänster sidmarginal.

en: The size of the top page margin, in pts. Default is 72pt. Overrides the common top page margin setting, unless set to zero.
sv: Storleken på den topp sidmarginalen i punkter. Standard är 72pt. Åsidosätter gemensamma inställningar för övre sidmarginal, om inte inställt till noll.

en: The size of the right page margin, in pts. Default is 72pt. Overrides the common right page margin setting, unless set to zero.
sv: Storleken på den höger sidmarginalen i punkter. Standard är 72pt. Åsidosätter gemensamma inställningar höger sidmarginal, om inte inställt till noll.

en: The size of the bottom page margin, in pts. Default is 72pt. Overrides the common bottom page margin setting, unless set to zero.
sv: Storleken på den botten sidmarginalen i punkter. Standard är 72pt. Åsidosätter gemensamma inställningar för nedre sidmarginal, om inte inställt till noll.

en: Convert EPUB files (.epub) to HTML
sv: Konvertera EPUB-filer (.epub) till HTML

en: Cover image
sv: Omslagsbild

en: Cover page
sv: Omslagssida

en: The file {} is locked with DRM. It cannot be viewed
sv: Filen {} är låst med DRM. Den går inte att visa

en: The file {} is locked with DRM. It cannot be converted
sv: Filen {} är låst med DRM. Den kan inte konverteras

en: Turn off splitting at page breaks. Normally, input files are automatically split at every page break into two files. This gives an output e-book that can be parsed faster and with less resources. However, splitting is slow and if your source file contains a very large number of page breaks, you should turn off splitting on page breaks.
sv: Inaktivera delning vid sidbrytningar. Normalt delas inmatningsfilen automatiskt vid varje sidbrytning i två filer. Detta ger en utmatad e-bok som kan analyseras snabbare och med mindre resurser. Att dela är dock långsamt och om din källfil innehåller ett mycket stort antal sidbrytningar bör du inaktivera delning vid sidbrytning.

en: Extract the contents of the generated book to the specified folder. The contents of the folder are first deleted, so be careful.
sv: Extrahera innehållet i den genererade boken till den angivna mappen. Innehållet i mappen tas först bort, så var försiktig.

en: The maximum image size (width x height). A value of {0} means use the screen size from the output profile. A value of {1} means no maximum size is specified. For example, a value of {2} will cause all images to be resized so that their width is no more than {3} pixels and their height is no more than {4} pixels. Note that this only affects the size of the actual image files themselves. Any given image may be rendered at a different size depending on the styling applied to it in the document.
sv: Maximal bildstorlek (bredd x höjd). Ett värde på {0} betyder att du använder skärmstorleken från utmatningsprofilen. Ett värde på {1} betyder att ingen maximal storlek har angetts. Till exempel kommer ett värde på {2} att göra att alla bilder ändras så att deras bredd inte är mer än {3} pixlar och deras höjd inte är mer än {4} pixlar. Observera att detta endast påverkar storleken på själva bildfilerna. Vilken bild som helst kan renderas i en annan storlek beroende på formgivningen som tillämpas på den i dokumentet.

en: Split all HTML files larger than this size (in KB). This is necessary as most EPUB readers cannot handle large file sizes. The default of %defaultKB is the size required for Adobe Digital Editions. Set to 0 to disable size based splitting.
sv: Dela alla HTML-filer som är större än denna storlek (i KiB). Detta är nödvändigt eftersom de flesta EPUB-läsenheter inte kan hantera stora filer. Standardvärdet %defaultKB är den storlek som krävs för Adobe Digital Editions. Satt till 0 för stänga av storleksbaserad delning.

en: Normally, if the input file has no cover and you don't specify one, a default cover is generated with the title, authors, etc. This option disables the generation of this cover.
sv: Normalt, om inmatningsfilen inte har något omslag och du inte anger ett, genereras ett standardomslag med titeln, författare, etc. Detta alternativ inaktiverar genereringen av detta omslag.

en: Do not use SVG for the book cover. Use this option if your EPUB is going to be used on a device that does not support SVG, like the iPhone or the JetBook Lite. Without this option, such devices will display the cover as a blank page.
sv: Använd inte SVG-grafik till omslag. Använd om din EPUB-fil kommer att användas på enheter som inte stöder SVG, t.ex. iPhone och JetBook Lite. Om det här alternativet inte väljs, kommer dessa enheter att visa ett tomt omslag.

en: When using an SVG cover, this option will cause the cover to scale to cover the available screen area, but still preserve its aspect ratio (ratio of width to height). That means there may be white borders at the sides or top and bottom of the image, but the image will never be distorted. Without this option the image may be slightly distorted, but there will be no borders.
sv: När man använder ett SVG-omslag kommer det här alternativet att få omslaget att skalas om för att täcka det tillgängliga skärmområdet, men bevarar fortfarande dess bildförhållande (förhållandet mellan bredd och höjd). Det innebär att det kan finnas vita kanter på sidorna eller på toppen och botten av bilden, men bilden kommer aldrig att förvrängas. Om det här alternativet inaktiveras, kan bilden bli en aning förvrängd, men det kommer inte finnas några ramar.

en: This option is needed only if you intend to use the EPUB with FBReaderJ. It will flatten the file system inside the EPUB, putting all files into the top level.
sv: Det här alternativet behövs endast om du tänker använda EPUB:en med FBReaderJ. Det plattar ut filsystemet inuti EPUB:en och placerar alla filer i den översta nivån.

en: Insert an inline Table of Contents that will appear as part of the main book content.
sv: Infoga en indragsinnehållsförteckning som kommer att visas som en del av bokens innehåll.

en: Put the inserted inline Table of Contents at the end of the book instead of the start.
sv: Placera den infogade indragsinnehållsförteckningen i slutet av boken istället för början.

en: Title for any generated inline table of contents.
sv: Titel för alla genererade indragsinnehållsförteckningar.

en: The version of the EPUB file to generate. EPUB 2 is the most widely compatible, only use EPUB 3 if you know you actually need it.
sv: Versionen av EPUB-filen som ska skapas. EPUB 2 är den mest kompatibla, använd endast EPUB 3 om du vet att du faktiskt behöver det.

en: Split all HTML files larger than this size (in KB). This is necessary as some devices cannot handle large file sizes. Set to 0 to disable size based splitting.
sv: Dela alla HTML-filer större än denna storlek (i KB). Detta är nödvändigt eftersom vissa enheter inte kan hantera stora filstorlekar. Ställ in 0 för att inaktivera storleksbaserad delning.

en: The KEPUB renderer on the Kobo has a bug when text justification is turned on. It will either not justify text properly or when highlighting there will be gaps between neighboring highlighted parts of text. By default, calibre generates KEPUB that avoid the highlighting gaps at the expense of worse text justification. This option reverses that tradeoff. Use this option if you use justification when reading on your Kobo device.
sv: KEPUB-renderaren på Kobo har ett fel när textjustering är aktiverad. Den justerar antingen inte texten korrekt, eller så blir det mellanrum mellan angränsande markerade textdelar när den markeras. Som standard genererar calibre KEPUB som undviker markeringsluckorna på bekostnad av sämre textjustering. Det här alternativet motverkar den avvägningen. Använd det här alternativet om du använder textjustering när du läser på din Kobo-enhet.

en: Modify how hyphenation is performed for this book. Note that hyphenation does not perform well for all languages, as it depends on the dictionaries present on the device, which are not always of the highest quality.
sv: Ändra hur avstavning utförs för den här boken. Observera att avstavning inte fungerar bra för alla språk, eftersom det beror på de ordböcker som finns på enheten, som inte alltid är av högsta kvalitet.

en: Override all hyphenation settings in book, forcefully disabling hyphenation completely.
sv: Åsidosätt alla avstavningsinställningar i boken och inaktivera avstavning helt och hållet.

en: Minimum word length to hyphenate, in characters.
sv: Minsta ordlängd för avstavning, i tecken.

en: Minimum characters before hyphens.
sv: Minst antal tecken före bindestreck.

en: Minimum characters after hyphens.
sv: Minst antal tecken efter bindestreck.

en: Maximum consecutive hyphenated lines.
sv: Maximalt antal avstavade rader i följd.

en: Convert FB2 and FBZ files to HTML
sv: Konvertera FB2- och FBZ-filer till HTML

en: Do not insert a Table of Contents at the beginning of the book
sv: Infoga inte en innehållsförteckning i början av boken

en: Section per entry in the ToC
sv: Avsnitt per inmatning i innehållsförteckningen

en: Section per file
sv: Avsnitt per fil

en: A single section
sv: En enda sektion

en: Specify how sections are created:
     * nothing: {nothing}
     * files: {files}
     * toc: {toc}
    If ToC based generation fails, adjust the "Structure detection" and/or "Table of Contents" settings (turn on "Force use of auto-generated Table of Contents").
sv: Ange hur avsnitt genereras:
     * nothing: {nothing}
     * files: {files}
     * toc: {toc}
    Om innehållsförteckningsbaserad generering misslyckas, justera inställningarna för "Strukturdetektering" och/eller "Innehållsförteckning" (aktivera "Tvinga användning av automatiskt genererad innehållsförteckning").

en: Genre for the book. Choices: %s
    
     See:
sv: Genre för boken. Valmöjligheter: %s
    
    Se:

en: for a complete list with descriptions.
sv: för en komplett lista över beskrivningar.

en: Convert HTML and OPF files to an OEB
sv: Konvertera HTML- och OPF-filer till en OEB

en: Traverse links in HTML files breadth first. Normally, they are traversed depth first.
sv: Gå igenom länkarna i HTML-filer på bredden först. Normalt gås de först igenom på djupet.

en: Maximum levels of recursion when following links in HTML files. Must be non-negative. 0 implies that no links in the root HTML file are followed. Default is %default.
sv: Högsta tillåtna djup när länkar följs i HTML-filer. Måste vara ett positivt värde. 0 innebär att inga länkar i huvud HTML-filen följs. Standard är %default.

en: Normally this input plugin re-arranges all the input files into a standard folder hierarchy. Only use this option if you know what you are doing as it can result in various nasty side effects in the rest of the conversion pipeline.
sv: Normalt ordnar denna inmatningsinsticksmodul om alla inmatningsfiler till en vanlig mapphierarki. Använd bara det här alternativet om du vet vad du gör eftersom det kan resultera i olika otäcka sidoeffekter i resten av konverteringsprocessen.

en: Normally, resources linked to by the HTML file or its children will only be allowed if they are in a sub-folder of the original HTML file. This option allows including local files from any location on your computer. This can be a security risk if you are converting untrusted HTML and expecting to distribute the result of the conversion.
sv: Normalt kommer resurser som länkas till av HTML-filen eller dess underordnade endast att tillåtas om de finns i en undermapp till den ursprungliga HTML-filen. Med det här alternativet kan du inkludera lokala filer från vilken plats som helst på din dator. Detta kan vara en säkerhetsrisk om du konverterar otillförlitlig HTML och förväntar dig att distribuera resultatet av konverteringen.

en: CSS file used for the output instead of the default CSS.
sv: CSS-fil som används för utdata istället för standard-CSS.

en: Template used for generation of the HTML index file instead of the default template. In Mustache format.
sv: Mall som används för att generera HTML-indexfilen istället för standardmallen. I Mustache-format.

en: Template used for the generation of the HTML contents of the book instead of the default template. In Mustache format.
sv: Mall som används för att generera bokens HTML-innehåll istället för standardmallen. I Mustache-format.

en: Extract the contents of the generated ZIP file to the specified folder. WARNING: The contents of the folder will be deleted.
sv: Extrahera innehållet av den genererade ZIP-filen till den angivna mappen. VARNING: Innehållet i mappen kommer att tas bort.

en: No table of contents present
sv: Ingen innehållsförteckning finns

en: Table of contents
sv: Innehållsförteckning

en: begin to read
sv: börja läsa

en: start
sv: början

en: next page
sv: nästa sida

en: previous page
sv: föregående sida

en: Convert HTMLZ files to HTML
sv: Konvertera HTMLZ-filer till HTML

en: Multiple HTML files found in the archive {0}. Only {1} will be used.
sv: Flera HTML-filer hittades i arkivet {0}. Endast {1} kommer att användas.

en: No top level HTML file found.
sv: Ingen toppnivå HTML-fil hittades.

en: Top level HTML file %s is empty
sv: Toppnivå HTML-fil %s är tom

en: Use CSS classes
sv: Använd CSS-klasser

en: Use the style attribute
sv: Använd formatattributet

en: Use HTML tags wherever possible
sv: Använd HTML-taggar där det är möjligt

en: Use an external CSS file
sv: Använd en extern CSS-fil

en: Use a <style> tag in the HTML file
sv: Använd en <style> tagg i HTML-filen

en: Specify the handling of CSS. Default is class.
    class: {class}
    inline: {inline}
    tag: {tag}
sv: Ange hanteringen av CSS. Standard är klass.
    klass: {class}
    indrag: {inline}
    tagg: {tag}

en: How to handle the CSS when using css-type = 'class'.
    Default is external.
    external: {external}
    inline: {inline}
sv: Hur man hanterar CSS när man använder css-type = 'class'.
    Standard är extern.
    extern: {external}
    indrag: {inline}

en: If set this option causes the file name of the HTML file inside the HTMLZ archive to be based on the book title.
sv: Väljs det här alternativet kommer filnamnet på HTML-filen inuti HTMLZ-arkivet baseras på bokens titel.

en: Convert LIT files to HTML
sv: Konvertera LIT-filer till HTML

en: Convert LRF files to HTML
sv: Konvertera LRF-filer till HTML

en: Enable auto-rotation of images that are wider than the screen width.
sv: Rotera automatiskt bilder som är bredare än skärmens bredd.

en: Set the space between words in pts. Default is %default
sv: Ange utrymmet mellan orden i punkter. Standard är %default

en: Add a header to all the pages with title and author.
sv: Lägg till en rubrik på alla sidor med titel och författare.

en: Set the format of the header. %a is replaced by the author and %t by the title. Default is %default
sv: Ställ in formatet på rubriken. %a ersätts av författaren och %t av titeln. Standard är %default

en: Add extra spacing below the header. Default is %default pt.
sv: Lägg till extra avstånd under rubriken. Standard är %default pt.

en: Minimum paragraph indent (the indent of the first line of a paragraph) in pts. Default: %default
sv: Minsta styckesindrag (indraget för första raden i ett stycke) i punkter. Standard: %default

en: This option has no effect
sv: Det här alternativet har ingen effekt

en: Multiply the size of text in rendered tables by this factor. Default is %default
sv: Multiplicera storleken på text i renderade tabeller med denna faktor. Standard är %default

en: The serif family of fonts to embed
sv: Serif-familjen av teckensnitt att bädda in

en: The sans-serif family of fonts to embed
sv: Sans-serif-familjen av teckensnitt att bädda in

en: The monospace family of fonts to embed
sv: Monospace-familj av teckensnitt att bädda in

en: Comic
sv: Serietidning

en: Convert MOBI files (.mobi, .prc, .azw) to HTML
sv: Konvertera MOBI-filer (.mobi, .prc, .azw) till HTML

en: When present, use author sort field as author.
sv: Om tillgängligt, använd författarsorteringsfältet som författare.

en: Don't add Table of Contents to the book. Useful if the book has its own table of contents.
sv: Lägg inte till innehållsförteckningen i boken. Användbart om boken har en egen innehållsförteckning.

en: Disable compression of the file contents.
sv: Inaktivera komprimering av filinnehåll.

en: Tag for MOBI files to be marked as personal documents. This option has no effect on the conversion. It is used only when sending MOBI files to a device. If the file being sent has the specified tag, it will be marked as a personal document when sent to the Kindle. Use the value * to match all books.
sv: Tagga för att MOBI-filer ska markeras som personliga dokument. Det här alternativet har ingen effekt på konverteringen. Den används endast när du skickar MOBI-filer till en enhet. Om filen som skickas har den angivna taggen kommer den att markeras som ett personligt dokument när den skickas till Kindle. Använd värdet * för att matcha alla böcker.

en: Ignore margins in the input document. If False, then the MOBI output plugin will try to convert margins specified in the input document, otherwise it will ignore them.
sv: Ignorera marginaler i det ingående dokumentet. Om False, kommer MOBI-utmatningsmodulen kommer att försöka konvertera marginaler som fastställs i det ingående dokumentet, annars kommer det ignorera dem.

en: When adding the Table of Contents to the book, add it at the start of the book instead of the end. Not recommended.
sv: När du lägger till innehållsförteckningen i boken, lägg till den i början av boken istället för i slutet. Rekommenderas inte.

en: Enable sharing of book content via Facebook etc.  on the Kindle. WARNING: Using this feature means that  the book will not auto sync its last read position  on multiple devices. Complain to Amazon.
sv: Aktivera delning av bokinnehåll via Facebook etc. på Kindle. VARNING: Användning av funktionen innebär att boken inte kommer automatiskt synkronisera dess senaste lästa position mellan olika enheter. Klaga hos Amazon.

en: By default calibre converts all images to JPEG format in the output MOBI file. This is for maximum compatibility as some older MOBI viewers have problems with other image formats. This option tells calibre not to do this. Useful if your document contains lots of GIF/PNG images that become very large when converted to JPEG.
sv: Som standard konverterar calibre alla bilder till JPEG-format i den resulterande MOBI-filen. Detta för maximal kompatibilitet eftersom vissa äldre visare för MOBI har problem med andra bildformat. Det här alternativet anger att calibre inte ska göra detta. Användbart om ditt dokument innehåller massor av GIF/PNG-bilder som blir väldigt stora när de konverteras till JPEG.

en: By default calibre generates MOBI files that contain the old MOBI 6 format. This format is compatible with all devices. However, by changing this setting, you can tell calibre to generate MOBI files that contain both MOBI 6 and the new KF8 format, or only the new KF8 format. KF8 has more features than MOBI 6, but only works with newer Kindles. Allowed values: {}
sv: Som standard skapar calibre MOBI-filer som innehåller det gamla MOBI 6-formatet. Det här formatet är kompatibelt med alla enheter. Men genom att ändra denna inställning kan du be calibre skapa MOBI-filer som innehåller både MOBI 6- och det nya KF8-formatet, eller endast det nya KF8-formatet. KF8 har fler funktioner än MOBI 6, men fungerar bara med nyare Kindle-enheter. Tillåtna värden: {}

en: All articles
sv: Alla artiklar

en: Convert ODT (LibreOffice) files to HTML
sv: Konvertera ODT (LibreOffice)-filer till HTML

en: Convert PDB to HTML
sv: Konvertera PDB till HTML

en: Format to use inside the PDB container. Choices are:
sv: Format att använda i PDB-behållaren. Format att använda i PDB-behållaren. Valmöjligheterna är:

en: Specify the character encoding of the output document. The default is cp1252. Note: This option is not honored by all formats.
sv: Ange teckenkodning för utmatningsdokumentet. Standard är cp1252. Observera: Det här alternativet är inte uppskattat av alla format.

en: Add Table of Contents to beginning of the book.
sv: Lägg till innehållsförteckning i början av boken.

en: Convert PDF files to HTML
sv: Konvertera PDF-filer till HTML

en: Do not extract images from the document
sv: Extrahera inte bilder från dokumentet

en: Scale used to determine the length at which a line should be unwrapped. Valid values are a decimal between 0 and 1. The default is 0.45, just below the median line length.
sv: Skala som används för att bestämma längden på vilken en rad ska radbrytas. Giltiga värden är ett decimaltal mellan 0 och 1. Standardvärdet är 0,45, strax under medianradslängden.

en: The PDF engine to use, the "calibre" engine is recommended as it has automatic header and footer removal. Choices: {}
sv: PDF-motorn att använda, "calibre"-motorn rekommenderas eftersom den har automatisk borttagning av sidhuvud och sidfot. Alternativ: {}

en: Skip everything to the specified number of pixels at the top of a page. Negative numbers mean auto-detect and remove headers, zero means do not remove headers and positive numbers mean remove headers that appear above that many pixels from the top of the page. Works only with the new PDF engine.
sv: Hoppa över allt till det angivna antalet pixlar överst på en sida. Negativa siffror betyder att sidhuvuden identifieras och tas bort automatiskt, noll betyder att du inte tar bort sidhuvuden och positiva siffror betyder att du tar bort sidhuvuden som visas över så många pixlar från toppen av sidan. Fungerar endast med den nya PDF-motorn.

en: Skip everything to the specified number of pixels at the bottom of a page. Negative numbers mean auto-detect and remove footers, zero means do not remove footers and positive numbers mean remove footers that appear below that many pixels from the bottom of the page. Works only with the calibre PDF engine.
sv: Hoppa över allt till det angivna antalet pixlar längst ner på en sida. Negativa siffror betyder att du automatiskt upptäcker och tar bort sidfötter, noll betyder att du inte tar bort sidfötter och positiva siffror betyder att du tar bort sidfötter som visas under så många pixlar längst ner på sidan. Fungerar endast med calibre PDF-motorn.

en: Regular expression to remove lines at the top of a page. This only looks at the first line of a page and works only with the calibre PDF engine.
sv: Reguljärt uttryck för att ta bort linjer överst på en sida. Detta tittar bara på den första raden på en sida och fungerar bara med calibre PDF-motorn.

en: Regular expression to remove lines at the bottom of a page. This only looks at the last line of a page and works only with the calibre PDF engine.
sv: Reguljärt uttryck för att ta bort rader längst ner på en sida. Detta tittar bara på den sista raden på en sida och fungerar bara med calibre PDF-motorn.

en: Instead of using the paper size specified in the PDF Output options, use a paper size corresponding to the current output profile. Useful if you want to generate a PDF for viewing on a specific device.
sv: Istället för att använda den pappersstorlek som specificeras alternativen för PDF-utmatning, använd en pappersstorlek som motsvarar den aktuella utmatningsprofilen. Användbart om du vill skapa en PDF för visning på en viss enhet.

en: The unit of measure for page sizes. Default is inch. Choices are {} Note: This does not override the unit for margins!
sv: Måttenhet för sidstorlekar. Standard är tum. Valen är {} Observera: Detta åsidosätter inte enheten för marginaler!

en: The size of the paper. This size will be overridden when a non default output profile is used. Default is letter. Choices are {}
sv: Storleken på papperet. Den här storleken kommer att överskridas när en icke-standard utmatningsprofil används. Standard är en skrivelse. Alternativen är {}

en: Custom size of the document. Use the form width x height e.g. `123x321` to specify the width and height. This overrides any specified paper-size.
sv: Anpassad storlek på dokumentet. Använd formen bredd x höjd t.ex. `123x321` för att ange bredd och höjd. Detta åsidosätter alla specificerade pappersstorlekar.

en: Preserve the aspect ratio of the cover, instead of stretching it to fill the full first page of the generated PDF.
sv: Bevara bildförhållandet på omslaget, istället för att sträcka ut det för att fylla hela den första sidan i den genererade PDF-filen.

en: The font family used to render serif fonts. Will work only if the font is available system-wide.
sv: Teckensnittsfamiljen används för att rendera serif-teckensnitt. Fungerar endast om teckensnittet är tillgängligt för hela systemet.

en: The font family used to render sans-serif fonts. Will work only if the font is available system-wide.
sv: Teckensnittsfamiljen används för att rendera sans-serif-teckensnitt. Fungerar endast om teckensnittet är tillgängligt för hela systemet.

en: The font family used to render monospace fonts. Will work only if the font is available system-wide.
sv: Teckensnittsfamiljen används för att rendera monospace-teckensnitt. Fungerar endast om teckensnittet är tillgängligt för hela systemet.

en: The type of font family used to render font for which no font family is specified.
sv: Typen av teckensnittsfamilj som används för att rendera teckensnitt som ingen teckensnittsfamilj har specificerats för.

en: The default font size (in pixels)
sv: Standard teckensnittsstorlek (i pixlar)

en: The default font size for monospaced text (in pixels)
sv: Standardteckensnittsstorleken för monospace-text (i pixlar)

en: Break long words at the end of lines. This can give the text at the right margin a more even appearance. Note that depending on the fonts used this option can break the copying of text from the PDF file.
sv: Bryt långa ord i slutet av raderna. Detta kan ge texten i högermarginalen ett jämnare utseende. Observera att beroende på vilka teckensnitt som används kan detta alternativ bryta kopieringen av text från PDF-filen.

en: Surround all links with a red box, useful for debugging.
sv: Omge alla länkar med en röd ruta, användbart för felsökning.

en: Add page numbers to the bottom of every page in the generated PDF file. If you specify a footer template, it will take precedence over this option.
sv: Lägg till sidnummer längst ner på varje sida i den genererade PDF-filen. Om du anger en sidfotmall, kommer den ha företräde framför det här alternativet.

en: An HTML template used to generate %s on every page. The strings _PAGENUM_, _TITLE_, _AUTHOR_ and _SECTION_ will be replaced by their current values.
sv: En HTML-mall som används för att skapa %s på varje sida. Strängarna  _PAGENUM_, _TITLE_, _AUTHOR_ och _SECTION_ kommer att ersättas av sina aktuella värden.

en: footers
sv: sidfötter

en: headers
sv: sidhuvuden

en: Add a Table of Contents at the end of the PDF that lists page numbers. Useful if you want to print out the PDF. If this PDF is intended for electronic use, use the PDF Outline instead.
sv: Lägg till en innehållsförteckning med sidnummer i slutet av PDF-filen. Användbart om du vill skriva ut PDF-filen. Om denna PDF är avsedd för elektronisk användning, använd istället PDF-utkast.

en: Title for generated table of contents.
sv: Titel för genererad innehållsförteckning.

en: Use the page margins specified in the input document via @page CSS rules. This will cause the margins specified in the conversion settings to be ignored. If the document does not specify page margins, the conversion settings will be used as a fallback.
sv: Använd sidmarginalerna som anges i inmatningsdokumentet via @page-CSS-regler. Detta gör att marginalerna som anges i konverteringsinställningarna ignoreras. Om dokumentet inte anger sidmarginaler kommer konverteringsinställningarna att användas som reserv.

en: Adjust page numbers, as needed. Syntax is a JavaScript expression for the page number. For example, "if (n < 3) 0; else n - 3;", where n is current page number.
sv: Justera sidnummer in enlighet med vad som behövs. Syntaxen är ett JavaScript-uttryck för sidnumret. Till exempel "if (n < 3) 0; else n - 3;" där n är det aktuella sidnumret.

en: Generate an uncompressed PDF, useful for debugging.
sv: Skapa ett okomprimerad PDF, användbar för felsökning.

en: Shift the text horizontally by the specified offset (in pts). On odd numbered pages, it is shifted to the right and on even numbered pages to the left. Use negative numbers for the opposite effect. Note that this setting is ignored on pages where the margins are smaller than the specified offset. Shifting is done by setting the PDF CropBox, not all software respects the CropBox.
sv: Flytta texten horisontellt med den angivna förskjutningen (i pts). På udda numrerade sidor flyttas den till höger och på jämnt numrerade sidor till vänster. Använd negativa tal för motsatt effekt. Observera att inställningen ignoreras på sidor där marginalerna är mindre än den angivna förskjutningen. Växling sker genom att ställa in PDF CropBox, alla program respekterar inte CropBox.

en: Convert PML to OEB
sv: Konvertera PML till OEB

en: Specify the character encoding of the output document. The default is cp1252.
sv: Ange teckenkodning för utmatningsdokumentet. Standard är cp1252.

en: Do not reduce the size or bit depth of images. Images have their size and depth reduced by default to accommodate applications that can not convert images on their own such as Dropbook.
sv: Minska inte bildernas storlek eller bitdjup. Bildstorlek och djup minskas som standard för att tillgodose program som inte kan konvertera bilder på egen hand, till exempel Dropbook.

en: Convert RB files to HTML
sv: Konvertera RB-filer till HTML

en: Download periodical content from the Internet
sv: Hämta tidskriftsinnehåll från internet

en: Useful for recipe development. Forces max_articles_per_feed to 2 and downloads at most 2 feeds. You can change the number of feeds and articles by supplying optional arguments. For example: --test 3 1 will download at most 3 feeds and only 1 article per feed.
sv: Användbar för utveckling av recept. Tvingar max_articles_per_feed till 2 och hämta högst 2 flöden som mest. Du kan ändra antalet flöden och artiklar genom att ange valfria argument. Till exempel: --test 3 1 hämtar högst 3 flöden och endast 1 artikel per flöde.

en: Username for sites that require a login to access content.
sv: Användarnamn för webbplatser som kräver inloggning för att få tillgång till innehåll.

en: Password for sites that require a login to access content.
sv: Lösenord för webbplatser som kräver inloggning för att få tillgång till innehåll.

en: Recipe specific options.
sv: Receptspecifika alternativ.

en: Do not download latest version of builtin recipes from the calibre server
sv: Hämta inte senaste version av inbyggda recept från calibre-servern

en: specific options:
sv: specifika alternativ:

en: has no recipe specific options
sv: har inga receptspecifika alternativ

en: Convert RTF files to HTML
sv: Konvertera RTF-filer till HTML

en: Ignore WMF images instead of replacing them with a placeholder image.
sv: Ignorera WMF-bilder istället för att byta ut dem mot en ersättningsbild.

en: This RTF file has a feature calibre does not support. Convert it to HTML first and then try it.
    %s
sv: Denna RTF-fil har en funktion som inte stöds av calibre. Konvertera den till HTML och försök sedan igen.
    %s

en: Convert SNB files to OEB
sv: Konvertera SNB-filer till OEB

en: Specify the character encoding of the output document. The default is utf-8.
sv: Ange teckenkodning för utmatningsdokumentet. Standard är UTF-8.

en: The maximum number of characters per line. This splits on the first space before the specified value. If no space is found the line will be broken at the space after and will exceed the specified value. Also, there is a minimum of 25 characters. Use 0 to disable line splitting.
sv: Högst antal tecken per rad. Raden bryts vid det första blanksteget före det angivna värdet. Om inget blanksteg hittas kommer raden att brytas vid nästa blanksteg och kommer då att överskrida det angivna värdet. Det minsta möjliga värdet är 25 tecken. Använd 0 för att inaktivera radbrytningar.

en: Specify whether or not to insert an empty line between two paragraphs.
sv: Ange om två stycken ska skiljas av en tom rad.

en: Specify whether or not to insert two space characters to indent the first line of each paragraph.
sv: Ange om två blanksteg ska infogas för att dra in den första raden i varje stycke.

en: Specify whether or not to hide the chapter title for each chapter. Useful for image-only output (eg. comics).
sv: Ange för varje kapitel om kapiteltitel ska döljas eller inte. Användbar för endast-bild utmatning (t.ex. serietidningar).

en: Resize all the images for full screen mode.
sv: Ändra storlek på alla bilderna för helskärmsläge.

en: Start page
sv: Startsida

en: Cover pages
sv: Omslagssidor

en:  (Preface)
sv:  (Förord)

en: Convert TCR files to HTML
sv: Konvertera TCR-filer till HTML

en: Abbreviations
sv: Förkortningar

en: Support admonitions
sv: Stöd tillrättavisningar

en: Add attribute to HTML tags
sv: Lägg till attribut i HTML-taggar

en: Add code highlighting via Pygments
sv: Lägg till kodmarkering via Pygments

en: Definition lists
sv: Definitionslistor

en: Enables various common extensions
sv: Aktivera olika vanliga tillägg

en: Alternative code block syntax
sv: Alternativ kodavsnittssyntax

en: Footnotes
sv: Fotnoter

en: Use legacy element attributes
sv: Använd äldre elementattribut

en: Use legacy underscore handling for connected words
sv: Använd äldre understrykningshantering för att binda ihop ord

en: Metadata in the document
sv: Metadata i dokumentet

en: Treat newlines as hard breaks
sv: Behandla nya rader som hårda radbrytningar

en: Do not allow mixing list types
sv: Tillåt inte blandning av listtyper

en: Use Markdown's internal smartypants parser
sv: Använd Markdowns interna smartypants-tolkare

en: Support tables
sv: Stöda tabeller

en: Generate a table of contents
sv: Skapa en innehållsförteckning

en: Wiki style links
sv: Länkar i wikiformat

en: Convert TXT files to HTML
sv: Konvertera TXT-filer till HTML

en: Try to auto detect paragraph type
sv: Försök att automatiskt upptäcka avsnittstyp

en: Treat a blank line as a paragraph break
sv: Behandla en tom rad som en styckesbrytning

en: Assume every line is a paragraph
sv: Förutsätt att varje rad är ett stycke

en: Assume every line starting with 2+ spaces or a tab starts a paragraph
sv: Försutsätt att varje rad börjar med 2+ blanksteg eller att en tab inleder ett stycke

en: Most lines have hard line breaks, few/no blank lines or indents
sv: De flesta rader har hårda radbrytningar, få/inga tomma rader eller indrag

en: Don't modify the paragraph structure
sv: Modifiera inte styckesstrukturen

en: Automatically decide which formatting processor to use
sv: Välj automatiskt vilken formateringsbehandlare som ska användas

en: No formatting
sv: Ingen formatering

en: Use heuristics to determine chapter headings, italics, etc.
sv: Använd heuristik för att bestämma kapitelrubriker, kursiv, etc.

en: Use the Textile markup language
sv: Använd märkningsspråket Textile

en: Use the Markdown markup language
sv: Använd märkningsspråket Markdown

en: Formatting used within the document.
    * auto: {auto}
    * plain: {plain}
    * heuristic: {heuristic}
    * textile: {textile}
    * markdown: {markdown}
    To learn more about Markdown see {url}
sv: Formatering som används inom dokumentet.
    * auto (automatisk): {auto}
    * plain (oformaterad): {plain}
    * heuristisk (heuretisk): {heuristic}
    * textile: {textile}
    * markdown: {markdown}
    Om du vill veta mer om Markdown se {url}

en: Paragraph structure to assume. The value of "off" is useful for formatted documents such as Markdown or Textile. Choices are:
    * auto: {auto}
    * block: {block}
    * single: {single}
    * print:  {print}
    * unformatted: {unformatted}
    * off: {off}
sv: Styckestruktur att anta. Värdet på "off" (off) är användbart för formaterade dokument som Markdown eller Textile. Alternativen är:
    * auto (automatisk): {auto}
    * block (stycke): {block}
    * single (enskild): {single}
    * print (skriv): {print}
    * unformatted (oformaterad): {unformatted}
    * off (av): {off}

en: Normally extra spaces are condensed into a single space. With this option all spaces will be displayed.
sv: Normalt extra mellanrum sammanställs till ett enda blanksteg. Med det här alternativet kommer alla utrymmen att visas.

en: Normally extra space at the beginning of lines is retained. With this option they will be removed.
sv: Normalt bibehålls extra utrymme i början av rader. Med det här alternativet kommer de att tas bort.

en: Enable extensions to Markdown syntax. Extensions are formatting that is not part of the standard Markdown format. The extensions enabled by default: %default.
    To learn more about Markdown extensions, see {}
    This should be a comma separated list of extensions to enable:
sv: Aktivera tillägg för Markdown-syntax. Tillägg är formatering som inte ingår i Markdown-standardformatet. Tilläggen som är aktiverade som standard: %default.
    Om du vill veta mer om Markdown-tillägg, se {}
    Detta bör vara en kommaseparerad lista med tillägg att aktivera:

en: Plain text
sv: Oformaterad text

en: Markdown formatted text
sv: Markdown formaterad text

en: Textile formatted text
sv: Textile formaterad text

en: Type of newline to use. Options are %s. Default is 'system'. Use 'old_mac' for compatibility with Mac OS 9 and earlier. For macOS use 'unix'. 'system' will default to the newline type used by this OS.
sv: Typ av nyrad att använda. Alternativen är %s. Standard är 'system'. Använd "old_mac" för kompatibilitet med Mac OS 9 och tidigare. För macOS använd 'unix'. 'system' kommer att vara standard för nyradstypen för detta operativsystem.

en: Force splitting on the max-line-length value when no space is present. Also allows max-line-length to be below the minimum
sv: Tvinga radbrytning vid högsta radlängdsvärdet, även om inget mellanrum finns. Tillåter även den högsta radlängden att ligga under minimigränsen

en: Formatting used within the document.
    * plain: {plain}
    * markdown: {markdown}
    * textile: {textile}
sv: Formatering som används i dokumentet.
    * oformaterad: {plain}
    * markdown: {markdown}
    * textile: {textile}

en: Do not remove links within the document. This is only useful when paired with a TXT output formatting option that is not none because links are always removed with plain text output.
sv: Ta inte bort länkar i dokumentet. Detta är endast användbart när det paras ihop med ett TXT-utmatningsformateringsalternativ som inte är tomt eftersom länkar alltid tas bort med oformaterad textutmatning.

en: Do not remove image references within the document. This is only useful when paired with a TXT output formatting option that is not none because links are always removed with plain text output.
sv: Ta inte bort bildreferenser inuti dokumentet. Det här är endast användbart när det paras ihop med ett TXT-utmatningsformateringsalternativ som inte är tomt eftersom länkar alltid tas bort med oformaterad textutmatning.

en: Replace images with the text from the alt attribute, if any. Ignored if the option to keep image references is specified.
sv: Ersätt bilder med texten från alt-attributet, om sådant finns. Ignoreras om alternativet att behålla bildreferenser är angivet.

en: Do not remove font color from output. This is only useful when TXT output formatting is set to textile. Textile is the only formatting that supports setting font color. If this option is not specified font color will not be set and default to the color displayed by the reader (generally this is black).
sv: Ta inte bort teckenfärg från utmatning. Det här är endast användbart när TXT-utmatningsformatering är inställd som Textile. Textile är den enda formateringen som stöder inställning av teckenfärg. Om det här alternativet inte anges kommer teckenfärgen inte att fastställas och standard ställs in som den färg som visas av läsenheten (i allmänhet är det svart).

en: Level of verbosity. Specify multiple times for greater verbosity. Specifying it twice will result in full verbosity, once medium verbosity and zero times least verbosity.
sv: Nivå på informationsnivån. Ange flera gånger för ökad informationsnivå. Att ange den två gånger resulterar i full informationsnivån, en gång i medelinformationsnivån och noll gånger i minsta nivån.

en: Save the output from different stages of the conversion pipeline to the specified folder. Useful if you are unsure at which stage of the conversion process a bug is occurring.
sv: Spara utmatning från olika stadier av konverteringsprocessen till den angivna mappen. Användbart om du är osäker på i vilket skede av konverteringsprocessen ett problem inträffar.

en: Specify the input profile. The input profile gives the conversion system information on how to interpret various information in the input document. For example resolution dependent lengths (i.e. lengths in pixels). Choices are:
sv: Ange inmatningsprofilen. Inmatningsprofilen ger information till konverteringssystemet om hur uppgifterna i inmatningsdokumentet ska tolkas. Till exempel upplösningsberoende längder (dvs. längder i pixlar). Alternativen är:

en: Specify the output profile. The output profile tells the conversion system how to optimize the created document for the specified device. In some cases, an output profile can be used to optimize the output for a particular device, but this is rarely necessary. Choices are:
sv: Ange utdataprofil. Utdataprofilen anger omvandlingen hur systemet kan optimera skapade dokumentet för den angivna enheten. I vissa fall kan en utgång profil kan användas för att optimera resultatet för en viss enhet, men det är sällan nödvändigt. Alternativen är:

en: The base font size in pts. All font sizes in the produced book will be rescaled based on this size. By choosing a larger size you can make the fonts in the output bigger and vice versa. By default, when the value is zero, the base font size is chosen based on the output profile you chose.
sv: Grundteckensnittsstorleken i punkter. Alla teckensnittsstorlekar i den producerade boken kommer att skalas om baserat på den här storleken. Genom att välja en större storlek kan du få teckensnittet i utmatningen större och vice versa. Som standard, när värdet är noll kommer grundteckensnittsstorleken för teckensnitt att väljas baserat på utmatningsprofilen du väljer.

en: Mapping from CSS font names to font sizes in pts. An example setting is 12,12,14,16,18,20,22,24. These are the mappings for the sizes xx-small to xx-large, with the final size being for huge fonts. The font rescaling algorithm uses these sizes to intelligently rescale fonts. The default is to use a mapping based on the output profile you chose.
sv: Kartläggning från CSS-teckensnittsnamn till teckensnittsstorlekar i punkter. En exempelinställning är 12,12,14,16,18,20,22,24. Detta konverterar storlekarna xx-liten till xx-stor, den sista storleken används för enorma teckensnitt. Omskalningsalgoritmen använder dessa storlekar för att på ett smart sätt skala om teckensnitten. Som standard används en kartläggning baserad på din valda utmatningsprofil.

en: Disable all rescaling of font sizes.
sv: Inaktivera all omskalning av teckensnittsstorlekar.

en: The minimum line height, as a percentage of the element's calculated font size. calibre will ensure that every element has a line height of at least this setting, irrespective of what the input document specifies. Set to zero to disable. Default is 120%. Use this setting in preference to the direct line height specification, unless you know what you are doing. For example, you can achieve "double spaced" text by setting this to 240.
sv: Minsta radavståndet, i procent av elementets beräknade teckensnittsstorlek. calibre kommer att säkerställa att varje element har ett radavstånd på åtminstone den här inställningen, oavsett vad ingångsdokumentet specificerar. Ställ in till noll för att inaktivera. Standard är 120%. Använd den här inställningen i stället för det direkt angivna radavståndet, om du inte vet vad du gör. Till exempel kan du uppnå "dubbel radavstånd" i texten genom att ställa in det här till 240.

en: The line height in pts. Controls spacing between consecutive lines of text. Only applies to elements that do not define their own line height. In most cases, the minimum line height option is more useful. By default no line height manipulation is performed.
sv: Radavståndet i punkter. Anpassar avstånd mellan på varandra följande textrader. Gäller endast element som inte definierar sitt eget radavstånd. I de flesta fall är det minsta radavståndet valet mer användbart. Som standard utför ingen ändring i radavstånd.

en: Embed the specified font family into the book. This specifies the "base" font used for the book. If the input document specifies its own fonts, they may override this base font. You can use the filter style information option to remove fonts from the input document. Note that font embedding only works with some output formats, principally EPUB, AZW3 and DOCX.
sv: Bädda in den angivna teckensnittsfamiljen i boken. Här anges "bas"-teckensnitt som används för boken. Om inmatningsdokumentet specificerar sina egna teckensnitt, kan de åsidosätta detta grundteckensnitt. Du kan använda informationsalternativet filterformat för att ta bort teckensnitt från inmatningsdokumentet. Observera att bädda in teckensnitt endast fungerar med vissa utmatningsformat, främst EPUB, AZW3 och DOCX.

en: Embed every font that is referenced in the input document but not already embedded. This will search your system for the fonts, and if found, they will be embedded. Embedding will only work if the format you are converting to supports embedded fonts, such as EPUB, AZW3, DOCX or PDF. Please ensure that you have the proper license for embedding the fonts used in this document.
sv: Bädda in varje teckensnitt som refereras i inmatningsdokumentet som inte redan är inbäddat. Detta kommer att söka i ditt system efter teckensnitt och om de påträffas, kommer de att bäddas in. Inbäddning fungerar bara om det format du konverterar till stöder inbäddade teckensnitt, t.ex. EPUB, AZW3, DOCX eller PDF. Se till att du har rätt licens för att bädda in teckensnitt som används i detta dokument.

en: Subset all embedded fonts. Every embedded font is reduced to contain only the glyphs used in this document. This decreases the size of the font files. Useful if you are embedding a particularly large font with lots of unused glyphs.
sv: Använd delmängd av alla inbäddade teckensnitt. Varje inbäddat teckensnitt reduceras till endast innehålla de glyfer som används i detta dokument. Detta minskar storleken på teckensnittsfiler. Användbart om du bäddar in ett särskilt stort teckensnitt med massor av oanvända glyfer.

en: Some badly designed documents use tables to control the layout of text on the page. When converted these documents often have text that runs off the page and other artifacts. This option will extract the content from the tables and present it in a linear fashion.
sv: Vissa dåligt utformade dokument använder tabeller för att anpassa textutformningen för texten på sidan. Vid konvertering har dessa dokument ofta text som går utanför sidan och andra artefakter. Det här alternativet extraherar innehållet från tabellerna och presenterar det linjärt.

en: XPath expression that specifies all tags that should be added to the Table of Contents at level one. If this is specified, it takes precedence over other forms of auto-detection. See the XPath Tutorial in the calibre User Manual for examples.
sv: XPath-uttryck som anger alla taggar som ska läggas till i innehållsförteckningen på nivå ett. Om detta anges har det företräde framför andra former av automatisk upptäckt. Se XPath-handledningen i användarmanualen för calibre för exempel.

en: XPath expression that specifies all tags that should be added to the Table of Contents at level two. Each entry is added under the previous level one entry. See the XPath Tutorial in the calibre User Manual for examples.
sv: XPath-uttryck som anger alla taggar som ska läggas till i innehållsförteckningen på nivå två. Varje post läggs till under föregående nivå ett-post. Se XPath-handledningen i användarmanualen för calibre för exempel.

en: XPath expression that specifies all tags that should be added to the Table of Contents at level three. Each entry is added under the previous level two entry. See the XPath Tutorial in the calibre User Manual for examples.
sv: XPath-uttryck som anger alla taggar som ska läggas till i innehållsförteckningen på nivå tre. Varje post läggs till under föregående nivå två-post. Se XPath-handledningen i användarmanualen för calibre för exempel.

en: Normally, if the source file already has a Table of Contents, it is used in preference to the auto-generated one. With this option, the auto-generated one is always used.
sv: Om källfilen redan har en innehållsförteckning, används normalt denna i stället för den automatiskt genererade. Med det här alternativet används alltid den automatiskt genererade.

en: Don't add auto-detected chapters to the Table of Contents.
sv: Lägg inte till automatiskt upptäckta kapitel i innehållsförteckningen.

en: If fewer than this number of chapters is detected, then links are added to the Table of Contents. Default: %default
sv: Om färre än detta antal kapitel upptäcks läggs länkar till i innehållsförteckningen. Standard: %default

en: Maximum number of links to insert into the TOC. Set to 0 to disable. Default is: %default. Links are only added to the TOC if less than the threshold number of chapters were detected.
sv: Högst antal länkar för att infoga i innehållsförteckningen. Ställ in till 0 för att inaktivera. Standard är: %default. Länkarna läggs endast till innehållsförteckningen om antalet identifierade kapitel är lägre än tröskelvärdet.

en: Remove entries from the Table of Contents whose titles match the specified regular expression. Matching entries and all their children are removed.
sv: Ta bort poster från innehållsförteckningen vilkas titlar matchar det angivna reguljära uttrycket. Matchande poster och alla deras underposter tas bort.

en: When creating a TOC from links in the input document, allow duplicate entries, i.e. allow more than one entry with the same text, provided that they point to a different location.
sv: När du skapar en innehållsförteckning från länkar i inmatningsdokumentet, tillåt dubbla poster, dvs. tillåt mer än en post med samma text, förutsatt att de hänvisar till en annan plats.

en: An XPath expression to detect chapter titles. The default is to consider <h1> or <h2> tags that contain the words "chapter", "book", "section", "prologue", "epilogue" or "part" as chapter titles as well as any tags that have class="chapter". The expression used must evaluate to a list of elements. To disable chapter detection, use the expression "/". See the XPath Tutorial in the calibre User Manual for further help on using this feature.
sv: Ett XPath-uttryck för att identifiera kapitelrubrikerna. Standard är att betrakta <h1>- eller <h2>-taggar som innehåller orden "chapter", "book", "section", "prologue", "epilogue" eller "part" som kapitelrubriker samt alla taggar som har class="chapter". Uttrycket som används måste utvärderas till en lista med element. För att inaktivera kapitelidentifiering, använd uttrycket "/". Se XPath-handledningen i användarmanualen för calibre för ytterligare hjälp med att använda den här funktionen.

en: Specify how to mark detected chapters. A value of "pagebreak" will insert page breaks before chapters. A value of "rule" will insert a line before chapters. A value of "none" will disable chapter marking and a value of "both" will use both page breaks and lines to mark chapters.
sv: Anger hur upptäckta kapitel markeras. Värdet "pagebreak" infogar en sidbrytning före kapitel. Värdet "rule" infogar en tom rad före kapitel. Värdet "none" inaktiverar kapitelmarkering och om värdet "both" anges kommer både sidbrytningar och tomma rader att markera kapitel.

en: An XPath expression to detect the location in the document at which to start reading. Some e-book reading programs (most prominently the Kindle) use this location as the position at which to open the book. See the XPath tutorial in the calibre User Manual for further help using this feature.
sv: Ett XPath-uttryck för att identifiera platsen i dokumentet där du ska börja läsa. Vissa e-bokläsningsprogram (framförallt Kindle) använder denna plats som position för att öppna boken. Se XPath-handledningen i användarmanualen för calibre för ytterligare hjälp med att använda den här funktionen.

en: Either the path to a CSS stylesheet or raw CSS. This CSS will be appended to the style rules from the source file, so it can be used to override those rules.
sv: Antingen sökvägen till ett CSS-stilmall eller rå CSS. Denna CSS läggs till i stilreglerna från källfilen, så den kan användas för att åsidosätta dessa regler.

en: Rules for transforming the styles in this book. These rules are applied after all other CSS processing is done.
sv: Regler för att omvandla formaten i den här boken. Dessa regler tillämpas efter att alla andra CSS-bearbetningar har utförts.

en: Rules for transforming the HTML in this book. These rules are applied after the HTML is parsed, but before any other transformations.
sv: Regler för att omvandla HTML i den här boken. Dessa regler tillämpas efter att HTML har analyserats, men före alla andra omvandlingar.

en: A comma separated list of CSS properties that will be removed from all CSS style rules. This is useful if the presence of some style information prevents it from being overridden on your device. For example: font-family,color,margin-left,margin-right
sv: En kommaseparerad lista över CSS-egenskaper som kommer att tas bort från alla CSS-formatregler. Detta är användbart om förekomsten av viss formatinformation förhindrar att den åsidosätts på din enhet. Till exempel: font-family,color,margin-left,margin-right

en: By default, calibre will use the shorthand form for various CSS properties such as margin, padding, border, etc. This option will cause it to use the full expanded form instead. Note that CSS is always expanded when generating EPUB files with the output profile set to one of the Nook profiles as the Nook cannot handle shorthand CSS.
sv: Som standard kommer calibre att använda stenografiformen för olika CSS-egenskaper som marginal, utfyllnad, kanter, etc. Det här alternativet kommer att få den att använda hela expanderade formen istället. Observera att CSS alltid utökas vid skapande av EPUB-filer med utmatningsprofilen inställd på en av Nook-profilerna eftersom Nook inte kan hantera stenografisk CSS.

en: An XPath expression. Page breaks are inserted before the specified elements. To disable use the expression: /
sv: Ett XPath-uttryck. Sidbrytningar infogas före de angivna elementen. För att inaktivera använd uttrycket: /

en: Some documents specify page margins by specifying a left and right margin on each individual paragraph. calibre will try to detect and remove these margins. Sometimes, this can cause the removal of margins that should not have been removed. In this case you can disable the removal.
sv: Vissa dokument anger sidmarginaler genom att ange en vänster- och höger marginal på varje enskild punkt. calibre kommer att försöka identifiera och ta bort dessa marginaler. Ibland kan detta orsaka avlägsnande av marginaler som inte borde ha tagits bort. I detta fall kan du inaktivera borttagning.

en: When an <img> tag has no alt attribute, check the associated image file for metadata that specifies alternate text, and use it to fill in the alt attribute. The alt attribute improves accessibility by providing text descriptions for users who cannot see or fully interpret visual content.
sv: När en <img>-tagg inte har något alt-attribut, kontrollera den associerade bildfilen för metadata som anger alternativ text och använd den för att fylla i alt-attributet. Alt-attributet förbättrar tillgängligheten genom att tillhandahålla textbeskrivningar för användare som inte kan se eller tolka visuellt innehåll fullt ut.

en: Set the top margin in pts. Default is %default. Setting this to less than zero will cause no margin to be set (the margin setting in the original document will be preserved). Note: Page oriented formats such as PDF and DOCX have their own margin settings that take precedence.
sv: Ställ in övre marginalen i punkter. Standard är %default. Om du ställer in det här till mindre än noll kommer ingen marginal att ställas in (marginalinställningen i originaldokumentet bevaras). Observera: Sidorienterade format som PDF och DOCX har egna marginalinställningar som har företräde.

en: Set the bottom margin in pts. Default is %default. Setting this to less than zero will cause no margin to be set (the margin setting in the original document will be preserved). Note: Page oriented formats such as PDF and DOCX have their own margin settings that take precedence.
sv: Ställ in nedre marginalen i punkter. Standard är %default. Om du ställer in det här till mindre än noll kommer ingen marginal att ställas in (marginalinställningen i originaldokumentet bevaras). Observera: Sidorienterade format som PDF och DOCX har egna marginalinställningar som har företräde.

en: Set the left margin in pts. Default is %default. Setting this to less than zero will cause no margin to be set (the margin setting in the original document will be preserved). Note: Page oriented formats such as PDF and DOCX have their own margin settings that take precedence.
sv: Ställ in vänstra marginalen i punkter. Standard är %default. Om du ställer in det här till mindre än noll kommer ingen marginal att ställas in (marginalinställningen i originaldokumentet bevaras). Observera: Sidorienterade format som PDF och DOCX har egna marginalinställningar som har företräde.

en: Set the right margin in pts. Default is %default. Setting this to less than zero will cause no margin to be set (the margin setting in the original document will be preserved). Note: Page oriented formats such as PDF and DOCX have their own margin settings that take precedence.
sv: Ställ in högra marginalen i punkter. Standard är %default. Om du ställer in det här till mindre än noll kommer ingen marginal att ställas in (marginalinställningen i originaldokumentet bevaras). Observera: Sidorienterade format som PDF och DOCX har egna marginalinställningar som har företräde.

en: Change text justification. A value of "left" converts all justified text in the source to left aligned (i.e. unjustified) text. A value of "justify" converts all unjustified text to justified. A value of "original" (the default) does not change justification in the source file. Note that only some output formats support justification.
sv: Ändra textjusteringen. Värdet "vänster" konverterar all marginaljusterad text i källan till vänsterjusterad text (dvs. ojusterad). Med värdet "justera" konverteras all ojusterad text till mariginaljusterad. Värdet "original" (standard) behåller de inställningar för justering som anges i källfilen. Observera att endast vissa format stöder mariginaljustering.

en: Remove spacing between paragraphs. Also sets an indent on paragraphs of 1.5em. Spacing removal will not work if the source file does not use paragraphs (<p> or <div> tags).
sv: Ta bort avstånd mellan stycken. Drar även in första raden på det nya stycket med 1,5 em. Borttagning av avstånd fungerar inte om källfilen inte använder stycken (<p>- eller <div>-taggar).

en: When calibre removes blank lines between paragraphs, it automatically sets a paragraph indent, to ensure that paragraphs can be easily distinguished. This option controls the width of that indent (in em). If you set this value negative, then the indent specified in the input document is used, that is, calibre does not change the indentation.
sv: När calibre tar bort tomma rader mellan stycken, anger det automatiskt ett styckeindrag, för att se till att styckeindelningen syns tydligt. Det här alternativet bestämmer bredden för indraget (i em). Om du anger ett negativt värde kommer indraget som anges i inmatningsdokumentet användas, det vill säga, calibre ändrar inte indraget.

en: Use the cover detected from the source file in preference to the specified cover.
sv: Använd omslaget som upptäckts från källfilen framför det angivna omslaget.

en: Insert a blank line between paragraphs. Will not work if the source file does not use paragraphs (<p> or <div> tags).
sv: Infoga en tom rad mellan stycken. Fungerar inte om källfilen inte använder stycken (<p>- eller <div>-taggar).

en: Set the height of the inserted blank lines (in em). The height of the lines between paragraphs will be twice the value set here.
sv: Ställ in höjden på de infogade tomma raderna (i em). Höjden på raderna mellan styckena kommer att vara det dubbla av det här värdet.

en: Remove the first image from the input e-book. Useful if the input document has a cover image that is not identified as a cover. In this case, if you set a cover in calibre, the output document will end up with two cover images if you do not specify this option.
sv: Ta bort den första bilden från den inmatade e-boken. Praktiskt om inmatningsdokumentet har en omslagsbild som inte identifieras som ett omslag. Om du anger ett omslag i calibre kommer det resulterande dokumentet ha två omslagsbilder om du inte markerar det här alternativet.

en: Insert the book metadata at the start of the book. This is useful if your e-book reader does not support displaying/searching metadata directly.
sv: Infoga bokens metadata i början av boken. Används om din läsenhet inte kan visa eller söka efter metadata direkt.

en: Convert plain quotes, dashes and ellipsis to their typographically correct equivalents. For details, see: {}
sv: Konvertera vanliga citattecken, bindestreck och ellipser till deras typografiskt korrekta motsvarigheter. För detaljer, se: {}

en: Convert fancy quotes, dashes and ellipsis to their plain equivalents.
sv: Konvertera tjusiga citattecken, streck och ellipser till deras vanliga motsvarigheter.

en: Read metadata from the specified OPF file. Metadata read from this file will override any metadata in the source file.
sv: Läs metadata från den angivna OPF-filen. Metadata som läses från den här filen åsidosätter alla metadata i källfilen.

en: Transliterate Unicode characters to an ASCII representation. Use with care because this will replace Unicode characters with ASCII. For instance it will replace "{0}" with "{1}". Also, note that in cases where there are multiple representations of a character (characters shared by Chinese and Japanese for instance) the representation based on the current calibre interface language will be used.
sv: Translitterera Unicode-tecken till en ASCII-representation. Används med försiktighet, eftersom detta kommer att ersätta Unicode-tecken med ASCII. Det kommer till exempel att ersätta "{0}" med "{1}". Observera också att i fall där det finns flera representationer av ett tecken (exempelvis tecken som delas av kinesiska och japanska) kommer representationen baserad på det aktuella calibre-gränssnittsspråket att användas.

en: Preserve ligatures present in the input document. A ligature is a combined character of a pair of characters like ff, fi, fl et cetera. Most readers do not have support for ligatures in their default fonts, so they are unlikely to render correctly. By default, calibre will turn a ligature into the corresponding pair of normal characters. Note that ligatures here mean only unicode ligatures not ligatures created via CSS or font styles. This option will preserve them instead.
sv: Bevara ligaturer som finns i inmatningsdokumentet. En ligatur är en kombinerad karaktär av ett par tecken som ff, fi, fl et cetera. De flesta läsare har inte stöd för ligaturer i sina standardteckensnitt, så det är osannolikt att de renderas korrekt. Som standard kommer calibre att förvandla en ligatur till motsvarande par normala tecken. Observera att ligaturer här endast betyder Unicode-ligaturer, inte ligaturer skapade via CSS eller teckensnittsstilar. Det här alternativet kommer att bevara dem istället.

en: Set the title.
sv: Ange titeln.

en: Set the authors. Multiple authors should be separated by ampersands.
sv: Ange författarna. Flera författare ska avgränsas med et-tecken.

en: The version of the title to be used for sorting.
sv: Versionen av titeln som ska användas för sortering.

en: String to be used when sorting by author.
sv: Sträng att användas vid sortering av författaren.

en: Set the cover to the specified file or URL
sv: Ställ in omslaget till den angivna filen eller URL:en

en: Set the e-book description.
sv: Ange e-bokbeskrivning.

en: Set the e-book publisher.
sv: Ange e-bokutgivare.

en: Set the series this e-book belongs to.
sv: Ange serien denna e-bok tillhör.

en: Set the index of the book in this series.
sv: Ange bokens index i denna serie.

en: Set the rating. Should be a number between 1 and 5.
sv: Ange betyg. Bör vara ett nummer mellan 1 och 5.

en: Set the ISBN of the book.
sv: Ange ISBN för boken.

en: Set the tags for the book. Should be a comma separated list.
sv: Ange taggarna för boken. Ska vara en kommaseparerad lista.

en: Set the book producer.
sv: Ange bokens producent.

en: Set the language.
sv: Ange språket.

en: Set the publication date (assumed to be in the local timezone, unless the timezone is explicitly specified)
sv: Ange publiceringsdatum (antas vara i den lokala tidszonen, såvida inte tidszonen uttryckligen anges)

en: Set the book timestamp (no longer used anywhere)
sv: Ange bokens tidsstämpel (används inte längre någonstans)

en: Enable heuristic processing. This option must be set for any heuristic processing to take place.
sv: Aktivera heuristisk bearbetning. Det här alternativet måste ställas in för att någon heuristisk bearbetning ska kunna äga rum.

en: Detect unformatted chapter headings and sub headings. Change them to h2 and h3 tags.  This setting will not create a TOC, but can be used in conjunction with structure detection to create one.
sv: Identifiera oformaterade huvud- och underrubriker. Ändra dem till H2- och H3-taggar. Den här inställningen kommer inte att skapa en innehållsförteckning, men kan användas i kombination med strukturidentifiering för att skapa ett.

en: Look for common words and patterns that denote italics and italicize them.
sv: Leta efter vanliga ord och mönster som betecknar kursivt format och kursiverar dem.

en: Turn indentation created from multiple non-breaking space entities into CSS indents.
sv: Vändningsindrag som skapats från flera icke-brytande blankstegsentiteter i CSS-indrag.

en: Scale used to determine the length at which a line should be unwrapped. Valid values are a decimal between 0 and 1. The default is 0.4, just below the median line length.  If only a few lines in the document require unwrapping this value should be reduced
sv: Skala som används för att bestämma längden på vilken en rad ska radbrytas. Giltiga värden är ett decimaltal mellan 0 och 1. Standard är 0,4, precis under medianradens längd. Om bara ett fåtal rader i dokumentet kräver radbrytning bör detta värde minskas

en: Unwrap lines using punctuation and other formatting clues.
sv: Radbrytning genom att använda skiljetecken och andra formateringsindikationer.

en: Remove empty paragraphs from the document when they exist between every other paragraph
sv: Ta bort tomma stycken från dokumentet när de förekommer mellan vartannat stycke

en: Left aligned scene break markers are center aligned. Replace soft scene breaks that use multiple blank lines with horizontal rules.
sv: Vänsterjusterade scenbrytningsmarkörer är centrerade. Ersätt mjuka scenbrytningar som använder flera tomma rader med horisontella regler.

en: Replace scene breaks with the specified text. By default, the text from the input document is used.
sv: Ersätt scenbrytningar med den angivna texten. Som standard är texten från inmatningsdokumentet som används.

en: Analyze hyphenated words throughout the document.  The document itself is used as a dictionary to determine whether hyphens should be retained or removed.
sv: Analysera avstavade ord i hela dokumentet. Själva dokumentet används som en ordbok för att avgöra om bindestreck ska behållas eller tas bort.

en: Looks for occurrences of sequential <h1> or <h2> tags. The tags are renumbered to prevent splitting in the middle of chapter headings.
sv: Letar efter förekomster av sekventiella <h1>- eller <h2>-taggar. Taggarna numreras om för att förhindra uppdelning i mitten av kapitelrubrikerna.

en: Search pattern (regular expression) to be replaced with sr1-replace.
sv: Sökmönster (reguljära uttryck) att ersätta med SR1-ersättning.

en: Replacement to replace the text found with sr1-search.
sv: Ersättning för att ersätta texten som hittades med SR1-sökning.

en: Search pattern (regular expression) to be replaced with sr2-replace.
sv: Sökmönster (reguljära uttryck) att ersätta med SR2-ersättning.

en: Replacement to replace the text found with sr2-search.
sv: Ersättning för att ersätta texten funnen med SR2-sökning.

en: Search pattern (regular expression) to be replaced with sr3-replace.
sv: Sökmönster (reguljära uttryck) att ersätta med SR3-ersättning.

en: Replacement to replace the text found with sr3-search.
sv: Ersättning för att ersätta texten hittades med SR3-sökning.

en: Path to a file containing search and replace regular expressions. The file must contain alternating lines of regular expression followed by replacement pattern (which can be an empty line). The regular expression must be in the Python regex syntax and the file must be UTF-8 encoded.
sv: Sökvägen till en fil som innehåller reguljära uttryck för att söka och ersätta. Filen måste innehålla alternerande rader av reguljära uttryck följt av ersättande mönster (vilket kan vara en tom rad). Det reguljära uttrycket ska vara i Python-regex-syntax och filen måste vara UTF-8-kodad.

en: Values of series index and rating must be numbers. Ignoring
sv: Värden för serieindex och betyg måste vara siffror. Ignorerar

en: Failed to parse date/time
sv: Det gick inte att analysera datum/tid

en: Converting input to HTML...
sv: Konverterar inmatning till HTML...

en: Running transforms on e-book...
sv: Kör omvandling på e-bok...

en: Running %s plugin
sv: Kör insticksmodulen %s

en: Template error
sv: Mallfel

en: The Cross
sv: Korset

en: Half and half
sv: Halva och halva

en: Banner
sv: Banderoll

en: Ornamental
sv: Dekorativ

en: Blocks
sv: Block

en: Remove the property
sv: Ta bort egenskapen

en: Add extra properties
sv: Lägg till extra egenskaper

en: Change the value to
sv: Ändra värdet till

en: Multiply the value by
sv: Multiplicera värdet med

en: Divide the value by
sv: Dividera värdet med

en: Add to the value
sv: Lägg till i värdet

en: Subtract from the value
sv: Subtrahera från värdet

en: is
sv: är

en: is not
sv: är inte

en: is any value
sv: är något värde

en: matches pattern
sv: matchar mönstret

en: does not match pattern
sv: inte matchar mönstret

en: is the same length as
sv: är samma längd som

en: is not the same length as
sv: är inte samma längd som

en: is less than
sv: är mindre än

en: is greater than
sv: är större än

en: is less than or equal to
sv: är mindre än eller lika med

en: is greater than or equal to
sv: är större än eller lika med

en: Unknown keys
sv: Okända nycklar

en: The rule has unknown keys: %s
sv: Regeln har okända nycklar: %s

en: Missing keys
sv: Saknade nycklar

en: The rule has missing keys: %s
sv: Regeln har okända nycklar: %s

en: Property required
sv: Egenskap krävs

en: You must specify a CSS property to match
sv: Du måste ange en CSS-egenskap att matcha

en: Shorthand property not allowed
sv: Kort egenskap inte tillåten

en: {0} is a shorthand property. Use the full form of the property, for example, instead of font, use font-family, instead of margin, use margin-top, etc.
sv: {0} är en förkortad egenskap. Använd egenskapens fullständiga form, till exempel istället för teckensnitt, använd teckensnittsfamilj, istället för marginal, använd margin-top, etc.

en: Query required
sv: Förfråga krävs

en: You must specify a value for the CSS property to match
sv: Du måste ange ett värde för att CSS-egenskapen ska matcha

en: Unknown match type
sv: Okänd matchningstyp

en: The match type %s is not known
sv: Matchningstypen %s är inte känd

en: Query invalid
sv: Förfrågan ogiltig

en: %s is not a valid regular expression
sv: %s är inte ett giltigt reguljärt uttryck

en: %s is not a valid length or number
sv: %s har inte en giltig längd eller antal

en: Unknown action type
sv: Okänd typ av åtgärd

en: The action type %s is not known
sv: Åtgärdstypen %s är inte känd

en: You must specify a number
sv: Du behöver ange ett nummer

en: You must specify at least one CSS property to add
sv: Du måste ange minst en CSS-egenskap att lägga till

en: You must specify a value to change the property to
sv: Du måste ange ett värde för att ändra egenskapen till

en: No data
sv: Ingen data

en: %s is not a number
sv: %s är inte ett nummer

en: Invalid number
sv: Ogiltigt nummer

en: If the property {property} {match_type} {query}
    {action}
sv: Om egenskapen {property} {match_type} {query}
    {action}

en: Notes
sv: Anteckningar

en: Table of Contents
sv: Innehållsförteckning

en: Cover
sv: Omslag

en: Follow all local links in an HTML file and create a ZIP file containing all linked files. This plugin is run every time you add an HTML file to the library.
sv: Följ alla lokala länkar i en HTML-fil och skapa en ZIP-fil som innehåller alla länkade filer. Denna insticksmodul körs varje gång du lägger till en HTML-fil i biblioteket.

en: Character encoding for the input HTML files. Common choices include: utf-8, cp1252, cp1251 and latin1.
sv: Teckenkodning för HTML-inmatningsfilerna. Vanliga val inkluderar: utf-8, cp1252, cp1251 och latin1.

en: Add linked files in breadth first order
sv: Lägg till länkade filer i bredd i första ordningen

en: Normally, when following links in HTML files calibre does it depth first, i.e. if file A links to B and  C, but B links to D, the files are added in the order A, B, D, C.  With this option, they will instead be added as A, B, C, D
sv: Normalt när man följer länkar i HTML-filer gör calibre det på djupet först, dvs. om fil A länkar till B och C, men B länkar till D, läggs filerna till i ordningen A, B, D, C. Med det här alternativet de istället att läggas till som A, B, C, D

en: Allow resources outside the HTML file root folder
sv: Tillåt resurser utanför HTML-filens rotmapp

en: {} must not be empty
sv: {} får inte vara tom

en: Change tag name
sv: Ändra taggnamn

en: New tag name
sv: Nytt taggnamn

en: Rename tag to the specified name
sv: Ändra namn på taggen till det angivna namnet

en: Remove tag and children
sv: Ta bort tagg och undertaggar

en: Remove the tag and all its contents
sv: Ta bort taggen och allt dess innehåll

en: Remove tag only
sv: Ta endast bort taggen

en: Remove the tag but keep its contents
sv: Ta bort taggen men behåll innehållet

en: Add classes
sv: Lägg till klasser

en: Add the specified classes, e.g.:
sv: Lägg till de angivna klasserna, t.ex.:

en: Space separated class names
sv: Blankstegsseparerade klassnamn

en: Remove classes
sv: Ta bort klasser

en: Remove the specified classes, e.g.:
sv: Ta bort de angivna klasserna, t.ex.:

en: Remove attributes
sv: Ta bort attribut

en: Remove the specified attributes from the tag. Multiple attribute names should be separated by spaces. The special value * removes all attributes.
sv: Ta bort de angivna attributen från taggen. Flera attributnamn ska separeras med blanksteg. Specialvärdet * tar bort alla attribut.

en: Space separated attribute names
sv: Blankstegsseparerade attributnamn

en: Add attributes
sv: Lägg till attribut

en: Add the specified attributes, e.g.:
sv: Lägg till de angivna attributen, t.ex.:

en: Empty the tag
sv: Töm taggen

en: Remove all contents from the tag
sv: Ta bort allt innehåll från taggen

en: Wrap the tag
sv: Omslut taggen

en: Wrap the tag in the specified tag, e.g.: {0} will wrap the tag in a DIV tag with class {1}
sv: Omslut taggen i den angivna taggen, t.ex.: {0} kommer att omsluta in taggen i en DIV-tagg med klass {1}

en: An HTML opening tag
sv: En HTML-öppningstagg

en: Insert HTML at start
sv: Infoga HTML i början

en: The specified HTML snippet is inserted after the opening tag. Note that only valid HTML snippets can be used without unclosed tags
sv: Det angivna HTML-kodavsnittet infogas efter starttaggen. Observera att endast giltiga HTML-kodavsnitt kan användas utan ostängda taggar

en: HTML snippet
sv: HTML-kodavsnitt

en: Insert HTML at end
sv: Infoga HTML i slutet

en: The specified HTML snippet is inserted before the closing tag. Note that only valid HTML snippets can be used without unclosed tags
sv: Det angivna HTML-kodavsnittet infogas före den avslutande taggen. Observera att endast giltiga HTML-kodavsnitt kan användas utan ostängda taggar

en: Insert HTML before tag
sv: Infoga HTML före tagg

en: The specified HTML snippet is inserted before the opening tag. Note that only valid HTML snippets can be used without unclosed tags
sv: Det angivna HTML-kodavsnittet infogas före starttaggen. Observera att endast giltiga HTML-kodavsnitt kan användas utan ostängda taggar

en: Insert HTML after tag
sv: Infoga HTML efter tagg

en: The specified HTML snippet is inserted after the closing tag. Note that only valid HTML snippets can be used without unclosed tags
sv: Det angivna HTML-kodavsnittet infogas efter den avslutande taggen. Observera att endast giltiga HTML-kodavsnitt kan användas utan ostängda taggar

en: Action must have both:
sv: Åtgärden måste ha både:

en: {} is not a valid CSS selector
sv: {} är inte en giltig CSS-väljare

en: {} is not a valid XPath selector
sv: {} är inte en giltig XPath-väljare

en: Tag name
sv: Taggnamn

en: Class name
sv: Klassnamn

en: has class
sv: har klass

en: does not have class
sv: har inte klass

en: CSS selector
sv: CSS-väljare

en: matches CSS selector
sv: matchar CSS-väljaren

en: XPath selector
sv: XPath-väljare

en: matches XPath selector
sv: matchar XPath-väljaren

en: is any tag
sv: är vilken tagg som helst

en: contains text
sv: innehåller text

en: You must specify a value for the tag to match
sv: Du måste ange ett värde för att taggen ska matcha

en: Invalid {}
sv: Ogiltig {}

en: No actions
sv: Inga åtgärder

en: The rule has no actions
sv: Regeln har inga åtgärder

en: Invalid action
sv: Ogiltig åtgärd

en: No tag found in: {}. The tag specification must be of the form <tag> for example: <p>
sv: Ingen tagg hittades i: {}. Taggspecifikationen måste vara av formen <tag> till exempel: <p>

en: If the tag {match_type} {query}
sv: Om taggen {match_type} {query}

en: 	Book Designer file detected.
sv: 	Bokformgivarfil upptäcktes.

en: 	Parsing HTML...
sv: 	Analyserar HTML...

en: 	Baen file detected. Re-parsing...
sv: 	Baen-fil upptäcktes. Omanalyserar...

en: Written preprocessed HTML to
sv: Förbearbetad HTML skriven till

en: Processing %s
sv: Bearbetar %s

en: 	Converting to BBeB...
sv: 	Konverterar till BBeB...

en: Could not parse file: %s
sv: Det gick inte att analysera filen: %s

en: %s is an empty file
sv: %s är en tom fil

en: Failed to parse link %(tag)s %(children)s
sv: Det gick inte att analysera länk %(tag)s %(children)s

en: Unable to process image %(path)s. Error: %(err)s
sv: Bilden kan inte bearbeta %(path)s. Fel: %(err)s

en: Unable to process interlaced PNG %s
sv: Kan inte bearbeta sammanvävd (interlaced) PNG %s

en: An error occurred while processing a table: %s. Ignoring table markup.
sv: Ett fel uppstod när en tabell bearbetades: %s. Ignorerar tabellmarkering.

en: Bad table:
    %s
sv: Ogiltig tabell:
    %s

en: Table has cell that is too large
sv: Tabellen har en cell som är för stor

en: Could not read cover image: %s
sv: Det gick inte att läsa omslagsbilden: %s

en: Cannot read from: %s
sv: Det går inte att läsa från: %s

en: Failed to process OPF file
sv: Det gick inte att bearbeta OPF-fil

en: %prog book.lrf
    Convert an LRF file into an LRS (XML UTF-8 encoded) file
sv: %prog bok.lrf
    Konvertera en LRF-fil till en LRS-fil (XML, UTF-8-kodad)

en: Output LRS file
sv: Utmatning för LRS-fil

en: Do not save embedded image and font files to disk
sv: Spara inte inbäddade bild- och teckensnittsfiler till hårddisken

en: Be more verbose
sv: Var mer informativ

en: Parsing LRF...
sv: Analyserar LRF...

en: Creating XML...
sv: Skapar XML...

en: LRS written to
sv: LRS skrevs till

en: Could not read from thumbnail file:
sv: Det gick inte att läsa från miniatyrbildfil:

en: %prog [options] file.lrs
    Compile an LRS file into an LRF file.
sv: %prog [options] file.lrs
    Kompilera LRF-fil från LRS-fil.

en: Path to output file
sv: Sökväg till utmatningsfil

en: Verbose processing
sv: Följ bearbetningsprocessen

en: Convert LRS to LRS, useful for debugging.
sv: Konvertera LRS till LRS, användbart för felsökning.

en: Invalid LRF file. Could not set metadata.
sv: Ogiltig LRF-fil. Det gick inte att ställa in metadata.

en: %prog [options] mybook.lrf
    
    
    Show/edit the metadata in an LRF file.
sv: %prog [options] mybook.lrf
    
    
    Visa/redigera metadata i en LRF fil.

en: Set the book title
sv: Ange boktitel

en: Set sort key for the title
sv: Ange sorteringsnyckel för titeln

en: Set the author
sv: Ange författare

en: Set sort key for the author
sv: Ange sorteringsnyckel för författaren

en: The category this book belongs to. E.g.: History
sv: Kategorin som den här boken tillhör. T.ex.: Historia

en: Path to a graphic that will be set as this files' thumbnail
sv: Sökväg till en bild som kommer att användas som denna fils omslagsminiatyrbild

en: Path to a TXT file containing the comment to be stored in the LRF file.
sv: Sökväg till en TXT-fil som innehåller den kommentar som ska lagras i LRF filen.

en: Extract thumbnail from LRF file
sv: Extrahera miniatyrbild från LRF-fil

en: Set the publisher
sv: Ange utgivaren

en: Set the book classification
sv: Ange bokens klassificering

en: Set the book creator
sv: Ange bokens upphovsman

en: Set the book producer
sv: Ange bokens producent

en: Extract cover from LRF file. Note that the LRF format has no defined cover, so we use some heuristics to guess the cover.
sv: Extrahera omslag från en LRF-fil. Observera att LRF-formatet inte har några definierade omslag så vi kommer att använda heuristik för att uppskatta omslaget.

en: Set book ID
sv: Ange bok-ID

en: Extract the source DOCX file from Amazon Kindle Create KPF files. Note this will not contain any edits made in the Kindle Create program itself.
sv: Extrahera käll-DOCX-filen från Amazon Kindle Create KPF-filer. Observera att det här inte kommer att innehålla några ändringar gjorda i själva Kindle Create-programmet.

en: Extract common e-book formats from archive files (ZIP/RAR/7z). Also try to autodetect if they are actually CBZ/CBR/CB7 files.
sv: Extrahera vanliga e-bokformat från arkivfiler (ZIP/RAR/7z). Försök också att automatiskt upptäcka om de faktiskt är CBZ/CBR/CB7-filer.

en: Error
sv: Fel

en: None
sv: Ingen

en: Author(s)
sv: Författare

en: Publisher
sv: Utgivare

en: Producer
sv: Producent

en: Comments
sv: Kommentarer

en: Tags
sv: Taggar

en: Series | Series
sv[0]: Serier
sv[1]: Serier

en: Languages
sv: Språk

en: Timestamp
sv: Tidsstämpel

en: Published
sv: Publicerad

en: Rights
sv: Rättigheter

en: Author
sv: Författare

en: Author Sort
sv: Författarsortering

en: Tag 1
sv: Tagg 1

en: Tag 2
sv: Tagg 2

en: Value: unknown field
sv: Värde: okänt fält

en: Click to browse to: {}
sv: Klicka för att bläddra till: {}

en: Click to see books with {0}: {1}
sv: Klicka för att se böcker med {0}: {1}

en: Search the calibre library for books by %s
sv: Sök i calibre-biblioteket efter böcker av %s

en: Search {0} for the author: {1}
sv: Sök i {0} efter författaren: {1}

en: Search {0} for the book: {1} by the author {2}
sv: Sök {0} efter boken: {1} av författaren {2}

en: Author search links are disabled
sv: Söklänkar för författare är inaktiverade

en: Click to open
sv: Klicka för att öppna

en: Show notes for: {}
sv: Visa anteckningar för: {}

en: Book files
sv: Bokfiler

en: Folder | Folders
sv[0]: Mapp
sv[1]: Mappar

en: Data files
sv: Datafiler

en: Ids
sv: Identifierare

en: Search calibre for books with the language: {}
sv: Sök i calibre efter böcker med språket: {}

en: %(sidx)s of <a href="%(href)s" title="%(tt)s"><span class="%(cls)s">%(series)s</span></a>
sv: %(sidx)s av <a href="%(href)s" title="%(tt)s"><span class="%(cls)s">%(series)s</span></a>

en: Click to see books in this series
sv: Klicka för att se böcker i denna serie

en: Click to see books with {0}: {1} (derived from {2})
sv: Klicka för att se böcker med {0}: {1} (härstammar från {2})

en: 
    Read/Write metadata from/to e-book files.
    
    Supported formats for reading metadata: {0}
    
    Supported formats for writing metadata: {1}
    
    Different file types support different kinds of metadata. If you try to set
    some metadata on a file type that does not support it, the metadata will be
    silently ignored.
sv: 
    Läs/skriv metadata från/till e-bokfil.
    
    Stödda format för läsning av metadata: {0}
    
    Stödda format för skrivning av metadata: {1}
    
    Olika filtyper stöder olika sorters metadata. Om du försöker ställa in
    några metadata för en filtyp som inte stöder den kommer metadata
    att ignoreras.

en: Set the authors. Multiple authors should be separated by the & character. Author names should be in the order Firstname Lastname.
sv: Ange författarna. Flera författare ska avgränsas med &-tecken. Författarnamnen bör vara i ordningen Förnamn Efternamn.

en: The version of the title to be used for sorting. If unspecified, and the title is specified, it will be auto-generated from the title.
sv: Titelversionen som ska användas för sortering. Om denna inte anges, och titeln är angiven, kommer den automatiskt genereras från titeln.

en: String to be used when sorting by author. If unspecified, and the author(s) are specified, it will be auto-generated from the author(s).
sv: Sträng som ska användas vid sortering av författare. Om denna inte anges och författaren eller författarna anges, kommer strängen automatiskt genereras från författarens eller författarnas namn.

en: Set the cover to the specified file.
sv: Ställ in omslaget till den angivna filen.

en: Set the book category.
sv: Ange bokens kategori.

en: Set the identifiers for the book, can be specified multiple times. For example: --identifier uri:{} --identifier isbn:12345 To remove an identifier, specify no value, --identifier isbn: Note that for EPUB files, an identifier marked as the package identifier cannot be removed.
sv: Ange identifierare för boken, kan anges flera gånger. Till exempel: --identifier uri:{} --identifier isbn:12345 För att ta bort en identifierare, ange inget värde, --identifier isbn: Observera att för EPUB-filer kan en identifierare som markerats som paketidentifierare inte tas bort.

en: Set the published date.
sv: Ange publiceringsdatumet.

en: Get the cover from the e-book and save it at as the specified file.
sv: Hämta omslag från e-bok och spara det som specificerad filen.

en: For formats like EPUB that use a "default cover" of the first page rendered, disallow such default covers
sv: För format som EPUB som använder ett "standardomslag" på den första sidan som renderas, tillåt inte sådana standardomslag

en: Specify the name of an OPF file. The metadata will be written to the OPF file.
sv: Ange namnet på en OPF-fil. Metadata kommer att skrivas till OPF-filen.

en: Read metadata from the specified OPF file and use it to set metadata in the e-book. Metadata specified on the command line will override metadata read from the OPF file
sv: Läs metadata från den angivna OPF-filen och använd dem som metadata i e-boken. Metadata som anges på kommandoraden kommer att åsidosätta metadata som lästs från OPF-filen

en: Set the BookID in LRF files
sv: Ange BookID i LRF-filer

en: No file specified
sv: Ingen fil angiven

en: Original metadata
sv: Ursprungliga metadata

en: Changed metadata
sv: Ändrade metadata

en: OPF created in
sv: OPF skapad i

en: Cover saved to
sv: Omslag sparat till

en: No cover found
sv: Inget omslag hittades

en: Google Books
sv: Google Böcker

en: Google web search
sv: Google-webbsökning

en: Google Images
sv: Google Bilder

en: Downloads metadata and covers from Amazon
sv: Hämtar metadata och omslag från Amazon

en: US
sv: USA

en: France
sv: Frankrike

en: Germany
sv: Tyskland

en: UK
sv: Storbritannien

en: Australia
sv: Australien

en: Italy
sv: Italien

en: Spain
sv: Spanien

en: Brazil
sv: Brasilien

en: India
sv: Indien

en: Netherlands
sv: Nederländerna

en: China
sv: Kina

en: Canada
sv: Kanada

en: Sweden
sv: Sverige

en: Choose server automatically
sv: Välj server automatiskt

en: Amazon servers
sv: Amazon-servrar

en: Bing search cache
sv: Bing-sökcache

en: Google search cache
sv: Google-sökcache

en: Wayback machine cache (slow)
sv: Wayback-maskincache (långsam)

en: DuckDuckGo search and Google cache
sv: DuckDuckGo-sökning och Google-cache

en: Amazon country website to use:
sv: Amazon landswebbplats att använda:

en: Metadata from Amazon will be fetched using this country's Amazon website.
sv: Metadata från Amazon kommer att hämtas med hjälp av detta lands Amazon-webbplats.

en: Server to get data from:
sv: Server att hämta data från:

en: Amazon has started blocking attempts to download metadata from its servers. To get around this problem, calibre can fetch the Amazon data from many different places where it is cached. Choose the source you prefer.
sv: Amazon har börjat blockera försök att hämta metadata från sina servrar. För att komma runt detta problem, kan calibre hämta Amazon-data från många olika ställen där de är cachade. Välj den källa som du föredrar.

en: Use the MOBI-ASIN for metadata search
sv: Använd MOBI-ASIN för metadatasökning

en: Enable this option to search for metadata with an ASIN identifier from the MOBI file at the current country website, unless any other amazon id is available. Note that if the MOBI file came from a different Amazon country store, you could get incorrect results.
sv: Aktivera det här alternativet för att söka efter metadata med en ASIN-identifierare från MOBI-filen på den aktuella landswebbplatsen, såvida inte något annat amazon-id är tillgängligt. Observera att om MOBI-filen kom från ett annat Amazon-landsbutik kan du få felaktiga resultat.

en: Prefer the Kindle edition, when available
sv: Föredra Kindle-utgåvan, när den är tillgänglig

en: When searching for a book and the search engine returns both paper and Kindle editions, always prefer the Kindle edition, instead of whatever the search engine returns at the top.
sv: När du söker efter en bok och sökmotorn ger både pappers- och Kindle-utgåvor, föredrar du alltid Kindle-utgåvan, istället för det som sökmotorn gav överst.

en: Amazon timed out. Try again later.
sv: Amazon tidsbegränsning löpte ut. Försök igen senare.

en: Metadata source
sv: Metadatakälla

en: %prog [options]
    
    Fetch book metadata from online sources. You must specify at least one
    of title, authors or ISBN.
sv: %prog [options]
    
    Hämta bokmetadata från nätresurser. Du måste ange minst en
    av titel, författare eller ISBN.

en: Book title
sv: Boktitel

en: Book author(s)
sv: Bokförfattare

en: Book ISBN
sv: Bok-ISBN

en: Identifiers such as ASIN/Goodreads id etc. Can be specified multiple times for multiple identifiers. For example:
sv: Identifierar så som ASIN/Goodreads-id etc. kan anges flera gånger för flera identifierare. Till exempel:

en: Print the log to the console (stderr)
sv: Skriv loggen till konsolen (stderr)

en: Output the metadata in OPF format instead of human readable text.
sv: Mata ut metadata i OPF-format istället för läsbar text.

en: Specify a filename. The cover, if available, will be saved to it. Without this option, no cover will be downloaded.
sv: Ange ett filnamn. Omslaget, om tillgängligt, kommer att sparas till filnamnet. Utan denna parameter kommer omslaget inte att hämtas.

en: Timeout in seconds. Default is 30
sv: Tidsbegränsning i sekunder. Standard är 30

en: Specify the name of a metadata download plugin to use. By default, all metadata plugins will be used. Can be specified multiple times for multiple plugins. All plugin names: {}
sv: Ange namnet på en metadatahämtningsinsticksmodul som ska användas. Som standard används alla metadatainsticksmoduler. Kan anges flera gånger för flera insticksmoduler. Alla insticksmodulnamn: {}

en: Downloads metadata and covers from Edelweiss - A catalog updated by book publishers
sv: Hämtar metadata och omslag från Edelweiss - en katalog som uppdateras av bokförläggare

en: Downloads metadata and covers from Google Books
sv: Hämtar metadata och omslag från Google Böcker

en: Downloads covers from a Google Image search. Useful to find larger/alternate covers.
sv: Hämtar omslag genom att använda Google-bildsökning. Användbart för att hitta större/alternativa omslag.

en: Maximum number of covers to get
sv: Högst antal omslag att hämta

en: The maximum number of covers to process from the Google search result
sv: Högsta antalet omslag att bearbeta från Google-sökresultat

en: Cover size
sv: Omslagsstorlek

en: Search for covers larger than the specified size
sv: Sök efter omslag större än den angivna storleken

en: Any size
sv: Alla storlekar

en: Large
sv: Stor

en: Larger than %s
sv: Större än %s

en: Downloads covers from The Open Library
sv: Hämtar omslag från The Open Library

en: Sample Book
sv: Exempelbok

en: This is an Amazon KFX book. It cannot be processed. See {} for information on how to handle KFX books.
sv: Detta är en Amazon KFX bok. Den kan inte behandlas. Se {} för information om hur man hanterar KFX böcker.

en: This is an Amazon Topaz book. It cannot be processed.
sv: Det här är en Amazon Topaz-bok. Den kan inte hanteras.

en: This is not a MOBI file. It is a Topaz file.
sv: Detta är inte en MOBI-fil. Det är en Topaz-fil.

en: This is not a MOBI file.
sv: Detta är inte en MOBI-fil.

en: This file is locked with DRM. It cannot be tweaked.
sv: Denna fil är låst med DRM. Den kan inte ändras.

en: This MOBI file does not contain a KF8 format book. KF8 is the new format from Amazon. calibre can only tweak MOBI files that contain KF8 books. Older MOBI files without KF8 are not tweakable.
sv: Denna MOBI-fil innehåller inte en KF8-formaterad bok. KF8 är det nya formatet från Amazon. calibre kan bara justera MOBI-filer som innehåller KF8 böcker. Äldre MOBI-filer utan KF8 är inte justerbara.

en: This MOBI file contains both KF8 and older Mobi6 data. Tweaking it will remove the Mobi6 data, which means the file will not be usable on older Kindles. Are you sure?
sv: Denna MOBI-fil innehåller både KF8 och äldre Mobi6 data. Justering kommer att ta bort dessa Mobi6-data, vilket betyder att filen inte kommer att kunna användas på äldre Kindle-läsare. Är du säker?

en: No details available
sv: Inga detaljer tillgängliga

en: Title page
sv: Titelsida

en: Glossary
sv: Ordlista

en: Acknowledgements
sv: Tack till

en: Bibliography
sv: Bibliografi

en: Colophon
sv: Kolofon

en: Copyright
sv: Upphovsrätt

en: Dedication
sv: Tillägnan

en: Epigraph
sv: Epigraf

en: Foreword
sv: Förord

en: List of illustrations
sv: Lista på illustrationer

en: List of tables
sv: Lista på tabeller

en: Preface
sv: Förord

en: Main text
sv: Huvudtext

en: %s format books are not supported
sv: Böcker med %s formatet stöds inte

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: See <a href="{}">detailed description</a>.
sv: Se <a href="{}">detaljerad beskrivning</a>.

en: This error will be automatically fixed if you click "Try to correct all fixable errors" below.
sv: Detta fel kommer att åtgärdas automatiskt om du klickar på "Försök att rätta till alla korrigerbara fel" nedan.

en: Failed to process CSS in {name} with errors: {errors}
sv: Det gick inte att bearbeta CSS i {name} med fel: {errors}

en: This font could not be processed. It most likely will not work in an e-book reader, either
sv: Detta teckensnitt gick inte att bearbetas. Det kommer troligen inte att fungera i en e-bokläsare heller

en: The font {} is not allowed to be embedded
sv: Teckensnittet {} är inte tillåtet för inbäddning

en: The font has a flag in its metadata ({:09b}) set indicating that it is not licensed for embedding. You can ignore this warning, if you are sure you have permission to embed this font.
sv: Teckensnittet har en flagga i sin metadatauppsättning ({:09b}) som anger att det inte är licensierat för inbäddning. Du kan ignorera denna varning om du är säker på att du har behörighet att bädda in detta teckensnitt.

en: The CSS font-family name {0} does not match the actual font name {1}
sv: CSS-teckensnittsfamiljnamnet {0} stämmer inte med den faktiska teckensnittsnamnet {1}

en: The font family name specified in the CSS @font-face rule: "{0}" does not match the font name inside the actual font file: "{1}". This can cause problems in some viewers. You should change the CSS font name to match the actual font name.
sv: Teckensnittsnamnet som anges i CSS @font-face regeln: "{0}" matchar inte teckensnitt inuti själva teckensnittsfilen: "{1}". Detta kan orsaka problem i vissa läsare. Du bör ändra CSS-teckensnitt för att passa det aktuella teckensnittsnamnet.

en: Change the font name {0} to {1} everywhere
sv: Ändra teckensnitt {0} till {1} ​​överallt

en: Not a valid font: %s
sv: Inte ett giltigt teckensnitt: %s

en: An invalid image is an image that could not be loaded, typically because it is corrupted. You should replace it with a good image or remove it.
sv: En ogiltig bild är en bild som inte kunde läsas in, vanligen därför att den är skadat. Du bör ersätta den mot en bra bild eller ta bort den.

en: Reader devices based on Adobe Digital Editions cannot display images whose colors are specified in the CMYK colorspace. You should convert this image to the RGB colorspace, for maximum compatibility.
sv: Läsenheter som bygger på Adobe Digital Editions kan inte visa bilder vars färger som anges i CMYK färgrymd. Du bör konvertera denna bild till RGB färgrymd för bästa kompatibilitet.

en: Convert image to RGB automatically
sv: Konvertera bilden till RGB automatiskt

en: Image is in the CMYK colorspace
sv: Bilden är i CMYK-färgrymd

en: The resource pointed to by this link does not exist. You should either fix, or remove the link.
sv: Resursen som den här länken hänvisar till finns inte. Du bör antingen rätta eller ta bort länken.

en: Windows computers do not allow the : character in filenames. For maximum compatibility it is best to not use these in filenames/links to files.
sv: Windows-datorer tillåter inte tecknet : i filnamn. För maximal kompatibilitet är det bäst att inte använda dessa i filnamn/länkar till filer.

en: This URL could not be parsed.
sv: Den här URL:en kunde inte tolkas.

en: The linked to resource {0} does not exist
sv: Den länkade resursen {0} finns inte

en: The case of the link {0} and the case of the actual file it points to {1} do not agree. You should change either the case of the link or rename the file.
sv: Målet med länken {0} och målet med den aktuella filen den hänvisar till {1} inte stämmer överens. Du bör ändra antingen målet eller byta namn på filen.

en: Change the case of the link to match the actual file
sv: Ändra målet på länken för att matcha den aktuella filen

en: Link points to a file that is not a text document
sv: Länken hänvisar till en fil som inte är ett textdokument

en: The link "{0}" points to a file <i>{1}</i> that is not a text (HTML) document. Many e-book readers will be unable to follow such a link. You should either remove the link or change it to point to a text document. For example, if it points to an image, you can create small wrapper document that contains the image and change the link to point to that.
sv: Länken "{0}" hänvisar till en fil <i>{1}</i> som inte är ett textdokument (HTML). Många e-bokläsenheter kommer inte att kunna följa en sådan länk. Du bör antingen ta bort länken eller ändra den så att den hänvisar till ett textdokument. Om den till exempel hänvisar till en bild kan du skapa ett litet omslagsdokument som innehåller bilden och ändra länken så att den hänvisar till den.

en: Link points to a location not present in the target file
sv: Länk hänvisar till en plats som inte finns i målfilen

en: The link "{0}" points to a location <i>{1}</i> in the file {2} that does not exist. You should either remove the location so that the link points to the top of the file, or change the link to point to the correct location.
sv: Länken "{0}" hänvisar till en plats <i>{1}</i> i filen {2} som inte finns. Du bör antingen ta bort platsen så att länken hänvisar till början av filen eller ändra länken för att hänvisar till rätt plats.

en: This link uses the file:// URL scheme. This does not work with many e-book readers. Remove the file:// prefix and make sure the link points to a file inside the book.
sv: Denna länk använder file:// URL-schema. Detta fungerar inte med många e-bokläsenheter. Ta bort file:// prefixet och se till att länken hänvisar till en fil inne i boken.

en: This link points to a file outside the book. It will not work if the book is read on any computer other than the one it was created on. Either fix or remove the link.
sv: Denna länk hänvisar till en fil utanför boken. Det fungerar inte om boken läses på någon annan dator än den som den skapades på. Antingen rätta eller ta bort länken.

en: This link is empty. This is almost always a mistake. Either fill in the link destination or remove the link tag.
sv: Denna länk är tom. Det är nästan alltid ett misstag. Antingen fyll i länkens destination eller ta bort länktaggen.

en: This file is included in the book but not referred to by any document in the spine. This means that the file will not be viewable on most e-book readers. You should  probably remove this file from the book or add a link to it somewhere.
sv: Den här filen finns med i boken, men inte nämns av någon handling i bokryggen. Det innebär att filen inte kan visas på de flesta e-bokläsenheter. Du bör nog ta bort den här filen från boken eller länka den till någonstans.

en: The file %s is not referenced
sv: Filen %s är inte refererad

en: This file is not in the book spine. All content documents must be in the spine. You should probably add it to the spine.
sv: Den här filen finns inte i bokryggen. Alla innehållsdokument måste vara i bokryggen. Du borde förmodligen lägga till den i bokryggen.

en: Append this file to the spine
sv: Lägg till denna fil till bokryggen

en: This file is not listed in the book manifest. While not strictly necessary it is good practice to list all files in the manifest. Either list this file in the manifest or remove it from the book if it is an unnecessary file.
sv: Den här filen finns inte i bokmanifestet. Även om det inte är absolut nödvändigt är det bra att lista alla filer i manifestet. Antingen lista den här filen i manifestet eller ta bort den från boken om det är en onödig fil.

en: The file %s is not listed in the manifest
sv: Filen %s är inte listad i manifestet

en: Remove %s from the book
sv: Ta bort %s från boken

en: Add %s to the manifest
sv: Lägg till %s i manifestet

en: Remove all references to %s from the HTML and CSS in the book
sv: Ta bort alla referenser till %s från HTML och CSS i boken

en: This file stores the bookmarks and last opened information from the calibre E-book viewer. You can remove it if you do not need that information, or don't want to share it with other people you send this book to.
sv: Den här filen sparar bokmärken och senast öppnad information från calibres e-bokvisare. Du kan ta bort den om du inte behöver informationen, eller inte vill dela den med andra personer du skickar boken till.

en: Remove this file
sv: Ta bort den här filen

en: The bookmarks file used by the calibre E-book viewer is present
sv: Bokmärkesfilen som används av calibres e-bokvisare är närvarande

en: The file %s has a MIME type that does not match its extension
sv: Filen %s har en MIME-typ som inte matchar dess ändelse

en: The file {0} has its MIME type specified as {1} in the OPF file. The recommended MIME type for files with the extension "{2}" is {3}. You should change either the file extension or the MIME type in the OPF.
sv: Filen {0} har sin MIME-typ angiven som {1} i OPF-filen. Den rekommenderade mime-typen för filer med ändelsen "{2}" är {3}. Du bör ändra antingen filändelsen eller MIME-typen i OPF-filen.

en: Change the file extension to .xhtml
sv: Ändra filändelsen till .xhtml

en: Change the MIME type for this file in the OPF to %s
sv: Ändra MIME-typen för den här filen i OPF till %s

en: The link is empty
sv: Länken är tom

en: The linked resource %s is a folder
sv: Den länkade resursen %s är en mapp

en: The linked resource %s does not exist
sv: Den länkade resursen %s finns inte

en: The URL {} could not be parsed
sv: Det gick inte att tolka URL:en {}

en: The link %s is a file:// URL
sv: Länken %s är en file:// URL

en: The link %s points to a file outside the book
sv: Länken %s hänvisar till en fil utanför boken

en: The link %s contains a : character, this will cause errors on Windows computers
sv: Länken %s innehåller ett :-tecken, detta kommer att orsaka fel på Windows-datorer

en: The <%s> section is missing from the OPF
sv: <%s> avsnittet saknas i OPF

en: The <%s> section is required in the OPF file. You have to create one.
sv: <%s> avsnittet krävs i OPF-filen. Du måste skapa ett.

en: Empty id attributes are invalid
sv: Tomma ID-attribut är ogiltiga

en: Empty ID attributes are invalid in OPF files.
sv: Tomma ID-attribut är ogiltiga i OPF-filer.

en: idref="%s" points to unknown id
sv: idref="%s" hänvisar till okänd id

en: The idref="%s" points to an id that does not exist in the OPF
sv: idref="%s" hänvisar till ett id som inte finns i OPF

en: The meta cover tag points to an non-existent item
sv: De metaomslagstaggen hänvisar till en icke-befintlig post

en: The meta cover tag points to an item with id="%s" which does not exist in the manifest
sv: Metaomslagstaggen hänvisar till en post med id ="%s" som inte finns i manifestet

en: Some e-book readers such as the Nook fail to recognize covers if the content attribute comes before the name attribute. For maximum compatibility move the name attribute before the content attribute.
sv: Vissa e-bokläsenheter som Nook känner inte igen omslag om innehållsattributet kommer före namnattributet. För högsta kompatibilitet, flytta namnattributet före innehållsattributet.

en: Move the name attribute before the content attribute
sv: Flytta namnattributet före innehållsattributet

en: The meta cover tag has content before name
sv: Metaomslagstaggen har innehåll före namnet

en: The item identified as the Table of Contents (%s) does not exist
sv: Posten som identifieras som innehållsförteckningen (%s) finns inte

en: There is no item with id="%s" in the manifest.
sv: Det finns ingen post med id = "%s" i manifestet.

en: The item identified as the Table of Contents has an incorrect media-type (%s)
sv: Posten som identifieras som innehållsförteckningen har en felaktig media-typ (%s)

en: The media type for the Table of Contents must be %s
sv: Mediatypen för Innehållsförteckningen måste vara %s

en: This manifest entry has no href attribute. Either add the href attribute or remove the entry.
sv: Denna manifestpost har inget href-attribut. Lägg antingen till href-attributet eller ta bort posten.

en: Remove this manifest entry
sv: Ta bort detta manifestuppslag

en: Item in manifest has no href attribute
sv: Post i manifest har inget href-attribut

en: The <spine> tag has no reference to the NCX table of contents file. Without this reference, the table of contents will not work in most readers. The reference should look like <spine toc="id of manifest item for the ncx file">.
sv: Den <spine> taggen har ingen hänvisning till NCX innehållförteckningsfil. Utan denna hänvisning, kommer innehållsförteckningen inte fungerar i de flesta läsenheter. Hänvisningen ska se ut så här <spine toc="id of manifest item for the ncx file">.

en: Add the reference to the NCX file
sv: Lägg till referensen i NCX-filen

en: Missing reference to the NCX Table of Contents
sv: Referens till NCX-innehållsförteckningen saknas

en: This book has no Navigation document. According to the EPUB 3 specification, a navigation document is required. The Navigation document contains the Table of Contents. Use the Table of Contents tool to add a Table of Contents to this book.
sv: Den här boken har ingen navigeringsdokument. Enligt EPUB 3-specifikationen, krävs ett navigationsdokument. Navigationsdokumentet innehåller innehållsförteckningen. Använd innehållsförteckningsverktyget för att lägga till en innehållsförteckning i den här boken.

en: Missing navigation document
sv: Navigationsdokument saknas

en: The nav document for this book contains no table of contents, or an empty table of contents. Use the Table of Contents tool to add a Table of Contents to this book.
sv: Nav-dokumentet för den här boken innehåller ingen innehållsförteckning eller en tom innehållsförteckning. Använd innehållsförteckningsverktyg för att lägga till en innehållsförteckning i den här boken.

en: Missing ToC in navigation document
sv: Saknar innehållsförteckning i navigationsdokument

en: A file listed in the manifest is missing, you should either remove it from the manifest or add the missing file to the book.
sv: En fil som anges i manifestet saknas, du bör antingen ta bort den ur manifestet eller lägga den saknade filen i boken.

en: Item (%s) in manifest is missing
sv: Posten (%s) i manifestet saknas

en: Remove the entry for %s from the manifest
sv: Ta bort posten %s från manifestet

en: There are items marked as non-linear in the <spine>. These will be displayed in random order by different e-book readers. Some will ignore the non-linear attribute, some will display them at the end or the beginning of the book and some will fail to display them at all. Instead of using non-linear items simply place the items in the order you want them to be displayed.
sv: Det finns poster som är markerade som icke-linjär i <spine>. Dessa kommer att visas i slumpmässig ordning av olika e-bokläsenheter. Vissa kommer att ignorera det icke-linjära attributet, vissa kommer att visa dem i slutet eller början av boken och vissa kommer inte att visa dem alls. Istället för att använda icke-linjära poster, placera bara posterna i den ordning du vill att de ska visas.

en: Mark all non-linear items as linear
sv: Markera alla icke-linjära poster som linjära

en: Non-linear items in the spine
sv: Icke-linjära poster i bokryggen

en: Remove all but the first duplicate item
sv: Ta bort alla utom den första dubblettposten

en: Duplicate item in {0}: {1}
sv: Duplicera post i {0}: {1}

en: The item {0} is present more than once in the {2} in {1}. This is not allowed.
sv: Posten {0} finns mer än en gång i {2} i {1}. Detta är inte tillåtet.

en: There is more than one <meta name="cover"> tag defined. There should be only one.
sv: Det finns mer än en <meta name="cover">-tagg definierad. Det ska bara finnas en.

en: Remove all but the first meta cover tag
sv: Ta bort alla utom den första metaomslagstaggen

en: There is more than one cover defined
sv: Det finns mer än ett omslag definierat

en: The OPF must have an unique identifier, i.e. a <dc:identifier> element whose id is referenced by the <package> element
sv: OPF måste ha en unik identifierare, det vill säga ett <dc:identifier>-element vars id refereras av <package>-elementet

en: Auto-generate a unique identifier
sv: Skapa automatiskt en unik identifierare

en: The OPF has no unique identifier
sv: OPF har ingen unik identifierare

en: The <dc:identifier> element must not be empty.
sv: <dc:identifier> elementen får inte vara tomt.

en: Remove empty identifiers
sv: Ta bort tomma identifierare

en: Empty identifier element
sv: Tomt identifierarelementet

en: Incorrect media-type for spine item
sv: Felaktig mediatyp för bokryggspost

en: The item {0} present in the spine has the media-type {1}.  Most e-book software cannot handle non-HTML spine items.  If the item is actually HTML, you should change its media-type to {2}. If it is not-HTML you should consider replacing it with an HTML item, as it is unlikely to work in most readers.
sv: Posten {0} som finns i bokryggen har mediatypen {1}. De flesta e-bokprogram kan inte hantera icke-HTML-bokryggsposter. Om posten faktiskt är HTML bör du ändra dess mediatyp till {2}. Om den inte är HTML bör du överväga att ersätta den med en HTML-post, eftersom det är osannolikt att den fungerar i de flesta läsenheter.

en: Change the media-type to %s
sv: Ändra mediatypen till %s

en: The OPF does not have the correct root element
sv: OPF har inte det korrekta rotelementet

en: The OPF must have the root element <package> in namespace {0}, like this: <package xmlns="{0}">
sv: OPF måste ha rotelementet <package> i namnutrymmet {0}, så här: <package xmlns="{0}">

en: The OPF does not have a version
sv: ODFn saknar en version

en: The <package> tag in the OPF must have a version attribute. This is usually version="2.0" for EPUB2 and AZW3 and version="3.0" for EPUB3
sv: Den <package> taggen i OPF måste ha ett versionsattribut. Detta är vanligtvis version="2.0" för EPUB2 och AZW3 och version="3.0" för EPUB3

en: This file is empty, it contains nothing, you should probably remove it.
sv: Den här filen är tom, den innehåller ingenting, du bör förmodligen ta bort den.

en: The file %s is empty
sv: Filen %s är tom

en: A decoding errors means that the contents of the file could not be interpreted as text. This usually happens if the file has an incorrect character encoding declaration or if the file is actually a binary file, like an image or font that is mislabelled with an incorrect media type in the OPF.
sv: Ett avkodningsfel innebär att innehållet i filen inte kunde tolkas som text. Detta inträffar oftast om filen har en felaktig teckenkodningsdeklaration eller om filen är faktiskt en binär fil, som en bild eller teckensnitt som är felmärkta med en felaktig materialtyp i OPF.

en: Parsing of %s failed, could not decode
sv: Tolkning av %s misslyckades, gick inte att avkoda

en: A parsing error in an XML file means that the XML syntax in the file is incorrect. Such a file will most probably not open in an e-book reader. These errors can  usually be fixed automatically, however, automatic fixing can sometimes  "do the wrong thing".
sv: Ett tolkningsfel i en XML-fil betyder att XML-syntaxen i filen är felaktig. En sådan fil kommer troligen inte att öppna i en e-bokläsare. Dessa fel kan oftast åtgärdas automatiskt dock kan automatisk reparation ibland "göra fel".

en: A parsing error in an HTML file means that the HTML syntax is incorrect. Most readers will automatically ignore such errors, but they may result in  incorrect display of content. These errors can usually be fixed automatically, however, automatic fixing can sometimes "do the wrong thing".
sv: Ett tolkningsfel i en HTML-fil innebär att HTML-syntaxen är felaktig. De flesta läsenheter kommer automatiskt att ignorera sådana fel, men de kan orsaka felaktig visning av innehåll. Dessa fel kan oftast åtgärdas automatiskt dock kan automatisk reparation ibland "göra fel".

en: This HTML file uses private entities. These are not supported. You can try running "Fix HTML" from the Tools menu, which will try to automatically resolve the private entities.
sv: Den här HTML-filen använder privata entiteter. Dessa stöds inte. Du kan försöka att köra "Åtgärda HTML" från verktygsmenyn, som kommer att försöka lösa de privata entiteter automatiskt.

en: Replace all named entities with their character equivalents in this book
sv: Ersätt alla namngivna entiteter med deras karaktärsekvivalenter i den här boken

en: Named entities are often only incompletely supported by various book reading software. Therefore, it is best to not use them, replacing them with the actual characters they represent. This can be done automatically.
sv: Namngivna entiteter stöds oftast bara delvis av olika bokläsningsprogram. Därför är det bäst att inte använda dem utan att ersätta dem med de faktiska karaktärerna de representerar. Detta kan göras automatiskt.

en: Named entities present
sv: Namngivna entiteter närvarande

en: Filename contains unsafe characters
sv: Filnamnet innehåller ogiltiga tecken

en: The filename {0} contains unsafe characters, that must be escaped, like this {1}. This can cause problems with some e-book readers. To be absolutely safe, use only the English alphabet [a-z], the numbers [0-9], underscores and hyphens in your file names. While many other characters are allowed, they may cause problems with some software.
sv: Filnamnet {0} innehåller osäkra tecken, som måste specialkodas, så här {1}. Det här kan orsaka problem med vissa e-bokläsenheter. För att vara helt säker, använd endast det engelska alfabetet [az], siffrorna [0-9], understreck och bindestreck i dina filnamn. Även om många andra tecken är tillåtna, kan de orsaka problem med viss programvara.

en: Rename the file {0} to {1}
sv: Byt namn på filen {0} till {1}

en: File too large
sv: Filen är för stor

en: This HTML file is larger than {}. Too large HTML files can cause performance problems on some e-book readers. Consider splitting this file into smaller sections.
sv: Denna HTML-fil är större än {}. För stora HTML-filer kan orsaka prestandaproblem på vissa e-boksläsare. Överväg att dela upp den här filen i mindre sektioner.

en: This is an invalid (unrecognized) entity. Replace it with whatever text it is supposed to have represented.
sv: Det här är en ogiltig (okänd) entitet. Ersätt den med vilken text det är tänkt att den ska ha representerat.

en: Invalid entity: %s
sv: Ogiltig entitet: %s

en: Run fix HTML on this file, which will automatically insert the correct namespace
sv: Kör Reparera HTML på denna fil, det kommer automatiskt att infoga rätt namnrymd

en: Invalid or missing namespace
sv: Ogiltig eller saknad namnrymd

en: This file has {0}. Its namespace must be {1}. Set the namespace by defining the xmlns attribute on the <html> element, like this <html xmlns="{1}">
sv: Den här filen har {0}. Dess namnutrymd måste vara {1}. Ange namnrymden genom att definiera xmlns-attributet på <html>-elementet, som den här <html xmlns="{1}">

en: incorrect namespace %s
sv: felaktig namnutrymme %s

en: no namespace
sv: inget namnutrymme

en: Change this file's encoding to UTF-8
sv: Ändra denna fils kodning till UTF-8

en: Non UTF-8 encoding declaration
sv: Inte en UTF-8 kodningsdeklaration

en: This file has its encoding declared as %s. Some reader software cannot handle non-UTF8 encoded files. You should change the encoding to UTF-8.
sv: Denna fil har dess kodning deklarerad som %s. Vissa läsarprogram kan inte hantera icke-UTF8-kodade filer. Du måste byta kodning till UTF-8.

en: Private entities found
sv: Privata entiteter hittades

en: Remove the duplicate ids from all but the first element
sv: Ta bort dubblettidentifierare från alla utom det första elementet

en: Duplicate id: %s
sv: Duplicerat id: %s

en: The id {0} is present on more than one element in {1}. This is not allowed. Remove the id from all but one of the elements
sv: Identiteten {0} finns på fler än ett element i {1}. Detta är inte tillåtet. Avlägsna identiteten från alla utom det första elementet

en: Replace this id with a randomly generated valid id
sv: Ersätt detta id med ett slumpmässigt genererat giltigt id

en: Invalid id: %s
sv: Ogiltigt id: %s

en: The id {0} is not a valid id. IDs must start with a letter ([A-Za-z]) and may be followed by any number of letters, digits ([0-9]), hyphens ("-"), underscores ("_"), colons (":"), and periods ("."). This is to ensure maximum compatibility with a wide range of devices.
sv: Identifieraren {0} är inte en giltig identifierare. Identifierare måste börja med en bokstav ([A-Za-z]) och kan följas av ett antal bokstäver, siffror ([0-9]), bindestreck ("-"), understreck ("_"), kolon (":") och perioder () ".". Detta för att säkerställa maximal kompatibilitet med ett stort antal enheter.

en: Wrap the bare text in a p tag
sv: Omslut den rena texten med en p-tagg

en: You cannot have bare text inside the body tag. The text must be placed inside some other tag, such as p or div
sv: Du kan inte ha bar text inuti body-taggen. Texten måste placeras i någon annan tagg, som p eller div

en: Bare text in body tag
sv: Ren text i brödtagg

en: This MOBI file does not contain a KF8 format book. KF8 is the new format from Amazon. calibre can only edit MOBI files that contain KF8 books. Older MOBI files without KF8 are not editable.
sv: Denna MOBI-fil innehåller inte en KF8-formaterad bok. KF8 är det nya formatet från Amazon. calibre kan bara redigera MOBI-filer som innehåller KF8-böcker. Äldre MOBI-filer utan KF8 är inte redigerbara.

en: This MOBI file contains both KF8 and older Mobi6 data. calibre can only edit MOBI files that contain only KF8 data.
sv: Denna MOBI-fil innehåller både KF8 och äldre Mobi6-data. calibre kan bara redigera MOBI-filer som endast innehåller KF8-data.

en: Cover inserted
sv: Omslag instoppat

en: Cover updated
sv: Omslag uppdaterat

en: Removed one unused CSS style rule | Removed {} unused CSS style rules
sv[0]: Tog bort en oanvänd CSS-stilregel
sv[1]: Tog bort {} oanvända CSS-formatregler

en: Removed one unused CSS selector | Removed {} unused CSS selectors
sv[0]: Tog bort en oanvänd CSS-väljare
sv[1]: Tog bort {} oanvända CSS-väljare

en: Removed one unused class from the HTML | Removed {} unused classes from the HTML
sv[0]: Tog bort en oanvänd klass från HTML
sv[1]: Tog bort {} oanvända klasser från HTML

en: Merged one CSS style rule with identical selectors | Merged {} CSS style rules with identical selectors
sv[0]: Slog samman en CSS-formatregel med identiska väljare
sv[1]: Slog samman {} CSS-formatregler med identiska väljare

en: Merged one CSS style rule with identical properties | Merged {} CSS style rules with identical properties
sv[0]: Slog samman en CSS-formatregel med identiska egenskaper
sv[1]: Slog samman {} CSS-formatregler med identiska egenskaper

en: Removed one unreferenced stylesheet | Removed {} unreferenced stylesheets
sv[0]: Tog bort en orefererad stilmall
sv[1]: Tog bort {} orefererade stilmallar

en: No unused CSS style rules found
sv: Inga oanvända CSS-formatregler hittades

en: No unused CSS selectors found
sv: Inga oanvända CSS-väljare hittades

en: No unused class attributes found
sv: Inga oanvända klassattribut hittades

en: No style rules that could be merged found
sv: Inga formatregler som kunde slås samman hittades

en: No unused stylesheets found
sv: Inga oanvända stilmallar hittades

en: Could not find a font in the "%s" family exactly matching the CSS font specification, will embed a fallback font instead. CSS font specification:
sv: Det gick inte att hitta ett teckensnitt i "%s"-familjen som exakt matchar CSS-teckensnittsspecifikationen, bäddar in ett reservteckensnitt istället. CSS-teckensnittsspecifikation:

en: Matched font specification:
sv: Specifikation för matchade teckensnitt:

en: Failed to find fonts for family: %s, not embedding
sv: Det gick inte att hitta teckensnitt för familj: %s, inbäddar inte

en: No embeddable fonts found
sv: Inga inbäddningsbara teckensnitt hittades

en: This file is locked with DRM. It cannot be edited.
sv: Den här filen är låst med DRM. Den kan inte redigeras.

en: Soft hyphens added
sv: Mjuka bindestreck tillsatta

en: Soft hyphens removed
sv: Mjuka bindestreck borttagna

en: {0} compressed from {1} to {2} bytes [{3:.1%} reduction]
sv: {0} komprimerad från {1} till {2} byte [{3:.1%} reducering]

en: {0} could not be further compressed
sv: {0} kunde inte komprimeras ytterligare

en: Failed to process {0} with error:
sv: Det gick inte att bearbeta {0} med fel:

en: Total image filesize reduced from {0} to {1} [{2:.1%} reduction, {3} images changed]
sv: Total bildfilstorlek reducerad från {0} till {1} [{2:.1%} reducering, {3} bilder ändrats]

en: Images are already fully optimized
sv: Bilderna är redan helt optimerade

en: No unused images found
sv: Inga oanvända bilder hittades

en: Removing unused image: {}
sv: Tar bort oanvänd bild: {}

en: Removed one unused image | Removed {} unused images
sv[0]: Tog bort en oanvänd bild
sv[1]: Tog bort {} oanvända bilder

en: <p><i>Polishing books</i> is all about putting the shine of perfection onto
    your carefully crafted e-books.</p>
    
    <p>Polishing tries to minimize the changes to the internal code of your e-book.
    Unlike conversion, it <i>does not</i> flatten CSS, rename files, change font
    sizes, adjust margins, etc. Every action performs only the minimum set of
    changes needed for the desired effect.</p>
    
    <p>You should use this tool as the last step in your e-book creation process.</p>
    {0}
    <p>Note that polishing only works on files in the %s formats.</p>
sv: <p><i>Polera böcker</i> handlar om att sätta glans av perfektion på
    dina noggrant utformade e-böcker.</p>
    
    <p>Polering försöker minimera ändringarna i den interna koden av din e-bok.
    Till skillnad från konvertering, plattar <i>den inte</i> ut CSS, byter namn på filer, ändrar teckensnittsstorlekar, justerar marginaler etc. Varje åtgärd utför endast minsta uppsättning av ändringar som krävs för önskad effekt.</p>
    
    <p>Du bör använda det här verktyget som det sista steget i din e-bokskaparprocess.</p>
    {0}
    <p>Observera att polering endast fungerar på filer av formaten %s.</p>

en:  or
sv:  eller

en: <p>Embed all fonts that are referenced in the document and are not already embedded.
    This will scan your computer for the fonts, and if they are found, they will be
    embedded into the document.</p>
    <p>Please ensure that you have the proper license for embedding the fonts used in this document.</p>
sv: <p>Bädda in alla teckensnitt som refereras i dokumentet och som inte redan är inbäddade.
    Detta kommer att skanna din dator efter teckensnitt, och om de finns, kommer de att 
    bäddas in i dokumentet.</p>
    <p>Se till att du har rätt licens för att bädda in teckensnitt som används i detta dokument.</p>

en: <p>Subsetting fonts means reducing an embedded font to contain
    only the characters used from that font in the book. This
    greatly reduces the size of the font files (halving the font
    file sizes is common).</p>
    
    <p>For example, if the book uses a specific font for headers,
    then subsetting will reduce that font to contain only the
    characters present in the actual headers in the book. Or if the
    book embeds the bold and italic versions of a font, but bold
    and italic text is relatively rare, or absent altogether, then
    the bold and italic fonts can either be reduced to only a few
    characters or completely removed.</p>
    
    <p>The only downside to subsetting fonts is that if, at a later
    date you decide to add more text to your books, the newly added
    text might not be covered by the subset font.</p>
sv: <p>Underuppsätta teckensnitt innebär att man reducerar ett inbäddat teckensnitt så att det endast innehåller
    de tecken som används från det teckensnittet i boken. Detta
    minskar storleken på teckensnittsfilerna (halvering av
    teckensnittsfilstorlekar är vanligt).</p>
    
    <p>Till exempel, om boken använder ett specifikt teckensnitt för rubriker,
    kommer underuppsättningen att minska teckensnittet så att det endast innehåller de
    tecken som finns i själva rubrikerna i boken. Eller om
    boken bäddar in de fet och kursiva versionerna av ett teckensnitt, men fet
    och kursiv text är relativt sällsynt, eller helt saknas, kan
    fetstil och kursiv teckensnitt antingen reduceras till bara några få
    tecken eller tas bort helt.</p>
    
    <p>Den enda nackdelen med att underuppsätta teckensnitt är att om du vid ett senare
    tillfälle bestämmer dig för att lägga till mer text i dina böcker kanske den nyligen tillagda
    texten inte täcks av teckensnittet för delmängden.</p>

en: <p>Insert a "book jacket" page at the start of the book that contains
    all the book metadata such as title, tags, authors, series, comments,
    etc. Any previous book jacket will be replaced.</p>
sv: <p>Infoga ett "bokomslag" i början av boken som innehåller 
    alla om bokens metadata som titel, taggar, författare, serier, kommentarer, 
    etc. Alla tidigare bokomslag kommer att ersättas.</p>

en: <p>Remove a previous inserted book jacket page.</p>
sv: <p>Ta bort tidigare infogat bokomslag.</p>

en: <p>Convert plain text dashes, ellipsis, quotes, multiple hyphens, etc. into their
    typographically correct equivalents.</p>
    <p>Note that the algorithm can sometimes generate incorrect results, especially
    when single quotes at the start of contractions are involved.</p>
sv: <p>Konvertera bindestreck, ellipser, citattecken, flertal bindestreck etc. till deras
    typografiskt korrekta motsvarigheter.</p>
    <p>Observera att algoritmen ibland kan skapa felaktiga resultat, särskilt
    när enkla citattecken i början av sammandragningar är inblandade.</p>

en: <p>Remove all unused CSS rules from stylesheets and &lt;style&gt; tags. Some books
    created from production templates can have a large number of extra CSS rules
    that don't match any actual content. These extra rules can slow down readers
    that need to parse them all.</p>
sv: <p>Ta bort alla oanvända CSS-regler från stilmallar och &lt;stil&gt;taggar. Vissa böcker 
    skapade från produktionsmallar kan ha ett stort antal extra CSS-regler
    som inte matchar något faktiskt innehåll. Dessa extra regler kan sakta ner läsenheter
    som behöver analysera dem alla.</p>

en: <p>Losslessly compress images in the book, to reduce the filesize, without
    affecting image quality.</p>
sv: <p>Komprimerar förlustfritt bilder i boken, för att minska filstorleken, utan att
    påverka bildkvaliteten.</p>

en: <p>Upgrade the internal structures of the book, if possible. For instance,
    upgrades EPUB 2 books to EPUB 3 books.</p>
sv: <p>Uppgradera bokens interna strukturer, om möjligt. Till exempel
    uppgraderar EPUB 2 böcker till EPUB 3 böcker.</p>

en: <p>Add soft hyphens to all words in the book. This allows the book to be rendered
    better when the text is justified, in readers that do not support hyphenation.</p>
sv: <p>Lägg till mjuka bindestreck till alla ord i boken. Det här gör att boken kan renderas
    bättre när texten är justerad, hos läsenheter som inte stöder avstavning.</p>

en: <p>Remove soft hyphens from all text in the book.</p>
sv: <p>Ta bort mjuka bindestreck från all text i boken.</p>

en: <p>Download external resources such as images, stylesheets, etc. that point to URLs instead of files in the book.
    All such resources will be downloaded and added to the book so that the book no longer references any external resources.
    </p>
sv: <p>Hämta externa resurser som bilder, stilmallar etc. som pekar på URL:er istället för filer i boken.
    Alla sådana resurser kommer att hämtas och läggas till i boken så att boken inte längre refererar till några externa resurser.
    </p>

en: Downloading one external resource | Downloading {} external resources
sv[0]: Hämta en extern resurs
sv[1]: Hämta {} externa resurser

en: Successfully downloaded all resources
sv: Alla resurser har hämtats

en: Failed to download some resources, see details below:
sv: Det gick inte att hämta vissa resurser, se detaljer nedan:

en: Failed to download all resources, see details below:
sv: Det gick inte att hämta alla resurser, se detaljer nedan:

en: No external resources found in book
sv: Inga externa resurser hittades i boken

en: Updating metadata
sv: Uppdaterar metadata

en: Updated metadata jacket
sv: Omslagets metadata har uppdaterats

en: Metadata updated
sv: Metadata uppdaterade

en: Setting cover
sv: Ställer in omslag

en: Inserting metadata jacket
sv: Insättning av metadataomslag

en: Existing metadata jacket replaced
sv: Befintlig metadataomslag ersattes

en: Metadata jacket inserted
sv: Omslagsmetadata infogat

en: Removing metadata jacket
sv: Borttagning av omslagsmetadata

en: Metadata jacket removed
sv: Omslagsmetadata avlägsnas

en: No metadata jacket found
sv: Inga omslagsmetadata hittades

en: Smartening punctuation
sv: Förbättrar skiljeteckenhantering

en: Embedding referenced fonts
sv: Bäddar in refererade teckensnitt

en: Subsetting embedded fonts
sv: Underuppsätta inbäddade teckensnitt

en: No embedded fonts to subset
sv: Inga inbäddade teckensnitt att dela upp

en: Removing unused CSS rules
sv: Tar bort oanvända CSS-regler

en: Removing unused images
sv: Tar bort oanvända bilder

en: Losslessly compressing images
sv: Komprimera bilder förlustfritt

en: Upgrading book, if possible
sv: Uppgraderar bok, om möjligt

en: Removing soft hyphens
sv: Tar bort mjuka bindestreck

en: Adding soft hyphens
sv: Tillsätter mjuka bindestreck

en: Downloading external resources
sv: Hämtar externa resurser

en: Failed to download resources with error:
sv: Det gick inte att hämta resurser med fel:

en: ## Polishing: %s
sv: ## Polering: %s

en: Polishing took: %.1f seconds
sv: Polering tog: %.1f sekunder

en: Path to a cover image. Changes the cover specified in the e-book. If no cover is present, or the cover is not properly identified, inserts a new cover.
sv: Sökvägen till en omslagsbild. Ändrar omslag angivit i boken. Om inget omslag finns, eller omslaget inte är korrekt identifierade, infogas ett nytt omslag.

en: Path to an OPF file. The metadata in the book is updated from the OPF file.
sv: Sökväg till en OPF-fil. Metadata i boken uppdateras från OPF-filen.

en: Produce more verbose output, useful for debugging.
sv: Producera mera utförligt utmatning, användbart för felsökning.

en: You must provide the input file to polish
sv: Du måste ange inmatningsfilen för att polera

en: Unknown extra arguments
sv: Okända extra argument

en: You must specify at least one action to perform
sv: Du måste ange minst en åtgärd att utföra

en: Smartened punctuation in: %s
sv: Förbättrade skiljeteckenhantering i: %s

en: No punctuation that could be smartened found
sv: Inga skiljetecken att förbättra hittade

en: The file %s has malformed markup. Try running the Fix HTML tool before splitting
sv: Filen %s har felformad markering. Försök att köra verktyget Reparera HTML innan delning

en: The expression %s did not match any nodes
sv: Uttrycket %s matchade inga noder

en: Removed unused font: %s
sv: Tog bort oanvända teckensnitt: %s

en: The font %s was already subset
sv: Teckensnittet %s var redan en delmängd

en: Decreased the font {0} to {1} of its original size
sv: Minska teckensnitt {0} till {1} av dess ursprungliga storlek

en: Reduced total font size to %.1f%% of original
sv: Minskade totala teckensnittsstorlek till %.1f%% av originalet

en: No embedded fonts found
sv: Inga inbäddade teckensnitt hittade

en: No file named %s exists
sv: Det finns ingen fil med namnet %s

en: No HTML file named %s exists
sv: Det finns Ingen HTML-fil med namnet %s

en: The anchor %(a)s does not exist in file %(f)s
sv: Ankaret %(a)s finns inte i filen %(f)s

en: (Untitled)
sv: (Utan titel)

en: The file %s has malformed markup. Try running the Fix HTML tool before editing.
sv: Filen %s har felformad markering. Försök att köra verktyget Reparera HTML innan redigering.

en: Only the EPUB format has support for embedding speech overlay audio
sv: Endast EPUB-formatet har stöd för inbäddning av talöverlagringsljud

en: Updating book internals
sv: Uppdatering av bokens interna innehåll

en: Processing HTML
sv: Bearbetar HTML

en: Converting text to speech
sv: Konverterar text till tal

en: Sentence: {0} of {1}
sv: Mening: {0} av {1}

en: No upgrade needed
sv: Ingen uppgradering behövs

en: Updated EPUB from version 2 to 3
sv: Uppdaterade EPUB från version 2 till 3

en: HTML TOC generation options.
sv: Alternativ för innehållsförteckning från HTML.

en: {1} of <em>{0}</em>
sv: {1} av <em>{0}</em>

en: Rating
sv: Betyg

en: Date
sv: Datum

en: Could not find reasonable point at which to split: %(path)s Sub-tree size: %(size)d KB
sv: Det gick inte att hitta en rimlig punkt att dela: %(path)s Underträd storlek: %(size)d KB

en: OPF/NCX/etc. generation options.
sv: Alternativ för att skapa OPF/NCX/etc.

en: OPF version to generate. Default is %default.
sv: OPF-version att skapa. Standard är %default.

en: Generate an Adobe "page-map" file if pagination information is available.
sv: Skapa en Adobe "sidkarta" fil om sidnumrering finns tillgänglig.

en: Sidebar
sv: Sidofält

en: Adding headers and footers
sv: Lägger till sidhuvuden och sidfötter

en: Headers and footers added
sv: Sidhuvuden och sidfötter lades till

en: Parsed all content for markup transformation
sv: Analyserat allt innehåll för markeringsomvandling

en: Completed markup transformation
sv: Slutförd markeringsomvandling

en: Rendered all HTML as PDF
sv: Renderade alla HTML som PDF

en: Added links to PDF content
sv: Lade till länkar till PDF-innehåll

en: Updated metadata in PDF
sv: Metadata har uppdaterats i PDF

en: Rendered {0} of {1} pages
sv: Renderade {0} av {1} sidor

en: Could not find pdftohtml, check it is in your PATH
sv: Det gick inte att hitta pdftohtml, kontrollera att det finns i din PATH

en: Table of Contents:
sv: Innehållsförteckning:

en: [Image: {}]
sv: [Bild: {}]

en: Default icons
sv: Standardikoner

en: Show more buttons
sv: Visa fler knappar

en: Send file to storage card instead of main memory by default
sv: Överför filen till minneskortet istället för huvudminnet som standard

en: Confirm before deleting
sv: Bekräfta före borttagning

en: Main window geometry
sv: Huvudfönstrets geometri

en: Notify when a new version is available
sv: Meddela när en ny version finns tillgänglig

en: Use Roman numerals for series number
sv: Använd romerska siffror för serienummer

en: Sort tags list by name, popularity, or rating
sv: Sortera tagglista efter namn, popularitet eller betyg

en: Match tags by any or all.
sv: Matcha taggar med någon eller alla.

en: Number of covers to show in the cover browsing mode
sv: Antal omslag att visa i omslagsbläddraren

en: Defaults for conversion to LRF
sv: Standardvärden för konvertering till LRF

en: Options for the LRF e-book viewer
sv: Alternativ för LRF e-bokvisaren

en: Formats that are viewed using the internal viewer
sv: Format som visas med den interna visaren

en: Columns to be displayed in the book list
sv: Kolumner som ska visas i boklistan

en: Automatically launch Content server on application startup
sv: Starta automatiskt innehållsservern när programmet startas

en: Oldest news kept in database
sv: Äldsta nyheter lagrade i databasen

en: Show system tray icon
sv: Visa ikon i systemfältet

en: Upload downloaded news to device
sv: Överför hämtade nyheter till enhet

en: Delete news books from library after uploading to device
sv: Ta bort nyhetsböcker från biblioteket efter överföring till enhet

en: Show the cover flow in a separate window instead of in the main calibre window
sv: Visa omslagsbläddraren i ett separat fönster istället för i calibre-huvudfönstret

en: Disable notifications from the system tray icon
sv: Inaktivera aviseringar från ikonen i systemfältet

en: Default action to perform when the "Send to device" button is clicked
sv: Standardåtgärd att utföra när knappen "Överför till enhet" klickas

en: Start searching as you type. If this is disabled then search will only take place when the Enter key is pressed.
sv: Börja söka medan du skriver. Om detta är inaktiverad kommer sökningen endast att ske när entertangenten trycks ner.

en: When searching, show all books with search results highlighted instead of showing only the matches. You can use the N or F3 keys to go to the next match.
sv: När du söker, visa alla böcker med sökresultat markerade istället för att bara visa träffarna. Du kan använda N- eller F3-tangenterna för att gå till nästa träff.

en: Maximum number of simultaneous conversion/news download jobs. This number is twice the actual value for historical reasons.
sv: Högst antal samtidiga hämtningsjobb för konvertering/nyheter. Detta antal är dubbelt det faktiska värdet av historiska skäl.

en: Download social metadata (tags/rating/etc.)
sv: Hämta sociala metadata (taggar/betyg/etc.)

en: Overwrite author and title with new metadata
sv: Skriv över författare och titel med nya metadata

en: Automatically download the cover, if available
sv: Hämta automatiskt omslaget, om tillgängligt

en: Limit max simultaneous jobs to number of CPUs
sv: Begränsa maximalt samtidiga jobb till antalet processorer

en: The layout of the user interface. Wide has the Book details panel on the right and narrow has it at the bottom.
sv: Användargränssnittets layout. Bred har bokdetaljpanelen till höger och smal har den längst ner.

en: Show the average rating per item indication in the Tag browser
sv: Visa medelbetyget per postindikering i taggbläddraren

en: Disable UI animations
sv: Inaktivera användargränssnittsanimationer

en: Tag browser categories not to display
sv: Taggbläddrarkategorier som inte ska visas

en: WARNING:
sv: VARNING:

en: ERROR:
sv: FEL:

en: Show this confirmation again
sv: Visa denna bekräftelse igen

en: Restart needed
sv: Omstart krävs

en: &Restart calibre now
sv: &Starta om calibre nu

en: All files
sv: Alla filer

en: Detach from the controlling terminal, if any (Linux only)
sv: Koppla från kontrollterminalen, om någon (endast Linux)

en: Click "Show details" for more information.
sv: Klicka på "Visa detaljer" för mer information.

en: The %s environment variable is set. Try unsetting it.
sv: %s-miljövariabeln är inställd. Försök att deaktivera den.

en: Could not create temporary folder
sv: Kunde inte skapa tillfällig mapp

en: Could not create temporary folder, calibre cannot start.
sv: Kunde inte skapa temporär mapp, calibre kan inte starta.

en: Windows XP not supported
sv: Windows XP stöds inte

en: calibre versions newer than 2.0 do not run on Windows XP. This is because the graphics toolkit calibre uses (Qt 5) crashes a lot on Windows XP. We suggest you stay with <a href="%s">calibre 1.48</a> which works well on Windows XP.
sv: calibre-versioner nyare än 2.0 körs inte på Windows XP. Detta beror på att grafikverktygslådan calibre använder (Qt 5) kraschar mycket på Windows XP. Vi föreslår att du håller dig till <a href="%s">calibre 1.48</a> som fungerar bra på Windows XP.

en: Books
sv: Böcker

en: EPUB books
sv: EPUB-böcker

en: Kindle books
sv: Kindle-böcker

en: PDF books
sv: PDF-böcker

en: HTML books
sv: HTML-böcker

en: LIT books
sv: LIT-böcker

en: Text books
sv: Textböcker

en: Comics
sv: Serietidningar

en: Archives
sv: Arkiv

en: Wordprocessor files
sv: Ordbehandlingsfiler

en: Add books
sv: Lägg till böcker

en: Add books to the calibre library/device from files on your computer
sv: Lägg till böcker i calibre-biblioteket/enheten från filer på din dator

en: Add books from a single folder
sv: Lägg till böcker från en enda mapp

en: Add from folders and sub-folders
sv: Lägg till från mappar och undermappar

en: Add multiple books from archive (ZIP/RAR/7z)
sv: Lägg till flera böcker från arkiv (ZIP/RAR/7z)

en: Add empty book (Book entry with no formats)
sv: Lägg till tom bok (bokpost utan format)

en: Add from ISBN
sv: Lägg till från ISBN

en: Add files to selected book records
sv: Lägg till filer i valda bokposter

en: Add files to selected book records from clipboard
sv: Lägg till filer i valda bokposter från urklipp

en: Add data files to selected book records
sv: Lägg till datafiler till valda bokposter

en: Add an empty file to selected book records
sv: Lägg till en tom fil i valda bokposter

en: Control the adding of books
sv: Anpassa tilläggning av böcker

en: No books selected
sv: Inga böcker har valts

en: Cannot add files as no books are selected
sv: Det går inte att lägga till filer eftersom inga böcker har valts

en: No files in clipboard
sv: Inga filer i urklipp

en: No files have been copied to the clipboard
sv: Inga filer har kopierats till urklipp

en: Are you sure?
sv: Är du säker?

en: Are you sure you want to set the same cover for all %d books?
sv: Är du säker på att du vill ställa in samma omslag för alla %d böcker?

en: Select book files
sv: Välj bokfiler

en: Select extra data files
sv: Välj extra datafiler

en: Are you sure you want to add the same files to all %d books? If the format already exists for a book, it will be replaced.
sv: Är du säker på att du vill lägga till samma filer till alla %d böcker? Om formatet redan finns för en bok, kommer den att ersättas.

en: The {0} format will be replaced in the book {1}. Are you sure? | The {0} formats will be replaced in the book {1}. Are you sure?
sv[0]: {0}-formatet kommer ersättas i boken {1}. Är du säker?
sv[1]: {0}-formaten kommer ersättas i boken {1}. Är du säker?

en: Are you sure you want to add the same empty file to all %d books? If the format already exists for a book, it will be replaced.
sv: Är du säker du vill lägga till samma tomma fil i alla %d böcker? Om formatet redan finns för en bok, kommer den att bli ersatt.

en: Choose format of empty file
sv: Välj format för tom fil

en: The {0} format will be replaced in the book: {1}. Are you sure?
sv: Formatet {0} kommer att ersättas i boken: {1}. Är du säker?

en: Choose archive file
sv: Välj arkivfil

en: Type of archive
sv: Typ av arkiv

en: Will the archive have a single book per internal folder?
sv: Kommer arkivet att ha en enda bok per intern mapp?

en: Select root folder
sv: Välj rotmapp

en: Cannot add
sv: Det går inte att lägga till

en: Cannot add books from the folder: %s as it contains the currently opened calibre library
sv: Det går inte att lägga till böcker från mappen: %s eftersom den innehåller det för närvarande öppnade calibre-biblioteket

en: Multi-file books?
sv: Böcker med flera filer?

en: Assume all e-book files in a single folder are multiple formats of the same book?
sv: Antag att alla e-boksfiler i en enda mapp är flera format av samma bok?

en: Duplicates found
sv: Dubbletter funna

en: Books with some of the specified ISBNs already exist in the calibre library. Click "Show details" for the full list. Do you want to add them anyway?
sv: Böcker med några av de angivna ISBN-numren finns redan i calibre-biblioteket. Klicka på "Visa detaljer" för hela listan. Vill du lägga till dem ändå?

en: Adding
sv: Lägger till

en: Creating book records from ISBNs
sv: Skapa bokposter från ISBN

en: You have dropped some files onto the book <b>%s</b>. This will add or replace the files for this book. Do you want to proceed?
sv: Du har släppt några filer på boken <b>%s</b>. Detta kommer att lägga till eller ersätta filer för denna bok. Vill du fortsätta?

en: Add as...
sv: Lägg till som...

en: Add as new book | Add as new books
sv[0]: Lägg till som ny bok
sv[1]: Lägg till som nya böcker

en: Add as data file | Add as data files
sv[0]: Lägg till som datafil
sv[1]: Lägg till som datafiler

en: Uploading books to device.
sv: Överför böcker till enhet.

en: Supported books
sv: Böcker som stöds

en: Select books
sv: Välj böcker

en: The following duplicate book was found. | The following {} duplicate books were found.
sv[0]: Följande duplikat bok hittades.
sv[1]: Följande {} duplikat böcker hittades.

en: Merged some books
sv: Slog samman några böcker

en: Incoming book formats were processed and merged into your calibre database according to your auto-merge settings. Click "Show details" to see the list of merged books.
sv: Inkommande bokformat bearbetades och slogs samman med din calibre-databas enligt dina inställningar för automatisk sammanslagning. Klicka på "Visa detaljer" för att se listan över sammanslagna böcker.

en: Add to library
sv: Lägg till i biblioteket

en: No book selected
sv: Ingen bok vald

en: The following books are virtual and cannot be added to the calibre library:
sv: Följande böcker är virtuella och kan inte läggas till i calibre-biblioteket:

en: No book files found
sv: Inga bokfiler hittades

en: Downloading books
sv: Hämtar böcker

en: Downloading books from device
sv: Hämtar böcker från enhet

en: Could not download files from the device
sv: Kan inte hämta filer från enheten

en: Could not download some files from the device
sv: Kan inte hämta några filer från enheten

en: Could not download files
sv: Det gick inte att hämta filer

en: Add books to library
sv: Lägg till böcker i biblioteket

en: Add books to your calibre library from the connected device
sv: Lägg till böcker i ditt calibre-bibliotek från den anslutna enheten

en: All actions
sv: Alla åtgärder

en: Show a menu of all available actions, including from third party plugins.
    This menu is not available when looking at books on a device
sv: Visa en meny med alla tillgängliga åtgärder, inklusive från tredjeparts insticksmoduler.
    Den här menyn är inte tillgänglig när du tittar på böcker på en enhet.

en: Show a menu of all available actions.
sv: Visa en meny med alla tillgängliga åtgärder.

en: Built-in calibre actions
sv: Inbyggda calibre-åtgärder

en: Main dialog
sv: Huvuddialogruta

en: Toolbars
sv: Verktygsfält

en: Keyboard shortcuts
sv: Tangentbords-
    genvägar

en: Merging user annotations into database
sv: Slår samman användarnoteringar med databasen

en: Fetch annotations (experimental)
sv: Hämta noteringar (experimentellt)

en: Not supported
sv: Stöds inte

en: Fetching annotations is not supported for this device
sv: Hämta noteringar stöds inte för denna enhet

en: Use library only
sv: Använd bibliotek endast

en: User annotations generated from main library only
sv: Användarnoteringar genereras endast från huvudbiblioteket

en: No books selected to fetch annotations from
sv: Inga böcker har valts att hämta noteringar från

en: Some errors
sv: Några fel

en: Could not fetch annotations for some books. Click "Show details" to see which ones.
sv: Det gick inte att hämta noteringar för några böcker. Klicka på "Visa detaljer" för att se vilka.

en: Author mapper
sv: Författarkartläggare

en: Map authors for one book in the library | Map authors for {} books in the library
sv[0]: Kartlägg författare för en bok i biblioteket
sv[1]: Kartlägg författare för {} böcker i biblioteket

en: The changes will be applied to the <b>selected book</b> | The changes will be applied to the <b>{} selected books</b>
sv[0]: Ändringarna kommer att tillämpas på den <b>valda boken</b>
sv[1]: Ändringarna kommer att tillämpas på de <b>{} valda böckerna</b>

en: The changes will be applied to <b>one book in the library</b> | The changes will be applied to <b>{} books in the library</b>
sv[0]: Ändringarna kommer att tillämpas på <b>en bok i biblioteket</b>
sv[1]: Ändringarna kommer att tillämpas på <b>{} böcker i biblioteket</b>

en: Auto scroll through the book list
sv: Bläddra automatiskt genom boklistan

en: Auto scroll through the book list, particularly useful with the cover browser open
sv: Bläddra automatiskt genom boklistan, särskilt användbart när omslagsbläddraren är öppen

en: Book list header menu
sv: Boklistans huvudmeny

en: Show the book list header context menu
sv: Visa boklistans rubriksnabbmeny

en: Browse annotations
sv: Bläddra bland noteringar

en: Not visible
sv: Inte synlig

en: The book "{}" is not currently visible in the calibre library. If you have a search or a Virtual library applied, first clear it.
sv: Boken "{}" syns för närvarande inte i calibre-biblioteket. Rensa först om du har en sökning eller tillämpat ett virtuellt bibliotek.

en: Browse notes
sv: Bläddra bland anteckningar

en: Ctrl+Shift+N
sv: Ctrl+Skift+N

en: Create catalog
sv: Skapa katalog

en: Create a catalog of the books in your calibre library in different formats
sv: Skapa en katalog av böckerna i ditt calibre-bibliotek i olika format

en: No books selected for catalog generation
sv: Inga böcker har valts ut för katalogframställning

en: Generating %s catalog...
sv: Skapar %s katalog...

en: Catalog generation complete, with warnings.
sv: Katalog skapades med varningar.

en: Catalog generated.
sv: Katalog genererad.

en: Export catalog folder
sv: Exportera katalogmapp

en: Select destination for %(title)s.%(fmt)s
sv: Välj destination för %(title)s.%(fmt)s

en: Could not open the catalog output file.
sv: Det gick inte att öppna katalogutmatningsfilen.

en: No library found
sv: Inget bibliotek hittades

en: No existing calibre library was found at %s. If the library was moved, select its new location below. Otherwise calibre will forget this library.
sv: Inget befintligt calibre-bibliotek hittades på %s. Om biblioteket flyttades väljer du dess nya plats nedan. Annars kommer calibre att glömma det här biblioteket.

en: New location of this library:
sv: Ny plats för det här biblioteket:

en: Library moved
sv: Biblioteket flyttat

en: Forget library
sv: Glöm biblioteket

en: New library location
sv: Ny biblioteksplats

en: No existing calibre library found at %s
sv: Inget befintligt calibre-bibliotek hittades i %s

en: Queue &all books for backup
sv: Ställ &alla böcker i kö för säkerhetskopiering

en: Backup status
sv: Säkerhetskopieringsstatus

en: none
sv: inget

en: Book metadata files remaining to be written: %s
sv: Bokmetadatafiler som återstår att skriva: %s

en: Choose library
sv: Välj bibliotek

en: Choose calibre library to work with
sv: Välj calibre-bibliotek att arbeta med

en: Switch/create library
sv: Växla/skapa bibliotek

en: Export/import all calibre data
sv: Exportera/importera alla calibre-data

en: Pick a random book
sv: Välj en slumpad bok

en: Change the icon for this library
sv: Ändra ikonen för det här biblioteket

en: Choose an icon
sv: Välj en ikon

en: Remove current icon
sv: Ta bort aktuell ikon

en: Quick switch
sv: Snabbväxling

en: Rename library
sv: Byt namn på bibliotek

en: Remove library
sv: Ta bort bibliotek

en: Library maintenance
sv: Biblioteksunderhåll

en: Library metadata backup status
sv: Bibliotekets metadatasäkerhetskopieringsstatus

en: Check library
sv: Kontrollera bibliotek

en: Restore database
sv: Återställ databas

en: Switch to previous library
sv: Växla till föregående bibliotek

en: Select icon for library "%s"
sv: Välj ikon för biblioteket "%s"

en: Cannot export/import
sv: Det går inte att exportera/importera

en: You are running calibre portable, all calibre data is already in the calibre portable folder. Export/import is unavailable.
sv: Du kör calibre portable, alla calibre-data är redan i mappen calibre portable. Exportera/importera är inte tillgängligt.

en: Cannot export/import data while there are running jobs.
sv: Det går inte att exportera eller importera data medan det finns aktiva jobb på enheten.

en: {0} [{1} book] | {0} [{1} books]
sv[0]: {0} [{1} bok]
sv[1]: {0} [{1} böcker]

en: Apply Virtual library when %s is opened
sv: Tillämpa virtuellt bibliotek när %s öppnas

en: Switch to: %s
sv: Växla till: %s

en: Rename: %s
sv: Byt namn på: %s

en: Remove: %s
sv: Ta bort: %s

en: No Virtual library
sv: Inget virtuellt bibliotek

en: Rename
sv: Byt namn på

en: Choose a new name for the library <b>%s</b>.
sv: Välj ett nytt namn på biblioteket <b>%s</b>.

en: Note that the actual library folder will be renamed.
sv: Observera att själva biblioteksmappen kommer att byta namn.

en: WARNING: This means that any calibre:// URLs that point to things in this library will stop working.
sv: VARNING: Detta betyder att alla calibre://-URL:er som pekar på saker i det här biblioteket kommer att sluta fungera.

en: Already exists
sv: Finns redan

en: The folder %s already exists. Delete it first.
sv: Mappen %s finns redan. Ta bort den först.

en: Too long
sv: För lång

en: Not found
sv: Hittades inte

en: Cannot rename as no library was found at %s. Try switching to this library first, then switch back and retry the renaming.
sv: Det går inte att byta namn eftersom inget bibliotek hittades i %s. Försök att växla till detta bibliotek först, växla sedan tillbaka och försök igen med namnändringen.

en: Rename failed
sv: Det gick inte att byta namn

en: Failed to rename the library at %s. The most common cause for this is if one of the files in the library is open in another program.
sv: Det gick inte att byta biblioteksnamn på %s. Den vanligaste orsaken för detta är att en av filerna i biblioteket är öppen i ett annat program.

en: Library removed
sv: Bibliotek borttaget

en: The library %s has been removed from calibre. The files remain on your computer, if you want to delete them, you will have to do so manually.
sv: Biblioteket %s har tagits bort från calibre. Filerna finns kvar på din dator, om du vill ta bort dem måste du göra det manuellt.

en: &Undo
sv: Å&ngra

en: Backup metadata
sv: Säkerhetskopiera metadata

en: Metadata will be backed up while calibre is running, at the rate of approximately 1 book every three seconds.
sv: Metadata säkerhetskopieras medan calibre körs, med en hastighet av cirka 1 bok var tredje sekund.

en: Path to library too long. It must be less than %d characters. Move your library to a location with a shorter path using Windows Explorer, then point calibre to the new location and try again.
sv: Sökvägen till biblioteket är för lång. Den måste vara kortare än %d tecken. Flytta ditt bibliotek till en plats med en kortare sökväg med utforskaren i Windows och hänvisa sedan calibre till den nya platsen och försök igen.

en: books
sv: böcker

en: full text search
sv: heltextsökning

en: notes
sv: anteckningar

en: Size of the {} database was unchanged.
sv: Storleken på databasen {} var oförändrad.

en: Size of the {0} database reduced from {1} to {2}.
sv: Storleken på databasen {0} minskad från {1} till {2}.

en: Success
sv: Lyckades

en: Found no errors in your calibre library database. Do you want calibre to check if the files in your library match the information in the database?
sv: Hittade inga fel i din biblioteksdatabas för calibre. Vill du att calibre ska kontrollera om filerna i ditt bibliotek överensstämmer med informationen som finns i databasen?

en: Failed
sv: Misslyckades

en: Database integrity check failed, click "Show details" for details.
sv: Kontrollen av databasens integritet misslyckades, klicka på "Visa detaljer" för mer information.

en: Starting library scan, this may take a while
sv: Det kan ta ett tag att starta biblioteksskanning

en: No problems found
sv: Inga problem hittades

en: The files in your library match the information in the database.
    
    Choose 'Open dialog' to change settings and run the check again.
sv: Filerna i ditt bibliotek matchar informationen i databasen.
    
    Välj "Öppna dialogruta" för att ändra inställningarna och köra kontrollen igen.

en: Open dialog
sv: Öppna dialogruta

en: Finished
sv: Slutförd

en: Not allowed
sv: Inte tillåtet

en: You cannot change libraries while using the environment variable CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH.
sv: Du kan inte byta bibliotek medan du använder CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH miljövariabeln.

en: You cannot change libraries while jobs are running.
sv: Du kan inte byta bibliotek medan det finns pågående jobb.

en: You cannot change libraries until all updates are accepted or rejected.
sv: Du kan inte byta bibliotek förrän alla uppdateringar är godkända eller avfärdade.

en: Notes:
    * The template global variable "{0}" contains the column lookup name.
    * The global variable "{1}" contains the original tooltip text
sv: Anmärkningar:
    * Mallens globala variabel "{0}" innehåller kolumnens uppslagsnamn.
    * Den globala variabeln "{1}" innehåller den ursprungliga verktygstipstexten.

en: Column tooltips
sv: Kolumnverktygstips

en: Define a custom tooltip for values in a column
sv: Definiera ett anpassat verktygstips för värden i en kolumn

en: Edit/define column tooltip
sv: Redigera/definiera kolumnverktygstips

en: Show item tooltip in a dialog
sv: Visa verktygstips för poster i en dialogruta

en: No library view available
sv: Ingen biblioteksvy tillgänglig

en: You can't set custom tooltips for books on the device.
sv: Du kan inte ställa in anpassade verktygstips för böcker på enheten.

en: No column selected
sv: Ingen kolumn vald

en: A column (cell) must be selected
sv: En kolumn (cell) måste vara markerad

en: At least one book must be selected
sv: Minst en bok måste väljas

en: Only one book
sv: Endast en bok

en: Only one book can be selected
sv: Bara en bok kan väljas

en: Tooltip for column {name}, row {row_num}
sv: Verktygstips för kolumnen {name}, raden {row_num}

en: Convert books
sv: Konvertera böcker

en: Convert books between different e-book formats
sv: Konvertera böcker mellan olika e-bokformat

en: Convert individually
sv: Konvertera individuellt

en: Bulk convert
sv: Masskonvertering

en: Create a catalog of the books in your calibre library
sv: Skapa en katalog över böckerna i ditt calibre-bibliotek

en: Cannot convert
sv: Det går inte att konvertera

en: Conversion to the {} format is not supported
sv: Konvertering till {}-formatet stöds inte

en: Starting conversion of the book | Starting conversion of {} books
sv[0]: Startar konvertering av boken
sv[1]: Startar konvertering av {} böcker

en: Book deleted
sv: Bok borttagen

en: The book you were trying to convert has been deleted from the calibre library.
sv: Boken som du försöker konvertera har tagits bort från calibre-bibliotek.

en: Empty output file, probably the conversion process crashed
sv: Tom utmatningsfil, förmodligen kraschade konverteringsprocessen

en: completed
sv: färdig

en: Different custom columns
sv: Olika anpassade kolumner

en: The custom columns in the <i>{0}</i> library are different from the custom columns in the <i>{1}</i> library. As a result, some metadata might not be copied.
sv: De anpassade kolumnerna i biblioteket <i>{0}</i> skiljer sig från de anpassade kolumnerna i biblioteket <i>{1}</i>. Som ett resultat kan det hända att vissa metadata inte kopieras.

en: The following columns are incompatible - they have the same name but different data types. They will be ignored:
sv: Följande kolumner är inkompatibla med varandra - de har samma namn men olika datatyper. De kommer att ignoreras:

en: The following columns are missing in the <i>{0}</i> library. You can choose to add them automatically below.
sv: Följande kolumner saknas i biblioteket <i>{0}</i>. Du kan välja att lägga till dem automatiskt nedan.

en: Add to the %s library
sv: Lägg till i biblioteket %s

en: This warning is only shown once per library, per session
sv: Denna varning visas bara en gång per bibliotek, per session

en: %(title)s by %(author)s
sv: %(title)s av %(author)s

en: &Sort libraries alphabetically
sv: &Sortera bibliotek i alfabetisk ordning

en: Library &path:
sv: Bibliotek&sökväg:

en: Browse for library
sv: Bläddra efter bibliotek

en: &Copy
sv: &Kopiera

en: Copy to the specified library
sv: Kopiera till angivet bibliotek

en: &Move
sv: &Flytta

en: Copy to the specified library and delete from the current library
sv: Kopiera till angivet bibliotek och ta bort från aktuellt bibliotek

en: Books with the same, title, author and language as the following already exist in the library %s. Select which books you want copied anyway.
sv: Böcker med samma, titel, författare och språk som följande finns redan i biblioteket %s. Välj vilka böcker du vill kopiera ändå.

en: Duplicate books
sv: Bokdubbletter

en: Select &all
sv: Välj &alla

en: Select &none
sv: Välj &ingen

en: &Copy to clipboard
sv: &Kopiera till urklipp

en: Copy to library
sv: Kopiera till bibliotek

en: Copy selected books to the specified library
sv: Kopiera valda böcker till angivet bibliotek

en: Choose library...
sv: Välj bibliotek...

en: (delete after copy)
sv: (ta bort efter kopiering)

en: Cannot copy
sv: Det går inte att kopiera

en: Cannot copy to current library.
sv: Det går inte att kopiera till aktuellt bibliotek.

en: No library
sv: Inget bibliotek

en: No library found at %s
sv: Inget bibliotek finns på %s

en: Copying to
sv: Kopierar till

en: Moving to
sv: Flyttar till

en: Aborting this operation means that only some books will be copied and resuming a partial copy is not supported. Are you sure you want to abort?
sv: Att avbryta den här åtgärden innebär att endast vissa böcker kommer att kopieras och att återuppta en delkopia stöds inte. Är du säker på att du vill avbryta?

en: The copying process was interrupted. {} books were copied.
sv: Kopieringen avbröts. {} böcker kopierades.

en: No books were deleted from this library.
sv: Inga böcker togs bort från detta bibliotek.

en: The best way to resume this operation is to re-copy all the books with the option to "Check for duplicates when copying to library" in Preferences->Import/export->Adding books turned on.
sv: Det bästa sättet att återuppta denna operation är att kopiera om alla böcker med alternativet "Sök efter dubbletter vid kopiering till bibliotek" i Inställningar->Importera/exportera->Lägga till böcker är påslaget.

en: Canceled
sv: Avbruten

en: Could not copy books:
sv: Det gick inte att kopiera böcker:

en: Moved the book to {loc}
sv: Flyttade boken till {loc}

en: Moved {num} books to {loc}
sv: Flyttade {num} böcker till {loc}

en: Copied the book to {loc}
sv: Kopierade boken till {loc}

en: Copied {num} books to {loc}
sv: Kopierade {num} böcker till {loc}

en: Auto merged
sv: Automatisk sammanslagning

en: Some books were automatically merged into existing records in the target library. Click "Show details" to see which ones. This behavior is controlled by the Auto-merge option in Preferences->Import/export->Adding books->Adding actions.
sv: Några böcker slogs samman automatiskt med befintliga poster i målbiblioteket. Klicka på "Visa detaljer" för att se vilka. Detta beteende bestäms av automatiskt sammanslagning i Inställningar->Importera/exportera->Lägga till böcker->Tilläggningsåtgärder.

en: Copying: {0} failed, with error:
    {1}
sv: Kopiering: {0} misslyckades, med fel:
    {1}

en: Could not copy some books, click "Show details" for more information.
sv: Det gick inte att kopiera några böcker. Klicka på "Visa detaljer" för mer information.

en: Failed to copy some books
sv: Det gick inte att kopiera några böcker

en: Failed to copy a book, see below for details | Failed to copy {} books, see below for details
sv[0]: Det gick inte att kopiera en bok, se nedan för detaljer
sv[1]: Det gick inte att kopiera {} böcker, se nedan för detaljer

en: Could not copy any books, click "Show details" for more information.
sv: Det gick inte att kopiera några böcker. Klicka på "Visa detaljer" för mer information.

en: Failed to copy books
sv: Det gick inte att kopiera böcker

en: You cannot use other libraries while using the environment variable CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH.
sv: Du kan inte använda andra bibliotek medan du använder CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH miljövariabeln.

en: Deleting...
sv: Tar bort...

en: Deleted
sv: Tog bort

en: Failed to delete
sv: Det gick inte att ta bort

en: Failed to delete some books, click the "Show details" button for details.
sv: Det gick inte att ta bort några böcker, klicka på knappen "Visa detaljer" för mer information.

en: Delete books
sv: Ta bort böcker

en: Remove books
sv: Ta bort böcker

en: Remove selected books
sv: Ta bort valda böcker

en: Remove files of a specific format from selected books
sv: Ta bort filer av ett specifikt format från valda böcker

en: Remove all formats from selected books, except...
sv: Ta bort alla format från valda böcker, utom...

en: Remove all formats from selected books
sv: Ta bort alla format från valda böcker

en: Remove covers from selected books
sv: Ta bort omslag från valda böcker

en: Remove matching books from device
sv: Ta bort matchande böcker från enhet

en: Restore recently deleted
sv: Återställ nyligen borttagna

en: Cannot delete
sv: Det går inte att ta bort

en: The %(fmt)s format will be <b>deleted</b> from %(title)s. Are you sure?
sv: %(fmt)s formatet kommer att <b>tas bort</b> från %(title)s. Är du säker?

en: Format not found
sv: Formatet hittades inte

en: The {} format is not present in the selected books.
sv: Formatet {} finns inte i de valda böckerna.

en: The {fmt} format will be <b>deleted</b> from {title}.
sv: {fmt} formatet kommer att <b>tas bort</b> från {title}.

en: The {fmt} format will be <b>deleted</b> from all {num} selected books.
sv: {fmt} formatet kommer att <b>tas bort</b> från alla {num} valda böcker.

en: Choose formats to be deleted
sv: Välj de format som ska tas bort

en: Choose formats <b>not</b> to be deleted.<p>Note that this will never remove all formats from a book.
sv: Välj format som <b>inte</b> ska tas bort.<p>Observera att detta aldrig kommer att ta bort alla format från en bok.

en: <b>All formats</b> for the selected books will be <b>deleted</b> from your library.<br>The book metadata will be kept. Are you sure?
sv: <b>Alla format</b> för de valda böckerna kommer att <b>tas bort</b> från ditt bibliotek.<br>Bokmetadata kommer att behållas. Är du säker?

en: Cannot delete books
sv: Det går inte att ta bort böcker

en: No device is connected
sv: Ingen enhet är ansluten

en: Main memory
sv: Huvudminne

en: Storage card A
sv: Minneskort A

en: Storage card B
sv: Minneskort B

en: No books to delete
sv: Inga böcker att ta bort

en: None of the selected books are on the device
sv: Inga av de valda böckerna finns på enheten

en: Deleting books from device.
sv: Tar bort böcker från enhet.

en: The cover from the selected book will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure? | The covers from the {} selected books will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
sv[0]: Omslaget från den valda boken kommer att <b>tas bort permanent</b>. Är du säker?
sv[1]: Omslagen från de {} valda böckerna kommer att <b>tas bort permanent</b>. Är du säker?

en: One book deleted from library. | {} books deleted from library.
sv[0]: En bok har tagits bort från biblioteket.
sv[1]: {} böcker har tagits bort från biblioteket.

en: One book format deleted. | {} book formats deleted.
sv[0]: Ett bokformat har tagits bort.
sv[1]: {} bokformat har tagits bort.

en: Some of the selected books are on the attached device. <b>Where</b> do you want the selected files deleted from?
sv: Några av de valda böckerna finns på den anslutna enheten. <b>Varifrån</b> ska de valda filerna tas bort?

en: The selected book will be <b>deleted</b> and the files removed from your calibre library. Are you sure? | The {} selected books will be <b>deleted</b> and the files removed from your calibre library. Are you sure?
sv[0]: Den valda boken kommer att <b>tas bort</b> och filerna tas bort från ditt calibre-bibliotek. Är du säker?
sv[1]: De {} valda böckerna kommer att <b>tas bort</b> och filerna tas bort från ditt calibre-bibliotek. Är du säker?

en: Could not change on-disk location of this book's files.
sv: Det gick inte att ändra plats på disken för den här bokens filer.

en: The selected book will be <b>permanently deleted</b> from your device. Are you sure? | The {} selected books will be <b>permanently deleted</b> from your device. Are you sure?
sv[0]: Den valda boken kommer att <b>tas bort permanent</b> från din enhet. Är du säker?
sv[1]: De {} valda böckerna kommer att <b>tas bort permanent</b> från din enhet. Är du säker?

en: Start wireless device connection
sv: Starta trådlös enhetsanslutning

en: Stop wireless device connection
sv: Stoppa trådlös enhetsanslutning

en: Connect to folder
sv: Anslut till mapp

en: Start Content server
sv: Starta innehållsserver

en: Visit Content server in browser
sv: Besök innehållsservern i webbläsaren

en: Start/stop Content server
sv: Starta/stoppa innehållsserver

en: Stop Content server
sv: Stoppa innehållsserver

en: Email to
sv: Skicka e-post till

en: Email to and delete from library
sv: Sända e-post till och ta bort från biblioteket

en: (delete from library)
sv: (ta bort från bibliotek)

en: Select recipients
sv: Välj mottagare

en: Email to selected recipients...
sv: Skicka e-post till valda mottagare...

en: Setup email based sharing of books
sv: Ställ in e-postbaserad delning av böcker

en: Send to device
sv: Överför till enhet

en: Connect/share
sv: Ansluta/dela

en: Share books using a web server or email. Connect to special devices, etc.
sv: Dela böcker med en webbserver eller e-post. Ansluta till särskilda enheter etc.

en: Stopping
sv: Stoppar

en: Stopping server, this could take up to a minute, please wait...
sv: Stoppar servern, detta kan ta upp till en minut, vänta...

en: Disable autostart
sv: Inaktivera autostart

en: Do you want wireless device connections to be started automatically when calibre starts?
sv: Vill du att trådlösa enhetsanslutningar startas automatiskt när calibre startar?

en: Still looking for IP addresses
sv: Letar fortfarande efter IP-adresser

en: Many IP addresses. See Start/Stop dialog.
sv: Många IP-adresser. Se dialogrutan start/stopp.

en: Manage collections
sv: Hantera samlingar

en: Manage the collections on this device
sv: Hantera samlingarna på den här enheten

en: In library view
sv: I biblioteksvy

en: Collections can only be edited when showing the books on the device. Click the toolbar button to switch to the device view first.
sv: Samlingar kan endast redigeras när böckerna på enheten visas. Klicka på knappen i verktygsfältet för att växla till enhetsvisning först.

en: Change the title/author/cover etc. of books
sv: Ändra titel/författare/omslag etc. för böcker

en: Edit metadata
sv: Redigera metadata

en: Edit metadata individually
sv: Redigera metadata individuellt

en: Edit metadata in bulk
sv: Redigera metadata i grupp

en: Download metadata and covers
sv: Hämta metadata och omslag

en: Merge into first selected book - delete others
sv: Slå samman med första valda boken - ta bort övriga

en: Merge into first selected book - keep others
sv: Slå samman med första valda bok - behåll övriga

en: Merge only formats into first selected book - delete others
sv: Slå samman endast format med första valda bok - ta bort övriga

en: Copy metadata
sv: Kopiera metadata

en: Paste metadata
sv: Klistra in metadata

en: Paste metadata including excluded fields
sv: Klistra in metadata inklusive exkluderade fält

en: Merge book records
sv: Slå samman bokposter

en: Manage data files
sv: Hantera datafiler

en: Copy URL to show book in calibre
sv: Kopiera URL:en för att visa bok i calibre

en: Copy URLs to show the currently selected books in calibre, to the system clipboard
sv: Kopiera URL:er för att visa de för närvarande valda böckerna i calibre, till systemets urklipp

en: Copy URL to open book in calibre
sv: Kopiera URL:en för att öppna boken i calibre

en: Copy URLs to open the currently selected books in calibre, to the system clipboard
sv: Kopiera URL:er för att öppna de för närvarande valda böckerna i calibre, till systemets urklipp

en: Cannot copy metadata
sv: Det går inte att kopiera metadata

en: Multiple books selected, can only copy from one book at a time.
sv: Flera böcker har valts, kan endast kopiera från en bok i taget.

en: Cannot paste metadata
sv: Det går inte att klistra in metadata

en: No copied metadata available
sv: Inga kopierade metadata finns tillgängliga

en: You are pasting metadata onto <b>multiple books</b> ({num_of_books}). Are you sure you want to do that?
sv: Du klistrar in metadata i <b>flera böcker</b> ({num_of_books}). Är du säker på att du vill göra det?

en: Cannot download metadata
sv: Det går inte att hämta metadata

en: Failed to download metadata
sv: Det gick inte att hämta metadata

en: Download failed
sv: Hämtning misslyckades

en: Failed to download metadata or cover for the selected book. | Failed to download metadata or covers for any of the {} books.
sv[0]: Det gick inte att hämta metadata eller omslag för den valda boken.
sv[1]: Det gick inte att hämta metadata eller omslag för någon av de {} böckerna.

en: Metadata download completed
sv: Metadatahämtningen klar

en: Finished downloading metadata for the selected book. | Finished downloading metadata for <b>{} books</b>.
sv[0]: Färdig hämtning av metadata för den valda boken.
sv[1]: Färdig hämtning av metadata för <b>{} böcker</b>.

en: Proceed with updating the metadata in your library?
sv: Fortsätt med att uppdatera metadata i ditt bibliotek?

en: Could not download metadata and/or covers for %d of the books. Click "Show details" to see which books.
sv: Det gick inte att hämta metadata och/eller omslag för %d av böckerna. Klicka på "Visa detaljer" för att se vilka böcker.

en: Show the &failed books in the main book list after updating metadata
sv: Visa de &misslyckade böckerna i huvudboklistan efter uppdatering av metadata

en: Download log
sv: Hämtningslogg

en: Metadata download complete
sv: Metadatahämtning klar

en: Revie&w downloaded metadata
sv: &Granska hämtade metadata

en: Some books changed
sv: Vissa böcker ändrades

en: The metadata for some books in your library has changed since you started the download. If you proceed, some of those changes may be overwritten. Click "Show details" to see the list of changed books. Do you want to proceed?
sv: Metadata för vissa böcker i ditt bibliotek har ändrats sedan du startade hämtningen. Om du fortsätter kan vissa av dessa ändringar skrivas över. Klicka på "Visa detaljer" för att se listan över ändrade böcker. Vill du fortsätta?

en: Review downloaded metadata
sv: Granska hämtade metadata

en: Discard downloaded metadata for this book
sv: Ignorera hämtade metadata för den här boken

en: Use the downloaded metadata for all remaining books
sv: Använd hämtade metadata för alla återstående böcker

en: Discard downloaded metadata for all remaining books
sv: Ignorera hämtade metadata för alla återstående böcker

en: Discard the downloaded value for: %s
sv: Ignorera det hämtade värdet för: %s

en: The downloaded metadata is on the left and the original metadata is on the right. If a downloaded value is blank or unknown, the original value is used.
sv: Hämtade metadata är till vänster och ursprungliga metadata är till höger. Om ett hämtat värde är tomt eller okänt används det ursprungliga värdet.

en: &View book
sv: &Visa bok

en: Cannot edit metadata
sv: Det går inte att redigera metadata

en: You are about to merge very many ({}) books. Are you <b>sure</b> you want to proceed?
sv: Du håller på att slå samman många ({}) böcker. Är du <b>säker</b> på att du vill fortsätta?

en: Cannot merge books
sv: Det går inte att slå samman böcker

en: At least two books must be selected for merging
sv: Minst två böcker måste väljas för att slå samman

en: Book formats and metadata from the selected books will be added to the <b>first selected book</b> (%s).<br> The second and subsequently selected books will not be deleted or changed.<br><br>Please confirm you want to proceed.
sv: Bokformat och metadata från de valda böckerna läggs till i den <b>första valda boken</b> (%s).<br>Den andra och därefter valda böcker tas inte bort eller ändras.<br><br>Bekräfta att du vill fortsätta.

en: Book formats from the selected books will be merged into the <b>first selected book</b> (%s). Metadata in the first selected book will not be changed. Author, Title and all other metadata will <i>not</i> be merged.<br><br>After being merged, the second and subsequently selected books, with any metadata they have will be <b>deleted</b>. <br><br>All book formats of the first selected book will be kept and any duplicate formats in the second and subsequently selected books will be permanently <b>deleted</b> from your calibre library.<br><br>  Are you <b>sure</b> you want to proceed?
sv: Bokformat från de valda böckerna kommer att slås samman med den <b>första valda boken</b> (%s). Metadata i den första valda boken kommer inte att ändras. Författare, titel och alla andra metadata kommer <i>inte</i> slås samman.<br><br>Efter sammanslagningen kommer den andra och därefter valda böcker, med några metadata de har kommer vara <b>borttagna</b>. <br><br>Samtliga bokformat av den första valda boken kommer att behållas och eventuella dubblettformat i den andra och därefter valda böcker kommer att vara permanent <b>borttagna</b> från ditt calibre-bibliotek.<br><br>Är du <b>säker</b> att du vill fortsätta?

en: Book formats and metadata from the selected books will be merged into the <b>first selected book</b> (%s).<br><br>After being merged, the second and subsequently selected books will be <b>deleted</b>. <br><br>All book formats of the first selected book will be kept and any duplicate formats in the second and subsequently selected books will be permanently <b>deleted</b> from your calibre library.<br><br>  Are you <b>sure</b> you want to proceed?
sv: Bokformat och metadata från de valda böckerna kommer att slås samman med <b>första valda bok</b> (%s).<br><br>Efter sammanslagningen kommer den andra och därefter valda böcker att vara <b>borttagna</b>. <br><br>Samtliga bokformat av den första valda boken kommer att behållas och eventuella dubblettformat i den andra och därefter valda böcker kommer att vara permanent <b>borttagna</b> från ditt calibre-bibliotek.<br><br> Är du <b>säker</b> att du vill fortsätta?

en: Applying changed metadata
sv: Tillämpar ändrade metadata

en: Some failures
sv: Några misslyckanden

en: Failed to apply updated metadata for some books in your library. Click "Show details" to see details.
sv: Det gick inte att tillämpa uppdaterade metadata för några böcker i ditt bibliotek. Klicka på "Visa detaljer" för att se detaljer.

en: Format file missing
sv: Formatfil saknas

en: Cannot read cover as the %s file is missing from this book
sv: Det går inte att läsa omslag eftersom %s fil saknas för denna bok

en: Could not read metadata
sv: Det gick inte att läsa metadata

en: Could not read metadata from %s format
sv: Det gick inte att läsa metadata från %s-format

en: Could not read cover
sv: Det gick inte att läsa omslaget

en: Could not read cover from %s format
sv: Det gick inte att läsa omslaget från %s-format

en: Embed metadata
sv: Bädda in metadata

en: Embed metadata into book files
sv: Bädda in metadata i bokfiler

en: Embed metadata into files of a specific format from selected books...
sv: Bädda in metadata i filer av ett specifikt format från valda böcker...

en: Cannot embed
sv: Det går inte att bädda in

en: Choose formats to be updated
sv: Välj format som ska uppdateras

en: &Stop
sv: &Stopp

en: Embedding updated metadata into book files...
sv: Bäddar in uppdaterat metadata i bokfiler...

en: Embedding metadata...
sv: Bäddar in metadata...

en: Embedded metadata in one book | Embedded metadata in {} books
sv[0]: Inbäddade metatdata i en bok
sv[1]: Inbäddade metadata i {} böcker

en: The {0} format of {1}:
    
    {2}
sv: {0} formatet av {1}:
    
    {2}

en: Failed for some files
sv: Misslyckades för några filer

en: Failed to embed metadata into some book files. Click "Show details" for details.
sv: Det gick inte att bädda in metadata i några bokfiler. Klicka på "Visa detaljer" för detaljer.

en: Show the &failed books in the main book list
sv: Visa de &misslyckade böckerna i huvudboklistan

en: Download news in e-book form from various websites all over the world
sv: Hämta nyheter i e-bokformat från olika webbplatser över hela världen

en: Fetch news
sv: Hämta nyheter

en: Fetching news from
sv: Hämtar nyheter från

en:  fetched.
sv:  hämtad.

en: Search full text
sv: Sök i hela texten

en: Help
sv: Hjälp

en: Layout name
sv: Layoutnamn

en: Invalid name
sv: Ogiltigt namn

en: The settings name cannot be blank
sv: Inställningsnamnet får inte vara tomt

en: Replace saved layout
sv: Ersätt sparad layout

en: Do you really want to overwrite the saved layout {0}?
sv: Vill du verkligen skriva över den sparade layouten {0}?

en: Layout actions
sv: Layoutåtgärder

en: Save and restore layout item sizes, and add/remove/toggle layout items such as the search bar, tag browser, etc. Item sizes in saved layouts are saved as a percentage of the window size. Restoring a layout doesn't change the window size, instead fitting the items into the current window.
sv: Spara och återställ layoutpoststorlekar och lägg till/ta bort/växla layoutposter som sökfältet, taggbläddraren etc. Poststorlekar i sparade layouter sparas som en procentandel av fönsterstorleken. Att återställa en layout ändrar inte fönsterstorleken, utan passar istället in posterna i det aktuella fönstret.

en: Save and restore layout item sizes, and add/remove/toggle layout items such as the search bar, tag browser, etc.
sv: Spara och återställ layoutpoststorlekar och lägg till/ta bort/växla layoutposter som sökfältet, taggbläddaren etc.

en: Restore saved layout
sv: Återställ sparad layout

en: Save current layout
sv: Spara aktuell layout

en: Delete saved layout
sv: Ta bort sparad layout

en: Hide all
sv: Dölj alla

en: Show {}
sv: Visa {}

en: Hide {}
sv: Dölj {}

en: Toggle {}
sv: Växla {}

en: Do you really want to delete the saved layout {0}?
sv: Vill du verkligen ta bort den sparade layouten {0}?

en: Ask AI about books
sv: Fråga AI om böcker

en: Discuss book with AI
sv: Diskutera boken med AI

en: Cannot ask AI
sv: Kan inte fråga AI

en: Manage categories
sv: Hantera kategorier

en: Manage categories: authors, tags, series, etc.
sv: Hantera kategorier: författare, taggar, serier, etc.

en: Mark books with text label
sv: Markera böcker med textetikett

en: Recently used values:
sv: Nyligen använda värden:

en: Enter a value:
sv: Ange ett värde:

en: Value cannot be empty
sv: Värdet får inte vara tomt

en: You must provide a value
sv: Du måste ange ett värde

en: Mark books
sv: Markera böcker

en: Temporarily mark books for easy access
sv: Markera tillfälligt böcker för enkel åtkomst

en: Toggle mark for selected books
sv: Växla markering för valda böcker

en: Mark all selected books
sv: Markera alla valda böcker

en: Show marked books
sv: Visa markerade böcker

en: Show marked books with text label
sv: Visa markerade böcker med textetikett

en: Clear marks for selected books
sv: Rensa markeringar för utvalda böcker

en: Clear all marked books
sv: Rensa alla markerade böcker

en: Mark all books by selected author(s)
sv: Markera alla böcker av valda författare

en: Mark all books in the selected series
sv: Markera alla böcker i valda serier

en: Clear all books by selected author(s)
sv: Rensa alla böcker av valda författare

en: Clear all books in the selected series
sv: Rensa alla böcker i de valda serier

en: Show marked book
sv: Visa markerad bok

en: {0} labels not shown
sv: {0} etiketter visas inte

en: Cannot mark
sv: Det går inte att markera

en: Match book to library
sv: Matcha bok med bibliotek

en: Match this book to a book in the library
sv: Matcha denna bok med en bok i biblioteket

en: Match books
sv: Matcha böcker

en: You must select one book
sv: Du måste välja en bok

en: Show matched book in library
sv: Visa matchad bok i biblioteket

en: No matching books
sv: Inga matchande böcker

en: No matching books found in the calibre library. Do you want to specify the matching book manually?
sv: Inga matchande böcker hittades i calibre-biblioteket. Vill du ange matchande bok manuellt?

en: Move to next match
sv: Flytta till nästa träff

en: Move to next highlighted match
sv: Flytta till nästa markerade träff

en: Move to previous item
sv: Flytta till föregående post

en: Move to previous highlighted item
sv: Flytta till föregående markerade post

en: Open book folder
sv: Öppna bokmapp

en: Open the folder containing the current book's files
sv: Öppna mappen som innehåller den aktuella bokens filer

en: Open book data folder
sv: Öppna bokdatamapp

en: Plugin updater
sv: Insticksmodulsuppdaterare

en: Update any plugins you have installed in calibre
sv: Uppdatera alla insticksmoduler du har installerade i calibre

en: Polish book
sv: Polera bok

en: Polish %d books
sv: Polera %d böcker

en: <h3>About Polishing books</h3>%s
sv: <h3>Om Polera böcker</h3>%s

en: <p>If you have both EPUB and ORIGINAL_EPUB in your book,
                      then polishing will run on ORIGINAL_EPUB (the same for other
                      ORIGINAL_* formats).  So if you
                      want Polishing to not run on the ORIGINAL_* format, delete the
                      ORIGINAL_* format before running it.</p>
sv: <p>Om du har både EPUB och ORIGINAL_EPUB i din bok
                      kommer polering att köras på ORIGINAL_EPUB (samma för andra
                      ORIGINAL_*-format). Så om du
                      vill att polering inte ska köras på formatet ORIGINAL_*, tar du bort
                      formatet ORIGINAL_* innan du kör det.</p>

en: <h3>Embed referenced fonts</h3>%s
sv: <h3>Bädda in hänvisat teckensnitt</h3>%s

en: <h3>Subsetting fonts</h3>%s
sv: <h3>Underuppsätta teckensnitt</h3>%s

en: <h3>Smarten punctuation</h3>%s
sv: <h3>Förbättra skiljeteckenhantering</h3>%s

en: <h3>Updating metadata</h3><p>This will update all metadata <i>except</i> the cover in the e-book files to match the current metadata in the calibre library.</p> <p>Note that most e-book formats are not capable of supporting all the metadata in calibre.</p><p>There is a separate option to update the cover.</p>
sv: <h3>Uppdatera metadata</h3><p>Detta kommer uppdatera all metadata <i>utom</i> omslag i e-bokfiler för att passa aktuella metadata i calibre-biblioteket.</p> <p>Observera att de flesta e-bokformat inte kan stöda all metadata i calibre.</p> <p>Det finns ett separat alternativ för att uppdatera omslaget.</p>

en: <h3>Update cover</h3><p>Update the covers in the e-book files to match the current cover in the calibre library.</p><p>If the e-book file does not have an identifiable cover, a new cover is inserted.</p>
sv: <h3>Uppdatera omslag</h3><p>Uppdatera omslagen i e-bokfilerna för att passa det aktuella omslaget i calibre-biblioteket.</p><p>Om e-bokfilen inte har ett identifierbart omslag, används ett nytt omslag.</p>

en: <h3>Book jacket</h3>%s
sv: <h3>Bokomslag</h3>%s

en: <h3>Remove book jacket</h3>%s
sv: <h3>Ta bort bokomslag</h3>%s

en: <h3>Remove unused CSS rules</h3>%s
sv: <h3>Ta bort oanvända CSS-regler</h3>%s

en: <h3>Losslessly compress images</h3>%s
sv: <h3>Komprimera bilder förlustfritt</h3>%s

en: <h3>Download external resources</h3>%s
sv: <h3>Hämta externa resurser</h3>%s

en: <h3>Add soft-hyphens</h3>%s
sv: <h3>Tillsätt mjuka bindestreck</h3>%s

en: <h3>Remove soft-hyphens</h3>%s
sv: <h3>Ta bort mjuka bindestreck</h3>%s

en: <h3>Upgrade book internals</h3>%s
sv: <h3>Uppgradera bokens inre delar</h3>%s

en: Select actions to perform:
sv: Välj åtgärder att utföra:

en: &Embed all referenced fonts
sv: &Bädda in alla refererade teckensnitt

en: Su&bset all embedded fonts
sv: &Använd delmängd för alla inbäddade teckensnitt

en: Smarten &punctuation
sv: Förbättra &skiljeteckenhantering

en: Update &metadata in the book files
sv: Uppdatera &metadata i bokfilerna

en: Update the co&ver in the book files
sv: Uppdatera &omslaget i bokfilerna

en: Add/replace metadata as a "book &jacket" page
sv: Lägg till/ersätt metadata som en "bok&omslag"-sida

en: Remove a previously inserted book jac&ket
sv: &Ta bort tidigare infogat bokomslag

en: Remove &unused CSS rules from the book
sv: Ta bort &oanvända CSS-regler från boken

en: Losslessly compress &images
sv: Komprimera &bilder förlustfritt

en: &Download external resources
sv: &Hämta externa resurser

en: Add soft &hyphens
sv: Lägg till &mjuka bindestreck

en: Remove soft h&yphens
sv: Ta bort mjuka bi&ndestreck

en: Up&grade book internals
sv: Upp&gradera bokens inre delar

en: About
sv: Om

en: Show &report
sv: Visa &rapport

en: Show a report of all the actions performed after polishing is completed
sv: Visa en rapport om alla genomförda åtgärder efter polering är klara

en: &Save settings
sv: &Spara inställningar

en: &Load settings
sv: &Läs in inställningar

en: No actions selected
sv: Inga åtgärder valda

en: You must select at least one action before saving
sv: Du måste välja minst en åtgärd innan du sparar

en: Choose name
sv: Välj namn

en: Choose a name for these settings
sv: Välj ett namn för dessa inställningar

en: Remove saved settings
sv: Ta bort sparade inställningar

en: Must update metadata
sv: Måste uppdatera metadata

en: You have selected the option to add metadata as a "book jacket". For this option to work, you must also select the option to update metadata in the book files. Do you want to select it?
sv: Du har valt alternativet att lägga till metadata som ett "bokomslag". För att det här alternativet ska fungera måste du också välja alternativet för att uppdatera metadata i bokfilerna. Vill du välja det?

en: Add or remove jacket?
sv: Lägg till eller ta bort skal?

en: You have chosen to both add and remove the metadata jacket. This will result in the final book having no jacket. Is this what you want?
sv: Du har valt att både lägga till och ta bort metadataomslaget. Detta kommer att resultera i den slutliga boken inte har något omslag. Är det vad du vill?

en: You must select at least one action, or click Cancel.
sv: Du måste välja minst en åtgärd eller klicka på Avbryt.

en: Queueing books for polishing
sv: Böcker i kö för polering

en: Polish %s
sv: Polera %s

en: Polish book %(nums)s of %(tot)s (%(title)s)
sv: Polera bok %(nums)s av %(tot)s (%(title)s)

en: Queueing book %(nums)s of %(tot)s (%(title)s)
sv: Bok %(nums)s av %(tot)s i kö (%(title)s)

en: Ignore remaining reports
sv: Ignorera återstående rapporter

en: View full &log
sv: Visa hela &loggen

en: Ignore remaining report | Ignore remaining {} reports
sv[0]: Ignorera återstående rapport
sv[1]: Ignorera återstående {} rapporter

en: Polishing of %s
sv: Polering av %s

en: The original file has been saved as %s. | The original files have been saved as %s.
sv[0]: Den ursprungliga filen har sparats som %s.
sv[1]: De ursprungliga filerna har sparats som %s.

en:  and
sv:  och

en: If you polish again, the polishing will run on the originals.
sv: Om du polerar igen, kommer polering utföras på originalen.

en: Polish books
sv: Polera böcker

en: Apply the shine of perfection to your books
sv: Tillämpa extra perfektion på dina böcker

en: Cannot polish
sv: Det går inte att polera

en: One of the books you are polishing has an {0} format. Polishing will use this as the source and overwrite any existing {1} format. Are you sure you want to proceed?
sv: En av de böcker som du polerar har ett {0}-format. Polering kommer att använda detta som källa och skriva över alla befintliga {1} format. Är du säker på att du vill fortsätta?

en: Ask for this confirmation again
sv: Fråga efter denna bekräftelse igen

en: Polishing is only supported for books in the %s formats. Convert to one of those formats before polishing.
sv: Polering stöds endast för böcker i %s format. Konvertera till ett av dessa format innan polering.

en: Start polishing the book | Start polishing of {} books
sv[0]: Börja polering av boken
sv[1]: Börja polering av {} böcker

en:  completed
sv:  färdig

en: Configure calibre
sv: Anpassa calibre

en: Change calibre behavior
sv: Ändra beteendet för calibre

en: Run Welcome wizard
sv: Kör välkomstguide

en: Get plugins to enhance calibre
sv: Skaffa insticksmoduler för att utöka calibre

en: Restart in debug mode
sv: Starta om i felsökningsläge

en: Restart ignoring third party plugins
sv: Starta om och ignorera insticksmoduler från tredje parter

en: Sections
sv: Avsnitt

en: Cannot configure while there are running jobs.
sv: Det går inte att anpassa medan det finns pågående jobb.

en: Cannot configure before calibre is restarted.
sv: Det går inte att anpassa innan calibre startas om.

en: Select a random book from your calibre library
sv: Välj en slumpad bok från ditt calibre-bibliotek

en: Restart
sv: Starta om

en: Save to disk
sv: Spara till disk

en: Export e-book files from the calibre library
sv: Exportera e-bokfiler från calibre-biblioteket

en: Save to disk in a single folder
sv: Spara till disk i en enda mapp

en: Save only %s format to disk
sv: Spara endast %s-format till disk

en: Save only %s format to disk in a single folder
sv: Spara endast %s-format till disk i en enda mapp

en: Save single format to disk...
sv: Spara enstaka format till disk...

en: Cannot save to disk
sv: Det går inte att spara till disk

en: Choose format to save to disk
sv: Välj format som ska sparas till disk

en: Choose destination folder
sv: Välj målmapp

en: You are trying to save files into the calibre library. This can cause corruption of your library. Save to disk is meant to export files from your calibre library elsewhere.
sv: Du försöker spara filer i calibre-bibliotek. Detta kan orsaka skador på ditt bibliotek. Spara till disk är tänkt att exportera filer från ditt calibre-bibliotek till någon annanstans.

en: Book details
sv: Bokdetaljer

en: Show the detailed metadata for the current book in a separate window
sv: Visa detaljerade metadata för den aktuella boken i ett separat fönster

en: Show Book details in a separate window
sv: Visa bokdetaljer i ett separat fönster

en: Show Book details in a separate locked window
sv: Visa bokdetaljer i ett separat låst fönster

en: Close all Book details windows
sv: Stäng alla bokdetaljfönster

en: No detailed info available
sv: Ingen detaljinformation tillgänglig

en: No detailed information is available for books on the device.
sv: Ingen detaljerad information finns tillgänglig för böcker på enheten.

en: Book not found
sv: Boken hittades inte

en: Quickview
sv: Snabbvisning

en: Toggle Quickview
sv: Växla snabbvisningen

en: Focus to Quickview
sv: Fokusera på snabbvisning

en: Move the focus to the Quickview panel/window
sv: Flytta fokus till panelen/fönstret för snabbvisning

en: Focus from Quickview to the book list
sv: Fokus från snabbvisning till boklistan

en: Move the focus from Quickview to the book list
sv: Ändra fokus från snabbvisning till boklistan

en: Refresh Quickview
sv: Uppdatera snabbvisning

en: Refresh the information shown in the Quickview panel
sv: Uppdatera informationen som visas i snabbvisningspanelen

en: Search from Quickview
sv: Sök från snabbvisning

en: Search for the currently selected Quickview item
sv: Sök efter den för närvarande valda snabbvisningsposten

en: No quickview available
sv: Ingen snabbvisning tillgänglig

en: Quickview is not available for books on the device.
sv: Snabbvisaren är inte tillgänglig för böcker på enheten.

en: Manage template functions
sv: Hantera mallfunktioner

en: Template tester
sv: Malltestare

en: Enter a template to test using data from the selected book
sv: Ange en mall för att testa med data från den valda boken

en: No template tester available
sv: Ingen malltestare tillgänglig

en: Template tester is not available for books on the device.
sv: Malltestare är inte tillgänglig för böcker på denna enhet.

en: Show books similar to the current book
sv: Visa böcker som liknar den aktuella boken

en: Similar books
sv: Liknande böcker

en: Books by same author
sv: Böcker av samma författare

en: Books in this series
sv: Böcker i denna serie

en: Books by this publisher
sv: Böcker av denna utgivare

en: Books with the same tags
sv: Böcker med samma taggar

en: Ask AI for what to read next
sv: Fråga AI vad den ska läsa härnäst

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Show the Sort by menu
sv: Visa menyn Sortera efter

en: Reverse current sort
sv: Vänd om aktuell sortering

en: Reverse the current sort order
sv: Vänd om den aktuella sorteringsordningen

en: Re-apply current sort
sv: Tillämpa aktuell sortering igen

en: Re-apply the current sort
sv: Tillämpa den aktuella sorteringen igen

en: Select sortable columns
sv: Välj sorterbara kolumner

en: Sort on multiple columns
sv: Sortera på flera kolumner

en: Get books
sv: Skaffa böcker

en: Search dozens of online e-book retailers for the cheapest books
sv: Sök bland dussintals e-bokåterförsäljare efter de billigaste böckerna

en: Search for e-books
sv: Sök efter böcker

en: this author
sv: denna författare

en: this book
sv: denna bok

en: this title
sv: denna titel

en: Search for %s
sv: Sök efter %s

en: Stores
sv: Butiker

en: Choose stores
sv: Välj butiker

en: Cannot search
sv: Det går inte att söka

en: calibre helps you find the e-books you want by searching the websites of various commercial and public domain book sources.
sv: calibre hjälper dig att hitta e-böckerna du vill ha genom att söka på webbplatserna för olika kommersiella och publika bokdomänkällor.

en: Using the integrated search you can easily find which store has the book you are looking for, at the best price. You also get DRM status and other useful information.
sv: Med den integrerade sökningen kan du enkelt hitta vilken butik som har boken du letar efter, till bästa pris. Du får även DRM-status och annan användbar information.

en: All transactions (paid or otherwise) are handled between you and the book seller. calibre is not part of this process and any issues related to a purchase should be directed to the website you are buying from. Be sure to double check that any books you get will work with your e-book reader, especially if the book you are buying has <a href="{}">DRM</a>.
sv: Alla transaktioner (betalda eller på annat sätt) hanteras mellan dig och boksäljaren. calibre är inte en del av denna process och eventuella problem relaterade till ett köp bör riktas till den webbplats du köper från. Var noga med att dubbelkontrollera att alla böcker du får kommer att fungera med din e-bokläsenhet, särskilt om boken du köper har <a href="{}">DRM</a>.

en: Show this message again
sv: Visa detta meddelande igen

en: About Get books
sv: Om Skaffa böcker

en: Tag mapper
sv: Taggkartläggare

en: Map tags for one book in the library | Map tags for {} books in the library
sv[0]: Kartlägg taggar för en bok i biblioteket
sv[1]: Kartlägg taggar för {} böcker i biblioteket

en: Choose format to edit
sv: Välj format att redigera

en: Choose which format you want to edit:
sv: Välj vilket format du vill redigera:

en: &All formats
sv: &Alla format

en: Edit ToC
sv: Redigera innehållsförteckning

en: Cannot edit ToC
sv: Det går inte att redigera innehållsförteckning

en: Editing Table of Contents is only supported for books in the %s formats. Convert to one of those formats before editing.
sv: Redigering av innehållsförteckning stöds endast för böcker i formaten %s. Konvertera till ett av dessa format innan du redigerar.

en: You have chosen to edit the Table of Contents of {} books at once. Doing so will likely slow your computer to a crawl. Are you sure?
sv: Du har valt att redigera innehållsförteckningen för {} böcker på en gång. Om du gör det kommer din dator troligen att saktas ner. Är du säker?

en: Failed to start editor
sv: Det gick inte att starta redigeraren

en: Could not edit: {}. The Table of Contents editor did not start in two minutes
sv: Det gick inte att redigera: {}. Redigeraren för innehållsförteckningen startade inte på två minuter

en: Library changed
sv: Biblioteket ändrades

en: Cannot save changes made to {0} by the ToC editor as the calibre library has changed.
sv: Det går inte att spara ändringar i {0} av redigeraren för innehållsförteckningar eftersom calibre-biblioteket har ändrats.

en: The book "{}" has multiple formats that can be edited. Choose the format you want to edit.
sv: Boken "{}" har flera format som kan redigeras. Välj det format du vill redigera.

en: Always ask when more than one format is available
sv: Fråga alltid när mer än ett format finns tillgängligt

en: Edit book
sv: Redigera bok

en: Edit books in the EPUB or AZW formats
sv: Redigera böcker med formaten EPUB eller AZW

en: Cannot Edit book
sv: Det går inte att redigera bok

en: You are trying to edit {} books at once. Are you sure?
sv: Du försöker redigera {} böcker på en gång. Är du säker?

en: Cannot edit book
sv: Det går inte att redigera bok

en: Editing of books on the device is not supported
sv: Redigering av böcker på enheten stöds inte

en: No editable formats
sv: Inga redigerbara format

en: Do you want to create an empty EPUB file in the book "{}" to edit?
sv: Vill du skapa en tom EPUB-fil i boken "{}" för att redigera?

en: The book "{0}" must be in the {1} formats to edit.
    
    First convert the book to one of these formats.
sv: Boken "{0}" måste ha formaten {1} för att kunna redigeras.
    
    Konvertera först boken till ett av dessa format.

en: File missing
sv: Fil saknas

en: The %s format is missing from the calibre library. You should run library maintenance.
sv: %s-formatet saknas i calibre-biblioteket. Du bör göra biblioteksunderhåll.

en: Unpack book
sv: Packa upp bok

en: Choose the format to unpack:
sv: Välj format att packa upp:

en:             <h2>About Unpack book</h2>
                <p>Unpack book allows you to fine tune the appearance of an e-book by
                making small changes to its internals. In order to use Unpack book,
                you need to know a little bit about HTML and CSS, technologies that
                are used in e-books. Follow the steps:</p>
                <br>
                <ol>
                <li>Click "Explode book": This will "explode" the book into its
                individual internal components.<br></li>
                <li>Right click on any individual file and select "Open with..." to
                edit it in your favorite text editor.<br></li>
                <li>When you are done: <b>close the file browser window
                and the editor windows you used to make your tweaks</b>. Then click
                the "Rebuild book" button, to update the book in your calibre
                library.</li>
                </ol>
sv:             <h2>Om Packa upp bok</h2>
                <p>Packa upp boken låter dig finjustera utseendet av en e-bok genom
                att göra små ändringar i dess insida. För att kunna använda Packa upp bok
                behöver du veta lite om HTML och CSS, teknologier som används i e-böcker. 
                Följ stegen:</p>
                <br>
                <ol>
                <li>Klicka på "Bryt isär bok": Det här kommer att bryta isär 
                boken till dess individuella interna komponenter.<br></li>
                <li>Högerklicka på en enskild fil och välj "Öppna med..." för att
                redigera den i din favorittextredigerare.<br></li>
                <li>När du är klar: <b>stäng filhanterarfönstret och 
                redigeringsfönster som du använde för att göra dina justeringar</b>. Klicka sedan på
                knappen "Bygg om bok" för att uppdatera boken i ditt calibre-bibliotek.</li>
                </ol>

en: &Explode book
sv: &Bryt isär bok

en: &Preview book
sv: &Förhandsgranska bok

en: &Cancel
sv: &Avbryt

en: &Rebuild book
sv: &Återbygg bok

en: Explode the book to edit its components
sv: Bryt isär boken för att redigera dess komponenter

en: Preview the result of your changes
sv: Förhandsgranska resultatet av dina ändringar

en: Abort without saving any changes
sv: Avbryt utan att spara några ändringar

en: Save your changes and update the book in the calibre library
sv: Spara dina ändringar och uppdatera boken i calibre-biblioteket

en: Exploding, please wait...
sv: Bryter isär, vänta...

en: Failed to unpack
sv: Det gick inte att packa upp

en: Could not explode the %s file.
sv: Det gick inte att bryta isär filen %s.

en: Could not explode the %s file. Click "Show details" for more information.
sv: Det gick inte att bryta isär filen %s. Klicka på "Visa detaljer" för mer information.

en: Failed to rebuild file
sv: Det gick inte att bygga om filen

en: Failed to rebuild %s. For more information, click "Show details".
sv: Det gick inte att bygga om %s. För mer information, klicka på "Visa detaljer".

en: Rebuilding, please wait...
sv: Återbygger, vänta...

en: Unpack books in the EPUB, AZW3, HTMLZ formats into their individual components
sv: Packa upp böcker i formaten EPUB, AZW3, HTMLZ till deras enskilda delar

en: Cannot unpack book
sv: Det går inte att packa upp bok

en: The book must be in EPUB, HTMLZ or AZW3 formats to unpack.
    
    First convert the book to one of these formats.
sv: Boken måste vara i formaten EPUB, HTMLZ eller AZW3 för att packa upp.
    
    Konvertera först boken till ett av dessa format.

en: Read books
sv: Läs böcker

en: View
sv: Visa

en: View specific format
sv: Visa specifikt format

en: Discuss selected book(s) with AI
sv: Diskutera utvalda böcker med AI

en: View with calibre E-book viewer
sv: Visa med calibre e-bokvisare

en: Read a random book
sv: Läs en slumpad bok

en: Clear recently viewed list
sv: Rensa listan över nyligen visade

en: Continue reading previous book
sv: Fortsätt läsa föregående bok

en: Continue reading the last opened book
sv: Fortsätt läsa den senast öppnade boken

en: E-book file missing
sv: E-boksfil saknas

en: The {} format file is missing from the calibre library folder
sv: Filen i formatet {} saknas i calibre-biblioteksmappen

en: No associated program
sv: Inget associerat program

en: Windows will try to open %s with calibre itself resulting in a duplicate in your calibre library. You should install some program capable of viewing this file format and tell Windows to use that program to open files of this type.
sv: Windows kommer att försöka öppna %s med calibre själv vilket resulterar i ett duplikat i ditt calibre-bibliotek. Du bör installera något program som kan visa det här filformatet och berätta för Windows att använda det programmet för att öppna filer av den här typen.

en: Cannot view
sv: Det går inte att visa

en: Format unavailable
sv: Format otillgängligt

en: Selected books have no formats
sv: Valda böcker har inget format

en: Choose the format to view
sv: Välj format att visa

en: Not all the selected books were available in the %s format. You should convert them first.
sv: Inte alla av de valda böckerna fanns tillgängliga i %s-format. Du bör konvertera dem först.

en: Multiple books selected
sv: Flera böcker valda

en: You are attempting to open %d books. Opening too many books at once can be slow and have a negative effect on the responsiveness of your computer. Once started the process cannot be stopped until complete. Do you wish to continue?
sv: Du försöker öppna %d böcker. Att öppna för många böcker samtidigt kan både vara långsamt och ha en negativ inverkan på din dators responsivitet. När processen väl startats kan den inte stoppas förrän den är klar. Vill du fortsätta?

en: Cannot open folder
sv: Det går inte att öppna mappen

en: Failed to create folder
sv: Det gick inte att skapa mappen

en: This book no longer exists in your library
sv: Denna bok finns inte längre i ditt bibliotek

en: %s has no available formats.
sv: %s har inga tillgängliga format.

en: Virtual library
sv: Virtuellt bibliotek

en: Quick select Virtual library
sv: Snabbvälj virtuellt bibliotek

en: Quick select a Virtual library
sv: Snabbvälj ett virtuellt bibliotek

en: Switch to last used Virtual library
sv: Växla till senast använda virtuella bibliotek

en: Cannot add books
sv: Det går inte att lägga till böcker

en: The path %s does not exist
sv: Sökväg %s finns inte

en: You do not have permission to read %s
sv: Du har inte behörighet att läsa %s

en: You do not have permission to read any of the selected files
sv: Du har inte behörighet att läsa någon av de valda filerna

en: Adding books...
sv: Lägger till böcker...

en: Scanning for files...
sv: Skannar efter filer...

en: You do not have permission to read the selected file. | You do not have permission to read the selected files.
sv[0]: Du har inte behörighet att läsa den valda filen.
sv[1]: Du har inte behörighet att läsa de valda filerna.

en: Could not add {} as you do not have permission to read the file
sv: Det gick inte att lägga till {} eftersom du inte har behörighet att läsa filen

en: Failed to add any books, click "Show details" for more information.
sv: Det gick inte att lägga till böcker, klicka "Visa detaljer" för mer information.

en: Could not add
sv: Det gick inte att lägga till

en: No e-book files were found in %s
sv: Inga böcker hittades i %s

en: Reading metadata and adding to library (one book)... | Reading metadata and adding to library ({} books)...
sv[0]: Läser metadata och lägger till i biblioteket (en bok)...
sv[1]: Läser metadata och lägger till i biblioteket ({} böcker)...

en: Failed to add some books, click "Show details" for more information.
sv: Det gick inte att lägga till några böcker, klicka "Visa detaljer" för mer information.

en: Critical failure
sv: Kritiskt misslyckande

en: The read metadata worker process crashed while processing some files. Adding of books is aborted. Click "Show details" to see which files caused the problem.
sv: Arbetsprocessen som läste metadata kraschade vid bearbetning vissa filer. Tillägg av böcker avbröts. Klicka "Visa detaljer" för att se vilka filer som orsakade problem.

en: Failed to read metadata from the file: | Failed to read metadata from the files:
sv[0]: Det gick inte att läsa metadata från filen:
sv[1]: Det gick inte att läsa metadata från filerna:

en: With error:
sv: Med fel:

en: Failed to merge the book:
sv: Det gick inte att slå samman boken:

en: Failed to add the book:
sv: Det gick inte att lägga till boken:

en: Failed to add the file {0} to the book: {1}
sv: Det gick inte att lägga till filen {0} i boken: {1}

en: Adding duplicates
sv: Lägger till dubbletter

en: There were problems adding some files, click "Show details" for more information
sv: Det uppstod problem vid tilläggning av vissa filer, klicka "Visa detaljer" för mer information

en: Failed to add any books, click "Show details" for more information
sv: Det gick inte att lägga till böcker, klicka "Visa detaljer" för mer information

en: Errors while adding
sv: Fel vid tilläggning

en: Ignore
sv: Ignorera

en: Add
sv: Lägg till

en: starts with
sv: börjar med

en: does not start with
sv: inte börjar med

en: ends with
sv: slutar med

en: does not end with
sv: inte slutar med

en: matches glob pattern
sv: matchar glob-mönster

en: does not match glob pattern
sv: inte matchar glob-mönster

en: matches regex pattern
sv: matchar regex-mönster

en: does not match regex pattern
sv: inte matchar regex-mönster

en: Create the rule below, the rule can be used to add or ignore files
sv: Skapa regeln nedan, regeln kan användas för att lägga till eller ignorera filer

en: the file, if the filename
sv: filen, om filnamnet

en: You must provide a value for the filename to match
sv: Du måste ange ett värde för filnamnet för att matcha

en: A comma separated list of tags
sv: En kommaseparerad lista med taggar

en: Matching is case-insensitive
sv: Matchning är skiftlägesokänslig

en: A case-insensitive filename pattern, for example: {0} or {1}
sv: Ett skiftlägesokänslig filnamnsmönster, till exempel: {0} or {1}

en: A regular expression
sv: Ett reguljärt uttryck

en: %s is not a valid glob expression
sv: %s är inte ett giltigt glob-uttryck

en: <b>{action}</b> the file, if the filename <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>
sv: <b>{action}</b> filen, om filnamnet <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>

en: You can specify rules to add/ignore files here. They will be used when recursively adding files from folders/archives and also when auto-adding. Click the "Add Rule" button below to get started. The rules will be processed in order for every file until either an "add" or an "ignore" rule matches. If no rules match, the file will be added only if its file extension is of a known e-book type.
sv: Du kan ange regler för att lägga till/ignorera filer här. De kommer att användas när filer läggs till rekursivt från mappar/arkiv och även när de automatiskt läggs till. Klicka på knappen "Lägg till regel" nedan för att komma igång. Reglerna kommer att behandlas i ordning för varje fil tills antingen en "lägg till"- eller en "Ignorera"-regel matchar. Om inga regler matchar filen kommer den endast att läggas till om dess filändelse är av känd e-boktyp.

en: Test filename filter rules
sv: Pröva regler för filnamnsfilter

en: Enter a filename to test:
sv: Ange ett filnamn för att testa:

en: Enter filename and click the "Test" button
sv: Ange filnamn och klicka på knappen "Testa"

en: The filename %s did not match any rules
sv: Filnamnet %s matchade inte några regler

en: The filename {0} will be {1}
sv: Filnamnet {0} kommer att vara {1}

en: Edit file filter rules
sv: Redigera filterreglerna för fil

en: Change
sv: Ändring

en: Capitalize
sv: Inledande stor bokstav

en: Lower-case
sv: Gemener

en: Upper-case
sv: Versaler

en: is one of
sv: är en av

en: is not one of
sv: inte är en av

en: contains
sv: innehåller

en: Create the rule below, the rule can be used to add or ignore authors
sv: Skapa regeln nedan, regeln kan användas för att lägga till eller ignorera författare

en: the author, if the author name
sv: författaren, om för fattarens namn

en: You must provide a value for the author name to match
sv: Du måste ange ett värde för att författarens namn ska matcha

en: with the name:
sv: med namnet:

en: <b>{action}</b> the author name, if it <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>
sv: <b>{action}</b> författarens namn, om det <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>

en: to the name
sv: till namnet

en: You can specify rules to manipulate author names here. Click the "Add Rule" button below to get started. The rules will be processed in order for every author.
sv: Du kan ange regler för att manipulera författarnamn här. Klicka på knappen "Lägg till regel" nedan för att komma igång. Reglerna kommer att behandlas i ordning för varje författare.

en: Test author mapping rules
sv: Testa författarkartläggningsregler

en: Enter an author name to test:
sv: Ange en författares namn för att testa:

en: Enter author and click the "Test" button
sv: Ange författare och klicka på "Testa"-knappen

en: Edit author mapping rules
sv: Redigera författarkartläggningsregler

en: Added a book automatically from {src}
sv: Lade till en bok automatiskt från {src}

en: Added {num} books automatically from {src}
sv: Lade till {num} böcker automatiskt från {src}

en: Donate
sv: Donera

en: Edit
sv: Redigera

en: Copy
sv: Kopiera

en: Paste
sv: Klistra in

en: Select all
sv: Markera allt

en: Search the internet for the author {}
sv: Sök på nätet efter författaren {}

en: Search the internet for this book
sv: Sök på nätet efter denna bok

en: Manage %s
sv: Hantera %s

en: Edit note for {}
sv: Redigera anteckning för {}

en: Are you sure you want to delete the note for {} from this library? There is no undo.
sv: Är du säker på att du vill ta bort anteckningen för {} från det här biblioteket? Det finns ingen ångra.

en: Delete note for {}
sv: Ta bort anteckning för {}

en: Find %s in the Tag browser
sv: Hitta %s i taggbläddraren

en: Search calibre for %s
sv: Sök i calibre efter %s

en: in category %s
sv: i kategorin %s

en: in grouped search %s
sv: i grupperade sökningen %s

en: Search calibre for {val} in category {name}
sv: Sök i calibre efter {val} i kategorin {name}

en: Delete the %s format
sv: Ta bort %s-format

en: Save the %s format to disk
sv: Spara %s-format till hårddisken

en: Restore the %s format
sv: Återställ %s-formatet

en: Set the book cover from the %s file
sv: Ställ in bokomslag från %s-filen

en: Compare to the %s format
sv: Jämför med %s-formatet

en: Open %s with...
sv: Öppna %s med...

en: Add other application for %s files...
sv: Lägg till annat program för %s-filer...

en: Edit Open with applications...
sv: Redigera Öppna med program...

en: Edit %s format
sv: Redigera %s-format

en: Path to file
sv: Sökväg till fil

en: Re-index the {} format for full text searching
sv: Återindexera {}-formatet för heltextsökning

en: Associated link
sv: Associerad länk

en: Open: {}
sv: Öppna: {}

en: Remove the link
sv: Ta bort länken

en: Open associated link
sv: Öppna associerad länk

en: The text: {}
sv: Text: {}

en: &Author link
sv: &Författarlänk

en: Search {0} for {1}
sv: Sök i {0} efter {1}

en: Remove %s from this book
sv: Ta bort %s från denna bok

en: The location of the book
sv: Bokplatsen

en: The location of the book's data files
sv: Platsen för bokens datafiler

en: &Identifier
sv: &Identifierare

en: Custom web search link
sv: Anpassad webbsökningslänk

en: Link to show book in calibre
sv: Länk för att visa bok i calibre

en: Link to show book details in a popup window
sv: Länk för att visa bokdetaljer i ett popup-fönster

en: Link to open book's data files folder
sv: Länk till att öppna bokens datafilmapp

en: HTML for note
sv: HTML för anteckning

en: Text for note
sv: Text för anteckning

en: Link to show note in calibre
sv: Länk för att visa anteckning i calibre

en: Link to show books matching {} in calibre
sv: Länk för att visa böcker som matchar {} i calibre

en: Link to view {} format of book
sv: Länk för att visa {}-format av boken

en: Copy all the above links
sv: Kopiera alla ovanstående länkar

en: All book details
sv: Alla bokdetaljer

en: Selected text
sv: Markerad text

en: Search
sv: Sök

en: Copy link location
sv: Kopiera länkplats

en: Search {0} for this book
sv: Sök på {0} efter denna bok

en: Open the Edit metadata window
sv: Öppna fönstret Redigera metadata

en: Re-index this book for full text searching
sv: Återindexera boken för heltextsökning

en: Re-count the pages in this book
sv: Räkna om sidorna i den här boken

en: Open cover with...
sv: Öppna omslag med...

en: Add another application to open cover with...
sv: Lägg till ytterligare program att öppna omslag med...

en: Paste cover
sv: Klistra in omslag

en: Download cover from internet
sv: Hämta omslag från internet

en: Copy cover
sv: Kopiera omslag

en: Save cover to disk
sv: Spara omslag till disk

en: Remove cover
sv: Ta bort omslag

en: Generate cover from metadata
sv: Skapa omslag från metadata

en: Trim cover
sv: Beskär omslag

en: Automatically trim borders
sv: Beskär kanter automatiskt

en: Trim borders manually
sv: Beskär kanter manuellt

en: Undo last trim
sv: Ångra senaste beskärning

en: Choose cover save location
sv: Välj plats för att spara omslag

en: JPEG images
sv: JPEG-bilder

en: Are you sure you want to replace the cover? The existing cover will be permanently lost.
sv: Är du säker på att du vill byta omslaget? Det befintliga omslaget kommer att tas bort permanent.

en: Are you sure you want to delete the cover permanently?
sv: Är du säker på att du vill ta bort omslaget permanent?

en: Double click to open the Book details window
sv: Dubbelklicka för att öppna bokdetaljfönstret

en: Path
sv: Sökväg

en: Cover size: %(width)d x %(height)d pixels
sv: Omslagsmått: %(width)d x %(height)d pixlar

en: Edit identifiers for this book
sv: Redigera identifierare för denna bok

en: Identifier &URL
sv: Identifierar-&URL

en: Are you sure you want to delete <b>{}</b> from the book?
sv: Är du säker på att du vill ta bort <b>{}</b> från boken?

en: BibTeX options
sv: Alternativ för BibTeX

en: Options specific to
sv: Alternativ specifika för

en: output
sv: utmatning

en: Form
sv: Formulär

en: Bib file encoding:
sv: Bib-fil-kodning:

en: Fields to include in output:
sv: Fält att inkludera i utmatning:

en: Encoding configuration (change if you have errors):
sv: Kodningskonfiguration (ändra om fel uppstår):

en: BibTeX entry type:
sv: BibTeX-posttyp:

en: Create a citation tag?
sv: Skapa en citatteckenstagg?

en: Add file paths with formats?
sv: Lägg till filsökvägar med format?

en: Expression to form the BibTeX citation tag:
sv: Uttryck för att bilda BibTeX-citatteckenstaggen:

en: Some explanation about this template:
     -The fields availables are 'author_sort', 'authors', 'id',
        'isbn', 'pubdate', 'publisher', 'series_index', 'series',
       'tags', 'timestamp', 'title', 'uuid', 'title_sort'
     -For list types ie authors and tags, only the first element
       will be selected.
     -For time field, only the date will be used.
sv: En liten förklaring om mallen:
     -De tillgängliga fälten är 'author_sort', 'authors', 'id',
        'isbn', 'pubdate', 'publisher', 'series_index', 'series',
       'tags', 'timestamp', 'title', 'uuid', 'title_sort'
     -För listtyper, dvs. författare och taggar, kommer
       bara det första elementet väljs.
     -För tidsfältet kommer bara datumet användas.

en: CSV/XML options
sv: Alternativ för CSV/XML

en: Drag and drop to re-arrange fields
sv: Dra och släpp för att ordna om fälten

en: Select &visible
sv: Välj &synliga

en: Select the fields currently shown in the book list
sv: Välj de fält som för närvarande visas i boklistan

en: &Sort by booklist
sv: &Sortera efter boklista

en: Sort the fields by their position in the book list
sv: Sortera fälten efter deras placering i boklistan

en: Library name
sv: Biblioteksnamn

en: Number
sv: Tal

en: E-book options
sv: Alternativ för e-böcker

en: Catalogs
sv: Kataloger

en: Read book
sv: Läs bok

en: Wishlist item
sv: Önskelista-post

en: any date
sv: vilket datum som helst

en: any value
sv: vilket värde som helst

en: unspecified
sv: ospecificerad

en: No genres will be excluded
sv: Inga genrer kommer att exkluderas

en: regex error: %s
sv: regex-fel: %s

en: All genres will be excluded
sv: Alla genrer kommer att exkluderas

en: Delete saved catalog preset
sv: Ta bort sparad katalogförinställning

en: The selected saved catalog preset will be deleted. Are you sure?
sv: Den valda sparade katalogförinställningen kommer att tas bort. Är du säker?

en: Save catalog preset
sv: Spara katalogförinställning

en: Preset name:
sv: Förinställningsnamn:

en: You must provide a name.
sv: Du måste ange ett namn.

en: That saved preset already exists and will be overwritten. Are you sure?
sv: Den sparade förinställningen finns redan och kommer att skrivas över. Är du säker?

en: Are you sure you want to delete '%s'?
sv: Är du säker att du vill ta bort "%s"?

en: Are you sure you want to delete rules #%(first)d-%(last)d?
sv: Är du säker på att du vill ta bort regler #%(first)d-%(last)d?

en: Delete Rule
sv: Ta bort regel

en: Field
sv: Fält

en: Value
sv: Värde

en: Presets
sv: Förinställningar

en: Select catalog preset to load
sv: Välj förinställd katalog att läsa in

en: Save current catalog settings as preset
sv: Spara aktuella kataloginställningar som förinställd

en: Save
sv: Spara

en: Delete current preset
sv: Ta bort aktuell förinställning

en: Delete
sv: Ta bort

en: Enabled sections will be included in the generated catalog.
sv: Aktiverade avsnitt kommer att ingå i den genererade katalogen.

en: Included sections
sv: Inkluderade avsnitt

en: List of books, sorted by Author
sv: Lista över böcker, sorterade efter författare

en: &Authors
sv: &Författare

en: List of books, sorted by Title
sv: Lista med böcker, sorterade efter titel

en: &Titles
sv: &Titlar

en: List of series books, sorted by Series
sv: Lista över serieböcker, sorterade efter serier

en: &Series
sv: &Serier

en: List of books, sorted by genre
sv: Boklistor, sorterade efter genre

en: &Genres
sv: &Genrer

en: Field containing genres
sv: Fält innehållande genrer

en: List of books, sorted by date added to calibre
sv: Lista med böcker, sorterade efter tillagt-datum till calibre

en: &Recently added
sv: &Nyligen tillagda

en: Individual descriptions of books with cover thumbs, sorted by author
sv: Individuella beskrivningar av böcker med omslagsminiatyrer, sorterade efter författare

en: &Descriptions
sv: &Beskrivningar

en: The first matching prefix rule applies a prefix to book listings in the generated catalog.
sv: Första prefix-träffsregeln tillämpar ett prefix till boklistor i den genererade katalogen.

en: Prefixes
sv: Prefix

en: Books matching any of the exclusion rules will be excluded from the generated catalog.
sv: Böcker som matchar någon av undantagsreglerna kommer att exkluderas från den genererade katalogen.

en: Excluded books
sv: Exkluderade böcker

en: A regular expression describing genres to be excluded from the generated catalog. Genres are derived from the tags applied to your books.
    The default pattern \[.+\]|\+ excludes tags of the form [tag], e.g., [Test book], and '+', the default tag for a read book.
sv: Ett reguljärt uttryck som beskriver genrer som ska exkluderas från den genererade katalogen. Genrer härrörs från de taggar som gäller för dina böcker.
    Standardmönster \[.+\]|\+ utsluter taggar [tag], t.ex., [Test book], och '+', standardtagg för en läst bok.

en: Excluded genres
sv: Exkluderade genrer

en: Genres to &exclude (regex):
sv: Genrer att &exkludera (regex):

en: Reset to default
sv: Återställ till förinställda värden

en: Results of regex:
sv: Resultat av regex:

en: Tags that will be excluded as genres
sv: Taggar som ska exkluderas som genrer

en: Other options
sv: Andra alternativ

en: Custom column containing additional content to be merged with comments metadata in the descriptions section.
sv: Anpassad kolumn innehållande ytterligare innehåll att slås samman med kommentarmetadata i beskrivningsavsnittet.

en: Merge additional content before comments in descriptions section.
sv: Slå samman ytterligare innehåll innan kommentarer i beskrivningsavsnittet.

en: &Before
sv: &Före

en: Merge additional content after comments in descriptions section.
sv: Slå samman ytterligare innehåll efter kommentarer i beskrivningsavsnittet.

en: &After
sv: &Efter

en: Separate comments metadata and additional content with a horizontal rule in the descriptions section.
sv: Separera kommentarmetadata och ytterligare innehåll med en horisontell linje i avsnittet beskrivningar.

en: Include &separator
sv: Inkludera &avgränsare

en: &Merge with comments:
sv: &Slå samman med kommentarer:

en: Catalog cover:
sv: Katalogomslag:

en: Generate new cover
sv: Skapa nytt omslag

en: Use existing cover
sv: Använd befintligt omslag

en: E&xtra Description note:
sv: E&xtra beskrivningsanteckning:

en: Custom column source for text to include in Descriptions section.
sv: Anpassad kolumnkälla för text att inkludera i avsnittet Beskrivningar.

en: &Thumb width:
sv: &Ikonbild bredd:

en: Size hint for cover thumbnails included in Descriptions section.
sv: Storleksråd för omslagsminiatyrbilder inkluderade i beskrivningssektionen.

en:  inch
sv:  tum

en: Author cross-references:
sv: Författarkorsreferenser:

en: For books with multiple authors, list each author separately
sv: För böcker med flera författare, lista varje författare separat

en: Tab template for catalog.ui
sv: Flikmall för catalog.ui

en: Toggle
sv: Växla

en: Main window layout
sv: Huvudfönsterlayout

en: Tag browser
sv: Taggbläddrare

en: Cover browser
sv: Omslagsbläddrare

en: Toggle layout between wide and narrow
sv: Växla layout mellan bred och smal

en: Send query to AI
sv: Skicka förfrågan till AI

en: AI generated answers can be inaccurate, please verify any answers before acting on them.
sv: AI-genererade svar kan vara felaktiga, verifiera eventuella svar innan du agerar utifrån dem.

en: Details:
sv: Detaljer:

en: Bold
sv: Fet

en: Italic
sv: Kursiv

en: Underline
sv: Understruken

en: Strikethrough
sv: Genomstruken

en: Superscript
sv: Upphöjd

en: Subscript
sv: Nedsänk

en: Ordered list
sv: Ordnad lista

en: Unordered list
sv: Oordnad lista

en: Align left
sv: Justera vänster

en: Align center
sv: Justera mitten

en: Align right
sv: Justera höger

en: Align justified
sv: Marginaljustera

en: Undo
sv: Ångra

en: Redo
sv: Gör om

en: Remove formatting
sv: Ta bort formatering

en: Paste and match style
sv: Klistra in och matcha format

en: Cut
sv: Klipp ut

en: Increase indentation
sv: Öka indrag

en: Decrease indentation
sv: Minska indrag

en: Foreground color
sv: Förgrundsfärg

en: Background color
sv: Bakgrundsfärg

en: Insert link
sv: Infoga länk

en: Insert link or image
sv: Infoga länk eller bild

en: Insert image
sv: Infoga bild

en: Insert separator
sv: Infoga avgränsare

en: Clear
sv: Rensa

en: Upper case
sv: Versaler

en: Lower case
sv: Gemener

en: Swap case
sv: Omvänt skiftläge

en: Title case
sv: Rubrikläge

en: Style text block
sv: Formattextblock

en: Style the selected text block
sv: Utforma det valda textblocket

en: Heading {0}
sv: Rubrik {0}

en: Blockquote
sv: Blockcitat

en: Download images
sv: Hämta bilder

en: Download all remote images in the pasted content?
sv: Hämta alla fjärrbilder i det inklistrade innehållet?

en: Downloading images...
sv: Hämtar bilder...

en: Downloading {}...
sv: Hämtar {}...

en: Could not download {0} with error:
sv: Det gick inte att hämta {0} med fel:

en: Failed to download some images
sv: Det gick inte att hämta några bilder

en: Some images could not be downloaded, click "Show details" to see which ones
sv: Några bilder kunde inte hämtas, klicka på "Visa detaljer" för att se vilka

en: Choose foreground color
sv: Välj förgrundsfärg

en: Choose background color
sv: Välj bakgrundsfärg

en: Choose image
sv: Välj bild

en: Invalid URL
sv: Ogiltig URL

en: The URL %r is invalid
sv: URL:en %r är ogiltig

en: Remote images not supported
sv: Fjärrbilder stöds inte

en: You must download the image to your computer, URLs pointing to remote images are not supported.
sv: Du måste hämta bilden till din dator, URL:er som hänvisar till fjärrbilder stöds inte.

en: Create link
sv: Skapa länk

en: &File
sv: &Arkiv

en: Images
sv: Bilder

en: Choose file
sv: Välj fil

en: &Data file
sv: &Datafil

en: A relative link to a data file associated with this book
sv: En relativ länk till en datafil som är kopplad till den här boken

en: F&older
sv: M&app

en: Choose folder
sv: Välj mapp

en: Enter a URL. If you check the "Treat the URL as an image" box then the URL will be added as an image reference instead of as a link. You can also choose to create a link to a file on your computer. Note that if you create a link to a file on your computer, it will stop working if the file is moved.
sv: Ange en URL. Om du markerar rutan "Behandla URL:en som en bild" kommer URL:en att läggas till som en bildreferens istället för som en länk. Du kan också välja att skapa en länk till en fil på din dator. Observera att om du skapar en länk till en fil på din dator kommer den att sluta fungera om filen flyttas.

en: Enter &URL:
sv: Ange &URL:

en: Treat the URL as an &image
sv: Behandla URL:en som en &bild

en: Enter &name (optional):
sv: Ange &namn (valfritt):

en: Choose a file on your computer:
sv: Välj en fil på din dator:

en: Shrink image to fit within:
sv: Förminska bilden för att passa in i:

en: &Width:
sv: &Bredd:

en: &Height:
sv: &Höjd:

en: Enter new size for image
sv: Ange ny storlek för bilden

en: Image...
sv: Bild...

en: Change size
sv: Ändra storlek

en: Float to the left
sv: Flyt till vänster

en: Inline with text
sv: Indrag med text

en: Float to the right
sv: Flyt till höger

en: Remove this image
sv: Ta bort den här bilden

en: Open link
sv: Öppna länk

en: Fonts
sv: Teckensnitt

en: Change case
sv: Ändra skiftläge

en: %s toolbars
sv: %s verktygsfält

en: Hide
sv: Dölj

en: Show
sv: Visa

en: Smarten punctuation
sv: Förbättra skiljeteckenhantering

en: &Normal view
sv: &Normal vy

en: &HTML source
sv: HT&ML-källa

en: AZW3 output
sv: AZW3-utmatning

en: Do not add &Table of Contents to book
sv: Lägg inte till någon &innehållsförteckning i boken

en: &Title for Table of Contents:
sv: &Titel för innehållsförteckning:

en: Put generated Table of Contents at &start of book instead of end
sv: Placera genererad Innehållsförteckning vid &början av boken istället för slutet

en: Use author &sort for author
sv: Använd författar&sortering för författare

en: Disable &compression of the file contents
sv: Inaktivera &komprimering av filinnehåll

en: Enable &sharing of book content via Facebook, etc. WARNING: Disables last read syncing
sv: Aktivera &delning av bokinnehåll via Facebook etc. VARNING: Inaktiverar senaste lästa synkronisering

en: For settings that cannot be specified in this dialog, use the values saved in a previous conversion (if they exist) instead of using the defaults specified in the Preferences
sv: För inställningar som inte kan anges i den här dialogrutan, använd värdena som sparats i en tidigare konvertering (om den finns) istället för att använda de standardvärden som anges i Inställningar

en: None of the selected books have saved conversion settings.
sv: Inga av de valda böckerna har sparade konverteringsinställningar.

en: Bulk convert one book
sv: Masskonvertera en bok

en: Bulk convert {} books
sv: Bulk convert {} böcker

en: Comic input
sv: Serietidnings-
    inmatning

en: input
sv: inmatning

en: &Number of colors:
sv: &Antal färger:

en: off
sv: av

en: Disable &normalize
sv: Inaktivera &normalisering

en: Keep &aspect ratio
sv: Bevara &bildförhållande

en: Disable &sharpening
sv: Inaktivera &skärpning

en: Disable &trimming
sv: Inaktivera &beskärning

en: &Wide
sv: &Bred

en: &Landscape
sv: &Liggande

en: &Right to left
sv: &Höger till vänster

en: Don't so&rt
sv: So&rtera inte

en: De&speckle
sv: Ta bort &fläckar

en: &Disable comic processing
sv: &Inaktivera serietidningsbearbetning

en: &Output format:
sv: &Utmatningsformat:

en: Disable conversion of images to &black and white
sv: Inaktivera &konvertering av bilder till svartvitt

en: Override image &size:
sv: &Åsidosätt bildstorlek:

en: Don't add links to &pages to the Table of Contents for CBC files
sv: Lägg inte till länkar till sidor i innehållsförteckningen för &CBC-filer

en: Debug
sv: Felsökning

en: Debug the conversion process.
sv: Felsök konverteringsprocessen.

en: Choose debug folder
sv: Välj felsökningsmapp

en: Invalid debug folder
sv: Ogiltig felsökningsmapp

en: Failed to create debug folder
sv: Det gick inte att skapa felsökningsmapp

en: Choose a folder to put the debug output into. If you specify a folder, calibre will place a lot of debug output into it. This will be useful in understanding the conversion process and figuring out the correct values for conversion parameters like Table of Contents and Chapter detection.
sv: Välj en mapp att skriva felsökningsutmatning till. Om du anger en mapp kommer calibre att skriva massa felsökningsutmatning till den. Detta kommer att vara användbart för att förstå konverteringsprocessen och räkna ut de korrekta värdena för konverteringsparametrar som innehållsförteckning och kapiteldetektering.

en: The debug process outputs the intermediate HTML generated at various stages of the conversion process. This HTML can sometimes serve as a good starting point for hand editing a conversion.
sv: Felsökningsprocessen matar ut intermediära HTML som genereras i olika skeden av konverteringsprocessen. Denna HTML kan ibland fungera som en bra utgångspunkt för handredigering av en konvertering.

en: DOCX input
sv: DOCX-inmatning

en: Do not try to autodetect a &cover from images in the document
sv: Försök inte att automatiskt upptäcka ett &omslag från bilderna i dokumentet

en: Do not add a page break after every &endnote
sv: Lägg inte till en sidbrytning efter varje &slutnotering

en: Render &superscripts and subscripts so that they do not affect the line height
sv: Rendera &upphöjda och nedsänkta så att de inte påverkar radavståndet

en: DOCX output
sv: DOCX-utmatning

en: Paper si&ze:
sv: Pappers&storlek:

en: &Custom size:
sv: &Anpassad storlek:

en: Page &bottom margin
sv: Sidans &bottenmarginal

en: Page &left margin
sv: &Vänstermarginal

en: Page &right margin
sv: &Högermarginal

en: Page &top margin
sv: Sidans &toppmarginal

en: Do not insert the &Table of Contents as a page at the start of the document
sv: Infoga inte &innehållsförteckningen som en sida i början av dokumentet

en: Do not insert &cover as image at start of document
sv: Infoga inte &omslag som bild i början av dokument

en: Preserve the aspect ratio of the image inserted as cover
sv: Bevara bildförhållandet på bilden som infogats som omslag

en: EPUB output
sv: EPUB-utmatning

en: EP&UB version:
sv: EP&UB-version:

en: No default &cover
sv: Inget standard&omslag

en: Insert inline &Table of Contents
sv: Infoga indrags&innehållsförteckning

en: Split files &larger than:
sv: Dela &filer större än:

en: No &SVG cover
sv: Inget &SVG-omslag

en: &Flatten EPUB file structure
sv: &Utplatta EPUB-filstruktur

en: &Title for inserted ToC:
sv: &Rubrik för infogad innehållsförteckning:

en: Put inserted Table of Contents at the &end of the book
sv: &Placera infogad innehållsförteckning i slutet av boken

en: Preserve cover &aspect ratio
sv: &Bevara bildförhållande på omslag

en: Do not &split on page breaks
sv: &Dela inte upp vid sidbrytningar

en: Shrink &images larger than:
sv: Krymp &bilder större än:

en: FB2 input
sv: FB2-inmatning

en: Do not insert a &Table of Contents at the beginning of the book
sv: Infoga inte en &innehållsförteckning i början av boken

en: FB2 output
sv: FB2-utmatning

en: &Sectionize:
sv: &Sektionera:

en: Font rescaling wizard
sv: Guide för omskalning av teckensnitt

en: <p>This wizard will help you choose an appropriate font size key for your needs. Just enter the base font size of the input document and then enter an input font size. The wizard will display what font size it will be mapped to, by the font rescaling algorithm. You can adjust the algorithm by adjusting the output base font size and font key below. When you find values suitable for you, click OK.</p>
    <p>By default, if the output base font size is zero and/or no font size key is specified, calibre will use the values from the current Output profile. </p>
    <p>See the <a href="%s">User Manual</a> for an explanation of how font size rescaling works.</p>
sv: <p>Den här guiden hjälper dig att välja rätt teckensnittsstorleksnyckel för dina behov. Skriv bara in grundstorleken av inmatningsdokumentet och ange sedan en inmatningsteckensnittsstorlek. Guiden visar hur teckensnittsstorlek kommer kartläggas, av teckensnittsomskalningsalgoritmen. Du kan justera algoritmen genom att justera utmatningsgrundteckensnittsstorleken och teckensnittsnyckeln nedan. När du hittar värden som är lämpliga för dig, klicka på OK.</p>
    <p>Som standard, om utmatningsgrundteckensnittsstorleken är noll och/eller ingen teckensnittsstorleksnyckel anges kommer calibre använda värdena från den aktuella utmatningsprofilen.</p>
    <p>Se <a href="%s">användarmanualen</a> för en förklaring om hur teckensnittsstorleksomskalningen fungerar.</p>

en: &Output document
sv: Utmatningsd&okument

en: &Base font size:
sv: &Grundteckensnittsstorlek:

en: Font size &key:
sv: Teckensnittsstorleksnyc&kel:

en: Use &default values
sv: Använd stan&dardvärden

en: &Input document
sv: &Inmatningsdokument

en: &Font size:
sv: &Teckensnittsstorlek:

en:  will map to size:
sv:  kommer konverteras till storlek:

en: Heuristic
    processing
sv: Heuristisk
    bearbetning

en: Modify the document text and structure using common patterns.
sv: Ändra dokumenttexten och strukturen med gemensamma mönster.

en: <b>Heuristic processing</b> means that calibre will scan your book for common patterns and fix them. As the name implies, this involves guesswork, which means that it could end up worsening the result of a conversion, if calibre guesses wrong. Therefore, it is disabled by default. Often, if a conversion does not turn out as you expect, turning on heuristics can improve matters. Read more about the various heuristic processing options in the <a href="%s">User Manual</a>.
sv: <b>Heuristisk bearbetning</b> innebär att calibre kommer att skanna din bok efter vanliga mönster och rätta till dem. Som namnet antyder handlar det om uppskattningar, vilket innebär att det kan resultera i en försämrad konvertering, om calibre uppskattar fel. Därför är det inaktiverat som standard. Oftast, om en konvertering inte går som du förväntar dig, kan heuristiken förbättra situationen. Läs mera om de olika heuristiska bearbetningsalternativen i <a href="%s">användarmanualen</a>.

en: Enable &heuristic processing
sv: Aktivera &heuristisk bearbetning

en: Heuristic processing
sv: Heuristisk bearbetning

en: Unwrap lines
sv: Radbrytningar

en: Line &un-wrap factor:
sv: Faktor för &borttagningar av radbrytningar:

en: Detect and markup unformatted chapter headings and sub headings
sv: Identifiera och markera oformaterade kapitelrubriker och underrubriker

en: Renumber sequences of <h1> or <h2> tags to prevent splitting
sv: Numrera sekvenser av <h1>- eller <h2>-taggar för att förhindra uppdelning

en: Delete blank lines between paragraphs
sv: Ta bort tomma rader mellan stycken

en: Ensure scene breaks are consistently formatted
sv: Se till att scenbrytningar är konsekvent formaterade

en: Replace soft scene &breaks:
sv: Ersätt mjuka scen&brytningar:

en: Remove unnecessary hyphens
sv: Ta bort onödiga bindestreck

en: Italicize common words and patterns
sv: Kursivera vanliga ord och mönster

en: Replace entity indents with CSS indents
sv: Ersätt entitetsindrag med CSS-indrag

en: HTMLZ output
sv: HTMLZ-utmatning

en: How to handle &CSS
sv: Hur man hanterar &CSS

en: How to handle class &based CSS
sv: Hur man hanterar klass&baserad CSS

en: Use book &title as the filename for the HTML file inside the archive
sv: Använd bok&titel som filnamnet på HTML-filen inuti arkivet

en: KEPUB output
sv: KEPUB-utmatning

en: Enable/disable &hyphenation for this book
sv: Aktivera/inaktivera &avstavning för denna bok

en: &Prevent all hyphenation
sv: &Förhindra all avstavning

en: Hyphenation: &minimum word length:
sv: Avstavning: &minsta ordlängd:

en: Hyphenation: minimum characters &before:
sv: Avstavning: minsta antal tecken &före:

en: Hyphenation: minimum characters &after:
sv: Avstavning: minsta antal tecken &efter:

en: Hyphenation: &limit lines:
sv: Avstavning: &radbegränsning:

en: Prefer improved text &justification to proper highlighting
sv: Föredra förbättrad text&justering framför korrekt markering

en: Control the look and feel of the output.
sv: Anpassa utseendet och känslan på utmatning.

en: Original
sv: Ursprunglig

en: Left align
sv: Vänsterjustering

en: Justify text
sv: Justera text

en: Base font si&ze:
sv: &Grundteckensnittsstorlek:

en: Wizard to help you choose an appropriate font size key
sv: En guide som hjälper dig att välja en lämplig teckensnittsstorleksnyckel

en: Minim&um line height:
sv: Min&sta radavstånd:

en: L&ine height:
sv: &Radavstånd:

en: Embed font fami&ly:
sv: Bädda in teckensnittsfami&lj:

en: &Embed all fonts in document
sv: &Bädda in alla teckensnitt i dokument

en: &Subset all embedded fonts
sv: Använd &delmängd av alla inbäddade teckensnitt

en: E&xpand CSS
sv: E&xpandera CSS

en: Keep &ligatures
sv: Behåll &ligaturer

en: &Disable font size rescaling
sv: &Inaktivera teckensnittsstorleksomskalning

en: &Fonts
sv: &Teckensnitt

en: Text &justification:
sv: Text&justering:

en: &Unsmarten punctuation
sv: &Förbättra inte skiljeteckenhantering

en: &Transliterate Unicode characters to ASCII
sv: &Translitterera Unicode-tecken till ASCII

en: I&nput character encoding:
sv: Inmatningstecke&nkodning:

en: I&ndent size:
sv: I&ndrag storlek:

en: <p>When calibre removes inter paragraph spacing, it automatically sets a paragraph indent, to ensure that paragraphs can be easily distinguished. This option controls the width of that indent.
sv: <p>När calibre tar bort avstånd mellan stycken görs automatiskt ett styckeindrag för att säkerställa att stycken lätt kan skiljas. Det här alternativet bestämmer storleken på det indraget.

en: No change
sv: Ingen ändring

en: &Line size:
sv: &Radstorlek:

en: Remove &spacing between paragraphs
sv: Ta bort &avstånd mellan stycken

en: Insert &blank line between paragraphs
sv: Infoga &tom rad mellan stycken

en: &Linearize tables
sv: &Konvertera data i tabeller till linjära data

en: &Layout
sv: &Utformning

en: Filter style information
sv: Filtrera formatinformation

en: Select what style information you want completely removed:
sv: Välj vilken formatinformation du vill ta bort helt och hållet:

en: Removes the font-family CSS property
sv: Avlägsnar CSS-egenskapen för teckensnittsfamilj

en: Removes the margin CSS properties. Note that page margins are not affected by this setting.
sv: Tar bort CSS-marginalegenskaperna. Observera att sidmarginaler inte påverkas av den här inställningen.

en: &Margins
sv: &Marginaler

en: Removes the padding CSS properties
sv: Tar bort utfyllande CSS-egenskaper

en: &Padding
sv: &Utfyllnad

en: Convert floating images/text into static images/text
sv: Konvertera flytande bilder eller texter till statiska bilder och texter

en: F&loats
sv: F&lytande

en: Removes foreground and background colors
sv: Tar bort förgrunds- och bakgrundsfärger

en: &Colors
sv: &Färger

en: Other CSS Propert&ies:
sv: Andra CSS-egenskap&er:

en: Comma separated list of CSS properties to remove. For example: display, color, font-family
sv: Kommaseparerad lista med CSS-egenskaper att tas bort. Till exempel: visa, färger, teckensnittsfamilj

en: &Styling
sv: &Formgivning

en: &Transform styles
sv: &Omvandla format

en: Transform &HTML
sv: Omvandla &HTML

en: LRF output
sv: LRF-utmatning

en: Enable &auto-rotation of wide images
sv: Aktivera &automatisk rotering av breda bilder

en: Render &tables as images
sv: Rendera &tabeller som bilder

en: Add &header
sv: Lägg till &rubrik

en: Header &format:
sv: Rubrik&format:

en: &Embed fonts
sv: &Bädda in teckensnitt

en: &Serif font family:
sv: &Serif-teckensnittsfamilj:

en: S&ans-serif font family:
sv: S&ans-serif-teckensnittsfamilj:

en: &Monospace font family:
sv: &Monospace-teckensnittsfamilj:

en: Header &separation:
sv: Rubrik&separering:

en: Text size multiplier for text in rendered tables:
sv: Textstorleksmultiplikator för text i renderade tabeller:

en: &Wordspace:
sv: &Ordutrymme:

en: Minimum para. &indent:
sv: Minsta stycke&indrag:

en: Set the metadata. The output file will contain as much of this metadata as possible.
sv: Ställ in metadata. Utmatningsfilen kommer att innehålla så mycket av dessa metadata som möjligt.

en: This book has no cover
sv: Den här boken har inget omslag

en: Choose cover for
sv: Välj omslag för

en: Cannot read
sv: Det går inte att läsa

en: You do not have permission to read the file:
sv: Du har inte behörighet att läsa filen:

en: Error reading file
sv: Fel vid läsningen av fil

en: <p>There was an error reading from file: <br /><b>
sv: <p>Det uppstod ett fel vid läsning från fil: <br /><b>

en:  is not a valid picture
sv:  är inte en giltig bild

en: Failed to change on disk location of this book's files.
sv: Det gick inte att ändra på diskplatsen för den här bokens filer.

en: Book cover
sv: Bokomslag

en: Change &cover image:
sv: Ändra &omslagsbild:

en: Browse for an image to use as the cover of this book.
sv: Bläddra efter en bild att använda som omslag till denna bok.

en: Use cover from &source file
sv: &Använd omslag från källfil

en: &Title:
sv: &Titel:

en: Change the title of this book
sv: Ändra titeln på den här boken

en: &Author(s):
sv: &Författare:

en: Author so&rt:
sv: Författarso&rtering:

en: Change the author(s) of this book. Multiple authors should be separated by a comma
sv: Ändra författaren eller författarna för den här boken. Flera författare ska avgränsas med kommatecken

en: &Publisher:
sv: &Utgivare:

en: Ta&gs:
sv: &Taggar:

en: Tags categorize the book. This is particularly useful while searching. <br><br>They can be any words or phrases, separated by commas.
sv: Taggar kategoriserar boken. Det här är särskilt användbart när du använder sökfunktionen. <br><br>De kan vara valfria ord eller fraser, åtskilda med kommatecken.

en: &Series:
sv: &Serier:

en: List of known series. You can add new series.
sv: Lista över kända serier. Du kan lägga till nya serier.

en: Book
sv: Bok

en: MOBI output
sv: MOBI-utmatning

en: Ignore &margins
sv: Ignorera &marginaler

en: Do not convert all images to &JPEG (may result in images not working in older viewers)
sv: Konvertera inte alla bilder till &JPEG (kan resultera i bilder som inte fungerar i äldre läsare)

en: Kindle options
sv: Alternativ för Kindle

en: MOBI file &type:
sv: MOBI-fil&typ:

en: <b>WARNING:</b> Various Kindle devices have trouble displaying the new or both MOBI filetypes. If you wish to use the new format on your device, convert to AZW3 instead of MOBI.
sv: <b>VARNING:</b> Olika Kindle enheter har svårt att visa nya eller båda MOBI-filtyperna. Om du vill använda det nya formatet på din enhet, konvertera till AZW3 istället för MOBI.

en: Personal Doc tag:
sv: Tagg för personliga dokument:

en: Default profile
sv: Standardprofil

en: unlimited
sv: obegränsat

en: %(width)d x %(height)d pixels
sv: %(width)d x %(height)d pixlar

en: Screen size: %s
sv: Skärmstorlek: %s

en: Page setup
sv: Sidinställning

en: &Output profile:
sv: &Utmatningsprofil:

en: Profile description
sv: Profilbeskrivning

en: &Input profile:
sv: &Inmatningsprofil:

en: Margins
sv: Marginaler

en: &Left:
sv: &Vänster:

en: Unchanged
sv: Oförändrad

en: &Top:
sv: &Överkant:

en: &Right:
sv: &Höger:

en: &Bottom:
sv: &Nederkant:

en: PDB output
sv: PDB-utmatning

en: Output &encoding:
sv: &Kodning för utmatning:

en: &Inline TOC
sv: &Indragsinnehållsförteckning

en: PDF input
sv: PDF-inmatning

en: Remove headers at &top of page by:
sv: &Ta bort rubriker överst på sidan genom att:

en: Automatically
sv: Automatiskt

en: Regular expression to remove &header at top of page:
sv: Reguljärt uttryck för att ta bort &rubrik högst upp på sidan:

en: No &images
sv: &Inga bilder

en: Regular expression to remove &footer at bottom of page:
sv: Reguljärt uttryck för att ta bort &sidfot längst ner på sidan:

en: Remove footers at &bottom of page by:
sv: Ta bort sidfötter &längst ner på sidan genom att:

en: PDF &engine:
sv: PDF-&motor:

en: Line &un-wrapping factor:
sv: Faktor för &borttagningar av radbrytningar:

en: PDF output
sv: PDF-utmatning

en: Use page margins from the &document being converted
sv: Använd sidmarginaler från &dokumentet som konverteras

en: &Use the paper size set in output profile
sv: &Använd pappersstorleken inställd i utmatningsprofil

en: &Paper size:
sv: Pappers&storlek:

en: &Unit:
sv: En&het:

en: Preserve &aspect ratio of cover
sv: &Bevara bildförhållande på omslag

en: Add page &numbers to the bottom of every page
sv: Lägg till sid&nummer på botten av varje sida

en: Add a printable &Table of Contents at the end
sv: Lägg till en utskrivbar &innehållsförteckning i slutet

en: &Title for ToC:
sv: &Rubrik för innehållsförteckning:

en: Serif famil&y:
sv: Serif-famil&j:

en: Sans fami&ly:
sv: Sans-fami&lj:

en: &Monospace family:
sv: &Monospace-teckensnittsfamilj:

en: S&tandard font:
sv: S&tandardteckensnitt:

en: Default font si&ze:
sv: Standardteckensto&rlek:

en: Monospace &font size:
sv: Monospace-&teckensnittsstorlek:

en: Page &number map:
sv: Sid&nummerkarta:

en: Page  margins
sv: Sidmarginaler

en: Page headers and footers
sv: Sidhuvuden och sidfötter

en: You can insert headers and footers into every page of the produced PDF file by using header and footer templates. For examples, see the <a href="%s">documentation</a>.
sv: Du kan infoga rubrik och sidfot på varje sida av producerad PDF-fil genom att använda mallar för rubrik och sidfot. För exempel, se <a href="%s">dokumentationen</a>.

en: &Header template:
sv: &Rubrikmall:

en: &Footer template:
sv: Sid&fotsmall:

en: &Break long words at the end of lines
sv: &Dela långa ord i slutet av raderna

en: Odd/even &offset:
sv: Udda/jämn &förskjutning:

en: Discard book &cover
sv: Ignorera bok&omslag

en: PMLZ output
sv: PMLZ-utmatning

en: Do not &reduce image size and depth
sv: &Minska inte bildstorlek och djup

en: RB output
sv: RB-utmatning

en: No formats available
sv: Inga tillgängliga format

en: Cannot build regex using the GUI builder without a book.
sv: Det går inte att bygga regex med grafiska gränsnittsbyggaren utan en bok.

en: Could not open file
sv: Det gick inte att öppna filen

en: Could not open the file, do you have it open in another program?
sv: Det gick inte att öppna filen, är den öppnad i ett annat program?

en: Failed to generate markup for testing. Click "Show details" to learn more.
sv: Det gick inte att skapa markering för testning. Klicka på "Visa detaljer" för att lära dig mer.

en: Failed to generate preview
sv: Det gick inte att skapa förhandsgranskning

en: Open book
sv: Öppna bok

en: Click the "Open" button below to open a e-book to use for testing.
sv: Klicka på knappen "Öppna" nedan för att öppna en e-bok att använda för testning.

en: Regex builder
sv: Regex-byggare

en: &Test
sv: &Testa

en: Occurrences:
sv: Förekomster:

en: Goto:
sv: Gå till:

en: &Previous
sv: &Föregående

en: &Next
sv: &Nästa

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: RTF input
sv: RTF-inmatning

en: Ignore &WMF images in the RTF file
sv: Ignorera &WMF-bilder i RTF-filen

en: Search &
    replace
sv: Sök &
    ersätt

en: &Search regular expression:
sv: &Reguljärt uttryck för att söka:

en: Replacement text
sv: Ersättningstext

en: Search regular expression
sv: Reguljärt uttryck för att söka

en: Load calibre search-replace definitions file
sv: Läs in calibres sök-ersätt-definitionsfil

en: calibre search-replace definitions file
sv: calibre-sök-ersätt-definitionsfil

en: Failed to read
sv: Det gick inte att läsa

en: Failed to load patterns from %s, click "Show details" to learn more.
sv: Det gick inte att läsa in mönster från %s, klicka på "Visa detaljer" för att lära dig mer.

en: Save calibre search-replace definitions file
sv: Spara calibre-sök-ersätt-definitionsfil

en: Unused search & replace definition
sv: Oanvänd sök & ersätt-definition

en: The search/replace definition being edited  has not been added to the list of definitions. Do you wish to continue with the conversion (the definition will not be used)?
sv: Sök/ersätt-definitionen som redigeras har inte lagts till i listan över definitioner. Vill du fortsätta med konverteringen (definitionen kommer inte att användas)?

en: Invalid regular expression
sv: Ogiltigt reguljärt uttryck

en: Invalid regular expression: %s
sv: Ogiltigt reguljärt uttryck: %s

en: The list of search/replace definitions that will be applied to this conversion.
sv: Listan över sök/ersätt-definitioner som ska att tillämpas på den här konverteringen.

en: Edit search/replace definition
sv: Oanvänd sök/ersätt-definition

en: &Replacement text:
sv: &Ersättningstext:

en: Add the current expression to the list of expressions that will be applied
sv: Lägg det aktuella uttrycket till listan med uttryck som kommer att tillämpas

en: &Add
sv: &Lägg till

en: Edit the currently selected expression
sv: Redigera det för närvarande valda uttrycket

en: Remove the currently selected expression
sv: Ta bort det för närvarande valda uttrycket

en: &Remove
sv: T&a bort

en: Load a list of expressions from a previously saved file
sv: Läs in en lista med uttryck från en tidigare sparad fil

en: &Load
sv: &Läs in

en: Save this list of expressions so that you can re-use it easily
sv: Spara denna lista med uttryck så att du lätt kan återanvända den

en: &Save
sv: &Spara

en: Move expression up.
sv: Flytta upp uttryck.

en: Move expression down.
sv: Flytta ned uttryck.

en: <p>Search and replace uses <i>regular expressions</i>. See the <a href="%s">regular expressions tutorial</a> to get started with regular expressions. Also clicking the wizard button below will allow you to test your regular expression against the current input document. When you are happy with an expression, click the Add button to add it to the list of expressions.
sv: <p>Sök och ersätt använder <i>reguljära uttryck</i>. Se <a href="%s">handledningen för reguljära uttryck</a> för att komma i gång med reguljära uttryck. Att klicka på guideknappen nedan låter dig testa dina reguljära uttryck på det aktuella inmatningsdokumentet. När du är nöjd med ett uttryck, klicka på knappen Lägg till för att lägga till det i listan över uttryck.

en: Restore &defaults
sv: Återställ &standardvärden

en: &Input format:
sv: &Inmatningsformat:

en: Use &saved conversion settings for individual books
sv: Använd &sparade konverteringsinställningar när enskilda böcker konverteras

en: Convert
sv: Konvertera

en: SNB output
sv: SNB-utmatning

en: Hide &chapter name
sv: Dölj &kapitelnamn

en: Don't indent the &first line for each paragraph
sv: Dra inte in den &första raden för varje stycke

en: Insert &empty line between paragraphs
sv: Infoga &tom rad mellan stycken

en: Optimize for full-&screen mode
sv: Optimera för &helskärmsläge

en: Structure
    detection
sv: Struktur-
    identifiering

en: Fine tune the detection of chapter headings and other document structure.
sv: Finjustera identifieringen av kapitelrubriker och annan dokumentstruktur.

en: Detect &chapters at (XPath expression):
sv: Identifiera &kapitel med (XPath-uttryck):

en: Insert &page breaks before (XPath expression):
sv: Infoga &sidbrytningar före (XPath-uttryck):

en: Start &reading at (XPath expression):
sv: Börja &läsa från (XPath-uttryck):

en: Invalid XPath
sv: Ogiltig XPath

en: The XPath expression %s is invalid.
sv: XPath-uttrycket %s är ogiltigt.

en: Chapter &mark:
sv: &Kapitelmarkering:

en: The header and footer removal options have been replaced by the Search & replace options. Click the Search & replace category in the bar to the left to use these options. Leave the replace field blank and enter your header/footer removal regexps into the search field.
sv: Alternativ för borttagning av sidhuvud och sidfot har ersatts av alternativet Sök & ersätt. Klicka på kategorin Sök & ersätt i fältet till vänster för att använda dessa alternativ. Lämna ersättningsfältet tomt och skriv in dina sidhuvud-/sidfotbaserade regexper i sökfältet.

en: Insert &metadata as page at start of book
sv: Infoga &metadata som en sida i början av boken

en: Remove &fake margins
sv: Ta bort &falska marginaler

en: Remove first &image
sv: Ta bort första &bilden

en: Add &alt text to images
sv: Lägg till &alt text till bilder

en: Table of
    Contents
sv: Innehålls-
    förteckning

en: Control the creation/conversion of the Table of Contents.
sv: Anpassa skapandet/konverteringen av innehållsförteckningen.

en: Level &1 TOC (XPath expression):
sv: Nivå &1 innehållsförteckning (XPath-uttryck):

en: Level &2 TOC (XPath expression):
sv: Nivå &2 innehållsförteckning (XPath-uttryck):

en: Level &3 TOC (XPath expression):
sv: Nivå &3 innehållsförteckning (XPath-uttryck):

en: &Force use of auto-generated Table of Contents
sv: &Tvinga användning av automatiskt genererad innehållsförteckning

en: Do not add &detected chapters to the Table of Contents
sv: Lägg inte till &upptäckta kapitel i innehållsförteckningen

en: Number of &links to add to Table of Contents:
sv: Antal &länkar att lägga till i innehållsförteckningen:

en: TOC &filter:
sv: &Innehållförteckningsfilter:

en: Chapter &threshold:
sv: &Kapiteltröskel:

en: Allow &duplicate links when creating the Table of Contents
sv: Tillåt &dubblettlänkar när innehållsförteckningen skapas

en: <a href="%s">Help with using these options to generate a Table of Contents</a>
sv: <a href="%s">Hjälp med att använda dessa alternativ för att skapa en innehållsförteckning</a>

en: This option will cause calibre to popup the Table of Contents Editor tool,
     which will allow you to manually edit the Table of Contents, to fix any errors
     caused by automatic generation.
sv: Det här alternativet kommer få calibre att öppna verktyget för redigering av innehållsförteckning,
    vilket tillåter dig att manuellt redigera innehållsförteckningen, för att rätta fel
    som orsakats av automatisk skapande.

en: &Manually fine-tune the ToC after conversion is completed
sv: &Finjustera innehållsförteckningen manuellt efter att konverteringen är klar

en: TXT input
sv: TXT-inmatning

en: Structure
sv: Struktur

en: &Paragraph style:
sv: &Styckeformat:

en: &Formatting style:
sv: &Formateringsformat:

en: Common
sv: Vanliga

en: Preserve &spaces
sv: Bevara &blanksteg

en: Remove &indents at the beginning of lines
sv: Ta bort &indrag i början av rader

en: <p>Markdown is a simple markup language for text files, that allows for advanced formatting. To learn more visit <a href="{}">Markdown</a>.
sv: <p>Markdown är ett enkelt markupspråk för textfiler som möjliggör avancerad formatering. För att lära dig mer, besök <a href="{}">Markdown</a>.

en: You can optionally enable various extensions to the base Markdown syntax, below.
sv: Du kan valfritt aktivera olika tillägg till grundsyntaxen för Markdown, nedan.

en: More information on <a href="{}">Markdown extensions</a>
sv: Mer information om <a href="{}">Markdown-tillägg</a>

en: TXT output
sv: TXT-utmatning

en: Note that for images to be preserved, the formatting option above must be markdown or textile and also enable the setting to not remove image references.
sv: Observera att för att bilder ska bevaras måste formateringsalternativet ovan vara Markdown eller Textile och även aktivera inställningen för att inte ta bort bildreferenser.

en: General
sv: Allmänt

en: &Line ending style:
sv: &Radslutsformat:

en: &Formatting:
sv: &Formaterar:

en: Plain
sv: Enkel

en: &Maximum line length:
sv: &Maximal radlängd:

en: Force maximum line &length
sv: Tvinga maximal rad&längd

en: Do not remove links (<a> tags) before processing
sv: Ta inte bort länkar (<a> taggar) före bearbetning

en: Do not remove image &references before processing
sv: Ta inte bort bild&referenser före bearbetning

en: Replace images by their &alt attribute text
sv: Ersätt bilder med deras &alt-attributtext

en: Keep text &color, when possible
sv: Behåll text&färg när det är möjligt

en: Note that images will not be preserved. For that, convert to TXTZ, with the Output format set to markdown.
sv: Observera att bilder inte kommer att bevaras. För det, konvertera till TXTZ, med utmatningsformatet inställt på Markdown.

en: TXTZ output
sv: TXTZ-utmatning

en: Use a wizard to generate the XPath expression
sv: Använd en guide för att skapa XPath-uttrycket

en: Match HTML &tags with tag name:
sv: Jämför HTML-&taggar med taggnamn:

en: Having the &attribute:
sv: Med &attributet:

en: With &value:
sv: Med &värdet:

en: (A regular expression)
sv: (Ett reguljärt uttryck)

en: <p>For example, to match all h2 tags that have class="chapter", set tag to <i>h2</i>, attribute to <i>class</i> and value to <i>chapter</i>.</p><p>Leaving attribute blank will match any attribute and leaving value blank will match any value. Setting tag to * will match any tag.</p><p>To learn more advanced usage of XPath see the <a href="%s">XPath Tutorial</a>.
sv: <p>Till exempel, för att matcha alla h2-taggar som har class="chapter", ställ in taggen till <i>h2</i>, attributet till <i>class</i> och värdet till <i>chapter</i>.</p><p>Om attributet lämnas tomt matchar det alla attribut och om värdet lämnas tomt matchar det alla värden. Om du ställer in taggen till * matchar det alla taggar.</p><p>För att lära dig mera om avancerad användning av XPath, se <a href="%s">XPath-handledningen</a>.

en: Browse by covers
sv: Bläddra efter omslag

en: Choose color
sv: Välj färg

en: &Name:
sv: &Namn:

en: Color &1:
sv: Färg &1:

en: Color &2:
sv: Färg &2:

en: Contrast color &1 (mainly for text):
sv: Kontrastfärg &1 (främst för text):

en: Contrast color &2 (mainly for text):
sv: Kontrastfärg &2 (främst för text):

en: The color scheme name "%s" is invalid. It must start with a # and be at least two characters long.
sv: Färgschemanamnet "%s" är ogiltigt. Det måste börja med ett # och vara minst två tecken lång.

en: A color scheme with the name "%s" already exists.
sv: Ett färgschema med namnet "%s" finns redan.

en: When generating covers, a color scheme for the cover is chosen at random from the color schemes below. You can prevent an individual scheme from being selected by unchecking it. The preview on the right shows the currently selected color scheme.
sv: Vid skapande av omslag väljs ett färgschema för omslaget slumpmässigt från färgscheman nedan. Du kan förhindra att ett enskilt schema väljas genom att avmarkera det. Förhandsgranskningen till höger visar det för närvarande valda färgschemat.

en: Choose a color scheme to be used for this generated cover.
sv: Välj ett färgschema att använda på det här genererade omslaget.

en: In normal cover generation, the color scheme is chosen at random from the list of color schemes below. You can prevent an individual color scheme from being chosen by unchecking it here.
sv: Vid normal omslagsgenerering väljs färgschemat slumpmässigt från listan över färgscheman nedan. Du kan förhindra att ett enskilt färgschema väljs genom att avmarkera det här.

en: &New color scheme
sv: &Nytt färgschema

en: &Edit color scheme
sv: &Redigera färgschema

en: &Remove color scheme
sv: &Ta bort färgschema

en: &Styles
sv: &Format

en: When generating covers, a style for the cover is chosen at random from the styles below. You can prevent an individual style from being selected by unchecking it. The preview on the right shows the currently selected style.
sv: Vid skapande av omslag väljs ett format för omslaget slumpmässigt från formaten nedan. Du kan förhindra att ett enskilt format väljs genom att avmarkera det. Förhandsgranskningen till höger visar det för närvarande valda formatet.

en: Choose a style to be used for this generated cover.
sv: Välj ett format att använda på det här genererade omslaget.

en: In normal cover generation, the style is chosen at random from the list of styles below. You can prevent an individual style from being chosen by unchecking it here.
sv: Vid normal omslagsgenerering väljs formatet slumpmässigt från listan över format nedan. Du kan förhindra att ett individuellt format väljs genom att avmarkera det här.

en: &Fonts and sizes
sv: &Teckensnitt och storlekar

en: &Title font family:
sv: &Teckensnittsfamilj för titel:

en: &Title font size:
sv: Teckensnittsstorlek för &titel:

en: &Subtitle font family:
sv: &Teckensnittsfamilj för undertitel:

en: &Subtitle font size:
sv: Teckensnittsstorlek för &undertitel:

en: &Footer font family:
sv: &Teckensnittsfamilj för sidfot:

en: &Footer font size:
sv: Teckensnittsstorlek för &sidfot:

en: Cover &width:
sv: Omslags&bredd:

en: Cover &height:
sv: Omslags&höjd:

en: Note that the preview to the side is of fixed aspect ratio, so changing the cover width above will not have any effect. If you change the height, you should also change the width nevertheless as it will be used in actual cover generation.
sv: Observera att förhandsgranskningen på sidan har ett fast bildförhållande, så ändring av omslagsbredden ovan kommer inte att ha någon effekt. Om du ändrar höjden bör du också ändra bredden eftersom det kommer att användas i själva omslagsgenereringen.

en: The text on the generated cover is taken from the metadata of the book. This is controlled via templates. You can use the <b>, <i> and <br> tags in the templates for bold, italic and line breaks, respectively. The default templates use the title, series and authors. You can change them to use whatever metadata you like.
sv: Texten på det genererade omslaget är hämtad från bokens metadata. Detta styrs via mallar. Du kan använda taggarna <b>, <i> och <br> i mallarna för fet, kursiv respektive radbrytning. Standardmallarna använder titeln, serierna och författarna. Du kan ändra dem för att använda de metadata som du vill.

en: Change the &title template
sv: Ändra &titelmallen

en: The title template
sv: Titelmallen

en: Change the &sub-title template
sv: Ändra &undertitelmallen

en: The sub-title template
sv: Undertitelmallen

en: Change the &footer template
sv: Ändra &sidfotmallen

en: The footer template
sv: Sidfotmallen

en: My Color Scheme
sv: Mitt färgschema

en: Cannot edit
sv: Det går inte att redigera

en: Cannot edit a builtin color scheme. Create a new color scheme instead.
sv: Det går inte att redigera ett inbyggt färgschema. Skapa ett nytt färgschema istället.

en: Cannot remove
sv: Det går inte att ta bort

en: Cannot remove a builtin color scheme.
sv: Det går inte att ta bort ett inbyggt färgschema.

en: A sample book
sv: En exempelbok

en: Author One
sv: Författare ett

en: Author Two
sv: Författare två

en: A series of samples
sv: En exempelserie

en: Tag One
sv: Tagg ett

en: Tag Two
sv: Tagg två

en: Some publisher
sv: Några förläggare

en: Cover generation settings
sv: Inställningar för omslagsgenerering

en: Save these settings as the &defaults for future use
sv: Spara dessa inställningar som &standardvärden för framtida bruk

en: Save the current cover generation settings for later re-use
sv: Spara de aktuella inställningarna för omslag för senare återanvändning

en: Load previously saved cover generation settings
sv: Läs in tidigare sparade inställningar för omslag

en: Save the current settings as the settings to use always instead of just this time. Remember that for styles and colors the actual style or color used is chosen at random from the list of checked styles/colors.
sv: Spara de aktuella inställningarna som de inställningar som ska användas alltid istället för just den här gången. Kom ihåg att för format och färger väljs det verkliga formatet eller färgen som används slumpmässigt från listan över markerade format/färger.

en: My cover style
sv: Mitt omslagsformat

en: Name for these settings
sv: Namn på dessa inställningar

en: Theme name:
sv: Temanamn:

en: Create the rule below, the rule can be used to transform style properties
sv: Skapa regeln nedan, regeln användas för att omvandla formategenskaper

en: If the &property:
sv: Om &egenskapen:

en: The name of a CSS property, for example: font-size
    Do not use shorthand properties, they will not work.
    For instance use margin-top, not margin.
sv: Namnet på CSS-egenskapen, till exempel: font-size
    Använd inte förkortade egenskaper, de kommer inte att fungera.
    T.ex. använd margin-top, inte margin.

en: The CSS property value
sv: CSS-egenskapsvärdet

en: Either a CSS length, such as 10pt or a unit less number. If a unit less number is used it will be compared with the CSS value using whatever unit the value has. Note that comparison automatically converts units, except for relative units like percentage or em, for which comparison fails if the units are different.
sv: Antingen en CSS-längd, som 10 punkter eller en enhetslös siffra. Om en enhetslöst nummer används jämförs den med CSS-värdet med vilken enhet som värdet har. Observera att jämförelse konverterar enheter automatiskt, förutom relativa enheter som procentsats eller em, för vilka jämförelse misslyckas om enheterna är olika.

en: CSS properties to add to the rule that contains the matching style. You can specify more than one property, separated by semi-colons, for example: color:red; font-weight: bold
sv: CSS-egenskaper för att lägga till regeln som innehåller matchande format. Du kan ange mer än en egenskap, åtskilda av semikolon, till exempel: color:red; font-weight: bold

en: A number
sv: Ett nummer

en: Edit rule
sv: Redigera regel

en: If the property <i>{property}</i> <b>{match_type}</b> <b>{query}</b><br>{action}
sv: Om egenskapen <i>{property}</i> <b>{match_type}</b> <b>{query}</b><br>{action}

en: This rule is invalid, please remove it
sv: Denna regel är ogiltig, ta bort den

en: You can specify rules to transform styles here. Click the "Add rule" button below to get started.
sv: Du kan ange regler för att omvandla format här. Klicka på knappen "Lägg till regel" nedan för att komma igång.

en: Test style transform rules
sv: Testa formatomvandlingsregler

en: Enter a CSS stylesheet below and click the "Test" button
sv: Ange en CSS-stilmall nedan och klicka på knappen "Testa"

en: Resulting stylesheet
sv: Resulterande stilmall

en: Edit style transform rules
sv: Redigera formatomvandlingsregler

en: E&xport
sv: E&xportera

en: Export these rules to a file
sv: Exportera dessa regler till en fil

en: &Import
sv: &Importera

en: Import previously exported rules
sv: Importera tidigare exporterade regler

en: &Test rules
sv: &Testa regler

en: Save this ruleset for later re-use
sv: Spara denna regeluppsättning för senare återanvändning

en: Load a previously saved ruleset
sv: Läs in en tidigare sparad regeluppsättning

en: No rules
sv: Inga regler

en: There are no rules to export
sv: Det finns inga regler att exportera

en: Choose file for exported rules
sv: Välj fil för exportregler

en: Choose file to import rules from
sv: Välj fil att importera regler från

en: Clear {0}
sv: Rensa {0}

en: Values changed
sv: Värden ändrades

en: You have changed the values. In order to use this editor, you must either discard or apply these changes. Apply changes?
sv: Du har ändrat värdena. För att kunna använda den här redigeraren måste du antingen ignorera eller tillämpa dessa ändringar. Tillämpa ändringar?

en: Set {} to yes
sv: Ställ in {} på ja

en: Set {} to no
sv: Ställ in {} på nej

en: Clear {}
sv: Rensa {}

en: Undefined
sv: Odefinierat

en: Today
sv: Idag

en: Exact time: {}
sv: Exakt tid: {}

en: items
sv: poster

en: Open the Manage {} window
sv: Öppna fönstret Hantera {}

en: Open the {0} editor. If Ctrl or Shift is pressed, open the Manage {0} window
sv: Öppna {0}-redigeraren. Om du trycker på Ctrl eller Skift öppnar du fönstret Hantera {0}

en: The enumeration "{0}" contains an invalid value that will be set to the default
sv: Uppräkningen "{0}" innehåller ett ogiltigt värde som kommer att sättas till standard

en: Set {0} to No
sv: Ställ in {0} på Nej

en: Set {0} to Yes
sv: Ställ in {0} på Ja

en: Open Item editor
sv: Öppna postredigeraren

en: Apply changes
sv: Tillämpa ändringar

en: Clear series
sv: Rensa serier

en: Automatically number books
sv: Automatiskt numrera böcker

en: If not checked, the series number for the books will be set to 1. If checked, selected books will be automatically numbered, in the order you selected them. So if you selected Book A and then Book B, Book A will have series number 1 and Book B series number 2.
sv: Om inte markerad, kommer serienumret för böckerna att ställas in till 1. Om det är markerat kommer valda böcker att numreras automatiskt, i den ordning du valde dem. Så om du valde bok A och sedan bok B, kommer bok A att ha serienummer 1 och bok B serienummer 2.

en: Force numbers to start with
sv: Tvinga nummerstart att börja med

en: Series will normally be renumbered from the highest number in the database for that series. Checking this box will tell calibre to start numbering from the value in the box
sv: Serien kommer normalt att omnumreras från det högsta numret i databasen för den serien. Om du markerar den här rutan kommer du att berätta för calibre att börja numrera från värdet i rutan

en: The amount by which to increment the series number for successive books. Only applicable when using force series numbers.
sv: Beloppet med vilket serienumret ska ökas med för på varandra följande böcker. Endast tillämpligt vid användning av tvingade serienummer.

en: The enumeration "{0}" contains invalid values that will not appear in the list
sv: Uppräkningen "{0}" innehåller ogiltiga värden som inte kommer att visas i listan

en: Remove all tags
sv: Ta bort alla taggar

en: tags to remove
sv: taggar att ta bort

en: You have entered values. In order to use this editor you must first discard them. Discard the values?
sv: Du har angett värden. För att använda denna redigerare måste du först kassera dem. Kassera värdena?

en: No details available.
sv: Inga detaljer tillgängliga.

en: Device no longer connected.
sv: Enhet inte längre ansluten.

en: Get device information
sv: Hämta enhetsinformation

en: Set library information
sv: Ange biblioteksinformation

en: Get list of books on device
sv: Hämta lista över böcker på enhet

en: Prepare files for transfer from device
sv: Förbered filer för överföring från enhet

en: Get annotations from device
sv: Hämta noteringar från enheten

en: Send metadata to device
sv: Överför metadata till enheten

en: Send collections to device
sv: Överför samlingar till enhet

en: Upload one book to the device | Upload {} books to the device
sv[0]: Överför en bok till enhet
sv[1]: Överför {} böcker till enhet

en: Delete books from device
sv: Ta bort böcker från enhet

en: Download books from device
sv: Hämta böcker från enhet

en: View book on device
sv: Visa böcker på enheten

en: Set default send to device action
sv: Ange standardåtgärd för att överföra till enhet

en: Send to main memory
sv: Överför till huvudminne

en: Send to storage card A
sv: Överför till minneskort A

en: Send to storage card B
sv: Överför till minneskort B

en: Send specific format to
sv: Överför specifikt format till

en: Send and delete from library
sv: Överför och ta bort från bibliotek

en: Eject device
sv: Mata ut enhet

en: Error communicating with device
sv: Fel vid kommunikation med enhet

en: Manage the %s?
sv: Hantera %s?

en: Detected the <b>%s</b>. Do you want calibre to manage it?
sv: Upptäckte <b>%s</b>. Vill du använda calibre för att hantera det?

en: No suitable formats
sv: Inga lämpliga format

en: Running jobs
sv: Pågående jobb

en: Cannot configure the device while there are running device jobs.
sv: Det går inte att att anpassa enheten medan det finns pågående enhetsjobb.

en: Configure %s
sv: Anpassa %s

en: Restart calibre for the changes to %s to be applied.
sv: Starta om calibre för att ändringar på %s ska tillämpas.

en: Book already on device
sv: Boken finns redan på enheten

en: The book {} is already present on the device. Resending it might cause any annotations/bookmarks on the device for this book to be lost. Are you sure?
sv: Boken {} finns redan på enheten. Om du skickar den igen kan eventuella noteringar/bokmärken på enheten för den här boken försvinna. Är du säker?

en: Some books already on device
sv: Vissa böcker finns redan på enheten

en: Some of the selected books are already on the device. Resending them might cause any annotations/bookmarks on the device for these books to be lost. Click "Show details" to see the books already on the device. Are you sure?
sv: Några av de valda böckerna finns redan på enheten. Om du skickar dem igen kan eventuella noteringar/bokmärken på enheten för dessa böcker försvinna. Klicka på "Visa detaljer" för att se böckerna som redan finns på enheten. Är du säker?

en: Error talking to device
sv: Kunde inte kommunicera med enhet

en: There was a temporary error talking to the device. Please unplug and reconnect the device or reboot.
sv: Det var ett tillfälligt kommunikationsfel till enheten. Koppla ur och återanslut enheten eller starta om.

en: Device:
sv: Enhet:

en:  detected.
sv:  upptäcktes.

en: No books
sv: Inga böcker

en: selected to send
sv: vald att skickas

en: No device
sv: Ingen enhet

en: No device connected
sv: Ingen enhet ansluten

en: %(num)i of %(total)i books
sv: %(num)i av %(total)i böcker

en: 0 of %i books
sv: 0 av %i böcker

en: Choose format to send to device
sv: Välj format att överföra till enhet

en: Cannot send: No device is connected
sv: Det går inte att skicka: ingen enhet är ansluten

en: No card
sv: Inget kort

en: Cannot send: Device has no storage card
sv: Det går inte att skicka: Enheten har inget minneskort

en: Auto convert the following books before uploading to the device?
sv: Konverteras automatiskt följande böcker innan de överförs till enheten?

en: Sending catalogs to device.
sv: Överför kataloger till enhet.

en: Sending news to device.
sv: Överför nyheter till enhet.

en: Sending books to device.
sv: Överför böcker till enhet.

en: Could not upload the following books to the device, as no suitable formats were found. Convert the book(s) to a format supported by your device first.
sv: Det gick inte att överföra följande böcker till enheten, eftersom inga lämpliga format hittades. Konvertera böckerna till ett format som stöds av din enhet först.

en: No space on device
sv: Inget ledigt utrymme på enheten

en: <p>Cannot upload books to device there is no more free space available
sv: <p>Det går inte att överföra böcker till enheten eftersom det inte finns något ledigt utrymme

en: Incorrect destination
sv: Felaktig destination

en: Analyzing books on the device: %d%% finished
sv: Analyserar böcker på enheten: %d%% klar

en: Book format sync problem
sv: Synkroniseringsproblem med bokformat

en: Some book formats in your library cannot be synced because they have dates in the future
sv: Några bokformat i ditt bibliotek kan inte synkroniseras för att de har framtida datum

en: Device
sv: Enhet

en: Unknown formats
sv: Okända format

en: You have enabled the <b>{0}</b> formats for your {1}. The {1} may not support them. If you send these formats to your {1} they may not work. Are you sure?
sv: Du har aktiverat <b>{0}</b> format för din {1}. {1} kanske inte stöder dem. Om du skickar dessa format till din {1} kommer de kanske inte att fungerar. Är du säker?

en: Invalid template
sv: Ogiltig mall

en: The template %s is invalid:
sv: Mallen %s är ogiltig:

en: Select available formats and their order for this device
sv: Välj tillgängliga format och deras ordning för enheten

en: If checked, books are placed into sub-folders based on their metadata on the device. If unchecked, books are all put into the top level folder.
sv: Om markerad kommer böcker placeras i undermappar baserat på deras metadata på enheten. Om avmarkerad kommer alla böcker läggas i den översta mappen.

en: Use sub-folders
sv: Använd undermappar

en: Use author sort for author
sv: Använd författarsortering för författare

en: Save &template:
sv: Spara &mall:

en: No formats selected
sv: Inga format valda

en: You must choose at least one format to send to the device
sv: Du måste välja minst ett format för att skicka till enheten

en: <b>Save &template</b> to control the filename and
            location of files sent to the device:
sv: <b>Spara &mall</b> för att anpassa filnamnet och
    platsen för filer som skickas till enheten:

en: A <b>list of &folders</b> on the device to
            which to send e-books. The first one that exists will be used:
sv: En <b>lista med &mappar</b> på enheter till vilken
    e-böcker ska sändas. Den första som finns kommer att användas:

en: Browse for a folder on the device
sv: Bläddra efter en mapp på enheten

en: Select the devices to be <b>ignored</b>. calibre <b>will not</b>
                connect to devices with a checkmark next to their names.
sv: Välj den enhet som ska <b>ignoreras</b>. calibre <b>kommer inte</b>
    att ansluta till enheter med en bockmarkering intill deras namn.

en: Send the %s format to the folder:
sv: Skicka %s-formatet till mappen:

en: Folder on the device
sv: Mapp på enheten

en: &Remove rule
sv: &Ta bort regel

en: Format specific sending
sv: Formatspecifik sändning

en: You can create rules that control where e-books of a specific
                format are sent to on the device. These will take precedence over
                the folders specified above.
sv: Du kan skapa regler som styr var e-böcker med specifikt format 
    hamnar på enheten. Dessa kommer att ha företräde framför
    mapparna som anges ovan.

en: Add a &new rule
sv: Lägg till en &ny regel

en: Note that these settings apply to all Kindle devices not just this particular one
sv: Observera att dessa inställningar gäller alla Kindle-enheter, inte bara den här specifika.

en: The <b>%s</b> device has no serial number, it cannot be configured
sv: <b>%s</b>-enheten saknar serienummer, den kan inte anpassas

en: <b>No MTP device connected.</b><p> You can only configure the MTP device plugin when a device is connected.
sv: <b>Ingen ansluten MTP-enhet.</b><p> Du kan bara anpassa MTP enhetsprogrammet när enheten är ansluten.

en: If you want to un-ignore a previously ignored MTP device, use the "Ignored devices" tab.
sv: Om du vill återställa ignorering av en tidigare ignorerad MTP-enhet, använd fliken "Ignorerade enheter".

en: Choose the formats to send to the %s
sv: Välj format som ska skickas till %s

en: &Ignore the %s in calibre
sv: &Ignorera %s i calibre

en: Change scanned &folders
sv: Ändra skannade &mappar

en: Show device information
sv: Visa enhetsinformation

en: Page numbering (APNX)
sv: Sidnumrering (APNX)

en: Copy to clipboard
sv: Kopiera till urklipp

en: The %s will be ignored in calibre
sv: %s kommer att bli ignorerad i calibre

en: You are trying to send books into the <b>%s</b> folder. This folder is currently ignored by calibre when scanning the device. You have to tell calibre you want this folder scanned in order to be able to send books to it. Click the <b>Configure</b> button below to send books to it.
sv: Du försöker skicka böcker till <b>%s</b>-mappen. Denna mapp ignoreras för närvarande av calibre när enheten skannas. Du måste tala om för calibre att du vill att den här mappen skannas för att kunna skicka böcker till den. Klicka på knappen <b>Anpassa</b> nedan för att skicka böcker till den.

en: Configure
sv: Anpassa

en: Cannot send to %s
sv: Det går inte att att skicka till %s

en: Choose folder on device
sv: Välj mapp på enhet

en: <b>Scanned folders:</b>
sv: <b>Skannade mappar:</b>

en: You can select which folders calibre will scan when searching this device for books.
sv: Du kan välja vilka mappar som calibre ska skanna när du söker i denna enhet efter böcker.

en: If you a select a previously unselected folder, any sub-folders will not be visible until you restart calibre.
sv: Om du en väljer en tidigare ovald mapp, kommer eventuella undermappar inte visas före du startar om calibre.

en: Choose folders to scan
sv: Välj mappar att skanna

en: File formats
sv: Filformat

en: Extra driver customization options
sv: Extra anpassningsalternativ för drivrutin

en: How many empty books?
sv: Hur många tomma böcker?

en: How many empty books should be added?
sv: Hur många tomma böcker ska läggas till?

en: Set the author of the new books to:
sv: Ange författaren av nya böcker till:

en: Reset author to Unknown
sv: Återställ författare till okänd

en: Set the series of the new books to:
sv: Ange serierna av nya böcker till:

en: Reset series
sv: Återställ serier

en: Set the title of the new books to:
sv: Ange titel av nya böcker till:

en: Reset title
sv: Återställ titel

en: Also create an empty e-book in format:
sv: Skapa också en tom bok med formatet:

en: Also create an empty book format file that you can subsequently edit
sv: Skapa också en tom bok med formatfil som du kan direktredigera

en: Also copy book &formats when duplicating a book
sv: Kopiera också bok&format vid bokduplicering

en: Also copy all e-book files into the newly created duplicate books.
sv: Kopiera alla e-bokfiler in i de nyligen skapade bokdubbletterna.

en: &Duplicate current book
sv: &Duplicera aktuell bok

en: Make the new empty book records exact duplicates
    of the current book "%s", with all metadata identical
sv: Gör de nya tomma bokposterna från exakta duplikat
    av den aktuella boken "%s", med alla metadata identiska

en: Add books by ISBN
sv: Lägg till böcker från ISBN

en: &Paste from clipboard
sv: &Klistra in från urklipp

en: <p>Enter a list of ISBNs in the box to the left, one per line. calibre will automatically create entries for books based on the ISBN and download metadata and covers for them.</p>
    <p>Any invalid ISBNs in the list will be ignored.</p>
    <p>You can also specify a file that will be added with each ISBN. To do this enter the full path to the file after a <code>&gt;&gt;</code>. For example:</p>
    <p><code>9788842915232 &gt;&gt; %s</code></p><p>To use identifiers other than ISBN use key:value syntax, For example:</p>
    <p><code>amazon:B001JK9C72</code></p>
sv: <p>Ange en lista med ISBN i rutan till vänster, en per rad. calibre kommer automatiskt att skapa poster för böcker baserade på ISBN och hämta metadata och omslag för dem.</p>
    <p>Alla ogiltiga ISBN-nummer i förteckningen kommer att ignoreras.</p>
    <p>Du kan också ange en fil som läggs till med varje ISBN. För att göra detta, ange den fullständiga sökvägen till filen efter ett <code>&gt;&gt;</code>. Till exempel:</p>
    <p><code>9788842915232 &gt;&gt; %s</code></p><p>För att använda andra identifierare än ISBN, använd nyckel:värde-syntax, till exempel:</p>
    <p><code>amazon:B001JK9C72</code></p>

en: &Tags to set on created book entries:
sv: &Taggar att lägga till skapade bokposter:

en: Check for books with the same ISBN already in library
sv: Sök efter böcker med samma ISBN som redan finns i biblioteket

en: Convert ISBN-10 to ISBN-13 automatically
sv: Konvertera ISBN-10 till ISBN-13 automatiskt

en: Some invalid ISBNs
sv: Några ogiltiga ISBN

en: Some of the ISBNs you entered were invalid. They will be ignored. Click "Show details" to see which ones. Do you want to proceed?
sv: Några av de ISBN-nummer du angav var ogiltiga. De kommer att ignoreras. Klicka på "Visa detaljer" för att se vilka. Vill du fortsätta?

en: All invalid ISBNs
sv: Alla ogiltiga ISBN-nummer

en: All the ISBNs you entered were invalid. No books can be added.
sv: Alla ISBN-nummer du angav var ogiltiga. Inga böcker kan läggas till.

en: Edit authors
sv: Redigera författarna

en: Edit the authors for this book. You can drag and drop to re-arrange authors
sv: Redigera författarna till denna bok. Du kan dra och släppa för att ordna om författare

en: Enter an author to add
sv: Ange en författare att lägga till

en: &Remove selected
sv: &Ta bort valda

en: Configure the Book details window
sv: Anpassa bokdetaljfönstret

en: Select displayed metadata
sv: Välj metadata att visa

en: Move the selected field up [{}]
sv: Flytta det valda fältet uppåt [{}]

en: Move the selected field down [{}]
sv: Flytta det valda fältet nedåt [{}]

en: Note: <b>comments</b>-like columns will always be displayed at the end unless their "Heading position" is "Show heading to the side"
sv: Obs: <b>kommentars</b>liknande kolumner kommer alltid att visas i slutet om inte deras "Rubrikposition" är "Visa rubriken vid sidan av"

en: Fit &cover within view
sv: Anpassa &omslag till bildområde

en: Next [%s]
sv: Nästa [%s]

en: Previous [%s]
sv: Föregående [%s]

en: Book {} doesn't exist
sv: Boken {} finns inte

en: Configure this view
sv: Anpassa den här vyn

en: This book is marked
sv: Den här boken är markerad

en: This book is marked as: %s
sv: Den här boken är markerad som: %s

en: Path: {}
sv: Sökväg: {}

en: (the current book)
sv: (aktuell bok)

en: (from {})
sv: (från {})

en: (will not change)
sv: (kommer inte att ändras)

en: My books
sv: Mina böcker

en: No help available
sv: Ingen hjälp finns tillgänglig

en: No help available for this output format.
sv: Ingen hjälp finns tillgänglig för detta utmatningsformat.

en: Generate catalog
sv: Skapa katalog

en: Generate catalog for {0} books
sv: Skapa katalog för {0} böcker

en: Catalo&g format:
sv: Katalo&gformat:

en: Catalog &title (existing catalog with the same title will be replaced):
sv: Katalog&titel (befintlig katalog med samma titel kommer att ersättas):

en: &Send catalog to device automatically
sv: &Överför katalog till enhet automatiskt

en: Add the catalog to your calibre library after it is generated.
    Note that if you disable adding of the catalog to the library
    automatic sending of the catalog to the device will not work.
sv: Lägg till katalogen i ditt calibre-bibliotek efter att den har genererats.
    Observera att om du inaktiverar tilläggning av katalogen i biblioteket 
    kommer automatisk sändning av katalogen till enheten inte att fungera.

en: &Add catalog to library
sv: &Lägg till katalog i bibliotek

en: Catalog options
sv: Katalogalternativ

en: Check database integrity and compact it for improved performance.
sv: Kontrollera databasens integritet och komprimera den för förbättrad prestanda.

en: Also rebuild the annotations search index
sv: Bygg även om noteringssökindexet

en: This can be a slow operation, depending on the number of annotations you have.
sv: Detta kan vara en långsam operation, beroende på antalet noteringar du har.

en: Also compact the Full text search database
sv: Komprimera också heltextsökningsdatabasen

en: This can be a very slow and memory intensive operation, depending on the size of the Full text database.
sv: Detta kan vara en mycket långsam och minneskrävande operation, beroende på storleken på heltextdatabasen.

en: Also compact the notes database
sv: Komprimera även anteckningsdatabasen

en: This can be a very slow and memory intensive operation, depending on the size of the notes database.
sv: Detta kan vara en mycket långsam och minneskrävande operation, beroende på storleken på anteckningsdatabasen.

en: Check the database file
sv: Kontrollera databasfilen

en: Vacuuming database to improve performance.
sv: Rensar databas för att förbättra prestanda.

en: This will take a while, please wait...
sv: Detta kommer att ta ett tag, vänta...

en: Vacuuming...
sv: Rensar...

en: Open folder {}
sv: Öppna mappen {}

en: Check library -- Problems found
sv: Kontrollera bibliotek -- Problem hittades

en:         <h1>Help</h1>
    
            <p>calibre stores the list of your books and their metadata in a
            database. The actual book files and covers are stored as normal
            files in the calibre library folder. The database contains a list of the files
            and covers belonging to each book entry. This tool checks that the
            actual files in the library folder on your computer match the
            information in the database.</p>
    
            <p>The result of each type of check is shown to the left. The various
            checks are:
            </p>
            <ul>
            <li><b>Invalid titles</b>: These are files and folders appearing
            in the library where books titles should, but that do not have the
            correct form to be a book title.</li>
            <li><b>Extra titles</b>: These are extra files in your calibre
            library that appear to be correctly-formed titles, but have no corresponding
            entries in the database.</li>
            <li><b>Invalid authors</b>: These are files appearing
            in the library where only author folders should be.</li>
            <li><b>Extra authors</b>: These are folders in the
            calibre library that appear to be authors but that do not have entries
            in the database.</li>
            <li><b>Missing book formats</b>: These are book formats that are in
            the database but have no corresponding format file in the book's folder.
            <li><b>Extra book formats</b>: These are book format files found in
            the book's folder but not in the database.
            <li><b>Unknown files in books</b>: These are extra files in the
            folder of each book that do not correspond to a known format or cover
            file.</li>
            <li><b>Missing cover files</b>: These represent books that are marked
            in the database as having covers but the actual cover files are
            missing.</li>
            <li><b>Cover files not in database</b>: These are books that have
            cover files but are marked as not having covers in the database.</li>
            <li><b>Folder raising exception</b>: These represent folders in the
            calibre library that could not be processed/understood by this
            tool.</li>
            </ul>
    
            <p>There are two kinds of automatic fixes possible: <i>Delete
            marked</i> and <i>Fix marked</i>.</p>
            <p><i>Delete marked</i> is used to remove extra files/folders/covers that
            have no entries in the database. Check the box next to the item you want
            to delete. Use with caution.</p>
    
            <p><i>Fix marked</i> is applicable only to covers and missing formats
            (the three lines marked 'fixable'). In the case of missing cover files,
            checking the fixable box and pushing this button will tell calibre that
            there is no cover for all of the books listed. Use this option if you
            are not going to restore the covers from a backup. In the case of extra
            cover files, checking the fixable box and pushing this button will tell
            calibre that the cover files it found are correct for all the books
            listed. Use this when you are not going to delete the file(s). In the
            case of missing formats, checking the fixable box and pushing this
            button will tell calibre that the formats are really gone. Use this if
            you are not going to restore the formats from a backup.</p>
sv:         <h1>Hjälp</h1>
    
            <p>calibre lagrar listan över dina böcker och deras metadata i en
            databas. De faktiska bokfilerna och omslagen lagras som vanliga
            filer i calibre-biblioteksmappen. Databasen innehåller en förteckning över de filer
            och omslagen som tillhör varje bokpost. Detta verktyg kontrollerar att de
            faktiska filerna i biblioteksmappen på datorn överensstämmer med
            informationen i databasen.</p>
    
            <p>Resultatet av varje typ av kontroll visas till vänster. De olika
            kontrollerna är:
            </p>
            <ul>
            <li><b>Ogiltiga titlar</b>: Det här är filer och mappar som visas
            i biblioteket där boktitlar borde visas men
            som inte har rätt form för att vara en boktitel.</li>
            <li><b>Extra titlar</b>: Det här är extra filer i ditt calibre-
            bibliotek som verkar vara korrekt utformade titlar, men har inga motsvarande
            poster i databasen.</li>
            <li><b>Ogiltiga författare</b>: Det här är filer som visas
            i biblioteket där endast författarmappar ska vara.</li>
            <li><b>Extra författare</b>: Det här är mappar i
            calibre-biblioteket som verkar vara författare, men som inte har poster
            i databasen.</li>
            <li><b>Saknade bokformat</b>: Det här är bokformat som finns
            databasen, men inte har motsvarande formatfil i bokens mapp.
            <li><b>Extra bokformat</b>: Det här är bokformatfiler som finns i
            bokens mapp men inte i databasen.
            <li><b>Okända filer i böcker</b>: Det här är extra filer i
            mappen för varje bok som inte motsvarar ett känt format eller omslagsfil.</li>
            <li><b>Saknade omslagsfiler</b>: Dessa representerar böcker som är markerade
            i databasen som har omslag men där faktiska omslagsfilerna
            saknas.</li>
            <li><b>Omslagsfiler som inte finns i databasen</b>: Det här är böcker som har
            omslagsfiler men som inte har omslag i databasen.</li>
            <li><b>Mappundantag</b>: Dessa representerar mappar i
            calibre-biblioteket som inte kunde bearbetas av detta
            verktyg.</li>
            </ul>
    
            <p>Det finns två typer av automatiska åtgärder möjliga: ​​<i>ta bort
            markerade</i> och <i>korrigera markerade</i>.</p>
            <p><i>Ta bort markerade</i> används för att ta bort extra filer/mappar/omslag som
            har några poster i databasen. Markera rutan bredvid den post du vill
            att ta bort. Använd med försiktighet.</p>
    
            <p><i>Korrigera markerade</i> är endast tillämplig på omslag och saknade format
            (De tre raderna markerade "korrigerbar"). När det gäller saknade omslagsfiler
            markerar du korrigerbara rutan och trycka på den här knappen kommer
            att tala om för calibre att det verkligen inte
            finns omslag för alla listade böckerna. Använd det här alternativet om du
            kommer inte att återställa omslaget från en säkerhetskopia. När det gäller extra
            omslagsfiler, markerar du korrigerbara rutan och trycka på den här knappen kommer att
            tala om för calibre att omslagsfilerna som hittades är de rätta för alla böcker
            listade. Använd detta när du inte ska ta bort filen eller filerna. När det gäller 
            saknade format, markerar du korrigerbara rutan och trycker på den här
            knappen kommer att tala om för calibre att formaten verkligen är borta. Använd det här om
            du kommer inte att återställa formaten från en säkerhetskopia.</p>

en: &Run the check again
sv: &Kör kontroll igen

en: Copy &to clipboard
sv: Kopiera t&ill urklipp

en: &Done
sv: &Klar

en: Mark &all for delete
sv: Markera &alla för borttagning

en: Mark all deletable subitems
sv: Markera alla borttagbara delelement

en: Delete &marked
sv: Ta bort &markerad

en: Delete marked files (checked subitems)
sv: Ta bort markerade filer (markerade underposter)

en: Mar&k all for fix
sv: Ma&rkera alla för korrigering

en: Mark all fixable items
sv: Markera alla korrigerbara element

en: &Fix marked
sv: &Korrigera markerade

en: Fix marked sections (checked fixable items)
sv: Korrigera markerade avsnitt (markerade korrigerbara poster)

en: Names to ignore:
sv: Namn att ignoreras:

en: Note: ignoring folders or files inside a book folder can lead to data loss. Ignored folders and files will be lost if you change the book's title or author(s).
sv: Obs: Att ignorera mappar eller filer i en bokmapp kan leda till dataförlust. Ignorerade mappar och filer kommer att gå förlorade om du ändrar bokens titel eller författare.

en: Enter comma-separated standard shell file name wildcards, such as synctoy*.dat. Used in library, author, and book folders
sv: Ange kommaseparerade standard jokertecken för skalfilnamn, till exempel synctoy*.dat. Används i biblioteks-, författar- och bokmappar

en: Extensions to ignore:
sv: Ändelser att ignorera:

en: Enter comma-separated extensions without a leading dot. Used only in book folders
sv: Ange kommaseparerade ändelser utan inledande punkt. Används endast i bokmappar

en: (fixable)
sv: (korrigerbar)

en: (deletable)
sv: (borttagningsbar)

en: Path from library
sv: Sökvägen från biblioteket

en: The marked files and folders will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
sv: De valda filerna och mapparna kommer att <b>tas bort permanent</b>. Är du säker?

en: Choose format
sv: Välj format

en: &Open with...
sv: &Öppna med...

en: Edit "Open with" applications...
sv: Redigera "Öppna med" program...

en: Existing
sv: Befintliga

en: Convertible
sv: Ändring

en: Choose location for calibre library
sv: Välj plats för calibre-bibliotek

en: Same as current
sv: Samma som nuvarande

en: The location %s contains the current calibre library
sv: Platsen %s innehåller det befintliga calibre-biblioteket

en: Bad location
sv: Olämplig plats

en: You should not create a library inside the calibre folder as this folder is automatically deleted during upgrades.
sv: Du bör inte skapa ett bibliotek inuti calibre-mappen eftersom den här mappen tas bort automatiskt under uppgraderingar.

en: You can only create libraries inside %s at the top level, not in sub-folders
sv: Du kan endast skapa bibliotek inuti %s på den översta nivån, inte i undermappar

en: No existing library found
sv: Inget befintligt bibliotek hittades

en: There is no existing calibre library at %s
sv: Det finns inget befintligt calibre-bibliotek i %s

en: Not empty
sv: Inte tom

en: The folder %s is not empty. Please choose an empty folder.
sv: Mappen %s är inte tom. Välj en tom mapp.

en: Moving library, please wait...
sv: Flyttar bibliotek, vänta...

en: Scanning...
sv: Skannar...

en: Failed to move library
sv: Det gick inte att flytta bibliotek

en: There was an error while moving the library. The operation has been aborted. Click "Show details" for details.
sv: Det uppstod problem vid flyttning av biblioteket. Operationen har avbrutits. klicka "Visa detaljer" för mer information.

en: No location
sv: Ingen plats

en: No location selected
sv: Ingen plats har valts

en: %s is not an existing folder
sv: %s är inte en befintlig mapp

en: Choose your calibre library
sv: Välj ditt calibre-bibliotek

en: Your calibre library is currently located at {0}
sv: Ditt calibre-bibliotek befinner sig för närvarande på {0}

en: Use a previously &existing library at the chosen new location
sv: Använd ett tidigare &befintligt bibliotek på den valda nya platsen

en: &Create an empty library at the new location
sv: &Skapa ett tomt bibliotek på den nya platsen

en: Copy the custom columns, saved searches, column widths, plugboards,
    user categories, and other information from the old to the new library
sv: Kopiera anpassade kolumner, sparade sökningar, kolumnbredd, pluggbrädor,
    kategorier av användare och annan information från det gamla till det nya biblioteket

en: &Copy structure from the current library
sv: &Kopiera struktur från det aktuella biblioteket

en: &Move the current library to new location
sv: &Flytta det aktuella biblioteket till en ny plats

en: New &location:
sv: Ny &plats:

en: Note that putting the calibre library on a Networked drive <a href="{}">is not safe</a>.
sv: Observera att det <a href="{}">inte är säkert</a> att placera calibre-biblioteket på en nätverksenhet.

en: Add "%s" to toolbars or menus
sv: Lägg till "%s" i verktygsfält eller menyer

en: Select the toolbars and/or menus to add <b>%s</b> to:
sv: Välj verktygsfält och/eller menyer att lägga <b>%s</b> i:

en: You can also customise the plugin locations using <b>Preferences -> Interface -> Toolbars</b>
sv: Du kan också anpassa platsen för insticksmodulser med hjälp av <b>Inställningar -> Gränssnitt -> Verktygsfält</b>

en: Edit comments
sv: Redigera kommentarer

en: Edit "{0}"
sv: Redigera "{0}"

en: Edit text
sv: Redigera text

en: Press Ctrl+Enter to accept or Esc to cancel
sv: Tryck på Ctrl+Enter för att acceptera eller Esc för att avbryta

en: &Show this warning again
sv: &Visa denna varning igen

en: &Library
sv: &Bibliotek

en: &Device
sv: &Enhet

en: Library &and device
sv: Bibliotek &och enhet

en: {num} of {series}
sv: {num} av {series}

en: Has cover
sv: Har omslag

en: Target book
sv: Målbok

en: Save replaced or discarded &cover
sv: Spara ersatt eller ignorera &omslag

en: Save the replaced or discarded cover in the data files associated with the target book as an alternate cover
sv: Spara det ersatta eller ignorerade omslaget i datafilerna som är associerade med målboken som ett alternativt omslag

en: Merge books
sv: Slå samman böcker

en: Merge metadata
sv: Slå samman metadata

en: Merge the metadata of the selected books into the target book
sv: Slå samman metadata för de valda böckerna i målboken

en: Merge formats
sv: Slå samman format

en: Merge the book files of the selected books into the target book
sv: Slå samman bokfilerna för de valda böckerna i målboken

en: Delete merged books
sv: Ta bort sammanslagna böcker

en: Delete the selected books after merging
sv: Ta bort de valda böckerna efter sammanslagning

en: Replace existing cover
sv: Ersätt befintligt omslag

en: Replace the cover in the target book with the dragged cover
sv: Ersätt omslaget i målboken med det dragna omslaget

en: Save alternate cover
sv: Spara alternativt omslag

en: Book formats and metadata from the selected books will be merged into the target book ({title}).
sv: Bokformat och metadata från de valda böckerna slås samman med målboken ({title}).

en: The dragged cover will be used.
sv: Det dragna omslaget kommer att användas.

en: Book formats from the selected books will be merged into to the target book ({title}). Metadata and cover in the target book will not be changed.
sv: Bokformat från de valda böckerna kommer att slås samman till målboken ({title}). Metadata och omslag i målboken kommer inte att ändras.

en: Metadata from the selected books will be merged into to the target book ({title}). Formats will not be merged.
sv: Metadata från de valda böckerna slås samman med målboken ({title}). Formaten kommer inte att slås samman.

en: All book formats of the target book will be kept.
sv: Alla bokformat av målboken kommer att behållas.

en: After being merged, the selected books will be <b>deleted</b>.
sv: Efter sammanslagningen kommer de valda böckerna att <b>tas bort</b>.

en: Any duplicate formats in the selected books will be permanently <b>deleted</b> from your calibre library.
sv: Alla dubblettformat i de valda böckerna <b>tas bort</b> permanent från ditt calibre-bibliotek.

en: Any formats not in the target book will be added to it from the selected books.
sv: Alla format som inte finns i målboken kommer att läggas till det från de valda böckerna.

en: Are you <b>sure</b> you want to proceed?
sv: Är du <b>säker</b> på att du vill fortsätta?

en: Path to folder to connect to
sv: Sökväg till mapp att ansluta till

en: Select folder to open as device
sv: Välj mapp att öppna som enhet

en: Choose a device to connect as below. If no device is chosen a generic <i>Folder device</i> will be used.
sv: Välj en enhet att ansluta enligt nedan. Om ingen enhet väljs kommer en generisk <i>mappenhet</i> att användas.

en: <b>WARNING</b>: Connecting as a specific device will work only if the chosen folder above contains the actual files from an actual device, as the device drivers often expect to find certain device specific files. So only choose a device below if you have copied the files from a real device or mounted it at the chosen location.
sv: <b>VARNING</b>: Att ansluta som en specifik enhet fungerar endast om den valda mappen ovan innehåller de faktiska filerna från en faktisk enhet, eftersom drivrutinerna ofta förväntar sig att hitta vissa enhetsspecifika filer. Så välj bara en enhet nedan om du har kopierat filerna från en riktig enhet eller monterat den på vald plats.

en: Connect as device
sv: Anslut som enhet

en: Filter the device list
sv: Filtrera enhetslistan

en: Generic Folder device
sv: Generisk mappenhet

en: Connecting as device: {}
sv: Ansluter som enhet: {}

en: ERROR
sv: FEL

en: Create a new news source by clicking one of the buttons below
sv: Skapa en ny nyhetskälla genom att klicka på en av knapparna nedan

en: &Edit this recipe
sv: &Redigera detta recept

en: &Remove this recipe
sv: &Ta bort detta recept

en: S&ave recipe as file
sv: &Spara recept som fil

en: &Download this recipe
sv: &Hämta detta recept

en: Save recipe
sv: Spara recept

en: Recipes
sv: Recept

en: Are you sure you want to permanently remove this recipe?
sv: Är du säker på att du vill ta bort detta recept permanent?

en: Create a basic news recipe, by adding RSS feeds to it.
    For some news sources, you will have to use the "Switch to advanced mode" button below to further customize the fetch process.
sv: Skapa ett grundläggande nyhetsrecept genom att lägga till RSS-flöden till det.
    För vissa nyhetskällor måste du använda knappen "Växla till avancerat läge" nedan för att ytterligare anpassa hämtningsprocessen.

en: Recipe &title:
sv: Recept&titel:

en: day(s)
sv: dag eller dagar

en: The oldest article to download
sv: Äldsta artikeln att hämta

en: &Oldest article:
sv: &Äldsta artikel:

en: Maximum number of articles to download per feed.
sv: Högst antal artiklar att hämta per flöde.

en: &Max. number of articles per feed:
sv: &Högst antal artiklar per flöde:

en: Feeds in recipe
sv: Flöden i recept

en: Move selected feed up
sv: Flytta upp valt flöde

en: Remove selected feed
sv: Ta bort valt flöde

en: Move selected feed down
sv: Flytta ned valt flöde

en: Add feed to recipe
sv: Lägg till flöde i recept

en: &Feed title:
sv: &Flödestitel:

en: Feed &URL:
sv: Flödes-&URL:

en: &Add feed
sv: &Lägg till flöde

en: Add this feed to the recipe
sv: Lägg till detta flöde i receptet

en: No feed title
sv: Ingen flödestitel

en: You must specify a title for the feed
sv: Du måste ange en titel för flödet

en: No feed URL
sv: Ingen flödes-URL

en: You must specify a URL for the feed
sv: Du måste ange en URL för flödet

en: Title required
sv: Titel krävs

en: You must give your news source a title
sv: Du måste ge din nyhetskälla en titel

en: Feed required
sv: Flöde krävs

en: You must add at least one feed to your news source
sv: Du måste lägga till minst ett flöde till din nyhetskälla

en: Invalid recipe
sv: Ogiltigt recept

en: Failed to compile the recipe, with syntax error: {}
sv: Det gick inte att kompilera receptet, med syntaxfel: {}

en: My news source
sv: Min nyhetskälla

en: For help with writing advanced news recipes, see the <a href="%s">User Manual</a>
sv: För hjälp med att skriva avancerade nyhetsrecept, se <a href="%s">användarmanualen</a>

en: Choose builtin recipe
sv: Välj inbyggt recept

en: Go
sv: Kör

en: Choose recipe
sv: Välj recept

en: You must choose a recipe to customize first
sv: Du måste välja ett recept för att anpassa först

en: Add custom news source
sv: Lägg till anpassad nyhetskälla

en: &New recipe
sv: &Nytt recept

en: Create a new recipe from scratch
sv: Skapa ett nytt recept från grunden

en: Customize &builtin recipe
sv: Anpassa in&byggda recept

en: Customize a builtin news download source
sv: Anpassa en hämtningsbar inbyggd nyhetskälla

en: Load a recipe from a file
sv: Öppna ett recept från en fil

en: Load recipe from &file
sv: Öppna recept från &fil

en: &Show recipe files
sv: &Visa receptfiler

en: Show the folder containing all recipe files
sv: Visa mappen innehållande alla receptfiler

en: Import &OPML
sv: Importera &OPML

en: Import a collection of RSS feeds in OPML format
    Many RSS readers can export their subscribed RSS feeds
    in OPML format
sv: Importera en samling RSS-flöden i OPML-format 
    Många RSS-läsare kan exportera sina prenumererade RSS-flöden 
    i OPML-format

en: S&witch to advanced mode
sv: &Växla till avancerat läge

en: Edit this recipe in advanced mode
sv: Redigera detta recept i avancerat läge

en: Are you sure? Any unsaved changes will be lost.
sv: Är du säker? Ändringar som inte sparats kommer att gå förlorade.

en: No recipes
sv: Inga recept

en: No custom recipes created.
sv: Inga anpassade formler har skapats.

en: Choose a recipe file
sv: Välj en receptfil

en: Invalid input
sv: Ogiltig inmatning

en: <p>Could not create recipe. Error:<br>%s
sv: <p>Det gick inte att skapa recept. Fel:<br>%s

en: Failed to create recipes
sv: Det gick inte att skapa recept

en: Failed to create some recipes, click "Show details" for details
sv: Det gick inte att skapa några recept, klicka på "Visa detaljer" för detaljer

en: Manage data files for {}
sv: Hantera datafiler för {}

en: &Sort by:
sv: S&ortera efter:

en: Recency
sv: Senaste

en: Size
sv: Storlek

en: Open with
sv: Öppna med

en: &Add files
sv: &Lägg till filer

en: &Remove files
sv: &Ta bort filer

en: Trash bin
sv: Soptunna

en: Recycle bin
sv: Papperskorgen

en: Move all selected files to the system {trash}.
    They can be restored from there if needed
sv: Flytta alla markerade filer till systemet {trash}.
    De kan återställas därifrån om det behövs

en: Cancel remaining books
sv: Avbryt återstående böcker

en: Rename this file
sv: Byt namn på denna fil

en: Open with...
sv: Öppna med...

en: Open %s file with...
sv: Öppna %s-filen med...

en: Choose files to add
sv: Välj filer att lägga till

en: Cannot add these data files to the book because they are already in the book's data files folder
sv: Det går inte att lägga till dessa datafiler i boken eftersom de redan finns i bokens datafilsmapp

en: Replace existing files?
sv: Ersätt befintliga filer?

en: The following files already exist as data files in the book. Replace them?
sv: Följande filer finns redan som datafiler i boken. Byta ut dem?

en: No files selected to remove
sv: Inga filer har valts att ta bort

en: Send the file "{}" to the Recycle Bin?
sv: Skicka filen "{}" till papperskorgen?

en: Send the {} selected files to the Recycle Bin?
sv: Skicka de {} valda filerna till papperskorgen?

en: "{}" is not a valid file name
sv: "{}" är inte ett giltigt filnamn

en: Replace existing file?
sv: Ersätta befintlig fil?

en: Another data file with the name "{}" already exists. Replace it?
sv: En annan datafil med namnet "{}" finns redan. Ersätt den?

en: All checked books will be <b>permanently deleted</b> from your device. Please verify the list.
sv: Alla markerade böcker kommer att <b>tas bort permanent</b> från din enhet. Verifiera listan.

en: Location
sv: Plats

en: Delete from device
sv: Ta bort från enhet

en: %(curr)s (was %(initial)s)
sv: %(curr)s (var %(initial)s)

en: Item is blank
sv: Posten är tom

en: An item cannot be set to nothing. Delete it instead.
sv: En post kan inte lämnas tom. Ta bort den istället.

en: No item selected
sv: Ingen post vald

en: You must select one item from the list of available items.
sv: Du måste välja en post från listan över tillgängliga poster.

en: No items selected
sv: Inga poster har valts

en: You must select at least one item from the list.
sv: Du måste välja minst en post från listan.

en: Are you sure you want to delete the following items?
sv: Är du säker på att du vill ta bort följande poster?

en: Category editor
sv: Kategoriredigerare

en: Items in use
sv: Poster som används

en: Delete item from database. This will unapply the item from all books and then remove it from the database.
sv: Ta bort posten från databasen. Detta kommer att sluta tillämpa posten från alla böcker och sedan ta bort den från databasen.

en: Rename the item in every book where it is used.
sv: Byt namn på posten i varje bok där den används.

en: <p>This book is locked by <b>DRM</b>. To learn more about DRM and why you cannot read or convert this book in calibre, <a href="{0}">click here</a>. </p>
sv: <p>Denna bok är låst med <b>DRM</b>. Om du vill lära dig mer om DRM och varför du inte kan läsa eller konvertera denna bok i calibre, <a href="{0}">klicka här</a>. </p>

en: This book has DRM
sv: Den här boken har DRM

en: Duplicate found | duplicates found
sv[0]: Duplikat hittades
sv[1]: dubbletter hittades

en: Books with the same titles as the following already exist in calibre. Select which books you want added anyway.
sv: Böcker med samma titlar som följande finns redan i calibre. Välj vilka böcker du vill lägga till ändå.

en: %(title)s by %(author)s [%(formats)s]
sv: %(title)s av %(author)s [%(formats)s]

en: Already in calibre:
sv: Redan i calibre:

en: No matches found
sv: Inga träffar hittades

en: Name of the author
sv: Författarens namn

en: Author sort
sv: Författarsortering

en: Value used to sort this author
sv: Värde som används för att sortera denna författare

en: Count
sv: Antal

en: Count of books with this author
sv: Antal böcker med denna författare

en: Link
sv: Länk

en: Link (URL) for this author
sv: Länk (URL) för denna författare

en: Whether this author has a note attached. The icon changes if the note was created or edited
sv: Om denna författare har en anteckning bifogad. Ikonen ändras om anteckningen har skapats eller redigerats

en: Copy to author sort
sv: Kopiera till författarsortering

en: Show books by author in book list
sv: Visa böcker av författare i boklistan

en: Copy to author
sv: Kopiera till författare

en: Recalculate sort from author
sv: Beräkna om sortering från författare

en: Invalid author name
sv: Ogiltigt författarnamn

en: You cannot change an author to multiple authors.
sv: Du kan inte ändra en författare till flera författare.

en: Manage authors
sv: Hantera författare

en: Filter names in the Authors column using the text in this box. The search ignores case.
sv: Filtrera namn i kolumnen Författare med hjälp av texten i den här rutan. Sökningen ignorerar skiftläge.

en: &Search for:
sv: Sök &efter:

en: Search for names in the Authors column using the text in this box. The search ignores case.
sv: Sök efter namn i kolumnen Författare med hjälp av texten i den här rutan. Sökningen ignorerar skiftläge.

en: Filter &by:
sv: Filtrera &efter:

en: Show all authors containing the filter text
sv: Visa alla författare som innehåller filtertexten

en: Filter "not in"
sv: Filtrera "not in"

en: Show all authors that do not contain the filter text
sv: Visa alla författare som inte innehåller filtertexten

en: S&earch
sv: S&ök

en: Search for authors containing the search text
sv: Sök efter författare som innehåller söktexten

en: Search "not in"
sv: Sök "not in"

en: Search for authors that do not contain the search text
sv: Sök efter författare som inte innehåller söktexten

en: Show &all authors
sv: Visa &alla författare

en: <p>Show authors only if they appear in the
                        current Virtual library. Edits already done may be hidden but will
                        not be forgotten.
                        </p><p>
                        Note that this box affects only what is displayed. Changes
                        will affect all books in your library even if this box
                        is checked.</p>
sv: <p>Visa endast författare om de förekommer i det
                        aktuella virtuella biblioteket. Redigeringar som redan gjorts kan döljas men kommer
                        inte att glömmas bort.
                        </p><p>
                        Observera att den här rutan bara påverkar det som visas. Ändringar
                        påverkar alla böcker i ditt bibliotek även om den här rutan
                        är markerad.</p>

en: Only show authors in the current &Virtual library
sv: Visa endast författare i det aktuella &virtuella biblioteket

en: <p>Show authors only if they appear in the
                        currently selected books. Edits already done may be hidden but will
                        not be forgotten.
                        </p><p>
                        Note that this box affects only what is displayed. Changes
                        will affect all books in your library even if this box
                        is checked.</p>
sv: <p>Visa författare endast om de förekommer i de
                        för närvarande valda böckerna. Redan gjorda redigeringar kan döljas men kommer
                        inte att glömmas bort.
                        </p><p>
                        Observera att den här rutan bara påverkar det som visas. Ändringar
                        påverkar alla böcker i ditt bibliotek även om den här rutan
                        är markerad.</p>

en: O&nly show authors in the currently selected books
sv: Visa &endast författare i de för närvarande valda böckerna

en: Reset all the author sort values to a value automatically
    generated from the author. Exactly how this value is automatically
    generated can be controlled via Preferences->Advanced->Tweaks
sv: Återställ alla författarsorteringsvärden till ett värde som genereras
    automatiskt från författaren. Exakt hur detta värde genereras
    automatiskt kan anpassas via Inställningar->Avancerat->Justeringar

en: &Recalculate all author sort values
sv: &Räkna om alla författarsorteringsvärden

en: Copy author sort to author for every author. You typically use this button
    after changing Preferences->Advanced->Tweaks->Author sort name algorithm
sv: Kopiera författarsortering till författaren för varje författare. Du använder vanligtvis den här knappen
    efter att du har ändrat Inställningar->Avancerat->Justeringar->Namnalgoritm för författarsortering

en: &Copy all author sort values to author
sv: &Kopiera alla författarsorteringsvärden till författare

en: <p>Edit the currently selected cell. If an author is edited then it is renamed
                    in every book where it is used. Double-clicking and pressing the edit
                    key also work.</p>
sv: <p>Redigera den för närvarande markerade cellen. Om en författare redigeras döps den om
                    i varje bok där den används. Dubbelklicka och trycka på redigeringsknappen
                    fungerar också.</p>

en: Edi&t current cell
sv: Redigera ak&tuell cell

en: The URL for this link
sv: URL:en för denna länk

en: The name (optional) for this link
sv: Namnet (valfritt) för denna länk

en: Choose an image:
sv: Välj en bild:

en: Filename for the image
sv: Filnamn för bilden

en: Choose image &file
sv: Välj bild&fil

en: Place image:
sv: Platsbild:

en: Float &left
sv: Flyt till &vänster

en: Inline
sv: Indrag

en: Float &right
sv: Flyt till &höger

en: Bad image
sv: Dålig bild

en: Failed to render the image in {}
sv: Det gick inte att rendera bilden i {}

en: Could not paste
sv: Det gick inte att klistra in

en: No image is present in the system clipboard
sv: Ingen bild finns i systemets urklipp

en: Edit notes for {}
sv: Redigera anteckningar för {}

en: Export note to a file
sv: Exportera anteckning till en fil

en: HTML files
sv: HTML-filer

en: Import note from a file
sv: Importera anteckning från en fil

en: Edit permissible values for {0}
sv: Redigera tillåtna värden för {0}

en: Remove the currently selected value. The value will be removed from all books.
sv: Ta bort det för närvarande valda värdet. Värdet kommer att tas bort från alla böcker.

en: Add a new permissible value
sv: Lägg till ett nytt tillåtet värde

en: Color
sv: Färg

en: Was
sv: Var

en: Changing the value will rename it in all books
sv: Om du ändrar värdet byter du namn på det i alla böcker

en: Selects the color of the text when displayed in the book list. Either all rows must have a color or no rows have a color
sv: Väljer färgen på texten när den visas i boklistan. Antingen måste alla rader ha en färg eller så har inga rader en färg

en: Select a cell
sv: Välj en cell

en: Select a cell before clicking the button
sv: Välj en cell innan du klickar på knappen

en: Value "{}" is used
sv: Värdet "{}" används

en: The value "{0}" is used in {1} book. Do you really want to remove it? | The value "{0}" is used in {1} books. Do you really want to remove it?
sv[0]: Värdet "{0}" används i boken {1}. Vill du verkligen ta bort den?
sv[1]: Värdet "{0}" används i {1} böcker. Vill du verkligen ta bort den?

en: Empty value
sv: Tomt värde

en: Empty values are not allowed
sv: Tomma värden är inte tillåtna

en: Duplicate value
sv: Dubblettvärde

en: The value "{0}" is in the list more than once, perhaps with different case
sv: Värdet "{0}" finns i listan mer än en gång, kanske med olika skiftlägen

en: Invalid colors specification
sv: Ogiltig färgspecifikation

en: Either all values or no values must have colors
sv: Antingen måste alla eller inga värden ha färger

en: Previous location:
sv: Föregående plats:

en: Location to import this library to
sv: Plats att importera detta bibliotek till

en: Select &folder
sv: Välj &mapp

en: Choose a folder for this library
sv: Välj en mapp för detta bibliotek

en: Working, please wait...
sv: Jobbar, vänta...

en: Total:
sv: Totalt:

en: Current:
sv: Aktuellt:

en: You can export all calibre data, including your books, settings and plugins into a single folder. Then, you can use this tool to re-import all that data into a different calibre install, for example, on another computer.
sv: Du kan exportera alla calibre-data, inklusive dina böcker, inställningar och insticksmoduler till en enda mapp. Sedan kan du använda det här verktyget för att återimportera alla data till en annan calibre-installation, till exempel på en annan dator.

en: This is a simple way to move your calibre installation with all its data to a new computer, or to replicate your current setup on a second computer.
sv: Det här är ett enkelt sätt att flytta din calibre-installation med alla dess data till en ny dator, eller att replikera din nuvarande installation på en annan dator.

en: &Export all your calibre data
sv: &Exportera alla dina calibre-data

en: &Import previously exported data
sv: &Importera tidigare exporterade data

en: {0} [Size: {1}]
    in {2}
sv: {0} [Storlek: {1}]
    i {2}

en: Calculating...
sv: Beräknar...

en: Select which libraries you want to export below
sv: Välj vilka bibliotek du vill exportera nedan

en: <b style="color: red">WARNING</b>: do not import calibre data you get from an untrusted source, as that is a security risk.
sv: <b style="color: red">VARNING</b>: importera inte calibre-data som du får från en opålitlig källa, eftersom det är en säkerhetsrisk.

en: Specify the folder containing the previously exported calibre data that you wish to import.
sv: Ange mappen som innehåller den tidigare exporterade calibre-data som du önskar importera.

en: Choose &folder
sv: Välj &mapp

en: Specify locations for the libraries you want to import. A location must be an empty folder on your computer. If you leave any blank, those libraries will not be imported.
sv: Ange platser för biblioteken du vill importera. En plats måste vara en tom mapp på din dator. Om du lämnar något tomt, kommer dessa bibliotek inte importeras.

en: Select folder with exported data
sv: Välj mapp med exportdata

en: Importing calibre data means all libraries, settings, plugins, etc will be imported. This is a security risk, only proceed if the data you are importing was previously generated by you, using the calibre export functionality.
sv: Att importera calibre-data innebär att alla bibliotek, inställningar, insticksmoduler etc. kommer att importeras. Detta är en säkerhetsrisk, fortsätt endast om data du importerar har genererats av dig tidigare, med hjälp av calibre-exportfunktionaliteten.

en: Not valid
sv: Inte giltig

en: The folder {0} is not valid: {1}
sv: Mappen {0} är inte giltig: {1}

en: Content server running
sv: Innehållsservern körs

en: Cannot import while the Content server is running, shut it down first by clicking the "Connect/share" button on the calibre toolbar
sv: Det går inte att importera medan innehållsservern är igång, stäng av den först genom att klicka på knappen "Ansluta/dela" i calibre-verktygsfältet

en: No folder selected
sv: Ingen mapp vald

en: You must select a folder containing the previously exported data that you wish to import
sv: Du måste välja en mapp som innehåller de tidigare exporterade data som du önskar importera

en: %s is not a folder
sv: %s är inte en mapp

en: Not a folder
sv: Inte en mapp

en: %s is not an empty folder
sv: %s är inte en tom mapp

en: Folder not empty
sv: Mappen är inte tom

en: No libraries selected
sv: Inga bibliotek valda

en: You must specify the location for at least one library
sv: Du måste ange platsen för minst ett bibliotek

en: Some libraries ignored
sv: Några bibliotek ignoreras

en: You have chosen not to import some libraries. Proceed anyway?
sv: Du har valt att inte importera några bibliotek. Fortsätt ändå?

en: Choose a folder to export to
sv: Välj en mapp att exportera till

en: Export folder not empty
sv: Exportmappen är inte tomt

en: The folder you choose to export the data to must be empty.
sv: Mappen du väljer att exportera till måste vara tomt.

en: Exporting all calibre data...
sv: Exporterar alla calibre-data...

en: Failed to export data.
sv: Det gick inte att exportera data.

en: Importing all calibre data...
sv: Importerar alla calibre-data...

en: Failed to import data.
sv: Det gick inte att importera data.

en: Template function documentation editor
sv: Dokumentationsredigerare för mallfunktion

en: Show documentation for function
sv: Visa dokumentation för funktion

en: Show in &English
sv: Visa på &engelska

en: Show with placeholders replaced
sv: Visa med platshållare ersatta

en: Raw documentation for the selected function
sv: Rådokumentation för den valda funktionen

en: Documentation for the selected function in HTML
sv: Dokumentation för vald funktion i HTML

en: Document being edited
sv: Dokumentet redigeras

en: Document in HTML
sv: Dokument i HTML

en: This requires the original function documentation to be visible above
sv: Detta kräver att den ursprungliga funktionsdokumentationen är synlig ovan

en: Text will be stored with the saved template/function
sv: Text kommer att lagras med den sparade mallen/funktionen

en: You must copy the text then paste it where it is needed
sv: Du måste kopiera texten och sedan klistra in den där den behövs

en: &Copy text
sv: &Kopiera text

en: &FFML documentation
sv: &FFML-dokumentation

en: Active jobs
sv: Aktiva jobb

en: Find next match
sv: Hitta nästa träff

en: &Search
sv: &Sök

en: &Stop selected jobs
sv: &Stoppa valda jobb

en: &Hide selected jobs
sv: Dölj &valda jobb

en: Show job &details
sv: Visa &jobbdetaljer

en: Show &all jobs
sv: Visa &alla jobb

en: Stop &all non device jobs
sv: Stoppa alla jobb som &inte använder enheten

en: &Hide all jobs
sv: &Dölj alla jobb

en: Summarize
sv: Sammanfatta

en: Chapters
sv: Kapitel

en: Read next
sv: Läs härnäst

en: Universe
sv: Universum

en: The prompt is a template. The expression {0} will be replaced by "book" when there is only a single book being discussed and "books" otherwise. Similarly {1} becomes "is" or "are", as needed. {2}, {3}, {4} are replaced  by the title, authors and series of the first book, respectively.
sv: Prompten är en mall. Uttrycket {0} kommer att ersättas med "bok" när det bara är en enda bok som diskuteras och "böcker" annars. På liknande sätt blir {1} till "är" eller "är", efter behov. {2}, {3}, {4} ersätts med titeln, författarna respektive serien för den första boken.

en: Select which metadata fields to send to the AI from the selected books. Note that title and authors are always sent.
sv: Välj vilka metadatafält som ska skickas till AI:n från de valda böckerna. Observera att titel och författare alltid skickas.

en: AI Settings
sv: AI-inställningar

en: &Actions
sv: &Åtgärder

en: AI Assistant Discussion
sv: Diskussion om AI-assistent

en: {0} books selected, starting with: <i>{1}</i>
sv: {0} böcker valda, början med: <i>{1}</i>

en: Selected book: <i>{}</i>
sv: Vald bok: <i>{}</i>

en: Or, type a question to the AI below, for example:
sv: Eller skriv en fråga till AI:n nedan, till exempel:

en: Ask AI about {}
sv: Fråga AI om {}

en: Ask AI about {} books
sv: Fråga AI om {} böcker

en: Authors
sv: Författare

en: You must enter a search expression into the search field
sv: Du måste ange ett sökuttryck i sökfältet

en: Could not search
sv: Det gick inte att söka

en: The search expression {} is not valid.
sv: Sökuttrycket {} är inte giltigt.

en: You must select a matching book
sv: Du måste välja en matchande bok

en: Do a search to find the book you want to match
sv: Gör en sökning för att hitta boken du vill matcha

en: <p>Remember to update metadata on the device when you are done (Right click the device icon and select <i>Update cached metadata</i>)</p>
sv: <p>Kom ihåg att uppdatera metadata på enheten när du är klar (högerklicka på enhetens ikon och välj <i>Uppdatera cachade metadata</i>)</p>

en: Show &details
sv: Visa &detaljer

en: Hide &details
sv: Dölj &detaljer

en: Show detailed information about this error
sv: Visa detaljerad information om detta fel

en: Copied
sv: Kopierad

en: &View log
sv: &Visa logg

en: &Retry
sv: &Försök igen

en: Hide the remaining error message | Hide the {} remaining error messages
sv[0]: Dölj det återstående felmeddelandet
sv[1]: Dölj de {} återstående felmeddelandena

en: Working
sv: Jobbar

en: Processing %d books, please wait...
sv: Bearbetar %d böcker, vänta...

en: Current step progress: %p %
sv: Aktuellt stegförlopp: %p %

en: Step %v/%m
sv: Framsteg %v/%m

en: Lower Case
sv: Gemener

en: Upper Case
sv: Versaler

en: Title Case
sv: Varje ord med stor begynnelsebokstav

en: Character match
sv: Teckenmatchning

en: Regular expression
sv: Reguljärt uttryck

en: Replace field
sv: Ersätt fält

en: Prepend to field
sv: Mer utrymme för fält

en: Append to field
sv: Lägg till fält

en: Editing metadata for one book | Editing metadata for {} books
sv[0]: Redigerar metadata för en bok
sv[1]: Redigerar metadata för {} böcker

en: Immediately make all changes without closing the dialog. This operation cannot be canceled or undone
sv: Omedelbart gör alla ändringar utan att stänga dialogrutan. Denna operation kan inte annulleras eller ångras

en: Clear the rules
sv: Rensa reglerna

en: Number of rules: {}
sv: Antal regler: {}

en: There are currently no rules
sv: Det finns för närvarande inga regler

en: Book %d:
sv: Bok %d:

en: Enter an identifier type
sv: Ange en identifierartyp

en: <b>You can destroy your library using this feature.</b> Changes are permanent. There is no undo function. You are strongly encouraged to back up your library before proceeding.<p>Search and replace in text fields using character matching or regular expressions.
sv: <b>Du kan förstöra ditt bibliotek med den här funktionen.</b> Ändringar är permanenta. Det finns ingen ångringsfunktion. Du uppmanas starkt att säkerhetskopiera ditt bibliotek innan du fortsätter.<p>Sök och ersätt i textfält med teckenmatchning eller reguljära uttryck.

en: In character mode, the field is searched for the entered search text. The text is replaced by the specified replacement text everywhere it is found in the specified field. After replacement is finished, the text can be changed to upper-case, lower-case, or title-case. If the Case-sensitive check box is checked, the search text must match exactly. If it is unchecked, the search text will match both upper- and lower-case letters
sv: I teckenläge söks fältet efter den angivna söktexten. Texten ska ersättas med den angivna ersättningstexten överallt den finns i det angivna fältet. Efter att ersättningen är klar kan texten ändras till versaler, gemener eller rubrikformat. Om kryssrutan Skiftlägeskänslig är markerad, måste den sökta texten matcha exakt. Om den är avmarkerad kommer söktexten att matcha både versaler och gemener

en: In regular expression mode, the search text is an arbitrary Python-compatible regular expression. The replacement text can contain backreferences to parenthesized expressions in the pattern. The search is not anchored, and can match and replace multiple times on the same string. The modification functions (lower-case etc) are applied to the matched text, not to the field as a whole. The destination box specifies the field where the result after matching and replacement is to be assigned. You can replace the text in the field, or prepend or append the matched text. See <a href="{}">this reference</a> for more information on Python's regular expressions, and in particular the 'sub' function.
sv: I reguljärt uttrycksläge är söktexten ett godtyckligt Python-kompatibelt reguljärt uttryck. Ersättningstexten kan innehålla bakåtreferenser till uttryck inom parentes i mönstret. Sökningen är inte förankrad och kan matcha och ersätta flera gånger på samma sträng. Ändringsfunktionerna (gemener etc.) tillämpas på den matchade texten, inte på fältet som helhet. Destinationsrutan anger fältet där resultatet efter matchning och ersättning ska tilldelas. Du kan ersätta texten i fältet, eller lägga till eller lägga till den matchade texten. Se <a href="{}">denna referens</a> för mer information om Pythons reguljära uttryck, och i synnerhet funktionen 'sub'.

en: S/R TEMPLATE ERROR
sv: S/R MALLFEL

en: Edit search/replace template
sv: Redigera sök/ersätt mall

en: You must specify a destination when source is a composite field or a template
sv: Du måste ange en destination när källan är ett sammansatt fält eller en mall

en: The replacement value for a rating column must be empty or an integer between 0 and 10
sv: Ersättningsvärdet för en betygkolumn måste vara tom eller ett heltal mellan 0 och 10

en: You must specify a destination identifier type
sv: Du måste ange en identifierartyp för destination

en: You must specify a search expression in the "Search for" field
sv: Du måste ange ett sökuttryck i fältet "Sök efter"

en: Invalid identifier string
sv: Ogiltig Identifierarsträng

en: The identifier string for book "{0}" (id {1}) is invalid. It must be a comma-separated list of pairs of strings separated by a colon.
    
    Do you want to continue processing books?
sv: Identifierarssträngen för boken "{0}" (id {1}) är ogiltig. Det måste vara en kommaseparerad lista över par av strängar åtskilda av ett kolon. 
    
    Vill du fortsätta bearbeta böcker?

en: Result identifier string:
sv: Resultatidentifierarsträng:

en: Search/replace invalid
sv: Sök/ersätt ogiltig

en: Search/replace is invalid: %s
sv: Sök/ersätt är ogiltig: %s

en: Covers compressed
sv: Omslag komprimerade

en: Covers were compressed by {percent:.1%} from a total size of {old} to {new}.
sv: Omslagen komprimerades med {percent:.1%} från en total storlek på {old} till {new}.

en: Delete saved search/replace
sv: Ta bort sparade sök/ersätt

en: The selected saved search/replace will be deleted. Are you sure?
sv: Den valda sparade sök/ersätt kommer att tas bort. Är du säker?

en: Save search/replace
sv: Spara sök/ersätt

en: Search/replace name:
sv: Sök/ersätt namn:

en: That saved search/replace already exists and will be overwritten. Are you sure?
sv: Den sparade sök/ersätt finns redan och kommer att skrivas över. Är du säker?

en: Edit meta information
sv: Redigera metainformation

en: &Author(s):
sv: &Författare:

en: This will cause the author sort field to be automatically updated
     based on the authors field for each selected book. Note that if
     you use the control above to set authors in bulk, the author sort
     field is updated anyway, regardless of the value of this checkbox.
sv: Detta gör att författarsorteringsfältet uppdateras automatiskt
    baserat på författarfältet för varje vald bok. Observera att om
    du använder kontrollen ovan för att ställa in författare i grupp, uppdateras
    författarsorteringsfältet ändå, oavsett värdet på den här kryssrutan.

en: A&utomatically set author sort
sv: Hantera a&utomatisk författarsortering

en: S&wap title and author
sv: &Växla titel och författare

en: Author s&ort:
sv: Författars&ortering:

en: Specify how the author(s) of this book should be sorted. For example Charles Dickens should be sorted as Dickens, Charles.
sv: Ange hur författarna till den här boken ska sorteras. Till exempel sorteras Charles Dickens som Dickens, Charles.

en: &Rating:
sv: &Betyg:

en: &Apply rating
sv: &Tillämpa betyg

en: &Publisher:
sv: &Utgivare:

en: If checked, the publisher will be cleared
sv: Om markerad, kommer utgivaren att rensas

en: &Clear pub
sv: &Rensa utgivare

en: Add ta&gs:
sv: Lägg till &taggar:

en: Open Tag editor
sv: Öppna taggredigerare

en: &Remove tags:
sv: &Ta bort taggar:

en: Comma separated list of tags to remove from the books.
sv: Kommaseparerad lista med taggar att ta bort från böckerna.

en: Check this box to remove all tags from the books.
sv: Markera den här rutan för att ta bort alla taggar från böckerna.

en: &Clear all
sv: &Rensa alla

en: Ser&ies:
sv: Ser&ier:

en: If checked, the series will be cleared
sv: Om markerad, kommer serierna att rensas

en: &Clear series
sv: &Rensa serier

en: If not checked, the series number for the books will be set to 1.
    If checked, selected books will be automatically numbered, in the order
    you selected them. So if you selected Book A and then Book B,
    Book A will have series number 1 and Book B series number 2.
sv: Om det inte är markerat kommer serienumret för böckerna att ställas in till 1.
    Om det är markerat kommer valda böcker att numreras automatiskt, i den ordning
    du valde dem. Så om du valde bok A och sedan bok B,
    kommer bok A att ha serienummer 1 och bok B serienummer 2.

en: &Automatically number books in this series
sv: &Automatiskt numrera böcker i denna serie

en: Series will normally be renumbered from the highest number in the database
    for that series. Checking this box will tell calibre to start numbering
    from the value in the box
sv: Serier kommer normalt att numreras om från det högsta numret i databasen
    för den serien. Om du markerar den här rutan kommer calibre att börja numrera
    från värdet i rutan

en: &Force numbers to start with:
sv: &Tvinga nummer att börja med:

en: &Date:
sv: &Datum:

en: A&pply date
sv: T&illämpa datum

en: P&ublished:
sv: &Publicerad:

en: Clear published date
sv: Rensa utgivningsdatum

en: &Languages:
sv: &Språk:

en: Check this box to remove all languages from the books.
sv: Markera den här rutan för att ta bort alla språk från böckerna.

en: Clear &all
sv: Rensa &alla

en: When doing a same format to same format conversion,
     e.g., EPUB to EPUB, calibre saves the original EPUB
     as ORIGINAL_EPUB. This option tells calibre to restore
     the EPUB from ORIGINAL_EPUB. Useful if you did a bulk
     conversion of a large number of books and something went wrong.
sv: När du gör konvertering av samma format till samma format,
    t.ex. EPUB till EPUB, sparar calibre den ursprungliga EPUB:en
    som ORIGINAL_EPUB. Det här alternativet talar om för calibre att återställa
    EPUB:en från ORIGINAL_EPUB. Användbart om du gjorde en
    masskonvertering av ett stort antal böcker och något gick fel.

en: Restore pre conversion &originals, if available
sv: &Återställ till original före konvertering, om tillgängliga

en: Remove stored conversion settings for the selected books.
    
    Future conversion of these books will use the default settings.
sv: Ta bort lagrade konverteringsinställningar för de valda böckerna.
    
    Framtida konverteringar av dessa böcker kommer att använda standardinställningarna.

en: Remove &stored conversion settings for the selected books
sv: Ta bort &lagrade konverteringsinställningar för de valda böckerna

en: Force the title to be in title case. If both this and swap authors are checked,
    title and author are swapped before the title case is set
sv: Tvinga titeln att vara i skiftläge. Om både denna och växla författare är markerade,
    växlas titel och författare innan skiftläge för titeln ställs in

en: Change title &case to:
sv: Ändra titel&skiftläge till:

en: Update title sort based on the current title. This will be applied only after other changes to title.
sv: Uppdatera titelsortering baserat på den aktuella titeln. Detta kommer att tillämpas först efter andra ändringar av titel.

en: Update &title sort
sv: Uppdatera &titelsortering

en: Set the metadata in calibre from the metadata in the e-book files associated with each book. Note that this does not change the cover, for that, use the separate option below.
sv: Ställ in metadata i calibre från metadata i e-bokfilerna som är associerade med varje bok. Observera att detta inte ändrar omslaget, använd det separata alternativet nedan för det.

en: Set &metadata (except cover) from the e-book files
sv: Ställ in &metadata (förutom omslag) från e-bokfilerna

en: Change &cover
sv: Ändra &omslag

en: &Generate default cover
sv: &Skapa standardomslag

en: &Remove cover
sv: &Ta bort omslag

en: Try to automatically detect and remove borders and extra space
     from the edges of cover images. This can sometimes remove too
     much, so use with care.
sv: Försök att automatiskt upptäcka och ta bort kanter och extra utrymme
    från kanterna på omslagsbilder. Detta kan ibland ta bort alltför 
    mycket, så använd med försiktighet.

en: &Trim cover (DANGEROUS)
sv: &Beskär omslag (RISKABELT)

en: Set from &e-book files
sv: Ställ in från &e-bokfiler

en: Set the covers of all selected books to be the same
    as that of the first selected book.
sv: Ställ in omslagen hos alla valda böcker så att de är samma 
    som den för den första valda boken.

en: &Clone covers
sv: &Klona omslag

en: <p>Compress cover images, if the quality is set to 100 compression is lossless, otherwise it is lossy
sv: <p>Komprimera omslagsbilder, om kvaliteten är inställd på 100 är komprimeringen förlustfri, annars är det förlustbringande

en: Co&mpress cover images:
sv: Ko&mprimera omslagsbilder:

en: <p>Cover image compression quality. If the quality is set to 100 compression is lossless, otherwise it is lossy
sv: <p>Komprimeringskvalitet för omslagsbilder. Om kvaliteten är inställd på 100 är komprimeringen förlustfri, annars är den med förlust

en: Control how the default generated covers are created
sv: Anpassa hur det standardgenererade omslaget genereras

en: Configure co&ver generation
sv: Anpassa o&mslagsgenerering

en: Set the co&mments for all selected books
sv: Ange ko&mmentarer för alla valda böcker

en: &Basic metadata
sv: &Grundläggande metadata

en: &Custom metadata
sv: &Anpassade metadata

en: &Load search/replace:
sv: &Läs in sök/ersätt:

en: Select saved search/replace to load.
sv: Välj sparad sök/ersätt att öppna.

en: Save current search/replace
sv: Spara aktuell sök/ersätt

en: Sa&ve
sv: &Spara

en: Search &mode:
sv: Sök&läge:

en: <p>Choose whether to use basic text matching or advanced
                    regular expression matching. Changing the mode clears all the fields
                    in this dialog.</p>
sv: <p>Välj om du vill använda grundläggande textmatchning eller avancerad
                    matchning av reguljära uttryck. Om du ändrar läget rensas alla fält 
                    i den här dialogrutan.</p>

en: Search &field:
sv: Sök&fält:

en: The name of the field that you want to search
sv: Namnet på fältet som du vill söka i

en: &Identifier type:
sv: &Identifierartyp:

en: Choose which identifier type to operate upon
sv: Välj vilken identifierartyp att tillämpa på

en: &Template:
sv: &Mall:

en: Enter a template to be used as the source for the search/replace
sv: Ange en mall som ska användas som källa för sök/ersätt

en: Click to open the template tester
sv: Klicka för att öppna malltestaren

en: Enter what you are looking for, either plain text or a regular expression, depending on the mode
sv: Skriv vad du letar efter, antingen oformaterad text eller ett reguljärt uttryck, beroende på läget

en: Check this box if the search string must match exactly upper and lower case. Uncheck it if case is to be ignored
sv: Markera denna ruta om söksträngen måste matcha exakt versaler och gemener. Avmarkera den om skiftläget inte ska beaktas

en: Cas&e sensitive
sv: Skiftläg&eskänslig

en: &Replace with:
sv: E&rsätt med:

en: The replacement text. The matched search text will be replaced with this string
sv: Ersättningstexten. Den matchande söktexten kommer att ersättas med den här strängen

en: &Apply function after replace:
sv: &Tillämpa funktion efter ersättning:

en: Specify how the text is to be processed after matching and replacement. In character mode, the entire
    field is processed. In regular expression mode, only the matched text is processed
sv: Ange hur texten ska bearbetas efter matchning och ersättning. I teckenläge behandlas hela
    fältet. I reguljärt uttrycksläge bearbetas endast den matchade texten

en: &Destination field:
sv: &Destinationsfält:

en: The field that the text will be put into after all replacements.
    If blank, the source field is used if the field is modifiable
sv: Det fält som texten kommer att hamna i efter alla ersättningar.
    Om tomt, används källfältet om fältet kan modifieras

en: M&ode:
sv: &Läge:

en: Specify how the text should be copied into the destination.
sv: Ange hur texten ska kopieras till destinationen.

en: Specifies whether result items should be split into multiple values or
    left as single values. This option has the most effect when the source field is
    not multiple and the destination field is multiple
sv: Anger om resultatposter bör vara uppdelade i flera värden eller
    kvar som enskilda värden. Det här alternativet har mest effekt när källfältet
    inte är en flera och målfältet är flera

en: Split &result
sv: Dela upp &resultat

en: Identifier type:
sv: Identifierartyp:

en: <p>Choose which identifier type to operate upon. When the
                  source field is something other than 'identifiers' you can enter
                  a * if you want to replace the entire set of identifiers with
                  the result of the search/replace.</p>
sv: <p>Väl identifierartyp att arbeta på. När
    källfältet är något annat än "identifierare" kan du ange
    ett * om du vill ersätta hela uppsättningen av identifierare med
    resultatet av sök/ersätt.</p>

en: For multiple-valued fields, sho&w
sv: För flervärderade fält, &visa

en: val&ues starting at
sv: värden som börjar &med

en: with values separated b&y
sv: med värden avgränsade &med

en: Used when displaying test results to separate values in multiple-valued fields
sv: Används vid visning av testresultat för att separera värden i flervärderade fält

en: Test text
sv: Testtext

en: Test result
sv: Testresultat

en: Your &test:
sv: Ditt &test:

en: &Search and replace
sv: S&ök och ersätt

en: Create rules to transform metadata by clicking the buttons below. The rules will be applied to all selected books when you click OK.
sv: Skapa regler för att omvandla metadata genom att klicka på knapparna nedan. Reglerna kommer att tillämpas på alla valda böcker när du klickar på OK.

en: Transform &tags
sv: Omvandla &taggar

en: Transform &authors
sv: Omvandla &författare

en: Transform &publishers
sv: Omvandla &utgivare

en: Transform &series
sv: Omvandla &serier

en: &Transform tags/authors
sv: &Omvandla taggar/författare

en: If enabled, the book list will be re-sorted and any existing
    search or Virtual library will be refreshed after the edit
    is completed. This can be slow on large libraries.
sv: Om aktiverad, kommer boklistan sorteras om och alla befintliga 
    sökningar eller virtuella bibliotek kommer att uppdateras efter redigeringen 
    är klar. Detta kan vara långsamt på stora bibliotek.

en: &Refresh book list after edit
sv: &Uppdatera boklistan efter redigering

en: Sort by multiple columns
sv: Sortera efter flera kolumner

en: Pick multiple columns to sort by. Drag and drop to re-arrange. Higher columns are more important. Ascending or descending order can be toggled by clicking the column name at the bottom of this dialog, after having selected it.
sv: Välj flera kolumner att sortera efter. Dra och släpp för att ordna om. Högre kolumner är viktigare. Stigande eller fallande ordning kan växlas genom att klicka på kolumnnamnet längst ner i den här dialogrutan efter att ha valt det.

en: &Clear
sv: &Rensa

en: Clear all selected columns
sv: Rensa alla valda kolumner

en: Save this sort order for easy re-use
sv: Spara den här sorteringsordningen för enkel återanvändning

en: Load previously saved settings
sv: Läs in tidigare sparade inställningar

en: Effective sort
sv: Effektiv sortering

en: No sort selected
sv: Ingen sorterad har valts

en: You must select at least one column on which to sort
sv: Du måste välja minst en kolumn att sortera på

en: No name provided
sv: Inget namn angivet

en: You must provide a name for the settings
sv: Du måste ange ett namn för inställningarna

en: No saved sorts available
sv: Inga sparade sorteringar tillgängliga

en: Remove saved sort
sv: Ta bort sparad sortering

en: Import OPML file
sv: Importera OPML-fil

en: Path to OPML file
sv: Sökväg till OPML-fil

en: Browse for OPML file
sv: Bläddra efter OPML-fil

en: &OPML file:
sv: &OPML-fil:

en: Maximum number of articles to download per RSS feed
sv: Högst antal artiklar att hämta per RSS-flöde

en: &Maximum articles per feed:
sv: &Högst antal artiklar per flöde:

en:  days
sv:  dagar

en: Articles in the RSS feeds older than this will be ignored
sv: Artiklar i RSS-flöden äldre än detta kommer att ignoreras

en: Preserve groups in the OPML file
sv: Bevara grupper i OPML-filen

en: If enabled, every group of feeds in the OPML file will be converted into a single recipe. Otherwise every feed becomes its own recipe
sv: Om aktiverat, kommer varje grupp av flöden i OPML-filen konverteras till ett enda recept. Annars bli varje flöde ett eget recept

en: Replace existing recipes
sv: Ersätt befintliga recept

en: If enabled, any existing recipes with the same titles as entries in the OPML file will be replaced. Otherwise, new entries with modified titles will be created
sv: Om aktiverad, kommer alla befintliga recept med samma titlar som poster i OPML-filen ersättas. Annars kommer nya poster med ändrade titlar skapas

en: OPML files
sv: OPML-filer

en: Select OPML file
sv: Välj OPML-fil

en: Path not specified
sv: Sökväg inte angiven

en: You must specify the path to the OPML file to import
sv: Du måste ange sökvägen till OPML-filen för att importera

en: No feeds found
sv: Inga flöden hittades

en: No importable RSS feeds found in the OPML file
sv: Inga importerbara RSS-flöden hittades i OPML-filen

en: Background colors
sv: Bakgrundsfärger

en: Foreground (text) colors
sv: Förgrundsfärger (text)

en: Foreground (text) colors when disabled
sv: Förgrundsfärger (text) när de är inaktiverade

en: Link colors
sv: Länkfärger

en: dark
sv: mörkt

en: light
sv: ljust

en: These colors will be used for the calibre interface when calibre is in "{}" mode. You can adjust individual colors below by enabling the "Use a custom color scheme" setting.
sv: Dessa färger kommer att användas för calibre-gränssnittet när calibre är i "{}"-läge. Du kan justera individuella färger nedan genom att aktivera inställningen "Använd ett anpassat färgschema".

en: Use a &custom color scheme
sv: Använd ett &anpassat färgschema

en: Import &system colors
sv: Importera &systemfärger

en: Set the custom colors to colors queried from the system. Note that this will use colors from whatever the current system palette is, dark or light.
sv: Ställ in de anpassade färgerna till färger som efterfrågas från systemet. Observera att detta kommer att använda färger från vad den nuvarande systempaletten än är, mörk eller ljus.

en: Customize the colors used by calibre
sv: Anpassa färgerna som används av calibre

en: <b>WARNING:</b> You have configured calibre to use "System" user interface style. The settings below will be ignored unless you switch back to using the "calibre" interface style.
sv: <b>VARNING:</b> Du har konfigurerat calibre för att använda "System" användargränssnittsstil. Inställningarna nedan kommer att ignoreras om du inte byter tillbaka till att använda gränssnittsstilen "calibre".

en: Color &palette
sv: Färg&palett

en: System default
sv: Systemets standardalternativ

en: Light
sv: Ljus

en: Dark
sv: Mörk

en: The style of colors to use, either light or dark. By default, the system setting for light/dark is used. This means that calibre will change from light to dark and vice versa as the system changes colors.
sv: Stilen på färgerna att använda, antingen ljusa eller mörka. Som standard används systeminställningen för ljust/mörkt. Detta innebär att calibre kommer att ändras från ljus till mörk och vice versa när systemet ändrar färger.

en: &Light mode colors
sv: &Färger i ljust läge

en: &Dark mode colors
sv: &Färger i mörkt läge

en: Import previously exported color scheme from a file
sv: Importera tidigare exporterat färgschema från en fil

en: Export current colors as a file
sv: Exportera aktuella färger som en fil

en: Choose file to import from
sv: Välj fil att importera från

en: calibre Palette
sv: calibre-palett

en: Choose file to export to
sv: Välj fil att exportera till

en: Password needed
sv: Lösenord krävs

en: TextLabel
sv: TextEtikett

en: &Username:
sv: &Användarnamn:

en: &Password:
sv: &Lösenord:

en: &Show password
sv: &Visa lösenord

en: Sources of books
sv: Källor till böcker

en: Customize handling of ebooks
sv: Anpassa hanteringen av e-böcker

en: Actions when closing libraries
sv: Åtgärder vid stängning av bibliotek

en: Extend the calibre Editor
sv: Utöka calibre-redigeraren

en: Conversion from extra formats
sv: Konvertering från extra format

en: Conversion to extra formats
sv: Konvertering till extra format

en: Devices to manage
sv: Enheter att hantera

en: Set metadata in files
sv: Ställ in metadata i filer

en: Get metadata from files
sv: Få metadata från filer

en: Download metadata for books
sv: Hämta metadata för böcker

en: Extend calibre generally
sv: Utöka calibre generellt

en: Restart required
sv: Omstart krävs

en: You must restart calibre before using this plugin!
sv: Du måste starta om calibre innan du använder denna insticksmodul!

en: All
sv: Alla

en: Installed
sv: Installerad

en: Not installed
sv: Inte installerad

en: Update available
sv: Uppdatering tillgänglig

en: Plugin name
sv: Insticksmodulsnamn

en: Available
sv: Tillgänglig

en: Released
sv: Utgiven

en: This plugin is FREE but you can reward the developer for their effort
    by donating to them via a payment service.
    
    Right-click and choose Donate to reward:
sv: Denna insticksmodul är GRATIS men du kan belöna utvecklarna för deras arbete
    genom att donera till dem via en betalningstjänst.
    
    Högerklicka och välj Donera för att belöna:

en: Platform unavailable
sv: Plattformen är otillgänglig

en: calibre upgrade required
sv: Uppgradering av calibre krävs

en: Plugin deprecated
sv: Insticksmodul ogiltigt

en: New version available
sv: Ny version tillgänglig

en: Latest version installed
sv: Senaste version installerad

en: This plugin has been deprecated and should be uninstalled
sv: Denna insticksmodul är föråldrad och bör avinstalleras

en: Right-click to see more options
sv: Högerklicka för att se fler alternativ

en: This plugin can only be installed on: %s
sv: Denna insticksmodul kan bara installeras på: %s

en: You must upgrade to at least calibre %s before installing this plugin
sv: Du måste uppgradera till minst calibre %s innan du installerar den här insticksmodulen

en: You can install this plugin
sv: Du kan installera denna insticksmodul

en: A new version of this plugin is available
sv: En ny version av denna insticksmodul finns tillgänglig

en: This plugin is installed and up-to-date
sv: Denna insticksmodul är installerad och uppdaterad

en: Plugin <b>{0}</b> successfully installed under <b>{1}</b>. You may have to restart calibre for the plugin to take effect.
sv: Insticksmodulen <b>{0}</b> installerades under <b>{1}</b>. Du kan behöva starta om calibre för att insticksmodulen ska träda i kraft.

en: Plugin homepage
sv: Insticksmodulens webbplats

en: Update Check Failed
sv: Uppdateringskontroll misslyckades

en: Unable to reach the plugin index page.
sv: Det går inte att nå insticksmodulens indexsida.

en: User plugins
sv: Användarinsticksmoduler

en: &Install type
sv: &Installationstyp

en: &Category
sv: &Kategori

en: Filter by &name
sv: Filtrera efter &namn

en: Description
sv: Beskrivning

en: &Install
sv: &Installera

en: Install the selected plugin
sv: Installera vald insticksmodul

en: &Customize plugin
sv: &Anpassa insticksmodul

en: Customize the options for this plugin
sv: Anpassa inställningar för denna insticksmodul

en: Plugin &forum thread
sv: Insticksmodulens &forumtråd

en: Enable/&disable plugin
sv: Aktivera/&inaktivera insticksmodul

en: Enable or disable this plugin
sv: Aktivera eller inaktivera denna insticksmodul

en: &Remove plugin
sv: &Ta bort insticksmodul

en: Uninstall the selected plugin
sv: Avinstallera vald insticksmodul

en: Donate to developer
sv: Donera till utvecklare

en: Donate to the developer of this plugin
sv: Donera till utvecklare av denna insticksmodul

en: &Customize plugin
sv: &Anpassa insticksmodul

en: Are you sure you want to uninstall the <b>%s</b> plugin?
sv: Är du säker att du vill avinstallera <b>%s</b> insticksmodulen?

en: Install %s
sv: Installera %s

en: Installing plugins is a <b>security risk</b>. Plugins can contain a virus/malware. Only install it if you got it from a trusted source. Are you sure you want to proceed?
sv: Att installera insticksmoduler är en <b>säkerhetsrisk</b>. Insticksmoduler kan innehålla ett virus/skadlig programvara. Installera den endast om du fick den från en betrodd källa. Är du säker på att du vill fortsätta?

en: Downloading plugin ZIP attachment: %s
sv: Hämtar ZIP-bilaga för insticksmodul: %s

en: Installing plugin: %s
sv: Installerar insticksmodul: %s

en: Plugin installed: %s
sv: Insticksmodul installerad: %s

en: Plugin installed
sv: Insticksmodul installerad

en: The plugin {} was successfully installed.
sv: Insticksmodulen {} installerades.

en: Install plugin failed
sv: Installation av insticksmodul misslyckades

en: A problem occurred while installing this plugin. This plugin will now be uninstalled. Please post the error message in details below into the forum thread for this plugin and restart calibre.
sv: Ett problem uppstod när denna insticksmodul installerades. Denna insticksmodul kommer nu att avinstalleras. Skicka felmeddelandet i detaljer nedan i forumtråden för denna insticksmodul och starta om calibre.

en: Plugin not customizable
sv: Insticksmodulen kan inte att anpassas

en: Plugin: %s does not need customization
sv: Insticksmodul: %s behöver inte anpassas

en: Must restart
sv: Måste starta om

en: You must restart calibre before you can configure the <b>%s</b> plugin
sv: Du måste starta om calibre innan du kan anpassa <b>%s</b> insticksmodulen

en: Plugin cannot be disabled
sv: Insticksmodulen kan inte inaktiveras

en: The plugin: %s cannot be disabled
sv: Insticksmodulen: %s kan inte inaktiveras

en: No, keep copying
sv: Nej, fortsätt kopiera

en: Yes, abort
sv: Ja, avbryt

en: Aborting...
sv: Avbryter...

en: The Quickview shortcut ({0}) shows/hides the Quickview panel
sv: Genvägen ({0}) för snabbvisning visar/döljer snabbvisningspanelen

en: Undock
sv: Förankra inte

en: Show the Quickview panel in its own floating window
sv: Visa snabbvisningspanelen i sitt eget flytande fönster

en: Lock Quickview contents
sv: Lås innehållet i snabbvisning

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Embed the Quickview panel into the main calibre window
sv: Bädda in snabbvisningspanelen i calibre-huvudfönstret

en: Alternate shortcut:
sv: Alternativ genväg:

en: Find item in the Tag browser
sv: Hitta post i taggbläddraren

en: Find item in the library
sv: Hitta post i biblioteket

en: Select this book in the library
sv: Välj denna bok i biblioteket

en: Open a locked Book details window for this book
sv: Öppna ett låst bokdetaljsfönster för denna bok

en: Quickview this cell
sv: Snabbvisa denna cell

en: Open book in the E-book viewer
sv: Visa bok med e-bokvisaren

en: &Item: {0} ({1})
sv: &Post: {0} ({1})

en: Click to show only books with this item. Double click to search for this item in the Tag browser
sv: Klicka för att endast visa böcker med den här posten. Dubbelklicka för att söka efter den här posten i taggbläddraren

en: **No items found**
sv: **Inga poster hittades**

en: Click in a column  in the library view to see the information for that book
sv: Klicka i en kolumn i biblioteksvyn för att se information om boken

en: &Books with selected item "{0}": {1}
sv: &Böcker med vald post "{0}": {1}

en: Double click on a book to change the selection in the library view or change the column shown in the left-hand panel. Shift- or Ctrl- double click to edit the metadata of a book, which also changes the selected book.
sv: Dubbelklicka på en bok för att ändra valet i biblioteksvyn eller ändra kolumnen som visas i den vänstra panelen. Skift- eller Ctrl-dubbelklick för att redigera metadata för en bok, vilket också ändrar den valda boken.

en: Something went wrong while filling in the table
sv: Något gick fel när du fyllde i tabellen

en: Quickview: Book not in library view
sv: Quickview: Bok inte i biblioteksvyn

en: The book you selected is not currently displayed in the library view, perhaps because of a search or a Virtual library, so Quickview cannot select it.
sv: Den valda boken visas för närvarande inte i biblioteksvyn, kanske på grund av en sökning eller ett virtuellt bibliotek, därför kan snabbvisning inte välja den.

en: Quickview: Column cannot be selected
sv: Snabbvisning: Kolumn kan inte väljas

en: The column you double-clicked, '{}', is not shown in the library view. The book/column cannot be selected by Quickview.
sv: Kolumnen du dubbelklickade, '{}', visas inte i biblioteksvyn. Boken/kolumnen kan inte väljas av snabbvisning.

en: &Apply Virtual libraries
sv: &Tillämpa virtuella bibliotek

en: <p>Select to make Quickview show only books in the current
            Virtual library</p>
sv: <p>Välj om du vill att snabbvisning bara ska visa böcker i det aktuella
            virtuella biblioteket</p>

en: &Lock Quickview contents
sv: &Lås innehållet i snabbvisning

en: <p>Select to prevent Quickview from changing content when the
            selection on the library view is changed</p>
sv: <p>Välj att förhindra snabbvisning från att ändras när
    urval i biblioteksvyn ändras</p>

en: &Refresh
sv: &Uppdatera

en: When Quickview is locked, refresh the window using the last selected book and that book's value in the last selected column.
sv: När snabbvisning är låst uppdaterar du fönstret med den senast valda boken och bokens värde i den senast valda kolumnen.

en: &Dock
sv: &Förankra

en: &Close
sv: &Stäng

en: Restoring database from backups, do not interrupt, this will happen in multiple stages
sv: Återställ databasen från säkerhetskopior, avbryt inte, detta kommer att ske i flera steg

en: Restoring database
sv: Återställer databasen

en: The restore has not completed, are you sure you want to cancel?
sv: Återställningen har inte slutförts, är du säker på att du vill avbryta?

en: The old database was saved as: %s
sv: Den gamla databasen sparades som: %s

en: Restoring the database succeeded with some warnings click "Show details" to see the details. %s
sv: Återställningen av databasen lyckades med några varningar, klicka på "Visa detaljer" för att se detaljerna. %s

en: Restoring database was successful. %s
sv: Återställning av databasen lyckades. %s

en: Your list of books, with all their metadata is stored in a single file, called a database. In addition, metadata for each individual book is stored in that books' folder, as a backup.<p>This operation will rebuild the database from the individual book metadata. This is useful if the database has been corrupted and you get a blank list of books.<p>Do you want to restore the database?
sv: Din lista över böcker med alla deras metadata lagras i en enda fil, kallad en databas. Dessutom lagras metadata för varje enskild bok i den bokens mapp som en säkerhetskopia.<p>Den här operation kommer att bygga om databasen från den enskilda bokens metadata. Detta är användbart om databasen är skadad och du får en tom lista över böcker.<p>Vill du återställa databasen?

en: Restoring database failed, click "Show details" to see details
sv: Återställningen av databasen misslyckades, klicka på "Visa detaljer" för att se detaljer

en: Failed to repair library
sv: Det gick inte att reparera bibliotek

en: Add a new Saved search
sv: Lägg till en ny sparad sökning

en: You can create a <i>Saved search</i>, for frequently used searches here. The search will be visible under <i>Saved searches</i> in the Tag browser, using the name that you specify here.
sv: Du kan skapa en <i>sparad sökning</i> för flitigt använd sökning här. Sökningen kommer att visas under <i>sparade sökningar</i> i taggbläddraren med det namn du anger här.

en: The Saved search name
sv: Namn på sparad sökning

en: &Search:
sv: &Sök:

en: The search expression
sv: Sökuttrycket

en: No search name
sv: Inget söknamn

en: You must specify a name for the Saved search
sv: Du måste ange ett namn för sparade sökningen

en: No search expression
sv: Inget sökuttryck

en: You must specify a search expression for the Saved search
sv: Du måste ange ett sökuttryck för den sparade sökningen

en: Invalid saved search
sv: Ogiltig sparad sökning

en: Manage Saved searches
sv: Hantera sparade sökningar

en: &Add search
sv: &Lägg till sökning

en: &Remove search
sv: &Ta bort sökning

en: &Edit search
sv: &Redigera sökning

en: The current saved search will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
sv: Den aktuella sparade sökningen kommer att <b>tas bort permanent</b>. Vill du fortsätta?

en: Edit the name and/or expression below.
sv: Redigera namnet och/eller uttrycket nedan.

en: Edit saved search
sv: Redigera sparad sökning

en: A saved search with the name {} already exists. Choose another name
sv: En sparad sökning med namnet {} finns redan. Välj ett annat namn

en: Search expression
sv: Sökuttryck

en:                 Download this periodical every week on the specified days after
                    the specified time. For example, if you choose: Monday after
                    9:00 AM, then the periodical will be download every Monday as
                    soon after 9:00 AM as possible.
sv:                 Hämta den här tidskriften varje vecka på de angivna dagarna efter
                    den angivna tiden. Till exempel om du väljer: måndag efter
                    09:00 kommer tidskriften periodiskt att hämtas varje måndag
                    så snart som möjligt efter 09:00.

en: &Download after:
sv: &Hämta efter:

en:                 Download this periodical every month, on the specified days.
                    The download will happen as soon after the specified time as
                    possible on the specified days of each month. For example,
                    if you choose the 1st and the 15th after 9:00 AM, the
                    periodical will be downloaded on the 1st and 15th of every
                    month, as soon after 9:00 AM as possible.
sv:                 Hämta den här tidskriften varje månad, på de angivna dagarna.
                    Hämtningen sker så snart efter den angivna tiden som
                    möjligt på de angivna dagarna varje månad. Om du till exempel
                    väljer 1:a och 15:e efter 09:00,
                    hämtas tidskriften den 1:a och 15:e varje
                    månad, så snart som möjligt efter 9:00.

en: &Days of the month:
sv: &Dagar i månaden:

en: Comma separated list of days of the month. For example: 1, 15
sv: Kommaseparerad lista över dagar i månaden. Till exempel: 1, 15

en: Download &after:
sv: Hämta &efter:

en:                 Download this periodical every x days. For example, if you
                    choose 30 days, the periodical will be downloaded every 30
                    days. Note that you can set periods of less than a day, like
                    0.1 days to download a periodical more than once a day.
sv:                 Hämta den här tidskriften var x:e dag. Om du till exempel
                    väljer 30 dagar hämtas tidskriften periodvist var 30:e
                    dag. Observera att du kan ställa in perioder på mindre än en dag, som
                    0,1 dagar för att hämta en tidskrift mer än en gång om dagen.

en: &Download every:
sv: &Hämta alla:

en: every hour
sv: varje timme

en: days
sv: dagar

en: Note: You can set intervals of less than a day, by typing the value manually.
sv: Observera: Du kan ställa in intervallet på mindre än en dag genom att skriva värdet manuellt.

en: Schedule news download [{} sources]
sv: Schemalägg nyhetshämtning [{} källor]

en: &Schedule
sv: &Schemaläggning

en: &Schedule for download:
sv: &Schemalägg hämtning:

en: &Days of  week
sv: &Veckodagar

en: Da&ys of month
sv: Må&nadens dagar

en: Every &x days
sv: Var &x:e dag

en: For the scheduling to work, you must leave calibre running.
sv: För att schemaläggningen ska fungera måste du lämna calibre igång.

en: &Account
sv: &Konto

en: &Advanced
sv: A&vancerat

en: Add &title as tag
sv: Lägg till &titel som tagg

en: &Extra tags:
sv: &Extra taggar:

en: <p>When set, this option will cause calibre to keep, at most, the specified number of issues of this periodical. Every time a new issue is downloaded, the oldest one is deleted, if the total is larger than this number.
    <p>Note that this feature only works if you have the option to add the title as tag checked, above.
    <p>Also, the setting for deleting periodicals older than a number of days, below, will also cause issues to be deleted, so set that to zero if you want to use this setting alone.
sv: <p>När det här alternativet är inställt kommer calibre att behålla som mest det angivna antalet nummer av denna tidskrift. Varje gång ett nytt nummer hämtas tas det äldsta bort, om summan är större än detta antal.
    <p>Observera att den här funktionen bara fungerar om du har möjlighet att lägga till titeln som taggen markerad ovan.
    <p>Inställningen för att ta borttagning av tidskrifter som är äldre än ett antal dagar nedan kommer också att göra att nummer tas bort, så ställ in den på noll om du vill använda den här inställningen ensam.

en:  issues
sv:  utgåvor

en: all issues
sv: alla utgåvor

en: &Keep at most:
sv: &Behåll högst:

en: Delete downloaded &news older than:
sv: Ta bort hämtade &nyheter äldre än:

en: <p>Delete downloaded news older than the specified number of days. Set to zero to disable.
    <p>You can also control the maximum number of issues of a specific periodical that are kept by clicking the Advanced tab for that periodical above.
sv: <p>Ta bort hämtade nyheter som är äldre än det angivna antalet dagar. Ställ in som noll för att inaktivera.
    <p>Du kan också anpassa högsta antalet utgåvor av en viss tidskrift som sparas genom att klicka på fliken Avancerat för tidskrift ovan.

en: never delete
sv: ta aldrig bort

en: Download &all scheduled
sv: Hämta &alla schemalagda

en: Download all scheduled news sources at once
sv: Hämta alla schemalagda nyhetskällor på en gång

en: &Download now
sv: &Hämta nu

en: Need username and password
sv: Behöver användarnamn och lösenord

en: You must provide a username and/or password to use this news source.
sv: Du måste ange ett användarnamn och/eller lösenord för att använda denna nyhetskälla.

en: Account
sv: Konto

en: (optional)
sv: (valfritt)

en: (required)
sv: (obligatoriskt)

en: Created by:
sv: Skapad av:

en: Download %s now
sv: Hämta %s nu

en: Last downloaded: never
sv: Senast hämtad: aldrig

en: never
sv: aldrig

en: %(days)d days, %(hours)d hours and %(mins)d minutes ago
sv: %(days)d dagar, %(hours)d timmar och %(mins)d minuter sedan

en: Last downloaded:
sv: Senast hämtad:

en: Default if unspecified: {}
sv: Standard om ospecificerat: {}

en: Cannot download news as no internet connection is active
sv: Det går inte att hämta nyheter eftersom ingen internetanslutning är aktiv

en: No internet connection
sv: Ingen internetanslutning

en: Schedule news download
sv: Schemalägg nyhetshämtning

en: Add or edit a custom news source
sv: Lägg till eller redigera en anpassad nyhetskälla

en: Download all scheduled news sources
sv: Hämta alla schemalagda nyhetskällor

en: Redownload...
sv: Hämta igen...

en: Clear this list
sv: Rensa den här listan

en: No recently downloaded news
sv: Inga nyligen hämtade nyheter

en: equal to
sv: lika med

en: before
sv: före

en: after
sv: efter

en: before or equal to
sv: före eller lika med

en: after or equal to
sv: efter eller lika med

en: is set
sv: är inställd

en: is unset
sv: är oinställd

en: <p>You can also perform other kinds of advanced searches, for example checking for books that have no covers, combining multiple search expression using Boolean operators and so on. See <a href="%s">The search interface</a> for more information.
sv: <p>Du kan också utföra andra typer av avancerade sökningar, till exempel kontrollera efter böcker utan omslag, kombinera flera sökuttryck med att använda booleska operatörer och så vidare. Se <a href="%s">Sökgränssnittet</a> för mer information.

en: What &kind of match to use:
sv: Vilken &typ av sökning att använda:

en: Contains: the word or phrase matches anywhere in the metadata field
sv: Innehåller: ordet eller frasen matchar någonstans i metadatafältet

en: Equals: the word or phrase must match the entire metadata field
sv: Lika: ordet eller frasen måste matcha hela metadatafältet

en: Regular expression: the expression must match anywhere in the metadata field
sv: Reguljärt uttryck: uttrycket måste matcha någonstans i metadatafältet

en: Character variant: 'contains' with accents ignored and punctuation significant
sv: Teckenvariant: 'contains' med accenter ignorerade och skiljetecken betydande

en: A&dvanced search
sv: &Avancerad sökning

en: Find entries that have...
sv: Hitta poster som har...

en: But don't show entries that have...
sv: Men visa inte poster som har...

en: A&ll these words:
sv: A&lla dessa ord:

en: &This exact phrase:
sv: &Exakt fras:

en: O&ne or more of these words:
sv: E&tt eller flera av dessa ord:

en: Any of these &unwanted words:
sv: Något av dessa &oönskade ord:

en: Titl&e/author/series...
sv: Tit&el/författare/serier...

en: The title to search for
sv: Titeln att söka efter

en: The author to search for
sv: Författaren att söka efter

en: &Author:
sv: &Författare:

en: The series to search for
sv: Serier att söka efter

en: The tags to search for
sv: Taggar att söka efter

en: &Date search
sv: &Datumsökning

en: &Search the
sv: &Sök

en: date column for books whose &date is
sv: datumkolumn för böcker vars &datum är

en: &year
sv: &år

en: mo&nth
sv: må&nad

en: &day
sv: &dag

en: months
sv: månader

en: weeks
sv: veckor

en: years
sv: år

en: ago
sv: sedan

en: This month
sv: Denna månad

en: Yesterday
sv: Igår

en: &Template search
sv: &Mallsökning

en: The value to search for
sv: Värdet att söka efter

en: You can use the search specifications described in the calibre documentation. For example, with Number comparisons you can use the relational operators like '>=' etc. With Text comparisons you can use contains (T), exact (=T), or regular expression matches (~T), where T is your text. With Date you can use 'today', 'yesterday', etc. When checking for Set use 'true' or 'yes'. When checking for Not set use 'false' or 'no'
sv: Du kan använda sökspecifikationerna som beskrivs i calibre-dokumentationen. Till exempel, med taljämförelser kan du använda relationsoperatorer som ">=" etc. Med textjämförelser kan du använda innehåller (T), exakta (=T) eller reguljära uttrycksmatchningar (~T), där T är din text. Med Date kan du använda "today", "yesterday", etc. När du markerar Set använd "true" eller "yes". Använd "false" eller "no" när du markerar Ej angivet

en: Template &value:
sv: Mall&värde:

en: Set/Not set
sv: Inställt/Inte inställt

en: How the template result will be compared to the value
sv: Hur mallresultatet kommer att jämföras med värdet

en: C&omparison type:
sv: &Jämförelsetyp:

en: The template that generates the value
sv: Mallen som skapar värdet

en: Right click to open a template editor. <br>Technical note: the set of book ids already matched by previous search terms in the search expression is passed to the template in the global variables dictionary with the key "{0}". You can use the set to limit any work the template does to the set of books already matched, possibly improving performance.
sv: Högerklicka för att öppna en mallredigerare. <br>Teknisk notering: uppsättningen bok-ID som redan matchats av tidigare söktermer i sökuttrycket skickas till mallen i den globala variabelordboken med nyckeln "{0}". Du kan använda uppsättningen för att begränsa allt arbete mallen gör till den uppsättning böcker som redan matchats, vilket möjligen förbättrar prestandan.

en: Open template editor
sv: Öppna mallredigerare

en: &Copy the current search into the boxes
sv: &Kopiera den aktuella sökningen till rutorna

en: Use this button to retrieve and edit the current search
sv: Använd denna knapp knappen för att hämta och redigera den aktuella sökningen

en: Advanced search
sv: Avancerad sökning

en: There is only one book with a cover
sv: Det finns bara en bok med omslag

en: There are {} books with a cover
sv: Det finns {} böcker med omslag

en: There is one book with the {} format
sv: Det finns en bok med {}-formatet

en: There are {count} books with the {fmt} format
sv: Det finns {count} böcker med {fmt} formatet

en: Choose formats
sv: Välj format

en: &Edit
sv: &Redigera

en: Edit this note
sv: Redigera den här anteckningen

en: Find &books
sv: Hitta &böcker

en: Search the calibre library for books by: {}
sv: Sök i calibre-biblioteket efter böcker efter: {}

en: Search the calibre library for books with: {}
sv: Sök i calibre-biblioteket efter böcker med: {}

en: Copy &URL
sv: Kopiera &URL

en: Copy a calibre:// URL to the clipboard that can be used to link to this note from other programs
sv: Kopiera en calibre://-URL till urklipp som kan användas för att länka till denna anteckning från andra program

en: Use a password if calibre is running on a network that is not secure. For example, if you run calibre on a laptop, use that laptop in an airport, and want to connect your smart device to calibre, you should use a password.
sv: Använd ett lösenord om calibre körs på ett nätverk som inte är säkert. Till exempel om du kör calibre på en bärbar dator, använder den bärbara datorn på en flygplats, och vill ansluta din smarta enhet till calibre, bör du använda ett lösenord.

en: Check this box if you want calibre to automatically start the smart device interface when calibre starts. You should not do this if you are using a network that is not secure and you are not setting a password.
sv: Markera den här rutan om du vill att calibre automatiskt ska starta det smarta enhetsgränssnittet när calibre startar. Du bör inte göra detta om du använder ett nätverk som inte är säkert och du inte ställer in ett lösenord.

en: Check this box if you want calibre to use a fixed network port. Normally you will not need to do this. However, if your device consistently fails to connect to calibre, try checking this box and entering a number.
sv: Markera den här rutan om du vill att calibre ska använda en fast nätverksport. Normalt behöver du inte göra det här. Men om din enhet konsekvent misslyckas med att ansluta till calibre, försök att markera den här rutan och ange ett nummer.

en: Try 9090. If calibre says that it fails to connect to the port, try another number. You can use any number between 8,000 and 65,535.
sv: Försök med 9090. Om calibre säger att det inte går ansluta till porten, testa ett annat nummer. Du kan använda valfritt antal mellan 8000 och 65535.

en: These are the IP addresses for this computer. If you decide to have your device connect to calibre using a fixed IP address, one of these addresses should be the one you use. It is unlikely but possible that the correct IP address is not listed here, in which case you will need to go to your computer's control panel to get a complete list of your computer's network interfaces and IP addresses.
sv: Detta är IP-adresserna för den här datorn. Om du väljer att ha din enhet ansluten till calibre med en fast IP-adress, bör en av dessa adresser vara den du använder. Det är osannolikt men möjligt att rätt IP-adress inte finns med, gå då till datorns kontrollpanel för att få en komplett lista över datorns nätverksgränssnitts- och IP-adresser.

en: Invalid port number
sv: Ogiltigt portnummer

en: You must provide a port number.
sv: Du måste ange ett portnummer.

en: The port must be a number between 8000 and 65535.
sv: Porten måste vara ett nummer mellan 8000 och 65535.

en: Problem starting the wireless device
sv: Problem att starta den trådlösa enheten

en: The wireless device driver had problems starting. It said "%s"
sv: Trådlösa drivrutinen hade problem med att starta. Den sade "%s"

en: Smart device control
sv: Smart enhetskontroll

en: <p>Start wireless device connections.
           <p>You may see some messages from your computer's firewall or anti-virus manager asking you if it is OK for calibre to connect to the network. <b>Please answer yes</b>. If you do not, wireless connections will not work.
sv: <p>Starta trådlösa enhetsanslutningar.
           <p>Du kan se vissa meddelanden från din dators brandvägg eller antivirushanterare som frågar dig om det är OK för calibre att ansluta till nätverket. <b>Svara ja</b>. Om du inte gör det fungerar inte trådlösa anslutningar.

en: calibre IP addresses:
sv: calibre IP-adresser:

en: Possible IP addresses:
sv: Möjliga IP-adresser:

en: Optional &password:
sv: Valfritt &lösenord:

en: Optional password for security
sv: Valfritt lösenord för säkerhet

en: Optional &fixed port:
sv: Valfri &fastställd port:

en: Optional port number
sv: Valfritt portnummer

en: &Use a fixed port
sv: &Använd en fastställd port

en: &Automatically allow connections at calibre startup
sv: &Tillåt automatiskt anslutning vid start av calibre

en: Lookup name: {}
sv: Uppslagsnamn: {}

en: (Not in library)
sv: (Inte i biblioteket)

en: (Hidden in Tag browser)
sv: (Dold i taggbläddraren)

en: (Hidden by Virtual library)
sv: (Dold av virtuellt bibliotek)

en: You must select items to apply
sv: Du måste välja poster att tillämpa

en: You must select items to unapply
sv: Du måste välja poster som inte ska tillämpas

en: That name contains leading or trailing periods, multiple periods in a row or spaces before or after periods.
sv: Det namnet innehåller inledande eller avslutande punkter, flera punkter i en rad eller blanksteg före eller efter punken.

en: Name already used
sv: Namn används redan

en: The user category name is already used, perhaps with different case.
sv: Användarkategorinamnet används redan, kanske med olika skiftlägen.

en: Existing category: {existing}
    New category name: {new}
sv: Befintlig kategori: {existing}
    Nytt kategorinamn: {new}

en: The hierarchical prefix of the new category is already used, perhaps with different case.
sv: Det hierarkiska prefixet för den nya kategorin används redan, kanske med olika skiftlägen.

en: Existing prefix: {prefix}
    New category name: {new}
sv: Befintligt prefix: {prefix}
    Nytt kategorinamn: {new}

en: Existing category: {existing}
    New category: {new}
sv: Befintlig kategori: {existing}
    Ny kategori: {new}

en: The current User category will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
sv: Den aktuella användarkategorin kommer att <b>tas bort permanent</b>. Är du säker?

en: User categories editor
sv: Redigerare för användarkategorier

en: &User category name:
sv: &Användarkategoriernamn:

en: Select a category to edit
sv: Välj en kategori att redigera

en: Copy the category name to the clipboard
sv: Kopiera kategorinamnet till urklipp

en: &Category filter:
sv: &Kategorifilter:

en: Select the content kind of the new category
sv: Välj innehållstyp för den nya kategorin

en: Item &filter:
sv: Post&filter:

en: Enter text to filter the available items. Case and accents are ignored.
sv: Ange text för att filtrera de tillgängliga posterna. Skiftkänslighet och accenter ignoreras.

en: Delete the current User category
sv: Ta bort den aktuella användarkategorin

en: Enter a category name, then use the Add button or the Rename button
sv: Ange ett kategorinamn, använd sedan knappen Lägg till eller knappen Byt namn

en: Add a new category
sv: Lägg till en ny kategori

en: Rename the current category to what is in the box
sv: Ändra namn på aktuell kategori till vad som finns i rutan

en: <p>Only show items that are visible in current Virtual
                library. Applied items not shown in the Virtual library will be
                marked "Hidden by Virtual library".</p>
sv: <p>Visa endast poster som är synliga i det aktuella virtuella
                biblioteket. Tillämpade objekt som inte visas i det virtuella biblioteket kommer att
                markeras "Dold av virtuellt bibliotek".</p>

en: &Only show items visible in current Virtual library
sv: &Visa endast poster som är synliga i det aktuella virtuella biblioteket

en: <p>Don't show items that are hidden in the Tag browser.
              Applied items not shown in the Tag browser will be marked
              "Hidden in Tag browser".</p>
sv: <p>Visa inte poster som är dolda i taggbläddraren.
              Tillämpade poster som inte visas i taggbläddraren kommer att markeras som
              "Dold i taggbläddraren".</p>

en: &Don't show items hidden in the Tag browser
sv: &Visa inte poster som är dolda i taggbläddraren

en: &Available items
sv: &Tillgängliga poster

en: Apply items to current category
sv: Tillämpa poster till aktuell kategori

en: Applied &items
sv: Tillämpade &poster

en: Unapply (remove) selected items from current category
sv: Sluta tillämpa (ta bort) valda poster från aktuell kategori

en: If the item you want is not in the available list, you can add it here. Accepts an ampersand-separated list of items. The items will be applied to the book.
sv: Om den önskade posten inte finns i den tillgängliga listan kan du lägga till den här. Accepterar en et-teckenseparerad lista med poster. Posterna kommer att tillämpas på boken.

en: If the item you want is not in the available list, you can add it here. Accepts a comma-separated list of items. The items will be applied to the book.
sv: Om den önskade posten inte finns i den tillgängliga listan kan du lägga till den här. Accepterar en kommaseparerad lista över poster. Posterna kommer att tillämpas på boken.

en: No tags selected
sv: Inga taggar har valda

en: You must select at least one tag from the list of Available tags.
sv: Du måste välja minst en tagg från listan över tillgängliga taggar.

en: Deleting tags is done immediately and there is no undo.
sv: Borttagning av taggar görs omedelbart och det går inte att ångra.

en: Are your sure?
sv: Är du säker?

en: The following tags are used by one or more books. Are you certain you want to delete them?
sv: Följande taggar används av en eller flera böcker. Är du säker på att du vill ta bort dem?

en: Manage items
sv: Hantera poster

en: &Apply item:
sv: &Tillämpa post:

en: Apply item(s) to the current book
sv: Tillämpa poster till den aktuella boken

en: Filter the available items
sv: Filtrera de tillgängliga posterna

en: Delete the selected items from database. This will unapply the items from all books and then remove them from the database.
sv: Ta bort de valda posterna från databasen. Detta kommer att sluta tillämpa posterna på alla böcker och sedan ta bort dem från databasen.

en: Ava&ilable items
sv: &Tillgängliga poster

en: Apply item to current book
sv: Tillämpa post till aktuell bok

en: Unapply (remove) the item from current book
sv: Sluta tillämpa (ta bort) posten från aktuell bok

en: Filter the applied items
sv: Filtrera de tillämpade posterna

en: Create note
sv: Skapa anteckning

en: Edit note
sv: Redigera anteckning

en: Delete note
sv: Ta bort anteckning

en: Manage {}
sv: Hantera {}

en: Delete link
sv: Ta bort länk

en: Search for {}
sv: Sök efter {}

en: Filter by {}
sv: Filtrera efter {}

en: Search the library for {0}
sv: Sök i biblioteket efter {0}

en: Name of the item
sv: Postens namn

en: Count of books with this item
sv: Antal böcker med denna post

en: Value of the item before it was edited
sv: Postens värde innan det redigerades

en: The link (URL) associated with this item
sv: Länken (URL) som är associerad med denna post

en: Whether the item has a note. The icon changes if the note was created or edited
sv: Om posten har en anteckning. Ikonen ändras om anteckningen har skapats eller redigerats

en: This is not one of this column's permitted values ({0})
sv: Detta är inte ett av kolumnens tillåtna värden ({0})

en: no links available
sv: inga länkar tillgängliga

en: Editing...
sv: Redigerar...

en: Item is not a permitted value
sv: Posten är inte ett tillåtet värde

en: This column has a fixed set of permitted values. The entered text must be one of ({0}).
sv: Den här kolumnen har en fast uppsättning tillåtna värden. Den inmatade texten måste vara en av ({0}).

en: Do you really want to undo all your changes on selected rows?
sv: Vill du verkligen ångra alla dina ändringar på valda rader?

en: Selection contains deleted items
sv: Valet innehåller borttagna poster

en: The selection contains deleted items. You must undelete them before editing.
sv: Valet innehåller borttagna poster. Du måste återställa dem innan du redigerar.

en: Undelete items?
sv: Återställa poster?

en: Items must be undeleted to continue. Do you want to do this?
sv: Posterna måste återställas för att fortsätta. Vill du göra det här?

en: Are you sure you want to delete the selected links? There is no undo.
sv: Är du säker på att du vill ta bort de valda länkarna? Det går inte att ångra.

en: Search for an item in the first column using the text in this box. The search ignores case.
sv: Sök efter en post i den första kolumnen med hjälp av texten i den här rutan. Sökningen ignorerar skiftläge.

en: Search for items that contain the search text
sv: Sök efter poster som innehåller söktexten

en: Search for items that do not contain the search text
sv: Sök efter poster som inte innehåller söktexten

en: &Filter by:
sv: &Filtrera efter:

en: Filter items in the first column using the text in this box. The search ignores case.
sv: Filtrera posterna i den första kolumnen med hjälp av texten i den här rutan. Sökningen ignorerar skiftläge.

en: Show all items that contain the filter text
sv: Visa alla poster som innehåller filtertexten

en: F&ilter
sv: F&iltrera

en: Show all items that do not contain the filter text
sv: Visa alla poster som inte innehåller filtertexten

en: Show &all items
sv: Visa &alla poster

en: <p>Show items only if they appear in the
                 current Virtual library. Edits already done may be hidden but will
                 not be forgotten.
                 </p><p>
                 Note that this box affects only what is displayed. Changes
                 will affect all books in your library even if this box
                 is checked.</p>
sv: <p>Visa poster endast om de visas i det
                 aktuella virtuella biblioteket. Redigeringar som redan gjorts kan vara dolda men kommer
                 inte att glömmas.
                 </p><p>
                 Observera att denna ruta endast påverkar det som visas. Ändringar
                 kommer att påverka alla böcker i ditt bibliotek även om den här rutan
                 är markerad.</p>

en: Only show items in the current &Virtual library
sv: Visa endast poster i det aktuella &virtuella biblioteket

en: <p>Show items only if they appear in the
                 currently selected books. Edits already done may be hidden but will
                 not be forgotten.
                 </p><p>
                 Note that this box affects only what is displayed. Changes
                 will affect all books in your library even if this box
                 is checked.</p>
sv: <p>Visa post endast om de finns i de
                 för närvarande valda böckerna. Redigeringar som redan gjorts kan vara dolda men kommer
                 inte att glömmas.
                 </p><p>
                 Observera att denna ruta endast påverkar det som visas. Ändringar
                 kommer att påverka alla böcker i ditt bibliotek även om den här rutan
                 är markerad.</p>

en: O&nly show items in the currently selected books
sv: Visa &endast poster i de för närvarande valda böckerna

en: <p>Delete selected items from the database.
                    This will unapply the items from all books and then remove them
                    from the database. This button's shortcut is Ctrl+D</p>
sv: <p>Ta bort markerade objekt från databasen.
                    Det här kommer att ta bort posterna från alla böcker och sedan ta bort dem
                    från databasen. Den här knappens genväg är Ctrl+D</p>

en: <p>Edit the currently selected cell. If a tag is edited then it is renamed
                    in every book where it is used. Double-clicking and pressing the edit
                    key also work. This button's shortcut is Ctrl+E</p>
sv: <p>Redigera den för närvarande markerade cellen. Om en tagg redigeras döps den om
                    i varje bok där den används. Dubbelklicka och trycka på redigeringsknappen
                    fungerar också. Den här knappens genväg är Ctrl+E</p>

en: <p>Undo all deletes or edits on the selected lines.
                    This button's shortcut is Ctrl+U</p>
sv: <p>Ångra alla borttagningar eller redigeringar på de markerade raderna.
                    Den här knappens genväg är Ctrl+U</p>

en: Template function documentation
sv: Dokumentation för mallfunktion

en: Show documentation as original &English
sv: Visa dokumentation som original &engelska

en: &Back
sv: &Tillbaka

en: Displays the previously viewed function
sv: Visar den senaste visade funktionen

en: Show &all functions
sv: Visa &alla funktioner

en: Shows a list of all built-in functions in alphabetic order
sv: Visar en lista över alla inbyggda funktioner i alfabetisk ordning

en: Go back
sv: Gå tillbaka

en: No function to go back to
sv: Ingen funktion att gå tillbaka till

en: No documentation provided
sv: Ingen dokumentation tillhandahålls

en: {title} (only one template dialog allowed)
sv: {title} (endast en malldialogruta tillåts)

en: {title} dialog number {number} (multiple template dialogs allowed)
sv: {title} dialognummer {number} (flera malldialoger tillåtna)

en: Template language tutorial
sv: Mallspråkshandledning

en: Template function reference
sv: Mallfunktionsreferens

en: Template value
sv: Mallvärde

en: No title provided
sv: Ingen titel har angetts

en: Open Edit metadata on this book
sv: Öppna Redigera metadata för denna bok

en: *** Waiting for the 'Go' button to be pressed
sv: *** Väntar på att knappen 'Kör' ska tryckas

en: Copy stored template source to editor
sv: Kopiera lagrad mallkälla till redigeraren

en: Discard existing text?
sv: Släng befintlig text?

en: The editor contains text. Do you want to overwrite that text?
sv: Redigeraren innehåller text. Vill du skriva över den texten?

en: Disable word wrap
sv: Aktivera ordbrytning

en: Enable word wrap
sv: Inaktivera ordbrytning

en: Add Python template definition text
sv: Lägg till Python-malldefinitionstext

en: Load template from the Template tester
sv: Läs in mall från malltestaren

en: Load template from file
sv: Läs in mall från fil

en: Save template to file
sv: Spara mall till fil

en: No Template tester text is available
sv: Ingen malltestartext är tillgänglig

en: Template file
sv: Mallfil

en: Select icon
sv: Välj ikon

en: EXCEPTION:
sv: UNDANTAG:

en: Built-in template function
sv: Inbyggd mallfunktion

en: Built-in function
sv: Inbyggd funktion

en: User defined Python template function
sv: Användardefinierad Python-mallfunktion

en: User function
sv: Användarfunktion

en: Stored template
sv: Lagrad mall

en: Stored user defined Python template
sv: Lagrad användardefinierad Python-mall

en: Stored user defined GPM template
sv: Lagrad användardefinierad GPM-mall

en: Discard changes?
sv: Ignorera ändringar?

en: Do you really want to close this dialog, discarding any changes?
sv: Vill du verkligen stänga den här dialogrutan och ignorera alla ändringar?

en: No template provided
sv: Ingen mall tillhandahålls

en: The template box cannot be empty
sv: Mallrutan får inte vara tom

en: No column chosen
sv: Ingen kolumn vald

en: You must specify a column to be colored
sv: Du måste ange en kolumn som ska färgas

en: You must specify the column where the icons are applied
sv: Du måste ange kolumnen där ikonerna tillämpas

en: &Continue
sv: &Fortsätt

en: Continue running the template
sv: Fortsätt köra mallen

en: Stop running the template
sv: Sluta köra mallen

en: Break: line {0}, book {1}
sv: Brytning: rad {0}, bok {1}

en: A variable in the template
sv: En variabel i mallen

en: The value of the variable
sv: Värdet på variabeln

en: The name of the template language operation
sv: Namnet på mallens språkåtgärd

en: A General Program Mode Template
sv: En mall för allmänt programläge

en: Set the color of the column:
sv: Ange färg för kolumnen:

en: Copy a color name to the clipboard:
sv: Kopiera ett färgnamn till urklipp:

en: Copy the selected color name to the clipboard
sv: Kopiera det valda färgnamnet till urklipp

en: Kind:
sv: Typ:

en: Apply the icon to column:
sv: Tillämpa ikonen på kolumn:

en: Copy an icon file name to the clipboard:
sv: Kopiera ett ikonfilnamn till urklipp:

en: <p>The template must return the name of the icon file
                    to display. If you wish to display multiple icons, separate the
                    individual icon file names with a ':' (colon). They will all be
                    displayed in the column</p>
sv: <p>Mallen måste returnera namnet på ikonfilen
                    som ska visas. Om du vill visa flera ikoner, separera de
                    individuella ikonfilnamnen med ett ':' (kolon). De kommer alla att
                    visas i kolumnen</p>

en: Copy the selected icon file name to the clipboard
sv: Kopiera det valda ikon-filnamnet till urklipp

en: Add icon
sv: Lägg till ikon

en: Add an icon file to the set of choices
sv: Lägg till en ikonfil i uppsättning av val

en: Template &name:
sv: Mall&namn:

en: The name of the callable template
sv: Namnet på den anropsbara mallen

en: T&emplate:
sv: M&all:

en: The text of the template program goes into the box below
sv: Texten i mallprogrammet går in i rutan nedan

en: R&un as you type
sv: K&ör medan du skriver

en: <p>If checked then the template will be run (tested) after every
    keystroke. If unchecked then the template will be run when the "Go" button is pushed.</p>
sv: <p>Om markerad kommer mallen att köras (testas) efter varje
    tangenttryckning. Om avmarkerad kommer mallen att köras när "Kör"-knappen trycks ner.</p>

en: &Go
sv: &Kör

en: If 'Run as you type' is not checked then click this button to run your template
sv: Om "Kör medan du skriver" inte är markerat klickar du på den här knappen för att köra din mall

en: Enable &breakpoints
sv: Aktivera &brytpunkter

en: <p>If checked, the template evaluator will stop when it
    evaluates an expression on a double-clicked line number, opening a dialog showing
    you the value as well as all the local variables</p>
sv: <p>Om markerad kommer mallutvärderaren att stoppa när den
    utvärderar ett uttryck på ett dubbelklickat radnummer och öppnar en dialogruta som visar
    dig värdet samt alla lokala variabler</p>

en: &Line:
sv: &Rad:

en: Line number to toggle
sv: Radnummer att växla

en: &Toggle
sv: &Växla

en: Toggle the breakpoint on the line number in the box
sv: Växla brytpunkten på radnumret i rutan

en: &Remove all
sv: &Ta bort alla

en: Remove all breakpoints
sv: Ta bort alla brytpunkter

en: &Set all
sv: &Ställ in alla

en: Set breakpoint on every line
sv: Ställ in brytpunkt på varje rad

en: <p>The text of the template program goes in this box.
                A General Program Mode template must begin with the word "program:".
                A Python template must begin with the word "python:" followed by a
                function definition line. There is a context menu item you can use
                to enter the first lines of a Python template.</p>
sv: <p>Texten i mallprogrammet hamnar i den här rutan.
                En mall för allmänt programläge måste börja med ordet "program:".
                En Python-mall måste börja med ordet "python:" följt av en
                funktionsdefinitionsrad. Det finns ett kontextmenyalternativ som du kan använda
                för att ange de första raderna i en Python-mall.</p>

en: D&ocumentation:
sv: D&okumentation:

en: Documentation for the function being defined or edited
sv: Dokumentation för den funktion som definieras eller redigeras

en: Template value:
sv: Mallvärde:

en: The value of the template using the currently selected book(s)
    in the library view
sv: Mallens värde med den/de böcker som för närvarande är valda
    i biblioteksvyn

en: Show template result for all selected books
sv: Visa mallresultat för alla valda böcker

en: <p>If checked then the template will be evaluated for all selected
    books. If not checked then the template will be evaluated for the first selected book. Unchecking this
    box is useful if the template uses the selected books to generate a report.</p>
sv: <p>Om markerad kommer mallen att utvärderas för alla valda
    böcker. Om den inte är markerad kommer mallen att utvärderas för den första valda boken. Att avmarkera den här
    rutan är användbart om mallen använder de valda böckerna för att generera en rapport.</p>

en: User label
sv: Användaretikett

en: Font:
sv: Teckensnitt:

en: Select the font for the Template box
sv: Välj teckensnitt för Mall-rutan

en: Size:
sv: Storlek:

en: Select the font size for the Template box
sv: Välj teckensnittsstorlek för Mall-rutan

en: Lo&ad
sv: Lä&s in

en: Load the template from a file
sv: Läs in mall från en fil

en: Save the template in a file
sv: Spara mallen i en fil

en: Template Function Reference
sv: Mallfunktionsreferens

en: Function &name:
sv: Funktions&namn:

en: &Function type:
sv: &Funktionstyp:

en: &Documentation
sv: &Dokumentation

en: Click this button to open the documentation in a separate dialog.
    If no function is selected above then show all functions.
    Selecting a function will show only that function's documentation
sv: Klicka på den här knappen för att öppna dokumentationen i en separat dialogruta.
    Om ingen funktion är vald ovan, visa alla funktioner.
    Om du väljer en funktion visas endast dokumentationen för den funktionen

en: General &information
sv: Allmän &information

en: Click this button to see general help about using template functions
     and how they are documented.
sv: Klicka på den här knappen för att se allmän hjälp om hur du använder mallfunktioner
     och hur de dokumenteras.

en: &Code:
sv: &Kod:

en: Template function general information
sv: Allmän information om mallfunktionen

en: Remove any template from the box
sv: Ta bort alla mallar från rutan

en: Set size of selected area
sv: Ställ in storleken på det valda området

en: For example, use 0.75 for kindle devices.
sv: Använd till exempel 0,75 för Kindle-enheter.

en: &Aspect ratio:
sv: &Bildförhållande:

en: Keep the ratio of width to height fixed
sv: Behåll förhållandet mellan bredd och höjd

en: Note that holding down the {} key while dragging the selection handles will resize the selection while preserving its aspect ratio.
sv: Observera att om du håller ned {}-tangenten medan du drar i markeringshandtagen ändras storleken på markeringen samtidigt som dess bildförhållande bevaras.

en: Trim Image
sv: Beskär bild

en: Select a region by dragging with your mouse, and then click trim
sv: Markera ett område genom att dra med din mus på bilden och klicka sedan på beskär

en: &Trim
sv: &Beskär

en: Trim image by removing borders outside the selected region
sv: Beskär bilden genom att ta bort kanterna utanför det valda området

en: &Region
sv: &Område

en: Specify a selection region size using numbers to allow for precise control
sv: Ange en områdesstorlek med hjälp av siffror för att möjliggöra exakt kontroll

en: Adjust selection by dragging corners
sv: Justera markering genom att dra i hörnen

en: Size: {0}px Aspect ratio: {1:.3g}
sv: Storlek: {0}px Bildförhållande: {1:.3g}

en: Size: {0}x{1}px
sv: Storlek: {0}x{1}px

en: Download %s
sv: Hämta %s

en: Downloading <b>%(fname)s</b> from %(url)s
sv: Hämtar <b>%(fname)s</b> från %(url)s

en: Failed to download from %(url)r with error: %(err)s
sv: Det gick inte att hämta från %(url)r med fel: %(err)s

en: Downloading book
sv: Hämtar bok

en: The book {0} will be downloaded and added to your calibre library automatically.
sv: Boken {0} kommer att hämtas och läggas till i ditt calibre-bibliotek automatiskt.

en: No file specified to download.
sv: Ingen specificerad fil att hämta.

en: {} is not a supported e-book format
sv: {} är inte ett e-boksformat som stöds

en: Downloading %s
sv: Hämtar %s

en: Downloading
sv: Hämtar

en: Failed to download e-book
sv: Det gick inte att hämta e-bok

en: finished
sv: slutförda

en: Email %(name)s to %(to)s
sv: E-posta %(name)s till %(to)s

en: News:
sv: Nyheter:

en: Attached is the %s periodical downloaded by calibre.
sv: Bifogat är %s tidskriften hämtad av calibre.

en: Add a new recipient:
sv: Lägg till ny mottagare:

en: &Address
sv: &Adress

en: &Formats
sv: &Format

en: &Subject
sv: &Ämne

en: The email address of the recipient
sv: Mottagarens e-postadress

en: The optional alias (simple name) of the recipient
sv: Det valfria aliaset (enkelt namn) på mottagaren

en: Formats to email. The first matching one will be sent (comma separated list)
sv: Format för e-post. Den första matchande kommer att sändas (kommaseparerad lista)

en: The optional subject for email sent to this recipient
sv: Det valfria ämnet för e-post som skickas till den här mottagaren

en: &Add recipient
sv: &Lägg till mottagare

en: Need address
sv: Adress behövs

en: You must specify an address
sv: Du måste ange en adress

en: Invalid email address
sv: Ogiltig e-postadress

en: The address {} is invalid
sv: Adressen {} är ogiltig

en: Need formats
sv: Format behövs

en: You must specify at least one format to send
sv: Du måste ange minst ett format för att skicka

en: The recipient %s already exists
sv: Mottagaren %s finns redan

en: No recipients
sv: Inga mottagare

en: You must select at least one recipient
sv: Du måste välja minst en mottagare

en: Auto convert the following books before sending via email?
sv: Konvertera automatiskt följande böcker innan de skickas via e-post?

en: This recipient has no valid formats defined
sv: Den här mottagaren har inga giltiga format definierade

en: These books have no suitable input formats for conversion
sv: Dessa böcker har inga lämpliga inmatningsformat för konvertering

en: Could not send
sv: Det gick inte att skicka

en: Could not send books to some recipients. Click "Show details" for more information
sv: Det gick inte att skicka böcker till några mottagare. Klicka på "Visa detaljer" för mer information

en: E-book:
sv: E-bok:

en: Attached, you will find the e-book
sv: Bifogat, du kommer att hitta e-boken

en: by
sv: av

en: in the %s format.
sv: i %s-formatet.

en: {series_index} of {series}
sv: {series_index} av {series}

en: About this book:
sv: Om den här boken:

en: Sending email to
sv: Skickar e-post till

en: Auto convert the following books to %s before sending via email?
sv: Vill du automatiskt konvertera följande böcker till %s innan de skickas via e-post?

en: Could not email the following books as no suitable formats were found:
sv: Det gick inte att skicka följande böcker med e-post eftersom inga lämpliga format hittades:

en: Failed to email book
sv: Det gick inte att e-posta bok

en: sent
sv: skickad

en: Sent news to
sv: Överförde nyheter till

en: <div style="font-size:10pt;">
    <p>Set a regular expression pattern to use when trying to guess e-book metadata from filenames. </p>
    <p>A <a href="%s">tutorial</a> on using regular expressions is available.</p>
    <p>Use the <b>Test</b> functionality below to test your regular expression on a few sample filenames (remember to include the file extension). The group names for the various metadata entries are documented in tooltips. Note that underscores in filenames are auto-replaced by spaces.</p></div>
sv: <div style="font-size:10pt;">
    <p>Ange ett reguljärt uttrycksmönster som ska användas vid antagande av e-bokmetadata från filnamn.</p>
    <p>En <a href="%s">handledning</a> om hur reguljära uttryck används finns tillgänglig.</p>
    <p>Använd <b>test</b>funktionen nedan för att testa ditt reguljära uttryck på några provfilnamn (kom ihåg att inkludera filändelsen). Gruppnamnen för de olika metadataposterna dokumenteras i verktygstips. Observera att understreck i filnamn automatiskt ersätts av blanksteg.</p></div>

en: Regular &expression
sv: Reguljärt &uttryck

en: Test
sv: Testa

en: File &name:
sv: Fil&namn:

en: Title:
sv: Titel:

en: Regular expression (?P&lt;title&gt;)
sv: Reguljärt uttryck (?P&lt;titel&gt;)

en: No match
sv: Ingen träff

en: Authors:
sv: Författare:

en: Regular expression (?P<author>)
sv: Reguljärt uttryck (?P<author>)

en: Series:
sv: Serier:

en: Regular expression (?P<series>)
sv: Reguljärt uttryck (?P<series>)

en: Series index:
sv: Serier index:

en: Regular expression (?P<series_index>)
sv: Reguljärt uttryck (?P<series_index>)

en: Regular expression (?P<isbn>)
sv: Reguljärt uttryck (?P<isbn>)

en: Publisher:
sv: Utgivare:

en: Regular expression (?P<publisher>)
sv: Reguljärt uttryck (?P<publisher>)

en: Published:
sv: Publicerad:

en: Regular expression (?P<published>)
sv: Reguljärt uttryck (?P<published>)

en: Comments:
sv: Kommentarer:

en: Regular expression (?P<comments>)
sv: Reguljära uttryck (?P<comments>)

en: Select font files
sv: Välj teckensnittsfiler

en: TrueType/OpenType Fonts
sv: TrueType-/OpenType-teckensnitt

en: Corrupt font
sv: Korrupta teckensnitt

en: Failed to load font from the file: {}
sv: Det gick inte att läsa in teckensnitt från filen: {}

en: Choose a font family
sv: Välj en teckensnittsfamilj

en: Available faces for %s
sv: Tillgängliga faces för %s

en: Choose font family
sv: Välj teckensnittsfamilj

en: Add &fonts
sv: Lägg till &teckensnitt

en: Choose a font family from the list below:
sv: Välj en teckensnittsfamilj från listan nedan:

en: Find next
sv: Hitta nästa

en: Find previous
sv: Hitta föregående

en: Added fonts
sv: Tillagda teckensnitt

en: Added font families: %s
sv: Tillagda teckensnittsfamiljer: %s

en: Choose &font family
sv: Välj &teckensnittsfamilj

en: Clear the font family
sv: Rensa teckensnittsfamiljen

en: Search the text of all books in the library
sv: Sök i texten hos alla böcker i biblioteket

en: Cannot view book as no result is selected
sv: Det går inte att visa boken eftersom inget resultat är valt

en: No result selected
sv: Inget resultat valt

en: WARNING
sv: VARNING

en: The calibre library is on a FAT drive, indexing more than a few hundred books won't work.
sv: calibre-biblioteket är på en FAT-enhet, indexering av fler än några hundra böcker fungerar inte.

en: Learn more
sv: Läs mer

en: Indexing of all books in this library is not yet complete, so search results will not be from all books. Click the <i>Show indexing status</i> button to see details.
sv: Indexeringen av alla böcker i det här biblioteket är ännu inte slutförd, så sökresultat kommer inte från alla böcker. Klicka på knappen <i>Visa indexeringsstatus</i> för att se detaljer.

en: Library on a FAT drive
sv: Bibliotek på en FAT-enhet

en: The calibre library {} is on a FAT drive. These drives have a limit on the maximum file size. Therefore indexing of more than a few hundred books will fail. You should move your calibre library to an NTFS or exFAT drive.
sv: calibre-biblioteket {} finns på en FAT-enhet. Dessa enheter har en gräns för den maximala filstorleken. Därför kommer indexering av mer än några hundra böcker att misslyckas. Du bör flytta ditt calibre-bibliotek till en NTFS- eller exFAT-enhet.

en: Indexing is almost complete
sv: Indexeringen är nästan klar

en: Indexing is only {} done
sv: Indexering är endast {} klar

en: Normally, calibre indexes books slowly, in the background, to avoid overloading your computer. You can instead have calibre speed up indexing. This is useful if you intend to leave your computer running overnight to quickly finish the indexing. Both your computer and calibre will be less responsive while fast indexing is active. Closing this window will automatically reset to slow indexing.
sv: Normalt indexerar calibre böcker långsamt, i bakgrunden, för att undvika att överbelasta din dator. Du kan istället låta calibre påskynda indexeringen. Det här är användbart om du tänker låta din dator vara igång över natten för att snabbt slutföra indexeringen. Både din dator och calibre kommer att vara mindre mottagliga medan snabbindexering är aktiv. Om du stänger det här fönstret återställs indexeringen automatiskt till långsam indexering.

en: Indexing speed:
sv: Indexeringshastighet:

en: &Slow
sv: &Långsam

en: &Fast
sv: &Snabb

en: Not all the books in this library have been indexed yet. Searching will yield incomplete results.
sv: Inte alla böcker i det här biblioteket har indexerats ännu. Sökning kommer att ge ofullständiga resultat.

en: All book files indexed
sv: Alla bokfiler indexerade

en: Start &searching
sv: Börja &söka

en: almost 100%
sv: nästan 100%

en: {0} of {1} book files, {2} have been indexed, {3}
sv: {0} av {1} bokfiler, {2} har indexerats, {3}

en: Start &searching even with incomplete indexing
sv: Börja &söka även med ofullständig indexering

en: &Index books in this library to allow searching their full text
sv: &Indexera böcker i det här biblioteket för att tillåta sökning i hela texten

en: In order to search the full text of books, the text must first be <i>indexed</i>. Once enabled, indexing is done automatically, in the background, whenever new books are added to this calibre library.
sv: För att kunna söka i hela texten i böcker måste texten först <i>indexeras</i>. När det är aktiverat görs indexering automatiskt i bakgrunden när nya böcker läggs till i det här calibre-biblioteket.

en: Re-index
sv: Återindexera

en: Re-index all books in this library
sv: Återindexera alla böcker i det här biblioteket

en: This will force calibre to re-index all the books in this library, which can take a long time. Are you sure?
sv: Detta kommer att tvinga calibre att återindexera alla böcker i det här biblioteket, vilket kan ta lång tid. Är du säker?

en: This book was not found in the calibre library
sv: Den här boken hittades inte i calibre-biblioteket

en: This book is not currently visible in the calibre library. If you have a search or Virtual library active, try clearing that. Or click the "Restrict searched books" checkbox in this window to only search currently visible books.
sv: Den här boken är för närvarande inte synlig i calibre-biblioteket. Om du har en sökning eller ett virtuellt bibliotek aktivt, försök att rensa det. Eller klicka på kryssrutan "Begränsa sökta böcker" i det här fönstret för att bara söka i de böcker som för närvarande är synliga.

en: Unknown book
sv: Okänd bok

en: Unknown author
sv: Okänd författare

en: Invalid search query
sv: Ogiltig sökförfråga

en: The search query: {query} was not understood. See <a href="{fts_url}">here</a> for details on the supported query syntax.
sv: Sökförfrågan: {query} förstods inte. Se <a href="{fts_url}">här</a> för detaljer om förfrågesyntaxen som stöds.

en: Jump to this book in the library
sv: Hoppa till denna bok i biblioteket

en: Mark this book in the library
sv: Markera denna bok i biblioteket

en: View this book at this search result
sv: Visa denna bok i detta sökresultat

en: View this book
sv: Visa denna bok

en: Expand all
sv: Expandera alla

en: Collapse all
sv: Komprimera alla

en: Enter words to search for
sv: Ange ord att söka efter

en: &Restrict searched books
sv: &Begränsa sökta böcker

en: Restrict search results to only the books currently showing in the main library screen. This means that any Virtual libraries or search results are applied.
sv: Begränsa sökresultaten till endast de böcker som för närvarande visas på huvudbiblioteksskärmen. Detta innebär att alla virtuella bibliotek eller sökresultat tillämpas.

en: &Match on related words
sv: &Matcha relaterade ord

en: With this option searching for words will also match on any related words (supported in several languages). For example, in the English language: {0} matches {1} and {2} as well
sv: Med det här alternativet matchar sökningen efter ord även på alla relaterade ord (stöds på flera språk). Till exempel, på engelska: {0} matchar även {1} och {2}

en: One book | {num} books
sv[0]: En bok
sv[1]: {num} böcker

en: Scheduled for re-indexing
sv: Schemalagd för återindexering

en: This book has been scheduled for re-indexing, which typically takes a few seconds, if no other books are being re-indexed. Once indexing is complete, you can re-run the search to see updated results.
sv: Den här boken har schemalagts för återindexering, vilket vanligtvis tar några sekunder, om inga andra böcker återindexeras. När indexeringen är klar kan du köra sökningen igen för att se uppdaterade resultat.

en: Scroll to this book in the calibre library book list and select it [{}]
sv: Bläddra till denna bok i calibre-bibliotekets boklista och välj den [{}]

en: Select
sv: Välj

en: Mark
sv: Markera

en: Put a pin on this book in the calibre library, for future reference. You can search for marked books using the search term: {0}
sv: Sätt en nål på den här boken i calibre-biblioteket, för framtida referens. Du kan söka efter markerade böcker med söktermen: {0}

en: Re-index this book. Useful if the book has been changed outside of calibre, and thus not automatically re-indexed.
sv: Återindexera den här boken. Användbart om boken har ändrats utanför calibre och därmed inte automatiskt återindexerad.

en: This book has been deleted from the library but is still present in the full text search index. Remove it.
sv: Den här boken har tagits bort från biblioteket men finns fortfarande i heltextsökningsindexet. Ta bort den.

en: Un-index
sv: Avindexera

en: This book may have more than one match, only a single match per book is shown.
sv: Den här boken kan ha mer än en matchning, endast en matchning per bok visas.

en: Open the book, in the {fmt} format.
    When using the calibre E-book viewer, it will attempt to scroll
    to this search result automatically.
sv: Öppna boken i formatet {fmt}.
    När du använder calibres e-bokvisare kommer den att försöka bläddra
    till detta sökresultat automatiskt.

en: 
    <div class="h">Search for single words</div>
    <p>Simply type the word:</p>
    <div class="bq">awesome<br>calibre</div>
    
    <div class="h">Search for phrases</div>
    <p>Enclose the phrase in quotes:</p>
    <div class="bq">"early run"<br>"song of love"</div>
    
    <div class="h">Boolean searches</div>
    <div class="bq">(calibre AND ebook) NOT gun<br>simple NOT ("high bar" OR hard)</div>
    
    <div class="h">Phrases near each other</div>
    <div class="bq">NEAR("people" "in Asia" "try")<br>NEAR("Kovid" "calibre", 30)</div>
    <p>Here, 30 is the most words allowed between near groups. Defaults to 10 when unspecified.</p>
    
    <div style="margin-top: 1em"><a href="{fts_url}">Complete syntax reference</a></div></div>
sv: 
    <div class="h">Sök efter enskilda ord</div>
    <p>Skriv bara ordet:</p>
    <div class="bq">awesome<br>calibre</div>
    
    <div class="h">Sök efter fraser</div>
    <p>Sätt frasen inom citationstecken:</p>
    <div class="bq">"early run"<br>"song of love"</div>
    
    <div class="h">Booleska sökningar</div>
    <div class="bq">(calibre AND ebook) NOT gun<br>simple NOT ("high bar" OR hard)</div>
    
    <div class="h">Fraser nära varandra</div>
    <div class="bq">NEAR("people" "in Asia" "try")<br>NEAR("Kovid" "calibre", 30)</div>
    <p>Här är 30 det högsta antalet ord som tillåts mellan nära grupper. Standardvärdet är 10 när det inte anges.</p>
    
    <div style="margin-top: 1em"><a href="{fts_url}">Fullständig syntaxreferens</a></div></div>

en: Abort the current search?
sv: Avbryta den aktuella sökningen?

en: Show &indexing status
sv: Visa &indexeringsstatus

en: &Mark all books
sv: &Markera alla böcker

en: Mark all matched books in the library
sv: Markera alla matchade böcker i biblioteket

en: Select all matched books in the library
sv: Välj alla matchade böcker i biblioteket

en: Mark and select all matched books
sv: Markera och välj alla matchade böcker

en: Remove this action
sv: Ta bort den här åtgärden

en: <a href="{}">CSS selector help</a>
sv: <a href="{}">CSS-väljarhjälp</a>

en: Create the rule to transform HTML tags below
sv: Skapa regeln för att omvandla HTML-taggar nedan

en: If the tag
sv: Om taggen

en: Then:
sv: Då:

en: Add another action
sv: Lägg till ytterligare en åtgärd

en: If the tag <b>{match_type}</b> <b>{query}</b>
sv: Om taggen <b>{match_type}</b> <b>{query}</b>

en: You can specify rules to transform HTML here. Click the "Add rule" button below to get started.
sv: Du kan ange regler för att omvandla HTML här. Klicka på knappen "Lägg till regel" nedan för att komma igång.

en: Test HTML transform rules
sv: Testa HTML-omvandlingsregler

en: Enter an HTML document below and click the "Test" button
sv: Ange ett HTML-dokument nedan och klicka på knappen "Testa"

en: Resulting HTML
sv: Resulterande HTML

en: Edit HTML transform rules
sv: Redigera HTML-omvandlingsregler

en: Current HTML file
sv: Aktuell HTML-fil

en: All HTML files
sv: Alla HTML-filer

en: Open HTML files
sv: Öppna HTML-filer

en: Selected HTML files
sv: Valda HTML-filer

en: Create an icon theme
sv: Skapa ett ikontema

en: Use this theme in calibre
sv: Använd detta tema i calibre

en: Change the current calibre icon theme to this theme
sv: Ändra aktuellt calibre-ikontema till detta tema

en: Theme Metadata
sv: Tema-metadata

en: Light and Dark
sv: Ljust och mörkt

en: Light only
sv: Endast ljust

en: Dark only
sv: Endast mörkt

en: Specify the color palette this icon theme is suited for
sv: Ange vilken färgpalett som detta ikontema är lämpligt för

en: &Color palette:
sv: &Färgpalett:

en: &License:
sv: &Licens:

en: The license for the icons in this theme. Common choices are Creative Commons or Public Domain.
sv: Licensen för ikonen i detta tema. Vanliga val är Creative Commons eller Public Domain.

en: %d icons missing in this theme
sv: %d ikoner saknas i detta tema

en: No missing icons
sv: Inga ikoner saknas

en: No title specified
sv: Ingen titel angiven

en: You must specify a title for this icon theme
sv: Du måste ange titel för ikontema

en: No author specified
sv: Ingen författare angiven

en: You must specify an author for this icon theme
sv: Du måste ange en författare för detta ikontema

en: &Abort
sv: &Avbryt

en: Losslessly optimizing images, please wait...
sv: Förlustfri optimering av bilder, vänta...

en: Optimizing images failed, click "Show details" for more information
sv: Bildoptimering misslyckades, klicka på "Visa detaljer" för mer information

en: Compression failed
sv: Komprimering misslyckades

en: Optimizing %s
sv: Optimering %s

en: Creating theme file
sv: Skapa temafil

en: Compressing theme file
sv: Komprimera temafil

en: Choose a folder from which to read the icons
sv: Välj en mapp från vilken ikoner ska läsas

en: Choose destination for icon theme
sv: Ange destination för ikontema

en: ZIP files
sv: ZIP-filer

en: Right click to visit theme homepage
sv: Högerklicka för att besöka temats webbplats

en:             <p><b><big>{title}</big></b><p>
                <p>by <i>{author}</i> with <b>{number}</b> icons [{size}]</p>
                <p>Version: {version} Number of users: {usage:n}</p>
                <p>{description}</p>
                <p><i>{visit}</i></p>
sv:             <p><b><big>{title}</big></b><p>
                <p>by <i>{author}</i> med <b>{number}</b> ikoner [{size}]</p>
                <p>Version: {version} Antal användare: {usage:n}</p>
                <p>{description}</p>
                <p><i>{visit}</i></p>

en: Downloading icons...
sv: Hämtar ikoner...

en: Downloading icons, please wait...
sv: Hämtar ikoner, vänta...

en: Use the calibre default icons
sv: Använd standardikonerna för calibre

en: Choose an icon theme below. It will be used for both light and dark color themes unless a color specific theme is chosen in one of the other tabs.
sv: Välj ett ikontema nedan. Det kommer att användas för både ljusa och mörka färgteman om inte ett färgspecifikt tema har valts på någon av de andra flikarna.

en: Choose an icon theme below. It will be used preferentially for light color themes. If the default is chosen then the theme for "light and dark" will be used.
sv: Välj ett ikontema nedan. Det kommer att användas i första hand för ljusa färgteman. Om standard är valt kommer temat för "ljus och mörkt" att användas.

en: Choose an icon theme below. It will be used preferentially for dark color themes. If the default is chosen then the theme for "light and dark" will be used.
sv: Välj ett ikontema nedan. Det kommer att användas i första hand för mörka färgteman. Om standard är valt kommer temat för "ljus och mörkt" att användas.

en: Number of icons
sv: Antal ikoner

en: Popularity
sv: Popularitet

en: Choose an icon theme
sv: Välj ett ikontema

en: Restore &default icons
sv: Återställ &standardikoner

en: For light and dark
sv: För ljust och mörkt

en: For light only
sv: Endast för ljust

en: For dark only
sv: Endast för mörkt

en: Downloading, please wait...
sv: Hämtar, vänta...

en: Failed to download list of themes
sv: Det gick inte att hämta lista med teman

en: Failed to download list of themes, click "Show details" for more information
sv: Det gick inte att hämta listan med teman, klicka på "Visa detaljer" för mer information

en: Choose from {} available icon themes
sv: Välj bland {} tillgängliga ikonteman

en: Failed to download icon themes, click "Show details" for more information.
sv: Det gick inte att hämta ikonteman, klicka på "Visa detaljer" för mer information.

en: Zoom &in
sv: Zooma &in

en: Zoom &out
sv: Zooma &ut

en: Reset &zoom
sv: Återställ &zoom

en: &Rotate
sv: &Rotera

en: &Save as
sv: &Spara som

en: F&ull screen
sv: H&elskärm

en: &Fit image
sv: &Anpassa bild

en: Fit image inside the available space
sv: Anpassa bilden inuti det tillgängliga utrymmet

en: Remember &zoom
sv: Kom ihåg &zoom

en: Choose a file to save to
sv: Välj en fil att spara till

en: Image: {name} {resolution}
sv: Bild: {name} {resolution}

en: See what's new in this calibre release
sv: Se vad som är nytt i den här utgåvan av calibre

en: Connected
sv: Ansluten

en: created by
sv: skapad av

en: %(num)d of %(total)d books
sv: %(num)d av %(total)d böcker

en: one book | {} books
sv[0]: en bok
sv[1]: {} böcker

en: %(num)s, %(sel)d selected | %(num)s, %(sel)d selected
sv[0]: %(num)s, %(sel)d vald
sv[1]: %(num)s, %(sel)d valda

en: {0}, {1} total
sv: {0}, {1} totalt

en: Cover grid
sv: Omslagsrutnät

en: Bookshelf view
sv: Bokhyllevy

en: Search bar
sv: Sökfält

en: Next Virtual library
sv: Nästa virtuella bibliotek

en: Switch to the next Virtual library in the Virtual library tab bar
sv: Växla till nästa virtuella bibliotek i flikraden för virtuella bibliotek

en: Previous Virtual library
sv: Föregående virtuella bibliotek

en: Switch to the previous Virtual library in the Virtual library tab bar
sv: Växla till det föregående virtuella biblioteket i flikraden för virtuellt bibliotek

en: All books
sv: Alla böcker

en: Search expression for this Virtual library:
sv: Sökuttryck för detta virtuella bibliotek:

en: Sort tabs alphabetically
sv: Sortera flikar alfabetiskt

en: Restore hidden tabs
sv: Återställ dolda flikar

en: Hide Virtual library tabs
sv: Dölj flikar för virtuella bibliotek

en: Lock Virtual library tabs
sv: Lås flikar för virtuella bibliotek

en: Unlock Virtual library tabs
sv: Lås upp flikar för virtuella bibliotek

en: Edit "%s"
sv: Redigera "%s"

en: Delete "%s"
sv: Ta bort "%s"

en: Show and hide various parts of the calibre main window
sv: Visa och dölj olika delar av calibre-huvudfönstret

en: No %s format
sv: Inget %s-format

en: The book {0} does not have the {1} format
sv: Boken {0} har inte formatet {1}

en: Restore %s
sv: Återställ %s

en: Job
sv: Jobb

en: Progress
sv: Förlopp

en: Running time
sv: Driftstid

en: Start time
sv: Starttid

en: There is a running job: | There are {} running jobs:
sv[0]: Det finns ett pågående jobb:
sv[1]: Det finns {} pågående jobb:

en: Unknown job
sv: Okänt jobb

en: There is a waiting job | There are {} waiting jobs
sv[0]: Det finns ett väntande jobb
sv[1]: Det finns {} väntande jobb

en: Cannot kill job
sv: Det går inte att avsluta jobb

en: Cannot kill jobs that communicate with the device
sv: Det går inte att avsluta jobb som kommunicerar med enheten

en: Job has already run
sv: Jobbet har redan slutförts

en: This job cannot be stopped
sv: Det här jobbet kan inte stoppas

en: Some of the jobs cannot be stopped. Click "Show details" to see the list of unstoppable jobs.
sv: Vissa jobb kan inte stoppas. Klicka på "Visa detaljer" för att se listan över jobb som inte kan stoppas.

en: Unavailable
sv: Otillgängligt

en: Click to see list of jobs
sv: Klicka för att se listan över jobb

en: Show/hide the Jobs List
sv: Visa/dölj jobblistan

en: Click to see list of jobs [{}]
sv: Klicka för att se lista över jobb [{}]

en: Jobs:
sv: Jobb:

en: No running jobs
sv: Inga jobb är på pågående

en: One running job
sv: Ett jobb är pågående

en: %d running jobs
sv: %d jobb är pågående

en:  - Jobs
sv:  - Jobb

en: Search for a job by name
sv: Sök efter ett jobb med namn

en: No job
sv: Inget jobb

en: No job selected
sv: Inget jobb valt

en: Do you really want to stop the selected job? | Do you really want to stop all the selected jobs?
sv[0]: Vill du verkligen stoppa det valda jobbet?
sv[1]: Vill du verkligen stoppa alla valda jobb?

en: Do you really want to stop all non-device jobs?
sv: Vill du verkligen stoppa alla jobb som inte använder enheten?

[ctx: keyboard shortcuts]
en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: &Custom
sv: &Anpassa

en: &Alternate shortcut:
sv: &Alternativ genväg:

en: &Shortcut:
sv: &Genväg:

en: Done
sv: Klar

en: &Default: %(deflt)s [Currently not conflicting: %(curr)s]
sv: &Standard: %(deflt)s [För närvarande inte i konflikt: %(curr)s]

en: Press a key...
sv: Tryck på valfri knapp...

en: Already assigned
sv: Redan tilldelad

en: already assigned to
sv: redan tilldelad för

en: <b>This shortcut no longer exists</b>
sv: <b>Denna genväg finns inte längre</b>

en: Double click on any entry to change the keyboard shortcuts associated with it
sv: Dubbelklicka på någon post för att ändra tangentbordsgenvägarna associerade med den

en: Search for a shortcut by name or key combination
sv: Sök efter en genväg med namn eller tangentkombination

en: No matches
sv: Inga träffar

en: Could not find any shortcuts matching <i>{}</i>
sv: Det gick inte att hitta några genvägar som matchar <i>{}</i>

en: Eject this device
sv: Mata ut den här enheten

en: Configure this device
sv: Anpassa den här enheten

en: Update cached metadata on device
sv: Uppdatera metadatacache på enhet

en: Library
sv: Bibliotek

en: Show books in calibre library
sv: Visa böcker i calibre-bibliotek

en: Show books in the main memory of the device
sv: Visa böcker i enhetens huvudminne

en: Show books in storage card A
sv: Visa böcker på minneskort A

en: Show books in storage card B
sv: Visa böcker på minneskort B

en: Delete library
sv: Ta bort bibliotek

en: available
sv: tillgängligt

en: Close the Virtual library
sv: Stäng det virtuella biblioteket

en: Change how the displayed books are sorted
sv: Ändra hur de visade böckerna sorteras

en: Sort
sv: Sortera

en: Change how the displayed books are grouped
sv: Ändra hur de visade böckerna grupperas

en: Show the Group by menu for grouping books in the Bookshelf view
sv: Visa menyn Gruppera efter för att gruppera böcker i bokhyllevyn

en: Group by
sv: Gruppera efter

en: <p>Search the list of books by title, author, publisher, tags, comments, etc.<br><br>Words separated by spaces are ANDed
sv: <p>Sök i listan med böcker efter titel, författare, utgivare, taggar, kommentarer etc.<br><br>Ord separerade med blanksteg får relationen AND

en: Search the full text of all books in the library, not just their metadata
sv: Sök i hela texten hos alla böcker i biblioteket, inte bara deras metadata

en: Do quick search (you can also press the Enter key)
sv: Utför snabbsökning (du kan också trycka på entertangenten)

[ctx: mark books matching search result instead of filtering them]
en: Highlight
sv: Markering

en: <h2>Shutting down</h2><div>
sv: <h2>Stänger</h2><div>

en: Book %(sidx)s of <span class="series_name">%(series)s</span>
sv: Bok %(sidx)s av <span class="series_name">%(series)s</span>

en: This book is on the device in %s
sv: Denna bok finns på enheten i %s

en: tooltip template error
sv: mallfel för verktygstips

en: Unknown chapter
sv: Okänt kapitel

en: Anonymous Content server user
sv: Anonym serveranvändare

en: Local E-book viewer user
sv: Lokal användare av e-bokvisaren

en: Bookmark
sv: Bokmärke

[ctx: type of annotation]
en: Highlight
sv: Markering

en: Bookmarks
sv: Bokmärken

en: Highlights
sv: Markeringar

en: Export {} annotations
sv: Exportera {} noteringar

en: calibre annotation collection
sv: calibre-noteringssamling

en: annotations
sv: noteringar

en: Format to export in:
sv: Format att exportera i:

en: Save to file
sv: Spara till fil

en: File for exports
sv: Fil för export

en: Open in viewer
sv: Visa i visaren

en: Show in calibre
sv: Visa i calibre

en: Edit notes
sv: Redigera anteckningar

en: Export selected item | Export {} selected items
sv[0]: Exportera vald post
sv[1]: Exportera {} valda poster

en: Delete selected item | Delete {} selected items
sv[0]: Ta bort vald post
sv[1]: Ta bort {} valda poster

en: Restrict to
sv: Begränsa till

en: Type:
sv: Typ:

en: Show only annotations of the specified type
sv: Visa endast noteringar av den angivna typen

en: User:
sv: Användare:

en: Show only annotations created by the specified user
sv: Visa endast noteringar skapade av den angivna användaren

en: Only show annotations from books that have been selected in the calibre library
sv: Visa bara noteringar från böcker som har valts i calibre-biblioteket

en: &Show results from only selected books
sv: &Visa resultat från endast valda böcker

en: &Show results from only the selected book | &Show results from only the {} selected books
sv[0]: &Visa endast resultat från den valda boken
sv[1]: &Visa endast resultat från de {} valda böckerna

en: Find previous match
sv: Hitta föregående träff

en: Invalid search expression
sv: Ogiltigt sökuttryck

en: The search expression: {0} is invalid. The search syntax used is the SQLite Full text Search Query syntax, <a href="{1}">described here</a>.
sv: Sökuttrycket: {0} är ogiltigt. Söksyntaxen som används är SQLite-sökfrågesyntaxen för heltextsökning, <a href="{1}">beskriven här</a>.

en: Edit the notes of this highlight
sv: Redigera anteckningarna för denna markering

en: Add notes
sv: Lägg till anteckningar

en: Add notes to this highlight
sv: Lägg till anteckningar till denna markering

en: User
sv: Användare

en: View the book at this annotation in the calibre E-book viewer
sv: Visa boken vid denna notering i calibre e-bokvisare

en: Show this book in the main calibre book list
sv: Visa den här boken i huvudboklistan av calibre

en: Edit notes for highlight
sv: Redigera anteckningar för markering

en: Annotations browser
sv: Noteringsbläddraren

en: With this option searching for words will also match on any related words (supported in several languages). For example, in the English language: <i>correction</i> matches <i>correcting</i> and <i>corrected</i> as well
sv: Med det här alternativet matchar sökningen efter ord även alla relaterade ord (stöds på flera språk). Till exempel på engelska: <i>correction</i> matchar <i>correcting</i> och också <i>corrected</i>

en: &Delete all selected
sv: &Ta bort alla valda

en: Delete the selected annotations
sv: Ta bort de valda noteringarna

en: &Export all selected
sv: &Exportera alla valda

en: Export the selected annotations
sv: Exportera de valda noteringarna

en: Rebuild search index
sv: Återskapa sökindex

en: Refresh annotations in case they have been changed since this window was opened
sv: Uppdatera noteringar om de har ändrats sedan det här fönstret öppnades

en: No selected annotations
sv: Inga valda noteringar

en: No annotations have been selected
sv: Inga noteringar har valts

en: Are you sure you want to <b>permanently</b> delete this annotation? | Are you sure you want to <b>permanently</b> delete these {} annotations?
sv[0]: Är du säker på att du vill ta bort denna notering <b>permanent</b>?
sv[1]: Är du säker på att du vill ta bort dessa {} noteringar <b>permanent</b>?

en: Editing is only supported for the notes associated with highlights
sv: Redigering stöds endast för anteckningarna som är associerade med markeringar

en: No series
sv: Inga serier

en: Untagged
sv: Otaggad

en: No publisher
sv: Ingen utgivare

en: Unpublished
sv: Opublicerad

en: Unrated
sv: Inte betygsatt

en: No language
sv: Inget språk

en: Ungrouped
sv: Ogrupperad

en: Set to undefined
sv: Ange som odefinierat

en: Template editing disabled
sv: Mallredigering inaktiverad

en: Size (MB)
sv: Storlek (MB)

en: Modified
sv: Ändrad

en: Formats
sv: Format

en: calculating
sv: räknar

en: Failed to read cover file for this book from the calibre library.
sv: Det gick inte att läsa omslagsfilen för den här boken från calibre-biblioteket.

en: The cover for the book %s is too large, cannot load it. Resize or delete it.
sv: Omslaget till boken %s är för stort, kan inte öppna. Ändra storlek eller ta bort det.

en: %s stars
sv: %s stjärnor

en: Click in this column and press Q to Quickview books with the same "%s"
sv: Klicka på den här kolumnen och tryck på Q för att Snabbvisa böcker med samma "%s"

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: The lookup/search name is <i>{0}</i>
sv: Uppslagsnamnet/söknamnet är <i>{0}</i>

en: Marked with text "{0}"
sv: Markerad med texten "{0}"

en: Marked without text
sv: Markerad utan text

en: This book's UUID is "{0}"
sv: Denna boks UUID är "{0}"

en: Failed to set data
sv: Det gick inte att ange data

en: Could not set data, click "Show details" to see why.
sv: Det gick inte att ställa in data. Klicka på "Visa detaljer" för att se varför.

en: In Library
sv: I bibliotek

en: Unhandled error
sv: Ohanterat fel

en: Failed to read book data from calibre library. Click "Show details" for more information
sv: Det gick inte att läsa bokdata från calibre-biblioteket. Klicka på "Visa detaljer" för mer information

en: Waiting for metadata to be updated
sv: Väntar på att metadata ska uppdateras

en: Marked for deletion
sv: Markerad för borttagning

en: Double click to <b>edit</b> me<br><br>
sv: Dubbelklicka för att <b>redigera</b> mig<br><br>

en: The lookup/search name is
sv: Uppslagsnamnet/söknamnet är

en: Export selected
sv: Exportera valda

en: Select none
sv: Välj inga

en: Restrict to:
sv: Begränsa till:

en: Add categories to which to restrict results.
    When no categories are specified no restriction is in effect
sv: Lägg till kategorier för att begränsa resultaten.
    När inga kategorier anges finns ingen begränsning i kraft

en: Remove
sv: Ta bort

en: Export
sv: Exportera

en: Export the selected notes as HTML files
sv: Exportera de markerade anteckningarna som HTML-filer

en: Search books
sv: Sök böcker

en: Search the calibre library for books in the currently selected categories
sv: Sök i calibre-biblioteket efter böcker i de för närvarande valda kategorierna

en: No results selected
sv: Inga resultat har valts

en: No results selected, nothing to export
sv: Inga resultat har valts, inget att exportera

en: Choose folder for exported note | Choose folder for {} exported notes
sv[0]: Välj mapp för exporterad anteckning
sv[1]: Välj mapp för {} exporterade anteckningar

en: Adjust width of {0}
sv: Justera bredden på {0}

en: {0} pixels
sv: {0} pixlar

en: The original size can be larger than the maximum if the window has been resized
sv: Den ursprungliga storleken kan vara större än den maximala storleken om fönstrets storlek har ändrats

en: Original size:
sv: Ursprunglig storlek:

en: Minimum size:
sv: Minimum storlek:

en: Maximum size:
sv: Maximum storlek:

en: You can also adjust column widths by dragging the divider between column headers
sv: Du kan också justera kolumnbredden genom att dra avdelaren mellan kolumnrubriker

en: &Shrink 10%
sv: &Krympa 10 %

en: &Expand 10%
sv: &Expandera 10 %

en: Set to mi&nimum
sv: Ställ in på mi&nimum

en: Set to ma&ximum
sv: Ställ in på m&aximum

en: &Resize column to fit contents
sv: &Ändra storlek på kolumn så att innehållet passar

en: The width will be set to the size of the widest entry or the maximum size, whichever is smaller
sv: Bredden ställs in till storleken på den bredaste posten eller den maximala storleken, beroende på vilket som är mindre

en: pixels
sv: pixlar

en: This box shows the current width after using the above buttons
sv: Den här rutan visar den aktuella bredden efter användning av ovanstående knappar

en: Set width &to:
sv: Ställ in bredd &till:

en: Cannot hide all columns
sv: Det går inte att dölja alla kolumner

en: You must not hide all columns
sv: Du får inte dölja alla kolumner

en: Sort on %s
sv: Sortera efter %s

en: Ascending
sv: Stigande

en: Descending
sv: Fallande

en: Change text alignment for %s
sv: Ändra textjustering för %s

en: Center
sv: Centrera

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: Change font style for %s
sv: Ändra teckensnittsformat för %s

en: Bold font
sv: Fet teckensnitt

en: Normal font
sv: Normalt teckensnitt

en: Bold and Italic font
sv: Fet och kursivt teckensnitt

en: Italic font
sv: Kursivt teckensnitt

en: Adjust width of column {0}
sv: Justera bredden på kolumn {0}

en: Edit column definition for %s
sv: Redigera kolumndefinition för %s

en: Define tooltip template for "%s"
sv: Definiera verktygstipsmall för "%s"

en: Edit tooltip template for "%s"
sv: Redigera verktygstipsmall för "%s"

en: Edit permissible values for %s
sv: Redigera tillåtna värden för %s

en: Quickview column %s
sv: Snabbvisningskolumn %s

en: Hide column %s
sv: Dölj kolumnen %s

en: Show column
sv: Visa kolumn

en: Remember On Device column width
sv: Kom ihåg kolumnbredden för På enheten

en: Reset On Device column width to default
sv: Återställ kolumnbredden för På enheten till standard

en: Restore default layout
sv: Återställ standardutformning

en: Hide row numbers
sv: Dölj radnummer

en: Show row numbers
sv: Visa radnummer

en: Toggle mark for book
sv: Växla markering för bok

en: Mark book with text label
sv: Markera bok med textetikett

en: Un-split the book list
sv: Dela inte boklistan

en: Split the book list
sv: Dela boklistan

en: Allow moving columns with the mouse
sv: Tillåt att kolumner flyttas med musen

en: Dropping onto a device is not supported. First add the book to the calibre library.
sv: Att släppa på en enhet stöds inte. Lägg först till boken i calibre-biblioteket.

en: File name
sv: Filnamn

en: Reasoning used by AI
sv: Resonemang använt av AI

en: AI Assistant Note
sv: AI-assistenten-anteckning

en: You
sv: Dig

en: Conversation record
sv: Konversationsinspelning

en: Type a question to the AI
sv: Skriv en fråga till AI:n

en: Se&ttings
sv: Ins&tällningar

en: Quick actions
sv: Snabbåtgärder

en: First, configure an AI provider
sv: Konfigurera först en AI-leverantör

en: Assistant
sv: Assistent

en: Copy this specific response to the clipboard
sv: Kopiera detta specifika svar till urklipp

en: Show the reasoning behind this response from the AI
sv: Visa resonemanget bakom detta svar från AI:n

en: answering
sv: svarar

en: thinking
sv: tänker

en: AI provider not configured.
sv: AI-leverantören är inte konfigurerad.

en: Configure AI provider
sv: Konfigurera AI-leverantör

en: Talking to AI failed with error:
sv: Kommunikation med AI misslyckades med felet:

en: free
sv: gratis

en: Queries:
sv: Förfrågningar:

en: &New chat
sv: &Ny chatt

en: Start a new conversation
sv: Starta en ny konversation

en: Copy this conversation to the clipboard
sv: Kopiera denna konversation till urklipp

en: Select text in the book to begin.
sv: Markera text i boken för att börja.

en: Add Quick action
sv: Lägg till snabbåtgärd

en: Edit Quick action
sv: Redigera snabbåtgärd

en: Prompt:
sv: Uppmaning:

en: No name specified
sv: Inget namn angivet

en: You must specify a name for the Quick action
sv: Du måste ange ett namn för snabbåtgärden

en: No prompt specified
sv: Ingen uppmaning angiven

en: You must specify a prompt for the Quick action
sv: Du måste ange en uppmaning för snabbåtgärden

en: Ask the AI to respond in the current language
sv: Be AI:n att svara på det aktuella språket

en: Ask the AI to respond in the current calibre user interface language. Note that how well this works depends on the individual model being used. Different models support different languages.
sv: Be AI:n att svara på det aktuella språket för calibre-användargränssnittet. Observera att hur bra detta fungerar beror på vilken individuell modell som används. Olika modeller stöder olika språk.

en: &Quick actions:
sv: &Snabbåtgärder:

en: Cannot edit builtin actions. Instead uncheck this action and create a new action with the same name.
sv: Det går inte att redigera inbyggda åtgärder. Avmarkera istället den här åtgärden och skapa en ny åtgärd med samma namn.

en: Cannot remove builtin actions. Instead simply uncheck it to prevent it from showing up as a button.
sv: Det går inte att ta bort inbyggda åtgärder. Avmarkera istället bara den för att förhindra att den visas som en knapp.

en: Remove the {} action?
sv: Ta bort åtgärden {}?

en: &Show this confirmation again
sv: &Visa denna bekräftelse igen

en: AI &Provider
sv: AI-&leverantör

en: Configure viewer
sv: Anpassa visare

en: Use white background
sv: Använd vit bakgrund

en: Hyphenate
sv: Avstava

en: <b>Changes will only take effect after a restart.</b>
sv: <b>Ändringar träder i kraft först efter en omstart.</b>

en:  - LRF viewer
sv:  - LRF-visare

en: <b>No matches</b> for the search phrase <i>%s</i> were found.
sv: <b>Inga träffar</b> för sökfrasen <i>%s</i> hittades.

en: %prog [options] book.lrf
    
    Read the LRF e-book book.lrf
sv: %prog [options] book.lrf
    
    Läs LRF-e-bokens bok.lrf

en: Print more information about the rendering process
sv: Skriv ut mer information om renderingsprocessen

en: Turn on visual aids to debugging the rendering engine
sv: Slå på visuell hjälp för avlusning av renderingsmotorn

en: Disable hyphenation. Should significantly speed up rendering.
sv: Inaktivera avstavning. Bör snabba upp renderingen avsevärt.

en: By default the background is off white as I find this easier on the eyes. Use this option to make the background pure white.
sv: Som standard är bakgrunden gulvit eftersom jag tycker att det är lättare för ögonen. Använd det här alternativet för att göra bakgrunden helvit.

en: Profile the LRF renderer
sv: Profilera LRF-renderaren

en: LRF viewer
sv: LRF-visare

en: Parsing LRF file
sv: Analyserar LRF-fil

en: LRF viewer toolbar
sv: LRF-visarens verktygsfält

en: Next page
sv: Nästa sida

en: Previous Page
sv: Föregående sida

en: Back
sv: Tillbaka

en: Forward
sv: Framåt

en: Next match
sv: Nästa träff

en: Open e-book
sv: Öppna bok

en: %prog [options] [path_to_ebook or calibre url ...]
    
    Launch the main calibre Graphical User Interface and optionally add the e-book at
    path_to_ebook to the database. You can also specify calibre URLs to perform various
    different actions, than just adding books. For example:
    
    calibre://view-book/test_library/1842/epub
    
    Will open the book with id 1842 in the EPUB format from the library
    "test_library" in the calibre E-book viewer. Library names are the folder names of the
    libraries with spaces replaced by underscores. A full description of the
    various URL based actions is in the User Manual.
sv: %prog [options] [path_to_ebook or calibre url ...]
    
    Starta huvudanvändargränssnittet i calibre och lägg till e-boken på
    path_to_ebook till databasen. Du kan också ange URL:er i calibre för att utföra olika
    åtgärder än att bara lägga till böcker. Till exempel:
    
    calibre://view-book/test_bibliotek/1842/epub
    
    Öppnar boken med id 1842 i EPUB-formatet från biblioteket
    "test_bibliotek" i calibres e-bokvisare. Biblioteksnamn är bibliotekens
    mappnamn med blanksteg ersatta med understrykningar. En fullständig beskrivning av de
    olika webbadressbaserade åtgärderna finns i användarmanualen.

en: Use the library located at the specified path.
sv: Använd biblioteket som ligger på den angivna sökvägen.

en: Start minimized to system tray.
sv: Starta minimerad till systemfältet.

en: Ignored, do not use. Present only for legacy reasons
sv: Ignoreras, ska inte användas. Närvarande endast för arvsskäl

en: Do not check for updates
sv: Sök inte efter uppdateringar

en: Ignore custom plugins, useful if you installed a plugin that is preventing calibre from starting
sv: Ignorera anpassad insticksmodul, användbart om du har installerat en insticksmodul som hindrar calibre från att starta

en: Path too long
sv: Sökväg för lång

en: Path to Calibre Portable (%s) too long. It must be less than 59 characters.
sv: Sökvägen till calibre Portable (%s) är för lång. Den måste vara kortare än 59 tecken.

en: Failed to create library
sv: Det gick inte att skapa bibliotek

en: Failed to create calibre library at: %r.
    You will be asked to choose a new library location.
sv: Det gick inte att skapa calibre-bibliotek på: %r.
    Du kommer att tillfrågas om en ny biblioteksplats.

en: Could not repair library. Click "Show details" for more information.
sv: Det gick inte att reparera biblioteket. Klicka på "Visa detaljer" för mer information.

en: Initializing user interface...
sv: Startar användargränssnitt...

en: Choose a location for your new calibre e-book library
sv: Välj en plats för ditt nya calibre e-bok bibliotek

en: Repairing failed
sv: Det gick inte reparation

en: The database repair failed. Starting with a new empty library.
sv: Databasen kunde inte repareras. Börjar med ett nytt, tomt bibliotek.

en: Bad database location
sv: Dålig databasplats

en: Bad database location %r. calibre will now quit.
sv: Felaktig databasplats %r. calibre kommer nu att avslutas.

en: Startup error
sv: Startfel

en: There was an error during {0} startup. Parts of {0} may not function. Click "Show details" to learn more.
sv: Det uppstod ett fel under {0} start. Delar av {0} kanske inte fungerar. Klicka på "Visa detaljer" för att lära dig mer.

en: Corrupted database
sv: Korrupt databas

en: The library database at %s appears to be corrupted. Do you want calibre to try and rebuild it automatically? The rebuild may not be completely successful. If you say No, a new empty calibre library will be created.
sv: Databasbiblioteket %s verkar vara skadat. Vill du att calibre försöker återuppbygga det automatiskt? Ombyggnaden är kanske inte lyckas. Om du säger nej kommer ett nytt tomt calibre-bibliotek skapas.

en: Bad database location %r. Will start with  a new, empty calibre library
sv: Felaktig databasplats %r. Börjar med ett nytt, tomt calibre-bibliotek

en: Starting %s: Loading books...
sv: Startar %s: Läser in böcker...

en: Cannot start calibre
sv: Det går inte att starta calibre

en: Another calibre program that can modify calibre libraries, such as, {0} or {1} is already running. You must first shut it down, before starting the main calibre program. If you are sure no such program is running, try restarting your computer.
sv: Ett annat calibre-program som kan ändra calibre-bibliotek, som {0} eller {1}, körs redan. Du måste först stänga av det innan du startar calibre-huvudprogrammet. Om du är säker på att inget sådant program körs kan du försöka starta om din dator.

en: Other instance of calibre shutdown
sv: Avstängning av annan instans av calibre

en: Failed to contact running instance of calibre
sv: Det gick inte att kontakta den körande instansen av calibre

en: Contacting calibre failed
sv: Det gick inte att kontakta calibre

en: Failed to contact running instance of calibre, try restarting calibre
sv: Det gick inte att kontakta den körande instansen av calibre, försök att starta om calibre

en: Shutdown command sent, waiting for shutdown...
sv: Avstängningskommandot har skickats, inväntar avstängning...

en: Failed to shutdown running calibre instance
sv: Det gick inte att stänga av körande calibre-instans

en: &Preferences
sv: &Inställningar

en: &Quit
sv: &Avsluta

en: The folder "{}" is opened in another program, so calibre cannot access it.
sv: Mappen "{}" är öppen i ett annat program, så calibre kan inte komma åt den.

en: The file "{}" is opened in another program, so calibre cannot access it.
sv: Filen "{}" är öppen i ett annat program, så calibre kan inte komma åt den.

en: A folder is open in another program so calibre cannot access it.
sv: En mapp är öppen i ett annat program så calibre kan inte komma åt den.

en: A file is open in another program so calibre cannot access it.
sv: En fil är öppen i ett annat program så calibre kan inte komma åt den.

en: This is usually caused by leaving Windows explorer or a similar file manager open to a folder in the calibre library. Close Windows explorer and retry.
sv: Detta orsakas vanligtvis av att utforskaren i Windows eller en liknande filhanterare är öppen i en mapp i calibre-biblioteket. Stäng utforskaren i Windows och försök igen.

en: This is usually caused by software such as antivirus or file sync (aka DropBox and similar) accessing files in the calibre library folder at the same time as calibre. Try excluding the calibre library folder from such software.
sv: Detta orsakas vanligtvis av att programvara som antivirus eller filsynkronisering (aka DropBox och liknande) kommer åt filer i calibre-biblioteksmappen samtidigt som calibre. Försök att utesluta mappen Calibre Library från sådan programvara.

en: Cannot open file or folder as it is in use
sv: Det går inte att öppna filen eller mappen när den används

en: Permission was denied by the operating system when calibre tried to access the file: "{0}".
sv: Tillstånd nekades av operativsystemet när calibre försökte komma åt filen: "{0}".

en: Permission was denied by the operating system when calibre tried to access a file.
sv: Tillstånd nekades av operativsystemet när calibre försökte komma åt en fil.

en: This means either that the permissions on the file or its parent folder are incorrect or the file is open in another program.
sv: Det betyder antingen att behörigheterna för filen eller dess överordnade mapp är felaktiga eller att filen är öppen i ett annat program.

en: Cannot open file or folder
sv: Det går inte att öppna fil eller mapp

en: Could not open the folder: "{}". It is already opened in the following programs:
sv: Det gick inte att öppna mappen "{}". Den är redan öppen i följande program:

en: Unhandled exception
sv: Ohanterat undantag

en: Edit Markdown
sv: Redigera Markdown

en: &Markdown source
sv: &Markdown-källa

en: &Preview
sv: &Förhandsgranska

en: Set date to undefined
sv: Ange datumet som odefinierat

en: Set date to today
sv: Använd dagens datum

en: &Redo
sv: &Gör om

en: Specify how this book should be sorted when by title. For example, The Exorcist might be sorted as Exorcist, The.
sv: Ange hur den här boken ska sorteras efter titel. Till exempel kan "The Exorcist" sorteras som "Exorcist, The".

en: Title &sort:
sv: T&itelsortering:

en:  The ok icon indicates that the current title sort matches the current title
sv:  Ok-ikonen indikerar att den aktuella titelsorteringen matchar den aktuella titeln

en:  The error icon warns that the current title sort does not match the current title. No action is required if this is what you want.
sv:  Felikonen varnar för att den aktuella titelsorteringen inte matchar den aktuella titeln. Ingen åtgärd krävs om det här är vad du vill.

en: &Edit authors
sv: &Redigera författare

en: Authors changed
sv: Författarna ändrades

en: You have changed the authors for this book. You must save these changes before you can use Manage authors. Do you want to save these changes?
sv: Du har ändrat författarna för den här boken. Du måste spara dessa ändringar innan du kan använda Hantera författare. Vill du spara ändringarna?

en: Specify how the author(s) of this book should be sorted. For example Charles Dickens should be sorted as Dickens, Charles.
    If the box has a tick mark, then text matches the individual author's sort strings. If it has a cross mark, then the authors and this text do not match.
sv: Ange hur författaren/författarna till den här boken ska sorteras. Till exempel ska Charles Dickens sorteras som Dickens, Charles.
    Om rutan har en bockmarkering matchar texten den enskilda författarens sorteringssträngar. Om den har ett kryssmarkering matchar inte författarna och den här texten.

en: Author s&ort:
sv: Fö&rfattarsortering:

en:  The ok icon indicates that the current author sort matches the current author
sv:  Ok-ikonen indikerar att den aktuella författarsortering matchar den aktuella författaren

en:  The error icon indicates that the current author sort does not match the current author. No action is required if this is what you want.
sv:  Felikonen indikerar att den aktuella författarsorteringen inte matchar den aktuella författaren. Ingen åtgärd krävs om det här är vad du vill.

en: Series changed
sv: Serier ändrades

en: You have changed the series. In order to use the category editor, you must either discard or apply these changes. Apply changes?
sv: Du har ändrat serierna. För att kunna använda kategoriredigeraren måste du antingen ignorera eller tillämpa dessa ändringar. Tillämpa ändringar?

en: &Number:
sv: &Nummer:

en: Last modified: %s
    
    Double click to view
sv: Senast uppdaterad: %s
    
    Dubbelklicka för att visa

en: Restore %s from the original
sv: Återställ %s från den ursprungliga

en: &View {} format
sv: &Visa {}-format

en: &Remove {} format
sv: &Ta bort {}-format

en: Set the cover for the book from the selected format
sv: Ställ in omslaget för boken från det valda formatet

en: Set metadata for the book from the selected format
sv: Ställ in metadata för boken från det valda formatet

en: Add a format to this book
sv: Lägg till ett format i den här boken

en: Remove the selected format from this book
sv: Ta bort det valda formatet från den här boken

en: Choose formats for
sv: Välj format för

en: No permission
sv: Ingen behörighet

en: You do not have permission to read the following files:
sv: Du har inte behörighet att läsa följande filer:

en: No format selected
sv: Inget format valt

en: &Browse
sv: B&läddra

en: Trim bord&ers
sv: B&eskär kanter

en: Automatically detect and remove extra space at the cover's edges.
    Pressing it repeatedly can sometimes remove stubborn borders.
sv: Identifiera och ta bort extra utrymme från omslagets kanter automatiskt.
    Om du trycker upprepade gånger kan ibland envisa kanter tas bort.

en: Download co&ver
sv: Hämta &omslag

en: &Generate cover
sv: &Skapa omslag

en: Customize the styles and colors of the generated cover
sv: Anpassa format och färger för det genererade omslaget

en: Undo last Generate cover
sv: Ångra senaste Skapa omslag

en: View image in popup window
sv: Visa bilden i popup-fönster

en: Edit cover with...
sv: Redigera omslag med...

en: Cover opened in {}
sv: Omslaget öppnades i {}

en: external editor
sv: extern redigerare

en: Close this popup when you are done making changes to the cover.
sv: Stäng det här popup-fönstret när du är klar med ändringar i omslaget.

en: Not a valid picture
sv: Inte en giltig bild

en: Invalid cover
sv: Ogiltigt omslag

en: Could not change cover as the image is invalid.
sv: Det gick inte att ändra omslag eftersom bilden är ogiltig.

en: Rating of this book. 0-5 stars
sv: Betyg för den här boken. 0-5 stjärnor

en: Tags changed
sv: Taggarna har ändrats

en: You have changed the tags. In order to use the tags editor, you must either discard or apply these changes. Apply changes?
sv: Du har ändrat taggarna. För att kunna använda taggredigeraren måste du antingen ignorera eller tillämpa dessa ändringar. Tillämpa ändringar?

en: A comma separated list of languages for this book
sv: En kommaseparerad lista med språk för den här boken

en: The language %s is not recognized | The languages %s are not recognized
sv[0]: Språket %s känns inte igen
sv[1]: Språken %s känns inte igen

en: Unknown language
sv: Okänt språk

en: Edit Identifiers
sv: Redigera identifierare

en: Edit the book's identifiers. Every identifier must be on a separate line, and have the form type:value
sv: Redigera bokens identifierare. Varje identifierare måste vara på en separat rad och vara av formen typ:värde

en: Duplicate identifier
sv: Duplicera identifierare

en: The identifier of type: %s occurs more than once. Each type of identifier must be unique
sv: Identifierare av typ: %s förekommer mer än en gång. Varje typ av identifierare måste vara unik

en: Invalid identifier
sv: Ogiltig identifierare

en: The identifier %s is invalid. Identifiers must be of the form type:value
sv: Identifieraren %s är ogiltig. Identifierare måste vara av formen typ:värde

en: &Ids:
sv: &Id:

en: Edit the identifiers for this book. For example: 
    
    %s
    
    If an identifier value contains a comma, you can use the | character to represent it.
sv: Redigera identifierarna för den här boken. Till exempel:
    
    %s
    
    Om ett identifierarvärde innehåller ett komma, kan du använda tecknet | för att representera det.

en: Edit identifiers in a dedicated window
sv: Redigera identifierare i ett separat fönster

en: This ISBN is valid
sv: Denna ISBN är giltigt

en: This ISBN is invalid
sv: Denna ISBN är ogiltig

en: Invalid ISBN
sv: Ogiltig ISBN

en: Enter an ISBN
sv: Ange ett ISBN

en: The ISBN you entered is not valid. Try again.
sv: Det ISBN du angav är inte giltigt. Försök igen.

en: Clear publisher
sv: Rensa utgivare

en: Publisher changed
sv: Utgivare ändrades

en: You have changed the publisher. In order to use the Category editor, you must either discard or apply these changes. Apply changes?
sv: Du har bytt utgivaren. För att kunna använda kategoriredigeraren måste du antingen ignorera eller tillämpa dessa ändringar. Tillämpa ändringar?

en: Clear date
sv: Rensa datum

en: Schedule download?
sv: Schemalägga hämtning?

en: The download of metadata for the <b>selected book</b> will run in the background. Proceed? | The download of metadata for the <b>{} selected books</b> will run in the background. Proceed?
sv[0]: Hämtningen av metadata för <b>den valda boken</b> kommer att köras i bakgrunden. Fortsätt?
sv[1]: Hämtningen av metadata för <b>de {} valda böckerna</b> kommer att köras i bakgrunden. Fortsätt?

en: You can monitor the progress of the download by clicking the rotating spinner in the bottom right corner.
sv: Du kan övervaka hur hämtningens förlopp genom att klicka på den roterande snurran i det nedre högra hörnet.

en: When the download completes you will be asked for confirmation before calibre applies the downloaded metadata.
sv: När hämtningen är klar kommer du att bli ombedd att bekräfta innan calibre tillämpar de hämtade metadata.

en: Download only &metadata
sv: Hämta endast &metadata

en: Download only &covers
sv: Hämta endast &omslag

en: &Configure download
sv: &Anpassa hämtning

en: Download &both
sv: Hämta &båda

en: Download metadata for one book | Download metadata for {} books
sv[0]: Hämta metadata för en bok
sv[1]: Hämta metadata för {} böcker

en: Metadata download started
sv: Metadatahämtning startad

en: (Failed metadata)
sv: (Metadata misslyckades)

en: (Failed cover)
sv: (Omslag misslyckades)

en: Processed %s
sv: Bearbetat %s

en: Metadata fields to download
sv: Metadatafält att hämta

en: Revert %s
sv: Återställ %s

en: Merge identifiers
sv: Slå samman identifierare

en: Merge tags
sv: Slå samman taggar

en: Merge Comments
sv: Slå samman kommentarer

en: Cover size: {0}x{1}
sv: Omslagsstorlek: {0}x{1}

en: Compare metadata
sv: Jämför metadata

en: &Accept all remaining
sv: &Acceptera alla återstående

en: Re&ject all remaining
sv: A&vfärda alla återstående

en: R&eject
sv: A&vfärda

en: Reject changes and move to next [{}]
sv: Avfärda ändringar och gå till nästa [{}]

en: P&revious
sv: Fö&regående

en: Move to previous {}
sv: Flytta till föregående {}

en: Move to next [%s]
sv: Flytta till nästa [%s]

en: &Mark rejected books
sv: &Markera avfärdade böcker

en: Mark rejected books in the book list after this dialog is closed
sv: Markera avfärdade böcker i boklistan efter att dialogrutan har stängts

en: All reviewed changes will be lost! Are you sure you want to Cancel?
sv: Alla granskade ändringar går förlorade! Är du säker på att du vill avbryta?

en:  [%(num)d of %(tot)d]
sv:  [%(num)d av %(tot)d]

en: Are you sure you want to reject the remaining result? | Are you sure you want to reject all {} remaining results?
sv[0]: Är du säker på att du vill avfärda det återstående resultatet?
sv[1]: Är du säker på att du vill avfärda alla {} återstående resultat?

en: Rendering {} pages, please wait...
sv: Renderar {}-sidor, vänta...

en: comic book
sv: serietidning

en: Choose a cover from the list of pages below
sv: Välj ett omslag från listan med sidor nedan

en: &More pages
sv: &Fler sidor

en: Choose cover from book
sv: Välj omslag från boken

en: Failed to render
sv: Det gick inte att rendera

en: Could not render this file
sv: Det gick inte att rendera den här filen

en: This book has no pages
sv: Den här boken har inga sidor

en: page %d
sv: sida %d

en: Next
sv: Nästa

en: Previous
sv: Föregående

en: Manage the extra data files associated with this book [{}]
sv: Hantera de extra datafilerna som är associerade med den här boken [{}]

en: Automatically create the title sort entry based on the current title entry.
    Using this button to create title sort will change title sort from red to green.
sv: Skapa automatiskt titelsorteringsposten baserat på den aktuella titelposten.
    Om du använder den här knappen för att skapa titelsortering ändras titelsorteringen från röd till grön.

en: Automatically create the author sort entry based on the current author entry. Using this button to create author sort will change author sort from red to green.  There is a menu of functions available under this button. Click and hold on the button to see it.
sv: Skapa automatiskt författarsorteringsposten baserat på den aktuella författarposten. Genom att använda den här knappen för att skapa författarsortering ändras författarsorteringen från röd till grön. Det finns en meny med funktioner tillgängliga under den här knappen. Klicka och håll ner knappen för att se den.

en: Set author sort from author
sv: Ange författarsortering från författare

en: Set author from author sort
sv: Ange författare från författarsortering

en: Copy author to author sort
sv: Kopiera författare till författarsortering

en: Copy author sort to author
sv: Kopiera författarsortering till författare

en: Swap the author and title
sv: Växla författaren och titeln

en: Open the Manage Authors editor. Use to rename authors and correct individual author's sort values
sv: Öppna redigeraren Hantera författare. Använd för att byta namn på författare och korrigera individuella författares sorteringsvärden

en: Open the Manage Series editor
sv: Öppna redigeraren Hantera serier

en: Clear rating
sv: Rensa betyg

en: Open the Tag editor. If Ctrl or Shift is pressed, open the Manage Tags editor
sv: Öppna taggredigeraren. Genom att trycka på Ctrl eller Skift öppnas redigeraren Hantera taggar

en: Clear all tags
sv: Rensa alla taggar

en: Clear Ids
sv: Rensa identifierare

en: Paste the contents of the clipboard into the identifiers prefixed with an auto-detected prefix such as isbn: or url:. Or right click, and choose a specific prefix to use.
sv: Klistra in innehållet i urklippet i identifierarna med prefixet ett autodetekterat prefix som isbn: eller url:. Eller högerklicka och välj ett specifikt prefix att använda.

en: Open the Manage Publishers editor
sv: Öppna redigeraren Hantera utgivare

en: &Download metadata
sv: &Hämta metadata

en: Download metadata for this book [{}]
    
    Metadata includes title, authors, series, covers, etc.
    For improved results, you can install more metadata sources,
    by clicking the configure button to the right.
sv: Hämta metadata för den här boken [{}]
    
    Metadata inkluderar titel, författare, serie, omslag etc. 
    För förbättrade resultat kan du installera fler metadatakällor genom att klicka på konfigureringsknappen till höger.

en: Undo last metadata download
sv: Ångra senaste metadatahämtning

en: Configure download metadata
sv: Anpassa metadatahämtning

en: Change how calibre downloads metadata
sv: Ändra hur calibre hämtar metadata

en: Edit list of prefixes
sv: Redigera lista med prefix

en: Edit prefixes
sv: Redigera prefix

en: Enter prefixes, one on a line. The first prefix becomes the default.
sv: Ange prefix, en per rad. Det första prefixet blir standard.

en: Save changed metadata?
sv: Spara ändrad metadata?

en: You've changed the metadata for this book. Edit book is set to update embedded metadata when opened. You need to save your changes for them to be included.
sv: Du har ändrat metadata för den här boken. Redigera bok är inställd på att uppdatera inbäddade metadata när den öppnas. Du måste spara dina ändringar för att de ska inkluderas.

en: &Don't save
sv: &Spara inte

en: {} Data &files
sv: {} data&filer

en: Could not read from book file.
sv: Det gick inte att läsa från bokfil.

en: The cover in the %s format is invalid
sv: Omslaget i %s-format är ogiltigt

en: No downloaded metadata
sv: Inga hämtade metadata

en: There is no downloaded metadata to undo
sv: Det finns inga hämtade metadata att ångra

en: There is another book to edit in this set. | There are still {} more books to edit in this set.
sv[0]: Det finns en annan bok att redigera i det här avsnittet.
sv[1]: Det finns ännu {} böcker att redigera i det här avsnittet.

en: Are you sure you want to stop? Use the "Next" button instead of the "OK" button to move through books in the set.
sv: Är du säker på att du vill sluta? Använd "Nästa"-knappen istället för "OK"-knappen för att gå igenom böckerna i uppsättningen.

en: &Continue editing
sv: &Fortsätt redigering

en: &Stop editing
sv: &Avsluta redigering

en: You will lose all unsaved changes. Are you sure?
sv: Du kommer att förlora alla osparade ändringar. Är du säker?

en: Save changes and edit the metadata of {0} [{1}]
sv: Spara ändringar och redigera metadata för {0} [{1}]

en: Change cover
sv: Ändra omslag

en: Co&mments
sv: &Kommentarer

en: &Cover and formats
sv: &Omslag och format

en: C&ustom metadata
sv: &Anpassade metadata

en: &Comments
sv: &Kommentarer

en: Basic metadata
sv: Grundläggande metadata

en: Custom metadata
sv: Anpassade metadata

en: Has summary
sv: Har sammanfattning

en: The "has cover" indication is not fully
    reliable. Sometimes results marked as not
    having a cover will find a cover in the download
    cover stage, and vice versa.
sv: "Har omslag"-indikationen är inte fullt
    pålitlig. Resulterat som ibland markeras att inte
    ha ett omslag kommer att finna ett omslag i hämta
    omslagsskedet, och vice versa.

en: See at
sv: Se på

en: Please wait
sv: Vänta

en: calibre is downloading metadata from:
sv: calibre hämtar metadata från:

en: Title: %s
sv: Titel: %s

en: Authors: %s
sv: Författare: %s

en: Failed to download metadata. Click Show Details to see details
sv: Det gick inte att hämta metadata. Klicka på visa detaljer för att se detaljer

en: Failed to find any books that match your search. Try making the search <b>less specific</b>. For example, use only the author's last name and a single distinctive word from the title.<p>To see the full log, click "Show details".
sv: Det gick inte att hitta böcker som matchar din sökning. Testa med att göra sökningen <b>mindre specifik</b>. Använd till exempel endast författarens efternamn och ett enda särskiljande ord i titeln.<p>För att se hela loggen, klicka på "Visa detaljer".

en: Current cover
sv: Nuvarande omslag

en: Searching...
sv: Söker...

en: View this cover at full size
sv: Visa detta omslag i full storlek

en: Copy this cover to clipboard
sv: Kopiera detta omslag till urklipp

en: Save this cover to disk
sv: Spara detta omslag till disk

en: Save this cover in the book extra files
sv: Spara detta omslag till bokens extrafiler

en: Save cover image
sv: Spara omslagsbild

en: Too many covers
sv: För många omslag

en: Could not save cover as there are too many existing covers
sv: Det gick inte att spara omslaget eftersom det finns för många befintliga omslag

en: Downloading covers for <b>%s</b>, please wait...
sv: Hämtar omslag för <b>%s</b>, vänta...

en: Failed to download any covers, click "Show details" for details.
sv: Misslyckades hämta omslag, klicka på "Visa detaljer" för detaljer.

en: Could not find any covers for <b>%s</b>
sv: Det gick inte att hitta några omslag för <b>%s </b>

en: Found a cover for {title}
sv: Hittade ett omslag för {title}

en: Found <b>{num}</b> covers for {title}. When the download completes, the covers will be sorted by size.
sv: Hittade <b>{num}</b> omslag för {title}. När hämtningen är klar kommer omslagen att sorteras efter storlek.

en: Downloading metadata...
sv: Hämtar metadata...

en: Downloading cover...
sv: Hämtar omslag...

en: Failed to run
sv: Det gick inte att köra

en: Failed to run program, click "Show details" for more information
sv: Det gick inte att köra program, klicka på "Visa detaljer" för mer information

en: Command line:
sv: Kommandorad:

en: Choose a program to open %s files
sv: Välj ett program för att öppna %s-filer

en: Executable files
sv: Körbara filer

en: Cannot execute
sv: Det går inte att köra

en: The program %s is not an executable file
sv: Programmet %s är inte en körbar fil

en: Application path:
sv: Programsökväg:

en: Invalid application
sv: Ogiltigt program

en: %s is not a valid macOS application bundle.
sv: %s är inte en giltig macOS-programsamling.

en: Choose a program
sv: Välj ett program

en: Gathering data, please wait...
sv: Samlar in data, vänta...

en: &Browse computer for program
sv: &Bläddra efter program på datorn

en: Error finding programs
sv: Det gick inte att hitta program

en: Failed to find programs on your computer, click "Show details" for more information
sv: Det gick inte att hitta program på din dator, klicka på "Visa detaljer" för mer information

en: Edit the applications used for %s files
sv: Redigera program som används för %s-filer

en: Change &icon
sv: Ändra &ikon

en: Change &name
sv: Byt &namn

en: No selection
sv: Inget val

en: No application selected
sv: Inget program valt

en: Choose new icon
sv: Välj ny ikon

en: Invalid icon
sv: Ogiltig ikon

en: Could not load image from %s
sv: Det gick inte att läsa in bilden från %s

en: Enter new name
sv: Ange nytt namn

en: New name for {}
sv: Nytt namn för {}

en: cover image
sv: omslagsbild

en: Open {0} files with {1}
sv: Öppna {0} filer med {1}

en: A general foreground color
sv: En allmän förgrundsfärg

en: The foreground color for text input widgets
sv: Förgrundsfärgen för textinmatningsgränssnittskomponenter

en: The foreground color for buttons
sv: Förgrundsfärgen för knappar

en: Placeholder text in text input widgets
sv: Platshållartext i textinmatningsgränssnittskomponenter

en: The foreground color for tool tips
sv: Förgrundsfärgen för verktygstips

en: A "bright" text color
sv: En "ljus" textfärg

en: The foreground color for highlighted items
sv: Förgrundsfärgen för valda poster

en: A general background color
sv: En allmän bakgrundsfärg

en: The background color for text input widgets
sv: Bakgrundsfärgen för textinmatningsgränssnittskomponenter

en: The background color for buttons
sv: Bakgrundsfärgen för knappar

en: The background color for alternate rows in tables and lists
sv: Bakgrundsfärgen för alternativa rader i tabeller och listor

en: The background color for tool tips
sv: Bakgrundsfärgen för verktygstips

en: The background color for highlighted items
sv: Bakgrundsfärgen för valda poster

en: The color for links
sv: Färgen för länkar

en: The color for visited links
sv: Färgen för besökta länkar

en: Restore settings to default values. You have to click Apply to actually save the default settings.
sv: Återställ inställningar till standardvärden. Du måste klicka på Tillämpa för att verkligen spara standardinställningarna.

en: Configure
sv: Anpassa

en: Ignore duplicate incoming formats
sv: Ignorera dubbletter av inkommande format

en: Overwrite existing duplicate formats
sv: Skriv över befintliga dubblettformat

en: Create new record for each duplicate format
sv: Skapa nytt element för varje duplicerat format

en: Choose a folder
sv: Välj en mapp

en: Add a file extension to ignore
sv: Lägg till en filändelse att ignorera

en: The file extension to ignore:
sv: Filändelsen att ignorera:

en: Invalid folder
sv: Ogiltig mapp

en: You must specify an existing folder as your auto-add folder. %s does not exist.
sv: Du måste ange en befintlig mapp som din automatiska-tilläggningsmapp. %s finns inte.

en: You do not have read/write permissions for the folder: %s
sv: Du har inte läs-/skrivbehörigheter för mappen: %s

en: Cannot use folders whose names start with a period or underscore: %s
sv: Det går inte att använda mappar vars namn börjar med en punkt eller understreck: %s

en: <b>WARNING:</b> Any files you place in %s will be automatically deleted after being added to calibre. Are you sure?
sv: <b>Varning:</b> Alla filer som du placerar i %s kommer att tas bort automatiskt efter att de lagts till calibre. Är du säker?

en: Here you can control how calibre will read metadata from the files you add to it. calibre can either read metadata from the contents of the file, or from the filename.
sv: Här kan du anpassa hur calibre kommer att läsa metadata från filerna du lägger till. calibre kan antingen läsa metadata från innehållet i filen eller från filnamnet.

en: Read &metadata from file contents rather than file name
sv: Läs &metadata från filinnehåll istället för filnamn

en: Swap the first name and last name of the author. This affects only metadata read from file names.
sv: Växla författarens för- och efternamn. Detta påverkar endast metadata som lästs från filnamn.

en: &Swap author first name and last name when reading author from filename
sv: &Växla författarens för- och efternamn vid läsning av författare från metadata

en: Configure metadata from file name
sv: Anpassa metadata från filnamn

en: Reading &metadata
sv: Läsa &metadata

en: &Mark newly added books
sv: &Markera nytillagda böcker

en: When using the  "&Copy to library" action to copy books between libraries, preserve the date
sv: &Bevara datum när åtgärden "Kopiera till bibliotek" används för att kopiera böcker mellan bibliotek

en: When using the "Copy to library" action check for &duplicates with the same title, author and language
sv: Sök efter &dubbletter med samma titel, författare och språk vid användning av åtgärden "Kopiera till bibliotek"

en: Automatically &convert added books to the preferred output format
sv: &Konvertera automatiskt tillagda böcker till det föredragna utmatningsformatet

en: This will force an automatic conversion even if the file being added is the same format as the output format. For example, if you set your output format to EPUB and add an EPUB file, an EPUB to EPUB conversion will be run.
sv: Detta kommer att tvinga fram en automatisk konvertering även om filen som läggs till är av samma format som utmatningsformat. Till exempel, om du ställer in ditt utmatningsformat till EPUB och lägger till en EPUB-fil, kommer en EPUB till EPUB konvertering att köras.

en: When auto-converting, convert even if the format being added is the &same as the output format
sv: Vid automatisk konvertering konverteras formatet även om det är &samma som utmatningsformatet

en: <p>Auto-merge: If books with similar titles and authors are found, merge the incoming formats automatically into existing book records. The box to the right controls what happens when an existing record already has the incoming format. Note that this option also affects the Copy to library action.</p>
    <p>Title match ignores leading indefinite articles ("the", "a", "an"), punctuation, case, etc. Author match is exact.</p>
sv: <p>Automatiskt sammanslagning: Om böcker med liknande titlar och författare hittas, slå samman de inkommande formaten automatiskt med befintliga bokposter. Rutan till höger kontrollerar vad som händer när en befintlig post redan har inkommande format. Observera att det här alternativet även påverkar åtgärden Kopiera till bibliotek.</p>
    <p>Titelmatchning ignorerar ledande obestämd artikel ("the", "a", "an"), skiljetecken, skiftläge etc. Författarmatchning är exakt.</p>

en: &Auto-merge added books if they already exist:
sv: &Slå automatiskt samman tillagda böcker om de redan finns:

en: Auto-merge: If books with similar titles and authors are found, merge the incoming formats (files) automatically into
    existing book records. This box controls what happens when an existing record already has
    the incoming format:
    
    Ignore duplicate incoming formats - means that existing formats in your calibre library will not be replaced
    Overwrite existing duplicate formats - means that existing formats in your calibre library will be replaced
    Create new record for each duplicate formats - means that a new book entry will be created for each duplicate formats
    
    Title matching ignores leading indefinite articles ("the", "a", "an"), punctuation, case, etc.
    Author matching is exact.
sv: Automatiskt sammanslagning: Om böcker med liknande titlar och författare hittas, slå samman de inkommande formaten (filerna) automatiskt med
    befintliga bokposter. Denna ruta kontrollerar vad som händer när en befintlig post redan har
    det inkommande formatet:
    
    Ignorera dubbletter av inkommande format - innebär att befintliga format i ditt calibre-bibliotek inte kommer att ersättas
    Skriv över befintliga dubblettformat - innebär att befintliga format i ditt calibre-bibliotek kommer att ersättas
    Skapa ny post för varje dubblettformat - innebär att en ny bokpost kommer att skapas för varje dubblettformat
    
    Titelmatchning ignorerar ledande obestämd artikel ("the", "a", "an"), skiljetecken, skiftläge etc.
    Författarmatchning är exakt.

en: &Tags to apply when adding a book:
sv: &Taggar att tillämpa vid tilläggningen av en bok:

en: A comma-separated list of tags that will be applied to books added to the library
sv: En kommaseparerad lista över taggar som kommer att tillämpas på böcker som läggs till i biblioteket

en: Contro&l how tags are processed:
sv: An&passa hur taggar behandlas:

en: Create rules that can filter or transform tags on added books automatically as soon as they are added.
sv: Skapa regler som kan filtrera eller omvandla taggar på tillagda böcker automatiskt så snart de läggs till.

en: &Rules to filter tags read from metadata
sv: &Filtrerregler för tillagda filer

en: Control which files are added during bul&k imports:
sv: Anpassa vilka filer som läggs till under mas&simportering:

en: <p>You can specify rules to add/ignore files here. These will be used when recursively adding books from folders.
sv: <p>Du kan ange regler för att lägga till/ignorera filer här. Dessa kommer att användas vid rekursiv tilläggning av böcker från mappar.

en: Rules to filter added &files
sv: &Filtrerregler för tillagda filer

en: Control how auth&ors are processed:
sv: Anpassa hur &författare behandlas:

en: Rules to manipulate a&uthor names
sv: Regler för att manipulera förf&attarnamn

en: Adding &actions
sv: Tilläggnings&åtgärder

en: By default, calibre will automatically add only known e-book files. 
    This option tells calibre to add all file types, except those
    that have been explicitly ignored below.
sv: Som standard kommer calibre automatiskt endast att lägga till kända e-bokfiler. 
    Det här alternativet berättar för calibre att lägga till alla filtyper, förutom de
    som uttryckligen har ignorerats nedan.

en: Automatically add files of &all types (not just e-books)
sv: Lägg automatiskt till filer av &alla typer (inte bara e-böcker)

en: <b>Ignore</b> files with the following &extensions when automatically adding
sv: <b>Ignorera</b> filer med följande &ändelser vid automatisk tilläggning

en: Folder to automatically add files from
sv: Mapp vars filer automatiskt läggs till

en: Browse for folder
sv: Bläddra efter mapp

en: Automatically &convert added files to the preferred output format
sv: &Konvertera automatiskt tillagda filer till det föredragna utmatningsformatet

en: Specify a &folder. Any files you put into this folder will be automatically added to calibre (restart required).
sv: Ange en &mapp. Alla filer du lägger till den här mappen kommer automatiskt att läggas till i calibre (kräver omstart).

en: <b>WARNING:</b> Files in the above folder will be deleted after being added to calibre.
sv: <b>Varning:</b> Filer i mappen ovan kommer att tas bort efter att de lagts till calibre.

en: If set, this option will cause calibre to check if a file
     being automatically added is already in the calibre library.
     If it is, a message will pop up asking you whether
     you want to add it anyway.
sv: Om det här alternativet är inställt kommer calibre att kontrollera om en fil
     som läggs till automatiskt redan finns i calibre-biblioteket.
     Om den finns, kommer ett meddelande att dyka upp som frågar dig om
     du vill lägga till den ändå.

en: Check for &duplicates when automatically adding files
sv: Sök automatiskt efter &dubbletter när filer läggs till

en: Ignore &another file extension
sv: Ignorera &en annan filändelse

en: &Automatic adding
sv: &Automatisk tilläggning

en: Very low
sv: Mycket låg

en: Confirmation dialogs have all been reset
sv: Alla bekräftelsedialogrutor har återställts

en: Notify when a &new version is available
sv: Meddela när en &ny version finns tillgänglig

en: Job &priority:
sv: &Jobbprioritet:

en: Preferred &input format order:
sv: Önskad &inmatningsformatsordning:

en: When multiple formats are present in a book being converted, this list determines which format will be used as the "source" for the conversion.
sv: När flera format finns i en bok som konverteras avgör denna lista vilket format som kommer att användas som "källa" för konverteringen.

en: <p>Click to move the row up 1. Shift+click to move the row up 5.
    Ctrl+click to move the row up 10. Ctrl+Shift+click to move the row to the top.
    Keyboard shortcut: Ctrl+Up arrow</p>
sv: <p>Klicka för att flytta raden uppåt 1. Skift+klicka för att flytta raden uppåt. 5.
    Ctrl+klicka för att flytta raden uppåt. 10. Ctrl+Skift+klicka för att flytta raden högst upp.
    Tangentbordsgenväg: Ctrl+uppåtpil</p>

en: <p>Click to move the row down 1. Shift+click to move the row down 5.
    Ctrl+click to move the row down 10. Ctrl+Shift+click to move the row to the bottom.
    Keyboard shortcut: Ctrl+Down arrow</p>
sv: <p>Klicka för att flytta raden nedåt. 1. Skift+klicka för att flytta raden nedåt. 5.
    Ctrl+klicka för att flytta raden nedåt. 10. Ctrl+Skift+klicka för att flytta raden längst ner.
    Tangentsgenväg: Ctrl+nedåtpil</p>

en: Preferred &output format:
sv: Föredraget &utmatningsformat:

en: <p>Setting this means that when sorting on text fields
    like title the text "Book 2" will sort before the text "Book 100".
    Note that setting this can cause problems with text that starts
    with numbers and is a little slower. This setting is per user, not
    per library.</p>
sv: <p>Inställningen betyder att när du sorterar på textfält
    som titel kommer texten "Bok 2" att sorteras före texten "Bok 100".
    Observera att inställning av detta kan orsaka problem med text som börjar
    med siffror och är lite långsammare. Den här inställningen är per användare, inte
    per bibliotek.</p>

en: Recognize numbers inside text when sorting (needs restart)
sv: Känn igen siffror i text vid sortering (kräver omstart)

en: If checked, Yes/No custom columns values can be Yes, No, or Unknown.
    If not checked, the values can be Yes or No.
sv: Om markerad, kan Ja/Nej-anpassade kolumnvärden vara Ja, Nej eller Okänd.
    Om inte markerad, kan värdena vara Ja eller Nej.

en: &Yes/No columns have three values (needs restart)
sv: &Ja/Nej kolumner har tre värden (kräver omstart)

en: Default network &timeout:
sv: Vänta på nätverkssvar i &högst:

en: Set the default timeout for network fetches (i.e. anytime we go out to the internet to get information)
sv: Ange hur länge programmet ska vänta på information från nätverket (dvs. när information hämtas från internet)

en: Use this Virtual library on calibre startup if the current library is being used. Also applied when switching to this library. Note that this setting is per library.
sv: Använd detta virtuella bibliotek när calibre startas om det aktuella biblioteket används. Tillämpas också när du växlar till det här biblioteket. Observera att denna inställning är per bibliotek.

en: Reset all disabled &confirmation dialogs
sv: Återställ alla inaktiverade &bekräftelsedialogrutor

en: Use internal &viewer for:
sv: Använd den interna &visaren för:

en: File types that are unchecked in this list will be opened with the default program configured in the operating system, for that file type.
sv: Filtyper som är avmarkerade i den här listan kommer att öppnas med standardprogrammet konfigurerat i operativsystemet för den filtypen.

en: Virtual library to apply when the current &library is opened:
sv: Virtuellt bibliotek som ska användas när det befintliga &biblioteket öppnas:

en: Automatically send downloaded &news to e-book reader
sv: &Överför automatiskt hämtade nyheter till läsenheten

en: &Delete news from library when it is automatically sent to reader
sv: &Ta bort nyheter från bibliotek när de automatiskt överförts till läsenheten

en: All columns
sv: Alla kolumner

en: icon with text
sv: ikon med text

en: icon with no text
sv: ikon utan text

en: composed icons w/text
sv: sammansatta ikoner med text

en: composed icons w/no text
sv: sammansatta ikoner med eller utan text

en: is true
sv: är sann

en: is false
sv: är falsk

en: is not true
sv: är inte sann

en: is not false
sv: är inte falsk

en: is undefined
sv: är odefinierad

en: is defined
sv: är definierad

en: has id
sv: har id

en: does not have id
sv: har inte id

en: is equal to
sv: är lika med

en: is not set
sv: inte är inställd

en: is earlier than
sv: är tidigare än

en: is later than
sv: är senare än

en: is today
sv: är idag

en: is more days ago than
sv: är fler dagar sedan än

en: is fewer days ago than
sv: är färre dagar sedan än

en: is more days from now than
sv: är fler dagar från nu än

en: is fewer days from now than
sv: är färre dagar från nu än

en: has
sv: har

en: does not have
sv: har inte

en: has pattern
sv: har mönster

en: does not have pattern
sv: har inte mönstret

en: does not contain
sv: innehåller inte

en: If the ___ column ___ value
sv: Om ___ kolumnen ___ värde

en: Enter either an identifier type or an identifier type and value of the form identifier:value
sv: Ange antingen en identifierartyp eller en identifierartyp och värde med formen identifier:value

en: Enter a 3 letter ISO language code, like fra for French or deu for German or eng for English. You can also use the full language name, in which case calibre will try to automatically convert it to the language code.
sv: Ange en 3 teckens ISO-språkkod, som fra för franska, deu för tyska eller eng för engelska. Du kan också använda hela språknamnet, calibre kommer då att försöka att automatiskt konvertera till den språkkoden.

en: Enter a number
sv: Ange ett nummer

en: Enter the maximum days old the item can be. Zero is today. Dates in the future always match
sv: Ange högsta antalet dagar gammalt en post kan vara. Noll är idag. Datum i framtiden matchar alltid

en: Enter the minimum days old the item can be. Zero is today. Dates in the future never match
sv: Ange det minsta antal dagar en gammal post kan vara. Noll är idag. Datum i framtiden matchar aldrig

en: Enter the maximum days in the future the item can be. Zero is today. Dates in the past always match
sv: Ange högsta antal dagar i framtiden en post kan vara. Noll är idag. Datum i det förflutna matchar alltid

en: Enter the minimum days in the future the item can be. Zero is today. Dates in the past never match
sv: Ange det minsta antal dagarna i framtiden en post kan vara. Noll är idag. Datum i det förflutna stämmer aldrig

en: Enter a date in the format YYYY-MM-DD
sv: Ange ett datum i formatet ÅÅÅÅ-MM-DD

en: Enter a string.
sv: Ange en sträng.

en: Enter a regular expression
sv: Ange ett reguljärt uttryck

en: You can match multiple values by separating them with %s
sv: Du kan matcha flera värden genom att separera dem med %s

en: Remove icons
sv: Ta bort ikoner

en: Select the icons you wish to remove. The icon files will be removed when you press OK. There is no undo.
sv: Välj de ikoner du vill ta bort. Ikonfilerna tas bort när du trycker på OK. Det går inte att ångra.

en: No icons selected
sv: Inga ikoner valda

en: You must select at least one icon to remove
sv: Du måste välja minst en ikon för att ta bort

en: One icon will be removed. | {} icons will be removed.
sv[0]: En ikon kommer att tas bort.
sv[1]: {} ikoner kommer att tas bort.

en: This will prevent any rules that use this icon from working. Are you sure?
sv: Det här förhindrar att alla regler som använder den här ikonen fungerar. Är du säker?

en: column coloring
sv: kolumnfärgnings

en: You can control the color of columns in the book list by creating "rules" that tell calibre what color to use.
sv: Du kan styra färgen på kolumner i boklistan genom att skapa "regler" som anger för calibre vilken färg som ska användas.

en: column icon
sv: kolumnikon

en: Set the:
sv: Ställ in:

en: You can add icons to columns in the book list by creating "rules" that tell calibre what icon to use.
sv: Du kan lägga till ikoner i kolumner i boklistan genom att skapa "regler" som anger för calibre vilken ikon som ska användas.

en: Cover grid emblem
sv: Omslagrutnätsemblem

en: Add the emblem:
sv: Lägg till emblem:

en: You can add emblems (small icons) that are displayed on the side of covers in the Cover grid by creating "rules" that tell calibre what image to use.
sv: Du kan lägga till emblem (små ikoner) som visas på sidan av omslag i omslagsrutnätet genom att skapa "regler" som anger för calibre vilken bild som ska användas.

en: Bookshelf emblem
sv: Bokhylle-emblem

en: You can add an emblem (small icon) that is displayed on or above the book spine in the bookshelf view by creating "rules" that tell calibre what image to use. Only the first emblem in the list that match the conditions will be displayed.
sv: Du kan lägga till ett emblem (liten ikon) som visas på eller ovanför bokryggen i bokhyllevyn genom att skapa "regler" som anger för calibre vilken bild som ska användas. Endast det första emblemet i listan som matchar villkoren kommer att visas.

en: Create/edit a {0} rule
sv: Skapa/redigera en {0}regel

en: Create a {0} rule by filling in the boxes below
sv: Skapa en {0}regel genom att fylla i rutorna nedan

en: Choosing icon with text will add an icon to the left of the column content, choosing icon with no text will hide the column content and leave only the icon. If you choose composed icons and multiple rules match, then all the matching icons will be combined, otherwise the icon from the first rule to match will be used.
sv: Om du väljer ikon med text läggs en ikon till till vänster om kolumninnehållet, om du väljer ikon utan text döljer kolumninnehållet och lämnar bara ikonen. Om du väljer sammansatta ikoner och flera regler matchar, kommer alla matchande ikoner att kombineras, annars kommer ikonen från den första regeln att matcha att användas.

en: of the column:
sv: av kolumnen:

en: to:
sv: till:

en: &Add new image
sv: &Lägg till ny bild

en: (Images should be square-ish)
sv: (Bilder bör vara kvadratiska)

en: Choose &more than one icon
sv: Välj &fler än en ikon

en: &Add icon
sv: &Lägg till ikon

en: (Icons should be square or landscape)
sv: (Ikoner bör vara kvadratiska eller liggande)

en: Only if the following conditions are all satisfied:
sv: Endast om alla följande villkor är uppfyllda:

en: Add &another condition
sv: Lägg till ett &annat villkor

en: You can disable a condition by blanking all of its boxes
sv: Du kan inaktivera ett villkor genom att tömma alla dess rutor

en: Using icons in light/dark themes
sv: Använda ikoner i ljusa/mörka teman

en: &Remove icons
sv: &Ta bort ikoner

en: Remove previously added icons. Note that removing an icon will cause rules that use it to stop working.
sv: Ta bort tidigare tillagda ikoner. Observera att borttagning av en ikon kommer att orsaka regler som använder den att sluta fungera.

en: You can use different icons in light and dark themes. To do this, add two icons to the icon list. One of the icons must have either the "plain" name, for example "ok.png", or the themed name, for example "ok-for-light-theme.png". The other icon must have a themed name with the same prefix, for example "ok-for-dark-theme.png". </p><p>Example: if the light theme icon is named "ok.png" then the dark theme icon must be named "ok-for-dark-theme.png". If the light theme icon is named "ok-for-light-theme.png" then the dark theme icon must be named either ok.png or "ok-for-dark-theme.png".</p><p>When defining a rule, use either of the icon names. The correct icon for the theme will automatically be used, if it exists.</p><p>You are not required to change existing rules to use theming. Decide the theme where the existing icon should be used then add the other icon with the correct themed name. </p><p>Remember to add both the light and dark theme icons to the list of icons.
sv: Du kan använda olika ikoner i ljusa och mörka teman. För att göra detta, lägg till två ikoner i ikonlistan. En av ikonerna måste ha antingen det "vanliga" namnet, till exempel "ok.png", eller temanamnet, till exempel "ok-for-light-theme.png". Den andra ikonen måste ha ett temanamn med samma prefix, till exempel "ok-for-dark-theme.png". </p><p>Exempel: om den ljusa temaikonen heter "ok.png" måste den mörka temaikonen heta "ok-for-dark-theme.png". Om den ljusa temaikonen heter "ok-for-light-theme.png" måste den mörka temaikonen heta antingen ok.png eller "ok-for-dark-theme.png".</p><p> När du definierar en regel, använd endera av ikonnamnen. Rätt ikon för temat kommer automatiskt att användas, om den finns.</p><p>Du behöver inte ändra befintliga regler för att använda tema. Bestäm temat där den befintliga ikonen ska användas och lägg sedan till den andra ikonen med rätt temanamn. </p><p>Kom ihåg att lägga till både ljusa och mörka temaikoner till listan över ikoner.

en: Open to see checkboxes
sv: Öppna för att se kryssrutor

en: Sample text
sv: Exempeltext

en: No icon selected
sv: Ingen ikon vald

en: You must choose an icon for this rule
sv: Du måste välja en ikon för denna regel

en: Invalid condition
sv: Ogiltigt villkor

en: One of the conditions for this rule is invalid: <b>%s</b>
sv: Ett av villkoren för denna regel är ogiltig: <b>%s </b>

en: No conditions
sv: Inga villkor

en: You must specify at least one non-empty condition for this rule
sv: Du måste ange minst en icke-tomt villkor för den här regeln

en: color
sv: färg

en: 
                    <p>Advanced rule for column <b>%(col)s</b>:
                    <pre>%(rule)s</pre>
sv: 
                    <p>Avancerad kolumnregel <b>%(col)s</b>:
                    <pre>%(rule)s</pre>

en: 
                    <p>Advanced rule:
                    <pre>%(rule)s</pre>
sv: 
                    <p>Avancerad regel:
                    <pre>%(rule)s</pre>

en: 
                    <p>Advanced rule: set <b>%(typ)s</b> for column <b>%(col)s</b>:
                    <pre>%(rule)s</pre>
sv: 
                    <p>Avancerad regel: ange <b>%(typ)s</b> för kolumn <b>%(col)s</b>:
                    <pre>%(rule)s</pre>

en: (<span style="color: %s;">sample</span>)
sv: (<span style="color: %s;">prov</span>)

en: <p>Add the emblem <b>{0}</b> to the cover if the following conditions are met:</p>
    <ul>{1}</ul>
sv: <p>Lägg till emblemet <b>{0}</b> i omslaget om följande villkor uppfylls:</p>
    <ul>{1}</ul>

en: <p>Add the emblem <b>{0}</b> to spine if the following conditions are met:</p>
    <ul>{1}</ul>
sv: <p>Lägg till emblemet <b>{0}</b> på ryggen om följande villkor är uppfyllda:</p>
    <ul>{1}</ul>

en:             <p>Set the <b>%(kind)s</b> of <b>%(col)s</b> to <b>%(color)s</b> %(sample)s
                if the following conditions are met:</p>
                <ul>%(rule)s</ul>
sv:             <p>Ställ in <b>%(kind)s</b> av <b>%(col)s</b> till <b>%(color)s</b> %(sample)s
                om följande villkor är uppfyllda:</p>
                <ul>%(rule)s</ul>

en: <li>The condition using column <b>%(col)s</b> is <b>invalid</b>
sv: <li>Villkoret som använder kolumn <b>%(col)s</b> är <b>ogiltigt</b>

en: <li>If the <b>%(col)s</b> column <b>%(action)s</b> %(val_label)s<b>%(val)s</b>
sv: <li>Om kolumnen <b>%(col)s</b> <b>%(action)s</b> %(val_label)s<b>%(val)s</b>

en: value:
sv: värde:

en: &Add rule
sv: &Lägg till regel

en: &Remove rule(s)
sv: &Ta bort regel/regler

en: Click to move the row up 1. Shift+click to move the row up 5. Ctrl+click to move the row up 10. Ctrl+Shift+click to move the row to the top. Keyboard shortcut: Ctrl+Up arrow
sv: Klicka för att flytta raden uppåt 1. Skift+klicka för att flytta raden uppåt 5. Ctrl+klicka för att flytta raden uppåt 10. Ctrl+Skift+klicka för att flytta raden högst upp. Tangentbordsgenväg: Ctrl+uppåtpil

en: Click to move the row down 1. Shift+click to move the row down 5. Ctrl+click to move the row down 10. Ctrl+Shift+click to move the row to the bottom. Keyboard shortcut: Ctrl+Down arrow
sv: Klicka för att flytta raden nedåt 1. Skift+klicka för att flytta raden nedåt 5. Ctrl+klicka för att flytta raden nedåt 10. Ctrl+Skift+klicka för att flytta raden längst ner. Tangentbordsgenväg: Ctrl+nedåtpil

en: Add ad&vanced rule
sv: Lägg till a&vancerad regel

en: Du&plicate rule
sv: Du&plicera regel

en: Convert to advanced r&ule
sv: Konvertera till avancerad r&egel

en: Open icon folder
sv: Öppna ikonmapp

en: Import rules from a file
sv: Importera regler från en fil

en: Click the "Add rule" button below to get started.<p>You can <b>change an existing rule</b> by double clicking it.
sv: Klicka på knappen "Lägg till regel" nedan för att komma igång.<p>Du kan <b>ändra en befintlig regel</b> genom att dubbelklicka på den.

en: Emblem &style:
sv: Emblem&stil:

en: No emblems
sv: Inga emblem

en: Show next to cover
sv: Visa bredvid omslaget

en: Show on top of cover
sv: Visa ovanpå omslaget

en: &Position of the emblem:
sv: &Emblemets position:

en: <p>Display an icon of your choosing on the book spine in Bookshelf view. <p>"Automatic" will place the icon either above or below the spine. <p>"Above" and "Below" will place the icon at the selected position. <p>"Top" and "Bottom" will place the icon on the spine, reducing the space available for text.
sv: <p>Visa en ikon du väljer på bokens rygg i bokhyllevyn. <p>"Automatiskt" placerar ikonen antingen ovanför eller under ryggen. <p>"Ovanför" och "Nedanför" placerar ikonen på den valda positionen. <p>"Överst" och "Nederst" placerar ikonen på ryggen, vilket minskar utrymmet för text.

en: Above the spine
sv: Ovanför ryggen

en: Below the spine
sv: Under ryggen

en: Top of the spine
sv: Ryggens övre del

en: Bottom of the spine
sv: Ryggens nedre del

en: Select one rule
sv: Välj en regel

en: You must select only one rule.
sv: Du kan bara välja en regel.

en: No rule selected
sv: Ingen regel vald

en: No rule selected for %s.
sv: Ingen regel vald för %s.

en: removal
sv: borttagning

en: Rules
sv: Regler

en: No valid rules found
sv: Inga giltiga regler hittades

en: No valid rules were found in {}.
sv: Inga giltiga regler hittades i {}.

en: Column header
sv: Kolumnrubrik

en: Lookup name
sv: Uppslagsnamn

en: Order
sv: Ordning

en: Type
sv: Typ

en: Yes/No with text
sv: Ja/Nej med text

en: Ampersand separated text, shown in the Tag browser
sv: Et-teckenseparerad text, som visas i taggbläddraren

en: An estimate of the number of pages in the book. Useful only to compare one book against another.
sv: En uppskattning av antalet sidor i boken. Endast användbar för att jämföra en bok med en annan.

en: The timestamp when any metadata associated with this book is modified. For example if a tag has its case changed, all books with that tag will be modified.
sv: Tidsstämpeln när metadata som är kopplad till den här boken ändras. Om till exempel en tagg får sitt skiftläge ändrat, kommer alla böcker med den taggen att ändras.

en: Deleted column. Double-click to undelete it
sv: Borttagen kolumn. Dubbelklicka för att ångra borttagningen

en: New column
sv: Ny kolumn

en: Edited. Lookup name was {}
sv: Redigerad. Uppslagsnamnet var {}

en: Edited
sv: Redigerad

en: You must select a column to delete it
sv: Du måste välja en kolumn för att ta bort den

en: The selected column is not a custom column
sv: Den valda kolumnen är inte en anpassad kolumn

en: Do you really want to delete column %s and all its data?
sv: Vill du verkligen ta bort kolumnen %s och all dess data?

en: The selected column is not a user-defined column
sv: Den valda kolumnen är inte en användardefinierad kolumn

en: Undelete the column?
sv: Ångra borttagning av kolumnen?

en: The column is to be deleted. Do you want to undelete it?
sv: Kolumnen ska tas bort. Vill du ångra borttagningen?

en: Here you can re-arrange the layout of the columns in the calibre library book list. You can hide columns by unchecking them. You can also create your own, custom columns.
sv: Här kan du ordna om utformningen på kolumnerna i boklistan av calibre-bibliotek. Du kan dölja kolumner genom att avmarkera dem. Du kan också skapa dina egna, anpassade kolumner.

en: Remove a user-defined column
sv: Ta bort en användardefinierad kolumn

en: Add a user-defined column
sv: Lägg till en användardefinierad kolumn

en: Edit settings of a user-defined column
sv: Redigera inställningar för en användardefinierad kolumn

en: Add &custom column
sv: Lägg till &anpassad kolumn

en: &Show all
sv: &Visa alla

en: &Hide all
sv: &Dölj alla

en: Restore settings to default values. Only settings for the currently selected section are restored.
sv: Återställ inställningarna till standardvärden. Endast inställningarna för den för närvarande valda sektionen återställs.

en: Text, column shown in the Tag browser
sv: Text, kolumn som visas i taggbläddraren

en: Comma separated text, like tags, shown in the Tag browser
sv: Kommaseparerad text, som taggar, visas i taggbläddraren

en: Long text, like comments, not shown in the Tag browser
sv: Lång text, som kommentarer, som inte visas i taggbläddraren

en: Text column for keeping series-like information
sv: Textkolumn för att hålla serieliknande information

en: Text, but with a fixed set of permitted values
sv: Text, men med en fast uppsättning tillåtna värden

en: Floating point numbers
sv: Flyttal

en: Integers
sv: Heltal

en: Ratings, shown with stars
sv: Betyg och bedömningar som visas med stjärnor

en: Yes/No
sv: Ja/Nej

en: Column built from other columns
sv: Kolumn byggs från andra kolumner

en: Column built from other columns, behaves like tags
sv: Kolumn byggs från andra kolumner, beter sig som taggar

en: Create a custom column
sv: Skapa en anpassad kolumn

en: Edit custom column
sv: Redigera anpassad kolumn

en: Now
sv: Nu

en: My Tags
sv: Mina taggar

en: My Series
sv: Mina serier

en: My Rating
sv: Mitt betyg

en: People
sv: Personer

en: My Title
sv: Min titel

en: Quick create:
sv: Snabbskapa:

en: Names
sv: Namn

en: Short text
sv: Kort text

en: Pressing OK will require restarting calibre even if nothing was changed
sv: Om du trycker på OK krävs omstart av calibre även om inget har ändrats

en: Used for searching the column. Must contain only digits and lower case letters.
sv: Används för att söka i kolumnen. Får endast innehålla siffror och gemener.

en: &Lookup name:
sv: &Uppslagsnamn:

en: Column heading in the library view and category name in the Tag browser
sv: Kolumntitel i biblioteksvyn och kategorinamn i taggbläddraren

en: Column &heading:
sv: Kolumn&rubrik:

en: What kind of information will be kept in the column.
sv: Vilken typ av information som kommer att finnas i kolumnen.

en: Show &checkmarks
sv: Visa &bockmarkeringar

en: Show check marks in the GUI. Values of 'yes', 'checked', and 'true'
    will show a green check. Values of 'no', 'unchecked', and 'false' will show a red X.
    Everything else will show nothing. Note that the values of 'true' and 'false' don't
    follow calibre's language settings and are always in English.
sv: Visa bockmarkeringar i GUI. Värdena "ja", "markerad" och "true"
    kommer att visa en grön bock. Värdena "nej", "omarkerad" och "false" kommer att visa ett rött X.
    Allt annat visar ingenting. Observera att värdena "true" och "false" inte
    följer calibres språkinställningar och alltid är på engelska.

en: Contains names
sv: Innehåller namn

en: Check this box if this column contains names, like the authors column. If checked, the item separator will be an ampersand (&) instead of a comma (,), sorting will be done using a computed value that respects the author sort tweaks (for example converting "Firstname Lastname" into "Lastname, Firstname"), and item order will be preserved.
sv: Markera den här rutan om den här kolumnen innehåller namn, som författarkolumnen. Om markerad kommer postavgränsare att vara ett et-tecken (&) istället för ett kommatecken (,), sorteringen kommer att göras med ett beräknat värde som respekterar författarens sorteringsjusteringar (till exempel konvertera "Förnamn Efternamn" till "Efternamn, Förnamn"), och artikelordningen kommer att bevaras.

en: &Column type:
sv: &Kolumntyp:

en: Optional text describing what this column is for
sv: Valfri text som beskriver vad denna kolumn är för

en: D&escription:
sv: B&eskrivning:

en: &Icon
sv: &Ikon

en: &Both
sv: &Båda

en: Choose whether an icon, text, or both is shown in the book list
sv: Välj om en ikon, text eller båda ska visas i boklistan

en: &Show:
sv: &Visa:

en: Control the number of decimal digits you can enter when editing this column
sv: Kontrollera antalet decimalsiffror du kan ange när du redigerar den här kolumnen

en: Decimals when &editing:
sv: Decimaler vid &redigering:

en: Default: (nothing)
sv: Standard: (inget)

en: Field template. Uses the same syntax as save templates.
sv: Fältmall. Använder samma syntax som sparmallar.

en: Similar to save templates. For example, %s
sv: Liknande för spara mallar. Till exempel %s

en: No heading
sv: Ingen rubrik

en: Show heading above the text
sv: Visa rubrik ovanför texten

en: Show heading to the side of the text
sv: Visa rubrik vid sidan om texten

en: Choose whether or not the column heading is shown in the Book details panel and, if shown, where. Setting this to 'Show heading to the side of the text' moves the information from displayed with other comments to displayed with the non-comments columns.
sv: Välj om kolumnrubriken ska visas i bokdetaljpanelen och, om den visas, var. Om du ställer in detta på "Visa rubriken vid sidan av texten" flyttas informationen från försvagad med andra kommentarer till att visas med icke-kommentarkolumner.

en: Heading position:
sv: Rubrikposition:

en: Short text, like a title
sv: Kort text, lik en titel

en: Plain text formatted using Markdown
sv: Oformaterad text formaterad med Markdown

en: Choose how the data in this column is interpreted.
    This controls how the data is displayed in the Book details panel
    and how it is edited.
sv: Välj hur uppgifterna i denna kolumn tolkas.
    Detta styr hur data visas i bokdetaljpanelen
    och hur den redigeras.

en: Interpret this column as:
sv: Tolka denna kolumn som:

en: A comma-separated list of permitted values. The empty value is always
    included, and is the default. For example, the list 'one,two,three' has
    four values, the first of them being the empty value.
sv: En kommaseparerad lista över tillåtna värden. Det tomma värde ingår alltid
    och är standard. Till exempel har listan "ett, två, tre"
    fyra värden, det första av dessa är det tomma värdet.

en: &Values:
sv: &Värden:

en: A list of color names to use when displaying an item. The
    list must be empty or contain a color for each value.
sv: En lista över färgnamn att använda vid visning av en post.
    Listan måste vara tom eller innehålla en färg för varje värde.

en: Colors:
sv: Färger:

en: Allow half stars
sv: Tillåt halva stjärnor

en: Allow half star ratings, for example:
sv: Tillåt betygsättning med halva stjärnor, till exempel:

en: &Sort/search column by
sv: &Sortera/sök kolumn med

en: How this column should handled in the GUI when sorting and searching
sv: Hur denna kolumn ska hanteras i grafiska gränssnittet vid sortering och sökning

en: Show in Tag browser
sv: Visa i taggbläddraren

en: If checked, this column will appear in the Tag browser as a category
sv: Om markerad, kommer den här kolumnen att visas i taggbläddraren som en kategori

en: Show as HTML in Book details
sv: Visa som HTML i bokdetaljer

en: If checked, this column will be displayed as HTML in Book details and the Content server. This can be used to construct links with the template language. For example, the template {0} will create a field displaying the title in bold large characters, along with the series, for example <br>"<big><b>An Oblique Approach</b></big> [Belisarius [1]]". The template {1} will generate a link to the book on the Beam e-books site.
sv: Om markerad kommer den här kolumnen att visas som HTML i bokdetaljer och innehållsservern. Detta kan användas för att skapa länkar med mallspråket. Till exempel kommer mallen {0} att skapa ett fält som visar titeln med fetstil och stora tecken, tillsammans med serien, till exempel <br>"<big><b>En sned metod</b></big> [Belisarius [1]]". Mallen {1} kommer att generera en länk till boken på Beams e-bokssajt.

en: Show with comments in Book details
sv: Visa med kommentarer i bokdetaljer

en: If you check this box then the column contents will show in the Comments section in the Book details. You can indicate whether not to have a header or to put a header above the column. If you want a header beside the data, don't check this box. If this box is checked then the output of the column template must be plain text or html.
sv: Om du markerar den här rutan kommer kolumninnehållet att visas i avsnittet kommentarer i bokdetaljerna. Du kan ange om du inte ska ha en rubrik eller att sätta en rubrik ovanför kolumnen. Om du vill ha en rubrik bredvid informationen, markera inte den här rutan. Om den här rutan är markerad måste utmatning från kolumnmallen vara oformaterad text eller html.

en: Choose whether or not the column heading is shown in the Book
    details panel and, if shown, where
sv: Välja om kolumntiteln visas eller inte i bok-
    detaljpanelen och, om den visas, där

en: Column heading:
sv: Kolumnrubrik:

en: Store this column's value in an OPF
sv: Lagra denna kolumns värde i en OPF

en: If you check this box then the result of evaluating this column's template will be stored in the backup OPF stored in the library. The same is true when sending to a device, assuming the format has an OPF. One reason to uncheck this box is that the column contains large images.
sv: Om du markerar den här rutan kommer resultatet av utvärderingen av den här kolumnens mall att lagras i en säkerhetskopia-OPF som lagras i biblioteket. Detsamma gäller vid sändning till en enhet, förutsatt att formatet har en OPF. En anledning att avmarkera den här rutan är att kolumnen innehåller stora bilder.

en: Note that some background functions require data for a column to be in the OPF, for example book jackets. If you uncheck this box and some function stops working then check the box.
sv: Observera att vissa bakgrundsfunktioner kräver data för att en kolumn ska finnas i OPF, till exempel bokpärmar. Om du avmarkerar den här rutan och någon funktion slutar fungera, markera rutan.

en: Default value when a new book is added to the library. For Date columns enter the word "Now", or the date as yyyy-mm-dd. For Yes/No columns enter "Yes" or "No". For Text with a fixed set of values enter one of the permitted values. For Rating columns enter a number between 0 and 5.
sv: Standardvärde när en ny bok läggs till i biblioteket. För datumkolumner anger du ordet "Nu" eller datumet som åååå-mm-dd. För Ja/Nej-kolumner anger du "Ja" eller "Nej". För text med en fast uppsättning värden anger du ett av de tillåtna värdena. För betygskolumner anger du ett nummer mellan 0 och 5.

en: &Default value:
sv: &Standardvärde:

en: Search tem&plate:
sv: Sök ma&ll:

en: Fill in this box if you want clicking on the value in book details to do a web search instead of searching your calibre library. The book's metadata is available to the template.</p><p>Additional fields '{0}', `{1}`, and '{2}' are also available to the template. For multiple-valued (tags-like) columns they are the value being examined, telling you which value to use to generate the link. The two values '{1}' and '{2}' are automatically escaped for use in URLs. In '{1}', spaces are replaced by plus signs. In '{2}' spaces are replaced by '%20'.</p><p> The template functions '{3}' (the easiest to use), '{4}', '{5}', and '{6}' are useful for constructing the desired URL. There are examples in the template function documentation.
sv: Fyll i den här rutan om du vill klicka på värdet i bokinformationen för att göra en webbsökning istället för att söka i ditt calibre-bibliotek. Bokens metadata är tillgänglig för mallen.</p><p>Ytterligare fält '{0}', '{1}' och '{2}' är också tillgängliga för mallen. För kolumner med flera värden (taggliknande) är de det värde som undersöks och talar om för dig vilket värde du ska använda för att generera länken. De två värdena '{1}' och '{2}' används automatiskt för användning i URL:er. I '{1}' ersätts mellanslag med plustecken. I '{2}' ersätts mellanslag med '%20'.</p><p> Mallfunktionerna '{3}' (den enklaste att använda), '{4}', '{5}' och '{6}' är användbara för att konstruera den önskade webbadressen. Det finns exempel i mallfunktionsdokumentationen.

en: Item value
sv: Postvärde

en: &Format for dates:
sv: &Format för datum:

en: Default: dd MMM yyyy.
sv: Standard: dd MMM åååå.

en: <p>Date format.</p><p>The formatting codes are:<ul><li>d    : the day as number without a leading zero (1 to 31)</li><li>dd   : the day as number with a leading zero (01 to 31)</li><li>ddd  : the abbreviated localized day name (e.g. "Mon" to "Sun").</li><li>dddd : the long localized day name (e.g. "Monday" to "Sunday").</li><li>M    : the <b>month</b> as number without a leading zero (1 to 12).</li><li>MM   : the <b>month</b> as number with a leading zero (01 to 12)</li><li>MMM  : the abbreviated localized <b>month</b> name (e.g. "Jan" to "Dec").</li><li>MMMM : the long localized <b>month</b> name (e.g. "January" to "December").</li><li>yy   : the year as two digit number (00 to 99).</li><li>yyyy : the year as four digit number.</li><li>h    : the hours without a leading 0 (0 to 11 or 0 to 23, depending on am/pm)</li><li>hh   : the hours with a leading 0 (00 to 11 or 00 to 23, depending on am/pm)</li><li>m    : the <b>minutes</b> without a leading 0 (0 to 59)</li><li>mm   : the <b>minutes</b> with a leading 0 (00 to 59)</li><li>s    : the seconds without a leading 0 (0 to 59)</li><li>ss   : the seconds with a leading 0 (00 to 59)</li><li>ap   : use a 12-hour clock instead of a 24-hour clock, with "ap" replaced by the localized string for am or pm</li><li>AP   : use a 12-hour clock instead of a 24-hour clock, with "AP" replaced by the localized string for AM or PM</li><li>iso  : the date with time and timezone. Must be the only format present</li></ul></p><p>For example:
    <ul>
    <li>ddd, d MMM yyyy gives Mon, 5 Jan 2010</li>
    <li>dd MMMM yy gives 05 January 10</li>
    </ul>
sv: <p>Datumformat.</p><p>Formateringskoderna är:<ul><li>d    : dagen som ett nummer utan inledande nolla (1 till 31)</li><li>dd   : dagen som ett nummer med inledande nolla (01 till 31)</li><li>ddd  : det förkortade lokaliserade namnet på dagen (t.ex. "Mån" till "Sön").</li><li>dddd : det långa lokaliserade namnet på dagen (t.ex. "Måndag" till "Söndag").</li><li>M    : <b>månad</b> som ett nummer utan inledande nolla (1 till 12).</li><li>MM   : <b>månad</b> som ett nummer med inledande nolla (01 till 12)</li><li>MMM  : det förkortade lokaliserade namnet på <b>månaden</b> (t.ex. "Jan" till "Dec").</li><li>MMMM : det långa lokaliserade namnet på <b>månaden</b> (t.ex. "Januari" till "December").</li><li>åå   : året som ett tvåsiffrigt nummer (00 till 99).</li><li>åååå : året som ett fyrsiffrigt nummer.</li><li>h    : timmarna utan inledande nolla (0 till 11 eller 0 till 23, beroende på fm/em)</li><li>hh   : timmarna med inledande nolla (00 till 11 eller 00 till 23, beroende på fm/em)</li><li>m    : <b>minuterna</b> utan inledande nolla (0 till 59)</li><li>mm   : <b>minuterna</b> med inledande nolla (00 till 59)</li><li>s    : sekunderna utan inledande nolla (0 till 59)</li><li>ss   : sekunderna med inledande nolla (00 till 59)</li><li>ap   : använd 12-timmarsklocka istället för 24-timmarsklocka, med "ap" ersatt av den lokaliserade strängen för fm eller em</li><li>AP   : använd 12-timmarsklocka istället för 24-timmarsklocka , med "AP" ersatt av den lokaliserade strängen för FM eller EM</li><li>iso  : datum med tid och tidszon. Måste vara det enda formatet som finns</li></ul></p><p>Till exempel:
    <ul>
    <li>ddd, d MMM åååå ger Mån, 5 jan 2010</li>
    <li>dd MMMM åå ger 05 januari 10</li>
    </ul>

en: &Format for numbers:
sv: &Format för siffror:

en: Default: Not formatted. For format language details see <a href="{}">the Python documentation</a>
sv: Standard: Inte formaterad. För detaljer om formateringsspråk, se <a href="{}">Python-dokumentationen</a>

en: Examples: The format <code>{0:0>4d}</code> gives a 4-digit number with leading zeros. The format <code>{0:d}&nbsp;days</code> prints the number then the word "days"
sv: Exempel: Formatet <code>{0:0>4d}</code> ger ett 4-siffrigt nummer med inledande nollor. Formatet <code>{0:d}&nbsp;days</code> skriver numret och sedan ordet "dagar"

en: Examples: The format <code>{0:.1f}</code> gives a floating point number with 1 digit after the decimal point. The format <code>Price:&nbsp;$&nbsp;{0:,.2f}</code> prints "Price&nbsp;$&nbsp;" then displays the number with 2 digits after the decimal point and thousands separated by commas.
sv: Exempel: Formatet <code>{0:.1f}</code> ger ett flyttal med en siffra efter decimalkommat. Formatet <code>Price:&nbsp;$&nbsp;{0:,.2f}</code> skriver "Price&nbsp;$&nbsp;" visar sedan numret med 2 siffror efter decimalkommat och tusental separerade med kommatecken.

en: No lookup name was provided
sv: Inga uppslagsnamn försågs

en: The lookup name must contain only lower case letters, digits and underscores, and start with a letter
sv: Uppslagsnamnet får endast innehålla små bokstäver, siffror och understreck och börja med en bokstav

en: Lookup names cannot end with _index, because these names are reserved for the index of a series column.
sv: Uppslagsnamn kan inte sluta med _index, eftersom dessa namn är reserverade för indexet i en seriekolumn.

en: No column heading was provided
sv: Ingen kolumntitel angavs

en: The lookup name %s is already used
sv: Uppslagsnamnet %s används redan

en: The heading {} is already used by another column. Creating a second column with the same heading can be confusing. Are you sure?
sv: Rubriken {} används redan av en annan kolumn. Att skapa en andra kolumn med samma rubrik kan vara förvirrande. Är du säker?

en: Invalid default value
sv: Ogiltigt standardvärde

en: The default value must be "Now" or a date
sv: Standardvärdet måste vara "Nu" eller ett datum

en: You must enter a template for composite columns
sv: Du måste ange en mall för sammansatta kolumner

en: You must enter at least one value for enumeration columns
sv: Du måste ange minst ett värde för uppräkningskolumner

en: The colors box must be empty or contain the same number of items as the value box
sv: Färgrutor måste vara tomma eller innehålla samma antal post som värderutan

en: The color {0} is unknown
sv: Färgen {0} är okänd

en: The default value must be one of the permitted values
sv: Standardvärdet måste vara ett av de tillåtna värdena

en: The default value must be an integer
sv: Standardvärdet måste vara ett heltal

en: The default value must be a real number
sv: Standardvärdet måste vara ett verkligt tal

en: The default value must be a real number between 0 and 5.0
sv: Standardvärdet måste vara ett verkligt tal mellan 0 och 5,0

en: The default value must be an integer between 0 and 5
sv: Standardvärdet måste vara ett heltal mellan 0 och 5

en: The default value must be "Yes" or "No"
sv: Standardvärdet måste vara "Ja" eller "Nej"

en: You must restart calibre before making any more changes
sv: Du måste starta om calibre innan du gör fler ändringar

en: The lookup name must begin with a '#'
sv: Uppslagsnamnet måste börja med ett "#"

en: The custom column %s already exists
sv: Den anpassade kolumnen %s finns redan

en: The column heading %s already exists
sv: Kolumnrubriken %s finns redan

en: The custom column type %s doesn't exist
sv: Den anpassade kolumntypen %s finns inte

en: You cannot specify is_multiple for the datatype %s
sv: Du kan inte ange is_multiple för datatypen %s

en: The display parameter must be a Python dictionary
sv: Visningsparametern måste vara en Python-ordbok

en: Getting debug information, please wait
sv: Hämtar felsökningsinformation, vänta

en: Copy to &clipboard
sv: &Kopiera till urklipp

en: Device already detected
sv: Enheten har redan upptäckts

en: A device (%s) is already detected by calibre. If you wish to debug the detection of another device, first disconnect this device.
sv: En enhet (%s) har redan upptäckts av calibre. Om du vill felsöka identifieringen av en annan enhet, koppla först bort ur den här enheten.

en: Debugging failed
sv: Felsökning misslyckades

en: Running debug device detection failed. Click Show Details for more information.
sv: Felsökningsutförande av enhetsidentifiering misslyckades. Klicka på Visa detaljer för mer information.

en: Getting device information
sv: Hämtar enhetsinformation

en: User-defined device information
sv: Användardefinierad enhetsinformation

en: Device Detection
sv: Enhetsidentifiering

en: Ensure your device is disconnected, then press OK
sv: Se till att din enhet är urkopplad, tryck sedan på OK

en: Ensure your device is connected, then press OK
sv: Se till att din enhet är ansluten, tryck sedan på OK

en: Copy these values to the clipboard, paste them into an editor, then enter them into the USER_DEVICE by customizing the device plugin in Preferences->Advanced->Plugins. Remember to also enter the folders where you want the books to be put. You must restart calibre for your changes to take effect.
sv: Kopiera dessa värden till urklippet, klistra in dem i en redigerare och ange dem sedan i USER_DEVICE genom att anpassa enhetens insticksmodul i Inställningar->Avancerat->Insticksmoduler. Kom ihåg att också ange mapparna du vill att böckerna ska läggas i. Du behöver starta om calibre för att dina ändringar ska träda i kraft.

en: <p>calibre can send your books to you (or your reader) by email. Emails will be automatically sent for downloaded news to all email addresses that have <i>Auto send</i> checked.
sv: <p>calibre kan skicka dina böcker till dig (eller din läsplatta) via e-post. E-postmeddelanden skickas automatiskt för hämtade nyheter till alla e-postadresser som har <i>Automatisk sändning</i> markerade.

en: Add an email address to which to send books
sv: Lägg till en e-postadress som du vill skicka böcker till

en: &Add email
sv: &Lägg till e-post

en: Make &default
sv: Använd som
    &standard

en: &Remove email
sv: &Ta bort e-post

en: Add the comments from the book metadata to the email.
    Useful to allow the recipient to see a summary of the
    book before opening it.
sv: Lägg till kommentarerna från bokens metadata i e-postmeddelandet. 
    Användbart för att tillåta mottagaren att se en sammanfattning av
    boken innan den öppnas.

en: Add &comments metadata as text to the email
sv: Lägg till &kommentarmetadata som text i e-postmeddelandet

en: Email
sv: E-post

en: Subject
sv: Ämne

en: Auto send
sv: Automatisk sändning

en: Auto send only tags
sv: Automatisk sändning av endast taggar

en: Formats to email. The first matching format will be sent.
sv: Format för e-post. Det första matchande formatet kommer att skickas.

en: Subject of the email to use when sending. When left blank the title will be used for the subject. Also, the same templates used for "Save to disk" such as {title} and {author_sort} can be used here.
sv: Ämnet för e-postmeddelandet som ska användas vid sändning. När det lämnas tomt kommer titeln att användas för ämnet. Dessutom kan samma mallar som används för "Spara på disk" som {title} och {author_sort} användas här.

en: If checked, downloaded news will be automatically mailed to this email address (provided it is in one of the listed formats and has not been filtered by tags).
sv: Om markerad, kommer nyhetshämtningar automatiskt att skickas till denna e-postadress (förutsatt att de är i ett av de listade formaten och inte har filtrerats av taggar).

en: Friendly name to use for this email address
sv: Smeknamn som ska användas för den här e-postadressen

en: If specified, only news with one of these tags will be sent to this email address. All news downloads have their title as a tag, so you can use this to easily control which news downloads are sent to this email address.
sv: Om inställt kommer endast nyheter med en av dessa taggar att skickas till denna e-postadress. Alla nyhetshämtningar har sin titel som en tagg, så du kan använda denna för att enkelt styra vilka nyhetshämtningar som skickas till denna e-postadress.

en: new email address
sv: ny e-postadress

en: The list of devices that you have asked calibre to ignore. Uncheck a device to have calibre stop ignoring it.
sv: Listan över enheter du har bett calibre att ignorera. Avmarkera en enhet för att calibre ska sluta ignorera den.

en: The list of device plugins you have disabled. Uncheck an entry to enable the plugin. calibre cannot detect devices that are managed by disabled plugins.
sv: Listan över enhetsinsticksmoduler du har inaktiverat. Avmarkera en post för att aktivera insticksmodulen. calibre kan inte upptäcka enheter hanterade av inaktiverade insticksmoduler.

en: Reset allowed devices
sv: Återställ tillåtna enheter

en: This will erase the list of devices that calibre knows about causing it to ask you for permission to manage them again, the next time they connect
sv: Detta kommer att rensa listan över enheter som calibre känner till, vilket gör att den ber dig om behörighet att hantera dem igen, nästa gång de ansluter

en: Restore defaults for {}
sv: Återställ standardinställningarna för {}

en: Search for the author on Goodreads
sv: Sök efter författaren på Goodreads

en: Search for the author on Amazon
sv: Sök efter författaren på Amazon

en: Search for the author in your calibre library
sv: Sök efter författaren i ditt calibre-bibliotek

en: Search for the author on Wikipedia
sv: Sök efter författaren på Wikipedia

en: Search for the author on Google Books
sv: Sök efter författaren på Google Böcker

en: Search for the book on Goodreads
sv: Sök efter boken på Goodreads

en: Search for the book on Amazon
sv: Sök efter boken på Amazon

en: Search for the book on Google Books
sv: Sök efter boken på Google Böcker

en: No author search URL
sv: Ingen URL för författaresökning

en: Use a custom search URL
sv: Använd en anpassad sök-URL:en

en: Clicking on &author names should:
sv: Klick på &författarnamn ska:

en: Enter the URL to search. It should contain the string {0}
    which will be replaced by the author name. For example,
    {1}. Note: the author name is already URL-encoded.
sv: Ange URL för att söka. Den bör innehålla strängen {0}
    som kommer att ersättas av författarens namn. Till exempel,
    {1}. Obs: författarens namn är redan URL-kodat.

en: Enter the URL
sv: Ange URL:en

en: Click this button to open the template tester
sv: Klicka på den här knappen för att öppna malltestaren

en: Folders/path
sv: Mappar/sökväg

en: Choose {} background color
sv: Välj {}-bakgrundsfärg

en: Remove background image?
sv: Ta bort bakgrundsbild?

en: There is currently a background image set, so the color you have chosen will not be visible. Remove the background image?
sv: Det finns för närvarande en inställd bakgrundsbild, den färg du har valt kommer inte att visas. Ta bort bakgrundsbilden?

en: Change color
sv: Ändra färg

en: Change texture
sv: Ändra konsistens

en: Restore default &appearance
sv: Återställ &standardutseende

en: Caching of covers for improved performance
sv: Lagra omslag i cache för förbättrad prestanda

en: There are two kinds of caches that calibre uses to improve performance when rendering covers. A disk cache that is kept on your hard disk and stores the cover thumbnails and an in memory cache used to ensure flicker free rendering of covers. For best results, keep the memory cache small and the disk cache large, unless you have a lot of extra RAM in your computer and don't mind it being used by the memory cache.
sv: Det finns två typer av cacher som calibre använder för att förbättra prestandan vid rendering av omslag. En diskcache som lagras på hårddisken och lagrar miniatyrbilderna av omslagen och en minnescache som används för att säkerställa flimmerfri rendering av omslag. För bästa resultat, håll minnescachen liten och diskcachen stor, såvida du inte har mycket extra RAM-minne i datorn och inte har något emot att det används av minnescachen.

en: Number of screenfulls of covers to cache in &memory (keep this small):
sv: Antal skärmfyllningar av omslag att lagra i &cacheminnet (håll detta litet):

en: The maximum number of screenfulls of thumbnails to keep in memory. Increasing this will make rendering faster, at the cost of more memory usage. Note that regardless of this setting, a minimum of one hundred thumbnails are always kept in memory, to ensure flicker free rendering.
sv: Högsta antalet skärmdumpar med miniatyrbilder att hålla i minnet. En ökning av detta kommer att göra återgivning snabbare på bekostnad av mer minnesanvändning. Observera att oavsett denna inställning, behålls minst ett hundra omslagsminiatyrbilder alltid i minnet, för att säkerställa flimmerfri rendering.

en: Maximum amount of &disk space to use for caching thumbnails:
sv: Största mängden &diskutrymme att använda för cache för omslagsminiatyrbilder:

en: Disable
sv: Inaktivera

en: &Empty disk cache
sv: &Töm diskcache

en: &Open cache folder
sv: &Öppna cachemapp

en: Current space used: %s
sv: Nuvarande använt utrymme: %s

en: Save column list to file
sv: Spara kolumnlistan till fil

en: Column list
sv: Kolumnlista

en: Export field layout
sv: Exportera fältlayout

en: <p>Could not write field list. Error:<br>%s
sv: <p>Det gick inte att skriva fältlistan. Fel:<br>%s

en: Load column list from file
sv: Läs in kolumnlista från fil

en: Import layout
sv: Importera layout

en: <p>Could not read field list. Error:<br>%s
sv: <p>Det gick inte att läsa fältlista. Fel:<br>%s

en: Create a new rule
sv: Skapa en ny regel

en: The key of the identifier, for example, in isbn:XXX, the key is "isbn"
sv: Nyckeln till identifieraren, till exempel i isbn:XXX är nyckeln "isbn"

en: &Key:
sv: &Nyckel:

en: The name that will appear in the Book details panel
sv: Namnet som kommer att visas i bokdetaljpanelen

en: The template used to create the link. The placeholder {0} in the template will be replaced with the actual identifier value. Use {1} to avoid the value being quoted.
sv: Mallen som används för att skapa länken. Platshållaren {0} i mallen kommer att ersättas med det faktiska identifierarvärdet. Använd {1} för att undvika att värdet citeras.

en: Key
sv: Nyckel

en: Template
sv: Mall

en: Value needed
sv: Värde behövs

en: The %s field cannot be empty
sv: %s-fältet får inte vara tomt

en: Create rules for identifiers
sv: Skapa regler för identifierare

en: Create rules to convert identifiers into links.
sv: Skapa regler för att konvertera identifierare till länkar.

en: &Edit rule
sv: R&edigera regel

en: Above text
sv: Ovanför text

en: Beside text
sv: Bredvid text

en: Never
sv: Aldrig

en: Text styling
sv: Textformgivning

en: Create rules to convert &identifiers into links
sv: Skapa regler för att konvertera &identifierare till länkar

en: <p>Check the box if you want the category's values displayed on separate lines instead of separated by commas</p>
sv: <p>Markera rutan om du vill att kategorins värden ska visas på separata rader istället för avgränsade med kommatecken</p>

en: Categories on separate lines
sv: Kategorier på separata rader

en: <p>Note: <b>comments</b>-like columns will always
                     be displayed at the end unless their "Heading position" is
                     "Show heading to the side".</p>
sv: <p>Obs: <b>kommentars</b>-liknande kolumner kommer alltid
                     att visas i slutet om inte deras "Rubrikposition" är
                     "Visa rubrik åt sidan".</p>

en: Show &cover
sv: Visa &omslag

en: Show the size of the book's cover in pixels
sv: Visa storleken på omslaget i pixlar

en: Show cover &size
sv: Visa omslags&storlek

en: Use &Roman numerals for series
sv: Använd &romerska siffror för serier

en: Show comments &heading:
sv: Visa &rubrik för kommentarer:

en: Link and note icon si&ze:
sv: Länk- och anteckningsikonst&orlek:

en: Increase or decrease the size of the links and notes icons by this number. Larger
    than one increases the icon size while smaller than one decreases it.
sv: Öka eller minska storleken på länkarna och anteckningsikonerna med detta nummer. Större
    än en ökar ikonstorleken medan mindre än en minskar den.

en: Log of page count failures
sv: Logg över felaktiga sidräkningar

en: The log is stored at: {}
sv: Loggen lagras i: {}

en: The log for page count failures will be <b>permanently deleted</b>! Are you sure?
sv: Loggen för felaktiga sidräkningar kommer att <b>tas bort permanent</b>! Är du säker?

en: The template used for spine size must return a number between 0 and 1. The template {0} is unlikely to do so. Are you sure?
sv: Mallen som används för ryggstorlek måste returnera ett tal mellan 0 och 1. Mallen {0} gör det sannolikt inte. Är du säker?

en: Simple text
sv: Enkel text

en: Rounded corners
sv: Rundade hörn

en: Gravestone
sv: Gravsten

en: Hidden
sv: Dold

en: Full
sv: Hela

en: Cropped
sv: Beskuren

en: Edge
sv: Kant

en: <p><i>Full</i> - shows the full cover on the spine.
    <p><i>Cropped</i> - shows only as much of the cover as will fit on the spine.
    <p><i>Edge</i> - same as <i>Cropped</i> except only part of the spine is covered, the rest is a solid color.
    <p><i>Disable</i> - The spine will be only the dominant color from the cover.
sv: <p><i>Hela</i> - visar hela omslaget på ryggen.<p><i>Beskuren</i> - visar bara så mycket av omslaget som får plats på ryggen.<p><i>Kant</i> - samma som <i>beskuren</i> förutom att endast en del av ryggen är täckt, resten har en enfärgad färg.<p><i>Inaktivera</i> - Ryggen kommer endast att ha den dominerande färgen från omslaget.

en: Shift books on the shelf to make room
sv: Flytta böcker på hyllan för att få plats

en: Above other books on the shelf
sv: Ovanför andra böcker i hyllan

en: Inherit global setting
sv: Ärv global inställning

en: 
    <p>The template used to calculate a width for the displayed spine.
    The template must evaluate to a decimal number between 0.0 and 1.0, which will be used to set the width of the books spine.
    An empty template means a fixed spine size for all books.
    <p>The special template {2} calculates the number of pages in the book and uses that. Note that
    the page size calculation happens in the background, so until the count is completed, the
    book size is used as a proxy.
    <p>The special template {0} uses the book size to estimate a spine size.
    The special template {1} uses a random size.
    You can also use a number between 0.0 and 1.0 to pick a fixed size.
    <p>Note that this setting is per-library, which means that you have to set it again for every
    different calibre library you use.
sv: 
    <p>Mallen som används för att beräkna bredden för den visade ryggen.
    Mallen måste utvärderas till ett decimaltal mellan 0,0 och 1,0, vilket kommer att användas för att ställa in bredden på bokens rygg.
    En tom mall innebär en fast ryggstorlek för alla böcker.
    <p>Den speciella mallen {2} beräknar antalet sidor i boken och använder det. Observera att
    beräkningen av sidstorlek sker i bakgrunden, så tills räkningen är klar används
    bokstorleken som en representation.
    <p>Den speciella mallen {0} använder bokstorleken för att uppskatta ryggstorleken.
    Den speciella mallen {1} använder en slumpmässig storlek.
    Du kan också använda ett tal mellan 0,0 och 1,0 för att välja en fast storlek.
    <p>Observera att den här inställningen är per bibliotek, vilket innebär att du måste ställa in den igen för varje
    annat calibre-bibliotek du använder.

en: Edit template for title
sv: Redigera mall för titel

en: Edit template for author
sv: Redigera mall för författare

en: Edit template for book size
sv: Redigera mall för bokstorlek

en: This will cause calibre to rescan all books in your library and update page counts, where changed. The scanning happens in the background and can take up to an hour per thousand books depending on the size of the books and the power of your computer. This is typically never needed and is present mainly to aid debugging and testing. Are you sure?
sv: Detta kommer att göra att calibre skannar om alla böcker i ditt bibliotek och uppdaterar sidantalet där det har ändrats. Skanningen sker i bakgrunden och kan ta upp till en timme per tusen böcker beroende på böckernas storlek och datorns kraft. Detta behövs vanligtvis aldrig och finns främst för att underlätta felsökning och testning. Är du säker?

en: Re-count &unchanged as well
sv: Räkna om &oförändrad också

en: pending recount: {}
sv: väntande omräkning: {}

en: Choose a column for pages
sv: Välj en kolumn för sidor

en: Choose a column from which to get the page count for the book, such as generated by the Count Pages plugin
sv: Välj en kolumn från vilken du vill hämta sidantalet för boken, till exempel den som genereras av insticksmodulen Count Pages

en: Text on &light spine background
sv: Text på &ljus ryggbakgrund

en: Text on &dark spine background
sv: Text på &mörk ryggbakgrund

en: &Outline on light spine background
sv: &Kontur på ljus ryggbakgrund

en: Outli&ne on dark spine background
sv: Ko&ntur på mörk ryggbakgrund

en: Divider &background
sv: Avdelar&bakgrund

en: &Line on the divider
sv: &Linje på avdelaren

en: Text on the &divider
sv: Text på &avdelaren

en: The &current book highlight
sv: Den &aktuellt markerade boken

en: The &selected books highlight
sv: De &valda böckernas markering

en: &The current and selected book highlight
sv: &Den aktuella och valda bokmarkeringen

en: Shelf &height:
sv: Hyll&höjd:

en: Control the height of the book shelves, in pixels. The default is to choose a height automatically based on the size of the screen. Note that if you change the height, the cover thumbnail cache will need to be re-populated so scrolling might be a little slow to start with.
sv: Styr höjden på bokhyllorna, i pixlar. Standardinställningen är att välja en höjd automatiskt baserat på skärmens storlek. Observera att om du ändrar höjden måste cachen för omslagsminiatyrer fyllas på igen, så det kan vara lite långsamt att bläddra till en början.

en: Variable book &height
sv: Variabel bok&höjd

en: Duration of hover &animation:
sv: Längd på muspekar&animationen:

en:  milliseconds
sv:  millisekunder

en: &Expand the hovered cover:
sv: &Expandera det hovrade omslaget:

en: Control what happens when the mouse hovers over the spine of a book.
sv: Styr vad som händer när muspekaren svävar över bokens rygg.

en: Show &shadow for hovered cover
sv: Visa &skugga för hovrat omslag

en: Group divider &style:
sv: Gruppavdelar&stil:

en: Control the style to use for the group divider
sv: Styr stilen som ska användas för gruppavdelaren

en: Control whether the text of the group divider is aligned to the right or left
sv: Styr om texten i gruppavdelaren är justerad till höger eller vänster

en: Text &aligned to the right
sv: Text &justerad till höger

en: When grouping books and a group extends to more than one shelf, place a group divider at the beginning of the additional shelves
sv: När du grupperar böcker och en grupp sträcker sig till mer än en hylla, placera en gruppavdelare i början av de extra hyllorna.

en: &Start shelves with divider
sv: &Starta hyllor med avdelare

en: Have calibre re-count the pages in all books in the current library.
sv: Låt calibre räkna om sidorna i alla böcker i det aktuella biblioteket.

en: &Recount pages
sv: &Räkna om sidor

en: Show count &failure log
sv: Visa logg för &felaktiga räkningar

en: Book spine
sv: Bokrygg

en: Show &cover:
sv: Visa &omslag:

en: &Opacity:
sv: &Opacitet:

en: <p>How much to blend the cover into the spine. Higher values decrease blending.
sv: <p>Hur mycket omslaget ska blandas med ryggen. Högre värden minskar blandningen.

en: Template for &first line:
sv: Mall för &första raden:

en: <p>The template used to generate the main text on the spine. This template uses the same syntax as save templates. Defaults to just the book title. Note that this setting is per-library, which means that you have to set it again for every different calibre library you use.
    <p>For example, if you want the first line to be the book title in upper case, you can use the template: <code>{title:uppercase()}</code>
sv: <p>Mallen som används för att generera huvudtexten på ryggen. Den här mallen använder samma syntax som spara mallar. Standardinställningen är bara boktiteln. Observera att den här inställningen är per bibliotek, vilket innebär att du måste ställa in den igen för varje annat calibre-bibliotek du använder.
    <p>Om du till exempel vill att den första raden ska vara boktiteln med versaler kan du använda mallen: <code>{title:uppercase()}</code>

en: Template &editor
sv: &Mallredigerare

en: Template for &second line:
sv: Mall för &andra raden:

en: <p>The template used to generate an optional second line of text on the spine. This template uses the same syntax as save templates. Defaults to no second line. For example, use the value {authors} to show the book authors. Note that this setting is per-library, which means that you have to set it again for every different calibre library you use.</p>
sv: <p>Mallen som används för att generera en valfri andra textrad på ryggen. Mallen använder samma syntax som spara mallar. Standardinställningen är ingen andra rad. Använd till exempel värdet {authors} för att visa bokens författare. Observera att den här inställningen är per bibliotek, vilket innebär att du måste ställa in den igen för varje annat calibre-bibliotek du använder.</p>

en: Template for &width:
sv: Mall för &bredd:

en: Use a custom &pages column
sv: Använd en anpassad &sidkolumn

en: &Font:
sv: &Teckensnitt:

en: &Font size:
sv: &Teckenstorlek:

en: The minimum font size for text on the spine. It is a fraction of the base font size.
sv: Den minimala teckenstorleken för text på ryggen. Det är en bråkdel av grundteckenstorleken.

en: The maximum font size for text on the spine. It is a multiple of the base font size.
sv: Den maximala teckenstorleken för text på ryggen. Det är en multipel av den grundläggande teckenstorleken.

en: &Outline
sv: &Kontur

en: <p>Set the thickness, in pixels, of the outline (border) around text on the spine. A value of zero means no outline. An outline helps the text standout against the spine, especially when the spine has a colorful cover.
sv: <p>Ange tjockleken, i pixlar, på konturen (kanten) runt texten på ryggen. Värdet noll betyder ingen kontur. En kontur hjälper texten att sticka ut mot ryggen, särskilt när ryggen har ett färgglatt omslag.

en: Control whether the text shown on book spines goes upwards or downwards
sv: Styr om texten som visas på bokens ryggar ska visas uppåt eller nedåt

en: Spine text &downwards
sv: Ryggtext &nedåt

en: <p>When showing a second line in the spine, for very narrow books, artificially widen the book to make space for the second line. Without this, the second line will not be displayed for narrow books, with it, narrow books will appear artificially wider than they really are.
sv: <p>När du visar en andra rad i ryggen, för mycket smala böcker, bredda boken artificiellt för att skapa plats för den andra raden. Utan detta kommer den andra raden inte att visas för smala böcker, och med det kommer smala böcker att se artificiellt bredare ut än de egentligen är.

en: Make &space for second line
sv: Skapa &utrymme för andra raden

en: Use default font
sv: Använd standardteckensnitt

en: Restore &default
sv: Återställ &standardvärde

en: &Dark/light:
sv: &Mörk/ljus:

en: Control the color theme to use for the bookshelf view
sv: Styr färgtemat som ska användas för bokhyllevyn

en: Use a custom background, either color or image
sv: Använd en anpassad bakgrund, antingen färg eller bild

en: Use a custom &background
sv: Använd en anpassad &bakgrund

en: Use customs &colors
sv: Använd anpassade &färger

en: &Light mode
sv: &Ljust läge

en: &Dark mode
sv: &Mörkt läge

en: &Emblems
sv: &Emblem

en: &Performance
sv: &Prestanda

en: Bottom
sv: Nederkant

en: Top
sv: Överkant

en: Current aspect ratio (width/height): %.2g
sv: Aktuellt bildförhållande (bredd/höjd): %.2g

en: Control the Cover grid view. You can enable this view by clicking the "Layout" button in the bottom right corner of the main calibre window.
sv: Anpassa omslagsrutnätet. Du kan aktivera denna vy genom att klicka på knappen "Layout" i nedre högra hörnet av calibre-huvudfönstret.

en: Show a &field (such as title) under the covers
sv: Visa ett &fält (exempelvis titel) under omslag

en: Field to show &under the covers:
sv: &Fält att visa under omslag:

en: Spac&ing between covers:
sv: &Avstånd mellan omslag:

en: The spacing between covers. A value of zero means calculate automatically based on cover size.
sv: Avståndet mellan omslag. Värdet noll betyder beräknar automatiskt baserat på omslagets storlek.

en: Background for the Cover grid
sv: Bakgrund för omslagsrutnät

en: Make the covers larger, maintaining current aspect ratio.
sv: Gör omslagen större och bevara det aktuella bildförhållandet.

en: &Larger covers
sv: &Större omslag

en: Make the covers smaller, maintaining current aspect ratio.
sv: Gör omslagen mindre och bevara det aktuella bildförhållandet.

en: &Smaller covers
sv: &Mindre omslag

en: Cover &height:
sv: Omslags&höjd:

en: Cover &width:
sv: Omslags&bredd:

en: The height of displayed covers.
    A value of zero means calculate automatically.
sv: Höjden på visade omslag.
    Värdet noll betyder beräkna automatiskt.

en: Reset size to automatic
sv: Återställ storlek till automatisk

en: &Reset size
sv: &Återställ storlek

en: The width of displayed covers.
    A value of zero means calculate automatically.
sv: Bredden på visade omslag.
    Värdet noll betyder beräkna automatiskt.

en: By default, calibre chooses a cover size based on your computer's screen size. You can change the cover size here:
sv: Som standard väljer calibre en omslagsstorlek baserad på din dators skärmstorlek. Du kan ändra omslagsstorleken här:

en: Size of the emblems (if any) shown &next to the covers:
sv: Storlek på &emblem (om några) visade bredvid omslag:

en: &Location of the emblems shown next to the covers:
sv: &Placering av emblem visade bredvid omslag:

en: <p>By default, the text is drawn at the bottom of the cell, leaving a gap between text and cover when the cover is small or has a wide aspect ratio. This option instead causes the text to be drawn flush with the bottom of the cover.
sv: <p>Som standard ritas texten längst ner i cellen, vilket lämnar ett mellanrum mellan text och omslag när omslaget är litet eller har ett brett bildförhållande. Det här alternativet gör istället att texten ritas i jämnhöjd med omslagets nederkant.

en: Draw text flush with the &bottom of the rendered cover
sv: Rita texten i jämnhöjd med den renderade omslagets &undersida

en: On top
sv: Överst

en: On right
sv: Till höger

en: No subtitle
sv: Ingen textning

en: This option controls the position of the cover browser when using the Narrow user interface layout.  "Automatic" will place the cover browser on top or on the right of the book list depending on the aspect ratio of the calibre window. "On top" places it over the book list, and "On right" places it to the right of the book list. This option has no effect when using the Wide user interface layout.
sv: Det här alternativet styr positionen för omslagsbläddraren när du använder layouten för smalt användargränssnitt. "Automatisk" kommer att placera omslagsbläddraren överst eller till höger i boklistan beroende på storleksförhållandet på calibre-fönstret. "Överst" placerar den över boklistan och "Till höger" placerar den till höger om boklistan. Det här alternativet har ingen effekt när du använder layouten för det breda användargränssnittet.

en: Edit template for caption
sv: Redigera mall för bildtext

en: Cover browser &position in the narrow layout:
sv: Omslagsbläddrarens &position i den smala layouten:

en: Show in a &separate window (needs restart)
sv: &Visa i ett separat fönster (kräver omstart)

en: When showing in a separate window, show it &fullscreen
sv: Vid visning i separat fönster, visa i &helskärm

en: Max. font si&ze:
sv: Max teckenstor&lek:

en: Fie&ld for sub-title:
sv: Fä&lt för underrubrik:

en: You can press the %s key to toggle full screen mode.
sv: Du kan trycka på tangenten %s för att växla till helskärmsläge.

en: Show &reflections
sv: Visa &reflektioner

en: &Template for caption:
sv: &Mall för bildtext:

en: Show covers in their original aspect ratio instead of resizing
    them to all have the same width and height
sv: Visa omslag i sitt ursprungliga bildförhållande istället för att ändra storlek på
    dem till att alla har samma bredd och höjd

en: Preserve &aspect ratio of covers
sv: &Bevara bildförhållande på omslag

en: &Number of covers to show in browse mode (needs restart):
sv: &Antal omslag att visa i bläddringsläge (kräver omstart):

en: Show ne&xt cover during auto scroll after:
sv: Visa nä&sta omslag vid automatisk rullning efter:

en: &Double click to view the central book, instead of single click
sv: &Dubbelklicka för att visa den centrala boken istället för att enkelklicka

en: <p>The template used to generate the text below the covers. This template uses
    the same syntax as save templates. Defaults to just the book title.
    Note that this setting is per-library, which means that you have to
    set it again for every different calibre library you use. Use an
    empty template for no text.</p>
sv: <p>Mallen som används för att skapa texten under omslagen. Den här mallen använder
     samma syntax som sparningsmallar. Standard är endast boktiteln.
    Observera att den här inställningen är per bibliotek, vilket innebär att du måste
    ställa in den igen för varje calibre-bibliotek som du använder. Använd en
    tom mall för ingen text.</p>

en: <p>Normally, the book title and subtitle are displayed in a font size that is scaled with the height of the cover browser window. If you want to limit the maximum size of this text, use this setting.
sv: <p>Normalt visas bokens titel och undertitel med en teckenstorlek som skalas med höjden på omslagets webbläsarfönster. Om du vill begränsa den maximala storleken på denna text använder du den här inställningen.

en: Compact metadata
sv: Kompakta metadata

en: Default
sv: Standard

en: All on 1 tab
sv: Allt på 1 flik

en: Middle
sv: Sidmitt

en: Edit metadata (single) &layout:
sv: Redigera metadata (enskild) &layout:

en: Choose a different layout for the Edit metadata dialog. The compact metadata layout favors editing custom metadata over changing covers and formats.
sv: Välj en annan layout för dialogrutan Redigera metadata. Den kompakta metadatalayouten gynnar redigering av anpassad metadata framför att byta omslag och format.

en: Select the custom columns (for this library) to display in the edit metadata dialogs and their order:
sv: Välj de anpassade kolumnerna (för det här biblioteket) som ska visas i dialogrutan för redigering av metadata och deras ordning:

en: Click this button to reset the list to its default order.
sv: Klicka på den här knappen för att återställa listan till dess standardordning.

en: Reset list
sv: Återställ lista

en: <p>Click this button to set the list to one
    previously exported. This could be useful if you have several libraries with
    similar structure and you want to use the same column order for each one. Columns
    in the imported list that aren't in the current library are ignored. Columns in
    the library that are not in the imported list are put at the end and marked
    as displayable.</p>
sv: <p>Klicka på den här knappen för att ställa in listan på en
    tidigare exporterad. Detta kan vara användbart om du har flera bibliotek med
    liknande struktur och du vill använda samma kolumnordning för varje bibliotek. Kolumner
    i den importerade listan som inte finns i det aktuella biblioteket ignoreras. Kolumner i
    biblioteket som inte finns i den importerade listan placeras i slutet och markeras
    som visningsbara.</p>

en: Import list
sv: Importera lista

en: <p>Click this button to write the current display
    settings to a file. This could be useful if you have several libraries with similar
    structure and you want to use the same column order for each one.</p>
sv: <p>Klicka på den här knappen för att skriva de aktuella visningsinställningarna
    till en fil. Detta kan vara användbart om du har flera bibliotek med liknande
    struktur och du vill använda samma kolumnordning för varje bibliotek.</p>

en: Export list
sv: Exportera lista

en: <p>Check this box to make the edit metadata dialogs ignore the
    above specifications, showing all the columns in the default order. This is
    useful for temporarily seeing all your columns in the dialogs without losing
    the display and order specifications.</p>
sv: <p>Markera den här rutan för att få dialogrutan för redigering av metadata att ignorera
    ovanstående specifikationer och visa alla kolumner i standardordningen. Det här är
    användbart för att tillfälligt se alla dina kolumner i dialogrutorna utan att förlora
    visnings- och ordningsspecifikationerna.</p>

en: Show &all columns in default order when editing metadata
sv: Visa &alla kolumner i standardordning när metadata redigeras

en: If checked then labels wider than the label width
    will be elided, otherwise they will be word wrapped.
sv: Om markerad kommer etiketter som är bredare än etikettens bredd
    att tas bort, annars kommer de att radbrytas.

en: &Elide labels when editing custom columns
sv: &Ta bort etiketter vid redigering av anpassade kolumner

en: Elision point:
sv: Elisionspunkt:

en: Choose where in the label to put the...
sv: Välj var i etiketten den ska sättas...

en: <p>Check this box to allow only the F2 (Edit) key to
    open the template editor in the book list for a "Column built from other
    columns". Editing with mouse clicks and the Tab key will be disabled.</p>
sv: <p>Markera den här rutan för att endast tillåta tangenten F2 (Redigera) att
    öppna mallredigeraren i boklistan för en "Kolumn byggd från andra
    kolumner". Redigering med musklick och Tab-tangenten kommer att inaktiveras.</p>

en: Only the &F2 (Edit) key edits column templates (needs restart)
sv: Endast tangenten &F2 (Redigera) redigerar kolumnmallar (kräver omstart)

en: Use &two columns for custom columns in the Default layout
sv: Använd &två kolumner för anpassade kolumner i standardlayouten

en: &Bulk edit custom column label length:
sv: &Massredigera anpassad kolumnetikettlängd:

en: The maximum width of a custom column label for the bulk metadata edit dialog in average characters.
sv: Största bredd på en anpassad kolumnetikett för dialogrutan Redigera metadata i grupp i genomsnittliga tecken.

en:  chars
sv:  tecken

en: &Single edit custom column label length:
sv: &Redigera enskild anpassad kolumnetikettlängd:

en: The maximum width of a custom column label for the single metadata edit dialog in average characters.
sv: Största bredd på en anpassad kolumnetikett för dialogrutan Redigera metadata i genomsnittliga tecken.

en: Select font
sv: Välj teckensnitt

en: &Family:
sv: &Familj:

en: &Style:
sv: &Stil:

en: Base size:
sv: Basstorlek:

en: Icon theme: <b>%s</b>
sv: Ikontema: <b>%s</b>

en: calibre style
sv: calibre-format

en: Percentage
sv: Procent

en: Pixels
sv: Pixlar

en: Off
sv: Av

en: Small
sv: Liten

en: Medium-small
sv: Medium-liten

en: Always
sv: Alltid

en: If there is enough room
sv: Om det finns tillräckligt med utrymme

en: Wide
sv: Bred

en: Narrow
sv: Smal

en: Draw a &grid in the book list
sv: Rita &ett rutnät i boklistan

en: Show &row numbers in the book list
sv: Visa &radnummer i boklistan

en: &User interface layout:
sv: &Användargränssnittets layout:

en: User interface &colors:
sv: Användargränssnittets &färger:

en: Round the corners of covers in many places they are displayed such as the Cover grid, Book details panel, etc. Adjust the amount of rounding with this setting. A value of between 5 and 10 looks good with most covers sizes. Zero disables rounding and is the default.
sv: Runda omslagens hörn på många ställen där de visas, t.ex. omslagsrutnätet, bokdetaljspanelen, etc. Justera avrundningen med denna inställning. Ett värde på mellan 5 och 10 ser bra ut med de flesta överdragsstorlekar. Noll inaktiverar avrundning och är standard.

en: no rounding
sv: ingen rundning

en: The unit for the cover corner rounding. Either pixel values or as a percentage of the cover size.
sv: Enheten för omslagshörnrundning. Antingen pixelvärden eller i procent av omslagsstorleken.

en: Allow using &drag and drop to merge books
sv: Tillåt användning av &dra och släpp för att slå samman böcker

en: Disable all animations. Useful if you have a slow/old computer.
sv: Inaktivera alla animationer. Användbart om du har en långsam/gammal dator.

en: Disable &animations
sv: Inaktivera &animationer

en: Show &tooltips in the book list
sv: Visa &inforutor i boklistan

en: Choose &language (needs restart):
sv: Välj &språk (kräver omstart):

en: &Interface font:
sv: &Gränssnittsteckensnitt:

en: Show the &splash screen at startup
sv: Visa &startbilden vid start

en: User interface style (&needs restart):
sv: Användargränssnittsstil (&kräver omstart):

en: Status bar buttons
sv: Statusfältsknappar

en: Show individual buttons to control the layout of the interface rather than a single button with a popup.
sv: Visa individuella knappar för att styra layouten för gränssnittet snarare än en enda knapp med en popup.

en: Show &layout buttons
sv: Visa &layoutknappar

en: Show a button that gives quick access to all available actions with a single click.
sv: Visa en knapp som ger snabb åtkomst till alla tillgängliga åtgärder med ett enda klick.

en: S&how actions button
sv: V&isa åtgärder-knappen

en: Change &font (needs restart)
sv: Ändra &teckensnitt (kräver omstart)

en: &Round the corners of covers:
sv: &Runda hörnen på omslagen:

en: Change &icon theme
sv: Ändra &ikontema

en: Toolbar
sv: Verktygsfält

en: Show &text under icons:
sv: Visa &text under ikoner:

en: Use t&wo lines for the text under the icons (needs restart)
sv: Använd t&vå rader för texten under ikonerna (kräver omstart)

en: Icon si&ze:
sv: &Ikonstorlek:

en: E&xtra spacing to add between rows in the book list (can be negative):
sv: Extra &avstånd att lägga till mellan rader i boklistan (kan vara negativ):

en: Disable popup notifications when calibre completes jobs such a conversion, sending to device etc. The notifications are sent via the operating system notification facility, if available.
sv: Inaktivera popup-aviseringar när calibre slutför jobb såsom konvertering, sändning till enhet etc. Aviseringarna skickas via operativsystemets aviseringsfunktion, om sådan finns.

en: Disable n&otifications on job completion
sv: Inaktivera a&viseringar vid slutförandet av jobb

en: Adjust &colors
sv: Justera &färger

en: Enable s&ystem tray icon (needs restart)
sv: Aktivera &systemfältsikon (kräver omstart)

en: <p>Check this box to make Quickview show books only in the
    current Virtual library. If unchecked, Quickview ignores Virtual libraries. If
    unchecked then only row changes are taken into account.</p>
sv: <p>Markera den här rutan om du vill att snabbvisning endast ska visa böcker i det
    aktuella virtuella biblioteket. Om avmarkerad, ignorerar snabbvisning virtuella bibliotek. Om
    avmarkerad beaktas endast radbyten.</p>

en: <p>Check this box to make Quickview change the column being examined
    when the column in the book list is changed using the cursor arrow keys</p>
sv: <p>Markera den här rutan om du vill att snabbvisning ska ändra kolumnen som granskas
    när kolumnen i boklistan ändras med hjälp av piltangenterna</p>

en: &Change Quickview item when book list column changes
sv: &Ändra post i snabbvisning när boklistkolumn ändras

en: <p>Pressing Enter in a cell changes both the book and the
    column being examined (the left-hand panel)</p>
sv: <p>Genom att trycka på på enter i en cell ändras både boken och
    kolumnen som granskas (den vänstra panelen)</p>

en: &Pressing Enter changes the examined column
sv: &Tryck på enter ändrar den undersökta kolumnen

en: <p>Double-clicking in a cell changes both the book and the
    column being examined (the left-hand panel)</p>
sv: <p>Om du dubbelklickar i en cell ändras både boken och
    kolumnen som undersöks (den vänstra panelen)</p>

en: &Double click changes examined column
sv: &Dubbelklick ändrar undersökt kolumn

en: Select columns to display
sv: Välj kolumner att visa

en: User categories and Saved searches cannot be moved
sv: Användarkategorier och sparade sökningar kan inte flyttas

en: Select the categories to display in the Tag browser, and their &order
sv: Välj kategorierna som ska visas i taggbläddraren och deras &ordning

en: <p>Click to move the row up 1. Shift+click to move the row up 5.
    Ctrl+click to move the row up 10. Ctrl+Shift+click to move the row to the top.
    User categories and Saved searches cannot be moved.
    Keyboard shortcut: Ctrl+Up arrow</p>
sv: <p>Klicka för att flytta raden uppåt. 1. Skift+klicka för att flytta raden uppåt. 5.
    Ctrl+klicka för att flytta raden uppåt. 10. Ctrl+Skift+klicka för att flytta raden högst upp.
    Användarkategorier och sparade sökningar kan inte flyttas.
    Tangentbordsgenväg: Ctrl+uppåtpil</p>

en: <p>Click to move the row down 1. Shift+click to move the row down 5.
    Ctrl+click to move the row down 10. Ctrl+Shift+click to move the row to the bottom.
    User categories and Saved searches cannot be moved.
    Keyboard shortcut: Ctrl+Down arrow</p>
sv: <p>Klicka för att flytta raden nedåt 1. Skift+klicka för att flytta raden nedåt 5.
    Ctrl+klicka för att flytta raden nedåt 10. Ctrl+Skift+klicka för att flytta raden längst ner.
    Användarkategorier och sparade sökningar kan inte flyttas.
    Tangentbordsgenväg: Ctrl+nedåtpil</p>

en: Show &average ratings
sv: Visa &medelbetyg

en: Show an icon if the item has an attached link
sv: Visa en ikon om posten har en bifogad länk

en: Show &links icons
sv: Visa &länkar-ikoner

en: Show &tooltips
sv: Visa &inforutor

en: <p>Show counts for items in the Tag browser. Such as the number of books
    by each author, the number of authors, etc. If you turn it off, you can still
    see the counts by hovering your mouse over any item.</p>
sv: <p>Visa antal för poster i taggbläddraren. Såsom antalet böcker
    av varje författare, antalet författare, etc. Om du stänger av det kan du fortfarande
    se antalet genom att föra musen över en post.</p>

en: Show &counts
sv: Visa &antal

en: Show an icon if the item has an attached note
sv: Visa en ikon om posten har en bifogad anteckning

en: Show &notes icons
sv: Visa &anteckningar-ikoner

en: Use &alternating row colors
sv: Använd &alternerande radfärger

en: <p>When checked, calibre will automatically hide any category
    (a column, custom or standard) that has no items to show. For example, some
    categories might not have values when using Virtual libraries. Checking this
    box will cause these empty categories to be hidden.</p>
sv: <p>Om den är markerad kommer calibre automatiskt att dölja alla kategorier
     (en kolumn, anpassad eller standard) som inte har några poster att visa. Till exempel kanske
    vissa kategorier inte har värden när virtuella bibliotek används. Markering av den här rutan
    kommer att resultera i att tomma kategorier döljs.</p>

en: Hide empt&y categories (columns)
sv: Dölj tomm&a kategorier (kolumner)

en: If checked the notes and links icons will be placed at the right, after
    the count and in columns. If unchecked, the icons will be placed immediately after the text,
    to the left of the count and not in columns.
sv: Om markerad kommer anteckningar- och länkar-ikonerna att placeras till höger, efter
    räkningen och i kolumner. Om avmarkerat kommer ikonerna att placeras omedelbart efter texten,
    till vänster om räkningen och inte i kolumner.

en: Place icons on the &right, in columns
sv: Placera ikoner till &höger, i kolumner

en: <p>When checked, Find in the Tag browser will show all items
    that match the search instead of the first one. If Hide empty categories is
    also checked then only categories containing a matched item will be shown.</p>
sv: <p>Om markerad kommer Hitta i taggbläddraren att visa alla poster
     som matchar sökningen istället för den första. Om Dölj tomma kategorier också
    är markerad visas endast kategorier som innehåller en matchad post.</p>

en: Find &shows all items that match
sv: Hitta &visar alla poster som matchar

en: <p>Ensure the last "used" item in the Tag browser is visible when opening a library.
    An item is "used" when it is expanded, collapsed, or clicked.</p>
sv: <p>Se till att det sista "använda" posten i taggbläddraren är synligt när du öppnar ett bibliotek.
    En post "används" när den expanderas, komprimeras eller klickas.</p>

en: Expand tr&ee to show last used item
sv: Expandera träd&et för att visa senast använda post

en: <p>When checked, the Tag browser can get keyboard focus, allowing
    use of the keyboard to navigate the tree using the arrow keys. The Enter key simulates
    a click on the selected item. The keyboard shortcut 'Tag browser /
    Give the Tag browser keyboard focus' changes the keyboard focus without
    using the mouse.</p>
sv: <p>När den är markerad kan taggbläddraren få tangentbordsfokus, vilket gör det möjligt att
    använda tangentbordet för att navigera i posterna med hjälp av piltangenterna. Entertangenten simulerar
    ett klick på det valda objektet. Tangentbordsgenvägen "Taggbläddrare /
    Ge taggbläddraren tangentbordsfokus" ändrar tangentbordets fokus utan
    att använda muspekaren.</p>

en: Allow the Tag browser to have keyboard &focus
sv: Tillåt &tangentbordsfokus för taggbläddraren

en: <p style="text-indent: 2em; font-size:smaller">
    If you enable this option then you should set a keyboard shortcut to
    focus the Tag browser under
    <code>Preferences-&gt;Shortcuts-&gt;Tag browser-&gt;Give
    the Tag browser keyboard focus</code></p>
sv: <p style="text-indent: 2em; font-size:smaller">
    Om du aktiverar det här alternativet bör du ställa in en tangentbordsgenväg för att
    fokusera på taggbläddraren under
    <code>Inställningar-&gt;Tangentbordsgenvägar-&gt;Taggbläddrare-&gt;Ge taggbläddraren tangentbordsfokus</code></p>

en: Spacing between &items:
sv: Avstånd mellan &poster:

en: <p>The spacing between consecutive items in the Tag browser.
    In units of (ex) which is the approximate height of the letter 'x' in the
    currently used font.</p>
sv: <p>Avståndet mellan på varandra följande poster i taggbläddraren.
    I enheter av (ex) som är den ungefärliga höjden av bokstaven "x" i det
    för närvarande använda teckensnittet. </p>

en: Search for books containing the current item
sv: Sök efter böcker som innehåller den aktuella posten

en: Search for books containing the current item or its children
sv: Sök efter böcker som innehåller den aktuella posten eller dess underposter

en: Search for books not containing the current item
sv: Sök efter böcker som inte innehåller den aktuella posten

en: Search for books not containing the current item or its children
sv: Sök efter böcker som inte innehåller den aktuella posten eller dess underposter

en: <p>Check the box for an item if it is to be displayed as a
    hierarchical tree in the Tag browser. For example, if you check
    'tags' then tags of the form 'Mystery.English'
    and 'Mystery.Thriller' will be displayed with English and Thriller
    both under 'Mystery'. If 'tags' is not checked
    then the tags will be displayed each on their own line.</p>
    <p>The categories 'authors', 'publisher', 'news', 'formats', and 'rating'
    cannot be hierarchical.</p>
    <p>User categories are always hierarchical and so do not appear in this list.</p>
sv: <p>Markera rutan för en post om det ska visas som ett
    hierarkiskt träd i taggbläddraren. Om du till exempel markerar
    'tags' kommer taggar i formen 'Mystery.English'
    och 'Mystery.Thriller' att visas med English och Thriller
    båda under 'Mystery'. Om 'tags' inte är markerad
    kommer taggarna att visas var och en på sin egen rad.</p>
    <p>Kategorierna 'authors', 'publisher', 'news', 'formats' och 'rating'
    kan inte vara hierarkiska.</p>
    <p>Användarkategorier är alltid hierarkiska och visas därför inte i den här listan.</p>

en: Select categories with &hierarchical items:
sv: Välj kategorier med &hierarkiska poster:

en: <p>Click this button to set the list to one
    previously exported. This could be useful if you have several libraries with
    similar structure and you want to use the same for each one.</p>
sv: <p>Klicka på den här knappen för att ställa in listan till en
    tidigare exporterad. Det här kan vara användbart om du har flera bibliotek med
    liknande struktur och du vill använda samma för varje.</p>

en: <p>Click this button to write the current display
    settings to a file. This could be useful if you have several libraries with similar
    structure and you want to use the same for each one.</p>
sv: <p>Klicka på den här knappen för att skriva de aktuella visningsinställningarna
    till en fil. Detta kan vara användbart om du har flera bibliotek med liknande
    struktur och du vill använda samma för varje.</p>

en: <p>Set the order of the searches when clicking on an item in
    the Tag browser. The 'or its children' options are ignored when clicking on
    top-level categories, items that aren't in a hierarchical category, and items
    that don't have children.</p>
sv: <p>Ställ in ordningen på sökningarna när du klickar på en post i
    taggbläddraren. Alternativen 'eller dess underposter' ignoreras när du klickar på
    kategorier på toppnivå, poster som inte är i en hierarkisk kategori och poster
    som inte har underposter.</p>

en: Set the &order of searches when clicking on items
sv: Ställ in &ordning för sökningar när du klickar på poster

en: Move up. Keyboard shortcut: Ctrl+Up arrow
sv: Flytta upp. Tangentbordsgenväg: Ctrl+uppåtpil

en: Move down. Keyboard shortcut: Ctrl+Down arrow
sv: Flytta ner. Tangentbordsgenväg: Ctrl+nedåtpil

en: template
sv: mall

en: New
sv: Ny

en: Not in library
sv: Inte i biblioteket

en: The value {} doesn't exist in the library
sv: Värdet {} finns inte i biblioteket

en: This icon file doesn't exist
sv: Denna ikonfil finns inte

en: Change icon for: %s
sv: Ändra ikon för: %s

en: Add icon rule
sv: Lägg till ikonregel

en: Category
sv: Kategori

en: For children
sv: För underordnade

en: Icon file or template
sv: Ikonfil eller mall

en: This icon shows in the row if the rule is deleted
sv: Denna ikon visas i raden om regeln är borttagen

en: The name of the category. Select a cell in this column to delete a row.
sv: Namnet på kategorin. Välj en cell i den här kolumnen för att ta bort en rad.

en: The value in the category the rule is applied to. If the value doesn't exist in the library then an error icon is shown, in which case you can edit the cell to pick the correct value.
sv: Värdet i kategorin regeln tillämpas på. Om värdet inte finns i biblioteket visas en felikon, i vilket fall du kan redigera cellen för att välja rätt värde.

en: This icon shows in the row if the icon or template is modified.
sv: Denna ikon visas i raden om ikonen eller mallen har ändrats.

en: The file name of the icon or the text of the template.
sv: Filnamnet på ikonen eller mallens text.

en: This icon shows in the row if the "for children" setting is modified.
sv: Den här ikonen visas i raden om inställningen "för underordnade" har ändrats.

en: Indicates whether the rule applies to child values.
sv: Anger om regeln gäller underordnade värden.

en: Delete this rule
sv: Ta bort den här regeln

en: Undo delete
sv: Ångra borttagning

en: Modify this value
sv: Ändra detta värde

en: Undo modification
sv: Ångra ändring

en: Show icons on &categories in the Tag browser
sv: Visa ikoner på &kategorier i taggbläddraren

en: Show icons on &values in the Tag browser
sv: Visa ikoner på &värden i taggbläddraren

en: Value icon rules
sv: Värdeikonregler

en: <p>View all the defined value icon rules, including template rules.
    Rules are defined and edited in the Tag browser context menus. Rules can be deleted in
    this dialog by selecting the Category cell then using the button, the delete key,
    or the context menu. The value icon rules are defined per-user, not per-library.</p>
sv: <p>Visa alla regler för definierade värdeikoner, inklusive mallregler.
    Regler definieras och redigeras i taggbläddrarens snabbmenyer. Regler kan tas bort i
    den här dialogrutan genom att välja cellen Kategori och sedan använda knappen, borttagningstangenten
    eller snabbmenyn. Reglerna för värdeikoner definieras per användare, inte per bibliotek.</p>

en: Show only categories and values available in the current library
sv: Visa endast kategorier och värden som är tillgängliga i det aktuella biblioteket

en: This check box cannot be changed after any other changes have been made.
    Otherwise all edits would be lost.
sv: Den här kryssrutan kan inte ändras efter att några andra ändringar har gjorts.
    Annars skulle alla redigeringar gå förlorade.

en: Delete the selected rule. The Category cell for the rule must be selected
sv: Ta bort den valda regeln. Kategoricellen för regeln måste väljas

en: Edit the selected cell
sv: Redigera den markerade cellen

en: Undo changes in the selected cell, if any.
sv: Ångra eventuella ändringar i den markerade cellen.

en: Add a new rule. The rule is added immediately. If you decide you don't
    want it then you must delete it.
sv: Lägg till en ny regel. Regeln läggs till omedelbart. Om du bestämmer dig för att du inte
    vill ha den måste du ta bort den.

en: By first letter
sv: Efter första bokstav

en: Partitioned
sv: Partitionerad

en: &Category partitioning method:
sv: &Metod för kategoripartitionering:

en: <p>Choose how Tag browser subcategories are displayed when
    there are more items than the limit. Select by first
    letter to see an A, B, C list. Choose partitioned to
    have a list of fixed-sized groups. Set to disabled
    if you never want subcategories</p>
sv: <p>Välj hur underkategorier i taggbläddraren ska visas när
    det finns fler poster än gränsen. Välj efter första
    bokstaven för att se en A-, B-, C-lista. Välj partitionerad för
    att få en lista av grupper med fast storlek. Ställ in
    som inaktiverad om du aldrig vill ha underkategorier</p>

en: Combine letters &when fewer items than:
sv: Kombinera bokstäver &vid färre poster än:

en: <p>If collapsing by first letter, combine adjacent letters together if
    there are fewer items under a letter than specified here. If the partition method is
    not set to first letter, this value is ignored. Set to zero to disable.</p>
sv: <p>Vid infällning efter första bokstaven, kombinera intilliggande bokstäver tillsammans om
    det finns färre poster under en bokstav än vad som anges här. Om partitionsmetoden inte
    är inställd på första bokstaven ignoreras det här värdet. Ställ in på noll för att inaktivera.</p>

en: Co&llapse when more items than:
sv: &Komprimera vid fler poster än:

en: <p>If a Tag browser category has more than this number of items, it is divided
    up into subcategories. If the partition method is set to disable, this value is ignored.</p>
sv: <p>Om en taggbläddrarkategori har mer än detta antal post, är det uppdelat
    i underkategorier. Om partitionsmetoden är inställd på inaktivera, kommer detta värde ignoreras.</p>

en: <p>Check the box for categories that are to
    be partitioned using the criteria above. Uncheck the box if you don't want to
    partition a category even if the number of items is larger than
    the value shown above. This option can be used to
    avoid collapsing hierarchical categories that have only
    a few top-level elements.</p>
sv: <p>Markera rutan för kategorier som ska
    partitioneras enligt kriterierna ovan. Avmarkera rutan om du inte vill
    partitionera en kategori även om antalet poster är större än
    värdet som visas ovan. Det här alternativet kan användas för att
    undvika att fälla in hierarkiska kategorier som endast har
    ett fåtal toppnivåelement.</p>

en: Select categories to &partition:
sv: Välj kategorier att &partitionera:

en: &Main interface
sv: &Huvudgränssnitt

en: Cover &grid
sv: Omslags&rutnät

en: &Bookshelf view
sv: &Bokhyllevy

en: &Book details
sv: &Bokdetaljer

en: Edit &metadata
sv: Redigera &metadata

en: Di&splay
sv: Vi&sa

en: &Partitioning and collapsing
sv: &Uppdelning och komprimering

en: &Hierarchy and searching
sv: &Hierarki och sökning

en: Val&ue icon rules
sv: Regler för vär&deikon

en: &Tag browser
sv: &Taggbläddrare

en: Cover &browser
sv: &Omslagsbläddrare

en: &Quickview
sv: &Snabbvisning

en: Column &coloring
sv: Kolumn&färg

en: Column &icons
sv: Kolumn&ikoner

en: created by Kovid Goyal
sv: skapad av Kovid Goyal

en: Shortcut: <i>{}
sv: Genväg: <i>{}

en: The changes you have made require calibre be restarted immediately. You will not be allowed to set any more preferences, until you restart.
sv: De ändringar som du har gjorde kräver att calibre startas om omedelbart. Du kommer inte att tillåtas att ställa in några fler inställningar, tills du startar om.

en: Run Welcome &wizard
sv: Kör &välkomstguide

en: Save changes
sv: Spara ändringar

en: Cancel and return to overview
sv: Avbryt och återgå till översikt

en: Restoring to defaults not supported for
sv: Återställning till standardvärden stöds inte för

en: Some of the changes you made require a restart. Please restart calibre as soon as possible.
sv: Några av de ändringar du har gjort kräver en omstart. Starta om calibre så snart som möjligt.

en: Source
sv: Källa

en: Cover priority
sv: Omslagsprioritet

en: This source is configured and ready to go
sv: Denna källa är anpassad och redo att användas

en: This source needs configuration
sv: Denna källa behöver konfigurationen

en: This plugin is useful only for <b>Chinese</b> language books. It can return incorrect results for books in English. Are you sure you want to enable it?
sv: Denna insticksmodul är användbar endast för <b>kinesiska</b> böcker. Den kan returnera felaktiga resultat för böcker på engelska. Är du säker på att du vill aktivera den?

en: Published date
sv: Publiceringsdatum

en: <b>Configure %(name)s</b><br>%(desc)s
sv: <b>Anpassa %(name)s</b><br>%(desc)s

en: Set as default
sv: Ange som standard

en: Select default
sv: Välj standard

en: No source selected
sv: Ingen källa har valts

en: No source selected, cannot configure.
sv: Ingen källa har valts, kan inte anpassa.

en: Metadata sources
sv: Metadatakällor

en: Disable any metadata sources you do not want by unchecking them. You can also set the cover priority. Covers from sources that have a higher (smaller) priority will be preferred when bulk downloading metadata.
sv: Inaktivera alla metadatakällor du inte vill ha genom att avmarkera dem. Du kan också ställa in omslagsprioritering. Omslag från källor som har en högre (mindre) prioritet kommer att ges företräde vid masshämtning av metadata.

en: Sources with a red X next to their names must be configured before they will be used.
sv: Källor med ett rött X bredvid sina namn måste anpassas innan de kan användas.

en: C&onfigure selected source
sv: A&npassa vald källa

en: &Add new source
sv: &Lägg till ny källa

en: If you uncheck any fields, metadata for those fields will not be downloaded
sv: Om du avmarkerar några fält kommer metadata för dessa fält inte att hämtas

en: &Select all
sv: &Välj alla

en: Sele&ct none
sv: Välj &ingen

en: Restore your own subset of checked fields that you define using the 'Set as default' button
sv: Återställ din egen delmängd av markerade fält som du definierar med knappen "Ange som standard"

en: Select &default
sv: Välj &standard

en: Store the currently checked fields as the default, you can quickly apply the default using the 'Select default' button
sv: Lagra de för närvarande markerade fälten som standard, du kan snabbt tillämpa standard med hjälp av knappen "Välj standard"

en: &Set as default
sv: &Ange som standard

en: Convert all downloaded comments to plain &text
sv: Konvertera alla &hämtade kommentarer till oformaterad text

en: Swap &author names from FN LN to LN, FN
sv: Växla om &författarnamn från FN EN till EN, FN

en: <p>When downloading comments, append the downloaded comments to any existing comment, instead of overwriting them.
sv: <p>När kommentarer hämtas, läggs de hämtade kommentarerna till eventuellt befintliga kommentarer istället för att skriva över dem.

en: When downloading comments, append the downloaded comments to any existing comment, instead of overwriting them.
sv: När du hämtar kommentarer, lägg till de hämtade kommentarerna till eventuella befintliga kommentarer istället för att skriva över dem.

en: Append comments to &existing
sv: Lägg &kommentarer till befintliga

en: <p>Normally, the metadata download system will keep only a single result per metadata source. This option will cause it to keep all results returned from every metadata source. Useful if you only use one or two sources and want to select individual results from them by hand. Note that result with identical title/author/identifiers are still merged.
sv: <p>Normalt, kommer metadatahämtningssystemet att behålla bara ett enda resultat per metadatakälla. Det här alternativet gör att det behåller alla resultat som returneras från varje metadatakälla. Användbart om du bara använder en eller två källor och vill välja enskilda resultat från dem för hand. Observera att resultatet med identiska titel/författare/identifierare fortfarande slås samman.

en: Keep more than one entry per source
sv: Behåll mer än en post per källa

en: <p>Different metadata sources have different sets of tags for the same book. If this option is checked, then calibre will use the smaller tag sets. These tend to be more like genres, while the larger tag sets tend to describe the books content.
    <p>Note that this option will only make a practical difference if one of the metadata sources has a genre like tag set for the book you are searching for. Most often, they all have large tag sets.
sv: <p>Olika metadatakällor har olika uppsättningar av taggar för samma bok. Om alternativet är avmarkerat, kommer calibre att använda mindre markeringsgrupp. Dessa tenderar att vara mer som genrer, medan de större markeringsgrupperna tenderar att beskriva böckerna innehållet.
    <p>Observera att det här alternativet bara kommer att göra en praktisk skillnad om någon av metadatakällorna har en genre som markering för boken du söker efter. Oftast har de alla stora markeringsuppsättningar.

en: Prefer smaller tag sets when picking tags from different metadata sources
sv: Föredra mindre tagguppsättningar när de taggar plockas från olika metadatakällor

en: Prefer &fewer tags
sv: Föredra &färre taggar

en: Create &rules to transform tags/authors/publishers
sv: Skapa &regler för att omvandla taggar/författare/utgivare

en: Max. &number of tags to download:
sv: Max. &antal taggar att hämta:

en: Max. &time to wait after first match is found:
sv: Max. &tid att vänta efter att första träffen hittats:

en:  secs
sv:  sek

en: Max. time to wait after first &cover is found:
sv: Max. tid att vänta efter att första &omslaget hittats:

en: The maximum number of jobs that will run simultaneously in the background. This refers to CPU intensive tasks like  conversion. Lower this number if you want calibre to use less CPU.
sv: Det högsta antalet jobb som ska vara pågående samtidigt i bakgrunden. Detta refererar till CPU-intensiva uppgifter som konvertering. Sänk detta nummer om du vill att calibre ska använda mindre CPU.

en: No proxies used
sv: Inga proxyer används

en: <b>Using proxies:</b>
sv: <b>Använda proxyer:</b>

en: Limit the max. simultaneous jobs to the available CPU &cores
sv: &Begränsa högsta antalet samtidiga jobb till de tillgängliga CPU-kärnorna

en: Never abort
sv: Avbryt aldrig

en:  minutes
sv:  minuter

en: Get information to setup the &user defined device
sv: Få information om att ställa in &användardefinierad enhet

en: Open calibre &configuration folder
sv: Öppna &konfigurationsmappen för calibre

en: Max. simultaneous conversion/&news download/plugin jobs:
sv: &Max. simultana konverteringar/nyhetshämtningar/insticksmodulsjobb:

en: Abort &jobs that take more than:
sv: Avbryt &jobb som tar längre än:

en: Debug &device detection
sv: Felsök &enhetsidentifiering

en: Create a calibre &icon theme
sv: Skapa ett &ikontema för calibre

en: Device currently connected:
sv: Aktuellt ansluten enhet:

en: Device currently connected: None
sv: Aktuellt ansluten enhet: ingen

en: That format has no metadata writers enabled. A plugboard will probably have no effect.
sv: Formatet har ingen metadataskrivare aktiverad. En pluggbräda kommer troligen inte att ha någon effekt.

en: That format and device already has a plugboard.
sv: Formatet och enheten har redan en pluggbräda.

en: Possibly override plugboard?
sv: Möjligen åsidosätta pluggbräda?

en: A more general plugboard already exists for that format and device. Are you sure you want to add the new plugboard?
sv: En mer allmän pluggbräda finns redan för det formatet och enheten. Är du säker på att du vill lägga till den nya pluggbrädan?

en: Add possibly overridden plugboard?
sv: Tillsätt eventuellt åsidosatt pluggbräda?

en: More specific device plugboards exist for that format. Are you sure you want to add the new plugboard?
sv: Mer specifika enhetspluggbrädor finns för det formatet. Är du säker på att du vill lägga till den nya pluggbrädan?

en: Really add plugboard?
sv: Ska pluggbrädan verkligen läggas till?

en: A different plugboard matches that format and device combination. Are you sure you want to add the new plugboard?
sv: En annan pluggbräda matchar format- och enhetskombinationen. Är du säker på att du vill lägga till den nya pluggbrädan?

en: More specific format and device plugboards already exist. Are you sure you want to add the new plugboard?
sv: Mer specifika formats- och enhetspluggbrädor finns redan. Är du säker på att du vill lägga till den nya pluggbrädan?

en: The {0} device does not support the {1} format.
sv: {0}-enheten stöder inte formatet {1}.

en: The {0} device supports only the {1} format(s).
sv: {0}-enheten stöder endast formatet/formaten {1}.

en: Invalid destination
sv: Ogiltigt mål

en: The destination field cannot be blank
sv: Målfältet kan inte vara tomt

en: Plugboard modifies comments
sv: Pluggbräda ändrar kommentarer

en: This plugboard modifies the comments metadata. If the comments are set to invalid HTML, it could cause problems on the device. Are you sure you wish to save this plugboard?
sv: Den här pluggbrädan ändrar metadata för kommentarer. Kommentarer med ogiltig HTML kan orsaka problem på enheten. Är du säker på att du vill spara den här pluggbrädan?

en: The {0} device plugin is disabled.
sv: Enhetsinsticksmodulen {0} är inaktiverad.

en: Here you can change the metadata calibre uses to update a book when saving to disk or sending to device.
    
    Use this dialog to define a 'plugboard' for a format (or all formats) and a device (or all devices). The plugboard specifies what template is connected to what field. The template is used to compute a value, and that value is assigned to the connected field.
    
    Often templates will contain simple references to composite columns, but this is not necessary. You can use any template in a source box that you can use elsewhere in calibre.
    
    One possible use for a plugboard is to alter the title to contain series information. Another would be to change the author sort, something that MOBI users might do to force it to use the ';' that the Kindle requires. A third would be to specify the language.
sv: Här kan du ändra metadata calibre använder för att uppdatera en bok när den sparas till disk eller skickas till en enhet.
    
    Använd den här dialogrutan för att definiera en "pluggbräda" för ett format (eller alla format) och en enhet (eller alla enheter). Pluggbrädan anger vilken mall som är kopplad till vilket fältet. Mallen används för att beräkna ett värde och det värdet tilldelas det anslutna fältet.
    
    Ofta kommer mallar att innehålla enkla hänvisningar till sammansatta kolumner, men det är inte nödvändigt. Du kan använda någon av mallarna i en källruta som du kan använda på andra håll i calibre.
    
    En möjlig användning för en pluggbräda är att ändra titeln att innehålla serieinformation. En annan skulle vara att ändra författarsorteringen, något som MOBI-användare kan göra för att tvinga den att använda ";" som Kindle kräver. Ett tredje skulle vara att ange språket.

en: Format (choose first)
sv: Format (välj först)

en: Device (choose second)
sv: Enhet (välj andra)

en: Add &new plugboard:
sv: Lägg till &ny pluggbräda:

en: Edit &existing plugboard:
sv: Redigera &befintlig pluggbräda:

en: Existing &plugboards:
sv: Befintliga &pluggbrädor:

en: Source template
sv: Källmall

en: Destination field
sv: Destinationsfält

en: &Save plugboard
sv: &Spara pluggbräda

en: &Delete plugboard
sv: &Ta bort pluggbräda

en: 
    Customization:
sv: 
    Anpassning:

en: 
    
    This plugin has been disabled
sv: 
    
    Denna insticksmodul har inaktiverats

en: 
    
    This plugin is installed system-wide and can not be managed from within calibre
sv: 
    
    Denna insticksmodul är installerad över hela systemet och kan inte hanteras inifrån calibre

en: Search for plugin
sv: Sök efter insticksmodul

en: Could not find any matching plugins
sv: Det gick inte att hitta några matchande insticksmoduler

en: files
sv: filer

en: Add plugin
sv: Lägg till insticksmodul

en: No valid plugin path
sv: Ingen giltig insticksmodul sökväg

en: %s is not a valid plugin path
sv: %s är inte en giltig sökväg för insticksmodul

en: Select an actual plugin under <b>%s</b> to customize
sv: Välj en aktuell insticksmodul under <b>%s</b> att anpassa

en: Disabling the plugin %s is not allowed
sv: Det är inte tillåtet att inaktivera insticksmodulen %s

en: Plugin <b>{0}</b> successfully removed. You will have to restart calibre for it to be completely removed.
sv: Insticksmodulen <b>{0}</b> togs bort. Du måste starta om calibre för att den ska tas bort helt.

en: Plugin <b>{0}</b> successfully enabled. You will have to restart calibre for it to be fully active.
sv: Insticksmodulen <b>{0}</b> har aktiverats. Du måste starta om calibre för att den ska vara helt aktiv.

en: Plugin <b>{0}</b> successfully disabled. You will have to restart calibre for it to be fully inactive.
sv: Insticksmodulen <b>{0}</b> har inaktiverats. Du måste starta om calibre för att den ska vara helt inaktiv.

en: Are you sure you want to remove the plugin: %s?
sv: Är du säker på att du vill ta bort insticksmodulen: %s?

en: Cannot remove builtin plugin
sv: Det går inte att att ta bort inbyggd insticksmodul

en:  cannot be removed. It is a builtin plugin. Try disabling it instead.
sv:  kan inte tas bort. Det är en inbyggd insticksmodul. Försök att inaktivera det istället.

en: Here you can customize the behavior of calibre by controlling what plugins it uses.
sv: Här kan du anpassa beteendet för calibre genom att kontrollera vilka insticksmoduler som används.

en: Show only those plugins that have been installed by you
sv: Visa endast de insticksmoduler som har installerats av dig

en: Show only &user installed plugins
sv: Visa endast &användarinstallerade insticksmoduler

en: Get &new plugins
sv: Skaffa &nya insticksmoduler

en: Check for &updated plugins
sv: Sök efter &uppdaterade insticksmoduler

en: &Load plugin from file
sv: &Läs in insticksmodul från fil

en: This setting can be overridden for <b>individual devices</b>, by clicking the device icon and choosing "Configure this device".
sv: Denna inställning kan åsidosättas för <b>enskilda enheter</b> genom att klicka på enhetens ikon och välja "Anpassa den här enheten".

en: <b>Title and series</b> will have articles moved to the end unless you change the tweak "{}"
sv: <b>Titel och serier</b> kommer att flytta artiklar till slutet om du inte ändrar justeringen "{}"

en: Any custom field
sv: Alla anpassade fält

en: The lookup name of any custom field (these names begin with "#").
sv: Uppslagsnamnet på eventuella anpassade fält (dessa namn börjar med "#").

en: Must select books
sv: Måste välja böcker

en: One or more books must be selected so the template editor can show the template results
sv: En eller flera böcker måste väljas så att mallredigeraren kan visa mallresultaten

en: Constant template
sv: Konstant mall

en: The template contains no {fields}, so all books will have the same name. Is this OK?
sv: Mallen innehåller inga {fields}, så alla böcker kommer att ha samma namn. Är detta OK?

en: Save template
sv: Spara mall

en: By adjusting the template below, you can control what folders the files are saved in and what filenames they are given. You can use the / character to indicate sub-folders. Available metadata variables are described below. If a particular book does not have some metadata, the variable will be replaced by the empty string.
sv: Genom att redigera mallen nedan kan du anpassa vilka mappar filerna sparas i och vilka filnamn de får. Du kan använda /-tecknet för att ange undermappar. Tillgängliga metadatavariabler beskrivs nedan. Om en viss bok saknar metadata kommer variabeln att ersättas med en tom sträng.

en: Available variables:
sv: Tillgängliga variabler:

en: Changes will not appear in the template editor until you press the apply button.
sv: Ändringar visas inte i mallredigeraren förrän du trycker på knappen Tillämpa.

en: Save metadata in a separate &OPF file
sv: Spara metadata i en separat &OPF-fil

en: Save &data files as well
sv: Spara &datafiler också

en: Here you can control how calibre will save your books when you click the "Save to disk" button:
sv: Här kan du anpassa hur calibre sparar dina böcker när du klickar på knappen "Spara till disk":

en: Change paths to &lowercase
sv: Ändra sökvägar till &gemener

en: Replace space with &underscores
sv: Ersätt blanksteg med &understreck

en: Format &dates as:
sv: Format för &datum:

en: Update &metadata in saved copies
sv: Uppdatera &metadata i sparade kopior

en: File &formats to save:
sv: Fil&format att spara:

en: Save &cover separately
sv: Spara omslag &separat

en: Convert non-English characters to &English equivalents
sv: Konvertera icke-engelska tecken till &engelska motsvarigheter

en: &Show files in the file browser after saving to disk
sv: &Visa filer i filhanteraren efter att de har sparats på disken

en: Searching will ignore accents on characters as well as punctuation and spaces.
    So for example: {0} will match {1}
sv: Sökning ignorerar accenter på tecken samt skiljetecken och mellanslag.
    Så till exempel: {0} matchar {1}

en: <b>Grouped search terms</b> are search names that permit a query to automatically search across more than one column. For example, if you create a grouped search term <code>allseries</code> with the value <code>series, #myseries, #myseries2</code>, then the query <code>allseries:adhoc</code> will find 'adhoc' in any of the columns <code>series</code>, <code>#myseries</code>, and <code>#myseries2</code>.<p> Enter the name of the grouped search term in the drop-down box, enter the list of columns to search in the value box, then push the Save button. <p>Note: Search terms are forced to lower case; <code>MySearch</code> and <code>mysearch</code> are the same term. Search terms cannot be hierarchical. Periods are not allowed in the term name.<p>Grouped search terms can show as User categories in the Tag browser by adding the grouped search term names to the 'Make User categories from' box. Multiple terms are separated by commas. These 'automatic user categories' will be populated with items from the categories included in the grouped search term. <p>Automatic user categories permit you to see all the category items that are in the columns contained in the grouped search term. Using the above <code>allseries</code> example, the automatic user category will contain all the series names in <code>series</code>, <code>#myseries</code>, and <code>#myseries2</code>. This can be useful to check for duplicates, to find which column contains a particular item, or to have hierarchical categories (categories that contain categories). <p>Note: values from non-category columns such as comments won't appear in automatic user categories.
sv: <b>Grupperade söktermer</b> är söknamn som tillåter en förfrågan att automatiskt söka i mer än en kolumn. Till exempel om du skapar en grupperad sökterm <code>allaserier</code> med värdet <code>serier, #minaserier, #minaserier2</code>, så kommer förfrågan <code>allseries:adhoc</code> att hitta "adhoc" i någon av <code>serier</code>-kolumnerna, <code>#minaserier</code> och <code>#minaserier2</code>. <p>Ange namnet på den grupperade söktermen i rullgardinsrutan, ange listan med kolumner som ska sökas i värdefältet och tryck sedan på knappen Spara. <p>Observera: Söktermer tvingas till gemener; <code>MinSökning</code> och <code>minsökning</code> är samma term.<p>Grupperade söktermer kan visas som användarkategorier i taggbläddraren genom att lägga till de grupperade söktermernas namn i rutan "Skapa användarkategorier från". Flera termer separeras med kommatecken. Dessa "automatiska användarkategorier" kommer att fyllas i med objekt från kategorierna som ingår i den grupperade söktermen. <p>Automatiska användarkategorier tillåter dig att se alla kategoriposter som finns kolumnerna som ingår i den grupperade söktermen. Med hjälp av ovanstående exemplet <code>allaserier</code> kommer den automatiska användarkategorin att innehålla alla serienamn som nämns i <code>serier</code>, <code>#minaserier</code> och <code>#minaserier2</code>. Detta kan vara användbart för att leta efter dubbletter, för att hitta vilken kolumn som innehåller en viss post eller för att ha hierarkiska kategorier (kategorier som innehåller kategorier). <p>Obs: värden från icke-kategorikolumner som kommentarer visas inte i automatiska användarkategorier.

en: Enter new or select existing name
sv: Ange nytt eller välj befintligt namn

en: Enter list of column lookup names to search
sv: Ange lista med kolumnuppslagnamn för sökning

en: Match all
sv: Matcha alla

en: Match any
sv: Matcha någon

en: Grouped search terms
sv: Grupperade söktermer

en: The search term name cannot be blank
sv: Söktermens namn kan inte vara tomt

en: Invalid grouped search name
sv: Ogiltigt namn för grupperad sökning

en: The grouped search term name cannot contain spaces or periods
sv: Det grupperade sökordets namn får inte innehålla mellanslag eller punkter

en: That name is already used for a column or grouped search term
sv: Det namnet används redan för en kolumn eller grupperad sökterm

en: That name is already used for User category
sv: Namnet används redan som användarkategori

en: The value box cannot be empty
sv: Värderutan får inte vara tom

en: The empty grouped search term cannot be deleted
sv: Den tomma grupperade söktermen kan inte tas bort

en: Incompatible options
sv: Oförenliga alternativ

en: The option to have un-accented characters match accented characters has no effect if you also turn on case-sensitive searching. So only turn on one of those options
sv: Alternativet att låta tecken utan accent matcha tecken med accent har ingen effekt om du också aktiverar skiftlägeskänslig sökning. Så aktivera bara ett av dessa alternativ

en: Missing grouped search terms
sv: Det saknas grupperade söktermer

en: The option "Make user categories from" contains names that aren't grouped search terms: {}
sv: Alternativet "Gör användarkategorier från" innehåller namn som inte är grupperade söktermer: {}

en: Clear search histories from all over calibre. Including the book list, E-book viewer, fetch news dialog, etc.
sv: Rensa sökhistorik överallt i calibre. Inklusive boklistan, e-bokvisaren, dialogrutan hämta nyheter etc.

en: Clear search &histories
sv: Rensa all sök&historik

en: What to search by default
sv: Vad söker man som standard

en: When you enter a search term without a prefix, by default calibre will search all metadata for matches. For example, entering, "asimov" will search not just authors but title/tags/series/comments/etc. Use these options if you would like to change this behavior.
sv: När du anger en sökterm utan ett prefix kommer calibre som standard att söka igenom alla metadata efter matchningar. Om du till exempel skriver in "Asimov" söker du inte bara efter författare utan också titel/taggar/serier/kommentarer/etc. Använd dessa alternativ om du vill ändra det här beteendet.

en: &Limit the searched metadata
sv: &Begränsa sökta metadata

en: &Columns that non-prefixed searches are limited to:
sv: &Kolumner med icke-prefixerade sökningar är begränsade till:

en: Note that this option affects all searches, including saved searches and restrictions. Therefore, if you use this option, it is best to ensure that you always use prefixes in your saved searches. For example, use "series:Foundation" rather than just "Foundation" in a saved search.
sv: Observera att det här alternativet påverkar alla sökningar, inklusive sparade sökningar och begränsningar. Om du använder det här alternativet är det därför bäst att du ser till att alltid använda prefix i dina sparade sökningar. Använd till exempel "series:Foundation" istället för bara "Foundation" i en sparad sökning.

en: Search as you &type
sv: &Sök medan du skriver

en: Case &sensitive searching
sv: Skiftläges&känslig sökning

en: &Highlight search results instead of restricting the book list to the results
sv: &Markera sökresultat istället för att begränsa boklistan till resultaten

en: <p>This option will cause a small button to appear next to the Search bar. Clicking the button will toggle between showing only the search results and showing all books with the search results highlighted.
sv: <p>Det här alternativet gör att en liten knapp visas bredvid sökfältet. Om du klickar på knappen växlar du mellan att bara visa sökresultaten och visa alla böcker med sökresultaten markerade.

en: Show a &quick toggle button to switch between highlighting and restricting results next to the Search bar
sv: Visa en snabb&växlingsknapp för att växla mellan att markera och begränsa resultaten bredvid sökfältet

en: Unaccented characters match &accented characters and punctuation is ignored
sv: Tecken utan accenter matchar &tecken med accenter och skiljetecken ignoreras

en: Show text next to buttons in the search bar
sv: Visa text bredvid knappar i sökfältet

en: Show saved searches as a hierarchy
sv: Visa sparade sökningar som en hierarki

en: <p>Hierarchical items are separated by periods.
                      Changing this box will also change the 'Saved Searches' box
                      in Preferences / Look & feel / Tag browser /
                      Hierarchy and searching</p>
sv: <p>Hierarkiska poster separeras med punkter.
                      Om du ändrar den här rutan ändras också rutan "Sparade sökningar"
                      i Inställningar / Utseende & känsla / Taggbläddraren /
                      Hierarki och sökning</p>

en: Use keyboard searching in the book list
sv: Använd tangentbordssökning i boklistan

en: <p>When enabled, pressing a key in the library view will search for the next cell in the current column where the value starts with the letter pressed. If there is no such cell then nothing happens. If the letter is a shortcut then the shortcut takes precedence.</p>
sv: <p>När den är aktiverad kommer ett tryck på en tangent i biblioteksvyn att söka efter nästa cell i den aktuella kolumnen där värdet börjar med bokstaven nedtryckt. Om det inte finns någon sådan cell så händer ingenting. Om bokstaven är en genväg har genvägen företräde.</p>

en: Genera&l
sv: &Allmänt

en: &Names:
sv: &Namn:

en: Contains the names of the currently-defined group search terms.
    Create a new name by entering it into the empty box, then
    pressing Save. Rename a search term by selecting it then
    changing the name and pressing Save. Change the value of
    a search term by changing the value box then pressing Save.
sv: Innehåller namnen på de för närvarande definierade gruppsöktermerna.
    Skapa ett nytt namn genom att ange det i den tomma rutan, 
    trycka sedan på spara. Byt namn på en sökterm genom att välja den och ändra sedan
    namnet och trycka på spara. Ändra värdet för
    en sökterm genom att ändra värderutan för att sedan trycka ned spara.

en: Delete the current search term
sv: Ta bort den aktuella söktermen

en: &Value:
sv: &Värde:

en: Enter a comma-separated list of lookup names of the columns
    to include in the grouped search term
sv: Ange en kommaseparerad lista över uppslagsnamn på kolumnerna
    att inkludera i den grupperade söktermen

en: Save the current search term. You can rename a search term by
    changing the name then pressing Save. You can change the value
    of a search term by changing the value box then pressing Save.
sv: Spara den aktuella söktermen. Du kan byta namn på en sökterm genom
    att ändra namnet och sedan trycka på Spara. Du kan ändra värdet
    på en sökterm genom att ändra värdet och sedan trycka på Spara.

en: Make &user categories from:
sv: Skapa &användarkategorier från:

en: Enter the names of any grouped search terms you wish
    to be shown as user categories
sv: Ange namnen på alla grupperade söktermer som du vill
    att visas som användarkategorier

en: &Grouped searches
sv: &Grupperade sökningar

en: What to search when searching similar books
sv: Vad söker man när man söker liknande böcker

en: <p>When you search for similar books by right clicking the
             book and selecting "Similar books",
             calibre constructs a search using the column lookup names specified below.
             By changing the lookup name to a grouped search term you can
             search multiple columns at once.</p>
sv: <p>När du söker efter liknande böcker genom att högerklicka på
             boken och välja "Liknande böcker",
             konstruerar calibre en sökning med hjälp av kolumnuppslagsnamnen som anges nedan.
             Genom att ändra uppslagsnamnet till en grupperad sökterm kan du
             söka i flera kolumner samtidigt.</p>

en: S&imilar authors:
sv: Liknande &författare:

en: Si&milar series:
sv: Liknande &serier:

en: Similar &tags:
sv: Liknande &taggar:

en: Simi&lar publishers:
sv: Liknande &utgivare:

en: &Similar books
sv: &Liknande böcker

en: Manual management
sv: Hantera manuellt

en: Only on send
sv: Endast vid överföring

en: Automatic management
sv: Hantera automatiskt

en: Cannot change metadata management while a device is connected
sv: Det går inte att ändra metadatahanteringen medan en enhet är ansluten

en: Metadata management (disabled while device connected)
sv: Metadatahantering (användas medan enheten ansluten)

en: Me&tadata management:
sv: Hantera me&tadata:

en: <li><b>Manual management</b>: calibre updates the metadata and adds collections only when a book is sent. With this option, calibre will never remove a collection.</li>
    <li><b>Only on send</b>: calibre updates metadata and adds/removes collections for a book only when it is sent to the device. </li>
    <li><b>Automatic management</b>: calibre automatically keeps metadata on the device in sync with the calibre library, on every connect</li></ul>
sv: <li><b>Hantera manuellt</b>: calibre uppdaterar metadata och lägger endast till samlingar när en bok överförs. Med det här alternativet tar calibre aldrig bort en samling.</li>
    <li><b>Endast vid överföring</b>: calibre uppdaterar metadata och lägger till/tar bort samlingar för en bok endast när den överförs till enheten. </li>
    <li><b>Hantera automatiskt</b>: calibre håller automatiskt metadata på enheten synkroniserad med calibre-biblioteket vid varje anslutning</li></ul>

en: Browse for the file
sv: Bläddra efter filen

en: Choose a file
sv: Välj en fil

en: calibre contains an internet server that allows you to access your book collection using a browser from anywhere in the world. Any changes to the settings will only take effect after a server restart.
sv: calibre innehåller en internetserver som låter dig komma åt din boksamling med en webbläsare var som helst i världen. Alla ändringar av inställningarna träder i kraft först efter en serveromstart.

en: Require &username and password to access the Content server
sv: Kräv a&nvändarnamn och lösenord för att komma åt innehållsservern

en: Run server &automatically when calibre starts
sv: Kör servern automatiskt när &calibre startar

en: &Start server
sv: &Starta server

en: St&op server
sv: St&oppa server

en: &Test server
sv: &Testa server

en: Show server &logs
sv: Visa s&erverloggar

en: Do not start calibre automatically when computer is started
sv: Starta inte calibre automatiskt när datorn startas

en: Start calibre when the computer is started
sv: Starta calibre när datorn startas

en: Currently calibre is set to run automatically when the
                computer starts.  Use this button to disable that.
sv: För närvarande är calibre inställd på att köras automatiskt när
                datorn startar. Använd den här knappen för att inaktivera det.

en: Start calibre in the system tray automatically when the computer starts
sv: Starta calibre i systemfältet automatiskt när datorn startar

en: Content server listening at: %s
sv: Innehållsservern lyssnar på: %s

en: Remember to create at least one user account in the "User accounts" tab
sv: Kom ihåg att skapa minst ett användarkonto på fliken "Användarkonton"

en: Requiring a username/password prevents unauthorized people from accessing your calibre library. It is also needed for some features such as making any changes to the library as well as last read position/annotation syncing.
sv: Genom att kräva ett användarnamn/lösenord förhindras obehöriga från att få åtkomst till ditt calibre-bibliotek. Det behövs också för vissa funktioner som att göra ändringar i biblioteket samt synkronisering av senaste läsposition/noteringar.

en: Re&start server
sv: &Starta om servern

en: Change password for {}
sv: Byt lösenord för {}

en: Add new user
sv: Lägg till ny användare

en: Set the password for this user
sv: Ange lösenordet för denna användare

en: &Repeat password:
sv: &Upprepa lösenord:

en: Empty username
sv: Töm användarnamnet

en: You must enter a username
sv: Du måste ange ett användarnamn

en: Username already exists
sv: Användarnamn finns redan

en: A user with the username {} already exists. Please choose a different username.
sv: En användare med användarnamn {} finns redan. Välj ett annat användarnamn.

en: Username is not valid
sv: Ogiltigt användarnamn

en: Password do not match
sv: Lösenorden stämmer inte överens

en: The two passwords you entered do not match!
sv: De två lösenorden du angav stämmer inte överens!

en: Empty password
sv: Töm lösenordet

en: You must enter a password for this user
sv: Du måste ange ett lösenord för denna användare

en: Invalid password
sv: Ogiltigt lösenord

en: Further &restrict access to books in this library that match:
sv: &Begränsa ytterligare åtkomsten till böcker i det här biblioteket som matchar ytterligare:

en: A search expression
sv: Ett sökuttryck

en: A search expression. If specified, access will be further restricted to only those books that match this expression. For example: tags:"=Share"
sv: Ett sökuttryck. Om angivet kommer åtkomsten att begränsas ytterligare till endast de böcker som matchar det här uttrycket. Till exempel: tags:"=Delning"

en: Change library access permissions for {}
sv: Ändra biblioteksåtkomstbehörighet för {}

en: All except the specified libraries
sv: Alla utom angivna bibliotek

en: All libraries
sv: Alla bibliotek

en: Only the specified libraries
sv: Endast angivna bibliotek

en: Allow access to:
sv: Tillåt åtkomst till:

en: Specify the libraries below:
sv: Ange biblioteken nedan:

en: No libraries specified
sv: Inga bibliotek angavs

en: You have not specified any libraries
sv: Du har inte angivit några bibliotek

en: <b>{} is allowed access to all libraries
sv: <b>{} tillåts åtkomst till alla bibliotek

en: {} is allowed access only to the libraries whose names <b>match</b> one of the names specified below.
sv: {} tillåts endast åtkomst till de bibliotek vars namn <b>matchar</b> ett av namnen som anges nedan.

en: {} is allowed access to all libraries, <b>except</b> those whose names match one of the names specified below.
sv: {} tillåts åtkomst till alla bibliotek <b>utom</b> de vars namn matchar ett av namnen som anges nedan.

en: Allow {} to make &changes (i.e. grant write access)
sv: Tillåt {} att göra &ändringar (dvs. bevilja skrivåtkomst)

en: If enabled, allows the user to make changes to the library. Adding books/deleting books/editing metadata, etc.
sv: Om aktiverad, tillåter det användaren att göra ändringar i biblioteket. Lägga till böcker/ta bort böcker/redigera metadata etc.

en: Allow {} to change their password via the web
sv: Tillåt {} att ändra sitt lösenord via webben

en: If enabled, allows the user to change their own password via the web interface
sv: Om aktiverat, tillåter detta användaren att ändra sitt eget lösenord via webbgränssnittet

en: Change &password
sv: Ändra &lösenord

en: {} is currently only allowed to access the library named: {} | {} is currently only allowed to access the libraries named: {}
sv[0]: {} har för närvarande endast åtkomst till biblioteket med namnet: {}
sv[1]: {} tillåts för närvarande endast åtkomst till de bibliotek som heter: {}

en: Change the allowed libraries
sv: Ändra de tillåtna biblioteken

en: {} is currently not allowed to access the library named: {} | {} is currently not allowed to access the libraries named: {}
sv[0]: {} har för närvarande inte åtkomst till biblioteket med namnet: {}
sv[1]: {} har för närvarande inte åtkomst till de bibliotek som heter: {}

en: Change the blocked libraries
sv: Ändra de spärrade biblioteken

en: {} is currently allowed access to all libraries
sv: {} tillåts för närvarande åtkomst till alla bibliotek

en: Restrict the &libraries {} can access
sv: Begränsa &biblioteken {} har åtkomst till

en: &Add user
sv: &Lägg till användare

en: &Remove user
sv: &Ta bort användare

en: Here you can create a template to control what data is shown when using the <i>Custom list</i> mode for the book list
sv: Här kan du skapa en mall för att styra vilken data som visas när du använder läget <i>Anpassad lista</i> för boklistan

en: Show a cover &thumbnail
sv: Visa en omslags&miniatyrbild

en: Thumbnail &height:
sv: Miniatyrbild&höjd:

en: Entry &height:
sv: Post&höjd:

en: The height for each entry. The special value "auto" causes a height to be calculated based on the number of lines in the template. Otherwise, use a CSS length, such as 100px or 15ex
sv: Höjden för varje post. Specialvärdet "auto" orsakar en höjd som beräknas baserat på antalet rader i mallen. Använd annars en CSS-längd, till exempel 100px eller 15ex

en: &Long text fields:
sv: &Långa textfält:

en: A comma separated list of fields that will be added at the bottom of every entry. These fields are interpreted as containing HTML, not plain text.
sv: En kommaseparerad lista med fält som läggs till längst ner i varje post. Dessa fält tolkas som HTML, inte oformaterad text.

en: The template below will be interpreted as HTML and all {{fields}} will be replaced by the actual metadata, if available. For custom columns use the column lookup name, for example: #mytags. You can use {0} as a separator to split a line into multiple columns.
sv: Mallen nedan kommer att tolkas som HTML och alla {{fields}} kommer att ersättas av faktiska metadata, om tillgänglig. För anpassade kolumner använd kolumnens uppslagsnamn, till exempel: #minataggar. Du kan använda {0} som avgränsare för att dela upp en rad i flera kolumner.

en: &Import template
sv: &Importera mall

en: E&xport template
sv: E&xportera mall

en: Choose template file
sv: Välj mallfil

en: Template files
sv: Mall-filer

en: Book
sv: Bok

en: URL type:
sv: URL-typ:

en: Missing author placeholder
sv: Författarplatshållare saknas

en: The URL {0} does not contain the {1} placeholder
sv: URL:en {0} innehåller inte platshållaren {1}

en: Missing title placeholder
sv: Titelplatshållare saknas

en: Add new locations to search for books or authors using the "Search the internet" feature of the Content server. The URLs should contain {author} which will be replaced by the author name and, for book URLs, {title} which will be replaced by the book title.
sv: Lägg till nya platser för att söka efter böcker eller författare med hjälp av funktionen "Sök på internet" i innehållsservern. URL:erna bör innehålla {author} som kommer att ersättas med författarnamnet och, för bok-URL:er, {title} som kommer att ersättas med boktiteln.

en: &Add URL
sv: &Lägg till URL

en: Export URLs
sv: Exportera URL:er

en: Import URLs
sv: Importera URL:er

en: Choose URLs file
sv: Välj URL-fil

en: URL files
sv: URL-filer

en: &Main
sv: &Allmänt

en: &User accounts
sv: A&nvändarkonton

en: Book &list template
sv: Mall för bok&lista

en: &Search the internet
sv: &Sök på internet

en: Failed to start Content server
sv: Det gick inte att starta innehållsservern

en: Error log:
sv: Fellogg:

en: No error log found
sv: Inga fel hittades

en: Access log:
sv: Åtkomstlogg:

en: No access log found
sv: Ingen åtkomstlogg hittad

en: The server log files are in: {}
sv: Serverns loggfiler finns i: {}

en: &Clear logs
sv: &Rensa loggar

en: Server running
sv: Server körs

en: Cannot clear logs while the server is running. First stop the server.
sv: Det går inte att rensa loggar medan servern körs. Stoppa servern först.

en: No users specified
sv: Inga användare angivna

en: You have turned on the setting to require passwords to access the Content server, but you have not created any user accounts. Create at least one user account in the "User accounts" tab to proceed.
sv: Du har aktiverat inställningen för att kräva lösenord för att få åtkomst till innehållsservern, men du har inte skapat några användarkonton. Skapa minst ett användarkonto på fliken "Användarkonton" för att fortsätta.

en: Invalid trusted IPs
sv: Ogiltiga betrodda IP-adresser

en: You need to restart the server for changes to take effect
sv: Du måste starta om servern för att ändringarna ska träda i kraft

en: 
            <p>Here you can add and remove functions used in template processing. A
            template function is written in Python. It takes information from the
            book, processes it in some way, then returns a string result. Functions
            defined here are usable in templates in the same way that builtin
            functions are usable. The function must be named <b>evaluate</b>, and
            must have the signature shown below.</p>
            <p><code>evaluate(self, formatter, kwargs, mi, locals, your parameters)
            &rarr; returning a Unicode string</code></p>
            <p>The parameters of the evaluate function are:
            <ul>
            <li><b>formatter</b>: the instance of the formatter being used to
            evaluate the current template. You can use this to do recursive
            template evaluation.</li>
            <li><b>kwargs</b>: a dictionary of metadata. Field values are in this
            dictionary.</li>
            <li><b>mi</b>: a <i>Metadata</i> instance. Used to get field information.
            This parameter can be None in some cases, such as when evaluating
            non-book templates.</li>
            <li><b>locals</b>: the local variables assigned to by the current
            template program.</li>
            <li><b>your parameters</b>: you must supply one or more formal
            parameters. The number must match the arg count box, unless arg count is
            -1 (variable number or arguments), in which case the last argument must
            be *args. Note that when a function is called in basic template
            mode at least one argument is always passed. It is
            supplied by the formatter.</li>
            </ul></p>
            <p>
            The following example function checks the value of the field. If the
            field is not empty, the field's value is returned, otherwise the value
            EMPTY is returned.
            <pre>
            name: my_ifempty
            arg count: 1
            doc: my_ifempty(val) -- return val if it is not empty, otherwise the string 'EMPTY'
            program code:
            def evaluate(self, formatter, kwargs, mi, locals, val):
                if val:
                    return val
                else:
                    return 'EMPTY'</pre>
            This function can be called in any of the three template program modes:
            <ul>
            <li>single-function mode: {tags:my_ifempty()}</li>
            <li>template program mode: {tags:'my_ifempty($)'}</li>
            <li>general program mode: program: my_ifempty(field('tags'))</li>
            </p>
sv: 
            <p>Här kan du lägga till och ta bort funktioner som används i mallbearbetning. En
            mallfunktion är skriven i Python. Den tar information från
            boken, bearbetar den på något sätt, sedan returnerar ett strängresultat. Funktioner
            definieras här användbara i mallar på samma sätt som inbyggda
            funktioner är användbara. Funktionen måste namnges <b>evaluate</b> och
            måste ha signaturen nedan.</p>
            <p><code>evaluate(self, formatter, kwargs, mi, locals, your parameters)
            &rarr; returnerar en Unicode-sträng</code></p>
            <p>Parametrarna i evaluate-funktionen är:
            <ul>
            <li><b>formatter</b>: instansen av formateraren som används för att
            utvärdera den aktuella mallen. Du kan använda detta för att göra rekursiv
            mall-utvärdering.</li>
            <li><b>kwargs</b>: ordbok med metadata. Fältvärden finns denna
            ordboken.
            <li><b>mi</b>: en <i>Metadata</i>-instans. Används för att få fältinformation.
            Denna parameter kan vara None i vissa fall, t.ex. vid bedömning
            icke-bok mallar.</li>
            <li><b>locals</b>: de lokala variablerna tilldelade av det aktuella
            mall-programmet.</li>
            <li><b>your parameters</b>: du måste ange en eller flera formella
            parametrar. Antalet måste matcha rutan argumentantalsrutan, om inte argumentantalet är
            -1 (variabelt antal eller argument), i vilket fall måste det sista argumentet
            vara *args. Observera att när en funktion anropas i grundläggande mallläge
            skickas alltid minst ett argument. Den levereras av formateraren.</li>
            </ul></p>
            <p>
            Följande exempelfunktion kontrollerar värdet av fältet. Om
            fältet inte är tomt, returneras fältets värde, annars returneras
            värdet TOM.
            <pre>
            name: my_ifempty
            arg count: 1
            doc: my_ifempty(val) -- return val if it is not empty, otherwise the string 'TOM'
            program code:
            def evaluate(self, formatter, kwargs, mi, locals, val):
                if val:
                    return val
                else:
                    return 'TOM'</pre>
            Denna funktion kan anropas i någon av de tre mallprogramlägena:
            <ul>
            <li>enskilt funktionsläge: {tags:my_ifempty()}</li>
            <li>mallprogramläge: {tags:'my_ifempty($)'}</li>
            <li>allmänt programläge: program: my_ifempty(field('tags'))</li>
            </p>

en: 
            <p>
            Here you can create, edit (replace), and delete stored templates used
            in template processing. You use a stored template in another template as
            if it were a template function, for example 'some_name(arg1, arg2...)'.</p>
    
            <p>Stored templates must use General Program Mode or Python Template
            Mode -- they must begin with the text '{0}' or '{1}'. You retrieve
            arguments passed to a GPM stored template using the '{2}()' template
            function, as in '{2}(var1, var2, ...)'. The passed arguments are copied
            to the named variables. Arguments passed to a Python template are in the
            '{2}' attribute (a list) of the '{3}' parameter. Arguments are always
            strings.</p>
    
            <p>For example, this stored GPM template checks if any items are in a
            list, returning '1' if any are found and '' if not.</p>
            <p>
            Template name: items_in_list<br>
            Template contents:<pre>
            program:
                arguments(lst='No list argument given', items='');
                r = '';
                for l in items:
                    if str_in_list(lst, ',', l, '1', '') then
                        r = '1';
                        break
                    fi
                rof;
                r</pre>
            You call the stored template like this:<pre>
            program: items_in_list($#genre, 'comics, foo')</pre>
            See the template language tutorial for more information.</p>
            </p>
sv: 
            <p>
            Här kan du skapa, redigera (ersätta) och ta bort lagrade mallar som används
            vid mallbehandling. Du använder en lagrad mall i en annan mall som
            om det vore en mallfunktion, till exempel 'något_namn(arg1, arg2 ...)'.</p>
    
            <p>Lagrade mallar måste använda allmänt programläge eller Python-malläge
            -- de måste börja med texten "{0}" eller  {1}. Du hämtar argument som
            skickas till en GPM-lagrad mall med hjälp av mallfunktionen '{2}()', som
            i '{2}(var1, var2, ...)'. De godkända argumenten kopieras till de namngivna
            variablerna. Argument som skickas till en Python-mall finns i attributet
            '{2}' (en lista) för parametern '{3}'. Argument är alltid 
            strängar.</p>
    
            <p>Till exempel kontrollerar den lagrade mallen om några poster finns i en
            lista, returnerar '1' om någon finns och '' om inte.</p>
            <p>
            Mallnamn: items_in_list<br>
            Mallinnehåll:<pre>
            program:
                arguments(lst='Inget listargument ges', items='');
                r = '';
                for l in items:
                    if str_in_list(lst, ',', l, '1', '') then
                        r = '1';
                        break
                    fi
                rof;
                r</pre>
            Du anropar den lagrade mallen så här:<pre>
            program: items_in_list($#genre, 'comics, foo')</pre>
            Se mallens språkhandledning för mer information.</p>
            </p>

en: Show help
sv: Visa hjälp

en: Hide help
sv: Dölj hjälp

en: The template functions saved in the library are corrupt. Do you want to delete them? Answering 'Yes' will delete all the functions.
sv: Mallfunktionerna som sparats i biblioteket är korrupta. Vill du ta bort dem? Att svara "Ja" tar bort alla funktioner.

en: You cannot delete a built-in function
sv: Du kan inte ta bort en inbyggd funktion

en: Function not defined
sv: Odefinierad funktion

en: Name cannot be empty
sv: Namnet kan inte vara tomt

en: Name %s already used
sv: Namnet %s används redan

en: The name {} is already used for stored template
sv: Namnet {} används redan för lagrad mall

en: Setting argument count to zero means that this function cannot be used in single function mode. Is this OK?
sv: Att sätta argumentantal till noll innebär att den här funktionen inte kan användas i enskilt funktionsläge. Är det här ok?

en: Save the function
sv: Spara funktionen

en: Cancel the save
sv: Avbryt sparandet

en: Exception while compiling function
sv: Undantag under kompileringsfunktion

en: function source code not available
sv: funktionskällkoden inte är tillgänglig

en: Cannot "test" when no books are selected
sv: Det går inte att "testa" när inga böcker har valts

en: Import stored template
sv: Importera lagrad mall

en: You are currently editing a stored template. Save or clear it
sv: Du redigerar för närvarande en lagrad mall. Spara eller rensa den

en: Import template from file
sv: Importera mall från fil

en: Saved stored template
sv: Sparad lagrad mall

en: A template with the name "{}" already exists. Do you want to overwrite it?
sv: En mall med namnet "{}" finns redan. Vill du skriva över den?

en: Import template
sv: Importera mall

en: <p>Could not import the template. Error:<br>%s
sv: <p>Det gick inte att importera mallen. Fel:<br>%s

en: Export stored template
sv: Exportera lagrad mall

en: No template has been selected for export
sv: Ingen mall har valts för export

en: Export template to file
sv: Exportera mall till fil

en: Export template
sv: Exportera mall

en: <p>Could not export the template. Error:<br>%s
sv: <p>Det gick inte att exportera mallen. Fel:<br>%s

en: Stored templates
sv: Lagrade mallar

en: The name {} is already used by a template function
sv: Namnet {} används redan av en mallfunktion

en: The stored template must begin with '{0}' or '{1}'
sv: Den lagrade mallen måste börja med '{0}' eller '{1}'

en: Exception while storing template
sv: Undantag vid mallagring

en: Changes to the current template will be lost. OK?
sv: Ändringar av den aktuella mallen går förlorade. OK?

en: Clear the name, template, and documentation boxes
sv: Rensa rutorna för namn, mall och dokumentation

en: D&elete
sv: T&a bort

en: <p>Delete the current stored template. The name is cleared. The template
    and documentation are not cleared to make it easier to store the template under a new name</p>
sv: <p>Ta bort den nuvarande lagrade mallen. Namnet är rensat. Mallenoch dokumentationen rensas inte för att göra det lättare att lagra mallen under ett nytt namn</p>

en: &Replace
sv: &Ersätt

en: Replace the template and documentation for the template with the given name.
sv: Ersätt mallen och dokumentationen för mallen med det angivna namnet.

en: C&reate
sv: &Skapa

en: <p>Create a new stored template with the given name. You must enter the template
    text before pushing this button.</p>
sv: <p>Skapa en ny lagrad mall med det angivna namnet. Du måste ange malltexten
    innan du trycker på den här knappen.</p>

en: Im&port
sv: Im&portera

en: <p>Import a stored template from a file created by the Export
    function. The import includes the name, the template, and the documentation.</p><p>
    If a stored template with the imported name already exists then you are asked if you want to replace its
    program and documentation with what is in the file.</p><p>
    After the import, press the Create or Replace button as appropriate to save the changes.</p>
sv: <p>Importera en lagrad mall från en fil skapad av funktionen
    Exportera. Importen inkluderar namnet, mallen och dokumentationen.</p><p>
    Om det redan finns en lagrad mall med det importerade namnet får du frågan om du vill ersätta dess
    program och dokumentation med det som finns i filen.</p><p>
    Efter importen trycker du på knappen Skapa eller Ersätt för att spara ändringarna.</p>

en: <p>Export the current stored template to a file. The file contains
    the name, the template, and the documentation.</p>
sv: <p>Exportera den nuvarande lagrade mallen till en fil. Filen innehåller
    namnet, mallen och dokumentationen.</p>

en: Edit docs
sv: Redigera dokument

en: Open an editor for function documentation
sv: Öppna en redigerare för funktionsdokumentation

en: Open a template tester dialog to use a template to test stored templates
sv: Öppna en malltestdialogruta för att använda en mall för att testa lagrade mallar

en: &Stored Templates
sv: &Lagrade mallar

en: Show &only user defined template functions
sv: Visa &endast användardefinierade mallfunktioner

en: <p>If checked the 'Function' box will show only user defined
    template functions. If unchecked the box will show both system and user defined
    functions. Unchecking can be useful for copying source of a system function to create
    a new related user defined function.</p>
sv: <p>Om markerad visar rutan 'Funktion' endast användardefinierad
    mallfunktioner. Om avmarkerad kommer rutan att visa både system- och användardefinierade
    funktioner. Avmarkering kan vara användbart för att kopiera källan till en systemfunktion för att skapa
    en ny relaterad användardefinierad funktion.</p>

en: F&unction:
sv: F&unktion:

en: Enter the name of the function to create.
sv: Skriv namnet på funktionen som ska skapas.

en: Argument &count:
sv: &Antal argument:

en: Set this to -1 if the function takes a variable number of arguments
sv: Ställ in detta till -1 om funktionen tar ett variabelt antal argument

en: Replace
sv: Ersätt

en: P&rogram code (Follow Python indenting rules):
sv: P&rogramkod (Följ Python-regler för indragning):

en: &Template functions
sv: &Mallfunktioner

en: Choose a texture
sv: Välj en textur

en: The builtin textures come from <a href="{}">subtlepatterns.com</a>.
sv: De inbyggda texturerna kommer från <a href="{}">subtlepatterns.com</a>.

en: Add texture
sv: Lägg till textur

en: Remove texture
sv: Avlägsna textur

en: Cannot remove builtin textures
sv: Det går inte att ta bort inbyggda texturer

en: Donate to support the development of calibre
sv: Donera för att stöda utvecklingen av calibre

en: Location Manager
sv: Platshanterare

en: Switch between library and device views
sv: Växla mellan biblioteks- och enhetsvyer

en: Separator
sv: Avgränsare

en: %d books
sv: %d böcker

en: The main toolbar
sv: Huvudverktygsfältet

en: The main toolbar when a device is connected
sv: Huvudverktygsfältet när en enhet är ansluten

en: The optional second toolbar
sv: Det valfria andra verktygsfältet

en: The buttons on the search bar
sv: Knapparna i sökfältet

en: The menubar
sv: Menyraden

en: The menubar when a device is connected
sv: Menyraden när en enhet är ansluten

en: The context menu for the books in the calibre library
sv: Snabbmenyn för böckerna i calibre-biblioteket

en: The context menu for the split book list
sv: Snabbmenyn för den uppdelade boklistan

en: The context menu for the books on the device
sv: Snabbmenyn för böckerna på enheten

en: The context menu for the Cover browser
sv: Snabbmenyn för omslagsbläddraren

en: Click to choose toolbar or menu to customize
sv: Klicka för att välja verktygsfält eller meny att anpassa

en: Cannot add the actions %s to this location
sv: Det går inte att lägga till åtgärderna %s till den här platsen

en: Cannot remove the actions %s from this location
sv: Det går inte att ta bort åtgärder %s från denna plats

en: Preferences missing
sv: Inställningar saknas

en: The Preferences action must be in either the main toolbar or the menubar.
sv: Preferensåtgärden måste vara antingen i huvudverktygsfältet eller i menyraden.

en: Location manager missing
sv: Platshanterare saknas

en: The Location manager must be in either the main toolbar or the menubar when a device is connected.
sv: Placeringshanteraren måste vara antingen i huvudverktygsfältet eller menyraden när en enhet är ansluten.

en: <p>The toolbar (strip with buttons at the top) in calibre is different depending on whether a device is connected or not. Choose <b>which toolbar</b> you would like to customize:
sv: <p>Verktygsfältet (remsan med knappar högst upp) i calibre skiljer sig åt beroende på om en enhet är ansluten eller inte. Välj <b>vilket verktygsfält</b> du vill anpassa:

en: <p>Choose which toolbar or menu you wish to customize.
    <p>The main toolbar appears at the top of the calibre window. It has a different set of buttons based on whether a device is currently connected or not.
    <p>The optional second toolbar appears at the bottom of the calibre window
    <p>The menubar appears at the very top of the calibre window or in macOS at the top of the screen. It contains menus with actions, not buttons.
sv: <p>Välj vilket verktygsfält eller vilken meny du vill anpassa.
    <p>Huvudverktygsfältet visas högst upp i calibre-fönstret. Det har olika knappar beroende på om en enhet är ansluten eller inte.
    <p>Det valfria andra verktygsfältet visas längst ner i calibre-fönstret.
    <p>Menyfältet visas högst upp i calibre-fönstret eller i macOS högst upp på skärmen. Det innehåller menyer med åtgärder, inte knappar.

en: A&vailable actions
sv: &Tillgängliga åtgärder

en: Add selected actions to toolbar
sv: Lägg till valda åtgärder i verktygsfält

en: Remove selected actions from toolbar
sv: Ta bort valda åtgärder från verktygsfält

en: &Current actions
sv: &Aktuella åtgärder

en: Move selected action up
sv: Flytta valda åtgärden uppåt

en: Move selected action down
sv: Flytta valda åtgärden neråt

en: This tweak has its default value
sv: Denna justering har sitt standardvärde

en: This tweak has been customized
sv: Denna justering har anpassats

en: Plugin tweaks
sv: Insticksmodulsjusteringar

en: Add/edit tweaks for any custom plugins you have installed. Documentation for these tweaks should be available on the website from where you downloaded the plugins.
sv: Lägg till/redigera justeringar för någon insticksmodul du har installerat. Dokumentation för dessa justeringar bör finnas tillgängliga på webbplatsen där du hämtat insticksmodulen.

en: Values for the tweaks are shown below. Edit them to change the behavior of calibre. Your changes will only take effect <b>after a restart</b> of calibre.
sv: Värden för justeringar visas nedan. Redigera dem för att ändra beteendet för calibre. Dina ändringar kommer att träda i kraft först <b>efter en omstart</b> av calibre.

en: Edit tweaks for any custom plugins you have installed
sv: Redigera justeringar för någon anpassad insticksmodul du har installerat

en: &Plugin tweaks
sv: &Insticksmodulsjusteringar

en: &Edit this tweak
sv: &Redigera denna justering

en: Restore this tweak to its default value
sv: Återställ denna justering till dess standardvärde

en: &Reset this tweak
sv: &Återställ denna justering

en: Search for tweak
sv: Sök efter justering

en: There was a syntax error in your tweak. Click the "Show details" button for details.
sv: Det fanns ett syntaxfel i din justering. Klicka på knappen "Visa detaljer" för mer information.

en: Help for this tweak
sv: Hjälp med denna justering

en: Invalid tweaks
sv: Ogiltiga justeringar

en: The tweaks you entered are invalid, try resetting the tweaks to default and changing them one by one until you find the invalid setting.
sv: Justeringar du angav är ogiltiga, försöka att återställa justeringar till standardinställning och ändra dem en efter en tills du hittar den ogiltiga inställningen.

en: Could not find any tweaks matching <i>{}</i>
sv: Det gick inte att hitta några justeringar som matchar <i>{}</i>

en: View log
sv: Visa logg

en: Title-case
sv: Rubrikläge

en: Create the rule below, the rule can be used to modify publishers
sv: Skapa regeln nedan, regeln kan användas för att ändra utgivare

en: the publisher, if the publisher name
sv: utgivaren, om utgivarens namn

en: You must provide a value for the publisher name to match
sv: Du måste ange ett värde för att utgivarens namn ska matcha

en: <b>{action}</b> the publisher name, if it <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>
sv: <b>{action}</b> utgivarens namn, om det <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>

en: You can specify rules to manipulate publisher names here. Click the "Add Rule" button below to get started. The rules will be processed in order for every publisher.
sv: Du kan ange regler för att manipulera utgivarnamn här. Klicka på knappen "Lägg till regel" nedan för att komma igång. Reglerna kommer att behandlas i ordning för varje utgivare.

en: Test publisher mapping rules
sv: Testa utgivarkartläggningsregler

en: Enter a publisher name to test:
sv: Ange ett utgivarnamn för att testa:

en: Enter publisher and click the "Test" button
sv: Ange utgivare och klicka på knappen "Testa".

en: Edit publisher mapping rules
sv: Redigera utgivarkartläggningsregler

en: Choose files
sv: Välj filer

en: Collecting metadata...
sv: Samlar metadata...

en: Saving %d books...
sv: Sparar %d böcker...

en: Copying files and writing metadata...
sv: Kopierar filer och skriver metadata...

en: Copying files...
sv: Kopierar filer...

en: Could not save books to disk, click "Show details" for more information
sv: Det gick inte att spara böcker till disk, klicka på "Visa detaljer" för mer information

en: The update metadata worker process crashed while processing the book %s. Saving is aborted.
sv: Arbetarprocessen för metadatauppdatering kraschade under bearbetning av boken %s. Sparandet avbryts.

en: Requested formats not available
sv: Efterfrågade format finns inte

en: No %s format file present
sv: Ingen %s formatfil finns

en: Failed to save: {0} by {1} to disk, with error:
sv: Det gick inte att spara: {0} av {1} till disk, med fel:

en: Failed to save the {2} format of: {0} by {1} to disk, with error:
sv: Det gick inte att spara {2} formatet: {0} av {1} till disk, med fel:

en: Failed to update the metadata in the {2} format of: {0} by {1}, with error:
sv: Det gick inte att uppdatera metadata i {2} formatet: {0} av {1}, med fel:

en: Failed to update the metadata in all formats of: {0} by {1}, with error:
sv: Det gick inte att uppdatera metadata i alla format av: {0} av {1}, med fel:

en: Failed to update metadata in some books, click "Show details" for more information
sv: Det gick inte att uppdatera metadata i några böcker, klicka på "Visa detaljer" för mer information

en: Failed to save any books to disk, click "Show details" for more information
sv: Det gick inte att spara böcker till disk, klicka på "Visa detaljer" för mer information

en: Failed to save some books to disk, click "Show details" for more information
sv: Det gick inte att spara några böcker till disk, klicka på "Visa detaljer" för mer information

en: Error while saving
sv: Fel uppstod när filen skulle sparas

en: Paste and &search
sv: Klistra in och &sök

en: &Paste
sv: &Klistra in

en: Invert current search
sv: Invertera aktuell sökning

en: Copy search as URL
sv: Kopiera sökning som URL

en: &Clear search history
sv: &Rensa sökhistorik

en: Search (For advanced search click the gear icon to the left)
sv: Sök (För avancerad sökning klicka på kugghjulsikonen till vänster)

en: Start search
sv: Påbörja sökning

en: Enable or disable search highlighting.
sv: Aktivera eller inaktivera sökträffsmarkeringar.

en: Highlight search results
sv: Markera sökresultat

en: This will change how searching works. When you search, instead of showing only the matching books, all books will be shown with the matching books highlighted. Are you sure this is what you want?
sv: Detta kommer att ändra hur sökningen fungerar. När du söker, istället för att bara visa bokträffarna, så kommer alla böcker att visas med bokträffarna markerade. Är du säker på att det här är vad du vill?

en: Filter
sv: Filtrera

en: Add Saved search
sv: Lägg till sparad sökning

en: Get Saved search expression
sv: Hämta sparat sökuttryck

en: Current search is not a saved search
sv: Aktuell sökning är inte en sparad sökning

en: Create a Virtual library based on %s
sv: Skapa ett virtuellt bibliotek baserat på %s

en: Filter {}
sv: Filtrera {}

en: Match any of the selected %s
sv: Matcha någon av de valda %s

en: Match all of the selected %s
sv: Matcha alla valda %s

en: Edit Virtual library
sv: Redigera virtuellt bibliotek

en: Create Virtual library
sv: Skapa virtuellt bibliotek

en: Virtual library &name:
sv: &Namn på virtuellt bibliotek:

en: &Search expression:
sv: &Sökuttryck:

en: Create a Virtual library based on:
sv: Skapa ett virtuellt bibliotek baserat på:

en: Publishers
sv: Utgivare

en: 
                <h2>Virtual libraries</h2>
    
                <p>With <i>Virtual libraries</i>, you can restrict calibre to only show
                you books that match a search. When a Virtual library is in effect, calibre
                behaves as though the library contains only the matched books. The Tag browser
                display only the tags/authors/series/etc. that belong to the matched books and any searches
                you do will only search within the books in the Virtual library. This
                is a good way to partition your large library into smaller and easier to work with subsets.</p>
    
                <p>For example you can use a Virtual library to only show you books with the tag <i>Unread</i>
                or only books by <i>My favorite author</i> or only books in a particular series.</p>
    
                <p>More information and examples are available in the
                <a href="%s">User Manual</a>.</p>
sv: 
                <h2>Virtuella bibliotek</h2>
    
                <p>Med <i>virtuella bibliotek</i> kan du begränsa calibre till att bara visa
                dig böcker som matchar en sökning. När ett virtuellt bibliotek är aktivt beter sig
                calibre som om biblioteket endast innehåller de matchade böckerna. Taggbläddraren
                visar bara taggar/författare/serier/etc. som tillhör de matchade böckerna och alla sökningar
                du gör kommer bara att söka bland böckerna i det virtuella biblioteket. Det här
                är ett bra sätt att dela upp ditt stora bibliotek i mindre delar som är lättare att arbeta med.</p>
    
                <p>Du kan till exempel använda ett virtuellt bibliotek för att bara visa dig böcker med taggen <i>Olästa</i>
                eller endast böcker av <i>Min favoritförfattare</i> eller bara böcker i en viss serie.</p>
    
                <p>Mer information och exempel finns tillgängliga i
                <a href="%s">användarmanualen</a>.</p>

en: Saved searches recognized in the expression:
sv: Sparade sökningar som känns igen i uttrycket:

en: Search text changed
sv: Söktext ändrad

en: The Virtual library name or the search text has changed. Do you want to discard these changes?
sv: Namnet på det virtuella biblioteket eller söktexten har ändrats. Vill du ignorera dessa ändringar?

en: No name
sv: Inget namn

en: You must provide a name for the new Virtual library
sv: Du måste ange ett namn för det nya virtuella biblioteket

en: A Virtual library name cannot begin with "*"
sv: Namnet på ett virtuellt bibliotek kan inte börja med "*"

en: Name already in use
sv: Namnet används redan

en: That name is already in use. Do you want to replace it with the new search?
sv: Namnet används redan. Vill du ersätta den med den nya sökningen?

en: No search string
sv: Ingen söksträng

en: You must provide a search to define the new Virtual library
sv: Du måste tillhandahålla en sökning för att definiera det nya virtuella biblioteket

en: Invalid search
sv: Ogiltig sökning

en: The search in the search box is not valid
sv: Sökningen i sökrutan är inte giltig

en: Search found no books
sv: Sökning hittade inga böcker

en: The search found no books, so the Virtual library will be empty. Do you really want to use that search?
sv: Sökningen hittade inga böcker, så det virtuella biblioteket kommer att vara tomt. Vill du verkligen använda den sökningen?

en: *current search
sv: *aktuell sökning

en: Virtual library from current search
sv: Virtuellt bibliotek från aktuell sökning

en: Create a temporary Virtual library from the current search
sv: Skapa ett tillfälligt virtuellt bibliotek från den aktuella sökningen

en: Use a "Virtual library" to show only a subset of the books present in this library
sv: Använd ett "virtuellt bibliotek" för att endast visa en delmängd av böckerna som finns i det här biblioteket

en: (all books)
sv: (alla böcker)

en: Additional restriction
sv: Ytterligare begränsning

en: Remove Virtual library
sv: Ta bort virtuellt bibliotek

en: Show Virtual libraries as tabs
sv: Visa virtuella bibliotek som flikar

en: Are you sure you want to remove the Virtual library <b>{0}</b>?
sv: Är du säker på att du vill ta bort det virtuella biblioteket <b>{0}</b>?

en: No Virtual libraries
sv: Inga virtuella bibliotek

en: No Virtual libraries present, create some first
sv: Inga virtuella bibliotek finns, skapa några först

en: <p>Quickly choose a Virtual library by typing in just a few characters from the library name into the field above.
            For example, if want to choose the VL:
            {example}
            Simply type in the characters:
            {chars}
            and press Enter.
sv: <p>Välj snabbt ett virtuellt bibliotek genom att skriva in några tecken från bibliotekets namn i fältet ovan.
            Om du till exempel vill välja VL:
            {example}
            Skriv helt enkelt in tecknen:
            {chars}
            och tryck på enter.

en: Choose Virtual library
sv: Välj virtuellt bibliotek

en: Create the rule below, the rule can be used to modify series
sv: Skapa regeln nedan, regeln kan användas för att ändra serier

en: the series, if the series name
sv: serien, om serienamnet

en: You must provide a value for the series name to match
sv: Du måste ange ett värde för att serienamnet ska matcha

en: <b>{action}</b> the series name, if it <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>
sv: <b>{action}</b> serienamnet, om det <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>

en: You can specify rules to manipulate series names here. Click the "Add Rule" button below to get started. The rules will be processed in order for every series.
sv: Du kan ange regler för att manipulera serienamn här. Klicka på knappen "Lägg till regel" nedan för att komma igång. Reglerna kommer att behandlas i ordning för varje serie.

en: Test series mapping rules
sv: Testa seriekartläggningsregler

en: Enter a series name to test:
sv: Ange ett serienamn för att testa:

en: Enter series and click the "Test" button
sv: Ange serier och klicka på knappen "Testa".

en: Edit series mapping rules
sv: Redigera seriekartläggningsregler

en: Starting up, please wait...
sv: Startar, vänta...

en: Added tags:
sv: Tillagda taggar:

en: Open store in external web browser
sv: Öppna butik i extern webbläsare

en: &What kind of match to use:
sv: &Vilken typ av träff att använda:

en: &All these words:
sv: &Alla dessa ord:

en: This exact &phrase:
sv: Denna exakta &fras:

en: &One or more of these words:
sv: &Ett eller flera av dessa ord:

en: See the <a href="%s">User Manual</a> for more help
sv: Se <a href="%s">användarmanualen</a> för mer hjälp

en: Enter the title.
sv: Ange titeln.

en: &Description:
sv: &Beskrivning:

en: &Headquarters:
sv: &Huvudkontor:

en: Search only in specific fields:
sv: Sök endast i specifika fält:

en: Enabled:
sv: Aktiverad:

en: true
sv: sann

en: false
sv: falsk

en: Affiliate:
sv: Samband:

en: Nam&e/description...
sv: &Namn/beskrivning...

en: Query
sv: Förfråga

en: Enable:
sv: Aktivera:

en: &All
sv: &Alla

en: &None
sv: &Ingen

en: &Invert
sv: I&nvertera

en: Affiliate
sv: Samband

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Headquarters
sv: Huvudkontor

en: No DRM
sv: Utan DRM

en: This store is currently disabled and cannot be used in other parts of calibre.
sv: Denna butik är för närvarande inaktiverad och kan inte användas i andra delar av calibre.

en: This store is currently enabled and can be used in other parts of calibre.
sv: Denna butik är för närvarande aktiverad och kan användas i andra delar av calibre.

en: This store only distributes e-books without DRM.
sv: Denna butik distribuerar bara e-böcker utan DRM.

en: This store distributes e-books with DRM. It may have some titles without DRM, but you will need to check on a per title basis.
sv: Denna butik distribuerar e-böcker med DRM. Den kan ha några titlar utan DRM, men du måste kontrollera på per titel basis.

en: This store is headquartered in %s. This is a good indication of what market the store caters to. However, this does not necessarily mean that the store is limited to that market only.
sv: Den här butiken har sitt huvudkontor i %s. Det här är en bra indikation på vilken marknad butiken vänder sig till. Det här betyder dock inte nödvändigtvis att butiken är begränsad till enbart den marknaden.

en: Buying from this store supports the calibre developer: %s.
sv: Köp från denna butik stöder calibre-utvecklaren: %s.

en: This store distributes e-books in the following formats: %s
sv: Den här butiken distribuerar e-böcker i följande format: %s

en: Configure...
sv: Anpassa...

en: Time
sv: Tid

en: Number of seconds to wait for a store to respond:
sv: Antal sekunder att vänta på att en butik svarar:

en: Number of seconds to let a store process results:
sv: Antal sekunder för att låta en butik bearbeta resultat:

en: Display
sv: Visa

en: Maximum number of results to show per store:
sv: Högst antal resultat att visa per butik:

en: Open search result in system browser
sv: Öppna sökresultat i systemets webbläsare

en: Threads
sv: Trådar

en: Number of search threads to use:
sv: Antal söktrådar att använda:

en: Number of cache update threads to use:
sv: Antal cachetråduppdateringar att använda:

en: Number of cover download threads to use:
sv: Antal hämtningstrådar för omslag att använda:

en: Number of details threads to use:
sv: Antal detaljtrådar att använda:

en: &Price:
sv: &Pris:

en: Match an exact price, usually better to sort the results by price
sv: Matcha ett exakt pris, oftast bättre att sortera resultaten efter pris

en: e.g., EPUB, MOBI, HTML, TXT
sv: t.ex. EPUB, MOBI, HTML, TXT

en: Download:
sv: Hämta:

en: Titl&e/author/price...
sv: Tit&el/författare/pris...

en: Download
sv: Hämta

[ctx: book store in the Get books calibre feature]
en: Store
sv: Butik

en: Detected price as: %s. Check with the store before making a purchase to verify this price is correct. This price often does not include promotions the store may be running.
sv: Upptäckt pris: %s. Kontrollera med butiken innan inköp görs för att verifiera att priset är korrekt. Det här priset omfattar ofta inte kampanjer som pågår i butiken.

en: No price was found
sv: Inget pris hittades

en: This book as been detected as having DRM restrictions. This book may not work with your reader and you will have limitations placed upon you as to what you can do with this book. Check with the store before making any purchases to ensure you can actually read this book.
sv: Den här boken har upptäckts ha DRM-begränsningar. Den här boken kanske inte fungerar med dina läsenheter och du kommer att ha begränsningar som ställs på dig om vad du kan göra med denna bok. Kontrollera med butiken innan du gör några inköp att du faktiskt kan läsa den här boken.

en: This book has been detected as being DRM Free. You should be able to use this book on any device provided it is in a format calibre supports for conversion. However, before making a purchase double check the DRM status with the store. The store may not be disclosing the use of DRM.
sv: Den här boken har upptäckts som DRM-fri. Du bör kunna använda den här boken på valfri enhet förutsatt att den är i ett format som stöder konvertering av calibre. Men innan du gör ett köp dubbelkolla DRM-statusen hos butiken. Butiken kanske inte avslöjar användningen av DRM.

en: The DRM status of this book could not be determined. There is a very high likelihood that this book is actually DRM restricted.
sv: DRM status i denna bok gick inte att fastställas. Det finns en mycket hög sannolikhet att denna bok faktiskt är DRM begränsad.

en: The following formats can be downloaded directly: %s.
sv: Följande formatet kan hämtas direkt: %s.

en: Download...
sv: Hämtar...

en: Show in store
sv: Visa i butik

en: Clear search &history
sv: Rensa sök&historik

en: Buying from this store supports the calibre developer: %s</p>
sv: Köp från denna butik stöder calibre-utvecklaren: %s</p>

en: No query
sv: Ingen förfråga

en: You must enter a title, author or keyword to search for.
sv: Du måste ange en titel, en författare eller ett nyckelord att söka efter.

en: Customize Get books search
sv: Anpassa sökningen för Skaffa böcker

en: Choose s&tores
sv: Välj &butiker

en: Configure s&earch
sv: Anpassa &sökning

en: Couldn't find any books matching your query.
sv: Det gick inte att att hitta några böcker som matchar din sökning.

en: Choose format to download to your library.
sv: Välj format att hämta till ditt bibliotek.

en: Search by title
sv: Sök efter titel

en: Search by author
sv: Sök efter författare

en: &Keyword:
sv: &Nyckelord:

en: Search by any keyword
sv: Sök efter alla nyckelord

en: &Invert selection
sv: &Invertera val

en: Configure Get books behavior
sv: Anpassa beteendet för Skaffa böcker

en: &Configure
sv: &Anpassa

en: Open a selected book in the system's web browser
sv: Öppna en vald bok med systemets webbläsare

en: Open in &external browser
sv: Öppna i &extern webbläsare

en: Books:
sv: Böcker:

en: See the <a href="{}">User Manual</a> for more help
sv: Se <a href="{}">användarmanualen</a> för mer hjälp

en: Titl&e/author/price ...
sv: Tit&el/författare/pris...

en: Dialog
sv: Dialogruta

en: Updating book cache
sv: Uppdaterar bokcache

en: Checking last download date.
sv: Kontrollerar senaste hämtningsdatum.

en: Downloading book list from MobileRead.
sv: Hämtar boklista från MobileRead.

en: Processing books.
sv: Bearbetar böcker.

en: %(num)s of %(tot)s books processed.
sv: %(num)s av %(tot)s böcker bearbetade.

en: Updating MobileRead book cache...
sv: Uppdaterar MobileRead-bokcache...

en: &Query:
sv: &Förfråga:

en: Home
sv: Hem

en: Reload
sv: Ladda om

en: Download of {0} failed with error: {1}
sv: Hämtning av {0} misslyckades med felkod: {1}

en: This e-book is a DRMed EPUB file.  You will be prompted to save this file to your computer. Once it is saved, open it with <a href="{}">Adobe Digital Editions</a> (ADE).<p>ADE, in turn will download the actual e-book, which will be a .epub file. You can add this book to calibre using "Add Books" and selecting the file from the ADE library folder.
sv: Den här e-boken är en DRM-behandlad EPUB-fil. Du kommer att bli ombedd att spara filen på din dator. När den är sparad öppnar du den med <a href="{}">Adobe Digital Editions</a> (ADE).<p>ADE laddar i sin tur ner den faktiska e-boken, som kommer att vara en .epub-fil. Du kan lägga till den här boken i calibre genom att använda "Lägg till böcker" och välja filen från ADE-biblioteksmappen.

en: File is not a supported e-book type. Save to disk?
sv: Filen är inte en e-bokstyp som stöds. Spara till disk?

en: Could not contact calibre
sv: Det gick inte att kontakta calibre

en: No running calibre instance found. Please start calibre before trying to download books.
sv: Ingen calibre instans hittades. Starta calibre innan du försöker hämta böcker.

en: Download completed
sv: Hämtningen slutförd

en: Download of {0} has been completed, the book was added to your calibre library
sv: Hämtningen av {0} har slutförts, boken har lagts till i ditt calibre-bibliotek

en: {} is not a saved search
sv: {} är inte en sparad sökning

en: Search expression:
sv: Sökuttryck:

en: Average rating for books in this category: %.1f
sv: Medelbetyg för böcker i denna kategori: %.1f

en: Books in this category are unrated
sv: Böcker i denna kategori är inte betygsatta

en: Number of books: %s
sv: Antal böcker: %s

en: Link: %s
sv: Länk: %s

en: Rename in Virtual library
sv: Byt namn i virtuellt bibliotek

en: Do you want this rename to apply only to books in the current Virtual library?
sv: Vill du att det här namnet bara ska gälla böcker i det aktuella virtuella biblioteket?

en: Yes, apply only in VL
sv: Ja, tillämpa endast i virtuellt bibliotek

en: No, apply in entire library
sv: Nej, tillämpa i hela biblioteket

en: The grouped search term name is "{0}"
sv: Det grupperade söktermsnamnet är "{0}"

en: The lookup/search name is "{0}"{1}
sv: Uppslagsnamnet/söknamnet är "{0}"{1}

en: Changing the authors for several books can take a while. Are you sure?
sv: Ändra författare för flera böcker kan ta ett tag. Är du säker?

en: Changing the metadata for that many books can take a while. Are you sure?
sv: Ändra metadata för så många böcker kan ta ett tag. Är du säker?

en: Rename User category
sv: Byt namn på användarkategori

en: You cannot use periods in the name when renaming User categories
sv: Du kan inte använda punkter i namnet när du byter namn på användarkategorier

en: The name %s is already used
sv: Namnet %s används redan

en: Author names cannot contain & characters.
sv: Författarnamnet kan inte innehålla &-tecken.

en: Duplicate search name
sv: Duplicera sökningens namn

en: The saved search name %s is already used.
sv: Namnet %s för den sparade sökningen används redan.

en: User categories
sv: Användarkategorier

en: {category} for current book
sv: {category} för aktuell bok

en: Other categories
sv: Andra kategorier

en: Custom categories
sv: Anpassade kategorier

en: Invalid search restriction
sv: Ogiltig sökbegränsning

en: The current search restriction is invalid
sv: Den aktuella sökbegränsningen är ogiltig

en: Cannot add subcategory to category
sv: Det går inte att lägga till underkategori till kategori

en: The option 'Preferences -> Look & feel -> Tag browser -> Hide empty categories' is enabled, preventing the creation of new empty user subcategories because they won't be displayed. Either change the option or use the 'Manage Categories' dialog to add the subcategories.
sv: Alternativet "Inställningar -> Utseende & känsla -> Taggbläddrare -> Dölj tomma kategorier" är aktiverat, vilket förhindrar skapandet av nya tomma användarunderkategorier eftersom de inte kommer att visas. Ändra antingen alternativet eller använd dialogrutan "Hantera kategorier" för att lägga till underkategorierna.

en: New category
sv: Ny kategori

en: Delete User category
sv: Ta bort användarkategori

en: %s is not a User category
sv: %s är inte en användarkategori

en: %s contains items. Do you really want to delete it?
sv: %s innehåller poster. Vill du verkligen ta bort den?

en: Remove category
sv: Ta bort kategori

en: User category %s does not exist
sv: Användarkategori %s finns inte

en: Add to User category
sv: Lägg till i användarkategori

en: A User category %s does not exist
sv: En användarkategori %s finns inte

en: No books are selected. Showing all items.
sv: Inga böcker är valda. Visar alla poster.

en: Children
sv: Underposter

en: Item
sv: Post

en: %s and its children will be deleted from books in the Virtual library. Are you sure?
sv: %s och dess underposter kommer att tas bort från böcker i det virtuella biblioteket. Är du säker?

en: %s and its children will be deleted from all books. Are you sure?
sv: %s och dess underposter kommer att tas bort från alla böcker. Är du säker?

en: %s will be deleted from books in the Virtual library. Are you sure?
sv: %s kommer att tas bort från böcker i det virtuella biblioteket. Är du säker?

en: %s will be deleted from all books. Are you sure?
sv: %s kommer att tas bort från alla böcker. Är du säker?

en: Delete item
sv: Ta bort post

en: You must select some books to apply {} to
sv: Du måste välja några böcker att tillämpa {} på

en: The identifier %s will be deleted from books in the current virtual library. Are you sure?
sv: Identifieraren %s kommer att tas bort från böcker det virtuella biblioteket. Är du säker?

en: The identifier %s will be deleted from all books. Are you sure?
sv: Identifieraren %s kommer att tas bort från alla böcker. Är du säker?

en: Delete identifier
sv: Ta bort identifierare

en: change_tb_category_visibility: category %s does not exist
sv: change_tb_category_visibility: kategorin %s finns inte

en: change_tb_category_visibility: invalid operation %s
sv: change_tb_category_visibility: ogiltig åtgärd %s

en: Change how the Tag browser works, such as, how it is sorted, what happens when you click items, etc.
sv: Ändra hur taggbläddraren fungerar, till exempel hur den sorteras, vad som händer när du klickar på poster etc.

en: <p>Search for items in the Tag browser. If the search text begins with an equals sign (=) then the search is "equals", otherwise it is "contains". Both the equals and contains searches ignore case. If the preference <em>Preferences -> Searching -> Unaccented characters match accented characters ...</em> is checked then a <em>Character variant search</em> is used, where characters match regardless of accents, and punctuation is significant. See <em>The search interface</em> in the calibre manual for more explanation.</p><p>You can limit the search to particular categories using syntax similar to calibre's <em>Search</em>. For example, tags:foo will find foo in tags but not in authors etc.</p><p>Entering *foo will collapse all categories before doing the search.</p>
sv: <p>Sök efter poster i taggbläddraren. Om söktexten börjar med ett likhetstecken (=) så är sökningen "lika med", annars är den "innehåller". Både lika med och innehåller sökningar ignorerar skiftläge. Om inställningen <em>Inställningar -> Sökning -> Tecken utan accent matchar tecken med accent ...</em> är markerad, används en <em>teckenvariantsökning</em>, där tecken matchar oavsett accenter, och skiljetecken är betydande. Se <em>sökgränssnittet</em> i calibres manual för mer förklaring.</p> <p>Du kan begränsa sökningen till specifika kategorier med hjälp av syntax som liknar calibres <em>sökning</em>. Till exempel kommer taggar:foo att hitta foo i taggar men inte i författare etc.</p> <p>Om du anger *foo kommer alla kategorier att komprimeras innan du gör sökningen.</p>

en: Find in the Tag browser
sv: Hitta i taggbläddraren

en: Find the first/next matching item
sv: Hitta den första/nästa matchande posten

en: Find
sv: Hitta

en: No more matches.</b><p> Click Find again to go to first match
sv: Inga fler matchningar.</b><p> Klicka på Sök igen för att gå till första matchningen

en: Configure Tag browser
sv: Anpassa taggbläddraren

en: Toggle counts
sv: Växla antal

en: Toggle average ratings
sv: Växla genomsnittliga betyg

en: Toggle notes icons
sv: Växla anteckningar-ikoner

en: Toggle links icons
sv: Växla länkar-ikoner

en: Show empty categories (columns)
sv: Visa tomma kategorier (kolumner)

en: Number of books
sv: Antal böcker

en: Average rating
sv: Medelbetyg

en: Sort by average rating
sv: Sortera efter medelbetyg

en: Sort by name
sv: Sortera efter namn

en: Sort by number of books
sv: Sortera efter antal böcker

en: Set the sort order for entries in the Tag browser
sv: Ange sorteringsordning för poster i taggbläddraren

en: Search type when selecting multiple items
sv: Söktyp vid val av flera poster

en: Match all of the items
sv: Matcha alla poster

en: Match any of the items
sv: Matcha någon post

en: When selecting multiple entries in the Tag browser match any or all of them
sv: När flera poster väljs i taggbläddraren, matcha någon eller alla av dem

en: Manage authors, tags, etc.
sv: Hantera författare, taggar, etc.

en: All of these category managers are available by right-clicking on items in the Tag browser above
sv: Alla dessa kategorihanterare är tillgängliga genom att högerklicka på poster i taggbläddraren ovan

en: Show only books that have visible categories
sv: Visa endast böcker som har synliga kategorier

en: Filter book list
sv: Filtrera boklistan

en: Show all Tag browser se&ttings
sv: Visa alla ins&tällningar för taggbläddraren

en: 'Click' found item
sv: "Klicka på" hittad post

en: Give the Tag browser keyboard focus
sv: Ge taggbläddraren tangentbordsfokus

en: Hide counts
sv: Dölj antal

en: Show counts
sv: Visa antal

en: Hide average rating
sv: Dölj medelbetyg

en: Show average rating
sv: Visa medelbetyg

en: Hide notes icon
sv: Dölj anteckningar-ikon

en: Show notes icon
sv: Visa anteckningar-ikon

en: Hide links icon
sv: Dölj länkar-ikon

en: Show links icon
sv: Visa länkar-ikon

en: Hide empty categories (columns)
sv: Dölj tomma kategorier (kolumner)

en: A Virtual library is active but you are renaming the item in all books in your library. Is this really what you want to do?
sv: Ett virtuellt bibliotek är aktivt men du byter namn på posten i alla böcker i ditt bibliotek. Är det verkligen det du vill göra?

en: Yes, apply in entire library
sv: Ja, tillämpa i hela biblioteket

en: No, apply only in Virtual library
sv: Nej, tillämpa endast i det virtuella biblioteket

en: No value available
sv: Inget värde tillgängligt

en: <b>All</b> the value icons for the category "{}" will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
sv: <b>Alla</b> värdeikoner för kategorin "{}" kommer att <b>tas bort permanent</b>. Är du säker?

en: The icon for the value "{0}" of the "{1}" category will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
sv: Ikonen för värdet "{0}" i kategorin "{1}" kommer att <b>tas bort permanent</b>. Är du säker?

en: The template to choose the default value icons for the category "{}" will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
sv: Mallen för att välja standardvärdeikoner för kategorin "{}" kommer att <b>tas bort permanent</b>. Är du säker?

en: The icon for the category "{}" will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
sv: Ikonen för kategorin "{}" kommer att <b>tas bort permanent</b>. Är du säker?

en: Delete Saved search
sv: Ta bort sparad sökning

en: Delete the saved search: {}?
sv: Ta bort den sparade sökningen: {}?

en: Show category
sv: Visa kategori

en: All categories
sv: Alla kategorier

en: Rename %s in Virtual library
sv: Byt namn på %s i virtuellt bibliotek

en: Rename %s
sv: Byt namn på %s

en: Delete %s in Virtual library
sv: Ta bort %s i virtuellt bibliotek

en: Delete %s
sv: Ta bort %s

en: Edit sort for %s
sv: Redigera sortering för %s

en: Edit link for %s
sv: Redigera länk för %s

en: Create note for %s
sv: Skapa anteckning för %s

en: Edit note for %s
sv: Redigera anteckning för %s

en: Add %s to User category
sv: Lägg till %s i användarkategori

en: Children of %s
sv: Underpost av %s

en: Add/remove %s to selected books
sv: Lägg till/ta bort %s från valda böcker

en: Add %s to selected books
sv: Lägg till %s i valda böcker

en: Remove %s from selected books
sv: Ta bort %s från valda böcker

en: Delete Saved search %s
sv: Ta bort sparad sökning %s

en: Delete %s in Virtual Library
sv: Ta bort %s i virtuellt bibliotek

en: Remove {item} from category: {cat}
sv: Ta bort {item} från kategori: {cat}

en: Search for
sv: Söka efter

en: %s and its children
sv: %s och dess underposter

en: Everything but %s
sv: Alla utom %s

en: Everything but %s and its children
sv: Alla utom %s och dess underposter

en: The saved search expression
sv: Sparat sökuttryck

en: Add sub-category to %s
sv: Lägg till underkategori för %s

en: Delete User category %s
sv: Ta bort användarkategorin %s

en: Books in category %s
sv: Böcker som tillhör kategorin %s

en: Books not in category %s
sv: Böcker som inte tillhör kategorin %s

en: Remove the {} format from selected books
sv: Ta bort formatet {} från valda böcker

en: Add other application for %s files
sv: Lägg till andra program för %s-filer

en: Edit Open with applications for {} files
sv: Redigera Öppna med program för {}-filer

en: Hide category %s
sv: Dölj kategorin %s

en: Change {} category icon
sv: Byt kategoriikonen {}

en: Restore {} category default icon
sv: Återställ standardikon för kategorin {}

en: Change Saved searches folder icon
sv: Byt ikonen för sparade sökningar

en: Saved searches folder
sv: Mapp för sparade sökningar

en: Restore Saved searches folder default icon
sv: Återställ standardikonen för sparade sökningar

en: this value
sv: detta värde

en: Manage icon for {}
sv: Hantera ikon för {}

en: Current value: {}
sv: Aktuellt värde: {}

en: Choose an icon for {} but not its children
sv: Välj en ikon för {} men inte dess underordnade

en: Choose an icon for {} and its children
sv: Välj en ikon för {} och dess underordnade

en: Use the existing icon for {} but not its children
sv: Använd den befintliga ikonen för {} men inte dess underordnade

en: Use the existing icon for {} and its children
sv: Använd den befintliga ikonen för {} och dess underordnade

en: Use the default icon for {}
sv: Använd standardikonen för {}

en: Reset all value icons to the default icon
sv: Återställ alla värdeikoner till standardikonen

en: Defaults
sv: Standardvärden

en: Use/edit a template to choose the default value icon
sv: Använd/redigera en mall för att välja standardvärdesikonen

en: Use the category icon for the default value icon
sv: Använd kategoriikonen för standardvärdesikonen

en: Manage User categories
sv: Hantera användarkategorier

en: Sub-categorize {}
sv: Underkategorisera {}

en: Don't sub-categorize {}
sv: Underkategorisera inte {}

en: Expand or collapse
sv: Expandera eller komprimera

en: Expand {0}
sv: Expandera {0}

en: Expand {0} and its children
sv: Expandera {0} och dess underordnade

en: Collapse {0}
sv: Komprimera {0}

en: Keep
sv: Behåll

en: Split
sv: Dela

en: Create the rule below, the rule can be used to remove or replace tags
sv: Skapa regeln nedan, regeln kan användas för ta bort eller ersätta taggar

en: the tag, if it
sv: taggen, om den

en: You must provide a value for the tag to match
sv: Du måste ange värde för tagg att matcha

en: with the tag:
sv: med taggen:

en: on the character:
sv: på tecknet:

en: The character on which to split tags. Note that technically you can specify a sub-string, not just a single character. Then splitting will happen on the sub-string.
sv: Tecknet för att dela taggar. Observera att tekniskt kan du ange en delsträng, inte bara ett enda tecken. Uppdelning kommer då att ske på delsträng.

en: What to replace the tag with. Note that if you use a pattern to match tags, you can replace with parts of the matched pattern. See  the User Manual on how to use regular expressions for details.
sv: Vad taggen ska ersättas med. Observera att om du använder ett mönster för att matcha taggar, kan du ersätta med delar av den matchande mönster. Se användarmanualen om hur man använder reguljära uttryck för mer information.

en: For help with regex pattern matching, see the <a href="%s">User Manual</a>
sv: För hjälp med reguljära uttrycksmatchning, se <a href="%s">användarmanualen</a>

en: Edit the list of tags with the Tag editor
sv: Redigera listan med taggar med taggredigeraren

en: Tags that contain this string will match
sv: Taggen som innehåller denna sträng kommer att matcha

en: Use the Tag editor to edit the list of tags
sv: Använd taggredigeraren för att redigera tagglistan

en: <b>{action}</b> the tag, if it <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>
sv: <b>{action}</b> taggen, om det <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>

en: You can specify rules to filter/transform tags here. Click the "Add rule" button below to get started. The rules will be processed in order for every tag until either a "remove" or a "keep" rule matches.
sv: Du kan ange regler för filtrera/omvandla taggar här. Klicka på knappen "Lägg till regel" nedan för att komma igång. Reglerna kommer att bearbetas i ordning för varje tagg tills antingen en "ta bort"- eller en "behåll"-regel matchar.

en: You can <b>change an existing rule</b> by double clicking it
sv: Du kan <b>ändra en befintlig regel</b> genom att dubbelklicka på den

en: Move current rule up
sv: Flytta upp aktuell regel

en: Move current rule down
sv: Flytta ner aktuell regel

en: Test tag mapper rules
sv: Testa etikettkartläggningsregler

en: Enter a comma separated list of &tags to test:
sv: Ange en kommaseparerad lista med &taggar för test:

en: Enter tags and click the "Test" button
sv: Ange taggar och klicka på knappen "Testa"

en: <b>Resulting tags:</b> %s
sv: <b>Resulterande taggar:</b> %s

en: Cannot save as no rules have been created
sv: Det går inte att spara eftersom inga regler har skapats

en: Save ruleset as
sv: Spara regeluppsättning som

en: Enter a name for this ruleset:
sv: Ange ett namn för denna regeluppsättning:

en: A ruleset with the name "%s" already exists, do you want to replace it?
sv: En regeluppsättning med namnet "%s" finns redan, vill du ersätta den?

en: Delete saved rulesets
sv: Ta bort sparade regeluppsättningar

en: No saved rulesets available
sv: Inga sparade regeluppsättningar tillgängliga

en: Edit tag mapper rules
sv: Redigera taggkartläggningsregler

en: {base} - (ruleset: {name})
sv: {base} - (regeluppsättning: {name})

en: Select a destination for the Table of Contents entry
sv: Välj en destination för innehållsförteckningsposten

en: Search for text...
sv: Sök efter text...

en: Find &next
sv: Hitta &nästa

en: Find &previous
sv: Hitta &föregående

en: Here you can choose a destination for the Table of Contents' entry to point to. First choose a file from the book in the left-most panel. The file will open in the central panel.<p>Then choose a location inside the file. To do so, simply click on the place in the central panel that you want to use as the destination. As you move the mouse around the central panel, a thick green line appears, indicating the precise location that will be selected when you click.
sv: Här kan du välja en destination för innehållsförteckningens post att hänvisa till. Välj först en fil från boken i panelen längst till vänster. Filen öppnas i den centrala panelen.<p>Välj sedan en plats i filen. För att göra det klickar du helt enkelt på den plats i den centrala panelen som du vill använda som destination. När du flyttar muspekaren runt den centrala panelen visas en tjock grön linje som indikerar den exakta platsen som kommer att väljas när du klickar.

en: Na&me of the ToC entry:
sv: &Namn på innehållsförteckningsposten:

en: Currently selected destination:
sv: För närvarande vald destination:

en: No match found
sv: Ingen träff hittades

en: No match found for: %s
sv: Ingen träff hittades för: %s

en: No matches for %(text)s found in the current file [%(current)s]. Do you want to search in the %(which)s file [%(next)s]?
sv: Inga träffar för %(text)s hittades i den aktuella filen [%(current)s]. Vill du söka i %(which)s-filen [%(next)s]?

en: next
sv: nästa

en: previous
sv: föregående

en: Not an HTML file
sv: Inte en HTML-fil

en: The file {} is not marked as an HTML file in the OPF and cannot be displayed
sv: Filen {} är inte markerad som en HTML-fil i OPF och kan inte visas

en: Bad markup
sv: Felaktig markering

en: This book has severely broken markup, its ToC cannot be edited.
sv: Denna bok har allvarligt bruten markering, dess innehållsförteckning kan inte redigeras.

en: File:
sv: Fil:

en: Top of the file
sv: Överst i filen

en: Approximately %d%% from the top
sv: Ungefär %d%% från toppen

en: Location: A &lt;%s&gt; tag inside the file
sv: Plats: A &lt;%s&gt; markering inuti filen

en: Create ToC from XPath
sv: Skapa innehållsförteckning från XPath

en: Specify a series of XPath expressions for the different levels of the Table of Contents. You can use the wizard buttons to help you create XPath expressions.
sv: Ange en rad XPath-uttryck för de olika nivåerna i innehållsförteckningen. Du kan använda guiden för att hjälpa dig att skapa XPath-uttryck.

en: Level %s ToC:
sv: Nivå %s innehållsförteckning:

en: Do not add duplicate entries at the same level
sv: Lägg inte till dubbla poster på samma nivå

en: No XPaths
sv: Inga XPath

en: No XPaths have been entered
sv: Inga XPaths har angetts

en: The XPath expression %s is not valid.
sv: XPath-uttrycket %s är inte giltigt.

en: You can edit existing entries in the Table of Contents by clicking them in the panel to the left.
sv: Du kan redigera befintliga poster i innehållsförteckningen genom att klicka på dem i panelen till vänster.

en: Entries with a green tick next to them point to a location that has been verified to exist. Entries with a red dot are broken and may need to be fixed.
sv: Poster med en grön bock bredvid dem hänvisar till en plats som har verifierats att den finns. Poster med en röd prick är felaktiga och kan behöva åtgärdas.

en: Create a &new entry
sv: Skapa en &ny post

en: Generate ToC from &major headings
sv: Skapa innehållsförteckning från &huvudrubriker

en: Generate a Table of Contents from the major headings in the book. This will work if the book identifies its headings using HTML heading tags. Uses the <h1>, <h2> and <h3> tags.
sv: Skapa en innehållsförteckning från huvudrubrikerna i boken. Detta kommer att fungera om boken identifierar sina rubriker med HTML-rubrikmarkeringar. Använder <h1>, <h2> och <h3>-taggar.

en: Generate ToC from &all headings
sv: Skapa innehållsförteckning från &alla rubriker

en: Generate a Table of Contents from all the headings in the book. This will work if the book identifies its headings using HTML heading tags. Uses the <h1-6> tags.
sv: Skapa en innehållsförteckning från alla rubriker i boken. Detta kommer att fungera om boken identifierar sina rubriker med HTML-rubriktaggar. Använder <h1-6>-taggar.

en: Generate ToC from &links
sv: Skapa innehållsförteckning från &länkar

en: Generate a Table of Contents from all the links in the book. Links that point to destinations that do not exist in the book are ignored. Also multiple links with the same destination or the same text are ignored.
sv: Skapa en innehållsförteckning från alla länkar i boken. Länkar som hänvisar till destinationer som inte finns i boken ignoreras. Också flera länkar med samma destination eller samma text ignoreras.

en: Generate ToC from &files
sv: Skapa innehållsförteckning från &filer

en: Generate a Table of Contents from individual files in the book. Each entry in the ToC will point to the start of the file, the text of the entry will be the "first line" of text from the file.
sv: Skapa en innehållsförteckning från enskilda filer i boken. Varje post i innehållsförteckningen kommer att hänvisa till början av filen, texten i posten kommer att vara den "första raden" med text från filen.

en: Generate ToC from &XPath
sv: Skapa innehållsförteckning från &XPath

en: Generate a Table of Contents from arbitrary XPath expressions.
sv: Skapa en innehållsförteckning från godtyckliga XPath-uttryck.

en: &Flatten the ToC
sv: &Platta ut innehållsförteckningen

en: Flatten the Table of Contents, putting all entries at the top level
sv: Platta ut innehållsförteckningen, placera alla poster på översta nivån

en: <b>WARNING:</b> calibre only supports the creation of linear ToCs in AZW3 files. In a linear ToC every entry must point to a location after the previous entry. If you create a non-linear ToC it will be automatically re-arranged inside the AZW3 file.
sv: <b>VARNING:</b> calibre stöder endast skapandet av linjära innehållsförteckningar i AZW3-filer. I en linjär innehållsförteckning måste varje post hänvisa till en plats efter den föregående posten. Om du skapar en icke-linjär innehållsförteckning kommer den automatiskt ordnas om inuti AZW3-filen.

en: You can move this entry around the Table of Contents by drag and drop or using the up and down buttons to the left
sv: Du kan flytta denna post runt innehållsförteckningen genom att dra och släppa eller använda upp- och nedknapparna till vänster

en: Change the &location this entry points to
sv: Ändra &platsen denna startpunkt hänvisar till

en: &Remove this entry
sv: &Ta bort denna startpunkt

en: New entry &inside this entry
sv: Ny startpunkt &inuti denna startpunkt

en: New entry &above this entry
sv: Ny startpunkt &ovanför denna startpunkt

en: New entry &below this entry
sv: Ny startpunkt &nedanför denna startpunkt

en: &Flatten this entry
sv: &Platta ut denna post

en: All children of this entry are brought to the same level as this entry.
sv: Alla underposter till denna post har lyfts till samma nivå som denna post.

en: &Return to welcome screen
sv: &Tillbaka till välkomstskärmen

en: Go back to the top level view
sv: Gå tillbaka till översta nivåvy

en: Configure ToC generation
sv: Anpassa generering av innehållsförteckning

en: Remove &duplicated headings at the same ToC level
sv: Ta bort &duplicerade rubriker på samma innehållsförteckningsnivå

en: Use the &title attribute for ToC text
sv: Använd &title-attributet för innehållsförteckningstext

en: When a heading tag has the "title" attribute use its contents as the text for the ToC entry, instead of the text inside the heading tag itself.
sv: När en rubriktagg har attributet "title" använd dess innehåll som text för innehållsförteckningen, istället för texten inuti själva rubriktaggen.

en: This entry points to an existing destination
sv: Detta uppslag hänvisar till en befintlig destination

en: The location this entry points to does not exist
sv: Platsen för denna startpunkt finns inte

en: <b>Title</b>: {0} <b>Dest</b>: {1}{2}
sv: <b>Titel</b>: {0} <b>Dest</b>: {1}{2}

en: Chapter
sv: Kapitel

en: All selected items will be renamed to the form prefix-number
sv: Alla valda poster kommer att byta namn till formen prefix-nummer

en: Change the location this entry points to
sv: Ändra platsen denna startpunkt hänvisar till

en: Bulk rename all selected items
sv: Byt namn på alla valda poster

en: Remove all selected items
sv: Ta bort alla valda poster

en: Move "%s" up
sv: Flytta upp "%s"

en: Move "%s" down
sv: Flytta ned "%s"

en: Unindent "%s"
sv: Ta bort indragning av "%s"

en: Indent "%s"
sv: Dra in "%s"

en: Move current entry up [Ctrl+Up]
sv: Flytta upp aktuell post [Ctrl+Upp]

en: Unindent the current entry [Ctrl+Left]
sv: Dra inte in den aktuella posten [Ctrl+Vänster]

en: Remove all selected entries
sv: Ta bort alla valda poster

en: Indent the current entry [Ctrl+Right]
sv: Dra in den aktuella posten [Ctrl+Höger]

en: Move current entry down [Ctrl+Down]
sv: Flytta ned aktuell post [Ctrl+Ner]

en: &Expand all
sv: &Expandera alla

en: &Collapse all
sv: &Komprimera alla

en: Double click on an entry to change the text
sv: Dubbelklicka på en post för att ändra texten

en: The location this entry point to does not exist:
    %s
sv: Platsen denna startpunkt pekar till finns inte:
    %s

en: No items found
sv: Hittade inga poster

en: No items were found that could be added to the Table of Contents.
sv: Inga poster hittades som kunde läggas till i innehållsförteckningen.

en: No links were found that could be added to the Table of Contents.
sv: Inga länkar hittades som kunde läggas till i innehållsförteckningen.

en: No files were found that could be added to the Table of Contents.
sv: Inga filer hittades som kunde läggas till i innehållsförteckningen.

en: Edit the ToC in %s
sv: Redigera innehållsförteckningen i %s

en: Loading %s, please wait...
sv: Läser in %s, vänta...

en: Undo the last action, if any
sv: Ångra den senaste åtgärden, om någon

en: Loading table of contents view, please wait...
sv: Läser in innehållsförteckningen, vänta...

en: Loading...
sv: Läser in...

en: Writing %s, please wait...
sv: Skriver %s, vänta...

en: Failed to write book
sv: Det gick inte att skriva bok

en: Could not write %s. Click "Show details" for more information.
sv: Det gick inte att skriva %s. Klicka på "Visa detaljer" för mer information.

en: Failed to load book
sv: Det gick inte att läsa in bok

en: Could not load %s. Click "Show details" for more information.
sv: Det gick inte att läsa in %s. Klicka på "Visa detaljer" för mer information.

en: Convert book %(num)d of %(total)d (%(title)s)
sv: Konvertering av bok %(num)d av %(total)d (%(title)s)

en: Could not convert
sv: Det gick inte att konvertera

en: Could not convert <b>%s</b> as it has no e-book files. If you think it should have files, but calibre is not finding them, that is most likely because you moved the book's files around outside of calibre. You will need to find those files and re-add them to calibre.
sv: Det gick inte att konvertera <b>%s</b> eftersom den inte har några e-bokfiler. Om du tror att den borde ha filer, men calibre inte hittar dem, beror det troligen på att du flyttade runt bokens filer utanför calibre. Du måste hitta dessa filer och lägga till dem igen i calibre.

en: No supported formats (Available formats: %s)
sv: Inga format som stöds (tillgängliga format: %s)

en: This book has no actual e-book files
sv: Den här boken har inga egentliga e-bokfiler

en: Could not convert some books
sv: Det gick inte att konvertera några böcker

en: Could not convert the book because no supported source format was found
sv: Det gick inte att konvertera boken eftersom inget källformat som stöds hittades

en: Could not convert {num} of {tot} books, because no supported source formats were found.
sv: Det gick inte att konvertera {num} av {tot} böcker, eftersom inga källformat som stöds hittades.

en: Queueing books for bulk conversion
sv: Böcker i kö för masskonvertering

en: Queueing
sv: I kö

en: Convert book %(num)d of %(tot)d (%(title)s)
sv: Konvertering av bok %(num)d av %(tot)d (%(title)s)

en: Could not convert %(num)d of %(tot)d books, because no suitable source format was found.
sv: Det gick inte att konvertera %(num)d av %(tot)d böcker eftersom inget matchande källformat hittades.

en: Fetch news from %s
sv: Hämta nyheter från %s

en: Convert existing
sv: Konvertera befintlig

en: The following books have already been converted to the %s format. Do you wish to reconvert them?
sv: Följande böcker har redan konverterats till %s format. Vill du konvertera om dem?

en: less than an hour ago
sv: mindre än en timme sedan

en: {} hours ago
sv: {} timmar sedan

en: {} days ago
sv: {} dagar sedan

en: Deleted: {when}
sv: Borttagen: {when}

en: Save "{}" to disk
sv: Spara "{}" på disken

en: Choose a location to save: {}
sv: Välj en plats att spara: {}

en: Recently deleted books
sv: Nyligen borttagna böcker

en: &Permanently delete after:
sv: Ta bort &permanent efter:

en: on close
sv: vid stängning

en: Deleted items are permanently deleted automatically after the specified number of days.
    If set to "on close" they are deleted whenever the library is closed, that is when switching to another library or exiting calibre.
sv: Borttagna poster tas bort permanent automatiskt efter det angivna antalet dagar. Om de är inställda på "vid stängning" tas de bort när biblioteket stängs, det vill säga när man byter till ett annat bibliotek eller avslutar calibre.

en: &Restore selected
sv: &Återställ valda

en: Permanently &delete selected
sv: Ta bort &valda permanent

en: Remove the selected entries from the trash bin, thereby deleting them permanently
sv: Ta bort de valda posterna från soptunnan och ta bort dem permanent

en: All books and formats will be <b>permanently deleted</b>! Are you sure?
sv: Alla böcker och format kommer att <b>tas bort permanent</b>! Är du säker?

en: &Books ({})
sv: &Böcker ({})

en: &Formats ({})
sv: &Format ({})

en: restore
sv: återställ

en: delete
sv: ta bort

en: Failed for the book {} with error:
sv: Misslyckades för boken {} med fel:

en: Failed to process some {}
sv: Det gick inte att bearbeta några {}

en: Could not {0} some {1}. Click "Show details" for details.
sv: Det gick inte att {0} några {1}. Klicka på "Visa detaljer" för mer information.

en: Text-to-Speech &engine:
sv: Text-till-tal &motor:

en: Automatically select (currently {})
sv: Välj automatiskt (för närvarande {})

en: The number of seconds to pause for at the end of a sentence.
sv: Antalet sekunder att pausa i slutet av en mening.

en: no pause
sv: ingen paus

en: Use system default volume
sv: Använd systemets standardvolym

en: &Volume of speech:
sv: &Talvolym:

en: &Output module:
sv: &Utmatningsmodul:

en: &Speed of speech:
sv: &Talhastighet:

en: &Pause after sentence:
sv: &Paus efter mening:

en: &Pitch of speech:
sv: &Talets tonhöjd:

en: Output a&udio to:
sv: Mata ut l&jud till:

en: Choose &default voice for language:
sv: Välj &standardröst för språk:

en: V&oices:
sv: R&öster:

en: System default (currently {})
sv: Systemstandard (för närvarande {})

en: Position of control bar:
sv: Position för kontrollfält:

en: Floating with help text
sv: Flytande med hjälptext

en: Top right
sv: Överst till höger

en: Top left
sv: Överst till vänster

en: Bottom right
sv: Nederst till höger

en: Bottom left
sv: Nederst till vänster

en: Configure Read aloud
sv: Anpassa högläsning

en: Restore all Read aloud settings to their defaults
sv: Återställ alla högläsningsinställningar till deras standardvärden

en: Remove downloaded voice
sv: Ta bort hämtad röst

en: Download voice
sv: Hämta röst

en: Failed to write downloaded data with error: {}
sv: Det gick inte att skriva hämtade data med fel: {}

en: Server replied with unknown HTTP status code: {}
sv: Servern svarade med okänd HTTP-statuskod: {}

en: Download finished
sv: Hämtning klar

en: Failed to download {0} with error: {1}
sv: Det gick inte att hämta {0} med fel: {1}

en: Could not download any of the resources.
sv: Det gick inte att hämta någon av resurserna.

en: Could not download {}.
sv: Det gick inte att hämta {}.

en: Could not download some resources.
sv: Det gick inte att hämta vissa resurser.

en: Click "Show details" for more information
sv: Klicka på "Visa detaljer" för mer information

en: Read aloud failed
sv: Högläsning misslyckades

en: Downloading neural network for the {} voice
sv: Hämtar neuralt nätverk för {}-rösten

en: Downloading voice for Read aloud
sv: Hämtar röst för högläsning

en: Neural network data
sv: Neurala nätverksdata

en: Neural network metadata
sv: Neurala nätverksmetadata

en: Failed to download the voice: {}
sv: Det gick inte att hämta rösten: {}

en: Failed to download voice
sv: Det gick inte att hämta röst

en: Could not find speech-dispatcher on your system. Please install it.
sv: Det gick inte att hitta speech-dispatcher på ditt system. Installera det.

en: Speech dispatcher on this system is not configured with any available output modules. Install some output modules first.
sv: Speech Dispatcher på det här systemet är inte konfigurerad med några tillgängliga utmatningsmoduler. Installera några utmatningsmoduler först.

en: Failed to set support for SSML to: {}
sv: Det gick inte att ställa in stöd för SSML till: {}

en: Medium quality
sv: Medium kvalitet

en: Low quality
sv: Låg kvalitet

en: Extra low quality
sv: Extra låg kvalitet

en: System default voice
sv: Systemets standardröst

en: Age: {}
sv: Ålder: {}

en: Gender: {}
sv: Kön: {}

en: Modern Windows Engine
sv: Modern Windows-motor

en: The "winrt" engine can track the currently spoken word on screen. Additional voices for it are available from Microsoft.
sv: "winrt"-motorn kan spåra det för närvarande talade ordet på skärmen. Ytterligare röster för det är tillgängliga från Microsoft.

en: macOS Engine
sv: macOS-motor

en: The "darwin" engine can track the currently spoken word on screen. Additional voices for it are available from Apple.
sv: "Darwin"-motorn kan spåra det för närvarande talade ordet på skärmen. Ytterligare röster för det är tillgängliga från Apple.

en: Legacy Windows Engine
sv: Äldre Windows-motor

en: The "sapi" engine can track the currently spoken word on screen. It is no longer supported by Microsoft.
sv: "Sapi"-motorn kan spåra det för närvarande talade ordet på skärmen. Det stöds inte längre av Microsoft.

en: The "flite" Engine
sv: "flite"-motor

en: The "flite" engine can track the currently spoken word on screen.
sv: "flite"-motorn kan spåra det för närvarande talade ordet på skärmen.

en: The Piper Neural Engine
sv: Piper neural-motor

en: The "piper" engine can track the currently spoken sentence on screen. It uses a neural network for natural sounding voices. The neural network is run locally on your computer, it is fairly resource intensive to run.
sv: "Piper"-motorn kan spåra den aktuella meningen på skärmen. Den använder ett neuralt nätverk för naturligt klingande röster. Det neurala nätverket körs lokalt på din dator, det är ganska resurskrävande att köra.

en: The Speech Dispatcher Engine
sv: Speech Dispatcher-motor

en: The "speechd" engine can usually track the currently spoken word on screen, however, it depends on the underlying output module. The default espeak output module does support it.
sv: "speechd"-motorn kan vanligtvis spåra det för närvarande talade ordet på skärmen, men det beror på den underliggande utmatningsdatamodulen. Standardmodulen för espeak-utmatning stöder det.

en: &Unmark marked text
sv: &Avmarkera markerad text

en: Unsaved changes
sv: Osparade ändringar

en: The current book has unsaved changes. If you open a new book, they will be lost. Are you sure you want to proceed?
sv: Den aktuella boken har osparade ändringar. Om du öppnar en ny bok kommer de att gå förlorade. Är du säker på att du vill fortsätta?

en: Cannot open
sv: Den går inte att öppna

en: The current book is being saved, you cannot open a new book until the saving is completed
sv: Den aktuella boken sparas, du kan inte öppna en ny bok förrän sparandet är klart

en: Choose file location
sv: Välj filplats

en: Importing book, please wait...
sv: Importerar bok, vänta...

en: Choose book folder
sv: Välj bokmapp

en: Choose book
sv: Välj bok

en: File not found
sv: Filen hittades inte

en: The file %s does not exist.
sv: Filen %s finns inte.

en: Unsupported format
sv: Format som inte stöds

en: Tweaking is only supported for books in the %s formats. Convert your book to one of these formats first.
sv: Justering stöds endast för böcker i %s formaten. Konvertera din bok till ett av dessa format först.

en: Read-only file
sv: Skrivskyddad fil

en: The file {} is read-only. Saving changes to it will either fail or cause its permissions to be reset.
sv: Filen {} är skrivskyddad. Att spara ändringar i den kommer antingen att misslyckas eller göra att dess behörigheter återställs.

en: Opening book, please wait...
sv: Öppnar bok, vänta...

en: Failed to open book
sv: Det gick inte att öppna bok

en: Failed to open book, it has obfuscated fonts, but the obfuscation key is missing from the OPF. Do an EPUB to EPUB conversion before trying to edit this book.
sv: Det gick inte att öppna boken, den har fördunklade teckensnitt, men fördunklingsnyckeln saknas i OPF:en. Gör en konvertering från EPUB till EPUB innan du försöker redigera den här boken.

en: Failed to open book, click "Show details" for more information.
sv: Det gick inte att öppna bok, klicka på "Visa detaljer" för mer information.

en: Start of editing session
sv: Början på redigeringssession

en: Before: Delete files
sv: Före: Ta bort filer

en: One file deleted | {} files deleted
sv[0]: En fil borttagen
sv[1]: {} filer borttagna

en: Before: Re-order text
sv: Före: Omordna text

en: You must first open a book to edit, before trying to create new files in it.
sv: Du måste först öppna en bok att redigera innan du försöker skapa nya filer i den.

en: Before: Add file %s
sv: Före: Lägg till filen %s

en: Before: Add files
sv: Före: Lägg till filer

en: Before: Add cover
sv: Före: Lägg till omslag

en: No book is currently open. You must first open a book.
sv: Ingen bok är för närvarande öppen. Du måste först öppna en bok.

en: No book open
sv: Ingen öppen bok

en: You must open a book before trying to edit the Table of Contents.
sv: Du måste öppna en bok innan du försöker redigera innehållsförteckningen.

en: Before: Edit Table of Contents
sv: Före: Redigera innehållsförteckning

en: Before: Insert inline Table of Contents
sv: Före: Infoga indragsinnehållsförteckning

en: No Table of Contents
sv: Ingen innehållsförteckning

en: Cannot create an inline Table of Contents as this book has no existing Table of Contents. You must first create a Table of Contents using the Edit Table of Contents tool.
sv: Det går inte att skapa en indragsinnehållsförteckning eftersom den här boken inte har någon befintlig innehållsförteckning. Du måste först skapa en innehållsförteckning med verktyget Redigera innehållsförteckning.

en: Before: %s
sv: Före: %s

en: You must first open a book in order to transform styles.
sv: Du måste först öppna en bok för att omvandla format.

en: No HTML file
sv: Ingen HTML-fil

en: Not currently editing an HTML file
sv: Redigerar inte en HTML-fil för närvarande

en: No HTML files
sv: Inga HTML-filer

en: Not currently editing any HTML files
sv: Redigerar inte några HTML-filer för närvarande

en: No HTML files are currently selected in the File browser
sv: Inga HTML-filer är för närvarande valda i filhanteraren

en: Before HTML transformation
sv: Före HTML-omvandling

en: No HTML was changed.
sv: Ingen HTML har ändrats.

en: No changes
sv: Inga ändringar

en: Before style transformation
sv: Före omvandling av format

en: No styles were changed.
sv: Inga format ändrades.

en: Before: Get external resources
sv: Före: Hämta externa resurser

en: No book is currently open. You must first open a book to manage fonts.
sv: Ingen bok är för närvarande öppen. Du måste först öppna en bok för att hantera teckensnitt.

en: Embed all fonts
sv: Bädda in alla teckensnitt

en: Subset all fonts
sv: Skapa delmängd av alla teckensnitt

en: The %s format does not support file and folder names internally, therefore arranging files into folders is not allowed.
sv: %s-formatet stöder inte fil- och mappnamn internt, därför är det inte tillåtet ordna filer i mappar.

en: The files in this book are already arranged into folders
sv: Filerna i den här boken är redan ordnade i mappar

en: Nothing to do
sv: Inget att göra

en: Show this message &again
sv: Visa detta meddelande &igen

en: Before: Arrange into folders
sv: Före: Ordna i mappar

en: Renaming and updating links...
sv: Byter namn och uppdaterar länkar...

en: You are changing the file type of {0}<b>{1}</b> to {2}<b>{3}</b>. Doing so can cause problems, are you sure?
sv: Du ändrar filtyp av {0}<b>{1}</b> till {2}<b>{3}</b>. Detta kan orsaka problem, är du säker?

en: The name you have chosen {0} contains special characters, internally it will look like: {1}Try to use only the English alphabet [a-z], numbers [0-9], hyphens and underscores for file names. Other characters can cause problems for  different e-book viewers. Are you sure you want to proceed?
sv: Namnet du har valt {0} innehåller specialtecken, internt det kommer att se ut: {1}Försök att använda endast det engelska alfabetet [a-z], siffror [0-9], bindestreck och understreck för filnamn. Andra tecken kan orsaka problem för olika e-bokläsare. Är du säker på att du vill fortsätta?

en: Before: Rename %s
sv: Före: Ändra namn på %s

en: Before: Bulk rename
sv: Före: Massändring av namn

en: Failed to rename files
sv: Det gick inte att byta namn på filer

en: Failed to rename files, click "Show details" for more information.
sv: Det gick inte att byta namn på filer, klicka på "Visa detaljer" för mer information.

en: &Revert to
sv: &Återställ till

en: &Revert changes
sv: &Återställ ändringar

en: Show this popup again
sv: Visa denna popup igen

en: See what &changed
sv: Se vad som &ändrats

en: %s books
sv: %s böcker

en: Current book
sv: Aktuell bok

en: Other book
sv: Annan bok

en: Before: Fix HTML
sv: Före: Reparera HTML

en: All HTML files fixed
sv: Alla HTML-filer är rättade

en: Fixing done
sv: Fastställande gjort

en: Before: Beautify files
sv: Före: Försköna filer

en: All files beautified
sv: Alla filer har förskönats

en: Beautified
sv: Förskönade

en: Inserting images is only supported for HTML and CSS files.
sv: Att infoga bilder stöds bara för HTML- och CSS-filer.

en: New class name
sv: Nytt klassnamn

en: Rename the class {} to?
sv: Byt namn på klassen {} till?

en: Before: Rename {}
sv: Före: Byt namn {}

en: No class {} found to change
sv: Ingen klass {} hittades att ändras

en: Semantics are not supported for the AZW3 format.
sv: Semantik stöds inte för AZW3-formatet.

en: Before: Set Semantics
sv: Före: Ställ in semantik

en: Before: Filter style information
sv: Före: Filtrera formatinformation

en: No matching style rules were found
sv: Ingen matchande formatregel hittades

en: No file with the name %s was found in the book
sv: Ingen fil med namn %s hittades i boken

en: No style rules that match the class {} were found
sv: Inga formatregler som matchar klassen {} hittades

en: Choose a name for the checkpoint.
    You can later restore the book to this checkpoint via the
    "Revert to..." entries in the Edit menu.
sv: Välj ett namn på kontrollpunkt.
    Du kan senare återställa boken till denna kontrollpunkt via
    "Återställ till..." posterna i Redigera-menyn.

en: Path does not exist
sv: Sökvägen finns inte

en: The file you are editing (%s) no longer exists. You have to choose a new save location.
sv: Filen du redigerar (%s) finns inte längre. Du måste välja en ny plats att spara på.

en: File is read-only
sv: Filen är skrivskyddad

en: The file at {} is read-only. The editor will try to reset its permissions before saving. Proceed with saving?
sv: Filen i {} är skrivskyddad. Redigeraren kommer att försöka återställa sina behörigheter innan den sparas. Fortsätt med att spara?

en: Cannot save a copy
sv: Det går inte att spara en kopia

en: Saving a copy of a folder based book is not supported
sv: Spara en kopia av mappbaserad bok stöds inte

en: Choose path
sv: Välj sökväg

en: Book (%s)
sv: Bok (%s)

en: Saving copy, please wait...
sv: Sparar kopia, vänta...

en: Failed to save copy
sv: Det gick inte att spara kopia

en: Failed to save copy, click "Show details" for more information.
sv: Det gick inte att spara kopian, klicka på "Visa detaljer" för mer information.

en: Copy saved to %s
sv: Kopia sparad till %s

en: Copy saved
sv: Kopia sparad

en: Editing saved copy at: %s
sv: Redigera sparad kopia i: %s

en: Could not save
sv: Det gick inte att spara

en: Saving of the book failed. Click "Show details" for more information. You can try to save a copy to a different location, via File->Save a copy
sv: Sparande av boken misslyckades. Klicka på "Visa detaljer" för mer information. Du kan testa att spara en kopia på en annan plats, via Arkiv->Spara en kopia

en: Enter line number
sv: Ange radnummer

en: Before: Split %s
sv: Före: Dela upp %s

en: Does not exist
sv: Finns inte

en: The file %s does not exist. If you were trying to click an item in the Table of Contents, you may need to refresh it by right-clicking and choosing "Refresh".
sv: Filen %s finns inte. Om du försökte att klicka på en post i innehållsförteckningen kan du behöva uppdatera den genom att högerklicka och välja "Uppdatera".

en: Unsupported file format
sv: Okänt filformat

en: Editing files of type %s is not supported
sv: Filredigering av typen %s stöds inte

en: The anchor %s was not found in this file
sv: Ankare %s hittades inte i denna fil

en: File deleted
sv: Filen har tagits bort

en: The file {} has already been deleted, re-run Check Book to update the results.
sv: Filen {} har redan tagits bort, kör om Kontrollera bok för att uppdatera resultaten.

en: Before: Spell Check
sv: Före: Stavningskontroll

en: Before: Auto-fix errors
sv: Före: Automatiskt rätta till fel

en: Before: Merge files into %s
sv: Före: Slå samman filer med %s

en: {} files merged
sv: {} filer slogs samman

en: Before: Link stylesheets
sv: Före: Länka stilmallar

en: File opened
sv: Filen öppnades

en: When you are done editing {0} click "Import" to update the file in the book or "Discard" to lose any changes.
sv: När du är klar med redigeringen av {0}, klicka på "Importera" för att uppdatera filen i boken eller "Ignorera" för att förlora eventuella ändringar.

en: Discard
sv: Ignorera

en: Import
sv: Importera

en: Before: Replace %s
sv: Före: Ersätt %s

en: You must first open a book in order to see the report.
sv: Du måste först öppna en bok för att kunna se rapporten.

en: You must first open a book in order to check links.
sv: Du måste först öppna en bok för att kontrollera länkar.

en: You must first open a book in order to add Text-to-speech narration.
sv: Du måste först öppna en bok för att lägga till text-till-tal berättarröst.

en: Before: adding narration
sv: Före: lägga till berättarröst

en: You must first open a book in order to compress images.
sv: Du måste först öppna en bok för att kunna komprimera bilder.

en: Before: compress images
sv: Före: komprimera bilder

en: Unexpected error
sv: Oväntat fel

en: Failed to compress images, click "Show details" for more information
sv: Det gick inte att komprimera bilder, klicka på "Visa detaljer" för mer information

en: Cannot decode
sv: Det går inte att avkoda

en: Cannot edit %s as it appears to be in an unknown character encoding
sv: Det går inte att redigera %s eftersom den verkar ha en okänd teckenkodning

en: No book is currently open. You must first open a book to edit.
sv: Ingen bok är för närvarande öppen. Du måste först öppna en bok för redigering.

en: The current book is being saved in the background. Quitting now will <b>abort the save process</b>! Finish saving first?
sv: Den aktuella boken sparas i bakgrunden. Avsluta nu kommer att <b>avbryta spara processen</b>! Slutför spara först?

en: &Quit immediately
sv: &Avsluta omedelbart

en: Finish &saving first
sv: Slutför &spara först

en: There are unsaved changes, if you quit without saving, you will lose them.
sv: Det finns osparade ändringar, om du avslutar utan att spara kommer de att gå förlorade.

en: &Save and Quit
sv: &Spara och avsluta

en: &Quit without saving
sv: &Avsluta utan att spara

en: Saving, please wait...
sv: Sparar, vänta...

en: Favorites
sv: Favoriter

en: European scripts
sv: Europeiska skript

en: Armenian
sv: Armeniska

en: Armenian ligatures
sv: Armenligaturer

en: Coptic
sv: Koptiska

en: Coptic in Greek block
sv: Koptiska i grekiska blocket

en: Cypriot syllabary
sv: Cypriotiska stavelser

en: Cyrillic
sv: Kyrillisk

en: Cyrillic supplement
sv: Kyrillisk tillägg

en: Cyrillic extended A
sv: Kyrilliska utökad A

en: Cyrillic extended B
sv: Kyrilliska utökad B

en: Georgian
sv: Georgiska

en: Georgian supplement
sv: Georgisk tillägg

en: Glagolitic
sv: Glagolitiska

en: Gothic
sv: Gotiska

en: Greek and Coptic
sv: Grekiska och koptiska

en: Greek extended
sv: Grekiska utökad

en: Latin, Basic & Latin-1 supplement
sv: Latin, grundläggande & Latin-1 tillägg

en: Latin extended A
sv: Latin utökat A

en: Latin extended B
sv: Latin utökad B

en: Latin extended C
sv: Latin utökat C

en: Latin extended D
sv: Latin utökat D

en: Latin extended additional
sv: Latin utökad ytterligare

en: Latin ligatures
sv: Latinska ligaturer

en: Fullwidth Latin letters
sv: Fullbredd latinska bokstäver

en: Linear B syllabary
sv: Linjära B-stavelser

en: Linear B ideograms
sv: Linjära B-ideogram

en: Ogham
sv: Oghamska

en: Old italic
sv: Gammalkursiv

en: Phaistos disc
sv: Phaistos-skiva

en: Runic
sv: Runskrift

en: Shavian
sv: Shaviska

en: Phonetic symbols
sv: Fonetiska symboler

en: IPA extensions
sv: IPA-tillägg

en: Phonetic extensions
sv: Fonetiska tillägg

en: Phonetic extensions supplement
sv: Ytterligare fonetiska tillägg

en: Modifier tone letters
sv: Modifieringsbokstäver för ton

en: Spacing modifier letters
sv: Modifieringsbokstäver för blanksteg

en: Superscripts and subscripts
sv: Upphöjda och nedsänkta

en: Combining diacritics
sv: Kombinera diakritiska tecken

en: Combining diacritical marks
sv: Kombinerande diakritiska markörer

en: Combining diacritical marks for symbols
sv: Kombinerande diakritiska symbolmarkörer

en: Combining diacritical marks supplement
sv: Tillägg för kombinerande diakritiska markörer

en: Combining half marks
sv: Kombineringshalvmarkörer

en: African scripts
sv: Afrikanska skrivtecken

en: Bamum supplement
sv: Bamum-tillägg

en: Egyptian hieroglyphs
sv: Egyptiska hieroglyfer

en: Ethiopic
sv: Etiopiska

en: Ethiopic supplement
sv: Etiopiska tillägg

en: Ethiopic extended
sv: Etiopiska utökat

en: Ethiopic extended A
sv: Etiopiska utökad A

en: Meroitic cursive
sv: Meroitiska kursiv

en: Meroitic hieroglyphs
sv: Meroitiska hieroglyfer

en: Osmanya
sv: Osmanska

en: Middle Eastern scripts
sv: Mellanösterns skrivtecken

en: Arabic
sv: Arabiska

en: Arabic supplement
sv: Arabiska tillägg

en: Arabic extended A
sv: Arabiska utökat A

en: Arabic presentation forms A
sv: Arabiska presentationsformer A

en: Arabic presentation forms B
sv: Arabiska presentationsformer B

en: Cuneiform
sv: Kilskrift

en: Cuneiform numbers and punctuation
sv: Kilskrift-tal och skiljetecken

en: Hebrew
sv: Hebreiska

en: Hebrew presentation forms
sv: Hebreiska presentationsform

en: Imperial Aramaic
sv: Riksarameiska

en: Inscriptional Pahlavi
sv: Inskriptionell pahlavi

en: Inscriptional Parthian
sv: Inskriptionell parthiska

en: Mandaic
sv: Mandeiska

en: Old Persian
sv: Persiska; gammal

en: Old South Arabian
sv: Sydarabiska; gammal

en: Phoenician
sv: Feniciska

en: Samaritan
sv: Samaritiska

en: Syriac
sv: Syriska

en: Ugaritic
sv: Ugaritiska

en: Central Asian scripts
sv: Centralasiatiska skrivtecken

en: Mongolian
sv: Mongoliska

en: Old Turkic
sv: Turkiska språk; gammal

en: Tibetan
sv: Tibetanska

en: South Asian scripts
sv: Sydasiatiska skrivtecken

en: Bengali
sv: Bengaliska

en: Devanagari extended
sv: Utökad devanagari

en: Gujarati
sv: Gujarati (Indien)

en: Kannada
sv: Kannada (Indien)

en: Malayalam
sv: Malayalam (Indien)

en: Meetei Mayek extensions
sv: Meetei Mayek tillägg

en: Ol Chiki
sv: Ol chiki

en: Tamil
sv: Tamil (Indien, Sri Lanka, Singapore)

en: Telugu
sv: Telugu (Indien)

en: Vedic extensions
sv: Vediska tillägg

en: Southeast Asian scripts
sv: Sydostasiatisk handstil

en: Balinese
sv: Balinesiska

en: Buginese
sv: Buginesiska

en: Javanese
sv: Javanesiska

en: Khmer symbols
sv: Khmer-symboler

en: Lao
sv: Laotiska (Laos)

en: Myanmar
sv: Myanmar (Burma)

en: Myanmar extended A
sv: Myanmar utökad A

en: New Tai Lue
sv: Ny Tai Lue

en: Sundanese
sv: Sundanesiska

en: Sundanese supplement
sv: Sundanesiska tillägg

en: Thai
sv: Thailändska

en: Philippine scripts
sv: Filippinska skrivtecken

en: Tagalog
sv: Tagalog (Filippinerna)

en: East Asian scripts
sv: Östasiatiska skrivtecken

en: Bopomofo extended
sv: Utökad bopomofo

en: CJK Unified ideographs
sv: Enhetliga CJK-ideografer

en: CJK Unified ideographs extension A
sv: CJK enhetliga ideograftillägg A

en: CJK Unified ideographs extension B
sv: Enhetliga CJK-ideograftillägg B

en: CJK Unified ideographs extension C
sv: Enhetlig CJK-ideograftillägg C

en: CJK Unified ideographs extension D
sv: Enhetlig CJK-ideograftillägg D

en: CJK compatibility ideographs
sv: CJK-kompatibilitetsideografer

en: CJK compatibility ideographs supplement
sv: CJK-kompatibilitetsideografstillägg

en: Kangxi radicals
sv: Kangxi-ordstammar

en: CJK radicals supplement
sv: CJK-ordstamstillägg

en: CJK strokes
sv: CJK-streck

en: Ideographic description characters
sv: Tecken för ideografisk beskrivning

en: Katakana phonetic extensions
sv: Fonetiska katakana-tillägg

en: Kana supplement
sv: Kana-tillägg

en: Halfwidth Katakana
sv: Halvbredd Katakana

en: Hangul syllables
sv: Hangul-stavelser

en: Hangul Jamo extended A
sv: Hangul Jamo utökad A

en: Hangul Jamo extended B
sv: Hangul Jamo utökad B

en: Hangul compatibility Jamo
sv: Hangul-kompatibel Jamo

en: Halfwidth Jamo
sv: Halvbredd Jamo

en: Yi syllables
sv: Yi stavelser

en: Yi radicals
sv: Yi ordstammar

en: American scripts
sv: Amerikansk skrivtecken

en: Cherokee
sv: Cherokesiska

en: Unified Canadian aboriginal syllabics
sv: Enhetliga kanadensiska aboriginstavelser

en: UCAS extended
sv: Utökad UCAS

en: Other
sv: Övriga

en: Alphabetic presentation forms
sv: Alfabetiska presentationsformer

en: Halfwidth and Fullwidth forms
sv: Halvbredds- och helbreddsformer

en: Punctuation
sv: Skiljetecken

en: General punctuation
sv: Allmänna skiljetecken

en: ASCII punctuation
sv: ASCII-skiljetecken

en: Latin-1 punctuation
sv: Latin-1 skiljetecken

en: Small form variants
sv: Små formvarianter

en: Supplemental punctuation
sv: Skiljeteckentillägg

en: CJK symbols and punctuation
sv: CJK-symboler och skiljetecken

en: CJK compatibility forms
sv: CJK-kompatibilitetsformer

en: Fullwidth ASCII punctuation
sv: Fullbredds ASCII-skiljetecken

en: Vertical forms
sv: Vertikala former

en: Alphanumeric symbols
sv: Alfanumeriska symboler

en: Arabic mathematical alphabetic symbols
sv: Arabiska matematiska alfabetssymboler

en: Letterlike symbols
sv: Bokstavsliknande symboler

en: Roman symbols
sv: Rumänska symboler

en: Mathematical alphanumeric symbols
sv: Matematiska alfanumeriska symboler

en: Enclosed alphanumerics
sv: Inneslutna alfanumeriska tecken

en: Enclosed alphanumeric supplement
sv: Inneslutna alfanumeriska utökningar

en: Enclosed CJK letters and months
sv: Inneslutna CJK-bokstäver och månader

en: Enclosed ideographic supplement
sv: Inneslutna ideografiska utökningar

en: CJK compatibility
sv: CJK-kompatibilitet

en: Technical symbols
sv: Tekniska symboler

en: Miscellaneous technical
sv: Diverse tekniska

en: Control pictures
sv: Kontrollbilder

en: Optical character recognition
sv: Optisk teckenigenkänning

en: Numbers and digits
sv: Nummer och siffror

en: Aegean numbers
sv: Egeiska tal

en: Ancient Greek numbers
sv: Forngrekiska siffror

en: Common Indic number forms
sv: Vanliga indiska talformer

en: Counting rod numerals
sv: Talstav

en: Fullwidth ASCII digits
sv: Fullbredds ASCII-siffror

en: Number forms
sv: Talformer

en: Rumi numeral symbols
sv: Numeriska Rumi-symboler

en: Mathematical symbols
sv: Matematiska symboler

en: Arrows
sv: Pilar

en: Supplemental arrows A
sv: Piltillägg A

en: Supplemental arrows B
sv: Piltillägg B

en: Miscellaneous symbols and arrows
sv: Diverse symboler och pilar

en: Mathematical operators
sv: Matematiska operatörer

en: Miscellaneous mathematical symbols A
sv: Diverse matematiska symboler A

en: Miscellaneous mathematical symbols B
sv: Diverse matematiska symboler B

en: Supplemental mathematical operators
sv: Matematiska operatörstillägg

en: Ceilings and floors
sv: Golv- och tak

en: Geometric shapes
sv: Geometriska former

en: Box drawing
sv: Lådritning

en: Block elements
sv: Blockelement

en: Musical symbols
sv: Musiksymboler

en: More musical symbols
sv: Fler musiksymboler

en: Ancient Greek musical notation
sv: Forngrekisk musiknotation

en: Byzantine musical symbols
sv: Bysantinska musiksymboler

en: Game symbols
sv: Spelsymboler

en: Chess
sv: Schack

en: Domino tiles
sv: Dominobrickor

en: Draughts
sv: Damspel

en: Japanese chess
sv: Japansk schack

en: Mahjong tiles
sv: Mahjong-brickor

en: Playing cards
sv: Spelkort

en: Playing card suits
sv: Spelkorts färger

en: Other symbols
sv: Övriga symboler

en: Alchemical symbols
sv: Alkemiska symboler

en: Ancient symbols
sv: Forntida symboler

en: Braille patterns
sv: Punktskriftsmönster

en: Currency symbols
sv: Valutasymboler

en: Dingbats
sv: Teckensymboler (dingbats)

en: Emoticons
sv: Känsloikoner

en: Miscellaneous symbols
sv: Diverse symboler

en: Miscellaneous symbols and pictographs
sv: Diverse symboler och piktogram

en: Yijing hexagram symbols
sv: Yijing-hexagramsymboler

en: Yijing mono and digrams
sv: Yijing fastform och ligaturer

en: Yijing trigrams
sv: Yijing triligaturer

en: Tai Xuan Jing symbols
sv: Tai Xuan Jing-symboler

en: Transport and map symbols
sv: Transport- och kartsymboler

en: Specials
sv: Specialtecken

en: Variation selectors
sv: Variationsväljare

en: Variation selectors supplement
sv: Variationsväljartillägg

en: Copy %s to clipboard
sv: Kopiera %s till urklipp

en: Add %s to favorites
sv: Lägg till %s i favoriter

en: Remove %s from favorites
sv: Ta bort %s från favoriter

en: Restore favorites to defaults
sv: Återställ favoriter till standardvärden

en: Insert character
sv: Infoga tecken

en: Re-arrange favorites
sv: Ordna om favoriter

en: Search for Unicode characters by using the English names or nicknames. You can also search directly using a character code. For example, the following searches will all yield the no-break space character: U+A0, nbsp, no-break
sv: Sök efter Unicode-tecken genom att använda engelska namn eller smeknamn. Du kan även söka direkt med en teckenkod. Till exempel ger följande sökningar alla blankstegstecknet utan brytningar: U+A0, nbsp, no-break

en: Search by name, nickname or character code
sv: Sök på namn, smeknamn eller teckenkod

en: Clear search
sv: Rensa sökning

en: Drag and drop characters to re-arrange them. Click the "Re-arrange" button again when you are done.
sv: Dra och släpp karaktärer för att ordna om dem. Klicka på knappen "Ordna om igen" när du är klar.

en: Match any word
sv: Matcha något ord

en: When searching return characters whose names match any of the specified words
sv: När du söker returnera tecken vars namn matchar endera av de angivna orden

en: {character_name} (U+{char_code:04X}) in {category_name} - {subcategory_name}
sv: {character_name} (U+{char_code:04X}) i {category_name} - {subcategory_name}

en: Check has not been run
sv: Kontroll har inte körts

en: Copy list of errors to clipboard
sv: Kopiera fellista till urklipp

en: Click to run a check on the book
sv: Klicka för att köra en kontroll av boken

en: Run check
sv: Kör kontroll

en: line: %d
sv: rad: %d

en:  column: %d
sv:  kolumn: %d

en: Warning
sv: Varning

en: Try to fix only this error
sv: Försök att åtgärda bara detta fel

en: Click to open in editor
sv: Klicka för att öppna i redigerare

en: Try to fix all fixable errors automatically. Only works for some types of error.
sv: Försök korrigera till alla korrigerbara fel automatiskt. Fungerar bara för vissa typer av fel.

en: Try to correct all fixable errors automatically
sv: Försök att rätta till alla korrigerbara fel automatiskt

en: Re-run check
sv: Kör kontrollen igen

en: Re-run the check
sv: Kör kontrollen igen

en: Running fixers, please wait...
sv: Reparation pågår, vänta...

en: Running checks, please wait...
sv: Kör kontroller, vänta...

en: Check external links
sv: Kontrollera externa länkar

en: Checking external links, please wait...
sv: Kontroll av externa länkar pågår, vänta...

en: Check &anchors
sv: Kontrollera &ankaren

en: Check HTML anchors in links (the part after the #).
     This can be a little slow, since it requires downloading and parsing all the HTML pages.
sv: Kontrollera HTML-ankare i länkar (delen efter #-tecknet).
     Detta kan vara lite långsamt då det kräver att alla HTML-sidor hämtas och analyseras.

en: Checking failed
sv: Kontroll misslyckades

en: There was an error while checking links, click "Show details" for more information
sv: Det uppstod ett problem vid länkkontroll, klicka "Visa detaljer" för mer information

en: No broken links found
sv: Inga trasiga länkar hittades

en: Found a broken link | Found {} broken links
sv[0]: Hittade en trasig länk
sv[1]: Hittade {} trasiga länkar

en: Fix this link
sv: Korrigera denna länk

en: line number
sv: radnummer

en: Enter the corrected URL:
sv: Ange korrekt URL:

en: Fix URL
sv: Reparera URL

en: Font
sv: Teckensnitt

en: Image
sv: Bild

en: Stylesheet
sv: Stilmall

en: Completion failed
sv: Slutförandet misslyckades

en: Failed to get completions, click "Show details" for more information. Future errors during completion will be suppressed.
sv: Det gick inte att få slutföranden, klicka på "Visa detaljer" för mer information. Framtida fel under slutförandet kommer att dämpas.

en: Failed to get completion data
sv: Det gick inte att få kompletterande data

en: Calculating differences, please wait...
sv: Beräknar skillnader, vänta...

en: Differences between books
sv: Olikheter mellan böcker

en: Go to previous change
sv: Gå till föregående ändring

en: &Previous change
sv: &Föregående ändring

en: Go to next change
sv: Gå till nästa ändring

en: &Next change
sv: &Nästa ändring

en: Search for text
sv: Sök efter text

en: Next &match
sv: Nästa &träff

en: P&revious match
sv: Fö&regående träff

en: Left panel
sv: Vänster panel

en: Perform search in the left panel
sv: Utför sökning i den vänstra panelen

en: Right panel
sv: Höger panel

en: Perform search in the right panel
sv: Utför sökning i den högra panelen

en: &Options
sv: &Alternativ

en: Change how the differences are displayed
sv: Ändra hur skillnaderna visas

en: Lines of context around each change
sv: Rader av sammanhanget kring varje förändring

en: Show %d lines of context
sv: Visa %d rader av sammanhang

en: Show all text
sv: Visa all text

en: Double click right side to edit
sv: Dubbelklicka på höger sida för att redigera

en: Double click on any change in the right panel to edit that location in the editor
sv: Dubbelklicka på en ändring i den högra panelen för att redigera den platsen i redigeraren

en: Beautify files before comparing them
sv: Försköna filer innan de jämförs

en: Do not beautify files before comparing
sv: Försköna inte filer innan jämförelse

en: The books are identical
sv: Böckerna är identiska

en: No changes found
sv: Inga ändringar hittades

en: The files are identical
sv: Filerna är identiska

en: No differences found
sv: Inga skillnader hittades

en: The folders are identical
sv: Mapparna är identiska

en: [%s was added]
sv: [%s lades till]

en: [%s was removed]
sv: [%s togs bort]

en: Previous change
sv: Föregående ändring

en: Next change
sv: Nästa ändring

en: Open file in the editor
sv: Öppna filen i redigeraren

en: No matches found for query: {}
sv: Inga matchningar hittades för förfrågan: {}

en: This file was added
sv: Den här filen lades till

en: This file was removed
sv: Den här filen togs bort

en: [This file was renamed from %s]
sv: [Den här filen har bytt namn från %s]

en: [This file was renamed to %s]
sv: [Den här filen har bytt namn till %s]

en: Binary file of size: %s
sv: Binär filstorlek: %s

en: Image could not be rendered
sv: Det gick inte att rendera bilden

en: Size: {0} Resolution: {1}x{2}
sv: Storlek: {0} Upplösning: {1}x{2}

en: The files are identical after beautifying
sv: Filerna är identiska efter försköning

en: Choose the external resources to download
sv: Välj externa resurserna att hämta

en: Data URL #{}
sv: Data-URL #{}

en: one instance | {} instances
sv[0]: en instans
sv[1]: {} instanser

en: Download external resources
sv: Hämta externa resurser

en: Searching for external resources...
sv: Söker efter externa resurser...

en: Scan failed
sv: Skanningen misslyckades

en: Failed to scan for external resources, click "Show details" for more information.
sv: Det gick inte att söka efter externa resurser, klicka på "Visa detaljer" för mer information.

en: No external resources found
sv: Inga externa resurser hittades

en: No external resources were found in this book.
sv: Inga externa resurser hittades i denna bok.

en: Failed to download external resources, click "Show details" for more information.
sv: Det gick inte att hämta externa resurser, klicka på "Visa detaljer" för mer information.

en: Some downloads failed
sv: Några hämtningar misslyckades

en: Failed to download some external resources, click "Show details" for more information.
sv: Det gick inte att hämta några externa resurser, klicka på "Visa detaljer" för mer information.

en: Updating resources in book...
sv: Uppdaterar resurser i bok...

en: Successfully processed the external resource | Successfully processed {} external resources
sv[0]: Lyckades bearbeta den externa resursen
sv[1]: Lyckades bearbeta {} externa resurser

en: Could not download one image | Could not download {} images
sv[0]: Det gick inte att hämta en bild
sv[1]: Det gick inte att hämta {} bilder

en: Replace failed
sv: Ersättning misslyckades

en: Failed to replace external resources, click "Show details" for more information.
sv: Det gick inte att ersätta externa resurser, klicka på "Visa detaljer" för mer information.

en: Trim image
sv: Beskär bild

en: Auto-trim image
sv: Automatisk beskärning av bild

en: Rotate image
sv: Rotera bild

en: Resize image
sv: Ändra storlek på bilden

en: Sharpen image
sv: Öka bildens skärpa

en: Blur image
sv: Sudda till bild

en: Make image look like an oil painting
sv: Gör att bilden ser ut som en oljemålning

en: De-speckle image
sv: Ta bort brus i bilden

en: Normalize image
sv: Normalisera bilden

en: No image
sv: Ingen bild

en: No image loaded
sv: Ingen bild lästes in

en: Invalid image
sv: Ogiltig bild

en: The current image is not valid
sv: Den aktuella bilden är inte giltig

en: Drop image
sv: Släpp bild

en: Paste image
sv: Klistra in bild

en: No image available in the clipboard
sv: Ingen bild är tillgänglig på urklipp

en: No active selection, first select a region in the image, by dragging with your mouse
sv: Inga aktiva val, välj först ett område i bilden, genom att dra med din mus

en: Not a valid image
sv: Inte en giltig bild

en: Choose the new width and height
sv: Välj ny bredd och höjd

en: Cutting of images is not allowed. If you want to delete the image, use the files browser to do it.
sv: Borttagning av bilderna är inte tillåten. Om du vill ta bort bilden, använd filhanteraren för att göra det.

en: File actions tool bar
sv: Filåtgärder för verktygsfält

en: Edit actions tool bar
sv: Verktygsfält för redigeringsåtgärder

en: Image filters
sv: Bildfilter

en: Improve contrast (normalize image)
sv: Förbättra kontrast (normalisera bild)

en: Image information bar
sv: Bildinformationsfält

en: Copy selected region
sv: Kopiera vald region

en: Paste into selected region
sv: Klistra in i valda området

en: Copy image
sv: Kopiera bild

en: The standard deviation for the Gaussian sharpen operation (higher means more sharpening)
sv: Standardavvikelsen för Gaussisk skärpning (högre betyder mer skärpning)

en: The standard deviation for the Gaussian blur operation (higher means more blurring)
sv: Standardavvikelsen för Gaussisk suddighetsoperation (högre betyder mer suddighet)

en: Oilify image
sv: Olja bild

en: The strength of the operation (higher numbers have larger effects)
sv: Styrkan av operationen (högre siffror har större effekter)

en: Choose file name
sv: Välj filnamn

en: You must specify a file name for the new file, with an extension.
sv: Du måste ange ett filnamn för den nya filen, med en filändelse.

en: Choose an image
sv: Välj en bild

en: Images in book
sv: Bilder i boken

en: &Existing images in the book
sv: &Befintliga bilder i boken

en: Search for image by file name
sv: Sök efter bild genom filnamn

en: Refresh the displayed images
sv: Uppdatera de visade bilderna

en: &Import image
sv: &Importera bild

en: Import an image from elsewhere in your computer
sv: Importera en bild från någon annanstans i din dator

en: &Paste image
sv: &Klistra in bild

en: Paste an image from the clipboard
sv: Klistra in bild från urklipp

en: Full page image
sv: Helsidsbild

en: Insert the image so that it takes up an entire page when viewed in a reader
sv: Lägg in bild så att den fyller en hel sida när den visas i en läsenheten

en: Preserve aspect ratio
sv: Bevara bildförhållande

en: Preserve the aspect ratio of the inserted image when rendering it full paged
sv: Bevara bildförhållandet på den infogade bilden när den renderas helsidig

en: &Zoom in
sv: &Zooma in

en: There is no image on the clipboard
sv: Det finns ingen bild i urklippet

en: Invalid file extension
sv: Ogiltigt filändelse

en: The file name you choose must have a .jpg or .png extension
sv: Filnamnet du väljer måste ha .jpg- eller .png-ändelse

en: Choose the folder into which the files will be placed
sv: Välj den mapp i vilken filerna ska placeras

en: Create new folder
sv: Skapa ny mapp

en: Enter a name for the new folder
sv: Ange ett namn för den nya mappen

en: Folder name
sv: Mappnamn

en: Create new book
sv: Skapa ny bok

en: &Authors:
sv: &Författare:

en: &Language:
sv: &Språk:

en: Invalid markup
sv: Ogiltig markering

en: The current block tag has an existing unclosed style attribute. Run the Fix HTML tool first.
sv: Den aktuella blocktaggen har ett befintligt oavslutad formatattribut. Kör Reparera HTML verktyget först.

en: Invalid HTML
sv: Ogiltig HTML

en: There is an unclosed %s tag. You should run the Fix HTML tool before trying to rename tags.
sv: Det finns en oavslutad markering %s. Du bör köra verktyget Reparera HTML innan du försöker att byta namn på taggar.

en: No tag found
sv: Ingen etikett hittades

en: No suitable block level tag was found to rename
sv: Ingen lämplig blocknivåtagg hittades för namnbyte

en: Cursor inside tag
sv: Markör inuti taggen

en: Cannot split as the cursor is inside the tag definition
sv: Det går inte att dela eftersom markören är inne i taggdefinitionen

en: No suitable tag was found to split
sv: Ingen lämplig tagg hittades att dela upp

en: There is an unclosed %s tag. You should run the Fix HTML tool before trying to split tags.
sv: Det finns en ostängd %s tagg. Du bör köra verktyget Reparera HTML innan du försöker dela taggar.

en: Not in a block tag
sv: Inte i en blocktagg

en: Cannot change text alignment as the cursor is not inside a block level tag, such as a &lt;p&gt; or &lt;div&gt; tag.
sv: Det går inte att ändra textjustering eftersom markören inte är inuti en blocknivåmarkering som &lt;p&gt; eller &lt;div&gt; markering.

en: Insert filler text
sv: Infoga fyllnadstext

en: Insert a tag
sv: Infoga en tagg

en: Insert a self closing tag
sv: Infoga en självstängande tagg

en: Insert a HTML link
sv: Infoga en HTML-länk

en: Insert a HTML image
sv: Infoga en HTML-bild

en: Insert a HTML tag with a class
sv: Infoga en HTML-tagg med en klass

en: No snippet found
sv: Inget kodavsnitt hittades

en: No matching snippet was found
sv: Inget matchande kodavsnitt hittades

en: For help with snippets, see the <a href="%s">User Manual</a>
sv: För hjälp med kodavsnitt, se <a href="%s">användarmanualen</a>

en: The name of this snippet
sv: Namnet för detta kodavsnitt

en: The text used to trigger this snippet
sv: Text som ska aktivera detta kodavsnitt

en: Tri&gger:
sv: &Utlösare:

en: &File types:
sv: &Filtyper:

en: Which file types this snippet should be active in
sv: Vilka filtyper ska detta kodavsnitt vara aktiv i

en: You can test your snippet here
sv: Du kan testa ditt kodavsnitt här

en: Create a snippet
sv: Skapa ett kodavsnitt

en: Edit snippet
sv: Redigera kodavsnitt

en: You must provide a name for this snippet
sv: Du måste ange namn för detta kodavsnitt

en: You must provide a trigger for this snippet
sv: Du måste ange utlösare för detta kodavsnitt

en: You must provide a template for this snippet
sv: Du måste ange en mall för detta kodavsnitt

en: You must specify at least one file type
sv: Du måste ange minst en filtyp

en: Create/edit snippets
sv: Skapa/redigera kodavsnitt

en: Search for a snippet
sv: Söker efter ett kodavsnitt

en: &Add snippet
sv: &Lägg till kodavsnitt

en: &Edit snippet
sv: &Redigera kodavsnitt

en: &Remove snippet
sv: &Ta bort kodavsnitt

en: Change &built-in
sv: Ändra &inbyggda

en: Invalid snippet
sv: Ogiltigt kodavsnitt

en: Cannot edit snippet
sv: Det går inte att redigera kodavsnitt

en: No snippet selected
sv: Inget kodavsnitt valt

en: No snippets found
sv: Inga kodavsnitt hittades

en: No snippets found for query: %s
sv: Inga kodavsnitt hittades för sökning: %s

en: Choose the built-in snippet to modify:
sv: Välj inbyggt kodavsnitt att ändra:

en: Invalid text
sv: Ogiltig text

en: Unterminated string
sv: Oavslutad sträng

en: Hold down the Ctrl key and click to open this link
sv: Håll ner Ctrl-tangenten och klicka för att öppna den här länken

en: This link points to a file that is not present in the book
sv: Denna länk hänvisar till en fil som inte finns i boken

en: An unescaped < is not allowed. Replace it with &lt;
sv: Ett okodat < är inte tillåtet. Ersätt det med &lt;

en: An unescaped ampersand is not allowed. Replace it with &amp;
sv: Ett okodat et-tecken är inte tillåtet. Ersätt det med &amp;

en: An unescaped > is not allowed. Replace it with &gt;
sv: Ett okodat > är inte tillåtet. Ersätt det med &gt;

en: / not allowed except at the end of the tag
sv: / tillåts inte, utom vid slutet av taggen

en: Unknown character
sv: Okänt tecken

en: A closing tag must contain only the tag name and nothing else
sv: En avslutande tagg måste innehålla endast taggnamn och inget annat

en: Expecting an attribute value
sv: Förväntar ett attributvärde

en: A tag name cannot end with a colon
sv: Ett taggnamn kan inte sluta med ett kolon

en: Hold down the Ctrl key and click to open the first matching CSS style rule
sv: Håll ned Ctrl-tangenten och klicka för att öppna den första matchande CSS-formatregeln

en: Sorting CSS rules can in rare cases change the effective styles applied to the book. Are you sure you want to proceed?
sv: Sortering av CSS-regler kan i sällsynta fall ändra de verksamma utformningarna som tillämpas på boken. Är du säker på att du vill fortsätta?

en: Create custom theme
sv: Skapa anpassat tema

en: &Name of custom theme:
sv: &Namn på anpassat tema:

en: &Builtin theme to base on:
sv: In&byggt tema att basera på:

en: You must specify a name for your theme
sv: Du måste ange ett namn för ditt tema

en: A custom theme with the name %s already exists
sv: Ett anpassat tema med namnet %s finns redan

en: No color
sv: Ingen färg

en: Red: {0} Green: {1} Blue: {2}
sv: Röd: {0} Grön: {1} Blå: {2}

en: Remove color
sv: Ta bort färg

en: &Background
sv: &Bakgrund

en: &Foreground
sv: &Förgrund

en: &Italic
sv: &Kursiv

en: B&old
sv: &Fet

en: &Underline:
sv: &Understruken:

en: <h2>Creating a custom theme</h2>
    
    <p id="attribute" lang="und">You can create a custom syntax highlighting theme, with your own colors and font styles. The most important types of highlighting rules are described below. Note that not every rule supports every kind of customization, for example, changing font or underline styles for the <code>Cursor</code> rule does not have any effect as that rule is used only for the color of the blinking cursor.</p>
    
    <p>As you make changes to your theme on the left, the changes will be reflected live in this panel.</p>
    
    <p xml:lang="und">
    {Normal}
        The most important rule. Sets the foreground and background colors for the     editor as well as the style of "normal" text, that is, text that does not match any special syntax.
    
    {Visual}
        Defines the colors for text selected by the mouse.
    
    {CursorLine}
        Defines the color for the line containing the cursor.
    
    {LineNr}
        Defines the colors for the line numbers on the left.
    
    {MatchParen}
        Defines the colors for matching tags in HTML and matching
        braces in CSS.
    
    {Function}
        Used for highlighting tags in HTML
    
    {Type}
        Used for highlighting attributes in HTML
    
    {Statement}
        Tag names in HTML
    
    {Constant}
        Namespace prefixes in XML and constants in CSS
    
    {SpecialCharacter}
        Non{endash}breaking{nbsp}spaces/hyphens in HTML
    
    {Error}
        Syntax errors such as <this <>
    
    {SpellError}
        Misspelled words such as <span lang="en">thisword</span>
    
    {Comment}
        Comments like <!-- this one -->
    
    </p>
    
    <style type="text/css">
    /* Some CSS so you can see how the highlighting rules affect it */
    
    p.someclass {{
        font-family: serif;
        font-size: 12px;
        line-height: 1.2;
    }}
    </style>
sv: <h2>Skapa ett anpassat tema</h2>
    
    <p id="attribute" lang="und">Du kan skapa ett anpassat syntaxmarkeringstema, med dina egna färger och teckensnittsstilar. De viktigaste typerna av markeringsregler beskrivs nedan. Observera att inte alla regler stöder alla typer av anpassningar, till exempel att ändra teckensnitt eller understrykningsstilar för <code>markör</code>regeln har ingen effekt eftersom den regeln endast används för färgen på den blinkande markören.</p>
    
    <p>När du gör ändringar i ditt tema till vänster kommer ändringarna att återspeglas live i den här panelen.</p>
    
    <p xml:lang="und">
    {Normal}
        Den viktigaste regeln. Ställer in förgrunds- och bakgrundsfärger för redigeraren samt stilen för "normal" text, det vill säga text som inte matchar någon speciell syntax.
    
    {Visual}
        Definierar färgerna för text som valts av musen.
    
    {CursorLine}
        Definierar färgen för linjen som innehåller markören.
    
    {LineNr}
        Definierar färgerna för radnumren till vänster.
    
    {MatchParen}
        Definierar färgerna för matchande taggar i HTML och matchande
        klammerparenteser i CSS.
    
    {Function}
        Används för att markera taggar i HTML
    
    {Type}
        Används för att markera attribut i HTML
    
    {Statement}
        Taggnamn i HTML
    
    {Constant}
        Namnområdesprefix i XML och konstanter i CSS
    
    {SpecialCharacter}
        Icke{endash}brytande{nbsp}mellanslag/bindestreck i HTML
    
    {Error}
        Syntaxfel som <detta <>
    
    {SpellError}
        Felstavade ord som <span lang="en">dettaord</span>
    
    {Comment}
        Kommentarer som <!-- denna -->
    
    </p>
    
    <style type="text/css">
    /* Lite CSS så att du kan se hur markeringsreglerna påverkar det */
    
    p.someclass {{
        font-family: serif;
        font-size: 12px;
        line-height: 1.2;
    }}
    </style>

en: Create/edit custom theme
sv: Skapa/redigera anpassat tema

en: &Edit theme:
sv: &Redigera tema:

en: Add &new theme
sv: Lägg till &nytt tema

en: &Remove theme
sv: &Ta bort tema

en: &Bold
sv: &Fet

en: Make the selected text bold
sv: Gör den valda texten fet

en: <h3>Bold</h3>Make the selected text bold
sv: <h3>Fet</h3>Gör den valda texten i fetstil

en: Make the selected text italic
sv: Gör den valda texten kursiv

en: <h3>Italic</h3>Make the selected text italic
sv: <h3>Kursiv</h3>Gör den valda texten kursiv

en: &Underline
sv: &Understruken

en: Underline the selected text
sv: Stryk under den valda texten

en: <h3>Underline</h3>Underline the selected text
sv: <h3>Understruken</h3>Stryker under den valda texten

en: &Strikethrough
sv: &Genomstruken

en: Draw a line through the selected text
sv: Rita en linje genom valda texten

en: <h3>Strikethrough</h3>Draw a line through the selected text
sv: <h3>Genomstruken</h3>Ritar en linje genom valda texten

en: &Superscript
sv: &Upphöjd

en: Make the selected text a superscript
sv: Gör den valda texten upphöjd

en: <h3>Superscript</h3>Set the selected text slightly smaller and above the normal line
sv: <h3>Upphöjd</h3>Ställ in den valda texten något mindre och ovanför den normala raden

en: &Subscript
sv: Ne&dsänkt

en: Make the selected text a subscript
sv: Gör den valda texten nedsänkt

en: <h3>Subscript</h3>Set the selected text slightly smaller and below the normal line
sv: <h3>Nersänkt</h3>Ställ in valda texten något mindre och under normalraden

en: &Color
sv: &Färg

en: Change text color
sv: Ändra textfärg

en: <h3>Color</h3>Change the color of the selected text
sv: <h3>Färg</h3>Ändra färg på valda texten

en: &Background color
sv: &Bakgrundsfärg

en: Change background color of text
sv: Ändra textens bakgrundsfärg

en: <h3>Background color</h3>Change the background color of the selected text
sv: <h3>Bakgrundsfärg</h3>Ändra bakgrundsfärgen på den valda texten

en: Align &left
sv: Justera &vänster

en: <h3>Align left</h3>Align the paragraph to the left
sv: <h3>Justera vänster</h3>Justera stycket till vänster

en: &Center
sv: &Centrera

en: <h3>Center</h3>Center the paragraph
sv: <h3>Centrera</h3>Centrera stycket

en: Align &right
sv: Justera &höger

en: <h3>Align right</h3>Align the paragraph to the right
sv: <h3>Justera höger</h3>Justera stycket till höger

en: &Justify
sv: &Justera

en: Justify
sv: Justera

en: <h3>Justify</h3>Align the paragraph to both the left and right margins
sv: <h3>Marginaljustera</h3>Justera stycket till både vänster och höger marginalerna

en: &Sort style rules
sv: &Sortera formatregler

en: Sort the style rules
sv: Sortera formatreglerna

en: &Insert image
sv: &Infoga bild

en: Insert an image into the text
sv: Infoga en bild in i texten

en: <h3>Insert image</h3>Insert an image into the text
sv: <h3>Infoga bild</h3>Infoga en bild i texten

en: Insert &hyperlink
sv: Infoga &hyperlänk

en: Insert hyperlink
sv: Infoga hyperlänk

en: <h3>Insert hyperlink</h3>Insert a hyperlink into the text
sv: <h3>Infoga hyperlänk</h3>Infoga hyperlänk i texten

en: Smart &comment
sv: Smart &kommentera

en: Smart comment (toggle block comments)
sv: Smart kommentera (växla blockkommentarer)

en: <h3>Smart comment</h3>Comment or uncomment text<br><br>If the cursor is inside an existing block comment, uncomment it, otherwise comment out the selected text.
sv: <h3>Smart kommentera</h3>Kommentera eller avkommentera text<br><br>Om markören är inne i en befintlig blockkommentar, avkommentera det, annars kommentera bort den valda texten.

en: Convert the paragraph to &lt;%s&gt;
sv: Konvertera stycket till &lt;%s&gt;

en: &Lower case
sv: &Gemener

en: &Swap case
sv: &Omvänt skiftläge

en: &Upper case
sv: &Versaler

en: &Capitalize
sv: &Kapitalisera

en: &Title case
sv: &Rubrikläge

en: Change the case of the selected text: %s
sv: Ändra skiftläget för den valda texten: %s

en: Insert &tag
sv: Infoga &tagg

en: Insert tag
sv: Infoga tagg

en: <h3>Insert tag</h3>Insert a tag, if some text is selected the tag will be inserted around the selected text
sv: <h3>Infoga tagg</h3>Infoga en tagg, om någon text är vald infogas tagg runt den valda texten

en: Remove &tag
sv: Ta bort &tagg

en: Remove tag
sv: Ta bort tagg

en: <h3>Remove tag</h3>Remove the currently highlighted tag
sv: <h3>Ta bort tagg</h3>Ta bort den markerade taggen

en: &Split tag
sv: &Dela tagg

en: Split current tag
sv: Dela aktuell tagg

en: <h3>Split tag</h3>Split the current tag at the cursor position
sv: <h3>Dela tagg</h3>Dela den aktuella taggen på markörens position

en: Change paragraph to heading
sv: Ändra stycke till rubrik

en: Manage the entries in this menu
sv: Hantera posterna i den här menyn

en: Editor tools
sv: Redigeringsverktyg

en: Format text
sv: Formatera text

en: No text
sv: Ingen text

en: There is no suitable text in the clipboard to paste.
sv: Det finns ingen lämplig text i urklippet att klistra in.

en: Ignore this word
sv: Ignorera detta ord

en: Add this word to the dictionary: {0}
sv: Lägg till ordet i ordboken: {0}

en: Add this word to the dictionary
sv: Lägg till ordet i ordboken

en: Open %s
sv: Öppna %s

en: Rename the class {}
sv: Byt namn på klassen {}

en: Show help for: %s
sv: Visa hjälp för: %s

en: C&hange case
sv: Ändra &skiftläge

en: Chapter-
sv: Kapitel-

en: Style-
sv: Format-

en: Styles
sv: Format

en: Image-
sv: Bild-

en: Font-
sv: Teckensnitt-

en: Misc-
sv: Diverse-

[ctx: edit book file type]
en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: The file name must have an extension
sv: Filnamnet måste ha ett tillägg

en: The file name contains invalid characters
sv: Filnamnet innehåller ogiltiga tecken

en: This file name already exists in the book
sv: Detta filnamn finns redan i boken

en: Bulk rename items
sv: Massnamnbyte av poster

en: All selected files will be renamed to the form prefix-number
sv: Alla valda filer kommer att byta namn till formen prefix-nummer

en: Starting &number:
sv: Start&nummer:

en: Rename files according to their book order
sv: Byt namn på filer enligt deras bokordning

en: Rename the selected files according to the order they appear in the book, instead of the order they were selected in.
sv: Byt namn på de valda filerna enligt den ordning de visas i boken, i stället för den ordning som de valdes.

en: Merge the file {0} into the file {1}?
sv: Vill du slå samman filen {0} i filen {1}?

en: Merge the {0} selected files into the file {1}?
sv: Slå samman de {0} valda filerna till filen {1}?

en: Merge files
sv: Slå samman filer

en: Full path:
sv: Fullständig sökväg:

en: This file is the cover %s for this book
sv: Denna fil är omslags%s för denna bok

en: image
sv: bild

en: This file contains all the metadata and book structure information
sv: Den här filen innehåller alla metadata och bokstruktursinformation

en: This file contains the metadata table of contents
sv: Den här filen innehåller metadata för innehållsförteckningen

en: This file is not listed in the book manifest
sv: Den här filen finns inte med i bok manifestet

en: This file is marked as non-linear in the spine
    Drag it to the top to make it linear
sv: Denna fil är markerad som icke-linjär i bokryggen
    Dra den till toppen för att göra den linjära

en: This file is a text file that is not referenced in the spine
sv: Den här filen är en textfil som inte refereras i bokryggen

en: This file occurs more than once in the spine
sv: Denna fil förekommer flera gånger i bokryggen

en: Not a valid font
sv: Inte ett giltigt teckensnitt

en: Select all {} files
sv: Markera alla {} filer

en: De-select all {} files
sv: Avmarkera alla {} filer

en: Export %s
sv: Exportera %s

en: Replace %s with file...
sv: Ersätt %s med fil...

en: Export all %d selected files
sv: Exportera alla %d valda filer

en: &Rename %s
sv: &Byt namn på %s

en: Mark %s as cover image
sv: Markera %s som omslagsbild

en: Mark %s as cover page
sv: Markera %s som omslagssida

en: Mark %s as Table of Contents
sv: Markera %s som innehållsförteckning

en: &Bulk rename the selected files
sv: &Byt namn på de valda filerna

en: Change the file extensions for the selected files
sv: Ändra filändelsen för de valda filerna

en: &Delete the selected file | &Delete the {} selected files
sv[0]: &Ta bort den valda filen
sv[1]: &Ta bort de {} valda filerna

en: &Copy the selected file to another editor instance | &Copy the {} selected files to another editor instance
sv[0]: &Kopiera den markerade filen till en annan redigerarinstans
sv[1]: &Kopiera de {} markerade filerna till en annan redigerarinstans

en: Paste file from other editor instance
sv: Klistra in fil från andra redigerarinstanser

en: Paste {} files from other editor instance
sv: Klistra in {} filer från andra redigerarinstanser

en: Link &stylesheets...
sv: Länka &stilmallar...

en: &Merge selected text files
sv: &Slå samman valda textfiler

en: &Merge selected style files
sv: &Slå samman valda formatfiler

en: Cannot merge
sv: Det går inte att slå ihop

en: No files selected. Select two or more HTML files or two or more CSS files in the Files browser before trying to merge
sv: Inga filer har valts. Välj två eller flera HTML-filer eller två eller flera CSS-filer i filläsaren innan du försöker slå samman

en: Cannot rename
sv: Det går inte att byta namn

en: %s books do not support file renaming as they do not use file names internally. The filenames you see are automatically generated from the internal structures of the original file.
sv: %s böcker stöder inte filnamnbyte eftersom de inte använder filnamn internt. Filnamnen du ser genereras automatiskt från de inre strukturerna i originalfilen.

en: Not first item
sv: Inte första posten

en: %s is not the first text item. You should only mark the first text item as cover. Do you want to make it the first item?
sv: %s är inte det första textposten. Du bör endast markera den första textposten som omslag. Vill du göra den första posten?

en: The file(s) %s cannot be renamed.
sv: Filen eller filerna %s kan inte döpas om.

en: New file extension:
sv: Ny filändelse:

en: Rename files
sv: Byt namn på filer

en: The file(s) %s cannot be deleted.
sv: Filen eller filerna %s kan inte tas bort.

en: No item with the name %s was found
sv: Ingen post med namnet %s hittades

en: Choose location
sv: Välj plats

en: Files
sv: Filer

en: No stylesheets
sv: Inga stilmallar

en: This book currently has no stylesheets. You must first create a stylesheet before linking it.
sv: Denna bok har för närvarande inga stilmallar. Du måste först skapa en stilmall innan du kan länka den.

en: Choose stylesheets
sv: Välj stilmallar

en: Choose the stylesheets to link. Drag and drop to re-arrange
sv: Välj stilmallarna för att länka. Dra och släpp för att ordna om

en: Remove existing links to stylesheets
sv: Ta bort befintliga länkar till stilmallar

en: Choose a name for the new (blank) file. To place the file in a specific folder in the book, include the folder name, for example: <i>text/chapter1.html
sv: Välj ett namn på den nya (tomma) filen. Om du vill placera filen i en viss mapp i boken, inkludera då mappnamnet, till exempel: <i>text/kapitel1.html

en: Automatically add style-sheet links into new HTML files
sv: Lägg automatiskt till formatmallslänkar i nya HTML-filer

en: Import resource file (image/font/etc.)
sv: Importera resursfil (bild/teckensnitt/etc.)

en: Import a file from your computer as a new file into the book.
sv: Importera en fil från din dator som en ny fil till boken.

en: Choose a name for the imported file
sv: Välj ett namn för den importerade filen

en: You must specify a name for the new file, with an extension, for example, chapter1.html
sv: Du måste ange ett namn för den nya filen med en filändelse, till exempel kapitel1.html

en: Choose master file
sv: Välj huvudfil

en: Choose the master file. All selected files will be merged into the master file:
sv: Välj huvudfilen. Alla valda filer kommer att slås samman med huvudfilen:

en: Debug output from %s
sv: Felsökningsutmatning från %s

en: No such function
sv: Ingen sådan funktion

en: There is no function named %s
sv: Det finns ingen funktion med namnet %s

en: Cannot remove builtin function
sv: Det går inte att ta bort inbyggd funktion

en: The function %s is a builtin function, it cannot be removed.
sv: Funktionen %s är en inbyggd funktion, den kan inte tas bort.

en: Choose a function to run on matched text (by name)
sv: Välj en funktion för att köras på matchande text (med namn)

en: Save current search
sv: Spara aktuell sökning

en: Show saved searches
sv: Visa sparade sökningar

en: Create/edit a function
sv: Skapa/redigera en funktion

en: F&unction name:
sv: F&unktionsnamn:

en: For help with creating functions, see the <a href="%s">User Manual</a>
sv: För hjälp med att skapa funktioner, se <a href="%s">användarmanualen</a>

en: Must specify name
sv: Måste ange namn

en: You must specify a name for this function.
sv: Du måste ange ett namn för denna funktion.

en: Invalid Python code
sv: Ogiltig Python-kod

en: The code you created is not valid Python code, with error: %s
sv: Koden du skapade är inte giltig Python-kod, med fel: %s

en: No replace function
sv: Ingen ersättningsfunktion

en: You must create a Python function named replace in your code
sv: Du måste skapa en Python-funktion namngiven ersättning i din kod

en: All unsaved changes will be lost. Are you sure?
sv: Alla osparade ändringar kommer att gå förlorade. Är du säker?

en: Inherited from %s
sv: Ärvd från %s

en: Matched CSS rules for %s
sv: Matchade CSS-regler för %s

en: Computed final style
sv: Beräknad slutligt format

en: Copy everything
sv: Kopiera allt

en: No style information found
sv: Ingen formatinformation hittades

en: Move the cursor inside a HTML tag to see what styles apply to that tag.
sv: Flytta markören i en HTML-tagg för att se vilka format gäller för den taggen.

en: %prog [opts] [path_to_ebook] [name_of_file_inside_book ...]
    
    Launch the calibre Edit book tool. You can optionally also specify the names of
    files inside the book which will be opened for editing automatically.
sv: %prog [opts] [path_to_ebook] [name_of_file_inside_book ...]
    
    Starta calibre verktyget Redigera bok. Du kan som alternativ också ange
    namnen på filerna inuti boken som ska öppnas automatiskt för redigering.

en: The text to select in the book when it is opened for editing
sv: Texten som ska markeras i boken när den öppnas för redigering

en: Change this to the relative path to: %s
sv: Ändra detta till den relativa sökvägen till: %s

en: Font file added
sv: Teckensnittsfil tillagd

en: The font file <b>{}</b> has been added. The text for the CSS @font-face rule for this file has been copied to the clipboard. You should paste it into whichever CSS file you want to add this font to.
sv: Teckensnittsfilen <b>{}</b> har lagts till. Texten för CSS @font-face regeln för denna fil har kopierats till urklippet. Du bör klistra in det i vilken som helst CSS-fil du vill lägga detta teckensnitt till.

en: Font files added
sv: Teckensnittsfiler tillagda

en: The specified font files have been added. The text for the CSS @font-face rules for these files has been copied to the clipboard. You should paste it into whichever CSS file you want to add these fonts to.
sv: De angivna teckensnittsfilerna har lagts till. Texten för CSS @font-face regler för dessa filer har kopierats till urklipp. Du bör klistra in den i vilken CSS-fil du vill lägga till dessa teckensnitt till.

en: Font faces for %s
sv: Teckensnitt för %s

en: Embedded
sv: Inbäddad

en: Font family
sv: Teckensnittsfamilj

en: Change font
sv: Ändra teckensnitt

en: Change the font %s to: | Change the fonts %s to:
sv[0]: Ändra teckensnitt %s till:
sv[1]: Ändra teckensnitten %s till:

en: &New font:
sv: &Nya teckensnitt:

en: The font <i>%s</i> <b>exists</b> on your computer
sv: Teckensnittet <i>%s</i> <b>finns</b> på din dator

en: The font <i>%s</i> <b>does not exist</b> on your computer
sv: Teckensnittet <i>%s</i> <b>finns inte</b> på din dator

en: Manage fonts
sv: Hantera teckensnitt

en: &Install fonts
sv: &Installera teckensnitt

en: Install fonts from font files to make them available for embedding
sv: Installera teckensnitt från teckensnittsfiler för att göra dem tillgängliga för inbäddning

en: &Change selected fonts
sv: &Ändra valda teckensnitt

en: &Remove selected fonts
sv: &Ta bort valda teckensnitt

en: &Embed all fonts
sv: &Bädda in alla teckensnitt

en: &Subset all fonts
sv: &Skapa delmängd av alla teckensnitt

en: Rescan the book for fonts in case you have made changes
sv: Skanna boken efter teckensnitt igen om du har gjort ändringar

en:  All the fonts declared in this book are shown to the left, along with whether they are embedded or not.
                You can remove or replace any selected font and also embed any declared fonts that are not already embedded.
sv:  Alla teckensnitt som deklarerats i den här boken visas till vänster, tillsammans med om de är inbäddade eller inte.
                Du kan ta bort eller ersätta valda teckensnittet och även bädda in eventuella deklarerade teckensnitt som inte redan är inbäddade.

en:  Double click any font family to see if the font is available for embedding on your computer.
sv:  Dubbelklicka på någon teckensnittsfamilj för att se om teckensnittet är tillgängligt för inbäddning på din dator.

en: The font <b>%s</b> was not found on your computer. If you have the font files, you can install it using the "Install fonts" button in the lower left corner.
sv: Teckensnittet <b>%s</b> hittades inte på din dator. Om du har teckensnittsfilerna, kan du installera den med hjälp av knappen "Installera teckensnitt" i nedre vänstra hörnet.

en: No fonts selected
sv: Inga teckensnitt valda

en: No fonts selected, you must first select some fonts in the left panel
sv: Inga teckensnitt valda, du måste först välja något teckensnitt i den vänstra panelen

en: Remove unused CSS
sv: Ta bort oanvända CSS

en: This will remove all CSS rules that do not match any actual content. There are a couple of additional cleanups you can enable, below:
sv: Detta tar bort alla CSS-regler som inte matchar något faktiskt innehåll. Det finns ett par ytterligare rensningar du kan aktivera, nedan:

en: Remove unused &class attributes
sv: Ta bort oanvända &klassattribut

en: Remove all class attributes from the HTML that do not match any existing CSS rules
sv: Ta bort alla klassattribut från HTML som inte matchar någon befintlig CSS-regel

en: Merge CSS rules with identical &selectors
sv: Slå samman CSS-regler med identiska &väljare

en: Merge CSS rules in the same stylesheet that have identical selectors. Note that in rare cases merging can result in a change to the effective styling of the book, so use with care.
sv: Slå samman CSS-regler i samma stilmall som har identiska väljare. Observera att sammanslagning i sällsynta fall kan resultera i en förändring av bokens effektiva formgivning, så använd det med varsamhet.

en: Merge CSS rules with identical &properties
sv: Slå samman CSS-regler med identiska &egenskaper

en: Merge CSS rules in the same stylesheet that have identical properties. Note that in rare cases merging can result in a change to the effective styling of the book, so use with care.
sv: Slå samman CSS-regler i samma stilmall som har identiska egenskaper. Observera att sammanslagning i sällsynta fall kan resultera i en ändring av bokens effektiva utformning, så använd försiktigt.

en: Remove &unreferenced style sheets
sv: Ta bort &orefererade formatmallar

en: Remove stylesheets that are not referenced by any content.
sv: Ta bort stilmallar som inte refereras av något innehåll.

en: Remove NCX ToC file
sv: Ta bort filen med NCX-innehållsförteckningen

en: Remove the legacy Table of Contents in NCX form?
sv: Ta bort den äldre innehållsförteckningen i NCX-format?

en: This form of Table of Contents is superseded by the new HTML based Table of Contents. Leaving it behind is useful only if you expect this book to be read on very old devices that lack proper support for EPUB 3
sv: Det här formatet av innehållsförteckning ersätts av den nya HTML-baserade innehållsförteckningen. Att lämna det är bara användbart om du förväntar dig att den här boken ska läsas på mycket gamla enheter som saknar ordentligt stöd för EPUB 3

en: Ask this question again in the future
sv: Ställ denna fråga igen i framtiden

en: Keep NCX
sv: Behåll NCX

en: Remove NCX
sv: Ta bort NCX

en: Action report
sv: Åtgärdsrapport

en: Enable &lossy compression of {} images
sv: Aktivera &förlustkomprimering av {} bilder

en: This allows you to change the quality factor used for {} images.
    By lowering the quality you can greatly reduce file size, at the expense of the image looking blurred.
sv: Detta låter dig ändra kvalitetsfaktorn som används för {} bilder.
    Genom att sänka kvaliteten kan du minska filstorleken avsevärt, på bekostnad av att bilden ser suddig ut.

en: The image quality, 1 is high compression with low image quality, 100 is low compression with high image quality
sv: Bildkvaliteten, 1 är hög komprimering med låg bildkvalitet, 100 är låg komprimering med hög bildkvalitet

en: Image &quality:
sv: Bild&kvalitet:

en: Compress images
sv: Komprimera bilder

en: You can compress the images in this book losslessly, reducing the file size of the book, without affecting image quality. Typically image size is reduced by 5 - 15%.
sv: Du kan komprimera bilderna i den här boken förlustfritt, minska filstorleken på boken, utan att påverka bildkvaliteten. Normalt reduceras bildstorleken med 5 - 15%.

en: Compressing images...
sv: Komprimerar bilder...

en: Compressing images, please wait...
sv: Komprimerar bilder, vänta...

en: Editor font &family:
sv: Redigerarens teckensnitts&familj:

en: Editor font &size:
sv: Redigerarens teckensnitts&storlek:

en: Editor cursor &width:
sv: Redigeringsmarkör &bredd:

en: Create/edit &custom color schemes
sv: Skapa/redigera &anpassade färgscheman

en: &Color scheme:
sv: Färgs&chema:

en: W&idth of tabs:
sv: Bredd på &flikar:

en: Change &templates
sv: Ändra &mallar

en: Templates for new files:
sv: Mallar för nya filer:

en: &Wrap long lines in the editor
sv: &Radbryt långa rader i redigeraren

en: &Replace HTML entities as they are typed
sv: &Ersätt HTML-entiteter medan du skriver

en: With this option, every time you type in a complete html entity, such as &amp;hellip; it is automatically replaced by its corresponding character. The replacement happens only when the trailing semi-colon is typed.
sv: Med det här alternativet, varje gång du skriver in en komplett html-entitet, till exempel &amp;hellip; ersätts den automatiskt av dess motsvarande tecken. Ersättningen sker endast när det efterföljande semikolonet skrivs.

en: Auto close t&ags when typing </
sv: Stäng automatiskt &taggar när </ skrivs

en: With this option, every time you type </ the current HTML closing tag is auto-completed
sv: Med det här alternativet kommer aktuell HTML-avslutningstagg att kompletteras automatiskt varje gång du skriver </

en: Show the &name of the current character before the cursor along with the line and column number
sv: Visa &namnet på tecknet före markören tillsammans med rad-och kolumnnummer

en: Beautify individual &files automatically when they are opened
sv: Försköna individuella &filer automatiskt när de öppnas

en: This will cause the beautify current file action to be performed automatically every time you open a HTML/CSS/etc. file for editing.
sv: Det här kommer att göra att åtgärden försköna aktuell fil automatiskt utförs varje gång du öppnar en HTML/CSS/etc. fil för redigering.

en: Show &misspelled words underlined in the code view
sv: Visa &felstavade ord med understrykning i kodvyn

en: This will cause spelling errors to be highlighted in the code view for easy correction as you type.
sv: Det här resulterar i att stavfel markeras i kodvyn för enkel korrigering medan du skriver.

en: Allow drag and drop &editing of text
sv: Tillåt drag och släpp &redigering av text

en: Allow using drag and drop to move text around in the editor. It can be useful to turn this off if you have a misbehaving touchpad.
sv: Tillåt användning av drag och släpp för att flytta runt text i redigeraren. Det kan användbart att stänga av det här om du har en felaktig pekplatta.

en: Manage &spelling dictionaries
sv: Hantera &stavningsordböcker

en: Manage sni&ppets
sv: Hantera &avsnitt

en: Automatic (%s)
sv: Automatisk (%s)

en: Update &metadata embedded in the book when opening
sv: Uppdatera inbäddade &metadata i boken när den öppnas

en: When the file is opened, update the metadata embedded in the book file to the current metadata in the calibre library.
sv: När filen öppnas uppdateras metadata som är inbäddade i bokfilen till aktuella metadata i calibre-biblioteket.

en: Ask which &format to edit if more than one format is available for the book
sv: Fråga vilket &format som ska redigeras om flera än ett format finns tillgängliga för boken

en: When auto-selecting the format to edit for a book with multiple formats, this is the preference order.
sv: Vid automatiskt val av format för att redigera en bok med flera format, är detta prioritetsordningen.

en: Preferred format order (drag and drop to change)
sv: Föredragen formatordning (drag och släpp för att ändra)

en: Allow dockable &windows to be nested inside the dock areas
sv: Tillåt förankringsbara &fönster att kapslas inuti förankringsområdena

en: By default, you can have only a single row or column of windows in the dock areas (the areas around the central editors). This option allows for more flexible window layout, but is a little more complex to use.
sv: Som standard kan du endast ha en enda rad eller kolumn av fönster i förankringsområdena (områdena kring de centrala redigerarna). Det här alternativet möjliggör mer flexibel fönsterutformning men är lite mer komplicerat att använda.

en: Choose which windows will occupy the corners of the dockable areas
sv: Välj vilka fönster som kommer att ockupera hörnen på de förankringsbara områdena

en: The &top-left corner
sv: &Övre vänstra hörnet

en: The top-&right corner
sv: Övre &högra hörnet

en: The &bottom-left corner
sv: &Nedre vänstra hörnet

en: The bottom-ri&ght corner
sv: Nedre högra h&örnet

en: Restore &state of previously edited book when opening it again
sv: Återställ &tillstånd för tidigare redigerade bok när den öppnas igen

en: When opening a previously edited book again, restore its state. That means all open files are automatically re-opened and the cursor is positioned at its previous location.
sv: När du öppnar en tidigare redigerad bok igen återställs dess tillstånd. Det betyder att alla öppna filer öppnas automatiskt igen och markören placeras på sin tidigare plats.

en: Show full &file paths in the File browser
sv: Visa fullständiga &filsökvägar i filhanteraren

en: Showing the full file paths is useful when editing books that contain multiple files with the same file name.
sv: Visa fullständiga filsökvägar är användbar när du redigerar böcker som innehåller flera filer med samma filnamn.

en: Monospaced text
sv: Monospace-text

en: Sans-serif text
sv: Sans-serif-text

en: Serif text
sv: Serif-text

en: Font family for &%s:
sv: Teckensnittsfamilj för &%s:

en: Style for standard &text:
sv: &Format för standardtext:

en: &Default font size:
sv: &Standardteckensnittsstorlek:

en: &Monospace font size:
sv: &Monospace-teckensnittsstorlek:

en: Mi&nimum font size:
sv: Mi&nimum teckensnittsstorlek:

en: lines
sv: rader

en: Number of lines that are shown above the current line when syncing the text shown in the preview panel to the cursor position in the code view
sv: Antal rader som visas ovanför den aktuella raden när du synkroniserar texten som visas i förhandsgranskningspanelen till markörpositionen i kodvyn

en: Visible lines above s&ync point:
sv: Synliga rader ovanför s&ynkroniseringspunkten:

en: Background color:
sv: Bakgrundsfärg:

en: Foreground color:
sv: Förgrundsfärg:

en: Link color:
sv: Länkfärg:

en: Use the colors from the book styles, defaulting to black-on-white. Note that in dark mode, you must set all three colors to "No change" otherwise the book is rendered with dark colors.
sv: Använd färgerna från bokstilarna, som standard är svart-på-vitt. Observera att i mörkt läge måste du ställa in alla tre färgerna på "Ingen förändring" annars renderas boken med mörka färger.

en: Theme based
sv: Tema baserat

en: When using a dark theme force dark colors, otherwise same as "No change"
sv: När du använder ett mörkt tema tvingas mörka färger att användas, annars samma som "Ingen förändring"

en: Choose a custom color
sv: Välj en anpassad färg

en: Custom
sv: Anpassad

en: Choose which toolbar you want to customize
sv: Välj vilket verktygsfält du vill anpassa

en: Tools for %s editors
sv: Verktyg för %s redigerare

en: Book wide actions
sv: Åtgärder för böcker

en: Book wide tools
sv: Verktyg för böcker

en: Book wide tools from third party plugins
sv: Verktyg för böcker från tredjeparts insticksmoduler

en: Common tools for all editors
sv: Vanliga verktyg för alla redigerare

en: Text formatting actions
sv: Textformateringsåtgärder

en: &Toolbar to customize:
sv: &Verktygsfält att anpassa:

en: Add selected actions to the toolbar
sv: Lägg till valda åtgärder i verktygsfältet

en: Remove selected actions from the toolbar
sv: Ta bort valda åtgärder från verktygsfältet

en: Adjust the size of icons on all toolbars
sv: Justera storleken av ikoner på alla verktygsfält

en: Toolbar &icon size:
sv: Verktygsfälts&ikonstorlek:

en: Customize templates
sv: Anpassa mallar

en: Choose the &type of template to edit:
sv: Välj &typ av mall att redigera:

en: The variables {0} and {1} will be replaced with the title and author of the book. {2} is where the cursor will be positioned. If you want to include braces in your template, for example for CSS rules, you have to escape them, like this: {3}
sv: Variablerna {0} och {1} kommer att ersättas med bokens titel och författare. {2} är där markören kommer att placeras. Om du vill inkludera klammerparenteser i din mall, till exempel för CSS-regler, måste du använda flyktsekvens, så här: {3}

en: Preferences for Edit book
sv: Inställningar för Redigera bok

en: Restore all &defaults
sv: Återställ alla &standardvärden

en: Restore defaults for all preferences
sv: Återställ standardvärden för alla inställningar

en: Restore &current defaults
sv: Återställ &aktuella standardvärden

en: Restore defaults for currently displayed preferences
sv: Återställ standardinställningar för aktuella visade inställningar

en: Restore c&onfirmations
sv: Återställ &bekräftelser

en: Restore all disabled confirmation prompts
sv: Återställ alla inaktiverade bekräftelseförfrågningar

en: Main window
sv: Huvudfönster

en: Editor settings
sv: Inställningar för redigerare

en: Preview settings
sv: Inställningar för förhandsgranskningen

en: Integration with calibre
sv: Integrering med calibre

en: There are no disabled confirmation prompts
sv: Det finns inga inaktiverade bekräftelsedialogrutor

en: One disabled confirmation prompt was restored | {} disabled confirmation prompts were restored
sv[0]: En inaktiverad bekräftelseförfrågning återställdes
sv[1]: {} inaktiverade bekräftelseförfrågningar återställdes

en: Disabled confirmations restored
sv: Inaktiverade bekräftelser återställda

en: Render process crashed
sv: Renderingsprocessen kraschade

en: The Qt WebEngine Render process has crashed so Preview/Live CSS will not work. You should try restarting the editor.
sv: Processen Qt WebEngine Render har kraschat så förhandsgranskning/realtid CSS kommer inte att fungera. Du borde försöka starta om redigeraren.

en: 
                <h3>Live preview</h3>
    
                <p>Here you will see a live preview of the HTML file you are currently editing.
                The preview will update automatically as you make changes.
    
                <p style="font-size:x-small; color: gray">Note that this is a quick preview
                only, it is not intended to simulate an actual e-book reader. Some
                aspects of your e-book will not work, such as page breaks and page margins.
sv: 
                <h3>Realtidsförhandsvisning</h3>
    
                <p>Här får du se en realtidsförhandsvisning av HTML-filen som du för närvarande
                redigerar. Förhandsvisningen uppdateras automatiskt när du gör ändringar.
    
                <p style="font-size:x-small; color: gray">Observera att detta endast är en snabb
                förhandsgranskning, den är inte avsedd att simulera en verklig 
                e-bokläsare. Några aspekter av din e-bok kommer inte att fungera, t.ex. 
                sidbrytningar och sidmarginaler.

en: Inspect element
sv: Inspektera element

en: Edit %s
sv: Redigera %s

en: Loading preview, please wait...
sv: Läser in förhandsgranskning, vänta...

en: Search in preview
sv: Sök i förhandsgranskningen

en: Invalid location
sv: Ogiltig plats

en: Cannot split on the body tag
sv: Det går inte att dela upp brödtaggen

en: Failed to launch worker
sv: Det gick inte att starta upp arbetsprocessen

en: Failed to launch the worker process used for rendering the preview
sv: Det gick inte att starta upp arbetsprocess för att rendera förhandsgranskningen

en: Cannot disable
sv: Det går inte att inaktivera

en: Auto reloading of the preview panel cannot be disabled while the Live CSS panel is open.
sv: Automatisk omladdning av förhandsgranskningspanelen kan inte inaktiveras medan CSS-realtidspanelen är öppen.

en: Auto reload preview when text changes in editor
sv: Ladda om förhandsgranskning automatiskt när text ändras i redigeraren

en: Disable auto reload of preview
sv: Inaktivera automatisk omladdning av förhandsgranskningen

en: Disable syncing of preview position to editor position
sv: Inaktivera synkronisering av förhandsgranskningsposition till redigerarens position

en: Enable syncing of preview position to editor position
sv: Aktivera synkronisering av förhandsgranskningsposition till redigerarens position

en: Abort file split
sv: Avbryt fildelning

en: Split this file at a specified location.<p>After clicking this button, click inside the preview panel above at the location you want the file to be split.
sv: Dela upp den här filen på en viss plats.<p>Efter att ha klickat på den här knappen klickar du i förhandsgranskningspanelen ovan på den plats där du vill att filen ska delas.

en: Delete selected files
sv: Ta bort valda filer

en: Size (KB)
sv: Storlek (KB)

en: Word count
sv: Antal ord

en: Style
sv: Format

en: Total uncompressed size of all files: {0} :: Images: {1} :: Fonts: {2}
sv: Total okomprimerad storlek för alla filer: {0} :: Bilder: {1} :: Teckensnitt: {2}

en: Resolution
sv: Upplösning

en: Times used
sv: Antal gånger använd

en: Edit the image: %s
sv: Redigera bilden: %s

en: Anchor
sv: Ankare

en: Source text
sv: Källtext

en: Target
sv: Mål

en: Target text
sv: Måltext

en: The link destination does not exist
sv: Länkdestinationen finns inte

en: The link destination exists
sv: Länkdestinationen finns

en: The link destination could not be verified
sv: Länkdestination gick inte att verifieras

en: Click entries above to see their destination here
sv: Klicka på posterna ovan för att se deras destination här

en: No destination found for this link
sv: Ingen destination hittades för den här länken

en: Language
sv: Språk

en: Word
sv: Ord

en: Words: {2} :: Unique Words: :: {0} :: Languages: {1}
sv: Ord: {2} :: Unika ord: :: {0} :: Språk: {1}

en: Character
sv: Tecken

en: Codepoint
sv: Kodvärde

en: All the characters in the book
sv: Alla tecken i boken

en: {0} [{1} elements]
sv: {0} [{1} element]

en: Sort by:
sv: Sortera efter:

en: &Counts
sv: &Antal

en: &Name
sv: &Namn

en: {0} rules, {1} unused
sv: {0} regler, {1} oanvända

en: Number of matches
sv: Antal träffar

en: Style Rule
sv: Formatregel

en: {0} classes, {1} unused
sv: {0} klasser, {1} oanvända

en: Class
sv: Klass

en: Words
sv: Ord

en: Style rules
sv: Formatregler

en: Style classes
sv: Formatklasser

en: Characters
sv: Tecken

en: Links
sv: Länkar

en: Export of %s data is not supported
sv: Exportering av %s data stöds inte

en: Choose a filename for the data
sv: Välj ett filnamn för data

en: CSV files
sv: CSV-filer

en: Reports
sv: Rapporter

en: Export the currently shown report as a CSV file
sv: Exportera rapporten som för närvarande visas som en CSV-fil

en: Are you sure you want to delete the selected files?
sv: Är du säker på att du vill ta bort de valda filerna?

en: Failed to gather data
sv: Det gick inte att samla data

en: Failed to gather data for the report. Click "Show details" for more information.
sv: Det gick inte att samla data för rapporten. Klicka "Visa detaljer" för mer information.

en: Saving...
sv: Sparar...

en: Enable completion based on search history
sv: Aktivera slutförande baserat på sökhistorik

en: Disable completion based on search history
sv: Inaktivera slutförande baserat på sökhistorik

en: All style files
sv: Alla formatfiler

en: All text files
sv: Alla textfiler

en: Current file
sv: Aktuell fil

en: Marked text
sv: Markerad text

en: Open files
sv: Öppna filer

en: Selected files
sv: Valda filer

en: 
                Where to search/replace:
                <dl>
                <dt><b>Current file</b></dt>
                <dd>Search only inside the currently opened file</dd>
                <dt><b>All text files</b></dt>
                <dd>Search in all text (HTML) files</dd>
                <dt><b>All style files</b></dt>
                <dd>Search in all style (CSS) files</dd>
                <dt><b>Selected files</b></dt>
                <dd>Search in the files currently selected in the File browser</dd>
                <dt><b>Open files</b></dt>
                <dd>Search in the files currently open in the editor</dd>
                <dt><b>Marked text</b></dt>
                <dd>Search only within the marked text in the currently opened file. You can mark text using the Search menu.</dd>
                </dl>
sv: 
                Var att söka/ersätta:
                <dl>
                <dt><b>Aktuell fil</b></dt>
                <dd>Sök bara i den nu öppnade filen</dd>
                <dt><b>Alla textfiler</b></dt>
                <dd>Sök i alla textfiler (HTML)</dd>
                <dt><b>Alla formatfiler</b></dt>
                <dd>Sök i alla formatfiler (CSS)</dd>
                <dt><b>Valda filer</b></dt>
                <dd>Sök i de filer som är för närvarande valda i filhanteraren</dd>
                <dt><b>Öppna filer</b></dt>
                <dd>Sök i filerna som för närvarande är öppna i redigeraren</dd>
                <dt><b>Markerad text</b></dt>
                <dd>Sök bara inom den markerade texten i den nu öppnade filen. Du kan markera text med hjälp av Sökmenyn.</dd>
                </dl>

en: Down
sv: Ner

en: Up
sv: Upp

en: 
                Direction to search:
                <dl>
                <dt><b>Down</b></dt>
                <dd>Search for the next match from your current position</dd>
                <dt><b>Up</b></dt>
                <dd>Search for the previous match from your current position</dd>
                </dl>
sv: 
                Riktning för att söka:
                <dl>
                <dt><b>Ner</b></dt>
                <dd>Sök efter nästa träff från din nuvarande position</dd>
                <dt><b>Upp</b></dt>
                <dd>Sök efter föregående träff från din nuvarande position</dd>
                </dl>

en: Fuzzy
sv: Oklar

en: Regex-function
sv: Regex-funktion

en: Select how the search expression is interpreted
                <dl>
                <dt><b>Normal</b></dt>
                <dd>The search expression is treated as normal text, calibre will look for the exact text</dd>
                <dt><b>Fuzzy</b></dt>
                <dd>The search expression is treated as "fuzzy" which means spaces will match any space character,
                including tabs and line breaks. Plain quotes will match the typographical equivalents, etc.</dd>
                <dt><b>Regex</b></dt>
                <dd>The search expression is interpreted as a regular expression. See the User Manual for more help on using regular expressions.</dd>
                <dt><b>Regex-function</b></dt>
                <dd>The search expression is interpreted as a regular expression. The replace expression is an arbitrarily powerful Python function.</dd>
                </dl>
sv: Välj hur sökuttrycket ska tolkas
                <dl>
                <dt><b>Normal</b></dt>
                <dd>Sökuttrycket behandlas som normal text, calibre kommer att söka efter den exakta texten</dd>
                <dt><b>Oklar</b></dt>
                <dd>Sökuttrycket behandlas som "oklar" vilket betyder att blanksteg kommer att matcha vilket blankstegstecken som helst,
                inklusive flikar och rader. Vanliga citattecken matchar typografiska ekvivalenter etc.</dd>
                <dt><b>Regex</b></dt>
                <dd>Sökuttrycket tolkas som ett reguljärt uttryck. Se användarmanualen för mer hjälp om att använda vanliga uttryck.</dd>
                <dt><b>Regex-funktion</b></dt>
                <dd>Sökuttrycket tolkas som ett reguljärt uttryck. Ersättningsuttrycket är en godtycklig kraftfull Python-funktion.</dd>
                </dl>

en: &Find:
sv: &Hitta:

en: &Replace:
sv: E&rsätt:

en: Clear replace &history
sv: Rensa ersättnings&historia

en: Create/&edit
sv: Skapa/r&edigera

en: Create a new function, or edit an existing function
sv: Skapa en ny funktion, eller redigera en befintlig funktion

en: Remo&ve
sv: Ta &bort

en: Remove this function
sv: Ta bort denna funktion

en: Fin&d
sv: Hitt&a

en: Replace a&nd Find
sv: Ersätt &och hitta

en: Re&place
sv: E&rsätt

en: Replace &all
sv: Ersätt &alla

en: Replace all occurrences, ignoring wrap and current position.
sv: Byt ut alla förekomster, ignorera radbrytningar och aktuell position.

en: &Mode:
sv: &Läge:

en: &Case sensitive
sv: &Skiftlägeskänslig

en: &Wrap
sv: &Omslut

en: When searching reaches the end, wrap around to the beginning and continue the search
sv: När sökningen når slutet, gå runt till början och fortsätta sökningen

en: &Dot all
sv: &Punkta alla

en: Make the '.' special character match any character at all, including a newline
sv: Gör att specialtecknet "." matchar alla tecken, inklusive en ny rad

en: Close search panel
sv: Stäng sökpanel

en: Abort editing of search
sv: Avbryt sökredigering

en: The name with which to save this search
sv: Namnet som den här sökningen ska sparas med

en: Case sensitive
sv: Skiftlägeskänslig

en: Dot matches all
sv: Punkt matchar alla

en: Finish editing of search
sv: Avsluta sökredigering

en: Add search
sv: Lägg till sökning

en: Edit search
sv: Redigera sökning

en: You must specify a search name
sv: Du måste ange ett söknamn

en: Name exists
sv: Namnet finns

en: Another search with the name %s already exists
sv: En annan sökning med namnet %s finns redan

en: Must specify find
sv: Vad som ska sökas måste anges

en: You must specify a find expression
sv: Du måste ange ett sökuttryck

en: Must specify function
sv: Måste ange funktion

en: You must specify a function name in Function-Regex mode
sv: Du måste ange ett funktionsnamn i läget Function-Regex

en: Filter displayed searches
sv: Filtrera visade sökningar

en: The entries are tried in order until the first one matches.
sv: Posterna testas i ordning tills den första matchar.

en: &Find
sv: &Hitta

en: Run the search using the selected entries.
sv: Utför sökningen med de valda posterna.

en: Run replace using the selected entries.
sv: Utför ersättning med de valda posterna.

en: Run replace and then find using the selected entries.
sv: Utför ersättning och sedan sök med hjälp av de valda posterna.

en: Run Replace all for all selected entries in the order selected
sv: Utför Ersätt alla för alla valda poster i den ordning som valts

en: &Count all
sv: &Räkna alla

en: Run Count all for all selected entries
sv: Utför Räkna alla för alla valda poster

en: Move selected entries up
sv: Flytta valda poster upp

en: Move selected entries down
sv: Flytta valda poster ner

en: Edit the currently selected search
sv: Redigera den för närvarande valda sökningen

en: Re&move search
sv: Ta &bort sökning

en: Remove the currently selected searches
sv: Ta bort den för närvarande valda sökningen

en: Add a new saved search
sv: Lägg till en ny sparad sökning

en: Import saved searches
sv: Importera sparade sökningar

en: Export saved searches
sv: Exportera sparade sökningar

en: Export all
sv: Exportera alla

en: Copy to search panel
sv: Kopiera till sökpanelen

en: No saved search is selected
sv: Ingen sparad sökning vald

en: Cannot edit search - no search selected.
sv: Det går inte att redigera sökning - ingen sökning valdes.

en: Are you sure you want to permanently delete the selected saved searches?
sv: Är du säker på att du vill ta bort de valda sparade sökningarna?

en: (Case sensitive: {0} Dot all: {1})
sv: (Skiftlägeskänslig: {0} Punkta alla: {1})

en: (Case sensitive: {0} [Normal search])
sv: (Skiftlägeskänslig: {0} [Normal sökning])

en: {2} {3}
    Find: {0}
    Replace: {1}
sv: {2} {3}
    Hitta: {0}
    Ersätt: {1}

en: Invalid data
sv: Ogiltig data

en: The file %s does not contain valid saved searches
sv: Filen %s innehåller inte giltiga sparade sökningar

en: No searches
sv: Inga sökningar

en: No searches available to be saved
sv: Inga sökningar tillgängliga att spara

en: No searches selected
sv: Inga sökningar valda

en: No file is being edited.
sv: Ingen fil redigeras.

en: No files are selected in the File browser
sv: Inga filer är valda i filhanteraren

en: No text is marked. First select some text, and then use The "Mark selected text" action in the Search menu to mark it.
sv: Ingen text är markerad. Välj först någon text, och använd sedan "Markera vald text"-åtgärden i Sökmenyn för att markera den.

en: No search query specified
sv: Ingen sökförfråga specificerad

en: the selected searches
sv: de valda sökningarna

en: Invalid regex
sv: Ogiltig regex

en: The regular expression you entered is invalid: <pre>{0}</pre>With error: {1}
sv: Det reguljära uttrycket som angavs är ogiltig: <pre>{0}</pre> med fel: {1}

en: No replace function with the name: %s exists
sv: Ingen ersättningsfunktion med namn: %s finns

en: No matches were found for %s
sv: Inga träffar hittades för %s

en: You have turned off search wrapping, so all text might not have been searched. Try the search again, with wrapping enabled. Wrapping is enabled via the "Wrap" checkbox at the bottom of the search panel.
sv: Du har inaktiverat sökomslutning, så all text kanske inte har genomsökts. Försök med sökningen igen, med omslutning aktiverad. Omslag aktiveras via kryssrutan "Omslut" längst ned på sökpanelen.

en: Cannot replace
sv: Det går inte att ersätta

en: You must first click "Find", before trying to replace
sv: Du måste först klicka på "Sök", innan du försöker ersätta

en: Currently selected text does not match the search query.
sv: För närvarande vald text matchar inte sökförfrågan.

en: Performed the replacement at {num} occurrences of {query}
sv: Slutförde ersättningen på {num} förekomster av {query}

en: Found {num} occurrences of {query}
sv: Hittade {num} förekomster av {query}

en: {0}: {1} occurrences
sv: {0}: {1} förekomster

en: Searching done
sv: Sökning färdig

en: Before: Replace all
sv: Före: Ersätt alla

en: Add a dictionary
sv: Lägg till en ordbok

en: &Download
sv: &Hämta

en: &Import from OXT file
sv: &Importera från OXT-fil

en: {0} supports the use of LibreOffice dictionaries for spell checking. Choose the language you
            want below and click OK to download the dictionary from the <a href="{1}">LibreOffice dictionaries repository</a>.
sv: {0} stöder användningen av LibreOffice-ordböcker för stavningskontroll. Välj det språk du
            vill ha nedan och klicka på OK för att hämta ordboken från <a href="{1}">LibreOffices ordboksförråd</a>.

en: &Language to download:
sv: &Språk att hämta:

en: {0} supports the use of LibreOffice dictionaries for spell checking. You can
                download more dictionaries from <a href="{1}">the LibreOffice extensions repository</a>.
                The dictionary will download as an .oxt file. Simply specify the path to the
                downloaded .oxt file here to add the dictionary to {0}.
sv: {0} stöder användningen av LibreOffice-ordböcker för stavningskontroll. Du kan
    hämta flera ordböcker från <a href="{1}">Libreoffice-tilläggsarkiv</a>.
    Ordboken kommer att hämtas som en .oxt-fil. Ange helt enkelt sökvägen till den
    hämtade .oxt-filen här för att lägga till ordboken i {0}.

en: Path to OXT file
sv: Sökväg till OXT-fil

en: Browse for an OXT file
sv: Bläddra efter en OXT-fil

en: &Path to OXT file:
sv: &Sökväg till OXT-fil:

en: Choose a nickname for this dictionary
sv: Välj ett smeknamn för denna ordbok

en: &Nickname:
sv: Smek&namn:

en: Choose OXT Dictionary
sv: Välj OXT-ordbok

en: Dictionaries
sv: Ordböcker

en: Must specify nickname
sv: Måste ange smeknamn

en: You must specify a nickname for this dictionary
sv: Du måste ange ett smeknamn för denna ordbok

en: Nickname already used
sv: Smeknamn används redan

en: A dictionary with the nick name "%s" already exists.
sv: En ordbok med smeknamnet "%s" finns redan.

en: Failed to import dictionaries
sv: Det gick inte att importera ordböcker

en: Failed to import dictionaries from %s. Click "Show details" for more information
sv: Det gick inte att importera ordböcker från %s. Klicka på "Visa detaljer" för mer information

en: No dictionaries
sv: Inga ordböcker

en: No dictionaries were found in %s
sv: Inga ordböcker hittades i %s

en: Failed to download dictionaries
sv: Det gick inte att hämta ordböcker

en: Failed to download dictionaries for "{}". Click "Show details" for more information
sv: Det gick inte att hämta ordböcker för "{}". Klicka på "Visa detaljer" för mer information

en: No dictionary was found for "{}"
sv: Ingen ordbok hittades för "{}"

en: Copy selected words to clipboard
sv: Kopiera valda ord till urklipp

en: Select all words
sv: Välj all ord

en: Manage user dictionaries
sv: Hantera användarordböcker

en: &New dictionary
sv: &Ny ordbok

en: &Remove dictionary
sv: &Ta bort ordbok

en: Re&name dictionary
sv: &Byt namn på ordbok

en: Mark this dictionary as active
sv: Markera denna ordbok som aktiv

en: Words in this dictionary:
sv: Ord i denna ordbok:

en: &Add word
sv: &Lägg till ord

en: &Remove selected words
sv: &Ta bort valda ord

en: &Import list of words
sv: &Importera lista med ord

en: New dictionary
sv: Ny ordbok

en: Name of the new dictionary
sv: Namn på den nya ordboken

en: Already used
sv: Används redan

en: A dictionary with the name %s already exists
sv: En ordbok med namnet %s finns redan

en: New name
sv: Nytt namn

en: New name for the dictionary
sv: Nytt namn på ordboken

en: Configure the dictionary: <b>%s
sv: Anpassa ordboken: <b>%s

en: Add a word
sv: Lägg till ett ord

en: Word to add
sv: Ord att lägga till

en: &Word:
sv: &Ord:

en: Import list of words
sv: Importera lista med ord

en: Enter a list of words, one per line
sv: Ange en lista med ord, ett per rad

en: Paste from clipboard
sv: Klistra in från urklipp

en: Words in the user dictionary must have an associated language. Choose the language below:
sv: Ord i användarordboken måste ha ett associerat språk. Välj språk nedan:

en: Must specify language
sv: Måste ange språk

en: You must specify a language to import words
sv: Du måste ange språk för att importera ord

en: Manage dictionaries
sv: Hantera ordböcker

en: &Remove this dictionary
sv: &Ta bort denna ordbok

en: Manage &user dictionaries
sv: Hantera &användarordböcker

en: Manage the list of user dictionaries (dictionaries to which you can add words)
sv: Hantera listan över användarordböcker (ordböcker till vilka du kan lägga till ord)

en: &Add dictionary
sv: &Lägg till ordbok

en: Add a new dictionary that you downloaded from the internet
sv: Lägg till en ny ordbok som du själv hämtat från internet

en: <Builtin dictionary for {0}>
sv: <Inbyggd ordbok för {0}>

en: <p>You can change the dictionaries used for any specified language.</p>
                <p>A language can have many country specific variants. Each of these variants
                can have one or more dictionaries assigned to it. The default variant for each language
                is shown in bold to the left.</p>
                <p>You can change the default country variant as well as changing the dictionaries used for
                every variant.</p>
                <p>When a book specifies its language as a plain language, without any country variant,
                the default variant you choose here will be used.</p>
sv: <p>Du kan ändra ordböcker som används för valfritt språk.</p>
    <p>Ett språk kan ha många landsspecifika varianter. Var och en av dessa varianter
    kan ha en eller flera ordböcker tilldelade. Standardvarianten för varje språk 
    visas med fetstil till vänster.</p>
    <p>Du kan ändra standardlandsvarianten samt ändra de ordböcker som används för
    varje variant.</p> 
    <p>När en bok anger sitt språk som ett vanligt språk, utan någon landsvariant,
    används standardvarianten du väljer här.</p>

en: This is already the preferred variant for the {1} language
sv: Detta är redan den föredragna varianten till {1} språk

en: Use this as the preferred variant for the {1} language
sv: Använd detta som önskad variant till {1} språket

en: This is already the preferred dictionary
sv: Detta är redan den föredragna ordboken

en: Use this as the preferred dictionary
sv: Använd denna som den föredragna ordboken

en: Misspelled?
sv: Felstavat?

en: Ignored
sv: Ignorerad

en: Change %s to
sv: Ändra %s till

en: Specify replacement manually
sv: Ange ersättning manuellt

en: Ignore/un-ignore all selected words
sv: Ignorera/sluta ignorera alla valda ord

en: Add/remove all selected words
sv: Lägg till/ta bort alla valda ord

en: Exclude files from spell check
sv: Exkludera filer från stavningskontroll

en: Choose the files to exclude below. In addition to this list any file can be permanently excluded by adding the comment {} just under its opening tag.
sv: Välj de filer som ska exkluderas nedan. Utöver den här listan kan alla filer permanent exkluderas genom att lägga till kommentaren {} precis under dess öppningstagg.

en: Check spelling
sv: Kontrollera stavning

en: Re-scan the book for words, useful if you have edited the book since opening this dialog
sv: Skanna boken efter ord igen, användbart om du har redigerat boken sedan du öppnade denna dialogruta

en: &Undo last change
sv: Å&ngra senaste ändring

en: Undo the last spell check word replacement, if any
sv: Ångra den senaste stavningskontrollens ordersättningen, om någon

en: Exclude some files in the book from spell check
sv: Exkludera några filer i boken från stavningskontroll

en: &Save words
sv: &Spara ord

en: Save the currently displayed list of words in a CSV file
sv: Spara den för närvarande visade listan med ord i en CSV-fil

en: Checking, please wait...
sv: Kontrollerar, vänta...

en: Filter the list of words
sv: Filtrera listan med ord

en: Also hide words:
sv: Dölj även ord:

en: &spelled correctly
sv: &rättstavat

en: Hide words that are spelled correctly
sv: Dölj ord som är rättstavade

en: &ALL CAPS
sv: &ALLA VERSALER

en: Hide words with all capital letters
sv: Dölj ord med stora bokstäver

en: Hide words that contain numbers
sv: Dölj ord som innehåller siffror

en: with &numbers
sv: med &nummer

en: Hide words in camelCase
sv: Dölj ord i camelCase

en: Hide words in snake_case
sv: Dölj ord i snake_case

en: &Ignore
sv: &Ignorera

en: Un&ignore
sv: &Ångra ignorering

en: Ignore the current word for the rest of this session
sv: Ignorera det aktuella ordet för resten av denna session

en: Stop ignoring the current word
sv: Sluta ignorera det aktuella ordet

en: Add word to &dictionary:
sv: Lägg till &ord i ordbok:

en: Remove from &dictionaries
sv: &Ta bort från ordböcker

en: Add the current word to the specified user dictionary
sv: Lägg till aktuellt ord i den angivna användarordboken

en: Remove the current word from all active user dictionaries
sv: Ta bort aktuellt ord från alla aktiva användarordböcker

en: You have no active user dictionaries. You must choose at least one active user dictionary via Preferences->Editor->Manage spelling dictionaries
sv: Du har inga aktiva användarordböcker. Du måste välja minst en aktiv användarordbok via Inställningar->Redigerare->Hantera stavningsordböcker

en: Show &next occurrence
sv: Visa &nästa förekomst

en: Show the next occurrence of the selected word in the editor, so you can edit it manually
sv: Visa nästa förekomst av det valda ordet i redigeraren, så att du kan redigera det manuellt

en: &Change selected word to:
sv: &Ändra valda ord till:

en: The replacement word
sv: Ersättningsordet

en: Case &sensitive sort
sv: Skiftlägeskänslig &sortering

en: When sorting the list of words, be case sensitive
sv: Vid sortering av listan med ord, var skiftlägeskänslig

en: Case sensitive sea&rch
sv: Skiftlägeskänslig &sökning

en: When filtering the list of words, be case sensitive
sv: Vid filtrering av listan med ord, var skiftlägeskänslig

en: Change all occurrences of this word
sv: Ändra alla förekomster av detta ord

en: Show next occurrence of this word in the book
sv: Visa nästa förekomst av detta ord i boken

en: CSV file
sv: CSV-fil

en: E&xclude files
sv: U&teslut filer

en: The original word
sv: Det ursprungliga ordet

en: No changed word
sv: Inget ändrat ord

en: There is no spelling replacement to undo
sv: Det finns ingen stavningsersättning att ångra

en: Failed to check spelling
sv: Misslyckades kontrollera stavning

en: Failed to check spelling, click "Show details" for the full error information.
sv: Det gick inte att kontrollera stavning, klicka "Visa detaljer" för fullständig felinformation.

en: Files edited
sv: Filer redigerade

en: The files in the editor were edited outside the spell check dialog, and the word %s no longer exists.
sv: Filerna i redigeraren har redigerats utanför dialogrutan stavningskontroll, och ordet %s finns inte längre.

en: Spellcheck showing: {0} of {1} misspelled with {2} total words
sv: Stavningskontroll visar: {0} av {1} felstavade med {2} ord totalt

en: Spellcheck showing: {0} of {2} total with {1} misspelled words
sv: Stavningskontrollen visar: {0} av {2} totalt med {1} felstavade ord

en: Spellcheck showing: {0} misspelled of {1} total words
sv: Stavningskontroll visar: {0} felstavat av {1} ord totalt

en: Select how the search expression is interpreted
                <dl>
                <dt><b>Normal</b></dt>
                <dd>The search expression is treated as normal text, calibre will look for the exact text.</dd>
                <dt><b>Regex</b></dt>
                <dd>The search expression is interpreted as a regular expression. See the User Manual for more help on using regular expressions.</dd>
                </dl>
sv: Välj hur sökuttrycket tolkas
                <dl>
                <dt><b>Normal</b></dt>
                <dd>Sökningen uttryck behandlas som vanlig text, calibre kommer att söka efter den exakta texten.</dd>
                <dt><b>Regex</b></dt>
                <dd>Sökuttrycket tolkas som ett reguljärt uttryck. Se användarmanualen för mer hjälp om hur du använder vanliga uttryck. </dd>
                </dl>

en: 
                Where to search/replace:
                <dl>
                <dt><b>Current file</b></dt>
                <dd>Search only inside the currently opened file</dd>
                <dt><b>All text files</b></dt>
                <dd>Search in all text (HTML) files</dd>
                <dt><b>Selected files</b></dt>
                <dd>Search in the files currently selected in the File browser</dd>
                <dt><b>Open files</b></dt>
                <dd>Search in the files currently open in the editor</dd>
                </dl>
sv: 
    Var kan man söka/ersätta:
    <dl>
    <dt><b>Aktuell fil</b></dt>
    <dd>Sök endast i den för tillfället öppnade filen</dd>
    <dt><b>Alla textfiler</b></dt>
    <dd>Sök i all text (HTML-filer)</dd>
    <dt><b>Valda filer</b></dt>
    <dd>Sök i de för närvarande valda filerna i filhanteraren</dd>
    <dt><b>Öppna filer</b></dt>
    <dd>Sök i filerna öppna i redigeraren</dd>
    </dl>

en: File: {0}
    Anchor: {1}
sv: Fil: {0}
    Ankare: {1}

en: Top of file
sv: Överst i filen

en: 
    <h2>Add Text-to-speech narration</h2>
    
    <p>Add an audio overlay to this book using Text-to-speech technology. Then users reading this book in a reader that supports
    audio overlays, such as the calibre viewer, will be able to hear the text read to them, if they wish.
    
    <p>You can mark different passages to be spoken by different voices as shown in the example below:
    
    <div><code>&lt;p data-calibre-tts="{0}"&gt;This will be voiced by "{0}".&lt;/p&gt;</code></div>
    <div><code>&lt;p data-calibre-tts="{1}"&gt;This will be voiced by "{1}".&lt;/p&gt;</code></div>
    <div><code>&lt;p data-calibre-tts="{2}"&gt;This text will not be voiced at all.&lt;/p&gt;</code></div>
    
    <p style="font-size: small">Note that generating the Text-to-speech audio will be quite slow,
    at the rate of approximately one sentence per couple of seconds, depending on your computer's hardware,
    so consider leaving it to run overnight.
sv: 
    <h2>Lägg till text-till-tal-berättarröst</h2>
    
    <p>Lägg till ett ljudöverlägg till den här boken med text-till-tal-teknik. Sedan användare som läser den här boken i en läsenhet som stöder
    ljudöverlägg, till exempel calibre-visaren, kommer att kunna höra texten uppläst för dem, om de vill.
    
    
    <p>Du kan markera olika avsnitt som ska talas av olika röster som visas i exemplet nedan:
    
    <div><code>&lt;p data-calibre-tts="{0}"&gt;Detta kommer att uttryckas av "{0}".&lt;/p&gt;</code></div>
    <div><code>&lt;p data-calibre-tts="{1}"&gt;Detta kommer att uttryckas av "{1}".&lt;/p&gt;</code></div>
    <div><code>&lt;p data-calibre-tts="{2}"&gt;Denna text kommer inte att uttryckas alls.&lt;/p&gt;</code></div>
    
    <p style="font-size: small">Observera att genereringen av text-till-tal-ljudet kommer att vara ganska långsamt,
    med en hastighet av ungefär en mening per par sekunder, beroende på din dators hårdvara,
    så överväg att låta den köra över natten.

en: Time to complete this stage: {}
sv: Tid att slutföra detta steg: {}

en: Estimating time left
sv: Beräknar tid kvar

en: Add Text-to-speech narration
sv: Lägg till text-till-tal berättarröst

en: &Remove existing audio
sv: &Ta bort befintligt ljud

en: Remove any existing audio overlays, such as a previously created Text-to-speech narration from this book
sv: Ta bort alla befintliga ljudöverlägg, till exempel en tidigare skapad text-till-tal-berättelse från den här boken

en: Text-to-speech narration failed
sv: Text-till-tal-berättarröst misslyckades

en: Cancelling, please wait...
sv: Avbryter, vänta...

en: Double click a file in the left panel to start editing it.
sv: Dubbelklicka på en fil i den vänstra panelen för att börja redigera den.

en: Full path:
sv: Fullständig sökväg:

en: Close tab
sv: Stäng flik

en: Close other tabs
sv: Stäng andra flikar

en: Close tabs to the right of this tab
sv: Stäng flikar till höger om den här fliken

en: Line: {0} : {1}
sv: Rad: {0} : {1}

en: {0} {1} created by {2}
sv: {0} {1} skapad av {2}

en: {appname} {version} editing: {{path}}
sv: {appname} {version} redigering: {{path}}

en: Global actions
sv: Globala åtgärder

en: &New file (images/fonts/HTML/etc.)
sv: &Ny fil (bilder/teckensnitt/HTML/etc.)

en: Create a new file in the current book
sv: Skapa en ny fil i aktuella boken

en: &Import files into book
sv: &Importera filer till bok

en: Import files into book
sv: Importera filer till bok

en: &Open book
sv: &Öppna bok

en: Open a book
sv: Öppna en bok

en: Open &folder (unzipped EPUB) as book
sv: Öppna &mapp (uppackad EPUB) som bok

en: Open a folder (unzipped EPUB) as a book
sv: Öppna en mapp (uppackad EPUB) som bok

en: Edit &next file
sv: Redigera &nästa fil

en: Edit the next file in the spine
sv: Redigera nästa fil i bokryggen

en: Edit &previous file
sv: Redigera &föregående fil

en: Edit the previous file in the spine
sv: Redigera föregående fil i bokryggen

en: &Revert to before
sv: &Återställ till tidigare

en: Revert book to before the last action (Undo)
sv: Återställ bok till innan den senaste åtgärden (Ångra)

en: &Revert to after
sv: &Återställ till efter

en: Revert book state to after the next action (Redo)
sv: Återställ boktillstånd till efter nästa åtgärd (Gör om)

en: Save book
sv: Spara bok

en: Save a &copy
sv: Spara en &kopia

en: Save a copy of the book
sv: Spara en kopia av boken

en: Save a &copy and edit in new window
sv: Spara en &kopia och redigera i nytt fönster

en: Save a copy of the book and edit it in a new window
sv: Spara en kopia av boken och redigera den i ett nytt fönster

en: Save a &copy and edit here
sv: Spara en &kopia och redigera här

en: Save a copy of the book and edit it in this window
sv: Spara en kopia av boken och redigera den i det här fönstret

en: Quit
sv: Avsluta

en: Create a new, empty book
sv: Skapa en ny tom bok

en: Create new, &empty book
sv: Skapa &ny tom bok

en: &Import an HTML or DOCX file as a new book
sv: &Importera en HTML- eller DOCX-fil som en ny bok

en: Import an HTML or DOCX file as a new book
sv: Importera en HTML- eller DOCX-fil som en ny bok

en: &Quick open a file to edit
sv: &Snabböppna en fil för redigering

en: Quickly open a file from the book to edit it
sv: Snabböppna en fil från boken för redigering

en: Toggle code line &wrapping
sv: Växla kodrad&radbrytning

en: Toggle line wrapping in all code editor tabs
sv: Växla radbrytning i alla kodredigeringsflikar

en: Editor actions
sv: Redigeringsåtgärder

en: Undo typing
sv: Ångra skrivning

en: R&edo
sv: &Gör om

en: Redo typing
sv: Gör om skrivning

en: Cut &text
sv: Klipp ut &text

en: Cut text
sv: Klipp ut text

en: P&aste from clipboard
sv: &Klistra in från urklipp

en: Tools
sv: Verktyg

en: &Edit Table of Contents
sv: &Redigera innehållsförteckning

en: Edit Table of Contents
sv: Redigera Innehållsförteckning

en: &Insert inline Table of Contents
sv: &Infoga indragsinnehållsförteckning

en: Insert inline Table of Contents
sv: Infoga indragsinnehållsförteckning

en: &Fix HTML
sv: &Reparera HTML

en: Fix HTML in the current file
sv: Reparera HTML i den aktuella filen

en: &Fix HTML - all files
sv: &Reparera HTML - alla filer

en: Fix HTML in all files
sv: Reparera HTML i alla filer

en: &Beautify current file
sv: &Försköna aktuell fil

en: Beautify current file
sv: Försköna aktuell fil

en: &Beautify all files
sv: &Försköna alla filer

en: Beautify all files
sv: Försköna alla filer

en: &Insert special character
sv: Infoga &specialtecken

en: Insert special character
sv: Infoga specialtecken

en: &Arrange into folders
sv: &Ordna i mappar

en: Arrange into folders
sv: Ordna i mappar

en: Set &semantics
sv: Ange &semantik

en: Set semantics
sv: Ange semantik

en: &Filter style information
sv: &Filtrera formatinformation

en: &Manage fonts
sv: &Hantera teckensnitt

en: Manage fonts in the book
sv: Hantera teckensnitt i boken

en: Add &cover
sv: Lägg till &omslag

en: Add a cover to the book
sv: Lägg till omslag i boken

en: &Reports
sv: &Rapporter

en: Show a report on various aspects of the book
sv: Visa en rapport på olika aspekter av boken

en: Check &external links
sv: Kontrollera &externa länkar

en: Check external links in the book
sv: Kontrollera externa länkar i boken

en: C&ompress images losslessly
sv: &Komprimera bilder förlustfritt

en: Compress images losslessly
sv: Komprimera bilder förlustfritt

en: Transform &styles
sv: Omvandla &format

en: Transform styles used in the book
sv: Omvandla format som används i den här boken

en: Transform HTML used in the book
sv: Omvandla HTML som används i boken

en: Download external &resources
sv: Hämta externa &resurser

en: Download external resources in the book (images/stylesheets/etc/ that are not included in the book)
sv: Hämta externa resurser i boken (bilder/stilmallar/etc./ som inte är inkluderade i boken)

en: Add audio narration for all the book text using Text-to-speech generation
sv: Lägg till ljudberättarröst för all boktext med text-till-tal-generering

en: &Subset embedded fonts
sv: &Använd delmängd av inbäddade teckensnitt

en: Subset embedded fonts
sv: Använd delmängd av inbäddade teckensnitt

en: Subset fonts
sv: Använd delmängd av teckensnitt

en: &Embed referenced fonts
sv: &Bädda in refererade teckensnitt

en: Embed fonts
sv: Bädda in teckensnitt

en: Embed referenced fonts
sv: Bädda in refererade teckensnitt

en: &Smarten punctuation (works best for English)
sv: &Förbättra skiljeteckenhantering (fungerar bäst för engelska)

en: Remove &unused CSS rules
sv: Ta bort &oanvända CSS-regler

en: Remove unused CSS rules
sv: Ta bort oanvända CSS-regler

en: Remove unused &images
sv: Ta bort oanvända b&ilder

en: Remove unused images
sv: Ta bort oanvända bilder

en: &Upgrade book internals
sv: &Uppgradera bokens inre delar

en: Upgrade book internals
sv: Uppgradera bokens inre delar

en: Auto reload preview
sv: Ladda om förhandsgranskning automatiskt

en: Sync preview position to editor position
sv: Synkronisera förhandsgranskning position till redigerare position

en: Refresh preview
sv: Uppdatera förhandsgranskningen

en: Split this file
sv: Dela upp den här filen

en: Split file in the preview panel
sv: Dela upp filen i förhandsgranskningspanelen

en: Find next in preview
sv: Sök nästa i förhandsgranskning

en: Find previous in preview
sv: Sök föregående i förhandsgranskning

en: Copy from preview
sv: Kopiera från förhandsgranskning

en: Copy the current selection from the preview panel to the clipboard
sv: Kopiera det aktuella valet från förhandsgranskningspanelen till urklipp

en: &Find/replace
sv: &Hitta/ersätt

en: Show the Find/replace panel
sv: Visa hitta-/ersättpanelen

en: Replace current match
sv: Ersätt aktuell träff

en: Replace and find ne&xt
sv: E&rsätt och hitta nästa

en: Replace current match and find next
sv: Ersätt aktuell träff och hitta nästa

en: R&eplace and find previous
sv: Ersätt och hitta &föregående

en: Replace current match and find previous
sv: Ersätt aktuell träff och hitta föregående

en: Replace all matches
sv: Ersätt alla träffar

en: Count number of matches
sv: Räkna antal träffar

en: &Mark selected text
sv: &Markera vald text

en: Mark selected text or unmark already marked text
sv: Markera vald text eller avmarkera redan markerad text

en: Go to &line
sv: Gå till &rad

en: Go to line number
sv: Gå till radnummer

en: Sa&ved searches
sv: S&parade sökningar

en: Show the saved searches dialog
sv: Visa dialogrutan för sparade sökningar

en: &Search ignoring HTML markup
sv: &Sök och ignorera HTML-markering

en: Show the text search panel
sv: Visa textsökpanelen

en: Check book
sv: Kontrollera bok

en: C&heck book
sv: K&ontrollera bok

en: Check book for errors
sv: Kontrollera bok för fel

en: Check &spelling
sv: Kontrollera &stavning

en: Check book for spelling errors
sv: Kontrollera bok för stavfel

en: &Next error
sv: &Nästa fel

en: Show next error
sv: Visa nästa fel

en: &Previous error
sv: &Föregående fel

en: Show previous error
sv: Visa föregående fel

en: &Next spelling mistake
sv: Visa &nästa stavfel

en: Go to next spelling mistake
sv: Gå till nästa stavfel

[ctx: edit book actions]
en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: &Create checkpoint
sv: Skapa &kontrollpunkt

en: Create a checkpoint with the current state of the book
sv: Skapa en kontrollpunkt med aktuellt tillstånd av boken

en: &Close current tab
sv: &Stäng aktuell flik

en: Close the currently open tab
sv: Stäng den för närvarande öppna fliken

en: C&lose other tabs
sv: S&täng andra flikar

en: Close all tabs except the current tab
sv: Stäng alla flikar utom den aktuella fliken

en: Close tabs to the &right
sv: Stäng flikarna till &höger

en: Close tabs to the right of the current tab
sv: Stäng flikar till höger om den aktuella fliken

en: User &Manual
sv: &Användarmanual

en: Show User Manual
sv: Visa användarmanual

en: &Browse images in book
sv: &Bläddra bland bilder i boken

en: Browse images in the books visually
sv: Bläddra bland bilder i böckerna visuellt

en: &Split at multiple locations
sv: &Dela upp på flera platser

en: Split HTML file at multiple locations
sv: Dela upp HTML-filer på flera ställen

en: Compare to &another book
sv: Jämför med en &annan bok

en: Compare to another book
sv: Jämför med en annan bok

en: Manage &Snippets
sv: Hantera &kodavsnitt

en: Manage user created Snippets
sv: Hantera användarskapade Kodavsnitt

en: &Merge files
sv: &Slå samman filer

en: Merge two or more selected files
sv: Slå samman två eller flera markerade filer

en: &Recently opened books
sv: &Nyligen öppnade böcker

en: Save a copy
sv: Spara en kopia

en: &Tools
sv: &Verktyg

en: Remove &unused
sv: Ta bort &oanvända

en: External &links
sv: Externa &länkar

en: &View
sv: &Visa

en: Tool&bars
sv: &Verktygsfält

en: &Plugins
sv: &Insticksmoduler

en: &Help
sv: &Hjälp

en: &Donate to support calibre development
sv: &Donera för att stöda utvecklingen av calibre

en: Book tool bar
sv: Verktygsfält för bok

en: Tools tool bar
sv: Verktygsfält för verktyg

en: Plugins tool bar
sv: Verktygsfält för insticksmoduler

en: Donate to support calibre development
sv: Donera för att stöda utvecklingen av calibre

en: Toggle %s
sv: Växla %s

en: Windows
sv: Fönster

en: File browser
sv: Filhanterare

en: File preview
sv: Filförhandsgranskning

en: Live CSS
sv: Direkt CSS

en: Inspector
sv: Inspekterare

en: Text search
sv: Textsökning

en: Checkpoints
sv: Kontrollpunkter

en:  [was %s]
sv:  [var %s]

en: Current state
sv: Aktuellt tillstånd

en: [Unnamed state]
sv: [Namnlöst tillstånd]

en: Revert the book to the selected checkpoint
sv: Återställ boken till vald kontrollpunkt

en: &Compare
sv: &Jämför

en: Compare the state of the book at the selected checkpoint with the current state
sv: Jämför tillståndet i boken vid den valda kontrollpunkten med det aktuella läget

en: Cannot revert
sv: Det går inte att återställa

en: Cannot revert to the current state
sv: Det går inte att att återställa till det aktuella tillståndet

en: Cannot compare
sv: Det går inte att jämföra

en: There is no point comparing the current state to itself
sv: Det är inget ställe att jämföra det aktuella tillståndet med

en: Choose tag name
sv: Välj taggnamn

en: Specify the name of the &tag to insert:
sv: Ange namnet på &taggen att infoga:

en: Manage tag list
sv: Hantera tagglista

en: Add tag
sv: Lägg till tagg

en: Enter the tag to add (may include attributes, for example: div class="chapter"):
sv: Ange taggen som ska läggas till (kan inkludera attribut, till exempel: div class="chapter"):

en: The entry {!r} already exists in the list.
sv: Posten {!r} finns redan i listan.

en: Edit tag
sv: Redigera tagg

en: Edit the tag:
sv: Redigera taggen:

en: Text (HTML) files
sv: Textfiler (HTML)

en: Style (CSS) files
sv: Formatfiler (CSS)

en: Audio
sv: Ljud

en: Video
sv: Videoklipp

en: OPF file (metadata)
sv: OPF-fil (metadata)

en: Table of contents file (NCX)
sv: Innehållförteckningsfil (NCX)

en: Arrange in folders
sv: Ordna i mappar

en: Arrange the files in this book into sub-folders based on their types. If you leave a folder blank, the files will be placed in the root.
sv: Ordna filer i den här boken i undermappar baserat på deras typer. Om du lämnar en mapp tom kommer filerna att placeras i roten.

en: Note that this will only arrange files inside the book, it will not affect how they are displayed in the File browser
sv: Observera att detta endast kommer att ordna filer inuti boken, det kommer inte att påverka hur de visas i filhanteraren

en: Specify locations to split at
sv: Specificera plats att dela på

en: Specify the locations to split at, using an XPath expression (click the wizard button for help with generating XPath expressions).
sv: Ange platserna som ska delas upp med ett XPath-uttryck (klicka på guide-knappen för hjälp med att skapa XPath-uttryck).

en: &XPath expression:
sv: &XPath-uttryck:

en: Invalid XPath expression
sv: Ogiltigt XPath-uttryck

en: Choose file to import
sv: Välj fil att importera

en: You can import an HTML or DOCX file directly as an EPUB and edit it. The EPUB will be generated with minimal changes from the source, unlike doing a full conversion in calibre.
sv: Du kan importera en HTML- eller DOCX-fil direkt som en EPUB och redigera den. EPUB:en kommer att genereras med minimala ändringar från källan, till skillnad från att göra en full konvertering i calibre.

en: Choose the file to import
sv: Välj filen som ska importeras

en: Source file:
sv: Källfil:

en: Choose the location for the newly created EPUB
sv: Välj plats för den senaste skapade EPUB:en

en: Destination file:
sv: Destinationsfil:

en: Importable files
sv: Importerbara filer

en: Choose destination
sv: Välj destination

en: EPUB files
sv: EPUB-filer

en: Need document
sv: Kräver dokument

en: You must specify the source file that will be imported.
sv: Du måste ange källfilen som ska importeras.

en: No results found
sv: Inga resultat hittade

en: Choose file to edit
sv: Välj fil att redigering

en: <p>Quickly choose a file by typing in just a few characters from the file name into the field above.
            For example, if want to choose the file:
            {example}
            Simply type in the characters:
            {chars}
            and press Enter.
sv: <p>Välj snabbt en fil genom att skriva in några få tecken från filnamnet i fältet ovan.
            Om du till exempel vill välja filen:
            {example}
            Skriv helt enkelt in tecknen:
            {chars}
            och tryck på enter.

en: Anchor: {0}
    Leading text: {1}
sv: Ankare: {0}
    Inledande text: {1}

en: Filter files
sv: Filtrera filer

en: Choose a &file to link to:
sv: Välj en &fil att länka till:

en: Filter locations
sv: Filtrera platser

en: Choose a &location (anchor) in the file:
sv: Välj en &plats (ankare) i filen:

en: The destination (href) for the link
sv: Destinationen (href) för länken

en: &Target:
sv: &Mål:

en: The (optional) text for the link
sv: Den (valfria) texten för länken

en: Tem&plate:
sv: Ma&ll:

en: 
                The template to use for generating the link. In addition to {0} and {1}
                you can also use {2}, {3} and {4} variables
                in the template, they will be replaced by the source filename, the destination
                filename and the anchor, respectively.
sv: 
                Mallen som ska användas för att skapa länken. Förutom {0} och {1}
                du kan också använda {2}, {3} och {4} variabler
                i mallen kommer de att ersättas av källfilnamnet, destinations
                filnamnet respektive ankaret.

en: Copyright page
sv: Upphovsrättssida

en: Page with title, author, publisher, etc.
sv: Sida med titel, författare, utgivare, etc.

en: The book cover, typically a single HTML file with a cover image inside
sv: Bokomslaget, vanligtvis en enda HTML-fil med en omslagsbild inuti

en: Back-of-book style index
sv: Baksidesformat index

en: First "real" page of content
sv: Första "riktiga" sida av innehåll

en: Type of &semantics:
sv: Typ av &semantik:

en: Choose a &file:
sv: Välj en &fil:

en: About semantics
sv: Om semantik

en: Semantics refer to additional information about specific locations in the book. For example, you can specify that a particular location is the dedication or the preface or the Table of Contents and so on.
    
    First choose the type of semantic information, then choose a file and optionally a location within the file to point to.
    
    The semantic information will be written in the <guide> section of the OPF file.
sv: Semantik hänvisar till ytterligare information om specifika platser i boken. Du kan till exempel ange att en viss plats är dedikationen eller förordet eller innehållsförteckningen och så vidare.
    
    Välj först typen av semantisk information, välj sedan en fil och eventuellt en plats i filen att hänvisa till.
    
    Den semantiska informationen kommer att skrivas i avsnittet <guide> av OPF-filen.

en: Cannot set {} type semantics in EPUB 2 or AZW3 books
sv: Det går inte att ställa in semantik av typen {} i EPUB 2- eller AZW3-böcker

en: Flo&ats
sv: Flyt&ande

en: &Other CSS properties:
sv: &Andra CSS-egenskaper:

en: Only filter CSS in the current file (%s)
sv: Filtrera bara CSS i aktuell fil (%s)

en: Add a cover
sv: Lägg till ett omslag

en: &Images in book
sv: &Bilder i bok

en: Filter the list of images
sv: Filtrera listan med bilder

en: If enabled the cover image you select will be embedded into the book in such a way that when viewed, its aspect ratio (ratio of width to height) will be preserved. This will mean blank spaces around the image if the screen the book is being viewed on has an aspect ratio different to the image.
sv: Om det är aktiverat kommer den omslagsbild du väljer att bäddas in i boken på ett sådant sätt att när den visas kommer bildförhållandet (förhållandet mellan bredd och höjd) att bevaras. Det här kommer att innebära tomma utrymmen runt bilden om skärmen som boken visas på har ett bildförhållande som skiljer sig från bilden.

en: Import &image
sv: Importera &bild

en: Choose a cover image
sv: Välj en omslagsbild

en: Quick Start Guide
sv: Snabbstartsguide

en: &Donate to support calibre
sv: &Donera för att stöda calibre

en: &Eject connected device
sv: Mata ut ansluten &enhet

en: Quit calibre
sv: Avsluta calibre

en: Minimize the calibre window
sv: Minimera calibre-fönstret

en: Clear the current search
sv: Rensa den aktuella sökningen

en: Focus the book list
sv: Fokusera på boklistan

en: Clear the Virtual library
sv: Rensa det virtuella biblioteket

en: Clear the additional restriction
sv: Rensa kompletterande begränsningen

en: Open the template documentation editor
sv: Öppna redigeraren för malldokumentation

en: Debug mode
sv: Felsökningsläge

en: You have started calibre in debug mode. After you quit calibre, the debug log will be available in the file: %s<p>The log will be displayed automatically.
sv: Du har startat calibre i felsökningsläge. När du har avslutat calibre kommer felsökningsloggen finnas i filen: %s<p>Loggen kommer att visas automatiskt.

en: Content server changed!
sv: Innehållsservern ändrad!

en: calibre 3 comes with a completely re-written Content server. As such any custom configuration you have for the content server no longer applies. You should check and refresh your settings in Preferences->Sharing->Sharing over the net
sv: calibre 3 kommer med en helt omskriven innehållsserver. Som sådan alla anpassad konfiguration du har för innehållsservern inte längre applicerade. Du bör kontrollera och uppdatera dina inställningar i Inställningar->Delning->Dela via nätet

en: Could not start the Content server. Error:
    
    %s
sv: Det gick inte att starta innehållsservern. Fel:
    
    %s

en: Hide main window
sv: Dölj huvudfönster

en: Show main window
sv: Visa huvudfönster

en: Failed to update annotations
sv: Det gick inte att uppdatera noteringar

en: Failed to update annotations in the database for the book being currently viewed.
sv: Det gick inte att uppdatera noteringar i databasen för boken som för närvarande visas.

en: The library database at %s appears to be corrupted. Do you want calibre to try and rebuild it automatically? The rebuild may not be completely successful.
sv: Biblioteksdatabasen i %s verkar vara skadad. Vill du att calibre ska försöka återskapa den automatiskt? Återskapning kanske inte lyckas fullständigt.

en: Conversion error
sv: Konverteringsfel

en: <p><b>Failed to convert: %s
sv: <p><b>Det gick inte att konvertera: %s

en: 
                    Many older e-book reader devices are incapable of displaying
                    EPUB files that have internal components over a certain size.
                    Therefore, when converting to EPUB, calibre automatically tries
                    to split up the EPUB into smaller sized pieces.  For some
                    files that are large undifferentiated blocks of text, this
                    splitting fails.
                    <p>You can <b>work around the problem</b> by either increasing the
                    maximum split size under <i>EPUB output</i> in the conversion dialog,
                    or by turning on Heuristic processing, also in the conversion
                    dialog. Note that if you make the maximum split size too large,
                    your e-book reader may have trouble with the EPUB.
sv: 
                    Många äldre e-bokläsenheter är oförmögna att visa
                    EPUB-filer som har interna komponenter över en viss storlek.
                    Därför, när du konverterar till EPUB, försöker calibre automatiskt
                    att dela upp EPUB:en i mindre bitar. För vissa filer som är stora
                    odifferentierade textblock, misslyckas denna delning.
                    <p>Du kan <b>arbeta runt problemet</b> genom att antingen öka
                    största deltorlek i <i>EPUB-utmatning</i> i konverteringsdialogrutan
                    eller genom att slå på heuristisk bearbetning, också i konverterings-
                    dialogrutan. Observera att om du gör största delstorlek för stor,
                    kommer din e-bokläsenhet att ha problem med EPUB:en.

en: Conversion failed
sv: Konvertering misslyckades

en: here
sv: här

en: Recipe Disabled
sv: Recept inaktiverat

en: <b>Failed</b>
sv: <b>Misslyckades</b>

en: There are active jobs. Are you sure you want to quit?
sv: Det finns aktiva jobb. Är du säker på att du vill avsluta?

en:  is communicating with the device!<br>
                          Quitting may cause corruption on the device.<br>
                          Are you sure you want to quit?
sv:  kommunicerar med enheten!<br>
                          Om du avslutar nu kan enheten skadas.<br>
                          Är du säker på att du vill avsluta ändå?

en: There are library updates waiting. Are you sure you want to quit?
sv: Det finns biblioteksuppdateringar som väntar. Är du säker på att du vill sluta?

en: Library updates waiting
sv: Biblioteksuppdateringar väntar

en: Running database shutdown plugins. This could take a few seconds...
sv: Kör insticksmodul för databasavstängning. Det kan ta några sekunder...

en: Shutting down the Content server. This could take a while...
sv: Stänger innehållsservern. Detta kan ta en stund...

en: will keep running in the system tray. To close it, choose <b>Quit</b> in the context menu of the system tray.
sv: fortsätter att köra i systemfältet. För att stänga det, välj <b>Avsluta</b> i snabbmenyn i systemfältet.

en: New version <b>{ver}</b> of {app} is available for download. See the <a href="{url}">new features</a>.
sv: Ny version <b>{ver}</b> av {app} är tillgänglig för hämtning. Se <a href="{url}">nya funktioner</a>.

en: Update available!
sv: Uppdatering tillgänglig!

en: Show this notification for future updates
sv: Visa den här aviseringen för framtida uppdateringar

en: &Get update
sv: &Hämta uppdatering

en: Update &plugins
sv: Uppdatera &insticksmoduler

en:  and one plugin update |  and {} plugin updates
sv[0]:  och en insticksmodulsuppdatering
sv[1]:  och {} insticksmodulsuppdateringar

en: plugin update available | plugin updates available
sv[0]: insticksmodulsuppdatering tillgänglig
sv[1]: insticksmodulsuppdateringar tillgängliga

en: Plugin updates
sv: Insticksmodulsuppdateringar

en: A plugin update is available | There are {} plugin updates available
sv[0]: En insticksmodulsuppdatering finns tillgänglig
sv[1]: Det finns {} insticksmodulsuppdateringar tillgängliga

en: Install and configure user plugins
sv: Installera och anpassa användarinsticksmodul

en: Rename this bookmark
sv: Byt namn på detta bokmärke

en: Remove this bookmark
sv: Ta bort detta bokmärke

en: Double click to edit the bookmarks
sv: Dubbelklicka för att redigera bokmärkena

en: &New
sv: &Nytt

en: Create a new bookmark at the current location
sv: Skapa ett nytt bokmärke på den aktuella platsen

en: Remove the currently selected bookmark
sv: Ta bort det för närvarande valda bokmärket

en: Pre&vious
sv: Föreg&ående

en: Nex&t
sv: Näs&ta

en: Position in book
sv: Position i bok

en: Change how the bookmarks are sorted
sv: Ändra hur bokmärkena sorteras

en: Are you sure you want to delete the bookmark: {0}?
sv: Är du säker på att du vill ta bort bokmärket: {0}?

en: Export bookmarks
sv: Exportera bokmärken

en: Saved bookmarks
sv: Sparade bokmärken

en: Import bookmarks
sv: Importera bokmärken

en: Add bookmark
sv: Lägg till bokmärke

en: Enter title for bookmark:
sv: Ange titel för bokmärke:

en: Could not calculate position in book
sv: Det gick inte att beräkna positionen i boken

en: Failed to bookmark
sv: Det gick inte att bokmärka

en: Filter shown highlights
sv: Filtrera visade markeringar

en: Choose what kinds of highlights will be displayed, below. If none are selected, no filtering is performed.
sv: Välj vilka typer av markeringar som ska visas nedan. Om ingen väljs utförs ingen filtrering.

en: calibre highlights
sv: calibre-markeringar

en: highlights
sv: markeringar

en: Modify this highlight
sv: Ändra denna markering

en: Edit notes for this highlight
sv: Redigera anteckningar för denna markering

en: Delete this highlight | Delete selected highlights
sv[0]: Ta bort vald markering
sv[1]: Ta bort valda markeringar

en: Export selected highlights
sv: Exportera valda markeringar

en: Table of Contents section: | Table of Contents sections:
sv[0]: Innehållsförteckningsavsnitt:
sv[1]: Innehållsförteckningsavsnitt:

en: Double click to jump to an entry
sv: Dubbelklicka för att hoppa till en post

en: Show only highlights of specific types
sv: Visa endast markeringar av specifika typer

en: Modify
sv: Ändra

en: Modify the selected highlight
sv: Ändra den markerade markeringen

en: Delete the selected highlights
sv: Ta bort de valda markeringarna

en: Export all highlights
sv: Exportera alla markeringar

en: No highlights match the search: {}
sv: Inga markeringar matchar sökningen: {}

en: the location of this highlight
sv: platsen för denna markering

en: No selected highlight
sv: Ingen markering vald

en: No highlight is currently selected
sv: Ingen markering är för närvarande vald

en: Are you sure you want to delete this highlight permanently? | Are you sure you want to delete all {} highlights permanently?
sv[0]: Är du säker på att du vill ta bort denna markering permanent?
sv[1]: Är du säker på att du vill ta bort alla {} markeringar permanent?

en: No highlights
sv: Inga markeringar

en: This book has no highlights to export
sv: Denna bok har inga markeringar att exportera

en: No highlights selected to export
sv: Inga markeringar har valts att exportera

en: Explain
sv: Förklara

en: Define
sv: Definiera

en: Key points
sv: Viktiga punkter

en: Fix grammar
sv: Rätta till grammatik

en: Translate
sv: Översätt

en: Actions and &highlights
sv: Åtgärder och &markeringar

en: &Save as note
sv: &Spara som anteckning

en: Save this conversation as a note on the current highlight
sv: Spara den här konversationen som en anteckning i den aktuella markeringen

en: Save this specific response as the note
sv: Spara detta specifika svar som anteckningen

en: Cannot save note as there is currently no selected text
sv: Det går inte att spara anteckningen eftersom det för närvarande inte finns någon markerad text

en: No selected text
sv: Ingen markerad text

en: No text is selected for this conversation.
sv: Ingen text är markerad för den här konversationen.

en: The prompt is a template. If you want the prompt to operate on the currently selected text, add <b>{0}</b> to the end of the prompt.
sv: Prompten är en mall. Om du vill att prompten ska bearbeta den markerade texten lägger du till <b>{0}</b> i slutet av prompten.

en: &Highlight style:
sv: &Markeringsstil:

en: Edit lookup source
sv: Redigera uppslagskälla

en: The name of the source
sv: Källans namn

en: The URL template of the source
sv: Källans URL-mall

en: The URL template must starts with https:// and have {word} in it which will be replaced by the actual query
sv: URL-mallen måste börja med https:// och innehålla {word}, ​​vilket kommer att ersättas av den faktiska förfrågan.

en: You must specify a name
sv: Du måste ange ett namn

en: Name already exists
sv: Namnet finns redan

en: A lookup source with the name {} already exists
sv: En uppslagskälla med namnet {} finns redan

en: You must specify a URL
sv: Du måste ange en URL

en: The URL must start with https://
sv: URL:en måste börja med https://

en: The URL must contain the placeholder {word}
sv: URL:en måste innehålla platshållaren {word}

en: Edit lookup sources
sv: Redigera uppslagskällor

en: Double-click to edit an entry
sv: Dubbelklicka för att redigera en post

en: Restore defaults
sv: Återställ standardvärden

en: No sources
sv: Inga källor

en: You must specify at least one lookup source
sv: Du måste ange minst en uppslagskälla

en: Zoom in
sv: Zooma in

en: Zoom out
sv: Zooma ut

en: Default zoom
sv: Standardzoom

en: Inspect
sv: Inspektera

en: Double click on a word in the book's text to look it up.
sv: Dubbelklicka på ett ord i bokens text för att slå upp det.

en: &Dictionary
sv: &Ordbok

en: Ask &AI
sv: Fråga &AI

en: Lookup &in:
sv: Slå upp &i:

en: Add sources
sv: Lägg till källor

en: Add more sources at which to lookup words
sv: Lägg till fler källor som du kan slå upp ord på

en: Refresh the result to match the currently selected text
sv: Uppdatera resultatet så att det matchar den för närvarande markerade texten

en: Update on selection change
sv: Uppdatera vid markeringsändring

en: Automatically update the displayed result when selected text in the book changes. With this disabled the lookup is changed only when clicking the Refresh button.
sv: Uppdatera automatiskt det visade resultatet när markerad text i boken ändras. Med detta inaktiverat ändras uppslaget bara när du klickar på knappen Uppdatera.

en: Connecting to E-book viewer failed
sv: Anslutningen till e-bokvisaren misslyckades

en: Unable to connect to existing E-book viewer window, try restarting the viewer.
sv: Det går inta att ansluta till befintligt e-bokvisarfönster, pröva att starta om visaren.

en: %prog [options] file
    
    View an e-book.
sv: %prog [options] file
    
    Visa en e-bok.

en: If specified, the E-book viewer window will try to come to the front when started.
sv: Om valt, kommer e-bokvisarfönstret att försöka lägga sig överst vid start.

en: If specified, the E-book viewer window will try to open full screen when started.
sv: Om valt, kommer e-bokvisarfönstret att försöka öppnas i helskärm vid start.

en: Force reload of all opened books
sv: Tvinga omladdning av alla öppnade böcker

en: The position at which to open the specified book. The position is a location or position you can get by using the Go to->Location action in the viewer controls. Alternately, you can use the form toc:something and it will open at the location of the first Table of Contents entry that contains the string "something". The form toc-href:something will match the href (internal link destination) of toc nodes. The matching is exact. If you want to match a substring, use the form toc-href-contains:something. The form ref:something will use Reference mode references. The form search:something will search for something after opening the book. The form regex:something will search for the regular expression something after opening the book.
sv: Den position där den angivna boken ska öppnas. Positionen är en plats eller position som du kan få genom att använda åtgärden Gå till->Plats i visningskontrollerna. Alternativt kan du använda formuläret toc:något och det öppnas på platsen för den första innehållsförteckningsposten som innehåller strängen "något". Formen toc-href:något kommer att matcha href (intern länkdestination) för toc-noder. Matchningen är exakt. Om du vill matcha en delsträng använder du formen toc-href-contains:något. Formen ref:något kommer att använda referenslägesreferenser. Formuläret sök:något kommer att söka efter något efter att ha öppnat boken. Formen regex:något kommer att söka efter det reguljära uttrycket något efter att ha öppnat boken.

en: Open a new viewer window even when the option to use only a single viewer window is set
sv: Öppna ett nytt visningsfönster även när alternativet att använda endast ett visningsfönster är inställt

en: Failed to start listener
sv: Det gick inte att starta lyssnaren

en: Could not start the listener used for single instance viewers. Try rebooting your computer.
sv: Det gick inte att starta lyssnaren som används för enstaka visare. Försök att starta om din dator.

en: Print to PDF
sv: Skriv till PDF

en: Print %s to a PDF file
sv: Skriv %s till en PDF-fil

en: Choose location for PDF file
sv: Välj plats för PDF-fil

en: &File:
sv: &Fil:

en: Paper &size:
sv: Pappers&storlek:

en: &Left margin:
sv: &Vänstermarginal:

en: &Top margin:
sv: &Toppmarginal:

en: &Right margin:
sv: &Högermarginal:

en: &Bottom margin:
sv: &Bottenmarginal:

en: inches
sv: tum

en: Add page &number to printed pages
sv: Lägg till sid&nummer på utskrivna sidor

en: &Open PDF file after printing
sv: &Öppna PDF-fil efter utskrift

en: PDF file
sv: PDF-fil

en: No filename specified
sv: Inget filnamn angivet

en: You must specify a filename for the PDF file to generate
sv: Du måste ange ett filnamn för PDF-filen som ska skapas

en: Incorrect filename specified
sv: Felaktigt filnamn angivet

en: The filename for the PDF file must end with .pdf
sv: Filnamnet för PDF-filen måste sluta med .pdf

en: Printing, this will take a while, please wait...
sv: Skriver, detta kommer att ta ett tag, vänta...

en: Printing...
sv: Skriver...

en: Failed to convert to PDF
sv: Det gick inte att konvertera till PDF

en: Failed to generate PDF file, click "Show details" for more information.
sv: Det gick inte att skapa PDF-fil, klicka på "Visa detaljer" för mer information.

en: In nearby words mode, you must specify at least two words and an optional trailing number of characters. The expression: {} does not have at least two words.
sv: I närliggande ordläge måste du ange minst två ord och ett valfritt efterföljande antal tecken. Uttrycket: {} har inte minst två ord.

en: The search expression {} is not a valid regex.
sv: Sökuttrycket {} är inte ett giltigt regex.

en: Contains
sv: Innehåller

en: Whole words
sv: Hela ord

en: Nearby words
sv: Närliggande ord

en: Choose the type of search: <ul><li><b>Contains</b> will search for the entered text anywhere. It will ignore punctuation, spaces and accents, unless Case sensitive searching is enabled.<li><b>Whole words</b> will search for whole words that equal the entered text. As with "Contains" searches punctuation and accents are ignored.<li><b>Nearby words</b> will search for whole words that are near each other in the text. For example: <i>calibre cool</i> will find places in the text where the words <i>calibre</i> and <i>cool</i> occur within 60 characters of each other. To change the number of characters add the number to the end of the list of words, for example: <i>calibre cool awesome 120</i> will search for <i>calibre</i>, <i>cool</i> and <i>awesome</i> within 120 characters of each other.<li><b>Regex</b> will interpret the text as a regular expression.
sv: Välj typ av sökning: <ul><li><b>Innehåller</b> kommer att söka efter den angivna texten var som helst. Den ignorerar skiljetecken, mellanslag och accenter, om inte skiftlägeskänslig sökning är aktiverad. <li><b>Hela ord</b> kommer att söka efter hela ord som motsvarar den angivna texten. Precis som med "Innehåller" ignoreras skiljetecken och accenter.<li><b>Närliggande ord</b> kommer att söka efter hela ord som är nära varandra i texten. Till exempel: <i>calibre cool</i> kommer att hitta platser i texten där orden <i>calibre</i> och <i>cool</i> förekommer inom 60 tecken från varandra. För att ändra antalet tecken lägg till numret i slutet av listan med ord, till exempel: <i>calibre cool awesome 120</i> kommer att söka efter <i>calibre</i>, <i>cool</i> och <i>awesome</i> inom 120 tecken från varandra.<li><b>Regex</b> tolkar texten som ett reguljärt uttryck.

en: Go back to where you were before searching
sv: Gå tillbaka till där du var innan du sökte

en: the location of this search result
sv: platsen för detta sökresultat

en: This text is hidden in the book and cannot be displayed
sv: Denna text är dold i boken och kan inte visas

en: No matches were found for:
sv: Inga matchningar hittades för:

en: Expand all items under %s
sv: Expandera alla poster under %s

en: Expand all items
sv: Expandera alla poster

en: Collapse all items
sv: Komprimera alla poster

en: Expand all items at the level of {}
sv: Expandera alla poster för {}

en: Collapse all items at the level of {}
sv: Komprimera alla poster för {}

en: Copy Table of Contents to clipboard
sv: Kopiera innehållsförteckning till urklipp

en: Search Table of Contents
sv: Sök i innehållsförteckning

en: Search for text in the Table of Contents
sv: Sök efter text i innehållsförteckningen

en: There are no Table of Contents entries matching: %s
sv: Det finns inga innehållsförteckningsposter som matchar: %s

en: Untitled
sv: Namnlös

en: Switch color scheme
sv: Byt färgschema

en: Apply settings from a saved profile
sv: Tillämpa inställningar från en sparad profil

en: Increase font size
sv: Öka teckensnittsstorleken

en: Decrease font size
sv: Minska teckensnittsstorleken

en: Toggle full screen
sv: Växla helskärmsläge

en: Previous page
sv: Föregående sida

en: Next section
sv: Nästa avsnitt

en: Previous section
sv: Föregående avsnitt

en: Toggle Reference mode
sv: Växla referensläge

en: Toggle auto-scrolling
sv: Växla automatisk rullning

en: Lookup words
sv: Slå upp ord

en: Show viewer controls
sv: Visa visarens kontroller

en: Toggle paged mode
sv: Växla sidindelat läge

en: Print book
sv: Skriv ut bok

en: Show book metadata
sv: Visa bokmetadata

en: Read aloud
sv: Högläsning

en: Browse highlights in book
sv: Bläddra bland markeringarna i boken

en: Select all text in the current file
sv: Markera all text i den aktuella filen

en: Edit this book
sv: Redigera denna bok

en: Reload this book
sv: Ladda om den här boken

en: Customize this toolbar
sv: Anpassa detta verktygsfält

en: Hide this toolbar
sv: Dölj detta verktygsfält

en: Switch to flow mode -- where the text is not broken into pages
sv: Växla till flödesläge -- där texten inte är uppdelad i sidor

en: Switch to paged mode -- where the text is broken into pages
sv: Växla till sidindelat läge -- där texten är uppdelad i sidor

en: Turn off auto-scrolling
sv: Slå av automatisk rullning

en: Turn on auto-scrolling
sv: Slå på automatisk rullning

en: Read the text of the book aloud
sv: Läs bokens text högt

en: Stop reading
sv: Sluta läsa

en: Clear list of recently opened books
sv: Rensa lista över senaste öppnade böcker

en: Restore settings to defaults
sv: Återställ inställningarna till standardvärden

en: Save current settings as a profile
sv: Spara aktuella inställningar som en profil

en: Delete saved profile...
sv: Ta bort sparad profil...

en: &Name of profile
sv: &Profilens namn

en: Enter name of profile to create
sv: Ange namnet på profilen som ska skapas

en: Configure the toolbar
sv: Anpassa verktygsfältet

en: Choose the actions you want on the toolbar. Drag and drop items in the right hand list to re-arrange the toolbar.
sv: Välj de åtgärder du vill ha i verktygsfältet. Dra och släpp post i högerlistan för att ordna om i verktygsfältet.

en: Lookup
sv: Uppslag

en: Preparing book for first read, please wait
sv: Förbereder boken för första läsning, vänta

en: E-book viewer
sv: E-bokvisare

en: Scroll here
sv: Bläddra hit

en: Start of book
sv: Början av boken

en: End of book
sv: Slutet av boken

en: Start of current file
sv: Början av aktuell fil

en: End of current file
sv: Slutet av aktuell fil

en: Hide this scrollbar
sv: Dölj denna rullist

en: Search :: no matches
sv: Sök :: inga träffar

en: Search :: one match
sv: Sök :: en träff

en: Search :: {} matches
sv: Sök :: {} träffar

en: Empty search expression
sv: Tomt sökuttryck

en: Cannot search for {!r} as it contains only punctuation and spaces.
sv: Det går inte att söka efter {!r} eftersom det bara innehåller skiljetecken och mellanslag.

en: Cannot jump to location
sv: Det går inte att hoppa till plats

en: The Read aloud feature is active, cannot jump to {}. Close it first.
sv: Högläsningsfunktionen är aktiv och kan inte hoppa till {}. Stäng den först.

en: Table of Contents locations
sv: Platser för innehållsförteckning

en: bookmark
sv: bokmärke

en: Failed to load the image {}
sv: Det gick inte att läsa in bilden {}

en: Failed to find the image {}
sv: Det gick inte att hitta bilden {}

en: Image not found
sv: Bild hittades inte

en: Cannot print book
sv: Det går inte att skriva ut bok

en: No book is currently open
sv: Ingen bok är för närvarande öppen

en: Book does not exist
sv: Boken finns inte

en: Cannot open {} as it no longer exists
sv: Det går inte att öppna {} eftersom den inte längre finns

en: Choose e-book
sv: Välj e-bok

en: E-books
sv: E-böcker

en: Loading book
sv: Läser in bok

en: Loading book, please wait
sv: Läser in bok, vänta

en: Loading book failed
sv: Det gick inte att läsa in boken

en: Failed to open the book at {0}. Click "Show details" for more info.
sv: Det gick inte att öppna boken på {0}. Klicka på "Visa detaljer" för mer info.

en: The book must be in the {} formats to edit.
    
    First convert the book to one of these formats.
sv: Boken måste vara i formaten {} för att redigeras.
    
    Konvertera först boken till ett av dessa format.

en: The Qt WebEngine Render process has crashed. You should try restarting the viewer.
sv: Qt WebEngine Render processen har kraschat. Du bör försöka starta om visaren.

en: Choose background image
sv: Välj bakgrundsbild

en: Clear search history
sv: Rensa sökhistorik

en: Test file name invalid
sv: Testfilnamn ogiltigt

en: The file name <b>%s</b> does not appear to end with a file extension. It must end with a file  extension like .epub or .mobi
sv: Namnet <b>%s</b> verkar inte sluta med en filändelse. Det måste sluta med en filändelse som .epub eller .mobi

en: Hide size in corner
sv: Dölj storlek i hörnet

en: Show size in corner
sv: Visa storlek i hörnet

en: Clear history
sv: Rensa historik

en: Drag to resize
sv: Dra för att ändra storlek

en: Choose &color
sv: Välj &färg

en: default: {}
sv: standard: {}

en: Choose a color
sv: Välj en färg

en: Cu&t
sv: Klipp u&t

en: &Step up
sv: &Öka

en: Step &down
sv: &Minska

en: Not rated
sv: Inte betygsatt

en: Generic e-ink device
sv: Generisk e-bläckenhet

en: Smartphone
sv: Smarttelefon

en: iPad like tablet
sv: iPad liknande surfplatta

en: Kindle Basic (all models)
sv: Kindle Basic (alla modeller)

en: Kindle Fire and Fire HD
sv: Kindle Fire och Fire HD

en: All other SONY devices
sv: Alla andra SONY-enheter

en: Kobo and Kobo Touch Readers
sv: Kobo- och Kobo Touch-läsenheter

en: Kobo Vox, Aura and Glo families
sv: Kobo Vox-, Aura- och Glo-familjer

en: Nook and Nook Simple Reader
sv: Nook och Nook Simple Reader

en: PocketBook 360 and newer models
sv: PocketBook 360 och nyare modeller

en: PocketBook Lux (1-5) and Basic 4
sv: PocketBook Lux (1-5) och Basic 4

en: PocketBook Inkpad 3 (Pro) and X
sv: PocketBook Inkpad 3 (Pro) och X

en: Android phone
sv: Android-telefon

en: Android tablet
sv: Android-surfplatta

en: Android phone with Kindle reader
sv: Android-telefon med Kindle-läsaren

en: Android tablet with Kindle reader
sv: Android-surfplatta med Kindle-läsaren

en: Generic
sv: Generisk

en: Choose your e-book device. If your device is not in the list, choose a "Generic" device.
sv: Välj din e-bokenhet. Om enheten inte finns med i listan, välj en "Generisk"-enhet.

en: If you are moving calibre from an old computer to a new one, please read <a href="{0}">the instructions</a>.
sv: Om du flyttar calibre från en gammal dator till en ny, läs <a href="{0}">instruktionerna</a>.

en: Select location for books
sv: Välj plats för böcker

en: Failed to create a folder at %s
sv: Det gick inte att skapa en mapp i %s

en: You must choose an empty folder for the calibre library. %s is not empty.
sv: Du måste välja en tom mapp för calibre-biblioteket. %s är inte tom.

en: &Next >
sv: &Nästa >

en: < &Back
sv: < Till&baka

en: Cancel
sv: Avbryt

en: &Finish
sv: &Slutför

en: Commit
sv: Tillämpa

en: Welcome wizard
sv: Välkomstguide

en: Welcome to calibre
sv: Välkommen till calibre

en: The one stop solution to all your e-book needs.
sv: En samlad lösning för alla dina e-bokbehov.

en: &Manufacturers
sv: &Tillverkare

en: &Devices
sv: &Enheter

en: WizardPage
sv: Guidesida

en: <h2>Congratulations!</h2> You have successfully setup calibre. Press the %s button to apply your settings.
sv: <h2>Gratulerar!</h2> Du har nu ställt in calibre. Tryck på knappen %s för att tillämpa dina inställningar.

en: <h2>Demo videos</h2>Videos demonstrating the various features of calibre are available <a href="{}">online</a>.
sv: <h2>Demovideor</h2>Videor som demonstrerar de olika funktionerna i calibre finns tillgängliga <a href="{}">på nätet</a>.

en: <h2>User Manual</h2>A User Manual is also available <a href="%s">online</a>.
sv: <h2>Användarmanual</h2>En användarmanual finns också tillgänglig på <a href="%s">nätet</a>.

en: <p>calibre can automatically send books by email to your Kindle. To do that you have to setup email delivery below. The easiest way is to setup a free <a href="{}">GMX account</a> and click the "Use GMX" button below. You will also have to register your email address in your Amazon account.
sv: <p>calibre kan automatiskt skicka böcker via e-post till din Kindle. För att göra det måste du konfigurera e-postleverans nedan. Det enklaste sättet är att skapa ett gratis <a href="{}">GMX-konto</a> och klicka på knappen "Använd GMX" nedan. Du måste också registrera din e-postadress i ditt Amazon-konto.

en: &Kindle email:
sv: &Kindle e-post:

en: Choose your &language:
sv: Välj ditt &språk:

en: <p>Choose a location for your books. When you add books to calibre, they will be copied here. Use an <b>empty folder</b> for a new calibre library:
sv: <p>Välj en plats för dina böcker. När du lägger till böcker i calibre kopieras de hit. Använd en <b>tom mapp</b> för ett nytt calibre-biblioteket:

en: If a calibre library already exists at the newly selected location, calibre will use it automatically.
sv: Om ett calibre-bibliotek redan finns på den nyvalda platsen kommer calibre att använda det automatiskt.

en: Test email settings
sv: Testa e-postinställningar

en: Send test mail from %s to:
sv: Skicka test post från %s till:

en: Using: %(un)s:%(pw)s@%(host)s:%(port)s and %(enc)s encryption
sv: Använder: %(un)s:%(pw)s@%(host)s:%(port)s och %(enc)s kryptering

en: No email address
sv: Ingen e-postadress

en: No email address to send mail to has been specified. You must specify a To: address before running the test.
sv: Ingen e-postadress att skicka e-post till har angivits. Du måste ange en Till:-adress innan testet körs.

en: Sending email, please wait...
sv: Skickar e-post, vänta...

en: Email successfully sent
sv: E-post skickad

en: Setup sending email using
sv: Ställ in att skicka e-post med

en: If you don't have an account, you can sign up for a free {name} email account at {link_markup}. {extra}
sv: Om du inte har ett konto kan du registrera dig för ett gratis e-postkonto hos {name} på {link_markup}. {extra}

en: Your %s &email address:
sv: Din %s-&e-postadress:

en: Your %s &password:
sv: Ditt %s-&lösenord:

en: If you plan to use email to send books to your Kindle, remember to add your %s email address to the allowed email addresses in your Amazon.com Kindle management page.
sv: Om du planerar att använda e-post för att sända böcker till din Kindle, kom ihåg att lägga till din %s-e-postadress till de tillåtna e-postadresserna på din Amazon.com Kindle-hanteringssida.

en: Setup
sv: Ställ in

en: No password
sv: Inget lösenord

en: You must specify a password
sv: Du måste ange ett lösenord

en: You must specify an email address
sv: Du måste ange en e-postadress

en: Incorrect email address
sv: Felaktig e-postadress

en: The email address "{}" is not valid
sv: E-postadressen "{}" är inte giltig

en: OK to proceed?
sv: OK för att fortsätta?

en: This will display your email password on the screen. Is it OK to proceed?
sv: Detta kommer att visa ditt e-postlösenord på skärmen. Är det OK att gå vidare?

en: Before using this account to send mail, you must enable the "Enable access to this account via POP3 and IMAP" option in GMX under More > E-mail Settings > POP3 & IMAP.
sv: Innan du använder det här kontot för att skicka e-post måste du aktivera alternativet "Aktivera åtkomst till det här kontot via POP3 och IMAP" i GMX under Mer > E-postinställningar > POP3 & IMAP.

en: Google recently deliberately broke their email sending protocol (SMTP) support in an attempt to force everyone to use their web interface so they can show you more ads. They are trying to claim that SMTP is insecure, that is incorrect and simply an excuse. To use a Gmail account you will need to "allow less secure apps" as described <a href="{}">here</a>.
sv: Google bröt nyligen medvetet mot sitt stöd för e-postsändningsprotokoll (SMTP) i ett försök att tvinga alla att använda deras webbgränssnitt så att de kan visa fler annonser. De försöker påstå att SMTP är osäkert, vilket är felaktigt och helt enkelt en ursäkt. För att använda ett Gmail-konto måste du "tillåta mindre säkra appar" enligt beskrivningen <a href="{}">här</a>.

en: If you are setting up a new Outlook account, Microsoft requires that you  verify your account periodically, before it will let calibre send email.
sv: Om du skapar ett nytt Outlook-konto kräver Microsoft att du verifierar ditt konto regelbundet innan det låter calibre skicka e-post.

en: Bad configuration
sv: Felaktig konfiguration

en: You must set the From email address
sv: Du måste ange avsändaradress för e-post

en: You must either set both the username <b>and</b> password for the mail server or no username and no password at all.
sv: Du måste antingen ange både användarnamn <b>och</b> lösenordet för e-postservern eller inget användarnamn och inget lösenord alls.

en: No username and password set for mailserver. Most  mailservers need a username and password. Are you sure?
sv: Inga användarnamn och lösenord som för e-postservern. De flesta e-postservrar behöver ett användarnamn och lösenord. Är du säker?

en: Send email &from:
sv: Sänd e-post &från:

en: <p>This is what will be present in the From: field of emails sent by calibre.<br> Set it to your email address
sv: <p>Det här kommer att stå i fältet Från: för e-postmeddelanden som sänds med calibre.<br> Ange det till din e-postadress

en: <p>A mail server is useful if the service you are sending mail to only accepts email from well know mail services.
sv: <p>En e-postserver är användbar om tjänsten du sänder e-post till endast accepterar e-post från välkända e-posttjänster.

en: Email server
sv: E-postserver

en: calibre can <b>optionally</b> use a server to send mail
sv: calibre kan <b>alternativt</b> använda en server för att sända e-post

en: &Hostname:
sv: &Värdnamn:

en: The hostname of your mail server. For example, smtp.gmail.com
sv: Värdnamnet på din e-postserver. Till exempel. smtp.gmail.com

en: The port your mail server listens for connections on. The default is 25
sv: Den port som din e-postserver lyssnar på efter anslutningar. Standard är 25

en: Your username on the mail server
sv: Ditt användarnamn för e-postservern

en: Your password on the mail server
sv: Ditt lösenord för e-postservern

en: &Show
sv: Vi&sa

en: Encr&yption:
sv: Kry&ptering:

en: Use TLS encryption when connecting to the mail server. This is the most common.
sv: Använd TLS-kryptering vid anslutning till e-postservern. Detta är den vanligaste.

en: Use SSL encryption when connecting to the mail server.
sv: Använd SSL-kryptering vid anslutning till e-postservern.

en: WARNING: Using no encryption is highly insecure
sv: VARNING: Det är mycket osäkert att inte använda kryptering

en: Use &GMX
sv: Använd &GMX

en: &Test email
sv: Testa &e-post

en: <p>If you use the <a href="http://www.appstafarian.com/marvin.html">Marvin</a> e-book reading app (or similar OPDS enabled apps) on your Apple iDevice, you can access your calibre book collection wirelessly, directly on the device. To do this you have to turn on the calibre Content server.
sv: <p>Om du använder <a href="http://www.appstafarian.com/marvin.html">Marvin</a> e-bokläsarappen (eller liknande OPDS möjliggjorda appar) på din Apple iEnhet, kan du nå din calibre boksamling trådlöst direkt på enheten. För att göra det kan behöver du slå på calibre-innehållsservern.

en: Turn on the &Content server
sv: Slå på &innehållsservern

en: <p>Remember to leave calibre running as the server only runs as long as calibre is running.
    <p>The reader app should see your calibre collection automatically. If not, try adding the URL http://myhostname:8080 as a new catalog in the reader on your iDevice. Here myhostname should be the fully qualified hostname or the IP address of the computer calibre is running on. See <a href="%s">the User Manual</a> for more information.
sv: <p>Kom ihåg att lämna calibre igång eftersom servern endast körs så länge calibre är igång.
    <p>Läsarprogrammet bör se din calibre-samling automatiskt. Om inte, testa att lägga till URL:en http://mittvärdnamn:8080 som en ny katalog i läsenheten på din iEnhet. Här bör mittvärdnamn vara det fullständiga värdnamnet eller IP-adressen för den dator calibre körs på. Se <a href="%s">användarmanualen</a> för mer information.

en: Required component missing
sv: Nödvändig komponent saknas

en: This computer is missing the Windows MediaPack, which is needed for calibre. Instructions for installing it are <a href="{0}">available here</a>.
sv: Den här datorn saknar Windows MediaPack, som behövs för calibre. Instruktioner för att installera den <a href="{0}">finns här</a>.

en: Invalid query format for colon-separated search: {0}
sv: Ogiltig sökformat för kolonseparerad sökning: {0}

en: BIBTEX catalog generator
sv: BIBTEX-kataloggenerator

en: The fields to output when cataloging books in the database.  Should be a comma-separated list of fields.
    Available fields: %(fields)s.
    plus user-created custom fields.
    Example: %(opt)s=title,authors,tags
    Default: '%%default'
    Applies to: BIBTEX output format
sv: Fälten som ska matas ut vid katalogisering av böcker i databasen. Bör vara en kommaseparerad lista över fält.
    Tillgängliga fält: %(fields)s.
    plus användarskapade anpassade fält.
    Exempel: %(opt)s=title,authors,tags
    Standard: '%%default'
    Gäller: BIBTEX-utmatningsformat

en: Output field to sort on.
    Available fields: author_sort, id, rating, size, timestamp, title.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
sv: Utmatningsfält att sortera efter.
    Tillgängliga fält: author_sort, id, rating, size, timestamp, title.
    Standard: '%default'
    Gäller: BIBTEX-utmatningsformat

en: Create a citation for BibTeX entries.
    Boolean value: True, False
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
sv: Skapa ett citattecken för BibTeX-poster.
    Booleskt värde: True, False
    Standard: '%default'
    Gäller: BIBTEX-utmatningsformat

en: Create a file entry if formats is selected for BibTeX entries.
    Boolean value: True, False
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
sv: Skapa en filpost om format är valt för BibTeX-poster.
    Booleskt värde: True, False
    Standard: '%default'
    Gäller: BibTeX-utmatningsformat

en: The template for citation creation from database fields.
    Should be a template with {} enclosed fields.
    Available fields: %s.
    Default: '%%default'
    Applies to: BIBTEX output format
sv: Mallen för att skapa citattecken från databasfält.
    Bör vara en mall med {} omslutna fält.
    Tillgängliga fält: %s.
    Standard: '%%default'
    Gäller: BIBTEX-utmatningsformat

en: BibTeX file encoding output.
    Available types: utf8, cp1252, ascii.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
sv: BibTeX-fil kodning för utmatning.
    Tillgängliga alternativ: utf8, cp1252, ascii
    Standard: '%default'
    Gäller: BIBTEX-utmatningsformat

en: BibTeX file encoding flag.
    Available types: strict, replace, ignore, backslashreplace.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
sv: BibTeX-fil kodningsflagga 
    Tillgängliga alternativ: strict, replace, ignore, backslashreplace.
    Standard: '%default'
    Gäller: BIBTEX-utmatningsformat

en: Entry type for BibTeX catalog.
    Available types: book, misc, mixed.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
sv: Posttyp för BibTeX-katalog.
    Tillgängliga typer: bok, div, blandat
    Standard: '%default'
    Gäller: BIBTEX-utmatningsformat

en: CSV/XML catalog generator
sv: CSV/XML-kataloggenerator

en: The fields to output when cataloging books in the database.  Should be a comma-separated list of fields.
    Available fields: %(fields)s,
    plus user-created custom fields.
    Example: %(opt)s=title,authors,tags
    Default: '%%default'
    Applies to: CSV, XML output formats
sv: Fälten som ska matas ut vid katalogisering av böcker i databasen. Bör vara en kommaseparerad lista över fält. 
    Tillgängliga fält: %(fields)s,
    plus användarskapade anpassade fält.
    Exempel: %(opt)s=title,authors,tags
    Standard: '%%default'
    Gäller: CSV-, XML-utmatningsformat

en: Output field to sort on.
    Available fields: author_sort, id, rating, size, timestamp, title_sort
    Default: '%default'
    Applies to: CSV, XML output formats
sv: Utgångsfält att sortera efter.
    Tillgängliga fält: author_sort, id, betyg, storlek, tidsstämpel, title_sort
    Standard: '%default'
    Tillämpas på: CSV-, XML-utmatningsformat

en: AZW3/EPUB/MOBI catalog generator
sv: AZW3/EPUB/MOBI-kataloggenerator

en: Title of generated catalog used as title in metadata.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
sv: Titel på den genererade katalogen som används som titel i metadata.
    Standard: '%default'
    Gäller: AZW3-, EPUB-, MOBI-utmatningsformat

en: Create cross-references in Authors section for books with multiple authors.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
sv: Skapa korsreferenser i författarsektionen för böcker med flera författare.
    Standard: '%default'
    Gäller: AZW3-, EPUB-, MOBI-utmatningsformat

en: Save the output from different stages of the conversion pipeline to the specified folder. Useful if you are unsure at which stage of the conversion process a bug is occurring.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
sv: Spara utmatning från olika stadier av konverteringsprocessen till den angivna mappen. Användbart om du är osäker på i vilket skede av konverteringsprocessen ett problem inträffar.
    Standard: '%default'
    Gäller: AZW3-, EPUB-, MOBI-utmatningsformat

en: Regex describing tags to exclude as genres.
    Default: '%default' excludes bracketed tags, e.g. '[Project Gutenberg]', and '+', the default tag for read books.
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
sv: Regex beskriver taggar som ska exkluderas som genrer
    Standard: '%default' exkluderar parentestaggar, t.ex. '[Project Gutenberg]', och '+', standard-tagg för lästa böcker.
    Gäller: AZW3-, EPUB-, MOBI-utmatningsformat

en: Specifies the rules used to exclude books from the generated catalog.
    The model for an exclusion rule is either
    ('<rule name>','Tags','<comma-separated list of tags>') or
    ('<rule name>','<custom column>','<pattern>').
    For example:
    (('Archived books','#status','Archived'),)
    will exclude a book with a value of 'Archived' in the custom column 'status'.
    When multiple rules are defined, all rules will be applied.
    Default: 
    "%default"
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
sv: Anger de regler som används för att exkludera böcker från den genererade katalogen.Modellen för en undantagsregel är antingen('<rule name>','Taggar','<comma-separated list of tags>') eller('<rule name>','<custom column>','<pattern>').Till exempel:(("Arkiverade böcker", "# status", "Arkiverade"),)kommer att exkludera en bok med ett värde på "status" "Arkiverat" i den anpassade kolumnen.När flera regler är definierade, kommer alla regler tillämpas.Standard:"%default"Gäller: AZW3-, EPUB-, MOBI-utmatningsformat

en: Include 'Authors' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
sv: Inkludera 'Författar' sektion i katalogen.
    Standard: '%default'
    Gäller: AZW3-, EPUB-, MOBI-utmatningsformat

en: Include 'Descriptions' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
sv: Inkludera sektionen 'Beskrivningar' i katalogen.
    Standard: '%default'
    Gäller: AZW3-, EPUB-, MOBI-utmatningsformat

en: Include 'Genres' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
sv: Inkludera sektionen 'Genrer' i katalogen.
    Standard: '%default'
    Gäller: AZW3-, EPUB-, MOBI-utmatningsformat

en: Include 'Titles' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
sv: Inkludera sektionen 'Titlar' i katalogen.
    Standard: '%default' 
    Gäller: AZW3-, EPUB-, MOBI-utmatningsformat

en: Include 'Series' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
sv: Inkludera sektioen 'Serier' i katalogen.
    Standard: '%default' 
    Gäller: AZW3-, EPUB-, MOBI-utmatningsformat

en: Include 'Recently Added' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
sv: Inkludera sektioen 'Nyligen tillagda' i katalogen.
    Standard: '%default'
    Gäller: AZW3-, EPUB-, MOBI-utmatningsformat

en: Source field for 'Genres' section.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
sv: Källfältet för "Genrer" sektion.
    Standard: '%default' 
    Gäller: AZW3-, EPUB-, MOBI-utmatningsformat

en: Custom field containing note text to insert in Description header.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
sv: Anpassat fält innehåller anmärkningstext att infoga i beskrivningsrubrik.
    Standard: '%default'
    Gäller: AZW3-, EPUB-, MOBI-utmatningsformat

en: #<custom field>:[before|after]:[True|False] specifying:
     <custom field> Custom field containing notes to merge with comments
     [before|after] Placement of notes with respect to comments
     [True|False] - A horizontal rule is inserted between notes and comments
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
sv: #<custom field>:[before|after]:[True|False] anger:
    <custom field> Anpassat fält innehåller anteckningar att slå samman med kommentarer
    [before|after] Placering av anteckningar med avseende på kommentarer
    [True|False] - En horisontell linje infogas mellan anteckningar och kommentarer
    Standard: '%default'
    Gäller: AZW3-, EPUB-, MOBI-utmatningsformat

en: Specifies the output profile. In some cases, an output profile is required to optimize the catalog for the device. For example, 'kindle' or 'kindle_dx' creates a structured Table of Contents with Sections and Articles.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
sv: Anger utmatningsprofilen. I vissa fall krävs en utmatningsprofil för att optimera katalogen för enheten. Till exempel skapar "kindle" eller "kindle_dx" en strukturerad innehållsförteckning med avsnitt och artiklar.
    Standard: '%default'
    Gäller: AZW3-, EPUB-, MOBI-utmatningsformat

en: Specifies the rules used to include prefixes indicating read books, wishlist items and other user-specified prefixes.
    The model for a prefix rule is ('<rule name>','<source field>','<pattern>','<prefix>').
    When multiple rules are defined, the first matching rule will be used.
    Default:
    "%default"
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
sv: Anger de regler som används för att inkludera prefix som indikerar lästa böcker, önskelistsposter och andra användardefinierade prefix.
    Modellen för en prefixregel är ('<rule name>','<source field>','<pattern>','<prefix>').
    När flera regler är definierade, kommer den första matchande regeln användas.
    Standard:
    "%default"
    Gäller: AZW3-, EPUB-, MOBI-utmatningsformat

en: Use a named preset created with the GUI catalog builder.
    A preset specifies all settings for building a catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
sv: Använd en namngiven förinställning skapas med GUI Catalog Builder. 
    En förinställning specificerar alla inställningar för att bygga en katalog. 
    Standard: '%default'
    Gäller: AZW3-, EPUB-, MOBI-utmatningsformat

en: Replace existing cover when generating the catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
sv: Ersätt befintliga omslag när du skapar katalog. 
    Standard: '%default' 
    Gäller: AZW3-, EPUB-, MOBI-utmatningsformat

en: Size hint (in inches) for book covers in catalog.
    Range: 1.0 - 2.0
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
sv: Storleksråd (i tum) för bokomslag i katalog.
    Intervall: 1.0 - 2.0
    Standard: '%default'
    Gäller: AZW3-, EPUB-, MOBI-utmatningsformat

en: Error: Preset "{}" not found.
sv: Fel: Förinställningen "{}" hittades inte.

en: Stored presets: {}
sv: Lagrade förinställningar: {}

en: Error: No stored presets.
sv: Fel: Inga lagrade förval.

en: 
    *** Adding 'By authors' section required for MOBI output ***
sv: 
    *** Tillägg 'Av författare' sektion krävs för MOBI utgång ***

en: column not in book:
sv: kolumn finns inte i bok:

en: Symbols
sv: Symboler

en: No genres to catalog.
sv: Inga genrer att katalogisera.

en: Check 'Excluded genres' regex in the E-book options.
sv: Kontrollera "Exkluderade genrer"-regex i e-bokalternativen.

en: No books available to catalog
sv: Inga böcker tillgängliga för att katalogisera

en: Titles
sv: Titlar

en: Genres
sv: Genrer

en: Recently Added
sv: Nyligen tillagda

en: Recently Read
sv: Nyligen lästa

en: Descriptions
sv: Beskrivningar

en: <p>Inconsistent author sort values for author<br/>'{0}':</p><p><center><b>{1}</b> != <b>{2}</b></center></p><p>Unable to build MOBI catalog.<br/>Select all books by '{0}', apply correct Author Sort value in Edit Metadata dialog, then rebuild the catalog.<p>
sv: <p>Inkonsekventa författaresorteringsvärden för författaren<br/>'{0}':</p><p><center><b>{1}</b> != <b>{2}</b></center></p><p>Det går inte att bygga MOBI-katalog.<br/>Välj alla böcker efter '{0}', använd korrekt sorteringsvärde för författare i dialogrutan Redigera metadata och bygg sedan om katalogen.<p>

en: Sorting database
sv: Sorterar databas

en: Sorting titles
sv: Sorterar titlar

en: No books to catalog.
    Check 'Excluded books' rules in the E-book options.
sv: Inga böcker till katalog.
    Kontrollera "Exkluderade böcker"-regler i e-bokalternativen.

en: No books available to include in catalog
sv: Inga böcker tillgängliga som ska ingå i katalogen

en: error in
sv: fel i

en: Genres HTML
sv: Genrer-HTML

en: Titles HTML
sv: Titlar-HTML

en: Catalog template error:
sv: Fel i katalogmall:

en: by
sv: av

en: Descriptions HTML
sv: Beskrivningar-HTML

en: Description HTML
sv: Beskrivning-HTML

en: NCX header
sv: NCX-rubrik

en: NCX for descriptions
sv: NCX för beskrivningar

en: NCX for Series
sv: NCX för serier

en: Series beginning with %s
sv: Serier som börjar med %s

en: Series beginning with '%s'
sv: Serier som börjar med "%s"

en: NCX for Titles
sv: NCX för titlar

en: Titles beginning with %s
sv: Titlar som börjar med %s

en: Titles beginning with '%s'
sv: Titlar som börjar med "%s"

en: NCX for Authors
sv: NCX för författare

en: Authors beginning with %s
sv: Författare som börjar med %s

en: Authors beginning with '%s'
sv: Författare som börjar med "%s"

en: NCX for Recently Added
sv: NCX för nyligen tillagda

en: NCX for Recently Read
sv: NCX för nyligen lästa

en: NCX for genres
sv: NCX för genrer

en: Generating OPF
sv: Skapar OPF

en: Thumbnails
sv: Miniatyrbilder

en: Thumbnail
sv: Miniatyrbild

en: Saving NCX
sv: Sparar NCX

en: Invalid titles
sv: Ogiltiga titlar

en: Extra titles
sv: Extra titlar

en: Invalid authors
sv: Ogiltiga författare

en: Extra authors
sv: Extra författare

en: Missing book formats
sv: Saknar bokformat

en: Extra book formats
sv: Extra bokformat

en: Unknown files in books
sv: Okända filer i böcker

en: Missing cover files
sv: Saknar omslagsfiler

en: Cover files not in database
sv: Omslagsfiler inte i databas

en: Malformed formats
sv: Felaktiga format

en: Malformed book paths
sv: Felaktiga boksökvägar

en: Folders raising exception
sv: Mappar indikerar undantag

en: INVALID CONDITION
sv: OGILTIGT VILLKOR

en: Path to library too long. Must be less than %d characters.
sv: Sökväg till biblioteket för långt. Måste vara mindre än %d tecken.

en:  (%s books)
sv:  (%s böcker)

en: Identifiers
sv: Identifierare

en: On device
sv: På enhet

en: Series sort
sv: Seriesortering

en: Title sort
sv: Titelsortering

en: The title
sv: Titeln

en: The authors
sv: Författarna

en: The author sort string. To use only the first letter of the name use {author_sort[0]}
sv: Författarsorteringsfältet. För att endast använda den första bokstaven i namnet, använd {author_sort[0]}

en: The tags
sv: Taggarna

en: The series
sv: Serien

en: The series number. To get leading zeros use {series_index:0>3s} or {series_index:>3s} for leading spaces
sv: Numret i serien. För att få nollor använd {series_index:0>3s} eller {series_index:>3s} för inledande blanksteg

en: The rating
sv: Betyget

en: The ISBN
sv: ISBN

en: The publisher
sv: Utgivaren

en: The date
sv: Datumet

en: The published date
sv: Utgivningsdatumet

en: The date when the metadata for this book record was last modified
sv: Det datum då metadata för den här bokposten senast ändrades

en: The language(s) of this book
sv: Språket eller språken för denna bok

en: The calibre internal id
sv: calibres intera id

en: The calibre internal page count
sv: calibres interna sidräkning

en: Options to control saving to disk
sv: Alternativ för att anpassa sparande på disk

en: Normally, calibre will update the metadata in the saved files from what is in the calibre library. Makes saving to disk slower.
sv: Normalt kommer calibre att uppdatera metadata i de sparade filerna utifrån det som finns i calibre-biblioteket. Detta gör att filerna sparas långsammare till disken.

en: Normally, calibre will write the metadata into a separate OPF file along with the actual e-book files.
sv: Normalt kommer calibre att skriva metadata i en separat OPF-fil tillsammans med själva e-bokfilerna.

en: Normally, calibre will save the cover in a separate file along with the actual e-book files.
sv: Normalt sparar calibre omslaget i en separat fil tillsammans med själva e-bokfilerna.

en: Comma separated list of formats to save for each book. By default all available formats are saved.
sv: Kommaseparerad lista med format att spara för varje bok. Som standard sparas alla tillgängliga format.

en: The template to control the filename and folder structure of the saved files. Default is "%(templ)s" which will save books into a per-author subfolder with filenames containing title and author. Available controls are: {%(controls)s}
sv: Mallen för att anpassa filnamn och mappstruktur för de sparade filerna. Standard är "%(templ)s" vilket sparar böcker i en undermapp per författare med filnamn bestående av titel och författare. Tillgängliga kontroller är: {%(controls)s}

en: The template to control the filename and folder structure of files sent to the device. Default is "%(templ)s" which will save books into a per-author folder with filenames containing title and author. Available controls are: {%(controls)s}
sv: Mallen för att anpassa filnamnet och katalogstruktur för filer som skickas till enheten. Standard är "%(templ)s" vilket kommer att spara böcker i en mapp per författare med filnamn som innehåller titel och författare. Tillgängliga kontroller är: {%(controls)s}

en: Have calibre convert all non English characters into English equivalents for the file names. This is useful if saving to a legacy filesystem without full support for Unicode filenames.
sv: Låt calibre konvertera alla icke-engelska tecken till engelska ekvivalenter för filnamn. Detta är användbart om du sparar i ett äldre filsystem utan fullt stöd för Unicode-filnamn.

en: The format in which to display dates. %(day)s - day, %(month)s - month, %(mn)s - month number, %(year)s - year. Default is: %(default)s
sv: Format för datumvisning. %(day)s - dag, %(month)s - månad, %(mn)s - månadsnummer, %(year)s - år. Standard är: %(default)s

en: Convert paths to lowercase.
sv: Konvertera sökvägar till gemener.

en: Replace whitespace with underscores.
sv: Ersätt "whitespace" med understreck.

en: Save into a single folder, ignoring the template folder structure
sv: Spara i en enda mapp, strunta i mallstrukturmappen

en: Save any data files associated with the book when saving the book
sv: Spara alla datafiler som är kopplade till boken när du sparar boken

en: Failed to calculate path for save to disk. Template: %(templ)s
    Error: %(err)s
sv: Det gick inte att beräkna sökväg för att spara till disk. Mall: %(templ)s
    Fel: %(err)s

en: Template evaluation resulted in no path components. Template: %s
sv: Mallutvärdering resulterade i inga sökvägskomponenter. Mall:%s

en: The one stop solution to all your e-book needs
sv: En samlad lösning för alla dina e-bokbehov

en: calibre is the one stop solution to all your e-book needs.
sv: calibre är en samlad lösning för alla dina e-bokbehov.

en: You can use calibre to catalog your books, fetch metadata for them automatically, convert them from and to all the various e-book formats, send them to your e-book reader devices, read the books on your computer, edit the books in a dedicated e-book editor and even make them available over the network with the built-in Content server. You can also download news and periodicals in e-book format from over a thousand different news and magazine websites.
sv: Du kan använda calibre för att katalogisera dina böcker, hämta metadata för dem automatiskt, konvertera dem från och till alla de olika e-bokformat, skicka dem till dina e-bokläsenheter, läsa böcker på datorn, redigera böckerna i en dedikerad e-bokredigerare och även göra dem tillgängliga via nätverket med den inbyggda innehållsservern. Du kan också hämta nyheter och tidskrifter i e-bokformat från över tusen olika nyhets- och tidningswebbplatser.

en: Edit the text and styles inside e-books
sv: Redigera texten och format inuti böcker

en: The calibre E-book editor allows you to edit the text and styles inside the book with a live preview of your changes.
sv: Med calibre e-bokredigeraren kan du redigera text och format inne i boken med realtidsförhandsgranskning av dina ändringar.

en: It can edit books in both the EPUB and AZW3 (Kindle) formats. It includes various useful tools for checking the book for errors, editing the Table of Contents, performing automated cleanups, etc.
sv: Det kan redigera böcker i både formaten EPUB och AZW3 (Kindle). Det innehåller olika användbara verktyg för att kontrollera boken för fel, redigera innehållsförteckningen, utföra automatiserade rensningar etc.

en: Read e-books in over a dozen different formats
sv: Läs e-böcker i över ett dussin olika format

en: The calibre E-book viewer allows you to read e-books in over a dozen different formats.
sv: calibres e-bokvisare tillåter att du läser e-böcker i över ett dussin olika format.

en: It has a full screen mode for distraction free reading and can display the text with multiple columns per screen.
sv: Den har ett helskärmsläge för distraktionsfri läsning och kan visa texten med flera spalter per skärm.

en: Command Line Interface
sv: Kommandoradsgränssnitt

en: On macOS, the command line tools are inside the calibre bundle, for example, if you installed calibre in :file:`/Applications` the command line tools are in :file:`/Applications/calibre.app/Contents/MacOS/`. So, for example, to run :file:`ebook-convert` you would use: :file:`/Applications/calibre.app/Contents/MacOS/ebook-convert`.
sv: I macOS finns kommandoradsverktygen i calibre-paketet, till exempel om du installerade calibre i :file:`/Applications` finns kommandoradsverktygen i :file:`/Applications/calibre.app/Contents/MacOS/`. Så, till exempel, för att köra :file:`ebook-convert` skulle du använda: :file:`/Applications/calibre.app/Contents/MacOS/ebook-convert`.

en: Documented commands
sv: Dokumenterade kommandon

en: Undocumented commands
sv: Odokumenterade kommandon

en: You can see usage for undocumented commands by executing them without arguments in a terminal.
sv: Du kan se användning av odokumenterade kommandon genom att köra dem utan argument i ett terminalfönster.

en: Change language
sv: Ändra språk

en: templates are not allowed in search expressions
sv: mallar är inte tillåtna i sökuttryck

en: <b>{title}</b> by {authors}
sv: <b>{title}</b> av {authors}

en: {series_index} of <i>{series}</i>
sv: {series_index} av <i>{series}</i>

en: Date: {timestamp}
sv: Datum: {timestamp}

en: Published: {pubdate}
sv: Publicerad: {pubdate}

en: Publisher: {publisher}
sv: Utgivare: {publisher}

en: Show
sv: Visa

en:  sorted by
sv:  sorteras efter

en: Change library
sv: Ändra bibliotek

en: Change library to:
sv: Ändra bibliotek till:

en: Switch to the full interface (non-mobile interface)
sv: Växla till hela gränssnittet (icke-mobila gränssnitt)

en: The full interface gives you many more features, but it may not work well on a small screen
sv: Det fullständiga gränssnittet ger dig många fler funktioner, men det kanske inte fungerar bra på en liten skärm

en: {0} is not a valid IP address/network, with error: {1}
sv: {0} är inte en giltig IP-adress/nätverk, med fel: {1}

en: username [password]
sv: användarnamn [password]

en: Give this user only read access
sv: Ge denna användare endast läsbehörighet

en: username is required
sv: användarnamn krävs

en: username
sv: användarnamn

en: username set|reset|toggle|show
sv: användarnamn ställ in|återställ|växla|visa

en: username and operation are required
sv: användarnamn och operation krävs

en: [options] username [library_name ...]
sv: [options] användarnamn [library_name ...]

en: Specify the action to perform.
    A value of "show" shows the current library restrictions for the specified user.
    A value of "allow-all" removes all library restrictions.
    A value of "allow" allows access to only the specified libraries.
    A value of "block" allows access to all, except the specified libraries.
    A value of "per-library" sets per library restrictions. In this case the libraries list is interpreted as a list of library name followed by restriction to apply, followed by next library name and so on. Using a restriction of "=" removes any previous restriction on that library.
sv: Ange åtgärden som ska utföras.
    Ett värde på "visa" visar de aktuella biblioteksbegränsningarna för den angivna användaren.
    Värdet "tillåt-alla" tar bort alla biblioteksbegränsningar.
    Värdet "tillåt" tillåter endast åtkomst till de angivna biblioteken.
    Värdet "blockera" tillåter åtkomst till alla, utom de angivna biblioteken.
    Ett värde på "per-bibliotek" uppsättningar per bibliotek begränsningar. I det här fallet tolkas bibliotekslistan som en lista med biblioteksnamn följt av begränsning att tillämpa, följt av nästa biblioteksnamn och så vidare. Att använda en begränsning av "=" tar bort alla tidigare begränsningar för det biblioteket.

en: Unknown command: {}
sv: Okänt kommando: {}

en: Manage the user accounts for calibre-server. Available commands are:
sv: Hantera användarkonton för calibre-servern. Tillgängliga kommandon är:

en: Use {} for help on individual commands
sv: Använd {} för hjälp med enskilda kommandon

en: What do you want to do?
sv: Vad vill du göra?

en: default
sv: standard

en: No choice selected, exiting...
sv: Inget val valt, avslutar...

en: %s is not a valid choice, try again
sv: %s är inte ett giltigt val, försök igen

en: Existing user names:
sv: Befintliga användarnamn:

en: There are no users, you must first add an user
sv: Det finns inga användare, du måste först lägga till en användare

en: The username %s does not exist
sv: Användarnamnet %s finns inte

en: Enter the username
sv: Ange användarnamnet

en: Enter the new password for %s:
sv: Ange nya lösenordet för %s:

en: Empty passwords are not allowed
sv: Tomma lösenord är inte tillåtna

en: Re-enter the new password for %s, to verify:
sv: Ange pånytt det nya lösenordet för %s, för att verifiera:

en: Passwords do not match
sv: Lösenorden matchar inte

en: User %s added successfully!
sv: Användare %s tillagd!

en: Are you sure you want to remove the user %s?
sv: Är du säker på att du vill ta bort användaren %s?

en: User %s successfully removed!
sv: Användare %s borttagen!

en: Password for %s successfully changed!
sv: Lösenord för %s ändrat!

en: Current password for {0} is: {1}
sv: Nuvarande lösenord för {0} är: {1}

en: Allow {} to make changes (i.e. grant write access)
sv: Tillåt {} att göra ändringar (dvs. bevilja skrivåtkomst)

en: Prevent {} from making changes (i.e. remove write access)
sv: Hindra {} från att göra ändringar (dvs. ta bort skrivåtkomst)

en: Prevent {} from changing their own password via the web
sv: Förhindra att {} ändrar sitt eget lösenord via webben

en: Allow {} to change their own password via the web
sv: Tillåt {} att ändra sitt eget lösenord via webben

en: {} has the following additional per-library restrictions:
sv: {} har följande ytterligare begränsningar per bibliotek:

en: {} has no additional per-library restrictions
sv: {} har inga ytterligare per-bibliotek begränsningar

en: Allow access to all libraries
sv: Tillåt åtkomst till alla bibliotek

en: Allow access to only specified libraries
sv: Tillåt åtkomst till endast angivna bibliotek

en: Allow access to all, except specified libraries
sv: Tillåt åtkomst till alla utom angivna bibliotek

en: Change per-library restrictions
sv: Ändra begränsningar per bibliotek

en: Enter the name of the library:
sv: Ange namnet på biblioteket:

en: Enter a search expression, access will be granted only to books matching this expression. An empty expression will grant access to all books.
sv: Ange ett sökuttryck, åtkomst ges endast till böcker som matchar detta uttryck. Ett tomt uttryck ger åtkomst till alla böcker.

en: Another restriction?
sv: En annan begränsning?

en: Enter a comma separated list of library names:
sv: Ange en kommaseparerad lista med biblioteksnamn:

en: Allowing access only to libraries: {}
sv: Tillåter endast åtkomst till bibliotek: {}

en: Allowing access to all libraries, except: {}
sv: Tillåter åtkomst till alla bibliotek, utom: {}

en: Show password for {}
sv: Visa lösenord för {}

en: Change read/write permission for {}
sv: Ändra läs-/skrivbehörighet för {}

en: Change the libraries {} is allowed to access
sv: Ändra biblioteken {} får åtkomst till

en: Change if {} is allowed to set their own password
sv: Ändra om {} har tillåtelse att ange sitt eget lösenord

en: {0} has {1} access
sv: {0} har {1} åtkomst

en: read-write
sv: läsa-skriva

en: readonly
sv: skrivskyddad

en: Add a new user
sv: Lägg till en ny användare

en: Edit an existing user
sv: Redigera en befintlig användare

en: Remove a user
sv: Ta bort en användare

en: one item | {} items
sv[0]: en post
sv[1]: {} poster

en: RATING: %s<br />
sv: BETYG: %s<br />

en: TAGS: %s<br />
sv: TAGGAR: %s<br />

en: SERIES: %(series)s [%(sidx)s]<br />
sv: SERIER: %(series)s [%(sidx)s]<br />

en: Books in your library
sv: Böcker i ditt bibliotek

en: By
sv: Efter

en: Books sorted by
sv: Böcker sorterade efter

en: Library:
sv: Bibliotek:

en: Change calibre library to:
sv: Ändra calibre-bibliotek till:

en: By %s
sv: Av %s

en: By {0} :: {1}
sv: Av {0} :: {1}

en: Path to the SSL certificate file
sv: Sökväg till SSL-certifikatfil

en: Path to the SSL private key file
sv: Sökväg till privat SSL-nyckelfil

en: Time (in seconds) after which an idle connection is closed
sv: Tid (i sekunder) varefter en inaktiv anslutning stängs

en: Time (in seconds) to wait for a response from the server when making queries
sv: Tid (i sekunder) att vänta på ett svar från servern när förfrågningar görs

en: Total time in seconds to wait for clean shutdown
sv: Total tid i sekunder att vänta på ren avstängning

en: Socket pre-allocation, for example, with systemd socket activation
sv: Förallokering av socket-anslutning, till exempel med systemd socket aktivering

en: Max. size of single HTTP header (in KB)
sv: Största storlek på enskild HTTP-rubrik (i KB)

en: Max. allowed size for files uploaded to the server (in MB)
sv: Största tillåtna storlek för filer som överförs till servern (i MB)

en: Minimum size for which responses use data compression (in bytes)
sv: Minsta storlek för svar att använda vid datakomprimering (i byte)

en: Number of worker threads used to process requests
sv: Antal arbetstrådar som används för att behandla förfrågningar

en: Maximum number of worker processes
sv: Högst antal arbetarprocesser

en: Worker processes are launched as needed and used for large jobs such as preparing a book for viewing, adding books, converting, etc. Normally, the max. number of such processes is based on the number of CPU cores. You can control it by this setting.
sv: Arbetarprocesser startas efter behov och används för stora jobb som att förbereda en bok för visning, lägga till böcker, konvertera etc. Normalt är högsta antalet sådana processer baserat på antalet CPU-kärnor. Du kan kontrollera det med den här inställningen.

en: Maximum time for worker processes
sv: Längsta tid för arbetarprocesser

en: Maximum amount of time worker processes are allowed to run (in minutes). Set to zero for no limit.
sv: Högsta tid som arbetsprocesser tillåts köras (i minuter). Ställ in på noll för ingen gräns.

en: The port on which to listen for connections
sv: Port att lyssna på efter anslutningar

en: A prefix to prepend to all URLs
sv: Ett prefix att lägga till i början på alla URL:er

en: Useful if you wish to run this server behind a reverse proxy. For example use, /calibre as the URL prefix.
sv: Användbart om du vill köra den här servern bakom en omvänd proxy. Använd till exempel /calibre som URL-prefix.

en: Number of books to show in a single page
sv: Antal böcker att visa på en enskild sida

en: The number of books to show in a single page in the browser.
sv: Antalet böcker som ska visas på en enskild sida i webbläsaren.

en: Advertise OPDS feeds via BonJour
sv: Annonsera OPDS-flöden via BonJour

en: Advertise the OPDS feeds via the BonJour service, so that OPDS based reading apps can detect and connect to the server automatically.
sv: Annonsera OPDS-flöden via BonJour-tjänsten så att OPDS-baserade läsappar kan upptäcka och ansluta till servern automatiskt.

en: Maximum number of books in OPDS feeds
sv: Högst antal böcker i OPDS-flöden

en: The maximum number of books that the server will return in a single OPDS acquisition feed.
sv: Högsta antalet böcker som servern kommer att returnera i ett enskilt OPDS-anskaffningsflöde.

en: Maximum number of ungrouped items in OPDS feeds
sv: Högst antal ogrupperade poster i OPDS-flöden

en: Group items in categories such as author/tags by first letter when there are more than this number of items. Set to zero to disable.
sv: Gruppera poster i kategorier som författare/taggar efter första bokstaven när det finns fler än det här antalet poster. Ange noll för att inaktivera.

en: The interface on which to listen for connections
sv: Gränssnitt för att lyssna efter anslutningar

en: The default is to listen on all available IPv6 and IPv4 interfaces. You can change this to, for example, "127.0.0.1" to only listen for IPv4 connections from the local machine, or to "0.0.0.0" to listen to all incoming IPv4 connections.
sv: Standard är att lyssna på alla tillgängliga IPv6- och IPv4-gränssnitt. Du kan ändra detta till till exempel "127.0.0.1" för att bara lyssna efter IPv4-anslutningar från den lokala maskinen, eller till "0.0.0.0" för att lyssna på alla inkommande IPv4-anslutningar.

en: Fallback to auto-detected interface
sv: Återfall till automatiskt upptäckt gränssnitt

en: If for some reason the server is unable to bind to the interface specified in the listen_on option, then it will try to detect an interface that connects to the outside world and bind to that.
sv: Om servern av någon anledning inte kan binda till gränssnittet som anges i alternativet listen_on, kommer det att försöka identifiera ett gränssnitt som ansluter till omvärlden och binda till det.

en: Zero copy file transfers for increased performance
sv: Nollkopiera filöverföringar för ökad prestanda

en: This will use zero-copy in-kernel transfers when sending files over the network, increasing performance. However, it can cause corrupted file transfers on some broken filesystems. If you experience corrupted file transfers, turn it off.
sv: Det här kommer att använda nollkopiera för överföringar i kärnan när filer skickas över nätverket, vilket ökar prestandan. Det kan dock orsaka skadade filöverföringar på några brutna filsystem. Om du påträffar skadade filöverföringar, stäng av det.

en: Max. log file size (in MB)
sv: Största loggfilstorlek (i MB)

en: The maximum size of log files, generated by the server. When the log becomes larger than this size, it is automatically rotated. Set to zero to disable log rotation.
sv: Största storlek på loggfiler som genereras av servern. När loggfilen blir större än denna storlek roteras den automatiskt. Satt till noll för att inaktivera loggrotation.

en: Log HTTP 404 (Not Found) requests
sv: Logga HTTP 404 (inte hittad)-förfrågningar

en: Normally, the server logs all HTTP requests for resources that are not found. This can generate a lot of log spam, if your server is targeted by bots. Use this option to turn it off.
sv: Normalt loggar servern alla HTTP-förfrågningar för resurser som inte finns. Detta kan skapa en hel del skräploggar, om din server är inriktad från robotar. Använd det här alternativet för att stänga av dem.

en: Password based authentication to access the server
sv: Lösenordsbaserad autentisering för att komma åt servern

en: Normally, the server is unrestricted, allowing anyone to access it. You can restrict access to predefined users with this option.
sv: Normalt är servern obegränsad, så att alla kan få åtkomst till den. Du kan begränsa åtkomsten till fördefinierade användare med det här alternativet.

en: Allow un-authenticated local connections to make changes
sv: Tillåt icke-autentiserade lokala anslutningar att göra ändringar

en: Normally, if you do not turn on authentication, the server operates in read-only mode, so as to not allow anonymous users to make changes to your calibre libraries. This option allows anybody connecting from the same computer as the server is running on to make changes. This is useful if you want to run the server without authentication but still use calibredb to make changes to your calibre libraries. Note that turning on this option means any program running on the computer can make changes to your calibre libraries. In particular, the Firefox web browser allows arbitrary websites to do so as well.
sv: Normalt sett, om du inte aktiverar autentisering, körs servern i skrivskyddat läge, så att anonyma användare inte kan göra ändringar i dina calibre-bibliotek. Det här alternativet tillåter vem som helst som ansluter från samma dator som servern körs på att göra ändringar. Detta är användbart om du vill köra servern utan autentisering men ändå använda calibredb för att göra ändringar i dina calibre-bibliotek. Observera att om du aktiverar det här alternativet kan alla program som körs på datorn göra ändringar i dina calibre-bibliotek. I synnerhet tillåter webbläsaren Firefox även godtyckliga webbplatser att göra det.

en: Allow un-authenticated connections from specific IP addresses to make changes
sv: Tillåt icke-autentiserade anslutningar från specifika IP-adresser att göra ändringar

en: Normally, if you do not turn on authentication, the server operates in read-only mode, so as to not allow anonymous users to make changes to your calibre libraries. This option allows anybody connecting from the specified IP addresses to make changes. Must be a comma separated list of address or network specifications. This is useful if you want to run the server without authentication but still use calibredb to make changes to your calibre libraries. Note that turning on this option means anyone connecting from the specified IP addresses can make changes to your calibre libraries.
sv: Normalt, om du inte aktiverar autentisering, fungerar servern i skrivskyddat läge för att inte tillåta anonyma användare att göra ändringar i dina calibre-bibliotek. Med det här alternativet kan alla som ansluter från de angivna IP-adresserna göra ändringar. Måste vara en kommaseparerad lista med adress- eller nätverksspecifikationer. Detta är användbart om du vill köra servern utan autentisering men ändå använder calibredb för att göra ändringar i dina calibre-bibliotek. Observera att om du aktiverar det här alternativet betyder det att alla som ansluter från de angivna IP-adresserna kan göra ändringar i dina calibre-bibliotek.

en: Path to user database
sv: Sökväg till användardatabas

en: Path to a file in which to store the user and password information. Normally a file in the calibre configuration folder is used.
sv: Sökväg till en fil där du vill spara användaren och lösenord. Normalt används en fil i konfigurationsmappen för calibre.

en: Choose the type of authentication used
sv: Välj typ av autentisering att använda

en: Set the HTTP authentication mode used by the server. Set to "basic" if you are putting this server behind an SSL proxy. Otherwise, leave it as "auto", which will use "basic" if SSL is configured otherwise it will use "digest".
sv: Ställ in HTTP-autentiseringsläget som används av servern. Ställ in till "basic" om du placerar den här servern bakom en SSL-proxy. Annars lämnar du det som "auto", vilket kommer att använda "basic" om SSL är anpassat, annars använder det "digest".

en: Ban IP addresses that have repeated login failures
sv: Uteslut IP-adresser som har upprepade misslyckade inloggningsförsök

en: Temporarily bans access for IP addresses that have repeated login failures for the specified number of minutes. Useful to prevent attempts at guessing passwords. If set to zero, no banning is done.
sv: Uteslut tillfälligt åtkomst för IP-adresser som har upprepade misslyckade inloggningsförsök under det angivna antalet minuter. Användbart för att förhindra försök att gissa lösenord. Om den är inställd på noll görs ingen uteslutning.

en: Number of login failures for ban
sv: Antal misslyckade inloggningar för uteslutningar

en: The number of login failures after which an IP address is banned
sv: Antal misslyckade inloggningsförsök varefter en IP-adress är utesluten

en: Ignored user-defined metadata fields
sv: Ignorera användardefinierade metadatafält

en: Comma separated list of user-defined metadata fields that will not be displayed by the Content server in the /opds and /mobile views. For example: {}
sv: Kommaseparerad lista över användardefinierade metadatafält som inte kommer att visas av innehållsservern i /opds- och /mobila-vyer. Till exempel: {}

en: Restrict displayed user-defined fields
sv: Begränsa användardefinierade fält som ska visas

en: Comma separated list of user-defined metadata fields that will be displayed by the Content server in the /opds and /mobile views. If you specify this option, any fields not in this list will not be displayed. For example: {}
sv: Kommaseparerad lista med användardefinierade metadatafält som kommer att visas av innehållsservern i /opds- och /mobila-vyer. Om du anger det här alternativet kommer alla fält som inte finns i den här listan att inte visas. Till exempel: {}

en: Choose the default book list mode
sv: Välj standardläge för boklistan

en: Set the default book list mode that will be used for new users. Individual users can override the default in their own settings. The default is to use a cover grid.
sv: Ställ in standardläget för boklistan som ska användas för nya användare. Enskilda användare kan åsidosätta standardinställningarna i sina egna inställningar. Standardinställningen är att använda ett omslagsrutnät.

en: By default, this option is disabled.
sv: Som standard är det här alternativet inaktiverat.

en: By default, this option is enabled.
sv: Som standard är det här alternativet aktiverat.

en: [options] [path to library folder...]
    
    Start the calibre Content server. The calibre Content server exposes your
    calibre libraries over the internet. You can specify the path to the library
    folders as arguments to %prog. If you do not specify any paths, all the
    libraries that the main calibre program knows about will be used.
sv: [options] [path to library folder...]
    
    Starta calibre-innehållsservern. calibre-innehållsservern exponerar
    dina calibre-bibliotek över internet. Du kan ange sökvägen 
    till biblioteksmappar som argument till %prog. Om du inte 
    anger några vägar, kommer alla biblioteken som i calibre-
    huvudprogrammet känner till att användas.

en: Path to log file for server log. This log contains server information and errors, not access logs. By default it is written to stdout.
sv: Sökväg till loggfil för servern. Denna loggfil innehåller serverinformation och fel, inte åtkomstloggar. Som standard skrivs den till stdout.

en: Path to the access log file. This log contains information about clients connecting to the server and making requests. By default no access logging is done.
sv: Sökväg till tillgångs loggfil. Denna loggfil innehåller information om klienter som ansluter till servern och gör efterfrågningar. Som standard görs ingen åtkomstloggning.

en: Path to a JSON file containing a template for the custom book list mode. The easiest way to create such a template file is to go to Preferences-> Sharing over the net-> Book list template in calibre, create the template and export it.
sv: Sökvägen till en JSON-fil som innehåller en mall för det anpassade boklistsläget. Det enklaste sättet att skapa en sådan mallfil är att gå till Inställningar->Dela via nätet->Mall för boklista i calibre, skapa mallen och exportera den.

en: Path to a JSON file containing URLs for the "Search the internet" feature. The easiest way to create such a file is to go to Preferences-> Sharing over the net->Search the internet in calibre, create the URLs and export them.
sv: Sökväg till en JSON-fil som innehåller URL:er för funktionen "Sök på internet". Det enklaste sättet att skapa en sådan fil är att gå till Inställningar->Dela via nätet->Sök på internet i calibre, skapa URL:erna och exportera dem.

en: Run process in background as a daemon (Linux only).
sv: Kör process i bakgrunden som en demon (endast Linux).

en: Write process PID to the specified file
sv: Skriv process-PID till angiven fil

en: Automatically reload server when source code changes. Useful for development. You should also specify a small value for the shutdown timeout.
sv: Ladda om servern automatiskt när källkoden ändras. Användbar för utveckling. Du bör också ange ett litet värde för avstängningstiden.

en: Manage the database of users allowed to connect to this server. You can use it in automated mode by adding a --. See {0} for details. See also the {1} option.
sv: Hantera databasen över användare som får ansluta till denna server. Du kan använda den i automatiserat läge genom att lägga till en --. Se {0} för mer information. Se även alternativet {1}.

en: Path to the user database to use for authentication. The database is a SQLite file. To create it use {0}. You can read more about managing users at: {1}
sv: Sökväg till användardatabasen att använda för autentisering. Databasen är en SQLite-fil. För att skapa den använder du {0}. Du kan läsa mer om hantering av användare på: {1}

en: Another calibre program such as another instance of {} or the main calibre program is running. Having multiple programs that can make changes to a calibre library running at the same time is not supported.
sv: Ett annat calibre-program som en annan instans av {} eller calibre-huvudprogrammet körs. Att ha flera program som kan göra ändringar i ett calibre-bibliotek körs samtidigt, stöds inte.

en: Interrupted by user
sv: Avbruten av användare

en: There is no calibre library at: %s
sv: Det finns inget calibre-bibliotek i: %s

en: You must specify at least one calibre library
sv: Du måste ange minst ett calibre-bibliotek

en: Cannot use more than one library with CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH
sv: Det går inte att använda mer än ett bibliotek med CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH

en: No database found at CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH: {}
sv: Ingen databas hittades vid CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH: {}

en: Composite Tags
sv: Sammansatta taggar

en: Enum
sv: Uppräkningstyp

en: Invalid syntax. Expected a lookup name or a word
sv: Ogiltig syntax. Förväntas ett uppslagsnamn eller ett ord

en: For maximum compatibility you should use only the letters A-Z, the numbers 0-9, spaces, underscores and hyphens in the username
sv: För maximal kompatibilitet ska du bara använda bokstäverna A-Z, siffrorna 0-9, blanksteg, understrykningar och bindestreck i användarnamnet

en: The password must contain only ASCII (English) characters and symbols
sv: Lösenordet måste bara innehålla ASCII (engelska) tecken och symboler

en: The username %s already exists
sv: Användarnamnet %s finns redan

en: Existing password is incorrect
sv: Befintligt lösenord är felaktigt

en: Usage
sv: Användning

en: Created by
sv: Skapad av

en: Whenever you pass arguments to %prog that have spaces in them, enclose the arguments in quotation marks. For example: "{}"
sv: När du skickar argument till %prog som har blanksteg i dem, bifoga argumenten i citattecken. Till exempel: "{}"

en: Options
sv: Alternativ

en: Path to the database in which books are stored
sv: Sökväg till databasen där böcker finns lagrade

en: Pattern to guess metadata from filenames
sv: Mönster för att uppskatta metadata från filnamn

en: Access key for isbndb.com
sv: Tillgångsnyckel för isbndb.com

en: Default timeout for network operations (seconds)
sv: Tidsgräns för nätverksoperationer (sekunder)

en: Path to folder in which your library of books is stored
sv: Sökväg till mappen där ditt bibliotek av böcker lagras

en: The language in which to display the user interface
sv: Språket som användargränssnittet ska visas på

en: The default output format for e-book conversions. When auto-converting to send to a device this can be overridden by individual device preferences. These can be changed by right clicking the device icon in calibre and choosing "Configure".
sv: Standard utmatningsformat för e-bokkonverteringar. När automatisk konvertering för att skicka till en enhet kan detta åsidosättas av enskilda enhetsinställningar. Dessa kan ändras genom att högerklicka på enhetsikonen i calibre och välja "Anpassa".

en: Ordered list of formats to prefer for input.
sv: Ordnad lista med format att föredra för inmatning.

en: Read metadata from files
sv: Läs metadata från filer

en: The priority of worker processes. A higher priority means they run faster and consume more resources. Most tasks like conversion/news download/adding books/etc. are affected by this setting.
sv: Prioriteringen av arbetsprocesser. En högre prioritet innebär snabbare körning och förbrukar mer resurser. De flesta uppgifter som konvertering/nyhetshämtning/lägga till böcker/etc. påverkas av denna inställning.

en: Swap author first and last names when reading metadata
sv: Växla författar för- och efternamn vid läsning av metadata

en: Add new formats to existing book records
sv: Lägg till nya format i befintliga bokposter

en: Check for duplicates when copying to another library
sv: Sök efter dubbletter vid kopiering till ett annat bibliotek

en: Tags to apply to books added to the library
sv: Taggar att tillämpa på böcker som har lagts till i biblioteket

en: Mark newly added books. The mark is a temporary mark that is automatically removed when calibre is restarted.
sv: Markera nyligen tillagda böcker. Markeringen är en tillfälligt markering som automatiskt tas bort när calibre startas om.

en: List of named saved searches
sv: Lista med namngivna sparade sökningar

en: User-created Tag browser categories
sv: Användarskapade taggbläddrarkategorier

en: How and when calibre updates metadata on the device.
sv: Hur och när calibre uppdaterar metadata på enheten.

en: When searching for text without using lookup prefixes, as for example, Red instead of title:Red, limit the columns searched to those named below.
sv: När du söker efter text utan att använda uppslagsprefix som till exempel röd istället för titel:röd begränsar kolumnerna att söka i till dessa namngivna nedan.

en: Choose columns to be searched when not using prefixes, as for example, when searching for Red instead of title:Red. Enter a list of search/lookup names separated by commas. Only takes effect if you set the option to limit search columns above.
sv: Välj kolumner som ska sökas när du inte använder prefix som till exempel när du söker efter röd istället för titel:röd. Ange en lista med sök/uppslagsnamn avgränsade med kommatecken. Har bara effekt om du ställer in alternativet att begränsa sökkolumner ovan.

en: Characters typed in the search box will match their accented versions, based on the language you have chosen for the calibre interface. For example, in English, searching for n will match both {} and n, but if your language is Spanish it will only match n. Note that this is much slower than a simple search on very large libraries. Also, this option will have no effect if you turn on case-sensitive searching.
sv: Tecken som skrivs i sökrutan kommer att matcha deras versioner med accent, baserat på det språk du har valt för calibre-gränssnittet. Till exempel på engelska kommer sökning efter n att matcha både {} och n, men om ditt språk är spanska kommer det bara att matcha n. Observera att detta är mycket långsammare än en enkel sökning på mycket stora bibliotek. Dessutom kommer det här alternativet inte att ha någon effekt om du aktiverar skiftlägeskänslig sökning.

en: Make searches case-sensitive
sv: Gör sökningar skiftlägeskänsliga

en: Recognize numbers inside text when sorting. Setting this means that when sorting on text fields like title the text "Book 2"will sort before the text "Book 100". Note that setting this can cause problems with text that starts with numbers and is a little slower.
sv: Känn igen siffror i text när du sorterar. Inställningen betyder att när du sorterar på textfält som titel kommer texten "Bok 2" att sorteras före texten "Bok 100". Observera att inställning av detta kan orsaka problem med text som börjar med siffror och är lite långsammare.

en: Settings and plugins
sv: Inställningar och insticksmodul

en: Template documentation markup error
sv: Markeringsfel för malldokumentation

en: Showing the documentation in English because of the {} error:
sv: Visar dokumentationen på engelska på grund av {}-felet:

en: Documentation containing the error:
sv: Dokumentation som innehåller felet:

en: File is open in another process
sv: Filen är öppen i en annan process

en: TEMPLATE ERROR
sv: MALLFEL

en: the end of the program
sv: slutet av programmet

en: {0}: {1} near {2} on line {3}
sv: {0}: {1} nära {2} på rad {3}

en: {0}: {1} near {2}
sv: {0}: {1} nära {2}

en: 'End of program'
sv: 'Programslut'

en: Failed to scan program. Invalid input '{0}'
sv: Det gick inte att skanna programmet. Ogiltig inmatning "{0}"

en: Expected end of program, found '{0}'
sv: Förväntat programslut, hittade "{0}"

en: {0} statement: expected '{1}', found '{2}'
sv: {0}-sats: förväntat '{1}', hittat '{2}'

en: '{0}' statement: expected an identifier
sv: '{0}'-sats: förväntas en identifierare

en: {0} statement: expected '(', found '{1}'
sv: {0}-sats: förväntat '(', hittade '{1}'

en: {0} statement: expected ')', found '{1}'
sv: {0}-sats: förväntat ')', hittade '{1}'

en: '{0}' statement: expected a function name identifier
sv: "{0}"-sats: förväntade sig en funktionsnamnidentifierare

en: Function name '{0}' is already defined
sv: Funktionsnamnet '{0}' är redan definierat

en: '{0}' statement: expected a '('
sv: '{0}'-sats: förväntade ett '('

en: Parameters to a function must be variables or assignments
sv: Parametrar till en funktion måste vara variabler eller tilldelningar

en: '{0}' statement: expected a ')' at end of argument list
sv: '{0}'-sats: förväntade ett ')' i slutet av argumentlistan

en: '{0}' statement: missing ':'
sv: '{0}'-sats: saknas ':'

en: '{0}' statement: missing the closing '{1}'
sv: "{0}"-sats: den avslutande "{1}" saknas

en: A stored template must begin with '{0}' or {1}
sv: En lagrad mall måste börja med '{0}' eller {1}

en: Expected '{0}', found '{1}'
sv: Förväntat '{0}', hittade '{1}'

en: Unknown function {0}
sv: Okänd funktion {0}

en: Expected a '{0}' for function call, found '{1}'
sv: Förväntade ett '{0}' för funktionsanrop, hittade '{1}'

en: Parameters to '{0}' must be variables or assignments
sv: Parametrar till '{0}' måste vara variabler eller uppdrag

en: Incorrect number of arguments for function {0}
sv: Felaktigt antal argument för funktionen {0}

en: Expected an expression, found '{0}'
sv: Förväntat ett uttryck, hittade '{0}'

en: {0} outside of for loop
sv: {0} utanför för loop

en: Keyword arguments are not allowed
sv: Nyckelordsargument är inte tillåtna

en: Don't call {0}. Instead use {1}
sv: Anropa inte {0}. Använd istället {1}

en: Invalid character name '{0}'
sv: Ogiltigt teckennamn '{0}'

en: Incorrect number of arguments
sv: Felaktigt antal argument

en: Error in function {0} :: {1}
sv: Fel i funktion {0} :: {1}

en: No function named {!r} exists
sv: Det finns ingen funktion med namnet {!r}

en: Interpreter: {0} - line number {1}
sv: Tolk: {0} - radnummer {1}

en: Unhandled exception '{0}'
sv: Obehandlat undantag '{0}'

en: {0}: {1} must be an integer
sv: {0}: {1} måste vara ett heltal

en: {0}: the range length ({1}) is larger than the limit ({2})
sv: {0}: intervallets längd ({1}) är större än gränsen ({2})

en: Unknown identifier '{0}'
sv: Okänd identifierare '{0}'

en: before evaluating arguments
sv: innan utvärdering av argument

en: after evaluating arguments
sv: efter utvärdering av argument

en:  returned value
sv:  återgivet värde

en: Function {0}: argument count mismatch -- {1} given, at most {2} required
sv: Funktion {0}: argumentantal matchar inte -- {1} ges, högst {2} krävs

en: Unknown field '{0}'
sv: Okänt fält '{0}'

en: Field '{0}' is either not a field or not a list
sv: Fältet '{0}' är antingen inte ett fält eller inte en lista

en: Error during string comparison: operator '{0}'
sv: Fel vid strängjämförelse: operatör '{0}'

en: Value used in comparison is not a number: operator '{0}'
sv: Värde som används i jämförelsen är inte ett tal: operatören '{0}'

en: Error during operator evaluation: operator '{0}'
sv: Fel vid utvärdering av operatör: operatör '{0}'

en: Function {0}: invalid character name '{1}
sv: Funktion {0}: ogiltigt teckennamn '{1}

en: Internal error evaluating an expression: '{0}'
sv: Internt fel vid utvärdering av ett uttryck: '{0}'

en: format: type {0} requires an integer value, got {1}
sv: format: typ {0} kräver ett heltalsvärde, fick {1}

en: format: type {0} requires a decimal (float) value, got {1}
sv: format: typ {0} kräver ett decimaltal (flyt) värde, fick {1}

en: Error in function {0} on line {1} : {2} - {3}
sv: Fel i funktion {0} på rad {1}: {2} - {3}

en: The Python template returned a non-string value: {!r}
sv: Python-mallen returnerade ett icke-strängvärde: {!r}

en: Python templates disallowed by the {} environment variable
sv: Python-mallar tillåts inte av miljövariabeln {}

en: Syntax error on line {0} column {1}: text {2}
sv: Syntaxfel på rad {0} kolumn {1}: text {2}

en: The {0} function is not defined in the template
sv: Funktionen {0} är inte definierad i mallen

en: %s: unknown function
sv: %s: okänd funktion

en: Formatter state restored before saved
sv: Formaterarens tillstånd återställdes innan det sparades

en: No such variable {0}
sv: Ingen sådan variabel {0}

en: Relational
sv: Relationellt

en: String manipulation
sv: Strängmanipulation

en: If-then-else
sv: Om-då-annars

en: Arithmetic
sv: Aritmetik

en: Recursion
sv: Rekursion

en: List manipulation
sv: Listmanipulation

en: List lookup
sv: Listuppslag

en: Get values from metadata
sv: Hämta värden från metadata

en: Iterate over values
sv: Iterera över värden

en: Boolean
sv: Booleskt

en: Formatting values
sv: Formaterar värden

en: Case changes
sv: Skiftlägesändringar

en: Date functions
sv: Datumfunktioner

en: Database functions
sv: Databasfunktioner

en: URL functions
sv: URL-funktioner

en: GUI functions
sv: Grafiska användargränssnittsfunktioner

en: Duplicate user function name {0}. Change the name or ensure that the functions are identical
sv: Duplicerat användarfunktionsnamn {0}. Ändra namnet eller se till att funktionerna är identiska

en: The function {} can be used only in the GUI
sv: Funktionen {} kan endast användas i det grafiska gränssnittet

en: In function {}: The database has been closed
sv: I funktion {}: Databasen har stängts

en: first_matching_cmp requires an even number of arguments
sv: first_matching_cmp kräver ett jämnt antal argument

en: lookup requires either 2 or an odd number of arguments
sv: sökning kräver antingen 2 eller ett udda antal argument

en: switch requires an even number of arguments
sv: växel kräver ett jämnt antal argument

en: switch_if requires an odd number of arguments
sv: switch_if kräver ett udda antal argument

en: strcat_max requires 2 or more arguments
sv: strcat_max kräver 2 eller flera argument

en: strcat_max requires an even number of arguments
sv: strcat_max kräver ett jämnt antal argument

en: first argument to strcat_max must be an integer
sv: första argumentet till strcat_max måste vara ett heltal

en: in_list requires an odd number of arguments
sv: in_list kräver ett udda antal argument

en: str_in_list requires an odd number of arguments
sv: str_in_list kräver ett udda antal argument

en: {} requires 2 or 4 arguments
sv: {} kräver 2 eller 4 argument

en: No book formats found so the path can't be generated
sv: Inga bokformat hittades så sökvägen kan inte genereras

en: Function {0}: Unknown field '{1}'
sv: Funktion {0}: Okänt fält '{1}'

en: Function {0}: field '{1}' is not a date
sv: Funktion {0}: fältet '{1}' är inte ett datum

en: Invalid 'List, separator' pairs. Every list must have one associated separator
sv: Ogiltiga "List, separator"-par. Varje lista måste ha en tillhörande avgränsare

en: {0}: length ({1}) longer than limit ({2})
sv: {0}: längd ({1}) längre än gränsen ({2})

en: {0}: invalid calculation specifier '{1}'
sv: {0}: ogiltig beräkningsspecifikation '{1}'

en: {0}: error: {1}
sv: {0}: fel: {1}

en: connected_device_name: invalid storage location "{}"
sv: connected_device_name: ogiltig lagringsplats "{}"

en: check_yes_no requires the field be a Yes/No custom column
sv: check_yes_no kräver att fältet är en Ja/Nej anpassad kolumn

en: The book_count() function cannot be used in a composite column
sv: Funktionen book_count() kan inte användas i en sammansatt kolumn

en: The book_values() function cannot be used in a composite column
sv: Funktionen book_values() kan inte användas i en sammansatt kolumn

en: The column {} doesn't exist
sv: Kolumnen {} finns inte

en: {} requires an odd number of arguments
sv: {} kräver ett udda antal argument

en: {} requires at least 3 arguments
sv: {} kräver minst 3 argument

en: {} requires at least 5 arguments
sv: {} kräver minst 5 argument

en: {} requires at least one group of 3 arguments
sv: {} kräver minst en grupp med 3 argument

en: In {} the third argument of a group must be 0, 1, or 2, not {}
sv: I {} måste det tredje argumentet i en grupp vara 0, 1 eller 2, inte {}

en: In {} the second argument must be 0, or 1, not {}
sv: I {} måste det andra argumentet vara 0, eller 1, inte {}

en: the {0} parameter must be one of {1}
sv: Parametern {0} måste vara en av {1}

en: The {} format specifier is not valid
sv: Formatspecifikationen {} är inte giltig

en: The group {} has too many suffixes
sv: Gruppen {} har för många suffix

en: The sort_book_ids function requires at least 3 arguments
sv: Funktionen sort_book_ids kräver minst 3 argument

en: The id and direction arguments must be in pairs
sv: Argumenten id och riktning måste vara i par

en: Template output
sv: Mallutmatning

en: This function cannot be called directly. It is built into the formatter
sv: Den här funktionen kan inte anropas direkt. Den är inbyggd i formateraren.

en: Unnamed image
sv: Namnlös bild

en: Waiting...
sv: Väntar...

en: Aborted, taking too long
sv: Avbruten, tar för lång tid

en: Stopped
sv: Stoppad

en: Working...
sv: Jobbar...

en: Brazilian Portuguese
sv: Brasiliansk portugisiska

en: Simplified Chinese
sv: Kinesiska (förenklad)

en: Traditional Chinese
sv: Kinesiska (traditionell)

en: Indian Bengali
sv: Indisk bengali

en: Bangladeshi Bengali
sv: Bangladeshisk bengali

en: English
sv: Engelska

en: Select All
sv: Markera allt

en: Copy Link
sv: Kopiera länk

en: &Select All
sv: &Välj alla

en: Copy &Link Location
sv: Kopiera &länkplats

en: Paste and Match Style
sv: Klistra in och anpassa format

en: Directions
sv: Riktningar

en: Left to Right
sv: Vänster till höger

en: Right to Left
sv: Höger till vänster

en: Close without Saving
sv: Stäng utan att spara

en: Close Tab
sv: Stäng flik

en: Ukraine
sv: Ukraina

en: Extra characters at end of search
sv: Extra tecken i slutet av sökningen

en: missing )
sv: saknar )

en: Failed to parse query, recursion limit reached: %s
sv: Det gick inte att analysera förfråga, rekursionsgräns nådd: %s

en: Recursive saved search: {0}
sv: Sparad rekursiv sökning: {0}

en: Unknown saved search: {}
sv: Okänd sparad sökning: {}

en: Unknown error in saved search: {0}
sv: Okänt fel i sparad sökning: {0}

en: %prog [options] [from to text]
    
    Send mail using the SMTP protocol. %prog has two modes of operation. In the
    compose mode you specify from to and text and these are used to build and
    send an email message. In the filter mode, %prog reads a complete email
    message from STDIN and sends it.
    
    text is the body of the email message.
    If text is not specified, a complete email message is read from STDIN.
    from is the email address of the sender and to is the email address
    of the recipient. When a complete email is read from STDIN, from and to
    are only used in the SMTP negotiation, the message headers are not modified.
sv: %prog [options] [from to text]
    
    Sända e-post med SMTP-protokollet. %prog har två utförandelägen. I
    skrivläget anger du från till och text och dessa används för att skapa och sända ett e-postmeddelande.
    I filterläget läser %prog ett komplett e-postmeddelande från STDIN och sänder det.
    
    text är brödtexten i e-postmeddelandet.
    Om text inte anges läses ett komplett e-postmeddelande från STDIN.
    från är avsändarens e-postadress och till är mottagarens e-postadress. När ett komplett e-postmeddelande läses från STDIN, används från och till endast i SMTP-förhandlingen, meddelanderubrikerna ändras inte.

en: Options to compose an email. Ignored if text is not specified
sv: Alternativ för att komponera e-post. Ignoreras om ingen text anges

en: File to attach to the email
sv: Fil att bifoga till e-posten

en: Subject of the email
sv: Ämnesrad för e-posten

en: Host name of localhost. Used when connecting to SMTP server.
sv: Värdnamn av lokalvärden. Används vid anslutning till SMTP-server.

en: Options to use an SMTP relay server to send mail. calibre will try to send the email directly unless --relay is specified.
sv: Alternativ vid användning av en SMTP-reläserver för att skicka post. calibre kommer försöka skicka direkt om inte --relay anges.

en: An SMTP relay server to use to send mail.
sv: En SMTP-reläserver för att skicka post.

en: Port to connect to on relay server. Default is to use 465 if encryption method is SSL and 25 otherwise.
sv: Port att ansluta till reläserver. Standard är att använda 465 om krypteringsmetod är SSL och annars 25.

en: Username for relay
sv: Användarnamn för reläserver

en: Password for relay
sv: Lösenord för reläserver

en: Encryption method to use when connecting to relay. Choices are TLS, SSL and NONE. Default is TLS. WARNING: Choosing NONE is highly insecure
sv: Krypteringsmetod att använda vid anslutning till reläserver. Valen är TLS, SSL och INGEN. Standard är TLS. VARNING: Att välja INGEN är mycket osäkert

en: Do not verify the server certificate when connecting using TLS. This used to be the default behavior in calibre versions before 3.27. If you are using a relay with a self-signed or otherwise invalid certificate, you can use this option to restore the pre 3.27 behavior
sv: Verifiera inte serverns certifikat när du ansluter med TLS. Detta brukade vara standardbeteendet i calibre versioner före 3.27. Om du använder en relä med ett självsignerat eller på annat sätt ogiltigt certifikat, kan du använda det här alternativet för att återställa beteendet före 3.27

en: Path to a file of concatenated CA certificates in PEM format, used to verify the server certificate when using TLS. By default, the system CA certificates are used.
sv: Sökväg till en fil med sammanförda CA-certifikat i PEM-format som används för att verifiera servercertifikatet när du använder TLS. Systemets CA-certifikat används som standard.

en: Path to maildir folder to store failed email messages in.
sv: Sökväg till mappen maildir för att lagra misslyckade leveranser av postmeddelanden i.

en: Fork and deliver message in background. If you use this option, you should also use --outbox to handle delivery failures.
sv: Dela upp och leverera meddelande i bakgrunden. Om du använder det här alternativet bör du också använda --outbox för hantera misslyckade leveranser.

en: Timeout for connection
sv: Tidsbegränsning för förbindelse

en: Control email delivery
sv: Anpassa e-postleverering

en: The main calibre program, used to manage your collection of e-books
sv: calibre-huvudprogrammet används för hantera din samling av e-böcker

en: The calibre E-book editor. It can be used to edit common e-book formats.
sv: calibre e-bokredigeraren. Det kan användas för redigering av de vanligaste e-bokformaten.

en: The calibre E-book viewer. It can view most known e-book formats.
sv: calibres e-bokvisare. Den kan visa de kändaste e-bokformaten.

en: %s Document
sv: %s dokument

en: Unknown section
sv: Okänt avsnitt

en: Unknown feed
sv: Okänt flöde

en: Untitled article
sv: Okänd artikel

en: Unknown News Source
sv: Okänd nyhetskälla

en: Article download aborted
sv: Artikelhämtning avbruten

en: Failed to download %s
sv: Det gick inte att hämta %s

en: The "%s" recipe needs a username and password.
sv: Receptet "%s" behöver ett användarnamn och lösenord.

en: Failed to download the following articles:
sv: Det gick inte att hämta följande artiklar:

en: Failed to download parts of the following articles:
sv: Det gick inte att hämta delar av följande artiklar:

en:  from
sv:  från

en: 	Failed links:
sv: 	Misslyckade länkar:

en: Could not fetch article.
sv: Det gick inte att hämta artikeln.

en: The debug traceback is available earlier in this log
sv: Den felsökningsspårning finns tidigare i denna logg

en: Run with -vv to see the reason
sv: Kör med -vv för att se orsaken

en: Fetching feeds...
sv: Hämtar flöden...

en: Got feeds from index page
sv: Mottagit flöden från indexsidan

en: Trying to download cover...
sv: Försöker hämta omslag...

en: Generating masthead...
sv: Skapar redaktionslogga...

en: Starting download in a single thread... | Starting download [{} threads]...
sv[0]: Startar hämtning i en enda tråd...
sv[1]: Börjar hämtning [{} trådar]...

en: Feeds downloaded to %s
sv: Flöden hämtades till %s

en: Could not download cover: %s
sv: Det gick inte att hämta omslaget: %s

en: Downloading cover from %s
sv: Hämtar omslag från %s

en: Masthead image downloaded
sv: Redaktionslogga hämtad

en: Articles in this issue:
sv: Artiklar i denna utgåva:

en: Article downloaded: %s
sv: Hämtad artikel: %s

en: Article download aborted: %s
sv: Artikelhämtning avbruten: %s

en: Article download failed: %s
sv: Artikel hämtning misslyckades: %s

en: Fetching feed
sv: Hämtar flöde

en: Failed to log in, check your username and password for the calibre Periodicals service.
sv: Det gick inte att logga in, kontrollera ditt användarnamn och lösenord för calibre-prenumerationstjänst.

en: You do not have permission to download this issue. Either your subscription has expired or you have exceeded the maximum allowed downloads for today.
sv: Du har inte behörighet att hämta det här numret. Antingen har din prenumeration gått ut eller så har du överskridit de högsta antalet tillåtna hämtningarna för idag.

en: Scheduled
sv: Schemalagda

en: Main menu
sv: Huvudmeny

en: Section menu
sv: Avsnittsmeny

en: Articles
sv: Artiklar

en: %prog URL
    
    Where URL is for example: {}
sv: %prog URL
    
    Där URL till exempel är: {}

en: Base folder into which URL is saved. Default is %default
sv: Basmappen där URL:en sparas. Standard är %default

en: Timeout in seconds to wait for a response from the server. Default: %default s
sv: Tidsgräns i sekunder att vänta på ett svar från servern. Standard: %default

en: Maximum number of levels to recurse i.e. depth of links to follow. Default %default
sv: Högst antal nivåer som ska återkomma, dvs. djupet på länkar som ska följas. Standard %default

en: The maximum number of files to download. This only applies to files from <a href> tags. Default is %default
sv: Högsta antalet filer att hämta. Endast för filer med <a href> taggar. Standard är %default

en: Minimum interval in seconds between consecutive fetches. Default is %default s
sv: Minsta intervall i sekunder mellan fortlöpande hämtningar. Standard är %default s

en: The character encoding for the websites you are trying to download. The default is to try and guess the encoding.
sv: Teckenkodningen för de webbplatser du försöker hända. Standard är att försöka gissa kodningen.

en: Only links that match this regular expression will be followed. This option can be specified multiple times, in which case as long as a link matches any one regexp, it will be followed. By default all links are followed.
sv: Endast länkar som matchar det reguljära uttrycket kommer att följas. Det här alternativet kan anges flera gånger, då kommer länkar att följas så länge de matchar det reguljära uttrycket. Som standard följs alla länkar.

en: Any link that matches this regular expression will be ignored. This option can be specified multiple times, in which case as long as any regexp matches a link, it will be ignored. By default, no links are ignored. If both filter regexp and match regexp are specified, then filter regexp is applied first.
sv: Varje länk som matchar detta reguljära uttryck kommer att ignoreras. Det här alternativet kan anges flera gånger, i vilket fall så länge någon regexp matchar en länk, kommer det att ignoreras. Som standard ignoreras inga länkar. Om både filtrera regexp och matchar regexp specificeras, då används filtrera regexp först.

en: Do not download CSS stylesheets.
sv: Hämta inte CSS-stilmallar.

en: Save All
sv: Spara alla

en: Open
sv: Öppna

en: &Yes
sv: &Ja

en: Yes to &All
sv: Ja till &alla

en: &No
sv: &Nej

en: N&o to All
sv: N&ej till alla

en: Abort
sv: Avbryt

en: Retry
sv: Försök igen

en: Close
sv: Stäng

en: Apply
sv: Tillämpa

en: Reset
sv: Återställ

en: Restore Defaults
sv: Återställ standardvärden

en: Hu&e:
sv: Färg&ton:

en: &Sat:
sv: Färg&mättnad:

en: &Val:
sv: &Värde:

en: &Red:
sv: &Röd:

en: &Green:
sv: &Grön:

en: Bl&ue:
sv: &Blå:

en: A&lpha channel:
sv: A&lfakanal:

en: Cursor at %1, %2
    Press ESC to cancel
sv: Markör vid %1, %2
    Tryck ESC för avbryta

en: Select Color
sv: Välj färg

en: &Basic colors
sv: &Grundfärger

en: &Custom colors
sv: &Anpassade färger

en: &Add to Custom Colors
sv: &Lägg till anpassade färger

en: &Pick Screen Color
sv: &Välj skärmfärg

en: Select Font
sv: Välj teckensnitt

en: &Font
sv: &Teckensnitt

en: Font st&yle
sv: Teckens&nittsformat

en: &Size
sv: &Storlek

en: Effects
sv: Effekter

en: Stri&keout
sv: Genomstru&ken

en: Sample
sv: Exempel

en: Wr&iting System
sv: Skr&ivsystem

en: Left edge
sv: Vänsterkant

en: Right edge
sv: Högerkant

en: Page left
sv: Sida vänster

en: Page up
sv: Sida upp

en: Page down
sv: Sida ner

en: Page right
sv: Sida höger

en: Scroll left
sv: Rulla vänster

en: Scroll up
sv: Bläddra uppåt

en: Scroll down
sv: Bläddra neråt

en: Scroll right
sv: Rulla höger

en: Auto increment series index
sv: Öka serieindex automatiskt

en: The algorithm used to assign a book added to an existing series a series number.
    New series numbers assigned using this tweak are always integer values, except
    if a constant non-integer is specified.
    Possible values are:
    next - First available integer larger than the largest existing number
    first_free - First available integer larger than 0
    next_free - First available integer larger than the smallest existing number
    last_free - First available integer smaller than the largest existing number. Return largest existing + 1 if no free number is found
    const - Assign the number 1 always
    no_change - Do not change the series index
    a number - Assign that number always. The number is not in quotes. Note that 0.0 can be used here.
    Examples:
    series_index_auto_increment = 'next'
    series_index_auto_increment = 'next_free'
    series_index_auto_increment = 16.5
    
    Set the use_series_auto_increment_tweak_when_importing tweak to True to
    use the above values when importing/adding books. If this tweak is set to
    False (the default) then the series number will be set to 1 if it is not
    explicitly set during the import. If set to True, then the
    series index will be set according to the series_index_auto_increment setting.
    Note that the use_series_auto_increment_tweak_when_importing tweak is used
    only when a value is not provided during import. If the importing regular
    expression produces a value for series_index, or if you are reading metadata
    from books and the import plugin produces a value, then that value will
    be used irrespective of the setting of the tweak.
sv: Algoritmen som används för att tilldela en bok som lagts till i en befintlig serie ett serienummer.
    Nya serienummer som tilldelas med denna justering är alltid heltalsvärden, förutom om ett konstant icke-heltal anges.
    Möjliga värden är:
    next - Första tillgängliga heltal större än det största befintliga talet
    first_free - Första tillgängliga heltal större än 0
    next_free - Första tillgängliga heltal större än den minsta befintliga talet
    last_free - Första tillgängliga heltal mindre än den största befintliga talet. Returnera största befintliga + 1 om inget ledigt tal hittas
    const - Tilldela alltid talet 1
    no_change - Ändra inte serieindex
    a number - Tilldela alltid det talet. Talet är inte inom citattecken. Observera att
    0.0 kan användas här.
    Exempel:
    series_index_auto_increment = 'next'
    series_index_auto_increment = 'next_free'
    series_index_auto_increment = 16.5
    
    Ställ in use_series_auto_increment_tweak_when_importing tweak till True
    för att använda ovanstående värden vid importering/tilläggning av böcker. Om denna justering är inställd till False (standard) kommer serienumret att ställas in till 1 om det inte
    uttryckligen ställs in under importen. Om det är inställt till True, kommer 
    serieindexet att ställas in enligt inställningen series_index_auto_increment.
    Observera att justeringen use_series_auto_increment_tweak_when_importing endast
    används när ett värde inte tillhandahålls under importen. Om det importerande reguljära
    uttrycket skapar ett värde för series_index, eller om du läser metadata
    från böcker och importinsticksmodulen skapar ett värde, sedan kommer det värdet
    att användas oavsett av inställningen av justeringen.

en: Add separator after completing an author name
sv: Lägg till avgränsare efter att ha avslutat ett författarnamn

en: Set this if the completion separator should be appended to the end of the
    completed text to automatically begin a new completion operation for authors.
    It can be either True or False
sv: Ställ in detta om avgränsaren för slutförande ska läggas till i slutet av den
    färdiga texten för att automatiskt påbörja en ny slutförandeoperation för författare.
    Det kan vara antingen True eller False

en: Author sort name algorithm
sv: Namnalgoritm för författarsortering

en: The algorithm used to copy author to author_sort.
    Possible values are:
    invert: use "fn ln" -> "ln, fn"
    copy  : copy author to author_sort without modification
    comma : use 'copy' if there is a ',' in the name, otherwise use 'invert'
    nocomma : "fn ln" -> "ln fn" (without the comma)
    When this tweak is changed, the author_sort values stored with each author
    must be recomputed by right-clicking on an author in the left-hand tags
    panel, selecting 'Manage authors', and pressing
    'Recalculate all author sort values'.
    
    The author_name_suffixes are words that are ignored when they occur at the
    end of an author name. The case of the suffix is ignored and trailing
    periods are automatically handled.
    
    The same is true for author_name_prefixes.
    
    The author_name_copywords are a set of words which, if they occur in an
    author name, cause the automatically generated author sort string to be
    identical to the author's name. This means that the sort for a string like
    "Acme Inc." will be "Acme Inc." instead of "Inc., Acme".
    
    If author_use_surname_prefixes is enabled, any of the words in
    author_surname_prefixes will be treated as a prefix to the surname, if they
    occur before the surname. So for example, "John von Neumann" would be sorted
    as "von Neumann, John" and not "Neumann, John von".
sv: Algoritmen som används för att kopiera författaren till author_sort.
    Möjliga värden är:
    invert: använd "fn en" -> "en, fn"
    copy: kopiera författaren till author_sort utan ändring
    comma: använd 'copy' om det finns ett ',' i namnet, annars använd 'invert'
    nocomma: "fn en" -> "en fn" (utan kommatecken)
    När denna justering ändras värdena för author_sort som lagras med varje författare
    måste beräknas om genom att högerklicka på en författare i den vänstra taggpanelen,
    välja 'Hantera författare' och trycka på 
    "'Beräkna om alla författarsorteringsvärden".
    
    Författares namnsuffix är ord som ignoreras när de förekommer i
    slutet av ett författarnamn. Skiftläget av suffixet ignoreras och efterföljande
    perioder hanteras automatiskt.
    
    Detsamma är sant för author_name_prefixes.
    
    author_name_copywords är en uppsättning ord som, om de förekommer i ett
    författarnamn, får den automatiskt genererade författarsorteringssträngen att vara
    identisk med författarens namn. Detta betyder att sorteringen för en sträng som
    "Acme Inc." blir "Acme Inc." istället för "Inc., Acme".
    
    Om author_use_surname_prefixes är aktiverade, kommer något av orden i
    author_surname_prefixes att behandlas som ett prefix till efternamnet om de
    förekommer före efternamnet. Så till exempel skulle "John von Neumann" sorteras
    som "von Neumann, John" och inte "Neumann, John von".

en: Splitting multiple author names
sv: Dela upp flera författarnamn

en: By default, calibre splits a string containing multiple author names on
    ampersands and the words "and" and "with". You can customize the splitting
    by changing the regular expression below. Strings are split on whatever the
    specified regular expression matches, in addition to ampersands.
    Default: r'(?i),?\s+(and|with)\s+'
sv: Som standard delar calibre en sträng som innehåller flera författarnamn på
    et-tecken och orden "and" och "with". Du kan anpassa uppdelningen
    genom att ändra reguljära uttryck nedan. Strängar är uppdelade på oavsett
    specificerade reguljära uttryck matchar, förutom et-tecken.
    Standard: r'(?i),?\s+(and|with)\s+'

en: Use author_sort and/or series_sort for names in Tag browser
sv: Använd author_sort och/eller series_sort för namn i taggbläddraren

en: Set which author or series field is used to display as the item name in the
    Tag browser (the list of authors, series, publishers etc on the left hand
    side). The choices for author are 'author' and 'author_sort'. The choices for
    series are 'series' and 'series_sort'. This tweak affects only what is
    displayed under the category in the Tag browser and Content server. Please
    note that if you set this to …_sort, it is possible to see duplicate names in
    the list because although it is guaranteed that author and series names are
    unique, there is no such guarantee for their sort values. Showing duplicates
    won't break anything but it could lead to some confusion. The tooltip for an
    item will show the item's name no matter how you set this tweak.
    Examples:
    categories_use_field_for_author_name = 'author'
    categories_use_field_for_author_name = 'author_sort'
    categories_use_field_for_series_name = 'series'
    categories_use_field_for_series_name = 'series_sort'
sv: Ange vilket författar- eller seriefält som ska visas som postnamn i
    taggbläddraren (listan över författare, serier, utgivare etc. till vänster).
    Alternativen för författare är 'author' och 'author_sort'. Alternativen för
    serier är 'series' och 'series_sort'. Denna justering påverkar endast vad som
    visas under kategorin i taggbläddraren och innehållsservern. Observera
    att om du ställer in detta till …_sort är det möjligt att se dubbletter av namn i
    listan eftersom även om det är garanterat att författar- och serienamn är
    unika, finns det ingen sådan garanti för deras sorteringsvärden. Att visa dubbletter
    kommer inte att förstöra något, men det kan leda till viss förvirring. Verktygstipset för en
    post visar objektets namn oavsett hur du ställer in denna justering.
    Exempel:
    categories_use_field_for_author_name = 'author'
    categories_use_field_for_author_name = 'author_sort'
    categories_use_field_for_series_name = 'series'
    categories_use_field_for_series_name = 'series_sort'

en: Control partitioning of Tag browser
sv: Anpassa uppdelning av taggbläddraren

en: When partitioning the Tag browser, the format of the subcategory label is
    controlled by a template: categories_collapsed_name_template if sorting by
    name, categories_collapsed_rating_template if sorting by average rating, and
    categories_collapsed_popularity_template if sorting by popularity. There are
    two variables available to the template: first and last. The variable 'first'
    is the initial item in the subcategory, and the variable 'last' is the final
    item in the subcategory. Both variables are 'objects'; they each have multiple
    values that are obtained by using a suffix. For example, first.name for an
    author category will be the name of the author. The sub-values available are:
    name: the printable name of the item
    count: the number of books that references this item
    avg_rating: the average rating of all the books referencing this item
    sort: the sort value. For authors, this is the author_sort for that author
    category: the category (e.g., authors, series) that the item is in.
    Note that the "r'" in front of the { is necessary if there are backslashes
    (\ characters) in the template. It doesn't hurt anything to leave it there
    even if there aren't any backslashes.
sv: Vid partitionering av taggbläddraren så är formatet på underkategorietikett
    styrd av en mall: categories_collapsed_name_template om sortering efter
    namn, categories_collapsed_rating_template om sortering efter medelbetyg, och
    categories_collapsed_popularity_template om sortering efter popularitet. Det finns
    två variabler tillgängliga för mallen: första och sista. Variabeln "första"
    är den första posten i underkategorin och variabeln "last" är den sista
    post i underkategorin. Båda variablerna är "objects", de har flera
    värden som erhålls med hjälp av ett suffix. Till exempel first.name för en
    Författares kategori kommer att vara namnet på författaren. Undervärdena som är tillgängliga är:
    name: det utskrivbara namnet på posten
    count: antalet böcker som refererar denna post
    avg_rating: medelbetyget för alla de böcker som hänvisar till denna post
    sort: sorteringsvärdet. För författare är detta author_sort för den författaren
    category: den kategori (t.ex. författare, serier) som objektet är i.
    Observera att "r'" framför { är nödvändig om det finns omvända snedstreck
    (\-tecken) i mallen. Det skadar inte att lämna den så där
    även om det inte finns några bakstreck.

en: Specify columns to sort the booklist by on startup
sv: Ange kolumner att sortera boklistan efter vid start

en: Provide a set of columns to be sorted on when calibre starts.
    The argument is None if saved sort history is to be used
    otherwise it is a list of column,order pairs. Column is the
    lookup/search name, found using the tooltip for the column
    Order is 0 for ascending, 1 for descending.
    For example, set it to [('authors',0),('title',0)] to sort by
    title within authors.
sv: En uppsättning kolumner som kan sorteras på när calibre startar.
    Argumentet är ingen om sparat sorteringshistoria ska användas
    annars är det en lista med kolumn, ordningspar. Kolumn är
    uppslag/söknamn, hittades med hjälp av verktygstips för kolumnen
    Ordning är 0 för stigande, 1 för fallande
    Till exempel ställ in den till [('authors',0),('title',0)] för att sortera efter
    titel inom författare.

en: Control how dates are displayed
sv: Anpassa hur datum visas

en: Format to be used for publication date and the timestamp (date).
    A string controlling how the publication date is displayed in the GUI
    d     the day as number without a leading zero (1 to 31)
    dd    the day as number with a leading zero (01 to 31)
    ddd   the abbreviated localized day name (e.g. 'Mon' to 'Sun')
    dddd  the long localized day name (e.g. 'Monday' to 'Sunday')
    M     the month as number without a leading zero (1-12)
    MM    the month as number with a leading zero (01-12)
    MMM   the abbreviated localized month name (e.g. 'Jan' to 'Dec')
    MMMM  the long localized month name (e.g. 'January' to 'December')
    yy    the year as two digit number (00-99)
    yyyy  the year as four digit number
    h     the hours without a leading 0 (0 to 11 or 0 to 23, depending on am/pm)
    hh    the hours with a leading 0 (00 to 11 or 00 to 23, depending on am/pm)
    m     the minutes without a leading 0 (0 to 59)
    mm    the minutes with a leading 0 (00 to 59)
    s     the seconds without a leading 0 (0 to 59)
    ss    the seconds with a leading 0 (00 to 59)
    ap    use a 12-hour clock instead of a 24-hour clock, with "ap" replaced by the lowercase localized string for am or pm
    AP    use a 12-hour clock instead of a 24-hour clock, with "AP" replaced by the uppercase localized string for AM or PM
    aP    use a 12-hour clock instead of a 24-hour clock, with "aP" replaced by the localized string for am or pm
    Ap    use a 12-hour clock instead of a 24-hour clock, with "Ap" replaced by the localized string for AM or PM
    iso   the date with time and timezone. Must be the only format present
    For example, given the date of 9 Jan 2010, the following formats show
    MMM yyyy ==> Jan 2010    yyyy ==> 2010       dd MMM yyyy ==> 09 Jan 2010
    MM/yyyy ==> 01/2010      d/M/yy ==> 9/1/10   yy ==> 10
    
    publication default if not set: MMM yyyy
    timestamp default if not set: dd MMM yyyy
    last_modified_display_format if not set: dd MMM yyyy
sv: Format som ska användas för publiceringsdatum och tidsstämpel (datum).
    En sträng som styr hur publiceringsdatumet visas i det grafiska gränssnittet
    d dagen som nummer utan inledande nolla (1 till 31)
    dd dagen som nummer med en inledande nolla (01 till 31)
    ddd det förkortade lokaliserade dagsnamnet (t.ex. "mån" till "sön")
    dddd det långa lokaliserade dagsnamnet (t.ex. "måndag" till "söndag")
    M månaden som nummer utan inledande nolla (1-12)
    MM månaden som nummer med en inledande nolla (01-12)
    MMM det förkortade lokaliserade månadsnamnet (t.ex. "jan" till "dec")
    MMMM det långa lokaliserade månadsnamnet (t.ex. "januari" till "december")
    åå året som tvåsiffrigt nummer (00-99)
    åååå året som fyrsiffrigt nummer
    h timmarna utan inledande 0 (0 till 11 eller 0 till 23, beroende på am/pm)
    hh timmarna med en inledande 0 (00 till 11 eller 00 till 23, beroende på am/pm)
    m minuterna utan en inledande 0 (0 till 59)
    mm minuterna med en inledande 0 (00 till 59)
    s sekunderna utan en inledande 0 (0 till 59)
    ss sekunderna med en ledande 0 (00 till 59)
    ap använd en 12-timmarsklocka istället för en 24-timmarsklocka, med "ap" ersatt av den gemener lokaliserade strängen för am eller pm
    AP använd en 12-timmarsklocka istället för en 24-timmarsklocka, med "AP" ersatt av den versaler lokaliserade strängen för AM eller PM
    aP använd en 12-timmarsklocka istället för en 24-timmarsklocka, med "aP" ersatt av den lokaliserade strängen för am eller pm
    Ap använder en 12-timmarsklocka istället för en 24-timmarsklocka, med "Ap" ersatt av den lokaliserade strängen för AM eller PM
    iso datumet med tid och tidszon. Måste vara det enda format som finns
    Till exempel, givet datumet den 9 januari 2010, visas följande format
    MMM åååå ==> jan 2010 åååå ==> 2010 dd MMM åååå ==> 09 jan 2010
    MM/åååå ==> 01/2010 d/M/åå ==> 9/1/10 åå ==> 10
    
    publiceringsstandard om inte inställt: MMM åååå
    tidsstämpel standard om inte inställt: dd MMM åååå
    last_modified_display_format om inte angivet: dd MMM åååå

en: Control sorting of titles and series in the library display
sv: Anpassa sortering av titlar och serier i biblioteksvyn

en: Control title and series sorting in the library view. If set to
    'library_order', the title sort field will be used instead of the title.
    Unless you have manually edited the title sort field, leading articles such as
    The and A will be ignored. If set to 'strictly_alphabetic', the titles will be
    sorted as-is (sort by title instead of title sort). For example, with
    library_order, The Client will sort under 'C'. With strictly_alphabetic, the
    book will sort under 'T'.
    This flag affects calibre's library display. It has no effect on devices. In
    addition, titles for books added before changing the flag will retain their
    order until the title is edited. Editing a title and hitting Enter
    without changing anything is sufficient to change the sort. Or you can use
    the 'Update title sort' action in the Bulk metadata edit dialog to update
    it for many books at once.
sv: Kontrollera titel- och seriesortering i biblioteksvyn. Om den är inställd till
    'library_order' kommer titelsorteringsfältet att användas istället för titeln.
    Om du inte har redigerat titelsorteringsfältet manuellt, kommer ledande artiklar som
    The och A att ignoreras. Om den är inställd till 'strictly_alphabetic', kommer
    titlarna att sorteras som de är (sortera efter titel istället för titelsortering). Till exempel
    med library_order, kommer The Client att sortera under "C". Med strictly_alphabetic
    kommer boken att sortera under "T". 
    Den här flaggan påverkar calibres biblioteksvisning. Den har ingen effekt på enheter.
    Dessutom kommer titlar för böcker som lagts till innan flaggan ändras att behålla sin ordning tills titeln har redigerats. Att redigera en titel och trycka på enter
    utan att ändra något är tillräckligt för att ändra sorteringen. Eller så kan du
    använda åtgärden "Uppdatera titelsortering" i dialogrutan Redigera metadata för böcker i grupp
    för att uppdatera det för många böcker samtidigt.

en: Control formatting of title and series when used in templates
sv: Anpassa formatering av titel och serier när de används i mallar

en: Control how title and series names are formatted when saving to disk/sending
    to device. The behavior depends on the field being processed. If processing
    title, then if this tweak is set to 'library_order', the title will be
    replaced with title_sort. If it is set to 'strictly_alphabetic', then the
    title will not be changed. If processing series, then if set to
    'library_order', articles such as 'The' and 'An' will be moved to the end. If
    set to 'strictly_alphabetic', the series will be sent without change.
    For example, if the tweak is set to library_order, "The Lord of the Rings"
    will become "Lord of the Rings, The". If the tweak is set to
    strictly_alphabetic, it would remain "The Lord of the Rings". Note that the
    formatter function raw_field will return the base value for title and
    series regardless of the setting of this tweak.
sv: Anpassa hur titel och serienamn formateras när du sparar till disk/skickar
    till enhet. Beteendet beror på fältet som bearbetas.
    Vid bearbetning av titel, om denna justering är inställd till 'library_order', 
    kommer titeln att ersättas med title_sort.
    Om den är inställd till 'strictly_alphabetic'
    ändras inte titeln. Vid bearbetning av serien flyttas artiklar som 'The' och 'An' till
    slutet om de är inställda till 'library_order'. Om den är
    inställd till 'strictly_alphabetic' skickas serien utan ändring.
    Till exempel om justering är inställd till library_order kommer "The Lord of the Rings"
    att bli "Lord of the Rings, The". Om justering är inställd till
    strictly_alphabetic skulle det förbli "The Lord of the Rings". Observera att
    formateringsfunktionen raw_field returnerar basvärdet för titel och
    serier oavsett inställningen av denna justering.

en: Set the list of words considered to be "articles" for sort strings
sv: Ställ in listan över ord som anses vara "artiklar" för sorteringssträngar

en: Set the list of words that are to be considered 'articles' when computing the
    title sort strings. The articles differ by language. By default, calibre uses
    a combination of articles from English and whatever language the calibre user
    interface is set to. In addition, in some contexts where the book language is
    available, the language of the book is used. You can change the list of
    articles for a given language or add a new language by editing
    per_language_title_sort_articles. To tell calibre to use a language other
    than the user interface language, set, default_language_for_title_sort. For
    example, to use German, set it to 'deu'. A value of None means the user
    interface language is used. The setting title_sort_articles is ignored
    (present only for legacy reasons).
sv: Ställ in listan över ord som ska betraktas som "articles" vid beräkning av
    sorteringssträngar för titel. Artiklarna skiljer sig med språket. Som standard använder calibre
    en kombination av artiklar från engelska och språk calibre-användargränssnittet
    är satt till. Dessutom, i vissa sammanhang där bokspråket är
    tillgängligt, används språket i boken. Du kan ändra förteckningen över
    artiklar för ett visst språk eller lägga till ett nytt språk genom att redigera
    per_language_title_sort_articles. För att få calibre att använda ett annat språk
    än språket i användargränssnittet, ställ in, default_language_for_title_sort. För att till exempel
    att använda tyska, ställa den till "deu". Ett värde på None betyder att användaren
    gränssnitt språket används. Inställningen title_sort_articles ignoreras
    (närvarande endast för äldre skäl).

en: Specify a folder calibre should connect to at startup
sv: Ange en mapp calibre ska ansluta till vid start

en: Specify a folder that calibre should connect to at startup using
    connect_to_folder. This must be a full path to the folder. If the folder does
    not exist when calibre starts, it is ignored.
    Example for Windows:
    auto_connect_to_folder = 'C:/Users/someone/Desktop/testlib'
    Example for other operating systems:
    auto_connect_to_folder = '/home/dropbox/My Dropbox/someone/library'
sv: Ange en mapp som calibre ska ansluta till vid start med
    connect_to_folder. Detta måste vara en fullständig sökväg till mappen. Om mappen
    inte finns när calibre startar, ignoreras den.
    Exempel för Windows:
    auto_connect_to_folder = 'C:/Users/someone/Desktop/testlib'
    Exempel för andra operativsystem:
    auto_connect_to_folder = '/home/dropbox/My Dropbox/someone/library'

en: Specify renaming rules for SONY collections
sv: Ange namnbytarregler för SONY-samlingar

en: Specify renaming rules for SONY collections. This tweak is only applicable if
    metadata management is set to automatic. Collections on SONYs are named
    depending upon whether the field is standard or custom. A collection derived
    from a standard field is named for the value in that field.
    
    For example, if the standard 'series' column contains the value 'Darkover', then the
    collection name is 'Darkover'. A collection derived from a custom field will
    have the name of the field added to the value. For example, if a custom series
    column named 'My Series' contains the name 'Darkover', then the collection
    will by default be named 'Darkover (My Series)'. For purposes of this
    documentation, 'Darkover' is called the value and 'My Series' is called the
    category. If two books have fields that generate the same collection name,
    then both books will be in that collection.
    
    This set of tweaks lets you specify for a standard or custom field how
    the collections are to be named. You can use it to add a description to a
    standard field, for example 'Foo (Tag)' instead of the 'Foo'. You can also use
    it to force multiple fields to end up in the same collection.
    
    For example, you could force the values in 'series', '#my_series_1', and
    '#my_series_2' to appear in collections named 'some_value (Series)', thereby
    merging all of the fields into one set of collections.
    
    There are two related tweaks. The first determines the category name to use
    for a metadata field.  The second is a template, used to determines how the
    value and category are combined to create the collection name.
    The syntax of the first tweak, sony_collection_renaming_rules, is:
    {'field_lookup_name':'category_name_to_use', 'lookup_name':'name', ...}
    
    The second tweak, sony_collection_name_template, is a template. It uses the
    same template language as plugboards and save templates. This tweak controls
    how the value and category are combined together to make the collection name.
    The only two fields available are {category} and {value}. The {value} field is
    never empty. The {category} field can be empty. The default is to put the
    value first, then the category enclosed in parentheses, it isn't empty:
    '{value} {category:|(|)}'
    
    Examples: The first three examples assume that the second tweak
    has not been changed.
    
    1) I want three series columns to be merged into one set of collections. The
    column lookup names are 'series', '#series_1' and '#series_2'. I want nothing
    in the parenthesis. The value to use in the tweak value would be:
    sony_collection_renaming_rules={'series':'', '#series_1':'', '#series_2':''}
    
    2) I want the word '(Series)' to appear on collections made from series, and
    the word '(Tag)' to appear on collections made from tags. Use:
    sony_collection_renaming_rules={'series':'Series', 'tags':'Tag'}
    
    3) I want 'series' and '#myseries' to be merged, and for the collection name
    to have '(Series)' appended. The renaming rule is:
    sony_collection_renaming_rules={'series':'Series', '#myseries':'Series'}
    
    4) Same as example 2, but instead of having the category name in parentheses
    and appended to the value, I want it prepended and separated by a colon, such
    as in Series: Darkover. I must change the template used to format the category name
    
    The resulting two tweaks are:
    sony_collection_renaming_rules={'series':'Series', 'tags':'Tag'}
    sony_collection_name_template='{category:||: }{value}'
sv: Ange ändring av namngivningsregler för SONY-samling. Denna justering är bara tillämplig om
    metadatahanteringen är satt till automatisk. SONY-samlingar är namngivna
    beroende på om fältet är standard eller anpassat. En samling från
    standardfält är namngivna enligt värdet i det fältet. 
    
    Till exempel om standard "serie"-kolumnen innehåller värdet "Darkover", så är samlingsnamnet
    "Darkover". En samling från anpassat fält kommer att ha namnet på fältet  tillagt till värdet.
    Till exempel om en anpassad seriekolumn är "Mina Serier" så kommer samlingen namnges
    till "Darkover (Mina serier)". Syftet av denna dokumentation, "Darkover" kallas 
    värdet och "Mina serier" kallas för kategori.
    Om två böcker har fält som skapar samma samlingsnamn så kommer
    båda böckerna finnas i den samlingen.
    
    Denna uppsättning justeringar låter dig ange en standard eller ett anpassad fält som
    styr hur samlingar namnges. Du kan använda detta för att lägga till en beskrivning
    till ett standard fält, till exempel "Foo (Tagg)" i stället för "Foo". Du
    kan också använda detta för att tvinga flera fält att hamna i samma samling.
    
    Till exempel, du kan tvinga värden i 'serier', '#mina_serier_1' och '#mina_serier_2'
    att hamna i samma samling namngiven 'några_värden (serier)', därefter slå samman
    alla fält till en uppsättning samlingar.
    
    Det finns två relaterade justeringar. Den första bestämmer kategorinamnet 
    som används för ett metadatafält. Den andra är en mall, som används för att
    bestämma hur värdet och kategorin kombineras för att skapa samlingsnamnet.
    Syntaxen för den första justeringen, sony_collection_renaming_rules, är:
    {'field_lookup_name':'category_name_to_use', 'lookup_name':'name', ...}
    
    Den andra justeringen, sony_collection_name_template, är en mall. Den använder
    samma mallspråk som pluggbrädor och sparar mallar.
    Denna justering styr hur värdet och kategorin kombineras ihop för att
    skapa samlingsnamnet.
    De två tillgängliga fälten är {category} och {value}. {value} fältet är
    aldrig tomt. {category} fältet kan vara tomt. Standard är att sätta värdet
    först, sedan kategorin omsluten av parentes, det är aldrig tomt:
    '{value} {category:|(|)}'
    
    Exempel: Första tre exempel antar att den andra justeringen inte har ändrats.
    
    1. Jag vill att tre seriekolumner slås samman till en uppsättning samlingar.
    Kolumnuppslagsnamnen är 'serier', '#serier_1' and '#serier_2'. Jag vill inte
    ha något i parenteser. Värdet att användas i justeringen blir då: 
    sony_collection_renaming_rules={'serier':'', '#serier_1':'', '#serier_2':''}
    
    2. Jag vill att ordet "(Serier)" förekommer i samlingar gjorda från serier, och
    ordet '(markering)' förekommer i samlingar gjorda från markeringar. Använd:
    sony_collection_renaming_rules={'series':'Series', 'markeringar':'Markering'}
    
    3. Jag vill att "serier" och "#minaserier" slås samman och att samlingsnamnet
    har ändelsen "(Serier)" tillagd. Namngivnings regeln är:
    sony_collection_renaming_rules={'series':'Serier', '#minaserier':'Serier'}
    
    4. Samma som exempel 2, men i stället för att ha kategorinamn i parentes och
    lägga till anpassningsvärde, vill jag infoga före och separera med ett kolon så som
    Serier: Darkover. Jag måste ändra mallen för att formatera kategorinamnet.
    
    De resulterande två justeringarna är:
    sony_collection_renaming_rules={'series':'Serier', 'tags':'Taggar'}
    sony_collection_name_template='{category:||: }{value}'

en: Specify how SONY collections are sorted
sv: Ange hur SONY-samlingar är sorterade

en: Specify how SONY collections are sorted. This tweak is only applicable if
    metadata management is set to automatic. You can indicate which metadata is to
    be used to sort on a collection-by-collection basis. The format of the tweak
    is a list of metadata fields from which collections are made, followed by the
    name of the metadata field containing the sort value.
    Example: The following indicates that collections built from pubdate and tags
    are to be sorted by the value in the custom column '#mydate', that collections
    built from 'series' are to be sorted by 'series_index', and that all other
    collections are to be sorted by title. If a collection metadata field is not
    named, then if it is a series- based collection it is sorted by series order,
    otherwise it is sorted by title order.
    [(['pubdate', 'tags'],'#mydate'), (['series'],'series_index'), (['*'], 'title')]
    Note that the bracketing and parentheses are required. The syntax is
    [ ( [list of fields], sort field ) , ( [ list of fields ] , sort field ) ]
    Default: empty (no rules), so no collection attributes are named.
sv: Ange hur SONY-samlingar ska sorteras. Denna justering gäller bara om
    metadatahanteringen är inställd på automatisk. Du kan ange vilka metadata ska
    användas för att sortera på en samling-för-samling basis. Formatet på justeringen
    är en lista med metadatafält från vilka samlingar görs, följt av
    namn på metadatafält som innehåller detta typvärde.
    Exempel: Följande visar att samlingar byggs från pubDate och taggar
    ska sorteras efter värdet i den anpassade kolumnen '#mydate', att samlingar
    byggd från 'serie' ska sorteras med 'series_index', och att alla andra
    samlingar ska sorteras efter titel. Om en samling metadatafält är inte
    namngivna, så om det är en seriebaserad uppsamling är det en sorterad serieordning,
    annars är det sorterade efter rubrik ordning.
    (['pubdate', 'tags'],'#mydate'), (['series'],'series_index'), (['*'], 'title')]
    Observera att klamrar och parenteser krävs. Syntaxen är
    ( [list of fields], sort field ) , ( [ list of fields ] , sort field ) ]
    Standard: tomt (inga regler) så ingen insamling av attribut är namngivna.

en: Control how tags are applied when copying books to another library
sv: Anpassa hur taggar ska tillämpas vid kopiering av böcker till ett annat bibliotek

en: Set this to True to ensure that tags in 'Tags to add when adding
    a book' are added when copying books to another library
sv: Ställ in denna som True för att se till att taggarna i "Taggar att lägga till när en bok läggs till"
    läggs till vid kopiering av böcker till ett annat bibliotek

en: Set the maximum number of sort 'levels'
sv: Ställ in högsta antalet sorterings-"nivåer"

en: Set the maximum number of sort 'levels' that calibre will use to resort the
    library after certain operations such as searches or device insertion. Each
    sort level adds a performance penalty. If the database is large (thousands of
    books) the penalty might be noticeable. If you are not concerned about multi-
    level sorts, and if you are seeing a slowdown, reduce the value of this tweak.
sv: Ange det högsta antalet sorterings-"nivåer" som calibre kommer att använda för att
    tillgripa biblioteket efter vissa operationer som söker eller enhetsinsättning. Varje
    sorteringsnivå tillför en prestandaförlust. Om databasen är stor (tusentals
    böcker) kan påföljden vara märkbar. Om du inte är orolig för multi-
    nivåsortering och om du ser en avmattning, minska värdet på den här justeringen.

en: Choose whether dates are sorted using visible fields
sv: Välj om datum ska sorteras med synliga fält

en: Date values contain both a date and a time. When sorted, all the fields are
    used, regardless of what is displayed. Set this tweak to True to use only
    the fields that are being displayed.
sv: Datumvärden innehåller både ett datum och en tid. Under sortering används
    alla fält oavsett vad som visas. Ställ in denna justering till True för att endast använda
    fälten som visas.

en: Fuzz value for trimming covers
sv: Startvärde för beskärning av omslag

en: The value used for the fuzz distance when trimming a cover.
    Colors within this distance are considered equal.
    The distance is in absolute intensity units.
sv: Det värde som används för startavståndet vid beskärning av omslag.
    Färger inom detta avstånd anses vara lika.
    Avståndet är i absoluta intensitetsenheter.

en: Control behavior of the book list
sv: Anpassa beteende för boklistan

en: You can control the behavior of double clicks and pressing Enter on the books
    list. Choices: open_viewer, do_nothing, show_book_details,
    show_locked_book_details, edit_cell, edit_metadata. Selecting anything other
    than open_viewer, show_book_details, or show_locked_book_details has the side
    effect of disabling editing a field using a single click.
    Default: open_viewer.
    Example: doubleclick_on_library_view = 'do_nothing'
    You can also control whether the book list scrolls per item or
    per pixel. Default is per item.
sv: Du kan kontrollera beteendet för dubbelklick och trycka på Enter i boklistan.
    Val: open_viewer, do_nothing, show_book_details,
    show_locked_book_details, edit_cell, edit_metadata. Att välja något annat
    än open_viewer, show_book_details eller show_locked_book_details har bieffekten
    av att inaktivera redigering av ett fält med ett enda klick.
    Standard: open_viewer.
    Exempel: doubleclick_on_library_view = 'do_nothing'
    Du kan också styra om boklistan ska rullas per post eller
    per pixel. Standard är per artikel.

en: Language to use when sorting
sv: Språk att använda vid sortering

en: Setting this tweak will force sorting to use the
    collating order for the specified language. This might be useful if you run
    calibre in English but want sorting to work in the language where you live.
    Set the tweak to the desired ISO 639-1 language code, in lower case.
    You can find the list of supported locales at
    https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_ISO_639-1_codes
    Default: locale_for_sorting = '' -- use the language calibre displays in
    Example: locale_for_sorting = 'fr' -- sort using French rules.
    Example: locale_for_sorting = 'nb' -- sort using Norwegian rules.
sv: Ställ in denna justering för att tvinga sortering att använda
    sammanställning för att det angivna språket. Detta kan vara användbart om du kör
    calibre på engelska men vill sortera på det språk där du bor.
    Ställ in justeringen till önskad ISO 639-1 språkkod med gemener.
    Du hittar listan med platser som stöds på
    https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_ISO_639-1_codes
    Standard: locale_for_sorting = '' -- använd språket calibre visas i
    Exempel: locale_for_sorting = 'fr' -- sort med franska regler.
    Exempel: locale_for_sorting = 'nb' -- sort med norska regler.

en: The number of seconds to wait before sending emails
sv: Antalet sekunder att vänta innan e-post skickas

en: The number of seconds to wait before sending emails when using a
    public email server like GMX/Hotmail/Gmail. Default is: 5 minutes
    Setting it to lower may cause the server's SPAM controls to kick in,
    making email sending fail. Changes will take effect only after a restart of
    calibre. You can also change the list of hosts that calibre considers
    to be public relays here. Any relay host ending with one of the suffixes
    in the list below will be considered a public email server.
sv: Antalet sekunder att vänta innan e-post skickas när du använder en
    offentlig e-postserver som GMX/Hotmail/Gmail. Standard är: 5 minuter
    Att ställa in den till lägre kan leda till att serverns SKRÄPPOST-kontroller går igång
    och gör att e-postutskick misslyckas. Ändringar träder i kraft först efter en omstart av
    calibre. Du kan också ändra listan över värdar som calibre anser
    att vara offentliga reläer här. Varje relävärd som slutar med ett av suffixerna
    i listan nedan kommer att betraktas som en offentlig e-postserver.

en: The maximum width and height for covers saved in the calibre library
sv: Största bredd och höjd för omslag sparade i calibre-biblioteket

en: All covers in the calibre library will be resized, preserving aspect ratio,
    to fit within this size. This is to prevent slowdowns caused by extremely
    large covers
sv: Alla omslag i calibre-biblioteket kommer att ändras i storlek och bildförhållandet bevaras
    för att passa in i denna storlek. Detta för att förhindra fördröjningar som orsakas av extremt
    stora omslag

en: Where to send downloaded news
sv: Vart ska hämtade nyheter skickas

en: When automatically sending downloaded news to a connected device, calibre
    will by default send it to the main memory. By changing this tweak, you can
    control where it is sent. Valid values are "main", "carda", "cardb". Note
    that if there isn't enough free space available on the location you choose,
    the files will be sent to the location with the most free space.
sv: Vid automatiskt sändning av hämtade nyheter till en ansluten enhet kommer calibre 
    som standard att skicka dem till huvudminnet. Genom att ändra denna justering kan du
    anpassa vart det skickas. Giltiga värden är "main", "carda", "cardb". Observera
    att om det inte finns tillräckligt ledigt utrymme på den plats du väljer
    kommer filerna att skickas till platsen med mest ledigt utrymme.

en: Unified toolbar on macOS
sv: Sammansatt verktygsfält i macOS

en: If you enable this option and restart calibre, the toolbar will be 'unified'
    with the titlebar as is normal for macOS applications. However, doing this has
    various bugs, for instance the minimum width of the toolbar becomes twice
    what it should be and it causes other random bugs on some systems, so turn it
    on at your own risk!
sv: Om du aktiverar det här alternativet och startar om calibre kommer verktygsfältet vara "enhetligt" med namnlisten, vilket är normalt för macOS-program. Men att göra detta kan
    göra att olika fel uppstår, till exempel kan den minsta bredden på verktygsfältet bli dubbelt
    så stor som den borde vara och det kan orsaka andra slumpmässiga fel i vissa system, så
    aktivera det på din egen risk!

en: Save original file when converting/polishing from same format to same format
sv: Spara ursprungliga filen vid konvertering/polering från samma format till samma format

en: When calibre does a conversion from the same format to the same format, for
    example, from EPUB to EPUB, the original file is saved, so that in case the
    conversion is poor, you can tweak the settings and run it again. By setting
    this to False you can prevent calibre from saving the original file.
    Similarly, by setting save_original_format_when_polishing to False you can
    prevent calibre from saving the original file when polishing.
sv: När calibre gör en konvertering från samma format till samma format,
    till exempel från EPUB till EPUB, sparas den ursprungliga filen, så att om
    konverteringen är dålig, kan du justera inställningarna och köra den igen. Genom att ställa in
    detta till False kan du förhindra att calibre sparar den ursprungliga filen.
    På liknande sätt, genom att ställa in save_original_format_when_polishing till False du kan
    du förhindra att calibre sparar den ursprungliga filen vid polering.

en: Number of recently viewed books to show
sv: Antal nyligen visade böcker att visa

en: Right-clicking the "View" button shows a list of recently viewed books. Control
    how many should be shown, here.
sv: Högerklick på knappen "Visa" visar en lista med nyligen visade böcker. Ställ in
    hur många ska visas, här.

en: Change the font size of the Book details panel in the interface
sv: Ändra teckensnittsstorleken för bokdetaljpanelen i gränssnittet

en: Change the font size at which book details are rendered in the side panel and
    comments are rendered in the metadata edit dialog. Set it to a positive or
    negative number to increase or decrease the font size. Similarly, change the
    font size of the widget used to converse with AI.
sv: Ändra teckenstorleken för hur bokdetaljer återges i sidopanelen och
    kommentarer återges i dialogrutan för metadataredigering. Ställ in den på ett positivt eller
    negativt tal för att öka eller minska teckenstorleken. På samma sätt kan du ändra
    teckenstorleken för gränssnittskomponenten som används för att kommunicera med AI.

en: What format to default to when using the "Unpack book" feature
sv: Vilket format som ska användas som standard vid användning av funktionen "Packa upp bok"

en: The "Unpack book" feature of calibre allows direct editing of a book format.
    If multiple formats are available, calibre will offer you a choice
    of formats, defaulting to your preferred output format if it is available.
    Set this tweak to a specific value of 'EPUB' or 'AZW3' to always default
    to that format rather than your output format preference.
    Set to a value of 'remember' to use whichever format you chose last time you
    used the "Unpack book" feature.
    Examples:
    default_tweak_format = None       (Use output format)
    default_tweak_format = 'EPUB'
    default_tweak_format = 'remember'
sv: Funktionen "Packa upp bok" i calibre möjliggör direkt redigering av ett bokformat.
    Om flera format är tillgängliga kommer calibre att erbjuda dig ett urval
    av format, som standard ä detr ditt önskade utmatningsformat om det är tillgängligt.
    Ställ in denna justering till ett specifikt värde på 'EPUB' eller 'AZW3' så att det alltid är
    standard till det formatet snarare än ditt önskade utmatningsformat.
    Ställ in värdet 'remember' för att använda formatet du valde förra gången du använde funktionen "Packa upp bok".
    Exempel:
    default_tweak_format = None       (Använd utmatningsformat)
    default_tweak_format = 'EPUB'
    default_tweak_format = 'remember'

en: Do not preselect a completion when editing authors/tags/series/etc.
sv: Förvälj inte ett slutförande vid redigering av författare/taggar/serier/etc.

en: This means that you can make changes and press Enter and your changes will
    not be overwritten by a matching completion. However, if you wish to use the
    completions you will now have to press Tab to select one before pressing
    Enter. Which technique you prefer will depend on the state of metadata in
    your library and your personal editing style.
    
    If preselect_first_completion is False and you want Tab to accept what you
    typed instead of the first completion then set tab_accepts_uncompleted_text
    to True. If you do this then to select from the completions you must press
    the Down or Up arrow keys. The tweak tab_accepts_uncompleted_text is ignored
    if preselect_first_completion is True
sv: Det betyder att du kan göra ändringar och trycka på enter och dina ändringar kommer
    inte att skrivas över av en matchande komplettering. Men om du vill använda
    kompletteringarna måste du nu trycka på tabb för att välja en innan du trycker på
    enter. Vilken teknik du föredrar beror på tillståndet för metadata i
    ditt bibliotek och din personliga redigeringsstil.
    
    Om preselect_first_completion är False och du vill att tabb ska acceptera det du
    skrev istället för den första kompletteringen, ställ sedan in tab_accepts_uncompleted_text
    till True. Om du gör detta måste du trycka på
    ned- eller uppiltangenterna för att välja från kompletteringarna. Justeringen tab_accepts_uncompleted_text ignoreras
    om preselect_first_completion är True

en: Completion mode when editing authors/tags/series/etc.
sv: Kompletteringsläge vid redigering av författare/taggar/serier/etc.

en: By default, when completing items, calibre will show you all the candidates
    that start with the text you have already typed. You can instead have it show
    all candidates that contain the text you have already typed. To do this, set
    completion_mode to 'contains'. For example, if you type asi it will match both
    Asimov and Quasimodo, whereas the default behavior would match only Asimov.
sv: Som standard kommer calibre att visa alla kandidater när poster slutförs
    som börjar med den text du redan har skrivit. Du kan istället låta den visa
    alla kandidater som innehåller texten du redan har skrivit. För att göra detta, ställ in completion_mode till 'contains'. Om du till exempel skriver asi det kommer det att matcha både
    Asimov och Quasimodo, medan standardbeteendet skulle matcha endast Asimov.

en: Sort the list of libraries alphabetically
sv: Sortera listan över bibliotek alfabetiskt

en: The list of libraries in the Copy to library and Quick switch menus are
    normally sorted by most used. However, if there are more than a certain
    number of such libraries, the sorting becomes alphabetic. You can set that
    number here. The default is ten libraries.
sv: Listan över biblioteken i Kopiera till bibliotek och Snabbväxlingsmenyer är
    normalt sorterade efter de användbaraste. Men om det finns mer än ett visst
    antalet sådana bibliotek sker sorteringen i bokstavsordning. Du kan ställa in att
    antalet här. Standardinställningen är tio bibliotek.

en: Choose available output formats for conversion
sv: Välj tillgängliga utmatningsformat för konvertering

en: Restrict the list of available output formats in the conversion dialogs.
    For example, if you only want to convert to EPUB and AZW3, change this to
    restrict_output_formats = ['EPUB', 'AZW3']. The default value of None causes
    all available output formats to be present.
sv: Begränsa listan med tillgängliga utmatningsformat i omräkningsdialogrutor.
    Till exempel om du bara vill konvertera till EPUB och AZW3, ändra detta till
    restrict_output_formats = ['EPUB', 'AZW3']. Standardvärdet för None resulterar i att
    alla tillgängliga utmatningsformat att vara närvarande.

en: Set the thumbnail image quality used by the Content server
sv: Ange miniatyrbildkvaliteten som ska användas av innehållsservern

en: The quality of a thumbnail is largely controlled by the compression quality
    used when creating it. Set this to a larger number to improve the quality.
    Note that the thumbnails get much larger with larger compression quality
    numbers.
    The value can be between 50 and 99
sv: Kvaliteten på en omslagsminiatyrbild styrs till stor del av komprimeringskvaliteten
    som används den skapas. Ställ in den till en större tal för att förbättra kvaliteten.
    Observera att omslagsminiatyrbilder blir mycket större med större tal komprimeringskvalitet.
    Värdet kan vara mellan 50 och 99

en: Image file types to treat as e-books when dropping onto the "Book details" panel
sv: Bildfiltyper att behandla som e-böcker när du släpper till panelen "Bokdetaljer"

en: Normally, if you drop any image file in a format known to calibre onto the
    "Book details" panel, it will be used to set the cover. If you want to store
    some image types as e-books instead, you can set this tweak.
    Examples:
    cover_drop_exclude = {'tiff', 'webp'}
sv: Normalt, om du släpper en bildfil i ett format som är känt för calibre
    på panelen "Bokdetaljer", kommer den att användas för att ställa in omslaget. Om du istället vill lagra
    vissa bildtyper som e-böcker kan du ställa in denna justering.
    Exempel:
    cover_drop_exclude = {'tiff', 'webp'}

en: Exclude fields when copy/pasting metadata
sv: Exkludera fält när du kopierar/klistrar in metadata

en: You can ask calibre to not paste some metadata fields when using the
    Edit metadata->Copy metadata/Paste metadata actions. For example,
    exclude_fields_on_paste = ['cover', 'timestamp', '#mycolumn']
    to prevent pasting of the cover, Date and custom column, mycolumn.
    You can also add a shortcut in Preferences->Shortcuts->Edit metadata
    to paste metadata ignoring this tweak.
sv: Du kan be calibre om att inte klistra in några metadatafält när du använder
    Redigera metadata->Kopiera metadata/Klistra in metadataåtgärder. Till exempel
    exclude_fields_on_paste = ['cover', 'timestamp', '#minkolumn'] för att förhindra
    att det läggs i omslaget, datum och den anpassad kolumnen minkolumn.
    Du kan också lägga till en genväg i Inställningar->Genvägar->Redigera metadata
    för att klistra in metadata och ignorera denna justering.

en: Skip internet connected check
sv: Hoppa över internetanslutningskontroll

en: Skip checking whether the internet is available before downloading news.
    Useful if for some reason your operating systems network checking
    facilities are not reliable (for example NetworkManager on Linux).
sv: Hoppa över att kontrollera om internet är tillgängligt innan du hämtar nyheter.
    Användbart om ditt operativsystems nätverkskontroll av någon anledning
    inte är tillförlitliga (till exempel NetworkManager på Linux).

en: Tab stop width in the template editor
sv: Tabbstoppbredd i mallredigeraren

en: Sets the width of the tab stop in the template editor in "average characters".
    For example, a value of 1 results in a space with the width of one average character.
sv: Ställer in bredden på tabbstoppet i mallredigeraren i "genomsnittliga tecken".
    Till exempel resulterar ett värde på 1 i ett blanksteg med bredden av ett genomsnittligt tecken.

en: Value for undefined numbers when sorting
sv: Värde för odefinierade nummer vid sortering

en: Sets the value to use for undefined numbers when sorting.
    For example, the value -10 sorts undefined numbers as if they were set to -10.
    Use 'maximum' for the largest possible number. Use 'minimum' for the smallest
    possible number. Quotes are optional if entering a number.
    Examples:
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = -100
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = '2'
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = -0.01
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = 'minimum'
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = 'maximum'
sv: Ställer in värdet som ska användas för odefinierade nummer vid sortering.
    Till exempel, värdet -10 sorterar odefinierade tal som om de var inställda till -10.
    Använd 'maximum' för största möjliga antal. Använd 'minimum' för minsta möjliga antal. Citattecken är valfria om du anger ett nummer.
    Exempel:
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = -100
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = '2'
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = -0.01
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = 'minimum'
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = 'maximum'

en: Allow template database functions in composite columns
sv: Tillåt malldatabasfunktioner i sammansatta kolumner

en: If True then the template database functions book_values() and book_count()
    can be used in composite custom columns. Note: setting this tweak to True and
    using these functions in composites can be very slow.
    Default: False
sv: Om True kan malldatabasens funktioner book_values() och book_count()
    användas i sammansatta anpassade kolumner. Obs: att ställa in denna justering till True och
    använda dessa funktioner i kompositer kan vara mycket långsam.
    Standard: False

en: Change the programs that are run when opening files/URLs
sv: Ändra de program som körs när du öppnar filer/URL:er

en: By default, calibre passes URLs to the operating system to open using
    whatever default programs are configured there. Here you can override
    that by specifying the program to use, per URL type. For local files,
    the type is "file" and for web links it is "http*". For example:
    openers_by_scheme = { "http*": "firefox %u" } will make calibre run Firefox
    for https://whatever URLs. %u is replaced by the URL to be opened. The scheme
    takes a glob pattern allowing a single entry to match multiple URL types.
sv: Som standard skickar calibre URL:er till operativsystemet för att
    öppnas med de standardprogram som är konfigurerade där. Här kan du åsidosätta
    detta genom att ange vilket program som ska användas, per URL-typ. För lokala filer
    är typen "file" and för webblänkar är den "http*". Till exempel:
    openers_by_scheme = { "http*": "firefox %u" } får calibre att köra Firefox
    för https://vilka URL:er som helst. %u ersätts av URL:en som ska öppnas. Schemat
    tar ett glob-mönster som tillåter en enda post att matcha flera URL-typer.

en: Set the first day of the week for calendar popups
sv: Ställ in den första dagen i veckan för kalenderpopup

en: It must be one of the values Default, Sunday, Monday, Tuesday, Wednesday,
    Thursday, Friday, or Saturday, all in English, spelled exactly as shown.
sv: Det måste vara ett av värdena Default, Sunday, Monday, Tuesday, Wednesday,
    Thursday, Friday, or Saturday, allt på engelska, stavat exakt som visas.

en: East Asian language to use for transliteration
sv: Östasiatiskt språk att använda för translitteration

en: Setting this tweak will make calibre use the specified language as the "base"
    language when transliterating East Asian languages to English. This might be
    useful if you run calibre in English but want text transliterated to
    Japanese instead of Chinese. The valid values are:
    'ja' for Japanese
    'kr' for Korean
    'vn' for Vietnamese
    'zh' for Chinese
    Any other value will use the language set in calibre preferences as the base
    language. A base language other than those in the above list causes transliteration
    with a base language of Chinese.
    Example: east_asian_base_language = 'ja'
sv: Om du ställer in den här justeringen kommer calibre att använda det angivna språket som "basspråk"
    vid translitterering av östasiatiska språk till engelska. Detta kan vara
    användbart om du kör calibre på engelska men vill ha text translittererad till
    japanska istället för kinesiska. De giltiga värdena är:
    'ja' för japanska
    'kr' för koreanska
    'vn' för vietnamesiska
    'zh' för kinesiska
    Alla andra värden kommer att använda språket som ställts in i calibre-inställningarna som basspråk.
    Ett annat basspråk än de i listan ovan orsakar translitterering
    med ett basspråk kinesiska.
    Exempel: east_asian_base_language = 'ja'

en: Hide AI features
sv: Dölj AI-funktioner

en: Hide AI features throughout the calibre user interface. Note that AI is
    already opt-in and no AI related code is even loaded until the user configures some
    AI backend. This tweak exists simply to hide a few menu entries and the like
    that mention AI.
sv: Dölj AI-funktioner i hela calibers användargränssnitt. Observera att AI
    redan är aktiverat och ingen AI-relaterad kod laddas ens förrän användaren konfigurerar någon
    AI-backend. Denna justering finns helt enkelt för att dölja några menyposter och liknande
    som nämner AI.

en: Control GPU usage in Qt WebEngine
sv: Styr GPU-användning i Qt WebEngine

en: Qt WebEngine is the library that is used to render content in the calibre
    viewer and editor. It can optionally use the GPU for enhanced performance,
    however, this can cause crashes/black screens on some older systems, so it
    is disabled by default. In normal usage, the performance difference is not
    noticeable anyway.
sv: Qt WebEngine är biblioteket som används för att rendera innehåll i calibres visare och redigerare. Det kan valfritt använda GPU:n för förbättrad prestanda,men detta kan orsaka krascher/svarta skärmar på vissa äldre system, så de tär inaktiverat som standard. Vid normal användning är prestandaskillnaden ändå inte märkbar.

en: ``strcmp(x, y, lt, eq, gt)`` -- does a case-insensitive lexical comparison of ``x`` and ``y``.[/] Returns ``lt`` if ``x < y``, ``eq`` if ``x == y``, otherwise ``gt``. This function can often be replaced by one of the lexical comparison operators (``==``, ``>``, ``<``, etc.)
sv: ``strcmp(x, y, lt, eq, gt)`` -- gör en lexikal jämförelse av ``x`` och ``y`` utan att skiftläge känsligt.[/] Returnerar ``lt`` om ``x < y``, ``eq`` om ``x == y``, annars ``gt``. Denna funktion kan ofta ersättas av en av de lexikala jämförelseoperatorerna (``==``, ``>``, ``<``, etc.)

en: ``strcmpcase(x, y, lt, eq, gt)`` -- does a case-sensitive lexical comparison of ``x`` and ``y``.[/] Returns ``lt`` if ``x < y``, ``eq`` if ``x == y``, otherwise ``gt``.
    
    Note: This is NOT the default behavior used by calibre, for example, in the lexical comparison operators (``==``, ``>``, ``<``, etc.). This function could cause unexpected results, preferably use ``strcmp()`` whenever possible.
sv: ``strcmpcase(x, y, lt, eq, gt)`` -- gör en skiftlägeskänslig lexikal jämförelse av ``x`` och ``y``.[/] Returnerar ``lt`` om ``x < y``, ``eq`` om ``x == y``, annars ``gt``.
    
    Obs: Detta är INTE standardbeteendet som används av calibre, till exempel i de lexikala jämförelseoperatorerna (``==``, ``>``, ``<``, etc.). Denna funktion kan orsaka oväntade resultat, använd helst ``strcmp()`` när det är möjligt.

en: ``cmp(value, y, lt, eq, gt)`` -- compares ``value`` and ``y`` after converting both to numbers.[/] Returns ``lt`` if ``value <# y``, ``eq`` if ``value ==# y``, otherwise ``gt``. This function can usually be replaced with one of the numeric compare operators (``==#``, ``<#``, ``>#``, etc).
sv: ``cmp(value, y, lt, eq, gt)`` -- jämför ``value`` och ``y`` efter att båda har konverterats till tal.[/] Returnerar ``lt`` om ``value <# y``, ``eq`` om ``value ==# y``, annars ``gt``. Denna funktion kan vanligtvis ersättas med en av de numeriska jämförelseoperatorerna (``==#``, ``<#``, ``>#``, etc.).

en: ``first_matching_cmp(val, [ cmp, result, ]* else_result)`` -- compares ``val < cmp`` in sequence, returning the associated ``result`` for the first comparison that succeeds.[/] Returns ``else_result`` if no comparison succeeds.
    
    Example:
    [CODE]
    i = 10;
    first_matching_cmp(i,5,"small",10,"middle",15,"large","giant")
    [/CODE]
    returns ``"large"``. The same example with a first value of 16 returns ``"giant"``.
sv: ``first_matching_cmp(val, [cmp, result, ]* else_result)`` -- jämför ``val < cmp`` i sekvens och returnerar det associerade ``result`` för den första jämförelsen som lyckas.[/] Returnerar ``else_result`` om ingen jämförelse lyckas.
    
    Exempel:
    [CODE]
    i = 10;
    first_matching_cmp(i,5,"small",10,"middle",15,"large","giant")
    [/CODE]
    returnerar ``"large"``. Samma exempel med ett första värde på 16 returnerar ``"giant"``.

en: ``strcat(a [, b]*)`` -- returns a string formed by concatenating all the arguments.[/] Can take any number of arguments. In most cases you can use the ``&`` operator instead of this function.
sv: ``strcat(a[, b]*)`` -- returnerar en sträng som bildas genom att sammanfoga alla argument.[/] Kan ta valfritt antal argument. I de flesta fall kan du använda operatorn ``&`` istället för den här funktionen.

en: ``strlen(value)`` -- Returns the length of the string ``value``.
sv: ``strlen(value)`` -- Returnerar längden på strängen ``value``.

en: ``add(x [, y]*)`` -- returns the sum of its arguments.[/] Throws an exception if an argument is not a number. In most cases you can use the ``+`` operator instead of this function.
sv: ``add(x [, y]*)`` -- returnerar summan av dess argument.[/] Utlöser ett undantag om ett argument inte är ett tal. I de flesta fall kan du använda operatorn ``+`` istället för den här funktionen.

en: ``subtract(x, y)`` -- returns ``x - y``.[/] Throws an exception if either ``x`` or ``y`` are not numbers. This function can usually be replaced by the ``-`` operator.
sv: ``subtract(x, y)`` -- returnerar ``x - y``.[/] Utlöser ett undantag om antingen ``x`` eller ``y`` inte är tal. Denna funktion kan vanligtvis ersättas av operatorn ``-``.

en: ``multiply(x [, y]*)`` -- returns the product of its arguments.[/] Throws an exception if any argument is not a number. This function can usually be replaced by the ``*`` operator.
sv: ``multiply(x[, y]*)`` -- returnerar produkten av sina argument.[/] Utlöser ett undantag om något argument inte är ett tal. Denna funktion kan vanligtvis ersättas av operatorn ``*``.

en: ``divide(x, y)`` -- returns ``x / y``.[/] Throws an exception if either ``x`` or ``y`` are not numbers. This function can usually be replaced by the ``/`` operator.
sv: ``divide(x, y)`` -- returnerar ``x / y``.[/] Utlöser ett undantag om antingen ``x`` eller ``y`` inte är tal. Denna funktion kan vanligtvis ersättas av operatorn ``/``.

en: ``ceiling(value)`` -- returns the smallest integer greater than or equal to ``value``.[/] Throws an exception if ``value`` is not a number.
sv: ``ceiling(value)`` -- returnerar det minsta heltalet större än eller lika med ``value``.[/] Utlöser ett undantag om ``value`` inte är ett tal.

en: ``floor(value)`` -- returns the largest integer less than or equal to ``value``.[/] Throws an exception if ``value`` is not a number.
sv: ``floor(value)`` -- returnerar det största heltalet mindre än eller lika med ``value``.[/] Utlöser ett undantag om ``value`` inte är ett tal.

en: ``round(value)`` -- returns the nearest integer to ``value``.[/] Throws an exception if ``value`` is not a number.
sv: ``round(value)`` -- returnerar närmaste heltal till ``value``.[/] Utlöser ett undantag om ``value`` inte är ett tal.

en: ``mod(value, y)`` -- returns the ``floor`` of the remainder of ``value / y``.[/] Throws an exception if either ``value`` or ``y`` is not a number.
sv: ``mod(värde, y)`` -- returnerar ``golvet`` för resten av ``värde / y``.[/] Utlöser ett undantag om antingen ``värde`` eller ``y`` inte är ett tal.

en: ``fractional_part(value)`` -- returns the part of the value after the decimal point.[/] For example, ``fractional_part(3.14)`` returns ``0.14``. Throws an exception if ``value`` is not a number.
sv: ``fractional_part(value)`` -- returnerar den del av värdet som kommer efter decimaltecknet.[/] Till exempel returnerar ``fractional_part(3.14)`` ``0.14``. Utlöser ett undantag om ``value`` inte är ett tal.

en: ``template(x)`` -- evaluates ``x`` as a template.[/] The evaluation is done in its own context, meaning that variables are not shared between the caller and the template evaluation.  If not using General Program Mode, because the ``{`` and ``}`` characters are special, you must use ``[[`` for the ``{`` character and ``]]`` for the } character; they are converted automatically. For example, ``template(\'[[title_sort]]\')`` will evaluate the template ``{title_sort}`` and return its value. Note also that prefixes and suffixes (the ``|prefix|suffix`` syntax) cannot be used in the argument to this function when using template program mode.
sv: ``template(x)`` -- utvärderar ``x`` som en mall.[/] Utvärderingen görs i sitt eget sammanhang, vilket innebär att variabler inte delas mellan anroparen och mallutvärderingen. Om du inte använder allmänt programläge, eftersom ``{`` och ``}`` tecknen är speciella, måste du använda ``[[`` för ``{`` tecknet och ``]]`` för tecknet }; de konverteras automatiskt. Till exempel kommer ``template(\'[[title_sort]]\')`` att utvärdera mallen ``{title_sort}`` och returnera dess värde. Observera också att prefix och suffix (syntaxen ``|prefix|suffix``) inte kan användas i argumentet till den här funktionen när du använder mallprogramläge.

en: ``eval(string)`` -- evaluates the string as a program, passing the local variables.[/] This permits using the template processor to construct complex results from local variables. In [URL href="https://manual.calibre-ebook.com/template_lang.html#more-complex-programs-in-template-expressions-template-program-mode"]Template Program Mode[/URL], because the ``{`` and ``}`` characters are interpreted before the template is evaluated you must use ``[[`` for the ``{`` character and ``]]`` for the ``}`` character. They are converted automatically. Note also that prefixes and suffixes (the ``|prefix|suffix`` syntax) cannot be used in the argument to this function when using Template Program Mode.
sv: ``eval(sträng)`` -- utvärderar strängen som ett program och skickar de lokala variablerna.[/] Detta tillåter användning av mallprocessorn för att konstruera komplexa resultat från lokala variabler. I [URL href="https://manual.calibre-ebook.com/template_lang.html#more-complex-programs-in-template-expressions-template-program-mode"]mallprogramläge[/URL], eftersom tecknen ``{`` och ``}`` tolkas innan mallen utvärderas, måste du använda ``[[`` för tecknet ``{`` och ``]]`` för tecknet ``}``. De konverteras automatiskt. Observera också att prefix och suffix (syntaxen ``|prefix|suffix``) inte kan användas i argumentet till den här funktionen när mallprogramläge används.

en: ``assign(id, value)`` -- assigns ``value`` to ``id``[/], then returns ``value``. ``id`` must be an identifier, not an expression. In most cases you can use the ``=`` operator instead of this function.
sv: ``assign(id, value)`` -- tilldelar ``value`` till ``id``[/] och returnerar sedan ``value``. ``id`` måste vara en identifierare, inte ett uttryck. I de flesta fall kan du använda operatorn ``=`` istället för den här funktionen.

en: ``list_split(list_val, sep, id_prefix)`` -- splits ``list_val`` into separate values using ``sep``[/], then assigns the values to local variables named ``id_prefix_N`` where N is the position of the value in the list. The first item has position 0 (zero). The function returns the last element in the list.
    
    Example:
    [CODE]
        list_split('one:two:foo', ':', 'var')
    [/CODE]
    is equivalent to:
    [CODE]
        var_0 = 'one'
        var_1 = 'two'
        var_2 = 'foo'
    [/CODE]
sv: ``list_split(list_val, sep, id_prefix)`` -- delar upp ``list_val`` i separata värden med hjälp av ``sep``[/], och tilldelar sedan värdena till lokala variabler med namnet ``id_prefix_N`` där N är värdets position i listan. Det första elementet har position 0 (noll). Funktionen returnerar det sista elementet i listan.
    
    Exempel:
    [CODE]
    list_split('ett:två:foo', ':', 'var')
    [/CODE]
    är ekvivalent med:
    [CODE]
        var_0 = 'ett'
        var_1 = 'två'
        var_2 = 'foo'
    [/CODE]

en: ``print(a [, b]*)`` -- prints the arguments to standard output.[/] Unless you start calibre from the command line (``calibre-debug -g``), the output will go into a black hole. The ``print`` function always returns its first argument.
sv: ``print(a[, b]*)`` -- skriver argumenten till standardutdata.[/] Om du inte startar calibre från kommandoraden (``calibre-debug -g``) kommer utdata att hamna i ett svart hål. Funktionen ``print`` returnerar alltid sitt första argument.

en: ``field(lookup_name)`` -- returns the value of the metadata field with lookup name ``lookup_name``.[/] The ``$`` prefix can be used instead of the function, as in ``$tags``.
sv: ``field(lookup_name)`` -- returnerar värdet för metadatafältet med söknamnet ``lookup_name``.[/] Prefixet ``$`` kan användas istället för funktionen, som i ``$tags``.

en: ``raw_field(lookup_name [, optional_default])`` -- returns the metadata field named by ``lookup_name`` without applying any formatting.[/] It evaluates and returns the optional second argument ``optional_default`` if the field's value is undefined (``None``). The ``$$`` prefix can be used instead of the function, as in ``$$pubdate``.
sv: ``raw_field(lookup_name [, optional_default])`` -- returnerar metadatafältet namngivet av ``lookup_name`` utan att tillämpa någon formatering.[/] Den utvärderar och returnerar det valfria andra argumentet ``optional_default`` om fältets värde är odefinierat (``None``). Prefixet ``$$`` kan användas istället för funktionen, som i ``$$pubdate``.

en: ``raw_list(lookup_name, separator)`` -- returns the metadata list named by ``lookup_name`` without applying any formatting or sorting[/], with the items separated by ``separator``.
sv: ``raw_list(lookup_name, separator)`` -- returnerar metadatalistan namngiven med ``lookup_name`` utan att tillämpa någon formatering eller sortering[/], med objekten separerade med ``separator``.

en: ``substr(value, start, end)`` -- returns the ``start``'th through the ``end``'th characters of ``value``.[/] The first character in ``value`` is the zero'th character. If ``end`` is negative then it indicates that many characters counting from the right. If ``end`` is zero, then it indicates the last character. For example, ``substr('12345', 1, 0)`` returns ``'2345'``, and ``substr('12345', 1, -1)`` returns ``'234'``.
sv: ``substr(value, start, end)'' -- Returnerar tecknen från ``start'' till ``end'' i ``value''.[/] Det första tecknet i ``value'' är det nollte tecknet. Om ``end'' är negativt indikerar det att många tecken räknas från höger. Om ``end'' är noll indikerar det det sista tecknet. Till exempel returnerar ``substr('12345', 1, 0)'' ``2345'' och ``substr('12345', 1, -1)'' returnerar ``234''.

en: ``lookup(value, [ pattern, key, ]* else_key)`` -- The patterns will be checked against the ``value`` in order.[/] If a ``pattern`` matches then the value of the field named by ``key`` is returned. If no pattern matches then the value of the field named by ``else_key`` is returned. See also the :ref:`switch` function.
sv: ``lookup(value, [ pattern, key, ]* else_key)`` -- Mönstren kontrolleras mot ``value`` i ordning.[/] Om ett ``pattern`` matchar returneras värdet för fältet namngivet av ``key``. Om inget mönster matchar returneras värdet för fältet namngivet av ``else_key``. Se även funktionen :ref:`switch`.

en: ``test(value, text_if_not_empty, text_if_empty)`` -- return ``text_if_not_empty`` if the value is not empty, otherwise return ``text_if_empty``.
sv: ``test(värde, text_if_not_empty, text_if_empty)`` -- returnera ``text_if_not_empty`` om värdet inte är tomt, annars returnera ``text_if_empty``.

en: ``contains(value, pattern, text_if_match, text_if_not_match)`` -- checks if the value is matched by the regular expression ``pattern``.[/] Returns ``text_if_match`` if the pattern matches the value, otherwise returns ``text_if_not_match``.
sv: ``contains(value, pattern, text_if_match, text_if_not_match)`` -- kontrollerar om värdet matchas av det reguljära uttrycket ``pattern``.[/] Returnerar ``text_if_match`` om mönstret matchar värdet, annars returneras ``text_if_not_match``.

en: ``switch(value, [patternN, valueN,]+ else_value)`` -- for each ``patternN, valueN`` pair, checks if the ``value`` matches the regular expression ``patternN``[/] and if so returns the associated ``valueN``. If no ``patternN`` matches, then ``else_value`` is returned. You can have as many ``patternN, valueN`` pairs as you wish. The first match is returned.
sv: ``switch(value, [patternN, valueN,]+ else_value)`` -- för varje ``patternN, valueN``-par, kontrolleras om ``value`` matchar det reguljära uttrycket ``patternN``[/] och returnerar i så fall det associerade ``valueN``. Om inget ``patternN'' matchar returneras ``else_value''. Du kan ha så många ``patternN, valueN''-par som du önskar. Den första matchningen returneras.

en: ``switch_if([test_expression, value_expression,]+ else_expression)`` -- for each ``test_expression, value_expression`` pair, checks if ``test_expression`` is True (non-empty) and if so returns the result of ``value_expression``.[/] If no ``test_expression`` is True then the result of ``else_expression`` is returned. You can have as many ``test_expression, value_expression`` pairs as you want.
sv: ``switch_if([test_expression, value_expression,]+ else_expression)`` -- för varje ``test_expression, value_expression``-par, kontrolleras om ``test_expression`` är Sant (ej tomt) och returnerar om så är fallet resultatet av ``value_expression``.[/] Om inget ``test_expression`` är True returneras resultatet av ``else_expression``. Du kan ha så många ``test_expression, value_expression''-par som du vill.

en: ``strcat_max(max, string1 [, prefix2, string2]*)`` -- Returns a string formed by concatenating the arguments.[/] The returned value is initialized to ``string1``. Strings made from ``prefix, string`` pairs are added to the end of the value as long as the resulting string length is less than ``max``. Prefixes can be empty. Returns ``string1`` even if ``string1`` is longer than ``max``. You can pass as many ``prefix, string`` pairs as you wish.
sv: ``strcat_max(max, string1 [, prefix2, string2]*)`` -- Returnerar en sträng som bildas genom att sammanfoga argumenten.[/] Det returnerade värdet initieras till ``string1``. Strängar som bildas av ``prefix, sträng``-par läggs till i slutet av värdet så länge som den resulterande stränglängden är mindre än ``max``. Prefix kan vara tomma. Returnerar ``string1`` även om ``string2`` är längre än ``max``. Du kan skicka med så många ``prefix, sträng``-par som du önskar.

en: ``list_contains(value, separator, [ pattern, found_val, ]* not_found_val)`` -- interpret the ``value`` as a list of items separated by ``separator``, checking the ``pattern`` against each item in the list.[/] If the ``pattern`` matches an item then return ``found_val``, otherwise return ``not_found_val``. The pair ``pattern`` and ``found_value`` can be repeated as many times as desired, permitting returning different values depending on the item's value. The patterns are checked in order, and the first match is returned.
    
    Aliases: in_list(), list_contains()
sv: ``list_contains(value, separator, [ pattern, found_val, ]* not_found_val)`` -- tolka ``value`` som en lista med objekt separerade med ``separator``, och kontrollera ``pattern`` mot varje objekt i listan.[/] Om ``pattern`` matchar ett objekt returneras ``found_val``, annars returneras ``not_found_val``. Paret ``pattern`` och ``found_value`` kan upprepas så många gånger som önskas, vilket gör att olika värden kan returneras beroende på objektets värde. Mönstren kontrolleras i ordning, och den första matchningen returneras.
    
    Alias: in_list(), list_contains()

en: ``str_in_list(value, separator, [ string, found_val, ]+ not_found_val)`` -- interpret the ``value`` as a list of items separated by ``separator`` then compare ``string`` against each value in the list.[/] The ``string`` is not a regular expression. If ``string`` is equal to any item (ignoring case) then return the corresponding ``found_val``. If ``string`` contains ``separators`` then it is also treated as a list and each subvalue is checked. The ``string`` and ``found_value`` pairs can be repeated as many times as desired, permitting returning different values depending on string's value. If none of the strings match then ``not_found_value`` is returned. The strings are checked in order. The first match is returned.
sv: ``str_in_list(value, separator, [string, found_val, ]+ not_found_val)`` -- tolka ``value`` som en lista med objekt separerade med ``separator`` och jämför sedan ``string`` med varje värde i listan.[/] ``string`` är inte ett reguljärt uttryck. Om ``string`` är lika med vilket objekt som helst (ignorerar gemener och versaler) returneras motsvarande ``found_val``. Om ``string`` innehåller ``separators`` behandlas den också som en lista och varje delvärde kontrolleras. Paren ``string`` och ``found_value`` kan upprepas så många gånger som önskas, vilket gör att olika värden kan returneras beroende på strängens värde. Om ingen av strängarna matchar returneras ``not_found_value``. Strängarna kontrolleras i ordning. Den första matchningen returneras.

en: ``identifier_in_list(val, id_name [, found_val, not_found_val])`` -- treat ``val`` as a list of identifiers separated by commas. An identifier has the format ``id_name:value``.[/] The ``id_name`` parameter is the id_name text to search for, either ``id_name`` or ``id_name:regexp``. The first case matches if there is any identifier matching that id_name. The second case matches if id_name matches an identifier and the regexp matches the identifier's value. If ``found_val`` and ``not_found_val`` are provided then if there is a match then return ``found_val``, otherwise return ``not_found_val``. If ``found_val`` and ``not_found_val`` are not provided then if there is a match then return the ``identifier:value`` pair, otherwise the empty string (``''``).
sv: ``identifier_in_list(val, id_name [, found_val, not_found_val])`` -- behandla ``val`` som en lista med identifierare separerade med kommatecken. En identifierare har formatet ``id_name:value``.[/] Parametern ``id_name`` är id_name-texten som ska sökas efter, antingen ``id_name`` eller ``id_name:regexp``. Det första fallet matchar om det finns någon identifierare som matchar det id_name. Det andra fallet matchar om id_name matchar en identifierare och regexp matchar identifierarens värde. Om ``found_val`` och ``not_found_val`` anges, returneras ``found_val`` om det finns en matchning, annars returneras ``not_found_val``. Om ``found_val`` och ``not_found_val`` inte anges, returneras paret ``identifier:value`` om det finns en matchning, annars den tomma strängen (``''`).

en: ``re(value, pattern, replacement)`` -- return the ``value`` after applying the regular expression.[/] All instances of ``pattern`` in the value are replaced with ``replacement``. The template language uses case insensitive [URL href="https://docs.python.org/3/library/re.html"]Python regular expressions[/URL].
sv: ``re(värde, mönster, ersättning)`` -- returnerar ``värdet`` efter att det reguljära uttrycket har tillämpats.[/] Alla förekomster av ``mönster`` i värdet ersätts med ``ersättning``. Mallspråket använder skiftlägeskänsliga [URL href="https://docs.python.org/3/library/re.html"]Python-reguljära uttryck[/URL].

en: ``re_group(value, pattern [, template_for_group]*)`` --  return a string made by applying the regular expression ``pattern`` to ``value`` and replacing each matched instance[/] with the value returned by the corresponding template. In [URL href="https://manual.calibre-ebook.com/template_lang.html#more-complex-programs-in-template-expressions-template-program-mode"]Template Program Mode[/URL], like for the ``template`` and the ``eval`` functions, you use ``[[`` for ``{`` and ``]]`` for ``}``.
    
    The following example looks for a series with more than one word and uppercases the first word:
    [CODE]
    program: re_group(field('series'), "(\S* )(.*)", "{$:uppercase()}", "{$}")'}
    [/CODE]
sv: ``re_group(value, pattern [, template_for_group]*)`` -- returnerar en sträng skapad genom att tillämpa det reguljära uttrycket ``pattern`` på ``value`` och ersätta varje matchande instans[/] med värdet som returneras av motsvarande mall. I [URL href="https://manual.calibre-ebook.com/template_lang.html#more-complex-programs-in-template-expressions-template-program-mode"]Mallprogramläge[/URL], liksom för funktionerna ``template`` och ``eval``, använder du ``[[`` för ``{`` och ``]]`` för ``}```.
    
    Följande exempel letar efter en serie med mer än ett ord och skriver det första ordet med versal:
    [CODE]
    program: re_group(field('series'), "(\S* )(.*)", "{$:uppercase()}", "{$}")'}
    [/CODE]

en: ``swap_around_comma(value)`` -- given a ``value`` of the form ``B, A``, return ``A B``.[/] This is most useful for converting names in LN, FN format to FN LN. If there is no comma in the ``value`` then the function returns the value unchanged.
sv: ``swap_around_comma(värde)'' -- givet ett ``värde'' av formen ``B, A'', returnerar ``A B''.[/] Detta är mest användbart för att konvertera namn i LN, FN-format till FN LN. Om det inte finns något kommatecken i ``värdet'' returnerar funktionen värdet oförändrat.

en: ``ifempty(value, text_if_empty)`` -- if the ``value`` is not empty then return that ``value``, otherwise return ``text_if_empty``.
sv: ``ifempty(value, text_om_empty)`` -- om ``värdet`` inte är tomt returnera då det ``value``, annars returnera ``text_om_empty``.

en: ``shorten(value, left_chars, middle_text, right_chars)`` -- Return a shortened version of the ``value``[/], consisting of ``left_chars`` characters from the beginning of the ``value``, followed by ``middle_text``, followed by ``right_chars`` characters from the end of the ``value``. ``left_chars`` and ``right_chars`` must be non-negative integers.
    
    Example: assume you want to display the title with a length of at most 15 characters in length. One template that does this is ``{title:shorten(9,-,5)}``. For a book with the title `Ancient English Laws in
    the Times of Ivanhoe` the result will be `Ancient E-anhoe`: the first 9 characters of the title, a ``-``, then the last 5 characters. If the value's length is less than ``left chars`` + ``right chars`` + the length of ``middle text`` then the value will be returned unchanged. For example, the title `The
    Dome` would not be changed.
sv: ``shorten(value, left_chars, middle_text, right_chars)`` -- Returnerar en förkortad version av ``value``[/], bestående av ``left_chars``-tecken från början av ``value``, följt av ``middle_text``, följt av ``right_chars``-tecken från slutet av ``value``. ``left_chars'' och ``right_chars'' måste vara icke-negativa heltal.
    
    Exempel: anta att du vill visa titeln med en längd på högst 15 tecken. En mall som gör detta är ``{title:shorten(9,-,5)}``. För en bok med titeln ``Ancient English Laws in the Times of Ivanhoe` blir resultatet ``Ancient E-anhoe``: de första 9 tecknen i titeln, ett ``-``, sedan de sista 5 tecknen. Om värdets längd är mindre än ``vänster tecken'' + ``höger tecken'' + längden på ``mittentexten'' kommer värdet att returneras oförändrat. Till exempel skulle titeln `Kupolen` inte ändras.

en: ``list_count(value, separator)`` -- interprets the value as a list of items separated by ``separator`` and returns the number of items in the list.[/] Most lists use a comma as the separator, but ``authors`` uses an ampersand (&).
    
    Examples: ``{tags:list_count(,)}``, ``{authors:list_count(&)}``.
    
    Aliases: ``count()``, ``list_count()``
sv: ``list_count(value, separator)`` -- tolkar värdet som en lista med objekt separerade med ``separator`` och returnerar antalet objekt i listan.[/] De flesta listor använder ett kommatecken som separator, men ``authors`` använder ett et-tecken (&).
    
    Exempel: ``{tags:list_count(,)}``, ``{authors:list_count(&)}``.
    
    Alias: ``count()``, ``list_count()``

en: ``list_count_matching(value, pattern, separator)`` -- interprets ``value`` as a list of items separated by ``separator``, returning the number of items in the list that match the regular expression ``pattern``.[/]
    
    Aliases: ``list_count_matching()``, ``count_matching()``
sv: ``list_count_matching(value, pattern, separator)`` -- tolkar ``value`` som en lista med objekt separerade med ``separator``, och returnerar antalet objekt i listan som matchar det reguljära uttrycket ``pattern``.[/]
    
    Alias: ``list_count_matching()``, ``count_matching()``

en: ``list_item(value, index, separator)`` -- interpret the ``value`` as a list of items separated by ``separator``, returning the 'index'th item.[/] The first item is number zero. The last item has the index ``-1`` as in ``list_item(-1,separator)``. If the item is not in the list, then the empty string is returned. The separator has the same meaning as in the count function, usually comma but is ampersand for author-like lists.
sv: ``list_item(value, index, separator)`` -- tolka ``value`` som en lista med objekt separerade med ``separator``, vilket returnerar det 'index'te objektet.[/] Det första objektet är nummer noll. Det sista objektet har indexet ``-1`` som i ``list_item(-1,separator)``. Om objektet inte finns i listan returneras den tomma strängen. Avgränsaren har samma betydelse som i count-funktionen, vanligtvis komma men är et-tecken för författarliknande listor.

en: ``select(value, key)`` -- interpret the ``value`` as a comma-separated list of items with each item having the form ``id:id_value`` (the calibre ``identifier`` format).[/] The function finds the first pair with the id equal to ``key`` and returns the corresponding ``id_value``. If no id matches then the function returns the empty string.
sv: ``select(value, key)`` -- tolkar ``value`` som en kommaseparerad lista med objekt där varje objekt har formen ``id:id_value`` (calibre ``identifier``-formatet).[/] Funktionen hittar det första paret med id lika med ``key`` och returnerar motsvarande ``id_value``. Om inget id matchar returnerar funktionen den tomma strängen.

en: ``approximate_formats()`` -- return a comma-separated list of formats associated with the book.[/] Because the list comes from calibre's database instead of the file system, there is no guarantee that the list is correct, although it probably is. Note that resulting format names are always uppercase, as in EPUB. The ``approximate_formats()`` function is much faster than the ``formats_...`` functions.
    
    This function works only in the GUI. If you want to use these values in save-to-disk or send-to-device templates then you must make a custom "Column built from other columns", use the function in that column's template, and use that column's value in your save/send templates.
sv: ``approximate_formats()`` -- returnerar en kommaseparerad lista över format som är associerade med boken.[/] Eftersom listan kommer från calibres databas istället för filsystemet finns det ingen garanti för att listan är korrekt, även om den förmodligen är det. Observera att resulterande formatnamn alltid är versaler, som i EPUB. Funktionen ``approximate_formats()`` är mycket snabbare än funktionerna ``formats_...``.
    
    Denna funktion fungerar bara i det grafiska gränssnittet. Om du vill använda dessa värden i mallar för att spara till disk eller skicka till enhet måste du skapa en anpassad "Kolumn byggd från andra kolumner", använda funktionen i den kolumnens mall och använda den kolumnens värde i dina spara-/skicka-mallar.

en: ``formats_modtimes(date_format_string)`` -- return a comma-separated list of colon-separated items ``FMT:DATE`` representing modification times for the formats of a book.[/] The ``date_format_string`` parameter specifies how the date is to be formatted. See the :ref:`format_date` function for details. You can use the :ref:`select` function to get the modification time for a specific format. Note that format names are always uppercase, as in EPUB.
sv: ``formats_modtimes(date_format_string)`` -- returnerar en kommaseparerad lista med kolonseparerade objekt ``FMT:DATE`` som representerar ändringstider för formaten i en bok.[/] Parametern ``date_format_string`` anger hur datumet ska formateras. Se funktionen :ref:`format_date` för mer information. Du kan använda funktionen :ref:`select` för att hämta ändringstiden för ett specifikt format. Observera att formatnamn alltid är versaler, som i EPUB.

en: ``formats_sizes()`` -- return a comma-separated list of colon-separated ``FMT:SIZE`` items giving the sizes of the formats of a book in bytes.[/] You can use the ``select()`` function to get the size for a specific format. Note that format names are always uppercase, as in EPUB.
sv: ``formats_sizes()`` -- returnerar en kommaseparerad lista med kolonseparerade ``FMT:SIZE``-element som anger storleken på formaten för en bok i byte.[/] Du kan använda funktionen ``select()`` för att hämta storleken för ett specifikt format. Observera att formatnamn alltid är versaler, som i EPUB.

en: ``formats_paths([separator])`` -- return a ``separator``-separated list of colon-separated items ``FMT:PATH`` giving the full path to the formats of a book.[/] The ``separator`` argument is optional. If not supplied then the separator is ``', '`` (comma space). If the separator is a comma then you can use the ``select()`` function to get the path for a specific format. Note that format names are always uppercase, as in EPUB.
sv: ``formats_paths([separator])`` -- returnerar en ``separator``-separerad lista över kolonseparerade objekt ``FMT:PATH`` som anger den fullständiga sökvägen till formaten för en bok.[/] Argumentet ``separator`` är valfritt. Om det inte anges är separatorn ``', '`` (kommamellanslag). Om separatorn är ett komma kan du använda funktionen ``select()`` för att hämta sökvägen för ett specifikt format. Observera att formatnamn alltid är versaler, som i EPUB.

en: ``formats_path_segments(with_author, with_title, with_format, with_ext, sep)`` -- return parts of the path to a book format in the calibre library separated by ``sep``.[/] The parameter ``sep`` should usually be a slash (``'/'``). One use is to be sure that paths generated in Save to disk and Send to device templates are shortened consistently. Another is to be sure the paths on the device match the paths in the calibre library.
    
    A book path consists of 3 segments: the author, the title including the calibre database id in parentheses, and the format (author - title). Calibre can shorten any of the three because of file name length limitations. You choose which segments to include by passing ``1`` for that segment. If you don't want a segment then pass ``0`` or the empty string for that segment. For example, the following returns just the format name without the extension:
    [CODE]
    formats_path_segments(0, 0, 1, 0, '/')
    [/CODE]
    Because there is only one segment the separator is ignored.
    
    If there are multiple formats (multiple extensions) then one of the extensions will be picked at random. If you care about which extension is used then get the path without the extension then add the desired extension to it.
    
    Examples: Assume there is a book in the calibre library with an epub format by Joe Blogs with title 'Help'. It would have the path
    [CODE]
    Joe Blogs/Help - (calibre_id)/Help - Joe Blogs.epub
    [/CODE]
    The following shows what is returned for various parameters:
    [LIST]
    [*]``formats_path_segments(0, 0, 1, 0, '/')`` returns `Help - Joe Blogs`
    [*]``formats_path_segments(0, 0, 1, 1, '/')`` returns `Help - Joe Blogs.epub`
    [*]``formats_path_segments(1, 0, 1, 1, '/')`` returns `Joe Blogs/Help - Joe Blogs.epub`
    [*]``formats_path_segments(1, 0, 1, 0, '/')`` returns `Joe Blogs/Help - Joe Blogs`
    [*]``formats_path_segments(0, 1, 0, 0, '/')`` returns `Help - (calibre_id)`
    [/LIST]
sv: ``formats_path_segments(with_author, with_title, with_format, with_ext, sep)`` -- returnerar delar av sökvägen till ett bokformat i calibre-biblioteket, separerade med ``sep``.[/] Parametern ``sep`` ska vanligtvis vara ett snedstreck (``'/'``). En användning är att se till att sökvägar som genereras i mallarna Spara till disk och Skicka till enhet förkortas konsekvent. En annan är att se till att sökvägarna på enheten matchar sökvägarna i calibre-biblioteket.
    
    En boksökväg består av tre segment: författaren, titeln inklusive calibres databas-ID inom parentes och formatet (författare - titel). Calibre kan förkorta vilket som helst av de tre på grund av begränsningar i filnamnslängd. Du väljer vilka segment som ska inkluderas genom att skicka ``1`` för det segmentet. Om du inte vill ha ett segment skickar du ``0`` eller den tomma strängen för det segmentet. Till exempel returnerar följande bara formatnamnet utan tillägget:
    
    [CODE]
    formats_path_segments(0, 0, 1, 0, '/')
    [/CODE]
    Eftersom det bara finns ett segment ignoreras separatorn.
    
    Om det finns flera format (flera tillägg) kommer ett av tilläggen att väljas slumpmässigt. Om du bryr dig om vilket tillägg som används, hämta sökvägen utan tillägget och lägg sedan till önskat tillägg.
    
    Exempel: Anta att det finns en bok i calibre-biblioteket med ett epub-format av Joe Blogs med titeln 'Hjälp'. Den skulle ha sökvägen
    [CODE]
    Joe Blogs/Hjälp - (calibre_id)/Hjälp - Joe Blogs.epub
    [/CODE]
    Följande visar vad som returneras för olika parametrar:
    [LIST]
    [*]``formats_path_segments(0, 0, 1, 0, '/')`` returnerar `Hjälp - Joe Blogs`
    [*]``formats_path_segments(0, 0, 1, 1, '/')`` returnerar `Hjälp - Joe Blogs.epub`
    [*]``formats_path_segments(1, 0, 1, 1, '/')`` returnerar `Joe Blogs/Hjälp - Joe Blogs.epub`
    [*]``formats_path_segments(1, 0, 1, 0, '/')`` returnerar `Joe Blogs/Hjälp - Joe Blogs`
    [*]``formats_path_segments(0, 1, 0, 0, '/')`` returnerar `Hjälp - (calibre_id)`

en: ``human_readable(value)`` -- expects the ``value`` to be a number and returns a string representing that number in KB, MB, GB, etc.
sv: ``human_readable(value)`` -- förväntar sig att ``value`` är ett tal och returnerar en sträng som representerar det talet i KB, MB, GB, etc.

en: ``format_number(value, template)`` -- interprets the ``value`` as a number and formats that number using a Python formatting template such as ``{0:5.2f}`` or ``{0:,d}`` or ``${0:5,.2f}``.[/] The formatting template must begin with ``{0:`` and end with ``}`` as in the above examples. Exception: you can leave off the leading "{0:" and trailing "}" if the format template contains only a format. See the [URL href="https://manual.calibre-ebook.com/template_lang.html"]Template Language[/URL] and the [URL href="https://docs.python.org/3/library/string.html#formatstrings"]Python[/URL] documentation for more examples. Returns the empty string if formatting fails.
sv: ``format_number(värde, mall)`` -- tolkar ``värdet`` som ett tal och formaterar det talet med hjälp av en Python-formateringsmall som ``{0:5.2f}`` eller ``{0:,d}`` eller ``${0:5,.2f}``.[/] Formateringsmallen måste börja med ``{0:`` och sluta med ``}`` som i exemplen ovan. Undantag: du kan utelämna det inledande "{0:" och det efterföljande "}" om formatmallen bara innehåller ett format. Se [URL href="https://manual.calibre-ebook.com/template_lang.html"]Template Language[/URL] och [URL href="https://docs.python.org/3/library/string.html#formatstrings"]Python[/URL]-dokumentationen för fler exempel. Returnerar den tomma strängen om formateringen misslyckas.

en: ``sublist(value, start_index, end_index, separator)`` -- interpret the ``value`` as a list of items separated by ``separator``, returning a new list made from the items from ``start_index`` to ``end_index``.[/] The first item is number zero. If an index is negative, then it counts from the end of the list. As a special case, an end_index of zero is assumed to be the length of the list.
    
    Examples assuming that the tags column (which is comma-separated) contains "A, B, C":
    [LIST]
    [*]``{tags:sublist(0,1,\,)}`` returns "A"
    [*]``{tags:sublist(-1,0,\,)}`` returns "C"
    [*]``{tags:sublist(0,-1,\,)}`` returns "A, B"
    [/LIST]
sv: ``sublist(value, start_index, end_index, separator)`` -- tolka ``value`` som en lista med objekt separerade med ``separator``, vilket returnerar en ny lista gjord av objekten från ``start_index`` till ``end_index``.[/] Det första objektet är nummer noll. Om ett index är negativt räknas det från slutet av listan. Som ett specialfall antas ett end_index på noll vara listans längd.
    
    Exempel som antar att taggkolumnen (som är kommaseparerad) innehåller "A, B, C":
    [LIST]
    [*]``{tags:sublist(0,1,\,)}`` Returnerar "A"
    [*]``{tags:sublist(-1,0,\,)}`` Returnerar "C"
    [*]``{tags:sublist(0,-1,\,)}`` Returnerar "A, B"
    [/LIST]

en: ``subitems(value, start_index, end_index)`` -- This function breaks apart lists of tag-like hierarchical items such as genres.[/] It interprets the ``value`` as a comma- separated list of tag-like items, where each item is a period-separated list. It returns a new list made by extracting from each item the components from ``start_index`` to ``end_index``, then merging the results back together. Duplicates are removed. The first subitem in a period-separated list has an index of zero. If an index is negative then it counts from the end of the list. As a special case, an ``end_index`` of zero is assumed to be the length of the list.
    
    Examples:
    [LIST]
    [*]Assuming a #genre column containing "A.B.C":
    [LIST]
    [*]``{#genre:subitems(0,1)}`` returns "A"
    [*]``{#genre:subitems(0,2)}`` returns "A.B"
    [*]``{#genre:subitems(1,0)}`` returns "B.C"
    [/LIST]
    [*]Assuming a #genre column containing "A.B.C, D.E":
    [LIST]
    [*]``{#genre:subitems(0,1)}`` returns "A, D"
    [*]``{#genre:subitems(0,2)}`` returns "A.B, D.E"
    [/LIST]
    [/LIST]
sv: ``subitems(value, start_index, end_index)`` -- Denna funktion bryter isär listor med taggliknande hierarkiska objekt som genrer.[/] Den tolkar ``value`` som en kommaseparerad lista med taggliknande objekt, där varje objekt är en punktseparerad lista. Den returnerar en ny lista som skapas genom att extrahera komponenterna från ``start_index`` till ``end_index`` från varje objekt, och sedan sammanfoga resultaten igen. Dubbletter tas bort. Det första delobjektet i en punktseparerad lista har ett index på noll. Om ett index är negativt räknas det från slutet av listan. Som ett specialfall antas ett ``end_index`` på noll vara listans längd.
    
    Exempel:
    [LIST]
    [*]Antar en #genre-kolumn som innehåller "A.B.C":
    [LIST]
    [*]``{#genre:subitems(0,1)}`` Returnerar "A"
    [*]``{#genre:subitems(0,2)}`` Returnerar "A.B"
    [*]``{#genre:subitems(1,0)}`` Returnerar "B.C"
    [/LIST]
    [*]Antar en #genre-kolumn som innehåller "A.B.C, D.E":
    [LIST]
    [*]``{#genre:subitems(0,1)}`` Returnerar "A, D"
    [*]``{#genre:subitems(0,2)}`` Returnerar "A.B, D.E"
    [/LIST]
    [/LIST]

en: ``format_date(value, format_string)`` -- format the ``value``, which must be a date string, using the ``format_string``, returning a string.[/] It is best if the date is in ISO format as using other date formats often causes errors because the actual date value cannot be unambiguously determined. Note that the ``format_date_field()`` function is both faster and more reliable.
    
    The formatting codes are:
    [LIST]
    [*]``d    :`` the day as number without a leading zero (1 to 31)
    [*]``dd   :`` the day as number with a leading zero (01 to 31)
    [*]``ddd  :`` the abbreviated localized day name (e.g. "Mon" to "Sun")
    [*]``dddd :`` the long localized day name (e.g. "Monday" to "Sunday")
    [*]``M    :`` the month as number without a leading zero (1 to 12)
    [*]``MM   :`` the month as number with a leading zero (01 to 12)
    [*]``MMM  :`` the abbreviated localized month name (e.g. "Jan" to "Dec")
    [*]``MMMM :`` the long localized month name (e.g. "January" to "December")
    [*]``yy   :`` the year as two digit number (00 to 99)
    [*]``yyyy :`` the year as four digit number.
    [*]``h    :`` the hours without a leading 0 (0 to 11 or 0 to 23, depending on am/pm)
    [*]``hh   :`` the hours with a leading 0 (00 to 11 or 00 to 23, depending on am/pm)
    [*]``m    :`` the minutes without a leading 0 (0 to 59)
    [*]``mm   :`` the minutes with a leading 0 (00 to 59)
    [*]``s    :`` the seconds without a leading 0 (0 to 59)
    [*]``ss   :`` the seconds with a leading 0 (00 to 59)
    [*]``ap   :`` use a 12-hour clock instead of a 24-hour clock, with 'ap' replaced by the lowercase localized string for am or pm
    [*]``AP   :`` use a 12-hour clock instead of a 24-hour clock, with 'AP' replaced by the uppercase localized string for AM or PM
    [*]``aP   :`` use a 12-hour clock instead of a 24-hour clock, with 'aP' replaced by the localized string for AM or PM
    [*]``Ap   :`` use a 12-hour clock instead of a 24-hour clock, with 'Ap' replaced by the localized string for AM or PM
    [*]``iso  :`` the date with time and timezone. Must be the only format present
    [*]``to_number   :`` convert the date & time into a floating point number (a `timestamp`)
    [*]``from_number :`` convert a floating point number (a `timestamp`) into an ISO-formatted date. If you want a different date format then add the desired formatting string after ``from_number`` and a colon (``:``). Example:
    [CODE]
    format_date(val, 'from_number:MMM dd yyyy')
    [/CODE]
    [/LIST]
    You might get unexpected results if the date you are formatting contains localized month names, which can happen if you changed the date format to contain ``MMMM``. Using ``format_date_field()`` avoids this problem.
sv: ``format_date(value, format_string)`` -- formatera ``value``, som måste vara en datumsträng, med ``format_string``, vilket returnerar en sträng.[/] Det är bäst om datumet är i ISO-format eftersom användning av andra datumformat ofta orsakar fel eftersom det faktiska datumvärdet inte kan bestämmas entydigt. Observera att funktionen ``format_date_field()`` är både snabbare och mer tillförlitlig.
    
    Formateringskoderna är:
    [LISTA]
    [*]``d :`` dagen som nummer utan inledande nolla (1 till 31)
    [*]``dd :`` dagen som nummer med inledande nolla (01 till 31)
    [*]``ddd :`` det förkortade lokaliserade dagens namn (t.ex. "Mån" till "Sön")
    [*]``dddd :`` det långa lokaliserade dagens namn (t.ex. "Måndag" till "Söndag")
    [*]``M :`` månaden som nummer utan inledande nolla (1 till 12)
    [*]``MM :`` månaden som nummer med inledande nolla (01 till 12)
    [*]``MMM :`` det förkortade lokaliserade månadsnamnet (t.ex. "Jan" till "Dec")
    [*]``MMMM :`` det långa lokaliserade månadsnamnet (t.ex. "Januari" till "December")
    [*]``yy :`` året som ett tvåsiffrigt nummer (00 till 99)
    [*]``yyyy :`` året som ett fyrsiffrigt nummer.
    
    [*]``h :`` timmarna utan en inledande 0 (0 till 11 eller 0 till 23, beroende på am/pm)
    [*]``hh :`` timmarna med en inledande 0 (00 till 11 eller 00 till 23, beroende på am/pm)
    [*]``m :`` minuterna utan en inledande 0 (0 till 59)
    [*]``mm :`` minuterna med en inledande 0 (00 till 59)
    [*]``s :`` sekunderna utan en inledande 0 (0 till 59)
    [*]``ss :`` sekunderna med en inledande 0 (00 till 59)
    [*]``ss :`` sekunderna med en inledande 0 (00 till 59)
    [*]``ap :`` använd en 12-timmarsklocka istället för en 24-timmarsklocka, med 'ap' ersatt av den gemena lokaliserade strängen för am eller pm
    [*]``AP :`` använd en 12-timmarsklocka istället av en 24-timmarsklocka, där 'AP' ersätts av den lokaliserade strängen med versaler för AM eller PM
    [*]``aP :`` använd en 12-timmarsklocka istället för en 24-timmarsklocka, där 'aP' ersätts av den lokaliserade strängen för AM eller PM
    [*]``Ap :`` använd en 12-timmarsklocka istället för en 24-timmarsklocka, där 'Ap' ersätts av den lokaliserade strängen för AM eller PM
    [*]``iso :`` datumet med tid och tidszon. Måste vara det enda formatet som finns
    [*]``to_number :`` konverterar datum och tid till ett flyttal (en `timestamp`)
    [*]``from_number :`` konverterar ett flyttal (en `timestamp`) till ett ISO-formaterat datum. Om du vill ha ett annat datumformat, lägg till önskad formateringssträng efter ``from_number`` och ett kolon (``:``). Exempel:
    [CODE]
    format_datum(val, 'from_number:MMM dd yyyy')
    [/CODE]
    [/LIST]
    Du kan få oväntade resultat om datumet du formaterar innehåller lokaliserade månadsnamn, vilket kan hända om du ändrade datumformatet till att innehålla ``MMMM``. Genom att använda ``format_datum_fält()`` undviks detta problem.

en: ``format_date_field(field_name, format_string)`` -- format the value in the  field ``field_name``, which must be the lookup name of a date field, either  standard or custom.[/] See :ref:`format_date` for the formatting codes. This  function is much faster than format_date() and should be used when you are  formatting the value in a field (column). It is also more reliable because it  works directly on the underlying date. It can't be used for computed dates or  dates in string variables. Examples:
    [CODE]
    format_date_field('pubdate', 'yyyy.MM.dd')
    format_date_field('#date_read', 'MMM dd, yyyy')
    [/CODE]
sv: ``format_date_field(field_name, format_string)`` -- formaterar värdet i fältet ``field_name``, vilket måste vara söknamnet för ett datumfält, antingen standard eller anpassat.[/] Se :ref:`format_date` för formateringskoder. Den här funktionen är mycket snabbare än format_date() och bör användas när du formaterar värdet i ett fält (kolumn). Den är också mer tillförlitlig eftersom den fungerar direkt på det underliggande datumet. Den kan inte användas för beräknade datum eller datum i strängvariabler. Exempel:
    [CODE]
    format_date_field('pubdate', 'åååå.MM.dd')
    format_date_field('#date_read', 'MMM dd, åååå')
    [/CODE]

en: ``uppercase(value)`` -- returns the ``value`` in upper case.
sv: ``uppercase(value)`` -- returnerar ``value`` med versaler.

en: ``lowercase(value)`` -- returns the ``value`` in lower case.
sv: ``lowercase(value)`` -- returnerar ``value`` med gemener.

en: ``titlecase(value)`` -- returns the ``value`` in title case.
sv: ``titlecase(värde)`` -- returnerar ``värdet`` i titel/gemensam version.

en: ``capitalize(value)`` -- returns the ``value`` with the first letter in upper case and the rest lower case.
sv: ``capitalize(värde)`` -- returnerar ``värdet`` med den första bokstaven i stor bokstav och resten i liten bokstav.

en: ``booksize()`` -- returns the value of the calibre ``size`` field. Returns '' if the book has no formats.[/]
    
    This function works only in the GUI. If you want to use this value in save-to-disk or send-to-device templates then you must make a custom "Column built from other columns", use the function in that column's template, and use that column's value in your save/send templates
sv: ``booksize()`` -- returnerar värdet för calibre ``size``-fältet. Returnerar '' om boken inte har några format.[/]
    
    Denna funktion fungerar bara i det grafiska gränssnittet. Om du vill använda detta värde i mallar för att spara till disk eller skicka till enhet måste du skapa en anpassad "Kolumn byggd från andra kolumner", använda funktionen i den kolumnens mall och använda den kolumnens värde i dina spara-/skicka-mallar.

en: ``ondevice()`` -- return the string ``'Yes'`` if ``ondevice`` is set, otherwise return the empty string.[/] This function works only in the GUI. If you want to use this value in save-to-disk or send-to-device templates then you must make a custom "Column built from other columns", use the function in that column\'s template, and use that column\'s value in your save/send templates.
sv: ``ondevice()`` -- returnera strängen ``'Ja'`` om ``ondevice`` är satt, annars returnera den tomma strängen.[/] Den här funktionen fungerar bara i det grafiska gränssnittet. Om du vill använda det här värdet i mallar för att spara till disk eller skicka till enhet måste du skapa en anpassad "Kolumn byggd från andra kolumner", använda funktionen i den kolumnens mall och använda den kolumnens värde i dina spara-/skicka-mallar.

en: ``annotation_count()`` -- return the total number of annotations of all types attached to the current book.[/] This function works only in the GUI and the content server.
sv: ``annotation_count()`` -- returnerar det totala antalet noteringar av alla typer som är kopplade till den aktuella boken.[/] Den här funktionen fungerar bara i det grafiska gränssnittet och innehållsservern.

en: ``is_marked()`` -- check whether the book is `marked` in calibre.[/] If it is then return the value of the mark, either ``'true'`` (lower case) or a comma-separated list of named marks. Returns ``''`` (the empty string) if the book is not marked. This function works only in the GUI.
sv: ``is_marked()`` -- kontrollera om boken är `markerad` i calibre.[/] Om den är det returneras värdet för märket, antingen ``'true'`` (gemener) eller en kommaseparerad lista med namngivna märken. Returnerar ``''` (den tomma strängen) om boken inte är markerad. Den här funktionen fungerar bara i det grafiska gränssnittet.

en: ``series_sort()`` -- returns the series sort value.
sv: ``series_sort()`` -- returnerar seriens sorterade värden.

en: ``has_cover()`` -- return ``'Yes'`` if the book has a cover, otherwise the empty string.
sv: ``has_cover()`` -- returnerar ``'Yes'`` om boken har ett omslag, annars den tomma strängen.

en: ``first_non_empty(value [, value]*)`` -- returns the first ``value`` that is not empty.[/] If all values are empty, then the empty string is returned. You can have as many values as you want.
sv: ``first_non_empty(value [, value]*)`` -- returnerar det första ``value`` som inte är tomt.[/] Om alla värden är tomma returneras den tomma strängen. Du kan ha så många värden du vill.

en: ``and(value [, value]*)`` -- returns the string ``'1'`` if all values are not empty, otherwise returns the empty string.[/] You can have as many values as you want. In most cases you can use the ``&&`` operator instead of this function.  One reason not to replace ``and()`` with ``&&`` is when short-circuiting can change the results because of side effects. For example, ``and(a='',b=5)`` will always do both assignments, where the ``&&`` operator won't do the second.
sv: ``and(value [, value]*)`` -- returnerar strängen ``'1'`` om alla värden inte är tomma, annars returnerar den den tomma strängen.[/] Du kan ha så många värden du vill. I de flesta fall kan du använda operatorn ``&&`` istället för den här funktionen. En anledning att inte ersätta ``and()`` med ``&&`` är när kortslutning kan ändra resultaten på grund av biverkningar. Till exempel kommer ``och(a='',b=5)`` alltid att utföra båda tilldelningarna, medan operatorn ``&&`` inte gör den andra.

en: ``or(value [, value]*)`` -- returns the string ``'1'`` if any value is not empty, otherwise returns the empty string.[/] You can have as many values as you want. This function can usually be replaced by the ``||`` operator. A reason it cannot be replaced is if short-circuiting will change the results because of side effects.
sv: ``or(värde [, värde]*)`` -- returnerar strängen ``'1'`` om något värde inte är tomt, annars returnerar den tomma strängen.[/] Du kan ha så många värden du vill. Denna funktion kan vanligtvis ersättas av operatorn ``||``. En anledning till att den inte kan ersättas är om kortslutning kommer att ändra resultaten på grund av biverkningar.

en: ``not(value)`` -- returns the string ``'1'`` if the value is empty, otherwise returns the empty string.[/] This function can usually be replaced with the unary not (``!``) operator.
sv: ``not(värde)`` -- returnerar strängen ``'1'`` om värdet är tomt, annars returnerar den tomma strängen.[/] Denna funktion kan vanligtvis ersättas med den unära operatorn not (``!``).

en: ``list_join(with_separator, list1, separator1 [, list2, separator2]*)`` -- return a list made by joining the items in the source lists[/] (``list1`` etc) using ``with_separator`` between the items in the result list. Items in each source ``list[123...]`` are separated by the associated ``separator[123...]``. A list can contain zero values. It can be a field like ``publisher`` that is single-valued, effectively a one-item list. Duplicates are removed using a case-insensitive comparison. Items are returned in the order they appear in the source lists. If items on lists differ only in letter case then the last is used. All separators can be more than one character.
    
    Example:
    [CODE]
    program:
        list_join('#@#', $authors, '&', $tags, ',')
    [/CODE]
    You can use ``list_join`` on the results of previous calls to ``list_join`` as follows:
    [CODE]
    program:
        a = list_join('#@#', $authors, '&', $tags, ',');
        b = list_join('#@#', a, '#@#', $#genre, ',', $#people, '&', 'some value', ',')
    [/CODE]
    You can use expressions to generate a list. For example, assume you want items for ``authors`` and ``#genre``, but with the genre changed to the word "Genre: " followed by the first letter of the genre, i.e. the genre "Fiction" becomes "Genre: F". The following will do that: {}
sv: ``list_join(with_separator, list1, separator1 [, list2, separator2]*)`` -- returnerar en lista som skapats genom att sammanfoga objekten i källistorna[/] (``list1`` etc) med hjälp av ``with_separator`` mellan objekten i resultatlistan. Objekten i varje käll-``list[123...]`` separeras med den associerade ``separatorn[123...]``. En lista kan innehålla nollvärden. Det kan vara ett fält som ``publisher`` som har ett enda värde, i praktiken en lista med ett objekt. Dubbletter tas bort med hjälp av en skiftlägesoberoende jämförelse. Objekt returneras i den ordning de visas i källistorna. Om objekt på listor bara skiljer sig åt i versaler används det sista. Alla avgränsare kan bestå av mer än ett tecken.
    
    Exempel:
    [CODE]
    program:
        list_join('#@#', $authors, '&', $tags, ',')
    [/CODE]
    Du kan använda ``list_join`` på resultaten av tidigare anrop till ``list_join`` enligt följande:
    [CODE]
    program:
        a = list_join('#@#', $authors, '&', $tags, ',');
        b = list_join('#@#', a, '#@#', $#genre, ',', $#people, '&', 'some value', ',')
    [/CODE]
    Du kan använda uttryck för att generera en lista. Anta till exempel att du vill ha objekt för ``authors`` och ``#genre``, men med genren ändrad till ordet "Genre: " följt av den första bokstaven i genren, d.v.s. genren "Fiktion" blir "Genre: F". Följande gör det: {}

en: ``list_union(list1, list2, separator)`` -- return a list made by merging the items in ``list1`` and ``list2``[/], removing duplicate items using a case-insensitive comparison. If items differ in case, the one in ``list1`` is used. The items in ``list1`` and ``list2`` are separated by ``separator``, as are the items in the returned list.
    
    Aliases: ``merge_lists()``, ``list_union()``
sv: ``list_union(list1, list2, separator)`` -- returnerar en lista skapad genom att sammanfoga objekten i ``list1`` och ``list2``[/], och ta bort dubbletter med hjälp av en skiftlägesoberoende jämförelse. Om objekten skiljer sig åt i skiftläge används den i ``list1``. Objekten i ``list1`` och ``list2`` separeras med ``separator``, liksom objekten i den returnerade listan.
    
    Alias: ``merge_lists()``, ``list_union()``

en: ``range(start, stop, step, limit)`` -- returns a list of numbers generated by looping over the range specified by the parameters ``start``, ``stop``, and ``step``, with a maximum length of ``limit``.[/] The first value produced is 'start'. Subsequent values ``next_v = current_v + step``. The loop continues while ``next_v < stop`` assuming ``step`` is positive, otherwise while ``next_v > stop``. An empty list is produced if ``start`` fails the test: ``start >= stop`` if ``step`` is positive. The ``limit`` sets the maximum length of the list and has a default of 1000. The parameters ``start``, ``step``, and ``limit`` are optional. Calling ``range()`` with one argument specifies ``stop``. Two arguments specify ``start`` and ``stop``. Three arguments specify ``start``, ``stop``, and ``step``. Four arguments specify ``start``, ``stop``, ``step`` and ``limit``.
    
    Examples:
    [CODE]
    range(5) -> '0, 1, 2, 3, 4'
    range(0, 5) -> '0, 1, 2, 3, 4'
    range(-1, 5) -> '-1, 0, 1, 2, 3, 4'
    range(1, 5) -> '1, 2, 3, 4'
    range(1, 5, 2) -> '1, 3'
    range(1, 5, 2, 5) -> '1, 3'
    range(1, 5, 2, 1) -> error(limit exceeded)
    [/CODE]
sv: ``range(start, stop, step, limit)`` -- returnerar en lista med tal som genereras genom att loopa över det område som anges av parametrarna ``start``, ``stop`` och ``step``, med en maximal längd på ``limit``.[/] Det första värdet som produceras är 'start'. Efterföljande värden ``next_v = current_v + step``. Loopen fortsätter medan ``next_v < stop`` antar att ``step`` är positiv, annars medan ``next_v > stop``. En tom lista produceras om ``start`` misslyckas med testet: ``start >= stop`` om ``step`` är positiv. ``limit`` anger listans maximala längd och har ett standardvärde på 1000. Parametrarna ``start``, ``step`` och ``limit`` är valfria. Att anropa ``range()`` med ett argument anger ``stop``. Två argument anger ``start`` och ``stop``. Tre argument anger ``start``, ``stop`` och ``step``. Fyra argument anger ``start``, ``stop``, ``step`` och ``limit``.
    
    Exempel:
    [CODE]
    range(5) -> '0, 1, 2, 3, 4'
    range(0, 5) -> '0, 1, 2, 3, 4'
    range(-1, 5) -> '-1, 0, 1, 2, 3, 4'
    range(1, 5) -> '1, 2, 3, 4'
    range(1, 5, 2) -> '1, 3'
    range(1, 5, 2, 5) -> '1, 3'
    range(1, 5, 2, 1) -> error(limit exceeded)
    [/CODE]

en: ``list_remove_duplicates(list, separator)`` -- return a list made by removing duplicate items in ``list``.[/] If items differ only in case then the last is returned. The items in ``list`` are separated by ``separator``, as are the items in the returned list.
sv: ``list_remove_duplicates(list, separator)`` -- returnerar en lista skapad genom att ta bort dubbletter av objekt i ``list``.[/] Om objekten bara skiljer sig åt i fallet returneras det sista. Objekten i ``list`` separeras med ``separator``, liksom objekten i den returnerade listan.

en: ``list_difference(list1, list2, separator)`` -- return a list made by removing from ``list1`` any item found in ``list2``[/] using a case-insensitive comparison. The items in ``list1`` and ``list2`` are separated by ``separator``, as are the items in the returned list.
sv: ``list_difference(list1, list2, separator)`` -- returnerar en lista som skapas genom att ta bort alla objekt som finns i ``list2``[/] från ``list1`` med hjälp av en skiftlägesoberoende jämförelse. Objekten i ``list1`` och ``list2`` separeras med ``separator``, liksom objekten i den returnerade listan.

en: ``list_intersection(list1, list2, separator)`` -- return a list made by removing from ``list1`` any item not found in ``list2``[/] using a case-insensitive comparison. The items in ``list1`` and ``list2`` are separated by ``separator``, as are the items in the returned list.
sv: ``list_intersection(list1, list2, separator)`` -- returnerar en lista som skapas genom att ta bort alla objekt från ``list1`` som inte finns i ``list2``[/] med hjälp av en skiftlägesoberoende jämförelse. Objekten i ``list1`` och ``list2`` separeras med ``separator``, liksom objekten i den returnerade listan.

en: ``list_sort(value, direction, separator)`` -- return ``value`` sorted using a case-insensitive lexical sort.[/] If ``direction`` is zero (number or character), ``value`` is sorted ascending, otherwise descending. The list items are separated by ``separator``, as are the items in the returned list.
sv: ``list_sort(värde, riktning, avgränsare)`` -- returnerar ``värde`` sorterat med en lexikal sortering som inte känsligt för gemener och versaler.[/] Om ``riktning`` är noll (tal eller tecken) sorteras ``värde`` stigande, annars fallande. Listobjekten separeras med ``avgränsare``, liksom objekten i den returnerade listan.

en: ``list_equals(list1, sep1, list2, sep2, yes_val, no_val)`` -- return ``yes_val`` if ``list1`` and ``list2`` contain the same items, otherwise return ``no_val``.[/] The items are determined by splitting each list using the appropriate separator character (``sep1`` or ``sep2``). The order of items in the lists is not relevant. The comparison is case-insensitive.
sv: ``list_equals(list1, sep1, list2, sep2, yes_val, no_val)`` -- returnera ``yes_val`` om ``list1`` och ``list2`` innehåller samma objekt, annars returnera ``no_val``.[/] Objekten bestäms genom att dela varje lista med lämpligt avgränsningstecken (``sep1`` eller ``sep2``). Ordningen på objekten i listorna är inte relevant. Jämförelsen är inte skiftlägeskänslig.

en: ``list_re(src_list, separator, include_re, opt_replace)`` -- Construct a list by first separating ``src_list`` into items using the ``separator`` character.[/] For each item in the list, check if it matches ``include_re``. If it does then add it to the list to be returned. If ``opt_replace`` is not the empty string then apply the replacement before adding the item to the returned list.
sv: ``list_re(src_list, separator, include_re, opt_replace)`` -- Konstruera en lista genom att först separera ``src_list`` i objekt med hjälp av tecknet ``separator``.[/] För varje objekt i listan, kontrollera om det matchar ``include_re``. Om det gör det, lägg till det i listan som ska returneras. Om ``opt_replace`` inte är en tom sträng, tillämpa ersättningen innan posten läggs till i den returnerade listan.

en: ``list_re_group(src_list, separator, include_re, search_re [,template_for_group]*)`` -- Like ``list_re()`` except replacements are not optional.[/] It uses ``re_group(item, search_re, template ...)`` when doing the replacements.
sv: ``list_re_group(src_list, separator, include_re, search_re [,template_for_group]*)`` -- Som ``list_re()`` förutom att ersättningar inte är valfria.[/] Den använder ``re_group(item, search_re, template ...)`` när ersättningarna görs.

en: ``today()`` -- return a date+time string for today (now).[/] This value is designed for use in ``format_date`` or ``days_between``, but can be manipulated like any other string. The date is in [URL href="https://en.wikipedia.org/wiki/ISO_8601"]ISO[/URL] date/time format.
sv: ``today()`` -- returnerar en datum+tid-sträng för idag (nu).[/] Detta värde är utformat för användning i ``format_datum`` eller ``days_between``, men kan manipuleras som vilken annan sträng som helst. Datumet är i [URL href="https://en.wikipedia.org/wiki/ISO_8601"]ISO[/URL] datum/tid-format.

en: ``days_between(date1, date2)`` -- return the number of days between ``date1`` and ``date2``.[/] The number is positive if ``date1`` is greater than ``date2``, otherwise negative. If either ``date1`` or ``date2`` are not dates, the function returns the empty string.
sv: ``dagar_between(datum1, datum2)`` -- returnerar antalet dagar mellan ``datum1`` och ``datum2``.[/] Talet är positivt om ``datum1`` är större än ``datum2``, annars negativt. Om antingen ``datum1`` eller ``datum2`` inte är datum returnerar funktionen den tomma strängen.

en: ``date_arithmetic(value, calc_spec, fmt)`` -- Calculate a new date from ``value`` using ``calc_spec``.[/] Return the new date formatted according to optional ``fmt``: if not supplied then the result will be in ISO format. The ``calc_spec`` is a string formed by concatenating pairs of ``vW`` (``valueWhat``) where ``v`` is a possibly-negative number and W is one of the following letters:
    [LIST]
    [*]``s``: add ``v`` seconds to ``date``
    [*]``m``: add ``v`` minutes to ``date``
    [*]``h``: add ``v`` hours to ``date``
    [*]``d``: add ``v`` days to ``date``
    [*]``w``: add ``v`` weeks to ``date``
    [*]``y``: add ``v`` years to ``date``, where a year is 365 days.
    [/LIST]
    Example: ``'1s3d-1m'`` will add 1 second, add 3 days, and subtract 1 minute from ``date``.
sv: ``date_arithmetic(value, calc_spec, fmt)`` -- Beräkna ett nytt datum från ``value`` med ``calc_spec``.[/] Returnerar det nya datumet formaterat enligt det valfria ``fmt``: om det inte anges kommer resultatet att vara i ISO-format. ``calc_spec`` är en sträng som bildas genom att sammanfoga par av ``vW`` (``valueWhat``) där ``v`` är ett eventuellt negativt tal och W är en av följande bokstäver:
    [LIST]
    [*]``s``: lägg till ``v`` sekunder till ``date``
    [*]``m``: lägg till ``v`` minuter till ``date``
    [*]``h``: lägg till ``v`` timmar till ``date``
    [*]``d``: lägg till ``v`` dagar till ``date``
    [*]``w``: lägg till ``v`` veckor till ``date``
    [*]``y``: lägg till ``v`` år till ``date``, där ett år är 365 dagar.
    [/LIST]
    Exempel: ``'1s3d-1m'`` lägger till 1 sekund, lägger till 3 dagar och subtraherar 1 minut från ``date``.

en: ``language_strings(value, localize)`` -- return the language names for the language codes ([URL href="https://www.loc.gov/standards/iso639-2/php/code_list.php"]see here for names and codes[/URL]) passed in ``value``.[/] Example: ``{languages:language_strings()}``. If ``localize`` is zero, return the strings in English. If ``localize`` is not zero, return the strings in the language of the current locale. ``lang_codes`` is a comma-separated list.
sv: ``language_strings(value, localize)`` -- returnerar språknamnen för språkkoderna ([URL href="https://www.loc.gov/standards/iso639-2/php/code_list.php"]se här för namn och koder[/URL]) som skickats i ``value``.[/] Exempel: ``{languages:language_strings()}``. Om ``localize`` är noll, returnerar strängarna på engelska. Om ``localize`` inte är noll, returnerar strängarna på språket för den aktuella lokalen. ``lang_codes`` är en kommaseparerad lista.

en: ``language_codes(lang_strings)`` -- return the [URL href="https://www.loc.gov/standards/iso639-2/php/code_list.php"]language codes[/URL] for the language names passed in ``lang_strings``.[/] The strings must be in the language of the current locale. ``lang_strings`` is a comma-separated list.
sv: ``language_codes(lang_strings)`` -- returnerar [URL href="https://www.loc.gov/standards/iso639-2/php/code_list.php"]språkkoderna[/URL] för språknamnen som skickas i ``lang_strings``.[/] Strängarna måste vara på språket för den aktuella språkinställningen. ``lang_strings`` är en kommaseparerad lista.

en: ``current_library_name()`` -- return the last name on the path to the current calibre library.
sv: ``current_library_name()`` -- returnerar det sista namnet på sökvägen till det aktuella calibre-biblioteket.

en: ``current_library_path()`` -- return the full path to the current calibre library.
sv: ``current_library_path()`` -- returnerar den fullständiga sökvägen till det aktuella calibre-biblioteket.

en: ``finish_formatting(value, format, prefix, suffix)`` -- apply the ``format``, ``prefix``, and ``suffix`` to the ``value`` in the same way as done in a template like ``{series_index:05.2f| - |- }``.[/] This function is provided to ease conversion of complex single-function- or template-program-mode templates to `GPM` Templates. For example, the following program produces the same output as the above template:
    [CODE]
    program: finish_formatting(field("series_index"), "05.2f", " - ", " - ")
    [/CODE]
    Another example: for the template:
    [CODE]
    {series:re(([^\s])[^\s]+(\s|$),\1)}{series_index:0>2s| - | - }{title}
    [/CODE]
    use:
    [CODE]
    program:
        strcat(
            re(field('series'), '([^\s])[^\s]+(\s|$)', '\1'),
            finish_formatting(field('series_index'), '0>2s', ' - ', ' - '),
            field('title')
        )
    [/CODE]
sv: ``finish_formatting(value, format, prefix, suffix)`` -- tillämpa ``format``, ``prefix`` och ``suffix`` på ``value`` på samma sätt som i en mall som ``{series_index:05.2f| - |- }``.[/] Denna funktion tillhandahålls för att underlätta konvertering av komplexa mallar med en enda funktion eller mallprogramläge till `GPM`-mallar. Till exempel producerar följande program samma utdata som mallen ovan:
    [CODE]
    program: finish_formatting(field("series_index"), "05.2f", " - ", " - ")
    [/CODE]
    Ett annat exempel: för mallen:
    [CODE]
    {series:re(([^\s])[^\s]+(\s|$),\1)}{series_index:0>2s| - | - }{title}
    [/CODE]
    använd:
    [CODE]
    program:
        strcat(
            re(fält('serie'), '([^\s])[^\s]+(\s|$)', '\1'),
            finish_formatting(fält('serieindex'), '0>2s', ' - ', ' - '),
            field('title')
        )
    [/CODE]

en: ``virtual_libraries()`` -- return a comma-separated list of Virtual libraries that contain this book.[/] This function works only in the GUI. If you want to use these values in save-to-disk or send-to-device templates then you must make a custom `Column built from other columns`, use the function in that column's template, and use that column's value in your save/send templates.
sv: ``virtual_libraries()`` -- returnerar en kommaseparerad lista över virtuella bibliotek som innehåller den här boken.[/] Den här funktionen fungerar bara i det grafiska gränssnittet. Om du vill använda dessa värden i mallar för att spara till disk eller skicka till enhet måste du skapa en anpassad `Kolumn byggd från andra kolumner`, använda funktionen i den kolumnens mall och använda den kolumnens värde i dina spara-/skicka-mallar.

en: ``current_virtual_library_name()`` -- return the name of the current virtual library if there is one, otherwise the empty string.[/] Library name case is preserved. Example:
    [CODE]
    program: current_virtual_library_name()
    [/CODE]
    This function works only in the GUI.
sv: ``current_virtual_library_name()`` -- returnerar namnet på det aktuella virtuella biblioteket om det finns ett, annars är den tomma strängen.[/] Biblioteksnamnet bevaras med gemener och versaler. Exempel:
    [CODE]
    program: current_virtual_library_name()
    [/CODE]
    Denna funktion fungerar bara i det grafiska gränssnittet.

en: ``user_categories()`` -- return a comma-separated list of the user categories that contain this book.[/] This function works only in the GUI. If you want to use these values in save-to-disk or send-to-device templates then you must make a custom `Column built from other columns`, use the function in that column's template, and use that column's value in your save/send templates
sv: ``user_categories()`` -- returnerar en kommaseparerad lista över användarkategorierna som innehåller den här boken.[/] Den här funktionen fungerar bara i det grafiska gränssnittet. Om du vill använda dessa värden i mallar för att spara till disk eller skicka till enhet måste du skapa en anpassad "Kolumn byggd från andra kolumner", använda funktionen i den kolumnens mall och använda den kolumnens värde i dina spara-/skicka-mallar.

en: ``transliterate(value)`` -- Return a string in a latin alphabet formed by approximating the sound of the words in ``value``.[/] For example, if ``value`` is ``{0}`` this function returns ``{1}``.
sv: ``transliterate(value)`` -- Returnerar en sträng i ett latinskt alfabet som bildas genom att approximera ljudet av orden i ``value``.[/] Till exempel, om ``value`` är ``{0}`` returnerar den här funktionen ``{1}``.

en: ``get_link(field_name, field_value)`` -- fetch the link for field ``field_name`` with value ``field_value``.[/] If there is no attached link, return the empty string. Examples:
    [LIST]
    [*]The following returns the link attached to the tag ``Fiction``:
    [CODE]
    get_link('tags', 'Fiction')
    [/CODE]
    [*]This template makes a list of the links for all the tags associated with a book in the form ``value:link, ...``:
    [CODE]
    program:
        ans = '';
        for t in $tags:
            l = get_link('tags', t);
            if l then
                ans = list_join(', ', ans, ',', t & ':' & get_link('tags', t), ',')
            fi
        rof;
    ans
    [/CODE]
    [/LIST]
    This function works only in the GUI and the content server.
sv: ``get_link(field_name, field_value)`` -- hämta länken för fältet ``field_name`` med värdet ``field_value``.[/] Om det inte finns någon bifogad länk, returnera den tomma strängen. Exempel:
    [LIST]
    [*]Följande returnerar länken som är bifogad till taggen ``Fiction``:
    [CODE]
    get_link('tags', 'Fiction')
    [/CODE]
    [*]Denna mall skapar en lista över länkarna för alla taggar som är associerade med en bok i formen ``value:link, ...``:
    [CODE]
    program:
        ans = '';
        for t in $tags:
            l = get_link('tags', t);
            if l then
                ans = list_join(', ', ans, ',', t & ':' & get_link('tags', t), ',')
            fi
        rof;
    ans
    [/CODE]
    [/LIST]
    Denna funktion fungerar bara i det grafiska gränssnittet och innehållsservern.

en: ``author_links(val_separator, pair_separator)`` -- returns a string containing a list of authors and those authors' link values[/] in the form: ``author1 val_separator author1_link pair_separator author2 val_separator author2_link`` etc.
    
    An author is separated from its link value by the ``val_separator`` string with no added spaces. Assuming the ``val_separator`` is a colon, ``author:link value`` pairs are separated by the ``pair_separator`` string argument with no added spaces. It is up to you to choose separators that do not occur in author names or links. An author is included even if the author link is empty.
sv: ``author_links(val_separator, pair_separator)`` -- returnerar en sträng som innehåller en lista över författare och dessa författares länkvärden[/] i formen: ``author1 val_separator author1_link pair_separator author2 val_separator author2_link`` etc.
    
    En författare separeras från sitt länkvärde med strängen ``val_separator`` utan tillagda mellanslag. Om man antar att ``val_separator`` är ett kolon, separeras ``author:link value``-par med strängargumentet ``pair_separator`` utan tillagda mellanslag. Det är upp till dig att välja avgränsare som inte förekommer i författarnamn eller länkar. En författare inkluderas även om författarlänken är tom.

en: ``author_sorts(val_separator)`` -- returns a string containing a list of author's sort values for the authors of the book.[/] The sort is the one in the author metadata information, which can be different from the author_sort in books. The returned list has the form ``author sort 1`` ``val_separator`` ``author sort 2`` etc. with no added spaces. The author sort values in this list are in the same order as the authors of the book. If you want spaces around ``val_separator`` then include them in the ``val_separator`` string.
sv: ``author_sorts(val_separator)`` -- returnerar en sträng som innehåller en lista med författarens sorteringsvärden för bokens författare.[/] Sorteringen är den som finns i författarmetadatainformationen, vilken kan skilja sig från author_sort i böcker. Den returnerade listan har formen ``author sort 1`` ``val_separator`` ``author sort 2`` etc. utan tillagda mellanslag. Författarsorteringsvärdena i den här listan är i samma ordning som bokens författare. Om du vill ha mellanslag runt ``val_separator``, inkludera dem i strängen ``val_separator``.

en: ``connected_device_name(storage_location_key)`` -- if a device is connected then return the device name, otherwise return the empty string.[/] Each storage location on a device has its own device name. The ``storage_location_key`` names are ``'main'``, ``'carda'`` and ``'cardb'``. This function works only in the GUI.
sv: ``connected_device_name(storage_location_key)`` -- om en enhet är ansluten returneras enhetsnamnet, annars returneras den tomma strängen.[/] Varje lagringsplats på en enhet har sitt eget enhetsnamn. Namnen på ``storage_location_key`` är ``'main'``, ``'carda'`` och ``'cardb'``. Den här funktionen fungerar bara i det grafiska gränssnittet.

en: ``connected_device_uuid(storage_location_key)`` -- if a device is connected then return the device uuid (unique id), otherwise return the empty string.[/] Each storage location on a device has a different uuid. The ``storage_location_key`` location names are ``'main'``, ``'carda'`` and ``'cardb'``. This function works only in the GUI.
sv: ``connected_device_uuid(storage_location_key)`` -- om en enhet är ansluten returneras enhetens uuid (unikt id), annars returneras den tomma strängen.[/] Varje lagringsplats på en enhet har en annan uuid. Platsnamnen för ``storage_location_key`` är ``'main'``, ``'carda'`` och ``'cardb'``. Den här funktionen fungerar bara i det grafiska gränssnittet.

en: ``check_yes_no(field_name, is_undefined, is_false, is_true)`` -- checks if the value of the yes/no field named by the lookup name ``field_name`` is one of the values specified by the parameters[/], returning ``'Yes'`` if a match is found otherwise returning the empty string. Set the parameter ``is_undefined``, ``is_false``, or ``is_true`` to 1 (the number) to check that condition, otherwise set it to 0.
    
    Example: ``check_yes_no("#bool", 1, 0, 1)`` returns ``'Yes'`` if the yes/no field ``#bool`` is either True or undefined (neither True nor False).
    
    More than one of ``is_undefined``, ``is_false``, or ``is_true`` can be set to 1.
sv: ``check_yes_no(field_name, is_undefined, is_false, is_true)`` -- kontrollerar om värdet på yes/no-fältet som namnges av söknamnet ``field_name`` är ett av de värden som anges av parametrarna[/], vilket returnerar ``'Yes'`` om en matchning hittas, annars returneras den tomma strängen. Sätt parametern ``is_undefined``, ``is_false`` eller ``is_true`` till 1 (talet) för att kontrollera det villkoret, annars sätt det till 0.
    
    Exempel: ``check_yes_no("#bool", 1, 0, 1)`` returnerar ``'Yes'`` om yes/no-fältet ``#bool`` är antingen True eller odefinierat (varken True eller False).
    
    Mer än ett av ``is_undefined``, ``is_false`` eller ``is_true`` kan sättas till 1.

en: ``rating_to_stars(value, use_half_stars)`` -- Returns the ``value`` as string of star (``{}``) characters.[/] The value must be a number between ``0`` and ``5``. Set ``use_half_stars`` to ``1`` if you want half star characters for fractional numbers available with custom ratings columns.
sv: ``rating_to_stars(value, use_half_stars)`` -- Returnerar ``value`` som en sträng med stjärntecken (``{}``).[/] Värdet måste vara ett tal mellan ``0`` och ``5``. Sätt ``use_half_stars`` till ``1`` om du vill ha halvstjärntecken för bråktal som är tillgängliga med anpassade betygskolumner.

en: ``swap_around_articles(value, separator)`` -- returns the ``value`` with articles moved to the end, separated by a semicolon.[/] The ``value`` can be a list, in which case each item in the list is processed. If the ``value`` is a list then you must provide the ``separator``. If no ``separator`` is provided or the separator is the empty string then the ``value`` is treated as being a single value, not a list. The `articles` are those used by calibre to generate the ``title_sort``.
sv: ``swap_around_articles(value, separator)`` -- returnerar ``value`` med artiklar flyttade till slutet, separerade med semikolon.[/] ``value`` kan vara en lista, i vilket fall varje objekt i listan bearbetas. Om ``value`` är en lista måste du ange ``separator``. Om ingen ``separator`` anges eller om separatorn är en tom sträng behandlas ``value`` som ett enda värde, inte en lista. ``Articles`` är de som används av calibre för att generera ``title_sort``.

en: ``arguments(id[=expression] [, id[=expression]]*)`` -- Used in a stored template to retrieve the arguments passed in the call.[/] It both declares and initializes local variables with the supplied names, the ``id``s, making them effectively parameters. The variables are positional; they get the value of the argument given in the call in the same position. If the corresponding argument is not provided in the call then ``arguments()`` assigns that variable the provided default value. If there is no default value then the variable is set to the empty string.
sv: ``arguments(id[=expression] [, id[=expression]]*)`` -- Används i en lagrad mall för att hämta argumenten som skickats i anropet.[/] Den både deklarerar och initierar lokala variabler med de angivna namnen, ``id``s, vilket i praktiken gör dem till parametrar. Variablerna är positionella; de får värdet av argumentet som anges i anropet på samma position. Om motsvarande argument inte anges i anropet tilldelar ``arguments()`` variabeln det angivna standardvärdet. Om det inte finns något standardvärde sätts variabeln till den tomma strängen.

en: ``globals(id[=expression] [, id[=expression]]*)`` -- Retrieves "global variables" that can be passed into the formatter.[/] The name ``id`` is the name of the global variable. It both declares and initializes local variables with the names of the global variables passed in the ``id`` parameters. If the corresponding variable is not provided in the globals then it assigns that variable the provided default value. If there is no default value then the variable is set to the empty string.
sv: ``globals(id[=uttryck] [, id[=uttryck]]*)`` -- Hämtar "globala variabler" som kan skickas till formateraren.[/] Namnet ``id`` är namnet på den globala variabeln. Den både deklarerar och initierar lokala variabler med namnen på de globala variablerna som skickas i ``id``-parametrarna. Om motsvarande variabel inte anges i de globala variabelerna tilldelas variabeln det angivna standardvärdet. Om det inte finns något standardvärde sätts variabeln till den tomma strängen.

en: ``set_globals(id[=expression] [, id[=expression]]*)`` -- Sets `global
    variables` that can be passed into the formatter.[/] The globals are given the name of the ``id`` passed in. The value of the ``id`` is used unless an expression is provided.
sv: ``set_globals(id[=uttryck] [, id[=uttryck]]*)`` -- Anger `globala
    variabler` som kan skickas till formateraren.[/] De globala variablerna får namnet på det ``id`` som skickas in. Värdet för ``id'' används om inte ett uttryck anges.

en: ``field_exists(lookup_name)`` -- checks if a field (column) with the lookup name ``lookup_name`` exists, returning ``'1'`` if so and the empty string if not.
sv: ``field_exists(lookup_name)`` -- kontrollerar om ett fält (kolumn) med söknamnet ``lookup_name`` finns, returnerar ``'1'`` om så är fallet och den tomma strängen om inte.

en: ``character(character_name)`` -- returns the character named by character_name.[/] For example, ``character('newline')`` returns a newline character (``'\n'``). The supported character names are ``newline``, ``return``, ``tab``, and ``backslash``. This function is used to put these characters into the output of templates.
sv: ``character(character_name)`` -- Returnerar tecknet som namnges av character_name.[/] Till exempel, ``character('newline')`` Returnerar ett nyradstecken (``'\n'``). De teckennamn som stöds är ``newline'', ``return'', ``tab'' och ``backslash''. Denna funktion används för att infoga dessa tecken i utmatning från mallar.

en: ``to_hex(val)`` -- returns the string ``val`` encoded into hex.[/] This is useful when constructing calibre URLs.
sv: ``to_hex(val)`` -- returnerar strängen ``val`` kodad i hex.[/] Detta är användbart när man konstruerar calibre-URL:er.

en: ``urls_from_identifiers(identifiers, sort_results)`` -- given a comma-separated list of ``identifiers``, where an ``identifier`` is a colon-separated pair of values (``id_name:id_value``), returns a comma-separated list of HTML URLs generated from the identifiers.[/] The list not sorted if ``sort_results`` is ``0`` (character or number), otherwise it is sorted alphabetically by the identifier name. The URLs are generated in the same way as the built-in identifiers column when shown in Book Details.
sv: ``urls_from_identifiers(identifiers, sort_results)`` -- given en kommaseparerad lista med ``identifiers``, där en ``identifier`` är ett kolonsepar av värden (``id_name:id_value``), returnerar en kommaseparerad lista med HTML-URL:er genererade från identifierarna.[/] Listan sorteras inte om ``sort_results`` är ``0`` (tecken eller siffra), annars sorteras den alfabetiskt efter identifierarens namn. URL:erna genereras på samma sätt som den inbyggda identifierarkolumnen när den visas i bokdetaljer.

en: ``book_count(query, use_vl)`` -- returns the count of books found by searching for ``query``.[/] If ``use_vl`` is ``0`` (zero) then virtual libraries are ignored. This function and its companion ``book_values()`` are particularly useful in template searches, supporting searches that combine information from many books such as looking for series with only one book. It cannot be used in composite columns unless the tweak ``allow_template_database_functions_in_composites`` is set to True. It can be used only in the GUI.
    
    For example this template search uses this function and its companion to find all series with only one book:
    [LIST]
    [*]Define a stored template (using :guilabel:`Preferences->Advanced->Template functions`) named ``series_only_one_book`` (the name is arbitrary). The template is:
    [CODE]
    program:
        vals = globals(vals='');
        if !vals then
            all_series = book_values('series', 'series:true', ',', 0);
            for series in all_series:
                if book_count('series:="' & series & '"', 0) == 1 then
                    vals = list_join(',', vals, ',', series, ',')
                fi
            rof;
            set_globals(vals)
        fi;
        str_in_list(vals, ',', $series, 1, '')
    [/CODE]
    The first time the template runs (the first book checked) it stores the results of the database lookups in a ``global`` template variable named ``vals``. These results are used to check subsequent books without redoing the lookups.
    [*] Use the stored template in a template search:
    [CODE]
    template:"program: series_only_one_book()#@#:n:1"
    [/CODE]
    Using a stored template instead of putting the template into the search eliminates problems caused by the requirement to escape quotes in search expressions.
    [/LIST]
    This function can be used only in the GUI and the content server.
sv: ``book_count(query, use_vl)`` -- returnerar antalet böcker som hittats genom att söka efter ``query``.[/] Om ``use_vl`` är ``0`` (noll) ignoreras virtuella bibliotek. Denna funktion och dess tillhörande ``book_values()`` är särskilt användbara vid mallsökningar och stöder sökningar som kombinerar information från många böcker, till exempel att söka efter serier med endast en bok. Den kan inte användas i sammansatta kolumner om inte justeringen ``allow_template_database_functions_in_composites`` är inställd på True. Den kan bara användas i det grafiska gränssnittet.
    
    Till exempel använder denna mallsökning denna funktion och dess tillhörande för att hitta alla serier med endast en bok:
    [LIST]
    [*]Definiera en lagrad mall (med :guilabel:`Inställningar->Avancerat->Mallfunktioner`) med namnet ``series_only_one_book`` (namnet är godtyckligt). Mallen är:
    [CODE]
    program:
        vals = globals(vals='');
        if !vals
            then all_series = book_values('series', 'series:true', ',', 0);
            for series in all_series:
                if book_count('series:="' & series & '"', 0) == 1 then
                    vals = list_join(',', vals, ',', series, ',')
                fi
            rof;
            set_globals(vals)
        fi;
        str_in_list(vals, ',', $series, 1, '')
    [/CODE]
    Första gången mallen körs (den första boken som kontrolleras) lagrar den resultaten av databassökningarna i en "global" mallvariabel med namnet "vals". Dessa resultat används för att kontrollera efterföljande böcker utan att göra om sökningarna.
    [*] Använd den lagrade mallen i en mallsökning:
    [CODE]
    template:"program: series_only_one_book()#@#:n:1"
    [/CODE]
    Att använda en lagrad mall istället för att lägga in mallen i sökningen eliminerar problem som orsakas av kravet på att använda escape-citationstecken i sökuttryck.
    [/LIST]
    Denna funktion kan endast användas i det grafiska användargränssnittet och innehållsservern.

en: ``book_values(column, query, sep, use_vl)`` -- returns a list of the unique values contained in the column ``column`` (a lookup name), separated by ``sep``, in the books found by searching for ``query``.[/] If ``use_vl`` is ``0`` (zero) then virtual libraries are ignored. This function and its companion ``book_count()`` are particularly useful in template searches, supporting searches that combine information from many books such as looking for series with only one book. It cannot be used in composite columns unless the tweak ``allow_template_database_functions_in_composites`` is set to True. This function can be used only in the GUI and the content server.
sv: ``book_values(column, query, sep, use_vl)`` -- returnerar en lista över de unika värdena som finns i kolumnen ``column`` (ett söknamn), separerade med ``sep``, i de böcker som hittas genom att söka efter ``query``.[/] Om ``use_vl`` är ``0`` (noll) ignoreras virtuella bibliotek. Denna funktion och dess tillhörande ``book_count()`` är särskilt användbara vid mallsökningar och stöder sökningar som kombinerar information från många böcker, till exempel att söka efter serier med endast en bok. Den kan inte användas i sammansatta kolumner om inte justeringen ``allow_template_database_functions_in_composites`` är inställd på True. Denna funktion kan bara användas i det grafiska gränssnittet och innehållsservern.

en: ``has_extra_files([pattern])`` -- returns the count of extra files, otherwise '' (the empty string).[/] If the optional parameter ``pattern`` (a regular expression) is supplied then the list is filtered to files that match ``pattern`` before the files are counted. The pattern match is case insensitive. See also the functions :ref:`extra_file_names`, :ref:`extra_file_size` and :ref:`extra_file_modtime`. This function can be used only in the GUI and the content server.
sv: ``has_extra_files([pattern])`` -- returnerar antalet extra filer, annars '' (den tomma strängen).[/] Om den valfria parametern ``pattern`` (ett reguljärt uttryck) anges filtreras listan till filer som matchar ``pattern`` innan filerna räknas. Mönstermatchningen är inte skiftlägeskänslig. Se även funktionerna :ref:`extra_file_names`, :ref:`extra_file_size` och :ref:`extra_file_modtime`. Denna funktion kan endast användas i det grafiska gränssnittet och innehållsservern.

en: ``extra_file_names(sep [, pattern])`` -- returns a ``sep``-separated list of extra files in the book's ``data/`` folder.[/] If the optional parameter ``pattern``, a regular expression, is supplied then the list is filtered to files that match ``pattern``. The pattern match is case insensitive. See also the functions :ref:`has_extra_files`, :ref:`extra_file_modtime` and :ref:`extra_file_size`. This function can be used only in the GUI and the content server.
sv: ``extra_file_names(sep [, pattern])`` -- returnerar en ``sep``-separerad lista över extra filer i bokens ``data/``-mapp.[/] Om den valfria parametern ``pattern``, ett reguljärt uttryck, anges filtreras listan till filer som matchar ``pattern``. Mönstermatchningen är inte skiftlägeskänslig. Se även funktionerna :ref:`has_extra_files`, :ref:`extra_file_modtime` och :ref:`extra_file_size`. Denna funktion kan endast användas i det grafiska gränssnittet och innehållsservern.

en: ``extra_file_size(file_name)`` -- returns the size in bytes of the extra file ``file_name`` in the book's ``data/`` folder if it exists, otherwise ``-1``.[/] See also the functions :ref:`has_extra_files`, :ref:`extra_file_names` and :ref:`extra_file_modtime`. This function can be used only in the GUI and the content server.
sv: ``extra_file_size(file_name)`` -- returnerar storleken i byte på extrafilen ``file_name`` i bokens ``data/``-mapp om den finns, annars ``-1``.[/] Se även funktionerna :ref:`has_extra_files`, :ref:`extra_file_names` och :ref:`extra_file_modtime`. Denna funktion kan endast användas i det grafiska gränssnittet och innehållsservern.

en: ``extra_file_modtime(file_name, format_string)`` -- returns the modification time of the extra file ``file_name`` in the book's ``data/`` folder[/] if it exists, otherwise ``-1``. The modtime is formatted according to ``format_string`` (see :ref:`format_date` for details). If ``format_string`` is the empty string, returns the modtime as the floating point number of seconds since the epoch.  See also the functions :ref:`has_extra_files`, :ref:`extra_file_names` and :ref:`extra_file_size`. The epoch is OS dependent. This function can be used only in the GUI and the content server.
sv: ``extra_file_modtime(file_name, format_string)`` -- returnerar ändringstiden för extrafilen ``file_name`` i bokens ``data/``-mapp[/] om den finns, annars ``-1``. Modtime formateras enligt ``format_string`` (se :ref:`format_date` för detaljer). Om ``format_string`` är den tomma strängen returneras modtime som flyttal i sekunder sedan epoken. Se även funktionerna :ref:`has_extra_files`, :ref:`extra_file_names` och :ref:`extra_file_size`. Epoken är OS-beroende. Denna funktion kan endast användas i det grafiska gränssnittet och innehållsservern.

en: ``get_note(field_name, field_value, plain_text)`` -- fetch the note for field ``field_name`` with value ``field_value``.[/] If ``plain_text`` is empty, return the note's HTML including images. If ``plain_text`` is ``1`` (or ``'1'``), return the note's plain text. If the note doesn't exist, return the empty string in both cases. Example:
    [LIST]
    [*]Return the HTML of the note attached to the tag `Fiction`:
    [CODE]
    program:
        get_note('tags', 'Fiction', '')
    [/CODE]
    [*]Return the plain text of the note attached to the author `Isaac Asimov`:
    [CODE]
    program:
        get_note('authors', 'Isaac Asimov', 1)
    [/CODE]
    [/LIST]
    This function works only in the GUI and the content server.
sv: ``get_note(field_name, field_value, plain_text)`` -- hämta anteckningen för fältet ``field_name`` med värdet ``field_value``.[/] Om ``plain_text`` är tom, returnera anteckningens HTML inklusive bilder. Om ``plain_text`` är ``1`` (eller ``'1'``), returnera anteckningens klartext. Om anteckningen inte finns, returnera den tomma strängen i båda fallen. Exempel:
    [LIST]
    [*]Returnera HTML-koden för anteckningen som är kopplad till taggen `Fiction`:
    [CODE]
    program:
    get_note('taggar', 'Fiction', '')
    [/CODE]
    [*]Returnera den klara texten för anteckningen som är kopplad till författaren `Isaac Asimov`:
    [CODE]
    program:
        get_note('authors', 'Isaac Asimov', 1)
    [/CODE]
    [/LIST]
    Denna funktion fungerar endast i det grafiska gränssnittet och innehållsservern.

en: ``has_note(field_name, field_value)``. Check if a field has a note.[/] This function has two variants:
    [LIST]
    [*]if ``field_value`` is not ``''`` (the empty string) return ``'1'`` if the value ``field_value`` in the field ``field_name`` has a note, otherwise ``''``.
    
    Example: ``has_note('tags', 'Fiction')`` returns ``'1'`` if the tag ``fiction`` has an attached note, otherwise ``''``.
    
    [*]If ``field_value`` is ``''`` then return a list of values in ``field_name`` that have a note. If no item in the field has a note, return ``''``.  This variant is useful for showing column icons if any value in the field has a note, rather than a specific value.
    
    Example: ``has_note('authors', '')``   returns a list of authors that have notes, or ``''`` if no author has a note.
    [/LIST]
     You can test if all the values in ``field_name`` have a note by comparing the list length of this function's return value against the list length of the values in ``field_name``. Example:
    [CODE]
        list_count(has_note('authors', ''), '&') ==# list_count_field('authors')
    [/CODE]
    This function works only in the GUI and the content server.
sv: ``has_note(field_name, field_value)``. Kontrollera om ett fält har en anteckning.[/] Denna funktion har två varianter:
    [LIST]
    [*]om ``field_value`` inte är ``''`` (den tomma strängen) returnera ``'1'`` om värdet ``field_value`` i fältet ``field_name`` har en anteckning, annars ``''``.
    
    Exempel: ``has_note('tags', 'Fiction')`` returnerar ``'1'`` om taggen ``fiction`` har en bifogad anteckning, annars ``''``.
    
    [*]Om ``field_value`` är ``''`` returnerar du en lista med värden i ``field_name`` som har en anteckning. Om inget objekt i fältet har en anteckning returnerar du ``''``. Denna variant är användbar för att visa kolumnikoner om något värde i fältet har en anteckning, snarare än ett specifikt värde.
    
    Exempel: ``has_note('authors', '')`` returnerar en lista över författare som har anteckningar, eller ``''`` om ingen författare har en anteckning.
    [/LIST]
    Du kan testa om alla värden i ``field_name`` har en anteckning genom att jämföra listlängden för den här funktionens returvärde med listlängden för värdena i ``field_name``. Exempel:
    [CODE]
        list_count(has_note('authors', ''), '&') ==# list_count_field('authors')
    [/CODE]
    Denna funktion fungerar bara i det grafiska gränssnittet och innehållsservern.

en: ``is_dark_mode()`` -- returns ``'1'`` if calibre is running in dark mode, ``''`` (the empty string) otherwise.[/] This function can be used in advanced color and icon rules to choose different colors/icons according to the mode. Example:
    [CODE]
       if is_dark_mode() then 'dark.png' else 'light.png' fi
    [/CODE]
sv: ``is_dark_mode()`` -- returnerar ``'1'`` om calibre körs i mörkt läge, annars ``''`` (den tomma strängen).[/] Denna funktion kan användas i avancerade färg- och ikonregler för att välja olika färger/ikoner beroende på läget. Exempel:
    [CODE]
        om is_dark_mode() så 'dark.png' annars 'light.png' fi
    [/CODE]

en: ``list_count_field(lookup_name)``-- returns the count of items in the field with the lookup name ``lookup_name``.[/] The field must be multi-valued such as ``authors`` or ``tags``, otherwise the function raises an error. This function is much faster than ``list_count()`` because it operates directly on calibre data without converting it to a string first. Example: ``list_count_field('tags')``.
sv: ``list_count_field(lookup_name)``-- returnerar antalet objekt i fältet med söknamnet ``lookup_name``.[/] Fältet måste ha flera värden, till exempel ``authors`` eller ``tags``, annars genererar funktionen ett fel. Den här funktionen är mycket snabbare än ``list_count()`` eftersom den arbetar direkt på calibre-data utan att först konvertera den till en sträng. Exempel: ``list_count_field('tags')``.

en: ``make_url(path, [query_name, query_value]+)`` -- this function is the easiest way to construct a query URL. It uses a ``path``, the web site and page you want to query, and ``query_name``, ``query_value`` pairs from which the query is built. In general, the ``query_value`` must be URL-encoded. With this function it is always encoded and spaces are always replaced with ``'+'`` signs.[/]
    
    At least one ``query_name, query_value`` pair must be provided.
    
    Example: constructing a Wikipedia search URL for the author `{0}`:
    [CODE]
    make_url('https://en.wikipedia.org/w/index.php', 'search', '{0}')
    [/CODE]
    returns
    [CODE]
    https://en.wikipedia.org/w/index.php?search=Niccol%C3%B2+Machiavelli
    [/CODE]
     If you are writing a custom column book details URL template then use ``$item_name`` or ``field('item_name')`` to obtain the value of the field that was clicked on. Example: if `{0}` was clicked then you can construct the URL using:
    [CODE]
    make_url('https://en.wikipedia.org/w/index.php', 'search', $item_name)
    [/CODE]
     See also the functions :ref:`make_url_extended`, :ref:`query_string` and :ref:`encode_for_url`.
sv: ``make_url(path, [query_name, query_value]+)`` -- den här funktionen är det enklaste sättet att konstruera en fråge-URL. Den använder en ``path``, webbplatsen och sidan du vill fråga, och ``query_name``, ``query_value``-paren som frågan är byggd från. Generellt sett måste ``query_value`` vara URL-kodad. Med den här funktionen är den alltid kodad och mellanslag ersätts alltid med ``'+'``-tecken.[/]
    
    Minst ett ``query_name, query_value``-par måste anges.
    
    Exempel: konstruera en Wikipedia-sök-URL för författaren `{0}`:
    [CODE]
    make_url('https://en.wikipedia.org/w/index.php', 'sökning', '{0}')
    [/CODE]
    returnerar
    [CODE]
    https://en.wikipedia.org/w/index.php?search=Niccol%C3%B2+Machiavelli
    [/CODE]
    Om du skriver en anpassad URL-mall för kolumnbokdetaljer, använd ``$item_name`` eller ``field('item_name')`` för att få värdet på fältet som klickades på. Exempel: om `{0}` klickades kan du konstruera URL:en med hjälp av:
    [CODE]
    make_url('https://en.wikipedia.org/w/index.php', 'sök', $item_name)
    [/CODE]
    Se även funktionerna :ref:`make_url_extended`, :ref:`query_string` och :ref:`encode_for_url`.

en: ``make_url_extended(...)`` -- this function is similar to :ref:`make_url` but gives you more control over the URL components. The components of a URL are
    
    [B]scheme[/B]:://[B]authority[/B]/[B]path[/B]?[B]query string[/B].
    
    See [URL href="https://en.wikipedia.org/wiki/URL"]Uniform Resource Locator[/URL] on Wikipedia for more detail.
    
    The function has two variants:
    [CODE]
    make_url_extended(scheme, authority, path, [query_name, query_value]+)
    [/CODE]
    and
    [CODE]
    make_url_extended(scheme, authority, path, query_string)
    [/CODE]
    [/] This function returns a URL constructed from the ``scheme``, ``authority``, ``path``, and either the ``query_string`` or a query string constructed from the query argument pairs. The ``authority`` can be empty, which is the case for ``calibre`` scheme URLs. You must supply either a ``query_string`` or at least one ``query_name, query_value`` pair. If you supply ``query_string`` and it is empty then the resulting URL will not have a query string section.
    
    Example 1: constructing a Wikipedia search URL for the author `{0}`:
    [CODE]
    make_url_extended('https', 'en.wikipedia.org', '/w/index.php', 'search', '{0}')
    [/CODE]
    returns
    [CODE]
    https://en.wikipedia.org/w/index.php?search=Niccol%C3%B2+Machiavelli
    [/CODE]
     See the :ref:`query_string` function for an example using ``make_url_extended()`` with a ``query_string``.
    
    If you are writing a custom column book details URL template then use ``$item_name`` or ``field('item_name')`` to obtain the value of the field that was clicked on. Example: if `{0}` was clicked on then you can construct the URL using :
    [CODE]
    make_url_extended('https', 'en.wikipedia.org', '/w/index.php', 'search', $item_name')
    [/CODE]
     See also the functions :ref:`make_url`, :ref:`query_string` and :ref:`encode_for_url`.
sv: ``make_url_extended(...)`` -- den här funktionen liknar :ref:`make_url` men ger dig mer kontroll över URL-komponenterna. Komponenterna i en URL är
    
    [B]schema[/B]:://[B]authority[/B]/[B]path[/B]?[B]query string[/B].
    
    Se [URL href="https://en.wikipedia.org/wiki/URL"]Uniform Resource Locator[/URL] på Wikipedia för mer information.
    
    Funktionen har två varianter:
    [CODE]
    make_url_extended(scheme, authority, path, [query_name, query_value]+)
    [/CODE]
    och
    [CODE]
    make_url_extended(scheme, authority, path, query_string)
    [/CODE]
    [/] Denna funktion returnerar en URL konstruerad från ``scheme``, ``authority``, ``path`` och antingen ``query_string`` eller en frågesträng konstruerad från frågeargumentparen. ``authority`` kan vara tom, vilket är fallet för ``calibre`` schema-URL:er. Du måste ange antingen en ``query_string`` eller minst ett ``query_name, query_value``-par. Om du anger ``query_string`` och den är tom kommer den resulterande URL:en inte att ha en förfrågesträngssektion.
    
    Exempel 1: konstruera en Wikipedia-sök-URL för författaren `{0}`:
    [CODE]
    make_url_extended('https', 'en.wikipedia.org', '/w/index.php', 'search', '{0}')
    [/CODE]
    returnerar
    [CODE]
    https://en.wikipedia.org/w/index.php?search=Niccol%C3%B2+Machiavelli
    [/CODE]
    Se funktionen :ref:`query_string` för ett exempel där ``make_url_extended()`` används med en ``query_string``.
    
    Om du skriver en anpassad URL-mall för kolumnboksdetaljer, använd ``$item_name`` eller ``field('item_name')`` för att få värdet på det fält som klickades på. Exempel: om `{0}` klickades på kan du konstruera URL:en med hjälp av:
    [CODE]
    make_url_extended('https', 'en.wikipedia.org', '/w/index.php', 'sök', $item_name')
    [/CODE]
    Se även funktionerna :ref:`make_url`, :ref:`query_string` och :ref:`encode_for_url`.

en: ``query_string([query_name, query_value, how_to_encode]+)``-- returns a URL query string constructed from the ``query_name, query_value, how_to_encode`` triads. A query string is a series of items where each item looks like ``query_name=query_value`` where ``query_value`` is URL-encoded as instructed. The query items are separated by ``'&'`` (ampersand) characters.[/]
    
    If ``how_to_encode`` is ``0`` then ``query_value`` is encoded and spaces are replaced with ``'+'`` (plus) signs. If ``how_to_encode`` is ``1`` then ``query_value`` is encoded with spaces replaced by ``%20``. If ``how_to_encode`` is ``2`` then ``query_value`` is returned unchanged; no encoding is done and spaces are not replaced. If you want ``query_value`` not to be encoded but spaces to be replaced then use the :ref:`re` function, as in ``re($series, ' ', '%20')``
    
    You use this function if you need specific control over how the parts of the query string are constructed. You could then use the resultingquery string in :ref:`make_url_extended`, as in
    [CODE]
    make_url_extended(
           'https', 'your_host', 'your_path',
           query_string('encoded', '{0}', 0, 'unencoded', '{0}', 2))
    [/CODE]
    giving you
    [CODE]
    https://your_host/your_path?encoded=Hendrik+B%C3%A4%C3%9Fler&unencoded={0}
    [/CODE]
     You must have at least one ``query_name, query_value, how_to_encode`` triad, but can have as many as you wish.
    
    The returned value is a URL query string with all the specified items, for example: ``name1=val1[&nameN=valN]*``. Note that the ``'?'`` `path` / `query string` separator is not included in the returned result.
    
    If you are writing a custom column book details URL template then use ``$item_name`` or ``field('item_name')`` to obtain the unencoded value of the field that was clicked. You also have ``item_value_quoted`` where the value is already encoded with plus signs replacing spaces, and ``item_value_no_plus`` where the value is already encoded with ``%20`` replacing spaces.
    
    See also the functions :ref:`make_url`, :ref:`make_url_extended` and :ref:`encode_for_url`.
sv: ``query_string([query_name, query_value, how_to_encode]+)``-- returnerar en URL-förfrågesträng konstruerad från triaderna ``query_name, query_value, how_to_encode``. En förfrågesträng är en serie poster där varje post ser ut som ``query_name=query_value`` där ``query_value`` är URL-kodat enligt instruktionerna. Frågeobjekten är separerade med ``'&'`` (et-tecken).[/]
    
    Om ``how_to_encode`` är ``0`` kodas ``query_value`` och mellanslag ersätts med ``'+'`` (plus)-tecken. Om ``how_to_encode`` är ``1`` kodas ``query_value`` med mellanslag ersatta av ``%20``. Om ``how_to_encode`` är ``2`` returneras ``query_value`` oförändrat; Ingen kodning görs och mellanslag ersätts inte. Om du vill att ``query_value`` inte ska kodas utan att mellanslag ska ersättas, använd då funktionen :ref:`re`, som i ``re($series, ' ', '%20')``
    
    Du använder den här funktionen om du behöver specifik kontroll över hur delarna av frågesträngen är konstruerade. Du kan sedan använda den resulterande förfrågesträngen i :ref:`make_url_extended`, som i
    [CODE]
    make_url_extended(
           'https', 'your_host', 'your_path',
           query_string('encoded', '{0}', 0, 'unencoded', '{0}', 2))
    [/CODE]
    vilket ger dig
    [CODE]
    https://your_host/your_path?encoded=Hendrik+B%C3%A4%C3%9Fler&unencoded={0}
    [/CODE]
    Du måste ha minst en ``query_name, query_value, how_to_encode``-triad, men du kan ha så många du vill.
    
    Det returnerade värdet är en URL-förfrågesträng med alla angivna objekt, till exempel: ``name1=val1[&nameN=valN]*``. Observera att avgränsaren ``'?'`` `path` / `query string` inte ingår i det returnerade resultatet.
    
    Om du skriver en anpassad URL-mall för kolumnbokdetaljer, använd ``$item_name`` eller ``field('item_name')`` för att hämta det okodade värdet för fältet som klickades på. Du har också ``item_value_quoted`` där värdet redan är kodat med plustecken som ersätter mellanslag, och ``item_value_no_plus`` där värdet redan är kodat med ``%20`` som ersätter mellanslag.
    
    Se även funktionerna :ref:`make_url`, :ref:`make_url_extended` och :ref:`encode_for_url`.

en: ``encode_for_url(value, use_plus)`` -- returns the ``value`` encoded for use in a URL as specified by ``use_plus``. The value is first URL-encoded. Next, if ``use_plus`` is ``0`` then spaces are replaced by ``'+'`` (plus) signs. If it is ``1`` then spaces are replaced by ``%20``.[/]
    
    If you do not want the value to be encoding but to have spaces replaced then use the :ref:`re` function, as in ``re($series, ' ', '%20')``
    
    See also the functions :ref:`make_url`, :ref:`make_url_extended` and :ref:`query_string`.
sv: ``encode_for_url(value, use_plus)`` -- returnerar ``value`` kodat för användning i en URL enligt ``use_plus``. Värdet URL-kodas först. Om ``use_plus`` är ``0`` ersätts mellanslag med ``'+'`` (plus)-tecken. Om det är ``1`` ersätts mellanslag med ``%20``.[/]
    
    Om du inte vill att värdet ska kodas utan att mellanslag ska ersättas, använd då funktionen :ref:`re`, som i ``re($series, ' ', '%20')``
    
    Se även funktionerna :ref:`make_url`, :ref:`make_url_extended` och :ref:`query_string`.

en: ``format_duration(value, template, [largest_unit])`` -- format the value, a number of seconds, into a string showing weeks, days, hours, minutes, and seconds. If the value is a float then it is rounded to the nearest integer.[/]  You choose how to format the value using a template consisting of value selectors surrounded by ``[`` and ``]`` characters. The selectors are:
    [LIST]
    [*]``[w]``: weeks
    [*]``[d]``: days
    [*]``[h]``: hours
    [*]``[m]``: minutes
    [*]``[s]``: seconds
    [/LIST]
    You can put arbitrary text between selectors.
    
    The following examples use a duration of 2 days (172,800 seconds) 1 hour (3,600 seconds) and 20 seconds, which totals to 176,420 seconds.
    [LIST]
    [*]``format_duration(176420, '[d][h][m][s]')`` will return the value ``2d 1h 0m 20s``.
    [*]``format_duration(176420, '[h][m][s]')`` will return the value ``49h 0m 20s``.
    [*]``format_duration(176420, 'Your reading time is [d][h][m][s]')`` returns the value ``Your reading time is 49h 0m 20s``.
    [*]``format_duration(176420, '[w][d][h][m][s]')`` will return the value ``2d 1h 0m 20s``. Note that the zero weeks value is not returned.
    [/LIST]
    If you want to see zero values for items such as weeks in the above example, use an uppercase selector. For example, the following uses ``'W'`` to show zero weeks:
    
    ``format_duration(176420, '[W][d][h][m][s]')`` returns ``0w 2d 1h 0m 20s``.
    
    By default the text following a value is the selector followed by a space. You can change that to whatever text you want. The format for a selector with your text is the selector followed by a colon followed by text segments separated by ``'|'`` characters. You must include any space characters you want in the output.
    
    You can provide from one to three text segments.
    [LIST]
    [*]If you provide one segment, as in ``[w: weeks ]`` then that segment is used for all values.
    [*]If you provide two segments, as in ``[w: weeks | week ]`` then the first segment is used for 0 and more than 1. The second segment is used for 1.
    [*]If you provide three segments, as in ``[w: weeks | week | weeks ]`` then the first segment is used for 0, the second segment is used for 1, and the third segment is used for more than 1.
    [/LIST]
    The second form is equivalent to the third form in many languages.
    
    For example, the selector:
    [LIST]
    [*]``[w: weeks | week | weeks ]`` produces ``'0 weeks '``, ``'1 week '``, or ``'2 weeks '``.
    [*]``[w: weeks | week ]`` produces ``'0 weeks '``, ``'1 week '``, or ``'2 weeks '``.
    [*]``[w: weeks ]`` produces ``0 weeks '``, ``1 weeks '``, or ``2 weeks '``.
    [/LIST]
     The optional ``largest_unit`` parameter specifies the largest of weeks, days, hours, minutes, and seconds that will be produced by the template. It must be one of the value selectors. This can be useful to truncate a value.
    
    ``format_duration(176420, '[h][m][s]', 'd')`` will return the value ``1h 0m 20s`` instead of ``49h 0m 20s``.
sv: ``format_duration(värde, mall, [största_enhet])`` -- formaterar värdet, ett antal sekunder, till en sträng som visar veckor, dagar, timmar, minuter och sekunder. Om värdet är ett flyttal avrundas det till närmaste heltal.[/] Du väljer hur du formaterar värdet med hjälp av en mall som består av värdeväljare omgivna av ``[`` och ``]`` tecken. Väljarna är:
    [LIST]
    [*]``[w]``: veckor
    [*]``[d]``: dagar
    [*]``[h]``: timmar
    [*]``[m]``: minuter
    [*]``[s]``: sekunder
    [/LIST]
    Du kan lägga in godtycklig text mellan väljare.
    
    Följande exempel använder en varaktighet på 2 dagar (172 800 sekunder), 1 timme (3 600 sekunder) och 20 sekunder, vilket totalt blir 176 420 sekunder.
    
    [LISTA]
    [*]``format_duration(176420, '[d][h][m][s]')`` returnerar värdet ``2d 1h 0m 20s``.
    [*]``format_duration(176420, '[h][m][s]')`` returnerar värdet ``49h 0m 20s``.
    [*]``format_duration(176420, 'Din lästid är [d][h][m][s]')`` returnerar värdet ``Din lästid är 49h 0m 20s``.
    [*]``format_duration(176420, '[w][d][h][m][s]')`` returnerar värdet ``2d 1h 0m 20s``. Observera att värdet noll veckor inte returneras.
    [/LIST]
    Om du vill se nollvärden för objekt som veckor i exemplet ovan, använd en versalväljare. Till exempel använder följande ``'W'`` för att visa noll veckor:
    
    ``format_duration(176420, '[W][d][h][m][s]')`` returnerar ``0w 2d 1h 0m 20s``.
    
    Som standard är texten efter ett värde väljaren följt av ett mellanslag. Du kan ändra det till vilken text du vill. Formatet för en väljare med din text är väljaren följt av ett kolon följt av textsegment separerade med ``'|'``-tecken. Du måste inkludera alla mellanslagstecken du vill ha i utdata.
    
    Du kan ange från ett till tre textsegment.
    [LIST]
    [*]Om du anger ett segment, som i ``[w: veckor ]`` används det segmentet för alla värden.
    [*]Om du anger två segment, som i ``[w: veckor | vecka ]`` används det första segmentet för 0 och mer än 1. Det andra segmentet används för 1.
    [*]Om du anger tre segment, som i ``[w: veckor | vecka | veckor ]`` används det första segmentet för 0, det andra segmentet används för 1 och det tredje segmentet används för mer än 1.
    [/LIST]
    Den andra formen motsvarar den tredje formen på många språk.
    
    Till exempel, väljaren:
    [LIST]
    [*]``[w: veckor | vecka | veckor ]`` producerar ``'0 veckor '``, ``'1 vecka '`` eller ``'2 veckor '``.
    [*]``[w: veckor | vecka ]`` producerar ``'0 veckor '``, ``'1 vecka '`` eller ``'2 veckor '``.
    
    [*]``[w: veckor]`` producerar ``0 veckor '``, ``1 vecka '`` eller ``2 veckor '``.
    [/LIST]
    Den valfria parametern ``largest_unit`` anger den största av veckor, dagar, timmar, minuter och sekunder som kommer att produceras av mallen. Den måste vara en av värdeväljarna. Detta kan vara användbart för att avkorta ett värde.
    
    ``format_duration(176420, '[h][m][s]', 'd')`` returnerar värdet ``1h 0m 20s`` istället för ``49h 0m 20s``.

en: ``selected_books([sorted_by, ascending])`` -- returns a list of book ids in selection order for the currently selected books.
    
    This function can be used only in the GUI.
sv: ``selected_books([sorted_by, ascending])`` -- returnerar en lista med bok-ID:n i urvalsordning för de böcker som för närvarande är valda.
    
    Denna funktion kan endast användas i det grafiska gränssnittet.

en: ``sort_book_ids(book_ids, sorted_by, ascending [, sorted_by, ascending]*)`` -- returns the list of book ids sorted by the column specified by the lookup name in ``sorted_by`` in the order specified by ``ascending``. If ``ascending`` is ``'1'`` then the books are sorted by the value in the 'sorted_by' column in ascending order, otherwise in descending order. You can have multiple pairs of ``sorted_by, ascending``. The first pair specifies the major order.
    
    This function can be used only in the GUI.
sv: ``sort_book_ids(book_ids, sorted_by, ascending [, sorted_by, ascending]*)'' -- Returnerar listan över bok-ID sorterade efter kolumnen som anges av söknamnet i ``sorted_by'' i den ordning som anges av ``ascending''. Om ``ascending'' är ``1'' sorteras böckerna efter värdet i kolumnen 'sorted_by' i stigande ordning, annars i fallande ordning. Du kan ha flera par av ``sorted_by, ascending''. Det första paret anger huvudordningen.
    
    Denna funktion kan endast användas i det grafiska gränssnittet.

en: ``selected_column()`` -- returns the lookup name of the column containing the currently selected cell. It returns ``''`` if no cell is selected.
    
    This function can be used only in the GUI.
sv: ``selected_column()`` -- returnerar söknamnet på kolumnen som innehåller den valda cellen. Den returnerar ``''`` om ingen cell är vald.
    
    Denna funktion kan endast användas i det grafiska användargränssnittet.

en: ``width_from_pages(value [, num_of_pages_for_max_width, logarithmic_factor, default_width])`` -- return the width of the book spine as a fraction between ``'0'`` and ``'1'`` given a number of pages. This is used to calculate the width of the spine in the Bookshelf view, from a page count. The optional arguments control how the width is calculated.
    
    [LIST]
    [*] ``num_of_pages_for_max_width`` -- controls the widest books, any book with at least the specified number of pages is given width 1. Defaults to ``1500``.
    [*] ``logarithmic_factor`` --  controls how quickly width varies as pages range from 0 to the maximum. Defaults to ``2``.
    [*] ``default_width`` -- is the width for books with an invalid number of pages.
    [/LIST]
sv: ``width_from_pages(value [, num_of_pages_for_max_width, logarithmic_factor, default_width])`` -- returnerar bredden på bokryggen som en bråkdel mellan ``'0'`` och ``'1'`` givet ett givet antal sidor. Detta används för att beräkna bredden på ryggen i bokhyllavyn, från ett sidantal. De valfria argumenten styr hur bredden beräknas.
    
    [LIST]
    [*] ``num_of_pages_for_max_width`` -- styr de bredaste böckerna, alla böcker med minst det angivna antalet sidor ges bredd 1. Standardinställningen är ``1500``.
    [*] ``logarithmic_factor`` -- styr hur snabbt bredden varierar när sidorna sträcker sig från 0 till det maximala. Standardinställningen är ``2``.
    [*] ``default_width`` -- är bredden för böcker med ett ogiltigt antal sidor.
    [/LIST]

en: ``show_dialog(html_or_text)`` -- show a dialog containing the html or text. The function returns ``'1'`` if the user presses OK, ``''`` if Cancel.
    
    This function can be used only in the GUI.
sv: ``show_dialog(html_or_text)`` -- visar en dialogruta som innehåller html-koden eller texten. Funktionen returnerar ``'1''' om användaren trycker på OK, ``'''' om Avbryt.
    
    Denna funktion kan endast användas i det grafiska gränssnittet.

en: ``f_string(string)`` -- interpret ``string`` similar to how python interprets ``f`` strings. The intended use is to simplify long sequences of ``str & str`` or strcat(a,b,c) expressions.
    
    Text between braces (``{`` and ``}``) must be General Program Mode template expressions. The expressions, which can be expression lists, are evaluated in the current context (current book and local variables). Text not between braces is passed through unchanged.
    
    Examples:
    [LIST]
    [*]``f_string('Here is the title: {$title}')`` - returns the string with ``{$title}`` replaced with the title of the current book. For example, if the book's title is `20,000 Leagues Under the Sea` then the ``f_string()`` returns `Here is the title: 20,000 Leagues Under the Sea`.
    [*]Assuming the current date is 18 Sept 2025, this ``f_string()``
    [CODE]
    f_string("Today's date: the {d = today(); format_date(d, 'd')} of {format_date(d, 'MMMM')}, {format_date(d, 'yyyy')}")
    [/CODE]
    returns the string `Today's date: the 18 of September, 2025`. Note the expression list (an assignment then an ``if`` statement) used in the first ``{ ... }`` group to assign today's date to a local variable.
    [*]If the book is book #3 in a series named `Foo` that has 5 books then this template
    [CODE]
    program:
        if $series then
            series_count = book_count('series:"""=' & $series & '"""', 0);
            return f_string("{$series}, book {$series_index} of {series_count}")
        fi;
        return 'This book is not in a series'
    [/CODE]
    returns `Foo, book 3 of 5`
    [/LIST]
sv: ``f_string(string)`` -- tolka ``string`` på samma sätt som Python tolkar ``f``-strängar. Den avsedda användningen är att förenkla långa sekvenser av ``str & str`` eller strcat(a,b,c)-uttryck.
    
    Text mellan klammerparenteser (``{`` och ``}``) måste vara malluttryck i allmänt programläge. Uttrycken, som kan vara uttryckslistor, utvärderas i det aktuella sammanhanget (aktuell bok och lokala variabler). Text som inte är mellan klammerparenteser skickas igenom oförändrad.
    
    Exempel:
    [LIST]
    [*]``f_string('Här är titeln: {$title}')`` - returnerar strängen med ``{$title}`` ersatt med titeln på den aktuella boken. Om till exempel bokens titel är `20 000 ligor under havet` returnerar ``f_string()`` `Här är titeln: 20 000 ligor under havet`.
    
    [*]Om det aktuella datumet är den 18 september 2025, returnerar denna ``f_string()``
    [CODE]
    f_string("Dagens datum: {d = today(); format_date(d, 'd')} av {format_date(d, 'MMMM')}, {format_date(d, 'yyyy')}")
    [/CODE]
    strängen `Dagens datum: den 18 september 2025`. Observera uttryckslistan (en tilldelning sedan ett ``if``-uttryck) som används i den första ``{ ... }``-gruppen för att tilldela dagens datum till en lokal variabel.
    [*]Om boken är bok #3 i en serie med namnet `Foo` som har 5 böcker, då returnerar denna mall
    [CODE]
    program:
        if $series then
            series_count = book_count('series:"""=' & $series & '"""', 0);
            returnera f_string("{$series}, bok {$series_index} av {series_count}")
        fi;
        return 'Denna bok ingår inte i en serie'
    [/CODE]
    returnerar `Foo, bok 3 av 5`
    [/LIST]

en: Format Function Markup Language (FFML) is a basic markup language used to document formatter functions. It is based on a combination of RST used by sphinx and BBCODE used by many bulletin board systems such as MobileRead. It provides a way to specify:
    [LIST]
    [*][B]Inline program code text[/B]: surround this text with \`\` as in \`\`foo\`\`. Tags inside the text are ignored. if the code text ends with a `\'` character, put a space before the closing \`\` characters. Trailing blanks in the code text are removed.
    [*][B]Italic text[/B]: surround this text with \`. Example: \`foo\` produces `foo`.
    [*][B]Bold text[/B]: surround this text with \[B]text\[\B] tags. Example: \[B]foo\[/B] produces [B]foo[/B].
    [*][B]Text intended to reference a calibre GUI action[/B]. This uses RST syntax.\
      Example: \:guilabel\:\`Preferences->Advanced->Template functions\`. For HTML the produced text is in a different font, as in: :guilabel:`Some text`
    [*][B]Empty lines[/B], indicated by two newlines in a row. A visible empty line in the FFML will become an empty line in the output.
    [*][B]URLs.[/B] The syntax is similar to BBCODE: ``[URL href="http..."]Link text[/URL]``. Example: ``[URL href="https://en.wikipedia.org/wiki/ISO_8601"]ISO[/URL]`` produces [URL href="https://en.wikipedia.org/wiki/ISO_8601"]ISO[/URL]
    [*][B]Internal function reference links[/B]. These are links to formatter function documentation. The syntax is the same as guilabel. Example: ``:ref:`get_note` ``. The characters '()' are automatically added to the function name when displayed. For HTML it generates the same as the inline program code text operator (\`\`) with no link. Example: ``:ref:`add` `` produces ``add()``. For RST it generates a ``:ref:`` reference that works only in an RST document containing formatter function documentation. Example: ``:ref:`get_note` `` generates \:ref\:\`get_note() <ff_get_note>\`
    [*][B]Example program code text blocks.[/B] Surround the code block with ``[CODE]`` and ``[/CODE]`` tags. These tags must be first on a line. Example:
    [CODE]
    [CODE]
    program:
        get_note('authors', 'Isaac Asimov', 1)
    [\/CODE]
    [/CODE]
    produces
    [CODE]
    program:
        get_note('authors', 'Isaac Asimov', 1)
    [/CODE]
    If you want the literal text ``[/CODE]`` in a code block then it must be entered as ``[\/CODE]`` to ensure that the FFML parser doesn't interpret it as the end of the code block. The ``'\'`` character is removed.
    [*][B]Bulleted lists[/B], using BBCODE tags. Surround the list with ``[LIST]`` and ``[/LIST]``. List items are indicated with ``[*]``. All of the tags must be first on a line. Bulleted lists can be nested and can contain other FFML elements.
    
    Example: a two bullet list containing CODE blocks
    [CODE]
    [LIST]
    [*]Return the HTML of the note attached to the tag `Fiction`:
    [CODE]
    program:
      get_note('tags', 'Fiction', '')
    [\/CODE]
    [*]Return the plain text of the note attached to the author `Isaac Asimov`:
    [CODE]
    program:
      get_note('authors', 'Isaac Asimov', 1)
    [\/CODE]
    [/LIST]
    [/CODE]
    [*][B]End of summary marker[/B]. A summary is generated from the first characters of the documentation. The summary includes text up to a \[\/] tag. There is no opening tag because the summary starts at the first character. If there is no \[\/] tag then all the document is used for the summary. The \[\/] tag is removed, not replaced with white space or any other character.
    [*][B]Escaped character[/B]: precede the character with a backslash. This is useful to escape tags. For example to make the \[CODE] tag not a tag, use \\\[CODE]. Escaping characters doesn't work in `Inline program code text` or `Example program code text blocks`.
    [/LIST]
    Note: HTML output contains no CSS and does not start with a tag such as <DIV> or <P>.
sv: Format Function Markup Language (FFML) är ett grundläggande markupspråk som används för att dokumentera formateringsfunktioner. Det är baserat på en kombination av RST som används av Sphinx och BBCODE som används av många anslagstavlesystem som MobileRead. Det ger ett sätt att specificera:
    [LIST]
    [*][B]Inline programkodtext[/B]: omge denna text med \`\` som i \`\`foo\`\`. Taggar inuti texten ignoreras. Om kodtexten slutar med ett `\'`-tecken, sätt ett mellanslag före de avslutande \`\`-tecknen. Efterföljande blanktecken i kodtexten tas bort.
    [*][B]Kursiv text[/B]: omge denna text med \`. Exempel: \`foo\` producerar `foo`.
    [*][B]Fet text[/B]: omge denna text med \[B]text\[\B]-taggar. Exempel: \[B]foo\[/B] producerar [B]foo[/B].
    
    [*][B]Text avsedd att referera till en Calibre GUI-åtgärd[/B]. Detta använder RST-syntax.\
    Exempel: \:guilabel\:\`Inställningar->Avancerat->Mallfunktioner\`. För HTML är den producerade texten i ett annat teckensnitt, som i: :guilabel:`Viss text`
    [*][B]Tomma rader[/B], indikerade med två radskiftningar i rad. En synlig tom rad i FFML blir en tom rad i utdata.
    [*][B]URL:er.[/B] Syntaxen liknar BBCODE: ``[URL href="http..."]Länktext[/URL]``. Exempel: ``[URL href="https://en.wikipedia.org/wiki/ISO_8601"]ISO[/URL]`` producerar [URL href="https://en.wikipedia.org/wiki/ISO_8601"]ISO[/URL]
    [*][B]Interna funktionsreferenslänkar[/B]. Detta är länkar till dokumentation för formateringsfunktioner. Syntaxen är densamma som guilabel. Exempel: ``:ref:`get_note` ``. Tecknen '()' läggs automatiskt till funktionsnamnet när de visas. För HTML genereras samma sak som den inline-programkodstextoperatorn (\`\`) utan länk. Exempel: ``:ref:`add` `` producerar ``add()``. För RST genereras en ``:ref:``-referens som bara fungerar i ett RST-dokument som innehåller dokumentation för formateringsfunktioner. Exempel: ``:ref:`get_note` `` genererar \:ref\:\`get_note() <ff_get_note>\`
    [*][B]Exempel på programkodstextblock.[/B] Omge kodblocket med taggarna ``[CODE]`` och ``[/CODE]``. Dessa taggar måste vara först på en rad. Exempel:
    [CODE]
    [CODE]
    program:
        get_note('authors', 'Isaac Asimov', 1)
    [\/CODE]
    [/CODE]
    producerar
    [CODE]
    program:
        get_note('authors', 'Isaac Asimov', 1)
    [/CODE]
    Om du vill ha den bokstavliga texten ``[/CODE]`` i ett kodblock måste den anges som ``[\/CODE]`` för att säkerställa att FFML-parsern inte tolkar den som slutet av kodblocket. Tecknet ``'\'`` tas bort.
    [*][B]Punktlistor[/B], med BBCODE-taggar. Omge listan med ``[LIST]`` och ``[/LIST]``. Listobjekt indikeras med ``[*]``. Alla taggar måste vara först på en rad. Punktlistor kan kapslas och kan innehålla andra FFML-element.
    
    Exempel: en lista med två punkter som innehåller kodblock
    [CODE]
    [LIST]
    [*]Returnera HTML-koden för anteckningen som är kopplad till taggen `Fiction`:
    [CODE]
    program:
        get_note('tags', 'Fiction', '')
    [\/CODE]
    [*]Returnera den klara texten för anteckningen som är kopplad till författaren `Isaac Asimov`:
    [CODE]
    program:
        get_note('authors', 'Isaac Asimov', 1)
    [\/CODE]
    [/LIST]
    [/CODE]
    [*][B]Markör för slut på sammanfattning[/B]. En sammanfattning genereras från de första tecknen i dokumentationen. Sammanfattningen innehåller text upp till en \[\/]-tagg. Det finns ingen inledande tagg eftersom sammanfattningen börjar vid det första tecknet. Om det inte finns någon \[\/]-tagg används hela dokumentet för sammanfattningen. \[\/]-taggen tas bort och ersätts inte med mellanslag eller något annat tecken.
    [*][B]Escape-tecken[/B]: lägg ett omvänt snedstreck före tecknet. Detta är användbart för att escape-taggar. För att till exempel göra \[CODE]-taggen till en inte-tagg, använd \\\[CODE]. Escape-tecken fungerar inte i `Inline program code text` eller `Exempel på program code text blocks`.
    [/LIST]
    Obs: HTML-utdata innehåller ingen CSS och börjar inte med en tagg som <DIV> eller <P>.

en: [LIST]
    [*]`Functions in Single Function Mode templates`
    [LIST]
    [*]When using functions in a Single function mode template, for example ``{title:uppercase()}``, the first parameter ``value`` is omitted. It is automatically replaced by the value of the specified field.
    
    In all the other modes the value parameter must be supplied.
    [*]Do not use subtemplates "(`{...}`)" as function arguments because they will often not work. Instead, use Template Program Mode and General Program Mode.
    [*]Do not use subtemplates "(`{...}`)" or functions (see below) in the prefix or the suffix for the same reason as above; they will often not work.
    [/LIST]
    [*]`Editor for assisting with template function documentation`
    
    An editor is available for helping write template function documentation. Given a document in the Formatter Function Markup Language, it show the resulting HTML. The HTML is updated as you edit.
    
    This editor is available in two ways:
    [LIST]
    [*]Using the command
    [CODE]
    calibre-debug -c "from calibre.gui2.dialogs.ff_doc_editor import main; main()"[/CODE]
    all on one line.
    [*]By defining a keyboard shortcut in calibre for the action `Open the template
    documentation editor` in the `Miscellaneous` section. There is no default shortcut.
    [/LIST]
    [/LIST]
sv: [LIST]
    [*]`Funktioner i mallar för enkelfunktionsläge`
    [LIST]
    [*]När funktioner används i en mall för enkelfunktionsläge, till exempel ``{title:uppercase()}``, utelämnas den första parametern ``value``. Den ersätts automatiskt av värdet i det angivna fältet.
    
    I alla andra lägen måste parametern value anges.
    [*]Använd inte undermallar "(`{...}`)" som funktionsargument eftersom de ofta inte fungerar. Använd istället mallprogramläge och allmänt programläge.
    [*]Använd inte undermallar "(`{...}`)" eller funktioner (se nedan) i prefixet eller suffixet av samma anledning som ovan; de fungerar ofta inte.
    [/LIST]
    [*]`Redigerare för att hjälpa till med dokumentation av mallfunktioner`
    
    En redigerare är tillgänglig för att hjälpa till att skriva dokumentation av mallfunktioner. Med ett dokument i Formatter Function Markup Language visas den resulterande HTML-koden. HTML-koden uppdateras när du redigerar.
    
    Denna editor är tillgänglig på två sätt:
    [LIST]
    [*]Genom att använda kommandot
    [CODE]
    caliber-debug -c "from calibre.gui2.dialogs.ff_doc_editor import main; main()"[/CODE]
    allt på en rad.
    [*]Genom att definiera en kortkommando i caliber för åtgärden `Öppna malldokumentationsredigeraren` i avsnittet `Diverse`. Det finns ingen standardkortkommando.
    [/LIST]
    [/LIST]
