calibre - en to ms translation catalogue (6266 entries)

en: Start
ms: Mula

en: Support calibre
ms: Sokong calibre

en: Contribute to support calibre development
ms: Beri sumbangan untuk menyokong pembangunan calibre

en: page
ms: halaman

en: [options]
ms: [pilihan]

en:  seconds
ms: saat

en: Automatic
ms: Automatik

en: &Change
ms: &Ubah

en: Price
ms: Harga

en: Details
ms: Perincian

en: no
ms: tidak

en: yes
ms: ya

en: Newest
ms: Terbaharu

en: Name
ms: Nama

en: Medium
ms: Sederhana

en: High
ms: Tinggi

en: Low
ms: Rendah

en: {} Portable
ms: Mudah Alih {}

en: Does absolutely nothing
ms: Langsung tidak melakukan apa-apa

en: Unknown
ms: Tidak Diketahui

en: Base
ms: Asas

en: Customize
ms: Suaikan

en: Cannot configure
ms: Tidak dapat konfigur

en: File type
ms: Jenis fail

en: Metadata reader
ms: Pembaca Metadata

en: Metadata writer
ms: Penulis metadata

en: Catalog generator
ms: Pencipta Katalog

en: User interface action
ms: Tindakan antaramuka pengguna

en: Preferences
ms: Pilihan

en: Store
ms: Simpan

en: An e-book store.
ms: Sebuah kedai e-book.

en: Edit book tool
ms: Sunting alat buku

en: Library closed
ms: Pustaka ditutup

en: Create a PMLZ archive containing the PML file and all images in the folder pmlname_img or images. This plugin is run every time you add a PML file to the library.
ms: Cipta satu arkib PMLZ yang mengandungi fail PML dan semua imej dalam folder pmlname_img atau images. Pemalam ini akan dijalankan setiap kali anda menambah suatu fail PML ke dalam pustaka.

en: Create a TXTZ archive when a TXT file is imported containing Markdown or Textile references to images. The referenced images as well as the TXT file are added to the archive.
ms: Cipta arkib TXTZ apabila file TXT diimport mengandungi Markdown atau Textile yang merujuk kepada imej. Imej yang dirujuk serta file TXT akan dimasukkan ke arkib.

en: Extract cover from comic files
ms: Saring keluar mukadepan dari fail-fail komik

en: Read metadata from %s files
ms: Baca metadata dari fail-fail %s

en: Read metadata from e-books in RAR archives
ms: Baca data meta dari e-buku dalam arkib RAR

en: Read metadata from e-books in ZIP archives
ms: Baca data meta dari e-buku dalam arkib ZIP

en: Enter {0} below to have the EPUB metadata writer plugin not add cover images to EPUB files that have no existing cover image.
ms: Masukkan {0} di bawah supaya pemalam penulis data meta EPUB tidak menambah imej kulit hadapan ke dalam fail EPUB yang mana belum mempunyai imej kulit hadapan.

en: Set metadata in %s files
ms: Setkan metadata dalam fail-fail %s

en: Set metadata from %s files
ms: Setkan metadata dari fail-fail %s

en: Add books to calibre or the connected device
ms: Masuk buku ke calibre atau peranti yang dihubungkan

en: Fetch annotations from a connected Kindle (experimental)
ms: Ambil anotasi dari Kindle yang dihubungkan (eksperiment)

en: Generate a catalog of the books in your calibre library
ms: Jana katalog buku-buku dari perpustakaan anda.

en: Convert books to various e-book formats
ms: Tukar fromat buku ke pelbagai format e-book

en: Fine tune your e-books
ms: Tala halus e-buku anda

en: Browse highlights and bookmarks from all books in the library
ms: Layar sorotan dan tanda buku daripada semua buku di dalam pustaka

en: Edit the Table of Contents in your books
ms: Sunting Senarai Kandungan dalam buku anda

en: Delete books from your calibre library or connected device
ms: Padam buku dari calibre anda atau peranti yang dihubungkan.

en: Embed updated metadata into the actual book files in your calibre library
ms: Data meta dikemaskini terbenam ke dalam fail buku sebenar dalam pustaka calibre anda

en: Edit the metadata of books in your calibre library
ms: Edit metadata buku-buku dari perpustakaan calibre anda.

en: Read books in your calibre library
ms: Baca buku-buku dari perpustakaan calibre anda.

en: Download news from the internet in e-book form
ms: Muat turun berita dari internet dalam bentuk e-book

en: Show a list of related books quickly
ms: Papar senarai pantas buku-buku yang berkaitan.

en: Filter/transform the tags for books in the library
ms: Tapis/gubah tag untuk buku dalam pustaka

en: Transform the authors for books in the library
ms: Gubah pengarang buku dalam pustaka

en: Show an editor for testing templates
ms: Tunjukkan penyunting untuk templat pengujian

en: Show a dialog for creating and managing template functions and stored templates
ms: Tunjuk satu dialog untuk mencipta dan mengurus fungsi-fungsi templat dan templat tersimpan

en: Export books from your calibre library to the hard disk
ms: Export buku-buku dari perpustakaan calibre anda ke dalam cekera keras.

en: Show Book details in a separate popup
ms: Tunjuk perincian Buku dalam tetingkap timbul berasingan

en: Open the folder that contains the book files in your calibre library
ms: Buka folder yang mengandungi file-file buku di dalam perpustakaan calibre

en: Auto scroll through the list of books
ms: Auto-tatal menerusi senarai buku

en: Send books to the connected device
ms: Hantar buku-buku kedalam peranti yang di hubungkan.

en: Send books via email or the web. Also connect to folders on your computer as if they are devices
ms: Hantar buku melalui e-mel atau sesawang. Juga sambung ke folder dalam komputer anda seakan-akan peranti

en: Browse the calibre User Manual
ms: Layari Panduan Pengguna calibre

en: Customize calibre
ms: Penyusuaian calibre.

en: Easily find books similar to the currently selected one
ms: Cari buku-buku yang berkaitan dengan pilihan sekarang.

en: Switch between different calibre libraries and perform maintenance on them
ms: Tukar antara pelbagai perpustakaan calibre dan laksanakan penyelengaraan kepada mereka.

en: Copy books from the device to your calibre library
ms: Salin buku dari peranti ke pustaka calibre anda

en: Edit the collections in which books are placed on your device
ms: Edit koleksi dimana buku-buku disimpan dalam peranti

en: Match book on the devices to books in the library
ms: Padankan buku dalam peranti dengan buku dalam pustaka

en: Show the book in the calibre library that matches this book
ms: Tunjuk buku dalam pustaka calibre yang sepadan dengan buku ini

en: Copy a book from one calibre library to another
ms: Salin buku dari perpustakaan calibre ke yang lain.

en: Edit e-books in the EPUB or AZW3 formats
ms: Sunting e-buku dalam format EPUB atau AZW3

en: Make small changes to EPUB or HTMLZ files in your calibre library
ms: Buat perubahan kecil kepada fail EPUB atau HTMLZ dalam pustaka calibre anda

en: Find the next or previous match when searching in your calibre library in highlight mode
ms: Cari padanan berikutnya atau terdahulu bila menggelintar dalam pustaka calibre anda dalam mod sorot

en: Choose a random book from your calibre library
ms: Pilih buku rawak dari pustaka calibre anda

en: Sort the list of books
ms: Isih senarai buku

en: Temporarily mark books
ms: Tanda buku buat sementara

en: Change the current Virtual library
ms: Ubah pustaka Maya semasa

en: Search for books from different book sellers
ms: Gelintar buku dari penjual buku yang berlainan

en: Get new calibre plugins or update your existing ones
ms: Dapatkan pemalam calibre baru atau kemaskini yang sedia ada

en: Look & feel
ms: Penampilan

en: Interface
ms: Antaramuka

en: Adjust the look and feel of the calibre interface to suit your tastes
ms: Laras penampilan antaramuka calibre untuk memenuhi citarasa anda

en: Behavior
ms: Kelakuan

en: Change the way calibre behaves
ms: Ubah bagaimana kelakuan calibre

en: Add your own columns
ms: Tambah lajur anda sendiri

en: Add/remove your own columns to the calibre book list
ms: Tambah/buang lajur anda sendiri ke senarai buku calibre

en: Toolbars & menus
ms: Palang alat & menu

en: Customize the toolbars and context menus, changing which actions are available in each
ms: Suaikan palang alat dan menu konteks, menukar tindakan yang tersedia didalamnya

en: Searching
ms: Menggelintar

en: Customize the way searching for books works in calibre
ms: Suaikan kaedah menggelintar buku yang berfungsi didalam calibre

en: Input options
ms: Pilihan input

en: Conversion
ms: Penukaran

en: Set conversion options specific to each input format
ms: Tetapkan pilihan penukaran yang khusus pada setiap format input

en: Common options
ms: Pilihan umum

en: Set conversion options common to all formats
ms: Tetapkan pilihan penukaran umum untuk semua format

en: Output options
ms: Pilihan output

en: Set conversion options specific to each output format
ms: Tetapkan pilihan penukaran khusus untuk setiap format output

en: Adding books
ms: Menambah buku

en: Import/export
ms: Import/eksport

en: Control how calibre reads metadata from files when adding books
ms: Kawal bagaimana calibre membaca data meta dari fail bila menambah buku

en: Saving books to disk
ms: Menyimpan buku ke cakera

en: Control how calibre exports files from its database to disk when using Save to disk
ms: Kawal bagaimana calibre mengeksport fail dari pangkalan datanya ke cakera menggunakan Simpan ke cakera

en: Sending books to devices
ms: Menghantar buku ke peranti

en: Control how calibre transfers files to your e-book reader
ms: Kawal bagaimana calibre memindah fail ke pembaca e-buku anda

en: Metadata plugboards
ms: Papan palam data meta:

en: Change metadata fields before saving/sending
ms: Ubah medan data meta sebelum menyimpan/menghantar

en: Template functions
ms: Fungsi templat

en: Advanced
ms: Lanjutan

en: Create your own template functions
ms: Cipta fungsi templat anda sendiri

en: Sharing books by email
ms: Perkongsian buku melalui emel

en: Sharing
ms: Perkongsian

en: Setup sharing of books via email. Can be used for automatic sending of downloaded news to your devices
ms: Persediaan perkongsian buku melalui emel. Boleh digunakan unutk penghantara automatik bagi berita dimuat turun ke peranti anda

en: Sharing over the net
ms: Perkongsian melalui rangkaian

en: Setup the calibre Content server which will give you access to your calibre library from anywhere, on any device, over the internet
ms: Persediaan Pelayan Kandungan calibre yang akan berikan anda capaian ke putaka calibre anda dimana sahaja, pada mana-mana peranti, melalui internet

en: Metadata download
ms: Muat turun meta data

en: Control how calibre downloads e-book metadata from the net
ms: Kawal bagaimana calibre memuat turun meta data e-buku melalui rangkaian

en: Ignored devices
ms: Peranti diabaikan

en: Control which devices calibre will ignore when they are connected to the computer.
ms: Kawal peranti calibre manakah akan diabaikan bila ia bersambung dengan komputer.

en: Plugins
ms: Pemalam

en: Add/remove/customize various bits of calibre functionality
ms: Tamba/buang/suaikan pelbagai bit kefungsian calibre

en: Tweaks
ms: Pulas

en: Fine tune how calibre behaves in various contexts
ms: Talaan halus bagaimana calibre berkelakuan dalam pelbagai konteks

en: Shortcuts
ms: Pintasan

en: Customize the keyboard shortcuts used by calibre
ms: Suaikan pintasan papan kekunci yang diguna oleh calibre

en: Miscellaneous
ms: Pelbagai

en: Miscellaneous advanced configuration
ms: Pelbagai konfigurasi lanjutan

en: Options specific to the output format.
ms: Pilihan khusus ke format output.

en: Options specific to the input format.
ms: Pilihan khusus ke format input.

en: Conversion input
ms: Input penukaran format

en: Specify the character encoding of the input document. If set this option will override any encoding declared by the document itself. Particularly useful for documents that do not declare an encoding or that have erroneous encoding declarations.
ms: Tentukan pengkodan aksara bagi dokumen yang di inputkan. Jika di setkan, pilihan ini akan membatalkan sebarang pengkodan yang diinyatakan oleh dokumen itu sendiri. Ia sangat berguna bagi dokumen-dokumen yang tidak menyatakan pengkodannya atau yang mempunyai kesilapan pernyataan pengkodan.

en: Conversion output
ms: Output penukaran format

en: If specified, the output plugin will try to create output that is as human readable as possible. May not have any effect for some output plugins.
ms: Jika dinyatakan, pemalam output akan cuba cipta output yang boleh dibaca manusia. Mungkin tidak memberi kesan kepada beberapa pemalam output.

en: Convert e-books to the %s format
ms: Tukar format e-buku ke format %s

en: Input profile
ms: Profil input

en: This profile tries to provide sane defaults and is useful if you know nothing about the input document.
ms: Profil ini cuba sediakan lalai sane dan ia berguna jika anda tidak tahu apa-apa mengenai dokumen input.

en: This profile is intended for the SONY PRS line. The 500/505/600/700 etc.
ms: Profil ini dikhaskan untuk barisan SONY PRS. Model 500/505/600/700 dll.

en: This profile is intended for the SONY PRS 300.
ms: Profil ini dikhaskan untuk SONY PRS 300.

en: This profile is intended for the SONY PRS-900.
ms: Profil ini dikhaskan untuk SONY PRS-900.

en: This profile is intended for the Microsoft Reader.
ms: Profil ini dikhaskan untuk Microsoft Reader.

en: This profile is intended for the Mobipocket books.
ms: Profil ini dikhaskan untuk buku Mobipocket.

en: This profile is intended for the Hanlin V3 and its clones.
ms: Profil ini dikhaskan untuk Hanlin V3 dan klonnya.

en: This profile is intended for the Hanlin V5 and its clones.
ms: Profil ini dikhaskan untuk Hanlin V5 dan klonnya.

en: This profile is intended for the Cybook G3.
ms: Profil ini dikhaskan untuk Cybook G3.

en: This profile is intended for the Cybook Opus.
ms: Profil ini dikhaskan untuk Cybook Opus.

en: This profile is intended for the Amazon Kindle.
ms: Profil ini dikhaskan untuk Amazon Kindle.

en: This profile is intended for the Irex Illiad.
ms: Profil ini dikhaskan untuk Irex Illiad.

en: This profile is intended for the IRex Digital Reader 1000.
ms: Profil ini dikhaskan untuk Pembaca Digital IRex 1000.

en: This profile is intended for the IRex Digital Reader 800.
ms: Profil ini dikhaskan untuk Pembaca Digital IRex 800.

en: This profile is intended for the B&N Nook.
ms: Profil ini dikhaskan untuk B&N Nook.

en: Output profile
ms: Profil output

en: This profile tries to provide sane defaults and is useful if you want to produce a document intended to be read at a computer or on a range of devices.
ms: Profil cuba sediakan lalai sane dan ia berguna jika anda mahu hasilkan dokumen yang dikhaskan untuk dibaca oleh komputer atau sejumlah peranti.

en: Intended for the iPad and similar devices with a resolution of 768x1024
ms: Dikhaskan untuk iPad dan peranti yang serupa dengan resolusi 786x1024

en: Intended for the iPad 3 and similar devices with a resolution of 1536x2048
ms: Dikhaskan untuk iPad 3 dan peranti yang serupa dengan resolusi 1536x2048

en: Intended for generic tablet devices, does no resizing of images
ms: Dikhaskan untuk peranti tablet generik, tidak mensaizkan imej

en: Intended for the Samsung Galaxy and similar tablet devices with a resolution of 600x1280
ms: Dikhaskan untuk Samsung Galaxy dan peranti tablet yang serupa dengan resolusi 600x1280

en: Intended for the Nook HD+ and similar tablet devices with a resolution of 1280x1920
ms: Dikhaskan untuk Nook HD+ dan peranti tablet yang serupa dengan resolusi 1280x1920

en: This profile is intended for the Kobo Reader.
ms: Profil ini dikhaskan untuk Pembaca Kobo.

en: This profile is intended for the SONY PRS-300.
ms: Profil ini dikhaskan untuk SONY PRS-300.

en: This profile is intended for the SONY PRS-T3.
ms: Profil ini dikhaskan untuk SONY PRS-T3.

en: Generic e-ink
ms: e-dakwat generik

en: Suitable for use with any e-ink device
ms: Sesuai digunakan dengan mana-mana peranti e-ink

en: Generic e-ink large
ms: e-dakwat generik besar

en: Suitable for use with any large screen e-ink device
ms: Sesuai digunakan dengan mana-mana peranti e-ink berskrin besar

en: Generic e-ink HD
ms: e-dakwat generik HD

en: Suitable for use with any modern high resolution e-ink device
ms: Sesuai digunakan dengan mana-mana peranti e-ink modern berskrin besar

en: This profile is intended for the 5-inch JetBook.
ms: Profil ini dikhaskan untuk JetBook 5-inci.

en: This profile is intended for the SONY PRS line. The 500/505/700 etc, in landscape mode. Mainly useful for comics.
ms: Profil ini dikhaskan untuk barisan SONY PRS. Model 500/505/700 dll, dalam mod landskap. Biasanya digunakan untuk komik.

en: This profile is intended for the Amazon Kindle DX.
ms: Profil ini dikhaskan untuk Amazon Kindle DX.

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Voyage
ms: Profil ini dikhaskan untuk Amazon Kindle Voyage

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Fire.
ms: Profil ini dikhaskan untuk Amazon Kindle Fire.

en: This profile is intended for the B&N Nook Color.
ms: Profil ini dikhaskan untuk B&N Nook Color.

en: This profile is intended for the PocketBook Pro 900 series of devices.
ms: Profil ini dikhaskan untuk peranti siri PocketBook Pro 900.

en: This profile is intended for the PocketBook Pro 912 series of devices.
ms: Profil ini dikhaskan untuk peranti siri PocketBook Pro 912.

en: This profile is intended for the PocketBook Lux (1-5) and Basic 4 series of devices.
ms: Profil ini dikhaskan untuk peranti siri PocketBook Lux(1-5) dan Basic 4.

en: This profile is intended for the PocketBook HD Touch (1-3) series of devices.
ms: Profil ini dikhaskan untuk peranti siri PocketBook HD Touch (1-3).

en: This profile is intended for the PocketBook Inkpad 3 and X series of devices.
ms: Profil ini dikhaskan untuk peranti siri PocketBook Inkpad 3 dan X.

en: Installed plugins
ms: Pemalam dipasamg

en: Mapping for filetype plugins
ms: Pemetaan untuk pemalam jenisfail

en: Local plugin customization
ms: Penyuaian pemalam setempat

en: Disabled plugins
ms: Pemalam dilumpuhkan

en: Enabled plugins
ms: Pemalam dibenarkan

en: Initialization of plugin %s failed with traceback:
ms: Pengawalan pemalam %s gagal dengan surih kembali:

en:     %prog options
    
        Customize calibre by loading external plugins.
ms:     pilihan %prog
    
        Suaikan calibre dengan memuatkan pemalam luaran.

en: Add a plugin by specifying the path to the ZIP file containing it.
ms: Tambah pemalam dengan menyatakan laluan ke fail ZIP dikandunginya.

en: Remove a custom plugin by name. Has no effect on builtin plugins
ms: Buang pemalam suaiz mengikut nama. Tidak mempunyai kesan terhadap pemalam terbina-dalam

en: List all installed plugins
ms: Senarai semua pemalam dipasang

en: Enable the named plugin
ms: Benarkan pemalam bernama

en: Disable the named plugin
ms: Lumpuhkan pemalam bernama

en: Catalog
ms: Katalog

en: News
ms: Berita

en: restored preference
ms: keutamaan dipulih

en: creating custom column
ms: mencipta lajur suai

en: No label was provided
ms: Tiada label disediakan

en: The label must contain only lower case letters, digits and underscores, and start with a letter
ms: Label mesti hanya mengandungi huruf kecil, digit dan garis bawah, dan bermula dengan abjad

en: Dumping database to SQL
ms: Melonggok pangkalan data ke SQL

en: Restoring database from SQL
ms: Memulihkan pangkalan data dari SQL

en: Completed
ms: Selesai

en: Saved searches
ms: Gelintar tersimpan

en: Yes
ms: Ya

en: Cover for %s
ms: Kulit hadapan untuk %s

en: {0} format for {1}
ms: {0} format untuk {1}

en: Added book ids: %s
ms: Id buku ditambah: %s

en: Add an empty book (a book with no formats)
ms: Tambah buku kosong (buku tanpa format)

en: Set the title of the added book(s)
ms: Tetapkan tajuk buku yang ditambah

en: Set the authors of the added book(s)
ms: Tetapkan pengarang buku yang ditambah

en: Set the ISBN of the added book(s)
ms: Tetapkan ISBN buku yang ditambah

en: Set the tags of the added book(s)
ms: Tetapkan tag bagi buku yang ditambah

en: Set the series of the added book(s)
ms: Tetapkan siri bagi buku yang ditambah

en: Set the series number of the added book(s)
ms: Tetapkan nombor siri bagi buku yang ditambah

en: Path to the cover to use for the added book
ms: Laluan ke kulit buku digunakan untuk buku yang ditambah

en: A comma separated list of languages (best to use ISO639 language codes, though some language names may also be recognized)
ms: Senarai dipisah tanda koma bahasa (terbaik gunakan kod bahasa ISO639, walaupun sesetengah nama bahasa juga dikenalpasti)

en: ADDING FROM FOLDERS
ms: DITAMBAH DARI FOLDER

en: Options to control the adding of books from folders. By default only files that have extensions of known e-book file types are added.
ms: Pilihan untuk mengawal penambahan buku dari folder. Secara lalai hanya fail yang mempunyai sambungan jenis fail e-buku yang diketahui boleh ditambah.

en: Assume that each folder has only a single logical book and that all files in it are different e-book formats of that book
ms: Anggap setiap folder hanya mempunyai satu buku logikal dan semua fail berada di dalamnya adalah format ebuku yang berlainan bagi buku tersebut

en: Process folders recursively
ms: Proses folder secara rekursif

en: GLOB PATTERN
ms: CORAK GLOB

en: A filename (glob) pattern, files matching this pattern will be ignored when scanning folders for files. Can be specified multiple times for multiple patterns. For example: *.pdf will ignore all PDF files
ms: Satu pola (glob) nama fail, fail yang sepadan dengan pola ini akan diabaikan bila mengimbas folder untuk dapatkan fail. Boleh dinyatakan lebih dari sekali untuk pola berbilang. Sebagai contoh: *.pdf akan abaikan semua fail PDF

en: A filename (glob) pattern, files matching this pattern will be added when scanning folders for files, even if they are not of a known e-book file type. Can be specified multiple times for multiple patterns.
ms: Satu pola (glob) nama fail, fail yang sepadan dengan pola ini akan ditambah bila mengimbas folder untuk dapatkan fail, walaupun jika ia bukanlah jenis fail e-buku yang dikenali. Boleh dinyatakan lebih dari sekali untuk pola berbilang.

en: You must specify at least one file to add
ms: Anda mesti nyatakan sekurang-kurangnya satu fail untuk ditambah

en: %prog add_custom_column [options] label name datatype
    
    Create a custom column. label is the machine friendly name of the column. Should
    not contain spaces or colons. name is the human friendly name of the column.
    datatype is one of: {0}
ms: %prog add_custom_column [options] label name datatype
    
    Cipta lajur suai. label ialah nama mesra mesin bagi lajur. Seharusnya tidak
    mengandungi jarak atau titik bertindih. nama adalah nama lajur yang boleh dibaca
    oleh manusia. jenis data adalah salah satu dari: {0}

en: This column stores tag like data (i.e. multiple comma separated values). Only applies if datatype is text.
ms: Lajur ini menyimpan tag seperti data (iaitu nilai berbilang dipisah-tanda-koma). Hanya dilaksana jika jenis data adalah teks.

en: A dictionary of options to customize how the data in this column will be interpreted. This is a JSON  string. For enumeration columns, use --display="{\"enum_values\":[\"val1\", \"val2\"]}"
    There are many options that can go into the display variable.The options by column type are:
    composite: composite_template, composite_sort, make_category,contains_html, use_decorations
    datetime: date_format
    enumeration: enum_values, enum_colors, use_decorations
    int, float: number_format
    text: is_names, use_decorations
    
    The best way to find legal combinations is to create a custom column of the appropriate type in the GUI then look at the backup OPF for a book (ensure that a new OPF has been created since the column was added). You will see the JSON for the "display" for the new column in the OPF.
ms: Satu kamus pilihan untuk suaikan bagaimana data dalam lajur ini ditafsir. Ia adalah rentetan JSON. Untuk lajur enumerasi, guna --display="{\"enum_values\":[\"val1\", \"val2\"]}"
    Terdapat banyak pilihan yang boleh pergi ke dalam pembolehubah paparan. Pilihan mengikut lajur adalah:
    composite: composite_template, composite_sort, make_category,contains_html, use_decorations
    datetime: date_format
    enumeration: enum_values, enum_colors, use_decorations
    int, float: number_format
    text: is_names, use_decorations
    
    Cara terbaik mencari gabungan sah ialah dengan mencipta lajur suai bagi jenis bersesuaian dalam GUI kemudian cari dalam sandar OPF bagi sesebuah buku (pastikan OPF baharu telah dicipta semenjak lajur telah ditambah). Anda akan lihat JSON untuk "display" bagi lajur baharu dalam OPF.

en: You must specify label, name and datatype
ms: Anda mesti nyatakan label, nama dan jenis data

en: %prog add_format [options] id ebook_file
    
    Add the e-book in ebook_file to the available formats for the logical book identified by id. You can get id by using the search command. If the format already exists, it is replaced, unless the do not replace option is specified.
ms: %prog add_format [options] id fail_ebuku
    
    Tambah e-buku dalam fail_ebuku kepada format tersedia untuk buku logikal yang dkenalpasti dengan id. Anda boleh dapatkan id menerusi perintah gelintar. Jika format sudah wujud, ia akan digantikan, melainkan pilihan tidak ganti dinyatakan.

en: Do not replace the format if it already exists
ms: Jangan ganti format jika ia sudah wujud

en: Add the file as an extra data file to the book, not an ebook format
ms: Tambah fail sebagai fail data ekstra buku, bukan format ebuku

en: You must specify an id and an e-book file
ms: Anda mesti nyatakan id dan fail e-buku

en: e-book file must have an extension
ms: fail e-buku mesti mempunyai sambungan

en: A %(fmt)s file already exists for book: %(id)d, not replacing
ms: Fail %(fmt)s sudah wujud untuk buku: %(id)d, tidak diganti

en: Normally, this command only operates on books that have out of date OPF files. This option makes it operate on all books.
ms: Biasanya, perintah ini hanya beroperasi pada buku yang mempunyai fail OPF yang telah luput. Pilihan ini menjadikannya beroperasi pada semua buku.

en: {} OPTIONS
ms: {} PILIHAN

en: Comma-separated list of database IDs to catalog.
    If declared, --search is ignored.
    Default: all
ms: Senarai terpisah-koma bagi ID pangkalan data ke katalog.
    Jika diisytihar, --search diabaikan.
    Lalai: all

en: Filter the results by the search query. For the format of the search query, please see the search-related documentation in the User Manual.
    Default: no filtering
ms: Tapis keputusan dengan pertanyaan gelintar. Bagi format pertanyaan gelintar, sila rujuk dokumentasi berkaitan gelintar dalam Panduan Pengguna.
    Lalai: tanpa penapisan

en: Show detailed output information. Useful for debugging
ms: Tunjuk maklumat output terperinci. Berguna untuk penyahpepijatan

en: You must specify a catalog output file
ms: Anda mesti nyatakan fail output katalog

en: Cannot generate a catalog in the {} format
ms: Tidak dapat jana satu katalog di dalam format {}

en: %prog check_library [options]
    
    Perform some checks on the filesystem representing a library. Reports are {0}
ms: %prog check_library [options]
    
    Buat beberapa semakan pada sistem fail yang mewakili pustaka. Laporan adalah {0}

en: Output in CSV
ms: Output dalam CSV

en: Comma-separated list of reports.
    Default: all
ms: Senarai laporan dipisah-tanda-koma.
    Lalai: semua

en: Comma-separated list of extensions to ignore.
    Default: all
ms: Senarai sambungan dipisah-tanda-koma untuk diabaikan.
    Lalai: semua

en: Comma-separated list of names to ignore.
    Default: all
ms: Senarai nama dipisah-tanda-koma untuk diabaikan.
    Lalai: semua

en: Unknown report check
ms: Semakan laporan tidak diketahui

en: Vacuuming database...
ms: Memulihkan pangkalan data...

en: Error: You must specify the path to the cloned library
ms: Ralat: Anda mesti nyatakan laluan ke pustaka klon

en: The location for the new library is the same as the current library
ms: Lokasi bagi pustaka baharu adalah sama dengan pustaka semasa

en: %prog custom_columns [options]
    
    List available custom columns. Shows column labels and ids.
ms: %prog custom_columns [options]
    
        Senaraikan lajur suai tersedia. Tunjuk label dan id lajur.

en: Show details for each column.
ms: Tunjuk perincian untuk setiap lajur.

en: 
    %prog embed_metadata [options] book_id
    
    Update the metadata in the actual book files stored in the calibre library from
    the metadata in the calibre database.  Normally, metadata is updated only when
    exporting files from calibre, this command is useful if you want the files to
    be updated in place. Note that different file formats support different amounts
    of metadata. You can use the special value 'all' for book_id to update metadata
    in all books. You can also specify many book ids separated by spaces and id ranges
    separated by hyphens. For example: %prog embed_metadata 1 2 10-15 23
ms: 
    %prog embed_metadata [options] book_id
    
    Kemaskin data meta dalam fail buku sebenar yang disimpan dalam pustaka
    calibre daripada data meta dalam pangkalan data calibre.  Kebiasaannya, data meta
    hanya dikemaskini bila mengeksport fail dari calibre, perintah ini berguna jika anda
    mahu fail dikemaskini pada tempatnya. Perhatian format fail berbeza mentokong
    sejumlah data meta yang berbeza. Anda boleh guna nilai khas 'all' bagi book_id
    untuk kemaskini data meta dalam semua buku. Anda juga boleh nyatakan banyak
    id buku dengan dipisah tanda jarak dan julat id dipisah dengan tanda sengkang.
    Contohnya: %prog embed_metadata 1 2 10-15 23

en: Only update metadata in files of the specified format. Specify it multiple times for multiple formats. By default, all formats are updated.
ms: Hanya kemaskini data meta dalam fail bagi format yang dinyatakan. Nyatakan ia berbilang kali untuk format berbilang. Secara lalai, semua format dikemaskinikan.

en: Processed {0} ({1} of {2})
ms: Proses {0} ({1} dari {2})

en: No book with id: {}
ms: Tiada buku dengan id: {}

en: Export all books in database, ignoring the list of ids.
ms: Eksport semua buku dalam pangkalan data, mengabaikan senarai id.

en: Export books to the specified folder. Default is
ms: Eksport buku ke folder yang dinyatakan, Lalai ialah

en: Export all books into a single folder
ms: Eksport semua buku ke dalam satu folder

en: Report progress
ms: Kemajuan laporan

en: Specifying this switch will turn this behavior off.
ms: Menyatakan suis ini akan matikan kelakuan ini.

en: You must specify some ids or the %s option
ms: Anda mesti nyatakan beberapa id atau pilihan %s

en: Full text indexing is not enabled on this library
ms: Pengindeksan teks penuh tidak dibenarkan dalam pustaka ini

en: Wait till all books are indexed, showing indexing progress periodically
ms: Tunggu sehingga semua buku diindekskan, menunjukkan kemajuan pengindeksan secara berkala

en: The speed of indexing. Use fast for fast indexing using all your computers resources and slow for less resource intensive indexing. Note that the speed is reset to slow after every invocation.
ms: Kelajuan pengindeksan. Guna pengindeksan pantas menggunakan semua sumber komputer anda dan perlahan bagi pengindeksan intensif dengan sedikit sumber. Perhatian, kelajuan ditetapkan pada lalai selepas setiap tindakan.

en: Error: You must specify the indexing action
ms: Ralat: Anda mesti nyatakan tindakan pengindeksan

en: FTS Indexing is enabled
ms: Pengindeksan FTS dibenarkan

en: {0} of {1} books files indexed
ms: {0} daripadda {1} fail buku diindeks

en: FTS Indexing is disabled
ms: Pengindeksan FTS dilumpuhkan

en: FTS indexing has been enabled
ms: Pengindeksan FTS telah dibenarkan

en: Re-indexing the entire library can take a long time. Are you sure?
ms: Pengindeksan-semula keseluruhan pustaka mengambil masa yang lama. Adakah anda pasti?

en: Type {} to proceed, anything else to abort
ms: Taip {} untuk teruskan, yang lain untuk dihenti paksa

en: Disabling indexing will mean that all books will have to be re-checked when re-enabling indexing. Are you sure?
ms: Melumpuhkan pengindeksan bermaksud semua buku akan diperiksa-semula ketika pengindeksan dibenarkan-semula. Adakah anda pasti?

en: FTS indexing has been disabled
ms: Pengindeksan FTS telah dilumpuhkan

en: Waiting for FTS indexing to complete, press Ctrl-C to abort...
ms: Menunggu pengindeksan FTS selesai, tekan Ctrl-C untuk henti paksa...

en: All books indexed!
ms: Semua buku telah diindeks!

en: {0} by {1}
ms: {0} oleh {1}

en: Error: You must specify the search expression
ms: Ralat: Anda mesti nyatakan ungkapan gelintar

en: No template specified
ms: Tiada templat dinyatakan

en: Template not allowed
ms: Templat tidak dibenarkan

en: The use of templates is disallowed when connecting to remote servers for security reasons
ms: Penggunaan templat tidak digalakkan ketika bersambung dengan pelayan jauh atas sebab keselamatan

en: You must provide a template
ms: Anda mesti menyatakan satu templat

en: %prog list [options]
    
    List the books available in the calibre database.
ms: %prog list [options]
    
    Senaraikan buku tersedia dalam pangkalan data calibre.

en: The fields to display when listing books in the database. Should be a comma separated list of fields.
    Available fields: %s
    Default: %%default. The special field "all" can be used to select all fields. In addition to the builtin fields above, custom fields are also available as *field_name, for example, for a custom field #rating, use the name: *rating
ms: Medan yang dipaparkan bila menyenaraikan buku dalam pangkalan data.  Seharusnya senarai medan dipisah-tanda-koma.
    Medan tersedia: %s
    Lalai: %% lalai. Medan khas "all" boleh digunakan untuk pilih semua medan. Selain dari medan terbina-dalam seperti di atas, medan suai juga tersedia seperti *field_name, sebagai contoh, untuk medan suai #rating, gunakan nama: *rating

en: Sort results in ascending order
ms: Isih keputusan dalam tertib menaik

en: Filter the results by the search query. For the format of the search query, please see the search related documentation in the User Manual. Default is to do no filtering.
ms: Tapis keputusan dengan pertanyaan gelintar. Bagi format pertanyaan gelintar, sila rujuk dokumentasi berkaitan gelintar dalam Panduan Pengguna. Lalai adalah tidak membuat penapisan.

en: The maximum width of a single line in the output. Defaults to detecting screen size.
ms: Lebar maksimum baris tunggal dalam output. Lalai ialah mengesan saiz skrin.

en: The string used to separate fields. Default is a space.
ms: Rentetan yang digunakan untuk memisahkan medan. Lalai ialah jarak.

en: The prefix for all file paths. Default is the absolute path to the library folder.
ms: Awalan untuk semua laluan fail. Lalai ialah laluan mutlak ke folder pustaka.

en: The maximum number of results to display. Default: all
ms: Bilangan keputusan makismum untuk dipaparkan. Lalai: semua

en: Generate output in JSON format, which is more suitable for machine parsing. Causes the line width and separator options to be ignored.
ms: Jalan output dalam format JSON, yang lebih sesuai untuk penghuraian mesin. Menyebabkan lebar garisan dan pilihan pemisah diabaikan.

en: Output only the number of items in a category instead of the counts per item within the category
ms: Hanya output bilangan item dalam kategori selain dari kiraan per item di dalam kategori

en: The type of CSV file to produce. Choices: {}
ms: Jenis fail CSV yang dihasilkan. Pilihan: {}

en: Comma-separated list of category lookup names. Default: all
ms: Senarai nama carian kategori dipisah-tanda-koma. Lalai: semua

en: CATEGORY ITEMS
ms: ITEM KATEGORI

en: %prog remove ids
    
    Remove the books identified by ids from the database. ids should be a comma separated list of id numbers (you can get id numbers by using the search command). For example, 23,34,57-85 (when specifying a range, the last number in the range is not included).
ms: %prog remove ids
    
    Buang buku yang dikenalpasti dengan id dari pangkalan data. id seharusnya senarai terpisah-tanda-koma nombor id (anda boleh dapatkan nombor id dengan menggunakan perintah gelintar). Sebagai contoh, 23,34,57-85 (bila menyatakan julat, nombor terakhir dalam julat tidak disertakan).

en: Do not use the {}
ms: Jangan guna {}

en: You must specify at least one book to remove
ms: Anda perlu nyatakan sekurang-kurangnya sebuah buku untuk dibuang

en: %prog remove_custom_column [options] label
    
    Remove the custom column identified by label. You can see available
    columns with the custom_columns command.
ms: %prog remove_custom_column [options] label
    
        Buang lajur suai yang dikenalpasti oleh label. Anda boleh lihat lajur
        tersedia dengan perintah custom_columns.

en: Do not ask for confirmation
ms: Jangan tanya untuk pengesahan

en: You will lose all data in the column: %s. Are you sure (y/n)?
ms: Anda akan kehilangan semua data dalam lajur: %s. Anda pasti (y/n)?

en: No column named %s found. You must use column labels, not titles. Use calibredb custom_columns to get a list of labels.
ms: Tiada lajur bernama %s ditemui. Anda mesti guna label lajur, bukan tajuk. Guna calibredb custom_columns untuk dapatkan senarai label.

en: Error: You must specify a column label
ms: Ralat: Anda mesti nyatakan satu label lajur

en: 
    %prog remove_format [options] id fmt
    
    Remove the format fmt from the logical book identified by id. You can get id by using the search command. fmt should be a file extension like LRF or TXT or EPUB. If the logical book does not have fmt available, do nothing.
ms: 
    %prog remove_format [options] id fmt
    
    Buang format fmt dari buku logikal yang dikenalpasti dengan id. Anda boleh dapatkan id menerusi perintah gelintar. fmt seharusnya sambungan fail seperti LRF atau TXT atau EPUB. Jika buku logikal tidak mempunyai fmt, jangan buat apa-apa.

en: You must specify an id and a format
ms: Anda mesti nyatakan id dan format

en: Really do the recovery. The command will not run unless this option is specified.
ms: Pasti mahu buat pemulihan. Perintah tidak akan berjalan melainkan pilihan ini dinyatakan.

en: You must provide the %s option to do a recovery
ms: Anda mesti sediakan pilihan %s untuk membuat pemulihan

en: %prog saved_searches [options] (list|add|remove)
    
    Manage the saved searches stored in this database.
    If you try to add a query with a name that already exists, it will be
    replaced.
    
    Syntax for adding:
    
    %prog saved_searches add search_name search_expression
    
    Syntax for removing:
    
    %prog saved_searches remove search_name
ms: %prog saved_searches [options] (list|add|remove)
    
    Urus gelintar tersimpan yang disimpan dalam pangkalan data ini.
    Jika anda cuba menambah pertanyaan dengan nama sedia ada, ia 
    akan digantikan.
    
    Sintaks untuk penambahan:
    
    %prog saved_searches add search_name search_expression
    
    Sintaks untuk pembuangan:
    
    %prog saved_searches remove search_name

en: Name:
ms: Nama:

en: Search string:
ms: Rentetan gelintar:

en: Error: You must specify a name and a search string
ms: Ralat: Anda mesti nyatakan satu nama dan satu rentetan gelintar

en: added
ms: ditambah

en: Error: You must specify a name
ms: Ralat: Anda mesti nyatakan satu nama

en: removed
ms: dibuang

en: Error: Action %s not recognized, must be one of: (add|remove|list)
ms: Ralat: Tindakan %s tidak dikenali, mesti salah satu dari: (add|remove|list)

en: The maximum number of results to return. Default is all results.
ms: Bilangan keputusan makismum yang dikembalikann. Lalai ialah semua keputusan.

en: No books matching the search expression:
ms: Tiada buku sepadan dengan ungkapan gelintar:

en: No book with id {} exists
ms: Tiada buku dengan id {} wujud

en: No column with name {} exists
ms: Tiada lajur dengan nama {} wujud

en: Data set to: {} [{}]
ms: Data ditetapkan pada: {} [{}]

en: Data set to: {}
ms: Data ditetapkan pada: {}

en: %prog set_custom [options] column id value
    
    Set the value of a custom column for the book identified by id.
    You can get a list of ids using the search command.
    You can get a list of custom column names using the custom_columns
    command.
ms: %prog set_custom [options] column id value
    
    Tetapkan nilai lajur suai bagi buku yang dikenalpasti oleh id.
    Anda boleh dapatkan senarai id menggunakan perintah gelintar.
    Anda boleh dapatkan senarai nama lajur suai menggunakan perintah
    custom_columns.

en: If the column stores multiple values, append the specified values to the existing ones, instead of replacing them.
ms: Jika lajur menyimpan nilai berbilang, tambah nilai yang dinyatakan pada mana-mana yang ada, selain dari menulis-ganti ia.

en: Error: You must specify a field name, id and value
ms: Ralat: Anda mesti nyatakan nama medan, id dan nilai

en: The field to set. Format is field_name:value, for example: {0} tags:tag1,tag2. Use {1} to get a list of all field names. You can specify this option multiple times to set multiple fields. Note: For languages you must use the ISO639 language codes (e.g. en for English, fr for French and so on). For identifiers, the syntax is {0} {2}. For boolean (yes/no) fields use true and false or yes and no.
ms: Medan yang ditetapkan. Format ialah field_name:value, contohnya: {0} tags:tag1,tag2. Guna {1} untuk dapatkansenarai bagi semua nama medan. Anda boleh nyatakan pilihan ini berbilang kali untuk tetapkan medan berbilang. Perhatian: Bagi bahasa anda mesti guna kod bahasa ISO639 (contohnya en untuk bahasa Inggeris, ms untuk Bahasa Melayu dan sebagainya). Bagi pengecam, sintaks ialah {0} {2}. Bagi medan boolean (yes/no) gunakan true dan false atau yes dan no.

en: List the metadata field names that can be used with the --field option
ms: Senarai nama medan data meta yang boleh digunakan dengan pilihan --field

en: Field name
ms: Nama medan

en: Title
ms: Tajuk

en: You must specify a record id as the first argument
ms: Anda mesti nyatakan id rekod sebagai argumen pertama

en: The OPF file %s does not exist
ms: Fail OPF %s tidak wujud

en: No book with id: %s in the database
ms: Tiada buku dengan id: %s dalam pangkalan data

en: 
    %prog show_metadata [options] id
    
    Show the metadata stored in the calibre database for the book identified by id.
    id is an id number from the search command.
ms: 
    %prog show_metadata [options] id
    
    Tunjuk data meta yang tersimpan dalam pangkalan data calibre bagi buku
    yang dikenalpasti oleh id.
    id ialah nombor id dari perintah gelintar.

en: Print metadata in OPF form (XML)
ms: Cetak data meta dalam bentuk OPF (XML)

en: You must specify an id
ms: Anda mesti nyatakan id

en: The {} command is not supported with remote (server based) libraries
ms: Perintah {} tidak disokong dengan pustaka jauh (berasaskan pelayan)

en: GLOBAL OPTIONS
ms: PILIHAN SEJAGAT

en: show this help message and exit
ms: tunjuk mesej bantuan ini dan keluar

en: show program's version number and exit
ms: tunjuk nombor versi program dan keluar

en: Username for connecting to a calibre Content server
ms: Nama pengguna untuk menyambung dengan pelayan Kandungan calibre

en: Password for connecting to a calibre Content server. To read the password from standard input, use the special value: {0}. To read the password from a file, use: {1} (i.e. <f: followed by the full path to the file and a trailing >). The angle brackets in the above are required, remember to escape them or use quotes for your shell.
ms: Kata laluan untuk menyambung dengan pelayan Kandungan calibre. Untuk membaca kata laluan dari input piawai, gunakan nilai khas: {0}. Manakala, untuk membaca kata laluan dari fail, guna: {1} (i.e. <f: diikuti dengan laluan penuh ke fail dan juga tanda >). Kurungan seperti di atas diperlukan, ingat kena kurungkan.

en: %%prog command [options] [arguments]
    
    %%prog is the command line interface to the calibre books database.
    
    command is one of:
      %s
    
    For help on an individual command: %%prog command --help
ms: %%prog command [options] [arguments]
    
    %%prog ialah antaramuka baris perintah ke pangkalan data buku calibre.
    
    command ialah salah satu:
      %s
    
    Untuk bantuan mengenai perintah secara individu: %%prog command --help

en: Enter the password:
ms: Masukkan kata laluan:

en: On Device
ms: Pada Peranti

en: Main
ms: Utama

en: Card A
ms: Kad A

en: Card B
ms: Kad B

en: Invalid field: %s
ms: Medan tidak sah: %s

en: Starting restoring preferences and column metadata
ms: Mula memulihkan keutamaan dan data meta lajur

en: Cannot restore preferences. Backup file not found.
ms: Tidak dapat pulihkan keutamaan. Fail sandar tidak ditemui.

en: Finished restoring preferences and column metadata
ms: Selesai memulihkan keutamaan dan data meta lajur

en: Finished restoring preferences
ms: Selesai memulihkan keutamaan

en: Restoring preferences and column metadata failed
ms: Pemulihan keutamaan dan data meta lajur gagal

en: Processed
ms: Diproses

en: Creating custom column
ms: Mencipta lajur suai

en: today
ms: hari ini

en: yesterday
ms: semalam

en: thismonth
ms: bulanini

en: daysago
ms: hariyanglalu

en: Number conversion error: {0}
ms: Ralat penukaran nombor: {0}

en: Date conversion error: {0}
ms: Ralat penukaran tarikh: {0}

en: Non-numeric value in query: {0}
ms: Nilai bukan-nombor dalam kueri: {0}

en: No
ms: Tidak

en: unchecked
ms: tidak ditanda

en: checked
ms: ditanda

en: empty
ms: kosong

en: blank
ms: kosong

en: Invalid boolean query "{0}"
ms: Kueri boolean "{0}" tidak sah

en: Virtual library search is recursive: {}
ms: Gelintar pustaka maya adalah rekursif: {}

en: Recursive query group detected: {0}
ms: Kumpulan kueri rekursif dikesan: {0}

en: %prog [options]
ms: %prog [pilihan]

en: Run Python code.
ms: Jalankan kod Python.

en: Run the Python code in file.
ms: Jalankan kod Python dalam fail.

en: Subset the specified font. Use -- after this option to pass option to the font subsetting program.
ms: Subset fon yang dinyatakan. Guna -- selepas pilihan ini untuk melepaskan pilihan ke program subsetting fon.

en: Debug device detection
ms: Nyahpepijat pengesanan peranti

en: Run the GUI with a debug console, logging to the specified path. For internal use only, use the -g option to run the GUI in debug mode
ms: Jalankan GUI dengan konsol nyahpepijat, mengelog ke laluan yang dinyatakan. Untuk kegunaan dalaman sahaja, guna pilihan -g untuk jalankan GUI dalam mod nyahpepijat

en: Output the paths necessary to setup the calibre environment
ms: Outputkan laluan yang perlu untuk pasang persekitaran calibre

en: Add a simple plugin (i.e. a plugin that consists of only a .py file), by specifying the path to the py file containing the plugin code.
ms: Tambah pemalam mudah (iaitu pemalam yang mengandungi fail .py sahaja), dengan menyatakan laluan ke fail py yang mengandungi kod pemalam.

en: Inspect the MOBI file(s) at the specified path(s)
ms: Periksa fail MOBI pada laluan yang dinyatakan

en: Implode a previously exploded book.
    Usage: -i output_dir file.epub
    Imports the book from the files in output_dir which must have been created by a previous call to --explode-book. Be sure to specify the same file type as was used when exploding.
ms: Ledakkan buku terledak sebelum ini.
    Penggunaan: -i output_dir file.epub
    Import buku dari fail dalam output_dir yang telah dihasilkan oleh perintah terdahulu --explode-book. Pastikan jenis fail yang sama dinyatakan.

en: Import previously exported calibre data
ms: Import data calibre diimport sebelum ini

en: Cause a running calibre instance, if any, to be shutdown. Note that if there are running jobs, they will be silently aborted, so use with care.
ms: Menyebabkan calibre sedang dijalankan, jika ada, akan ditutup. Perhatian jika terdapat kerja berjalan, ia akan dihenti paksa secara senyap, oleh itu guna dengan hati-hati.

en: Test binary modules in build
ms: Uji modul binari dalam binaan

en: Run the calibre diff tool. For example:
    calibre-debug --diff file1 file2
ms: Jalankan alat diff calibre. Contohnya:
    calibre-debug --diff file1 file2

en: (Un)register calibre from Windows Default Programs.
ms: (Nyah)daftar calibre dari Program Lalai Windows.

en: Debug log
ms: Log nyahpepijat

en: No plugin named %s found
ms: Tiada pemalam bernama %s ditemui

en: Communicate with Android phones.
ms: Komunikasi dengan telefon Android.

en: Communicate with S60 phones.
ms: Komunikasi dengan telefin S60.

en: Communicate with WebOS tablets.
ms: Komunikasi dengan tablet WebOS.

en: Communicate with the Binatone Readme e-book reader.
ms: Komunikasi dengan pembaca e-buku Binatone Readme.

en: Communicate with the Blackberry smart phone.
ms: Komunikasi dengan telefon pintar Blackberry.

en: Communicate with the Blackberry Playbook.
ms: Komunikasi dengan Blackberrt Playbook.

en: Communicate with BOEYE BEX Serial e-book readers.
ms: Komunikasi dengan pembaca e-buku Siri BOEYE BEX.

en: Communicate with BOEYE BDX serial e-book readers.
ms: Komunikasi dengan pembaca e-buku Siri BOEYE BDX.

en: Communicate with the Cybook Gen 3/Opus e-book reader.
ms: Komunikasi dengan pembaca e-buku Cybook Gen 3/Opus.

en: Communicate with the Cybook Orizon e-book reader.
ms: Komunikasi dengan pembaca e-buku Cybook Orizon.

en: Card A folder
ms: Folder kad A

en: Enter the folder where the books are to be stored when sent to the memory card. This folder is prepended to any send to device template
ms: Masukkan folder yang mana buku yang disimpan telah dihantar ke kad ingatan. Folder ini ditambah ke mana-mana templat hantar ke peranti

en: Communicate with the Cybook Muse e-book reader.
ms: Komunikasi dengan pembaca e-buku Cybook Muse.

en: Communicate with the EB600 e-book reader.
ms: Komunikasi dengan pembaca e-buku EB600.

en: Communicate with the Tolino Shine and Vision readers
ms: Komunikasi dengan pembaca Tolino Shine dan Vision

en: Swap main and card A
ms: Silih utama dan kad A

en: Check this box if the device's main memory is being seen as card a and the card is being seen as main memory. Some tolino devices may need this option.
ms: Tanda kotak ini jika ingatan utama peranti telah dilihat sebagai kad a dan kad merupakan ingatan utama. Sesetengah peranti tolino mungkin perlukan pilihan ini.

en: Communicate with the Astak Mentor EB600
ms: Komunikasi dengan Astak Mentor EB600

en: Communicate with the PocketBook 301 Reader.
ms: Komunikasi dengan pembaca PocketBook 301.

en: Communicate with the PocketBook 515/602/603/902/903/Pro 912 reader.
ms: Komunikasi dengan  pembaca PocketBook 515/602/603/902/903/Pro 912.

en: Communicate with the PocketBook 622 and 623 readers.
ms: Kommunikasi dengan pembaca PocketBook 622 dan 623.

en: Communicate with the PocketBook 360+ reader.
ms: Komunikasi dengan pembaca PocketBook 360+.

en: Communicate with the PocketBook 701
ms: Komunikasi dengan PocketBook 701

en: Communicate with the PocketBook 740
ms: Komunikasi dengan PocketBook 740

en: Communicate with the Infibeam Pi2 reader.
ms: Kommunikasi dengan pembaca Infibeam Pi2.

en: Communicate with the Entourage Edge.
ms: Komunikasi dengan Entourage Edge.

en: Communicate with the ESlick e-book reader.
ms: Komunikasi dengan pembaca e-buku ESlick.

en: Communicate with the Sigmatek e-book reader.
ms: Komunikasi dengan pembaca e-buku Sigmatek.

en: Use an arbitrary folder as a device.
ms: Guna folder arbitari sebagai peranti.

en: Device interface
ms: Antaramuka peranti

en: Communicate with Hanlin V3 e-book readers.
ms: Komunikasi dengan pembaca e-buku Hanlin V3.

en: Communicate with Hanlin V5 e-book readers.
ms: Komunikasi dengan pembaca e-buku Hanlin V5.

en: Communicate with the BOOX e-book reader.
ms: Komunikasi dengan pembaca e-buku BOOX.

en: Communicate with the Hanvon N520 e-book reader.
ms: Komunikasi dengan pembaca e-buku N520 Hanvon.

en: Communicate with the Kibano e-book reader.
ms: Komunikasi dengan pembaca e-buku Kibano.

en: Communicate with The Book reader.
ms: Komunikasi dengan pembaca The Book.

en: Communicate with the Libre Air reader.
ms: Komunikasi dengan pembaca Libre Air.

en: Communicate with the SpringDesign Alex e-book reader.
ms: Komunikasi dengan pembaca e-buku SpringDesign Alex.

en: Removing books from device...
ms: Membuang buku dari peranti...

en: Communicate with the Azbooka
ms: Komunikasi dengan pembaca Azbooka.

en: Communicate with the Elonex EB 511 e-book reader.
ms: Komunikasi dengan pembaca e-buku Elonex EB 511.

en: Communicate with the Cybook Odyssey e-book reader.
ms: Komunikasi dengan pembaca e-buku Cybook Odyssey.

en: Communicate with the IRex Iliad e-book reader.
ms: Komunikasi dengan pembaca e-buku IRex Iliad.

en: Cannot get files from this device
ms: Tidak dapat fail dari peranti ini

en: Communicate with the IRex Digital Reader 1000 e-book reader.
ms: Komunikasi dengan pembaca e-buku IRex Digital Reader 1000.

en: Communicate with the IRex Digital Reader 800
ms: Komunikasi dengan IRex Digital Reader 800

en: Communicate with the Iriver Story reader.
ms: Komunikasi dengan Iriver Story reader.

en: Communicate with the JetBook e-book reader.
ms: Komunikasi dengan pembaca e-buku JetBook.

en: Communicate with the MiBuk Wolder reader.
ms: Komunikasi dengan MiBuk Wolder reader.

en: Communicate with the JetBook Mini reader.
ms: Komunikasi dengan JetBook Mini reader.

en: Communicate with the JetBook Color reader.
ms: Komunikasi dengan JetBook Color reader.

en: Could not generate page mapping.
ms: Tidak dapat jana pemetaan halaman.

en: Not a valid MOBI file. Reports identity of %s
ms: Bukan fail MOBI yang sah. Laporkan identiti %s

en: Communicate with the Kindle e-book reader.
ms: Berkomunikasi dengan pembaca e-buku Kindle.

en: The following books are in KFX format. KFX is a virtual book format, and cannot be transferred from the device. Instead, you should go to your "Manage my content and devices" page on the Amazon homepage and download the book to your computer from there. That will give you a regular AZW3 file that you can add to calibre normally. Click "Show details" to see the list of books.
ms: Buku berikut adalah dalam format KFX. KFX adalah format buku maya, dan tidak boleh dipindah daripada peranti. Sebaliknya, anda mesti pergi laman "Manage my content and devices" anda di Amazon.com dan muat turun buku ke dalam komputer anda dari sana. Ia akan disediakan dalam format fail AZW3 yang boleh ditambah ke dalam calibre seperti biasa. Klik "Tunjuk perincian" untuk melihat senarai buku.

en: %(time)s<br />Last page read: %(loc)d (%(pr)d%%)
ms: %(time)s<br />Halaman terakhir dibaca: %(loc)d (%(pr)d%%)

en: %(time)s<br />Last page read: Location %(loc)d (%(pr)d%%)
ms: %(time)s<br />Halaman terakhir dibaca: Lokasi %(loc)d (%(pr)d%%)

en: <b>Location %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />%(text)s<br />
ms: <b>Lokasi %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />%(text)s<br />

en: <b>Page %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />
ms: <b>Halaman %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />

en: <b>Location %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />
ms: <b>Lokasi %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />

en: Send page number information when sending books
ms: Hantar maklumat nombor halaman bila menghantar buku

en: The Kindle 3 and newer versions can use page number information in MOBI files. With this option, calibre will calculate and send this information to the Kindle when uploading MOBI files by USB. Note that the page numbers do not correspond to any paper book.
ms: Kindle 3 dan versi lebih baharu dapat guna maklumat nombor halaan di dalam fail MOBI. Dengan pilihan ini, calibre akan mengira dan menghantar maklumat ini ke Kindle bila memuat naik fail MOBI melalui USB. Perhatian nombor halaman tidak berkenaan dengan mana-mana buku kertas yang sebenar.

en: Page count calculation method
ms: Kaedah pengiraan kiraan halaman

en: There are multiple ways to generate the page number information. If a page count is given then the book will be divided into that many pages. Otherwise the number of pages will be approximated using one of the following methods.<ul> <li>fast: 2300 characters of uncompressed text per page.
    
     <li>accurate: Based on the number of chapters, paragraphs, and visible lines in the book. This method is designed to simulate an average paperback book where there are 32 lines per page and a maximum of 70 characters per line.
    
     <li>pagebreak: The "pagebreak" method uses the presence of <mbp:pagebreak> tags within the book to determine pages.</ul>Methods other than "fast" are going to be much slower. Further, if "pagebreak" fails to determine a page count accurate will be used, and if  "accurate" fails fast will be used.
ms: Terdapat pelbagai cara untuk menjana maklumat nombor halaman. Jika kiraan halaman yang diberi maka buku akan dibahagi menjadi sebanyak halaman tersebut. Jika tidak bilangan halaman akan dianggar menggunakan salah satu kaedah berikut.<ul> <li>fast: 2300 aksara teks tak mampat per halaman.
    
     <li>accurate: Berdasarkan pada bilangan bab, perenggan, dan baris tampak di dalam buku. Kaedah ini direka untuk simulasikan buku paperback biasa yang mana terdapat 32 baris per halaman dan maksimum 70 aksara per baris.
    
     <li>pagebreak: Kaedah "pagebreak" gunakan kehadiran tag <mbp:pagebreak> di dalam buku untuk tentukan halaman.</ul>Kaedah selain dari "fast" berkemungkinan lebih lambat. Tambahan pula, jika "pagebreak" gagal tentukan kiraan halaman kiraan tepat akan digunakan, dan jika  "accurate" gagal fast akan digunakan sebagai pengganti.

en: Custom column name to retrieve page counts from
ms: Nama lajur suai untuk mendapatkan kiraan halaman dari

en: If you have a custom column in your library that you use to store the page count of books, you can have calibre use that information, instead of calculating a page count. Specify the name of the custom column here, for example, #pages.
ms: Jika anda mempunyai lajur suai dalam pustaka anda yang anda guna untuk menyimpan kiraan halaman buku, anda boleh benarkan calibre guna maklumat tersebut, selain dari mengira kiraan halaman. Nyatakan nama lajur suai di sini, contohnya, #halaman.

en: Custom column name to retrieve calculation method from
ms: Nama lajur suai untuk mendapatkan kaedah pengiraan

en: If you have a custom column in your library that you use to store the preferred method for calculating the number of pages for a book, you can have calibre use that method instead of the default one selected above.  Specify the name of the custom column here, for example, #pagemethod. The custom column should have the  values: fast, accurate or pagebreak.
ms: Jika anda mempunyai lajur suai di dalam pustaka anda yang anda guna untuk menyimpan kaedah disukai untuk mengira bilangan halaman sesebuah buku, anda boleh biarkan calibre guna kaedah tersebut selain dari yang lalai. Nyatakan nama lajur suai di sini, contohnya, #pagemethod. Lajur suai seharusnya mempunyai nilai: fast, accurate atau pagebreak.

en: Communicate with the Kindle DX e-book reader.
ms: Komunikasi dengan pembaca e-buku Kindle DX.

en: Communicate with the Kindle Fire
ms: Komunikasi dengan Kindle Fire

en: Communicate with the original Kobo Reader and the Kobo WiFi.
ms: Komunikasi dengan Pembaca Kobo asal dan WiFi Kobo.

en: The Kobo supports several collections including
ms: Kobo menyokong beberapa koleksi termasuklah

en: Create tags for automatic management
ms: Cipta tag untuk pengurusan automatik

en: Upload covers for books (newer readers)
ms: Muat naik kulit buku (pembaca lebih baharu)

en: Normally, the Kobo readers get the cover image from the e-book file itself. With this option, calibre will send a separate cover image to the reader, useful if you have modified the cover.
ms: Biasanya, pembaca KOBO mendapatkan imej muka hadapan dari fail e-buku itu sendiri. Dengan pilihan ini, calibre akan menghantar imej kulit buku ke pembaca, berguna jika anda mengubah suai kulit buku tersebut.

en: Upload black and white covers
ms: Muat naik kulit buku hitam putih

en: Show expired books
ms: Tunjuk buku tamat tempoh

en: A bug in an earlier version left non kepubs book records in the database.  With this option calibre will show the expired records and allow you to delete them with the new delete logic.
ms: Satu pepijat dalam versi lebih awal meninggalkan rekod buku kepubs di dalam pangkalan data. Dengan pilihan ini Calibre akan tunjukkan rekod lapuk dan membolehkan anda memadamnya dengan logik padam baharu.

en: Show previews
ms: Tunjuk pratonton

en: Show recommendations
ms: Tunjuk saranan

en: Kobo now shows recommendations on the device. In some cases these have files but in other cases they are just pointers to the web site to buy. Enable if you wish to see/delete them.
ms: Kobo kini menunjukkan cadangan dalam peranti. Dalam sesetengah kes ia mempunyai fail tetapi dalam kes lain ia hanya penunjuk ke laman sesawang untuk membelinya. Benarkan jika anda mahu melihat/memadamnya.

en: Attempt to support newer firmware
ms: Percubaan menyokong perisian tegar lebih baharu

en: Getting list of books on device...
ms: Mendapatkan senarai buku pada peranti...

en: Removing books from device metadata listing...
ms: Membuang buku dari senarai data meta peranti...

en: Adding books to device metadata listing...
ms: Menambah buku ke senarai data meta peranti...

en: Kobo database version unsupported - See details
ms: Versi pangkalan data Kobo tidak disokong - Rujuk perincian

en: Not Implemented
ms: Tidak Dilaksanakan

en: ".kobo" files do not exist on the device as books; instead they are rows in the sqlite database. Currently they cannot be exported or viewed.
ms: Fail ".kobo" tidak wujud dalam peranti seperti buku; melainkan ia adalah baris di dalam pangkalan data sqlite. Buat masa ini ia tidak boleh dieksport atau dipaparkan.

en: <hr /><b>Book last read:</b> %(time)s<br /><b>Percentage read:</b> %(pr)d%%<hr />
ms: <hr /><b>Buku terakhir dibaca:</b> %(time)s<br /><b>Peratus baca:</b> %(pr)d%%<hr />

en: <b>Chapter %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Chapter Progress:</b> %(chapter_progress)s%%<br />%(annotation)s<br /><hr />
ms: <b>Bab %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Kemajuan Bab:</b> %(chapter_progress)s%%<br />%(annotation)s<br /><hr />

en: <b>Chapter %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Chapter progress:</b> %(chapter_progress)s%%<br /><b>Highlight:</b> %(text)s<br /><hr />
ms: <b>Bab %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Kemajuan bab:</b> %(chapter_progress)s%%<br /><b>Sorot:</b> %(text)s<br /><hr />

en: <b>Chapter %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Chapter progress:</b> %(chapter_progress)s%%<br /><b>Highlight:</b> %(text)s<br /><b>Notes:</b> %(annotation)s<br /><hr />
ms: <b>Bab %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Kemajuan bab:</b> %(chapter_progress)s%%<br /><b>Sorot:</b> %(text)s<br /><b>Nota:</b> %(annotation)s<br /><hr />

en: Collections, covers && uploads
ms: Koleksi, kulit buku && muat naik

en: Metadata, on device && advanced
ms: Data meta, pada peranti && lanjutan

en: Modify CSS
ms: Ubah suai CSS

en: Do not treat replacements as new books
ms: Jangan anggap penggantian sebagai buku baharu

en:  characters
ms: aksara

en: Disabled
ms: Dilumpuhkan

en: Collections
ms: Koleksi

en: Collections columns:
ms: Lajur koleksi:

en: Create collections
ms: Cipta koleksi

en: Ignore collections:
ms: Abai koleksi:

en: List the names of collections to be ignored by the collection management. The collections listed will not be changed. Names are separated by commas.
ms: Senaraikan nama koleksi yang diabaikan oleh pengurusan koleksi. Koleksi yang tersenarai tidak akan berubah. Nama perlu diasing dengan tanda koma.

en: Upload covers
ms: Muat naik kulit buku

en: Upload cover images from the calibre library when sending books to the device.
ms: Muat turun imej kulit buku dari pustaka calibre bila menghantar buku ke peranti.

en: Convert covers to grayscale when uploading.
ms: Tukar format kulit buku menjadi skala kelabu putih bila memuat naik.

en: Upload dithered covers
ms: Muat naik kulit buku berpenditar

en: Dither cover images to the appropriate 16c grayscale palette for an eInk screen. This usually ensures greater accuracy and avoids banding, making sleep covers look better. On FW >= 4.11, Nickel itself may sometimes do a decent job of it. Has no effect without "Upload black and white covers"!
ms: Ditarkan imej kulit buku ke palet skala kelabu 16c yang sesuai untuk skrin eInk. Ia biasanya untuk memastikan ketepatan lebih baik dan menghindari penjaluran, dan kulit buku ketika mod tidur lebih baik. Pada FW >=4.11, hasil yang dioleh adalah lebih baik. Tidak memberi kesan tanpa "Muat naik kulit buku hitam dan putih?!

en: Keep cover aspect ratio
ms: Kekalkan nisbah bidang kulit buku

en: When uploading covers, do not change the aspect ratio when resizing for the device. This is for firmware versions 2.3.1 and later.
ms: Bila memuat naik kulit buku, jangan ubah nisbah bidang bila mensaiz semula peranti. Ia hanya untuk perisian tegar versi 2.3.1 atau yang terkini.

en: Letterbox full-screen covers
ms: Kulit buku berskrin-penuh ala kotak surat

en: Show as on device
ms: Tunjuk sepertimana dalam peranti

en: Kobo shows recommendations on the device.  In some cases these have files but in other cases they are just pointers to the web site to buy. Enable if you wish to see/delete them.
ms: Kobo menunjukkan saranan dalam peranti. Dalam sesetengah kes, ia mempunyai fail tetapi dalam kes lain ia hanya penuding ke laman sesawang untuk membeli. Benarkan jika anda mahu lihat/padamnya.

en: Show archived books
ms: Tunjuk buku terarkib

en: Archived books are listed on the device but need to be downloaded to read. Use this option to show these books and match them with books in the calibre library.
ms: Buku terarkib disenarai dalam peranti tetapi perlu dimuat turun untuk dibaca. Guna pilihan ini untuk tunjuk buku ini dan padankannya dengan buku dalam pustaka calibre.

en: Advanced options
ms: Pilihan lanjutan

en: Kobo routinely updates the firmware and the database version. With this option calibre will attempt to perform full read-write functionality - Here be Dragons!! Enable only if you are comfortable with restoring your kobo to factory defaults and testing software. This driver supports firmware V2.x.x and DBVersion up to
ms: Kobo secara rutin mengemaskini versi perisian tegar dan pangkalan datanya. Dengan pilihan ini calibre akan cuba membuat kefungsian baca-tulis penuh. Benarkan jika anda selesa dengan pemulihan kobo anda ke lalai kilang dan menguji perisian. Pemacu ini menyokong perisian tegar V2.x.x dan VersiDB sehingga

en: Title to test when debugging
ms: Tajuk untuk menguji bila menyahpepijat

en: Part of title of a book that can be used when doing some tests for debugging. The test is to see if the string is contained in the title of a book. The better the match, the less extraneous output.
ms: Sebahagian tajuk buku yang boleh digunakan bila membuat beberapa ujian untuk menyahpepijat. Uji untuk melihat jika rentetan terkandung dalam tajuk buku. Lebih baik padanan, lebih kurang output berlebihan.

en: Title to test when debugging:
ms: Tajuk untuk menguji bila menyahpepijat:

en: Update metadata on the device
ms: Kemaskini data meta pada peranti

en: Update the metadata on the device when it is connected. Be careful when doing this as it will take time and could make the initial connection take a long time.
ms: kemaskini data meta dalam peranti bila ia bersambung. Berhati-hati bila membuatnya kerana ia mengambil masa dan mungkin menyebabkan sambungan awal mengambil masa yang panjang.

en: Set series information
ms: Tetapkan maklumat siri

en: The book lists on the Kobo devices can display series information. This is not read by the device from the sideloaded books. Series information can only be added to the device after the book has been processed by the device. Enable if you wish to set series information.
ms: Senarai bukau pada peranti Kobo yang paparkan maklumat bersiri. Ia  tidak dibaca oleh peranti melalui buku termuat-sisi. Maklumat bersiri hanya boleh ditambah ke peranti selepas buku telah diproses oleh peranti. Benarkannya jika anda ingin tetapkan maklumat bersiri.

en: Update purchased books
ms: Kemaskini buku-buku yang dibeli

en: Update books purchased from Kobo and downloaded to the device.
ms: Kemaskini buku-buku yang dibeli melalui Kobo dan muat naik ke dalam peranti.

en: Subtitle
ms: Sarikata

en: Update the subtitle on the device using a template.
ms: Kemaskini sarikata pada peranti menggunakan templat.

en: Enter a template to use to set the subtitle. If the template is empty, the subtitle will be cleared.
ms: Masukkan satu templat yang digunakan untuk tetapkan sarikata. Jika templat kosong, sarikata akan dibersihkan.

en: Edit template
ms: Sunting templat

en: &Template editor
ms: Penyunting &templat

en: The template "%s" is invalid:
ms: Templat "%s" tidak sah:

en: Communicate with the Palm Pre
ms: Komunikasi dengan Palm Pre

en: Communicate with the Bq Avant
ms: Komunikasi dengan Bq Avant

en: Communicate with the Sweex/Kogan/Q600/Wink
ms: Komunikasi dengan Sweex/Kogan/Q600/Wink

en: Communicate with the Pandigital Novel
ms: Komunikasi dengan Pandigital Novel

en: Communicate with the VelocityMicro
ms: Komunikasi dengan VelocityMicro

en: Communicate with the GM2000
ms: Komunikasi dengan GM2000

en: Communicate with the Acer Lumiread
ms: Komunikasi dengan  Acer Lumiread

en: Communicate with the Aluratek Color
ms: Komunikasi dengan Aluratek Color

en: Communicate with the Trekstor
ms: Komunikasi dengan Trekstor

en: Communicate with the EEE Reader
ms: Komunikasi dengan pembaca EEE

en: Communicate with the Adam tablet
ms: Komunikasi dengan Adam tablet

en: Communicate with the Nextbook Reader
ms: Komunikasi dengan pembaca Nextbook

en: Communicate with the Moovybook Reader
ms: Komunikasi dengan pembaca Moovybook

en: Communicate with the COBY
ms: Komunikasi dengan COBY

en: Communicate with the Ex124G
ms: Komunikasi dengan Ex124G

en: Communicate with the WayteQ and SPC Dickens Readers
ms: Komunikasi dengan pembaca WayteQ dan SPC Dickens

en: Communicate with the Woxter Scriba reader
ms: Komunikasi dengan pembaca Woxter Scriba

en: Communicate with the SONY DPT-S1
ms: Komunikasi dengan SONY DPT-S1

en: Communicate with the Bq Cervantes
ms: Komunikasi dengan Bq Cervantes

en: Communicate with MTP devices
ms: Komunikasi dengan peranti MTP

en: Get device information...
ms: Dapatan maklumat peranti...

en: Listing files, this can take a while
ms: Menyenarai fail, ia mengambil masa

en: Reading e-book metadata
ms: Membaca data meta e-buku

en: Reading metadata from %s
ms: Membaca data meta dari %s

en: Updating metadata cache on device
ms: Mengemaskini cache data meta pada peranti

en: Finished reading metadata from device
ms: Selesai membaca data meta dari peranti

en: Transferring books to device...
ms: Memindah buku ke peranti...

en: Transferred %s to device
ms: Memindahkan %s ke peranti

en: Transfer to device finished...
ms: Pemindahan ke peranti selesai...

en: Added %s
ms: %s ditambah

en: Adding complete
ms: Penambahan selesai

en: Deleting books from device...
ms: Memadam buku dari peranti...

en: Deleted %s
ms: %s dipadam

en: All books deleted
ms: Semu buku dipadam

en: Removing books from metadata
ms: Membuang buku dari data meta

en: Removed %s
ms: %s dibuang

en: All books removed
ms: Semua buku dibuang

en: Unnamed device
ms: Peranti tanpa nama

en: The device {0} is not allowing connections. Unlock the screen on the {0}, tap "Allow" on any connection popup message you see, then either wait a minute or restart calibre. You might also have to change the mode of the USB connection on the {0} to "Media Transfer mode (MTP)" or similar.
ms: Peranti {0} tidak membenarkan sambungan. Nyahkunci skrin pada {0}, ketik "Benarkan" pada mana-mana mesej timbul sambungan yang dilihat, kemudian sama ada tunggu dalam tempoh seminit atau mulakan semula calibre. Anda mungkin perlu mengubah mod sambungan USB pada {0} ke "Media Transfer mode (MTP)" atau yang serupa dengannya.

en: Unknown MTP device
ms: Peranti MTP tidak diketahui

en: Found object: %s
ms: Objek ditemui: %s

en: MTP devices are not supported on Windows XP
ms: Peranti MTP tidak disokong dalam Windows XP

en: The Windows Portable Devices service is not available on your computer. You may need to install Windows Media Player 11 or newer and/or restart your computer
ms: Perkhidmatan Peranti Mudah Alih Windows tidak tersedia dalam komputer anda. Anda boleh pasang Pemain Media Windows 11 atau yang lebih baharu dan/atau mulakan semula komputer anda

en: Communicate with the Nokia 770 Internet Tablet.
ms: Komunikasi dengan Tablet Internet Nokia 770.

en: Communicate with the Nokia N800/N810/N900/N950/N9 Maemo/MeeGo devices.
ms: Komunikasi dengan peranti Nokia/N800/N810/N900/N950/N9 Maemo/MeeGo.

en: Communicate with the Nokia E71X
ms: Komunikasi dengan Nokia E71X

en: Communicate with the Nokia E52
ms: Komunikasi dengan Nokia E52.

en: Communicate with the Nook e-book reader.
ms: Komunikasi dengan pembaca e-buku Nook.

en: Communicate with the Nook Color, TSR, Glowlight and Tablet e-book readers.
ms: Komunikasi dengan pembaca e-buku Nook Color, TSR, Glowlight dan Tablet.

en: Communicate with the Nuut2 e-book reader.
ms: Komunikasi dengan pembaca e-buku Nuut2.

en: Communicate with the Paladin readers
ms: Komunikasi dengan pembaca Paladin

en: Comma separated list of metadata fields to turn into collections on the device. Possibilities include:
ms: Senarai terpisah tanda koma bagi medan data meta untuk masukkan koleksi ke dalam peranti. Kemungkinan termasuklah:

en: Communicate with Sony e-book readers older than the PRST1.
ms: Komunikasi dengan pembaca e-buku Sony yang lebih tua dari PRST1.

en: Comments have been removed as the SONY reader chokes on them
ms: Ulasan telah dibuang kerana pembaca SONY tersumbat kerananya

en: All by title
ms: Semua mengikut tajuk

en: All by author
ms: Semua mengikut pengarang

en: Comma separated list of metadata fields to turn into collections on the device. Possibilities include: %(coll)s. Two special collections are available: %(abt)s:%(abtv)s and %(aba)s:%(abav)s. Add these values to the list to enable them. The collections will be given the name provided after the ":" character.
ms: Senarai medan data meta dipisah tanda koma untuk jadikan koleksi di dalam peranti. Kebarangkaian disertakan: %(coll)s. Dua koleksi khas tersedia: %(abt)s:%(abtv)s dan %(aba)s:%(abav)s. Tambah nilai ini ke senarai untuk benarkannya. Koleksi akan diberikan nama selepas aksara ":".

en: Upload separate cover thumbnails for books (newer readers)
ms: Muat naik lakaran kenit kulit hadapa berasingan untuk buku (pembaca lebih baharu)

en: Normally, the SONY readers get the cover image from the e-book file itself. With this option, calibre will send a separate cover image to the reader, useful if you are sending DRMed books in which you cannot change the cover. WARNING: This option should only be used with newer SONY readers: 350, 650, 950 and newer.
ms: Biasanya pembaca SONY dapatkan imej kulit hadapan dari fail e-buku itu sendiri. Dengan pilihan ini, calibre akan menghantar imej kulit hadapan berasingan ke pembaca, berguna jika anda menghantar buku berDRM yang mana anda tidak dapat ubah kulit hadapannya. AMARAN: Pilihan ini hanya digunakan dengan pembaca SONY yang lebih baharu: 350, 650, 950 dan yang lebih baharu.

en: Refresh separate covers when using automatic management (newer readers)
ms: Segar semula kulit hadapan berasingan bila menggunakan pengurusan automatik (pembaca lebih baharu)

en: Set this option to have separate book covers uploaded every time you connect your device. Unset this option if you have so many books on the reader that performance is unacceptable.
ms: Teapkan pilihan ini untuk mempunyai kulit buku berasingan dimuat naik setiap kali anda menyambung peranti anda, Nyahtetap pilihan ini jika anda mempunyai banyak buku pada pembaca yang mana prestasinya tidak boleh diterima.

en: Preserve cover aspect ratio when building thumbnails
ms: Kekalkan nisbah bidang kulit hadapan bila membina lakaran kenit

en: Set this option if you want the cover thumbnails to have the same aspect ratio (width to height) as the cover. Unset it if you want the thumbnail to be the maximum size, ignoring aspect ratio.
ms: Tetapkan pilihan ini jika anda mahu lakaran kenit kulit buku mempunyai nisbah bidang yang sama (lebar ke tinggi) sebagai kulit hadapan. Nyahtetap ia jika anda mahu lakaran kenit menjadi saiz maksimum, mengabaikan nisbah bidang.

en: Search for books in all folders
ms: Gelintar buku dalam semua folder.

en: Setting this option tells calibre to look for books in all folders on the device and its cards. This permits calibre to find books put on the device by other software and by wireless download.
ms: Penetapan pilihan ini memberitahu calibre untuk cari buku dalam semua folder pada peranti dan kadnya. Ia membolehkan calibre mencari buku yang telah diletak oleh perisian lain dan melalui muat turun tanpa wayar.

en: Unnamed
ms: Tidak bernama

en: Communicate with the PRST1 and newer SONY e-book readers
ms: Komunikasi pembaca e-buku PRST1 dan SONY lebih baharu

en: Upload separate cover thumbnails for books
ms: Muat naik lakaran kenit kulit hadapan untuk buku

en: Normally, the SONY readers get the cover image from the e-book file itself. With this option, calibre will send a separate cover image to the reader, useful if you are sending DRMed books in which you cannot change the cover.
ms: Biasanya pembaca SONY dapatkan imej kulit hadapan dari fail e-buku itu sendiri. Dengan pilihan ini, calibre akan menghantar imej kulit buku berasingan ke pembaca, berguna jika anda menghantar buku berDRM yang mana anda tidak dapat ubah kulit bukunya.

en: Refresh separate covers when using automatic management
ms: Segar semula kulit hadapan berasingan bila menggunakan pengurusan automatik

en: Use SONY Author Format (First Author Only)
ms: Guna Format Pengarang SONY (Pengarang Pertama Sahaja)

en: Communicate with Smart Device apps
ms: Komunikasi dengan apl Peranti Pintar

en: All by something
ms: Semua mengikut sesuatu

en: Enable connections at startup
ms: Benarkan sambungan ketika permulaan

en: Check this box to allow connections when calibre starts
ms: Tanda kotak ini untuk membolehkan sambungan bila calibre bermula

en: Security password
ms: Kata laluan keselamatan

en: Enter a password that the device app must use to connect to calibre
ms: Masukkan kata laluan yang mana apl peranti mesti guna untuk sambung ke calibre

en: Use fixed network port
ms: Guna port rangkaian tetap

en: If checked, use the port number in the "Port" box, otherwise the driver will pick a random port
ms: Jika ditanda, guna nombor port dalam kotak "Port", jika tidak pemacu akan guna port rawak

en: Port number:
ms: Nombor port:

en: Enter the port number the driver is to use if the "fixed port" box is checked
ms: Masukkan nombor port pemacu yang diguna jika kotak "port tetap" ditanda

en: Print extra debug information
ms: Cetak maklumat nyahpepijat tambahan

en: Check this box if requested when reporting problems
ms: Tanda kotak ini jika dipinta bila melaporkan masalah

en: Comma separated list of metadata fields to turn into collections on the device.
ms: Senarai terpisah tanda koma bagi medan data meta untuk ditukar dalam koleksi pada peranti

en: Possibilities include: series, tags, authors, etc. Three special collections are available: %(abt)s:%(abtv)s, %(aba)s:%(abav)s, and %(abs)s:%(absv)s. Add  these values to the list to enable them. The collections will be given the name provided after the ":" character.
ms: Kemungkinan terlibat: siri, tag, pengarang, dll. Tiga koleksi khas tersedia: %(abt)s:%(abtv)s, %(aba)s:%(abav)s, dan %(abs)s:%(absv)s. Tambah nilai ini ke senarai untuk benarkannya. Koleksi akan berikan nama selepasa aksara ":".

en: Enable the no-activity timeout
ms: Benarkan had masa tamat tanpa-aktiviti

en: If this box is checked, calibre will automatically disconnect if a connected device does nothing for %d minutes. Unchecking this  box disables this timeout, so calibre will never automatically disconnect.
ms: Jika kotak ini ditanda, calibre akan terputus secara automatik jika peranti bersambung tidak membuat apa-apa selama %d minit. Menyahtanda kotak ini lumpuhkan had masa tamat ini, jadi calibre tidak sesekali terputus secara automatik.

en: Use this IP address
ms: Guna alamat IP ini

en: Replace books with same calibre ID
ms: Ganti buku dengan ID calibre yang sama

en: Use this option to overwrite a book on the device if that book has the same calibre identifier as the book being sent. The file name of the book will not change even if the save template produces a different result. Using this option in most cases prevents having multiple copies of a book on the device.
ms: Guna pilihan ini untuk menulis-ganti buku pada peranti jika buku mempunyai pengecam calibre yang sama bila buku dihantar. Nama fail buku tidak akan berubah walaupun jika templat simpan menghasilakn keputusan yang berbeza. Menggunakan pilihan ini dalam kebanyakan situasi menghalang penyalinan berganda buku yang sama di dalam peranti

en: Cover thumbnail compression quality
ms: Kualiti pemampatan lakaran kenit kulit hadapan

en: Use this option to control the size and quality of the cover file sent to the device. It must be between 50 and 99. The larger the number the higher quality the cover, but also the larger the file. For example, changing this from 70 to 90 results in a much better cover that is approximately 2.5 times as big. To see the changes you must force calibre to resend metadata to the device, either by changing the metadata for the book (updating the last modification time) or resending the book itself.
ms: Guna pilihan ini untuk mengawal saiz dan kualiti fail kulit hadapan yang dihantar ke peranti. Ia mesti diantara 50 hingga 99. Semakin besar nombor semakin tinggi kualiti kulit hadapan, tetapi semakin besar saiz fail tersebut. Contohnya, mengubah ini dari 70 ke 90 menghasilkan kulit hadapan yang lebih baik iaitu kira-kira 2.5 kali ganda besarnya. Untuk melihat perubahan anda mesti paksa calibre menghantar semula data meta ke peranti, sama ada dengan menukar data meta buku  ke peranti, sama ada dengan menukar data meta untuk buku (mengemaskini masa pengubahsuai terakhir) atau menghantar semula buku tersebut.

en: Use metadata cache
ms: Guna cache data meta

en: Setting this option allows calibre to keep a copy of metadata on the device, speeding up device connections. Unsetting this option disables keeping the copy, forcing the device to send metadata to calibre on every connect. Unset this option if you think that the cache might not be operating correctly.
ms: Penetapan pilihan ini membolehkan calibre kekalkan satu salinan data meta pada peranti, melajukan sambungan peranti. Menyahtetap pilihan ini lumpuhkan penyimpanan salinan, memaksa peranti untuk hantar data meta ke calibre setiap kali bersambung. Nyahtetap pilihan ini jika anda anggap cache mungkin tidak beroperasi dengan baik.

en: Additional file extensions to send to the device
ms: Sambungan fail tambahan yang dihantar ke dalam peranti

en: This is a comma-separated list of format file extensions you want to be able to send to the device. For example, you might have audio books in your library with the extension "m4b" that you want to listen to on your device. Don't worry about the "extra enabled extensions" warning.
ms: Ini adalah senarai sambungan fail format yang dipisah dengan tanda-koma yang mana anda boleh hantar ke dalam peranti. Sebagai contoh, anda mungkin mempunyai buku audio di dalam pustaka anda dengan sambungan "m4b" yang ingin didengari dengan peranti anda. Jangan risau berkenaan amaran "sambungan terbenar tambahan".

en: Too many connection attempts from %s
ms: Terlalu banyak percubaan sambungan dari %s

en: The app on your device is too old and is no longer supported. Update it to a newer version.
ms: Apl pada peranti anda terlalu tua dan tidak lagi disokong. Kemaskini ini ke versi lebih baharu.

en: You have book formats in your library with dates in the future. See calibre for details
ms: Anda mempunyai format buku di dalam pustaka anda dengan tarikh di masa hadapan. Sila rujuk calibre untuk perincian

en: The read sync column %s is not in calibre's library
ms: Lajur segerak baca %s tidak berada dalam pustaka calibre

en: The read sync column %s is not a Yes/No column
ms: Lajur segerak baca %s bukan lajur Ya/Tidak

en: The read date sync column %s is not in calibre's library
ms: Lajur segerak tarikh baca %s tidak berada dalam pustaka calibre

en: The read date sync column %s is not a date column
ms: Lajur segerak tarikh baca %s bukanlah lajur tarikh

en: Bad compression quality setting. It must be a number between 50 and 99. Forced to be %d.
ms: Tetapan kualitit pemampatan teruk. Ia mesti nombor diantara 50 hingga 99. Dipaksa menjadi %d.

en: Invalid port in options: %s
ms: Port tidak sah dalam pilihan: %s

en: Failed to connect to port %d. Try a different value.
ms: Gagal menyambung ke port %d. Cuba ke nilai yang berlainan.

en: Failed to allocate a random port
ms: Gagal memperuntuk port rawak

en: Communicate with the Samsung SNE e-book reader.
ms: Komunikasi dengan pembaca e-buku Samsung SNE.

en: Communicate with the Teclast K3/K5 reader.
ms: Komunikasi dengan pembaca Teclast K3/K5.

en: Communicate with the Newsmy reader.
ms: Komunikasi dengan pembaca Newsmy.

en: Communicate with the Archos reader.
ms: Komunikasi dengan pembaca Archos.

en: Communicate with the Pico reader.
ms: Komunikasi dengan pembaca Pico.

en: Communicate with the iPapyrus reader.
ms: Komunikasi dengan pembaca iPapyrus.

en: Communicate with the Sovos reader.
ms: Komunikasi dengan pembaca Sovos.

en: Communicate with the Sunstech EB700 reader.
ms: Komunikasi dengan pembaca Sunstech EB700.

en: Communicate with the Stash W950 reader.
ms: Komunikasi pembaca Stash W950.

en: Communicate with the Wexler reader.
ms: Komunikasi dengan pembaca Wexler.

en: Unable to detect any disk drives for the device: %s. Try rebooting
ms: Tidak boleh kesan mana-mana pemacu cakera untuk peranti: %s. Cuba membut-semula

en: Unable to detect the %s mount point. Try rebooting.
ms: Tidak boleh kesan titik lekap %s. Cuba membut semula.

en: Unable to detect the %s disk drive.
ms: Tidak boleh kesan pemacu cakera %s.

en: Unable to detect the %s disk drive. Either the device has already been ejected, or your kernel is exporting a deprecated version of SYSFS.
ms: Tidak boleh kesan pemacu cakera %s. Sama ada peranti sudah pun dilenting, atau kernel anda telah mengeksport versi lapuk SYSFS.

en: Unable to mount main memory (Error code: %d)
ms: Tidak boleh lekap ingatan utama (Kod ralat: %d)

en: The main memory of %s is read only. This usually happens because of file system errors.
ms: Ingatan utama %s adalah baca sahaja. Ia biasanya berlaku kerana ralat sistem fail.

en: Unable to mount the device
ms: Tidak boleh lekap peranti

en: settings for device drivers
ms: tetapan untuk pemacu peranti

en: Ordered list of formats the device will accept
ms: Senarai tertertib format peranti yang akan diterima

en: Read metadata from files on device
ms: Baca data meta dari fail dalam peranti

en: Use author sort instead of author
ms: Guna isih pengarang berbanding pengarang

en: Template to control how books are saved
ms: Templat untuk mengawal bagaimana buku disimpan

en: Extra customization
ms: Penyuaian ekstra

en: Communicate with an e-book reader.
ms: Komunikasi dengan pembaca e-buku.

en: Failed to access files in the main memory of your device. You should contact the device manufacturer for support. Common fixes are: try a different USB cable/USB port on your computer. If you device has a "Reset to factory defaults" type of setting somewhere, use it. Underlying error: %s
ms: Gagal mencapai fail dalam ingatan utama peranti anda. Anda seharusnya hubungi pengilang peranti untuk dapatkan sokongan. Pembaikan umum adalah: cuba ganti kabel/port USB yang berlainan dalam komputer anda. Jika peranti anda mempunyai jenis penetapan "Tetap semula ke lalai kilang", gunakannya. Ralat tersembunyi: %s

en: Failed to access files on the SD card in your device. This can happen for many reasons. The SD card may be corrupted, it may be too large for your device, it may be write-protected, etc. Try a different SD card, or reformat your SD card using the FAT32 filesystem. Also make sure there are not too many files in the root of your SD card. Underlying error: %s
ms: Gagal mencapai fail  dalam kad SD di dalam peranti anda. Ia boleh berlaku atas banyak sebab. Kad SD telah rosak, saiznya mungkin terlalu besar untuk peranti anda, ia mungkin telah dilindung-tulis, dan lain-lain. Cuba guna kad SD yang lain atau format semula kad SD anda menggunakan sistem fail FAT32.  Dan juga pastikan fail tidak terlalu banyak di dalam root kad SD anda. Ralat tindanan: %s

en: Sending metadata to device...
ms: Menghantar data meta ke peranti...

en: USB Vendor ID (in hex)
ms: ID Vendor USB (dalam heks)

en: Get this ID using Preferences -> Misc -> Get information to set up the user-defined device
ms: Dapatkan ID ini menggunakan Keutamaan -> Pelbagai -> Dapatkan maklumat untuk tetapkan peranti ditakrif-pengguna

en: USB Product ID (in hex)
ms: ID Produk USB (dalam heks)

en: USB Revision ID (in hex)
ms: ID Revisi USB (dalam heks)

en: Unused (leave blank)
ms: Tidak digunakan (biarkan kosong)

en: This field is no longer used, leave it blank.
ms: Medan ini tidak lagi digunakan, biarkan ia kosong.

en: Main memory folder
ms: Folder ingatan utama

en: Enter the folder where the books are to be stored. This folder is prepended to any send_to_device template
ms: Masukkan folder yang mana buku telah disimpan. Folder ini dimasukkan ke mana-mana templat hantar_ke_Peranti

en: Check this box if the device's main memory is being seen as card a and the card is being seen as main memory
ms: Tanda kotak ini jika ingatan utama peranti telah dilihat sebagai kad a dan kad telah dilihat sebagai ingatan utama

en: The reader has no storage card %s. You may have changed the default send to device action. Right click on the "Send to device" button and reset the default action to be "Send to main memory".
ms: Pembaca tidak mempunyai kad storan %s. Anda mungkin telah mengubah hantar lalai pada tindakan peranti. Klik pada butang "Hantar ke peranti" dan tetap semula tindakan lalai ke "Hantar ke ingatan utama".

en: Selected slot: %s is not supported.
ms: Slot terpilih: %s tidak disokong.

en: There is insufficient free space in main memory
ms: Ruang bebas tidak mencukupi di dalam ingatan utama

en: There is insufficient free space on the storage card
ms: Ruang bebas tidak mencukupi di dalam kad storan

en: Rendered %s
ms: Menerap %s

en: Failed %s
ms: %s gagal

en: Failed to process comic: 
    
    %s
ms: Gagal memproses komik: 
    
    %s

en: Could not find an e-book inside the archive
ms: Tidak dapat cari e-buku di dalam arkib

en: Path to a file containing rules to transform the CSS styles in this book. The easiest way to create such a file is to use the wizard for creating rules in the calibre GUI. Access it in the "Look & feel->Transform styles" section of the conversion dialog. Once you create the rules, you can use the "Export" button to save them to a file.
ms: Laluan ke fail yang mengandungi peraturan pengubah gaya CSS dalam buku ini. Cara termudah mencipta fail sebegitu adalah dengan menggunakan bestari untuk mencipta peraturan di dalam GUI calibre. Capai ia dalam seksyen "Penampilan->Ubah gaya" bagi dialog pertukaran. Seusai anda mewujudkan peraturan, anda boleh guna butang "Eksport" untuk menyimpannya ke dalam fail.

en: INPUT OPTIONS
ms: PILIHAN INPUT

en: OUTPUT OPTIONS
ms: PILIHAN OUTPUT

en: Options to control the processing of the input %s file
ms: Pilihan untuk mengawal pemprosesan fail input %s

en: Options to control the processing of the output %s
ms: Pilihan untuk mengawal pemprosesan fail output %s

en: LOOK AND FEEL
ms: PENAMPILAN

en: Options to control the look and feel of the output
ms: Pilihan untuk mengawal penampilan output

en: HEURISTIC PROCESSING
ms: PEMPROSESAN HEURISTIK

en: Modify the document text and structure using common patterns. Disabled by default. Use %(en)s to enable.  Individual actions can be disabled with the %(dis)s options.
ms: Ubah suai teks dan struktur dokumen menggunakan corak umum. Dilumpuhkan secara lalai. Guna %(en)s untuk dibenarkan. Tindakan individu boleh dilumpuhkan dengan pilihan %(dis)s.

en: SEARCH AND REPLACE
ms: GELINTAR DAN GANTI

en: Modify the document text and structure using user defined patterns.
ms: Ubahsuai teks dan struktur dokumen menggunakan corak ditakrif pengguna.

en: STRUCTURE DETECTION
ms: PENGESANAN STRUKTUR

en: Control auto-detection of document structure.
ms: Kawal pengesanan-automatik struktur dokumen.

en: TABLE OF CONTENTS
ms: ISI KANDUNGAN

en: Control the automatic generation of a Table of Contents. By default, if the source file has a Table of Contents, it will be used in preference to the automatically generated one.
ms: Kawal penjanaan automatik Isi Kandungan. Secara lalai, jika fail sumber mempunyai Isi Kandungan, ia akan digunakan dalam keutamaan ke yang terjana secara automatik.

en: METADATA
ms: DATA META

en: Options to set metadata in the output
ms: Pilihan untuk tetapkan data meta dalam output

en: DEBUG
ms: NYAHPEPIJAT

en: Options to help with debugging the conversion
ms: Pilihan untuk bantu dengan menyahpepijat pertukaran

en: List builtin recipe names. You can create an e-book from a builtin recipe like this: ebook-convert "Recipe Name.recipe" output.epub
ms: Senaraikan nama resepi terbina-dalam. Anda boleh cipta satu e-buku melalui resepi terbina-dalam seperti ini: ebook-convert "Recipe Name.recipe" output.epub

en: Output saved to
ms: Output disimpan ke

en: The options and default values for the options change depending on both the
    input and output formats, so you should always check with::
    
        %s
    
    Below are the options that are common to all conversion, followed by the
    options specific to every input and output format.
ms: Pilihan dan nilai lalai bagi perubahan pilihan bergantung pada kedua-dua
    format input dan output, jadi anda seharusnya sentiasa semak dengan::
    
        %s
    
    Dibawah merupakan pilihan umum untuk semua penukaran, diikuti dengan
    pilihan khusus untuk setiap format input dan output.

en: Reduce the number of colors used in the image. This works only if you choose the PNG output format. It is useful to reduce file sizes. Set to zero to turn off. Maximum value is 256. It is off by default.
ms: Kurangkan bilangan warna yang digunakan dalam imej. Ia hanya berfungsi jika anda pilih format output PNG. Berguna untuk mengurangkan saiz fail. Tetapkan ke nilai sifar untuk dimatikan. Nilai maksimum ialah 256 dan dimatikan secara lalai.

en: Disable normalize (improve contrast) color range for pictures. Default: False
ms: Lumpuhkan normalkan (tingkatkan beza jelas) julat warna untuk gambar. Lalai: Palsu

en: Maintain picture aspect ratio. Default is to fill the screen.
ms: Kekalkan nisbah bidang gambar. Lalai ialah mengisi skrin.

en: Disable sharpening.
ms: Lumpuhkan kejelasan.

en: Disable trimming of comic pages. For some comics, trimming might remove content as well as borders.
ms: Lumpuhkan pengeratan halaman komik. Bagi sesetengah komik, pengeratan menyebabkan kandungan dan sempadan dibuang.

en: Don't split landscape images into two portrait images
ms: Jangan pisah imej lanskap ke dua imej potret

en: Keep aspect ratio and scale image using screen height as image width for viewing in landscape mode.
ms: Kekalkan nisbah dan skalakan imej menggunakn tinggi skrin sebagai lebar imej untuk melihat dalam mod lanskap.

en: Used for right-to-left publications like manga. Causes landscape pages to be split into portrait pages from right to left.
ms: Digunakan untuk penerbitan kanan-ke-kiri seperti manga. Menyebabkan halaman lanskap dipisah ke halaman potret dari kanan ke kiri.

en: Enable Despeckle. Reduces speckle noise. May greatly increase processing time.
ms: Benarkan Nyahbintik. Kurangkan hingar bintik. Dapat kurangkan masa pemprosesan.

en: Don't sort the files found in the comic alphabetically by name. Instead use the order they were added to the comic.
ms: Jangan isih fail yang ditemui dalam komik yang namanya secara abjad. Tetapi guna tertib yang masa ditambah ke dalam komik.

en: The format that images in the created e-book are converted to. You can experiment to see which format gives you optimal size and look on your device.
ms: Format yang mana imej dalam e-buku yang dihasilkan akan ditukarkan. Anda boleh cuba jaya format yang manakah memberikan saiz dan penampilan yang optimum dalam peranti anda.

en: Apply no processing to the image
ms: Laksana tiada pemprosesan kepada imej

en: Do not convert the image to grayscale (black and white)
ms: Jangan tukar imej ke skala kelabu (hitam dan putih)

en: When converting a CBC do not add links to each page to the TOC. Note this only applies if the TOC has more than one section
ms: Bila menukar CBC jangan tambah pautan ke setiap halaman ke TOC (Isi Kandungan). Perhatian ini hanya dilaksanakan jika TOC mempunyai lebih dari satu seksyen

en: Page
ms: Halaman

en: Convert DOCX files (.docx and .docm) to HTML
ms: Tukar format fail DOCX (.docx dan .docm) ke HTML

en: Normally, if a large image is present at the start of the document that looks like a cover, it will be removed from the document and used as the cover for created e-book. This option turns off that behavior.
ms: Biasanya, jika imej besar hadir dipermulaan dokumen kelihatan seperti kulit buku, ia akan dibuang dari dokumen dan digunakan sebagai kulit untuk e-buku yang dibuat. Pilihan ini matikan kelakuan tersebut.

en: Do not insert a page break after every endnote.
ms: Jangan sisip hentian halaman selepas setiap nota kaki.

en: The size of the page. Default is letter. Choices are %s
ms: Saiz halaman. Lalai adalah letter. Pilihan adalah %s

en: Do not insert the book cover as an image at the start of the document. If you use this option, the book cover will be discarded.
ms: Jangan sisip kulit buku sebagai imej pada permulaan dokumen. Jika anda guna pilihan ini, kulit buku akan disingkirkan.

en: Preserve the aspect ratio of the cover image instead of stretching it out to cover the entire page.
ms: Kekalkan nisbah bidang kulit buku, selain dari meregang ia sehingga memenuhi keseluruhan halaman.

en: Do not insert the table of contents as a page at the start of the document.
ms: Jangan sisip Isi Kandungan sebagai halaman pada permulaan dokumen.

en: The size of the left page margin, in pts. Default is 72pt. Overrides the common left page margin setting.
ms: Saiz margin halaman kiri, dalam pt. Lalai ialah 72pt. Membatalkan tetapan margin halaman kiri.

en: The size of the top page margin, in pts. Default is 72pt. Overrides the common top page margin setting, unless set to zero.
ms: Saiz margin halaman atas, dalam pt. Lalai ialah 72pt. Membatalkan tetapan margin halaman atas.

en: The size of the right page margin, in pts. Default is 72pt. Overrides the common right page margin setting, unless set to zero.
ms: Saiz margin halaman kanan, dalam pt. Lalai ialah 72pt. Membatalkan tetapan margin halaman kanan.

en: The size of the bottom page margin, in pts. Default is 72pt. Overrides the common bottom page margin setting, unless set to zero.
ms: Saiz margin halaman bawah, dalam pt. Lalai ialah 72pt. Membatalkan tetapan margin halaman bawah.

en: Turn off splitting at page breaks. Normally, input files are automatically split at every page break into two files. This gives an output e-book that can be parsed faster and with less resources. However, splitting is slow and if your source file contains a very large number of page breaks, you should turn off splitting on page breaks.
ms: Matikan pemisahan pada hentian halaman. Biasanya fail input dipisah secara automatik pada setiap hentian halaman menjadi dua fail. Ini memberikan e-buku output yang boleh dihurai lebih pantas dengan kurang penggunaan sumber. Walaubagaimanapun, pemisahan adalah perlahan dan jika fail sumber anda mengandungi jumlah hentian halaman yang sangat besar, anda patut mematikan pemisahan hentian halaman.

en: Split all HTML files larger than this size (in KB). This is necessary as most EPUB readers cannot handle large file sizes. The default of %defaultKB is the size required for Adobe Digital Editions. Set to 0 to disable size based splitting.
ms: Pisah semua fail HTML yang lebih besar dari saiz ini (dalam KB). Ia perlu kerana kebanyakan pembaca EPUB tidak dapat kendalikan saiz fail besar. Lalai %defaultKB adalah saiz yang diperlukan untuk Adobe Digital Editions. Tetapkan pada 0 untuk lumpuhkan pembahagian berasaskan saiz.

en: Normally, if the input file has no cover and you don't specify one, a default cover is generated with the title, authors, etc. This option disables the generation of this cover.
ms: Biasanya jika fail input tidak mempunyai kulit luar dan anda tidak nyatakan, kulit lalai dijana dengan tajuk, pengarang, dll. Pilihan ini lumpuhkan penjanaan kulit buku ini.

en: Do not use SVG for the book cover. Use this option if your EPUB is going to be used on a device that does not support SVG, like the iPhone or the JetBook Lite. Without this option, such devices will display the cover as a blank page.
ms: Jangan guna SVG untuk kulit buku. Guna pilihan ini jika EPUB anda akan diguna dalam peranti yang tidak menyokong format SVG, seperti iPhone atau JetBook Lite. Tanpa pilihan ini, peranti tersebut akan paparkan kulit buku sebagai muka kosong.

en: When using an SVG cover, this option will cause the cover to scale to cover the available screen area, but still preserve its aspect ratio (ratio of width to height). That means there may be white borders at the sides or top and bottom of the image, but the image will never be distorted. Without this option the image may be slightly distorted, but there will be no borders.
ms: Bila menggunakan kulit hadapan SVG, pilihan ini akan menyebabkan kulit hadapan diskalakan untuk meliputi kawasan skrin yang ada, tetapi masih mengekalkan nisbah bidangnya (nisbah lebar terhadap tinggi). Ini bermaksud akan wujud sempadan putih disisi atau atas dan bawah imej, tetapi imej tidak akan diherotkan. Tanpa pilihan ini imej akan menjadi sedikit herot, tetapi sempadan tidak akan wujud.

en: This option is needed only if you intend to use the EPUB with FBReaderJ. It will flatten the file system inside the EPUB, putting all files into the top level.
ms: Pilihan ini hanya diperlukan jika anda berniat untuk guna EPUB dengan FBReaderJ. Ia akan ratakan sistem fail yang ada di dalam EPUB, meletakkan semua fail dalam aras tertinggi.

en: Insert an inline Table of Contents that will appear as part of the main book content.
ms: Sisip Isi Kandunagan dalaman yang akan muncul sebagai sebahagian dari kandungan buku utama.

en: Put the inserted inline Table of Contents at the end of the book instead of the start.
ms: Letak Isi Kandungan dalam garis dipenghujung buku selain di permulaan.

en: The version of the EPUB file to generate. EPUB 2 is the most widely compatible, only use EPUB 3 if you know you actually need it.
ms: Versi fail EPUB yang dijana. EPUB 2 adalah yang paling serasi, hanya guna EPUB 3 jika anda benar-benar memerlukannya.

en: Section per entry in the ToC
ms: Seksyen per masukan dalam ToC

en: Section per file
ms: Seksyen per fail

en: A single section
ms: Satu seksyen tunggal

en: Genre for the book. Choices: %s
    
     See:
ms: Genre buku. Pilihan: %s
    
     Rujuk:

en: for a complete list with descriptions.
ms: untuk senarai lengkap dengan keterangan.

en: Traverse links in HTML files breadth first. Normally, they are traversed depth first.
ms: Alihh pautan dalam fail HTML dahulu. Biasanya, ia adalah kedalaman dialih dahulu.

en: Maximum levels of recursion when following links in HTML files. Must be non-negative. 0 implies that no links in the root HTML file are followed. Default is %default.
ms: Aras maksimum rekursif bila mengikuti pautan dalam fail HTML. Mesti bukan-negatif. 0 bermaksud tiada pautan dalam fail HTML root yang diikuti. Lalai adalah %default.

en: Normally this input plugin re-arranges all the input files into a standard folder hierarchy. Only use this option if you know what you are doing as it can result in various nasty side effects in the rest of the conversion pipeline.
ms: Biasanya pemalami input ini menyusun-semula semua fail input ke hieraki folder piawai. Hanya guna pilihan ini jika anda tahu apa yang anda buat kerana ia menyebabkan pelbagai kesan tidak dikehendaki dalam talian-paip penukaran.

en: No top level HTML file found.
ms: Tiada fail HTML aras tertinggi ditemui.

en: Top level HTML file %s is empty
ms: Tiada fail HTML aras tertinggi %s adalah kosong

en: Use CSS classes
ms: Guna kelas CSS

en: Use the style attribute
ms: Guna atribut gaya

en: Use HTML tags wherever possible
ms: Guna tag-tag HTML jika boleh

en: Use an external CSS file
ms: Guna fail CSS luar

en: Use a <style> tag in the HTML file
ms: Guna satu tag <style> dalam fail HTML

en: Specify the handling of CSS. Default is class.
    class: {class}
    inline: {inline}
    tag: {tag}
ms: Nyatakan pengendalian CSS. Lalai ialah kelas.
    class: {class}
    inline: {inline}
    tag: {tag}

en: How to handle the CSS when using css-type = 'class'.
    Default is external.
    external: {external}
    inline: {inline}
ms: Bagaimana hendak mengendalikan CSS bila menggunakan css-type = 'class'.
    Lalai ialah external.
    external: {external}
    inline: {inline}

en: If set this option causes the file name of the HTML file inside the HTMLZ archive to be based on the book title.
ms: Jika tetapkan pilihan ini menyebabkan nama fail bagi fail HTML di dalam arkib HTMLZ yang berdasarkan tajuk buku.

en: Enable auto-rotation of images that are wider than the screen width.
ms: Benarkan auto-putar imej yang lebih lebar dari lebar skrin.

en: Set the space between words in pts. Default is %default
ms: Tetapkan jarak diantara perkataan dalam pts. Lalai adalah %default

en: Add a header to all the pages with title and author.
ms: Tambah pengepala ke semua halaman dengan tajuk dan pengarang.

en: Set the format of the header. %a is replaced by the author and %t by the title. Default is %default
ms: Tetapkan format pengepala. %a diganti oleh pengarang dan %t oleh tajuk. Lalai adalah %default

en: Add extra spacing below the header. Default is %default pt.
ms: Tambah penjarakan tambahan dibawah pengepala. Lalai adalah %default pt.

en: Minimum paragraph indent (the indent of the first line of a paragraph) in pts. Default: %default
ms: Inden perenggan minimum (inden bagi baris pertama perenggan) dalam pts. Lalai: %default

en: This option has no effect
ms: Pilihan ini tidak memberikan apa-apa kesan

en: Multiply the size of text in rendered tables by this factor. Default is %default
ms: Gandakan saiz teks dalam jadual diterap dengan faktor ini. Lalai adalah %default

en: The serif family of fonts to embed
ms: Keluarga serif bagi fon yang dibenamkan

en: The sans-serif family of fonts to embed
ms: Keluarga sans-serif bagi fon yang dibenamkan

en: The monospace family of fonts to embed
ms: Keluargan monospace bagi fon yang dibenamkan

en: Comic
ms: Komik

en: When present, use author sort field as author.
ms: Bila hadir, guna medan isih pengarang sebagai pengarang.

en: Don't add Table of Contents to the book. Useful if the book has its own table of contents.
ms: Jangan tambah Isi Kandungan buku. Berguna jika buku sudah mempunyai isi kandungannya sendiri.

en: Disable compression of the file contents.
ms: Lumpuhkan pemampatan kandungan fail.

en: Ignore margins in the input document. If False, then the MOBI output plugin will try to convert margins specified in the input document, otherwise it will ignore them.
ms: Abai margin dalam dokumen input. Jika palsu, maka pemalam output MOBI akan cuba tukarkan margin yang dinyatakan dalam dokumen input, jika tidak ia akan diabaikan.

en: When adding the Table of Contents to the book, add it at the start of the book instead of the end. Not recommended.
ms: Bila menambah Isi Kandungan ke buku, tambah ia dipermulaan buku selain di pengujung buku. Tidak disarankan.

en: Enable sharing of book content via Facebook etc.  on the Kindle. WARNING: Using this feature means that  the book will not auto sync its last read position  on multiple devices. Complain to Amazon.
ms: Benarkan perkongsian kandungan buku melalui Facebook dll. dalam Kindle. AMARAN: menggunakan fitur ini bermaksud buku tidak akan segerakkan kedudukan baca terakhir secara automatik pada peranti berbilang. Buat aduan ke Amazon.

en: By default calibre converts all images to JPEG format in the output MOBI file. This is for maximum compatibility as some older MOBI viewers have problems with other image formats. This option tells calibre not to do this. Useful if your document contains lots of GIF/PNG images that become very large when converted to JPEG.
ms: Secara lalai calibre menukar semua imej ke format JPEG dalam fail MOBI output. Ia adalah untuk keserasian maksimum kerana sesetengah pelihat MOBI lama mempunyai masalah dengan format imej lain. Pilihan ini memberitahu calibre tidak membuatnya. Berguna jika dokumen anda banyak mengandungi imej GIF/PNG yang akan jadi sangat besar bila ditukar kepada JPEG.

en: By default calibre generates MOBI files that contain the old MOBI 6 format. This format is compatible with all devices. However, by changing this setting, you can tell calibre to generate MOBI files that contain both MOBI 6 and the new KF8 format, or only the new KF8 format. KF8 has more features than MOBI 6, but only works with newer Kindles. Allowed values: {}
ms: Secara lalai calibre menjana fail MOBI yang mengandungi format lama MOBI 6. Format ini serasi dengan semua peranti. Walaubagaimanapun, dengan menukar tetapan ini, anda boleh beritahu calibre untuk menjana fail MOBI yang mengandungi kedua-dua format MOBI 6 dan KF8 baharu, atau hanya format KF8 baharu. KF8 mempunyai lebih fitur berbanding MOBI 6, tetapi hanya berfungsi pada Kindle yang lebih baharu. Nilai dibenarkan: {}

en: All articles
ms: Semua artikel

en: Specify the character encoding of the output document. The default is cp1252. Note: This option is not honored by all formats.
ms: Nyatakan pengekodan aksara bagi dokumen output. Lalai adalah cp1252. Perhatian: Pilihan ini tidak diterimapakai oleh semua format.

en: Add Table of Contents to beginning of the book.
ms: Tambah Isi Kandungan di permulaan buku.

en: Do not extract images from the document
ms: jangan ekstrak imej dari dokumen

en: Scale used to determine the length at which a line should be unwrapped. Valid values are a decimal between 0 and 1. The default is 0.45, just below the median line length.
ms: Skala digunakan untuk tentukan panjang yang mana baris patut dinyahliliy. Nilai yang sah adalah desimal diantara 0 hingga 1. Lalai adalah 0.45, elok-elok dibawah panjang baris median.

en: Instead of using the paper size specified in the PDF Output options, use a paper size corresponding to the current output profile. Useful if you want to generate a PDF for viewing on a specific device.
ms: Selain menggunakan saiz kertas yang dinyatakan dalma pilihan Output PDF, gunakan saiz kertas yang bersandarkan profil output semas. Berguna jika anda mahu jana PDF untuk dilihat pada peranti tertentu.

en: The unit of measure for page sizes. Default is inch. Choices are {} Note: This does not override the unit for margins!
ms: Unit ukuran bagi saiz halaman. Lalai adalah inci. Pilihan adalah {}. Perhatian: Ia tidak membatalkan unit bagi margin!

en: The size of the paper. This size will be overridden when a non default output profile is used. Default is letter. Choices are {}
ms: Saiz kertas. Saiz ini akan dibatalkan bila satu profil output bukan-lalai digunakan. Lalai adalah letter. Pilihan adalah {}

en: The font family used to render serif fonts. Will work only if the font is available system-wide.
ms: Keluarga fon yang diguna untuk menerap fon serif. Hanya berfungsi jika fon tersedia secara menyeluruhi-sistem.

en: The font family used to render sans-serif fonts. Will work only if the font is available system-wide.
ms: Keluarga fon yang diguna untuk menerap fon sans-serif. Hanya berfungsi jika fon tersedia secara menyeluruhi-sistem.

en: The font family used to render monospace fonts. Will work only if the font is available system-wide.
ms: Keluarga fon yang diguna untuk menerap fon monospace. Hanya berfungsi jika fon tersedia secara menyeluruhi-sistem.

en: Surround all links with a red box, useful for debugging.
ms: Litupi semua pautan dengan kotak merah, berguna untuk penyahpepijatan.

en: Add page numbers to the bottom of every page in the generated PDF file. If you specify a footer template, it will take precedence over this option.
ms: Tambah nombor muka surat di bahagian bawah setiap halaman dalam fail PDF yang terjana. Jika anda nyatakan templat pengaki, ia akan mengambilalih pilihan ini.

en: An HTML template used to generate %s on every page. The strings _PAGENUM_, _TITLE_, _AUTHOR_ and _SECTION_ will be replaced by their current values.
ms: Satu templat HTML digunakan untuk menjana %s pada setiap halaman. Rentetan _PAGENUM_, _TITLE_, _AUTHOR_ dan _SECTION_ akan diganti dengan nilai semasa mereka.

en: footers
ms: pengaki

en: headers
ms: pengepala

en: Add a Table of Contents at the end of the PDF that lists page numbers. Useful if you want to print out the PDF. If this PDF is intended for electronic use, use the PDF Outline instead.
ms: Tambah Senarai Kandungan di penghujung PDF yang menyenarai nombor muka surat. Berguna jika anda mahu cetak PDF. Jika PDF ini bertujuan untuk kegunaan elektronik, guna PDF Outline sahaja.

en: Title for generated table of contents.
ms: Tajuk untuk isi kandungan terjana.

en: Generate an uncompressed PDF, useful for debugging.
ms: Jana satu PDF tak mampat, berguna untuk penyahpepijatan.

en: Specify the character encoding of the output document. The default is cp1252.
ms: Nyatakan pengekodan aksara bagi dokumen output. Lalai adalah cp1252.

en: Do not reduce the size or bit depth of images. Images have their size and depth reduced by default to accommodate applications that can not convert images on their own such as Dropbook.
ms: Jangan kurangkan saiz atau kedalaman bit imej. Imej yang mana saiz dan kedalaman dikurangkan secara lalai untuk disesuaikan dengan aplikasi yang tidak dapat menukar imej dengan sendirinya seperti Dropbook.

en: Useful for recipe development. Forces max_articles_per_feed to 2 and downloads at most 2 feeds. You can change the number of feeds and articles by supplying optional arguments. For example: --test 3 1 will download at most 3 feeds and only 1 article per feed.
ms: Bergun untuk pembangunan resepi. Paksa max_article_per_feed untuk 2 dan muat turun paling banyak 2 suapan. Anda boleh ubah bilangan suapan dan artikel dengan menambah argumen tambahan. Sebagai contoh: --test 3 1 akan muat turun paling banyak 3 suapan dan hanya 1 artikel per suapan.

en: Username for sites that require a login to access content.
ms: Nama pengguna untuk laman yang memerlukan daftar masuk ke kandungan capaian.

en: Password for sites that require a login to access content.
ms: Kata laluan bagi laman yang memerlukan daftar masuk untuk capai kandungan.

en: Do not download latest version of builtin recipes from the calibre server
ms: Jangan muat turun versi terkini resepi terbina-dalam dari pelayan calibre

en: Ignore WMF images instead of replacing them with a placeholder image.
ms: Abai imej WMF selain dari gantikannya dengan imej pemegang-tempat.

en: This RTF file has a feature calibre does not support. Convert it to HTML first and then try it.
    %s
ms: Fail RTF ini mempunyai fitur yang mana calibre tidak menyokongnya. Tukar ia ke HTML dahulu kemudian cuba lagi.
    %s

en: Specify the character encoding of the output document. The default is utf-8.
ms: Nyatakan pengekodan aksara bagi dokumen output. Lalai adalah utf-8.

en: The maximum number of characters per line. This splits on the first space before the specified value. If no space is found the line will be broken at the space after and will exceed the specified value. Also, there is a minimum of 25 characters. Use 0 to disable line splitting.
ms: Bilangan aksara maksimum per baris. Ia memisahkan jarak pertama sebelum nilai dinyatakan. Jika tiada jarak ditemui baris akan jadi rosak selepas jarak dan akan melampaui nilai yang dinyatakan. Dan juga, terdapat minimum 25 aksara. Guna 0 untuk lumpuhkan pemisahan baris.

en: Specify whether or not to insert an empty line between two paragraphs.
ms: Nyatakan sama ia atau tidak untuk menyisip baris kosong diantara dua perenggan.

en: Specify whether or not to insert two space characters to indent the first line of each paragraph.
ms: Nyatakan sama ia atau tidak untuk menyisip dua aksara jarak ke inden baris pertama bagi setiap perenggan.

en: Specify whether or not to hide the chapter title for each chapter. Useful for image-only output (eg. comics).
ms: Nyatakan sama ia atau tidak untuk sembunyikan tajuk bab bagi setiap bab. Berguna untuk output imej-sahaja (cth. komik).

en: Start page
ms: Laman mula

en: Cover pages
ms: Halaman kulit hadapan

en:  (Preface)
ms:  (Pendahuluan)

en: Abbreviations
ms: Singkatan

en: Support admonitions
ms: Sokong teguran

en: Add attribute to HTML tags
ms: Tambah atribut pada tag HTML

en: Add code highlighting via Pygments
ms: Tambah penyorotan kod melalui Pygments

en: Definition lists
ms: Senarai takrifan

en: Enables various common extensions
ms: Benarkan pelbagai sambungan umum

en: Alternative code block syntax
ms: Sintaks blok kod altenatif

en: Footnotes
ms: Nota Kaki

en: Use legacy element attributes
ms: Guna atribut-atribut unsur legasi

en: Use legacy underscore handling for connected words
ms: Guna pengendalian undescore legasi untuk perkataan bersambung

en: Metadata in the document
ms: Data meta dalam dokumen

en: Treat newlines as hard breaks
ms: Anggap baris baharu sebagai hentian tekal

en: Do not allow mixing list types
ms: Jangan benarkan pencampuran jenis senarai

en: Support tables
ms: Jadual sokongan

en: Generate a table of contents
ms: Jana isi kandungan

en: Wiki style links
ms: Pautan gaya Wiki

en: Try to auto detect paragraph type
ms: Cuba auto kesan jenis perenggan

en: Treat a blank line as a paragraph break
ms: Anggap baris kosong sebagai hentian perenggan

en: Assume every line is a paragraph
ms: Anggap setiap baris sebagai perenggan

en: Assume every line starting with 2+ spaces or a tab starts a paragraph
ms: Anggap setiap baris bermula dengan jarak +2 atau tab memulakan perenggan

en: Most lines have hard line breaks, few/no blank lines or indents
ms: Kebanyakan baris mempunyai hentian baris tekal, sedikit/tiada baris kosong atau inden

en: Don't modify the paragraph structure
ms: Jangan ubahsuai struktur perenggan

en: Automatically decide which formatting processor to use
ms: Tentukan secara automatik pemproses pemformatan yang manakah hendak digunakan

en: No formatting
ms: Tanpa pemformatan

en: Use heuristics to determine chapter headings, italics, etc.
ms: Guna heuristik untuk menentukan pengepala bab, condong, dll.

en: Use the Markdown markup language
ms: Guna bahasa penanda Markdown

en: Paragraph structure to assume. The value of "off" is useful for formatted documents such as Markdown or Textile. Choices are:
    * auto: {auto}
    * block: {block}
    * single: {single}
    * print:  {print}
    * unformatted: {unformatted}
    * off: {off}
ms: Struktur perenggan anggapan. Nilai "off" berguna untuk dokumen terformat seperti Markdown atau Textile. Pilihan adalah:
    * auto: {auto}
    * block: {block}
    * single: {single}
    * print:  {print}
    * unformatted: {unformatted}
    * off: {off}

en: Normally extra spaces are condensed into a single space. With this option all spaces will be displayed.
ms: Biasanya jarak tambahan dipadatkan menjadi satu jarak. Dengan pilihan ini semua jarak akan dipaparkan.

en: Normally extra space at the beginning of lines is retained. With this option they will be removed.
ms: Biasanya jarak tambahan pada permulaan baris akan dikekalkan. Dengan pilihan ini ia akan dibuang.

en: Plain text
ms: Teks biasa

en: Markdown formatted text
ms: Text terformat Markdown

en: Type of newline to use. Options are %s. Default is 'system'. Use 'old_mac' for compatibility with Mac OS 9 and earlier. For macOS use 'unix'. 'system' will default to the newline type used by this OS.
ms: Jenis baris baharu yang digunakan. Pilihan adalah %s. Lalai ialah 'system'. Guna 'old_mac' untuk keserasian dengan Mac OS 9 dan lebih awal. Untuk macOS guna 'unix'. 'system' akan lalai pada jenis baris baharu yang digunakan oleh OS ini.

en: Force splitting on the max-line-length value when no space is present. Also allows max-line-length to be below the minimum
ms: Paksa pemisahan nilai panjang-baris-maks bila tiada jarak hadir. Juga benarkan panjang-baris-maks dibawah minimum

en: Formatting used within the document.
    * plain: {plain}
    * markdown: {markdown}
    * textile: {textile}
ms: Pemformatan yang digunakan ddalam dokumen
    * plain: {plain}
    * markdown: {markdown}
    * textile: {textile}

en: Level of verbosity. Specify multiple times for greater verbosity. Specifying it twice will result in full verbosity, once medium verbosity and zero times least verbosity.
ms: Aras kejelaan. Nyatakan berapa kali untuk lebih kejelaan. Menyatakan dua kali akan hasilkan kejelaan penuh, sekali kejelaan sederhana dan sifar paling kurang kejelaan.

en: Specify the input profile. The input profile gives the conversion system information on how to interpret various information in the input document. For example resolution dependent lengths (i.e. lengths in pixels). Choices are:
ms: Nyatakan profil input. Profil input memberikan maklumat sistem penukaran bagaimana hendak tafsir pelbagai maklumat di dalam dokumen input. Sebagai contoh resolusi bergantung pada panjang (iaitu panjang dalam piksel). Pilihan adalah:

en: Specify the output profile. The output profile tells the conversion system how to optimize the created document for the specified device. In some cases, an output profile can be used to optimize the output for a particular device, but this is rarely necessary. Choices are:
ms: Nyatakan profil output. Profil output memberitahu sisten penukaran bagaimana hendak optimumkan dokumen yang dihasilkan untuk peranti tertentu. Dalam sesetengah situasi, satu profil output boleh digunakan untuk optimumkan output bagi peranti tersebut, tetapi ia jarang berlaku. Pilihan adalah:

en: Mapping from CSS font names to font sizes in pts. An example setting is 12,12,14,16,18,20,22,24. These are the mappings for the sizes xx-small to xx-large, with the final size being for huge fonts. The font rescaling algorithm uses these sizes to intelligently rescale fonts. The default is to use a mapping based on the output profile you chose.
ms: Pemetaan dari nama fon CSS ke saiz fon dalam pt. Contoh penetapan ialah 12,12,14,16,18,20,22,24. Ini merupakan pemetaan untuk saiz xx-small sehinggalah xx-large, dengan saiz akhir merupakan fon amat besar. Algoritma penskalaan semula fon gunakan saiz ini untuk skalakan semula fon secara pintar. Lalai ialah guna pemetaan berdasarkan pada profil output yang anda pilih.

en: Disable all rescaling of font sizes.
ms: Lumpuhkan semua penskalaan semula saiz fon.

en: The minimum line height, as a percentage of the element's calculated font size. calibre will ensure that every element has a line height of at least this setting, irrespective of what the input document specifies. Set to zero to disable. Default is 120%. Use this setting in preference to the direct line height specification, unless you know what you are doing. For example, you can achieve "double spaced" text by setting this to 240.
ms: Tinggi baris minimum, sebagai peratus unsur saiz fon yang dikira. calibre akan pastikan yang mana setiap  unsur mempunyai tinggi baris sekurang-kurangnya ikut tetapan ini, tidak menuruti apakah input dokumen tentukan. Tetapkan sifar untuk lumpuhkan. Lalai ialah 120%. Guna tetapan ini dalam keutamaan ke spesifikasi tinggi baru, melainkan anda tahu apa yang anda buat. Contohnya, anda boleh dapat teks "berjarak ganda dua" dengan menetapkannya menjadi 240.

en: The line height in pts. Controls spacing between consecutive lines of text. Only applies to elements that do not define their own line height. In most cases, the minimum line height option is more useful. By default no line height manipulation is performed.
ms: Tinggi baris dalam pt. Kawal jarak diantara baris berturutan teks. Hanya laksana pada unsur yang tidak takrif tinggi baris mereka sendiri. Dalam kebanyakan kes, pilihan tinggi baris minimum adalah lebih berguna. Secara lalai tiada manipulasi tinggi baris dibuat.

en: Embed the specified font family into the book. This specifies the "base" font used for the book. If the input document specifies its own fonts, they may override this base font. You can use the filter style information option to remove fonts from the input document. Note that font embedding only works with some output formats, principally EPUB, AZW3 and DOCX.
ms: Benamkan keluarga fon tertentu ke dalam buku. Ini menyatakan fon "dasar" yang digunakan untuk buku. Jika dokumen input menyatakan fonnya sendiri, ia mungkin membatalkan fon dasar ini. Anda boleh guna pilihan maklumat gaya penapis untuk membuang fon dari dokumen input. Perhatian pembenaman fon hanya berfungsi dengan beberapa format output, biasanya EPUB, AZW3 dan DOCX.

en: Embed every font that is referenced in the input document but not already embedded. This will search your system for the fonts, and if found, they will be embedded. Embedding will only work if the format you are converting to supports embedded fonts, such as EPUB, AZW3, DOCX or PDF. Please ensure that you have the proper license for embedding the fonts used in this document.
ms: Benamkan setiap fon yang dirujuk dalam dokumen input tetapi sebenarnya tidak dibenam. Ia akan menggelintar fon tersebut dalam sistem anda, dan jika temui, ia akan dibenamkan. Pembenaman hanya berlaku jika format yang anda tukar menyokong fon terbenam, seperti EPUB, AZW3, DOCX atau PDF. Sila pastikan anda mempunyai lesen untuk membenamkan fon tersebut untuk digunakan dalam dokumen ini.

en: Subset all embedded fonts. Every embedded font is reduced to contain only the glyphs used in this document. This decreases the size of the font files. Useful if you are embedding a particularly large font with lots of unused glyphs.
ms: Sebset semua fon terbenam. Setiap fon terbenam dikurangkan hanya untuk mengandungi glif yang diguna dalam dokumen ini. Ia kurangkan saiz fail fon. Berguna jika anda membenamkan fon besar tertentu yang mengandungi banyak glif yang tidak perlu.

en: Some badly designed documents use tables to control the layout of text on the page. When converted these documents often have text that runs off the page and other artifacts. This option will extract the content from the tables and present it in a linear fashion.
ms: Sesetengah dokumen direka teruk dengan jadual yang mana ia mengawal bentangan teks dalam halaman. Bila menukar dokumen ini biasanya teks terkeluar dari halaman dan ada artifak lain. Pilihan ini akan mengekstrak kandungan dari jadual dan persembahkannya dalam fesyen linear.

en: XPath expression that specifies all tags that should be added to the Table of Contents at level one. If this is specified, it takes precedence over other forms of auto-detection. See the XPath Tutorial in the calibre User Manual for examples.
ms: Ungkapan XPath yang menyatakan semua tag perlu ditambah ke dalam Senarai Kandungan pada aras satu. Jika ia dinyatakan, ia mendahului lain-lain bentuk auto-pengesanan. Sila rujuk Tutorial XPath dalam Panduan Pengguna calibre untuk lihat contoh.

en: XPath expression that specifies all tags that should be added to the Table of Contents at level two. Each entry is added under the previous level one entry. See the XPath Tutorial in the calibre User Manual for examples.
ms: Ungkapan XPath yang menyatakan semua tag perlu ditambah ke dalam Senarai Kandungan pada aras dua. Setiap masukan ditambah di bawah masukan aras satu sebelum ini. Sila rujuk Tutorial XPath dalam Panduan Pengguna calibre untuk lihat contoh.

en: XPath expression that specifies all tags that should be added to the Table of Contents at level three. Each entry is added under the previous level two entry. See the XPath Tutorial in the calibre User Manual for examples.
ms: Ungkapan XPath yang menyatakan semua tag perlu ditambah ke dalam Senarai Kandungan pada aras tiga. Setiap masukan ditambah di bawah masukan aras dua sebelum ini. Sila rujuk Tutorial XPath dalam Panduan Pengguna calibre untuk lihat contoh.

en: Normally, if the source file already has a Table of Contents, it is used in preference to the auto-generated one. With this option, the auto-generated one is always used.
ms: Biasanya, jika fail sumber sudah mempunyai Senarai Kandungan, ia digunakan dalam keutamaan untuk auto-jana. Dengan pilihan ini, auto-jana sentiasa digunakan.

en: Don't add auto-detected chapters to the Table of Contents.
ms: Jangan tambah bab dikesan-sendiri ke Isi Kandungan.

en: If fewer than this number of chapters is detected, then links are added to the Table of Contents. Default: %default
ms: Jika lebih sedikit berbanding bilangan bab ini dikesan, maka pautan ditambah ke Isi Kandungan. Lalai: %default

en: Maximum number of links to insert into the TOC. Set to 0 to disable. Default is: %default. Links are only added to the TOC if less than the threshold number of chapters were detected.
ms: Bilangan pautan maksimum disisip ke dalam TOC. Tetapkan 0 untuk lumpuhkan. Lalai ialah: %default. Pautan hanya ditambah ke TOC jika kurang dari ambang bilangan bab telah dikesan.

en: Remove entries from the Table of Contents whose titles match the specified regular expression. Matching entries and all their children are removed.
ms: Buang masukan dari Isi Kandungan yang mana tajuk sepadan dengan ungkapan nalar yang dinyatakan. Masukan yang sepadan dan semua anaknya akan dibuang.

en: When creating a TOC from links in the input document, allow duplicate entries, i.e. allow more than one entry with the same text, provided that they point to a different location.
ms: Bila mencipta TOC dari pautan dalam dokumen input, benarkan masukan berganda, iaitu benarkan lebih dari satu masukan dengan teks yang sama, yang mana ia menuju ke lokasi yang berbeza.

en: An XPath expression to detect chapter titles. The default is to consider <h1> or <h2> tags that contain the words "chapter", "book", "section", "prologue", "epilogue" or "part" as chapter titles as well as any tags that have class="chapter". The expression used must evaluate to a list of elements. To disable chapter detection, use the expression "/". See the XPath Tutorial in the calibre User Manual for further help on using this feature.
ms: Ungkapan XPath untuk mengesan tajuk bab. Lalai ialah dengan menganggap tag <h1> atau <h2> yang mengandungi perkataan "chapter","book","section", "prologue", "epilogue", atau "part" sebahagian dari tajuk bab serta mana-mana tag yang mempunyai class="chapter". Ungkapan digunakan mesti menilai senarai unsur. Untuk lumpuhkan pengesanan bab, guna ungkapan "/". Sila rujuk Tutorial XPath di dalam Panduan Pengguna calibre untuk bantuan lanjut berkenaan penggunaan fitur ini.

en: Specify how to mark detected chapters. A value of "pagebreak" will insert page breaks before chapters. A value of "rule" will insert a line before chapters. A value of "none" will disable chapter marking and a value of "both" will use both page breaks and lines to mark chapters.
ms: Nyatakan bagaimana hendak tanda bab yang dikesan. Nilai "pagebreak" akan menyisip hentian halaman sebelum bab. Nilai "rule" akan menyisip satu baris sebelum bab. Nilai "none" akan lumpuhkan penandaan bab dan nilai "both" akan guna kedua-dua hentian halaman dan baris untuk menanda bab.

en: An XPath expression to detect the location in the document at which to start reading. Some e-book reading programs (most prominently the Kindle) use this location as the position at which to open the book. See the XPath tutorial in the calibre User Manual for further help using this feature.
ms: Ungkapan XPath untuk mengesan lokasi dalam dokumen untuk mula membaca. Sesetengah program membaca e-buku (umumnya Kindle) gunakan lokasi ini sebagai kedudukan untuk membuka buku. Sila rujuk tutorial XPath di dalam Panduan Pengguna calibre untuk bantuan lanjutan berkenaan penggunaan fitur ini.

en: Either the path to a CSS stylesheet or raw CSS. This CSS will be appended to the style rules from the source file, so it can be used to override those rules.
ms: Sama ada laluan ke lembaran gaya CSS atau CSS mentah. CSS ini akan ditambah ke peraturan gaya dari fail sumber, supaya ia boleh digunakan untuk batalkan peraturan tersebut.

en: Rules for transforming the styles in this book. These rules are applied after all other CSS processing is done.
ms: Peraturan untuk mengubah gaya dalam buku ini. Peraturan ini dilaksanakan selepas semua pemprpsesan CSS telah selesai.

en: A comma separated list of CSS properties that will be removed from all CSS style rules. This is useful if the presence of some style information prevents it from being overridden on your device. For example: font-family,color,margin-left,margin-right
ms: Satu senarai dipisah tanda koma sifat CSS akan dibuang dari semua peraturan gaya CSS. Ia berguna jika kehadiran beberapa maklumat gaya menghalang ia dari dibatalkan oleh peranti anda. Contohnya: font-family,color,margin-left,margin-right

en: By default, calibre will use the shorthand form for various CSS properties such as margin, padding, border, etc. This option will cause it to use the full expanded form instead. Note that CSS is always expanded when generating EPUB files with the output profile set to one of the Nook profiles as the Nook cannot handle shorthand CSS.
ms: Secara lalai, calibre akan guna kependekan untuk pelbagai sifat CSS seperti margin, pemadatan, sempadan, dll. Pilihan ini akan menyebabkan ia gunakan bentuk penuh. Perhatian CSS sentiasa dikembangkan bila menjana fail EPUB dengan profil output ditetapkan pada salah satu profil Nook kerana Nook tidak dapat kendalikan kependekan CSS.

en: An XPath expression. Page breaks are inserted before the specified elements. To disable use the expression: /
ms: Ungkapan XPath. Hentian halaman disisip sebelum unsur yang dinyatakan. Untuk lumpuhkan penggunaan ungkapan: /

en: Some documents specify page margins by specifying a left and right margin on each individual paragraph. calibre will try to detect and remove these margins. Sometimes, this can cause the removal of margins that should not have been removed. In this case you can disable the removal.
ms: Sesetengah dokumen nyatakan margin halaman dengan menyatakan margin kiri dan kanan pada setiap perenggan secara individu. Calibre akan cuba mengesan dan membuang margin ini. Kadangkala, ia menyebabkan pembuangan margin yang tidak sepatutnya dibuang. Dalam situasi ini anda boleh lumpuhkan pembuangan tersebut.

en: Set the top margin in pts. Default is %default. Setting this to less than zero will cause no margin to be set (the margin setting in the original document will be preserved). Note: Page oriented formats such as PDF and DOCX have their own margin settings that take precedence.
ms: Tetapkan margin atas dalam pts. Lalai ialah %default. Tetapan ini adalah kurang dari sifar yang akan menyebabkan tiada margin ditetapkan (tetapan margin dalam dokumen asal akan dikekalkan). Perhatian: Format berorientasikan halmaan seperti PDF dan DOCX mempunyai tetapan margin mereka masing-masing.

en: Set the bottom margin in pts. Default is %default. Setting this to less than zero will cause no margin to be set (the margin setting in the original document will be preserved). Note: Page oriented formats such as PDF and DOCX have their own margin settings that take precedence.
ms: Tetapkan margin bawah dalam pts. Lalai ialah %default. Tetapan ini adalah kurang dari sifar yang akan menyebabkan tiada margin ditetapkan (tetapan margin dalam dokumen asal akan dikekalkan). Perhatian: Format berorientasikan halmaan seperti PDF dan DOCX mempunyai tetapan margin mereka masing-masing.

en: Set the left margin in pts. Default is %default. Setting this to less than zero will cause no margin to be set (the margin setting in the original document will be preserved). Note: Page oriented formats such as PDF and DOCX have their own margin settings that take precedence.
ms: Tetapkan margin kiri dalam pts. Lalai ialah %default. Tetapan ini adalah kurang dari sifar yang akan menyebabkan tiada margin ditetapkan (tetapan margin dalam dokumen asal akan dikekalkan). Perhatian: Format berorientasikan halmaan seperti PDF dan DOCX mempunyai tetapan margin mereka masing-masing.

en: Set the right margin in pts. Default is %default. Setting this to less than zero will cause no margin to be set (the margin setting in the original document will be preserved). Note: Page oriented formats such as PDF and DOCX have their own margin settings that take precedence.
ms: Tetapkan margin kanan dalam pts. Lalai ialah %default. Tetapan ini adalah kurang dari sifar yang akan menyebabkan tiada margin ditetapkan (tetapan margin dalam dokumen asal akan dikekalkan). Perhatian: Format berorientasikan halmaan seperti PDF dan DOCX mempunyai tetapan margin mereka masing-masing.

en: Change text justification. A value of "left" converts all justified text in the source to left aligned (i.e. unjustified) text. A value of "justify" converts all unjustified text to justified. A value of "original" (the default) does not change justification in the source file. Note that only some output formats support justification.
ms: Ubah kewajaran teks. Nilai "kiri" tukar semua teks terwajar di dalam sumber menjadi teks terjajar kiri (iaitu. tidak terwajar). Nilai "wajar" tukar semua teks tidak terwajar menjadi terwajar. Nilai "asal" (lalai) tidak mengubah kewajaran fail sumber. Perhatian hanya beberapa format output menyokong kewajaran.

en: Remove spacing between paragraphs. Also sets an indent on paragraphs of 1.5em. Spacing removal will not work if the source file does not use paragraphs (<p> or <div> tags).
ms: Buang penjarakan diantara perenggan. Juga tetapkan inden pada perenggan sebanyak 1.5em. Pembuangan penjarakan tidak berfungsi jika fail sumber tidak guna perenggan (tag <p> atau <div>).

en: When calibre removes blank lines between paragraphs, it automatically sets a paragraph indent, to ensure that paragraphs can be easily distinguished. This option controls the width of that indent (in em). If you set this value negative, then the indent specified in the input document is used, that is, calibre does not change the indentation.
ms: Bila calibre membuang baris kosong diantara perenggan, ia tetapkan inden perenggan secara automatik untuk memastikan perenggan mudah dikenalpasti. Pilihan ini mengawal lebar inden tersebut (dalam em). Jika anda tetapkan nilainya negatif, maka inden yang dinyatakan dalam dokumen input akan digunakan, iaitu calibre tidak mengubah indentasinya.

en: Use the cover detected from the source file in preference to the specified cover.
ms: Guna kulit hadapan yang dikesan dari fail sumber dalam keutamaan ke kulit hadapan yang dinyatakan.

en: Insert a blank line between paragraphs. Will not work if the source file does not use paragraphs (<p> or <div> tags).
ms: Sisip baris kosong diantara perenggan. Tidak akan berfungsi jika fail sumber tidak guna perenggan (tag <p> atau <div>).

en: Set the height of the inserted blank lines (in em). The height of the lines between paragraphs will be twice the value set here.
ms: Tetapkan tinggi baris kosong yang disisip (dalam em). Tinggi baris diantara perenggan akan menjadi dua kali ganda nilai yang ditetapkan di sini.

en: Remove the first image from the input e-book. Useful if the input document has a cover image that is not identified as a cover. In this case, if you set a cover in calibre, the output document will end up with two cover images if you do not specify this option.
ms: Buang imej pertama dari e-buku input. Berguna jika dokumen input mempunyai imej kulit buku yang tidak dikenalpasti sebagai kulit buku. Dalam situasi ini, jika anda tetapkan kulit buku dalam calibre, dokumen output akan mempunyai dua imej kulit buku jika anda tidak nyatakan pilihan ini.

en: Insert the book metadata at the start of the book. This is useful if your e-book reader does not support displaying/searching metadata directly.
ms: Sisip data meta buku pada permulaan buku. Ia berguna jika pembaca e-buku anda tidak menyokong papar/gelintar data meta secara langsung.

en: Convert fancy quotes, dashes and ellipsis to their plain equivalents.
ms: Tukar petikan, sengkang dan elipsis yang pelik mengikut format piawainya.

en: Read metadata from the specified OPF file. Metadata read from this file will override any metadata in the source file.
ms: Baca data meta dari fail OPF yang dinyatakan. Data meta dibaca dari fail ini akan membatalkan mana-mana data meta dalam fail sumber.

en: Set the title.
ms: Tetapkan tajuk.

en: Set the authors. Multiple authors should be separated by ampersands.
ms: Tetapkan pengarang. Pengarang berbilang seharusnya dipisah dengan tanda ampersand.

en: The version of the title to be used for sorting.
ms: Versi tajuk yang digunakan untuk pengisihan.

en: String to be used when sorting by author.
ms: Rentetan yang digunakan bila mengisih ikut pengarang.

en: Set the cover to the specified file or URL
ms: Tetapkan kulit hadapan fail atau URL yang dinyatakan.

en: Set the e-book description.
ms: Tetapkan keterangan e-buku.

en: Set the e-book publisher.
ms: Tetapkan penerbit e-buku.

en: Set the series this e-book belongs to.
ms: Tetapkan siri e-buku ini berasal.

en: Set the index of the book in this series.
ms: Tetapkan indeks buku dalam siri ini.

en: Set the rating. Should be a number between 1 and 5.
ms: Tetapkan penarafan. Seharusnya nombor diantara 1 hingga 5.

en: Set the ISBN of the book.
ms: Tetapkan ISBN buku.

en: Set the tags for the book. Should be a comma separated list.
ms: Tetapkan tag untuk buku. Seharusnya senarai dipisah dengan tanda koma.

en: Set the book producer.
ms: Tetapkan pengeluar buku.

en: Set the language.
ms: Tetapkan bahasa.

en: Set the publication date (assumed to be in the local timezone, unless the timezone is explicitly specified)
ms: Tetapkan tarikh penerbitan (dianggap dalam zon waktu setempat, melainkan zon waktu dinyatakan secara eksplisit)

en: Set the book timestamp (no longer used anywhere)
ms: Tetapkan setem masa buku (tiada lagi digunakan)

en: Enable heuristic processing. This option must be set for any heuristic processing to take place.
ms: Benarkan pemprosesan heuristik. Pilihan ini mesti ditetapkan untuk mana-mana pemprosesan heuristik untuk dijalankan.

en: Detect unformatted chapter headings and sub headings. Change them to h2 and h3 tags.  This setting will not create a TOC, but can be used in conjunction with structure detection to create one.
ms: Kesan pengepala dan sub pengepala bab. Ubah ia menjadi tag h2 dan h3. Tetapan ini tidak akan hasilkan TOC, tetapi boleh digunakan di dalam konjuksi dengan pengesanan struktur jika mahu membinanya.

en: Look for common words and patterns that denote italics and italicize them.
ms: Cari perkataan dan corak umum yang diwakili dengan condong dan kecondongan mereka.

en: Turn indentation created from multiple non-breaking space entities into CSS indents.
ms: Hidupkan identasi yang dicipta dari entiti jarak tidak-henti berbilang ke dalam inden CSS.

en: Scale used to determine the length at which a line should be unwrapped. Valid values are a decimal between 0 and 1. The default is 0.4, just below the median line length.  If only a few lines in the document require unwrapping this value should be reduced
ms: Skala yang digunakan untuk menentukan panjang yang mana baris patut tidak dililit. Nilai yang sah adalah desimal diantara 0 hingga 1. Lalai ialah 0.4, sedikit dibawah panjang baris median. Jika hanya beberapa baris di dalam dokumen memerlukan penyahlilitaan, nilai ini patut dikurangkan.

en: Unwrap lines using punctuation and other formatting clues.
ms: Nyahlilit baris menggunakan tanda baca dan lain-lain tanda pemformatan.

en: Remove empty paragraphs from the document when they exist between every other paragraph
ms: Buang perenggan kosong dari dokumen bila ia wujud diantara setiap perenggan lain

en: Left aligned scene break markers are center aligned. Replace soft scene breaks that use multiple blank lines with horizontal rules.
ms: Penanda hentian adegan terjajar kiri adalah dijajar tengah. Ganti hentian adegan lembut yang guna baris kosong berbilang dengan peratusan mengufuk.

en: Replace scene breaks with the specified text. By default, the text from the input document is used.
ms: Ganti hentian adegan dengan teks yang dinyatakan. Secara lalai, teks dari dokumen input digunakan.

en: Analyze hyphenated words throughout the document.  The document itself is used as a dictionary to determine whether hyphens should be retained or removed.
ms: Analisis perkataan bersempang menyeluruhi dokumen. Dokumen itu sendiri digunakan sebagai kamus untuk tentukan sama ada tanda sempang seharusnya dikekalkan atau dibuang.

en: Looks for occurrences of sequential <h1> or <h2> tags. The tags are renumbered to prevent splitting in the middle of chapter headings.
ms: Cari kemunculan jujukan tag <h1> atau <h2>. Tag dinombor semula untuk menghindari pemisahan ditengah-tengah pengepala bab.

en: Search pattern (regular expression) to be replaced with sr1-replace.
ms: Gelintar corak (ungkapan nalar) yang diganti dengan sr1-replace.

en: Replacement to replace the text found with sr1-search.
ms: Penggantian untuk ganti teks yang ditemui dengan sr1-search.

en: Search pattern (regular expression) to be replaced with sr2-replace.
ms: Gelintar corak (ungkapan nalar) yang diganti dengan sr2-replace.

en: Replacement to replace the text found with sr2-search.
ms: Penggantian untuk ganti teks yang ditemui dengan sr2-search.

en: Search pattern (regular expression) to be replaced with sr3-replace.
ms: Gelintar corak (ungkapan nalar) yang diganti dengan sr3-replace.

en: Replacement to replace the text found with sr3-search.
ms: Penggantian untuk ganti teks yang ditemui dengan sr3-search.

en: Path to a file containing search and replace regular expressions. The file must contain alternating lines of regular expression followed by replacement pattern (which can be an empty line). The regular expression must be in the Python regex syntax and the file must be UTF-8 encoded.
ms: Laluan ke fail yang mengandungi ungkapan nalar gelintar dan ganti. Fail mesti mengandungi bari alternatif bagi ungkapan nalar yang diikuti oleh corak penggantian (yang boleh jadi baris kosong). Ungkapan nalar mesti dalam sintaks ungkapan nalar Python dan fail mesti terenkod UTF-8.

en: Values of series index and rating must be numbers. Ignoring
ms: Nilai indeks siri dan penarafan mestilah nombor. Diabaikan

en: Failed to parse date/time
ms: Gagal menghurai tarikh/masa

en: Converting input to HTML...
ms: Menukar input ke HTML...

en: Running transforms on e-book...
ms: Menjalankan transformasi pada e-buku...

en: Running %s plugin
ms: Menjalankan pemalam %s

en: Template error
ms: Ralat templat

en: The Cross
ms: Silang

en: Half and half
ms: Separa dan separa

en: Banner
ms: Sepanduk

en: Ornamental
ms: Hiasan

en: Blocks
ms: Blok

en: Remove the property
ms: Buang sifat

en: Add extra properties
ms: Tambah sifat esktra

en: Change the value to
ms: Ubah nilai ke

en: Multiply the value by
ms: Gandakan nilai sebanyak

en: Divide the value by
ms: Bahagi nilai sebanyak

en: Add to the value
ms: Tambah ke nilai

en: Subtract from the value
ms: Baung dari nilai

en: is
ms: ialah

en: is not
ms: tidak

en: is any value
ms: ialah sebarang nilai

en: matches pattern
ms: sepadan dengan corak

en: does not match pattern
ms: tidak sepadan dengan corak

en: is the same length as
ms: adalah panjang sama dengan

en: is not the same length as
ms: ialah panjang tidak sama dengan

en: is less than
ms: adalah kurang dari

en: is greater than
ms: adalah lebih dari

en: is less than or equal to
ms: ialah kurang dari atau sama dengan

en: is greater than or equal to
ms: ialah lebih dari atau sama dengan

en: Unknown keys
ms: Kunci tidak diketahui

en: The rule has unknown keys: %s
ms: Peraturan mempunyai kunci yang tidak diketahui: %s

en: Missing keys
ms: Kunci hilang

en: The rule has missing keys: %s
ms: Peraturan mempunyai kunci yang hilang: %s

en: Property required
ms: Sifat diperlukan

en: You must specify a CSS property to match
ms: Anda mesti nyatakan sifat CSS untuk dipadankan

en: Shorthand property not allowed
ms: Sifat kependekan tidak dibenarkan

en: {0} is a shorthand property. Use the full form of the property, for example, instead of font, use font-family, instead of margin, use margin-top, etc.
ms: {0} ialah sifat kependekan. Gunakan bentuk penuh sifat tersebut, seperti font, gunakan font-family, contoh lain margin, gunakan margin-top, dan sebagainya.

en: Query required
ms: Pertanyaan diperlukan

en: You must specify a value for the CSS property to match
ms: Anda mesti nyatakan nilai bagi sifat CSS untuk dipadankan

en: Unknown match type
ms: Jenis padanan tidak diketahui

en: The match type %s is not known
ms: Jenis padanan %s tidak diketahui

en: Query invalid
ms: Pertanyaan tidak sah

en: %s is not a valid regular expression
ms: %s bukanlah ungkapan nalar yang sah

en: %s is not a valid length or number
ms: %s bukanlah panjang atau nombor yang sah

en: Unknown action type
ms: Jenis tindakan tidak diketahui

en: The action type %s is not known
ms: Jenis tindakan %s tidak diketahui

en: You must specify a number
ms: Anda mesti nyatakan satu nombor

en: You must specify at least one CSS property to add
ms: Anda mesti nyatakan sekurang-kurangnya satu sifat CSS untuk ditambah

en: You must specify a value to change the property to
ms: Anda mesti nyatakan satu nilai untuk mengubah sifat kepada

en: No data
ms: Tiada data

en: %s is not a number
ms: %s bukanlah sebuah nombor

en: Invalid number
ms: Nombor tidak sah

en: If the property {property} {match_type} {query}
    {action}
ms: Jika sifat {property} {match_type} {query}
    {action}

en: Notes
ms: Nota

en: Table of Contents
ms: Senarai Kandungan

en: Cover
ms: Kulit Hadapan

en: Follow all local links in an HTML file and create a ZIP file containing all linked files. This plugin is run every time you add an HTML file to the library.
ms: Turuti semua pautan tempatan dalam format fail HTML dan cipta fail ZIP yang mengandungi kesemua fail-fail yang mempunyai pautan. Plugin ini akan di jalankan setiap kali anda menambah suatu fail HTML ke dalam pustaka.

en: Add linked files in breadth first order
ms: Tambah fail terpaut dalam jarak tertib pertama

en: Normally, when following links in HTML files calibre does it depth first, i.e. if file A links to B and  C, but B links to D, the files are added in the order A, B, D, C.  With this option, they will instead be added as A, B, C, D
ms: Biasanya, bila pautan diikuti dalam fail HTML calibre mempunyai kedalamannya dahulu, iaitu jika fail A paut ke B dan C, tetapi B paut ke D, fail ditambah dalam tertib A, B, D, C. Dengan pilihan ini, sebaliknya ia akan ditambah sebagai A, B, C, D

en: Text
ms: Teks

en: 	Book Designer file detected.
ms: 	Fail Pereka Buku dikesan.

en: 	Parsing HTML...
ms: 	Menghurai HTML...

en: 	Baen file detected. Re-parsing...
ms: 	Fail Baen dikesan. Menghurai-semula...

en: Written preprocessed HTML to
ms: HTML praproses dituli ke

en: Processing %s
ms: Memproses %s

en: 	Converting to BBeB...
ms: 	Menukar ke BBeB...

en: Could not parse file: %s
ms: Tidak dapat hurai fail: %s

en: %s is an empty file
ms: %s adalah fail kosong

en: Failed to parse link %(tag)s %(children)s
ms: Gagal menghurai pautan  %(tag)s %(children)s

en: Unable to process image %(path)s. Error: %(err)s
ms: Tidak boleh proses imej %(path)s. Ralat: %(err)s

en: Unable to process interlaced PNG %s
ms: Tidak boleh proses PNG tejalin %s

en: An error occurred while processing a table: %s. Ignoring table markup.
ms: Ralat berlaku semasa memproses jadual: %s. Mengabaikan tanda jadual.

en: Bad table:
    %s
ms: Jadual teruk:
    %s

en: Table has cell that is too large
ms: Jadual mempunyai sel yang terlalu besar

en: Could not read cover image: %s
ms: Tidak dapat baca imej kulit hadapan: %s

en: Cannot read from: %s
ms: Tidak dapat baca dari: %s

en: Failed to process OPF file
ms: Gagal memproses fail OPF

en: %prog book.lrf
    Convert an LRF file into an LRS (XML UTF-8 encoded) file
ms: %prog book.lrf
    Tukar fail LRF ke fail LRS (XML terenkod UTF-8)

en: Output LRS file
ms: Fail LRS output

en: Do not save embedded image and font files to disk
ms: Tidak simpan imej terbenam dan fail fon ke cakera

en: Be more verbose
ms: Jadi lebih berjela

en: Parsing LRF...
ms: Menghurai LRF...

en: Creating XML...
ms: Mencipta XML...

en: LRS written to
ms: LRS ditulis ke

en: Could not read from thumbnail file:
ms: Tidak dapat baca dari fail lakaran kenit:

en: %prog [options] file.lrs
    Compile an LRS file into an LRF file.
ms: %prog [options] file.lrs
    Kompil fail LRS ke dalam fail LRF.

en: Path to output file
ms: Laluan ke fail output

en: Verbose processing
ms: Pemprosesan berjela

en: Convert LRS to LRS, useful for debugging.
ms: Tukar LRS ke LRS, berguna untuk penyahpepijatan.

en: Invalid LRF file. Could not set metadata.
ms: Fail LRF tidak sah. Tidak dapat tetapkan data meta.

en: %prog [options] mybook.lrf
    
    
    Show/edit the metadata in an LRF file.
ms: %prog [options] bukusaya.lrf
    
    
    Tunjuk/sunting data meta dalam fail LRF.

en: Set the book title
ms: Tetapkan tajuk buku

en: Set sort key for the title
ms: Tetapkan kunci isih untuk tajuk

en: Set the author
ms: Tetapkan pengarang

en: Set sort key for the author
ms: Tetapkan kunci isih untuk pengarang

en: The category this book belongs to. E.g.: History
ms: Kategori buku ini adalah milik. Cth.: Sejarah

en: Path to a graphic that will be set as this files' thumbnail
ms: Laluan ke grafik yang akan ditetapkan sebagai lakaran kenit fail ini

en: Path to a TXT file containing the comment to be stored in the LRF file.
ms: Laluan ke fail TXT yang mengandungi ulasan untuk disimpan dalam fail LRF.

en: Extract thumbnail from LRF file
ms: Ekstrak lakaran kenit dari fail LRF

en: Set the publisher
ms: Tetapkan penerbit

en: Set the book classification
ms: tetapkan pengkelasan buku

en: Set the book creator
ms: Tetapkan pencipta buku

en: Set the book producer
ms: Tetapkan pengeluar buku

en: Extract cover from LRF file. Note that the LRF format has no defined cover, so we use some heuristics to guess the cover.
ms: Ekstrak kulit hadapan dari fail LRF. Perhatian format LRF tidak mempunyai kulit hadapan ditakrif, jadi kami guna beberapa heuristik untuk meneka kulit hadapan.

en: Set book ID
ms: Tetapkan ID buku

en: Error
ms: Ralat

en: None
ms: Tiada

en: Author(s)
ms: Pengarang

en: Publisher
ms: Penerbit

en: Producer
ms: Pengeluar

en: Comments
ms: Ulasan

en: Tags
ms: Tag

en: Series | Series
ms[0]: Siri

en: Languages
ms: Bahasa

en: Timestamp
ms: Setem Masa

en: Published
ms: Diterbitkan

en: Rights
ms: Hak

en: Author
ms: Pengarang

en: Author Sort
ms: Isih Pengarang

en: Value: unknown field
ms: Nilai: medan tidak diketahui

en: Click to see books with {0}: {1}
ms: Klik untuk lihat buku dengan {0}: {1}

en: Search the calibre library for books by %s
ms: Gelintar pustaka Calibre untuk dapatkan buku mengikut %s

en: Search {0} for the author: {1}
ms: Gelintar {0} bagi pengarang: {1}

en: Search {0} for the book: {1} by the author {2}
ms: Gelintar {0} bagi buku: {1} oleh pengarang {2}

en: Click to open
ms: Klik untuk buka

en: Ids
ms: Id

en: Search calibre for books with the language: {}
ms: Gelintar calibre untuk buku dengan bahasa: {}

en: %(sidx)s of <a href="%(href)s" title="%(tt)s"><span class="%(cls)s">%(series)s</span></a>
ms: %(sidx)s dari <a href="%(href)s" title="%(tt)s"><span class="%(cls)s">%(series)s</span></a>

en: Click to see books in this series
ms: Klik untuk lihat buku dalam siri ini

en: 
    Read/Write metadata from/to e-book files.
    
    Supported formats for reading metadata: {0}
    
    Supported formats for writing metadata: {1}
    
    Different file types support different kinds of metadata. If you try to set
    some metadata on a file type that does not support it, the metadata will be
    silently ignored.
ms: 
    Baca/Tulis data meta dari/ke fail e-buku.
    
    Format disokong untuk data meta pembacaan: {0}
    
    Format disokong untuk data meta penulisan: {1}
    
    Jenis fail berbeza menyokong jenis data meta yang berlainan. Jika anda cuba
    tetapkan beberapa data meta pada satu jenis fail yang tidak menyokongnya,
     data meta tersebut akan diabaikan secara senyap.

en: Set the authors. Multiple authors should be separated by the & character. Author names should be in the order Firstname Lastname.
ms: Tetapkan pengarang. Pengarang berbilang seharusnya diasing dengan aksara &. Nama pengarang patut dalam tertib Nama Pertama Nama Akhir.

en: The version of the title to be used for sorting. If unspecified, and the title is specified, it will be auto-generated from the title.
ms: Versi tajuk yang digunakan untuk mengisih. Jika tidak dinyatakan, dan tajuk dinyatakan, ia akan auto-jana dari tajuk.

en: String to be used when sorting by author. If unspecified, and the author(s) are specified, it will be auto-generated from the author(s).
ms: Rentetan yang digunakan bila mengisih berdasarkan pengarang. Jika tidak dinyatakan dan pengarang dinyatakan, ia akan auto-jana daripada pengarang.

en: Set the cover to the specified file.
ms: Tetapkan kulit hadapan ke fail yang dinyatakan.

en: Set the book category.
ms: Tetapkan kategori buku.

en: Set the published date.
ms: Tetapkan tarikh diterbitkan.

en: Get the cover from the e-book and save it at as the specified file.
ms: Dapatkan kulit buku dari e-buku dan simpan ia seperti fail yang dinyatakan.

en: Specify the name of an OPF file. The metadata will be written to the OPF file.
ms: Nyatakan nama bagi fail OPF. Data meta akan ditulis ke fail OPF.

en: Read metadata from the specified OPF file and use it to set metadata in the e-book. Metadata specified on the command line will override metadata read from the OPF file
ms: Baca data meta dari fail OPF yang dinyatakna dan guna ia untuk tetapkan data meta dalam e-buku. Data meta dinyatakan pada baris perintah akan membatalkan data meta yang dibaca dari fail OPF

en: Set the BookID in LRF files
ms: Tetapkan ID buku dalam fail LRF

en: No file specified
ms: Tiada fail ditentukan

en: Original metadata
ms: Data meta asal

en: Changed metadata
ms: Data meta berubah

en: OPF created in
ms: OPF dicipta

en: Cover saved to
ms: Kulit hadapan disimpan

en: No cover found
ms: Tiada kulit hadapan ditemui

en: Google web search
ms: Gelintar sesawang Google

en: Downloads metadata and covers from Amazon
ms: Muat turun data meta dan kulit hadapan dari Amazon

en: US
ms: AS

en: France
ms: Perancis

en: Germany
ms: Jerman

en: Italy
ms: Itali

en: Japan
ms: Jepun

en: Spain
ms: Sepanyol

en: Netherlands
ms: Belanda

en: Canada
ms: Kanada

en: Choose server automatically
ms: Pilih pelayan secara automatik

en: Amazon servers
ms: Pelayan Amazon

en: Bing search cache
ms: Cache gelintar Bing

en: Google search cache
ms: Cache gelintar Google

en: Wayback machine cache (slow)
ms: Cache mesin Wayback (perlahan)

en: Amazon country website to use:
ms: Laman sesawang negara Amazon gunakan:

en: Metadata from Amazon will be fetched using this country's Amazon website.
ms: Data meta dari Amazon akan diperoleh menggunakan laman sesawang Amazon negara ini.

en: Server to get data from:
ms: Pelayan untuk dapatkan data:

en: Amazon has started blocking attempts to download metadata from its servers. To get around this problem, calibre can fetch the Amazon data from many different places where it is cached. Choose the source you prefer.
ms: Amazon telah mula menyekat percubaan memuat turun data meta dari pelayannya. Untuk mengatasi masalah ini, calibre boleh mendapatkan data dari pelbagai lokasi yang mana ia boleh cachekan. Pilih sumber yang anda mahukan.

en: Use the MOBI-ASIN for metadata search
ms: Guna MOBI-ASIN untuk gelintar data meta

en: Amazon timed out. Try again later.
ms: Had masa Amazon tamat. Cuba lagi kemudian.

en: Metadata source
ms: Sumber data meta

en: %prog [options]
    
    Fetch book metadata from online sources. You must specify at least one
    of title, authors or ISBN.
ms: %prog [options]
    
    Dapatkan data meta buku dari sumber atas-talian. Anda mesti nyatakan
    sekurang-kurangnya tajuk, pengarang atau ISBN.

en: Book title
ms: Tajuk buku

en: Book author(s)
ms: Pengarang buku

en: Book ISBN
ms: ISBN buku

en: Print the log to the console (stderr)
ms: Cetak log ke konsol (stderr)

en: Output the metadata in OPF format instead of human readable text.
ms: Outputkan data meta dalam format OPF selain dari teks boleh dibaca manusia.

en: Specify a filename. The cover, if available, will be saved to it. Without this option, no cover will be downloaded.
ms: Nyatakan satu nama fail. Kulit buku, jika ada, akan disimpan ke dalamnya. Tanpa pilihan ini, tiada kulit buku akan dimuat turun.

en: Timeout in seconds. Default is 30
ms: Had masa tamat dalam saat. Lalai ialah 30

en: Specify the name of a metadata download plugin to use. By default, all metadata plugins will be used. Can be specified multiple times for multiple plugins. All plugin names: {}
ms: Nyatakan nama pemalam muat turun data meta yang digunakan. Secara lalai, semua pemalam data meta akan digunakan. Boleh dinyatakan berbilang kali untuk pemalam berbilang. Semua nama pemalam: {}

en: Downloads metadata and covers from Edelweiss - A catalog updated by book publishers
ms: Muat turun data meta dan kulit hadapan dari Edelweiss - Satu katalog dikemaskini oleh penerbit buku

en: Downloads metadata and covers from Google Books
ms: Muat turun data meta dan kulit hadapan dari Google Books

en: Downloads covers from a Google Image search. Useful to find larger/alternate covers.
ms: Muat turun kulit hadapan dari Google Imej search. Berguna untuk cari kulit hadapan lebih besar/alternatif.

en: Maximum number of covers to get
ms: Bilangan maksimum kulit hadapan yang diperoleh

en: The maximum number of covers to process from the Google search result
ms: Bilangan maksimum kulit buku yang diproses dari keputusan Google search

en: Cover size
ms: Saiz kulit hadapan

en: Search for covers larger than the specified size
ms: Gelintar kulit hadapan yang lebih besar dari saiz yang dinyatakan

en: Any size
ms: Sebarang saiz

en: Large
ms: Besar

en: Larger than %s
ms: Lebih besar dari %s

en: Downloads covers from The Open Library
ms: Muat turun kulit hadapan dari Open Library

en: Sample Book
ms: Buku Sampel

en: This is an Amazon KFX book. It cannot be processed. See {} for information on how to handle KFX books.
ms: Ini adalah buku Amazon KFX. Ia tidak boleh diproses. Sila rujuk {} untuk maklumat bagaimana hendak kendalikan buku KFX.

en: This is an Amazon Topaz book. It cannot be processed.
ms: Ini merupakan buku Amazon Topaz. Ia tidak boleh diproses.

en: This is not a MOBI file. It is a Topaz file.
ms: Ini merupakan fail MOBI. Ia adalah fail Topaz.

en: This is not a MOBI file.
ms: Ini bukan fail MOBI.

en: This file is locked with DRM. It cannot be tweaked.
ms: Fail ini dikunci dengan DRM. Ia tidak boleh diubahsuai.

en: This MOBI file does not contain a KF8 format book. KF8 is the new format from Amazon. calibre can only tweak MOBI files that contain KF8 books. Older MOBI files without KF8 are not tweakable.
ms: Fail MOBI ini tidak mengandungi buku format KF8. KF8 ialah format baharu dari Amazon, calibre hanya boleh mengubahsuai fail MOBI yang mengandungi buku KF8/ Fail MOBI tanpa KF8 tidak boleh diubahsuai.

en: This MOBI file contains both KF8 and older Mobi6 data. Tweaking it will remove the Mobi6 data, which means the file will not be usable on older Kindles. Are you sure?
ms: Fail MOBI ini mengandungi kedua-dua data KF8 dan Mobi6. Pengubahsuaiannya akan membuang data Mobi6, yang bermaksud fail tidak boleh diguna pada Kindle lebih lama. Adakah anda pasti?

en: No details available
ms: Tiada perincian tersedia

en: Title page
ms: Halaman tajuk

en: Index
ms: Indeks

en: Glossary
ms: Glosari

en: Acknowledgements
ms: Perakuan

en: Bibliography
ms: Bibliografi

en: Colophon
ms: Kolofon

en: Copyright
ms: Hakcipta

en: Dedication
ms: Dedikasi

en: Epigraph
ms: Epigraf

en: Foreword
ms: Kata Penghantar

en: List of illustrations
ms: Senarai ilustrasi

en: List of tables
ms: Senarai jadual

en: Preface
ms: Prakata

en: Main text
ms: Teks utama

en: %s format books are not supported
ms: %s buku format tidak disokong

en: Unknown error
ms: Ralat tidak diketahui

en: This font could not be processed. It most likely will not work in an e-book reader, either
ms: Fon ini tidak boleh diproses. Ia berkemungkinan tidak akan berfungsi dalam pembaca e-buku, juga

en: The font {} is not allowed to be embedded
ms: Fom {} tidak boleh dibenamkan

en: The font has a flag in its metadata ({:09b}) set indicating that it is not licensed for embedding. You can ignore this warning, if you are sure you have permission to embed this font.
ms: Fon yang mempunyai bendera dalam data meta ({:09b}) menunjukkan ia tidak dilesenkan untuk pembenaman. Anda boleh abaikan amaran ini, jika anda pasti sudah mendapat keizinan untuk benamkan fon ini.

en: The CSS font-family name {0} does not match the actual font name {1}
ms: Nama keluarga-fon CSS {0} tidak sepadan dengan nama fon sebenar {1}

en: The font family name specified in the CSS @font-face rule: "{0}" does not match the font name inside the actual font file: "{1}". This can cause problems in some viewers. You should change the CSS font name to match the actual font name.
ms: Nama keluarga fon yang dinyatakan dalam peraturan CSS @font-face: "{0}" tidak sepadan dengan nama fon di dalam fail fon sebenar: "{1}". Ia boleh menyebabkan masalah pada sesetengah pelihat. Anda seharusnya ubah nama fon CSS untuk padankan dengan nama fon sebenar.

en: Change the font name {0} to {1} everywhere
ms: Ubah nama fon {0} kepada {1} dimana saja

en: Not a valid font: %s
ms: Bukan fon yang sah: %s

en: An invalid image is an image that could not be loaded, typically because it is corrupted. You should replace it with a good image or remove it.
ms: Imej tidak sah ialah imej yang tidak dapat dimuatkan, biasanya ia telah rosak. Anda sepatutnya menggantikannya dengan imej lain atau buang ia.

en: Reader devices based on Adobe Digital Editions cannot display images whose colors are specified in the CMYK colorspace. You should convert this image to the RGB colorspace, for maximum compatibility.
ms: Peranti pembaca berasaskan Adobe Digital Editions tidak dapat paparkan imej yang mana warna dinyatakan dalam ruang warna CMYK. Anda patut menukar imej ini menjadi ruang warna RGB, untuk keserasian maksimum.

en: Convert image to RGB automatically
ms: Tukar imej ke RGB secara automatik

en: Image is in the CMYK colorspace
ms: Imej berada dalam ruang warna CMYK

en: The resource pointed to by this link does not exist. You should either fix, or remove the link.
ms: Sumber ditujuk ke pautan ini tidak wujud. Anda seharusnya membaiki, atau membuang pautan.

en: Windows computers do not allow the : character in filenames. For maximum compatibility it is best to not use these in filenames/links to files.
ms: Windows tidak membenarkan aksara : dalam nama fail. Untuk keserasian maksimum adalah terbaik tidak gunakan nama fail/pautan ini kepada fail.

en: The linked to resource {0} does not exist
ms: Pautan ke sumber {0} tidak wujud

en: The case of the link {0} and the case of the actual file it points to {1} do not agree. You should change either the case of the link or rename the file.
ms: Huruf pautan {0} dan huruf bagi fail sebenar ia tujuk ke {1} tidak sepadan. Anda patut ubah sama ada huruf pautan atau namakan semula fail.

en: Change the case of the link to match the actual file
ms: Ubah kata pautan untuk dipadankan dengan fail sebenar

en: Link points to a file that is not a text document
ms: Pautan menuju ke fail yang mana bukan dokumen teks

en: The link "{0}" points to a file <i>{1}</i> that is not a text (HTML) document. Many e-book readers will be unable to follow such a link. You should either remove the link or change it to point to a text document. For example, if it points to an image, you can create small wrapper document that contains the image and change the link to point to that.
ms: Pautan "{0}" menuju ke fail <i>{1}</i> yang mana bukan dokumen teks (HTML). Kebanyakan pembaca e-buku tidak berupaya mengikuti pautan sebegitu. Anda seharusnya membuang pautan atau arah ke dokumen teks. Contohnya, jika ia menuju ke imej, anda boleh cipta dokumen pelilit kecil yang mengandungi imej dan ubah pautan menuju kepadanya.

en: Link points to a location not present in the target file
ms: Pautan yang menujuk ke lokasi yang tidak hadir dalam fail sasaran

en: The link "{0}" points to a location <i>{1}</i> in the file {2} that does not exist. You should either remove the location so that the link points to the top of the file, or change the link to point to the correct location.
ms: Pautan "{0}" menuju ke lokasi <i>{1}</i> dalam fail {2} yang mana tidak wujud. Anda seharusnya sama ada buang lokasi tersebut supaya pautan menuju ke bahagian teratas fail, atau ubah pautan yang menuju ke lokasi yang betul.

en: This link uses the file:// URL scheme. This does not work with many e-book readers. Remove the file:// prefix and make sure the link points to a file inside the book.
ms: Pautan ini gunakan skema URL file://. Ia tidak berfungsi dengan kebanyakan pembaca e-buku. Buang awalan file:// dan pastikan pautan menuju ke fail di dalam buku.

en: This link points to a file outside the book. It will not work if the book is read on any computer other than the one it was created on. Either fix or remove the link.
ms: Pautan ini menuju kepada fail yang berada di luar buku. Ia tidak akan berfungsi jika buku dibaca pada mana-mana komputer selain dari yang menciptanya. Sama ada baiki ia atau buang pautan tersebut.

en: This link is empty. This is almost always a mistake. Either fill in the link destination or remove the link tag.
ms: Pautan ini kosong. Ia berkemungkinan daripada kesilapan. Sama ada ketika mengisi destinasi pautan atau ketika membuang tag pautan.

en: This file is included in the book but not referred to by any document in the spine. This means that the file will not be viewable on most e-book readers. You should  probably remove this file from the book or add a link to it somewhere.
ms: Fail ini disertakan dalam buku tetapi tidak dirujuk pada mana-mana dokumen dalam tulang belakang. Ini bermaksud fail tidak boleh dibaca pada kebanyakan pembaca e-buku. Anda seharusnya buang fail ini dari buku atau tambah pautan padanya ditempat lain.

en: The file %s is not referenced
ms: Fail %s tidak dirujuk

en: This file is not in the book spine. All content documents must be in the spine. You should probably add it to the spine.
ms: Fail ini bukanlah tulang belakang buku. Semua kandungan dokumen mestilah berada di dalam tulang belakang. Anda seharusnya menambah ia ke dalam tulang belakang.

en: Append this file to the spine
ms: Tambah fail ini ke spine

en: This file is not listed in the book manifest. While not strictly necessary it is good practice to list all files in the manifest. Either list this file in the manifest or remove it from the book if it is an unnecessary file.
ms: Fail ini tidak tersendari dalam manifes buku. Walaupun ia tidak diwajibkan tetapi ia adalah amalan yang baik untuk menyenaraikan semua fail yang ada di dalam manifes. Sama ada senaraikan fail ini dalam manifes atau buang ia dari buku jika ia bukanlah fail yang diperlukan.

en: The file %s is not listed in the manifest
ms: Fail %s tidak tersenarai dalam manifes

en: Remove %s from the book
ms: Buang %s dari buku

en: Add %s to the manifest
ms: Tambah %s ke manifes

en: Remove all references to %s from the HTML and CSS in the book
ms: Buang semua rujukan pada %s dari HTML dan CSS di dalam buku

en: This file stores the bookmarks and last opened information from the calibre E-book viewer. You can remove it if you do not need that information, or don't want to share it with other people you send this book to.
ms: Fail ini menyimpan tanda buku dan maklumat terakhir dibuka dari pelihat e-buku calibre. Anda boleh buang ia jika anda tidak memerlukan maklumat tersebut, atau tidak mahu kongsikannya dengan orang lain yang menghantar buku ini.

en: Remove this file
ms: Buang fail ini

en: The bookmarks file used by the calibre E-book viewer is present
ms: Fail tanda buku digunakan oleh pelihat E-buku calibre hadir

en: Change the file extension to .xhtml
ms: Ubah sambugan fail ke .xhtml

en: The link is empty
ms: Pautan kosong

en: The linked resource %s does not exist
ms: Sumber terpaut %s tidak wujud

en: The link %s is a file:// URL
ms: Pautan %s ialah satu fail:// URL

en: The link %s points to a file outside the book
ms: Pautan %s menuju pada fail yang berada diluar buku

en: The link %s contains a : character, this will cause errors on Windows computers
ms: Pautan %s mengandungi satu aksara : ia akan menimbulkan ralat pada komputer Windows

en: The <%s> section is missing from the OPF
ms: Seksyen <%s> hilang dari OPF

en: The <%s> section is required in the OPF file. You have to create one.
ms: Seksyen <%s> diperlukan dalam fail OPF. Anda perlu mencipta satu.

en: idref="%s" points to unknown id
ms: idref="%s" menuju ke id yang tidak diketahui

en: The idref="%s" points to an id that does not exist in the OPF
ms: idref="%s" menuju ke id yang tidak wujud dalam OPF

en: The meta cover tag points to an non-existent item
ms: Tag kulit buku meta menuju ke item tidak-wujud

en: The meta cover tag points to an item with id="%s" which does not exist in the manifest
ms: Tag kulit buku meta menuju ke item dengan id="%s" yang tidak wujud dalam manifes

en: Some e-book readers such as the Nook fail to recognize covers if the content attribute comes before the name attribute. For maximum compatibility move the name attribute before the content attribute.
ms: Sesetengah pembaca ebuku seperti Nook gagal mengenalpasti kulit buku jika atribut kandungan datang dahulu sebelum nama atribut. Untuk keserasian maksimum alih atribut nama sebelum atribut kandungan.

en: Move the name attribute before the content attribute
ms: Alih atribut nama sebelum atribut kandungan

en: The meta cover tag has content before name
ms: Tag kulit buku mempunyai kandungan sebelum nama

en: The item identified as the Table of Contents (%s) does not exist
ms: Item dikenalpasti sebagai Senarai Kandungan (%s) tidak wujud

en: There is no item with id="%s" in the manifest.
ms: Tiada item dengan id="%s" dalam manifes.

en: The item identified as the Table of Contents has an incorrect media-type (%s)
ms: Item dikenalpasti sebagai Senarai Kandungan mempunyai jenis-media yang salah (%s)

en: The media type for the Table of Contents must be %s
ms: Jenis media untuk Senarai Kandungan mestilah %s

en: This manifest entry has no href attribute. Either add the href attribute or remove the entry.
ms: masukan manifes ini tidak mempunyai atribut href. Sama ada tambah atribut href atau buang masukan tersebut.

en: Remove this manifest entry
ms: Buang masukan manifes ini

en: Item in manifest has no href attribute
ms: Item dalam manifes tidak mempunyai atribut href

en: The <spine> tag has no reference to the NCX table of contents file. Without this reference, the table of contents will not work in most readers. The reference should look like <spine toc="id of manifest item for the ncx file">.
ms: Tag <spine> tidak merujuk ke fail senarai kandungan NCX. Tanpa rujukan ini, senarai kandungan tidak akan berfungsi dalam kebanyakan pembaca. Rujukan seharusnya kelihatan seperti <spine toc="id of manifest item for the ncx file">.

en: Add the reference to the NCX file
ms: Tambah rujukan ke fail NCX

en: Missing reference to the NCX Table of Contents
ms: Rujukan hilang pada Senarai Kandungan NCX

en: This book has no Navigation document. According to the EPUB 3 specification, a navigation document is required. The Navigation document contains the Table of Contents. Use the Table of Contents tool to add a Table of Contents to this book.
ms: Buku ini tidak mempunyai dokumen Navigasi. Berdasarkan pada spesifikasi EPUB 3, satu dokumen navigasi diperlukan. Dokumen Navigasi mengandungi Senarai Kandungan. Gunakan alat Kandungan untuk menambah Senarai Kandungan ke dalam buku ini.

en: Missing navigation document
ms: Navigasi dokumen hilang

en: The nav document for this book contains no table of contents, or an empty table of contents. Use the Table of Contents tool to add a Table of Contents to this book.
ms: Buku ini tidak mempunyai dokumen navigasi kerana tidak mempunyai senarai kandungan, atau senarai kandungan kosong. Gunakan alat Kandungan untuk menambah Senarai Kandungan ke dalam buku ini.

en: Missing ToC in navigation document
ms: ToC hilang dalam dokumen navigasi

en: A file listed in the manifest is missing, you should either remove it from the manifest or add the missing file to the book.
ms: Satu fail tersenarai di dalam manifes telah hilang, anda patut sama ada buang ia dari manifes atau tambah fail yang hilang ke dalam buku.

en: Item (%s) in manifest is missing
ms: Item (%s) dalam manifes hilang

en: Remove the entry for %s from the manifest
ms: Buang masukan untuk %s dari manifes

en: There are items marked as non-linear in the <spine>. These will be displayed in random order by different e-book readers. Some will ignore the non-linear attribute, some will display them at the end or the beginning of the book and some will fail to display them at all. Instead of using non-linear items simply place the items in the order you want them to be displayed.
ms: Terdapat item yang ditanda sebagai bukan-linear di dalam <spine>. Ia akan dipaparkan dalam tertib rawak berdasarkan pembaca e-buku yang berlainan. Sesetengah daripadanya akan abaikan atribut bukan-linear, sesetengah daripadanya akan paparkan ia dipenghujung atau permulaan buku dan ada yang gagal memaparkannya langsung. Selain dari penggunaan item bukan-linear, hanya letak item dalam tertib yang anda mahu ia dipaparkan.

en: Mark all non-linear items as linear
ms: Tanda semua item bukan-linear sebagai linear

en: Non-linear items in the spine
ms: Item bukan-linear dalam spine

en: Remove all but the first duplicate item
ms: Buang semua tetapi terlebih dahulu gandakan item

en: Duplicate item in {0}: {1}
ms: Gandakan item dalam {0}: {1}

en: The item {0} is present more than once in the {2} in {1}. This is not allowed.
ms: Item {0} hadir lebih dari sekali dalam {2} pada {1}. Ini tidak dibenarkan.

en: There is more than one <meta name="cover"> tag defined. There should be only one.
ms: Terdapat lebih dari satu tag <meta name="cover"> ditakrif. Sepatutnya hanya ada satu.

en: Remove all but the first meta cover tag
ms: Buang semua tetapi tag kulit buku meta pertama

en: There is more than one cover defined
ms: Terdapat lebih dari satu kulit buku ditakrif

en: Auto-generate a unique identifier
ms: Auto-jana pengenalpasti unik

en: The OPF has no unique identifier
ms: OPF tidak mempunyai pengecam unik

en: The <dc:identifier> element must not be empty.
ms: Unsur <dc:identifier> tidak boleh kosong.

en: Empty identifier element
ms: Unsur pengecam kosong

en: Incorrect media-type for spine item
ms: Jenis-media salah untuk item spine

en: The item {0} present in the spine has the media-type {1}.  Most e-book software cannot handle non-HTML spine items.  If the item is actually HTML, you should change its media-type to {2}. If it is not-HTML you should consider replacing it with an HTML item, as it is unlikely to work in most readers.
ms: Item {0} yang hadir dalam spine mempunyai jenis-media {1}.  Kebanyakan perisian e-buku tidak dapat mengendalikan item spine bukan-HTML.  Jika item sebenarnya HTML, anda patut mengubah jenis-media menjadi {2}. Jika bukan-HTML anda patut pertimbangkan gantikannya dengan item HTML, kerana ia selalunya berfungsi dalam kebanyakan pembaca.

en: Change the media-type to %s
ms: Ubah jenis-media menjadi %s

en: The OPF does not have the correct root element
ms: OPF tidak mempunyai unsur root yang betul

en: The OPF does not have a version
ms: OPF tidak mempunyai versi

en: The <package> tag in the OPF must have a version attribute. This is usually version="2.0" for EPUB2 and AZW3 and version="3.0" for EPUB3
ms: Tag <package> dalam OPF mesti mempunyai atribut versi. Ia biasanya version="2.0" untuk EPUB2 dan AZW3 dan version="3.0" untuk EPUB3

en: This file is empty, it contains nothing, you should probably remove it.
ms: Fail ini kosong, ia tidak mengandungi apa-apa, anda berkemungkinan telah membuangnya.

en: The file %s is empty
ms: Fail %s kosong

en: A decoding errors means that the contents of the file could not be interpreted as text. This usually happens if the file has an incorrect character encoding declaration or if the file is actually a binary file, like an image or font that is mislabelled with an incorrect media type in the OPF.
ms: Ralat penyahkodan bermaksud kandungan fail tidak dapat ditafsir sebagai teks. Ia biasanya berlaku jika fail mempunyai pengisytiharan pengekodan aksara yang salah atau fail biasanya fail binari, seperti imej atau fon yang tersalah label dengan jenis media yang salah di dalam OPF.

en: Parsing of %s failed, could not decode
ms: Penghuraian %s gagal, tidak dapat nyahkod

en: A parsing error in an XML file means that the XML syntax in the file is incorrect. Such a file will most probably not open in an e-book reader. These errors can  usually be fixed automatically, however, automatic fixing can sometimes  "do the wrong thing".
ms: Ralat menghurai dalam fail XML bermaksud sintaks XML dalam fail adalah tidak betul. Fail sebegitu akan berkemungkinan tidak dibuka dalam pembaca e-buku. Ralat ini biasanya boleh dibaiki secara automatik, walaubagaimanapun pembaikan automatik kadang-kala membuat "salah".

en: A parsing error in an HTML file means that the HTML syntax is incorrect. Most readers will automatically ignore such errors, but they may result in  incorrect display of content. These errors can usually be fixed automatically, however, automatic fixing can sometimes "do the wrong thing".
ms: Ralat menghurai dalam fail HTML bermaksud sintaks HTML dalam fail adalah tidka betul. Fail sebegitu akan berkemungkinan tidak dibuka dalam pembaca ebuku. Ralat ini biasanya boleh dibaiki secara automatik, walaubagaimanapun pembaikan automatik kadang-kala membuat salah.

en: This HTML file uses private entities. These are not supported. You can try running "Fix HTML" from the Tools menu, which will try to automatically resolve the private entities.
ms: Fail HTML ini menggunakan entiti persendirian. Ia tidak disokong. Anda boleh cuba jalankan "Baiki HTML" melalui menu Alatan, yang dapat meleraikan secara automatik entiti persendirian.

en: Replace all named entities with their character equivalents in this book
ms: Ganti semua entiti bernama dengan aksara mereka yang setara di dalam buku ini

en: Named entities are often only incompletely supported by various book reading software. Therefore, it is best to not use them, replacing them with the actual characters they represent. This can be done automatically.
ms: Entiti bernama biasanya disokong secara tidak lengkap oleh pelbagai perisian membaca buku. Oleh itu, adalah terbaik tidak gunakannya, ganti ia dengan aksara sebenar yang ia wakili. Ia boleh dibuat secara automatik.

en: Named entities present
ms: Entiti bernama wujud

en: Filename contains unsafe characters
ms: Nama fail mengandungi aksara tidak selamat

en: The filename {0} contains unsafe characters, that must be escaped, like this {1}. This can cause problems with some e-book readers. To be absolutely safe, use only the English alphabet [a-z], the numbers [0-9], underscores and hyphens in your file names. While many other characters are allowed, they may cause problems with some software.
ms: Nama fail {0} mengandungi aksara tidak selamat, yang mesti dikeluarkan, seperti {1}. Ia boleh menyebabkan masalah dengan sesetengah pembaca e-buku. Untuk memastikan ia benar-benar selamat, hanya guna abjad bahasa Inggeris [a-z], dan nombor [0-9], underscores dan hyphens dalam nama fail anda. Walaupun banyak lagi aksara lain diterima, ia berkemungkinan menyebabkan masalah dengan sesetengah perisian.

en: Rename the file {0} to {1}
ms: Nama semula fail {0} ke {1}

en: File too large
ms: Fail terlalu besar

en: This is an invalid (unrecognized) entity. Replace it with whatever text it is supposed to have represented.
ms: Ini adalah entiti (tidak dikenali) yang tidak sah. Ganti ia dengan apa jua teks yang sepatutnya diwakilkan.

en: Invalid entity: %s
ms: Entiti tidak sah: %s

en: Run fix HTML on this file, which will automatically insert the correct namespace
ms: Jalankan pembaikan HTML pada fail ini, yang akan disisip secara automatik untuk membetulkan ruang nama

en: Invalid or missing namespace
ms: Ruang nama tidak sah atau hilang

en: This file has {0}. Its namespace must be {1}. Set the namespace by defining the xmlns attribute on the <html> element, like this <html xmlns="{1}">
ms: Fail ini mempunyai {0}. Ruang namanya mestilah {1}. Tetapkan ruang nama dengan mentakrifkan atribut xmlns pada unsur <html>, seperti <html xmlns="{1}"> ini

en: incorrect namespace %s
ms: ruang nama %s tidak sah

en: no namespace
ms: tiada ruang nama

en: Change this file's encoding to UTF-8
ms: Ubah pengekodan fail ini menjadi UTF-8

en: Non UTF-8 encoding declaration
ms: Pengisytiharan pengekodan bukan UTF-8

en: This file has its encoding declared as %s. Some reader software cannot handle non-UTF8 encoded files. You should change the encoding to UTF-8.
ms: Fail ini mempunyai pengekodan yang diisytihar sebagai %s. Sesetengah perisian pembaca tidak dapat mengendali fail terenkod bukan-UTF-8. Anda patut menukar pengekodan ke UTF-8.

en: Private entities found
ms: Entiti persendirian ditemui

en: Remove the duplicate ids from all but the first element
ms: Buang id pendua dari semua kecuali unsur pertama

en: Duplicate id: %s
ms: Id pendua: %s

en: The id {0} is present on more than one element in {1}. This is not allowed. Remove the id from all but one of the elements
ms: id {0} hadir lebih dari satu unsur di dalam {1}. Perkara ini tidak dibenarkan. Buang id dari semua lokasi kecuali pada satu unsur

en: Replace this id with a randomly generated valid id
ms: Ganti id ini dengan id sah yang dijana secara rawak

en: Invalid id: %s
ms: Id tidak sah: %s

en: The id {0} is not a valid id. IDs must start with a letter ([A-Za-z]) and may be followed by any number of letters, digits ([0-9]), hyphens ("-"), underscores ("_"), colons (":"), and periods ("."). This is to ensure maximum compatibility with a wide range of devices.
ms: Id {0} bukanlah id yang sah. ID mesti bermula dengan abjad ([A-Za-z]) dan diikuti dengan mana-mana abjad, digit ([0-9]), hyphen ("-"), underscore ("_"), titik bertindih (":"), dan titik ("."). Ia untuk memastikan keserasian maksimum dengan sejumlah besar peranti yang ada.

en: Wrap the bare text in a p tag
ms: Lilit teks kosong dalam tag p

en: You cannot have bare text inside the body tag. The text must be placed inside some other tag, such as p or div
ms: Anda tidak boleh mempunyai teks kosong di dalam tag badan. Teks mestilah diletak dalam sesetengah tag lain, seperti p atau div

en: Bare text in body tag
ms: Teks kosong dalam tag badan

en: This MOBI file does not contain a KF8 format book. KF8 is the new format from Amazon. calibre can only edit MOBI files that contain KF8 books. Older MOBI files without KF8 are not editable.
ms: Fail MOBI ini tidak mengandungi buku format KF8. KF8 ialah format baharu daripada Amazon. Calibre hanya boleh menyunting fail MOBI yang mengandungi buku KF8. Fail MOBI yang lebih lama tanpa KF8 tidak boleh disunting.

en: This MOBI file contains both KF8 and older Mobi6 data. calibre can only edit MOBI files that contain only KF8 data.
ms: Fail MOBI ini mengandungi kedua-dua data KF8 dan Mobi6 yang lebih lama. Calibre hanya boleh menyunting fail MOBI yang mengandungi data KF8 sahaja.

en: Cover inserted
ms: Kulit buku disisip

en: Cover updated
ms: Kulit buku dikemaskini

en: Removed one unused CSS style rule | Removed {} unused CSS style rules
ms[0]: Peraturan gaya CSS {} yang tidak digunakan telah dibuang

en: Removed one unused class from the HTML | Removed {} unused classes from the HTML
ms[0]: Kelas {} yang tidak digunakan dari HTML telah dibuang

en: No unused CSS style rules found
ms: Tiada peraturan gaya CSS yang tidak digunakan ditemui

en: No unused class attributes found
ms: Tiada atribut kelas yang tidak digunakan ditemui

en: No style rules that could be merged found
ms: Tiada peraturan yang boleh digabungkan ditemui

en: Could not find a font in the "%s" family exactly matching the CSS font specification, will embed a fallback font instead. CSS font specification:
ms: Tidak dapat cari fon dalam keluarga "%s" yang benar-benar sepadan dengan spesifikasi fon CSS, akan benamkan fon jatuh-balik sebagai ganti. Spesifikasi fon CSS:

en: Matched font specification:
ms: Spesifikasi fon sepadan:

en: Failed to find fonts for family: %s, not embedding
ms: Gagal mencari fon keluarga: %s, tidak dibenamkan

en: No embeddable fonts found
ms: Tiada fon boleh benam ditemui

en: This file is locked with DRM. It cannot be edited.
ms: Fail ini dikunci dengan DRM. Ia tidak boleh disunting.

en: {0} compressed from {1} to {2} bytes [{3:.1%} reduction]
ms: {0} dimampatkan dari {1} ke {2} bait [pengecilan {3:.1%}]

en: {0} could not be further compressed
ms: {0} tidak dapat teruskan pemampatan

en: Failed to process {0} with error:
ms: Gagal memproses {0} dengan ralat:

en: Images are already fully optimized
ms: Imej sudah sepenuhnya dioptimumkan

en: <p><i>Polishing books</i> is all about putting the shine of perfection onto
    your carefully crafted e-books.</p>
    
    <p>Polishing tries to minimize the changes to the internal code of your e-book.
    Unlike conversion, it <i>does not</i> flatten CSS, rename files, change font
    sizes, adjust margins, etc. Every action performs only the minimum set of
    changes needed for the desired effect.</p>
    
    <p>You should use this tool as the last step in your e-book creation process.</p>
    {0}
    <p>Note that polishing only works on files in the %s formats.</p>
ms: <p><i>Menggilap buku</i> ialah menjadikan e-buku yang dibina lebih terserlah</p>
    
    <p>Penggilapan cuba meminimumkan perubahan kod dalaman e-buku anda.
    Tidak seperti pertukaran, ia <i>tidak</i> meratakan CSS, namakan semula fail,
    ubah saiz fon, laras margins, dll. Setiap tindakan yang dilakukan hanya membuat
    perubahan minimum yang diperlukan untuk kesan yang dikehendaki.</p>
    
    <p>Anda patut guna alat ini kerana merupakan langkah terakhir dalam penciptaan
    e-buku anda.</p>
    {0}
    <p>Perhatian, penggilapan hanya berfungsi pada faill dalam format %s.</p>

en:  or
ms: atau

en: <p>Embed all fonts that are referenced in the document and are not already embedded.
    This will scan your computer for the fonts, and if they are found, they will be
    embedded into the document.</p>
    <p>Please ensure that you have the proper license for embedding the fonts used in this document.</p>
ms: <p>Benamkan semua fon yang dirujuk dalam dokumen tetapi sebenarnya tidak dibenam. 
    Ia akan mengimbas fon tersebut dalam komputer anda, dan jika temui, ia akan dibenamkan
    ke dalam dokumen.</p>
    <p>Sila pastikan anda mempunyai lesen yang sah untuk membenamkan fon tersebut untuk digunakan dalam dokumen ini.</p>

en: <p>Subsetting fonts means reducing an embedded font to contain
    only the characters used from that font in the book. This
    greatly reduces the size of the font files (halving the font
    file sizes is common).</p>
    
    <p>For example, if the book uses a specific font for headers,
    then subsetting will reduce that font to contain only the
    characters present in the actual headers in the book. Or if the
    book embeds the bold and italic versions of a font, but bold
    and italic text is relatively rare, or absent altogether, then
    the bold and italic fonts can either be reduced to only a few
    characters or completely removed.</p>
    
    <p>The only downside to subsetting fonts is that if, at a later
    date you decide to add more text to your books, the newly added
    text might not be covered by the subset font.</p>
ms: <p>Subset fon bermaksud mengurangkan fon terbenam yang
    hanya mengandungi aksara yang perlu sahaja digunakan dalam
    fon di dalam buku. Ia mengurangkan saiz fail fon (separuh saiz
    fail fon adalah biasa).</p>
    
    <p>Contohnya, jika buku guna fon khusus untuk pengepala
    maka subset akan mengurangkan fon yang hanya mengandungi
    aksara yang hadir dalam pengepala di dalam buku. Atau jika
    buku membenamkan versi tebal dan condong fon, tetapi teks
    tebal dan condong jarang digunakan, atau tiada langsung
    digunakan. Oleh itu, fon tebal dan condong boleh dikurangkan
    atau dibuang sepenuhnya.</p>
    
    <p>Kelemahan membuat subset fon ialah jika anda bercadang
    mahu menambah lagi teks ke dalam buku anda, teks yang baru
    ditambah mungkin tidak dapat dipapar sepenuhnya kerana fon
    telah disubset.</p>

en: <p>Insert a "book jacket" page at the start of the book that contains
    all the book metadata such as title, tags, authors, series, comments,
    etc. Any previous book jacket will be replaced.</p>
ms: <p>Sisip laman "jaket buku" pada permulaan buku yang mengandungi
    semua data meta buku seperti tajuk, tag, pengarang, siri, ulasan dan,
    lain-lain. Mana-mana jaket buku terdahulu akan diganti.</p>

en: <p>Remove a previous inserted book jacket page.</p>
ms: <p>Buang halaman jaket buku yang disisip sebelum ini.</p>

en: <p>Convert plain text dashes, ellipsis, quotes, multiple hyphens, etc. into their
    typographically correct equivalents.</p>
    <p>Note that the algorithm can sometimes generate incorrect results, especially
    when single quotes at the start of contractions are involved.</p>
ms: <p>Tukar sengkang teks, elipsis, petikan, hyphen berbilang, dan lain-lain ke
    dalam setara yang betul secara tipografi.</p>
    <p>Perhatian algoritma kadangkala jana keputusan yang salah, terutamanya
    bila petikan tunggal pada permulaan pemendekan yang terlibat.</p>

en: <p>Losslessly compress images in the book, to reduce the filesize, without
    affecting image quality.</p>
ms: <p>Mampat imej secara tak hilang dalam buku, untuk mengurangkan saiz fail, tanpa mempengaruhi kualiti imej.</p>

en: <p>Upgrade the internal structures of the book, if possible. For instance,
    upgrades EPUB 2 books to EPUB 3 books.</p>
ms: <p>Tatar struktur dalaman buku, jika boleh. Sebagai contoh, tatar buku
    EPUB 2 ke buku EPUB 3.</p>

en: Updating metadata
ms: Mengemaskini data meta

en: Updated metadata jacket
ms: Jaket data meta dikemaskini

en: Metadata updated
ms: Data meta dikemaskini

en: Setting cover
ms: Menetapkan kulit buku

en: Inserting metadata jacket
ms: Menyisip jaket data meta

en: Existing metadata jacket replaced
ms: Jaket data meta sedia ada diganti

en: Metadata jacket inserted
ms: Jaket data meta disisip

en: Removing metadata jacket
ms: Membuang jaket data meta

en: Metadata jacket removed
ms: Jaket data meta dibuang

en: No metadata jacket found
ms: Tiada jaket data meta ditemui

en: Smartening punctuation
ms: Memintarkan tanda baca

en: Embedding referenced fonts
ms: Membenamkan fon rujukan

en: Subsetting embedded fonts
ms: Subsetkan fon terbenam

en: No embedded fonts to subset
ms: Tiada fon terbenam untuk disubsetkan

en: Removing unused CSS rules
ms: Membuang peraturan CSS yang tidak digunakan

en: Losslessly compressing images
ms: Memampat imej tanpa hilang

en: Upgrading book, if possible
ms: Menatar buku, jika boleh

en: ## Polishing: %s
ms: ## Menggilap: %s

en: Polishing took: %.1f seconds
ms: Penggilapan mengambil masa: %.1f saat

en: %prog [options] input_file [output_file]
ms: %prog [pilihan] fail_input [fail_output]

en: Path to a cover image. Changes the cover specified in the e-book. If no cover is present, or the cover is not properly identified, inserts a new cover.
ms: Laluan ke imej kulit buku. Perubahan kulit buku dinyatakan dalam e-buku. Jika tiada kulit buku hadir, atau kulit buku tidak dikenalpasti dengan baik, sisipkan satu kulit buku baharu.

en: Path to an OPF file. The metadata in the book is updated from the OPF file.
ms: Laluan ke fail OPF. Data meta dalam buku dikemaskini dari fail OPF.

en: Produce more verbose output, useful for debugging.
ms: Hasilkan lagi output berjela, berguna untuk penyahpepijatan.

en: You must provide the input file to polish
ms: Anda mesti sediakan fail input untuk diperhaluskan

en: Unknown extra arguments
ms: Argumen ekstra tidak diketahui

en: You must specify at least one action to perform
ms: Anda mesti nyatakan sekurang-kurangnya satu tindakan untuk dilakukan

en: Smartened punctuation in: %s
ms: Tanda baca pintar dalam: %s

en: No punctuation that could be smartened found
ms: Tiada tanda baca pintar ditemui

en: The file %s has malformed markup. Try running the Fix HTML tool before splitting
ms: Fail %s mempunyai penanda cacat. Cuba jalankan alat Baiki HTML sebelum pemisahan

en: The expression %s did not match any nodes
ms: Ungkapan %s tidak sepadan dengan mana-mana nod

en: Removed unused font: %s
ms: Fon tidak diguna yang dibuang: %s

en: The font %s was already subset
ms: Fon %s sudah disubset

en: Decreased the font {0} to {1} of its original size
ms: Kecilkan fon {0} ke {1} dari saiz asalnya

en: Reduced total font size to %.1f%% of original
ms: Kecilkan jumlah saiz fon kepada  %.1f%% dari saiz asalnya

en: No embedded fonts found
ms: Tiada fon terbenam ditemui

en: No file named %s exists
ms: Tiada fail bernama %s wujud

en: No HTML file named %s exists
ms: Tiada fail HTML bernama %s wujud

en: The anchor %(a)s does not exist in file %(f)s
ms: Penambat %(a)s tidak wujud dalam fail %(f)s

en: (Untitled)
ms: (Tidak Bertajuk)

en: The file %s has malformed markup. Try running the Fix HTML tool before editing.
ms: Fail %s mempunyai penanda cacat. Cuba jalankan alat Baiki HTML sebelum menyunting.

en: No upgrade needed
ms: Tiada penataran diperlukan

en: Updated EPUB from version 2 to 3
ms: EPUB ditatar dari versi 2 ke 3

en: HTML TOC generation options.
ms: Pilihan penjanaan TOC HTML

en: {1} of <em>{0}</em>
ms: {1} dari <em>{0}</em>

en: Rating
ms: Penarafan

en: Date
ms: Tarikh

en: Could not find reasonable point at which to split: %(path)s Sub-tree size: %(size)d KB
ms: Tidak dapat cari titik munasabah yang dipisahkan: %(path)s Saiz sub-pepohon: %(size)d KB

en: OPF/NCX/etc. generation options.
ms: Pilihan penjanaan OPF/NCX/etc.

en: OPF version to generate. Default is %default.
ms: Versi OPF untuk dijana. Lalai ialah %default.

en: Generate an Adobe "page-map" file if pagination information is available.
ms: Jana fail Adobe "page-map" jika maklumat halaman tersedia.

en: Sidebar
ms: Palang Sisi

en: Adding headers and footers
ms: Menambah pengepala dan pengaki

en: Headers and footers added
ms: Pengepala dan pengaki ditambah

en: Parsed all content for markup transformation
ms: Hurai semua kandungan untuk transformasi penanda

en: Completed markup transformation
ms: Transformasi penanda lengkap

en: Rendered all HTML as PDF
ms: Terap semua HTML sebagai PDF

en: Added links to PDF content
ms: Pautan ditambah ke dalam kandungan PDF

en: Updated metadata in PDF
ms: Data meta dikemaskini dalam PDF

en: Rendered {0} of {1} pages
ms: Menerap {0} daripada {1} halaman

en: Could not find pdftohtml, check it is in your PATH
ms: Tidak dapat caripdftohtml, periksa ia di dalam PATH anda

en: Table of Contents:
ms: Senarai Kandungan:

en: Default icons
ms: Ikon lalai

en: Send file to storage card instead of main memory by default
ms: Hantar fail ke kad storan selain dari ingatan utama secara lalai

en: Confirm before deleting
ms: Sahkan sebelum memadam

en: Main window geometry
ms: Geometri tetingkap utama

en: Notify when a new version is available
ms: Maklumkan bila versi baharu tersedia

en: Use Roman numerals for series number
ms: Guna angka Romawi untuk nombor siri

en: Sort tags list by name, popularity, or rating
ms: Isih senarai tag mengikut nama, populariti, atau penarafan

en: Match tags by any or all.
ms: Padan tag mengikut apa sahaja atau semua.

en: Number of covers to show in the cover browsing mode
ms: Bilangan kulit buku ditunjukkan dalam mod pelayaran kulit buku

en: Defaults for conversion to LRF
ms: Lalai untuk penukaran ke LRF

en: Options for the LRF e-book viewer
ms: Pilihan untuk pelihat e-buku LRF

en: Formats that are viewed using the internal viewer
ms: Format yang dilihat menggunakan pelihat dalaman

en: Columns to be displayed in the book list
ms: Lajur yang dipapar dalam senarai buku

en: Automatically launch Content server on application startup
ms: Lancar pelayan Kandungan secara automatik pada permulaan aplikasi

en: Oldest news kept in database
ms: Berita paling lama disimpan dalam pangkalan data

en: Show system tray icon
ms:  Tunjuk ikon talam sistem

en: Upload downloaded news to device
ms: Muat naik berita dimuat turun ke dalam peranti

en: Delete news books from library after uploading to device
ms: Padam buku berita dari pustaka selepas memuat naik ke dalam peranti

en: Show the cover flow in a separate window instead of in the main calibre window
ms: Tunjuk aliran kulit buku dalam tetingkap berasingan selain dari tetingkap calibre utama

en: Disable notifications from the system tray icon
ms: Lumpuhkan pemberitahuan dari ikon talam sistem

en: Default action to perform when the "Send to device" button is clicked
ms: Tindakan lalai untuk dilakukan bila butang "Hantar ke peranti" diklik

en: When searching, show all books with search results highlighted instead of showing only the matches. You can use the N or F3 keys to go to the next match.
ms: Bila menggelintar, tunjuk semua buku dengan keputusan gelintar disorot selain dari menunjukkan padanan. Anda boleh guna kekunci N atau F3 untuk pergi ke padanan berikutnya.

en: Maximum number of simultaneous conversion/news download jobs. This number is twice the actual value for historical reasons.
ms: Bilangan maksimum kerja penukaran/muat turun berita serentak. Bilangan ini adalah dua kali ganda nilai sebenar atas sebab sejarah.

en: Download social metadata (tags/rating/etc.)
ms: Muat turun data meta sosial (tag/penarafan/dll)

en: Overwrite author and title with new metadata
ms: Tulis-ganti pengarang dan tajuk dengan data meta baharu

en: Automatically download the cover, if available
ms: Muat turun kulit buku secara automatik, jika tersedia

en: Limit max simultaneous jobs to number of CPUs
ms: Hadkan kerja serentak maksimum mengikut bilangan CPU

en: The layout of the user interface. Wide has the Book details panel on the right and narrow has it at the bottom.
ms: Bentangan antaramuka pengguna. Lebar mempunyai panel terperinci Buku di sebelah kanan dan yang sempit di bahagian bawah.

en: Show the average rating per item indication in the Tag browser
ms: Tunjuk penunjuk penarafan purata per item dalam pelayar Tag

en: Disable UI animations
ms: Lumpuhkan animasi UI

en: WARNING:
ms: AMARAN:

en: ERROR:
ms: RALAT:

en: Show this confirmation again
ms: Tunjuk pengesahan ini lagi

en: Restart needed
ms: Mula semula diperlukan

en: &Restart calibre now
ms: &Mula semula calibre sekarang

en: All files
ms: Semua fail

en: Detach from the controlling terminal, if any (Linux only)
ms: Tanggalkan dari terminal kawalan, jika ada (Linux sahaja)

en: Click "Show details" for more information.
ms: Klik "Tunjuk Perincian" untuk maklumat lanjut.

en: The %s environment variable is set. Try unsetting it.
ms: Pembolehubah persekitaran %s telah ditetapkan. Cuba menyahtetapkannya.

en: Windows XP not supported
ms: Windows XP tidak disokong

en: calibre versions newer than 2.0 do not run on Windows XP. This is because the graphics toolkit calibre uses (Qt 5) crashes a lot on Windows XP. We suggest you stay with <a href="%s">calibre 1.48</a> which works well on Windows XP.
ms: calibre versi lebih baharu daru 2.0 tidak dapat dijalankan dalam Windows XP. Ini kerana kit alat grafik calibre gunakan (Qt 5) mengalami kerosakan teruk pada Windows XP. Kami sarankan anda kekal dengan <a href="%s">calibre 1.48</a> yang berfungsi baik dalam Windows XP.

en: Books
ms: Buku

en: EPUB books
ms: Buku EPUB

en: Kindle books
ms: Buku Kindle

en: PDF books
ms: Buku PDF

en: HTML books
ms: Buku HTML

en: LIT books
ms: Buku LIT

en: Text books
ms: Buku teks

en: Comics
ms: Komik

en: Archives
ms: Arkib

en: Wordprocessor files
ms: Fail pemproses perkataan

en: Add books
ms: Tambah buku

en: Add books to the calibre library/device from files on your computer
ms: Tambah buku ke dalam pustaka calibre/peranti dari fail dalam komputer anda

en: Add empty book (Book entry with no formats)
ms: Tambah buku kosong (Masukan buku tanpa format)

en: Add from ISBN
ms: Tambah dari ISBN

en: Add files to selected book records
ms: Tambah fail ke rekod buku terpilih

en: Add files to selected book records from clipboard
ms: Tambah fail ke rekod buku terpilih melalui papan keratan

en: Add an empty file to selected book records
ms: Tambah fail kosong ke rekod buku terpilih

en: Control the adding of books
ms: Kawalan penambahan buku

en: No books selected
ms: Tiada buku dipilih

en: Cannot add files as no books are selected
ms: Tidak dapat tambah fail kerana tiada buku dipilih

en: No files in clipboard
ms: Tiada fail di dalam papan keratan

en: No files have been copied to the clipboard
ms: Tiada fail telah disalin ke dalam papan keratan

en: Are you sure?
ms: Anda pasti?

en: Are you sure you want to set the same cover for all %d books?
ms: Anda pasti mahu tetapkan kulit buku yang sama untuk semua  %d buah buku?

en: Select book files
ms: Pilih fail buku

en: Are you sure you want to add the same files to all %d books? If the format already exists for a book, it will be replaced.
ms: Anda pasti mahu menambah fail yang sama pada semua %d buku? Jika format sudah wujud untuk sesebuah buku, ia akan diganti.

en: The {0} format will be replaced in the book {1}. Are you sure? | The {0} formats will be replaced in the book {1}. Are you sure?
ms[0]: Format {0} akan diganti dalam buku {1}. Anda pasti?

en: Are you sure you want to add the same empty file to all %d books? If the format already exists for a book, it will be replaced.
ms: Anda pasti mahu tambah fail kosong yang sama ke dalam semua %d buah buku? Jika format sudah wujud, ia akan digantikan.

en: Choose archive file
ms: Pilih fail arkib

en: Select root folder
ms: Pilih folder root

en: Cannot add
ms: Tidak dapat tambah

en: Cannot add books from the folder: %s as it contains the currently opened calibre library
ms: Tidak dapat tambah buku dari folder: %s kerana ia mengandungi pustaka calibre yang sedang dibuka.

en: Duplicates found
ms: Pendua ditemui

en: Adding
ms: Menambah

en: Creating book records from ISBNs
ms: Mencipta rekod buku dari ISBN

en: You have dropped some files onto the book <b>%s</b>. This will add or replace the files for this book. Do you want to proceed?
ms: Anda telah melepaskan beberapa fail ke dalam buku <b>%s</b>. Ini akan menambah atau menggantikan fail untuk buku ini. Anda mahu teruskan?

en: Uploading books to device.
ms: Memuat naik buku ke peranti.

en: Supported books
ms: Buku disokong

en: Select books
ms: Pilih buku

en: The following duplicate book was found. | The following {} duplicate books were found.
ms[0]: Buku pendua {} berikut telah ditemui.

en: Merged some books
ms: Gabung beberapa buku

en: Incoming book formats were processed and merged into your calibre database according to your auto-merge settings. Click "Show details" to see the list of merged books.
ms: Format buku masuk telah diproses dan digabungkan ke dalam pangkalan data calibre anda berdasarkan pada tetapan auto-gabung anda. Klik "Tunjuk perincian" untuk melihat senarai buku yang digabungkan.

en: Add to library
ms: Tambah ke pustaka

en: No book selected
ms: Tiada buku dipilih

en: The following books are virtual and cannot be added to the calibre library:
ms: Buku berikut adalah maya dan tidak boleh ditambah ke dalam pustaka calibre:

en: No book files found
ms: Tiada fail buku ditemui

en: Downloading books
ms: Memuat turun buku

en: Downloading books from device
ms: Memuat turun buku dari peranti

en: Could not download files from the device
ms: Tidak dapat memuat turun fail dari peranti

en: Could not download some files from the device
ms: Tidak dapat memuat turun beberapa fail dari peranti

en: Could not download files
ms: Tidak dapat memuat turun fail

en: Add books to library
ms: Tambah buku ke pustaka

en: Add books to your calibre library from the connected device
ms: Tambah buku ke dalam pustaka calibre anda dari peranti yang bersambung

en: Toolbars
ms: Palang alat

en: Keyboard shortcuts
ms: Pintasan papan kekunci

en: Merging user annotations into database
ms: Menggabungkan catatan pengguna ke dalam pangkalan data

en: Fetch annotations (experimental)
ms: Dapatkan catatan (eksperimental)

en: Not supported
ms: Tidak disokong

en: Fetching annotations is not supported for this device
ms: Pengambilan catatan tidak disokong untuk peranti ini

en: Use library only
ms: Guna pustaka sahaja

en: User annotations generated from main library only
ms: Guna catatan yang dijana dari pustaka utama sahaja

en: No books selected to fetch annotations from
ms: Tiada buku terpilih untuk diambil catatannya

en: Some errors
ms: Beberapa ralat

en: Author mapper
ms: Pemeta pengarang

en: Map authors for one book in the library | Map authors for {} books in the library
ms[0]: Petakan pengarang untuk {} buah buku di dalam pustaka

en: The changes will be applied to the <b>selected book</b> | The changes will be applied to the <b>{} selected books</b>
ms[0]: Perubahan akan dilaksana ke <b>{} buah buku yang terpilih</b>

en: The changes will be applied to <b>one book in the library</b> | The changes will be applied to <b>{} books in the library</b>
ms[0]: Perubahan akan dilaksanakan kepada <b>{} buah buku di dalam pustaka</b>

en: Create catalog
ms: Cipta katalog

en: Create a catalog of the books in your calibre library in different formats
ms: Cipta katalog buku di dalam pustaka calibre anda dalam format yang berlainan

en: No books selected for catalog generation
ms: Tiada buku dipilih untuk penjanaan katalog

en: Generating %s catalog...
ms: Menjana katalog %s...

en: Catalog generation complete, with warnings.
ms: Penjanaan katalog selesai, dengan amaran.

en: Catalog generated.
ms: Katalog dijana.

en: Select destination for %(title)s.%(fmt)s
ms: Pilih destinasi untuk %(title)s.%(fmt)s

en: No library found
ms: Tiada pustaka ditemui

en: No existing calibre library was found at %s. If the library was moved, select its new location below. Otherwise calibre will forget this library.
ms: Tiada pustaka calibre sedia ada ditemui di %s. Jika pustaka telah dialih, pilih lokasi baharunya di bawah. Jika tidak calibre akan melupakan pustaka ini.

en: New location of this library:
ms: Lokasi baharu pustaka ini:

en: Library moved
ms: Pustaka dialih

en: Forget library
ms: Lupakan pustaka

en: New library location
ms: Lokasi pustaka baharu

en: No existing calibre library found at %s
ms: Tiada pustaka calibre sedia ada ditemui di %s

en: Queue &all books for backup
ms: Baris gilir semu&a buku untuk sandar

en: Backup status
ms: Status sandar

en: none
ms: tiada

en: Book metadata files remaining to be written: %s
ms: Fail data meta buku kekal ditulis: %s

en: Choose library
ms: Pilih pustaka

en: Choose calibre library to work with
ms: Pilih pustaka calibre yang hendak diguna

en: Export/import all calibre data
ms: Eksport/import semua data calibre

en: Pick a random book
ms: Ambil buku rawak

en: Quick switch
ms: Tukar pantas

en: Rename library
ms: Nama semula pustaka

en: Remove library
ms: Buang pustaka

en: Library maintenance
ms: Penyelenggaraan pustaka

en: Library metadata backup status
ms: Status sandar data meta pustaka

en: Check library
ms: Periksa pustaka

en: Restore database
ms: Pulih pangkalan data

en: Cannot export/import
ms: Tidak dapat eksport/import

en: You are running calibre portable, all calibre data is already in the calibre portable folder. Export/import is unavailable.
ms: Anda kini menjalankan calibre mudah alih, semua data calibre sudah berada di dalam folder mudah alih calibre. Eksport/Import tidak tersedia.

en: Cannot export/import data while there are running jobs.
ms: Tidak dapat eksport/import data ketika menjalankan kerja.

en: {0} [{1} book] | {0} [{1} books]
ms[0]: {0} [{1} buku]

en: Switch to: %s
ms: Tukar ke: %s

en: Rename: %s
ms: Nama semula: %s

en: Remove: %s
ms: Buang: %s

en: Rename
ms: Nama semula

en: Choose a new name for the library <b>%s</b>.
ms: Pilih satu nama baharu untuk pustaka <b>%s</b>.

en: Note that the actual library folder will be renamed.
ms: Perhatian folder pustaka sebenar akan dinamakan semula.

en: Already exists
ms: Sentiasa wujud

en: The folder %s already exists. Delete it first.
ms: Folder %s sudah wujud. Padam ia terlebih dahulu.

en: Too long
ms: Terlalu panjang

en: Not found
ms: Tidak ditemui

en: Cannot rename as no library was found at %s. Try switching to this library first, then switch back and retry the renaming.
ms: Tidak dapat namakan semula kerana tiada pustaka ditemui pada %s. Cuba tukar ke pustaka ini dahulu, kemudian tukar balik dan cuba lagi proses  penamaan semula.

en: Rename failed
ms: Nama semula gagal

en: Failed to rename the library at %s. The most common cause for this is if one of the files in the library is open in another program.
ms: Gagal menamakan semula pustaka di %s. Sebab utama adalah jika salah satu fail di dalam pustaka sedang dibuka oleh program lain.

en: Library removed
ms: Pustaka dibuang

en: The library %s has been removed from calibre. The files remain on your computer, if you want to delete them, you will have to do so manually.
ms: Pustaka %s telah dibuang dari calibre. Fail masih kekal dalam komputer anda, jika anda mahu padamkannya, anda perlu membuatnya secara manual.

en: &Undo
ms: B&uat Asal

en: Backup metadata
ms: Sandar data meta

en: Metadata will be backed up while calibre is running, at the rate of approximately 1 book every three seconds.
ms: Data meta akan disandar ketika calibre dijalankan, pada kadar kira-kira 1 buku setiap tiga saat.

en: Success
ms: Berjaya

en: Failed
ms: Gagal

en: Starting library scan, this may take a while
ms: Memulakan imbasan pustaka, ia mengambil sedikit masa

en: No problems found
ms: Tiada masalah ditemui

en: Finished
ms: Selesai

en: Not allowed
ms: Tidak dibenarkan

en: You cannot change libraries while using the environment variable CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH.
ms: Anda tidak boleh ubah pustaka ketika menggunakan pembolehubah persekitaran CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH.

en: You cannot change libraries while jobs are running.
ms: Anda tidak boleh ubah pustaka ketika kerja dijalankan.

en: You cannot change libraries until all updates are accepted or rejected.
ms: Anda tidak boleh ubah pustaka sehinggalah semua kemaskini diterima atau ditolak.

en: No column selected
ms: Tiada lajur terpilih

en: Only one book can be selected
ms: Hanya sebuah buku boleh dipilih

en: Convert books
ms: Tukar format buku

en: Convert books between different e-book formats
ms: Tukar format buku diantara pelbagai format e-buku

en: Convert individually
ms: Tukar format secara individu

en: Bulk convert
ms: Tukar pukal

en: Create a catalog of the books in your calibre library
ms: Cipta katalog buku dalam pustaka calibre anda

en: Cannot convert
ms: Tidak dapat tukar format

en: Starting conversion of the book | Starting conversion of {} books
ms[0]: Memulakan pertukaran format {} buah buku

en: Book deleted
ms: Buku dipadam

en: The book you were trying to convert has been deleted from the calibre library.
ms: Buku yang anda cuba tukar format telah dipadam dari pustaka calibre.

en: Empty output file, probably the conversion process crashed
ms: Kosongkan fail output, berkemungkinan proses penukaran mengalami masalah

en: completed
ms: selesai

en: Different custom columns
ms: Lajur suai berlainan

en: The custom columns in the <i>{0}</i> library are different from the custom columns in the <i>{1}</i> library. As a result, some metadata might not be copied.
ms: Lajur suai dalam pustaka <i>{0}</i> adalah berbeza dari lajur suai di dalam pustaka <i>{1}</i>. Oleh yang demikian, sesetengah data meta mungkin tidak dapat disalin.

en: The following columns are incompatible - they have the same name but different data types. They will be ignored:
ms: Lajur berikut adalah tidak serasi - ia mempunyai nama yang sama tetapi jenis data yang berlainan. Ia akan diabaikan:

en: The following columns are missing in the <i>{0}</i> library. You can choose to add them automatically below.
ms: Lajur berikut telah hilang di dalam pustaka <i>{0}</i>. Anda boleh pilih untuk tambah ia secara automatik di bawah.

en: Add to the %s library
ms: Tambah ke pustaka %s

en: This warning is only shown once per library, per session
ms: Amaran ini hanya ditunjukkan sekali per pustaka, per sesi

en: %(title)s by %(author)s
ms: %(title)s oleh %(author)s

en: &Sort libraries alphabetically
ms: &Isih pustaka secara berabjad

en: Library &path:
ms: &Laluan pustaka:

en: Browse for library
ms: Layar pustaka

en: &Copy
ms: Sa&lin

en: Copy to the specified library
ms: Salin ke pustaka yang dinyatakan

en: &Move
ms: &Alih

en: Copy to the specified library and delete from the current library
ms: Salin pustaka yang dinyatakan dan padam dari pustaka semasa

en: Books with the same, title, author and language as the following already exist in the library %s. Select which books you want copied anyway.
ms: Buku dengan tajuk, pengarang dan bahasa yang sama seperti berikut telah wujud di dalam pustaka %s. Pilih buku yang anda mahu salin.

en: Duplicate books
ms: Gandakan buku

en: Select &all
ms: Pilih semu&a

en: Select &none
ms: Jangan &pilih

en: &Copy to clipboard
ms: Sa&lin ke papan keratan

en: Copy to library
ms: Salin ke pustaka

en: Copy selected books to the specified library
ms: Salin buku terpilih ke pustaka yang dinyatakan

en: Choose library...
ms: Pilih pustaka...

en: (delete after copy)
ms: (padam selepas salin)

en: Cannot copy
ms: Tidak dapat salin

en: Cannot copy to current library.
ms: Tidak dapat salin ke pustaka semasa.

en: No library
ms: Tiada pustaka

en: No library found at %s
ms: Tiada pustaka ditemui di %s

en: Copying to
ms: Menyalin ke

en: Moving to
ms: Mengalih ke

en: The copying process was interrupted. {} books were copied.
ms: Proses penyalinan telah disampuk. {} buah buku telah disalin.

en: No books were deleted from this library.
ms: Tiada buku telah dipadam dari pustaka ini.

en: The best way to resume this operation is to re-copy all the books with the option to "Check for duplicates when copying to library" in Preferences->Import/export->Adding books turned on.
ms: Cara terbaik menyambung semula operasi ini adalah dengan menyalin-semula semua buku dengan pilihan "Periksa pendua bila Menyalin ke dalam Pustaka" di dalam Keutamaan->Import/eksport->Menambah buku dihidupkan.

en: Canceled
ms: Dibatalkan

en: Could not copy books:
ms: Tidak dapat salin buku:

en: Moved the book to {loc}
ms: Alih buku ke {loc}

en: Moved {num} books to {loc}
ms: {num} buah buku telah dialih ke {loc}

en: Copied the book to {loc}
ms: Salin buku ke {loc}

en: Copied {num} books to {loc}
ms: {num} buah buku telah disalin ke {loc}

en: Auto merged
ms: Auto gabung

en: Copying: {0} failed, with error:
    {1}
ms: Menyalin: {0} gagal, dengan ralat:
    {1}

en: Failed to copy some books
ms: Gagal menyalin beberapa buah buku

en: Failed to copy a book, see below for details | Failed to copy {} books, see below for details
ms[0]: Gagal menyalin {} buah buku, rujuk di bawah untuk perincian

en: Failed to copy books
ms: Gagal menyalin buku

en: You cannot use other libraries while using the environment variable CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH.
ms: Anda tidak boleh guna pustaka lain ketika menggunakan pembolehubah persekitaran CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH.

en: Deleting...
ms: Memadam...

en: Deleted
ms: Dipadam

en: Failed to delete
ms: Gagal dipadam

en: Failed to delete some books, click the "Show details" button for details.
ms: Gagal memadam beberapa buah buku, klik butang "Tunjuk Perincian" untuk keterangan lanjut.

en: Delete books
ms: Padam buku

en: Remove books
ms: Buang buku

en: Remove selected books
ms: Buang buku terpilih

en: Remove all formats from selected books, except...
ms: Buang semua format dari buku terpilih, kecuali...

en: Remove all formats from selected books
ms: Buang semua format dari buku terpilih

en: Remove covers from selected books
ms: Buang kulit buku dari buku terpilih

en: Remove matching books from device
ms: Buang buku sepadan dari peranti

en: Cannot delete
ms: Tidak dapat padam

en: Choose formats to be deleted
ms: Pilih format yang akan dipadam

en: Choose formats <b>not</b> to be deleted.<p>Note that this will never remove all formats from a book.
ms: Pilih format yang <b>tidak</b> dipadamkan.<p>Perhatian ia tidak sesekali membuang semua format dari buku.

en: <b>All formats</b> for the selected books will be <b>deleted</b> from your library.<br>The book metadata will be kept. Are you sure?
ms: <b>Semua format</b> untuk buku terpilih akan <b>dipadamkan</b> dari pustaka anda.<br>Data meta buku akan disimpan. Anda pasti?

en: Cannot delete books
ms: Tidak dapat padam buku

en: No device is connected
ms: Tiada peranti bersambung

en: Main memory
ms: Ingatan utama

en: No books to delete
ms: Tiada buku dipadam

en: None of the selected books are on the device
ms: Tiada buku terpilih berada di dalam peranti

en: Deleting books from device.
ms: Memadam buku dari peranti.

en: Some of the selected books are on the attached device. <b>Where</b> do you want the selected files deleted from?
ms: Sesetengah buku terpilih sudah ada di dalam peranti. <b>Dimanakah</b> lokasi fail terpilih yang anda mahu padamkan?

en: The selected book will be <b>permanently deleted</b> from your device. Are you sure? | The {} selected books will be <b>permanently deleted</b> from your device. Are you sure?
ms[0]: {} buku terpilih akan <b>dipadam secara kekal</b> dari peranti anda. Adakah anda pasti?

en: Start wireless device connection
ms: Mulakan sambungan peranti tanpa wayar

en: Stop wireless device connection
ms: Hentikan sambungan peranti tanpa wayar

en: Connect to folder
ms: Sambung ke folder

en: Start Content server
ms: Mulakan pelayan Kandungan

en: Start/stop Content server
ms: Mula/henti pelayan Kandungan

en: Stop Content server
ms: Henti pelayan Kandungan

en: Email to
ms: Emel kepada

en: Email to and delete from library
ms: Emel dan padam dari pustaka

en: (delete from library)
ms: (padam dari pustaka)

en: Select recipients
ms: Pilih penerima

en: Email to selected recipients...
ms: Emel ke penerima terpilih...

en: Setup email based sharing of books
ms: Persediaan perkongsian buku berasaskan emel

en: Send to device
ms: Hantar ke peranti

en: Connect/share
ms: Sambung/kongsi

en: Share books using a web server or email. Connect to special devices, etc.
ms: Kongsi buku menggunakan pelayan sesawang atau emel. Sambung ke peranti khas, dll.

en: Stopping
ms: Menghentikan

en: Stopping server, this could take up to a minute, please wait...
ms: Menghentikan pelayan, ia mengambil masa beberapa minit, tunggu sebentar...

en: Disable autostart
ms: Lumpuhkan auto-mula

en: Do you want wireless device connections to be started automatically when calibre starts?
ms: Anda mahu sambungan peranti tanpa wayar dimulakan secara automatik bila calibre bermula?

en: Still looking for IP addresses
ms: Masih mencari alamat IP

en: Many IP addresses. See Start/Stop dialog.
ms: Kebanyakan alamat OP. Lihat dialog Mula/Henti.

en: Manage collections
ms: Urus koleksi

en: Manage the collections on this device
ms: Urus koleksi dalam peranti ini

en: In library view
ms: Dalam pandangan pustaka

en: Collections can only be edited when showing the books on the device. Click the toolbar button to switch to the device view first.
ms: Koleksi hanya boleh disunting bila memaparkan buku di dalam peranti. Klik butang palang alat untuk tukar ke pandangan peranti terlebih dahulu.

en: Change the title/author/cover etc. of books
ms: Ubah tajuk/pengarang/kulit buku dll

en: Edit metadata
ms: Sunting data meta

en: Edit metadata individually
ms: Sunting data meta secara individu

en: Edit metadata in bulk
ms: Sunting data meta secara pukal

en: Download metadata and covers
ms: Muat turun data meta dan kulit buku

en: Merge into first selected book - delete others
ms: Gabung ke dalam buku terpilih pertama - padam yang lain

en: Merge into first selected book - keep others
ms: Gabung ke dalam buku terpilih pertama - kekalkan yang lain

en: Merge only formats into first selected book - delete others
ms: Hanya gabung format ke dalam buku terpilih pertama - padam yang lain

en: Copy metadata
ms: Salin data meta

en: Paste metadata
ms: Tampal data meta

en: Merge book records
ms: Gabung rekod buku

en: Cannot copy metadata
ms: Tidak dapat menyalin data meta

en: Multiple books selected, can only copy from one book at a time.
ms: Buku berbilang dipilih, hanya dapat menyalin satu buku pada satu masa.

en: Cannot paste metadata
ms: Tidak dapat tampat data meta

en: No copied metadata available
ms: Tiada data meta disalin tersedia

en: You are pasting metadata onto <b>multiple books</b> ({num_of_books}). Are you sure you want to do that?
ms: Anda sedang menampal data meta ke dalam <b>buku berbilang</b> ({num_of_books}). Anda pasti mahu melakukannya?

en: Cannot download metadata
ms: Tidak dapat muat turun data meta

en: Failed to download metadata
ms: Gagal memuat turun data meta

en: Download failed
ms: Muat turun gagal

en: Failed to download metadata or cover for the selected book. | Failed to download metadata or covers for any of the {} books.
ms[0]: Gagal memuat turun data meta atau kulit buku dari mana-mana {} buah buku.

en: Metadata download completed
ms: Muat turun data meta selesai

en: Finished downloading metadata for the selected book. | Finished downloading metadata for <b>{} books</b>.
ms[0]: Selesai memuat turun data meta untuk <b>{} buah buku</b>.

en: Proceed with updating the metadata in your library?
ms: Teruskan mengemaskini data meta dalam pustaka anda?

en: Could not download metadata and/or covers for %d of the books. Click "Show details" to see which books.
ms: Tidak dapat muat turun data beta atau/dan kulit buku bagi %d buah buku. Klik "Tunjuk perincian" untuk melihat buku tersebut.

en: Show the &failed books in the main book list after updating metadata
ms: Tunjuk buku &gagal dalam senarai buku utama selepas mengemaskini data meta

en: Download log
ms: Log muat turun

en: Metadata download complete
ms: Muat turun data meta selesai

en: Revie&w downloaded metadata
ms: L&ihat data meta dimuat turun

en: Some books changed
ms: Beberapa buah buku telah berubah

en: The metadata for some books in your library has changed since you started the download. If you proceed, some of those changes may be overwritten. Click "Show details" to see the list of changed books. Do you want to proceed?
ms: Data meta bagi sesetengah buku dalam pustaka anda telah berubah semenjak anda memulakan muat turun. Jika anda teruskan,  beberapa perubahan mungkin akan ditulis-ganti. Klik "Tunjuk perincian" untuk melihat senarai buku yang berubah. Anda mahu teruskan?

en: Review downloaded metadata
ms: Lihat data meta yang dimuat turun

en: Discard downloaded metadata for this book
ms: Singkir data meta yang dimuat turun untuk buku ini

en: Use the downloaded metadata for all remaining books
ms: Guna data meta yang dimuat turun untuk semua buku yang berbaki

en: Discard downloaded metadata for all remaining books
ms: Singkir data meta yang dimuat turun untuk semua buku berbaki

en: Discard the downloaded value for: %s
ms: Singkir nilai dimuat turun untuk: %s

en: The downloaded metadata is on the left and the original metadata is on the right. If a downloaded value is blank or unknown, the original value is used.
ms: Data meta dimuat turun berada disebelah kiri dan data meta asal disebelah kanan. Jika nilai muat turun adalah kosong atau tidak diketahui, nilai asal dikekalkan.

en: Cannot edit metadata
ms: Tidak dapat sunting  data meta

en: You are about to merge very many ({}) books. Are you <b>sure</b> you want to proceed?
ms: Anda akan menggabungkan sebanyak ({}) buah buku. Anda <b>pasti</b> mahu teruskan?

en: Cannot merge books
ms: Tidak dapat gabung buku

en: At least two books must be selected for merging
ms: Sekurang-kurangnya dua buah buku mesti dipilih untuk digabungkan

en: Book formats and metadata from the selected books will be added to the <b>first selected book</b> (%s).<br> The second and subsequently selected books will not be deleted or changed.<br><br>Please confirm you want to proceed.
ms: Format dan data meta buku dari buku terpilih akan ditambah ke dalam <b>buku terpilih yang pertama</b> (%s).<br> Buku kedua dan berikutnya tidak akan dipadam atau diubah.<br><br>Sila sahkan sama ada anda mahu teruskan.

en: Book formats from the selected books will be merged into the <b>first selected book</b> (%s). Metadata in the first selected book will not be changed. Author, Title and all other metadata will <i>not</i> be merged.<br><br>After being merged, the second and subsequently selected books, with any metadata they have will be <b>deleted</b>. <br><br>All book formats of the first selected book will be kept and any duplicate formats in the second and subsequently selected books will be permanently <b>deleted</b> from your calibre library.<br><br>  Are you <b>sure</b> you want to proceed?
ms: Format dan data meta buku dari buku terpilih akan ditambah ke dalam <b>buku terpilih yang pertama</b> (%s). Data meta dalam buku terpilih pertama tidak akan berubah. Pengarang, Tajuk dan semua data meta lain <i>tidak</i> akan digabungkan.<br><br>Selepas penggabungan buku terpilih kedua dan berikutnya, mana-nama data meta yang masih ada akan <b>dipadam</b>. <br><br>Semua format buku bagi buku pertama yang terpilih akan dikekalkan dan mana-mana format pendua dalam buku terpilih kedua dan berikutnya akan <b>dipadam</b> secara kekal dari pustaka calibre anda.<br><br>  Anda <b>pasti</b> mahu teruskan?

en: Book formats and metadata from the selected books will be merged into the <b>first selected book</b> (%s).<br><br>After being merged, the second and subsequently selected books will be <b>deleted</b>. <br><br>All book formats of the first selected book will be kept and any duplicate formats in the second and subsequently selected books will be permanently <b>deleted</b> from your calibre library.<br><br>  Are you <b>sure</b> you want to proceed?
ms: Format dan data meta buku dari buku terpilih akan digabungkan ke dalam <b>buku terpilih yang pertama</b> (%s). <br><br>Selepas penggabungan buku terpilih kedua dan berikutnya akan <b>dipadam</b>. <br><br>Semua format buku bagi buku pertama yang terpilih akan dikekalkan dan mana-mana format pendua dalam buku terpilih kedua dan berikutnya akan <b>dipadam</b> secara kekal dari pustaka calibre anda.<br><br>  Anda <b>pasti</b> mahu teruskan?

en: Applying changed metadata
ms: Melaksanakan data meta yang berubah

en: Some failures
ms: Beberapa kegagalan

en: Format file missing
ms: Fail format hilang

en: Cannot read cover as the %s file is missing from this book
ms: Tidak dapat baca kulit buku kerana fail %s telah hilang dari buku ini

en: Could not read metadata
ms: Tidak dapat baca data meta

en: Could not read metadata from %s format
ms: Tidak dapat baca data meta dari format %s

en: Could not read cover
ms: Tidak dapat baca kulit buku

en: Could not read cover from %s format
ms: Tidak dapat baca kulit buku dari format %s

en: Embed metadata
ms: Data meta terbenam

en: Embed metadata into book files
ms: Data meta terbenam ke dalam fail buku

en: Embed metadata into files of a specific format from selected books...
ms: Data meta terbenam ke dalam fail format tertentu dari buku terpilih...

en: Cannot embed
ms: Tidak dapat dibenamkan

en: Choose formats to be updated
ms: Pilih format untuk dikemaskini

en: &Stop
ms: &Henti

en: Embedding updated metadata into book files...
ms: Membenamkan data meta dikemaskini ke dalam fail buku...

en: Embedding metadata...
ms: Membenamkan data meta...

en: Embedded metadata in one book | Embedded metadata in {} books
ms[0]: Data meta terbenam dalam {} buah buku

en: The {0} format of {1}:
    
    {2}
ms: {0} Format bagi {1}:
    
    {2}

en: Failed for some files
ms: Gagal untuk sesetengah fail

en: Failed to embed metadata into some book files. Click "Show details" for details.
ms: Gagal membenamkan data meta ke dalam sesetengah fail buku. Klik "Tunjuk perincian" untuk perincian.

en: Show the &failed books in the main book list
ms: Tunjuk buku &gagal dalam senarai buku utama

en: Download news in e-book form from various websites all over the world
ms: Muat turun berita dalam bentuk e-buku dari pelbagai laman sesawang di seluruh dunia

en: Fetch news
ms: Dapatkan berita

en: Fetching news from
ms: Mendapatkan berita dari

en:  fetched.
ms: diambil.

en: Help
ms: Bantuan

en: Invalid name
ms: Nama tidak sah

en: Show {}
ms: Tunjuk {}

en: Hide {}
ms: Sembunyi {}

en: Mark books
ms: Tanda buku

en: Temporarily mark books for easy access
ms: Tanda buku buat sementara untuk capaian pantas

en: Toggle mark for selected books
ms: Togol tanda untuk buku terpilih

en: Show marked books
ms: Tunjuk buku ditanda

en: Clear all marked books
ms: Kosongkan semua buku ditanda

en: Mark all books by selected author(s)
ms: Tanda semua buku mengikut pengarang terpilih

en: Mark all books in the selected series
ms: Tanda semua buku dalam siri terpilih

en: Clear all books by selected author(s)
ms: Kosongkan semua buku mengikut pengarang terpilih

en: Clear all books in the selected series
ms: Kosongkan semua buku dalam siri terpilih

en: Show marked book
ms: Tunjuk buku ditanda

en: Cannot mark
ms: Tidak dapat tanda

en: Match book to library
ms: Padankan buku ke pustaka

en: Match this book to a book in the library
ms: Padankan buku ini pada buku di dalam pustaka

en: Match books
ms: Padankan buku

en: You must select one book
ms: Anda mesti pilih sebuah buku

en: Move to next match
ms: Alih ke padanan berikutnya

en: Move to next highlighted match
ms: Alih ke padanan tersorot berikutnya

en: N
ms: E

en: Move to previous item
ms: Alih ke item terdahulu

en: Move to previous highlighted item
ms: Alih ke item tersorot terdahulu

en: Open the folder containing the current book's files
ms: Buka folder yang mengandungi fail buku semasa

en: Plugin updater
ms: Pengemaskini pemalam

en: Update any plugins you have installed in calibre
ms: Kemaskini mana-mana pemalam yang anda pasang di dalam calibre

en: Polish book
ms: Gilap buku

en: Polish %d books
ms: Gilap %d buah buku

en: <h3>About Polishing books</h3>%s
ms: <h3>Perihal Penggilapan buku</h3>%s

en: <p>If you have both EPUB and ORIGINAL_EPUB in your book,
                      then polishing will run on ORIGINAL_EPUB (the same for other
                      ORIGINAL_* formats).  So if you
                      want Polishing to not run on the ORIGINAL_* format, delete the
                      ORIGINAL_* format before running it.</p>
ms: <p>Jika anda mempunyai kedua-dua EPUB dan ORIGINAL_EPUB dalam buku anda,
                      penggilapan akan dijalankan pada ORIGINAL_EPUB (serupa pada format
                      ORIGINAL_* yang lain). Oleh itu, jika anda mahu penggilapan tidak
                      dijalankan pada format ORIGINAL_*, padam format
                      ORIGINAL_* sebelum menjalankannya.</p>

en: <h3>Embed referenced fonts</h3>%s
ms: <h3>Membenam fon rujukan</h3>%s

en: <h3>Subsetting fonts</h3>%s
ms: <h3>Membuat subset fon</h3>%s

en: <h3>Smarten punctuation</h3>%s
ms: <h3>Memintarkan tanda baca</h3>%s

en: <h3>Updating metadata</h3><p>This will update all metadata <i>except</i> the cover in the e-book files to match the current metadata in the calibre library.</p> <p>Note that most e-book formats are not capable of supporting all the metadata in calibre.</p><p>There is a separate option to update the cover.</p>
ms: <h3>Pengemaskinian data meta</h3><p>Tindakan ini akan mengemaskini semua data meta <i>kecuali</i> kulit buku dalam fail e-buku yang dipadankan dengan data meta semasa dalam pustaka calibre.</p> <p>Perhatian, kebanyakan format e-buku tidak berupaya menyokong semua data meta di dalam calibre.</p><p>Oleh itu terdapat pilihan berasingan untuk mengemaskini kulit buku.</p>

en: <h3>Update cover</h3><p>Update the covers in the e-book files to match the current cover in the calibre library.</p><p>If the e-book file does not have an identifiable cover, a new cover is inserted.</p>
ms: <h3>Kemaskini kulit buku</h3><p>Kemaskini kulit buku dalam fail e-buku untuk dipadankan dengan kulit buku semasa dalam pustaka calibre.</p><p>Jika fail e-buku tidak mempunyai kulit buku yang dapat dikenalpasti, satu kulit buku baharu akan disisipkan.</p>

en: <h3>Book jacket</h3>%s
ms: <h3>Jaket buku</h3>%s

en: <h3>Remove book jacket</h3>%s
ms: <h3>Buang jaket buku</h3>%s

en: <h3>Remove unused CSS rules</h3>%s
ms: <h3>Buang peraturan CSS yang tidak digunakan</h3>%s

en: <h3>Losslessly compress images</h3>%s
ms: <h3>Memampat imej secara tanpa hilang</h3>%s

en: <h3>Upgrade book internals</h3>%s
ms: <h3>Tatar dalaman buku</h3>%s

en: Select actions to perform:
ms: Pilih tindakan untuk dibuat:

en: &Embed all referenced fonts
ms: &Benamkan semua fon rujukan

en: Smarten &punctuation
ms: Pintarkan tan&da baca

en: Update &metadata in the book files
ms: Kemaskini data &meta dalam fail buku

en: Add/replace metadata as a "book &jacket" page
ms: Tambah/ganti data meta sebagai halaman "&jaket buku"

en: Remove &unused CSS rules from the book
ms: Buang peraturan CSS &tidak diguna dari buku

en: About
ms: Perihal

en: Show &report
ms: Tunjuk &laporan

en: Show a report of all the actions performed after polishing is completed
ms: Tunjuk laporan semua tindakan yang dibuat selepas penggilapan selesai

en: &Save settings
ms: &Simpan tetapan

en: &Load settings
ms: &Muat tetapan

en: No actions selected
ms: Tiada tindakan dipilih

en: You must select at least one action before saving
ms: Anda mesti pilih sekurang-kurangnya satu tindakan sebelum menyimpan

en: Choose name
ms: Pilih nama

en: Choose a name for these settings
ms: Pilih satu nama untuk tetapan ini

en: Remove saved settings
ms: Buang tetapan tersimpan

en: Must update metadata
ms: Mesti kemaskini data meta

en: You have selected the option to add metadata as a "book jacket". For this option to work, you must also select the option to update metadata in the book files. Do you want to select it?
ms: Anda telah memilih pilihan untuk menambah data meta sebagai "jaket buku". Supaya pilihan ini berfungsi, anda juga mesti memilih pilihan untuk mengemaskini data meta di dalam fail buku. Anda mahu pilih ia juga?

en: Add or remove jacket?
ms: Tambah atau buang jaket?

en: You have chosen to both add and remove the metadata jacket. This will result in the final book having no jacket. Is this what you want?
ms: Anda telah pilih kedua-dua untuk tambah dan buang jaket data meta. Ia akan menghasilkan buku akhir tanpa jaket. Adakah ini yang anda mahukan?

en: You must select at least one action, or click Cancel.
ms: Anda mesti pilih sekurang-kurangnya satu tindakan, atau klik Batal

en: Queueing books for polishing
ms: Membaris gilir buku untuk penggilapan

en: Polish %s
ms: Gilap %s

en: Polish book %(nums)s of %(tot)s (%(title)s)
ms: Gilap buku %(nums)s dari %(tot)s (%(title)s)

en: Queueing book %(nums)s of %(tot)s (%(title)s)
ms: Membaris gilir buku %(nums)s dari %(tot)s (%(title)s)

en: View full &log
ms: Lihat &log penuh

en: Ignore remaining report | Ignore remaining {} reports
ms[0]: Abai {} laporan berbaki

en: Polishing of %s
ms: Menggilap %s

en: The original file has been saved as %s. | The original files have been saved as %s.
ms[0]: Fail asal telah disimpan sebagai %s.

en:  and
ms: dan

en: If you polish again, the polishing will run on the originals.
ms: Jika anda gilap lagi, penggilapan akan dijalankan pada yang asal.

en: Polish books
ms: Gilap buku

en: Apply the shine of perfection to your books
ms: Laksana penambahbaikan pada buku anda

en: Cannot polish
ms: Tidak dapat gilap

en: One of the books you are polishing has an {0} format. Polishing will use this as the source and overwrite any existing {1} format. Are you sure you want to proceed?
ms: Salah satu buku yang anda gilap mempunyai format {0}. Penggilapan akan ia sebagai sumber dan menulis-ganti mana-mana format {1} sedia ada. Anda pasti mahu teruskan?

en: Ask for this confirmation again
ms: Tanya pengesahan ini lagi

en: Polishing is only supported for books in the %s formats. Convert to one of those formats before polishing.
ms: Penggilapan hanya menyokong buku dalam format %s. Tukar ke salah satu format tersebut sebelum menggilap.

en: Start polishing the book | Start polishing of {} books
ms[0]: Mula menggilap {} buah buku

en:  completed
ms: selesai

en: Configure calibre
ms: Konfigur calibre

en: Change calibre behavior
ms: Ubah kelakuan calibre

en: Get plugins to enhance calibre
ms: Dapatkan pelama untuk pertingkatkan calibre

en: Restart in debug mode
ms: Mula semula dalam mod nyahpepijat

en: Sections
ms: Seksyen

en: Cannot configure while there are running jobs.
ms: Tidak dapat konfigur ketika menjakan kerja.

en: Cannot configure before calibre is restarted.
ms: Tidak dapat konfigur sebelum caiibre dimulakan semula.

en: Select a random book from your calibre library
ms: Pilih buku rawak dari pustaka calibre anda

en: Restart
ms: Mula Semula

en: Save to disk
ms: Simpan ke dalam cakera

en: Export e-book files from the calibre library
ms: Eksport fail e-buku dari pustaka calibre

en: Save only %s format to disk
ms: Hanya simpan format %s ke dalam cakera

en: Save single format to disk...
ms: Simpan satu format ke dalam cakera...

en: Cannot save to disk
ms: Tidak dapat simpan cakera

en: Choose format to save to disk
ms: Pilih format untuk disimpan ke dalam cakera

en: You are trying to save files into the calibre library. This can cause corruption of your library. Save to disk is meant to export files from your calibre library elsewhere.
ms: Anda cuba menyimpan fail ke dalam pustaka calibre. Ia boleh menyebabkan kerosakan pada pustaka anda. Simpan ke dalam cakera bermaksud eksport fail dari pustaka calibre anda ditempat lain.

en: Book details
ms: Perincian buku

en: Show the detailed metadata for the current book in a separate window
ms: Tunjuk data meta terperinci buku semasa dalam tetingkap berasingan

en: No detailed info available
ms: Tiada maklumat terperinci tersedia

en: No detailed information is available for books on the device.
ms: Tiada maklumat terperinci tersedia untuk buku di dalam peranti.

en: Quickview
ms: Pandangan Pantas

en: Toggle Quickview
ms: Togol Pandangan Pantas

en: Focus to Quickview
ms: Fokus ke Pandangan Pantas

en: Move the focus to the Quickview panel/window
ms: Alih fokus ke panel/tetingkap Pandangan Pantas

en: Focus from Quickview to the book list
ms: Fokus dari Pandangan Pantas ke senarai buku

en: Move the focus from Quickview to the book list
ms: Alih fokus dari Pandangan Pantas ke senarai buku

en: Refresh Quickview
ms: Segar semula Pandangan Pantas

en: Search from Quickview
ms: Gelintar dari Pandangan Pantas

en: Search for the currently selected Quickview item
ms: Gelintar bagi item Pandangan Pantas terpilih semasa

en: No quickview available
ms: Tiada pandangan pantas tersedia

en: Quickview is not available for books on the device.
ms: Pandangan pantas tidak tersedia untuk buku di dalam peranti.

en: Template tester
ms: Penguji templat

en: Enter a template to test using data from the selected book
ms: Masukkan satu templat untuk diuji menggunakan data dari buku terpilih

en: No template tester available
ms: Tiada penguji templat tersedia

en: Template tester is not available for books on the device.
ms: Penguji templat tidak tersedia untuk buku dalam peranti.

en: Show books similar to the current book
ms: Tunjuk buku yang serupa dengan buku semasa

en: Books by same author
ms: Buku mengikut pengarang yang sama

en: Books in this series
ms: Buku dalam siri ini

en: Books by this publisher
ms: Buku mengikut penerbit ini

en: Books with the same tags
ms: Buku dengan tag yang sama

en: Sort by
ms: Isih mengikut

en: Get books
ms: Dapatkan buku

en: Search dozens of online e-book retailers for the cheapest books
ms: Gelintar ramai penjual e-buku atas-talian untuk dapatkan buku yang termurah

en: Search for e-books
ms: Gelintar e-buku

en: this author
ms: pengarang ini

en: this book
ms: buku ini

en: this title
ms: tajuk ini

en: Search for %s
ms: Gelintar untuk %s

en: Stores
ms: Kedai

en: Choose stores
ms: Pilih kedai

en: Cannot search
ms: Tidak dapat gelintar

en: Using the integrated search you can easily find which store has the book you are looking for, at the best price. You also get DRM status and other useful information.
ms: Dengan menggunakan gelintar bersepadu anda dapat cari buku dengan mudah, pada harga yang terbaik. Anda juga memperoleh status DRM dan lain-lain maklumat yang berguna.

en: Show this message again
ms: Tunjuk mesej ini lagi

en: About Get books
ms: Perihal Dapatkan buku

en: Tag mapper
ms: Pemeta tag

en: Map tags for one book in the library | Map tags for {} books in the library
ms[0]: Petakan tag untuk {} buah buku di dalam pustaka

en: Choose format to edit
ms: Pilih format untuk disunting

en: Choose which format you want to edit:
ms: Pilih format yang anda mahu sunting:

en: &All formats
ms: Semu&a format

en: Edit ToC
ms: Sunting ToC

en: Cannot edit ToC
ms: Tidak dapat sunting ToC

en: Library changed
ms: Pustaka berubah

en: Cannot save changes made to {0} by the ToC editor as the calibre library has changed.
ms: Tidak dapat menyimpan perubahan yang dibuat terhadap {0} oleh penyunting ToC kerana pustaka calibre telah berubah.

en: Always ask when more than one format is available
ms: Sentiasa tanya bila lebih dari satu format tersedia.

en: Edit book
ms: Sunting buku

en: Edit books in the EPUB or AZW formats
ms: Sunting buku dalam format EPUB atau AZW

en: Cannot Edit book
ms: Tidak dapat sunting buku

en: Cannot edit book
ms: Tidak dapat sunting buku

en: Editing of books on the device is not supported
ms: Penyuntingan buku dalam peranti tidak disokong

en: File missing
ms: Fail hilang

en: The %s format is missing from the calibre library. You should run library maintenance.
ms: Format %s hilang dari pustaka calibre. Anda seharusnya jalankan penyelenggaraan pustaka dahulu.

en: Unpack book
ms: Nyahpek buku

en: Choose the format to unpack:
ms: Pilih format untuk dinyahpek:

en:             <h2>About Unpack book</h2>
                <p>Unpack book allows you to fine tune the appearance of an e-book by
                making small changes to its internals. In order to use Unpack book,
                you need to know a little bit about HTML and CSS, technologies that
                are used in e-books. Follow the steps:</p>
                <br>
                <ol>
                <li>Click "Explode book": This will "explode" the book into its
                individual internal components.<br></li>
                <li>Right click on any individual file and select "Open with..." to
                edit it in your favorite text editor.<br></li>
                <li>When you are done: <b>close the file browser window
                and the editor windows you used to make your tweaks</b>. Then click
                the "Rebuild book" button, to update the book in your calibre
                library.</li>
                </ol>
ms:             <h2>Perihal Nyahpek buku</h2>
                <p>Nyahpek buku membolehkan anda tala halus penampilan e-buku
                dengan membuat beberapa perubahan kecil pada dalamannya. Untuk
                menggunakan Nyahpek buku anda perlu tahu berkenaan HTML & CSS,
                digunakan dalam e-buku, Ikuti langkah berikut:</p>
                <br>
                <ol>
                <li>Klik "Pecah Buku": Ia akan "pecah" buku ke dalam
                komponen dalaman secara individunya.<br></li>
                <li>Klik kanan pada mana-mana fail individu dan pilih "Buka dengan..."
                untuk sunting ia dalam penyunting teks kegemaran anda.<br></li>
                <li>Bila anda selesai: <b>tutup tetingkap pelayar fail dan
                tetingkap penyunting yang anda guna untuk lakukan tweak anda</b>.
                Kemudian klik butang "Bina semula buku", untuk kemaskini buku dalam
                pustaka calibre anda.</li>
                </ol>

en: &Explode book
ms: P&ecah buku

en: &Preview book
ms: &Pratonton buku

en: &Cancel
ms: &Batal

en: &Rebuild book
ms: B&ina Semula buku

en: Explode the book to edit its components
ms: Pecahkan buku untuk menyunting komponennya

en: Preview the result of your changes
ms: Pratonton hasil perubahan yang anda buat

en: Abort without saving any changes
ms: Henti paksa tanpa menyimpan apa-apa perubahan

en: Save your changes and update the book in the calibre library
ms: Simpan perubahan yang anda buat dan kemaskini buku dalam pustaka calibre

en: Exploding, please wait...
ms: Memecahkan, tunggu sebentar...

en: Failed to unpack
ms: Gagal dinyahpek

en: Could not explode the %s file.
ms: Tidak dapat pecahkan fail %s.

en: Failed to rebuild file
ms: Gagal membina semula fail

en: Failed to rebuild %s. For more information, click "Show details".
ms: Gagal membina semula %s. Untuk maklumat lanjut, klik "Tunjuk perincian".

en: Rebuilding, please wait...
ms: Membina semula, tunggu sebentar...

en: Unpack books in the EPUB, AZW3, HTMLZ formats into their individual components
ms: Nyahpek buku dalam format EPUB, AZW3, HTML kepada komponen individu mereka

en: Cannot unpack book
ms: Tidak dapat menyahpek buku

en: Read books
ms: Baca buku

en: View
ms: Lihat

en: View specific format
ms: Lihat format tertentu

en: View with calibre E-book viewer
ms: Lihat dengan pelihat E-buku calibre

en: Read a random book
ms: Baca satu buku rawak

en: Clear recently viewed list
ms: Kosongkan senarai dilihat baru-baru ini

en: No associated program
ms: Tiada program dikaitkan

en: Windows will try to open %s with calibre itself resulting in a duplicate in your calibre library. You should install some program capable of viewing this file format and tell Windows to use that program to open files of this type.
ms: Windows akan cuba membuka %s menerusi calibre yang menyebabkan ada pendua di dalam pustaka anda. Anda patut memasang beberapa program yang dapat melihat format fail ini dan beritahu Windows gunakan program tersebut untuk membuka jenis fail ini.

en: Cannot view
ms: Tidak dapat lihat

en: Format unavailable
ms: Format tidak tersedia

en: Selected books have no formats
ms: Buku terpilih tidak mempunyai format

en: Choose the format to view
ms: Pilih format untuk dilihat

en: Not all the selected books were available in the %s format. You should convert them first.
ms: Bukan semua buku terpilih tersedia dalam format %s. Anda patut tukarkan formatnya terlebih dahulu.

en: Multiple books selected
ms: Buku berbilang dipilih

en: You are attempting to open %d books. Opening too many books at once can be slow and have a negative effect on the responsiveness of your computer. Once started the process cannot be stopped until complete. Do you wish to continue?
ms: Anda cuba membuka %d buah buku. Membuka terlalu banyak buku pada masa yang sama menyebabkan komputer menjadi perlahan dan memberi kesan negatif terhadap gerak balas komputer anda. Bila ia dijalankan proses ini tidak dapat dihentikan sehingga semua buku dibuka. Anda mahu teruskan?

en: Cannot open folder
ms: Tidak dapat buka folder

en: This book no longer exists in your library
ms: Buku ini tidak lagi wujud wujud dalam pustaka anda

en: %s has no available formats.
ms: %s tidak mempunyai format yang tersedia.

en: Virtual library
ms: Pustaka Maya

en: Cannot add books
ms: Tidak dapat tambah buku

en: The path %s does not exist
ms: Laluan %s tidak wujud

en: You do not have permission to read %s
ms: Anda tidak mempunyai keizinan membaca %s

en: You do not have permission to read any of the selected files
ms: Anda tidak mempunyai keizinan membaca mana-mana fail terpilih

en: Adding books...
ms: Menambah buku...

en: Scanning for files...
ms: Mengimbas fail...

en: You do not have permission to read the selected file. | You do not have permission to read the selected files.
ms[0]: Anda tidak mempunyai keizinan untuk baca fail terpilih.

en: Failed to add any books, click "Show details" for more information.
ms: Gagal menambah mana-mana buku, klik "Tunjuk perincian" untuk maklumat lanjut.

en: Could not add
ms: Tidak dapat tambah

en: No e-book files were found in %s
ms: Tiada fail e-buku ditemui dalam %s

en: Reading metadata and adding to library (one book)... | Reading metadata and adding to library ({} books)...
ms[0]: Membaca data meta dan menambah ke pustaka ({} buku)...

en: Failed to add some books, click "Show details" for more information.
ms: Gagal menambah beberapa buah buku, klik "Tunjuk perincian" untuk maklumat lanjut.

en: Critical failure
ms: Kegagalan kritikal

en: The read metadata worker process crashed while processing some files. Adding of books is aborted. Click "Show details" to see which files caused the problem.
ms: Proses kerja data meta baca mengalami kerosakan ketika memproses beberapa fail. Penambahan buku dihenti paksa. Klik "Tunjuk perincian" untuk lihat fail yang mana menyebabkan masalah.

en: Failed to read metadata from the file: | Failed to read metadata from the files:
ms[0]: Gagal membaca data meta dari fail:

en: With error:
ms: Dengan ralat:

en: Failed to merge the book:
ms: Gagal menggabungkan buku:

en: Failed to add the book:
ms: Gagal menambah buku:

en: Failed to add the file {0} to the book: {1}
ms: Gagal menambah fail {0} ke dalam buku: {1}

en: Adding duplicates
ms: Menambah pendua

en: There were problems adding some files, click "Show details" for more information
ms: Terdapat masalah menambah beberapa fail, klik "Tunjuk perincian" untuk maklumat lanjut

en: Failed to add any books, click "Show details" for more information
ms: Gagal menambah sebarang buku, klik "Tunjuk perincian" untuk maklumat lanjut

en: Errors while adding
ms: Ralat ketika menambah

en: Ignore
ms: Abai

en: Add
ms: Tambah

en: starts with
ms: mula dengan

en: does not start with
ms: jangan mula dengan

en: ends with
ms: tamat dengan

en: does not end with
ms: jangan tamat dengan

en: matches glob pattern
ms: padan dengan corak glob

en: does not match glob pattern
ms: jangan padan dengan corak glob

en: matches regex pattern
ms: sepadan dengan corak ungkapan nalar

en: does not match regex pattern
ms: tidak sepadan dengan corak ungkapan nalar

en: Create the rule below, the rule can be used to add or ignore files
ms: Cipta peraturan di bawah, peraturan boleh digunakan untuk tambah atau abaikan fail

en: the file, if the filename
ms: fail, jika merupakan nama fail

en: You must provide a value for the filename to match
ms: Anda mesti sediakan satu nilai bagi nama fail untuk dipadankan

en: A comma separated list of tags
ms: Senarai tag dipisah tanda koma

en: Matching is case-insensitive
ms: Pemadanan adalah sensitif-kata

en: A case-insensitive filename pattern, for example: {0} or {1}
ms: Pola nama fail tidak-peka-kata, contohnya: {0} atau {1}

en: A regular expression
ms: Ungkapan nalar

en: %s is not a valid glob expression
ms: %s bukanlah ungkapan glob yang sah

en: <b>{action}</b> the file, if the filename <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>
ms: <b>{action}</b>kan fail, jika nama fail <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>

en: Test filename filter rules
ms: Uji peraturan penapis nama fail

en: Enter a filename to test:
ms: Masukkan nama fail untuk diuji:

en: Enter filename and click the "Test" button
ms: Masukkan nama fail dan klik butang "Uji"

en: The filename %s did not match any rules
ms: Nama fail %s tidak sepadan dengan mana-mana peraturan

en: The filename {0} will be {1}
ms: Nama fail {0} akan menjadi {1}

en: Edit file filter rules
ms: Sunting peraturan penapis fail

en: Change
ms: Ubah

en: Capitalize
ms: Huruf Besarkan

en: Lower-case
ms: Huruf-kecil

en: Upper-case
ms: Huruf-besar

en: is one of
ms: adalah salah satu dari

en: is not one of
ms: adalah bukan salah satu dari

en: contains
ms: mengandungi

en: the author, if the author name
ms: pengarang, jika nama pengarang

en: You must provide a value for the author name to match
ms: Anda mesti sediakan satu nilai bagi nama pengarang untuk dipadankan

en: with the name:
ms: dengan nama:

en: <b>{action}</b> the author name, if it <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>
ms: <b>{action}</b> nama pengarang, jika ia <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>

en: to the name
ms: ke nama

en: You can specify rules to manipulate author names here. Click the "Add Rule" button below to get started. The rules will be processed in order for every author.
ms: Anda boleh nyatakan peraturan untuk manipulasikan nama pengarang di sini. Klik butang "Tambah Peraturan" di bawah untuk mula. Peraturan akan diproses untuk setiap pengarang.

en: Test author mapping rules
ms: Uji peraturan pemetaan pengarang

en: Enter an author name to test:
ms: Masukkan satu nama pengarang untuk diuji:

en: Enter author and click the "Test" button
ms: Masukkan pengarang dan klik butang "Uji"

en: Edit author mapping rules
ms: Sunting peraturan pemetaan pengarang

en: Added a book automatically from {src}
ms: Tambah satu buku secara automatik melalui {src}

en: Added {num} books automatically from {src}
ms: {num} buah buku telah ditambah secara automatik melalui {src}

en: Donate
ms: Derma

en: Copy
ms: Salin

en: Paste
ms: Tampal

en: Select all
ms: Pilih semua

en: Search the internet for the author {}
ms: Gelintar internet bagi pengarang {}

en: Search the internet for this book
ms: Gelintar internet untuk buku ini

en: Manage %s
ms: Urus %s

en: Search calibre for %s
ms: Gelintar calibre untuk %s

en: Delete the %s format
ms: Padam format %s

en: Save the %s format to disk
ms: Simpan format %s ke dalam cakera

en: Restore the %s format
ms: Pulih format %s

en: Set the book cover from the %s file
ms: Tetapkan kulit buku dari fail %s

en: Compare to the %s format
ms: Bandinggkan dengan format %s

en: Open %s with...
ms: Buka %s dengan...

en: Add other application for %s files...
ms: Tambah aplikasi lain untuk fail %s...

en: Edit Open with applications...
ms: Sunting Buka dengan aplikasi...

en: Remove %s from this book
ms: Buang %s dari buku ini

en: Search
ms: Gelintar

en: Copy link location
ms: Salin lokasi pautan

en: Open cover with...
ms: Buka kulit buku dengan...

en: Paste cover
ms: Tampal kulit buku

en: Copy cover
ms: Salin kulit buku

en: Save cover to disk
ms: Simpan kulit buku ke dalam cakera

en: Remove cover
ms: Buang kulit buku

en: Generate cover from metadata
ms: Jana kulit buku dari data meta

en: Automatically trim borders
ms: Kerat sempadan secara automatik

en: Trim borders manually
ms: Kerat sempadan secara manual

en: Undo last trim
ms: Buat asal kerat terakhir

en: Choose cover save location
ms: Pilih lokasi simpan kulit buku

en: JPEG images
ms: imej JPEG

en: Double click to open the Book details window
ms: Dwi-klik untuk buka tetingkap perincian Buku

en: Path
ms: Laluan

en: Cover size: %(width)d x %(height)d pixels
ms: Saiz kulit hadapan: %(width)d x %(height)d pixels

en: Edit identifiers for this book
ms: Sunting pengecam untuk buku ini

en: BibTeX options
ms: Pilihan BibTeX

en: Options specific to
ms: Pilihan khusus ke

en: Form
ms: Borang

en: Bib file encoding:
ms: Pengekodan fail Bib:

en: Fields to include in output:
ms: Medan yang disertakan dalam output:

en: Encoding configuration (change if you have errors):
ms: Konfigurasi pengekodan (ubah jika anda mempunyai ralat):

en: BibTeX entry type:
ms: Jenis masukan BibTeX:

en: Create a citation tag?
ms: Cipta tag sedutan?

en: Add file paths with formats?
ms: Tambah laluan fail dengan format?

en: Expression to form the BibTeX citation tag:
ms: Ungkapan untuk membentuk tag sedutan BibTeX:

en: Some explanation about this template:
     -The fields availables are 'author_sort', 'authors', 'id',
        'isbn', 'pubdate', 'publisher', 'series_index', 'series',
       'tags', 'timestamp', 'title', 'uuid', 'title_sort'
     -For list types ie authors and tags, only the first element
       will be selected.
     -For time field, only the date will be used.
ms: Beberapa penjelasan berkenaan templat ini:
     -Medan tersedia adalah 'author_sort', 'authors', 'id',
        'isbn', 'pubdate', 'publisher', 'series_index', 'series',
       'tags', 'timestamp', 'title', 'uuid', 'title_sort'
     -Untuk jenis senarai ie pengarang dan tag, hanya unsur
       pertama akan dipilih.
     -Untuk medan masa, hanya tarikh akan digunakan.

en: CSV/XML options
ms: Pilihan CSV/XML

en: Drag and drop to re-arrange fields
ms: Seret dan lepas untuk susun-semula medan

en: Library name
ms: Nama pustaka

en: Number
ms: Nombor

en: E-book options
ms: Pilihan E-buku

en: Catalogs
ms: Katalog

en: Read book
ms: Baca buku

en: Wishlist item
ms: Item senari impian

en: any date
ms: sebarang tarikh

en: any value
ms: sebarang nilai

en: unspecified
ms: tidak dinyatakan

en: No genres will be excluded
ms: Tiada genre akan diasingkan

en: regex error: %s
ms: ralat ungkapan nalar: %s

en: All genres will be excluded
ms: Semua genre akan diasingkan

en: Delete saved catalog preset
ms: Padam praset katalog tersimpan

en: The selected saved catalog preset will be deleted. Are you sure?
ms: Praset katalog tersimpan pilihan akan dipadam. Anda pasti?

en: Save catalog preset
ms: Simpan praset katalog

en: Preset name:
ms: Nama praset:

en: You must provide a name.
ms: Anda mesti nyatakan satu nama:

en: That saved preset already exists and will be overwritten. Are you sure?
ms: Praset tersimpan sudah wujud dan akan ditulis-ganti. Anda pasti?

en: Are you sure you want to delete '%s'?
ms: Anda pasti mahu memadam '%s'?

en: Are you sure you want to delete rules #%(first)d-%(last)d?
ms: Anda pasti mahu memadam peraturan #%(first)d-%(last)d?

en: Delete Rule
ms: Padam Peraturan

en: False
ms: Tidak

en: True
ms: Benar

en: Field
ms: Medan

en: Value
ms: Nilai

en: Prefix
ms: Awalan

en: Presets
ms: Praset

en: Select catalog preset to load
ms: Pilih praset katalog untuk dimuatkan

en: Save current catalog settings as preset
ms: Simpan tetapan katalog semasa sebagai praset

en: Save
ms: Simpan

en: Delete current preset
ms: Padam praset semasa

en: Delete
ms: Padam

en: Enabled sections will be included in the generated catalog.
ms: Seksyen dibenarkan akan disertakan dalam katalog terjana.

en: Included sections
ms: Seksyen disertakan

en: List of books, sorted by Author
ms: Senarai buku, diisih mengikut Pengarang

en: &Authors
ms: Peng&arang

en: List of books, sorted by Title
ms: Senarai buku, diisih mengikut Tajuk

en: &Titles
ms: &Tajuk

en: List of series books, sorted by Series
ms: Senarai buku bersiri, diisih mengikut Siri

en: &Series
ms: &Siri

en: List of books, sorted by genre
ms: Senarai buku, diisih mengikut genre

en: &Genres
ms: &Genre

en: Field containing genres
ms: Medan yang mengandungi genre

en: List of books, sorted by date added to calibre
ms: Senarai buku, diisih mengikut tarikh ditambah ke calibre

en: &Recently added
ms: Ditambah ba&ru-baru Ini

en: Individual descriptions of books with cover thumbs, sorted by author
ms: Keterangan buku secara individu dengan lakar kenit muka hadapan, diisih mengikut pengarang

en: &Descriptions
ms: &Keterangan

en: The first matching prefix rule applies a prefix to book listings in the generated catalog.
ms: Peraturan awalan padanan pertama laksana awalan untuk menempah penyenaraian dalam katalog terjana.

en: Prefixes
ms: Awalan

en: Books matching any of the exclusion rules will be excluded from the generated catalog.
ms: Buku yang sepadan dengan mana-mana peraturan pengecualian akan diasingkan dari katalog yang terjana.

en: Excluded books
ms: Buku diasingkan

en: A regular expression describing genres to be excluded from the generated catalog. Genres are derived from the tags applied to your books.
    The default pattern \[.+\]|\+ excludes tags of the form [tag], e.g., [Test book], and '+', the default tag for a read book.
ms: Ungkapan nalar menjelaskan genre yang diasingkan dari katalog terjana. Genre diambil dari tag yang dilaksana pada buku anda.
    Corak lalai \[.+\]|\+ asingkan tag dari bentuk [tag], iaitu., [Test book], dan '+', tag lalai untuk baca buku.

en: Excluded genres
ms: Genre diasingkan

en: Genres to &exclude (regex):
ms: Genr&e yang diasingkan (ungkapan nalar):

en: Reset to default
ms: Tetap semula ke lalai

en: Results of regex:
ms: Keputusan ungkapan nalar:

en: Tags that will be excluded as genres
ms: Tag yang akan diasingkan sebagai genre

en: Other options
ms: Pilihan lain

en: Custom column containing additional content to be merged with comments metadata in the descriptions section.
ms: Lajur suai mengandungi kandungan tambahan yang digabungkan dengan data meta ulasan di dalam seksyen keterangan.

en: Merge additional content before comments in descriptions section.
ms: Gabung kandungan tambahan sebelum ulasan di dalam seksyen keterangan.

en: &Before
ms: Se&belum

en: Merge additional content after comments in descriptions section.
ms: Gabung kandungan tambahan selepas ulasan dalam seksyen keterangan.

en: &After
ms: Selep&as

en: Separate comments metadata and additional content with a horizontal rule in the descriptions section.
ms: Asing data meta ulasan dan kandungan tambahan dengan peraturan mengufuk dalam seksyen keterangan.

en: Include &separator
ms: Sertakan pemi&sah

en: &Merge with comments:
ms: &Gabung dengan ulasan:

en: Catalog cover:
ms: Kulit buku katalog:

en: Generate new cover
ms: Jana kulit buku baharu

en: Use existing cover
ms: Guna kulit buku sedia ada

en: E&xtra Description note:
ms: Nota Keterangan &Ekstra:

en: Custom column source for text to include in Descriptions section.
ms: Sumber lajur suai untuk teks yang disertakan dalam seksyen Keterangan.

en: &Thumb width:
ms: Lebar laka&ran kenit:

en: Size hint for cover thumbnails included in Descriptions section.
ms: Saiz pembayang untuk meliputi lakaran kenit yang disertakan dalam seksyen Keterangan.

en:  inch
ms: inci

en: Author cross-references:
ms: Rujukan-silang pengarang:

en: For books with multiple authors, list each author separately
ms: Untuk buku dengan pengarang berbilang, senaraikan setiap pengarang secara berasingan

en: Tab template for catalog.ui
ms: Templat tab untuk katalog.ui

en: Toggle
ms: Togol

en: Tag browser
ms: Pelayar tag

en: Cover browser
ms: Pelayar kulit buku

en: Bold
ms: Tebal

en: Italic
ms: Condong

en: Underline
ms: Garis Bawah

en: Strikethrough
ms: Coret Tembus

en: Superscript
ms: Superskrip

en: Subscript
ms: Subskrip

en: Ordered list
ms: Senarai tertertib

en: Unordered list
ms: Senarai tak tertib

en: Align left
ms: Jajar kiri

en: Align center
ms: Jajar tengah

en: Align right
ms: Jajar kanan

en: Align justified
ms: Jajar terlaras

en: Undo
ms: Buat Asal

en: Redo
ms: Buat Semula

en: Remove formatting
ms: Buang pemformatan

en: Paste and match style
ms: Tampal dan padankan gaya

en: Cut
ms: Potong

en: Increase indentation
ms: Tingkatkan inden

en: Decrease indentation
ms: Kecilkan inden

en: Foreground color
ms: Warna latar hadapan

en: Background color
ms: Warna latar belakang

en: Insert link or image
ms: Sisip pautan atau imej

en: Insert separator
ms: Sisip pemisah

en: Clear
ms: Kosongkan

en: Upper case
ms: Huruf besar

en: Lower case
ms: Huruf kecil

en: Swap case
ms: Silih kata

en: Title case
ms: Huruf tajuk

en: Style text block
ms: Gaya blok teks

en: Style the selected text block
ms: Gayakan blok teks terpilih

en: Heading {0}
ms: Pengepala {0}

en: Normal
ms: Biasa

en: Blockquote
ms: Petikan

en: Choose foreground color
ms: Pilih warna latar hadapan

en: Choose background color
ms: Pilih warna latar belakang

en: Choose image
ms: Pilih imej

en: Invalid URL
ms: URL tidak sah

en: Remote images not supported
ms: Imej jauh tidak disokong

en: You must download the image to your computer, URLs pointing to remote images are not supported.
ms: Anda mesti memuat turun imej ke dalam komputer anda, URL yang menuju ke imej jauh tidak disokong.

en: Create link
ms: Cipta pautan

en: &File
ms: &Fail

en: Images
ms: Imej

en: Choose file
ms: Pilih fail

en: Choose folder
ms: Pilih folder

en: Enter a URL. If you check the "Treat the URL as an image" box then the URL will be added as an image reference instead of as a link. You can also choose to create a link to a file on your computer. Note that if you create a link to a file on your computer, it will stop working if the file is moved.
ms: Masukkan URL. Jika anda tanda kotak "Anggap URL sebagai imej" bila URL akan ditambah sebagai rujukan imej selain dari pautan. Anda juga boleh pilih untuk cipta satu pautan ke fail dalam komputer anda. Perhatian jika anda cipta pautan ke fail dalam komputer anda, ia akan henti berfungsi jika fail telah dialih.

en: Enter &URL:
ms: Masukkan &URL:

en: Treat the URL as an &image
ms: Anggap URL sebagai &imej

en: Enter &name (optional):
ms: Masukkan &nama (pilihan):

en: Choose a file on your computer:
ms: Pilih satu fail di dalam komputer anda:

en: &Width:
ms: &Lebar:

en: &Height:
ms: &Tinggi:

en: Open link
ms: Buka pautan

en: Fonts
ms: Fon

en: Change case
ms: Ubah kata

en: %s toolbars
ms: Palang alat %s

en: Hide
ms: Sembunyi

en: Show
ms: Tunjuk

en: Smarten punctuation
ms: Pintarkan tanda baca

en: &HTML source
ms: Sumber &HTML

en: AZW3 output
ms: Output AZW3

en: Do not add &Table of Contents to book
ms: Jangan tambah Se&narai Kandungan ke dalam buku

en: &Title for Table of Contents:
ms: &Tajuk untuk Senarai Kandungan:

en: Put generated Table of Contents at &start of book instead of end
ms: Letak Senarai Kandungan terjana di &permulaan buku selain di penghujung buku

en: Use author &sort for author
ms: Guna i&sih pengarang untuk pengarang

en: Disable &compression of the file contents
ms: Lumpuhkan pe&mampatan kandungan fail

en: Enable &sharing of book content via Facebook, etc. WARNING: Disables last read syncing
ms: Benarkan pe&rkongsian kandungan buku melalui Facebook, dll. AMARAN: Lumpuhkan penyegerakan terakhir dibaca

en: For settings that cannot be specified in this dialog, use the values saved in a previous conversion (if they exist) instead of using the defaults specified in the Preferences
ms: Untuk tetapan yang tidak dapat dinyatakan dalam dialog ini, guna nilai tersimpan di dalam penukaran terdahulu (jika ia wujud) selain dari guna lalai yang dinyatakan dalam Keutamaan

en: None of the selected books have saved conversion settings.
ms: Tiada buku terpilih mempunyai tetapan penukaran tersimpan.

en: Comic input
ms: Input Komik

en: &Number of colors:
ms: &Bilangan warna:

en: off
ms: mati

en: Disable &normalize
ms: Lumpuhkan &normalkan

en: Keep &aspect ratio
ms: Kekal nisbah &bidang

en: Disable &sharpening
ms: Lumpuhkan pen&jelasan

en: Disable &trimming
ms: Lumpuhkan pen&geratan

en: &Wide
ms: L&ebar

en: &Landscape
ms: &Lanskap

en: &Right to left
ms: K&anan ke kiri

en: Don't so&rt
ms: Jangan isi&h

en: De&speckle
ms: N&yah-bintik

en: &Disable comic processing
ms: &Lumpuhkan pemprosesan komik

en: &Output format:
ms: Format &output:

en: Disable conversion of images to &black and white
ms: Lumpuhkan penukaran imej ke &hitam dan putih

en: Override image &size:
ms: Batalkan &saiz imej:

en: Don't add links to &pages to the Table of Contents for CBC files
ms: Jangan tambah pautan ke &halaman ke dalam Senarai Kandungan untuk fail CBC

en: Debug
ms: Nyahpepijat

en: Debug the conversion process.
ms: Nyahpepijat proses penukaran.

en: Choose debug folder
ms: Pilih folder nyahpepijat

en: The debug process outputs the intermediate HTML generated at various stages of the conversion process. This HTML can sometimes serve as a good starting point for hand editing a conversion.
ms: Output proses nyahpepijat outputkan HTML serta-merta yang dijana pada pelbagai tahap proses penukaran. HTML ini kadangkala bertindak sebagai titik permulaan baik untuk penyuntingan penukaran.

en: DOCX input
ms: Input DOCX

en: Do not try to autodetect a &cover from images in the document
ms: Jangan cuba auto-kesan &kulit buku dari imej di dalam dokumen

en: DOCX output
ms: Output DOCX

en: Paper si&ze:
ms: Sa&iz kertas:

en: &Custom size:
ms: Saiz &suai:

en: Page &bottom margin
ms: Margin &bawah halaman

en: Page &left margin
ms: Margin k&iri halaman

en: Page &right margin
ms: Margin ka&nan halaman

en: Page &top margin
ms: Margin a&tas halaman

en: Do not insert the &Table of Contents as a page at the start of the document
ms: Jangan sisip &Isi Kandungan sebagai halaman pada permulaan dokumen

en: Do not insert &cover as image at start of document
ms: Jangan sisip &kulit buku sebagai imej di permulaan dokumen

en: Preserve the aspect ratio of the image inserted as cover
ms: Kekalkan nisbah bidang imej yang disisip sebagai kulit buku

en: EPUB output
ms: Output EPUB

en: EP&UB version:
ms: Versi EP&UB:

en: No default &cover
ms: Tiada &kulit buku lalai

en: Insert inline &Table of Contents
ms: Sisip baris-dalam &Senarai Kandungan

en: Split files &larger than:
ms: Pisah fail &lebih besar dari:

en: No &SVG cover
ms: Tiada kulit buku &SVG

en: &Flatten EPUB file structure
ms: &Ratakan struktur fail EPUB

en: &Title for inserted ToC:
ms: &Tajuk untuk ToC yang disisip:

en: Put inserted Table of Contents at the &end of the book
ms: Letak Senarai Kandungan disisip di penghujun&g buku

en: Preserve cover &aspect ratio
ms: Kekalkan nisbah bi&dang kulit buku

en: Do not &split on page breaks
ms: Jangan &pisah pada hentian halaman

en: FB2 input
ms: Input FB2

en: FB2 output
ms: Output FB2

en: &Sectionize:
ms: &Seksyenkan:

en: Font rescaling wizard
ms: Bestari penskalaan semula fon

en: <p>This wizard will help you choose an appropriate font size key for your needs. Just enter the base font size of the input document and then enter an input font size. The wizard will display what font size it will be mapped to, by the font rescaling algorithm. You can adjust the algorithm by adjusting the output base font size and font key below. When you find values suitable for you, click OK.</p>
    <p>By default, if the output base font size is zero and/or no font size key is specified, calibre will use the values from the current Output profile. </p>
    <p>See the <a href="%s">User Manual</a> for an explanation of how font size rescaling works.</p>
ms: <p>Bestari ini akan membantu anda pilih kunci saiz fon yang sesuai dengan keperluan anda. Hanya masukkan saiz fon dasar bagi dokumen input kemudian masukkan saiz fon input fon. Bestari akan papar apakah saiz fon yang akan dipetakan, dengan algoritma penskalaan semua fon. Anda boleh melaras algoritma dengan melaras saiz fon dasar output dan kunci fon di bawah. Bila anda dapat cari nilai yang sesuai dengan anda, klik OK.</p>
    <p>Secara lalai, jika saiz fon dasar output adalah sifar dan/atau tiada kunci saiz fon dinyatakan, calibre akan guna nilai dari Profil Output semasa. </p>
    <p>Sila rujuk <a href="%s">Panduan Pengguna</a> untuk penjelasan bagaimana penskalaan semula saiz fon berfungsi.</p>

en: &Output document
ms: Dokumen &output

en: &Base font size:
ms: Saiz fon &dasar:

en: Font size &key:
ms: &Kekunci saiz fon:

en: Use &default values
ms: Guna nilai &lalai

en: &Input document
ms: Dokumen &input

en: &Font size:
ms: Saiz &fon:

en:  will map to size:
ms: akan petakan ke saiz:

en: Heuristic
    processing
ms: Pemprosesan
    heuristik

en: Modify the document text and structure using common patterns.
ms: Ubahsuai teks dan struktur dokumen menggunakan corak umum.

en: <b>Heuristic processing</b> means that calibre will scan your book for common patterns and fix them. As the name implies, this involves guesswork, which means that it could end up worsening the result of a conversion, if calibre guesses wrong. Therefore, it is disabled by default. Often, if a conversion does not turn out as you expect, turning on heuristics can improve matters. Read more about the various heuristic processing options in the <a href="%s">User Manual</a>.
ms: <b>Pemprosesan heuristik</b> bermaksud calibre akan mengimbas buku anda untuk dapatkan pola umum dan baiki ia. Sepertimana namanya, ia melibatkan kerja-kerja penekaan, yang mana ia mungkin memburukkan hasil penukaran, jika tekaan calibre salah. Maka, ia dilumpuhkan secara lalai. Kebiasaannya, jika penukaran tidak berfungsi sepertimana yang dikehendaki, menghidupkan heuristik dapat membaiki masalah. Baca lagi berkenaan pelbagai pilihan pemprosesan heuristik dalam <a href="%s">Panduan Pengguna</a>.

en: Enable &heuristic processing
ms: Benarkan pemprosesen &heuristik

en: Heuristic processing
ms: Pemprosesen heuristik

en: Unwrap lines
ms: Nyahlilit baris

en: Line &un-wrap factor:
ms: Faktor &nyah-lilit baris:

en: Detect and markup unformatted chapter headings and sub headings
ms: Kesan dan tandkan pengepala dan sub-pengepala bab tak format

en: Renumber sequences of <h1> or <h2> tags to prevent splitting
ms: Nombor semula jujukan tag <h1> or <h2> untuk menghindari pemisahan

en: Delete blank lines between paragraphs
ms: Padam baris kosong diantara perenggan

en: Ensure scene breaks are consistently formatted
ms: Pastikan hentian adegan diformat secara konsisten

en: Replace soft scene &breaks:
ms: Ganti &hentian adegan lembut:

en: Remove unnecessary hyphens
ms: Buang sengkang yang tidak perlu

en: Italicize common words and patterns
ms: Condongkan perkataan dan corak umum

en: Replace entity indents with CSS indents
ms: Ganti inden entiti dengan inden CSS

en: HTMLZ output
ms: Output HTMLZ

en: How to handle &CSS
ms: Bagaimana hendak kendalikan &CSS

en: How to handle class &based CSS
ms: Bagaimana hendak kendalikan kelas &berasaskan CSS

en: Use book &title as the filename for the HTML file inside the archive
ms: Guna &tajuk buku sebagai nama fail untuk fail HTML di dalam arkib

en: Original
ms: Asal

en: Left align
ms: Jajar kiri

en: Justify text
ms: Wajarkan teks

en: Base font si&ze:
ms: Sai&z fon dasar:

en: Wizard to help you choose an appropriate font size key
ms: Bestari yang membantu anda pilih kunci saiz fon yang sesuai

en: Minim&um line height:
ms: Tinggi baris minim&um:

en: L&ine height:
ms: Tinggi bar&is:

en: Embed font fami&ly:
ms: Ke&luarga fon terbenam:

en: &Embed all fonts in document
ms: &Benamkan semua fon dalam dokumen

en: &Subset all embedded fonts
ms: &Subset semua fon terbenam

en: E&xpand CSS
ms: Ke&mbangkan CSS

en: Keep &ligatures
ms: Kekalkan &ligatur

en: &Disable font size rescaling
ms: &Lumpuhkan penskalaan semula saiz fon

en: &Fonts
ms: &Fon

en: Text &justification:
ms: Pe&wajaran teks:

en: I&nput character encoding:
ms: Pengekodan aksara i&nput:

en: T&ext
ms: T&eks

en: I&ndent size:
ms: Saiz i&nden:

en: <p>When calibre removes inter paragraph spacing, it automatically sets a paragraph indent, to ensure that paragraphs can be easily distinguished. This option controls the width of that indent.
ms: <p>Bila calibre membuang baris kosong antara perenggan, ia tetapkan inden perenggan secara automatik, untuk memastikan perenggan boleh dikenalpasti dengan mudah. Pilihan ini mengawal lebar inden tersebut.

en: No change
ms: Tiada perubahan

en: &Line size:
ms: Saiz &baris:

en: Remove &spacing between paragraphs
ms: Buang &jarak diantara perenggan

en: Insert &blank line between paragraphs
ms: Sisip baris &kosong diantara perenggan

en: &Linearize tables
ms: &Linearkan jadual

en: &Layout
ms: &Bentangan

en: E&xtra CSS
ms: CSS e&kstra

en: Filter style information
ms: Tapis maklumat gaya

en: Select what style information you want completely removed:
ms: Pilih apakah maklumat gaya yang anda mahu sepenuhnya dibuang:

en: Removes the font-family CSS property
ms: Buang sifat CSS keluarga-fon

en: Removes the margin CSS properties. Note that page margins are not affected by this setting.
ms: Buang sifat CSS margin. Perhatian margin halaman tidak dipengaruhi oleh tetapan ini.

en: &Margins
ms: &Margin

en: Removes the padding CSS properties
ms: Buang sifat CSS pemadatan

en: &Padding
ms: &Pemadatan

en: Convert floating images/text into static images/text
ms: Tukar imej/teks terapung kepada imej/teks statik

en: F&loats
ms: Ap&ung

en: Removes foreground and background colors
ms: Buang warna latar hadapan dan latar belakang

en: &Colors
ms: &Warna

en: Other CSS Propert&ies:
ms: Lain-lain s&ifat CSS:

en: Comma separated list of CSS properties to remove. For example: display, color, font-family
ms: Senarai dipisah tanda koma bagi sifat CSS untuk buang. Contohnya: paparan, warna, keluarga-fon

en: &Styling
ms: Penga&yaan

en: &Transform styles
ms: &Gaya jelma

en: LRF output
ms: Output LRF

en: Enable &auto-rotation of wide images
ms: Benarkan &auto-putaran bagi imej lebar

en: Render &tables as images
ms: Terap &jadual sebagai imej

en: Add &header
ms: Tambah pen&gepala

en: Header &format:
ms: &Format pengepala:

en: &Embed fonts
ms: Fon t&erbenam

en: &Serif font family:
ms: Keluarga fon &serif:

en: S&ans-serif font family:
ms: Keluarga fon s&ans-serif:

en: &Monospace font family:
ms: Keluarga fon &Monospace:

en: Header &separation:
ms: Pem&isahan pengepala:

en: Text size multiplier for text in rendered tables:
ms: Pengganda saiz teks untuk teks dalam jadual terterap:

en: &Wordspace:
ms: Ruang &Kata:

en: Minimum para. &indent:
ms: &Inden perenggan minimum:

en: Metadata
ms: Data meta

en: Set the metadata. The output file will contain as much of this metadata as possible.
ms: Tetapkan data meta. Fail output akan mengandungi sebanyak mungkin data meta ini.

en: This book has no cover
ms: Buku ini tidak mempunyai kulit hadapan

en: Choose cover for
ms: Pilih kulit hadapan untuk

en: Cannot read
ms: Tidak dapat baca

en: You do not have permission to read the file:
ms: Anda  tidak mempunyai keizinan untuk membaca fail:

en: Error reading file
ms: Ralat membaca fail

en: <p>There was an error reading from file: <br /><b>
ms: <p>Terdapat ralat membaca dari fail: <br /><b>

en:  is not a valid picture
ms:  bukan gambar yang sah

en: Book cover
ms: Kulit buku

en: Change &cover image:
ms: Ubah imej kulit &hadapan:

en: Browse for an image to use as the cover of this book.
ms: Layar imej yang digunakan sebagai kulit hadapan buku ini.

en: Use cover from &source file
ms: Guna kulit hadapan dari fail &sumber

en: &Title:
ms: &Tajuk:

en: Change the title of this book
ms: Ubah tajuk buku ini

en: &Author(s):
ms: Peng&arang:

en: Author so&rt:
ms: &Isih pengarang:

en: Change the author(s) of this book. Multiple authors should be separated by a comma
ms: Ubah pengarang buku ini. Pengarang berbilang seharusnya diasing dengan tanda koma

en: &Publisher:
ms: &Penerbit:

en: Ta&gs:
ms: Ta&g:

en: Tags categorize the book. This is particularly useful while searching. <br><br>They can be any words or phrases, separated by commas.
ms: Tag kategorikan buku. Ia biasanya berguna bila membuat penggelintaran. <br><br>Ia boleh apa jua perkataan atau frasa, yang diasing dengan tanda koma.

en: &Series:
ms: &Siri:

en: List of known series. You can add new series.
ms: Senarai siri diketahui. Anda boleh tambah siri baharu.

en: Book
ms: Buku

en: MOBI output
ms: Output MOBI

en: Ignore &margins
ms: Abai &margin

en: Do not convert all images to &JPEG (may result in images not working in older viewers)
ms: Jangan tukar semua imej ke &JPEG (menyebabkan imej tidak berfungsi dalam pelihat lama)

en: Kindle options
ms: Pilihan Kindle

en: MOBI file &type:
ms: &Jenis fail MOBI:

en: <b>WARNING:</b> Various Kindle devices have trouble displaying the new or both MOBI filetypes. If you wish to use the new format on your device, convert to AZW3 instead of MOBI.
ms: <b>AMARAN:</b> Pelbagai jenis peranti Kindle menghadapi masalah memaparkan kedua-dua jenis fail MOBI. Jika anda mahu guna format baharu pada peranti anda, tukar ke AZW3 selain dari MOBI.

en: Personal Doc tag:
ms: Tag Doc peribadi:

en: unlimited
ms: tidak terhad

en: %(width)d x %(height)d pixels
ms: %(width)d x %(height)d piksel

en: Screen size: %s
ms: Saiz skrin: %s

en: Page setup
ms: Persediaan halaman

en: &Output profile:
ms: Profil &output:

en: Profile description
ms: Keterangan profil

en: &Input profile:
ms: Profil &input:

en: Margins
ms: Margin

en: &Left:
ms: K&iri:

en: Unchanged
ms: Tidak berubah

en: &Top:
ms: &Atas:

en: &Right:
ms: K&anan:

en: &Bottom:
ms: &Bawah:

en: PDB output
ms: Output PDB

en: Output &encoding:
ms: P&engekodan output:

en: &Inline TOC
ms: TOC &Dalam Baris

en: PDF input
ms: Input PDF

en: No &images
ms: Tiada &imej

en: Line &un-wrapping factor:
ms: Faktor &nyah-lilit baris:

en: PDF output
ms: Output PDF

en: Use page margins from the &document being converted
ms: Guna margin halaman daripada &dokumen yang ditukar formatnya

en: &Use the paper size set in output profile
ms: &Guna saiz kertas yang ditetapkan dalam profil output

en: &Paper size:
ms: Saiz &Kertas:

en: Preserve &aspect ratio of cover
ms: Kekalkan nisbah &bidang kulit buku

en: Add page &numbers to the bottom of every page
ms: Tambah &nombor halaman ke bahagian bawah setiap halaman

en: Add a printable &Table of Contents at the end
ms: Tambah Senara&i Kandungan boleh cetak di penghujung

en: &Title for ToC:
ms: &Tajuk untuk ToC:

en: Serif famil&y:
ms: Keluarga &Serif:

en: Sans fami&ly:
ms: Keluarga &Sans:

en: &Monospace family:
ms: Keluarga &Monospace:

en: S&tandard font:
ms: Fon p&iawai:

en: Default font si&ze:
ms: Sai&z fon lalai:

en: Monospace &font size:
ms: Saix &fon monospace:

en: Page &number map:
ms: Peta &bilangan halaman:

en: Page  margins
ms: Margin halaman

en: Page headers and footers
ms: Pengepala dan pengaki halaman

en: You can insert headers and footers into every page of the produced PDF file by using header and footer templates. For examples, see the <a href="%s">documentation</a>.
ms: Anda boleh sisip pengepala dan pengaki ke dalam setiap halaman fail PDF yang terbentuk dengan menggunakan templat pengepala dan pengaki. Contohnya, sila rujuk <a href="%s">dokumentasi</a>.

en: &Header template:
ms: Templat pe&ngepala:

en: &Footer template:
ms: Templat penga&ki:

en: &Break long words at the end of lines
ms: &Henti perkataan panjang pada hujung baris

en: PMLZ output
ms: Output PMLZ

en: Do not &reduce image size and depth
ms: Jangan k&urangkan saiz dan kedalaman imej

en: RB output
ms: Output RB

en: No formats available
ms: Tiada format tersedia

en: Cannot build regex using the GUI builder without a book.
ms: Tidak dapat bina ungkapan nalar menggunakan pembina GUI tanpa buku.

en: Could not open file
ms: Tidak dapat buka fail

en: Could not open the file, do you have it open in another program?
ms: Tidak dapat buka fail, anda perlu membukanya dengan program lain?

en: Failed to generate preview
ms: Gagal menjana pratonton

en: Open book
ms: Buka buku

en: Click the "Open" button below to open a e-book to use for testing.
ms: Klik butang "Buka" di bawah untuk membuka e-buku yang digunakan bagi pengujian.

en: Regex:
ms: Ungkapan Nalar:

en: &Test
ms: &Uji

en: Occurrences:
ms: Kemunculan:

en: Goto:
ms: Pergi:

en: &Previous
ms: Ter&dahulu

en: &Next
ms: &Berikutnya

en: Preview
ms: Pratonton

en: RTF input
ms: Input RTF

en: Ignore &WMF images in the RTF file
ms: Abai imej &WMF di dalam fail RTF

en: Search &
    replace
ms: Gelintar &
    ganti

en: &Search regular expression:
ms: &Gelintar ungkapan nalar:

en: Replacement text
ms: Teks gantian

en: Search regular expression
ms: Gelintar ungkapan nalar

en: Load calibre search-replace definitions file
ms: Muat fail takrifan gelintar-ganti calibre

en: calibre search-replace definitions file
ms: fail takrifan gelintar-ganti calibre

en: Failed to read
ms: Gagal dibaca

en: Failed to load patterns from %s, click "Show details" to learn more.
ms: Gagal memuatkan pola dari %s, klik "Tunjuk perincian" untuk ketahui lebih lanjut.

en: Save calibre search-replace definitions file
ms: Simpan fail takrifan gelintar-ganti calibre

en: Unused search & replace definition
ms: Takrifan gelintar & ganti tidak digunakan

en: The search/replace definition being edited  has not been added to the list of definitions. Do you wish to continue with the conversion (the definition will not be used)?
ms: Takrifan gelintar/ganti yang telah disunting tidak ditambah dalam senarai takrifan. Anda mahu teruskan penukaran (takrifan tidak akan digunakan)?

en: Invalid regular expression
ms: Ungkapan nalar tidak sah

en: Invalid regular expression: %s
ms: Ungkapan nalar tidak sah: %s

en: The list of search/replace definitions that will be applied to this conversion.
ms: Senarai takrifan gelintar/ganti yang akan dilaksana ke pertukaran ini.

en: Edit search/replace definition
ms: Sunting takrifan gelintar/ganti

en: &Replacement text:
ms: Teks &gantian:

en: Add the current expression to the list of expressions that will be applied
ms: Tambah ungkapan semasa ke senarai ungkapan yang akan dilaksanakan

en: &Add
ms: T&ambah

en: Edit the currently selected expression
ms: Sunting ungkapan terpilih semasa

en: Remove the currently selected expression
ms: Buang ungkapan terpilih semasa

en: &Remove
ms: &Buang

en: Load a list of expressions from a previously saved file
ms: Muat senarai ungkapan dari fail tersimpan sebelum ini

en: &Load
ms: &Muat

en: Save this list of expressions so that you can re-use it easily
ms: Simpan senarai ungkapan ini supaya anda boleh guna-semula ia dengan mudah

en: &Save
ms: &Simpan

en: Move expression up.
ms: Alih ungkapan ke atas.

en: Move expression down.
ms: Alih ungkapan ke bawah.

en: <p>Search and replace uses <i>regular expressions</i>. See the <a href="%s">regular expressions tutorial</a> to get started with regular expressions. Also clicking the wizard button below will allow you to test your regular expression against the current input document. When you are happy with an expression, click the Add button to add it to the list of expressions.
ms: <p>Gelintar dan ganti gunakan <i>ungkapan nalar</i>. Sila rujuk <a href="%s">tutorial ungkapan nalar</a> untuk memulakan dengan ungkapan nalar. Dan juga mengklik butang bestari di bawah akan membolehkan anda uji ungkapan nalar terhadap dokumen input semasa. Bila anda puashati dengan sesebuah ungkapan, klik butang Tambah untuk tambah ia ke dalam senarai ungkapan.

en: Restore &defaults
ms: Pulih &lalai

en: &Input format:
ms: Format &input:

en: Use &saved conversion settings for individual books
ms: Guna tetapan pertukaran &tersimpan untuk buku secara individu

en: Convert
ms: Tukar Format

en: SNB output
ms: Output SNB

en: Hide &chapter name
ms: Sembunyi nama &bab

en: Don't indent the &first line for each paragraph
ms: Jangan inden baris &pertama untuk setiap perenggan

en: Insert &empty line between paragraphs
ms: Sisip baris &kosong diantara perenggan

en: Structure
    detection
ms: Pengesanan
    struktur

en: Fine tune the detection of chapter headings and other document structure.
ms: Tala halus pengesanan pengepala bab dan lain-lain struktur dokummen.

en: Detect &chapters at (XPath expression):
ms: Kesan &bab pada (Ungkapan XPath):

en: Insert &page breaks before (XPath expression):
ms: Sisip &hentian halaman sebelum (Ungkapan XPath):

en: Start &reading at (XPath expression):
ms: Mula &membaca pada (Ungkapan XPath):

en: Invalid XPath
ms: XPath tidak sah

en: The XPath expression %s is invalid.
ms: Ungkapan XPath %s tidak sah.

en: Chapter &mark:
ms: Tan&da bab:

en: The header and footer removal options have been replaced by the Search & replace options. Click the Search & replace category in the bar to the left to use these options. Leave the replace field blank and enter your header/footer removal regexps into the search field.
ms: Pilihan pembuangan pengepala dan pengaki telah diganti dengan pilihan Gelintar & ganti. Klik kategori Gelintar & ganti dalam palang di sebelah kiri untuk guna pilihan ini. Biarkan medan ganti kosong dan masukkan ungkapan nalar pembuangan pengepala/pengaki anda  ke dalam medan gelintar.

en: Insert &metadata as page at start of book
ms: Sisip data &meta sebagai halaman pada permulaan buku

en: Remove &fake margins
ms: Buang margin pa&lsu

en: Remove first &image
ms: Buang &imej pertama

en: Table of
    Contents
ms: Senarai
    Kandungan

en: Control the creation/conversion of the Table of Contents.
ms: Kawal penciptaan/pertukaran Senarai Kandungan.

en: Level &1 TOC (XPath expression):
ms: Aras &1 TOC (Ungkapan XPath):

en: Level &2 TOC (XPath expression):
ms: Aras &2 TOC (Ungkapan XPath):

en: Level &3 TOC (XPath expression):
ms: Aras &3 TOC (Ungkapan XPath):

en: &Force use of auto-generated Table of Contents
ms: Pa&ksa guna Senarai Kandungan auto-jana

en: Do not add &detected chapters to the Table of Contents
ms: Jangan tambah bab &dikesan pada Senarai Kandungan

en: Number of &links to add to Table of Contents:
ms: Bilangan pa&utan untuk ditambah ke Senarai Kandungan:

en: TOC &filter:
ms: Pe&napis TOC:

en: Chapter &threshold:
ms: A&mbang bab:

en: Allow &duplicate links when creating the Table of Contents
ms: Benarkan pautan pen&dua bila mencipta Senarai Kandungan

en: <a href="%s">Help with using these options to generate a Table of Contents</a>
ms: <a href="%s">Bantu dengan menggunakan pilihan ini untuk menjana Senarai Kandungan</a>

en: This option will cause calibre to popup the Table of Contents Editor tool,
     which will allow you to manually edit the Table of Contents, to fix any errors
     caused by automatic generation.
ms: Pilihan ini akan menyebabkan calibre timbulkan alat Penyunting Senarai
    Kandungan yang membolehkan anda sunting Senarai Kandungan secara
    manual, untuk membaiki mana-mana ralat yang disebabkan oleh penjanaan
    automatik.

en: &Manually fine-tune the ToC after conversion is completed
ms: Tala-halus secara &manual ToC selepas pertukaran telah selesai

en: TXT input
ms: Input TXT

en: Structure
ms: Struktur

en: &Paragraph style:
ms: Gaya &perenggan:

en: &Formatting style:
ms: Gaya pem&formatan:

en: Common
ms: Umum

en: Preserve &spaces
ms: Kekal &ruang

en: Remove &indents at the beginning of lines
ms: Buang &inden pada permulaan baris

en: You can optionally enable various extensions to the base Markdown syntax, below.
ms: Anda boleh benarkan pelbagai sambungan secara pilihan ke sintaks Markdown, di bawah.

en: TXT output
ms: Output TXT

en: General
ms: Am

en: &Line ending style:
ms: Gaya akhir bar&is:

en: &Formatting:
ms: &Format:

en: Plain
ms: Biasa

en: &Maximum line length:
ms: Panjang baris &maksimum:

en: Force maximum line &length
ms: Paksa pan&jang baris maksimum

en: Markdown, Textile
ms: Markdown, Tekstil

en: Do not remove links (<a> tags) before processing
ms: Jangan buang pautan (tag <a>) sebelum memproses

en: Do not remove image &references before processing
ms: Jangan buang &rujukan imej sebelum memproses

en: Keep text &color, when possible
ms: Kekalkan &warna teks, jika boleh

en: TXTZ output
ms: Output TXTZ

en: Match HTML &tags with tag name:
ms: Padankan &tag HTML dengan nama tag:

en: Having the &attribute:
ms: Mempunyai &atribut:

en: With &value:
ms: Dengan &nilai:

en: (A regular expression)
ms: (Ungkapan nalar)

en: <p>For example, to match all h2 tags that have class="chapter", set tag to <i>h2</i>, attribute to <i>class</i> and value to <i>chapter</i>.</p><p>Leaving attribute blank will match any attribute and leaving value blank will match any value. Setting tag to * will match any tag.</p><p>To learn more advanced usage of XPath see the <a href="%s">XPath Tutorial</a>.
ms: <p>Sebagai contoh, untuk padankan semua tag h2 yang mempunyai class="chapter", tetapkan tag ke <i>h2</i>, atribut ke <i>class</i> dan nilai ke <i>chapter</i>.</p><p>Membiarkan atribut kosong akan padankan mana-mana atribut dan nilai kosong akan dipadankan dengan mana-mana nilai. Penetapan tag ke * akan padankan mana-mana tag.</p><p>Untuk ketahui lebih lanjut tentang penggunaan XPath sila rujuk <a href="%s">Tutorial XPath</a>.

en: Browse by covers
ms: Layar mengikut kulit buku

en: Choose color
ms: Pilih warna

en: &Name:
ms: &Nama:

en: Color &1:
ms: Warna  &1:

en: Color &2:
ms: Warna &2:

en: Contrast color &1 (mainly for text):
ms: Warna kontras &1 (untuk teks):

en: Contrast color &2 (mainly for text):
ms: Warna kontras &2 (untuk teks):

en: The color scheme name "%s" is invalid. It must start with a # and be at least two characters long.
ms: Nama skema warna "%s" tidak sah. Ia mesti bermula dengan tanda # dan sekurang-kurangnya panjangnya dua aksara.

en: A color scheme with the name "%s" already exists.
ms: Skema warna dengan nama "%s" sudah wujud.

en: When generating covers, a color scheme for the cover is chosen at random from the color schemes below. You can prevent an individual scheme from being selected by unchecking it. The preview on the right shows the currently selected color scheme.
ms: Bila menjana kulit buku, skema warna untuk kulit buku dipilih secara rawak daripada skema warna di bawah. Anda boleh halang skema individu daripada di pilih dengan menyahtanda ia. Pratonton di sebelah kanan menunjukkan skema warna yang dipilih.

en: Choose a color scheme to be used for this generated cover.
ms: Pilih skema warna yang digunakan untuk kulit buku terjana ini.

en: In normal cover generation, the color scheme is chosen at random from the list of color schemes below. You can prevent an individual color scheme from being chosen by unchecking it here.
ms: Dalam penjanaan kulit buku biasa, skema warna yang dipilih secara rawak dari senarai skema warna di bawah. Anda boleh halang skema warna individu daripada di pilih dengan menyahtanda ia di sini.

en: &New color scheme
ms: Skema warna ba&haru

en: &Edit color scheme
ms: S&unting skema warna

en: &Remove color scheme
ms: &Buang skema warna

en: &Styles
ms: &Gaya

en: When generating covers, a style for the cover is chosen at random from the styles below. You can prevent an individual style from being selected by unchecking it. The preview on the right shows the currently selected style.
ms: Bila menjana kulit buku, satu gaya untuk kulit buku dipilih secara rawak daripada gaya di bawah. Anda boleh halang gaya individu daripada di pilih dengan menyahtanda ia. Pratonton di sebelah kanan menunjukkan gaya terpilih semasa.

en: Choose a style to be used for this generated cover.
ms: Pilih gaya yang digunakan untuk kulit buku terjana ini.

en: In normal cover generation, the style is chosen at random from the list of styles below. You can prevent an individual style from being chosen by unchecking it here.
ms: Dalam penjanaan kulit buku biasa, gaya yang dipilih secara rawak dari senarai gaya di bawah. Anda boleh halang gaya individu daripada di pilih dengan menyahtanda ia di sini.

en: &Fonts and sizes
ms: &Fon dan saiz

en: &Title font family:
ms: Keluargan fon &tajuk:

en: &Title font size:
ms: Saiz fon &tajuk:

en: &Subtitle font size:
ms: Saiz fon &sarikata:

en: Cover &width:
ms: &Lebar kulit buku:

en: Cover &height:
ms: T&inggi kulit buku:

en: Note that the preview to the side is of fixed aspect ratio, so changing the cover width above will not have any effect. If you change the height, you should also change the width nevertheless as it will be used in actual cover generation.
ms: Perhatian pratonton di sebelah sisi adalah pembaikan nisbah bidang, oleh itu penukaran lebar kulit buku di atas tidak akan memberikan apa-apa kesan. Jika anda ubah tinggi, anda patut juga menukar lebarnya kerana ia akan digunakan dalam penjanaan kulit buku sebenar.

en: &Text
ms: &Teks

en: The text on the generated cover is taken from the metadata of the book. This is controlled via templates. You can use the <b>, <i> and <br> tags in the templates for bold, italic and line breaks, respectively. The default templates use the title, series and authors. You can change them to use whatever metadata you like.
ms: Teks pada kulit buku terjana di ambil dari data meta buku. Ia dikawal menerusi templat. Anda boleh guna tag <b>, <i> dan <br> dalam templat untuk tebal teks, condong teks dan hentian baris. Templat lalai gunakan tajuk, siri dan pengarang. Anda boleh ubah ia untuk gunakan apa jua data meta yang anda suka.

en: Change the &title template
ms: Ubah templat &tajuk

en: The title template
ms: Templat tajuk

en: Change the &sub-title template
ms: Ubah templat &sub-tajuk

en: The sub-title template
ms: Templat sub-tajuk

en: Change the &footer template
ms: Ubah templat &pengaki

en: The footer template
ms: Templat pengaki

en: My Color Scheme
ms: Skema Warna Saya

en: Cannot edit
ms: Tidak dapat sunting

en: Cannot edit a builtin color scheme. Create a new color scheme instead.
ms: Tidak dapat sunting skema warna terbina-dalam. Cipta skema warna baharu.

en: Cannot remove
ms: Tidak dapat buang

en: Cannot remove a builtin color scheme.
ms: Tidak dapat buang skema warna terbina dalam.

en: A sample book
ms: Sebuah buku sampel

en: Author One
ms: Pengarang Pertama

en: Author Two
ms: Pengarang Kedua

en: A series of samples
ms: Sebuah siri sampel

en: Tag One
ms: Tag Pertama

en: Tag Two
ms: Tag Kedua

en: Some publisher
ms: Beberapa penerbit

en: Cover generation settings
ms: Tetapan penjanaan kulit buku

en: Save these settings as the &defaults for future use
ms: Simpan tetapan ini sebagai &lalai untuk kegunaan akan datang

en: Save the current settings as the settings to use always instead of just this time. Remember that for styles and colors the actual style or color used is chosen at random from the list of checked styles/colors.
ms: Simpan tetapan semasa sebagai tetapan yang sentiasa digunakan. Ingat, gaya dan warna bagi warna dan gaya sebenar diguna telah dipilih secara rawak dari senarai gaya/warna ditanda.

en: Create the rule below, the rule can be used to transform style properties
ms: Cipta peraturan di bawah, peraturan boleh digunakan mengubah sifat gaya

en: If the &property:
ms: Jika &sifat:

en: The name of a CSS property, for example: font-size
    Do not use shorthand properties, they will not work.
    For instance use margin-top, not margin.
ms: Nama bagi sifat CSS, sebagai contoh: font-size
    Jangan guna sifat kependekan, ia tidak akan berfungsi.
    Seperti margin-top, bukannya margin.

en: The CSS property value
ms: Nilai sifat CSS

en: Either a CSS length, such as 10pt or a unit less number. If a unit less number is used it will be compared with the CSS value using whatever unit the value has. Note that comparison automatically converts units, except for relative units like percentage or em, for which comparison fails if the units are different.
ms: Sama ada panjang CSS, seperti 10pt atau nombor unit kurang dari. Jika nombor unit kurang dari digunakan ia akan dibandingkan dengan nilai CSS menggunakan apa jua unit yang nilai miliki. Perhatian, perbandingan unit pertukaran format secara automatik, kecuali unit relatif seperti peratus atau em, yang mana pembandingan menjadi gagal jika unit adalah berlainan.

en: CSS properties to add to the rule that contains the matching style. You can specify more than one property, separated by semi-colons, for example: color:red; font-weight: bold
ms: Sifat CSS ditambah ke dalam peraturan yang mengandungi gaya pemadanan. Anda boleh nyatakan lebih dari satu sifat, diasing dengan tanda titik bertindih, sebagai contoh: color:red; font-weight: bold

en: A number
ms: Satu nombor

en: Edit rule
ms: Sunting peraturan

en: If the property <i>{property}</i> <b>{match_type}</b> <b>{query}</b><br>{action}
ms: Jika sifat <i>{property}</i> <b>{match_type}</b> <b>{query}</b><br>{action}

en: This rule is invalid, please remove it
ms: Peraturan ini tidak sah, sila buangkannya

en: You can specify rules to transform styles here. Click the "Add rule" button below to get started.
ms: Anda boleh nyatakan peraturan untuk jelmakan gaya di sini. Klik butang "Tambah peraturan" di bawah untuk mula.

en: Test style transform rules
ms: Peraturan ubah gaya teks

en: Resulting stylesheet
ms: Lembara gaya yang terhasil

en: Edit style transform rules
ms: Sunting peraturan ubah gaya

en: E&xport
ms: E&ksport

en: Export these rules to a file
ms: Eksport peraturan ini ke dalam fail

en: Import previously exported rules
ms: Import peraturan tereksport sebelum ini

en: &Test rules
ms: &Uji peraturan

en: Save this ruleset for later re-use
ms: Simpan set peraturan ini untuk kegunaan akan datang

en: Load a previously saved ruleset
ms: Muat set peraturan tersimpan sebelum ini

en: No rules
ms: Tiada peraturan

en: There are no rules to export
ms: Tiada peraturan hendak dieksportkan

en: Choose file for exported rules
ms: Pilih fail untuk peraturan tereksport

en: Choose file to import rules from
ms: Pilih untuk importkan peraturan

en: Values changed
ms: Nilai berubah

en: You have changed the values. In order to use this editor, you must either discard or apply these changes. Apply changes?
ms: Anda telah mengubah nilai. Untuk guna penyunting ini, anda mesti sama ada singkir atau laksana perubahan ini. Laksana perubahan?

en: Undefined
ms: Tidak ditakrif

en: Today
ms: Hari ini

en: The enumeration "{0}" contains an invalid value that will be set to the default
ms: Enumerasi "{0}" mengandungi nilai tidak sah yang telah ditetapkan ke lalai

en: Apply changes
ms: Laksana perubahan

en: Clear series
ms: Kosongkan siri

en: Automatically number books
ms: Nomborkan buku secara automatik

en: If not checked, the series number for the books will be set to 1. If checked, selected books will be automatically numbered, in the order you selected them. So if you selected Book A and then Book B, Book A will have series number 1 and Book B series number 2.
ms: Jika tidak ditanda, nombor siri bagi buku akan ditetapkan menjadi 1. Jika ditanda, buku terpilih akan dinomborkan secara automatik, mengikut tertib terpilih anda. Oleh itu, jika anda pilih Buku A dan kemudian Buku B, Buku A akan mempunyai nombor siri 1 dan Buku B nombor siri 2.

en: Force numbers to start with
ms: Paksa nombor bermula dengan

en: Series will normally be renumbered from the highest number in the database for that series. Checking this box will tell calibre to start numbering from the value in the box
ms: Siri akan dinomborkan semula seperti biasa berdasarkan bilangan tertinggi dalam pangkalan data untuk siri tersebut. Penandaan kotak ini akan memberitahu calibre untuk mulakan penomboran dari nilai di dalam kotak

en: The amount by which to increment the series number for successive books. Only applicable when using force series numbers.
ms: Amaun yang mana terdapat penambahan bilangan siri bagi buku yang berjaya. Hanya boleh dilaksana bila menggunakan paksa nombor siri.

en: The enumeration "{0}" contains invalid values that will not appear in the list
ms: Enumerasi "{0}" mengandungi nilai tidak sah yang tidak akan muncul dalam senarai

en: Remove all tags
ms: Buang semua tag

en: tags to remove
ms: tag yang dibuang

en: You have entered values. In order to use this editor you must first discard them. Discard the values?
ms: Anda telah masukkan nilai. Untuk menggunakan penyunting ini, anda mesti singkirkannya dahulu. Singkir nilai?

en: No details available.
ms: Tiada perincian tersedia.

en: Device no longer connected.
ms: Peranti tidak lagi bersambung

en: Get device information
ms: Dapatkan maklumat peranti

en: Set library information
ms: Tetapkan maklumat pustaka

en: Get list of books on device
ms: Dapatkan senarai buku pada peranti

en: Prepare files for transfer from device
ms: Sediakan fail untuk pemindahan dari peranti

en: Get annotations from device
ms: Dapatkan anotasi dari peranti

en: Send metadata to device
ms: Hantar data meta ke peranti

en: Send collections to device
ms: Hantar koleksi ke peranti

en: Upload one book to the device | Upload {} books to the device
ms[0]: Muat naik {} buah buku ke peranti

en: Delete books from device
ms: Padam buku dari peranti

en: Download books from device
ms: Muat turun buku dari peranti

en: View book on device
ms: Lihat buku pada peranti

en: Set default send to device action
ms: Tetapkan hantar lalai ke tindakan peranti

en: Send to main memory
ms: Hantar ke ingatan utama

en: Send to storage card A
ms: Hantar ke kad storan A

en: Send to storage card B
ms: Hantar ke kad storan B

en: Send specific format to
ms: Hantar format khusus ke

en: Send and delete from library
ms: Hantar dan padam dari pustaka

en: Eject device
ms: Tanggalkan peranti

en: Error communicating with device
ms: Ralat berkomunikasi dengan peranti

en: Manage the %s?
ms: Urus %s?

en: Detected the <b>%s</b>. Do you want calibre to manage it?
ms: <b>%s</b> dikesan. Anda mahu calibre mengurusnya?

en: No suitable formats
ms: Tiada format yang sesuai

en: Running jobs
ms: Menjalankan kerja

en: Cannot configure the device while there are running device jobs.
ms: Tidak dapat konfigur peranti ketika ada kerja peranti dijalankan.

en: Configure %s
ms: Konfigur %s

en: Restart calibre for the changes to %s to be applied.
ms: Mula semula calibre supaya perubahan terhadap %s dilaksana.

en: Error talking to device
ms: Ralat bercakap dengan peranti

en: There was a temporary error talking to the device. Please unplug and reconnect the device or reboot.
ms: Terdapat ralat sementara yang bercakap dengan peranti. Sila tanggalkan dan sambung semula peranti atau but semula.

en: Device:
ms: Peranti:

en:  detected.
ms:  dikesan

en: No books
ms: Tiada buku

en: selected to send
ms: terpilih untuk dihantar

en: No device
ms: Tiada peranti

en: No device connected
ms: Tiada peranti disambung

en: %(num)i of %(total)i books
ms: %(num)i dari %(total)i buah buku

en: 0 of %i books
ms: 0 dari %i buah buku

en: Choose format to send to device
ms: Pilih format untuk dihantar ke peranti

en: Cannot send: No device is connected
ms: Tidak dapat hantar: Tiada peranti yang bersambung

en: No card
ms: Tiada kad

en: Cannot send: Device has no storage card
ms: Tidak dapat hantar: Peranti tidak mempunyai kad storan

en: Auto convert the following books before uploading to the device?
ms: Auto tukar format buku berikut sebelum memuat naik ke dalam peranti?

en: Sending catalogs to device.
ms: Menghantar katalog ke peranti.

en: Sending news to device.
ms: Menghantar berita ke peranti.

en: Sending books to device.
ms: Menghantar buku ke peranti.

en: Could not upload the following books to the device, as no suitable formats were found. Convert the book(s) to a format supported by your device first.
ms: Tidak dapat muat naik buku berikut ke dalam peranti, kerana tiada format yang sesuai ditemui. Tukar format buku(s) ke format yang disokong oleh peranti anda dahulu.

en: No space on device
ms: Tiada ruang lagi di dalam peranti

en: <p>Cannot upload books to device there is no more free space available
ms: <p>Tidak dapat muat naik buku ke dalam peranti kerana tiada lagi ruang berbaki

en: Incorrect destination
ms: Destinasi tidak betul

en: Analyzing books on the device: %d%% finished
ms: Menganalisis buku yang ada di dalam peranti: %d%% selesai

en: Book format sync problem
ms: Masalah penyegerakan format buku

en: Some book formats in your library cannot be synced because they have dates in the future
ms: Sesetengah format buku di dalam pustaka anda tidak dapat disegerak kerana ia mempunyai tarikh dimasa hadapan

en: Device
ms: Peranti

en: Unknown formats
ms: Format tidak diketahui

en: You have enabled the <b>{0}</b> formats for your {1}. The {1} may not support them. If you send these formats to your {1} they may not work. Are you sure?
ms: Anda telah benarkan format <b>{0}</b> untuk {1} anda. {1} kelihatan tidak menyokong format tersebut. Jika anda masih menghantar format ini ke dalam {1} anda, ia mungkin tidak dapat digunakan. Anda pasti?

en: Invalid template
ms: Templat tidak sah

en: The template %s is invalid:
ms: Templat %s tidak sah:

en: Select available formats and their order for this device
ms: Pilih format yang tersedia dan tertib mereka untuk peranti ini

en: Use author sort for author
ms: Guna isih pengarang untuk pengarang

en: Save &template:
ms: Simpan &templat:

en: No formats selected
ms: Tiada format dipilih

en: You must choose at least one format to send to the device
ms: Anda mesti pilih sekurang-kurangnya satu format untuk dihantar ke dalam peranti

en: <b>Save &template</b> to control the filename and
            location of files sent to the device:
ms: <b>Simpan &templat</b> untuk mengawal nama fail dan
            lokasi fail yang dihantar ke dalam peranti:

en: A <b>list of &folders</b> on the device to
            which to send e-books. The first one that exists will be used:
ms: Satu <b>senarai &folders</b> dalam peranti 
    yang hantar e-buku. Yang pertama yang wujud akan digunakan:

en: Browse for a folder on the device
ms: Layar folder dalam peranti

en: Select the devices to be <b>ignored</b>. calibre <b>will not</b>
                connect to devices with a checkmark next to their names.
ms: Pilih peranti yang <b>diabaikan</b>. calibre <b>tidak akan</b>
                menyambung ke peranti dengan tanda disebelah namanya.

en: Send the %s format to the folder:
ms: Hantar format %s ke dalam folder:

en: Folder on the device
ms: Folder dalam peranti

en: &Remove rule
ms: B&uang peraturan

en: Format specific sending
ms: Penghantaran tertentu format

en: You can create rules that control where e-books of a specific
                format are sent to on the device. These will take precedence over
                the folders specified above.
ms: Anda boleh cipta peraturan yang mengawal e-buku dengan format
                khusus dihantar ke peranti. Ini akan mendahului folder
                yang dinyatakan di atas.

en: Add a &new rule
ms: Tambah satu peraturan &baharu

en: The <b>%s</b> device has no serial number, it cannot be configured
ms: Peranti <b>%s</b> tidak mempunyai nombor siri, ia tidak boleh dikonfigur

en: <b>No MTP device connected.</b><p> You can only configure the MTP device plugin when a device is connected.
ms: <b>Tiada peranti MTP bersambung.</b><p> Anda hanya boleh konfigur pemalam peranti MTP device bila peranti bersambung.

en: If you want to un-ignore a previously ignored MTP device, use the "Ignored devices" tab.
ms: Jika anda mahu nyah-abai peranti MTP diabai sebelum ini, gunakan tab "Peranti diabai".

en: Choose the formats to send to the %s
ms: Pilih format yang dihantar ke %s

en: &Ignore the %s in calibre
ms: Aba&ikan %s di dalam calibre

en: Change scanned &folders
ms: Ubah &folder diimbas

en: Show device information
ms: Tunjuk maklumat peranti

en: Copy to clipboard
ms: Salin ke papan keratan

en: The %s will be ignored in calibre
ms: %s akan diabaikan dalam calibre

en: You are trying to send books into the <b>%s</b> folder. This folder is currently ignored by calibre when scanning the device. You have to tell calibre you want this folder scanned in order to be able to send books to it. Click the <b>Configure</b> button below to send books to it.
ms: Anda cuba menghantar buku ke dalam folder <b>%s</b>. Folder ini buat masa ini telah diabaikan oleh calibre ketika mengimbas peranti. Anda boleh beritahu calibre anda mahu folder ini diimbas supaya dapat menghantar buku ke dalamnya. Klik butang <b>Konfigur</b> di bawah untuk menghantar buku ke dalamnya.

en: Configure
ms: Konfigur

en: Cannot send to %s
ms: Tidak dapat hantar ke %s

en: Choose folder on device
ms: Pilih folder dalam peranti

en: <b>Scanned folders:</b>
ms: <b>Folder diimbas:</b>

en: You can select which folders calibre will scan when searching this device for books.
ms: Anda boleh pilih folder yang manakah calibre akan imbas bila menggelintar peranti ini untuk dapatkan buku.

en: If you a select a previously unselected folder, any sub-folders will not be visible until you restart calibre.
ms: Jika anda pilih folder tidak dipilih sebelum ini, mana-mana sub-folder tidak akan kelihatan sehinggalah anda mulakan semula calibre.

en: Choose folders to scan
ms: Pilih folder untuk diimbas

en: File formats
ms: Format fail

en: Extra driver customization options
ms: Pilihan penyuaian pemacu tambahan

en: How many empty books?
ms: Berapa banyakkah buku kosong?

en: How many empty books should be added?
ms: Berapa banyakkah buku kosong yang patut ditambah?

en: Set the author of the new books to:
ms: Tetapkan pengarang buku baharu ke:

en: Reset author to Unknown
ms: Tetap semula pengarang menjadi Tidak Diketahui

en: Set the series of the new books to:
ms: Tetapkan siri bagi buku baharu ke:

en: Reset series
ms: Tetap semula siri

en: Set the title of the new books to:
ms: Tetapkan tajuk buku baharu kepada:

en: Reset title
ms: Tetao semula tajuk

en: Also create an empty e-book in format:
ms: Juga cipta e-buku kosong dalam format:

en: Also create an empty book format file that you can subsequently edit
ms: Juga cipta fail format buku kosong yang anda boleh sunting kemudian

en: Also copy book &formats when duplicating a book
ms: Juga salin &format buku ketika menduplikasi buku

en: Also copy all e-book files into the newly created duplicate books.
ms: Juga salin semua fail e-buku ke dalam buku pendua yang baru dicipta.

en: &Duplicate current book
ms: &Duplikasi buku semasa

en: Make the new empty book records exact duplicates
    of the current book "%s", with all metadata identical
ms: Jadikan buku kosong baru merekod duplikasi sebenar
    bagi buku semasa "%s", dengan semua data meta yang sama

en: Add books by ISBN
ms: Tambah buku mengikut ISBN

en: &Paste from clipboard
ms: &Tampal dari papan keratan

en: &Tags to set on created book entries:
ms: &Tag untuk tetapkan pada masukan buku yang dicipta:

en: Some invalid ISBNs
ms: Sesetengah ISBN tidak sah

en: All invalid ISBNs
ms: Semua ISBN tidak sah

en: All the ISBNs you entered were invalid. No books can be added.
ms: Semua ISBN yang anda masukkan tidak sah. Tiada buku dapat ditambah.

en: Edit authors
ms: Sunting pengarang

en: Edit the authors for this book. You can drag and drop to re-arrange authors
ms: Sunting pengarang untuk buku ini. Anda boleh seret dan lepas untuk susun-semula pengarang

en: Enter an author to add
ms: Masukkan pengarang untuk ditambah

en: &Remove selected
ms: &Buang yang terpilih

en: Configure the Book details window
ms: Konfigur tetingkap perincian Buku

en: Select displayed metadata
ms: Pilih data meta yang dipapar

en: Fit &cover within view
ms: Suai muat &kulit buku di dalam pandangan

en: Next [%s]
ms: Berikutnya [%s]

en: Previous [%s]
ms: Terdahulu [%s]

en: Configure this view
ms: Konfigur pandangan ini

en: This book is marked
ms: Buku ini telah ditanda

en: This book is marked as: %s
ms: Buku ini telah ditanda sebagai: %s

en: My books
ms: Buku Saya

en: No help available
ms: Tiada bantuan tersedia

en: No help available for this output format.
ms: Tiada bantuan tersedia untuk format output.

en: Generate catalog
ms: Jana katalog

en: Generate catalog for {0} books
ms: Jana katalog untuk {0} buah buku

en: Catalo&g format:
ms: Format katalo&g:

en: Catalog &title (existing catalog with the same title will be replaced):
ms: &Tajuk katalog (katalog sedia ada dengan tajuk yang serupa akan diganti):

en: &Send catalog to device automatically
ms: &Hantar katalog ke peranti secara automatik

en: Add the catalog to your calibre library after it is generated.
    Note that if you disable adding of the catalog to the library
    automatic sending of the catalog to the device will not work.
ms: Tambah katalog ke dalam pustaka calibre anda selepas ia
    dijana. Perhatian, jika anda lumpuhkan penambahan katalog
    ke dalam pustaka, penghantara automatik katalog ke dalam
    peranti tidak akan berfungsi.

en: &Add catalog to library
ms: T&ambah katalog ke pustaka

en: Catalog options
ms: Pilihan katalog

en: Vacuuming database to improve performance.
ms: Vakumkan pangkalan data untuk pertingkatkan prestasi.

en: This will take a while, please wait...
ms: Ia mengambil sedikit masa, tunggu sebentar...

en: Vacuuming...
ms: Vakumkan...

en: Check library -- Problems found
ms: Periksa pustaka -- Masalah ditemui

en: &Run the check again
ms: &Jalankan pemeriksaan lagi

en: Copy &to clipboard
ms: Salin ke papan ke&ratan

en: &Done
ms: &Selesai

en: Mark &all for delete
ms: Tanda semu&a untuk padam

en: Mark all deletable subitems
ms: Tanda semua subitem yang boleh dipadam

en: Delete &marked
ms: Padam yang berta&nda

en: Delete marked files (checked subitems)
ms: Padam fail bertanda (subitem bertanda)

en: Mar&k all for fix
ms: Tan&da semua untuk dibaiki

en: Mark all fixable items
ms: Tanda semua item yang boleh dibaiki

en: &Fix marked
ms: Ba&iki yang bertanda

en: Fix marked sections (checked fixable items)
ms: Baiki seksyen bertanda (item boleh dibaiki ditanda)

en: Names to ignore:
ms: Nama diabaikan:

en: Extensions to ignore:
ms: Sambungan diabaikan:

en: Enter comma-separated extensions without a leading dot. Used only in book folders
ms: Masukkan sambungan dipisah-tanda-koma tanpa titik dihadapan. Hanya digunakan dalam folder buku

en: (fixable)
ms: (boleh dibaiki)

en: Path from library
ms: Laluan dari pustaka

en: The marked files and folders will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
ms: Fail dan folder bertanda akan <b>dipadam secara kekal</b>. Anda pasti?

en: Choose format
ms: Pilih format

en: &Open with...
ms: &Buka dengan...

en: Edit "Open with" applications...
ms: Sunting "Buka dengan" aplikasi...

en: Existing
ms: Sedia ada

en: Convertible
ms: Boleh Ditukar

en: Choose location for calibre library
ms: Pilih lokasi untuk pustaka calibre

en: Same as current
ms: Sama seperti semasa

en: The location %s contains the current calibre library
ms: Lokasi %s mengandungi pustaka calibre semasa

en: Bad location
ms: Lokasi teruk

en: You should not create a library inside the calibre folder as this folder is automatically deleted during upgrades.
ms: Anda tidak patut cipta pustaka di dalam folder calibre kerana folder ini akan dipadam secara automatik ketika penataran.

en: You can only create libraries inside %s at the top level, not in sub-folders
ms: Anda hanya boleh cipta pustaka di dalam %s pada aras tertinggi, bukan di dalam sub-folder

en: No existing library found
ms: Tiada pustaka sedia ada ditemui

en: There is no existing calibre library at %s
ms: Tiada pustaka calibre sedia ada di %s

en: Not empty
ms: Tidak kosong

en: Moving library, please wait...
ms: Mengalih pustaka, tunggu sebentar...

en: Scanning...
ms: Mengimbas...

en: Failed to move library
ms: Gagal mengalih pustaka

en: There was an error while moving the library. The operation has been aborted. Click "Show details" for details.
ms: Terdapat ralat ketika mengalih pustaka. Operasi dihenti paksa. Klik "Tunjuk Perincian" untuk maklumat lanjut.

en: No location
ms: Tiada lokasi

en: No location selected
ms: Tiada lokasi dipilih

en: %s is not an existing folder
ms: %s bukanlah folder sedia ada

en: Choose your calibre library
ms: Pilih pustaka calibre anda

en: Your calibre library is currently located at {0}
ms: Pustaka calibre anda buat masa ini berada di {0}

en: &Create an empty library at the new location
ms: &Cipta pustaka kosong di lokasi baharu

en: Copy the custom columns, saved searches, column widths, plugboards,
    user categories, and other information from the old to the new library
ms: Salin lajur suai, gelintar tersimpan, lebar lajur, papan pemalam, kategori
    pengguna, dan lain-lain maklumat dari pustaka lama ke pustaka baharu

en: &Copy structure from the current library
ms: Sa&lin struktur dari pustaka semasa

en: Add "%s" to toolbars or menus
ms: Tambah "%s" ke palang menu atau menu

en: Select the toolbars and/or menus to add <b>%s</b> to:
ms: Pilih palang alat dan/atau menu untuk tambah <b>%s</b> ke:

en: You can also customise the plugin locations using <b>Preferences -> Interface -> Toolbars</b>
ms: Anda juga boleh suaikan lokasi pemalam melalui <b>Keutamaan -> Antaramuka -> Palang Alat</b>

en: Edit comments
ms: Sunting ulasan

en: Edit "{0}"
ms: Sunting "{0}"

en: Edit text
ms: Sunting teks

en: &Show this warning again
ms: &Tunjuk amaran ini lagi

en: {num} of {series}
ms: {num} dari {series}

en: Has cover
ms: Mempunyai kulit buku

en: Target book
ms: Buku sasaran

en: Merge books
ms: Gabung buku

en: Merge metadata
ms: Gabung data meta

en: Merge the metadata of the selected books into the target book
ms: Gabung data meta bagi buku terpilih ke dalam buku sasaran

en: Merge formats
ms: Gabung format

en: Merge the book files of the selected books into the target book
ms: Gabung fail buku bagi buku terpilih ke dalam buku sasaran

en: Delete merged books
ms: Padam buku tergabung

en: Delete the selected books after merging
ms: Padam buku terpilih selepas penggabungan

en: Book formats and metadata from the selected books will be merged into the target book ({title}).
ms: Format dan data meta buku daripada buku terpilih akan digabungkan ke dalam buku sasaran ({title}).

en: Metadata from the selected books will be merged into to the target book ({title}). Formats will not be merged.
ms: Data meta buku daripada buku terpilih akan digabungkan ke dalam buku sasaran ({title}). Format tidak akan digabungkan.

en: After being merged, the selected books will be <b>deleted</b>.
ms: Selepas digabungkan, buku terpilih akan <b>dipadamkan</b>.

en: Any duplicate formats in the selected books will be permanently <b>deleted</b> from your calibre library.
ms: Mana-mana format pendua di dalam buku terpilih akan <b>dipadam</b> secara kekal daripada pustaka calibre anda.

en: Any formats not in the target book will be added to it from the selected books.
ms: Mana-mana format yang tiada dalam buku sasaran akan ditambah ke dalamnya daripada buku terpilih.

en: Are you <b>sure</b> you want to proceed?
ms: Anda <b>pasti</b> mahu teruskan?

en: Select folder to open as device
ms: Pilih folder untuk dibuka sebagai peranti

en: ERROR
ms: RALAT

en: Create a new news source by clicking one of the buttons below
ms: Cipta sumber berita baharu dengan mengklik salah satu butang di bawah

en: &Edit this recipe
ms: &Sunting resepi ini

en: &Remove this recipe
ms: &Buang resepi ini

en: Recipes
ms: Resepi

en: Create a basic news recipe, by adding RSS feeds to it.
    For some news sources, you will have to use the "Switch to advanced mode" button below to further customize the fetch process.
ms: Cipta resepi berita asas, dengan menambah suapan RSS padanya.
    Untuk beberapa sumber berita, anda perlu guna butang "Tukar ke mod lanjutan" di bawah untuk suaikan lagi proses pemerolehan.

en: Recipe &title:
ms: &Tajuk resepi:

en: day(s)
ms: hari(s)

en: The oldest article to download
ms: Artikel paling lama dimuat turun

en: &Oldest article:
ms: Artikel paling &lama:

en: Maximum number of articles to download per feed.
ms: Bilangan artikel maksimum yang dimuat turun per suapan.

en: &Max. number of articles per feed:
ms: Bilang mak&s. artikel per suapan:

en: Feeds in recipe
ms: Suapan dalam resepi

en: Move selected feed up
ms: Alih suapan terpilih ke atas

en: Remove selected feed
ms: Buang suapan terpilih

en: Move selected feed down
ms: Alih suapan terpilih ke bawah

en: Add feed to recipe
ms: Tambah suapan ke resepi

en: &Feed title:
ms: Tajuk sua&pan:

en: Feed &URL:
ms: &URL suapan:

en: &Add feed
ms: T&ambah suapan

en: Add this feed to the recipe
ms: Tambah suapan ini ke dalam resepi

en: No feed title
ms: Tiada tajuk suapan

en: You must specify a title for the feed
ms: Anda mesti nyatakan tajuk untuk suapan

en: No feed URL
ms: Tiada URL suapan

en: You must specify a URL for the feed
ms: Anda mesti nyatakan URL untuk suapan

en: Title required
ms: Tajuk diperlukan

en: You must give your news source a title
ms: Anda mesti berikan tajuk sumber berita anda

en: Feed required
ms: Suapan diperlukan

en: You must add at least one feed to your news source
ms: Anda mesti nyatakan sekurang-kurangnya satu suapan ke sumber berita anda

en: Invalid recipe
ms: Resepi tidak sah

en: My news source
ms: Sumber berita saya

en: For help with writing advanced news recipes, see the <a href="%s">User Manual</a>
ms: Untuk bantuan dengan resepi berita lanjutan bertulis, sila rujuk <a href="%s">Panduan Pengguna</a>

en: Choose builtin recipe
ms: Pilih resepi terbina-dalam

en: Go
ms: Vai

en: Add custom news source
ms: Tambah sumber berita suai

en: &New recipe
ms: Resepi &Baharu

en: Create a new recipe from scratch
ms: Cipta resepi baharu dari kosong

en: Customize &builtin recipe
ms: Suai resepi ter&bina-dalam

en: Customize a builtin news download source
ms: Suaikan sumber muat turun berita terbina-dalam

en: Load recipe from &file
ms: Muat resepi dari &fail

en: &Show recipe files
ms: Tun&juk fail resepi

en: Show the folder containing all recipe files
ms: Tunjuk folder yang mengandungi semua fail resepi

en: Import a collection of RSS feeds in OPML format
    Many RSS readers can export their subscribed RSS feeds
    in OPML format
ms: Import satu koleksi suapan RSS dalam format OPML
    Kebanyakan pembaca RSS boleh mengeksport suapan RSS
    langganan mereka dalam format OPML

en: S&witch to advanced mode
ms: T&ukar ke mod lanjutan

en: Edit this recipe in advanced mode
ms: Sunting resepi ini dalam mod lanjutan

en: No recipes
ms: Tiada resepi

en: No custom recipes created.
ms: Tiada resepi suai dicipta.

en: Choose a recipe file
ms: Pilih satu fail resepi

en: Invalid input
ms: Input tidak sah

en: <p>Could not create recipe. Error:<br>%s
ms: <p>Tidak dapat cipta resepi. Ralat:<br>%s

en: Failed to create recipes
ms: Gagal mencipta resepi

en: Failed to create some recipes, click "Show details" for details
ms: Gagal mencipta beberapa resepi, klik "Tunjuk perincian" untuk perincian

en: &Sort by:
ms: &Isih mengikut:

en: Size
ms: Saiz

en: All checked books will be <b>permanently deleted</b> from your device. Please verify the list.
ms: Semua buku bertanda akan <b>dipadam secara kekal</b> dalam peranti anda. Sila sahkan senarai.

en: Location
ms: Lokasi

en: Delete from device
ms: Padam dari peranti

en: %(curr)s (was %(initial)s)
ms: %(curr)s (sebelum %(initial)s)

en: Item is blank
ms: Item adalah kosong

en: An item cannot be set to nothing. Delete it instead.
ms: Item tidak dapat ditetapkan menjadi tiada apa-apa. Padam ia.

en: No item selected
ms: Tiada item dipilih

en: No items selected
ms: Tiada item dipilih

en: You must select at least one item from the list.
ms: Anda mesti pilih sekurang-kurangnya satu item dari senarai.

en: Are you sure you want to delete the following items?
ms: Anda pasti mahu memadam item berikut?

en: Category editor
ms: Penyunting kategori

en: Items in use
ms: Item digunakan

en: Delete item from database. This will unapply the item from all books and then remove it from the database.
ms: Padam item dari pangkalan data. Ia akan nyahlaksanakan item dari semua buku dan kemudian buang ia dari pangkalan data.

en: Rename the item in every book where it is used.
ms: Nama semula item dalam setiap buku yang mana ia telah digunakan.

en: This book has DRM
ms: Buku ini ada DRM

en: Duplicate found | duplicates found
ms[0]: pendua ditemui

en: Books with the same titles as the following already exist in calibre. Select which books you want added anyway.
ms: Buku dengan tajuk yang sama seperti berikut sudah ada di dalam calibre. Pilih buku yang anda mahu tambahkan.

en: %(title)s by %(author)s [%(formats)s]
ms: %(title)s oleh %(author)s [%(formats)s]

en: Already in calibre:
ms: Sudah ada di dalam calibre:

en: No matches found
ms: Tiada padanan ditemui

en: Author sort
ms: Isih pengarang

en: Count
ms: Kiraan

en: Link
ms: Pautan

en: Copy to author sort
ms: Salin ke isih pengarang

en: Show books by author in book list
ms: Tunjuk buku mengikut pengarang di dalam senarai buku

en: Copy to author
ms: Salin ke pengarang

en: Invalid author name
ms: Nama pengarang tidak sah

en: You cannot change an author to multiple authors.
ms: Anda tidak boleh mengubah pengarang menjadi pengarang berbilang

en: Manage authors
ms: Urus pengarang

en: &Search for:
ms: &Gelintar:

en: Reset all the author sort values to a value automatically
    generated from the author. Exactly how this value is automatically
    generated can be controlled via Preferences->Advanced->Tweaks
ms: Tetap semula nilai isih pengarang ke satu nilai secara automatik
    dijana daripada pengarang. Bagaimana sebenarnya nilai ini adalah
    dijana secara automatik boleh dikawal melalui Keutamaan->Lanjutan->Tweak

en: &Recalculate all author sort values
ms: Kir&a semula semua nilai isih pengarang

en: Copy author sort to author for every author. You typically use this button
    after changing Preferences->Advanced->Tweaks->Author sort name algorithm
ms: Salin isih pengarang ke pengarang untuk setiap pengarang. Anda biasanya guna
    butang ini selepas menukar Keutamaan->Lanjutan->Tweak-algoritma nama isih pengarang

en: &Copy all author sort values to author
ms: Sa&lin semua nilai isih pengarang kepada pengarang

en: HTML files
ms: Fail HTML

en: Color
ms: Warna

en: Was
ms: Sebelum

en: The value "{0}" is in the list more than once, perhaps with different case
ms: Nilai "{0}" berada dalam senarai lebih dari sekali, mungkin dengan kata yang berlainan

en: Previous location:
ms: Lokasi terdahulu:

en: Location to import this library to
ms: Lokasi untuk mengimportkan pustaka ini

en: Select &folder
ms: Pilih &folder

en: Choose a folder for this library
ms: Pilih satu folder untuk pustaka ini

en: Total:
ms: Jumlah:

en: Current:
ms: Semasa:

en: This is a simple way to move your calibre installation with all its data to a new computer, or to replicate your current setup on a second computer.
ms: Ini adalah cara termudah untuk mengalih pemasangan calibre anda dengan kesemua datanya ke dalam komputer baharu, atau untuk replikasikan pemasangan semasa anda pada komputer kedua.

en: &Export all your calibre data
ms: Eksport semua data calibre anda

en: &Import previously exported data
ms: &Import data tereksport sebelum ini

en: {0} [Size: {1}]
    in {2}
ms: {0} [Saiz: {1}]
    dalam {2}

en: Calculating...
ms: Mengira...

en: Select which libraries you want to export below
ms: Pilih pustaka yang mana mahu dieksport

en: Specify the folder containing the previously exported calibre data that you wish to import.
ms: Nyatakan folder yang mengandungi data calibre tereksport sebelum ini yang anda mahu importkan.

en: Choose &folder
ms: Pilih &folder

en: Specify locations for the libraries you want to import. A location must be an empty folder on your computer. If you leave any blank, those libraries will not be imported.
ms: Nyatakan lokasi pustaka yang mahu diimport. Satu lokasi yang mana berada dalam folder kosong di dalam komputer anda. Jika anda biarkan kosong, pustaka tersebut tidak akan diimportkan.

en: Select folder with exported data
ms: Pilih folder dengan data dieksport

en: Importing calibre data means all libraries, settings, plugins, etc will be imported. This is a security risk, only proceed if the data you are importing was previously generated by you, using the calibre export functionality.
ms: Mengimport data calibre bermaksud semua pustaka, tetapan, pemalam, dll akan diimportkan. Ia memberi risiko keselamatan, hanya teruskan jika data yang diimport sememangnya dijana oleh anda sebelum ini. menggunakan kefungsian ekport calibre.

en: Not valid
ms: Tidak sah

en: The folder {0} is not valid: {1}
ms: Folder {0} adalah tidak sah: {1}

en: Content server running
ms: Pelayan kandungan berjalan

en: Cannot import while the Content server is running, shut it down first by clicking the "Connect/share" button on the calibre toolbar
ms: Tidak dapat mengimport ketika pelayan Kandungan berjalan, matikannya dahulu dengan mengklik butang "Sambung/kongsi: pada palang alat calibre

en: No folder selected
ms: Tiada folder dipilih

en: You must select a folder containing the previously exported data that you wish to import
ms: Anda mesti pilih folder yang mengandungi data calibre tereksport sebelum ini yang anda mahu importkan

en: %s is not a folder
ms: %s bukanlah satu folder

en: Not a folder
ms: Bukan folder

en: %s is not an empty folder
ms: %s bukanlah folder kosong

en: Folder not empty
ms: Folder tidak kosong

en: No libraries selected
ms: Tiada pustaka terpilih

en: You must specify the location for at least one library
ms: Anda mesti nyatakan lokasi sekurang-kurangnya satu pustaka

en: Some libraries ignored
ms: Beberapa pustaka diabaikan

en: You have chosen not to import some libraries. Proceed anyway?
ms: Anda telah memilih untuk tidak mengimport beberapa pustaka. Teruskan jua?

en: Exporting all calibre data...
ms: Mengeksport semua data calibre...

en: Failed to export data.
ms: Gagal mengeksport data.

en: Importing all calibre data...
ms: Mengimport semua data calibre...

en: Failed to import data.
ms: Gagal mengimport data.

en: Active jobs
ms: Kerja aktif

en: Find next match
ms: Cari padanan berikutnya

en: &Search
ms: &Gelintar

en: &Stop selected jobs
ms: &Henti kerja terpilih

en: &Hide selected jobs
ms: &Sembunyi kerja terpilih

en: Show job &details
ms: Tunjuk per&incian kerja

en: Show &all jobs
ms: Tunjuk semu&a kerja

en: Stop &all non device jobs
ms: Henti semu&a kerja bukan peranti

en: &Hide all jobs
ms: Se&mbunyi semua kerja

en: &Metadata
ms: Data &Meta

en: Authors
ms: Pengarang

en: You must select a matching book
ms: Anda mesti pilih satu buku yang sepadan

en: Do a search to find the book you want to match
ms: Gelintar untuk cari buku yang anda mahu padankan

en: <p>Remember to update metadata on the device when you are done (Right click the device icon and select <i>Update cached metadata</i>)</p>
ms: <p>Ingat kemaskini data meta pada peranti bila anda selesai (Klik kanan pada ikon peranti dan pilih <i>Kemaskini data meta dicache</i>)</p>

en: Show &details
ms: Tunjuk &perincian

en: Hide &details
ms: Sembunyi &perincian

en: Show detailed information about this error
ms: Tunjuk maklumat terperinci mengenai ralat ini

en: Copied
ms: Disalin

en: &View log
ms: Li&hat log

en: &Retry
ms: &Cuba lagi

en: Hide the remaining error message | Hide the {} remaining error messages
ms[0]: Sembunyi {} mesej ralat berbaki

en: Working
ms: Bekerja

en: Processing %d books, please wait...
ms: Memproses %d buah buku, tunggu sebentar...

en: Current step progress: %p %
ms: Kemajuan langkah semasa: %p %

en: Step %v/%m
ms: Langkah %v/%m

en: Lower Case
ms: Huruf Kecil

en: Upper Case
ms: Huruf Besar

en: Title Case
ms: Huruf Tajuk

en: Character match
ms: Aksara padan

en: Regular expression
ms: Ungkapan nalar

en: Replace field
ms: Medan ganti

en: Prepend to field
ms: Dihadapan medan

en: Append to field
ms: Tambah ke medan

en: Immediately make all changes without closing the dialog. This operation cannot be canceled or undone
ms: Serta-merta buat semua perubahan tanpa menutup dialog. Operasi ini tidak dapat dibatalkan atau dikembalikan

en: Book %d:
ms: Buku %d:

en: Enter an identifier type
ms: Masukkan jenis pengecam

en: <b>You can destroy your library using this feature.</b> Changes are permanent. There is no undo function. You are strongly encouraged to back up your library before proceeding.<p>Search and replace in text fields using character matching or regular expressions.
ms: <b>Anda boleh musnahkan pustaka anda menggunakan fitur ini.</b> Perubahan adalah kekal. Mak tiada fungsi buat asal. Anda sangat digalakkan sandar pustaka anda sebelum teruskan.<p>Gelintar dan ganti dalam medan teks menggunakan pemadanan aksara atau ungkapan nalar.

en: S/R TEMPLATE ERROR
ms: S/R RALAT TEMPLAT

en: You must specify a destination when source is a composite field or a template
ms: Anda mesti nyatakan destinasi bila sumber ialah medan komposit atau templat

en: The replacement value for a rating column must be empty or an integer between 0 and 10
ms: Nilai pengganti bagi lajur penarafan mestilah kosong atau integer diantara 0 hingga 10

en: You must specify a destination identifier type
ms: Anda mesti nyatakan jenis pengecam destinasi

en: You must specify a search expression in the "Search for" field
ms: Anda mesti nyatakan ungkapan gelintar dalam medan "Gelintar untuk"

en: Search/replace invalid
ms: Gelintar/ganti tidak sah

en: Search/replace is invalid: %s
ms: Gelintar/ganti tidak sah: %s

en: Delete saved search/replace
ms: Padam gelintar/ganti tersimpan

en: The selected saved search/replace will be deleted. Are you sure?
ms: Gelintar/ganti tersimpan terpilih akan dipadamkan. Anda pasti?

en: Save search/replace
ms: Simpan gelintar/ganti

en: Search/replace name:
ms: Nama gelintar/ganti:

en: That saved search/replace already exists and will be overwritten. Are you sure?
ms: Gelintar/ganti tersimpan sudah wujud dan akan ditulis-ganti. Anda pasti?

en: Edit meta information
ms: Sunting maklumat meta

en: &Author(s):
ms: Peng&arang:

en: This will cause the author sort field to be automatically updated
     based on the authors field for each selected book. Note that if
     you use the control above to set authors in bulk, the author sort
     field is updated anyway, regardless of the value of this checkbox.
ms: Ini akan menyebabkan medan isih pengarang dikemaskini secara
    automatik berdasarkan pada medan pengarang bagi setiap buku
    terpilih. Perhatian jika anda guna kawalan di atas untuk tetapkan
    pengarang secara pukal, medan isih pengarang dikemaskinikan
    jua, tanpa mengira nilai kotak tanda ini.

en: A&utomatically set author sort
ms: Tetapkan isih pengarang secara a&utomatik

en: S&wap title and author
ms: S&ilih tajuk dan pengarang

en: Author s&ort:
ms: &Isih pengarang:

en: Specify how the author(s) of this book should be sorted. For example Charles Dickens should be sorted as Dickens, Charles.
ms: Nyatakan bagaimana pengarang buku ini patut diisih. Contohnya Charles Dickens patut diisih sebagai Dickens, Charles.

en: &Rating:
ms: Pena&rafan:

en: &Apply rating
ms: &Laksana penarafan

en: &Publisher:
ms: &Penerbit:

en: If checked, the publisher will be cleared
ms: Jika ditanda, penerbit akan dikosongkan

en: &Clear pub
ms: &Kosongkan pub

en: Add ta&gs:
ms: Tambah ta&g:

en: Open Tag editor
ms: Buka penyunting Tag

en: &Remove tags:
ms: &Buang tag:

en: Comma separated list of tags to remove from the books.
ms: Senarai tag dipisah tanda koma untuk buang dari buku.

en: Check this box to remove all tags from the books.
ms: Tanda kotak ini untuk buang semua tag dari buku.

en: &Clear all
ms: &Kosongkan semua

en: Ser&ies:
ms: Si&ri:

en: If checked, the series will be cleared
ms: Jika ditanda, siri akan dikosongkan

en: &Clear series
ms: &Kosongkan siri

en: If not checked, the series number for the books will be set to 1.
    If checked, selected books will be automatically numbered, in the order
    you selected them. So if you selected Book A and then Book B,
    Book A will have series number 1 and Book B series number 2.
ms: Jika tidak ditanda, nombor siri bagi buku akan ditetapkan menjadi 1
    Jika ditanda, buku terpilih akan dinomborkan secara automatik,
    mengikut tertib terpilih anda. Oleh itu, jika anda pilih Buku A dan
    kemudian Buku B, Buku A akan mempunyai nombor siri 1 dan Buku
    B nombor siri 2.

en: &Automatically number books in this series
ms: Nomborkan buku secara &automatik dalam siri ini

en: Series will normally be renumbered from the highest number in the database
    for that series. Checking this box will tell calibre to start numbering
    from the value in the box
ms: Siri akan dinomborkan semula seperti biasa berdasarkan bilangan tertinggi
    dalam pangkalan data untuk siri tersebut. Penandaan kotak ini akan
    memberitahu calibre untuk mulakan penomboran dari nilai di dalam kotak

en: &Force numbers to start with:
ms: Pa&ksa nombor untuk mula dengan:

en: &Date:
ms: Ta&rikh:

en: P&ublished:
ms: Dit&erbitkan:

en: Clear published date
ms: Kosongkan tarikh diterbitkan

en: &Languages:
ms: &Bahasa:

en: Restore pre conversion &originals, if available
ms: Buang a&sal pra penukaran, jika ada

en: Remove stored conversion settings for the selected books.
    
    Future conversion of these books will use the default settings.
ms: Buang tetapan penukaran tersimpan bagi buku terpilih.
    
    Penukaran akan datang buku ini akan gunakan tetapan lalai.

en: Remove &stored conversion settings for the selected books
ms: Buang penukaran ter&simpan bagi buku terpilih

en: Force the title to be in title case. If both this and swap authors are checked,
    title and author are swapped before the title case is set
ms: Paksa tajuk dengan kata-tajuk. Jika kedua-dua ini dan silih pengarang ditanda,
    tajuk dan pengarang juga disilih sebelum kata-tajuk ditetapkan

en: Change title &case to:
ms: Ubah tajuk &kata menjadi:

en: Update title sort based on the current title. This will be applied only after other changes to title.
ms: Kemaskini isih tajuk berdasarkan pada tajuk semasa. Ia hanya akan dilaksana selepas lain perubahan pada tajuk.

en: Update &title sort
ms: Kemaskini isih &tajuk

en: Set the metadata in calibre from the metadata in the e-book files associated with each book. Note that this does not change the cover, for that, use the separate option below.
ms: Tetapkan data meta dalam calibre dari data meta dalam fail e-buku yang ada dengan setiap buku. Perhatian ia tidak mengubah kulit buku, oleh itu gunakan pilihan berasingan di bawah.

en: Set &metadata (except cover) from the e-book files
ms: Tetapkan data &meta (kecuali kulit buku) dari fail e-buku

en: Change &cover
ms: Ubah k&ulit buku

en: &Generate default cover
ms: &Jana kulit buku lalai

en: &Remove cover
ms: &Buang kulit buku

en: Try to automatically detect and remove borders and extra space
     from the edges of cover images. This can sometimes remove too
     much, so use with care.
ms: Cuba untuk mengesan secara automatik dan buang sempadan dan
    ruang kosong dari pinggir imej kulit buku. Kadangkala ia terlebih
    buang, oleh itu guna dengan hati-hati.

en: &Trim cover (DANGEROUS)
ms: K&erat kulit buku (MERBAHAYA)

en: Set from &e-book files
ms: Tetapkan dari fail &e-buku

en: Set the covers of all selected books to be the same
    as that of the first selected book.
ms: Tetapkan kulit buku untuk semua buku terpilih
    menjadi sama seperti buku pertama yang dipilih.

en: &Clone covers
ms: &Klonkan kulit buku

en: Control how the default generated covers are created
ms: Kawal bagaimana kulit buku terjana lalai dicipta

en: Configure co&ver generation
ms: Konfigur penjanaan k&ulit buku

en: Set the co&mments for all selected books
ms: Tetapkan &ulasan untuk semua buku terpilih

en: &Basic metadata
ms: &Data meta asas

en: &Custom metadata
ms: Data meta &suai

en: &Load search/replace:
ms: &Muat gelintar/ganti:

en: Select saved search/replace to load.
ms: Pilih gelintar/ganti tersimpan untuk dimuatkan.

en: Save current search/replace
ms: Simpan gelintar/ganti semasa

en: Sa&ve
ms: S&impan

en: Search &mode:
ms: &Mod gelintar:

en: Search &field:
ms: Me&dan gelintar:

en: The name of the field that you want to search
ms: Nama medan yang anda mahu gelintar

en: &Identifier type:
ms: Jenis pen&gecam:

en: Choose which identifier type to operate upon
ms: Pilih jenis pengecam yang manakah hendak dipakai

en: &Template:
ms: &Templat:

en: Enter a template to be used as the source for the search/replace
ms: Masukkan templat yang digunakan sebagai sumber untuk gelintar/ganti

en: Enter what you are looking for, either plain text or a regular expression, depending on the mode
ms: Masukkan apakah yang anda mahu cari, sama ada teks biasa atau ungkapan nalar, bergantung pada mod

en: Check this box if the search string must match exactly upper and lower case. Uncheck it if case is to be ignored
ms: Tanda kotak ini jika rentetan gelintar mesti sepadan huruf besar dan kecil dengan tepat. Jangan tanda ia jika diabaikan

en: Cas&e sensitive
ms: Sensiti&f kata

en: &Replace with:
ms: &Ganti dengan:

en: The replacement text. The matched search text will be replaced with this string
ms: Teks pengganti. Teks gelintar yang sepadan akan diganti dengan rentetan ini

en: &Apply function after replace:
ms: L&aksana fungsi selepas ganti:

en: Specify how the text is to be processed after matching and replacement. In character mode, the entire
    field is processed. In regular expression mode, only the matched text is processed
ms: Nyatakan bagaimana teks diproses selepas pemadanan dan penggantian. Dalam mod aksara,
    keseluruhan medan diproses. Dalam mod ungkapan nalar, hanya teks sepadan diproses

en: &Destination field:
ms: Medan &destinasi:

en: The field that the text will be put into after all replacements.
    If blank, the source field is used if the field is modifiable
ms: Medan yang mana teks akan diletak ke dalam selepas semua
    penggantian. Jika kosong, medan sumber digunakan jika medan
    boleh diubahsuai

en: M&ode:
ms: M&od:

en: Specify how the text should be copied into the destination.
ms: Nyatakan bagaimana teks patut disalin ke destinasi.

en: Specifies whether result items should be split into multiple values or
    left as single values. This option has the most effect when the source field is
    not multiple and the destination field is multiple
ms: Nyatakan sama ada item keputusan patut dipisah menjadi nilai berbilang
    atau biarkan sebagai nilai tunggal. Pilihan ini lebih berkesan bila medan
    sumber tidak berbilang dan medan destinasi adalah berbilang

en: Split &result
ms: Pisah &keputusan

en: Identifier type:
ms: Jenis pengecam:

en: <p>Choose which identifier type to operate upon. When the
                  source field is something other than 'identifiers' you can enter
                  a * if you want to replace the entire set of identifiers with
                  the result of the search/replace.</p>
ms: <p>Pilih jenis pengecam yang dioperasikan. Bila medan sumber
                  lebih tua dari 'pengecam' yang anda boleh masukkan
                   * jika anda mahu gantikan keseluruhan set pengecam
                  dengan keputusan gelintar/ganti.</p>

en: For multiple-valued fields, sho&w
ms: Bagi medan berbilang-nilai, tun&juk

en: val&ues starting at
ms: n&ilai bermula pada

en: with values separated b&y
ms: dengan nilai diasing den&gan

en: Used when displaying test results to separate values in multiple-valued fields
ms: Digunakan bila memaparkan keputusan ujian untuk asingkan nilai dalam medan berbilang-nilai

en: Test text
ms: Uji teks

en: Test result
ms: Keputusan ujian

en: Your &test:
ms: &Ujian anda:

en: &Search and replace
ms: &Gelintar dan ganti

en: If enabled, the book list will be re-sorted and any existing
    search or Virtual library will be refreshed after the edit
    is completed. This can be slow on large libraries.
ms: Jika dibenarkan, senarai buku akan diisih-semula dan
    mana-mana gelintar atau pustaka Maya akan disegar
    semula selepas suntingan selesai. Ia boleh menjadi
    perlahan dalam pustaka bersaiz besar.

en: &Refresh book list after edit
ms: Sega&r semula senarai buku selepas disunting

en: &Clear
ms: &Kosongkan

en: Import OPML file
ms: Import fail OPML

en: Path to OPML file
ms: Laluan ke fail OPML

en: Browse for OPML file
ms: Layar fail OPML

en: &OPML file:
ms: Fail &OPML:

en: Maximum number of articles to download per RSS feed
ms: Bilangan artikel maksimum yang dimuat turun per suapan RSS

en: &Maximum articles per feed:
ms: Artikel &maksimum per suapan:

en:  days
ms: hari

en: Articles in the RSS feeds older than this will be ignored
ms: Artikel dalam suapan RSS lebih tua dari yang ini akan diabaikan

en: Preserve groups in the OPML file
ms: Kekalkan kumpulan dalamfail OPML

en: If enabled, every group of feeds in the OPML file will be converted into a single recipe. Otherwise every feed becomes its own recipe
ms: Jika dibenarkan, setiap kumpulan suapan dalam fail OPML akan ditukarkan menjadi satu resepi. Melainkan setiap suapan menjadi resepinya sendiri

en: Replace existing recipes
ms: Ganti resepi sedia ada

en: If enabled, any existing recipes with the same titles as entries in the OPML file will be replaced. Otherwise, new entries with modified titles will be created
ms: Jika dibenarkan, mana-mana resepi sedia ada dengan tajuk yang sama sebagai masukan dalam fail OPML akan digantikan. Jika tidak, masukan baharu dengan tajuk diubahsuai akan dicipta.

en: OPML files
ms: Fail OPML

en: Select OPML file
ms: Pilih fail OPML

en: Path not specified
ms: Laluan tidak dinyatakan

en: You must specify the path to the OPML file to import
ms: Anda mesti nyatakan laluan ke fail OPML untuk diimport

en: No feeds found
ms: Tiada suapan ditemui

en: No importable RSS feeds found in the OPML file
ms: Tiada suapan RSS boleh diimport ditemui dalam fail OPML

en: System default
ms: Lalai sistem

en: Choose file to import from
ms: Pilih fail untuk diimportkan

en: Choose file to export to
ms: Pilih fail untuk dieksportkan

en: Password needed
ms: Kata laluan diperlukan

en: TextLabel
ms: LabelTeks

en: &Username:
ms: &Nama pengguna:

en: &Password:
ms: &Kata laluan:

en: &Show password
ms: &Tunjuk kata laluan

en: Restart required
ms: Mula semula diperlukan

en: You must restart calibre before using this plugin!
ms: Anda mesti mulakan semula calibre sebelum guna pemalam ini!

en: All
ms: Semua

en: Installed
ms: Dipasang

en: Not installed
ms: Tidak dipasang

en: Update available
ms: Kemaskini tersedia

en: Plugin name
ms: Nama pemalam

en: Available
ms: Tersedia

en: Released
ms: Dikeluarkan

en: Platform unavailable
ms: Platform tidak tersedia

en: calibre upgrade required
ms: Tatar calibre diperlukan

en: Plugin deprecated
ms: Pemalam telah lapuk

en: New version available
ms: Versi baharu tersedia

en: Latest version installed
ms: Versi  terkini dipasang

en: This plugin has been deprecated and should be uninstalled
ms: Pemalam ini telah lapuk dan patut dinyahpasang

en: Right-click to see more options
ms: Klik-kanan untuk lihat lagi pilihan

en: This plugin can only be installed on: %s
ms: Pemalam ini hanya boleh dipasang pada: %s

en: You must upgrade to at least calibre %s before installing this plugin
ms: Anda mesti tatar sekurang-kurangnya calibre %s sebelum memasang pemalam ini

en: You can install this plugin
ms: Anda boleh pasang pemalam ini

en: A new version of this plugin is available
ms: Satu versi baharu pemalam ini telah tersedia

en: This plugin is installed and up-to-date
ms: Pemalam ini dipasang dan dikemaskini

en: Plugin homepage
ms: Laman sesawang pemalam

en: Update Check Failed
ms: Semakan Kemaskini Gagal

en: Unable to reach the plugin index page.
ms: Tidak boleh capai laman indeks pemalam.

en: User plugins
ms: Pemalam pengguna

en: Filter by &name
ms: Tapis mengikut &nama

en: Description
ms: Keterangan

en: &Install
ms: &Pasang

en: Install the selected plugin
ms: Pasang pemalam terpilih

en: &Customize plugin
ms: &Suaikan pemalam

en: Customize the options for this plugin
ms: Suaikan pilihan untuk pemalam ini

en: Plugin &forum thread
ms: Bebenang &forum pemalam

en: Enable/&disable plugin
ms: Benar/&lumpuhkan pemalam

en: Enable or disable this plugin
ms: Benar atau lumpuhkan pemalam ini

en: &Remove plugin
ms: &Buang pemalam

en: Uninstall the selected plugin
ms: Nyahpasang pemalam terpilih

en: Donate to developer
ms: Beri derma kepada pembangun

en: Donate to the developer of this plugin
ms: Beri derma kepada pembangun pemalam ini

en: &Customize plugin
ms: S&uaikan pemalam

en: Are you sure you want to uninstall the <b>%s</b> plugin?
ms: Anda pasti mahu menyahpasang pemalam <b>%s</b>?

en: Install %s
ms: Pasang %s

en: Installing plugins is a <b>security risk</b>. Plugins can contain a virus/malware. Only install it if you got it from a trusted source. Are you sure you want to proceed?
ms: Pemasangan pemalam melibatkan <b>risiko keselamatan</b>. Pemalam boleh mengandungi virus/perisian hasad. Hanya pasang jika anda perolehi dari sumber yang dipercayai. Anda pasti mahu teruskan?

en: Downloading plugin ZIP attachment: %s
ms: Memuat turun lampiran ZIP pemalam: %s

en: Installing plugin: %s
ms: Memasang pemalam: %s

en: Plugin installed: %s
ms: Pemalam dipasang: %s

en: Install plugin failed
ms: Pemasangan pemalam gagal

en: A problem occurred while installing this plugin. This plugin will now be uninstalled. Please post the error message in details below into the forum thread for this plugin and restart calibre.
ms: Satu masalah berlaku ketika memasang pemalam ini. Pemalam ini kini dinyahpasang. Sila laporkan mesej ralat secara terperinci dalam bebenang forum untuk pemalam ini dan mulakan semula calibre.

en: Plugin not customizable
ms: Pemalam tidak boleh disuai

en: Plugin: %s does not need customization
ms: Pemalam: %s tidak perlukan penyuaian

en: Must restart
ms: Mesti dimulakan semula

en: You must restart calibre before you can configure the <b>%s</b> plugin
ms: Anda mesti mulakan semula calibre sebelum anda boleh konfigur pemalam <b>%s</b>

en: Plugin cannot be disabled
ms: Pemalam tidak boleh dilumpuhkan

en: The plugin: %s cannot be disabled
ms: Pemalam: %s tidak boleh dilumpuhkan

en: Aborting...
ms: Menghenti paksa...

en: The Quickview shortcut ({0}) shows/hides the Quickview panel
ms: Pintasan Pandangan Pantas ({0}) tunjuk/sembunyi panel Paparan Pantas

en: Undock
ms: Tanggalkan

en: Lock Quickview contents
ms: Kunci kandungan Pandangan Pantas

en: Refresh
ms: Segar semula

en: **No items found**
ms: **Tiada item ditemui**

en: Click in a column  in the library view to see the information for that book
ms: Klik pada lajur dalam pandangan pustaka untuk melihat maklumat buku tersebut

en: &Books with selected item "{0}": {1}
ms: &Buku dengan item terpilih "{0}": {1}

en: Something went wrong while filling in the table
ms: Ada masalah berlaku ketika cuba mengisi jadual

en: Quickview: Book not in library view
ms: Pandangan Pantas: Buku tidak berada dalam pandangan pustaka

en: &Lock Quickview contents
ms: &Kunci kandungan Pandangan Pantas

en: <p>Select to prevent Quickview from changing content when the
            selection on the library view is changed</p>
ms: <p>Pilih untuk halang Pandangan Pantas dari menukar kandungan bila
            pemilihan dalam pandangan pustaka berubah</p>

en: &Refresh
ms: Sega&r semula

en: When Quickview is locked, refresh the window using the last selected book and that book's value in the last selected column.
ms: Ketika Paparan Pantas dikunci, segar semula tetingkap menggunakan buku terpilih yang paling akhir yang mana nilai buku berada dalam lajur terpilih yang terakhir.

en: &Dock
ms: &Labuh

en: &Close
ms: T&utup

en: Restoring database
ms: Memulihkan pangkalan data

en: The restore has not completed, are you sure you want to cancel?
ms: Pemulihan belum selesai, anda pasti mahu batalkan?

en: The old database was saved as: %s
ms: Pangkalan data lama telah disimpan sebagai: %s

en: Restoring database was successful. %s
ms: Pemulihan pangkalan data telah berjaya. %s

en: Your list of books, with all their metadata is stored in a single file, called a database. In addition, metadata for each individual book is stored in that books' folder, as a backup.<p>This operation will rebuild the database from the individual book metadata. This is useful if the database has been corrupted and you get a blank list of books.<p>Do you want to restore the database?
ms: Senarai buku anda, dengan semua data meta mereka disimpan dalam satu fail, dikenali sebagai pangkalan data. Tambahan pula, data meta bagi setiap buku individu disimpan dalam folder buku, sebagai sandar.<p>Operasi ini akan membina semula pangkalan data dari data meta buku secara individu. Ia berguna jika pangkalan data mengalami kerosakan dan anda dapati senarai buku menjadi kosong<p>Anda mahu pulihkan pangkalan data?

en: Failed to repair library
ms: Gagal membaiki pustaka

en: Add a new Saved search
ms: Tambah satu gelintar Tersimpan baharu

en: The Saved search name
ms: Nama gelintar Tersimpan

en: &Search:
ms: &Gelintar:

en: The search expression
ms: Ungkapan gelintar

en: No search name
ms: Tiada nama gelintar

en: You must specify a name for the Saved search
ms: Anda mesti nyatakan satu nama untuk gelintar Tersimpan

en: No search expression
ms: Tiada ungkapan gelintar

en: You must specify a search expression for the Saved search
ms: Anda mesti nyatakan satu ungkapan gelintar untuk gelintar Tersimpan

en: Invalid saved search
ms: Gelintar tersimpan tidak sah

en: Manage Saved searches
ms: Urus gelintar Tersimpan

en: &Add search
ms: T&ambah gelintar

en: &Remove search
ms: &Buang gelintar

en: &Edit search
ms: &Sunting gelintar

en: The current saved search will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
ms: Gelintar tersimpan semasa akan <b>dipadam secara kekal</b>. Anda pasti?

en: Edit the name and/or expression below.
ms: Sunting nama dan/atau ungkapan di bawah.

en: Edit saved search
ms: Sunting gelintar tersimpan

en: A saved search with the name {} already exists. Choose another name
ms: Satu gelintar  tersimpan dengan nama {} sudah wujud. Pilih nama lain

en: Search expression
ms: Ungkapan gelintar

en:                 Download this periodical every week on the specified days after
                    the specified time. For example, if you choose: Monday after
                    9:00 AM, then the periodical will be download every Monday as
                    soon after 9:00 AM as possible.
ms:                 Muat turun ini setiap minggu secara berkala pada hari yang
                    dinyatakan pada waktu yang ditentukan. Contohnya, jika
                    anda pilih: Hari Isnin selepas 9:00 AM, maka secara berkala
                    akan dimuat turun setiap hari Isnin sebaik sahaja selepas
                    9:00 AM jika boleh.

en: &Download after:
ms: &Muat turun selepas:

en:                 Download this periodical every month, on the specified days.
                    The download will happen as soon after the specified time as
                    possible on the specified days of each month. For example,
                    if you choose the 1st and the 15th after 9:00 AM, the
                    periodical will be downloaded on the 1st and 15th of every
                    month, as soon after 9:00 AM as possible.
ms: Muat turun ini setiap bulan secara berkala, pada hari yang
    dinyatakan. Muat turun akan berlaku sebaik sahaja pada
    waktu yang ditentukan jika boleh pada hari yang dinyatakan
    setiap bulan. Contohnya, jika anda pilih hari 1 dan ke-15
    selepas 9.00 AM, secara berkala akan dimuat turun pada
    hari 1 dan ke-15 setiap bulan, sebaik sahaja melepasi
    9.00 AM jika boleh.

en: &Days of the month:
ms: &Hari bagi bulan:

en: Comma separated list of days of the month. For example: 1, 15
ms: Senarai dipisah tanda koma bagi hari bulan. Contohnya: 1, 15

en: Download &after:
ms: Muat turun se&lepas:

en:                 Download this periodical every x days. For example, if you
                    choose 30 days, the periodical will be downloaded every 30
                    days. Note that you can set periods of less than a day, like
                    0.1 days to download a periodical more than once a day.
ms:                 Muat turun ini setiap x hari. Contohnya, jika anda pilih
                    30 hari, maka secara berkala akan dimuat turun setiap
                    30 hari. Perhatian anda boleh tetapkan tempoh kurang
                    dari sehari, seperti 0.1 hari untuk memuat turun dalam
                    tempoh lebih dari sekali dalam satu hari.

en: &Download every:
ms: &Muat turun setiap:

en: every hour
ms: setiap jam

en: days
ms: hari

en: Note: You can set intervals of less than a day, by typing the value manually.
ms: Perhatian: Anda boleh tetapkan sela kurang dari sehari, dengan menaip nilai secara manual.

en: &Schedule
ms: &Jadual

en: &Schedule for download:
ms: &Jadual untuk muat turun:

en: &Days of  week
ms: &Hari bagi minggu

en: Da&ys of month
ms: Ha&ri bagi bulan

en: Every &x days
ms: Setiap &x hari

en: For the scheduling to work, you must leave calibre running.
ms: Supaya penjadualan berfungsi baik, anda mesti biarkan calibre berjalan.

en: &Account
ms: &Akaun

en: &Advanced
ms: &Lanjutan

en: Add &title as tag
ms: Tambah &tajuk sebagai tag

en: &Extra tags:
ms: Tag &ekstra:

en:  issues
ms: isu

en: all issues
ms: semua isu

en: &Keep at most:
ms: &Kekalkan sekurang-kurangnya:

en: Delete downloaded &news older than:
ms: Padam &berita muat turun lebih lama dari:

en: <p>Delete downloaded news older than the specified number of days. Set to zero to disable.
    <p>You can also control the maximum number of issues of a specific periodical that are kept by clicking the Advanced tab for that periodical above.
ms: <p>Padam berita dimuat turun yang lebih lama dari bilangan hari yang ditentukan. Tetapkan dengan nilai sifat untuk lumpuhkan.
    <p>Anda juga boleh mengawal bilangan maksimm isu dalam tempoh yang ditentukan dengan mengklik tab Lanjutan bagi tempoh di atas.

en: never delete
ms: tidak sesekali padam

en: Download &all scheduled
ms: Muat turun semu&a yang berjadual

en: Download all scheduled news sources at once
ms: Muat turun semua sumber berita berjadual serentak

en: &Download now
ms: &Muat turun sekarang

en: Need username and password
ms: Perlukan nama pengguna dan kata laluan

en: You must provide a username and/or password to use this news source.
ms: Anda mesti sediakan nama pengguna dan/atau kata laluan untuk guna sumber berita ini.

en: Account
ms: Akaun

en: (optional)
ms: (pilihan)

en: (required)
ms: (diperlukan)

en: Created by:
ms: Dicipta oleh:

en: Download %s now
ms: Muat turun %s sekarang

en: Last downloaded: never
ms: Terakhir dimuat turun: tidak sesekali

en: never
ms: tidak sesekali

en: %(days)d days, %(hours)d hours and %(mins)d minutes ago
ms: %(days)d hari, %(hours)d jam dan %(mins)d minit yan lalu

en: Last downloaded:
ms: Terakhir dimuat turun:

en: Cannot download news as no internet connection is active
ms: Tidak dapat muat turun berita kerana tiada internet

en: No internet connection
ms: Tiada sambungan internet

en: Schedule news download
ms: Jadualkan muat turun berita

en: Add or edit a custom news source
ms: Tambah atau sunting sumber berita suai

en: Download all scheduled news sources
ms: Muat turun semua sumber berita berjadual

en: equal to
ms: sama dengan

en: before
ms: sebelum

en: after
ms: selepas

en: before or equal to
ms: sebelum atau sama dengan

en: after or equal to
ms: selepas atau sama dengan

en: is set
ms: ditetapkan

en: <p>You can also perform other kinds of advanced searches, for example checking for books that have no covers, combining multiple search expression using Boolean operators and so on. See <a href="%s">The search interface</a> for more information.
ms: <p>Anda boleh buat lain-lain jenis gelintar lanjutan, contohnya pemeriksaan buku yang tidak mempunyai kulit buku, penggabungan ungkapan gelintar berbilang menggunakan operator Boolean dan lain-lain. Sila rujuk <a href="%s">Antaramuka Gelintar</a> untuk maklumat lanjut.

en: What &kind of match to use:
ms: Apakah &jenis padanan yang digunakan:

en: Contains: the word or phrase matches anywhere in the metadata field
ms: Mengandungi: perkataan atau frasa yang padan dimana sahaja dalam medan data meta

en: Equals: the word or phrase must match the entire metadata field
ms: Sama: perkata atau frasa mesti sepadan dengan keseluruhan medan data meta

en: Regular expression: the expression must match anywhere in the metadata field
ms: Ungkapan nalar: ungkapan mestilah sepadan dimana sahaja dalam medan data meta

en: A&dvanced search
ms: Gelintar lan&jutan

en: Find entries that have...
ms: Cari masukan yang mempunyai...

en: But don't show entries that have...
ms: Tetapi jangan tunjuk masukan yang mempunyai...

en: A&ll these words:
ms: Se&mua perkataan ini:

en: &This exact phrase:
ms: Frasa setepat &ini:

en: O&ne or more of these words:
ms: Sat&u atau lebih perkataan ini:

en: Any of these &unwanted words:
ms: Mana-mana perkataan ti&dak dikehendaki ini:

en: Titl&e/author/series...
ms: Ta&juk/pengarang/siri...

en: The title to search for
ms: Tajuk untuk digelintarkan

en: The author to search for
ms: Pengarang untuk digelintarkan

en: &Author:
ms: Peng&arang:

en: The series to search for
ms: Siri untuk digelintarkan

en: The tags to search for
ms: Tag untuk digelintarkan

en: &Search the
ms: &Gelintar

en: date column for books whose &date is
ms: lajur tarikh untuk buku yang mana ta&rikhnya

en: &year
ms: &tahun

en: mo&nth
ms: bu&lan

en: &day
ms: &hari

en: months
ms: bulan

en: weeks
ms: minggu

en: years
ms: tahun

en: ago
ms: yang lalu

en: This month
ms: Bulan ini

en: Yesterday
ms: Semalam

en: Open template editor
ms: Buka penyunting templat

en: Advanced search
ms: Gelintar Lanjutan

en: There is one book with the {} format
ms: Terdapat satu buku dalam format {}

en: There are {count} books with the {fmt} format
ms: Terdapat {count} buah buku dengan format {fmt}

en: Choose formats
ms: Pilih format

en: &Edit
ms: &Sunting

en: Use a password if calibre is running on a network that is not secure. For example, if you run calibre on a laptop, use that laptop in an airport, and want to connect your smart device to calibre, you should use a password.
ms: Guna kata laluan jika calibre berjalan dalam rangkaian yang tidak selamat. Contohnya, jika anda jalankan calibre pada komputer riba, di lapangan terbang dan mahu sambungkan peranti pintar anda dengan calibre, situasi memerlukan anda guna kata laluan.

en: Check this box if you want calibre to automatically start the smart device interface when calibre starts. You should not do this if you are using a network that is not secure and you are not setting a password.
ms: Tanda kotak ini jika anda mahu calibre memulakan antaramuka peranti pintar secara automatik bila calibre bermula. Anda sepatutnya tidak membuatnya dalam rangkaian yang tidak selamat dan juga anda tidak tetapkan kata laluan.

en: Check this box if you want calibre to use a fixed network port. Normally you will not need to do this. However, if your device consistently fails to connect to calibre, try checking this box and entering a number.
ms: Tanda kotak ini jika anda mahu calibre guna port rangkaian tetap. Kebiasaannya anda tidak perlu membuatnya. Walaubagaimanapun, jika peranti anda kerap gagal bersambung dengan calibre, cuba tanda kotak ini dan masukkan nombor.

en: These are the IP addresses for this computer. If you decide to have your device connect to calibre using a fixed IP address, one of these addresses should be the one you use. It is unlikely but possible that the correct IP address is not listed here, in which case you will need to go to your computer's control panel to get a complete list of your computer's network interfaces and IP addresses.
ms: Ini adalah alamat IP untuk komputer ini. Jika anda bercadang untuk memastikan peranti anda bersambung dengan calibre menggunakan alamat IP tetap, salah satu dari alamat ini sepatutnya yang anda telah gunakan. Ia berkemungkinan alamat IP yang dikehendaki tidak tersenarai di sini. Oleh itu, anda perlu pergi ke panel kawalan komputer anda untuk dapatkan senarai lengkap antaramuka dan alamat IP rangkaian komputer anda.

en: Invalid port number
ms: Nombor port tidak sah

en: You must provide a port number.
ms: Anda mesti sediakan satu nombor port.

en: Problem starting the wireless device
ms: Masalah memulakan peranti tanpa wayar

en: The wireless device driver had problems starting. It said "%s"
ms: Pemacu peranti tanpa wayar mempunyai masalah memulakan. Iaitu "%s"

en: Smart device control
ms: Kawalan peranti pintar

en: calibre IP addresses:
ms: Alamat IP calibre:

en: Optional &password:
ms: &Kata laluan pilihan:

en: Optional password for security
ms: Kata laluan pilihan untuk keselamatan

en: Optional &fixed port:
ms: Port &tetap pilihan:

en: Optional port number
ms: Nombor port pilihan

en: &Use a fixed port
ms: G&una port tetap

en: &Automatically allow connections at calibre startup
ms: Benarkan sambungan secara &automatik ketika permulaan calibre

en: That name contains leading or trailing periods, multiple periods in a row or spaces before or after periods.
ms: Nama yang mengandungi titik dihadapan atau dibelaakng, titik berbilang dalam baris ataupun jarak sebelum atau selepas titik.

en: Name already used
ms: Nama sudah digunakan

en: User categories editor
ms: Penyunting kategori pengguna

en: Select a category to edit
ms: Pilih satu kategori untuk disunting

en: &Category filter:
ms: Penapis k&ategori:

en: Select the content kind of the new category
ms: Pilih jenis kandungan bagi kategori baharu

en: Add a new category
ms: Tambah satu kategori baharu

en: Rename the current category to what is in the box
ms: Nama semula kategori semas mengikut apa yang ada di dalam kotak

en: &Available items
ms: &Item tersedia

en: Applied &items
ms: I&tem dilaksanakan

en: Are your sure?
ms: Anda pasti?

en: The following tags are used by one or more books. Are you certain you want to delete them?
ms: Tag berikut telah diguna oleh satu atau lebih buku. Anda pasti mahu memadamnya?

en: Manage {}
ms: Urus {}

en: Name of the item
ms: Nama bagi item

en: Count of books with this item
ms: Kiraan buku dengan item ini

en: Value of the item before it was edited
ms: Nilai item sebelum ia disunting

en: The link (URL) associated with this item
ms: Pautan (URL) berkaitan dengan item ini

en: Whether the item has a note. The icon changes if the note was created or edited
ms: Sama ada item mengandungi nota. Ikon berubah jika nota wujud atau disunting

en: no links available
ms: tiada pautan tersedia

en: Editing...
ms: Menyunting...

en: Item is not a permitted value
ms: Item bukanlah nilai yang sah

en: This column has a fixed set of permitted values. The entered text must be one of ({0}).
ms: Lajur ini mempunyai satu set nilai tetap yang sah. Teks yang dimasukkan mesti salah satu daripada ({0}).

en: Do you really want to undo all your changes on selected rows?
ms: Anda pasti mahu buat asal semua perubahan yang dibuat terhadap baris terpilih?

en: Selection contains deleted items
ms: Pemilihan mengandungi item yang dipadamkan

en: The selection contains deleted items. You must undelete them before editing.
ms: Pemilihan mengandungi item yang dipadamkan. Anda masti nyah-padam ia sebelum menyunting.

en: Undelete items?
ms: Nyahpadam item?

en: Items must be undeleted to continue. Do you want to do this?
ms: Item mesti dinyahpadam untuk diteruskan. Anda pasti mahu melakukannya?

en: Are you sure you want to delete the selected links? There is no undo.
ms: Anda pasti mahu memadam pautan terpilih? Tidak boleh dibuat asal.

en: Only show items in the current &Virtual library
ms: Hanya tunjuk item dalam pustaka &Maya semasa

en: &Back
ms: &Undur

en: No documentation provided
ms: Tiada dokumentasi disediakan

en: Template language tutorial
ms: Tutorial bahasa templat

en: Template function reference
ms: Rujukan fungsi templat

en: Template value
ms: Nilai templat

en: No template provided
ms: Tiada templat disediakan

en: The template box cannot be empty
ms: Kotak templat tidak boleh kosog

en: No column chosen
ms: Tiada lajur dipilih

en: You must specify a column to be colored
ms: Anda mesti nyatakan laju yang diwarnakan

en: Set the color of the column:
ms: Tetapkan warna lajur:

en: Copy a color name to the clipboard:
ms: Salin nama warna ke papan keratan:

en: Copy the selected color name to the clipboard
ms: Salin nama warna terpilih ke papan keratan

en: Kind:
ms: Jenis:

en: Apply the icon to column:
ms: Laksana ikon ke lajur:

en: Copy an icon file name to the clipboard:
ms: Salin nama fail ikon ke papan keratan:

en: Copy the selected icon file name to the clipboard
ms: Salin nama fail ikon terpilih ke papan keratan

en: Add icon
ms: Tambah ikon

en: Add an icon file to the set of choices
ms: Tambah satu fail ikon untuk tetapkan pilihan

en: Template value:
ms: Nilai templat:

en: Size:
ms: Saiz:

en: Function &name:
ms: &Nama fungsi:

en: &Code:
ms: &Kod:

en: Remove any template from the box
ms: Buang mana-mana templat dari kotak

en: Trim Image
ms: Kerat Imej

en: &Trim
ms: K&erat

en: Trim image by removing borders outside the selected region
ms: Kerat imej dengan membuang sempadan diluar kawasan yang dipilih

en: Download %s
ms: Muat turun %s

en: Downloading <b>%(fname)s</b> from %(url)s
ms: Memuat turun <b>%(fname)s</b> dari %(url)s

en: Failed to download from %(url)r with error: %(err)s
ms: Gagal memuat turun dari %(url)r dengan ralat: %(err)s

en: Downloading book
ms: Memuat turun buku

en: The book {0} will be downloaded and added to your calibre library automatically.
ms: Buku {0} akan dimuat turun dan ditambah ke dalam pustaka calibre secara automatik.

en: No file specified to download.
ms: Tiada fail dinyatakan untuk dimuat turun

en: Downloading %s
ms: Memuat turun %s

en: Downloading
ms: Memuat turun

en: Failed to download e-book
ms: Gagal memuat turun e-buku

en: finished
ms: selesai

en: Email %(name)s to %(to)s
ms: Emel %(name)s kepada %(to)s

en: News:
ms: Berita:

en: Attached is the %s periodical downloaded by calibre.
ms: Dilampir ialah %s yang dimuat turun secara berkala oleh calibre.

en: Add a new recipient:
ms: Tambah penerima baharu:

en: &Address
ms: &Alamat

en: &Formats
ms: &Format

en: &Subject
ms: &Subjek

en: The email address of the recipient
ms: Alamat emel penerima

en: The optional alias (simple name) of the recipient
ms: Alias pilihan (nama ringkas) penerima

en: Formats to email. The first matching one will be sent (comma separated list)
ms: Format emel. Pemadanan pertama akan dihantar (senarai dipisah tanda koma)

en: The optional subject for email sent to this recipient
ms: Subjek pilihan unutk emel yang dihantar kepada penerima ini

en: &Add recipient
ms: T&ambah penerima

en: Need address
ms: Perlu alamat

en: You must specify an address
ms: Anda mesti nyatakan satu alamat

en: Need formats
ms: Perlu format

en: You must specify at least one format to send
ms: Anda perlu nyatakan sekurang-kurangnya satu format untuk dihantar

en: The recipient %s already exists
ms: Penerima %s sudah wujud

en: No recipients
ms: Tiada penerima

en: You must select at least one recipient
ms: Anda mesti pilih sekurang-kurangnya satu penerima

en: Auto convert the following books before sending via email?
ms: Auto-tukar format buku berikut sebelum dihantar melalui emel?

en: This recipient has no valid formats defined
ms: Penerima ini tidak mempunyai format sah yang telah ditakrif

en: These books have no suitable input formats for conversion
ms: Buku ini tidak mempunyai format input yang sesuai untuk pertukaran

en: Could not send
ms: Tidak dapat hantar

en: Could not send books to some recipients. Click "Show details" for more information
ms: Tidak dapat hantar buku kepada beberapa orang penerima. Klik "Tunjuk perincian" untuk maklumat lanjut

en: E-book:
ms: E-buku:

en: Attached, you will find the e-book
ms: Dilampir, anda akan temui e-buku

en: by
ms: tidak

en: in the %s format.
ms: dalam format %s

en: About this book:
ms: Perihal buku ini:

en: Sending email to
ms: Menghantar emel kepada

en: Auto convert the following books to %s before sending via email?
ms: Auto-tukar format buku berikut ke %s sebelum dihantar melalui emel?

en: Could not email the following books as no suitable formats were found:
ms: Tidak dapat emelkan buku berikut kerana tiada format yang sesuai ditemui:

en: Failed to email book
ms: Gagal emelkan buku

en: sent
ms: hantar

en: Sent news to
ms: Hantar berita kepada

en: <div style="font-size:10pt;">
    <p>Set a regular expression pattern to use when trying to guess e-book metadata from filenames. </p>
    <p>A <a href="%s">tutorial</a> on using regular expressions is available.</p>
    <p>Use the <b>Test</b> functionality below to test your regular expression on a few sample filenames (remember to include the file extension). The group names for the various metadata entries are documented in tooltips. Note that underscores in filenames are auto-replaced by spaces.</p></div>
ms: <div style="font-size:10pt;">
    <p>Tetapkan pola ungkapan nalar yang digunakan bila cuba menerka data meta e-buku dari nama fail. </p>
    <p>Satu <a href="%s">tutorial</a> berkenaan penggunaan ungkapan nalar disediakan.</p>
    <p>Guna kefungsian <b>Uji</b> di bawah untuk menguji ungkapan nalar anda terhadap beberapa nama fail sampel (perlu ingat sertakan sambungan fail). Nama kumpulan untuk pelbagai masukan data meta didokumenkan dalam tip alat. Perhatian garis bawah dalam nama fail diganti secara automatik dengan jarak.</p></div>

en: Regular &expression
ms: Un&gkapan nalar

en: Test
ms: Uji

en: File &name:
ms: &Nama fail:

en: Title:
ms: Tajuk:

en: Regular expression (?P&lt;title&gt;)
ms: Ungkapan nalar (?P&lt;title&gt;)

en: No match
ms: Tiada padanan

en: Authors:
ms: Pengarang:

en: Regular expression (?P<author>)
ms: Ungkapan nalar (?P<author>)

en: Series:
ms: Siri:

en: Regular expression (?P<series>)
ms: Ungkapan nalar (?P<series>)

en: Series index:
ms: Indeks siri:

en: Regular expression (?P<series_index>)
ms: Ungkapan nalar (?P<series_index>)

en: Regular expression (?P<isbn>)
ms: Ungkapan nalar (?P<isbn>)

en: Publisher:
ms: Penerbit:

en: Regular expression (?P<publisher>)
ms: Ungkapan nalar (?P<publisher>)

en: Published:
ms: Diterbitkan:

en: Regular expression (?P<published>)
ms: Ungkapan nalar (?P<published>)

en: Comments:
ms: Ulasan:

en: Regular expression (?P<comments>)
ms: Ungkapan nalar (?P<comments>)

en: Select font files
ms: Pilih fail fon

en: TrueType/OpenType Fonts
ms: Fon TrueType/OpenType

en: Corrupt font
ms: Fon rosak

en: Choose a font family
ms: Pilih satu keluarga fon

en: Available faces for %s
ms: Muka tersedia untuk %s

en: Choose font family
ms: Pilih keluarga fon

en: Add &fonts
ms: Tambah &fon

en: Choose a font family from the list below:
ms: Pilih satu keluarga fon dari senarai di bawah:

en: Find next
ms: Cari berikutnya

en: Find previous
ms: Cari terdahulu

en: Added fonts
ms: Fon ditambah

en: Added font families: %s
ms: Keluarga fon ditambah: %s

en: Choose &font family
ms: Pilih keluarga &fon

en: Clear the font family
ms: Kosongkan keluarga fon

en: {series_index} of <i>{series}</i>
ms: {series_index} dari <i>{series}</i>

en: Unknown book
ms: Buku tidak diketahui

en: WARNING
ms: AMARAN

en: Collapse all
ms: Kuncup semua

en: Searching...
ms: Menggelintar...

en: Create an icon theme
ms: Cipta satu tema suai

en: Theme Metadata
ms: Data Meta Tema

en: &Version:
ms: &Versi:

en: &License:
ms: &Lesen:

en: The license for the icons in this theme. Common choices are Creative Commons or Public Domain.
ms: Lesen untuk ikon dalam tema ini. Pilihan umum adalah Creative Commons atau Public Domain.

en: %d icons missing in this theme
ms: %d ikon hilang dalam tema ini

en: No missing icons
ms: Tiada ikon yang hilang

en: No title specified
ms: Tiada tajuk dinyatakan

en: You must specify a title for this icon theme
ms: Anda mesti nyatakan tajuk untuk tema ikon ini

en: No author specified
ms: Tiada pengarang dinyatakan

en: You must specify an author for this icon theme
ms: Anda mesti nyatakan pengarang untuk tema ikon ini

en: &Abort
ms: &Henti Paksa

en: Losslessly optimizing images, please wait...
ms: Mengoptimumkan imej secara tak hilang, tunggu sebentar...

en: Optimizing images failed, click "Show details" for more information
ms: Gagal mengoptimumkan imej, klik "Tunjuk perincian" untuk maklumat lanjut

en: Compression failed
ms: Pemampatan gagal

en: Optimizing %s
ms: Mengoptimumkan %s

en: Creating theme file
ms: Mencipta fail tema

en: Compressing theme file
ms: Memampatkan fail tema

en: Choose a folder from which to read the icons
ms: Pilih satu folder yang mana membaca ikon

en: Choose destination for icon theme
ms: Pilih destinasi untuk tema ikon

en: ZIP files
ms: Fail ZIP

en: Downloading icons...
ms: Memuat turun ikon...

en: Downloading icons, please wait...
ms: Memuat tutun ikon, tunggu sebentar...

en: Number of icons
ms: Bilangan ikon

en: Popularity
ms: Populariti

en: Choose an icon theme
ms: Pilih satu tema ikon

en: Restore &default icons
ms: Pulih ikon &lalai

en: Downloading, please wait...
ms: Memuat turun, tunggu sebentar...

en: Failed to download list of themes
ms: Gagal memuat turun senarai tema

en: Zoom &in
ms: Zum &masuk

en: Zoom &out
ms: Zum &keluar

en: &Rotate
ms: &Putar

en: &Save as
ms: &Simpan sebagai

en: Choose a file to save to
ms: Pilih satu fail untuk disimpankan

en: See what's new in this calibre release
ms: Lihat apa yang baharu dalam keluaran calibre ini

en: Connected
ms: Bersambung

en: created by
ms: dicipta oleh

en: %(num)d of %(total)d books
ms: %(num)d dari %(total)d buah buku

en: one book | {} books
ms[0]: {} buah buku

en: %(num)s, %(sel)d selected | %(num)s, %(sel)d selected
ms[0]: %(num)s, %(sel)d terpilih

en: {0}, {1} total
ms: {0}, {1} jumlah

en: Cover grid
ms: Grid kulit buku

en: Search bar
ms: Palang gelintar

en: Switch to the next Virtual library in the Virtual library tab bar
ms: Tukar ke pustaka Maya berikutnya dalam palang tab pustaka Maya

en: Switch to the previous Virtual library in the Virtual library tab bar
ms: Tukar ke pustaka Maya terdahulu dalam palang tab pustaka Maya

en: All books
ms: Semua buku

en: Sort tabs alphabetically
ms: Isih tab secara berabjad

en: Restore hidden tabs
ms: Pulihkan tab tersembunyi

en: Edit "%s"
ms: Sunting "%s"

en: Delete "%s"
ms: Padam "%s"

en: Layout
ms: Bentangan

en: Show and hide various parts of the calibre main window
ms: Tunjuk dan sembunyi pelbagai bahagian tetingkap utama calibre

en: No %s format
ms: Tiada format %s

en: The book {0} does not have the {1} format
ms: Buku {0} tidak mempunyai format {1}

en: Restore %s
ms: Pulih %s

en: Job
ms: Kerja

en: Progress
ms: Kemajuan

en: Running time
ms: Masa berjalan

en: Start time
ms: Masa mula

en: There is a running job: | There are {} running jobs:
ms[0]: Terdapat {} kerja yang masih berjalan:

en: Unknown job
ms: Kerja tidak diketahui

en: There is a waiting job | There are {} waiting jobs
ms[0]: Terdapat {} kerja yang menunggu

en: Cannot kill job
ms: Tidak dapat matikan kerja

en: Cannot kill jobs that communicate with the device
ms: Tidak dapat matikan kerja yang berkomunikasi dengan peranti

en: Job has already run
ms: Kerja sudah pun berjalan

en: This job cannot be stopped
ms: Kerja ini tidak dapat dihentikan

en: Unavailable
ms: Tidak Tersedia

en: Click to see list of jobs
ms: Klik untuk lihat senarai kerja

en: Show/hide the Jobs List
ms: Tunjuk/sembunyi Senarai Kerja

en: Jobs:
ms: Kerja:

en: No running jobs
ms: Tiada kerja berjalan

en: One running job
ms: Satu kerja berjalan

en: %d running jobs
ms: %d kerja berjalan

en:  - Jobs
ms: - Kerja

en: Search for a job by name
ms: Gelintar kerja mengikut nama

en: No job
ms: Tiada kerja

en: No job selected
ms: Tiada kerja terpilih

en: Do you really want to stop the selected job? | Do you really want to stop all the selected jobs?
ms[0]: Anda pasti mahu hentikan semua kerja terpilih?

en: Do you really want to stop all non-device jobs?
ms: Anda pasti mahu hentikan semua kerja bukan-peranti?

en: &Custom
ms: &Suai

en: &Alternate shortcut:
ms: Pintasan &alternatif:

en: &Shortcut:
ms: P&intasan:

en: Done
ms: Selesai

en: &Default: %(deflt)s [Currently not conflicting: %(curr)s]
ms: &Lalai: %(deflt)s [Buat masa ini tidak berkonflik: %(curr)s]

en: Press a key...
ms: Tekan satu kekunci...

en: Already assigned
ms: Sudah diumpuk

en: already assigned to
ms: sudah pun diumpuk pada

en: <b>This shortcut no longer exists</b>
ms: <b>Pintasan ini tidak lagi wujud</b>

en: Double click on any entry to change the keyboard shortcuts associated with it
ms: Dwi-klik pada mana-mana masukan untuk ubah pintasan papan kekunci yang dikaitkan dengannya

en: No matches
ms: Tiada padanan

en: Eject this device
ms: Lenting peranti ini

en: Configure this device
ms: Konfigur peranti ini

en: Update cached metadata on device
ms: Kemaskini data meta dicache pada peranti

en: Library
ms: Pustaka

en: Show books in calibre library
ms: Tunjuk buku dalam pustaka calibre

en: Show books in the main memory of the device
ms: Tunjuk buku dalam ingatan utama peranti

en: Show books in storage card A
ms: Tunjuk buku dalam kad storan A

en: Show books in storage card B
ms: Tunjuk buku dalam kad storan B

en: Delete library
ms: Padam pustaka

en: available
ms: tersedia

en: Close the Virtual library
ms: Tutup Pustaka Maya

en: Change how the displayed books are sorted
ms: Ubah bagaimana buku yang dipaparkan diisih

en: Sort
ms: Isih

en: <p>Search the list of books by title, author, publisher, tags, comments, etc.<br><br>Words separated by spaces are ANDed
ms: <p>Gelintar senarai buku mengikut tajuk, pengarang, penerbit, tag, ulasan, dan lain-lain.<br><br>Perkataan dipisah dengan jarak dan AND

en: <h2>Shutting down</h2><div>
ms: <h2>Mematikan</h2><div>

en: Book %(sidx)s of <span class="series_name">%(series)s</span>
ms: Buku %(sidx)s dari <span class="series_name">%(series)s</span>

en: This book is on the device in %s
ms: Buku ini berada dalam peranti di %s

en: Bookmark
ms: Tanda buku

en: Bookmarks
ms: Tanda buku

en: Find previous match
ms: Cari padanan terdahulu

en: Unrated
ms: Tidak ditaraf

en: Set to undefined
ms: Tetapkan ke tidak ditakrif

en: Size (MB)
ms: Saiz (MB)

en: Modified
ms: Diubahsuai

en: Formats
ms: Format

en: The cover for the book %s is too large, cannot load it. Resize or delete it.
ms: Kulit buku untuk buku %s terlalu besar, tidak dapat memuatkannya. Saiz semula ia atau padam.

en: %s stars
ms: %s bintang

en: Description:
ms: Keterangan:

en: This book's UUID is "{0}"
ms: UUID buku ini ialah "{0}"

en: Failed to set data
ms: Gagal tetapkan data

en: In Library
ms: Dalam Pustaka

en: Unhandled error
ms: Ralat tidak dikendalikan

en: Waiting for metadata to be updated
ms: Menunggu data meta dikemaskinikan

en: Marked for deletion
ms: Ditanda untuk pemadaman

en: Double click to <b>edit</b> me<br><br>
ms: Dwi-klik untuk <b>sunting</b> saya<br><br>

en: Export selected
ms: Eksport terpilih

en: Select none
ms: Pilih tiada

en: Remove
ms: Buang

en: Export
ms: Eksport

en: Cannot hide all columns
ms: Tidak dapat sembunyi semua lajur

en: You must not hide all columns
ms: Anda tidak boleh sembunyikan semua lajur

en: Sort on %s
ms: Isih pada %s

en: Ascending
ms: Menaik

en: Descending
ms: Menurun

en: Change text alignment for %s
ms: Ubah jajaran teks untuk %s

en: Center
ms: Tengah

en: Left
ms: Kiri

en: Right
ms: Kanan

en: Change font style for %s
ms: Ubah gaya fon untuk %s

en: Bold font
ms: Fon tebal

en: Normal font
ms: Fon biasa

en: Bold and Italic font
ms: Fon tebal dan condong

en: Italic font
ms: Fon condong

en: Quickview column %s
ms: Lajur pandangan pantas %s

en: Hide column %s
ms: Sembunyi lajur %s

en: Show column
ms: Tunjuk lajur

en: Restore default layout
ms: Pulih bentangan lalai

en: Un-split the book list
ms: Nyahasing senarai buku

en: Split the book list
ms: Asing senarai buku

en: Dropping onto a device is not supported. First add the book to the calibre library.
ms: Melepaskan ke dalam peranti tidak disokong. Terlebih dahulu tambah buku ke dalam pustaka calibre.

en: File name
ms: Nama fail

en: You
ms: Anda

en: No name specified
ms: Tiada nama dinyatakan

en: Use white background
ms: Guna latar belakang putih

en: Hyphenate
ms: Sempangkan

en: <b>Changes will only take effect after a restart.</b>
ms: <b>Perubahan hanya berkesan selepas mula semula.</b>

en: <b>No matches</b> for the search phrase <i>%s</i> were found.
ms: <b>Tiada padanan</b> untuk frasa gelintar <i>%s</i> ditemui.

en: %prog [options] book.lrf
    
    Read the LRF e-book book.lrf
ms: %prog [options] buku.lrf
    
    Baca e-buku LRF buku.lrf

en: Print more information about the rendering process
ms: Cetak lagi maklumat mengenai proses penerapan

en: Turn on visual aids to debugging the rendering engine
ms: Hidupkan bantuan visual pada penyahpepijatan enjin penerapan

en: Disable hyphenation. Should significantly speed up rendering.
ms: Lumpuhkan sengkang. Seharusnya lebih laju ketika penerapan.

en: By default the background is off white as I find this easier on the eyes. Use this option to make the background pure white.
ms: Secara lalai latar belakang tidak putih kerana saya rasa ia lebih mudah dibaca. Guna pilihan ini untuk menjadikan latar belakang putih.

en: Profile the LRF renderer
ms: Profil penerap LRF

en: Parsing LRF file
ms: Menghurai fail LRF

en: Next page
ms: Halaman berikutnya

en: Previous Page
ms: Halaman Terdahulu

en: Back
ms: Undur

en: Forward
ms: Maju

en: Next match
ms: Padanan berikutnya

en: Open e-book
ms: Buka e-buku

en: Use the library located at the specified path.
ms: Guna pustaka yang berada pada laluan yang dinyatakan.

en: Start minimized to system tray.
ms: Mula diminimumkan pada talam sistem.

en: Ignored, do not use. Present only for legacy reasons
ms: Diabaikan, jangan guna. Hanya untuk sebab legasi

en: Do not check for updates
ms: Jangan periksa kemaskini

en: Ignore custom plugins, useful if you installed a plugin that is preventing calibre from starting
ms: Abai pemalam suai, berguna jika anda memasang pemalam yang menghalang calibre bermula

en: Path too long
ms: Laluan terlalu panjang

en: Calibre Library
ms: Pustaka Calibre

en: Failed to create library
ms: Gagal mencipta pustaka

en: Failed to create calibre library at: %r.
    You will be asked to choose a new library location.
ms: Gagal mencipta pustaka calibre pada: %r.
    Anda akan ditanya pilihan memilih lokasi pustaka baharu.

en: Could not repair library. Click "Show details" for more information.
ms: Tidak dapat baiki pustaka. Klik "Tunjuk Perincian" untuk maklumat lanjut.

en: Initializing user interface...
ms: Mengawalkan antaramuka pengguna...

en: Choose a location for your new calibre e-book library
ms: Pilih satu lokasi untuk pustaka e-buku calibre baharu anda

en: Repairing failed
ms: Pembaikan gagal

en: The database repair failed. Starting with a new empty library.
ms: Pembaikan pangkalan data gagal. Bermula dengan pustaka kosong baharu.

en: Bad database location
ms: Lokasi pangkalan data teruk

en: Bad database location %r. calibre will now quit.
ms: Lokasi pangkalan data %r teruk. calibre akan ditutup sekarang.

en: Startup error
ms: Ralat permulaan

en: Corrupted database
ms: Pangkalan data rosak

en: The library database at %s appears to be corrupted. Do you want calibre to try and rebuild it automatically? The rebuild may not be completely successful. If you say No, a new empty calibre library will be created.
ms: Pangkalan data pustaka di %s kelihatan sudah rosak. Anda mahu calibre cuba membina ia semula secara automatik? Pembinaan semula mungkin tidak sepenuhnya berjaya. Jika anda tidak setuju, satu pustaka calibre kosong akan digantikan.

en: Bad database location %r. Will start with  a new, empty calibre library
ms: Lokasi pangkalan data %r teruk. Akan dimulakan dengan pustaka calibre kosong yang baharu

en: Starting %s: Loading books...
ms: Memulakan %s: Memuatkan buku...

en: Cannot start calibre
ms: Tidak dapat mulakan calibre

en: Shutdown command sent, waiting for shutdown...
ms: Perintah matikan dihantar, menunggu untuk dimatikan...

en: Failed to shutdown running calibre instance
ms: Gagal matikan kejadian calibre yang berjalan

en: &Preferences
ms: &Keutamaan

en: &Quit
ms: K&eluar

en: Unhandled exception
ms: Pengecualian tidak dikendalikan

en: Set date to undefined
ms: Tetapkan tarikh untuk dinyahtakrif

en: Set date to today
ms: Tetapkan tarikh pada hari ini

en: &Redo
ms: Buat &Semula

en: Specify how this book should be sorted when by title. For example, The Exorcist might be sorted as Exorcist, The.
ms: Nyatakan bagaimana buku ini patut diisih mengikut tajuk. Contohnya, The Exorcist mungkin diisih sebagai Exorcist, The.

en: Title &sort:
ms: &Isih tajuk:

en: &Edit authors
ms: S&unting pengarang

en: Authors changed
ms: Pengarang berubah

en: You have changed the authors for this book. You must save these changes before you can use Manage authors. Do you want to save these changes?
ms: Anda telah mengubah pengarang bagi buku ini. Anda mesti simpan perubahan ini sebelum anda boleh guna Urus pengarang. Anda mahu simpan perubahan ini?

en: Author s&ort:
ms: &Isih pengarang:

en: &Number:
ms: &Nombor:

en: Last modified: %s
    
    Double click to view
ms: Terakhir diubahsuai: %s
    
    Dwi-klik untuk lihat

en: Restore %s from the original
ms: Pulihkan %s dari asal

en: Set the cover for the book from the selected format
ms: Tetapkan kulit buku untuk buku dari format terpilih

en: Set metadata for the book from the selected format
ms: Tetapkan data meta untuk buku dari format terpilih

en: Add a format to this book
ms: Tambah format pada buku ini

en: Remove the selected format from this book
ms: Buang format terpilih dari buku ini

en: Choose formats for
ms: Pilih format untuk

en: No permission
ms: Tiada keizinan

en: You do not have permission to read the following files:
ms: Anda tidak mempunyai keizinan membaca fail berikut:

en: No format selected
ms: Tiada format dipilih

en: &Browse
ms: &Layar

en: Trim bord&ers
ms: Kerat se&mpadan

en: Automatically detect and remove extra space at the cover's edges.
    Pressing it repeatedly can sometimes remove stubborn borders.
ms: Kesandan buang ruang ekstra secara automatik di pinggir kulit buku.
    Menekan ia secara berulang kali kadang kala dapat membuang
    sempadan yang degil.

en: Download co&ver
ms: Muat turun ku&lit buku

en: &Generate cover
ms: &Jana kulit buku

en: Customize the styles and colors of the generated cover
ms: Suaikan gaya dan warna kulit buku yang dijana

en: Not a valid picture
ms: Bukan gambar yang sah

en: Invalid cover
ms: Kulit buku tidak sah

en: Could not change cover as the image is invalid.
ms: Tidak dapat ubah kulit buku keran imej tidak sah.

en: Rating of this book. 0-5 stars
ms: Tarafkan buku ini. 0-5 bintang

en: Tags changed
ms: Tag berubah

en: You have changed the tags. In order to use the tags editor, you must either discard or apply these changes. Apply changes?
ms: Anda telah mengubah tag. Untuk guna penyunting tag, anda mesti sama ada singkir atau laksana perubahan ini. Laksana perubahan?

en: A comma separated list of languages for this book
ms: Senarai bahasa dipisah-tanda-koma untuk buku ini

en: The language %s is not recognized | The languages %s are not recognized
ms[0]: Bahasa %s tidak dikenali

en: Unknown language
ms: Bahasa tidak diketahui

en: Edit Identifiers
ms: Sunting Pengecam

en: Edit the book's identifiers. Every identifier must be on a separate line, and have the form type:value
ms: Sunting pengecam buku. Setiap pengeam mesti berada pada baris berasingan, dan mempunyai bentuk type:value

en: Duplicate identifier
ms: Pengexam pendua

en: The identifier of type: %s occurs more than once. Each type of identifier must be unique
ms: Jenis pengecamL %s muncul lebih dari sekali. Setiap jenis pengecam mestilah unik

en: Invalid identifier
ms: Pengecam tidak sah

en: The identifier %s is invalid. Identifiers must be of the form type:value
ms: Pengecam %s tidak sah. Pengecam mestilah dalam bentuk type:value

en: &Ids:
ms: &Id:

en: Edit identifiers in a dedicated window
ms: Sunting pengecam dalam tetingkap dikhaskan

en: This ISBN is valid
ms: ISBN ini tidak sah

en: This ISBN is invalid
ms: ISBN ini tidak sah

en: Invalid ISBN
ms: ISBN tidak sah

en: Enter an ISBN
ms: Masukkan satu ISBN

en: The ISBN you entered is not valid. Try again.
ms: ISBN yang anda masukkan tidak sah. Cuba lagi.

en: Clear publisher
ms: Kosongkan penerbit

en: Clear date
ms: Kosongkan tarikh

en: Schedule download?
ms: Jadualkan muat turun?

en: The download of metadata for the <b>selected book</b> will run in the background. Proceed? | The download of metadata for the <b>{} selected books</b> will run in the background. Proceed?
ms[0]: Muat turun data meta untuk <b>{} buah buku terpilih </b> akan berjalan disebalik tabir. Teruskan?

en: You can monitor the progress of the download by clicking the rotating spinner in the bottom right corner.
ms: Anda boleh pantau kemajuan muat turun dengan mengklik pemusing yang berputar d ibucu kanan bawah.

en: When the download completes you will be asked for confirmation before calibre applies the downloaded metadata.
ms: Bila muat turun selesai anda akan ditanya berkenaan pengesahan sebelum calibre laksanakan data meta yang dimuat turun.

en: Download only &metadata
ms: Hanya muat turun data &meta

en: Download only &covers
ms: Hanya muat turun &kulit buku

en: &Configure download
ms: K&onfigur muat turun

en: Download &both
ms: Muat turun ked&ua-dua

en: Download metadata for one book | Download metadata for {} books
ms[0]: Muat turun data meta untuk {} buah buku

en: Metadata download started
ms: Muat turun data meta bermula

en: (Failed metadata)
ms: (Data meta gagal)

en: (Failed cover)
ms: (Kulit buku gagal)

en: Processed %s
ms: %s diproses

en: Metadata fields to download
ms: Medan data meta yang dimuat turun

en: Revert %s
ms: Kembali semula %s

en: Merge identifiers
ms: Gabung pengecam

en: Merge tags
ms: Gabung tag

en: Compare metadata
ms: Banding data meta

en: &Accept all remaining
ms: T&erima semua berbaki

en: Re&ject all remaining
ms: &Lenting semua berbaki

en: Move to next [%s]
ms: Alih ke berikutnya [%s]

en: &Mark rejected books
ms: Tan&da buku tidak diterima

en: Mark rejected books in the book list after this dialog is closed
ms: Tanda buku tidak diterima dalam senarai buku selepas dialog ini ditutup

en:  [%(num)d of %(tot)d]
ms:  [%(num)d dari %(tot)d]

en: Are you sure you want to reject the remaining result? | Are you sure you want to reject all {} remaining results?
ms[0]: Anda pasti mahu tolak semua {} keputusan yang berbaki?

en: Failed to render
ms: Gagal diterap

en: page %d
ms: halaman %d

en: Next
ms: Berikutnya

en: Previous
ms: Terdahulu

en: Automatically create the title sort entry based on the current title entry.
    Using this button to create title sort will change title sort from red to green.
ms: Cipta masukan isih tajuk secara automatik berdasarkan pada masukan tajuk semasa.
    Menggunakan butang ini akan cipta isih tajuk yang menukar isih tajuk dari warna merah ke hijau.

en: Automatically create the author sort entry based on the current author entry. Using this button to create author sort will change author sort from red to green.  There is a menu of functions available under this button. Click and hold on the button to see it.
ms: Cipta masukan isih tajuk secara automatik berdasarkan pada masukan tajuk semasa. Menggunakan butang ini akan cipta isih tajuk yang menukar isih tajuk dari warna merah ke hijau. Terdapat menu fungsi yang tersedia di bawah butang ini. Klik dan tahan pada butang untuk melihatnya.

en: Set author sort from author
ms: Tetapkan isih pengarang dari pengarang

en: Set author from author sort
ms: Tetapkan pengarang dari isih pengarang

en: Copy author to author sort
ms: Salih pengarang ke isih pengarang

en: Copy author sort to author
ms: Salin isih pengarang ke pengarang

en: Swap the author and title
ms: Silih pengarang dan tajuk

en: Clear rating
ms: Kosongkan penarafan

en: Clear all tags
ms: Kosongkan semua tag

en: Clear Ids
ms: Kosongkan Id

en: &Download metadata
ms: Muat Tu&run data meta

en: Undo last metadata download
ms: Buat asal muat turun data meta terakhir

en: Configure download metadata
ms: Konfigur muat turun data meta

en: Change how calibre downloads metadata
ms: Ubah bagaimana calibre memuat turun data meta

en: Edit list of prefixes
ms: Sunting senarai awalan

en: Edit prefixes
ms: Sunting awalan

en: Enter prefixes, one on a line. The first prefix becomes the default.
ms: Masukkan awalan, satu demi satu. Awalan pertama akan menjadi lalai.

en: The cover in the %s format is invalid
ms: Kulit buku dalam format %s tidak sah

en: No downloaded metadata
ms: Tiada data meta dimuat turun

en: There is no downloaded metadata to undo
ms: Tiada data meta dimuat turun untuk dibuat asal

en: There is another book to edit in this set. | There are still {} more books to edit in this set.
ms[0]: Masih terdapat {} buah buku lagi untuk disunting dalam set ini.

en: &Continue editing
ms: T&eruskan menyunting

en: &Stop editing
ms: &Henti menyunting

en: Change cover
ms: Ubah kulit buku

en: Co&mments
ms: &Ulasan

en: &Cover and formats
ms: &Kulit buku dan format

en: C&ustom metadata
ms: Data meta s&uai

en: &Comments
ms: U&lasan

en: Basic metadata
ms: Data meta asas

en: Custom metadata
ms: Data meta suai

en: Has summary
ms: Mempunyai ringkasan

en: The "has cover" indication is not fully
    reliable. Sometimes results marked as not
    having a cover will find a cover in the download
    cover stage, and vice versa.
ms: Penunjuk mempunyai "kulit buku" tidak sepenuhnya
    dipercayai. Kadangkala keputusan bertanda
    tidak mempunyai kulit buku akan mencari kulit
    buku dalam tahap muat turun kulit buku, dan
    sebaliknya.

en: See at
ms: Lihat di

en: Please wait
ms: Tunggu sebentar

en: calibre is downloading metadata from:
ms: calibre memuat turun data meta dari:

en: Title: %s
ms: Tajuk; %s

en: Authors: %s
ms: Pengarang: %s

en: Failed to download metadata. Click Show Details to see details
ms: Gagal memuat turun data meta. Klik Tunjuk Perincian untuk melihat maklumat lanjut

en: Current cover
ms: Kulit buku semasa

en: View this cover at full size
ms: Lihat kulit buku ini dengan saiz penuh

en: Copy this cover to clipboard
ms: Salin kulit buku ini ke papan keratan

en: Downloading covers for <b>%s</b>, please wait...
ms: Memuat turun kulit buku untuk <b>%s</b>, tunggu sebentar...

en: Failed to download any covers, click "Show details" for details.
ms: Gagal memuat turun mana-mana kulit buku, klik "Tunjuk perincian" untuk maklumat lanjut.

en: Could not find any covers for <b>%s</b>
ms: Tidak dapat cari mana-mana kulit buku untuk  <b>%s</b>

en: Downloading metadata...
ms: Memuat turun data meta...

en: Downloading cover...
ms: Memuat turun kulit buku...

en: Failed to run
ms: Gagal dijalankan

en: Command line:
ms: Baris perintah:

en: Choose a program to open %s files
ms: Pilih satu program untuk buka fail %s

en: Executable files
ms: Fail bolehlaku

en: Cannot execute
ms: Tidak dapat lakukan

en: The program %s is not an executable file
ms: Program %s bukanlah fail bolehlaku

en: Application path:
ms: Laluan aplikasi:

en: %s is not a valid macOS application bundle.
ms: %s bukanlah bungkusan aplikasi macOS yang sah.

en: Choose a program
ms: Pilih satu program

en: Gathering data, please wait...
ms: Menghimpun data, tunggu sebentar...

en: &Browse computer for program
ms: &Layar komputer untuk cari program

en: Error finding programs
ms: Ralat mencari program

en: Failed to find programs on your computer, click "Show details" for more information
ms: Gagal mencari program di dalam komputer anda, klik "Tunjuk perincian" untuk maklumat lanjut

en: Change &icon
ms: Ubah &ikon

en: No selection
ms: Tiada pemilihan

en: No application selected
ms: Tiada aplikasi dipilih

en: Choose new icon
ms: Pilih ikon baharu

en: Invalid icon
ms: Ikon tidak sah

en: Could not load image from %s
ms: Tidak dapat muat imej dari %s

en: cover image
ms: imej kulit buku

en: Open {0} files with {1}
ms: Buka fail {0} dengan {1}

en: Restore settings to default values. You have to click Apply to actually save the default settings.
ms: Pilih tetapan ke nilai lalai. Anda perlu klik Laksana untuk simpan tetapan lalai.

en: Configure
ms: Konfigur

en: Ignore duplicate incoming formats
ms: Abai format akan datang pendua

en: Overwrite existing duplicate formats
ms: Tulis-ganti format pendua sedia ada

en: Create new record for each duplicate format
ms: Cipta rekod baharu untuk setiap format pendua

en: Choose a folder
ms: Pilih satu folder

en: Invalid folder
ms: Folder tidak sah

en: You must specify an existing folder as your auto-add folder. %s does not exist.
ms: Anda mesti nyatakan folder sedia sebagai folder auto-tambah anda. %s tidak wujud.

en: You do not have read/write permissions for the folder: %s
ms: Anda tidak mempunyai keizinan baca/tulis bagi folder: %s

en: Cannot use folders whose names start with a period or underscore: %s
ms: Tidak dapat guna folder yang namanya bermula dengan tanda titik bertindih atau garis bawah: %s

en: <b>WARNING:</b> Any files you place in %s will be automatically deleted after being added to calibre. Are you sure?
ms: <b>AMAEAN:</b> Sebarang fail yang anda letak di dalam %s akan dipadam secara automatik selepas ditambah ke dalam calibre. Anda pasti?

en: Here you can control how calibre will read metadata from the files you add to it. calibre can either read metadata from the contents of the file, or from the filename.
ms: Di sini anda boleh kawal bagaimana calibre akan membaca data meta dari fail yang anda tambah ke dalamnya. calibre boleh membaca sama ada data meta dari kandungan fail, atau dari nama fail.

en: Read &metadata from file contents rather than file name
ms: Baca data &meta dari kandungan fail berbanding nama fail

en: Configure metadata from file name
ms: Konfigur data meta dari nama fail

en: Reading &metadata
ms: Membaca data &meta

en: &Mark newly added books
ms: &Tanda buku yang baru ditambah

en: When using the  "&Copy to library" action to copy books between libraries, preserve the date
ms: Bila menggunakan tindakan "Sa&lin ke pustaka" untuk menyalin buku merentasi pustaka, kekalkan tarikhnya

en: When using the "Copy to library" action check for &duplicates with the same title, author and language
ms: Bila menggunakan tindakan "Salin ke pustaka" semak pen&dua dengan tajuk dan pengarang dan bahasa yang sama

en: This will force an automatic conversion even if the file being added is the same format as the output format. For example, if you set your output format to EPUB and add an EPUB file, an EPUB to EPUB conversion will be run.
ms: Ini akan memaksa penukaran automatik walaupun fail yang ditambah mempunyai format yang serupa dengan format output. Contohnya, jika anda tetapkan format output ke EPUB dan tambah satu fail EPUB, penukaran EPUB ke EPUB akan dijalankan.

en: When auto-converting, convert even if the format being added is the &same as the output format
ms: Bila auto-tukar format, tukar walaupun format telah ditambah adalah &sama dengan format output

en: &Tags to apply when adding a book:
ms: &Tag untuk dilaksana bila menambah buku:

en: A comma-separated list of tags that will be applied to books added to the library
ms: Senarai tag dipisah-tanda-koma yang akan dilaksana ke dalam buku yang ditambah dalam pustaka

en: Create rules that can filter or transform tags on added books automatically as soon as they are added.
ms: Cipta peraturan yang dapat menapis atau ubah tag pada buku ditambah secara automatik sebaik sahaja ia ditambah.

en: Rules to filter added &files
ms: Peraturan untuk menapis &fail yang ditambah

en: Adding &actions
ms: Menambah &tindakan

en: Browse for folder
ms: Layar folder

en: <b>WARNING:</b> Files in the above folder will be deleted after being added to calibre.
ms: <b>AMARAN:</b> Fail di dalam folder di atas akan dipadam selepas di tambah ke dalam calibre.

en: &Automatic adding
ms: Penambahan &automatik

en: Very low
ms: Sangat rendah

en: Confirmation dialogs have all been reset
ms: Dialog pengesahan telah ditetap semula

en: Notify when a &new version is available
ms: Maklumkan bila versi &baharu tersedia

en: Job &priority:
ms: Keu&tamaan kerja:

en: Preferred &input format order:
ms: Tertib format &input digemari:

en: Preferred &output format:
ms: Format &output dikehendaki:

en: If checked, Yes/No custom columns values can be Yes, No, or Unknown.
    If not checked, the values can be Yes or No.
ms: Jika ditanda, nilai lajur suai Ya/Tidak boleh jadi Ya, Tidak, atau Tidak Diketahui.
    Jika tidak ditanda, nilai boleh jadi Ya atau Tidak.

en: Default network &timeout:
ms: &Had masa tamat rangkaian lalai:

en: Set the default timeout for network fetches (i.e. anytime we go out to the internet to get information)
ms: Tetapkan nilai had masa tamat lalai untuk dapatan rangkaian (iaitu pada bila-bila masa ke internet untuk dapatkan maklumat)

en: Reset all disabled &confirmation dialogs
ms: Tetap semua semua dialog pen&gesahan yang dilumpuhkan

en: Use internal &viewer for:
ms: Guna pe&lihat dalaman untuk:

en: Automatically send downloaded &news to e-book reader
ms: &Hantar berita dimuat turun secara automatik ke dalam pembaca e-buku

en: &Delete news from library when it is automatically sent to reader
ms: Pa&dam berita dari pustaka bila ia dihantar secara automatik ke dalam pembaca

en: All columns
ms: Semua lajur

en: icon with text
ms: ikon dengan teks

en: icon with no text
ms: ikon tanpa teks

en: composed icons w/text
ms: ikon digubah dengan teks

en: composed icons w/no text
ms: ikon digubah tanpa teks

en: is true
ms: adalah benar

en: is false
ms: adalah palsu

en: is undefined
ms: tidak ditakrif

en: has id
ms: mempunyai id

en: does not have id
ms: tidak mempunyai id

en: is equal to
ms: adalah sama

en: is not set
ms: tidak ditetapkan

en: is more days ago than
ms: adalah lebih beberapa hari yang lalu

en: is fewer days ago than
ms: adalah kurang beberapa hari yang lalu

en: is more days from now than
ms: adalah lebih beberapa hari yang lalu dari sekarang

en: is fewer days from now than
ms: adalah kurang beberapa hari yang lalu dari sekarang

en: has
ms: mempunyai

en: does not have
ms: tidak mempunyai

en: has pattern
ms: mempunyai corak

en: does not have pattern
ms: tidak mempunyai corak

en: does not contain
ms: tidak mengandungi

en: Enter either an identifier type or an identifier type and value of the form identifier:value
ms: Semasa ada jenis pengenalpasti atau jenis pengenalpasti dan nilai bagi bentuk identifier:value

en: Enter a 3 letter ISO language code, like fra for French or deu for German or eng for English. You can also use the full language name, in which case calibre will try to automatically convert it to the language code.
ms: Masukkan 3 abjad kod bahasa ISO, seperti fra untuk Bahasa Perancis atau deu untuk Bahasa Jerman atau eng untuk Bahasa Inggeris. Anda juga boleh guna nama bahasa penuh, dalam kes ini calibre akan cuba tukar secara automatik ke kod bahasa.

en: Enter a number
ms: Masukkan satu nombor

en: Enter the maximum days old the item can be. Zero is today. Dates in the future always match
ms: Masukkan berapa hari maksimum item berada. Sifar adalah hari ini. Tarikh di masa hadapan sentiasa padan

en: Enter the minimum days old the item can be. Zero is today. Dates in the future never match
ms: Masukkan berapa hari minimum item berada. Sifar adalah hari ini. Tarikh di masa hadapan tidak sesekali sepadan

en: Enter the maximum days in the future the item can be. Zero is today. Dates in the past always match
ms: Masukkan berapa hari maksimum di masa hadapan item berada. Sifar adalah hari ini. Tarikh di masa lalu sentiasa padan

en: Enter the minimum days in the future the item can be. Zero is today. Dates in the past never match
ms: Masukkan berapa hari minimum di masa hadapan item berada. Sifar adalah hari ini. Tarikh di masa lalu tidak sesekali sepadan

en: Enter a date in the format YYYY-MM-DD
ms: Masukan tarikh dalam format TTTT-BB-HH

en: Enter a string.
ms: Masukkan satu rentetan.

en: Enter a regular expression
ms: Masukkan ungkapan nalar

en: You can match multiple values by separating them with %s
ms: Anda boleh padankan nilai berbilang dengan pisahkan ia dengan %s

en: column coloring
ms: pewarnaan lajur

en: column icon
ms: ikon lajur

en: Cover grid emblem
ms: lambang grid kulit buku

en: Add the emblem:
ms: Tambah lambang:

en: Create/edit a {0} rule
ms: Cipta/sunting peraturan {0}

en: Create a {0} rule by filling in the boxes below
ms: Cipta peraturan {0} dengan mengisi kotak di bawah

en: of the column:
ms: bagi lajur:

en: &Add new image
ms: T&ambah imej baharu

en: (Images should be square-ish)
ms: (Imej seharusnya berbentuk petak)

en: Choose &more than one icon
ms: Pilih &lebih dari satu ikon

en: &Add icon
ms: T&ambah ikon

en: Only if the following conditions are all satisfied:
ms: Hanya jika syarat berikut dipenuhi:

en: Add &another condition
ms: Tambah syarat l&ain

en: You can disable a condition by blanking all of its boxes
ms: Anda boleh lumpuhkan syarat dengan mengosongkan semua kotaknya

en: Open to see checkboxes
ms: Buka untuk lihat kotak semak

en: Sample text
ms: Teks sampel

en: No icon selected
ms: Tiada ikon dipilih

en: You must choose an icon for this rule
ms: Anda mesti pilih satu ikon untuk peraturan ini

en: Invalid condition
ms: Syarat tidak sah

en: One of the conditions for this rule is invalid: <b>%s</b>
ms: Salah satu syarat untuk peraturan ini tidak sah: <b>%s</b>

en: No conditions
ms: Tiada syarat

en: You must specify at least one non-empty condition for this rule
ms: Anda mesti nyatakan sekurang-kurangnya satu syarat tidak-kosong untuk peraturan ini

en: color
ms: warna

en: 
                    <p>Advanced rule for column <b>%(col)s</b>:
                    <pre>%(rule)s</pre>
ms: 
                    <p>Peraturan lanjutan untuk lajur <b>%(col)s</b>:
                    <pre>%(rule)s</pre>

en: 
                    <p>Advanced rule:
                    <pre>%(rule)s</pre>
ms: 
                    <p>Peraturan lanjutan:
                    <pre>%(rule)s</pre>

en: 
                    <p>Advanced rule: set <b>%(typ)s</b> for column <b>%(col)s</b>:
                    <pre>%(rule)s</pre>
ms: 
                    <p>Peraturan lanjutan: tetapkan <b>%(typ)s</b> bagi lajur <b>%(col)s</b>:
                    <pre>%(rule)s</pre>

en: (<span style="color: %s;">sample</span>)
ms: (<span style="color: %s;">sampel</span>)

en: <p>Add the emblem <b>{0}</b> to the cover if the following conditions are met:</p>
    <ul>{1}</ul>
ms: <p>Tambah lambang <b>{0}</b> ke kulit buku jika syarat berikut dipenuhi:</p>
    <ul>{1}</ul>

en:             <p>Set the <b>%(kind)s</b> of <b>%(col)s</b> to <b>%(color)s</b> %(sample)s
                if the following conditions are met:</p>
                <ul>%(rule)s</ul>
ms:             <p>Tetapkan <b>%(kind)s</b> bagi <b>%(col)s</b> to <b>%(color)s</b> %(sample)s
                jika syarat berikut dipenuhi:</p>
                <ul>%(rule)s</ul>

en: <li>The condition using column <b>%(col)s</b> is <b>invalid</b>
ms: <li>Syarat menggunakan lajur <b>%(col)s</b> adalah <b>tidak sah</b>

en: &Add rule
ms: T&ambah peraturan

en: &Remove rule(s)
ms: &Buang peraturan(s)

en: Add ad&vanced rule
ms: Tambah peraturan lan&jutan

en: Import rules from a file
ms: Import peraturan dari sesebuah fail

en: No rule selected
ms: Tiada peraturan dipilih

en: No rule selected for %s.
ms: Tiada peraturan dipilih untuk %s.

en: removal
ms: pembuangan

en: Rules
ms: Peraturan

en: No valid rules found
ms: Tiada peraturan sah ditemui

en: No valid rules were found in {}.
ms: Tiada peraturan sah ditemui dalam {}.

en: Column header
ms: Pengepala lajur

en: Lookup name
ms: Nama carian

en: Type
ms: Jenis

en: Yes/No with text
ms: Ya/Tidak dengan teks

en: Ampersand separated text, shown in the Tag browser
ms: Teks diasing dengan tanda ampersand, ditunjukkan dalam pelayar Tag

en: You must select a column to delete it
ms: Anda mesti pilih satu lajur untuk memadamnya

en: The selected column is not a custom column
ms: Lajur terpilih bukanlah satu lajur suai

en: Do you really want to delete column %s and all its data?
ms: Anda pasti mahu memadam lajur %s dan semua data di dalamnya?

en: Here you can re-arrange the layout of the columns in the calibre library book list. You can hide columns by unchecking them. You can also create your own, custom columns.
ms: Di sini anda boleh susun-semula bentangan lajur dalam senarai buku pustaka calibre. Anda boleh sembunyikan lajur dengan membuang tanda padanya. Anda juga boleh cipta lajur suai anda sendiri.

en: Remove a user-defined column
ms: Buang lajur ditakrif-pengguna

en: Add a user-defined column
ms: Tambah lajur ditakrif-pengguna

en: Edit settings of a user-defined column
ms: Sunting tetapan lajru ditakrif-pengguna

en: Add &custom column
ms: Tambah lajur s&uai

en: Restore settings to default values. Only settings for the currently selected section are restored.
ms: Pulihkan tetapan ke nilai lalai. Hanya tetapan untuk seksyen terpilih semasa akan dipulihkan.

en: Text, column shown in the Tag browser
ms: Teks, lajur ditunjukkan dalam pelayar Tag

en: Comma separated text, like tags, shown in the Tag browser
ms: Teks diasing dengan tanda koma, seperti tag, ditunjukkan dalam pelayar Tag

en: Long text, like comments, not shown in the Tag browser
ms: Teks panjang, seperti ulasan, tidak ditunjukkan di dalam pelayar Tag

en: Text column for keeping series-like information
ms: Lajur teks untuk pengekalan maklumat seperti-siri

en: Text, but with a fixed set of permitted values
ms: Teks, tetapi dengan nilai diizin yang telah ditetapkan

en: Floating point numbers
ms: Nombor titik apung

en: Integers
ms: Integer

en: Ratings, shown with stars
ms: Penarafan, ditunjukkan dengan bintang

en: Yes/No
ms: Ya/Tidak

en: Column built from other columns
ms: Lajur dibina dari lajur lain

en: Column built from other columns, behaves like tags
ms: Lajur dibina dari lajur lain, berkelakuan seperti tag

en: Create a custom column
ms: Ciptaa lajur suai

en: Edit custom column
ms: Sunting lajur suai

en: My Tags
ms: Tag Saya

en: My Series
ms: Siri Saya

en: My Rating
ms: Penarafan Saya

en: People
ms: Individu

en: My Title
ms: Tajuk Saya

en: Quick create:
ms: Cipta pantas:

en: Names
ms: Nama

en: Short text
ms: Teks pendek

en: Used for searching the column. Must contain only digits and lower case letters.
ms: Digunakan untuk menggelintar lajur. Mesti mengandungi hanya digit dan huruf kecil.

en: Column heading in the library view and category name in the Tag browser
ms: Tajuk lajur dalam pandangan pustaka dan nama kategori dalam pelayar Tag

en: What kind of information will be kept in the column.
ms: Apakah jenis maklumat yang akan diletak di dalam lajur.

en: Show &checkmarks
ms: Tunjuk &tanda semak

en: Contains names
ms: Mengandungi nama

en: Optional text describing what this column is for
ms: Teks pilihan menerangkan apakah tujuan lajur ini

en: Default: (nothing)
ms: Lalai: (tiada apa)

en: Field template. Uses the same syntax as save templates.
ms: Templat medan. Gunakan sintaks yangf sama sebagai templat simpan.

en: Similar to save templates. For example, %s
ms: Seakan dengan templat simpan. Sebagai contoh, %s

en: No heading
ms: Tiada tajuk

en: Show heading above the text
ms: Tunjuk tajuk di atas teks

en: Show heading to the side of the text
ms: Tunjuk tajuk di sebelah teks

en: Short text, like a title
ms: Teks pendek, seperti tajuk

en: Choose how the data in this column is interpreted.
    This controls how the data is displayed in the Book details panel
    and how it is edited.
ms: Pilih bagaimana data dalam lajur ini ditafsirkan.
    Ia mengawal bagaimana data terpapar dalam panel terperinci Buku
    dan bagaimana ia disuntingkan.

en: Interpret this column as:
ms: Tafsir lajur ini sebagai:

en: A comma-separated list of permitted values. The empty value is always
    included, and is the default. For example, the list 'one,two,three' has
    four values, the first of them being the empty value.
ms: Satu senarai dipisah-tanda-koma bagi nilai yang diizinkan. Nilai kosong
    sentiasa disertakan, dan merupakan lalai. Sebagai contoh, senarai
    'one,two,three' mempunyai empat nilai. yang pertama merupakan
    nilai kosong.

en: A list of color names to use when displaying an item. The
    list must be empty or contain a color for each value.
ms: Satu senarai nama warna yang digunakan bila memaparkan
    item. Senarai mestilah kosong atau mengandungi warna
    untuk setiap nilai.

en: Allow half stars
ms: Benarkan separa bintang

en: Allow half star ratings, for example:
ms: Benarkan penarafan separa bintang, contohnya:

en: &Sort/search column by
ms: &Isih/gelintar lajur mengikut

en: How this column should handled in the GUI when sorting and searching
ms: Bagaimana lajur ini patut dikendali dalam GUI bila mengisih dan menggelintar

en: Show in Tag browser
ms: Tunjuk dalam pelayar Tag

en: If checked, this column will appear in the Tag browser as a category
ms: Jika ditanda, lajur ini akan muncul dalam pelayar Tag sebagai kategori

en: Show as HTML in Book details
ms: Tunjuk sebagai HTML dalam perincian Buku

en: Choose whether or not the column heading is shown in the Book
    details panel and, if shown, where
ms: Pilih sama ada ia atau tidak tajuk lajur di tunjukkan dalam panel
    terperinci Buku, jika ia, di mana lokasinya

en: Default: dd MMM yyyy.
ms: Lalai: dd MMM yyyy.

en: Examples: The format <code>{0:0>4d}</code> gives a 4-digit number with leading zeros. The format <code>{0:d}&nbsp;days</code> prints the number then the word "days"
ms: Contoh: Format <code>{0:0>4d}</code> memberikan nombor 4-digit dengan sifar dihadapan. Format <code>{0:d}&nbsp;hari</code> cetak nombor dan perkataan "hari"

en: Examples: The format <code>{0:.1f}</code> gives a floating point number with 1 digit after the decimal point. The format <code>Price:&nbsp;$&nbsp;{0:,.2f}</code> prints "Price&nbsp;$&nbsp;" then displays the number with 2 digits after the decimal point and thousands separated by commas.
ms: Contoh: Format <code>{0:.1f}</code> memberikan nombor titik apung dengan 1 digit selepas titik perpuluhan. Format <code>Harga:&nbsp;$&nbsp;{0:,.2f}</code> cetakkan "Harga&nbsp;$&nbsp;" kemudian papar nombor dengan 2 digit selepas titik perpuluhan dan pisah ribu yang diasing dengan tanda koma.

en: No lookup name was provided
ms: Tiada nama carian disertakan

en: The lookup name must contain only lower case letters, digits and underscores, and start with a letter
ms: Nama carian mesti hanya mengandungi huruf kecil, digit dan garis bawah, dan bermula dengan abjad

en: Lookup names cannot end with _index, because these names are reserved for the index of a series column.
ms: Nama carian tidak boleh berakhir dengan _index, kerana nama ini dikhaskan untuk indeks lajur siri.

en: No column heading was provided
ms: Tiada pengepala lajur disediakan

en: The lookup name %s is already used
ms: Nama carian %s sudah digunakan

en: You must enter a template for composite columns
ms: Anda mesti masukkan templat untuk lajur komposit

en: You must enter at least one value for enumeration columns
ms: Anda mesti masukkan sekurang-kurangnya satu nilai untuk lajur enumerasi

en: The colors box must be empty or contain the same number of items as the value box
ms: Kotak warna mesti kosong atau hanya mengandungi bilangan item yang sama sepertimana kotak nilai

en: The color {0} is unknown
ms: Warna {0} tidak diketahui

en: Getting debug information, please wait
ms: Mendapatkan maklumat nyahpepijat, tunggu sebentar

en: Copy to &clipboard
ms: Salin ke &papan keratan

en: Device already detected
ms: Peranti sudah dikesan

en: A device (%s) is already detected by calibre. If you wish to debug the detection of another device, first disconnect this device.
ms: Satu peranti (%s) telah dikesan oleh calibre. Jika anda mahu nyahpepijat pengesanan lain-lain peranti, mula-mula batalkan penyambungan peranti ini.

en: Debugging failed
ms: Penyahpepijatan gagal

en: Running debug device detection failed. Click Show Details for more information.
ms: Pengesanan peranti nyahpepijat yang berjalan telah gagal. Klik Tunjuk Perincian untuk maklumat lanjut.

en: Getting device information
ms: Mendapatkan maklumat peranti

en: User-defined device information
ms: Maklumat peranti ditakrif-pengguna

en: Device Detection
ms: Pengesanan Peranti

en: Ensure your device is disconnected, then press OK
ms: Pastikan peranti anda terputus, kemudian tekan OK

en: Ensure your device is connected, then press OK
ms: Pastikan peranti anda bersambung, kemudian tekan OK

en: Copy these values to the clipboard, paste them into an editor, then enter them into the USER_DEVICE by customizing the device plugin in Preferences->Advanced->Plugins. Remember to also enter the folders where you want the books to be put. You must restart calibre for your changes to take effect.
ms: Salin nilai ni ke dalam papan keratan, tampal ia ke dalam penyunting, kemudian masukkannya ke dalam USER_DEVICE dengan menyuaikan pemalam peranti dalam Keutamaan->Lanjutan->Pemalam. Perlu diingat masukkan juga folder yang mana anda mahu buku diletakkan. Anda mesti mulakan semula calibre supaya perubahan yang anda buat berkesan.

en: Add an email address to which to send books
ms: Tambah alamat emel yang mana untuk dihantarkan buku

en: &Add email
ms: T&ambah emel

en: Make &default
ms: Jadikan &lalai

en: &Remove email
ms: &Buang emel

en: Add the comments from the book metadata to the email.
    Useful to allow the recipient to see a summary of the
    book before opening it.
ms: Tambah ulasan dari data meta buku ke dalam emel.
    Berguna untuk membolehkan penerima melihat ringkasan
    buku sebelum membukanya.

en: Add &comments metadata as text to the email
ms: Tambah data meta &ulasan sebagai teks pada emel

en: Email
ms: Emel

en: Subject
ms: Subjek

en: Auto send
ms: Auto hantar

en: Auto send only tags
ms: Auto-hantar tag sahaja

en: Formats to email. The first matching format will be sent.
ms: Format ke emel. Format pemadanan pertama akan dihantar.

en: Subject of the email to use when sending. When left blank the title will be used for the subject. Also, the same templates used for "Save to disk" such as {title} and {author_sort} can be used here.
ms: Subjek emel yang digunakan untuk penghantaran. Jika dibiarkan kosong tajuk akan digunakan untuk subjek juga. Dan juga, templat yang sama digunakan untuk "Simpan ke cakera" seperti {title} dan {author_sort} boleh digunakan di sini.

en: If checked, downloaded news will be automatically mailed to this email address (provided it is in one of the listed formats and has not been filtered by tags).
ms: Jika ditanda, berita dimuat turun akan dimelkan secara automatik kepada alamat emel ini (sediakannya dalam salah satu format tersenarai dan tidak ditapis dengan tag).

en: Friendly name to use for this email address
ms: Nama mesra yang digunakan untuk alamat emel ini

en: If specified, only news with one of these tags will be sent to this email address. All news downloads have their title as a tag, so you can use this to easily control which news downloads are sent to this email address.
ms: Jika dinyatakan, hanya berita dengan salah satu tag ini akan dihantar kepada alamat emel ini. Semua muat turun berita mempunyai tajuk mereka sebagai tag, supaya anda boleh guna ia untuk mengawal dengan mudah berita muat turun yang manakah dihantar kepada alamat emel ini.

en: new email address
ms: alamat emel baharu

en: The list of devices that you have asked calibre to ignore. Uncheck a device to have calibre stop ignoring it.
ms: Senarai peranti yang anda mahu calibre abaikan. Nyahtanda pada peranti supaya calibre berhenti abaikannya.

en: The list of device plugins you have disabled. Uncheck an entry to enable the plugin. calibre cannot detect devices that are managed by disabled plugins.
ms: Senarai pemalam peranti yang telah dilumpuhkan. Nyahtanda masukan untuk benarkan pemalam. Calibre tidak dapat kesan peranti yang diurus oleh pemalam yang dilumpuhkan.

en: Search for the author on Goodreads
ms: Gelintar pengarang dalam Goodreads

en: Search for the author on Amazon
ms: Gelintar pengarang dalam Amazon

en: Search for the author in your calibre library
ms: Gelintar pengarang dalam pustaka calibre anda

en: Search for the author on Wikipedia
ms: Gelintar pengarang dalam Wikipedia

en: Search for the author on Google Books
ms: Gelintar pengarang dalam Google Books

en: Search for the book on Goodreads
ms: Gelintar buku dalam Goodreads

en: Search for the book on Amazon
ms: Gelintar buku dalam Amazon

en: Search for the book on Google Books
ms: Gelintar buku dalam Google Books

en: Use a custom search URL
ms: Guna URL gelintar suai

en: Enter the URL
ms: Masukkan URL

en: Remove background image?
ms: Buang imej latar belakang?

en: There is currently a background image set, so the color you have chosen will not be visible. Remove the background image?
ms: Buat masa ini imej latar belakang telah ditetapkan, oleh itu warna yang anda pilih tidak akan kelihatan. Buang imej latar belakang?

en: Caching of covers for improved performance
ms: Cachekan kulit buku untuk prestasi dipertingkatkan

en: Number of screenfulls of covers to cache in &memory (keep this small):
ms: Bilangan kulit buku penuh yang dicache dalam &ingatan (kekal ia bersaiz kecil):

en: The maximum number of screenfulls of thumbnails to keep in memory. Increasing this will make rendering faster, at the cost of more memory usage. Note that regardless of this setting, a minimum of one hundred thumbnails are always kept in memory, to ensure flicker free rendering.
ms: Bilangan maksimum skrin penuh lakaran kenit yang disimpan dalam ingatan. Meningkatkan ia akan menjadikan proses penerapan lebih pantas, tetapi menggunakan lebih banyak ingatan. Perhatian, tanpa tetapan ini, seratus lakaran kenit iaitu nilai minimum sentiasa berada dalam ingatan, bagi memastikan penerapan bebas kerlipan.

en: Disable
ms: Lumpuhkan

en: &Empty disk cache
ms: Cache cakera &kosong

en: Current space used: %s
ms: Ruang semasa digunakan: %s

en: Create a new rule
ms: Cipta satu peraturan baharu

en: &Key:
ms: &Kunci:

en: The name that will appear in the Book details panel
ms: Nama yang akan muncul dalam panel terperinci Buku

en: Key
ms: Kunci

en: Template
ms: Templat

en: Value needed
ms: Nilai diperlukan

en: The %s field cannot be empty
ms: Medan %s tidak boleh kosong

en: Create rules for identifiers
ms: Cipta peraturan untuk pengenalpasti

en: Create rules to convert identifiers into links.
ms: Cipta peraturan untuk tukarkan pengenalpasti menjadi pautan.

en: &Edit rule
ms: &Sunting peraturan

en: Never
ms: Tidak Sesekali

en: Create rules to convert &identifiers into links
ms: Cipta peraturan untuk tukarkan pengenalpast&i menjadi pautan

en: Show the size of the book's cover in pixels
ms: Tunjuk saiz kulit buku dalam piksel

en: Show cover &size
ms: Tunjuk &saiz kulit buku

en: Use &Roman numerals for series
ms: Guna angka &Romawi untuk siri

en: Template &editor
ms: P&enyunting templat

en: &Emblems
ms: &Lambang

en: &Performance
ms: &Prestasi

en: Bottom
ms: Bawah

en: Top
ms: Atas

en: Current aspect ratio (width/height): %.2g
ms: Nisbah bidang semasa (lebar/tinggi): %.2g

en: Control the Cover grid view. You can enable this view by clicking the "Layout" button in the bottom right corner of the main calibre window.
ms: Kawal paparan grid Muka Hadapan. Anda boleh benarkan paparan ini dengan mengklik butang "Bentangan" pada bucu kanan bawah tetingkap calibre utama.

en: Field to show &under the covers:
ms: Medan untuk tunjuk &di bawah kulit buku:

en: Spac&ing between covers:
ms: &Jarak diantara kulit buku:

en: The spacing between covers. A value of zero means calculate automatically based on cover size.
ms: Jarak diantara kulit buku. Nilai sifar bermaksud kira secara  automatik berdasarkan saiz kulit buku.

en:  cm
ms: sm

en: Background for the Cover grid
ms: Latar belakang untuk grid Kulit Buku

en: Make the covers larger, maintaining current aspect ratio.
ms: Jadikan kulit buku lebih besar, tetapi nisbah bidang semasa dikekalkan.

en: &Larger covers
ms: Ku&lit buku lebih besar

en: Make the covers smaller, maintaining current aspect ratio.
ms: Jadikan kulit buku lebih kecil, tetapi nisbah bidang semasa dikekalkan.

en: &Smaller covers
ms: Kulit buku le&bih kecil

en: Cover &height:
ms: T&inggi kulit buku:

en: Cover &width:
ms: &Lebar kulit buku:

en: The height of displayed covers.
    A value of zero means calculate automatically.
ms: Tinggi kulit buku yang dipapar.
    Nilai sifat bermaksud kira secara automatik.

en: Reset size to automatic
ms: Tetap semula saiz ke automatik

en: &Reset size
ms: &Tetap semula saiz

en: The width of displayed covers.
    A value of zero means calculate automatically.
ms: Lebar kulit buku yang dipapar.
    Nilai sifat bermaksud kira secara automatik.

en: By default, calibre chooses a cover size based on your computer's screen size. You can change the cover size here:
ms: Secara lalai, calibre memilih saiz muka hadapan berdasarkan saiz skrin komputer anda. Anda boleh ubah saiz muka hadapan di sini:

en: Size of the emblems (if any) shown &next to the covers:
ms: Saiz lambang (jika ada) ditunjuk ber&sebelahan kulit buku:

en: &Location of the emblems shown next to the covers:
ms: &Lokasi lambang yang ditunjukkan di sebelah kulit buku:

en: No subtitle
ms: Tiada sarikata

en: Edit template for caption
ms: Sunting templat untuk kapsyen

en: Fie&ld for sub-title:
ms: &Medan untuk sarikata:

en: &Template for caption:
ms: &Templat untuk kapsyen:

en: Show covers in their original aspect ratio instead of resizing
    them to all have the same width and height
ms: Tunjuk kulit buku dalam nisbah bidang asal mereka selain dari
    saizkan semula ia supaya lebar dan tinggi sama

en: &Number of covers to show in browse mode (needs restart):
ms: &Bilangan kulit buku ditunjukkan dalam mod pelayar (perlu mula semula):

en: Default
ms: Lalai

en: All on 1 tab
ms: Semua dalam 1 tab

en: Middle
ms: Pertengahan

en: Edit metadata (single) &layout:
ms: Sunting be&ntangan data meta (tunggal):

en: Icon theme: <b>%s</b>
ms: Tema ikon: <b>%s</b>

en: calibre style
ms: gaya calibre

en: Off
ms: Mati

en: Small
ms: Kecil

en: Always
ms: Sentiasa

en: If there is enough room
ms: Jika masih ada ruang

en: Wide
ms: Besar

en: Narrow
ms: Sempit

en: Show &row numbers in the book list
ms: Tunjuk bilangan ba&ris dalam senarai buku

en: Disable all animations. Useful if you have a slow/old computer.
ms: Lumpuhkan semua animasi. Berguna jika anda mempunyai komputer lama/perlahan.

en: Disable &animations
ms: Lumpuhkan &animasi

en: Show &tooltips in the book list
ms: Tunjuk tip ala&t dalam senarai buku

en: Choose &language (needs restart):
ms: Pilih &bahasa (perlu mula semula):

en: &Interface font:
ms: Fon a&ntaramuka:

en: Show the &splash screen at startup
ms: Tunjuk skrin per&cikan pada permulaan

en: User interface style (&needs restart):
ms: Gaya antaramuka pengguna (pe&rlu mula semula):

en: Change &font (needs restart)
ms: Ubah &fon (perlu mula semula)

en: Toolbar
ms: Palang Alat

en: Show &text under icons:
ms: Tunjuk &teks di bawah ikon:

en: Icon si&ze:
ms: Sai&z ikon:

en: E&xtra spacing to add between rows in the book list (can be negative):
ms: Jarak e&ktra untuk ditambah diantara baris dalam senarai buku (boleh jadi negatif):

en: Enable s&ystem tray icon (needs restart)
ms: Benarkan ikon talam s&istem (perlu mula semula)

en: Select columns to display
ms: Pilih lajur untuk dipaparkan

en: Spacing between &items:
ms: Jarak antara &item:

en: Change icon for: %s
ms: Ubah ikon untuk: %s

en: By first letter
ms: Mengikut abjad pertama

en: Partitioned
ms: Disekatkan

en: Co&llapse when more items than:
ms: Kun&cupkan bila lebih item dari:

en: &Main interface
ms: Antaramuka &utama

en: Cover &grid
ms: &Grid kulit buku

en: &Book details
ms: Perincian &buku

en: &Tag browser
ms: Pelayar &tag

en: Cover &browser
ms: Pela&yar kulit buku

en: &Quickview
ms: Pandangan Pa&ntas

en: Column &coloring
ms: Pe&warnaan lajur

en: Column &icons
ms: &Ikon lajur

en: version
ms: versi

en: created by Kovid Goyal
ms: dicipta oleh Kovid Goyal

en: The changes you have made require calibre be restarted immediately. You will not be allowed to set any more preferences, until you restart.
ms: Perubahan yang anda buat memerlukan calibre dimulakan semula serta-merta. Anda tidak dibenarkan menetap mana-mana keutamaan, sehinggalah anda mula semula.

en: Run Welcome &wizard
ms: Jalankan &bestari Selamat Datang

en: Save changes
ms: Simpan perubahan

en: Cancel and return to overview
ms: Batal dan kembali ke selayang pandang

en: Restoring to defaults not supported for
ms: Pemulihan ke lalai tidak disokong

en: Some of the changes you made require a restart. Please restart calibre as soon as possible.
ms: Sesetengah perubahan yang anda buat perlukan mula semula. Sila mulakan semula calibre secepat yang mungkin.

en: Source
ms: Sumber

en: Cover priority
ms: Keutamaan muka hadapan

en: This source is configured and ready to go
ms: Sumber ini sudah dikonfigur dan bersedia

en: This source needs configuration
ms: Sumber ini perlu konfigurasi

en: This plugin is useful only for <b>Chinese</b> language books. It can return incorrect results for books in English. Are you sure you want to enable it?
ms: Pemalam ini hanya berguna untuk buku bahasa <b>Cina</b>. Ia dapat membetulkan hasil yang salah untuk buku dalam bahasa Inggeris. Anda pasti mahu benarkannya?

en: Published date
ms: Tarikh diterbitkan

en: <b>Configure %(name)s</b><br>%(desc)s
ms: <b>Konfigur %(name)s</b><br>%(desc)s

en: No source selected
ms: Tiada sumber dipilih

en: No source selected, cannot configure.
ms: Tiada sumber dipilih, tidak dapat dikonfigur.

en: Metadata sources
ms: Sumber data meta

en: Sources with a red X next to their names must be configured before they will be used.
ms: Sumber dengan tanda X merah disebelah nama mereka mesti dikonfigur sebelum ia digunakan.

en: C&onfigure selected source
ms: K&onfigur sumber terpilih

en: If you uncheck any fields, metadata for those fields will not be downloaded
ms: Jika anda nyahtanda mana-mana medan, data meta untuk medan tersebut tidak akan dimuat turun

en: &Select all
ms: &Pilih semua

en: Restore your own subset of checked fields that you define using the 'Set as default' button
ms: Pulih subset anda sendiri dari medan bertanda yang anda takrif menggunakan butang 'Tetap sebagai lalai'

en: Store the currently checked fields as the default, you can quickly apply the default using the 'Select default' button
ms: Simpan medan ditanda semasa sebagai lalai, anda boleh laksana terus lalai menggunakan butang 'Pilih lalai'

en: &Set as default
ms: &Tetapkan sebagai lalai

en: Convert all downloaded comments to plain &text
ms: Tukar semua ulasan dimuat turun ke &teks biasa

en: <p>When downloading comments, append the downloaded comments to any existing comment, instead of overwriting them.
ms: <p>Bila memuat turun ulasan, tambah ulasan dimuat turun pada mana-mana ulasan sedia ada, selain dari tulis-ganti ia.

en: When downloading comments, append the downloaded comments to any existing comment, instead of overwriting them.
ms: Bila memuat turun ulasan, tambah ulasan dimuat turun pada mana-mana ulasan sedia ada, selain dari menulis-ganti ia.

en: Append comments to &existing
ms: Tambah ulasan pada yang s&edia ada

en: <p>Different metadata sources have different sets of tags for the same book. If this option is checked, then calibre will use the smaller tag sets. These tend to be more like genres, while the larger tag sets tend to describe the books content.
    <p>Note that this option will only make a practical difference if one of the metadata sources has a genre like tag set for the book you are searching for. Most often, they all have large tag sets.
ms: <p>Sumber data meta berlainan akan mempunyai set tag yang berbeza bagi buku yang sama. Jika pilihan ini ditanda, maka calibre akan guna set tag lebih kecil. Ia seakan genre, ketika set tag lebih besar cuba menjelaskan kandungan buku.
    <p>Perhatian pilihan ini hanya akan menjadikan perbezaan lebih praktikal jika salah satu sumber data meta mempunyai genre seperti set tag bagi buku yang anda gelintarkan. Selalunya, semuanya mempunyai set tag yang besar.

en: Prefer smaller tag sets when picking tags from different metadata sources
ms: Utamakan set tag lebih kecil bila memilih tag dari sumber data meta yang berlainan

en: Prefer &fewer tags
ms: Utamakan tag lebih se&dikit

en: Max. &number of tags to download:
ms: &Bilangan maksimum tag yang dimuat turun:

en: Max. &time to wait after first match is found:
ms: Ma&sa maks. menunggu selepas padanan pertama ditemui:

en:  secs
ms: saat

en: Max. time to wait after first &cover is found:
ms: Masa maks. menunggu selepas ku&lit buku pertama ditemui:

en: The maximum number of jobs that will run simultaneously in the background. This refers to CPU intensive tasks like  conversion. Lower this number if you want calibre to use less CPU.
ms: Bilangan maksimum kerja yang akan dijalankan secara serentak disebalik tabir. Ia merujuk pada tugas intensif CPU seperti penukaran. Rendahkan nombor ini jika anda mahu calibre guna kuasa CPU lebih rendah.

en: No proxies used
ms: Tiada proksi digunakan

en: <b>Using proxies:</b>
ms: <b>Menggunakan proksi:</b>

en: Limit the max. simultaneous jobs to the available CPU &cores
ms: Hadkan kerja serentak maksimum kepada semua &teras CPU yang tersedia

en: Never abort
ms: Tidak sesekali henti paksa

en:  minutes
ms: minit

en: Get information to setup the &user defined device
ms: Dapatkan maklumat untuk memasang peranti ditakrif pengg&una

en: Max. simultaneous conversion/&news download/plugin jobs:
ms: Kerja penukaran/&muat turun berita/pemalam maksimum serentak:

en: Abort &jobs that take more than:
ms: Henti paksa &kerja yang lebih dari:

en: Debug &device detection
ms: Nyahpepijat pengesanan pe&ranti

en: Create a calibre &icon theme
ms: Cipta tem &ikon calibre

en: Device currently connected:
ms: Peranti bersambung semasa:

en: Device currently connected: None
ms: Peranti semasa bersambung: Tiada

en: That format has no metadata writers enabled. A plugboard will probably have no effect.
ms: Format tersebut tidak mempunyai penulis data meta dibenarkan. Satu papan palam berkemungkinan tidak mempunyai kesan.

en: That format and device already has a plugboard.
ms: Format dan peranti tersebut sudah mempunyai papan palam.

en: Possibly override plugboard?
ms: Berkemungkinan batalkan papan palam?

en: A more general plugboard already exists for that format and device. Are you sure you want to add the new plugboard?
ms: Lagi papan palam am sudah wujud bagi format dan peranti tersebut. Anda pasti mahu tambah papan palam baharu?

en: Add possibly overridden plugboard?
ms: Tambah papan palam yang mungkin dibatalkan?

en: More specific device plugboards exist for that format. Are you sure you want to add the new plugboard?
ms: Lagi papan palam khusus sudah wujud bagi format tersebut. Anda pasti mahu tambah papan palam baharu?

en: Really add plugboard?
ms: Pasti mahu tambah papan palam?

en: A different plugboard matches that format and device combination. Are you sure you want to add the new plugboard?
ms: Satu papan palam berlainan sepadan dengan gabungan format dan peranti tersebut. Anda pasti mahu tambah papan palam baharu?

en: More specific format and device plugboards already exist. Are you sure you want to add the new plugboard?
ms: Lagi format dan papan palam khusus sudah wujud. Anda pasti mahu tambah papan palam baharu?

en: The {0} device does not support the {1} format.
ms: Peranti {0} tidak menyokong  format {1}.

en: The {0} device supports only the {1} format(s).
ms: Peranti {0} hanya menyokong format(s) {1}.

en: Invalid destination
ms: Destinasi tidak sah

en: The destination field cannot be blank
ms: Medan destinasi tidak boleh kosong

en: The {0} device plugin is disabled.
ms: Pemalam peranti {0} dilumpuhkan.

en: Format (choose first)
ms: Format (pilih dahulu)

en: Device (choose second)
ms: Peranti (pilihan kedua)

en: Add &new plugboard:
ms: Tambah papan palam &baharu:

en: Edit &existing plugboard:
ms: Sunting papan palam s&edia ada:

en: Existing &plugboards:
ms: Papan &palam sedia ada:

en: Source template
ms: Templat sumber

en: Destination field
ms: Medan destinasi

en: &Save plugboard
ms: &Simpan papan palam

en: &Delete plugboard
ms: Pa&dam papan palam

en: 
    Customization:
ms: 
    Penyuaian:

en: 
    
    This plugin has been disabled
ms: 
    
    Pemalam ini sudah dilumpuhkan

en: Search for plugin
ms: Gelintar pemalam

en: Could not find any matching plugins
ms: Tidak dapat cari mana-mana pemalam yang sepadan

en: files
ms: fail

en: Add plugin
ms: Tambah pemalam

en: No valid plugin path
ms: Tiada laluan pemalam yang sah

en: %s is not a valid plugin path
ms: %s bukanlah laluan pemalam yang sah

en: Select an actual plugin under <b>%s</b> to customize
ms: Pilih pemalam sebenar di bawah <b>%s</b> untuk disuaikan

en: Disabling the plugin %s is not allowed
ms: Melumpuhkan pemalam %s tidak dibenarkan

en: Plugin <b>{0}</b> successfully removed. You will have to restart calibre for it to be completely removed.
ms: Pemalam <b>{0}</b> berjaya dibuang. Anda boleh mulakan semula calibre supaya pemalam berkesan.

en: Are you sure you want to remove the plugin: %s?
ms: Anda pasti mahu membuang pemalam: %s?

en: Cannot remove builtin plugin
ms: Tidak dapat buang pemalam terbina-dalam

en:  cannot be removed. It is a builtin plugin. Try disabling it instead.
ms: tidak dapat buang. Ia adalah pemalam terbina-dalam. Cuba lumpuhkannya?

en: Here you can customize the behavior of calibre by controlling what plugins it uses.
ms: Di sini anda boleh suaikan kelakuan calibre dengan mengawal jenis pemalam yang digunakan.

en: Show only those plugins that have been installed by you
ms: Hanya tunjuk pemalam tersebut yang telah dipasang oleh anda

en: Show only &user installed plugins
ms: Hanya tunjuk pemalam dipasang pengg&una

en: Get &new plugins
ms: Dapatkan pemalam &baharu

en: Check for &updated plugins
ms: Semak untuk pemalam &dikemaskini

en: &Load plugin from file
ms: &Muat pemalam dari fail

en: Any custom field
ms: Mana-mana medan suai

en: The lookup name of any custom field (these names begin with "#").
ms: Nama carian bagi mana-mana medan suai (nama ini bermula dengan "#").

en: Constant template
ms: Templat malar

en: The template contains no {fields}, so all books will have the same name. Is this OK?
ms: Templat tidak mengandungi {fields}, oleh itu semua buku akan mempunyai nama yang serupa. Adakah ini OK?

en: Save template
ms: Simpan templat

en: By adjusting the template below, you can control what folders the files are saved in and what filenames they are given. You can use the / character to indicate sub-folders. Available metadata variables are described below. If a particular book does not have some metadata, the variable will be replaced by the empty string.
ms: Dengan melaras templat di bawah, anda boleh kawal folder manakan fail disimpan dan apakah nama fail yang diberikan. Anda boleh guna aksara / untuk menunjukkan sub-folder. Pembolehubah data meta tersedia dijelaskan di bawah. Jika buku tertentu tidak mempunyai beberapa data meta, pembolehubah akan diganti dengan rentetan kosong.

en: Available variables:
ms: Pembolehubah tersedia:

en: Save metadata in a separate &OPF file
ms: Simpan data meta dalam fail OPF berasingan

en: Here you can control how calibre will save your books when you click the "Save to disk" button:
ms: Di sini anda boleh kawal bagaimana calibre akan menyimpan buku anda bila anda klik butang "Simpan ke Cakera":

en: Change paths to &lowercase
ms: Ubah laluan ke &huruf kecil

en: Replace space with &underscores
ms: Ganti jarak dengan &garis bawah

en: Format &dates as:
ms: Format &tarikh sebagai:

en: Update &metadata in saved copies
ms: Kemaskini data &meta dalam salinan tersimpan

en: File &formats to save:
ms: &Format fail untuk disimpan:

en: Save &cover separately
ms: Simpan &kulit buku secara berasingan

en: Convert non-English characters to &English equivalents
ms: Tukar aksara bukan-Inggeris dengan setara &Inggeris

en: &Show files in the file browser after saving to disk
ms: &Tunjuk fail dalam pelayar fail selepas menyimpan ke cakera

en: Enter new or select existing name
ms: Masukkan nama baharu atau pilih sedia ada

en: Enter list of column lookup names to search
ms: Masuk senarai nama carian lajur untuk digelintarkan

en: Match all
ms: Padan semua

en: Match any
ms: Padan mana-mana

en: Grouped search terms
ms: Terma gelintar kelompok

en: That name is already used for a column or grouped search term
ms: Nama tersebut sudah digunakan untuk terma gelintar lajur atau kelompok

en: That name is already used for User category
ms: Nama tersebut sudah digunakan untuk kategori Pengguna

en: The value box cannot be empty
ms: Kotak nilai tidak boleh kosong

en: The empty grouped search term cannot be deleted
ms: Terma gelintar kelompok kosong tidak boleh dipadam

en: Incompatible options
ms: Pilihan tidak serasi

en: The option to have un-accented characters match accented characters has no effect if you also turn on case-sensitive searching. So only turn on one of those options
ms: Pilihan adalah untuk memastikan aksara tidak-teraksen yang dipadankan dengan aksara teraksen tidak memberi kesan jika anda juga menghidupkan penggelintaran sensitif-kata. Oleh itu hanya hidupkan salah satu pilihan ini.

en: Clear search histories from all over calibre. Including the book list, E-book viewer, fetch news dialog, etc.
ms: Kosongkan sejarah gelintar dari calibre. Termasuklah senarai buku, pelihat E-buku, dialog dapatkan berita, dan lain-lain.

en: Clear search &histories
ms: Kosongkan se&jarah gelintar

en: What to search by default
ms: Apa hendak digelintar secara lalai

en: When you enter a search term without a prefix, by default calibre will search all metadata for matches. For example, entering, "asimov" will search not just authors but title/tags/series/comments/etc. Use these options if you would like to change this behavior.
ms: Bila anda masukkan terma gelintar tanpa awalan, secara lalai calibre akan gelintar semua data meta untuk dapatkan padanan. Sebagai contoh, memasukkan perkataan "asimov" akan gelintar bukan sahaja nama pengarang tetapi tajuk/tag/siri/ulasan/dll. Guna pilihan ini jika anda mahu ubah kelakuan ini.

en: &Limit the searched metadata
ms: &Hadkan data meta digelintar

en: &Columns that non-prefixed searches are limited to:
ms: &Laju gelintar bukan-awalan dihadkan pada:

en: Search as you &type
ms: Gelintar bilamana anda mena&ip

en: Case &sensitive searching
ms: Penggelintar &sensitif kata

en: &Highlight search results instead of restricting the book list to the results
ms: S&orot keputusan gelintar berbanding hadkan senarai buku di dalam keputusan

en: <p>This option will cause a small button to appear next to the Search bar. Clicking the button will toggle between showing only the search results and showing all books with the search results highlighted.
ms: <p>Pilihan ini akan menyebabkan satu butang kecil muncul disebelah palang Gelintar. Mengklik butang akan togol diantara hanya tunjuk keputusan gelintar atau tunjuk semua buku dengan keputusan gelintar disorotkan.

en: Show a &quick toggle button to switch between highlighting and restricting results next to the Search bar
ms: Tunjuk butang &togol pantas untuk tukar diantara penyorotan dan penyekatan keputusan disebelah palang Gelintar

en: Genera&l
ms: A&m

en: &Names:
ms: &Nama:

en: Contains the names of the currently-defined group search terms.
    Create a new name by entering it into the empty box, then
    pressing Save. Rename a search term by selecting it then
    changing the name and pressing Save. Change the value of
    a search term by changing the value box then pressing Save.
ms: Mengandungi nama terma gelintar kumpulan ditakrif-semasa.
    Cipta satu nama baharu dengan memasukkannya ke dalam
    kotak kosong, kemudian tekan Simpan. Namakan semula terma
    gelintar dengan memilih ia kemudian ubah nama dan tekan
    Simpan. Ubah nilai terma gelintar dengan menukar kotak
    nilai kemudian tekan Simpan.

en: Delete the current search term
ms: Padam terma gelintar semasa

en: &Value:
ms: &Nilai:

en: Enter a comma-separated list of lookup names of the columns
    to include in the grouped search term
ms: Masukkan satu senarai diasing-tanda-koma bagi nama lajur
    untuk disertakan dalam terma gelintar terkelompok

en: Save the current search term. You can rename a search term by
    changing the name then pressing Save. You can change the value
    of a search term by changing the value box then pressing Save.
ms: Simpan terma gelintar semasa. Anda boleh namakan semula terma
    gelintar baharu dengan mengubah nama kemudian menekan Simpan.
    Anda boleh ubah nilai terma gelintar dengan mengubah kotak nilai
    kemudian menekan Simpan.

en: Make &user categories from:
ms: Buat kategori pengg&una daripada:

en: Enter the names of any grouped search terms you wish
    to be shown as user categories
ms: Masukkan nama bagi mana-mana terma gelintar terkumpul
    yang anda mahu tunjukkan sebagai kategori pengguna

en: &Grouped searches
ms: Gelintar &kelompok

en: What to search when searching similar books
ms: Apa hendak digelintar bila menggelintar buku yang serupa

en: S&imilar authors:
ms: Pengarang ser&upa:

en: Si&milar series:
ms: Si&ri serupa:

en: Similar &tags:
ms: &Tag serupa:

en: Simi&lar publishers:
ms: Pe&nerbit serupa:

en: &Similar books
ms: B&uku serupa

en: Manual management
ms: Pengurusan manual

en: Only on send
ms: Hanya bila dihantar

en: Automatic management
ms: Pengurusan automatik

en: Cannot change metadata management while a device is connected
ms: Tidak dapat ubah pengurusan data meta ketika peranti bersambung

en: Metadata management (disabled while device connected)
ms: Pengurusan data meta (dilumpuhkan ketika peranti bersambung)

en: Me&tadata management:
ms: Pengurusan data me&ta:

en: <li><b>Manual management</b>: calibre updates the metadata and adds collections only when a book is sent. With this option, calibre will never remove a collection.</li>
    <li><b>Only on send</b>: calibre updates metadata and adds/removes collections for a book only when it is sent to the device. </li>
    <li><b>Automatic management</b>: calibre automatically keeps metadata on the device in sync with the calibre library, on every connect</li></ul>
ms: <li><b>Pengurusan manual</b>: calibre mengemaskini data meta dan tambah hanya koleksi bila buku dihantar. Dengan pilihan ini, calibre tidak sesekali buang koleksi.</li>
    <li><b>Hanya bila hantar</b>: calibre mengemaskini data meta dan tambah/buang koleksi untuk buku hanya ia dihantar ke peranti. </li>
    <li><b>Pengurusan automatik</b>: calibre secara automatik mengekalkan data meta pada peranti yang segerak dengan pustaka calibre, pada setiap penyambungan</li></ul>

en: Browse for the file
ms: Layar fail

en: Choose a file
ms: Pilih satu fail

en: calibre contains an internet server that allows you to access your book collection using a browser from anywhere in the world. Any changes to the settings will only take effect after a server restart.
ms: calibre mengandungi pelayan rangkaian yang membolehkan anda capai koleksi buku anda menggunakan pelayar di mana sahaja. Mana-mana perubahan pada tetapan hanya akan berkesan selepas pelayan dimulakan semula.

en: Run server &automatically when calibre starts
ms: Jalankan pelayan secara &automatik bila calibre bermula

en: &Start server
ms: &Mula pelayan

en: St&op server
ms: &Henti pelayan

en: &Test server
ms: &Uji pelayan

en: Show server &logs
ms: Tunjuk &log pelayan

en: Content server listening at: %s
ms: Pelayan kandungan mendengar pada: %s

en: Change password for {}
ms: Ubah kata laluan untuk {}

en: Add new user
ms: Tambah pengguna baharu

en: Set the password for this user
ms: Tetapkan kata laluan pengguna ini

en: &Repeat password:
ms: &Ulang kata laluan:

en: Empty username
ms: Nama pengguna kosong

en: You must enter a username
ms: Anda mesti masukkan satu nama pengguna

en: Username already exists
ms: Nama pengguna sudah wujud

en: Username is not valid
ms: Nama pengguna tidak sah

en: Password do not match
ms: Kata laluan tidak sepadan

en: The two passwords you entered do not match!
ms: Kedua-dua kata laluan yang anda masukkan tidak sepadan!

en: Empty password
ms: Kata laluan kosong

en: You must enter a password for this user
ms: Anda mesti masukkan satu kata laluan untuk pengguna ini

en: Invalid password
ms: Kata laluan tidak sah

en: A search expression
ms: Satu ungkapan gelintar

en: Change library access permissions for {}
ms: Ubah keizinan capaian pustaka bagi {}

en: All except the specified libraries
ms: Semua kecuali pustaka yang dinyatakan

en: All libraries
ms: Semua pustaka

en: Only the specified libraries
ms: Hanya pustaka yang dinyatakan

en: Allow access to:
ms: Benarkan capaian untuk:

en: Specify the libraries below:
ms: Nyatakan pustaka di bawah:

en: No libraries specified
ms: Tiada pustaka dinyatakan

en: You have not specified any libraries
ms: Anda tidak menyatakan mana-mana pustaka

en: Template files
ms: Fail templat

en: &Main
ms: &Utama

en: &User accounts
ms: Akaun &pengguna

en: Book &list template
ms: Templat s&enarai buku

en: Failed to start Content server
ms: Gagal memulakan pelayar Kandungan

en: Error log:
ms: Log ralat:

en: No error log found
ms: Tiada log ralat ditemui

en: Access log:
ms: Log capaian:

en: No access log found
ms: Tiada log capaian ditemui

en: The server log files are in: {}
ms: Fail log pelayan berada dalam: {}

en: &Clear logs
ms: &Kosongkan log

en: Server running
ms: Pelayan berjalan

en: No users specified
ms: Tiada pengguna dinyatakan

en: You need to restart the server for changes to take effect
ms: Anda perlu mulakan semula pelayan supaya perubahan berkesan

en: You cannot delete a built-in function
ms: Anda tidak boleh padam fungsi terbina-dalam

en: Function not defined
ms: Fungsi tidak ditakrif

en: Name %s already used
ms: Nama %s sudah digunakan

en: Exception while compiling function
ms: Pengecualian ketika mengkompil fungsi

en: function source code not available
ms: Kod sumber fungsi tidak tersedia

en: &Replace
ms: &Ganti

en: C&reate
ms: &Cipta

en: F&unction:
ms: F&ungsi:

en: Enter the name of the function to create.
ms: Masukkan nama fungsi untuk dicipta.

en: Argument &count:
ms: &Kiraan argumen:

en: Set this to -1 if the function takes a variable number of arguments
ms: Tetapkan ini kepada -1 jika fungsi mengambil nombor argumen pembolehubah

en: Replace
ms: Ganti

en: Choose a texture
ms: Pilih satu tekstur

en: Add texture
ms: Tambah tekstur

en: Remove texture
ms: Buang tekstur

en: Cannot remove builtin textures
ms: Tidak dapat buang tekstur terbina-dalam

en: Donate to support the development of calibre
ms: Beri sumbangan derma pada pembangunan calibre

en: Location Manager
ms: Pengurus Lokasi

en: Switch between library and device views
ms: Tukar diantara pandangan pustaka dengan peranti

en: Separator
ms: Pemisah

en: %d books
ms: %d buah buku

en: The main toolbar
ms: Palang alat utama

en: The main toolbar when a device is connected
ms: Palang alat utama bila peranti bersambung

en: The optional second toolbar
ms: Palang alat kedua pilihan

en: The menubar
ms: Palang menu

en: The menubar when a device is connected
ms: Palang menu bila peranti bersambung

en: The context menu for the books in the calibre library
ms: Menu konteks untuk buku di dalam pustaka calibre

en: The context menu for the split book list
ms: Menu konteks untuk asing senarai buku

en: The context menu for the books on the device
ms: Menu konteks untuk buku di dalam peranti

en: The context menu for the Cover browser
ms: Menu konteks untuk pelayan Kulit Buku

en: Click to choose toolbar or menu to customize
ms: Klik untuk pilih palang alat atau menu untuk suaikan

en: Cannot add the actions %s to this location
ms: Tidak dapat tambah tindakan %s ke lokasi ini

en: Cannot remove the actions %s from this location
ms: Tidak dapat buang tindakan %s dari lokasi ini

en: Preferences missing
ms: Keutamaan hilang

en: Location manager missing
ms: Pengurus lokasi hilang

en: A&vailable actions
ms: Tindakan ter&sedia

en: Add selected actions to toolbar
ms: Tambah tindakan terpilih ke palang alat

en: Remove selected actions from toolbar
ms: Buang tindakan terpilih dari palang alat

en: &Current actions
ms: Tindakan se&masa

en: Move selected action up
ms: Alih tindakan terpilih ke atas

en: Move selected action down
ms: Alih tindakan terpilih ke bawah

en: This tweak has been customized
ms: Tweak ini telah disuaikan

en: Plugin tweaks
ms: Tweak pemalam

en: Add/edit tweaks for any custom plugins you have installed. Documentation for these tweaks should be available on the website from where you downloaded the plugins.
ms: Tambah/sunting tweak untuk mana-mana pemalam suai yang anda pasang. Dokumentasi bagi tweak ini tersedia pada laman sesawang yang mana anda muat turun pemalam tersebut.

en: Values for the tweaks are shown below. Edit them to change the behavior of calibre. Your changes will only take effect <b>after a restart</b> of calibre.
ms: Nilai bagi tweak ditunjukkan di bawah. Sunting ia untuk ubah kelakuan calibre. Perubahan yang anda buat akan berkesan <b>selepas mula semula</b> calibre.

en: Edit tweaks for any custom plugins you have installed
ms: Sunting tweak untuk mana-mana pemalam suai yang anda telah pasang

en: &Plugin tweaks
ms: Tweal &pemalam

en: Restore this tweak to its default value
ms: Pulih tweak ini ke nilai lalainya

en: &Reset this tweak
ms: &Tetap semula tweak ini

en: Search for tweak
ms: Gelintar tweak

en: Invalid tweaks
ms: Tweak tidak sah

en: The tweaks you entered are invalid, try resetting the tweaks to default and changing them one by one until you find the invalid setting.
ms: Tweak yang anda masukkan tidak sah, cuba menetap semula tweak ke lalai dan ubah ia satu demi satu sehingga anda temui tetapan yang bermasalah.

en: View log
ms: Lihat log

en: Choose files
ms: Pilih fail

en: Collecting metadata...
ms: Mengutip data meta...

en: Saving %d books...
ms: Menyimpan %d buah buku...

en: Copying files and writing metadata...
ms: Menyalin fail dan menulis data meta...

en: Copying files...
ms: Menyalin fail...

en: Could not save books to disk, click "Show details" for more information
ms: Tidak dapat simpan buku ke dalam cakera, klik "Tunjuk perincian" untuk maklumat lanjut

en: The update metadata worker process crashed while processing the book %s. Saving is aborted.
ms: Proses pekerja data meta kemaskini mengalami kerosakan ketika memproses buku %s. Penyimpanan dihenti paksa.

en: Requested formats not available
ms: Format dipinta tidak tersedia

en: No %s format file present
ms: Tiada fail format %s hadir

en: Failed to save: {0} by {1} to disk, with error:
ms: Gagal disimpan: {0} oleh {1} ke dalam cakera, dengan ralat:

en: Failed to save the {2} format of: {0} by {1} to disk, with error:
ms: Gagal menyimpan format {2} dari: {0} oleh {1} ke dalam cakera, dengan ralat:

en: Failed to update the metadata in the {2} format of: {0} by {1}, with error:
ms: Gagal mengemaskini data meta dalam format {2} dari: {0} oleh {1}, dengan ralat:

en: Failed to update the metadata in all formats of: {0} by {1}, with error:
ms: Gagal mengemaskini data meta dalam semua format dari: {0} oleh {1}, dengan ralat:

en: Failed to update metadata in some books, click "Show details" for more information
ms: Gagal mengemaskini data meta beberapa buah buku, klik "Tunjuk perincian" untuk maklumat lanjut.

en: Failed to save any books to disk, click "Show details" for more information
ms: Gagal menyimpan sebarang buku ke dalam cakera, klik "Tunjuk perincian" untuk maklumat lanjut

en: Failed to save some books to disk, click "Show details" for more information
ms: Gagal menyimpan beberapa buah buku ke dalam cakera, klik "Tunjuk perincian" untuk maklumat lanjut.

en: Error while saving
ms: Ralat ketika menyimpan

en: Paste and &search
ms: Tampal dan &gelintar

en: &Paste
ms: &Tampal

en: Start search
ms: Mula gelintar

en: Enable or disable search highlighting.
ms: Benar atau lumpuhkan penyorotan gelintar.

en: Highlight search results
ms: Sorot keputusan gelintar

en: This will change how searching works. When you search, instead of showing only the matching books, all books will be shown with the matching books highlighted. Are you sure this is what you want?
ms: Ini akan mengubah bagaimana penggelintaran berfungsi. Bila anda gelintar, selain dari hanya tunjuk buku yang sepadan, semua buku akan ditunjukkan dengan buku sepadan disorot. Anda pasti ini adalah yang anda mahukan?

en: Filter
ms: Tapis

en: Add Saved search
ms: Tambah gelintar Tersimpan

en: Create a Virtual library based on %s
ms: Cipta satu pustaka Maya berasaskan pada %s

en: Edit Virtual library
ms: Sunting pustaka Maya

en: Create Virtual library
ms: Cipta pustaka Maya

en: Virtual library &name:
ms: &Nama pustaka maya:

en: &Search expression:
ms: Ungkapan &gelintar:

en: Publishers
ms: Penerbit

en: Saved searches recognized in the expression:
ms: Gelintar tersimpan dikenali dalam ungkapan:

en: Search text changed
ms: Teks gelintar berubah

en: No name
ms: Tiada nama

en: Name already in use
ms: Nama sudah digunakan

en: That name is already in use. Do you want to replace it with the new search?
ms: Nama tersebut sudah digunakan. Anda mahu ganti ia dengan gelintar baharu?

en: No search string
ms: Tiada rentetan gelintar

en: Invalid search
ms: Gelintar tidak sah

en: The search in the search box is not valid
ms: Gelintar dalam kotak gelintar tidak sah

en: Search found no books
ms: Gelintar tidak temui buku

en: *current search
ms: *geliontar semasa

en: Virtual library from current search
ms: Pustaka maya dari gelintar semasa

en: Create a temporary Virtual library from the current search
ms: Cipta pustaka Maya sementara dari gelintar semasa

en: (all books)
ms: (semua buku)

en: Additional restriction
ms: Sekatan tambahan

en: Remove Virtual library
ms: Buang pustaka Maya

en: Choose Virtual library
ms: Pilih pustaka Maya

en: Starting up, please wait...
ms: Memulakan, tunggu sebentar...

en: Added tags:
ms: Tag ditambah:

en: Open store in external web browser
ms: Buka kedai dalam pelayar sesawang luar

en: &What kind of match to use:
ms: Apa&kah jenis padanan yang digunakan:

en: &All these words:
ms: Semu&a perkataan ini:

en: This exact &phrase:
ms: &Frasa setepat ini:

en: &One or more of these words:
ms: Sat&u atau lebih perkataan ini:

en: See the <a href="%s">User Manual</a> for more help
ms: Sila rujuk <a href="%s">Panduan Pengguna</a> untuk bantuan lanjut

en: Enter the title.
ms: Masukkan tajuk.

en: &Description:
ms: &Keterangan:

en: &Headquarters:
ms: &Ibu Pejabat:

en: Search only in specific fields:
ms: Hanya gelintar dalam medan tertentu:

en: Enabled:
ms: Dibenarkan:

en: true
ms: benar

en: false
ms: palsu

en: Affiliate:
ms: Gabungan:

en: Nam&e/description...
ms: Na&ma/keterangan...

en: Enable:
ms: Benarkan:

en: &All
ms: Semu&a

en: &None
ms: T&iada

en: &Invert
ms: &Songsang

en: Affiliate
ms: Gabungan

en: Enabled
ms: Dibenarkan

en: Headquarters
ms: Ibu Pejabat

en: No DRM
ms: Tiada DRM

en: This store is currently disabled and cannot be used in other parts of calibre.
ms: Kedai ini buat masa ini dilumpuhkan dan tidak dapat digunakan pada bahagian lain calibre.

en: This store is currently enabled and can be used in other parts of calibre.
ms: Kedai ini buat masa ini dibenarkan dan dapat digunakan pada bahagian lain calibre.

en: This store only distributes e-books without DRM.
ms: Kedai ini hanya menjual e-buku tanpa DRM.

en: This store is headquartered in %s. This is a good indication of what market the store caters to. However, this does not necessarily mean that the store is limited to that market only.
ms: Kedai ini beribu-pejabat di %s. Ini adalah penunjuk yang baik yang mana apakah pasaran kedai tersebut sajikan. Walaubagaimanapun, ia tidak semestinya kedai tersebut hadkan pada pasaran tersebut sahaja.

en: Buying from this store supports the calibre developer: %s.
ms: Pembelian dari kedai ini menyokong pembangun calibre: %s.

en: This store distributes e-books in the following formats: %s
ms: Kedai ini menjual e-buku dalam format berikut: %s

en: Configure...
ms: Konfigur...

en: Time
ms: Masa

en: Number of seconds to wait for a store to respond:
ms: Bilangan saat menunggu supaya kedai memberi respon:

en: Number of seconds to let a store process results:
ms: Bilangan saat untuk benarkan keputusan proses kedai:

en: Display
ms: Paparan

en: Maximum number of results to show per store:
ms: Bilangan maksimum keputusan yang ditunjukkan per kedai:

en: Open search result in system browser
ms: Buka keputusan gelintar dalam pelayar sistem

en: Threads
ms: Bebenang

en: Number of search threads to use:
ms: Bilangan bebenang gelintar yang digunakan:

en: Number of cache update threads to use:
ms: Bilangan cache bebenang kemaskini yang digunakan:

en: Number of cover download threads to use:
ms: Bilangan bebenang muat turun kulit buku yang digunakan:

en: Number of details threads to use:
ms: Bilangan bebenang terperinci yang digunakan:

en: &Price:
ms: &Harga:

en: Download:
ms: Muat turun:

en: Titl&e/author/price...
ms: Ta&juk/pengarang/harga...

en: Download
ms: Muat turun

en: Detected price as: %s. Check with the store before making a purchase to verify this price is correct. This price often does not include promotions the store may be running.
ms: Harga dikesan sebagai: %s. Periksa kedai sebelum membuat pembelian untuk sahkan harga adalah betul. Harga ini biasanya tidak sertakan promosi yang diberikan oleh kedai tersebut.

en: No price was found
ms: Tiada harga telah ditemui

en: This book as been detected as having DRM restrictions. This book may not work with your reader and you will have limitations placed upon you as to what you can do with this book. Check with the store before making any purchases to ensure you can actually read this book.
ms: Buku ini telah dikesan mempunyai sekatan DRM. Buku ini mungkin tidak berfungsi dengan pembaca anda dan anda akan hadapi sekatan ketika mengendalikan buku ini. Periksa dengan kedia sebelum membuat apa-apa pembelian untuk memastikan anda benar-benar dapat membaca buku ini.

en: This book has been detected as being DRM Free. You should be able to use this book on any device provided it is in a format calibre supports for conversion. However, before making a purchase double check the DRM status with the store. The store may not be disclosing the use of DRM.
ms: Buku ini telah dikesan bebas DRM. Anda dapat guna buku ini pada mana-mana peranti yang disediakan dalam format calibre sokong untuk penukaran. Walaubagaimanapun, sebelum membuat pembelian, semak sekali lagi status DRM di dalam kedai. Kedai tidak dibenarkan menyembunyikan penggunaan DRM.

en: The DRM status of this book could not be determined. There is a very high likelihood that this book is actually DRM restricted.
ms: Status DRM buku ini tidak dapat ditentukan. Sangat berkemungkinan buku ini sebenarnya disekat DRM.

en: The following formats can be downloaded directly: %s.
ms: Format berikut boleh dimuat turun secara terus: %s.

en: Download...
ms: Muat turun...

en: Buying from this store supports the calibre developer: %s</p>
ms: Pembelian dari kedai ini akan menyokong pembangunan calibre: %s</p>

en: No query
ms: Tiada pertanyaan

en: You must enter a title, author or keyword to search for.
ms: Anda mesti masukkan tajuk, pengarang atau kata kunci untuk gelintar.

en: Customize Get books search
ms: Suaikan Dapatkan gelintar buku

en: Choose s&tores
ms: Pilih &kedai

en: Configure s&earch
ms: Konfigur &gelintar

en: Couldn't find any books matching your query.
ms: Tidak dapat cair mana-mana buku yang sepadan dengan pertanyaan anda.

en: Choose format to download to your library.
ms: Pilih format untuk muat turun ke dalam pustaka anda.

en: Search by title
ms: Gelintar mengikut tajuk

en: Search by author
ms: Gelintar mengikut pengarang

en: &Keyword:
ms: &Kata Kunci:

en: Search by any keyword
ms: Gelintar mengikut mana-mana kata kunci

en: &Invert selection
ms: S&ongsangkan pemilihan

en: Configure Get books behavior
ms: Konfigur kelakuan Dapatkan buku

en: &Configure
ms: &Konfigur

en: Open a selected book in the system's web browser
ms: Buka buku terpilih dalam pelayar sesawang sistem

en: Open in &external browser
ms: Buka dalam pelayar &luar

en: Books:
ms: Buku:

en: Titl&e/author/price ...
ms: Taj&uk/pengarang/harga...

en: Updating book cache
ms: Mengemaskini cache buku

en: Checking last download date.
ms: Memeriksa tarikh muat turun terakhir.

en: Downloading book list from MobileRead.
ms: Memuat turun senarai buku daripada MobileRead.

en: Processing books.
ms: Memproses buku.

en: %(num)s of %(tot)s books processed.
ms: %(num)s dari %(tot)s buah buku diproses.

en: Updating MobileRead book cache...
ms: Mengemaskini cache buku MobileRead...

en: &Query:
ms: Pertan&yaan:

en: Home
ms: Rumah

en: Reload
ms: Muat Semula

en: File is not a supported e-book type. Save to disk?
ms: Fail bukanlah jenis e-buku yang disokong. Simpan ke dalam cakera?

en: Search expression:
ms: Ungkapan gelintar:

en: Average rating for books in this category: %.1f
ms: Penarafan purata untuk buku dalam kategori ini: %.1f

en: Books in this category are unrated
ms: Buku dalam kategori ini tidak beri penarafan

en: Number of books: %s
ms: Bilangan buku: %s

en: The grouped search term name is "{0}"
ms: Nama terma gelintar berkumpulan ialah "{0}"

en: The lookup/search name is "{0}"{1}
ms: Nama carian/gelintar ialah "{0}"{1}

en: Changing the authors for several books can take a while. Are you sure?
ms: Penukaran pengarang untuk beberapa buah buku mengambil masa. Anda pasti?

en: Changing the metadata for that many books can take a while. Are you sure?
ms: Penukaran data meta untuk sebilangan besar buku mengambil masa. Anda pasti?

en: Rename User category
ms: Nama semula kategori Pengguna

en: The name %s is already used
ms: Nama %s sudah digunakan

en: Author names cannot contain & characters.
ms: Nama pengarang tidak boleh mengandungi aksara &.

en: Duplicate search name
ms: Gelintar nama pendua

en: The saved search name %s is already used.
ms: Nama gelintar tersimpan %s sudah digunakan.

en: User categories
ms: Kategori Pengguna

en: Invalid search restriction
ms: Sekatan gelintar tidak sah

en: The current search restriction is invalid
ms: Sekatan gelintar semasa tidak sah

en: Delete User category
ms: Padam kategori Pengguna

en: %s is not a User category
ms: %s bukanlah kategori Pengguna

en: %s contains items. Do you really want to delete it?
ms: %s mengandungi item. Anda pasti mahu padam ia?

en: Remove category
ms: Buang kategori

en: User category %s does not exist
ms: Kategori pengguna %s tidak wujud

en: Add to User category
ms: Tambah ke kategori Pengguna

en: %s will be deleted from all books. Are you sure?
ms: %s akan dipadam dari semua buku. Anda pasti?

en: Delete item
ms: Padam item

en: Find the first/next matching item
ms: Cari item sepdan pertama/berikutnya

en: Find
ms: Cari

en: Configure Tag browser
ms: Konfigur pelayar Tag

en: Number of books
ms: Bilangan buku

en: Average rating
ms: Penarafan purata

en: Sort by average rating
ms: Isih mengikut penarafan purata

en: Sort by name
ms: Isih mengikut nama

en: Sort by number of books
ms: Isih mengikut bilangan buku

en: Search type when selecting multiple items
ms: Gelintar jenis bila memilih item berbilang

en: Match all of the items
ms: Padan semua item

en: Match any of the items
ms: Padan mana-mana item

en: Manage authors, tags, etc.
ms: Urus pengarang, tag, dll.

en: 'Click' found item
ms: Item ditemui 'Klik'

en: Hide empty categories (columns)
ms: Sembunyi kategori kosong (lajur)

en: Delete Saved search
ms: Padam gelintar Tersimpan

en: Show category
ms: Tunjuk kategori

en: Rename %s
ms: Nama semula %s

en: Delete %s
ms: Padam %s

en: Edit sort for %s
ms: Sunting isih untuk %s

en: Edit link for %s
ms: Sunting pautan untuk %s

en: Children of %s
ms: Anak %s

en: Add sub-category to %s
ms: Tambah sub-kategori untuk %s

en: Hide category %s
ms: Sembunyi kategori %s

en: Manage User categories
ms: Urus kategori Pengguna

en: Keep
ms: Kekal

en: Split
ms: Pisah

en: Create the rule below, the rule can be used to remove or replace tags
ms: Cipta peraturan di bawah, peraturan boleh digunakan untuk buang atau ganti tag

en: the tag, if it
ms: tag, jika ia

en: You must provide a value for the tag to match
ms: Anda mesti sediakan satu nilai bagi tag untuk dipadankan

en: with the tag:
ms: dengan tag:

en: on the character:
ms: pada aksara:

en: The character on which to split tags. Note that technically you can specify a sub-string, not just a single character. Then splitting will happen on the sub-string.
ms: Aksara yang memisahkan tag. Perhatian, secara teknikal anda boleh nyatakan sub-rentetan, bukan sahaja satu aksara. Kemudian pemisahan akan berlaku juga pada sub-rentetan.

en: What to replace the tag with. Note that if you use a pattern to match tags, you can replace with parts of the matched pattern. See  the User Manual on how to use regular expressions for details.
ms: Tag apa yang perlu digantikan. Perhatian jika anda guna pola untuk padankan tag, anda boleh gantikan dengan bahagian pola yang sepadan. Sila rujuk Panduan Pengguna bagaimana hendak gunakan ungkapan nalar secara terperinci.

en: For help with regex pattern matching, see the <a href="%s">User Manual</a>
ms: Untuk bantuan pemadanan pola ungkapan nalar, sila rujuk <a href="%s">Panduan Pengguna</a>

en: Edit the list of tags with the Tag editor
ms: Sunting senarai tag dengan penyunting Tag

en: Tags that contain this string will match
ms: Tag yang mengandungi rentetan ini akan dipadankan

en: Use the Tag editor to edit the list of tags
ms: Guna penyunting Tag untuk sunting senarai Tag

en: <b>{action}</b> the tag, if it <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>
ms: <b>{action}</b>kan tag, jika ia <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>

en: You can <b>change an existing rule</b> by double clicking it
ms: Anda boleh <b>ubah peraturan sedia ada</b> dengan mengklik dua kali padanya

en: Move current rule up
ms: Alih peraturan semasa ke atas

en: Move current rule down
ms: Alih peraturan semasa ke bawah

en: Test tag mapper rules
ms: Uji peraturan pemeta tag

en: Enter a comma separated list of &tags to test:
ms: Masukkan senarai tag terpisah dengan koma untuk uji:

en: Enter tags and click the "Test" button
ms: Masukkan tag dan klik butang "Uji"

en: <b>Resulting tags:</b> %s
ms: <b>Tag hasil:</b> %s

en: Cannot save as no rules have been created
ms: Tidak dapat simpan keran tiada peraturan telah dicipta

en: Save ruleset as
ms: Simpan set peraturan sebagai

en: Enter a name for this ruleset:
ms: Masukkan nama bagi set peraturan ini:

en: A ruleset with the name "%s" already exists, do you want to replace it?
ms: Satu set peraturan bernama %s sudah wujud, anda mahu gantikannya?

en: Delete saved rulesets
ms: Padam set peraturan tersimpan

en: No saved rulesets available
ms: Tiada set peraturan tersimpan telah tersedia

en: Edit tag mapper rules
ms: Sunting peraturan pemeta tag

en: Select a destination for the Table of Contents entry
ms: Pilih destinasi untuk masukan Senarai Kandungan

en: Search for text...
ms: Gelintar teks...

en: Find &next
ms: Cari &berikutnya

en: Find &previous
ms: Cari &terdahulu

en: Here you can choose a destination for the Table of Contents' entry to point to. First choose a file from the book in the left-most panel. The file will open in the central panel.<p>Then choose a location inside the file. To do so, simply click on the place in the central panel that you want to use as the destination. As you move the mouse around the central panel, a thick green line appears, indicating the precise location that will be selected when you click.
ms: Di sini anda dapat memilih destinasi untuk masukan Senarai Kandungan yang ditujukan. Pertama pilih satu fail dari buku pada panel paling kiri. Fail akan dibuka dalam panel tengah.<p>Kemudian pilih satu lokasi di dalam fail. Untuk membuatnya, hanya klik pada tempat di dalam panel tengah yang anda mahu guna sebagai destinasi. Bila anda menggerakkan penuding tetikus disekitar panel tengah, satu garis hijau muncul, menunjukkan lokasi yang akan dipilih bila anda klik.

en: Currently selected destination:
ms: Destinasi terpilih semasa:

en: No match found
ms: Tiada padanan ditemui

en: No match found for: %s
ms: Tiada padanan ditemui untuk: %s

en: No matches for %(text)s found in the current file [%(current)s]. Do you want to search in the %(which)s file [%(next)s]?
ms: Tiada padanan untuk %(text)s ditemui dalam fail semasa [%(current)s]. Anda mahu gelintar dalam fail %(which)s [%(next)s]?

en: next
ms: berikutnya

en: previous
ms: terdahulu

en: Bad markup
ms: Penanda teruk

en: This book has severely broken markup, its ToC cannot be edited.
ms: Buku ini mempunyai penanda yang rosak teruk, ToCnya tidak dapat disunting.

en: File:
ms: Fail:

en: Top of the file
ms: Bahagian atas fail

en: Approximately %d%% from the top
ms: Kira-kira %d%% dari bahagian atas

en: Location: A &lt;%s&gt; tag inside the file
ms: Lokasi: Tag &lt;%s&gt; berada di dalam fail

en: Create ToC from XPath
ms: Cipta ToC dari XPath

en: Specify a series of XPath expressions for the different levels of the Table of Contents. You can use the wizard buttons to help you create XPath expressions.
ms: Nyatakan siri ungkapan XPath untuk aras berlainan bagi Senarai Kandungan. Anda boleh guna butang bestari untuk membantu anda cipta ungkapan XPath.

en: Level %s ToC:
ms: Aras %s ToC:

en: No XPaths
ms: Tiada XPath

en: No XPaths have been entered
ms: Tiada XPath telah dimasukkan

en: The XPath expression %s is not valid.
ms: Ungkapan XPath %s tidak sah.

en: You can edit existing entries in the Table of Contents by clicking them in the panel to the left.
ms: Anda boleh menyunting masukan sedia ada di dalam Senarai Kandungan dengan mengkliknnya di dalam panel disebelah kiri.

en: Entries with a green tick next to them point to a location that has been verified to exist. Entries with a red dot are broken and may need to be fixed.
ms: Masukan dengan tanda rait disebelahnya menunjukkan lokasi telah disahkan wujud. Masukan dengan titik merah menunjukkan ia telah rosak dan perlu dibaiki.

en: Create a &new entry
ms: Cipta masukan &baharu

en: Generate ToC from &major headings
ms: Jana ToC dari pengepala &major

en: Generate a Table of Contents from the major headings in the book. This will work if the book identifies its headings using HTML heading tags. Uses the <h1>, <h2> and <h3> tags.
ms: Jana Senarai Kandungan dari pengepala major di dalam buku ini. Ia akan berfungsi jika buku mengenalpasi pengepalanya menggunakan tag pengepala HTML. Guna tag <h1>, <h2> dan <h3>.

en: Generate ToC from &all headings
ms: Jana ToC dari semu&a pengepala

en: Generate a Table of Contents from all the headings in the book. This will work if the book identifies its headings using HTML heading tags. Uses the <h1-6> tags.
ms: Jana Senarai Kandungan dari pengepala major di dalam buku ini. Ia akan berfungsi jika buku mengenalpasi pengepalanya menggunakan tag pengepala HTML. Guna tag <h1-6>.

en: Generate ToC from &links
ms: Jana ToC dari &pautan

en: Generate a Table of Contents from all the links in the book. Links that point to destinations that do not exist in the book are ignored. Also multiple links with the same destination or the same text are ignored.
ms: Jana Senarai Kandungan dari semua pautan yang ada di dalam buku. Pautan yang menuju ke destinasi yang tidak wujud akan diabaikan. Dan juga pautan berbilang dengan destinasi yang  sama atau teks yang sama akan diabaikan.

en: Generate ToC from &files
ms: Jana ToC dari &fail

en: Generate a Table of Contents from individual files in the book. Each entry in the ToC will point to the start of the file, the text of the entry will be the "first line" of text from the file.
ms: Jana Senarai Kandungan dari fail individu di dalam buku. Setiap masukan dalam ToC akan menuju ke permulaan fail, teks masukan akan menjadi teks "first line" dari fail.

en: Generate ToC from &XPath
ms: Jana ToC dari &XPath

en: Generate a Table of Contents from arbitrary XPath expressions.
ms: Jana Senarai Kandungan dari ungkapan XPath arbitari.

en: &Flatten the ToC
ms: &Ratakan ToC

en: Flatten the Table of Contents, putting all entries at the top level
ms: Ratakan Senarai Kandungan, letak semua masukan dalam aras tertinggi

en: <b>WARNING:</b> calibre only supports the creation of linear ToCs in AZW3 files. In a linear ToC every entry must point to a location after the previous entry. If you create a non-linear ToC it will be automatically re-arranged inside the AZW3 file.
ms: <b>AMARAN:</b> calibre hanya menyokong penciptaan ToC linear di dalam fail AZW3. Dalam ToC linear setiap masukan mesti menuju ke lokasi selepas masukan terdahulu. Jika anda cipat ToC bukan-linear ia akan disusun-semula secara automatik di dalam fail AZW3.

en: You can move this entry around the Table of Contents by drag and drop or using the up and down buttons to the left
ms: Anda boleh alih masukan ini disekitar Senarai Kandungan dengan seret dan lepas atau gunakan butang naik dan turun yang berada di sebelah kiri

en: Change the &location this entry points to
ms: Ubah &lokasi masukan ini tuju

en: &Remove this entry
ms: B&uang masukan ini

en: New entry &inside this entry
ms: Masukan baharu d&idalam masukan ini

en: New entry &above this entry
ms: Masukan baharu di&atas masukan ini

en: New entry &below this entry
ms: Masukan baharu di&bawah masukan ini

en: &Flatten this entry
ms: &Ratakan masukan ini

en: All children of this entry are brought to the same level as this entry.
ms: Semua anak masukan ini dibawa ke aras yang sama sebagai masukan ini.

en: &Return to welcome screen
ms: &Kembali ke skrin aluan

en: Go back to the top level view
ms: Kembali ke pandangan aras teratas

en: This entry points to an existing destination
ms: Masukan ini menuju ke destinasi sedia ada

en: The location this entry points to does not exist
ms: Lokasi masukan ini menuju ke tempat yang tidak wujud

en: <b>Title</b>: {0} <b>Dest</b>: {1}{2}
ms: <b>Tajuk</b>: {0} <b>Dest</b>: {1}{2}

en: Chapter
ms: Bab

en: All selected items will be renamed to the form prefix-number
ms: Semua item terpilih akan dinamakan semula dalam bentuk nombor-awalan

en: Change the location this entry points to
ms: Ubah lokasi masukan ini tujukan

en: Bulk rename all selected items
ms: Namakan semula item terpilih secara pukal

en: Remove all selected items
ms: Buang semua item terpilih

en: Move "%s" up
ms: Alih "%s" ke atas

en: Move "%s" down
ms: Alih "%s" ke bawah

en: Unindent "%s"
ms: Nyahinden "%s"

en: Indent "%s"
ms: Inden "%s"

en: Move current entry up [Ctrl+Up]
ms: Alih masukan semasa ke atas [Ctrl+Up]

en: Unindent the current entry [Ctrl+Left]
ms: Nyahinden masukan semasa [Ctrl+Left]

en: Remove all selected entries
ms: Buang semua masukan terpilih

en: Indent the current entry [Ctrl+Right]
ms: Indenkan masukan semasa [Ctrl+Right]

en: Move current entry down [Ctrl+Down]
ms: Alih masukan semasa ke bawah [Ctrl+Down]

en: &Expand all
ms: K&embangkan semua

en: &Collapse all
ms: K&uncupkan semua

en: Double click on an entry to change the text
ms: Dwi-klik pada masukan untuk mengubah teks

en: The location this entry point to does not exist:
    %s
ms: Lokasi titik masukan ini tidak wujud:
    %s

en: No items found
ms: Tiada item ditemui

en: No items were found that could be added to the Table of Contents.
ms: Tiada item ditemui yang boleh ditambah ke Senarai Kandungan.

en: No links were found that could be added to the Table of Contents.
ms: Tiada pautan ditemui yang boleh ditambah ke Senarai Kandungan.

en: No files were found that could be added to the Table of Contents.
ms: Tiada fail ditemui yang boleh ditambah ke Senarai Kandungan.

en: Edit the ToC in %s
ms: Sunting ToC dalam %s

en: Loading %s, please wait...
ms: Memuatkan %s, tunggu sebentar...

en: Undo the last action, if any
ms: Buat asal tindakan terakhir, jika ada

en: Writing %s, please wait...
ms: Menulis %s, tunggu sebentar...

en: Failed to write book
ms: Gagal menulis buku

en: Could not write %s. Click "Show details" for more information.
ms: Tidak dapat tulis %s. Klik "Tunjuk Perincian" untuk maklumat lanjut.

en: Failed to load book
ms: Gagal memuatkan buku

en: Could not load %s. Click "Show details" for more information.
ms: Tidak dapat muatkan %s. Klik "Tunjuk Perincian" untuk maklumat lanjut.

en: Convert book %(num)d of %(total)d (%(title)s)
ms: Tukar format buku %(num)d dari %(total)d (%(title)s)

en: Could not convert
ms: Tidak dapat tukar format

en: No supported formats (Available formats: %s)
ms: Tiada format disokong (Format tersedia: %s)

en: This book has no actual e-book files
ms: Buku ini tiada fail e-buku yang sebenarnya

en: Could not convert some books
ms: Tidak dapat tukar format beberapa buah buku

en: Could not convert {num} of {tot} books, because no supported source formats were found.
ms: Tidak dapat tukar format {num} dari {tot} buah buku, kerana tiada format sumber disokong ditemui.

en: Queueing books for bulk conversion
ms: Membaris gilir buku untuk penukaran pukal

en: Queueing
ms: Membaris gilir

en: Convert book %(num)d of %(tot)d (%(title)s)
ms: Tukar format buku %(num)d dari %(tot)d (%(title)s)

en: Could not convert %(num)d of %(tot)d books, because no suitable source format was found.
ms: Tidak dapat tukar format %(num)d dari %(tot)d buah buku, kerana tiada format sumber ditemui.

en: Fetch news from %s
ms: Dapatkan berita dari %s

en: Convert existing
ms: Tukar format sedia ada

en: The following books have already been converted to the %s format. Do you wish to reconvert them?
ms: Buku berikut sudah ditukarkan ke format %s. Anda mahu tukar ia kembali?

en: Download finished
ms: Muat turun selesai

en: Unsaved changes
ms: Perubahan tidak disimpan

en: The current book has unsaved changes. If you open a new book, they will be lost. Are you sure you want to proceed?
ms: Buku semasa mempunyai perubahan tidak disimpan. Jika anda buka buku baharu, ia akan hilang. Anda pasti mahu teruskan?

en: Cannot open
ms: Tidak dapat  buka

en: The current book is being saved, you cannot open a new book until the saving is completed
ms: Buku semasa sedang disimpan, anda tidak dapat buka buku baharu sehinggalah penyimpanan selesai

en: Choose file location
ms: Pilih lokasi fail

en: Importing book, please wait...
ms: Mengimport buku, tunggu sebentar...

en: Choose book folder
ms: Pilih folder buku

en: Choose book
ms: Pilih buku

en: File not found
ms: Fail tidak ditemui

en: The file %s does not exist.
ms: Fail %s tidak wujud

en: Unsupported format
ms: Format tidak disokong

en: Tweaking is only supported for books in the %s formats. Convert your book to one of these formats first.
ms: Tweak hanya disokong  bagi buku dalam format %s. Tukar buku anda ke salah satu format ini dahulu.

en: Opening book, please wait...
ms: Membuka buku, tunggu sebentar...

en: Failed to open book
ms: Gagal membuka buku

en: Failed to open book, it has obfuscated fonts, but the obfuscation key is missing from the OPF. Do an EPUB to EPUB conversion before trying to edit this book.
ms: Gagal membuka buku, ia mempunyai fon yang mengelirukan, tetapi kunci pengeliruan telah hilang dari OPF. Buat penukaran EPUB ke EPUB sebelum menyunting buku ini.

en: Start of editing session
ms: Mula menyunting sesi

en: Before: Delete files
ms: Sebelum: Padam fail

en: Before: Re-order text
ms: Sebelum: Tertib-semula teks

en: Before: Add file %s
ms: Sebelum: Tambah fail %s

en: Before: Add cover
ms: Sebelum: Tambah kulit buku

en: No book open
ms: Tiada buku dibuka

en: You must open a book before trying to edit the Table of Contents.
ms: Anda mesti buka buku sebelum cuba menyunting Senarai Kandungan.

en: Before: Edit Table of Contents
ms: Sebelum: Sunting Senarai Kandungan

en: Before: Insert inline Table of Contents
ms: Sebelum: Sisip garis-dalam Senarai Kandungan

en: No Table of Contents
ms: Tiada Senarai Kandungan

en: Cannot create an inline Table of Contents as this book has no existing Table of Contents. You must first create a Table of Contents using the Edit Table of Contents tool.
ms: Tidak dapat cipta garis-dalam Senarai Kandungan kerana buku ini tidak mempunyai Senarai Kandungan. Anda mesti cipta Senarai Kandungan dahulu menggunakan alat Sunting Senarai Kandungan.

en: Before: %s
ms: Sebelum: %s

en: You must first open a book in order to transform styles.
ms: Anda mesti buka buku dahulu untuk dapat mengubah gaya.

en: No changes
ms: Tiada perubahan

en: Before style transformation
ms: Sebelum penjelmaan gaya

en: No styles were changed.
ms: Tiada gaya diubah.

en: Before: Get external resources
ms: Sebelum: Dapatkan sumber luar

en: Embed all fonts
ms: Benam semua fon

en: Subset all fonts
ms: Subset semua fon

en: The %s format does not support file and folder names internally, therefore arranging files into folders is not allowed.
ms: Format %s tidak menyokong nama fail dan folder secara dalaman, oleh itu menyusun fail ke dalam folder tidak dibenarkan.

en: The files in this book are already arranged into folders
ms: Fail dalam buku ini sudah disusun ke dalam folder

en: Nothing to do
ms: Tiada apa dibuat

en: Show this message &again
ms: Tunjuk mesej ini l&agi

en: Before: Arrange into folders
ms: Sebelum: Susun ke dalam folder

en: Renaming and updating links...
ms: Menamakan semula dan mengemaskini pautan...

en: You are changing the file type of {0}<b>{1}</b> to {2}<b>{3}</b>. Doing so can cause problems, are you sure?
ms: Anda mengubah jenis fail {0}<b>{1}</b> ke {2}<b>{3}</b>. Membuatnya boleh menyebabkan masalah, anda pasti?

en: Before: Rename %s
ms: Sebelum: Nama semula %s

en: Before: Bulk rename
ms: Sebelum: Nama semula pukal

en: Failed to rename files
ms: Gagal menamakan semula fail

en: &Revert to
ms: &Kembali ke

en: &Revert changes
ms: &Kembalikan perubahan

en: See what &changed
ms: Lihat apa yang be&rubah

en: %s books
ms: %s buah buku

en: Current book
ms: Buku semasa

en: Other book
ms: Buku lain

en: Before: Fix HTML
ms: Sebelum: Baiki HTML

en: Before: Beautify files
ms: Sebelum: Kemaskan fail

en: Inserting images is only supported for HTML and CSS files.
ms: Menyisip imej hanya disokong untuk fail HTML dan CSS.

en: Semantics are not supported for the AZW3 format.
ms: Semantik tidak disokong untuk format AZW3.

en: Before: Set Semantics
ms: Sebelum: Tetapkan Semantik

en: Before: Filter style information
ms: Sebelum: Tapis maklumat gaya

en: No matching style rules were found
ms: Tiada peraturan gaya yang sepadan ditemui

en: No file with the name %s was found in the book
ms: Tiada fail dengan nama %s ditemui dalam buku

en: Choose a name for the checkpoint.
    You can later restore the book to this checkpoint via the
    "Revert to..." entries in the Edit menu.
ms: Pilih satu nama untuk titik semak.
    Anda boleh pulihkan buku ini kemudian ke titik semak ini
    melalui masukan "Kembali ke.." dalam menu Sunting.

en: Path does not exist
ms: Laluan tidak wujud

en: The file you are editing (%s) no longer exists. You have to choose a new save location.
ms: Fail yang anda sunting (%s) tidak lagi wujud. Anda perlu memilih lokasi simpan baharu.

en: Cannot save a copy
ms: Tidak dapat simpan salinan

en: Saving a copy of a folder based book is not supported
ms: Menyimpan satu salinan folder berasaskan buku adalah tidak disokong

en: Choose path
ms: Pilih laluan

en: Book (%s)
ms: Buku (%s)

en: Saving copy, please wait...
ms: Menyimpan salinan, tunggu sebentar...

en: Failed to save copy
ms: Gagal menyimpan salinan

en: Copy saved to %s
ms: Salin disimpan ke %s

en: Copy saved
ms: Salinan disimpan

en: Could not save
ms: Tidak dapat simpan

en: Enter line number
ms: Masukkan nombor baris

en: Before: Split %s
ms: Sebelum: Pisah %s

en: Does not exist
ms: Tidak wujud

en: The file %s does not exist. If you were trying to click an item in the Table of Contents, you may need to refresh it by right-clicking and choosing "Refresh".
ms: Fail %s tidak wujud. Jika anda cuba mengklik satu item di dalam Senarai Kandungan, anda perlu segarkan semula ia dengan mengklik-kanan dan pilih "Segar semula".

en: Unsupported file format
ms: Format fail tidak disokong

en: Editing files of type %s is not supported
ms: Penyuntingan fail jenis %s tidak disokong

en: The anchor %s was not found in this file
ms: Penambat %s tidak ditemui dalam fail ini

en: File deleted
ms: Fail dipadamkan

en: The file {} has already been deleted, re-run Check Book to update the results.
ms: Fail {} telah dipadamkan, jalan-semula Semak Buku untuk kemaskini keputusan.

en: Before: Spell Check
ms: Sebelum: Semak Ejaan

en: Before: Auto-fix errors
ms: Sebelum: Auto-baiki ralat

en: Before: Merge files into %s
ms: Sebelum: Gabung fail ke dalam %s

en: Before: Link stylesheets
ms: Sebelum: Paut lembar gaya

en: Discard
ms: Singkir

en: Before: Replace %s
ms: Sebelum: Ganti %s

en: You must first open a book in order to see the report.
ms: Anda mesti buka buku dahulu untuk dapat melihat laporan.

en: You must first open a book in order to check links.
ms: Anda mesti buka dahulu buku supaya dapat memeriksa pautan.

en: You must first open a book in order to compress images.
ms: Anda mesti buka buku dahulu supaya dapat memampatkan imej.

en: Before: compress images
ms: Sebelum: mampat imej

en: Unexpected error
ms: Ralat tidak dijangka

en: Failed to compress images, click "Show details" for more information
ms: Gagal memampatkan imej, klik "Tunjuk perincian" untuk maklumat lanjut

en: Cannot decode
ms: Tidak dapat nyahkod

en: Cannot edit %s as it appears to be in an unknown character encoding
ms: Tidak dapat sunting %s kerana ia kelihatan pengekodan aksara yang tidak diketahui

en: No book is currently open. You must first open a book to edit.
ms: Tiada buku buat masa ini dibuka. Anda mesti buka buku untuk menyuntingnya.

en: The current book is being saved in the background. Quitting now will <b>abort the save process</b>! Finish saving first?
ms: Buku semasa telah disimpan di sebalik tabir. Keluar sekarang akan <b>menghenti paksa proses penyimpanan</b>! Selesaikan penyimpanan dahulu?

en: &Quit immediately
ms: &Keluar serta-merta

en: Finish &saving first
ms: Selesai &menyimpan dahulu

en: There are unsaved changes, if you quit without saving, you will lose them.
ms: Terdapat perubahan belum disimpan, jika anda keluar tanpa menyimpan, anda akan kehilangannya.

en: &Save and Quit
ms: &Simpan dan Keluar

en: &Quit without saving
ms: &Keluar tanpa menyimpan

en: Saving, please wait...
ms: Menyimpan, tunggu sebentar...

en: Favorites
ms: Kegemaran

en: European scripts
ms: Skrip Eropah

en: Armenian
ms: Armenia

en: Armenian ligatures
ms: Ligatur Armenia

en: Coptic in Greek block
ms: Koptik dalam blok Yunani

en: Cypriot syllabary
ms: Suku kata Cypriot

en: Cyrillic
ms: Cyril

en: Cyrillic supplement
ms: Tambahan Cyril

en: Cyrillic extended A
ms: Lanjutan Cyril-A

en: Cyrillic extended B
ms: Lanjutan Cyril-B

en: Georgian
ms: Georgia

en: Georgian supplement
ms: Tambahan Georgia

en: Glagolitic
ms: Glagolitik

en: Greek and Coptic
ms: Yunani dan Koptik

en: Greek extended
ms: Lanjutan Yunani

en: Latin, Basic & Latin-1 supplement
ms: Latin, Tambahan Asas & Latin-1

en: Latin extended A
ms: Lanjutan Latin-A

en: Latin extended B
ms: Lanjutan Latin-B

en: Latin extended C
ms: Lanjutan Latin-C

en: Latin extended D
ms: Lanjutan Latin-D

en: Latin extended additional
ms: Tambahan lanjutan Latin

en: Latin ligatures
ms: Ligatur Latin

en: Fullwidth Latin letters
ms: Abjad Latin Lebar-penuh

en: Linear B syllabary
ms: Suku Kata Linear B

en: Linear B ideograms
ms: Ideogram Linear B

en: Old italic
ms: Italik lama

en: Phaistos disc
ms: Cakera Phaistos

en: Runic
ms: Runik

en: Phonetic symbols
ms: Simbol Fonetik

en: IPA extensions
ms: Sambungan IPA

en: Phonetic extensions
ms: Sambungan Fonetik

en: Phonetic extensions supplement
ms: Tambahan sambungan Fonetik

en: Modifier tone letters
ms: Huruf nada pengubahsuai

en: African scripts
ms: Skrip Afrika

en: Bamum supplement
ms: Tambahan Bamum

en: Egyptian hieroglyphs
ms: Hiroglif Mesir

en: Ethiopic
ms: Ethiopia

en: Ethiopic supplement
ms: Tambahan Ethiopia

en: Ethiopic extended
ms: Lanjutan Ethiopia

en: Ethiopic extended A
ms: Lanjutan-A Ethiopia

en: Meroitic cursive
ms: Lekuk Meroitik

en: Meroitic hieroglyphs
ms: Hieroglif Meroitik

en: Middle Eastern scripts
ms: Skrip Timur Tengah

en: Arabic
ms: Bahasa Arab

en: Arabic supplement
ms: Tambahan Arab

en: Arabic extended A
ms: Lanjutan-A Arab

en: Arabic presentation forms A
ms: Persembahan bentuk-A Arab

en: Arabic presentation forms B
ms: Persembahan bentuk-B Arab

en: Cuneiform
ms: Kuneiform

en: Cuneiform numbers and punctuation
ms: Nombor dan tanda baca Kuneiform

en: Hebrew presentation forms
ms: Bentuk persembahan Ibrani

en: Imperial Aramaic
ms: Aramik Imperial

en: Inscriptional Pahlavi
ms: Pahlavi Inskripsional

en: Inscriptional Parthian
ms: Parthi Inskripsional

en: Lycian
ms: Lycia

en: Lydian
ms: Lydia

en: Old Persian
ms: Parsi Lama

en: Old South Arabian
ms: Arab Selatan Lama

en: Phoenician
ms: Phoenicia

en: Central Asian scripts
ms: Skrip Asia Tengah

en: Mongolian
ms: Mongolia

en: Old Turkic
ms: Turki Lama

en: South Asian scripts
ms: Skrip Asia Selatan

en: Devanagari extended
ms: Devanagari lanjutan

en: Meetei Mayek extensions
ms: Lanjutan Meetei Mayek

en: Vedic extensions
ms: Sambungan Veda

en: Southeast Asian scripts
ms: Skrip Asia Tenggara

en: Balinese
ms: Bali

en: Buginese
ms: Bugis

en: Javanese
ms: Jawa

en: Khmer
ms: Kemboja

en: Khmer symbols
ms: Simbol Kemboja

en: Myanmar extended A
ms: Myanmar Lanjutan-A

en: New Tai Lue
ms: Tai Lue Baharu

en: Sundanese
ms: Sunda

en: Sundanese supplement
ms: Tambahan Sunda

en: Philippine scripts
ms: Skrip Filipina

en: East Asian scripts
ms: Skrip Asia Timur

en: Bopomofo extended
ms: Bopomofo lanjutan

en: CJK Unified ideographs
ms: Ideograf bersepadu CJK

en: CJK Unified ideographs extension A
ms: Sambungan ideograf bersepadu CJK A

en: CJK Unified ideographs extension B
ms: Sambungan ideograf bersepadu CJK B

en: CJK Unified ideographs extension C
ms: Sambungan ideograf bersepadu CJK C

en: CJK Unified ideographs extension D
ms: Sambungan ideograf bersepadu CJK D

en: CJK compatibility ideographs
ms: Ideograf keserasian CJK

en: CJK compatibility ideographs supplement
ms: Tambahan ideograf keserasian CJK

en: Kangxi radicals
ms: Radikal Kangxi

en: CJK radicals supplement
ms: Tambahan radikal CJK

en: CJK strokes
ms: Lejang CJK

en: Ideographic description characters
ms: Aksara keterangan ideografik

en: Katakana phonetic extensions
ms: Sambungan fonetik Katakana

en: Kana supplement
ms: Tambahan Kana

en: Halfwidth Katakana
ms: Katakana Separa-lebar

en: Hangul syllables
ms: Suku kata Hangul

en: Hangul Jamo extended A
ms: Hangul Jamo tambahan-A

en: Hangul Jamo extended B
ms: Hangul Jamo tambahan-B

en: Hangul compatibility Jamo
ms: Jamo keserasian Hangul

en: Halfwidth Jamo
ms: Jamo Separa-Penuh

en: Yi syllables
ms: Suku kata Yi

en: Yi radicals
ms: Radikal Yi

en: American scripts
ms: Skrip Amerika

en: Unified Canadian aboriginal syllabics
ms: Suku kata orang asli Kanada bersatu

en: UCAS extended
ms: UCAS lanjutan

en: Other
ms: Lain-lain

en: Alphabetic presentation forms
ms: Bentuk persembahan abjad

en: Halfwidth and Fullwidth forms
ms: Bentuk lebar-separa dan lebar-penuh

en: Punctuation
ms: Tanda Baca

en: General punctuation
ms: Tanda baca am

en: ASCII punctuation
ms: Tanda baca ASCII

en: Latin-1 punctuation
ms: Tanda baca Latin-1

en: Small form variants
ms: Varian bentuk kecil

en: Supplemental punctuation
ms: Tanda baca tambahan

en: CJK symbols and punctuation
ms: Tanda baca dan simbol CJK

en: CJK compatibility forms
ms: Bentuk keserasian CJK

en: Fullwidth ASCII punctuation
ms: Tanda baca ACII lebar-penuh

en: Vertical forms
ms: Bentuk menegak

en: Alphanumeric symbols
ms: Simbol alfanumerik

en: Arabic mathematical alphabetic symbols
ms: Simbol abjad matematik Arab

en: Letterlike symbols
ms: Simbol seakan abjad

en: Roman symbols
ms: Simbol Rumi

en: Mathematical alphanumeric symbols
ms: Simbol alfanumerik matematik

en: Enclosed alphanumerics
ms: Alfanumerik terkurung

en: Enclosed alphanumeric supplement
ms: Tambahan alfanumerik terkurung

en: Enclosed CJK letters and months
ms: Abjad dan bulan CJK terkurung

en: Enclosed ideographic supplement
ms: Tambahan ideografik terkurung

en: CJK compatibility
ms: Keserasian CJK

en: Technical symbols
ms: Simbol teknikal

en: Miscellaneous technical
ms: Teknikal pelbagai

en: Control pictures
ms: Gambar kawalan

en: Optical character recognition
ms: Pengecaman aksara optikal

en: Numbers and digits
ms: Nombor dan digit

en: Aegean numbers
ms: Nombor Aegean

en: Ancient Greek numbers
ms: Nombor Yunani purba

en: Common Indic number forms
ms: Bentuk nombor Indic umum

en: Counting rod numerals
ms: Nombor rod kira

en: Fullwidth ASCII digits
ms: Digit ASCII lebar-penuh

en: Number forms
ms: Bentuk bernombor

en: Rumi numeral symbols
ms: Simbol nombor Rumi

en: Mathematical symbols
ms: Simbol matematik

en: Arrows
ms: Anak Panah

en: Supplemental arrows A
ms: Anak panah tambahan-A

en: Supplemental arrows B
ms: Anak panah tambahan-B

en: Miscellaneous symbols and arrows
ms: Pelbagai simbol dan anak panah

en: Mathematical operators
ms: Operator matematik

en: Chess
ms: Catur

en: Draughts
ms: Dam Haji

en: Mahjong tiles
ms: Jubin Mahjong

en: Playing cards
ms: Kad terup

en: Playing card suits
ms: Suit kad terup

en: Other symbols
ms: Lain-lain simbol

en: Alchemical symbols
ms: Simbol alkimia

en: Ancient symbols
ms: Simbol purba

en: Braille patterns
ms: Corak Braille

en: Currency symbols
ms: Simbol matawang

en: Dingbats
ms: Dingbat

en: Emoticons
ms: Emoticon

en: Miscellaneous symbols
ms: Pelbagai simbol

en: Miscellaneous symbols and pictographs
ms: Pelbagai simbol dan piktograf

en: Yijing hexagram symbols
ms: Simbol heksagram Yijing

en: Yijing mono and digrams
ms: Mono dan digram Yijing

en: Yijing trigrams
ms: Trigram Yijing

en: Tai Xuan Jing symbols
ms: Simbol Tai Xuan Jing

en: Transport and map symbols
ms: SImbol pengangkutan dan peta

en: Specials
ms: Khas

en: Variation selectors
ms: Pemilih varian

en: Variation selectors supplement
ms: Tambahan pemilih varian

en: Copy %s to clipboard
ms: Salin %s ke papan keratan

en: Add %s to favorites
ms: Tambah %s ke kegemaran

en: Remove %s from favorites
ms: Buang %s dari kegemaran

en: Restore favorites to defaults
ms: Pulih kegemaran ke lalai

en: Insert character
ms: Sisip aksara

en: Re-arrange favorites
ms: Susun-semula kegemaran

en: Search by name, nickname or character code
ms: Gelintar mengikut nama, gelaran atau kod aksara

en: Clear search
ms: Kosongkan gelintar

en: INFO
ms: MAKLUMAT

en: Check has not been run
ms: Semakan belum lagi dijalankan

en: Copy list of errors to clipboard
ms: Salin senarai ralat ke papan keratan

en: Click to run a check on the book
ms: Klik untuk jalankan semakan pada buku

en: Run check
ms: Jalankan semakan

en: line: %d
ms: baris: %d

en:  column: %d
ms: lajur: %d

en: Information
ms: Maklumat

en: Warning
ms: Amaran

en: Try to fix only this error
ms: Cuba membaiki ralat ini sahaja

en: Click to open in editor
ms: Klik untuk buka dalam penyunting

en: Try to fix all fixable errors automatically. Only works for some types of error.
ms: Cuba membaiki semua ralat boleh dibaiki secara automatik. Hanya berfungsi untu sesetengah jenis ralat sahaja.

en: Try to correct all fixable errors automatically
ms: Cuba membetulkan semua ralat boleh dibaiki secara  automatik

en: Re-run check
ms: Jalan-semula semakan

en: Re-run the check
ms: Jalan-semula semakan

en: Running fixers, please wait...
ms: Menjalankan pembaiki, tunggu sebentar...

en: Running checks, please wait...
ms: Menjalankan semakan, tunggu sebentar...

en: Check external links
ms: Periksa pautan luar

en: Checking external links, please wait...
ms: Memeriksa pautan luar, tunggu sebentar...

en: Checking failed
ms: Pemeriksaan gagal

en: No broken links found
ms: Tiada pautan rosak ditemui

en: Found a broken link | Found {} broken links
ms[0]: Temui {} pautan rosak

en: Fix this link
ms: Baiki pautan ini

en: line number
ms: nombor baris

en: Enter the corrected URL:
ms: Masukkan URL yang betul:

en: Fix URL
ms: Baiki URL

en: Font
ms: Fon

en: Image
ms: Imej

en: Stylesheet
ms: Lembaran Gaya

en: Completion failed
ms: Pelengkapan gagal

en: Failed to get completion data
ms: Gagal mendapatkan data pelengkapan

en: Calculating differences, please wait...
ms: Mengira perbezaan, tunggu sebentar...

en: Differences between books
ms: Perbezaan diantara buku

en: Go to previous change
ms: Pergi ke perubahan terdahulu

en: &Previous change
ms: Perubahan &Terdahulu

en: Go to next change
ms: Pergi ke perubahan berikutnya

en: &Next change
ms: Perubahan &Berikutnya

en: Search for text
ms: Gelintar teks

en: Next &match
ms: Pa&danan berikutnya

en: P&revious match
ms: Padanan &terdahulu

en: Left panel
ms: Panel kiri

en: Perform search in the left panel
ms: Buat gelintar dalam panel kiri

en: Right panel
ms: Panel kanan

en: Perform search in the right panel
ms: Buat gelintar dalam panel kanan

en: &Options
ms: &Pilihan

en: Change how the differences are displayed
ms: Ubah bagaimana perbezaan dipaparkan

en: Lines of context around each change
ms: Baris konteks disekitar setiap perubahan

en: Show %d lines of context
ms: Tunjuk %d baris konteks

en: Show all text
ms: Tunjuk semua teks

en: Beautify files before comparing them
ms: Kemaskan fail sebelum membandingnya

en: Do not beautify files before comparing
ms: Jangan kemaskin fail sebelum perbandingan

en: The books are identical
ms: Buku adalah serupa

en: No changes found
ms: Tiada perubahan ditemui

en: The files are identical
ms: Fail adalah serupa

en: No differences found
ms: Tiada perbezaan ditemui

en: [%s was added]
ms: [%s telah ditambah]

en: [%s was removed]
ms: [%s telah dibuang]

en: Previous change
ms: Perubahan terdahulu

en: Next change
ms: Perubahan berikutnya

en: Open file in the editor
ms: Buka fail dalam penyunting

en: This file was added
ms: Fail ini telah ditambah

en: This file was removed
ms: Fail ini telah dibuang

en: [This file was renamed from %s]
ms: [Fail ini telah dinamakan semula dari %s]

en: [This file was renamed to %s]
ms: [Fail ini telah dinamakan semula menjadi %s]

en: Binary file of size: %s
ms: Fail binari saiz: %s

en: Image could not be rendered
ms: Imej tidak dapat diterap

en: Size: {0} Resolution: {1}x{2}
ms: Saiz: {0} Resolusi: {1}x{2}

en: The files are identical after beautifying
ms: Fail adalah serupa selepas dikemaskan

en: Choose the external resources to download
ms: Pilih sumber luar untuk muat turun

en: Download external resources
ms: Muat turun sumber luar

en: Searching for external resources...
ms: Menggelintar sumber luar...

en: Scan failed
ms: Imbasan gagal

en: No external resources found
ms: Tiada sumber luar ditemui

en: No external resources were found in this book.
ms: Tiada sumber luar ditemui dalam buku ini.

en: Some downloads failed
ms: Beberapa muat turun telah gagal

en: Updating resources in book...
ms: Mengemaskini sumber dalam buku...

en: Successfully processed the external resource | Successfully processed {} external resources
ms[0]: Berjaya memproses {} sumber luar

en: Could not download one image | Could not download {} images
ms[0]: Tidak dapat memuat turun {} imej

en: Replace failed
ms: Penggantian gagal

en: Trim image
ms: Kerat imej

en: Auto-trim image
ms: Auto-kerat imej

en: Rotate image
ms: Putar imej

en: Resize image
ms: Saiz semula imej

en: Sharpen image
ms: Jelaskan imej

en: Blur image
ms: Kaburkan imej

en: Make image look like an oil painting
ms: Jadikan imej seakan-akan lukisan cat minyak

en: De-speckle image
ms: Nyah-bintik imej

en: Normalize image
ms: Normalkan imej

en: No image
ms: Tiada imej

en: No image loaded
ms: Tiada imej dimuatkan

en: Invalid image
ms: Imej tidak sah

en: The current image is not valid
ms: Imej semasa tidak sah

en: Drop image
ms: Lepas imej

en: Paste image
ms: Tampal imej

en: No image available in the clipboard
ms: Tiada imej tersedia di dalam papan keratan

en: No active selection, first select a region in the image, by dragging with your mouse
ms: Tiada pemilihan aktif, pertama pilih kawasan di dalam imej, seret menggunakan tetikus anda

en: Not a valid image
ms: Tiada imej yang sah

en: Choose the new width and height
ms: Pilih lebar dan tinggi baharu

en: Cutting of images is not allowed. If you want to delete the image, use the files browser to do it.
ms: Pemotongan imej tidak dibenarkan. Jika anda mahu padam imej, gunakan pelayar fail untuk membuatnya.

en: File actions tool bar
ms: Palang alat tindakan fail

en: Edit actions tool bar
ms: Sunting palang alat tindakan

en: Image filters
ms: Penapis imej

en: Improve contrast (normalize image)
ms: Tambah baik beza jelas (normalkan imej)

en: Image information bar
ms: Palang maklumat imej

en: Copy selected region
ms: Salin kawasan terpilih

en: Paste into selected region
ms: Tampal ke dalam kawasan terpilih

en: Copy image
ms: Salin imej

en: The standard deviation for the Gaussian sharpen operation (higher means more sharpening)
ms: Sisihan piawai untuk operasi jelaskan Gaussian (lebih tinggi bermaksud lebih jelas)

en: The standard deviation for the Gaussian blur operation (higher means more blurring)
ms: Sisihan piawai untuk operasi kaburkan Gaussian (lebih tinggi bermaksud lebih kabur)

en: Oilify image
ms: Cat minyakkan imej

en: The strength of the operation (higher numbers have larger effects)
ms: Kekuatan operasi (lebih tinggi nombor lebih besar kesannya)

en: Choose file name
ms: Pilih nama fail

en: You must specify a file name for the new file, with an extension.
ms: Anda mesti nyatakan satu nama fail untuk fail baharu, berserta sambungannya.

en: Choose an image
ms: Pilih satu imej

en: Images in book
ms: Imej di dalam buku

en: &Existing images in the book
ms: Imej s&edia ada di dalam buku

en: Search for image by file name
ms: Gelintar imej mengikut nama fail

en: Refresh the displayed images
ms: Segar semula imej yang dipaparkan

en: &Import image
ms: &Import imej

en: Import an image from elsewhere in your computer
ms: Import imej di tempat lain dalam komputer anda

en: &Paste image
ms: &Tampal imej

en: Paste an image from the clipboard
ms: Tampal satu imej dari papan keratan

en: Full page image
ms: Imej halaman penuh

en: Insert the image so that it takes up an entire page when viewed in a reader
ms: Sisip imej supaya ia memenuhi keseluruhan halaman bila dipapar dalam pembaca

en: Preserve aspect ratio
ms: Kekalkan nisbah bidang

en: Preserve the aspect ratio of the inserted image when rendering it full paged
ms: Kekalkan nisbah bidang imej yang disisip bila menerap ia berhalaman penuh

en: There is no image on the clipboard
ms: Tiada imej dalam papan keratan

en: Invalid file extension
ms: Sambungan fail tidak sah

en: The file name you choose must have a .jpg or .png extension
ms: Nama fail yang anda pilih mestilah mempunyai sambungan .jpg atau .png

en: Choose the folder into which the files will be placed
ms: Pilih folder yang mana fail akan diletak

en: Create new folder
ms: Cipta folder baharu

en: Enter a name for the new folder
ms: Masukkan nama untuk folder baharu

en: Folder name
ms: Nama folder

en: Create new book
ms: Cipta buku baharu

en: &Authors:
ms: Peng&arang:

en: &Language:
ms: &Bahasa:

en: Invalid markup
ms: Penanda tidak sah

en: The current block tag has an existing unclosed style attribute. Run the Fix HTML tool first.
ms: Tag blok semasa mempunyai atribut gaya tidak tertutup. Jalankan alat Baiki HTML dahulu.

en: Invalid HTML
ms: HTML tidak sah

en: There is an unclosed %s tag. You should run the Fix HTML tool before trying to rename tags.
ms: Terdapat %s tag tidak tertutup. Anda patutu jalankan alat Baiki HTML sebelum cuba menamakan semula tag.

en: No tag found
ms: Tiada tag ditemui

en: No suitable block level tag was found to rename
ms: Tiada tag aras blok yang sesuai ditemui untuk dinamakan semula

en: Not in a block tag
ms: Tidak dalam tag blok

en: Cannot change text alignment as the cursor is not inside a block level tag, such as a &lt;p&gt; or &lt;div&gt; tag.
ms: Tidak dapat ubah jajaran teks kerana kursor tidak berada di dalam tag aras blok, seperti tag &lt;p&gt; atau &lt;div&gt;.

en: Insert filler text
ms: Sisip teks pengisi

en: Insert a tag
ms: Sisip satu tag

en: Insert a self closing tag
ms: Sisip tag tertutup kendiri

en: Insert a HTML link
ms: Sisip pautan HTML

en: Insert a HTML image
ms: Sisip imej HTML

en: Insert a HTML tag with a class
ms: Sisip tag HTML dengan satu kelas

en: No snippet found
ms: Tiada snippet ditemui

en: No matching snippet was found
ms: Tida snippet sepadan ditemui

en: For help with snippets, see the <a href="%s">User Manual</a>
ms: Untuk bantuan mengenai snippet, sila rujuk <a href="%s">Panduan Pengguna</a>

en: The name of this snippet
ms: Nama bagi snippet ini

en: The text used to trigger this snippet
ms: Teks yang digunakan untuk memicu snippet ini

en: Tri&gger:
ms: Pe&micu:

en: &File types:
ms: Jenis &fail:

en: Which file types this snippet should be active in
ms: Jenis fail yang manakah snippet ini patut diaktifkan

en: You can test your snippet here
ms: Anda boleh uji snippet anda di sini

en: T&est:
ms: U&ji:

en: Create a snippet
ms: Cipta satu snippet

en: Edit snippet
ms: Sunting snippet

en: You must provide a name for this snippet
ms: Anda mesti sediakan satu nama untuk snippet ini

en: You must provide a trigger for this snippet
ms: Anda mesti sediakan satu pemicu untuk snippet ini

en: You must provide a template for this snippet
ms: Anda mesti sediakan satu templat untuk snippet ini

en: You must specify at least one file type
ms: Anda mesti nyatakan sekurang-kurangnya satu fail jenis fail

en: Create/edit snippets
ms: Cipta/sunting snippet

en: Search for a snippet
ms: Gelintar snippet

en: &Add snippet
ms: T&ambah snippet

en: &Edit snippet
ms: &Sunting snippet

en: &Remove snippet
ms: &Buang snippet

en: Change &built-in
ms: Ubah ter&bina-dalam

en: Invalid snippet
ms: Snippet tidak sah

en: Cannot edit snippet
ms: Tidak dapat sunting snippet

en: No snippet selected
ms: Tiada snippet terpilih

en: No snippets found
ms: Tiada snippet ditemui

en: No snippets found for query: %s
ms: Tiada snippet ditemui untuk pertanyaan: %s

en: Choose the built-in snippet to modify:
ms: Pilih snippet terbina-dalam untuk diubahsuai:

en: Invalid text
ms: Teks tidak sah

en: Unterminated string
ms: Rentetan tidak boleh ditamatkan

en: Hold down the Ctrl key and click to open this link
ms: Tahan kekunci Ctrl dan klik untuk buka pautan ini

en: This link points to a file that is not present in the book
ms: Pautan ini menuju ke fail yang tiada dalam buku ini

en: An unescaped < is not allowed. Replace it with &lt;
ms: Tanda < tidak dibenarkan. Gantikannya dengan tanda &lt;

en: An unescaped ampersand is not allowed. Replace it with &amp;
ms: Tanda Ampersand tidak dibenarkan. Gantikannya dengan tanda &amp;

en: An unescaped > is not allowed. Replace it with &gt;
ms: Tanda > tidak dibenarkan. Gantikannya dengan tanda &gt;

en: / not allowed except at the end of the tag
ms: / tidak dibenarkan kecuali dipenghujung tag

en: Unknown character
ms: Aksara tidak diketahui

en: A closing tag must contain only the tag name and nothing else
ms: Tag penutup mestilah hanya mengandungi nama dan bukan yang lain

en: Expecting an attribute value
ms: Menjangkakan nilai atribut

en: A tag name cannot end with a colon
ms: Nama tag tidak boleh berakhir dengan tanda titik bertindih

en: Sorting CSS rules can in rare cases change the effective styles applied to the book. Are you sure you want to proceed?
ms: Pengisihan peraturan CSS dalam kes terpencil dapat mengubah gaya yang diterapkan ke atas buku. Anda pasti mahu teruskan?

en: Create custom theme
ms: Cipta tema suai

en: &Name of custom theme:
ms: &Nama tema suai:

en: &Builtin theme to base on:
ms: Tema ter&bina-dalam yang dirujuk:

en: You must specify a name for your theme
ms: Anda mesti nyatakan nama untuk tema anda

en: A custom theme with the name %s already exists
ms: Tema suai dengan nama %s sudah wujud

en: No color
ms: Tiada warna

en: Red: {0} Green: {1} Blue: {2}
ms: Merah: {0} Hijau: {1} Biru: {2}

en: Remove color
ms: Buang warna

en: &Background
ms: Latar &Belakang

en: &Foreground
ms: Latar &Hadapan

en: &Italic
ms: &Condong

en: B&old
ms: Teba&l

en: &Underline:
ms: &Garis Bawah:

en: Create/edit custom theme
ms: Cipta/sunting tema suai

en: &Edit theme:
ms: S&unting tema:

en: Add &new theme
ms: Tambah tema &baharu

en: &Remove theme
ms: B&uang tema

en: &Bold
ms: Teba&l

en: Make the selected text bold
ms: Jadikan teks terpilih tebal

en: <h3>Bold</h3>Make the selected text bold
ms: <h3>Tebal</h3>Jadikan teks terpilih tebal

en: Make the selected text italic
ms: Jadikan teks terpilih condong

en: <h3>Italic</h3>Make the selected text italic
ms: <h3>Condong</h3>Jadikan teks terpilih condong

en: &Underline
ms: &Garis Bawah

en: Underline the selected text
ms: Garis bawahkan teks terpilih

en: <h3>Underline</h3>Underline the selected text
ms: <h3>Garis Bawah</h3>Garis bawahkan teks terpilih

en: &Strikethrough
ms: &Coret Tembus

en: Draw a line through the selected text
ms: Lukis garis yang merentasi secara melintang ditengah-tengah teks terpilih

en: <h3>Strikethrough</h3>Draw a line through the selected text
ms: <h3>Coret Tembus</h3>Lukis garis yang merentasi secara melintang ditengah-tengah teks terpilih

en: &Superscript
ms: &Superskrip

en: Make the selected text a superscript
ms: Jadikan teks terpilih superskrip

en: <h3>Superscript</h3>Set the selected text slightly smaller and above the normal line
ms: <h3>Superskrip</h3>Jadikan teks terpilih lebih kecil dan berada di atas baris biasa

en: &Subscript
ms: &Subskrip

en: Make the selected text a subscript
ms: Jadikan teks terpilih subskrip

en: <h3>Subscript</h3>Set the selected text slightly smaller and below the normal line
ms: <h3>Subskrip</h3>Jadikan teks terpilih lebih kecil dan berada di bawah baris biasa

en: &Color
ms: &Warna

en: Change text color
ms: Ubah warna teks

en: <h3>Color</h3>Change the color of the selected text
ms: <h3>Warna</h3>Ubah warna teks terpilih

en: &Background color
ms: Warna latar &belakang

en: Change background color of text
ms: Ubah warna latar belakang teks

en: <h3>Background color</h3>Change the background color of the selected text
ms: <h3>Warna latar belakang</h3>Ubah warna latar belakang teks terpilih

en: Align &left
ms: Jajar k&iri

en: <h3>Align left</h3>Align the paragraph to the left
ms: <h3>Jajar kiri</h3>Jajar perenggan ke kiri

en: &Center
ms: &Tengah

en: <h3>Center</h3>Center the paragraph
ms: <h3>Tengah</h3>Tengahkan perenggan

en: Align &right
ms: Jajar k&anan

en: <h3>Align right</h3>Align the paragraph to the right
ms: <h3>Jajar kanan</h3>Jajar perenggan ke kanan

en: &Justify
ms: Suai &Muat

en: Justify
ms: Suai Muat

en: <h3>Justify</h3>Align the paragraph to both the left and right margins
ms: <h3>Suai Muat</h3>Jajar perenggan ke arah kanan dan kiri margin

en: &Sort style rules
ms: &Isih peraturan gaya

en: Sort the style rules
ms: Isih peraturan gaya

en: &Insert image
ms: S&isip imej

en: Insert an image into the text
ms: Sisip imej ke dalam teks

en: <h3>Insert image</h3>Insert an image into the text
ms: <h3>Sisip imej</h3>Sisip imej ke dalam teks

en: Insert &hyperlink
ms: Sisip pautan &hiper

en: Insert hyperlink
ms: Sisip pautan hiper

en: <h3>Insert hyperlink</h3>Insert a hyperlink into the text
ms: <h3>Sisip pautan hiper</h3>Sisip pautan hiper ke dalam teks

en: Smart &comment
ms: U&lasan pintar

en: Smart comment (toggle block comments)
ms: Ulasan pintar (togol ulasan blok)

en: <h3>Smart comment</h3>Comment or uncomment text<br><br>If the cursor is inside an existing block comment, uncomment it, otherwise comment out the selected text.
ms: <h3>Ulasan pintar</h3>Beri ulasan atau buang ulasan teks<br><br>Jika kursor berada di dalam ulasan blok sedia ada, buang ulasan itu, jika tidak buang ulasan teks terpilih.

en: Convert the paragraph to &lt;%s&gt;
ms: Tukar perenggan menjadi &lt;%s&gt;

en: &Lower case
ms: Huruf &kecil

en: &Swap case
ms: Huruf &silih

en: &Upper case
ms: Huruf &besar

en: &Capitalize
ms: &Huruf Dibesarkan

en: &Title case
ms: Huruf &Tajuk

en: Change the case of the selected text: %s
ms: Ubah jenis huruf bagi teks terpilih: %s

en: Insert &tag
ms: Sisip &tag

en: Insert tag
ms: Sisip tag

en: <h3>Insert tag</h3>Insert a tag, if some text is selected the tag will be inserted around the selected text
ms: <h3>Sisip tag</h3>Sisip tag, jika beberapa text dipilih, tag akan disisip disekitar teks terpilih.

en: Change paragraph to heading
ms: Ubah perenggan menjadi pengepala

en: Editor tools
ms: Alat penyunting

en: Format text
ms: Format teks

en: No text
ms: Tiada teks

en: There is no suitable text in the clipboard to paste.
ms: Tiada teks yang sesuai dalam papan keratan untuk ditampalkan.

en: Ignore this word
ms: Abai perkataan ini

en: Add this word to the dictionary: {0}
ms: Tambah perkataan ini ke dalam kamus: {0}

en: Add this word to the dictionary
ms: Tambah perkataan ini ke dalam kamus

en: Open %s
ms: Buka %s

en: Show help for: %s
ms: Tunjuk bantuan untuk: %s

en: Chapter-
ms: Bab-

en: Style-
ms: Gaya-

en: Styles
ms: Gaya

en: Image-
ms: Imej-

en: Font-
ms: Fon-

en: Misc-
ms: Pelbagai-

[ctx: edit book file type]
en: Miscellaneous
ms: Pelbagai

en: The file name must have an extension
ms: Nama fail mestilah mempunyai sambungan

en: The file name contains invalid characters
ms: Nama fail mengandungi aksara tidak sah

en: This file name already exists in the book
ms: Nama fail ini sudah wujud di dalam buku

en: Bulk rename items
ms: Nama semula item secara pukal

en: All selected files will be renamed to the form prefix-number
ms: Semua fail terpilih akan dinamakan semula dalam bentuk nombor-awalan

en: &Prefix:
ms: A&walan:

en: Starting &number:
ms: &Nombor permulaan:

en: Full path:
ms: Laluan penuh:

en: This file is the cover %s for this book
ms: Fail ini ialah kulit buku %s untuk buku ini

en: image
ms: imej

en: This file contains all the metadata and book structure information
ms: Fail ini mengandungi semua data meta dan maklumat struktur buku

en: This file contains the metadata table of contents
ms: Fail ini mengandungi data meta senarai kandungan

en: This file is not listed in the book manifest
ms: Fail ini tidak tersenarai dalam manifes buku

en: This file is marked as non-linear in the spine
    Drag it to the top to make it linear
ms: Fail ini ditanda sebagai tidak-linear dalam spine
    Seret ia ke bahagian teratas untuk menjadikannya
    linear.

en: This file is a text file that is not referenced in the spine
ms: Fail ini ialah fail teks yang tidak dirujuk dalam spine

en: This file occurs more than once in the spine
ms: Fail ini muncul lebih dari sekali di dalam spine

en: Export %s
ms: Eksport %s

en: Replace %s with file...
ms: Ganti %s dengan fail...

en: &Rename %s
ms: &Nama semula %s

en: Mark %s as cover image
ms: Tanda %s sebagai imej kulit buku

en: Mark %s as cover page
ms: Tanda %s sebagai halaman kulit buku

en: &Bulk rename the selected files
ms: Namakan semula fail terpilih secara &pukal

en: &Delete the selected file | &Delete the {} selected files
ms[0]: Pa&dam {} fail terpilih

en: Link &stylesheets...
ms: Paut lembaran ga&ya...

en: &Merge selected text files
ms: &Gabung fail teks terpilih

en: &Merge selected style files
ms: &Gabung fail gaya terpilih

en: Cannot rename
ms: Tidak dapat namakan semula

en: %s books do not support file renaming as they do not use file names internally. The filenames you see are automatically generated from the internal structures of the original file.
ms: %s buah buku tidak menyokong penamaan semula kerana mereka tidak guna nama fail secara dalaman. Nama fail yang anda lihat dijana secara automatik dari struktur dalaman fail asal.

en: Not first item
ms: Bukan item pertama

en: %s is not the first text item. You should only mark the first text item as cover. Do you want to make it the first item?
ms: %s bukanlah item teks pertama. Anda hanya tanda item teks pertama sebagai kulit buku. Anda mahu jadikannya item pertama?

en: The file(s) %s cannot be renamed.
ms: Fail %s tidak dapat dinamakan semula.

en: New file extension:
ms: Sambungan fail baharu:

en: Rename files
ms: Nama semula fail

en: The file(s) %s cannot be deleted.
ms: Fail %s tidak dapat dipadam.

en: Choose location
ms: Pilih lokasi

en: Files
ms: Fail

en: No stylesheets
ms: Tiada lembaran gaya

en: This book currently has no stylesheets. You must first create a stylesheet before linking it.
ms: Buku ini buat masa ini tidak mempunyai lembaran gaya. Anda mesti cipta dahulu lembaran gaya sebelum memautkannya.

en: Choose stylesheets
ms: Pilih lembaran gaya

en: Choose the stylesheets to link. Drag and drop to re-arrange
ms: Pilih lembaran gaya untuk dipautkan. Seret dan lepas untuk susun-semula

en: Remove existing links to stylesheets
ms: Buang pautan sedia ada ke lembaran gaya

en: Choose a name for the new (blank) file. To place the file in a specific folder in the book, include the folder name, for example: <i>text/chapter1.html
ms: Pilih satu nama untuk fail baharu (kosong). Untuk gantikan fail di dalam folder tertentu dalam buku, sertakan nama folder, contohnya: <i>text/chapter1.html

en: Import resource file (image/font/etc.)
ms: Import fail sumber (imej/fon/dll.)

en: Import a file from your computer as a new file into the book.
ms: Import fail dari komputer anda sebagai fail baharu ke dalam buku.

en: Choose a name for the imported file
ms: Pilih satu nama untuk fail diimport

en: You must specify a name for the new file, with an extension, for example, chapter1.html
ms: Anda mesti nyatakan satu nama untuk fail baharu, dengan sambungan, contohnya, bab1.html

en: Choose master file
ms: Pilih fail master

en: Choose the master file. All selected files will be merged into the master file:
ms: Pilih fail master. Semua fail terpilih akan digabungkan ke dalam fail master:

en: Debug output from %s
ms: Nyahpepijat output dari %s

en: No such function
ms: Tiada fungsi sebegitu

en: There is no function named %s
ms: Tiada fungsi bernama %s

en: Cannot remove builtin function
ms: Tidak dapat buang fungsi terbina-dalam

en: The function %s is a builtin function, it cannot be removed.
ms: Fungsi %s ialah fungsi terbina-dalam, ia tidak boleh dibuang.

en: Choose a function to run on matched text (by name)
ms: Pilih satu fungsi untuk dijalankan pada teks dipadankan (mengikut nama)

en: Save current search
ms: Simpan gelintar semasa

en: Show saved searches
ms: Tunjuk gelintar tersimpan

en: Create/edit a function
ms: Cipta/sunting fungsi

en: F&unction name:
ms: Nama f&ungsi:

en: For help with creating functions, see the <a href="%s">User Manual</a>
ms: Untuk bantuan penciptaan fungsi, sila rujuk <a href="%s">Panduan Pengguna</a>

en: Must specify name
ms: Mesti nyatakan nama

en: You must specify a name for this function.
ms: Anda mesti nyatakan nama untuk fungsi ini.

en: Invalid Python code
ms: Kod Python tidak sah

en: No replace function
ms: Tiada fungsi ganti

en: Inherited from %s
ms: Diwarisi dari %s

en: Matched CSS rules for %s
ms: Peraturan CSS sepadan untuk %s

en: Computed final style
ms: Gaya akhir dikira

en: Copy everything
ms: Salin segalanya

en: No style information found
ms: Tiada maklumat gaya ditemui

en: Move the cursor inside a HTML tag to see what styles apply to that tag.
ms: Alih kursor ke dalam tag HTML untuk melihat apakah gaya yang dilaksana pada tag tersebut.

en: Change this to the relative path to: %s
ms: Ubah ini ke laluan relatif ke: %s

en: Font file added
ms: Fail fon ditambah

en: Font faces for %s
ms: Rupa fon untuk %s

en: Embedded
ms: Terbenam

en: Font family
ms: Keluarga fon

en: Change font
ms: Ubah fon

en: Change the font %s to: | Change the fonts %s to:
ms[0]: Ubah fon %s ke:

en: &New font:
ms: Fon &baharu:

en: The font <i>%s</i> <b>exists</b> on your computer
ms: Fon <i>%s</i> sudah <b>wujud</b> dalam komputer anda

en: The font <i>%s</i> <b>does not exist</b> on your computer
ms: Fon <i>%s</i> <b>tidak wujud</b> dalam komputer anda

en: &Install fonts
ms: &Pasang fon

en: &Change selected fonts
ms: &Ubah fon terpilih

en: &Remove selected fonts
ms: B&uang fon terpilih

en: &Embed all fonts
ms: B&enamkan semua fon

en: &Subset all fonts
ms: &Subsetkan semua fon

en: Rescan the book for fonts in case you have made changes
ms: Imbas semula buku untuk sahkan fon jika anda telah membuat perubahan

en:  All the fonts declared in this book are shown to the left, along with whether they are embedded or not.
                You can remove or replace any selected font and also embed any declared fonts that are not already embedded.
ms: Semua fon yang diisytihar dalam buku ini ditunjukkan sebelah kiri, sama ada terbenam atau tidak terbenam.
    Anda boleh ubah atau ganti mana-mana fon terpilih dan juga benamkan mana-mana fon yang diisytihar jika ia belum dibenamkan.

en:  Double click any font family to see if the font is available for embedding on your computer.
ms: Dwi-klik mana-mana keluarga fon untuk melihat jika fon tersedia untuk pembenaman dalam komputer anda.

en: The font <b>%s</b> was not found on your computer. If you have the font files, you can install it using the "Install fonts" button in the lower left corner.
ms: Fon <b>%s</b> tidak ditemui dalam komputer anda. Jika anda mempunyai fail fon, anda boleh pasang ia melalui butang "Pasang fon" di bucu kiri bawah.

en: No fonts selected
ms: Tiada fon terpilih

en: No fonts selected, you must first select some fonts in the left panel
ms: Tiada fon terpilih, anda mesti terlebih dahulu pilih beberapa fon pada panel di sebelah kiri

en: Remove unused CSS
ms: Buang CSS yang tidak digunakan

en: This will remove all CSS rules that do not match any actual content. There are a couple of additional cleanups you can enable, below:
ms: Tindakan ini akan membuang semua peraturan CSS yang tidak sepadan dengan mana-mana kandungan sebenar. Terdapat beberapa pembersihan tambahan yang anda boleh benarkan, di bawah:

en: Remove unused &class attributes
ms: Buang atribut ke&las yang tidak digunakan

en: Remove all class attributes from the HTML that do not match any existing CSS rules
ms: Buang semua atribut kelas dari HTML yang tidak sepadan dengan mana-mana peraturan CSS sedia ada.

en: Merge CSS rules in the same stylesheet that have identical selectors. Note that in rare cases merging can result in a change to the effective styling of the book, so use with care.
ms: Peraturan Gabung CSS dalam lembaran gaya serupa yang mempunyai pemilih yang sama. Perhatian dalam kes terpencil penggabungan akan menyebabkan perubahan pengayaan efektif sesebuah buku, oleh itu guna dengan hati-hati.

en: Action report
ms: Laporan tindakan

en: Compress images
ms: Mampat imej

en: You can compress the images in this book losslessly, reducing the file size of the book, without affecting image quality. Typically image size is reduced by 5 - 15%.
ms: Anda boleh mampatkan imej secara tak hilang dalam buku, untuk mengurangkan saiz fail buku, tanpa mempengaruhi kualiti imej. Biasanya saiz imej dikecilkan sebanyak 5 - 15%.

en: Compressing images...
ms: Memampat imej...

en: Compressing images, please wait...
ms: Memampatkan imej, tunggu sebentar...

en: Editor font &family:
ms: Ke&luarga fon penyunting:

en: Editor font &size:
ms: &Saiz fon penyunting:

en: Create/edit &custom color schemes
ms: Cipta/sunting skema warna &suai

en: &Color scheme:
ms: Skema &warna:

en: Change &templates
ms: Ubah &templat

en: Templates for new files:
ms: Templat untuk fail baharu:

en: &Wrap long lines in the editor
ms: &Lilit baris panjang di dalam penyunting

en: &Replace HTML entities as they are typed
ms: &Ganti entiti HTML bila ia ditaip

en: With this option, every time you type in a complete html entity, such as &amp;hellip; it is automatically replaced by its corresponding character. The replacement happens only when the trailing semi-colon is typed.
ms: Dengan pilihan ini, setiap kali anda taipkan entiti html lengkap, seperti &amp;hellip; ia gantikan secara automatik dengan aksara berkenaan. Penggantian hanya berlaku jika titik bertindih belakang telah ditaipkan.

en: With this option, every time you type </ the current HTML closing tag is auto-completed
ms: Dengan pilihan ini, setiap kali anda menaip </ tag penutup HTML semasa diauto-lengkapkan

en: This will cause the beautify current file action to be performed automatically every time you open a HTML/CSS/etc. file for editing.
ms: Ini akan memperkemaskan tindakan fail semasa yang dilakukan secara automatik setiap kali anda buku fail HTML/CSS/dan lain-lain untuk penyuntingan.

en: This will cause spelling errors to be highlighted in the code view for easy correction as you type.
ms: Ini akan menyebabkan ralat ejaan disorot dalam paparan kod untuk memudahkan pembetulan bila anda menaip.

en: Allow using drag and drop to move text around in the editor. It can be useful to turn this off if you have a misbehaving touchpad.
ms: Membolehkan penggunaan seret dan alih untuk alih teks dalam penyunting. Ia perlu dimatikan jika anada mempunyai pad sentuh yang bermasalah.

en: Manage &spelling dictionaries
ms: Urus kamus &ejaan

en: Manage sni&ppets
ms: Urus sni&ppet

en: Automatic (%s)
ms: Automatik (%s)

en: When the file is opened, update the metadata embedded in the book file to the current metadata in the calibre library.
ms: Bila fail dibuka, kemaskini data meta terbenam di dalam fail buku ke data meta semasa di dalam pustaka calibre.

en: When auto-selecting the format to edit for a book with multiple formats, this is the preference order.
ms: Bila auto-pemilihan format untuk menyunting buku dengan format berbilang, ini adalah tertib keutamaan.

en: Preferred format order (drag and drop to change)
ms: Tertib format dikehendaki (seret dan lepas untuk ubah)

en: By default, you can have only a single row or column of windows in the dock areas (the areas around the central editors). This option allows for more flexible window layout, but is a little more complex to use.
ms: Secara lalai, anda hanya boleh mempunyai satu baris atau lajur tetingkap dalam kawasan labuh (kawasan disekitar penyunting tengah). Pilihan ini membolehkan bentangan tetingkap lebih fleksibel, tetapi lebih rumit digunakan

en: Choose which windows will occupy the corners of the dockable areas
ms: Pilih tetingkap yang menguasai bucu kawasan boleh labuh

en: When opening a previously edited book again, restore its state. That means all open files are automatically re-opened and the cursor is positioned at its previous location.
ms: Bila membuka buku disunting sebelum ini sekali lagi, pulihkan keadaannya. Ia bermaksud semua fail dibuka dibuka semula secara automatik dan kursor diletak pada lokasi terdahulunya.

en: Showing the full file paths is useful when editing books that contain multiple files with the same file name.
ms: Menunjukkan laluan fail penuh adalah berguna bila menyunting buku yang mengandungi fail berbilang dengan nama fail yang sama.

en: Monospaced text
ms: Teks monospace

en: Sans-serif text
ms: Teks sans-serif

en: Serif text
ms: Teks serif

en: Font family for &%s:
ms: Keluarga fon untuk &%s:

en: &Default font size:
ms: Saiz fon &lalai:

en: &Monospace font size:
ms: Saiz fon &monospace:

en: Mi&nimum font size:
ms: Saiz fon mi&nimum:

en: Background color:
ms: Warna latar belakang:

en: Custom
ms: Suai

en: Choose which toolbar you want to customize
ms: Pilih palang alat yang anda mahu suaikan

en: Tools for %s editors
ms: Alatan untuk penyunting %s

en: Book wide actions
ms: Tindakan lebar buku

en: Book wide tools
ms: Alar lebar buku

en: Book wide tools from third party plugins
ms: Alatan lebar buku daripada pemalam pihak ketiga

en: Text formatting actions
ms: Tindakan pemformatan teks

en: &Toolbar to customize:
ms: Palang ala&t untuk disuai:

en: Adjust the size of icons on all toolbars
ms: Laras saiz ikon pada semua palang alat

en: Toolbar &icon size:
ms: Saiz &ikon palang alat:

en: Customize templates
ms: Suai templat

en: Choose the &type of template to edit:
ms: Pilih &jenis templat untuk disunting:

en: The variables {0} and {1} will be replaced with the title and author of the book. {2} is where the cursor will be positioned. If you want to include braces in your template, for example for CSS rules, you have to escape them, like this: {3}
ms: Pembolehubah {0} dan {1} akan diganti dengan tajuk dan pengarang buku. {2} adalah tempat kursor diletak. Jika anda mahu sertakan kurungan dalam templat anda, contohnya untuk peraturan CSS, anda perlu buat seperti ini: {3}

en: Preferences for Edit book
ms: Keutamaan untuk Sunting Buku

en: Restore all &defaults
ms: Pulih semua &lalai

en: Restore defaults for all preferences
ms: Pulih lalai untuk semua keutamaan

en: Restore &current defaults
ms: Pulih lalai &semasa

en: Restore defaults for currently displayed preferences
ms: Pulih lalai untuk keutamaan dipapar semasa

en: Restore all disabled confirmation prompts
ms: Pulihkan semua  makluman pengesahan yang dilumpuhkan

en: Main window
ms: Tetingkap utama

en: Editor settings
ms: Tetapan penyunting

en: Preview settings
ms: Tetapan pratonton

en: Integration with calibre
ms: Penyepaduan dengan calibre

en: There are no disabled confirmation prompts
ms: Tiada makluma pengesahan dilumpuhkan

en: One disabled confirmation prompt was restored | {} disabled confirmation prompts were restored
ms[0]: {} pengesahan dilumpuhkan telah dipulihkan

en: Disabled confirmations restored
ms: Pengesahan dilumpuhkan telah dipulihkan

en: Inspect element
ms: Periksa unsur

en: Edit %s
ms: Sunting %s

en: Search in preview
ms: Gelintar dalam pratonton

en: Invalid location
ms: Lokasi tidak sah

en: Cannot split on the body tag
ms: Tidak dapat pisahkan tag badan

en: Failed to launch worker
ms: Gagal lancarkan pekerja

en: Failed to launch the worker process used for rendering the preview
ms: Gagal melancarkan proses pekerja yang digunakan untuk menerap pratonton

en: Cannot disable
ms: Tidak dapat lumpuhkan

en: Auto reloading of the preview panel cannot be disabled while the Live CSS panel is open.
ms: Auto memuat semula panel pratonton tidak dapat dilumpuhkan ketika panel CSS Langsung dibuka.

en: Auto reload preview when text changes in editor
ms: Auto muat semula pratonton bila teks berubah di dalam penyunting

en: Disable auto reload of preview
ms: Lumpuhkan auto muat semula pratonton

en: Disable syncing of preview position to editor position
ms: Lumpuhkan penyegerakan kedudukan pratontont ke kedudukan penyunting

en: Enable syncing of preview position to editor position
ms: Benarkan penyegerakan kedudukan pratonton ke kedudukan penyunting

en: Abort file split
ms: Henti paksa pisah fail

en: Delete selected files
ms: Padam fail terpilih

en: Size (KB)
ms: Saiz (KB)

en: Style
ms: Gaya

en: Total uncompressed size of all files: {0} :: Images: {1} :: Fonts: {2}
ms: Jumlah saiz tak mampat bagi semua fail: {0} :: Imej: {1} :: Fon: {2}

en: Resolution
ms: Resolusi

en: Times used
ms: Berapa kali digunakan

en: Edit the image: %s
ms: Sunting imej: %s

en: Anchor
ms: Tambat

en: Source text
ms: Teks sumber

en: Target
ms: Sasaran

en: Target text
ms: Teks sasaran

en: The link destination does not exist
ms: Destinasi pautan tidak wujud

en: The link destination exists
ms: Destinasi pautan wujud

en: The link destination could not be verified
ms: Destinasi pautan tidak disahkan

en: Click entries above to see their destination here
ms: Klik masukan di atas untuk melihat destinasi mereka di sini

en: No destination found for this link
ms: Tiada destinasi ditemui untuk pautan ini

en: Language
ms: Bahasa

en: Word
ms: Perkataan

en: Words: {2} :: Unique Words: :: {0} :: Languages: {1}
ms: Perkataan: {2} :: Perkataan Unik: :: {0} :: Bahasa: {1}

en: Character
ms: Karakter

en: Codepoint
ms: Titik kod

en: All the characters in the book
ms: Semua karakter dalam buku

en: {0} [{1} elements]
ms: {0} [{1} elemen]

en: Sort by:
ms: Isih mengikut:

en: &Counts
ms: &Kiraan

en: &Name
ms: &Nama

en: {0} rules, {1} unused
ms: {0} peraturan, {1} tidak digunakan

en: Number of matches
ms: Bilangan padanan

en: Style Rule
ms: Peraturan Gaya

en: {0} classes, {1} unused
ms: {0} kelas, {1} tidak digunakan

en: Class
ms: Kelas

en: Words
ms: Perkataan

en: Characters
ms: Karakter

en: Links
ms: Pautan

en: Export of %s data is not supported
ms: Eksport %s data tidak disokong

en: Choose a filename for the data
ms: Pilih satu nama fail untuk data

en: CSV files
ms: Fail CSV

en: Reports
ms: Laporan

en: Export the currently shown report as a CSV file
ms: Eksport laporan yang dipapar semasa sebagai fail CSV

en: Are you sure you want to delete the selected files?
ms: Anda pasti mahu memadam fail terpilih?

en: Failed to gather data
ms: Gagal menghimpun data

en: Failed to gather data for the report. Click "Show details" for more information.
ms: Gagal menghimpun data untuk laporan. Klik "Tunjuk perincian" untuk maklumat lanjut.

en: Saving...
ms: Menyimpan...

en: Enable completion based on search history
ms: Benarkan pelengkapan berasaskan sejarah gelintar

en: Disable completion based on search history
ms: Lumpuhkan pelengkapan berasaskan sejarah gelintar

en: All style files
ms: Semua fail gaya

en: All text files
ms: Semua fail teks

en: Current file
ms: Fail semasa

en: Marked text
ms: Teks bertanda

en: Open files
ms: Buka fail

en: Selected files
ms: Fail terpilih

en: Down
ms: Turun

en: Up
ms: Naik

en: 
                Direction to search:
                <dl>
                <dt><b>Down</b></dt>
                <dd>Search for the next match from your current position</dd>
                <dt><b>Up</b></dt>
                <dd>Search for the previous match from your current position</dd>
                </dl>
ms: 
                Arah penggelintaran:
                <dl>
                <dt><b>Turun</b></dt>
                <dd>Gelintar padanan berikutnya dari kedudukan semasa anda</dd>
                <dt><b>Naik</b></dt>
                <dd>Gelintar padanan terdahulu dari kedudukan semasa anda</dd>
                </dl>

en: Regex
ms: Ungkapan Nalar

en: &Find:
ms: &Cari:

en: &Replace:
ms: &Ganti:

en: Create/&edit
ms: Cipta/&sunting

en: Create a new function, or edit an existing function
ms: Cipta fungsi baharu, atau sunting fungsi sedia ada

en: Remo&ve
ms: B&uang

en: Remove this function
ms: Buang fungsi ini

en: Fin&d
ms: &Cari

en: Replace a&nd Find
ms: Ganti da&n Cari

en: Re&place
ms: &Ganti

en: Replace &all
ms: Ganti semu&a

en: &Mode:
ms: &Mod:

en: &Case sensitive
ms: Sensitif &kata

en: &Wrap
ms: &Lilit

en: When searching reaches the end, wrap around to the beginning and continue the search
ms: Bila penggelintaran ke penghujung, lilit sekeliling ke permulaan dan teruskan gelintar

en: &Dot all
ms: T&itik semua

en: Make the '.' special character match any character at all, including a newline
ms: Jadikan aksara khas '.' sepadan mana-mana aksara, termasuklah baris baharu

en: Close search panel
ms: Tutup panel gelintar

en: Abort editing of search
ms: Henti paksa penyuntingan gelintar

en: The name with which to save this search
ms: Nama yang menyimpan gelintar ini

en: Case sensitive
ms: Sensitif kata

en: Dot matches all
ms: Titik padan semua

en: Finish editing of search
ms: Selesai menyunting gelintar

en: Add search
ms: Tambah gelintar

en: Edit search
ms: Sunting gelintar

en: You must specify a search name
ms: Anda mesti nyatakan nama gelintar

en: Name exists
ms: Nama wujud

en: Another search with the name %s already exists
ms: Gelintar lain dengan nama %s sudah wujud

en: Must specify find
ms: Mesti nyatakan cari

en: You must specify a find expression
ms: Anda mesti nyatakan ungkapan cari

en: Must specify function
ms: Mesti nyatakan fungsi

en: You must specify a function name in Function-Regex mode
ms: Anda mesti nyatakan nama fungsi dalam mod Function-Regex

en: Filter displayed searches
ms: Tapis gelintar yang dipapar

en: The entries are tried in order until the first one matches.
ms: Masukan dicuba dalam tertib sehinggalah padanan pertama.

en: &Find
ms: &Cari

en: Run the search using the selected entries.
ms: Jalankan gelintar menggunakan masukan terpilih.

en: Run replace using the selected entries.
ms: Jalankan ganti menggunakan masukan terpilih.

en: Run replace and then find using the selected entries.
ms: Jalankan ganti kemudian cari menggunakan masukan terpilih

en: &Count all
ms: Ki&raan semua

en: Move selected entries up
ms: Alih masukan terpilih ke atas

en: Move selected entries down
ms: Alih masukan terpilih ke bawah

en: Edit the currently selected search
ms: Sunting gelintar terpilih semasa

en: Re&move search
ms: B&uang gelintar

en: Remove the currently selected searches
ms: Buang gelintar terpilih semasa

en: Add a new saved search
ms: Tambah satu gelintar tersimpan baharu

en: Import saved searches
ms: Import gelintar tersimpan

en: Export saved searches
ms: Eksport gelintar tersimpan

en: Export all
ms: Eksport semua

en: No saved search is selected
ms: Tiada gelintar tersimpan dipilih

en: Cannot edit search - no search selected.
ms: Tidak dapat sunting gelintar - tiada gelintar dipilih.

en: Are you sure you want to permanently delete the selected saved searches?
ms: Anda pasti mahu memadam secara kekal gelintar tersimpan terpilih?

en: (Case sensitive: {0} [Normal search])
ms: (Sensitif kata: {0} [Gelintar biasa])

en: {2} {3}
    Find: {0}
    Replace: {1}
ms: {2} {3}
    Cari: {0}
    Ganti: {1}

en: Invalid data
ms: Data tidak sah

en: The file %s does not contain valid saved searches
ms: Fail %s tidak mengandungi gelintar tersimpan yang sah

en: No searches
ms: Tiada gelintar

en: No searches available to be saved
ms: Tiada gelintar tersedia untuk disimpan

en: No searches selected
ms: Tiada gelintar dipilih

en: No file is being edited.
ms: Tiada fail disunting.

en: No files are selected in the File browser
ms: Tiada fail dipilih dalam Pelayar Fail

en: No text is marked. First select some text, and then use The "Mark selected text" action in the Search menu to mark it.
ms: Tiada teks ditanda. Mula-mula pilih beberapa teks, dan kemudian guna tindakan "Tanda teks terpilih" dalam menu Gelintar untuk menandanya.

en: No search query specified
ms: Tiada pertanyaan gelintar dinyatakan

en: the selected searches
ms: gelintar terpilih

en: Invalid regex
ms: Ungkapan nalar tidak sah

en: The regular expression you entered is invalid: <pre>{0}</pre>With error: {1}
ms: Ungkapan nalar yang anda masukkan tidak sah: <pre>{0}</pre>Dengan ralat: {1}

en: No replace function with the name: %s exists
ms: Tiada fungsi ganti dengan nama: %s wujud

en: No matches were found for %s
ms: Tiada padanan ditemui untuk %s

en: You have turned off search wrapping, so all text might not have been searched. Try the search again, with wrapping enabled. Wrapping is enabled via the "Wrap" checkbox at the bottom of the search panel.
ms: Anda telah matikan pelilitan gelintar, supaya semua teks tidak digelintarkan. Cuba gelintar sekali lagi, dengan pelilitan dibenarkan. Pelilitan dibenarkan menerusi kotak tanda "Lilit" di bahagian bawah panel gelintar.

en: Cannot replace
ms: Tidak dapat ganti

en: Currently selected text does not match the search query.
ms: Buat masa ini teks terpilih tidak sepadan dengan pertanyaan gelintar.

en: Performed the replacement at {num} occurrences of {query}
ms: Melakukan penggantian pada {num} kemunculan bagi {query}

en: Found {num} occurrences of {query}
ms: Temui {num} kemunculan bagi {query}

en: Searching done
ms: Penggelintaran selesai

en: Before: Replace all
ms: Sebelum: Ganti semua

en: Add a dictionary
ms: Tambah kamus

en: {0} supports the use of LibreOffice dictionaries for spell checking. You can
                download more dictionaries from <a href="{1}">the LibreOffice extensions repository</a>.
                The dictionary will download as an .oxt file. Simply specify the path to the
                downloaded .oxt file here to add the dictionary to {0}.
ms: {0} menyokong penggunaan kamus LibreOffice untuk penyemak ejaan. Anda boleh
                muat turun lagi kamus dari <a href="{1}">repositori sambungan LibreOffice</a>.
                Kamus akan dimuat turun sebagai fail .oxt. Hanya nyatakan laluan ke fail
                .oxt yang dimuat turun di sini untuk tambahkan kamu ke dalam {0}.

en: Path to OXT file
ms: Laluan ke fail OXT

en: Browse for an OXT file
ms: Layar fail OXT

en: &Path to OXT file:
ms: &Laluan ke fail OXT:

en: Choose a nickname for this dictionary
ms: Pilih gelaran untuk kamus ini

en: &Nickname:
ms: &Gelaran:

en: Choose OXT Dictionary
ms: Pilih Kamus OXT

en: Dictionaries
ms: Kamus

en: Must specify nickname
ms: Mesti nyatakan gelaran

en: You must specify a nickname for this dictionary
ms: Anda mesti nyatakan gelaran untuk kamus ini

en: Nickname already used
ms: Gelaran sudah digunakan

en: A dictionary with the nick name "%s" already exists.
ms: Kamus dengan gelaran "%s" sudah wujud.

en: Failed to import dictionaries
ms: Gagal mengimport kamus

en: No dictionaries
ms: Tiada kamus

en: No dictionaries were found in %s
ms: Tiada kamus ditemui dalam %s

en: Copy selected words to clipboard
ms: Salin perkataan terpilih ke papan keratan

en: Select all words
ms: Pilih semua perkataan

en: Manage user dictionaries
ms: Urus kamus pengguna

en: &New dictionary
ms: Kamus &baharu

en: &Remove dictionary
ms: B&uang kamus

en: Re&name dictionary
ms: &Nama semula kamus

en: Mark this dictionary as active
ms: Tanda kamus ini sebagai aktif

en: Words in this dictionary:
ms: Perkataan dalam kamus ini:

en: &Add word
ms: T&ambah perkataan

en: &Remove selected words
ms: B&uang perkataan terpilih

en: &Import list of words
ms: &Import senarai perkataan

en: New dictionary
ms: Kamus baharu

en: Name of the new dictionary
ms: Nama bagi kamus baharu

en: Already used
ms: Sudah digunakan

en: A dictionary with the name %s already exists
ms: Satu kamus dengan nama %s sudah wujud

en: New name
ms: Nama baharu

en: New name for the dictionary
ms: Nama baharu untuk kamus

en: Configure the dictionary: <b>%s
ms: Konfigur kamus: <b>%s

en: Add a word
ms: Tambah perkataan

en: Word to add
ms: Perkataan untuk ditambah

en: &Word:
ms: P&erkataan:

en: Import list of words
ms: Import senarai perkataan

en: Enter a list of words, one per line
ms: Masukkan senarai perkataan, satu per baris

en: Paste from clipboard
ms: Tampal dari papan keratan

en: Words in the user dictionary must have an associated language. Choose the language below:
ms: Perkataan dalam kamus pengguna mesti mempunyai bahasa berkaitan. Pilih bahasa di bawah:

en: Must specify language
ms: Mesti nyatakan bahasa

en: You must specify a language to import words
ms: Anda mesti nyatakan bahasa untuk import perkataan

en: Manage dictionaries
ms: Urus kamus

en: &Remove this dictionary
ms: &Buang kamus ini

en: Manage &user dictionaries
ms: &Urus kamus pengguna

en: &Add dictionary
ms: T&ambah kamus

en: Add a new dictionary that you downloaded from the internet
ms: Tambah kamus baharu yang anda muat turun dari Internet

en: <Builtin dictionary for {0}>
ms: <Kamus terbina-dalam untuk {0}>

en: <p>You can change the dictionaries used for any specified language.</p>
                <p>A language can have many country specific variants. Each of these variants
                can have one or more dictionaries assigned to it. The default variant for each language
                is shown in bold to the left.</p>
                <p>You can change the default country variant as well as changing the dictionaries used for
                every variant.</p>
                <p>When a book specifies its language as a plain language, without any country variant,
                the default variant you choose here will be used.</p>
ms: <p>Anda boleh ubah kamus yang digunakan bagi mana-mana bahasa yang dinyatakan.</p>
                <p>Bahasa boleh mempunyai varian khusus negara. Setiap varian ini boleh
                mempunyai satu atau lebih kamus yang diumpuk kepadanya. Varian lalai bagi setiap
                bahasa ditunjukkan dengan huruf tebal di sebelah kiri.</p>
                <p>Anda boleh ubah varian negara lalai begitu juga menukar kamus yang digunakan
                untuk setiap varian.</p>
                <p>Bila sesebuah buku menyatakan bahasanya sebagai bahasa umum, tanpa
                menyatakan varian negara, varian lalai yang anda pilih akan digunakan di sini.</p>

en: This is already the preferred variant for the {1} language
ms: Ini adalah varian dikehendaki untuk bahasa {1}

en: Use this as the preferred variant for the {1} language
ms: Guna ini sebagai varian dikehendaki untuk bahasa {1}

en: This is already the preferred dictionary
ms: Ini adalah kamus yang dikehendaki

en: Use this as the preferred dictionary
ms: Guna ini sebagai kamus dikehendaki

en: Misspelled?
ms: Tersilap eja?

en: Ignored
ms: Diabaikan

en: Change %s to
ms: Ubah %s ke

en: Specify replacement manually
ms: Nyatakan penggantian secara manual

en: Add/remove all selected words
ms: Tambah/buang semua perkataan terpilih

en: Check spelling
ms: Semak ejaan

en: Re-scan the book for words, useful if you have edited the book since opening this dialog
ms: Imbas-semula buku untuk cari perkataan, berguna jika anda telah menyunting buku semenjak membuka dialog ini

en: &Undo last change
ms: Buat asal perubahan terakhir

en: Undo the last spell check word replacement, if any
ms: Buat asal penggantian perkataan semakan ejaan terakhir, jika ada

en: Checking, please wait...
ms: Memeriksa, tunggu sebentar...

en: Filter the list of words
ms: Tapis senarai perkataan

en: &Ignore
ms: &Abai

en: Un&ignore
ms: &Jangan abai

en: Ignore the current word for the rest of this session
ms: Abai perkataan semasa untuk baki sesi ini

en: Stop ignoring the current word
ms: Henti mengabaikan perkataan semasa

en: Add word to &dictionary:
ms: Tambah perkataan ke dalam ka&mus

en: Remove from &dictionaries
ms: Buang dari &kamus

en: Add the current word to the specified user dictionary
ms: Tambah perkataan semasa ke kamus pengguna yang dinyatakan

en: Remove the current word from all active user dictionaries
ms: Buang perkataan semasa dari semua kamus pengguna aktif

en: You have no active user dictionaries. You must choose at least one active user dictionary via Preferences->Editor->Manage spelling dictionaries
ms: Anda tidak mempunyai kamus pengguna aktif. Anda mesti pilih sekurang-kurangnya satu kamus pengguna aktif melalui Keutamaan->Penyunting->Urus kamus ejaan

en: Show &next occurrence
ms: Tunjuk kemunculan &berikutnya

en: Show the next occurrence of the selected word in the editor, so you can edit it manually
ms: Tunjuk kemunculan perkataan terpilih berikutnya di dalam penyunting, supaya anda boleh sunting ia secara manual

en: &Change selected word to:
ms: &Ubah perkatan terpilih ke:

en: The replacement word
ms: Perkataan ganti

en: Case &sensitive sort
ms: Isih &sensitif kata

en: When sorting the list of words, be case sensitive
ms: Bila mengisih senarai perkataan, biar sensitif kata

en: Case sensitive sea&rch
ms: &Gelintar sensitif kata

en: When filtering the list of words, be case sensitive
ms: Bila menapis senarai perkataan, biar sensitif kata

en: No changed word
ms: Tiada perkataan berubah

en: There is no spelling replacement to undo
ms: Tiada penggantian ejaan untuk dibuat asal

en: Failed to check spelling
ms: Gagal memeriksa ejaan

en: Failed to check spelling, click "Show details" for the full error information.
ms: Gagal memeriksa ejaan, klik "Tunjuk perincian" untuk maklumat ralat penuh.

en: Files edited
ms: Fail disunting

en: The files in the editor were edited outside the spell check dialog, and the word %s no longer exists.
ms: Fail dalam penyunting telah disunting diluar dialog semak ejaan, dan perkataan %s tidak lagi wujud.

en: Select how the search expression is interpreted
                <dl>
                <dt><b>Normal</b></dt>
                <dd>The search expression is treated as normal text, calibre will look for the exact text.</dd>
                <dt><b>Regex</b></dt>
                <dd>The search expression is interpreted as a regular expression. See the User Manual for more help on using regular expressions.</dd>
                </dl>
ms: Pilih bagaimana ungkapan gelintar ditafsirkan
                <dl>
                <dt><b>Biasa</b></dt>
                <dd>Ungkapan gelintar dianggap sebagai teks biasa, calibre akan mencari teks yang sebenarnya.</dd>
                <dt><b>Regex</b></dt>
                <dd>Ungkapan gelintar ditafsir sebagai ungkapan nalar. Sila rujuk Panduang Pengguna untuk bantuan lanjut berkenaan penggunaan ungkapan nalar.</dd>
                </dl>

en: File: {0}
    Anchor: {1}
ms: Fail: {0}
    Penambat: {1}

en: Top of file
ms: Bahagia atas fail

en: Double click a file in the left panel to start editing it.
ms: Dwi-klik fail pada panel disebelah kiri untuk mula menyuntingnya.

en: Full path:
ms: Laluan penuh:

en: Close tab
ms: Tutup tab

en: Close other tabs
ms: Tutup tab lain

en: Line: {0} : {1}
ms: Baris: {0} : {1}

en: {0} {1} created by {2}
ms: {0} {1} dicipta oleh {2}

en: Global actions
ms: Tindakan sejagat

en: &New file (images/fonts/HTML/etc.)
ms: Fail &baharu (imej/fon/HTML/dll.)

en: Create a new file in the current book
ms: Cipta fail baharu dalam buku semasa

en: &Import files into book
ms: &Import fail ke dalam buku

en: Import files into book
ms: Import fail ke dalam buku

en: &Open book
ms: B&uka buku

en: Open &folder (unzipped EPUB) as book
ms: Buka &folder (EPUB tidak dizip) sebagai buku

en: Open a folder (unzipped EPUB) as a book
ms: Buka satu folder (EPUB tidak dizip) sebagai buku

en: &Revert to before
ms: &Kembali ke sebelum ini

en: Revert book to before the last action (Undo)
ms: Kembali buku ke tindakan terakhir sebelum ini (Buat asal)

en: &Revert to after
ms: &Kembali ke selepas

en: Revert book state to after the next action (Redo)
ms: Kembalikan keadaan buku ke tindakan berikutnya (Buat semula)

en: Save book
ms: Simpan buku

en: Save a &copy
ms: Simpan satu sa&linan

en: Save a copy of the book
ms: Simpan satu salinan buku

en: Quit
ms: Keluar

en: Create a new, empty book
ms: Cipta buku baharu yang kosong

en: &Import an HTML or DOCX file as a new book
ms: &Import fail HTML atau DOCX sebagai buku baharu

en: Import an HTML or DOCX file as a new book
ms: Import fail HTML atau DOCX sebagai buku baharu

en: &Quick open a file to edit
ms: Buka pan&tas fail untuk disunting

en: Quickly open a file from the book to edit it
ms: Buka pantas fail dari buku untuk menyuntingnya

en: Editor actions
ms: Tindakan penyuntig

en: Undo typing
ms: Buat asal menaip

en: R&edo
ms: B&uat Semula

en: Redo typing
ms: Buat semula menaip

en: Cut &text
ms: Potong &teks

en: Cut text
ms: Potong teks

en: P&aste from clipboard
ms: Ta&mpal dari papan keratan

en: Tools
ms: Alatan

en: &Edit Table of Contents
ms: S&unting Senarai Kandungan

en: Edit Table of Contents
ms: Sunting Senarai Kandungan

en: &Insert inline Table of Contents
ms: S&isip baris-dalam Senarai Kandungan

en: Insert inline Table of Contents
ms: Sisip baris-dalam Senarai Kandungan

en: &Fix HTML
ms: &Baiki HTML

en: Fix HTML in the current file
ms: &Baiki HTML dalam fail semasa

en: &Fix HTML - all files
ms: &Baiki HTML - semua fail

en: Fix HTML in all files
ms: Baiki HTML dalam semua fail

en: &Beautify current file
ms: &Kemaskan fail semasa

en: Beautify current file
ms: Kemaskin fail semasa

en: &Beautify all files
ms: &Kemaskan semua fail

en: Beautify all files
ms: Kemaskan semua fail

en: &Insert special character
ms: S&isip aksara khas

en: Insert special character
ms: Sisip aksara khas

en: &Arrange into folders
ms: &Susun ke dalam folder

en: Arrange into folders
ms: Susun ke dalam folder

en: Set &semantics
ms: Tetapkan s&emantik

en: Set semantics
ms: Tetapkan semantik

en: &Filter style information
ms: &Tapis maklumat gaya

en: &Manage fonts
ms: &Urus fon

en: Manage fonts in the book
ms: Urus fon di dalam buku

en: Add &cover
ms: Tambah &kulit buku

en: Add a cover to the book
ms: Tambah kulit buku kepada buku

en: &Reports
ms: &Laporan

en: Show a report on various aspects of the book
ms: Tunjuk laporan pelbagai aspek buku

en: Check &external links
ms: Periksa pautan &luar

en: Check external links in the book
ms: Periksa pautan luar dalam buku

en: C&ompress images losslessly
ms: Mam&pat imej secara tanpa hilang

en: Compress images losslessly
ms: Mampat imej secara tanpa hilang

en: Transform &styles
ms: &Gaya jelma

en: Transform styles used in the book
ms: Gaya jelma yang digunakan dalam buku

en: Download external &resources
ms: Muat turun sumbe&r luar

en: Download external resources in the book (images/stylesheets/etc/ that are not included in the book)
ms: Muat turun sumber luar dalam buku (imej/lembaran gaya/dan lain-lain/ tidak disertakan dalam buku ini)

en: &Subset embedded fonts
ms: &Subsetkan fon terbenam

en: Subset embedded fonts
ms: Subsetkan fon terbenam

en: Subset fonts
ms: Subset fon

en: &Embed referenced fonts
ms: Fon rujukan t&erbenam

en: Embed fonts
ms: Benamkan fon

en: Embed referenced fonts
ms: Benamkan fon rujukan

en: Remove &unused CSS rules
ms: Buang peraturan CSS yang &tidak digunakan

en: Remove unused CSS rules
ms: Bunag peraturan CSS yang tidak digunakan

en: &Upgrade book internals
ms: &Tatar dalaman buku

en: Auto reload preview
ms: Auto-muat semula pratonton

en: Sync preview position to editor position
ms: Segerak kedudukan pratonton ke kedudukan penyunting

en: Refresh preview
ms: Segar semula pratonton

en: Split this file
ms: Pisahkan fail ini

en: Split file in the preview panel
ms: Pisahkan fail dalam panel pratonton

en: Find next in preview
ms: Cari berikutnya dalam pratonton

en: Find previous in preview
ms: Cari terdahulu dalam pratonton

en: &Find/replace
ms: &Cari/ganti

en: Show the Find/replace panel
ms: Tunjuk panel Cari/ganti

en: Replace current match
ms: Ganti padanan semasa

en: Replace current match and find next
ms: Ganti padanan semasa dan cari yang berikutnya

en: R&eplace and find previous
ms: G&anti dan cari terdahulu

en: Replace current match and find previous
ms: Ganti padanan semasa dan cari yang terdahulu

en: Replace all matches
ms: Ganti semua padanan

en: Count number of matches
ms: Kira bilangan padanan

en: &Mark selected text
ms: Tan&da teks terpilih

en: Mark selected text or unmark already marked text
ms: Tanda teks terpilih atau jangan tanda teks yang sudah ditanda

en: Go to &line
ms: Pergi ke ba&ris

en: Go to line number
ms: Pergi ke nombor baris

en: Sa&ved searches
ms: Gelintar tersi&mpan

en: Show the saved searches dialog
ms: Tunjuk dialog gelintar tersimpan

en: Show the text search panel
ms: Tunjuk panel gelintar teks

en: Check book
ms: P&eriksa buku

en: Check book for errors
ms: Periksa buku jika ada ralat

en: Check &spelling
ms: Periksa e&jaan

en: Check book for spelling errors
ms: Periksa buku jika ada ralat ejaan

en: &Next error
ms: Ralat &Berikutnya

en: Show next error
ms: Tunjuk ralat berikutnya

en: &Previous error
ms: Ralat &terdahulu

en: Show previous error
ms: Tunjuk ralat terdahulu

en: &Next spelling mistake
ms: Kesilapan ejaan &berikutnya

en: Go to next spelling mistake
ms: Pergi ke kesilapan ejaan berikutnya

[ctx: edit book actions]
en: Miscellaneous
ms: Pelbagai

en: &Create checkpoint
ms: &Cipta titik semak

en: Create a checkpoint with the current state of the book
ms: Cipta titik semak dengan keadaan semasa buku

en: &Close current tab
ms: T&utup tab semasa

en: Close the currently open tab
ms: Tutup tab semasa yang dibuka

en: Close all tabs except the current tab
ms: Tutup semua tab lain melainkan tab semasa

en: User &Manual
ms: Pan&duan Pengguna

en: Show User Manual
ms: Tunjuk Panduan Pengguna

en: &Browse images in book
ms: &Layar imej dalam buku

en: Browse images in the books visually
ms: Layar imej di dalam buku secara visual

en: &Split at multiple locations
ms: Pi&sah pada lokasi berbilang

en: Split HTML file at multiple locations
ms: Pisah fail HTML pada lokasi berbilang

en: Compare to another book
ms: Bandingkan dengan buku lain

en: Manage &Snippets
ms: Urus &Snippet

en: &Recently opened books
ms: Buku dibuka ba&ru-baru ini

en: &Tools
ms: Ala&tan

en: &View
ms: &Lihat

en: Tool&bars
ms: Pala&ng Alat

en: &Plugins
ms: &Pemalam

en: &Help
ms: &Bantuan

en: Book tool bar
ms: Palang alat buku

en: Tools tool bar
ms: Palang alat alatan

en: Plugins tool bar
ms: Palang alat pemalam

en: Donate to support calibre development
ms: Beri derma untuk menyokong pembangunan calibre

en: Toggle %s
ms: Togol %s

en: Windows
ms: Tetingkap

en: File browser
ms: Pelayar fail

en: File preview
ms: Pratonton fail

en: Live CSS
ms: CSS Langsung

en: Inspector
ms: Pemeriksa

en: Text search
ms: Gelintar teks

en: Checkpoints
ms: Titik semak

en:  [was %s]
ms:  [telah %s]

en: Current state
ms: Keadaan semasa

en: [Unnamed state]
ms: [Keadaan tidak bernama]

en: Revert the book to the selected checkpoint
ms: Kembali semula buku ke titik semak terpilih

en: &Compare
ms: Ba&nding

en: Compare the state of the book at the selected checkpoint with the current state
ms: Bandingkan keadaan buku pada titik semak terpilih dengan keadaan semasa

en: Cannot revert
ms: Tidak dapat kembali semula

en: Cannot revert to the current state
ms: Tidak dapat kembali semula ke keadaan semasa

en: Cannot compare
ms: Tidak dapat banding

en: There is no point comparing the current state to itself
ms: Tiada sebab membandingkan keadaan semasa dengan dirinya sendiri

en: Choose tag name
ms: Pilih nama tag

en: Specify the name of the &tag to insert:
ms: Nyatakan nama &tag untuk disisip:

en: Text (HTML) files
ms: Fail teks (HTML)

en: Style (CSS) files
ms: Fail gaya (CSS)

en: OPF file (metadata)
ms: Fail OPF (data meta)

en: Table of contents file (NCX)
ms: Fail senarai kandungan (NCX)

en: Arrange in folders
ms: Susun dalam folder

en: Arrange the files in this book into sub-folders based on their types. If you leave a folder blank, the files will be placed in the root.
ms: Susun fail dalam buku ini ke dalam sub-folder berdasarkan jenisnya. Jika anda biarkan folder kosong, fail akan diletak dalam root.

en: Specify locations to split at
ms: Nyatakan lokasi untuk dipisahkan

en: Specify the locations to split at, using an XPath expression (click the wizard button for help with generating XPath expressions).
ms: Nyatakan lokasi untuk dipisahkan, menggunakan ungkapan XPath (klik butang bestari untuk bantuan menjana ungkapan XPath).

en: &XPath expression:
ms: Ungkapan &XPath:

en: Invalid XPath expression
ms: Ungkapan XPath tidak sah

en: Choose file to import
ms: Pilih fail untuk diimport

en: You can import an HTML or DOCX file directly as an EPUB and edit it. The EPUB will be generated with minimal changes from the source, unlike doing a full conversion in calibre.
ms: Anda boleh import fail HTML atau DOCX secara terus sebagai EPUB dan sunting ia. EPUB akan dijana dengan perubahan minimum dari sumber, tidak seperti membuat penukaran penuh di dalam calibre.

en: Choose the file to import
ms: Pilih fail untuk diimport

en: Source file:
ms: Fail sumber:

en: Choose the location for the newly created EPUB
ms: Pilih lokasi untuk EPUB yang baharu dicipta

en: Destination file:
ms: Fail destinasi:

en: Importable files
ms: Fail boleh diimport

en: Choose destination
ms: Pilih destinasi

en: EPUB files
ms: Fail EPUB

en: Need document
ms: Perlu dokumen

en: You must specify the source file that will be imported.
ms: Anda mesti nyatakan fail sumber yang akan diimport.

en: No results found
ms: Tiada keputusan ditemui

en: Choose file to edit
ms: Pilih fail untuk disunting

en: <p>Quickly choose a file by typing in just a few characters from the file name into the field above.
            For example, if want to choose the file:
            {example}
            Simply type in the characters:
            {chars}
            and press Enter.
ms: <p>Pilih satu fail secara pantas dengan menaip beberapa aksara dari nama fail ke dalam medan di atas.
            Contohnya, jika mahu pilih fail:
            {example}
            Hanya taipkan aksara:
            {chars}
            dan tekan Enter.

en: Anchor: {0}
    Leading text: {1}
ms: Penambat: {0}
    Teks hadapan: {1}

en: Filter files
ms: Tapis fail

en: Choose a &file to link to:
ms: Pilih satu &fail untuk dipautkan:

en: Filter locations
ms: Lokasi penapis

en: Choose a &location (anchor) in the file:
ms: Pilih satu &lokasi (penambat) di dalam fail:

en: The destination (href) for the link
ms: Destinasi (href) untuk pautan

en: &Target:
ms: &Sasaran:

en: Te&xt:
ms: Te&ks:

en: The (optional) text for the link
ms: Teks (pilihan) untuk pautan

en: Copyright page
ms: Halaman hakcipta

en: Page with title, author, publisher, etc.
ms: Halaman dengan tajuk, pengarang, penerbit, dll.

en: Back-of-book style index
ms: Indek gaya belakang-buku

en: First "real" page of content
ms: Kandungan halaman "sebenar" pertama

en: Type of &semantics:
ms: Jenis &semantik:

en: Choose a &file:
ms: Pilih satu &fail:

en: About semantics
ms: Perihal semantik

en: Flo&ats
ms: Ap&ung

en: &Other CSS properties:
ms: &Lain-lain sifat CSS:

en: Only filter CSS in the current file (%s)
ms: Hanya tapis CSS dalam fail semasa (%s)

en: Add a cover
ms: Tambah kulit buku

en: &Images in book
ms: &Imej dalam buku

en: Filter the list of images
ms: Tapis senarai imej

en: If enabled the cover image you select will be embedded into the book in such a way that when viewed, its aspect ratio (ratio of width to height) will be preserved. This will mean blank spaces around the image if the screen the book is being viewed on has an aspect ratio different to the image.
ms: Jika dibenarkan imej kulit buku yang anda pilih akan dibenamkan ke dalam buku dalam bentuk bila dilihat, nisbah bidangnya (nisbah lebar terhadap tinggi) akan dikekalkan. Ia bermaksud ruang kosong wujud disekeliling imej jika skrin buku dilihat memiliki nisbah bidang yang berlainan dengan imej.

en: Import &image
ms: Import &imej

en: Choose a cover image
ms: Pilih satu imej kulit buku

en: Quick Start Guide
ms: Panduan Mula Pantas

en: &Donate to support calibre
ms: Beri &derma untuk menyokong calibre

en: &Eject connected device
ms: &Lenting peranti bersambung

en: Quit calibre
ms: Keluar dari calibre

en: Minimize the calibre window
ms: Minimumkan tetingkap calibre

en: Clear the current search
ms: Kosongkan gelintar semasa

en: Focus the book list
ms: Fokus senarai buku

en: Clear the additional restriction
ms: Kosongkan sekatan tambahan

en: Debug mode
ms: Mod nyahpepijat

en: You have started calibre in debug mode. After you quit calibre, the debug log will be available in the file: %s<p>The log will be displayed automatically.
ms: Anda telah memulakan calibre dalam mod nyahpepijat. Selepas anda keluar dari calibre, log nyahpepijat akan tersedia dalam fail: %s<p>:Log akan dipapar secara automatik.

en: Content server changed!
ms: Pelayan kandungan berubah!

en: Hide main window
ms: Sembunyi tetingkap utama

en: Show main window
ms: Tunjuk tetingkap utama

en: The library database at %s appears to be corrupted. Do you want calibre to try and rebuild it automatically? The rebuild may not be completely successful.
ms: Pangkalan data pustaka di %s kelihatan sudah rosak. Anda mahu calibre cuba dan bina semula ia secara automatik? Bina semula mungkin tidak sepenuhnya berjaya.

en: Conversion error
ms: Ralat Penukaran

en: <p><b>Failed to convert: %s
ms: <p><b>Gagal ditukarkan: %s

en: Conversion failed
ms: Penukaran gagal

en: here
ms: di sini

en: Recipe Disabled
ms: Resepi Dilumpuhkan

en: <b>Failed</b>
ms: <b>Gagal</b>

en: There are active jobs. Are you sure you want to quit?
ms: Terdapat kerja aktif. Anda pasti mahu keluar?

en:  is communicating with the device!<br>
                          Quitting may cause corruption on the device.<br>
                          Are you sure you want to quit?
ms: sedang berkomunikasi dengan peranti!<br>
    Keluar boleh menyebabkan kerosakan pada peranti.<br>
    Anda pasti mahu keluar?

en: There are library updates waiting. Are you sure you want to quit?
ms: Terdapat kemaskini pustaka sedang menunggu. Anda pasti mahu keluar?

en: Library updates waiting
ms: Kemaskini pustaka sedang menunggu

en: Running database shutdown plugins. This could take a few seconds...
ms: Menjalankan pemalam mematikan pangkalan data. Ia mengambil masa beberapa saat...

en: will keep running in the system tray. To close it, choose <b>Quit</b> in the context menu of the system tray.
ms: akan kekal berjalan di dalam talam sistem. Untuk menutupnya, pilih <b>Keluar</b> di dalam menu konteks talam sistem.

en: Update available!
ms: Kemaskini tersedia!

en: Show this notification for future updates
ms: Tunjuk pemberitahuan ini untuk kemaskini akan datang

en: &Get update
ms: &Dapatkan kemaskini

en: Update &plugins
ms: Kemaskini &pemalam

en: Plugin updates
ms: Kemaskini pemalam

en: A plugin update is available | There are {} plugin updates available
ms[0]: Terdapat {} kemaskini pemalam tersedia

en: Install and configure user plugins
ms: Pasang dan konfigur pemalam pengguna

en: Remove this bookmark
ms: Buang tanda buku ini

en: &New
ms: &Baharu

en: Create a new bookmark at the current location
ms: Cipat tanda buku baharu pada lokasi semasa

en: Remove the currently selected bookmark
ms: Buang tanda buku terpilih semasa

en: Position in book
ms: Kedudukan dalam buku

en: Export bookmarks
ms: Eksport tanda buku

en: Saved bookmarks
ms: Tanda buku tersimpan

en: Import bookmarks
ms: Import tanda buku

en: Add bookmark
ms: Tambah tanda buku

en: Enter title for bookmark:
ms: Masukkan tajuk tanda buku:

en: Inspect
ms: Periksa

en: Print to PDF
ms: Cetak ke PDF

en: Print %s to a PDF file
ms: Cetak %s ke fail PDF

en: Choose location for PDF file
ms: Pilih lokasi untuk fail PDF

en: &File:
ms: &Fail:

en: Paper &size:
ms: &Saiz kertas:

en: &Left margin:
ms: Margin k&iri:

en: &Top margin:
ms: Margin a&tas:

en: &Right margin:
ms: Margin ka&nan:

en: &Bottom margin:
ms: Margin &bawah:

en: inches
ms: inci

en: Add page &number to printed pages
ms: Tambah &nombor halaman ke halaman bercetak

en: PDF file
ms: Fail PDF

en: No filename specified
ms: Tiada nama fail dinyatakan

en: You must specify a filename for the PDF file to generate
ms: Anda mesti nyatakan satu nama fail PDF dijanakan

en: Incorrect filename specified
ms: Nama fail dinyatakan adalah salah

en: The filename for the PDF file must end with .pdf
ms: Nama fail untuk fail PDF mesti berakhir dengan .pdf

en: Printing, this will take a while, please wait...
ms: Mencetak, kerja ini mengambil masa, tunggu sebentar...

en: Printing...
ms: Mencetak...

en: Failed to convert to PDF
ms: Gagal tukar format ke PDF

en: Failed to generate PDF file, click "Show details" for more information.
ms: Gagal menjana fail PDF, klik "Tunjuk perincian" untuk maklumat lanjut.

en: Expand all items under %s
ms: Kembangkan semua item di bawah %s

en: Expand all items
ms: Kembangkan semua item

en: Collapse all items
ms: Kuncupkan semua item

en: Search Table of Contents
ms: Gelintar Senarai Kandungan

en: Search for text in the Table of Contents
ms: Gelintar teks dalam Senarai Kandungan

en: There are no Table of Contents entries matching: %s
ms: Tiada masukan Senarai Kandungan yang sepadan: %s

en: Untitled
ms: Tidak Bertajuk

en: Increase font size
ms: Tingkatkan saiz fon

en: Decrease font size
ms: Kecilkan saiz fon

en: Toggle full screen
ms: Togol skrin penuh

en: Previous page
ms: Halaman terdahulu

en: Next section
ms: Seksyen berikutnya

en: Previous section
ms: Seksyen terdahulu

en: Toggle paged mode
ms: Togol mod berhalaman

en: Show book metadata
ms: Tunjuk data meta buku

en: Clear list of recently opened books
ms: Kosongkan senarai buku dibuka baru-baru ini

en: E-book viewer
ms: Pelihat e-buku

en: Choose e-book
ms: Pilih e-buku

en: E-books
ms: E-buku

en: Clear search history
ms: Kosongkan sejarah gelintar

en: Test file name invalid
ms: Nama fail uji tidak sah

en: Hide size in corner
ms: Sembunyi saiz di bucu

en: Show size in corner
ms: Tunjuk saiz di bucu

en: Drag to resize
ms: Seret untuk saiz semula

en: Choose &color
ms: Pilih &warna

en: Choose a color
ms: Pilih satu warna

en: Cu&t
ms: Po&tong

en: &Step up
ms: &Naik atas

en: Step &down
ms: Turun ba&wah

en: Not rated
ms: Belum ditarafkan

en: Select location for books
ms: Pilih lokasi untuk buku

en: Failed to create a folder at %s
ms: Gagal mencipta folder di %s

en: You must choose an empty folder for the calibre library. %s is not empty.
ms: Anda mesti pilih satu folder kosong untuk pustaka calibre. %s tidak kosong.

en: &Next >
ms: &Maju >

en: < &Back
ms: < &Undur

en: Cancel
ms: Batal

en: &Finish
ms: &Selesai

en: Commit
ms: Lakukan

en: Welcome to calibre
ms: Selamat datang ke calibre

en: The one stop solution to all your e-book needs.
ms: Penyelesaian sehenti untuk semua keperluan e-buku anda.

en: &Manufacturers
ms: Pen&geluar

en: &Devices
ms: Pe&ranti

en: WizardPage
ms: LamanBestari

en: <h2>Congratulations!</h2> You have successfully setup calibre. Press the %s button to apply your settings.
ms: <h2>Tahniah!</h2> Anda telah berjaya memasang calibre. Tekan butang %s untuk laksanakan tetapan anda.

en: <h2>User Manual</h2>A User Manual is also available <a href="%s">online</a>.
ms: <h2>Panduan Pengguna</h2>Panduan Pengguna juga tersedia <a href="%s">diatas-talian</a>.

en: &Kindle email:
ms: Emel &Kindle:

en: Choose your &language:
ms: Pilih &bahasa anda:

en: <p>Choose a location for your books. When you add books to calibre, they will be copied here. Use an <b>empty folder</b> for a new calibre library:
ms: <p>Pilih lokasi untuk buku anda. Bila anda menambah buku ke dalam calibre, ia akan disalin di sini. Guna <b>folder kosong</b> untuk pustaka calibre baharu:

en: Test email settings
ms: Uji tetapan emel

en: Send test mail from %s to:
ms: Hantar mel diuji daripada %s kepada:

en: Using: %(un)s:%(pw)s@%(host)s:%(port)s and %(enc)s encryption
ms: Penggunaan: %(un)s:%(pw)s@%(host)s:%(port)s dan penyulitan %(enc)s

en: No email address
ms: Tiada alamat emel

en: Sending email, please wait...
ms: Menghantar emel, tunggu sebentar...

en: Email successfully sent
ms: Emel berjaya dihantar

en: Setup sending email using
ms: Persediaan menghantar emel menggunakan

en: Your %s &email address:
ms: Alamat &emel %s anda:

en: Your %s &password:
ms: &Kata laluan %s anda:

en: If you plan to use email to send books to your Kindle, remember to add your %s email address to the allowed email addresses in your Amazon.com Kindle management page.
ms: Jika anda cadang gunakan emel untuk menghantar buku ke Kindle anda, jangan lupa menambah alamat emel %s anda ke alamat emel yang dibenarkan di dalam halaman pengurusan Kindle Amazon.com anda.

en: Setup
ms: Persediaan

en: OK to proceed?
ms: OK untuk teruskan?

en: This will display your email password on the screen. Is it OK to proceed?
ms: Ini akan paparkan kata laluan emel anda ke atas skrin. Adakah OK untuk teruskan?

en: Bad configuration
ms: Konfigurasi teruk

en: You must set the From email address
ms: Anda mesti tetapkan alamat emel Daripada

en: You must either set both the username <b>and</b> password for the mail server or no username and no password at all.
ms: Anda mesti sama ada tetapkan kedua-dua nama pengguna <b>dan</b> kata laluan unutk pelayan mel atau tiada nama pengguna dan tiada kata laluan langsung.

en: No username and password set for mailserver. Most  mailservers need a username and password. Are you sure?
ms: Tiada nama pengguna dan kata laluan ditetapkan untuk pelayan mel. Kebanyakan pelayan mel perlukan nama pengguna dan kata laluan. Adakah anda pasti?

en: Send email &from:
ms: Hantar emel &daripada:

en: <p>This is what will be present in the From: field of emails sent by calibre.<br> Set it to your email address
ms: <p>Ini adalah rupa di dalam medan From: emel yang dihantar oleh calibre.<br> Tetapkan ia ke dalam alamat emel anda

en: <p>A mail server is useful if the service you are sending mail to only accepts email from well know mail services.
ms: <p>Pelayan mel berguna jika perkhidmatan yang anda hantarkan mel hanya menerima emel dari perkhidmatan mel yang terkenal.

en: Email server
ms: Pelayan emel

en: calibre can <b>optionally</b> use a server to send mail
ms: calibre boleh guna pelayan secara <b>pilihan</b> untuk menghantar mel

en: &Hostname:
ms: Nama &Hos:

en: The hostname of your mail server. For example, smtp.gmail.com
ms: Nama hos bagi pelayan mel anda. Contohnya, smtp.gmail.com

en: The port your mail server listens for connections on. The default is 25
ms: Port pelayan mel anda dengar. Lalai ialah 25

en: Your username on the mail server
ms: Nama pengguna dalam pelayan mel

en: Your password on the mail server
ms: Kata laluan dalam pelayan mel

en: &Show
ms: T&unjuk

en: Encr&yption:
ms: Pen&yulitan:

en: Use TLS encryption when connecting to the mail server. This is the most common.
ms: Guna penyulitan TLS bila bersambung ke pelayan mel. Ia adalah yang paling umum.

en: Use SSL encryption when connecting to the mail server.
ms: Guna penyulitan SSL bila menyambung ke pelayan mel.

en: WARNING: Using no encryption is highly insecure
ms: AMARAN: Tidak guna penyulitan adalah sangat tidak selamat

en: Use &GMX
ms: Guna &GMX

en: &Test email
ms: &Uji emel

en: <p>If you use the <a href="http://www.appstafarian.com/marvin.html">Marvin</a> e-book reading app (or similar OPDS enabled apps) on your Apple iDevice, you can access your calibre book collection wirelessly, directly on the device. To do this you have to turn on the calibre Content server.
ms: <p>Jika anda guna apl pembaca e-buku  <a href="http://www.appstafarian.com/marvin.html">Marvin</a> (atau apl terbenar OPDS yang serupa) dalam Apple iDevice anda, anda boleh capai koleksi calibre anda secara tanpa wayar, terus-menerus dalam peranti. Untuk membuatnya anda perlu hidupkan pelayan Kandungan calibre.

en: Turn on the &Content server
ms: Hidupkan pelayan &Kandungan

en: <p>Remember to leave calibre running as the server only runs as long as calibre is running.
    <p>The reader app should see your calibre collection automatically. If not, try adding the URL http://myhostname:8080 as a new catalog in the reader on your iDevice. Here myhostname should be the fully qualified hostname or the IP address of the computer calibre is running on. See <a href="%s">the User Manual</a> for more information.
ms: <p>Perlu ingat, biarkan calibre dijalankan sebagai pelayan sahaja yang mana pelayan berjalan selama mana calibre dijalankan.
    <p>Apl pembaca patut dapat melihat koleksi calibre anda secara automatik. Jika tidak, cuba tambah URL http://myhostname:8080 sebagai katalog baharu dalam pembaca pada iDevice anda. Di sini myhostname sepatutnya sama ada nama hos penuh atau alamat IP komputer yang menjalankan calibre. Sila rujuk <a href="%s">Panduan Pengguna</a> untuk maklumat lanjut.

en: Invalid query format for colon-separated search: {0}
ms: Format kueri tidak sah bagi gelintar dipisah-tanda-titik-bertindih: {0}

en: The fields to output when cataloging books in the database.  Should be a comma-separated list of fields.
    Available fields: %(fields)s.
    plus user-created custom fields.
    Example: %(opt)s=title,authors,tags
    Default: '%%default'
    Applies to: BIBTEX output format
ms: Medan dioutputkan bila katalogkan buku dalam pangkalan data.  Seharusnya senarai medan dipisah-tanda-koma.
    Medan tersedia: %(fields)s.
    dengan medan suai dicipta-pengguna.
    Contoh: %(opt)s=title,authors,tags
    Lalai: '%%default'
    Dilaksana pada: format output BIBTEX

en: Output field to sort on.
    Available fields: author_sort, id, rating, size, timestamp, title.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
ms: Medan output untuk diisihkan.
    Medan tersedia: author_sort, id, rating, size, timestamp, title.
    Lalai: '%default'
    Dilaksana pada: format output BIBTEX

en: Create a citation for BibTeX entries.
    Boolean value: True, False
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
ms: Cipta petikan untuk masukan BibTeX.
    Nilai Boolean: True, False
    Lalai: '%default'
    Dilaksana pada: format output BIBTEX

en: Create a file entry if formats is selected for BibTeX entries.
    Boolean value: True, False
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
ms: Cipta masukan jika format terpilih untuk masukan BibTeX.
    Nilai Boolean: True, False
    Lalai: '%default'
    Dilaksana pada: format output BIBTeX

en: The template for citation creation from database fields.
    Should be a template with {} enclosed fields.
    Available fields: %s.
    Default: '%%default'
    Applies to: BIBTEX output format
ms: Templat untuk penciptaan petikan dari medan pangkalan data.
    Seharusnya templat dengan medan terkurung {}.
    Medan tersedia: %s.
    Lalai: '%%default'
    Dilaksana pada: format output BIBTEX

en: BibTeX file encoding output.
    Available types: utf8, cp1252, ascii.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
ms: Output pengekodan fail BibTeX.
    Jenis tersedia: utf8, cp1252, ascii.
    Lalai: '%default'
    Dilaksana pada: format output BIBTEX

en: BibTeX file encoding flag.
    Available types: strict, replace, ignore, backslashreplace.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
ms: Bendera pengekodan fail BibTeX.
    Jenis tersedia: strict, replace, ignore, backslashreplace.
    Lalai: '%default'
    Dilaksana pada: format output BIBTEX

en: Entry type for BibTeX catalog.
    Available types: book, misc, mixed.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
ms: Jenis masukan untuk katalog BibTeX.
    Jenis tersedia: book, misc, mixed.
    Lalai: '%default'
    Dilaksana pada: format output BIBTEX

en: The fields to output when cataloging books in the database.  Should be a comma-separated list of fields.
    Available fields: %(fields)s,
    plus user-created custom fields.
    Example: %(opt)s=title,authors,tags
    Default: '%%default'
    Applies to: CSV, XML output formats
ms: Medan dioutputkan bila katalogkan buku dalam pangkalan data.  Seharusnya senarai medan dipisah-tanda-koma.
    Medan tersedia: %(fields)s.
    dengan medan suai dicipta-pengguna.
    Contoh: %(opt)s=title,authors,tags
    Lalai: '%%default'
    Dilaksana pada: format output CSV, XML

en: Output field to sort on.
    Available fields: author_sort, id, rating, size, timestamp, title_sort
    Default: '%default'
    Applies to: CSV, XML output formats
ms: Medan output untuk diisihkan.
    Medan tersedia: author_sort, id, rating, size, timestamp, title_sort
    Lalai: '%default'
    Dilaksanakan pada: format output CSV, XML

en: Title of generated catalog used as title in metadata.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
ms: Tajuk katalog terjana yang digunakan sebagai tajuk dalam data meta.
    Lalai: '%default'
    Dilaksana pada: format output AZW3, EPUB, MOBI

en: Create cross-references in Authors section for books with multiple authors.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
ms: Cipta rujukan-silang pada seksyen Pengarang bagi buku dengan pengarang berbilang.
    Lalai: '%default'
    Dilaksana pada: format output AZW3, EPUB, MOBI

en: Regex describing tags to exclude as genres.
    Default: '%default' excludes bracketed tags, e.g. '[Project Gutenberg]', and '+', the default tag for read books.
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
ms: Ungkapan nalar menjelaskan tag untuk diasing sebagai genre.
    Lalai: '%default' asingkan tag terkurung, seperti '[Project Gutenberg]', dan '+', tag lalai untuk baca buku.
    Dilaksana pada: format output AZW3, EPUB, MOBI

en: Specifies the rules used to exclude books from the generated catalog.
    The model for an exclusion rule is either
    ('<rule name>','Tags','<comma-separated list of tags>') or
    ('<rule name>','<custom column>','<pattern>').
    For example:
    (('Archived books','#status','Archived'),)
    will exclude a book with a value of 'Archived' in the custom column 'status'.
    When multiple rules are defined, all rules will be applied.
    Default: 
    "%default"
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
ms: Nyatakan peraturan yang digunakan untuk asingkan buku dari katalog terjana.
    Model peraturan pengecualian adalah sama ada
    ('<rule name>','Tags','<comma-separated list of tags>') atau
    ('<rule name>','<custom column>','<pattern>').
    Contohnya:
    (('Archived books','#status','Archived'),)
    akan asingkan buku dengan nilai 'Archived' dalam lajur suai 'status'.
    Bila peraturan berbilang ditakrif, semua peraturan akan dilaksanakan.
    Lalai: 
    "%default"
    Dilaksana pada format output AZW3, EPUB, MOBI

en: Include 'Authors' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
ms: Sertakan seksyen 'Pengarang' dalam katalog.
    Lalai: '%default'
    Dilaksanakan pada: format output AZW3, EPUB, MOBI

en: Include 'Descriptions' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
ms: Sertakan seksyen 'Keterangan' dalam katalog.
    Lalai: '%default'
    Dilaksanakan pada: format output AZW3, EPUB, MOBI

en: Include 'Genres' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
ms: Sertakan seksyen 'Genre' dalam katalog.
    Lalai: '%default'
    Dilaksanakan pada: format output AZW3, EPUB, MOBI

en: Include 'Titles' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
ms: Sertakan seksyen 'Tajuk' dalam katalog.
    Lalai: '%default'
    Dilaksanakan pada: format output AZW3, EPUB, MOBI

en: Include 'Series' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
ms: Sertakan seksyen 'Siri' dalam katalog.
    Lalai: '%default'
    Dilaksanakan pada: format output AZW3, EPUB, MOBI

en: Include 'Recently Added' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
ms: Sertakan seksyen 'Ditambah Baru-Baru Ini' dalam katalog.
    Lalai: '%default'
    Dilaksanakan pada: format output AZW3, EPUB, MOBI

en: Source field for 'Genres' section.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
ms: Medan sumber untuk seksyen 'Genre'.
    Lalai: '%default'
    Dilaksana pada: format output AZW3, EPUB, MOBI

en: Custom field containing note text to insert in Description header.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
ms: Medan suai mengandungi teks nota untuk disisip dalam Pengepala Keterangan.
    Lalai: '%default'
    Dilaksana pada: format output AZW3, EPUB, MOBI

en: Specifies the output profile. In some cases, an output profile is required to optimize the catalog for the device. For example, 'kindle' or 'kindle_dx' creates a structured Table of Contents with Sections and Articles.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
ms: Nyatakan profil output. Dalam sesetengah kes, satu profil output diperlukan untuk optimumkan katalog bagi peranti.  Contohnya, 'kindle' atau 'kindle_dx' hasilkan Senarai Kandungan berstrukutr dengan Seksyen dan Artikel.
    Lalai: '%default'
    Dilaksana pada: format output AZW3, EPUB, MOBI

en: Specifies the rules used to include prefixes indicating read books, wishlist items and other user-specified prefixes.
    The model for a prefix rule is ('<rule name>','<source field>','<pattern>','<prefix>').
    When multiple rules are defined, the first matching rule will be used.
    Default:
    "%default"
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
ms: Nyatakan peraturan yang digunakan untuk disertakan awalan yang menunjukkan buku telah dibaca, item senarai idaman dan lain-lain awalan khusus-pengguna.
    Model untuk peraturan awalan ialah ('<rule name>','<source field>','<pattern>','<prefix>').
    Bila peraturan berbilang ditakrif, peraturan pertama yang sepadan akan digunaakn.
    Lalai:
    "%default"
    Dilaksana pada format output AZW3, EPUB, MOBI

en: Use a named preset created with the GUI catalog builder.
    A preset specifies all settings for building a catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
ms: Guna praset bernama yang dicipta dengan pembina katalog GUI.
    Satu praset menyatakan semua tetapan untuk membina katalog.
    Lalai: '%default'
    Dilaksana pada: format output AZW3, EPUB, MOBI

en: Replace existing cover when generating the catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
ms: Ganti kulit buku sedia ada bila menjana katalog.
    Lalai: '%default'
    Dilaksanakan pada: format output AZW3, EPUB, MOBI

en: Size hint (in inches) for book covers in catalog.
    Range: 1.0 - 2.0
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
ms: Saiz pembayang (dalam inci) untuk kulit buku dalam katalog.
    Julat: 1.0 - 2.0
    Lalai: '%default'
    Dilaksanakan pada: format output AZW3, EPUB, MOBI

en: Error: No stored presets.
ms: Ralat: Tiada praset tersimpan

en: 
    *** Adding 'By authors' section required for MOBI output ***
ms: 
    *** Menambah Seksyen 'Mengikut pengarang' diperlukan untuk output MOBI ***

en: column not in book:
ms: lajur tidak berada dalam buku:

en: Symbols
ms: Simbol

en: No genres to catalog.
ms: Tiada genre untuk dikatalog.

en: No books available to catalog
ms: Tiada buku tersedia untuk dikatalog

en: Titles
ms: Tajuk

en: Genres
ms: Genre

en: Recently Added
ms: Ditambah Baru-baru Ini

en: Recently Read
ms: Dibaca Baru-baru Ini

en: Descriptions
ms: Keterangan

en: Sorting database
ms: Mengisih pangkalan data

en: Sorting titles
ms: Mengisih tajuk

en: No books available to include in catalog
ms: Tiada buku tersedia untuk disertakan dalam katalog

en: error in
ms: ralat dalam

en: Genres HTML
ms: HTML Genre

en: Titles HTML
ms: HTML Tajuk

en: by
ms: oleh

en: Descriptions HTML
ms: HTML Keterangan

en: Description HTML
ms: HTML Keterangan

en: NCX header
ms: Pengepala NCX

en: NCX for Series
ms: NCX untuk Siri

en: Series beginning with %s
ms: Siri bermula dengan %s

en: Series beginning with '%s'
ms: Siri bermula dengan '%s'

en: NCX for Titles
ms: NCX untuk Tajuk

en: Titles beginning with %s
ms: Tajuk bermula dengan %s

en: Titles beginning with '%s'
ms: Tajuk bermula dengan '%s'

en: NCX for Authors
ms: NCX untuk Pengarang

en: Authors beginning with %s
ms: Pengarang bermula dengan %s

en: Authors beginning with '%s'
ms: Pengarang bermula dengan '%s'

en: NCX for Recently Added
ms: NCX untuk Ditambah Baru-baru Ini

en: NCX for Recently Read
ms: NCX untuk Dibaca Baru-baru Ini

en: NCX for genres
ms: NCX untuk genre

en: Generating OPF
ms: Menjana OPF

en: Thumbnails
ms: Lakaran Kenit

en: Thumbnail
ms: Lakaran Kenit

en: Saving NCX
ms: Menyimpan NCX

en: Invalid titles
ms: Tajuk tidak sah

en: Extra titles
ms: Tajuk ekstra

en: Invalid authors
ms: Pengarang tidak sah

en: Extra authors
ms: Pengarang ekstra

en: Missing book formats
ms: Format buku hilang

en: Extra book formats
ms: Format buku ekstra

en: Unknown files in books
ms: Fail tidak diketahui di dalam buku

en: Missing cover files
ms: Fail kulit buku hilang

en: Cover files not in database
ms: Fail kulit buku tiada dalam pangkalan data

en: Folders raising exception
ms: Folder menimbulkan pengecualian

en: INVALID CONDITION
ms: KEADAAN TIDAK SAH

en: Path to library too long. Must be less than %d characters.
ms: Laluan ke pustaka terlalu panjang. Mesti kurang dari %d aksara.

en:  (%s books)
ms:  (%s buah buku)

en: Identifiers
ms: Pengecam

en: On device
ms: Pada peranti

en: Series sort
ms: Isih siri

en: Title sort
ms: Isih tajuk

en: The title
ms: Tajuk

en: The authors
ms: Pengarang

en: The author sort string. To use only the first letter of the name use {author_sort[0]}
ms: Rentetan isih pengarang. Hanya digunakan pada abjad pertama bagi nama gunakan {author_sort[0]}

en: The tags
ms: Tag

en: The series
ms: Siri

en: The series number. To get leading zeros use {series_index:0>3s} or {series_index:>3s} for leading spaces
ms: Nombor siri. Untuk dapatkan nilai sifar dihadapan guna {series_index:0>3s} atau {series_index:>3s} untuk jarak di hadapan

en: The rating
ms: Penarafan

en: The ISBN
ms: ISBN

en: The publisher
ms: Penerbit

en: The date
ms: Tarikh

en: The published date
ms: Tarikh diterbitkan

en: The date when the metadata for this book record was last modified
ms: Tarikh bila data-meta untuk rekod buku ini terakhir diubahsuai

en: The language(s) of this book
ms: Bahasa buku ini

en: The calibre internal id
ms: Id dalaman calibre

en: Options to control saving to disk
ms: Pilihan untuk kawal penyimpanan ke cakera

en: Normally, calibre will update the metadata in the saved files from what is in the calibre library. Makes saving to disk slower.
ms: Biasanya, calibre akan mengemaskini data meta dalam fail tersimpan dari pustaka calibre. Menjadikan proses penyimpanan ke dalam cakera lebih lambat.

en: Normally, calibre will write the metadata into a separate OPF file along with the actual e-book files.
ms: Biasanya, calibre akan tulis data meta ke dalam fail OPS secara berasingan bersama-sama dengan fail ebuku yang sebenarnya.

en: Normally, calibre will save the cover in a separate file along with the actual e-book files.
ms: Biasanya, calibre akan simpan kulit buku dalam fail berasingan bersama-sama dengan fail ebuku yang sebenarnya.

en: Comma separated list of formats to save for each book. By default all available formats are saved.
ms: Senarai format dipisah-koma untuk simpan setiap buku. Secara lalai semua format yang tersedia disimpan.

en: The format in which to display dates. %(day)s - day, %(month)s - month, %(mn)s - month number, %(year)s - year. Default is: %(default)s
ms: Format yang memaparkan tarikh. %(day)s - hari, %(month)s - bulan, %(mn)s - nombor bulan, %(year)s - tahun. Lalai ialah: %(default)s

en: Convert paths to lowercase.
ms: Tukar laluan menjadi huruf kecil.

en: Replace whitespace with underscores.
ms: Ganti ruang putih dengan underscore.

en: Failed to calculate path for save to disk. Template: %(templ)s
    Error: %(err)s
ms: Gagal mengira laluan untuk disimpan ke dalam cakera. Templat: %(templ)s
    Ralat: %(err)s

en: Template evaluation resulted in no path components. Template: %s
ms: Penilaian templat hasilkan komponen tanpa laluan. Templat: %s

en: The one stop solution to all your e-book needs
ms: Penyelesaian sehenti untuk semua keperluan e-buku anda

en: calibre is the one stop solution to all your e-book needs.
ms: calibre adalah penyelesaian sehenti untuk semua keperluan e-buku anda.

en: Edit the text and styles inside e-books
ms: Sunting teks dan gaya di dalam e-buku

en: Read e-books in over a dozen different formats
ms: Baca e-buku melangkaui sedozen format yang berlainan

en: It has a full screen mode for distraction free reading and can display the text with multiple columns per screen.
ms: Ia menyediakan mod berskirn penuh untuk pembacaan bebas gangguan dan dapat paparkan teks dengan lajur berbilang dalam satu skrin.

en: Command Line Interface
ms: Antaramuka Baris Perintah

en: You can see usage for undocumented commands by executing them without arguments in a terminal.
ms: Anda boleh lihat penggunaan perintah yang tidak didokumenkan dengan melakukannya tanpa argumen di dalam terminal.

en: Change language
ms: Ubah bahasa

en: <b>{title}</b> by {authors}
ms: <b>{title}</b> oleh {authors}

en: Date: {timestamp}
ms: Tarikh: {timestamp}

en: Published: {pubdate}
ms: Diterbit: {pubdate}

en: Publisher: {publisher}
ms: Penerbit: {publisher}

en: Show
ms: Tunjuk

en:  sorted by
ms: diisih mengikut

en: Change library
ms: Ubah pustaka

en: Change library to:
ms: Ubah pustaka ke:

en: Switch to the full interface (non-mobile interface)
ms: Tukar ke antaramuka penuh (antaramuka bukan-mudah-alih)

en: The full interface gives you many more features, but it may not work well on a small screen
ms: Antaramuka penuh menyediakan lagi banyak fitur, tetapi ia tidak berfungsi baik dengan skrin bersaiz kecil

en: What do you want to do?
ms: Apa yang anda mahu lakukan?

en: default
ms: lalai

en: No choice selected, exiting...
ms: Tiada pilihan dipilih, keluar...

en: %s is not a valid choice, try again
ms: %s bukanlah pilihan yang sah, cuba sekali lagi

en: Existing user names:
ms: Nama pengguna sedia ada:

en: There are no users, you must first add an user
ms: Tiada pengguna, anda mesti tambah seorang pengguna dahulu

en: The username %s does not exist
ms: Nama pengguna %s tidak wujud

en: Enter the username
ms: Masukkan nama pengguna

en: Enter the new password for %s:
ms: Masukkan kata laluan baharu untuk %s:

en: Empty passwords are not allowed
ms: Kata laluan kosong tidak dibenarkan

en: Re-enter the new password for %s, to verify:
ms: Masuk sekali lagi kata laluan baharu untuk %s, sebagai pengesahan:

en: Passwords do not match
ms: Kata laluan tidak sepadan

en: User %s added successfully!
ms: Penguna %s berjaya ditambah!

en: Are you sure you want to remove the user %s?
ms: Anda pasti mahu membuang pengguna %s?

en: User %s successfully removed!
ms: Penguna %s berjaya dibuang!

en: Password for %s successfully changed!
ms: Kata laluan untuk %s berjaya diubah!

en: Current password for {0} is: {1}
ms: Katal laluan semasa untuk {0} ialah: {1}

en: Allow access to all libraries
ms: Benarkan capaian ke semua pustaka

en: Allow access to only specified libraries
ms: Benarkan capaian hanya pada pustaka yang ditentukan

en: Allow access to all, except specified libraries
ms: Benarkan capaian untuk semua, kecuali pustaka yang dinyatakan

en: Change per-library restrictions
ms: Ubah sekatan per-pustaka

en: Enter the name of the library:
ms: Masukkan nama pustaka:

en: Another restriction?
ms: Sekatan lain?

en: Enter a comma separated list of library names:
ms: Masukkan senarai nama pustaka terpisah dengan koma:

en: Allowing access only to libraries: {}
ms: Hanya membenarkan capaian ke pustaka: {}

en: Allowing access to all libraries, except: {}
ms: Membenarkan capaian ke semua pustaka, kecuali: {}

en: Show password for {}
ms: Tunjuk kata laluan untuk {}

en: Change read/write permission for {}
ms: Ubah keizinan baca/tulis untuk {}

en: Change the libraries {} is allowed to access
ms: Ubah pustaka {} dibenarkan untuk dicapai

en: read-write
ms: baca-tulis

en: readonly
ms: bacasahaja

en: Add a new user
ms: Tambah pengguna baharu

en: Edit an existing user
ms: Sunting pengguna sedia ada

en: Remove a user
ms: Buang seorang pengguna

en: one item | {} items
ms[0]: {} item

en: RATING: %s<br />
ms: PENARAFAN: %s<br />

en: TAGS: %s<br />
ms: TAG: %s<br />

en: SERIES: %(series)s [%(sidx)s]<br />
ms: SIRI: %(series)s [%(sidx)s]<br />

en: Books in your library
ms: Buku dalam pustaka anda

en: By
ms: Oleh

en: Books sorted by
ms: Buku diisih mengikut

en: Library:
ms: Pustaka:

en: Change calibre library to:
ms: Ubah pustaka calibre ke:

en: By %s
ms: Oleh %s

en: By {0} :: {1}
ms: Oleh {0} :: {1}

en: Path to the SSL certificate file
ms: Laluan ke fail sijil SSL

en: Path to the SSL private key file
ms: Laluan ke fail kunci persendirian SSL

en: Time (in seconds) after which an idle connection is closed
ms: Masa (dalam saat) selepas sambungan melahu ditutup

en: Total time in seconds to wait for clean shutdown
ms: Jumlah masa dalam saat untuk menunggu penutupan bersih

en: Max. size of single HTTP header (in KB)
ms: Saiz maksimum bagi pengepala HTTP (dalam KB)

en: Max. allowed size for files uploaded to the server (in MB)
ms: Saiz maksimum dibenarkan untuk memuat naik fail ke dalam pelayan (dalam MB)

en: Minimum size for which responses use data compression (in bytes)
ms: Saiz minimum yang membalas penggunaan mampatan data (dalam bait)

en: Number of worker threads used to process requests
ms: Bilangan bebenang pekerja yang digunakan untuk memproses permintaan

en: Maximum number of worker processes
ms: Bilangan maksimum proses pekerja

en: Maximum time for worker processes
ms: Masa maksimum untuk proses pekerja

en: Maximum amount of time worker processes are allowed to run (in minutes). Set to zero for no limit.
ms: Amaun masa maksimum proses pekerja dibenarkan untuk berjalan (dalam minit). Tetapkan pada sifar untuk tanpa had.

en: The port on which to listen for connections
ms: Port yang didengari untuk penyambungan

en: A prefix to prepend to all URLs
ms: Awalan untuk ditambah kepada semua URL

en: Number of books to show in a single page
ms: Bilangan buku yang ditunjukkan dalam satu halaman

en: The number of books to show in a single page in the browser.
ms: Bilangan buku yang ditunjukkan dalam satu halaman di dalam pustaka.

en: Advertise OPDS feeds via BonJour
ms: Iklankan suapan OPDS melalui BonJour

en: Advertise the OPDS feeds via the BonJour service, so that OPDS based reading apps can detect and connect to the server automatically.
ms: Iklankan suapan OPDS melalui perkhidmatan BonJour, supaya apl bacaan berasaskan OPDS dapat mengesan dan sambung ke pelayan secara automatik.

en: Maximum number of books in OPDS feeds
ms: Jumlah maksimum buku dalam suapan OPDS

en: The maximum number of books that the server will return in a single OPDS acquisition feed.
ms: Bilangan maksimum buku yang mana pelayan akan kembalikan dalam satu suapan permerolehan OPDS.

en: Maximum number of ungrouped items in OPDS feeds
ms: Jumlah maksimum item tidak dikelompok dalam suapan OPDS

en: Group items in categories such as author/tags by first letter when there are more than this number of items. Set to zero to disable.
ms: Kelompok item dalam kategori seperti pengarang/tag mengikut huruf pertama yang mana lebih dari bilangan item ini. Tetapkan pada sifar untuk lumpuhkan.

en: The interface on which to listen for connections
ms: Antaramuka yang didengari untuk penyambungan

en: Fallback to auto-detected interface
ms: Jatuh-balik ke antaramuka auto-dikesan

en: If for some reason the server is unable to bind to the interface specified in the listen_on option, then it will try to detect an interface that connects to the outside world and bind to that.
ms: Jika atas beberapa sebab pelayan tidak dapat mengikat ke antaramuka yang dinyatakan dalam pilihan listen_on, maka ia akan cuba mengesan satu antaramuka yang bersamnung ke dunia luar yang mengikatnya.

en: Zero copy file transfers for increased performance
ms: Pemindahan fail salinan sifar untuk tingkatkan prestasi

en: This will use zero-copy in-kernel transfers when sending files over the network, increasing performance. However, it can cause corrupted file transfers on some broken filesystems. If you experience corrupted file transfers, turn it off.
ms: Ia akan gunakan pemindahan dalam-kernel bersalinan-sifar bila menghantar fail menerusi rangkaian, yang dapat meningkatkan prestasi. Walaubagaimanapun, ia boleh menyebabkan pemindahan fail rosak pada beberapa sistem fail bermasalah. Jika anda menghadapi pemindahan fail rosak, matikannya.

en: Max. log file size (in MB)
ms: Saiz fail log maks. (dalam MB)

en: The maximum size of log files, generated by the server. When the log becomes larger than this size, it is automatically rotated. Set to zero to disable log rotation.
ms: Saiz maksimum fail log, dijana oleh pelayan. Bila log menjadi lebih besar berbanding saiz ini, ia diputarkan secara automatik. Tetapkan ke sifar untuk lumpuhkan putaran log.

en: Password based authentication to access the server
ms: Pengesahihan berasaskan kata laluan untuk mencapai pelayan

en: Path to user database
ms: Laluan ke pangkalan data pengguna

en: Choose the type of authentication used
ms: Pilih jenis pengesahihan yang digunakan

en: Set the HTTP authentication mode used by the server. Set to "basic" if you are putting this server behind an SSL proxy. Otherwise, leave it as "auto", which will use "basic" if SSL is configured otherwise it will use "digest".
ms: Tetapkan mod pengesahihan HTTP yang digunakan oleh pelayan. Tetapkan ke "basic" jika anda mahu letak pelayan ini disebalik proksi SSL. Jika tidak, biarkannya sebagai "auto", yang mana akan gunakan "basic" jika SSL dikonfigur jika sebaliknya ia akan gunakan "digest".

en: Number of login failures for ban
ms: Bilangan kegagalan daftar masuk untuk disekat

en: Ignored user-defined metadata fields
ms: Medan data meta ditakrif-pengguna yang diabaikan

en: By default, this option is disabled.
ms: Secara lalai, pilihan ini dilumpuhkan.

en: By default, this option is enabled.
ms: Secara lalai, pilihan ini dibenarkan.

en: Path to log file for server log. This log contains server information and errors, not access logs. By default it is written to stdout.
ms: Laluan ke fail log untuk log pelayan. Log ini mengandungi maklumat dan ralat pelayan, bukan log capaian. Secara lalai ia ditulis ke stdout.

en: Path to the access log file. This log contains information about clients connecting to the server and making requests. By default no access logging is done.
ms: Laluan ke fail log capaian. Log ini mengandungi maklumat berkenaan klien yang menyambung ke pelayan dan membuat permintaan. Secara lalai tiada pengelogan capaian dibuat.

en: Write process PID to the specified file
ms: Tulis PID proses ke fail tertentu

en: Automatically reload server when source code changes. Useful for development. You should also specify a small value for the shutdown timeout.
ms: Muat semula pelayan secara automatik bila kod sumber berubah. Berguna untuk pembangunan. Anda patut juga nyatakan nilai kecil untuk had masa tamat dimatikan.

en: Interrupted by user
ms: Disampuk oleh pengguna

en: There is no calibre library at: %s
ms: Tiada pustaka calibre di: %s

en: You must specify at least one calibre library
ms: Anda mesti nyatakan sekurang-kurangnya satu pustaka calibre

en: Invalid syntax. Expected a lookup name or a word
ms: Sintaks tidak sah. Dijangka nama atau perkataan carian

en: The password must contain only ASCII (English) characters and symbols
ms: Kata laluan mestilah hanya mengandungi aksara dan simbol ASCII (Inggeris)

en: The username %s already exists
ms: Nama pengguna %s sudah wujud

en: Existing password is incorrect
ms: Kata laluan sedia ada adalah salah

en: Usage
ms: Penggunaan

en: Created by
ms: Dicipta oleh

en: Options
ms: Pilihan

en: Path to the database in which books are stored
ms: Laluan ke pangkalan data yang mana buku disimpan

en: Pattern to guess metadata from filenames
ms: Pola untuk meneka data meta dari nama fail

en: Access key for isbndb.com
ms: Capai kunci untuk isbndb.com

en: Default timeout for network operations (seconds)
ms: Had masa tamat lalai untuk operasi rangkaian (saat)

en: The language in which to display the user interface
ms: Bahasa yang mana paparkan antaramuka pengguna

en: Ordered list of formats to prefer for input.
ms: Senarai format bertertib dikehendaki untuk input.

en: Read metadata from files
ms: Baca data meta dari fail

en: The priority of worker processes. A higher priority means they run faster and consume more resources. Most tasks like conversion/news download/adding books/etc. are affected by this setting.
ms: Prioriti proses pekerja. Prioriti lebih tinggi bermaksud ia dijalankan dengan lebih pantas dan lebih banyak gunakan sumber. Kebanyakan tugasa seperti pertukara/muat turun berita/menambah buku/dan lain-lain dipengaruhi dengan tetapan ini.

en: Swap author first and last names when reading metadata
ms: Silih nama awal dan akhir pengarang bila membaca data meta

en: Add new formats to existing book records
ms: Tambah format baharu ke rekod buku sedia ada

en: Check for duplicates when copying to another library
ms: Semak pendua bila menyalin ke dalam pustaka lain

en: Tags to apply to books added to the library
ms: Tag untuk laksana ke buku yang ditambah ke dalam pustaka

en: Mark newly added books. The mark is a temporary mark that is automatically removed when calibre is restarted.
ms: Tanda buku baharu ditambah. Tanda adalah tanda sementara yang dibuang secara automatik bila calibre dimulakan semula.

en: List of named saved searches
ms: Senarai gelintar tersimpan bernama

en: How and when calibre updates metadata on the device.
ms: Bagaimana dan bila calibre mengemaskini data meta di dalam peranti.

en: When searching for text without using lookup prefixes, as for example, Red instead of title:Red, limit the columns searched to those named below.
ms: Bila menggelintar teks tanda menggunakan awalan carian, contohnya, Red sepatutnya title:Red, hadkan lajur digelintar pada nama tersebut di bawah.

en: Choose columns to be searched when not using prefixes, as for example, when searching for Red instead of title:Red. Enter a list of search/lookup names separated by commas. Only takes effect if you set the option to limit search columns above.
ms: Pilih lajur untuk digelintar bila tidak menggunakan awalan, sebagai contoh, bila menggelintar Red selain dari title:Red. Masukkan senarai nama gelintar/carian yang diasing dengan tanda koma. Hanya berkesan jika anda tetapkan pilihan untuk hadkan lajur gelintar seperti di atas.

en: Make searches case-sensitive
ms: Jadikan gelintaran sensitif-kata

en: Settings and plugins
ms: Tetapan dan pemalam

en: File is open in another process
ms: Fail dibuka oleh proses lain

en: TEMPLATE ERROR
ms: RALAT TEMPLAT

en: format: type {0} requires an integer value, got {1}
ms: format: jenis {0} memerlukan nilai integer, dapat {1}

en: format: type {0} requires a decimal (float) value, got {1}
ms: format: jenis {0} memerlukan nilai (apung) desimal, dapat {1}

en: %s: unknown function
ms: %s: fungsi tidak diketahui

en: Duplicate user function name {0}. Change the name or ensure that the functions are identical
ms: Nama fungsi pengguna {0} pendua. Ubah nama atau pastikan fungsi adalah serupa

en: first_matching_cmp requires an even number of arguments
ms: first_matching_cmp memerlukan bilangan genap argumen

en: lookup requires either 2 or an odd number of arguments
ms: carian memerlukan sama ada 2 atau bilangan ganjil argumen

en: strcat_max requires 2 or more arguments
ms: strcat_max memerlukan 2 atau lebih argumen

en: strcat_max requires an even number of arguments
ms: strcat_max memerlukan bilangan genap argumen

en: first argument to strcat_max must be an integer
ms: argumen pertama ke strcat_max mestilah integer

en: Waiting...
ms: Menunggu...

en: Aborted, taking too long
ms: Dihenti paksa, mengambil masa terlalu panjang

en: Stopped
ms: Dihentikan

en: Working...
ms: Bekerja...

en: Brazilian Portuguese
ms: Portugis Brazil

en: Simplified Chinese
ms: Cina Ringkas

en: Traditional Chinese
ms: Cina Tradisional

en: Select All
ms: Pilih Semua

en: Copy Link
ms: Salin Pautan

en: &Select All
ms: &Pilih Semua

en: Paste and Match Style
ms: Gaya Tampal dan Padan

en: Directions
ms: Arah

en: Left to Right
ms: Kiri ke Kanan

en: Right to Left
ms: Kanan ke Kiri

en: Close without Saving
ms: Tutup tanpa Menyimpan

en: Close Tab
ms: Tutup Tab

en: Extra characters at end of search
ms: Aksara tambahan dipenghujung gelintar

en: missing )
ms: ) hilang

en: Failed to parse query, recursion limit reached: %s
ms: Gagal menghurai pertanyaan, had rekursi dicapai: %s

en: Recursive saved search: {0}
ms: Gelintar tersimpan rekursif: {0}

en: Unknown error in saved search: {0}
ms: Ralat tidak diketahui dalam gelintar tersimpan: {0}

en: %prog [options] [from to text]
    
    Send mail using the SMTP protocol. %prog has two modes of operation. In the
    compose mode you specify from to and text and these are used to build and
    send an email message. In the filter mode, %prog reads a complete email
    message from STDIN and sends it.
    
    text is the body of the email message.
    If text is not specified, a complete email message is read from STDIN.
    from is the email address of the sender and to is the email address
    of the recipient. When a complete email is read from STDIN, from and to
    are only used in the SMTP negotiation, the message headers are not modified.
ms: %prog [options] [dari teks]
    
    Hantar mel menggunakan protokol SMTP. %prog mempunyai dua mod
    operasi. Dalam mod gubah anda nyatakan daripada dan teks serta ia
    digunakan untuk bina dan hantar mesej emel. Dalam mod penapis,
    %prog membaca mesej emel lengkap dari STDIN dan hantar ia.
    
    teks ialah badan mesej emel.
    Jika teks tidak dinyataka, satu mesej emel lengkap dibaca dari STDIN.
    from ialah alamat emel pengirim dan to ialah alamat emel penerima. 
    Bila satu emel lengkap telah dibaca dari STDIN, from dan to hanya
    digunakan dalam perundingan SMTP, pengepala mesej tidak diubahsuai.

en: Options to compose an email. Ignored if text is not specified
ms: Pilih untuk gubah emel. Diabaikan jika teks tidak dinyatakan

en: File to attach to the email
ms: Fail untuk dilampir ke emel

en: Subject of the email
ms: Subjek emel

en: Host name of localhost. Used when connecting to SMTP server.
ms: Nama hos bagi localhost. Digunakan bila menyambung ke pelayan SMTP.

en: Options to use an SMTP relay server to send mail. calibre will try to send the email directly unless --relay is specified.
ms: Pilih untuk guna pelayan geganti SMTP untuk menghantar mel. Calibre akan cuba menghantar emel secara langsung melainkan --relay dinyatakan.

en: An SMTP relay server to use to send mail.
ms: Pelayan geganti SMTP yang digunakan unutk menghantar mel.

en: Port to connect to on relay server. Default is to use 465 if encryption method is SSL and 25 otherwise.
ms: Port untuk sambung ke pelayan geganti. Lalai ialah guna 465 jika kaedah penyulitan ialah SSL dan 25 sebaliknya.

en: Username for relay
ms: Nama pengguna untuk geganti

en: Password for relay
ms: Kata laluan untuk geganti

en: Encryption method to use when connecting to relay. Choices are TLS, SSL and NONE. Default is TLS. WARNING: Choosing NONE is highly insecure
ms: Kaedah penyulitan yang digunakan bila menyambung ke geganti. Pilihan adalah TLS, SSL dan TIADA. Lalai ialah TLS. Amaran: Memilih TIADA adalah sangat tidak selamat

en: Path to maildir folder to store failed email messages in.
ms: Laluan ke folder maildir untuk menyimpan mesej emel yang gagal.

en: Fork and deliver message in background. If you use this option, you should also use --outbox to handle delivery failures.
ms: Cabangkan dan hantar mesej disebalik tabir. Jika anda guna pilihan ini, anda patut guna --outbox untuk mengendali kegagalan penghantaran.

en: Timeout for connection
ms: Had masa tamat untuk sambungan

en: Control email delivery
ms: Kawal penghantaran emel

en: The main calibre program, used to manage your collection of e-books
ms: Program calibre utama, digunakan untuk urus koleksi e-buku anda

en: The calibre E-book viewer. It can view most known e-book formats.
ms: Pelihat E-buku calibre. Ia dapat melihat kebanyakan format e-buku yang diketahui.

en: %s Document
ms: %s Dokumen

en: Unknown section
ms: Seksyen tidak diketahui

en: Unknown feed
ms: Suapan tidak diketahui

en: Untitled article
ms: Artikel tidak diketahui

en: Unknown News Source
ms: Sumber Beritah Tidak Diketahui

en: Article download aborted
ms: Muat turun artikel dihenti paksa

en: Failed to download %s
ms: Gagal memuat turun %s

en: The "%s" recipe needs a username and password.
ms: Resepi "%s" perlukan nama pengguna dan kata laluan.

en: Failed to download the following articles:
ms: Gagal memuat turun artikel berikut:

en: Failed to download parts of the following articles:
ms: Gagal memuat turun bahagian artikel berikut:

en:  from
ms: daripada

en: 	Failed links:
ms: 	Pautan gagal:

en: Could not fetch article.
ms: Tidak memperoleh artikel.

en: The debug traceback is available earlier in this log
ms: Surih balik nyahpepijat tersedia lebih awal di dalam log ini

en: Run with -vv to see the reason
ms: Jalankan dengan -vv untuk melihat sebabnya

en: Fetching feeds...
ms: Mendapatkan suapan...

en: Got feeds from index page
ms: Dapat suapan dari halaman indeks

en: Trying to download cover...
ms: Cuba memuat turun kulit buku...

en: Generating masthead...
ms: Menjana masthead...

en: Starting download in a single thread... | Starting download [{} threads]...
ms[0]: Memulakan muat turun [{} bebenang]...

en: Feeds downloaded to %s
ms: Suapan dimuat turun ke %s

en: Could not download cover: %s
ms: Tidak dapat muat turun kulit buku: %s

en: Downloading cover from %s
ms: Memuat turun kulit buku dari %s

en: Masthead image downloaded
ms: Imej masthead dimuat turun

en: Articles in this issue:
ms: Artikel dalam isu ini:

en: Article downloaded: %s
ms: Artikel dimuat turun: %s

en: Article download aborted: %s
ms: Muat turun artikel dihenti paksa: %s

en: Article download failed: %s
ms: Muat turun artikel gagal: %s

en: Fetching feed
ms: Mendapatkan suapan

en: Failed to log in, check your username and password for the calibre Periodicals service.
ms: Gagal mendaftar masuk, semak nama pengguna dan kata laluan anda untuk perkhidmatan Berkala calibre.

en: You do not have permission to download this issue. Either your subscription has expired or you have exceeded the maximum allowed downloads for today.
ms: Anda tidak mempunyai keizinan untuk memuat turun isu ini. Sama ada langganan anda telah tamat atau anda telah melepasi muat turun maksimum yang dibenarkan untuk hari ini.

en: Scheduled
ms: Berjadual

en: Main menu
ms: Menu utama

en: Section menu
ms: Menu seksyen

en: Articles
ms: Artikel

en: Timeout in seconds to wait for a response from the server. Default: %default s
ms: Had masa tamat dalam saat untuk menunggu respon dari pelayan. Lalai: %default s

en: Maximum number of levels to recurse i.e. depth of links to follow. Default %default
ms: Bilangan aras maksimum untuk rekursif iaitu kedalaman pautan yang diikuti. Lalai %default

en: The maximum number of files to download. This only applies to files from <a href> tags. Default is %default
ms: Bilangan maksimum fail yang dimuat turun. Ia hanya dilaksana pada fail melalui tag <a href>. Lalai ialah %default

en: Minimum interval in seconds between consecutive fetches. Default is %default s
ms: Sela minimum dalam saat diantara dapatan berturutan. Lalai ialah %default s

en: The character encoding for the websites you are trying to download. The default is to try and guess the encoding.
ms: Pengekodan aksara untuk laman sesawang yang anda cuba muat turun. Lalai ialah cuba dan teks pengekodan.

en: Only links that match this regular expression will be followed. This option can be specified multiple times, in which case as long as a link matches any one regexp, it will be followed. By default all links are followed.
ms: Hanya pautan yang padan dengan ungkapan nalar ini akan diikuti. Pilihan ini boleh dinyatakan berbilang kali. Secara lalai semua pautan diikuti.

en: Any link that matches this regular expression will be ignored. This option can be specified multiple times, in which case as long as any regexp matches a link, it will be ignored. By default, no links are ignored. If both filter regexp and match regexp are specified, then filter regexp is applied first.
ms: Mana-mana pautan yang sepadan dengan ungkapan nalar ini akan diabaikan. Pilihan ini boleh dinyatakan berbilang kali. Secara lalai, tiada pautan diabaikan. Jika kedua-dua ungkapan nalar dan padanan ungkapan nalar dinyatakan, maka ungkapan nalar padanan dilaksana dahulu.

en: Do not download CSS stylesheets.
ms: Jangan muat turun lembar gaya CSS.

en: Save All
ms: Simpan Semua

en: Open
ms: Buka

en: &Yes
ms: &Ya

en: Yes to &All
ms: Ya untuk Semu&a

en: &No
ms: &Tidak

en: N&o to All
ms: T&idak untuk Semua

en: Abort
ms: Henti Paksa

en: Retry
ms: Cuba Lagi

en: Close
ms: Tutup

en: Apply
ms: Laksana

en: Reset
ms: Tetap semula

en: Restore Defaults
ms: Pulih Lalai

en: Hu&e:
ms: Sangat b&esar:

en: &Red:
ms: Me&rah:

en: &Green:
ms: &Hijau:

en: Bl&ue:
ms: &Biru:

en: A&lpha channel:
ms: Saluran a&lfa:

en: Cursor at %1, %2
    Press ESC to cancel
ms: Kursor pada %1, %2
    Tekan ESC untuk batal

en: Select Color
ms: Pilih Warna

en: &Basic colors
ms: Warna a&sas

en: &Custom colors
ms: Warna s&uai

en: &Add to Custom Colors
ms: T&ambah ke Warna Suai

en: &Pick Screen Color
ms: &Pilih Warna Skrin

en: Select Font
ms: Pilih Fon

en: &Font
ms: &Fon

en: Font st&yle
ms: Ga&ya fon

en: &Size
ms: &Saiz

en: Effects
ms: Kesan

en: Stri&keout
ms: &Coret tembus

en: Sample
ms: Sampel

en: Wr&iting System
ms: Sistem Pe&nulisan

en: Scroll left
ms: Tatal kiri

en: Scroll up
ms: Tatal atas

en: Scroll down
ms: Tatal bawah

en: Scroll right
ms: Tatal kanan

en: Auto increment series index
ms: Auto-tambah indeks siri

en: Add separator after completing an author name
ms: Tambah pemisah selepas melengkapkan nama pengarang

en: Author sort name algorithm
ms: Algoritma nama isih pengarang

en: Splitting multiple author names
ms: Pemisahan nama pengarang berbilang

en: By default, calibre splits a string containing multiple author names on
    ampersands and the words "and" and "with". You can customize the splitting
    by changing the regular expression below. Strings are split on whatever the
    specified regular expression matches, in addition to ampersands.
    Default: r'(?i),?\s+(and|with)\s+'
ms: Secara lalai, calibre pisahkan rentetan mengandungi nama pengarang
    berbilang pada ampersan dan perkataan "and" dan "with". Anda boleh
    suaikan pemisahan dengan menukar ungkapan nalar di bawah. Rentetan
    dipisah berdasarkan padanan ungkapan nalar yang dinyatakan, selain
    dari ampersan.
    Lalai: r'(?i),?\s+(and|with)\s+'

en: Control partitioning of Tag browser
ms: Kawal penyekatan pelayar Tag

en: Specify columns to sort the booklist by on startup
ms: Nyatakan lajur untuk isih senarai buku ketika permulaan

en: Control how dates are displayed
ms: Kawal bagaimana tarikh dipaparkan

en: Control sorting of titles and series in the library display
ms: Kawal pengisihan tajuk dan siri dalam paparan pustaka

en: Control formatting of title and series when used in templates
ms: Kawal pemformatan tajuk dan siri bila digunakan dalam templat

en: Control how title and series names are formatted when saving to disk/sending
    to device. The behavior depends on the field being processed. If processing
    title, then if this tweak is set to 'library_order', the title will be
    replaced with title_sort. If it is set to 'strictly_alphabetic', then the
    title will not be changed. If processing series, then if set to
    'library_order', articles such as 'The' and 'An' will be moved to the end. If
    set to 'strictly_alphabetic', the series will be sent without change.
    For example, if the tweak is set to library_order, "The Lord of the Rings"
    will become "Lord of the Rings, The". If the tweak is set to
    strictly_alphabetic, it would remain "The Lord of the Rings". Note that the
    formatter function raw_field will return the base value for title and
    series regardless of the setting of this tweak.
ms: Kawal bagaimana tajuk dan nama siri diformatkan bila menyimpan ke
    dalam cakera/dihantar ke peranti. Kelakuan bergantung pada medan yang
    diproses. Jika memproses tajuk, maka jika tweak ini tetapkan ke
    'library_order', tajuk akan diganti dengan title_sort. Jika ia ditetapkan pada
    'strictly_alphabetic', maka tajuk tidak akan diubah.  Jika memproses siri, maka
    jika tetapkan ke 'library_order', kata sandang seperti 'The' dan 'An' akan
    dialih ke penghujung. Jika ditetapkan ke 'strictly_alphabetic', siri akan dihantar
    tanpa perubahan.
    Sebagai contoh, jika tweak ditetapkan ke library_order, "The Lord of the Rings"
    akan menjadi "Lord of the Rings, The". Jika tweak ditetapkan ke
    strictly_alphabetic, ia kekal menjadi "The Lord of the Rings". Perhatian
    fungsi pemformat raw_field akan kembalikan nilai untuk tajuk dan siri
    tidak mengira tetapan tweak ini.

en: Set the list of words considered to be "articles" for sort strings
ms: Tetapkan senarai perkataan yang dianggap sebagai "kata sandang" untuk rentetan isih

en: Set the list of words that are to be considered 'articles' when computing the
    title sort strings. The articles differ by language. By default, calibre uses
    a combination of articles from English and whatever language the calibre user
    interface is set to. In addition, in some contexts where the book language is
    available, the language of the book is used. You can change the list of
    articles for a given language or add a new language by editing
    per_language_title_sort_articles. To tell calibre to use a language other
    than the user interface language, set, default_language_for_title_sort. For
    example, to use German, set it to 'deu'. A value of None means the user
    interface language is used. The setting title_sort_articles is ignored
    (present only for legacy reasons).
ms: Tetapkan senarai perkataan yang dianggap sebagai 'kata sandang'
    bila mengira rentetan isih tajuk. Kata sandang adalah berbeza mengikut
    bahasa masing-masing. Secara lalai, calibre menggunakan gabungan
    kata sandang dari bahasa Inggeris dan apa jua bahasa antaramuka
    pengguna calibre tetapkan. Selain itu, sesetengah konteks yang mana
    bahasa buku tersedia, maka bahasa buku digunakan. Anda boleh ubah
    senarai kata sandang bagi bahasa yang diberi atau tambah bahasa baharu
    dengan menyunting per_language_title_sort_articles. Untuk memberitahu
    calibre untuk gunakan bahasa lain selain dari bahasa antaramuka
    pengguna, tetapkan, default_language_for_title_sort. Sebagai contoh,
    untuk guna bahasa Melayu, tetapkan ia menjadi 'ms'. Nilai Tiada
    bermaksud bahasa antaramuka pengguna digunakan. Tetapan
    title_sort_articles diabaikan
    (hanya hadir atas sebab legasi).

en: Specify a folder calibre should connect to at startup
ms: Nyatakan satu folder calibre patut sambungkan ketika permulaan

en: Specify renaming rules for SONY collections
ms: Nyatakan penamaan semula peraturan untuk koleksi SONY

en: Specify how SONY collections are sorted
ms: Nyatakan bagaimana koleksi SONY diisih

en: Control how tags are applied when copying books to another library
ms: Kawal bagaimana tag dilaksanakan bila menyalin buku ke dalam pustaka lain

en: Set this to True to ensure that tags in 'Tags to add when adding
    a book' are added when copying books to another library
ms: Tetapkan ini menjadi Benar untuk memastikan tag dalam "Tag
    ditambah bila menambah buku" ditambah bila menyalin buku 
    ke dalam pustaka lain.

en: Set the maximum number of sort 'levels'
ms: Tetapkan bilangan maksimum 'levels' isih

en: Set the maximum number of sort 'levels' that calibre will use to resort the
    library after certain operations such as searches or device insertion. Each
    sort level adds a performance penalty. If the database is large (thousands of
    books) the penalty might be noticeable. If you are not concerned about multi-
    level sorts, and if you are seeing a slowdown, reduce the value of this tweak.
ms: Tetapkan bilangan maksimum isih 'levels' yang mana calibre akan guna
    untuk mengambil jalan keluar pustaka selepas operasi tertentu seperti gelintar
    atau penyisipan peranti. Setiap aras isih tambah satu penalti prestasi. Jika
    pangkalan data adalah besar (beribu-ribu buku) penalti mungkin boleh
    dikenalpasti. Jika anda tidak kisah berkenaan isih aras-berbilang, dan jika
    anda mendapati penurunan prestasi, kurangkan nilai tweak ini.

en: Choose whether dates are sorted using visible fields
ms: Pilih sama ada tarikh diisih menggunakan medan tampak.

en: Date values contain both a date and a time. When sorted, all the fields are
    used, regardless of what is displayed. Set this tweak to True to use only
    the fields that are being displayed.
ms: Nilai tarikh mengandungi kedua-dua tarikh dan masa. Bila diisih, semua
    digunakan, tanpa mengira apa yang dipaparkan. Tetapkan tweak ini pada
    Benar untuk hanya guna medan yang telah dipaparkan.

en: Fuzz value for trimming covers
ms: Nilai kabur untuk pengeratan kulit buku

en: The value used for the fuzz distance when trimming a cover.
    Colors within this distance are considered equal.
    The distance is in absolute intensity units.
ms: Nilai yang digunakan untuk jarak kabur bila mengerat kulit buku.
    Warna di dalam jarak ini adalah dianggap sama.
    Jarak dalam unit intensiti mutlak.

en: Control behavior of the book list
ms: Kawal kelakuan senarai buku

en: Language to use when sorting
ms: Bahasa yang digunakan ketika mengisih

en: Setting this tweak will force sorting to use the
    collating order for the specified language. This might be useful if you run
    calibre in English but want sorting to work in the language where you live.
    Set the tweak to the desired ISO 639-1 language code, in lower case.
    You can find the list of supported locales at
    https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_ISO_639-1_codes
    Default: locale_for_sorting = '' -- use the language calibre displays in
    Example: locale_for_sorting = 'fr' -- sort using French rules.
    Example: locale_for_sorting = 'nb' -- sort using Norwegian rules.
ms: Penetapan tweak ini akan paksa pengisihan yang menggunakan
    tertib kolat bagi bahasa yang dinyatakan. Ia mungkin berguna jika anda jalankan
    calibre dalam bahasa Inggeris tetapi mahu pengisihan berfungsi dalam bahasa anda.
    Tetapkan tweak ke kod bahasa ISO 639-1 yang dikehendaki, dalam huruf kecil.
    Anda boleh cari senarai lokal disokong di
    https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_ISO_639-1_codes
    Lalai: locale_for_sorting = '' -- guna bahasa calibre paparkan
    Contoh: locale_for_sorting = 'fr' -- isih menggunakan peraturan bahasa Perancis.
    Contoh: locale_for_sorting = 'nb' -- isih menggunakan bahasa Norway.

en: The number of seconds to wait before sending emails
ms: Bilangan saat menunggu sebelum menghantar emel

en: The maximum width and height for covers saved in the calibre library
ms: Lebar dan tinggi maksimum bagi kulit buku tersimpan dalam pustaka calibre

en: All covers in the calibre library will be resized, preserving aspect ratio,
    to fit within this size. This is to prevent slowdowns caused by extremely
    large covers
ms: Semua kulit buku dalam pustaka calibre akan disaizkan semula, tetapi
    mengekalkan nisbah bidang, untuk disesuaikan di dalam saiz ini. Ia 
    adalah untuk menghalang kelembapan yang disebabkan oleh saiz kulit 
    buku tersangat besar

en: Where to send downloaded news
ms: Lokasi menghantar berita dimuat turun

en: When automatically sending downloaded news to a connected device, calibre
    will by default send it to the main memory. By changing this tweak, you can
    control where it is sent. Valid values are "main", "carda", "cardb". Note
    that if there isn't enough free space available on the location you choose,
    the files will be sent to the location with the most free space.
ms: Bila secara automatik menghantar berita dimuat turun ke peranti bersambung,
    calibre secara lalai akan hantar ia ke dalam ingatan utama. Dengan menukar
    tweak ini, anda boleh kawal lokasi ia dihantarkan. Nilai yang sah adalah "main",
    "carda", "cardb". Perhatian jika ruang bebas tidak mencukupi pada lokasi yang
    dipilih, fail akan dihantar ke lokasi yang memiliki ruang bebas yang terbanyak.

en: Save original file when converting/polishing from same format to same format
ms: Simpan fail asal bila menukar/menggilap dari format yang sama ke format yang sama

en: When calibre does a conversion from the same format to the same format, for
    example, from EPUB to EPUB, the original file is saved, so that in case the
    conversion is poor, you can tweak the settings and run it again. By setting
    this to False you can prevent calibre from saving the original file.
    Similarly, by setting save_original_format_when_polishing to False you can
    prevent calibre from saving the original file when polishing.
ms: Bila calibre membuat penukaran dari format sama ke format yang sama,
    contohnya, dari EPUB ke EPUB, fail asal disimpan, oleh itu penukaran
    adalah lemah, anda boleh tweak tetapan dan jalankannya sekali lagi. 
    Dengan menetapkannya ke Palsu anda boleh halang calibre dari
    menyimpan fail asal.
    Oleh itu, dengan menetapkan save_original_format_when_polishing
    ke Palsu anda boleh halang calibre dari menyimpan fail asal bila
    menggilap.

en: Number of recently viewed books to show
ms: Bilangan buku dibaca baru-baru ini yang hendak ditunjukkan

en: Do not preselect a completion when editing authors/tags/series/etc.
ms: Jangan pra-pilih pelengkapan bila menyunting pengarang/tag/siri/dan lain-lain.

en: Completion mode when editing authors/tags/series/etc.
ms: Mod pelengkapan bila menyunting pengarang/tag/siri/dan lain-lain.

en: Sort the list of libraries alphabetically
ms: Isih senarai pustaka mengikut abjab

en: Choose available output formats for conversion
ms: Pilih format output yang tersedia untuk pertukaran

en: Restrict the list of available output formats in the conversion dialogs.
    For example, if you only want to convert to EPUB and AZW3, change this to
    restrict_output_formats = ['EPUB', 'AZW3']. The default value of None causes
    all available output formats to be present.
ms: Hadkan senarai format output tersedia dalam dialog penukaran.
    Sebagai contoh, jika anda hanya mahu tukar format EPUB dan AZW3, ubah
    ini kepada restrict_output_formats = ['EPUB', 'AZW3']. Nilai lalai Tiada
    menyebabkan semua format output yang tersedia hadir.

en: Set the thumbnail image quality used by the Content server
ms: Tetapkan kualiti imej lakaran kenit yang digunakan oleh pelayan Kandungan

en: The quality of a thumbnail is largely controlled by the compression quality
    used when creating it. Set this to a larger number to improve the quality.
    Note that the thumbnails get much larger with larger compression quality
    numbers.
    The value can be between 50 and 99
ms: Kualiti lakaran kenit umumnya dikawal oleh kualiti pemampatan
    yang digunakan ketika menciptanya. Tetapkan ia dengan nilai lebih
    besar untuk tambahbaik kualiti. Perhatian, saiz lakaran kenit menjadi
    lebih besar dengan nombor kualiti pemampatan lebih besar.
    Nilai boleh jadi diantara 50 hingga 99

en: Image file types to treat as e-books when dropping onto the "Book details" panel
ms: Jenis fail imej yang dianggap sebagai e-buku bila dilepaskan ke dalam panel "Perincian buku"
