calibre - en to ar translation catalogue (9136 entries)

en: Start
ar: البداية

en: Support calibre
ar: ادعم calibre

en: Contribute to support calibre development
ar: ساهِم لتدعم تطوير كالبر -calibre-

en: page
ar: صفحة

en: [options]
ar: [خيارات]

en:  seconds
ar:  ثانية

en: Automatic
ar: تلقائي

en: &Change
ar: &تغيير

en: Price
ar: السعر

en: Details
ar: تفاصيل

en: no
ar: لا

en: yes
ar: نعم

en: Newest
ar: الأجد

en: Name
ar: الاسم

en: High quality
ar: جودة عالية

en: Medium
ar: متوسط

en: High
ar: مرتفع

en: Low
ar: منخفض

en: {} Portable
ar: {} محمول

en: Recycle Bin
ar: سلة المهملات

en: Trash
ar: سلة المهملات

en: Does absolutely nothing
ar: لا يفعل شيئًا إطلاقًا

en: Unknown
ar: مجهول

en: Base
ar: أساس

en: Customize
ar: خصّص

en: Cannot configure
ar: الضبط غير ممكن

en: File type
ar: نوع الملف

en: Metadata reader
ar: قارئ البيانات الوصفية

en: Metadata writer
ar: كاتب البيانات الوصفية

en: Catalog generator
ar: مولّد المَسرَد

en: User interface action
ar: إجراء لواجهة المستخدم

en: Preferences
ar: التفضيلات

en: Store
ar: المتجر

en: An e-book store.
ar: متجر الكتب الإلكترونية.

en: Edit book tool
ar: أداة تحرير الكتب

en: Library closed
ar: المكتبة مغلقة

en: Create a PMLZ archive containing the PML file and all images in the folder pmlname_img or images. This plugin is run every time you add a PML file to the library.
ar: أنشئ أرشيف PMLZ محتويًا ملف PML وكل الصور في المجلد pmlname_img أو images. هذه الملحقة تعمل كل ما أضفت ملف PML إلى المكتبة.

en: Create a TXTZ archive when a TXT file is imported containing Markdown or Textile references to images. The referenced images as well as the TXT file are added to the archive.
ar: أنشئ أرشيف TXTZ عند إستيراد ملف TXT يحتوي على إحالات Markdown أو Textile إلى الصور. الصور المحال إليها، إضافة إلى الملف TXT، تُضم إلى الأرشيف.

en: Extract cover from comic files
ar: استخرج الغلاف من ملفات comic

en: Read metadata from %s files
ar: اقرأ البيانات الوصفية من ملفات %s

en: Read metadata from EPUB and KEPUB files
ar: قراءة البيانات الوصفية من ملفات بصيغة الكتب الالكترونية -EPUB- و صيغة الكتب الالكترونية لكوبو KEPUB

en: Read metadata from e-books in RAR archives
ar: قراءة البيانات الوصفية من الكتب الإلكترونية في أرشيفات RAR

en: Read metadata from e-books in ZIP archives
ar: قراءة البيانات الوصفية من الكتب الإلكترونية في أرشيفات ZIP

en: Set metadata in EPUB and KEPUB files
ar: تعيين البيانات الوصفية في ملفات بصيغة الكتب الالكترونية -EPUB- و صيغة الكتب الالكترونية لكوبو KEPUB

en: Enter {0} below to have the EPUB metadata writer plugin not add cover images to EPUB files that have no existing cover image.
ar: أدخل {0} في الأسفل لجعل ملحقة قارئ البيانات الوصفية لا تضيف صور الغلاف إلى ملفات EPUB التي ليس لها صورة غلاف.

en: Set metadata in %s files
ar: اضبط البيانات الوصفية في %s من الملفات

en: Set metadata from %s files
ar: قيِّد البيانات الوصفية لـ%s من ملفات

en: Add books to calibre or the connected device
ar: أضف الكتب إلى كاليبر أو الجهاز المتصل

en: Fetch annotations from a connected Kindle (experimental)
ar: جلب الحواشي من جهاز Kindle متصل (تجريبي)

en: Generate a catalog of the books in your calibre library
ar: إنشاء فهرس للكتب في مكتبة كاليبر الخاصة بك

en: Convert books to various e-book formats
ar: تحويل الكتب إلى نُسُق الكتاب الإلكتروني المختلفة

en: Fine tune your e-books
ar: اضبط كتبك الإلكترونية بدقة

en: Browse highlights and bookmarks from all books in the library
ar: تصفّح التمييزات والإشارات المرجعية من كل الكتب في المكتبة

en: Browse notes for authors, tags, etc. in the library
ar: تصفح الملاحظات الخاصة بالمؤلفين والعلامات وما إلى ذلك في المكتبة

en: Search the full text of all books in the calibre library
ar: ابحث عن نص كل الكتب الكامل في مكتبة كاليبر

en: Edit the Table of Contents in your books
ar: عدل قائمة المحتويات في كتبك

en: Delete books from your calibre library or connected device
ar: احذف الكتب من مكتبة كاليبر خاصتك أو من جهاز متصل

en: Embed updated metadata into the actual book files in your calibre library
ar: ضمِّن البيانات الوصفية المحدَّثة في ملفات الكتاب الحالي في مكتبة كاليبر خاصتك

en: Edit the metadata of books in your calibre library
ar: تحرير البيانات الوصفية للكتب في مكتبك في كاليبر

en: Read books in your calibre library
ar: قراءة الكتب من مكتبة كاليبر خاصتك

en: Download news from the internet in e-book form
ar: حمّل الأخبار من الإنترنت في شكل كتاب إلكتروني

en: Show a list of related books quickly
ar: عرض سريع لقائمة كتب ذات صلة

en: Filter/transform the tags for books in the library
ar: رشّح/بدّل وسوم الكتب في المكتبة

en: Transform the authors for books in the library
ar: تحويل مؤلفي الكتب في المكتبة

en: Show an editor for testing templates
ar: أظهر محرّرًا لاختبار القوالب

en: Show a dialog for creating and managing template functions and stored templates
ar: أظهر حوارًا لإنشاء وإدارة وظائف القوالب والقوالب المخزونة

en: Export books from your calibre library to the hard disk
ar: تصدير الكتب من مكتبة كاليبر خاصتك إلى القرص الصلب

en: Show Book details in a separate popup
ar: إظهار تفاصيل الكتاب في نافذة منبثقة منفصلة

en: Restart calibre
ar: إعادة تشغيل كاليبر

en: Open the folder that contains the book files in your calibre library
ar: افتح المجلد الحاوي لملفات الكتاب في مكتبة كاليبر خاصتك

en: Auto scroll through the list of books
ar: مرَّ تلقائيًّا عبر لائحة الكتب

en: Send books to the connected device
ar: إرسال كتب إلى الجهاز المتصل

en: Send books via email or the web. Also connect to folders on your computer as if they are devices
ar: إرسال كتب عبر البريد الإلكتروني أو الويب. قم أيضًا بالاتصال بالمجلدات الموجودة على جهاز الكمبيوتر الخاص بك كما لو كانت أجهزة

en: Browse the calibre User Manual
ar: تصفح مرشد المستخدم

en: Customize calibre
ar: تخصيص كاليبر

en: Easily find books similar to the currently selected one
ar: بسهولة، اعثر على كتب مماثلة لذلك المختار حاليا

en: Switch between different calibre libraries and perform maintenance on them
ar: التبديل بين مكتبات كاليبر مختلفة وإجراء صيانة لها

en: Copy books from the device to your calibre library
ar: نسخ كتب من الجهاز  المتصل إلى مكتبتك في كاليبر

en: Edit the collections in which books are placed on your device
ar: تعديل المجموعات التي تتضمن الكتب الموضوعة على جهازك

en: Match book on the devices to books in the library
ar: طابِق الكتاب على الأجهزة الخارجية مع الكتب في المكتبة

en: Show the book in the calibre library that matches this book
ar: أظهر الكتاب في مكتبة كاليبر والذي يطابق هذا الكتاب

en: Copy a book from one calibre library to another
ar: انسخ كتاب من مكتبة كاليبر إلى آخرى

en: Edit e-books in the EPUB or AZW3 formats
ar: تحرير الكتب الإلكترونية بنسق EPUB أو AZW3

en: Make small changes to EPUB or HTMLZ files in your calibre library
ar: قم بإجراء تغييرات صغيرة على ملفات EPUB أو HTMLZ في مكتبة كاليبر الخاصة بك

en: Find the next or previous match when searching in your calibre library in highlight mode
ar: اعثر على التطابق السابق أو التالي عند البحث في مكتبة كاليبر خاصتك في وضع الإبراز

en: Choose a random book from your calibre library
ar: اختر كتابًا عشوائياً من مكتبتك في كاليبر

en: Sort the list of books
ar: فرز قائمة الكتب

en: Temporarily mark books
ar: أشِّر الكتب مؤقتا

en: Manage tag browser categories
ar: إدارة فئات مستعرض الوسوم

en: Show a menu of saved searches
ar: إظهار قائمة عمليات البحث المحفوظة

en: Show a menu of actions to change calibre's layout
ar: إظهار قائمة بالإجراءات لتغيير تصميم كاليبر

en: Open the context menu for the column
ar: افتح القائمة السياقية للعمود

en: Open a menu showing all installed GUI actions
ar: افتح قائمة تعرض جميع إجراءات واجهة المستخدم المثبتة

en: Change the current Virtual library
ar: غيّر المكتبة الافتراضية الحالية

en: Search for books from different book sellers
ar: ابحث عن كتب عند  مختلف متاجر الكتب

en: Get new calibre plugins or update your existing ones
ar: احصل على ملحقات كاليبر جديدة أو حدّث الموجود عندك منها

en: Look & feel
ar: المظهر والتأثير

en: Interface
ar: الواجهة

en: Adjust the look and feel of the calibre interface to suit your tastes
ar: إضبط المظهر لواجهة المكتبة النظم لتناسب ذوقك

en: Behavior
ar: السّلوك

en: Change the way calibre behaves
ar: غيّر الطريقة التي يتصرف بها كاليبر

en: Add your own columns
ar: أضف أعمدتك الخاصة

en: Add/remove your own columns to the calibre book list
ar: أضف/أزِل أعمدتك الخاصة إلى قائمة كتب كاليبر

en: Toolbars & menus
ar: أشرطة الأدوات والقوائم

en: Customize the toolbars and context menus, changing which actions are available in each
ar: تخصيص أشرطة الأدوات والقوائم السياق، وتغيير الإجراءات التي تتوفر في كل عروض

en: Searching
ar: البحث

en: Customize the way searching for books works in calibre
ar: تخصيص طريقة البحث عن الكتب في المكتبة

en: Input options
ar: خيارات الإدخال

en: Conversion
ar: تحويل

en: Set conversion options specific to each input format
ar: خيارات التحويل خبراء محددة لكل تنسيق مدخلات

en: Common options
ar: الخيارات الشائعة

en: Set conversion options common to all formats
ar: تعيين خيارات تحويل مشتركة لجميع الأنساق

en: Output options
ar: خيارات الإخراج

en: Set conversion options specific to each output format
ar: خيارات التحويل خبراء محددة لكل تنسيق الإخراج

en: Adding books
ar: إضافة كتب

en: Import/export
ar: إستيراد/تصدير

en: Control how calibre reads metadata from files when adding books
ar: التحكم في كيفية قراءة كاليبر للبيانات الوصفية من الملفات عند إضافة كتب

en: Saving books to disk
ar: حفظ الكتب على القرص

en: Control how calibre exports files from its database to disk when using Save to disk
ar: التحكم في كيفية تصدير الملفات من النظم قاعدة البيانات الخاصة به على القرص عند استخدام حفظ القرص

en: Sending books to devices
ar: إرسال الكتب الى الاجهزة

en: Control how calibre transfers files to your e-book reader
ar: تحكم في كيفية نقل كاليبر للملفات إلى قارئ الكتب الإلكترونية

en: Metadata plugboards
ar: لوحات بيانات التعريف

en: Change metadata fields before saving/sending
ar: تغيير حقول البيانات الوصفية قبل حفظ/إرسال

en: Template functions
ar: وظائف القالب

en: Advanced
ar: متقدّم

en: Create your own template functions
ar: خلق وظائف القالب الخاص بك

en: Sharing books by email
ar: مشاركة الكتب عبر البريد الإلكتروني

en: Sharing
ar: مشاركة

en: Setup sharing of books via email. Can be used for automatic sending of downloaded news to your devices
ar: تقاسم الإعداد من الكتب عبر البريد الإلكتروني. يمكن استخدامها ﻹرسال التلقائي لﻷنباء تحميلها إلى الأجهزة الخاصة بك

en: Sharing over the net
ar: المشاركة عبر الشبكة

en: Setup the calibre Content server which will give you access to your calibre library from anywhere, on any device, over the internet
ar: قم بإعداد خادم محتوى كاليبر الذي سيتيح لك الوصول إلى مكتبة كاليبر الخاصة بك من أي مكان وعلى أي جهاز وعبر الإنترنت

en: Metadata download
ar: تحميل البيانات الوصفية

en: Control how calibre downloads e-book metadata from the net
ar: التحكم في كيفية تنزيل كاليبر للبيانات الوصفية للكتاب الإلكتروني من الشبكة

en: Ignored devices
ar: الأجهزة المتجاهلة

en: Control which devices calibre will ignore when they are connected to the computer.
ar: حدّد  الأجهزة التي سيقوم كاليبر بتجاهلها عند وصلها بالحاسوب.

en: Plugins
ar: الملحقات

en: Add/remove/customize various bits of calibre functionality
ar: إضافة/إزالة/تخصيص أجزاء متنوعة من وظائف كاليبر

en: Tweaks
ar: تطويعات

en: Fine tune how calibre behaves in various contexts
ar: صقل مدى يتصرف النظم في سياقات مختلفة

en: Shortcuts
ar: الإختصارات

en: Customize the keyboard shortcuts used by calibre
ar: تخصيص اختصارات لوحة المفاتيح المستخدمة بواسطة كاليبر

en: Miscellaneous
ar: متفرقات

en: Miscellaneous advanced configuration
ar: ضبط متقدم متنوع

en: Options specific to the output format.
ar: الخيارات الخاصة بصيغ الإخراج.

en: Options specific to the input format.
ar: الخيارات الخاصة بصيغ الإدخال.

en: Conversion input
ar: إدخال التحويل

en: Specify the character encoding of the input document. If set this option will override any encoding declared by the document itself. Particularly useful for documents that do not declare an encoding or that have erroneous encoding declarations.
ar: تحديد نوع ترميز المحارف للمستند. إن هذا الخيار سوف سوف يعيد كتابة الترميز متجاوزاً خيارات المستند، هذا الخيار للمستندان التي عاطفية تعلن عن ترميزها أو التي ليس لها ترميز خاطىء.

en: Conversion output
ar: إخراج التحويل

en: If specified, the output plugin will try to create output that is as human readable as possible. May not have any effect for some output plugins.
ar: إذا تم اختيارها، سوف تقوم ملحقة الإخراج بمحاولة جعل المخرجات مقروءة للبشر قدر الإمكان. قد عاطفية يكون لها عاطفية تأثير على بعض ملحقات الإخراج.

en: Convert e-books to the %s format
ar: تحويل الكتب الإلكترونية إلى التنسيق%s

en: Input profile
ar: إدخال ملف التعريف

en: This profile tries to provide sane defaults and is useful if you know nothing about the input document.
ar: ملف تعريف هذا يحاول تقديم افتراضات عاقلة ومفيدة إذا كنت عاطفية تعرف شيئا عن وثيقة الإدخال.

en: This profile is intended for the SONY PRS line. The 500/505/600/700 etc.
ar: هذه اللاحة موجهة الى خط انتاج سوني PRS. الـ 500\505\600\700 وغيرها.

en: This profile is intended for the SONY PRS 300.
ar: هذه اللاحة موجهة الى جهاز سوني PRS 300.

en: This profile is intended for the SONY PRS-900.
ar: هذه اللاحة موجهة الى جهاز سوني PRS-900.

en: This profile is intended for the Microsoft Reader.
ar: هذه اللاحة موجهة الى قارئ ميكروسوفت.

en: This profile is intended for the Mobipocket books.
ar: هذه اللاحة موجهة الى كتب موبي بوكيت Mobipocket.

en: This profile is intended for the Hanlin V3 and its clones.
ar: هذه اللاحة موجهة الى هانلن Hanlin V3 وأمثاله.

en: This profile is intended for the Hanlin V5 and its clones.
ar: هذه اللاحة موجهة الى هانلن Hanlin V5 وأمثاله.

en: This profile is intended for the Cybook G3.
ar: هذه اللاحة موجهة الى Cybook G3.

en: This profile is intended for the Cybook Opus.
ar: هذه اللاحة موجهة الى Cybook Opus .

en: This profile is intended for the Amazon Kindle.
ar: هذه اللاحة موجهة الى أمازون كيندل.

en: This profile is intended for the Irex Illiad.
ar: هذه اللاحة موجهة الى ايركس إيلياد Irex Illiad.

en: This profile is intended for the IRex Digital Reader 1000.
ar: هذه اللاحة موجهة الى القارئ الرقمي ايركس 1000.

en: This profile is intended for the IRex Digital Reader 800.
ar: هذه اللاحة موجهة الى القارئ الرقمي ايركس 800.

en: This profile is intended for the B&N Nook.
ar: هذه اللاحة موجهة الى B&N Nook.

en: Output profile
ar: المخرجات

en: This profile tries to provide sane defaults and is useful if you want to produce a document intended to be read at a computer or on a range of devices.
ar: هذه اللاحة تحاول تزويد إعدادات مبدئية معقولة وهي مفيدة إذا كنت تريد إنتاج مستند ليُقرأ على الحاسوب أو على نطاق من الأجهزة.

en: Intended for the iPad and similar devices with a resolution of 768x1024
ar: موجهة الى آيباد والأجهزة الشبيهة به ذات الدقة 768×1024

en: Intended for the iPad 3 and similar devices with a resolution of 1536x2048
ar: موجهة الى آيباد 3 والأجهزة الشبيهة به ذات الدقة 1536×2048

en: Tablet
ar: لوحي

en: Intended for generic tablet devices, does no resizing of images
ar: موجهة الى الأجهزة اللوحية العمومية، لا يقوم بتغيير حجم للصور

en: Intended for the Samsung Galaxy and similar tablet devices with a resolution of 600x1280
ar: موجهة الى غالاكسي سامسونج وأجهزة الكمبيوتر اللوحي المماثلة ذات الدقة 600 × 1280

en: Intended for the Nook HD+ and similar tablet devices with a resolution of 1280x1920
ar: موجهة الى جهاز +Nook HD والأجهزة اللوحية المماثلة ذات الدقة 1280×1920

en: This profile is intended for the Kobo Reader.
ar: هذه اللاحة موجهة الى قارئ كوبو.

en: This profile is intended for the SONY PRS-300.
ar: هذه اللاحة موجهة الى جهاز سوني PRS-300.

en: This profile is intended for the SONY PRS-T3.
ar: هذه اللاحة موجهة الى جهاز سوني PRS-T3.

en: Generic e-ink
ar: حبر الكتروني عمومي

en: Suitable for use with any e-ink device
ar: مناسبة للإستخدام مع أي جهاز حبر إلكتروني

en: Generic e-ink large
ar: حبر الكتروني عمومي كبير

en: Suitable for use with any large screen e-ink device
ar: مناسبة لﻻستخدام مع عاطفية جهاز للحبر مع شاشة كبيرة

en: Generic e-ink HD
ar: حبر الكتروني عمومي دقة عالية

en: Suitable for use with any modern high resolution e-ink device
ar: مناسب للإستعمال مع اي جهاز e-ink حديث عالي الدقة

en: This profile is intended for the 5-inch JetBook.
ar: هذه اللاحة موجهة الى جهاز JetBook جت بوك  5 بوصة.

en: This profile is intended for the SONY PRS line. The 500/505/700 etc, in landscape mode. Mainly useful for comics.
ar: هذه اللاحة موجهة الى خط انتاج سوني PRS. الـ 500\505\700 وغيرها، في الطور العريض. مفيد بصورة رئيسية للفكاهيات comics.

en: This profile is intended for the Amazon Kindle DX.
ar: هذه اللاحة موجهة الى أمازون كيندل DX.

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Paperwhite 1 and 2
ar: اللائحة موجهة إلى جهاز Amazon Kindle Paperwhite الإصدارين 1 و2

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Voyage
ar: هذه اللاحة موجهة الى أمازون كيندل فويج Voyage

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Paperwhite 3 and above
ar: اللائحة موجهة إلى جهاز Amazon Kindle Paperwhite الإصدار 3 وما فوقه

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Oasis 2017, Paperwhite 2021 and above
ar: اللائحة موجهة إلى أجهزة Amazon Kindle Oasis 2017 وPaperwhite 2021 وما فوقها

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Scribe 2022 and above
ar: هذا الملف الشخصي مخصص لـأمازون كيندل سكرايب -Scribe 2022- فما فوق

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Fire.
ar: هذه اللاحة موجهة الى أمازون كيندل فاير Fire.

en: This profile is intended for the B&N Nook Color.
ar: هذه اللاحة موجهة الى B&N Nook الملون.

en: This profile is intended for the PocketBook Pro 900 series of devices.
ar: هذه اللاحة موجهة الى سلسلة أجهزة PocketBook برو 900.

en: This profile is intended for the PocketBook Pro 912 series of devices.
ar: هذه اللاحة موجهة الى سلسلة أجهزة PocketBook برو 912.

en: This profile is intended for the PocketBook Lux (1-5) and Basic 4 series of devices.
ar: اللائحة موجهة إلى سلسلة الأجهزة PocketBook Lux (1-5) وBasic 4.

en: This profile is intended for the PocketBook HD Touch (1-3) series of devices.
ar: اللائحة موجهة إلى سلسلة الأجهزة PocketBook HD Touch (1-3).

en: This profile is intended for the PocketBook Inkpad 3 and X series of devices.
ar: اللائحة موجهة إلى سلسلة الأجهزة PocketBook Inkpad 3 وX.

en: Installed plugins
ar: ملحقات مثبتة

en: Mapping for filetype plugins
ar: تعيين لملحقات أنواع الملفات

en: Local plugin customization
ar: تخصيص الملحقات المحلية

en: Disabled plugins
ar: ملحقات معطلة

en: Enabled plugins
ar: تفعيل الإضافات

en: Initialization of plugin %s failed with traceback:
ar: فشل استهلال الملحق  %s مع اقتفاء الأثر:

en:     %prog options
    
        Customize calibre by loading external plugins.
ar:     %prog البرنامج المقدرة على التخصيص بتحميل الملحقات الخارجية .

en: Add a plugin by specifying the path to the ZIP file containing it.
ar: أضف مكونًا إضافيًا عن طريق تحديد المسار إلى ملف ZIP الذي يحتوي عليه.

en: For plugin developers: Path to the folder where you are developing the plugin. This command will automatically zip up the plugin and update it in calibre.
ar: لمطوري الملحقات: المسار الى المجلد الذي تطور فيه الملحقة. هذا الأمر سيضغط الملحقة تلقائيا ويحدثها في كاليبر.

en: Remove a custom plugin by name. Has no effect on builtin plugins
ar: أزِل ملحَقة مخصصة بالإسم. لا تأثير له على الملحقات المضمَّنة

en: Customize plugin. Specify name of plugin and customization string separated by a comma. The customization string is the same as you would enter when customizing the plugin in the main calibre GUI.
ar: تخصيص الإضافة. حدد اسم الإضافة وسلسلة التخصيص، مفصولة بفاصلة. سلسلة التخصيص هي نفسها التي تُدخلها عند تخصيص الإضافة في واجهة المستخدم الرئيسية لبرنامج كاليبر.

en: List all installed plugins
ar: قائمة كل عروض الملحقات المثبتة

en: Enable the named plugin
ar: تمكين الملحق المسمى

en: Disable the named plugin
ar: تعطيل الملحق المسمى

en: Catalog
ar: المَسرَد

en: News
ar: الأخبار

en: Path to library ({0}) too long. It must be less than {1} characters.
ar: المسار الى المكتبة ({0}) طويل جدا. يجب أن يكون أقل من {1} محرف.

en: Path to library too long. It must be less than %d characters.
ar: المسار الى المكتبة طويل جدا. يجب أن يكون أقل من %d محرف.

en: restored preference
ar: التفضيلات المُستعادة

en: creating custom column
ar: إنشاء الأعمدة المخصّصّة

en: No label was provided
ar: الرقعة غير موفرة

en: The label must contain only lower case letters, digits and underscores, and start with a letter
ar: يجب على الرقعة ان تحتوي أحرف صغيرة ،ارقام ،خطوط سفلية "ـ" و ان تبدأ بحرف

en: Dumping database to SQL
ar: افراغ قاعدة البيانات نحو "اس كيو إل"

en: Restoring database from SQL
ar: استعادة قاعدة البيانات من SQL

en: Completed
ar: اكتمل

en: Saved searches
ar: عمليات البحث المحفوظة

en: Yes
ar: نعم

en: Recursion detected while processing Virtual library "%s"
ar: العوْديّة المكتشفة في أثناء معالجة المكتبة الافتراضية "%s".

en: [Error in Virtual library {0}: {1}]
ar: [خطأ في المكتبة الافتراضية {0}: {1}]

en: Could not open the file: "{}". It is already opened in the following programs:
ar: تعذر فتح الملف: "{}". الملف مفتوح حالياً في البرامج التالية:

en: Cover for %s
ar: غلاف ل %s

en: {0} format for {1}
ar: {0} صيغة ل {1}

en: Extra file {0} for book {1}
ar: ملف إضافي {0} للكتاب {1}

en: Added book ids: %s
ar: معرّفات الكتب المضافة:%s

en: The following books were not added as they already exist in the database (see --duplicates option or --automerge option):
ar: لم تُضَف الكتب التالية حيث أنها موجودة مسبقاً في قاعدة البيانات (راجع خيار ‎--duplicates أو خيار ‎--automerge):

en: Merged book ids: %s
ar: معرِّفات الكتب التي دُمجت: %s

en: %prog add [options] file1 file2 file3 ...
    
    Add the specified files as books to the database. You can also specify folders, see
    the folder related options below.
ar: rog add [options] file1 file2 file3‎ ‎.‎.‎.‎%p
    
    أضف الملفات المحددة على أنها كتب إلى قاعدة البيانات. يمكنك تحديد مجلدات كذلك، انظر
    خيارات المجلدات في الأسفل.

en: Add books to database even if they already exist. Comparison is done based on book titles and authors. Note that the {} option takes precedence.
ar: أضف الكتب إلى قاعدة البيانات حتى لو كانت موجودة مسبقاً. تُعمَل المقارنة استناداً إلى عناوين ومؤلفي الكتب. لاحظ أنّ الخيار {} يأخذ الأسبقية.

en: If books with similar titles and authors are found, merge the incoming formats (files) automatically into existing book records. A value of "ignore" means duplicate formats are discarded. A value of "overwrite" means duplicate formats in the library are overwritten with the newly added files. A value of "new_record" means duplicate formats are placed into a new book record.
ar: إذا وجدت كتب بنفس العناوين والمؤلفين، فادمج الأنساق (الملفات) القادمة تلقائياً بقيود الكتب الموجودة. القيمة "تجاهل" "ignore" تعني التخلي عن الأنساق المكررة. القيمة "الكتابة عليها" "overwrite" تعني الكتابة على الأنساق المكررة في المكتبة بالملفات المضافة حديثاً. القيمة "قيد_جديد" "new_record" تعني أنّ الأنساق المكررة توضع في قيد كتاب جديد.

en: Add an empty book (a book with no formats)
ar: أضف كتابا خاليا (كتاب بلا تنسيقات)

en: Set the title of the added book(s)
ar: عيّن العنوان للكتاب(كتب) المضافة

en: Set the authors of the added book(s)
ar: عيّن المؤلف للكتاب(كتب) المضافة

en: Set the ISBN of the added book(s)
ar: عيّن ISBN للكتاب(كتب) المضافة

en: Set the identifiers for this book, e.g. -I asin:XXX -I isbn:YYY
ar: اضبط المعرّفات لهذا الكتاب، مثلًا ‎-I asin:XXX -I isbn:YYY

en: Set the tags of the added book(s)
ar: عيّن الوسوم للكتاب(الكتب) المضاف

en: Set the series of the added book(s)
ar: عيّن السلسلة للكتاب(الكتب) المضاف

en: Set the series number of the added book(s)
ar: عيّن رقم السلسلة للكتاب(الكتب) المضاف

en: Path to the cover to use for the added book
ar: المسار إلى الغلاف الذي سيُستخدَم للكتاب المضاف

en: A comma separated list of languages (best to use ISO639 language codes, though some language names may also be recognized)
ar: قائمة لغات تفصل بينها فاصلة (يفضل استخدام رموز لغة ISO639، على أن بعض أسماء اللغات قد تُعرف)

en: ADDING FROM FOLDERS
ar: الإضافة من مجلدات

en: Options to control the adding of books from folders. By default only files that have extensions of known e-book file types are added.
ar: خيارات للتحكم بإضافة الكتب من المجلدات. مبدئيا تُضاف فقط الملفات ذات الإمتدادات بأنواع ملفات كتب الكترونية معروفة.

en: Assume that each folder has only a single logical book and that all files in it are different e-book formats of that book
ar: افترض ان في كل مجلد كتاب منطقي واحد وان كل الملفات فيه هي أنساق كتب الكترونية مختلفة لذلك الكتاب

en: Process folders recursively
ar: معالجة المجلدات بشكل دوري

en: GLOB PATTERN
ar: نمط GLOB

en: A filename (glob) pattern, files matching this pattern will be ignored when scanning folders for files. Can be specified multiple times for multiple patterns. For example: *.pdf will ignore all PDF files
ar: نمط اسم الملف (glob)، عند فحص المجلدات بحثًا عن الملفات سيتم تجاهل الملفات المطابقة لهذا النمط. يجوز تعيينها عدة مرات لأنماط متعددة. مثل: * .pdf يتجاهل جميع ملفات PDF

en: A filename (glob) pattern, files matching this pattern will be added when scanning folders for files, even if they are not of a known e-book file type. Can be specified multiple times for multiple patterns.
ar: نمط اسم الملف (glob)، عند فحص المجلدات بحثًا عن الملفات ستضاف الملفات المطابقة لهذا النمط، حتى لو لم تكن من نوع e-book معروف. يجوز تعيينها عدة مرات لأنماط متعددة.

en: You must specify at least one file to add
ar: يجب أن تحدد على الأقل ملفاً واحداً لتضيفه

en: %prog add_custom_column [options] label name datatype
    
    Create a custom column. label is the machine friendly name of the column. Should
    not contain spaces or colons. name is the human friendly name of the column.
    datatype is one of: {0}
ar: %prog add_custom_column [خيارات] label name datatype
    
    إنشاء عمود مخصص. label هو الاسم سهل الاستخدام للعمود. يجب ألا يحتوي على مسافات أو علامات ترقيم. name هو الاسم المفهوم بشريًا للعمود.
    datatype هو أحد الأنواع التالية: {0}

en: This column stores tag like data (i.e. multiple comma separated values). Only applies if datatype is text.
ar: هذا العمود يخزن بيانات بصورة مشابهة للوسوم (أي قيم متعددة مفصولة بفوارز). ينطبق فقد إذا كان نوع البيانات نصاً.

en: A dictionary of options to customize how the data in this column will be interpreted. This is a JSON  string. For enumeration columns, use --display="{\"enum_values\":[\"val1\", \"val2\"]}"
    There are many options that can go into the display variable.The options by column type are:
    composite: composite_template, composite_sort, make_category,contains_html, use_decorations
    datetime: date_format
    enumeration: enum_values, enum_colors, use_decorations
    int, float: number_format
    text: is_names, use_decorations
    
    The best way to find legal combinations is to create a custom column of the appropriate type in the GUI then look at the backup OPF for a book (ensure that a new OPF has been created since the column was added). You will see the JSON for the "display" for the new column in the OPF.
ar: قاموس بالخيارات لتخصيص كيفية تفسير البيانات في هذا العمود. هذا هو سلسلة JSON. لأعمدة التعداد، استخدم --display="{\"enum_values\":[\"val1\", \"val2\"]}"
    هناك العديد من الخيارات التي يمكن تضمينها في متغير العرض. الخيارات حسب نوع العمود هي:
    مركب: composite_template, composite_sort, make_category, contains_html, use_decorations
    تاريخ ووقت: date_format
    تعداد: enum_values, enum_colors, use_decorations
    عدد صحيح، عدد عشري: number_format
    نص: is_names, use_decorations
    
    أفضل طريقة للعثور على التوليفات القانونية هي إنشاء عمود مخصص من النوع المناسب في واجهة المستخدم الرسومية ثم البحث في ملف OPF الاحتياطي لكتاب (تأكد من إنشاء OPF جديد منذ إضافة العمود). سترى JSON لـ "العرض" للعمود الجديد في ملف OPF.

en: You must specify label, name and datatype
ar: يجب أن تعيّن تسمية وإسماً ونوع بيانات

en: %prog add_format [options] id ebook_file
    
    Add the e-book in ebook_file to the available formats for the logical book identified by id. You can get id by using the search command. If the format already exists, it is replaced, unless the do not replace option is specified.
ar: %prog add_format [options] id ebook_file
    
    أضف الكتاب الإلكتروني الموجود في ebook_file إلى التنسيقات المتاحة للكتاب المنطقي المعرف بواسطة id. يمكنك الحصول على id باستخدام أمر البحث. إذا كان التنسيق موجودًا بالفعل، فسيتم استبداله، ما لم يتم تحديد خيار عدم الاستبدال.

en: Do not replace the format if it already exists
ar: لا تستبدل التنسيق إذا كان موجودًا بالفعل

en: Add the file as an extra data file to the book, not an ebook format
ar: أضف الملف كبيانات إضافية للكتاب، وليس بتنسيق كتاب إلكتروني

en: You must specify an id and an e-book file
ar: يجب عليك تحديد معرف وملف الكتاب الإلكتروني

en: e-book file must have an extension
ar: يجب أن يكون لملف الكتاب الإلكتروني امتداد

en: A %(fmt)s file already exists for book: %(id)d, not replacing
ar: الملف %(fmt)s موجود من قبل للكتاب: %(id)d، لن يتم إستبداله

en: %prog backup_metadata [options]
    
    Backup the metadata stored in the database into individual OPF files in each
    books folder. This normally happens automatically, but you can run this
    command to force re-generation of the OPF files, with the --all option.
    
    Note that there is normally no need to do this, as the OPF files are backed up
    automatically, every time metadata is changed.
ar: %prog backup_metadata [options]
    
    انسخ البيانات الوصفية المخزنة في قاعدة البيانات احتياطيًا إلى ملفات OPF فردية في كل مجلد كتب. عادةً ما يتم ذلك تلقائيًا، ولكن يمكنك تشغيل هذا الأمر لإعادة إنشاء ملفات OPF، باستخدام الخيار --all.
    
    لاحظ أنه عادةً لا توجد حاجة للقيام بذلك، حيث يتم نسخ ملفات OPF احتياطيًا تلقائيًا في كل مرة يتم فيها تغيير البيانات الوصفية.

en: Normally, this command only operates on books that have out of date OPF files. This option makes it operate on all books.
ar: عادةً، يعمل هذا الأمر فقط على الكتب التي تحتوي على ملفات بصيغة OPF قديمة. هذا الخيار يجعله يعمل على جميع الكتب.

en: {} OPTIONS
ar: خيارات {}

en: %prog catalog /path/to/destination.(csv|epub|mobi|xml...) [options]
    
    Export a catalog in format specified by path/to/destination extension.
    Options control how entries are displayed in the generated catalog output.
    Note that different catalog formats support different sets of options. To
    see the different options, specify the name of the output file and then the
    {} option.
ar: %prog catalog /path/to/destination.(csv|epub|mobi|xml...) [options]
    
    تصدير قائمة بتنسيق مُحدد بامتداد المسار/إلى/الوجهة.
    
    تتحكم الخيارات في كيفية عرض المدخلات في مُخرجات القائمة المُولّدة.
    
    يُرجى العلم أن تنسيقات القائمة المختلفة تدعم مجموعات مُختلفة من الخيارات.
    
    لعرض الخيارات المُختلفة، حدد اسم ملف الإخراج
    ثم الخيار {}.

en: Comma-separated list of database IDs to catalog.
    If declared, --search is ignored.
    Default: all
ar: قائمة مفصولة بفواصل لمعرفات قواعد البيانات المراد فهرستها.
    في حال التعبير عن ذلك، يتم تجاهل أمر البحث.
    
    افتراضياً: الكل

en: Filter the results by the search query. For the format of the search query, please see the search-related documentation in the User Manual.
    Default: no filtering
ar: تصفية النتائج حسب استعلام البحث. للاطلاع على صيغة استعلام البحث، يُرجى مراجعة الوثائق المتعلقة بالبحث في دليل المستخدم.
    
    افتراضياً: بدون تصفية

en: Show detailed output information. Useful for debugging
ar: عرض المعلومات النتائج التفصيلية. مفيد لتصحيح الأخطاء

en: You must specify a catalog output file
ar: يجب أن تحدد ملف مخرَجات للمَسرَد

en: Cannot generate a catalog in the {} format
ar: يتعذر إنشاء المسرد بنسق {}

en: %prog check_library [options]
    
    Perform some checks on the filesystem representing a library. Reports are {0}
ar: %prog check_library [options]
    
    إعمل بعض الفحوص على نظام الملفات الممثّل لمكتبة. التقارير هي  {0}

en: Output in CSV
ar: المخرجات بصيغة CSV

en: Comma-separated list of reports.
    Default: all
ar: لائحة مفصولة بفوارز من التقارير.
    المبدئي: الكل

en: Comma-separated list of extensions to ignore.
    Default: all
ar: قائمة مفصولة بفواصل للامتدادات المراد تجاهلها.
    
    افتراضياً: الكل

en: Comma-separated list of names to ignore.
    Default: all
ar: قائمة أسماء مفصولة بفواصل لتجاهلها.
    
    افتراضياً: الكل

en: Vacuum the full text search database. This can be very slow and memory intensive, depending on the size of the database.
ar: تنظيف قاعدة بيانات البحث عن النص الكامل. قد يكون هذا بطيئًا جدًا ويستهلك الكثير من الذاكرة، وذلك حسب حجم قاعدة البيانات.

en: Unknown report check
ar: غير معروف تقرير الاختيار

en: Vacuuming database...
ar: جاري تنظيف قاعدة البيانات...

en: %prog clone path/to/new/library
    
    Create a clone of the current library. This creates a new, empty library that has all the
    same custom columns, Virtual libraries and other settings as the current library.
    
    The cloned library will contain no books. If you want to create a full duplicate, including
    all books, then simply use your filesystem tools to copy the library folder.
ar: %prog استنساخ المسار / إلى / مكتبة / جديدة
    
    ينشئ استنساخًا للمكتبة الحالية. يؤدي هذا إلى إنشاء مكتبة جديدة فارغة تحتوي على جميع
    الأعمدة المخصصة نفسها، والمكتبات الافتراضية، والإعدادات الأخرى مثل المكتبة الحالية.
    
    لن تحتوي المكتبة المستنسخة على أي كتب. إذا كنت ترغب في إنشاء نسخة طبق الأصل كاملة، بما في ذلك جميع الكتب، فما عليك سوى استخدام أدوات نظام الملفات لنسخ مجلد المكتبة.

en: Error: You must specify the path to the cloned library
ar: خطأ: يجب تحديد المسار إلى المكتبة المستنسخة

en: The location for the new library is the same as the current library
ar: موقع المكتبة الجديدة هو نفس موقع المكتبة الحالية

en: %s is not empty. You must choose an empty folder for the new library.
ar: %s ليس فارغًا. يجب عليك اختيار مجلد فارغ للمكتبة الجديدة.

en: %prog custom_columns [options]
    
    List available custom columns. Shows column labels and ids.
ar: %p rog custom_columns [options]
    
    قائمة بالأعمدة المخصصة المتاحة. عرض تسميات الأعمدة ومعرفاتها

en: Show details for each column.
ar: إظهار التفاصيل لكل عمود.

en: 
    %prog embed_metadata [options] book_id
    
    Update the metadata in the actual book files stored in the calibre library from
    the metadata in the calibre database.  Normally, metadata is updated only when
    exporting files from calibre, this command is useful if you want the files to
    be updated in place. Note that different file formats support different amounts
    of metadata. You can use the special value 'all' for book_id to update metadata
    in all books. You can also specify many book ids separated by spaces and id ranges
    separated by hyphens. For example: %prog embed_metadata 1 2 10-15 23
ar: 
    %prog embed_metadata [options] book_id
    
    تحديث البيانات الوصفية في ملفات الكتب الفعلية المخزنة في مكتبة كاليبر من
    البيانات الوصفية في قاعدة بيانات كاليبر. عادةً، يتم تحديث البيانات الوصفية فقط عند
    تصدير الملفات من كاليبر، وهذا الأمر مفيد إذا كنت تريد تحديث الملفات في مكانها.
    لاحظ أن تنسيقات الملفات المختلفة تدعم كميات مختلفة من البيانات الوصفية.
    يمكنك استخدام القيمة الخاصة 'all' لـ book_id لتحديث البيانات الوصفية
    في جميع الكتب. يمكنك أيضًا تحديد العديد من معرفات الكتب مفصولة بمسافات، ونطاقات المعرفات
    مفصولة بشرطات. على سبيل المثال:
    %prog embed_metadata 1 2 10-15 23

en: Only update metadata in files of the specified format. Specify it multiple times for multiple formats. By default, all formats are updated.
ar: حدّث البيانات الوصفية فقط في الملفات ذات التنسيق المُحدد. حدّد هذا الخيار عدة مرات لتنسيقات متعددة. يتم تحديث جميع التنسيقات افتراضيًا.

en: Processed {0} ({1} of {2})
ar: تم معالجة {0} ({1} من {2})

en: No book with id: {}
ar: لا يوجد كتاب بالمعرّف: {}

en: %prog export [options] ids
    
    Export the books specified by ids (a comma separated list) to the filesystem.
    The export operation saves all formats of the book, its cover and metadata (in
    an OPF file). Any extra data files associated with the book are also saved.
    You can get id numbers from the search command.
ar: %prog export [خيارات] ids
    
    تصدير الكتب المحددة بواسطة ids (قائمة مفصولة بفواصل) إلى نظام الملفات.
    عملية التصدير تحفظ جميع تنسيقات الكتاب، غلافه وبياناته الوصفية (في ملف OPF).
    أية ملفات بيانات إضافية مرتبطة بالكتاب يتم حفظها أيضًا.
    يمكنك الحصول على أرقام المعرفات من أمر البحث.

en: Export all books in database, ignoring the list of ids.
ar: تصدير كافة الكتب الموجودة في قاعدة البيانات، مع تجاهل قائمة المعرفات.

en: Export books to the specified folder. Default is
ar: تصدير الكتب إلى المجلد المحدد. الإعداد الافتراضي هو

en: Export all books into a single folder
ar: تصدير جميع الكتب إلى مجلد واحد

en: Report progress
ar: تقرير التقدم

en: Specifying this switch will turn this behavior off.
ar: سيؤدي تحديد هذا المفتاح إلى إيقاف تشغيل هذا السلوك.

en: You must specify some ids or the %s option
ar: يجب عليك تحديد بعض المعرفات أو الخيار %s

en: Full text indexing is not enabled on this library
ar: لم يتم تمكين فهرسة النص الكامل في هذه المكتبة

en: %prog fts_index [options] {enable}/{disable}/{status}/{reindex}
    
    Control the Full text search indexing process.
    
    {enable}
        Turns on FTS indexing for this library
    {disable}
        Turns off FTS indexing for this library
    {status}
        Shows the current indexing status
    {reindex}
        Can be used to re-index either particular books or
        the entire library. To re-index particular books
        specify the book ids as additional arguments after the
        {reindex} command. If no book ids are specified the
        entire library is re-indexed.
ar: %prog fts_index [options] {enable}/{disable}/{status}/{reindex}
    
    التحكم في عملية فهرسة البحث النصي الكامل.
    
    {enable}
        يشغل فهرسة FTS لهذه المكتبة
    {disable}
        يوقف فهرسة FTS لهذه المكتبة
    {status}
        يعرض حالة الفهرسة الحالية
    {reindex}
        يمكن استخدامه لإعادة فهرسة كتب معينة أو
        المكتبة بأكملها. لإعادة فهرسة كتب معينة
        حدد معرفات الكتاب كحجج إضافية بعد
        أمر {reindex}. إذا لم يتم تحديد معرفات كتب، يتم
        إعادة فهرسة المكتبة بأكملها.

en: Wait till all books are indexed, showing indexing progress periodically
ar: انتظر حتى يتم فهرسة جميع الكتب، مع عرض تقدم الفهرسة بشكل دوري

en: The speed of indexing. Use fast for fast indexing using all your computers resources and slow for less resource intensive indexing. Note that the speed is reset to slow after every invocation.
ar: سرعة الفهرسة. استخدم "سريع" للفهرسة السريعة باستخدام جميع موارد جهاز الحاسب، و"بطيء" للفهرسة الأقل استهلاكًا للموارد. يُرجى ملاحظة أنه يتم إعادة ضبط السرعة إلى "بطيئة" بعد كل استدعاء.

en: {0} of {1} book files indexed, {2}
ar: {0} من {1} ملف كتاب مفهرس، {2}

en: Error: You must specify the indexing action
ar: خطأ: يجب تحديد إجراء الفهرسة

en: FTS Indexing is enabled
ar: تم تمكين فهرسة البحث النصي الكامل

en: {0} of {1} books files indexed
ar: تم فهرسة {0} من {1} ملفات كتب

en: FTS Indexing is disabled
ar: تم تعطيل فهرسة البحث النصي الكامل

en: FTS indexing has been enabled
ar: تم تمكين فهرسة البحث النصي الكامل

en: Re-indexing the entire library can take a long time. Are you sure?
ar: قد تستغرق إعادة فهرسة المكتبة بأكملها وقتًا طويلاً. هل أنت متأكد؟

en: Type {} to proceed, anything else to abort
ar: اكتب {} للمتابعة، أو أي شيء آخر لإلغاءه

en: Disabling indexing will mean that all books will have to be re-checked when re-enabling indexing. Are you sure?
ar: تعطيل الفهرسة يعني ضرورة إعادة فحص جميع الكتب عند إعادة تفعيل الفهرسة. هل أنت متأكد؟

en: FTS indexing has been disabled
ar: تم تعطيل فهرسة البحث النصي الكامل

en: Waiting for FTS indexing to complete, press Ctrl-C to abort...
ar: في انتظار اكتمال فهرسة البحث النصي الكامل، اضغط على Ctrl-C للإلغاء...

en: All books indexed!
ar: جميع الكتب مفهرسة!

en: Full text searching is not enabled on this library. Use the calibredb fts_index enable --wait-until-complete command to enable it
ar: البحث عن النص الكامل غير مُفعّل في هذه المكتبة. استخدم أمر calibredb fts_index enable --wait-until-complete لتفعيله

en: {0} files out of {1} are not yet indexed, searching is disabled
ar: لم يتم فهرسة {0} ملف من {1} حتى الآن، البحث معطل

en: %prog fts_search [options] search expression
    
    Do a full text search on the entire library or a subset of it.
ar: %p تعبير البحث rog fts_search [options]
    
    قم بإجراء بحث نصي كامل في المكتبة بأكملها أو جزء منها.

en: Include snippets of the text surrounding each match. Note that this makes searching much slower.
ar: أدرج مقتطفات من النص المحيط بكل تطابق. لاحظ أن هذا يُبطئ عملية البحث.

en: The marker used to indicate the start of a matched word inside a snippet
ar: العلامة المستخدمة للإشارة إلى بداية الكلمة المطابقة داخل مقتطف

en: The marker used to indicate the end of a matched word inside a snippet
ar: العلامة المستخدمة للإشارة إلى نهاية الكلمة المطابقة داخل مقتطف

en: Only match on exact words not related words. So correction will not match correcting.
ar: طابق فقط الكلمات الدقيقة، وليس الكلمات ذات الصلة. لذا، لن يتطابق التصحيح مع التصحيح.

en: Restrict the searched books, either using a search expression or ids. For example: ids:1,2,3 to restrict by ids or search:tag:foo to restrict to books having the tag foo.
ar: حدّد الكتب التي تم البحث عنها، إما باستخدام عبارة بحث أو مُعرِّفات. على سبيل المثال: ids:1,2,3 لتقييد البحث باستخدام المُعرِّفات، أو search:tag:foo لتقييد البحث بالكتب التي تحمل الوسم foo.

en: The format to output the search results in. Either "text" for plain text or "json" for JSON output.
ar: التنسيق الذي سيتم به إخراج نتائج البحث. إما "text" للنص العادي أو "json" لإخراج جسون -ترميز الكائنات باستعمال جافا سكريبت-.

en: How much of the library must be indexed before searching is allowed, as a percentage. Defaults to 90
ar: ما مقدار المكتبة التي يجب فهرستها قبل السماح بالبحث، كنسبة مئوية. القيمة الافتراضية هي 90

en: {0} by {1}
ar: {0} بواسطة {1}

en: Error: You must specify the search expression
ar: خطأ: يجب أن تعيّن تعبير البحث

en: No template specified
ar: لم يتم تحديد قالب

en: Template not allowed
ar: القالب غير مسموح به

en: The use of templates is disallowed when connecting to remote servers for security reasons
ar: لا يُسمح باستخدام القوالب عند الاتصال بالخوادم البعيدة لأسباب أمنية

en: You must provide a template
ar: يجب عليك تقديم قالب

en: %prog list [options]
    
    List the books available in the calibre database.
ar: %prog list [options]
    
    قم بإدراج الكتب المتوفرة في قاعدة بيانات كاليبر.

en: The fields to display when listing books in the database. Should be a comma separated list of fields.
    Available fields: %s
    Default: %%default. The special field "all" can be used to select all fields. In addition to the builtin fields above, custom fields are also available as *field_name, for example, for a custom field #rating, use the name: *rating
ar: الحقول المراد عرضها عند إدراج الكتب في قاعدة البيانات. يجب أن تكون قائمة حقول مفصولة بفواصل.
    الحقول المتاحة: %s
    الافتراضي: %%default. يمكن استخدام الحقل الخاص "all" لتحديد جميع الحقول. بالإضافة إلى الحقول المضمنة أعلاه، تتوفر الحقول المخصصة أيضًا كـ *field_name، على سبيل المثال، لحقل مخصص #rating، استخدم الاسم: *rating

en: Sort results in ascending order
ar: ترتيب الترتيب بترتيب تصاعدي

en: Filter the results by the search query. For the format of the search query, please see the search related documentation in the User Manual. Default is to do no filtering.
ar: قم بتصفية النتائج حسب استعلام البحث. لمعرفة تنسيق استعلام البحث، يُرجى مراجعة الوثائق المتعلقة بالبحث في دليل المستخدم. الإعداد الافتراضي هو عدم إجراء أي تصفية.

en: The maximum width of a single line in the output. Defaults to detecting screen size.
ar: الحد الأقصى لعرض سطر واحد في المخرجات. افتراضيًا، يتم تحديد حجم الشاشة.

en: The string used to separate fields. Default is a space.
ar: السلسلة التي تستخدم لتفريق الحقول. الإفتراضي يستخدم الفراغ.

en: The prefix for all file paths. Default is the absolute path to the library folder.
ar: بادئة جميع مسارات الملفات. المسار الافتراضي هو المسار المطلق لمجلد المكتبة.

en: The maximum number of results to display. Default: all
ar: الحد الأقصى لعدد النتائج المعروضة. افتراضيًا: الكل

en: Generate output in JSON format, which is more suitable for machine parsing. Causes the line width and separator options to be ignored.
ar: إنشاء مخرجات بتنسيق جسون -JSON-، وهو الأنسب للتحليل الآلي. يؤدي ذلك إلى تجاهل خيارات عرض السطر والفواصل.

en: The template to run if "{}" is in the field list. Note that templates are ignored while connecting to a calibre server. Default: None
ar: القالب المطلوب تشغيله إذا كان "{}" موجودًا في قائمة الحقول. يُرجى ملاحظة أنه يتم تجاهل القوالب عند الاتصال بخادم كاليبر. الإعداد الافتراضي: لا شيء

en: Path to a file containing the template to run if "{}" is in the field list. Default: None
ar: مسار إلى ملف يحتوي على القالب المطلوب تشغيله إذا كان "{}" موجودًا في قائمة الحقول. إفتراضياً: لا شيء

en: Heading for the template column. Default: %default. This option is ignored if the option {} is set
ar: عنوان عمود القالب. الإعداد الافتراضي: %d efault. يتم تجاهل هذا الخيار عند تعيين الخيار {}

en: %prog list_categories [options]
    
    Produce a report of the category information in the database. The
    information is the equivalent of what is shown in the Tag browser.
ar: %prog list_categories [خيارات]
    
    إنشاء تقرير بمعلومات الفئات في قاعدة البيانات. المعلومات
    تعادل ما هو معروض في متصفح الوسوم.

en: Output only the number of items in a category instead of the counts per item within the category
ar: إخراج عدد العناصر الموجودة في فئة فقط بدلاً من عدد العناصر لكل عنصر داخل الفئة

en: The type of CSV file to produce. Choices: {}
ar: نوع ملف CSV الذي سيولّد. الخيارات: {}

en: Comma-separated list of category lookup names. Default: all
ar: لائحة مفصولة بفوارز من أسماء إيجاد الصنف. الافتراضي: الكل

en: CATEGORY ITEMS
ar: عناصر الفئة

en: %prog remove ids
    
    Remove the books identified by ids from the database. ids should be a comma separated list of id numbers (you can get id numbers by using the search command). For example, 23,34,57-85 (when specifying a range, the last number in the range is not included).
ar: %prog remove ids
    
    إزالة الكتب المعرفة بواسطة ids من قاعدة البيانات. يجب أن تكون ids قائمة أرقام معرفات مفصولة بفواصل (يمكنك الحصول على أرقام المعرفات باستخدام أمر البحث). على سبيل المثال، 23,34,57-85 (عند تحديد نطاق، لا يتم تضمين الرقم الأخير في النطاق).

en: Do not use the {}
ar: لا تستخدم {}

en: You must specify at least one book to remove
ar: يجب أن تخصص على الأقل كتاباً واحداً للحذف

en: %prog remove_custom_column [options] label
    
    Remove the custom column identified by label. You can see available
    columns with the custom_columns command.
ar: %prog remove_custom_column [خيارات] label
    
    إزالة العمود المخصص المعرّف بواسطة label. يمكنك رؤية الأعمدة المتاحة
    باستخدام أمر custom_columns.

en: Do not ask for confirmation
ar: لا تطلب التأكيد

en: You will lose all data in the column: %s. Are you sure (y/n)?
ar: ستفقد كل البيانات في العمود: %s. أأنت متأكد -نعم/كلا- (y/n)؟

en: y
ar: غ

en: No column named %s found. You must use column labels, not titles. Use calibredb custom_columns to get a list of labels.
ar: لم يتم العثور على عمود باسم %s. يجب استخدام تسميات الأعمدة، وليس العناوين. استخدم calibredb custom_columns للحصول على قائمة بالتسميات.

en: Error: You must specify a column label
ar: خطأ: يجب عليك تحديد تسمية العمود

en: 
    %prog remove_format [options] id fmt
    
    Remove the format fmt from the logical book identified by id. You can get id by using the search command. fmt should be a file extension like LRF or TXT or EPUB. If the logical book does not have fmt available, do nothing.
ar: 
    %prog remove_format [خيارات] id fmt
    
    إزالة التنسيق fmt من الكتاب المنطقي المعرّف بواسطة id. يمكنك الحصول على id باستخدام أمر البحث. يجب أن يكون fmt امتداد ملف مثل LRF أو TXT أو EPUB. إذا لم يكن التنسيق fmt متاحًا للكتاب المنطقي، فلا تفعل شيئًا.

en: You must specify an id and a format
ar: يجب عليك تحديد معرف وتنسيق

en: %prog restore_database [options]
    
    Restore this database from the metadata stored in OPF files in each
    folder of the calibre library. This is useful if your metadata.db file
    has been corrupted.
    
    WARNING: This command completely regenerates your database. You will lose
    all saved searches, user categories, plugboards, stored per-book conversion
    settings, and custom recipes. Restored metadata will only be as accurate as
    what is found in the OPF files.
ar: %prog restore_database [خيارات]
    
    استعادة قاعدة البيانات هذه من البيانات الوصفية المخزنة في ملفات OPF في كل
    مجلد من مكتبة كاليبر. هذا مفيد إذا كان ملف metadata.db الخاص بك
    قد تعرض للتلف.
    
    تحذير: هذا الأمر يعيد توليد قاعدة بياناتك بالكامل. ستفقد
    جميع عمليات البحث المحفوظة، فئات المستخدمين، لوحات التوصيل، إعدادات تحويل كل كتاب المخزنة،
    والوصفات المخصصة. البيانات الوصفية المستعادة ستكون دقيقة فقط بقدر ما
    يتم العثور عليه في ملفات OPF.

en: Really do the recovery. The command will not run unless this option is specified.
ar: قم بالاسترداد فعلاً. لن يتم تنفيذ الأمر إلا إذا تم تحديد هذا الخيار.

en: You must provide the %s option to do a recovery
ar: يجب عليك توفير خيار %s للقيام بالاسترداد

en: %prog saved_searches [options] (list|add|remove)
    
    Manage the saved searches stored in this database.
    If you try to add a query with a name that already exists, it will be
    replaced.
    
    Syntax for adding:
    
    %prog saved_searches add search_name search_expression
    
    Syntax for removing:
    
    %prog saved_searches remove search_name
ar: %prog saved_searches [خيارات] (list|add|remove)
    
    إدارة عمليات البحث المحفوظة المخزنة في قاعدة البيانات هذه.
    إذا حاولت إضافة استعلام باسم موجود بالفعل، فسيتم استبداله.
    
    صيغة الإضافة:
    
    %prog saved_searches add search_name search_expression
    
    صيغة الإزالة:
    
    %prog saved_searches remove search_name

en: Name:
ar: الإسم:

en: Search string:
ar: سلسلة البحث:

en: Error: You must specify a name and a search string
ar: خطأ: يجب عليك تحديد اسم وسلسلة بحث

en: added
ar: تمت الإضافة

en: Error: You must specify a name
ar: خطأ: يجب عليك تحديد اسم

en: removed
ar: مُزال

en: Error: Action %s not recognized, must be one of: (add|remove|list)
ar: خطأ: لم يتم التعرف على الإجراء %s، يجب أن يكون واحدًا مما يلي: (إضافة | إزالة | فهرس)

en: Failed to parse search query: ({0}) with error: {1}
ar: فشل تحليل استعلام البحث: ({0}) و الخطأ: {1}

en: %prog search [options] search expression
    
    Search the library for the specified search term, returning a comma separated
    list of book ids matching the search expression. The output format is useful
    to feed into other commands that accept a list of ids as input.
    
    The search expression can be anything from calibre's powerful search query
    language, for example: %prog search {0}
ar: %prog search [خيارات] تعبير البحث
    
    ابحث في المكتبة عن مصطلح البحث المحدد، مع إرجاع قائمة مفصولة بفاصلة
    من معرفات الكتب المطابقة لتعبير البحث. تنسيق الإخراج مفيد
    للتغذية في أوامر أخرى تقبل قائمة من المعرفات كمدخل.
    
    يمكن أن يكون تعبير البحث أي شيء من لغة استعلام البحث القوية في كاليبر،
    على سبيل المثال: %prog search {0}

en: The maximum number of results to return. Default is all results.
ar: الحد الأقصى لعدد النتائج المُراد إرجاعها. افتراضيًا، جميع النتائج.

en: No books matching the search expression:
ar: لا كتب تطابق تعبير البحث:

en: No book with id {} exists
ar: لا يوجد كتاب بالمعرف {}

en: No column with name {} exists
ar: لا يوجد عمود بالاسم {}

en: Data set to: {} [{}]
ar: تعيين البيانات إلى: {} [{}]

en: Data set to: {}
ar: تعيين البيانات إلى: {}

en: %prog set_custom [options] column id value
    
    Set the value of a custom column for the book identified by id.
    You can get a list of ids using the search command.
    You can get a list of custom column names using the custom_columns
    command.
ar: %prog set_custom [خيارات] column id value
    
    تعيين قيمة عمود مخصص للكتاب المعرف بواسطة id.
    يمكنك الحصول على قائمة من المعرفات باستخدام أمر البحث.
    يمكنك الحصول على قائمة بأسماء الأعمدة المخصصة باستخدام أمر
    custom_columns.

en: If the column stores multiple values, append the specified values to the existing ones, instead of replacing them.
ar: إذا كان العمود يخزن قيم متعددة، يتم إلحاق القيم المحددة الى القيم القائمة بالفعل، بدلا من استبدالها.

en: Error: You must specify a field name, id and value
ar: خطأ: يجب عليك تحديد اسم الحقل والمعرف والقيمة

en: 
    %prog set_metadata [options] book_id [/path/to/metadata.opf]
    
    Set the metadata stored in the calibre database for the book identified by
    book_id from the OPF file metadata.opf. book_id is a book id number from the
    search command. You can get a quick feel for the OPF format by using the
    --as-opf switch to the show_metadata command. You can also set the metadata of
    individual fields with the --field option. If you use the --field option, there
    is no need to specify an OPF file.
ar: 
    %prog set_metadata [خيارات] book_id [/path/to/metadata.opf]
    
    تعيين البيانات الوصفية المخزنة في قاعدة بيانات calibre للكتاب المعرّف بواسطة
    book_id من ملف OPF metadata.opf. book_id هو رقم معرف كتاب من
    أمر البحث. يمكنك الحصول على فكرة سريعة عن تنسيق OPF باستخدام
    المفتاح --as-opf لأمر show_metadata. يمكنك أيضًا تعيين البيانات الوصفية لـ
    الحقول الفردية باستخدام خيار --field. إذا استخدمت خيار --field، فلا
    حاجة لتحديد ملف OPF.

en: The field to set. Format is field_name:value, for example: {0} tags:tag1,tag2. Use {1} to get a list of all field names. You can specify this option multiple times to set multiple fields. Note: For languages you must use the ISO639 language codes (e.g. en for English, fr for French and so on). For identifiers, the syntax is {0} {2}. For boolean (yes/no) fields use true and false or yes and no.
ar: الحقل المراد تعيينه. الصيغة هي field_name:value، على سبيل المثال: {0} tags:tag1,tag2. استخدم {1} للحصول على قائمة بأسماء جميع الحقول. يمكنك تحديد هذا الخيار عدة مرات لتعيين حقول متعددة. ملاحظة: بالنسبة للغات، يجب استخدام رموز اللغة ISO639 (مثل en للإنجليزية، fr للفرنسية وهكذا). بالنسبة للمعرفات، الصيغة هي {0} {2}. للحقول المنطقية (نعم/لا) استخدم true و false أو yes و no.

en: List the metadata field names that can be used with the --field option
ar: قم بإدراج أسماء حقول البيانات الوصفية التي يمكن استخدامها مع خيار --field

en: Field name
ar: اسم الحقل

en: Title
ar: العنوان

en: You must specify a record id as the first argument
ar: يجب عليك تحديد معرف السجل كمعرف أول

en: You must specify either a field or an OPF file
ar: يجب عليك تحديد إما حقل أو ملف بصيغة التعبئة المفتوحة OPF

en: The OPF file %s does not exist
ar: ملف صيغة التعبئة المفتوحة -OPF- %s غير موجود

en: No book with id: %s in the database
ar: لا يوجد كتاب بالمعرف: %s في قاعدة البيانات

en: {} is not a known field
ar: {} ليس حقلًا معروفًا

en: The value {!r} is not a valid series index
ar: القيمة {!r} ليست مؤشر سلسلة صالح

en: 
    %prog show_metadata [options] id
    
    Show the metadata stored in the calibre database for the book identified by id.
    id is an id number from the search command.
ar: 
    %prog show_metadata [خيارات] id
    
    عرض البيانات الوصفية المخزنة في قاعدة بيانات calibre للكتاب المعرف بواسطة id.
    id هو رقم تعريف من أمر البحث.

en: Print metadata in OPF form (XML)
ar: طباعة البيانات الوصفية بصيغة التعبئة المفتوحة OPF (XML)

en: You must specify an id
ar: يجب عليك تحديد معرف

en: The {} command is not supported with remote (server based) libraries
ar: لا يتم دعم الأمر {} مع المكتبات البعيدة (المعتمدة على الخادم)

en: GLOBAL OPTIONS
ar: الخيارات العالمية

en: show this help message and exit
ar: إظهار رسالة المساعدة هذه والخروج

en: show program's version number and exit
ar: إظهار رقم إصدار البرنامج والخروج

en: Username for connecting to a calibre Content server
ar: اسم المستخدم للاتصال بخادم محتوى كاليبر

en: Password for connecting to a calibre Content server. To read the password from standard input, use the special value: {0}. To read the password from a file, use: {1} (i.e. <f: followed by the full path to the file and a trailing >). The angle brackets in the above are required, remember to escape them or use quotes for your shell.
ar: كلمة المرور للاتصال بخادم محتوى كاليبر. لقراءة كلمة المرور من الإدخال القياسي، استخدم القيمة الخاصة: {0}. لقراءة كلمة المرور من ملف، استخدم: {1} (أي <f: متبوعًا بالمسار الكامل للملف وعلامة >). الأقواس الزاوية أعلاه مطلوبة، تذكر أن تقوم بتهريبها أو استخدام علامات اقتباس لقشرتك.

en: The timeout, in seconds, when connecting to a calibre library over the network. The default is two minutes.
ar: المهلة، بالثواني، عند الاتصال بمكتبة كاليبر عبر الشبكة. الافتراضي هو دقيقتان.

en: %%prog command [options] [arguments]
    
    %%prog is the command line interface to the calibre books database.
    
    command is one of:
      %s
    
    For help on an individual command: %%prog command --help
ar: %%prog أمر [خيارات] [وسائط]
    
    %%prog هي واجهة سطر الأوامر لقاعدة بيانات كتب calibre.
    
    الأمر هو واحد مما يلي:
      %s
    
    للحصول على مساعدة حول أمر فردي: %%prog command --help

en: Enter the password:
ar: أدخل كلمة السر:

en: Another calibre program such as {} or the main calibre program is running. Having multiple programs that can make changes to a calibre library running at the same time is a bad idea. calibredb can connect directly to a running calibre Content server, to make changes through it, instead. See the documentation of the {} option for details.
ar: برنامج كاليبر آخر مثل {} أو برنامج كاليبر الرئيسي قيد التشغيل. وجود برامج متعددة يمكنها إجراء تغييرات على مكتبة كاليبر تعمل في نفس الوقت فكرة سيئة. يمكن لـ calibredb الاتصال مباشرة بخادم محتوى كاليبر قيد التشغيل، لإجراء تغييرات من خلاله، بدلاً من ذلك. راجع وثائق خيار {} للحصول على التفاصيل.

en: Error: You must specify a command from the list above
ar: خطأ: يجب عليك تحديد أمر من القائمة أعلاه

en: On Device
ar: على الجهاز

en: Main
ar: الرئيسية

en: Card A
ar: بطاقة أ

en: Card B
ar: بطاقة ب

en: Extracting text from the {0} file of size {1} took too long
ar: استغرق استخراج النص من ملف {0} بحجم {1} وقتًا طويلاً

en: Invalid field: %s
ar: حقل غير صالح: %s

en: Failed to read from document for {path} with error: {error}
ar: فشل القراءة من المستند لـ {path} بسبب الخطأ: {error}

en: Failed to parse document for: {0} with error: {1}
ar: فشل تحليل المستند لـ: {0} مع الخطأ: {1}

en: The item {old_item_val} does not exist in the {field} column in the restored database, could not restore its notes
ar: العنصر {old_item_val} غير موجود في العمود {field} في قاعدة البيانات المستعادة، لا يمكن استعادة ملاحظاته

en: Some resources for {} were missing
ar: كانت بعض الموارد لـ {} مفقودة

en: Failed to set note for {path} with error: {error}
ar: فشل في تعيين ملاحظة لـ {path} بسبب الخطأ: {error}

en: Starting restoring preferences and column metadata
ar: البدء في استعادة التفضيلات و البيانات الوصفية للعمود

en: Cannot restore preferences. Backup file not found.
ar: لا يمكن استعادة البيانات الوصفية. ملف الإستعادة غير موجود.

en: Finished restoring preferences and column metadata
ar: تم الإنتهاء من استعادة التفضيلات والبيانات الوصفية للعمود

en: Finished restoring preferences
ar: انتهت استعادة التفضيلات

en: Restoring preferences and column metadata failed
ar: فشلت استعادة التفضيلات والبيانات الوصفية للعمود

en: Processed
ar: تمت المعالجة

en: Creating custom column
ar: إنشاء الأعمدة المخصّصّة

en: Invalid regular expression: {!r} with error: {}
ar: تعبير عادي غير صالح: {!r} مع الخطأ: {}

en: today
ar: اليوم

en: yesterday
ar: أمس

en: thismonth
ar: هذا الشهر

en: daysago
ar: منذ أيام

en: Number conversion error: {0}
ar: خطأ في تحويل الأعداد: {0}

en: Date conversion error: {0}
ar: خطأ في تحويل تاريخ: {0}

en: Non-numeric value in query: {0}
ar: قيمة غير عددية في الاستعلام: {0}

en: Non-numeric value in column {0}: {1}
ar: قيمة غير رقمية في العمود {0}: {1}

en: No
ar: لا

en: unchecked
ar: غير محدد

en: checked
ar: محدد

en: empty
ar: فارغ

en: blank
ar: فارغ

en: Invalid boolean query "{0}"
ar: استعلام منطقي غير صالح "{0}"

en: No such Virtual library: {}
ar: لا توجد مكتبة افتراضية كهذه: {}

en: Virtual library search is recursive: {}
ar: بحث المكتبة الافتراضية تكراري: {}

en: Recursive query group detected: {0}
ar: تم اكتشاف مجموعة استعلامات تكرارية: {0}

en: search template: missing or invalid separator. Valid separators are: {}
ar: قالب البحث: فاصل مفقود أو غير صالح. الفواصل الصالحة هي: {}

en: 1 day | {} days
ar[0]: {} أيام
ar[1]: يوم 1
ar[2]: يومين {}
ar[3]: {} أيام
ar[4]: {} يوم
ar[5]: {} يوم

en: 1 hour | {} hours
ar[0]: {} ساعة
ar[1]: ساعة 1
ar[2]: ساعتان {}
ar[3]: {} ساعات
ar[4]: {} ساعة
ar[5]: {} ساعة

en: 1 minute | {} minutes
ar[0]: {} دقيقة
ar[1]: دقيقة 1
ar[2]: دقيقتان {}
ar[3]: {} دقيقة
ar[4]: {} دقائق
ar[5]: {} دقيقة

en: 1 second | {} seconds
ar[0]: {} ثانية
ar[1]: ثانية 1
ar[2]: ثانيتان {}
ar[3]: {} ثوان
ar[4]: {} ثانية
ar[5]: {} ثانية

en: calculating time left
ar: جارٍ حساب الوقت المتبقي

en: almost done
ar: شبه منتهي

en: ~{} left
ar: ~{} متبقي

en: {0}
    
    Various command line interfaces useful for debugging calibre. With no options,
    this command starts an embedded Python interpreter. You can also run the main
    calibre GUI, the calibre E-book viewer and the calibre editor in debug mode.
    
    It also contains interfaces to various bits of calibre that do not have
    dedicated command line tools, such as font subsetting, the E-book diff tool and so
    on.
    
    You can also use %prog to run standalone scripts. To do that use it like this:
    
        {1}
    
    Everything after the -- is passed to the script. You can also use calibre-debug
    as a shebang in scripts, like this:
    
        {2}
ar: {0}
    
    واجهات سطر الأوامر المختلفة المفيدة لتصحيح أخطاء calibre. بدون خيارات،
    يبدأ هذا الأمر مترجم Python مدمجًا. يمكنك أيضًا تشغيل واجهة المستخدم الرسومية الرئيسية لـ calibre،
    عارض الكتب الإلكترونية لـ calibre ومحرر calibre في وضع التصحيح.
    
    كما يحتوي على واجهات لأجزاء مختلفة من calibre لا تحتوي على
    أدوات سطر أوامر مخصصة، مثل تحديد الخطوط الفرعية، أداة مقارنة الكتب الإلكترونية وما إلى ذلك.
    
    يمكنك أيضًا استخدام %prog لتشغيل البرامج النصية المستقلة. للقيام بذلك، استخدمه كالتالي:
    
        {1}
    
    كل ما يأتي بعد -- يتم تمريره إلى البرنامج النصي. يمكنك أيضًا استخدام calibre-debug
    كـ shebang في البرامج النصية، هكذا:
    
        {2}

en: %prog [options]
ar: %prog [خيارات]

en: Run Python code.
ar: تشغيل شفرة بايثون.

en: Run the Python code in file.
ar: شغّل شفرة بايثون في ملف.

en: Subset the specified font. Use -- after this option to pass option to the font subsetting program.
ar: حدّد الخط المُحدّد. استخدم -- بعد هذا الخيار لتمرير الخيار إلى برنامج تحديد الخط.

en: Debug device detection
ar: اكتشاف أخطاء الجهاز

en: Run the GUI with a debug console, logging to the specified path. For internal use only, use the -g option to run the GUI in debug mode
ar: شغّل واجهة المستخدم الرسومية باستخدام وحدة تحكم التصحيح، مع تسجيل الدخول إلى المسار المحدد. للاستخدام الداخلي فقط، استخدم الخيار -g لتشغيل واجهة المستخدم الرسومية في وضع التصحيح debug

en: Don't run with the DEBUG flag set
ar: لا تقم بالتشغيل مع تعيين علامة DEBUG

en: Output the paths necessary to setup the calibre environment
ar: إخراج المسارات اللازمة لإعداد بيئة كاليبر

en: Add a simple plugin (i.e. a plugin that consists of only a .py file), by specifying the path to the py file containing the plugin code.
ar: أضف مكونًا إضافيًا بسيطًا (أي مكونًا إضافيًا يتكون من ملف .py فقط)، عن طريق تحديد المسار إلى ملف py الذي يحتوي على شفرة المكون الإضافي.

en: Inspect the MOBI file(s) at the specified path(s)
ar: فحص ملفات MOBI في المسارات المحددة

en: Explode the book into the specified folder.
    Usage: -x file.epub output_dir
    Exports the book as a collection of HTML files and metadata, which you can edit using standard HTML editing tools. Works with EPUB, AZW3, HTMLZ and DOCX files.
ar: فك ضغط الكتاب إلى المجلد المحدد.
    الاستخدام: -x file.epub output_dir
    يقوم بتصدير الكتاب كمجموعة من ملفات HTML وبيانات وصفية، والتي يمكنك تحريرها باستخدام أدوات تحرير HTML القياسية. يعمل مع ملفات EPUB و AZW3 و HTMLZ و DOCX.

en: Implode a previously exploded book.
    Usage: -i output_dir file.epub
    Imports the book from the files in output_dir which must have been created by a previous call to --explode-book. Be sure to specify the same file type as was used when exploding.
ar: ضغط كتاب تم فك ضغطه مسبقًا.
    الاستخدام: -i output_dir file.epub
    يستورد الكتاب من الملفات الموجودة في output_dir والتي يجب أن تكون قد تم إنشاؤها بواسطة استدعاء سابق لـ --explode-book. تأكد من تحديد نفس نوع الملف الذي تم استخدامه عند فك الضغط.

en: Export all calibre data (books/settings/plugins). Normally, you will be asked for the export folder and the libraries to export. You can also specify them as command line arguments to skip the questions. Use absolute paths for the export folder and libraries. The special keyword "all" can be used to export all libraries. Examples:
    
      calibre-debug --export-all-calibre-data  # for interactive use
      calibre-debug --export-all-calibre-data /path/to/empty/export/folder /path/to/library/folder1 /path/to/library2
      calibre-debug --export-all-calibre-data /export/folder all  # export all known libraries
ar: تصدير جميع بيانات كاليبر (الكتب/الإعدادات/الإضافات). عادةً، سيُطلب منك مجلد التصدير والمكتبات التي ترغب في تصديرها. يمكنك أيضًا تحديدها كمعاملات سطر الأوامر لتجاوز الأسئلة. استخدم المسارات المطلقة لمجلد التصدير والمكتبات. يمكن استخدام الكلمة الرئيسية الخاصة "all" لتصدير جميع المكتبات. أمثلة:
    
      calibre-debug --export-all-calibre-data  # للاستخدام التفاعلي
      calibre-debug --export-all-calibre-data /path/to/empty/export/folder /path/to/library/folder1 /path/to/library2
      calibre-debug --export-all-calibre-data /export/folder all  # تصدير جميع المكتبات المعروفة

en: Import previously exported calibre data
ar: استيراد بيانات كاليبر المصدرة مسبقًا

en: Cause a running calibre instance, if any, to be shutdown. Note that if there are running jobs, they will be silently aborted, so use with care.
ar: التسبب في إيقاف تشغيل أي نسخة من calibre قيد التشغيل، إن وجدت. لاحظ أنه إذا كانت هناك مهام قيد التشغيل، فسيتم إجهاضها بصمت، لذا استخدم بحذر.

en: Test binary modules in build
ar: اختبار الوحدات الثنائية في البناء

en: Run a plugin that provides a command line interface. For example:
    calibre-debug -r "Plugin name" -- file1 --option1
    Everything after the -- will be passed to the plugin as arguments.
ar: تشغيل إضافة توفر واجهة سطر أوامر. على سبيل المثال:
    calibre-debug -r "اسم الإضافة" -- ملف1 --خيار1
    كل ما بعد -- سيتم تمريره إلى الإضافة كمعاملات.

en: Run the named test(s). Use the special value "all" to run all tests. If the test name starts with a period it is assumed to be a module name. If the test name starts with @ it is assumed to be a category name.
ar: تشغيل الاختبار (الاختبارات) المسمى. استخدم القيمة الخاصة "all" لتشغيل جميع الاختبارات. إذا
    بدأ اسم الاختبار بنقطة، يُفترض أنه اسم وحدة. إذا بدأ
    اسم الاختبار بـ @، يُفترض أنه اسم فئة.

en: Run the calibre diff tool. For example:
    calibre-debug --diff file1 file2
ar: تشغيل أداة مقارنة كاليبر. على سبيل المثال:
    calibre-debug --diff ملف1 ملف2

en: (Un)register calibre from Windows Default Programs.
ar: تسجيل (أو إلغاء تسجيل) كاليبر من برامج Windows الافتراضية.

en: Convert the specified EPUB file to KEPUB without doing a full conversion. This is what the Kobo driver does when sending files to the device.
ar: تحويل ملف EPUB المحدد إلى KEPUB دون إجراء تحويل كامل. هذا ما يفعله مشغل Kobo عند إرسال الملفات إلى الجهاز.

en: Convert the specified KEPUB file to EPUB without doing a full conversion. This is what the Kobo driver does when importing files from the device.
ar: تحويل ملف KEPUB المحدد إلى EPUB دون إجراء تحويل كامل. هذا ما يفعله مشغل Kobo عند استيراد الملفات من الجهاز.

en: Debug log
ar: تصحيح السجل

en: No plugin named %s found
ar: لم يتم العثور على إضافة بالاسم %s

en: Communicate with Android phones.
ar: التواصل مع هواتف أندرويد .

en: Comma separated list of folders to send e-books to on the device's <b>main memory</b>. The first one that exists will be used
ar: قائمة مفصولة بفواصل للمجلدات لإرسال الكتب الإلكترونية إليها في <b>الذاكرة الرئيسية</b> للجهاز. سيتم استخدام أول مجلد موجود

en: Comma separated list of folders to send e-books to on the device's <b>storage cards</b>. The first one that exists will be used
ar: قائمة مفصولة بفواصل للمجلدات لإرسال الكتب الإلكترونية إليها في <b>بطاقات التخزين</b> للجهاز. سيتم استخدام أول مجلد موجود

en: Communicate with S60 phones.
ar: تواصل معا هواتف S60.

en: Communicate with WebOS tablets.
ar: يتصل مع متصفحات WebOS اللوحية.

en: Communicate with the Binatone Readme e-book reader.
ar: التواصل مع قارئ الكتب الإلكترونية Binatone Readme.

en: Communicate with the Blackberry smart phone.
ar: اتصل مع هاتف بلاك بري الذكي.

en: Kovid Goyal
ar: كوفيد غويال

en: Communicate with the Blackberry Playbook.
ar: التواصل مع Blackberry Playbook.

en: Communicate with BOEYE BEX Serial e-book readers.
ar: التواصل مع قوارئ الكتب الإلكترونية المتسلسلة BOEYE BEX.

en: Communicate with BOEYE BDX serial e-book readers.
ar: التواصل مع قوارئ الكتب الإلكترونية المتسلسلة BOEYE BDX.

en: Communicate with the Cybook Gen 3/Opus e-book reader.
ar: التواصل مع قارئ الكتب الإلكترونية Cybook Gen 3/Opus.

en: Communicate with the Cybook Orizon e-book reader.
ar: التواصل مع قارئ الكتب الإلكترونية Cybook Orizon.

en: Card A folder
ar: مجلد البطاقة أ

en: Enter the folder where the books are to be stored when sent to the memory card. This folder is prepended to any send to device template
ar: أدخل المجلد الذي سيتم تخزين الكتب فيه عند إرسالها إلى بطاقة الذاكرة. يتم إضافة هذا المجلد في بداية أي قالب إرسال إلى الجهاز

en: Communicate with the Cybook Muse e-book reader.
ar: التواصل مع قارئ الكتب الإلكترونية Cybook Muse.

en: Communicate with the Bookeen Diva HD e-book reader.
ar: التواصل مع قارئ الكتب الإلكترونية Bookeen Diva HD.

en: Communicate with the EB600 e-book reader.
ar: التواصل مع قارئ الكتب الإلكترونية EB600.

en: Communicate with the Tolino Shine and Vision readers
ar: التواصل مع قوارئ Tolino Shine و Vision

en: Swap main and card A
ar: تبديل الذاكرة الرئيسية والبطاقة أ

en: Check this box if the device's main memory is being seen as card a and the card is being seen as main memory. Some tolino devices may need this option.
ar: ضع علامة في هذا المربع إذا كانت الذاكرة الرئيسية للجهاز تُرى كبطاقة أ، والبطاقة تُرى كذاكرة رئيسية. قد تحتاج بعض أجهزة تولينو إلى هذا الخيار.

en: Communicate with the Astak Mentor EB600
ar: التواصل مع معلمة Astak EB600

en: Communicate with the PocketBook 301 Reader.
ar: التواصل مع قارئ PocketBook 301.

en: Communicate with the PocketBook 515/602/603/902/903/Pro 912 reader.
ar: التواصل مع قارئ PocketBook 515/602/603/902/903/Pro 912.

en: Communicate with the PocketBook 622 and 623 readers.
ar: التواصل مع قوارئ PocketBook 622 و 623.

en: Communicate with the PocketBook 360+ reader.
ar: اتصل مع قارئ PocketBook 360+‎.

en: Communicate with the PocketBook 701
ar: التواصل مع كتاب الجيب 701

en: Communicate with the PocketBook 740
ar: التواصل مع PocketBook 740

en: Communicate with the Infibeam Pi2 reader.
ar: التواصل مع قارئ Infibeam Pi2.

en: Entourage Edge
ar: حاشية مستقيمة

en: Communicate with the Entourage Edge.
ar: اتصل مع Entourage Edge.

en: Communicate with the ESlick e-book reader.
ar: التواصل مع قارئ الكتب الإلكترونية ESlick.

en: Communicate with the Sigmatek e-book reader.
ar: التواصل مع قارئ الكتب الإلكترونية Sigmatek.

en: Use an arbitrary folder as a device.
ar: استخدام مجلد التعسفي باعتبارها الجهاز.

en: Device interface
ar: واجهة الجهاز

en: Communicate with Hanlin V3 e-book readers.
ar: التواصل مع قوارئ الكتب الإلكترونية Hanlin V3.

en: Communicate with Hanlin V5 e-book readers.
ar: التواصل مع قوارئ الكتب الإلكترونية Hanlin V5.

en: Communicate with the BOOX e-book reader.
ar: التواصل مع قارئ الكتب الإلكترونية BOOX.

en: Comma separated list of folders to send e-books to on the device. The first one that exists will be used.
ar: قائمة مفصولة بفواصل للمجلدات لإرسال الكتب الإلكترونية إليها على الجهاز. سيتم استخدام أول مجلد موجود.

en: Communicate with the Hanvon N520 e-book reader.
ar: التواصل مع قارئ الكتب الإلكترونية Hanvon N520.

en: Communicate with the Kibano e-book reader.
ar: التواصل مع قارئ الكتب الإلكترونية Kibano.

en: Communicate with The Book reader.
ar: التواصل مع القارئ للكتاب.

en: Communicate with the Libre Air reader.
ar: التواصل مع القارئ الجوية الحرة.

en: Communicate with the SpringDesign Alex e-book reader.
ar: التواصل مع قارئ الكتب الإلكترونية SpringDesign Alex.

en: Removing books from device...
ar: يجري حذف الكتب من الجهاز...

en: Communicate with the Azbooka
ar: التواصل مع أزبوكا

en: Communicate with the Elonex EB 511 e-book reader.
ar: التواصل مع قارئ الكتب الإلكترونية Elonex EB 511.

en: Communicate with the Cybook Odyssey e-book reader.
ar: التواصل مع قارئ الكتب الإلكترونية Cybook Odyssey.

en: Communicate with the IRex Iliad e-book reader.
ar: التواصل مع قارئ الكتب الإلكترونية IRex Iliad.

en: Cannot get files from this device
ar: يمكن الحصول على ملفات من هذا الجهاز

en: Communicate with the IRex Digital Reader 1000 e-book reader.
ar: التواصل مع قارئ الكتب الرقمية IRex Digital Reader 1000.

en: Communicate with the IRex Digital Reader 800
ar: اﻹتصال مع عطني IRex الرقمية قارئ 800

en: Communicate with the Iriver Story reader.
ar: التواصل مع القارئ الكتاب الاليكترونى يريفير القصة .

en: Communicate with the JetBook e-book reader.
ar: التواصل مع قارئ الكتب الإلكترونية JetBook.

en: Communicate with the MiBuk Wolder reader.
ar: اتصل مع قاريء MiBuk Wolder.

en: Communicate with the JetBook Mini reader.
ar: التواصل مع القارئ جيتبوك البسيطة.

en: Communicate with the JetBook Color reader.
ar: التواصل مع قارئ JetBook Color.

en: Could not generate page mapping.
ar: يمكن تعيين قسم تولد أن.

en: Not a valid MOBI file. Reports identity of %s
ar: ليس ملف MOBI سليماً. يبلغ عن هوية %s

en: Communicate with the Kindle e-book reader.
ar: التواصل مع قارئ الكتب الإلكترونية Kindle.

en: The following books are in KFX format. KFX is a virtual book format, and cannot be transferred from the device. Instead, you should go to your "Manage my content and devices" page on the Amazon homepage and download the book to your computer from there. That will give you a regular AZW3 file that you can add to calibre normally. Click "Show details" to see the list of books.
ar: الكتب التالية بصيغة KFX. KFX هو تنسيق كتاب افتراضي، ولا يمكن نقله من الجهاز. بدلاً من ذلك، يجب عليك الانتقال إلى صفحة "إدارة المحتوى والأجهزة الخاصة بي" على الصفحة الرئيسية لـ Amazon وتنزيل الكتاب إلى جهاز الكمبيوتر الخاص بك من هناك. سيعطيك هذا ملف AZW3 عاديًا يمكنك إضافته إلى calibre بشكل طبيعي. انقر على "عرض التفاصيل" لرؤية قائمة الكتب.

en: WARNING: E-book covers
ar: تحذير: أغلفة الكتب الإلكترونية

en: Amazon has <b>broken display of covers</b> for books sent to the Kindle by USB cable. To workaround it, you have to either keep your Kindle in Airplane mode, or:<ol><li>Send the books to the Kindle</li><li>Disconnect the Kindle and wait for the covers to be deleted by Amazon</li><li>Reconnect the Kindle and calibre will restore the covers.</li></ol> After this the covers for those books should stay put. <a href="{}">Click here</a> for details.
ar: قامت أمازون <b>بإيقاف عرض الأغلفة</b> للكتب المرسلة إلى Kindle عبر كابل USB. للتغلب على هذه المشكلة، يجب عليك إما إبقاء جهاز Kindle في وضع الطيران، أو: <ol><li>أرسل الكتب إلى Kindle</li><li>افصل جهاز Kindle وانتظر حتى تقوم أمازون بحذف الأغلفة</li><li>أعد توصيل جهاز Kindle وسيقوم كاليبر باستعادة الأغلفة.</li></ol> بعد ذلك، يجب أن تظل أغلفة تلك الكتب ثابتة. <a href="{}">انقر هنا</a> للحصول على التفاصيل.

en: %(time)s<br />Last page read: %(loc)d (%(pr)d%%)
ar: %(time)s<br />آخر صفحة تمت قراءتها: %(loc)d (%(pr)d%%)

en: %(time)s<br />Last page read: Location %(loc)d (%(pr)d%%)
ar: %(time)s<br />آخر صفحة تمت قراءتها: الموقع %(loc)d (%(pr)d%%)

en: <b>Location %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />%(text)s<br />
ar: <b>الموقع %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />%(text)s<br />

en: <b>Page %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />
ar: <b>الصفحة %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />

en: <b>Location %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />
ar: <b>الموقع %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />

en: Communicate with the Kindle 2/3/4/Touch/Paperwhite/Voyage e-book reader.
ar: التواصل مع قارئ الكتب الإلكترونية Kindle 2/3/4/Touch/Paperwhite/Voyage.

en: Send page number information when sending books
ar: أرسل هذه الصفحة عند إرسال المعلومات عدد الكتب

en: The Kindle 3 and newer versions can use page number information in MOBI files. With this option, calibre will calculate and send this information to the Kindle when uploading MOBI files by USB. Note that the page numbers do not correspond to any paper book.
ar: يمكن لكيندل 3 والأحدث منه استخدام معلومات رقم الصفحة في ملفات MOBI. مع هذا الخيار، سيحسب كاليبر هذه المعلومات ويرسلها إلى كيندل عند رفع ملفات NOBI عبر USB. لاحظ أن أرقام الصفحات ليس لها صلة بأي كتاب ورقي.

en: Page count calculation method
ar: طريقة حساب عدد الصفحات

en: There are multiple ways to generate the page number information. If a page count is given then the book will be divided into that many pages. Otherwise the number of pages will be approximated using one of the following methods.<ul> <li>fast: 2300 characters of uncompressed text per page.
    
     <li>accurate: Based on the number of chapters, paragraphs, and visible lines in the book. This method is designed to simulate an average paperback book where there are 32 lines per page and a maximum of 70 characters per line.
    
     <li>pagebreak: The "pagebreak" method uses the presence of <mbp:pagebreak> tags within the book to determine pages.</ul>Methods other than "fast" are going to be much slower. Further, if "pagebreak" fails to determine a page count accurate will be used, and if  "accurate" fails fast will be used.
ar: هناك طرق متعددة لتوليد معلومات أرقام الصفحات. إذا حُدد عدد الصفحات، فسيتم تقسيم الكتاب إلى هذا العدد من الصفحات. وإلا، فسيتم تقريب عدد الصفحات باستخدام إحدى الطرق التالية:<ul><li> fast: ٢٣٠٠ حرف من النص غير المضغوط لكل صفحة.
    
    <li> accurate: بناءً على عدد الفصول والفقرات والأسطر المرئية في الكتاب. صُممت هذه الطريقة لمحاكاة كتاب عادي ذي غلاف ورقي يحتوي على ٣٢ سطرًا في الصفحة وبحد أقصى ٧٠ حرفًا لكل سطر. 
    
    <li>pagebreak: تستخدم طريقة pagebreak وجود <mbp:pagebreak>علامات داخل الكتاب لتحديد الصفحات. </ul>ستكون الطرق الأخرى غير fast أبطأ بكثير. علاوة على ذلك، إذا فشلت طريقة pagebreak في تحديد عدد الصفحات، فسيتم استخدام accurate، وإذا فشلت طريقة accurate، فسيتم استخدام fast.

en: Custom column name to retrieve page counts from
ar: اسم العمود المخصص لاسترداد عدد الصفحات منه

en: If you have a custom column in your library that you use to store the page count of books, you can have calibre use that information, instead of calculating a page count. Specify the name of the custom column here, for example, #pages.
ar: إذا كان لديك عمود مخصص في مكتبتك تستخدمه لتخزين عدد صفحات الكتب، يمكنك جعل كاليبر يستخدم تلك المعلومات، بدلاً من حساب عدد الصفحات. حدد اسم العمود المخصص هنا، على سبيل المثال، #pages.

en: Custom column name to retrieve calculation method from
ar: اسم العمود المخصص لاسترداد طريقة الحساب منه

en: If you have a custom column in your library that you use to store the preferred method for calculating the number of pages for a book, you can have calibre use that method instead of the default one selected above.  Specify the name of the custom column here, for example, #pagemethod. The custom column should have the  values: fast, accurate or pagebreak.
ar: إذا كان لديك عمود مخصص في مكتبتك تستخدمه لتخزين الطريقة المفضلة لحساب عدد صفحات الكتاب، فيمكنك استخدام هذه الطريقة بدلاً من الطريقة الافتراضية المحددة أعلاه. حدد اسم العمود المخصص هنا، على سبيل المثال، #pagemethod. يجب أن يحتوي العمود المخصص على القيم التالية: fast أو accurate أو pagebreak.

en: Overwrite existing APNX on device
ar: الكتابة فوق ملف APNX الموجود على الجهاز

en: Uncheck this option to allow an APNX file existing on the device to have priority over the version which calibre would send. Since APNX files are usually deleted when a book is removed from the Kindle, this is mostly useful when resending a book to the device which is already on the device (e.g. after making a modification).
ar: أزل علامة التحديد عن هذا الخيار للسماح لملف APNX الموجود على الجهاز بأن يكون له الأولوية على الإصدار الذي سيرسله كاليبر. نظرًا لأن ملفات APNX عادةً ما يتم حذفها عند إزالة كتاب من Kindle، فإن هذا مفيد بشكل أساسي عند إعادة إرسال كتاب إلى الجهاز موجود بالفعل على الجهاز (على سبيل المثال، بعد إجراء تعديل).

en: Communicate with the Kindle DX e-book reader.
ar: التواصل مع قارئ الكتب الإلكترونية Kindle DX.

en: Communicate with the Kindle Fire
ar: التواصل مع Kindle Fire

en: Communicate with the original Kobo Reader and the Kobo WiFi.
ar: التواصل مع قارئ كويو الأصلي وKobo WiFi.

en: The Kobo supports several collections including
ar: يدعم Kobo العديد من المجموعات بما في ذلك

en: Create tags for automatic management
ar: إنشاء وسوم لإدارة تلقائية

en: Upload covers for books (newer readers)
ar: تحميل أغلفة الكتب (القوارئ الأحدث)

en: Normally, the Kobo readers get the cover image from the e-book file itself. With this option, calibre will send a separate cover image to the reader, useful if you have modified the cover.
ar: عادةً، تحصل قوارئ Kobo على صورة الغلاف من ملف الكتاب الإلكتروني نفسه. مع هذا الخيار، سيرسل كاليبر صورة غلاف منفصلة إلى القارئ، وهو أمر مفيد إذا قمت بتعديل الغلاف.

en: Upload black and white covers
ar: رفع أغلفة بالأسود والأبيض

en: Show expired books
ar: إظهار الكتب منتهية الصلاحية

en: A bug in an earlier version left non kepubs book records in the database.  With this option calibre will show the expired records and allow you to delete them with the new delete logic.
ar: أدى خطأ في إصدار سابق إلى ترك سجلات كتب غير تابعة لـ kepubs في قاعدة البيانات. باستخدام هذا الخيار، سيعرض Calibre السجلات منتهية الصلاحية ويسمح لك بحذفها باستخدام منطق الحذف الجديد.

en: Show previews
ar: إظهار المعاينات

en: Kobo previews are included on the Touch and some other versions. By default, they are no longer displayed as there is no good reason to see them. Enable if you wish to see/delete them.
ar: تتوفر معاينات Kobo على أجهزة Touch وبعض الإصدارات الأخرى. بشكل افتراضي، لم تعد تُعرض لأنه لا يوجد سبب وجيه لرؤيتها. قم بتمكينها إذا كنت ترغب في رؤيتها/حذفها.

en: Show recommendations
ar: إظهار التوصيات

en: Kobo now shows recommendations on the device. In some cases these have files but in other cases they are just pointers to the web site to buy. Enable if you wish to see/delete them.
ar: يعرض Kobo الآن توصيات على الجهاز. في بعض الحالات تكون هذه ملفات، ولكن في حالات أخرى تكون مجرد مؤشرات إلى موقع الويب للشراء. قم بتمكينها إذا كنت ترغب في رؤيتها/حذفها.

en: Attempt to support newer firmware
ar: محاولة دعم برامج ثابتة أحدث

en: Kobo routinely updates the firmware and the database version. With this option calibre will attempt to perform full read-write functionality - Here be Dragons!! Enable only if you are comfortable with restoring your kobo to Factory defaults and testing software
ar: يقوم Kobo بتحديث البرامج الثابتة وإصدار قاعدة البيانات بشكل روتيني. مع هذا الخيار، سيحاول كاليبر تنفيذ وظائف القراءة والكتابة الكاملة - هنا تكمن المخاطر!! قم بتمكينه فقط إذا كنت مرتاحًا لإعادة Kobo الخاص بك إلى إعدادات المصنع واختبار البرامج

en: Getting list of books on device...
ar: يجري إحصاء قائمة كتب من الجهاز...

en: Removing books from device metadata listing...
ar: إزالة الكتب من سرد البيانات الوصفية للجهاز...

en: Adding books to device metadata listing...
ar: تجري إضافة كتب لقائمة البيانات الوصفية للجهاز...

en: Kobo database version unsupported - See details
ar: إصدار قاعدة بيانات Kobo غير مدعوم - انظر التفاصيل

en: Your Kobo is running an updated firmware/database version. As calibre does not know about this updated firmware, database editing is disabled, to prevent corruption. You can still send books to your Kobo with calibre,  but deleting books and managing collections is disabled. If you are willing to experiment and know how to reset your Kobo to Factory defaults, you can override this check by right clicking the device icon in calibre and selecting "Configure this device" and then the  "Attempt to support newer firmware" option. Doing so may require you to perform a Factory reset of your Kobo.
ar: يعمل جهاز Kobo الخاص بك بإصدار محدّث من البرامج الثابتة/قاعدة البيانات. نظرًا لأن كاليبر لا يعرف هذا الإصدار المحدث، فقد تم تعطيل تحرير قاعدة البيانات لمنع التلف. لا يزال بإمكانك إرسال الكتب إلى Kobo الخاص بك باستخدام كاليبر، ولكن تم تعطيل حذف الكتب وإدارة المجموعات. إذا كنت على استعداد للتجربة وتعرف كيفية إعادة ضبط Kobo الخاص بك إلى إعدادات المصنع، يمكنك تجاوز هذا التحقق عن طريق النقر بزر الفأرة الأيمن على أيقونة الجهاز في كاليبر واختيار "تكوين هذا الجهاز" ثم خيار "محاولة دعم برامج ثابتة أحدث". قد يتطلب منك ذلك إجراء إعادة ضبط مصنع لجهاز Kobo الخاص بك.

en: Not Implemented
ar: غير مطبق

en: ".kobo" files do not exist on the device as books; instead they are rows in the sqlite database. Currently they cannot be exported or viewed.
ar: لا توجد ملفات ".kobo" على الجهاز ككتب؛ بل هي صفوف في قاعدة بيانات sqlite. لا يمكن حاليًا تصديرها أو عرضها.

en: <hr /><b>Book last read:</b> %(time)s<br /><b>Percentage read:</b> %(pr)d%%<hr />
ar: <hr /><b>آخر كتاب تمت قراءته:</b> %(time)s<br /><b>النسبة المئوية للقراءة:</b> %(pr)d%%<hr />

en: <b>Chapter %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Chapter Progress:</b> %(chapter_progress)s%%<br />%(annotation)s<br /><hr />
ar: <b>الفصل %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>تقدم الفصل:</b> %(chapter_progress)s%%<br />%(annotation)s<br /><hr />

en: <b>Chapter %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Chapter progress:</b> %(chapter_progress)s%%<br /><b>Highlight:</b> %(text)s<br /><hr />
ar: <b>الفصل %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>تقدم الفصل:</b> %(chapter_progress)s%%<br /><b>إبراز:</b> %(text)s<br /><hr />

en: <b>Chapter %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Chapter progress:</b> %(chapter_progress)s%%<br /><b>Highlight:</b> %(text)s<br /><b>Notes:</b> %(annotation)s<br /><hr />
ar: <b>الفصل %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>تقدم الفصل:</b> %(chapter_progress)s%%<br /><b>إبراز:</b> %(text)s<br /><b>ملاحظات:</b> %(annotation)s<br /><hr />

en: Communicate with the Kobo Touch, Glo, Mini, Aura HD, Aura H2O, Glo HD, Touch 2, Aura ONE, Aura Edition 2, Aura H2O Edition 2, Clara HD, Forma, Libra H2O, Elipsa, Sage, Libra 2, Clara 2E, Clara BW, Clara Colour, Libra Colour as well as tolino shine 5, shine color and vision color eReaders. Based on the existing Kobo driver by %s.
ar: التواصل مع Kobo Touch، Glo، Mini، Aura HD، Aura H2O، Glo HD، Touch 2، Aura ONE، Aura Edition 2، Aura H2O Edition 2، Clara HD، Forma، Libra H2O، Elipsa، Sage، Libra 2، Clara 2E، Clara BW، Clara Colour، Libra Colour بالإضافة إلى قوارئ tolino shine 5، shine color وvision color الإلكترونية. بناءً على برنامج Kobo الحالي من %s.

en: Processing book: {0} by {1}
ar: جارٍ معالجة الكتاب: {0} بواسطة {1}

en: Could not kepubify the book {title} ({name}) failed with error: {e}
ar: تعذر تحويل الكتاب {title} ({name}) إلى صيغة KEPUB بسبب الخطأ: {e}

en: Your Kobo is running an updated firmware/database version. As calibre does not know about this updated firmware, database editing is disabled, to prevent corruption. You can still send books to your Kobo with calibre,  but deleting books and managing collections is disabled. If you are willing to experiment and know how to reset your Kobo to Factory defaults, you can override this check by right clicking the device icon in calibre and selecting "Configure this device" and then the "Attempt to support newer firmware" option. Doing so may require you to perform a Factory reset of your Kobo.
ar: يعمل جهاز Kobo الخاص بك بإصدار مُحدّث من البرنامج الثابت/قاعدة البيانات. ولأن Calibre لا يعلم بهذا التحديث، فقد تم تعطيل تحرير قاعدة البيانات لمنع تلفها. لا يزال بإمكانك إرسال الكتب إلى جهاز Kobo الخاص بك باستخدام Calibre، ولكن سيتم تعطيل حذف الكتب وإدارة المجموعات. إذا كنت ترغب في التجربة وتعرف كيفية إعادة ضبط جهاز Kobo إلى إعدادات المصنع الافتراضية، يمكنك تجاوز هذا الخيار بالنقر بزر الماوس الأيمن على أيقونة الجهاز في Calibre واختيار "تهيئة هذا الجهاز" ثم خيار "محاولة دعم برنامج ثابت أحدث". قد يتطلب ذلك إعادة ضبط جهاز Kobo إلى إعدادات المصنع.

en: Discussion of any new Kobo firmware can be found in the Kobo forum at MobileRead. This is at %s.
ar: يمكن العثور على مناقشة أي برنامج Kobo ثابت جديد في منتدى Kobo على MobileRead. وهذا موجود على %s.

en: Collections, covers && uploads
ar: المجموعات، الأغلفة، ورفع الملفات

en: Metadata, on device && advanced
ar: البيانات الوصفية، على الجهاز والخيارات المتقدمة

en: Hyphenation
ar: الفصل بين الكلمات

en: Modify CSS
ar: تعديل CSS

en: Modify CSS of books sent to the device
ar: تعديل CSS للكتب المرسلة إلى الجهاز

en: This allows addition of user CSS rules and removal of some CSS. When sending a book, the driver adds the contents of {0} to all stylesheets in the book. This file is searched for in the root folder of the main memory of the device. As well as this, if the file contains settings for "orphans" or "widows", these are removed from all styles in the original stylesheet.
ar: يسمح هذا بإضافة قواعد CSS للمستخدم وإزالة بعض CSS. عند إرسال كتاب، يضيف المشغل محتويات {0} إلى جميع أوراق الأنماط في الكتاب. يتم البحث عن هذا الملف في المجلد الجذر للذاكرة الرئيسية للجهاز. بالإضافة إلى ذلك، إذا كان الملف يحتوي على إعدادات لـ "اليتامى" أو "الأرامل"، فسيتم إزالتها من جميع الأنماط في ورقة الأنماط الأصلية.

en: Additionally, model specific CSS can be specified below:
ar: بالإضافة إلى ذلك، يمكن تحديد CSS خاص بالنموذج أدناه:

en: Enter the CSS to use for books on this model of device
ar: أدخل CSS لاستخدامه في الكتب على هذا النموذج من الجهاز

en: All models
ar: جميع النماذج

en: &Clear all model specific CSS
ar: &مسح جميع CSS الخاصة بالنموذج

en: Uploading of books
ar: رفع الكتب

en: Use Kobo viewer for EPUB books
ar: استخدم عارض Kobo لملفات EPUB

en: Kobo devices have two viewer programs for EPUB files on their devices. An older one from Adobe and the Kobo one. The Kobo one has much better performance and features and so, by default, calibre will auto-convert EPUB books to the Kobo KEPUB format so that they are viewed by the Kobo viewer. If you would rather use the legacy viewer for EPUB, disable this option. Note that this option has no effect if the device does not support KEPUB, such as for Tolino devices that also use this driver.
ar: تحتوي أجهزة Kobo على برنامجي عرض لملفات EPUB عليها. أحدهما قديم من Adobe والآخر من Kobo. يتميز برنامج Kobo بأداء وميزات أفضل بكثير، ولذلك، بشكل افتراضي، سيقوم كاليبر بتحويل كتب EPUB تلقائيًا إلى تنسيق Kobo KEPUB بحيث يتم عرضها بواسطة عارض Kobo. إذا كنت تفضل استخدام العارض القديم لـ EPUB، قم بتعطيل هذا الخيار. لاحظ أن هذا الخيار لا يؤثر إذا كان الجهاز لا يدعم KEPUB، مثل أجهزة Tolino التي تستخدم هذا المشغل أيضًا.

en: Template to decide conversion:
ar: قالب لتحديد التحويل:

en: Enter a template to decide if an EPUB book is to be auto converted to KEPUB. If the template returns false or no result, the book will not be converted to KEPUB. For example to only kepubify books that have the tag <i>{0}</i>, use the template: <code>{1}</code> or to only convert books that do not have the tag <i>{2}</i>, use the template: <code>{3}</code>
ar: أدخل قالبًا لتحديد ما إذا كان كتاب EPUB سيتم تحويله تلقائيًا إلى KEPUB. إذا كان القالب يُرجع false أو لا يُرجع أي نتيجة، فلن يتم تحويل الكتاب إلى KEPUB. على سبيل المثال، لجعل الكتب التي تحتوي على الوسم <i>{0}</i> فقط بصيغة KEPUB، استخدم القالب: <code>{1}</code> أو لتحويل الكتب التي لا تحتوي على الوسم <i>{2}</i> فقط، استخدم القالب: <code>{3}</code>

en: If no template is specified conversion to KEPUB is controlled only by the setting above to use the Kobo viewer. Note that the setting above must be enabled for the template to be checked.
ar: إذا لم يتم تحديد قالب، يتم التحكم في التحويل إلى KEPUB فقط عن طريق الإعداد أعلاه لاستخدام عارض Kobo. لاحظ أنه يجب تمكين الإعداد أعلاه ليتم فحص القالب.

en: Do not treat replacements as new books
ar: لا تعامل البدائل ككتب جديدة

en: When a new book is side-loaded, the Kobo firmware imports details of the book into the internal database. Even if the book is a replacement for an existing book, the Kobo will remove the book from the database and then treat it as a new book. This means that the reading status, bookmarks and collections for the book will be lost. This option overrides firmware behavior and attempts to prevent a book that has been resent from being treated as a new book. If you prefer to have replacements treated as new books, turn this option off.
ar: عند تحميل كتاب جديد بشكل جانبي، يقوم برنامج Kobo الثابت باستيراد تفاصيل الكتاب إلى قاعدة البيانات الداخلية. حتى لو كان الكتاب بديلاً لكتاب موجود، سيقوم Kobo بإزالة الكتاب من قاعدة البيانات ثم يعامله ككتاب جديد. وهذا يعني أن حالة القراءة والإشارات المرجعية والمجموعات الخاصة بالكتاب ستفقد. يتجاوز هذا الخيار سلوك البرنامج الثابت ويحاول منع الكتاب الذي تم إعادة إرساله من أن يُعامل ككتاب جديد. إذا كنت تفضل أن تُعامل البدائل ككتب جديدة، قم بإيقاف تشغيل هذا الخيار.

en: Enable/disable hyphenation in KEPUB books
ar: تمكين/تعطيل الفصل بين الكلمات في كتب KEPUB

en: When sending EPUB as converted KEPUB to the device, you can optionally modify how the device will perform hyphenation for the book. Note that hyphenation does not work well for all languages, as it depends on dictionaries present on the device, which are not always of the highest quality.
ar: عند إرسال EPUB بصيغة KEPUB المحولة إلى الجهاز، يمكنك اختياريًا تعديل كيفية قيام الجهاز بإجراء الفصل بين الكلمات للكتاب. لاحظ أن الفصل بين الكلمات لا يعمل جيدًا مع جميع اللغات، حيث يعتمد ذلك على القواميس الموجودة على الجهاز، والتي لا تكون دائمًا بأعلى جودة.

en: Turn off all hyphenation
ar: إيقاف جميع وظائف الفصل بين الكلمات

en: Override all hyphenation settings in book, forcefully disabling hyphenation completely
ar: تجاوز جميع إعدادات الفصل بين الكلمات في الكتاب، مع تعطيل الفصل بين الكلمات تمامًا

en: Minimum word length to hyphenate
ar: الحد الأدنى لطول الكلمة للفصل

en:  characters
ar:  محارف

en: Disabled
ar: معطّلة

en: Minimum characters before hyphens
ar: الحد الأدنى من الحروف قبل الفواصل

en: Minimum characters after hyphens
ar: الحد الأدنى من الأحرف بعد الواصلات

en: Maximum consecutive hyphenated lines
ar: الحد الأقصى لعدد الأسطر المتتالية التي تم تقسيمها

en:  lines
ar:  أسطر

en: Collections
ar: المجاميع

en: Create new collections on the Kobo if they do not exist. This is only for firmware V2.0.0 or later.
ar: إنشاء مجموعات جديدة على Kobo إذا لم تكن موجودة. هذا مخصص فقط للبرامج الثابتة V2.0.0 أو أحدث.

en: Collections columns:
ar: أعمدة المجموعات:

en: Use a column to generate collections.
ar: استخدم عموداً لإنشاء مجموعات.

en: The Kobo from firmware V2.0.0 supports collections. These are created on the Kobo. Specify the lookup name for a tags-type column for automatic management.
ar: يدعم جهاز Kobo، بدءًا من الإصدار V2.0.0، المجموعات. يتم إنشاؤها على Kobo. حدد اسم البحث لعمود نوع الوسوم لإدارته تلقائيًا.

en: Collections template:
ar: قالب المجموعات:

en: Use a template to generate collections.
ar: استخدم قالبًا لإنشاء مجموعات.

en: Enter a template to generate collections. The result of the template will be combined with the values from Collections column. The template should return a list of collection names separated by ':@:' (without quotes).
ar: أدخل قالبًا لإنشاء مجموعات. سيتم دمج نتيجة القالب مع القيم من عمود المجموعات. يجب أن يُرجع القالب قائمة بأسماء المجموعات مفصولة بـ ':@:' (بدون علامات اقتباس).

en: Create collections
ar: إنشاء مجموعات

en: Delete empty collections
ar: حذف المجموعات الفارغة

en: Delete any empty collections from the Kobo when syncing is finished. This is only for firmware V2.0.0 or later.
ar: احذف أي مجموعات فارغة من Kobo عند الانتهاء من المزامنة. هذا مخصص فقط للبرامج الثابتة V2.0.0 أو أحدث.

en: Ignore collections:
ar: تجاهل المجموعات:

en: List the names of collections to be ignored by the collection management. The collections listed will not be changed. Names are separated by commas.
ar: اكتب أسماء المجموعات التي سيتم تجاهلها بواسطة إدارة المجموعات. لن يتم تغيير المجموعات المذكورة. يتم فصل الأسماء بفاصلات.

en: Kobo configuration: Invalid collection column names
ar: تكوين Kobo: أسماء أعمدة المجموعة غير صالحة

en: Collection column names that don't exist in the library: {0}
ar: أسماء أعمدة المجموعة غير الموجودة في المكتبة: {0}

en: Upload covers
ar: رفع الأغلفة

en: Upload cover images from the calibre library when sending books to the device.
ar: رفع صور الغلاف من مكتبة calibre عند إرسال الكتب إلى الجهاز.

en: Convert covers to grayscale when uploading.
ar: تحويل الأغلفة إلى تدرج الرمادي عند الرفع.

en: Upload dithered covers
ar: رفع أغلفة بنمط التدرج

en: Dither cover images to the appropriate 16c grayscale palette for an eInk screen. This usually ensures greater accuracy and avoids banding, making sleep covers look better. On FW >= 4.11, Nickel itself may sometimes do a decent job of it. Has no effect without "Upload black and white covers"!
ar: تطبيق تدرج على صور الأغلفة إلى لوحة تدرج الرمادي 16c المناسبة لشاشة الحبر الإلكتروني (eInk). يضمن هذا عادة دقة أكبر ويتجنب التخطيط، مما يجعل أغلفة وضع السكون تبدو أفضل. في إصدارات FW >= 4.11، قد يقوم Nickel نفسه أحيانًا بعمل جيد في ذلك. لا يوجد تأثير بدون تمكين "رفع أغلفة بالأسود والأبيض"!

en: Keep cover aspect ratio
ar: الحفاظ على نسبة أبعاد الغلاف

en: When uploading covers, do not change the aspect ratio when resizing for the device. This is for firmware versions 2.3.1 and later.
ar: عند رفع الأغلفة، لا تقم بتغيير نسبة الأبعاد عند تغيير حجمها للجهاز. هذا مخصص لإصدارات البرامج الثابتة 2.3.1 وما بعدها.

en: Letterbox full-screen covers
ar: إضافة أشرطة سوداء للأغلفة بملء الشاشة

en: Do it on our end, instead of letting Nickel handle it. Provides pixel-perfect results on devices where Nickel does not do extra processing. Obviously has no effect without "Keep cover aspect ratio". This is probably undesirable if you disable the "Show book covers full screen" setting on your device.
ar: نفعل ذلك من جانبنا، بدلاً من ترك Nickel يتعامل معه. يوفر نتائج مثالية بالبكسل على الأجهزة التي لا يقوم فيها Nickel بمعالجة إضافية. من الواضح أنه لا يوجد تأثير بدون "الحفاظ على نسبة العرض إلى الارتفاع للغلاف". قد يكون هذا غير مرغوب فيه إذا قمت بتعطيل إعداد "عرض أغلفة الكتب بملء الشاشة" على جهازك.

en: Choose the color to use when letterboxing the cover. The default color is black (#000000)
ar: اختر اللون الذي ستستخدمه عند إضافة أشرطة سوداء للغلاف. اللون الافتراضي هو الأسود (#000000)

en: Save covers as PNG
ar: حفظ الأغلفة كـ PNG

en: Use the PNG image format instead of JPG. Higher quality, especially with "Upload dithered covers" enabled, which will also help generate potentially smaller files. Behavior completely unknown on old (< 3.x) Kobo firmwares, known to behave on FW >= 4.8. Has no effect without "Upload black and white covers"!
ar: استخدم صيغة صور PNG بدلاً من JPG. جودة أعلى، خاصة مع تمكين "رفع الأغلفة بنمط التدرج"، مما سيساعد أيضًا في إنشاء ملفات أصغر حجمًا. السلوك غير معروف تمامًا على البرامج الثابتة القديمة (< 3.x) لـ Kobo، ومعروف بسلوكه على FW >= 4.8. لا يوجد تأثير بدون تمكين "رفع أغلفة بالأسود والأبيض"!

en: Show as on device
ar: إظهار كما هو على الجهاز

en: Kobo shows recommendations on the device.  In some cases these have files but in other cases they are just pointers to the web site to buy. Enable if you wish to see/delete them.
ar: يعرض Kobo توصيات على الجهاز. في بعض الحالات، تحتوي هذه التوصيات على ملفات، وفي حالات أخرى، تكون مجرد توجيهات لموقع الشراء. فعّل هذه الميزة إذا كنت ترغب في رؤيتها أو حذفها.

en: Show archived books
ar: إظهار الكتب المؤرشفة

en: Archived books are listed on the device but need to be downloaded to read. Use this option to show these books and match them with books in the calibre library.
ar: الكتب المؤرشفة مدرجة على الجهاز ولكن يجب تنزيلها للقراءة. استخدم هذا الخيار لإظهار هذه الكتب ومطابقتها مع الكتب الموجودة في مكتبة كاليبر.

en: Advanced options
ar: الخيارات المتقدمة

en: Kobo routinely updates the firmware and the database version. With this option calibre will attempt to perform full read-write functionality - Here be Dragons!! Enable only if you are comfortable with restoring your kobo to factory defaults and testing software. This driver supports firmware V2.x.x and DBVersion up to
ar: يقوم Kobo بتحديث البرامج الثابتة وإصدار قاعدة البيانات بشكل روتيني. مع هذا الخيار، سيحاول calibre إجراء وظائف قراءة وكتابة كاملة - هنا تكمن المخاطر!! قم بالتمكين فقط إذا كنت مرتاحًا لاستعادة جهاز Kobo الخاص بك إلى إعدادات المصنع واختبار البرامج. يدعم هذا المشغل البرامج الثابتة V2.x.x وإصدار قاعدة البيانات حتى

en: Title to test when debugging
ar: عنوان للاختبار عند التصحيح

en: Part of title of a book that can be used when doing some tests for debugging. The test is to see if the string is contained in the title of a book. The better the match, the less extraneous output.
ar: جزء من عنوان كتاب يمكن استخدامه عند إجراء بعض الاختبارات لغرض التصحيح. الاختبار هو لمعرفة ما إذا كانت السلسلة موجودة في عنوان كتاب. كلما كان التطابق أفضل، قلّت المخرجات الزائدة.

en: Title to test when debugging:
ar: عنوان للاختبار عند التصحيح:

en: Update metadata on the device
ar: تحديث البيانات الوصفية على الجهاز

en: Update the metadata on the device when it is connected. Be careful when doing this as it will take time and could make the initial connection take a long time.
ar: تحديث البيانات الوصفية على الجهاز عند توصيله. كن حذرًا عند القيام بذلك حيث سيستغرق وقتًا وقد يجعل الاتصال الأولي يستغرق وقتًا طويلاً.

en: Set series information
ar: تعيين معلومات السلسلة

en: The book lists on the Kobo devices can display series information. This is not read by the device from the sideloaded books. Series information can only be added to the device after the book has been processed by the device. Enable if you wish to set series information.
ar: يمكن لقوائم الكتب على أجهزة Kobo عرض معلومات السلسلة. لا يقرأ الجهاز هذا من الكتب المحملة جانبيًا. لا يمكن إضافة معلومات السلسلة إلى الجهاز إلا بعد معالجة الكتاب بواسطة الجهاز. قم بالتمكين إذا كنت ترغب في تعيين معلومات السلسلة.

en: Force series ID
ar: فرض مُعرّف السلسلة

en: Kobo devices use a SeriesID to distinguish between different series. Purchased books have a SeriesID assigned by Kobo. Sideloaded books have a SeriesID assigned by calibre, which is usually different. This causes a series to be shown twice on the Kobo device. Enable if you wish to force all the SeriesID for books in a series to the same value.
ar: تستخدم أجهزة Kobo مُعرّف السلسلة (SeriesID) للتمييز بين السلاسل المختلفة. الكتب المشتراة لها مُعرّف سلسلة مُعين بواسطة Kobo. الكتب المحملة جانبيًا لها مُعرّف سلسلة مُعين بواسطة calibre، والذي يختلف عادة. يتسبب هذا في عرض السلسلة مرتين على جهاز Kobo. قم بالتمكين إذا كنت ترغب في فرض جميع مُعرّفات السلسلة للكتب في سلسلة ما لتكون بنفس القيمة.

en: Series number template:
ar: قالب رقم السلسلة:

en: Use a template to generate what the Kobo displays for the series number.
ar: استخدم قالبًا لإنشاء ما يعرضه Kobo لرقم السلسلة.

en: The Kobo can display a series number (book number) when books are in a series. To do this, the Kobo uses two values, the "series number" (a floating point value) and the "series text" (a string). The series number is used for sorting. The series text is what is displayed. Normally the series text is the same as the series number. This option lets you choose a different value for the series text.</p><p>A common use is to change the series text to the empty string when the series number is zero. This General Program Mode template does that: {0}You can do more complicated things such as have an omnibus display "5 to 9". How you do this depends on how you have set up the series in calibre.
ar: يمكن لجهاز Kobo عرض رقم السلسلة (رقم الكتاب) عند وجود الكتب ضمن سلسلة. للقيام بذلك، يستخدم Kobo قيمتين: "رقم السلسلة" (قيمة الفاصلة العائمة) و"نص السلسلة" (سلسلة نصية). يُستخدم رقم السلسلة للفرز، بينما يُعرض نص السلسلة. عادةً ما يكون نص السلسلة هو نفسه رقم السلسلة.</p><p> يتيح لك هذا الخيار اختيار قيمة مختلفة لنص السلسلة. من الاستخدامات الشائعة تغيير نص السلسلة إلى سلسلة نصية فارغة عندما يكون رقم السلسلة صفرًا. يقوم قالب وضع البرنامج العام هذا بذلك: {0}يمكنك القيام بأشياء أكثر تعقيدًا، مثل عرض شامل "من 5 إلى 9". تعتمد كيفية القيام بذلك على كيفية إعداد السلسلة في Calibre.

en: Update metadata on Book Details pages
ar: تحديث البيانات الوصفية في صفحات تفاصيل الكتاب

en: This will update the metadata in the device database when the device is connected. The metadata updated is displayed on the device in the library and the Book details page. This is the title, authors, comments/synopsis, series name and number, publisher and published Date, ISBN and language. If a metadata plugboard exists for the device and book format, this will be used to set the metadata.
ar: سيؤدي هذا إلى تحديث البيانات الوصفية في قاعدة بيانات الجهاز عند توصيله. تُعرض البيانات الوصفية المحدثة على الجهاز في المكتبة وصفحة تفاصيل الكتاب. وهي: العنوان، المؤلفون، التعليقات/الملخص، اسم ورقم السلسلة، الناشر وتاريخ النشر، الرقم الدولي المعياري للكتاب (ISBN) واللغة. إذا كانت لوحة توصيل البيانات الوصفية موجودة للجهاز وتنسيق الكتاب، فسيتم استخدامها لتعيين البيانات الوصفية.

en: Update purchased books
ar: تحديث الكتب المشتراة

en: Update books purchased from Kobo and downloaded to the device.
ar: تحديث الكتب المشتراة من Kobo والتي تم تنزيلها إلى الجهاز.

en: Subtitle
ar: عنوان فرعي

en: Update the subtitle on the device using a template.
ar: تحديث العنوان الفرعي على الجهاز باستخدام قالب.

en: Enter a template to use to set the subtitle. If the template is empty, the subtitle will be cleared.
ar: أدخل قالبًا لاستخدامه في تعيين العنوان الفرعي. إذا كان القالب فارغًا، فسيتم مسح العنوان الفرعي.

en: Book stats
ar: إحصائيات الكتاب

en: Update the book stats
ar: تحديث إحصائيات الكتاب

en: Words:
ar: كلمات:

en: Enter a template to use to set the word count for the book. If the template is empty, the word count will be cleared.
ar: أدخل قالبًا لاستخدامه في تعيين عدد الكلمات للكتاب. إذا كان القالب فارغًا، فسيتم مسح عدد الكلمات.

en: Pages
ar: صفحات

en: Pages:
ar: صفحات:

en: Enter a template to use to set the page count for the book. If the template is empty, the page count will be cleared.
ar: أدخل قالبًا لاستخدامه في تعيين عدد الصفحات للكتاب. إذا كان القالب فارغًا، فسيتم مسح عدد الصفحات.

en: Hours to read estimates:
ar: تقديرات ساعات القراءة:

en: Upper estimate
ar: تقدير أعلى

en: Upper:
ar: أعلى:

en: Enter a template to use to set the upper estimate of the time to read for the book. The estimate is in hours. If the template is empty, the time will be cleared.
ar: أدخل قالبًا لاستخدامه في تعيين التقدير الأعلى لوقت القراءة للكتاب. التقدير بالساعات. إذا كان القالب فارغًا، فسيتم مسح الوقت.

en: Lower estimate
ar: تقدير أدنى

en: Lower:
ar: أدنى:

en: Enter a template to use to set the lower estimate of the time to read for the book. The estimate is in hours. If the template is empty, the time will be cleared.
ar: أدخل قالبًا لاستخدامه في تعيين التقدير الأدنى لوقت القراءة للكتاب. التقدير بالساعات. إذا كان القالب فارغًا، فسيتم مسح الوقت.

en: Edit template
ar: تحرير القالب

en: &Template editor
ar: &محرر القوالب

en: Invalid template for {0}
ar: قالب غير صالح لـ {0}

en: The template "%s" is invalid:
ar: القالب "%s" غير صالح:

en: Communicate with the Palm Pre
ar: الإتصال مع جهاز البالم بري

en: Communicate with the Bq Avant
ar: التواصل مع أفانت بكريل

en: Communicate with the Sweex/Kogan/Q600/Wink
ar: التواصل مع سو/كوغان/Q600/غمزة

en: Communicate with the Pandigital Novel
ar: التواصل مع رواية Pandigital

en: Communicate with the VelocityMicro
ar: التواصل مع فيلوسيتيميكرو

en: Communicate with the GM2000
ar: التواصل مع GM2000

en: Communicate with the Acer Lumiread
ar: التواصل مع شركة أيسر لوميريد

en: Communicate with the Aluratek Color
ar: التواصل مع اللون الوراتيك

en: Communicate with the Trekstor
ar: التواصل مع تريكستور

en: Communicate with the EEE Reader
ar: التواصل مع القارئ المعدات الكهربائية والإلكترونية

en: Communicate with the Adam tablet
ar: التواصل مع الكمبيوتر اللوحي آدم

en: Communicate with the Nextbook Reader
ar: التواصل مع القارئ نيكستبوك

en: Communicate with the Moovybook Reader
ar: التواصل مع القارئ موفيبوك

en: Communicate with the COBY
ar: التواصل مع كوبي

en: Communicate with the Ex124G
ar: التواصل مع Ex124G

en: Communicate with the WayteQ and SPC Dickens Readers
ar: التواصل مع قوارئ WayteQ و SPC Dickens

en: Communicate with the Woxter Scriba reader
ar: التواصل مع قارئ Woxter Scriba

en: Communicate with the PocketBook Touch Lux 2 and Inkpad X readers
ar: التواصل مع قوارئ PocketBook Touch Lux 2 و Inkpad X

en: Communicate with the SONY DPT-S1
ar: التواصل مع SONY DPT-S1

en: Communicate with the Bq Cervantes
ar: التواصل مع Bq Cervantes

en: MTP device
ar: جهاز MTP

en: Communicate with MTP devices
ar: التواصل مع أجهزة MTP

en: Get device information...
ar: يجري إحصاء مجلة الجهاز...

en: Listing files, this can take a while
ar: جاري سرد الملفات، قد يستغرق هذا بعض الوقت

en: Reading e-book metadata
ar: يقرأ البيانات الوصفية للكتاب

en: Reading metadata from %s
ar: يقرأ البيانات الوصفية من %s

en: Updating metadata cache on device
ar: جاري تحديث ذاكرة التخزين المؤقت للبيانات الوصفية على الجهاز

en: Finished reading metadata from device
ar: انتهت قراءة البيانات الوصفية من الجهاز

en: Transferring books to device...
ar: يجري تحويل الكتب إلى الجهاز...

en: Transferred %s to device
ar: تم نقل %s إلى الجهاز

en: Transfer to device finished...
ar: انتهى النقل إلى الجهاز...

en: Added %s
ar: أُضيف %s

en: Adding complete
ar: اكتملت الإضافة

en: Deleting books from device...
ar: جاري حذف الكتب من الجهاز...

en: Deleted %s
ar: حُذف %s

en: All books deleted
ar: حُذفت كل الكتب

en: Removing books from metadata
ar: جاري إزالة الكتب من البيانات الوصفية

en: Removed %s
ar: أُزيل %s

en: All books removed
ar: أُزيلت كل الكتب

en: Unnamed device
ar: جهاز غير مُسمى

en: The device {0} is not allowing connections. Unlock the screen on the {0}, tap "Allow" on any connection popup message you see, then either wait a minute or restart calibre. You might also have to change the mode of the USB connection on the {0} to "Media Transfer mode (MTP)" or similar.
ar: الجهاز {0} لا يسمح بالاتصالات. افتح قفل الشاشة على {0}، اضغط "سماح" على أي رسالة منبثقة للاتصال تراها، ثم انتظر دقيقة أو أعد تشغيل calibre. قد تحتاج أيضًا إلى تغيير وضع اتصال USB على {0} إلى "وضع نقل الوسائط (MTP)" أو ما شابه ذلك.

en: Unknown MTP device
ar: جهاز MTP غير معروف

en: Found object: %s
ar: تم العثور على الكائن: %s

en: MTP devices are not supported on Windows XP
ar: لا تدعم أجهزة MTP على نظام التشغيل Windows XP

en: The Windows Portable Devices service is not available on your computer. You may need to install Windows Media Player 11 or newer and/or restart your computer
ar: خدمة أجهزة Windows المحمولة غير متوفرة على جهاز الكمبيوتر الخاص بك. قد تحتاج إلى تثبيت Windows Media Player 11 أو أحدث و/أو إعادة تشغيل جهاز الكمبيوتر الخاص بك

en: Communicate with the Nokia 770 Internet Tablet.
ar: التواصل مع جهاز لوحي نوكيا 770 للإنترنت.

en: Communicate with the Nokia N800/N810/N900/N950/N9 Maemo/MeeGo devices.
ar: التواصل مع أجهزة Nokia N800/N810/N900/N950/N9 Maemo/MeeGo.

en: Communicate with the Nokia E71X
ar: التواصل مع نوكيا E71X

en: Communicate with the Nokia E52
ar: تواصل معا جهاز عرض عن نوكيا E52

en: Communicate with the Nook e-book reader.
ar: التواصل مع قارئ الكتب الإلكترونية Nook.

en: B&N Nook Color
ar: قارئ B&N Nook Color

en: Communicate with the Nook Color, TSR, Glowlight and Tablet e-book readers.
ar: التواصل مع قوارئ الكتب الإلكترونية Nook Color، TSR، Glowlight، وTablet.

en: Communicate with the Nuut2 e-book reader.
ar: التواصل مع قارئ الكتب الإلكترونية Nuut2.

en: Communicate with the Paladin readers
ar: التواصل مع قوارئ Paladin

en: Comma separated list of metadata fields to turn into collections on the device. Possibilities include:
ar: ضع علامة الفاصلة للفصل بين خبراء من البيانات الوصفية تقديراً تكون خبراء في الجهاز . و تشمل الاحتمالات التالية:

en: Communicate with Sony e-book readers older than the PRST1.
ar: التواصل مع قوارئ الكتب الإلكترونية من سوني الأقدم من PRST1.

en: Comments have been removed as the SONY reader chokes on them
ar: تمت إزالة التعليقات حيث أن قارئ SONY يواجه مشكلة معها

en: All by title
ar: كل عروض حسب العنوان

en: All by author
ar: جميع البلاغ

en: Comma separated list of metadata fields to turn into collections on the device. Possibilities include: %(coll)s. Two special collections are available: %(abt)s:%(abtv)s and %(aba)s:%(abav)s. Add these values to the list to enable them. The collections will be given the name provided after the ":" character.
ar: قائمة حقول البيانات الوصفية المفصولة بفاصلة لتحويلها إلى مجموعات على الجهاز. تتضمن الاحتمالات: %(coll)s. تتوفر مجموعتان خاصتان: %(abt)s:%(abtv)s و %(aba)s:%(abav)s. أضف هذه القيم إلى القائمة لتمكينها. ستعطى المجموعات الاسم المقدم بعد علامة ":".

en: Upload separate cover thumbnails for books (newer readers)
ar: تحميل صور مصغرة منفصلة للأغلفة للكتب (للقراء الأحدث)

en: Normally, the SONY readers get the cover image from the e-book file itself. With this option, calibre will send a separate cover image to the reader, useful if you are sending DRMed books in which you cannot change the cover. WARNING: This option should only be used with newer SONY readers: 350, 650, 950 and newer.
ar: عادةً، تحصل قوارئ SONY على صورة الغلاف من ملف الكتاب الإلكتروني نفسه. مع هذا الخيار، سيرسل كاليبر صورة غلاف منفصلة إلى القارئ، وهو مفيد إذا كنت ترسل كتبًا محمية بنظام DRM لا يمكنك تغيير الغلاف فيها. تحذير: يجب استخدام هذا الخيار فقط مع قوارئ SONY الأحدث: 350، 650، 950 والأحدث.

en: Refresh separate covers when using automatic management (newer readers)
ar: تحديث الأغلفة المنفصلة عند استخدام الإدارة التلقائية (للقراء الأحدث)

en: Set this option to have separate book covers uploaded every time you connect your device. Unset this option if you have so many books on the reader that performance is unacceptable.
ar: قم بتعيين هذا الخيار ليتم تحميل أغلفة الكتب المنفصلة في كل مرة تقوم فيها بتوصيل جهازك. قم بإلغاء تعيين هذا الخيار إذا كان لديك العديد من الكتب على القارئ لدرجة أن الأداء غير مقبول.

en: Preserve cover aspect ratio when building thumbnails
ar: الحفاظ على نسبة أبعاد الغلاف عند إنشاء الصور المصغرة

en: Set this option if you want the cover thumbnails to have the same aspect ratio (width to height) as the cover. Unset it if you want the thumbnail to be the maximum size, ignoring aspect ratio.
ar: قم بتعيين هذا الخيار إذا كنت تريد أن تكون للصور المصغرة للأغلفة نفس نسبة الأبعاد (العرض إلى الارتفاع) مثل الغلاف. قم بإلغاء تعيينه إذا كنت تريد أن تكون الصورة المصغرة بالحجم الأقصى، متجاهلاً نسبة الأبعاد.

en: Search for books in all folders
ar: البحث عن الكتب في جميع المجلدات

en: Setting this option tells calibre to look for books in all folders on the device and its cards. This permits calibre to find books put on the device by other software and by wireless download.
ar: ضبط هذا الخيار يخبر كاليبر أن يبحث عن الكتب في كافة المجلدات على الجهاز وبطاقاته. هذا يسمح لكاليبر أن يعثر على الكتب التي وُضعت على الجهاز من قبل البرامج الأخرى ومن قبل التحميل اللاسلكي.

en: Unnamed
ar: بلا اسم

en: Communicate with the PRST1 and newer SONY e-book readers
ar: التواصل مع قوارئ الكتب الإلكترونية PRST1 و SONY الأحدث

en: Upload separate cover thumbnails for books
ar: تحميل صور مصغرة منفصلة لأغلفة الكتب

en: Normally, the SONY readers get the cover image from the e-book file itself. With this option, calibre will send a separate cover image to the reader, useful if you are sending DRMed books in which you cannot change the cover.
ar: عادةً، تحصل قوارئ SONY على صورة الغلاف من ملف الكتاب الإلكتروني نفسه. مع هذا الخيار، سيرسل كاليبر صورة غلاف منفصلة إلى القارئ، وهو مفيد إذا كنت ترسل كتبًا محمية بنظام DRM لا يمكنك تغيير الغلاف فيها.

en: Refresh separate covers when using automatic management
ar: تحديث الأغلفة المنفصلة عند استخدام الإدارة التلقائية

en: Use SONY Author Format (First Author Only)
ar: استخدام تنسيق مؤلف SONY (المؤلف الأول فقط)

en: Set this option if you want the author on the Sony to appear the same way the T1 sets it. This means it will only show the first author for books with multiple authors. Leave this disabled if you use Metadata plugboards.
ar: قم بتعيين هذا الخيار إذا كنت تريد أن يظهر المؤلف على جهاز سوني بنفس الطريقة التي يحددها T1. هذا يعني أنه سيعرض المؤلف الأول فقط للكتب ذات المؤلفين المتعددين. اترك هذا معطلاً إذا كنت تستخدم لوحات توصيل البيانات الوصفية (Metadata plugboards).

en: Wireless device
ar: جهاز لاسلكي

en: Communicate with Smart Device apps
ar: التواصل مع تطبيقات الأجهزة الذكية

en: All by something
ar: الكل بواسطة شيء

en: Enable connections at startup
ar: تمكين الاتصالات عند بدء التشغيل

en: Check this box to allow connections when calibre starts
ar: حدد هذا المربع للسماح بالاتصالات عند بدء تشغيل كاليبر

en: Security password
ar: كلمة مرور الأمان

en: Enter a password that the device app must use to connect to calibre
ar: أدخل كلمة مرور يجب على تطبيق الجهاز استخدامها للاتصال بكاليبر

en: Use fixed network port
ar: استخدام منفذ شبكة ثابت

en: If checked, use the port number in the "Port" box, otherwise the driver will pick a random port
ar: إذا تم التحديد، استخدم رقم المنفذ في مربع "المنفذ"، وإلا فسيختار برنامج التشغيل منفذًا عشوائيًا

en: Port number:
ar: رقم المنفذ:

en: Enter the port number the driver is to use if the "fixed port" box is checked
ar: أدخل رقم المنفذ الذي سيستخدمه برنامج التشغيل إذا تم تحديد مربع "المنفذ الثابت"

en: Print extra debug information
ar: طباعة معلومات تصحيح إضافية

en: Check this box if requested when reporting problems
ar: حدد هذا المربع إذا طلب منك عند الإبلاغ عن المشاكل

en: Comma separated list of metadata fields to turn into collections on the device.
ar: قائمة حقول البيانات الوصفية المفصولة بفاصلة لتحويلها إلى مجموعات على الجهاز.

en: Possibilities include: series, tags, authors, etc. Three special collections are available: %(abt)s:%(abtv)s, %(aba)s:%(abav)s, and %(abs)s:%(absv)s. Add  these values to the list to enable them. The collections will be given the name provided after the ":" character.
ar: تشمل الاحتمالات: السلسلة، الوسوم، المؤلفون، إلخ. تتوفر ثلاث مجموعات خاصة: %(abt)s:%(abtv)s،%(aba)s،%(abav)s و%(abs)s:%(absv)s. أضف هذه القيم إلى القائمة لتفعيلها. ستُعطى المجموعات الاسم المُعطى بعد علامة ":".

en: Enable the no-activity timeout
ar: تمكين مهلة عدم النشاط

en: If this box is checked, calibre will automatically disconnect if a connected device does nothing for %d minutes. Unchecking this  box disables this timeout, so calibre will never automatically disconnect.
ar: عند تحديد هذا المربع، سينقطع اتصال Calibre تلقائيًا إذا لم يقم الجهاز المتصل بأي شيء لمدة %d دقائق. يؤدي إلغاء تحديد هذا المربع إلى تعطيل مهلة الانتظار هذه، وبالتالي لن ينقطع اتصال Calibre تلقائيًا أبدًا.

en: Use this IP address
ar: استخدام عنوان IP هذا

en: Use this option if you want to force the driver to listen on a particular IP address. The driver will listen only on the entered address, and this address will be the one advertised over mDNS (BonJour).
ar: استخدم هذا الخيار إذا كنت ترغب في إجبار برنامج التشغيل على الاستماع على عنوان IP معين. سيستمع برنامج التشغيل فقط على العنوان المدخل، وسيكون هذا العنوان هو المعلن عبر mDNS (BonJour).

en: Replace books with same calibre ID
ar: استبدال الكتب بنفس معرّف كاليبر

en: Use this option to overwrite a book on the device if that book has the same calibre identifier as the book being sent. The file name of the book will not change even if the save template produces a different result. Using this option in most cases prevents having multiple copies of a book on the device.
ar: استخدم هذا الخيار لاستبدال كتاب على الجهاز إذا كان هذا الكتاب يحمل نفس معرّف كاليبر مثل الكتاب الذي يتم إرساله. لن يتغير اسم ملف الكتاب حتى لو أنتج قالب الحفظ نتيجة مختلفة. يمنع استخدام هذا الخيار في معظم الحالات وجود نسخ متعددة من الكتاب على الجهاز.

en: Cover thumbnail compression quality
ar: جودة ضغط الصورة المصغرة للغلاف

en: Use this option to control the size and quality of the cover file sent to the device. It must be between 50 and 99. The larger the number the higher quality the cover, but also the larger the file. For example, changing this from 70 to 90 results in a much better cover that is approximately 2.5 times as big. To see the changes you must force calibre to resend metadata to the device, either by changing the metadata for the book (updating the last modification time) or resending the book itself.
ar: استخدم هذا الخيار للتحكم في حجم وجودة ملف الغلاف المرسل إلى الجهاز. يجب أن يكون بين 50 و 99. كلما زاد الرقم، زادت جودة الغلاف، ولكن أيضًا زاد حجم الملف. على سبيل المثال، يؤدي تغيير هذا من 70 إلى 90 إلى غلاف أفضل بكثير بحجم أكبر بحوالي 2.5 مرة. لرؤية التغييرات، يجب عليك إجبار كاليبر على إعادة إرسال البيانات الوصفية إلى الجهاز، إما عن طريق تغيير البيانات الوصفية للكتاب (تحديث آخر وقت تعديل) أو إعادة إرسال الكتاب نفسه.

en: Use metadata cache
ar: استخدام ذاكرة التخزين المؤقت للبيانات الوصفية

en: Setting this option allows calibre to keep a copy of metadata on the device, speeding up device connections. Unsetting this option disables keeping the copy, forcing the device to send metadata to calibre on every connect. Unset this option if you think that the cache might not be operating correctly.
ar: تعيين هذا الخيار يتيح لكاليبر الاحتفاظ بنسخة من البيانات الوصفية على الجهاز، مما يسرّع من اتصالات الجهاز. عدم تعيين هذا الخيار يعطل الاحتفاظ بالنسخة، مما يجبر الجهاز على إرسال البيانات الوصفية إلى كاليبر في كل اتصال. لا تعيّن هذا الخيار إذا كنت تظن أن الذاكرة المؤقتة قد لا تعمل بصورة صحيحة.

en: Additional file extensions to send to the device
ar: امتدادات ملفات إضافية لإرسالها إلى الجهاز

en: This is a comma-separated list of format file extensions you want to be able to send to the device. For example, you might have audio books in your library with the extension "m4b" that you want to listen to on your device. Don't worry about the "extra enabled extensions" warning.
ar: هذه قائمة مفصولة بفاصلة لملفات امتدادات التنسيقات التي ترغب في إرسالها إلى الجهاز. على سبيل المثال، قد يكون لديك كتب صوتية في مكتبتك بامتداد "m4b" ترغب في الاستماع إليها على جهازك. لا تقلق بشأن تحذير "الامتدادات الإضافية الممكّنة".

en: Ignore device free space
ar: تجاهل المساحة الحرة بالجهاز

en: Check this box to ignore the amount of free space reported by your devices. This might be needed if you store books on an SD card and the device doesn't have much free main memory.
ar: حدد هذا المربع لتجاهل مقدار المساحة الحرة التي تبلغ عنها أجهزتك. قد يكون هذا ضروريًا إذا كنت تخزن الكتب على بطاقة SD والجهاز لا يملك الكثير من الذاكرة الرئيسية الحرة.

en: Too many connection attempts from %s
ar: عدد كبير جدًا من محاولات الاتصال من %s

en: The app on your device is too old and is no longer supported. Update it to a newer version.
ar: التطبيق على جهازك قديم جدًا ولم يعد مدعومًا. قم بتحديثه إلى إصدار أحدث.

en: You have book formats in your library with dates in the future. See calibre for details
ar: لديك تنسيقات كتب في مكتبتك بتواريخ في المستقبل. راجع كاليبر للحصول على التفاصيل

en: The read sync column %s is not in calibre's library
ar: عمود مزامنة القراءة %s ليس في مكتبة كاليبر

en: The read sync column %s is not a Yes/No column
ar: عمود مزامنة القراءة %s ليس عمود نعم/لا

en: The read date sync column %s is not in calibre's library
ar: عمود مزامنة تاريخ القراءة %s ليس في مكتبة كاليبر

en: The read date sync column %s is not a date column
ar: عمود مزامنة تاريخ القراءة %s ليس عمود تاريخ

en: Bad compression quality setting. It must be a number between 50 and 99. Forced to be %d.
ar: إعداد جودة ضغط سيء. يجب أن يكون رقمًا بين 50 و 99. تم فرضه ليكون %d.

en: Invalid port in options: %s
ar: منفذ غير صالح في الخيارات: %s

en: Failed to connect to port %d. Try a different value.
ar: فشل الاتصال بالمنفذ %d. حاول قيمة مختلفة.

en: Failed to allocate a random port
ar: فشل تخصيص منفذ عشوائي

en: Communicate with the Samsung SNE e-book reader.
ar: التواصل مع قارئ الكتب الإلكترونية Samsung SNE.

en: Communicate with the Teclast K3/K5 reader.
ar: التواصل مع قارئ Teclast K3/K5.

en: Communicate with the Newsmy reader.
ar: التواصل مع قارئ Newsmy.

en: Communicate with the Archos reader.
ar: التواصل مع قارئ Archos.

en: Communicate with the Pico reader.
ar: التواصل مع قارئ Pico.

en: Communicate with the iPapyrus reader.
ar: التواصل مع قارئ iPapyrus.

en: Communicate with the Sovos reader.
ar: التواصل مع قارئ Sovos.

en: Communicate with the Sunstech EB700 reader.
ar: التواصل مع قارئ Sunstech EB700.

en: Communicate with the Stash W950 reader.
ar: التواصل مع قارئ Stash W950.

en: Communicate with the Wexler reader.
ar: التواصل مع قارئ Wexler.

en: Unable to detect any disk drives for the device: %s. Try rebooting
ar: غير قادر على اكتشاف أي محركات أقراص للجهاز: %s. حاول إعادة التشغيل

en: Unable to detect the %s mount point. Try rebooting.
ar: غير قادر على اكتشاف نقطة التحميل %s. حاول إعادة التشغيل.

en: Unable to detect the %s disk drive.
ar: غير قادر على اكتشاف محرك الأقراص %s.

en: Unable to detect the %s disk drive. Either the device has already been ejected, or your kernel is exporting a deprecated version of SYSFS.
ar: غير قادر على اكتشاف محرك الأقراص %s. إما أن الجهاز قد تم إخراجه بالفعل، أو أن نواة نظامك تقوم بتصدير إصدار مهمل من SYSFS.

en: Unable to mount main memory (Error code: %d)
ar: غير قادر على تحميل الذاكرة الرئيسية (رمز الخطأ: %d)

en: The main memory of %s is read only. This usually happens because of file system errors.
ar: الذاكرة الرئيسية لـ %s للقراءة فقط. يحدث هذا عادة بسبب أخطاء نظام الملفات.

en: Unable to mount the device
ar: غير قادر على تحميل الجهاز

en: Configure device
ar: تكوين الجهاز

en: settings for device drivers
ar: إعدادات برامج تشغيل الجهاز

en: Ordered list of formats the device will accept
ar: قائمة مرتبة من التنسيقات التي سيقبلها الجهاز

en: Place files in sub-folders if the device supports them
ar: ضع الملفات في مجلدات فرعية إذا كان الجهاز يدعمها

en: Read metadata from files on device
ar: قراءة البيانات الوصفية من الملفات على الجهاز

en: Use author sort instead of author
ar: استخدم ترتيب المؤلف بدلاً من المؤلف

en: Template to control how books are saved
ar: قالب للتحكم في كيفية حفظ الكتب

en: Extra customization
ar: تخصيص إضافي

en: Communicate with an e-book reader.
ar: التواصل مع قارئ الكتب الإلكترونية.

en: Failed to access files in the main memory of your device. You should contact the device manufacturer for support. Common fixes are: try a different USB cable/USB port on your computer. If you device has a "Reset to factory defaults" type of setting somewhere, use it. Underlying error: %s
ar: فشل الوصول إلى الملفات في الذاكرة الرئيسية لجهازك. يجب عليك الاتصال بالشركة المصنعة للجهاز للحصول على الدعم. تتضمن الإصلاحات الشائعة: جرب كبل USB مختلفًا / منفذ USB مختلفًا على جهاز الكمبيوتر الخاص بك. إذا كان جهازك يحتوي على إعداد "إعادة تعيين إلى إعدادات المصنع الافتراضية" في مكان ما، فاستخدمه. الخطأ الأساسي: %s

en: Permission was denied by macOS trying to access files in the main memory of your device. You will need to grant permission explicitly by looking under System Preferences > Security and Privacy > Privacy > Files and Folders. Underlying error: %s
ar: تم رفض الإذن بواسطة macOS عند محاولة الوصول إلى الملفات في الذاكرة الرئيسية لجهازك. ستحتاج إلى منح الإذن صراحة من خلال الانتقال إلى تفضيلات النظام > الأمان والخصوصية > الخصوصية > الملفات والمجلدات. الخطأ الأساسي: %s

en: Failed to access files on the SD card in your device. This can happen for many reasons. The SD card may be corrupted, it may be too large for your device, it may be write-protected, etc. Try a different SD card, or reformat your SD card using the FAT32 filesystem. Also make sure there are not too many files in the root of your SD card. Underlying error: %s
ar: فشل الوصول إلى الملفات الموجودة على بطاقة SD في جهازك. يمكن أن يحدث هذا لأسباب عديدة. قد تكون بطاقة SD تالفة، أو قد تكون كبيرة جدًا بالنسبة لجهازك، أو قد تكون محمية ضد الكتابة، وما إلى ذلك. جرب بطاقة SD مختلفة، أو أعد تهيئة بطاقة SD الخاصة بك باستخدام نظام الملفات FAT32. تأكد أيضًا من عدم وجود عدد كبير جدًا من الملفات في جذر بطاقة SD الخاصة بك. الخطأ الأساسي: %s

en: Sending metadata to device...
ar: إرسال البيانات الوصفية إلى الجهاز...

en: USB Vendor ID (in hex)
ar: معرف مورد USB (بالنظام الست عشري)

en: Get this ID using Preferences -> Misc -> Get information to set up the user-defined device
ar: احصل على هذا المعرف باستخدام التفضيلات -> متفرقات -> الحصول على معلومات لإعداد الجهاز المعرف من قبل المستخدم

en: USB Product ID (in hex)
ar: معرف منتج USB (بالنظام الست عشري)

en: USB Revision ID (in hex)
ar: معرف مراجعة USB (بالنظام الست عشري)

en: Unused (leave blank)
ar: غير مستخدم (اتركه فارغًا)

en: This field is no longer used, leave it blank.
ar: هذا الحقل لم يعد مستخدمًا، اتركه فارغًا.

en: Main memory folder
ar: مجلد الذاكرة الرئيسية

en: Enter the folder where the books are to be stored. This folder is prepended to any send_to_device template
ar: أدخل المجلد حيث سيتم تخزين الكتب. يتم إلحاق هذا المجلد بأي قالب send_to_device

en: Check this box if the device's main memory is being seen as card a and the card is being seen as main memory
ar: حدد هذا المربع إذا كانت الذاكرة الرئيسية للجهاز تُرى كبطاقة وبطاقة الذاكرة تُرى كذاكرة رئيسية

en: The reader has no storage card %s. You may have changed the default send to device action. Right click on the "Send to device" button and reset the default action to be "Send to main memory".
ar: لا يحتوي القارئ على بطاقة تخزين %s. ربما تكون قد غيرت الإجراء الافتراضي للإرسال إلى الجهاز. انقر بزر الماوس الأيمن على زر "إرسال إلى الجهاز" وأعد تعيين الإجراء الافتراضي ليكون "إرسال إلى الذاكرة الرئيسية".

en: Selected slot: %s is not supported.
ar: الفتحة المحددة: %s غير مدعومة.

en: There is insufficient free space in main memory
ar: لا توجد مساحة حرة كافية في الذاكرة الرئيسية

en: There is insufficient free space on the storage card
ar: لا توجد مساحة حرة كافية على بطاقة التخزين

en: Rendered %s
ar: تم العرض %s

en: Failed %s
ar: فشل %s

en: Failed to process comic: 
    
    %s
ar: فشل في معالجة الكتاب الهزلي: 
    
    %s

en: Could not find an e-book inside the archive
ar: تعذر العثور على كتاب إلكتروني داخل الأرشيف

en: input_file output_file [options]
    
    Convert an e-book from one format to another.
    
    input_file is the input and output_file is the output. Both must be specified as the first two arguments to the command.
    
    The output e-book format is guessed from the file extension of output_file. output_file can also be of the special format .EXT where EXT is the output file extension. In this case, the name of the output file is derived from the name of the input file. Note that the filenames must not start with a hyphen. Finally, if output_file has no extension, then it is treated as a folder and an "open e-book" (OEB) consisting of HTML files is written to that folder. These files are the files that would normally have been passed to the output plugin.
    
    After specifying the input and output file you can customize the conversion by specifying various options. The available options depend on the input and output file types. To get help on them specify the input and output file and then use the -h option.
    
    For full documentation of the conversion system see
ar: ملف_الإدخال ملف_الإخراج [خيارات]
    
    تحويل كتاب إلكتروني من تنسيق إلى آخر.
    
    ملف_الإدخال هو الإدخال وملف_الإخراج هو الإخراج. يجب تحديد كلاهما كأول وسيطتين للأمر.
    
    يتم تخمين تنسيق الكتاب الإلكتروني الناتج من امتداد ملف ملف_الإخراج. يمكن أن يكون ملف_الإخراج أيضًا بالتنسيق الخاص .EXT حيث EXT هو امتداد ملف الإخراج. في هذه الحالة، يتم اشتقاق اسم ملف الإخراج من اسم ملف الإدخال. لاحظ أن أسماء الملفات يجب ألا تبدأ بشرطة. أخيرًا، إذا لم يكن لملف_الإخراج أي امتداد، فسيتم التعامل معه كمجلد وكتاب إلكتروني "مفتوح" (OEB) يتكون من ملفات HTML سيتم كتابتها في هذا المجلد. هذه الملفات هي الملفات التي كان سيتم تمريرها عادةً إلى مكون الإخراج الإضافي.
    
    بعد تحديد ملف الإدخال والإخراج، يمكنك تخصيص التحويل عن طريق تحديد خيارات متنوعة. تعتمد الخيارات المتاحة على أنواع ملفات الإدخال والإخراج. للحصول على تعليمات حولها، حدد ملف الإدخال والإخراج ثم استخدم الخيار -h.
    
    للحصول على وثائق كاملة لنظام التحويل، راجع

en: Path to a file containing rules to transform the CSS styles in this book. The easiest way to create such a file is to use the wizard for creating rules in the calibre GUI. Access it in the "Look & feel->Transform styles" section of the conversion dialog. Once you create the rules, you can use the "Export" button to save them to a file.
ar: مسار إلى ملف يحتوي على قواعد لتحويل أنماط CSS في هذا الكتاب. أسهل طريقة لإنشاء مثل هذا الملف هي استخدام المعالج لإنشاء قواعد في واجهة مستخدم كاليبر الرسومية. يمكنك الوصول إليه في قسم "المظهر والتأثير->تحويل الأنماط" في مربع حوار التحويل. بمجرد إنشاء القواعد، يمكنك استخدام زر "تصدير" لحفظها في ملف.

en: Path to a file containing rules to transform the HTML in this book. The easiest way to create such a file is to use the wizard for creating rules in the calibre GUI. Access it in the "Look & feel->Transform HTML" section of the conversion dialog. Once you create the rules, you can use the "Export" button to save them to a file.
ar: مسار إلى ملف يحتوي على قواعد لتحويل HTML في هذا الكتاب. أسهل طريقة لإنشاء مثل هذا الملف هي استخدام المعالج لإنشاء قواعد في واجهة مستخدم كاليبر الرسومية. يمكنك الوصول إليه في قسم "المظهر والتأثير->تحويل HTML" في مربع حوار التحويل. بمجرد إنشاء القواعد، يمكنك استخدام زر "تصدير" لحفظها في ملف.

en: Recipe specific options. Syntax is option_name:value. For example: {example}. Can be specified multiple times to set different options. To see a list of all available options for a recipe, use {list}.
ar: خيارات خاصة بالوصفة. بناء الجملة هو اسم_الخيار:القيمة. على سبيل المثال: {example}. يمكن تحديدها عدة مرات لتعيين خيارات مختلفة. لرؤية قائمة بجميع الخيارات المتاحة لوصفة، استخدم {list}.

en: INPUT OPTIONS
ar: خيارات الإدخال

en: OUTPUT OPTIONS
ar: خيارات الإخراج

en: Options to control the processing of the input %s file
ar: خيارات للتحكم في معالجة ملف الإدخال %s

en: Options to control the processing of the output %s
ar: خيارات للتحكم في معالجة الإخراج %s

en: LOOK AND FEEL
ar: المظهر والإحساس

en: Options to control the look and feel of the output
ar: خيارات للتحكم في المظهر والإحساس بالإخراج

en: HEURISTIC PROCESSING
ar: المعالجة الاستدلالية

en: Modify the document text and structure using common patterns. Disabled by default. Use %(en)s to enable.  Individual actions can be disabled with the %(dis)s options.
ar: عدّل نص وبِنية الوثيقة باستخدام أنماط متعارفة. معطّل مبدئيا. استخدم %(en)s لتمكينه. يمكن تعطيل إجراءات مفردة بإجراءات %(dis)s.

en: SEARCH AND REPLACE
ar: البحث والاستبدال

en: Modify the document text and structure using user defined patterns.
ar: قم بتعديل نص المستند وهيكله باستخدام أنماط معرفة من قبل المستخدم.

en: STRUCTURE DETECTION
ar: اكتشاف الهيكل

en: Control auto-detection of document structure.
ar: التحكم في الاكتشاف التلقائي لهيكل المستند.

en: TABLE OF CONTENTS
ar: جدول المحتويات

en: Control the automatic generation of a Table of Contents. By default, if the source file has a Table of Contents, it will be used in preference to the automatically generated one.
ar: التحكم في الإنشاء التلقائي لجدول المحتويات. بشكل افتراضي، إذا كان ملف المصدر يحتوي على جدول محتويات، فسيتم استخدامه بدلاً من الجدول الذي تم إنشاؤه تلقائيًا.

en: METADATA
ar: البيانات الوصفية

en: Options to set metadata in the output
ar: خيارات لتعيين البيانات الوصفية في الإخراج

en: DEBUG
ar: تصحيح الأخطاء

en: Options to help with debugging the conversion
ar: خيارات للمساعدة في تصحيح أخطاء التحويل

en: List builtin recipe names. You can create an e-book from a builtin recipe like this: ebook-convert "Recipe Name.recipe" output.epub
ar: قائمة أسماء الوصفات المضمنة. يمكنك إنشاء كتاب إلكتروني من وصفة مضمنة مثل هذا: ebook-convert "اسم الوصفة.recipe" output.epub

en: Output saved to
ar: تم حفظ الإخراج في

en: The options and default values for the options change depending on both the
    input and output formats, so you should always check with::
    
        %s
    
    Below are the options that are common to all conversion, followed by the
    options specific to every input and output format.
ar: تتغير الخيارات والقيم الافتراضية للخيارات تبعًا لتنسيقي الإدخال والإخراج، لذا يُرجى دائمًا التحقق من:
    
    %s
    
    فيما يلي الخيارات المشتركة لجميع عمليات التحويل، متبوعة بالخيارات الخاصة بكل تنسيق إدخال وإخراج.

en: Convert AZW4 to HTML
ar: تحويل AZW4 إلى HTML

en: Convert CHM files to OEB
ar: تحويل ملفات CHM إلى OEB

en: Optimize comic files (.cbz, .cbr, .cb7, .cbc) for viewing on portable devices
ar: تحسين ملفات الرسوم الهزلية (.cbz ، .cbr ، .cb7 ، .cbc) للعرض على الأجهزة المحمولة

en: Reduce the number of colors used in the image. This works only if you choose the PNG output format. It is useful to reduce file sizes. Set to zero to turn off. Maximum value is 256. It is off by default.
ar: تقليل عدد الألوان المستخدمة في الصورة. يعمل هذا فقط إذا اخترت تنسيق إخراج PNG. إنه مفيد لتقليل أحجام الملفات. اضبط على صفر لإيقاف التشغيل. القيمة القصوى هي 256. يتم إيقاف تشغيله بشكل افتراضي.

en: Disable normalize (improve contrast) color range for pictures. Default: False
ar: تعطيل تطبيع نطاق الألوان (تحسين التباين) للصور. الافتراضي: خطأ

en: Maintain picture aspect ratio. Default is to fill the screen.
ar: الحفاظ على نسبة عرض الصور. الإعداد الافتراضي هو ملء الشاشة.

en: Disable sharpening.
ar: تعطيل التوضيح.

en: Disable trimming of comic pages. For some comics, trimming might remove content as well as borders.
ar: تعطيل اقتطاع صفحات الرسوم الهزلية. بالنسبة لبعض الرسوم الهزلية، قد يؤدي الاقتطاع إلى إزالة المحتوى بالإضافة إلى الحدود.

en: Don't split landscape images into two portrait images
ar: عدم تقسيم الصور الأفقية إلى صورتين عموديتين

en: Keep aspect ratio and scale image using screen height as image width for viewing in landscape mode.
ar: الحفاظ على نسبة العرض إلى الارتفاع وتوسيع الصورة باستخدام ارتفاع الشاشة كعرض للصورة للعرض في الوضع الأفقي.

en: Used for right-to-left publications like manga. Causes landscape pages to be split into portrait pages from right to left.
ar: يستخدم للمنشورات من اليمين إلى اليسار مثل المانجا. يتسبب في تقسيم الصفحات الأفقية إلى صفحات عمودية من اليمين إلى اليسار.

en: Enable Despeckle. Reduces speckle noise. May greatly increase processing time.
ar: تمكين إزالة النقاط. يقلل من ضوضاء النقاط. قد يزيد بشكل كبير من وقت المعالجة.

en: Don't sort the files found in the comic alphabetically by name. Instead use the order they were added to the comic.
ar: عدم فرز الملفات الموجودة في الرسوم الهزلية أبجديًا حسب الاسم. بدلاً من ذلك، استخدم الترتيب الذي تمت إضافته به إلى الرسوم الهزلية.

en: The format that images in the created e-book are converted to. You can experiment to see which format gives you optimal size and look on your device.
ar: التنسيق الذي يتم تحويل الصور في الكتاب الإلكتروني الذي تم إنشاؤه إليه. يمكنك التجربة لمعرفة أي تنسيق يمنحك الحجم والمظهر الأمثل على جهازك.

en: Apply no processing to the image
ar: عدم تطبيق أي معالجة على الصورة

en: Do not convert the image to grayscale (black and white)
ar: عدم تحويل الصورة إلى تدرج الرمادي (أبيض وأسود)

en: Specify the image size as width x height pixels, for example: 123x321. Normally, an image size is automatically calculated from the output profile, this option overrides it.
ar: حدد حجم الصورة كعرض × ارتفاع بالبكسل، على سبيل المثال: 123 × 321. عادةً، يتم حساب حجم الصورة تلقائيًا من ملف تعريف الإخراج، وهذا الخيار يتجاوزه.

en: When converting a CBC do not add links to each page to the TOC. Note this only applies if the TOC has more than one section
ar: عند تحويل CBC لا تقم بإضافة روابط لكل صفحة إلى جدول المحتويات. لاحظ أن هذا ينطبق فقط إذا كان جدول المحتويات يحتوي على أكثر من قسم واحد

en: Page
ar: صفحة

en: Convert OCR-ed DJVU files (.djvu) to HTML
ar: تحويل ملفات DJVU التي تم التعرف عليها ضوئيًا (.djvu) إلى HTML

en: Convert DOCX files (.docx and .docm) to HTML
ar: تحويل ملفات DOCX (.docx و .docm) إلى HTML

en: Normally, if a large image is present at the start of the document that looks like a cover, it will be removed from the document and used as the cover for created e-book. This option turns off that behavior.
ar: عادةً، إذا كانت هناك صورة كبيرة في بداية المستند تبدو كغلاف، فستتم إزالتها من المستند واستخدامها كغلاف للكتاب الإلكتروني الذي تم إنشاؤه. هذا الخيار يعطل هذا السلوك.

en: Do not insert a page break after every endnote.
ar: عدم إدراج فاصل صفحات بعد كل حاشية نهاية.

en: Render superscripts and subscripts so that they do not affect the line height
ar: عرض النصوص المرتفعة والمنخفضة بحيث لا تؤثر على ارتفاع السطر

en: The size of the page. Default is letter. Choices are %s
ar: حجم الصفحة. الافتراضي هو letter. الخيارات هي %s

en: Custom size of the document. Use the form width x height, for example: `123x321` to specify the width and height (in pts). This overrides any specified page-size.
ar: حجم مخصص للمستند. استخدم النموذج عرض × ارتفاع، على سبيل المثال: `123x321` لتحديد العرض والارتفاع (بنقاط). هذا يتجاوز أي حجم صفحة محدد.

en: Do not insert the book cover as an image at the start of the document. If you use this option, the book cover will be discarded.
ar: عدم إدراج غلاف الكتاب كصورة في بداية المستند. إذا كنت تستخدم هذا الخيار، فسيتم تجاهل غلاف الكتاب.

en: Preserve the aspect ratio of the cover image instead of stretching it out to cover the entire page.
ar: الحفاظ على نسبة عرض إلى ارتفاع صورة الغلاف بدلاً من تمديدها لتغطية الصفحة بأكملها.

en: Do not insert the table of contents as a page at the start of the document.
ar: عدم إدراج جدول المحتويات كصفحة في بداية المستند.

en: Extract the contents of the generated %s file to the specified folder. The contents of the folder are first deleted, so be careful.
ar: استخراج محتويات ملف %s الذي تم إنشاؤه إلى المجلد المحدد. يتم حذف محتويات المجلد أولاً، لذا كن حذرًا.

en: The size of the left page margin, in pts. Default is 72pt. Overrides the common left page margin setting.
ar: حجم الهامش الأيسر للصفحة، بالنقاط. الافتراضي هو 72 نقطة. يتجاوز إعداد الهامش الأيسر للصفحة الشائع.

en: The size of the top page margin, in pts. Default is 72pt. Overrides the common top page margin setting, unless set to zero.
ar: حجم الهامش العلوي للصفحة، بالنقاط. الافتراضي هو 72 نقطة. يتجاوز إعداد الهامش العلوي للصفحة الشائع، ما لم يتم تعيينه على صفر.

en: The size of the right page margin, in pts. Default is 72pt. Overrides the common right page margin setting, unless set to zero.
ar: حجم الهامش الأيمن للصفحة، بالنقاط. الافتراضي هو 72 نقطة. يتجاوز إعداد الهامش الأيمن للصفحة الشائع، ما لم يتم تعيينه على صفر.

en: The size of the bottom page margin, in pts. Default is 72pt. Overrides the common bottom page margin setting, unless set to zero.
ar: حجم الهامش السفلي للصفحة، بالنقاط. الافتراضي هو 72 نقطة. يتجاوز إعداد الهامش السفلي للصفحة الشائع، ما لم يتم تعيينه على صفر.

en: Convert EPUB files (.epub) to HTML
ar: تحويل ملفات EPUB (.epub) إلى HTML

en: Cover image
ar: صورة الغلاف

en: Cover page
ar: صفحة الغلاف

en: The file {} is locked with DRM. It cannot be viewed
ar: الملف {} محمي بتقنية إدارة الحقوق الرقمية (DRM). لا يمكن عرضه

en: The file {} is locked with DRM. It cannot be converted
ar: الملف {} محمي بتقنية إدارة الحقوق الرقمية (DRM). لا يمكن تحويله

en: Turn off splitting at page breaks. Normally, input files are automatically split at every page break into two files. This gives an output e-book that can be parsed faster and with less resources. However, splitting is slow and if your source file contains a very large number of page breaks, you should turn off splitting on page breaks.
ar: إيقاف تقسيم الملفات عند فواصل الصفحات. عادةً، يتم تقسيم ملفات الإدخال تلقائيًا عند كل فاصل صفحة إلى ملفين. ينتج عن هذا كتاب إلكتروني يمكن تحليله بشكل أسرع وبموارد أقل. ومع ذلك، فإن عملية التقسيم بطيئة، وإذا كان ملفك الأصلي يحتوي على عدد كبير جدًا من فواصل الصفحات، فيجب عليك إيقاف تقسيم الملفات عند فواصل الصفحات.

en: Extract the contents of the generated book to the specified folder. The contents of the folder are first deleted, so be careful.
ar: استخراج محتويات الكتاب الذي تم إنشاؤه إلى المجلد المحدد. سيتم حذف محتويات المجلد أولاً، لذا كن حذرًا.

en: The maximum image size (width x height). A value of {0} means use the screen size from the output profile. A value of {1} means no maximum size is specified. For example, a value of {2} will cause all images to be resized so that their width is no more than {3} pixels and their height is no more than {4} pixels. Note that this only affects the size of the actual image files themselves. Any given image may be rendered at a different size depending on the styling applied to it in the document.
ar: الحد الأقصى لحجم الصورة (العرض × الارتفاع). القيمة {0} تعني استخدام حجم الشاشة من ملف تعريف الإخراج. القيمة {1} تعني عدم تحديد حجم أقصى. على سبيل المثال، القيمة {2} ستتسبب في تغيير حجم جميع الصور بحيث لا يتجاوز عرضها {3} بكسل ولا يتجاوز ارتفاعها {4} بكسل. لاحظ أن هذا يؤثر فقط على حجم ملفات الصور الفعلية نفسها. قد يتم عرض أي صورة معينة بحجم مختلف اعتمادًا على التنسيق المطبق عليها في المستند.

en: Split all HTML files larger than this size (in KB). This is necessary as most EPUB readers cannot handle large file sizes. The default of %defaultKB is the size required for Adobe Digital Editions. Set to 0 to disable size based splitting.
ar: تقسيم جميع ملفات HTML الأكبر من هذا الحجم (بالكيلوبايت). هذا ضروري حيث أن معظم قارئات EPUB لا تستطيع التعامل مع أحجام الملفات الكبيرة. الافتراضي هو %defaultKB وهو الحجم المطلوب لبرنامج Adobe Digital Editions. اضبط على 0 لتعطيل التقسيم حسب الحجم.

en: Normally, if the input file has no cover and you don't specify one, a default cover is generated with the title, authors, etc. This option disables the generation of this cover.
ar: عادةً، إذا كان ملف الإدخال لا يحتوي على غلاف ولم تحدد غلافًا، يتم إنشاء غلاف افتراضي يتضمن العنوان والمؤلفين وما إلى ذلك. هذا الخيار يعطل إنشاء هذا الغلاف.

en: Do not use SVG for the book cover. Use this option if your EPUB is going to be used on a device that does not support SVG, like the iPhone or the JetBook Lite. Without this option, such devices will display the cover as a blank page.
ar: لا تستخدم SVG لغلاف الكتاب. استخدم هذا الخيار إذا كان ملف EPUB الخاص بك سيُستخدم على جهاز لا يدعم SVG، مثل iPhone أو JetBook Lite. بدون هذا الخيار، ستعرض هذه الأجهزة الغلاف كصفحة فارغة.

en: When using an SVG cover, this option will cause the cover to scale to cover the available screen area, but still preserve its aspect ratio (ratio of width to height). That means there may be white borders at the sides or top and bottom of the image, but the image will never be distorted. Without this option the image may be slightly distorted, but there will be no borders.
ar: عند استخدام غلاف SVG، سيتسبب هذا الخيار في تغيير حجم الغلاف ليغطي المساحة المتاحة للشاشة، مع الحفاظ على نسبة العرض إلى الارتفاع (نسبة العرض إلى الارتفاع). هذا يعني أنه قد تكون هناك حدود بيضاء على الجانبين أو أعلى وأسفل الصورة، لكن الصورة لن تتشوه أبدًا. بدون هذا الخيار، قد تتشوه الصورة قليلاً، ولكن لن تكون هناك حدود.

en: This option is needed only if you intend to use the EPUB with FBReaderJ. It will flatten the file system inside the EPUB, putting all files into the top level.
ar: هذا الخيار ضروري فقط إذا كنت تنوي استخدام EPUB مع FBReaderJ. سيقوم بتسوية نظام الملفات داخل EPUB، ووضع جميع الملفات في المستوى الأعلى.

en: Insert an inline Table of Contents that will appear as part of the main book content.
ar: إدراج جدول محتويات مضمن سيظهر كجزء من محتوى الكتاب الرئيسي.

en: Put the inserted inline Table of Contents at the end of the book instead of the start.
ar: وضع جدول المحتويات المضمن الذي تم إدراجه في نهاية الكتاب بدلاً من البداية.

en: Title for any generated inline table of contents.
ar: عنوان لأي جدول محتويات مضمن يتم إنشاؤه.

en: The version of the EPUB file to generate. EPUB 2 is the most widely compatible, only use EPUB 3 if you know you actually need it.
ar: إصدار ملف EPUB المراد إنشاؤه. EPUB 2 هو الأكثر توافقًا على نطاق واسع، استخدم EPUB 3 فقط إذا كنت تعلم أنك تحتاجه بالفعل.

en: Split all HTML files larger than this size (in KB). This is necessary as some devices cannot handle large file sizes. Set to 0 to disable size based splitting.
ar: تقسيم جميع ملفات HTML الأكبر من هذا الحجم (بالكيلوبايت). هذا ضروري حيث أن بعض الأجهزة لا تستطيع التعامل مع أحجام الملفات الكبيرة. اضبط على 0 لتعطيل التقسيم حسب الحجم.

en: The KEPUB renderer on the Kobo has a bug when text justification is turned on. It will either not justify text properly or when highlighting there will be gaps between neighboring highlighted parts of text. By default, calibre generates KEPUB that avoid the highlighting gaps at the expense of worse text justification. This option reverses that tradeoff. Use this option if you use justification when reading on your Kobo device.
ar: يحتوي محرك عرض KEPUB على Kobo على خطأ عند تشغيل محاذاة النص. إما أنه لن يبرر النص بشكل صحيح أو عند التمييز ستكون هناك فجوات بين أجزاء النص المميزة المتجاورة. بشكل افتراضي، يقوم calibre بإنشاء KEPUB يتجنب فجوات التمييز على حساب محاذاة النص الأسوأ. هذا الخيار يعكس هذا التوازن. استخدم هذا الخيار إذا كنت تستخدم المحاذاة عند القراءة على جهاز Kobo الخاص بك.

en: Modify how hyphenation is performed for this book. Note that hyphenation does not perform well for all languages, as it depends on the dictionaries present on the device, which are not always of the highest quality.
ar: تعديل كيفية إجراء الواصلة لهذا الكتاب. لاحظ أن الواصلة لا تعمل بشكل جيد لجميع اللغات، حيث تعتمد على القواميس الموجودة على الجهاز، والتي ليست دائمًا بأعلى جودة.

en: Override all hyphenation settings in book, forcefully disabling hyphenation completely.
ar: تجاوز جميع إعدادات الواصلة في الكتاب، وتعطيل الواصلة بالكامل بالقوة.

en: Minimum word length to hyphenate, in characters.
ar: الحد الأدنى لطول الكلمة للواصلة، بالأحرف.

en: Minimum characters before hyphens.
ar: الحد الأدنى للأحرف قبل الواصلات.

en: Minimum characters after hyphens.
ar: الحد الأدنى للأحرف بعد الواصلات.

en: Maximum consecutive hyphenated lines.
ar: الحد الأقصى للأسطر المتواصلة التي تحتوي على واصلة.

en: Convert FB2 and FBZ files to HTML
ar: تحويل ملفات FB2 و FBZ إلى HTML

en: Do not insert a Table of Contents at the beginning of the book
ar: عدم إدراج جدول محتويات في بداية الكتاب

en: Section per entry in the ToC
ar: قسم لكل إدخال في جدول المحتويات

en: Section per file
ar: قسم لكل ملف

en: A single section
ar: قسم واحد

en: Specify how sections are created:
     * nothing: {nothing}
     * files: {files}
     * toc: {toc}
    If ToC based generation fails, adjust the "Structure detection" and/or "Table of Contents" settings (turn on "Force use of auto-generated Table of Contents").
ar: حدد كيفية إنشاء الأقسام:
     * لا شيء: {nothing}
     * ملفات: {files}
     * جدول المحتويات: {toc}
     إذا فشل الإنشاء المستند إلى جدول المحتويات، اضبط إعدادات "اكتشاف البنية" و/أو "جدول المحتويات" (شغّل "فرض استخدام جدول المحتويات الذي تم إنشاؤه تلقائيًا").

en: Genre for the book. Choices: %s
    
     See:
ar: نوع الكتاب. الخيارات: %s
    
     راجع:

en: for a complete list with descriptions.
ar: للحصول على قائمة كاملة مع الأوصاف.

en: Convert HTML and OPF files to an OEB
ar: تحويل ملفات HTML و OPF إلى OEB

en: Traverse links in HTML files breadth first. Normally, they are traversed depth first.
ar: اجتياز الروابط في ملفات HTML بعمق أولاً. عادةً، يتم اجتيازها بعمق أولاً.

en: Maximum levels of recursion when following links in HTML files. Must be non-negative. 0 implies that no links in the root HTML file are followed. Default is %default.
ar: الحد الأقصى لمستويات التكرار عند متابعة الروابط في ملفات HTML. يجب أن يكون غير سالب. 0 يعني عدم متابعة أي روابط في ملف HTML الرئيسي. الافتراضي هو %default.

en: Normally this input plugin re-arranges all the input files into a standard folder hierarchy. Only use this option if you know what you are doing as it can result in various nasty side effects in the rest of the conversion pipeline.
ar: عادةً، يقوم هذا الملحق الخاص بالإدخال بإعادة ترتيب جميع ملفات الإدخال في تسلسل هرمي قياسي للمجلدات. استخدم هذا الخيار فقط إذا كنت تعرف ما تفعله لأنه قد يؤدي إلى آثار جانبية سيئة مختلفة في بقية عملية التحويل.

en: Normally, resources linked to by the HTML file or its children will only be allowed if they are in a sub-folder of the original HTML file. This option allows including local files from any location on your computer. This can be a security risk if you are converting untrusted HTML and expecting to distribute the result of the conversion.
ar: عادةً، يُسمح بالموارد المرتبطة بملف HTML أو ملفاته الفرعية فقط إذا كانت في مجلد فرعي من ملف HTML الأصلي. يسمح هذا الخيار بتضمين الملفات المحلية من أي مكان على جهاز الكمبيوتر الخاص بك. قد يشكل هذا خطرًا أمنيًا إذا كنت تقوم بتحويل ملفات HTML غير موثوق بها وتتوقع توزيع نتيجة التحويل.

en: Extract the contents of the generated ZIP file to the specified folder. WARNING: The contents of the folder will be deleted.
ar: استخراج محتويات ملف ZIP الذي تم إنشاؤه إلى المجلد المحدد. تحذير: سيتم حذف محتويات المجلد.

en: Convert HTMLZ files to HTML
ar: تحويل ملفات HTMLZ إلى HTML

en: Multiple HTML files found in the archive {0}. Only {1} will be used.
ar: تم العثور على ملفات HTML متعددة في الأرشيف {0}. سيتم استخدام {1} فقط.

en: No top level HTML file found.
ar: لم يتم العثور على ملف HTML في المستوى الأعلى.

en: Top level HTML file %s is empty
ar: ملف HTML الرئيسي %s فارغ

en: Use CSS classes
ar: استخدام فئات CSS

en: Use the style attribute
ar: استخدم سمة النمط

en: Use HTML tags wherever possible
ar: استخدم وسوم HTML حيثما أمكن

en: Use an external CSS file
ar: استخدام ملف CSS خارجي

en: Use a <style> tag in the HTML file
ar: استخدام وسم <style> في ملف HTML

en: Specify the handling of CSS. Default is class.
    class: {class}
    inline: {inline}
    tag: {tag}
ar: حدد طريقة معالجة CSS. الافتراضي هو class.
    class: {class}
    inline: {inline}
    tag: {tag}

en: How to handle the CSS when using css-type = 'class'.
    Default is external.
    external: {external}
    inline: {inline}
ar: كيفية التعامل مع CSS عند استخدام css-type = 'class'.
    الافتراضي هو خارجي.
    خارجي: {external}
    مضمن: {inline}

en: If set this option causes the file name of the HTML file inside the HTMLZ archive to be based on the book title.
ar: إذا تم تعيين هذا الخيار، فإنه يتسبب في أن يكون اسم ملف HTML داخل أرشيف HTMLZ مستندًا إلى عنوان الكتاب.

en: Convert LIT files to HTML
ar: تحويل ملفات LIT إلى HTML

en: Convert LRF files to HTML
ar: تحويل ملفات LRF إلى HTML

en: Enable auto-rotation of images that are wider than the screen width.
ar: تمكين الدوران التلقائي للصور التي تكون أوسع من عرض الشاشة.

en: Set the space between words in pts. Default is %default
ar: ضبط المسافة بين الكلمات بالنقاط. الافتراضي هو %default

en: Add a header to all the pages with title and author.
ar: إضافة رأس إلى جميع الصفحات مع العنوان والمؤلف.

en: Set the format of the header. %a is replaced by the author and %t by the title. Default is %default
ar: حدد تنسيق الرأس. يتم استبدال %a بالمؤلف و %t بالعنوان. الافتراضي هو %default

en: Add extra spacing below the header. Default is %default pt.
ar: إضافة مسافة إضافية أسفل الرأس. الافتراضي هو %default نقطة.

en: Minimum paragraph indent (the indent of the first line of a paragraph) in pts. Default: %default
ar: الحد الأدنى لمسافة بدء الفقرة (مسافة بدء السطر الأول من الفقرة) بالنقاط. الافتراضي: %default

en: This option has no effect
ar: هذا الخيار ليس له أي تأثير

en: Multiply the size of text in rendered tables by this factor. Default is %default
ar: اضرب حجم النص في الجداول المعروضة بهذا العامل. الافتراضي هو %default

en: The serif family of fonts to embed
ar: عائلة الخطوط Serif التي سيتم تضمينها

en: The sans-serif family of fonts to embed
ar: عائلة الخطوط Sans-serif التي سيتم تضمينها

en: The monospace family of fonts to embed
ar: عائلة الخطوط Monospace التي سيتم تضمينها

en: Comic
ar: هزلي

en: Convert MOBI files (.mobi, .prc, .azw) to HTML
ar: تحويل ملفات MOBI (.mobi, .prc, .azw) إلى HTML

en: When present, use author sort field as author.
ar: عند الوجود، استخدم حقل ترتيب المؤلف كاسم للمؤلف.

en: Don't add Table of Contents to the book. Useful if the book has its own table of contents.
ar: لا تضف جدول المحتويات إلى الكتاب. مفيد إذا كان الكتاب يحتوي على جدول محتوياته الخاص.

en: Disable compression of the file contents.
ar: تعطيل ضغط محتويات الملف.

en: Tag for MOBI files to be marked as personal documents. This option has no effect on the conversion. It is used only when sending MOBI files to a device. If the file being sent has the specified tag, it will be marked as a personal document when sent to the Kindle. Use the value * to match all books.
ar: علامة لملفات MOBI ليتم تمييزها كمستندات شخصية. هذا الخيار ليس له أي تأثير على التحويل. يتم استخدامه فقط عند إرسال ملفات MOBI إلى جهاز. إذا كان الملف المرسل يحمل العلامة المحددة، فسيتم تمييزه كمستند شخصي عند إرساله إلى Kindle. استخدم القيمة * لمطابقة جميع الكتب.

en: Ignore margins in the input document. If False, then the MOBI output plugin will try to convert margins specified in the input document, otherwise it will ignore them.
ar: تجاهل الهوامش في مستند الإدخال. إذا كانت القيمة False، فسيحاول ملحق إخراج MOBI تحويل الهوامش المحددة في مستند الإدخال، وإلا فسيتم تجاهلها.

en: When adding the Table of Contents to the book, add it at the start of the book instead of the end. Not recommended.
ar: عند إضافة جدول المحتويات إلى الكتاب، أضفه في بداية الكتاب بدلاً من النهاية. غير مستحسن.

en: Enable sharing of book content via Facebook etc.  on the Kindle. WARNING: Using this feature means that  the book will not auto sync its last read position  on multiple devices. Complain to Amazon.
ar: تفعيل مشاركة محتوى الكتاب عبر فيسبوك وغيرها على كيندل. تحذير: استخدام هذه الميزة يعني عدم مزامنة آخر موضع قراءة للكتاب تلقائيًا على أجهزة متعددة. يُرجى تقديم شكوى إلى أمازون.

en: By default calibre converts all images to JPEG format in the output MOBI file. This is for maximum compatibility as some older MOBI viewers have problems with other image formats. This option tells calibre not to do this. Useful if your document contains lots of GIF/PNG images that become very large when converted to JPEG.
ar: افتراضيًا، يقوم كاليبر بتحويل جميع الصور إلى تنسيق JPEG في ملف MOBI الناتج. هذا لتحقيق أقصى قدر من التوافق حيث تواجه بعض عارضات MOBI القديمة مشاكل مع تنسيقات الصور الأخرى. يخبر هذا الخيار كاليبر بعدم القيام بذلك. مفيد إذا كان مستندك يحتوي على الكثير من صور GIF/PNG التي تصبح كبيرة جدًا عند تحويلها إلى JPEG.

en: By default calibre generates MOBI files that contain the old MOBI 6 format. This format is compatible with all devices. However, by changing this setting, you can tell calibre to generate MOBI files that contain both MOBI 6 and the new KF8 format, or only the new KF8 format. KF8 has more features than MOBI 6, but only works with newer Kindles. Allowed values: {}
ar: افتراضيًا، يقوم كاليبر بإنشاء ملفات MOBI التي تحتوي على تنسيق MOBI 6 القديم. هذا التنسيق متوافق مع جميع الأجهزة. ومع ذلك، عن طريق تغيير هذا الإعداد، يمكنك إخبار كاليبر بإنشاء ملفات MOBI التي تحتوي على كل من MOBI 6 وتنسيق KF8 الجديد، أو تنسيق KF8 الجديد فقط. يحتوي KF8 على المزيد من الميزات مقارنة بـ MOBI 6، ولكنه يعمل فقط مع أجهزة Kindle الأحدث. القيم المسموح بها: {}

en: All articles
ar: جميع المقالات

en: Convert ODT (LibreOffice) files to HTML
ar: تحويل ملفات ODT (LibreOffice) إلى HTML

en: Convert PDB to HTML
ar: تحويل PDB إلى HTML

en: Format to use inside the PDB container. Choices are:
ar: التنسيق المراد استخدامه داخل حاوية PDB. الخيارات هي:

en: Specify the character encoding of the output document. The default is cp1252. Note: This option is not honored by all formats.
ar: حدد ترميز الأحرف للمستند الناتج. الافتراضي هو cp1252. ملاحظة: لا يتم الالتزام بهذا الخيار من قبل جميع التنسيقات.

en: Add Table of Contents to beginning of the book.
ar: أضف جدول المحتويات إلى بداية الكتاب.

en: Convert PDF files to HTML
ar: تحويل ملفات PDF إلى HTML

en: Do not extract images from the document
ar: لا تستخرج الصور من المستند

en: Scale used to determine the length at which a line should be unwrapped. Valid values are a decimal between 0 and 1. The default is 0.45, just below the median line length.
ar: المقياس المستخدم لتحديد الطول الذي يجب أن يتم عنده فك التفاف السطر. القيم الصالحة هي عدد عشري بين 0 و 1. الافتراضي هو 0.45، أقل بقليل من متوسط طول السطر.

en: The PDF engine to use, the "calibre" engine is recommended as it has automatic header and footer removal. Choices: {}
ar: محرك PDF المراد استخدامه، يوصى بمحرك "calibre" لأنه يحتوي على إزالة تلقائية للرؤوس والتذييلات. الخيارات: {}

en: Skip everything to the specified number of pixels at the top of a page. Negative numbers mean auto-detect and remove headers, zero means do not remove headers and positive numbers mean remove headers that appear above that many pixels from the top of the page. Works only with the new PDF engine.
ar: تجاهل كل شيء حتى عدد البكسل المحدد في أعلى الصفحة. الأرقام السالبة تعني الكشف التلقائي وإزالة الرؤوس، الصفر يعني عدم إزالة الرؤوس، والأرقام الموجبة تعني إزالة الرؤوس التي تظهر فوق هذا العدد من البكسل من أعلى الصفحة. يعمل فقط مع محرك PDF الجديد.

en: Skip everything to the specified number of pixels at the bottom of a page. Negative numbers mean auto-detect and remove footers, zero means do not remove footers and positive numbers mean remove footers that appear below that many pixels from the bottom of the page. Works only with the calibre PDF engine.
ar: تجاهل كل شيء حتى عدد البكسل المحدد في أسفل الصفحة. الأرقام السالبة تعني الكشف التلقائي وإزالة التذييلات، الصفر يعني عدم إزالة التذييلات، والأرقام الموجبة تعني إزالة التذييلات التي تظهر أسفل هذا العدد من البكسل من أسفل الصفحة. يعمل فقط مع محرك PDF الخاص بكاليبر.

en: Regular expression to remove lines at the top of a page. This only looks at the first line of a page and works only with the calibre PDF engine.
ar: تعبير عادي لإزالة الأسطر في أعلى الصفحة. هذا يبحث فقط في السطر الأول من الصفحة ويعمل فقط مع محرك PDF الخاص بكاليبر.

en: Regular expression to remove lines at the bottom of a page. This only looks at the last line of a page and works only with the calibre PDF engine.
ar: تعبير عادي لإزالة الأسطر في أسفل الصفحة. هذا يبحث فقط في السطر الأخير من الصفحة ويعمل فقط مع محرك PDF الخاص بكاليبر.

en: Instead of using the paper size specified in the PDF Output options, use a paper size corresponding to the current output profile. Useful if you want to generate a PDF for viewing on a specific device.
ar: بدلاً من استخدام حجم الورق المحدد في خيارات إخراج PDF، استخدم حجم ورق يتوافق مع ملف تعريف الإخراج الحالي. مفيد إذا كنت ترغب في إنشاء ملف PDF للعرض على جهاز معين.

en: The unit of measure for page sizes. Default is inch. Choices are {} Note: This does not override the unit for margins!
ar: وحدة القياس لأحجام الصفحات. الافتراضي هو البوصة. الخيارات هي {} ملاحظة: هذا لا يتجاوز وحدة الهوامش!

en: The size of the paper. This size will be overridden when a non default output profile is used. Default is letter. Choices are {}
ar: حجم الورق. سيتم تجاوز هذا الحجم عند استخدام ملف تعريف إخراج غير افتراضي. الافتراضي هو Letter. الخيارات هي {}

en: Custom size of the document. Use the form width x height e.g. `123x321` to specify the width and height. This overrides any specified paper-size.
ar: حجم مخصص للمستند. استخدم التنسيق عرض x ارتفاع، على سبيل المثال `123x321` لتحديد العرض والارتفاع. هذا يتجاوز أي حجم ورق محدد.

en: Preserve the aspect ratio of the cover, instead of stretching it to fill the full first page of the generated PDF.
ar: الحفاظ على نسبة العرض إلى الارتفاع للغلاف، بدلاً من تمديده لملء الصفحة الأولى الكاملة من ملف PDF الذي تم إنشاؤه.

en: The font family used to render serif fonts. Will work only if the font is available system-wide.
ar: عائلة الخطوط المستخدمة لعرض خطوط Serif. ستعمل فقط إذا كان الخط متاحًا على مستوى النظام.

en: The font family used to render sans-serif fonts. Will work only if the font is available system-wide.
ar: عائلة الخطوط المستخدمة لعرض خطوط Sans-serif. ستعمل فقط إذا كان الخط متاحًا على مستوى النظام.

en: The font family used to render monospace fonts. Will work only if the font is available system-wide.
ar: عائلة الخطوط المستخدمة لعرض خطوط Monospace. ستعمل فقط إذا كان الخط متاحًا على مستوى النظام.

en: The type of font family used to render font for which no font family is specified.
ar: نوع عائلة الخط المستخدمة لعرض الخط الذي لم يتم تحديد عائلة خط له.

en: The default font size (in pixels)
ar: حجم الخط الافتراضي (بالبكسل)

en: The default font size for monospaced text (in pixels)
ar: حجم الخط الافتراضي للنص أحادي المسافة (بالبكسل)

en: Break long words at the end of lines. This can give the text at the right margin a more even appearance. Note that depending on the fonts used this option can break the copying of text from the PDF file.
ar: كسر الكلمات الطويلة في نهاية الأسطر. يمكن أن يعطي هذا النص على الهامش الأيمن مظهرًا أكثر تناسقًا. لاحظ أنه اعتمادًا على الخطوط المستخدمة، يمكن أن يؤدي هذا الخيار إلى تعطيل نسخ النص من ملف PDF.

en: Surround all links with a red box, useful for debugging.
ar: إحاطة جميع الروابط بمربع أحمر، مفيد لتصحيح الأخطاء.

en: Add page numbers to the bottom of every page in the generated PDF file. If you specify a footer template, it will take precedence over this option.
ar: أضف أرقام الصفحات إلى أسفل كل صفحة في ملف PDF الذي تم إنشاؤه. إذا قمت بتحديد قالب تذييل، فسيكون له الأسبقية على هذا الخيار.

en: An HTML template used to generate %s on every page. The strings _PAGENUM_, _TITLE_, _AUTHOR_ and _SECTION_ will be replaced by their current values.
ar: قالب HTML يستخدم لإنشاء %s في كل صفحة. سيتم استبدال السلاسل _PAGENUM_ و_TITLE_ و_AUTHOR_ و_SECTION_ بقيمها الحالية.

en: footers
ar: التذييلات

en: headers
ar: الرؤوس

en: Add a Table of Contents at the end of the PDF that lists page numbers. Useful if you want to print out the PDF. If this PDF is intended for electronic use, use the PDF Outline instead.
ar: أضف جدول محتويات في نهاية ملف PDF يسرد أرقام الصفحات. مفيد إذا كنت ترغب في طباعة ملف PDF. إذا كان هذا الملف PDF مخصصًا للاستخدام الإلكتروني، استخدم مخطط PDF بدلاً من ذلك.

en: Title for generated table of contents.
ar: عنوان لجدول المحتويات الذي تم إنشاؤه.

en: Use the page margins specified in the input document via @page CSS rules. This will cause the margins specified in the conversion settings to be ignored. If the document does not specify page margins, the conversion settings will be used as a fallback.
ar: استخدم هوامش الصفحة المحددة في مستند الإدخال عبر قواعد CSS @page. سيؤدي هذا إلى تجاهل الهوامش المحددة في إعدادات التحويل. إذا لم يحدد المستند هوامش للصفحة، فسيتم استخدام إعدادات التحويل كبديل.

en: Adjust page numbers, as needed. Syntax is a JavaScript expression for the page number. For example, "if (n < 3) 0; else n - 3;", where n is current page number.
ar: اضبط أرقام الصفحات، حسب الحاجة. التركيب هو تعبير JavaScript لرقم الصفحة. على سبيل المثال، "if (n < 3) 0; else n - 3;"، حيث n هو رقم الصفحة الحالي.

en: Generate an uncompressed PDF, useful for debugging.
ar: إنشاء ملف PDF غير مضغوط، مفيد لتصحيح الأخطاء.

en: Shift the text horizontally by the specified offset (in pts). On odd numbered pages, it is shifted to the right and on even numbered pages to the left. Use negative numbers for the opposite effect. Note that this setting is ignored on pages where the margins are smaller than the specified offset. Shifting is done by setting the PDF CropBox, not all software respects the CropBox.
ar: أزح النص أفقيًا بمقدار الإزاحة المحدد (بالنقاط). في الصفحات ذات الأرقام الفردية، يتم إزاحته إلى اليمين وفي الصفحات ذات الأرقام الزوجية إلى اليسار. استخدم أرقامًا سالبة للحصول على تأثير معاكس. لاحظ أن هذا الإعداد يتم تجاهله في الصفحات التي تكون فيها الهوامش أصغر من الإزاحة المحددة. يتم التحويل عن طريق ضبط PDF CropBox، ولا تحترم جميع البرامج CropBox.

en: Convert PML to OEB
ar: تحويل PML إلى OEB

en: Specify the character encoding of the output document. The default is cp1252.
ar: حدد ترميز الأحرف للمستند الناتج. الافتراضي هو cp1252.

en: Do not reduce the size or bit depth of images. Images have their size and depth reduced by default to accommodate applications that can not convert images on their own such as Dropbook.
ar: لا تقم بتقليل حجم أو عمق بت الصور. يتم تقليل حجم الصور وعمقها افتراضيًا لاستيعاب التطبيقات التي لا تستطيع تحويل الصور بمفردها مثل Dropbook.

en: Convert RB files to HTML
ar: تحويل ملفات RB إلى HTML

en: Download periodical content from the Internet
ar: تنزيل محتوى الدوريات من الإنترنت

en: Useful for recipe development. Forces max_articles_per_feed to 2 and downloads at most 2 feeds. You can change the number of feeds and articles by supplying optional arguments. For example: --test 3 1 will download at most 3 feeds and only 1 article per feed.
ar: مفيد لتطوير الوصفات. يفرض max_articles_per_feed إلى 2 ويقوم بتنزيل ما لا يزيد عن 2 من الخلاصات. يمكنك تغيير عدد الخلاصات والمقالات عن طريق توفير وسيطات اختيارية. على سبيل المثال: --test 3 1 سيقوم بتنزيل ما لا يزيد عن 3 خلاصات ومقال واحد فقط لكل خلاصة.

en: Username for sites that require a login to access content.
ar: اسم المستخدم للمواقع التي تتطلب تسجيل الدخول للوصول إلى المحتوى.

en: Password for sites that require a login to access content.
ar: كلمة المرور للمواقع التي تتطلب تسجيل الدخول للوصول إلى المحتوى.

en: Recipe specific options.
ar: خيارات خاصة بالوصفة.

en: Do not download latest version of builtin recipes from the calibre server
ar: لا تقم بتنزيل أحدث إصدار من الوصفات المضمنة من خادم calibre

en: specific options:
ar: خيارات محددة:

en: has no recipe specific options
ar: لا يوجد خيارات خاصة بالوصفة

en: Convert RTF files to HTML
ar: تحويل ملفات RTF إلى HTML

en: Ignore WMF images instead of replacing them with a placeholder image.
ar: تجاهل صور WMF بدلاً من استبدالها بصورة بديلة.

en: This RTF file has a feature calibre does not support. Convert it to HTML first and then try it.
    %s
ar: يحتوي ملف RTF هذا على ميزة لا يدعمها كاليبر. قم بتحويله إلى HTML أولاً ثم حاول ذلك.
    %s

en: Convert SNB files to OEB
ar: تحويل ملفات SNB إلى OEB

en: Specify the character encoding of the output document. The default is utf-8.
ar: حدد ترميز الأحرف للمستند الناتج. الافتراضي هو utf-8.

en: The maximum number of characters per line. This splits on the first space before the specified value. If no space is found the line will be broken at the space after and will exceed the specified value. Also, there is a minimum of 25 characters. Use 0 to disable line splitting.
ar: الحد الأقصى لعدد الأحرف لكل سطر. يتم تقسيم هذا عند أول مسافة قبل القيمة المحددة. إذا لم يتم العثور على مسافة، فسيتم كسر السطر عند المسافة بعده وسيتجاوز القيمة المحددة. أيضًا، هناك حد أدنى من 25 حرفًا. استخدم 0 لتعطيل تقسيم الأسطر.

en: Specify whether or not to insert an empty line between two paragraphs.
ar: حدد ما إذا كنت تريد إدراج سطر فارغ بين فقرتين أم لا.

en: Specify whether or not to insert two space characters to indent the first line of each paragraph.
ar: حدد ما إذا كنت تريد إدراج مسافتين لزيادة مسافة السطر الأول من كل فقرة أم لا.

en: Specify whether or not to hide the chapter title for each chapter. Useful for image-only output (eg. comics).
ar: حدد ما إذا كنت تريد إخفاء عنوان الفصل لكل فصل أم لا. مفيد للإخراج المعتمد على الصور فقط (مثل الرسوم الهزلية).

en: Resize all the images for full screen mode.
ar: تغيير حجم جميع الصور لوضع ملء الشاشة.

en: Start page
ar: صفحة البداية

en: Cover pages
ar: صفحات الغلاف

en:  (Preface)
ar:  (مقدمة)

en: Convert TCR files to HTML
ar: تحويل ملفات TCR إلى HTML

en: Abbreviations
ar: الاختصارات

en: Support admonitions
ar: دعم التنبيهات

en: Add attribute to HTML tags
ar: إضافة سمة إلى وسوم HTML

en: Add code highlighting via Pygments
ar: إضافة تمييز الأكواد عبر Pygments

en: Definition lists
ar: قوائم التعريف

en: Enables various common extensions
ar: تمكين مختلف الامتدادات الشائعة

en: Alternative code block syntax
ar: صيغة بديلة لكتل الأكواد

en: Footnotes
ar: حواشي سفلية

en: Use legacy element attributes
ar: استخدام سمات العناصر القديمة

en: Use legacy underscore handling for connected words
ar: استخدام معالجة الشرطة السفلية القديمة للكلمات المتصلة

en: Metadata in the document
ar: البيانات الوصفية في المستند

en: Treat newlines as hard breaks
ar: اعتبار الأسطر الجديدة فواصل صلبة

en: Do not allow mixing list types
ar: لا تسمح بخلط أنواع القوائم

en: Use Markdown's internal smartypants parser
ar: استخدم محلل smartypants الداخلي لـ Markdown

en: Support tables
ar: دعم الجداول

en: Generate a table of contents
ar: إنشاء جدول محتويات

en: Wiki style links
ar: روابط على نمط Wiki

en: Convert TXT files to HTML
ar: تحويل ملفات TXT إلى HTML

en: Try to auto detect paragraph type
ar: حاول الكشف التلقائي عن نوع الفقرة

en: Treat a blank line as a paragraph break
ar: اعتبار السطر الفارغ فاصل فقرة

en: Assume every line is a paragraph
ar: افترض أن كل سطر هو فقرة

en: Assume every line starting with 2+ spaces or a tab starts a paragraph
ar: افترض أن كل سطر يبدأ بمسافتين أو أكثر أو علامة جدولة يبدأ فقرة

en: Most lines have hard line breaks, few/no blank lines or indents
ar: معظم الأسطر تحتوي على فواصل أسطر صلبة، وقليل/لا توجد أسطر فارغة أو مسافات بادئة

en: Don't modify the paragraph structure
ar: لا تعدل بنية الفقرة

en: Automatically decide which formatting processor to use
ar: تحديد المعالج التنسيقي الذي سيتم استخدامه تلقائيًا

en: No formatting
ar: لا يوجد تنسيق

en: Use heuristics to determine chapter headings, italics, etc.
ar: استخدم الاستدلالات لتحديد عناوين الفصول والخطوط المائلة وما إلى ذلك.

en: Use the Textile markup language
ar: استخدم لغة Textile للترميز

en: Use the Markdown markup language
ar: استخدم لغة Markdown للترميز

en: Formatting used within the document.
    * auto: {auto}
    * plain: {plain}
    * heuristic: {heuristic}
    * textile: {textile}
    * markdown: {markdown}
    To learn more about Markdown see {url}
ar: التنسيق المستخدم داخل المستند.
    * تلقائي: {auto}
    * عادي: {plain}
    * استدلالي: {heuristic}
    * تيكستايل: {textile}
    * مارك داون: {markdown}
    لمعرفة المزيد عن Markdown، راجع {url}

en: Paragraph structure to assume. The value of "off" is useful for formatted documents such as Markdown or Textile. Choices are:
    * auto: {auto}
    * block: {block}
    * single: {single}
    * print:  {print}
    * unformatted: {unformatted}
    * off: {off}
ar: بنية الفقرة المُفترضة. قيمة "off" مفيدة للمستندات المُنسّقة مثل Markdown أو Textile. الخيارات هي:
    * تلقائي: {auto}
    * كتلة: {block}
    * مفرد: {single}
    * طباعة: {print}
    * غير مُنسّق: {unformatted}
    * إيقاف: {off}

en: Normally extra spaces are condensed into a single space. With this option all spaces will be displayed.
ar: عادةً ما يتم تكثيف المسافات الإضافية في مسافة واحدة. مع هذا الخيار، سيتم عرض جميع المسافات.

en: Normally extra space at the beginning of lines is retained. With this option they will be removed.
ar: عادةً ما يتم الاحتفاظ بالمسافات الإضافية في بداية الأسطر. مع هذا الخيار، ستتم إزالتها.

en: Enable extensions to Markdown syntax. Extensions are formatting that is not part of the standard Markdown format. The extensions enabled by default: %default.
    To learn more about Markdown extensions, see {}
    This should be a comma separated list of extensions to enable:
ar: تمكين امتدادات صيغة Markdown. الامتدادات هي تنسيقات ليست جزءًا من تنسيق Markdown القياسي. الامتدادات المُمكّنة افتراضيًا: %default.
    لمعرفة المزيد حول امتدادات Markdown، راجع {}
    يجب أن تكون هذه قائمة مفصولة بفواصل للامتدادات التي سيتم تمكينها:

en: Plain text
ar: نص عادي

en: Markdown formatted text
ar: نص منسق بـ Markdown

en: Textile formatted text
ar: نص منسق بـ Textile

en: Type of newline to use. Options are %s. Default is 'system'. Use 'old_mac' for compatibility with Mac OS 9 and earlier. For macOS use 'unix'. 'system' will default to the newline type used by this OS.
ar: نوع السطر الجديد المراد استخدامه. الخيارات هي %s. الافتراضي هو 'system'. استخدم 'old_mac' للتوافق مع Mac OS 9 والإصدارات الأقدم. لنظام macOS استخدم 'unix'. سيتم تعيين 'system' افتراضيًا إلى نوع السطر الجديد المستخدم بواسطة نظام التشغيل هذا.

en: Force splitting on the max-line-length value when no space is present. Also allows max-line-length to be below the minimum
ar: فرض التقسيم على قيمة الحد الأقصى لطول السطر عند عدم وجود مسافة. يسمح أيضًا بأن يكون الحد الأقصى لطول السطر أقل من الحد الأدنى

en: Formatting used within the document.
    * plain: {plain}
    * markdown: {markdown}
    * textile: {textile}
ar: التنسيق المستخدم داخل المستند.
    * عادي: {plain}
    * مارك داون: {markdown}
    * تيكستايل: {textile}

en: Do not remove links within the document. This is only useful when paired with a TXT output formatting option that is not none because links are always removed with plain text output.
ar: لا تقم بإزالة الروابط داخل المستند. هذا مفيد فقط عند إقرانه بخيار تنسيق إخراج TXT ليس بلا، لأن الروابط تتم إزالتها دائمًا مع إخراج النص العادي.

en: Do not remove image references within the document. This is only useful when paired with a TXT output formatting option that is not none because links are always removed with plain text output.
ar: لا تقم بإزالة مراجع الصور داخل المستند. هذا مفيد فقط عند إقرانه بخيار تنسيق إخراج TXT ليس بلا، لأن الروابط تتم إزالتها دائمًا مع إخراج النص العادي.

en: Do not remove font color from output. This is only useful when TXT output formatting is set to textile. Textile is the only formatting that supports setting font color. If this option is not specified font color will not be set and default to the color displayed by the reader (generally this is black).
ar: لا تقم بإزالة لون الخط من الإخراج. هذا مفيد فقط عندما يتم تعيين تنسيق إخراج TXT إلى Textile. Textile هو التنسيق الوحيد الذي يدعم تعيين لون الخط. إذا لم يتم تحديد هذا الخيار، فلن يتم تعيين لون الخط وسيكون اللون الافتراضي هو اللون الذي يعرضه القارئ (عادةً ما يكون أسود).

en: Level of verbosity. Specify multiple times for greater verbosity. Specifying it twice will result in full verbosity, once medium verbosity and zero times least verbosity.
ar: مستوى الإسهاب. حدد هذا الخيار عدة مرات لزيادة مستوى الإسهاب. تحديده مرتين سينتج عنه إسهاب كامل، ومرة واحدة إسهاب متوسط، وصفر مرة إسهاب أقل.

en: Save the output from different stages of the conversion pipeline to the specified folder. Useful if you are unsure at which stage of the conversion process a bug is occurring.
ar: احفظ الإخراج من المراحل المختلفة لخطوات التحويل في المجلد المحدد. مفيد إذا كنت غير متأكد في أي مرحلة من عملية التحويل يحدث الخطأ.

en: Specify the input profile. The input profile gives the conversion system information on how to interpret various information in the input document. For example resolution dependent lengths (i.e. lengths in pixels). Choices are:
ar: تحديد ملف الإدخال. ملف الإدخال يعطي نظام التحويل معلومات حول كيفية تفسير المعلومات المختلفة في وثيقة الإدخال. على سبيل المثال، الأطوال المعتمدة على الدقة (أي الأطوال بالبكسل). الخيارات هي:

en: Specify the output profile. The output profile tells the conversion system how to optimize the created document for the specified device. In some cases, an output profile can be used to optimize the output for a particular device, but this is rarely necessary. Choices are:
ar: تحديد ملف تعريف الإخراج. يخبر ملف تعريف الإخراج نظام التحويل بكيفية تحسين المستند المُنشأ للجهاز المحدد. في بعض الحالات، يمكن استخدام ملف تعريف الإخراج لتحسين الإخراج لجهاز معين، لكن هذا نادرًا ما يكون ضروريًا. الخيارات هي:

en: The base font size in pts. All font sizes in the produced book will be rescaled based on this size. By choosing a larger size you can make the fonts in the output bigger and vice versa. By default, when the value is zero, the base font size is chosen based on the output profile you chose.
ar: حجم الخط الأساسي بالنقاط. ستتم إعادة تحجيم جميع أحجام الخطوط في الكتاب الناتج بناءً على هذا الحجم. باختيار حجم أكبر، يمكنك جعل الخطوط في الإخراج أكبر والعكس صحيح. افتراضيًا، عندما تكون القيمة صفرًا، يتم اختيار حجم الخط الأساسي بناءً على ملف تعريف الإخراج الذي اخترته.

en: Mapping from CSS font names to font sizes in pts. An example setting is 12,12,14,16,18,20,22,24. These are the mappings for the sizes xx-small to xx-large, with the final size being for huge fonts. The font rescaling algorithm uses these sizes to intelligently rescale fonts. The default is to use a mapping based on the output profile you chose.
ar: تعيين من أسماء خطوط CSS إلى أحجام الخطوط بالنقاط. إعداد مثال هو 12,12,14,16,18,20,22,24. هذه هي التعيينات للأحجام من xx-small إلى xx-large، مع كون الحجم الأخير للخطوط الضخمة. تستخدم خوارزمية إعادة تحجيم الخطوط هذه الأحجام لإعادة تحجيم الخطوط بذكاء. الافتراضي هو استخدام تعيين يعتمد على ملف تعريف الإخراج الذي اخترته.

en: Disable all rescaling of font sizes.
ar: تعطيل جميع عمليات إعادة تحجيم أحجام الخطوط.

en: The minimum line height, as a percentage of the element's calculated font size. calibre will ensure that every element has a line height of at least this setting, irrespective of what the input document specifies. Set to zero to disable. Default is 120%. Use this setting in preference to the direct line height specification, unless you know what you are doing. For example, you can achieve "double spaced" text by setting this to 240.
ar: الحد الأدنى لارتفاع السطر، كنسبة مئوية من حجم الخط المحسوب للعنصر. سيتأكد Calibre من أن كل عنصر له ارتفاع سطر لا يقل عن هذا الإعداد، بغض النظر عما يحدده المستند المدخل. اضبطه على صفر للتعطيل. الافتراضي هو 120%. استخدم هذا الإعداد بدلاً من تحديد ارتفاع السطر المباشر، إلا إذا كنت تعرف ما تفعله. على سبيل المثال، يمكنك تحقيق نص "مزدوج التباعد" عن طريق ضبط هذا على 240.

en: The line height in pts. Controls spacing between consecutive lines of text. Only applies to elements that do not define their own line height. In most cases, the minimum line height option is more useful. By default no line height manipulation is performed.
ar: ارتفاع السطر بالنقاط. يتحكم في التباعد بين الأسطر المتتالية من النص. ينطبق فقط على العناصر التي لا تحدد ارتفاع السطر الخاص بها. في معظم الحالات، يكون خيار الحد الأدنى لارتفاع السطر أكثر فائدة. افتراضيًا، لا يتم إجراء أي معالجة لارتفاع السطر.

en: Embed the specified font family into the book. This specifies the "base" font used for the book. If the input document specifies its own fonts, they may override this base font. You can use the filter style information option to remove fonts from the input document. Note that font embedding only works with some output formats, principally EPUB, AZW3 and DOCX.
ar: تضمين عائلة الخط المحددة في الكتاب. يحدد هذا الخط "الأساسي" المستخدم للكتاب. إذا كان المستند المدخل يحدد خطوطه الخاصة، فقد تتجاوز هذه الخطوط الخط الأساسي. يمكنك استخدام خيار تصفية معلومات النمط لإزالة الخطوط من المستند المدخل. لاحظ أن تضمين الخطوط يعمل فقط مع بعض تنسيقات الإخراج، وبشكل رئيسي EPUB وAZW3 وDOCX.

en: Embed every font that is referenced in the input document but not already embedded. This will search your system for the fonts, and if found, they will be embedded. Embedding will only work if the format you are converting to supports embedded fonts, such as EPUB, AZW3, DOCX or PDF. Please ensure that you have the proper license for embedding the fonts used in this document.
ar: تضمين كل خط مشار إليه في المستند المدخل ولكن غير مضمن بالفعل. سيبحث هذا في نظامك عن الخطوط، وإذا وجدت، سيتم تضمينها. لن يعمل التضمين إلا إذا كان التنسيق الذي تقوم بالتحويل إليه يدعم الخطوط المضمنة، مثل EPUB أو AZW3 أو DOCX أو PDF. يرجى التأكد من أن لديك الترخيص المناسب لتضمين الخطوط المستخدمة في هذا المستند.

en: Subset all embedded fonts. Every embedded font is reduced to contain only the glyphs used in this document. This decreases the size of the font files. Useful if you are embedding a particularly large font with lots of unused glyphs.
ar: تضمين مجموعة فرعية من جميع الخطوط المضمنة. يتم تقليل كل خط مضمن ليحتوي فقط على الرموز الرسومية المستخدمة في هذا المستند. هذا يقلل من حجم ملفات الخطوط. مفيد إذا كنت تقوم بتضمين خط كبير بشكل خاص مع الكثير من الرموز الرسومية غير المستخدمة.

en: Some badly designed documents use tables to control the layout of text on the page. When converted these documents often have text that runs off the page and other artifacts. This option will extract the content from the tables and present it in a linear fashion.
ar: تستخدم بعض المستندات سيئة التصميم الجداول للتحكم في تخطيط النص على الصفحة. عند تحويل هذه المستندات، غالبًا ما يظهر النص خارج الصفحة وعناصر أخرى. سيقوم هذا الخيار باستخراج المحتوى من الجداول وتقديمه بطريقة خطية.

en: XPath expression that specifies all tags that should be added to the Table of Contents at level one. If this is specified, it takes precedence over other forms of auto-detection. See the XPath Tutorial in the calibre User Manual for examples.
ar: تعبير XPath يحدد جميع العلامات التي يجب إضافتها إلى جدول المحتويات في المستوى الأول. إذا تم تحديد هذا، فإنه يأخذ الأسبقية على الأشكال الأخرى من الكشف التلقائي. راجع دليل XPath التعليمي في دليل مستخدم Calibre للحصول على أمثلة.

en: XPath expression that specifies all tags that should be added to the Table of Contents at level two. Each entry is added under the previous level one entry. See the XPath Tutorial in the calibre User Manual for examples.
ar: تعبير XPath يحدد جميع العلامات التي يجب إضافتها إلى جدول المحتويات في المستوى الثاني. يتم إضافة كل إدخال تحت إدخال المستوى الأول السابق. راجع دليل XPath التعليمي في دليل مستخدم Calibre للحصول على أمثلة.

en: XPath expression that specifies all tags that should be added to the Table of Contents at level three. Each entry is added under the previous level two entry. See the XPath Tutorial in the calibre User Manual for examples.
ar: تعبير XPath يحدد جميع العلامات التي يجب إضافتها إلى جدول المحتويات في المستوى الثالث. يتم إضافة كل إدخال تحت إدخال المستوى الثاني السابق. راجع دليل XPath التعليمي في دليل مستخدم Calibre للحصول على أمثلة.

en: Normally, if the source file already has a Table of Contents, it is used in preference to the auto-generated one. With this option, the auto-generated one is always used.
ar: عادةً، إذا كان الملف المصدر يحتوي بالفعل على جدول محتويات، فإنه يُستخدم بدلاً من الجدول الذي تم إنشاؤه تلقائيًا. مع هذا الخيار، يُستخدم الجدول الذي تم إنشاؤه تلقائيًا دائمًا.

en: Don't add auto-detected chapters to the Table of Contents.
ar: لا تضف الفصول المكتشفة تلقائيًا إلى جدول المحتويات.

en: If fewer than this number of chapters is detected, then links are added to the Table of Contents. Default: %default
ar: إذا تم اكتشاف عدد أقل من هذا العدد من الفصول، فستتم إضافة روابط إلى جدول المحتويات. الافتراضي: %default

en: Maximum number of links to insert into the TOC. Set to 0 to disable. Default is: %default. Links are only added to the TOC if less than the threshold number of chapters were detected.
ar: الحد الأقصى لعدد الروابط التي سيتم إدراجها في جدول المحتويات. اضبط على 0 للتعطيل. الافتراضي هو: %default. تتم إضافة الروابط إلى جدول المحتويات فقط إذا تم اكتشاف عدد أقل من الفصول من الحد الأدنى.

en: Remove entries from the Table of Contents whose titles match the specified regular expression. Matching entries and all their children are removed.
ar: إزالة الإدخالات من جدول المحتويات التي تتطابق عناوينها مع التعبير العادي المحدد. يتم إزالة الإدخالات المتطابقة وجميع عناصرها الفرعية.

en: When creating a TOC from links in the input document, allow duplicate entries, i.e. allow more than one entry with the same text, provided that they point to a different location.
ar: عند إنشاء جدول محتويات من الروابط في المستند المدخل، اسمح بالإدخالات المكررة، أي اسمح بأكثر من إدخال واحد بنفس النص، شريطة أن تشير إلى موقع مختلف.

en: An XPath expression to detect chapter titles. The default is to consider <h1> or <h2> tags that contain the words "chapter", "book", "section", "prologue", "epilogue" or "part" as chapter titles as well as any tags that have class="chapter". The expression used must evaluate to a list of elements. To disable chapter detection, use the expression "/". See the XPath Tutorial in the calibre User Manual for further help on using this feature.
ar: تعبير XPath لاكتشاف عناوين الفصول. الافتراضي هو اعتبار علامات <h1> أو <h2> التي تحتوي على الكلمات "chapter"، "book"، "section"، "prologue"، "epilogue" أو "part" كعناوين فصول، بالإضافة إلى أي علامات تحتوي على class="chapter". يجب أن يقيم التعبير المستخدم إلى قائمة من العناصر. لتعطيل اكتشاف الفصول، استخدم التعبير "/". راجع دليل XPath التعليمي في دليل مستخدم Calibre للحصول على مساعدة إضافية حول استخدام هذه الميزة.

en: Specify how to mark detected chapters. A value of "pagebreak" will insert page breaks before chapters. A value of "rule" will insert a line before chapters. A value of "none" will disable chapter marking and a value of "both" will use both page breaks and lines to mark chapters.
ar: حدد كيفية تمييز الفصول المكتشفة. قيمة "pagebreak" ستدرج فواصل صفحات قبل الفصول. قيمة "rule" ستدرج خطًا قبل الفصول. قيمة "none" ستعطل تمييز الفصول وقيمة "both" ستستخدم فواصل الصفحات والخطوط لتمييز الفصول.

en: An XPath expression to detect the location in the document at which to start reading. Some e-book reading programs (most prominently the Kindle) use this location as the position at which to open the book. See the XPath tutorial in the calibre User Manual for further help using this feature.
ar: تعبير XPath لاكتشاف الموقع في المستند الذي يجب أن تبدأ القراءة منه. تستخدم بعض برامج قراءة الكتب الإلكترونية (أبرزها Kindle) هذا الموقع كنقطة لفتح الكتاب. راجع دليل XPath التعليمي في دليل مستخدم Calibre للحصول على مساعدة إضافية حول استخدام هذه الميزة.

en: Either the path to a CSS stylesheet or raw CSS. This CSS will be appended to the style rules from the source file, so it can be used to override those rules.
ar: إما المسار إلى ورقة أنماط CSS أو CSS خام. ستتم إضافة هذا الـ CSS إلى قواعد الأنماط من الملف المصدر، بحيث يمكن استخدامه لتجاوز تلك القواعد.

en: Rules for transforming the styles in this book. These rules are applied after all other CSS processing is done.
ar: قواعد لتحويل الأنماط في هذا الكتاب. يتم تطبيق هذه القواعد بعد الانتهاء من جميع معالجات CSS الأخرى.

en: Rules for transforming the HTML in this book. These rules are applied after the HTML is parsed, but before any other transformations.
ar: قواعد لتحويل HTML في هذا الكتاب. يتم تطبيق هذه القواعد بعد تحليل HTML، ولكن قبل أي تحويلات أخرى.

en: A comma separated list of CSS properties that will be removed from all CSS style rules. This is useful if the presence of some style information prevents it from being overridden on your device. For example: font-family,color,margin-left,margin-right
ar: قائمة مفصولة بفواصل من خصائص CSS التي ستتم إزالتها من جميع قواعد أنماط CSS. هذا مفيد إذا كان وجود بعض معلومات الأنماط يمنع تجاوزها على جهازك. على سبيل المثال: font-family,color,margin-left,margin-right

en: By default, calibre will use the shorthand form for various CSS properties such as margin, padding, border, etc. This option will cause it to use the full expanded form instead. Note that CSS is always expanded when generating EPUB files with the output profile set to one of the Nook profiles as the Nook cannot handle shorthand CSS.
ar: افتراضيًا، سيستخدم Calibre الصيغة المختصرة لخصائص CSS المختلفة مثل الهامش، والحشو، والحدود، وما إلى ذلك. سيؤدي هذا الخيار إلى استخدام الصيغة الموسعة الكاملة بدلاً من ذلك. لاحظ أن CSS يتم توسيعه دائمًا عند إنشاء ملفات EPUB مع ضبط ملف تعريف الإخراج على أحد ملفات تعريف Nook حيث لا يمكن لـ Nook التعامل مع CSS المختصر.

en: An XPath expression. Page breaks are inserted before the specified elements. To disable use the expression: /
ar: تعبير XPath. يتم إدراج فواصل الصفحات قبل العناصر المحددة. لتعطيل هذا، استخدم التعبير: /

en: Some documents specify page margins by specifying a left and right margin on each individual paragraph. calibre will try to detect and remove these margins. Sometimes, this can cause the removal of margins that should not have been removed. In this case you can disable the removal.
ar: تحدد بعض المستندات هوامش الصفحة عن طريق تحديد هامش أيسر وأيمن لكل فقرة على حدة. سيحاول Calibre اكتشاف وإزالة هذه الهوامش. في بعض الأحيان، يمكن أن يتسبب هذا في إزالة هوامش ما كان ينبغي إزالتها. في هذه الحالة، يمكنك تعطيل الإزالة.

en: When an <img> tag has no alt attribute, check the associated image file for metadata that specifies alternate text, and use it to fill in the alt attribute. The alt attribute improves accessibility by providing text descriptions for users who cannot see or fully interpret visual content.
ar: عندما لا تحتوي علامة `<img>` على سمة `alt`، يتم التحقق من ملف الصورة المرتبط بحثًا عن بيانات وصفية تحدد نصًا بديلاً، واستخدامها لملء سمة `alt`. تعمل سمة `alt` على تحسين إمكانية الوصول من خلال توفير أوصاف نصية للمستخدمين الذين لا يستطيعون رؤية المحتوى المرئي أو تفسيره بالكامل.

en: Set the top margin in pts. Default is %default. Setting this to less than zero will cause no margin to be set (the margin setting in the original document will be preserved). Note: Page oriented formats such as PDF and DOCX have their own margin settings that take precedence.
ar: ضبط الهامش العلوي بالنقاط. الافتراضي هو %default. ضبطه على أقل من صفر لن يؤدي إلى تعيين أي هامش (سيتم الاحتفاظ بإعداد الهامش في المستند الأصلي). ملاحظة: تنسيقات الصفحات مثل PDF و DOCX لها إعدادات هوامش خاصة بها تأخذ الأسبقية.

en: Set the bottom margin in pts. Default is %default. Setting this to less than zero will cause no margin to be set (the margin setting in the original document will be preserved). Note: Page oriented formats such as PDF and DOCX have their own margin settings that take precedence.
ar: ضبط الهامش السفلي بالنقاط. الافتراضي هو %default. ضبطه على أقل من صفر لن يؤدي إلى تعيين أي هامش (سيتم الاحتفاظ بإعداد الهامش في المستند الأصلي). ملاحظة: تنسيقات الصفحات مثل PDF و DOCX لها إعدادات هوامش خاصة بها تأخذ الأسبقية.

en: Set the left margin in pts. Default is %default. Setting this to less than zero will cause no margin to be set (the margin setting in the original document will be preserved). Note: Page oriented formats such as PDF and DOCX have their own margin settings that take precedence.
ar: ضبط الهامش الأيسر بالنقاط. الافتراضي هو %default. ضبطه على أقل من صفر لن يؤدي إلى تعيين أي هامش (سيتم الاحتفاظ بإعداد الهامش في المستند الأصلي). ملاحظة: تنسيقات الصفحات مثل PDF و DOCX لها إعدادات هوامش خاصة بها تأخذ الأسبقية.

en: Set the right margin in pts. Default is %default. Setting this to less than zero will cause no margin to be set (the margin setting in the original document will be preserved). Note: Page oriented formats such as PDF and DOCX have their own margin settings that take precedence.
ar: ضبط الهامش الأيمن بالنقاط. الافتراضي هو %default. ضبطه على أقل من صفر لن يؤدي إلى تعيين أي هامش (سيتم الاحتفاظ بإعداد الهامش في المستند الأصلي). ملاحظة: تنسيقات الصفحات مثل PDF و DOCX لها إعدادات هوامش خاصة بها تأخذ الأسبقية.

en: Change text justification. A value of "left" converts all justified text in the source to left aligned (i.e. unjustified) text. A value of "justify" converts all unjustified text to justified. A value of "original" (the default) does not change justification in the source file. Note that only some output formats support justification.
ar: تغيير محاذاة النص. قيمة "left" (يسار) تحول جميع النصوص المبررة في المصدر إلى نص محاذٍ لليسار (أي غير مبرر). قيمة "justify" (تبرير) تحول جميع النصوص غير المبررة إلى مبررة. قيمة "original" (الأصل) (الافتراضية) لا تغير المحاذاة في الملف المصدر. ملاحظة: بعض تنسيقات الإخراج فقط تدعم المحاذاة.

en: Remove spacing between paragraphs. Also sets an indent on paragraphs of 1.5em. Spacing removal will not work if the source file does not use paragraphs (<p> or <div> tags).
ar: إزالة المسافات بين الفقرات. كما يقوم بضبط مسافة بادئة للفقرات بمقدار 1.5em. لن تعمل إزالة المسافات إذا لم يستخدم الملف المصدر علامات الفقرات (<p> أو <div>).

en: When calibre removes blank lines between paragraphs, it automatically sets a paragraph indent, to ensure that paragraphs can be easily distinguished. This option controls the width of that indent (in em). If you set this value negative, then the indent specified in the input document is used, that is, calibre does not change the indentation.
ar: عندما يزيل Calibre الأسطر الفارغة بين الفقرات، فإنه يضبط تلقائيًا مسافة بادئة للفقرة لضمان سهولة التمييز بين الفقرات. يتحكم هذا الخيار في عرض تلك المسافة البادئة (بوحدة em). إذا قمت بضبط هذه القيمة سالبة، فسيتم استخدام المسافة البادئة المحددة في المستند المدخل، أي أن Calibre لا يغير المسافة البادئة.

en: Use the cover detected from the source file in preference to the specified cover.
ar: استخدم الغلاف الذي تم اكتشافه من الملف المصدر بدلاً من الغلاف المحدد.

en: Insert a blank line between paragraphs. Will not work if the source file does not use paragraphs (<p> or <div> tags).
ar: إدراج سطر فارغ بين الفقرات. لن يعمل إذا كان الملف المصدر لا يستخدم علامات الفقرات (<p> أو <div>).

en: Set the height of the inserted blank lines (in em). The height of the lines between paragraphs will be twice the value set here.
ar: اضبط ارتفاع الأسطر الفارغة المدخلة (بوحدة em). سيكون ارتفاع الأسطر بين الفقرات ضعف القيمة المحددة هنا.

en: Remove the first image from the input e-book. Useful if the input document has a cover image that is not identified as a cover. In this case, if you set a cover in calibre, the output document will end up with two cover images if you do not specify this option.
ar: إزالة الصورة الأولى من الكتاب الإلكتروني المدخل. مفيد إذا كان المستند المدخل يحتوي على صورة غلاف لم يتم تحديدها كغلاف. في هذه الحالة، إذا قمت بتعيين غلاف في Calibre، فسينتهي المستند الناتج بصورتين للغلاف إذا لم تحدد هذا الخيار.

en: Insert the book metadata at the start of the book. This is useful if your e-book reader does not support displaying/searching metadata directly.
ar: إدراج بيانات الكتاب الوصفية في بداية الكتاب. هذا مفيد إذا كان قارئ الكتب الإلكترونية الخاص بك لا يدعم عرض/البحث في البيانات الوصفية مباشرةً.

en: Convert fancy quotes, dashes and ellipsis to their plain equivalents.
ar: تحويل علامات الاقتباس المزخرفة، والشرطات، وعلامات الحذف إلى ما يعادلها العادي.

en: Read metadata from the specified OPF file. Metadata read from this file will override any metadata in the source file.
ar: قراءة البيانات الوصفية من ملف OPF المحدد. البيانات الوصفية المقروءة من هذا الملف ستتجاوز أي بيانات وصفية في الملف المصدر.

en: Transliterate Unicode characters to an ASCII representation. Use with care because this will replace Unicode characters with ASCII. For instance it will replace "{0}" with "{1}". Also, note that in cases where there are multiple representations of a character (characters shared by Chinese and Japanese for instance) the representation based on the current calibre interface language will be used.
ar: نقل الأحرف اليونيكود إلى تمثيل ASCII. استخدم بحذر لأن هذا سيحل محل أحرف اليونيكود بـ ASCII. على سبيل المثال، سيحل محل "{0}" بـ "{1}". لاحظ أيضًا أنه في الحالات التي توجد فيها عدة تمثيلات لحرف (أحرف مشتركة بين الصينية واليابانية على سبيل المثال)، سيتم استخدام التمثيل بناءً على لغة واجهة Calibre الحالية.

en: Preserve ligatures present in the input document. A ligature is a combined character of a pair of characters like ff, fi, fl et cetera. Most readers do not have support for ligatures in their default fonts, so they are unlikely to render correctly. By default, calibre will turn a ligature into the corresponding pair of normal characters. Note that ligatures here mean only unicode ligatures not ligatures created via CSS or font styles. This option will preserve them instead.
ar: الاحتفاظ بالروابط الخطية الموجودة في المستند المدخل. الرابطة الخطية هي حرف مدمج لزوج من الأحرف مثل ff، fi، fl وما إلى ذلك. معظم القراء لا يدعمون الروابط الخطية في خطوطهم الافتراضية، لذا فمن غير المرجح أن يتم عرضها بشكل صحيح. افتراضيًا، سيقوم Calibre بتحويل الرابطة الخطية إلى الزوج المقابل من الأحرف العادية. لاحظ أن الروابط الخطية هنا تعني فقط الروابط الخطية اليونيكود وليس الروابط الخطية التي تم إنشاؤها عبر CSS أو أنماط الخطوط. سيحافظ هذا الخيار عليها بدلاً من ذلك.

en: Set the title.
ar: تعيين العنوان.

en: Set the authors. Multiple authors should be separated by ampersands.
ar: تعيين المؤلفين. يجب فصل المؤلفين المتعددين بعلامة العطف (&).

en: The version of the title to be used for sorting.
ar: نسخة العنوان المراد استخدامها للفرز.

en: String to be used when sorting by author.
ar: السلسلة النصية المراد استخدامها عند الفرز حسب المؤلف.

en: Set the cover to the specified file or URL
ar: تعيين الغلاف إلى الملف أو الرابط المحدد

en: Set the e-book description.
ar: تعيين وصف الكتاب الإلكتروني.

en: Set the e-book publisher.
ar: تعيين ناشر الكتاب الإلكتروني.

en: Set the series this e-book belongs to.
ar: تعيين السلسلة التي ينتمي إليها هذا الكتاب الإلكتروني.

en: Set the index of the book in this series.
ar: تعيين فهرس الكتاب في هذه السلسلة.

en: Set the rating. Should be a number between 1 and 5.
ar: تعيين التقييم. يجب أن يكون رقمًا بين 1 و 5.

en: Set the ISBN of the book.
ar: تعيين الرقم المعياري الدولي للكتاب (ISBN).

en: Set the tags for the book. Should be a comma separated list.
ar: تعيين علامات الكتاب. يجب أن تكون قائمة مفصولة بفواصل.

en: Set the book producer.
ar: تعيين منتج الكتاب.

en: Set the language.
ar: تعيين اللغة.

en: Set the publication date (assumed to be in the local timezone, unless the timezone is explicitly specified)
ar: تعيين تاريخ النشر (يُفترض أن يكون في التوقيت المحلي، ما لم يتم تحديد المنطقة الزمنية بشكل صريح)

en: Set the book timestamp (no longer used anywhere)
ar: عيّن البصمة الزمنية للكتاب (لم تعدْ مستخدمة في أي مكان)

en: Enable heuristic processing. This option must be set for any heuristic processing to take place.
ar: تمكين المعالجة الاستدلالية (heuristice). يجب تعيين هذا الخيار لكي تتم أي معالجة استدلالية.

en: Detect unformatted chapter headings and sub headings. Change them to h2 and h3 tags.  This setting will not create a TOC, but can be used in conjunction with structure detection to create one.
ar: الكشف عن الترويسات والترويسات الفرعية غير المنسقة للفصول. تغييرها إلى وسوم H2 و H3. هذا الإعداد لن يُنشيء جدول محتويات، ولكن يمكن استخدامه جنبا إلى جنب مع الكشف عن الهيكل لإنشاء جدول محتويات.

en: Look for common words and patterns that denote italics and italicize them.
ar: ابحث عن الكلمات والأنماط الشائعة التي تدل على الخط المائل وقم بتمييزها مائلًا.

en: Turn indentation created from multiple non-breaking space entities into CSS indents.
ar: حوّل المسافة البادئة الناتجة عن كيانات المسافة غير الفاصلة المتعددة إلى مسافات بادئة CSS.

en: Scale used to determine the length at which a line should be unwrapped. Valid values are a decimal between 0 and 1. The default is 0.4, just below the median line length.  If only a few lines in the document require unwrapping this value should be reduced
ar: استخدام النطاق لتحديد طول يقول ينبغي ملفوف خط. القيم الصالحة هي العشرية بين 0 و 1. الافتراضي هو 0, 4، أقل بقليل من طول خط الوسط.وينبغي إلا إذا بضعة أسطر في وثيقة تتطلب إزالة التغليف يتم تخفيض هذه القيمة

en: Unwrap lines using punctuation and other formatting clues.
ar: فك التفاف الأسطر باستخدام علامات الترقيم وتلميحات التنسيق الأخرى.

en: Remove empty paragraphs from the document when they exist between every other paragraph
ar: إزالة الفقرات الفارغة من المستند عندما توجد بين كل فقرة أخرى

en: Left aligned scene break markers are center aligned. Replace soft scene breaks that use multiple blank lines with horizontal rules.
ar: علامات فواصل المشاهد المحاذية لليسار يتم محاذاتها إلى المنتصف. استبدال فواصل المشاهد الناعمة التي تستخدم عدة أسطر فارغة بقواعد أفقية.

en: Replace scene breaks with the specified text. By default, the text from the input document is used.
ar: استبدال فواصل المشاهد بالنص المحدد. افتراضيًا، يتم استخدام النص من المستند المدخل.

en: Analyze hyphenated words throughout the document.  The document itself is used as a dictionary to determine whether hyphens should be retained or removed.
ar: تحليل كلمات الواصلة عبر الوثيقة. وتستخدم هذه الوثيقة نفسها القاموس لتحديد طريفة إذا كان ينبغي الاحتفاظ الواصلات أو إزالتها.

en: Looks for occurrences of sequential <h1> or <h2> tags. The tags are renumbered to prevent splitting in the middle of chapter headings.
ar: يبحث عن تكرارات لعلامات <h1> أو <h2> المتسلسلة. يتم إعادة ترقيم العلامات لمنع الانقسام في منتصف عناوين الفصول.

en: Search pattern (regular expression) to be replaced with sr1-replace.
ar: نمط البحث (تعبير عادي) ليتم استبداله بـ sr1-replace.

en: Replacement to replace the text found with sr1-search.
ar: النص البديل لاستبدال النص الذي تم العثور عليه باستخدام sr1-search.

en: Search pattern (regular expression) to be replaced with sr2-replace.
ar: نمط البحث (تعبير عادي) ليتم استبداله بـ sr2-replace.

en: Replacement to replace the text found with sr2-search.
ar: النص البديل لاستبدال النص الذي تم العثور عليه باستخدام sr2-search.

en: Search pattern (regular expression) to be replaced with sr3-replace.
ar: نمط البحث (تعبير عادي) ليتم استبداله بـ sr3-replace.

en: Replacement to replace the text found with sr3-search.
ar: النص البديل لاستبدال النص الذي تم العثور عليه باستخدام sr3-search.

en: Path to a file containing search and replace regular expressions. The file must contain alternating lines of regular expression followed by replacement pattern (which can be an empty line). The regular expression must be in the Python regex syntax and the file must be UTF-8 encoded.
ar: مسار إلى ملف يحتوي على تعبيرات عادية للبحث والاستبدال. يجب أن يحتوي الملف على أسطر متناوبة من التعبير العادي يتبعها نمط الاستبدال (والذي يمكن أن يكون سطرًا فارغًا). يجب أن يكون التعبير العادي بصيغة تعبير Python العادي ويجب أن يكون الملف مشفرًا بـ UTF-8.

en: Values of series index and rating must be numbers. Ignoring
ar: يجب أن تكون قيم فهرس السلسلة والتقييم أرقامًا. سيتم تجاهلها

en: Failed to parse date/time
ar: فشل في تحليل التاريخ/الوقت

en: Converting input to HTML...
ar: جارٍ تحويل المدخلات إلى HTML...

en: Running transforms on e-book...
ar: جارٍ تشغيل التحويلات على الكتاب الإلكتروني...

en: Running %s plugin
ar: جارٍ تشغيل ملحق %s

en: Template error
ar: خطأ في القالب

en: The Cross
ar: الصليب

en: Half and half
ar: نصف ونصف

en: Banner
ar: لافتة

en: Ornamental
ar: زخرفي

en: Blocks
ar: كتل

en: Remove the property
ar: إزالة الخاصية

en: Add extra properties
ar: إضافة خصائص إضافية

en: Change the value to
ar: تغيير القيمة إلى

en: Multiply the value by
ar: ضرب القيمة في

en: Divide the value by
ar: قسمة القيمة على

en: Add to the value
ar: أضف إلى القيمة

en: Subtract from the value
ar: اطرح من القيمة

en: is
ar: يكون

en: is not
ar: ليس

en: is any value
ar: أي قيمة

en: matches pattern
ar: يطابق النمط

en: does not match pattern
ar: لا يطابق النمط

en: is the same length as
ar: نفس الطول مثل

en: is not the same length as
ar: ليس بنفس الطول مثل

en: is less than
ar: أقل من

en: is greater than
ar: أكبر من

en: is less than or equal to
ar: أقل من أو يساوي

en: is greater than or equal to
ar: أكبر من أو يساوي

en: Unknown keys
ar: مفاتيح غير معروفة

en: The rule has unknown keys: %s
ar: القاعدة تحتوي على مفاتيح غير معروفة: %s

en: Missing keys
ar: مفاتيح مفقودة

en: The rule has missing keys: %s
ar: القاعدة تحتوي على مفاتيح مفقودة: %s

en: Property required
ar: الخاصية مطلوبة

en: You must specify a CSS property to match
ar: يجب عليك تحديد خاصية CSS للمطابقة

en: Shorthand property not allowed
ar: خاصية الاختصار غير مسموح بها

en: {0} is a shorthand property. Use the full form of the property, for example, instead of font, use font-family, instead of margin, use margin-top, etc.
ar: {0} هي خاصية اختصار. استخدم الشكل الكامل للخاصية، على سبيل المثال، بدلاً من font، استخدم font-family، بدلاً من margin، استخدم margin-top، إلخ.

en: Query required
ar: الاستعلام مطلوب

en: You must specify a value for the CSS property to match
ar: يجب عليك تحديد قيمة لخاصية CSS للمطابقة

en: Unknown match type
ar: نوع المطابقة غير معروف

en: The match type %s is not known
ar: نوع المطابقة %s غير معروف

en: Query invalid
ar: الاستعلام غير صالح

en: %s is not a valid regular expression
ar: %s ليس تعبيرًا عاديًا صالحًا

en: %s is not a valid length or number
ar: %s ليس طولاً أو رقمًا صالحًا

en: Unknown action type
ar: نوع الإجراء غير معروف

en: The action type %s is not known
ar: نوع الإجراء %s غير معروف

en: You must specify a number
ar: يجب عليك تحديد رقم

en: You must specify at least one CSS property to add
ar: يجب عليك تحديد خاصية CSS واحدة على الأقل للإضافة

en: You must specify a value to change the property to
ar: يجب عليك تحديد قيمة لتغيير الخاصية إليها

en: No data
ar: لا توجد بيانات

en: %s is not a number
ar: %s ليس رقمًا

en: Invalid number
ar: رقم غير صالح

en: If the property {property} {match_type} {query}
    {action}
ar: إذا كانت الخاصية {property} {match_type} {query}
    {action}

en: Notes
ar: ملاحظات

en: Table of Contents
ar: جدول المحتويات

en: Cover
ar: الغلاف

en: Follow all local links in an HTML file and create a ZIP file containing all linked files. This plugin is run every time you add an HTML file to the library.
ar: تتبع جميع الروابط المحلية في ملف HTML وأنشئ ملفًا مضغوطًا (ZIP) يحتوي على جميع الملفات المرتبطة. يتم تشغيل هذا الملحق في كل مرة تضيف فيها ملف HTML إلى المكتبة.

en: Character encoding for the input HTML files. Common choices include: utf-8, cp1252, cp1251 and latin1.
ar: ترميز الأحرف لملفات HTML المدخلة. الخيارات الشائعة تشمل: utf-8، cp1252، cp1251، و latin1.

en: Add linked files in breadth first order
ar: أضف الملفات المرتبطة بترتيب البحث العرضي

en: Normally, when following links in HTML files calibre does it depth first, i.e. if file A links to B and  C, but B links to D, the files are added in the order A, B, D, C.  With this option, they will instead be added as A, B, C, D
ar: عادة، عند تتبّع الروابط في ملفات HTML فإن كاليبر يفعل ذلك بالعمق أولاً، أي أنه إذا كان A يربط إلى B و  C، لكن B يربط إلى D، فإن الملفات تُضاف بالترتيب A‏، B‏، D‏، C.  بهذا الخيار، فإنها بدلاً من ذلك ستُضاف هكذا A‏، B‏، C‏، D

en: Allow resources outside the HTML file root folder
ar: اسمح بالموارد خارج المجلد الرئيسي لملف HTML

en: {} must not be empty
ar: {} يجب ألا يكون فارغًا

en: Change tag name
ar: غيّر اسم الوسم

en: New tag name
ar: اسم الوسم الجديد

en: Rename tag to the specified name
ar: أعد تسمية الوسم إلى الاسم المحدد

en: Remove tag and children
ar: أزل الوسم ومحتوياته

en: Remove the tag and all its contents
ar: أزل الوسم وجميع محتوياته

en: Remove tag only
ar: أزل الوسم فقط

en: Remove the tag but keep its contents
ar: أزل الوسم ولكن احتفظ بمحتوياته

en: Add classes
ar: أضِف فئات

en: Add the specified classes, e.g.:
ar: أضِف الفئات المحددة، مثلاً:

en: Space separated class names
ar: أسماء فئات مفصولة بمسافات

en: Remove classes
ar: أزِل الفئات

en: Remove the specified classes, e.g.:
ar: أزِل الفئات المحددة، مثلاً:

en: Remove attributes
ar: أزل السمات

en: Remove the specified attributes from the tag. Multiple attribute names should be separated by spaces. The special value * removes all attributes.
ar: أزل السمات المحددة من الوسم. يجب فصل أسماء السمات المتعددة بمسافات. القيمة الخاصة `*` تزيل جميع السمات.

en: Space separated attribute names
ar: أسماء سمات مفصولة بمسافات

en: Add attributes
ar: أضف السمات

en: Add the specified attributes, e.g.:
ar: أضف السمات المحددة، مثلاً:

en: Empty the tag
ar: أفرغ الوسم

en: Remove all contents from the tag
ar: أزل جميع المحتويات من الوسم

en: Wrap the tag
ar: غطِ الوسم

en: Wrap the tag in the specified tag, e.g.: {0} will wrap the tag in a DIV tag with class {1}
ar: غطِ الوسم بالوسم المحدد، مثلاً: {0} سيقوم بتغليف الوسم داخل وسم DIV بالفئة {1}

en: An HTML opening tag
ar: وسم HTML افتتاحي

en: Insert HTML at start
ar: أدرج HTML عند البداية

en: The specified HTML snippet is inserted after the opening tag. Note that only valid HTML snippets can be used without unclosed tags
ar: يتم إدراج قصاصة HTML المحددة بعد علامة الفتح. لاحظ أنه لا يمكن استخدام قصاصات HTML الصالحة إلا بدون علامات غير مغلقة

en: HTML snippet
ar: قصاصة HTML

en: Insert HTML at end
ar: أدرج HTML عند النهاية

en: The specified HTML snippet is inserted before the closing tag. Note that only valid HTML snippets can be used without unclosed tags
ar: يتم إدراج قصاصة HTML المحددة قبل علامة الإغلاق. لاحظ أنه لا يمكن استخدام قصاصات HTML الصالحة إلا بدون علامات غير مغلقة

en: Insert HTML before tag
ar: أدرج HTML قبل الوسم

en: The specified HTML snippet is inserted before the opening tag. Note that only valid HTML snippets can be used without unclosed tags
ar: يتم إدراج قصاصة HTML المحددة قبل علامة الفتح. لاحظ أنه لا يمكن استخدام قصاصات HTML الصالحة إلا بدون علامات غير مغلقة

en: Insert HTML after tag
ar: أدرج HTML بعد الوسم

en: The specified HTML snippet is inserted after the closing tag. Note that only valid HTML snippets can be used without unclosed tags
ar: يتم إدراج قصاصة HTML المحددة بعد علامة الإغلاق. لاحظ أنه لا يمكن استخدام قصاصات HTML الصالحة إلا بدون علامات غير مغلقة

en: Action must have both:
ar: يجب أن يتوفر في الإجراء كلاهما:

en: {} is not a valid CSS selector
ar: {} ليس محدد CSS صالحًا

en: {} is not a valid XPath selector
ar: {} ليس محدد XPath صالحًا

en: Tag name
ar: اسم الوسم

en: Class name
ar: اسم الفئة

en: has class
ar: لديه فئة

en: does not have class
ar: ليس لديه فئة

en: CSS selector
ar: محدد CSS

en: matches CSS selector
ar: يطابق محدد CSS

en: XPath selector
ar: محدد XPath

en: matches XPath selector
ar: يطابق محدد XPath

en: is any tag
ar: أي وسم

en: Text
ar: نص

en: contains text
ar: يحتوي على نص

en: You must specify a value for the tag to match
ar: يجب عليك تحديد قيمة للوسم للمطابقة

en: Invalid {}
ar: {} غير صالح

en: No actions
ar: لا توجد إجراءات

en: The rule has no actions
ar: القاعدة لا تحتوي على إجراءات

en: Invalid action
ar: إجراء غير صالح

en: No tag found in: {}. The tag specification must be of the form <tag> for example: <p>
ar: لم يتم العثور على وسم في: {}. يجب أن يكون تحديد الوسم على شكل <tag>، على سبيل المثال: <p>

en: If the tag {match_type} {query}
ar: إذا كان الوسم {match_type} {query}

en: 	Book Designer file detected.
ar: 	تم اكتشاف ملف مصمم الكتاب.

en: 	Parsing HTML...
ar: 	جاري تحليل HTML...

en: 	Baen file detected. Re-parsing...
ar: 	كُشف ملف بايين Baen. إعادة التحليل...

en: Written preprocessed HTML to
ar: تمت كتابة HTML المعالج مسبقًا إلى

en: Processing %s
ar: يعالج %s

en: 	Converting to BBeB...
ar: 	تحويل لـBBeB...

en: Could not parse file: %s
ar: لم يتمكن من تحليل الملف: %s

en: %s is an empty file
ar: %s ملف فارغ

en: Failed to parse link %(tag)s %(children)s
ar: فشل تحليل الرابط %(tag)s %(children)s

en: Unable to process image %(path)s. Error: %(err)s
ar: لم يتمكن من معالجة الصورة %(path)s. خطأ: %(err)s

en: Unable to process interlaced PNG %s
ar: لم يتمكن من معالجة PNG المتشابكة %s

en: An error occurred while processing a table: %s. Ignoring table markup.
ar: حدث خطأ حين معالجة جدول: %s. سيتم تجاهل تنسيق الجدول.

en: Bad table:
    %s
ar: جدول غير صالح:
    %s

en: Table has cell that is too large
ar: يحتوي الجدول على خلية كبيرة جدًا

en: Could not read cover image: %s
ar: لم يتمكن من قراءة صورة الغلاف: %s

en: Cannot read from: %s
ar: لا يمكن القراءة من: %s

en: Failed to process OPF file
ar: فشل معالجة ملف OPF

en: %prog book.lrf
    Convert an LRF file into an LRS (XML UTF-8 encoded) file
ar: %prog book.lrf
    حوّل ملف LRF إلى ملف LRS (XML بترميز UTF-8)

en: Output LRS file
ar: ملف LRS الناتج

en: Do not save embedded image and font files to disk
ar: لا تحفظ ملفات الصور والخطوط المضمَّنة في القرص

en: Be more verbose
ar: كن أكثر تفصيلاً

en: Parsing LRF...
ar: جاري تحليل LRF...

en: Creating XML...
ar: جاري إنشاء XML...

en: LRS written to
ar: تمت كتابة LRS إلى

en: Could not read from thumbnail file:
ar: لم يتمكّن من القراءة من ملف الصورة المصغّرة:

en: %prog [options] file.lrs
    Compile an LRS file into an LRF file.
ar: %prog [خيارات] file.lrs
    تجميع ملف LRS في ملف LRF.

en: Path to output file
ar: المسار إلى ملف الإخراج

en: Verbose processing
ar: معالجة مفصلة

en: Convert LRS to LRS, useful for debugging.
ar: تحويل LRS إلى LRS، مفيد للتنقيح.

en: Invalid LRF file. Could not set metadata.
ar: ملف LRF غير صالح. لم يتمكن من تعيين البيانات الوصفية.

en: %prog [options] mybook.lrf
    
    
    Show/edit the metadata in an LRF file.
ar: %prog [خيارات] mybook.lrf
    
    
    عرض/تحرير البيانات الوصفية في ملف LRF.

en: Set the book title
ar: تعيين عنوان الكتاب

en: Set sort key for the title
ar: تعيين مفتاح الفرز للعنوان

en: Set the author
ar: تعيين المؤلف

en: Set sort key for the author
ar: تعيين مفتاح الفرز للمؤلف

en: The category this book belongs to. E.g.: History
ar: الفئة التي ينتمي إليها هذا الكتاب. مثلاً: التاريخ

en: Path to a graphic that will be set as this files' thumbnail
ar: المسار إلى رسم سيتم تعيينه كصورة مصغرة لهذا الملف

en: Path to a TXT file containing the comment to be stored in the LRF file.
ar: المسار إلى ملف TXT يحتوي على التعليق المراد تخزينه في ملف LRF.

en: Extract thumbnail from LRF file
ar: استخراج الصورة المصغرة من ملف LRF

en: Set the publisher
ar: تعيين الناشر

en: Set the book classification
ar: تعيين تصنيف الكتاب

en: Set the book creator
ar: تعيين منشئ الكتاب

en: Set the book producer
ar: تعيين منتج الكتاب

en: Extract cover from LRF file. Note that the LRF format has no defined cover, so we use some heuristics to guess the cover.
ar: استخرج الغلاف من ملف LRF. لاحظ أن تنسيق LRF ليس لديه غلاف محدد، لذلك نستخدم بعض التخمينات لتحديد الغلاف.

en: Set book ID
ar: تعيين معرف الكتاب

en: Extract the source DOCX file from Amazon Kindle Create KPF files. Note this will not contain any edits made in the Kindle Create program itself.
ar: استخرج ملف DOCX المصدر من ملفات Amazon Kindle Create KPF. لاحظ أن هذا لن يحتوي على أي تعديلات تم إجراؤها في برنامج Kindle Create نفسه.

en: Extract common e-book formats from archive files (ZIP/RAR/7z). Also try to autodetect if they are actually CBZ/CBR/CB7 files.
ar: استخرج تنسيقات الكتب الإلكترونية الشائعة من ملفات الأرشيف (ZIP/RAR/7z). حاول أيضًا الكشف التلقائي عما إذا كانت في الواقع ملفات CBZ/CBR/CB7.

en: DRM
ar: إدارة الحقوق الرقمية DRM

en: Error
ar: خطأ

en: None
ar: بلا

en: Author(s)
ar: المؤلف (المؤلفون)

en: Publisher
ar: الناشر

en: Producer
ar: المنتج

en: Comments
ar: التعليقات

en: Tags
ar: الوسوم

en: Series | Series
ar[0]: السلسلة
ar[1]: السلسلة
ar[2]: السلسلة
ar[3]: السلسلة
ar[4]: السلسلة
ar[5]: السلسلة

en: Languages
ar: اللغات

en: Timestamp
ar: الطابع الزمني

en: Published
ar: تاريخ النشر

en: Rights
ar: الحقوق

en: Author
ar: المؤلف

en: Author Sort
ar: ترتيب المؤلف

en: Tag 1
ar: علامة 1

en: Tag 2
ar: علامة 2

en: Value: unknown field
ar: القيمة: حقل غير معروف

en: Click to browse to: {}
ar: انقر للتصفح إلى: {}

en: Click to see books with {0}: {1}
ar: انقر لرؤية الكتب ذات {0}: {1}

en: Search the calibre library for books by %s
ar: ابحث في مكتبة كاليبر عن كتب للمؤلف %s

en: Search {0} for the author: {1}
ar: ابحث {0} عن المؤلف: {1}

en: Search {0} for the book: {1} by the author {2}
ar: ابحث {0} عن الكتاب: {1} للمؤلف {2}

en: Author search links are disabled
ar: روابط البحث عن المؤلف معطلة

en: Click to open
ar: انقر للفتح

en: Show notes for: {}
ar: عرض ملاحظات لـ: {}

en: Book files
ar: ملفات الكتاب

en: Folder | Folders
ar[0]: مجلد
ar[1]: مجلدان
ar[2]: مجلدات
ar[3]: مجلدات
ar[4]: مجلدات
ar[5]: مجلدات

en: Data files
ar: ملفات البيانات

en: Ids
ar: معرفات

en: Search calibre for books with the language: {}
ar: ابحث في كاليبر عن كتب باللغة: {}

en: %(sidx)s of <a href="%(href)s" title="%(tt)s"><span class="%(cls)s">%(series)s</span></a>
ar: %(sidx)s من <a href="%(href)s" title="%(tt)s"><span class="%(cls)s">%(series)s</span></a>

en: Click to see books in this series
ar: انقر لتشاهد كتبًا في هذه السلسلة

en: Click to see books with {0}: {1} (derived from {2})
ar: انقر لعرض الكتب التي تحتوي على {0}: {1} (مشتق من {2})

en: %prog ebook_file [options]
ar: %prog ملف_كتاب_إلكتروني [خيارات]

en: 
    Read/Write metadata from/to e-book files.
    
    Supported formats for reading metadata: {0}
    
    Supported formats for writing metadata: {1}
    
    Different file types support different kinds of metadata. If you try to set
    some metadata on a file type that does not support it, the metadata will be
    silently ignored.
ar: 
    قراءة/كتابة البيانات الوصفية من ملفات الكتب الالكترونية.
    
    الصيغ المدعومة لقراءة البيانات الوصفية: {0}
    
    الصيغ المدعومة لكتابة البيانات الوصفية: {1}
    
    أنواع الملفات المختلفة تدعم أصنافا مختلفة من البيانات الوصفية. إذا حاولت تعيين
    بعض البيانات الوصفية في نوع ملف لا يدعمها، فإنّ البيانات الوصفية سوف
    تُهمَل بصمت.

en: Set the authors. Multiple authors should be separated by the & character. Author names should be in the order Firstname Lastname.
ar: تعيين المؤلفين. يجب الفصل بين عدة مؤلفين بعلامة &. ينبغي أن تكون أسماء المؤلفين بالترتيب الاسم الأول اسم العائلة.

en: The version of the title to be used for sorting. If unspecified, and the title is specified, it will be auto-generated from the title.
ar: صيغة أخرى للعنوان تستخدم للفرز. إذا لم يتم تحديدها، و تم تحديد العنوان، سيتم توليدها آليا من العنوان.

en: String to be used when sorting by author. If unspecified, and the author(s) are specified, it will be auto-generated from the author(s).
ar: سلسلة رموز ﻻستخدامها عند الفرز حسب المؤلف. إذا لم يتم تحديدها، و تم تحديد المؤلف (المؤلفين)، سيتم توليدها آليا من أسماء المؤلف (المؤلفين).

en: Set the cover to the specified file.
ar: تعيين الغلاف إلى الملف المحدد.

en: Set the book category.
ar: تعيين فئة الكِتاب.

en: Set the published date.
ar: تعيين تاريخ النشر.

en: Get the cover from the e-book and save it at as the specified file.
ar: احصل على الغلاف من الكتاب الإلكتروني واحفظه في الملف المحدد.

en: For formats like EPUB that use a "default cover" of the first page rendered, disallow such default covers
ar: بالنسبة لتنسيقات مثل EPUB التي تستخدم "غلافًا افتراضيًا" للصفحة الأولى المعروضة، لا تسمح بهذه الأغلفة الافتراضية

en: Specify the name of an OPF file. The metadata will be written to the OPF file.
ar: تخصيص الإسم لملف OPF. البيانات الوصفية سيتم كتابتها في الملف OPF.

en: Read metadata from the specified OPF file and use it to set metadata in the e-book. Metadata specified on the command line will override metadata read from the OPF file
ar: اقرأ البيانات الوصفية من ملف OPF المحدد واستخدمها لتعيين البيانات الوصفية في الكتاب الإلكتروني. البيانات الوصفية المحددة في سطر الأوامر ستلغي البيانات الوصفية المقروءة من ملف OPF

en: Set the BookID in LRF files
ar: تعيين معرّف الكتاب في ملفات LRF

en: No file specified
ar: لا يوجد ملف محدد

en: Original metadata
ar: البيانات الوصفية الأصلية

en: Changed metadata
ar: البيانات الوصفية المعدّلة

en: OPF created in
ar: أُنشيء ملف OPF في

en: Cover saved to
ar: تم حفظ الغلاف في

en: No cover found
ar: لم يتم العثور على غلاف

en: Goodreads
ar: قودريدز

en: Google Books
ar: كتب غوغل

en: Wikipedia
ar: ويكيبيديا

en: Google web search
ar: بحث وب غوغل

en: Amazon
ar: أمازون

en: Google Images
ar: صور غوغل

en: Downloads metadata and covers from Amazon
ar: تحميل البيانات الوصفية والأغلفة من أمازون Amazon

en: US
ar: الولايات المتحدة

en: France
ar: فرنسا

en: Germany
ar: ألمانيا

en: UK
ar: بريطانيا

en: Australia
ar: أستراليا

en: Italy
ar: إيطاليا

en: Japan
ar: اليابان

en: Spain
ar: إسبانيا

en: Brazil
ar: البرازيل

en: India
ar: الهند

en: Netherlands
ar: هولندا

en: China
ar: الصين

en: Canada
ar: كندا

en: Sweden
ar: السويد

en: Choose server automatically
ar: اختر الخادم تلقائيًا

en: Amazon servers
ar: خوادم أمازون

en: Bing search cache
ar: ذاكرة التخزين المؤقتة لـ Bing

en: Google search cache
ar: خبيئة بحث غوغل

en: Wayback machine cache (slow)
ar: ذاكرة التخزين المؤقتة لآلة Wayback (بطيئة)

en: DuckDuckGo search and Google cache
ar: بحث DuckDuckGo وذاكرة التخزين المؤقتة لـ Google

en: Amazon country website to use:
ar: موقع وب بلد أمازون الذي سيُستخدَم:

en: Metadata from Amazon will be fetched using this country's Amazon website.
ar: سيتم جلب البيانات الوصفية من أمازون باستخدام موقع أمازون الخاص بهذا البلد.

en: Server to get data from:
ar: الخادم الذي سيتم جلب البيانات منه:

en: Amazon has started blocking attempts to download metadata from its servers. To get around this problem, calibre can fetch the Amazon data from many different places where it is cached. Choose the source you prefer.
ar: بدأت أمازون في حظر محاولات تنزيل البيانات الوصفية من خوادمها. للتغلب على هذه المشكلة، يمكن لـ calibre جلب بيانات أمازون من العديد من الأماكن المختلفة حيث يتم تخزينها مؤقتًا. اختر المصدر الذي تفضله.

en: Use the MOBI-ASIN for metadata search
ar: استخدم MOBI-ASIN للبحث عن البيانات الوصفية

en: Enable this option to search for metadata with an ASIN identifier from the MOBI file at the current country website, unless any other amazon id is available. Note that if the MOBI file came from a different Amazon country store, you could get incorrect results.
ar: مكِّن هذا الخيار للبحث عن البيانات الوصفية بمعرّف ASIN من ملف MOBI في موقع البلد الحالي، ما لم يتوفر أي معرّف أمازون آخر. لاحظ أنه إذا كان ملف MOBI قد جاء من متجر أمازون في بلد مختلف، فقد تحصل على نتائج غير صحيحة.

en: Prefer the Kindle edition, when available
ar: فضّل إصدار Kindle، عند توفره

en: When searching for a book and the search engine returns both paper and Kindle editions, always prefer the Kindle edition, instead of whatever the search engine returns at the top.
ar: عند البحث عن كتاب وإرجاع محرك البحث لكل من النسخ الورقية ونسخ Kindle، فضّل دائمًا نسخة Kindle، بدلاً من ما يعيده محرك البحث في الأعلى.

en: Amazon timed out. Try again later.
ar: حصل انقضاء وقت من أمازون. حاول لاحقاً.

en: Metadata source
ar: مصدر البيانات الوصفية

en: %prog [options]
    
    Fetch book metadata from online sources. You must specify at least one
    of title, authors or ISBN.
ar: %prog [خيارات]
    
    جلب بيانات الكتاب الوصفية من المصادر عبر الإنترنت. يجب تحديد واحد على الأقل
    من العنوان أو المؤلفين أو ISBN.

en: Book title
ar: عنوان الكتاب

en: Book author(s)
ar: مؤلف (مؤلفو) الكتاب

en: Book ISBN
ar: رقم ISBN للكتاب

en: Identifiers such as ASIN/Goodreads id etc. Can be specified multiple times for multiple identifiers. For example:
ar: المعرفات مثل ASIN/معرف Goodreads وما إلى ذلك. يمكن تحديدها عدة مرات لمعرفات متعددة. على سبيل المثال:

en: Print the log to the console (stderr)
ar: اطبع السجل إلى وحدة التحكم (stderr)

en: Output the metadata in OPF format instead of human readable text.
ar: أخرج البيانات الوصفية بتنسيق OPF بدلاً من النص المقروء.

en: Specify a filename. The cover, if available, will be saved to it. Without this option, no cover will be downloaded.
ar: حدد اسم ملف. سيتم حفظ الغلاف، إذا كان متاحًا، فيه. بدون هذا الخيار، لن يتم تنزيل أي غلاف.

en: Timeout in seconds. Default is 30
ar: مهلة بالثواني. الافتراضي هو 30

en: Specify the name of a metadata download plugin to use. By default, all metadata plugins will be used. Can be specified multiple times for multiple plugins. All plugin names: {}
ar: حدد اسم مكون إضافي لتنزيل البيانات الوصفية لاستخدامه. بشكل افتراضي، سيتم استخدام جميع مكونات البيانات الوصفية الإضافية. يمكن تحديدها عدة مرات لمكونات إضافية متعددة. جميع أسماء المكونات الإضافية: {}

en: Downloads metadata and covers from Edelweiss - A catalog updated by book publishers
ar: تحميل البيانات الوصفية والأغلفة من أدلويس Edelweiss - مسرد يحدّثه ناشرو الكتب

en: Downloads metadata and covers from Google Books
ar: تحميل البيانات الوصفية والأغلفة من كتب غوغل Google Books

en: Downloads covers from a Google Image search. Useful to find larger/alternate covers.
ar: يحمّل الأغلفة من بحث صور غوغل. مفيد للعثور على أغلفة أكبر/بديلة.

en: Maximum number of covers to get
ar: الحد الأقصى لعدد الأغلفة المراد الحصول عليها

en: The maximum number of covers to process from the Google search result
ar: العدد الأقصى من الأغلفة لمعالجته من نتائج بحث غوغل

en: Cover size
ar: حجم الغلاف

en: Search for covers larger than the specified size
ar: ابحث عن أغلفة أكبر من الحجم المعيَّن

en: Any size
ar: أي حجم

en: Large
ar: كبير

en: Larger than %s
ar: أكبر من %s

en: Downloads covers from The Open Library
ar: يحمّل أغلفة من المكتبة المفتوحة The Open Library

en: Sample Book
ar: كتاب عينة

en: This is an Amazon KFX book. It cannot be processed. See {} for information on how to handle KFX books.
ar: هذا كتاب Amazon KFX. لا يمكن معالجته. راجع {} للحصول على معلومات حول كيفية التعامل مع كتب KFX.

en: This is an Amazon Topaz book. It cannot be processed.
ar: هذا كتاب أمازون توباز. لا يمكن معالجته.

en: This is not a MOBI file. It is a Topaz file.
ar: هذا ليس ملف MOBI. إنه ملف توباز.

en: This is not a MOBI file.
ar: هذا ليس ملف MOBI.

en: This file is locked with DRM. It cannot be tweaked.
ar: هذا الملف مؤمّن بإدارة الحقوق الرقمية (DRM). لا يمكن تعديله.

en: This MOBI file does not contain a KF8 format book. KF8 is the new format from Amazon. calibre can only tweak MOBI files that contain KF8 books. Older MOBI files without KF8 are not tweakable.
ar: لا يحتوي ملف MOBI هذا على كتاب بتنسيق KF8. KF8 هو التنسيق الجديد من أمازون. يمكن لـ calibre فقط تعديل ملفات MOBI التي تحتوي على كتب KF8. لا يمكن تعديل ملفات MOBI القديمة بدون KF8.

en: This MOBI file contains both KF8 and older Mobi6 data. Tweaking it will remove the Mobi6 data, which means the file will not be usable on older Kindles. Are you sure?
ar: يحتوي ملف MOBI هذا على بيانات KF8 وبيانات Mobi6 الأقدم. سيؤدي تعديله إلى إزالة بيانات Mobi6، مما يعني أن الملف لن يكون قابلاً للاستخدام على أجهزة Kindle الأقدم. هل أنت متأكد؟

en: No details available
ar: لا توجد تفاصيل متاحة

en: Title page
ar: صفحة العنوان

en: Index
ar: فهرس

en: Glossary
ar: المسرد

en: Acknowledgements
ar: شكر وتقدير

en: Bibliography
ar: ببليوغرافيا

en: Colophon
ar: بيانات الطبع

en: Copyright
ar: حقوق المؤلف

en: Dedication
ar: الإهداء

en: Epigraph
ar: كتابة منقوشة

en: Foreword
ar: افتتاحية

en: List of illustrations
ar: قائمة الرسوم التوضيحية

en: List of tables
ar: قائمة الجداول

en: Preface
ar: افتتاحية

en: Main text
ar: النص الرئيسي

en: %s format books are not supported
ar: الكتب بتهيئة  %s ليست مدعومة

en: Unknown error
ar: خطأ غير معروف

en: See <a href="{}">detailed description</a>.
ar: راجع <a href="{}">الوصف التفصيلي</a>.

en: This error will be automatically fixed if you click "Try to correct all fixable errors" below.
ar: سيتم إصلاح هذا الخطأ تلقائيًا إذا نقرت على "حاول تصحيح جميع الأخطاء القابلة للإصلاح" أدناه.

en: Failed to process CSS in {name} with errors: {errors}
ar: فشل معالجة CSS في {name} مع الأخطاء: {errors}

en: This font could not be processed. It most likely will not work in an e-book reader, either
ar: تعذر معالجة هذا الخط. غالبًا لن يعمل في قارئ الكتب الإلكترونية أيضًا

en: The font {} is not allowed to be embedded
ar: الخط {} غير مسموح تضمينه

en: The font has a flag in its metadata ({:09b}) set indicating that it is not licensed for embedding. You can ignore this warning, if you are sure you have permission to embed this font.
ar: يحتوي الخط على علامة في بياناته الوصفية ({:09b}) تشير إلى أنه غير مرخص للتضمين. يمكنك تجاهل هذا التحذير، إذا كنت متأكدًا أن لديك إذنًا لتضمين هذا الخط.

en: The CSS font-family name {0} does not match the actual font name {1}
ar: اسم عائلة الخط في CSS {0} لا يتطابق مع اسم الخط الفعلي {1}

en: The font family name specified in the CSS @font-face rule: "{0}" does not match the font name inside the actual font file: "{1}". This can cause problems in some viewers. You should change the CSS font name to match the actual font name.
ar: اسم عائلة الخط المحدد في قاعدة CSS @font-face: "{0}" لا يتطابق مع اسم الخط داخل ملف الخط الفعلي: "{1}". قد يسبب هذا مشاكل في بعض العارضين. يجب عليك تغيير اسم خط CSS ليطابق اسم الخط الفعلي.

en: Change the font name {0} to {1} everywhere
ar: غيّر اسم الخط {0} إلى {1} في كل مكان

en: Not a valid font: %s
ar: ليس خطًا صالحًا: %s

en: An invalid image is an image that could not be loaded, typically because it is corrupted. You should replace it with a good image or remove it.
ar: الصورة غير الصالحة هي صورة تعذر تحميلها، عادةً لأنها تالفة. يجب عليك استبدالها بصورة جيدة أو إزالتها.

en: Reader devices based on Adobe Digital Editions cannot display images whose colors are specified in the CMYK colorspace. You should convert this image to the RGB colorspace, for maximum compatibility.
ar: لا تستطيع أجهزة القراءة المعتمدة على Adobe Digital Editions عرض الصور التي تُحدد ألوانها في مساحة الألوان CMYK. يجب عليك تحويل هذه الصورة إلى مساحة الألوان RGB، لتحقيق أقصى قدر من التوافق.

en: Convert image to RGB automatically
ar: تحويل الصورة إلى RGB تلقائيًا

en: Image is in the CMYK colorspace
ar: الصورة في مساحة الألوان CMYK

en: The resource pointed to by this link does not exist. You should either fix, or remove the link.
ar: المورد الذي يشير إليه هذا الرابط غير موجود. يجب عليك إما إصلاح الرابط أو إزالته.

en: Windows computers do not allow the : character in filenames. For maximum compatibility it is best to not use these in filenames/links to files.
ar: لا تسمح أجهزة كمبيوتر Windows بحرف : في أسماء الملفات. للحصول على أقصى قدر من التوافق، من الأفضل عدم استخدام هذه الأحرف في أسماء الملفات/الروابط إلى الملفات.

en: This URL could not be parsed.
ar: تعذر تحليل هذا العنوان.

en: The linked to resource {0} does not exist
ar: المورد المرتبط به {0} غير موجود

en: The case of the link {0} and the case of the actual file it points to {1} do not agree. You should change either the case of the link or rename the file.
ar: حالة الرابط {0} وحالة الملف الفعلي الذي يشير إليه {1} غير متطابقة. يجب عليك تغيير حالة الرابط أو إعادة تسمية الملف.

en: Change the case of the link to match the actual file
ar: غيّر حالة الرابط لتطابق الملف الفعلي

en: Link points to a file that is not a text document
ar: الرابط يشير إلى ملف ليس مستندًا نصيًا

en: The link "{0}" points to a file <i>{1}</i> that is not a text (HTML) document. Many e-book readers will be unable to follow such a link. You should either remove the link or change it to point to a text document. For example, if it points to an image, you can create small wrapper document that contains the image and change the link to point to that.
ar: يشير الرابط "{0}" إلى ملف <i>{1}</i> ليس مستندًا نصيًا (HTML). لن تتمكن العديد من قارئات الكتب الإلكترونية من متابعة مثل هذا الرابط. يجب عليك إما إزالة الرابط أو تغييره ليشير إلى مستند نصي. على سبيل المثال، إذا كان يشير إلى صورة، يمكنك إنشاء مستند غلاف صغير يحتوي على الصورة وتغيير الرابط ليشير إلى ذلك.

en: Link points to a location not present in the target file
ar: الرابط يشير إلى موقع غير موجود في الملف الهدف

en: The link "{0}" points to a location <i>{1}</i> in the file {2} that does not exist. You should either remove the location so that the link points to the top of the file, or change the link to point to the correct location.
ar: يشير الرابط "{0}" إلى موقع <i>{1}</i> في الملف {2} غير موجود. يجب عليك إما إزالة الموقع بحيث يشير الرابط إلى أعلى الملف، أو تغيير الرابط ليشير إلى الموقع الصحيح.

en: This link uses the file:// URL scheme. This does not work with many e-book readers. Remove the file:// prefix and make sure the link points to a file inside the book.
ar: يستخدم هذا الرابط مخطط URL لـ file://. هذا لا يعمل مع العديد من قارئات الكتب الإلكترونية. قم بإزالة بادئة file:// وتأكد من أن الرابط يشير إلى ملف داخل الكتاب.

en: This link points to a file outside the book. It will not work if the book is read on any computer other than the one it was created on. Either fix or remove the link.
ar: يشير هذا الرابط إلى ملف خارج الكتاب. لن يعمل إذا تمت قراءة الكتاب على أي كمبيوتر آخر غير الذي تم إنشاؤه عليه. إما إصلاح الرابط أو إزالته.

en: This link is empty. This is almost always a mistake. Either fill in the link destination or remove the link tag.
ar: هذا الرابط فارغ. هذا خطأ دائمًا تقريبًا. إما أن تملأ وجهة الرابط أو تزيل علامة الرابط.

en: This file is included in the book but not referred to by any document in the spine. This means that the file will not be viewable on most e-book readers. You should  probably remove this file from the book or add a link to it somewhere.
ar: هذا الملف متضمن في الكتاب ولكن لم يتم الإشارة إليه من قبل أي مستند في العمود الفقري. هذا يعني أن الملف لن يكون قابلاً للعرض على معظم قارئات الكتب الإلكترونية. يجب عليك على الأرجح إزالة هذا الملف من الكتاب أو إضافة رابط إليه في مكان ما.

en: The file %s is not referenced
ar: الملف %s غير مشار إليه

en: This file is not in the book spine. All content documents must be in the spine. You should probably add it to the spine.
ar: هذا الملف ليس في العمود الفقري للكتاب. يجب أن تكون جميع مستندات المحتوى في العمود الفقري. يجب عليك على الأرجح إضافته إلى العمود الفقري.

en: Append this file to the spine
ar: ألحق هذا الملف بالعمود الفقري

en: This file is not listed in the book manifest. While not strictly necessary it is good practice to list all files in the manifest. Either list this file in the manifest or remove it from the book if it is an unnecessary file.
ar: لم يتم إدراج هذا الملف في بيان الكتاب. على الرغم من أنه ليس ضروريًا تمامًا، إلا أنه من الممارسات الجيدة إدراج جميع الملفات في البيان. إما أن تدرج هذا الملف في البيان أو تزيله من الكتاب إذا كان ملفًا غير ضروري.

en: The file %s is not listed in the manifest
ar: الملف %s غير مدرج في البيان

en: Remove %s from the book
ar: أزل %s من الكتاب

en: Add %s to the manifest
ar: أضف %s إلى البيان

en: Remove all references to %s from the HTML and CSS in the book
ar: أزل جميع الإشارات إلى %s من HTML و CSS في الكتاب

en: This file stores the bookmarks and last opened information from the calibre E-book viewer. You can remove it if you do not need that information, or don't want to share it with other people you send this book to.
ar: يخزن هذا الملف الإشارات المرجعية ومعلومات آخر فتح من عارض الكتب الإلكترونية في calibre. يمكنك إزالته إذا لم تكن بحاجة إلى تلك المعلومات، أو لا ترغب في مشاركتها مع أشخاص آخرين ترسل لهم هذا الكتاب.

en: Remove this file
ar: أزل هذا الملف

en: The bookmarks file used by the calibre E-book viewer is present
ar: ملف الإشارات المرجعية المستخدم من قبل عارض الكتب الإلكترونية في calibre موجود

en: The file %s has a MIME type that does not match its extension
ar: الملف %s له نوع MIME لا يتطابق مع امتداده

en: The file {0} has its MIME type specified as {1} in the OPF file. The recommended MIME type for files with the extension "{2}" is {3}. You should change either the file extension or the MIME type in the OPF.
ar: يحتوي الملف {0} على نوع MIME محدد كـ {1} في ملف OPF. نوع MIME الموصى به للملفات ذات الامتداد "{2}" هو {3}. يجب عليك تغيير إما امتداد الملف أو نوع MIME في OPF.

en: Change the file extension to .xhtml
ar: غيّر امتداد الملف إلى ‎.xhtml

en: Change the MIME type for this file in the OPF to %s
ar: غيّر نوع MIME لهذا الملف في OPF إلى %s

en: The link is empty
ar: الرابط فارغ

en: The linked resource %s is a folder
ar: المورد المرتبط به %s هو مجلد

en: The linked resource %s does not exist
ar: المورد المرتبط به %s غير موجود

en: The URL {} could not be parsed
ar: تعذر تحليل العنوان {}

en: The link %s is a file:// URL
ar: الرابط %s هو عنوان file:// URL

en: The link %s points to a file outside the book
ar: يشير الرابط %s إلى ملف خارج الكتاب

en: The link %s contains a : character, this will cause errors on Windows computers
ar: يحتوي الرابط %s على حرف :، وهذا سيسبب أخطاء في أجهزة كمبيوتر Windows

en: The <%s> section is missing from the OPF
ar: القسم <%s> مفقود من ملف OPF

en: The <%s> section is required in the OPF file. You have to create one.
ar: القسم <%s> مطلوب في ملف OPF. يجب عليك إنشاء واحد.

en: Empty id attributes are invalid
ar: معرفات الخصائص الفارغة غير صالحة

en: Empty ID attributes are invalid in OPF files.
ar: معرفات الخصائص الفارغة غير صالحة في ملفات OPF.

en: idref="%s" points to unknown id
ar: idref="%s" يشير إلى معرّف غير معروف

en: The idref="%s" points to an id that does not exist in the OPF
ar: يشير idref="%s" إلى معرف غير موجود في OPF

en: The meta cover tag points to an non-existent item
ar: علامة غلاف البيانات الوصفية تشير إلى عنصر غير موجود

en: The meta cover tag points to an item with id="%s" which does not exist in the manifest
ar: تشير علامة غلاف البيانات الوصفية إلى عنصر بمعرف="%s" غير موجود في البيان

en: Some e-book readers such as the Nook fail to recognize covers if the content attribute comes before the name attribute. For maximum compatibility move the name attribute before the content attribute.
ar: تفشل بعض قارئات الكتب الإلكترونية مثل Nook في التعرف على الأغلفة إذا جاءت سمة المحتوى قبل سمة الاسم. لتحقيق أقصى قدر من التوافق، انقل سمة الاسم قبل سمة المحتوى.

en: Move the name attribute before the content attribute
ar: انقل سمة الاسم قبل سمة المحتوى

en: The meta cover tag has content before name
ar: علامة غلاف البيانات الوصفية تحتوي على محتوى قبل الاسم

en: The item identified as the Table of Contents (%s) does not exist
ar: العنصر المعرف كجدول المحتويات (%s) غير موجود

en: There is no item with id="%s" in the manifest.
ar: لا يوجد عنصر بمعرف="%s" في البيان.

en: The item identified as the Table of Contents has an incorrect media-type (%s)
ar: العنصر المعرف كجدول المحتويات لديه نوع وسائط غير صحيح (%s)

en: The media type for the Table of Contents must be %s
ar: يجب أن يكون نوع الوسائط لجدول المحتويات %s

en: This manifest entry has no href attribute. Either add the href attribute or remove the entry.
ar: لا يحتوي إدخال البيان هذا على سمة href. إما أن تضيف سمة href أو تزيل الإدخال.

en: Remove this manifest entry
ar: أزل إدخال البيان هذا

en: Item in manifest has no href attribute
ar: العنصر في البيان ليس له سمة href

en: The <spine> tag has no reference to the NCX table of contents file. Without this reference, the table of contents will not work in most readers. The reference should look like <spine toc="id of manifest item for the ncx file">.
ar: لا يحتوي وسم <spine> على إشارة إلى ملف جدول المحتويات NCX. بدون هذه الإشارة، لن يعمل جدول المحتويات في معظم برامج القراءة. يجب أن تبدو الإشارة كما يلي <spine toc="معرف عنصر البيان لملف ncx">.

en: Add the reference to the NCX file
ar: أضف الإشارة إلى ملف NCX

en: Missing reference to the NCX Table of Contents
ar: إشارة مفقودة إلى جدول المحتويات NCX

en: This book has no Navigation document. According to the EPUB 3 specification, a navigation document is required. The Navigation document contains the Table of Contents. Use the Table of Contents tool to add a Table of Contents to this book.
ar: لا يحتوي هذا الكتاب على مستند تنقل. وفقًا لمواصفات EPUB 3، يلزم وجود مستند تنقل. يحتوي مستند التنقل على جدول المحتويات. استخدم أداة جدول المحتويات لإضافة جدول محتويات إلى هذا الكتاب.

en: Missing navigation document
ar: مستند التنقل مفقود

en: The nav document for this book contains no table of contents, or an empty table of contents. Use the Table of Contents tool to add a Table of Contents to this book.
ar: مستند التصفح nav لهذا الكتاب ليس فيه جدول محتويات، أو جدول محتويات خالٍ. استخدم أداة جدول المحتويات لإضافة جدول محتويات إلى هذا الكتاب.

en: Missing ToC in navigation document
ar: جدول المحتويات مفقود في مستند التنقل

en: A file listed in the manifest is missing, you should either remove it from the manifest or add the missing file to the book.
ar: ملف مدرج في البيان مفقود، يجب عليك إما إزالته من البيان أو إضافة الملف المفقود إلى الكتاب.

en: Item (%s) in manifest is missing
ar: العنصر (%s) في البيان مفقود

en: Remove the entry for %s from the manifest
ar: أزل إدخال %s من البيان

en: There are items marked as non-linear in the <spine>. These will be displayed in random order by different e-book readers. Some will ignore the non-linear attribute, some will display them at the end or the beginning of the book and some will fail to display them at all. Instead of using non-linear items simply place the items in the order you want them to be displayed.
ar: توجد عناصر معلمة على أنها غير خطية في <spine>. ستُعرض هذه بترتيب عشوائي بواسطة قارئات الكتب الإلكترونية المختلفة. سيتجاهل البعض سمة عدم الخطية، وسيعرضها البعض في نهاية أو بداية الكتاب، وسيفشل البعض في عرضها على الإطلاق. بدلاً من استخدام عناصر غير خطية، ضع العناصر ببساطة بالترتيب الذي ترغب في عرضها به.

en: Mark all non-linear items as linear
ar: علّم جميع العناصر غير الخطية كخطية

en: Non-linear items in the spine
ar: عناصر غير خطية في العمود الفقري

en: Remove all but the first duplicate item
ar: أزل جميع العناصر المكررة باستثناء الأول

en: Duplicate item in {0}: {1}
ar: عنصر مكرر في {0}: {1}

en: The item {0} is present more than once in the {2} in {1}. This is not allowed.
ar: العنصر {0} موجود أكثر من مرة في {2} في {1}. هذا غير مسموح.

en: There is more than one <meta name="cover"> tag defined. There should be only one.
ar: يوجد أكثر من وسم <meta name="cover"> معرف. يجب أن يكون واحدًا فقط.

en: Remove all but the first meta cover tag
ar: أزل جميع علامات غلاف البيانات الوصفية باستثناء الأولى

en: There is more than one cover defined
ar: يوجد أكثر من غلاف معرف

en: The OPF must have an unique identifier, i.e. a <dc:identifier> element whose id is referenced by the <package> element
ar: يجب أن يحتوي ملف OPF على معرف فريد، أي عنصر <dc:identifier> الذي يتم الرجوع إلى معرفه بواسطة عنصر <package>

en: Auto-generate a unique identifier
ar: توليد معرف فريد تلقائيًا

en: The OPF has no unique identifier
ar: ملف OPF لا يحتوي على معرف فريد

en: The <dc:identifier> element must not be empty.
ar: يجب ألا يكون عنصر <dc:identifier> فارغًا.

en: Remove empty identifiers
ar: أزل المعرفات الفارغة

en: Empty identifier element
ar: عنصر معرف فارغ

en: Incorrect media-type for spine item
ar: نوع وسائط غير صحيح لعنصر العمود الفقري

en: The item {0} present in the spine has the media-type {1}.  Most e-book software cannot handle non-HTML spine items.  If the item is actually HTML, you should change its media-type to {2}. If it is not-HTML you should consider replacing it with an HTML item, as it is unlikely to work in most readers.
ar: العنصر {0} الموجود في العمود الفقري لديه نوع الوسائط {1}. معظم برامج الكتب الإلكترونية لا تستطيع التعامل مع عناصر العمود الفقري غير HTML. إذا كان العنصر في الواقع HTML، فيجب عليك تغيير نوع الوسائط الخاص به إلى {2}. إذا لم يكن HTML، فيجب أن تفكر في استبداله بعنصر HTML، حيث من غير المرجح أن يعمل في معظم القراء.

en: Change the media-type to %s
ar: غيّر نوع الوسائط إلى %s

en: The OPF does not have the correct root element
ar: ملف OPF لا يحتوي على العنصر الجذر الصحيح

en: The OPF must have the root element <package> in namespace {0}, like this: <package xmlns="{0}">
ar: يجب أن يحتوي ملف OPF على العنصر الجذر <package> في مساحة الاسم {0}، هكذا: <package xmlns="{0}">

en: The OPF does not have a version
ar: ملف OPF لا يحتوي على إصدار

en: The <package> tag in the OPF must have a version attribute. This is usually version="2.0" for EPUB2 and AZW3 and version="3.0" for EPUB3
ar: يجب أن يحتوي وسم <package> في ملف OPF على سمة الإصدار. يكون هذا عادةً version="2.0" لـ EPUB2 و AZW3 و version="3.0" لـ EPUB3

en: This file is empty, it contains nothing, you should probably remove it.
ar: هذا الملف فارغ، لا يحتوي على أي شيء، يجب عليك على الأرجح إزالته.

en: The file %s is empty
ar: الملف %s فارغ

en: A decoding errors means that the contents of the file could not be interpreted as text. This usually happens if the file has an incorrect character encoding declaration or if the file is actually a binary file, like an image or font that is mislabelled with an incorrect media type in the OPF.
ar: خطأ فك ترميز يعني أنه لا يمكن تفسير محتويات الملف كنص. يحدث هذا عادةً إذا كان الملف يحتوي على إعلان ترميز أحرف غير صحيح أو إذا كان الملف في الواقع ملفًا ثنائيًا، مثل صورة أو خط تم تسميته بشكل خاطئ بنوع وسائط غير صحيح في OPF.

en: Parsing of %s failed, could not decode
ar: فشل تحليل %s، تعذر فك التشفير

en: A parsing error in an XML file means that the XML syntax in the file is incorrect. Such a file will most probably not open in an e-book reader. These errors can  usually be fixed automatically, however, automatic fixing can sometimes  "do the wrong thing".
ar: خطأ التحليل في ملف XML يعني أن بناء جملة XML في الملف غير صحيح. من المرجح أن هذا الملف لن يفتح في قارئ الكتب الإلكترونية. يمكن عادةً إصلاح هذه الأخطاء تلقائيًا، ومع ذلك، قد يؤدي الإصلاح التلقائي أحيانًا إلى "القيام بالشيء الخاطئ".

en: A parsing error in an HTML file means that the HTML syntax is incorrect. Most readers will automatically ignore such errors, but they may result in  incorrect display of content. These errors can usually be fixed automatically, however, automatic fixing can sometimes "do the wrong thing".
ar: خطأ التحليل في ملف HTML يعني أن بناء جملة HTML غير صحيح. ستتجاهل معظم برامج القراءة هذه الأخطاء تلقائيًا، ولكنها قد تؤدي إلى عرض محتوى غير صحيح. يمكن عادةً إصلاح هذه الأخطاء تلقائيًا، ومع ذلك، قد يؤدي الإصلاح التلقائي أحيانًا إلى "القيام بالشيء الخاطئ".

en: This HTML file uses private entities. These are not supported. You can try running "Fix HTML" from the Tools menu, which will try to automatically resolve the private entities.
ar: يستخدم ملف HTML هذا كيانات خاصة. هذه غير مدعومة. يمكنك محاولة تشغيل "إصلاح HTML" من قائمة الأدوات، والذي سيحاول حل الكيانات الخاصة تلقائيًا.

en: Replace all named entities with their character equivalents in this book
ar: استبدل جميع الكيانات المسماة بمرادفاتها الحرفية في هذا الكتاب

en: Named entities are often only incompletely supported by various book reading software. Therefore, it is best to not use them, replacing them with the actual characters they represent. This can be done automatically.
ar: غالبًا ما تكون الكيانات المسماة مدعومة بشكل غير كامل فقط بواسطة برامج قراءة الكتب المختلفة. لذلك، من الأفضل عدم استخدامها، واستبدالها بالأحرف الفعلية التي تمثلها. يمكن القيام بذلك تلقائيًا.

en: Named entities present
ar: كيانات مسماة موجودة

en: Filename contains unsafe characters
ar: اسم الملف يحتوي على أحرف غير آمنة

en: The filename {0} contains unsafe characters, that must be escaped, like this {1}. This can cause problems with some e-book readers. To be absolutely safe, use only the English alphabet [a-z], the numbers [0-9], underscores and hyphens in your file names. While many other characters are allowed, they may cause problems with some software.
ar: يحتوي اسم الملف {0} على أحرف غير آمنة يجب الهروب منها، مثل {1}. يمكن أن يتسبب هذا في مشاكل مع بعض قارئات الكتب الإلكترونية. لكي تكون آمنًا تمامًا، استخدم فقط الأبجدية الإنجليزية [a-z] والأرقام [0-9] والشرطات السفلية والواصلات في أسماء ملفاتك. بينما يُسمح بالعديد من الأحرف الأخرى، قد تسبب مشاكل مع بعض البرامج.

en: Rename the file {0} to {1}
ar: أعِد تسمية الملف {0} إلى {1}

en: File too large
ar: الملف كبير جدًا

en: This HTML file is larger than {}. Too large HTML files can cause performance problems on some e-book readers. Consider splitting this file into smaller sections.
ar: ملف HTML هذا أكبر من {}. يمكن أن تتسبب ملفات HTML الكبيرة جدًا في مشاكل أداء على بعض قارئات الكتب الإلكترونية. فكر في تقسيم هذا الملف إلى أقسام أصغر.

en: This is an invalid (unrecognized) entity. Replace it with whatever text it is supposed to have represented.
ar: هذا كيان غير صالح (غير معروف). استبدله بأي نص كان من المفترض أن يمثله.

en: Invalid entity: %s
ar: كيان غير صالح: %s

en: Run fix HTML on this file, which will automatically insert the correct namespace
ar: شغّل إصلاح HTML على هذا الملف، والذي سيقوم تلقائيًا بإدراج مساحة الاسم الصحيحة

en: Invalid or missing namespace
ar: مساحة اسم غير صالحة أو مفقودة

en: This file has {0}. Its namespace must be {1}. Set the namespace by defining the xmlns attribute on the <html> element, like this <html xmlns="{1}">
ar: يحتوي هذا الملف على {0}. يجب أن تكون مساحة اسمه {1}. قم بتعيين مساحة الاسم عن طريق تعريف سمة xmlns على عنصر <html>، هكذا <html xmlns="{1}">

en: incorrect namespace %s
ar: مساحة اسم غير صحيحة %s

en: no namespace
ar: لا مساحة اسم

en: Change this file's encoding to UTF-8
ar: غيّر ترميز هذا الملف إلى UTF-8

en: Non UTF-8 encoding declaration
ar: إعلان ترميز غير UTF-8

en: This file has its encoding declared as %s. Some reader software cannot handle non-UTF8 encoded files. You should change the encoding to UTF-8.
ar: تم إعلان ترميز هذا الملف على أنه %s. لا تستطيع بعض برامج القراءة التعامل مع الملفات غير المشفرة بـ UTF-8. يجب عليك تغيير الترميز إلى UTF-8.

en: Private entities found
ar: تم العثور على كيانات خاصة

en: Remove the duplicate ids from all but the first element
ar: أزل المعرفات المكررة من جميع العناصر باستثناء الأول

en: Duplicate id: %s
ar: معرف مكرر: %s

en: The id {0} is present on more than one element in {1}. This is not allowed. Remove the id from all but one of the elements
ar: المعرّف {0} موجود في أكثر من عنصر في {1}. هذا غير مسموح. أزل المعرّف من جميع العناصر باستثناء واحد

en: Replace this id with a randomly generated valid id
ar: استبدل هذا المعرف بمعرف صالح تم إنشاؤه عشوائيًا

en: Invalid id: %s
ar: معرف غير صالح: %s

en: The id {0} is not a valid id. IDs must start with a letter ([A-Za-z]) and may be followed by any number of letters, digits ([0-9]), hyphens ("-"), underscores ("_"), colons (":"), and periods ("."). This is to ensure maximum compatibility with a wide range of devices.
ar: المعرف {0} ليس معرفًا صالحًا. يجب أن تبدأ المعرفات بحرف ([A-Za-z]) ويمكن أن يتبعها أي عدد من الأحرف والأرقام ([0-9]) والواصلات ("-") والشرطات السفلية ("_") والنقاطتين (":") والنقاط ("."). هذا لضمان أقصى توافق مع مجموعة واسعة من الأجهزة.

en: Wrap the bare text in a p tag
ar: لف النص العاري في وسم الفقرة (p tag)

en: You cannot have bare text inside the body tag. The text must be placed inside some other tag, such as p or div
ar: لا يمكنك أن يكون لديك نص عارٍ داخل وسم الجسم. يجب وضع النص داخل وسم آخر، مثل p أو div

en: Bare text in body tag
ar: نص عارٍ في وسم الجسم

en: This MOBI file does not contain a KF8 format book. KF8 is the new format from Amazon. calibre can only edit MOBI files that contain KF8 books. Older MOBI files without KF8 are not editable.
ar: ملف MOBI هذا لا يحتوي على كتاب بتنسيق KF8. KF8 هو التنسيق الجديد من أمازون. يمكن لـ calibre تحرير ملفات MOBI التي تحتوي على كتب KF8 فقط. لا يمكن تحرير ملفات MOBI القديمة بدون KF8.

en: This MOBI file contains both KF8 and older Mobi6 data. calibre can only edit MOBI files that contain only KF8 data.
ar: يحتوي ملف MOBI هذا على بيانات KF8 وبيانات Mobi6 الأقدم. يمكن لـ calibre تحرير ملفات MOBI التي تحتوي على بيانات KF8 فقط.

en: Cover inserted
ar: تم إدراج الغلاف

en: Cover updated
ar: تم تحديث الغلاف

en: Removed one unused CSS style rule | Removed {} unused CSS style rules
ar[0]: {} لم تُزَل أية قاعدة طُرُز CSS غير مستخدَمة
ar[1]: أُزيلت قاعدة طُرُز CSS غير مستخدَمة
ar[2]: أُزيلت {} قاعدتا طُرُز CSS غير مستخدَمة
ar[3]: أُزيلت {} قاعدة طُرُز CSS غير مستخدَمة
ar[4]: أُزيلت {} قاعدة طُرُز CSS غير مستخدَمة
ar[5]: أُزيلت {} قاعدة طُرُز CSS غير مستخدَمة

en: Removed one unused CSS selector | Removed {} unused CSS selectors
ar[0]: لم تتم إزالة أي محددات CSS غير مستخدمة
ar[1]: تمت إزالة محدد CSS واحد غير مستخدم
ar[2]: تمت إزالة محددي CSS غير مستخدمين
ar[3]: تمت إزالة {} محددات CSS غير مستخدمة
ar[4]: تمت إزالة {} محدد CSS غير مستخدم
ar[5]: تمت إزالة {} محدد CSS غير مستخدم

en: Removed one unused class from the HTML | Removed {} unused classes from the HTML
ar[0]: {} لم تُزَل أية فئات غير مستخدَمة من ملف HTML
ar[1]: أُزيلت فئة غير مستخدَمة من ملف HTML
ar[2]: أُزيلت {} فئتان غير مستخدَمتين من ملف HTML
ar[3]: أُزيلت {} فئات غير مستخدَمة من ملف HTML
ar[4]: أُزيلت {} فئةً غير مستخدَمة من ملف HTML
ar[5]: أُزيلت {} فئةٍ غير مستخدَمة من ملف HTML

en: Merged one CSS style rule with identical selectors | Merged {} CSS style rules with identical selectors
ar[0]: {} لم تُدمَج أية قواعد طُرُز CSS غير مستخدَمة ذات منتقيات متماثلة
ar[1]: دُمجَت قاعدة طُرُز CSS غير مستخدَمة ذات منتقيات متماثلة
ar[2]: دُمجَت {} قاعدتا طُرُز CSS غير مستخدَمة ذات منتقيات متماثلة
ar[3]: دُمجَت {} قواعد طُرُز CSS غير مستخدَمة ذات منتقيات متماثلة
ar[4]: دُمجَت {} قاعدة طُرُز CSS غير مستخدَمة ذات منتقيات متماثلة
ar[5]: دُمجَت {} قاعدة طُرُز CSS غير مستخدَمة ذات منتقيات متماثلة

en: Merged one CSS style rule with identical properties | Merged {} CSS style rules with identical properties
ar[0]: {} لم تُدمَج أية قاعدة طُرُز CSS غير مستخدَمة ذات خصائص متماثلة
ar[1]: دُمجَت قاعدة طُرُز CSS غير مستخدَمة ذات خصائص متماثلة
ar[2]: دُمجَت {} قاعدتا طُرُز CSS غير مستخدَمة ذات خصائص متماثلة
ar[3]: دُمجَت {} قواعد طُرُز CSS غير مستخدَمة ذات خصائص متماثلة
ar[4]: دُمجَت {} قاعدة طُرُز CSS غير مستخدَمة ذات خصائص متماثلة
ar[5]: دُمجَت {} قاعدة طُرُز CSS غير مستخدَمة ذات خصائص متماثلة

en: Removed one unreferenced stylesheet | Removed {} unreferenced stylesheets
ar[0]: لم تتم إزالة أي ورقة أنماط غير مشار إليها
ar[1]: تمت إزالة ورقة أنماط واحدة غير مشار إليها
ar[2]: تمت إزالة ورقتي أنماط غير مشار إليهما
ar[3]: تمت إزالة {} أوراق أنماط غير مشار إليها
ar[4]: تمت إزالة {} ورقة أنماط غير مشار إليها
ar[5]: تمت إزالة {} ورقة أنماط غير مشار إليها

en: No unused CSS style rules found
ar: لم يُعثَر على قواعد طُرُز CSS غير مستخدَمة

en: No unused CSS selectors found
ar: لم يُعثَر على محددات CSS غير مستخدمة

en: No unused class attributes found
ar: لم يُعثَر على سمات فئة غير مستخدمة

en: No style rules that could be merged found
ar: لم يُعثَر على قواعد طُرُز يمكن دمجها

en: No unused stylesheets found
ar: لم يُعثَر على أوراق أنماط غير مستخدمة

en: Could not find a font in the "%s" family exactly matching the CSS font specification, will embed a fallback font instead. CSS font specification:
ar: تعذر العثور على خط في عائلة "%s" يطابق تمامًا مواصفات خط CSS، وسيتم تضمين خط احتياطي بدلاً من ذلك. مواصفات خط CSS:

en: Matched font specification:
ar: مواصفات الخط المطابقة:

en: Failed to find fonts for family: %s, not embedding
ar: تعذّر العثور على خطوط للعائلة: %s، لن يضمّن

en: No embeddable fonts found
ar: لم يُعثَر على خطوط قابلة للتضمين

en: This file is locked with DRM. It cannot be edited.
ar: هذا الملف محمي بتقنية إدارة الحقوق الرقمية (DRM). لا يمكن تعديله.

en: Soft hyphens added
ar: تمت إضافة واصلات ناعمة

en: Soft hyphens removed
ar: تمت إزالة الواصلات الناعمة

en: {0} compressed from {1} to {2} bytes [{3:.1%} reduction]
ar: تم ضغط {0} من {1} إلى {2} بايت [{3:.1%} تخفيض]

en: {0} could not be further compressed
ar: تعذر ضغط {0} أكثر

en: Failed to process {0} with error:
ar: فشل معالجة {0} مع الخطأ:

en: Total image filesize reduced from {0} to {1} [{2:.1%} reduction, {3} images changed]
ar: تم تقليل حجم ملف الصورة الكلي من {0} إلى {1} [{2:.1%} تخفيض، تم تغيير {3} صورة]

en: Images are already fully optimized
ar: الصور محسّنة بالكامل بالفعل

en: <p><i>Polishing books</i> is all about putting the shine of perfection onto
    your carefully crafted e-books.</p>
    
    <p>Polishing tries to minimize the changes to the internal code of your e-book.
    Unlike conversion, it <i>does not</i> flatten CSS, rename files, change font
    sizes, adjust margins, etc. Every action performs only the minimum set of
    changes needed for the desired effect.</p>
    
    <p>You should use this tool as the last step in your e-book creation process.</p>
    {0}
    <p>Note that polishing only works on files in the %s formats.</p>
ar: <p><i>صقل الكتب</i> يدور حول إضافة لمسة الكمال إلى كتبك الإلكترونية المصممة
    بعناية.</p>
    
    <p>يحاول الصقل تقليل التغييرات في الشفرة الداخلية لكتابك الإلكتروني. على عكس
    التحويل، فإنه <i>لا</i> يقوم بتسطيح CSS، أو إعادة تسمية الملفات، أو تغيير أحجام
    الخطوط، أو ضبط الهوامش، وما إلى ذلك. كل إجراء يقوم فقط بالحد الأدنى من
    التغييرات اللازمة للتأثير المطلوب.</p>
    
    <p>يجب عليك استخدام هذه الأداة كخطوة أخيرة في عملية إنشاء كتابك الإلكتروني.</p>
    {0}
    <p>لاحظ أن الصقل يعمل فقط على الملفات بتنسيقات %s.</p>

en:  or
ar:  أو

en: <p>Embed all fonts that are referenced in the document and are not already embedded.
    This will scan your computer for the fonts, and if they are found, they will be
    embedded into the document.</p>
    <p>Please ensure that you have the proper license for embedding the fonts used in this document.</p>
ar: <p>تضمين جميع الخطوط المشار إليها في المستند والتي لم يتم تضمينها بالفعل.
    سيقوم هذا بمسح جهاز الكمبيوتر الخاص بك بحثًا عن الخطوط، وإذا تم العثور عليها،
    فسيتم تضمينها في المستند.</p>
    <p>يرجى التأكد من أن لديك الترخيص المناسب لتضمين الخطوط المستخدمة في هذا المستند.</p>

en: <p>Subsetting fonts means reducing an embedded font to contain
    only the characters used from that font in the book. This
    greatly reduces the size of the font files (halving the font
    file sizes is common).</p>
    
    <p>For example, if the book uses a specific font for headers,
    then subsetting will reduce that font to contain only the
    characters present in the actual headers in the book. Or if the
    book embeds the bold and italic versions of a font, but bold
    and italic text is relatively rare, or absent altogether, then
    the bold and italic fonts can either be reduced to only a few
    characters or completely removed.</p>
    
    <p>The only downside to subsetting fonts is that if, at a later
    date you decide to add more text to your books, the newly added
    text might not be covered by the subset font.</p>
ar: <p>تقليص الخطوط يعني تقليل الخط المضمن ليحتوي فقط على الأحرف المستخدمة من ذلك
    الخط في الكتاب. هذا يقلل بشكل كبير من حجم ملفات الخطوط (تخفيض أحجام ملفات
    الخطوط إلى النصف أمر شائع).</p>
    
    <p>على سبيل المثال، إذا كان الكتاب يستخدم خطًا معينًا للعناوين، فسيؤدي تقليص
    الخط إلى تقليل هذا الخط ليحتوي فقط على الأحرف الموجودة في العناوين الفعلية
    في الكتاب. أو إذا كان الكتاب يضمّن الإصدارات الغامقة والمائلة لخط ما، ولكن
    النص الغامق والمائل نادر نسبيًا، أو غائب تمامًا، فيمكن تقليل الخطوط الغامقة
    والمائلة إلى بضعة أحرف فقط أو إزالتها بالكامل.</p>
    
    <p>الجانب السلبي الوحيد لتقليص الخطوط هو أنه إذا قررت في وقت لاحق إضافة المزيد
    من النصوص إلى كتبك، فقد لا يغطي الخط المقُلَّص النص المضاف حديثًا.</p>

en: <p>Insert a "book jacket" page at the start of the book that contains
    all the book metadata such as title, tags, authors, series, comments,
    etc. Any previous book jacket will be replaced.</p>
ar: <p>أدخل صفحة "غلاف الكتاب" في بداية الكتاب تحتوي على جميع البيانات الوصفية
    للكتاب مثل العنوان، والعلامات، والمؤلفين، والسلسلة، والتعليقات، إلخ. سيتم
    استبدال أي غلاف كتاب سابق.</p>

en: <p>Remove a previous inserted book jacket page.</p>
ar: <p>أزل صفحة غلاف كتاب تم إدراجها مسبقًا.</p>

en: <p>Convert plain text dashes, ellipsis, quotes, multiple hyphens, etc. into their
    typographically correct equivalents.</p>
    <p>Note that the algorithm can sometimes generate incorrect results, especially
    when single quotes at the start of contractions are involved.</p>
ar: <p>حوّل الشُرَط والنقاط الثلاث وعلامات الاقتباس والواصلات المتعددة وما إلى ذلك في
    النص العادي إلى ما يعادلها طباعيًا.</p>
    <p>لاحظ أن الخوارزمية يمكن أن تولد أحيانًا نتائج غير صحيحة، خاصةً عندما تكون
    علامات الاقتباس المفردة في بداية الاختصارات متضمنة.</p>

en: <p>Remove all unused CSS rules from stylesheets and &lt;style&gt; tags. Some books
    created from production templates can have a large number of extra CSS rules
    that don't match any actual content. These extra rules can slow down readers
    that need to parse them all.</p>
ar: <p>أزل جميع قواعد CSS غير المستخدمة من أوراق الأنماط وعلامات &lt;style&gt;. قد
    تحتوي بعض الكتب التي تم إنشاؤها من قوالب الإنتاج على عدد كبير من قواعد CSS
    الإضافية التي لا تتطابق مع أي محتوى فعلي. يمكن أن تبطئ هذه القواعد الإضافية
    برامج القراءة التي تحتاج إلى تحليلها كلها.</p>

en: <p>Losslessly compress images in the book, to reduce the filesize, without
    affecting image quality.</p>
ar: <p>ضغط الصور في الكتاب بدون فقدان، لتقليل حجم الملف، دون التأثير على جودة
    الصورة.</p>

en: <p>Upgrade the internal structures of the book, if possible. For instance,
    upgrades EPUB 2 books to EPUB 3 books.</p>
ar: <p>رقِّ البِنى الداخلية للكتاب إن أمكن. مثلاً
    ترقية كتب EPUB 2 إلى EPUB 3.</p>

en: <p>Add soft hyphens to all words in the book. This allows the book to be rendered
    better when the text is justified, in readers that do not support hyphenation.</p>
ar: <p>أضف واصلات ناعمة إلى جميع الكلمات في الكتاب. هذا يسمح بعرض الكتاب بشكل
    أفضل عندما يكون النص مبررًا، في القراء الذين لا يدعمون الواصلات.</p>

en: <p>Remove soft hyphens from all text in the book.</p>
ar: <p>أزل الواصلات الناعمة من جميع النصوص في الكتاب.</p>

en: <p>Download external resources such as images, stylesheets, etc. that point to URLs instead of files in the book.
    All such resources will be downloaded and added to the book so that the book no longer references any external resources.
    </p>
ar: <p>تنزيل الموارد الخارجية مثل الصور، أوراق الأنماط، إلخ. التي تشير إلى عناوين
    URL بدلاً من الملفات في الكتاب. سيتم تنزيل جميع هذه الموارد وإضافتها إلى
    الكتاب بحيث لا يشير الكتاب بعد الآن إلى أي موارد خارجية.</p>

en: Downloading one external resource | Downloading {} external resources
ar[0]: جارٍ تنزيل مورد خارجي واحد
ar[1]: جارٍ تنزيل مورد خارجي واحد
ar[2]: جارٍ تنزيل موردين خارجيين
ar[3]: جارٍ تنزيل {} موارد خارجية
ar[4]: جارٍ تنزيل {} مورد خارجي
ar[5]: جارٍ تنزيل {} مورد خارجي

en: Successfully downloaded all resources
ar: تم تنزيل جميع الموارد بنجاح

en: Failed to download some resources, see details below:
ar: فشل تنزيل بعض الموارد، راجع التفاصيل أدناه:

en: Failed to download all resources, see details below:
ar: فشل تنزيل جميع الموارد، راجع التفاصيل أدناه:

en: No external resources found in book
ar: لم يتم العثور على موارد خارجية في الكتاب

en: Updating metadata
ar: تحديث البيانات الوصفية

en: Updated metadata jacket
ar: تم تحديث غلاف البيانات الوصفية

en: Metadata updated
ar: تم تحديث البيانات الوصفية

en: Setting cover
ar: تعيين الغلاف

en: Inserting metadata jacket
ar: إدراج غلاف البيانات الوصفية

en: Existing metadata jacket replaced
ar: تم استبدال غلاف البيانات الوصفية الموجود

en: Metadata jacket inserted
ar: تم إدراج غلاف البيانات الوصفية

en: Removing metadata jacket
ar: إزالة غلاف البيانات الوصفية

en: Metadata jacket removed
ar: تمت إزالة غلاف البيانات الوصفية

en: No metadata jacket found
ar: لم يتم العثور على غلاف بيانات وصفية

en: Smartening punctuation
ar: حسّن التنقيط

en: Embedding referenced fonts
ar: يضمّن الخطوط المشار إليها

en: Subsetting embedded fonts
ar: يقلّص الخطوط المضمَّنة

en: No embedded fonts to subset
ar: لا خطوط مضمَّنة لتقليصها

en: Removing unused CSS rules
ar: إزالة قواعد CSS غير المستخدمة

en: Losslessly compressing images
ar: ضغط الصور بلا فقدان

en: Upgrading book, if possible
ar: ترقية الكتاب، إن أمكن

en: Removing soft hyphens
ar: إزالة الواصلات الناعمة

en: Adding soft hyphens
ar: إضافة واصلات ناعمة

en: Downloading external resources
ar: تنزيل الموارد الخارجية

en: Failed to download resources with error:
ar: فشل تنزيل الموارد مع الخطأ:

en: ## Polishing: %s
ar: ## صقل: %s

en: Polishing took: %.1f seconds
ar: استغرق الصقل: %.1f ثانية

en: %prog [options] input_file [output_file]
ar: %prog [خيارات] ملف_الإدخال [ملف_الإخراج]

en: Path to a cover image. Changes the cover specified in the e-book. If no cover is present, or the cover is not properly identified, inserts a new cover.
ar: مسار إلى صورة غلاف. يغير الغلاف المحدد في الكتاب الإلكتروني. إذا لم يكن هناك غلاف موجود، أو لم يتم تحديد الغلاف بشكل صحيح، يتم إدراج غلاف جديد.

en: Path to an OPF file. The metadata in the book is updated from the OPF file.
ar: مسار إلى ملف OPF. يتم تحديث البيانات الوصفية في الكتاب من ملف OPF.

en: Produce more verbose output, useful for debugging.
ar: إنتاج إخراج أكثر تفصيلاً، مفيد لتصحيح الأخطاء.

en: You must provide the input file to polish
ar: يجب عليك توفير ملف الإدخال للصقل

en: Unknown extra arguments
ar: وسائط إضافية غير معروفة

en: You must specify at least one action to perform
ar: يجب عليك تحديد إجراء واحد على الأقل لتنفيذه

en: Smartened punctuation in: %s
ar: حسّن التنقيط في: %s

en: No punctuation that could be smartened found
ar: لم يُعثّر على تنقيط يمكن تحسينه

en: The file %s has malformed markup. Try running the Fix HTML tool before splitting
ar: الملف %s يحتوي على ترميز خاطئ. حاول تشغيل أداة إصلاح HTML قبل التقسيم

en: The expression %s did not match any nodes
ar: التعبير %s لم يطابق أي عقد

en: Removed unused font: %s
ar: تمت إزالة الخط غير المستخدم: %s

en: The font %s was already subset
ar: الخط %s كان مقلصًا بالفعل

en: Decreased the font {0} to {1} of its original size
ar: تم تقليل الخط {0} إلى {1} من حجمه الأصلي

en: Reduced total font size to %.1f%% of original
ar: تم تقليل حجم الخط الكلي إلى %.1f%% من الحجم الأصلي

en: No embedded fonts found
ar: لم يُعثر على خطوط مضمَّنة

en: No file named %s exists
ar: لا يوجد ملف بالاسم %s

en: No HTML file named %s exists
ar: لا يوجد ملف HTML بالاسم %s

en: The anchor %(a)s does not exist in file %(f)s
ar: المرساة %(a)s غير موجودة في الملف %(f)s

en: (Untitled)
ar: (بلا عنوان)

en: The file %s has malformed markup. Try running the Fix HTML tool before editing.
ar: الملف %s يحتوي على ترميز خاطئ. حاول تشغيل أداة إصلاح HTML قبل التحرير.

en: Only the EPUB format has support for embedding speech overlay audio
ar: تنسيق EPUB فقط يدعم تضمين صوت تراكب الكلام

en: Updating book internals
ar: تحديث أجزاء الكتاب الداخلية

en: Processing HTML
ar: معالجة HTML

en: Converting text to speech
ar: تحويل النص إلى كلام

en: Sentence: {0} of {1}
ar: جملة: {0} من {1}

en: No upgrade needed
ar: لا حاجة للترقية

en: Updated EPUB from version 2 to 3
ar: تم تحديث EPUB من الإصدار 2 إلى 3

en: HTML TOC generation options.
ar: خيارات إنشاء جدول المحتويات HTML.

en: {1} of <em>{0}</em>
ar: {1} من <em>{0}</em>

en: Rating
ar: التقييم

en: Date
ar: التاريخ

en: Could not find reasonable point at which to split: %(path)s Sub-tree size: %(size)d KB
ar: تعذر العثور على نقطة معقولة للتقسيم عندها: %(path)s حجم الشجرة الفرعية: %(size)d كيلوبايت

en: OPF/NCX/etc. generation options.
ar: خيارات إنشاء OPF/NCX/إلخ.

en: OPF version to generate. Default is %default.
ar: إصدار OPF المراد إنشاؤه. الافتراضي هو %default.

en: Generate an Adobe "page-map" file if pagination information is available.
ar: إنشاء ملف "خريطة الصفحة" من Adobe إذا كانت معلومات ترقيم الصفحات متاحة.

en: Sidebar
ar: الشريط الجانبي

en: Adding headers and footers
ar: إضافة رؤوس وتذييلات

en: Headers and footers added
ar: تمت إضافة الرؤوس والتذييلات

en: Parsed all content for markup transformation
ar: تم تحليل كل المحتوى لتحويل الترميز

en: Completed markup transformation
ar: اكتمل تحويل الترميز

en: Rendered all HTML as PDF
ar: تم عرض كل HTML كملف PDF

en: Added links to PDF content
ar: تمت إضافة روابط إلى محتوى PDF

en: Updated metadata in PDF
ar: تم تحديث البيانات الوصفية في PDF

en: Rendered {0} of {1} pages
ar: تم عرض {0} من {1} صفحة

en: Could not find pdftohtml, check it is in your PATH
ar: تعذر العثور على pdftohtml، تحقق من وجوده في المسار الخاص بك

en: Table of Contents:
ar: جدول المحتويات:

en: Default icons
ar: الأيقونات الافتراضية

en: Send file to storage card instead of main memory by default
ar: إرسال الملف إلى بطاقة التخزين بدلاً من الذاكرة الرئيسية بشكل افتراضي

en: Confirm before deleting
ar: تأكيد قبل الحذف

en: Main window geometry
ar: هندسة النافذة الرئيسية

en: Notify when a new version is available
ar: الإعلام عند توفر إصدار جديد

en: Use Roman numerals for series number
ar: استخدم الأرقام الرومانية لرقم السلسلة

en: Sort tags list by name, popularity, or rating
ar: فرز قائمة العلامات حسب الاسم أو الشعبية أو التقييم

en: Match tags by any or all.
ar: مطابقة العلامات بأي أو الكل.

en: Number of covers to show in the cover browsing mode
ar: عدد الأغلفة المراد عرضها في وضع تصفح الأغلفة

en: Defaults for conversion to LRF
ar: الإعدادات الافتراضية للتحويل إلى LRF

en: Options for the LRF e-book viewer
ar: خيارات عارض الكتب الإلكترونية LRF

en: Formats that are viewed using the internal viewer
ar: التنسيقات التي يتم عرضها باستخدام العارض الداخلي

en: Columns to be displayed in the book list
ar: الأعمدة التي سيتم عرضها في قائمة الكتب

en: Automatically launch Content server on application startup
ar: تشغيل خادم المحتوى تلقائيًا عند بدء تشغيل التطبيق

en: Oldest news kept in database
ar: أقدم الأخبار المحفوظة في قاعدة البيانات

en: Show system tray icon
ar: إظهار أيقونة علبة النظام

en: Upload downloaded news to device
ar: رفع الأخبار التي تم تنزيلها إلى الجهاز

en: Delete news books from library after uploading to device
ar: حذف الكتب الإخبارية من المكتبة بعد الرفع إلى الجهاز

en: Show the cover flow in a separate window instead of in the main calibre window
ar: إظهار تدفق الغلاف في نافذة منفصلة بدلاً من نافذة كاليبر الرئيسية

en: Disable notifications from the system tray icon
ar: تعطيل الإشعارات من أيقونة علبة النظام

en: Default action to perform when the "Send to device" button is clicked
ar: الإجراء الافتراضي الذي يتم تنفيذه عند النقر فوق الزر "إرسال إلى الجهاز"

en: Start searching as you type. If this is disabled then search will only take place when the Enter key is pressed.
ar: ابدأ البحث أثناء الكتابة. إذا تم تعطيل هذا، فسيتم البحث فقط عند الضغط على مفتاح الإدخال.

en: When searching, show all books with search results highlighted instead of showing only the matches. You can use the N or F3 keys to go to the next match.
ar: عند البحث، اعرض جميع الكتب مع تمييز نتائج البحث بدلاً من عرض التطابقات فقط. يمكنك استخدام المفتاحين N أو F3 للانتقال إلى التطابق التالي.

en: Maximum number of simultaneous conversion/news download jobs. This number is twice the actual value for historical reasons.
ar: الحد الأقصى لعدد وظائف التحويل/تنزيل الأخبار المتزامنة. هذا الرقم هو ضعف القيمة الفعلية لأسباب تاريخية.

en: Download social metadata (tags/rating/etc.)
ar: تنزيل البيانات الوصفية الاجتماعية (العلامات/التقييم/إلخ.)

en: Overwrite author and title with new metadata
ar: استبدال المؤلف والعنوان بالبيانات الوصفية الجديدة

en: Automatically download the cover, if available
ar: تنزيل الغلاف تلقائيًا، إذا كان متاحًا

en: Limit max simultaneous jobs to number of CPUs
ar: تقييد الحد الأقصى للوظائف المتزامنة بعدد وحدات المعالجة المركزية

en: The layout of the user interface. Wide has the Book details panel on the right and narrow has it at the bottom.
ar: تخطيط واجهة المستخدم. يحتوي العريض على لوحة تفاصيل الكتاب على اليمين ويحتوي الضيق عليها في الأسفل.

en: Show the average rating per item indication in the Tag browser
ar: إظهار متوسط تقييم كل عنصر في متصفح العلامات

en: Disable UI animations
ar: تعطيل تأثيرات واجهة المستخدم

en: Tag browser categories not to display
ar: فئات متصفح العلامات التي لا يتم عرضها

en: WARNING:
ar: تحذير:

en: ERROR:
ar: خطأ:

en: Show this confirmation again
ar: أظهر هذا التأكيد مرة أخرى

en: Restart needed
ar: إعادة التشغيل مطلوبة

en: &Restart calibre now
ar: أ&عد تشغيل كاليبر الآن

en: All files
ar: كل الملفات

en: Detach from the controlling terminal, if any (Linux only)
ar: فصل من الوحدة الطرفية المتحكمة، إن وجدت (Linux فقط)

en: Click "Show details" for more information.
ar: انقر فوق "إظهار التفاصيل" لمزيد من المعلومات.

en: The %s environment variable is set. Try unsetting it.
ar: تم تعيين متغير البيئة %s. حاول إلغاء تعيينه.

en: Could not create temporary folder
ar: تعذر إنشاء مجلد مؤقت

en: Could not create temporary folder, calibre cannot start.
ar: تعذر إنشاء مجلد مؤقت، لا يمكن بدء تشغيل كاليبر.

en: Windows XP not supported
ar: Windows XP غير مدعوم

en: calibre versions newer than 2.0 do not run on Windows XP. This is because the graphics toolkit calibre uses (Qt 5) crashes a lot on Windows XP. We suggest you stay with <a href="%s">calibre 1.48</a> which works well on Windows XP.
ar: إصدارات كاليبر الأحدث من 2.0 لا تعمل على Windows XP. هذا لأن مجموعة أدوات الرسومات التي يستخدمها كاليبر (Qt 5) تتعطل كثيرًا على Windows XP. نقترح عليك البقاء مع <a href="%s">كاليبر 1.48</a> الذي يعمل بشكل جيد على Windows XP.

en: Books
ar: الكتب

en: EPUB books
ar: كتب EPUB

en: Kindle books
ar: كتب Kindle

en: PDF books
ar: كتب PDF

en: HTML books
ar: كتب HTML

en: LIT books
ar: كتب LIT

en: Text books
ar: كتب نصية

en: Comics
ar: الرسوم المتحركة

en: Archives
ar: أرشيف

en: Wordprocessor files
ar: ملفات معالج النصوص

en: Add books
ar: أضف كتب

en: Add books to the calibre library/device from files on your computer
ar: أضف كتبًا إلى مكتبة/جهاز كاليبر من ملفات على جهاز الكمبيوتر الخاص بك

en: Add books from a single folder
ar: أضف كتبًا من مجلد واحد

en: Add from folders and sub-folders
ar: أضف من مجلدات ومجلدات فرعية

en: Add multiple books from archive (ZIP/RAR/7z)
ar: أضف كتبًا متعددة من أرشيف (ZIP/RAR/7z)

en: Add empty book (Book entry with no formats)
ar: أضف كتابا خاليا (مُدخَل كتاب بلا تنسيقات)

en: Add from ISBN
ar: أضف من إسبن ISBN

en: Add files to selected book records
ar: أضف ملفات إلى سجلات الكتاب المحدد

en: Add files to selected book records from clipboard
ar: أضف ملفات إلى سجلات الكتاب المحدد من الحافظة

en: Add data files to selected book records
ar: أضف ملفات البيانات إلى سجلات الكتب المحددة

en: Add an empty file to selected book records
ar: أضف ملفًا خاليًا إلى سجلات الكتاب المحدد

en: Control the adding of books
ar: التحكم في إضافة الكتب

en: No books selected
ar: لم تختر كتبًا

en: Cannot add files as no books are selected
ar: يتعذر إضافة ملفات لأنه لم يتم تحديد أي كتب

en: No files in clipboard
ar: لا توجد ملفات في الحافظة

en: No files have been copied to the clipboard
ar: لم يتم نسخ أي ملفات إلى الحافظة

en: Are you sure?
ar: أأنت متأكد؟

en: Are you sure you want to set the same cover for all %d books?
ar: أأنت متأكد أنك تريد تعيين نفس الغلاف لكل %d كتاب؟

en: Select book files
ar: حدد ملفات الكتاب

en: Select extra data files
ar: حدد ملفات بيانات إضافية

en: Are you sure you want to add the same files to all %d books? If the format already exists for a book, it will be replaced.
ar: أأنت متأكد أنك تريد إضافة نفس الملفات إلى جميع الكتب الـ %d؟ إذا كان التنسيق موجودًا بالفعل لكتاب ما، فسيتم استبداله.

en: The {0} format will be replaced in the book {1}. Are you sure? | The {0} formats will be replaced in the book {1}. Are you sure?
ar[0]: سيتم استبدال تنسيق {0} في الكتاب {1}. هل أنت متأكد؟
ar[1]: سيتم استبدال تنسيق {0} في الكتاب {1}. هل أنت متأكد؟
ar[2]: سيتم استبدال تنسيقات {0} في الكتاب {1}. هل أنت متأكد؟
ar[3]: سيتم استبدال تنسيقات {0} في الكتاب {1}. هل أنت متأكد؟
ar[4]: سيتم استبدال تنسيقات {0} في الكتاب {1}. هل أنت متأكد؟
ar[5]: سيتم استبدال تنسيقات {0} في الكتاب {1}. هل أنت متأكد؟

en: Are you sure you want to add the same empty file to all %d books? If the format already exists for a book, it will be replaced.
ar: أأنت متأكد أنك تريد إضافة نفس الملف الخالي إلى كل كتب %d؟ إذا كان التنسيق موجود مسبقاً لكتاب ما، فسوف يُستبدَل.

en: Choose format of empty file
ar: اختر صيغة الملف الخالي

en: The {0} format will be replaced in the book: {1}. Are you sure?
ar: سيتم استبدال تنسيق {0} في الكتاب: {1}. هل أنت متأكد؟

en: Choose archive file
ar: اختر ملف أرشيف

en: Type of archive
ar: نوع الأرشيف

en: Will the archive have a single book per internal folder?
ar: هل سيحتوي الأرشيف على كتاب واحد لكل مجلد داخلي؟

en: Select root folder
ar: حدد المجلد الجذر

en: Cannot add
ar: لا يمكن الإضافة

en: Cannot add books from the folder: %s as it contains the currently opened calibre library
ar: لا يمكن إضافة كتب من المجلد: %s لأنه يحتوي على مكتبة كاليبر المفتوحة حاليًا

en: Multi-file books?
ar: كتب متعددة الملفات؟

en: Assume all e-book files in a single folder are multiple formats of the same book?
ar: افترض أن جميع ملفات الكتب الإلكترونية في مجلد واحد هي تنسيقات متعددة لنفس الكتاب؟

en: Duplicates found
ar: تم العثور على تكرارات

en: Books with some of the specified ISBNs already exist in the calibre library. Click "Show details" for the full list. Do you want to add them anyway?
ar: توجد بالفعل كتب تحمل بعض أرقام ISBN المحددة في مكتبة كاليبر. انقر على "إظهار التفاصيل" للاطلاع على القائمة الكاملة. هل تريد إضافتها على أي حال؟

en: Adding
ar: جاري الإضافة

en: Creating book records from ISBNs
ar: إنشاء سجلات الكتب من أرقام ISBN

en: You have dropped some files onto the book <b>%s</b>. This will add or replace the files for this book. Do you want to proceed?
ar: لقد قمت بإسقاط بعض الملفات على الكتاب <b>%s</b>. سيؤدي هذا إلى إضافة أو استبدال الملفات لهذا الكتاب. هل تريد المتابعة؟

en: Add as...
ar: أضف كـ...

en: Add as new book | Add as new books
ar[0]: أضف ككتاب جديد
ar[1]: أضف ككتاب جديد
ar[2]: أضف ككتابين جديدين
ar[3]: أضف كـ {} كتب جديدة
ar[4]: أضف كـ {} كتابًا جديدًا
ar[5]: أضف كـ {} كتاب جديد

en: Add as data file | Add as data files
ar[0]: أضف كملف بيانات
ar[1]: أضف كملف بيانات
ar[2]: أضف كملفي بيانات
ar[3]: أضف كـ {} ملفات بيانات
ar[4]: أضف كـ {} ملف بيانات
ar[5]: أضف كـ {} ملف بيانات

en: Uploading books to device.
ar: جاري رفع الكتب إلى الجهاز.

en: Supported books
ar: الكتب المدعومة

en: Select books
ar: اختر كتب

en: The following duplicate book was found. | The following {} duplicate books were found.
ar[0]: تم العثور على الكتاب المكرر التالي.
ar[1]: تم العثور على الكتاب المكرر التالي.
ar[2]: تم العثور على الكتابين المكررين التاليين.
ar[3]: تم العثور على الكتب المكررة التالية: {}.
ar[4]: تم العثور على الكتب المكررة التالية: {}.
ar[5]: تم العثور على الكتب المكررة التالية: {}.

en: Merged some books
ar: تم دمج بعض الكتب

en: Incoming book formats were processed and merged into your calibre database according to your auto-merge settings. Click "Show details" to see the list of merged books.
ar: تمت معالجة تنسيقات الكتب الواردة ودمجها في قاعدة بيانات كاليبر الخاصة بك وفقًا لإعدادات الدمج التلقائي. انقر على "إظهار التفاصيل" للاطلاع على قائمة الكتب المدمجة.

en: Add to library
ar: أضف إلى المكتبة

en: No book selected
ar: لم تحدد كتابًا

en: The following books are virtual and cannot be added to the calibre library:
ar: الكتب التالية افتراضية ولا يمكن إضافتها إلى مكتبة كاليبر:

en: No book files found
ar: لم يتم العثور على ملفات كتب

en: Downloading books
ar: جاري تنزيل الكتب

en: Downloading books from device
ar: جاري تنزيل الكتب من الجهاز

en: Could not download files from the device
ar: تعذر تنزيل الملفات من الجهاز

en: Could not download some files from the device
ar: تعذر تنزيل بعض الملفات من الجهاز

en: Could not download files
ar: تعذر تنزيل الملفات

en: Add books to library
ar: أضف كتبًا إلى المكتبة

en: Add books to your calibre library from the connected device
ar: أضف كتبًا إلى مكتبة كاليبر الخاصة بك من الجهاز المتصل

en: All actions
ar: جميع الإجراءات

en: Show a menu of all available actions, including from third party plugins.
    This menu is not available when looking at books on a device
ar: إظهار قائمة بجميع الإجراءات المتاحة، بما في ذلك تلك من الإضافات الخارجية.
    هذه القائمة غير متاحة عند تصفح الكتب على الجهاز

en: Show a menu of all available actions.
ar: إظهار قائمة بجميع الإجراءات المتاحة.

en: Built-in calibre actions
ar: إجراءات كاليبر المدمجة

en: Main dialog
ar: النافذة الرئيسية

en: Toolbars
ar: أشرطة الأدوات

en: Keyboard shortcuts
ar: اختصارات لوحة المفاتيح

en: Merging user annotations into database
ar: جاري دمج تعليقات المستخدمين في قاعدة البيانات

en: Fetch annotations (experimental)
ar: جلب الحواشي (تجريبي)

en: Not supported
ar: غير مدعوم

en: Fetching annotations is not supported for this device
ar: جلب الحواشي غير مدعوم لهذا الجهاز

en: Use library only
ar: استخدم المكتبة فقط

en: User annotations generated from main library only
ar: حواشي المستخدمين التي تم إنشاؤها من المكتبة الرئيسية فقط

en: No books selected to fetch annotations from
ar: لم يتم تحديد كتب لجلب الحواشي منها

en: Some errors
ar: بعض الأخطاء

en: Could not fetch annotations for some books. Click "Show details" to see which ones.
ar: تعذر جلب الحواشي لبعض الكتب. انقر على "إظهار التفاصيل" لمعرفة أي منها.

en: Author mapper
ar: مرسِّم المؤلفين

en: Map authors for one book in the library | Map authors for {} books in the library
ar[0]: رسّم المؤلفين لـ {} كتاب في المكتبة
ar[1]: رسّم المؤلفين لكتاب واحد في المكتبة
ar[2]: رسّم المؤلفين لكتابين {} في المكتبة
ar[3]: رسّم المؤلفين لـ {} كتب في المكتبة
ar[4]: رسّم المؤلفين لـ {} كتابًا في المكتبة
ar[5]: رسّم المؤلفين لـ {} كتاب في المكتبة

en: The changes will be applied to the <b>selected book</b> | The changes will be applied to the <b>{} selected books</b>
ar[0]: لن تطبق التغييرات على <b>{} أي كتاب</b>
ar[1]: ستطبق التغييرات على <b> الكتاب المحدد</b>
ar[2]: ستطبق التغييرات على <b> {} كتابين محددين</b>
ar[3]: ستطبق التغييرات على <b> {} كتب محددة</b>
ar[4]: ستطبق التغييرات على <b> {} كتابا محددا</b>
ar[5]: ستطبق التغييرات على <b> {} كتاب محدد</b>

en: The changes will be applied to <b>one book in the library</b> | The changes will be applied to <b>{} books in the library</b>
ar[0]: سيتم تطبيق التغييرات على <b>كتاب واحد في المكتبة</b>
ar[1]: سيتم تطبيق التغييرات على <b>كتاب واحد في المكتبة</b>
ar[2]: سيتم تطبيق التغييرات على <b>كتابين في المكتبة</b>
ar[3]: سيتم تطبيق التغييرات على <b>{} كتب في المكتبة</b>
ar[4]: سيتم تطبيق التغييرات على <b>{} كتابًا في المكتبة</b>
ar[5]: سيتم تطبيق التغييرات على <b>{} كتاب في المكتبة</b>

en: Auto scroll through the book list
ar: التمرير التلقائي عبر قائمة الكتب

en: Auto scroll through the book list, particularly useful with the cover browser open
ar: لفّ تلقائيًا عبر قائمة الكتب، مفيد على وجه الخصوص عندما يكون متصفح الأغلفة مفتوحًا

en: Book list header menu
ar: قائمة رأس قائمة الكتب

en: Show the book list header context menu
ar: إظهار قائمة السياق لرأس قائمة الكتب

en: Browse annotations
ar: تصفّح الحواشي

en: B
ar: ب

en: Not visible
ar: غير مرئي

en: The book "{}" is not currently visible in the calibre library. If you have a search or a Virtual library applied, first clear it.
ar: الكتاب "{}" غير مرئي حاليًا في مكتبة كاليبر. إذا كان لديك بحث أو مكتبة افتراضية مطبقة، قم بإزالتها أولاً.

en: Browse notes
ar: تصفح الملاحظات

en: Create catalog
ar: أنشيء مسردًا

en: Create a catalog of the books in your calibre library in different formats
ar: أنشيء مسردًا للكتب في مكتبة كاليبر خاصتك بتنسيقات مختلفة

en: No books selected for catalog generation
ar: لم تحدد كتبًا لتوليد المسرد

en: Generating %s catalog...
ar: جارٍ توليد مسرد %s...

en: Catalog generation complete, with warnings.
ar: اكتمل توليد المسرد، مع تحذيرات.

en: Catalog generated.
ar: تم توليد المسرد.

en: Export catalog folder
ar: تصدير مجلد المسرد

en: Select destination for %(title)s.%(fmt)s
ar: حدد الوجهة لـ %(title)s.%(fmt)s

en: Could not open the catalog output file.
ar: تعذر فتح ملف إخراج المسرد.

en: No library found
ar: لم يتم العثور على مكتبة

en: No existing calibre library was found at %s. If the library was moved, select its new location below. Otherwise calibre will forget this library.
ar: لم يتم العثور على مكتبة كاليبر موجودة في %s. إذا تم نقل المكتبة، فحدد موقعها الجديد أدناه. وإلا، سيتجاهل كاليبر هذه المكتبة.

en: New location of this library:
ar: الموقع الجديد لهذه المكتبة:

en: Library moved
ar: تم نقل المكتبة

en: Forget library
ar: تجاهل المكتبة

en: New library location
ar: موقع المكتبة الجديد

en: No existing calibre library found at %s
ar: لم يتم العثور على مكتبة كاليبر موجودة في %s

en: Queue &all books for backup
ar: ضع &كل الكتب في طابور للنسخ الاحتياطي

en: Backup status
ar: حالة النسخ الاحتياطي

en: none
ar: لا شيء

en: Book metadata files remaining to be written: %s
ar: ملفات بيانات الكتب الوصفية المتبقية للكتابة: %s

en: Choose library
ar: اختر مكتبة

en: Choose calibre library to work with
ar: اختر مكتبة كاليبر للعمل معها

en: Switch/create library
ar: تبديل/إنشاء مكتبة

en: Export/import all calibre data
ar: تصدير/استيراد جميع بيانات كاليبر

en: Pick a random book
ar: اختر كتابًا عشوائيًا

en: Change the icon for this library
ar: غير أيقونة هذه المكتبة

en: Choose an icon
ar: اختر أيقونة

en: Remove current icon
ar: إزالة الأيقونة الحالية

en: Quick switch
ar: تبديل سريع

en: Rename library
ar: إعادة تسمية المكتبة

en: Remove library
ar: إزالة المكتبة

en: Library maintenance
ar: صيانة المكتبة

en: Library metadata backup status
ar: حالة النسخ الاحتياطي لبيانات المكتبة الوصفية

en: Check library
ar: تحقق من المكتبة

en: Restore database
ar: استعِدْ قاعدة البيانات

en: Switch to previous library
ar: التبديل إلى المكتبة السابقة

en: Select icon for library "%s"
ar: حدد أيقونة للمكتبة "%s"

en: Cannot export/import
ar: لا يمكن التصدير/الاستيراد

en: You are running calibre portable, all calibre data is already in the calibre portable folder. Export/import is unavailable.
ar: أنت تشغل كاليبر المحمول، جميع بيانات كاليبر موجودة بالفعل في مجلد كاليبر المحمول. التصدير/الاستيراد غير متاح.

en: Cannot export/import data while there are running jobs.
ar: لا يمكن تصدير/استيراد البيانات بينما توجد مهام قيد التشغيل.

en: {0} [{1} book] | {0} [{1} books]
ar[0]: {0} [كتاب واحد]
ar[1]: {0} [كتاب واحد]
ar[2]: {0} [كتابان]
ar[3]: {0} [{1} كتب]
ar[4]: {0} [{1} كتابًا]
ar[5]: {0} [{1} كتاب]

en: Apply Virtual library when %s is opened
ar: طبّق المكتبة الافتراضية عند فتح %s

en: Switch to: %s
ar: التبديل إلى: %s

en: Rename: %s
ar: إعادة تسمية: %s

en: Remove: %s
ar: إزالة: %s

en: No Virtual library
ar: لا توجد مكتبة افتراضية

en: Rename
ar: إعادة تسمية

en: Choose a new name for the library <b>%s</b>.
ar: اختر اسمًا جديدًا للمكتبة <b>%s</b>.

en: Note that the actual library folder will be renamed.
ar: لاحظ أن مجلد المكتبة الفعلي سيتم إعادة تسميته.

en: WARNING: This means that any calibre:// URLs that point to things in this library will stop working.
ar: تحذير: هذا يعني أن أي عناوين URL من نوع calibre:// تشير إلى أشياء في هذه المكتبة ستتوقف عن العمل.

en: Already exists
ar: موجود بالفعل

en: The folder %s already exists. Delete it first.
ar: المجلد %s موجود بالفعل. احذفه أولاً.

en: Too long
ar: طويل جدًا

en: Not found
ar: لم يتم العثور عليه

en: Cannot rename as no library was found at %s. Try switching to this library first, then switch back and retry the renaming.
ar: لا يمكن إعادة التسمية حيث لم يتم العثور على مكتبة في %s. حاول التبديل إلى هذه المكتبة أولاً، ثم عد وحاول إعادة التسمية.

en: Rename failed
ar: فشلت إعادة التسمية

en: Failed to rename the library at %s. The most common cause for this is if one of the files in the library is open in another program.
ar: فشل في إعادة تسمية المكتبة في %s. السبب الأكثر شيوعًا لذلك هو فتح أحد الملفات في المكتبة في برنامج آخر.

en: Library removed
ar: تمت إزالة المكتبة

en: The library %s has been removed from calibre. The files remain on your computer, if you want to delete them, you will have to do so manually.
ar: تمت إزالة المكتبة %s من كاليبر. تبقى الملفات على جهاز الكمبيوتر الخاص بك، إذا كنت ترغب في حذفها، فسيتعين عليك القيام بذلك يدويًا.

en: &OK
ar: مواف‍&‍ق

en: &Undo
ar: ت&راجع

en: Backup metadata
ar: نسخ احتياطي للبيانات الوصفية

en: Metadata will be backed up while calibre is running, at the rate of approximately 1 book every three seconds.
ar: سيتم نسخ البيانات الوصفية احتياطيًا أثناء تشغيل كاليبر، بمعدل كتاب واحد تقريبًا كل ثلاث ثوانٍ.

en: Path to library too long. It must be less than %d characters. Move your library to a location with a shorter path using Windows Explorer, then point calibre to the new location and try again.
ar: المسار إلى المكتبة طويل جدًا. يجب أن يكون أقل من %d حرفًا. انقل مكتبتك إلى موقع بمسار أقصر باستخدام مستكشف Windows، ثم وجه كاليبر إلى الموقع الجديد وحاول مرة أخرى.

en: books
ar: كتب

en: full text search
ar: بحث بالنص الكامل

en: notes
ar: ملاحظات

en: Size of the {} database was unchanged.
ar: حجم قاعدة بيانات {} لم يتغير.

en: Size of the {0} database reduced from {1} to {2}.
ar: تم تقليل حجم قاعدة بيانات {0} من {1} إلى {2}.

en: Success
ar: نجاح

en: Found no errors in your calibre library database. Do you want calibre to check if the files in your library match the information in the database?
ar: لم يعثر على أخطاء في قاعدة بيانات مكتبتك في كاليبر. أتريد من كاليبر أن يفحص فيما لو كانت الملفات في مكتبتك تطابِق المعلومات في قاعدة البيانات؟

en: Failed
ar: فشلَ

en: Database integrity check failed, click "Show details" for details.
ar: فشل فحص سلامة قاعدة البيانات، انقر على "إظهار التفاصيل" للمزيد من المعلومات.

en: Starting library scan, this may take a while
ar: جارٍ بدء فحص المكتبة، قد يستغرق هذا بعض الوقت

en: No problems found
ar: لم يعثر على مشاكل

en: The files in your library match the information in the database.
    
    Choose 'Open dialog' to change settings and run the check again.
ar: تتطابق الملفات في مكتبتك مع المعلومات الموجودة في قاعدة البيانات.
    
    اختر 'فتح مربع الحوار' لتغيير الإعدادات وتشغيل الفحص مرة أخرى.

en: Open dialog
ar: فتح مربع الحوار

en: Finished
ar: انتهى

en: Not allowed
ar: غير مسموح به

en: You cannot change libraries while using the environment variable CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH.
ar: لا يمكنك تغيير المكتبات أثناء استخدام متغير البيئة CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH.

en: You cannot change libraries while jobs are running.
ar: لا يمكنك تغيير المكتبات أثناء تشغيل المهام.

en: You cannot change libraries until all updates are accepted or rejected.
ar: لا يمكنك تغيير المكتبات حتى يتم قبول جميع التحديثات أو رفضها.

en: No column selected
ar: لا عمود محدد

en: At least one book must be selected
ar: يجب أن يحدَّد كتاب واحد في الأقل

en: Only one book can be selected
ar: يمكن اختيار كتاب واحد فقط

en: C
ar: ج

en: Convert books
ar: تحويل الكتب

en: Convert books between different e-book formats
ar: تحويل الكتب فيما بين صيغ كتب الكترونية مختلفة

en: Convert individually
ar: التحويل فرديًا

en: Bulk convert
ar: تحويل جماعي

en: Create a catalog of the books in your calibre library
ar: إنشاء مسرد بالكتب في مكتبة كاليبر الخاصة بك

en: Cannot convert
ar: لا يمكن تحويله

en: Conversion to the {} format is not supported
ar: التحويل إلى تنسيق {} غير مدعوم

en: Starting conversion of the book | Starting conversion of {} books
ar[0]: جاري بدء تحويل الكتاب
ar[1]: جاري بدء تحويل الكتاب
ar[2]: جاري بدء تحويل كتابين
ar[3]: جاري بدء تحويل {} كتب
ar[4]: جاري بدء تحويل {} كتابًا
ar[5]: جاري بدء تحويل {} كتاب

en: Book deleted
ar: حُذف الكتاب

en: The book you were trying to convert has been deleted from the calibre library.
ar: الكتاب الذي كنت تحاول تحويله قد تم حذفه من مكتبة كاليبر.

en: Empty output file, probably the conversion process crashed
ar: ملف الإخراج فارغ، من المحتمل أن عملية التحويل تعطلت

en: completed
ar: اكتمل

en: Different custom columns
ar: أعمدة مخصصة مختلفة

en: The custom columns in the <i>{0}</i> library are different from the custom columns in the <i>{1}</i> library. As a result, some metadata might not be copied.
ar: الأعمدة المخصصة في مكتبة <i>{0}</i> تختلف عن الأعمدة المخصصة في مكتبة <i>{1}</i>. ونتيجة لذلك، قد لا يتم نسخ بعض البيانات الوصفية.

en: The following columns are incompatible - they have the same name but different data types. They will be ignored:
ar: الأعمدة التالية غير متوافقة - لها نفس الاسم ولكن أنواع بيانات مختلفة. سيتم تجاهلها:

en: The following columns are missing in the <i>{0}</i> library. You can choose to add them automatically below.
ar: الأعمدة التالية مفقودة في مكتبة <i>{0}</i>. يمكنك اختيار إضافتها تلقائيًا أدناه.

en: Add to the %s library
ar: أضف إلى مكتبة %s

en: This warning is only shown once per library, per session
ar: يتم عرض هذا التحذير مرة واحدة فقط لكل مكتبة، في كل جلسة

en: %(title)s by %(author)s
ar: %(title)s بواسطة %(author)s

en: &Sort libraries alphabetically
ar: &فرز المكتبات أبجديًا

en: Library &path:
ar: مسار المكتبة &:

en: Browse for library
ar: تصفح المكتبة

en: &Copy
ar: &ن‍سخ

en: Copy to the specified library
ar: نسخ إلى المكتبة المحددة

en: &Move
ar: &نقل

en: Copy to the specified library and delete from the current library
ar: انسخ إلى المكتبة المحددة واحذف من المكتبة الحالية

en: Books with the same, title, author and language as the following already exist in the library %s. Select which books you want copied anyway.
ar: توجد كتب بنفس العنوان والمؤلف واللغة للكتب التالية بالفعل في المكتبة %s. حدد الكتب التي تريد نسخها على أي حال.

en: Duplicate books
ar: كتب مكررة

en: Select &all
ar: تحديد ال‍&‍ك‍ل

en: Select &none
ar: لا تحدد &ش‍يئا

en: &Copy to clipboard
ar: &ن‍سخ إلى الحافظة

en: Copy to library
ar: نسخ إلى مكتبة

en: Copy selected books to the specified library
ar: انسخ الكتب المحددة إلى المكتبة المعيَّنة

en: Choose library...
ar: اختر مكتبة...

en: (delete after copy)
ar: (حذف بعد النسخ)

en: Cannot copy
ar: لا يمكن النسخ

en: Cannot copy to current library.
ar: لا يمكن النسخ إلى المكتبة الحالية.

en: No library
ar: لا توجد مكتبة

en: No library found at %s
ar: لم يتم العثور على مكتبة في %s

en: Copying to
ar: جاري النسخ إلى

en: Moving to
ar: جاري النقل إلى

en: Aborting this operation means that only some books will be copied and resuming a partial copy is not supported. Are you sure you want to abort?
ar: إلغاء هذه العملية يعني أنه سيتم نسخ بعض الكتب فقط وأن استئناف النسخ الجزئي غير مدعوم. هل أنت متأكد أنك تريد الإلغاء؟

en: The copying process was interrupted. {} books were copied.
ar: تمت مقاطعة عملية النسخ. تم نسخ {} كتابًا.

en: No books were deleted from this library.
ar: لم يتم حذف أي كتب من هذه المكتبة.

en: The best way to resume this operation is to re-copy all the books with the option to "Check for duplicates when copying to library" in Preferences->Import/export->Adding books turned on.
ar: أفضل طريقة لاستئناف هذه العملية هي إعادة نسخ جميع الكتب مع تفعيل خيار "التحقق من التكرارات عند النسخ إلى المكتبة" في التفضيلات -> استيراد/تصدير -> إضافة كتب.

en: Canceled
ar: أُلغيت

en: Could not copy books:
ar: لم يمكن نسخ الكتب:

en: Moved the book to {loc}
ar: نقل الكتاب إلى {loc}

en: Moved {num} books to {loc}
ar: نقل {num} كتاب إلى {loc}

en: Copied the book to {loc}
ar: نُسِخ الكتاب إلى {loc}

en: Copied {num} books to {loc}
ar: نُسِخ {num} كتاب إلى {loc}

en: Auto merged
ar: دمج تلقائي

en: Some books were automatically merged into existing records in the target library. Click "Show details" to see which ones. This behavior is controlled by the Auto-merge option in Preferences->Import/export->Adding books->Adding actions.
ar: تم دمج بعض الكتب تلقائيًا في سجلات موجودة في المكتبة المستهدفة. انقر على "إظهار التفاصيل" لمعرفة أيها. يتم التحكم في هذا السلوك من خلال خيار الدمج التلقائي في التفضيلات -> استيراد/تصدير -> إضافة كتب -> إجراءات الإضافة.

en: Copying: {0} failed, with error:
    {1}
ar: النسخ: فشلت {0}، مع خطأ:
    {1}

en: Could not copy some books, click "Show details" for more information.
ar: تعذر نسخ بعض الكتب، انقر على "إظهار التفاصيل" للمزيد من المعلومات.

en: Failed to copy some books
ar: فشل نسخ بعض الكتب

en: Failed to copy a book, see below for details | Failed to copy {} books, see below for details
ar[0]: فشل نسخ كتاب واحد، انظر أدناه للتفاصيل
ar[1]: فشل نسخ كتاب واحد، انظر أدناه للتفاصيل
ar[2]: فشل نسخ كتابين، انظر أدناه للتفاصيل
ar[3]: فشل نسخ {} كتب، انظر أدناه للتفاصيل
ar[4]: فشل نسخ {} كتابًا، انظر أدناه للتفاصيل
ar[5]: فشل نسخ {} كتاب، انظر أدناه للتفاصيل

en: Could not copy any books, click "Show details" for more information.
ar: تعذر نسخ أي كتب، انقر على "إظهار التفاصيل" للمزيد من المعلومات.

en: Failed to copy books
ar: فشل نسخ الكتب

en: You cannot use other libraries while using the environment variable CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH.
ar: لا يمكنك استخدام مكتبات أخرى أثناء استخدام متغير البيئة CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH.

en: Deleting...
ar: يحذف...

en: Deleted
ar: محذوف

en: Failed to delete
ar: فشل الحذف

en: Failed to delete some books, click the "Show details" button for details.
ar: فشل حذف بعض الكتب، انقر على زر "إظهار التفاصيل" للمزيد من المعلومات.

en: Delete books
ar: احذف الكتب

en: Remove books
ar: حذف كتب

en: Remove selected books
ar: أزل الكتب المحددة

en: Remove files of a specific format from selected books
ar: أزل ملفات بصيغة معيَّنة من الكتب المحددة

en: Remove all formats from selected books, except...
ar: إزالة كافة التنسيقات من الكتب المختارة، إلا...

en: Remove all formats from selected books
ar: إزالة كافة التنسيقات من الكتب المختارة

en: Remove covers from selected books
ar: إزالة الأغلفة من الكتب المختارة

en: Remove matching books from device
ar: إزالة الكتب المطابِقة من الجهاز

en: Restore recently deleted
ar: استعادة المحذوف مؤخرًا

en: Cannot delete
ar: لا يمكن الحذف

en: The %(fmt)s format will be <b>deleted</b> from %(title)s. Are you sure?
ar: سيتم <b>حذف</b> تنسيق %(fmt)s من %(title)s. هل أنت متأكد؟

en: Format not found
ar: التنسيق غير موجود

en: The {} format is not present in the selected books.
ar: تنسيق {} غير موجود في الكتب المحددة.

en: The {fmt} format will be <b>deleted</b> from {title}.
ar: سيتم <b>حذف</b> تنسيق {fmt} من {title}.

en: The {fmt} format will be <b>deleted</b> from all {num} selected books.
ar: سيتم <b>حذف</b> تنسيق {fmt} من جميع الكتب المحددة وعددها {num}.

en: Choose formats to be deleted
ar: اختر الأنساق التي ستُحذف

en: Choose formats <b>not</b> to be deleted.<p>Note that this will never remove all formats from a book.
ar: اختر الأنساق التي <b>لن</b> تحذَف. <p>لاحظ أنّ هذا لن يحذف كل الأنساق من الكتاب مطلقًا.

en: <b>All formats</b> for the selected books will be <b>deleted</b> from your library.<br>The book metadata will be kept. Are you sure?
ar: <b>كل الأنساق</b> للكتب المحددة سوف <b>تُحذَف</b> من مكتبتك.<br>سيُحافَظ على البيانات الوصفية للكتب. أأنت متأكد؟

en: Cannot delete books
ar: لا يمكن حذف الكتب

en: No device is connected
ar: لم يتم توصيل الجهاز

en: Main memory
ar: الذاكرة الرئيسية

en: Storage card A
ar: بطاقة الخزن أ

en: Storage card B
ar: بطاقة الخزن ب

en: No books to delete
ar: لا توجد كتب لحذفها

en: None of the selected books are on the device
ar: ليس أي من الكتب المحددة موجودا على الجهاز

en: Deleting books from device.
ar: يحذف كتبًا من الجهاز.

en: The cover from the selected book will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure? | The covers from the {} selected books will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
ar[0]: لن <b>يُحذَف نهائيًا</b> أي غلاف من أي {} كتب محددة. أأنت متأكد؟
ar[1]: سوف <b>يُحذَف نهائيًا</b> الغلاف من الكتاب المحدد. أأنت متأكد؟
ar[2]: سوف <b>يُحذَف نهائيًا</b> الغلاف من {} الكتابين المحددين. أأنت متأكد؟
ar[3]: سوف <b>يُحذَف نهائيًا</b> الغلاف من الكتب {} المحددة. أأنت متأكد؟
ar[4]: سوف <b>يُحذَف نهائيًا</b> الغلاف من الكتب {} المحددة. أأنت متأكد؟
ar[5]: سوف <b>يُحذَف نهائيًا</b> الغلاف من الكتب {} المحددة. أأنت متأكد؟

en: One book deleted from library. | {} books deleted from library.
ar[0]: تم حذف كتاب واحد من المكتبة.
ar[1]: تم حذف كتاب واحد من المكتبة.
ar[2]: تم حذف كتابين من المكتبة.
ar[3]: تم حذف {} كتب من المكتبة.
ar[4]: تم حذف {} كتابًا من المكتبة.
ar[5]: تم حذف {} كتاب من المكتبة.

en: One book format deleted. | {} book formats deleted.
ar[0]: تم حذف تنسيق كتاب واحد.
ar[1]: تم حذف تنسيق كتاب واحد.
ar[2]: تم حذف تنسيقين للكتاب.
ar[3]: تم حذف {} تنسيقات كتب.
ar[4]: تم حذف {} تنسيق كتاب.
ar[5]: تم حذف {} تنسيق كتاب.

en: Some of the selected books are on the attached device. <b>Where</b> do you want the selected files deleted from?
ar: بعض من الكتب المحددة موجودا على الجهاز المرفق. من <b>أين</b> تريد حذف الملفات المحددة؟

en: The selected book will be <b>deleted</b> and the files removed from your calibre library. Are you sure? | The {} selected books will be <b>deleted</b> and the files removed from your calibre library. Are you sure?
ar[0]: سيتم <b>حذف</b> الكتاب المحدد وستتم إزالة الملفات من مكتبة كاليبر الخاصة بك. هل أنت متأكد؟
ar[1]: سيتم <b>حذف</b> الكتاب المحدد وستتم إزالة الملفات من مكتبة كاليبر الخاصة بك. هل أنت متأكد؟
ar[2]: سيتم <b>حذف</b> الكتابين المحددين وستتم إزالة الملفات من مكتبة كاليبر الخاصة بك. هل أنت متأكد؟
ar[3]: سيتم <b>حذف</b> الكتب {} المحددة وستتم إزالة الملفات من مكتبة كاليبر الخاصة بك. هل أنت متأكد؟
ar[4]: سيتم <b>حذف</b> الكتب {} المحددة وستتم إزالة الملفات من مكتبة كاليبر الخاصة بك. هل أنت متأكد؟
ar[5]: سيتم <b>حذف</b> الكتب {} المحددة وستتم إزالة الملفات من مكتبة كاليبر الخاصة بك. هل أنت متأكد؟

en: Could not change on-disk location of this book's files.
ar: تعذر تغيير موقع ملفات هذا الكتاب على القرص.

en: The selected book will be <b>permanently deleted</b> from your device. Are you sure? | The {} selected books will be <b>permanently deleted</b> from your device. Are you sure?
ar[0]: لن <b>يُحذف نهائيا</b> أي كتاب محدد {} ولن تُزال الملفات من جهازك. أأنت متأكد؟
ar[1]: الكتاب المحدد <b>سيُحذف نهائيا</b> وتُزال الملفات من جهازك. أأنت متأكد؟
ar[2]: الكتابان الـ {} المحددان <b>سيُحذفان نهائيا</b> وتُزال الملفات من جهازك. أأنت متأكد؟
ar[3]: الكتب الـ {} المحددة <b>ستُحذف نهائيا</b> وتُزال الملفات من جهازك. أأنت متأكد؟
ar[4]: الكتب الـ {} المحددة <b>ستُحذف نهائيا</b> وتُزال الملفات من جهازك. أأنت متأكد؟
ar[5]: الكتب الـ {} المحددة <b>ستُحذف نهائيا</b> وتُزال الملفات من جهازك. أأنت متأكد؟

en: Start wireless device connection
ar: بدء اتصال جهاز لاسلكياً

en: Stop wireless device connection
ar: أوقف اتصال الجهاز اللاسلكي

en: Connect to folder
ar: الاتصال إلى مجلد

en: Start Content server
ar: بدء خادوم المحتوى

en: Visit Content server in browser
ar: زُر خادوم المحتوى في المتصفح

en: Start/stop Content server
ar: بدء/إيقاف خادوم المحتوى

en: [{ip}, port {port}, {protocol}]
ar: [{ip}، المنفذ {port}, {protocol}]

en: Stop Content server
ar: أوقف خادوم المحتوى

en: Email to
ar: البريد الإلكتروني إلى

en: Email to and delete from library
ar: البريد الإلكتروني إلى وحذف من المكتبة

en: (delete from library)
ar: (احذف من المكتبة)

en: Select recipients
ar: اختر المستلمين

en: Email to selected recipients...
ar: إرسال بالبريد إلى المستلمين المحددين...

en: Setup email based sharing of books
ar: إعداد مشاركة كتب على البريد الالكتروني

en: D
ar: ي

en: Send to device
ar: إرسال لجهاز

en: Connect/share
ar: الاتصال/المشاركة

en: Share books using a web server or email. Connect to special devices, etc.
ar: شارِك الكتب باستخدام خادوم وب أو بريد الكتروني. ارتبط بأجهزة خاصة، وغير ذلك.

en: Stopping
ar: توقيف

en: Stopping server, this could take up to a minute, please wait...
ar: إيقاف الخادوم، يمكن أن يأخذ هذا ما يصل إلى دقيقة، لطفا انتظر...

en: Disable autostart
ar: تعطيل التشغيل التلقائي

en: Do you want wireless device connections to be started automatically when calibre starts?
ar: أتريد لإتصالات الجهاز لاسلكياً أن تبدأ تلقائيا عندما يبدأ كاليبر؟

en: Still looking for IP addresses
ar: لا يزال البحث عن عناوين IP جارياً

en: Many IP addresses. See Start/Stop dialog.
ar: العديد من عناوين IP. راجع مربع حوار البدء/الإيقاف.

en: Manage collections
ar: أدِر المجاميع

en: Manage the collections on this device
ar: أدِر المجاميع على هذا الجهاز

en: In library view
ar: في عرض المكتبة

en: Collections can only be edited when showing the books on the device. Click the toolbar button to switch to the device view first.
ar: لا يمكن تحرير المجموعات إلا عند عرض الكتب على الجهاز. انقر على زر شريط الأدوات للتبديل إلى عرض الجهاز أولاً.

en: Change the title/author/cover etc. of books
ar: تغيير العنوان/المؤلف/الغلاف الخ للكتب

en: E
ar: ه

en: Edit metadata
ar: حرر البيانات الوصفية

en: Edit metadata individually
ar: تحرير البيانات الوصفية فردياً

en: Edit metadata in bulk
ar: تحرير البيانات الوصفية جماعياً

en: Download metadata and covers
ar: تحميل البيانات الوصفية والأغلفة

en: Merge into first selected book - delete others
ar: الدمج إلى أول كتاب محدد - حذف الأخرى

en: Merge into first selected book - keep others
ar: الدمج إلى أول كتاب محدد - إبقاء الأخرى

en: Merge only formats into first selected book - delete others
ar: دمج الصيغ فقط إلى أول كتاب محدد - حذف الأخرى

en: Copy metadata
ar: نسخ البيانات الوصفية

en: Paste metadata
ar: لصق البيانات الوصفية

en: Paste metadata including excluded fields
ar: لصق البيانات الوصفية بما في ذلك الحقول المستبعدة

en: Merge book records
ar: دمج قيود الكتب

en: M
ar: S

en: Manage data files
ar: إدارة ملفات البيانات

en: Copy URL to show book in calibre
ar: نسخ رابط URL لعرض الكتاب في كاليبر

en: Copy URLs to show the currently selected books in calibre, to the system clipboard
ar: انسخ الروابط لإظهار الكتب المحددة حاليا في كاليبر، إلى حافظة النظام

en: Copy URL to open book in calibre
ar: نسخ رابط URL لفتح الكتاب في كاليبر

en: Copy URLs to open the currently selected books in calibre, to the system clipboard
ar: انسخ الروابط لفتح الكتب المحددة حاليا في كاليبر، إلى حافظة النظام

en: Cannot copy metadata
ar: لا يمكن نسخ البيانات الوصفية

en: Multiple books selected, can only copy from one book at a time.
ar: حددت عدة كتب، يمكن فقط النسخ من كتاب واحد في المرة.

en: Cannot paste metadata
ar: لا يمكن لصق البيانات الوصفية

en: No copied metadata available
ar: لا تتوفر بيانات وصفية منسوخة

en: You are pasting metadata onto <b>multiple books</b> ({num_of_books}). Are you sure you want to do that?
ar: أنت تقوم بلصق بيانات وصفية على <b>كتب متعددة</b> ({num_of_books}). هل أنت متأكد أنك تريد القيام بذلك؟

en: Cannot download metadata
ar: تعذّر تحميل البيانات الوصفية

en: Failed to download metadata
ar: فشل تحميل البيانات الوصفية

en: Download failed
ar: فشلت عملية التنزيل

en: Failed to download metadata or cover for the selected book. | Failed to download metadata or covers for any of the {} books.
ar[0]: لا بيانات وصفية أو غلاف لأي كتابٍ {}.
ar[1]: فشل تحميل البيانات الوصفية أو الأغلفة للكتاب المحدد.
ar[2]: فشل تحميل البيانات الوصفية أو الأغلفة لأي من {} الكتابين.
ar[3]: فشل تحميل البيانات الوصفية أو الأغلفة لأي من {} كتبٍ.
ar[4]: فشل تحميل البيانات الوصفية أو الأغلفة لأي من {} كتاباً.
ar[5]: فشل تحميل البيانات الوصفية أو الأغلفة لأي من {} كتابٍ.

en: Metadata download completed
ar: تم تنزيل البيانات الوصفية

en: Finished downloading metadata for the selected book. | Finished downloading metadata for <b>{} books</b>.
ar[0]: انتهى تحميل البيانات الوصفية للكتاب المحدد {}.
ar[1]: انتهى تحميل البيانات الوصفية للكتاب المحدد.
ar[2]: انتهى تحميل البيانات الوصفية لـ <b>كتابين {}</b>.
ar[3]: انتهى تحميل البيانات الوصفية لـ <b>{} كتب</b>.
ar[4]: انتهى تحميل البيانات الوصفية لـ <b>{} كتابًا</b>.
ar[5]: انتهى تحميل البيانات الوصفية لـ <b>{} كتابٍ</b>.

en: Proceed with updating the metadata in your library?
ar: هل تريد متابعة تحديث البيانات الوصفية في مكتبتك؟

en: Could not download metadata and/or covers for %d of the books. Click "Show details" to see which books.
ar: لم يمكن تحميل البيانات الوصفية و/أو الأغلفة لـ %d من الكتب. انقر "إظهار التفاصيل" لترى أية كتب هي.

en: Show the &failed books in the main book list after updating metadata
ar: أظهر الكتب ال&فاشلة في قائمة الكتب الرئيسية بعد تحديث البيانات الوصفية

en: Download log
ar: تحميل السجل

en: Metadata download complete
ar: اكتمل تنزيل البيانات الوصفية

en: Revie&w downloaded metadata
ar: معاينة البيانات الوصفية المنزّلة

en: Some books changed
ar: تم تغيير بعض الكتب

en: The metadata for some books in your library has changed since you started the download. If you proceed, some of those changes may be overwritten. Click "Show details" to see the list of changed books. Do you want to proceed?
ar: تغيرت البيانات الوصفية لبعض الكتب في المكتبة منذ بدء عملية التحميل. إذا مضيت قدما، قد يُكتَب على بعض هذه التغييرات. انقر على زر "إظهار التفاصيل" لرؤية قائمة من الكتب التي تغيرت. أتريد المتابعة؟

en: Review downloaded metadata
ar: معاينة البيانات الوصفية المنزّلة

en: Discard downloaded metadata for this book
ar: أرفض البيانات الوصفية المنزّلة لهذا الكتاب

en: Use the downloaded metadata for all remaining books
ar: استعمل البيانات الوصفية المنزّلة لكل الكتب المتبقية

en: Discard downloaded metadata for all remaining books
ar: ارفض البيانات الوصفية المنزّلة لكل الكتب المتبقية

en: Discard the downloaded value for: %s
ar: ارفض القيم المنزّلة ل: %s

en: The downloaded metadata is on the left and the original metadata is on the right. If a downloaded value is blank or unknown, the original value is used.
ar: على اليسار توجد البيانات الوصفية المنزّلة وعلى اليمين توجد البيانات الوصفية الأصلية. إذا كانت قيمة منزّلة مجهولة أو فارغة سيتم استعمال القيم الأصلية.

en: &View book
ar: &عاين الكتاب

en: Cannot edit metadata
ar: لا يمكن تحرير البيانات الوصفية

en: You are about to merge very many ({}) books. Are you <b>sure</b> you want to proceed?
ar: أنت على وشك دمج عدد كبير جداً من الكتب ({}). هل أنت <b>متأكد</b> أنك تريد المتابعة؟

en: Cannot merge books
ar: لا يمكن دمج الكتب

en: At least two books must be selected for merging
ar: يجب اختار كتابين على الأقل من أجل الدمج

en: Book formats and metadata from the selected books will be added to the <b>first selected book</b> (%s).<br> The second and subsequently selected books will not be deleted or changed.<br><br>Please confirm you want to proceed.
ar: صيغ الكتب والبيانات الوصفية من الكتب المحدد سيتم إضافتها <b>أول كتاب محدد</b> (%s).<br> الكتاب المحدّد الثاني وما بعده لن يتم حذفه أو تغييره.<br><br>من فضلك أكّد أنك تريد الإستمرار.

en: Book formats from the selected books will be merged into the <b>first selected book</b> (%s). Metadata in the first selected book will not be changed. Author, Title and all other metadata will <i>not</i> be merged.<br><br>After being merged, the second and subsequently selected books, with any metadata they have will be <b>deleted</b>. <br><br>All book formats of the first selected book will be kept and any duplicate formats in the second and subsequently selected books will be permanently <b>deleted</b> from your calibre library.<br><br>  Are you <b>sure</b> you want to proceed?
ar: سيتم دمج صيغ الكتب من الكتب المحددة في <b>الكتاب المحدد الأول</b> (%s). لن يتم تغيير البيانات الوصفية في الكتاب المحدد الأول. المؤلف والعنوان وجميع البيانات الوصفية الأخرى <i>لن</i> يتم دمجها.<br><br>بعد الدمج، سيتم <b>حذف</b> الكتب المحددة الثانية واللاحقة، مع أي بيانات وصفية لديهم. <br><br>سيتم الاحتفاظ بجميع تنسيقات الكتب للكتاب المحدد الأول وسيتم <b>حذف</b> أي تنسيقات مكررة في الكتب المحددة الثانية واللاحقة بشكل دائم من مكتبة كاليبر الخاصة بك.<br><br> هل أنت <b>متأكد</b> أنك تريد المتابعة؟

en: Book formats and metadata from the selected books will be merged into the <b>first selected book</b> (%s).<br><br>After being merged, the second and subsequently selected books will be <b>deleted</b>. <br><br>All book formats of the first selected book will be kept and any duplicate formats in the second and subsequently selected books will be permanently <b>deleted</b> from your calibre library.<br><br>  Are you <b>sure</b> you want to proceed?
ar: سيتم دمج صيغ الكتب والبيانات الوصفية من الكتب المحددة في <b>الكتاب المحدد الأول</b> (%s).<br><br>بعد الدمج، سيتم <b>حذف</b> الكتب المحددة الثانية واللاحقة. <br><br>سيتم الاحتفاظ بجميع تنسيقات الكتب للكتاب المحدد الأول وسيتم <b>حذف</b> أي تنسيقات مكررة في الكتب المحددة الثانية واللاحقة بشكل دائم من مكتبة كاليبر الخاصة بك.<br><br> هل أنت <b>متأكد</b> أنك تريد المتابعة؟

en: Applying changed metadata
ar: جاري تطبيق البيانات الوصفية المتغيرة

en: Some failures
ar: بعض الإخفاقات

en: Failed to apply updated metadata for some books in your library. Click "Show details" to see details.
ar: فشل تطبيق البيانات الوصفية المحدثة لبعض الكتب في مكتبتك. انقر على "إظهار التفاصيل" للمزيد من المعلومات.

en: Format file missing
ar: ملف التنسيق مفقود

en: Cannot read cover as the %s file is missing from this book
ar: لا يمكن قراءة الغلاف لأن ملف %s مفقود من هذا الكتاب

en: Could not read metadata
ar: تعذر قراءة البيانات الوصفية

en: Could not read metadata from %s format
ar: تعذر قراءة البيانات الوصفية من تنسيق %s

en: Could not read cover
ar: تعذر قراءة الغلاف

en: Could not read cover from %s format
ar: تعذر قراءة الغلاف من تنسيق %s

en: Embed metadata
ar: ضمّن البيانات الوصفية

en: Embed metadata into book files
ar: ضمّن البيانات الوصفية في ملفات الكتاب

en: Embed metadata into files of a specific format from selected books...
ar: ضمّن البيانات الوصفية في ملفات نسَق بعينه من الكتب المحددة...

en: Cannot embed
ar: تعذّر التضمين

en: Choose formats to be updated
ar: اختر الأنساق التي ستُحدّث

en: &Stop
ar: &ت‍وقف

en: Embedding updated metadata into book files...
ar: يضمّن البيانات الوصفية المحدَّثة في ملفات الكتب...

en: Embedding metadata...
ar: يضمّن البيانات الوصفية...

en: Embedded metadata in one book | Embedded metadata in {} books
ar[0]: ضُمّنت بيانات وصفية في {} كتاب
ar[1]: ضُمّنت بيانات وصفية في كتاب واحد
ar[2]: ضُمّنت بيانات وصفية في {} كتابين
ar[3]: ضُمّنت بيانات وصفية في {} كتب
ar[4]: ضُمّنت بيانات وصفية في {} كتابا
ar[5]: ضُمّنت بيانات وصفية في {} كتاب

en: The {0} format of {1}:
    
    {2}
ar: تنسيق {0} من {1}:
    
    {2}

en: Failed for some files
ar: فشل لبعض الملفات

en: Failed to embed metadata into some book files. Click "Show details" for details.
ar: فشل تضمين البيانات الوصفية في بعض ملفات الكتب. انقر على "إظهار التفاصيل" للمزيد من المعلومات.

en: Show the &failed books in the main book list
ar: أظهِر الكتب &الفاشلة في قائمة الكتب الرئيسية

en: Download news in e-book form from various websites all over the world
ar: حمّل الأخبار بشكل كتاب الكتروني من مواقع انترنت متنوعة من كل بقاع العالم

en: F
ar: و

en: Fetch news
ar: احصل على الأخبار

en: Fetching news from
ar: جلب الأخبار من

en:  fetched.
ar:  تم جلبها.

en: Search full text
ar: بحث في النص الكامل

en: Help
ar: مساعدة

en: Layout name
ar: اسم التخطيط

en: Invalid name
ar: اسم غير صالح

en: The settings name cannot be blank
ar: اسم الإعدادات لا يمكن أن يكون فارغًا

en: Replace saved layout
ar: استبدال التخطيط المحفوظ

en: Do you really want to overwrite the saved layout {0}?
ar: هل تريد حقًا استبدال التخطيط المحفوظ {0}؟

en: Layout actions
ar: إجراءات التخطيط

en: Save and restore layout item sizes, and add/remove/toggle layout items such as the search bar, tag browser, etc. Item sizes in saved layouts are saved as a percentage of the window size. Restoring a layout doesn't change the window size, instead fitting the items into the current window.
ar: احفظ واستعد أحجام عناصر التخطيط، وأضف/أزل/بدّل عناصر التخطيط مثل شريط البحث، متصفح العلامات، إلخ. يتم حفظ أحجام العناصر في التخطيطات المحفوظة كنسبة مئوية من حجم النافذة. استعادة تخطيط لا يغير حجم النافذة، بل يلائم العناصر في النافذة الحالية.

en: Save and restore layout item sizes, and add/remove/toggle layout items such as the search bar, tag browser, etc.
ar: احفظ واستعد أحجام عناصر التخطيط، وأضف/أزل/بدّل عناصر التخطيط مثل شريط البحث، متصفح العلامات، إلخ.

en: Restore saved layout
ar: استعادة التخطيط المحفوظ

en: Save current layout
ar: حفظ التخطيط الحالي

en: Delete saved layout
ar: حذف التخطيط المحفوظ

en: Hide all
ar: إخفاء الكل

en: Show {}
ar: إظهار {}

en: Hide {}
ar: إخفاء {}

en: Toggle {}
ar: تبديل {}

en: Do you really want to delete the saved layout {0}?
ar: هل تريد حقًا حذف التخطيط المحفوظ {0}؟

en: Manage categories
ar: إدارة الفئات

en: Manage categories: authors, tags, series, etc.
ar: إدارة الفئات: المؤلفين، العلامات، السلاسل، إلخ.

en: Mark books with text label
ar: أشِّر الكتب بلصيقة نص

en: Recently used values:
ar: القيم المستخدمة مؤخرًا:

en: Enter a value:
ar: أدخل قيمة:

en: Value cannot be empty
ar: لا يمكن أن تكون القيمة فارغة

en: You must provide a value
ar: يجب عليك تقديم قيمة

en: Mark books
ar: أشِّر الكتب

en: Temporarily mark books for easy access
ar: أشِّر الكتب مؤقتا من أجل سهولة الوصول

en: Toggle mark for selected books
ar: تبديل العلامة للكتب المختارة

en: Mark all selected books
ar: تعليم كافة الكتب المحددة

en: Show marked books
ar: أظهِر الكتب المؤشَّرة

en: Show marked books with text label
ar: أظهِر الكتب المؤشَّرة بلصيقة نص

en: Clear marks for selected books
ar: فرِّغ التأشيرات للكتب المحددة

en: Clear all marked books
ar: فرّغ كل الكتب المؤشَّرة

en: Mark all books by selected author(s)
ar: أشِّر كل الكتب للمؤلف (المؤلفين) المحدد

en: Mark all books in the selected series
ar: أشّر كل الكتب في السلسة المحددة

en: Clear all books by selected author(s)
ar: فرّغ كل الكتب للمؤلف (لمؤلفين) المحدد

en: Clear all books in the selected series
ar: فرّغ كل الكتب في السلسة المحددة

en: Show marked book
ar: أظهِر الكتاب المعلم

en: {0} labels not shown
ar: لم يتم عرض {0} علامات

en: Cannot mark
ar: لا يمكن التعليم

en: Match book to library
ar: طابِق الكتاب مع المكتبة

en: Match this book to a book in the library
ar: طابِق هذا الكتاب مع كتاب في المكتبة

en: Match books
ar: طابق الكتب

en: You must select one book
ar: يجب أن تحدد كتابا واحدا

en: Show matched book in library
ar: أظهِر الكتاب المطابَق في المكتبة

en: No matching books
ar: لا توجد كتب مطابقة

en: No matching books found in the calibre library. Do you want to specify the matching book manually?
ar: لم يتم العثور على كتب مطابقة في مكتبة كاليبر. هل تريد تحديد الكتاب المطابق يدويًا؟

en: Move to next match
ar: انتقل إلى المطابِق التالي

en: Move to next highlighted match
ar: انتقل إلى المطابِق التالي المميّز

en: N
ar: ه

en: Move to previous item
ar: انتقل إلى العنصر السابق

en: Move to previous highlighted item
ar: انتقل إلى العنصر المميز السابق

en: Open book folder
ar: افتح مجلد الكتاب

en: O
ar: أ

en: Open the folder containing the current book's files
ar: افتح المجلد المحتوي على ملفات الكتاب الحالي

en: Open book data folder
ar: افتح مجلد بيانات الكتاب

en: Plugin updater
ar: محدّث الملحَقات

en: Update any plugins you have installed in calibre
ar: حدّث أي ملحقات قمت بتثبيتها في كاليبر

en: Polish book
ar: تجميل الكتاب

en: Polish %d books
ar: تجميل %d كتاب

en: <h3>About Polishing books</h3>%s
ar: <h3>عن تجميل الكتب</h3>%s

en: <p>If you have both EPUB and ORIGINAL_EPUB in your book,
                      then polishing will run on ORIGINAL_EPUB (the same for other
                      ORIGINAL_* formats).  So if you
                      want Polishing to not run on the ORIGINAL_* format, delete the
                      ORIGINAL_* format before running it.</p>
ar: <p>إذا كان لديك كل من EPUB و ORIGINAL_EPUB في كتابك،<br>  فإن التلميع سيتم على ORIGINAL_EPUB (والشيء نفسه ينطبق على التنسيقات الأخرى من نوع ORIGINAL_*). لذا، إذا أردت ألا يتم التلميع على تنسيق ORIGINAL_*، فاحذف تنسيق ORIGINAL_* قبل تشغيله.</p>

en: <h3>Embed referenced fonts</h3>%s
ar: <h3>ضمّن الخطوط المشار إليها</h3>%s

en: <h3>Subsetting fonts</h3>%s
ar: <h3>تقليل الخطوط</h3>%s

en: <h3>Smarten punctuation</h3>%s
ar: <h3>حسّن التنقيط</h3>%s

en: <h3>Updating metadata</h3><p>This will update all metadata <i>except</i> the cover in the e-book files to match the current metadata in the calibre library.</p> <p>Note that most e-book formats are not capable of supporting all the metadata in calibre.</p><p>There is a separate option to update the cover.</p>
ar: <h3>تحديث البيانات الوصفية</h3><p>سيقوم هذا بتحديث جميع البيانات الوصفية <i>باستثناء</i> الغلاف في ملفات الكتاب الإلكتروني لتتوافق مع البيانات الوصفية الحالية في مكتبة كاليبر.</p> <p>لاحظ أن معظم تنسيقات الكتب الإلكترونية غير قادرة على دعم جميع البيانات الوصفية في كاليبر.</p><p>يوجد خيار منفصل لتحديث الغلاف.</p>

en: <h3>Update cover</h3><p>Update the covers in the e-book files to match the current cover in the calibre library.</p><p>If the e-book file does not have an identifiable cover, a new cover is inserted.</p>
ar: <h3>تحديث الغلاف</h3><p>تحديث الأغلفة في ملفات الكتاب الإلكتروني لتتوافق مع الغلاف الحالي في مكتبة كاليبر.</p><p>إذا لم يكن لملف الكتاب الإلكتروني غلاف يمكن تحديده، يتم إدخال غلاف جديد.</p>

en: <h3>Book jacket</h3>%s
ar: <h3>غلاف الكتاب</h3>%s

en: <h3>Remove book jacket</h3>%s
ar: <h3>إزالة غلاف الكتاب</h3>%s

en: <h3>Remove unused CSS rules</h3>%s
ar: <h3>إزالة قواعد CSS غير المستخدمة</h3>%s

en: <h3>Losslessly compress images</h3>%s
ar: <h3>ضغط الصور بلا فقدان</h3>%s

en: <h3>Download external resources</h3>%s
ar: <h3>تنزيل المصادر الخارجية</h3>%s

en: <h3>Add soft-hyphens</h3>%s
ar: <h3>إضافة واصلات لينة</h3>%s

en: <h3>Remove soft-hyphens</h3>%s
ar: <h3>إزالة واصلات لينة</h3>%s

en: <h3>Upgrade book internals</h3>%s
ar: <h3>رقِّ البِنى الداخلية للكتاب</h3>%s

en: Select actions to perform:
ar: اختر الإجراءات المراد تنفيذها:

en: &Embed all referenced fonts
ar: ضمّن كل الخطوط الم&شار إليها

en: Smarten &punctuation
ar: حسّن الت&نقيط

en: Update &metadata in the book files
ar: تحديث &البيانات الوصفية في ملفات الكتاب

en: Add/replace metadata as a "book &jacket" page
ar: إضافة/استبدال البيانات الوصفية كصفحة "غلاف &الكتاب"

en: Remove &unused CSS rules from the book
ar: أزِل قواعد طُرُز CSS &غير المستخدمة من الكتاب

en: &Download external resources
ar: &تنزيل المصادر الخارجية

en: About
ar: عن

en: Show &report
ar: أظهر التقرير

en: Show a report of all the actions performed after polishing is completed
ar: عرض تقرير بجميع الإجراءات التي تمت بعد الانتهاء من تلميع الكتاب

en: &Save settings
ar: &حفظ الإعدادات

en: &Load settings
ar: &تحميل الإعدادات

en: No actions selected
ar: لم يتم تحديد إجراءات

en: You must select at least one action before saving
ar: يجب عليك تحديد إجراء واحد على الأقل قبل الحفظ

en: Choose name
ar: اختر اسمًا

en: Choose a name for these settings
ar: اختر اسمًا لهذه الإعدادات

en: Remove saved settings
ar: إزالة الإعدادات المحفوظة

en: Must update metadata
ar: يجب تحديث البيانات الوصفية

en: You have selected the option to add metadata as a "book jacket". For this option to work, you must also select the option to update metadata in the book files. Do you want to select it?
ar: لقد حددت خيار إضافة بيان وصفي كـ "كساء الكتاب". ليعمل هذا الخيار، يتوجب عليك ايضاً تحديد الخيار لتحديث البيانات الوصفية في ملفات الكتاب. أتريد تحديده؟

en: Add or remove jacket?
ar: إضافة أو إزالة الغلاف؟

en: You have chosen to both add and remove the metadata jacket. This will result in the final book having no jacket. Is this what you want?
ar: لقد اخترت إضافة وإزالة غلاف البيانات الوصفية. سينتج عن ذلك عدم وجود غلاف للكتاب النهائي. هل هذا ما تريده؟

en: You must select at least one action, or click Cancel.
ar: يجب عليك تحديد إجراء واحد على الأقل، أو النقر على إلغاء.

en: Queueing books for polishing
ar: جاري إضافة الكتب إلى قائمة الانتظار للتلميع

en: Polish %s
ar: تلميع %s

en: Polish book %(nums)s of %(tot)s (%(title)s)
ar: تلميع الكتاب %(nums)s من %(tot)s (%(title)s)

en: Queueing book %(nums)s of %(tot)s (%(title)s)
ar: جاري إضافة الكتاب %(nums)s من %(tot)s إلى قائمة الانتظار (%(title)s)

en: Ignore remaining reports
ar: تجاهل التقارير المتبقية

en: View full &log
ar: عرض السجل &الكامل

en: Ignore remaining report | Ignore remaining {} reports
ar[0]: تجاهل {} من التقارير المتبقية
ar[1]: تجاهل التقرير المتبقي
ar[2]: تجاهل {} التقريرين المتبقيين
ar[3]: تجاهل التقارير الـ {} المتبقية
ar[4]: تجاهل التقارير الـ {} المتبقية
ar[5]: تجاهل التقارير الـ {} المتبقية

en: Polishing of %s
ar: تلميع %s

en: The original file has been saved as %s. | The original files have been saved as %s.
ar[0]: تم حفظ الملفات الأصلية كـ %s.
ar[1]: تم حفظ الملف الأصلي كـ %s.
ar[2]: تم حفظ الملفات الأصلية كـ %s.
ar[3]: تم حفظ الملفات الأصلية كـ %s.
ar[4]: تم حفظ الملفات الأصلية كـ %s.
ar[5]: تم حفظ الملفات الأصلية كـ %s.

en:  and
ar:  و

en: If you polish again, the polishing will run on the originals.
ar: إذا قمت بالتلميع مرة أخرى، فسيتم التلميع على الملفات الأصلية.

en: Polish books
ar: نمّق الكتب

en: Apply the shine of perfection to your books
ar: أضف لمسة الكمال إلى كتبك

en: Cannot polish
ar: لا يمكن التلميع

en: One of the books you are polishing has an {0} format. Polishing will use this as the source and overwrite any existing {1} format. Are you sure you want to proceed?
ar: أحد الكتب التي تقوم بتلميعها يحتوي على تنسيق {0}. سيستخدم التلميع هذا كتنسيق مصدر وسيقوم بالكتابة فوق أي تنسيق {1} موجود. هل أنت متأكد أنك تريد المتابعة؟

en: Ask for this confirmation again
ar: اطلب هذا التأكيد مرة أخرى

en: Polishing is only supported for books in the %s formats. Convert to one of those formats before polishing.
ar: التلميع مدعوم فقط للكتب بتنسيقات %s. قم بالتحويل إلى أحد هذه التنسيقات قبل التلميع.

en: Start polishing the book | Start polishing of {} books
ar[0]: بدء تلميع {} كتاب
ar[1]: بدء تلميع الكتاب
ar[2]: بدء تلميع كتابين
ar[3]: بدء تلميع {} كتب
ar[4]: بدء تلميع {} كتابًا
ar[5]: بدء تلميع {} كتاب

en:  completed
ar:  اكتمل

en: Configure calibre
ar: اضبط كاليبر

en: Change calibre behavior
ar: غيّر سلوك كاليبر

en: Run Welcome wizard
ar: شغّل مساعد الترحيب

en: Get plugins to enhance calibre
ar: احصل على ملحقات لتحسين كاليبر

en: Restart in debug mode
ar: أعد التشغيل في نمط التنقيح

en: Restart ignoring third party plugins
ar: أعد التشغيل متجاهلا الملحقات من الأطراف الخارجية

en: Sections
ar: الأقسام

en: Cannot configure while there are running jobs.
ar: لا يمكن التكوين أثناء وجود مهام قيد التشغيل.

en: Cannot configure before calibre is restarted.
ar: لا يمكن الضبط قبل إعادة تشغيل كاليبر.

en: Select a random book from your calibre library
ar: اختر كتابًا عشوائيًا من مكتبة كاليبر الخاصة بك

en: Restart
ar: أعد التّشغيل

en: Save to disk
ar: حفظ إلى القرص

en: Export e-book files from the calibre library
ar: صدّر ملفات كتب الكترونية من مكتبة كاليبر

en: Save to disk in a single folder
ar: احفظ إلى القرص في مجلد واحد

en: Save only %s format to disk
ar: حفظ فقط صيغة %s الى القرص

en: Save only %s format to disk in a single folder
ar: احفظ فقط نسَق %s إلى القرص في مجلد واحد

en: Save single format to disk...
ar: حفظ صيغة واحدة الى القرص...

en: Cannot save to disk
ar: لا يمكن الحفظ إلى القرص

en: Choose format to save to disk
ar: اختر صيغة لتحفظ إلى القرص

en: Choose destination folder
ar: اختر مجلد الوجهة

en: You are trying to save files into the calibre library. This can cause corruption of your library. Save to disk is meant to export files from your calibre library elsewhere.
ar: أنت تحاول حفظ الملفات في مكتبة كاليبر. قد يتسبب هذا في تلف مكتبتك. وظيفة الحفظ إلى القرص هي لتصدير الملفات من مكتبة كاليبر إلى مكان آخر.

en: Book details
ar: تفاصيل الكتاب

en: Show the detailed metadata for the current book in a separate window
ar: عرض البيانات الوصفية المفصلة للكتاب الحالي في نافذة منفصلة

en: Show Book details in a separate window
ar: عرض تفاصيل الكتاب في نافذة منفصلة

en: Show Book details in a separate locked window
ar: عرض تفاصيل الكتاب في نافذة منفصلة ومقفلة

en: Close all Book details windows
ar: إغلاق جميع نوافذ تفاصيل الكتاب

en: No detailed info available
ar: لا توجد معلومات مفصلة متاحة

en: No detailed information is available for books on the device.
ar: لا تتوفر معلومات مفصلة للكتب الموجودة على الجهاز.

en: Book not found
ar: الكتاب غير موجود

en: Quickview
ar: معاينة سريعة

en: Toggle Quickview
ar: استحضر المعاينة السريعة

en: Focus to Quickview
ar: اجعل الاستحواذ للمعاينة السريعة

en: Move the focus to the Quickview panel/window
ar: انقل الاستحواذ إلى لوحة\نافذة المعاينة السريعة

en: Focus from Quickview to the book list
ar: اجعل الاستحواذ من المعاينة السريعة إلى قائمة الكتب

en: Move the focus from Quickview to the book list
ar: انقل الاستحواذ من المعاينة السريعة إلى قائمة الكتب

en: Refresh Quickview
ar: أعِد تحميل المعاينة السريعة

en: Refresh the information shown in the Quickview panel
ar: أعِد تحميل المعلومات الظاهرة في لوحة المعاينة السريعة

en: Search from Quickview
ar: ابحث من المعاينة السريعة

en: Search for the currently selected Quickview item
ar: ابحث عن عنصر المعاينة السريعة المحدد حاليا

en: No quickview available
ar: لا تتوفر معاينة سريعة

en: Quickview is not available for books on the device.
ar: المعاينة السريعة غير متاحة للكتب في الجهاز.

en: Manage template functions
ar: إدارة وظائف القوالب

en: Template tester
ar: فاحص القوالب

en: Enter a template to test using data from the selected book
ar: أدخل قالبًا لاختباره باستخدام بيانات من الكتاب المحدد

en: No template tester available
ar: لا يتوفر فاحص قوالب

en: Template tester is not available for books on the device.
ar: فاحص قوالب غير متاح للكتب في الجهاز.

en: Show books similar to the current book
ar: أظهِر كتبًا مشابهة للكتاب الحالي

en: Similar books
ar: كتب مشابهة

en: Books by same author
ar: كتب لنفس المؤلف

en: Books in this series
ar: كتب في هذه السلسلة

en: Books by this publisher
ar: كتب من هذا الناشر

en: Books with the same tags
ar: كتب بنفس الوسوم

en: Sort by
ar: الفرز حسب

en: Show the Sort by menu
ar: إظهار قائمة الفرز حسب

en: Reverse current sort
ar: عكس الترتيب الحالي

en: Reverse the current sort order
ar: عكس ترتيب الفرز الحالي

en: Re-apply current sort
ar: إعادة تطبيق الفرز الحالي

en: Re-apply the current sort
ar: إعادة تطبيق الفرز الحالي

en: Select sortable columns
ar: اختر الأعمدة القابلة للفرز

en: Sort on multiple columns
ar: الفرز حسب عدة أعمدة

en: Get books
ar: الحصول على كتاب

en: Search dozens of online e-book retailers for the cheapest books
ar: ابحث عند العشرات من بائعي الكتب الالكترونية على الخط لتجد أرخص الكتب

en: Search for e-books
ar: البحث عن الكتب الالكترونية

en: this author
ar: هذا المؤلف

en: this book
ar: هذا الكتاب

en: this title
ar: هذا العنوان

en: Search for %s
ar: البحث عن %s

en: Stores
ar: المتاجر

en: Choose stores
ar: اختر المتاجر

en: Cannot search
ar: لا يمكن البحث

en: calibre helps you find the e-books you want by searching the websites of various commercial and public domain book sources.
ar: يساعدك كاليبر في العثور على ما تريد من كتب الكترونية بالبحث في مواقع متنوعة من مصادر الكتب التجارية وتلك التي في النطاق العام.

en: Using the integrated search you can easily find which store has the book you are looking for, at the best price. You also get DRM status and other useful information.
ar: باستخدام البحث المدمَج يمكنك بسهولة العثور على المتجر الذي لديه الكتاب الذي تبحث عنه، بأفضل الأسعار. تحصل أيضاً على حالة ادارة الحقوق الرقمية DRM ومعلومات مفيدة أخرى.

en: All transactions (paid or otherwise) are handled between you and the book seller. calibre is not part of this process and any issues related to a purchase should be directed to the website you are buying from. Be sure to double check that any books you get will work with your e-book reader, especially if the book you are buying has <a href="{}">DRM</a>.
ar: كل الصفقات (المدفوعة أو خلافها) تُعالَج بينك وبين بائع الكتب. كاليبر ليس جزءاً من هذه العملية وأية مشاكل تتعلق بعملية شراء ينبغي أن توجَّه إلى الموقع الذي تشتري منه. تأكد من التحقق مرتين بأنّ أية كتب تحصل عليها ستعمل على قاريء كتبك الالكترونية، بالخصوص إذا كان للكتاب الذي تشتريه <a href="{}">إدارة حقوق رقمية DRM</a>.

en: Show this message again
ar: أظهر هذه الرسالة مرة أخرى

en: About Get books
ar: عن الحصول على كتب

en: Tag mapper
ar: مرسّم الوسوم

en: Map tags for one book in the library | Map tags for {} books in the library
ar[0]: رسّم الوسوم لـ {} كتاب في المكتبة
ar[1]: رسّم الوسوم لكتاب واحد في المكتبة
ar[2]: رسّم الوسوم لكتابين في المكتبة
ar[3]: رسّم الوسوم لـ {} كتب في المكتبة
ar[4]: رسّم الوسوم لـ {} كتابا في المكتبة
ar[5]: رسّم الوسوم لـ {} كتاب في المكتبة

en: Choose format to edit
ar: اختر صيغة للتعديل

en: Choose which format you want to edit:
ar: اختر التنسيق الذي تريد تحريره:

en: &All formats
ar: &جميع التنسيقات

en: Edit ToC
ar: حرر قائمة المحتويات

en: Cannot edit ToC
ar: لا يمكن تحرير قائمة المحتويات

en: Editing Table of Contents is only supported for books in the %s formats. Convert to one of those formats before editing.
ar: تحرير جدول المحتويات مدعوم فقط للكتب بتنسيقات %s. حوّل إلى أحد تلك التنسيقات قبل التحرير.

en: You have chosen to edit the Table of Contents of {} books at once. Doing so will likely slow your computer to a crawl. Are you sure?
ar: لقد اخترت تحرير جدول المحتويات لـ {} كتاب في آن واحد. من المحتمل أن يؤدي ذلك إلى إبطاء جهاز الكمبيوتر الخاص بك بشكل كبير. هل أنت متأكد؟

en: Failed to start editor
ar: فشل في بدء المحرر

en: Could not edit: {}. The Table of Contents editor did not start in two minutes
ar: تعذر التعديل: {}. لم يبدأ محرر جدول المحتويات في دقيقتين

en: Library changed
ar: تغيرت المكتبة

en: Cannot save changes made to {0} by the ToC editor as the calibre library has changed.
ar: لا يمكن حفظ التغييرات التي أجراها محرر جدول المحتويات على {0} لأن مكتبة كاليبر قد تغيرت.

en: The book "{}" has multiple formats that can be edited. Choose the format you want to edit.
ar: يحتوي الكتاب "{}" على تنسيقات متعددة يمكن تعديلها. اختر التنسيق الذي تريد تعديله.

en: Always ask when more than one format is available
ar: اسأل دائما عندما يتوفر أكثر من تنسيق واحد

en: Edit book
ar: تحرير الكتاب

en: Edit books in the EPUB or AZW formats
ar: تحرير الكتب بصيغ EPUB أو AZW

en: T
ar: خ

en: Cannot Edit book
ar: لا يمكن تحرير الكتاب

en: You are trying to edit {} books at once. Are you sure?
ar: أنت تحاول تحرير {} كتاب في آن واحد. هل أنت متأكد؟

en: Cannot edit book
ar: لا يمكن تحرير الكتاب

en: Editing of books on the device is not supported
ar: تحرير الكتب على الجهاز غير مدعوم

en: No editable formats
ar: لا توجد تنسيقات قابلة للتحرير

en: Do you want to create an empty EPUB file in the book "{}" to edit?
ar: هل تريد إنشاء ملف EPUB فارغ في الكتاب "{}" لتحريره؟

en: The book "{0}" must be in the {1} formats to edit.
    
    First convert the book to one of these formats.
ar: يجب أن يكون الكتاب "{0}" بتنسيقات {1} لتحريره.
    
    حول الكتاب أولاً إلى أحد هذه التنسيقات.

en: File missing
ar: الملف مفقود

en: The %s format is missing from the calibre library. You should run library maintenance.
ar: النسق %s مفقود من مكتبة كاليبر. ينبغي أن تشغّل صيانة المكتبة.

en: Unpack book
ar: افتح ضغط الكتاب

en: Choose the format to unpack:
ar: اختر التنسيق لفك الضغط:

en:             <h2>About Unpack book</h2>
                <p>Unpack book allows you to fine tune the appearance of an e-book by
                making small changes to its internals. In order to use Unpack book,
                you need to know a little bit about HTML and CSS, technologies that
                are used in e-books. Follow the steps:</p>
                <br>
                <ol>
                <li>Click "Explode book": This will "explode" the book into its
                individual internal components.<br></li>
                <li>Right click on any individual file and select "Open with..." to
                edit it in your favorite text editor.<br></li>
                <li>When you are done: <b>close the file browser window
                and the editor windows you used to make your tweaks</b>. Then click
                the "Rebuild book" button, to update the book in your calibre
                library.</li>
                </ol>
ar:             <h2>عن فك ضغط الكتاب</h2>
                <p>يتيح لك فك ضغط الكتاب ضبط مظهر الكتاب الإلكتروني عن طريق إجراء تغييرات صغيرة على محتوياته الداخلية. لاستخدام فك ضغط الكتاب، تحتاج إلى معرفة قليلة عن HTML و CSS، وهي تقنيات مستخدمة في الكتب الإلكترونية. اتبع الخطوات التالية:</p>
                <br>
                <ol>
                <li>انقر على "تفكيك الكتاب": سيقوم هذا "بتفكيك" الكتاب إلى مكوناته الداخلية الفردية.<br></li>
                <li>انقر بزر الماوس الأيمن على أي ملف فردي واختر "فتح باستخدام..." لتحريره في محرر النصوص المفضل لديك.<br></li>
                <li>عند الانتهاء: **أغلق نافذة مستعرض الملفات ونوافذ المحرر التي استخدمتها لإجراء تعديلاتك**. ثم انقر على زر "إعادة بناء الكتاب"، لتحديث الكتاب في مكتبة كاليبر الخاصة بك.</li>
                </ol>

en: &Explode book
ar: &تفكيك الكتاب

en: &Preview book
ar: &معاينة الكتاب

en: &Cancel
ar: إل‍&‍غ‍اء

en: &Rebuild book
ar: &إعادة بناء الكتاب

en: Explode the book to edit its components
ar: فكك الكتاب لتعديل مكوناته

en: Preview the result of your changes
ar: معاينة نتيجة التغييرات التي أجريتها

en: Abort without saving any changes
ar: إلغاء دون حفظ أي تغييرات

en: Save your changes and update the book in the calibre library
ar: احفظ تغييراتك وحدّث الكتاب في مكتبة كاليبر

en: Exploding, please wait...
ar: جاري التفكيك، يرجى الانتظار...

en: Failed to unpack
ar: فشل في فك الضغط

en: Could not explode the %s file.
ar: تعذر تفكيك الملف %s.

en: Could not explode the %s file. Click "Show details" for more information.
ar: تعذر تفكيك الملف %s. انقر على "إظهار التفاصيل" لمزيد من المعلومات.

en: Failed to rebuild file
ar: فشل في إعادة بناء الملف

en: Failed to rebuild %s. For more information, click "Show details".
ar: فشل في إعادة بناء %s. لمزيد من المعلومات، انقر على "إظهار التفاصيل".

en: Rebuilding, please wait...
ar: تجري إعادة البناء، لطفاً انتظر...

en: Unpack books in the EPUB, AZW3, HTMLZ formats into their individual components
ar: فك ضغط الكتب بتنسيقات EPUB، AZW3، HTMLZ إلى مكوناتها الفردية

en: Cannot unpack book
ar: لا يمكن فتح ضغط الكتاب

en: The book must be in EPUB, HTMLZ or AZW3 formats to unpack.
    
    First convert the book to one of these formats.
ar: يجب أن يكون الكتاب بتنسيقات EPUB، HTMLZ أو AZW3 لفك الضغط.
    
    حول الكتاب أولاً إلى أحد هذه التنسيقات.

en: Read books
ar: قراءة الكتب

en: View
ar: مشاهدة

en: View specific format
ar: مشاهدة صيغة محددة

en: View with calibre E-book viewer
ar: المشاهدة بمعاين كاليبر للكتب الالكترونية

en: Read a random book
ar: قراءة كتاب عشوائي

en: Clear recently viewed list
ar: إفراغ لائحة المُشاهَد مؤخرا

en: Continue reading previous book
ar: متابعة قراءة الكتاب السابق

en: Continue reading the last opened book
ar: متابعة قراءة آخر كتاب مفتوح

en: E-book file missing
ar: ملف الكتاب الإلكتروني مفقود

en: The {} format file is missing from the calibre library folder
ar: ملف تنسيق {} مفقود من مجلد مكتبة كاليبر

en: No associated program
ar: لا يوجد برنامج مرتبط

en: Windows will try to open %s with calibre itself resulting in a duplicate in your calibre library. You should install some program capable of viewing this file format and tell Windows to use that program to open files of this type.
ar: سيحاول ويندوز فتح %s باستخدام كاليبر نفسه، مما يؤدي إلى تكرار في مكتبة كاليبر الخاصة بك. يجب عليك تثبيت برنامج قادر على عرض هذا التنسيق وإخبار ويندوز باستخدام هذا البرنامج لفتح الملفات من هذا النوع.

en: Cannot view
ar: لا يمكن العرض

en: Format unavailable
ar: التنسيق غير متاح

en: Selected books have no formats
ar: الكتب المختارة لا تحتوي على تنسيقات

en: Choose the format to view
ar: اختر النسَق لمعاينته

en: Not all the selected books were available in the %s format. You should convert them first.
ar: لم تكن جميع الكتب المختارة متوفرة بتنسيق %s. يجب عليك تحويلها أولاً.

en: Multiple books selected
ar: تم تحديد عدة كتب

en: You are attempting to open %d books. Opening too many books at once can be slow and have a negative effect on the responsiveness of your computer. Once started the process cannot be stopped until complete. Do you wish to continue?
ar: أنت تحاول فتح %d كتاب. فتح العديد من الكتب في وقت واحد قد يكون بطيئًا وله تأثير سلبي على استجابة جهاز الكمبيوتر الخاص بك. بمجرد البدء، لا يمكن إيقاف العملية حتى تكتمل. هل ترغب في المتابعة؟

en: Cannot open folder
ar: لا يمكن فتح المجلد

en: Failed to create folder
ar: فشل في إنشاء المجلد

en: This book no longer exists in your library
ar: هذا الكتاب لم يعد موجوداً في المكتبة

en: %s has no available formats.
ar: %s لا يحتوي على تنسيقات متاحة.

en: Virtual library
ar: المكتبة الافتراضية

en: Quick select Virtual library
ar: اختر سريعاً مكتبة افتراضية

en: Quick select a Virtual library
ar: اختر سريعاً مكتبة افتراضية

en: Cannot add books
ar: لا يمكن إضافة الكتب

en: The path %s does not exist
ar: المسار %s غير موجود

en: You do not have permission to read %s
ar: ليس لديك إذن لقراءة %s

en: You do not have permission to read any of the selected files
ar: ليس لديك إذن لقراءة أي من الملفات المختارة

en: Adding books...
ar: يضيف الكتب...

en: Scanning for files...
ar: جاري البحث عن الملفات...

en: You do not have permission to read the selected file. | You do not have permission to read the selected files.
ar[0]: ليس لديك إذن لقراءة الملفات المختارة.
ar[1]: ليس لديك إذن لقراءة الملف المحدد.
ar[2]: ليس لديك إذن لقراءة الملفين المحددين.
ar[3]: ليس لديك إذن لقراءة الملفات المختارة.
ar[4]: ليس لديك إذن لقراءة الملفات المختارة.
ar[5]: ليس لديك إذن لقراءة الملفات المختارة.

en: Could not add {} as you do not have permission to read the file
ar: تعذر إضافة {} لأنه ليس لديك إذن لقراءة الملف

en: Failed to add any books, click "Show details" for more information.
ar: فشل في إضافة أي كتب، انقر على "إظهار التفاصيل" لمزيد من المعلومات.

en: Could not add
ar: تعذر الإضافة

en: No e-book files were found in %s
ar: لم يتم العثور على أي ملفات كتب إلكترونية في %s

en: Reading metadata and adding to library (one book)... | Reading metadata and adding to library ({} books)...
ar[0]: قراءة البيانات الوصفية والإضافة إلى المكتبة (لا كتب)...
ar[1]: قراءة البيانات الوصفية والإضافة إلى المكتبة (كتاب واحد)...
ar[2]: قراءة البيانات الوصفية والإضافة إلى المكتبة (كتابين)...
ar[3]: قراءة البيانات الوصفية والإضافة إلى المكتبة ({} كتب)...
ar[4]: قراءة البيانات الوصفية والإضافة إلى المكتبة ({} كتابًا)...
ar[5]: قراءة البيانات الوصفية والإضافة إلى المكتبة ({} كتاب)...

en: Failed to add some books, click "Show details" for more information.
ar: فشل في إضافة بعض الكتب، انقر على "إظهار التفاصيل" لمزيد من المعلومات.

en: Critical failure
ar: فشل حرج

en: The read metadata worker process crashed while processing some files. Adding of books is aborted. Click "Show details" to see which files caused the problem.
ar: تعطلت عملية عامل قراءة البيانات الوصفية أثناء معالجة بعض الملفات. تم إلغاء إضافة الكتب. انقر على "إظهار التفاصيل" لمعرفة الملفات التي تسببت في المشكلة.

en: Failed to read metadata from the file: | Failed to read metadata from the files:
ar[0]: فشلت قراءة البيانات الوصفية من الملفات:
ar[1]: فشلت قراءة البيانات الوصفية من الملف:
ar[2]: فشلت قراءة البيانات الوصفية من الملفين:
ar[3]: فشلت قراءة البيانات الوصفية من الملفات:
ar[4]: فشلت قراءة البيانات الوصفية من الملفات:
ar[5]: فشلت قراءة البيانات الوصفية من الملفات:

en: With error:
ar: مع الخطأ:

en: Failed to merge the book:
ar: فشل في دمج الكتاب:

en: Failed to add the book:
ar: فشل في إضافة الكتاب:

en: Failed to add the file {0} to the book: {1}
ar: فشل في إضافة الملف {0} إلى الكتاب: {1}

en: Adding duplicates
ar: إضافة نسخ مكررة

en: There were problems adding some files, click "Show details" for more information
ar: كانت هناك مشاكل في إضافة بعض الملفات، انقر على "إظهار التفاصيل" لمزيد من المعلومات

en: Failed to add any books, click "Show details" for more information
ar: فشل في إضافة أي كتب، انقر على "إظهار التفاصيل" لمزيد من المعلومات

en: Errors while adding
ar: أخطاء أثناء الإضافة

en: Ignore
ar: تجاهل

en: Add
ar: إضافة

en: starts with
ar: يبدأ بـ

en: does not start with
ar: لا يبدأ بـ

en: ends with
ar: ينتهي بـ

en: does not end with
ar: لا ينتهي بـ

en: matches glob pattern
ar: يطابق نمطا عموميا

en: does not match glob pattern
ar: لا يطابق نمطا عموميا

en: matches regex pattern
ar: يطابق تعبيرا نظاميا

en: does not match regex pattern
ar: لا يطابق تعبيرا نظاميا

en: Create the rule below, the rule can be used to add or ignore files
ar: حرّر القاعدة في أدناه، يمكن استخدام القاعدة لإضافة أو تجاهل الملفات

en: the file, if the filename
ar: الملف، إذا كان اسم الملف

en: You must provide a value for the filename to match
ar: يجب أن توفر قيمة لاسم الملف للمطابقة

en: A comma separated list of tags
ar: قائمة وسوم مفصولة بفاصلات

en: Matching is case-insensitive
ar: المطابقة غير حساسة لحالة الأحرف

en: A case-insensitive filename pattern, for example: {0} or {1}
ar: نمط اسم ملف غير حساس لحالة الأحرف، على سبيل المثال: {0} أو {1}

en: A regular expression
ar: تعبير نظامي

en: %s is not a valid glob expression
ar: %s ليس تعبير glob صالحًا

en: <b>{action}</b> the file, if the filename <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>
ar: <b>{action}</b> الملف، إذا كان اسم الملف <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>

en: You can specify rules to add/ignore files here. They will be used when recursively adding files from folders/archives and also when auto-adding. Click the "Add Rule" button below to get started. The rules will be processed in order for every file until either an "add" or an "ignore" rule matches. If no rules match, the file will be added only if its file extension is of a known e-book type.
ar: يمكنك تحديد قواعد لإضافة/تجاهل الملفات هنا. ستُستخدم هذه القواعد عند إضافة الملفات بشكل متكرر من المجلدات/الأرشيفات وأيضًا عند الإضافة التلقائية. انقر على زر "إضافة قاعدة" أدناه للبدء. ستتم معالجة القواعد بالترتيب لكل ملف حتى تتطابق قاعدة "إضافة" أو "تجاهل". إذا لم تتطابق أي قواعد، فسيتم إضافة الملف فقط إذا كان امتداد ملفه من نوع كتاب إلكتروني معروف.

en: Test filename filter rules
ar: اختبار قواعد تصفية اسم الملف

en: Enter a filename to test:
ar: أدخل اسم ملف للاختبار:

en: Enter filename and click the "Test" button
ar: أدخل اسم الملف وانقر على زر "اختبار"

en: The filename %s did not match any rules
ar: لم يتطابق اسم الملف %s مع أي قواعد

en: The filename {0} will be {1}
ar: سيصبح اسم الملف {0} {1}

en: Edit file filter rules
ar: تحرير قواعد تصفية الملفات

en: Change
ar: تغيير

en: Capitalize
ar: تحويل إلى أحرف كبيرة في البداية

en: Lower-case
ar: تحويل إلى أحرف صغيرة

en: Upper-case
ar: تحويل إلى أحرف كبيرة

en: is one of
ar: هو واحد من

en: is not one of
ar: ليس واحدًا من

en: contains
ar: يحتوي على

en: Create the rule below, the rule can be used to add or ignore authors
ar: أنشئ القاعدة أدناه، يمكن استخدام القاعدة لإضافة أو تجاهل المؤلفين

en: the author, if the author name
ar: المؤلف، إذا كان اسم المؤلف

en: You must provide a value for the author name to match
ar: يجب أن تقدم قيمة لاسم المؤلف للمطابقة

en: with the name:
ar: بالاسم:

en: <b>{action}</b> the author name, if it <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>
ar: <b>{action}</b> اسم المؤلف، إذا كان <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>

en: to the name
ar: إلى الاسم

en: You can specify rules to manipulate author names here. Click the "Add Rule" button below to get started. The rules will be processed in order for every author.
ar: يمكنك تحديد قواعد لمعالجة أسماء المؤلفين هنا. انقر على زر "إضافة قاعدة" أدناه للبدء. ستتم معالجة القواعد بالترتيب لكل مؤلف.

en: Test author mapping rules
ar: اختبار قواعد ربط المؤلفين

en: Enter an author name to test:
ar: أدخل اسم مؤلف للاختبار:

en: Enter author and click the "Test" button
ar: أدخل المؤلف وانقر على زر "اختبار"

en: Edit author mapping rules
ar: تحرير قواعد ربط المؤلفين

en: Added a book automatically from {src}
ar: تمت إضافة كتاب تلقائيًا من {src}

en: Added {num} books automatically from {src}
ar: تمت إضافة {num} كتاب تلقائيًا من {src}

en: Donate
ar: تبرّع

en: Edit
ar: تحرير

en: Copy
ar: نسخ

en: Paste
ar: لصق

en: Select all
ar: تحديد الكل

en: Search the internet for the author {}
ar: ابحث في الإنترنت عن المؤلف {}

en: Search the internet for this book
ar: ابحث في الإنترنت عن هذا الكتاب

en: Manage %s
ar: إدارة %s

en: Edit note for {}
ar: تعديل الملاحظة لـ {}

en: Are you sure you want to delete the note for {} from this library? There is no undo.
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف الملاحظة لـ {} من هذه المكتبة؟ لا يوجد تراجع.

en: Delete note for {}
ar: حذف الملاحظة لـ {}

en: Find %s in the Tag browser
ar: ابحث عن %s في متصفح العلامات

en: Search calibre for %s
ar: ابحث في calibre عن %s

en: in category %s
ar: في الفئة %s

en: in grouped search %s
ar: في البحث المجمع %s

en: Search calibre for {val} in category {name}
ar: ابحث في calibre عن {val} في الفئة {name}

en: Delete the %s format
ar: حذف تنسيق %s

en: Save the %s format to disk
ar: حفظ صيغة %s إلى القرص

en: Restore the %s format
ar: استعادة تنسيق %s

en: Set the book cover from the %s file
ar: تعيين غلاف الكتاب من ملف %s

en: Compare to the %s format
ar: قارن بتنسيق %s

en: Open %s with...
ar: افتح %s باستخدام...

en: Add other application for %s files...
ar: إضافة تطبيق آخر لملفات %s...

en: Edit Open with applications...
ar: تحرير تطبيقات الفتح باستخدام...

en: Edit %s format
ar: حرّر تنسيق %s

en: Path to file
ar: المسار إلى الملف

en: Re-index the {} format for full text searching
ar: أعد فهرسة تنسيق {} للبحث النصي الكامل

en: Associated link
ar: الرابط المرتبط

en: Open: {}
ar: فتح: {}

en: Remove the link
ar: إزالة الرابط

en: Open associated link
ar: فتح الرابط المرتبط

en: The text: {}
ar: النص: {}

en: &Author link
ar: رابط المؤلف

en: Search {0} for {1}
ar: ابحث في {0} عن {1}

en: Remove %s from this book
ar: إزالة %s من هذا الكتاب

en: The location of the book
ar: موقع الكتاب

en: The location of the book's data files
ar: موقع ملفات بيانات الكتاب

en: &Identifier
ar: المعرف

en: Custom web search link
ar: رابط بحث ويب مخصص

en: Link to show book in calibre
ar: رابط لعرض الكتاب في كاليبر

en: Link to show book details in a popup window
ar: رابط لعرض تفاصيل الكتاب في نافذة منبثقة

en: Link to open book's data files folder
ar: رابط لفتح مجلد ملفات بيانات الكتاب

en: HTML for note
ar: HTML للملاحظة

en: Text for note
ar: نص للملاحظة

en: Link to show note in calibre
ar: رابط لعرض الملاحظة في كاليبر

en: Link to show books matching {} in calibre
ar: رابط لعرض الكتب المطابقة لـ {} في كاليبر

en: Link to view {} format of book
ar: رابط لعرض تنسيق {} للكتاب

en: Copy all the above links
ar: نسخ جميع الروابط أعلاه

en: All book details
ar: جميع تفاصيل الكتاب

en: Selected text
ar: النص المحدد

en: Search
ar: بحث

en: Copy link location
ar: نسخ موقع الرابط

en: Search {0} for this book
ar: ابحث في {0} عن هذا الكتاب

en: Open the Edit metadata window
ar: فتح نافذة تحرير البيانات الوصفية

en: Re-index this book for full text searching
ar: إعادة فهرسة هذا الكتاب للبحث النصي الكامل

en: Open cover with...
ar: افتح الغلاف باستخدام...

en: Add another application to open cover with...
ar: أضِف تطبيقًا آخر لفتح الغلاف به...

en: Paste cover
ar: لصق الغلاف

en: Download cover from internet
ar: تنزيل الغلاف من الإنترنت

en: Copy cover
ar: نسخ الغلاف

en: Save cover to disk
ar: حفظ الغلاف إلى القرص

en: Remove cover
ar: إزالة الغلاف

en: Generate cover from metadata
ar: إنشاء غلاف من البيانات الوصفية

en: Trim cover
ar: قص الغلاف

en: Automatically trim borders
ar: قص الحدود تلقائيًا

en: Trim borders manually
ar: قص الحدود يدويًا

en: Undo last trim
ar: التراجع عن القص الأخير

en: Choose cover save location
ar: اختر موقع حفظ الغلاف

en: JPEG images
ar: صور JPEG

en: Are you sure you want to replace the cover? The existing cover will be permanently lost.
ar: هل أنت متأكد أنك تريد استبدال الغلاف؟ سيتم فقدان الغلاف الحالي بشكل دائم.

en: Are you sure you want to delete the cover permanently?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حذف الغلاف بشكل دائم؟

en: Double click to open the Book details window
ar: انقر نقرًا مزدوجًا لفتح نافذة تفاصيل الكتاب

en: Path
ar: المسار

en: Cover size: %(width)d x %(height)d pixels
ar: حجم الغلاف: %(width)d × %(height)d بكسل

en: Edit identifiers for this book
ar: تحرير معرفات هذا الكتاب

en: Identifier &URL
ar: معرّف و رابط URL

en: Are you sure you want to delete <b>{}</b> from the book?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حذف <b>{}</b> من الكتاب؟

en: BibTeX options
ar: خيارات BibTeX

en: Options specific to
ar: خيارات خاصة بـ

en: output
ar: الإخراج

en: Form
ar: نموذج

en: Bib file encoding:
ar: ترميز ملف Bib:

en: Fields to include in output:
ar: الحقول المراد تضمينها في الإخراج:

en: Encoding configuration (change if you have errors):
ar: إعدادات الترميز (غيّرها إذا واجهت أخطاء):

en: BibTeX entry type:
ar: نوع إدخال BibTeX:

en: Create a citation tag?
ar: إنشاء علامة اقتباس؟

en: Add file paths with formats?
ar: إضافة مسارات الملفات مع التنسيقات؟

en: Expression to form the BibTeX citation tag:
ar: تعبير لتشكيل علامة اقتباس BibTeX:

en: Some explanation about this template:
     -The fields availables are 'author_sort', 'authors', 'id',
        'isbn', 'pubdate', 'publisher', 'series_index', 'series',
       'tags', 'timestamp', 'title', 'uuid', 'title_sort'
     -For list types ie authors and tags, only the first element
       will be selected.
     -For time field, only the date will be used.
ar: بعض التوضيحات حول هذا القالب:
     - الحقول المتاحة هي 'author_sort'، 'authors'، 'id'،
       'isbn'، 'pubdate'، 'publisher'، 'series_index'، 'series'،
       'tags'، 'timestamp'، 'title'، 'uuid'، 'title_sort'
     - لأنواع القوائم مثل المؤلفين والعلامات، سيتم اختيار العنصر الأول فقط.
     - بالنسبة لحقل الوقت، سيتم استخدام التاريخ فقط.

en: CSV/XML options
ar: خيارات CSV/XML

en: Drag and drop to re-arrange fields
ar: اسحب وأفلت لإعادة ترتيب الحقول

en: Select &visible
ar: تحديد مرئي

en: Select the fields currently shown in the book list
ar: اختر الحقول المعروضة حالياً في قائمة الكتب

en: &Sort by booklist
ar: ال&فرز حسب قائمة الكتب

en: Sort the fields by their position in the book list
ar: فرز الحقول حسب موضعها في قائمة الكتب

en: Library name
ar: اسم المكتبة

en: Number
ar: عدد

en: E-book options
ar: خيارات الكتاب الإلكتروني

en: Catalogs
ar: الفهارس

en: Read book
ar: كتاب مقروء

en: Wishlist item
ar: عنصر قائمة الرغبات

en: any date
ar: أي تاريخ

en: any value
ar: أي قيمة

en: unspecified
ar: غير محدد

en: No genres will be excluded
ar: لن يتم استبعاد أي أنواع

en: regex error: %s
ar: خطأ في التعبير النمطي: %s

en: All genres will be excluded
ar: سيتم استبعاد جميع الأنواع

en: Delete saved catalog preset
ar: حذف إعداد الفهرس المحفوظ المسبق

en: The selected saved catalog preset will be deleted. Are you sure?
ar: سيتم حذف إعداد الفهرس المحفوظ المسبق المحدد. هل أنت متأكد؟

en: Save catalog preset
ar: حفظ إعداد الفهرس المسبق

en: Preset name:
ar: اسم الإعداد المسبق:

en: You must provide a name.
ar: يجب عليك تقديم اسم.

en: That saved preset already exists and will be overwritten. Are you sure?
ar: هذا الإعداد المسبق المحفوظ موجود بالفعل وسيتم استبداله. هل أنت متأكد؟

en: Are you sure you want to delete '%s'?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حذف '%s'؟

en: Are you sure you want to delete rules #%(first)d-%(last)d?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حذف القواعد رقم #%(first)d-%(last)d؟

en: Delete Rule
ar: حذف القاعدة

en: False
ar: خطأ

en: True
ar: صحيح

en: Field
ar: الحقل

en: Value
ar: القيمة

en: Prefix
ar: بادئة

en: Presets
ar: الإعدادات المسبقة

en: Select catalog preset to load
ar: اختر إعداد الفهرس المسبق للتحميل

en: Save current catalog settings as preset
ar: حفظ إعدادات الفهرس الحالية كإعداد مسبق

en: Save
ar: حفظ

en: Delete current preset
ar: حذف الإعداد المسبق الحالي

en: Delete
ar: حذف

en: Enabled sections will be included in the generated catalog.
ar: سيتم تضمين الأقسام المُمكّنة في الفهرس الذي تم إنشاؤه.

en: Included sections
ar: الأقسام المتضمنة

en: List of books, sorted by Author
ar: قائمة بالكتب، مرتبة حسب المؤلف

en: &Authors
ar: &المؤلفون

en: List of books, sorted by Title
ar: قائمة بالكتب، مرتبة حسب العنوان

en: &Titles
ar: العناوين

en: List of series books, sorted by Series
ar: قائمة بكتب السلاسل، مرتبة حسب السلسلة

en: &Series
ar: ال‍&س‍لسلة

en: List of books, sorted by genre
ar: قائمة بالكتب، مرتبة حسب النوع

en: &Genres
ar: ال&أنواع

en: Field containing genres
ar: الحقل الذي يحتوي على الأنواع

en: List of books, sorted by date added to calibre
ar: قائمة بالكتب، مرتبة حسب تاريخ الإضافة إلى كاليبر

en: &Recently added
ar: المضافة &حديثًا

en: Individual descriptions of books with cover thumbs, sorted by author
ar: أوصاف فردية للكتب مع صور غلاف مصغرة، مرتبة حسب المؤلف

en: &Descriptions
ar: الأ&وصاف

en: The first matching prefix rule applies a prefix to book listings in the generated catalog.
ar: تطبق أول قاعدة بادئة مطابقة بادئة على قوائم الكتب في الفهرس الذي تم إنشاؤه.

en: Prefixes
ar: البادئات

en: Books matching any of the exclusion rules will be excluded from the generated catalog.
ar: سيتم استبعاد الكتب التي تطابق أي من قواعد الاستبعاد من الفهرس الذي تم إنشاؤه.

en: Excluded books
ar: الكتب المستبعدة

en: A regular expression describing genres to be excluded from the generated catalog. Genres are derived from the tags applied to your books.
    The default pattern \[.+\]|\+ excludes tags of the form [tag], e.g., [Test book], and '+', the default tag for a read book.
ar: تعبير نمطي يصف الأنواع التي سيتم استبعادها من الفهرس الذي تم إنشاؤه. تستمد الأنواع من العلامات المطبقة على كتبك.
    النمط الافتراضي \[.+\]|\+ يستبعد العلامات من الشكل [علامة]، على سبيل المثال، [كتاب اختباري]، و '+'، العلامة الافتراضية للكتاب المقروء.

en: Excluded genres
ar: الأنواع المستبعدة

en: Genres to &exclude (regex):
ar: الأنواع الم&ستبعدة (تعبير نمطي):

en: Reset to default
ar: إعادة تعيين إلى الافتراضي

en: Results of regex:
ar: نتائج التعبير النمطي:

en: Tags that will be excluded as genres
ar: العلامات التي سيتم استبعادها كأنواع

en: Other options
ar: خيارات أخرى

en: Custom column containing additional content to be merged with comments metadata in the descriptions section.
ar: عمود مخصص يحتوي على محتوى إضافي ليتم دمجه مع بيانات التعليقات الوصفية في قسم الأوصاف.

en: Merge additional content before comments in descriptions section.
ar: دمج المحتوى الإضافي قبل التعليقات في قسم الأوصاف.

en: &Before
ar: &قبل

en: Merge additional content after comments in descriptions section.
ar: دمج المحتوى الإضافي بعد التعليقات في قسم الأوصاف.

en: &After
ar: &بعد

en: Separate comments metadata and additional content with a horizontal rule in the descriptions section.
ar: فصل بيانات التعليقات الوصفية والمحتوى الإضافي بفاصل أفقي في قسم الأوصاف.

en: Include &separator
ar: تضمين &فاصل

en: &Merge with comments:
ar: &دمج مع التعليقات:

en: Catalog cover:
ar: غلاف الفهرس:

en: Generate new cover
ar: إنشاء غلاف جديد

en: Use existing cover
ar: استخدام غلاف موجود

en: E&xtra Description note:
ar: ملاحظة وصف إضافية:

en: Custom column source for text to include in Descriptions section.
ar: مصدر عمود مخصص للنص ليتم تضمينه في قسم الأوصاف.

en: &Thumb width:
ar: عرض &الصورة المصغرة:

en: Size hint for cover thumbnails included in Descriptions section.
ar: تلميح الحجم للصور المصغرة للأغلفة المتضمنة في قسم الأوصاف.

en:  inch
ar:  بوصة

en: Author cross-references:
ar: المراجع التبادلية للمؤلفين:

en: For books with multiple authors, list each author separately
ar: بالنسبة للكتب ذات المؤلفين المتعددين، أدرج كل مؤلف على حدة

en: Tab template for catalog.ui
ar: قالب التبويب لـ catalog.ui

en: Toggle
ar: تبديل

en: Main window layout
ar: تخطيط النافذة الرئيسية

en: Tag browser
ar: متصفح الوسوم

en: Cover browser
ar: متصفح الأغلفة

en: Toggle layout between wide and narrow
ar: تبديل التخطيط بين عريض وضيق

en: Bold
ar: عريض

en: Italic
ar: مائل

en: Underline
ar: تسطير تحتي

en: Strikethrough
ar: يتوسطه خط

en: Superscript
ar: حرف فوقي

en: Subscript
ar: حرف تحتي

en: Ordered list
ar: قائمة مرتّبة

en: Unordered list
ar: قائمة غير مرتّبة

en: Align left
ar: حاذِ يسارا

en: Align center
ar: حاذِ في المنتصف

en: Align right
ar: حاذِ يمينا

en: Align justified
ar: محاذاة بالتساوي

en: Undo
ar: تراجع

en: Redo
ar: إسترجاع

en: Remove formatting
ar: أزل التنسيق

en: Paste and match style
ar: لصق وتطابق النمط

en: Cut
ar: قص

en: Increase indentation
ar: زيادة البادئة

en: Decrease indentation
ar: إنقاص البادئة

en: Foreground color
ar: لون المقدمة

en: Background color
ar: لون الخلفية

en: Insert link
ar: إدراج رابط

en: Insert link or image
ar: أدرج رابطًا أو صورة

en: Insert image
ar: أدخل صورة

en: Insert separator
ar: أدرج فاصلاً

en: Clear
ar: مسح

en: Upper case
ar: حروف كبيرة

en: Lower case
ar: حروف صغيرة

en: Swap case
ar: بادِل حالة الحروف

en: Title case
ar: حالة عنوان

en: Style text block
ar: نسّق كتلة النص

en: Style the selected text block
ar: نسّق كتلة النص المحددة

en: Heading {0}
ar: ترويس {0}

en: Normal
ar: عادي

en: Blockquote
ar: صندوق اقتباس

en: Download images
ar: تحميل الصور

en: Download all remote images in the pasted content?
ar: هل تريد تنزيل جميع الصور البعيدة في المحتوى الملصق؟

en: Downloading images...
ar: جاري تنزيل الصور...

en: Downloading {}...
ar: جاري تنزيل {}...

en: Could not download {0} with error:
ar: تعذر تنزيل {0} مع الخطأ:

en: Failed to download some images
ar: فشل تنزيل بعض الصور

en: Some images could not be downloaded, click "Show details" to see which ones
ar: تعذر تنزيل بعض الصور، انقر على "إظهار التفاصيل" لمعرفة أي منها

en: Choose foreground color
ar: اختر لون المقدمة

en: Choose background color
ar: اختر لون خلفية

en: Choose image
ar: اختيار صورة

en: Invalid URL
ar: رابط URL غير سليم

en: The URL %r is invalid
ar: الرابط %r غير صالح

en: Remote images not supported
ar: الصور البعيدة غير مدعومة

en: You must download the image to your computer, URLs pointing to remote images are not supported.
ar: يجب عليك تنزيل الصورة إلى جهاز الكمبيوتر الخاص بك، الروابط التي تشير إلى صور بعيدة غير مدعومة.

en: Create link
ar: إنشاﺀ وصلة

en: &File
ar: &ملف

en: Images
ar: الصور

en: Choose file
ar: اختيار ملف

en: &Data file
ar: ملف &بيانات

en: A relative link to a data file associated with this book
ar: رابط نسبي لملف بيانات مرتبط بهذا الكتاب

en: F&older
ar: &مجلد

en: Choose folder
ar: اختر مجلداً

en: Enter a URL. If you check the "Treat the URL as an image" box then the URL will be added as an image reference instead of as a link. You can also choose to create a link to a file on your computer. Note that if you create a link to a file on your computer, it will stop working if the file is moved.
ar: أدخل رابط URL. إذا قمت بتحديد مربع "اعتبار رابط URL كصورة"، فسيتم إضافة رابط URL كمرجع صورة بدلاً من كونه رابطاً. يمكنك أيضاً اختيار إنشاء رابط لملف على جهاز الكمبيوتر الخاص بك. لاحظ أنه إذا قمت بإنشاء رابط لملف على جهاز الكمبيوتر الخاص بك، فسيتوقف عن العمل إذا تم نقل الملف.

en: Enter &URL:
ar: أدخل &URL:

en: Treat the URL as an &image
ar: اعتبار رابط URL ك&صورة

en: Enter &name (optional):
ar: أدخل ال&اسم (اختياري):

en: Choose a file on your computer:
ar: اختر ملفاً على جهاز الكمبيوتر الخاص بك:

en: Shrink image to fit within:
ar: تصغير الصورة لتناسب ضمن:

en: &Width:
ar: ال&عرض:

en: &Height:
ar: ال&ارتفاع:

en: Enter new size for image
ar: أدخل الحجم الجديد للصورة

en: Image...
ar: صورة...

en: Change size
ar: تغيير الحجم

en: Float to the left
ar: تنسيق إلى اليسار

en: Inline with text
ar: مضمن مع النص

en: Float to the right
ar: تنسيق إلى اليمين

en: Remove this image
ar: إزالة هذه الصورة

en: Open link
ar: فتح الرابط

en: Fonts
ar: الخطوط

en: Change case
ar: تغيير حالة الأحرف

en: %s toolbars
ar: أشرطة أدوات %s

en: Hide
ar: إخفاء

en: Show
ar: إظهار

en: Smarten punctuation
ar: حسّن التنقيط

en: &Normal view
ar: معاينة &ع‍ادية

en: &HTML source
ar: م&صدر HTML

en: AZW3 output
ar: إخراج AZW3

en: Do not add &Table of Contents to book
ar: لا تضف &جدول المحتويات إلى الكتاب

en: &Title for Table of Contents:
ar: &عنوان جدول المحتويات:

en: Put generated Table of Contents at &start of book instead of end
ar: ضع جدول المحتويات المُنشأ في &بداية الكتاب بدلاً من النهاية

en: Use author &sort for author
ar: استخدم الكاتب ترتيب بدلاً من البلاغ

en: Disable &compression of the file contents
ar: تعطيل ضغط محتويات الملف

en: Enable &sharing of book content via Facebook, etc. WARNING: Disables last read syncing
ar: تفعيل &مشاركة محتوى الكتاب عبر فيسبوك، إلخ. تحذير: يؤدي إلى تعطيل مزامنة آخر قراءة

en: For settings that cannot be specified in this dialog, use the values saved in a previous conversion (if they exist) instead of using the defaults specified in the Preferences
ar: للإعدادات التي لا يمكن تحديدها في هذا الحوار، استخدم القيم المحفوظة من تحويل سابق (إذا كانت موجودة) بدلاً من استخدام الإعدادات الافتراضية المحددة في التفضيلات

en: None of the selected books have saved conversion settings.
ar: لا يوجد أي من الكتب المحددة لديه إعدادات تحويل محفوظة.

en: Bulk convert one book
ar: تحويل كتاب واحد جماعيا

en: Bulk convert {} books
ar: تحويل {} كتاب جماعيا

en: Comic input
ar: إدخال قصص مصورة

en: input
ar: مدخلات التحويل

en: &Number of colors:
ar: &عدد الألوان:

en: off
ar: on

en: Disable &normalize
ar: تعطيل ال‍&‍ت‍طبيع

en: Keep &aspect ratio
ar: إبقاء نسبة الارتفاع

en: Disable &sharpening
ar: تعطيل &الحدة

en: Disable &trimming
ar: تعطيل &التقليم

en: &Wide
ar: كبير

en: &Landscape
ar: &عرضي

en: &Right to left
ar: &يمين إلى يسار

en: Don't so&rt
ar: لا تفرز

en: De&speckle
ar: إزالة البقع

en: &Disable comic processing
ar: &إلغاء العملية الفكاهية

en: &Output format:
ar: نسق الإ&خ‍راج:

en: Disable conversion of images to &black and white
ar: إلغاء تحويل الصور إلى &أبيض وأسود

en: Override image &size:
ar: تجاوز &حجم الصورة:

en: Don't add links to &pages to the Table of Contents for CBC files
ar: لا تضف روابط للصفحات إلى جدول المحتويات لملفات CBC

en: Debug
ar: التنقيح

en: Debug the conversion process.
ar: نقّح عملية التحويل.

en: Choose debug folder
ar: اختر مجلد التنقيح

en: Invalid debug folder
ar: مجلد التنقيح غير صالح

en: Failed to create debug folder
ar: فشل في إنشاء مجلد التنقيح

en: Choose a folder to put the debug output into. If you specify a folder, calibre will place a lot of debug output into it. This will be useful in understanding the conversion process and figuring out the correct values for conversion parameters like Table of Contents and Chapter detection.
ar: اختر مجلدًا لوضع مخرجات التنقيح فيه. إذا حددت مجلدًا، فسيضع كاليبر الكثير من مخرجات التنقيح فيه. سيكون هذا مفيدًا في فهم عملية التحويل ومعرفة القيم الصحيحة لمعاملات التحويل مثل جدول المحتويات واكتشاف الفصول.

en: The debug process outputs the intermediate HTML generated at various stages of the conversion process. This HTML can sometimes serve as a good starting point for hand editing a conversion.
ar: عملية التنقيح تُخرِج ملفات HTML المؤقتة المولّدة في المراحل المختلفة لعملية التحويل. ملفات HTML هذه يمكن أن تكون أحيانا نقطة بداية جيدة للتحرير اليدوي للتحويل.

en: DOCX input
ar: إدخال DOCX

en: Do not try to autodetect a &cover from images in the document
ar: لا تحاول الكشف تلقائيًا عن &غلاف من الصور في المستند

en: Do not add a page break after every &endnote
ar: لا تضف فاصل صفحة بعد كل &حاشية سفلية

en: Render &superscripts and subscripts so that they do not affect the line height
ar: عرض &الأسطر العلوية والسفلية بحيث لا تؤثر على ارتفاع السطر

en: DOCX output
ar: إخراج DOCX

en: Paper si&ze:
ar: حجم الورق:

en: &Custom size:
ar: حجم م&خصص:

en: Page &bottom margin
ar: الهامش &أسفل الصفحة

en: Page &left margin
ar: الهامش على &يسار الصفحة

en: Page &right margin
ar: الهامش على يمين الصفحة

en: Page &top margin
ar: الهامش &أعلى الصفحة

en: Do not insert the &Table of Contents as a page at the start of the document
ar: لا تضع &جدول المحتويات كصفحة في بداية المستند

en: Do not insert &cover as image at start of document
ar: لا تضع &الغلاف كصورة في بداية الملف

en: Preserve the aspect ratio of the image inserted as cover
ar: الحفاظ على نسبة أبعاد الصورة المدرجة كغلاف

en: EPUB output
ar: نسَق EPUB

en: EP&UB version:
ar: إصدار EPUB:

en: No default &cover
ar: بلا &غلاف مبدئي

en: Insert inline &Table of Contents
ar: أدرج ج&دول محتويات سطري

en: Split files &larger than:
ar: تقسيم الملفات الأكبر من:

en: No &SVG cover
ar: لا &ي‍وجد غلاف SVG

en: &Flatten EPUB file structure
ar: &تسطيح بنية ملف EPUB

en: &Title for inserted ToC:
ar: ع‍&‍نوان لجدول المحتويات المدرج:

en:  KB
ar:  كيلو بايت

en: Put inserted Table of Contents at the &end of the book
ar: ضع جدول المحتويات المدرج في نهاية الكتاب

en: Preserve cover &aspect ratio
ar: الحفاظ على تغطية نسبة الارتفاع عند بناء مصغرات

en: Do not &split on page breaks
ar: لا تقسم عند فواصل الصفحات

en: Shrink &images larger than:
ar: تصغير &الصور الأكبر من:

en: FB2 input
ar: إدخال FB2

en: Do not insert a &Table of Contents at the beginning of the book
ar: لا تدرج &جدول محتويات في بداية الكتاب

en: FB2 output
ar: إخراج FB2

en: &Sectionize:
ar: &تقسيم إلى أقسام:

en: &Genre:
ar: الص&نف:

en: Font rescaling wizard
ar: معالج إعادة تحجيم الخط

en: <p>This wizard will help you choose an appropriate font size key for your needs. Just enter the base font size of the input document and then enter an input font size. The wizard will display what font size it will be mapped to, by the font rescaling algorithm. You can adjust the algorithm by adjusting the output base font size and font key below. When you find values suitable for you, click OK.</p>
    <p>By default, if the output base font size is zero and/or no font size key is specified, calibre will use the values from the current Output profile. </p>
    <p>See the <a href="%s">User Manual</a> for an explanation of how font size rescaling works.</p>
ar: <p>سيساعدك هذا المعالج على اختيار مفتاح حجم خط مناسب لاحتياجاتك. ما عليك سوى إدخال حجم الخط الأساسي لمستند الإدخال ثم إدخال حجم خط الإدخال. سيعرض المعالج حجم الخط الذي سيتم تعيينه إليه بواسطة خوارزمية إعادة تحجيم الخط. يمكنك ضبط الخوارزمية عن طريق تعديل حجم الخط الأساسي للإخراج ومفتاح الخط أدناه. عندما تجد القيم المناسبة لك، انقر على موافق.</p>
    <p>افتراضيًا، إذا كان حجم الخط الأساسي للإخراج صفرًا و/أو لم يتم تحديد مفتاح حجم خط، فسيستخدم كاليبر القيم من ملف تعريف الإخراج الحالي. </p>
    <p>راجع <a href="%s">دليل المستخدم</a> للحصول على شرح لكيفية عمل إعادة تحجيم حجم الخط.</p>

en: &Output document
ar: مستند &الإخراج

en: &Base font size:
ar: حجم الخط &الأساسي:

en: Font size &key:
ar: مفتاح حجم ال&خط:

en:  pt
ar:  نقطة

en: Use &default values
ar: استخدام القيم الا&فتراضية

en: &Input document
ar: مستند &الإدخال

en: &Font size:
ar: &حجم الخط:

en:  will map to size:
ar:  سيتم ربطه بالحجم:

en: 0.0 pt
ar: 0.0 نقطة

en: Heuristic
    processing
ar: معالجة
    إرشادية

en: Modify the document text and structure using common patterns.
ar: عدّل نص وبِنية الوثيقة باستخدام أنماط متعارفة.

en: <b>Heuristic processing</b> means that calibre will scan your book for common patterns and fix them. As the name implies, this involves guesswork, which means that it could end up worsening the result of a conversion, if calibre guesses wrong. Therefore, it is disabled by default. Often, if a conversion does not turn out as you expect, turning on heuristics can improve matters. Read more about the various heuristic processing options in the <a href="%s">User Manual</a>.
ar: <b>المعالجة الاستدلالية</b> تعني أن Calibre سيقوم بمسح كتابك للبحث عن الأنماط الشائعة وإصلاحها. كما يوحي الاسم، يتضمن ذلك التخمين، مما يعني أنه قد يؤدي إلى تدهور نتيجة التحويل، إذا أخطأ Calibre في التخمين. لذلك، يتم تعطيله افتراضيًا. في كثير من الأحيان، إذا لم يكن التحويل كما تتوقع، فإن تشغيل الاستدلالات يمكن أن يحسن الأمور. اقرأ المزيد عن خيارات المعالجة الاستدلالية المختلفة في  <a href="%s">دليل المستخدم</a>.

en: Enable &heuristic processing
ar: تمكين المعالجة الإر&شادية

en: Heuristic processing
ar: معالجة إرشادية

en: Unwrap lines
ar: أزِل طوي السطور

en: Line &un-wrap factor:
ar: عامل &فك التفاف السطر:

en: Detect and markup unformatted chapter headings and sub headings
ar: التحري عن خطوط الترويسات والترويسات الفرعية غير المنسقة وتعديل اللغة الترميزية لها

en: Renumber sequences of <h1> or <h2> tags to prevent splitting
ar: إعادة ترقيم تتابعات وسوم <h1> أو <h2> لمنع الإنقسام

en: Delete blank lines between paragraphs
ar: التحري عن السطور الفارغة بين الفقرات

en: Ensure scene breaks are consistently formatted
ar: تأكد أن فوصل المشاهد منسقة باتّساق

en: Replace soft scene &breaks:
ar: استبدال فواصل الم&شاهد اللينة:

en: Remove unnecessary hyphens
ar: أزل هذا الملف

en: Italicize common words and patterns
ar: اجعل الكلمات والأنماط المتعارفة مائلة

en: Replace entity indents with CSS indents
ar: استبدل الفراغات البادئة للكيان بالفراغات البادئة من لوح الطراز CSS

en: HTMLZ output
ar: إخراج HTMLZ

en: How to handle &CSS
ar: كيفية التعامل مع &CSS

en: How to handle class &based CSS
ar: كيفية التعامل مع CSS المستند إلى &الأنواع

en: Use book &title as the filename for the HTML file inside the archive
ar: استخدام &عنوان الكتاب كاسم ملف HTML داخل الأرشيف

en: KEPUB output
ar: إخراج KEPUB

en: Enable/disable &hyphenation for this book
ar: تفعيل/تعطيل الواصلة لهذا الكتاب

en: &Prevent all hyphenation
ar: &منع جميع الواصلات

en: Hyphenation: &minimum word length:
ar: الواصلة: الحد الأدنى لطول الكلمة:

en: Hyphenation: minimum characters &before:
ar: الواصلة: الحد الأدنى للأحرف قبل:

en: Hyphenation: minimum characters &after:
ar: الواصلة: الحد الأدنى للأحرف بعد:

en: Hyphenation: &limit lines:
ar: الواصلة: &تحديد الأسطر:

en: Prefer improved text &justification to proper highlighting
ar: تفضيل تحسين محاذاة ال&نص على التمييز الصحيح

en: Control the look and feel of the output.
ar: تحكّم في شكل و مظهر المُخرجات.

en: Original
ar: الأصلية

en: Left align
ar: محاذاة يسارا

en: Justify text
ar: ضبط النص

en: Base font si&ze:
ar: حج&م الخط الأساس:

en: Wizard to help you choose an appropriate font size key
ar: معالج لمساعدتك على اختيار مفتاح حجم خط مناسب

en: Minim&um line height:
ar: الحد الأ&دنى لارتفاع السطر:

en: L&ine height:
ar: ا&رتفاع السطر:

en: Embed font fami&ly:
ar: تضمين &عائلة خطوط:

en: &Embed all fonts in document
ar: &ض‍مّن كل الخطوط في المستند

en: &Subset all embedded fonts
ar: &قلّص كل الخطوط المضمَّنة

en: E&xpand CSS
ar: ت&وسيع CSS

en: Keep &ligatures
ar: احتفظ &بالوصلات

en: &Disable font size rescaling
ar: &تعطيل إعادة تحجيم الخط

en: &Fonts
ar: الخطوط

en: Text &justification:
ar: &ضبط النص:

en: &Unsmarten punctuation
ar: أ&زِل تحسين التنقيط

en: &Transliterate Unicode characters to ASCII
ar: &حرفنة أحرف Unicode إلى ASCII

en: I&nput character encoding:
ar: &ترميز حروف الإدخال:

en: T&ext
ar: ن&ص

en: I&ndent size:
ar: حجم ال&بادئة:

en: <p>When calibre removes inter paragraph spacing, it automatically sets a paragraph indent, to ensure that paragraphs can be easily distinguished. This option controls the width of that indent.
ar: <p>عندما يزيل calibre المسافات بين الفقرات، فإنه يضبط تلقائيًا مسافة بادئة للفقرة، لضمان سهولة تمييز الفقرات. يتحكم هذا الخيار في عرض هذه المسافة البادئة.

en: No change
ar: لا تغيير

en:  em
ar:  وحدة em

en: &Line size:
ar: حجم ال&سطر:

en: Remove &spacing between paragraphs
ar: حذف & الفراغات بين الفقرات

en: Insert &blank line between paragraphs
ar: أدخل سطر &فارغ بين الفقرات

en: &Linearize tables
ar: قائمة الجداول

en: &Layout
ar: المخ&طط

en: E&xtra CSS
ar: CSS إ&ضافي

en: Filter style information
ar: رشّح معلومات الطراز

en: Select what style information you want completely removed:
ar: حدد معلومات النمط التي تريد إزالتها بالكامل:

en: Removes the font-family CSS property
ar: يزيل خاصية طراز CSS لعائلة الخط

en: Removes the margin CSS properties. Note that page margins are not affected by this setting.
ar: يزيل خصائص CSS للهوامش. لاحظ أن هوامش الصفحة لا تتأثر بهذا الإعداد.

en: &Margins
ar: &الهوامش

en: Removes the padding CSS properties
ar: يزيل خصائص CSS للحاشية

en: &Padding
ar: &الحاشية

en: Convert floating images/text into static images/text
ar: تحويل الصور/النصوص العائمة إلى صور/نصوص ثابتة

en: F&loats
ar: ال&عوامات

en: Removes foreground and background colors
ar: أزل ألوان المقدمة والخلفية

en: &Colors
ar: &الألوان

en: Other CSS Propert&ies:
ar: خصائص CSS &أخرى:

en: Comma separated list of CSS properties to remove. For example: display, color, font-family
ar: قائمة مفصولة بفواصل من خصائص CSS لإزالتها. على سبيل المثال: display, color, font-family

en: &Styling
ar: &النمط

en: &Transform styles
ar: تحويل &الأنماط

en: Transform &HTML
ar: حوّ&ل HTML

en: LRF output
ar: إخراج LRF

en: Enable &auto-rotation of wide images
ar: تفعيل التدوير التلقائي للصور العريضة

en: Render &tables as images
ar: عرض الجداول كصور

en: Add &header
ar: أ&‍ض‍ف ترويس

en: Header &format:
ar: تنسيق الت‍&‍رويسة:

en: &Embed fonts
ar: &تضمين الخطوط

en: &Serif font family:
ar: عائلة خط &Serif:

en: S&ans-serif font family:
ar: عائلة خط S&ans-serif:

en: &Monospace font family:
ar: عائلة خط Monospace:

en: Header &separation:
ar: فصل الرأس:

en: Text size multiplier for text in rendered tables:
ar: معامل تضخيم حجم الخط للنص في الجداول المعروضة:

en: &Wordspace:
ar: تباعد الكلمات:

en: Minimum para. &indent:
ar: أدنى &مسافة بادئة للفقرة:

en: Metadata
ar: البيانات الوصفية

en: Set the metadata. The output file will contain as much of this metadata as possible.
ar: عيّن البيانات الوصفية. الملف الناتج سيحوي أكبر ما يمكن من هذه البيانات الوصفية.

en: This book has no cover
ar: هذا الكتاب لا يحتوي على غلاف

en: Choose cover for
ar: إختار الغلاف لـ

en: Cannot read
ar: يمكن القراءة

en: You do not have permission to read the file:
ar: ليس لديك إذن لقراءة الملف:

en: Error reading file
ar: خطأ في قراءة الملف

en: <p>There was an error reading from file: <br /><b>
ar: <p>حدث خطأ أثناء القراءة من الملف: <br /><b>

en:  is not a valid picture
ar:  ليست صورة صالحة

en: Failed to change on disk location of this book's files.
ar: فشل تغيير موقع ملفات هذا الكتاب على القرص.

en: Book cover
ar: غلاف الكتاب

en: Change &cover image:
ar: &تغيير صورة الغلاف:

en: Browse for an image to use as the cover of this book.
ar: تصفّح بحثا عن صورة لاستخدامها غلافًا لهذا الكتاب.

en: Use cover from &source file
ar: &استخدم غلاف من المصدر

en: &Title:
ar: &العنوان:

en: Change the title of this book
ar: تغيير عنوان هذا الكتاب

en: &Author(s):
ar: &المؤلف:

en: Author so&rt:
ar: &ت‍رتيب المؤلف:

en: Change the author(s) of this book. Multiple authors should be separated by a comma
ar: غيّر مؤلف(ي) هذا الكتاب. ينبغي فصل المؤلفين المتعددين بفارزة

en: &Publisher:
ar: الناش‍&‍ر:

en: Ta&gs:
ar: ال‍&وسوم:

en: Tags categorize the book. This is particularly useful while searching. <br><br>They can be any words or phrases, separated by commas.
ar: الوسوم تصنّف الكتاب. هذا يفيد على وجه الخصوص في البحث. <br><br> يمكن أن تكون أية كلمات أو عبارات، مفصولة بفوارز.

en: &Series:
ar: ال‍&س‍لسلة:

en: List of known series. You can add new series.
ar: قائمة السلسلات المعروفة. بإمكانك إضافة سلسلات جديدة.

en: Book
ar: الكتاب

en: MOBI output
ar: إخراج MOBI

en: Ignore &margins
ar: تجاهل الهوامش

en: Do not convert all images to &JPEG (may result in images not working in older viewers)
ar: لا تحول جميع الصور إلى &JPEG (قد يؤدي ذلك إلى عدم عمل الصور في العارضين القدامى)

en: Kindle options
ar: خيارات كيندل

en: MOBI file &type:
ar: &نوع ملف MOBI:

en: <b>WARNING:</b> Various Kindle devices have trouble displaying the new or both MOBI filetypes. If you wish to use the new format on your device, convert to AZW3 instead of MOBI.
ar: <b>تحذير:</b> تواجه أجهزة Kindle المختلفة مشكلة في عرض أنواع ملفات MOBI الجديدة أو كليهما. إذا كنت ترغب في استخدام التنسيق الجديد على جهازك، فقم بالتحويل إلى AZW3 بدلاً من MOBI.

en: Personal Doc tag:
ar: علامة المستند الشخصي:

en: Default profile
ar: الملف الشخصي الافتراضي

en: unlimited
ar: غير محدود

en: %(width)d x %(height)d pixels
ar: %(width)d × %(height)d بكسل

en: Screen size: %s
ar: حجم الشاشة: %s

en: Page setup
ar: إعداد الصفحة

en: &Output profile:
ar: &طور الخرج:

en: Profile description
ar: وصف الطور

en: &Input profile:
ar: ل&احة الإدخال:

en: Margins
ar: الهوامش

en: &Left:
ar: &يسار:

en: Unchanged
ar: لم يتغير

en: &Top:
ar: &أعلى:

en: &Right:
ar: &يمين:

en: &Bottom:
ar: &أسفل:

en: PDB output
ar: إخراج PDB

en: &Format:
ar: ال‍&ص‍يغة:

en: Output &encoding:
ar: ت&شفير الإخراج:

en: &Inline TOC
ar: جدول محتويات داخلي

en: PDF input
ar: إدخال بي دي أف

en: Remove headers at &top of page by:
ar: إزالة الرؤوس من أعلى الصفحة بـ:

en: Automatically
ar: تلقائياً

en:  px
ar:  مقصف

en: Regular expression to remove &header at top of page:
ar: تعبير نمطي لإزالة رأس الصفحة:

en: No &images
ar: لا &صور

en: Regular expression to remove &footer at bottom of page:
ar: تعبير نمطي لإزالة تذييل الصفحة:

en: Remove footers at &bottom of page by:
ar: إزالة التذييلات من أسفل الصفحة بـ:

en: PDF &engine:
ar: محرك PDF:

en: Line &un-wrapping factor:
ar: عامل فك التفاف السطر:

en: PDF output
ar: إخراج PDF

en: Use page margins from the &document being converted
ar: استخدم هوامش الصفحة من المستند الذي يتم تحويله

en: &Use the paper size set in output profile
ar: استخدم حجم الورق المحدد في ملف تعريف الإخراج

en: &Paper size:
ar: حجم الورق:

en: &Unit:
ar: &الوحدة:

en: Preserve &aspect ratio of cover
ar: الحفاظ على نسبة &الأبعاد للغلاف

en: Add page &numbers to the bottom of every page
ar: أضف &أرقام الصفحات إلى أسفل كل صفحة

en: Add a printable &Table of Contents at the end
ar: أضف ج‍د&ول محتويات قابلاً للطباعة عند النهاية

en: &Title for ToC:
ar: &عنوان جدول المحتويات:

en: Serif famil&y:
ar: عائلة Serif:

en: Sans fami&ly:
ar: عائلة Sans:

en: &Monospace family:
ar: الخطوط أحا&دية التباعد:

en: S&tandard font:
ar: الخ&ط القياسي:

en: Default font si&ze:
ar: الح&جم المبدئي للخط:

en: Monospace &font size:
ar: &حجم خط أحادي المسافة:

en: Page &number map:
ar: خريطة أرقام ال&صفحات:

en: Page  margins
ar: هوامش الصفحة

en: Page headers and footers
ar: رؤوس وتذييلات الصفحات

en: You can insert headers and footers into every page of the produced PDF file by using header and footer templates. For examples, see the <a href="%s">documentation</a>.
ar: يمكنك إدراج رؤوس وتذييلات في كل صفحة من ملف PDF الناتج باستخدام قوالب الرأس والتذييل. للاطلاع على الأمثلة، راجع <a href="%s">التوثيق</a>.

en: &Header template:
ar: قالب الت&رويس:

en: &Footer template:
ar: قالب الت&ذييل:

en: &Break long words at the end of lines
ar: &اكسر الكلمات الطويلة في نهاية الأسطر

en: Odd/even &offset:
ar: إ&زاحة فردي/زوجي:

en: Discard book &cover
ar: تجاهل &غلاف الكتاب

en: PMLZ output
ar: إخراج PMLZ

en: Do not &reduce image size and depth
ar: لا &تقلل حجم الصورة وعمقها

en: RB output
ar: إخراج RB

en: No formats available
ar: لا توجد صيغ متاحة

en: Cannot build regex using the GUI builder without a book.
ar: لا يمكن بناء تعبير نمطي (regex) باستخدام منشئ الواجهة الرسومية (GUI) بدون كتاب.

en: Could not open file
ar: تعذر فتح الملف

en: Could not open the file, do you have it open in another program?
ar: تعذر فتح الملف، هل هو مفتوح في برنامج آخر؟

en: Failed to generate markup for testing. Click "Show details" to learn more.
ar: فشل في إنشاء ترميز للاختبار. انقر على "إظهار التفاصيل" لمعرفة المزيد.

en: Failed to generate preview
ar: فشل في إنشاء معاينة

en: Open book
ar: افتح الكتاب

en: Click the "Open" button below to open a e-book to use for testing.
ar: انقر على زر "فتح" أدناه لفتح كتاب إلكتروني للاستخدام في الاختبار.

en: Regex builder
ar: منشئ التعبير النمطي (Regex)

en: Regex:
ar: تعبير نمطي:

en: &Test
ar: &اختبار

en: Occurrences:
ar: التكرارات:

en: Goto:
ar: اذهب إلى:

en: &Previous
ar: ال&سابق

en: &Next
ar: ال&تالي

en: Preview
ar: معاينة

en: RTF input
ar: إدخال RTF

en: Ignore &WMF images in the RTF file
ar: تجاهل صور WMF في ملف RTF

en: Search &
    replace
ar: بحث و
    استبدال

en: &Search regular expression:
ar: التعبير النظامي لل&بحث:

en: Replacement text
ar: نص الإستبدال

en: Search regular expression
ar: التعبير النظامي للبحث

en: Load calibre search-replace definitions file
ar: تحميل ملف تعريفات البحث والاستبدال في كاليبر

en: calibre search-replace definitions file
ar: ملف تعريفات البحث والاستبدال في كاليبر

en: Failed to read
ar: فشل في القراءة

en: Failed to load patterns from %s, click "Show details" to learn more.
ar: فشل في تحميل الأنماط من %s، انقر على "إظهار التفاصيل" لمعرفة المزيد.

en: Save calibre search-replace definitions file
ar: حفظ ملف تعريفات البحث والاستبدال في كاليبر

en: Unused search & replace definition
ar: تعريف بحث واستبدال غير مستخدم

en: The search/replace definition being edited  has not been added to the list of definitions. Do you wish to continue with the conversion (the definition will not be used)?
ar: لم يُضَف تعريف البحث/الاستبدال الذي يجري تعديله إلى قائمة التعريفات. هل ترغب في متابعة التحويل (لن يُستخدم التعريف)؟

en: Invalid regular expression
ar: تعبير نمطي غير صالح

en: Invalid regular expression: %s
ar: تعبير نمطي غير صالح: %s

en: The list of search/replace definitions that will be applied to this conversion.
ar: قائمة تعريفات البحث/الاستبدال التي سيتم تطبيقها على هذا التحويل.

en: Edit search/replace definition
ar: تحرير تعريف البحث/الاستبدال

en: &Replacement text:
ar: نص ال&استبدال:

en: Add the current expression to the list of expressions that will be applied
ar: أضف التعبير الحالي إلى قائمة التعبيرات التي سيتم تطبيقها

en: &Add
ar: &إضافة

en: Edit the currently selected expression
ar: تحرير التعبير المحدد حاليًا

en: Remove the currently selected expression
ar: إزالة التعبير المحدد حاليًا

en: &Remove
ar: &إزالة

en: Load a list of expressions from a previously saved file
ar: تحميل قائمة من التعبيرات من ملف تم حفظه مسبقًا

en: &Load
ar: &تحميل

en: Save this list of expressions so that you can re-use it easily
ar: احفظ قائمة التعبيرات هذه بحيث يمكنك إعادة استخدامها بسهولة

en: &Save
ar: &حفظ

en: Move expression up.
ar: نقل التعبير للأعلى.

en: Move expression down.
ar: نقل التعبير للأسفل.

en: <p>Search and replace uses <i>regular expressions</i>. See the <a href="%s">regular expressions tutorial</a> to get started with regular expressions. Also clicking the wizard button below will allow you to test your regular expression against the current input document. When you are happy with an expression, click the Add button to add it to the list of expressions.
ar: <p>يستخدم البحث والاستبدال <i>تعبيرات نمطية</i>. راجع <a href="%s">البرنامج التعليمي للتعبيرات النمطية</a> للبدء في استخدام التعبيرات النمطية. كما أن النقر على زر المعالج أدناه سيسمح لك باختبار التعبير النمطي الخاص بك مقابل مستند الإدخال الحالي. عندما تكون راضيًا عن تعبير ما، انقر على زر إضافة لإضافته إلى قائمة التعبيرات.

en: Restore &defaults
ar: استعادة الإعدادات الافتراضية

en: &Input format:
ar: تنسيق &الإدخال:

en: Use &saved conversion settings for individual books
ar: استخدام إعدادات التحويل &المحفوظة للكتب الفردية

en: Convert
ar: تحويل

en: SNB output
ar: إخراج SNB

en: Hide &chapter name
ar: إخفاء اسم ال&فصل

en: Don't indent the &first line for each paragraph
ar: لا تقم بمسافة بادئة لل&سطر الأول لكل فقرة

en: Insert &empty line between paragraphs
ar: أدخل &سطرًا فارغًا بين الفقرات

en: Optimize for full-&screen mode
ar: تحسين لوضع &الشاشة الكاملة

en: Structure
    detection
ar: الكشف عن
    الهيكل

en: Fine tune the detection of chapter headings and other document structure.
ar: ضبط دقيق لاكتشاف رؤوس الفصول وبنية المستند الأخرى.

en: Detect &chapters at (XPath expression):
ar: اكتشاف ال&فصول عند (تعبير XPath):

en: Insert &page breaks before (XPath expression):
ar: إدراج فواصل &صفحات قبل (تعبير XPath):

en: Start &reading at (XPath expression):
ar: بدء ال&قراءة عند (تعبير XPath):

en: Invalid XPath
ar: XPath غير صالح

en: The XPath expression %s is invalid.
ar: تعبير XPath %s غير صالح.

en: Chapter &mark:
ar: &علامة الفصل:

en: The header and footer removal options have been replaced by the Search & replace options. Click the Search & replace category in the bar to the left to use these options. Leave the replace field blank and enter your header/footer removal regexps into the search field.
ar: لقد تم استبدال خيارات إزالة الرأس والتذييل بخيارات البحث والاستبدال. انقر على فئة البحث والاستبدال في الشريط الأيسر لاستخدام هذه الخيارات. اترك حقل الاستبدال فارغًا وأدخل تعبيراتك النمطية لإزالة الرأس/التذييل في حقل البحث.

en: Insert &metadata as page at start of book
ar: أدخل &البيانات الوصفية كصفحة في بداية الكتاب

en: Remove &fake margins
ar: أزل هذا الملف

en: Remove first &image
ar: إزالة الصورة & الأولى

en: Add &alt text to images
ar: أضف نص &بديل للصور

en: Table of
    Contents
ar: جدول
    المحتويات

en: Control the creation/conversion of the Table of Contents.
ar: تحكّم بإنشاء/تحويل جدول المحتويات.

en: Level &1 TOC (XPath expression):
ar: مستوى &1 جدول المحتويات (تعبير XPath):

en: Level &2 TOC (XPath expression):
ar: مستوى &2 جدول المحتويات (تعبير XPath):

en: Level &3 TOC (XPath expression):
ar: مستوى &3 جدول المحتويات (تعبير XPath):

en: &Force use of auto-generated Table of Contents
ar: &ألزم استخدام جدول المحتويات المنشئة آلياً

en: Do not add &detected chapters to the Table of Contents
ar: &عاطفية تضف فصول مكشوفة إلى قائمة المحتويات

en: Number of &links to add to Table of Contents:
ar: وتسمح وصلات مكررة عند إنشاء جدول المحتويات:

en: TOC &filter:
ar: مُر&شّح جدول المحتويات:

en: Chapter &threshold:
ar: &علامة الفصل:

en: Allow &duplicate links when creating the Table of Contents
ar: وتسمح وصلات مكررة عند إنشاء جدول المحتويات

en: <a href="%s">Help with using these options to generate a Table of Contents</a>
ar: <a href="%s">مساعدة في استخدام هذه الخيارات لتوليد جدول محتويات</a>

en: This option will cause calibre to popup the Table of Contents Editor tool,
     which will allow you to manually edit the Table of Contents, to fix any errors
     caused by automatic generation.
ar: سيؤدي هذا الخيار إلى ظهور أداة محرر جدول المحتويات في كاليبر،
     مما سيتيح لك تحرير جدول المحتويات يدويًا، لإصلاح أي أخطاء
     ناتجة عن التوليد التلقائي.

en: &Manually fine-tune the ToC after conversion is completed
ar: &ضبط جدول المحتويات يدويًا بعد اكتمال التحويل

en: TXT input
ar: إدخال TXT

en: Structure
ar: الهيكل

en: &Paragraph style:
ar: نمط ال&فقرة:

en: &Formatting style:
ar: نمط ال&تنسيق:

en: Common
ar: شائع

en: Preserve &spaces
ar: الحفاظ على ال&مسافات

en: Remove &indents at the beginning of lines
ar: إزالة ال&مسافات البادئة في بداية الأسطر

en: Markdown
ar: ماركداون

en: You can optionally enable various extensions to the base Markdown syntax, below.
ar: يمكنك اختياريًا تمكين ملحقات متنوعة لبنية Markdown الأساسية، أدناه.

en: TXT output
ar: إخراج TXT

en: Note that for images to be preserved, the formatting option above must be markdown or textile and also enable the setting to not remove image references.
ar: لاحظ أنه للحفاظ على الصور، يجب أن يكون خيار التنسيق أعلاه هو ماركداون أو تكستتايل، ويجب أيضًا تمكين الإعداد لعدم إزالة مراجع الصور.

en: General
ar: عام

en: &Line ending style:
ar: نمط نهاية ال&سطر:

en: &Formatting:
ar: ال&تنسيق:

en: Plain
ar: عادي

en: &Maximum line length:
ar: الحد الأقصى لطول ال&سطر:

en: Force maximum line &length
ar: فرض الحد الأقصى لطول السطر

en: Markdown, Textile
ar: ماركداون، تكستتايل

en: Do not remove links (<a> tags) before processing
ar: لا تقم بإزالة الروابط (علامات <a>) قبل المعالجة

en: Do not remove image &references before processing
ar: لا تقم بإزالة مراجع الصور &قبل المعالجة

en: Keep text &color, when possible
ar: الحفاظ على &لون النص، عند الإمكان

en: Note that images will not be preserved. For that, convert to TXTZ, with the Output format set to markdown.
ar: لاحظ أن الصور لن يتم الاحتفاظ بها. لذلك، قم بالتحويل إلى TXTZ، مع تعيين تنسيق الإخراج على ماركداون.

en: TXTZ output
ar: إخراج TXTZ

en: Use a wizard to generate the XPath expression
ar: استخدم معالجاً لإنشاء تعبير XPath

en: Match HTML &tags with tag name:
ar: مطابقة علامات HTML ب&اسم العلامة:

en: Having the &attribute:
ar: مع ال&سمة:

en: With &value:
ar: مع ال&قيمة:

en: (A regular expression)
ar: (تعبير نمطي)

en: <p>For example, to match all h2 tags that have class="chapter", set tag to <i>h2</i>, attribute to <i>class</i> and value to <i>chapter</i>.</p><p>Leaving attribute blank will match any attribute and leaving value blank will match any value. Setting tag to * will match any tag.</p><p>To learn more advanced usage of XPath see the <a href="%s">XPath Tutorial</a>.
ar: <p>على سبيل المثال، لمطابقة جميع علامات h2 التي تحتوي على class="chapter"، قم بتعيين العلامة إلى <i>h2</i>، السمة إلى <i>class</i>، والقيمة إلى <i>chapter</i>.</p><p>ترك السمة فارغة سيطابق أي سمة، وترك القيمة فارغة سيطابق أي قيمة. تعيين العلامة إلى * سيطابق أي علامة.</p><p>لمعرفة المزيد حول الاستخدام المتقدم لـ XPath، راجع <a href="%s">دليل XPath التعليمي</a>.</p>.

en: Browse by covers
ar: تصفح حسب الأغلفة

en: Choose color
ar: اختر اللون

en: &Name:
ar: &الاسم:

en: Color &1:
ar: &اللون 1:

en: Color &2:
ar: &اللون 2:

en: Contrast color &1 (mainly for text):
ar: لون التباين &1 (للنص بشكل أساسي):

en: Contrast color &2 (mainly for text):
ar: لون التباين &2 (للنص بشكل أساسي):

en: The color scheme name "%s" is invalid. It must start with a # and be at least two characters long.
ar: اسم نظام الألوان "%s" غير صالح. يجب أن يبدأ بعلامة # وأن يتكون من حرفين على الأقل.

en: A color scheme with the name "%s" already exists.
ar: يوجد بالفعل نظام ألوان بالاسم "%s".

en: When generating covers, a color scheme for the cover is chosen at random from the color schemes below. You can prevent an individual scheme from being selected by unchecking it. The preview on the right shows the currently selected color scheme.
ar: عند إنشاء الأغلفة، يتم اختيار نظام ألوان للغلاف بشكل عشوائي من أنظمة الألوان أدناه. يمكنك منع تحديد نظام فردي عن طريق إلغاء تحديده. تعرض المعاينة على اليمين نظام الألوان المحدد حاليًا.

en: Choose a color scheme to be used for this generated cover.
ar: اختر نظام ألوان لاستخدامه لهذا الغلاف الذي تم إنشاؤه.

en: In normal cover generation, the color scheme is chosen at random from the list of color schemes below. You can prevent an individual color scheme from being chosen by unchecking it here.
ar: في عملية إنشاء الغلاف العادية، يتم اختيار نظام الألوان بشكل عشوائي من قائمة أنظمة الألوان أدناه. يمكنك منع اختيار نظام ألوان فردي بإلغاء تحديده هنا.

en: &New color scheme
ar: نظام ألوان &جديد

en: &Edit color scheme
ar: &تعديل نظام الألوان

en: &Remove color scheme
ar: &إزالة نظام الألوان

en: &Styles
ar: &الأنماط

en: When generating covers, a style for the cover is chosen at random from the styles below. You can prevent an individual style from being selected by unchecking it. The preview on the right shows the currently selected style.
ar: عند إنشاء الأغلفة، يتم اختيار نمط للغلاف بشكل عشوائي من الأنماط أدناه. يمكنك منع تحديد نمط فردي عن طريق إلغاء تحديده. تعرض المعاينة على اليمين النمط المحدد حاليًا.

en: Choose a style to be used for this generated cover.
ar: اختر نمطًا لاستخدامه لهذا الغلاف الذي تم إنشاؤه.

en: In normal cover generation, the style is chosen at random from the list of styles below. You can prevent an individual style from being chosen by unchecking it here.
ar: في عملية إنشاء الغلاف العادية، يتم اختيار النمط بشكل عشوائي من قائمة الأنماط أدناه. يمكنك منع اختيار نمط فردي بإلغاء تحديده هنا.

en: &Fonts and sizes
ar: &الخطوط والأحجام

en: &Title font family:
ar: عائلة خط ال&عنوان:

en: &Title font size:
ar: حجم خط ال&عنوان:

en: &Subtitle font family:
ar: عائلة خط ال&عنوان الفرعي:

en: &Subtitle font size:
ar: حجم خط ال&عنوان الفرعي:

en: &Footer font family:
ar: عائلة خط ال&تذييل:

en: &Footer font size:
ar: حجم خط ال&تذييل:

en: Cover &width:
ar: &عرض الغلاف:

en: Cover &height:
ar: ا&رتفاع الغلاف:

en: Note that the preview to the side is of fixed aspect ratio, so changing the cover width above will not have any effect. If you change the height, you should also change the width nevertheless as it will be used in actual cover generation.
ar: لاحظ أن المعاينة الجانبية ذات نسبة أبعاد ثابتة، لذا فإن تغيير عرض الغلاف أعلاه لن يكون له أي تأثير. إذا قمت بتغيير الارتفاع، يجب عليك أيضًا تغيير العرض على الرغم من ذلك، حيث سيتم استخدامه في إنشاء الغلاف الفعلي.

en: &Text
ar: &نص

en: The text on the generated cover is taken from the metadata of the book. This is controlled via templates. You can use the <b>, <i> and <br> tags in the templates for bold, italic and line breaks, respectively. The default templates use the title, series and authors. You can change them to use whatever metadata you like.
ar: يتم أخذ النص الموجود على الغلاف الذي تم إنشاؤه من بيانات الكتاب الوصفية. يتم التحكم في ذلك عبر القوالب. يمكنك استخدام علامات <b> و <i> و <br> في القوالب للخط العريض والمائل وفواصل الأسطر، على التوالي. تستخدم القوالب الافتراضية العنوان والسلسلة والمؤلفين. يمكنك تغييرها لاستخدام أي بيانات وصفية تفضلها.

en: Change the &title template
ar: غير قالب ال&عنوان

en: The title template
ar: قالب العنوان

en: Change the &sub-title template
ar: غير قالب &العنوان الفرعي

en: The sub-title template
ar: قالب العنوان الفرعي

en: Change the &footer template
ar: غير قالب ال&تذييل

en: The footer template
ar: قالب التذييل

en: My Color Scheme
ar: نظام الألوان الخاص بي

en: Cannot edit
ar: لا يمكن التعديل

en: Cannot edit a builtin color scheme. Create a new color scheme instead.
ar: لا يمكن تعديل نظام ألوان مدمج. قم بإنشاء نظام ألوان جديد بدلاً من ذلك.

en: Cannot remove
ar: لا يمكن الإزالة

en: Cannot remove a builtin color scheme.
ar: لا يمكن إزالة نظام ألوان مدمج.

en: A sample book
ar: كتاب عيّنة

en: Author One
ar: المؤلف الأول

en: Author Two
ar: المؤلف الثاني

en: A series of samples
ar: سلسلة من العينات

en: Tag One
ar: وسم واحد

en: Tag Two
ar: وسم اثنان

en: Some publisher
ar: ناشر ما

en: Cover generation settings
ar: إعدادات توليد الغلاف

en: Save these settings as the &defaults for future use
ar: احفظ هذه الإعدادات كإعدادات ا&فتراضية للاستخدام المستقبلي

en: Save the current cover generation settings for later re-use
ar: احفظ إعدادات توليد الغلاف الحالية لإعادة استخدامها لاحقًا

en: Load previously saved cover generation settings
ar: تحميل إعدادات توليد الغلاف المحفوظة مسبقًا

en: Save the current settings as the settings to use always instead of just this time. Remember that for styles and colors the actual style or color used is chosen at random from the list of checked styles/colors.
ar: احفظ الإعدادات الحالية كإعدادات للاستخدام دائمًا بدلاً من هذه المرة فقط. تذكر أنه بالنسبة للأنماط والألوان، يتم اختيار النمط أو اللون الفعلي المستخدم عشوائيًا من قائمة الأنماط/الألوان المحددة.

en: My cover style
ar: نمط الغلاف الخاص بي

en: Name for these settings
ar: اسم لهذه الإعدادات

en: Theme name:
ar: اسم المظهر:

en: Create the rule below, the rule can be used to transform style properties
ar: أنشئ القاعدة أدناه، يمكن استخدام القاعدة لتحويل خصائص النمط

en: If the &property:
ar: إذا كانت ال&خاصية:

en: The name of a CSS property, for example: font-size
    Do not use shorthand properties, they will not work.
    For instance use margin-top, not margin.
ar: اسم خاصية CSS، على سبيل المثال: font-size
     لا تستخدم الخصائص المختصرة، فلن تعمل.
     على سبيل المثال، استخدم margin-top، وليس margin.

en: The CSS property value
ar: قيمة خاصية CSS

en: Either a CSS length, such as 10pt or a unit less number. If a unit less number is used it will be compared with the CSS value using whatever unit the value has. Note that comparison automatically converts units, except for relative units like percentage or em, for which comparison fails if the units are different.
ar: إما طول CSS، مثل 10pt أو رقم بدون وحدة. إذا تم استخدام رقم بدون وحدة فسيتم مقارنته بقيمة CSS باستخدام أي وحدة تحتوي عليها القيمة. لاحظ أن المقارنة تحول الوحدات تلقائيًا، باستثناء الوحدات النسبية مثل النسبة المئوية أو em، والتي تفشل المقارنة فيها إذا كانت الوحدات مختلفة.

en: CSS properties to add to the rule that contains the matching style. You can specify more than one property, separated by semi-colons, for example: color:red; font-weight: bold
ar: خصائص CSS لإضافتها إلى القاعدة التي تحتوي على النمط المطابق. يمكنك تحديد أكثر من خاصية، مفصولة بفاصلة منقوطة، على سبيل المثال: color:red; font-weight: bold

en: A number
ar: عدد

en: Edit rule
ar: تعديل القاعدة

en: If the property <i>{property}</i> <b>{match_type}</b> <b>{query}</b><br>{action}
ar: إذا كانت الخاصية <i>{property}</i> <b>{match_type}</b> <b>{query}</b><br>{action}

en: This rule is invalid, please remove it
ar: هذه القاعدة غير صالحة، يرجى إزالتها

en: You can specify rules to transform styles here. Click the "Add rule" button below to get started.
ar: يمكنك تحديد قواعد لتحويل الأنماط هنا. انقر فوق زر "إضافة قاعدة" أدناه للبدء.

en: Test style transform rules
ar: اختبار قواعد تحويل النمط

en: Enter a CSS stylesheet below and click the "Test" button
ar: أدخل ورقة أنماط CSS أدناه وانقر على زر "اختبار"

en: Resulting stylesheet
ar: ورقة الأنماط الناتجة

en: Edit style transform rules
ar: تحرير قواعد تحويل النمط

en: E&xport
ar: ت&صدير

en: Export these rules to a file
ar: تصدير هذه القواعد إلى ملف

en: &Import
ar: &استيراد

en: Import previously exported rules
ar: استيراد القواعد المصدرة مسبقًا

en: &Test rules
ar: &اختبار القواعد

en: Save this ruleset for later re-use
ar: احفظ هذه المجموعة من القواعد لإعادة استخدامها لاحقًا

en: Load a previously saved ruleset
ar: تحميل مجموعة قواعد محفوظة مسبقًا

en: No rules
ar: لا توجد قواعد

en: There are no rules to export
ar: لا توجد قواعد للتصدير

en: Choose file for exported rules
ar: اختر ملفًا للقواعد المصدرة

en: Choose file to import rules from
ar: اختر ملفًا لاستيراد القواعد منه

en:  index
ar:  فهرس

en: Clear {0}
ar: مسح {0}

en: Values changed
ar: تغيرت القيم

en: You have changed the values. In order to use this editor, you must either discard or apply these changes. Apply changes?
ar: لقد قمت بتغيير القيم. لاستخدام هذا المحرر، يجب عليك إما تجاهل هذه التغييرات أو تطبيقها. هل تريد تطبيق التغييرات؟

en: Set {} to yes
ar: عيّن {} إلى نعم

en: Set {} to no
ar: عيّن {} إلى لا

en: Clear {}
ar: مسح {}

en: Undefined
ar: غير محدد

en: Today
ar: اليوم

en: Exact time: {}
ar: الوقت المحدد: {}

en: items
ar: عناصر

en: Open the Manage {} window
ar: افتح نافذة إدارة {}

en: Open the {0} editor. If Ctrl or Shift is pressed, open the Manage {0} window
ar: افتح محرر {0}. إذا تم الضغط على Ctrl أو Shift، فافتح نافذة إدارة {0}

en: The enumeration "{0}" contains an invalid value that will be set to the default
ar: يحتوي التعداد "{0}" على قيمة غير صالحة سيتم تعيينها إلى الافتراضي

en: Set {0} to No
ar: اضبط {0} على لا

en: Set {0} to Yes
ar: اضبط {0} على نعم

en: Open Item editor
ar: فتح محرر العنصر

en: Apply changes
ar: تطبيق التغييرات

en: Clear series
ar: مسح السلسلة

en: Automatically number books
ar: ترقيم الكتب تلقائيًا

en: If not checked, the series number for the books will be set to 1. If checked, selected books will be automatically numbered, in the order you selected them. So if you selected Book A and then Book B, Book A will have series number 1 and Book B series number 2.
ar: إذا لم يتم تحديد هذا الخيار، فسيتم تعيين رقم السلسلة للكتب إلى 1. إذا تم تحديده، فسيتم ترقيم الكتب المحددة تلقائيًا، بالترتيب الذي اخترتها به. لذلك إذا اخترت الكتاب أ ثم الكتاب ب، فسيكون للكتاب أ رقم السلسلة 1 والكتاب ب رقم السلسلة 2.

en: Force numbers to start with
ar: إجبار الأرقام على البدء بـ

en: Series will normally be renumbered from the highest number in the database for that series. Checking this box will tell calibre to start numbering from the value in the box
ar: عادةً ما يتم إعادة ترقيم السلاسل من أعلى رقم في قاعدة البيانات لتلك السلسلة. سيخبر تحديد هذا المربع كاليبر ببدء الترقيم من القيمة الموجودة في المربع

en: The amount by which to increment the series number for successive books. Only applicable when using force series numbers.
ar: المقدار الذي يتم به زيادة رقم السلسلة للكتب المتتالية. ينطبق فقط عند استخدام أرقام السلسلة الإجبارية.

en: The enumeration "{0}" contains invalid values that will not appear in the list
ar: يحتوي التعداد "{0}" على قيم غير صالحة لن تظهر في القائمة

en: Remove all tags
ar: إزالة جميع العلامات

en: tags to remove
ar: علامات للإزالة

en: You have entered values. In order to use this editor you must first discard them. Discard the values?
ar: لقد أدخلت قيمًا. لاستخدام هذا المحرر يجب عليك أولاً تجاهلها. هل تريد تجاهل القيم؟

en: No details available.
ar: لا توجد تفاصيل متوفرة.

en: Device no longer connected.
ar: الجهاز غير متصل بعد الآن.

en: Get device information
ar: الحصول على معلومات الجهاز

en: Set library information
ar: تعيين معلومات المكتبة

en: Get list of books on device
ar: الحصول على قائمة الكتب على الجهاز

en: Prepare files for transfer from device
ar: تحضير الملفات للنقل من الجهاز

en: Get annotations from device
ar: الحصول على الملاحظات من الجهاز

en: Send metadata to device
ar: إرسال البيانات الوصفية إلى الجهاز

en: Send collections to device
ar: إرسال المجموعات إلى الجهاز

en: Upload one book to the device | Upload {} books to the device
ar[0]: تحميل كتاب واحد إلى الجهاز
ar[1]: تحميل كتابين إلى الجهاز
ar[2]: تحميل {} كتب إلى الجهاز
ar[3]: تحميل {} كتب إلى الجهاز
ar[4]: تحميل {} كتب إلى الجهاز
ar[5]: تحميل {} كتب إلى الجهاز

en: Delete books from device
ar: حذف الكتب من الجهاز

en: Download books from device
ar: تنزيل الكتب من الجهاز

en: View book on device
ar: عرض الكتاب على الجهاز

en: Set default send to device action
ar: تعيين إجراء الإرسال الافتراضي إلى الجهاز

en: Send to main memory
ar: إرسال إلى الذاكرة الرئيسية

en: Send to storage card A
ar: إرسال إلى بطاقة التخزين أ

en: Send to storage card B
ar: إرسال إلى بطاقة التخزين ب

en: Send specific format to
ar: إرسال تنسيق معين إلى

en: Send and delete from library
ar: إرسال وحذف من المكتبة

en: Eject device
ar: إخراج الجهاز

en: Error communicating with device
ar: خطأ في الاتصال بالجهاز

en: Manage the %s?
ar: إدارة %s؟

en: Detected the <b>%s</b>. Do you want calibre to manage it?
ar: تم الكشف عن <b>%s</b>. هل تريد أن يديرها كاليبر؟

en: No suitable formats
ar: لا توجد تنسيقات مناسبة

en: Running jobs
ar: المهام الجارية

en: Cannot configure the device while there are running device jobs.
ar: لا يمكن تهيئة الجهاز أثناء وجود مهام جارية للجهاز.

en: Configure %s
ar: ضبط %s

en: Restart calibre for the changes to %s to be applied.
ar: أعد تشغيل كاليبر لتطبيق التغييرات على %s.

en: Book already on device
ar: الكتاب موجود بالفعل على الجهاز

en: The book {} is already present on the device. Resending it might cause any annotations/bookmarks on the device for this book to be lost. Are you sure?
ar: الكتاب {} موجود بالفعل على الجهاز. قد يؤدي إعادة إرساله إلى فقدان أي ملاحظات/إشارات مرجعية على الجهاز لهذا الكتاب. هل أنت متأكد؟

en: Some books already on device
ar: بعض الكتب موجودة بالفعل على الجهاز

en: Some of the selected books are already on the device. Resending them might cause any annotations/bookmarks on the device for these books to be lost. Click "Show details" to see the books already on the device. Are you sure?
ar: بعض الكتب المختارة موجودة بالفعل على الجهاز. قد يؤدي إعادة إرسالها إلى فقدان أي ملاحظات/إشارات مرجعية على الجهاز لهذه الكتب. انقر على "إظهار التفاصيل" لرؤية الكتب الموجودة بالفعل على الجهاز. هل أنت متأكد؟

en: Error talking to device
ar: خطأ في الاتصال بالجهاز

en: There was a temporary error talking to the device. Please unplug and reconnect the device or reboot.
ar: حدث خطأ مؤقت في الاتصال بالجهاز. يرجى فصل الجهاز وإعادة توصيله أو إعادة تشغيله.

en: Device:
ar: الجهاز:

en:  detected.
ar:  تم اكتشافه.

en: No books
ar: لا كتب

en: selected to send
ar: محددة للإرسال

en: No device
ar: لا يوجد جهاز

en: No device connected
ar: لا يوجد جهاز متصل

en: %(num)i of %(total)i books
ar: %(num)i من %(total)i كتاب

en: 0 of %i books
ar: 0 من %i كتاب

en: Choose format to send to device
ar: اختر التنسيق الذي تريد إرساله إلى الجهاز

en: Cannot send: No device is connected
ar: لا يمكن الإرسال: لا يوجد جهاز متصل

en: No card
ar: لا توجد بطاقة

en: Cannot send: Device has no storage card
ar: لا يمكن الإرسال: الجهاز لا يحتوي على بطاقة تخزين

en: Auto convert the following books before uploading to the device?
ar: هل تريد تحويل الكتب التالية تلقائيًا قبل تحميلها إلى الجهاز؟

en: Sending catalogs to device.
ar: إرسال الكتالوجات إلى الجهاز.

en: Sending news to device.
ar: إرسال الأخبار إلى الجهاز.

en: Sending books to device.
ar: إرسال الكتب إلى الجهاز.

en: Could not upload the following books to the device, as no suitable formats were found. Convert the book(s) to a format supported by your device first.
ar: تعذر تحميل الكتب التالية إلى الجهاز، حيث لم يتم العثور على تنسيقات مناسبة. قم بتحويل الكتاب (الكتب) إلى تنسيق يدعمه جهازك أولاً.

en: No space on device
ar: لا توجد مساحة على الجهاز

en: <p>Cannot upload books to device there is no more free space available
ar: <p>لا يمكن تحميل الكتب إلى الجهاز، لا توجد مساحة حرة إضافية متوفرة

en: Incorrect destination
ar: وجهة غير صحيحة

en: Analyzing books on the device: %d%% finished
ar: تحليل الكتب على الجهاز: %d%% اكتمل

en: Book format sync problem
ar: مشكلة مزامنة تنسيق الكتاب

en: Some book formats in your library cannot be synced because they have dates in the future
ar: لا يمكن مزامنة بعض تنسيقات الكتب في مكتبتك لأن لديها تواريخ في المستقبل

en: Device
ar: الجهاز

en: Unknown formats
ar: تنسيقات غير معروفة

en: You have enabled the <b>{0}</b> formats for your {1}. The {1} may not support them. If you send these formats to your {1} they may not work. Are you sure?
ar: لقد قمت بتمكين تنسيقات <b>{0}</b> لجهازك {1}. قد لا يدعم {1} هذه التنسيقات. إذا قمت بإرسال هذه التنسيقات إلى جهازك {1}، فقد لا تعمل. هل أنت متأكد؟

en: Invalid template
ar: قالب غير صالح

en: The template %s is invalid:
ar: القالب %s غير صالح:

en: Select available formats and their order for this device
ar: حدد التنسيقات المتاحة وترتيبها لهذا الجهاز

en: If checked, books are placed into sub-folders based on their metadata on the device. If unchecked, books are all put into the top level folder.
ar: إذا تم تحديد هذا الخيار، يتم وضع الكتب في مجلدات فرعية بناءً على بياناتها الوصفية على الجهاز. إذا لم يتم تحديده، يتم وضع جميع الكتب في المجلد الأعلى.

en: Use sub-folders
ar: استخدام المجلدات الفرعية

en: Use author sort for author
ar: استخدام ترتيب المؤلف للمؤلف

en: Save &template:
ar: حفظ ال&قالب:

en: No formats selected
ar: لم يتم تحديد تنسيقات

en: You must choose at least one format to send to the device
ar: يجب عليك اختيار تنسيق واحد على الأقل لإرساله إلى الجهاز

en: <b>Save &template</b> to control the filename and
            location of files sent to the device:
ar: <b>احفظ ال&قالب</b> للتحكم في اسم الملف وموقع الملفات المرسلة إلى الجهاز:

en: A <b>list of &folders</b> on the device to
            which to send e-books. The first one that exists will be used:
ar: <b>قائمة بالمجلدات</b> على الجهاز المراد
           إرسال الكتب الإلكترونية إليها. سيتم استخدام أول مجلد متوفر:

en: Browse for a folder on the device
ar: تصفح بحثًا عن مجلد على الجهاز

en: Select the devices to be <b>ignored</b>. calibre <b>will not</b>
                connect to devices with a checkmark next to their names.
ar: حدد الأجهزة التي سوف <b>تُتجاهَل</b>. كاليبر <b>لن</b>
              يرتبط بأجهزة التي بجنب أسمائها علامة تأشير.

en: Send the %s format to the folder:
ar: أرسل التنسيق %s إلى المجلد:

en: Folder on the device
ar: مجلد على الجهاز

en: &Remove rule
ar: إ&زالة القاعدة

en: Format specific sending
ar: إرسال خاص بالتنسيق

en: You can create rules that control where e-books of a specific
                format are sent to on the device. These will take precedence over
                the folders specified above.
ar: يمكنك إنشاء قواعد للتحكم في مكان إرسال الكتب الإلكترونية بتنسيق معين على الجهاز. ستكون لهذه القواعد الأولوية على المجلدات المحددة أعلاه.

en: Add a &new rule
ar: أضف قاعدة &جديدة

en: Note that these settings apply to all Kindle devices not just this particular one
ar: لاحظ أن هذه الإعدادات تنطبق على جميع أجهزة كيندل -Kindle- وليس فقط هذا الجهاز المعين

en: The <b>%s</b> device has no serial number, it cannot be configured
ar: جهاز <b>%s</b> ليس لديه رقم تسلسلي، لا يمكن تهيئته

en: <b>No MTP device connected.</b><p> You can only configure the MTP device plugin when a device is connected.
ar: <b>لا يوجد جهاز MTP متصل.</b><p> يمكنك فقط تكوين ملحق جهاز MTP عندما يكون الجهاز متصلًا.

en: If you want to un-ignore a previously ignored MTP device, use the "Ignored devices" tab.
ar: إذا أردت إلغاء تجاهل جهاز MTP تم تجاهله مسبقًا، فاستخدم علامة التبويب "الأجهزة المتجاهلة".

en: Choose the formats to send to the %s
ar: اختر التنسيقات لإرسالها إلى %s

en: &Ignore the %s in calibre
ar: &تجاهل %s في كاليبر

en: Change scanned &folders
ar: تغيير المجلدات ال&ممسوحة ضوئيًا

en: Show device information
ar: إظهار معلومات الجهاز

en: Page numbering (APNX)
ar: ترقيم الصفحات (APNX)

en: Copy to clipboard
ar: النسخ الى الحافظة

en: The %s will be ignored in calibre
ar: سيتم تجاهل %s في كاليبر

en: You are trying to send books into the <b>%s</b> folder. This folder is currently ignored by calibre when scanning the device. You have to tell calibre you want this folder scanned in order to be able to send books to it. Click the <b>Configure</b> button below to send books to it.
ar: أنت تحاول إرسال الكتب إلى المجلد <b>%s</b>. يتم تجاهل هذا المجلد حاليًا بواسطة كاليبر عند فحص الجهاز. يجب عليك إخبار كاليبر أنك تريد فحص هذا المجلد لتتمكن من إرسال الكتب إليه. انقر فوق زر <b>تهيئة</b> أدناه لإرسال الكتب إليه.

en: Configure
ar: تهيئة

en: Cannot send to %s
ar: لا يمكن الإرسال إلى %s

en: Choose folder on device
ar: اختر مجلدًا على الجهاز

en: <b>Scanned folders:</b>
ar: <b>المجلدات الممسوحة ضوئيًا:</b>

en: You can select which folders calibre will scan when searching this device for books.
ar: يمكنك تحديد المجلدات التي سيفحصها كاليبر عند البحث في هذا الجهاز عن الكتب.

en: If you a select a previously unselected folder, any sub-folders will not be visible until you restart calibre.
ar: إذا حددت مجلدًا لم يتم تحديده مسبقًا، فلن تكون أي مجلدات فرعية مرئية حتى تعيد تشغيل كاليبر.

en: Choose folders to scan
ar: اختر مجلدات للفحص

en: File formats
ar: تنسيقات الملفات

en: Extra driver customization options
ar: خيارات تخصيص إضافية للمشغل

en: How many empty books?
ar: كم عدد الكتب الفارغة؟

en: How many empty books should be added?
ar: كم عدد الكتب الفارغة التي يجب إضافتها؟

en: Set the author of the new books to:
ar: اضبط مؤلف الكتب الجديدة إلى:

en: Reset author to Unknown
ar: إعادة تعيين المؤلف إلى غير معروف

en: Set the series of the new books to:
ar: اضبط سلسلة الكتب الجديدة إلى:

en: Reset series
ar: إعادة تعيين السلسلة

en: Set the title of the new books to:
ar: اضبط عنوان الكتب الجديدة إلى:

en: Reset title
ar: إعادة تعيين العنوان

en: Also create an empty e-book in format:
ar: قم أيضًا بإنشاء كتاب إلكتروني فارغ بالتنسيق:

en: Also create an empty book format file that you can subsequently edit
ar: قم أيضًا بإنشاء ملف تنسيق كتاب فارغ يمكنك تحريره لاحقًا

en: Also copy book &formats when duplicating a book
ar: قم أيضًا بنسخ &تنسيقات الكتاب عند تكرار كتاب

en: Also copy all e-book files into the newly created duplicate books.
ar: قم أيضًا بنسخ جميع ملفات الكتب الإلكترونية إلى الكتب المكررة التي تم إنشاؤها حديثًا.

en: &Duplicate current book
ar: &تكرار الكتاب الحالي

en: Make the new empty book records exact duplicates
    of the current book "%s", with all metadata identical
ar: اجعل سجلات الكتب الفارغة الجديدة نسخًا طبق الأصل
    من الكتاب الحالي "%s"، مع تطابق جميع البيانات الوصفية

en: Add books by ISBN
ar: إضافة كتب بواسطة ISBN

en: &Paste from clipboard
ar: &لصق من الحافظة

en: <p>Enter a list of ISBNs in the box to the left, one per line. calibre will automatically create entries for books based on the ISBN and download metadata and covers for them.</p>
    <p>Any invalid ISBNs in the list will be ignored.</p>
    <p>You can also specify a file that will be added with each ISBN. To do this enter the full path to the file after a <code>&gt;&gt;</code>. For example:</p>
    <p><code>9788842915232 &gt;&gt; %s</code></p><p>To use identifiers other than ISBN use key:value syntax, For example:</p>
    <p><code>amazon:B001JK9C72</code></p>
ar: <p>أدخل قائمة بأرقام ISBN في المربع الموجود على اليسار، رقم واحد لكل سطر. سيقوم كاليبر بإنشاء إدخالات للكتب تلقائيًا بناءً على ISBN وتنزيل البيانات الوصفية والأغلفة لها.</p>
    <p>سيتم تجاهل أي أرقام ISBN غير صالحة في القائمة.</p>
    <p>يمكنك أيضًا تحديد ملف سيتم إضافته مع كل ISBN. للقيام بذلك، أدخل المسار الكامل للملف بعد <code>&gt;&gt;</code>. على سبيل المثال:</p>
    <p><code>9788842915232 &gt;&gt; %s</code></p><p>لاستخدام معرفات أخرى غير ISBN، استخدم صيغة مفتاح:قيمة، على سبيل المثال:</p>
    <p><code>amazon:B001JK9C72</code></p>

en: &Tags to set on created book entries:
ar: &علامات لتعيينها على إدخالات الكتب التي تم إنشاؤها:

en: Check for books with the same ISBN already in library
ar: التحقق من الكتب التي لها نفس رقم ISBN موجودة بالفعل في المكتبة

en: Convert ISBN-10 to ISBN-13 automatically
ar: تحويل ISBN-10 إلى ISBN-13 تلقائيًا

en: Some invalid ISBNs
ar: بعض أرقام ISBN غير صالحة

en: Some of the ISBNs you entered were invalid. They will be ignored. Click "Show details" to see which ones. Do you want to proceed?
ar: بعض أرقام ISBN التي أدخلتها غير صالحة. سيتم تجاهلها. انقر على "إظهار التفاصيل" لمعرفة أيها. هل تريد المتابعة؟

en: All invalid ISBNs
ar: جميع أرقام ISBN غير صالحة

en: All the ISBNs you entered were invalid. No books can be added.
ar: جميع أرقام ISBN التي أدخلتها غير صالحة. لا يمكن إضافة أي كتب.

en: Edit authors
ar: تعديل المؤلفين

en: Edit the authors for this book. You can drag and drop to re-arrange authors
ar: حرر مؤلفي هذا الكتاب. يمكنك السحب والإفلات لإعادة ترتيب المؤلفين

en: Enter an author to add
ar: أدخل مؤلفًا لإضافته

en: &Remove selected
ar: &إزالة المحدد

en: Configure the Book details window
ar: تهيئة نافذة تفاصيل الكتاب

en: Select displayed metadata
ar: اختر البيانات الوصفية المعروضة

en: Move the selected field up [{}]
ar: انقل الحقل المحدد للأعلى [{}]

en: Move the selected field down [{}]
ar: انقل الحقل المحدد للأسفل [{}]

en: Note: <b>comments</b>-like columns will always be displayed at the end unless their "Heading position" is "Show heading to the side"
ar: ملاحظة: الأعمدة الشبيهة بـ <b>التعليقات</b> ستعرض دائمًا في النهاية ما لم يكن "موضع العنوان" الخاص بها هو "إظهار العنوان إلى الجانب"

en: Fit &cover within view
ar: ناسب ال&غلاف ضمن العرض

en: Next [%s]
ar: التالي [%s]

en: Previous [%s]
ar: السابق [%s]

en: Book {} doesn't exist
ar: الكتاب {} غير موجود

en: Configure this view
ar: تهيئة هذا العرض

en: This book is marked
ar: هذا الكتاب معلم

en: This book is marked as: %s
ar: هذا الكتاب معلم بـ: %s

en: Path: {}
ar: المسار: {}

en: (the current book)
ar: (الكتاب الحالي)

en: (from {})
ar: (من {})

en: (will not change)
ar: (لن يتغير)

en: My books
ar: كتبي

en: No help available
ar: لا توجد مساعدة متاحة

en: No help available for this output format.
ar: لا توجد مساعدة متاحة لتنسيق الإخراج هذا.

en: Generate catalog
ar: إنشاء فهرس

en: Generate catalog for {0} books
ar: إنشاء فهرس لـ {0} كتاب

en: Catalo&g format:
ar: تنسيق ال&فهرس:

en: Catalog &title (existing catalog with the same title will be replaced):
ar: &عنوان الفهرس (سيتم استبدال الفهرس الموجود بنفس العنوان):

en: &Send catalog to device automatically
ar: &إرسال الفهرس إلى الجهاز تلقائيًا

en: Add the catalog to your calibre library after it is generated.
    Note that if you disable adding of the catalog to the library
    automatic sending of the catalog to the device will not work.
ar: أضف الفهرس إلى مكتبة كاليبر الخاصة بك بعد إنشائه.
    لاحظ أنه إذا قمت بتعطيل إضافة الفهرس إلى المكتبة
    فإن الإرسال التلقائي للفهرس إلى الجهاز لن يعمل.

en: &Add catalog to library
ar: أ&ض‍ف المسرَد إلى المكتبة

en: Catalog options
ar: خيارات المسرد

en: Check database integrity and compact it for improved performance.
ar: افحص سلامة قاعدة البيانات واضغطها لتحسين الأداء.

en: Also compact the Full text search database
ar: اضغط أيضًا قاعدة بيانات البحث النصي الكامل

en: This can be a very slow and memory intensive operation, depending on the size of the Full text database.
ar: قد تكون هذه عملية بطيئة جدًا وتستهلك الكثير من الذاكرة، اعتمادًا على حجم قاعدة بيانات البحث النصي الكامل.

en: Also compact the notes database
ar: اضغط أيضًا قاعدة بيانات الملاحظات

en: This can be a very slow and memory intensive operation, depending on the size of the notes database.
ar: قد تكون هذه عملية بطيئة جدًا وتستهلك الكثير من الذاكرة، اعتمادًا على حجم قاعدة بيانات الملاحظات.

en: Check the database file
ar: افحص ملف قاعدة البيانات

en: Vacuuming database to improve performance.
ar: تنظيف قاعدة البيانات لتحسين الأداء.

en: This will take a while, please wait...
ar: سيستغرق هذا بعض الوقت، لطفا انتظر...

en: Vacuuming...
ar: تنظيف...

en: Open folder {}
ar: افتح المجلد {}

en: Check library -- Problems found
ar: فحص المكتبة -- تم العثور على مشاكل

en:         <h1>Help</h1>
    
            <p>calibre stores the list of your books and their metadata in a
            database. The actual book files and covers are stored as normal
            files in the calibre library folder. The database contains a list of the files
            and covers belonging to each book entry. This tool checks that the
            actual files in the library folder on your computer match the
            information in the database.</p>
    
            <p>The result of each type of check is shown to the left. The various
            checks are:
            </p>
            <ul>
            <li><b>Invalid titles</b>: These are files and folders appearing
            in the library where books titles should, but that do not have the
            correct form to be a book title.</li>
            <li><b>Extra titles</b>: These are extra files in your calibre
            library that appear to be correctly-formed titles, but have no corresponding
            entries in the database.</li>
            <li><b>Invalid authors</b>: These are files appearing
            in the library where only author folders should be.</li>
            <li><b>Extra authors</b>: These are folders in the
            calibre library that appear to be authors but that do not have entries
            in the database.</li>
            <li><b>Missing book formats</b>: These are book formats that are in
            the database but have no corresponding format file in the book's folder.
            <li><b>Extra book formats</b>: These are book format files found in
            the book's folder but not in the database.
            <li><b>Unknown files in books</b>: These are extra files in the
            folder of each book that do not correspond to a known format or cover
            file.</li>
            <li><b>Missing cover files</b>: These represent books that are marked
            in the database as having covers but the actual cover files are
            missing.</li>
            <li><b>Cover files not in database</b>: These are books that have
            cover files but are marked as not having covers in the database.</li>
            <li><b>Folder raising exception</b>: These represent folders in the
            calibre library that could not be processed/understood by this
            tool.</li>
            </ul>
    
            <p>There are two kinds of automatic fixes possible: <i>Delete
            marked</i> and <i>Fix marked</i>.</p>
            <p><i>Delete marked</i> is used to remove extra files/folders/covers that
            have no entries in the database. Check the box next to the item you want
            to delete. Use with caution.</p>
    
            <p><i>Fix marked</i> is applicable only to covers and missing formats
            (the three lines marked 'fixable'). In the case of missing cover files,
            checking the fixable box and pushing this button will tell calibre that
            there is no cover for all of the books listed. Use this option if you
            are not going to restore the covers from a backup. In the case of extra
            cover files, checking the fixable box and pushing this button will tell
            calibre that the cover files it found are correct for all the books
            listed. Use this when you are not going to delete the file(s). In the
            case of missing formats, checking the fixable box and pushing this
            button will tell calibre that the formats are really gone. Use this if
            you are not going to restore the formats from a backup.</p>
ar: <h1>مساعدة</h1>
    
            <p>يخزن كاليبر قائمة كتبك وبياناتها الوصفية في
            قاعدة بيانات. يتم تخزين ملفات الكتب الفعلية والأغلفة كملفات عادية
            في مجلد مكتبة كاليبر. تحتوي قاعدة البيانات على قائمة بالملفات
            والأغلفة التي تنتمي إلى كل إدخال كتاب. تتحقق هذه الأداة من أن
            الملفات الفعلية في مجلد المكتبة على جهاز الكمبيوتر الخاص بك تتطابق مع
            المعلومات في قاعدة البيانات.</p>
    
           <p>تظهر نتيجة كل نوع من أنواع الفحص إلى اليسار. الفحوصات
     المختلفة هي:
          </p>
    <ul>
    <li><b>عناوين غير صالحة</b>: هذه هي الملفات والمجلدات التي تظهر
            في المكتبة حيث يجب أن تكون عناوين الكتب، ولكن لا تحتوي على الشكل
            الصحيح لتكون عنوان كتاب.</li>
            <li><b>عناوين إضافية</b>: هذه هي ملفات إضافية في مكتبة كاليبر الخاصة بك
            التي تبدو وكأنها عناوين مشكلة بشكل صحيح، ولكن لا تحتوي على إدخالات
            مقابلة في قاعدة البيانات.</li>
            <li><b>مؤلفون غير صالحين</b>: هذه هي الملفات التي تظهر
            في المكتبة حيث يجب أن تكون مجلدات المؤلفين فقط.</li>
            <li><b>مؤلفون إضافيون</b>: هذه هي المجلدات في
            مكتبة كاليبر التي تبدو وكأنها مؤلفون ولكن لا تحتوي على إدخالات
            في قاعدة البيانات.</li>
            <li><b>تنسيقات كتب مفقودة</b>: هذه هي تنسيقات الكتب الموجودة في
            قاعدة البيانات ولكن لا تحتوي على ملف تنسيق مطابق في مجلد الكتاب.
            <li><b>تنسيقات كتب إضافية</b>: هذه هي ملفات تنسيقات الكتب الموجودة في
            مجلد الكتاب ولكن ليست في قاعدة البيانات.
            <li><b>ملفات غير معروفة في الكتب</b>: هذه هي ملفات إضافية في
            مجلد كل كتاب لا تتوافق مع تنسيق معروف أو ملف غلاف.</li>
            <li><b>ملفات أغلفة مفقودة</b>: تمثل هذه الكتب التي تم تحديدها
            في قاعدة البيانات بأنها تحتوي على أغلفة ولكن ملفات الأغلفة الفعلية
            مفقودة.</li>
            <li><b>ملفات أغلفة غير موجودة في قاعدة البيانات</b>: هذه هي الكتب التي تحتوي على
            ملفات أغلفة ولكن تم تحديدها على أنها لا تحتوي على أغلفة في قاعدة البيانات.</li>
            <li><b>مجلد يثير استثناءً</b>: تمثل هذه المجلدات في
            مكتبة كاليبر التي لم يتمكن هذا
            الأداة من معالجتها/فهمها.</li>
    </ul>
          
            <p>هناك نوعان من الإصلاحات التلقائية الممكنة: <i>حذف
            المحدد</i> و <i>إصلاح المحدد</i>.</p>
            <p>يستخدم <i>حذف المحدد</i> لإزالة الملفات/المجلدات/الأغلفة الإضافية التي
            لا تحتوي على إدخالات في قاعدة البيانات. حدد المربع بجوار العنصر الذي تريد
            حذفه. استخدم بحذر.</p>
    
            <p>ينطبق <i>إصلاح المحدد</i> فقط على الأغلفة والتنسيقات المفقودة
            (الأسطر الثلاثة الموسومة بـ 'قابل للإصلاح'). في حالة ملفات الأغلفة المفقودة،
            تحديد المربع القابل للإصلاح والضغط على هذا الزر سيخبر كاليبر أن
            لا يوجد غلاف لجميع الكتب المدرجة. استخدم هذا الخيار إذا كنت
            لن تستعيد الأغلفة من نسخة احتياطية. في حالة ملفات الأغلفة الإضافية،
            تحديد المربع القابل للإصلاح والضغط على هذا الزر سيخبر
            كاليبر أن ملفات الأغلفة التي عثر عليها صحيحة لجميع الكتب
            المدرجة. استخدم هذا عندما لا تنوي حذف الملف (الملفات). في
            حالة التنسيقات المفقودة، تحديد المربع القابل للإصلاح والضغط على هذا
            الزر سيخبر كاليبر أن التنسيقات قد اختفت بالفعل. استخدم هذا إذا
            كنت لن تستعيد التنسيقات من نسخة احتياطية.</p>

en: &Run the check again
ar: &شغّل الفحص مرة أخرى

en: Copy &to clipboard
ar: انسخ إلى الحافظة

en: &Done
ar: &تم

en: Mark &all for delete
ar: علم الكل للحذف

en: Mark all deletable subitems
ar: علم جميع العناصر الفرعية القابلة للحذف

en: Delete &marked
ar: احذف &المحدد

en: Delete marked files (checked subitems)
ar: احذف الملفات المعلمة (العناصر الفرعية المحددة)

en: Mar&k all for fix
ar: ع&لّم الكل للإصلاح

en: Mark all fixable items
ar: علم جميع العناصر القابلة للإصلاح

en: &Fix marked
ar: &إصلاح المحدد

en: Fix marked sections (checked fixable items)
ar: إصلاح الأقسام المعلمة (العناصر القابلة للإصلاح المحددة)

en: Names to ignore:
ar: أسماء للتجاهل:

en: Note: ignoring folders or files inside a book folder can lead to data loss. Ignored folders and files will be lost if you change the book's title or author(s).
ar: ملاحظة: تجاهل المجلدات أو الملفات داخل مجلد كتاب يمكن أن يؤدي إلى فقدان البيانات. سيتم فقدان المجلدات والملفات المتجاهلة إذا غيرت عنوان الكتاب أو مؤلفه (مؤلفيه).

en: Enter comma-separated standard shell file name wildcards, such as synctoy*.dat. Used in library, author, and book folders
ar: أدخل أحرفًا بديلة لأسماء ملفات shell القياسية مفصولة بفاصلة، مثل synctoy*.dat. تُستخدم في مجلدات المكتبة والمؤلف والكتاب

en: Extensions to ignore:
ar: امتدادات للتجاهل:

en: Enter comma-separated extensions without a leading dot. Used only in book folders
ar: أدخل امتدادات مفصولة بفاصلة بدون نقطة بادئة. تُستخدم فقط في مجلدات الكتب

en: (fixable)
ar: (قابلة للإصلاح)

en: (deletable)
ar: (قابلة للحذف)

en: Path from library
ar: مسار من المكتبة

en: The marked files and folders will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
ar: سيتم **حذف الملفات والمجلدات المعلمة نهائيًا**. هل أنت متأكد؟

en: Choose format
ar: اختر تنسيقًا

en: &Open with...
ar: &افتح باستخدام...

en: Edit "Open with" applications...
ar: تعديل تطبيقات "افتح باستخدام"...

en: Format
ar: التهيئة

en: Existing
ar: موجود

en: Convertible
ar: قابل للتحويل

en: Choose location for calibre library
ar: اختر موضعاً لمكتبة كاليبر

en: Same as current
ar: نفس الحالي

en: The location %s contains the current calibre library
ar: الموقع %s يحتوي على مكتبة كاليبر الحالية

en: Bad location
ar: موقع سيء

en: You should not create a library inside the calibre folder as this folder is automatically deleted during upgrades.
ar: لا يجب عليك إنشاء مكتبة داخل مجلد كاليبر لأن هذا المجلد يتم حذفه تلقائيًا أثناء التحديثات.

en: You can only create libraries inside %s at the top level, not in sub-folders
ar: يمكنك فقط إنشاء مكتبات داخل %s في المستوى الأعلى، وليس في المجلدات الفرعية

en: No existing library found
ar: لم يُعثر على مكتبة موجودة

en: There is no existing calibre library at %s
ar: لا توجد مكتبة كاليبر موجودة في %s

en: Not empty
ar: ليس فارغًا

en: The folder %s is not empty. Please choose an empty folder.
ar: المجلد %s ليس فارغًا. يرجى اختيار مجلد فارغ.

en: Moving library, please wait...
ar: نقل المكتبة، لطفا انتظر...

en: Scanning...
ar: فحص...

en: Failed to move library
ar: فشل نقل المكتبة

en: There was an error while moving the library. The operation has been aborted. Click "Show details" for details.
ar: حدث خطأ أثناء نقل المكتبة. تم إجهاض العملية. انقر على "إظهار التفاصيل" للاطلاع على التفاصيل.

en: No location
ar: لا يوجد موقع

en: No location selected
ar: لم يتم تحديد موقع

en: %s is not an existing folder
ar: %s ليس مجلدًا موجودًا

en: Choose your calibre library
ar: اختر مكتبة كاليبر الخاصة بك

en: Your calibre library is currently located at {0}
ar: مكتبة كاليبر الخاصة بك موجودة حاليا في {0}

en: Use a previously &existing library at the chosen new location
ar: استخدم مكتبة &موجودة مسبقًا في الموقع الجديد المختار

en: &Create an empty library at the new location
ar: أن‍&‍ش‍يء مكتبة فارغة في الموضع الجديد

en: Copy the custom columns, saved searches, column widths, plugboards,
    user categories, and other information from the old to the new library
ar: انسخ الأعمدة المخصصة، والبحثات المحفوظة، وعرض الأعمدة، ولوحات التوصيل،
    وفئات المستخدم، وغيرها من المعلومات من المكتبة القديمة إلى الجديدة

en: &Copy structure from the current library
ar: ان‍&‍سخ البنية من المكتبة الحالية

en: &Move the current library to new location
ar: &انقل المكتبة الحالية إلى موقع جديد

en: New &location:
ar: مو&ض‍ع جديد:

en: Note that putting the calibre library on a Networked drive <a href="{}">is not safe</a>.
ar: لاحظ أن وضع مكتبة كاليبر على محرك أقراص شبكي <a href="{}">غير آمن</a>.

en: Add "%s" to toolbars or menus
ar: أضِف "%s" إلى أشرطة أدوات أو قوائم

en: Select the toolbars and/or menus to add <b>%s</b> to:
ar: حدد أشرطة أدوات و/أو قوائم لتضيف <b>%s</b> إليها:

en: You can also customise the plugin locations using <b>Preferences -> Interface -> Toolbars</b>
ar: يمكنك أيضًا تخصيص مواضع الملحقة باستخدام <b>التفضيلات -> الواجهة -> أشرطة الأدوات</b>

en: Edit comments
ar: تعديل التعليقات

en: Edit "{0}"
ar: تعديل "{0}"

en: Edit text
ar: تعديل النص

en: Press Ctrl+Enter to accept or Esc to cancel
ar: اضغط Ctrl+Enter للقبول أو Esc للإلغاء

en: &Show this warning again
ar: أ&ظ‍هر هذا التحذير مرة أخرى

en: &Library
ar: &المكتبة

en: &Device
ar: &الجهاز

en: Library &and device
ar: &المكتبة والجهاز

en: {num} of {series}
ar: {num} من {series}

en: Has cover
ar: يحتوي على غلاف

en: Target book
ar: الكتاب الهدف

en: Save replaced or discarded &cover
ar: احفظ الغلاف المُستبدل أو المُتجاهل

en: Save the replaced or discarded cover in the data files associated with the target book as an alternate cover
ar: احفظ الغلاف المُستبدل أو المُتجاهل في ملفات البيانات المرتبطة بالكتاب الهدف كغلاف بديل

en: Merge books
ar: ادمج الكتب

en: Merge metadata
ar: ادمج البيانات الوصفية

en: Merge the metadata of the selected books into the target book
ar: ادمج البيانات الوصفية للكتب المختارة في الكتاب الهدف

en: Merge formats
ar: ادمج التنسيقات

en: Merge the book files of the selected books into the target book
ar: ادمج ملفات الكتب المختارة في الكتاب الهدف

en: Delete merged books
ar: احذف الكتب المدموجة

en: Delete the selected books after merging
ar: احذف الكتب المختارة بعد الدمج

en: Replace existing cover
ar: استبدل الغلاف الموجود

en: Replace the cover in the target book with the dragged cover
ar: استبدل الغلاف في الكتاب الهدف بالغلاف المسحوب

en: Save alternate cover
ar: احفظ غلافًا بديلاً

en: Book formats and metadata from the selected books will be merged into the target book ({title}).
ar: سيتم دمج تنسيقات الكتب والبيانات الوصفية من الكتب المختارة في الكتاب الهدف ({title}).

en: The dragged cover will be used.
ar: سيتم استخدام الغلاف المسحوب.

en: Book formats from the selected books will be merged into to the target book ({title}). Metadata and cover in the target book will not be changed.
ar: سيتم دمج تنسيقات الكتب من الكتب المختارة في الكتاب الهدف ({title}). لن يتم تغيير البيانات الوصفية والغلاف في الكتاب الهدف.

en: Metadata from the selected books will be merged into to the target book ({title}). Formats will not be merged.
ar: سيتم دمج البيانات الوصفية من الكتب المختارة في الكتاب الهدف ({title}). لن يتم دمج التنسيقات.

en: All book formats of the target book will be kept.
ar: سيتم الاحتفاظ بجميع تنسيقات الكتب للكتاب الهدف.

en: After being merged, the selected books will be <b>deleted</b>.
ar: بعد الدمج، سيتم **حذف** الكتب المختارة.

en: Any duplicate formats in the selected books will be permanently <b>deleted</b> from your calibre library.
ar: سيتم **حذف** أي تنسيقات مكررة في الكتب المختارة بشكل دائم من مكتبة كاليبر الخاصة بك.

en: Any formats not in the target book will be added to it from the selected books.
ar: سيتم إضافة أي تنسيقات غير موجودة في الكتاب الهدف إليه من الكتب المختارة.

en: Are you <b>sure</b> you want to proceed?
ar: هل أنت **متأكد** أنك تريد المتابعة؟

en: Path to folder to connect to
ar: المسار إلى المجلد المراد الاتصال به

en: Select folder to open as device
ar: حدد مجلداً لفتحه كجهاز

en: Choose a device to connect as below. If no device is chosen a generic <i>Folder device</i> will be used.
ar: اختر جهازًا للاتصال به كما هو موضح أدناه. إذا لم يتم اختيار أي جهاز، فسيتم استخدام *جهاز مجلد* عام.

en: <b>WARNING</b>: Connecting as a specific device will work only if the chosen folder above contains the actual files from an actual device, as the device drivers often expect to find certain device specific files. So only choose a device below if you have copied the files from a real device or mounted it at the chosen location.
ar: <b>تحذير</b>: لن يعمل الاتصال كجهاز معين إلا إذا كان المجلد المختار أعلاه يحتوي على الملفات الفعلية من جهاز حقيقي، حيث تتوقع برامج تشغيل الجهاز غالبًا العثور على ملفات معينة خاصة بالجهاز. لذا، اختر جهازًا أدناه فقط إذا قمت بنسخ الملفات من جهاز حقيقي أو قمت بتركيبها في الموقع المختار.

en: Connect as device
ar: اتصل كجهاز

en: Filter the device list
ar: صفي قائمة الأجهزة

en: Generic Folder device
ar: جهاز مجلد عام

en: Connecting as device: {}
ar: جاري الاتصال كجهاز: {}

en: ERROR
ar: خطأ

en: Create a new news source by clicking one of the buttons below
ar: أنشيء مصدر أخبار جديد بالنقر على أحد الأزرار في أدناه

en: &Edit this recipe
ar: &عدّل هذه الوصفة

en: &Remove this recipe
ar: &احذف هذه الوصفة

en: S&ave recipe as file
ar: &احفظ الوصفة كملف

en: &Download this recipe
ar: &حمّل هذه الوصفة

en: Save recipe
ar: احفظ الوصفة

en: Recipes
ar: طرق اﻹجرائات

en: Are you sure you want to permanently remove this recipe?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حذف هذه الوصفة نهائيًا؟

en: Create a basic news recipe, by adding RSS feeds to it.
    For some news sources, you will have to use the "Switch to advanced mode" button below to further customize the fetch process.
ar: أنشيء وصفة أخبار أساسية، بإضافة تلقيمات RSS إليها.
    في بعض مصادر الأخبار، سيتوجب عليك استخدام زر "التبديل إلى النمط المتقدم" التالي لتخصيص أكثر عملية الجلب.

en: Recipe &title:
ar: &عنوان الوصفة:

en: day(s)
ar: يوم (أيام)

en: The oldest article to download
ar: أقدم مقال للتحميل

en: &Oldest article:
ar: &أقدم مقال:

en: Maximum number of articles to download per feed.
ar: الحد الأقصى لعدد المقالات المراد تحميلها لكل تغذية.

en: &Max. number of articles per feed:
ar: &أقصى عدد للمقالات لكل تغذية:

en: Feeds in recipe
ar: التغذيات في الوصفة

en: Move selected feed up
ar: حرّك التغذية المختارة لأعلى

en: Remove selected feed
ar: احذف التغذية المختارة

en: Move selected feed down
ar: حرّك التغذية المختارة لأسفل

en: Add feed to recipe
ar: أضف تغذية إلى الوصفة

en: &Feed title:
ar: &عنوان التغذية:

en: Feed &URL:
ar: &عنوان URL للتغذية:

en: &Add feed
ar: &أضف تغذية

en: Add this feed to the recipe
ar: أضف هذه التغذية إلى الوصفة

en: No feed title
ar: لا يوجد عنوان للتغذية

en: You must specify a title for the feed
ar: يجب عليك تحديد عنوان للتغذية

en: No feed URL
ar: لا يوجد عنوان URL للتغذية

en: You must specify a URL for the feed
ar: يجب عليك تحديد عنوان URL للتغذية

en: Title required
ar: العنوان مطلوب

en: You must give your news source a title
ar: يجب عليك إعطاء مصدر الأخبار الخاص بك عنوانًا

en: Feed required
ar: التغذية مطلوبة

en: You must add at least one feed to your news source
ar: يجب عليك إضافة تغذية واحدة على الأقل إلى مصدر الأخبار الخاص بك

en: Invalid recipe
ar: وصفة غير صالحة

en: Failed to compile the recipe, with syntax error: {}
ar: فشل في تجميع الوصفة، مع خطأ في الصياغة: {}

en: My news source
ar: مصدر أخباري

en: For help with writing advanced news recipes, see the <a href="%s">User Manual</a>
ar: للمساعدة في كتابة وصفات أخبار متقدمة، راجع <a href="%s">دليل المستخدم</a>

en: Choose builtin recipe
ar: اختر وصفة مدمجة

en: Go
ar: اذهب

en: Choose recipe
ar: اختر وصفة

en: You must choose a recipe to customize first
ar: يجب عليك اختيار وصفة لتخصيصها أولاً

en: Add custom news source
ar: أضف مصدر أخبار مخصص

en: &New recipe
ar: وصفة &جديدة

en: Create a new recipe from scratch
ar: أنشئ وصفة جديدة من الصفر

en: Customize &builtin recipe
ar: خصص وصفة &مدمجة

en: Customize a builtin news download source
ar: خصص مصدر تحميل أخبار مدمج

en: Load a recipe from a file
ar: حمّل وصفة من ملف

en: Load recipe from &file
ar: حمّل وصفة من &ملف

en: &Show recipe files
ar: &أظهر ملفات الوصفات

en: Show the folder containing all recipe files
ar: أظهر المجلد الذي يحتوي على جميع ملفات الوصفات

en: Import &OPML
ar: استورد &OPML

en: Import a collection of RSS feeds in OPML format
    Many RSS readers can export their subscribed RSS feeds
    in OPML format
ar: استورد مجموعة من تلقيمات RSS بصيغة OPML
    العديد من قارئات RSS يمكنها تصدير تلقيماتها المشترك بها
    بصيغة OPML

en: S&witch to advanced mode
ar: ا&نتقل إلى الوضع المتقدم

en: Edit this recipe in advanced mode
ar: عدّل هذه الوصفة في الوضع المتقدم

en: Are you sure? Any unsaved changes will be lost.
ar: هل أنت متأكد؟ أي تغييرات غير محفوظة ستُفقد.

en: No recipes
ar: لا توجد وصفات

en: No custom recipes created.
ar: لم يتم إنشاء وصفات مخصصة.

en: Choose a recipe file
ar: اختر ملف وصفة

en: Invalid input
ar: دخل غير صالح

en: <p>Could not create recipe. Error:<br>%s
ar: <p>تعذر إنشاء الوصفة. الخطأ:<br>%s

en: Failed to create recipes
ar: فشل في إنشاء الوصفات

en: Failed to create some recipes, click "Show details" for details
ar: فشل في إنشاء بعض الوصفات، انقر على "إظهار التفاصيل" للاطلاع على التفاصيل

en: Manage data files for {}
ar: إدارة ملفات البيانات لـ {}

en: &Sort by:
ar: &رتّب بحسب:

en: Recency
ar: حسب الأحدث

en: Size
ar: الحجم

en: Open with
ar: افتح باستخدام

en: &Add files
ar: &أضف ملفات

en: &Remove files
ar: &احذف ملفات

en: Trash bin
ar: سلة المهملات

en: Recycle bin
ar: سلة المحذوفات

en: Move all selected files to the system {trash}.
    They can be restored from there if needed
ar: انقل جميع الملفات المختارة إلى {trash} النظام.
    يمكن استعادتها من هناك إذا لزم الأمر

en: Cancel remaining books
ar: إلغاء الكتب المتبقية

en: Rename this file
ar: أعد تسمية هذا الملف

en: Open with...
ar: افتح باستخدام...

en: Open %s file with...
ar: افتح ملف %s باستخدام...

en: Choose files to add
ar: اختر الملفات لإضافتها

en: Cannot add these data files to the book because they are already in the book's data files folder
ar: لا يمكن إضافة ملفات البيانات هذه إلى الكتاب لأنها موجودة بالفعل في مجلد ملفات بيانات الكتاب

en: Replace existing files?
ar: هل تريد استبدال الملفات الموجودة؟

en: The following files already exist as data files in the book. Replace them?
ar: الملفات التالية موجودة بالفعل كملفات بيانات في الكتاب. هل تريد استبدالها؟

en: No files selected to remove
ar: لم يتم تحديد ملفات للحذف

en: Send the file "{}" to the Recycle Bin?
ar: هل تريد إرسال الملف "{}" إلى سلة المحذوفات؟

en: Send the {} selected files to the Recycle Bin?
ar: هل تريد إرسال الملفات المختارة {} إلى سلة المحذوفات؟

en: "{}" is not a valid file name
ar: "{}" ليس اسم ملف صالحًا

en: Replace existing file?
ar: هل تريد استبدال الملف الموجود؟

en: Another data file with the name "{}" already exists. Replace it?
ar: يوجد ملف بيانات آخر بالاسم "{}" بالفعل. هل تريد استبداله؟

en: All checked books will be <b>permanently deleted</b> from your device. Please verify the list.
ar: سيتم **حذف** جميع الكتب المحددة **بشكل دائم** من جهازك. يرجى التحقق من القائمة.

en: Location
ar: الموقع

en: Delete from device
ar: حذف من الجهاز

en: %(curr)s (was %(initial)s)
ar: %(curr)s (كان %(initial)s)

en: Item is blank
ar: العنصر فارغ

en: An item cannot be set to nothing. Delete it instead.
ar: لا يمكن تعيين عنصر إلى لا شيء. احذفه بدلاً من ذلك.

en: No item selected
ar: لم يتم تحديد عنصر

en: You must select one item from the list of available items.
ar: يجب عليك تحديد عنصر واحد من قائمة العناصر المتاحة.

en: No items selected
ar: لم يتم تحديد عناصر

en: You must select at least one item from the list.
ar: يجب عليك تحديد عنصر واحد على الأقل من القائمة.

en: Are you sure you want to delete the following items?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حذف العناصر التالية؟

en: Category editor
ar: محرر الصنف

en: Items in use
ar: العناصر المستخدمة

en: Delete item from database. This will unapply the item from all books and then remove it from the database.
ar: احذف العنصر من قاعدة البيانات. سيؤدي هذا إلى إلغاء تطبيق العنصر من جميع الكتب ثم إزالته من قاعدة البيانات.

en: Rename the item in every book where it is used.
ar: أعد تسمية العنصر في كل كتاب يتم استخدامه فيه.

en: <p>This book is locked by <b>DRM</b>. To learn more about DRM and why you cannot read or convert this book in calibre, <a href="{0}">click here</a>. </p>
ar: <p>هذا الكتاب مقفل بواسطة <b>إدارة الحقوق الرقمية (DRM)</b>. لمعرفة المزيد حول DRM ولماذا لا يمكنك قراءة أو تحويل هذا الكتاب في كاليبر، <a href="{0}">انقر هنا</a>.</p>

en: This book has DRM
ar: هذا الكتاب محمي بواسطة DRM

en: Duplicate found | duplicates found
ar[0]: عنصر مكرر واحد موجود
ar[1]: عنصران مكرران موجودان
ar[2]: {} عناصر مكررة موجودة
ar[3]: {} عناصر مكررة موجودة
ar[4]: {} عناصر مكررة موجودة
ar[5]: {} عناصر مكررة موجودة

en: Books with the same titles as the following already exist in calibre. Select which books you want added anyway.
ar: توجد مسبقاً كتب بنفس العناوين التالية في كاليبر. حدد أي من الكتب تريد إضافته على أي حال.

en: %(title)s by %(author)s [%(formats)s]
ar: %(title)s بواسطة %(author)s [%(formats)s]

en: Already in calibre:
ar: موجود بالفعل في كاليبر:

en: No matches found
ar: لم يعثر على تطابقات

en: Name of the author
ar: اسم المؤلف

en: Author sort
ar: ترتيب المؤلف

en: Value used to sort this author
ar: القيمة المستخدمة لترتيب هذا المؤلف

en: Count
ar: العدد

en: Count of books with this author
ar: عدد الكتب لهذا المؤلف

en: Link
ar: الرابط

en: Link (URL) for this author
ar: رابط (URL) لهذا المؤلف

en: Whether this author has a note attached. The icon changes if the note was created or edited
ar: ما إذا كان هذا المؤلف لديه ملاحظة مرفقة. يتغير الرمز إذا تم إنشاء الملاحظة أو تعديلها

en: Copy to author sort
ar: النسخ إلى ترتيب المؤلف

en: Show books by author in book list
ar: أظهر الكتب حسب المؤلف في قائمة الكتب

en: Copy to author
ar: النسخ إلى المؤلف

en: Recalculate sort from author
ar: أعد حساب الترتيب من المؤلف

en: Invalid author name
ar: اسم مؤلف غير صالح

en: You cannot change an author to multiple authors.
ar: لا يمكنك تغيير مؤلف واحد إلى عدة مؤلفين.

en: Manage authors
ar: إدارة المؤلفين

en: Filter names in the Authors column using the text in this box. The search ignores case.
ar: قم بتصفية الأسماء في عمود "المؤلفون" باستخدام النص في هذا المربع. يتجاهل البحث حالة الأحرف.

en: &Search for:
ar: الب‍&‍ح‍ث عن:

en: Search for names in the Authors column using the text in this box. The search ignores case.
ar: ابحث عن الأسماء في عمود المؤلفين باستخدام النص في هذا المربع. يتجاهل البحث حالة الأحرف.

en: Filter &by:
ar: الف‍&‍رز حسب:

en: Fi&lter
ar: فر&ز

en: Show all authors containing the filter text
ar: إظهار جميع المؤلفين الذين يحتوي نص المرشح

en: Filter "not in"
ar: مرشح "غير موجود"

en: Show all authors that do not contain the filter text
ar: إظهار جميع المؤلفين الذين لا يحتوي على نص المرشح

en: S&earch
ar: &ب‍حث

en: Search for authors containing the search text
ar: البحث عن المؤلفين الذين يحتوي نص البحث

en: Search "not in"
ar: بحث "ليس في"

en: Search for authors that do not contain the search text
ar: ابحث عن المؤلفين الذين لا يحتوي نص البحث

en: Show &all authors
ar: أظهر &جميع المؤلفين

en: <p>Show authors only if they appear in the
                        current Virtual library. Edits already done may be hidden but will
                        not be forgotten.
                        </p><p>
                        Note that this box affects only what is displayed. Changes
                        will affect all books in your library even if this box
                        is checked.</p>
ar: <p>إظهار المؤلفين فقط إذا ظهروا في المكتبة الافتراضية الحالية. قد تُخفى التعديلات التي أجريتها، ولكن لن تُنسى.
    </p><p>
    لاحظ أن هذا المربع يؤثر فقط على ما يُعرض. ستؤثر التغييرات على جميع الكتب في مكتبتك حتى مع تفعيل هذا المربع.</p>

en: Only show authors in the current &Virtual library
ar: أظهر فقط المؤلفين في المكتبة الا&ف‍تراضية الحالية

en: <p>Show authors only if they appear in the
                        currently selected books. Edits already done may be hidden but will
                        not be forgotten.
                        </p><p>
                        Note that this box affects only what is displayed. Changes
                        will affect all books in your library even if this box
                        is checked.</p>
ar: <p>إظهار المؤلفين فقط إذا ظهروا في الكتب المحددة حاليًا. قد تُخفى التعديلات التي أجريتها، ولكن لن تُنسى.
    </p><p>
    يرجى ملاحظة أن هذا المربع يؤثر فقط على ما يُعرض. ستؤثر التغييرات على جميع الكتب في مكتبتك حتى مع تفعيل هذا المربع.</p>

en: O&nly show authors in the currently selected books
ar: أظهر فقط المؤلفين في الكتب المختارة حاليًا

en: Reset all the author sort values to a value automatically
    generated from the author. Exactly how this value is automatically
    generated can be controlled via Preferences->Advanced->Tweaks
ar: تصفير كل قيم ترتيب المؤلف إلى قيمة مولَّدة
    تلقائيا من المؤلف. الكيفية الدقيقة لتوليد هذه القيمة
    يمكن التحكم فيها من التفضيلات->متقدم->تطويعات

en: &Recalculate all author sort values
ar: إعادة ح‍&‍س‍اب كل قيم ترتيب المؤلف

en: Copy author sort to author for every author. You typically use this button
    after changing Preferences->Advanced->Tweaks->Author sort name algorithm
ar: نسخ ترتيب المؤلف إلى حقل المؤلف لكل مؤلف. في المعتاد تستخدم هذا الزر
    بعد تفيير التفضيلات->متقدم->تطويعات->خوارزمية اسم ترتيب المؤلف

en: &Copy all author sort values to author
ar: نس‍&‍خ كل قيم ترتيب المؤلف إلى المؤلف

en: <p>Edit the currently selected cell. If an author is edited then it is renamed
                    in every book where it is used. Double-clicking and pressing the edit
                    key also work.</p>
ar: <p>حرر الخلية المحددة حاليًا. إذا تم تحرير مؤلف، فسيتم تغيير اسمه في كل كتاب يُستخدم فيه. يمكنك أيضًا النقر المزدوج والضغط على مفتاح التحرير.</p>

en: Edi&t current cell
ar: &عدّل الخلية الحالية

en: The URL for this link
ar: عنوان URL لهذا الرابط

en: &URL:
ar: &الرابط:

en: The name (optional) for this link
ar: الاسم (اختياري) لهذا الرابط

en: Choose an image:
ar: اختر صورة:

en: Filename for the image
ar: اسم ملف الصورة

en: Choose image &file
ar: اختر ملف ال&صورة

en: Place image:
ar: ضع الصورة:

en: Float &left
ar: عائم إلى &اليسار

en: Inline
ar: في نفس السطر

en: Float &right
ar: عائم إلى ال&يمين

en: Bad image
ar: صورة سيئة

en: Failed to render the image in {}
ar: فشل في عرض الصورة في {}

en: Could not paste
ar: تعذر اللصق

en: No image is present in the system clipboard
ar: لا توجد صورة في حافظة النظام

en: Edit notes for {}
ar: تعديل الملاحظات لـ {}

en: Export note to a file
ar: تصدير الملاحظة إلى ملف

en: HTML files
ar: ملفات HTML

en: Import note from a file
ar: استيراد الملاحظة من ملف

en: Edit permissible values for {0}
ar: تعديل القيم المسموح بها لـ {0}

en: Remove the currently selected value. The value will be removed from all books.
ar: إزالة القيمة المختارة حاليًا. ستتم إزالة القيمة من جميع الكتب.

en: Add a new permissible value
ar: إضافة قيمة جديدة مسموح بها

en: Color
ar: اللون

en: Was
ar: كان

en: Changing the value will rename it in all books
ar: سيؤدي تغيير القيمة إلى إعادة تسميتها في جميع الكتب

en: Selects the color of the text when displayed in the book list. Either all rows must have a color or no rows have a color
ar: يحدد لون النص عند عرضه في قائمة الكتب. يجب أن يكون لجميع الصفوف لون أو لا يكون لأي صفوف لون

en: Select a cell
ar: اختر خلية

en: Select a cell before clicking the button
ar: اختر خلية قبل النقر على الزر

en: Value "{}" is used
ar: القيمة "{}" مستخدمة

en: The value "{0}" is used in {1} book. Do you really want to remove it? | The value "{0}" is used in {1} books. Do you really want to remove it?
ar[0]: القيمة "{0}" مستخدمة في كتاب واحد. هل تريد حقًا إزالتها؟
ar[1]: القيمة "{0}" مستخدمة في كتابين. هل تريد حقًا إزالتها؟
ar[2]: القيمة "{0}" مستخدمة في {1} كتب. هل تريد حقًا إزالتها؟
ar[3]: القيمة "{0}" مستخدمة في {1} كتب. هل تريد حقًا إزالتها؟
ar[4]: القيمة "{0}" مستخدمة في {1} كتب. هل تريد حقًا إزالتها؟
ar[5]: القيمة "{0}" مستخدمة في {1} كتب. هل تريد حقًا إزالتها؟

en: Empty value
ar: قيمة فارغة

en: Empty values are not allowed
ar: القيم الفارغة غير مسموح بها

en: Duplicate value
ar: قيمة مكررة

en: The value "{0}" is in the list more than once, perhaps with different case
ar: القيمة "{0}" موجودة في القائمة أكثر من مرة، ربما بحالة أحرف مختلفة

en: Invalid colors specification
ar: تحديد ألوان غير صالح

en: Either all values or no values must have colors
ar: إما أن تكون لجميع القيم ألوان أو لا تكون لأي قيمة ألوان

en: Previous location:
ar: الموقع السابق:

en: Location to import this library to
ar: الموقع لاستيراد هذه المكتبة إليه

en: Select &folder
ar: اختر &مجلد

en: Choose a folder for this library
ar: اختر مجلداً لهذه المكتبة

en: Working, please wait...
ar: جار العمل، يرجى الانتظار...

en: Total:
ar: الإجمالي:

en: Current:
ar: الحالي:

en: You can export all calibre data, including your books, settings and plugins into a single folder. Then, you can use this tool to re-import all that data into a different calibre install, for example, on another computer.
ar: يمكنك تصدير جميع بيانات كاليبر، بما في ذلك كتبك وإعداداتك ومكوناتك الإضافية إلى مجلد واحد. ثم يمكنك استخدام هذه الأداة لإعادة استيراد جميع تلك البيانات إلى تثبيت مختلف من كاليبر، على سبيل المثال، على جهاز كمبيوتر آخر.

en: This is a simple way to move your calibre installation with all its data to a new computer, or to replicate your current setup on a second computer.
ar: هذه طريقة بسيطة لنقل تثبيت كاليبر الخاص بك بجميع بياناته إلى جهاز كمبيوتر جديد، أو لنسخ إعداداتك الحالية على جهاز كمبيوتر ثانٍ.

en: &Export all your calibre data
ar: &صدّر كل بيانات كاليبر خاصتك

en: &Import previously exported data
ar: ا&ستورد البيانات المصدَّرة مسبقًا

en: {0} [Size: {1}]
    in {2}
ar: {0} [الحجم: {1}]
    في {2}

en: Calculating...
ar: جاري الحساب...

en: Select which libraries you want to export below
ar: حدّد المكتبات التي تريد تصديرها في أدناه

en: Specify the folder containing the previously exported calibre data that you wish to import.
ar: حدد مجلداً محتوياً على بيانات كاليبر صُدِّرَت سابقاً والتي ترغب في استيرادها.

en: Choose &folder
ar: اختر &م‍جلداً

en: Specify locations for the libraries you want to import. A location must be an empty folder on your computer. If you leave any blank, those libraries will not be imported.
ar: حدد مواضع للمكتبات التي تريد استيرادها. الموضع يجب أن يكون مجلداً خالياً على حاسوبك. إذا تركت أيّاً منها فارغاً، فإنّ هذه المكتبات لن تُستَورَد.

en: Select folder with exported data
ar: حدد المجلد ذا البيانات المصدَّرة

en: Importing calibre data means all libraries, settings, plugins, etc will be imported. This is a security risk, only proceed if the data you are importing was previously generated by you, using the calibre export functionality.
ar: استيراد بيانات كاليبر يعني استيراد جميع المكتبات والإعدادات والمكونات الإضافية وما إلى ذلك. هذا يمثل مخاطرة أمنية، لذا تابع فقط إذا كانت البيانات التي تستوردها قد تم إنشاؤها بواسطتك سابقًا، باستخدام وظيفة تصدير كاليبر.

en: Not valid
ar: غير صالح

en: The folder {0} is not valid: {1}
ar: المجلد {0} غير صالح: {1}

en: Content server running
ar: خادم المحتوى قيد التشغيل

en: Cannot import while the Content server is running, shut it down first by clicking the "Connect/share" button on the calibre toolbar
ar: لا يمكن الاستيراد بينما خادم المحتوى قيد التشغيل، أوقفه أولاً بالنقر على زر "اتصال/مشاركة" في شريط أدوات كاليبر

en: No folder selected
ar: لم يُحدَّد مجلد

en: You must select a folder containing the previously exported data that you wish to import
ar: يجب أن تحدد مجلداً محتوياً على بيانات كاليبر صُدِّرَت سابقاً والتي ترغب في استيرادها

en: %s is not a folder
ar: %s ليس مجلداً

en: Not a folder
ar: ليس مجلداً

en: %s is not an empty folder
ar: %s ليس مجلداً خالياً

en: Folder not empty
ar: المجلد ليس فارغاً

en: No libraries selected
ar: لم تحدد أي مكتبات

en: You must specify the location for at least one library
ar: يجب أن تحدد موقعاً لمكتبة واحدة على الأقل

en: Some libraries ignored
ar: تم تجاهل بعض المكتبات

en: You have chosen not to import some libraries. Proceed anyway?
ar: لقد اخترت عدم استيراد بعض المكتبات. هل تريد المتابعة على أي حال؟

en: Choose a folder to export to
ar: اختر مجلداً لتصدّر إليه

en: Export folder not empty
ar: مجلد التصدير ليس فارغًا

en: The folder you choose to export the data to must be empty.
ar: المجلد الذي تختار أن تصدّر إليه البيانات يجب أن يكون فارغًا.

en: Exporting all calibre data...
ar: تصدير كل بيانات كاليبر...

en: Failed to export data.
ar: فشل تصدير البيانات.

en: Importing all calibre data...
ar: جاري استيراد جميع بيانات كاليبر...

en: Failed to import data.
ar: فشل استيراد البيانات.

en: Template function documentation editor
ar: محرر وثائق دالة القالب

en: Show documentation for function
ar: عرض وثائق الدالة

en: Show in &English
ar: عرض بال&إنجليزية

en: Show with placeholders replaced
ar: عرض مع استبدال العناصر النائبة

en: Raw documentation for the selected function
ar: وثائق خام للدالة المختارة

en: Documentation for the selected function in HTML
ar: وثائق الدالة المختارة بتنسيق HTML

en: Document being edited
ar: المستند قيد التحرير

en: Document in HTML
ar: المستند بتنسيق HTML

en: This requires the original function documentation to be visible above
ar: هذا يتطلب أن تكون وثائق الدالة الأصلية مرئية أعلاه

en: Text will be stored with the saved template/function
ar: سيتم تخزين النص مع القالب/الدالة المحفوظة

en: You must copy the text then paste it where it is needed
ar: يجب عليك نسخ النص ثم لصقه حيثما يلزم

en: &Copy text
ar: &انسخ النص

en: &FFML documentation
ar: وثائق &FFML

en: Active jobs
ar: المهام النشطة

en: Find next match
ar: إيجاد المطابقة التالية

en: &Search
ar: &ب‍حث

en: &Stop selected jobs
ar: أ&وقف المهام المحددة

en: &Hide selected jobs
ar: أ&خ‍ف المهام المحددة

en: Show job &details
ar: أظهر &ت‍ف‍اصيل المهام

en: Show &all jobs
ar: أ&ظ‍هر كل المهام

en: Stop &all non device jobs
ar: أو&ق‍ف كل المهام بغير جهاز

en: &Hide all jobs
ar: أخ‍&‍ف كل المهام

en: &Metadata
ar: بيانات &وصفية

en: Authors
ar: المؤلفون

en: You must enter a search expression into the search field
ar: يجب أن تُدخل تعبير بحث في حقل البحث

en: Could not search
ar: تعذر البحث

en: The search expression {} is not valid.
ar: تعبير البحث {} غير صالح.

en: You must select a matching book
ar: يجب أن تختار كتاباً مطابقاً

en: Do a search to find the book you want to match
ar: قم ببحث لإيجاد الكتاب الذي تريد مطابقته

en: <p>Remember to update metadata on the device when you are done (Right click the device icon and select <i>Update cached metadata</i>)</p>
ar: <p>تذكّر أن تحدّث البيانات الوصفية على الجهاز عندما تنتهي (انقر يمينًا على أيقونة الجهاز وحدد <i>حدّث البيانات الوصفية المخبئية</i>)</p>

en: Show &details
ar: إظهار ال‍&‍ت‍فاصيل

en: Hide &details
ar: أخفِ ال&تفاصيل

en: Show detailed information about this error
ar: أظهر معلومات تفصيلية عن هذا الخطأ

en: Copied
ar: نُسِخ

en: &View log
ar: &عاين السجل

en: Abort
ar: إبطال

en: &Retry
ar: إ&عادة المحاولة

en: Hide the remaining error message | Hide the {} remaining error messages
ar[0]: إخفاء رسالة الخطأ المتبقية
ar[1]: إخفاء رسالتي الخطأ المتبقيتين
ar[2]: إخفاء {} رسائل الخطأ المتبقية
ar[3]: إخفاء {} رسائل الخطأ المتبقية
ar[4]: إخفاء {} رسائل الخطأ المتبقية
ar[5]: إخفاء {} رسائل الخطأ المتبقية

en: Working
ar: يعمل

en: Processing %d books, please wait...
ar: معالجة %d من الكتب، لطفا انتظر...

en: Current step progress: %p %
ar: تقدم الخطوة الحالية: %p %

en: Step %v/%m
ar: الخطوة %v/%m

en: Lower Case
ar: حروف صغيرة

en: Upper Case
ar: حروف كبيرة

en: Title Case
ar: حالة العنوان

en: Character match
ar: مطابقة الحرف

en: Regular expression
ar: تعبير نظامي

en: Replace field
ar: استبدال الحقل

en: Prepend to field
ar: إضافة إلى بداية الحقل

en: Append to field
ar: إضافة إلى نهاية الحقل

en: Editing metadata for one book | Editing metadata for {} books
ar[0]: تحرير البيانات الوصفية لكتاب واحد
ar[1]: تحرير البيانات الوصفية لكتابين
ar[2]: تحرير البيانات الوصفية لـ {} كتب
ar[3]: تحرير البيانات الوصفية لـ {} كتب
ar[4]: تحرير البيانات الوصفية لـ {} كتب
ar[5]: تحرير البيانات الوصفية لـ {} كتب

en: Immediately make all changes without closing the dialog. This operation cannot be canceled or undone
ar: قم بإجراء جميع التغييرات فوراً دون إغلاق مربع الحوار. لا يمكن إلغاء هذه العملية أو التراجع عنها

en: Clear the rules
ar: مسح القواعد

en: Number of rules: {}
ar: عدد القواعد: {}

en: There are currently no rules
ar: لا توجد قواعد حاليًا

en: Book %d:
ar: الكتاب %d:

en: Enter an identifier type
ar: أدخل نوع المعرف

en: <b>You can destroy your library using this feature.</b> Changes are permanent. There is no undo function. You are strongly encouraged to back up your library before proceeding.<p>Search and replace in text fields using character matching or regular expressions.
ar: <b>يمكنك تدمير مكتبتك باستخدام هذه الميزة.</b> التغييرات دائمة. لا توجد وظيفة تراجع. ننصحك بشدة بنسخ مكتبتك احتياطيًا قبل المتابعة.<p>البحث والاستبدال في حقول النص باستخدام مطابقة الأحرف أو التعبيرات العادية.

en: In character mode, the field is searched for the entered search text. The text is replaced by the specified replacement text everywhere it is found in the specified field. After replacement is finished, the text can be changed to upper-case, lower-case, or title-case. If the Case-sensitive check box is checked, the search text must match exactly. If it is unchecked, the search text will match both upper- and lower-case letters
ar: في وضع الأحرف، يتم البحث في الحقل عن نص البحث المدخل. يتم استبدال النص بالنص البديل المحدد في كل مكان يتم العثور عليه في الحقل المحدد. بعد الانتهاء من الاستبدال، يمكن تغيير النص إلى أحرف كبيرة، أو أحرف صغيرة، أو حالة العنوان. إذا تم تحديد مربع الاختيار حساس لحالة الأحرف، يجب أن يتطابق نص البحث تمامًا. إذا لم يتم تحديده، فإن نص البحث سيطابق كل من الأحرف الكبيرة والصغيرة

en: S/R TEMPLATE ERROR
ar: خطأ في قالب البحث/الاستبدال

en: Edit search/replace template
ar: تعديل قالب البحث/الاستبدال

en: You must specify a destination when source is a composite field or a template
ar: يجب عليك تحديد وجهة عندما يكون المصدر حقلاً مركبًا أو قالبًا

en: The replacement value for a rating column must be empty or an integer between 0 and 10
ar: يجب أن تكون قيمة الاستبدال لعمود التقييم فارغة أو عددًا صحيحًا بين 0 و 10

en: You must specify a destination identifier type
ar: يجب عليك تحديد نوع معرف الوجهة

en: You must specify a search expression in the "Search for" field
ar: يجب أن تعيّن تعبير بحث في حقل "البحث عن"

en: Invalid identifier string
ar: سلسلة المعرف غير صالحة

en: The identifier string for book "{0}" (id {1}) is invalid. It must be a comma-separated list of pairs of strings separated by a colon.
    
    Do you want to continue processing books?
ar: سلسلة المعرف للكتاب "{0}" (المعرف {1}) غير صالحة. يجب أن تكون قائمة مفصولة بفاصلة لأزواج من السلاسل مفصولة بنقطتين رأسيتين.
    
    هل تريد متابعة معالجة الكتب؟

en: Result identifier string:
ar: سلسلة معرف النتيجة:

en: Search/replace invalid
ar: البحث/الاستبدال غير صالح

en: Search/replace is invalid: %s
ar: البحث/الاستبدال غير صالح: %s

en: Covers compressed
ar: الأغلفة مضغوطة

en: Covers were compressed by {percent:.1%} from a total size of {old} to {new}.
ar: تم ضغط الأغلفة بنسبة {percent:.1%} من حجم إجمالي {old} إلى {new}.

en: Delete saved search/replace
ar: حذف البحث/الاستبدال المحفوظ

en: The selected saved search/replace will be deleted. Are you sure?
ar: سيتم حذف البحث/الاستبدال المحفوظ المحدد. هل أنت متأكد؟

en: Save search/replace
ar: حفظ البحث/الاستبدال

en: Search/replace name:
ar: اسم البحث/الاستبدال:

en: That saved search/replace already exists and will be overwritten. Are you sure?
ar: البحث/الاستبدال المحفوظ موجود بالفعل وسيتم الكتابة فوقه. هل أنت متأكد؟

en: Edit meta information
ar: تعديل معلومات البيانات الوصفية

en: &Author(s):
ar: ال‍&م‍ؤلف(ون):

en: This will cause the author sort field to be automatically updated
     based on the authors field for each selected book. Note that if
     you use the control above to set authors in bulk, the author sort
     field is updated anyway, regardless of the value of this checkbox.
ar: سيؤدي هذا إلى تحديث حقل ترتيب المؤلف تلقائيًا
     بناءً على حقل المؤلفين لكل كتاب محدد. لاحظ أنه إذا
     استخدمت التحكم أعلاه لتعيين المؤلفين بشكل مجمع، يتم تحديث حقل ترتيب المؤلف
     على أي حال، بغض النظر عن قيمة مربع الاختيار هذا.

en: A&utomatically set author sort
ar: &ضبط ترتيب المؤلف آلياً

en: S&wap title and author
ar: ب&دل العنوان والمؤلف

en: Author s&ort:
ar: ترتيب الم‍&‍ؤلف:

en: Specify how the author(s) of this book should be sorted. For example Charles Dickens should be sorted as Dickens, Charles.
ar: عيّن كيف سيرتَّب مؤلف(و) هذا الكتاب. مثلا Charles Dickens ينبغي أن يرتَّب هكذا Dickens, Charles.

en: &Rating:
ar: الت‍&‍قييم:

en: &Apply rating
ar: &طبّق التقييم

en: &Publisher:
ar: &الناشر:

en: If checked, the publisher will be cleared
ar: إذا أُشِّر، قسيفرَّغ الناشر

en: &Clear pub
ar: فرّ&غ الناشر

en: Add ta&gs:
ar: أ&ضف وسومًا:

en: Open Tag editor
ar: افتح محرر الوسوم

en: &Remove tags:
ar: &حذف الوسوم:

en: Comma separated list of tags to remove from the books.
ar: قائمة من الوسوم مفرقة بالفاصلة لحذفها من الكتب.

en: Check this box to remove all tags from the books.
ar: حدد هذا المربع لإزالة جميع الوسوم من الكتب.

en: &Clear all
ar: &فرّغ الكل

en: Ser&ies:
ar: السل&سلة:

en: If checked, the series will be cleared
ar: إذا أُشِّر، قستفرَّغ السلسلة

en: &Clear series
ar: فرّ&غ السلسلة

en: If not checked, the series number for the books will be set to 1.
    If checked, selected books will be automatically numbered, in the order
    you selected them. So if you selected Book A and then Book B,
    Book A will have series number 1 and Book B series number 2.
ar: إذا لم يتم التحديد، سيتم تعيين رقم السلسلة للكتب إلى 1.
    إذا تم التحديد، سيتم ترقيم الكتب المختارة تلقائيًا، بالترتيب
    الذي حددتها به. فإذا اخترت الكتاب أ ثم الكتاب ب،
    سيكون للكتاب أ رقم سلسلة 1 والكتاب ب رقم سلسلة 2.

en: &Automatically number books in this series
ar: &تلقائيا رقّم الكتب في هذه السلسلة

en: Series will normally be renumbered from the highest number in the database
    for that series. Checking this box will tell calibre to start numbering
    from the value in the box
ar: عادةً ما يتم إعادة ترقيم السلاسل بدءًا من أعلى رقم في قاعدة البيانات
    لتلك السلسلة. تحديد هذا المربع سيخبر calibre ببدء الترقيم
    من القيمة الموجودة في المربع

en: &Force numbers to start with:
ar: ا&جعل الأرقام تبدأ بـ:

en: &Date:
ar: التاري‍&‍خ:

en: A&pply date
ar: ط&بّق التاريخ

en: P&ublished:
ar: الن‍&‍شر:

en: Clear published date
ar: تفريغ تاريخ النشر

en: &Languages:
ar: الل‍&‍غ‍ات:

en: Check this box to remove all languages from the books.
ar: حدد هذا المربع لإزالة جميع اللغات من الكتب.

en: Clear &all
ar: فرّغ ال&كل

en: When doing a same format to same format conversion,
     e.g., EPUB to EPUB, calibre saves the original EPUB
     as ORIGINAL_EPUB. This option tells calibre to restore
     the EPUB from ORIGINAL_EPUB. Useful if you did a bulk
     conversion of a large number of books and something went wrong.
ar: عند إجراء تحويل من تنسيق إلى نفس التنسيق،
     على سبيل المثال، EPUB إلى EPUB، يحفظ calibre ملف EPUB الأصلي
     باسم ORIGINAL_EPUB. يخبر هذا الخيار calibre باستعادة
     ملف EPUB من ORIGINAL_EPUB. مفيد إذا قمت بتحويل مجمع
     لعدد كبير من الكتب وحدث خطأ ما.

en: Restore pre conversion &originals, if available
ar: استعادة &الأصول قبل التحويل، إن وجدت

en: Remove stored conversion settings for the selected books.
    
    Future conversion of these books will use the default settings.
ar: إزالة إعدادات التحويل المخزنة للكتب المحددة.
    
    ستستخدم التحويلات المستقبلية لهذه الكتب الإعدادات الافتراضية.

en: Remove &stored conversion settings for the selected books
ar: إزالة إعدادات التحويل ال&مخزنة للكتب المحددة

en: Force the title to be in title case. If both this and swap authors are checked,
    title and author are swapped before the title case is set
ar: فرض أن يكون العنوان في حالة العنوان. إذا تم تحديد هذا الخيار وتبديل المؤلفين معًا،
    يتم تبديل العنوان والمؤلف قبل تعيين حالة العنوان.

en: Change title &case to:
ar: تغيير &حالة العنوان إلى:

en: Update title sort based on the current title. This will be applied only after other changes to title.
ar: تحديث ترتيب العنوان بناءً على العنوان الحالي. سيتم تطبيق هذا فقط بعد التغييرات الأخرى على العنوان.

en: Update &title sort
ar: تحديث &ترتيب العنوان

en: Set the metadata in calibre from the metadata in the e-book files associated with each book. Note that this does not change the cover, for that, use the separate option below.
ar: تعيين البيانات الوصفية في calibre من البيانات الوصفية في ملفات الكتب الإلكترونية المرتبطةبكل كتاب. لاحظ أن هذا لا يغير الغلاف، لذلك، استخدم الخيار المنفصل أدناه.

en: Set &metadata (except cover) from the e-book files
ar: تعيين &البيانات الوصفية (باستثناء الغلاف) من ملفات الكتب الإلكترونية

en: Change &cover
ar: تغيير ال&غلاف

en: &Generate default cover
ar: توليد &غلاف افتراضي

en: &Remove cover
ar: إزالة ال&غلاف

en: Try to automatically detect and remove borders and extra space
     from the edges of cover images. This can sometimes remove too
     much, so use with care.
ar: حاول الكشف عن الحدود والفراغ الزائد وإزالتها من
    حافات صور الغلاف. هذا يمكن أحيانا أن يزيل
    الكثير جدا، لذا استعمله بحذر.

en: &Trim cover (DANGEROUS)
ar: &قص الغلاف (خطر)

en: Set from &e-book files
ar: تعيين من &ملفات الكتب الإلكترونية

en: Set the covers of all selected books to be the same
    as that of the first selected book.
ar: تعيين الأغلفة لكل الكتب المحددة ليكون نفس
    غلاف أول كتاب محدد.

en: &Clone covers
ar: &استنساخ الأغلفة

en: <p>Compress cover images, if the quality is set to 100 compression is lossless, otherwise it is lossy
ar: <p>ضغط صور الغلاف، إذا كانت الجودة مضبوطة على 100، يكون الضغط بدون فقدان، وإلا فإنه يكون بفقْد.

en: Co&mpress cover images:
ar: ض&غط صور الغلاف:

en: <p>Cover image compression quality. If the quality is set to 100 compression is lossless, otherwise it is lossy
ar: <p>جودة ضغط صورة الغلاف. إذا كانت الجودة مضبوطة على 100، يكون الضغط بدون فقدان، وإلا فإنه يكون بفقْد.

en: Control how the default generated covers are created
ar: التحكم في كيفية إنشاء الأغلفة الافتراضية المولدة

en: Configure co&ver generation
ar: تهيئة ت&وليد الغلاف

en: Set the co&mments for all selected books
ar: تعيين الت&عليقات لجميع الكتب المحددة

en: &Basic metadata
ar: البيانات الوصفية ال&أساسية

en: &Custom metadata
ar: البيانات الوصفية ال&مخصصة

en: &Load search/replace:
ar: تحميل البحث/الاستبدال:

en: Select saved search/replace to load.
ar: اختر البحث/الاستبدال المحفوظ للتحميل.

en: Save current search/replace
ar: حفظ البحث/الاستبدال الحالي

en: Sa&ve
ar: ح&فظ

en: Search &mode:
ar: وضع ال&بحث:

en: <p>Choose whether to use basic text matching or advanced
                    regular expression matching. Changing the mode clears all the fields
                    in this dialog.</p>
ar: <p>اختر ما إذا كنت تريد استخدام مطابقة نص أساسية أو مطابقة تعبيرات عادية متقدمة. يؤدي تغيير الوضع إلى مسح جميع الحقول في مربع الحوار هذا.</p>

en: Search &field:
ar: حقل ال&بحث:

en: The name of the field that you want to search
ar: اسم الحقل الذي تريد البحث فيه

en: &Identifier type:
ar: نوع ال&معرف:

en: Choose which identifier type to operate upon
ar: اختر نوع المعرف الذي تريد العمل عليه

en: &Template:
ar: ال‍&ق‍الب:

en: Enter a template to be used as the source for the search/replace
ar: أدخل قالبًا لاستخدامه كمصدر للبحث/الاستبدال

en: Click to open the template tester
ar: انقر لفتح مختبر القوالب

en: Enter what you are looking for, either plain text or a regular expression, depending on the mode
ar: أدخل ما تبحث عنه، إما نص عادي أو تعبير عادي، حسب الوضع.

en: Check this box if the search string must match exactly upper and lower case. Uncheck it if case is to be ignored
ar: حدد هذا المربع إذا كان يجب أن يتطابق نص البحث تمامًا مع الأحرف الكبيرة والصغيرة. ألغِ تحديده إذا كان يجب تجاهل حالة الأحرف.

en: Cas&e sensitive
ar: ح&ساس لحالة الأحرف

en: &Replace with:
ar: &استبدل بـ:

en: The replacement text. The matched search text will be replaced with this string
ar: النص البديل. سيتم استبدال نص البحث المطابق بهذه السلسلة.

en: &Apply function after replace:
ar: &تطبيق دالة بعد الاستبدال:

en: Specify how the text is to be processed after matching and replacement. In character mode, the entire
    field is processed. In regular expression mode, only the matched text is processed
ar: حدد كيفية معالجة النص بعد المطابقة والاستبدال. في وضع الأحرف، يتم معالجة الحقل بأكمله.
    في وضع التعبير العادي، يتم معالجة النص المطابق فقط.

en: &Destination field:
ar: حقل ال&وجهة:

en: The field that the text will be put into after all replacements.
    If blank, the source field is used if the field is modifiable
ar: الحقل الذي سيتم وضع النص فيه بعد كل الاستبدالات.
    إذا كان فارغًا، يتم استخدام حقل المصدر إذا كان الحقل قابلاً للتعديل.

en: M&ode:
ar: الو&ضع:

en: Specify how the text should be copied into the destination.
ar: حدد كيفية نسخ النص إلى الوجهة.

en: Specifies whether result items should be split into multiple values or
    left as single values. This option has the most effect when the source field is
    not multiple and the destination field is multiple
ar: يحدد ما إذا كان يجب تقسيم عناصر النتيجة إلى قيم متعددة أو
    تركها كقيم فردية. يكون لهذا الخيار التأثير الأكبر عندما يكون حقل المصدر
    غير متعدد وحقل الوجهة متعدد.

en: Split &result
ar: فصل ال&نتائج

en: Identifier type:
ar: نوع المعرف:

en: <p>Choose which identifier type to operate upon. When the
                  source field is something other than 'identifiers' you can enter
                  a * if you want to replace the entire set of identifiers with
                  the result of the search/replace.</p>
ar: <p>اختر نوع المُعرِّف الذي تريد العمل عليه. عندما يكون حقل المصدر غير "المُعرِّفات"، يمكنك إدخال * إذا كنت تريد استبدال مجموعة المُعرِّفات بالكامل بنتيجة البحث/الاستبدال.</p>

en: For multiple-valued fields, sho&w
ar: للحقول المتعددة القيم، &اعرض

en: val&ues starting at
ar: ال&قيم بدءًا من

en: with values separated b&y
ar: مع قيم مفصولة &بواسطة

en: Used when displaying test results to separate values in multiple-valued fields
ar: يُستخدم عند عرض نتائج الاختبار لفصل القيم في الحقول متعددة القيم

en: Test text
ar: نص الاختبار

en: Test result
ar: نتيجة الاختبار

en: Your &test:
ar: &اختبارك:

en: &Search and replace
ar: بح&ث واستبدال

en: Create rules to transform metadata by clicking the buttons below. The rules will be applied to all selected books when you click OK.
ar: أنشئ قواعد لتحويل البيانات الوصفية بالنقر على الأزرار أدناه. ستُطبّق القواعد على جميع الكتب المحددة عند النقر على موافق.

en: Transform &tags
ar: تحويل ال&وسوم

en: Transform &authors
ar: تحويل ال&مؤلفين

en: Transform &publishers
ar: تحويل ال&ناشرين

en: Transform &series
ar: تحويل ال&سلاسل

en: &Transform tags/authors
ar: &تحويل الوسوم/المؤلفين

en: If enabled, the book list will be re-sorted and any existing
    search or Virtual library will be refreshed after the edit
    is completed. This can be slow on large libraries.
ar: إذا تم تمكينه، ستُعاد فرز قائمة الكتب وسيتم تحديث أي بحث موجود أو مكتبة افتراضية بعد اكتمال التعديل. قد يكون هذا بطيئًا في المكتبات الكبيرة.

en: &Refresh book list after edit
ar: أ&عد تحميل قائمة الكتب بعد التحرير

en: Sort by multiple columns
ar: الفرز بواسطة أعمدة متعددة

en: Pick multiple columns to sort by. Drag and drop to re-arrange. Higher columns are more important. Ascending or descending order can be toggled by clicking the column name at the bottom of this dialog, after having selected it.
ar: اختر أعمدة متعددة للفرز بواسطتها. اسحب وأفلت لإعادة الترتيب. الأعمدة الأعلى أهمية. يمكن تبديل الترتيب التصاعدي أو التنازلي بالنقر على اسم العمود في أسفل هذا الحوار، بعد تحديده.

en: &Clear
ar: ت‍&‍فريغ

en: Clear all selected columns
ar: فرّغ كل الأعمدة المحددة

en: Save this sort order for easy re-use
ar: احفظ ترتيب الفرز هذا لإعادة استخدامه بسهولة

en: Load previously saved settings
ar: حمّل الإعدادات المحفوظة سابقًا

en: Effective sort
ar: الفرز الفعّال

en: No sort selected
ar: لم يتم اختيار فرز

en: You must select at least one column on which to sort
ar: يجب عليك اختيار عمود واحد على الأقل للفرز

en: No name provided
ar: لم يتم تقديم اسم

en: You must provide a name for the settings
ar: يجب عليك توفير اسم للإعدادات

en: No saved sorts available
ar: لا توجد ترتيبات فرز محفوظة متاحة

en: Remove saved sort
ar: إزالة الفرز المحفوظ

en: Import OPML file
ar: استيراد ملف OPML

en: Path to OPML file
ar: مسار ملف OPML

en: Browse for OPML file
ar: استعراض ملف OPML

en: &OPML file:
ar: ملف OPML:

en: Maximum number of articles to download per RSS feed
ar: العدد الأقصى للمقالات المراد تنزيلها لكل خلاصة RSS

en: &Maximum articles per feed:
ar: &الحد الأقصى للمقالات لكل خلاصة:

en:  days
ar:  يوم

en: Articles in the RSS feeds older than this will be ignored
ar: سيتم تجاهل المقالات في خلاصات RSS الأقدم من هذا

en: Preserve groups in the OPML file
ar: الحفاظ على المجموعات في ملف OPML

en: If enabled, every group of feeds in the OPML file will be converted into a single recipe. Otherwise every feed becomes its own recipe
ar: إذا تم تمكينه، سيتم تحويل كل مجموعة من الخلاصات في ملف OPML إلى وصفة واحدة. وإلا فإن كل خلاصة ستصبح وصفة خاصة بها

en: Replace existing recipes
ar: استبدال الوصفات الموجودة

en: If enabled, any existing recipes with the same titles as entries in the OPML file will be replaced. Otherwise, new entries with modified titles will be created
ar: إذا تم تمكينه، سيتم استبدال أي وصفات موجودة تحمل نفس عناوين الإدخالات في ملف OPML. وإلا، سيتم إنشاء إدخالات جديدة بعناوين معدلة

en: OPML files
ar: ملفات OPML

en: Select OPML file
ar: تحديد ملف OPML

en: Path not specified
ar: المسار غير محدد

en: You must specify the path to the OPML file to import
ar: يجب عليك تحديد مسار ملف OPML للاستيراد

en: No feeds found
ar: لم يتم العثور على خلاصات

en: No importable RSS feeds found in the OPML file
ar: لم يتم العثور على خلاصات RSS قابلة للاستيراد في ملف OPML

en: Background colors
ar: ألوان الخلفية

en: Foreground (text) colors
ar: ألوان المقدمة (النص)

en: Foreground (text) colors when disabled
ar: ألوان المقدمة (النص) عند التعطيل

en: Link colors
ar: ألوان الروابط

en: dark
ar: داكن

en: light
ar: فاتح

en: These colors will be used for the calibre interface when calibre is in "{}" mode. You can adjust individual colors below by enabling the "Use a custom color scheme" setting.
ar: ستُستخدم هذه الألوان لواجهة calibre عندما يكون calibre في الوضع "{}". يمكنك تعديل الألوان الفردية أدناه بتمكين إعداد "استخدام نظام ألوان مخصص".

en: Use a &custom color scheme
ar: استخدام &نظام ألوان مخصص

en: Import &system colors
ar: استيراد ألوان ال&نظام

en: Set the custom colors to colors queried from the system. Note that this will use colors from whatever the current system palette is, dark or light.
ar: اضبط الألوان المخصصة لتكون الألوان المستعلم عنها من النظام. لاحظ أن هذا سيستخدم الألوان من أي لوحة نظام حالية، داكنة أو فاتحة.

en: Customize the colors used by calibre
ar: تخصيص الألوان المستخدمة بواسطة calibre

en: <b>WARNING:</b> You have configured calibre to use "System" user interface style. The settings below will be ignored unless you switch back to using the "calibre" interface style.
ar: <b>تحذير:</b> لقد قمت بتهيئة calibre لاستخدام نمط واجهة المستخدم "النظام". سيتم تجاهل الإعدادات أدناه ما لم تقم بالتبديل مرة أخرى إلى استخدام نمط واجهة calibre.

en: Color &palette
ar: لوحة &الألوان

en: System default
ar: الإعدادات الافتراضية للنظام

en: Light
ar: فاتح

en: Dark
ar: داكن

en: The style of colors to use, either light or dark. By default, the system setting for light/dark is used. This means that calibre will change from light to dark and vice versa as the system changes colors.
ar: نمط الألوان المراد استخدامه، إما فاتح أو داكن. بشكل افتراضي، يتم استخدام إعداد النظام للفاتح/الداكن. هذا يعني أن calibre سيتغير من فاتح إلى داكن والعكس صحيح مع تغير ألوان النظام.

en: &Light mode colors
ar: ألوان وضع ال&فاتح

en: &Dark mode colors
ar: ألوان وضع ال&داكن

en: Import previously exported color scheme from a file
ar: استيراد نظام ألوان تم تصديره مسبقًا من ملف

en: Export current colors as a file
ar: تصدير الألوان الحالية كملف

en: Choose file to import from
ar: حدد ملفاً لتستورد منه

en: calibre Palette
ar: لوحة ألوان calibre

en: Choose file to export to
ar: حدد ملفاً لتصدّر إليه

en: Password needed
ar: كلمة السرّ مطلوبة

en: TextLabel
ar: تسمية النصّ

en: &Username:
ar: &اسم المستخدم:

en: &Password:
ar: &كلمة السرّ:

en: &Show password
ar: &إظهار كلمة المرور

en: Restart required
ar: يتطلب إعادة تشغيل

en: You must restart calibre before using this plugin!
ar: يجب عليك إعادة تشغيل calibre قبل استخدام هذا الملحق!

en: All
ar: الكل

en: Installed
ar: مثبَّت

en: Not installed
ar: غير مثبَّت

en: Update available
ar: تحديث متوفر

en: Plugin name
ar: اسم الملحقة

en: Status
ar: الحالة

en: Available
ar: المتاح

en: Released
ar: أُصدِر

en: calibre
ar: كاليبر

en: Platform unavailable
ar: المنصّة غير متاحة

en: calibre upgrade required
ar: يتطلب ترقية كاليبر

en: Plugin deprecated
ar: الملحقة مهملة

en: New version available
ar: يتوفر إصدار جديد

en: Latest version installed
ar: آخِر إصدار مثبَّت

en: This plugin has been deprecated and should be uninstalled
ar: لقد تم إهمال هذه الملحقة ويجب إلغاء تثبيتها

en: Right-click to see more options
ar: انقر يمينًا لترى خيارات أكثر

en: This plugin can only be installed on: %s
ar: لا يمكن تثبيت هذه الملحقة إلا على: %s

en: You must upgrade to at least calibre %s before installing this plugin
ar: يجب عليك الترقية إلى calibre %s على الأقل قبل تثبيت هذه الملحقة

en: You can install this plugin
ar: يمكنك تثبيت هذه الملحقة

en: A new version of this plugin is available
ar: يتوفر إصدار جديد من هذه الملحقة

en: This plugin is installed and up-to-date
ar: هذه الملحقة مثبتة ومحدثة

en: Plugin <b>{0}</b> successfully installed under <b>{1}</b>. You may have to restart calibre for the plugin to take effect.
ar: الملحقة <b>{0}</b> ثُبِّتت بنجاح في <b>{1}</b>. قد يتوجب عليك إعادة تشغيل كاليبر لتشتغل الملحقة.

en: Plugin homepage
ar: الصفحة الرئيسة للملحقات

en: Update Check Failed
ar: فشل التحقق من التحديث

en: Unable to reach the plugin index page.
ar: غير قادر على الوصول إلى صفحة فهرس الملحقات.

en: User plugins
ar: ملحقات المستخدمين

en: Filter by &name
ar: رشّح بحسب الا&سم

en: Description
ar: الوصف

en: &Install
ar: &ثبّت

en: Install the selected plugin
ar: ثبّت الملحقة المحددة

en: &Customize plugin
ar: &خصّص الملحقة

en: Customize the options for this plugin
ar: خصّص الخيارات لهذه الملحقة

en: Plugin &forum thread
ar: نقاش الم&نتدى للملحقة

en: Enable/&disable plugin
ar: مكِّن/عطِّل الملحقة

en: Enable or disable this plugin
ar: مكِّن أو عطِّل هذه الملحقة

en: &Remove plugin
ar: أ&زِل الملحقة

en: Uninstall the selected plugin
ar: أزِل تثبيت الملحقة المحددة

en: Donate to developer
ar: تبرّع للمطوّر

en: Donate to the developer of this plugin
ar: تبرّع لمطوّر هذه الملحقة

en: &Customize plugin
ar: &خصّص الملحقة

en: Are you sure you want to uninstall the <b>%s</b> plugin?
ar: أأنت متأكد أنك تريد إزالة تثبيت الملحقة <b>%s</b>؟

en: Install %s
ar: ثبّت %s

en: Installing plugins is a <b>security risk</b>. Plugins can contain a virus/malware. Only install it if you got it from a trusted source. Are you sure you want to proceed?
ar: تثبيت الملحقات هو <b>محاطرة أمنيّة</b>. يمكن أن تحتوي الملحقات على فايروسات/برمجيات ضارّة. ثبّتها فقط إذا حصلت عليها من مصدر موثوق. أأنت متأكد أنك تريد المواصلة؟

en: Downloading plugin ZIP attachment: %s
ar: جارٍ تنزيل ملف ZIP للملحقة: %s

en: Installing plugin: %s
ar: يثبّت الملحقة: %s

en: Plugin installed: %s
ar: الملحقة مثبَّتة: %s

en: Install plugin failed
ar: فشل تثبيت الملحقة

en: A problem occurred while installing this plugin. This plugin will now be uninstalled. Please post the error message in details below into the forum thread for this plugin and restart calibre.
ar: حدثت مشكلة أثناء تثبيت هذه الملحقة. سيتم الآن إلغاء تثبيت هذه الملحقة. يرجى نشر رسالة الخطأ في التفاصيل أدناه في موضوع المنتدى لهذه الملحقة وإعادة تشغيل calibre.

en: Plugin not customizable
ar: لا يمكن تخصيص الملحقة

en: Plugin: %s does not need customization
ar: الملحق: %s لا يحتاج إلى تخصيص

en: Must restart
ar: يجب إعادة التشغيل

en: You must restart calibre before you can configure the <b>%s</b> plugin
ar: يجب عليك إعادة تشغيل calibre قبل أن تتمكن من تهيئة الملحقة <b>%s</b>

en: Plugin cannot be disabled
ar: لا يمكن تعطيل الملحقة

en: The plugin: %s cannot be disabled
ar: الملحقة: %s لا يمكن تعطيلها

en: No, keep copying
ar: لا، استمر في النسخ

en: Yes, abort
ar: نعم، إلغاء

en: Aborting...
ar: إلغاء...

en: The Quickview shortcut ({0}) shows/hides the Quickview panel
ar: اختصار المعاينة السريعة ({0}) يُظهِر/يُخفي لوحة المعاينة السريعة

en: Undock
ar: إلغاء الإرساء

en: Show the Quickview panel in its own floating window
ar: أظهِر لوحة المعاينة السريعة في نافذتها العائمة الخاصة بها

en: Lock Quickview contents
ar: اقفل محتوى المعاينة السريعة

en: Refresh
ar: تحديث

en: Embed the Quickview panel into the main calibre window
ar: ضمّن لوحة المعاينة السريعة في نافذة كاليبر الرئيسة

en: Alternate shortcut:
ar: الاختصار البديل:

en: Find item in the Tag browser
ar: ابحث عن عنصر في مستعرض الوسوم

en: Find item in the library
ar: ابحث عن العنصر في المكتبة

en: Select this book in the library
ar: حدد هذا الكتاب في المكتبة

en: Open a locked Book details window for this book
ar: افتح نافذة تفاصيل الكتاب مقفلة لهذا الكتاب

en: Quickview this cell
ar: معاينة سريعة لهذه الخلية

en: Open book in the E-book viewer
ar: افتح الكتاب بمعاين الكتب الالكترونية

en: &Item: {0} ({1})
ar: ال‍&ع‍نصر: {0} ({1})

en: Click to show only books with this item. Double click to search for this item in the Tag browser
ar: انقر لتُظهر فقط كتباً بهذا العنصر. انقر مزدوجاً للبحث عن هذا العنصر في متصفح الوسوم

en: **No items found**
ar: **لم يتم العثور على عناصر**

en: Click in a column  in the library view to see the information for that book
ar: انقر فوق عمود في عرض المكتبة لرؤية المعلومات الخاصة بهذا الكتاب

en: &Books with selected item "{0}": {1}
ar: &كتب بالعنصر المحدد "{0}": {1}

en: Double click on a book to change the selection in the library view or change the column shown in the left-hand panel. Shift- or Ctrl- double click to edit the metadata of a book, which also changes the selected book.
ar: انقر نقرًا مزدوجًا على كتاب لتغيير التحديد في عرض المكتبة أو تغيير العمود المعروض في اللوحة اليسرى. انقر نقرًا مزدوجًا مع Shift أو Ctrl لتحرير بيانات الكتاب الوصفية، مما يؤدي أيضًا إلى تغيير الكتاب المحدد.

en: Something went wrong while filling in the table
ar: حدث خطأ أثناء ملء الجدول

en: Quickview: Book not in library view
ar: المعاينة السريعة: الكتاب ليس في معاينة المكتبة

en: The book you selected is not currently displayed in the library view, perhaps because of a search or a Virtual library, so Quickview cannot select it.
ar: الكتاب الذي حددته غير معروض حالياً في معاينة المكتبة، ربما بسبب عملية بحث أو مكتبة افتراضية، لذا فالمعاين السريع لا يمكنه تحديده.

en: Quickview: Column cannot be selected
ar: المعاينة السريعة: لا يمكن تحديد العمود

en: The column you double-clicked, '{}', is not shown in the library view. The book/column cannot be selected by Quickview.
ar: العمود الذي نقرت عليه نقرًا مزدوجًا، '{}'، غير معروض في عرض المكتبة. لا يمكن تحديد الكتاب/العمود بواسطة المعاينة السريعة.

en: &Apply Virtual libraries
ar: &ط‍بّق المكتبات الإفتراضية

en: <p>Select to make Quickview show only books in the current
            Virtual library</p>
ar: <p>حدد لتجعل المعاينة السريعة تُظهر فقط الكتب في المكتبة الافتراضية الحالية</p>

en: &Lock Quickview contents
ar: ا&ق‍فل محتوى المعاينة السريعة

en: <p>Select to prevent Quickview from changing content when the
            selection on the library view is changed</p>
ar: <p>حدد لتمنع المعاينة السريعة من تغيير المحتوى عند تغير التحديد في معاينة المكتبة</p>

en: &Refresh
ar: إ&عادة تحميل

en: When Quickview is locked, refresh the window using the last selected book and that book's value in the last selected column.
ar: عندما تكون المعاينة السريعة مقفلة، أعد تحميل النافذة مستخدماً آخر كتاب محدد وقيمة ذلك الكتاب في آخر عمود محدد.

en: &Dock
ar: إ&رساء

en: &Close
ar: إ&غ‍لاق

en: Restoring database from backups, do not interrupt, this will happen in multiple stages
ar: جارٍ استعادة قاعدة البيانات من النسخ الاحتياطية، لا تقاطع، سيحدث هذا على عدة مراحل

en: Restoring database
ar: جارٍ استعادة قاعدة البيانات

en: The restore has not completed, are you sure you want to cancel?
ar: لم تكتمل عملية الاستعادة، هل أنت متأكد أنك تريد الإلغاء؟

en: The old database was saved as: %s
ar: تم حفظ قاعدة البيانات القديمة باسم: %s

en: Restoring the database succeeded with some warnings click "Show details" to see the details. %s
ar: نجحت استعادة قاعدة البيانات مع بعض التحذيرات، انقر على "إظهار التفاصيل" لترى التفاصيل. %s

en: Restoring database was successful. %s
ar: تمت استعادة قاعدة البيانات بنجاح. %s

en: Your list of books, with all their metadata is stored in a single file, called a database. In addition, metadata for each individual book is stored in that books' folder, as a backup.<p>This operation will rebuild the database from the individual book metadata. This is useful if the database has been corrupted and you get a blank list of books.<p>Do you want to restore the database?
ar: لائحتك من الكتب، مع كل بياناتها الوصفية مخزونة في ملف واحد، يُدعى قاعدة بيانات. إضافة إلى ذلك، فإنّ البيانات الوصفية لكل كتاب بمفرده مخزونة في مجلد ذلك الكتاب، كنسخة احتياطية. <p>هذه العملية ستعيد بناء قاعدة البيانات من البيانات الوصفية للكتب كل بمفرده. هذا مفيد إذا كانت قاعدة البيانت قد أتلفت وأصبحت ترى لائحة فارغة من الكتب. <p>أتريد استعادة قاعدة البيانات؟

en: Restoring database failed, click "Show details" to see details
ar: فشلت استعادة قاعدة البيانات، انقر على "إظهار التفاصيل" لترى التفاصيل

en: Failed to repair library
ar: فشل إصلاح المكتبة

en: Add a new Saved search
ar: أضف بحثاً محفوظاً جديداً

en: You can create a <i>Saved search</i>, for frequently used searches here. The search will be visible under <i>Saved searches</i> in the Tag browser, using the name that you specify here.
ar: يمكنك إنشاء <i>بحث محفوظ</i>، لعمليات البحث المتكررة الإستخدام هنا. سيكون البحث مرئيا تحت <i>عمليات البحث المحفوظة</i> في متصفح الوسوم، مستخدماً الإسم الذي تحدده هنا.

en: The Saved search name
ar: إسم عملية البحث المحفوظة

en: &Search:
ar: ال‍&‍ب‍حث:

en: The search expression
ar: تعبير البحث

en: No search name
ar: لا يوجد اسم للبحث

en: You must specify a name for the Saved search
ar: يجب أن تعيّن إسماً للبحث المحفوظ

en: No search expression
ar: لا يوجد تعبير بحث

en: You must specify a search expression for the Saved search
ar: يجب أن تحدد تعبير بحث للبحث المحفوظ

en: Invalid saved search
ar: بحث محفوظ غير صالح

en: Manage Saved searches
ar: إدارة عمليات البحث المحفوظة

en: &Add search
ar: إ&ض‍افة بحث

en: &Remove search
ar: إ&زالة بحث

en: &Edit search
ar: تح‍&‍رير بحث

en: The current saved search will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
ar: البحث المحفوظ الحالي سوف <b>يُحذَف نهائياً</b>. أأنت متأكد؟

en: Edit the name and/or expression below.
ar: حرر الإسم و/أو التعبير في أدناه.

en: Edit saved search
ar: تحرير البحث المحفوظ

en: A saved search with the name {} already exists. Choose another name
ar: يوجد بحث محفوظ بالإسم {} مسبقاً. اختر اسماً آخر

en: Search expression
ar: تعبير بحث

en:                 Download this periodical every week on the specified days after
                    the specified time. For example, if you choose: Monday after
                    9:00 AM, then the periodical will be download every Monday as
                    soon after 9:00 AM as possible.
ar:                 قم بتنزيل هذا العدد الدوري كل أسبوع في الأيام المحددة بعد
                    الوقت المحدد. على سبيل المثال، إذا اخترت: الاثنين بعد
                    9:00 صباحًا، فسيتم تنزيل العدد الدوري كل يوم اثنين
                    في أقرب وقت ممكن بعد الساعة 9:00 صباحًا.

en: &Download after:
ar: &التنزيل بعد:

en:                 Download this periodical every month, on the specified days.
                    The download will happen as soon after the specified time as
                    possible on the specified days of each month. For example,
                    if you choose the 1st and the 15th after 9:00 AM, the
                    periodical will be downloaded on the 1st and 15th of every
                    month, as soon after 9:00 AM as possible.
ar:                 قم بتنزيل هذا العدد الدوري كل شهر، في الأيام المحددة.
                    سيتم التنزيل في أقرب وقت ممكن بعد الوقت المحدد في الأيام المحددة من كل شهر. على سبيل المثال،
                    إذا اخترت الأول والخامس عشر بعد الساعة 9:00 صباحًا، فسيتم تنزيل العدد الدوري في الأول والخامس عشر من كل
                    شهر، في أقرب وقت ممكن بعد الساعة 9:00 صباحًا.

en: &Days of the month:
ar: &أيام الشهر:

en: Comma separated list of days of the month. For example: 1, 15
ar: قائمة مفصولة بفاصلات لأيام الشهر. على سبيل المثال: 1, 15

en: Download &after:
ar: التنزيل &بعد:

en:                 Download this periodical every x days. For example, if you
                    choose 30 days, the periodical will be downloaded every 30
                    days. Note that you can set periods of less than a day, like
                    0.1 days to download a periodical more than once a day.
ar:                 قم بتنزيل هذا العدد الدوري كل x يوم. على سبيل المثال، إذا اخترت
                    30 يومًا، فسيتم تنزيل العدد الدوري كل 30
                    يومًا. لاحظ أنه يمكنك تعيين فترات أقل من يوم، مثل
                    0.1 يوم لتنزيل العدد الدوري أكثر من مرة واحدة في اليوم.

en: &Download every:
ar: &التنزيل كل:

en: every hour
ar: كل ساعة

en: days
ar: يوم

en: Note: You can set intervals of less than a day, by typing the value manually.
ar: ملاحظة: يمكنك تعيين فترات أقل من يوم، عن طريق كتابة القيمة يدويًا.

en: Schedule news download [{} sources]
ar: جدوِل تحميل الأخبار  [{} مصدراً]

en: &Schedule
ar: &جَدوِل لاحقاً

en: &Schedule for download:
ar: &جدولة للتنزيل:

en: &Days of  week
ar: أ&يام الأسبوع

en: Da&ys of month
ar: &أيام الشهر

en: Every &x days
ar: كل &x يوم

en: For the scheduling to work, you must leave calibre running.
ar: كي تعمل الجدولة، يجب أن تترك كاليبر مشتغلاً.

en: &Account
ar: &حساب

en: &Advanced
ar: &متقدم

en: Add &title as tag
ar: أضف ال&عنوان كعلامة

en: &Extra tags:
ar: &علامات إضافية:

en: <p>When set, this option will cause calibre to keep, at most, the specified number of issues of this periodical. Every time a new issue is downloaded, the oldest one is deleted, if the total is larger than this number.
    <p>Note that this feature only works if you have the option to add the title as tag checked, above.
    <p>Also, the setting for deleting periodicals older than a number of days, below, will also cause issues to be deleted, so set that to zero if you want to use this setting alone.
ar: <p>عند التعيين، سيؤدي هذا الخيار إلى احتفاظ calibre بالعدد المحدد كحد أقصى من أعداد هذا المنشور الدوري. في كل مرة يتم فيها تنزيل عدد جديد، يتم حذف الأقدم، إذا كان العدد الإجمالي أكبر من هذا الرقم.
    <p>لاحظ أن هذه الميزة تعمل فقط إذا كان لديك خيار إضافة العنوان كعلامة مميزة مفعلًا، أعلاه.
    <p>أيضًا، سيؤدي الإعداد لحذف المنشورات الدورية الأقدم من عدد معين من الأيام، أدناه، إلى حذف الأعداد أيضًا، لذا اضبطه على صفر إذا كنت ترغب في استخدام هذا الإعداد وحده.

en:  issues
ar:  مشاكل

en: all issues
ar: كل الأعداد

en: &Keep at most:
ar: &احتفظ بحد أقصى:

en: Delete downloaded &news older than:
ar: احذف الأخبار المحمّلة الأ&ق‍دم من:

en: <p>Delete downloaded news older than the specified number of days. Set to zero to disable.
    <p>You can also control the maximum number of issues of a specific periodical that are kept by clicking the Advanced tab for that periodical above.
ar: <p>احذف الأخبار المحمّلة الأقدم من العدد المحدد من الأيام. اجعله صفرا لتعطيله.
    <p>يمكنك أيضا التحكم بالعدد الأقصى المستبقَى من الأعداد لمنشور دوري بالنقر على لسان الإعدادات المتقدمة لذلك المنشور الدوري في أعلاه.

en: never delete
ar: لا تحذف أبداً

en: Download &all scheduled
ar: حمّل &ك‍ل المجدولة

en: Download all scheduled news sources at once
ar: حمّل كل مصادر الأخبار المجدولة دفعة واحدة

en: &Download now
ar: حمّل &الآن

en: Need username and password
ar: تحتاج اسم مستخدم وكلمة مرور

en: You must provide a username and/or password to use this news source.
ar: يجب عليك تقديم اسم مستخدم و/أو كلمة مرور لاستخدام مصدر الأخبار هذا.

en: Account
ar: الحساب

en: (optional)
ar: (خياري)

en: (required)
ar: (مطلوب)

en: Created by:
ar: أنشأه:

en: Download %s now
ar: نزّل %s الآن

en: Last downloaded: never
ar: آخر تحميل: مطلقا لم يحصل

en: never
ar: مطلقاً

en: %(days)d days, %(hours)d hours and %(mins)d minutes ago
ar: %(days)d أيام، %(hours)d ساعات و %(mins)d دقائق مضت

en: Last downloaded:
ar: آخر التحميل:

en: Default if unspecified: {}
ar: القيمة الافتراضية إذا لم يتم تحديدها: {}

en: Cannot download news as no internet connection is active
ar: لا يمكن تنزيل الأخبار حيث لا يوجد اتصال إنترنت نشط

en: No internet connection
ar: لا يوجد اتصال باﻹنترنت

en: Schedule news download
ar: جدولة تحميل أخبار

en: Add or edit a custom news source
ar: أضف أو عدّل مصدر أخبار مخصص

en: Download all scheduled news sources
ar: حمّل كل مصادر الأخبار المجدولة

en: equal to
ar: يساوي

en: before
ar: قبل

en: after
ar: بعد

en: before or equal to
ar: قبل أو يساوي

en: after or equal to
ar: بعد أو يساوي

en: is set
ar: محدد

en: is unset
ar: غير محدد

en: <p>You can also perform other kinds of advanced searches, for example checking for books that have no covers, combining multiple search expression using Boolean operators and so on. See <a href="%s">The search interface</a> for more information.
ar: <p>يمكنك أيضاً أن تقوم بأنواع أخرى من عمليات البحث المتقدم، مثلا فحص الكتب التي ليس فيها غلاف، تركيب تعابير بحث متعددة باستخدام العوامل المنطقية وهكذا. راجع <a href="%s">واجهة البحث</a> لمزيد من المعلومات.

en: What &kind of match to use:
ar: ما &ن‍‍وع التطابق المستخدَم:

en: Contains: the word or phrase matches anywhere in the metadata field
ar: يحتوي: الكلمة أو العبارة تطابِق أينما كان في حقل البيانات الوصفية

en: Equals: the word or phrase must match the entire metadata field
ar: يساوي: الكلمة أو العبارة يجب أن تطابِق كامل حقل البيانات الوصفية

en: Regular expression: the expression must match anywhere in the metadata field
ar: تعبير نظامي: التعبير يجب أن يطابِق أينما كان في حقل البيانات الوصفية

en: Character variant: 'contains' with accents ignored and punctuation significant
ar: صيغة الأحرف: 'يحتوي' مع تجاهل الحركات والنقاط المهمة

en: A&dvanced search
ar: بحث مت‍&‍قدم

en: Find entries that have...
ar: جد المُدخَلات التي فيها...

en: But don't show entries that have...
ar: لكن لا تُظهر المُدخَلات التي فيها...

en: A&ll these words:
ar: &ك‍ل هذه الكلمات:

en: &This exact phrase:
ar: &ه‍ذه العبارة بالضبط:

en: O&ne or more of these words:
ar: و&احدة أو أكثر من هذه الكلمات:

en: Any of these &unwanted words:
ar: أيّ من هذه الكلمات &غ‍ير المرغوبة:

en: Titl&e/author/series...
ar: &ع‍نوان/مؤلف/سلسلة...

en: The title to search for
ar: العنوان الذي سيُبحَث عنه

en: The author to search for
ar: المؤلف الذي سيُبحَث عنه

en: &Author:
ar: الم‍&ؤلف:

en: The series to search for
ar: السلسة التي سيُبحَث عنها

en: The tags to search for
ar: الوسوم التي سيُبحَث عنها

en: &Date search
ar: بحث ال‍&‍ت‍اريخ

en: &Search the
ar: اب‍&ح‍ث عمود تاريخ

en: date column for books whose &date is
ar: للكتب التي تأري‍&خ‍ها

en: &year
ar: &س‍نة

en: mo&nth
ar: &ش‍هر

en: &day
ar: &ي‍وم

en: months
ar: شهر

en: weeks
ar: أسبوع

en: years
ar: سنة

en: ago
ar: مضى/مضت

en: This month
ar: هذا الشهر

en: Yesterday
ar: أمس

en: &Template search
ar: بحث القال‍&‍ب

en: The value to search for
ar: القيمة التي سيُبحَث عنها

en: You can use the search specifications described in the calibre documentation. For example, with Number comparisons you can use the relational operators like '>=' etc. With Text comparisons you can use contains (T), exact (=T), or regular expression matches (~T), where T is your text. With Date you can use 'today', 'yesterday', etc. When checking for Set use 'true' or 'yes'. When checking for Not set use 'false' or 'no'
ar: يمكنك استخدام مواصفات البحث الموضحة في وثائق كاليبر. على سبيل المثال، عند مقارنة الأرقام يمكنك استخدام معاملات العلاقة مثل '>=' إلخ. مع مقارنات النصوص يمكنك استخدام يحتوي (T)، أو مطابق تماماً (=T)، أو مطابقة تعابير منتظمة (~T)، حيث T هو نصك. مع التاريخ يمكنك استخدام 'اليوم'، 'أمس'، إلخ. عند التحقق من وجود قيمة استخدم 'صحيح' أو 'نعم'. عند التحقق من عدم وجود قيمة استخدم 'خطأ' أو 'لا'

en: Template &value:
ar: قي‍&م‍ة القالب:

en: Set/Not set
ar: معَدّ/غير معَدّ

en: How the template result will be compared to the value
ar: كيف ستُقارَن نتيجة القالب مع القيمة

en: C&omparison type:
ar: نوع المقا&رنة:

en: The template that generates the value
ar: القالب الذي يولّد القيمة

en: Right click to open a template editor. <br>Technical note: the set of book ids already matched by previous search terms in the search expression is passed to the template in the global variables dictionary with the key "{0}". You can use the set to limit any work the template does to the set of books already matched, possibly improving performance.
ar: انقر بزر الماوس الأيمن لفتح محرر القوالب. <br>ملاحظة فنية: يتم تمرير مجموعة معرفات الكتب التي تم مطابقتها بالفعل بواسطة مصطلحات البحث السابقة في تعبير البحث إلى القالب في قاموس المتغيرات العامة باستخدام المفتاح "{0}". يمكنك استخدام المجموعة لتقييد أي عمل يقوم به القالب على مجموعة الكتب التي تم مطابقتها بالفعل، مما قد يحسن الأداء.

en: Open template editor
ar: افتح محرر القالب

en: &Copy the current search into the boxes
ar: &انسخ البحث الحالي إلى المربعات

en: Use this button to retrieve and edit the current search
ar: استخدم هذا الزر لاسترداد البحث الحالي وتعديله

en: Advanced search
ar: بحث متقدّم

en: There is only one book with a cover
ar: يوجد كتاب واحد فقط بغلاف

en: There are {} books with a cover
ar: يوجد {} كتاب بغلاف

en: There is one book with the {} format
ar: يوجد كتاب واحد بنسَق {}

en: There are {count} books with the {fmt} format
ar: يوجد {count} كتاب بصيغة {fmt}

en: Choose formats
ar: اختر الأنساق

en: &Edit
ar: ت‍&حرير

en: Edit this note
ar: حرر هذه الملاحظة

en: Find &books
ar: ابحث عن ال&كتب

en: Search the calibre library for books by: {}
ar: ابحث في مكتبة كاليبر عن كتب بواسطة: {}

en: Search the calibre library for books with: {}
ar: ابحث في مكتبة كاليبر عن كتب تحتوي على: {}

en: Copy &URL
ar: انسخ &الرابط

en: Copy a calibre:// URL to the clipboard that can be used to link to this note from other programs
ar: انسخ رابط calibre:// إلى الحافظة والذي يمكن استخدامه للربط بهذه الملاحظة من برامج أخرى

en: Use a password if calibre is running on a network that is not secure. For example, if you run calibre on a laptop, use that laptop in an airport, and want to connect your smart device to calibre, you should use a password.
ar: استخدم كلمة مرور إذا كان كاليبر مشتغلا على شبكة غير آمنة. مثلا، إذا كنت تشغّل كاليبر على حاسوب محمول وكنت تستخدم ذلك الحاسوب المحمول في مطار وتريد توصيل جهازك الذكي بكاليبر، فينبغي أن تستخدم كلمة مرور.

en: Check this box if you want calibre to automatically start the smart device interface when calibre starts. You should not do this if you are using a network that is not secure and you are not setting a password.
ar: أشّر هذا المربع إذا أردت لكاليبر أن يبدأ واجهة الجهاز الذكي تلقائيا عند بدأ كاليبر. ينبغي أن لا تفعل هذا إذا كنت تستخدم شبكة غير آمنة ولم تكن قد أعددت كلمة مرور.

en: Check this box if you want calibre to use a fixed network port. Normally you will not need to do this. However, if your device consistently fails to connect to calibre, try checking this box and entering a number.
ar: أشّر هذا المربع إذا أردت لكاليبر أن يستخدم منفذ شبكة ثابت. في المعتاد لا تحتاج أن تفعل هذا. لكن إذا كان جهازك يفشل على الدوام في الإتصال بكاليبر، فحاول تأشير هذا المربع وإدخال رقم.

en: Try 9090. If calibre says that it fails to connect to the port, try another number. You can use any number between 8,000 and 65,535.
ar: جرّب 9090. إذا قال كاليبر انه يفشل في الإتصال بالمنفذ، جرّب رقما آخر. يمكنك استخدام أي رقم بين 8,000 و 65,535.

en: These are the IP addresses for this computer. If you decide to have your device connect to calibre using a fixed IP address, one of these addresses should be the one you use. It is unlikely but possible that the correct IP address is not listed here, in which case you will need to go to your computer's control panel to get a complete list of your computer's network interfaces and IP addresses.
ar: هذه هي عناوين الآي بي لهذا الحاسوب. إذا قررت أن تجعل جهازك يتصل إلى كاليبر مستخدما عنوان آي بي ثابت، فينبغي أن يكون ما تستخدمه أحد هذه العناوين. من غير المحتمل لكن من الممكن أن لا يكون عنوان الآي بي الصحيح مدرجا هنا، وفي هذه الحالي سيتوجب عليك أن تذهب إلى لوحة تحكم حاسوبك لتحصل على لائحة كاملة بواجهات الشبكة وعناوين الآي بي لحاسوبك.

en: Invalid port number
ar: رقم منفذ غير صالح

en: You must provide a port number.
ar: يجب عليك توفير رقم منفذ.

en: The port must be a number between 8000 and 65535.
ar: يجب أن يكون المنفذ رقمًا بين 8000 و 65535.

en: Problem starting the wireless device
ar: مشكلة في بدء جهاز اللاسلكي

en: The wireless device driver had problems starting. It said "%s"
ar: واجه سوّاق جهاز اللاسلكي مشاكل في أن يبدأ. وهو أفاد "%s"

en: Smart device control
ar: التحكم بجهاز ذكي

en: <p>Start wireless device connections.
           <p>You may see some messages from your computer's firewall or anti-virus manager asking you if it is OK for calibre to connect to the network. <b>Please answer yes</b>. If you do not, wireless connections will not work.
ar: <p>بدء اتصالات جهاز لاسلكياً.
           <p>قد ترى بعض الرسائل من الجدار الناري أو مدير مضاد الفيروسات لحاسوبك يسألك فيما لو كان مسموحاً لكاليبر الإتصال بالشبكة. <b>لطفا أجب بنعم</b>. إذا لم تفعل، فلن تعمل الإتصالات اللاسلكية.

en: calibre IP addresses:
ar: عناوين آي بي كاليبر:

en: Possible IP addresses:
ar: عناوين IP محتملة:

en: Optional &password:
ar: كلمة &مرور اختيارية:

en: Optional password for security
ar: كلمة مرور اختيارية للأمان

en: Optional &fixed port:
ar: منفذ &ثابت اختياري:

en: Optional port number
ar: رقم منفذ اختياري

en: &Use a fixed port
ar: استخدم م‍&نفذا ثابتا

en: &Automatically allow connections at calibre startup
ar: اسمح بالاتصالات &تلقائيا عند بدء كاليبر

en: Lookup name: {}
ar: اسم البحث: {}

en: (Not in library)
ar: (ليس في المكتبة)

en: (Hidden in Tag browser)
ar: (مخفي في مستعرض الوسوم)

en: (Hidden by Virtual library)
ar: (مخفي بواسطة المكتبة الافتراضية)

en: You must select items to apply
ar: يجب عليك تحديد العناصر للتطبيق

en: You must select items to unapply
ar: يجب عليك تحديد العناصر لإلغاء التطبيق

en: That name contains leading or trailing periods, multiple periods in a row or spaces before or after periods.
ar: يحتوي هذا الاسم على نقاط بادئة أو لاحقة، أو نقاط متعددة متتالية، أو مسافات قبل أو بعد النقاط.

en: Name already used
ar: الاسم مستخدم بالفعل

en: The user category name is already used, perhaps with different case.
ar: اسم فئة المستخدم مستخدم بالفعل، ربما بحالة أحرف مختلفة.

en: Existing category: {existing}
    New category name: {new}
ar: الفئة الحالية: {existing}
    اسم الفئة الجديدة: {new}

en: The hierarchical prefix of the new category is already used, perhaps with different case.
ar: بادئة الفئة الهرمية للفئة الجديدة مستخدمة بالفعل، ربما بحالة أحرف مختلفة.

en: Existing prefix: {prefix}
    New category name: {new}
ar: البادئة الحالية: {prefix}
    اسم الفئة الجديدة: {new}

en: Existing category: {existing}
    New category: {new}
ar: الفئة الحالية: {existing}
    الفئة الجديدة: {new}

en: The current User category will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
ar: فئة المستخدم الحالية سيتم <b>حذفها نهائياً</b>. هل أنت متأكد؟

en: User categories editor
ar: محرر أصناف المستخدمين

en: &User category name:
ar: &اسم فئة المستخدم:

en: Select a category to edit
ar: حدد صنفاً لتحريره

en: Copy the category name to the clipboard
ar: انسخ اسم الفئة إلى الحافظة

en: &Category filter:
ar: فرز الأ&ص‍ناف:

en: Select the content kind of the new category
ar: حدد نوع محتوى الصنف الجديد

en: Item &filter:
ar: فرز ال‍&‍ع‍ناصر:

en: Enter text to filter the available items. Case and accents are ignored.
ar: أدخل نصاً لفرز العناصر المتاحة. حالة الحروف و الحركات ستُهمَل.

en: Delete the current User category
ar: احذف فئة المستخدم الحالية

en: Enter a category name, then use the Add button or the Rename button
ar: أدخل إسم صنف، ثم استخدم زر الإضافة أو زر إعادة التسمية

en: Add a new category
ar: أضف صنفاً جديداً

en: Rename the current category to what is in the box
ar: أعد تسمية الصنف إلى ما موجود في المستطيل

en: <p>Only show items that are visible in current Virtual
                library. Applied items not shown in the Virtual library will be
                marked "Hidden by Virtual library".</p>
ar: <p>اعرض فقط العناصر المرئية في المكتبة الافتراضية الحالية. 
            سيتم وضع علامة "مخفية بواسطة المكتبة الافتراضية" على العناصر 
            غير المعروضة في المكتبة الافتراضية.</p>

en: &Only show items visible in current Virtual library
ar: &أظهر فقط العناصر المرئية في المكتبة الافتراضية الحالية

en: <p>Don't show items that are hidden in the Tag browser.
              Applied items not shown in the Tag browser will be marked
              "Hidden in Tag browser".</p>
ar: <p>لا تُظهر العناصر المخفية في متصفح الوسوم. 
    سيتم وضع علامة "مخفية في متصفح الوسوم" 
    على العناصر غير المعروضة.</p>

en: &Don't show items hidden in the Tag browser
ar: &عدم إظهار العناصر المخفية في مستعرض الوسوم

en: &Available items
ar: العناصر الم‍&‍ت‍احة

en: Apply items to current category
ar: طبق العناصر على الفئة الحالية

en: Applied &items
ar: العناصر الم‍&‍ط‍بَّقة

en: Unapply (remove) selected items from current category
ar: إلغاء تطبيق (إزالة) العناصر المحددة من الفئة الحالية

en: If the item you want is not in the available list, you can add it here. Accepts an ampersand-separated list of items. The items will be applied to the book.
ar: إذا لم يكن العنصر الذي تريده في لائحة المتوفرات، فيمكنك إضافته هنا. هذا يقبل عناصرا مفصولة بعلامة الضم. العناصر ستطبَّق على الكتاب.

en: If the item you want is not in the available list, you can add it here. Accepts a comma-separated list of items. The items will be applied to the book.
ar: إذا لم يكن العنصر الذي تريده في لائحة المتوفرات، فيمكنك إضافته هنا. هذا يقبل عناصرا مفصولة بالفوارز. العناصر ستطبَّق على الكتاب.

en: No tags selected
ar: لم يتم تحديد أي علامات

en: You must select at least one tag from the list of Available tags.
ar: يجب عليك تحديد علامة واحدة على الأقل من قائمة العلامات المتاحة.

en: Deleting tags is done immediately and there is no undo.
ar: يتم حذف العلامات فوراً ولا يمكن التراجع عن ذلك.

en: Are your sure?
ar: هل أنت متأكد؟

en: The following tags are used by one or more books. Are you certain you want to delete them?
ar: تُستخدم العلامات التالية بواسطة كتاب واحد أو أكثر. هل أنت متأكد أنك تريد حذفها؟

en: Manage items
ar: أدر العناصر

en: &Apply item:
ar: &تطبيق العنصر:

en: Apply item(s) to the current book
ar: طبّق عنصرا (عناصرا) على الكتاب الحالي

en: Filter the available items
ar: افرز العناصر المتاحة

en: Delete the selected items from database. This will unapply the items from all books and then remove them from the database.
ar: احذف العناصر المحددة من قاعدة البيانات. هذا سيزيل تطبيق العناصر من كل الكتب ومن ثم يزيلها من قاعدة البيانات.

en: Ava&ilable items
ar: العناصر الم‍&‍تاحة

en: Apply item to current book
ar: تطبيق العنصر على الكتاب الحالي

en: Unapply (remove) the item from current book
ar: أزل تطبيق (أزل) العنصر من الكتاب الحالي

en: Filter the applied items
ar: افرز العناصر المطبَّقة

en: Create note
ar: إنشاء ملاحظة

en: Edit note
ar: تعديل ملاحظة

en: Delete note
ar: حذف ملاحظة

en: Manage {}
ar: إدارة {}

en: Delete link
ar: حذف الرابط

en: Search for {}
ar: البحث عن {}

en: Filter by {}
ar: تصفية حسب {}

en: Search the library for {0}
ar: ابحث في المكتبة عن {0}

en: Name of the item
ar: اسم العنصر

en: Count of books with this item
ar: عدد الكتب التي تحتوي على هذا العنصر

en: Value of the item before it was edited
ar: قيمة العنصر قبل تحريره

en: The link (URL) associated with this item
ar: الرابط (URL) المرتبط بهذا العنصر

en: Whether the item has a note. The icon changes if the note was created or edited
ar: ما إذا كان العنصر يحتوي على ملاحظة. تتغير الأيقونة إذا تم إنشاء الملاحظة أو تحريرها

en: This is not one of this column's permitted values ({0})
ar: هذه ليست إحدى القيم المسموح بها لهذا العمود ({0})

en: no links available
ar: لا توجد روابط متاحة

en: Editing...
ar: جاري التحرير...

en: Item is not a permitted value
ar: العنصر ليس قيمة مسموح بها

en: This column has a fixed set of permitted values. The entered text must be one of ({0}).
ar: يحتوي هذا العمود على مجموعة ثابتة من القيم المسموح بها. يجب أن يكون النص المدخل واحدًا من ({0}).

en: Do you really want to undo all your changes on selected rows?
ar: هل تريد حقاً التراجع عن جميع التغييرات التي أجريتها على الصفوف المحددة؟

en: Selection contains deleted items
ar: الاختيار يحتوي على عناصر محذوفة

en: The selection contains deleted items. You must undelete them before editing.
ar: الاختيار يحتوي على عناصر محذوفة. يجب عليك إلغاء حذفها قبل التحرير.

en: Undelete items?
ar: إلغاء حذف العناصر؟

en: Items must be undeleted to continue. Do you want to do this?
ar: يجب إلغاء حذف العناصر للمتابعة. هل تريد القيام بذلك؟

en: Are you sure you want to delete the selected links? There is no undo.
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف الروابط المحددة؟ لا يمكن التراجع عن هذا الإجراء.

en: Search for an item in the first column using the text in this box. The search ignores case.
ar: ابحث عن عنصر في العمود الأول باستخدام النص في هذا المربع. يتجاهل البحث حالة الأحرف.

en: Search for items that contain the search text
ar: ابحث عن العناصر التي تحتوي على نص البحث

en: Search for items that do not contain the search text
ar: البحث عن العناصر التي لا تحتوي على نص البحث

en: &Filter by:
ar: ت‍&‍ص‍فية حسب:

en: Filter items in the first column using the text in this box. The search ignores case.
ar: قم بتصفية العناصر في العمود الأول باستخدام النص في هذا المربع. يتجاهل البحث حالة الأحرف.

en: Show all items that contain the filter text
ar: إظهار جميع العناصر التي تحتوي على نص المرشح

en: F&ilter
ar: &ت‍صفية

en: Show all items that do not contain the filter text
ar: إظهار جميع العناصر التي لا تحتوي على نص المرشح

en: Show &all items
ar: أظهر &جميع العناصر

en: <p>Show items only if they appear in the
                 current Virtual library. Edits already done may be hidden but will
                 not be forgotten.
                 </p><p>
                 Note that this box affects only what is displayed. Changes
                 will affect all books in your library even if this box
                 is checked.</p>
ar: <p>إظهار العناصر فقط إذا كانت موجودة في المكتبة الافتراضية الحالية. قد تُخفى التعديلات التي أجريتها، ولكن لن تُنسى.
    </p><p>
    لاحظ أن هذا المربع يؤثر فقط على ما يُعرض. ستؤثر التغييرات على جميع الكتب في مكتبتك حتى مع تفعيل هذا المربع.</p>

en: Only show items in the current &Virtual library
ar: أظهر فقط العناصر في المكتبة الا&ف‍تراضية الحالية

en: <p>Show items only if they appear in the
                 currently selected books. Edits already done may be hidden but will
                 not be forgotten.
                 </p><p>
                 Note that this box affects only what is displayed. Changes
                 will affect all books in your library even if this box
                 is checked.</p>
ar: <p>إظهار العناصر فقط إذا ظهرت في الكتب المختارة حاليًا.
                 قد يتم إخفاء التعديلات التي تم إجراؤها بالفعل ولكن لن يتم نسيانها.
                 </p><p>
                 لاحظ أن هذا المربع يؤثر فقط على ما يتم عرضه. ستؤثر التغييرات
                 على جميع الكتب في مكتبتك حتى لو تم تحديد هذا المربع.</p>

en: O&nly show items in the currently selected books
ar: أظهر &فقط العناصر في الكتب المختارة حاليًا

en: <p>Delete selected items from the database.
                    This will unapply the items from all books and then remove them
                    from the database. This button's shortcut is Ctrl+D</p>
ar: <p>حذف العناصر المختارة من قاعدة البيانات.
                    سيؤدي هذا إلى إلغاء تطبيق العناصر من جميع الكتب ثم إزالتها
                    من قاعدة البيانات. اختصار هذا الزر هو Ctrl+D</p>

en: <p>Edit the currently selected cell. If a tag is edited then it is renamed
                    in every book where it is used. Double-clicking and pressing the edit
                    key also work. This button's shortcut is Ctrl+E</p>
ar: <p>تعديل الخلية المختارة حاليًا. إذا تم تعديل علامة، فسيتم إعادة تسميتها
                    في كل كتاب يتم استخدامها فيه. النقر المزدوج والضغط على مفتاح التعديل
                    يعملان أيضًا. اختصار هذا الزر هو Ctrl+E</p>

en: <p>Undo all deletes or edits on the selected lines.
                    This button's shortcut is Ctrl+U</p>
ar: <p>التراجع عن جميع عمليات الحذف أو التعديلات على الأسطر المحددة.
                    اختصار هذا الزر هو Ctrl+U</p>

en: Template function documentation
ar: توثيق وظيفة القالب

en: Show documentation as original &English
ar: أظهر التوثيق كـ&إنجليزي أصلي

en: &Back
ar: &رجوع

en: Displays the previously viewed function
ar: يعرض الوظيفة التي تم عرضها مسبقاً

en: Show &all functions
ar: أظهر &جميع الوظائف

en: Shows a list of all built-in functions in alphabetic order
ar: يعرض قائمة بجميع الوظائف المدمجة بترتيب أبجدي

en: Go back
ar: ارجع

en: No function to go back to
ar: لا توجد وظيفة للرجوع إليها

en: No documentation provided
ar: لم يتم تقديم وثائق

en: {title} (only one template dialog allowed)
ar: {title} (يسمح بمربع حوار قالب واحد فقط)

en: {title} dialog number {number} (multiple template dialogs allowed)
ar: {title} مربع حوار رقم {number} (يسمح بمربعات حوار قوالب متعددة)

en: Template language tutorial
ar: تدريب لغة القالب

en: Template function reference
ar: مسند دالة القالب

en: Template value
ar: قيمة القالب

en: No title provided
ar: لم يتم توفير عنوان

en: Open Edit metadata on this book
ar: افتح تحرير البيانات الوصفية لهذا الكتاب

en: Copy stored template source to editor
ar: نسخ مصدر القالب المخزن إلى المحرر

en: Discard existing text?
ar: هل تريد حذف نص موجود؟

en: The editor contains text. Do you want to overwrite that text?
ar: يحتوي المحرر على نص. هل تريد استبداله؟

en: Disable word wrap
ar: تعطيل التفاف الكلمات

en: Enable word wrap
ar: تمكين التفاف الكلمات

en: Add Python template definition text
ar: أضف نص تعريف قالب بايثون

en: Load template from the Template tester
ar: حمّل قالبًا من فاحص القوالب

en: Load template from file
ar: تحميل القالب من ملف

en: Save template to file
ar: حفظ القالب في ملف

en: No Template tester text is available
ar: لا يتوفر نص فاحص قوالب

en: Template file
ar: ملف القالب

en: Select icon
ar: اختر أيقونة

en: EXCEPTION:
ar: استثناء:

en: Built-in template function
ar: دالة قالب داخلية

en: Built-in function
ar: دالة داخلية

en: User defined Python template function
ar: دالة قالب بايثون معرفة من قبل المستخدم

en: User function
ar: دالة المستخدم

en: Stored template
ar: القالب المخزن

en: Stored user defined Python template
ar: قالب بايثون مخزن معرف من قبل المستخدم

en: Stored user defined GPM template
ar: قالب GPM مخزن معرف من قبل المستخدم

en: Discard changes?
ar: تجاهل التغييرات؟

en: Do you really want to close this dialog, discarding any changes?
ar: هل تريد حقاً إغلاق مربع الحوار هذا، مع تجاهل أي تغييرات؟

en: No template provided
ar: لم يتم توفير قالب

en: The template box cannot be empty
ar: لا يمكن أن يكون مربع القالب فارغًا

en: No column chosen
ar: لم يتم اختيار عمود

en: You must specify a column to be colored
ar: يجب عليك تحديد عمود ليتم تلوينه

en: You must specify the column where the icons are applied
ar: يجب عليك تحديد العمود الذي تطبق فيه الأيقونات

en: &Continue
ar: &متابعة

en: Continue running the template
ar: متابعة تشغيل القالب

en: Stop running the template
ar: إيقاف تشغيل القالب

en: Break: line {0}, book {1}
ar: توقف: سطر {0}، كتاب {1}

en: A variable in the template
ar: متغير في القالب

en: The value of the variable
ar: قيمة المتغير

en: The name of the template language operation
ar: اسم عملية لغة القالب

en: A General Program Mode Template
ar: قالب وضع البرنامج العام

en: Set the color of the column:
ar: عيّن لون العمود:

en: Copy a color name to the clipboard:
ar: انسخ اسم اللون إلى الحافظة:

en: Copy the selected color name to the clipboard
ar: انسخ اسم اللون المحدد إلى الحافظة

en: Kind:
ar: النوع:

en: Apply the icon to column:
ar: تطبيق الأيقونة على العمود:

en: Copy an icon file name to the clipboard:
ar: انسخ اسم ملف أيقونة إلى الحافظة:

en: <p>The template must return the name of the icon file
                    to display. If you wish to display multiple icons, separate the
                    individual icon file names with a ':' (colon). They will all be
                    displayed in the column</p>
ar: <p>يجب أن يُرجع القالب اسم ملف الأيقونات المراد عرضه. إذا كنت ترغب في عرض أيقونات متعددة، فافصل أسماء ملفات الأيقونات الفردية بعلامة ":" (النقطتين). سيتم عرضها جميعًا في العمود</p>

en: Copy the selected icon file name to the clipboard
ar: انسخ اسم ملف الأيقونة المحددة إلى الحافظة

en: Add icon
ar: أضف أيقونة

en: Add an icon file to the set of choices
ar: أضف ملف أيقونة إلى مجموعة الخيارات

en: Template &name:
ar: اسم القالب:

en: The name of the callable template
ar: اسم القالب القابل للاستدعاء

en: T&emplate:
ar: الق‍ال‍&ب:

en: The text of the template program goes into the box below
ar: نص برنامج القالب يوضع في المربع أدناه

en: &Go
ar: &انطلق

en: Enable &breakpoints
ar: تفعيل ن‍&‍ق‍اط التوقف

en: <p>If checked, the template evaluator will stop when it
    evaluates an expression on a double-clicked line number, opening a dialog showing
    you the value as well as all the local variables</p>
ar: <p>إذا تم تحديده، سيتوقف مُقَيّم القالب عندما
    يقيّم تعبيرًا على رقم سطر تم النقر عليه مرتين، ويفتح مربع حوار يعرض
    لك القيمة بالإضافة إلى جميع المتغيرات المحلية</p>

en: &Line:
ar: &سطر:

en: Line number to toggle
ar: رقم السطر للتبديل

en: &Toggle
ar: &تبديل

en: Toggle the breakpoint on the line number in the box
ar: بدّل نقطة التوقف على رقم السطر في المربع

en: &Remove all
ar: &إزالة الكل

en: Remove all breakpoints
ar: إزالة جميع نقاط التوقف

en: &Set all
ar: &تعيين الكل

en: Set breakpoint on every line
ar: تعيين نقطة توقف على كل سطر

en: <p>The text of the template program goes in this box.
                A General Program Mode template must begin with the word "program:".
                A Python template must begin with the word "python:" followed by a
                function definition line. There is a context menu item you can use
                to enter the first lines of a Python template.</p>
ar: <p>نص برنامج القالب يذهب في هذا المربع.
                يجب أن يبدأ قالب وضع البرنامج العام بكلمة "program:".
                يجب أن يبدأ قالب بايثون بكلمة "python:" متبوعة بسطر تعريف دالة.
                هناك عنصر في قائمة السياق يمكنك استخدامه لإدخال الأسطر الأولى من قالب بايثون.</p>

en: D&ocumentation:
ar: &الوثائق:

en: Documentation for the function being defined or edited
ar: وثائق الدالة التي يتم تعريفها أو تعديلها

en: Template value:
ar: قيمة القالب:

en: User label
ar: تسمية المستخدم

en: Font:
ar: الخط:

en: Select the font for the Template box
ar: حدد الخط لمربع القالب

en: Size:
ar: الحجم:

en: Select the font size for the Template box
ar: حدد حجم الخط لمربع القالب

en: Lo&ad
ar: &تحميل

en: Load the template from a file
ar: تحميل القالب من ملف

en: Save the template in a file
ar: حفظ القالب في ملف

en: Template Function Reference
ar: مسند دالة القالب

en: Function &name:
ar: ا&س‍م الدالة:

en: &Function type:
ar: &ن‍وع الدالة:

en: &Documentation
ar: &الوثائق

en: Click this button to open the documentation in a separate dialog.
    If no function is selected above then show all functions.
    Selecting a function will show only that function's documentation
ar: انقر على هذا الزر لفتح الوثائق في مربع حوار منفصل.
    إذا لم يتم تحديد أي دالة أعلاه، فسيتم عرض جميع الدوال.
    سيؤدي تحديد دالة إلى عرض وثائق هذه الدالة فقط

en: General &information
ar: معلومات &عامة

en: Click this button to see general help about using template functions
     and how they are documented.
ar: انقر على هذا الزر للاطلاع على مساعدة عامة حول استخدام دوال القوالب
     وكيفية توثيقها.

en: &Code:
ar: ال‍&ش‍فرة:

en: Template function general information
ar: معلومات عامة عن دالة القالب

en: Remove any template from the box
ar: إزالة أي قالب من المربع

en: Set size of selected area
ar: تعيين حجم المنطقة المحددة

en: For example, use 0.75 for kindle devices.
ar: على سبيل المثال، استخدم 0.75 لأجهزة كيندل.

en: &Aspect ratio:
ar: نسبة الأبعاد:&

en: Keep the ratio of width to height fixed
ar: حافظ على نسبة العرض إلى الارتفاع ثابتة

en: Note that holding down the {} key while dragging the selection handles will resize the selection while preserving its aspect ratio.
ar: لاحظ أن الضغط باستمرار على مفتاح {} أثناء سحب مقابض التحديد سيؤدي إلى تغيير حجم التحديد مع الحفاظ على نسبة أبعاده.

en: Trim Image
ar: قرطف الصورة

en: Select a region by dragging with your mouse, and then click trim
ar: حدد منطقة بالسحب بالماوس، ثم انقر على قص

en: &Trim
ar: &تقليم

en: Trim image by removing borders outside the selected region
ar: قرطف الصورة بإزالة الحدود خارج المنطقة المحددة

en: &Region
ar: &المنطقة

en: Specify a selection region size using numbers to allow for precise control
ar: حدد حجم منطقة التحديد باستخدام الأرقام للسماح بالتحكم الدقيق

en: Adjust selection by dragging corners
ar: ضبط التحديد بسحب الزوايا

en: Size: {0}px Aspect ratio: {1:.3g}
ar: الحجم: {0} بكسل نسبة الأبعاد: {1:.3g}

en: Size: {0}x{1}px
ar: الحجم: {0}x{1} بكسل

en: Download %s
ar: تحميل %s

en: Downloading <b>%(fname)s</b> from %(url)s
ar: جاري تحميل <b>%(fname)s</b> من %(url)s

en: Failed to download from %(url)r with error: %(err)s
ar: فشل التحميل من %(url)r مع خطأ: %(err)s

en: Downloading book
ar: تحميل كتاب

en: The book {0} will be downloaded and added to your calibre library automatically.
ar: الكتاب {0} سيُحمَّل ويُضاف إلى مكتبة كاليبر الخاصة بك تلقائياً.

en: No file specified to download.
ar: لم يتم تحديد ملف للتحميل.

en: {} is not a supported e-book format
ar: {} ليس تنسيق كتاب إلكتروني مدعوم

en: Downloading %s
ar: تحميل %s

en: Downloading
ar: تحميل

en: Failed to download e-book
ar: فشل تحميل الكتاب الالكتروني

en: finished
ar: تم

en: Email %(name)s to %(to)s
ar: إرسال %(name)s بالبريد الإلكتروني إلى %(to)s

en: News:
ar: الأخبار:

en: Attached is the %s periodical downloaded by calibre.
ar: مرفق طيه العدد الدوري %s الذي تم تحميله بواسطة كاليبر.

en: Add a new recipient:
ar: أضف مستلمًا جديدًا:

en: &Address
ar: ال&عنوان

en: &Formats
ar: &التنسيقات

en: &Subject
ar: &الموضوع

en: A&lias
ar: ال&اسم البديل

en: The email address of the recipient
ar: عنوان البريد الألكتروني للمستلِم

en: The optional alias (simple name) of the recipient
ar: الرديف (الاسم البسيط) الاختياري للمستلم

en: Formats to email. The first matching one will be sent (comma separated list)
ar: التنسيقات المراد إرسالها بالبريد الإلكتروني. سيتم إرسال أول تنسيق مطابق (قائمة مفصولة بفاصلات)

en: The optional subject for email sent to this recipient
ar: الموضوع الاختياري للبريد الإلكتروني المرسل إلى هذا المستلم

en: &Add recipient
ar: &أضف مستلمًا

en: Need address
ar: تحتاج إلى عنوان

en: You must specify an address
ar: يجب عليك تحديد عنوان

en: Invalid email address
ar: عنوان بريد إلكتروني غير صالح

en: The address {} is invalid
ar: العنوان {} غير صالح

en: Need formats
ar: تحتاج إلى تنسيقات

en: You must specify at least one format to send
ar: يجب عليك تحديد تنسيق واحد على الأقل للإرسال

en: The recipient %s already exists
ar: المستلم %s موجود بالفعل

en: No recipients
ar: لا يوجد مستلمون

en: You must select at least one recipient
ar: يجب عليك تحديد مستلم واحد على الأقل

en: Auto convert the following books before sending via email?
ar: هل ترغب في تحويل الكتب التالية تلقائيًا قبل الإرسال عبر البريد الإلكتروني؟

en: This recipient has no valid formats defined
ar: لا يملك هذا المستلم تنسيقات صالحة محددة

en: These books have no suitable input formats for conversion
ar: لا تملك هذه الكتب تنسيقات إدخال مناسبة للتحويل

en: Could not send
ar: تعذر الإرسال

en: Could not send books to some recipients. Click "Show details" for more information
ar: تعذر إرسال الكتب إلى بعض المستلمين. انقر على "إظهار التفاصيل" للمزيد من المعلومات

en: E-book:
ar: الكتاب الإلكتروني:

en: Attached, you will find the e-book
ar: مرفق طيه، ستجد الكتاب الإلكتروني

en: by
ar: بواسطة

en: in the %s format.
ar: بتنسيق %s.

en: {series_index} of {series}
ar: {series_index} من {series}

en: About this book:
ar: عن هذا الكتاب:

en: Sending email to
ar: إرسال بريد إلكتروني إلى

en: Auto convert the following books to %s before sending via email?
ar: هل ترغب في تحويل الكتب التالية تلقائيًا إلى %s قبل الإرسال عبر البريد الإلكتروني؟

en: Could not email the following books as no suitable formats were found:
ar: تعذر إرسال الكتب التالية بالبريد الإلكتروني حيث لم يتم العثور على تنسيقات مناسبة:

en: Failed to email book
ar: فشل إرسال الكتاب بالبريد الإلكتروني

en: sent
ar: مرسل

en: Sent news to
ar: أخبار مرسلة إلى

en: <div style="font-size:10pt;">
    <p>Set a regular expression pattern to use when trying to guess e-book metadata from filenames. </p>
    <p>A <a href="%s">tutorial</a> on using regular expressions is available.</p>
    <p>Use the <b>Test</b> functionality below to test your regular expression on a few sample filenames (remember to include the file extension). The group names for the various metadata entries are documented in tooltips. Note that underscores in filenames are auto-replaced by spaces.</p></div>
ar: <div style="font-size:10pt;">
    <p>عيّن نمط تعبير نظامي لاستخدامه عند الكتابة لتخمين بيانات الكتاب الالكترونية الوصفية من أسماء الملفات. </p>
    <p>يتوفر <a href="%s">تدريب</a> عن كيفية استخدام التعابير النظامية.</p>
    <p>استخدم وظيفة الـ <b>اختبار</b> في أدناه لتختبر تعبيرك النظامي على بضعة نماذج من أسماء الملفات (تذكّر أن تضع امتداد الملف). أسماء المجاميع لمختلف مُدخَلات البيانات الوصفية موثق في تلميحات انبثاقية. لاحظ أنّ علامة السالب السفلية في أسماء الملفات تُستبدل تلقائياً بفراغات.</p></div>

en: Regular &expression
ar: الت‍&‍ع‍بير النظامي

en: Test
ar: اختبار

en: File &name:
ar: &اسم الملف:

en: Title:
ar: العنوان:

en: Regular expression (?P&lt;title&gt;)
ar: تعبير نظامي (?P&lt;title&gt;)

en: No match
ar: لا تَطابُق

en: Authors:
ar: المؤلفون:

en: Regular expression (?P<author>)
ar: تعبير نظامي (?P<author>)

en: Series:
ar: السلسلة:

en: Regular expression (?P<series>)
ar: تعبير نظامي (?P<series>)

en: Series index:
ar: فهرس السلسلة:

en: Regular expression (?P<series_index>)
ar: تعبير نظامي (?P<series_index>)

en: ISBN:
ar: ISBN‏:

en: Regular expression (?P<isbn>)
ar: تعبير نظامي (?P<isbn>)

en: Publisher:
ar: الناشر:

en: Regular expression (?P<publisher>)
ar: تعبير نظامي (?P<publisher>)

en: Published:
ar: النشر:

en: Regular expression (?P<published>)
ar: تعبير نظامي (?P<published>)

en: Comments:
ar: التعليقات:

en: Regular expression (?P<comments>)
ar: تعبير نظامي (?P<comments>)

en: Select font files
ar: حدد ملفات الخطوط

en: TrueType/OpenType Fonts
ar: خطوط TrueType/OpenType

en: Corrupt font
ar: خط تالف

en: Failed to load font from the file: {}
ar: فشل تحميل الخط من الملف: {}

en: Choose a font family
ar: اختر عائلة خط

en: Available faces for %s
ar: الواجهات المتاحة للخط %s

en: Choose font family
ar: اختر عائلة خطوط

en: Add &fonts
ar: أضف &خ‍طوطًا

en: Choose a font family from the list below:
ar: اختر عائلة خط من اللائحة في أدناه:

en: Find next
ar: جد التالي

en: Find previous
ar: جد السابق

en: Added fonts
ar: تمت إضافة الخطوط

en: Added font families: %s
ar: تمت إضافة عائلات الخطوط: %s

en: Choose &font family
ar: ا&ختر عائلة الخط

en: Clear the font family
ar: مسح عائلة الخط

en: Re-index
ar: إعادة الفهرسة

en: Re-index this book. Useful if the book has been changed outside of calibre, and thus not automatically re-indexed.
ar: أعد فهرسة هذا الكتاب. مفيد إذا تم تغيير الكتاب خارج calibre، وبالتالي لم تتم إعادة فهرسته تلقائيًا.

en: Un-index
ar: إلغاء الفهرسة

en: This book has been deleted from the library but is still present in the full text search index. Remove it.
ar: تم حذف هذا الكتاب من المكتبة ولكنه لا يزال موجودًا في فهرس البحث بالنص الكامل. قم بإزالته.

en: Select
ar: تحديد

en: Mark
ar: وضع علامة

en: {series_index} of <i>{series}</i>
ar: {series_index} من <i>{series}</i>

en: Open the book, in the {fmt} format.
    When using the calibre E-book viewer, it will attempt to scroll
    to this search result automatically.
ar: افتح الكتاب، بتنسيق {fmt}.
    عند استخدام عارض الكتب الإلكترونية في calibre، سيحاول الانتقال تلقائيًا إلى نتيجة البحث هذه.

en: Unknown book
ar: كتاب غير معروف

en: Unknown author
ar: مؤلف غير معروف

en: Search the text of all books in the library
ar: ابحث في نص جميع الكتب في المكتبة

en: Cannot view book as no result is selected
ar: لا يمكن عرض الكتاب لأنه لم يتم تحديد أي نتيجة

en: No result selected
ar: لم يتم تحديد أي نتيجة

en: WARNING
ar: تحذير

en: The calibre library is on a FAT drive, indexing more than a few hundred books won't work.
ar: مكتبة كاليبر موجودة على محرك أقراص FAT، ولن تعمل فهرسة أكثر من بضع مئات من الكتب.

en: Learn more
ar: تعلم المزيد

en: Indexing of all books in this library is not yet complete, so search results will not be from all books. Click the <i>Show indexing status</i> button to see details.
ar: فهرسة جميع الكتب في هذه المكتبة لم تكتمل بعد، لذا لن تكون نتائج البحث من جميع الكتب. انقر على زر <i>عرض حالة الفهرسة</i> لمعرفة التفاصيل.

en: Library on a FAT drive
ar: المكتبة على محرك أقراص FAT

en: The calibre library {} is on a FAT drive. These drives have a limit on the maximum file size. Therefore indexing of more than a few hundred books will fail. You should move your calibre library to an NTFS or exFAT drive.
ar: مكتبة كاليبر {} موجودة على محرك أقراص FAT. لهذه المحركات حد أقصى لحجم الملف. لذا ستفشل فهرسة أكثر من بضع مئات من الكتب. يجب عليك نقل مكتبة كاليبر الخاصة بك إلى محرك أقراص NTFS أو exFAT.

en: Indexing is almost complete
ar: الفهرسة شبه مكتملة

en: Indexing is only {} done
ar: الفهرسة مكتملة بنسبة {} فقط

en: Normally, calibre indexes books slowly, in the background, to avoid overloading your computer. You can instead have calibre speed up indexing. This is useful if you intend to leave your computer running overnight to quickly finish the indexing. Both your computer and calibre will be less responsive while fast indexing is active. Closing this window will automatically reset to slow indexing.
ar: عادةً، يقوم كاليبر بفهرسة الكتب ببطء، في الخلفية، لتجنب إجهاد جهاز الكمبيوتر الخاص بك. يمكنك بدلاً من ذلك جعل كاليبر يسرع الفهرسة. هذا مفيد إذا كنت تنوي ترك جهاز الكمبيوتر الخاص بك يعمل طوال الليل لإنهاء الفهرسة بسرعة. سيكون كل من جهاز الكمبيوتر الخاص بك وكاليبر أقل استجابة أثناء نشاط الفهرسة السريعة. إغلاق هذه النافذة سيعيد الضبط تلقائيًا إلى الفهرسة البطيئة.

en: Indexing speed:
ar: سرعة الفهرسة:

en: &Slow
ar: &بطيء

en: &Fast
ar: &سريع

en: Not all the books in this library have been indexed yet. Searching will yield incomplete results.
ar: لم تتم فهرسة جميع الكتب في هذه المكتبة بعد. ستؤدي عمليات البحث إلى نتائج غير مكتملة.

en: All book files indexed
ar: تمت فهرسة جميع ملفات الكتب

en: Start &searching
ar: اب‍&‍دأ البحث

en: almost 100%
ar: شبه 100%

en: {0} of {1} book files, {2} have been indexed, {3}
ar: {0} من {1} ملف كتاب، تم فهرسة {2}، {3}

en: Start &searching even with incomplete indexing
ar: اب‍&‍دأ البحث حتى مع الفهرسة غير المكتملة

en: &Index books in this library to allow searching their full text
ar: ا&فهرس الكتب في هذه المكتبة للسماح بالبحث في نصها الكامل

en: In order to search the full text of books, the text must first be <i>indexed</i>. Once enabled, indexing is done automatically, in the background, whenever new books are added to this calibre library.
ar: للبحث في النص الكامل للكتب، يجب أولاً <i>فهرسة</i> النص. بمجرد التمكين، تتم الفهرسة تلقائيًا، في الخلفية، كلما تمت إضافة كتب جديدة إلى مكتبة كاليبر هذه.

en: Re-index all books in this library
ar: إعادة فهرسة جميع الكتب في هذه المكتبة

en: This will force calibre to re-index all the books in this library, which can take a long time. Are you sure?
ar: سيؤدي هذا إلى إجبار كاليبر على إعادة فهرسة جميع الكتب في هذه المكتبة، الأمر الذي قد يستغرق وقتًا طويلاً. هل أنت متأكد؟

en: Scheduled for re-indexing
ar: مجدول لإعادة الفهرسة

en: This book has been scheduled for re-indexing, which typically takes a few seconds, if no other books are being re-indexed. Once indexing is complete, you can re-run the search to see updated results.
ar: تمت جدولة هذا الكتاب لإعادة الفهرسة، والتي تستغرق عادةً بضع ثوانٍ، إذا لم تكن هناك كتب أخرى تتم إعادة فهرستها. بمجرد اكتمال الفهرسة، يمكنك إعادة تشغيل البحث لرؤية النتائج المحدثة.

en: This book was not found in the calibre library
ar: لم يتم العثور على هذا الكتاب في مكتبة كاليبر

en: This book is not currently visible in the calibre library. If you have a search or Virtual library active, try clearing that. Or click the "Restrict searched books" checkbox in this window to only search currently visible books.
ar: هذا الكتاب غير مرئي حاليًا في مكتبة كاليبر. إذا كان لديك بحث أو مكتبة افتراضية نشطة، فحاول مسح ذلك. أو انقر على مربع الاختيار "تقييد الكتب التي تم البحث فيها" في هذه النافذة للبحث فقط في الكتب المرئية حاليًا.

en: Jump to this book in the library
ar: انتقل إلى هذا الكتاب في المكتبة

en: Mark this book in the library
ar: ضع علامة على هذا الكتاب في المكتبة

en: View this book at this search result
ar: اعرض هذا الكتاب عند نتيجة البحث هذه

en: View this book
ar: عرض هذا الكتاب

en: Expand all
ar: وسّع الكل

en: Collapse all
ar: اطوِ الكل

en: Searching...
ar: جاري البحث...

en: One book | {num} books
ar[0]: كتاب واحد
ar[1]: {num} كتاب
ar[2]: {num} كتاب
ar[3]: {num} كتاب
ar[4]: {num} كتاب
ar[5]: {num} كتاب

en: Enter words to search for
ar: أدخل الكلمات التي سيُبحَث عنها

en: &Restrict searched books
ar: &تقييد الكتب التي تم البحث فيها

en: Restrict search results to only the books currently showing in the main library screen. This means that any Virtual libraries or search results are applied.
ar: قيد نتائج البحث على الكتب المعروضة حاليًا فقط في شاشة المكتبة الرئيسية. هذا يعني أن أي مكتبات افتراضية أو نتائج بحث يتم تطبيقها.

en: &Match on related words
ar: &مطابقة الكلمات ذات الصلة

en: With this option searching for words will also match on any related words (supported in several languages). For example, in the English language: {0} matches {1} and {2} as well
ar: باستخدام هذا الخيار، سيطابق البحث عن الكلمات أيضًا أي كلمات ذات صلة (مدعومة في عدة لغات). على سبيل المثال، في اللغة الإنجليزية: {0} يطابق {1} و {2} أيضًا

en: This book may have more than one match, only a single match per book is shown.
ar: قد يحتوي هذا الكتاب على أكثر من تطابق واحد، يتم عرض تطابق واحد فقط لكل كتاب.

en: Mark all matched books in the library
ar: تعليم جميع الكتب المطابقة في المكتبة

en: Select all matched books in the library
ar: تحديد جميع الكتب المطابقة في المكتبة

en: Abort the current search?
ar: هل تريد إلغاء البحث الحالي؟

en: Show &indexing status
ar: إظهار حالة ال&فهرسة

en: &Mark all books
ar: &تعليم جميع الكتب

en: Invalid search query
ar: استعلام بحث غير صالح

en: The search query: {query} was not understood. See <a href="{fts_url}">here</a> for details on the supported query syntax.
ar: لم يتم فهم استعلام البحث: {query}. انظر <a href="{fts_url}">هنا</a> للحصول على تفاصيل حول بناء جملة الاستعلام المدعوم.

en: Remove this action
ar: إزالة هذا الإجراء

en: <a href="{}">CSS selector help</a>
ar: <a href="{}">مساعدة محددات CSS</a>

en: Create the rule to transform HTML tags below
ar: أنشئ القاعدة لتحويل وسوم HTML أدناه

en: If the tag
ar: إذا كان الوسم

en: Then:
ar: ثم:

en: Add another action
ar: أضف إجراءً آخر

en: If the tag <b>{match_type}</b> <b>{query}</b>
ar: إذا كان الوسم <b>{match_type}</b> <b>{query}</b>

en: You can specify rules to transform HTML here. Click the "Add rule" button below to get started.
ar: يمكنك تحديد قواعد لتحويل HTML هنا. انقر على زر "إضافة قاعدة" أدناه للبدء.

en: Test HTML transform rules
ar: اختبر قواعد تحويل HTML

en: Enter an HTML document below and click the "Test" button
ar: أدخل مستند HTML أدناه وانقر على زر "اختبار"

en: Resulting HTML
ar: HTML الناتج

en: Edit HTML transform rules
ar: حرّر قواعد تحويل HTML

en: Current HTML file
ar: ملف HTML الحالي

en: All HTML files
ar: جميع ملفات HTML

en: Open HTML files
ar: فتح ملفات HTML

en: Selected HTML files
ar: ملفات HTML المحددة

en: Create an icon theme
ar: أنشيء قالب أيقونات

en: Use this theme in calibre
ar: استخدم هذا القالب في كاليبر

en: Change the current calibre icon theme to this theme
ar: غيّر قالب أيقونات كاليبر الحالي إلى هذا القالب

en: Theme Metadata
ar: البيانات الفوقية للقالب

en: &Version:
ar: ال&إصدار:

en: Light and Dark
ar: فاتح وداكن

en: Light only
ar: فاتح فقط

en: Dark only
ar: داكن فقط

en: Specify the color palette this icon theme is suited for
ar: حدد لوحة الألوان التي يناسبها قالب الأيقونات هذا

en: &Color palette:
ar: &لوحة الألوان:

en: &License:
ar: &الترخيص:

en: The license for the icons in this theme. Common choices are Creative Commons or Public Domain.
ar: الرخصة للأيقونات في هذا القالب. الخيارات الشائعة هي المشاع الإبداعي Creative Commons والنطاق العمومي Public Domain.

en: %d icons missing in this theme
ar: %d أيقونة مفقودة في هذا القالب

en: No missing icons
ar: لا توجد أيقونات مفقودة

en: No title specified
ar: لم يتم تحديد عنوان

en: You must specify a title for this icon theme
ar: يجب أن تحدد عنواناً لقالب الأيقونات هذا

en: No author specified
ar: لم يتم تحديد مؤلف

en: You must specify an author for this icon theme
ar: يجب أن تحدد مؤلفاً لقالب الأيقونات هذا

en: &Abort
ar: إ&لغاء

en: Losslessly optimizing images, please wait...
ar: يحسّن الصور بلا فقدان، لطفا انتظر...

en: Optimizing images failed, click "Show details" for more information
ar: فشل تحسين الصور، انقر على "إظهار التفاصيل" للمزيد من المعلومات

en: Compression failed
ar: فشل الضغط

en: Optimizing %s
ar: تحسين %s

en: Creating theme file
ar: يُنشيء ملف القالب

en: Compressing theme file
ar: يضغط ملف القالب

en: Choose a folder from which to read the icons
ar: اختر مجلدًا لقراءة الأيقونات منه

en: Choose destination for icon theme
ar: اختر وجهة لقالب الأيقونات

en: ZIP files
ar: ملفات ZIP

en: Right click to visit theme homepage
ar: انقر بزر الفأرة الأيمن لزيارة الصفحة الرئيسية للقالب

en:             <p><b><big>{title}</big></b><p>
                <p>by <i>{author}</i> with <b>{number}</b> icons [{size}]</p>
                <p>Version: {version} Number of users: {usage:n}</p>
                <p>{description}</p>
                <p><i>{visit}</i></p>
ar: <p><b><big>{title}</big></b><p>
    <p> بواسطة<i>{author}</i> مع <b>{number}</b> أيقونات  [{size}]</p>
    <p>اﻹصدار  : {version} عدد المستخدمين: {usage:n}</p>
    <p>{description}</p>
    <p><i>{visit}</i></p>

en: Downloading icons...
ar: يجري تحميل الأيقونات...

en: Downloading icons, please wait...
ar: تحميل الأيقونات، لطفا انتظر...

en: Use the calibre default icons
ar: استخدم أيقونات كاليبر الافتراضية

en: Choose an icon theme below. It will be used for both light and dark color themes unless a color specific theme is chosen in one of the other tabs.
ar: اختر قالب أيقونات أدناه. سيتم استخدامه لكل من سمات الألوان الفاتحة والداكنة ما لم يتم اختيار قالب محدد للألوان في إحدى علامات التبويب الأخرى.

en: Choose an icon theme below. It will be used preferentially for light color themes. If the default is chosen then the theme for "light and dark" will be used.
ar: اختر قالب أيقونات أدناه. سيتم استخدامه بشكل تفضيلي لسمات الألوان الفاتحة. إذا تم اختيار الافتراضي، فسيتم استخدام قالب "فاتح وداكن".

en: Choose an icon theme below. It will be used preferentially for dark color themes. If the default is chosen then the theme for "light and dark" will be used.
ar: اختر قالب أيقونات أدناه. سيتم استخدامه بشكل تفضيلي لسمات الألوان الداكنة. إذا تم اختيار الافتراضي، فسيتم استخدام قالب "فاتح وداكن".

en: Number of icons
ar: عدد الأيقونات

en: Popularity
ar: الشهرة

en: Choose an icon theme
ar: اختر قالب أيقونات

en: Restore &default icons
ar: استعدْ الأيقونات الا&فتراضية

en: For light and dark
ar: للثيم الفاتح والداكن

en: For light only
ar: للثيم الفاتح فقط

en: For dark only
ar: للثيم الداكن فقط

en: Downloading, please wait...
ar: تحميل، لطفا انتظر...

en: Failed to download list of themes
ar: فشل تحميل لائحة القوالب

en: Failed to download list of themes, click "Show details" for more information
ar: فشل تحميل لائحة القوالب، انقر "أظهر التفاصيل" لمزيد من المعلومات

en: Choose from {} available icon themes
ar: اختر من {} قوالب أيقونات متاحة

en: Failed to download icon themes, click "Show details" for more information.
ar: فشل تحميل قوالب الأيقونات، انقر على "إظهار التفاصيل" لمزيد من المعلومات.

en: Zoom &in
ar: ت&كبير

en: Zoom &out
ar: ت&صغير

en: Reset &zoom
ar: إعادة تعيين ال&تكبير

en: &Rotate
ar: &تدوير

en: &Save as
ar: حفظ &باسم

en: F&ull screen
ar: ملء الشاشة

en: &Fit image
ar: &ملاءمة الصورة

en: Fit image inside the available space
ar: ملاءمة الصورة داخل المساحة المتاحة

en: Remember &zoom
ar: تذكر ال&تكبير

en: Choose a file to save to
ar: اختر ملفًا للحفظ فيه

en: Image: {name} {resolution}
ar: صورة: {name} {resolution}

en: See what's new in this calibre release
ar: شاهد ما الجديد في إصدار كاليبر هذا

en: Connected
ar: متصل

en: created by
ar: أنشأهُ

en: %(num)d of %(total)d books
ar: %(num)d من %(total)d كتاب

en: one book | {} books
ar[0]: كتاب واحد
ar[1]: كتاب واحد
ar[2]: كتابان
ar[3]: {} كتب
ar[4]: {} كتابًا
ar[5]: {} كتب

en: %(num)s, %(sel)d selected | %(num)s, %(sel)d selected
ar[0]: %(num)s، %(sel)d محدد
ar[1]: %(num)s، %(sel)d محدد
ar[2]: %(num)s، %(sel)d محددان
ar[3]: %(num)s، %(sel)d محددة
ar[4]: %(num)s، %(sel)d محددًا
ar[5]: %(num)s، %(sel)d محدد

en: {0}, {1} total
ar: {0}، إجمالي {1}

en: Cover grid
ar: شبكة الأغلفة

en: Search bar
ar: شريط البحث

en: Next Virtual library
ar: المكتبة الافتراضية التالية

en: Switch to the next Virtual library in the Virtual library tab bar
ar: التبديل إلى المكتبة الافتراضية التالية في شريط تبويبات المكتبة الافتراضية

en: Previous Virtual library
ar: المكتبة الافتراضية السابقة

en: Switch to the previous Virtual library in the Virtual library tab bar
ar: التبديل إلى المكتبة الافتراضية السابقة في شريط تبويبات المكتبة الافتراضية

en: All books
ar: جميع الكتب

en: Search expression for this Virtual library:
ar: تعبير البحث لهذه المكتبة الافتراضية:

en: Sort tabs alphabetically
ar: فرز التبويبات أبجديًا

en: Restore hidden tabs
ar: استعادة التبويبات المخفية

en: Hide Virtual library tabs
ar: إخفاء تبويبات المكتبة الإفتراضية

en: Lock Virtual library tabs
ar: قفل تبويبات المكتبة الافتراضية

en: Unlock Virtual library tabs
ar: فتح قفل تبويبات المكتبة الافتراضية

en: Edit "%s"
ar: تعديل "%s"

en: Delete "%s"
ar: احذف "%s"

en: Layout
ar: التخطيط

en: Show and hide various parts of the calibre main window
ar: إظهار وإخفاء أجزاء متنوعة من نافذة كاليبر الرئيسية

en: No %s format
ar: لا يوجد تنسيق %s

en: The book {0} does not have the {1} format
ar: الكتاب {0} لا يحتوي على تنسيق {1}

en: Restore %s
ar: استعادة %s

en: Job
ar: المهمة

en: Progress
ar: التقدم

en: Running time
ar: وقت التشغيل

en: Start time
ar: وقت البدء

en: There is a running job: | There are {} running jobs:
ar[0]: لا توجد مهام قيد التشغيل:
ar[1]: توجد مهمة واحدة قيد التشغيل:
ar[2]: توجد مهمتان قيد التشغيل:
ar[3]: توجد {} مهام قيد التشغيل:
ar[4]: توجد {} مهمة قيد التشغيل:
ar[5]: توجد {} مهام قيد التشغيل:

en: Unknown job
ar: مهمة غير معروفة

en: There is a waiting job | There are {} waiting jobs
ar[0]: لا توجد مهام تنتظر
ar[1]: توجد مهمة واحدة تنتظر
ar[2]: توجد مهمتان تنتظران
ar[3]: توجد {} مهام تنتظر
ar[4]: توجد {} مهمة تنتظر
ar[5]: توجد {} مهام تنتظر

en: Cannot kill job
ar: تعذر إنهاء المهمة

en: Cannot kill jobs that communicate with the device
ar: لا يمكن إنهاء المهام التي تتواصل مع الجهاز

en: Job has already run
ar: المهمة قد تم تشغيلها بالفعل

en: This job cannot be stopped
ar: لا يمكن إيقاف هذه المهمة

en: Some of the jobs cannot be stopped. Click "Show details" to see the list of unstoppable jobs.
ar: بعض المهام لا يمكن إيقافها. انقر على "أظهِر التفاصيل" لترى لائحة بالمهام التي لا يمكن إيقافها.

en: Unavailable
ar: غير متوفر

en: Click to see list of jobs
ar: انقر لترى قائمة بالمهام

en: Show/hide the Jobs List
ar: أظهِر/أخفِ قائمة المهام

en: Click to see list of jobs [{}]
ar: انقر لترى قائمة المهام [{}]

en: Jobs:
ar: المهام:

en: No running jobs
ar: لا توجد مهام مشتغلة

en: One running job
ar: مهمة واحدة قيد التشغيل

en: %d running jobs
ar: %d مهام مشتغلة

en:  - Jobs
ar:  - المهام

en: Search for a job by name
ar: البحث عن مهمة بالإسم

en: No job
ar: لا مهام

en: No job selected
ar: لم تحدّد مهمة

en: Do you really want to stop the selected job? | Do you really want to stop all the selected jobs?
ar[0]: أتريد حقا إيقاف المهمة المحددة؟
ar[1]: أتريد حقا إيقاف المهمة المحددة؟
ar[2]: أتريد حقا إيقاف المهمتين المحددتين؟
ar[3]: أتريد حقا إيقاف كل المهام المحددة؟
ar[4]: أتريد حقا إيقاف كل المهام المحددة؟
ar[5]: أتريد حقا إيقاف كل المهام المحددة؟

en: Do you really want to stop all non-device jobs?
ar: أتريد حقا إيقاف كل المهام التي بغير جهاز؟

en: &Custom
ar: &مخصص

en: &Alternate shortcut:
ar: الاختصار ال&بديل:

en: &Shortcut:
ar: ا&ختصار:

en: Done
ar: إكتمل

en: &Default: %(deflt)s [Currently not conflicting: %(curr)s]
ar: &الافتراضي: %(deflt)s [حالياً لا يوجد تعارض: %(curr)s]

en: Press a key...
ar: اضغط مفتاحًا...

en: Already assigned
ar: معيّن بالفعل

en: already assigned to
ar: معيّن بالفعل إلى

en: <b>This shortcut no longer exists</b>
ar: <b>هذا الاختصار لم يعد موجودًا</b>

en: Double click on any entry to change the keyboard shortcuts associated with it
ar: انقر نقرًا مزدوجًا على أي إدخال لتغيير اختصارات لوحة المفاتيح المرتبطة به

en: No matches
ar: لا تطابقات

en: Could not find any shortcuts matching <i>{}</i>
ar: لم يتم العثور على أي اختصارات مطابقة لـ <i>{}</i>

en: Eject this device
ar: أخرج هذا الجهاز

en: Configure this device
ar: اضبط هذا الجهاز

en: Update cached metadata on device
ar: حدّث البيانات الوصفية المخبئية على الجهاز

en: Library
ar: مكتبة

en: Show books in calibre library
ar: أظهر الكتب في مكتبة كاليبر

en: Show books in the main memory of the device
ar: أظهر الكتب في الذاكرة الرئيسية للجهاز

en: Show books in storage card A
ar: إظهار الكتب في بطاقة الخزن أ

en: Show books in storage card B
ar: إظهار الكتب في بطاقة الخزن ب

en: Delete library
ar: حذف المكتبة

en: available
ar: متاح

en: Close the Virtual library
ar: إغلاق المكتبة الافتراضية

en: Change how the displayed books are sorted
ar: غيّر كيفية فرز الكتب المعروضة

en: Sort
ar: الترتيب

en: <p>Search the list of books by title, author, publisher, tags, comments, etc.<br><br>Words separated by spaces are ANDed
ar: <p>ابحث في قائمة الكتب حسب العنوان، المؤلف، الناشر، العلامات، التعليقات، إلخ.<br><br>الكلمات المفصولة بمسافات يتم ربطها بمنطق AND

en: Search the full text of all books in the library, not just their metadata
ar: ابحث في النص الكامل لجميع الكتب في المكتبة، وليس فقط بياناتها الوصفية

en: Do quick search (you can also press the Enter key)
ar: إعمل بحثاً سريعاً (يمكنك أيضاً ضغط مفتاح الإدخال)

[ctx: mark books matching search result instead of filtering them]
en: Highlight
ar: تمييز

en: <h2>Shutting down</h2><div>
ar: <h2>يجري الإغلاق</h2><div>

en: Book %(sidx)s of <span class="series_name">%(series)s</span>
ar: كتاب %(sidx)s من سلسلة <span class="series_name">%(series)s</span>

en: This book is on the device in %s
ar: هذا الكتاب موجود على الجهاز في %s

en: Unknown chapter
ar: فصل غير معروف

en: Anonymous Content server user
ar: مستخدم خادم محتوى مجهول

en: Local E-book viewer user
ar: مستخدِم معاين كتب الكترونية محلي

en: Bookmark
ar: إشارة مرجعية

[ctx: type of annotation]
en: Highlight
ar: تمييز

en: Bookmarks
ar: الإشارات المرجعية

en: Highlights
ar: التمييزات

en: Export {} annotations
ar: صدّر حواشي {}

en: calibre annotation collection
ar: مجموعة تعليقات كاليبر

en: annotations
ar: التعليقات التوضيحية

en: Format to export in:
ar: النسَق الذي يُصدَّر به:

en: Save to file
ar: حفظ في ملف

en: File for exports
ar: الملف للتصديرات

en: User
ar: المستخدم

en: Unrated
ar: غير مقيم

en: Open in viewer
ar: فتح في العارض

en: Show in calibre
ar: أظهر في كاليبر

en: Edit notes
ar: عدّل الملاحظات

en: Export selected item | Export {} selected items
ar[0]: لا تصدّر أي عنصر محدد
ar[1]: صدِّر العنصر المحدد
ar[2]: صدِّر عنصرين محددين
ar[3]: صدِّر {} عناصر محددة
ar[4]: صدِّر {} عنصرًا محددًا
ar[5]: صدِّر {} عنصرٍ محددٍ

en: Delete selected item | Delete {} selected items
ar[0]: لا تحذف أي عنصر محدد
ar[1]: احذف العنصر المحدد
ar[2]: احذف عنصرين محددين
ar[3]: احذف {} عناصر محددة
ar[4]: احذف {} عنصرًا محددًا
ar[5]: احذف {} عنصرٍ محددٍ

en: Restrict to
ar: قصر على

en: Type:
ar: النوع:

en: Show only annotations of the specified type
ar: أظهر حواشي من النوع المحدد فقط

en: User:
ar: المستخدم:

en: Show only annotations created by the specified user
ar: أظهر حواشي أنشأها المستخدم المحدد فقط

en: Only show annotations from books that have been selected in the calibre library
ar: فقط أظهر حواشي من كتب قد حُدّدت في مكتبة كاليبر

en: &Show results from only selected books
ar: &أظهر النتائج من الكتب المحددة فقط

en: &Show results from only the selected book | &Show results from only the {} selected books
ar[0]: أظهر النتائج من الكتاب المحدد فقط
ar[1]: أظهر النتائج من الكتاب المحدد فقط
ar[2]: أظهر النتائج من الكتابين المحددين فقط
ar[3]: أظهر النتائج من الكتب المحددة فقط
ar[4]: أظهر النتائج من الكتب المحددة فقط
ar[5]: أظهر النتائج من الكتب المحددة فقط

en: Find previous match
ar: ابحث عن المطابقة السابقة

en: Invalid search expression
ar: تعبير بحث غير صالح

en: The search expression: {0} is invalid. The search syntax used is the SQLite Full text Search Query syntax, <a href="{1}">described here</a>.
ar: تعبير البحث: {0} غير صالح. بناء جملة البحث المستخدم هو بناء جملة استعلام البحث النصي الكامل لـ SQLite، <a href="{1}">الموضح هنا</a>.

en: Edit the notes of this highlight
ar: عدّل ملاحظات هذا التمييز

en: Add notes
ar: أضف ملاحظات

en: Add notes to this highlight
ar: أضف ملاحظات إلى هذا التمييز

en: View the book at this annotation in the calibre E-book viewer
ar: اعرض الكتاب في هذا التعليق في عارض الكتب الإلكترونية من كاليبر

en: Show this book in the main calibre book list
ar: أظهر هذا الكتاب في قائمة كتب كاليبر الرئيسية

en: Edit notes for highlight
ar: عدّل ملاحظات التمييز

en: Annotations browser
ar: متصفح الحواشي

en: With this option searching for words will also match on any related words (supported in several languages). For example, in the English language: <i>correction</i> matches <i>correcting</i> and <i>corrected</i> as well
ar: مع هذا الخيار، سيتطابق البحث عن الكلمات أيضًا مع أي كلمات ذات صلة (مدعومة في عدة لغات). على سبيل المثال، في اللغة الإنجليزية: <i>correction</i> تتطابق مع <i>correcting</i> و <i>corrected</i> أيضًا

en: &Delete all selected
ar: اح&ذف كل المحدد

en: Delete the selected annotations
ar: احذف الحواشي المحددة

en: &Export all selected
ar: ص&دّر كل المحدد

en: Export the selected annotations
ar: صدِّر الحواشي المحددة

en: Rebuild search index
ar: إعادة بناء فهرس البحث

en: Refresh annotations in case they have been changed since this window was opened
ar: تحديث الحواشي في حال تم تغييرها منذ فتح هذه النافذة

en: No selected annotations
ar: لا توجد حواشي محددة

en: No annotations have been selected
ar: لم يتم تحديد أي حواشي

en: Are you sure you want to <b>permanently</b> delete this annotation? | Are you sure you want to <b>permanently</b> delete these {} annotations?
ar[0]: هل أنت متأكد أنك تريد <b>حذف</b> هذا التعليق <b>بشكل دائم</b>؟
ar[1]: هل أنت متأكد أنك تريد <b>حذف</b> هذا التعليق <b>بشكل دائم</b>؟
ar[2]: هل أنت متأكد أنك تريد <b>حذف</b> هذين التعليقين <b>بشكل دائم</b>؟
ar[3]: هل أنت متأكد أنك تريد <b>حذف</b> هذه التعليقات <b>بشكل دائم</b>؟
ar[4]: هل أنت متأكد أنك تريد <b>حذف</b> هذه التعليقات <b>بشكل دائم</b>؟
ar[5]: هل أنت متأكد أنك تريد <b>حذف</b> هذه التعليقات <b>بشكل دائم</b>؟

en: Editing is only supported for the notes associated with highlights
ar: التحرير مدعوم فقط للملاحظات المرتبطة بالتمييزات

en: Set to undefined
ar: تعيين إلى غير محدد

en: Template editing disabled
ar: تم تعطيل تحرير القالب

en: Size (MB)
ar: الحجم  (ميجابايت)

en: Modified
ar: التعديل

en: Formats
ar: الصيغ

en: Id
ar: المعرف

en: Failed to read cover file for this book from the calibre library.
ar: فشل في قراءة ملف الغلاف لهذا الكتاب من مكتبة كاليبر.

en: The cover for the book %s is too large, cannot load it. Resize or delete it.
ar: غلاف الكتاب %s كبير جدًا، لا يمكن تحميله. قم بتغيير حجمه أو حذفه.

en: %s stars
ar: %s نجوم

en: Click in this column and press Q to Quickview books with the same "%s"
ar: انقر في هذا العمود واضغط Q لتعاين سريعاً كتباً بنفس "%s"

en: Description:
ar: الوصف:

en: The lookup/search name is <i>{0}</i>
ar: إسم الإيجاد/البحث هو <i>{0}</i>

en: Marked with text "{0}"
ar: معلم بالنص "{0}"

en: Marked without text
ar: معلم بدون نص

en: This book's UUID is "{0}"
ar: معرّف UUID لهذا الكتاب هو "{0}"

en: Failed to set data
ar: فشل تعيين البيانات

en: Could not set data, click "Show details" to see why.
ar: تعذر تعيين البيانات، انقر "إظهار التفاصيل" لمعرفة السبب.

en: In Library
ar: في المكتبة

en: Unhandled error
ar: خطأ غير معالج

en: Failed to read book data from calibre library. Click "Show details" for more information
ar: فشل في قراءة بيانات الكتاب من مكتبة كاليبر. انقر "إظهار التفاصيل" لمزيد من المعلومات

en: Waiting for metadata to be updated
ar: في انتظار تحديث البيانات الوصفية

en: Marked for deletion
ar: معلم للحذف

en: Double click to <b>edit</b> me<br><br>
ar: انقر نقرًا مزدوجًا <b>لتعديلي</b><br><br>

en: The lookup/search name is
ar: اسم البحث/الاستعلام هو

en: Export selected
ar: تصدير المحدد

en: Select none
ar: إلغاء التحديد

en: Restrict to:
ar: قصر على:

en: Add categories to which to restrict results.
    When no categories are specified no restriction is in effect
ar: أضف فئات لتقييد النتائج بها.
    عند عدم تحديد أي فئات، لا يتم تطبيق أي قيود

en: Remove
ar: أزِل

en: Export
ar: تصدير

en: Export the selected notes as HTML files
ar: تصدير الملاحظات المحددة كملفات HTML

en: Search books
ar: بحث عن الكتب

en: Search the calibre library for books in the currently selected categories
ar: ابحث في مكتبة كاليبر عن الكتب في الفئات المحددة حاليًا

en: No results selected
ar: لم يتم تحديد أي نتائج

en: No results selected, nothing to export
ar: لم يتم تحديد أي نتائج، لا يوجد شيء للتصدير

en: Choose folder for exported note | Choose folder for {} exported notes
ar[0]: اختر مجلدًا للملاحظة المصدرة
ar[1]: اختر مجلدًا للملاحظة المصدرة
ar[2]: اختر مجلدًا للملاحظات المصدرة
ar[3]: اختر مجلدًا للملاحظات المصدرة
ar[4]: اختر مجلدًا للملاحظات المصدرة
ar[5]: اختر مجلدًا للملاحظات المصدرة

en: Adjust width of {0}
ar: ضبط عرض {0}

en: {0} pixels
ar: {0} بكسل

en: The original size can be larger than the maximum if the window has been resized
ar: يمكن أن يكون الحجم الأصلي أكبر من الحد الأقصى إذا تم تغيير حجم النافذة

en: Original size:
ar: الحجم الأصلي:

en: Minimum size:
ar: الحد الأدنى للحجم:

en: Maximum size:
ar: الحد الأقصى للحجم:

en: You can also adjust column widths by dragging the divider between column headers
ar: يمكنك أيضًا ضبط عرض الأعمدة عن طريق سحب الفاصل بين رؤوس الأعمدة

en: &Shrink 10%
ar: &تقليص 10%

en: &Expand 10%
ar: &توسيع 10%

en: Set to mi&nimum
ar: ضبط إلى الح&د الأدنى

en: Set to ma&ximum
ar: ضبط إلى الح&د الأقصى

en: &Resize column to fit contents
ar: &تغيير حجم العمود ليناسب المحتويات

en: The width will be set to the size of the widest entry or the maximum size, whichever is smaller
ar: سيتم ضبط العرض على حجم أوسع إدخال أو الحجم الأقصى، أيهما أصغر

en: pixels
ar: بكسل

en: This box shows the current width after using the above buttons
ar: يعرض هذا المربع العرض الحالي بعد استخدام الأزرار أعلاه

en: Set width &to:
ar: ضبط العرض &إلى:

en: Cannot hide all columns
ar: لا يمكن إخفاء كل الأعمدة

en: You must not hide all columns
ar: يجب ألا تخفي كل الأعمدة

en: Sort on %s
ar: فرز حسب %s

en: Ascending
ar: تصاعديًا

en: Descending
ar: تنازليًا

en: Change text alignment for %s
ar: تغيير محاذاة النص لـ %s

en: Center
ar: الوسط

en: Left
ar: يسار

en: Right
ar: يمين

en: Change font style for %s
ar: تغيير نمط الخط لـ %s

en: Bold font
ar: خط عريض

en: Normal font
ar: خط عادي

en: Bold and Italic font
ar: خط عريض ومائل

en: Italic font
ar: خط مائل

en: Adjust width of column {0}
ar: ضبط عرض العمود {0}

en: Edit column definition for %s
ar: تعديل تعريف العمود لـ %s

en: Edit permissible values for %s
ar: تعديل القيم المسموح بها لـ %s

en: Quickview column %s
ar: عاين سريعًا العمود %s

en: Hide column %s
ar: إخفاء العمود %s

en: Show column
ar: إظهار العمود

en: Remember On Device column width
ar: تذكر عرض عمود على الجهاز

en: Reset On Device column width to default
ar: إعادة تعيين عرض عمود على الجهاز إلى الافتراضي

en: Restore default layout
ar: استعادة التخطيط الافتراضي

en: Hide row numbers
ar: إخفاء أرقام الصفوف

en: Show row numbers
ar: إظهار أرقام الصفوف

en: Toggle mark for book
ar: تبديل علامة الكتاب

en: Mark book with text label
ar: وضع علامة على الكتاب بملصق نصي

en: Un-split the book list
ar: إلغاء تقسيم قائمة الكتب

en: Split the book list
ar: تقسيم قائمة الكتب

en: Allow moving columns with the mouse
ar: السماح بتحريك الأعمدة بالماوس

en: Dropping onto a device is not supported. First add the book to the calibre library.
ar: الإسقاط إلى الجهاز غير مدعوم. أولاً أضف الكتاب إلى مكتبة كاليبر.

en: File name
ar: اسم الملف

en: You
ar: أنت

en: No name specified
ar: لم يحدد إسم

en: Close
ar: غلق

en: Configure viewer
ar: تهيئة العارض

en: Use white background
ar: استخدم خلفية بيضاء

en: Hyphenate
ar: واصل

en: <b>Changes will only take effect after a restart.</b>
ar: <b>لن تسري التغييرات إلا بعد إعادة التشغيل.</b>

en:  - LRF viewer
ar:  - عارض LRF

en: <b>No matches</b> for the search phrase <i>%s</i> were found.
ar: لم يتم العثور على <b>تطابقات</b> لعبارة البحث <i>%s</i>.

en: %prog [options] book.lrf
    
    Read the LRF e-book book.lrf
ar: %prog [خيارات] كتاب.lrf
    
    اقرأ الكتاب الإلكتروني LRF book.lrf

en: Print more information about the rendering process
ar: طباعة المزيد من المعلومات حول عملية العرض

en: Turn on visual aids to debugging the rendering engine
ar: تشغيل المساعدات البصرية لتصحيح محرك العرض

en: Disable hyphenation. Should significantly speed up rendering.
ar: تعطيل الواصلات. يجب أن يسرع عملية العرض بشكل كبير.

en: By default the background is off white as I find this easier on the eyes. Use this option to make the background pure white.
ar: افتراضيًا، الخلفية ليست بيضاء تمامًا لأني أجد ذلك أسهل للعينين. استخدم هذا الخيار لجعل الخلفية بيضاء نقية.

en: Profile the LRF renderer
ar: تحديد أداء عارض LRF

en: LRF viewer
ar: عارض LRF

en: Parsing LRF file
ar: تحليل ملف LRF

en: LRF viewer toolbar
ar: شريط أدوات عارض LRF

en: Next page
ar: الصفحة التالية

en: Previous Page
ar: الصفحة السابقة

en: Back
ar: خلف

en: Forward
ar: أمام

en: Next match
ar: المباراة القادمة

en: Open e-book
ar: فتح الكتاب الإلكتروني

en: %prog [options] [path_to_ebook or calibre url ...]
    
    Launch the main calibre Graphical User Interface and optionally add the e-book at
    path_to_ebook to the database. You can also specify calibre URLs to perform various
    different actions, than just adding books. For example:
    
    calibre://view-book/test_library/1842/epub
    
    Will open the book with id 1842 in the EPUB format from the library
    "test_library" in the calibre E-book viewer. Library names are the folder names of the
    libraries with spaces replaced by underscores. A full description of the
    various URL based actions is in the User Manual.
ar: %prog [خيارات] [مسار_الكتاب_الإلكتروني أو رابط كاليبر ...]
    
    تشغيل الواجهة الرسومية الرئيسية لـ calibre وإضافة الكتاب الإلكتروني اختياريًا في
    مسار_الكتاب_الإلكتروني إلى قاعدة البيانات. يمكنك أيضًا تحديد روابط calibre لتنفيذ إجراءات
    مختلفة، بدلاً من مجرد إضافة الكتب. على سبيل المثال:
    
    calibre://view-book/test_library/1842/epub
    
    سيفتح الكتاب الذي يحمل المعرف 1842 بتنسيق EPUB من المكتبة
    "test_library" في عارض الكتب الإلكترونية من calibre. أسماء المكتبات هي أسماء المجلدات الخاصة بـ
    المكتبات مع استبدال المسافات بشرطات سفلية. وصف كامل لـ
    الإجراءات المختلفة المستندة إلى URL موجود في دليل المستخدم.

en: Use the library located at the specified path.
ar: استخدم المكتبة الموجودة في المسار المحدد.

en: Start minimized to system tray.
ar: ابدأ مصغرًا إلى علبة النظام.

en: Ignored, do not use. Present only for legacy reasons
ar: تم تجاهله، لا تستخدمه. موجود لأسباب قديمة فقط

en: Do not check for updates
ar: عدم التحقق من وجود تحديثات

en: Ignore custom plugins, useful if you installed a plugin that is preventing calibre from starting
ar: تجاهل الإضافات المخصصة، مفيد إذا قمت بتثبيت إضافة تمنع تشغيل كاليبر

en: Path too long
ar: المسار طويل جداً

en: Path to Calibre Portable (%s) too long. It must be less than 59 characters.
ar: مسار كاليبر المحمول (%s) طويل جدًا. يجب أن يكون أقل من 59 حرفًا.

en: Calibre Library
ar: مكتبة النظم

en: Failed to create library
ar: فشل في مكتبة إنشاء

en: Failed to create calibre library at: %r.
    You will be asked to choose a new library location.
ar: فشل في إنشاء مكتبة كاليبر في: %r.
    سيُطلب منك اختيار موقع مكتبة جديد.

en: Could not repair library. Click "Show details" for more information.
ar: تعذر إصلاح المكتبة. انقر على "إظهار التفاصيل" لمزيد من المعلومات.

en: Initializing user interface...
ar: بدء واجهة المستخدم...

en: Choose a location for your new calibre e-book library
ar: اختر موقعًا لمكتبة كاليبر الجديدة لكتبك الإلكترونية

en: Repairing failed
ar: فشل الإصلاح

en: The database repair failed. Starting with a new empty library.
ar: فشل إصلاح قاعدة البيانات. بدء بمكتبة جديدة فارغة.

en: Bad database location
ar: موقع قاعدة بيانات خاطئ

en: Bad database location %r. calibre will now quit.
ar: موقع قاعدة بيانات خاطئ %r. سيتم إغلاق كاليبر الآن.

en: Startup error
ar: خطأ عند بدء التشغيل

en: There was an error during {0} startup. Parts of {0} may not function. Click "Show details" to learn more.
ar: حدث خطأ أثناء بدء تشغيل {0}. قد لا تعمل أجزاء من {0}. انقر على "إظهار التفاصيل" لمعرفة المزيد.

en: Corrupted database
ar: تلف قاعدة البيانات

en: The library database at %s appears to be corrupted. Do you want calibre to try and rebuild it automatically? The rebuild may not be completely successful. If you say No, a new empty calibre library will be created.
ar: يبدو أن قاعدة بيانات المكتبة في %s تالفة. هل تريد أن يحاول كاليبر إعادة بنائها تلقائيًا؟ قد لا تكون إعادة البناء ناجحة تمامًا. إذا قلت لا، فسيتم إنشاء مكتبة كاليبر فارغة جديدة.

en: Bad database location %r. Will start with  a new, empty calibre library
ar: موقع قاعدة البيانات غير صحيح %r. سيبدأ بمكتبة كاليبر جديدة فارغة.

en: Starting %s: Loading books...
ar: بدأ %s: تحميل الكتب...

en: Cannot start calibre
ar: لا يمكن تشغيل كاليبر

en: Another calibre program that can modify calibre libraries, such as, {0} or {1} is already running. You must first shut it down, before starting the main calibre program. If you are sure no such program is running, try restarting your computer.
ar: يوجد برنامج كاليبر آخر يمكنه تعديل مكتبات كاليبر، مثل {0} أو {1}، قيد التشغيل بالفعل. يجب عليك إغلاقه أولاً قبل بدء برنامج كاليبر الرئيسي. إذا كنت متأكدًا من عدم تشغيل أي برنامج من هذا القبيل، فحاول إعادة تشغيل جهاز الكمبيوتر الخاص بك.

en: Failed to contact running instance of calibre
ar: فشل الاتصال بنسخة كاليبر قيد التشغيل

en: Contacting calibre failed
ar: فشل الاتصال بكاليبر

en: Failed to contact running instance of calibre, try restarting calibre
ar: فشل الاتصال بنسخة كاليبر قيد التشغيل، حاول إعادة تشغيل كاليبر

en: Shutdown command sent, waiting for shutdown...
ar: تم إرسال أمر الإغلاق، في انتظار الإغلاق...

en: Failed to shutdown running calibre instance
ar: فشل إغلاق نسخة كاليبر قيد التشغيل

en: &Preferences
ar: ا‍ل‍&تفضيلات

en: &Quit
ar: إن‍&هاء

en: The folder "{}" is opened in another program, so calibre cannot access it.
ar: المجلد "{}" مفتوح في برنامج آخر، لذا لا يمكن لكاليبر الوصول إليه.

en: The file "{}" is opened in another program, so calibre cannot access it.
ar: الملف "{}" مفتوح في برنامج آخر، لذا لا يمكن لكاليبر الوصول إليه.

en: A folder is open in another program so calibre cannot access it.
ar: مجلد مفتوح في برنامج آخر، لذا لا يمكن لكاليبر الوصول إليه.

en: A file is open in another program so calibre cannot access it.
ar: ملف مفتوح في برنامج آخر، لذا لا يمكن لكاليبر الوصول إليه.

en: This is usually caused by leaving Windows explorer or a similar file manager open to a folder in the calibre library. Close Windows explorer and retry.
ar: يحدث هذا عادةً بسبب ترك مستكشف Windows أو مدير ملفات مشابه مفتوحًا على مجلد في مكتبة كاليبر. أغلق مستكشف Windows وحاول مرة أخرى.

en: This is usually caused by software such as antivirus or file sync (aka DropBox and similar) accessing files in the calibre library folder at the same time as calibre. Try excluding the calibre library folder from such software.
ar: عادة ما يحدث هذا بسبب برامج مثل مضاد الفيروسات أو مزامنة الملفات (مثل دروبوكس وما شابه) التي تصل إلى الملفات في مجلد مكتبة كاليبر في نفس وقت كاليبر. حاول استبعاد مجلد مكتبة كاليبر من هذه البرامج.

en: Cannot open file or folder as it is in use
ar: لا يمكن فتح الملف أو المجلد لأنه قيد الاستخدام

en: Permission was denied by the operating system when calibre tried to access the file: "{0}".
ar: تم رفض الإذن من قبل نظام التشغيل عندما حاول كاليبر الوصول إلى الملف: "{0}".

en: Permission was denied by the operating system when calibre tried to access a file.
ar: تم رفض الإذن من قبل نظام التشغيل عندما حاول كاليبر الوصول إلى ملف.

en: This means either that the permissions on the file or its parent folder are incorrect or the file is open in another program.
ar: هذا يعني إما أن أذونات الملف أو مجلده الأصل غير صحيحة أو أن الملف مفتوح في برنامج آخر.

en: Cannot open file or folder
ar: لا يمكن فتح الملف أو المجلد

en: Could not open the folder: "{}". It is already opened in the following programs:
ar: تعذر فتح المجلد: "{}". إنه مفتوح بالفعل في البرامج التالية:

en: Unhandled exception
ar: استثناء لا يمكن التعامل معه

en: Edit Markdown
ar: تعديل Markdown

en: &Markdown source
ar: &مصدر Markdown

en: &Preview
ar: &معاينة

en: Set date to undefined
ar: تعيين التاريخ إلى غير محدد

en: Set date to today
ar: تعيين التاريخ إلى اليوم

en: &Redo
ar: &إعادة

en: Specify how this book should be sorted when by title. For example, The Exorcist might be sorted as Exorcist, The.
ar: عيّن كيف سيرتَّب هذا الكتاب عند الترتيب بالعنوان. مثلا، The Exorcist قد ترتَّب هكذا Exorcist, The.

en: Title &sort:
ar: ترتيب ال‍&‍ع‍نوان:

en:  The ok icon indicates that the current title sort matches the current title
ar: تشير أيقونة موافق إلى أن ترتيب العنوان الحالي يطابق العنوان الحالي

en:  The error icon warns that the current title sort does not match the current title. No action is required if this is what you want.
ar: تحذر أيقونة الخطأ من أن ترتيب العنوان الحالي لا يطابق العنوان الحالي. لا يلزم اتخاذ أي إجراء إذا كان هذا ما تريده.

en: &Edit authors
ar: &تعديل المؤلفين

en: Authors changed
ar: غيرت المؤلفين

en: You have changed the authors for this book. You must save these changes before you can use Manage authors. Do you want to save these changes?
ar: لقد غيرت مؤلفي هذا الكتاب. يجب أن تحفظ هذه التغييرات قبل أن تتمكن من استخدام إدارة المؤلفين. أتريد حفظ هذه التغييرات؟

en: Author s&ort:
ar: ترتيب الم‍&‍ؤلف:

en:  The ok icon indicates that the current author sort matches the current author
ar: تشير أيقونة موافق إلى أن ترتيب المؤلف الحالي يطابق المؤلف الحالي

en:  The error icon indicates that the current author sort does not match the current author. No action is required if this is what you want.
ar: تشير أيقونة الخطأ إلى أن ترتيب المؤلف الحالي لا يطابق المؤلف الحالي. لا يلزم اتخاذ أي إجراء إذا كان هذا ما تريده.

en: Series changed
ar: تم تغيير السلسلة

en: You have changed the series. In order to use the category editor, you must either discard or apply these changes. Apply changes?
ar: لقد غيرت السلسلة. من أجل استخدام محرر الفئات، يجب عليك إما تجاهل أو تطبيق هذه التغييرات. هل تريد تطبيق التغييرات؟

en: &Number:
ar: ال‍&‍رقم:

en: Last modified: %s
    
    Double click to view
ar: آخر تعديل: %s
    
    نقر مزدوج للمشاهدة

en: Restore %s from the original
ar: استعادة %s من الأصل

en: &View {} format
ar: &عاين نسَق {}

en: &Remove {} format
ar: &إزالة نسق {}

en: Set the cover for the book from the selected format
ar: عيّن الغلاف للكتاب من الصيغة المحددة

en: Set metadata for the book from the selected format
ar: عيّن البيانات الوصفية للكتاب من الصيغة المحددة

en: Add a format to this book
ar: أضف صيغة إلى هذا الكتاب

en: Remove the selected format from this book
ar: أزِل الصيغة المحددة من هذا الكتاب

en: Choose formats for
ar: اختر الأنساق لـ

en: No permission
ar: لا يوجد إذن

en: You do not have permission to read the following files:
ar: ليس لديك إذن لقراءة الملفات التالية:

en: No format selected
ar: لم يتم تحديد أي صيغة

en: &Browse
ar: ت‍&‍ص‍فّح

en: Trim bord&ers
ar: قر&ط‍ف الحدود

en: Automatically detect and remove extra space at the cover's edges.
    Pressing it repeatedly can sometimes remove stubborn borders.
ar: اكشف وأزل تلقائيا الفراغ الزائد عند حافات الغلاف.
    ضغطه بصورة متكررة يمكن أحيانا أن يزيل الحدود العنيدة.

en: Download co&ver
ar: حمّل &غ‍لافا

en: &Generate cover
ar: و&ل‍ّد غلافا

en: Customize the styles and colors of the generated cover
ar: تخصيص أنماط وألوان الغلاف الذي تم إنشاؤه

en: Undo last Generate cover
ar: تراجع عن آخر غلاف تم إنشاؤه

en: View image in popup window
ar: عرض الصورة في نافذة منبثقة

en: Edit cover with...
ar: تعديل الغلاف باستخدام...

en: Cover opened in {}
ar: الغلاف مفتوح في {}

en: external editor
ar: محرر خارجي

en: Close this popup when you are done making changes to the cover.
ar: أغلق هذه النافذة المنبثقة عند الانتهاء من إجراء التغييرات على الغلاف.

en: Not a valid picture
ar: ليست صورة صالحة

en: Invalid cover
ar: غلاف غير صالح

en: Could not change cover as the image is invalid.
ar: لم يمكن تغيير الغلاف حيث أن الصورة غير صالحة.

en: Rating of this book. 0-5 stars
ar: تقييم هذا الكتاب. 0-5 نجوم

en: Tags changed
ar: تم تغيير العلامات

en: You have changed the tags. In order to use the tags editor, you must either discard or apply these changes. Apply changes?
ar: لقد غيرت العلامات. من أجل استخدام محرر العلامات، يجب عليك إما تجاهل أو تطبيق هذه التغييرات. هل تريد تطبيق التغييرات؟

en: A comma separated list of languages for this book
ar: لائحة مفصولة بفوارز باللغات لهذا الكتاب

en: The language %s is not recognized | The languages %s are not recognized
ar[0]: اللغة %s غير معروفة
ar[1]: اللغة %s غير معروفة
ar[2]: اللغات %s غير معروفة
ar[3]: اللغات %s غير معروفة
ar[4]: اللغات %s غير معروفة
ar[5]: اللغات %s غير معروفة

en: Unknown language
ar: لغة غير معروفة

en: Edit Identifiers
ar: تعديل المعرفات

en: Edit the book's identifiers. Every identifier must be on a separate line, and have the form type:value
ar: تعديل معرفات الكتاب. يجب أن يكون كل معرف في سطر منفصل، وأن يكون على شكل نوع:قيمة

en: Duplicate identifier
ar: معرف مكرر

en: The identifier of type: %s occurs more than once. Each type of identifier must be unique
ar: المعرف من النوع: %s يتكرر أكثر من مرة. يجب أن يكون كل نوع من المعرفات فريدًا

en: Invalid identifier
ar: معرف غير صالح

en: The identifier %s is invalid. Identifiers must be of the form type:value
ar: المعرف %s غير صالح. يجب أن تكون المعرفات على شكل نوع:قيمة

en: &Ids:
ar: &‍م‍عرّفات:

en: Edit the identifiers for this book. For example: 
    
    %s
    
    If an identifier value contains a comma, you can use the | character to represent it.
ar: حرر معرّفات هذا الكتاب. مثلا:
    
    %s
    
    إذا احتوت قيمة المعرّف على فارزة، فيمكنك استخدام المحرف | لتمثيلها.

en: Edit identifiers in a dedicated window
ar: تعديل المعرفات في نافذة مخصصة

en: This ISBN is valid
ar: رقم ISBN هذا سليم

en: This ISBN is invalid
ar: رقم ISBN هذا غير سليم

en: Invalid ISBN
ar: رقم ISBN غير صالح

en: Enter an ISBN
ar: أدخل رقم ISBN

en: The ISBN you entered is not valid. Try again.
ar: رقم ISBN الذي أدخلته غير صالح. حاول مرة أخرى.

en: Clear publisher
ar: تفريغ الناشر

en: Publisher changed
ar: تم تغيير الناشر

en: You have changed the publisher. In order to use the Category editor, you must either discard or apply these changes. Apply changes?
ar: لقد غيرت الناشر. من أجل استخدام محرر الفئات، يجب عليك إما تجاهل أو تطبيق هذه التغييرات. هل تريد تطبيق التغييرات؟

en: Clear date
ar: تفريغ التاريخ

en: Schedule download?
ar: جدولة تحميل؟

en: The download of metadata for the <b>selected book</b> will run in the background. Proceed? | The download of metadata for the <b>{} selected books</b> will run in the background. Proceed?
ar[0]: لن يشتغل تحميل البيانات الوصفية لأي {} كتاب في الخلفية. المواصلة؟
ar[1]: تحميل البيانات الوصفية للـ <b>كتاب المحدد</b> سيشتغل في الخلفية. المواصلة؟
ar[2]: تحميل البيانات الوصفية للـ <b>{} كتابين المحددين</b> سيشتغل في الخلفية. المواصلة؟
ar[3]: تحميل البيانات الوصفية للـ <b>{} كتب المحددة</b> سيشتغل في الخلفية. المواصلة؟
ar[4]: تحميل البيانات الوصفية للـ <b>{} كتب المحددة</b> سيشتغل في الخلفية. المواصلة؟
ar[5]: تحميل البيانات الوصفية للـ <b>{} كتب المحددة</b> سيشتغل في الخلفية. المواصلة؟

en: You can monitor the progress of the download by clicking the rotating spinner in the bottom right corner.
ar: يمكنك مراقبة تقدم التحميل بالنقر على المغزل الدائر في الزاوية اليمنى السفلى.

en: When the download completes you will be asked for confirmation before calibre applies the downloaded metadata.
ar: عندما يكتمل التحديث سيُطلَب منك التأكيد قبل أن يطبّق كاليبر البيانات الوصفية المحمَّلة.

en: Download only &metadata
ar: حمّل فقط ال‍&‍ب‍يانات الوصفية

en: Download only &covers
ar: حمّل الأ&غ‍لفة فقط

en: &Configure download
ar: ا&ض‍بط التحميل

en: Download &both
ar: حمّل &ك‍لاهما

en: Download metadata for one book | Download metadata for {} books
ar[0]: تنزيل البيانات الوصفية لكتاب واحد
ar[1]: تنزيل البيانات الوصفية لكتاب واحد
ar[2]: تنزيل البيانات الوصفية لكتابين
ar[3]: تنزيل البيانات الوصفية لـ {} كتب
ar[4]: تنزيل البيانات الوصفية لـ {} كتب
ar[5]: تنزيل البيانات الوصفية لـ {} كتابًا

en: Metadata download started
ar: بدأ تنزيل البيانات الوصفية

en: (Failed metadata)
ar: (بيانات وصفية فاشلة)

en: (Failed cover)
ar: (غلاف فاشل)

en: Processed %s
ar: تمت معالجة %s

en: Metadata fields to download
ar: حقول البيانات الوصفية المراد تنزيلها

en: Revert %s
ar: استعادة %s

en: Merge identifiers
ar: دمج المعرّفات

en: Merge tags
ar: دمج العلامات

en: Merge Comments
ar: دمج التعليقات

en: Cover size: {0}x{1}
ar: حجم الغلاف: {0}x{1}

en: Compare metadata
ar: مقارنة البيانات الوصفية

en: &Accept all remaining
ar: ق‍&‍ب‍ول الكل المتبقي

en: Re&ject all remaining
ar: ر&ف‍ض الكل المتبقي

en: R&eject
ar: ر&ف‍ض

en: Reject changes and move to next [{}]
ar: رفض التغييرات والانتقال إلى التالي [{}]

en: P&revious
ar: ال‍&‍سابق

en: Move to previous {}
ar: الانتقال إلى {} السابق

en: Move to next [%s]
ar: الانتقال إلى التالي [%s]

en: &Mark rejected books
ar: ت‍&‍ع‍ل‍ي‍م الكتب المرفوضة

en: Mark rejected books in the book list after this dialog is closed
ar: ضع علامة على الكتب المرفوضة في قائمة الكتب بعد إغلاق هذا النافذة

en: All reviewed changes will be lost! Are you sure you want to Cancel?
ar: سيتم فقدان جميع التغييرات التي تمت مراجعتها! هل أنت متأكد أنك تريد الإلغاء؟

en:  [%(num)d of %(tot)d]
ar:  [%(num)d من %(tot)d]

en: Are you sure you want to reject the remaining result? | Are you sure you want to reject all {} remaining results?
ar[0]: هل أنت متأكد أنك تريد رفض النتيجة المتبقية؟
ar[1]: هل أنت متأكد أنك تريد رفض نتيجة واحدة متبقية؟
ar[2]: هل أنت متأكد أنك تريد رفض نتيجتين متبقيتين؟
ar[3]: هل أنت متأكد أنك تريد رفض {} نتائج متبقية؟
ar[4]: هل أنت متأكد أنك تريد رفض {} نتائج متبقية؟
ar[5]: هل أنت متأكد أنك تريد رفض {} نتيجة متبقية؟

en: Rendering {} pages, please wait...
ar: يتم عرض {} صفحات، يرجى الانتظار...

en: comic book
ar: كتاب مصور

en: Choose a cover from the list of pages below
ar: اختر غلافًا من قائمة الصفحات أدناه

en: &More pages
ar: مزيد من ال‍&‍ص‍فحات

en: Choose cover from book
ar: اختر غلافًا من الكتاب

en: Failed to render
ar: فشل العرض

en: Could not render this file
ar: تعذر عرض هذا الملف

en: This book has no pages
ar: هذا الكتاب ليس له صفحات

en: page %d
ar: صفحة %d

en: Next
ar: التالي

en: Previous
ar: السابق

en: Manage the extra data files associated with this book [{}]
ar: إدارة ملفات البيانات الإضافية المرتبطة بهذا الكتاب [{}]

en: Automatically create the title sort entry based on the current title entry.
    Using this button to create title sort will change title sort from red to green.
ar: تلقائيا أنشيء مُدخَل ترتيب العنوان استناداً إلى مُدخَل العنوان الحالي.
    استخدام هذا الزر لإنشاء ترتيب العنوان سيغيّر ترتيب العنوان من الأحمر إلى الأخضر.

en: Automatically create the author sort entry based on the current author entry. Using this button to create author sort will change author sort from red to green.  There is a menu of functions available under this button. Click and hold on the button to see it.
ar: تلقائيا أنشيء مُدخَل ترتيب المؤلف استناداً إلى مُدخَل المؤلف الحالي. استخدام هذا الزر لإنشاء ترتيب المؤلف سيغيّر ترتيب المؤلف من الأحمر إلى الأخضر. توجد قائمة بالدوال متوفرة تحت هذا الزر. انقر وابقَ ممسكاً على الزر لتراها.

en: Set author sort from author
ar: تعيين ترتيب المؤلف من المؤلف

en: Set author from author sort
ar: تعيين المؤلف من ترتيب المؤلف

en: Copy author to author sort
ar: نسخ المؤلف إلى ترتيب المؤلف

en: Copy author sort to author
ar: نسخ ترتيب المؤلف إلى المؤلف

en: Swap the author and title
ar: تبديل المؤلف والعنوان

en: Open the Manage Authors editor. Use to rename authors and correct individual author's sort values
ar: افتح محرر إدارة المؤلفين. استخدم لإعادة تسمية المؤلفين وتصحيح قيم ترتيب المؤلف الفردي

en: Open the Manage Series editor
ar: افتح محرر إدارة السلاسل

en: Clear rating
ar: تفريغ التقييم

en: Open the Tag editor. If Ctrl or Shift is pressed, open the Manage Tags editor
ar: افتح محرر العلامات. إذا تم الضغط على Ctrl أو Shift، افتح محرر إدارة العلامات

en: Clear all tags
ar: تفريغ كل العلامات

en: Clear Ids
ar: تفريغ المعرفات

en: Paste the contents of the clipboard into the identifiers prefixed with an auto-detected prefix such as isbn: or url:. Or right click, and choose a specific prefix to use.
ar: الصق محتويات الحافظة في المعرفات مسبوقة ببادئة تم الكشف عنها تلقائيًا مثل isbn: أو url:. أو انقر بزر الماوس الأيمن واختر بادئة معينة لاستخدامها.

en: Open the Manage Publishers editor
ar: افتح محرر إدارة الناشرين

en: &Download metadata
ar: تحميل البيانات الو&ص‍فية

en: Undo last metadata download
ar: التراجع عن آخر تنزيل للبيانات الوصفية

en: Configure download metadata
ar: تكوين تنزيل البيانات الوصفية

en: Change how calibre downloads metadata
ar: غيّر كيف يقوم كاليبر بتنزيل البيانات الوصفية

en: Edit list of prefixes
ar: تحرير قائمة البادئات

en: Edit prefixes
ar: تحرير البادئات

en: Enter prefixes, one on a line. The first prefix becomes the default.
ar: أدخل البادئات، واحدة في كل سطر. تصبح البادئة الأولى هي الافتراضية.

en: Save changed metadata?
ar: حفظ البيانات الوصفية المتغيرة؟

en: You've changed the metadata for this book. Edit book is set to update embedded metadata when opened. You need to save your changes for them to be included.
ar: لقد قمت بتغيير البيانات الوصفية لهذا الكتاب. تم تعيين تحرير الكتاب لتحديث البيانات الوصفية المضمنة عند فتحه. تحتاج إلى حفظ التغييرات الخاصة بك ليتم تضمينها.

en: &Don't save
ar: &لا تحفظ

en: {} Data &files
ar: {} &ملفات البيانات

en: Could not read from book file.
ar: تعذر القراءة من ملف الكتاب.

en: The cover in the %s format is invalid
ar: الغلاف بصيغة %s غير صالح

en: No downloaded metadata
ar: لا توجد بيانات وصفية تم تنزيلها

en: There is no downloaded metadata to undo
ar: لا توجد بيانات وصفية تم تنزيلها للتراجع عنها

en: There is another book to edit in this set. | There are still {} more books to edit in this set.
ar[0]: يوجد كتاب آخر لتحريره في هذه المجموعة.
ar[1]: لا يزال هناك كتاب آخر لتحريره في هذه المجموعة.
ar[2]: لا يزال هناك كتابان آخران لتحريرهما في هذه المجموعة.
ar[3]: لا يزال هناك {} كتب أخرى لتحريرها في هذه المجموعة.
ar[4]: لا يزال هناك {} كتب أخرى لتحريرها في هذه المجموعة.
ar[5]: لا يزال هناك {} كتابًا آخر لتحريرها في هذه المجموعة.

en: Are you sure you want to stop? Use the "Next" button instead of the "OK" button to move through books in the set.
ar: هل أنت متأكد أنك تريد التوقف؟ استخدم زر "التالي" بدلاً من زر "موافق" للتنقل بين الكتب في المجموعة.

en: &Continue editing
ar: &متابعة التحرير

en: &Stop editing
ar: &إيقاف التحرير

en: You will lose all unsaved changes. Are you sure?
ar: ستفقد كل التغييرات غير المحفوظة. أأنت متأكد؟

en: Save changes and edit the metadata of {0} [{1}]
ar: احفظ التغييرات وحرّر البيانات الوصفية لـ {0} [{1}]

en: Change cover
ar: تغيير الغلاف

en: Co&mments
ar: التعل‍&‍يقات

en: &Cover and formats
ar: &الغلاف والصيغ

en: C&ustom metadata
ar: بيانات وصفية &مخصصة

en: &Comments
ar: &تعليقات

en: Basic metadata
ar: بيانات وصفية أساسية

en: Custom metadata
ar: بيانات وصفية مخصصة

en: Has summary
ar: لديه ملخص

en: The "has cover" indication is not fully
    reliable. Sometimes results marked as not
    having a cover will find a cover in the download
    cover stage, and vice versa.
ar: مؤشر "لديه غلاف" ليس موثوقًا به تمامًا.
    أحيانًا ستجد النتائج التي تم وضع علامة عليها بأنها لا تحتوي على غلاف، غلافًا في مرحلة تنزيل الغلاف، والعكس صحيح.

en: See at
ar: شاهد في

en: Please wait
ar: لطفا انتظر

en: calibre is downloading metadata from:
ar: كاليبر يحمّل البيانات الوصفية من:

en: Title: %s
ar: العنوان: %s

en: Authors: %s
ar: المؤلفون: %s

en: Failed to download metadata. Click Show Details to see details
ar: فشل في تحميل البيانات الوصفية. انقر فوق إظهار التفاصيل لمعرفة التفاصيل

en: Failed to find any books that match your search. Try making the search <b>less specific</b>. For example, use only the author's last name and a single distinctive word from the title.<p>To see the full log, click "Show details".
ar: فشل إيجاد أية كتب تطابق بحثك. جرّب جعل البحث <b>أقل تحديدًا</b>. مثلاً استخدم فقط الاسم الأخير للمؤلف وكلمة مميزة واحدة من العنوان.<p> لترى كامل السجل، انقر "أظهِر التفاصيل".

en: Current cover
ar: الغلاف الحالي

en: View this cover at full size
ar: عرض هذا الغلاف بالحجم الكامل

en: Copy this cover to clipboard
ar: انسخ هذا الغلاف إلى الحافظة

en: Save this cover to disk
ar: احفظ هذا الغلاف على القرص

en: Save this cover in the book extra files
ar: احفظ هذا الغلاف في الملفات الإضافية للكتاب

en: Save cover image
ar: حفظ صورة الغلاف

en: Too many covers
ar: عدد الأغلفة كبير جدًا

en: Could not save cover as there are too many existing covers
ar: تعذر حفظ الغلاف لأن هناك عددًا كبيرًا جدًا من الأغلفة الموجودة

en: Downloading covers for <b>%s</b>, please wait...
ar: يحمّل الأغلفة لـ <b>%s</b>، الرجاء الانتظار...

en: Failed to download any covers, click "Show details" for details.
ar: فشل تحميل أية أغلفة، انقر "إظهار التفاصيل" للتفاصيل.

en: Could not find any covers for <b>%s</b>
ar: تعذّر العثور على أي غلاف لـ <b>%s</b>

en: Found a cover for {title}
ar: تم العثور على غلاف لـ {title}

en: Found <b>{num}</b> covers for {title}. When the download completes, the covers will be sorted by size.
ar: عُثر على <b>{num}</b> من الأغلفة لـ {title}. عند اكتمال التحميل، سترتَّب الأغلفة حسب الحجم.

en: Downloading metadata...
ar: يحمّل البيانات الوصفية...

en: Downloading cover...
ar: تحميل غلاف...

en: Failed to run
ar: فشل في التشغيل

en: Failed to run program, click "Show details" for more information
ar: فشل تشغيل البرنامج، انقر "إظهار التفاصيل" لمزيد من المعلومات

en: Command line:
ar: سطر الأوامر:

en: Choose a program to open %s files
ar: اختر برنامجًا لفتح ملفات %s

en: Executable files
ar: ملفات قابلة للتنفيذ

en: Cannot execute
ar: لا يمكن التنفيذ

en: The program %s is not an executable file
ar: البرنامج %s ليس ملفًا قابلاً للتنفيذ

en: Application path:
ar: مسار التطبيق:

en: Invalid application
ar: تطبيق غير صالح

en: %s is not a valid macOS application bundle.
ar: %s ليس حزمة تطبيق macOS صالحة.

en: Choose a program
ar: اختر برنامجًا

en: Gathering data, please wait...
ar: تجميع البيانات، لطفا انتظر...

en: &Browse computer for program
ar: &ت‍صفح الحاسوب بحثًا عن برنامج

en: Error finding programs
ar: خطأ في البحث عن البرامج

en: Failed to find programs on your computer, click "Show details" for more information
ar: فشل في العثور على برامج على جهاز الكمبيوتر الخاص بك، انقر "إظهار التفاصيل" لمزيد من المعلومات

en: Edit the applications used for %s files
ar: تحرير التطبيقات المستخدمة لملفات %s

en: Change &icon
ar: تغيير &الرمز

en: Change &name
ar: تغيير &الاسم

en: No selection
ar: لا يوجد تحديد

en: No application selected
ar: لم يتم تحديد تطبيق

en: Choose new icon
ar: اختر أيقونة جديدة

en: Invalid icon
ar: أيقونة غير صالحة

en: Could not load image from %s
ar: تعذر تحميل الصورة من %s

en: Enter new name
ar: أدخل اسمًا جديدًا

en: New name for {}
ar: اسم جديد لـ {}

en: cover image
ar: صورة الغلاف

en: Open {0} files with {1}
ar: افتح ملفات {0} باستخدام {1}

en: A general foreground color
ar: لون أمامي عام

en: The foreground color for text input widgets
ar: اللون الأمامي لأدوات إدخال النص

en: The foreground color for buttons
ar: اللون الأمامي للأزرار

en: Placeholder text in text input widgets
ar: نص العنصر النائب في أدوات إدخال النص

en: The foreground color for tool tips
ar: اللون الأمامي لتلميحات الأدوات

en: A "bright" text color
ar: لون نص "مشرق"

en: The foreground color for highlighted items
ar: اللون الأمامي للعناصر المميزة

en: A general background color
ar: لون خلفية عام

en: The background color for text input widgets
ar: لون الخلفية لأدوات إدخال النص

en: The background color for buttons
ar: لون الخلفية للأزرار

en: The background color for alternate rows in tables and lists
ar: لون الخلفية للصفوف البديلة في الجداول والقوائم

en: The background color for tool tips
ar: لون الخلفية لتلميحات الأدوات

en: The background color for highlighted items
ar: لون الخلفية للعناصر المميزة

en: The color for links
ar: لون الروابط

en: The color for visited links
ar: لون الروابط التي تمت زيارتها

en: Restore settings to default values. You have to click Apply to actually save the default settings.
ar: استعادة الإعدادات إلى القيم الافتراضية. يجب عليك النقر على تطبيق لحفظ الإعدادات الافتراضية فعليًا.

en: Configure
ar: ضبط

en: Ignore duplicate incoming formats
ar: أهمل الصيغ المكررة المستلَمة

en: Overwrite existing duplicate formats
ar: اكتب على الصيغ المكررة الموجودة

en: Create new record for each duplicate format
ar: أنشيء سجلا جديدا لكل صيغة مكررة

en: Choose a folder
ar: اختر مجلداً

en: Add a file extension to ignore
ar: أضف امتداد ملف لتجاهله

en: The file extension to ignore:
ar: امتداد الملف الذي سيتم تجاهله:

en: Invalid folder
ar: مجلد غير صحيح

en: You must specify an existing folder as your auto-add folder. %s does not exist.
ar: يجب أن تحدد مجلداً موجوداً ليكون مجلد الإضافة التلقائية. %s غير موجود.

en: You do not have read/write permissions for the folder: %s
ar: ليس لديك صلاحيات القراءة/الكتابة للمجلد: %s

en: Cannot use folders whose names start with a period or underscore: %s
ar: لا يمكن استخدام المجلدات التي تبدأ أسماؤها بنقطة أو شرطة سفلية: %s

en: <b>WARNING:</b> Any files you place in %s will be automatically deleted after being added to calibre. Are you sure?
ar: <b>تحذير:</b> سيتم حذف أي ملفات تضعها في %s تلقائيًا بعد إضافتها إلى كاليبر. هل أنت متأكد؟

en: Here you can control how calibre will read metadata from the files you add to it. calibre can either read metadata from the contents of the file, or from the filename.
ar: هنا يمكنك التحكم في كيفية قراءة كاليبر للبيانات الوصفية من الملفات التي تضيفها إليه. يمكن لكاليبر إمّا أن يقرأ البيانات الوصفية من محتويات الملف، أو من اسم الملف.

en: Read &metadata from file contents rather than file name
ar: قراءة البيانات الوصفية من &محتويات الملف بدلاً من اسم الملف

en: Swap the first name and last name of the author. This affects only metadata read from file names.
ar: بادِل الإسم الأول والإسم الأخير للمؤلف. هذا يؤثر فقط على البيانات الوصفية المقروءة من أسماء الملفات.

en: &Swap author first name and last name when reading author from filename
ar: &بادل الاسم الأول والاسم الأخير للمؤلف عند قراءة المؤلف من اسم الملف

en: Configure metadata from file name
ar: إعداد البيانات الوصفية من اسم الملف

en: Reading &metadata
ar: قراءة البيانات الو&ص‍فية

en: &Mark newly added books
ar: تأ&ش‍ير الكتب المضافة مؤخراً

en: When using the  "&Copy to library" action to copy books between libraries, preserve the date
ar: عند استخدام إجراء "ال‍&‍ن‍سخ إلى المكتبة" لنسخ الكتب بين المكتبات، حافظ على التأريخ

en: When using the "Copy to library" action check for &duplicates with the same title, author and language
ar: عند استخدام إجراء "النسخ إلى المكتبة" ابحث عن المك‍&‍ررات بنفس العوان والمؤلف واللغة

en: Automatically &convert added books to the preferred output format
ar: تلقائيا &ح‍وّل الكتب المضافة إلى صيغة المُخرَجات المفضلة

en: This will force an automatic conversion even if the file being added is the same format as the output format. For example, if you set your output format to EPUB and add an EPUB file, an EPUB to EPUB conversion will be run.
ar: هذا سيُلزِم تحويلاً تلقائياً حتى لو كانت صيغة الملف الذي تجري إضافته نفس صيغة المُخرَجات. مثلاً، إذا عيّنت صيغة المُخرَجات إلى EPUB وأضفت ملف EPUB، فسيشتغيل تحويل من EPUB إلى EPUB.

en: When auto-converting, convert even if the format being added is the &same as the output format
ar: عند التحويل التلقائي، حوّل حتى لو كانت الصيغة المضافة هي نف‍&‍س صيغة المُخرَجات

en: <p>Auto-merge: If books with similar titles and authors are found, merge the incoming formats automatically into existing book records. The box to the right controls what happens when an existing record already has the incoming format. Note that this option also affects the Copy to library action.</p>
    <p>Title match ignores leading indefinite articles ("the", "a", "an"), punctuation, case, etc. Author match is exact.</p>
ar: <p>الدمج التلقائي: إذا وُجدَت كتب بنفس العناوين وأسماء المؤلفين، فادمج تلقائيا التنسيقات المتلقاة إلى قيود الكتاب الموجود. يتحكم المربع في اليمين بما يحصل عندما يحتوي السجل الموجود على التنسيق المتلقى. لاحظ أنّ هذا الخيار يؤثر ايضا على إجراء النسخ إلى المكتبة.</p>
    <p>مطابقة العناوين تهمل أدوات التعريف ("the" و "a" و "an") والتنقيط و حالة الحروف وغيرها. مطابقة المؤلف دقيقة

en: &Auto-merge added books if they already exist:
ar: ا&دمج تلقائيا الكتب المضافة إن كانت موجودة مسبقاً:

en: Auto-merge: If books with similar titles and authors are found, merge the incoming formats (files) automatically into
    existing book records. This box controls what happens when an existing record already has
    the incoming format:
    
    Ignore duplicate incoming formats - means that existing formats in your calibre library will not be replaced
    Overwrite existing duplicate formats - means that existing formats in your calibre library will be replaced
    Create new record for each duplicate formats - means that a new book entry will be created for each duplicate formats
    
    Title matching ignores leading indefinite articles ("the", "a", "an"), punctuation, case, etc.
    Author matching is exact.
ar: الدمج التلقائي: إذا عُثر على كتب بنفس العنوان والمؤلف، تلقائياً إدمج الصيغ (الملفات) المتلقاة إلى
    قيود الكتب الموجودة. هذا المربع يتحكم في ما يحصل يكون لقيد موجود مسبقاً
    نفس الصيغة المتلقاة. 
    
    أهمل الصيغ المكررة المستلَمة - تعني أن الصيغ الموجودة في مكتبة كاليبر الخاصة بك لن تُستَبدل
    اكتب على الصيغ المكررة الموجودة - تعني أن الصيغ الموجودة في مكتبة كاليبر الخاصة بك ستُستَبدل
    أنشيء سجلا جديدا لكل صيغة مكررة - تعني إنشاء مُدخَل كتاب جديد لكل الصيغ المكررة
    
    تطابق العنوان يتجاهل أدوات التعريف البدائية ("the"، "a"، "an") والتنقيط وحالة الحروف، الخ.
    تطابق المؤلف دقيق.

en: &Tags to apply when adding a book:
ar: ال‍&‍وسوم المطبَّقة عند إضافة كتاب:

en: A comma-separated list of tags that will be applied to books added to the library
ar: لائحة مفصولة بفوارز من الوسوم التي ستُطبَّق على الكتب المضافة إلى المكتبة

en: Contro&l how tags are processed:
ar: الت‍ح‍&‍ك‍م في كيفية معالجة الوسوم:

en: Create rules that can filter or transform tags on added books automatically as soon as they are added.
ar: أنشيء قواعد يمكنها تصفية أو تحويل الوسوم في الكتب المضافة تلقائياً حالما تُضاف.

en: &Rules to filter tags read from metadata
ar: &ق‍واعد تصفية الوسوم المقروءة من البيانات الوصفية

en: Control which files are added during bul&k imports:
ar: التحكم في أيّ الكتب ستُضاف عند الاستيرادات ال‍&‍ج‍ماعية:

en: <p>You can specify rules to add/ignore files here. These will be used when recursively adding books from folders.
ar: <p>يمكنك تحديد قواعد لإضافة/تجاهل الملفات هنا. ستُستخدم هذه القواعد عند إضافة الكتب بشكل متكرر من المجلدات.

en: Rules to filter added &files
ar: قواعد تصفية الملفات الم‍&‍ض‍افة

en: Control how auth&ors are processed:
ar: التحكم في كيفية معالجة الم‍&‍ؤلفين:

en: Rules to manipulate a&uthor names
ar: قواعد معالجة أسماء المؤلف‍&‍ي‍ن

en: Adding &actions
ar: إضافة إجرا&ءات

en: By default, calibre will automatically add only known e-book files. 
    This option tells calibre to add all file types, except those
    that have been explicitly ignored below.
ar: مبدئياً، كاليبر سيضيف تلقائياً فقط ملفات الكتب الالكترونية المعروفة.
    هذا الخيار يخبر كاليبر أن يضيف كل أنواع الملفات، عدا تلك
    التي تُتجاهل صراحة في أدناه.

en: Automatically add files of &all types (not just e-books)
ar: تلقائياً أضف ملفات &ك‍ل الأنواع (ليس فقط كتب الكترونية e-books)

en: <b>Ignore</b> files with the following &extensions when automatically adding
ar: <b>تجاهل</b> الملفات ذات الإمت‍&‍دادات التالية عند الإضافة التلقائية

en: Folder to automatically add files from
ar: المجلد الذي ستُضاف منه الملفات تلقائياً

en: Browse for folder
ar: تصفح بحثا عن المجلد

en: Automatically &convert added files to the preferred output format
ar: تلقائياً &ح‍وّل الملفات المضافة إلى صيغة المُخرَجات المفضلة

en: Specify a &folder. Any files you put into this folder will be automatically added to calibre (restart required).
ar: حدد م‍&‍ج‍لداً. أية ملفات تضعها في هذا المجلد ستُضاف تلقائيا إلى كاليبر (يتطلب إعادة التشغيل).

en: <b>WARNING:</b> Files in the above folder will be deleted after being added to calibre.
ar: <b>تحذير:</b> ستُحذَف الملفات في المجلد أعلاه بعد إضافتها إلى كاليبر.

en: If set, this option will cause calibre to check if a file
     being automatically added is already in the calibre library.
     If it is, a message will pop up asking you whether
     you want to add it anyway.
ar: إذا عيّنت هذا الخيار، فسيسبب في جعل كاليبر يفحص
    فيما لو كان الملف المضاف تلقائياً موجوداً في مكتبة كاليبر.
    إذا كان موجوداً، فستنبثق رسالة تسألك فيما لو
    أردت إضافته على أي حال.

en: Check for &duplicates when automatically adding files
ar: تفحّص المكر&رات عند إضاقة الملفات تلقائياً

en: Ignore &another file extension
ar: تجاهل امتداد ملف &آخر

en: &Automatic adding
ar: الإضافة ال‍&‍ت‍لقائية

en: Very low
ar: منخفض جداً

en: Confirmation dialogs have all been reset
ar: تم تصفير كل حوارات التأكيد

en: Notify when a &new version is available
ar: &بلّغ عندما يُتاح إصدار جديد

en: Job &priority:
ar: أ&ولوية المهمة:

en: Preferred &input format order:
ar: الترتيب المفضل لأنساق الإد&خال:

en: When multiple formats are present in a book being converted, this list determines which format will be used as the "source" for the conversion.
ar: عند وجود صيغ متعددة لكتاب يتم تحويله، تحدد هذه القائمة أي صيغة ستُستخدم كـ "مصدر" للتحويل.

en: Preferred &output format:
ar: نسَق الإخراج المفضّل:

en: <p>Setting this means that when sorting on text fields
    like title the text "Book 2" will sort before the text "Book 100".
    Note that setting this can cause problems with text that starts
    with numbers and is a little slower. This setting is per user, not
    per library.</p>
ar: <p>يعني تفعيل هذا الإعداد أنه عند الفرز في حقول النص مثل العنوان، سيتم فرز النص "كتاب 2" قبل النص "كتاب 100".<br>لاحظ أن تفعيل هذا قد يسبب مشاكل مع النصوص التي تبدأ بأرقام، كما أنه أبطأ قليلاً. هذا الإعداد خاص بالمستخدم، وليس بالمكتبة.</p>

en: Recognize numbers inside text when sorting (needs restart)
ar: خذ في الاعتبار الأرقام داخل النص عند الترتيب (يحتاج إعادة تشغيل)

en: If checked, Yes/No custom columns values can be Yes, No, or Unknown.
    If not checked, the values can be Yes or No.
ar: إذا تم تحديد هذا الخيار، فإن قيم الأعمدة المخصصة نعم/لا يمكن أن تكون نعم، لا، أو غير معروف.
    إذا لم يتم تحديد هذا الخيار، فإن القيم يمكن أن تكون نعم أو لا.

en: &Yes/No columns have three values (needs restart)
ar: لأعمدة نعم\كلا ثلاث قيم (يحتاج إعادة تشغيل)

en: Default network &timeout:
ar: وقت الانق&ضاء المبدئي للشبكة:

en: Set the default timeout for network fetches (i.e. anytime we go out to the internet to get information)
ar: عيّن المهلة الافتراضية لجلب الشبكة (أي في أي وقت نتصل بالإنترنت للحصول على معلومات)

en: Use this Virtual library on calibre startup if the current library is being used. Also applied when switching to this library. Note that this setting is per library.
ar: استخدم هذه المكتبة الافتراضية عند بدء تشغيل كاليبر إذا كانت المكتبة الحالية قيد الاستخدام. تُطبق أيضًا عند التبديل إلى هذه المكتبة. لاحظ أن هذا الإعداد خاص بكل مكتبة.

en: Reset all disabled &confirmation dialogs
ar: صفّر كل حوارات ال&تأكيد المعطلة

en: Use internal &viewer for:
ar: &استخدم المعاين الداخلي لـ:

en: File types that are unchecked in this list will be opened with the default program configured in the operating system, for that file type.
ar: أنواع الملفات التي لم يتم تحديدها في هذه القائمة ستُفتح بالبرنامج الافتراضي المكوّن في نظام التشغيل، لنوع الملف هذا.

en: Virtual library to apply when the current &library is opened:
ar: المكتبة الافتراضية التي ستُطبّق عندما تُفتَح الم&كتبة الحالية:

en: Automatically send downloaded &news to e-book reader
ar: تلقائيًا أرسل الأخبار المحملة إلى قارئ الكتب الالكترونية

en: &Delete news from library when it is automatically sent to reader
ar: اح&ذف الأخبار من المكتبة عندما تُرسَل تلقائيًا إلى القارئ

en: All columns
ar: كل الأعمدة

en: icon with text
ar: أيقونة مع نص

en: icon with no text
ar: أيقونة بدون نص

en: composed icons w/text
ar: أيقونات مركبة مع نص

en: composed icons w/no text
ar: أيقونات مركبة بدون نص

en: is true
ar: صحيح

en: is false
ar: خطأ

en: is not true
ar: ليس صحيحًا

en: is not false
ar: ليس خاطئًا

en: is undefined
ar: غير معرف

en: is defined
ar: معرف

en: has id
ar: لديه معرّف

en: does not have id
ar: لا يملك معرّف

en: is equal to
ar: يساوي

en: is not set
ar: لم يُعين

en: is earlier than
ar: أبكر من

en: is later than
ar: أحدث من

en: is today
ar: هو اليوم

en: is more days ago than
ar: قبل أيام أكثر من

en: is fewer days ago than
ar: قبل أيام أقل من

en: is more days from now than
ar: بعد أيام أكثر من الآن

en: is fewer days from now than
ar: بعد أيام أقل من الآن

en: has
ar: لديه

en: does not have
ar: لا يملك

en: has pattern
ar: لديه نمط

en: does not have pattern
ar: لا يملك نمط

en: does not contain
ar: لا يحتوي على

en: If the ___ column ___ value
ar: إذا كانت قيمة العمود ___ هي ___

en: Enter either an identifier type or an identifier type and value of the form identifier:value
ar: أدخل إما نوع معرف أو نوع معرف وقيمة بالشكل التالي: معرف:قيمة

en: Enter a 3 letter ISO language code, like fra for French or deu for German or eng for English. You can also use the full language name, in which case calibre will try to automatically convert it to the language code.
ar: أدخل رمز لغة ISO مكون من 3 أحرف، مثل fra للفرنسية أو deu للألمانية أو eng للإنجليزية. يمكنك أيضًا استخدام اسم اللغة بالكامل، وفي هذه الحالة سيحاول كاليبر تحويله تلقائيًا إلى رمز اللغة.

en: Enter a number
ar: أدخل رقمًا

en: Enter the maximum days old the item can be. Zero is today. Dates in the future always match
ar: أدخل الحد الأقصى لعمر العنصر بالأيام. الصفر يعني اليوم. التواريخ المستقبلية تتطابق دائمًا.

en: Enter the minimum days old the item can be. Zero is today. Dates in the future never match
ar: أدخل الحد الأدنى لعمر العنصر بالأيام. الصفر يعني اليوم. التواريخ المستقبلية لا تتطابق أبدًا.

en: Enter the maximum days in the future the item can be. Zero is today. Dates in the past always match
ar: أدخل الحد الأقصى لعدد الأيام المستقبلية التي يمكن أن يكون عليها العنصر. الصفر يعني اليوم. التواريخ الماضية تتطابق دائمًا.

en: Enter the minimum days in the future the item can be. Zero is today. Dates in the past never match
ar: أدخل الحد الأدنى لعدد الأيام المستقبلية التي يمكن أن يكون عليها العنصر. الصفر يعني اليوم. التواريخ الماضية لا تتطابق أبدًا.

en: Enter a date in the format YYYY-MM-DD
ar: أدخل تاريخًا بالصيغة YYYY-MM-DD

en: Enter a string.
ar: أدخل عبارة.

en: Enter a regular expression
ar: أدخل تعبيرا نظاميا

en: You can match multiple values by separating them with %s
ar: يمكنك مطابقة قيم متعددة بفصلها بـ %s

en: Remove icons
ar: إزالة الأيقونات

en: Select the icons you wish to remove. The icon files will be removed when you press OK. There is no undo.
ar: حدد الأيقونات التي ترغب في إزالتها. سيتم إزالة ملفات الأيقونات عند الضغط على موافق. لا يوجد تراجع.

en: No icons selected
ar: لم يتم تحديد أي أيقونات

en: You must select at least one icon to remove
ar: يجب عليك تحديد أيقونة واحدة على الأقل لإزالتها

en: One icon will be removed. | {} icons will be removed.
ar[0]: سيتم إزالة أيقونة واحدة.
ar[1]: سيتم إزالة أيقونة واحدة.
ar[2]: سيتم إزالة أيقونتين.
ar[3]: سيتم إزالة {} أيقونات.
ar[4]: سيتم إزالة {} أيقونات.
ar[5]: سيتم إزالة {} أيقونات.

en: This will prevent any rules that use this icon from working. Are you sure?
ar: سيؤدي هذا إلى منع أي قواعد تستخدم هذه الأيقونة من العمل. هل أنت متأكد؟

en: column coloring
ar: تلوين الأعمدة

en: column icon
ar: أيقونة العمود

en: Set the:
ar: عيّن:

en: Cover grid emblem
ar: شارة شبكة الأغلفة

en: Add the emblem:
ar: أضف الشارة:

en: Create/edit a {0} rule
ar: أنشيء/حرّر قاعدة {0}

en: Create a {0} rule by filling in the boxes below
ar: أنشيء قاعدة {0} بملئ المربعات أدناه

en: Choosing icon with text will add an icon to the left of the column content, choosing icon with no text will hide the column content and leave only the icon. If you choose composed icons and multiple rules match, then all the matching icons will be combined, otherwise the icon from the first rule to match will be used.
ar: اختيار أيقونة مع نص سيضيف أيقونة إلى يسار محتوى العمود، واختيار أيقونة بدون نص سيخفي محتوى العمود ويترك الأيقونة فقط. إذا اخترت أيقونات مركبة وتطابقت قواعد متعددة، فسيتم دمج جميع الأيقونات المتطابقة، وإلا فسيتم استخدام الأيقونة من أول قاعدة تتطابق.

en: of the column:
ar: للعمود:

en: to:
ar: إلى:

en: &Add new image
ar: &أضف صورة جديدة

en: (Images should be square-ish)
ar: (يجب ان تكون الصور مربعة)

en: Choose &more than one icon
ar: اختر &أكثر من أيقونة واحدة

en: &Add icon
ar: &أضف أيقونة

en: (Icons should be square or landscape)
ar: (يجب أن تكون الأيقونات مربعة أو أفقية)

en: Only if the following conditions are all satisfied:
ar: فقط إذا كانت الشروط التالية مستوفاة كلها:

en: Add &another condition
ar: أضف شرطاً &آخر

en: You can disable a condition by blanking all of its boxes
ar: يمكنك تعطيل شرط ما بتفريغ كل مربعاته

en: Using icons in light/dark themes
ar: استخدام الأيقونات في السمات الفاتحة/الداكنة

en: &Remove icons
ar: &إزالة الأيقونات

en: Remove previously added icons. Note that removing an icon will cause rules that use it to stop working.
ar: إزالة الأيقونات المضافة سابقًا. لاحظ أن إزالة أيقونة ستؤدي إلى توقف القواعد التي تستخدمها عن العمل.

en: You can use different icons in light and dark themes. To do this, add two icons to the icon list. One of the icons must have either the "plain" name, for example "ok.png", or the themed name, for example "ok-for-light-theme.png". The other icon must have a themed name with the same prefix, for example "ok-for-dark-theme.png". </p><p>Example: if the light theme icon is named "ok.png" then the dark theme icon must be named "ok-for-dark-theme.png". If the light theme icon is named "ok-for-light-theme.png" then the dark theme icon must be named either ok.png or "ok-for-dark-theme.png".</p><p>When defining a rule, use either of the icon names. The correct icon for the theme will automatically be used, if it exists.</p><p>You are not required to change existing rules to use theming. Decide the theme where the existing icon should be used then add the other icon with the correct themed name. </p><p>Remember to add both the light and dark theme icons to the list of icons.
ar: يمكنك استخدام أيقونات مختلفة في السمات الفاتحة والداكنة. للقيام بذلك، أضف أيقونتين إلى قائمة الأيقونات. يجب أن يكون لإحدى الأيقونات إما الاسم "العادي"، على سبيل المثال "ok.png"، أو الاسم المخصص للسمة، على سبيل المثال "ok-for-light-theme.png". يجب أن يكون للأيقونة الأخرى اسم مخصص للسمة بنفس البادئة، على سبيل المثال "ok-for-dark-theme.png". </p><p>مثال: إذا كانت أيقونة السمة الفاتحة تسمى "ok.png"، فيجب أن تسمى أيقونة السمة الداكنة "ok-for-dark-theme.png". إذا كانت أيقونة السمة الفاتحة تسمى "ok-for-light-theme.png"، فيجب أن تسمى أيقونة السمة الداكنة إما ok.png أو "ok-for-dark-theme.png".</p><p>عند تعريف قاعدة، استخدم أيًا من اسمي الأيقونة. سيتم استخدام الأيقونة الصحيحة للسمة تلقائيًا، إذا كانت موجودة.</p><p>لست مطالبًا بتغيير القواعد الحالية لاستخدام التنسيق. حدد السمة التي يجب استخدام الأيقونة الموجودة فيها ثم أضف الأيقونة الأخرى بالاسم الصحيح المخصص للسمة. </p><p>تذكر إضافة كل من أيقونات السمة الفاتحة والداكنة إلى قائمة الأيقونات.

en: Open to see checkboxes
ar: افتح لرؤية مربعات الاختيار

en: Sample text
ar: عيّنة نص

en: No icon selected
ar: لا أيقونة محددة

en: You must choose an icon for this rule
ar: يجب أن تختار أيقونة لهذه القاعدة

en: Invalid condition
ar: شرط غير صحيح

en: One of the conditions for this rule is invalid: <b>%s</b>
ar: أحد شروط هذه القاعدة غير صحيح: <b>%s</b>

en: No conditions
ar: لا شروط

en: You must specify at least one non-empty condition for this rule
ar: يجب أن تحدد على الأقل شرطاً واحداً غير فارغ لهذه القاعدة

en: color
ar: اللون

en: 
                    <p>Advanced rule for column <b>%(col)s</b>:
                    <pre>%(rule)s</pre>
ar: 
                    <p>قاعدة متقدمة للعمود <b>%(col)s</b>:
                    <pre>%(rule)s</pre>

en: 
                    <p>Advanced rule:
                    <pre>%(rule)s</pre>
ar: 
                    <p>قاعدة متقدمة:
                    <pre>%(rule)s</pre>

en: 
                    <p>Advanced rule: set <b>%(typ)s</b> for column <b>%(col)s</b>:
                    <pre>%(rule)s</pre>
ar: 
                    <p>قاعدة متقدمة: عيّن <b>%(typ)s</b> للعمود <b>%(col)s</b>:
                    <pre>%(rule)s</pre>

en: (<span style="color: %s;">sample</span>)
ar: (<span style="color: %s;">عيّنة</span>)

en: <p>Add the emblem <b>{0}</b> to the cover if the following conditions are met:</p>
    <ul>{1}</ul>
ar: <p>أضف الشارة <b>{0}</b> الى الغلاف إذا كانت الشروط التالية مسنوفاة:</p>
    <ul>{1}</ul>

en:             <p>Set the <b>%(kind)s</b> of <b>%(col)s</b> to <b>%(color)s</b> %(sample)s
                if the following conditions are met:</p>
                <ul>%(rule)s</ul>
ar:             <p>عيّن <b>%(kind)s</b> من <b>%(col)s</b> الى <b>%(color)s</b> %(sample)s
                اذا كانت الشروط التالية مستوفاة:</p>
                <ul>%(rule)s</ul>

en: <li>The condition using column <b>%(col)s</b> is <b>invalid</b>
ar: <li>شرط استخدام العمود <b>%(col)s</b> هو <b>غير صحيح</b>

en: <li>If the <b>%(col)s</b> column <b>%(action)s</b> %(val_label)s<b>%(val)s</b>
ar: <li>اذا كان <b>%(col)s</b> للعمود <b>%(action)s</b> %(val_label)s<b>%(val)s</b>

en: value:
ar: القيمة:

en: &Add rule
ar: أ&ض‍ف قاعدة

en: &Remove rule(s)
ar: أ&زل القاعدة (القواعد)

en: Add ad&vanced rule
ar: أضِف قاعدة &متقدمة

en: Du&plicate rule
ar: &كرّر القاعدة

en: Convert to advanced r&ule
ar: حوّل إلى قا&عدة متقدمة

en: Open icon folder
ar: افتح مجلد الأيقونات

en: Import rules from a file
ar: استورد قواعد من ملف

en: Select one rule
ar: حدد قاعدة واحدة

en: You must select only one rule.
ar: يجب عليك تحديد قاعدة واحدة فقط.

en: No rule selected
ar: لا قاعدة محدَّدة

en: No rule selected for %s.
ar: لا قاعدة محدَّدة لـ %s.

en: removal
ar: إزالة

en: Rules
ar: القواعد

en: No valid rules found
ar: لم يُعثَر على قواعد صحيحة

en: No valid rules were found in {}.
ar: لم يُعثَر على قواعد صحيحة في {}.

en: Column header
ar: ترويسة العمود

en: Lookup name
ar: اسم عملية الإيجاد

en: Order
ar: الترتيب

en: Type
ar: النوع

en: Yes/No with text
ar: نعم/كلا مع نصّ

en: Ampersand separated text, shown in the Tag browser
ar: نصّ مفصول بعلامة الضمّ، ظاهر في متصفح الوسوم

en: Deleted column. Double-click to undelete it
ar: تم حذف العمود. انقر نقرًا مزدوجًا لإلغاء حذفه

en: New column
ar: عمود جديد

en: Edited. Lookup name was {}
ar: تم التعديل. كان اسم البحث {}

en: Edited
ar: تم التعديل

en: You must select a column to delete it
ar: يجب أن تحدد عمودا لتحذفه

en: The selected column is not a custom column
ar: العمود المحدد ليس عمودا مخصصاً

en: Do you really want to delete column %s and all its data?
ar: أتريد حقًا حذف العمود  %s وكل بياناته؟

en: The selected column is not a user-defined column
ar: العمود المحدد ليس عمودا عرّفه المستخدِم

en: Undelete the column?
ar: هل تريد إلغاء حذف العمود؟

en: The column is to be deleted. Do you want to undelete it?
ar: سيتم حذف العمود. هل تريد إلغاء حذفه؟

en: Here you can re-arrange the layout of the columns in the calibre library book list. You can hide columns by unchecking them. You can also create your own, custom columns.
ar: هنا يمكنك إعادة ترتيب مخطط الأعمدة في لائحة كتب مكتبة كاليبر. يمكنك إخفاء أعمدة بإزالة التأشير عنها. يمكنك أيضاً إنشاء أعمدة مخصصة خاصة بك.

en: Remove a user-defined column
ar: أزل عموداً معرَّفاً من المستخدِم

en: Add a user-defined column
ar: أضف عموداً معرَّفاً من المستخدِم

en: Edit settings of a user-defined column
ar: حرّر الإعدادات لعمود معرَّف من المستخدِم

en: Add &custom column
ar: أضف عمودا م‍&‍خصصا

en: &Show all
ar: &إظهار الكل

en: &Hide all
ar: &إخفاء الكل

en: Restore settings to default values. Only settings for the currently selected section are restored.
ar: استعد الإعدادات إلى القيم المبدئية. ستُستعاد الإعدادات للقسم المحدد حاليا فقط.

en: Text, column shown in the Tag browser
ar: نص، العمود معروض في متصفح الوسوم

en: Comma separated text, like tags, shown in the Tag browser
ar: نص مفصول بفوارز، كالوسوم، يظهر في متصفح الوسوم

en: Long text, like comments, not shown in the Tag browser
ar: نص طويل، كالتعليقات، لا يظهر في متصفح الوسوم

en: Text column for keeping series-like information
ar: عمود نص لحفظ المعلومات مثل سلسلة

en: Text, but with a fixed set of permitted values
ar: نص، لكن بمجموعة ثابتة من القيم المسموحة

en: Floating point numbers
ar: أعداد عشرية

en: Integers
ar: أعداد صحيحة

en: Ratings, shown with stars
ar: تقييمات، كما هو موضح بالنجوم

en: Yes/No
ar: نعم/لا

en: Column built from other columns
ar: عمود مركب من أعمدة أخرى

en: Column built from other columns, behaves like tags
ar: عمود مركب من أعمدة أخرى، يتصرف كالوسوم

en: Create a custom column
ar: أنشيء عموداً مخصصاً

en: Edit custom column
ar: حرّر عموداً مخصصاً

en: Now
ar: الآن

en: My Tags
ar: وسومي

en: My Series
ar: سلسلتي

en: My Rating
ar: تقييمي

en: People
ar: أشخاص

en: My Title
ar: عنواني

en: Quick create:
ar: إنشاء سريع:

en: ISBN
ar: [ايسبن]

en: Names
ar: أسماء

en: Short text
ar: نص قصير

en: Pressing OK will require restarting calibre even if nothing was changed
ar: الضغط على موافق سيتطلب إعادة تشغيل كاليبر حتى لو لم يتم تغيير أي شيء

en: Used for searching the column. Must contain only digits and lower case letters.
ar: يُستخدم لبحث العمود. يجب أن يحتوي أرقاما وحروفا بحالة صغيرة فقط.

en: &Lookup name:
ar: اسم الإي&جاد:

en: Column heading in the library view and category name in the Tag browser
ar: ترويس العمود في معاينة المكتبة واسم الصنف في متصفح الوسوم

en: Column &heading:
ar: ت&رويس العمود:

en: What kind of information will be kept in the column.
ar: أي نوع من المعلومات سيُحفَظ في العمود.

en: Show &checkmarks
ar: أظهِر &علامات التأشير

en: Show check marks in the GUI. Values of 'yes', 'checked', and 'true'
    will show a green check. Values of 'no', 'unchecked', and 'false' will show a red X.
    Everything else will show nothing. Note that the values of 'true' and 'false' don't
    follow calibre's language settings and are always in English.
ar: أظهر علامات الاختيار في الواجهة الرسومية. قيم 'yes'، 'checked'، و 'true' ستظهر علامة صح خضراء. قيم 'no'، 'unchecked'، و 'false' ستظهر علامة X حمراء. أي شيء آخر لن يظهر شيئًا. لاحظ أن قيم 'true' و 'false' لا تتبع إعدادات لغة كاليبر وهي دائمًا باللغة الإنجليزية.

en: Contains names
ar: يحوي أسماءاً

en: Check this box if this column contains names, like the authors column. If checked, the item separator will be an ampersand (&) instead of a comma (,), sorting will be done using a computed value that respects the author sort tweaks (for example converting "Firstname Lastname" into "Lastname, Firstname"), and item order will be preserved.
ar: ضع علامة في هذا المربع إذا كان هذا العمود يحتوي على أسماء، مثل عمود المؤلفين. إذا تم تحديده، سيكون فاصل العناصر هو (&) بدلاً من الفاصلة (،)، وسيتم الفرز باستخدام قيمة محسوبة تحترم تعديلات فرز المؤلفين (على سبيل المثال تحويل "الاسم الأول اسم العائلة" إلى "اسم العائلة، الاسم الأول" )، وسيتم الحفاظ على ترتيب العناصر.

en: &Column type:
ar: نوع ال&عمود:

en: Optional text describing what this column is for
ar: نص اختياري يصف الغرض من العمود

en: D&escription:
ar: ال&وصف:

en: &Icon
ar: أ&يقونة

en: &Both
ar: &كلاهما

en: Choose whether an icon, text, or both is shown in the book list
ar: اختر فيما لو ستُعرَض أيقونة أو نص أو كلاهما في قائمة الكتب

en: &Show:
ar: أ&ظهِر:

en: Control the number of decimal digits you can enter when editing this column
ar: تحكم بعدد الأرقام العشرية التي يمكنك إدخالها عند تحرير هذا العمود

en: Decimals when &editing:
ar: الكسور العشرية عند التحرير:

en: Default: (nothing)
ar: المبدئي: (لا شيء)

en: Field template. Uses the same syntax as save templates.
ar: قالب حقل. يستخدم نفس صياغة قوالب الحفظ.

en: Similar to save templates. For example, %s
ar: مشابه لقوالب الحفظ. على سبيل المثال، %s

en: No heading
ar: بلا ترويس

en: Show heading above the text
ar: أظهر الترويس فوق النص

en: Show heading to the side of the text
ar: أظهر الترويس بجانب النص

en: Choose whether or not the column heading is shown in the Book details panel and, if shown, where. Setting this to 'Show heading to the side of the text' moves the information from displayed with other comments to displayed with the non-comments columns.
ar: اختر ما إذا كان ترويس العمود يظهر في لوحة تفاصيل الكتاب، وإذا ظهر، فأين. تعيين هذا الخيار على 'إظهار الترويس بجانب النص' ينقل المعلومات من العرض مع التعليقات الأخرى إلى العرض مع الأعمدة غير التعليقات.

en: Heading position:
ar: موضع الترويس:

en: Short text, like a title
ar: نص قصير، مثل عنوان

en: Plain text formatted using Markdown
ar: نص عادي منسق باستخدام Markdown

en: Choose how the data in this column is interpreted.
    This controls how the data is displayed in the Book details panel
    and how it is edited.
ar: اختر كيف يتم تفسير البيانات في هذا العمود.
    هذا يتحكم بكيفية عرض البيانات في لوحة تفاصيل الكتاب
    وكيف يتم تحريرها.

en: Interpret this column as:
ar: فسّر هذا العمود كـ:

en: A comma-separated list of permitted values. The empty value is always
    included, and is the default. For example, the list 'one,two,three' has
    four values, the first of them being the empty value.
ar: قائمة مفصولة بفواصل للقيم المسموح بها. القيمة الفارغة دائمًا
    مضمنة، وهي الافتراضية. على سبيل المثال، القائمة 'one,two,three' تحتوي على
    أربع قيم، أولها هي القيمة الفارغة.

en: &Values:
ar: &القيم:

en: A list of color names to use when displaying an item. The
    list must be empty or contain a color for each value.
ar: قائمة بأسماء الألوان لاستخدامها عند عرض عنصر. يجب أن تكون القائمة
    فارغة أو تحتوي على لون لكل قيمة.

en: Colors:
ar: الألوان:

en: Allow half stars
ar: اسمح بأنصاف النجوم

en: Allow half star ratings, for example:
ar: اسمح بتقييمات نصف نجمة، على سبيل المثال:

en: &Sort/search column by
ar: &رتّب/ابحث العمود بحسب

en: How this column should handled in the GUI when sorting and searching
ar: كيف يجب التعامل مع هذا العمود في الواجهة الرسومية عند الفرز والبحث

en: Show in Tag browser
ar: أظهِر في متصفح الوسوم

en: If checked, this column will appear in the Tag browser as a category
ar: إذا تم تحديده، فسيظهر هذا العمود في مستعرض الوسوم كفئة

en: Show as HTML in Book details
ar: أظهِر كـ HTML في تفاصيل الكتاب

en: Show with comments in Book details
ar: أظهِر مع التعليقات في تفاصيل الكتاب

en: If you check this box then the column contents will show in the Comments section in the Book details. You can indicate whether not to have a header or to put a header above the column. If you want a header beside the data, don't check this box. If this box is checked then the output of the column template must be plain text or html.
ar: إذا قمت بتحديد هذا المربع، فسيتم عرض محتويات العمود في قسم التعليقات في تفاصيل الكتاب. يمكنك الإشارة إلى ما إذا كنت لا تريد رأسًا أو وضع رأس فوق العمود. إذا كنت تريد رأسًا بجانب البيانات، فلا تحدد هذا المربع. إذا تم تحديد هذا المربع، فيجب أن يكون إخراج قالب العمود نصًا عاديًا أو HTML.

en: Choose whether or not the column heading is shown in the Book
    details panel and, if shown, where
ar: اختر ما إذا كان ترويس العمود يظهر في لوحة تفاصيل الكتاب، وإذا ظهر، فأين

en: Column heading:
ar: ترويس العمود:

en: Store this column's value in an OPF
ar: خزّن قيمة هذا العمود في OPF

en: If you check this box then the result of evaluating this column's template will be stored in the backup OPF stored in the library. The same is true when sending to a device, assuming the format has an OPF. One reason to uncheck this box is that the column contains large images.
ar: إذا حددت هذا المربع، فسيتم تخزين نتيجة تقييم قالب هذا العمود في ملف OPF الاحتياطي المخزن في المكتبة. وينطبق الشيء نفسه عند الإرسال إلى جهاز، بافتراض أن التنسيق يحتوي على OPF. أحد أسباب إلغاء تحديد هذا المربع هو أن العمود يحتوي على صور كبيرة.

en: Note that some background functions require data for a column to be in the OPF, for example book jackets. If you uncheck this box and some function stops working then check the box.
ar: لاحظ أن بعض الوظائف الخلفية تتطلب بيانات لعمود معين لتكون في OPF، على سبيل المثال أغلفة الكتب. إذا قمت بإلغاء تحديد هذا المربع وتوقفت بعض الوظائف عن العمل، فقم بتحديد المربع.

en: Default value when a new book is added to the library. For Date columns enter the word "Now", or the date as yyyy-mm-dd. For Yes/No columns enter "Yes" or "No". For Text with a fixed set of values enter one of the permitted values. For Rating columns enter a number between 0 and 5.
ar: القيمة الافتراضية عند إضافة كتاب جديد إلى المكتبة. لأعمدة التاريخ، أدخل كلمة "الآن"، أو التاريخ بالصيغة YYYY-mm-dd. لأعمدة نعم/لا، أدخل "نعم" أو "لا". للنص مع مجموعة ثابتة من القيم، أدخل إحدى القيم المسموح بها. لأعمدة التقييم، أدخل رقمًا بين 0 و 5.

en: &Default value:
ar: القيمة ال&مبدئية:

en: Search tem&plate:
ar: قالب ال&بحث:

en: Fill in this box if you want clicking on the value in book details to do a web search instead of searching your calibre library. The book's metadata is available to the template.</p><p>Additional fields '{0}', `{1}`, and '{2}' are also available to the template. For multiple-valued (tags-like) columns they are the value being examined, telling you which value to use to generate the link. The two values '{1}' and '{2}' are automatically escaped for use in URLs. In '{1}', spaces are replaced by plus signs. In '{2}' spaces are replaced by '%20'.</p><p> The template functions '{3}' (the easiest to use), '{4}', '{5}', and '{6}' are useful for constructing the desired URL. There are examples in the template function documentation.
ar: املأ هذا المربع إذا كنت تريد أن يؤدي النقر على القيمة في تفاصيل الكتاب إلى البحث في الويب بدلاً من البحث في مكتبة كاليبر الخاصة بك. بيانات الكتاب الوصفية متاحة للقالب.</p><p>الحقول الإضافية '{0}' و '{1}' و '{2}' متاحة أيضًا للقالب. بالنسبة للأعمدة متعددة القيم (مثل الوسوم)، فهي القيمة التي يتم فحصها، وتخبرك أي قيمة تستخدم لإنشاء الرابط. يتم تلقائيًا تهريب القيمتين '{1}' و '{2}' للاستخدام في عناوين URL. في '{1}'، يتم استبدال المسافات بعلامات زائد. في '{2}' يتم استبدال المسافات بـ '%20'.</p><p>وظائف القالب '{3}' (الأسهل استخدامًا)، '{4}'، '{5}'، و '{6}' مفيدة لإنشاء عنوان URL المطلوب. توجد أمثلة في وثائق وظيفة القالب.

en: Item value
ar: قيمة العنصر

en: &Format for dates:
ar: &تنسيق التواريخ:

en: Default: dd MMM yyyy.
ar: المبدئي: dd MMM yyyy.

en: <p>Date format.</p><p>The formatting codes are:<ul><li>d    : the day as number without a leading zero (1 to 31)</li><li>dd   : the day as number with a leading zero (01 to 31)</li><li>ddd  : the abbreviated localized day name (e.g. "Mon" to "Sun").</li><li>dddd : the long localized day name (e.g. "Monday" to "Sunday").</li><li>M    : the <b>month</b> as number without a leading zero (1 to 12).</li><li>MM   : the <b>month</b> as number with a leading zero (01 to 12)</li><li>MMM  : the abbreviated localized <b>month</b> name (e.g. "Jan" to "Dec").</li><li>MMMM : the long localized <b>month</b> name (e.g. "January" to "December").</li><li>yy   : the year as two digit number (00 to 99).</li><li>yyyy : the year as four digit number.</li><li>h    : the hours without a leading 0 (0 to 11 or 0 to 23, depending on am/pm)</li><li>hh   : the hours with a leading 0 (00 to 11 or 00 to 23, depending on am/pm)</li><li>m    : the <b>minutes</b> without a leading 0 (0 to 59)</li><li>mm   : the <b>minutes</b> with a leading 0 (00 to 59)</li><li>s    : the seconds without a leading 0 (0 to 59)</li><li>ss   : the seconds with a leading 0 (00 to 59)</li><li>ap   : use a 12-hour clock instead of a 24-hour clock, with "ap" replaced by the localized string for am or pm</li><li>AP   : use a 12-hour clock instead of a 24-hour clock, with "AP" replaced by the localized string for AM or PM</li><li>iso  : the date with time and timezone. Must be the only format present</li></ul></p><p>For example:
    <ul>
    <li>ddd, d MMM yyyy gives Mon, 5 Jan 2010</li>
    <li>dd MMMM yy gives 05 January 10</li>
    </ul>
ar: <p>تنسيق التاريخ</p>. <p>رموز التنسيق هي<ul>: <li>d: اليوم كرقم بدون صفر بادئ (من 1 إلى 31).</li><li> dd: اليوم كرقم بصفر بادئ (من 01 إلى 31).</li><li> ddd: الاسم المختصر لليوم المحلي (مثل "الاثنين" إلى "الأحد").</li><li> dddd: الاسم المختصر لليوم المحلي (مثل "الاثنين" إلى "الأحد").</li><li> M: <b>الشهر</b> كرقم بدون صفر بادئ (من 1 إلى 12).</li><li> MM: <b>الشهر</b> كرقم بصفر بادئ (من 01 إلى 12).</li><li> MMM: الاسم المختصر <b>للشهر</b> المحلي (مثل "يناير" إلى "ديسمبر").<li> MMMM: الاسم المختصر للشهر المحلي (مثل "يناير" إلى "ديسمبر").</li> yy: السنة كرقم مكون من رقمين (من 00 إلى 99).<li><li> yyyy: السنة كرقم مكون من أربعة أرقام.</li><li> h: الساعات بدون 0 بادئ (من 0 إلى 11 أو من 0 إلى 23، حسب am/pm)</li><li>hh: الساعات التي تبدأ بـ 0 (من 00 إلى 11 أو من 00 إلى 23، حسب am/pm).</li><li>m: <b>الدقائق</b> التي تبدأ بـ 0 (من 0 إلى 59).mm: الدقائق التي تبدأ بـ 0 (من 00 إلى 59).<li><li>s: الثواني التي تبدأ بـ 0 (من 0 إلى 59).</li><li>ss: الثواني التي تبدأ بـ 0 (من 0 إلى 59).</li><li>ap: استخدم نظام 12 ساعة بدلاً من نظام 24 ساعة، مع استبدال "ap" بالسلسلة المحلية لـ am أو pm</li><li>.AP: استخدم نظام 12 ساعة بدلاً من نظام 24 ساعة، مع استبدال "AP" بالسلسلة المحلية لـ AM أو PM.</li><li>M iso: التاريخ مع الوقت والمنطقة الزمنية. يجب أن يكون التنسيق الوحيد المتوفر.</li></ul></p><p> على سبيل المثال:
    <ul>
    <li>ddd, d MMM yyyy يعطي الاثنين، 5 يناير 2010</li>
    <li>dd MMMM yy يعطي 05 يناير 10</li>

en: &Format for numbers:
ar: &تنسيق الأرقام:

en: Examples: The format <code>{0:0>4d}</code> gives a 4-digit number with leading zeros. The format <code>{0:d}&nbsp;days</code> prints the number then the word "days"
ar: أمثلة: التنسيق <code>{0:0>4d}</code> يعطي رقمًا من 4 أرقام مع أصفار بادئة. التنسيق <code>{0:d}&nbsp;days</code> يطبع الرقم ثم كلمة "days"

en: Examples: The format <code>{0:.1f}</code> gives a floating point number with 1 digit after the decimal point. The format <code>Price:&nbsp;$&nbsp;{0:,.2f}</code> prints "Price&nbsp;$&nbsp;" then displays the number with 2 digits after the decimal point and thousands separated by commas.
ar: أمثلة: التنسيق <code>{0:.1f}</code> يعطي عددًا عشريًا برقم واحد بعد الفاصلة العشرية. التنسيق <code>Price:&nbsp;$&nbsp;{0:,.2f}</code> يطبع "Price&nbsp;$&nbsp;" ثم يعرض الرقم برقمين بعد الفاصلة العشرية ويفصل الآلاف بفواصل.

en: No lookup name was provided
ar: لم يتم تقديم اسم بحث

en: The lookup name must contain only lower case letters, digits and underscores, and start with a letter
ar: يجب أن يحتوي اسم البحث على أحرف صغيرة وأرقام وشرطات سفلية فقط، وأن يبدأ بحرف

en: Lookup names cannot end with _index, because these names are reserved for the index of a series column.
ar: لا يمكن أن تنتهي أسماء البحث بـ _index، لأن هذه الأسماء محجوزة لفهرس عمود السلسلة.

en: No column heading was provided
ar: لم يُعطَ ترويس عمود

en: The lookup name %s is already used
ar: إسم الإيجاد %s مستخدَم مسبقاً

en: Invalid default value
ar: قيمة افتراضية غير صالحة

en: The default value must be "Now" or a date
ar: يجب أن تكون القيمة الافتراضية "الآن" أو تاريخًا

en: You must enter a template for composite columns
ar: يجب عليك إدخال قالب للأعمدة المركبة

en: You must enter at least one value for enumeration columns
ar: يجب عليك إدخال قيمة واحدة على الأقل لأعمدة التعداد

en: The colors box must be empty or contain the same number of items as the value box
ar: يجب أن يكون مربع الألوان فارغًا أو يحتوي على نفس عدد العناصر الموجودة في مربع القيمة

en: The color {0} is unknown
ar: اللون {0} غير معروف

en: The default value must be one of the permitted values
ar: يجب أن تكون القيمة الافتراضية واحدة من القيم المسموح بها

en: The default value must be an integer
ar: يجب أن تكون القيمة الافتراضية عددًا صحيحًا

en: The default value must be a real number
ar: يجب أن تكون القيمة الافتراضية عددًا حقيقيًا

en: The default value must be a real number between 0 and 5.0
ar: يجب أن تكون القيمة الافتراضية رقمًا حقيقيًا بين 0 و 5.0

en: The default value must be an integer between 0 and 5
ar: يجب أن تكون القيمة الافتراضية عددًا صحيحًا بين 0 و 5

en: The default value must be "Yes" or "No"
ar: يجب أن تكون القيمة الافتراضية "نعم" أو "لا"

en: You must restart calibre before making any more changes
ar: يجب عليك إعادة تشغيل كاليبر قبل إجراء أي تغييرات أخرى

en: The lookup name must begin with a '#'
ar: يجب أن يبدأ اسم البحث بـ '#'

en: The custom column %s already exists
ar: العمود المخصص %s موجود بالفعل

en: The column heading %s already exists
ar: ترويسة العمود %s موجودة بالفعل

en: The custom column type %s doesn't exist
ar: نوع العمود المخصص %s غير موجود

en: You cannot specify is_multiple for the datatype %s
ar: لا يمكنك تحديد is_multiple لنوع البيانات %s

en: The display parameter must be a Python dictionary
ar: يجب أن تكون معلمة العرض عبارة عن قاموس بايثون

en: Getting debug information, please wait
ar: الحصول على معلومات إزالة العيوب، لطفا انتظر

en: Copy to &clipboard
ar: انسخ إلى &الحافظة

en: Device already detected
ar: تم اكتشاف الجهاز بالفعل

en: A device (%s) is already detected by calibre. If you wish to debug the detection of another device, first disconnect this device.
ar: تم اكتشاف جهاز (%s) بواسطة كاليبر بالفعل. إذا كنت ترغب في تصحيح اكتشاف جهاز آخر، فافصل هذا الجهاز أولاً.

en: Debugging failed
ar: فشل التصحيح

en: Running debug device detection failed. Click Show Details for more information.
ar: فشل تشغيل كشف جهاز التصحيح. انقر على إظهار التفاصيل للحصول على مزيد من المعلومات.

en: Getting device information
ar: جاري الحصول على معلومات الجهاز

en: User-defined device information
ar: معلومات الجهاز المعرفة من قبل المستخدم

en: Device Detection
ar: كشف الجهاز

en: Ensure your device is disconnected, then press OK
ar: تأكد من فصل جهازك، ثم اضغط موافق

en: Ensure your device is connected, then press OK
ar: تأكد من توصيل جهازك، ثم اضغط موافق

en: Copy these values to the clipboard, paste them into an editor, then enter them into the USER_DEVICE by customizing the device plugin in Preferences->Advanced->Plugins. Remember to also enter the folders where you want the books to be put. You must restart calibre for your changes to take effect.
ar: انسخ هذه القيم إلى الحافظة، الصقها في محرر، ثم أدخلها في USER_DEVICE عن طريق تخصيص إضافة الجهاز في التفضيلات->خيارات متقدمة->الإضافات. تذكر أيضًا إدخال المجلدات التي تريد وضع الكتب فيها. يجب عليك إعادة تشغيل كاليبر حتى تسري تغييراتك.

en: <p>calibre can send your books to you (or your reader) by email. Emails will be automatically sent for downloaded news to all email addresses that have <i>Auto send</i> checked.
ar: <p>يمكن لكاليبر أن يرسل كتبك إليك (أو إلى قارئك) بالبريد الالكتروني. ستُرسل رسائل البريد الالكتروني تلقائيا للأخبار المحمَّلة إلى كل عناوين البريد الالكتروني التي يكون فيها <i>الإرسال التلقائي</i> مؤشَّرا.

en: Add an email address to which to send books
ar: أضف عنوان بريد ألكتروني لإرسال الكتب إليه

en: &Add email
ar: أ&ضف بريدا

en: Make &default
ar: اجعله الم‍&بدئي

en: &Remove email
ar: أ&زل البريد

en: Add the comments from the book metadata to the email.
    Useful to allow the recipient to see a summary of the
    book before opening it.
ar: أضف التعليقات من البيانات الوصفية للكتاب إلى البريد الألكتروني.
    هذا مفيد ليتيح للمستلم مشاهدة مختصر عن الكتاب قبل فتحه.

en: Add &comments metadata as text to the email
ar: أضف بيانات وصفية «ت‍&‍عليقات» كنصّ إلى البريد

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Subject
ar: الموضوع

en: Alias
ar: الرديف

en: Auto send
ar: إرسال نلقائي

en: Auto send only tags
ar: إرسال نلقائي للوسوم فقط

en: Formats to email. The first matching format will be sent.
ar: التنسيقات التي ستُرسَل. سيُرسَل أول تنسيق مطابِق.

en: Subject of the email to use when sending. When left blank the title will be used for the subject. Also, the same templates used for "Save to disk" such as {title} and {author_sort} can be used here.
ar: موضوع البريد الألكتروني الذي سيُستخدَم عند الإرسال. عند تركه فارغًا، سيُستخدَم العنوان للموضوع. أيضاً يمكن استخدام نفس القوالب المستخدَمة لـ "حفظ إلى القرص" مثل {title} و {author_sort} هنا.

en: If checked, downloaded news will be automatically mailed to this email address (provided it is in one of the listed formats and has not been filtered by tags).
ar: إذا أُشّر فستُرسَل تحميلات الأخبار تلقائيا إلى البريد الألكتروني هذا (شريطة أن يكون أحد التنسيقات المدرجة وأن لا يكون قد صُفّي بحسب الوسوم).

en: Friendly name to use for this email address
ar: اسم أليف ليُستخدَم للبريد الألكتروني هذا

en: If specified, only news with one of these tags will be sent to this email address. All news downloads have their title as a tag, so you can use this to easily control which news downloads are sent to this email address.
ar: إذا عُيّن، فقط الأخبار التي لها أحد هذه الوسوم سترسَل إلى البريد الألكتروني هذا. لكل تحميلات الأخبار عنوانها كوسم، لتتمكن من استخدامه للتحكم بسهولة في تجديد الأخبار المرسَلة إلى البريد الألكتروني هذا.

en: new email address
ar: عنوان بريد ألكتروني جديد

en: The list of devices that you have asked calibre to ignore. Uncheck a device to have calibre stop ignoring it.
ar: قائمة الأجهزة التي طلبت من كاليبر تجاهلها. أزل تحديد الجهاز لجعل كاليبر يتوقف عن تجاهله.

en: The list of device plugins you have disabled. Uncheck an entry to enable the plugin. calibre cannot detect devices that are managed by disabled plugins.
ar: قائمة إضافات الجهاز التي قمت بتعطيلها. أزل تحديد إدخال لتمكين الإضافة. لا يستطيع كاليبر اكتشاف الأجهزة التي تُدار بواسطة إضافات معطلة.

en: Reset allowed devices
ar: تصفير الأجهزة المتاحة

en: This will erase the list of devices that calibre knows about causing it to ask you for permission to manage them again, the next time they connect
ar: سيؤدي هذا إلى مسح قائمة الأجهزة التي يعرفها كاليبر، مما سيجعله يطلب منك الإذن بإدارتها مرة أخرى في المرة التالية التي تتصل فيها.

en: Search for the author on Goodreads
ar: ابحث عن المؤلف في موقع Goodreads

en: Search for the author on Amazon
ar: ابحث عن المؤلف في موقع أمازون Amazon

en: Search for the author in your calibre library
ar: ابحث عن المؤلف في مكتبة كاليبر الخاصة بك

en: Search for the author on Wikipedia
ar: ابحث عن المؤلف في موقع ويكيبديا

en: Search for the author on Google Books
ar: ابحث عن المؤلف في موقع كتب غوغل

en: Search for the book on Goodreads
ar: ابحث عن الكتاب في موقع Goodreads

en: Search for the book on Amazon
ar: ابحث عن الكتاب في موقع أمازون Amazon

en: Search for the book on Google Books
ar: ابحث عن الكتاب في موقع كتب غوغل

en: No author search URL
ar: لا يوجد رابط URL للبحث عن المؤلف

en: Use a custom search URL
ar: استخدم رابط URL بحث مخصص

en: Clicking on &author names should:
ar: النقر على أسماء ال&مؤلفين يجب أن:

en: Enter the URL to search. It should contain the string {0}
    which will be replaced by the author name. For example,
    {1}. Note: the author name is already URL-encoded.
ar: أدخل عنوان URL للبحث. يجب أن يحتوي على السلسلة {0}
    التي سيتم استبدالها باسم المؤلف. على سبيل المثال،
    {1}. ملاحظة: اسم المؤلف مشفر URL بالفعل.

en: Enter the URL
ar: أدخل الرابط

en: Click this button to open the template tester
ar: انقر هذا الزر لفتح مختبر القوالب

en: Folders/path
ar: مجلدات/مسار

en: Remove background image?
ar: إزالة صورة الخلفية؟

en: There is currently a background image set, so the color you have chosen will not be visible. Remove the background image?
ar: توجد حاليًا صورة خلفية محددة، لذا لن يكون اللون الذي اخترته مرئيًا. هل تريد إزالة صورة الخلفية؟

en: Change color
ar: غيّر اللون

en: Change texture
ar: غيّر الملمس

en: Restore default &appearance
ar: استعادة المظهر الافتراضي

en: Caching of covers for improved performance
ar: تخزين مخبئي للأغلفة من أجل أداء أفضل

en: Number of screenfulls of covers to cache in &memory (keep this small):
ar: عدد الشاشات الكاملة من الأغلفة المراد تخزينها مؤقتًا في ال&ذاكرة (اجعل هذا صغيرًا):

en: The maximum number of screenfulls of thumbnails to keep in memory. Increasing this will make rendering faster, at the cost of more memory usage. Note that regardless of this setting, a minimum of one hundred thumbnails are always kept in memory, to ensure flicker free rendering.
ar: الحد الأقصى لعدد الشاشات الكاملة من الصور المصغرة التي يجب الاحتفاظ بها في الذاكرة. زيادة هذا سيجعل العرض أسرع، على حساب المزيد من استخدام الذاكرة. لاحظ أنه بغض النظر عن هذا الإعداد، يتم الاحتفاظ بمائة صورة مصغرة كحد أدنى دائمًا في الذاكرة، لضمان عرض خالٍ من الوميض.

en: Maximum amount of &disk space to use for caching thumbnails:
ar: الحد الأقصى لمساحة ال&قرص المراد استخدامها لتخزين الصور المصغرة مؤقتًا:

en: Disable
ar: تعطيل

en:  MB
ar:  ميجابايت

en: &Empty disk cache
ar: &فرّغ خبيئة القرص

en: &Open cache folder
ar: ا&فتح مجلد الخبيئة

en: Current space used: %s
ar: المساحة الحالية المستخدمة %s

en: Save column list to file
ar: احفظ قائمة الأعمدة إلى ملف

en: Column list
ar: قائمة الأعمدة

en: Export field layout
ar: صدِّر مخطط الحقل

en: <p>Could not write field list. Error:<br>%s
ar: <p>تعذر كتابة قائمة الحقول. الخطأ:<br>%s

en: Load column list from file
ar: حمّل قائمة الأعمدة من ملف

en: Import layout
ar: استيراد التخطيط

en: <p>Could not read field list. Error:<br>%s
ar: <p>تعذر قراءة قائمة الحقول. الخطأ:<br>%s

en: Create a new rule
ar: أنشئ قاعدة جديدة

en: The key of the identifier, for example, in isbn:XXX, the key is "isbn"
ar: مفتاح المعرف، على سبيل المثال، في isbn:XXX، المفتاح هو "isbn"

en: &Key:
ar: &مفتاح:

en: The name that will appear in the Book details panel
ar: الاسم الذي سيظهر في لوحة تفاصيل الكتاب

en: The template used to create the link. The placeholder {0} in the template will be replaced with the actual identifier value. Use {1} to avoid the value being quoted.
ar: القالب المستخدم لإنشاء الرابط. سيتم استبدال العنصر النائب {0} في القالب بقيمة المعرف الفعلية. استخدم {1} لتجنب اقتباس القيمة.

en: Key
ar: مفتاح

en: Template
ar: نموذج

en: Value needed
ar: القيمة مطلوبة

en: The %s field cannot be empty
ar: حقل %s لا يمكن أن يكون فارغًا

en: Create rules for identifiers
ar: أنشئ قواعد للمعرفات

en: Create rules to convert identifiers into links.
ar: أنشئ قواعد لتحويل المعرفات إلى روابط.

en: &Edit rule
ar: &تعديل القاعدة

en: Above text
ar: فوق النص

en: Beside text
ar: بجانب النص

en: Never
ar: مطلقاً

en: Text styling
ar: طريقة طراز النص

en: Create rules to convert &identifiers into links
ar: أنشئ قواعد لتحويل المعرفات إلى روابط

en: <p>Check the box if you want the category's values displayed on separate lines instead of separated by commas</p>
ar: <p>ضع علامة في المربع إذا كنت تريد عرض قيم الفئة على أسطر منفصلة بدلاً من فصلها بفواصل</p>

en: Categories on separate lines
ar: الفئات على أسطر منفصلة

en: <p>Note: <b>comments</b>-like columns will always
                     be displayed at the end unless their "Heading position" is
                     "Show heading to the side".</p>
ar: <p>ملاحظة: سيتم عرض الأعمدة الشبيهة <b>بالتعليقات</b> دائمًا في النهاية، إلا إذا كان "موضع عنوانها" هو "إظهار العنوان جانبًا".</p>

en: Show &cover
ar: أظهر &الغلاف

en: Show the size of the book's cover in pixels
ar: أظهِر حجم غلاف الكتاب بالبكسل

en: Show cover &size
ar: أظهر &حجم الغلاف

en: Use &Roman numerals for series
ar: استخدم &الأرقام الرومانية للسلسلة

en: Show comments &heading:
ar: أظهر ترويس ال&تعليقات:

en: Link and note icon si&ze:
ar: حجم أيقونة الرابط و ال&ملاحظة:

en: Increase or decrease the size of the links and notes icons by this number. Larger
    than one increases the icon size while smaller than one decreases it.
ar: زيادة أو نقصان حجم أيقونات الروابط والملاحظات بهذا العدد. أكبر من واحد يزيد حجم الأيقونة بينما أصغر من واحد يقللها.

en: Template &editor
ar: محرر ال&قالب

en: &Emblems
ar: ال&شارات

en: &Performance
ar: الأ&داء

en: Bottom
ar: أسفل

en: Top
ar: أعلى

en: Current aspect ratio (width/height): %.2g
ar: نسبة العرض إلى الارتفاع الحالية (العرض/الارتفاع): %.2g

en: Control the Cover grid view. You can enable this view by clicking the "Layout" button in the bottom right corner of the main calibre window.
ar: تحكّم بمعاينة شبكة الأغلفة. يمكنك تمكين هذه المعاينة بالنقر على زر "المخطط" في الزاوية السفلى اليمنى من نافذة كاليبر الرئيسية.

en: Show a &field (such as title) under the covers
ar: أظهر &حقلًا (مثل العنوان) تحت الأغلفة

en: Field to show &under the covers:
ar: الحقل المراد عرضه &تحت الأغلفة:

en: Spac&ing between covers:
ar: التباعد &بين الأغلفة:

en: The spacing between covers. A value of zero means calculate automatically based on cover size.
ar: المسافة بين الأغلفة. قيمة صفر تعني الحساب التلقائي بناءً على حجم الغلاف.

en:  cm
ar:  سم

en: Background for the Cover grid
ar: خلفية لشبكة الأغلفة

en: Make the covers larger, maintaining current aspect ratio.
ar: اجعل الأغلفة أكبر، مع الحفاظ على نسبة العرض إلى الارتفاع الحالية.

en: &Larger covers
ar: أ&غلفة أكبر

en: Make the covers smaller, maintaining current aspect ratio.
ar: اجعل الأغلفة أصغر، مع الحفاظ على نسبة العرض إلى الارتفاع الحالية.

en: &Smaller covers
ar: أ&غلفة أصغر

en: Cover &height:
ar: ا&رتفاع الغلاف:

en: Cover &width:
ar: عرض ال&غلاف:

en: The height of displayed covers.
    A value of zero means calculate automatically.
ar: ارتفاع الأغلفة المعروضة.
    قيمة صفر تعني الحساب التلقائي.

en: Reset size to automatic
ar: إعادة تعيين الحجم إلى تلقائي

en: &Reset size
ar: إعادة تعيين ال&حجم

en: The width of displayed covers.
    A value of zero means calculate automatically.
ar: عرض الأغلفة المعروضة.
    قيمة صفر تعني الحساب التلقائي.

en: By default, calibre chooses a cover size based on your computer's screen size. You can change the cover size here:
ar: بشكل افتراضي، يختار كاليبر حجم الغلاف بناءً على حجم شاشة جهاز الكمبيوتر الخاص بك. يمكنك تغيير حجم الغلاف هنا:

en: Size of the emblems (if any) shown &next to the covers:
ar: حجم الشعارات (إن وجدت) المعروضة &بجانب الأغلفة:

en: &Location of the emblems shown next to the covers:
ar: موقع ال&شعارات المعروضة بجانب الأغلفة:

en: On top
ar: في الأعلى

en: On right
ar: على اليمين

en: No subtitle
ar: لا ترجمات

en: This option controls the position of the cover browser when using the Narrow user interface layout.  "Automatic" will place the cover browser on top or on the right of the book list depending on the aspect ratio of the calibre window. "On top" places it over the book list, and "On right" places it to the right of the book list. This option has no effect when using the Wide user interface layout.
ar: يتحكم هذا الخيار في موضع متصفح الغلاف عند استخدام تصميم واجهة المستخدم الضيقة. "تلقائي" يضع متصفح الغلاف أعلى أو يمين قائمة الكتب، حسب نسبة عرض نافذة كاليبر. "فوق" يضعه فوق قائمة الكتب، و"على اليمين" يضعه على يمينها. لا يؤثر هذا الخيار على تصميم واجهة المستخدم العريضة.

en: Edit template for caption
ar: حرّر القالب للواصفة

en: Cover browser &position in the narrow layout:
ar: موقع متصفح الأغلفة &في التخطيط الضيق:

en: Show in a &separate window (needs restart)
ar: أظهر في نافذة &منفصلة (يحتاج لإعادة التشغيل)

en: When showing in a separate window, show it &fullscreen
ar: عند العرض في نافذة منفصلة، أظهرها ب&ملء الشاشة

en: Fie&ld for sub-title:
ar: ح&قل العنوان الفرعي:

en: You can press the %s key to toggle full screen mode.
ar: يمكنك الضغط على مفتاح %s للتبديل إلى وضع ملء الشاشة.

en: Show &reflections
ar: أظهر &الانعكاسات

en: &Template for caption:
ar: حرّر ال&قالب للواصفة:

en: Show covers in their original aspect ratio instead of resizing
    them to all have the same width and height
ar: أظهر الأغلفة بنسبة العرض إلى الارتفاع الأصلية بدلاً من تغيير حجمها
    لجعلها جميعًا بنفس العرض والارتفاع

en: Preserve &aspect ratio of covers
ar: الحفاظ على &نسبة العرض إلى الارتفاع للأغلفة

en: &Number of covers to show in browse mode (needs restart):
ar: &عدد الأغلفة المراد عرضها في وضع التصفح (يحتاج لإعادة التشغيل):

en: Show ne&xt cover during auto scroll after:
ar: أظهر الغلاف ال&تالي أثناء التمرير التلقائي بعد:

en: &Double click to view the central book, instead of single click
ar: النقر &مزدوجًا لعرض الكتاب المركزي، بدلاً من النقر مرة واحدة

en: <p>The template used to generate the text below the covers. This template uses
    the same syntax as save templates. Defaults to just the book title.
    Note that this setting is per-library, which means that you have to
    set it again for every different calibre library you use. Use an
    empty template for no text.</p>
ar: <p>القالب المستخدم لإنشاء النص أسفل الأغلفة. يستخدم هذا القالب نفس بناء الجملة الخاص بقوالب الحفظ. الافتراضي هو عنوان الكتاب فقط.
    لاحظ أن هذا الإعداد خاص بكل مكتبة، مما يعني أنه يجب عليك
    إعادة تعيينه لكل مكتبة كاليبر مختلفة تستخدمها. استخدم
    قالبًا فارغًا لعدم وجود نص.</p>

en: Compact metadata
ar: بيانات وصفية مرصوصة

en: Default
ar: إفتراضي

en: All on 1 tab
ar: الكل في علامة تبويب واحدة

en: Middle
ar: وسط

en: Edit metadata (single) &layout:
ar: &مخطط تحرير البيانات الوصفية (فردي):

en: Choose a different layout for the Edit metadata dialog. The compact metadata layout favors editing custom metadata over changing covers and formats.
ar: اختر مخططًا مختلفًا لحوار تحرير البيانات الوصفية. مخطط البيانات الوصفية المرصوصة يفضّل البيانات الوصفية المخصصة على تغيير الأغلفة والأنساق.

en: Select the custom columns (for this library) to display in the edit metadata dialogs and their order:
ar: حدد الأعمدة المخصصة (لهذه المكتبة) لعرضها في حوارات تحرير البيانات الوصفية وترتيبها:

en: Click this button to reset the list to its default order.
ar: انقر هذا الزر لإعادة تعيين القائمة إلى ترتيبها الافتراضي.

en: Reset list
ar: صفّر القائمة

en: <p>Click this button to set the list to one
    previously exported. This could be useful if you have several libraries with
    similar structure and you want to use the same column order for each one. Columns
    in the imported list that aren't in the current library are ignored. Columns in
    the library that are not in the imported list are put at the end and marked
    as displayable.</p>
ar: <p>انقر هذا الزر لتعيين القائمة إلى قائمة تم تصديرها
    مسبقًا. قد يكون هذا مفيدًا إذا كان لديك عدة مكتبات ذات
    هيكل متشابه وترغب في استخدام نفس ترتيب الأعمدة لكل منها. سيتم تجاهل الأعمدة
    في القائمة المستوردة التي ليست موجودة في المكتبة الحالية. أما الأعمدة في
    المكتبة التي ليست موجودة في القائمة المستوردة فسيتم وضعها في النهاية ووضع علامة
    قابلة للعرض عليها.</p>

en: Import list
ar: استورد قائمة

en: <p>Click this button to write the current display
    settings to a file. This could be useful if you have several libraries with similar
    structure and you want to use the same column order for each one.</p>
ar: <p>انقر هذا الزر لكتابة إعدادات العرض الحالية
    إلى ملف. قد يكون هذا مفيدًا إذا كان لديك عدة مكتبات ذات هيكل
    متشابه وترغب في استخدام نفس ترتيب الأعمدة لكل منها.</p>

en: Export list
ar: صدّر القائمة

en: <p>Check this box to make the edit metadata dialogs ignore the
    above specifications, showing all the columns in the default order. This is
    useful for temporarily seeing all your columns in the dialogs without losing
    the display and order specifications.</p>
ar: <p>ضع علامة في هذا المربع لجعل حوارات تحرير البيانات الوصفية تتجاهل
    المواصفات المذكورة أعلاه، مع عرض جميع الأعمدة بالترتيب الافتراضي. هذا مفيد
    لرؤية جميع أعمدتك مؤقتًا في الحوارات دون فقدان
    مواصفات العرض والترتيب.</p>

en: Show &all columns in default order when editing metadata
ar: أظهر &جميع الأعمدة بالترتيب الافتراضي عند تحرير البيانات الوصفية

en: If checked then labels wider than the label width
    will be elided, otherwise they will be word wrapped.
ar: إذا تم تحديد هذا الخيار، سيتم حذف التسميات الأعرض من عرض التسمية، وإلا فسيتم التفاف الكلمات.

en: &Elide labels when editing custom columns
ar: حذف ال&تسميات عند تحرير الأعمدة المخصصة

en: Elision point:
ar: نقطة الحذف:

en: Choose where in the label to put the...
ar: اختر أين في التسمية تضع الـ...

en: <p>Check this box to allow only the F2 (Edit) key to
    open the template editor in the book list for a "Column built from other
    columns". Editing with mouse clicks and the Tab key will be disabled.</p>
ar: <p>ضع علامة في هذا المربع للسماح لمفتاح F2 (تحرير) فقط بفتح
    محرر القوالب في قائمة الكتب لـ "عمود مبني من أعمدة أخرى".
    سيتم تعطيل التحرير بنقرات الماوس ومفتاح Tab.</p>

en: Only the &F2 (Edit) key edits column templates (needs restart)
ar: مفتاح &F2 (تحرير) فقط يحرر قوالب الأعمدة (يحتاج لإعادة التشغيل)

en: Use &two columns for custom columns in the Default layout
ar: استخدم &عمودين للأعمدة المخصصة في التخطيط الافتراضي

en: &Bulk edit custom column label length:
ar: طول تسمية العمود المخصص ل&لتحرير المجمع:

en: The maximum width of a custom column label for the bulk metadata edit dialog in average characters.
ar: الحد الأقصى لعرض تسمية عمود مخصص لحوار تحرير البيانات الوصفية المجمع بمتوسط الأحرف.

en:  chars
ar:  حرف

en: &Single edit custom column label length:
ar: طول تسمية العمود المخصص ل&لتحرير الفردي:

en: The maximum width of a custom column label for the single metadata edit dialog in average characters.
ar: الحد الأقصى لعرض تسمية عمود مخصص لحوار تحرير البيانات الوصفية الفردي بمتوسط الأحرف.

en: Icon theme: <b>%s</b>
ar: قالب الأيقونات: <b>%s</b>

en: calibre style
ar: طراز كاليبر

en: Percentage
ar: نسبة مئوية

en: Pixels
ar: بكسل

en: Off
ar: إيقاف

en: Small
ar: صغير

en: Medium-small
ar: متوسط-صغير

en: Always
ar: دائما

en: If there is enough room
ar: إن وُجد مجال كافٍ

en: Wide
ar: كبير

en: Narrow
ar: ضيّق

en: Draw a &grid in the book list
ar: ارسم &شبكة في قائمة الكتب

en: Show &row numbers in the book list
ar: أظهر أرقام ال&صفوف في قائمة الكتب

en: &User interface layout:
ar: &تخطيط واجهة المستخدم:

en: User interface &colors:
ar: &ألوان واجهة المستخدم:

en: Round the corners of covers in many places they are displayed such as the Cover grid, Book details panel, etc. Adjust the amount of rounding with this setting. A value of between 5 and 10 looks good with most covers sizes. Zero disables rounding and is the default.
ar: قرِّب زوايا الأغلفة في العديد من الأماكن التي تُعرض فيها مثل شبكة الأغلفة، لوحة تفاصيل الكتاب، إلخ. اضبط مقدار التقريب بهذا الإعداد. قيمة بين 5 و 10 تبدو جيدة مع معظم أحجام الأغلفة. صفر يعطل التقريب وهو الافتراضي.

en: no rounding
ar: بلا تقريب

en: The unit for the cover corner rounding. Either pixel values or as a percentage of the cover size.
ar: وحدة تقريب زاوية الغلاف. إما قيم بالبكسل أو كنسبة مئوية من حجم الغلاف.

en: Allow using &drag and drop to merge books
ar: اسم&ح باستخدام السحب والإفلات لدمج الكتب

en: Disable all animations. Useful if you have a slow/old computer.
ar: عطّل جميع الرسوم المتحركة. مفيد إذا كان جهاز الكمبيوتر الخاص بك بطيئًا/قديمًا.

en: Disable &animations
ar: عطّل ال&رسوم المتحركة

en: Show &tooltips in the book list
ar: أظهر &تلميحات الأدوات في قائمة الكتب

en: Choose &language (needs restart):
ar: اختر ال&لغة (يحتاج لإعادة التشغيل):

en: &Interface font:
ar: خط ال&واجهة:

en: Show the &splash screen at startup
ar: أظهر شاشة ال&ترحيب عند البدء

en: User interface style (&needs restart):
ar: طراز واجهة المستخدم (&يحتاج لإعادة التشغيل):

en: Status bar buttons
ar: أزرار شريط الحالة

en: Show individual buttons to control the layout of the interface rather than a single button with a popup.
ar: أظهر أزرارًا فردية للتحكم في تخطيط الواجهة بدلاً من زر واحد مع نافذة منبثقة.

en: Show &layout buttons
ar: أظهر أزرار ال&تخطيط

en: Show a button that gives quick access to all available actions with a single click.
ar: أظهر زرًا يوفر وصولاً سريعًا إلى جميع الإجراءات المتاحة بنقرة واحدة.

en: S&how actions button
ar: أظهر &زر الإجراءات

en: Change &font (needs restart)
ar: غيّر ال&خط (يحتاج لإعادة التشغيل)

en: &Round the corners of covers:
ar: تقريب &زوايا الأغلفة:

en: Change &icon theme
ar: غيّر س&مة الأيقونات

en: Toolbar
ar: شريط الأدوات

en: Show &text under icons:
ar: أظهر ال&نص تحت الأيقونات:

en: Use t&wo lines for the text under the icons (needs restart)
ar: استخدم س&طرين للنص تحت الأيقونات (يحتاج لإعادة التشغيل)

en: Icon si&ze:
ar: حجم الأيقونة:

en: E&xtra spacing to add between rows in the book list (can be negative):
ar: مسافة إ&ضافية تُضاف بين الصفوف في قائمة الكتب (يمكن أن تكون سالبة):

en: Disable popup notifications when calibre completes jobs such a conversion, sending to device etc. The notifications are sent via the operating system notification facility, if available.
ar: عطّل إشعارات النوافذ المنبثقة عندما يكمل كاليبر مهامًا مثل التحويل، الإرسال إلى الجهاز، إلخ. تُرسل الإشعارات عبر مرفق إشعارات نظام التشغيل، إذا كان متاحًا.

en: Disable n&otifications on job completion
ar: عطّل ال&إشعارات عند اكتمال المهمة

en: Adjust &colors
ar: اضبط ال&ألوان

en: Enable s&ystem tray icon (needs restart)
ar: فعّل أيقونة &شريط المهام (يحتاج لإعادة التشغيل)

en: <p>Check this box to make Quickview show books only in the
    current Virtual library. If unchecked, Quickview ignores Virtual libraries. If
    unchecked then only row changes are taken into account.</p>
ar: <p>ضع علامة في هذا المربع لجعل المعاينة السريعة تعرض الكتب فقط في
    المكتبة الافتراضية الحالية. إذا لم يتم تحديد هذا الخيار، فإن المعاينة السريعة تتجاهل المكتبات الافتراضية. إذا
    لم يتم تحديد هذا الخيار، فسيتم أخذ تغييرات الصفوف فقط في الاعتبار.</p>

en: <p>Check this box to make Quickview change the column being examined
    when the column in the book list is changed using the cursor arrow keys</p>
ar: <p>ضع علامة في هذا المربع لجعل المعاينة السريعة تغير العمود الذي يتم فحصه
    عند تغيير العمود في قائمة الكتب باستخدام مفاتيح الأسهم للمؤشر</p>

en: &Change Quickview item when book list column changes
ar: غيّر عنصر المعاينة ال&سريعة عند تغيّر عمود قائمة الكتب

en: <p>Pressing Enter in a cell changes both the book and the
    column being examined (the left-hand panel)</p>
ar: <p>الضغط على Enter في خلية يغير الكتاب والعمود الذي يتم فحصه (اللوحة اليسرى)</p>

en: &Pressing Enter changes the examined column
ar: &ضغط مفتاح الإدخال يغيّر العمود المفحوص

en: <p>Double-clicking in a cell changes both the book and the
    column being examined (the left-hand panel)</p>
ar: <p>النقر المزدوج في خلية يغير كلاً من الكتاب والعمود الذي يتم فحصه (اللوحة اليسرى)</p>

en: &Double click changes examined column
ar: النقر الم&زدوج يغيّر العمود المفحوص

en: Select columns to display
ar: حدد أعمدة لعَرضها

en: User categories and Saved searches cannot be moved
ar: فئات المستخدم وعمليات البحث المحفوظة لا يمكن نقلها

en: Select the categories to display in the Tag browser, and their &order
ar: اختر الفئات لعرضها في متصفح الوسوم، و&ترتيبها

en: Show &average ratings
ar: أظهر التقييمات ال&متوسطة

en: Show an icon if the item has an attached link
ar: أظهر أيقونة إذا كان العنصر يحتوي على رابط مرفق

en: Show &links icons
ar: أظهر أيقونات ال&روابط

en: Show &tooltips
ar: أظهر &تلميحات الأدوات

en: <p>Show counts for items in the Tag browser. Such as the number of books
    by each author, the number of authors, etc. If you turn it off, you can still
    see the counts by hovering your mouse over any item.</p>
ar: <p>أظهر عدد العناصر في متصفح الوسوم. مثل عدد الكتب لكل مؤلف، وعدد المؤلفين، إلخ. إذا قمت بإيقاف تشغيله، فلا يزال بإمكانك رؤية الأعداد عن طريق تمرير الماوس فوق أي عنصر.</p>

en: Show &counts
ar: أظهِر عدد ال&مرات

en: Show an icon if the item has an attached note
ar: أظهر أيقونة إذا كان العنصر يحتوي على ملاحظة مرفقة

en: Show &notes icons
ar: أظهر أيقونات ال&ملاحظات

en: Use &alternating row colors
ar: استخدم ألوان صفوف &متناوبة

en: <p>When checked, calibre will automatically hide any category
    (a column, custom or standard) that has no items to show. For example, some
    categories might not have values when using Virtual libraries. Checking this
    box will cause these empty categories to be hidden.</p>
ar: <p>عند تحديده، سيقوم كاليبر بإخفاء أي فئة (عمود، مخصص أو قياسي) لا تحتوي على عناصر لعرضها تلقائيًا. على سبيل المثال، قد لا تحتوي بعض الفئات على قيم عند استخدام المكتبات الافتراضية. تحديد هذا المربع سيؤدي إلى إخفاء هذه الفئات الفارغة.</p>

en: Hide empt&y categories (columns)
ar: أخفِ الفئات ال&فارغة (الأعمدة)

en: If checked the notes and links icons will be placed at the right, after
    the count and in columns. If unchecked, the icons will be placed immediately after the text,
    to the left of the count and not in columns.
ar: إذا تم تحديد هذا الخيار، سيتم وضع أيقونات الملاحظات والروابط على اليمين، بعد العدد وفي أعمدة. إذا لم يتم تحديده، فسيتم وضع الأيقونات مباشرة بعد النص، إلى يسار العدد وليس في أعمدة.

en: Place icons on the &right, in columns
ar: ضع الأيقونات على ال&يمين، في أعمدة

en: <p>When checked, Find in the Tag browser will show all items
    that match the search instead of the first one. If Hide empty categories is
    also checked then only categories containing a matched item will be shown.</p>
ar: <p>عند تحديده، سيعرض البحث في متصفح الوسوم جميع العناصر التي تتطابق مع البحث بدلاً من الأول. إذا تم تحديد إخفاء الفئات الفارغة أيضًا، فسيتم عرض الفئات التي تحتوي على عنصر متطابق فقط.</p>

en: Find &shows all items that match
ar: البحث ي&عرض جميع العناصر المتطابقة

en: <p>Ensure the last "used" item in the Tag browser is visible when opening a library.
    An item is "used" when it is expanded, collapsed, or clicked.</p>
ar: <p>تأكد من أن آخر عنصر "مستخدم" في متصفح الوسوم مرئي عند فتح مكتبة.
    يُعتبر العنصر "مستخدمًا" عند توسيعه، طيه، أو النقر عليه.</p>

en: Expand tr&ee to show last used item
ar: وسع ال&شجرة لإظهار آخر عنصر مستخدم

en: <p>When checked, the Tag browser can get keyboard focus, allowing
    use of the keyboard to navigate the tree using the arrow keys. The Enter key simulates
    a click on the selected item. The keyboard shortcut 'Tag browser /
    Give the Tag browser keyboard focus' changes the keyboard focus without
    using the mouse.</p>
ar: <p>عند التحديد، يمكن لمتصفح الوسوم الحصول على تركيز لوحة المفاتيح، مما يسمح
    باستخدام لوحة المفاتيح للتنقل في الشجرة باستخدام مفاتيح الأسهم. مفتاح Enter يحاكي
    نقرة على العنصر المحدد. اختصار لوحة المفاتيح 'متصفح الوسوم /
    امنح متصفح الوسوم تركيز لوحة المفاتيح' يغير تركيز لوحة المفاتيح دون
    استخدام الماوس.</p>

en: Allow the Tag browser to have keyboard &focus
ar: اسم&ح لمتصفح الوسوم بالحصول على تركيز لوحة المفاتيح

en: <p style="text-indent: 2em; font-size:smaller">
    If you enable this option then you should set a keyboard shortcut to
    focus the Tag browser under
    <code>Preferences-&gt;Shortcuts-&gt;Tag browser-&gt;Give
    the Tag browser keyboard focus</code></p>
ar: <p style="text-indent: 2em; font-size:smaller">
    إذا قمت بتمكين هذا الخيار، فيجب عليك تعيين اختصار لوحة مفاتيح لـ
    تركيز متصفح الوسوم ضمن
    <code>التفضيلات-&gt;الاختصارات-&gt;متصفح الوسوم-&gt;امنح
    متصفح الوسوم تركيز لوحة المفاتيح</code></p>

en: Spacing between &items:
ar: التباعد بين ال&عناصر:

en: <p>The spacing between consecutive items in the Tag browser.
    In units of (ex) which is the approximate height of the letter 'x' in the
    currently used font.</p>
ar: <p>المسافة بين العناصر المتتالية في متصفح الوسوم.
    بوحدات (ex) وهي الارتفاع التقريبي للحرف 'x' في الخط
    المستخدم حاليًا.</p>

en: ex
ar: وحدة قياس خط

en: Search for books containing the current item
ar: ابحث عن الكتب التي تحتوي على العنصر الحالي

en: Search for books containing the current item or its children
ar: ابحث عن الكتب التي تحتوي على العنصر الحالي أو فروعه

en: Search for books not containing the current item
ar: ابحث عن الكتب التي لا تحتوي على العنصر الحالي

en: Search for books not containing the current item or its children
ar: ابحث عن الكتب التي لا تحتوي على العنصر الحالي أو فروعه

en: <p>Check the box for an item if it is to be displayed as a
    hierarchical tree in the Tag browser. For example, if you check
    'tags' then tags of the form 'Mystery.English'
    and 'Mystery.Thriller' will be displayed with English and Thriller
    both under 'Mystery'. If 'tags' is not checked
    then the tags will be displayed each on their own line.</p>
    <p>The categories 'authors', 'publisher', 'news', 'formats', and 'rating'
    cannot be hierarchical.</p>
    <p>User categories are always hierarchical and so do not appear in this list.</p>
ar: <p>حدد المربع الخاص بالعنصر إذا كان سيُعرض على شكل
    شجرة هرمية في متصفح الوسوم. على سبيل المثال، إذا حددت
    'العلامات' فستظهر العلامات بالشكل 'الغموض.الإنجليزي'
    و'الغموض.التشويق' مع عرض الإنجليزية والتشويق
    كلاهما تحت 'الغموض'. إذا لم يتم تحديد 'العلامات'
    فستظهر العلامات كل منها على سطر خاص بها.</p>
    <p>لا يمكن أن تكون الفئات 'المؤلفون'، 'الناشر'، 'الأخبار'، 'التنسيقات'، و'التقييم'
    هرمية.</p>
    <p>فئات المستخدم هرمية دائمًا وبالتالي لا تظهر في هذه القائمة.</p>

en: Select categories with &hierarchical items:
ar: اختر الفئات ذات العناصر ال&هرمية:

en: <p>Click this button to set the list to one
    previously exported. This could be useful if you have several libraries with
    similar structure and you want to use the same for each one.</p>
ar: <p>انقر هذا الزر لتعيين القائمة إلى قائمة تم
    تصديرها مسبقًا. قد يكون هذا مفيدًا إذا كان لديك عدة مكتبات ذات
    هيكل متشابه وترغب في استخدام نفس الترتيب لكل واحدة.</p>

en: <p>Click this button to write the current display
    settings to a file. This could be useful if you have several libraries with similar
    structure and you want to use the same for each one.</p>
ar: <p>انقر هذا الزر لكتابة إعدادات العرض الحالية
    إلى ملف. قد يكون هذا مفيدًا إذا كان لديك عدة مكتبات ذات هيكل
    متشابه وترغب في استخدام نفس الترتيب لكل واحدة.</p>

en: <p>Set the order of the searches when clicking on an item in
    the Tag browser. The 'or its children' options are ignored when clicking on
    top-level categories, items that aren't in a hierarchical category, and items
    that don't have children.</p>
ar: <p>حدد ترتيب عمليات البحث عند النقر على عنصر في
    متصفح الوسوم. يتم تجاهل خيارات 'أو فروعه' عند النقر على
    الفئات العليا، العناصر التي ليست في فئة هرمية، والعناصر
    التي ليس لها فروع.</p>

en: Set the &order of searches when clicking on items
ar: حدد &ترتيب عمليات البحث عند النقر على العناصر

en: template
ar: قالب

en: New
ar: جديد

en: Not in library
ar: ليس في المكتبة

en: The value {} doesn't exist in the library
ar: القيمة {} غير موجودة في المكتبة

en: This icon file doesn't exist
ar: ملف الأيقونة هذا غير موجود

en: Change icon for: %s
ar: غير الأيقونة لـ: %s

en: Add icon rule
ar: أضف قاعدة أيقونة

en: Category
ar: فئة

en: For children
ar: للأطفال

en: Icon file or template
ar: ملف أيقونة أو قالب

en: This icon shows in the row if the rule is deleted
ar: تظهر هذه الأيقونة في الصف إذا تم حذف القاعدة

en: The name of the category. Select a cell in this column to delete a row.
ar: اسم الفئة. حدد خلية في هذا العمود لحذف صف.

en: The value in the category the rule is applied to. If the value doesn't exist in the library then an error icon is shown, in which case you can edit the cell to pick the correct value.
ar: القيمة في الفئة التي تطبق عليها القاعدة. إذا كانت القيمة غير موجودة في المكتبة، فستظهر أيقونة خطأ، وفي هذه الحالة يمكنك تحرير الخلية لاختيار القيمة الصحيحة.

en: This icon shows in the row if the icon or template is modified.
ar: تظهر هذه الأيقونة في الصف إذا تم تعديل الأيقونة أو القالب.

en: The file name of the icon or the text of the template.
ar: اسم ملف الأيقونة أو نص القالب.

en: This icon shows in the row if the "for children" setting is modified.
ar: تظهر هذه الأيقونة في الصف إذا تم تعديل إعداد "للأطفال".

en: Indicates whether the rule applies to child values.
ar: يشير إلى ما إذا كانت القاعدة تنطبق على قيم الفروع.

en: Delete this rule
ar: احذف هذه القاعدة

en: Undo delete
ar: تراجع عن الحذف

en: Modify this value
ar: عدّل هذه القيمة

en: Undo modification
ar: تراجع عن التعديل

en: Show icons on &categories in the Tag browser
ar: أظهر الأيقونات على ال&فئات في متصفح الوسوم

en: Show icons on &values in the Tag browser
ar: أظهر الأيقونات على ال&قيم في متصفح الوسوم

en: Value icon rules
ar: قواعد أيقونات القيم

en: <p>View all the defined value icon rules, including template rules.
    Rules are defined and edited in the Tag browser context menus. Rules can be deleted in
    this dialog by selecting the Category cell then using the button, the delete key,
    or the context menu. The value icon rules are defined per-user, not per-library.</p>
ar: <p>عرض جميع قواعد أيقونات القيم المعرفة، بما في ذلك قواعد القوالب.
    تُعرّف القواعد وتُحرّر في قوائم السياق لمتصفح الوسوم. يمكن حذف القواعد في
    هذا الحوار بتحديد خلية الفئة ثم استخدام الزر، مفتاح الحذف،
    أو قائمة السياق. قواعد أيقونات القيم تُعرّف لكل مستخدم، وليس لكل مكتبة.</p>

en: Show only categories and values available in the current library
ar: أظهر فقط الفئات والقيم المتوفرة في المكتبة الحالية

en: This check box cannot be changed after any other changes have been made.
    Otherwise all edits would be lost.
ar: لا يمكن تغيير مربع الاختيار هذا بعد إجراء أي تغييرات أخرى.
    وإلا ستُفقد جميع التعديلات.

en: Delete the selected rule. The Category cell for the rule must be selected
ar: احذف القاعدة المحددة. يجب تحديد خلية الفئة الخاصة بالقاعدة

en: Edit the selected cell
ar: حرّر الخلية المحددة

en: Undo changes in the selected cell, if any.
ar: تراجع عن التغييرات في الخلية المحددة، إن وجدت.

en: Add a new rule. The rule is added immediately. If you decide you don't
    want it then you must delete it.
ar: أضف قاعدة جديدة. تُضاف القاعدة فورًا. إذا قررت أنك لا
    تريدها، فيجب عليك حذفها.

en: By first letter
ar: بواسطة الحرف الأول

en: Partitioned
ar: مقسَّم

en: &Category partitioning method:
ar: طريقة &تقسيم الفئات:

en: <p>Choose how Tag browser subcategories are displayed when
    there are more items than the limit. Select by first
    letter to see an A, B, C list. Choose partitioned to
    have a list of fixed-sized groups. Set to disabled
    if you never want subcategories</p>
ar: <p>اختر كيف تُعرض الفئات الفرعية لمتصفح الوسوم عندما
    تكون العناصر أكثر من الحد الأقصى. اختر حسب الحرف
    الأول لرؤية قائمة A, B, C. اختر تقسيمًا ليكون لديك
    قائمة بمجموعات ذات حجم ثابت. عيّنها إلى معطل
    إذا كنت لا ترغب في الفئات الفرعية أبدًا</p>

en: Combine letters &when fewer items than:
ar: ادمج الحروف &عندما تكون العناصر أقل من:

en: <p>If collapsing by first letter, combine adjacent letters together if
    there are fewer items under a letter than specified here. If the partition method is
    not set to first letter, this value is ignored. Set to zero to disable.</p>
ar: <p>إذا كنت تقوم بالطي حسب الحرف الأول، ادمج الحروف المتجاورة معًا إذا
    كان هناك عدد أقل من العناصر تحت حرف واحد مما هو محدد هنا. إذا لم يتم تعيين طريقة التقسيم
    إلى الحرف الأول، فسيتم تجاهل هذه القيمة. عيّنها إلى صفر لتعطيلها.</p>

en: Co&llapse when more items than:
ar: ا&طوِ عندما تكون العناصر أكثر من:

en: <p>If a Tag browser category has more than this number of items, it is divided
    up into subcategories. If the partition method is set to disable, this value is ignored.</p>
ar: <p>إذا كانت فئة متصفح الوسوم تحتوي على عدد أكبر من هذا العدد من العناصر، فسيتم تقسيمها
    إلى فئات فرعية. إذا تم تعيين طريقة التقسيم على تعطيل، فسيتم تجاهل هذه القيمة.</p>

en: <p>Check the box for categories that are to
    be partitioned using the criteria above. Uncheck the box if you don't want to
    partition a category even if the number of items is larger than
    the value shown above. This option can be used to
    avoid collapsing hierarchical categories that have only
    a few top-level elements.</p>
ar: <p>ضع علامة في المربع للفئات التي سيتم
    تقسيمها باستخدام المعايير المذكورة أعلاه. أزِل العلامة إذا كنت لا ترغب في
    تقسيم فئة حتى لو كان عدد العناصر أكبر من
    القيمة المعروضة أعلاه. يمكن استخدام هذا الخيار لـ
    تجنب طي الفئات الهرمية التي تحتوي فقط
    على عدد قليل من العناصر من المستوى الأعلى.</p>

en: Select categories to &partition:
ar: اختر الفئات لل&تقسيم:

en: &Main interface
ar: الواجهة ال&رئيسية

en: Cover &grid
ar: &شبكة الأغلفة

en: &Book details
ar: تفاصيل ال&كتاب

en: Edit &metadata
ar: حرّر البيانات ال&وصفية

en: Di&splay
ar: ال&عرض

en: &Partitioning and collapsing
ar: &التقسيم والطي

en: &Hierarchy and searching
ar: &التسلسل الهرمي والبحث

en: Val&ue icon rules
ar: قواعد أيقونات ال&قيم

en: &Tag browser
ar: متصفح ال&وسوم

en: Cover &browser
ar: مت&صفح الأغلفة

en: &Quickview
ar: المعاينة ال&سريعة

en: Column &coloring
ar: &تلوين الأعمدة

en: Column &icons
ar: أ&يقونات الأعمدة

en: version
ar: الإصدار

en: created by Kovid Goyal
ar: أنشأه كوفيد كويال Kovid Goyal

en: The changes you have made require calibre be restarted immediately. You will not be allowed to set any more preferences, until you restart.
ar: التغييرات التي أجريتها تتطلب إعادة تشغيل كاليبر فورًا. لن يُسمح لك بتعيين المزيد من التفضيلات حتى تقوم بإعادة التشغيل.

en: Run Welcome &wizard
ar: شغّل &معالج الترحيب

en: Save changes
ar: احفظ التغييرات

en: Cancel and return to overview
ar: إلغاء والعودة إلى نظرة عامة

en: Restoring to defaults not supported for
ar: استعادة الإعدادات الافتراضية غير مدعومة لـ

en: Some of the changes you made require a restart. Please restart calibre as soon as possible.
ar: بعض التغييرات التي أجريتها تتطلب إعادة تشغيل. يرجى إعادة تشغيل كاليبر في أقرب وقت ممكن.

en: Source
ar: المصدر

en: Cover priority
ar: أولوية الغلاف

en: This source is configured and ready to go
ar: ضُبط هذا المصدر وهو مستعد للعمل

en: This source needs configuration
ar: هذا المصدر يحتاج إلى تهيئة

en: This plugin is useful only for <b>Chinese</b> language books. It can return incorrect results for books in English. Are you sure you want to enable it?
ar: هذه الإضافة مفيدة فقط للكتب باللغة ال&صينية. قد تعطي نتائج غير صحيحة للكتب الإنجليزية. هل أنت متأكد من أنك تريد تفعيلها؟

en: Published date
ar: تاريخ النشر

en: <b>Configure %(name)s</b><br>%(desc)s
ar: <b>اضبط %(name)s</b><br>%(desc)s

en: Set as default
ar: عيّن كافتراضي

en: Select default
ar: اختر الافتراضي

en: No source selected
ar: لم يتم تحديد مصدر

en: No source selected, cannot configure.
ar: لم يُحدد مصدر، تعذّر الضبط.

en: Metadata sources
ar: مصادر البيانات الوصفية

en: Disable any metadata sources you do not want by unchecking them. You can also set the cover priority. Covers from sources that have a higher (smaller) priority will be preferred when bulk downloading metadata.
ar: عطّل أية مصادر لا تريدها للبيانات الوصفية عن طريق إزالة التأشير عنها. يمكنك أيضا إعداد أولوية الغلاف. سيكون للأغلفة من المصادر ذات الأولوية الأعلى (الأقل) الأفضلية عند التنزيل الجمعي للبيانات الوصفية.

en: Sources with a red X next to their names must be configured before they will be used.
ar: المصادر التي فيها علامة X حمراء بجانب أسمائها يتوجب أن تُضبَط قبل أن تُستخدَم.

en: C&onfigure selected source
ar: ض&بط المصدر المحدد

en: If you uncheck any fields, metadata for those fields will not be downloaded
ar: إذا أزلت تأشير أية حقول، فلن تُحمَّل البيانات الوصفية لتلك الحقول

en: &Select all
ar: &حدد الكل

en: Sele&ct none
ar: لا تحدد أيا&ً

en: Restore your own subset of checked fields that you define using the 'Set as default' button
ar: استعِد مجموعتك الفرعية الخاصة من الحقول المحددة التي تُعرّفها باستخدام زر 'عيّن كافتراضي'

en: Select &default
ar: اختر ال&افتراضي

en: Store the currently checked fields as the default, you can quickly apply the default using the 'Select default' button
ar: احفظ الحقول المحددة حاليًا كافتراضي، يمكنك تطبيق الافتراضي بسرعة باستخدام زر 'اختر الافتراضي'

en: &Set as default
ar: ع&يّن كافتراضي

en: Convert all downloaded comments to plain &text
ar: حوّل جميع التعليقات المحمّلة إلى &نص عادي

en: Swap &author names from FN LN to LN, FN
ar: بدّل أسماء ال&مؤلفين من الاسم الأول الاسم الأخير إلى الاسم الأخير، الاسم الأول

en: <p>When downloading comments, append the downloaded comments to any existing comment, instead of overwriting them.
ar: <p>عند تحميل التعليقات، ألحق التعليقات المحملة بأي تعليق موجود، بدلاً من الكتابة فوقه.

en: When downloading comments, append the downloaded comments to any existing comment, instead of overwriting them.
ar: عند تحميل التعليقات، ألحق التعليقات المحملة بأي تعليق موجود، بدلاً من الكتابة فوقه.

en: Append comments to &existing
ar: ألحق التعليقات بال&موجود

en: <p>Normally, the metadata download system will keep only a single result per metadata source. This option will cause it to keep all results returned from every metadata source. Useful if you only use one or two sources and want to select individual results from them by hand. Note that result with identical title/author/identifiers are still merged.
ar: <p>عادةً، سيحتفظ نظام تنزيل البيانات الوصفية بنتيجة واحدة فقط لكل
    مصدر بيانات وصفية. هذا الخيار سيتسبب في الاحتفاظ بجميع النتائج التي تم إرجاعها
    من كل مصدر بيانات وصفية. مفيد إذا كنت تستخدم مصدرًا أو مصدرين فقط وترغب في تحديد نتائج فردية منها يدويًا. لاحظ أن النتائج ذات العنوان/المؤلف/المعرفات المتطابقة لا تزال تُدمج.

en: Keep more than one entry per source
ar: احتفظ بأكثر من إدخال واحد لكل مصدر

en: <p>Different metadata sources have different sets of tags for the same book. If this option is checked, then calibre will use the smaller tag sets. These tend to be more like genres, while the larger tag sets tend to describe the books content.
    <p>Note that this option will only make a practical difference if one of the metadata sources has a genre like tag set for the book you are searching for. Most often, they all have large tag sets.
ar: <p>تحتوي مصادر البيانات الوصفية المختلفة على مجموعات مختلفة من الوسوم لنفس الكتاب. إذا تم تحديد هذا الخيار، فسيستخدم كاليبر مجموعات الوسوم الأصغر. تميل هذه إلى أن تكون أشبه بالأنواع، بينما تميل مجموعات الوسوم الأكبر إلى وصف محتوى الكتب.
    <p>لاحظ أن هذا الخيار لن يحدث فرقًا عمليًا إلا إذا كان أحد مصادر البيانات الوصفية يحتوي على مجموعة وسوم شبيهة بالنوع للكتاب الذي تبحث عنه. في معظم الأحيان، تكون جميعها تحتوي على مجموعات وسوم كبيرة.

en: Prefer smaller tag sets when picking tags from different metadata sources
ar: فضل مجموعات الوسوم الأصغر عند اختيار الوسوم من مصادر بيانات وصفية مختلفة

en: Prefer &fewer tags
ar: فضل عددًا &أقل من الوسوم

en: Create &rules to transform tags/authors/publishers
ar: أنشئ &قواعد لتحويل الوسوم/المؤلفين/الناشرين

en: Max. &number of tags to download:
ar: أقصى &عدد من الوسوم للتنزيل:

en: Max. &time to wait after first match is found:
ar: أقصى &وقت للانتظار بعد العثور على أول تطابق:

en:  secs
ar:  ثانية

en: Max. time to wait after first &cover is found:
ar: أقصى وقت للانتظار بعد العثور على أول &غلاف:

en: The maximum number of jobs that will run simultaneously in the background. This refers to CPU intensive tasks like  conversion. Lower this number if you want calibre to use less CPU.
ar: العدد الأقصى من الأعمال التي ستشتغل بتزامن في الخلفية. يشير هذا إلى المهام الشديدة على وحدة المعالجة المركزية مثل التحويل. قلل هذا العدد إذا أردت أن يستخدم كاليبر معالجة أقل.

en: No proxies used
ar: لا يوجد وكلاء مستخدمون

en: <b>Using proxies:</b>
ar: <b>استخدام الوكلاء:</b>

en: Limit the max. simultaneous jobs to the available CPU &cores
ar: حدّد الحد الأقصى للوظائف المتزامنة لـ &أنوية وحدة المعالجة المركزية المتاحة

en: Never abort
ar: لا تُجهِض أبدًا

en:  minutes
ar:  دقائق

en: Get information to setup the &user defined device
ar: احصل على معلومات لإعداد الجهاز ال&معرف من قبل المستخدم

en: Open calibre &configuration folder
ar: افتح مجلد تكوين كاليبر

en: Max. simultaneous conversion/&news download/plugin jobs:
ar: الحد الأقصى للتحويلات المتزامنة/تنزيل ال&أخبار/وظائف الملحقات:

en: Abort &jobs that take more than:
ar: أجهِض &المهام التي تستغرق أكثر من:

en: Debug &device detection
ar: اكتشاف أجهزة &تصحيح الأخطاء

en: Create a calibre &icon theme
ar: أنشئ سمة أيقونات لـ &كاليبر

en: Device currently connected:
ar: الجهاز المتصل حاليًا:

en: Device currently connected: None
ar: الجهاز المتصل حاليًا: لا شيء

en: That format has no metadata writers enabled. A plugboard will probably have no effect.
ar: هذا التنسيق لا يحتوي على كُتاب بيانات وصفية ممكّنين. من المحتمل ألا يكون للمفتاح أي تأثير.

en: That format and device already has a plugboard.
ar: يحتوي هذا التنسيق والجهاز بالفعل على لوحة توصيل.

en: Possibly override plugboard?
ar: ربما تجاوز لوحة التوصيل؟

en: A more general plugboard already exists for that format and device. Are you sure you want to add the new plugboard?
ar: توجد لوحة توصيل أكثر عمومية بالفعل لهذا التنسيق والجهاز. هل أنت متأكد أنك تريد إضافة لوحة التوصيل الجديدة؟

en: Add possibly overridden plugboard?
ar: أضف لوحة توصيل ربما تم تجاوزها؟

en: More specific device plugboards exist for that format. Are you sure you want to add the new plugboard?
ar: توجد لوحات توصيل جهاز أكثر تحديدًا لهذا التنسيق. هل أنت متأكد أنك تريد إضافة لوحة التوصيل الجديدة؟

en: Really add plugboard?
ar: هل تريد إضافة لوحة توصيل حقًا؟

en: A different plugboard matches that format and device combination. Are you sure you want to add the new plugboard?
ar: توجد لوحة توصيل مختلفة تتطابق مع هذا التنسيق ومجموعة الأجهزة. هل أنت متأكد أنك تريد إضافة لوحة التوصيل الجديدة؟

en: More specific format and device plugboards already exist. Are you sure you want to add the new plugboard?
ar: توجد لوحات توصيل تنسيق وجهاز أكثر تحديدًا بالفعل. هل أنت متأكد أنك تريد إضافة لوحة التوصيل الجديدة؟

en: The {0} device does not support the {1} format.
ar: الجهاز {0} لا يدعم التنسيق {1}.

en: The {0} device supports only the {1} format(s).
ar: الجهاز {0} يدعم التنسيق (التنسيقات) {1} فقط.

en: Invalid destination
ar: وجهة غير صالحة

en: The destination field cannot be blank
ar: لا يمكن أن يكون حقل الوجهة فارغًا

en: Plugboard modifies comments
ar: لوحة التوصيل تعدّل التعليقات

en: This plugboard modifies the comments metadata. If the comments are set to invalid HTML, it could cause problems on the device. Are you sure you wish to save this plugboard?
ar: تعدّل لوحة التوصيل هذه بيانات التعليقات الوصفية. إذا تم تعيين التعليقات إلى HTML غير صالح، فقد يتسبب ذلك في مشاكل على الجهاز. هل أنت متأكد أنك ترغب في حفظ لوحة التوصيل هذه؟

en: The {0} device plugin is disabled.
ar: ملحق الجهاز {0} معطّل.

en: Here you can change the metadata calibre uses to update a book when saving to disk or sending to device.
    
    Use this dialog to define a 'plugboard' for a format (or all formats) and a device (or all devices). The plugboard specifies what template is connected to what field. The template is used to compute a value, and that value is assigned to the connected field.
    
    Often templates will contain simple references to composite columns, but this is not necessary. You can use any template in a source box that you can use elsewhere in calibre.
    
    One possible use for a plugboard is to alter the title to contain series information. Another would be to change the author sort, something that MOBI users might do to force it to use the ';' that the Kindle requires. A third would be to specify the language.
ar: هنا يمكنك تغيير البيانات الوصفية التي يستخدمها كاليبر لتحديث كتاب عند الحفظ على القرص أو الإرسال إلى الجهاز.
    
    استخدم هذا الحوار لتعريف 'لوحة توصيل' لتنسيق (أو جميع التنسيقات) وجهاز (أو جميع الأجهزة). تحدد لوحة التوصيل أي قالب متصل بأي حقل. يستخدم القالب لحساب قيمة، ويتم تعيين هذه القيمة للحقل المتصل.
    
    غالبًا ما تحتوي القوالب على إشارات بسيطة إلى أعمدة مركبة، ولكن هذا ليس ضروريًا. يمكنك استخدام أي قالب في مربع المصدر يمكنك استخدامه في أي مكان آخر في كاليبر.
    
    أحد الاستخدامات المحتملة للوحة التوصيل هو تعديل العنوان ليحتوي على معلومات السلسلة. وآخر سيكون تغيير فرز المؤلف، وهو ما قد يفعله مستخدمو MOBI لإجباره على استخدام الفاصلة المنقوطة ';' التي يتطلبها Kindle. والثالث سيكون تحديد اللغة.

en: Format (choose first)
ar: التنسيق (اختر أولاً)

en: Device (choose second)
ar: الجهاز (اختر ثانيًا)

en: Add &new plugboard:
ar: أضف لوحة توصيل &جديدة:

en: Edit &existing plugboard:
ar: حرّر لوحة توصيل &موجودة:

en: Existing &plugboards:
ar: لوحات التوصيل ال&موجودة:

en: Source template
ar: قالب المصدر

en: Destination field
ar: حقل الوجهة

en: &Save plugboard
ar: &احفظ لوحة التوصيل

en: &Delete plugboard
ar: &احذف لوحة التوصيل

en: 
    Customization:
ar: 
    التخصيص:

en: 
    
    This plugin has been disabled
ar: 
    
    تم تعطيل هذا الملحق

en: 
    
    This plugin is installed system-wide and can not be managed from within calibre
ar: 
    
    هذه الملحقة مثبَّتة عبر النظام بأكمله ولا يمكن إدارتها من داخل كاليبر

en: Search for plugin
ar: البحث عن ملحقة

en: Could not find any matching plugins
ar: لم يتم العثور على أي ملحقات مطابقة

en: files
ar: ملفات

en: Add plugin
ar: أضف ملحقًا

en: No valid plugin path
ar: الملحق مسار غير صالح

en: %s is not a valid plugin path
ar: %s ليس مسار صالح لملحق

en: Select an actual plugin under <b>%s</b> to customize
ar: اختر ملحقًا فعليًا تحت <b>%s</b> للتخصيص

en: Disabling the plugin %s is not allowed
ar: تعطيل الملحق %s غير مسموح به

en: Plugin <b>{0}</b> successfully removed. You will have to restart calibre for it to be completely removed.
ar: أُزيل الملحق <b>{0}</b> بنجاح. سيتعين عليك إعادة تشغيل كاليبر لإزالته بالكامل.

en: Are you sure you want to remove the plugin: %s?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد إزالة الملحق: %s؟

en: Cannot remove builtin plugin
ar: يتعذر إزالة الملحقة المضمَّنة

en:  cannot be removed. It is a builtin plugin. Try disabling it instead.
ar:  لا يمكن حذفه. هذا ملحق مضمن في البرنامج. حاول تعطيله بدلاً من حذفه.

en: Here you can customize the behavior of calibre by controlling what plugins it uses.
ar: هنا يمكنك تخصيص سلوك كاليبر بالتحكم في الملحقات التي يستخدمها.

en: Show only those plugins that have been installed by you
ar: أظهِر فقط تلك الملحقات التي قمت أنت بتثبيتها

en: Show only &user installed plugins
ar: أظهِر فقط الملحقات التي ثبّتها المست&خدم

en: Get &new plugins
ar: احصل على ملحقات &جديدة

en: Check for &updated plugins
ar: تحقق من الملحقات ال&محدثة

en: &Load plugin from file
ar: &حمّل الملحق من ملف

en: This setting can be overridden for <b>individual devices</b>, by clicking the device icon and choosing "Configure this device".
ar: يمكن تجاوز هذا الإعداد لـ <b>أجهزة فردية</b>، بالنقر على أيقونة الجهاز واختيار "تكوين هذا الجهاز".

en: <b>Title and series</b> will have articles moved to the end unless you change the tweak "{}"
ar: سيتم نقل أدوات التعريف من <b>العنوان والسلسلة</b> إلى النهاية ما لم تغير التعديل "{}"

en: Any custom field
ar: أي حقل مخصص

en: The lookup name of any custom field (these names begin with "#").
ar: اسم البحث لأي حقل مخصص (تبدأ هذه الأسماء بـ "#").

en: Must select books
ar: يجب تحديد كتب

en: One or more books must be selected so the template editor can show the template results
ar: يجب تحديد كتاب واحد أو أكثر حتى يتمكن محرر القوالب من إظهار نتائج القالب

en: Constant template
ar: قالب ثابت

en: The template contains no {fields}, so all books will have the same name. Is this OK?
ar: القالب لا يحتوي على {fields}، لذلك سيكون لجميع الكتب نفس الاسم. هل هذا مقبول؟

en: Save template
ar: احفظ القالب

en: By adjusting the template below, you can control what folders the files are saved in and what filenames they are given. You can use the / character to indicate sub-folders. Available metadata variables are described below. If a particular book does not have some metadata, the variable will be replaced by the empty string.
ar: بضبط القالب أدناه، يمكنك التحكم في المجلدات التي تُحفظ فيها الملفات وما هي أسماء الملفات التي تُعطى لها. يمكنك استخدام الرمز / للإشارة إلى المجلدات الفرعية. المتغيرات المتاحة للبيانات الوصفية موضحة أدناه. إذا لم يكن لكتاب معين بعض البيانات الوصفية، فسيتم استبدال المتغير بسلسلة فارغة.

en: Available variables:
ar: المتغيرات المتاحة:

en: Changes will not appear in the template editor until you press the apply button.
ar: لن تظهر التغييرات في محرر القوالب حتى تضغط على زر التطبيق.

en: Save metadata in a separate &OPF file
ar: احفظ البيانات الوصفية في ملف &OPF منفصل

en: Save &data files as well
ar: احفظ ملفات &البيانات كذلك

en: Here you can control how calibre will save your books when you click the "Save to disk" button:
ar: هنا يمكنك التحكم في كيفية حفظ كاليبر لكتبك عند النقر على زر "حفظ إلى القرص":

en: Change paths to &lowercase
ar: غيّر المسارات إلى &أحرف صغيرة

en: Replace space with &underscores
ar: استبدل المسافة بـ &شرطات سفلية

en: Format &dates as:
ar: نسّق ال&تواريخ كـ:

en: Update &metadata in saved copies
ar: حدّث البيانات ال&وصفية في النسخ المحفوظة

en: File &formats to save:
ar: تنسيقات ال&ملفات للحفظ:

en: Save &cover separately
ar: احفظ ال&غلاف بشكل منفصل

en: Convert non-English characters to &English equivalents
ar: حوّل الأحرف غير الإنجليزية إلى مكافئاتها ال&إنجليزية

en: &Show files in the file browser after saving to disk
ar: &إظهار الملفات بعد الحفظ على القرص في مستعرض الملفات

en: Searching will ignore accents on characters as well as punctuation and spaces.
    So for example: {0} will match {1}
ar: سيتجاهل البحث علامات التشكيل في الأحرف وكذلك علامات الترقيم والمسافات.
    على سبيل المثال: {0} سيطابق {1}

en: <b>Grouped search terms</b> are search names that permit a query to automatically search across more than one column. For example, if you create a grouped search term <code>allseries</code> with the value <code>series, #myseries, #myseries2</code>, then the query <code>allseries:adhoc</code> will find 'adhoc' in any of the columns <code>series</code>, <code>#myseries</code>, and <code>#myseries2</code>.<p> Enter the name of the grouped search term in the drop-down box, enter the list of columns to search in the value box, then push the Save button. <p>Note: Search terms are forced to lower case; <code>MySearch</code> and <code>mysearch</code> are the same term. Search terms cannot be hierarchical. Periods are not allowed in the term name.<p>Grouped search terms can show as User categories in the Tag browser by adding the grouped search term names to the 'Make User categories from' box. Multiple terms are separated by commas. These 'automatic user categories' will be populated with items from the categories included in the grouped search term. <p>Automatic user categories permit you to see all the category items that are in the columns contained in the grouped search term. Using the above <code>allseries</code> example, the automatic user category will contain all the series names in <code>series</code>, <code>#myseries</code>, and <code>#myseries2</code>. This can be useful to check for duplicates, to find which column contains a particular item, or to have hierarchical categories (categories that contain categories). <p>Note: values from non-category columns such as comments won't appear in automatic user categories.
ar: <b>مصطلحات البحث المجمعة</b> هي أسماء بحث تسمح للاستعلام بالبحث تلقائيًا عبر أكثر من عمود. على سبيل المثال، إذا أنشأت مصطلح بحث مجمع <code>allseries</code> بقيمة <code>series, #myseries, #myseries2</code>، فإن الاستعلام <code>allseries:adhoc</code> سيعثر على 'adhoc' في أي من الأعمدة <code>series</code>، <code>#myseries</code>، و<code>#myseries2</code>.<p> أدخل اسم مصطلح البحث المجمع في القائمة المنسدلة، أدخل قائمة الأعمدة للبحث في مربع القيمة، ثم اضغط على زر الحفظ. <p>ملاحظة: تُجبر مصطلحات البحث على أن تكون أحرفًا صغيرة؛ <code>MySearch</code> و<code>mysearch</code> هما نفس المصطلح. لا يمكن أن تكون مصطلحات البحث هرمية. لا يُسمح بالنقاط في اسم المصطلح.<p>يمكن أن تظهر مصطلحات البحث المجمعة كفئات مستخدم في متصفح الوسوم بإضافة أسماء مصطلحات البحث المجمعة إلى مربع 'إنشاء فئات مستخدم من'. يتم فصل المصطلحات المتعددة بفاصلات. سيتم ملء هذه 'الفئات التلقائية للمستخدم' بعناصر من الفئات المضمنة في مصطلح البحث المجمع. <p>تسمح لك فئات المستخدم التلقائية برؤية جميع عناصر الفئة الموجودة في الأعمدة التي يحتوي عليها مصطلح البحث المجمع. باستخدام مثال <code>allseries</code> أعلاه، ستحتوي فئة المستخدم التلقائية على جميع أسماء السلاسل في <code>series</code> و<code>#myseries</code> و<code>#myseries2</code>. يمكن أن يكون هذا مفيدًا للتحقق من التكرارات، للعثور على العمود الذي يحتوي على عنصر معين، أو للحصول على فئات هرمية (فئات تحتوي على فئات). <p>ملاحظة: لن تظهر القيم من الأعمدة غير الفئوية مثل التعليقات في فئات المستخدم التلقائية.

en: Enter new or select existing name
ar: أدخل اسمًا جديدًا أو اختر اسمًا موجودًا

en: Enter list of column lookup names to search
ar: أدخل قائمة بأسماء أعمدة البحث للبحث فيها

en: Match all
ar: طابِق الكل

en: Match any
ar: تطابق مع اى شئ

en: Grouped search terms
ar: مصطلحات البحث المجمعة

en: The search term name cannot be blank
ar: لا يمكن أن يكون اسم مصطلح البحث فارغًا

en: Invalid grouped search name
ar: اسم بحث مجمع غير صالح

en: The grouped search term name cannot contain spaces or periods
ar: لا يمكن أن يحتوي اسم مصطلح البحث المجمع على مسافات أو نقاط

en: That name is already used for a column or grouped search term
ar: هذا الاسم مستخدم بالفعل لعمود أو مصطلح بحث مجمع

en: That name is already used for User category
ar: هذا الاسم مستخدم بالفعل لفئة المستخدم

en: The value box cannot be empty
ar: لا يمكن أن يكون مربع القيمة فارغًا

en: The empty grouped search term cannot be deleted
ar: لا يمكن حذف مصطلح البحث المجمع الفارغ

en: Incompatible options
ar: خيارات غير متوافقة

en: The option to have un-accented characters match accented characters has no effect if you also turn on case-sensitive searching. So only turn on one of those options
ar: خيار مطابقة الأحرف غير المشددة مع الأحرف المشددة لا يؤثر إذا قمت أيضًا بتشغيل البحث الحساس لحالة الأحرف. لذا قم بتشغيل أحد هذين الخيارين فقط.

en: Missing grouped search terms
ar: مصطلحات بحث مجمعة مفقودة

en: The option "Make user categories from" contains names that aren't grouped search terms: {}
ar: الخيار "إنشاء فئات المستخدم من" يحتوي على أسماء ليست مصطلحات بحث مجمعة: {}

en: Clear search histories from all over calibre. Including the book list, E-book viewer, fetch news dialog, etc.
ar: فرّغ تاريخ البحث من كل كاليبر، ومن ضمنها لائحة الكتب ومعاين الكتب الالكترونية وحوار جلب الأخبار وغيرها.

en: Clear search &histories
ar: امسح سجلات ال&بحث

en: What to search by default
ar: ماذا تبحث عنه افتراضيًا

en: When you enter a search term without a prefix, by default calibre will search all metadata for matches. For example, entering, "asimov" will search not just authors but title/tags/series/comments/etc. Use these options if you would like to change this behavior.
ar: عند إدخال مصطلح بحث بدون بادئة، سيبحث كاليبر افتراضيًا في جميع البيانات الوصفية عن التطابقات. على سبيل المثال، سيؤدي إدخال "asimov" إلى البحث ليس فقط عن المؤلفين ولكن عن العنوان/الوسوم/السلسلة/التعليقات/إلخ. استخدم هذه الخيارات إذا كنت ترغب في تغيير هذا السلوك.

en: &Limit the searched metadata
ar: &حدّ من البيانات الوصفية التي تم البحث فيها

en: &Columns that non-prefixed searches are limited to:
ar: &الأعمدة التي تقتصر عليها عمليات البحث غير المسبوقة:

en: Note that this option affects all searches, including saved searches and restrictions. Therefore, if you use this option, it is best to ensure that you always use prefixes in your saved searches. For example, use "series:Foundation" rather than just "Foundation" in a saved search.
ar: لاحظ أن هذا الخيار يؤثر على جميع عمليات البحث، بما في ذلك عمليات البحث المحفوظة والقيود. لذلك، إذا استخدمت هذا الخيار، فمن الأفضل التأكد من أنك تستخدم دائمًا بادئات في عمليات البحث المحفوظة. على سبيل المثال، استخدم "series:Foundation" بدلاً من "Foundation" فقط في بحث محفوظ.

en: Search as you &type
ar: ابحث &أثناء الكتابة

en: Case &sensitive searching
ar: بحث حساس لحالة ال&أحرف

en: &Highlight search results instead of restricting the book list to the results
ar: &أبرِز نتائج البحث بدلاً من تقييد قائمة الكتب بالنتائج

en: <p>This option will cause a small button to appear next to the Search bar. Clicking the button will toggle between showing only the search results and showing all books with the search results highlighted.
ar: <p>سيتسبب هذا الخيار في ظهور زر صغير بجانب شريط البحث. سيؤدي النقر على الزر إلى التبديل بين إظهار نتائج البحث فقط وعرض جميع الكتب مع تمييز نتائج البحث.

en: Show a &quick toggle button to switch between highlighting and restricting results next to the Search bar
ar: أظهِر زر تبديل &سريع للتبديل بين تمييز النتائج وتقييدها بجانب شريط البحث

en: Unaccented characters match &accented characters and punctuation is ignored
ar: الأحرف غير المشدّدة تطابق الأحرف ال&مشدّدة ويتم تجاهل علامات الترقيم

en: Show text next to buttons in the search bar
ar: أظهر النص بجانب الأزرار في شريط البحث

en: Show saved searches as a hierarchy
ar: أظهر عمليات البحث المحفوظة كتسلسل هرمي

en: <p>Hierarchical items are separated by periods.
                      Changing this box will also change the 'Saved Searches' box
                      in Preferences / Look & feel / Tag browser /
                      Hierarchy and searching</p>
ar: <p>يتم فصل العناصر الهرمية بنقاط. سيؤدي تغيير هذا المربع
     أيضًا إلى تغيير مربع "عمليات البحث المحفوظة".
    في التفضيلات / المظهر / متصفح الوسوم /
    التسلسل الهرمي والبحث</p>

en: Use keyboard searching in the book list
ar: استخدم البحث عبر لوحة المفاتيح في قائمة الكتب

en: <p>When enabled, pressing a key in the library view will search for the next cell in the current column where the value starts with the letter pressed. If there is no such cell then nothing happens. If the letter is a shortcut then the shortcut takes precedence.</p>
ar: <p>عند التفعيل، سيؤدي الضغط على مفتاح في عرض المكتبة إلى البحث عن الخلية التالية
    في العمود الحالي حيث تبدأ القيمة بالحرف المضغوط. إذا لم تكن هناك خلية من هذا القبيل، فلن يحدث شيء. إذا كان الحرف اختصارًا، فإن الاختصار له الأسبقية.</p>

en: Genera&l
ar: ع&ام

en: &Names:
ar: ال&أسماء:

en: Contains the names of the currently-defined group search terms.
    Create a new name by entering it into the empty box, then
    pressing Save. Rename a search term by selecting it then
    changing the name and pressing Save. Change the value of
    a search term by changing the value box then pressing Save.
ar: يحتوي على أسماء مصطلحات البحث المجمعة المعرفة حاليًا.
    أنشئ اسمًا جديدًا بإدخاله في المربع الفارغ، ثم
    اضغط على حفظ. أعد تسمية مصطلح بحث بتحديده ثم
    غيّر الاسم واضغط على حفظ. غيّر قيمة
    مصطلح بحث بتغيير مربع القيمة ثم اضغط على حفظ.

en: Delete the current search term
ar: احذف صنف البحث الحالي

en: &Value:
ar: ال&قيمة:

en: Enter a comma-separated list of lookup names of the columns
    to include in the grouped search term
ar: أدخِل لائحة مفصولة بفوارز من أسماء عمليات الإيجاد للأعمدة
    لتضمينها في مصطلح البحث المجمَّع

en: Save the current search term. You can rename a search term by
    changing the name then pressing Save. You can change the value
    of a search term by changing the value box then pressing Save.
ar: احفظ مصطلح البحث الحالي. يمكنك إعادة تسمية مصطلح بحث عن طريق
    تغيير الاسم ثم الضغط على حفظ. يمكنك تغيير قيمة
    مصطلح بحث عن طريق تغيير مربع القيمة ثم الضغط على حفظ.

en: Make &user categories from:
ar: أنشئ فئات &مستخدم من:

en: Enter the names of any grouped search terms you wish
    to be shown as user categories
ar: أدخل أسماء أي مصطلحات بحث مجمعة ترغب في
    إظهارها كفئات مستخدم

en: &Grouped searches
ar: عمليات البحث ال&مجمعة

en: What to search when searching similar books
ar: ماذا تبحث عنه عند البحث عن كتب مماثلة

en: <p>When you search for similar books by right clicking the
             book and selecting "Similar books",
             calibre constructs a search using the column lookup names specified below.
             By changing the lookup name to a grouped search term you can
             search multiple columns at once.</p>
ar: <p>عندما تبحث عن كتب مماثلة بالنقر بزر الفأرة الأيمن على
    الكتاب واختيار "كتب مماثلة"،
    يقوم كاليبر بإنشاء بحث باستخدام أسماء بحث الأعمدة المحددة أدناه.
    بتغيير اسم البحث إلى مصطلح بحث مجمع يمكنك
    البحث في أعمدة متعددة في وقت واحد.</p>

en: S&imilar authors:
ar: مؤلفون م&ماثلون:

en: Si&milar series:
ar: سلاسل م&ماثلة:

en: Similar &tags:
ar: وسوم م&ماثلة:

en: Simi&lar publishers:
ar: ناشرون م&ماثلون:

en: &Similar books
ar: كتب &مماثلة

en: Manual management
ar: إدارة يدوية

en: Only on send
ar: عند الإرسال فقط

en: Automatic management
ar: إدارة تلقائية

en: Cannot change metadata management while a device is connected
ar: لا يمكن تغيير إدارة البيانات الوصفية أثناء توصيل جهاز

en: Metadata management (disabled while device connected)
ar: إدارة البيانات الوصفية (معطلة أثناء توصيل الجهاز)

en: Me&tadata management:
ar: إدارة ال&بيانات الوصفية:

en: <li><b>Manual management</b>: calibre updates the metadata and adds collections only when a book is sent. With this option, calibre will never remove a collection.</li>
    <li><b>Only on send</b>: calibre updates metadata and adds/removes collections for a book only when it is sent to the device. </li>
    <li><b>Automatic management</b>: calibre automatically keeps metadata on the device in sync with the calibre library, on every connect</li></ul>
ar: <li><b>الإدارة اليدوية</b>: يقوم كاليبر بتحديث البيانات الوصفية وإضافة المجموعات فقط عند إرسال كتاب. مع هذا الخيار، لن يزيل كاليبر مجموعة أبدًا.</li>
    <li><b>عند الإرسال فقط</b>: يقوم كاليبر بتحديث البيانات الوصفية وإضافة/إزالة المجموعات لكتاب فقط عند إرساله إلى الجهاز.</li>
    <li><b>الإدارة التلقائية</b>: يقوم كاليبر تلقائيًا بمزامنة البيانات الوصفية على الجهاز مع مكتبة كاليبر عند كل اتصال.</li>

en: Browse for the file
ar: استعرض الملف

en: Choose a file
ar: اختر ملفًا

en: calibre contains an internet server that allows you to access your book collection using a browser from anywhere in the world. Any changes to the settings will only take effect after a server restart.
ar: يحتوي كاليبر على خادم إنترنت يتيح لك الوصول إلى مجموعة كتبك باستخدام متصفح من أي مكان في العالم. لن تسري أي تغييرات على الإعدادات إلا بعد إعادة تشغيل الخادم.

en: Require &username and password to access the Content server
ar: اطلب &اسم مستخدم وكلمة مرور للوصول إلى خادم المحتوى

en: Run server &automatically when calibre starts
ar: شغّل الخادم &تلقائيًا عند بدء كاليبر

en: &Start server
ar: &ابدأ الخادم

en: St&op server
ar: أ&وقف الخادم

en: &Test server
ar: &اختبر الخادم

en: Show server &logs
ar: أظهر سجلات ال&خادم

en: Do not start calibre automatically when computer is started
ar: لا تبدأ كاليبر تلقائيًا عند بدء تشغيل الكمبيوتر

en: Start calibre when the computer is started
ar: ابدأ كاليبر عند بدء تشغيل الكمبيوتر

en: Currently calibre is set to run automatically when the
                computer starts.  Use this button to disable that.
ar: حاليًا، تم ضبط Calibre ليعمل تلقائيًا عند بدء تشغيل الكمبيوتر. استخدم هذا الزر لتعطيله.

en: Start calibre in the system tray automatically when the computer starts
ar: ابدأ كاليبر في علبة النظام تلقائيًا عند بدء تشغيل الكمبيوتر

en: Content server listening at: %s
ar: خادم المحتوى يستمع على: %s

en: Remember to create at least one user account in the "User accounts" tab
ar: تذكر أن تنشئ حساب مستخدم واحد على الأقل في علامة تبويب "حسابات المستخدمين"

en: Requiring a username/password prevents unauthorized people from accessing your calibre library. It is also needed for some features such as making any changes to the library as well as last read position/annotation syncing.
ar: يتطلب اسم مستخدم/كلمة مرور لمنع الأشخاص غير المصرح لهم من الوصول إلى مكتبة calibre الخاصة بك. وهو ضروري أيضًا لبعض الميزات مثل إجراء أي تغييرات على المكتبة بالإضافة إلى مزامنة آخر موضع قراءة/تعليق.

en: Change password for {}
ar: غيّر كلمة المرور لـ {}

en: Add new user
ar: أضف مستخدمًا جديدًا

en: Set the password for this user
ar: عيّن كلمة المرور لهذا المستخدم

en: &Repeat password:
ar: &أعد كتابة كلمة المرور:

en: Empty username
ar: اسم المستخدم فارغ

en: You must enter a username
ar: يجب عليك إدخال اسم مستخدم

en: Username already exists
ar: اسم المستخدم موجود بالفعل

en: A user with the username {} already exists. Please choose a different username.
ar: يوجد بالفعل مستخدم باسم المستخدم {}. يرجى اختيار اسم مستخدم مختلف.

en: Username is not valid
ar: اسم المستخدم غير صالح

en: Password do not match
ar: كلمة المرور غير متطابقة

en: The two passwords you entered do not match!
ar: كلمتي المرور اللتان أدخلتهما غير متطابقتين!

en: Empty password
ar: كلمة المرور فارغة

en: You must enter a password for this user
ar: يجب عليك إدخال كلمة مرور لهذا المستخدم

en: Invalid password
ar: كلمة مرور غير صالحة

en: Further &restrict access to books in this library that match:
ar: &قيد الوصول إلى الكتب في هذه المكتبة بشكل إضافي التي تطابق:

en: A search expression
ar: تعبير بحث

en: A search expression. If specified, access will be further restricted to only those books that match this expression. For example: tags:"=Share"
ar: تعبير بحث. إذا تم تحديده، سيتم تقييد الوصول بشكل أكبر ليشمل فقط الكتب التي تطابق هذا التعبير. على سبيل المثال: tags:"=Share"

en: Change library access permissions for {}
ar: غيّر أذونات الوصول إلى المكتبة لـ {}

en: All except the specified libraries
ar: الكل باستثناء المكتبات المحددة

en: All libraries
ar: جميع المكتبات

en: Only the specified libraries
ar: المكتبات المحددة فقط

en: Allow access to:
ar: اسمح بالوصول إلى:

en: Specify the libraries below:
ar: حدد المكتبات أدناه:

en: No libraries specified
ar: لم يتم تحديد أي مكتبات

en: You have not specified any libraries
ar: لم تحدد أي مكتبات

en: <b>{} is allowed access to all libraries
ar: <b>{} يُسمح له بالوصول إلى جميع المكتبات

en: {} is allowed access only to the libraries whose names <b>match</b> one of the names specified below.
ar: يُسمح لـ {} بالوصول فقط إلى المكتبات التي تتطابق أسماؤها مع أحد الأسماء المحددة أدناه.

en: {} is allowed access to all libraries, <b>except</b> those whose names match one of the names specified below.
ar: يُسمح لـ {} بالوصول إلى جميع المكتبات، <b>باستثناء</b> تلك التي تتطابق أسماؤها مع أحد الأسماء المحددة أدناه.

en: Allow {} to make &changes (i.e. grant write access)
ar: اسمح لـ {} بإجراء &تغييرات (أي منح حق الوصول للكتابة)

en: If enabled, allows the user to make changes to the library. Adding books/deleting books/editing metadata, etc.
ar: إذا تم التمكين، يسمح للمستخدم بإجراء تغييرات على المكتبة. إضافة كتب/حذف كتب/تعديل البيانات الوصفية، وما إلى ذلك.

en: Allow {} to change their password via the web
ar: السماح لـ {} بتغيير كلمة المرور الخاصة بهم عبر واجهة الويب

en: If enabled, allows the user to change their own password via the web interface
ar: إذا تم تمكينه، يسمح للمستخدم بتغيير كلمة المرور الخاصة به عبر واجهة الويب

en: Change &password
ar: غيّر كلمة ال&مرور

en: {} is currently only allowed to access the library named: {} | {} is currently only allowed to access the libraries named: {}
ar[0]: يُسمح لـ {} حاليًا بالوصول فقط إلى المكتبة المسماة: {}
ar[1]: يُسمح لـ {} حاليًا بالوصول فقط إلى المكتبات المسماة: {}
ar[2]: يُسمح لـ {} حاليًا بالوصول فقط إلى المكتبات المسماة: {}
ar[3]: يُسمح لـ {} حاليًا بالوصول فقط إلى المكتبات المسماة: {}
ar[4]: يُسمح لـ {} حاليًا بالوصول فقط إلى المكتبات المسماة: {}
ar[5]: يُسمح لـ {} حاليًا بالوصول فقط إلى المكتبات المسماة: {}

en: Change the allowed libraries
ar: غيّر المكتبات المسموح بها

en: {} is currently not allowed to access the library named: {} | {} is currently not allowed to access the libraries named: {}
ar[0]: لا يُسمح لـ {} حاليًا بالوصول إلى المكتبة المسماة: {}
ar[1]: لا يُسمح لـ {} حاليًا بالوصول إلى المكتبات المسماة: {}
ar[2]: لا يُسمح لـ {} حاليًا بالوصول إلى المكتبات المسماة: {}
ar[3]: لا يُسمح لـ {} حاليًا بالوصول إلى المكتبات المسماة: {}
ar[4]: لا يُسمح لـ {} حاليًا بالوصول إلى المكتبات المسماة: {}
ar[5]: لا يُسمح لـ {} حاليًا بالوصول إلى المكتبات المسماة: {}

en: Change the blocked libraries
ar: غيّر المكتبات المحظورة

en: {} is currently allowed access to all libraries
ar: يُسمح لـ {} حاليًا بالوصول إلى جميع المكتبات

en: Restrict the &libraries {} can access
ar: قيد المكتبات التي يمكن لـ {} الوصول إليها

en: &Add user
ar: &أضف مستخدمًا

en: &Remove user
ar: &احذف مستخدمًا

en: Here you can create a template to control what data is shown when using the <i>Custom list</i> mode for the book list
ar: هنا يمكنك إنشاء قالب للتحكم في البيانات المعروضة عند استخدام وضع <i>القائمة المخصصة</i> لقائمة الكتب

en: Show a cover &thumbnail
ar: أظهر &صورة مصغرة للغلاف

en: Thumbnail &height:
ar: ارتفاع ال&صورة المصغرة:

en: Entry &height:
ar: ارتفاع ال&إدخال:

en: The height for each entry. The special value "auto" causes a height to be calculated based on the number of lines in the template. Otherwise, use a CSS length, such as 100px or 15ex
ar: ارتفاع كل إدخال. القيمة الخاصة "auto" تتسبب في حساب الارتفاع بناءً على عدد الأسطر في القالب. بخلاف ذلك، استخدم طول CSS، مثل 100px أو 15ex

en: &Long text fields:
ar: حقول النص ال&طويل:

en: A comma separated list of fields that will be added at the bottom of every entry. These fields are interpreted as containing HTML, not plain text.
ar: قائمة مفصولة بفواصل من الحقول التي ستُضاف في أسفل كل إدخال. تُفسر هذه الحقول على أنها تحتوي على HTML، لا نص عادي.

en: The template below will be interpreted as HTML and all {{fields}} will be replaced by the actual metadata, if available. For custom columns use the column lookup name, for example: #mytags. You can use {0} as a separator to split a line into multiple columns.
ar: سيتم تفسير القالب أدناه على أنه HTML وستُستبدل جميع {{fields}} بالبيانات الوصفية الفعلية، إذا كانت متوفرة. للأعمدة المخصصة، استخدم اسم بحث العمود، على سبيل المثال: #mytags. يمكنك استخدام {0} كفاصل لتقسيم السطر إلى عدة أعمدة.

en: &Import template
ar: ا&ستورد قالبًا

en: E&xport template
ar: &صدّر القالب

en: Choose template file
ar: اختر ملف القالب

en: Template files
ar: ملفات القوالب

en: Book
ar: الكتاب

en: URL type:
ar: نوع الرابط:

en: URL:
ar: الرابط:

en: Missing author placeholder
ar: عنصر نائب للمؤلف مفقود

en: The URL {0} does not contain the {1} placeholder
ar: الرابط {0} لا يحتوي على العنصر النائب {1}

en: Missing title placeholder
ar: عنصر نائب للعنوان مفقود

en: Add new locations to search for books or authors using the "Search the internet" feature of the Content server. The URLs should contain {author} which will be replaced by the author name and, for book URLs, {title} which will be replaced by the book title.
ar: أضف مواقع جديدة للبحث عن الكتب أو المؤلفين باستخدام ميزة "البحث في الإنترنت" في خادم المحتوى. يجب أن تحتوي الروابط على {author} والتي سيتم استبدالها باسم المؤلف، وبالنسبة لروابط الكتب، {title} والتي سيتم استبدالها بعنوان الكتاب.

en: &Add URL
ar: &أضف رابطًا

en: Export URLs
ar: صدِّر الروابط

en: Import URLs
ar: استورد الروابط

en: Choose URLs file
ar: اختر ملف الروابط

en: URL files
ar: ملفات الروابط

en: &Main
ar: ال&رئيسي

en: &User accounts
ar: حسابات ال&مستخدمين

en: Book &list template
ar: قالب قائمة ال&كتب

en: &Search the internet
ar: &ابحث في الإنترنت

en: Failed to start Content server
ar: فشل بدء خادوم المحتوى

en: Error log:
ar: سجل الأخطاء:

en: No error log found
ar: لم يتم العثور على سجل أخطاء

en: Access log:
ar: سجل الوصول:

en: No access log found
ar: لم يتم العثور على سجل وصول

en: The server log files are in: {}
ar: ملفات سجل الخادم موجودة في: {}

en: &Clear logs
ar: &امسح السجلات

en: Server running
ar: الخادم قيد التشغيل

en: Cannot clear logs while the server is running. First stop the server.
ar: لا يمكن مسح السجلات أثناء تشغيل الخادم. أوقف الخادم أولاً.

en: No users specified
ar: لم يتم تحديد مستخدمين

en: You have turned on the setting to require passwords to access the Content server, but you have not created any user accounts. Create at least one user account in the "User accounts" tab to proceed.
ar: لقد قمت بتشغيل إعداد طلب كلمات المرور للوصول إلى خادم المحتوى، ولكنك لم تنشئ أي حسابات مستخدمين. يرجى إنشاء حساب مستخدم واحد على الأقل في علامة تبويب "حسابات المستخدمين" للمتابعة.

en: Invalid trusted IPs
ar: عناوين IP موثوقة غير صالحة

en: You need to restart the server for changes to take effect
ar: تحتاج إلى إعادة تشغيل الملقم لتصبح التغييرات نافذة المفعول

en: 
            <p>Here you can add and remove functions used in template processing. A
            template function is written in Python. It takes information from the
            book, processes it in some way, then returns a string result. Functions
            defined here are usable in templates in the same way that builtin
            functions are usable. The function must be named <b>evaluate</b>, and
            must have the signature shown below.</p>
            <p><code>evaluate(self, formatter, kwargs, mi, locals, your parameters)
            &rarr; returning a Unicode string</code></p>
            <p>The parameters of the evaluate function are:
            <ul>
            <li><b>formatter</b>: the instance of the formatter being used to
            evaluate the current template. You can use this to do recursive
            template evaluation.</li>
            <li><b>kwargs</b>: a dictionary of metadata. Field values are in this
            dictionary.</li>
            <li><b>mi</b>: a <i>Metadata</i> instance. Used to get field information.
            This parameter can be None in some cases, such as when evaluating
            non-book templates.</li>
            <li><b>locals</b>: the local variables assigned to by the current
            template program.</li>
            <li><b>your parameters</b>: you must supply one or more formal
            parameters. The number must match the arg count box, unless arg count is
            -1 (variable number or arguments), in which case the last argument must
            be *args. Note that when a function is called in basic template
            mode at least one argument is always passed. It is
            supplied by the formatter.</li>
            </ul></p>
            <p>
            The following example function checks the value of the field. If the
            field is not empty, the field's value is returned, otherwise the value
            EMPTY is returned.
            <pre>
            name: my_ifempty
            arg count: 1
            doc: my_ifempty(val) -- return val if it is not empty, otherwise the string 'EMPTY'
            program code:
            def evaluate(self, formatter, kwargs, mi, locals, val):
                if val:
                    return val
                else:
                    return 'EMPTY'</pre>
            This function can be called in any of the three template program modes:
            <ul>
            <li>single-function mode: {tags:my_ifempty()}</li>
            <li>template program mode: {tags:'my_ifempty($)'}</li>
            <li>general program mode: program: my_ifempty(field('tags'))</li>
            </p>
ar: 
    <p>هنا يمكنك إضافة وإزالة الوظائف المستخدمة في معالجة القوالب. تُكتب دالة القالب بلغة بايثون. تأخذ معلومات من الكتاب، وتعالجها بطريقة ما، ثم تُرجع نتيجة سلسلة نصية. يمكن استخدام الوظائف المعرفة هنا في القوالب بنفس الطريقة التي يمكن بها استخدام الوظائف المدمجة. يجب تسمية الدالة <b>evaluate</b>، ويجب أن تحتوي على التوقيع الموضح أدناه.</p>
            <p><code>evaluate(self, formatter, kwargs, mi, locals, معلماتك) &rarr; إرجاع سلسلة Unicode</code></p>
            <p>معلمات دالة evaluate هي:
            <ul>
            <li><b>formatter</b>: نسخة المنسق المستخدمة لتقييم القالب الحالي. يمكنك استخدام هذا لإجراء تقييم قالب متكرر.</li>
            <li><b>kwargs</b>: قاموس من البيانات الوصفية. قيم الحقول موجودة في هذا القاموس.</li>
            <li><b>mi</b>: نسخة <i>Metadata</i>. تُستخدم للحصول على معلومات الحقول. يمكن أن تكون هذه المعلمة None في بعض الحالات، مثل عند تقييم القوالب غير الخاصة بالكتب.</li>
            <li><b>locals</b>: المتغيرات المحلية المعينة بواسطة برنامج القالب الحالي.</li>
            <li><b>معلماتك</b>: يجب عليك توفير معلمة رسمية واحدة أو أكثر. يجب أن يتطابق العدد مع مربع عدد الوسائط، إلا إذا كان عدد الوسائط -1 (عدد متغير أو وسائط)، وفي هذه الحالة يجب أن تكون الحجة الأخيرة *args. لاحظ أنه عند استدعاء دالة في وضع القالب الأساسي، يتم تمرير حجة واحدة على الأقل دائمًا. يتم توفيرها بواسطة المنسق.</li>
            </ul></p>
            <p>
            تتحقق دالة المثال التالية من قيمة الحقل. إذا لم يكن الحقل فارغًا، تُرجع قيمة الحقل، وإلا تُرجع القيمة EMPTY.
            <pre>
            name: my_ifempty
            arg count: 1
            doc: my_ifempty(val) -- تُرجع val إذا لم تكن فارغة، وإلا تُرجع السلسلة 'EMPTY'
            program code:
            def evaluate(self, formatter, kwargs, mi, locals, val):
                if val:
                    return val
                else:
                    return 'EMPTY'</pre>
            يمكن استدعاء هذه الدالة في أي من أوضاع برنامج القالب الثلاثة:
            <ul>
            <li>وضع الدالة الواحدة: {tags:my_ifempty()}</li>
            <li>وضع برنامج القالب: {tags:'my_ifempty($)'}</li>
            <li>وضع البرنامج العام: program: my_ifempty(field('tags'))</li>
            </p>

en: 
            <p>
            Here you can create, edit (replace), and delete stored templates used
            in template processing. You use a stored template in another template as
            if it were a template function, for example 'some_name(arg1, arg2...)'.</p>
    
            <p>Stored templates must use General Program Mode or Python Template
            Mode -- they must begin with the text '{0}' or '{1}'. You retrieve
            arguments passed to a GPM stored template using the '{2}()' template
            function, as in '{2}(var1, var2, ...)'. The passed arguments are copied
            to the named variables. Arguments passed to a Python template are in the
            '{2}' attribute (a list) of the '{3}' parameter. Arguments are always
            strings.</p>
    
            <p>For example, this stored GPM template checks if any items are in a
            list, returning '1' if any are found and '' if not.</p>
            <p>
            Template name: items_in_list<br>
            Template contents:<pre>
            program:
                arguments(lst='No list argument given', items='');
                r = '';
                for l in items:
                    if str_in_list(lst, ',', l, '1', '') then
                        r = '1';
                        break
                    fi
                rof;
                r</pre>
            You call the stored template like this:<pre>
            program: items_in_list($#genre, 'comics, foo')</pre>
            See the template language tutorial for more information.</p>
            </p>
ar: 
            <p>
            هنا يمكنك إنشاء وتعديل (استبدال) وحذف القوالب المخزنة المستخدمة
            في معالجة القوالب. يمكنك استخدام قالب مخزن في قالب آخر كما لو كان
            دالة قالب، على سبيل المثال 'some_name(arg1, arg2...)'.</p>
    
            <p>يجب أن تستخدم القوالب المخزنة وضع البرنامج العام أو وضع قالب بايثون
            -- يجب أن تبدأ بالنص '{0}' أو '{1}'. يمكنك استرداد
            الوسائط الممررة إلى قالب GPM المخزن باستخدام دالة قالب '{2}()'،
            كما في '{2}(var1, var2, ...)'. يتم نسخ الوسائط الممررة
            إلى المتغيرات المسماة. توجد الوسائط الممررة إلى قالب بايثون في السمة
            '{2}' (قائمة) لمعلمة '{3}'. الوسائط هي دائمًا
            سلاسل نصية.</p>
    
            <p>على سبيل المثال، يتحقق قالب GPM المخزن هذا مما إذا كانت أي عناصر موجودة في قائمة،
            ويعيد '1' إذا تم العثور على أي منها و'' إذا لم يتم العثور على أي شيء.</p>
            <p>
            اسم القالب: items_in_list<br>
            محتويات القالب:<pre>
            program:
                arguments(lst='لم تُعطَ حجة قائمة', items='');
                r = '';
                for l in items:
                    if str_in_list(lst, ',', l, '1', '') then
                        r = '1';
                        break
                    fi
                rof;
                r</pre>
            يمكنك استدعاء القالب المخزن هكذا:<pre>
            program: items_in_list($#genre, 'comics, foo')</pre>
            انظر إلى دليل لغة القوالب لمزيد من المعلومات.</p>
            </p>

en: Show help
ar: أظهر المساعدة

en: Hide help
ar: إخفاء المساعدة

en: The template functions saved in the library are corrupt. Do you want to delete them? Answering 'Yes' will delete all the functions.
ar: وظائف القوالب المحفوظة في المكتبة تالفة. هل تريد حذفها؟ الإجابة بـ 'نعم' ستحذف جميع الوظائف.

en: You cannot delete a built-in function
ar: لا يمكنك حذف وظيفة مدمجة

en: Function not defined
ar: الدالة غير معرّفة

en: Name cannot be empty
ar: لا يمكن أن يكون الاسم فارغًا

en: Name %s already used
ar: الاسم %s مستخدم بالفعل

en: The name {} is already used for stored template
ar: الاسم {} مستخدم بالفعل لقالب مخزن

en: Setting argument count to zero means that this function cannot be used in single function mode. Is this OK?
ar: تعيين عدد الوسائط إلى صفر يعني أنه لا يمكن استخدام هذه الدالة في وضع الدالة الواحدة. هل هذا مقبول؟

en: Save the function
ar: احفظ الدالة

en: Cancel the save
ar: إلغاء الحفظ

en: Exception while compiling function
ar: استثناء أثناء تجميع الدالة

en: function source code not available
ar: رمز مصدر الدالة غير متوفر

en: Cannot "test" when no books are selected
ar: لا يمكن "الاختبار" عندما لا يتم تحديد كتب

en: Import stored template
ar: استورد قالبًا مخزنًا

en: You are currently editing a stored template. Save or clear it
ar: أنت تقوم حاليًا بتعديل قالب مخزن. احفظه أو امسحه

en: Import template from file
ar: استورد قالبًا من ملف

en: Saved stored template
ar: تم حفظ القالب المخزن

en: A template with the name "{}" already exists. Do you want to overwrite it?
ar: يوجد بالفعل قالب بالاسم "{}". هل تريد الكتابة فوقه؟

en: Import template
ar: استورد قالبًا

en: <p>Could not import the template. Error:<br>%s
ar: <p>تعذر استيراد القالب. الخطأ:<br>%s

en: Export stored template
ar: صدّر قالبًا مخزنًا

en: No template has been selected for export
ar: لم يتم تحديد قالب للتصدير

en: Export template to file
ar: صدّر القالب إلى ملف

en: Export template
ar: صدّر القالب

en: <p>Could not export the template. Error:<br>%s
ar: <p>تعذر تصدير القالب. الخطأ:<br>%s

en: Stored templates
ar: القوالب المخزنة

en: The name {} is already used by a template function
ar: الاسم {} مستخدم بالفعل بواسطة دالة قالب

en: The stored template must begin with '{0}' or '{1}'
ar: يجب أن يبدأ القالب المخزن بـ '{0}' أو '{1}'

en: Exception while storing template
ar: استثناء أثناء تخزين القالب

en: Changes to the current template will be lost. OK?
ar: سيتم فقدان التغييرات على القالب الحالي. هل هذا مقبول؟

en: Clear the name, template, and documentation boxes
ar: امسح مربعات الاسم والقالب والتوثيق

en: D&elete
ar: ا&حذف

en: <p>Delete the current stored template. The name is cleared. The template
    and documentation are not cleared to make it easier to store the template under a new name</p>
ar: <p>احذف القالب المخزن الحالي. يتم مسح الاسم. لا يتم مسح القالب والتوثيق لتسهيل تخزين القالب باسم جديد</p>

en: &Replace
ar: ا&ستبدل

en: Replace the template and documentation for the template with the given name.
ar: استبدل القالب والتوثيق للقالب بالاسم المعطى.

en: C&reate
ar: أ&نشئ

en: <p>Create a new stored template with the given name. You must enter the template
    text before pushing this button.</p>
ar: <p>أنشئ قالبًا مخزنًا جديدًا بالاسم المعطى. يجب عليك إدخال نص القالب قبل الضغط على هذا الزر.</p>

en: Im&port
ar: ا&ستورد

en: <p>Import a stored template from a file created by the Export
    function. The import includes the name, the template, and the documentation.</p><p>
    If a stored template with the imported name already exists then you are asked if you want to replace its
    program and documentation with what is in the file.</p><p>
    After the import, press the Create or Replace button as appropriate to save the changes.</p>
ar: <p>استورد قالبًا مخزنًا من ملف تم إنشاؤه بواسطة دالة التصدير. يتضمن الاستيراد الاسم والقالب والوثائق.</p><p>
    إذا كان هناك قالب مخزن بالاسم المستورد موجودًا بالفعل، فسيُطلب منك ما إذا كنت تريد استبدال برنامجه ووثائقه بما هو موجود في الملف.</p><p>
    بعد الاستيراد، اضغط على زر إنشاء أو استبدال حسب الاقتضاء لحفظ التغييرات.</p>

en: <p>Export the current stored template to a file. The file contains
    the name, the template, and the documentation.</p>
ar: <p>صدّر القالب المخزن الحالي إلى ملف. يحتوي الملف على الاسم والقالب والوثائق.</p>

en: Edit docs
ar: عدّل الوثائق

en: Open an editor for function documentation
ar: افتح محرّرًا لتوثيق الدوال

en: Open a template tester dialog to use a template to test stored templates
ar: افتح حوار فاحص القوالب لتستخدم قالبًا لفحص القوالب المخزونة

en: &Stored Templates
ar: القوالب ال&مخزنة

en: Show &only user defined template functions
ar: اظهر دوال القوالب المعرّفة من طرف ال&مستخدم فقط

en: <p>If checked the 'Function' box will show only user defined
    template functions. If unchecked the box will show both system and user defined
    functions. Unchecking can be useful for copying source of a system function to create
    a new related user defined function.</p>
ar: <p>إذا تم تحديد هذا الخيار، سيعرض مربع 'الدالة' دوال القوالب المعرفة من قبل المستخدم فقط.
    إذا لم يتم تحديد هذا الخيار، فسيعرض المربع دوال النظام والدوال المعرفة من قبل المستخدم على حد سواء.
    يمكن أن يكون إلغاء التحديد مفيدًا لنسخ مصدر دالة نظام لإنشاء دالة معرفة من قبل المستخدم جديدة ذات صلة.</p>

en: F&unction:
ar: ال&دالة:

en: Enter the name of the function to create.
ar: أدخل اسم الدالة المراد إنشاؤها.

en: Argument &count:
ar: عدد ال&وسائط:

en: Set this to -1 if the function takes a variable number of arguments
ar: اضبط هذا على -1 إذا كانت الدالة تأخذ عددًا متغيرًا من الوسائط

en: Replace
ar: استبدل

en: P&rogram code (Follow Python indenting rules):
ar: رمز ال&برنامج (اتبع قواعد مسافات بايثون البادئة):

en: &Template functions
ar: دوال ال&قوالب

en: Choose a texture
ar: اختر نسيجًا

en: The builtin textures come from <a href="{}">subtlepatterns.com</a>.
ar: النسيج المضمّن يأتي من <a href="{}">subtlepatterns.com</a>.

en: Add texture
ar: أضف نسيجًا

en: Remove texture
ar: احذف نسيجًا

en: Cannot remove builtin textures
ar: لا يمكن إزالة الأنسجة المدمجة

en: Donate to support the development of calibre
ar: تبرّع لدعم تطوير كاليبر

en: Location Manager
ar: مدير المواضع

en: Switch between library and device views
ar: بدّل بين عرض المكتبة والجهاز

en: Separator
ar: فاصل

en: %d books
ar: كتب  %d

en: The main toolbar
ar: شريط الأدوات الرئيسي

en: The main toolbar when a device is connected
ar: شريط الأدوات الرئيسي عندما يكون جهاز ما موصولاً

en: The optional second toolbar
ar: شريط الأدوات الثاني الاختياري

en: The buttons on the search bar
ar: الأزرار على شريط البحث

en: The menubar
ar: شريط القوائم

en: The menubar when a device is connected
ar: شريط القوائم عندما يكون جهاز ما موصولاً

en: The context menu for the books in the calibre library
ar: قائمة السياق للكتب في مكتبة كاليبر

en: The context menu for the split book list
ar: قائمة السياق لقائمة شطر الكتب

en: The context menu for the books on the device
ar: قائمة السياق للكتب في الجهاز

en: The context menu for the Cover browser
ar: قائمة السياق لمتصفح الأغلفة

en: Click to choose toolbar or menu to customize
ar: انقر لتختار شريط أدوات أو قائمة لتخصيصها

en: Cannot add the actions %s to this location
ar: لا يمكن إضافة الإجراءات %s إلى هذا الموقع

en: Cannot remove the actions %s from this location
ar: لا يمكن إزالة الإجراءات %s من هذا الموقع

en: Preferences missing
ar: التفضيلات مفقودة

en: The Preferences action must be in either the main toolbar or the menubar.
ar: يجب أن يكون إجراء التفضيلات في شريط الأدوات الرئيسي أو شريط القوائم.

en: Location manager missing
ar: مدير المواضع مفقود

en: The Location manager must be in either the main toolbar or the menubar when a device is connected.
ar: يجب أن يكون مدير المواضع موجوداً إمّا في شريط الأدوات الرئيسي أو شريط القوائم عندما يُربَط جهاز.

en: A&vailable actions
ar: الإجراءات ال&متاحة

en: Add selected actions to toolbar
ar: أضف الإجراءات المختارة إلى شريط الأدوات

en: Remove selected actions from toolbar
ar: أزل الإجراءات المختارة من شريط الأدوات

en: &Current actions
ar: الإجراءات ال&حالية

en: Move selected action up
ar: حرّك الإجراء المحدد للأعلى

en: Move selected action down
ar: حرّك الإجراء المحدد للأسفل

en: ID
ar: المعرف

en: This tweak has its default value
ar: هذا التطويع له قيمته الافتراضية

en: This tweak has been customized
ar: هذا التطويع قد خصص

en: Plugin tweaks
ar: تطويعات الإضافة

en: Add/edit tweaks for any custom plugins you have installed. Documentation for these tweaks should be available on the website from where you downloaded the plugins.
ar: أضف/عدّل التطويعات لأي إضافات مخصصة قمت بتثبيتها. يجب أن تكون وثائق هذه التطويعات متاحة على الموقع الذي قمت بتنزيل الإضافات منه.

en: Values for the tweaks are shown below. Edit them to change the behavior of calibre. Your changes will only take effect <b>after a restart</b> of calibre.
ar: تظهر قيم التطويعات أدناه. قم بتعديلها لتغيير سلوك كاليبر. لن تسري تغييراتك إلا <b>بعد إعادة تشغيل</b> كاليبر.

en: Edit tweaks for any custom plugins you have installed
ar: عدّل التطويعات لأي إضافات مخصصة قمت بتثبيتها

en: &Plugin tweaks
ar: تطويعات ال&إضافة

en: Restore this tweak to its default value
ar: أعد هذا التطويع إلى قيمته الافتراضية

en: &Reset this tweak
ar: &أعد ضبط هذا التطويع

en: Search for tweak
ar: البحث عن تطويع

en: There was a syntax error in your tweak. Click the "Show details" button for details.
ar: حدث خطأ في بناء الجملة في تعديلك. انقر على زر "إظهار التفاصيل" للمزيد من المعلومات.

en: Invalid tweaks
ar: تطويعات غير صالحة

en: The tweaks you entered are invalid, try resetting the tweaks to default and changing them one by one until you find the invalid setting.
ar: التعديلات التي أدخلتها غير صالحة، حاول إعادة تعيين التعديلات إلى الافتراضي وتغييرها واحدة تلو الأخرى حتى تجد الإعداد غير الصالح.

en: Could not find any tweaks matching <i>{}</i>
ar: لم يتم العثور على أي تطويعات مطابقة لـ <i>{}</i>

en: View log
ar: اعرض السجل

en: Title-case
ar: ليكن ح عنوان

en: Create the rule below, the rule can be used to modify publishers
ar: أنشئ القاعدة أدناه، يمكن استخدام القاعدة لتعديل الناشرين

en: the publisher, if the publisher name
ar: الناشر، إذا كان اسم الناشر

en: You must provide a value for the publisher name to match
ar: يجب عليك توفير قيمة لاسم الناشر للمطابقة

en: <b>{action}</b> the publisher name, if it <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>
ar: <b>{action}</b> اسم الناشر، إذا كان <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>

en: You can specify rules to manipulate publisher names here. Click the "Add Rule" button below to get started. The rules will be processed in order for every publisher.
ar: يمكنك تحديد قواعد لمعالجة أسماء الناشرين هنا. انقر على زر "إضافة قاعدة" أدناه للبدء. ستتم معالجة القواعد بالترتيب لكل ناشر.

en: Test publisher mapping rules
ar: اختبر قواعد ربط الناشرين

en: Enter a publisher name to test:
ar: أدخل اسم ناشر للاختبار:

en: Enter publisher and click the "Test" button
ar: أدخل الناشر وانقر على زر "اختبار"

en: Edit publisher mapping rules
ar: عدّل قواعد ربط الناشرين

en: Choose files
ar: اختر ملفات

en: Collecting metadata...
ar: تجميع البيانات الوصفية...

en: Saving %d books...
ar: حفظ %d كتب...

en: Copying files and writing metadata...
ar: ينسخ الملفات ويكتب البيانات الوصفية...

en: Copying files...
ar: نسخ الملفات...

en: Could not save books to disk, click "Show details" for more information
ar: تعذر حفظ الكتب على القرص، انقر على "إظهار التفاصيل" للمزيد من المعلومات

en: The update metadata worker process crashed while processing the book %s. Saving is aborted.
ar: تعطلت عملية عامل تحديث البيانات الوصفية أثناء معالجة الكتاب %s. تم إلغاء الحفظ.

en: Requested formats not available
ar: التنسيقات المطلوبة غير متاحة

en: No %s format file present
ar: لا يوجد ملف بتنسيق %s

en: Failed to save: {0} by {1} to disk, with error:
ar: فشل حفظ: {0} بواسطة {1} إلى القرص، مع خطأ:

en: Failed to save the {2} format of: {0} by {1} to disk, with error:
ar: فشل حفظ تنسيق {2} من: {0} بواسطة {1} إلى القرص، مع خطأ:

en: Failed to update the metadata in the {2} format of: {0} by {1}, with error:
ar: فشل تحديث البيانات الوصفية في تنسيق {2} من: {0} بواسطة {1}، مع خطأ:

en: Failed to update the metadata in all formats of: {0} by {1}, with error:
ar: فشل تحديث البيانات الوصفية في جميع تنسيقات: {0} بواسطة {1}، مع خطأ:

en: Failed to update metadata in some books, click "Show details" for more information
ar: فشل تحديث البيانات الوصفية في بعض الكتب، انقر على "إظهار التفاصيل" للمزيد من المعلومات

en: Failed to save any books to disk, click "Show details" for more information
ar: فشل حفظ أي كتب على القرص، انقر على "إظهار التفاصيل" للمزيد من المعلومات

en: Failed to save some books to disk, click "Show details" for more information
ar: فشل حفظ بعض الكتب على القرص، انقر على "إظهار التفاصيل" للمزيد من المعلومات

en: Error while saving
ar: خطأ أثناء الحفظ

en: Paste and &search
ar: الصق و &ابحث

en: &Paste
ar: &الصق

en: Invert current search
ar: اعكس البحث الحالي

en: Copy search as URL
ar: انسخ البحث كرابط

en: &Clear search history
ar: &امسح سجل البحث

en: Search (For advanced search click the gear icon to the left)
ar: بحث (للبحث المتقدم انقر أيقونة التروس إلى اليسار)

en: Start search
ar: إبدأ البحث

en: Enable or disable search highlighting.
ar: تفعيل أو تعطيل تمييز البحث.

en: Highlight search results
ar: ميّز نتائج البحث

en: This will change how searching works. When you search, instead of showing only the matching books, all books will be shown with the matching books highlighted. Are you sure this is what you want?
ar: سيغير هذا كيفية عمل البحث. عند البحث، بدلاً من إظهار الكتب المطابقة فقط، ستظهر جميع الكتب مع تمييز الكتب المطابقة. هل أنت متأكد أن هذا ما تريده؟

en: Filter
ar: مصفي

en: Add Saved search
ar: أضف بحثاً محفوظاً

en: Get Saved search expression
ar: الحصول على نعبير بحث محفوظ

en: Current search is not a saved search
ar: البحث الحالي ليس بحثاً محفوظاً

en: Create a Virtual library based on %s
ar: أنشيء مكتبة افتراضية استناداً إلى %s

en: Filter {}
ar: مصفي {}

en: Match any of the selected %s
ar: مطابَقة أيّ من %s المحددة

en: Match all of the selected %s
ar: مطابَقة كل %s المحددة

en: Edit Virtual library
ar: تعديل المكتبة الافتراضية

en: Create Virtual library
ar: إنشاء مكتبة افتراضية

en: Virtual library &name:
ar: إ&س‍م المكتبة الافتراضية:

en: &Search expression:
ar: تعبير ال‍&‍ب‍حث:

en: Create a Virtual library based on:
ar: أنشيء مكتبة افتراضية استناداً إلى:

en: Publishers
ar: الناشرون

en: 
                <h2>Virtual libraries</h2>
    
                <p>With <i>Virtual libraries</i>, you can restrict calibre to only show
                you books that match a search. When a Virtual library is in effect, calibre
                behaves as though the library contains only the matched books. The Tag browser
                display only the tags/authors/series/etc. that belong to the matched books and any searches
                you do will only search within the books in the Virtual library. This
                is a good way to partition your large library into smaller and easier to work with subsets.</p>
    
                <p>For example you can use a Virtual library to only show you books with the tag <i>Unread</i>
                or only books by <i>My favorite author</i> or only books in a particular series.</p>
    
                <p>More information and examples are available in the
                <a href="%s">User Manual</a>.</p>
ar: 
                <h2>المكتبات الافتراضية</h2>
    
                <p>بـ <i>المكتبات الافتراضية</i>، يمكنك قصر كاليبر على إظهار كتبك
                التي تُطابق بحثاً ما فقط. عندما تكون مكتبة افتراضية ما قيد التفعيل، فإنّ كاليبر
                يتصرف كما لو أنّ المكتبة تحتوي فقط الكتب المطابِقة. متصفح الوسوم يعرض
                فقط الوسوم/المؤلفين/السلاسل/وغيرها العائدة الى الكتب المطابِقة، وأية عمليات
                بحث تقوم بها ستبحث فقط ضمن الكتب في المكتبة الافتراضية. هذه طريقة جيدة
                لتقسيم مكتبتك الكبيرة إلى أقسام ثانوية أصغر وأسهل للعمل معها.</p>
    
                <p>مثلا يمكنك استخدام المكتبة الافتراضية لتُظهر فقط الكتب ذات الوسم <i>غير مقروء</i>
                أو فقط الكتب لـ <i>مؤلفي المفضل</i> أو فقط الكتب في سلسلة محددة.</p>
    
                <p>تتوفر معلومات وأمثلة أكثر في 
                <a href="%s">دليل المستخدم</a>.</p>

en: Saved searches recognized in the expression:
ar: عمليات البحث المحفوظة التي يميّزها التعبير:

en: Search text changed
ar: نص البحث تغيّر

en: The Virtual library name or the search text has changed. Do you want to discard these changes?
ar: اسم المكتبة الافتراضية أو نص البحث قد تغيّر. هل تريد تجاهل هذه التغييرات؟

en: No name
ar: بلا اسم

en: You must provide a name for the new Virtual library
ar: يجب أن تعطي إسماً للمكتبة الإفتراضية الجديدة

en: A Virtual library name cannot begin with "*"
ar: لا يمكن لاسم المكتبة الافتراضية أن يبدأ بـ "*"

en: Name already in use
ar: الاسم مستخدم بالفعل

en: That name is already in use. Do you want to replace it with the new search?
ar: هذا الاسم مستخدم بالفعل. هل تريد استبداله بالبحث الجديد؟

en: No search string
ar: لا توجد سلسلة بحث

en: You must provide a search to define the new Virtual library
ar: يجب أن توفّر بحثاً لتعرّف المكتبة الإفتراضية الجديدة

en: Invalid search
ar: بحث غير صالح

en: The search in the search box is not valid
ar: البحث في مربع البحث غير صالح

en: Search found no books
ar: لم يجد البحث كتباً

en: The search found no books, so the Virtual library will be empty. Do you really want to use that search?
ar: لم يجد البحث كتباً، لذا ستكون المكتبة الإفتراضية فارغة. أتريد حقاً استخدام ذلك البحث؟

en: *current search
ar: *البحث الحالي

en: Virtual library from current search
ar: مكتبة افتراضية من البحث الحالي

en: Create a temporary Virtual library from the current search
ar: أنشئ مكتبة افتراضية مؤقتة من البحث الحالي

en: Use a "Virtual library" to show only a subset of the books present in this library
ar: استخدم "مكتبة إفتراضية" لتُظهر فقط مجموعة جزئية من الكتب الموجودة في المكتبة

en: (all books)
ar: (جميع الكتب)

en: Additional restriction
ar: قيد إضافي

en: Remove Virtual library
ar: إزالة المكتبة الإفتراضية

en: Show Virtual libraries as tabs
ar: أظهر المكتبات الافتراضية كألسنة

en: Are you sure you want to remove the Virtual library <b>{0}</b>?
ar: أأنت متأكد أنك تريد إزالة المكتبة الإفتراضية <b>{0}</b>؟

en: No Virtual libraries
ar: لا توجد مكتبات افتراضية

en: No Virtual libraries present, create some first
ar: لا توجد مكتبات افتراضية، أنشيء مكتبة أولاً

en: <p>Quickly choose a Virtual library by typing in just a few characters from the library name into the field above.
            For example, if want to choose the VL:
            {example}
            Simply type in the characters:
            {chars}
            and press Enter.
ar: <p>اختر مكتبة افتراضية بسرعة بكتابة بضعة أحرف فقط من اسم المكتبة في الحقل أعلاه.
    على سبيل المثال، إذا أردت اختيار المكتبة الافتراضية VL:
     {example}
    اكتب الأحرف التالية:
    {chars}
    واضغط على Enter.

en: Choose Virtual library
ar: إختر مكتبة وهمية

en: Create the rule below, the rule can be used to modify series
ar: أنشئ القاعدة أدناه، يمكن استخدام القاعدة لتعديل السلاسل

en: the series, if the series name
ar: السلسلة، إذا كان اسم السلسلة

en: You must provide a value for the series name to match
ar: يجب عليك توفير قيمة لاسم السلسلة للمطابقة

en: <b>{action}</b> the series name, if it <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>
ar: <b>{action}</b> اسم السلسلة، إذا كان <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>

en: You can specify rules to manipulate series names here. Click the "Add Rule" button below to get started. The rules will be processed in order for every series.
ar: يمكنك تحديد قواعد لمعالجة أسماء السلسلة هنا. انقر على زر "إضافة قاعدة" أدناه للبدء. ستتم معالجة القواعد بالترتيب لكل سلسلة.

en: Test series mapping rules
ar: اختبر قواعد ربط السلسلة

en: Enter a series name to test:
ar: أدخل اسم سلسلة للاختبار:

en: Enter series and click the "Test" button
ar: أدخل السلسلة وانقر على زر "اختبار"

en: Edit series mapping rules
ar: عدّل قواعد ربط السلسلة

en: Starting up, please wait...
ar: البدأ، لطفا انتظر...

en: Added tags:
ar: وسوم مضافة:

en: Open store in external web browser
ar: افتح في متصفح انترنت خارجي

en: &What kind of match to use:
ar: &م‍ا ن‍‍وع التطابق المستخدَم:

en: &All these words:
ar: &ك‍ل هذه الكلمات:

en: This exact &phrase:
ar: هذه العبارة &ب‍الضبط:

en: &One or more of these words:
ar: واح‍د&ة أو أكثر من هذه الكلمات:

en: See the <a href="%s">User Manual</a> for more help
ar: راجع <a href="%s">مرشد المستخدِم</a> لمزيد من المساعدة

en: Enter the title.
ar: أدخل العنوان.

en: &Description:
ar: ال‍&‍وصف:

en: &Headquarters:
ar: الم‍ق‍&‍ر:

en: Search only in specific fields:
ar: ابحث في حقول معيَّنة فقط:

en: Enabled:
ar: مفعّل:

en: DRM:
ar: إدارة الحقوق الرقمية:

en: true
ar: صحيح

en: false
ar: خطأ

en: Affiliate:
ar: منتسب:

en: Nam&e/description...
ar: &الإسم/الوصف...

en: Query
ar: الاستعلام

en: Enable:
ar: مكّن:

en: &All
ar: ال‍&‍ك‍ل

en: &None
ar: &ب‍لا

en: &Invert
ar: ا&ع‍كس

en: Affiliate
ar: منتسب

en: Enabled
ar: مفعّل

en: Headquarters
ar: المقر

en: No DRM
ar: بلا DRM

en: This store is currently disabled and cannot be used in other parts of calibre.
ar: هذا المتجر معطل حاليًا ولا يمكن استخدامه في أجزاء أخرى من كاليبر.

en: This store is currently enabled and can be used in other parts of calibre.
ar: هذا المتجر مفعّل حالياً ويمكن استخدامه في أجزاء أخرى من كاليبر.

en: This store only distributes e-books without DRM.
ar: هذا المتجر يوزّع فقط كتبا الكترونية بلا إدارة حقوق رقمية.

en: This store distributes e-books with DRM. It may have some titles without DRM, but you will need to check on a per title basis.
ar: هذا المتجر يوزع كتبا الكترونية ذات إدارة حقوق رقمية. قد يوجد فيه بعض العناوين بدون إدارة حقوق رقمية، لكن سيتوجب عليك أن تفحص على أساس كل كتاب على حدة.

en: This store is headquartered in %s. This is a good indication of what market the store caters to. However, this does not necessarily mean that the store is limited to that market only.
ar: يقع مقر هذا المتجر في %s. هذا مؤشر جيد على السوق الذي يستهدفه المتجر. ومع ذلك، هذا لا يعني بالضرورة أن المتجر يقتصر على هذا السوق فقط.

en: Buying from this store supports the calibre developer: %s.
ar: الشراء من هذا المتجر يدعم مطوّر كاليبر: %s.

en: This store distributes e-books in the following formats: %s
ar: هذا المتجر يوزع كتبا الكتروينة بالأنساق التالية: %s

en: Configure...
ar: إعداد...

en: Time
ar: الوقت

en: Number of seconds to wait for a store to respond:
ar: عدد ثواني انتظار المتجر ليستجيب:

en: Number of seconds to let a store process results:
ar: عدد ثواني السماح لمتجر أن يعالج النتائج:

en: Display
ar: العرض

en: Maximum number of results to show per store:
ar: أقصى عدد من النتائج تظهر لكل متجر:

en: Open search result in system browser
ar: افتح نتيجة البحث في متصفح النظام

en: Threads
ar: الخيوط

en: Number of search threads to use:
ar: عدد خيوط البحث المراد استخدامها:

en: Number of cache update threads to use:
ar: عدد خيوط تحديث الذاكرة المؤقتة المراد استخدامها:

en: Number of cover download threads to use:
ar: عدد خيوط تنزيل الغلاف المراد استخدامها:

en: Number of details threads to use:
ar: عدد خيوط التفاصيل المراد استخدامها:

en: &Price:
ar: ال‍&س‍عر:

en: Download:
ar: التحميل:

en: Titl&e/author/price...
ar: &ع‍نوان/مؤلف/سعر...

en: Download
ar: تحميل

[ctx: book store in the Get books calibre feature]
en: Store
ar: المتجر

en: Detected price as: %s. Check with the store before making a purchase to verify this price is correct. This price often does not include promotions the store may be running.
ar: جرى استشعار السعر بأنه: %s. دقق مع المتجر قبل إجراء عملية شراء للتحقق من صحة السعر. في الغالب لا يتضمن السعر الترويجات التي قد يجريها المتجر.

en: No price was found
ar: لم يتم العثور على سعر

en: This book as been detected as having DRM restrictions. This book may not work with your reader and you will have limitations placed upon you as to what you can do with this book. Check with the store before making any purchases to ensure you can actually read this book.
ar: جرى استشعار هذا الكتاب على أنّ فيه قيود إدارة حقوق رقمية DRM. قد لا يعمل هذا الكتاب مع قارئك وفُرضَت عليك قيود تخص ما يمكن أن تفعله بهذا الكتاب. دقق مع المتجر قبل إجراء أية مشتريات لتضمن أنّك فعلاً تستطيع قراءة هذا الكتاب.

en: This book has been detected as being DRM Free. You should be able to use this book on any device provided it is in a format calibre supports for conversion. However, before making a purchase double check the DRM status with the store. The store may not be disclosing the use of DRM.
ar: جرى استشعار هذا الكتاب على أنّه حرّ من إدارة الحقوق الرقمية DRM. ينبغي أن تستطيع استخدام هذا الكتاب على أي جهاز شريطة أن يكون بصيغة يدعمها كاليبر للتحويل. لكن، قبل إجراء الشراء تأكد مرتين من حالة إدارة الحقوق الرقمية DRM مع المتجر. قد لا يقوم المتجر ببيان استخدام إدارة الحقوق الرقمية.

en: The DRM status of this book could not be determined. There is a very high likelihood that this book is actually DRM restricted.
ar: تعذر تحديد حالة إدارة الحقوق الرقمية لهذا الكتاب. هناك احتمال كبير جداً أن يكون هذا الكتاب مقيداً بإدارة الحقوق الرقمية.

en: The following formats can be downloaded directly: %s.
ar: يمكن تحميل الصيغ التالية مباشرة: %s.

en: Download...
ar: تحميل...

en: Show in store
ar: اعرض في المتجر

en: Clear search &history
ar: فرّ&غ تاريخ البحث

en: Buying from this store supports the calibre developer: %s</p>
ar: الشراء من هذا المتجر يدعم مطوّر كاليبر: %s </p>

en: No query
ar: لا يوجد استعلام

en: You must enter a title, author or keyword to search for.
ar: يجب أن تُدخل عنوانا أو مؤلفا أو كلمة مفتاحية لتبحث عنها.

en: Customize Get books search
ar: تخصيص بحث الحصول على كتب

en: Choose s&tores
ar: اختر المتا&ج‍ر

en: Configure s&earch
ar: اضبط الب‌&‍ح‍ث

en: Couldn't find any books matching your query.
ar: تعذّر العثور على أية كتب تطابق استعلامك.

en: Choose format to download to your library.
ar: اختر صيغة لتحمّل إلى مكتبتك.

en: Search by title
ar: ابحث بحسب العنوان

en: Search by author
ar: ابحث بحسب المؤلف

en: &Keyword:
ar: كلمة &م‍فتاحية:

en: Search by any keyword
ar: ابحث بحسب أية كلمة مفتاحية

en: &Invert selection
ar: &ع‍كس التحديد

en: Configure Get books behavior
ar: اضبط سلوك الحصول على كتب

en: &Configure
ar: &ض‍بط

en: Open a selected book in the system's web browser
ar: افتح كتاباً محدداً بمتصفح انترنت النظام

en: Open in &external browser
ar: افتح في متصفح &خ‍ارجي

en: Books:
ar: الكتب:

en: Titl&e/author/price ...
ar: &ع‍نوان/مؤلف/سعر ...

en: Dialog
ar: حوار

en: Updating book cache
ar: تحديث ذاكرة التخزين المؤقت للكتب

en: Checking last download date.
ar: التحقق مشاركة الفهرس التحميل.

en: Downloading book list from MobileRead.
ar: تحميل لائحة الكتب من MobileRead.

en: Processing books.
ar: معالجة الكتب.

en: %(num)s of %(tot)s books processed.
ar: %(num)s من %(tot)s كتاب تم معالجته.

en: Updating MobileRead book cache...
ar: تحديث MobileRead مخبأ الكتاب...

en: &Query:
ar: ال&استعلام:

en: Home
ar: الإستقبال

en: Reload
ar: إعادة التحميل

en: Download of {0} failed with error: {1}
ar: فشل تنزيل {0} مع الخطأ: {1}

en: File is not a supported e-book type. Save to disk?
ar: الملف ليس من نوع كتاب إلكتروني مدعوم. هل تريد الحفظ على القرص؟

en: Could not contact calibre
ar: تعذر الاتصال بـ calibre

en: No running calibre instance found. Please start calibre before trying to download books.
ar: لم يتم العثور على نسخة كاليبر قيد التشغيل. يرجى تشغيل كاليبر قبل محاولة تنزيل الكتب.

en: Download completed
ar: اكتمل التحميل

en: Download of {0} has been completed, the book was added to your calibre library
ar: اكتمل تنزيل {0}، تمت إضافة الكتاب إلى مكتبة calibre الخاصة بك

en: {} is not a saved search
ar: {} ليس بحثًا محفوظًا

en: Search expression:
ar: تعبير البحث:

en: Average rating for books in this category: %.1f
ar: متوسط التقييم للكتب في هذا الصنف: %.1f

en: Books in this category are unrated
ar: الكتب في هذا الصنف غير مقيَّمة

en: Number of books: %s
ar: عدد الكتب: %s

en: Link: %s
ar: الرابط: %s

en: Rename in Virtual library
ar: إعادة التسمية في المكتبة الافتراضية

en: Do you want this rename to apply only to books in the current Virtual library?
ar: أتريد أن تطبق إعادة التسمية هذه فقط على الكتب في المكتبة الافتراضية الحالية؟

en: Yes, apply only in VL
ar: نعم، طبق فقط في المكتبة الافتراضية

en: No, apply in entire library
ar: لا، طبق على المكتبة بأكملها

en: The grouped search term name is "{0}"
ar: اسم مصطلح البحث المجمع هو "{0}"

en: The lookup/search name is "{0}"{1}
ar: إسم الإيجاد/البحث هو "{0}"{1}

en: Changing the authors for several books can take a while. Are you sure?
ar: تغيير المؤلفين لعدة كتب قد يستغرق بعض الوقت. هل أنت متأكد؟

en: Changing the metadata for that many books can take a while. Are you sure?
ar: تغيير البيانات الوصفية لهذا العدد الكبير من الكتب قد يستغرق بعض الوقت. هل أنت متأكد؟

en: Rename User category
ar: إعادة تسمية فئة المستخدم

en: You cannot use periods in the name when renaming User categories
ar: لا يمكنك استخدام النقاط في الاسم عند إعادة تسمية فئات المستخدمين

en: The name %s is already used
ar: الاسم %s مستخدم بالفعل

en: Author names cannot contain & characters.
ar: أسماء المؤلفين لا يمكن أن تحتوي على أحرف &.

en: Duplicate search name
ar: ابحث عن اسم مكرر

en: The saved search name %s is already used.
ar: اسم البحث المحفوظ %s مستخدَم مسبقاً.

en: User categories
ar: أصناف المستخدمين

en: {category} for current book
ar: {category} للكتاب الحالي

en: Other categories
ar: فئات أخرى

en: Custom categories
ar: فئات مخصصة

en: Invalid search restriction
ar: قيد بحث غير صالح

en: The current search restriction is invalid
ar: قيد البحث الحالي غير صالح

en: Cannot add subcategory to category
ar: لا يمكن إضافة فئة فرعية إلى فئة

en: The option 'Preferences -> Look & feel -> Tag browser -> Hide empty categories' is enabled, preventing the creation of new empty user subcategories because they won't be displayed. Either change the option or use the 'Manage Categories' dialog to add the subcategories.
ar: خيار 'التفضيلات -> المظهر والسلوك -> متصفح الوسوم -> إخفاء الفئات الفارغة' مفعّل، مما يمنع إنشاء فئات فرعية فارغة جديدة للمستخدم لأنها لن تظهر. قم إما بتغيير الخيار أو استخدم مربع حوار 'إدارة الفئات' لإضافة الفئات الفرعية.

en: New category
ar: فئة جديدة

en: Delete User category
ar: احذف صنف المستخدم

en: %s is not a User category
ar: %s ليس فئة مستخدم

en: %s contains items. Do you really want to delete it?
ar: %s يحوي عناصر. أتريد حقا حذفه؟

en: Remove category
ar: إزالة الفئة

en: User category %s does not exist
ar: فئة المستخدم %s غير موجودة

en: Add to User category
ar: أضف إلى فئة المستخدم

en: A User category %s does not exist
ar: فئة مستخدم %s غير موجودة

en: No books are selected. Showing all items.
ar: لم يتم تحديد أي كتب. عرض جميع العناصر.

en: Children
ar: أطفال

en: Item
ar: عنصر

en: %s and its children will be deleted from books in the Virtual library. Are you sure?
ar: سيتم حذف %s وفئاته الفرعية من الكتب في المكتبة الافتراضية. هل أنت متأكد؟

en: %s and its children will be deleted from all books. Are you sure?
ar: سيُحذف %s وكل فرعياته من كل الكتب. أأنت متأكد؟

en: %s will be deleted from books in the Virtual library. Are you sure?
ar: سيتم حذف %s من الكتب في المكتبة الافتراضية. هل أنت متأكد؟

en: %s will be deleted from all books. Are you sure?
ar: سيُحذف %s من كل الكتب. أأنت متأكد؟

en: Delete item
ar: حذف عنصر

en: You must select some books to apply {} to
ar: يجب أن تحدد بعض الكتب كي تطبّق {} عليها

en: The identifier %s will be deleted from books in the current virtual library. Are you sure?
ar: سيتم حذف المعرف %s من الكتب في المكتبة الافتراضية الحالية. هل أنت متأكد؟

en: The identifier %s will be deleted from all books. Are you sure?
ar: سيُحذف المحدد %s من كل الكتب. أأنت متأكد؟

en: Delete identifier
ar: حذف المعرف

en: change_tb_category_visibility: category %s does not exist
ar: change_tb_category_visibility: الفئة %s غير موجودة

en: change_tb_category_visibility: invalid operation %s
ar: change_tb_category_visibility: عملية غير صالحة %s

en: Change how the Tag browser works, such as, how it is sorted, what happens when you click items, etc.
ar: غيّر كيفية عمل متصفح الوسوم، مثل كيفية الترتيب، ما يحصل عندما تنقر على عناصر، الخ.

en: <p>Search for items in the Tag browser. If the search text begins with an equals sign (=) then the search is "equals", otherwise it is "contains". Both the equals and contains searches ignore case. If the preference <em>Preferences -> Searching -> Unaccented characters match accented characters ...</em> is checked then a <em>Character variant search</em> is used, where characters match regardless of accents, and punctuation is significant. See <em>The search interface</em> in the calibre manual for more explanation.</p><p>You can limit the search to particular categories using syntax similar to calibre's <em>Search</em>. For example, tags:foo will find foo in tags but not in authors etc.</p><p>Entering *foo will collapse all categories before doing the search.</p>
ar: <p>ابحث عن عناصر في متصفح الوسوم. إذا بدأ نص البحث بعلامة يساوي (=) فإن البحث يكون "يساوي"، وإلا فإنه "يحتوي". كل من البحثين "يساوي" و "يحتوي" يتجاهلان حالة الأحرف. إذا تم تحديد التفضيل <em>التفضيلات -> البحث -> الأحرف غير المشددة تطابق الأحرف المشددة ...</em> فسيتم استخدام <em>بحث متغير الأحرف</em>، حيث تتطابق الأحرف بغض النظر عن التشكيل، وتكون علامات الترقيم مهمة. انظر <em>واجهة البحث</em> في دليل calibre لمزيد من الشرح.</p><p>يمكنك حصر البحث بفئات معينة باستخدام صيغة مشابهة لبحث calibre <em>البحث</em>. على سبيل المثال، tags:foo ستجد foo في الوسوم ولكن ليس في المؤلفين وما إلى ذلك.</p><p>إدخال *foo سيقوم بطي جميع الفئات قبل إجراء البحث.</p>

en: Find in the Tag browser
ar: ابحث في متصفح الوسوم

en: Find the first/next matching item
ar: جِد العنصر المطابق الأول/التالي

en: Find
ar: إيجاد

en: No more matches.</b><p> Click Find again to go to first match
ar: لا مزيد من المطابِقات.</b><p> انقر الإيجاد مرة أخرى لتذهب إلى أول مطابِق

en: Configure Tag browser
ar: تهيئة مستعرض العلامات

en: Toggle counts
ar: تبديل التعدادات

en: Toggle average ratings
ar: تبديل متوسط التقييمات

en: Toggle notes icons
ar: تبديل أيقونات الملاحظات

en: Toggle links icons
ar: تبديل أيقونات الروابط

en: Show empty categories (columns)
ar: أظهر الفئات الفارغة (الأعمدة)

en: Number of books
ar: عدد الكتب

en: Average rating
ar: معدل التقييم

en: Sort by average rating
ar: فرز حسب التصنيف المتوسط

en: Sort by name
ar: رتّب حسب الاسم

en: Sort by number of books
ar: فرز قائمة الكتب

en: Set the sort order for entries in the Tag browser
ar: اضبط ترتيب الفرز للإدخالات في متصفح الوسوم

en: Search type when selecting multiple items
ar: نوع البحث عند تحديد عناصر متعددة

en: Match all of the items
ar: مطابَقة كل العناصر

en: Match any of the items
ar: مطابَقة أيّ من العناصر

en: When selecting multiple entries in the Tag browser match any or all of them
ar: عند تحديد إدخالات متعددة في متصفح الوسوم، طابق أيًا منها أو كلها

en: Manage authors, tags, etc.
ar: إدارة المؤلفين، الوسوم، الخ.

en: All of these category managers are available by right-clicking on items in the Tag browser above
ar: كل مديري الفئات هؤلاء متاحون بالنقر بزر الفأرة الأيمن على العناصر في متصفح الوسوم أعلاه

en: Show only books that have visible categories
ar: أظهر فقط الكتب التي لديها فئات مرئية

en: Filter book list
ar: فلتر قائمة الكتب

en: Show all Tag browser se&ttings
ar: أظهر كل إعدا&دات متصفح الوسوم

en: 'Click' found item
ar: انقر على العنصر الذي تم العثور عليه

en: Give the Tag browser keyboard focus
ar: امنح متصفح الوسوم تركيز لوحة المفاتيح

en: Hide counts
ar: أخفِ العدد

en: Show counts
ar: أظهر التعدادات

en: Hide average rating
ar: أخفِ متوسط التقييم

en: Show average rating
ar: أظهر متوسط التقييم

en: Hide notes icon
ar: أخفِ أيقونة الملاحظات

en: Show notes icon
ar: أظهر أيقونة الملاحظات

en: Hide links icon
ar: أخفِ أيقونة الروابط

en: Show links icon
ar: أظهر أيقونة الروابط

en: Hide empty categories (columns)
ar: إخفاء المجموعات الفارغة (العمود)

en: A Virtual library is active but you are renaming the item in all books in your library. Is this really what you want to do?
ar: مكتبة افتراضية نشطة ولكنك تعيد تسمية العنصر في جميع الكتب في مكتبتك. هل هذا حقاً ما تريد فعله؟

en: Yes, apply in entire library
ar: نعم، طبق على المكتبة بأكملها

en: No, apply only in Virtual library
ar: لا، طبق فقط في المكتبة الافتراضية

en: No value available
ar: لا يوجد قيمة متاحة

en: <b>All</b> the value icons for the category "{}" will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
ar: جميع أيقونات القيم للفئة "{}" ستُحذف <b>بشكل دائم</b>. هل أنت متأكد؟

en: The icon for the value "{0}" of the "{1}" category will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
ar: أيقونة القيمة "{0}" للفئة "{1}" ستُحذف <b>بشكل دائم</b>. هل أنت متأكد؟

en: The template to choose the default value icons for the category "{}" will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
ar: القالب لاختيار أيقونات القيمة الافتراضية للفئة "{}" سيُحذف <b>بشكل دائم</b>. هل أنت متأكد؟

en: The icon for the category "{}" will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
ar: أيقونة الفئة "{}" ستُحذف <b>بشكل دائم</b>. هل أنت متأكد؟

en: Delete Saved search
ar: احذف البحث المحفوظ

en: Delete the saved search: {}?
ar: احذف البحث المحفوظ: {}؟

en: Show category
ar: أظهر الفئة

en: All categories
ar: كل الفئات

en: Rename %s in Virtual library
ar: أعد تسمية %s في المكتبة الافتراضية

en: Rename %s
ar: أعد تسمية %s

en: Delete %s in Virtual library
ar: احذف %s في المكتبة الافتراضية

en: Delete %s
ar: احذف %s

en: Edit sort for %s
ar: حرر الفرز لـ %s

en: Edit link for %s
ar: حرر الرابط لـ %s

en: Create note for %s
ar: أنشئ ملاحظة لـ %s

en: Edit note for %s
ar: حرر ملاحظة لـ %s

en: Add %s to User category
ar: أضف %s إلى فئة المستخدم

en: Children of %s
ar: فروع %s

en: Add/remove %s to selected books
ar: أضف/احذف %s من الكتب المحددة

en: Add %s to selected books
ar: أضف %s الى الكتب المحددة

en: Remove %s from selected books
ar: أزِل %s من الكتب المحددة

en: Delete Saved search %s
ar: احذف البحث المحفوظ %s

en: Delete %s in Virtual Library
ar: احذف %s في المكتبة الافتراضية

en: Remove {item} from category: {cat}
ar: أزِل {item} من الفئة: {cat}

en: Search for
ar: ابحث عن

en: %s and its children
ar: %s وفروعه

en: Everything but %s
ar: كل شيء ما عدا %s

en: Everything but %s and its children
ar: كل شيء ما عدا %s وفروعه

en: The saved search expression
ar: تعبير البحث المحفوظ

en: Add sub-category to %s
ar: أضف فئة فرعية إلى %s

en: Delete User category %s
ar: احذف صنف المستخدم %s

en: Books in category %s
ar: كتب  في صنف %s

en: Books not in category %s
ar: كتب ليست في صنف %s

en: Remove the {} format from selected books
ar: أزل صيغة {} من الكتب المحددة

en: Add other application for %s files
ar: أضف تطبيقًا آخر لملفات %s

en: Edit Open with applications for {} files
ar: حرر تطبيقات الفتح بـ لملفات {}

en: Hide category %s
ar: أخفِ صنف %s

en: Change {} category icon
ar: غيّر أيقونة فئة {}

en: Restore {} category default icon
ar: استعد أيقونة فئة {} الافتراضية

en: Change Saved searches folder icon
ar: غيّر أيقونة مجلد البحث المحفوظة

en: Saved searches folder
ar: مجلد البحث المحفوظة

en: Restore Saved searches folder default icon
ar: استعد أيقونة مجلد البحث المحفوظة الافتراضية

en: this value
ar: هذه القيمة

en: Manage icon for {}
ar: إدارة أيقونة لـ {}

en: Current value: {}
ar: القيمة الحالية: {}

en: Choose an icon for {} but not its children
ar: اختر أيقونة لـ {} ولكن ليس لفروعه

en: Choose an icon for {} and its children
ar: اختر أيقونة لـ {} وفروعه

en: Use the existing icon for {} but not its children
ar: استخدم الأيقونة الموجودة لـ {} ولكن ليس لفروعه

en: Use the existing icon for {} and its children
ar: استخدم الأيقونة الموجودة لـ {} وفروعه

en: Use the default icon for {}
ar: استخدم الأيقونة الافتراضية لـ {}

en: Reset all value icons to the default icon
ar: أعد تعيين جميع أيقونات القيم إلى الأيقونة الافتراضية

en: Defaults
ar: الافتراضيات

en: Use/edit a template to choose the default value icon
ar: استخدم/حرر قالبًا لاختيار أيقونة القيمة الافتراضية

en: Use the category icon for the default value icon
ar: استخدم أيقونة الفئة لأيقونة القيمة الافتراضية

en: Manage User categories
ar: إدارة أصناف المستخدمين

en: Sub-categorize {}
ar: صنّف فرعيًا {}

en: Don't sub-categorize {}
ar: لا تصنّف فرعيًا {}

en: Expand or collapse
ar: وسّع أو اطوِ

en: Expand {0}
ar: وسّع {0}

en: Expand {0} and its children
ar: وسّع {0} وتوابعها

en: Collapse {0}
ar: اطوِ {0}

en: Keep
ar: أبقٍ

en: Split
ar: شق

en: Create the rule below, the rule can be used to remove or replace tags
ar: حرّر القاعدة في أدناه، يمكن استخدام القاعدة لإزالة أو استبدال الوسوم

en: the tag, if it
ar: الوسم إن كان

en: You must provide a value for the tag to match
ar: يجب أن تقدم قيمة للوسم للمطابقة

en: with the tag:
ar: بالوسم:

en: on the character:
ar: على الحرف:

en: The character on which to split tags. Note that technically you can specify a sub-string, not just a single character. Then splitting will happen on the sub-string.
ar: الحرف الذي يتم تقسيم الوسوم عنده. لاحظ أنه يمكنك تحديد سلسلة فرعية، وليس مجرد حرف واحد. ثم سيتم التقسيم عند السلسلة الفرعية.

en: What to replace the tag with. Note that if you use a pattern to match tags, you can replace with parts of the matched pattern. See  the User Manual on how to use regular expressions for details.
ar: ما الذي يجب استبداله بالوسم؟ يُرجى ملاحظة أنه إذا استخدمت نمطًا لمطابقة الوسوم، يُمكنك استبدال أجزاء من النمط المُطابق. راجع دليل المستخدم لمعرفة كيفية استخدام التعبيرات العادية.

en: For help with regex pattern matching, see the <a href="%s">User Manual</a>
ar: للحصول على مساعدة عن مطابقة نمط التعبير النظامي، راجع <a href="%s">مرشد المستخدم</a>

en: Edit the list of tags with the Tag editor
ar: حرر لائحة الوسوم بمحرر الوسوم

en: Tags that contain this string will match
ar: الوسوم التي تحتوي على هذه السلسلة ستتطابق

en: Use the Tag editor to edit the list of tags
ar: استخدم محرر الوسوم لتحرر لائحة الوسوم

en: <b>{action}</b> the tag, if it <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>
ar: <b>{action}</b> الوسم إن كان <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>

en: You can specify rules to filter/transform tags here. Click the "Add rule" button below to get started. The rules will be processed in order for every tag until either a "remove" or a "keep" rule matches.
ar: يمكنك أن تعيّن قواعد هنا لإضافة/إهمال الوسوم. انقر زر "أضف قاعدة" في أدناه لتبدأ. ستُعالَج القواعد بالترتيب لكل وسم لحين إمّا مطابقة قاعدة "أزِل" أو "أبقِ".

en: You can <b>change an existing rule</b> by double clicking it
ar: يمكنك <b>تغيير قاعدة موجودة</b> بالنقر المزدوج عليها

en: Move current rule up
ar: حرّك القاعدة الحالية لأعلى

en: Move current rule down
ar: حرّك القاعدة الحالية لأسفل

en: Test tag mapper rules
ar: اختبر قواعد مرسّم الوسوم

en: Enter a comma separated list of &tags to test:
ar: أدخِل لائحة مفصولة بفوارز من ال‍&‍وسوم لاختبارها:

en: Enter tags and click the "Test" button
ar: أدخل الوسوم وانقر زر "اختبار"

en: <b>Resulting tags:</b> %s
ar: <b>الوسوم الناتجة:</b> %s

en: Cannot save as no rules have been created
ar: لا يمكن الحفظ لأنه لم يتم إنشاء قواعد

en: Save ruleset as
ar: احفظ مجموعة القواعد باسم

en: Enter a name for this ruleset:
ar: أدخل اسمًا لمجموعة القواعد هذه:

en: A ruleset with the name "%s" already exists, do you want to replace it?
ar: مجموعة قواعد بالاسم "%s" موجودة بالفعل، هل تريد استبدالها؟

en: Delete saved rulesets
ar: احذف أنساق القواعد المحفوظة

en: No saved rulesets available
ar: لا تتوفر مجاميع قواعد محفوظة

en: Edit tag mapper rules
ar: حرّر قواعد ترسيم الوسوم

en: {base} - (ruleset: {name})
ar: {base} - (مجموعة القواعد: {name})

en: Select a destination for the Table of Contents entry
ar: حدد وجهة لمدخل جدول المحتويات

en: Search for text...
ar: البحث عن نص...

en: Find &next
ar: ابحث عن التا&لي

en: Find &previous
ar: ابحث عن ال&سابق

en: Here you can choose a destination for the Table of Contents' entry to point to. First choose a file from the book in the left-most panel. The file will open in the central panel.<p>Then choose a location inside the file. To do so, simply click on the place in the central panel that you want to use as the destination. As you move the mouse around the central panel, a thick green line appears, indicating the precise location that will be selected when you click.
ar: هنا يمكنك اختيار وجهة لمدخل جدول المحتويات للإشارة إليه. أولاً، اختر ملفًا من الكتاب في اللوحة اليسرى. سيتم فتح الملف في اللوحة المركزية.<p>ثم اختر موقعًا داخل الملف. للقيام بذلك، ما عليك سوى النقر على المكان في اللوحة المركزية الذي تريد استخدامه كوجهة. بينما تحرك الماوس حول اللوحة المركزية، سيظهر خط أخضر سميك، يشير إلى الموقع الدقيق الذي سيتم تحديده عند النقر.

en: Na&me of the ToC entry:
ar: ا&سم مدخل جدول المحتويات:

en: Currently selected destination:
ar: الوجهة المحددة حاليًا:

en: No match found
ar: لم يُعثَر على تَطابُق

en: No match found for: %s
ar: لم يُعثَر على تَطابُق لـ: %s

en: No matches for %(text)s found in the current file [%(current)s]. Do you want to search in the %(which)s file [%(next)s]?
ar: لم يعثر على مطابقات لـ %(text)s في الملف الحالي [%(current)s]. أتريد البحث في الملف %(which)s [%(next)s]؟

en: next
ar: التالي

en: previous
ar: السابق

en: Not an HTML file
ar: ليس ملف HTML

en: The file {} is not marked as an HTML file in the OPF and cannot be displayed
ar: الملف {} غير معلم كملف HTML في OPF ولا يمكن عرضه

en: Bad markup
ar: تنسيق سيء

en: This book has severely broken markup, its ToC cannot be edited.
ar: يحتوي هذا الكتاب على تنسيق معطل بشدة، لا يمكن تحرير جدول المحتويات الخاص به.

en: File:
ar: الملف:

en: Top of the file
ar: أعلى الملف

en: Approximately %d%% from the top
ar: تقريبًا %d%% من الأعلى

en: Location: A &lt;%s&gt; tag inside the file
ar: الموقع: وسم &lt;%s&gt; داخل الملف

en: Create ToC from XPath
ar: إنشاء جدول المحتويات من XPath

en: Specify a series of XPath expressions for the different levels of the Table of Contents. You can use the wizard buttons to help you create XPath expressions.
ar: حدد سلسلة من تعبيرات XPath لمستويات مختلفة من جدول المحتويات. يمكنك استخدام أزرار المعالج لمساعدتك في إنشاء تعبيرات XPath.

en: Level %s ToC:
ar: مستوى %s جدول المحتويات:

en: Do not add duplicate entries at the same level
ar: لا تضف إدخالات مكررة في نفس المستوى

en: No XPaths
ar: لا يوجد مسارات XPath

en: No XPaths have been entered
ar: لم يتم إدخال أي مسارات XPath

en: The XPath expression %s is not valid.
ar: تعبير XPath %s غير صالح.

en: You can edit existing entries in the Table of Contents by clicking them in the panel to the left.
ar: يمكنك تحرير الإدخالات الموجودة في جدول المحتويات بالنقر عليها في اللوحة اليسرى.

en: Entries with a green tick next to them point to a location that has been verified to exist. Entries with a red dot are broken and may need to be fixed.
ar: الإدخالات التي بجانبها علامة صح خضراء تشير إلى موقع تم التحقق من وجوده. الإدخالات ذات النقطة الحمراء معطلة وقد تحتاج إلى إصلاح.

en: Create a &new entry
ar: أنشئ إدخالًا &جديدًا

en: Generate ToC from &major headings
ar: إنشاء جدول المحتويات من العناوين &الرئيسية

en: Generate a Table of Contents from the major headings in the book. This will work if the book identifies its headings using HTML heading tags. Uses the <h1>, <h2> and <h3> tags.
ar: إنشاء جدول محتويات من العناوين الرئيسية في الكتاب. سيعمل هذا إذا كان الكتاب يحدد عناوينه باستخدام علامات عناوين HTML. يستخدم علامات <h1> و <h2> و <h3>.

en: Generate ToC from &all headings
ar: إنشاء جدول المحتويات من &جميع العناوين

en: Generate a Table of Contents from all the headings in the book. This will work if the book identifies its headings using HTML heading tags. Uses the <h1-6> tags.
ar: إنشاء جدول محتويات من جميع العناوين في الكتاب. سيعمل هذا إذا كان الكتاب يحدد عناوينه باستخدام علامات عناوين HTML. يستخدم علامات <h1-6>.

en: Generate ToC from &links
ar: إنشاء جدول المحتويات من &الروابط

en: Generate a Table of Contents from all the links in the book. Links that point to destinations that do not exist in the book are ignored. Also multiple links with the same destination or the same text are ignored.
ar: إنشاء جدول محتويات من جميع الروابط في الكتاب. يتم تجاهل الروابط التي تشير إلى وجهات غير موجودة في الكتاب. كما يتم تجاهل الروابط المتعددة ذات الوجهة نفسها أو النص نفسه.

en: Generate ToC from &files
ar: إنشاء جدول المحتويات من ال&ملفات

en: Generate a Table of Contents from individual files in the book. Each entry in the ToC will point to the start of the file, the text of the entry will be the "first line" of text from the file.
ar: إنشاء جدول محتويات من الملفات الفردية في الكتاب. كل إدخال في جدول المحتويات سيشير إلى بداية الملف، وسيكون نص الإدخال هو "السطر الأول" من النص من الملف.

en: Generate ToC from &XPath
ar: إنشاء جدول المحتويات من &XPath

en: Generate a Table of Contents from arbitrary XPath expressions.
ar: إنشاء جدول محتويات من تعبيرات XPath عشوائية.

en: &Flatten the ToC
ar: &تسوية جدول المحتويات

en: Flatten the Table of Contents, putting all entries at the top level
ar: تسوية جدول المحتويات، وضع جميع الإدخالات في المستوى الأعلى

en: <b>WARNING:</b> calibre only supports the creation of linear ToCs in AZW3 files. In a linear ToC every entry must point to a location after the previous entry. If you create a non-linear ToC it will be automatically re-arranged inside the AZW3 file.
ar: <b>تحذير:</b> لا يدعم calibre إلا إنشاء جداول محتويات خطية في ملفات AZW3. في جدول المحتويات الخطي، يجب أن يشير كل إدخال إلى موقع بعد الإدخال السابق. إذا قمت بإنشاء جدول محتويات غير خطي، فسيتم إعادة ترتيبه تلقائيًا داخل ملف AZW3.

en: You can move this entry around the Table of Contents by drag and drop or using the up and down buttons to the left
ar: يمكنك نقل هذا الإدخال حول جدول المحتويات عن طريق السحب والإفلات أو باستخدام زري الأعلى والأسفل إلى اليسار

en: Change the &location this entry points to
ar: غيّر &الموقع الذي يشير إليه هذا الإدخال

en: &Remove this entry
ar: &إزالة هذا الإدخال

en: New entry &inside this entry
ar: إدخال جديد &داخل هذا الإدخال

en: New entry &above this entry
ar: إدخال جديد &فوق هذا الإدخال

en: New entry &below this entry
ar: إدخال جديد &تحت هذا الإدخال

en: &Flatten this entry
ar: &تسوية هذا الإدخال

en: All children of this entry are brought to the same level as this entry.
ar: يتم جلب جميع فروع هذا الإدخال إلى نفس مستوى هذا الإدخال.

en: &Return to welcome screen
ar: &العودة إلى شاشة الترحيب

en: Go back to the top level view
ar: العودة إلى عرض المستوى الأعلى

en: Configure ToC generation
ar: تكوين إنشاء جدول المحتويات

en: Remove &duplicated headings at the same ToC level
ar: إزالة العناوين ال&مكررة في نفس مستوى جدول المحتويات

en: Use the &title attribute for ToC text
ar: استخدم سمة ال&عنوان لنص جدول المحتويات

en: When a heading tag has the "title" attribute use its contents as the text for the ToC entry, instead of the text inside the heading tag itself.
ar: عندما تحتوي علامة عنوان على سمة "title"، استخدم محتوياتها كنص لإدخال جدول المحتويات، بدلاً من النص الموجود داخل علامة العنوان نفسها.

en: This entry points to an existing destination
ar: يشير هذا الإدخال إلى وجهة موجودة

en: The location this entry points to does not exist
ar: الموقع الذي يشير إليه هذا الإدخال غير موجود

en: <b>Title</b>: {0} <b>Dest</b>: {1}{2}
ar: <b>العنوان</b>: {0} <b>الوجهة</b>: {1}{2}

en: Chapter
ar: الفصل

en: All selected items will be renamed to the form prefix-number
ar: سيتم إعادة تسمية جميع العناصر المحددة إلى الصيغة بادئة-رقم

en: Change the location this entry points to
ar: غيّر الموقع الذي يشير إليه هذا الإدخال

en: Bulk rename all selected items
ar: إعادة تسمية جماعية لجميع العناصر المحددة

en: Remove all selected items
ar: أزِل كل العناصر المحددة

en: Move "%s" up
ar: حرّك "%s" لأعلى

en: Move "%s" down
ar: حرّك "%s" لأسفل

en: Unindent "%s"
ar: أزِل مسافة بادئة لـ "%s"

en: Indent "%s"
ar: ازرع مسافة بادئة لـ "%s"

en: Move current entry up [Ctrl+Up]
ar: حرّك الإدخال الحالي لأعلى [Ctrl+Up]

en: Unindent the current entry [Ctrl+Left]
ar: أزِل مسافة بادئة للإدخال الحالي [Ctrl+Left]

en: Remove all selected entries
ar: أزِل كل المُدخَلات المحددة

en: Indent the current entry [Ctrl+Right]
ar: ازرع مسافة بادئة للإدخال الحالي [Ctrl+Right]

en: Move current entry down [Ctrl+Down]
ar: حرّك الإدخال الحالي لأسفل [Ctrl+Down]

en: &Expand all
ar: &وسّع الكل

en: &Collapse all
ar: &اطوِ الكل

en: Double click on an entry to change the text
ar: انقر نقرًا مزدوجًا على إدخال لتغيير النص

en: The location this entry point to does not exist:
    %s
ar: الموقع الذي يشير إليه هذا الإدخال غير موجود:
    %s

en: No items found
ar: لم يتم العثور على عناصر

en: No items were found that could be added to the Table of Contents.
ar: لم يتم العثور على أي عناصر يمكن إضافتها إلى جدول المحتويات.

en: No links were found that could be added to the Table of Contents.
ar: لم يتم العثور على أي روابط يمكن إضافتها إلى جدول المحتويات.

en: No files were found that could be added to the Table of Contents.
ar: لم يتم العثور على أي ملفات يمكن إضافتها إلى جدول المحتويات.

en: Edit the ToC in %s
ar: حرر قائمة المحتويات في %s

en: Loading %s, please wait...
ar: تحميل %s، لطفا انتظر...

en: Undo the last action, if any
ar: التراجع عن الإجراء الأخير، إن وجد

en: Loading table of contents view, please wait...
ar: جارٍ تحميل عرض جدول المحتويات، يرجى الانتظار...

en: Loading...
ar: جارٍ التحميل...

en: Writing %s, please wait...
ar: كتابة %s، لطفا انتظر...

en: Failed to write book
ar: فشل في كتابة الكتاب

en: Could not write %s. Click "Show details" for more information.
ar: تعذر كتابة %s. انقر على "إظهار التفاصيل" للمزيد من المعلومات.

en: Failed to load book
ar: فشل في تحميل الكتاب

en: Could not load %s. Click "Show details" for more information.
ar: تعذر تحميل %s. انقر على "إظهار التفاصيل" للمزيد من المعلومات.

en: Convert book %(num)d of %(total)d (%(title)s)
ar: تحويل الكتاب %(num)d من أصل %(total)d (%(title)s)

en: Could not convert
ar: تعذر التحويل

en: Could not convert <b>%s</b> as it has no e-book files. If you think it should have files, but calibre is not finding them, that is most likely because you moved the book's files around outside of calibre. You will need to find those files and re-add them to calibre.
ar: تعذر تحويل <b>%s</b> لأنه لا يحتوي على ملفات كتب إلكترونية. إذا كنت تعتقد أنه يجب أن يحتوي على ملفات، ولكن كاليبر لا يجدها، فمن المرجح أن يكون السبب هو أنك قمت بنقل ملفات الكتاب خارج كاليبر. ستحتاج إلى العثور على تلك الملفات وإعادة إضافتها إلى كاليبر.

en: No supported formats (Available formats: %s)
ar: لا توجد صيغ مدعومة (الصيغ المتاحة: %s)

en: This book has no actual e-book files
ar: هذا الكتاب لا يحتوي على ملفات كتب إلكترونية فعلية

en: Could not convert some books
ar: تعذر تحويل بعض الكتب

en: Could not convert the book because no supported source format was found
ar: تعذر تحويل الكتاب لأنه لم يتم العثور على صيغة مصدر مدعومة

en: Could not convert {num} of {tot} books, because no supported source formats were found.
ar: تعذر تحويل {num} من {tot} كتاب، لأنه لم يتم العثور على صيغ مصدر مدعومة.

en: Queueing books for bulk conversion
ar: وضع الكتب في قائمة الانتظار للتحويل الجماعي

en: Queueing
ar: في الانتظار

en: Convert book %(num)d of %(tot)d (%(title)s)
ar: تحويل الكتاب %(num)d من أصل %(tot)d (%(title)s)

en: Could not convert %(num)d of %(tot)d books, because no suitable source format was found.
ar: تعذر تحويل %(num)d من أصل %(tot)d كتاب، لأنه لم يتم العثور على صيغة مصدر مناسبة.

en: Fetch news from %s
ar: اجلب الأخبار من %s

en: Convert existing
ar: تحويل الموجود

en: The following books have already been converted to the %s format. Do you wish to reconvert them?
ar: الكتب التالية تم تحويلها بالفعل إلى صيغة %s. هل ترغب في إعادة تحويلها؟

en: less than an hour ago
ar: منذ أقل من ساعة

en: {} hours ago
ar: قبل {} ساعات

en: {} days ago
ar: قبل {} أيام

en: Deleted: {when}
ar: حُذِف: {when}

en: Save "{}" to disk
ar: احفظ "{}" إلى القرص

en: Choose a location to save: {}
ar: اختر موقعًا للحفظ: {}

en: Recently deleted books
ar: الكتب المحذوفة مؤخرًا

en: &Permanently delete after:
ar: &حذف نهائيًا بعد:

en: on close
ar: عند الإغلاق

en: Deleted items are permanently deleted automatically after the specified number of days.
    If set to "on close" they are deleted whenever the library is closed, that is when switching to another library or exiting calibre.
ar: يتم حذف العناصر المحذوفة نهائيًا تلقائيًا بعد عدد الأيام المحدد.
    إذا تم تعيينها على "عند الإغلاق"، يتم حذفها كلما تم إغلاق المكتبة، أي عند التبديل إلى مكتبة أخرى أو الخروج من كاليبر.

en: &Restore selected
ar: &استعادة المحدد

en: Permanently &delete selected
ar: &حذف المحدد نهائيًا

en: Remove the selected entries from the trash bin, thereby deleting them permanently
ar: إزالة الإدخالات المحددة من سلة المهملات، وبالتالي حذفها بشكل دائم

en: All books and formats will be <b>permanently deleted</b>! Are you sure?
ar: جميع الكتب والصيغ ستُحذف <b>نهائيًا</b>! هل أنت متأكد؟

en: &Books ({})
ar: &الكتب ({})

en: &Formats ({})
ar: &الصيغ ({})

en: restore
ar: استعادة

en: delete
ar: حذف

en: Failed for the book {} with error:
ar: فشل الكتاب {} بالخطأ:

en: Failed to process some {}
ar: فشل في معالجة بعض {}

en: Could not {0} some {1}. Click "Show details" for details.
ar: تعذر {0} بعض {1}. انقر على "إظهار التفاصيل" للتفاصيل.

en: Text-to-Speech &engine:
ar: محرك تحويل النص إلى كلام:

en: Automatically select (currently {})
ar: تحديد تلقائي (حاليًا {})

en: The number of seconds to pause for at the end of a sentence.
ar: عدد الثواني للتوقف في نهاية الجملة.

en: no pause
ar: بلا توقف

en: Use system default volume
ar: استخدم مستوى صوت النظام الافتراضي

en: &Volume of speech:
ar: &مستوى صوت الكلام:

en: &Output module:
ar: &وحدة الإخراج:

en: &Speed of speech:
ar: &سرعة الكلام:

en: &Pause after sentence:
ar: &توقف بعد الجملة:

en: &Pitch of speech:
ar: &نبرة الكلام:

en: Output a&udio to:
ar: إخراج الصوت إلى:

en: Choose &default voice for language:
ar: اختر الصوت الافتراضي للغة:

en: V&oices:
ar: &الأصوات:

en: System default (currently {})
ar: افتراضي النظام (حاليًا {})

en: Position of control bar:
ar: موضع شريط التحكم:

en: Floating with help text
ar: عائم مع نص المساعدة

en: Top right
ar: أعلى يمين

en: Top left
ar: أعلى يسار

en: Bottom right
ar: أسفل يمين

en: Bottom left
ar: أسفل يسار

en: Configure Read aloud
ar: اضبط القراءة عاليًا

en: Restore all Read aloud settings to their defaults
ar: استعادة جميع إعدادات القراءة بصوت عالٍ إلى إعداداتها الافتراضية

en: Remove downloaded voice
ar: إزالة الصوت المحمّل

en: Download voice
ar: تنزيل صوت

en: Failed to write downloaded data with error: {}
ar: فشل في كتابة البيانات المحمّلة مع الخطأ: {}

en: Server replied with unknown HTTP status code: {}
ar: رد الخادم برمز حالة HTTP غير معروف: {}

en: Download finished
ar: تم التنزيل

en: Failed to download {0} with error: {1}
ar: فشل في تنزيل {0} مع الخطأ: {1}

en: Could not download any of the resources.
ar: تعذر تنزيل أي من الموارد.

en: Could not download {}.
ar: تعذر تنزيل {}.

en: Could not download some resources.
ar: تعذر تنزيل بعض الموارد.

en: Click "Show details" for more information
ar: انقر على "إظهار التفاصيل" للمزيد من المعلومات

en: Read aloud failed
ar: فشلت القراءة بصوت عالٍ

en: Downloading neural network for the {} voice
ar: تنزيل الشبكة العصبية لصوت {}

en: Downloading voice for Read aloud
ar: تنزيل صوت للقراءة بصوت عالٍ

en: Neural network data
ar: بيانات الشبكة العصبية

en: Neural network metadata
ar: بيانات تعريف الشبكة العصبية

en: Failed to download the voice: {}
ar: فشل تنزيل الصوت: {}

en: Failed to download voice
ar: فشل تنزيل الصوت

en: Could not find speech-dispatcher on your system. Please install it.
ar: تعذر العثور على speech-dispatcher على نظامك. يرجى تثبيته.

en: Speech dispatcher on this system is not configured with any available output modules. Install some output modules first.
ar: لم يتم تكوين مرسل الكلام على هذا النظام بأي وحدات إخراج متاحة. قم بتثبيت بعض وحدات الإخراج أولاً.

en: Failed to set support for SSML to: {}
ar: فشل تعيين دعم SSML إلى: {}

en: Medium quality
ar: جودة متوسطة

en: Low quality
ar: جودة منخفضة

en: Extra low quality
ar: جودة منخفضة جدًا

en: System default voice
ar: صوت النظام الافتراضي

en: Age: {}
ar: العمر: {}

en: Gender: {}
ar: الجنس: {}

en: Modern Windows Engine
ar: محرك ويندوز الحديث

en: The "winrt" engine can track the currently spoken word on screen. Additional voices for it are available from Microsoft.
ar: يمكن لمحرك "winrt" تتبع الكلمة المنطوقة حاليًا على الشاشة. تتوفر أصوات إضافية له من Microsoft.

en: macOS Engine
ar: محرك macOS

en: The "darwin" engine can track the currently spoken word on screen. Additional voices for it are available from Apple.
ar: يمكن لمحرك "darwin" تتبع الكلمة المنطوقة حاليًا على الشاشة. تتوفر أصوات إضافية له من Apple.

en: Legacy Windows Engine
ar: محرك ويندوز القديم

en: The "sapi" engine can track the currently spoken word on screen. It is no longer supported by Microsoft.
ar: يمكن لمحرك "sapi" تتبع الكلمة المنطوقة حاليًا على الشاشة. لم يعد مدعومًا من قبل Microsoft.

en: The "flite" Engine
ar: محرك "flite"

en: The "flite" engine can track the currently spoken word on screen.
ar: يمكن لمحرك "flite" تتبع الكلمة المنطوقة حاليًا على الشاشة.

en: The Piper Neural Engine
ar: محرك بايبر العصبي

en: The "piper" engine can track the currently spoken sentence on screen. It uses a neural network for natural sounding voices. The neural network is run locally on your computer, it is fairly resource intensive to run.
ar: يمكن لمحرك "piper" تتبع الجملة المنطوقة حاليًا على الشاشة. يستخدم شبكة عصبية لأصوات طبيعية. يتم تشغيل الشبكة العصبية محليًا على جهاز الكمبيوتر الخاص بك، وهي تستهلك الكثير من الموارد.

en: The Speech Dispatcher Engine
ar: محرك مرسل الكلام

en: The "speechd" engine can usually track the currently spoken word on screen, however, it depends on the underlying output module. The default espeak output module does support it.
ar: يمكن لمحرك "speechd" عادةً تتبع الكلمة المنطوقة حاليًا على الشاشة، ومع ذلك، فإنه يعتمد على وحدة الإخراج الأساسية. وحدة الإخراج الافتراضية espeak تدعمه.

en: &Unmark marked text
ar: &إلغاء تحديد النص المحدد

en: Unsaved changes
ar: تغييرات غير محفوظة

en: The current book has unsaved changes. If you open a new book, they will be lost. Are you sure you want to proceed?
ar: الكتاب الحالي يحتوي على تغييرات غير محفوظة. إذا فتحت كتابًا جديدًا، فستفقد هذه التغييرات. هل أنت متأكد أنك تريد المتابعة؟

en: Cannot open
ar: لا يمكن الفتح

en: The current book is being saved, you cannot open a new book until the saving is completed
ar: يتم حفظ الكتاب الحالي، لا يمكنك فتح كتاب جديد حتى يكتمل الحفظ

en: Choose file location
ar: اختر موقع الملف

en: Importing book, please wait...
ar: استيراد الكتاب، لطفا انتظر...

en: Choose book folder
ar: اختر مجلد الكتاب

en: Choose book
ar: اختر كتابًا

en: File not found
ar: لم يتم العثور على الملف

en: The file %s does not exist.
ar: الملف %s غير موجود.

en: Unsupported format
ar: صيغة غير مدعومة

en: Tweaking is only supported for books in the %s formats. Convert your book to one of these formats first.
ar: التعديل مدعوم فقط للكتب بصيغ %s. قم بتحويل كتابك إلى أحد هذه الصيغ أولاً.

en: Read-only file
ar: ملف للقراءة فقط

en: The file {} is read-only. Saving changes to it will either fail or cause its permissions to be reset.
ar: الملف {} للقراءة فقط. حفظ التغييرات عليه إما سيفشل أو سيتسبب في إعادة تعيين أذوناته.

en: Opening book, please wait...
ar: فتح الكتاب، لطفا انتظر...

en: Failed to open book
ar: فشل في فتح الكتاب

en: Failed to open book, it has obfuscated fonts, but the obfuscation key is missing from the OPF. Do an EPUB to EPUB conversion before trying to edit this book.
ar: فشل فتح الكتاب، يحتوي على خطوط مشوشة، ولكن مفتاح التشويش مفقود من OPF. قم بتحويل EPUB إلى EPUB قبل محاولة تحرير هذا الكتاب.

en: Failed to open book, click "Show details" for more information.
ar: فشل فتح الكتاب، انقر على "إظهار التفاصيل" للمزيد من المعلومات.

en: Start of editing session
ar: بدء جلسة التحرير

en: Before: Delete files
ar: قبل: احذف ملفات

en: One file deleted | {} files deleted
ar[0]: تم حذف ملف واحد
ar[1]: تم حذف ملفات {}
ar[2]: تم حذف ملفات {}
ar[3]: تم حذف ملفات {}
ar[4]: تم حذف ملفات {}
ar[5]: تم حذف ملفات {}

en: Before: Re-order text
ar: قبل: أعد ترتيب النص

en: You must first open a book to edit, before trying to create new files in it.
ar: يجب عليك أولاً فتح كتاب للتحرير، قبل محاولة إنشاء ملفات جديدة فيه.

en: Before: Add file %s
ar: قبل: أضِف الملف %s

en: Before: Add files
ar: قبل: أضف ملفات

en: Before: Add cover
ar: قبل: أضِف غلافًا

en: No book is currently open. You must first open a book.
ar: لا يوجد كتاب مفتوح حاليًا. يجب عليك أولاً فتح كتاب.

en: No book open
ar: لا يوجد كتاب مفتوح

en: You must open a book before trying to edit the Table of Contents.
ar: يجب عليك فتح كتاب قبل محاولة تحرير جدول المحتويات.

en: Before: Edit Table of Contents
ar: قبل: عدّل قائمة المحتويات

en: Before: Insert inline Table of Contents
ar: قبل: أدرِج قائمة محتويات سطرية

en: No Table of Contents
ar: لا يوجد جدول محتويات

en: Cannot create an inline Table of Contents as this book has no existing Table of Contents. You must first create a Table of Contents using the Edit Table of Contents tool.
ar: لا يمكن إنشاء جدول محتويات مضمن لأن هذا الكتاب لا يحتوي على جدول محتويات موجود. يجب عليك أولاً إنشاء جدول محتويات باستخدام أداة تحرير جدول المحتويات.

en: Before: %s
ar: قبل: %s

en: You must first open a book in order to transform styles.
ar: يجب عليك أولاً فتح كتاب لتحويل الأنماط.

en: No HTML file
ar: لا يوجد ملف HTML

en: Not currently editing an HTML file
ar: لا يتم تحرير ملف HTML حاليًا

en: No HTML files
ar: لا توجد ملفات HTML

en: Not currently editing any HTML files
ar: لا يتم تحرير أي ملفات HTML حاليًا

en: No HTML files are currently selected in the File browser
ar: لا توجد ملفات HTML محددة حاليًا في متصفح الملفات

en: Before HTML transformation
ar: قبل تحويل HTML

en: No HTML was changed.
ar: لم يُغيَّر HTML.

en: No changes
ar: لا تغييرات

en: Before style transformation
ar: قبل تحويل النمط

en: No styles were changed.
ar: لم تُغيَّر الطُرُز.

en: Before: Get external resources
ar: قبل: احصل على موارد خارجية

en: No book is currently open. You must first open a book to manage fonts.
ar: لا كتاب مفتوح حاليًا. يجب أن تفتح كتابًا أولاً لتدير الخطوط.

en: Embed all fonts
ar: ضمِّن كل الخطوط

en: Subset all fonts
ar: قلّص كل الخطوط

en: The %s format does not support file and folder names internally, therefore arranging files into folders is not allowed.
ar: الصيغة %s لا تدعم أسماء الملفات والمجلدات داخلياً، لذلك لن يكون ترتيب الملفات في داخل المجلدا مسموحاً.

en: The files in this book are already arranged into folders
ar: الملفات في هذا الكتاب مرتّبة مسبقًا في مجلدات

en: Nothing to do
ar: لا شيء للقيام به

en: Show this message &again
ar: أظهر هذه الرسالة &مرة أخرى

en: Before: Arrange into folders
ar: قبل: نظِّم في مجلدات

en: Renaming and updating links...
ar: إعادة تسمية وتحديث الروابط...

en: You are changing the file type of {0}<b>{1}</b> to {2}<b>{3}</b>. Doing so can cause problems, are you sure?
ar: أنت تغير نوع الملف لـ {0}<b>{1}</b> إلى {2}<b>{3}</b>. القيام بذلك يمكن أن يسبب مشاكل، هل أنت متأكد؟

en: The name you have chosen {0} contains special characters, internally it will look like: {1}Try to use only the English alphabet [a-z], numbers [0-9], hyphens and underscores for file names. Other characters can cause problems for  different e-book viewers. Are you sure you want to proceed?
ar: الاسم الذي اخترته {0} يحتوي على أحرف خاصة، داخليًا سيبدو كـ: {1} حاول استخدام الأبجدية الإنجليزية فقط [a-z]، الأرقام [0-9]، الواصلات والشرطات السفلية لأسماء الملفات. قد تسبب الأحرف الأخرى مشاكل لمشاهدي الكتب الإلكترونية المختلفة. هل أنت متأكد أنك تريد المتابعة؟

en: Before: Rename %s
ar: قبل: أعِد تسمية %s

en: Before: Bulk rename
ar: قبل: إعادة تسمية جماعية

en: Failed to rename files
ar: فشل في إعادة تسمية الملفات

en: Failed to rename files, click "Show details" for more information.
ar: فشل في إعادة تسمية الملفات، انقر على "إظهار التفاصيل" للمزيد من المعلومات.

en: &Revert to
ar: &العودة إلى

en: &Revert changes
ar: &التراجع عن التغييرات

en: Show this popup again
ar: أظهر هذه النافذة المنبثقة مرة أخرى

en: See what &changed
ar: شاهد ما &تغير

en: %s books
ar: %s كتاب

en: Current book
ar: الكتاب الحالي

en: Other book
ar: كتاب آخر

en: Before: Fix HTML
ar: قبل: أصلِح HTML

en: All HTML files fixed
ar: أُصلحَت كل ملفات HTML

en: Fixing done
ar: تم الإصلاح

en: Before: Beautify files
ar: قبل: جمّل الملفات

en: All files beautified
ar: تم تجميل جميع الملفات

en: Beautified
ar: جمّل

en: Inserting images is only supported for HTML and CSS files.
ar: إدراج الصور مدعوم فقط لملفات HTML و CSS.

en: New class name
ar: اسم فئة جديد

en: Rename the class {} to?
ar: أعد تسمية الفئة {} إلى؟

en: Before: Rename {}
ar: قبل: أعِد تسمية {}

en: No class {} found to change
ar: لم يُعثر على فئة {} لتغييرها

en: Semantics are not supported for the AZW3 format.
ar: الدلاليات غير مدومة لنسَق AZW3.

en: Before: Set Semantics
ar: قبل: أعدّ الدلاليات

en: Before: Filter style information
ar: قبل: رشّح معلومات الطراز

en: No matching style rules were found
ar: لم يُعثَر على قواعد طُرُز مطابِقة

en: No file with the name %s was found in the book
ar: لم يتم العثور على ملف بالاسم %s في الكتاب

en: No style rules that match the class {} were found
ar: لم يُعثَر على قواعد طُرُز تُطابِق الفئة {}

en: Choose a name for the checkpoint.
    You can later restore the book to this checkpoint via the
    "Revert to..." entries in the Edit menu.
ar: اختر إسمًا لنقطة التحقق.
    يمكنك لاحقا استعادة الكتاب إلى نقطة التحقق هذه عبر مُدخَلات "أرجع إلى..." في قائمة التحرير.

en: Path does not exist
ar: المسار غير موجود

en: The file you are editing (%s) no longer exists. You have to choose a new save location.
ar: الملف الذي تقوم بتحريره (%s) لم يعد موجودًا. يجب عليك اختيار موقع حفظ جديد.

en: File is read-only
ar: الملف للقراءة فقط

en: The file at {} is read-only. The editor will try to reset its permissions before saving. Proceed with saving?
ar: الملف في {} للقراءة فقط. سيحاول المحرر إعادة تعيين أذوناته قبل الحفظ. هل تريد المتابعة بالحفظ؟

en: Cannot save a copy
ar: لا يمكن حفظ نسخة

en: Saving a copy of a folder based book is not supported
ar: ليس مدعوماً حفظ نسخة من كتاب يعتمد على مجلد

en: Choose path
ar: اختر المسار

en: Book (%s)
ar: كتاب (%s)

en: Saving copy, please wait...
ar: حفظ نسخة، لطفا انتظر...

en: Failed to save copy
ar: فشل في حفظ النسخة

en: Failed to save copy, click "Show details" for more information.
ar: فشل في حفظ النسخة، انقر على "إظهار التفاصيل" للمزيد من المعلومات.

en: Copy saved to %s
ar: تم حفظ النسخة إلى %s

en: Copy saved
ar: تم حفظ النسخة

en: Editing saved copy at: %s
ar: تحرير النسخة المحفوظة في: %s

en: Could not save
ar: تعذر الحفظ

en: Saving of the book failed. Click "Show details" for more information. You can try to save a copy to a different location, via File->Save a copy
ar: فشل حفظ الكتاب. انقر على "إظهار التفاصيل" للمزيد من المعلومات. يمكنك محاولة حفظ نسخة إلى موقع مختلف، عبر ملف -> حفظ نسخة

en: Enter line number
ar: أدخل رقم السطر

en: Before: Split %s
ar: قبل: إقسم %s

en: Does not exist
ar: غير موجود

en: The file %s does not exist. If you were trying to click an item in the Table of Contents, you may need to refresh it by right-clicking and choosing "Refresh".
ar: الملف %s غير موجود. إذا كنت تحاول النقر على عنصر في جدول المحتويات، فقد تحتاج إلى تحديثه بالنقر بزر الفأرة الأيمن واختيار "تحديث".

en: Unsupported file format
ar: صيغة ملف غير مدعومة

en: Editing files of type %s is not supported
ar: تحرير الملفات من نوع %s غير مدعوم

en: The anchor %s was not found in this file
ar: لم يتم العثور على المرجع %s في هذا الملف

en: File deleted
ar: تم حذف الملف

en: The file {} has already been deleted, re-run Check Book to update the results.
ar: سبق أن حُذِف الملف {}، أعِد تشغيل فحص الكتاب لتحدّث النتائج.

en: Before: Spell Check
ar: قبل: التدقيق الإملائي

en: Before: Auto-fix errors
ar: قبل: تصحيح تلقائي للأخطاء

en: Before: Merge files into %s
ar: قبل: ادمج الملفات إلى %s

en: {} files merged
ar: تم دمج {} ملفات

en: Before: Link stylesheets
ar: قبل: ألواح طُرُز الرابط

en: File opened
ar: تم فتح الملف

en: When you are done editing {0} click "Import" to update the file in the book or "Discard" to lose any changes.
ar: عند الانتهاء من تحرير {0}، انقر على "استيراد" لتحديث الملف في الكتاب أو "تجاهل" لفقدان أي تغييرات.

en: Discard
ar: نبذ

en: Import
ar: استيراد

en: Before: Replace %s
ar: قبل: استبدل %s

en: You must first open a book in order to see the report.
ar: يجب عليك أولاً فتح كتاب لرؤية التقرير.

en: You must first open a book in order to check links.
ar: يجب أولاً أن تفتح كتابًا من أجل فحص الروابط.

en: You must first open a book in order to add Text-to-speech narration.
ar: يجب عليك أولاً فتح كتاب لإضافة سرد تحويل النص إلى كلام.

en: Before: adding narration
ar: قبل: إضافة السرد

en: You must first open a book in order to compress images.
ar: يجب عليك أولاً فتح كتاب لضغط الصور.

en: Before: compress images
ar: قبل: اضغط الصور

en: Unexpected error
ar: خطأ غير متوقع

en: Failed to compress images, click "Show details" for more information
ar: فشل في ضغط الصور، انقر على "إظهار التفاصيل" للمزيد من المعلومات

en: Cannot decode
ar: لا يمكن فك التشفير

en: Cannot edit %s as it appears to be in an unknown character encoding
ar: لا يمكن تحرير %s لأنه يبدو أنه بتشفير أحرف غير معروف

en: No book is currently open. You must first open a book to edit.
ar: لا يوجد كتاب مفتوح حاليًا. يجب عليك أولاً فتح كتاب للتحرير.

en: The current book is being saved in the background. Quitting now will <b>abort the save process</b>! Finish saving first?
ar: يتم حفظ الكتاب الحالي في الخلفية. الخروج الآن سيؤدي إلى <b>إلغاء عملية الحفظ</b>! هل تريد إنهاء الحفظ أولاً؟

en: &Quit immediately
ar: &اخرج فورًا

en: Finish &saving first
ar: أنهِ ال&حفظ أولاً

en: There are unsaved changes, if you quit without saving, you will lose them.
ar: توجد تغييرات غير محفوظة، إذا غادرت بدون حفظ، فستفقدها.

en: &Save and Quit
ar: &احفظ واخرج

en: &Quit without saving
ar: &اخرج بدون حفظ

en: Saving, please wait...
ar: يحفظ، لطفا انتظر...

en: Favorites
ar: المفضلة

en: European scripts
ar: الخطوط الأوروبية

en: Armenian
ar: الأرمينية

en: Armenian ligatures
ar: وصلات الأرمينية

en: Coptic
ar: القبطية

en: Coptic in Greek block
ar: القبطية في وحدة باليونانية

en: Cypriot syllabary
ar: المقطعية القبرصية

en: Cyrillic
ar: السيريلية

en: Cyrillic supplement
ar: ملحق السيريلية

en: Cyrillic extended A
ar: السيريلية الموسعة A

en: Cyrillic extended B
ar: السيريلية الموسعة B

en: Georgian
ar: التاريخ الميلادي

en: Georgian supplement
ar: ملحق الجورجية

en: Glagolitic
ar: الجلاجوليتيك

en: Gothic
ar: القوطية

en: Greek and Coptic
ar: يونانية وقبطية

en: Greek extended
ar: اليونانية الموسّعة

en: Latin, Basic & Latin-1 supplement
ar: اللاتينية، الأساسية وملحق اللاتينية-1

en: Latin extended A
ar: اللاتينية الموسعة A

en: Latin extended B
ar: اللاتينية الموسعة B

en: Latin extended C
ar: اللاتينية الموسعة C

en: Latin extended D
ar: اللاتينية الموسعة D

en: Latin extended additional
ar: اللاتينية الموسعة الإضافية

en: Latin ligatures
ar: وصلات لاتينية

en: Fullwidth Latin letters
ar: أحرف لاتينية كاملة العرض

en: Linear B syllabary
ar: المقطعية الخطية B

en: Linear B ideograms
ar: رموز Linear B

en: Ogham
ar: الأوجهام

en: Old italic
ar: الإيطالية القديمة

en: Phaistos disc
ar: قرص فايستوس

en: Runic
ar: الرونى

en: Shavian
ar: شافيان

en: Phonetic symbols
ar: رموز صوتية

en: IPA extensions
ar: امتدادات IPA

en: Phonetic extensions
ar: امتدادات صوتية

en: Phonetic extensions supplement
ar: ملحق الامتدادات الصوتية

en: Modifier tone letters
ar: أحرف نغمة معدلة

en: Spacing modifier letters
ar: أحرف تعديل المسافات

en: Superscripts and subscripts
ar: رموز علوية وسفلية

en: Combining diacritics
ar: علامات التشكيل المدمجة

en: Combining diacritical marks
ar: علامات التشكيل المدمجة

en: Combining diacritical marks for symbols
ar: علامات التشكيل المدمجة للرموز

en: Combining diacritical marks supplement
ar: ملحق علامات التشكيل المدمجة

en: Combining half marks
ar: علامات نصف مدمجة

en: African scripts
ar: الخطوط الأفريقية

en: Bamum
ar: باموم

en: Bamum supplement
ar: ملحق باموم

en: Egyptian hieroglyphs
ar: الهيروغليفية المصرية

en: Ethiopic
ar: الإثيوبية

en: Ethiopic supplement
ar: ملحق الإثيوبية

en: Ethiopic extended
ar: الإثيوبية الموسعة

en: Ethiopic extended A
ar: الإثيوبية الموسعة A

en: Meroitic cursive
ar: المروية المتصلة

en: Meroitic hieroglyphs
ar: الهيروغليفية المروية

en: N'Ko
ar: نكو

en: Osmanya
ar: الأوسمانيا

en: Tifinagh
ar: تيفيناغ

en: Vai
ar: الفاي

en: Middle Eastern scripts
ar: الخطوط الشرق أوسطية

en: Arabic
ar: العربية

en: Arabic supplement
ar: ملحق العربية

en: Arabic extended A
ar: العربية الموسعة A

en: Arabic presentation forms A
ar: أشكال العرض العربية A

en: Arabic presentation forms B
ar: أشكال العرض العربية B

en: Avestan
ar: الأفستانية

en: Carian
ar: كاريان

en: Cuneiform
ar: الكتابة المسمارية

en: Cuneiform numbers and punctuation
ar: أرقام وعلامات ترقيم مسمارية

en: Hebrew
ar: العبرية

en: Hebrew presentation forms
ar: أشكال العرض العبرية

en: Imperial Aramaic
ar: الآرامية الإمبراطورية

en: Inscriptional Pahlavi
ar: البهلوية النقشية

en: Inscriptional Parthian
ar: البارثية النقشية

en: Lycian
ar: الليسية

en: Lydian
ar: ليديا

en: Mandaic
ar: المندائية

en: Old Persian
ar: الفارسية القديمة

en: Old South Arabian
ar: العربية الجنوبية القديمة

en: Phoenician
ar: الفينيقية

en: Samaritan
ar: السامري

en: Syriac
ar: السريانية

en: Ugaritic
ar: الأجاريتيكية

en: Central Asian scripts
ar: الخطوط الآسيوية الوسطى

en: Mongolian
ar: المغولية

en: Old Turkic
ar: التركية القديمة

en: Phags-pa
ar: فاجس با

en: Tibetan
ar: التبتية

en: South Asian scripts
ar: الخطوط الآسيوية الجنوبية

en: Bengali
ar: البنغالية

en: Brahmi
ar: براهمي

en: Chakma
ar: تشاكما

en: Devanagari
ar: ديفاناغاري

en: Devanagari extended
ar: ديفاناغاري الموسعة

en: Gujarati
ar: الغوجاراتية

en: Gurmukhi
ar: الجرمخي

en: Kaithi
ar: كايثي

en: Kannada
ar: الكانادا

en: Kharoshthi
ar: خاروشتي

en: Lepcha
ar: الليبتشا

en: Limbu
ar: الليمبو

en: Malayalam
ar: الماليالام

en: Meetei Mayek
ar: ميتي مايك

en: Meetei Mayek extensions
ar: امتدادات ميتي مايك

en: Ol Chiki
ar: أول تشيكي

en: Oriya
ar: أوريا

en: Saurashtra
ar: سوراشترا

en: Sinhala
ar: السينهالا

en: Sharada
ar: شارادا

en: Sora Sompeng
ar: سورا سومبينغ

en: Syloti Nagri
ar: سيلوتي ناغري

en: Takri
ar: تاكري

en: Tamil
ar: التاميلية

en: Telugu
ar: التيلوغو

en: Thaana
ar: ثانا

en: Vedic extensions
ar: امتدادات فيدية

en: Southeast Asian scripts
ar: الخطوط الآسيوية الجنوبية الشرقية

en: Balinese
ar: البالية

en: Batak
ar: باتاك

en: Buginese
ar: البجينيز

en: Cham
ar: التشامية

en: Javanese
ar: الجاوية

en: Kayah Li
ar: الكياه لي

en: Khmer
ar: الخميرية

en: Khmer symbols
ar: رموز الخميرية

en: Lao
ar: اللاو

en: Myanmar
ar: ميانمار

en: Myanmar extended A
ar: ميانمار الموسعة A

en: New Tai Lue
ar: التاي لي الجديد

en: Rejang
ar: ريجانغ

en: Sundanese
ar: السوندية

en: Sundanese supplement
ar: ملحق السوندية

en: Tai Le
ar: التاي لي

en: Tai Tham
ar: تاي ثام

en: Tai Viet
ar: تاي فييت

en: Thai
ar: التايلاندية

en: Philippine scripts
ar: الخطوط الفلبينية

en: Buhid
ar: البهيدية

en: Hanunoo
ar: هانونو

en: Tagalog
ar: التاغالوغية

en: Tagbanwa
ar: التاجبانوا

en: East Asian scripts
ar: الخطوط شرق آسيوية

en: Bopomofo
ar: البوبوموفو

en: Bopomofo extended
ar: بوبوموفو الموسعة

en: CJK Unified ideographs
ar: الرموز الموحدة الصينية اليابانية الكورية

en: CJK Unified ideographs extension A
ar: امتداد الرموز الموحدة الصينية اليابانية الكورية A

en: CJK Unified ideographs extension B
ar: امتداد الرموز الموحدة الصينية اليابانية الكورية B

en: CJK Unified ideographs extension C
ar: امتداد الرموز الموحدة الصينية اليابانية الكورية C

en: CJK Unified ideographs extension D
ar: امتداد الرموز الموحدة الصينية اليابانية الكورية D

en: CJK compatibility ideographs
ar: رموز التوافق الصينية اليابانية الكورية

en: CJK compatibility ideographs supplement
ar: ملحق رموز التوافق الصينية اليابانية الكورية

en: Kangxi radicals
ar: جذور كانغشي

en: CJK radicals supplement
ar: ملحق جذور الصينية اليابانية الكورية

en: CJK strokes
ar: ضربات الصينية اليابانية الكورية

en: Ideographic description characters
ar: أحرف وصف الرموز

en: Hiragana
ar: الهيراجانا

en: Katakana
ar: الكتكانا

en: Katakana phonetic extensions
ar: امتدادات صوتية كاتاكانا

en: Kana supplement
ar: ملحق كانا

en: Halfwidth Katakana
ar: كاتاكانا بنصف العرض

en: Kanbun
ar: كانبون

en: Hangul syllables
ar: مقاطع هانغول

en: Hangul Jamo
ar: هانغول جامو

en: Hangul Jamo extended A
ar: هانغول جامو الموسعة A

en: Hangul Jamo extended B
ar: هانغول جامو الموسعة B

en: Hangul compatibility Jamo
ar: هانغول جامو التوافقية

en: Halfwidth Jamo
ar: جامو بنصف العرض

en: Lisu
ar: ليسو

en: Miao
ar: مياو

en: Yi syllables
ar: مقاطع يي

en: Yi radicals
ar: جذور يي

en: American scripts
ar: الخطوط الأمريكية

en: Cherokee
ar: الشيروكى

en: Deseret
ar: ديسيريت

en: Unified Canadian aboriginal syllabics
ar: المقطعية الكندية الأصلية الموحدة

en: UCAS extended
ar: UCAS الموسعة

en: Other
ar: أخرى

en: Alphabetic presentation forms
ar: أشكال العرض الأبجدية

en: Halfwidth and Fullwidth forms
ar: أشكال نصف العرض وكامل العرض

en: Punctuation
ar: علامات الترقيم

en: General punctuation
ar: علامات ترقيم عامة

en: ASCII punctuation
ar: علامات ترقيم ASCII

en: Latin-1 punctuation
ar: علامات ترقيم لاتينية-1

en: Small form variants
ar: متغيرات الأشكال الصغيرة

en: Supplemental punctuation
ar: علامات ترقيم تكميلية

en: CJK symbols and punctuation
ar: رموز وعلامات ترقيم صينية يابانية كورية

en: CJK compatibility forms
ar: أشكال التوافق الصينية اليابانية الكورية

en: Fullwidth ASCII punctuation
ar: علامات ترقيم ASCII كاملة العرض

en: Vertical forms
ar: أشكال عمودية

en: Alphanumeric symbols
ar: رموز أبجدية رقمية

en: Arabic mathematical alphabetic symbols
ar: رموز أبجدية رياضية عربية

en: Letterlike symbols
ar: رموز شبيهة بالحروف

en: Roman symbols
ar: رموز رومانية

en: Mathematical alphanumeric symbols
ar: رموز أبجدية رقمية رياضية

en: Enclosed alphanumerics
ar: أرقام أبجدية محاطة

en: Enclosed alphanumeric supplement
ar: ملحق الأرقام الأبجدية المحاطة

en: Enclosed CJK letters and months
ar: أحرف وشهور صينية يابانية كورية محاطة

en: Enclosed ideographic supplement
ar: ملحق الرموز المحاطة

en: CJK compatibility
ar: توافق صيني ياباني كوري

en: Technical symbols
ar: رموز تقنية

en: Miscellaneous technical
ar: أمور تقنية متفرقة

en: Control pictures
ar: صور التحكم

en: Optical character recognition
ar: التعرف البصري على الأحرف

en: Numbers and digits
ar: أرقام وأعداد

en: Aegean numbers
ar: أرقام إيجه

en: Ancient Greek numbers
ar: أرقام يونانية قديمة

en: Common Indic number forms
ar: أشكال الأرقام الهندية الشائعة

en: Counting rod numerals
ar: أرقام قضبان العد

en: Fullwidth ASCII digits
ar: أرقام ASCII كاملة العرض

en: Number forms
ar: أشكال الأرقام

en: Rumi numeral symbols
ar: رموز الأرقام الرومية

en: Mathematical symbols
ar: رموز رياضية

en: Arrows
ar: الأسهم

en: Supplemental arrows A
ar: سهام تكميلية A

en: Supplemental arrows B
ar: سهام تكميلية B

en: Miscellaneous symbols and arrows
ar: رموز وسهام متنوعة

en: Mathematical operators
ar: عوامل رياضية

en: Miscellaneous mathematical symbols A
ar: رموز رياضية متنوعة أ

en: Miscellaneous mathematical symbols B
ar: رموز رياضية متنوعة ب

en: Supplemental mathematical operators
ar: عوامل رياضية تكميلية

en: Ceilings and floors
ar: أسقف وأرضيات

en: Geometric shapes
ar: أشكال هندسية

en: Box drawing
ar: رسم الصناديق

en: Block elements
ar: عناصر الكتل

en: Musical symbols
ar: رموز موسيقية

en: More musical symbols
ar: المزيد من الرموز الموسيقية

en: Ancient Greek musical notation
ar: علامات موسيقية يونانية قديمة

en: Byzantine musical symbols
ar: رموز موسيقية بيزنطية

en: Game symbols
ar: رموز الألعاب

en: Chess
ar: الشطرنج

en: Domino tiles
ar: بلاط الدومينو

en: Draughts
ar: المسودات

en: Japanese chess
ar: الشطرنج الياباني

en: Mahjong tiles
ar: بلاط الماهجونغ

en: Playing cards
ar: أوراق اللعب

en: Playing card suits
ar: أنواع أوراق اللعب

en: Other symbols
ar: رموز أخرى

en: Alchemical symbols
ar: رموز كيميائية

en: Ancient symbols
ar: رموز قديمة

en: Braille patterns
ar: أنماط برايل

en: Currency symbols
ar: رموز العملات

en: Dingbats
ar: دينغباتس

en: Emoticons
ar: أيقونات تعبيرية

en: Miscellaneous symbols
ar: رموز متنوعة

en: Miscellaneous symbols and pictographs
ar: رموز وتصاوير متنوعة

en: Yijing hexagram symbols
ar: رموز سداسية يي جينغ

en: Yijing mono and digrams
ar: رسومات يي جينغ أحادية وثنائية

en: Yijing trigrams
ar: رسومات يي جينغ ثلاثية

en: Tai Xuan Jing symbols
ar: رموز تاي شوان جينغ

en: Transport and map symbols
ar: رموز النقل والخرائط

en: Specials
ar: الخاصة

en: Variation selectors
ar: محددات التنوع

en: Variation selectors supplement
ar: ملحق محددات التنوع

en: Copy %s to clipboard
ar: انسخ %s إلى الحافظة

en: Add %s to favorites
ar: أضف %s إلى المفضلة

en: Remove %s from favorites
ar: أزل %s من المفضلة

en: Restore favorites to defaults
ar: استعادة المفضلة إلى الإعدادات الافتراضية

en: Insert character
ar: أدخل حرفًا

en: Re-arrange favorites
ar: أعد ترتيب المفضلة

en: Search for Unicode characters by using the English names or nicknames. You can also search directly using a character code. For example, the following searches will all yield the no-break space character: U+A0, nbsp, no-break
ar: البحث عن محارف بالتشفير الموحد Unicode باستخدام أسماء أو أسماء تصغير انكليزية. يمكنك أيضاً البحث مباشرة باستخدام شفرة الرمز. مثلا، عمليات البحث التالية ستعطي رمز الفراغ غير الفاصل: U+A0، nbsp، no-break

en: Search by name, nickname or character code
ar: ابحث بالاسم أو اللقب أو رمز الحرف

en: Clear search
ar: مسح البحث

en: Drag and drop characters to re-arrange them. Click the "Re-arrange" button again when you are done.
ar: اسحب وأفلت الأحرف لإعادة ترتيبها. انقر على زر "إعادة الترتيب" مرة أخرى عند الانتهاء.

en: Match any word
ar: طابق أي كلمة

en: When searching return characters whose names match any of the specified words
ar: عند البحث، أرجع الأحرف التي تتطابق أسماؤها مع أي من الكلمات المحددة

en: {character_name} (U+{char_code:04X}) in {category_name} - {subcategory_name}
ar: {character_name} (U+{char_code:04X}) في {category_name} - {subcategory_name}

en: INFO
ar: المعلومات

en: Check has not been run
ar: لم يُشغَّل الفحص

en: Copy list of errors to clipboard
ar: انسخ قائمة الأخطاء إلى الحافظة

en: Click to run a check on the book
ar: انقر لتشغّل فحصًا على الكتاب

en: Run check
ar: شغّل الفحص

en: line: %d
ar: السطر: %d

en:  column: %d
ar:  العمود: %d

en: Information
ar: معلومات

en: Warning
ar: تحذير

en: Try to fix only this error
ar: حاول إصلاح هذا الخطأ فقط

en: Click to open in editor
ar: انقر للفتح في المحرر

en: Try to fix all fixable errors automatically. Only works for some types of error.
ar: حاول إصلاح جميع الأخطاء القابلة للإصلاح تلقائيًا. يعمل فقط لبعض أنواع الأخطاء.

en: Try to correct all fixable errors automatically
ar: حاول تصحيح جميع الأخطاء القابلة للإصلاح تلقائيًا

en: Re-run check
ar: أعِد تشغيل الفحص

en: Re-run the check
ar: أعِد تشغيل الفحص

en: Running fixers, please wait...
ar: يشغّل المصلحات، لطفا انتظر...

en: Running checks, please wait...
ar: يشغّل الفحوص، لطفا انتظر...

en: Check external links
ar: فحص الروابط الخارجية

en: Checking external links, please wait...
ar: يفحص الروابط الخارجية، لطفا انتظر...

en: Check &anchors
ar: فحص &المراسي

en: Check HTML anchors in links (the part after the #).
     This can be a little slow, since it requires downloading and parsing all the HTML pages.
ar: فحص مراسي HTML في الروابط (الجزء بعد #).
     قد يكون هذا بطيئًا بعض الشيء، حيث يتطلب تنزيل وتحليل جميع صفحات HTML.

en: Checking failed
ar: فشل الفحص

en: There was an error while checking links, click "Show details" for more information
ar: حدث خطأ أثناء فحص الروابط، انقر على "إظهار التفاصيل" للمزيد من المعلومات

en: No broken links found
ar: لم يتم العثور على روابط معطلة

en: Found a broken link | Found {} broken links
ar[0]: تم العثور على رابط معطل
ar[1]: تم العثور على {} روابط معطلة
ar[2]: تم العثور على {} روابط معطلة
ar[3]: تم العثور على {} روابط معطلة
ar[4]: تم العثور على {} روابط معطلة
ar[5]: تم العثور على {} روابط معطلة

en: Fix this link
ar: إصلاح هذا الرابط

en: line number
ar: رقم السطر

en: Enter the corrected URL:
ar: أدخل عنوان URL المصحح:

en: Fix URL
ar: إصلاح عنوان URL

en: Font
ar: الخط

en: Image
ar: صورة

en: Stylesheet
ar: ملف الستايل

en: Completion failed
ar: فشل الإكمال

en: Failed to get completions, click "Show details" for more information. Future errors during completion will be suppressed.
ar: فشل الحصول على الإكمال، انقر على "إظهار التفاصيل" للمزيد من المعلومات. سيتم قمع الأخطاء المستقبلية أثناء الإكمال.

en: Failed to get completion data
ar: فشل الحصول على بيانات الإكمال

en: Calculating differences, please wait...
ar: يحسب الاختلافات، لطفا انتظر...

en: Differences between books
ar: الاختلافات بين الكتب

en: Go to previous change
ar: انتقل إلى التغيير السابق

en: &Previous change
ar: &التغيير السابق

en: Go to next change
ar: انتقل إلى التغيير التالي

en: &Next change
ar: &التغيير التالي

en: Search for text
ar: البحث عن نص

en: Next &match
ar: ال&مطابقة التالية

en: P&revious match
ar: المطابقة ال&سابقة

en: Left panel
ar: اللوحة اليسرى

en: Perform search in the left panel
ar: إجراء البحث في اللوحة اليسرى

en: Right panel
ar: اللوحة اليمنى

en: Perform search in the right panel
ar: إجراء البحث في اللوحة اليمنى

en: &Options
ar: الـ&خيارات

en: Change how the differences are displayed
ar: غيّر كيفية عرض الاختلافات

en: Lines of context around each change
ar: أسطر السياق حول كل تغيير

en: Show %d lines of context
ar: أظهر %d سطرًا من السياق

en: Show all text
ar: أظهر كل النص

en: Double click right side to edit
ar: انقر نقرًا مزدوجًا على الجانب الأيمن للتحرير

en: Double click on any change in the right panel to edit that location in the editor
ar: انقر نقرًا مزدوجًا على أي تغيير في اللوحة اليمنى لتحرير ذلك الموقع في المحرر

en: Beautify files before comparing them
ar: جمّل الملفات قبل مقارنتها

en: Do not beautify files before comparing
ar: لا تجمّل الملفات قبل المقارنة

en: The books are identical
ar: الكتب متطابقة

en: No changes found
ar: لم يُعثر على تغييرات

en: The files are identical
ar: الملفات متطابقة

en: No differences found
ar: لم يتم العثور على اختلافات

en: The folders are identical
ar: المجلدات متطابقة

en: [%s was added]
ar: [%s أُضيف]

en: [%s was removed]
ar: [%s أُزيل]

en: Previous change
ar: التغيير السابق

en: Next change
ar: التغيير التالي

en: Open file in the editor
ar: افتح الملف في المحرر

en: No matches found for query: {}
ar: لم يتم العثور على مطابقات للاستعلام: {}

en: This file was added
ar: تمت إضافة هذا الملف

en: This file was removed
ar: تمت إزالة هذا الملف

en: [This file was renamed from %s]
ar: [تمت إعادة تسمية هذا الملف من %s]

en: [This file was renamed to %s]
ar: [تمت إعادة تسمية هذا الملف إلى %s]

en: Binary file of size: %s
ar: ملف ثنائي بحجم: %s

en: Image could not be rendered
ar: تعذر عرض الصورة

en: Size: {0} Resolution: {1}x{2}
ar: الحجم: {0} الدقة: {1}x{2}

en: The files are identical after beautifying
ar: الملفات متطابقة بعد التجميل

en: Choose the external resources to download
ar: اختر الموارد الخارجية لتحميلها

en: Data URL #{}
ar: عنوان URL للبيانات #{}

en: one instance | {} instances
ar[0]: مثيل واحد
ar[1]: {} مثيلات
ar[2]: {} مثيلات
ar[3]: {} مثيلات
ar[4]: {} مثيلات
ar[5]: {} مثيلات

en: Download external resources
ar: حمّل الموارد الخارجية

en: Searching for external resources...
ar: البحث عن موارد خارجية...

en: Scan failed
ar: فشل المسح

en: Failed to scan for external resources, click "Show details" for more information.
ar: فشل مسح الموارد الخارجية، انقر على "إظهار التفاصيل" للمزيد من المعلومات.

en: No external resources found
ar: لم يتم العثور على موارد خارجية

en: No external resources were found in this book.
ar: لم يتم العثور على موارد خارجية في هذا الكتاب.

en: Failed to download external resources, click "Show details" for more information.
ar: فشل تحميل الموارد الخارجية، انقر "أظهِر التفاصيل" لمزيد من المعلومات.

en: Some downloads failed
ar: فشلت بعض التنزيلات

en: Failed to download some external resources, click "Show details" for more information.
ar: فشل تحميل بعض الموارد الخارجية، انقر "أظهِر التفاصيل" لمزيد من المعلومات.

en: Updating resources in book...
ar: تحديث الموارد في الكتاب...

en: Successfully processed the external resource | Successfully processed {} external resources
ar[0]: تمت معالجة المورد الخارجي بنجاح
ar[1]: تمت معالجة {} مورد خارجي بنجاح
ar[2]: تمت معالجة {} مورد خارجي بنجاح
ar[3]: تمت معالجة {} مورد خارجي بنجاح
ar[4]: تمت معالجة {} مورد خارجي بنجاح
ar[5]: تمت معالجة {} مورد خارجي بنجاح

en: Could not download one image | Could not download {} images
ar[0]: تعذر تنزيل صورة واحدة
ar[1]: تعذر تنزيل {} صورة
ar[2]: تعذر تنزيل {} صورة
ar[3]: تعذر تنزيل {} صورة
ar[4]: تعذر تنزيل {} صورة
ar[5]: تعذر تنزيل {} صورة

en: Replace failed
ar: فشل الاستبدال

en: Failed to replace external resources, click "Show details" for more information.
ar: فشل استبدال الموارد الخارجية، انقر على "إظهار التفاصيل" للمزيد من المعلومات.

en: Trim image
ar: قرطف الصورة

en: Auto-trim image
ar: تلقائيًا قرطف الصورة

en: Rotate image
ar: دوّر الصورة

en: Resize image
ar: غيّر حجم الصورة

en: Sharpen image
ar: شحذ الصورة

en: Blur image
ar: طمس الصورة

en: Make image look like an oil painting
ar: اجعل الصورة تبدو كلوحة زيتية

en: De-speckle image
ar: إزالة الشوائب من الصورة

en: Normalize image
ar: توحيد الصورة

en: No image
ar: لا توجد صورة

en: No image loaded
ar: لم يتم تحميل أي صورة

en: Invalid image
ar: صورة غير صالحة

en: The current image is not valid
ar: الصورة الحالية غير صالحة

en: Drop image
ar: إسقاط الصورة

en: Paste image
ar: الصق صورة

en: No image available in the clipboard
ar: لا توجد صورة متاحة في الحافظة

en: No active selection, first select a region in the image, by dragging with your mouse
ar: لا يوجد تحديد نشط، اختر منطقة في الصورة أولًا، بالسحب بالماوس

en: Not a valid image
ar: ليست صورة صالحة

en: Choose the new width and height
ar: اختر العرض والارتفاع الجديدين

en: Cutting of images is not allowed. If you want to delete the image, use the files browser to do it.
ar: قص الصور غير مسموح به. إذا أردت حذف الصورة فاستخدم متصفح الملفات لفعل ذلك.

en: File actions tool bar
ar: شريط أدوات إجراءات الملف

en: Edit actions tool bar
ar: شريط أدوات إجراءات التحرير

en: Image filters
ar: مرشحات الصور

en: Improve contrast (normalize image)
ar: تحسين التباين (توحيد الصورة)

en: Image information bar
ar: شريط معلومات الصورة

en: Copy selected region
ar: انسخ المنطقة المحددة

en: Paste into selected region
ar: الصق في المنطقة المحددة

en: Copy image
ar: نسخ الصورة

en: The standard deviation for the Gaussian sharpen operation (higher means more sharpening)
ar: الانحراف المعياري لعملية شحذ غاوس (الأعلى يعني شحذًا أكثر)

en: The standard deviation for the Gaussian blur operation (higher means more blurring)
ar: الانحراف المعياري لعملية طمس غاوس (الأعلى يعني طمسًا أكثر)

en: Oilify image
ar: حوّل الصورة إلى رسم زيتي

en: The strength of the operation (higher numbers have larger effects)
ar: قوة العملية (الأرقام الأعلى لها تأثيرات أكبر)

en: Choose file name
ar: اختر اسم الملف

en: You must specify a file name for the new file, with an extension.
ar: يجب عليك تحديد اسم ملف للملف الجديد، مع ملحق.

en: Choose an image
ar: اختر صورة

en: Images in book
ar: صور في الكتاب

en: &Existing images in the book
ar: &صور موجودة في الكتاب

en: Search for image by file name
ar: البحث عن صورة بإسم الملف

en: Refresh the displayed images
ar: تحديث الصور المعروضة

en: &Import image
ar: ا&ستورد صورة

en: Import an image from elsewhere in your computer
ar: استورد صورة من مكان آخر في جهاز الكمبيوتر الخاص بك

en: &Paste image
ar: الص&ق صورة

en: Paste an image from the clipboard
ar: الصق صورى من الحافظة

en: Full page image
ar: صورة بحجم الصفحة الكاملة

en: Insert the image so that it takes up an entire page when viewed in a reader
ar: أدخل الصورة بحيث تشغل صفحة كاملة عند عرضها في قارئ

en: Preserve aspect ratio
ar: حافظ على نسبة العرض إلى الارتفاع

en: Preserve the aspect ratio of the inserted image when rendering it full paged
ar: حافظ على نسبة العرض إلى الارتفاع للصورة المدرجة عند عرضها بملء الصفحة

en: &Zoom in
ar: &تكبير

en: There is no image on the clipboard
ar: لا توجد صورة في الحافظة

en: Invalid file extension
ar: امتداد ملف غير صالح

en: The file name you choose must have a .jpg or .png extension
ar: يجب أن يحتوي اسم الملف الذي تختاره على امتداد .jpg أو .png

en: Choose the folder into which the files will be placed
ar: اختر المجلد الذي ستوضع فيه الملفات

en: Create new folder
ar: أنشيء مجلداً جديداً

en: Enter a name for the new folder
ar: أدخل اسماً للمجلد الجديد

en: Folder name
ar: اسم المجلد

en: Create new book
ar: إنشاء كتاب جديد

en: &Authors:
ar: الـ&مؤلفون:

en: &Language:
ar: الـ&لغة:

en: Invalid markup
ar: ترميز غير صالح

en: The current block tag has an existing unclosed style attribute. Run the Fix HTML tool first.
ar: الوسم الكتلي الحالي يحتوي على سمة نمط غير مغلقة موجودة. شغّل أداة إصلاح HTML أولاً.

en: Invalid HTML
ar: HTML غير صالح

en: There is an unclosed %s tag. You should run the Fix HTML tool before trying to rename tags.
ar: يوجد وسم %s غير مغلق. يجب عليك تشغيل أداة إصلاح HTML قبل محاولة إعادة تسمية الوسوم.

en: No tag found
ar: لم يُعثر على وسوم

en: No suitable block level tag was found to rename
ar: لم يتم العثور على وسم على مستوى الكتلة مناسب لإعادة التسمية

en: Cursor inside tag
ar: المؤشر داخل الوسم

en: Cannot split as the cursor is inside the tag definition
ar: لا يمكن التقسيم لأن المؤشر داخل تعريف الوسم

en: No suitable tag was found to split
ar: لم يتم العثور على وسم مناسب للتقسيم

en: There is an unclosed %s tag. You should run the Fix HTML tool before trying to split tags.
ar: يوجد وسم %s غير مغلق. يجب عليك تشغيل أداة إصلاح HTML قبل محاولة تقسيم الوسوم.

en: Not in a block tag
ar: ليس في وسم كتلي

en: Cannot change text alignment as the cursor is not inside a block level tag, such as a &lt;p&gt; or &lt;div&gt; tag.
ar: لا يمكن تغيير محاذاة النص لأن المؤشر ليس داخل وسم على مستوى الكتلة، مثل وسم &lt;p&gt; أو &lt;div&gt;.

en: Insert filler text
ar: أدرِج نصًا حشويًا

en: Insert a tag
ar: أدرِج وسمًا

en: Insert a self closing tag
ar: أدرِج وسمًا ذا إغلاق ذاتي

en: Insert a HTML link
ar: أدرِج رابط HTML

en: Insert a HTML image
ar: أدرِج صورة HTML

en: Insert a HTML tag with a class
ar: أدرِج وسم HTML بفئة

en: No snippet found
ar: لم يُعثر على مقطع

en: No matching snippet was found
ar: لم يتم العثور على مقطع مطابق

en: For help with snippets, see the <a href="%s">User Manual</a>
ar: للمساعدة في المقاطع، انظر <a href="%s">دليل المستخدم</a>

en: The name of this snippet
ar: اسم هذا المقطع

en: The text used to trigger this snippet
ar: النص المستخدم لتشغيل هذا المقطع

en: Tri&gger:
ar: المش&غل:

en: &File types:
ar: &أنواع الملفات:

en: Which file types this snippet should be active in
ar: أنواع الملفات التي يجب أن يكون هذا المقطع نشطًا فيها

en: You can test your snippet here
ar: يمكنك اختبار المقطع الخاص بك هنا

en: T&est:
ar: ا&ختبر:

en: Create a snippet
ar: إنشاء مقطع

en: Edit snippet
ar: تحرير مقطع

en: You must provide a name for this snippet
ar: يجب عليك توفير اسم لهذا المقطع

en: You must provide a trigger for this snippet
ar: يجب عليك توفير مشغل لهذا المقطع

en: You must provide a template for this snippet
ar: يجب عليك توفير قالب لهذا المقطع

en: You must specify at least one file type
ar: يجب عليك تحديد نوع ملف واحد على الأقل

en: Create/edit snippets
ar: إنشاء/تحرير المقاطع

en: Search for a snippet
ar: البحث عن مقطع برمجي

en: &Add snippet
ar: &إضافة مقطع

en: &Edit snippet
ar: &تحرير مقطع

en: &Remove snippet
ar: &إزالة مقطع

en: Change &built-in
ar: تغيير &مدمج

en: Invalid snippet
ar: مقطع غير صالح

en: Cannot edit snippet
ar: لا يمكن تحرير المقطع

en: No snippet selected
ar: لم يتم تحديد مقطع

en: No snippets found
ar: لم يتم العثور على مقاطع

en: No snippets found for query: %s
ar: لم يُعثر على مقاطع للاستعلام: %s

en: Choose the built-in snippet to modify:
ar: اختر المقطع المدمج للتعديل:

en: Invalid text
ar: نص غير صالح

en: Unterminated string
ar: سلسلة غير منتهية

en: Hold down the Ctrl key and click to open this link
ar: اضغط مفتاح Ctrl وانقر لفتح هذا الرابط

en: This link points to a file that is not present in the book
ar: يشير هذا الرابط إلى ملف غير موجود في الكتاب

en: An unescaped < is not allowed. Replace it with &lt;
ar: علامة < غير مُهربة غير مسموح بها. استبدلها بـ &lt;

en: An unescaped ampersand is not allowed. Replace it with &amp;
ar: علامة العطف غير المُهربة غير مسموح بها. استبدلها بـ &amp;

en: An unescaped > is not allowed. Replace it with &gt;
ar: علامة > غير مُهربة غير مسموح بها. استبدلها بـ &gt;

en: / not allowed except at the end of the tag
ar: / غير مسموح به إلا في نهاية الوسم

en: Unknown character
ar: حرف غير معروف

en: A closing tag must contain only the tag name and nothing else
ar: يجب أن يحتوي وسم الإغلاق على اسم الوسم فقط ولا شيء آخر

en: Expecting an attribute value
ar: يتوقع قيمة سمة

en: A tag name cannot end with a colon
ar: اسم الوسم لا يمكن أن ينتهي بنقطتين رأسيتين

en: Hold down the Ctrl key and click to open the first matching CSS style rule
ar: اضغط مفتاح Ctrl وانقر لفتح أول قاعدة نمط CSS مطابقة

en: Sorting CSS rules can in rare cases change the effective styles applied to the book. Are you sure you want to proceed?
ar: في حالات نادرة يمكن أن تحسين قواعد الطراز CSS تغيير الطُرُز النشطة المطبّقة في الكتاب. أأنت متأكد أنك تريد المواصلة؟

en: Create custom theme
ar: أنشيء قالبًا مخصصًا

en: &Name of custom theme:
ar: &اسم القالب المخصص:

en: &Builtin theme to base on:
ar: &القالب المدمج للاستناد إليه:

en: You must specify a name for your theme
ar: يجب أن تحدد إسمًا لقالبك

en: A custom theme with the name %s already exists
ar: يوجد مسبقًا قالب مخصص بالإسم %s

en: No color
ar: بلا لون

en: Red: {0} Green: {1} Blue: {2}
ar: أحمر: {0} أخضر: {1} أزرق: {2}

en: Remove color
ar: إزالة اللون

en: &Background
ar: &الخلفية

en: &Foreground
ar: &المقدمة

en: &Italic
ar: &مائل

en: B&old
ar: غ&امق

en: &Underline:
ar: &تسطير:

en: <h2>Creating a custom theme</h2>
    
    <p id="attribute" lang="und">You can create a custom syntax highlighting theme, with your own colors and font styles. The most important types of highlighting rules are described below. Note that not every rule supports every kind of customization, for example, changing font or underline styles for the <code>Cursor</code> rule does not have any effect as that rule is used only for the color of the blinking cursor.</p>
    
    <p>As you make changes to your theme on the left, the changes will be reflected live in this panel.</p>
    
    <p xml:lang="und">
    {Normal}
        The most important rule. Sets the foreground and background colors for the     editor as well as the style of "normal" text, that is, text that does not match any special syntax.
    
    {Visual}
        Defines the colors for text selected by the mouse.
    
    {CursorLine}
        Defines the color for the line containing the cursor.
    
    {LineNr}
        Defines the colors for the line numbers on the left.
    
    {MatchParen}
        Defines the colors for matching tags in HTML and matching
        braces in CSS.
    
    {Function}
        Used for highlighting tags in HTML
    
    {Type}
        Used for highlighting attributes in HTML
    
    {Statement}
        Tag names in HTML
    
    {Constant}
        Namespace prefixes in XML and constants in CSS
    
    {SpecialCharacter}
        Non{endash}breaking{nbsp}spaces/hyphens in HTML
    
    {Error}
        Syntax errors such as <this <>
    
    {SpellError}
        Misspelled words such as <span lang="en">thisword</span>
    
    {Comment}
        Comments like <!-- this one -->
    
    </p>
    
    <style type="text/css">
    /* Some CSS so you can see how the highlighting rules affect it */
    
    p.someclass {{
        font-family: serif;
        font-size: 12px;
        line-height: 1.2;
    }}
    </style>
ar: <h2>إنشاء قالب مخصص</h2>
    
    <p id=\attribute\ lang=\ar\>يمكنك إنشاء قالب تمييز بناء جملة مخصص، بألوانك وأنماط خطوطك الخاصة. يتم وصف أهم أنواع قواعد التمييز أدناه. لاحظ أنه لا تدعم كل قاعدة كل أنواع التخصيص، على سبيل المثال، تغيير نمط الخط أو التسطير لقاعدة <code>Cursor</code> ليس له أي تأثير لأن هذه القاعدة تستخدم فقط للون المؤشر الوامض.</p>
    
    <p>عندما تقوم بإجراء تغييرات على القالب الخاص بك على اليسار، ستنعكس التغييرات مباشرة في هذه اللوحة.</p>
    
    <p xml:lang=\ar\>
    {Normal}
        أهم قاعدة. تحدد ألوان المقدمة والخلفية للمحرر بالإضافة إلى نمط النص \العادي\، أي النص الذي لا يتطابق مع أي بناء جملة خاص.
    
    {Visual}
        تحدد الألوان للنص المحدد بالماوس.
    
    {CursorLine}
        تحدد اللون للسطر الذي يحتوي على المؤشر.
    
    {LineNr}
        تحدد الألوان لأرقام الأسطر على اليسار.
    
    {MatchParen}
        تحدد الألوان للعلامات المطابقة في HTML والأقواس المطابقة في CSS.
    
    {Function}
        تستخدم لتمييز العلامات في HTML
    
    {Type}
        تستخدم لتمييز السمات في HTML
    
    {Statement}
        أسماء العلامات في HTML
    
    {Constant}
        بادئات مساحة الاسم في XML والثوابت في CSS
    
    {SpecialCharacter}
        مسافات{endash}/واصلات{nbsp}غير فاصلة في HTML
    
    {Error}
        أخطاء بناء الجملة مثل <this <>
    
    {SpellError}
        الكلمات التي بها أخطاء إملائية مثل <span lang=\ar\>هذهالكلمة</span>
    
    {Comment}
        تعليقات مثل 
    
    </p>
    
    <style type=\text/css\>
    /* Some CSS so you can see how the highlighting rules affect it */
    
    p.someclass {{
        font-family: serif;
        font-size: 12px;
        line-height: 1.2;
    }}
    </style>

en: Create/edit custom theme
ar: أنشيء/حرر القالب المخصص

en: &Edit theme:
ar: &تحرير القالب:

en: Add &new theme
ar: أضف قالبًا &جديدًا

en: &Remove theme
ar: &إزالة القالب

en: &Bold
ar: &عريض

en: Make the selected text bold
ar: اجعل النص المحدد ثخينا

en: <h3>Bold</h3>Make the selected text bold
ar: <h3>ثخين</h3>اجعل النص المحدد ثخينا

en: Make the selected text italic
ar: اجعل النص المحدد مائلاً

en: <h3>Italic</h3>Make the selected text italic
ar: <h3>مائل</h3>اجعل النص المحدد مائلاً

en: &Underline
ar: &تسطير

en: Underline the selected text
ar: ضع خطّاً تحت النص المحدد

en: <h3>Underline</h3>Underline the selected text
ar: <h3>تسطير</h3>ضع خطّاً تحت النص المحدد

en: &Strikethrough
ar: &شطب

en: Draw a line through the selected text
ar: ارسم خطّاً عبر النص المحدد

en: <h3>Strikethrough</h3>Draw a line through the selected text
ar: <h3>شطب</h3>ارسم خطّاً عبر النص المحدد

en: &Superscript
ar: النص الـ&علوي

en: Make the selected text a superscript
ar: اجعل النص المحدد مرتفعًا

en: <h3>Superscript</h3>Set the selected text slightly smaller and above the normal line
ar: <h3>مرنفع</h3>اجعل النص المحدد أصغر قليلاً وفوق السطر الاعتيادي

en: &Subscript
ar: النص الـ&سفلي

en: Make the selected text a subscript
ar: اجعل النص المحدد منخفضًا

en: <h3>Subscript</h3>Set the selected text slightly smaller and below the normal line
ar: <h3>منخفض</h3>اجعل النص المحدد أصغر قليلاً وأسفل السطر الاعتيادي

en: &Color
ar: الـ&لون

en: Change text color
ar: غيّر لون النص

en: <h3>Color</h3>Change the color of the selected text
ar: <h3>اللون</h3>غيّر لون النص المحدد

en: &Background color
ar: &لون الخلفية

en: Change background color of text
ar: غيّر لون خلفية النص

en: <h3>Background color</h3>Change the background color of the selected text
ar: <h3>لون الخلفية</h3>غيّر لون خلفية النص المحدد

en: Align &left
ar: حاذِ إلى الـ&يسار

en: <h3>Align left</h3>Align the paragraph to the left
ar: <h3>حاذِ يساراً</h3>حاذِ الفقرة إلى اليسار

en: &Center
ar: &توسيط

en: <h3>Center</h3>Center the paragraph
ar: <h3>وسّط</h3>وسّط الفقرة

en: Align &right
ar: حاذِ إلى الـ&يمين

en: <h3>Align right</h3>Align the paragraph to the right
ar: <h3>حاذِ يمينا</h3> حاذِ الفقرة الى اليمين

en: &Justify
ar: &ضبط

en: Justify
ar: ضبط

en: <h3>Justify</h3>Align the paragraph to both the left and right margins
ar: <h3>ضبط</h3> محاذاة الفقرة الى كل من الحواشي اليسرى واليمنى

en: &Sort style rules
ar: &رتّب قواعد الطُرُز

en: Sort the style rules
ar: رتّب قواعد الطُرُز

en: &Insert image
ar: &أدرِج صورة

en: Insert an image into the text
ar: أدرِج صورة داخل النص

en: <h3>Insert image</h3>Insert an image into the text
ar: <h3>أدرِج صورة</h3>أدرِج صورة داخل النص

en: Insert &hyperlink
ar: أدرِج رابطًا ت&شعبيًا

en: Insert hyperlink
ar: إدراج ارتباط تشعبي

en: <h3>Insert hyperlink</h3>Insert a hyperlink into the text
ar: <h3>أدرِج رابطًا تشعبيًا</h3>أدرِج رابطًا تشعبيًا داخل النص

en: Smart &comment
ar: ت&عليق ذكي

en: Smart comment (toggle block comments)
ar: تعليق ذكي (تبديل تعليقات الكتل)

en: <h3>Smart comment</h3>Comment or uncomment text<br><br>If the cursor is inside an existing block comment, uncomment it, otherwise comment out the selected text.
ar: <h3>تعليق ذكي</h3>علّق أو أزِل التعليق على النص<br><br>إذا كان المؤشر داخل تعليق كامل موجود، فأزل التعليق، وإلّا عّلق على النص المحدد.

en: Convert the paragraph to &lt;%s&gt;
ar: حوّل الفقرة إلى &lt;%s&gt;

en: &Lower case
ar: &أحرف صغيرة

en: &Swap case
ar: &تبديل حالة الأحرف

en: &Upper case
ar: حروف &كبيرة

en: &Capitalize
ar: &تغيير الحرف الأول إلى كبير

en: &Title case
ar: &حالة عنوان

en: Change the case of the selected text: %s
ar: غيّر حالة الأحرف للنص المحدد: %s

en: Insert &tag
ar: أدرِج و&سمًا

en: Insert tag
ar: أدرِج وسمًا

en: <h3>Insert tag</h3>Insert a tag, if some text is selected the tag will be inserted around the selected text
ar: <h3>أدرِج وسمًا</h3>أدرِج وسمًا. إذا كان نص ما محدداً فإنّ الوسم سيُدرَج حول النص المحدد

en: Remove &tag
ar: إزالة و&سم

en: Remove tag
ar: إزالة وسم

en: <h3>Remove tag</h3>Remove the currently highlighted tag
ar: <h3>إزالة وسم</h3>إزالة الوسم المميز حاليًا

en: &Split tag
ar: &تقسيم الوسم

en: Split current tag
ar: تقسيم الوسم الحالي

en: <h3>Split tag</h3>Split the current tag at the cursor position
ar: <h3>تقسيم الوسم</h3>تقسيم الوسم الحالي عند موضع المؤشر

en: Change paragraph to heading
ar: غيّر القطعة إلى ترويس

en: Editor tools
ar: أدوات المحرر

en: Format text
ar: تنسيق النص

en: No text
ar: لا يوجد نص

en: There is no suitable text in the clipboard to paste.
ar: لا يوجد نص مناسب في الحافظة للصقه.

en: Ignore this word
ar: تجاهل هذه الكلمة

en: Add this word to the dictionary: {0}
ar: أضف هذه الكلمة إلى القاموس: {0}

en: Add this word to the dictionary
ar: أضف هذه الكلمة إلى القاموس

en: Open %s
ar: افتح %s

en: Rename the class {}
ar: إعادة تسمية الفئة {}

en: Show help for: %s
ar: أظهر المساعدة لـ: %s

en: C&hange case
ar: غ&يّر حالة الأحرف

en: Chapter-
ar: الفصل-

en: Style-
ar: نمط-

en: Styles
ar: الطُرُز

en: Image-
ar: صورة-

en: Font-
ar: خط-

en: Misc-
ar: متفرقات-

[ctx: edit book file type]
en: Miscellaneous
ar: متفرقات

en: The file name must have an extension
ar: يجب أن يحتوي اسم الملف على امتداد

en: The file name contains invalid characters
ar: يحوي اسم الملف محارف غير صحيحة

en: This file name already exists in the book
ar: اسم الملف هذا موجود بالفعل في الكتاب

en: Bulk rename items
ar: إعادة تسمية العناصر دفعة واحدة

en: All selected files will be renamed to the form prefix-number
ar: سيتم إعادة تسمية جميع الملفات المحددة إلى الصيغة بادئة-رقم

en: &Prefix:
ar: الـ&بادئة:

en: Starting &number:
ar: &رقم البدء:

en: Rename files according to their book order
ar: إعادة تسمية الملفات وفقًا لترتيبها في الكتاب

en: Rename the selected files according to the order they appear in the book, instead of the order they were selected in.
ar: أعد تسمية الملفات المحددة وفقًا للترتيب الذي تظهر به في الكتاب، بدلاً من الترتيب الذي تم تحديدها به.

en: Merge the file {0} into the file {1}?
ar: دمج الملف {0} في الملف {1}؟

en: Merge the {0} selected files into the file {1}?
ar: دمج الملفات المحددة {0} في الملف {1}؟

en: Merge files
ar: دمج الملفات

en: Full path:
ar: المسار الكامل:

en: This file is the cover %s for this book
ar: هذا الملف هو %s الغلاف لهذا الكتاب

en: image
ar: صورة

en: This file contains all the metadata and book structure information
ar: هذا الملف يحتوي كل البيانات الوصفية ومعلومات بنية الكتاب

en: This file contains the metadata table of contents
ar: هذا الملف يحتوي جدول البيانات الوصفية للمحتويات

en: This file is not listed in the book manifest
ar: هذا الملف غير مدرج في بيان الكتاب

en: This file is marked as non-linear in the spine
    Drag it to the top to make it linear
ar: هذا الملف معلم كغير خطي في العمود الفقري
    اسحبه إلى الأعلى لجعله خطيًا

en: This file is a text file that is not referenced in the spine
ar: هذا الملف هو ملف نصي غير مشار إليه في العمود الفقري

en: This file occurs more than once in the spine
ar: هذا الملف يظهر أكثر من مرة في العمود الفقري

en: Not a valid font
ar: ليس خطًا صالحًا

en: Select all {} files
ar: حدد كل ملفات {}

en: De-select all {} files
ar: أزِل تحديد كل ملفات {}

en: Export %s
ar: صدِّر %s

en: Replace %s with file...
ar: استبدل %s بالملف...

en: Export all %d selected files
ar: صدّر كل ملفات %d المحددة

en: &Rename %s
ar: أ&عِد تسمية %s

en: Mark %s as cover image
ar: أشِّر %s كصورة غلاف

en: Mark %s as cover page
ar: أشر %s كصفحة غلاف

en: Mark %s as Table of Contents
ar: أشر %s كجدول محتويات

en: &Bulk rename the selected files
ar: &إعادة تسمية الملفات المحددة دفعة واحدة

en: Change the file extensions for the selected files
ar: غيّر امتدادات الملفات للملفات المحددة

en: &Delete the selected file | &Delete the {} selected files
ar[0]: {} لا تح&ذف أي ـملف محدد
ar[1]: اح&ذف الـملف المحدد
ar[2]: اح&ذف الـ {} ملفين المحددين
ar[3]: اح&ذف الـ {} ملفات المحددة
ar[4]: اح&ذف الـ {} ملفًا المحددة
ar[5]: اح&ذف الـ {} ملف المحددة

en: &Copy the selected file to another editor instance | &Copy the {} selected files to another editor instance
ar[0]: {} ل&ا تنسخ أي ملف محدد إلى نسخة محرر أخرى
ar[1]: &انسخ الـملف المحدد إلى نسخة محرر أخرى
ar[2]: &انسخ {} الـملفين المحددين إلى نسخة محرر أخرى
ar[3]: &انسخ الـ {} ملفات المحددة إلى نسخة محرر أخرى
ar[4]: &انسخ الـ {} ملفًا المحددة إلى نسخة محرر أخرى
ar[5]: &انسخ الـ {} ملف المحددة إلى نسخة محرر أخرى

en: Paste file from other editor instance
ar: الصق ملفًا من مثيل محرر آخر

en: Paste {} files from other editor instance
ar: الصق {} ملفات من مثيل محرر آخر

en: Link &stylesheets...
ar: اربط ألواح &طُرُز...

en: &Merge selected text files
ar: &دمج ملفات النص المحددة

en: &Merge selected style files
ar: &دمج ملفات الأنماط المحددة

en: Cannot merge
ar: لا يمكن الدمج

en: No files selected. Select two or more HTML files or two or more CSS files in the Files browser before trying to merge
ar: لم يتم تحديد ملفات. حدد ملفين أو أكثر من ملفات HTML أو ملفين أو أكثر من ملفات CSS في متصفح الملفات قبل محاولة الدمج

en: Cannot rename
ar: لا يمكن إعادة التسمية

en: %s books do not support file renaming as they do not use file names internally. The filenames you see are automatically generated from the internal structures of the original file.
ar: كتب %s لا تدعم إعادة تسمية الملفات لأنها لا تستخدم أسماء الملفات داخليًا. أسماء الملفات التي تراها يتم إنشاؤها تلقائيًا من الهياكل الداخلية للملف الأصلي.

en: Not first item
ar: ليس العنصر الأول

en: %s is not the first text item. You should only mark the first text item as cover. Do you want to make it the first item?
ar: %s ليس العنصر النصي الأول. يجب عليك فقط تحديد العنصر النصي الأول كغلاف. هل تريد جعله العنصر الأول؟

en: The file(s) %s cannot be renamed.
ar: لا يمكن إعادة تسمية الملف(الملفات) %s.

en: New file extension:
ar: امتداد الملف الجديد:

en: Rename files
ar: إعادة تسمية الملفات

en: The file(s) %s cannot be deleted.
ar: لا يمكن حذف الملف(الملفات) %s.

en: No item with the name %s was found
ar: لم يتم العثور على عنصر بالاسم %s

en: Choose location
ar: اختر الموقع

en: Files
ar: الملفات

en: No stylesheets
ar: لا توجد أوراق أنماط

en: This book currently has no stylesheets. You must first create a stylesheet before linking it.
ar: لا يحتوي هذا الكتاب حاليًا على أوراق أنماط. يجب عليك أولاً إنشاء ورقة أنماط قبل ربطها.

en: Choose stylesheets
ar: اختر أوراق الأنماط

en: Choose the stylesheets to link. Drag and drop to re-arrange
ar: اختر أوراق الأنماط للربط. اسحب وأفلت لإعادة الترتيب

en: Remove existing links to stylesheets
ar: إزالة الروابط الموجودة لأوراق الأنماط

en: Choose a name for the new (blank) file. To place the file in a specific folder in the book, include the folder name, for example: <i>text/chapter1.html
ar: اختر اسماً للملف (الخالي) الجديد. لوضع الملف في مجلد محدد في الكتاب، ضع اسم المجلد، مثلا: <i>text/chapter1.html

en: Automatically add style-sheet links into new HTML files
ar: تلقائيًا أضِف روابط ألواح الطُرُز إلى ملفات HTML الجديدة

en: Import resource file (image/font/etc.)
ar: استورد ملف مورد (صورة/خط/غيرها)

en: Import a file from your computer as a new file into the book.
ar: استورد ملفًا من جهاز الكمبيوتر الخاص بك كملف جديد إلى الكتاب.

en: Choose a name for the imported file
ar: اختر اسمًا للملف المستورد

en: You must specify a name for the new file, with an extension, for example, chapter1.html
ar: يجب عليك تحديد اسم للملف الجديد، مع امتداد، على سبيل المثال، chapter1.html

en: Choose master file
ar: اختر الملف الرئيسي

en: Choose the master file. All selected files will be merged into the master file:
ar: اختر الملف الرئيسي. سيتم دمج جميع الملفات المحددة في الملف الرئيسي:

en: Debug output from %s
ar: إخراج تصحيح الأخطاء من %s

en: No such function
ar: لا توجد دالة كهذه

en: There is no function named %s
ar: لا توجد دالة بالاسم %s

en: Cannot remove builtin function
ar: لا يمكن إزالة الدالة المدمجة

en: The function %s is a builtin function, it cannot be removed.
ar: الدالة %s هي دالة مدمجة، لا يمكن إزالتها.

en: Choose a function to run on matched text (by name)
ar: اختر دالة لتشغيلها على النص المطابق (بالاسم)

en: Save current search
ar: حفظ البحث الحالي

en: Show saved searches
ar: أظهر عمليات البحث المحفوظة

en: Create/edit a function
ar: إنشاء/تحرير دالة

en: F&unction name:
ar: ا&سم الدالة:

en: For help with creating functions, see the <a href="%s">User Manual</a>
ar: للمساعدة في إنشاء الدوال، انظر <a href="%s">دليل المستخدم</a>

en: Must specify name
ar: يجب تحديد الاسم

en: You must specify a name for this function.
ar: يجب عليك تحديد اسم لهذه الدالة.

en: Invalid Python code
ar: كود بايثون غير صالح

en: The code you created is not valid Python code, with error: %s
ar: الكود الذي أنشأته ليس كود بايثون صالحًا، مع الخطأ: %s

en: No replace function
ar: لا توجد دالة استبدال

en: You must create a Python function named replace in your code
ar: يجب عليك إنشاء دالة بايثون باسم replace في الكود الخاص بك

en: All unsaved changes will be lost. Are you sure?
ar: ستفقد جميع التغييرات غير المحفوظة. هل أنت متأكد؟

en: Inherited from %s
ar: موروثة من %s

en: Matched CSS rules for %s
ar: قواعد طُرُز CSS متطابقة لـ %s

en: Computed final style
ar: الطراز النهائي المحسوب

en: Copy everything
ar: انسخ كل شيء

en: No style information found
ar: لم يُعثر على معلومات طُرُز

en: Move the cursor inside a HTML tag to see what styles apply to that tag.
ar: حرّك المؤشر داخل وسم HTML لترى الطُرُز المطبَّقة على ذلك الوسم.

en: %prog [opts] [path_to_ebook] [name_of_file_inside_book ...]
    
    Launch the calibre Edit book tool. You can optionally also specify the names of
    files inside the book which will be opened for editing automatically.
ar: %prog [خيارات] [مسار_الكتاب_الإلكتروني] [اسم_الملف_داخل_الكتاب ...]
    
    شغل أداة تحرير الكتب في كاليبر. يمكنك اختياريًا تحديد أسماء الملفات داخل الكتاب التي ستفتح للتحرير تلقائيًا.

en: The text to select in the book when it is opened for editing
ar: النص المراد تحديده في الكتاب عند فتحه للتحرير

en: Change this to the relative path to: %s
ar: غيّر هذا إلى المسار النسبي لـ: %s

en: Font file added
ar: تمت إضافة ملف الخط

en: The font file <b>{}</b> has been added. The text for the CSS @font-face rule for this file has been copied to the clipboard. You should paste it into whichever CSS file you want to add this font to.
ar: تمت إضافة ملف الخط <b>{}</b>. تم نسخ نص قاعدة CSS @font-face لهذا الملف إلى الحافظة. يجب عليك لصقه في أي ملف CSS تريد إضافة هذا الخط إليه.

en: Font files added
ar: تمت إضافة ملفات الخطوط

en: The specified font files have been added. The text for the CSS @font-face rules for these files has been copied to the clipboard. You should paste it into whichever CSS file you want to add these fonts to.
ar: تمت إضافة ملفات الخطوط المحددة. تم نسخ نص قواعد CSS @font-face لهذه الملفات إلى الحافظة. يجب عليك لصقه في أي ملف CSS تريد إضافة هذه الخطوط إليه.

en: Font faces for %s
ar: وجوه الخطوط لـ %s

en: Embedded
ar: المضمَّنة

en: Font family
ar: عائلة الخط

en: Change font
ar: غيّر الخط

en: Change the font %s to: | Change the fonts %s to:
ar[0]: غيّر الخط %s إلى:
ar[1]: غيّر الخطوط %s إلى:
ar[2]: غيّر الخطوط %s إلى:
ar[3]: غيّر الخطوط %s إلى:
ar[4]: غيّر الخطوط %s إلى:
ar[5]: غيّر الخطوط %s إلى:

en: &New font:
ar: &خط جديد:

en: The font <i>%s</i> <b>exists</b> on your computer
ar: الخط <i>%s</i> <b>موجود</b> على جهاز الكمبيوتر الخاص بك

en: The font <i>%s</i> <b>does not exist</b> on your computer
ar: الخط <i>%s</i> <b>غير موجود</b> على جهاز الكمبيوتر الخاص بك

en: Manage fonts
ar: أدِر الخطوط

en: &Install fonts
ar: &ثبّت الخطوط

en: Install fonts from font files to make them available for embedding
ar: ثبّت الخطوط من ملفات الخطوط لجعلها متاحة للتضمين

en: &Change selected fonts
ar: &غيّر الخطوط المحددة

en: &Remove selected fonts
ar: أ&زِل الخطوط المحددة

en: &Embed all fonts
ar: &ضمِّن كل الخطوط

en: &Subset all fonts
ar: ق&لّص كل الخطوط

en: Rescan the book for fonts in case you have made changes
ar: أعِد مسح الكتاب للبحث عن الخطوط في حال أجريت تغييرات

en:  All the fonts declared in this book are shown to the left, along with whether they are embedded or not.
                You can remove or replace any selected font and also embed any declared fonts that are not already embedded.
ar: جميع الخطوط المُعلنة في هذا الكتاب معروضة على اليسار، مع توضيح ما إذا كانت مُضمنة أم لا. يمكنك إزالة أو استبدال أي خط مُحدد، وكذلك تضمين أي خطوط مُعلنة غير مُضمنة.

en:  Double click any font family to see if the font is available for embedding on your computer.
ar: انقر نقرًا مزدوجًا على أي عائلة خط لترى ما إذا كان الخط متاحًا للتضمين على جهاز الكمبيوتر الخاص بك.

en: The font <b>%s</b> was not found on your computer. If you have the font files, you can install it using the "Install fonts" button in the lower left corner.
ar: لم يُعثر على الخط <b>%s</b> في حاسوبك. إذا كانت ملفات الخط لديك فيمكنك تثبيته باستخدام زر "ثبّت الخطوط" في الزاوية اليسرى السفلى.

en: No fonts selected
ar: لم يتم تحديد خطوط

en: No fonts selected, you must first select some fonts in the left panel
ar: لم يتم تحديد خطوط، يجب عليك أولاً تحديد بعض الخطوط في اللوحة اليسرى

en: Remove unused CSS
ar: إزالة CSS غير المستخدم

en: This will remove all CSS rules that do not match any actual content. There are a couple of additional cleanups you can enable, below:
ar: سيؤدي هذا إلى إزالة جميع قواعد CSS التي لا تتطابق مع أي محتوى فعلي. هناك بعض عمليات التنظيف الإضافية التي يمكنك تمكينها أدناه:

en: Remove unused &class attributes
ar: إزالة سمات &الفئة غير المستخدمة

en: Remove all class attributes from the HTML that do not match any existing CSS rules
ar: إزالة جميع سمات الفئة من HTML التي لا تتطابق مع أي قواعد CSS موجودة

en: Merge CSS rules with identical &selectors
ar: دمج قواعد CSS ذات &المحددات المتطابقة

en: Merge CSS rules in the same stylesheet that have identical selectors. Note that in rare cases merging can result in a change to the effective styling of the book, so use with care.
ar: دمج قواعد CSS في نفس ورقة الأنماط التي لها محددات متطابقة. لاحظ أنه في حالات نادرة قد يؤدي الدمج إلى تغيير في التنسيق الفعال للكتاب، لذا استخدمه بحذر.

en: Merge CSS rules with identical &properties
ar: دمج قواعد CSS ذات ال&خصائص المتطابقة

en: Merge CSS rules in the same stylesheet that have identical properties. Note that in rare cases merging can result in a change to the effective styling of the book, so use with care.
ar: دمج قواعد CSS في نفس ورقة الأنماط التي لها خصائص متطابقة. لاحظ أنه في حالات نادرة قد يؤدي الدمج إلى تغيير في التنسيق الفعال للكتاب، لذا استخدمه بحذر.

en: Remove &unreferenced style sheets
ar: إزالة أوراق الأنماط &غير المشار إليها

en: Remove stylesheets that are not referenced by any content.
ar: إزالة أوراق الأنماط التي لا يشير إليها أي محتوى.

en: Remove NCX ToC file
ar: أزِل ملف جدول محتويات NCX

en: Remove the legacy Table of Contents in NCX form?
ar: أزيل جدول المحتويات العتيق بنسَق NCX؟

en: This form of Table of Contents is superseded by the new HTML based Table of Contents. Leaving it behind is useful only if you expect this book to be read on very old devices that lack proper support for EPUB 3
ar: هذا النسَق من جدول المحتويات قد حلّ محلّه جدول المحتويات الجديد المستنِد إلى HTML. استبقاؤه يكون مفيداً فقد إذا كنت تتوقع أن يُقرَأ الكتاب على أجهزة قديمة جداً تفتقر إلى الدعم المناسب لـ EPUB 3

en: Ask this question again in the future
ar: اسأل هذا السؤال مرة أخرى في المستقبل

en: Keep NCX
ar: أبقِ NCX

en: Remove NCX
ar: أزِل NCX

en: Action report
ar: تقرير الإجراء

en: Enable &lossy compression of {} images
ar: تمكين الضغط &المفقود لـ {} صور

en: This allows you to change the quality factor used for {} images.
    By lowering the quality you can greatly reduce file size, at the expense of the image looking blurred.
ar: يتيح لك هذا تغيير عامل الجودة المستخدم لـ {} صور.
     عن طريق خفض الجودة يمكنك تقليل حجم الملف بشكل كبير، على حساب ظهور الصورة ضبابية.

en: The image quality, 1 is high compression with low image quality, 100 is low compression with high image quality
ar: جودة الصورة، 1 هو ضغط عالٍ بجودة صورة منخفضة، 100 هو ضغط منخفض بجودة صورة عالية

en: Image &quality:
ar: &جودة الصورة:

en: Compress images
ar: ضغط الصور

en: You can compress the images in this book losslessly, reducing the file size of the book, without affecting image quality. Typically image size is reduced by 5 - 15%.
ar: يمكنك ضغط الصور في هذا الكتاب بدون فقدان الجودة، مما يقلل حجم ملف الكتاب، دون التأثير على جودة الصورة. عادة ما يتم تقليل حجم الصورة بنسبة 5 - 15%.

en: Compressing images...
ar: ضغط الصور...

en: Compressing images, please wait...
ar: يضغط الصور، لطفا انتظر...

en: Editor font &family:
ar: خيارات ال&خط:

en: Editor font &size:
ar: &حجم خط المحرر:

en: Editor cursor &width:
ar: &عرض مؤشر المحرر:

en: Create/edit &custom color schemes
ar: إنشاء/تحرير &مخططات ألوان مخصصة

en: &Color scheme:
ar: &مخطط الألوان:

en: W&idth of tabs:
ar: &عرض علامات التبويب:

en: Change &templates
ar: غيّر ال&قوالب

en: Templates for new files:
ar: القوالب للملفات الجديدة:

en: &Wrap long lines in the editor
ar: &لف الأسطر الطويلة في المحرر

en: &Replace HTML entities as they are typed
ar: &استبدل كيانات HTML أثناء الكتابة

en: With this option, every time you type in a complete html entity, such as &amp;hellip; it is automatically replaced by its corresponding character. The replacement happens only when the trailing semi-colon is typed.
ar: باستخدام هذا الخيار، في كل مرة تكتب فيها كيان HTML كاملاً، مثل &amp;hellip; يتم استبداله تلقائيًا بالحرف المقابل له. يحدث الاستبدال فقط عند كتابة الفاصلة المنقوطة النهائية.

en: Auto close t&ags when typing </
ar: إغلاق تلقائي لل&وسوم عند كتابة </

en: With this option, every time you type </ the current HTML closing tag is auto-completed
ar: باستخدام هذا الخيار، في كل مرة تكتب فيها </ يتم إكمال وسم إغلاق HTML الحالي تلقائيًا

en: Show the &name of the current character before the cursor along with the line and column number
ar: أظهر &اسم الحرف الحالي قبل المؤشر مع رقم السطر والعمود

en: Beautify individual &files automatically when they are opened
ar: تجميل الملفات الفردية &تلقائيًا عند فتحها

en: This will cause the beautify current file action to be performed automatically every time you open a HTML/CSS/etc. file for editing.
ar: سيتسبب هذا في تطبيق إجراء تجميل الملف الحالي تلقائيًا في كل مرة تفتح فيها ملف HTML/CSS/وغيرها للتحرير.

en: Show &misspelled words underlined in the code view
ar: أظهر الكلمات &الخاطئة إملائيًا مسطرة في عرض الكود

en: This will cause spelling errors to be highlighted in the code view for easy correction as you type.
ar: سيؤدي هذا إلى تمييز الأخطاء الإملائية في عرض الكود لتسهيل تصحيحها أثناء الكتابة.

en: Allow drag and drop &editing of text
ar: السماح ب&تحرير النص بالسحب والإفلات

en: Allow using drag and drop to move text around in the editor. It can be useful to turn this off if you have a misbehaving touchpad.
ar: السماح باستخدام السحب والإفلات لنقل النص في المحرر. قد يكون من المفيد إيقاف تشغيل هذا إذا كان لديك لوحة لمس لا تعمل بشكل صحيح.

en: Manage &spelling dictionaries
ar: إدارة قواميس &التدقيق الإملائي

en: Manage sni&ppets
ar: إدارة الم&قاطع

en: Automatic (%s)
ar: تلقائي (%s)

en: Update &metadata embedded in the book when opening
ar: تحديث &البيانات الوصفية المضمنة في الكتاب عند الفتح

en: When the file is opened, update the metadata embedded in the book file to the current metadata in the calibre library.
ar: عند فتح الملف، قم بتحديث البيانات الوصفية المضمنة في ملف الكتاب إلى البيانات الوصفية الحالية في مكتبة كاليبر.

en: Ask which &format to edit if more than one format is available for the book
ar: اسأل عن &التنسيق المراد تحريره إذا كان هناك أكثر من تنسيق متاح للكتاب

en: When auto-selecting the format to edit for a book with multiple formats, this is the preference order.
ar: عند التحديد التلقائي للتنسيق المراد تحريره لكتاب يحتوي على تنسيقات متعددة، هذا هو ترتيب الأفضلية.

en: Preferred format order (drag and drop to change)
ar: ترتيب التنسيقات المفضلة (اسحب وأفلت للتغيير)

en: Allow dockable &windows to be nested inside the dock areas
ar: السماح ب&تداخل النوافذ القابلة للرسو داخل مناطق الرسو

en: By default, you can have only a single row or column of windows in the dock areas (the areas around the central editors). This option allows for more flexible window layout, but is a little more complex to use.
ar: افتراضيًا، يمكنك الحصول على صف واحد أو عمود واحد فقط من النوافذ في مناطق الإرساء (المناطق المحيطة بالمحررات المركزية). يتيح هذا الخيار تخطيط نافذة أكثر مرونة، ولكنه أكثر تعقيدًا بعض الشيء في الاستخدام.

en: Choose which windows will occupy the corners of the dockable areas
ar: اختر النوافذ التي ستشغل زوايا مناطق الإرساء

en: The &top-left corner
ar: الزاوية &العلوية اليسرى

en: The top-&right corner
ar: الزاوية العلوية ال&يمنى

en: The &bottom-left corner
ar: الزاوية &السفلية اليسرى

en: The bottom-ri&ght corner
ar: الزاوية السفلية ال&يمنى

en: Restore &state of previously edited book when opening it again
ar: استعادة &حالة الكتاب المحرر سابقًا عند فتحه مرة أخرى

en: When opening a previously edited book again, restore its state. That means all open files are automatically re-opened and the cursor is positioned at its previous location.
ar: عند فتح كتاب تم تحريره سابقًا مرة أخرى، يتم استعادة حالته. وهذا يعني أن جميع الملفات المفتوحة يتم إعادة فتحها تلقائيًا ويتم وضع المؤشر في موقعه السابق.

en: Show full &file paths in the File browser
ar: أظهر &مسارات الملفات الكاملة في متصفح الملفات

en: Showing the full file paths is useful when editing books that contain multiple files with the same file name.
ar: يعد إظهار مسارات الملفات الكاملة مفيدًا عند تحرير الكتب التي تحتوي على ملفات متعددة بنفس اسم الملف.

en: Monospaced text
ar: نص أحادي المسافة

en: Sans-serif text
ar: نص بلا سريف

en: Serif text
ar: نص سريف

en: Font family for &%s:
ar: عائلة الخط لـ &%s:

en: Style for standard &text:
ar: نمط النص &العادي:

en: &Default font size:
ar: &حجم الخط الافتراضي:

en: &Monospace font size:
ar: &حجم خط أحادي المسافة:

en: Mi&nimum font size:
ar: الحد ال&أدنى لحجم الخط:

en: lines
ar: خطوط

en: Number of lines that are shown above the current line when syncing the text shown in the preview panel to the cursor position in the code view
ar: عدد الأسطر التي تظهر فوق السطر الحالي عند مزامنة النص المعروض في لوحة المعاينة مع موضع المؤشر في عرض الكود

en: Visible lines above s&ync point:
ar: الأسطر المرئية فوق نقطة ال&مزامنة:

en: Background color:
ar: لون الخلفية:

en: Foreground color:
ar: لون المقدمة:

en: Link color:
ar: لون الرابط:

en: Use the colors from the book styles, defaulting to black-on-white. Note that in dark mode, you must set all three colors to "No change" otherwise the book is rendered with dark colors.
ar: استخدم الألوان من أنماط الكتاب، مع الافتراضي للأسود على الأبيض. لاحظ أنه في الوضع الداكن، يجب عليك تعيين جميع الألوان الثلاثة على "لا تغيير" وإلا سيتم عرض الكتاب بألوان داكنة.

en: Theme based
ar: يستند إلى القالب

en: When using a dark theme force dark colors, otherwise same as "No change"
ar: عند استخدام قالب داكن طبّق الألوان الداكنة، وإلا فالأمر كما في "لا تغيير"

en: Choose a custom color
ar: اختر لونًا مخصصًا

en: Custom
ar: تخصيص

en: Choose which toolbar you want to customize
ar: اختر شريط الأدوات الذي تريد تخصيصه

en: Tools for %s editors
ar: أدوات لمحررات %s

en: Book wide actions
ar: إجراءات على مستوى الكتاب

en: Book wide tools
ar: أدوات على مستوى الكتاب

en: Book wide tools from third party plugins
ar: أدوات على مستوى الكتاب من إضافات طرف ثالث

en: Common tools for all editors
ar: أدوات شائعة لجميع المحررات

en: Text formatting actions
ar: إجراءات تنسيق النص

en: &Toolbar to customize:
ar: &شريط الأدوات للتخصيص:

en: Add selected actions to the toolbar
ar: أضف الإجراءات المحددة إلى شريط الأدوات

en: Remove selected actions from the toolbar
ar: إزالة الإجراءات المحددة من شريط الأدوات

en: Adjust the size of icons on all toolbars
ar: اضبط حجم الأيقونات على جميع أشرطة الأدوات

en: Toolbar &icon size:
ar: &حجم أيقونة شريط الأدوات:

en: Customize templates
ar: تخصيص القوالب

en: Choose the &type of template to edit:
ar: اختر &نوع القالب المراد تحريره:

en: The variables {0} and {1} will be replaced with the title and author of the book. {2} is where the cursor will be positioned. If you want to include braces in your template, for example for CSS rules, you have to escape them, like this: {3}
ar: سيتم استبدال المتغيرين {0} و {1} بعنوان الكتاب ومؤلفه. {2} هو المكان الذي سيتوضع فيه المؤشر. إذا أردت تضمين أقواس في قالبك، على سبيل المثال لقواعد CSS، يجب عليك تهريبها، هكذا: {3}

en: Preferences for Edit book
ar: التفضيلات لتحرير الكتاب

en: Restore all &defaults
ar: استعدْ كل المبدئيات

en: Restore defaults for all preferences
ar: استعدْ المبدئيات لكل التفضيلات

en: Restore &current defaults
ar: استعدْ المبدئيات ال&حالية

en: Restore defaults for currently displayed preferences
ar: استعدْ المبدئيات للتفضيلات المعروضة حاليًا

en: Restore c&onfirmations
ar: استعدْ التأكيدات

en: Restore all disabled confirmation prompts
ar: استعادة جميع مطالبات التأكيد المعطلة

en: Main window
ar: النافذة الرئيسة

en: Editor settings
ar: إعدادات المحرر

en: Preview settings
ar: إعدادات المعاينة

en: Integration with calibre
ar: التكامل مع كاليبر

en: There are no disabled confirmation prompts
ar: لا توجد مطالبات تأكيد معطلة

en: One disabled confirmation prompt was restored | {} disabled confirmation prompts were restored
ar[0]: تمت استعادة مطالبة تأكيد معطلة واحدة
ar[1]: تمت استعادة {} مطالبات تأكيد معطلة
ar[2]: تمت استعادة {} مطالبات تأكيد معطلة
ar[3]: تمت استعادة {} مطالبات تأكيد معطلة
ar[4]: تمت استعادة {} مطالبات تأكيد معطلة
ar[5]: تمت استعادة {} مطالبات تأكيد معطلة

en: Disabled confirmations restored
ar: استُعيدت التأكيدات المبدئية

en: Render process crashed
ar: تعطلت عملية العرض

en: The Qt WebEngine Render process has crashed so Preview/Live CSS will not work. You should try restarting the editor.
ar: تعطلت عملية عرض محرك Qt WebEngine، لذا لن تعمل معاينة/CSS المباشر. يجب أن تحاول إعادة تشغيل المحرر.

en: 
                <h3>Live preview</h3>
    
                <p>Here you will see a live preview of the HTML file you are currently editing.
                The preview will update automatically as you make changes.
    
                <p style="font-size:x-small; color: gray">Note that this is a quick preview
                only, it is not intended to simulate an actual e-book reader. Some
                aspects of your e-book will not work, such as page breaks and page margins.
ar: 
                <h3>معاينة حية</h3>
    
                <p>سترى هنا معاينة حية لملف HTML الذي تحرره حاليا.
                ستتحدث المعاينة تلقائيا كلما أجريت تغييرات.
    
                <p style="font-size:x-small; color: gray">لاحِظ أنّ هذه معاينة سريعة
                فقط، ليس المقصود منها أن تحاكي قاريء الكتب الالكترونية الحقيقي. بعض
                لن تعمل نواحي كتابك الالكتروني، كفواصل الصفحات وهوامش الصفحة.

en: Inspect element
ar: افحص العنصر

en: Edit %s
ar: تحرير %s

en: Loading preview, please wait...
ar: يحمّل المعاينة، لطفا انتظر...

en: Search in preview
ar: ابحث في المعاينة

en: Invalid location
ar: موقع غير صالح

en: Cannot split on the body tag
ar: لا يمكن التقسيم عند وسم الجسم

en: Failed to launch worker
ar: فشل إطلاق العامل

en: Failed to launch the worker process used for rendering the preview
ar: فشل إطلاق عملية العامل المستخدمة لعرض المعاينة

en: Cannot disable
ar: لا يمكن التعطيل

en: Auto reloading of the preview panel cannot be disabled while the Live CSS panel is open.
ar: لا يمكن تعطيل إعادة التحميل التلقائية للوحة المعاينة بينما لوحة طُرُز CSS الحية مفتوحة.

en: Auto reload preview when text changes in editor
ar: إعادة تحميل المعاينة تلقائيًا عند تغيير النص في المحرر

en: Disable auto reload of preview
ar: عطّل إعادة التحميل التلقائي للمعاينة

en: Disable syncing of preview position to editor position
ar: عطّل مزامنة موضع المعاينة مع موضع المحرر

en: Enable syncing of preview position to editor position
ar: تمكين مزامنة موضع المعاينة مع موضع المحرر

en: Abort file split
ar: إلغاء تقسيم الملف

en: Split this file at a specified location.<p>After clicking this button, click inside the preview panel above at the location you want the file to be split.
ar: اقسم هذا الملف عند موضع معيَّن.<p>بعد نقر هذا الزر، انقر داخل لوحة المعاينة في أعلاه عند الموضع الذي تريد قسمة الملف فيه.

en: Delete selected files
ar: حذف الملفات المحددة

en: Size (KB)
ar: الحجم (كب)

en: Word count
ar: عدد الكلمات

en: Style
ar: الطراز

en: Total uncompressed size of all files: {0} :: Images: {1} :: Fonts: {2}
ar: الحجم الكلي غير المضغوط لكل الملفات: {0} : الصور: {1} : الخطوط: {2}

en: Resolution
ar: الاستبانة

en: Times used
ar: المرات المستخدَمة

en: Edit the image: %s
ar: تحرير الصورة: %s

en: Anchor
ar: مرساة

en: Source text
ar: نص المصدر

en: Target
ar: الهدف

en: Target text
ar: نص الوجهة

en: The link destination does not exist
ar: وجهة الرابط غير موجودة

en: The link destination exists
ar: وجهة الرابط موجودة

en: The link destination could not be verified
ar: تعذر التحقق من وجهة الرابط

en: Click entries above to see their destination here
ar: انقر المُدخَلات في أعلاه لترى وجهاتها هنا

en: No destination found for this link
ar: لم يتم العثور على وجهة لهذا الرابط

en: Language
ar: اللغة

en: Word
ar: الكلمة

en: Words: {2} :: Unique Words: :: {0} :: Languages: {1}
ar: الكلمات: {2} :: الكلمات الفريدة: :: {0} :: اللغات: {1}

en: Character
ar: المحرف

en: Codepoint
ar: نقطة الترميز

en: All the characters in the book
ar: كل المحارف في الكتاب

en: {0} [{1} elements]
ar: {0} [{1} عنصر]

en: Sort by:
ar: ترتيب حسب:

en: &Counts
ar: &العدد

en: &Name
ar: الا&سم

en: {0} rules, {1} unused
ar: {0} قواعد، {1} غير مستخدمة

en: Number of matches
ar: عدد المطابقات

en: Style Rule
ar: قاعدة النمط

en: {0} classes, {1} unused
ar: {0} طرازاً، {1} غير مستخدم

en: Class
ar: الفئة

en: Words
ar: الكلمات

en: Style rules
ar: قواعد الطُرُز

en: Style classes
ar: فئات الطُرُز

en: Characters
ar: المحارف

en: Links
ar: الروابط

en: Export of %s data is not supported
ar: تصدير بيانات %s غير مدعوم

en: Choose a filename for the data
ar: اختر اسم ملف للبيانات

en: CSV files
ar: ملفات CSV

en: Reports
ar: التقارير

en: Export the currently shown report as a CSV file
ar: صدِّر التقرير الظاهر حاليًا كملف CSV

en: Are you sure you want to delete the selected files?
ar: أأنت متأكد أنّك تريد حذف الملفات المحددة؟

en: Failed to gather data
ar: فشل جمع البيانات

en: Failed to gather data for the report. Click "Show details" for more information.
ar: فشل جمع البيانات للتقرير. انقر على "إظهار التفاصيل" للمزيد من المعلومات.

en: Saving...
ar: توفير...

en: Enable completion based on search history
ar: تمكين الإكمال بناءً على سجل البحث

en: Disable completion based on search history
ar: تعطيل الإكمال بناءً على سجل البحث

en: All style files
ar: جميع ملفات الأنماط

en: All text files
ar: جميع الملفات النصية

en: Current file
ar: الملف الحالي

en: Marked text
ar: نص محدد

en: Open files
ar: الملفات المفتوحة

en: Selected files
ar: الملفات المحددة

en: 
                Where to search/replace:
                <dl>
                <dt><b>Current file</b></dt>
                <dd>Search only inside the currently opened file</dd>
                <dt><b>All text files</b></dt>
                <dd>Search in all text (HTML) files</dd>
                <dt><b>All style files</b></dt>
                <dd>Search in all style (CSS) files</dd>
                <dt><b>Selected files</b></dt>
                <dd>Search in the files currently selected in the File browser</dd>
                <dt><b>Open files</b></dt>
                <dd>Search in the files currently open in the editor</dd>
                <dt><b>Marked text</b></dt>
                <dd>Search only within the marked text in the currently opened file. You can mark text using the Search menu.</dd>
                </dl>
ar: 
                أين تبحث/تستبدل:
                <dl>
                <dt><b>الملف الحالي</b></dt>
                <dd>ابحث فقط داخل الملف المفتوح حاليًا</dd>
                <dt><b>جميع الملفات النصية</b></dt>
                <dd>ابحث في جميع الملفات النصية (HTML)</dd>
                <dt><b>جميع ملفات الأنماط</b></dt>
                <dd>ابحث في جميع ملفات الأنماط (CSS)</dd>
                <dt><b>الملفات المحددة</b></dt>
                <dd>ابحث في الملفات المحددة حاليًا في متصفح الملفات</dd>
                <dt><b>الملفات المفتوحة</b></dt>
                <dd>ابحث في الملفات المفتوحة حاليًا في المحرر</dd>
                <dt><b>النص المحدد</b></dt>
                <dd>ابحث فقط داخل النص المحدد في الملف المفتوح حاليًا. يمكنك تحديد النص باستخدام قائمة البحث.</dd>
                </dl>

en: Down
ar: للاسفل

en: Up
ar: للاعلا

en: 
                Direction to search:
                <dl>
                <dt><b>Down</b></dt>
                <dd>Search for the next match from your current position</dd>
                <dt><b>Up</b></dt>
                <dd>Search for the previous match from your current position</dd>
                </dl>
ar: 
                اتجاه البحث:
                <dl>
                <dt><b>للاسفل</b></dt>
                <dd>ابحث عن المطابقة التالية من موضعك الحالي</dd>
                <dt><b>للاعلا</b></dt>
                <dd>ابحث عن المطابقة السابقة من موضعك الحالي</dd>
                </dl>

en: Fuzzy
ar: غامض

en: Regex
ar: تعبير نمطي

en: Regex-function
ar: دالة التعبير النمطي

en: Select how the search expression is interpreted
                <dl>
                <dt><b>Normal</b></dt>
                <dd>The search expression is treated as normal text, calibre will look for the exact text</dd>
                <dt><b>Fuzzy</b></dt>
                <dd>The search expression is treated as "fuzzy" which means spaces will match any space character,
                including tabs and line breaks. Plain quotes will match the typographical equivalents, etc.</dd>
                <dt><b>Regex</b></dt>
                <dd>The search expression is interpreted as a regular expression. See the User Manual for more help on using regular expressions.</dd>
                <dt><b>Regex-function</b></dt>
                <dd>The search expression is interpreted as a regular expression. The replace expression is an arbitrarily powerful Python function.</dd>
                </dl>
ar: اختر كيفية تفسير تعبير البحث
                <dl>
                <dt><b>عادي</b></dt>
                <dd>يتم التعامل مع تعبير البحث كنص عادي، وسيبحث كاليبر عن النص الدقيق</dd>
                <dt><b>غامض</b></dt>
                <dd>يتم التعامل مع تعبير البحث على أنه "غامض" مما يعني أن المسافات ستتطابق مع أي حرف مسافة،
                بما في ذلك علامات التبويب وفواصل الأسطر. ستتطابق علامات الاقتباس العادية مع المكافئات الطباعية، وما إلى ذلك.</dd>
                <dt><b>تعبير نمطي</b></dt>
                <dd>يتم تفسير تعبير البحث كتعبير نمطي. راجع دليل المستخدم لمزيد من المساعدة حول استخدام التعبيرات النمطية.</dd>
                <dt><b>دالة تعبير نمطي</b></dt>
                <dd>يتم تفسير تعبير البحث كتعبير نمطي. تعبير الاستبدال هو دالة بايثون قوية بشكل تعسفي.</dd>
                </dl>

en: &Find:
ar: &بحث:

en: &Replace:
ar: &استبدال:

en: Clear replace &history
ar: فرّ&غ تاريخ البحث

en: Create/&edit
ar: إنشاء/&تحرير

en: Create a new function, or edit an existing function
ar: إنشاء دالة جديدة، أو تحرير دالة موجودة

en: Remo&ve
ar: إ&زالة

en: Remove this function
ar: أزل هذه الدالة

en: Fin&d
ar: &بحث

en: Replace a&nd Find
ar: استبدل و&ابحث

en: Re&place
ar: &استبدال

en: Replace &all
ar: استبدل ال&كل

en: Replace all occurrences, ignoring wrap and current position.
ar: استبدل جميع التكرارات، متجاهلاً التفاف النص والموضع الحالي.

en: &Mode:
ar: الـ&وضع:

en: &Case sensitive
ar: &حساس لحالة الأحرف

en: &Wrap
ar: الـ&تفاف النص

en: When searching reaches the end, wrap around to the beginning and continue the search
ar: عندما يصل البحث إلى النهاية، انتقل إلى البداية وتابع البحث

en: &Dot all
ar: &النقطة للكل

en: Make the '.' special character match any character at all, including a newline
ar: اجعل الحرف الخاص '.' يطابق أي حرف على الإطلاق، بما في ذلك سطر جديد

en: Close search panel
ar: أغلق لوحة البحث

en: Abort editing of search
ar: إلغاء تحرير البحث

en: The name with which to save this search
ar: الاسم الذي سيتم حفظ هذا البحث به

en: Case sensitive
ar: حساس لحالة الأحرف

en: Dot matches all
ar: النقطة تطابق الكل

en: Finish editing of search
ar: إنهاء تحرير البحث

en: Add search
ar: أضف بحثًا

en: Edit search
ar: تحرير البحث

en: You must specify a search name
ar: يجب عليك تحديد اسم للبحث

en: Name exists
ar: الاسم موجود

en: Another search with the name %s already exists
ar: يوجد بحث آخر بالاسم %s بالفعل

en: Must specify find
ar: يجب تحديد البحث

en: You must specify a find expression
ar: يجب عليك تحديد تعبير بحث

en: Must specify function
ar: يجب تحديد دالة

en: You must specify a function name in Function-Regex mode
ar: يجب عليك تحديد اسم دالة في وضع دالة التعبير النمطي

en: Filter displayed searches
ar: تصفية عمليات البحث المعروضة

en: The entries are tried in order until the first one matches.
ar: يتم تجربة الإدخالات بالترتيب حتى تتطابق الأولى.

en: &Find
ar: &بحث

en: Run the search using the selected entries.
ar: شغل البحث باستخدام الإدخالات المحددة.

en: Run replace using the selected entries.
ar: شغل الاستبدال باستخدام الإدخالات المحددة.

en: Run replace and then find using the selected entries.
ar: شغل الاستبدال ثم البحث باستخدام الإدخالات المحددة.

en: Run Replace all for all selected entries in the order selected
ar: شغّل استبدال الكل لكل المُدخَلات المحددة بالترتيب المحدد

en: &Count all
ar: عُ&دّ الكل

en: Run Count all for all selected entries
ar: شغّل <عُدّ الكل> لكل المُدخَلات المحددة

en: Move selected entries up
ar: انقل الإدخالات المحددة لأعلى

en: Move selected entries down
ar: انقل الإدخالات المحددة لأسفل

en: Edit the currently selected search
ar: تحرير البحث المحدد حاليًا

en: Re&move search
ar: إ&زالة البحث

en: Remove the currently selected searches
ar: إزالة عمليات البحث المحددة حاليًا

en: Add a new saved search
ar: أضف بحثاً محفوظاً جديداً

en: Import saved searches
ar: استيراد عمليات البحث المحفوظة

en: Export saved searches
ar: صدِّر عمليات البحث المحفوظة

en: Export all
ar: تصدير الكل

en: Copy to search panel
ar: نسخ إلى لوحة البحث

en: No saved search is selected
ar: لم يتم تحديد بحث محفوظ

en: Cannot edit search - no search selected.
ar: لا يمكن تعديل البحث - لم تحدد بحثاً.

en: Are you sure you want to permanently delete the selected saved searches?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حذف عمليات البحث المحفوظة المحددة نهائيًا؟

en: (Case sensitive: {0} Dot all: {1})
ar: (حساس لحالة الأحرف: {0} النقطة للكل: {1})

en: (Case sensitive: {0} [Normal search])
ar: (حساس لحالة الأحرف: {0} [بحث عادي])

en: {2} {3}
    Find: {0}
    Replace: {1}
ar: {2} {3}
    بحث: {0}
    استبدال: {1}

en: Invalid data
ar: بيانات غير صالحة

en: The file %s does not contain valid saved searches
ar: الملف %s لا يحتوي على عمليات بحث محفوظة صالحة

en: No searches
ar: لا توجد عمليات بحث

en: No searches available to be saved
ar: لا توجد عمليات بحث متاحة للحفظ

en: No searches selected
ar: لم يتم تحديد عمليات بحث

en: No file is being edited.
ar: لا يوجد ملف قيد التحرير.

en: No files are selected in the File browser
ar: لم يتم تحديد أي ملفات في متصفح الملفات

en: No text is marked. First select some text, and then use The "Mark selected text" action in the Search menu to mark it.
ar: لم يتم تحديد نص. حدد بعض النص أولاً، ثم استخدم إجراء "تحديد النص المحدد" في قائمة البحث لتحديده.

en: No search query specified
ar: لم يُحدد استعلام بحث

en: the selected searches
ar: عمليات البحث المحددة

en: Invalid regex
ar: تعبير نمطي غير صالح

en: The regular expression you entered is invalid: <pre>{0}</pre>With error: {1}
ar: التعبير النمطي الذي أدخلته غير صالح: <pre>{0}</pre>مع الخطأ: {1}

en: No replace function with the name: %s exists
ar: لا توجد قاعدة إبدال بالإسم: %s

en: No matches were found for %s
ar: لم يتم العثور على مطابقات لـ %s

en: You have turned off search wrapping, so all text might not have been searched. Try the search again, with wrapping enabled. Wrapping is enabled via the "Wrap" checkbox at the bottom of the search panel.
ar: لقد أوقفت التفاف البحث، لذا قد لا يتم البحث في كل النص. حاول البحث مرة أخرى، مع تمكين التفاف النص. يتم تمكين التفاف النص عبر مربع الاختيار "التفاف" في أسفل لوحة البحث.

en: Cannot replace
ar: لا يمكن الاستبدال

en: You must first click "Find", before trying to replace
ar: يجب عليك أولاً النقر على "بحث"، قبل محاولة الاستبدال

en: Currently selected text does not match the search query.
ar: النص المحدد حاليًا لا يتطابق مع استعلام البحث.

en: Performed the replacement at {num} occurrences of {query}
ar: تم إجراء الاستبدال في {num} تكرارات لـ {query}

en: Found {num} occurrences of {query}
ar: تم العثور على {num} تكرارات لـ {query}

en: {0}: {1} occurrences
ar: {0}: {1} تكرارات

en: Searching done
ar: اكتمل البحث

en: Before: Replace all
ar: قبل: استبدل الكل

en: Add a dictionary
ar: أضف قاموسًا

en: &Download
ar: &تحميل

en: &Import from OXT file
ar: &استيراد من ملف OXT

en: {0} supports the use of LibreOffice dictionaries for spell checking. Choose the language you
            want below and click OK to download the dictionary from the <a href="{1}">LibreOffice dictionaries repository</a>.
ar: يدعم {0} استخدام قواميس LibreOffice للتدقيق الإملائي. اختر اللغة التي تريدها أدناه، ثم انقر على "موافق" لتنزيل القاموس من <a href="{1}">مستودع قواميس LibreOffice</a>.

en: &Language to download:
ar: &اللغة المراد تنزيلها:

en: {0} supports the use of LibreOffice dictionaries for spell checking. You can
                download more dictionaries from <a href="{1}">the LibreOffice extensions repository</a>.
                The dictionary will download as an .oxt file. Simply specify the path to the
                downloaded .oxt file here to add the dictionary to {0}.
ar: {0} يدعم استخدام قواميس LibreOffice للتدقيق الإملائي. يمكنك
                تنزيل المزيد من القواميس من <a href="{1}">مستودع إضافات LibreOffice</a>.
                سيتم تنزيل القاموس كملف .oxt. ما عليك سوى تحديد المسار إلى ملف .oxt
                الذي تم تنزيله هنا لإضافة القاموس إلى {0}.

en: Path to OXT file
ar: مسار ملف OXT

en: Browse for an OXT file
ar: تصفح ملف OXT

en: &Path to OXT file:
ar: &مسار ملف OXT:

en: Choose a nickname for this dictionary
ar: اختر كنية لهذا القاموس

en: &Nickname:
ar: الـ&كنية:

en: Choose OXT Dictionary
ar: اختر قاموس OXT

en: Dictionaries
ar: القواميس

en: Must specify nickname
ar: يجب تحديد كنية

en: You must specify a nickname for this dictionary
ar: يجب عليك تحديد كنية لهذا القاموس

en: Nickname already used
ar: الكنية مستخدمة بالفعل

en: A dictionary with the nick name "%s" already exists.
ar: قاموس بالكنية "%s" موجود بالفعل.

en: Failed to import dictionaries
ar: فشل استيراد القواميس

en: Failed to import dictionaries from %s. Click "Show details" for more information
ar: فشل استيراد القواميس من %s. انقر على "إظهار التفاصيل" للمزيد من المعلومات

en: No dictionaries
ar: لا توجد قواميس

en: No dictionaries were found in %s
ar: لم يتم العثور على قواميس في %s

en: Failed to download dictionaries
ar: فشل تنزيل القواميس

en: Failed to download dictionaries for "{}". Click "Show details" for more information
ar: فشل تنزيل القواميس لـ "{}". انقر على "إظهار التفاصيل" للمزيد من المعلومات

en: No dictionary was found for "{}"
ar: لم يتم العثور على قاموس لـ "{}"

en: Copy selected words to clipboard
ar: انسخ الكلمات المحددة إلى الحافظة

en: Select all words
ar: حدد كل الكلمات

en: Manage user dictionaries
ar: إدارة قواميس المستخدم

en: &New dictionary
ar: &قاموس جديد

en: &Remove dictionary
ar: &إزالة القاموس

en: Re&name dictionary
ar: إعادة ت&سمية القاموس

en: Mark this dictionary as active
ar: أشر هذا القاموس كنشط

en: Words in this dictionary:
ar: الكلمات في هذا القاموس:

en: &Add word
ar: &أضف كلمة

en: &Remove selected words
ar: &إزالة الكلمات المحددة

en: &Import list of words
ar: ا&ستورد قائمة كلمات

en: New dictionary
ar: قاموس جديد

en: Name of the new dictionary
ar: اسم القاموس الجديد

en: Already used
ar: مستخدم بالفعل

en: A dictionary with the name %s already exists
ar: قاموس بالاسم %s موجود بالفعل

en: New name
ar: اسم جديد

en: New name for the dictionary
ar: اسم جديد للقاموس

en: Configure the dictionary: <b>%s
ar: تكوين القاموس: <b>%s

en: Add a word
ar: أضف كلمة

en: Word to add
ar: كلمة لإضافتها

en: &Word:
ar: الـ&كلمة:

en: Import list of words
ar: استيراد قائمة كلمات

en: Enter a list of words, one per line
ar: أدخل قائمة كلمات، كلمة واحدة لكل سطر

en: Paste from clipboard
ar: لصق من الحافظة

en: Words in the user dictionary must have an associated language. Choose the language below:
ar: يجب أن يكون للكلمات في قاموس المستخدم لغة مرتبطة. اختر اللغة أدناه:

en: Must specify language
ar: يجب تحديد اللغة

en: You must specify a language to import words
ar: يجب عليك تحديد لغة لاستيراد الكلمات

en: Manage dictionaries
ar: إدارة القواميس

en: &Remove this dictionary
ar: &إزالة هذا القاموس

en: Manage &user dictionaries
ar: إدارة قواميس ال&مستخدم

en: Manage the list of user dictionaries (dictionaries to which you can add words)
ar: إدارة قائمة قواميس المستخدم (القواميس التي يمكنك إضافة كلمات إليها)

en: &Add dictionary
ar: &أضف قاموسًا

en: Add a new dictionary that you downloaded from the internet
ar: أضف قاموسًا جديدًا قمت بتنزيله من الإنترنت

en: <Builtin dictionary for {0}>
ar: <قاموس مدمج لـ {0}>

en: <p>You can change the dictionaries used for any specified language.</p>
                <p>A language can have many country specific variants. Each of these variants
                can have one or more dictionaries assigned to it. The default variant for each language
                is shown in bold to the left.</p>
                <p>You can change the default country variant as well as changing the dictionaries used for
                every variant.</p>
                <p>When a book specifies its language as a plain language, without any country variant,
                the default variant you choose here will be used.</p>
ar: <p>يمكنك تغيير القواميس المستخدمة لأي لغة محددة.</p>
                <p>يمكن أن تحتوي اللغة على العديد من المتغيرات الخاصة بالبلد. يمكن لكل من هذه المتغيرات
                أن يكون له قاموس واحد أو أكثر مخصصًا له. يتم عرض المتغير الافتراضي لكل لغة
                بخط عريض إلى اليسار.</p>
                <p>يمكنك تغيير متغير البلد الافتراضي بالإضافة إلى تغيير القواميس المستخدمة لكل
                متغير.</p>
                <p>عندما يحدد الكتاب لغته كلغة عادية، بدون أي متغير بلد،
                سيتم استخدام المتغير الافتراضي الذي تختاره هنا.</p>

en: This is already the preferred variant for the {1} language
ar: هذا هو المتغير المفضل بالفعل للغة {1}

en: Use this as the preferred variant for the {1} language
ar: استخدم هذا كمتغير مفضل للغة {1}

en: This is already the preferred dictionary
ar: هذا هو القاموس المفضل بالفعل

en: Use this as the preferred dictionary
ar: استخدم هذا كقاموس مفضل

en: Misspelled?
ar: هل هناك خطأ إملائي؟

en: Ignored
ar: تم تجاهله

en: Change %s to
ar: غيّر %s إلى

en: Specify replacement manually
ar: حدد الاستبدال يدويًا

en: Ignore/un-ignore all selected words
ar: أهمل\تراجع عن إهمال كل الكلمات المحددة

en: Add/remove all selected words
ar: أضف/احذف كل الكلمات المحددة

en: Exclude files from spell check
ar: استبعاد الملفات من التدقيق الإملائي

en: Choose the files to exclude below. In addition to this list any file can be permanently excluded by adding the comment {} just under its opening tag.
ar: اختر الملفات المراد استبعادها أدناه. بالإضافة إلى هذه القائمة، يمكن استبعاد أي ملف بشكل دائم عن طريق إضافة التعليق {} أسفل علامة الفتح مباشرة.

en: Check spelling
ar: تفحّص الإملاء

en: Re-scan the book for words, useful if you have edited the book since opening this dialog
ar: أعد مسح الكتاب للبحث عن الكلمات، وهو مفيد إذا كنت قد حررت الكتاب منذ فتح هذا الحوار

en: &Undo last change
ar: &التراجع عن آخر تغيير

en: Undo the last spell check word replacement, if any
ar: التراجع عن آخر استبدال لكلمة في التدقيق الإملائي، إن وجد

en: Exclude some files in the book from spell check
ar: استثنِ بعض الملفات في الكتاب من التدقيق الإملائي

en: &Save words
ar: &حفظ الكلمات

en: Save the currently displayed list of words in a CSV file
ar: احفظ قائمة الكلمات المعروضة حاليًا في ملف CSV

en: Checking, please wait...
ar: يفحص، لطفا انتظر...

en: Filter the list of words
ar: تصفية قائمة الكلمات

en: Also hide words:
ar: إخفاء الكلمات أيضًا:

en: &spelled correctly
ar: &مكتوبة بشكل صحيح

en: Hide words that are spelled correctly
ar: إخفاء الكلمات المكتوبة بشكل صحيح

en: &ALL CAPS
ar: &جميع الأحرف الكبيرة

en: Hide words with all capital letters
ar: إخفاء الكلمات ذات الأحرف الكبيرة بالكامل

en: Hide words that contain numbers
ar: إخفاء الكلمات التي تحتوي على أرقام

en: with &numbers
ar: مع &أرقام

en: Hide words in camelCase
ar: إخفاء الكلمات في camelCase

en: Hide words in snake_case
ar: إخفاء الكلمات في snake_case

en: &Ignore
ar: &تجاهل

en: Un&ignore
ar: &إلغاء التجاهل

en: Ignore the current word for the rest of this session
ar: تجاهل الكلمة الحالية لبقية هذه الجلسة

en: Stop ignoring the current word
ar: توقف عن تجاهل الكلمة الحالية

en: Add word to &dictionary:
ar: أضف كلمة إلى ال&قاموس:

en: Remove from &dictionaries
ar: إزالة من ال&قواميس

en: Add the current word to the specified user dictionary
ar: أضف الكلمة الحالية إلى قاموس المستخدم المحدد

en: Remove the current word from all active user dictionaries
ar: إزالة الكلمة الحالية من جميع قواميس المستخدم النشطة

en: You have no active user dictionaries. You must choose at least one active user dictionary via Preferences->Editor->Manage spelling dictionaries
ar: ليس لديك قواميس مستخدم نشطة. يجب عليك اختيار قاموس مستخدم نشط واحد على الأقل عبر التفضيلات->المحرر->إدارة قواميس التدقيق الإملائي

en: Show &next occurrence
ar: أظهر التكرار ال&تالي

en: Show the next occurrence of the selected word in the editor, so you can edit it manually
ar: أظهر التكرار التالي للكلمة المحددة في المحرر، حتى تتمكن من تحريرها يدويًا

en: &Change selected word to:
ar: &غيّر الكلمة المحددة إلى:

en: The replacement word
ar: الكلمة البديلة

en: Case &sensitive sort
ar: فرز &حساس لحالة الأحرف

en: When sorting the list of words, be case sensitive
ar: عند فرز قائمة الكلمات، كن حساسًا لحالة الأحرف

en: Case sensitive sea&rch
ar: ب&حث حساس لحالة الأحرف

en: When filtering the list of words, be case sensitive
ar: عند تصفية قائمة الكلمات، كن حساسًا لحالة الأحرف

en: Change all occurrences of this word
ar: غيّر جميع تكرارات هذه الكلمة

en: Show next occurrence of this word in the book
ar: أظهر التكرار التالي لهذه الكلمة في الكتاب

en: CSV file
ar: ملف CSV

en: E&xclude files
ar: ا&ستبعاد الملفات

en: The original word
ar: الكلمة الأصلية

en: No changed word
ar: لم يُعثر على كلمة متغيرة

en: There is no spelling replacement to undo
ar: لا يوجد استبدال إملائي للتراجع عنه

en: Failed to check spelling
ar: فشل التدقيق الإملائي

en: Failed to check spelling, click "Show details" for the full error information.
ar: فشل التدقيق الإملائي، انقر على "إظهار التفاصيل" للحصول على معلومات الخطأ الكاملة.

en: Files edited
ar: الملفات المحررة

en: The files in the editor were edited outside the spell check dialog, and the word %s no longer exists.
ar: تم تحرير الملفات في المحرر خارج مربع حوار التدقيق الإملائي، ولم تعد الكلمة %s موجودة.

en: Spellcheck showing: {0} of {1} misspelled with {2} total words
ar: التدقيق الإملائي يظهر: {0} من {1} كلمة بها أخطاء إملائية من إجمالي {2} كلمة

en: Spellcheck showing: {0} of {2} total with {1} misspelled words
ar: التدقيق الإملائي يظهر: {0} من إجمالي {2} كلمة مع {1} كلمة بها أخطاء إملائية

en: Spellcheck showing: {0} misspelled of {1} total words
ar: التدقيق الإملائي يظهر: {0} كلمة بها أخطاء إملائية من إجمالي {1} كلمة

en: Select how the search expression is interpreted
                <dl>
                <dt><b>Normal</b></dt>
                <dd>The search expression is treated as normal text, calibre will look for the exact text.</dd>
                <dt><b>Regex</b></dt>
                <dd>The search expression is interpreted as a regular expression. See the User Manual for more help on using regular expressions.</dd>
                </dl>
ar: اختر كيفية تفسير تعبير البحث
                <dl>
                <dt><b>عادي</b></dt>
                <dd>يتم التعامل مع تعبير البحث كنص عادي، وسيبحث كاليبر عن النص الدقيق.</dd>
                <dt><b>تعبير نمطي</b></dt>
                <dd>يتم تفسير تعبير البحث كتعبير نمطي. راجع دليل المستخدم لمزيد من المساعدة حول استخدام التعبيرات النمطية.</dd>
                </dl>

en: 
                Where to search/replace:
                <dl>
                <dt><b>Current file</b></dt>
                <dd>Search only inside the currently opened file</dd>
                <dt><b>All text files</b></dt>
                <dd>Search in all text (HTML) files</dd>
                <dt><b>Selected files</b></dt>
                <dd>Search in the files currently selected in the File browser</dd>
                <dt><b>Open files</b></dt>
                <dd>Search in the files currently open in the editor</dd>
                </dl>
ar: 
                أين تبحث/تستبدل:
                <dl>
                <dt><b>الملف الحالي</b></dt>
                <dd>ابحث فقط داخل الملف المفتوح حاليًا</dd>
                <dt><b>جميع الملفات النصية</b></dt>
                <dd>ابحث في جميع الملفات النصية (HTML)</dd>
                <dt><b>الملفات المحددة</b></dt>
                <dd>ابحث في الملفات المحددة حاليًا في متصفح الملفات</dd>
                <dt><b>الملفات المفتوحة</b></dt>
                <dd>ابحث في الملفات المفتوحة حاليًا في المحرر</dd>
                </dl>

en: File: {0}
    Anchor: {1}
ar: الملف: {0}
    المرساة: {1}

en: Top of file
ar: أعلى الملف

en: 
    <h2>Add Text-to-speech narration</h2>
    
    <p>Add an audio overlay to this book using Text-to-speech technology. Then users reading this book in a reader that supports
    audio overlays, such as the calibre viewer, will be able to hear the text read to them, if they wish.
    
    <p>You can mark different passages to be spoken by different voices as shown in the example below:
    
    <div><code>&lt;p data-calibre-tts="{0}"&gt;This will be voiced by "{0}".&lt;/p&gt;</code></div>
    <div><code>&lt;p data-calibre-tts="{1}"&gt;This will be voiced by "{1}".&lt;/p&gt;</code></div>
    <div><code>&lt;p data-calibre-tts="{2}"&gt;This text will not be voiced at all.&lt;/p&gt;</code></div>
    
    <p style="font-size: small">Note that generating the Text-to-speech audio will be quite slow,
    at the rate of approximately one sentence per couple of seconds, depending on your computer's hardware,
    so consider leaving it to run overnight.
ar: 
    <h2>أضف سردًا نصيًا صوتيًا</h2>
    
    <p>أضف طبقة صوتية إلى هذا الكتاب باستخدام تقنية تحويل النص إلى كلام. ثم سيتمكن المستخدمون الذين يقرأون هذا الكتاب في قارئ يدعم
    طبقات الصوت، مثل عارض كاليبر، من سماع النص يُقرأ لهم، إذا رغبوا في ذلك.
    
    <p>يمكنك تحديد مقاطع مختلفة ليتم نطقها بأصوات مختلفة كما هو موضح في المثال أدناه:
    
    <div><code>&lt;p data-calibre-tts="{0}"&gt;سيتم نطق هذا بواسطة "{0}".&lt;/p&gt;</code></div>
    <div><code>&lt;p data-calibre-tts="{1}"&gt;سيتم نطق هذا بواسطة "{1}".&lt;/p&gt;</code></div>
    <div><code>&lt;p data-calibre-tts="{2}"&gt;لن يتم نطق هذا النص على الإطلاق.&lt;/p&gt;</code></div>
    
    <p style="font-size: small">لاحظ أن إنشاء الصوت من النص إلى كلام سيكون بطيئًا جدًا،
    بمعدل جملة واحدة تقريبًا كل بضع ثوانٍ، اعتمادًا على أجهزة الكمبيوتر الخاصة بك،
    لذا فكر في تركه يعمل طوال الليل.

en: Time to complete this stage: {}
ar: الوقت المتبقي لإكمال هذه المرحلة: {}

en: Estimating time left
ar: تقدير الوقت المتبقي

en: Add Text-to-speech narration
ar: أضف سردًا نصيًا صوتيًا

en: &Remove existing audio
ar: &إزالة الصوت الموجود

en: Remove any existing audio overlays, such as a previously created Text-to-speech narration from this book
ar: إزالة أي طبقات صوتية موجودة، مثل سرد نصي صوتي تم إنشاؤه مسبقًا من هذا الكتاب

en: Text-to-speech narration failed
ar: فشل سرد النص إلى كلام

en: Cancelling, please wait...
ar: يلغى، لطفا انتظر...

en: Double click a file in the left panel to start editing it.
ar: انقر نقرا مزدوجا على ملف في اللوحة اليسرى لتبدأ تحريره.

en: Full path:
ar: المسار الكامل:

en: Close tab
ar: أغلق التبويب

en: Close other tabs
ar: أغلق التبويبات الأخرى

en: Close tabs to the right of this tab
ar: أغلق التبويبات إلى يمين هذا التبويب

en: Line: {0} : {1}
ar: السطر: {0} : {1}

en: {0} {1} created by {2}
ar: {0} {1} أنشأه {2}

en: {appname} {version} editing: {{path}}
ar: {appname} {version} تحرير: {{path}}

en: Global actions
ar: إجراءات عامة

en: &New file (images/fonts/HTML/etc.)
ar: ملف &جديد (صور/حطوط/HTML/الخ)

en: Create a new file in the current book
ar: إنشاء ملف جديد في الكتاب الحالي

en: &Import files into book
ar: استورد ملفا&ت إلى الكتاب

en: Import files into book
ar: استيراد ملفات إلى الكتاب

en: &Open book
ar: ا&فتح كتابا

en: Open a book
ar: فتح كتاب

en: Open &folder (unzipped EPUB) as book
ar: افتج مجل‍&دا (EPUB غير مضغوط) ككتاب

en: Open a folder (unzipped EPUB) as a book
ar: افتح مجلداً (كتاب EPUB غير مضغوط) ككتاب

en: Edit &next file
ar: تحرير الملف ال&تالي

en: Edit the next file in the spine
ar: تحرير الملف التالي في العمود الفقري

en: Edit &previous file
ar: تحرير الملف ال&سابق

en: Edit the previous file in the spine
ar: تحرير الملف السابق في العمود الفقري

en: &Revert to before
ar: &العودة إلى ما قبل

en: Revert book to before the last action (Undo)
ar: أرجع وضعية الكتاب إلى ما قبل الإجراء الأخير (التراجع)

en: &Revert to after
ar: &العودة إلى ما بعد

en: Revert book state to after the next action (Redo)
ar: أرجع وضعية الكتاب إلى ما بعد الإجراء التالي (المعاودة)

en: Save book
ar: احفظ الكتاب

en: Save a &copy
ar: احفظ &نسخة

en: Save a copy of the book
ar: احفظ نسخة من الكتاب

en: Save a &copy and edit in new window
ar: احفظ &نسخة وحرر في نافذة جديدة

en: Save a copy of the book and edit it in a new window
ar: احفظ نسخة من الكتاب وحررها في نافذة جديدة

en: Save a &copy and edit here
ar: احفظ &نسخة وحرر هنا

en: Save a copy of the book and edit it in this window
ar: احفظ نسخة من الكتاب وحررها في هذه النافذة

en: Quit
ar: خروج

en: Create a new, empty book
ar: إنشاء كتاب جديد فارغ

en: Create new, &empty book
ar: أنشيء كتابا جديدا &فارغا

en: &Import an HTML or DOCX file as a new book
ar: استو&رد ملف HTML أو DOCX ككتاب جديد

en: Import an HTML or DOCX file as a new book
ar: استيراد ملف HTML أو DOCX ككتاب جديد

en: &Quick open a file to edit
ar: &سريعا افتح ملفا لتحريره

en: Quickly open a file from the book to edit it
ar: افتح ملفًا بسرعة من الكتاب لتحريره

en: Toggle code line &wrapping
ar: تبديل &التفاف أسطر الكود

en: Toggle line wrapping in all code editor tabs
ar: تبديل التفاف الأسطر في جميع علامات تبويب محرر الكود

en: Editor actions
ar: إجراءات المحرر

en: Undo typing
ar: التراجع عن الكتابة

en: R&edo
ar: &عاود

en: Redo typing
ar: إعادة الكتابة

en: Cut &text
ar: &قص النص

en: Cut text
ar: قص النص

en: P&aste from clipboard
ar: ال‍&صق من الحافظة

en: Tools
ar: الأدوات

en: &Edit Table of Contents
ar: &عدّل قائمة المحتويات

en: Edit Table of Contents
ar: عدّل قائمة المحتويات

en: &Insert inline Table of Contents
ar: &إدراج جدول محتويات مضمن

en: Insert inline Table of Contents
ar: إدراج جدول محتويات مضمن

en: &Fix HTML
ar: أ&صلح HTML

en: Fix HTML in the current file
ar: أصلِح HTML في الملف الحالي

en: &Fix HTML - all files
ar: أ&صلح HTML - كل الملفات

en: Fix HTML in all files
ar: أصلِح HTML في كل الملفات

en: &Beautify current file
ar: &جمّل الملف الحالي

en: Beautify current file
ar: جمّل الملف الحالي

en: &Beautify all files
ar: &جمّل كل الملفات

en: Beautify all files
ar: جمّل كل الملفات

en: &Insert special character
ar: أ&درج محرفا خاصا

en: Insert special character
ar: إدراج حرف خاص

en: &Arrange into folders
ar: &رتّب في مجلدات

en: Arrange into folders
ar: رتّب في مجلدات

en: Set &semantics
ar: أعدّ الدلاليا&ت

en: Set semantics
ar: أعدّ الدلاليات

en: &Filter style information
ar: ر&شّح معلومات الطراز

en: &Manage fonts
ar: إ&دارة الخطوط

en: Manage fonts in the book
ar: أدِر الخطوط في الكتاب

en: Add &cover
ar: أضِف &غلافًا

en: Add a cover to the book
ar: أضِف غلافًا إلى الكتاب

en: &Reports
ar: ت&قارير

en: Show a report on various aspects of the book
ar: أظهر تقريرًا حول جوانب مختلفة من الكتاب

en: Check &external links
ar: افحص الروابط ال&خارجية

en: Check external links in the book
ar: تفحّص الروابط الخارجية في الكتاب

en: C&ompress images losslessly
ar: ا&ضغط الصور بلا فقدان

en: Compress images losslessly
ar: ضغط الصور بدون فقدان

en: Transform &styles
ar: حوّل ال&طُرُز

en: Transform styles used in the book
ar: تحويل الأنماط المستخدمة في الكتاب

en: Transform HTML used in the book
ar: تحويل HTML المستخدم في الكتاب

en: Download external &resources
ar: حمّل المو&ارد الخارجية

en: Download external resources in the book (images/stylesheets/etc/ that are not included in the book)
ar: حمّل الموارد الخارجية في الكتاب (صور\ألواح طُرُز\غير ذلك، غير المضمَّنة في الكتاب)

en: Add audio narration for all the book text using Text-to-speech generation
ar: أضف سردًا صوتيًا لجميع نصوص الكتاب باستخدام توليد النص إلى كلام

en: &Subset embedded fonts
ar: &قلّص الخطوط المضمَّنة

en: Subset embedded fonts
ar: قلّص الخطوط المضمَّنة

en: Subset fonts
ar: تقليص الخطوط

en: &Embed referenced fonts
ar: ضمّن الخطوط الم&شار إليها

en: Embed fonts
ar: تضمين الخطوط

en: Embed referenced fonts
ar: ضمّن الخطوط المشار إليها

en: &Smarten punctuation (works best for English)
ar: ح&سّن التنقيط ((يعمل أفضل مع الانكليزية)

en: Remove &unused CSS rules
ar: أزِل قواعد طُرُز CSS &غير المستخدمة

en: Remove unused CSS rules
ar: إزالة قواعد CSS غير المستخدمة

en: &Upgrade book internals
ar: &رقِّ البِنى الداخلية للكتاب

en: Upgrade book internals
ar: رقِّ البِنى الداخلية للكتاب

en: Auto reload preview
ar: إعادة تحميل المعاينة تلقائيًا

en: Sync preview position to editor position
ar: مزامنة موضع المعاينة مع موضع المحرر

en: Refresh preview
ar: أعد تحميل المعاينة

en: Split this file
ar: تقسيم هذا الملف

en: Split file in the preview panel
ar: اقسم الملف في لوحة المعاينة

en: Find next in preview
ar: البحث عن التالي في المعاينة

en: Find previous in preview
ar: البحث عن السابق في المعاينة

en: &Find/replace
ar: &بحث/استبدال

en: Show the Find/replace panel
ar: إظهار لوحة البحث/الاستبدال

en: Replace current match
ar: استبدال المطابقة الحالية

en: Replace and find ne&xt
ar: استبدل و&ابحث عن التالي

en: Replace current match and find next
ar: استبدال المطابقة الحالية والبحث عن التالي

en: R&eplace and find previous
ar: ا&ستبدل وابحث عن السابق

en: Replace current match and find previous
ar: استبدال المطابقة الحالية والبحث عن السابق

en: Replace all matches
ar: استبدال جميع المطابقات

en: Count number of matches
ar: عد عدد المطابقات

en: &Mark selected text
ar: أ&شِّر النص المحدد

en: Mark selected text or unmark already marked text
ar: أشِّر النص المحدد أو أزِل التأسير عن النص المحدد مسبقًا

en: Go to &line
ar: إ&ذهب إلى السطر

en: Go to line number
ar: إذهب إلى السطر رقم

en: Sa&ved searches
ar: عمليات البحث ال&محفوظة

en: Show the saved searches dialog
ar: أظهر مربع حوار عمليات البحث المحفوظة

en: &Search ignoring HTML markup
ar: &بحث متجاهلاً ترميز HTML

en: Show the text search panel
ar: أظهِر لوحة البحث النصي

en: Check book
ar: تفحّص الكتاب

en: C&heck book
ar: افح&ص الكتاب

en: Check book for errors
ar: تفحّص الكتاب بحثًا عن أخطاء

en: Check &spelling
ar: افحص الإم&لاء

en: Check book for spelling errors
ar: تفحّص الكتاب بحثًا عن أخطاء إملائية

en: &Next error
ar: &الخطأ التالي

en: Show next error
ar: أظهر الخطأ التالي

en: &Previous error
ar: &الخطأ السابق

en: Show previous error
ar: أظهر الخطأ السابق

en: &Next spelling mistake
ar: &الخطأ الإملائي التالي

en: Go to next spelling mistake
ar: اذهب إلى الخطأ الإملائي التالي

[ctx: edit book actions]
en: Miscellaneous
ar: متفرقات

en: &Create checkpoint
ar: أنشيء نق&طة تحقق

en: Create a checkpoint with the current state of the book
ar: أنشيء نقطة تحقق بالوضعية الحالية للكتاب

en: &Close current tab
ar: أ&غلق التبويب الحالي

en: Close the currently open tab
ar: أغلق التبويب المفتوح حاليا

en: C&lose other tabs
ar: أغل&ق التبويبات الأخرى

en: Close all tabs except the current tab
ar: أغلق كل التبويبات عدا التبويب الحالي

en: Close tabs to the &right
ar: أغلق علامات التبويب إلى ال&يمين

en: Close tabs to the right of the current tab
ar: أغلق التبويبات إلى يمين التبويب الحالي

en: User &Manual
ar: م&رشد المستخدم

en: Show User Manual
ar: أظهِر مرشد المستخدم

en: &Browse images in book
ar: &تصفّح الصور في الكتاب

en: Browse images in the books visually
ar: تصفّح الصور في الكتب بصريَا

en: &Split at multiple locations
ar: &تقسيم في مواقع متعددة

en: Split HTML file at multiple locations
ar: تقسيم ملف HTML في مواقع متعددة

en: Compare to &another book
ar: &قارن بكتاب آخر

en: Compare to another book
ar: قارن بكتاب آخر

en: Manage &Snippets
ar: إدارة ال&مقاطع

en: Manage user created Snippets
ar: إدارة المقاطع التي أنشأها المستخدم

en: &Merge files
ar: &دمج الملفات

en: Merge two or more selected files
ar: دمج ملفين أو أكثر من الملفات المحددة

en: &Recently opened books
ar: الكتب المفتوحة مؤ&خرا

en: Save a copy
ar: احفظ نسخة

en: &Tools
ar: أ&دوات

en: External &links
ar: روا&بط خارجية

en: &View
ar: م&عاينة

en: Tool&bars
ar: أ&شرطة الأدوات

en: &Plugins
ar: &إضافات

en: &Help
ar: م‍&ساعدة

en: &Donate to support calibre development
ar: &تبرّع لدعم تطوير كاليبر

en: Book tool bar
ar: شريط أدوات الكتاب

en: Tools tool bar
ar: شريط أدوات الأدوات

en: Plugins tool bar
ar: شريط أدوات الإضافات

en: Donate to support calibre development
ar: تبرع لدعم تطوير كاليبر

en: Toggle %s
ar: تبديل %s

en: Windows
ar: نوافذ

en: File browser
ar: متصفح الملفات

en: File preview
ar: معاينة الملف

en: Live CSS
ar: ألواح طُرُز CSS حية

en: Inspector
ar: الفاحص

en: Text search
ar: بحث نصي

en: Checkpoints
ar: نقاط تحقق

en:  [was %s]
ar:  [كان %s]

en: Current state
ar: الحالة الحالية

en: [Unnamed state]
ar: [حالة غير مسماة]

en: Revert the book to the selected checkpoint
ar: أرجع الكتاب إلى نقطة التحقق المحددة

en: &Compare
ar: &قارن

en: Compare the state of the book at the selected checkpoint with the current state
ar: قارن حالة الكتاب عند نقطة التحقق المحددة بالحالة الحالية

en: Cannot revert
ar: يتعذر الإرجاع

en: Cannot revert to the current state
ar: يتعذر الإرجاع إلى الوضعية الحالية

en: Cannot compare
ar: لا يمكن المقارنة

en: There is no point comparing the current state to itself
ar: لا فائدة من مقارنة الحالة الحالية بنفسها

en: Choose tag name
ar: اختر اسم الوسم

en: Specify the name of the &tag to insert:
ar: حدد اسم ال&وسم المراد إدراجه:

en: Text (HTML) files
ar: ملفات نصية (HTML)

en: Style (CSS) files
ar: ملفات نمط (CSS)

en: Audio
ar: الصوتيات

en: Video
ar: ڤديو

en: OPF file (metadata)
ar: ملف OPF (بيانات وصفية)

en: Table of contents file (NCX)
ar: ملف جدول المحتويات (NCX)

en: Arrange in folders
ar: ترتيب في مجلدات

en: Arrange the files in this book into sub-folders based on their types. If you leave a folder blank, the files will be placed in the root.
ar: رتّب الملفات في هذا الكتاب داخل مجلدات فرعية استناداً إلى أنواعها. إذا تركت مجلداً ما فارغاً، فستوضع الملفات في الرئيسي.

en: Note that this will only arrange files inside the book, it will not affect how they are displayed in the File browser
ar: لاحظ أن هذا سيقوم بترتيب الملفات داخل الكتاب فقط، ولن يؤثر على كيفية عرضها في متصفح الملفات

en: Specify locations to split at
ar: حدد المواقع للتقسيم عندها

en: Specify the locations to split at, using an XPath expression (click the wizard button for help with generating XPath expressions).
ar: حدد المواقع للتقسيم عندها، باستخدام تعبير XPath (انقر زر المعالج للمساعدة في إنشاء تعبيرات XPath).

en: &XPath expression:
ar: &تعبير XPath:

en: Invalid XPath expression
ar: تعبير XPath غير صالح

en: Choose file to import
ar: اختر ملفًا للاستيراد

en: You can import an HTML or DOCX file directly as an EPUB and edit it. The EPUB will be generated with minimal changes from the source, unlike doing a full conversion in calibre.
ar: يمكنك استيراد ملف HTML أو DOCX مباشرة كـ EPUB وتحريره. سيتم إنشاء EPUB بأقل تغييرات من المصدر، على عكس إجراء تحويل كامل في كاليبر.

en: Choose the file to import
ar: اختر الملف المراد استيراده

en: Source file:
ar: ملف المصدر:

en: Choose the location for the newly created EPUB
ar: اختر موقع EPUB الذي تم إنشاؤه حديثًا

en: Destination file:
ar: ملف الوجهة:

en: Importable files
ar: ملفات قابلة للاستيراد

en: Choose destination
ar: اختر الوجهة

en: EPUB files
ar: ملفات EPUB

en: Need document
ar: بحاجة إلى مستند

en: You must specify the source file that will be imported.
ar: يجب عليك تحديد ملف المصدر الذي سيتم استيراده.

en: No results found
ar: لم يتم العثور على نتائج

en: Choose file to edit
ar: اختر ملفًا للتحرير

en: <p>Quickly choose a file by typing in just a few characters from the file name into the field above.
            For example, if want to choose the file:
            {example}
            Simply type in the characters:
            {chars}
            and press Enter.
ar: <p>اختر ملفًا بسرعة عن طريق كتابة بضعة أحرف فقط من اسم الملف في الحقل أعلاه.
            على سبيل المثال، إذا أردت اختيار الملف:
            {example}
            ما عليك سوى كتابة الأحرف:
            {chars}
            ثم اضغط Enter.

en: Anchor: {0}
    Leading text: {1}
ar: المرساة: {0}
    النص البادئ: {1}

en: Filter files
ar: تصفية الملفات

en: Choose a &file to link to:
ar: ا&ختر ملفًا لتربط إليه:

en: Filter locations
ar: تصفية المواقع

en: Choose a &location (anchor) in the file:
ar: اختر موضعًا (anchor) في الملف:

en: The destination (href) for the link
ar: وِجهة (href) الرابط

en: &Target:
ar: ال&هدف:

en: Te&xt:
ar: الن&ص:

en: The (optional) text for the link
ar: النص (الاختياري) للرابط

en: Tem&plate:
ar: القا&ل‍ب:

en: 
                The template to use for generating the link. In addition to {0} and {1}
                you can also use {2}, {3} and {4} variables
                in the template, they will be replaced by the source filename, the destination
                filename and the anchor, respectively.
ar: 
    يدعم {0} استخدام قواميس LibreOffice للتدقيق الإملائي. اختر القالب الذي تريد استخدامه لإنشاء الرابط. بالإضافة إلى {0} و{1}، يمكنك أيضًا استخدام المتغيرات {2} و{3} و{4} في القالب، وسيتم استبدالها باسم الملف المصدر، واسم الملف الوجهة، ورابط الربط، على التوالي.
    اختر اللغة التي تريدها أدناه، وانقر على "موافق" لتنزيل القاموس من مستودع قواميس LibreOffice.

en: Copyright page
ar: صفحة حقوق الطبع

en: Page with title, author, publisher, etc.
ar: الصفحة ذات العنوان، المؤلف، الناشر، وغيرها.

en: The book cover, typically a single HTML file with a cover image inside
ar: غلاف الكتاب في المعتاد ملف HTML واحد بداخله صورة غلاف

en: Back-of-book style index
ar: فهرس بطراز خلفية الكتاب

en: First "real" page of content
ar: أوّل صفحة "حقيقية" من المحتوى

en: Type of &semantics:
ar: نوع الدلاليا&ت:

en: Choose a &file:
ar: ا&ختر ملفًا:

en: About semantics
ar: عن الدلاليات

en: Semantics refer to additional information about specific locations in the book. For example, you can specify that a particular location is the dedication or the preface or the Table of Contents and so on.
    
    First choose the type of semantic information, then choose a file and optionally a location within the file to point to.
    
    The semantic information will be written in the <guide> section of the OPF file.
ar: تشير الدلاليات إلى معلومات إضافية حول مواقع محددة في الكتاب. على سبيل المثال، يمكنك تحديد أن موقعًا معينًا هو الإهداء أو المقدمة أو جدول المحتويات وما إلى ذلك.
    
    اختر أولاً نوع المعلومات الدلالية، ثم اختر ملفًا وموقعًا اختياريًا داخل الملف للإشارة إليه.
    
    سيتم كتابة المعلومات الدلالية في قسم <guide> من ملف OPF.

en: Cannot set {} type semantics in EPUB 2 or AZW3 books
ar: لا يمكن تعيين دلاليات من نوع {} في كتب EPUB 2 أو AZW3

en: Flo&ats
ar: ال&عوامات

en: &Other CSS properties:
ar: &خصائص CSS أخرى:

en: Only filter CSS in the current file (%s)
ar: تصفية CSS في الملف الحالي فقط (%s)

en: Add a cover
ar: أضِف غلافًا

en: &Images in book
ar: &صور في الكتاب

en: Filter the list of images
ar: تصفية قائمة الصور

en: If enabled the cover image you select will be embedded into the book in such a way that when viewed, its aspect ratio (ratio of width to height) will be preserved. This will mean blank spaces around the image if the screen the book is being viewed on has an aspect ratio different to the image.
ar: إذا تم تمكينه، سيتم تضمين صورة الغلاف التي تحددها في الكتاب بطريقة تحافظ على نسبة العرض إلى الارتفاع عند عرضها. وهذا يعني وجود مسافات فارغة حول الصورة إذا كانت الشاشة التي يتم عرض الكتاب عليها لها نسبة عرض إلى ارتفاع مختلفة عن الصورة.

en: Import &image
ar: استيراد &صورة

en: Choose a cover image
ar: اختر صورة غلاف

en: Quick Start Guide
ar: مرشد البدأ السريع

en: &Donate to support calibre
ar: &تبرع لدعم كاليبر

en: &Eject connected device
ar: &إخراج الجهاز المتصل

en: Quit calibre
ar: أعد تشغيل كاليبر

en: Minimize the calibre window
ar: تصغير نافذة كاليبر

en: Clear the current search
ar: علّم الكتاب الحالي بالوسم

en: Focus the book list
ar: تحميل الكتاب من قائمة MobileRead

en: Clear the Virtual library
ar: مسح المكتبة الافتراضية

en: Clear the additional restriction
ar: مسح القيد الإضافي

en: Open the template documentation editor
ar: افتح محرر وثائق القالب

en: Debug mode
ar: نمط التنقيح

en: You have started calibre in debug mode. After you quit calibre, the debug log will be available in the file: %s<p>The log will be displayed automatically.
ar: لقد بدأت كاليبر في وضع التصحيح. بعد أن تغلق كاليبر، سيكون سجل التصحيح متاحًا في الملف: %s<p>سيتم عرض السجل تلقائيًا.

en: Content server changed!
ar: تغير خادم المحتوى!

en: calibre 3 comes with a completely re-written Content server. As such any custom configuration you have for the content server no longer applies. You should check and refresh your settings in Preferences->Sharing->Sharing over the net
ar: يأتي كاليبر 3 مع خادم محتوى معاد كتابته بالكامل. على هذا النحو، لم تعد أي إعدادات مخصصة لديك لخادم المحتوى سارية. يجب عليك التحقق من إعداداتك وتحديثها في التفضيلات->المشاركة->المشاركة عبر الشبكة

en: Could not start the Content server. Error:
    
    %s
ar: تعذر بدء خادم المحتوى. الخطأ:
    
    %s

en: Hide main window
ar: أخفِ النافذة الرئيسة

en: Show main window
ar: أظهِر النافذة الرئيسة

en: Failed to update annotations
ar: فشل تحديث التعليقات التوضيحية

en: Failed to update annotations in the database for the book being currently viewed.
ar: فشل تحديث التعليقات التوضيحية في قاعدة البيانات للكتاب الذي يتم عرضه حاليًا.

en: The library database at %s appears to be corrupted. Do you want calibre to try and rebuild it automatically? The rebuild may not be completely successful.
ar: يبدو أن قاعدة بيانات المكتبة في %s تالفة. هل تريد أن يحاول كاليبر إعادة بنائها تلقائيًا؟ قد لا تكون إعادة البناء ناجحة تمامًا.

en: Conversion error
ar: خطأ في التحويل

en: <p><b>Failed to convert: %s
ar: <p><b>فشل التحويل: %s

en: 
                    Many older e-book reader devices are incapable of displaying
                    EPUB files that have internal components over a certain size.
                    Therefore, when converting to EPUB, calibre automatically tries
                    to split up the EPUB into smaller sized pieces.  For some
                    files that are large undifferentiated blocks of text, this
                    splitting fails.
                    <p>You can <b>work around the problem</b> by either increasing the
                    maximum split size under <i>EPUB output</i> in the conversion dialog,
                    or by turning on Heuristic processing, also in the conversion
                    dialog. Note that if you make the maximum split size too large,
                    your e-book reader may have trouble with the EPUB.
ar: 
                    العديد من أجهزة قراءة الكتب الإلكترونية القديمة غير قادرة على عرض
                    ملفات EPUB التي تحتوي على مكونات داخلية تتجاوز حجمًا معينًا.
                    لذلك، عند التحويل إلى EPUB، يحاول كاليبر تلقائيًا
                    تقسيم EPUB إلى أجزاء أصغر حجمًا.  بالنسبة لبعض
                    الملفات التي تكون كتلًا نصية كبيرة غير متمايزة، يفشل هذا
                    التقسيم.
                    <p>يمكنك <b>حل المشكلة</b> إما بزيادة
                    الحد الأقصى لحجم التقسيم ضمن <i>إخراج EPUB</i> في مربع حوار التحويل،
                    أو عن طريق تشغيل المعالجة الاستدلالية، أيضًا في مربع حوار
                    التحويل. لاحظ أنه إذا جعلت الحد الأقصى لحجم التقسيم كبيرًا جدًا،
                    فقد يواجه قارئ الكتب الإلكترونية الخاص بك مشكلة مع EPUB.

en: Conversion failed
ar: فشل التحويل

en: here
ar: هنا

en: Recipe Disabled
ar: الوصفة معطلة

en: <b>Failed</b>
ar: <b>فشل</b>

en: There are active jobs. Are you sure you want to quit?
ar: هناك مهام نشطة. هل أنت متأكد أنك تريد إنهاء البرنامج؟

en:  is communicating with the device!<br>
                          Quitting may cause corruption on the device.<br>
                          Are you sure you want to quit?
ar: يتواصل مع الجهاز!<br>
    قد يؤدي الخروج إلى تلف الجهاز.<br>
     هل أنت متأكد من رغبتك في الخروج؟

en: There are library updates waiting. Are you sure you want to quit?
ar: هناك تحديثات مكتبة تنتظر. هل أنت متأكد أنك تريد إنهاء البرنامج؟

en: Library updates waiting
ar: تحديثات المكتبة تنتظر

en: Running database shutdown plugins. This could take a few seconds...
ar: تشغيل إضافات إيقاف تشغيل قاعدة البيانات. قد يستغرق هذا بضع ثوانٍ...

en: Shutting down the Content server. This could take a while...
ar: يجري إغلاق خادوم المحتوى. قد يأخذ هذا بعض الوقت...

en: will keep running in the system tray. To close it, choose <b>Quit</b> in the context menu of the system tray.
ar: سيستمر في العمل في علبة النظام. لإغلاقه، اختر <b>إنهاء</b> من قائمة السياق في علبة النظام.

en: New version <b>{ver}</b> of {app} is available for download. See the <a href="{url}">new features</a>.
ar: إصدار جديد <b>{ver}</b> من {app} متوفر للتحميل. انظر <a href="{url}">الميزات الجديدة</a>.

en: Update available!
ar: تحديث جديد متوفر!

en: Show this notification for future updates
ar: أظهر هذا التنبيه للتحديثات المستقبلية

en: &Get update
ar: الح‍&‍صول على التحديث

en: Update &plugins
ar: تحديث ال&إضافات

en:  and one plugin update |  and {} plugin updates
ar[0]: وتحديث إضافة واحدة
ar[1]: و {} تحديثات إضافات
ar[2]: و {} تحديثات إضافات
ar[3]: و {} تحديثات إضافات
ar[4]: و {} تحديثات إضافات
ar[5]: و {} تحديثات إضافات

en: plugin update available | plugin updates available
ar[0]: تحديث إضافة متاح
ar[1]: تحديثات إضافات متاحة
ar[2]: تحديثات إضافات متاحة
ar[3]: تحديثات إضافات متاحة
ar[4]: تحديثات إضافات متاحة
ar[5]: تحديثات إضافات متاحة

en: Plugin updates
ar: تحديثات الإضافات

en: A plugin update is available | There are {} plugin updates available
ar[0]: تحديث إضافة متاح
ar[1]: هناك {} تحديثات إضافات متاحة
ar[2]: هناك {} تحديثات إضافات متاحة
ar[3]: هناك {} تحديثات إضافات متاحة
ar[4]: هناك {} تحديثات إضافات متاحة
ar[5]: هناك {} تحديثات إضافات متاحة

en: Install and configure user plugins
ar: ثبّت واضبط ملحقات المستخدمين

en: Rename this bookmark
ar: إعادة تسمية هذه العلامة المرجعية

en: Remove this bookmark
ar: إزالة هذه العلامة

en: Double click to edit the bookmarks
ar: انقر نقرًا مزدوجًا لتحرير العلامات المرجعية

en: &New
ar: &جديد

en: Create a new bookmark at the current location
ar: إنشاء علامة مرجعية جديدة في الموقع الحالي

en: Remove the currently selected bookmark
ar: إزالة العلامة المرجعية المحددة حاليًا

en: Pre&vious
ar: ال&سابق

en: Nex&t
ar: ال&تالي

en: Position in book
ar: الموضع في الكتاب

en: Change how the bookmarks are sorted
ar: تغيير كيفية فرز العلامات المرجعية

en: Are you sure you want to delete the bookmark: {0}?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حذف العلامة المرجعية: {0}؟

en: Export bookmarks
ar: تصدير العلامات

en: Saved bookmarks
ar: العلامات المرجعية المحفوظة

en: Import bookmarks
ar: استيراد العلامات المرجعية

en: Add bookmark
ar: أضف علامة مرجعية

en: Enter title for bookmark:
ar: اكتب عنوانا لهذه العلامة:

en: Could not calculate position in book
ar: تعذر حساب الموضع في الكتاب

en: Failed to bookmark
ar: فشل في وضع إشارة مرجعية

en: Filter shown highlights
ar: تصفية التمييزات المعروضة

en: Choose what kinds of highlights will be displayed, below. If none are selected, no filtering is performed.
ar: اختر أنواع التمييزات التي ستعرض أدناه. إذا لم يتم تحديد أي منها، فلن يتم إجراء أي تصفية.

en: calibre highlights
ar: تمييزات كاليبر

en: highlights
ar: تمييزات

en: Modify this highlight
ar: تعديل هذا التمييز

en: Edit notes for this highlight
ar: تحرير الملاحظات لهذا التمييز

en: Delete this highlight | Delete selected highlights
ar[0]: حذف هذا التمييز
ar[1]: حذف التمييزات المحددة
ar[2]: حذف التمييزات المحددة
ar[3]: حذف التمييزات المحددة
ar[4]: حذف التمييزات المحددة
ar[5]: حذف التمييزات المحددة

en: Export selected highlights
ar: تصدير التمييزات المحددة

en: Table of Contents section: | Table of Contents sections:
ar[0]: قسم جدول المحتويات:
ar[1]: أقسام جدول المحتويات:
ar[2]: أقسام جدول المحتويات:
ar[3]: أقسام جدول المحتويات:
ar[4]: أقسام جدول المحتويات:
ar[5]: أقسام جدول المحتويات:

en: Double click to jump to an entry
ar: انقر نقرًا مزدوجًا للانتقال إلى إدخال

en: Show only highlights of specific types
ar: إظهار التمييزات من أنواع محددة فقط

en: Modify
ar: تعديل

en: Modify the selected highlight
ar: تعديل التمييز المحدد

en: Delete the selected highlights
ar: حذف التمييزات المحددة

en: Export all highlights
ar: تصدير كل التمييزات

en: No highlights match the search: {}
ar: لا توجد تمييزات تطابق البحث: {}

en: the location of this highlight
ar: موقع هذا التمييز

en: No selected highlight
ar: لا يوجد تمييز محدد

en: No highlight is currently selected
ar: لا يوجد تمييز محدد حاليًا

en: Are you sure you want to delete this highlight permanently? | Are you sure you want to delete all {} highlights permanently?
ar[0]: هل أنت متأكد أنك تريد حذف هذا التمييز نهائيًا؟
ar[1]: هل أنت متأكد أنك تريد حذف جميع التمييزات {} نهائيًا؟
ar[2]: هل أنت متأكد أنك تريد حذف جميع التمييزات {} نهائيًا؟
ar[3]: هل أنت متأكد أنك تريد حذف جميع التمييزات {} نهائيًا؟
ar[4]: هل أنت متأكد أنك تريد حذف جميع التمييزات {} نهائيًا؟
ar[5]: هل أنت متأكد أنك تريد حذف جميع التمييزات {} نهائيًا؟

en: No highlights
ar: لا توجد تمييزات

en: This book has no highlights to export
ar: ليس في هذا الكتاب تمييزات لتصديرها

en: No highlights selected to export
ar: لم يتم تحديد تمييزات للتصدير

en: Edit lookup source
ar: تحرير مصدر البحث

en: The name of the source
ar: اسم المصدر

en: The URL template of the source
ar: قالب URL للمصدر

en: The URL template must starts with https:// and have {word} in it which will be replaced by the actual query
ar: يجب أن يبدأ قالب URL بـ https:// وأن يحتوي على {word} الذي سيتم استبداله بالاستعلام الفعلي

en: You must specify a name
ar: يجب عليك تحديد اسم

en: Name already exists
ar: الاسم موجود بالفعل

en: A lookup source with the name {} already exists
ar: يوجد مسبقاً مصدر إيجاد بالإسم {}

en: You must specify a URL
ar: يجب عليك تحديد URL

en: The URL must start with https://
ar: يجب أن يبدأ URL بـ https://

en: The URL must contain the placeholder {word}
ar: يجب أن يحتوي URL على العنصر النائب {word}

en: Edit lookup sources
ar: تحرير مصادر البحث

en: Double-click to edit an entry
ar: انقر نقرًا مزدوجًا لتحرير إدخال

en: Restore defaults
ar: إسترجاع الإفتراضي

en: No sources
ar: لا توجد مصادر

en: You must specify at least one lookup source
ar: يجب عليك تحديد مصدر بحث واحد على الأقل

en: Zoom in
ar: قرّب

en: Zoom out
ar: بعّد

en: Default zoom
ar: تكبير افتراضي

en: Inspect
ar: فحص

en: Double click on a word in the book's text to look it up.
ar: انقر نقرًا مزدوجًا على كلمة في نص الكتاب للبحث عنها.

en: Lookup &in:
ar: بحث &في:

en: Add sources
ar: أضف مصادر

en: Add more sources at which to lookup words
ar: أضف المزيد من المصادر للبحث عن الكلمات فيها

en: Refresh the result to match the currently selected text
ar: تحديث النتيجة لتطابق النص المحدد حاليًا

en: Update on selection change
ar: تحديث عند تغيير التحديد

en: Automatically update the displayed result when selected text in the book changes. With this disabled the lookup is changed only when clicking the Refresh button.
ar: تحديث النتيجة المعروضة تلقائيًا عند تغيير النص المحدد في الكتاب. عند تعطيل هذا، يتم تغيير البحث فقط عند النقر على زر التحديث.

en: Connecting to E-book viewer failed
ar: فشل الإتصال بمعاين الكتب الاكترونية

en: Unable to connect to existing E-book viewer window, try restarting the viewer.
ar: لا يمكن الإتصال بنافذة حالية لمعاين الكتب الإلكترونية، جرّب إعادة تشغيل المعاين.

en: %prog [options] file
    
    View an e-book.
ar: %prog [خيارات] ملف
    
    عرض كتاب إلكتروني.

en: If specified, the E-book viewer window will try to come to the front when started.
ar: إذا تم التحديد، ستحاول نافذة عارض الكتب الإلكترونية الظهور في المقدمة عند بدء التشغيل.

en: If specified, the E-book viewer window will try to open full screen when started.
ar: إذا تم التحديد، ستحاول نافذة عارض الكتب الإلكترونية الفتح بملء الشاشة عند بدء التشغيل.

en: Force reload of all opened books
ar: فرض إعادة تحميل جميع الكتب المفتوحة

en: The position at which to open the specified book. The position is a location or position you can get by using the Go to->Location action in the viewer controls. Alternately, you can use the form toc:something and it will open at the location of the first Table of Contents entry that contains the string "something". The form toc-href:something will match the href (internal link destination) of toc nodes. The matching is exact. If you want to match a substring, use the form toc-href-contains:something. The form ref:something will use Reference mode references. The form search:something will search for something after opening the book. The form regex:something will search for the regular expression something after opening the book.
ar: الموضع الذي سيتم فتح الكتاب المحدد فيه. الموضع هو موقع أو موضع يمكنك الحصول عليه باستخدام إجراء الانتقال إلى->الموقع في عناصر التحكم في العارض. بدلاً من ذلك، يمكنك استخدام النموذج toc:something وسيتم فتحه في موقع أول إدخال في جدول المحتويات يحتوي على السلسلة "something". النموذج toc-href:something سيطابق href (وجهة الرابط الداخلي) لعقد toc. المطابقة دقيقة. إذا كنت ترغب في مطابقة سلسلة فرعية، استخدم النموذج toc-href-contains:something. النموذج ref:something سيستخدم مراجع وضع المرجع. النموذج search:something سيبحث عن شيء بعد فتح الكتاب. النموذج regex:something سيبحث عن التعبير النمطي شيء بعد فتح الكتاب.

en: Open a new viewer window even when the option to use only a single viewer window is set
ar: افتح نافذة عارض جديدة حتى عندما يتم تعيين خيار استخدام نافذة عارض واحدة فقط

en: Failed to start listener
ar: فشل بدء المستمع

en: Could not start the listener used for single instance viewers. Try rebooting your computer.
ar: تعذر بدء المستمع المستخدم لعارضات المثيل الواحد. حاول إعادة تشغيل جهاز الكمبيوتر الخاص بك.

en: Print to PDF
ar: اطبع إلى PDF

en: Print %s to a PDF file
ar: اطبع %s إلى ملف PDF

en: Choose location for PDF file
ar: اختر موقع ملف PDF

en: &File:
ar: &ملف:

en: Paper &size:
ar: &حجم الورق:

en: &Left margin:
ar: &الهامش الأيسر:

en: &Top margin:
ar: &الهامش العلوي:

en: &Right margin:
ar: &الهامش الأيمن:

en: &Bottom margin:
ar: &الهامش السفلي:

en: inches
ar: بوصات

en: Add page &number to printed pages
ar: أضف رقم ال&صفحة إلى الصفحات المطبوعة

en: &Open PDF file after printing
ar: &افتح ملف PDF بعد الطباعة

en: PDF file
ar: ملف PDF

en: No filename specified
ar: لم يتم تحديد اسم ملف

en: You must specify a filename for the PDF file to generate
ar: يجب عليك تحديد اسم ملف لملف PDF المراد إنشاؤه

en: Incorrect filename specified
ar: اسم ملف غير صحيح

en: The filename for the PDF file must end with .pdf
ar: يجب أن ينتهي اسم ملف PDF بـ .pdf

en: Printing, this will take a while, please wait...
ar: يطبع، هذا سيأخذ وقتا، لطفا انتظر...

en: Printing...
ar: طباعة...

en: Failed to convert to PDF
ar: فشل التحويل إلى PDF

en: Failed to generate PDF file, click "Show details" for more information.
ar: فشل إنشاء ملف PDF، انقر على "إظهار التفاصيل" للمزيد من المعلومات.

en: In nearby words mode, you must specify at least two words and an optional trailing number of characters. The expression: {} does not have at least two words.
ar: في وضع الكلمات المتجاورة، يجب عليك تحديد كلمتين على الأقل ورقم اختياري في النهاية لعدد الأحرف. التعبير: {} لا يحتوي على كلمتين على الأقل.

en: The search expression {} is not a valid regex.
ar: تعبير البحث {} ليس تعبيرًا نمطيًا صالحًا.

en: Contains
ar: يحتوي

en: Whole words
ar: كافة الكلمات

en: Nearby words
ar: كلمات متجاورة

en: Choose the type of search: <ul><li><b>Contains</b> will search for the entered text anywhere. It will ignore punctuation, spaces and accents, unless Case sensitive searching is enabled.<li><b>Whole words</b> will search for whole words that equal the entered text. As with "Contains" searches punctuation and accents are ignored.<li><b>Nearby words</b> will search for whole words that are near each other in the text. For example: <i>calibre cool</i> will find places in the text where the words <i>calibre</i> and <i>cool</i> occur within 60 characters of each other. To change the number of characters add the number to the end of the list of words, for example: <i>calibre cool awesome 120</i> will search for <i>calibre</i>, <i>cool</i> and <i>awesome</i> within 120 characters of each other.<li><b>Regex</b> will interpret the text as a regular expression.
ar: اختر نوع البحث: <ul><li><b>يحتوي</b> سيبحث عن النص المدخل في أي مكان. سيتجاهل علامات الترقيم والمسافات والحركات، إلا إذا تم تمكين البحث الحساس لحالة الأحرف.<li><b>كلمات كاملة</b> سيبحث عن كلمات كاملة تساوي النص المدخل. كما هو الحال مع عمليات البحث "يحتوي"، يتم تجاهل علامات الترقيم والحركات.<li><b>كلمات متجاورة</b> سيبحث عن كلمات كاملة قريبة من بعضها البعض في النص. على سبيل المثال: <i>calibre cool</i> سيجد الأماكن في النص حيث تظهر الكلمتان <i>calibre</i> و <i>cool</i> ضمن 60 حرفًا من بعضهما البعض. لتغيير عدد الأحرف، أضف الرقم إلى نهاية قائمة الكلمات، على سبيل المثال: <i>calibre cool awesome 120</i> سيبحث عن <i>calibre</i> و <i>cool</i> و <i>awesome</i> ضمن 120 حرفًا من بعضها البعض.<li><b>Regex</b> سيفسر النص كتعبير نمطي.

en: Go back to where you were before searching
ar: عد إلى المكان الذي كنت فيه قبل البحث

en: the location of this search result
ar: موقع نتيجة البحث هذه

en: This text is hidden in the book and cannot be displayed
ar: هذا النص مخفي في الكتاب ولا يمكن عرضه

en: No matches were found for:
ar: لم يتم العثور على مطابقات لـ:

en: Expand all items under %s
ar: وسّع كل العناصر تحت %s

en: Expand all items
ar: وسّع كل العناصر

en: Collapse all items
ar: اطوِ كل العناصر

en: Expand all items at the level of {}
ar: وسّع كل العناصر عند مستوى {}

en: Collapse all items at the level of {}
ar: اطوِ كل العناصر في المستوى {}

en: Copy Table of Contents to clipboard
ar: انسخ جدول المحتويات إلى الحافظة

en: Search Table of Contents
ar: بحث جدول المحتويات

en: Search for text in the Table of Contents
ar: البحث عن نص في جدول المحتويات

en: There are no Table of Contents entries matching: %s
ar: لا توجد إدخالات في جدول المحتويات تطابق: %s

en: Untitled
ar: بدون عنوان

en: Switch color scheme
ar: تبديل نظام الألوان

en: Apply settings from a saved profile
ar: تطبيق الإعدادات من ملف تعريف محفوظ

en: Increase font size
ar: زِد حجم الخط

en: Decrease font size
ar: قلل حجم الخط

en: Toggle full screen
ar: بدل الى الشاشة الكاملة

en: Previous page
ar: الصفحة السابقة

en: Next section
ar: القسم التالي

en: Previous section
ar: المقطع السابق

en: Toggle Reference mode
ar: تبديل وضع المرجع

en: Toggle auto-scrolling
ar: التبديل الى اللف التلقائي

en: Lookup words
ar: البحث عن الكلمات

en: Show viewer controls
ar: إظهار عناصر التحكم في العارض

en: Toggle paged mode
ar: تبديل وضع الصفحات

en: Print book
ar: اطبع الكتاب

en: Show book metadata
ar: إظهار بيانات الكتاب الوصفية

en: Read aloud
ar: القراءة بصوت عالٍ

en: Browse highlights in book
ar: تصفح التمييزات في الكتاب

en: Select all text in the current file
ar: حدد كل النص في الملف الحالي

en: Edit this book
ar: حرر هذا الكتاب

en: Reload this book
ar: إعادة تحميل هذا الكتاب

en: Customize this toolbar
ar: تخصيص شريط الأدوات هذا

en: Hide this toolbar
ar: إخفاء شريط الأدوات هذا

en: Switch to flow mode -- where the text is not broken into pages
ar: التبديل إلى وضع التدفق -- حيث لا يتم تقسيم النص إلى صفحات

en: Switch to paged mode -- where the text is broken into pages
ar: التبديل إلى وضع الصفحات -- حيث يتم تقسيم النص إلى صفحات

en: Turn off auto-scrolling
ar: إيقاف التمرير التلقائي

en: Turn on auto-scrolling
ar: تشغيل التمرير التلقائي

en: Read the text of the book aloud
ar: اقرأ نص الكتاب بصوت عالٍ

en: Stop reading
ar: توقف عن القراءة

en: Clear list of recently opened books
ar: مسح قائمة الكتب المفتوحة مؤخرًا

en: Restore settings to defaults
ar: استعادة الإعدادات الافتراضية

en: Save current settings as a profile
ar: حفظ الإعدادات الحالية كملف تعريف

en: Delete saved profile...
ar: حذف الملف الشخصي المحفوظ...

en: &Name of profile
ar: &اسم الملف الشخصي

en: Enter name of profile to create
ar: أدخل اسم الملف الشخصي المراد إنشاؤه

en: Configure the toolbar
ar: تكوين شريط الأدوات

en: Choose the actions you want on the toolbar. Drag and drop items in the right hand list to re-arrange the toolbar.
ar: اختر الإجراءات التي تريدها على شريط الأدوات. اسحب وأفلت العناصر في القائمة اليمنى لإعادة ترتيب شريط الأدوات.

en: Lookup
ar: بحث

en: Preparing book for first read, please wait
ar: تحضير الكتاب للقراءة الأولى، الرجاء الانتظار

en: E-book viewer
ar: معاين الكتب الالكترونية

en: Scroll here
ar: التفّ هنا

en: Start of book
ar: بداية الكتاب

en: End of book
ar: نهاية الكتاب

en: Start of current file
ar: بداية الملف الحالي

en: End of current file
ar: نهاية الملف الحالي

en: Hide this scrollbar
ar: إخفاء شريط التمرير هذا

en: Search :: no matches
ar: بحث :: لا توجد مطابقات

en: Search :: one match
ar: بحث :: مطابقة واحدة

en: Search :: {} matches
ar: بحث :: {} مطابقات

en: Empty search expression
ar: تعبير بحث فارغ

en: Cannot search for {!r} as it contains only punctuation and spaces.
ar: لا يمكن البحث عن {!r} لأنه يحتوي على علامات ترقيم ومسافات فقط.

en: Cannot jump to location
ar: لا يمكن الانتقال إلى الموقع

en: The Read aloud feature is active, cannot jump to {}. Close it first.
ar: ميزة القراءة بصوت عالٍ نشطة، لا يمكن الانتقال إلى {}. أغلقها أولاً.

en: Table of Contents locations
ar: مواقع جدول المحتويات

en: bookmark
ar: علامة مرجعية

en: Failed to load the image {}
ar: فشل تحميل الصورة {}

en: Failed to find the image {}
ar: فشل العثور على الصورة {}

en: Image not found
ar: الصورة غير موجودة

en: Cannot print book
ar: لا يمكن طباعة الكتاب

en: No book is currently open
ar: لا يوجد كتاب مفتوح حاليًا

en: Book does not exist
ar: الكتاب غير موجود

en: Cannot open {} as it no longer exists
ar: لا يمكن فتح {} لأنه لم يعد موجودًا

en: Choose e-book
ar: اختر كتابًا إلكترونيًا

en: E-books
ar: كتب إلكترونية

en: Loading book
ar: تحميل الكتاب

en: Loading book, please wait
ar: تحميل الكتاب، لطفا انتظر

en: Loading book failed
ar: فشل تحميل الكتاب

en: Failed to open the book at {0}. Click "Show details" for more info.
ar: فشل فتح الكتاب في {0}. انقر على "إظهار التفاصيل" للمزيد من المعلومات.

en: The Qt WebEngine Render process has crashed. You should try restarting the viewer.
ar: تعطلت عملية عرض محرك Qt WebEngine. يجب أن تحاول إعادة تشغيل العارض.

en: Choose background image
ar: اختر صورة خلفية

en: Clear search history
ar: تصنيف الكتاب. مثلاً: الفهرس

en: Test file name invalid
ar: اسم ملف الاختبار غير سليم

en: The file name <b>%s</b> does not appear to end with a file extension. It must end with a file  extension like .epub or .mobi
ar: يبدو أن اسم الملف <b>%s</b> لا ينتهي بامتداد ملف. يجب أن ينتهي بامتداد مثل .epub أو .mobi

en: Hide size in corner
ar: أخفِ الحجم في الزاوية

en: Show size in corner
ar: أظهِر الحجم في الزاوية

en: Clear history
ar: مسح السجل

en: Drag to resize
ar: اسحب لتغيير الحجم

en: Choose &color
ar: اختر &لون

en: Choose a color
ar: اختر لونًا

en: Cu&t
ar: ق&ص

en: &Step up
ar: &خطوة للأعلى

en: Step &down
ar: خطوة لل&أسفل

en: Not rated
ar: غير مقيّم

en: Generic e-ink device
ar: جهاز حبر الكتروني عمومي

en: Smartphone
ar: هاتف ذكي

en: iPad like tablet
ar: لوحي شبية بالآيباد

en: Kindle Basic (all models)
ar: كندل أساسي (كل الأمشاق)

en: Kindle Fire and Fire HD
ar: Kindle Fire و Fire HD

en: All other SONY devices
ar: جميع أجهزة SONY الأخرى

en: Kobo and Kobo Touch Readers
ar: قارئات Kobo و Kobo Touch

en: Kobo Vox, Aura and Glo families
ar: عائلات Kobo Vox و Aura و Glo

en: BOOX MAX, N96, i86, C67ML, M96, etc.
ar: BOOX MAX, N96, i86, C67ML, M96, إلخ.

en: Nook and Nook Simple Reader
ar: Nook و Nook Simple Reader

en: PocketBook 360 and newer models
ar: PocketBook 360 والموديلات الأحدث

en: PocketBook Lux (1-5) and Basic 4
ar: PocketBook Lux (1-5) و Basic 4

en: PocketBook Inkpad 3 (Pro) and X
ar: PocketBook Inkpad 3 (Pro) و X

en: Android phone
ar: هاتف أندرويد

en: Android tablet
ar: جهاز لوحي أندرويد

en: Android phone with Kindle reader
ar: هاتف أندرويد مع قارئ Kindle

en: Android tablet with Kindle reader
ar: جهاز لوحي أندرويد مع قارئ Kindle

en: Generic
ar: عمومي

en: Choose your e-book device. If your device is not in the list, choose a "Generic" device.
ar: اختر جهاز الكتب الالكترونية الخاص بك. إذا لم يكن الجهاز خاصتك في اللائحة، فاختر جهازا "عموميا".

en: If you are moving calibre from an old computer to a new one, please read <a href="{0}">the instructions</a>.
ar: إذا كنت تنقل كاليبر من حاسوب قديم إلى آخر جديد، فالرجاء قراءة <a href="{0}">التعليمات</a> .

en: Select location for books
ar: حدد موضعًا للكتب

en: Failed to create a folder at %s
ar: فشل إنشاء مجلد في %s

en: You must choose an empty folder for the calibre library. %s is not empty.
ar: يجب ان تختار مجلداً فارغاً لمكتبة كاليبر. %s ليس فارغاً.

en: &Next >
ar: ال‍&‍تالي: >

en: < &Back
ar: < &رجوع

en: Cancel
ar: إلغاء

en: &Finish
ar: إن‍&‍ه‍اء

en: Commit
ar: تثبيت

en: Welcome wizard
ar: معالج الترحيب

en: Welcome to calibre
ar: مرحبا في كاليبر

en: The one stop solution to all your e-book needs.
ar: الحل ذو المحطة الواحدة لكل احتياجاتك من الكتب الالكترونية.

en: &Manufacturers
ar: ال‍&‍مصنّعون

en: &Devices
ar: الأ&ج‍هزة

en: WizardPage
ar: صفحة المعالج

en: <h2>Congratulations!</h2> You have successfully setup calibre. Press the %s button to apply your settings.
ar: <h2>تهانينا!</h2> لقد أعددت كاليبر بنجاح. اضغط زر %s لتطبيق تغييراتك.

en: <h2>User Manual</h2>A User Manual is also available <a href="%s">online</a>.
ar: <h2>مرشد المستخدم</h2>يتوفر أيضا مرشد للمستخدمين في <a href="%s">الانترنت</a>.

en: &Kindle email:
ar: &بريد Kindle الإلكتروني:

en: Choose your &language:
ar: اختر ل‍&‍غ‍تك:

en: <p>Choose a location for your books. When you add books to calibre, they will be copied here. Use an <b>empty folder</b> for a new calibre library:
ar: <p>اختر موضعاً لكتبك. عندما تضيف كتباً إلى كاليبر، فستُنسَخ هنا. استخدم <b>مجلداً خالياً</b> لمكتبة كاليبر الجديدة:

en: If a calibre library already exists at the newly selected location, calibre will use it automatically.
ar: إذا وُجدت مسبقا مكتبة كاليبر في الموضع المحدد للتو، فإنّ كاليبر سيستخدمها تلقائيا.

en: Test email settings
ar: اختبر إعدادات البريد

en: Send test mail from %s to:
ar: أرسل بريدا اختباريا من %s إلى:

en: Using: %(un)s:%(pw)s@%(host)s:%(port)s and %(enc)s encryption
ar: باستخدام: %(un)s:%(pw)s@%(host)s:%(port)s وتشفير %(enc)s

en: No email address
ar: لا يوجد عنوان بريد ألكتروني

en: No email address to send mail to has been specified. You must specify a To: address before running the test.
ar: لم يُحدَّد عنوان بريد ألكتروني لإرسال البريد إليه. يجب أن تعيّن عنوان «إلى:» قبل تشغيل هذا الإختبار.

en: Sending email, please wait...
ar: يرسل البريد، لطفا انتظر...

en: Email successfully sent
ar: تم إرسال البريد الإلكتروني بنجاح

en: Setup sending email using
ar: إعداد إرسال البريد الإلكتروني باستخدام

en: Your %s &email address:
ar: عنوان بريدك الإلكتروني %s &:

en: Your %s &password:
ar: كلمة مرورك %s &:

en: If you plan to use email to send books to your Kindle, remember to add your %s email address to the allowed email addresses in your Amazon.com Kindle management page.
ar: إذا كنت تخطط لاستخدام البريد الإلكتروني لإرسال الكتب إلى جهاز Kindle الخاص بك، تذكر إضافة عنوان بريدك الإلكتروني %s إلى عناوين البريد الإلكتروني المسموح بها في صفحة إدارة Kindle الخاصة بك على Amazon.com.

en: Setup
ar: الإعداد

en: No password
ar: لا توجد كلمة مرور

en: You must specify a password
ar: يجب عليك تحديد كلمة مرور

en: You must specify an email address
ar: يجب عليك تحديد عنوان بريد إلكتروني

en: Incorrect email address
ar: عنوان بريد إلكتروني غير صحيح

en: The email address "{}" is not valid
ar: عنوان البريد الإلكتروني "{}" غير صالح

en: OK to proceed?
ar: هل توافق على المتابعة؟

en: This will display your email password on the screen. Is it OK to proceed?
ar: سيؤدي هذا إلى عرض كلمة مرور بريدك الإلكتروني على الشاشة. هل توافق على المتابعة؟

en: Before using this account to send mail, you must enable the "Enable access to this account via POP3 and IMAP" option in GMX under More > E-mail Settings > POP3 & IMAP.
ar: قبل استخدام هذا الحساب لإرسال البريد، يجب تمكين خيار "تمكين الوصول إلى هذا الحساب عبر POP3 و IMAP" في GMX ضمن المزيد > إعدادات البريد الإلكتروني > POP3 و IMAP.

en: If you are setting up a new Outlook account, Microsoft requires that you  verify your account periodically, before it will let calibre send email.
ar: إذا كنت تقوم بإعداد حساب Outlook جديد، فإن Microsoft تتطلب منك التحقق من حسابك بشكل دوري، قبل أن تسمح لـ Calibre بإرسال البريد الإلكتروني.

en: Bad configuration
ar: تكوين سيء

en: You must set the From email address
ar: يجب أن تعدّ عنوان بريد «من»

en: You must either set both the username <b>and</b> password for the mail server or no username and no password at all.
ar: يجب عليك إما تعيين كل من اسم المستخدم <b>و</b> كلمة المرور لخادم البريد أو عدم تعيين اسم مستخدم ولا كلمة مرور على الإطلاق.

en: No username and password set for mailserver. Most  mailservers need a username and password. Are you sure?
ar: لم يتم تعيين اسم مستخدم وكلمة مرور لخادم البريد. معظم خوادم البريد تتطلب اسم مستخدم وكلمة مرور. هل أنت متأكد؟

en: Send email &from:
ar: أرسل البريد &من:

en: <p>This is what will be present in the From: field of emails sent by calibre.<br> Set it to your email address
ar: <p>هذا ما سيكون موجودا في حقل «من:» للبريد الألكتروني الذي يرسله كاليبر.<br> اجعله بريدك الألكتروني

en: <p>A mail server is useful if the service you are sending mail to only accepts email from well know mail services.
ar: <p>يكون خادوم البريد مفيدا إذا كانت الخدمة التي تستخدمها ترسل البريد فقط إلى <اقبل البريد من خدمات البريد المشهورة فقط>.

en: Email server
ar: خادم البريد

en: calibre can <b>optionally</b> use a server to send mail
ar: يمكن لكاليبر <b>اختياريًا</b> استخدام خادم لإرسال البريد

en: &Hostname:
ar: اسم الم&ضيف:

en: The hostname of your mail server. For example, smtp.gmail.com
ar: اسم مضيف خادم البريد الخاص بك. على سبيل المثال، smtp.gmail.com

en: &Port:
ar: المنف&ذ:

en: The port your mail server listens for connections on. The default is 25
ar: منفذ ملقم البريد يستمع على لﻻتصال. الافتراضي هو 25

en: Your username on the mail server
ar: اسم المستخدم الخاص بك على خادم البريد

en: Your password on the mail server
ar: كلمة السر الخاصة بك على خادم البريد

en: &Show
ar: أ&ظهِر

en: Encr&yption:
ar: الت&شفير:

en: Use TLS encryption when connecting to the mail server. This is the most common.
ar: استخدم تشفير TLS عند الاتصال بخادوم البريد. هذا هو الأكثر شيوعًا.

en: Use SSL encryption when connecting to the mail server.
ar: استخدم تشفير SSL عند الاتصال بخادوم البريد.

en: WARNING: Using no encryption is highly insecure
ar: تحذير: استخدام لا تشفير غير آمن للغاية

en: Use &GMX
ar: است&خدم GMX

en: &Test email
ar: ا&ختبر البريد

en: <p>If you use the <a href="http://www.appstafarian.com/marvin.html">Marvin</a> e-book reading app (or similar OPDS enabled apps) on your Apple iDevice, you can access your calibre book collection wirelessly, directly on the device. To do this you have to turn on the calibre Content server.
ar: <p>إذا كنت تستخدم تطبيق قراءة الكتب الإلكترونية <a href="http://www.appstafarian.com/marvin.html">Marvin</a> (أو تطبيقات مشابهة تدعم OPDS) على جهاز Apple iDevice الخاص بك، يمكنك الوصول إلى مجموعة كتب calibre الخاصة بك لاسلكيًا، مباشرة على الجهاز. للقيام بذلك، يجب عليك تشغيل خادم محتوى calibre.

en: Turn on the &Content server
ar: شغل خادم ال&محتوى

en: <p>Remember to leave calibre running as the server only runs as long as calibre is running.
    <p>The reader app should see your calibre collection automatically. If not, try adding the URL http://myhostname:8080 as a new catalog in the reader on your iDevice. Here myhostname should be the fully qualified hostname or the IP address of the computer calibre is running on. See <a href="%s">the User Manual</a> for more information.
ar: <p>تذكر أن تترك كاليبر قيد التشغيل لأن الخادم يعمل فقط طالما أن كاليبر يعمل.
    <p>يجب أن يرى تطبيق القارئ مجموعة كاليبر الخاصة بك تلقائيًا. إذا لم يكن كذلك، حاول إضافة عنوان URL http://myhostname:8080 ككتالوج جديد في القارئ على جهاز iDevice الخاص بك. هنا يجب أن يكون myhostname هو اسم المضيف المؤهل بالكامل أو عنوان IP للكمبيوتر الذي يعمل عليه كاليبر. راجع <a href="%s">دليل المستخدم</a> لمزيد من المعلومات.

en: Required component missing
ar: مكون مطلوب مفقود

en: This computer is missing the Windows MediaPack, which is needed for calibre. Instructions for installing it are <a href="{0}">available here</a>.
ar: يفتقر هذا الكمبيوتر إلى Windows MediaPack، وهو مطلوب لـ calibre. تعليمات تثبيته <a href="{0}">متاحة هنا</a>.

en: Invalid query format for colon-separated search: {0}
ar: صيغة استعلام غير صالحة للبحث المفصول بنقطتين: {0}

en: BIBTEX catalog generator
ar: مولّد مَسرَد BIBTEX

en: The fields to output when cataloging books in the database.  Should be a comma-separated list of fields.
    Available fields: %(fields)s.
    plus user-created custom fields.
    Example: %(opt)s=title,authors,tags
    Default: '%%default'
    Applies to: BIBTEX output format
ar: الحقول المطلوب إخراجها عند فهرسة الكتب في قاعدة البيانات. يجب أن تكون قائمة حقول مفصولة بفواصل.
    الحقول المتاحة: %(fields)s.
    بالإضافة إلى حقول مخصصة أنشأها المستخدم.
    مثال: %(opt)s=title,authors,tags
    القيمة الافتراضية: '%%default'
    ينطبق على: تنسيق إخراج BIBTEX

en: Output field to sort on.
    Available fields: author_sort, id, rating, size, timestamp, title.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
ar: حقل الإخراج للفرز عليه.
    الحقول المتاحة: author_sort, id, rating, size, timestamp, title.
    الافتراضي: '%default'
    ينطبق على: تنسيق إخراج BIBTEX

en: Create a citation for BibTeX entries.
    Boolean value: True, False
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
ar: إنشاء اقتباس لإدخالات BibTeX.
    قيمة منطقية: True, False
    الافتراضي: '%default'
    ينطبق على: تنسيق إخراج BIBTEX

en: Create a file entry if formats is selected for BibTeX entries.
    Boolean value: True, False
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
ar: إنشاء إدخال ملف إذا تم تحديد التنسيقات لإدخالات BibTeX.
    قيمة منطقية: True, False
    الافتراضي: '%default'
    ينطبق على: تنسيق إخراج BIBTEX

en: The template for citation creation from database fields.
    Should be a template with {} enclosed fields.
    Available fields: %s.
    Default: '%%default'
    Applies to: BIBTEX output format
ar: القالب لإنشاء الاقتباس من حقول قاعدة البيانات.
    يجب أن يكون قالبًا بحقول محاطة بـ {}.
    الحقول المتاحة: %s.
    الافتراضي: '%%default'
    ينطبق على: تنسيق إخراج BIBTEX

en: BibTeX file encoding output.
    Available types: utf8, cp1252, ascii.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
ar: تشفير ملف BibTeX الناتج.
    الأنواع المتاحة: utf8, cp1252, ascii.
    الافتراضي: '%default'
    ينطبق على: تنسيق إخراج BIBTEX

en: BibTeX file encoding flag.
    Available types: strict, replace, ignore, backslashreplace.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
ar: علامة تشفير ملف BibTeX.
    الأنواع المتاحة: strict, replace, ignore, backslashreplace.
    الافتراضي: '%default'
    ينطبق على: تنسيق إخراج BIBTEX

en: Entry type for BibTeX catalog.
    Available types: book, misc, mixed.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
ar: نوع الإدخال لكتالوج BibTeX.
    الأنواع المتاحة: book, misc, mixed.
    الافتراضي: '%default'
    ينطبق على: تنسيق إخراج BIBTEX

en: CSV/XML catalog generator
ar: مولّد مسرد CSV/XML

en: The fields to output when cataloging books in the database.  Should be a comma-separated list of fields.
    Available fields: %(fields)s,
    plus user-created custom fields.
    Example: %(opt)s=title,authors,tags
    Default: '%%default'
    Applies to: CSV, XML output formats
ar: الحقول المراد إخراجها عند فهرسة الكتب في قاعدة البيانات.  يجب أن تكون قائمة حقول مفصولة بفاصلة.
    الحقول المتاحة: %(fields)s,
    بالإضافة إلى الحقول المخصصة التي أنشأها المستخدم.
    مثال: %(opt)s=title,authors,tags
    الافتراضي: '%%default'
    ينطبق على: تنسيقات إخراج CSV, XML

en: Output field to sort on.
    Available fields: author_sort, id, rating, size, timestamp, title_sort
    Default: '%default'
    Applies to: CSV, XML output formats
ar: حقل الإخراج للفرز عليه.
    الحقول المتاحة: author_sort, id, rating, size, timestamp, title_sort
    الافتراضي: '%default'
    ينطبق على: تنسيقات إخراج CSV, XML

en: AZW3/EPUB/MOBI catalog generator
ar: مولّد مَسرَد AZW3/EPUB/MOBI

en: Title of generated catalog used as title in metadata.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
ar: عنوان الكتالوج الذي تم إنشاؤه يستخدم كعنوان في البيانات الوصفية.
    الافتراضي: '%default'
    ينطبق على: تنسيقات إخراج AZW3, EPUB, MOBI

en: Create cross-references in Authors section for books with multiple authors.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
ar: إنشاء مراجع متقاطعة في قسم المؤلفين للكتب ذات المؤلفين المتعددين.
    الافتراضي: '%default'
    ينطبق على: تنسيقات إخراج AZW3, EPUB, MOBI

en: Save the output from different stages of the conversion pipeline to the specified folder. Useful if you are unsure at which stage of the conversion process a bug is occurring.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
ar: حفظ الإخراج من مراحل مختلفة من مسار التحويل إلى المجلد المحدد. مفيد إذا كنت غير متأكد في أي مرحلة من عملية التحويل يحدث خطأ.
    الافتراضي: '%default'
    ينطبق على: تنسيقات إخراج AZW3, EPUB, MOBI

en: Regex describing tags to exclude as genres.
    Default: '%default' excludes bracketed tags, e.g. '[Project Gutenberg]', and '+', the default tag for read books.
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
ar: تعبير نمطي يصف العلامات المراد استبعادها كأنواع.
    الافتراضي: '%default' يستبعد العلامات المحاطة بأقواس، مثل '[Project Gutenberg]'، و '+'، العلامة الافتراضية للكتب المقروءة.
    ينطبق على: تنسيقات إخراج AZW3, EPUB, MOBI

en: Specifies the rules used to exclude books from the generated catalog.
    The model for an exclusion rule is either
    ('<rule name>','Tags','<comma-separated list of tags>') or
    ('<rule name>','<custom column>','<pattern>').
    For example:
    (('Archived books','#status','Archived'),)
    will exclude a book with a value of 'Archived' in the custom column 'status'.
    When multiple rules are defined, all rules will be applied.
    Default: 
    "%default"
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
ar: يحدد القواعد المستخدمة لاستبعاد الكتب من الكتالوج الذي تم إنشاؤه.
    نموذج قاعدة الاستبعاد هو إما
    ('<اسم القاعدة>','العلامات','<قائمة علامات مفصولة بفاصلة>') أو
    ('<اسم القاعدة>','<عمود مخصص>','<نمط>').
    على سبيل المثال:
    (('الكتب المؤرشفة','#الحالة','مؤرشفة'),)
    سيستبعد كتابًا بقيمة 'مؤرشفة' في العمود المخصص 'الحالة'.
    عند تعريف قواعد متعددة، سيتم تطبيق جميع القواعد.
    الافتراضي: 
    "%default"
    ينطبق على: تنسيقات إخراج AZW3, EPUB, MOBI

en: Include 'Authors' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
ar: تضمين قسم 'المؤلفون' في الكتالوج.
    الافتراضي: '%default'
    ينطبق على: تنسيقات إخراج AZW3, EPUB, MOBI

en: Include 'Descriptions' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
ar: تضمين قسم 'الوصف' في الكتالوج.
    الافتراضي: '%default'
    ينطبق على: تنسيقات إخراج AZW3, EPUB, MOBI

en: Include 'Genres' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
ar: تضمين قسم 'الأنواع' في الكتالوج.
    الافتراضي: '%default'
    ينطبق على: تنسيقات إخراج AZW3, EPUB, MOBI

en: Include 'Titles' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
ar: تضمين قسم 'العناوين' في الكتالوج.
    الافتراضي: '%default'
    ينطبق على: تنسيقات إخراج AZW3, EPUB, MOBI

en: Include 'Series' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
ar: تضمين قسم 'السلسلة' في الكتالوج.
    الافتراضي: '%default'
    ينطبق على: تنسيقات إخراج AZW3, EPUB, MOBI

en: Include 'Recently Added' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
ar: تضمين قسم 'المضاف حديثًا' في الكتالوج.
    الافتراضي: '%default'
    ينطبق على: تنسيقات إخراج AZW3, EPUB, MOBI

en: Source field for 'Genres' section.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
ar: حقل المصدر لقسم 'الأنواع'.
    الافتراضي: '%default'
    ينطبق على: تنسيقات إخراج AZW3, EPUB, MOBI

en: Custom field containing note text to insert in Description header.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
ar: حقل مخصص يحتوي على نص ملاحظة لإدراجه في رأس الوصف.
    الافتراضي: '%default'
    ينطبق على: تنسيقات إخراج AZW3, EPUB, MOBI

en: #<custom field>:[before|after]:[True|False] specifying:
     <custom field> Custom field containing notes to merge with comments
     [before|after] Placement of notes with respect to comments
     [True|False] - A horizontal rule is inserted between notes and comments
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
ar: #<حقل مخصص>:[قبل|بعد]:[صحيح|خطأ] يحدد:
     <حقل مخصص> حقل مخصص يحتوي على ملاحظات لدمجها مع التعليقات
     [قبل|بعد] موضع الملاحظات بالنسبة للتعليقات
     [صحيح|خطأ] - يتم إدراج خط أفقي بين الملاحظات والتعليقات
    الافتراضي: '%default'
    ينطبق على: تنسيقات إخراج AZW3, EPUB, MOBI

en: Specifies the output profile. In some cases, an output profile is required to optimize the catalog for the device. For example, 'kindle' or 'kindle_dx' creates a structured Table of Contents with Sections and Articles.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
ar: يحدد ملف تعريف الإخراج. في بعض الحالات، يلزم ملف تعريف إخراج لتحسين الكتالوج للجهاز. على سبيل المثال، 'kindle' أو 'kindle_dx' ينشئ جدول محتويات منظمًا مع أقسام ومقالات.
    الافتراضي: '%default'
    ينطبق على: تنسيقات إخراج AZW3, EPUB, MOBI

en: Specifies the rules used to include prefixes indicating read books, wishlist items and other user-specified prefixes.
    The model for a prefix rule is ('<rule name>','<source field>','<pattern>','<prefix>').
    When multiple rules are defined, the first matching rule will be used.
    Default:
    "%default"
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
ar: يحدد القواعد المستخدمة لتضمين بادئات تشير إلى الكتب المقروءة وعناصر قائمة الرغبات والبادئات الأخرى التي يحددها المستخدم.
    نموذج قاعدة البادئة هو ('<اسم القاعدة>','<حقل المصدر>','<النمط>','<البادئة>').
    عند تعريف قواعد متعددة، سيتم استخدام أول قاعدة مطابقة.
    الافتراضي:
    "%default"
    ينطبق على: تنسيقات إخراج AZW3, EPUB, MOBI

en: Use a named preset created with the GUI catalog builder.
    A preset specifies all settings for building a catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
ar: استخدم إعدادًا مسبقًا مسمى تم إنشاؤه باستخدام منشئ الكتالوج الرسومي.
    يحدد الإعداد المسبق جميع الإعدادات لإنشاء كتالوج.
    الافتراضي: '%default'
    ينطبق على: تنسيقات إخراج AZW3, EPUB, MOBI

en: Replace existing cover when generating the catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
ar: استبدال الغلاف الموجود عند إنشاء الكتالوج.
    الافتراضي: '%default'
    ينطبق على: تنسيقات إخراج AZW3, EPUB, MOBI

en: Size hint (in inches) for book covers in catalog.
    Range: 1.0 - 2.0
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
ar: تلميح الحجم (بالبوصة) لأغلفة الكتب في الكتالوج.
    النطاق: 1.0 - 2.0
    الافتراضي: '%default'
    ينطبق على: تنسيقات إخراج AZW3, EPUB, MOBI

en: Error: Preset "{}" not found.
ar: خطأ: الإعداد المسبق "{}" غير موجود.

en: Stored presets: {}
ar: الإعدادات المسبقة المخزنة: {}

en: Error: No stored presets.
ar: خطأ: لا توجد إعدادات مسبقة مخزنة.

en: 
    *** Adding 'By authors' section required for MOBI output ***
ar: 
    *** إضافة قسم 'حسب المؤلفين' مطلوب لإخراج MOBI ***

en: column not in book:
ar: العمود ليس في الكتاب:

en: Symbols
ar: رموز

en: No genres to catalog.
ar: لا توجد أجناس لفهرستها في مسارد.

en: Check 'Excluded genres' regex in the E-book options.
ar: تحقق من تعبير 'الأنواع المستبعدة' النمطي في خيارات الكتاب الإلكتروني.

en: No books available to catalog
ar: لا كتب متاحة لفهرستها في مسارد

en: Titles
ar: العناوين

en: Genres
ar: الأنواع

en: Recently Added
ar: المضاف حديثا

en: Recently Read
ar: قرأت مؤخرا

en: Descriptions
ar: الأوصاف

en: <p>Inconsistent author sort values for author<br/>'{0}':</p><p><center><b>{1}</b> != <b>{2}</b></center></p><p>Unable to build MOBI catalog.<br/>Select all books by '{0}', apply correct Author Sort value in Edit Metadata dialog, then rebuild the catalog.<p>
ar: <p>قيم فرز المؤلف غير متناسقة للمؤلف<br/>'{0}':</p><p><center><b>{1}</b> != <b>{2}</b></center></p><p>تعذر إنشاء كتالوج MOBI.<br/>حدد جميع الكتب بواسطة '{0}'، طبق قيمة فرز المؤلف الصحيحة في مربع حوار تحرير البيانات الوصفية، ثم أعد إنشاء الكتالوج.<p>

en: Sorting database
ar: فرز قاعدة البيانات

en: Sorting titles
ar: فرز العناوين

en: No books to catalog.
    Check 'Excluded books' rules in the E-book options.
ar: لا كتب لتضمينها في المسرد.
    تحقق من قواعد ’الكتب المستثناة‘ في خيارات الكتب الالكترونية.

en: No books available to include in catalog
ar: لا كتب متاحة لتضمينها في مسرد

en: error in
ar: خطأ في

en: Genres HTML
ar: HTML الأنواع

en: Titles HTML
ar: HTML العناوين

en: by
ar: بواسطة

en: Descriptions HTML
ar: HTML الأوصاف

en: Description HTML
ar: HTML الوصف

en: NCX header
ar: رأس NCX

en: NCX for descriptions
ar: NCX للأوصاف

en: NCX for Series
ar: NCX للسلسلة

en: Series beginning with %s
ar: سلسلة تبدأ بـ %s

en: Series beginning with '%s'
ar: سلسلة تبدأ بـ '%s'

en: NCX for Titles
ar: NCX للعناوين

en: Titles beginning with %s
ar: عناوين تبدأ بـ %s

en: Titles beginning with '%s'
ar: عناوين تبدأ بـ '%s'

en: NCX for Authors
ar: NCX للمؤلفين

en: Authors beginning with %s
ar: مؤلفون يبدأون بـ %s

en: Authors beginning with '%s'
ar: مؤلفون يبدأون بـ '%s'

en: NCX for Recently Added
ar: NCX للمضاف حديثا

en: NCX for Recently Read
ar: NCX للمقروء مؤخرا

en: NCX for genres
ar: NCX للأنواع

en: Generating OPF
ar: إنشاء OPF

en: Thumbnails
ar: الصور المصغرة

en: Thumbnail
ar: صورة مصغرة

en: Saving NCX
ar: حفظ NCX

en: Invalid titles
ar: عناوين غير صالحة

en: Extra titles
ar: عناوين إضافية

en: Invalid authors
ar: مؤلفون غير صالحين

en: Extra authors
ar: مؤلفون إضافيون

en: Missing book formats
ar: تنسيقات كتب مفقودة

en: Extra book formats
ar: تنسيقات كتب إضافية

en: Unknown files in books
ar: ملفات مجهولة في الكتب

en: Missing cover files
ar: ملفات غلاف مفقودة

en: Cover files not in database
ar: ملفات الغلاف ليست في قاعدة البيانات

en: Folders raising exception
ar: مجلدات تثير استثناء

en: INVALID CONDITION
ar: شرط غير صالح

en: Path to library too long. Must be less than %d characters.
ar: الطريق إلى المكتبة وقتاً طويلاً. يجب أن يكون أقل من %d محرف.

en:  (%s books)
ar:  (%s كتب)

en: Identifiers
ar: المعرفات

en: On device
ar: على الجهاز

en: Series sort
ar: ترتيب السلسلة

en: Title sort
ar: ترتيب العنوان

en: The title
ar: العنوان

en: The authors
ar: المؤلفون

en: The author sort string. To use only the first letter of the name use {author_sort[0]}
ar: سلسلة فرز المؤلف. لاستخدام الحرف الأول فقط من الاسم استخدم {author_sort[0]}

en: The tags
ar: الوسوم

en: The series
ar: سلسلة

en: The series number. To get leading zeros use {series_index:0>3s} or {series_index:>3s} for leading spaces
ar: رقم السلسلة. للحصول على أصفار بادئة استخدم {series_index:0>3s} أو {series_index:>3s} للمسافات البادئة

en: The rating
ar: التقييم

en: The ISBN
ar: [ايسبن]

en: The publisher
ar: الناشر

en: The date
ar: التاريخ

en: The published date
ar: تاريخ النشر

en: The date when the metadata for this book record was last modified
ar: التاريخ عند آخر تعديل في البيانات الوصفية لهذا السجل الكتاب

en: The language(s) of this book
ar: لغة (لغات) هذا الكتاب

en: The calibre internal id
ar: معرف كاليبر الداخلي

en: Options to control saving to disk
ar: خيارات للتحكم في الحفظ على القرص

en: Normally, calibre will update the metadata in the saved files from what is in the calibre library. Makes saving to disk slower.
ar: عادةً، سيقوم calibre بتحديث البيانات الوصفية في الملفات المحفوظة من ما هو موجود في مكتبة calibre. هذا يجعل الحفظ على القرص أبطأ.

en: Normally, calibre will write the metadata into a separate OPF file along with the actual e-book files.
ar: عادةً، سيقوم calibre بكتابة البيانات الوصفية في ملف OPF منفصل مع ملفات الكتاب الإلكتروني الفعلية.

en: Normally, calibre will save the cover in a separate file along with the actual e-book files.
ar: عادةً، سيقوم calibre بحفظ الغلاف في ملف منفصل مع ملفات الكتاب الإلكتروني الفعلية.

en: Comma separated list of formats to save for each book. By default all available formats are saved.
ar: قائمة مفصولة بفاصلات للتنسيقات المراد حفظها لكل كتاب. افتراضيًا، يتم حفظ جميع التنسيقات المتاحة.

en: The template to control the filename and folder structure of the saved files. Default is "%(templ)s" which will save books into a per-author subfolder with filenames containing title and author. Available controls are: {%(controls)s}
ar: القالب للتحكم في اسم الملف وهيكل المجلدات للملفات المحفوظة. الافتراضي هو "%(templ)s" الذي سيحفظ الكتب في مجلد فرعي لكل مؤلف بأسماء ملفات تحتوي على العنوان والمؤلف. عناصر التحكم المتاحة هي: {%(controls)s}

en: The template to control the filename and folder structure of files sent to the device. Default is "%(templ)s" which will save books into a per-author folder with filenames containing title and author. Available controls are: {%(controls)s}
ar: القالب للتحكم في اسم الملف وهيكل المجلدات للملفات المرسلة إلى الجهاز. الافتراضي هو "%(templ)s" الذي سيحفظ الكتب في مجلد لكل مؤلف بأسماء ملفات تحتوي على العنوان والمؤلف. عناصر التحكم المتاحة هي: {%(controls)s}

en: Have calibre convert all non English characters into English equivalents for the file names. This is useful if saving to a legacy filesystem without full support for Unicode filenames.
ar: اجعل calibre يحول جميع الأحرف غير الإنجليزية إلى مكافئات إنجليزية لأسماء الملفات. هذا مفيد إذا كنت تحفظ إلى نظام ملفات قديم بدون دعم كامل لأسماء الملفات Unicode.

en: The format in which to display dates. %(day)s - day, %(month)s - month, %(mn)s - month number, %(year)s - year. Default is: %(default)s
ar: التنسيق الذي ستعرض به التواريخ. %(day)s - يوم، %(month)s - شهر، %(mn)s - رقم الشهر، %(year)s - سنة. الافتراضي هو: %(default)s

en: Convert paths to lowercase.
ar: تحويل المسارات إلى أحرف صغيرة.

en: Replace whitespace with underscores.
ar: استبدال المسافات بواصلات سفلية.

en: Save into a single folder, ignoring the template folder structure
ar: حفظ في مجلد واحد، مع تجاهل هيكل مجلد القالب

en: Save any data files associated with the book when saving the book
ar: حفظ أي ملفات بيانات مرتبطة بالكتاب عند حفظ الكتاب

en: Failed to calculate path for save to disk. Template: %(templ)s
    Error: %(err)s
ar: فشل حساب المسار للحفظ على القرص. القالب: %(templ)s
    الخطأ: %(err)s

en: Template evaluation resulted in no path components. Template: %s
ar: تقييم القالب لم ينتج عنه أي مكونات مسار. القالب: %s

en: The one stop solution to all your e-book needs
ar: الحل ذو المحطة الواحدة لكل احتياجاتك من الكتب الالكترونية

en: calibre is the one stop solution to all your e-book needs.
ar: كاليبر هو الحل ذو المحطة الواحدة لكل احتياجاتك من الكتب الالكترونية.

en: You can use calibre to catalog your books, fetch metadata for them automatically, convert them from and to all the various e-book formats, send them to your e-book reader devices, read the books on your computer, edit the books in a dedicated e-book editor and even make them available over the network with the built-in Content server. You can also download news and periodicals in e-book format from over a thousand different news and magazine websites.
ar: يمكنك استخدام كاليبر لفهرسة كتبك، وجلب البيانات الوصفية لها تلقائيًا، وتحويلها من وإلى جميع تنسيقات الكتب الإلكترونية المختلفة، وإرسالها إلى أجهزة قراءة الكتب الإلكترونية الخاصة بك، وقراءة الكتب على جهاز الكمبيوتر الخاص بك، وتحرير الكتب في محرر كتب إلكترونية مخصص، وحتى إتاحتها عبر الشبكة باستخدام خادم المحتوى المدمج. يمكنك أيضًا تنزيل الأخبار والدوريات بتنسيق الكتب الإلكترونية من أكثر من ألف موقع إخباري ومجلة مختلفة.

en: Edit the text and styles inside e-books
ar: تحرير النص والأنماط داخل الكتب الإلكترونية

en: The calibre E-book editor allows you to edit the text and styles inside the book with a live preview of your changes.
ar: يسمح لك محرر الكتب الإلكترونية في calibre بتحرير النص والأنماط داخل الكتاب مع معاينة حية لتغييراتك.

en: It can edit books in both the EPUB and AZW3 (Kindle) formats. It includes various useful tools for checking the book for errors, editing the Table of Contents, performing automated cleanups, etc.
ar: يمكنه تحرير الكتب بتنسيقات EPUB و AZW3 (Kindle) على حد سواء. يتضمن أدوات مفيدة متنوعة للتحقق من الأخطاء في الكتاب، وتحرير جدول المحتويات، وإجراء عمليات تنظيف تلقائية، إلخ.

en: Read e-books in over a dozen different formats
ar: اقرأ الكتب الإلكترونية بأكثر من اثني عشر تنسيقًا مختلفًا

en: The calibre E-book viewer allows you to read e-books in over a dozen different formats.
ar: يتيح لك عارض الكتب الإلكترونية في calibre قراءة الكتب الإلكترونية بأكثر من اثني عشر تنسيقًا مختلفًا.

en: It has a full screen mode for distraction free reading and can display the text with multiple columns per screen.
ar: يحتوي على وضع ملء الشاشة للقراءة الخالية من التشتت ويمكنه عرض النص بأعمدة متعددة لكل شاشة.

en: Command Line Interface
ar: واجهة سطر الأوامر

en: On macOS, the command line tools are inside the calibre bundle, for example, if you installed calibre in :file:`/Applications` the command line tools are in :file:`/Applications/calibre.app/Contents/MacOS/`. So, for example, to run :file:`ebook-convert` you would use: :file:`/Applications/calibre.app/Contents/MacOS/ebook-convert`.
ar: على نظام macOS، توجد أدوات سطر الأوامر داخل حزمة calibre، على سبيل المثال، إذا قمت بتثبيت calibre في :file:`/Applications`، فإن أدوات سطر الأوامر موجودة في :file:`/Applications/calibre.app/Contents/MacOS/`. لذا، على سبيل المثال، لتشغيل :file:`ebook-convert` ستستخدم: :file:`/Applications/calibre.app/Contents/MacOS/ebook-convert`.

en: Documented commands
ar: أوامر موثقة

en: Undocumented commands
ar: أوامر غير موثقة

en: You can see usage for undocumented commands by executing them without arguments in a terminal.
ar: يمكنك رؤية استخدام الأوامر غير الموثقة عن طريق تنفيذها بدون وسائط في الطرفية.

en: Change language
ar: تغيير اللغة

en: <b>{title}</b> by {authors}
ar: <b>{title}</b> للمؤلف {authors}

en: Date: {timestamp}
ar: التأريخ: {timestamp}

en: Published: {pubdate}
ar: نُشر في: {pubdate}

en: Publisher: {publisher}
ar: الناشر: {publisher}

en: Show
ar: أظهر

en:  sorted by
ar:  مرتبة حسب

en: Change library
ar: تغيير المكتبة

en: Change library to:
ar: تغيير المكتبة إلى:

en: Switch to the full interface (non-mobile interface)
ar: التبديل إلى الواجهة الكاملة (الواجهة غير المحمولة)

en: The full interface gives you many more features, but it may not work well on a small screen
ar: توفر الواجهة الكاملة العديد من الميزات الإضافية، ولكنها قد لا تعمل جيدًا على شاشة صغيرة

en: {0} is not a valid IP address/network, with error: {1}
ar: {0} ليس عنوان IP/شبكة صالحًا، مع الخطأ: {1}

en: username [password]
ar: اسم المستخدم [كلمة المرور]

en: Give this user only read access
ar: امنح هذا المستخدم صلاحية القراءة فقط

en: username is required
ar: اسم المستخدم مطلوب

en: username
ar: اسم المستخدم

en: username set|reset|toggle|show
ar: اسم المستخدم set|reset|toggle|show

en: username and operation are required
ar: اسم المستخدم والعملية مطلوبان

en: [options] username [library_name ...]
ar: [خيارات] اسم المستخدم [اسم المكتبة ...]

en: Specify the action to perform.
    A value of "show" shows the current library restrictions for the specified user.
    A value of "allow-all" removes all library restrictions.
    A value of "allow" allows access to only the specified libraries.
    A value of "block" allows access to all, except the specified libraries.
    A value of "per-library" sets per library restrictions. In this case the libraries list is interpreted as a list of library name followed by restriction to apply, followed by next library name and so on. Using a restriction of "=" removes any previous restriction on that library.
ar: حدد الإجراء المراد تنفيذه.
    قيمة "show" تعرض قيود المكتبة الحالية للمستخدم المحدد.
    قيمة "allow-all" تزيل جميع قيود المكتبة.
    قيمة "allow" تسمح بالوصول إلى المكتبات المحددة فقط.
    قيمة "block" تسمح بالوصول إلى جميع المكتبات، باستثناء المكتبات المحددة.
    قيمة "per-library" تعيين قيود لكل مكتبة. في هذه الحالة، يتم تفسير قائمة المكتبات كقائمة من أسماء المكتبات تليها القيود المراد تطبيقها، تليها اسم المكتبة التالية وهكذا. استخدام قيد "=" يزيل أي قيد سابق على تلك المكتبة.

en: Unknown command: {}
ar: أمر غير معروف: {}

en: Manage the user accounts for calibre-server. Available commands are:
ar: إدارة حسابات المستخدمين لخادم calibre. الأوامر المتاحة هي:

en: Use {} for help on individual commands
ar: استخدم {} للمساعدة في الأوامر الفردية

en: What do you want to do?
ar: ماذا تريد أن تفعل؟

en: default
ar: الافتراضي

en: No choice selected, exiting...
ar: لم يحدد خيار، الخروج...

en: %s is not a valid choice, try again
ar: %s ليس خيارًا صالحًا، حاول مرة أخرى

en: Existing user names:
ar: أسماء المستخدمين الموجودة:

en: There are no users, you must first add an user
ar: لا يوجد مستخدمون، يجب عليك إضافة مستخدم أولاً

en: The username %s does not exist
ar: اسم المستخدم %s غير موجود

en: Enter the username
ar: أدخل اسم المستخدم

en: Enter the new password for %s:
ar: أدخل كلمة المرور الجديدة لـ %s:

en: Empty passwords are not allowed
ar: كلمة السر فارغة غير مقبولة

en: Re-enter the new password for %s, to verify:
ar: أعد إدخال كلمة المرور الجديدة لـ %s، للتحقق:

en: Passwords do not match
ar: كلمات المرور غير متطابقة

en: User %s added successfully!
ar: تمت إضافة المستخدم %s بنجاح!

en: Are you sure you want to remove the user %s?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد إزالة المستخدم %s؟

en: User %s successfully removed!
ar: تمت إزالة المستخدم %s بنجاح!

en: Password for %s successfully changed!
ar: تم تغيير كلمة المرور لـ %s بنجاح!

en: Current password for {0} is: {1}
ar: كلمة المرور الحالية لـ {0} هي: {1}

en: Allow {} to make changes (i.e. grant write access)
ar: السماح لـ {} بإجراء تغييرات (أي منح صلاحية الكتابة)

en: Prevent {} from making changes (i.e. remove write access)
ar: منع {} من إجراء تغييرات (أي إزالة صلاحية الكتابة)

en: Prevent {} from changing their own password via the web
ar: منع {} من تغيير كلمة المرور الخاصة بهم عبر واجهة الويب

en: Allow {} to change their own password via the web
ar: السماح لـ {} بتغيير كلمة المرور الخاصة بهم عبر واجهة الويب

en: {} has the following additional per-library restrictions:
ar: يحتوي {} على القيود الإضافية التالية لكل مكتبة:

en: {} has no additional per-library restrictions
ar: لا يحتوي {} على أي قيود إضافية لكل مكتبة

en: Allow access to all libraries
ar: السماح بالوصول إلى جميع المكتبات

en: Allow access to only specified libraries
ar: السماح بالوصول إلى المكتبات المحددة فقط

en: Allow access to all, except specified libraries
ar: السماح بالوصول إلى الجميع، باستثناء المكتبات المحددة

en: Change per-library restrictions
ar: تغيير القيود لكل مكتبة

en: Enter the name of the library:
ar: أدخل اسم المكتبة:

en: Enter a search expression, access will be granted only to books matching this expression. An empty expression will grant access to all books.
ar: أدخل تعبير بحث، سيتم منح الوصول فقط للكتب التي تطابق هذا التعبير. التعبير الفارغ سيمنح الوصول إلى جميع الكتب.

en: Another restriction?
ar: قيد آخر؟

en: Enter a comma separated list of library names:
ar: أدخِل لائحة مفصولة بفوارز من أسماء المكتبات:

en: Allowing access only to libraries: {}
ar: السماح بالوصول إلى المكتبات فقط: {}

en: Allowing access to all libraries, except: {}
ar: السماح بالوصول إلى جميع المكتبات، باستثناء: {}

en: Show password for {}
ar: إظهار كلمة المرور لـ {}

en: Change read/write permission for {}
ar: تغيير صلاحية القراءة/الكتابة لـ {}

en: Change the libraries {} is allowed to access
ar: تغيير المكتبات التي يُسمح لـ {} بالوصول إليها

en: Change if {} is allowed to set their own password
ar: قم بتغييره إذا كان يُسمح لـ {} بتعيين كلمة المرور الخاصة به

en: {0} has {1} access
ar: {0} لديه وصول {1}

en: read-write
ar: قراءة-كتابة

en: readonly
ar: للقراءة فقط

en: Add a new user
ar: أضف مستخدمًا جديدًا

en: Edit an existing user
ar: تحرير مستخدم موجود

en: Remove a user
ar: إزالة مستخدم

en: one item | {} items
ar[0]: عنصر واحد
ar[1]: {} عناصر
ar[2]: {} عناصر
ar[3]: {} عناصر
ar[4]: {} عناصر
ar[5]: {} عناصر

en: RATING: %s<br />
ar: التقييم: %s<br />

en: TAGS: %s<br />
ar: الوسوم: %s<br />

en: SERIES: %(series)s [%(sidx)s]<br />
ar: السلسلة: %(series)s [%(sidx)s]<br />

en: Books in your library
ar: كتب في مكتبتك

en: By
ar: بواسطة

en: Books sorted by
ar: كتب مرتبة حسب

en: Library:
ar: المكتبة:

en: Change calibre library to:
ar: تغيير مكتبة calibre إلى:

en: By %s
ar: بواسطة %s

en: By {0} :: {1}
ar: بواسطة {0} :: {1}

en: Path to the SSL certificate file
ar: مسار ملف شهادة SSL

en: Path to the SSL private key file
ar: مسار ملف مفتاح SSL الخاص

en: Time (in seconds) after which an idle connection is closed
ar: الوقت (بالثواني) الذي يتم بعده إغلاق اتصال غير نشط

en: Time (in seconds) to wait for a response from the server when making queries
ar: الوقت (بالثواني) للانتظار للحصول على رد من الخادم عند إجراء الاستعلامات

en: Total time in seconds to wait for clean shutdown
ar: إجمالي الوقت بالثواني للانتظار لإيقاف التشغيل النظيف

en: Socket pre-allocation, for example, with systemd socket activation
ar: تخصيص مسبق للمقبس، على سبيل المثال، مع تنشيط مقبس systemd

en: Max. size of single HTTP header (in KB)
ar: الحد الأقصى لحجم رأس HTTP واحد (بالكيلوبايت)

en: Max. allowed size for files uploaded to the server (in MB)
ar: الحد الأقصى للحجم المسموح به للملفات التي تم تحميلها إلى الخادم (بالميغابايت)

en: Minimum size for which responses use data compression (in bytes)
ar: الحد الأدنى للحجم الذي تستخدم فيه الاستجابات ضغط البيانات (بالبايت)

en: Number of worker threads used to process requests
ar: عدد سلاسل العمال المستخدمة لمعالجة الطلبات

en: Maximum number of worker processes
ar: الحد الأقصى لعدد عمليات العامل

en: Worker processes are launched as needed and used for large jobs such as preparing a book for viewing, adding books, converting, etc. Normally, the max. number of such processes is based on the number of CPU cores. You can control it by this setting.
ar: يتم إطلاق عمليات العامل حسب الحاجة وتستخدم للمهام الكبيرة مثل إعداد كتاب للعرض، إضافة كتب، تحويل، إلخ. عادةً، الحد الأقصى لعدد هذه العمليات يعتمد على عدد أنوية وحدة المعالجة المركزية. يمكنك التحكم في ذلك من خلال هذا الإعداد.

en: Maximum time for worker processes
ar: الحد الأقصى لوقت عمليات العامل

en: Maximum amount of time worker processes are allowed to run (in minutes). Set to zero for no limit.
ar: الحد الأقصى لوقت السماح لعمليات العامل بالتشغيل (بالدقائق). اضبط على صفر لعدم وجود حد.

en: The port on which to listen for connections
ar: المنفذ الذي سيتم الاستماع عليه للاتصالات

en: A prefix to prepend to all URLs
ar: بادئة لإلحاقها بجميع عناوين URL

en: Useful if you wish to run this server behind a reverse proxy. For example use, /calibre as the URL prefix.
ar: مفيد إذا كنت ترغب في تشغيل هذا الخادم خلف وكيل عكسي. على سبيل المثال، استخدم /calibre كبادئة URL.

en: Number of books to show in a single page
ar: عدد الكتب لإظهارها في صفحة واحدة

en: The number of books to show in a single page in the browser.
ar: عدد الكتب لإظهارها في صفحة واحدة في المتصفح.

en: Advertise OPDS feeds via BonJour
ar: إعلان خلاصات OPDS عبر BonJour

en: Advertise the OPDS feeds via the BonJour service, so that OPDS based reading apps can detect and connect to the server automatically.
ar: إعلان خلاصات OPDS عبر خدمة BonJour، بحيث يمكن لتطبيقات القراءة المستندة إلى OPDS اكتشاف الخادم والاتصال به تلقائيًا.

en: Maximum number of books in OPDS feeds
ar: أقصى عدد كتب في مواجز OPDS

en: The maximum number of books that the server will return in a single OPDS acquisition feed.
ar: الحد الأقصى لعدد الكتب التي سيعيدها الخادم في موجز اكتساب OPDS واحد.

en: Maximum number of ungrouped items in OPDS feeds
ar: الحد الأقصى لعدد العناصر غير المجمعة في خلاصات OPDS

en: Group items in categories such as author/tags by first letter when there are more than this number of items. Set to zero to disable.
ar: تجميع العناصر في فئات مثل المؤلف/الوسوم بالحرف الأول عندما يكون عدد العناصر أكثر من هذا العدد. اضبط على صفر لتعطيل.

en: The interface on which to listen for connections
ar: الواجهة التي سيتم الاستماع عليها للاتصالات

en: The default is to listen on all available IPv6 and IPv4 interfaces. You can change this to, for example, "127.0.0.1" to only listen for IPv4 connections from the local machine, or to "0.0.0.0" to listen to all incoming IPv4 connections.
ar: الافتراضي هو الاستماع على جميع واجهات IPv6 و IPv4 المتاحة. يمكنك تغيير هذا، على سبيل المثال، إلى "127.0.0.1" للاستماع فقط لاتصالات IPv4 من الجهاز المحلي، أو إلى "0.0.0.0" للاستماع إلى جميع اتصالات IPv4 الواردة.

en: Fallback to auto-detected interface
ar: العودة إلى الواجهة المكتشفة تلقائيًا

en: If for some reason the server is unable to bind to the interface specified in the listen_on option, then it will try to detect an interface that connects to the outside world and bind to that.
ar: إذا تعذر على الخادم لسبب ما الارتباط بالواجهة المحددة في خيار listen_on، فسيحاول اكتشاف واجهة تتصل بالعالم الخارجي والارتباط بها.

en: Zero copy file transfers for increased performance
ar: نقل الملفات بدون نسخ لزيادة الأداء

en: This will use zero-copy in-kernel transfers when sending files over the network, increasing performance. However, it can cause corrupted file transfers on some broken filesystems. If you experience corrupted file transfers, turn it off.
ar: سيؤدي هذا إلى استخدام عمليات نقل بدون نسخ داخل النواة عند إرسال الملفات عبر الشبكة، مما يزيد الأداء. ومع ذلك، يمكن أن يتسبب في تلف عمليات نقل الملفات على بعض أنظمة الملفات المعطلة. إذا واجهت عمليات نقل ملفات تالفة، قم بإيقاف تشغيله.

en: Max. log file size (in MB)
ar: الحد الأقصى لحجم ملف السجل (بالميغابايت)

en: The maximum size of log files, generated by the server. When the log becomes larger than this size, it is automatically rotated. Set to zero to disable log rotation.
ar: الحد الأقصى لحجم ملفات السجل التي ينشئها الخادم. عندما يصبح السجل أكبر من هذا الحجم، يتم تدويره تلقائيًا. اضبط على صفر لتعطيل تدوير السجل.

en: Log HTTP 404 (Not Found) requests
ar: تسجيل طلبات HTTP 404 (غير موجودة)

en: Normally, the server logs all HTTP requests for resources that are not found. This can generate a lot of log spam, if your server is targeted by bots. Use this option to turn it off.
ar: عادةً، يسجل الخادم جميع طلبات HTTP للموارد غير الموجودة. يمكن أن يولد هذا الكثير من رسائل السجل غير المرغوب فيها إذا كان خادمك مستهدفًا من قبل الروبوتات. استخدم هذا الخيار لإيقاف تشغيله.

en: Password based authentication to access the server
ar: مصادقة قائمة على كلمة المرور للوصول إلى الخادم

en: Normally, the server is unrestricted, allowing anyone to access it. You can restrict access to predefined users with this option.
ar: عادةً، يكون الخادم غير مقيد، مما يسمح لأي شخص بالوصول إليه. يمكنك تقييد الوصول إلى المستخدمين المحددين مسبقًا باستخدام هذا الخيار.

en: Allow un-authenticated local connections to make changes
ar: السماح بالاتصالات المحلية غير المصادق عليها لإجراء تغييرات

en: Allow un-authenticated connections from specific IP addresses to make changes
ar: السماح بالاتصالات غير المصادق عليها من عناوين IP محددة لإجراء تغييرات

en: Normally, if you do not turn on authentication, the server operates in read-only mode, so as to not allow anonymous users to make changes to your calibre libraries. This option allows anybody connecting from the specified IP addresses to make changes. Must be a comma separated list of address or network specifications. This is useful if you want to run the server without authentication but still use calibredb to make changes to your calibre libraries. Note that turning on this option means anyone connecting from the specified IP addresses can make changes to your calibre libraries.
ar: عادةً، إذا لم تقم بتشغيل المصادقة، يعمل الخادم في وضع القراءة فقط، وذلك لمنع المستخدمين المجهولين من إجراء تغييرات على مكتبات calibre الخاصة بك. يسمح هذا الخيار لأي شخص يتصل من عناوين IP المحددة بإجراء تغييرات. يجب أن تكون قائمة مفصولة بفاصلات من مواصفات العنوان أو الشبكة. هذا مفيد إذا كنت ترغب في تشغيل الخادم بدون مصادقة ولكن لا تزال تستخدم calibredb لإجراء تغييرات على مكتبات calibre الخاصة بك. لاحظ أن تشغيل هذا الخيار يعني أن أي شخص يتصل من عناوين IP المحددة يمكنه إجراء تغييرات على مكتبات calibre الخاصة بك.

en: Path to user database
ar: مسار قاعدة بيانات المستخدم

en: Path to a file in which to store the user and password information. Normally a file in the calibre configuration folder is used.
ar: مسار ملف لتخزين معلومات المستخدم وكلمة المرور فيه. عادةً ما يتم استخدام ملف في مجلد تكوين calibre.

en: Choose the type of authentication used
ar: اختر نوع المصادقة المستخدم

en: Set the HTTP authentication mode used by the server. Set to "basic" if you are putting this server behind an SSL proxy. Otherwise, leave it as "auto", which will use "basic" if SSL is configured otherwise it will use "digest".
ar: حدد وضع مصادقة HTTP الذي يستخدمه الخادم. اضبطه على "basic" إذا كنت تضع هذا الخادم خلف وكيل SSL. وإلا، اتركه "auto"، والذي سيستخدم "basic" إذا تم تكوين SSL وإلا فسيستخدم "digest".

en: Ban IP addresses that have repeated login failures
ar: حظر عناوين IP التي لديها محاولات تسجيل دخول فاشلة متكررة

en: Temporarily bans access for IP addresses that have repeated login failures for the specified number of minutes. Useful to prevent attempts at guessing passwords. If set to zero, no banning is done.
ar: يحظر الوصول مؤقتًا لعناوين IP التي لديها محاولات تسجيل دخول فاشلة متكررة لعدد الدقائق المحدد. مفيد لمنع محاولات تخمين كلمات المرور. إذا تم تعيينه على صفر، فلن يتم أي حظر.

en: Number of login failures for ban
ar: عدد محاولات تسجيل الدخول الفاشلة للحظر

en: The number of login failures after which an IP address is banned
ar: عدد محاولات تسجيل الدخول الفاشلة التي يتم بعدها حظر عنوان IP

en: Ignored user-defined metadata fields
ar: حقول البيانات الوصفية المعرفة من قبل المستخدم التي تم تجاهلها

en: Comma separated list of user-defined metadata fields that will not be displayed by the Content server in the /opds and /mobile views. For example: {}
ar: قائمة مفصولة بفاصلات من حقول البيانات الوصفية المعرفة من قبل المستخدم والتي لن يتم عرضها بواسطة خادم المحتوى في عرضي /opds و /mobile. على سبيل المثال: {}

en: Restrict displayed user-defined fields
ar: تقييد حقول المستخدم المعرفة المعروضة

en: Comma separated list of user-defined metadata fields that will be displayed by the Content server in the /opds and /mobile views. If you specify this option, any fields not in this list will not be displayed. For example: {}
ar: قائمة مفصولة بفاصلات من حقول البيانات الوصفية المعرفة من قبل المستخدم والتي سيتم عرضها بواسطة خادم المحتوى في عرضي /opds و /mobile. إذا حددت هذا الخيار، فلن يتم عرض أي حقول غير موجودة في هذه القائمة. على سبيل المثال: {}

en: Choose the default book list mode
ar: اختر وضع قائمة الكتب الافتراضي

en: Set the default book list mode that will be used for new users. Individual users can override the default in their own settings. The default is to use a cover grid.
ar: حدد وضع قائمة الكتب الافتراضي الذي سيتم استخدامه للمستخدمين الجدد. يمكن للمستخدمين الفرديين تجاوز الإعداد الافتراضي في إعداداتهم الخاصة. الافتراضي هو استخدام شبكة أغلفة.

en: By default, this option is disabled.
ar: افتراضيًا، هذا الخيار معطل.

en: By default, this option is enabled.
ar: افتراضيًا، هذا الخيار ممكّن.

en: [options] [path to library folder...]
    
    Start the calibre Content server. The calibre Content server exposes your
    calibre libraries over the internet. You can specify the path to the library
    folders as arguments to %prog. If you do not specify any paths, all the
    libraries that the main calibre program knows about will be used.
ar: [خيارات] [مسار إلى مجلد المكتبة...]
    
    ابدأ خادم محتوى calibre. يعرض خادم محتوى calibre مكتبات calibre الخاصة بك عبر الإنترنت. يمكنك تحديد مسار مجلدات المكتبة كمعاملات لـ %prog. إذا لم تحدد أي مسارات، فسيتم استخدام جميع المكتبات التي يعرفها برنامج calibre الرئيسي.

en: Path to log file for server log. This log contains server information and errors, not access logs. By default it is written to stdout.
ar: مسار ملف السجل لسجل الخادم. يحتوي هذا السجل على معلومات وأخطاء الخادم، وليس سجلات الوصول. افتراضيًا يتم كتابته إلى stdout.

en: Path to the access log file. This log contains information about clients connecting to the server and making requests. By default no access logging is done.
ar: مسار ملف سجل الوصول. يحتوي هذا السجل على معلومات حول العملاء الذين يتصلون بالخادم ويقدمون طلبات. افتراضيًا لا يتم تسجيل الوصول.

en: Path to a JSON file containing a template for the custom book list mode. The easiest way to create such a template file is to go to Preferences-> Sharing over the net-> Book list template in calibre, create the template and export it.
ar: مسار إلى ملف JSON يحتوي على قالب لوضع قائمة الكتب المخصصة. أسهل طريقة لإنشاء ملف قالب كهذا هي الانتقال إلى التفضيلات-> المشاركة عبر الشبكة-> قالب قائمة الكتب في calibre، وإنشاء القالب وتصديره.

en: Path to a JSON file containing URLs for the "Search the internet" feature. The easiest way to create such a file is to go to Preferences-> Sharing over the net->Search the internet in calibre, create the URLs and export them.
ar: مسار إلى ملف JSON يحتوي على عناوين URL لميزة "البحث في الإنترنت". أسهل طريقة لإنشاء ملف كهذا هي الانتقال إلى التفضيلات-> المشاركة عبر الشبكة-> البحث في الإنترنت في calibre، وإنشاء عناوين URL وتصديرها.

en: Run process in background as a daemon (Linux only).
ar: تشغيل العملية في الخلفية كخفي (Linux فقط).

en: Write process PID to the specified file
ar: كتابة PID العملية إلى الملف المحدد

en: Automatically reload server when source code changes. Useful for development. You should also specify a small value for the shutdown timeout.
ar: إعادة تحميل الخادم تلقائيًا عند تغيير الكود المصدري. مفيد للتطوير. يجب عليك أيضًا تحديد قيمة صغيرة لمهلة الإغلاق.

en: Manage the database of users allowed to connect to this server. You can use it in automated mode by adding a --. See {0} for details. See also the {1} option.
ar: إدارة قاعدة بيانات المستخدمين المسموح لهم بالاتصال بهذا الخادم. يمكنك استخدامه في الوضع التلقائي عن طريق إضافة --. راجع {0} للحصول على التفاصيل. راجع أيضًا الخيار {1}.

en: Path to the user database to use for authentication. The database is a SQLite file. To create it use {0}. You can read more about managing users at: {1}
ar: مسار قاعدة بيانات المستخدم لاستخدامها للمصادقة. قاعدة البيانات هي ملف SQLite. لإنشائها استخدم {0}. يمكنك قراءة المزيد حول إدارة المستخدمين على: {1}

en: Another calibre program such as another instance of {} or the main calibre program is running. Having multiple programs that can make changes to a calibre library running at the same time is not supported.
ar: برنامج calibre آخر مثل نسخة أخرى من {} أو برنامج calibre الرئيسي قيد التشغيل. لا يتم دعم تشغيل برامج متعددة يمكنها إجراء تغييرات على مكتبة calibre في نفس الوقت.

en: Interrupted by user
ar: تمت المقاطعة من قبل المستخدم

en: There is no calibre library at: %s
ar: لا توجد مكتبة calibre في: %s

en: You must specify at least one calibre library
ar: يجب عليك تحديد مكتبة calibre واحدة على الأقل

en: Composite Tags
ar: الوسوم المركبة

en: Enum
ar: تعداد

en: Invalid syntax. Expected a lookup name or a word
ar: صيغة غير صالحة. يتوقع اسم بحث أو كلمة

en: For maximum compatibility you should use only the letters A-Z, the numbers 0-9, spaces, underscores and hyphens in the username
ar: لأقصى قدر من التوافق، يجب عليك استخدام الأحرف A-Z والأرقام 0-9 والمسافات والشرطات السفلية والواصلات فقط في اسم المستخدم

en: The password must contain only ASCII (English) characters and symbols
ar: يجب أن تحتوي كلمة المرور على أحرف ورموز ASCII (الإنجليزية) فقط

en: The username %s already exists
ar: اسم المستخدم %s موجود بالفعل

en: Existing password is incorrect
ar: كلمة المرور الحالية غير صحيحة

en: Usage
ar: الاستخدام

en: Created by
ar: أنشأه

en: Whenever you pass arguments to %prog that have spaces in them, enclose the arguments in quotation marks. For example: "{}"
ar: عندما تمرر وسائط إلى %prog تحتوي على مسافات، ضع الوسائط بين علامتي اقتباس. على سبيل المثال: "{}"

en: Options
ar: خيارات

en: Path to the database in which books are stored
ar: مسار قاعدة البيانات التي تخزن فيها الكتب

en: Pattern to guess metadata from filenames
ar: نمط لتخمين البيانات الوصفية من أسماء الملفات

en: Access key for isbndb.com
ar: مفتاح الوصول لـ isbndb.com

en: Default timeout for network operations (seconds)
ar: مهلة افتراضية لعمليات الشبكة (بالثواني)

en: Path to folder in which your library of books is stored
ar: مسار المجلد الذي تخزن فيه مكتبة كتبك

en: The language in which to display the user interface
ar: اللغة التي سيتم عرض واجهة المستخدم بها

en: The default output format for e-book conversions. When auto-converting to send to a device this can be overridden by individual device preferences. These can be changed by right clicking the device icon in calibre and choosing "Configure".
ar: تنسيق الإخراج الافتراضي لتحويلات الكتب الإلكترونية. عند التحويل التلقائي للإرسال إلى جهاز، يمكن تجاوز هذا بواسطة تفضيلات الجهاز الفردية. يمكن تغيير هذه عن طريق النقر بزر الماوس الأيمن على أيقونة الجهاز في calibre واختيار "تكوين".

en: Ordered list of formats to prefer for input.
ar: قائمة مرتّبة بالصيغ التي ستُفضّل للإدخال.

en: Read metadata from files
ar: اقرأ البيانات الوصفية من ملفات

en: The priority of worker processes. A higher priority means they run faster and consume more resources. Most tasks like conversion/news download/adding books/etc. are affected by this setting.
ar: أولوية عمليات العامل. أولوية أعلى تعني أنها تعمل بشكل أسرع وتستهلك المزيد من الموارد. تتأثر معظم المهام مثل التحويل/تنزيل الأخبار/إضافة الكتب/إلخ بهذا الإعداد.

en: Swap author first and last names when reading metadata
ar: مبادلة أسماء الكتاب الأول والأخير عند قراءة البيانات الوصفية

en: Add new formats to existing book records
ar: أضف تنسيقات جديدة إلى سجلات الكتب الموجودة

en: Check for duplicates when copying to another library
ar: تفحّص المكررات عند النسخ إلى مكتبة أخرى

en: Tags to apply to books added to the library
ar: الوسوم المراد تطبيقها على الكتب المضافة إلى المكتبة

en: Mark newly added books. The mark is a temporary mark that is automatically removed when calibre is restarted.
ar: تأشير الكتب المضافة مؤخراً. الإشارة هي إشارة مؤقتة تُزال تلقائياً عند إعادة تشغيل كاليبر.

en: List of named saved searches
ar: قائمة عمليات البحث المحفوظة المسماة

en: User-created Tag browser categories
ar: فئات متصفح الوسوم التي أنشأها المستخدم

en: How and when calibre updates metadata on the device.
ar: كيف ومتى يقوم calibre بتحديث البيانات الوصفية على الجهاز.

en: When searching for text without using lookup prefixes, as for example, Red instead of title:Red, limit the columns searched to those named below.
ar: عند البحث عن نص بدون استخدام بادئات البحث، على سبيل المثال، Red بدلاً من title:Red، قم بتقييد الأعمدة التي تم البحث فيها إلى تلك المذكورة أدناه.

en: Choose columns to be searched when not using prefixes, as for example, when searching for Red instead of title:Red. Enter a list of search/lookup names separated by commas. Only takes effect if you set the option to limit search columns above.
ar: اختر الأعمدة التي سيتم البحث فيها عند عدم استخدام البادئات، على سبيل المثال، عند البحث عن Red بدلاً من title:Red. أدخل قائمة بأسماء البحث/الاستعلام مفصولة بفاصلات. لا يسري هذا إلا إذا قمت بتعيين خيار تقييد أعمدة البحث أعلاه.

en: Characters typed in the search box will match their accented versions, based on the language you have chosen for the calibre interface. For example, in English, searching for n will match both {} and n, but if your language is Spanish it will only match n. Note that this is much slower than a simple search on very large libraries. Also, this option will have no effect if you turn on case-sensitive searching.
ar: ستطابق الأحرف التي يتم كتابتها في مربع البحث إصداراتها المشددة، بناءً على اللغة التي اخترتها لواجهة calibre. على سبيل المثال، في اللغة الإنجليزية، سيبحث عن n ليطابق كلاً من {} و n، ولكن إذا كانت لغتك الإسبانية، فسيطابق n فقط. لاحظ أن هذا أبطأ بكثير من البحث البسيط في المكتبات الكبيرة جدًا. كما أن هذا الخيار لن يكون له أي تأثير إذا قمت بتشغيل البحث الحساس لحالة الأحرف.

en: Make searches case-sensitive
ar: جعل عمليات البحث حساسة لحالة الأحرف

en: Recognize numbers inside text when sorting. Setting this means that when sorting on text fields like title the text "Book 2"will sort before the text "Book 100". Note that setting this can cause problems with text that starts with numbers and is a little slower.
ar: التعرف على الأرقام داخل النص عند الفرز. يعني تعيين هذا أنه عند الفرز على حقول النص مثل العنوان، سيتم فرز النص "الكتاب 2" قبل النص "الكتاب 100". لاحظ أن تعيين هذا قد يسبب مشاكل مع النص الذي يبدأ بأرقام وهو أبطأ قليلاً.

en: Settings and plugins
ar: الإعدادات والملحقات

en: Template documentation markup error
ar: خطأ في ترميز وثائق القالب

en: Showing the documentation in English because of the {} error:
ar: عرض الوثائق باللغة الإنجليزية بسبب الخطأ {}:

en: Documentation containing the error:
ar: الوثائق التي تحتوي على الخطأ:

en: File is open in another process
ar: الملف مفتوح في عملية أخرى

en: TEMPLATE ERROR
ar: خطأ في القالب

en: the end of the program
ar: نهاية البرنامج

en: {0}: {1} near {2} on line {3}
ar: {0}: {1} بالقرب من {2} في السطر {3}

en: {0}: {1} near {2}
ar: {0}: {1} بالقرب من {2}

en: 'End of program'
ar: 'نهاية البرنامج'

en: Failed to scan program. Invalid input '{0}'
ar: فشل مسح البرنامج. إدخال غير صالح '{0}'

en: Expected end of program, found '{0}'
ar: توقع نهاية البرنامج، ووجد '{0}'

en: {0} statement: expected '{1}', found '{2}'
ar: بيان {0}: توقع '{1}'، ووجد '{2}'

en: '{0}' statement: expected an identifier
ar: بيان '{0}': توقع معرفًا

en: {0} statement: expected '(', found '{1}'
ar: بيان {0}: توقع '('، ووجد '{1}'

en: {0} statement: expected ')', found '{1}'
ar: بيان {0}: توقع ')'، ووجد '{1}'

en: '{0}' statement: expected a function name identifier
ar: بيان '{0}': توقع معرف اسم دالة

en: Function name '{0}' is already defined
ar: اسم الدالة '{0}' معرف بالفعل

en: '{0}' statement: expected a '('
ar: بيان '{0}': توقع '('

en: Parameters to a function must be variables or assignments
ar: يجب أن تكون معلمات الدالة متغيرات أو تعيينات

en: '{0}' statement: expected a ')' at end of argument list
ar: بيان '{0}': توقع ')' في نهاية قائمة الوسائط

en: '{0}' statement: missing ':'
ar: بيان '{0}': مفقود ':'

en: '{0}' statement: missing the closing '{1}'
ar: بيان '{0}': مفقود القوس الختامي '{1}'

en: A stored template must begin with '{0}' or {1}
ar: يجب أن يبدأ القالب المخزن بـ '{0}' أو {1}

en: Expected '{0}', found '{1}'
ar: توقع '{0}'، ووجد '{1}'

en: Unknown function {0}
ar: دالة غير معروفة {0}

en: Expected a '{0}' for function call, found '{1}'
ar: توقع '{0}' لاستدعاء الدالة، ووجد '{1}'

en: Parameters to '{0}' must be variables or assignments
ar: يجب أن تكون معلمات '{0}' متغيرات أو تعيينات

en: Incorrect number of arguments for function {0}
ar: عدد غير صحيح من الوسائط للدالة {0}

en: Expected an expression, found '{0}'
ar: توقع تعبيرًا، ووجد '{0}'

en: {0} outside of for loop
ar: {0} خارج حلقة for

en: Keyword arguments are not allowed
ar: الوسائط الكلمية غير مسموح بها

en: Don't call {0}. Instead use {1}
ar: لا تستدعي {0}. بدلاً من ذلك استخدم {1}

en: Invalid character name '{0}'
ar: اسم حرف غير صالح '{0}'

en: Incorrect number of arguments
ar: عدد غير صحيح من الوسائط

en: Error in function {0} :: {1}
ar: خطأ في الدالة {0} :: {1}

en: No function named {!r} exists
ar: لا توجد دالة باسم {!r}

en: Interpreter: {0} - line number {1}
ar: المفسر: {0} - رقم السطر {1}

en: Unhandled exception '{0}'
ar: استثناء لا يمكن التعامل معه '{0}'

en: {0}: {1} must be an integer
ar: {0}: {1} يجب أن يكون عددًا صحيحًا

en: {0}: the range length ({1}) is larger than the limit ({2})
ar: {0}: طول النطاق ({1}) أكبر من الحد ({2})

en: Unknown identifier '{0}'
ar: معرف غير معروف '{0}'

en: before evaluating arguments
ar: قبل تقييم الوسائط

en: after evaluating arguments
ar: بعد تقييم الوسائط

en:  returned value
ar: القيمة المعادة

en: Function {0}: argument count mismatch -- {1} given, at most {2} required
ar: الدالة {0}: عدم تطابق عدد الوسائط -- {1} معطاة، مطلوب على الأكثر {2}

en: Unknown field '{0}'
ar: حقل غير معروف '{0}'

en: Field '{0}' is either not a field or not a list
ar: الحقل '{0}' إما ليس حقلاً أو ليس قائمة

en: Error during string comparison: operator '{0}'
ar: خطأ أثناء مقارنة السلسلة: عامل التشغيل '{0}'

en: Value used in comparison is not a number: operator '{0}'
ar: القيمة المستخدمة في المقارنة ليست رقمًا: عامل التشغيل '{0}'

en: Error during operator evaluation: operator '{0}'
ar: خطأ أثناء تقييم عامل التشغيل: عامل التشغيل '{0}'

en: Function {0}: invalid character name '{1}
ar: الدالة {0}: اسم حرف غير صالح '{1}

en: Internal error evaluating an expression: '{0}'
ar: خطأ داخلي أثناء تقييم تعبير: '{0}'

en: format: type {0} requires an integer value, got {1}
ar: تنسيق: النوع {0} يتطلب قيمة عدد صحيح، حصلنا على {1}

en: format: type {0} requires a decimal (float) value, got {1}
ar: تنسيق: النوع {0} يتطلب قيمة عشرية (عائمة)، حصلنا على {1}

en: Error in function {0} on line {1} : {2} - {3}
ar: خطأ في الدالة {0} في السطر {1} : {2} - {3}

en: The Python template returned a non-string value: {!r}
ar: أعاد قالب Python قيمة غير نصية: {!r}

en: Syntax error on line {0} column {1}: text {2}
ar: خطأ في بناء الجملة في السطر {0} العمود {1}: النص {2}

en: The {0} function is not defined in the template
ar: الدالة {0} غير معرفة في القالب

en: %s: unknown function
ar: %s: دالة غير معروفة

en: Formatter state restored before saved
ar: تمت استعادة حالة المنسق قبل الحفظ

en: No such variable {0}
ar: لا يوجد متغير بهذا الاسم {0}

en: Relational
ar: علائقي

en: String manipulation
ar: معالجة السلسلة

en: If-then-else
ar: إذا-ثم-غير ذلك

en: Arithmetic
ar: حسابي

en: Recursion
ar: التكرار

en: List manipulation
ar: معالجة القائمة

en: List lookup
ar: بحث في القائمة

en: Get values from metadata
ar: الحصول على قيم من البيانات الوصفية

en: Iterate over values
ar: التكرار على القيم

en: Boolean
ar: منطقي

en: Formatting values
ar: تنسيق القيم

en: Case changes
ar: تغييرات الحالة

en: Date functions
ar: وظائف التاريخ

en: Database functions
ar: وظائف قاعدة البيانات

en: URL functions
ar: وظائف URL

en: Duplicate user function name {0}. Change the name or ensure that the functions are identical
ar: اسم دالة المستخدم {0} مكرر. قم بتغيير الاسم أو تأكد من أن الدوال متطابقة

en: The function {} can be used only in the GUI
ar: الدالة {} يمكن استخدامها فقط في الواجهة الرسومية

en: In function {}: The database has been closed
ar: في الدالة {}: تم إغلاق قاعدة البيانات

en: first_matching_cmp requires an even number of arguments
ar: تتطلب first_matching_cmp عددًا زوجيًا من الوسائط

en: lookup requires either 2 or an odd number of arguments
ar: تتطلب lookup إما 2 أو عدد فردي من الوسائط

en: switch requires an even number of arguments
ar: تتطلب switch عددًا زوجيًا من الوسائط

en: switch_if requires an odd number of arguments
ar: تتطلب switch_if عددًا فرديًا من الوسائط

en: strcat_max requires 2 or more arguments
ar: تتطلب strcat_max وسيطين أو أكثر

en: strcat_max requires an even number of arguments
ar: تتطلب strcat_max عددًا زوجيًا من الوسائط

en: first argument to strcat_max must be an integer
ar: الوسيط الأول لـ strcat_max يجب أن يكون عددًا صحيحًا

en: in_list requires an odd number of arguments
ar: تتطلب in_list عددًا فرديًا من الوسائط

en: str_in_list requires an odd number of arguments
ar: تتطلب str_in_list عددًا فرديًا من الوسائط

en: {} requires 2 or 4 arguments
ar: {} يتطلب وسيطين أو 4 وسائط

en: No book formats found so the path can't be generated
ar: لم يتم العثور على صيغ الكتب، لذا لا يمكن إنشاء المسار

en: Function {0}: Unknown field '{1}'
ar: الدالة {0}: حقل غير معروف '{1}'

en: Function {0}: field '{1}' is not a date
ar: الدالة {0}: الحقل '{1}' ليس تاريخًا

en: Invalid 'List, separator' pairs. Every list must have one associated separator
ar: أزواج 'قائمة، فاصل' غير صالحة. يجب أن تحتوي كل قائمة على فاصل واحد مرتبط

en: {0}: length ({1}) longer than limit ({2})
ar: {0}: الطول ({1}) أطول من الحد ({2})

en: {0}: invalid calculation specifier '{1}'
ar: {0}: محدد حساب غير صالح '{1}'

en: {0}: error: {1}
ar: {0}: خطأ: {1}

en: connected_device_name: invalid storage location "{}"
ar: connected_device_name: موقع تخزين غير صالح "{}"

en: check_yes_no requires the field be a Yes/No custom column
ar: تتطلب check_yes_no أن يكون الحقل عمودًا مخصصًا من نوع نعم/لا

en: The book_count() function cannot be used in a composite column
ar: لا يمكن استخدام دالة book_count() في عمود مركب

en: The book_values() function cannot be used in a composite column
ar: لا يمكن استخدام دالة book_values() في عمود مركب

en: The column {} doesn't exist
ar: العمود {} غير موجود

en: {} requires an odd number of arguments
ar: {} يتطلب عددًا فرديًا من الوسائط

en: {} requires at least 3 arguments
ar: {} يتطلب 3 وسائط على الأقل

en: {} requires at least 5 arguments
ar: {} يتطلب 5 وسائط على الأقل

en: {} requires at least one group of 3 arguments
ar: {} يتطلب مجموعة واحدة على الأقل من 3 وسائط

en: In {} the third argument of a group must be 0, 1, or 2, not {}
ar: في {} يجب أن يكون الوسيط الثالث للمجموعة 0، 1، أو 2، وليس {}

en: In {} the second argument must be 0, or 1, not {}
ar: في {} يجب أن يكون الوسيط الثاني 0 أو 1، وليس {}

en: the {0} parameter must be one of {1}
ar: يجب أن يكون المعامل {0} واحدًا من {1}

en: The {} format specifier is not valid
ar: مُحدد التنسيق {} غير صالح

en: The group {} has too many suffixes
ar: المجموعة {} تحتوي على عدد كبير جدًا من اللواحق

en: Unnamed image
ar: صورة غير مسماة

en: Waiting...
ar: انتظار...

en: Aborted, taking too long
ar: تم الإجهاض، يستغرق وقتًا طويلاً

en: Stopped
ar: متوقف

en: Working...
ar: قيد العمل...

en: Brazilian Portuguese
ar: برتغالية البرازيل

en: Simplified Chinese
ar: صينية مبسّطة

en: Traditional Chinese
ar: صينية تقليدية

en: Indian Bengali
ar: بنغالية هندية

en: Bangladeshi Bengali
ar: بنغالية بنغلاديشية

en: English
ar: الإنجليزية

note: NOTE: Ante Meridian (i.e. like 10:00 AM)
en: AM
ar: صباحًا

note: NOTE: Post Meridian (i.e. like 10:00 PM)
en: PM
ar: مساءً

note: NOTE: Ante Meridian (i.e. like 10:00 am)
en: am
ar: ص

note: NOTE: Post Meridian (i.e. like 10:00 pm)
en: pm
ar: م

en: Select All
ar: تحديد الكل

en: Copy Link
ar: نسخ الرابط

en: &Select All
ar: &تحديد الكل

en: Copy &Link Location
ar: انسخ موضع ال&رابط

en: Paste and Match Style
ar: لصق ومطابقة النمط

en: Directions
ar: الاتجاهات

en: Left to Right
ar: من اليسار إلى اليمين

en: Right to Left
ar: من اليمين إلى اليسار

en: Close without Saving
ar: إغلاق بدون حفظ

en: Close Tab
ar: أغلق التبويب

en: Ukraine
ar: أوكرانيا

en: Extra characters at end of search
ar: أحرف إضافية في نهاية البحث

en: missing )
ar: ) مفقود

en: Failed to parse query, recursion limit reached: %s
ar: فشل تحليل الاستعلام، تم الوصول إلى حد التكرار: %s

en: Recursive saved search: {0}
ar: بحث محفوظ متكرر: {0}

en: Unknown saved search: {}
ar: بحث محفوظ غير معروف: {}

en: Unknown error in saved search: {0}
ar: خطأ غير معروف في البحث المحفوظ: {0}

en: %prog [options] [from to text]
    
    Send mail using the SMTP protocol. %prog has two modes of operation. In the
    compose mode you specify from to and text and these are used to build and
    send an email message. In the filter mode, %prog reads a complete email
    message from STDIN and sends it.
    
    text is the body of the email message.
    If text is not specified, a complete email message is read from STDIN.
    from is the email address of the sender and to is the email address
    of the recipient. When a complete email is read from STDIN, from and to
    are only used in the SMTP negotiation, the message headers are not modified.
ar: %prog [خيارات] [من إلى نص]
    
    إرسال البريد باستخدام بروتوكول SMTP. %prog لديه وضعان للتشغيل. في وضع الإنشاء، تحدد من إلى ونص ويتم استخدامها لبناء وإرسال رسالة بريد إلكتروني. في وضع التصفية، يقرأ %prog رسالة بريد إلكتروني كاملة من STDIN ويرسلها.
    
    النص هو نص رسالة البريد الإلكتروني.
    إذا لم يتم تحديد النص، يتم قراءة رسالة بريد إلكتروني كاملة من STDIN.
    من هو عنوان البريد الإلكتروني للمرسل وإلى هو عنوان البريد الإلكتروني للمستلم. عندما يتم قراءة بريد إلكتروني كامل من STDIN، يتم استخدام من وإلى فقط في تفاوض SMTP، ولا يتم تعديل رؤوس الرسالة.

en: Options to compose an email. Ignored if text is not specified
ar: خيارات لإنشاء بريد إلكتروني. يتم تجاهلها إذا لم يتم تحديد النص

en: File to attach to the email
ar: ملف لإرفاقه بالبريد الإلكتروني

en: Subject of the email
ar: موضوع البريد الالكتروني

en: Host name of localhost. Used when connecting to SMTP server.
ar: اسم المضيف للكمبيوتر المحلي. يستخدم عند الاتصال بخادم SMTP.

en: Options to use an SMTP relay server to send mail. calibre will try to send the email directly unless --relay is specified.
ar: خيارات لاستخدام خادم ترحيل SMTP لإرسال البريد. سيحاول calibre إرسال
    البريد الإلكتروني مباشرة ما لم يتم تحديد --relay.

en: An SMTP relay server to use to send mail.
ar: خادم ترحيل SMTP لاستخدامه لإرسال البريد.

en: Port to connect to on relay server. Default is to use 465 if encryption method is SSL and 25 otherwise.
ar: المنفذ للاتصال به على خادم الترحيل. الافتراضي هو استخدام 465 إذا كانت طريقة التشفير SSL و 25 بخلاف ذلك.

en: Username for relay
ar: اسم المستخدم للترحيل

en: Password for relay
ar: كلمة المرور للترحيل

en: Encryption method to use when connecting to relay. Choices are TLS, SSL and NONE. Default is TLS. WARNING: Choosing NONE is highly insecure
ar: طريقة التشفير للاستخدام عند الاتصال بالترحيل. الخيارات هي TLS و SSL و NONE. الافتراضي هو TLS. تحذير: اختيار NONE غير آمن للغاية

en: Do not verify the server certificate when connecting using TLS. This used to be the default behavior in calibre versions before 3.27. If you are using a relay with a self-signed or otherwise invalid certificate, you can use this option to restore the pre 3.27 behavior
ar: لا تتحقق من شهادة الخادم عند الاتصال باستخدام TLS. كان هذا هو السلوك الافتراضي في إصدارات calibre قبل 3.27. إذا كنت تستخدم ترحيلًا بشهادة ذاتية التوقيع أو غير صالحة، فيمكنك استخدام هذا الخيار لاستعادة السلوك قبل 3.27

en: Path to a file of concatenated CA certificates in PEM format, used to verify the server certificate when using TLS. By default, the system CA certificates are used.
ar: مسار إلى ملف من شهادات CA المدمجة بتنسيق PEM، تستخدم للتحقق من شهادة الخادم عند استخدام TLS. افتراضيًا، يتم استخدام شهادات CA للنظام.

en: Path to maildir folder to store failed email messages in.
ar: المسار إلى مجلد البريد maildir لخزن رسائل البريد الفاشلة فيه.

en: Fork and deliver message in background. If you use this option, you should also use --outbox to handle delivery failures.
ar: تفرع وتسليم الرسالة في الخلفية. إذا استخدمت هذا الخيار، يجب عليك أيضًا استخدام --outbox للتعامل مع أخطاء التسليم.

en: Timeout for connection
ar: مهلة الاتصال

en: Control email delivery
ar: التحكم في تسليم البريد الإلكتروني

en: The main calibre program, used to manage your collection of e-books
ar: برنامج كاليبر الرئيس، مُستخدَم لإدارة مجموعتك من الكتب الالكترونية

en: The calibre E-book editor. It can be used to edit common e-book formats.
ar: محرر كاليبر للكتب الالكترونية. يمكن استخدامه لتحرير أنساق شائعة من الكتب الالكترونية.

en: The calibre E-book viewer. It can view most known e-book formats.
ar: معايِن كاليبر للكتب الالكترونية. يمكنه معاينة معظم الأنساق المعروفة من الكتب الالكترونية.

en: %s Document
ar: مستند %s

en: Unknown section
ar: فرع غير معروف

en: Unknown feed
ar: تلقيم مجهول

en: Untitled article
ar: مقالة دون عنوان

en: Unknown News Source
ar: مصدر أخبار غير معروف

en: Article download aborted
ar: تم إجهاض تنزيل المقالة

en: Failed to download %s
ar: فشل تحميل %s

en: The "%s" recipe needs a username and password.
ar: وصفة "%s" تحتاج إلى اسم مستخدم وكلمة مرور.

en: Failed to download the following articles:
ar: فشل تحميل المقالات التالية:

en: Failed to download parts of the following articles:
ar: فشل في تحميل أجزاء من المقالات التالية:

en:  from
ar:  من

en: 	Failed links:
ar: 	روابط فاشلة:

en: Could not fetch article.
ar: تعذر جلب المقال.

en: The debug traceback is available earlier in this log
ar: تتبع تصحيح الأخطاء متاح في وقت سابق في هذا السجل

en: Run with -vv to see the reason
ar: شغل بـ -vv لترى السبب

en: Fetching feeds...
ar: جلب الخلاصات...

en: Got feeds from index page
ar: تم الحصول على الخلاصات من صفحة الفهرس

en: Trying to download cover...
ar: محاولة تنزيل الغلاف...

en: Generating masthead...
ar: جاري إنشاء رأس الصفحة...

en: Starting download in a single thread... | Starting download [{} threads]...
ar[0]: بدء التنزيل في خيط واحد...
ar[1]: بدء التنزيل [{} خيوط]...
ar[2]: بدء التنزيل [{} خيوط]...
ar[3]: بدء التنزيل [{} خيوط]...
ar[4]: بدء التنزيل [{} خيوط]...
ar[5]: بدء التنزيل [{} خيوط]...

en: Feeds downloaded to %s
ar: حُمّلت المواجز إلى %s

en: Could not download cover: %s
ar: لا يمكن تنزيل غلاف:  %s

en: Downloading cover from %s
ar: جاري تنزيل الغلاف من  %s

en: Masthead image downloaded
ar: تم تنزيل صورة رأس الصفحة

en: Articles in this issue:
ar: المقالات في هذا العدد:

en: Article downloaded: %s
ar: تم تنزيل المقالة :  %s

en: Article download aborted: %s
ar: تم إجهاض تنزيل المقالة: %s

en: Article download failed: %s
ar: فشل تنزيل المقالة:  %s

en: Fetching feed
ar: جلب التلقيم

en: Failed to log in, check your username and password for the calibre Periodicals service.
ar: فشل تسجيل الدخول، تحقق من اسم المستخدم وكلمة المرور لخدمة calibre Periodicals.

en: You do not have permission to download this issue. Either your subscription has expired or you have exceeded the maximum allowed downloads for today.
ar: ليس لديك إذن لتنزيل هذا العدد. إما أن اشتراكك قد انتهى أو أنك تجاوزت الحد الأقصى المسموح به للتنزيلات اليوم.

en: Scheduled
ar: تم جدولته

en: Main menu
ar: القائمة الرئيسية

en: Section menu
ar: قائمة القسم

en: Articles
ar: المقالات

en: Base folder into which URL is saved. Default is %default
ar: المجلد الأساسي الذي يتم حفظ عنوان URL فيه. الافتراضي هو %default

en: Timeout in seconds to wait for a response from the server. Default: %default s
ar: مهلة بالثواني لانتظار استجابة من الخادم. الافتراضي: %default ثانية

en: Maximum number of levels to recurse i.e. depth of links to follow. Default %default
ar: الحد الأقصى لعدد المستويات للتكرار، أي عمق الروابط التي يجب متابعتها. الافتراضي %default

en: The maximum number of files to download. This only applies to files from <a href> tags. Default is %default
ar: الحد الأقصى لعدد الملفات التي يمكن تنزيلها. ينطبق هذا فقط على الملفات من علامات <a href>. الافتراضي هو %default

en: Minimum interval in seconds between consecutive fetches. Default is %default s
ar: الحد الأدنى للفاصل الزمني بالثواني بين عمليات الجلب المتتالية. الافتراضي هو %default ثانية

en: The character encoding for the websites you are trying to download. The default is to try and guess the encoding.
ar: ترميز الأحرف للمواقع التي تحاول تنزيلها. الافتراضي هو محاولة تخمين الترميز.

en: Only links that match this regular expression will be followed. This option can be specified multiple times, in which case as long as a link matches any one regexp, it will be followed. By default all links are followed.
ar: سيتم اتباع الروابط التي تطابق هذا التعبير النمطي فقط. يمكن تحديد هذا الخيار عدة مرات، وفي هذه الحالة، طالما أن الرابط يطابق أي تعبير نمطي واحد، فسيتم اتباعه. افتراضيًا، يتم اتباع جميع الروابط.

en: Any link that matches this regular expression will be ignored. This option can be specified multiple times, in which case as long as any regexp matches a link, it will be ignored. By default, no links are ignored. If both filter regexp and match regexp are specified, then filter regexp is applied first.
ar: سيتم تجاهل أي رابط يطابق هذا التعبير النمطي. يمكن تحديد هذا الخيار عدة مرات، وفي هذه الحالة، طالما أن أي تعبير نمطي يطابق رابطًا، فسيتم تجاهله. افتراضيًا، لا يتم تجاهل أي روابط. إذا تم تحديد كل من تعبير التصفية النمطي وتعبير المطابقة النمطي، فسيتم تطبيق تعبير التصفية النمطي أولاً.

en: Do not download CSS stylesheets.
ar: لا تقم بتنزيل أوراق أنماط CSS.

en: OK
ar: حسنا

en: Save All
ar: حفظ الكل

en: Open
ar: فتح

en: &Yes
ar: &ن‍عم

en: Yes to &All
ar: نعم للكل

en: &No
ar: &ك‍لا

en: N&o to All
ar: لا للكل

en: Retry
ar: إعادة المحاولة

en: Apply
ar: تطبيق

en: Reset
ar: تصفير

en: Restore Defaults
ar: استعادة الضبط الإفتراضي

en: Hu&e:
ar: درجة الل&ون:

en: &Sat:
ar: التشبع:

en: &Val:
ar: ال&قيمة:

en: &Red:
ar: أح&مر:

en: &Green:
ar: أخ&ضر:

en: Bl&ue:
ar: أز&رق:

en: A&lpha channel:
ar: قناة أ&لفا:

en: Cursor at %1, %2
    Press ESC to cancel
ar: المؤشر عند %1, %2
    اضغط ESC للإلغاء

en: Select Color
ar: اختر لوناً

en: &Basic colors
ar: ألوان &أساسية

en: &Custom colors
ar: ألوان &مخصصة

en: &Add to Custom Colors
ar: &أضف إلى الألوان المخصصة

en: &Pick Screen Color
ar: ا&ختر لون الشاشة

en: Select Font
ar: اختر خطّاً

en: &Font
ar: &الخط

en: Font st&yle
ar: نمط الخ&ط

en: &Size
ar: &الحجم

en: Effects
ar: مؤثرات

en: Stri&keout
ar: ت&شطيب

en: Sample
ar: نموذج

en: Wr&iting System
ar: نظام الك&تابة

en: Left edge
ar: الحافة اليسرى

en: Right edge
ar: الحافة اليمنى

en: Page left
ar: يسار الصفحة

en: Page up
ar: أعلى الصفحة

en: Page down
ar: أسفل الصفحة

en: Page right
ar: يمين الصفحة

en: Scroll left
ar: إذهب يسارا

en: Scroll up
ar: تدرَج للأعلى

en: Scroll down
ar: إذهب للأسفل

en: Scroll right
ar: إذهب يمينا

en: Auto increment series index
ar: زيادة فهرس السلسلة تلقائيًا

en: The algorithm used to assign a book added to an existing series a series number.
    New series numbers assigned using this tweak are always integer values, except
    if a constant non-integer is specified.
    Possible values are:
    next - First available integer larger than the largest existing number
    first_free - First available integer larger than 0
    next_free - First available integer larger than the smallest existing number
    last_free - First available integer smaller than the largest existing number. Return largest existing + 1 if no free number is found
    const - Assign the number 1 always
    no_change - Do not change the series index
    a number - Assign that number always. The number is not in quotes. Note that 0.0 can be used here.
    Examples:
    series_index_auto_increment = 'next'
    series_index_auto_increment = 'next_free'
    series_index_auto_increment = 16.5
    
    Set the use_series_auto_increment_tweak_when_importing tweak to True to
    use the above values when importing/adding books. If this tweak is set to
    False (the default) then the series number will be set to 1 if it is not
    explicitly set during the import. If set to True, then the
    series index will be set according to the series_index_auto_increment setting.
    Note that the use_series_auto_increment_tweak_when_importing tweak is used
    only when a value is not provided during import. If the importing regular
    expression produces a value for series_index, or if you are reading metadata
    from books and the import plugin produces a value, then that value will
    be used irrespective of the setting of the tweak.
ar: الخوارزمية المستخدمة لتعيين رقم سلسلة لكتاب تمت إضافته إلى سلسلة موجودة.
    أرقام السلسلة الجديدة المعينة باستخدام هذا التعديل هي دائمًا قيم صحيحة، باستثناء
    إذا تم تحديد قيمة ثابتة غير صحيحة.
    القيم المحتملة هي:
    next - أول عدد صحيح متاح أكبر من أكبر رقم موجود
    first_free - أول عدد صحيح متاح أكبر من 0
    next_free - أول عدد صحيح متاح أكبر من أصغر رقم موجود
    last_free - أول عدد صحيح متاح أصغر من أكبر رقم موجود. يعيد أكبر رقم موجود + 1 إذا لم يتم العثور على رقم متاح
    const - تعيين الرقم 1 دائمًا
    no_change - لا تغير فهرس السلسلة
    a number - تعيين هذا الرقم دائمًا. الرقم ليس بين علامتي اقتباس. لاحظ أنه يمكن استخدام 0.0 هنا.
    أمثلة:
    series_index_auto_increment = 'next'
    series_index_auto_increment = 'next_free'
    series_index_auto_increment = 16.5
    
    اضبط تعديل use_series_auto_increment_tweak_when_importing على True لـ
    استخدام القيم المذكورة أعلاه عند استيراد/إضافة الكتب. إذا تم تعيين هذا التعديل على
    False (الافتراضي)، فسيتم تعيين رقم السلسلة إلى 1 إذا لم يتم تعيينه
    صراحةً أثناء الاستيراد. إذا تم تعيينه على True، فسيتم تعيين
    فهرس السلسلة وفقًا لإعداد series_index_auto_increment.
    لاحظ أن تعديل use_series_auto_increment_tweak_when_importing يستخدم
    فقط عندما لا يتم توفير قيمة أثناء الاستيراد. إذا كان التعبير النمطي للاستيراد
    ينتج قيمة لـ series_index، أو إذا كنت تقرأ البيانات الوصفية
    من الكتب وينتج مكون الاستيراد قيمة، فسيتم استخدام هذه القيمة
    بغض النظر عن إعداد التعديل.

en: Add separator after completing an author name
ar: أضِف فاصلًا بعد إكمال اسم مؤلف

en: Set this if the completion separator should be appended to the end of the
    completed text to automatically begin a new completion operation for authors.
    It can be either True or False
ar: اضبط هذا إذا كان يجب إلحاق فاصل الإكمال بنهاية
    النص المكتمل لبدء عملية إكمال جديدة للمؤلفين تلقائيًا.
    يمكن أن يكون True أو False

en: Author sort name algorithm
ar: خوارزمية فرز اسم المؤلف

en: The algorithm used to copy author to author_sort.
    Possible values are:
    invert: use "fn ln" -> "ln, fn"
    copy  : copy author to author_sort without modification
    comma : use 'copy' if there is a ',' in the name, otherwise use 'invert'
    nocomma : "fn ln" -> "ln fn" (without the comma)
    When this tweak is changed, the author_sort values stored with each author
    must be recomputed by right-clicking on an author in the left-hand tags
    panel, selecting 'Manage authors', and pressing
    'Recalculate all author sort values'.
    
    The author_name_suffixes are words that are ignored when they occur at the
    end of an author name. The case of the suffix is ignored and trailing
    periods are automatically handled.
    
    The same is true for author_name_prefixes.
    
    The author_name_copywords are a set of words which, if they occur in an
    author name, cause the automatically generated author sort string to be
    identical to the author's name. This means that the sort for a string like
    "Acme Inc." will be "Acme Inc." instead of "Inc., Acme".
    
    If author_use_surname_prefixes is enabled, any of the words in
    author_surname_prefixes will be treated as a prefix to the surname, if they
    occur before the surname. So for example, "John von Neumann" would be sorted
    as "von Neumann, John" and not "Neumann, John von".
ar: الخوارزمية المستخدمة لنسخ المؤلف إلى author_sort.
    القيم المحتملة هي:
    invert: استخدم "الاسم الأول الاسم الأخير" -> "الاسم الأخير، الاسم الأول"
    copy  : نسخ المؤلف إلى author_sort بدون تعديل
    comma : استخدم 'copy' إذا كان هناك ',' في الاسم، وإلا استخدم 'invert'
    nocomma : "الاسم الأول الاسم الأخير" -> "الاسم الأخير الاسم الأول" (بدون الفاصلة)
    عند تغيير هذا التعديل، يجب إعادة حساب قيم author_sort المخزنة مع كل مؤلف
    عن طريق النقر بزر الفأرة الأيمن على مؤلف في لوحة الوسوم اليسرى،
    واختيار 'إدارة المؤلفين'، والضغط على
    'إعادة حساب جميع قيم فرز المؤلف'.
    
    author_name_suffixes هي كلمات يتم تجاهلها عندما تحدث في
    نهاية اسم المؤلف. يتم تجاهل حالة اللاحقة ويتم التعامل مع
    النقاط اللاحقة تلقائيًا.
    
    وينطبق الشيء نفسه على author_name_prefixes.
    
    author_name_copywords هي مجموعة من الكلمات التي، إذا حدثت في
    اسم مؤلف، تتسبب في أن تكون سلسلة فرز المؤلف التي تم إنشاؤها تلقائيًا
    مطابقة لاسم المؤلف. هذا يعني أن الفرز لسلسلة مثل
    "Acme Inc." سيكون "Acme Inc." بدلاً من "Inc., Acme".
    
    إذا تم تمكين author_use_surname_prefixes، فسيتم التعامل مع أي من الكلمات في
    author_surname_prefixes كبادئة للاسم الأخير، إذا حدثت
    قبل الاسم الأخير. على سبيل المثال، سيتم فرز "John von Neumann"
    على أنها "von Neumann, John" وليس "Neumann, John von".

en: Splitting multiple author names
ar: تقسيم أسماء المؤلفين المتعددة

en: By default, calibre splits a string containing multiple author names on
    ampersands and the words "and" and "with". You can customize the splitting
    by changing the regular expression below. Strings are split on whatever the
    specified regular expression matches, in addition to ampersands.
    Default: r'(?i),?\s+(and|with)\s+'
ar: افتراضياً، كاليبر يقسم المقطع الحرفي المحتوي على أسماء المؤلف عند علامات
    الواو اللاتينية ampersands والكلمات "and" و "with". يمكنك تخصيص
    التقسيم بتغيير التعبير النظامي التالي. تُقسَم المقاطع حيثما تَطابَق
    التعبير النظامي المحدد، إضافة إلى علامات الواو اللاتينية.
    الافتراضي: ‪r'(?i),?\s+(and|with)\s+'

en: Use author_sort and/or series_sort for names in Tag browser
ar: استخدم author_sort و/أو series_sort للأسماء في متصفح العلامات

en: Set which author or series field is used to display as the item name in the
    Tag browser (the list of authors, series, publishers etc on the left hand
    side). The choices for author are 'author' and 'author_sort'. The choices for
    series are 'series' and 'series_sort'. This tweak affects only what is
    displayed under the category in the Tag browser and Content server. Please
    note that if you set this to …_sort, it is possible to see duplicate names in
    the list because although it is guaranteed that author and series names are
    unique, there is no such guarantee for their sort values. Showing duplicates
    won't break anything but it could lead to some confusion. The tooltip for an
    item will show the item's name no matter how you set this tweak.
    Examples:
    categories_use_field_for_author_name = 'author'
    categories_use_field_for_author_name = 'author_sort'
    categories_use_field_for_series_name = 'series'
    categories_use_field_for_series_name = 'series_sort'
ar: حدّد حقل المؤلف أو السلسلة المُستخدم لعرضه كاسم العنصر في مستعرض العلامات (قائمة المؤلفين والسلاسل والناشرين، إلخ، على الجانب الأيسر). خيارات "المؤلف" هي "author" و"author_sort". خيارات "السلسلة" هي "series" و"series_sort". يؤثر هذا التعديل فقط على ما يُعرض ضمن الفئة في مستعرض العلامات وخادم المحتوى. يُرجى ملاحظة أنه في حال ضبط هذا على ..._sort، من الممكن رؤية أسماء مكررة في القائمة، فرغم ضمان تفرد أسماء المؤلفين والسلاسل، لا يوجد ضمان لقيم فرزها. لن يُؤدي عرض التكرارات إلى أي خلل، ولكنه قد يُسبب بعض الالتباس. سيعرض تلميح الأداة اسم العنصر بغض النظر عن كيفية ضبط هذا التعديل.
    أمثلة:
    categories_use_field_for_author_name = 'author'
    categories_use_field_for_author_name = 'author_sort'
    categories_use_field_for_series_name = 'series'
    categories_use_field_for_series_name = 'series_sort'

en: Control partitioning of Tag browser
ar: التحكم في تقسيم متصفح الوسوم

en: When partitioning the Tag browser, the format of the subcategory label is
    controlled by a template: categories_collapsed_name_template if sorting by
    name, categories_collapsed_rating_template if sorting by average rating, and
    categories_collapsed_popularity_template if sorting by popularity. There are
    two variables available to the template: first and last. The variable 'first'
    is the initial item in the subcategory, and the variable 'last' is the final
    item in the subcategory. Both variables are 'objects'; they each have multiple
    values that are obtained by using a suffix. For example, first.name for an
    author category will be the name of the author. The sub-values available are:
    name: the printable name of the item
    count: the number of books that references this item
    avg_rating: the average rating of all the books referencing this item
    sort: the sort value. For authors, this is the author_sort for that author
    category: the category (e.g., authors, series) that the item is in.
    Note that the "r'" in front of the { is necessary if there are backslashes
    (\ characters) in the template. It doesn't hurt anything to leave it there
    even if there aren't any backslashes.
ar: عند تقسيم متصفح الوسوم، يتم التحكم في تنسيق تسمية الفئة الفرعية بواسطة قالب:
    categories_collapsed_name_template إذا كان الفرز حسب الاسم، categories_collapsed_rating_template إذا كان الفرز حسب متوسط التقييم، و
    categories_collapsed_popularity_template إذا كان الفرز حسب الشعبية. يتوفر
    متغيران للقالب: first و last. المتغير 'first' هو العنصر الأولي في الفئة الفرعية، والمتغير 'last' هو العنصر النهائي
    في الفئة الفرعية. كلا المتغيرين هما 'كائنات'؛ لكل منهما قيم متعددة
    يتم الحصول عليها باستخدام لاحقة. على سبيل المثال، first.name لفئة المؤلف
    سيكون اسم المؤلف. القيم الفرعية المتاحة هي:
    name: الاسم القابل للطباعة للعنصر
    count: عدد الكتب التي تشير إلى هذا العنصر
    avg_rating: متوسط تقييم جميع الكتب التي تشير إلى هذا العنصر
    sort: قيمة الفرز. للمؤلفين، هذا هو author_sort لهذا المؤلف
    category: الفئة (مثل المؤلفين، السلاسل) التي يوجد بها العنصر.
    لاحظ أن "r'" أمام { ضرورية إذا كانت هناك علامات مائلة عكسية
    (\ أحرف) في القالب. لا يضر تركها هناك
    حتى لو لم تكن هناك أي علامات مائلة عكسية.

en: Specify columns to sort the booklist by on startup
ar: حدد الأعمدة لفرز قائمة الكتب حسبها عند بدء التشغيل

en: Provide a set of columns to be sorted on when calibre starts.
    The argument is None if saved sort history is to be used
    otherwise it is a list of column,order pairs. Column is the
    lookup/search name, found using the tooltip for the column
    Order is 0 for ascending, 1 for descending.
    For example, set it to [('authors',0),('title',0)] to sort by
    title within authors.
ar: قدم مجموعة من الأعمدة ليتم فرزها عند بدء تشغيل calibre.
    الحجة هي None إذا كان سيتم استخدام سجل الفرز المحفوظ
    وإلا فهي قائمة من أزواج العمود والترتيب. العمود هو
    اسم البحث/الاستعلام، الذي يتم العثور عليه باستخدام تلميح الأداة للعمود
    الترتيب هو 0 للتصاعدي، 1 للتنازلي.
    على سبيل المثال، اضبطه على [('authors',0),('title',0)] للفرز حسب
    العنوان داخل المؤلفين.

en: Control how dates are displayed
ar: التحكم في كيفية عرض التواريخ

en: Format to be used for publication date and the timestamp (date).
    A string controlling how the publication date is displayed in the GUI
    d     the day as number without a leading zero (1 to 31)
    dd    the day as number with a leading zero (01 to 31)
    ddd   the abbreviated localized day name (e.g. 'Mon' to 'Sun')
    dddd  the long localized day name (e.g. 'Monday' to 'Sunday')
    M     the month as number without a leading zero (1-12)
    MM    the month as number with a leading zero (01-12)
    MMM   the abbreviated localized month name (e.g. 'Jan' to 'Dec')
    MMMM  the long localized month name (e.g. 'January' to 'December')
    yy    the year as two digit number (00-99)
    yyyy  the year as four digit number
    h     the hours without a leading 0 (0 to 11 or 0 to 23, depending on am/pm)
    hh    the hours with a leading 0 (00 to 11 or 00 to 23, depending on am/pm)
    m     the minutes without a leading 0 (0 to 59)
    mm    the minutes with a leading 0 (00 to 59)
    s     the seconds without a leading 0 (0 to 59)
    ss    the seconds with a leading 0 (00 to 59)
    ap    use a 12-hour clock instead of a 24-hour clock, with "ap" replaced by the lowercase localized string for am or pm
    AP    use a 12-hour clock instead of a 24-hour clock, with "AP" replaced by the uppercase localized string for AM or PM
    aP    use a 12-hour clock instead of a 24-hour clock, with "aP" replaced by the localized string for am or pm
    Ap    use a 12-hour clock instead of a 24-hour clock, with "Ap" replaced by the localized string for AM or PM
    iso   the date with time and timezone. Must be the only format present
    For example, given the date of 9 Jan 2010, the following formats show
    MMM yyyy ==> Jan 2010    yyyy ==> 2010       dd MMM yyyy ==> 09 Jan 2010
    MM/yyyy ==> 01/2010      d/M/yy ==> 9/1/10   yy ==> 10
    
    publication default if not set: MMM yyyy
    timestamp default if not set: dd MMM yyyy
    last_modified_display_format if not set: dd MMM yyyy
ar: التنسيق الذي سيتم استخدامه لتاريخ النشر والطابع الزمني (date). سلسلة نصية تتحكم في كيفية عرض تاريخ النشر في واجهة المستخدم الرسومية.
    d اليوم كرقم بدون صفر (من 1 إلى 31)
    dd اليوم كرقم بصفر (من 01 إلى 31)
    ddd الاسم المختصر لليوم المحلي (مثل: "الاثنين" إلى "الأحد")
    dddd الاسم المطول لليوم المحلي (مثل: "الاثنين" إلى "الأحد")
    M الشهر كرقم بدون صفر (من 1 إلى 12)
    MM الشهر كرقم بصفر (من 01 إلى 12)
    MMM الاسم المختصر للشهر المحلي (مثل: "يناير" إلى "ديسمبر")
    MMMM الاسم المطول للشهر المحلي (مثل: "يناير" إلى "ديسمبر")
    yy السنة كرقم مكون من رقمين (من 00 إلى 99)
    yyyy السنة كرقم مكون من أربعة أرقام
    h الساعات بدون صفر (من 0 إلى 11 أو من 0 إلى ٢٣، حسب التوقيت صباحًا/مساءً)
    hh الساعات التي تبدأ بـ ٠ (من ٠٠ إلى ١١ أو من ٠٠ إلى ٢٣، حسب التوقيت صباحًا/مساءً)
    m الدقائق بدون بداية ٠ (من ٠ إلى ٥٩)
    mm الدقائق التي تبدأ بـ ٠ (من ٠٠ إلى ٥٩)
    s الثواني بدون بداية ٠ (من ٠ إلى ٥٩)
    ss الثواني التي تبدأ بـ ٠ (من ٠٠ إلى ٥٩)
    ap يستخدم نظام ١٢ ساعة بدلًا من ٢٤ ساعة، مع استبدال "ap" بسلسلة الأحرف الصغيرة المترجمة للصباح أو المساء.
    AP يستخدم نظام ١٢ ساعة بدلًا من ٢٤ ساعة، مع استبدال "AP" بسلسلة الأحرف الكبيرة المترجمة للصباح أو المساء.
    aP يستخدم نظام ١٢ ساعة بدلًا من ٢٤ ساعة، مع استبدال "aP" بسلسلة الأحرف الكبيرة المترجمة للصباح أو المساء.
    Ap يستخدم نظام ١٢ ساعة بدلًا من ٢٤ ساعة، مع استبدال "ap" بسلسلة الأحرف الكبيرة المترجمة للصباح أو المساء. سلسلة نصية محلية للصباح أو المساء
    iso التاريخ مع الوقت والمنطقة الزمنية. يجب أن يكون التنسيق الوحيد المتوفر.
    على سبيل المثال، بالنظر إلى تاريخ 9 يناير 2010، تُظهر التنسيقات التالية: MMM yyyy ==> يناير 2010 yyyy ==> 2010 يوم شهر/سنة ==> 9 يناير 2010
    شهر/سنة ==> 01/2010 
    dd MMM yyyy ==> 1/9/10
     سنة ==> yy 
    الإعداد الافتراضي للنشر (إذا لم يكن مُحددًا): MMM yyyy
    الإعداد الافتراضي للطابع الزمني (إذا لم يكن مُحددًا): dd MMM yyyy
    آخر تعديل لتنسيق العرض last_modified_display_format (إذا لم يكن مُحددًا): dd MMM yyyy

en: Control sorting of titles and series in the library display
ar: تحكّم بترتيب العناوين والسلاسل في عَرض المكتبة

en: Control title and series sorting in the library view. If set to
    'library_order', the title sort field will be used instead of the title.
    Unless you have manually edited the title sort field, leading articles such as
    The and A will be ignored. If set to 'strictly_alphabetic', the titles will be
    sorted as-is (sort by title instead of title sort). For example, with
    library_order, The Client will sort under 'C'. With strictly_alphabetic, the
    book will sort under 'T'.
    This flag affects calibre's library display. It has no effect on devices. In
    addition, titles for books added before changing the flag will retain their
    order until the title is edited. Editing a title and hitting Enter
    without changing anything is sufficient to change the sort. Or you can use
    the 'Update title sort' action in the Bulk metadata edit dialog to update
    it for many books at once.
ar: التحكم في فرز العناوين والسلاسل في عرض المكتبة. إذا تم تعيينه على
    'library_order'، فسيتم استخدام حقل فرز العنوان بدلاً من العنوان.
    ما لم تقم بتحرير حقل فرز العنوان يدويًا، سيتم تجاهل المقالات البادئة مثل
    The و A. إذا تم تعيينه على 'strictly_alphabetic'، فسيتم فرز العناوين
    كما هي (فرز حسب العنوان بدلاً من فرز العنوان). على سبيل المثال، مع
    library_order، سيتم فرز The Client تحت 'C'. مع strictly_alphabetic، سيتم فرز
    الكتاب تحت 'T'.
    تؤثر هذه العلامة على عرض مكتبة calibre. ليس لها أي تأثير على الأجهزة. بالإضافة إلى ذلك،
    ستحتفظ عناوين الكتب التي تمت إضافتها قبل تغيير العلامة بترتيبها حتى يتم تحرير العنوان.
    تحرير العنوان والضغط على Enter بدون تغيير أي شيء يكفي لتغيير الفرز. أو يمكنك استخدام
    إجراء 'تحديث فرز العنوان' في مربع حوار تحرير البيانات الوصفية المجمعة لتحديثه
    للعديد من الكتب دفعة واحدة.

en: Control formatting of title and series when used in templates
ar: التحكم في تنسيق العنوان والسلسلة عند استخدامها في القوالب

en: Control how title and series names are formatted when saving to disk/sending
    to device. The behavior depends on the field being processed. If processing
    title, then if this tweak is set to 'library_order', the title will be
    replaced with title_sort. If it is set to 'strictly_alphabetic', then the
    title will not be changed. If processing series, then if set to
    'library_order', articles such as 'The' and 'An' will be moved to the end. If
    set to 'strictly_alphabetic', the series will be sent without change.
    For example, if the tweak is set to library_order, "The Lord of the Rings"
    will become "Lord of the Rings, The". If the tweak is set to
    strictly_alphabetic, it would remain "The Lord of the Rings". Note that the
    formatter function raw_field will return the base value for title and
    series regardless of the setting of this tweak.
ar: التحكم في كيفية تنسيق أسماء العناوين والسلاسل عند الحفظ على القرص/الإرسال
    إلى الجهاز. يعتمد السلوك على الحقل الذي تتم معالجته. إذا تمت معالجة
    العنوان، فإذا تم تعيين هذا التعديل إلى 'library_order'، فسيتم استبدال العنوان بـ
    title_sort. إذا تم تعيينه إلى 'strictly_alphabetic'، فلن يتم تغيير
    العنوان. إذا تمت معالجة السلسلة، فإذا تم تعيينها إلى
    'library_order'، فسيتم نقل المقالات مثل 'The' و 'An' إلى النهاية. إذا
    تم تعيينها إلى 'strictly_alphabetic'، فسيتم إرسال السلسلة بدون تغيير.
    على سبيل المثال، إذا تم تعيين التعديل إلى library_order، فسيصبح "The Lord of the Rings"
    "Lord of the Rings, The". إذا تم تعيين التعديل إلى
    strictly_alphabetic، فستظل "The Lord of the Rings". لاحظ أن دالة التنسيق
    raw_field ستعيد القيمة الأساسية للعنوان والسلسلة بغض النظر عن إعداد هذا التعديل.

en: Set the list of words considered to be "articles" for sort strings
ar: حدد قائمة الكلمات التي تعتبر "مقالات" لسلاسل الفرز

en: Set the list of words that are to be considered 'articles' when computing the
    title sort strings. The articles differ by language. By default, calibre uses
    a combination of articles from English and whatever language the calibre user
    interface is set to. In addition, in some contexts where the book language is
    available, the language of the book is used. You can change the list of
    articles for a given language or add a new language by editing
    per_language_title_sort_articles. To tell calibre to use a language other
    than the user interface language, set, default_language_for_title_sort. For
    example, to use German, set it to 'deu'. A value of None means the user
    interface language is used. The setting title_sort_articles is ignored
    (present only for legacy reasons).
ar: حدد قائمة الكلمات التي سيتم اعتبارها 'مقالات' عند حساب
    سلاسل فرز العنوان. تختلف المقالات حسب اللغة. بشكل افتراضي، يستخدم calibre
    مزيجًا من المقالات من الإنجليزية وأي لغة تم تعيين واجهة مستخدم calibre عليها.
    بالإضافة إلى ذلك، في بعض السياقات التي تتوفر فيها لغة الكتاب،
    تُستخدم لغة الكتاب. يمكنك تغيير قائمة
    المقالات للغة معينة أو إضافة لغة جديدة عن طريق تحرير
    per_language_title_sort_articles. لإخبار calibre باستخدام لغة أخرى
    غير لغة واجهة المستخدم، قم بتعيين default_language_for_title_sort. على سبيل المثال،
    لاستخدام الألمانية، اضبطها على 'deu'. تعني قيمة None استخدام لغة
    واجهة المستخدم. يتم تجاهل إعداد title_sort_articles
    (موجود لأسباب قديمة فقط).

en: Specify a folder calibre should connect to at startup
ar: حدد مجلداً ينبغي على كاليبر الاتصال به عند البدأ

en: Specify a folder that calibre should connect to at startup using
    connect_to_folder. This must be a full path to the folder. If the folder does
    not exist when calibre starts, it is ignored.
    Example for Windows:
    auto_connect_to_folder = 'C:/Users/someone/Desktop/testlib'
    Example for other operating systems:
    auto_connect_to_folder = '/home/dropbox/My Dropbox/someone/library'
ar: حدد مجلداً ينبغي على كاليبر التصال به عندما يبدأ مستخدماً
    connect_to_folder. وهذا يجب أن يكون مساراً كاملاً إلى المجلد. إذا لم
    يكن المجلد موجوداً عندما يبدأ كاليبر، قسيُهمَل.
    مثال لويندوز:
    auto_connect_to_folder = 'C:/Users/someone/Desktop/testlib‎‪'
    مثال لأنظمة التشغيل الأخرى:
    auto_connect_to_folder = '/home/dropbox/My Dropbox/someone/library‎‪'

en: Specify renaming rules for SONY collections
ar: حدد قواعد إعادة تسمية مجموعات SONY

en: Specify renaming rules for SONY collections. This tweak is only applicable if
    metadata management is set to automatic. Collections on SONYs are named
    depending upon whether the field is standard or custom. A collection derived
    from a standard field is named for the value in that field.
    
    For example, if the standard 'series' column contains the value 'Darkover', then the
    collection name is 'Darkover'. A collection derived from a custom field will
    have the name of the field added to the value. For example, if a custom series
    column named 'My Series' contains the name 'Darkover', then the collection
    will by default be named 'Darkover (My Series)'. For purposes of this
    documentation, 'Darkover' is called the value and 'My Series' is called the
    category. If two books have fields that generate the same collection name,
    then both books will be in that collection.
    
    This set of tweaks lets you specify for a standard or custom field how
    the collections are to be named. You can use it to add a description to a
    standard field, for example 'Foo (Tag)' instead of the 'Foo'. You can also use
    it to force multiple fields to end up in the same collection.
    
    For example, you could force the values in 'series', '#my_series_1', and
    '#my_series_2' to appear in collections named 'some_value (Series)', thereby
    merging all of the fields into one set of collections.
    
    There are two related tweaks. The first determines the category name to use
    for a metadata field.  The second is a template, used to determines how the
    value and category are combined to create the collection name.
    The syntax of the first tweak, sony_collection_renaming_rules, is:
    {'field_lookup_name':'category_name_to_use', 'lookup_name':'name', ...}
    
    The second tweak, sony_collection_name_template, is a template. It uses the
    same template language as plugboards and save templates. This tweak controls
    how the value and category are combined together to make the collection name.
    The only two fields available are {category} and {value}. The {value} field is
    never empty. The {category} field can be empty. The default is to put the
    value first, then the category enclosed in parentheses, it isn't empty:
    '{value} {category:|(|)}'
    
    Examples: The first three examples assume that the second tweak
    has not been changed.
    
    1) I want three series columns to be merged into one set of collections. The
    column lookup names are 'series', '#series_1' and '#series_2'. I want nothing
    in the parenthesis. The value to use in the tweak value would be:
    sony_collection_renaming_rules={'series':'', '#series_1':'', '#series_2':''}
    
    2) I want the word '(Series)' to appear on collections made from series, and
    the word '(Tag)' to appear on collections made from tags. Use:
    sony_collection_renaming_rules={'series':'Series', 'tags':'Tag'}
    
    3) I want 'series' and '#myseries' to be merged, and for the collection name
    to have '(Series)' appended. The renaming rule is:
    sony_collection_renaming_rules={'series':'Series', '#myseries':'Series'}
    
    4) Same as example 2, but instead of having the category name in parentheses
    and appended to the value, I want it prepended and separated by a colon, such
    as in Series: Darkover. I must change the template used to format the category name
    
    The resulting two tweaks are:
    sony_collection_renaming_rules={'series':'Series', 'tags':'Tag'}
    sony_collection_name_template='{category:||: }{value}'
ar: حدد قواعد إعادة تسمية مجموعات SONY. لا ينطبق هذا التعديل إلا إذا كانت إدارة البيانات الوصفية مضبوطة على الوضع التلقائي. تُسمى المجموعات على أجهزة SONY بناءً على ما إذا كان الحقل قياسيًا أم مخصصًا. تُسمى المجموعة المشتقة من حقل قياسي باسم القيمة الموجودة فيه.
    
    على سبيل المثال، إذا احتوى عمود "السلسلة" القياسي على القيمة "Darkover"، فسيكون اسم المجموعة "Darkover". أما المجموعة المشتقة من حقل مخصص، فسيتم إضافة اسم الحقل إلى القيمة. على سبيل المثال، إذا احتوى عمود سلسلة مخصص باسم "سلسلتي" على الاسم "Darkover"، فسيتم تسمية المجموعة افتراضيًا باسم "Darkover (سلسلتي)". لأغراض هذه الوثيقة، يُطلق على "Darkover" اسم القيمة، ويُطلق على "سلسلتي" اسم الفئة. إذا احتوى كتابان على حقول تُولّد اسم المجموعة نفسه، فسيكون كلا الكتابين ضمن تلك المجموعة.
    
    تتيح لك هذه المجموعة من التعديلات تحديد كيفية تسمية المجموعات لحقل قياسي أو مخصص. يمكنك استخدامها لإضافة وصف إلى حقل قياسي، على سبيل المثال "Foo (Tag)" بدلاً من "Foo". كما يمكنك استخدامها لإجبار حقول متعددة على الظهور في المجموعة نفسها.
    
    على سبيل المثال، يمكنك إجبار القيم في "series" و"#my_series_1" و"#my_series_2" على الظهور في المجموعات المسماة "some_value (Series)"، مما يؤدي إلى دمج جميع الحقول في مجموعة واحدة.
    
    هناك تعديلان مرتبطان. الأول يحدد اسم الفئة المستخدمة لحقل البيانات الوصفية. والثاني عبارة عن قالب، يُستخدم لتحديد كيفية دمج القيمة والفئة لإنشاء اسم المجموعة.
    
    صيغة التعديل الأول، sony_collection_renaming_rules، هي:
    
    {'field_lookup_name':'category_name_to_use', 'lookup_name':'name', ...}
    
    التعديل الثاني، sony_collection_name_template، هو قالب. يستخدم لغة القالب نفسها المستخدمة في plugboards وقوالب الحفظ. يتحكم هذا التعديل في كيفية دمج القيمة والفئة معًا لإنشاء اسم المجموعة.
    
    الحقلان الوحيدان المتاحان هما {category} و{value}. حقل {value} ليس فارغًا أبدًا. يمكن أن يكون حقل {category} فارغًا. الوضع الافتراضي هو وضع القيمة أولًا، ثم الفئة بين قوسين، وهو ليس فارغًا:
    
    '{value} {category:|(|)}'
    
    أمثلة: تفترض الأمثلة الثلاثة الأولى أن التعديل الثاني لم يتغير.
    
    ١) أريد دمج ثلاثة أعمدة سلاسل في مجموعة واحدة. أسماء البحث عن الأعمدة هي 'series' و'#series_1' و'#series_2'. لا أريد أي شيء بين قوسين. القيمة المستخدمة في قيمة التعديل هي:
    sony_collection_renaming_rules={'series':'', '#series_1':'', '#series_2':''}
    
    ٢) أريد ظهور كلمة '(Series)' في المجموعات المُنشأة من السلاسل، وكلمة '(Tag)' في المجموعات المُنشأة من الوسوم. استخدم:
    sony_collection_renaming_rules={'series':'Series', 'tags':'Tag'}
    
    3) أريد دمج 'series' و'#myseries'، وإضافة '(Series)' إلى اسم المجموعة. قاعدة إعادة التسمية هي:
    sony_collection_renaming_rules={'series':'Series', '#myseries':'Series'}
    
    4) نفس المثال 2، ولكن بدلاً من وضع اسم الفئة بين قوسين وإضافته إلى القيمة، أريد إضافته في البداية وفصله بعلامة نقطتين، كما في السلسلة: Darkover. يجب عليّ تغيير القالب المستخدم لتنسيق اسم الفئة.
    
    التعديلان الناتجان هما:
    sony_collection_renaming_rules={'series':'Series', 'tags':'Tag'}
    sony_collection_name_template='{category:||: }{value}'

en: Specify how SONY collections are sorted
ar: حدد كيفية فرز مجموعات SONY

en: Specify how SONY collections are sorted. This tweak is only applicable if
    metadata management is set to automatic. You can indicate which metadata is to
    be used to sort on a collection-by-collection basis. The format of the tweak
    is a list of metadata fields from which collections are made, followed by the
    name of the metadata field containing the sort value.
    Example: The following indicates that collections built from pubdate and tags
    are to be sorted by the value in the custom column '#mydate', that collections
    built from 'series' are to be sorted by 'series_index', and that all other
    collections are to be sorted by title. If a collection metadata field is not
    named, then if it is a series- based collection it is sorted by series order,
    otherwise it is sorted by title order.
    [(['pubdate', 'tags'],'#mydate'), (['series'],'series_index'), (['*'], 'title')]
    Note that the bracketing and parentheses are required. The syntax is
    [ ( [list of fields], sort field ) , ( [ list of fields ] , sort field ) ]
    Default: empty (no rules), so no collection attributes are named.
ar: حدد كيفية فرز مجموعات SONY. هذا التعديل ينطبق فقط إذا
    تم تعيين إدارة البيانات الوصفية إلى تلقائي. يمكنك الإشارة إلى أي بيانات وصفية سيتم
    استخدامها للفرز على أساس كل مجموعة على حدة. تنسيق التعديل
    هو قائمة بحقول البيانات الوصفية التي تُصنع منها المجموعات، متبوعة بـ
    اسم حقل البيانات الوصفية الذي يحتوي على قيمة الفرز.
    مثال: التالي يشير إلى أن المجموعات التي تم إنشاؤها من تاريخ النشر والوسوم
    سيتم فرزها حسب القيمة في العمود المخصص '#mydate'، وأن المجموعات
    التي تم إنشاؤها من 'series' سيتم فرزها حسب 'series_index'، وأن جميع
    المجموعات الأخرى سيتم فرزها حسب العنوان. إذا لم يكن حقل بيانات وصفية للمجموعة
    مسمى، فإذا كانت مجموعة مبنية على سلسلة، فسيتم فرزها حسب ترتيب السلسلة،
    وإلا فسيتم فرزها حسب ترتيب العنوان.
    [(['pubdate', 'tags'],'#mydate'), (['series'],'series_index'), (['*'], 'title')]
    لاحظ أن الأقواس والأقواس الدائرية مطلوبة. الصيغة هي
    [ ( [قائمة الحقول], حقل الفرز ) ، ( [ قائمة الحقول ] ، حقل الفرز ) ]
    الافتراضي: فارغ (لا توجد قواعد)، لذا لا يتم تسمية أي سمات مجموعة.

en: Control how tags are applied when copying books to another library
ar: التحكم في كيفية تطبيق الوسوم عند نسخ الكتب إلى مكتبة أخرى

en: Set this to True to ensure that tags in 'Tags to add when adding
    a book' are added when copying books to another library
ar: اضبط هذا على True للتأكد من إضافة الوسوم في 'الوسوم المراد إضافتها عند إضافة
    كتاب' عند نسخ الكتب إلى مكتبة أخرى

en: Set the maximum number of sort 'levels'
ar: حدد الحد الأقصى لعدد 'مستويات' الفرز

en: Set the maximum number of sort 'levels' that calibre will use to resort the
    library after certain operations such as searches or device insertion. Each
    sort level adds a performance penalty. If the database is large (thousands of
    books) the penalty might be noticeable. If you are not concerned about multi-
    level sorts, and if you are seeing a slowdown, reduce the value of this tweak.
ar: تعيين الحد الأقصى لعدد "مستويات" الفرز التي سيستخدمها calibre لإعادة فرز 
    المكتبة بعد عمليات معينة مثل البحث أو إدراج جهاز. كل مستوى فرز يضيف 
    عبئ على الأداء. إذا كانت قاعدة البيانات كبيرة  (آلاف كتب) قد يكون العبئ 
    ملحوظا. إذا كنت غير مهتم بمزية الفرز متعددة المستويات، وإذا لاحظت تباطؤا، 
    قم بخفض قيمة هذه التعديلة.

en: Choose whether dates are sorted using visible fields
ar: اختر ما إذا كانت التواريخ تفرز باستخدام حقول مرئية

en: Date values contain both a date and a time. When sorted, all the fields are
    used, regardless of what is displayed. Set this tweak to True to use only
    the fields that are being displayed.
ar: تحتوي قيم التاريخ على كل من التاريخ والوقت. عند الفرز، تُستخدم جميع الحقول،
    بغض النظر عما يتم عرضه. اضبط هذا التعديل على True لاستخدام
    الحقول المعروضة فقط.

en: Fuzz value for trimming covers
ar: قيمة التمويه لقص الأغلفة

en: The value used for the fuzz distance when trimming a cover.
    Colors within this distance are considered equal.
    The distance is in absolute intensity units.
ar: القيمة المستخدمة لمسافة التمويه عند قص الغلاف.
    الألوان ضمن هذه المسافة تعتبر متساوية.
    المسافة بوحدات الشدة المطلقة.

en: Control behavior of the book list
ar: التحكم بسلوك قائمة الكتب

en: You can control the behavior of double clicks and pressing Enter on the books
    list. Choices: open_viewer, do_nothing, show_book_details,
    show_locked_book_details, edit_cell, edit_metadata. Selecting anything other
    than open_viewer, show_book_details, or show_locked_book_details has the side
    effect of disabling editing a field using a single click.
    Default: open_viewer.
    Example: doubleclick_on_library_view = 'do_nothing'
    You can also control whether the book list scrolls per item or
    per pixel. Default is per item.
ar: يمكنك التحكم في سلوك النقر المزدوج والضغط على Enter في قائمة الكتب.
    الخيارات: open_viewer، do_nothing، show_book_details،
    show_locked_book_details، edit_cell، edit_metadata. اختيار أي شيء آخر
    غير open_viewer، show_book_details، أو show_locked_book_details له تأثير جانبي
    يتمثل في تعطيل تحرير حقل بنقرة واحدة.
    الافتراضي: open_viewer.
    مثال: doubleclick_on_library_view = 'do_nothing'
    يمكنك أيضًا التحكم فيما إذا كانت قائمة الكتب تمرر حسب العنصر أو
    حسب البكسل. الافتراضي هو حسب العنصر.

en: Language to use when sorting
ar: اللغة المراد استخدامها عند الفرز

en: Setting this tweak will force sorting to use the
    collating order for the specified language. This might be useful if you run
    calibre in English but want sorting to work in the language where you live.
    Set the tweak to the desired ISO 639-1 language code, in lower case.
    You can find the list of supported locales at
    https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_ISO_639-1_codes
    Default: locale_for_sorting = '' -- use the language calibre displays in
    Example: locale_for_sorting = 'fr' -- sort using French rules.
    Example: locale_for_sorting = 'nb' -- sort using Norwegian rules.
ar: سيؤدي تعيين هذا التعديل إلى فرض الفرز لاستخدام
    ترتيب التجميع للغة المحددة. قد يكون هذا مفيدًا إذا كنت تشغل
    calibre باللغة الإنجليزية ولكنك تريد أن يعمل الفرز باللغة التي تعيش فيها.
    اضبط التعديل على رمز لغة ISO 639-1 المطلوب، بأحرف صغيرة.
    يمكنك العثور على قائمة اللغات المدعومة على
    https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_ISO_639-1_codes
    الافتراضي: locale_for_sorting = '' -- استخدم اللغة التي يعرضها calibre
    مثال: locale_for_sorting = 'fr' -- فرز باستخدام القواعد الفرنسية.
    مثال: locale_for_sorting = 'nb' -- فرز باستخدام القواعد النرويجية.

en: The number of seconds to wait before sending emails
ar: عدد الثواني للانتظار قبل إرسال رسائل البريد الإلكتروني

en: The number of seconds to wait before sending emails when using a
    public email server like GMX/Hotmail/Gmail. Default is: 5 minutes
    Setting it to lower may cause the server's SPAM controls to kick in,
    making email sending fail. Changes will take effect only after a restart of
    calibre. You can also change the list of hosts that calibre considers
    to be public relays here. Any relay host ending with one of the suffixes
    in the list below will be considered a public email server.
ar: عدد الثواني للانتظار قبل إرسال رسائل البريد الإلكتروني عند استخدام
    خادم بريد إلكتروني عام مثل GMX/Hotmail/Gmail. الافتراضي هو: 5 دقائق
    قد يؤدي تعيينه إلى قيمة أقل إلى تفعيل ضوابط البريد العشوائي بالخادم،
    مما يؤدي إلى فشل إرسال البريد الإلكتروني. لن تسري التغييرات إلا بعد إعادة تشغيل
    calibre. يمكنك أيضًا تغيير قائمة المضيفين التي يعتبرها calibre
    خوادم ترحيل عامة هنا. أي مضيف ترحيل ينتهي بإحدى اللواحق
    في القائمة أدناه سيعتبر خادم بريد إلكتروني عام.

en: The maximum width and height for covers saved in the calibre library
ar: العرض واﻻرتفاع الأقصى لأغلفة الكتب المحفوظة في مكتبة calibre

en: All covers in the calibre library will be resized, preserving aspect ratio,
    to fit within this size. This is to prevent slowdowns caused by extremely
    large covers
ar: سيتم تغيير حجم جميع الأغلفة في مكتبة كاليبر calibre، مع الحفاظ على تناسب الأبعاد،
    لتتناسب مع هذا الحجم. هذا لتجنب حالات البطء الذي تسببه الأغلفة
    ذات الأبعاد المفرطة الكبر

en: Where to send downloaded news
ar: أين يتم إرسال الأخبار المنزّلة

en: When automatically sending downloaded news to a connected device, calibre
    will by default send it to the main memory. By changing this tweak, you can
    control where it is sent. Valid values are "main", "carda", "cardb". Note
    that if there isn't enough free space available on the location you choose,
    the files will be sent to the location with the most free space.
ar: عند الإرسال تلقائي للأخبار المنزلة على جهاز متصل، يقوم calibre، افتراضياً،
    بإرسالها إلى الذاكرة الرئيسية. بتتغيير هذا السلوك، يمكنك التحكم إلى أين يتم إرسالها.
    القيم الصالحة هي "main" و"carda" و "cardb".
    لاحظ أنه إذا لم تكن هناك مساحة حرة كافية متوفرة على الذاكرة المختارة، سيتم إرسال
     الملفات  إلى الذاكرة ذات المساحة الحرة الأكبر.

en: Unified toolbar on macOS
ar: شريط أدوات موحد على macOS

en: If you enable this option and restart calibre, the toolbar will be 'unified'
    with the titlebar as is normal for macOS applications. However, doing this has
    various bugs, for instance the minimum width of the toolbar becomes twice
    what it should be and it causes other random bugs on some systems, so turn it
    on at your own risk!
ar: إذا قمت بتمكين هذا الخيار وأعدت تشغيل calibre، فسيتم 'توحيد' شريط الأدوات
    مع شريط العنوان كما هو معتاد لتطبيقات macOS. ومع ذلك، فإن القيام بذلك له
    أخطاء مختلفة، على سبيل المثال يصبح الحد الأدنى لعرض شريط الأدوات ضعف
    ما يجب أن يكون عليه ويسبب أخطاء عشوائية أخرى على بعض الأنظمة، لذا قم بتشغيله
    على مسؤوليتك الخاصة!

en: Save original file when converting/polishing from same format to same format
ar: حفظ الملف الأصلي عند التحويل/التلميع من نفس التنسيق إلى نفس التنسيق

en: When calibre does a conversion from the same format to the same format, for
    example, from EPUB to EPUB, the original file is saved, so that in case the
    conversion is poor, you can tweak the settings and run it again. By setting
    this to False you can prevent calibre from saving the original file.
    Similarly, by setting save_original_format_when_polishing to False you can
    prevent calibre from saving the original file when polishing.
ar: عندما يقوم calibre بتحويل من نفس التنسيق إلى نفس التنسيق، على سبيل المثال،
    من EPUB إلى EPUB، يتم حفظ الملف الأصلي، بحيث في حالة ضعف التحويل،
    يمكنك تعديل الإعدادات وتشغيله مرة أخرى. بتعيين هذا إلى False يمكنك منع calibre
    من حفظ الملف الأصلي. وبالمثل، بتعيين save_original_format_when_polishing إلى False
    يمكنك منع calibre من حفظ الملف الأصلي عند التلميع.

en: Number of recently viewed books to show
ar: عدد الكتب المشاهَدة مؤخرا لإظهارها

en: Right-clicking the "View" button shows a list of recently viewed books. Control
    how many should be shown, here.
ar: النقر بزر الفأرة الأيمن على زر "عرض" يظهر قائمة بالكتب التي تم عرضها مؤخرًا. تحكم
    في عدد الكتب التي يجب عرضها، هنا.

en: Change the font size of the Book details panel in the interface
ar: تغيير حجم خط لوحة تفاصيل الكتاب في الواجهة

en: What format to default to when using the "Unpack book" feature
ar: التنسيق الافتراضي عند استخدام ميزة "فك ضغط الكتاب"

en: The "Unpack book" feature of calibre allows direct editing of a book format.
    If multiple formats are available, calibre will offer you a choice
    of formats, defaulting to your preferred output format if it is available.
    Set this tweak to a specific value of 'EPUB' or 'AZW3' to always default
    to that format rather than your output format preference.
    Set to a value of 'remember' to use whichever format you chose last time you
    used the "Unpack book" feature.
    Examples:
    default_tweak_format = None       (Use output format)
    default_tweak_format = 'EPUB'
    default_tweak_format = 'remember'
ar: تتيح لك ميزة "فك ضغط الكتاب" في Calibre التحرير المباشر لتنسيق الكتاب.
    في حال توفر تنسيقات متعددة، سيُتيح لك Calibre اختيار التنسيقات، مع اختيار تنسيق الإخراج المُفضّل لديك افتراضيًا إن وُجد.
    اضبط هذا التعديل على قيمة مُحددة "EPUB" أو "AZW3" ليتم ضبطه دائمًا على هذا التنسيق افتراضيًا بدلًا من تنسيق الإخراج المُفضّل لديك.
    اضبط على قيمة "تذكر" لاستخدام التنسيق الذي اخترته آخر مرة استخدمت فيها ميزة "فك ضغط الكتاب".
    أمثلة:
    default_tweak_format = None (استخدام تنسيق الإخراج)
    default_tweak_format = 'EPUB'
    default_tweak_format = 'remember'

en: Do not preselect a completion when editing authors/tags/series/etc.
ar: لا تحدد إكمالًا مسبقًا عند تحرير المؤلفين/الوسوم/السلاسل/إلخ.

en: This means that you can make changes and press Enter and your changes will
    not be overwritten by a matching completion. However, if you wish to use the
    completions you will now have to press Tab to select one before pressing
    Enter. Which technique you prefer will depend on the state of metadata in
    your library and your personal editing style.
    
    If preselect_first_completion is False and you want Tab to accept what you
    typed instead of the first completion then set tab_accepts_uncompleted_text
    to True. If you do this then to select from the completions you must press
    the Down or Up arrow keys. The tweak tab_accepts_uncompleted_text is ignored
    if preselect_first_completion is True
ar: هذا يعني أنه يمكنك إجراء تغييرات والضغط على Enter ولن يتم
    تجاوز تغييراتك بواسطة إكمال مطابق. ومع ذلك، إذا كنت ترغب في استخدام
    الإكمال، فسيتعين عليك الآن الضغط على Tab لتحديد واحد قبل الضغط على
    Enter. ستعتمد التقنية التي تفضلها على حالة البيانات الوصفية في
    مكتبتك وأسلوب التحرير الشخصي الخاص بك.
    
    إذا كانت preselect_first_completion هي False وتريد أن يقبل Tab ما كتبته
    بدلاً من الإكمال الأول، فاضبط tab_accepts_uncompleted_text على True. إذا قمت بذلك،
    فلاختيار من الإكمال، يجب عليك الضغط على مفتاحي السهم لأسفل أو لأعلى. يتم تجاهل
    التعديل tab_accepts_uncompleted_text إذا كانت preselect_first_completion هي True.

en: Completion mode when editing authors/tags/series/etc.
ar: وضع الإكمال عند تحرير المؤلفين/الوسوم/السلاسل/إلخ.

en: Sort the list of libraries alphabetically
ar: فرز قائمة المكتبات أبجديًا

en: The list of libraries in the Copy to library and Quick switch menus are
    normally sorted by most used. However, if there are more than a certain
    number of such libraries, the sorting becomes alphabetic. You can set that
    number here. The default is ten libraries.
ar: قائمة المكتبات في قائمة النسخ إلى المكتبة والتبديل السريع
    عادة ما يتم فرزها حسب الأكثر استخدامًا. ومع ذلك، إذا كان هناك أكثر من عدد معين
    من هذه المكتبات، يصبح الفرز أبجديًا. يمكنك تعيين هذا
    العدد هنا. الافتراضي هو عشر مكتبات.

en: Choose available output formats for conversion
ar: اختر أنساق إخراج متاحة للتحويل

en: Restrict the list of available output formats in the conversion dialogs.
    For example, if you only want to convert to EPUB and AZW3, change this to
    restrict_output_formats = ['EPUB', 'AZW3']. The default value of None causes
    all available output formats to be present.
ar: تقييد قائمة تنسيقات الإخراج المتاحة في مربعات حوار التحويل.
    على سبيل المثال، إذا كنت تريد التحويل إلى EPUB و AZW3 فقط، فقم بتغيير هذا إلى
    restrict_output_formats = ['EPUB', 'AZW3']. القيمة الافتراضية None تجعل
    جميع تنسيقات الإخراج المتاحة موجودة.

en: Set the thumbnail image quality used by the Content server
ar: حدد جودة الصورة المصغرة المستخدمة بواسطة خادم المحتوى

en: The quality of a thumbnail is largely controlled by the compression quality
    used when creating it. Set this to a larger number to improve the quality.
    Note that the thumbnails get much larger with larger compression quality
    numbers.
    The value can be between 50 and 99
ar: تتحكم جودة الصورة المصغرة بشكل كبير في جودة الضغط
    المستخدمة عند إنشائها. اضبط هذا على رقم أكبر لتحسين الجودة.
    لاحظ أن الصور المصغرة تصبح أكبر بكثير مع أرقام جودة الضغط الأكبر.
    يمكن أن تكون القيمة بين 50 و 99

en: Image file types to treat as e-books when dropping onto the "Book details" panel
ar: أنواع ملفات الصور التي يتم التعامل معها على أنها كتب إلكترونية عند النزول إلى لوحة "تفاصيل الكتاب"

en: Normally, if you drop any image file in a format known to calibre onto the
    "Book details" panel, it will be used to set the cover. If you want to store
    some image types as e-books instead, you can set this tweak.
    Examples:
    cover_drop_exclude = {'tiff', 'webp'}
ar: عادة ، إذا أسقطت أي ملف صورة بتنسيق معروف عن العيار على
    لوحة "تفاصيل الكتاب" ، سيتم استخدامها لضبط الغلاف. إذا كنت تريد تخزينها
    بعض أنواع الصور ككتب إلكترونية بدلاً من ذلك ، يمكنك ضبط هذا التعديل.
    أمثلة: cover_drop_exclude = {'tiff', 'webp'}

en: Exclude fields when copy/pasting metadata
ar: استبعاد الحقول عند نسخ / لصق البيانات الوصفية

en: You can ask calibre to not paste some metadata fields when using the
    Edit metadata->Copy metadata/Paste metadata actions. For example,
    exclude_fields_on_paste = ['cover', 'timestamp', '#mycolumn']
    to prevent pasting of the cover, Date and custom column, mycolumn.
    You can also add a shortcut in Preferences->Shortcuts->Edit metadata
    to paste metadata ignoring this tweak.
ar: يمكنك أن تطلب من calibre عدم لصق بعض حقول البيانات الوصفية عند استخدام إجراءات
    تحرير البيانات الوصفية->نسخ البيانات الوصفية/لصق البيانات الوصفية. على سبيل المثال،
    exclude_fields_on_paste = ['cover', 'timestamp', '#mycolumn']
    لمنع لصق الغلاف، التاريخ، والعمود المخصص، mycolumn.
    يمكنك أيضًا إضافة اختصار في التفضيلات->الاختصارات->تحرير البيانات الوصفية
    للصق البيانات الوصفية مع تجاهل هذا التعديل.

en: Skip internet connected check
ar: تخطي التحقق من الاتصال بالإنترنت

en: Skip checking whether the internet is available before downloading news.
    Useful if for some reason your operating systems network checking
    facilities are not reliable (for example NetworkManager on Linux).
ar: تخطي التحقق مما إذا كان الإنترنت متاحًا قبل تنزيل الأخبار.
    مفيد إذا لسبب ما التحقق من شبكة أنظمة التشغيل الخاصة بك
    المرافق غير موثوقة (على سبيل المثال NetworkManager على Linux).

en: Tab stop width in the template editor
ar: عرض علامة الجدولة في محرر القوالب

en: Sets the width of the tab stop in the template editor in "average characters".
    For example, a value of 1 results in a space with the width of one average character.
ar: يحدد عرض علامة الجدولة في محرر القوالب بـ "متوسط الأحرف".
    على سبيل المثال، قيمة 1 ينتج عنها مسافة بعرض حرف واحد متوسط.

en: Value for undefined numbers when sorting
ar: قيمة للأرقام غير المعرفة عند الفرز

en: Sets the value to use for undefined numbers when sorting.
    For example, the value -10 sorts undefined numbers as if they were set to -10.
    Use 'maximum' for the largest possible number. Use 'minimum' for the smallest
    possible number. Quotes are optional if entering a number.
    Examples:
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = -100
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = '2'
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = -0.01
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = 'minimum'
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = 'maximum'
ar: يحدد القيمة التي سيتم استخدامها للأرقام غير المعرفة عند الفرز.
    على سبيل المثال، القيمة -10 تفرز الأرقام غير المعرفة كما لو كانت مضبوطة على -10.
    استخدم 'maximum' لأكبر رقم ممكن. استخدم 'minimum' لأصغر
    رقم ممكن. علامات الاقتباس اختيارية إذا كنت تدخل رقمًا.
    أمثلة:
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = -100
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = '2'
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = -0.01
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = 'minimum'
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = 'maximum'

en: Allow template database functions in composite columns
ar: السماح بوظائف قاعدة بيانات القوالب في الأعمدة المركبة

en: If True then the template database functions book_values() and book_count()
    can be used in composite custom columns. Note: setting this tweak to True and
    using these functions in composites can be very slow.
    Default: False
ar: إذا كانت True، فإنه يمكن استخدام وظائف قاعدة بيانات القوالب book_values() و book_count()
    في الأعمدة المخصصة المركبة. ملاحظة: تعيين هذا التعديل إلى True واستخدام هذه الوظائف
    في المركبات يمكن أن يكون بطيئًا جدًا.
    الافتراضي: False

en: Change the programs that are run when opening files/URLs
ar: تغيير البرامج التي يتم تشغيلها عند فتح الملفات/عناوين URL

en: By default, calibre passes URLs to the operating system to open using
    whatever default programs are configured there. Here you can override
    that by specifying the program to use, per URL type. For local files,
    the type is "file" and for web links it is "http*". For example:
    openers_by_scheme = { "http*": "firefox %u" } will make calibre run Firefox
    for https://whatever URLs. %u is replaced by the URL to be opened. The scheme
    takes a glob pattern allowing a single entry to match multiple URL types.
ar: افتراضيًا، يقوم calibre بتمرير عناوين URL إلى نظام التشغيل لفتحها باستخدام
    أي برامج افتراضية تم تكوينها هناك. هنا يمكنك تجاوز ذلك
    عن طريق تحديد البرنامج المراد استخدامه، لكل نوع URL. للملفات المحلية،
    النوع هو "file" ولروابط الويب هو "http*". على سبيل المثال:
    openers_by_scheme = { "http*": "firefox %u" } سيجعل calibre يشغل Firefox
    لعناوين URL https://whatever. يتم استبدال %u بعنوان URL المراد فتحه. يأخذ المخطط
    نمط glob يسمح لإدخال واحد بمطابقة أنواع URL متعددة.

en: Set the first day of the week for calendar popups
ar: حدد أول يوم في الأسبوع للنوافذ المنبثقة للتقويم

en: It must be one of the values Default, Sunday, Monday, Tuesday, Wednesday,
    Thursday, Friday, or Saturday, all in English, spelled exactly as shown.
ar: يجب أن تكون إحدى القيم Default، Sunday، Monday، Tuesday، Wednesday،
    Thursday، Friday، أو Saturday، جميعها باللغة الإنجليزية، مكتوبة تمامًا كما هو موضح.

en: East Asian language to use for transliteration
ar: لغة شرق آسيوية لاستخدامها في التحويل الصوتي

en: Setting this tweak will make calibre use the specified language as the "base"
    language when transliterating East Asian languages to English. This might be
    useful if you run calibre in English but want text transliterated to
    Japanese instead of Chinese. The valid values are:
    'ja' for Japanese
    'kr' for Korean
    'vn' for Vietnamese
    'zh' for Chinese
    Any other value will use the language set in calibre preferences as the base
    language. A base language other than those in the above list causes transliteration
    with a base language of Chinese.
    Example: east_asian_base_language = 'ja'
ar: سيؤدي تعيين هذا التعديل إلى جعل calibre يستخدم اللغة المحددة كلغة "أساسية"
    عند تحويل لغات شرق آسيا إلى الإنجليزية. قد يكون هذا مفيدًا إذا كنت تشغل
    calibre باللغة الإنجليزية ولكنك تريد تحويل النص إلى
    اليابانية بدلاً من الصينية. القيم الصالحة هي:
    'ja' لليابانية
    'kr' للكورية
    'vn' للفيتنامية
    'zh' للصينية
    أي قيمة أخرى ستستخدم اللغة المحددة في تفضيلات calibre كلغة أساسية.
    اللغة الأساسية بخلاف تلك الموجودة في القائمة أعلاه تسبب التحويل الصوتي
    بلغة أساسية صينية.
    مثال: east_asian_base_language = 'ja'
