calibre - en to bg translation catalogue (8015 entries)

en: Start
bg: Начало

en: Support calibre
bg: Подкрепи Calibre

en: Contribute to support calibre development
bg: Принос за подпомагане развитието на calibre

en: page
bg: страница

en: [options]
bg: Общи настройки

en:  seconds
bg:  секунди

en: Automatic
bg: Автоматично

en: &Change
bg: &Промяна

en: Price
bg: Цена

en: no
bg: не

en: yes
bg: да

en: Newest
bg: Най-нови

en: Name
bg: Име

en: Medium
bg: Среден

en: High
bg: Висок

en: Low
bg: Нисък

en: {} Portable
bg: {} Портативен

en: Recycle Bin
bg: Кошче

en: Trash
bg: Боклук

en: Does absolutely nothing
bg: Не прави абсолютно нищо

en: Unknown
bg: Неизвестно

en: Base
bg: Основен

en: Customize
bg: Персонализиране

en: Cannot configure
bg: Не може да се конфигурира

en: File type
bg: Тип на файла

en: Metadata reader
bg: Четене на метаданни

en: Metadata writer
bg: Запис на метаданни

en: Catalog generator
bg: Генериране на каталог

en: User interface action
bg: Действия от потребителския интерфейс

en: Preferences
bg: Предпочитания

en: Store
bg: Съхраняване

en: An e-book store.
bg: Магазин за е-книги.

en: Edit book tool
bg: Инструмент за редактиране на книга

en: Library closed
bg: Библиотеката затворена

en: Create a PMLZ archive containing the PML file and all images in the folder pmlname_img or images. This plugin is run every time you add a PML file to the library.
bg: Създаване на PMLZ архив, съдържащ PML файла и всички изображения в папката pmlname_img или изображения. Този плъгин се изпълнява всеки път, когато добавите PML файл към библиотеката.

en: Create a TXTZ archive when a TXT file is imported containing Markdown or Textile references to images. The referenced images as well as the TXT file are added to the archive.
bg: Създаване на TXTZ архив когато TXT файл е внесъл съдържащи Markdown или Textile справки към снимки. Съответните изображения както и TXT файлове се добавят към архива.

en: Extract cover from comic files
bg: Извлича корица от comic файлове

en: Read metadata from %s files
bg: Чете  метаданни от %s файлове

en: Read metadata from e-books in RAR archives
bg: Чете метаданни от е-книги в RAR архиви

en: Read metadata from e-books in ZIP archives
bg: Чете метаданни от е-книги в ZIP архиви

en: Enter {0} below to have the EPUB metadata writer plugin not add cover images to EPUB files that have no existing cover image.
bg: Натиснете {0} долу за да накарате плъгина за писане на EPUB метаданни да не добавя корици към EPUB файловете, които нямат съществуваща корица

en: Set metadata in %s files
bg: Влага метаданни в %s файлове

en: Set metadata from %s files
bg: Влага метаданни от %s файлове

en: Add books to calibre or the connected device
bg: Добави книги в calibre или към свързано устройство

en: Fetch annotations from a connected Kindle (experimental)
bg: Извлечи анотации от свързано Kindle устройство (експериментално)

en: Generate a catalog of the books in your calibre library
bg: Генерирай каталог от книгите в calibre библиотеката

en: Convert books to various e-book formats
bg: Конвертирай книги в различни формати

en: Fine tune your e-books
bg: Финна настройка на е-книги

en: Browse highlights and bookmarks from all books in the library
bg: Разгледайте акценти и отметки от всички книги в библиотеката

en: Browse notes for authors, tags, etc. in the library
bg: Преглеждайте бележки за автори, тагове и т.н. в библиотеката

en: Search the full text of all books in the calibre library
bg: Търсене в пълния текст на всички книги в библиотеката на calibre

en: Edit the Table of Contents in your books
bg: Редактирай съдържанието на книгите

en: Delete books from your calibre library or connected device
bg: Изтрийте книги от calibre библиотеката или от свързано устройство

en: Embed updated metadata into the actual book files in your calibre library
bg: Поставете обновените мета данни в съществуващи книги във вашата calibre библиотека

en: Edit the metadata of books in your calibre library
bg: Редактира мета данните на книгите във вашата calibre библиотека

en: Read books in your calibre library
bg: Четете книги от вашата calibre библиотека

en: Download news from the internet in e-book form
bg: Заредете новини от Интернет като електронна книга

en: Show a list of related books quickly
bg: Покажи списък на сродните книги бързо

en: Filter/transform the tags for books in the library
bg: Филтриране/трансформиране на таговете на книги в библиотеката

en: Transform the authors for books in the library
bg: Трансформиране на авторите за книги в библиотеката

en: Show an editor for testing templates
bg: Покажи редактор за тестови шаблони

en: Show a dialog for creating and managing template functions and stored templates
bg: Показване на диалог за създаване и управление на функции на шаблони и съхранени шаблони

en: Export books from your calibre library to the hard disk
bg: Експортира книги от вашата calibre библиотека на твърдия диск

en: Show Book details in a separate popup
bg: Покажи детайли за книгата в отделен изскачащ прозорец

en: Restart calibre
bg: Рестарт на calibre

en: Open the folder that contains the book files in your calibre library
bg: Отвори папката, съдържаща файловете на книгите във calibre библиотеката

en: Auto scroll through the list of books
bg: Автопревъртане през списъка с книги

en: Send books to the connected device
bg: Изпрати книги към свързаното устройство

en: Send books via email or the web. Also connect to folders on your computer as if they are devices
bg: Изпращане на книги по имейл или веб. Също така се свържете с папки на компютъра като - ако са устройства

en: Browse the calibre User Manual
bg: Преглед на ръководството за потребителя

en: Customize calibre
bg: Персонализирай calibre

en: Easily find books similar to the currently selected one
bg: Намерете лесно книги, подобни на по настоящем избраната

en: Switch between different calibre libraries and perform maintenance on them
bg: Премини между различите calibre библиотеки и извършете поддръжка

en: Copy books from the device to your calibre library
bg: Копиране на книги от устройството във Вашата calibre библиотека

en: Edit the collections in which books are placed on your device
bg: Редактирайте колекциите, в които са включени книгите от вашето устройство

en: Match book on the devices to books in the library
bg: Сравняване на книги на устройствата с книги в библиотеката

en: Show the book in the calibre library that matches this book
bg: Показване на книгата в calibre библиотеката, която съвпада на тази книга

en: Copy a book from one calibre library to another
bg: Копирайте книга от една calibre библиотека в друга

en: Edit e-books in the EPUB or AZW3 formats
bg: Редактиране на книги в EPUB или AZW3 формат

en: Make small changes to EPUB or HTMLZ files in your calibre library
bg: Направи малки промени в EPUB или HTMLZ файлове във вашата calibre библиотека

en: Find the next or previous match when searching in your calibre library in highlight mode
bg: Намерете следващото или предишното съвпадение при търсене във вашата calibre библиотека в режим на подчертаване

en: Choose a random book from your calibre library
bg: Избира произволна книга от вашата calibre библиотека

en: Sort the list of books
bg: Подреждане на списъка с книги

en: Temporarily mark books
bg: Временно избиране на книги

en: Manage tag browser categories
bg: Управление на категории на браузър-етикети

en: Show a menu of saved searches
bg: Покажи меню със запазени търсения

en: Show a menu of actions to change calibre's layout
bg: Показване на меню за промяна на оформлението

en: Open the context menu for the column
bg: Отваряне на контекстното меню за колоната

en: Change the current Virtual library
bg: Промяна на текущата Виртуална библиотека

en: Search for books from different book sellers
bg: Търсете книги от различни търговци

en: Get new calibre plugins or update your existing ones
bg: Свалете нови плъгини за calibre или обновете съществуващите

en: Look & feel
bg: Външен вид

en: Interface
bg: Интерфейс

en: Adjust the look and feel of the calibre interface to suit your tastes
bg: Настройте външния вид на calibre според вашите предпочитания

en: Behavior
bg: Поведение

en: Change the way calibre behaves
bg: Настройте начина по който се държи calibre

en: Add your own columns
bg: Добавяне на собствени колони

en: Add/remove your own columns to the calibre book list
bg: Добавете/премахнете свои собствени колони в списъка с книги на calibre

en: Toolbars & menus
bg: Ленти-инструменти и менюта

en: Customize the toolbars and context menus, changing which actions are available in each
bg: Персонализирайте лентите с инструменти и контекстните менюта, избирайки кои действия да бъдат на разположение в тях

en: Searching
bg: Търсене...

en: Customize the way searching for books works in calibre
bg: Персонализиране на начина, по който търсенето за книги работи в calibre

en: Input options
bg: Настройки за въвеждане

en: Conversion
bg: Конвертиране

en: Set conversion options specific to each input format
bg: Задайте опции за конвертиране, специфични за всеки входен формат

en: Common options
bg: Общи настройки

en: Set conversion options common to all formats
bg: Задайте опции за конвертиране, общи за всички формати

en: Output options
bg: Настройки за изходни формати

en: Set conversion options specific to each output format
bg: Избор на специфични настройки за конвертиране за всеки файлов формат за експортиране

en: Adding books
bg: Добавяне на книги

en: Import/export
bg: Импорт/експорт

en: Control how calibre reads metadata from files when adding books
bg: Управление на това как calibre чете метаданни от файлове при добавяне на книги

en: Saving books to disk
bg: Записване книги на диск

en: Control how calibre exports files from its database to disk when using Save to disk
bg: Определя как calibre експортира файлове от неговата база данни към диск, когато използвате Запиши на диск

en: Sending books to devices
bg: Качване на книги към устройства

en: Control how calibre transfers files to your e-book reader
bg: Управлявай как calibre прехвърля файлове във вашия четец на е-книги

en: Metadata plugboards
bg: Полета за поставяне на метаданни

en: Change metadata fields before saving/sending
bg: С промяна на полетата с метаданни преди запис/изпращане

en: Template functions
bg: Шаблонни функции

en: Advanced
bg: Разширени

en: Create your own template functions
bg: Създаване на потребителски шаблонни функции

en: Sharing books by email
bg: Споделяне на книги по е-поща

en: Sharing
bg: Споделяне

en: Setup sharing of books via email. Can be used for automatic sending of downloaded news to your devices
bg: Избор на настройки за споделяне на книги по е-поща. Може да бъде използвано за автоматично изпращане на изтеглени новини към Вашите устройства.

en: Sharing over the net
bg: Споделяне през интернет

en: Setup the calibre Content server which will give you access to your calibre library from anywhere, on any device, over the internet
bg: Настройки за сървър със съдържание за calibre, който ще ви даде достъп до вашата библиотека от calibre навсякъде на всяко устройство, с достъп до Интернет.

en: Metadata download
bg: Сваляне на метаданни

en: Control how calibre downloads e-book metadata from the net
bg: Управление как calibre изтегля метаданни за е-книги от Интернет

en: Ignored devices
bg: Игнорирани устройства

en: Control which devices calibre will ignore when they are connected to the computer.
bg: Контролирай кои устройства calibre ще игнорира, когато са свързани към компютъра

en: Plugins
bg: Плъгини

en: Add/remove/customize various bits of calibre functionality
bg: Добавяне/премахване/настройване на различни части от функциите на Calibre

en: Tweaks
bg: Подобрения

en: Fine tune how calibre behaves in various contexts
bg: Финна настройка как calibre действа в различни контексти

en: Shortcuts
bg: Бързи клавиши

en: Customize the keyboard shortcuts used by calibre
bg: Персонализирайте клавишните комбинации за бърз достъп, използвани от calibre

en: Miscellaneous
bg: Разни

en: Miscellaneous advanced configuration
bg: Разнообразни разширени настройки за конфигурация

en: Options specific to the output format.
bg: Опции специфични за изходния формат

en: Options specific to the input format.
bg: Опции специфични за входния формат

en: Conversion input
bg: Входен формат за конвертиране

en: Specify the character encoding of the input document. If set this option will override any encoding declared by the document itself. Particularly useful for documents that do not declare an encoding or that have erroneous encoding declarations.
bg: Определете кодирането на входящия документ. Ако е указана, тази опция отменя кодирането, декларирано в самия документ. Особено полезна за документи, които не указват кодиране или имат неправилни декларации за кодиране.

en: Conversion output
bg: Изходен формат за конвертиране

en: If specified, the output plugin will try to create output that is as human readable as possible. May not have any effect for some output plugins.
bg: Ако е указано, "output" плъгина ще се опита да създаде резултат който е максимално разбираем за четене. Може да не работи за някои "output" плъгини.

en: Convert e-books to the %s format
bg: Конвертирай електронни книги в %s формат

en: Input profile
bg: Входящ профил

en: This profile tries to provide sane defaults and is useful if you know nothing about the input document.
bg: Този профил се опитва да създаде разираеми резултати и е използваем ако не знаеш нищо за входящия документ.

en: This profile is intended for the SONY PRS line. The 500/505/600/700 etc.
bg: Този профил е предназначен за SONY PRS линия (500/505/600/700 и др.)

en: This profile is intended for the SONY PRS 300.
bg: Този профил е предназначен за SONY PRS 300.

en: This profile is intended for the SONY PRS-900.
bg: Този профил е предназначен за SONY PRS-900.

en: This profile is intended for the Microsoft Reader.
bg: Този профил е предназначен за Microsoft Reader.

en: This profile is intended for the Mobipocket books.
bg: Този профил е предназначен за Mobipocket книги

en: This profile is intended for the Hanlin V3 and its clones.
bg: Този профил е предназначен за Hanlin V3

en: This profile is intended for the Hanlin V5 and its clones.
bg: Този профил е предназначен за Hanlin V5

en: This profile is intended for the Cybook G3.
bg: Този профил е предназначен за Cybook G3.

en: This profile is intended for the Cybook Opus.
bg: Този профил е предназначен за Cybook Opus.

en: This profile is intended for the Amazon Kindle.
bg: Този профил е предназначен за Amazon Kindle.

en: This profile is intended for the Irex Illiad.
bg: Този профил е предназначен за Irex Illiad.

en: This profile is intended for the IRex Digital Reader 1000.
bg: Този профил е предназначен за IRex Digital Reader 1000.

en: This profile is intended for the IRex Digital Reader 800.
bg: Този профил е предназначен за IRex Digital Reader 800.

en: This profile is intended for the B&N Nook.
bg: Този профил е предназначен за B&N Nook.

en: Output profile
bg: Изходящ профил

en: This profile tries to provide sane defaults and is useful if you want to produce a document intended to be read at a computer or on a range of devices.
bg: Този профил се опитва да създаде разбираеми резултати и е използваем когато се опитваш да създадеш документ, който ще бъде използван от компютър или друго устройство.

en: Intended for the iPad and similar devices with a resolution of 768x1024
bg: Предназначен(и) за iPad и подобни устройства с резолюция от 768x1024 px

en: Intended for the iPad 3 and similar devices with a resolution of 1536x2048
bg: Предназначен за iPad 3 или подобни устройства с резолюция 1536x2048

en: Tablet
bg: Таблет

en: Intended for generic tablet devices, does no resizing of images
bg: Предназначен(и) за стандартни таблетни устройства, не преоразмерява изображения

en: Intended for the Samsung Galaxy and similar tablet devices with a resolution of 600x1280
bg: Предназначен за Samsung Galaxy и подобни таблети с резолюция 600x1280

en: Intended for the Nook HD+ and similar tablet devices with a resolution of 1280x1920
bg: Предназначен за Nook HD+ и подобни таблет устройства с резолюция 1280x1920

en: This profile is intended for the Kobo Reader.
bg: Този профил е предназначен за Kobo Reader.

en: This profile is intended for the SONY PRS-300.
bg: Този профил е предназначен за SONY PRS-300.

en: This profile is intended for the SONY PRS-T3.
bg: Този профил е предназначен за SONY PRS-T3

en: Generic e-ink
bg: Генерично е-ink

en: Suitable for use with any e-ink device
bg: Подходящ за употреба с всевъзможни е-мастилени устройства

en: Generic e-ink large
bg: Генерично е-ink голям

en: Suitable for use with any large screen e-ink device
bg: Подходящ за употреба с всевъзможни е-мастилени устройства с голям екран

en: Generic e-ink HD
bg: Генерично е-ink HD

en: Suitable for use with any modern high resolution e-ink device
bg: Подходящ за употреба с всяко е-ink устройство с висока резолюция

en: This profile is intended for the 5-inch JetBook.
bg: Този профил е предназначен за 5-inch JetBook.

en: This profile is intended for the SONY PRS line. The 500/505/700 etc, in landscape mode. Mainly useful for comics.
bg: Този профил е предназначен за SONY PRS линия продукти. Модел 500/505/700 и т.н., landscape формат. Основно използван за комикси.

en: This profile is intended for the Amazon Kindle DX.
bg: Този профил е предназначен за Amazon Kindle DX.

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Paperwhite 1 and 2
bg: Този профил е предназначен за Amazon Kindle Paperwhite 1 и 2

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Voyage
bg: Този профил е предназначен за Amazon Kindle Voyage

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Paperwhite 3 and above
bg: Този профил е предназначен за Amazon Kindle Paperwhite 3 и по-нови

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Oasis 2017, Paperwhite 2021 and above
bg: Този профил е предназначен за Amazon Kindle Oasis 2017, Paperwhite 2021 и нагоре

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Scribe 2022 and above
bg: Този профил е предназначен за Amazon Kindle Scribe 2022 и по-нова версия

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Fire.
bg: Този профил е предназначен за Amazon Kindle Fire

en: This profile is intended for the B&N Nook Color.
bg: Този профил е предназначен за B&N Nook Color.

en: This profile is intended for the PocketBook Pro 900 series of devices.
bg: Този профил е предназначен за серията устройства PocketBook Pro 900

en: This profile is intended for the PocketBook Pro 912 series of devices.
bg: Този профил е предназначен за устройства PocketBook Pro 912 series.

en: This profile is intended for the PocketBook Lux (1-5) and Basic 4 series of devices.
bg: Този профил е предназначен за серията PocketBook Lux (1-5) и Basic 4 series устройства.

en: This profile is intended for the PocketBook HD Touch (1-3) series of devices.
bg: Този профил е предназначен за серията PocketBook HD Touch (1-3) устройства.

en: This profile is intended for the PocketBook Inkpad 3 and X series of devices.
bg: Този профил е предназначен за серията PocketBook Inkpad 3 и X устройства.

en: Installed plugins
bg: Инсталирани плъгини

en: Mapping for filetype plugins
bg: Картиране на плъгини за тип файл

en: Local plugin customization
bg: Настройка на локалните плъгини

en: Disabled plugins
bg: Изключени плъгини

en: Enabled plugins
bg: Включени плъгини

en: Initialization of plugin %s failed with traceback:
bg: Инициализацията на плъгин %s не беше изпълнена, с проследяване:

en:     %prog options
    
        Customize calibre by loading external plugins.
bg:     %prog options
    
        Персонализиране на calibre, чрез зареждане на външни плъгини.

en: Add a plugin by specifying the path to the ZIP file containing it.
bg: Добавете плъгин чрез определяне на пътя до zip файла, който го съдържа.

en: For plugin developers: Path to the folder where you are developing the plugin. This command will automatically zip up the plugin and update it in calibre.
bg: За разработчици на плъгини: Път до папката, където разработвате плъгин. Тази команда автоматично ще компресира в (zip) плъгина и ще гò актуализира в calibre.

en: Remove a custom plugin by name. Has no effect on builtin plugins
bg: Премахни персонализирано име на разширението. Няма ефект върху вградените разширения

en: List all installed plugins
bg: Списък на всички инсталирани плъгини

en: Enable the named plugin
bg: Активиране на избрания плъгин

en: Disable the named plugin
bg: Деактивиране на избрания плъгин

en: Catalog
bg: Каталог

en: News
bg: Новини

en: Path to library ({0}) too long. It must be less than {1} characters.
bg: Път до библиотека ({0}) е твърде дълъг. Трябва да е по-малко от {1} знаци.

en: Path to library too long. It must be less than %d characters.
bg: Път до библиотеката е твърде дълъг. Той трябва да е по-малък от %d знака.

en: restored preference
bg: възстановено предпочитание

en: creating custom column
bg: създаване на потребителска колона

en: No label was provided
bg: Не е предоставен надпис

en: The label must contain only lower case letters, digits and underscores, and start with a letter
bg: Надписът трябва да се състои само от малки букви, цифри и подчертаване, и трябва да започва с буква

en: Dumping database to SQL
bg: Експорт на база данни в SQL формат

en: Restoring database from SQL
bg: Импорт на база данни от SQL формат

en: Completed
bg: Завършено

en: Saved searches
bg: Запазени търсения

en: Yes
bg: Да

en: Recursion detected while processing Virtual library "%s"
bg: Открита е рекурсия при обработка на виртуална библиотека "%s"

en: [Error in Virtual library {0}: {1}]
bg: [Грешка във виртуалната библиотека {0}: {1}]

en: Could not open the file: "{}". It is already opened in the following programs:
bg: Файлът не може да се отвори: „{}“. Вече е отворен в следните програми:

en: Cover for %s
bg: Корица за %s

en: {0} format for {1}
bg: {0} формат за {1}

en: Extra file {0} for book {1}
bg: Допълнителен файл {0} за книга {1}

en: Added book ids: %s
bg: Добавени идентификатори на книги: %s

en: The following books were not added as they already exist in the database (see --duplicates option or --automerge option):
bg: Следните книги не бяха добавени, тъй като вече съществуват в базата данни (виж --дубликати опция или --автообедини опция):

en: Merged book ids: %s
bg: Обединени книжни ids: %s

en: %prog add [options] file1 file2 file3 ...
    
    Add the specified files as books to the database. You can also specify folders, see
    the folder related options below.
bg: %prog добавяне [опции] файл1 файл2 файл3 ...
    
    Добавете посочените файлове като книги в базата данни. Може също да зададете папки, вижте
    свързаните с папката опции по-долу.

en: Add books to database even if they already exist. Comparison is done based on book titles and authors. Note that the {} option takes precedence.
bg: Добави книги към БД, дори ако вече ги има. Сравнението е въз основа върху заглавия и автори. Забележка, че опцията {} има предимство.

en: If books with similar titles and authors are found, merge the incoming formats (files) automatically into existing book records. A value of "ignore" means duplicate formats are discarded. A value of "overwrite" means duplicate formats in the library are overwritten with the newly added files. A value of "new_record" means duplicate formats are placed into a new book record.
bg: Ако се намерят книги с подобни заглавия и автори, слейте входящите формати (файлове) автоматично в съществуващи записи на книги. Стойност на "игнорирай" означава, че дублирани формати се изхвърлят. Стойност на "презапис" означава, че дублирани формати в библиотеката се презаписват с новодобавените файлове. Стойност от "нов_запис" означава, че дублирани формати са поставени в нов запис на книга.

en: Add an empty book (a book with no formats)
bg: Добави празна книга (книга без форматиране)

en: Set the title of the added book(s)
bg: Задай заглавия на добавените книга(-и)

en: Set the authors of the added book(s)
bg: Задай автора на добавените книга(-и)

en: Set the ISBN of the added book(s)
bg: Задай ISBN номера на добавените книга(-и)

en: Set the identifiers for this book, e.g. -I asin:XXX -I isbn:YYY
bg: Задайте идентификаторите за тази книга, например -I asin:XXX -I isbn:YYY

en: Set the tags of the added book(s)
bg: Задай етикетите на добавените книга(-и)

en: Set the series of the added book(s)
bg: Задай поредицата на добавените книга(-и)

en: Set the series number of the added book(s)
bg: Задай номер на поредица на добавените книга(-и)

en: Path to the cover to use for the added book
bg: Път към корицата, която да се използва за добавената книга

en: A comma separated list of languages (best to use ISO639 language codes, though some language names may also be recognized)
bg: Списък със езици, разделени със запетаи (най-добре да използвате езикови кодове ISO639, макар че някои имена на езици също могат да бъдат разпознати)

en: ADDING FROM FOLDERS
bg: ДОБАВЯНЕ ОТ ПАПКИ

en: Options to control the adding of books from folders. By default only files that have extensions of known e-book file types are added.
bg: Опции за контрол на добавянето на книги от папки. По подразбиране само файлове които имат разширения на известни типове файлове на е-книга се добавят.

en: Assume that each folder has only a single logical book and that all files in it are different e-book formats of that book
bg: Да предположим, че всяка папка има само една логическа книга и че всички файлове в папката са различни формати на е-книги на тази книга

en: Process folders recursively
bg: Рекурсивна обработка на папки

en: GLOB PATTERN
bg: GLOB ШАБЛОН

en: A filename (glob) pattern, files matching this pattern will be ignored when scanning folders for files. Can be specified multiple times for multiple patterns. For example: *.pdf will ignore all PDF files
bg: Шаблон за файл-имена (glob), файлове, отговарящи на този модел, ще бъдат игнорирани, при сканиране на папки за файлове. Може да се зададе няколко пъти за няколко шаблона. Например: *.pdf ще игнорира всички PDF файлове

en: A filename (glob) pattern, files matching this pattern will be added when scanning folders for files, even if they are not of a known e-book file type. Can be specified multiple times for multiple patterns.
bg: Шаблон на файл-име (glob), файлове, отговарящи на този шаблон, ще бъдат добавени, при сканиране на папки за файлове, дори ако те не са на известен тип файл за е-книга. Може да се посочи няколко пъти за няколко шаблона.

en: You must specify at least one file to add
bg: Трябва да зададете поне един файл, който да бъде добавен

en: %prog add_custom_column [options] label name datatype
    
    Create a custom column. label is the machine friendly name of the column. Should
    not contain spaces or colons. name is the human friendly name of the column.
    datatype is one of: {0}
bg: %prog add_custom_column [options] тип данни за име на етикет
    
    Създаване на персонализирана колона. Етикет е машинното приятелско име на колоната. Трябва
    да не съдържа интервали или двоеточие. Име е човешкото приятелско име на колоната.
    типът данни е един от: {0}

en: This column stores tag like data (i.e. multiple comma separated values). Only applies if datatype is text.
bg: Тази колона съхранява етикет като данни (т.е. множество стойности, разделени със запетаи). Важи само ако типът на данните е текст.

en: A dictionary of options to customize how the data in this column will be interpreted. This is a JSON  string. For enumeration columns, use --display="{\"enum_values\":[\"val1\", \"val2\"]}"
    There are many options that can go into the display variable.The options by column type are:
    composite: composite_template, composite_sort, make_category,contains_html, use_decorations
    datetime: date_format
    enumeration: enum_values, enum_colors, use_decorations
    int, float: number_format
    text: is_names, use_decorations
    
    The best way to find legal combinations is to create a custom column of the appropriate type in the GUI then look at the backup OPF for a book (ensure that a new OPF has been created since the column was added). You will see the JSON for the "display" for the new column in the OPF.
bg: Речник с опции за персонализиране на начина, по който данните в тази колона ще бъдат интерпретирани. Това е JSON низ. За колони за изброяване използвайте --display="{\"enum_values\":[\"val1\", \"val2\"]}"
    Има много опции, които могат да отидат в променливата на дисплея. Опциите по тип колона са:
    съставен: composite_template, composite_sort, make_category,contains_html, use_decorations
    време-дата: date_format
    изброяване: enum_values, enum_colors, use_decorations
    int, float: number_format
    text: is_names, use_decorations
    
    Най-добрият начин да намерите легални комбинации е да създадете персонализирана колона от подходящ тип в GUI след това да разгледате резервния OPF за книга (гарантирайте, че след добавянето на колоната е създаден нов OPF). Ще видите JSON за "дисплея" за новата колона в OPF.

en: You must specify label, name and datatype
bg: Трябва да зададете етикет, име и тип

en: %prog add_format [options] id ebook_file
    
    Add the e-book in ebook_file to the available formats for the logical book identified by id. You can get id by using the search command. If the format already exists, it is replaced, unless the do not replace option is specified.
bg: %prog add_format [options] id ebook_file
    
    Добавете е-книга в ebook_file към наличните формати за логическата книга, идентифицирана чрез ID. Може да получите ID с помощта на командата за търсене. Ако форматът вече съществува, той се заменя, освен ако опцията - не замествай, е зададена.

en: Do not replace the format if it already exists
bg: Не подменяй форматирането, ако е налично такова

en: You must specify an id and an e-book file
bg: Трябва да зададете идентификатор и файл на е-книга

en: e-book file must have an extension
bg: Файлът на е-книга трябва да им разширение

en: A %(fmt)s file already exists for book: %(id)d, not replacing
bg: Файлът %(fmt)s, вече съществува за книга: %(id)d, няма заместване

en: %prog backup_metadata [options]
    
    Backup the metadata stored in the database into individual OPF files in each
    books folder. This normally happens automatically, but you can run this
    command to force re-generation of the OPF files, with the --all option.
    
    Note that there is normally no need to do this, as the OPF files are backed up
    automatically, every time metadata is changed.
bg: %prog backup_metadata [options]
    
    Архивиране на метаданните, съхранени в базата данни в отделни OPF файлове във всяка
    папка с книги. Това обикновено се случва автоматично, но може да стартирате тази
    команда за принудително повторно генериране на файловете OPF, с опцията --всички.
    
    Имайте предвид, че обикновено няма нужда да правите това, тъй като OPF файловете се архивират
    автоматично, всеки път, когато метаданните се променят.

en: Normally, this command only operates on books that have out of date OPF files. This option makes it operate on all books.
bg: Обикновено тази команда работи само на книги, които имат извън датата OPF файлове. Тази опция я кара да работи на всички книги.

en: {} OPTIONS
bg: {} ОПЦИИ

en: %prog catalog /path/to/destination.(csv|epub|mobi|xml...) [options]
    
    Export a catalog in format specified by path/to/destination extension.
    Options control how entries are displayed in the generated catalog output.
    Note that different catalog formats support different sets of options. To
    see the different options, specify the name of the output file and then the
    {} option.
bg: %prog каталог /път/към/дестинация.(csv|epub|mobi|xml...) [options]
    
    Експорт на каталог във формат, зададен по разширение път/към/дестинация.
    Опциите контролират начина за показване на записите в генерирания изход на каталога.
    Имайте предвид, че различните формати на каталога поддържат различни набори от опции. За да
    видите различните опции, задайте името на изходния файл и след това
    {} опцията.

en: Comma-separated list of database IDs to catalog.
    If declared, --search is ignored.
    Default: all
bg: Разделен със запетаи списък с идентификатори на бази данни към каталог.
    Ако бъде обявено, --търсене се игнорира.
    По подразбиране: всички

en: Filter the results by the search query. For the format of the search query, please see the search-related documentation in the User Manual.
    Default: no filtering
bg: Филтрирайте резултатите по заявката за търсене. За формата на заявката за търсене, моля, вижте документацията, свързана с търсенето, в Ръководството за потребителя.
    По подразбиране: без филтриране

en: Show detailed output information. Useful for debugging
bg: Показване на подробна изходна информация. Полезно за отстраняване на грешки

en: You must specify a catalog output file
bg: Трябва да зададете каталожен изходящ файл

en: Cannot generate a catalog in the {} format
bg: Не може да се генерира каталог в  {} формат

en: %prog check_library [options]
    
    Perform some checks on the filesystem representing a library. Reports are {0}
bg: %prog check_library [options]
    
    Извършете някои проверки на файловата система, представляваща библиотека. Отчетите са {0}

en: Output in CSV
bg: Изход в CSV

en: Comma-separated list of reports.
    Default: all
bg: Разделен със запетаи списък на отчетите.
    По подразбиране: всички

en: Comma-separated list of extensions to ignore.
    Default: all
bg: Разделен със запетаи списък с разширения за игнориране.
    По подразбиране: всички

en: Comma-separated list of names to ignore.
    Default: all
bg: Разделен със запетаи списък с имена, които да се игнорират.
    По подразбиране: всички

en: Vacuum the full text search database. This can be very slow and memory intensive, depending on the size of the database.
bg: Вакуумирайте базата данни за търсене в пълен текст. Това може да е много бавно и интензивно за паметта, в зависимост от размера на базата данни.

en: Unknown report check
bg: Проверка на неизвестен отчет

en: Vacuuming database...
bg: Вакуумна база данни...

en: %prog clone path/to/new/library
    
    Create a clone of the current library. This creates a new, empty library that has all the
    same custom columns, Virtual libraries and other settings as the current library.
    
    The cloned library will contain no books. If you want to create a full duplicate, including
    all books, then simply use your filesystem tools to copy the library folder.
bg: %prog клонинг път/към/нова/библиотека
    
    Създаван клонинг на текущата библиотека. Това създава нова, празна библиотека, която има същите
    всички персонализирани колони, Виртуални библиотеки и други настройки като текущата библиотека.
    
    Клонираната библиотека няма да съдържа книги. Ако искате да създадете пълен дубликат, включително
    всички книги, просто използвайте инструментите за файлова система, за да копирате папката на библиотеката.

en: Error: You must specify the path to the cloned library
bg: Грешка: трябва да зададете пътя до клонираната библиотека

en: The location for the new library is the same as the current library
bg: Местоположението на новата библиотека е същото като това на настоящата

en: %s is not empty. You must choose an empty folder for the new library.
bg: %s не е празна. Трябва да изберете празна папка за новата библиотека.

en: %prog custom_columns [options]
    
    List available custom columns. Shows column labels and ids.
bg: %prog custom_columns [options]
    
    Списък с налични персонализирани колони. Показва етикети на колони и идентификатори.

en: Show details for each column.
bg: Покажи детайли за всяка колона

en: 
    %prog embed_metadata [options] book_id
    
    Update the metadata in the actual book files stored in the calibre library from
    the metadata in the calibre database.  Normally, metadata is updated only when
    exporting files from calibre, this command is useful if you want the files to
    be updated in place. Note that different file formats support different amounts
    of metadata. You can use the special value 'all' for book_id to update metadata
    in all books. You can also specify many book ids separated by spaces and id ranges
    separated by hyphens. For example: %prog embed_metadata 1 2 10-15 23
bg: 
    %prog embed_metadata [options] book_id
    
    Актуализиране на метаданните в актуалните файлове на книги, съхранени в calibre библиотеката от
    метаданните в calibre база данни.  Обикновено метаданните се актуализират само когато
    се експортират файлове от calibre, тази команда е полезна, ако искате файловете да
    бъдат актуализирани на място. Имайте предвид, че различните файлови формати поддържат различни суми
    на метаданни. Може да използвате специалната стойност 'всички' за book_id към актуализиране на метаданни
    във всички книги. Може също да зададете много идентификатори на книги, разделени с интервали и диапазони на идентификатори
    разделени с тирета. Например: %prog embed_metadata 1 2 10-15 23

en: Only update metadata in files of the specified format. Specify it multiple times for multiple formats. By default, all formats are updated.
bg: Актуализиране само на метаданни във файлове на посочения формат. Задайте гó няколко пъти за няколко формата. По подразбиране всички формати се актуализират.

en: Processed {0} ({1} of {2})
bg: Изпълняване на {0} ({1} от {2})

en: No book with id: {}
bg: Няма книга с идентификатор: {}

en: Export all books in database, ignoring the list of ids.
bg: Експортирай всички книги в базата данни, игнорирайки списъка от идентификатори.

en: Export books to the specified folder. Default is
bg: Експорт на книги в указаната папка. По подразб. е

en: Export all books into a single folder
bg: Експорт на всички книги в единична папка

en: Report progress
bg: Доклад за напредъка

en: Specifying this switch will turn this behavior off.
bg: Задаването на тази опция ще деактивира това действие.

en: You must specify some ids or the %s option
bg: Трябва да зададете някакъв идентификатор или опцията %s

en: Full text indexing is not enabled on this library
bg: Индексирането на пълния текст не е разрешено в тази библиотека

en: %prog fts_index [options] {enable}/{disable}/{status}/{reindex}
    
    Control the Full text search indexing process.
    
    {enable}
        Turns on FTS indexing for this library
    {disable}
        Turns off FTS indexing for this library
    {status}
        Shows the current indexing status
    {reindex}
        Can be used to re-index either particular books or
        the entire library. To re-index particular books
        specify the book ids as additional arguments after the
        {reindex} command. If no book ids are specified the
        entire library is re-indexed.
bg: %prog fts_index [options] {enable}/{disable}/{status}/{reindex}
    
    Контролирайте процеса на индексиране при търсене в пълен текст.
    
    {enable}
        Включва FTS индексирането за тази библиотека
    {disable}
        Изключва FTS индексирането за тази библиотека
    {status}
        Показва текущото състояние на индексиране
    {reindex}
        Може да се използва за повторно индексиране на определени книги или
        цялата библиотека. За повторно индексиране на определени книги
        посочете ИД на книгите като допълнителни аргументи след
        {reindex} команда. Ако не са посочени идентификатори на книги,
        цялата библиотека се индексира повторно.

en: Wait till all books are indexed, showing indexing progress periodically
bg: Изчакайте, докато всички книги бъдат индексирани, показвайки периодично напредъка на индексирането

en: The speed of indexing. Use fast for fast indexing using all your computers resources and slow for less resource intensive indexing. Note that the speed is reset to slow after every invocation.
bg: Скоростта на индексиране. Използвайте за бързо индексиране чрез всичките ви компютърни ресурси и бавно за по-малко ресурсоемко индексиране. Забележете, че скоростта се нулира, за да се забави след всяко извикване.

en: Error: You must specify the indexing action
bg: Грешка: Трябва да посочите действието за индексиране

en: FTS Indexing is enabled
bg: FTS индексирането е активирано

en: {0} of {1} books files indexed
bg: {0} от {1} индексирани файлове с книги

en: FTS Indexing is disabled
bg: FTS индексирането е деактивирано

en: FTS indexing has been enabled
bg: FTS индексирането е активирано

en: Re-indexing the entire library can take a long time. Are you sure?
bg: Повторното индексиране на цялата библиотека може да отнеме много време. Сигурни ли сте?

en: Type {} to proceed, anything else to abort
bg: Въведете {}, за да продължите, всичко друго, за да прекратите

en: Disabling indexing will mean that all books will have to be re-checked when re-enabling indexing. Are you sure?
bg: Деактивиране на индексирането ще означава, че всички книги ще трябва да бъдат проверени отново, при повторно активиране на индексирането. Сигурни ли сте?

en: FTS indexing has been disabled
bg: FTS индексирането е деактивирано

en: Waiting for FTS indexing to complete, press Ctrl-C to abort...
bg: Изчаква се FTS индексирането да завърши, натиснете Ctrl-C, за да прекъснете...

en: All books indexed!
bg: Всички книги са индексирани!

en: Full text searching is not enabled on this library. Use the calibredb fts_index enable --wait-until-complete command to enable it
bg: Търсенето на пълен текст не е активирано в тази библиотека. Използвайте calibredb fts_index enable --wait-until-complete команда, за да го активирате

en: {0} files out of {1} are not yet indexed, searching is disabled
bg: {0} файла от {1} все още не са индексирани, търсенето е деактивирано

en: %prog fts_search [options] search expression
    
    Do a full text search on the entire library or a subset of it.
bg: %prog fts_search [options] израз за търсене
    
    Извършете пълно текстово търсене в цялата библиотека или част от нея.

en: Include snippets of the text surrounding each match. Note that this makes searching much slower.
bg: Включете фрагменти от текста около всяко съвпадение. Имайте предвид, че това прави търсенето много по-бавно.

en: The marker used to indicate the start of a matched word inside a snippet
bg: Маркерът, използван за обозначаване на началото на съвпадаща дума във фрагмент

en: The marker used to indicate the end of a matched word inside a snippet
bg: Маркерът, използван за обозначаване на края на съвпадаща дума във фрагмент

en: Only match on exact words not related words. So correction will not match correcting.
bg: Съвпадение само на точни думи, несвързани думи. Така че корекцията няма да съвпада с коригирането.

en: Restrict the searched books, either using a search expression or ids. For example: ids:1,2,3 to restrict by ids or search:tag:foo to restrict to books having the tag foo.
bg: Ограничете търсените книги, като използвате израз за търсене или идентификатори. За пример: ids:1,2,3 за ограничаване по ИД или search:tag:foo за ограничаване до книги с етикет foo.

en: The format to output the search results in. Either "text" for plain text or "json" for JSON output.
bg: Форматът за извеждане на резултатите от търсенето. Или "text" за обикновен текст или "json" за JSON извеждане.

en: How much of the library must be indexed before searching is allowed, as a percentage. Defaults to 90
bg: Колко от библиотеката трябва да е индексирана, преди търсенето да бъде разрешено, като процент. По подразбиране е 90

en: {0} by {1}
bg: {0} от {1}

en: Error: You must specify the search expression
bg: Грешка: трябва да зададете определено търсене

en: No template specified
bg: Не е предоставен шаблон

en: Template not allowed
bg: Шаблонът не е разрешен

en: The use of templates is disallowed when connecting to remote servers for security reasons
bg: Използването на шаблони е забранено при свързване към отдалечени сървъри от съображения за сигурност

en: You must provide a template
bg: Трябва да предоставите шаблон

en: %prog list [options]
    
    List the books available in the calibre database.
bg: %prog списък [options]
    
    Списък на книгите, налични в calibre базата данни.

en: The fields to display when listing books in the database. Should be a comma separated list of fields.
    Available fields: %s
    Default: %%default. The special field "all" can be used to select all fields. In addition to the builtin fields above, custom fields are also available as *field_name, for example, for a custom field #rating, use the name: *rating
bg: Полетата, които да се показват при изброяване на книги в базата данни. Трябва да бъде списък на разделени със запетаи полета.
    Налични полета: %s
    По подразбиране: %%default. Специалното поле "всички" може да се използва за избор на всички полета. В допълнение към вградените полета по-горе, потребителски полета също са достъпни като *field_name, например за потребителско поле #rating използвайте името: *оценка

en: Sort results in ascending order
bg: Сортиране на резултатите възходящо

en: Filter the results by the search query. For the format of the search query, please see the search related documentation in the User Manual. Default is to do no filtering.
bg: Филтрирайте резултатите по заявката за търсене. За формата на заявката за търсене, моля, вижте свързаната с търсенето документация в Ръководството за потребителя. По подразбиране е да не се прави филтриране.

en: The maximum width of a single line in the output. Defaults to detecting screen size.
bg: Максималната ширина на един ред в изхода. По подразбиране е за откриване размер на екрана.

en: The string used to separate fields. Default is a space.
bg: Низът, използван за разделяне на полета. По подразбиране е интервал.

en: The prefix for all file paths. Default is the absolute path to the library folder.
bg: Префиксът за всички файлови пътища. По подразбиране е абсолютният път към папката на библиотеката.

en: The maximum number of results to display. Default: all
bg: Максималният брой резултати за показване. По подразбиране: всички

en: Generate output in JSON format, which is more suitable for machine parsing. Causes the line width and separator options to be ignored.
bg: Генерирайте изход във формат JSON, който е по-подходящ за машинен разбор. Води до игнориране ширината на ред и разделител опции.

en: Path to a file containing the template to run if "{}" is in the field list. Default: None
bg: Път до файл, съдържащ шаблона за изпълнение, ако "{}" е в списъка с полета. По подразбиране: Няма

en: Heading for the template column. Default: %default. This option is ignored if the option {} is set
bg: Заглавка за колоната на шаблона. По подразбиране: %default. Тази опция се игнорира, ако опцията {} е зададена

en: %prog list_categories [options]
    
    Produce a report of the category information in the database. The
    information is the equivalent of what is shown in the Tag browser.
bg: %prog list_categories [options]
    
    Изготвяне на отчет за информация на категорията в базата данни.
    Информацията е еквивалент на това, което е показано в Етикети браузъра.

en: Output only the number of items in a category instead of the counts per item within the category
bg: Изведете само броя на елементите в категория вместо преброявания за елемент в рамките на категорията

en: The type of CSV file to produce. Choices: {}
bg: Типът на CSV файл за производство. Избори: {}

en: Comma-separated list of category lookup names. Default: all
bg: Разделен със запетаи списък с имена на справки за категории. По подразбиране: всички

en: CATEGORY ITEMS
bg: ЕЛЕМЕНТИ НА КАТЕГОРИЯ

en: %prog remove ids
    
    Remove the books identified by ids from the database. ids should be a comma separated list of id numbers (you can get id numbers by using the search command). For example, 23,34,57-85 (when specifying a range, the last number in the range is not included).
bg: %prog премахване на ids
    
    Премахнете книгите, идентифицирани от ids, от базата данни. ids трябва да бъде списък от разделени със запетая id номера (може да получите id номера използвайки командата за търсене). Например 23,34,57-85 (при указване на диапазон, последното число в диапазона не е включено).

en: Do not use the {}
bg: Не използвай {}

en: You must specify at least one book to remove
bg: Трябва да зададете поне една книга, която да бъде изтрита

en: %prog remove_custom_column [options] label
    
    Remove the custom column identified by label. You can see available
    columns with the custom_columns command.
bg: %prog remove_custom_column [options] етикет
    
    Премахнете потребителската колона, идентифицирана по етикет. Може да видите налични
    колони с командата custom_columns.

en: Do not ask for confirmation
bg: Не изисквай потвърждение

en: You will lose all data in the column: %s. Are you sure (y/n)?
bg: Ще загубите данните в колона %s. Сигурни ли сте (д/н)?

en: No column named %s found. You must use column labels, not titles. Use calibredb custom_columns to get a list of labels.
bg: Не е открита колона с име %s. Трабва да използвате етикети, не заглавия. Използвайте calibredb custom_columns, за да получите списък с етикети.

en: Error: You must specify a column label
bg: Грешка: трябва да зададете етикет на колоната

en: 
    %prog remove_format [options] id fmt
    
    Remove the format fmt from the logical book identified by id. You can get id by using the search command. fmt should be a file extension like LRF or TXT or EPUB. If the logical book does not have fmt available, do nothing.
bg: 
    %prog remove_format [options] id fmt
    
    Премахнете формата fmt от логическата книга, идентифицирана с ID. Може да получите ID с помощта на командата за търсене. FMT трябва да бъде разширение на файла като LRF или TXT или EPUB. Ако логическата книга няма налична FMT, не правете нищо.

en: You must specify an id and a format
bg: Трябва да зададете идентификатор и формат

en: %prog restore_database [options]
    
    Restore this database from the metadata stored in OPF files in each
    folder of the calibre library. This is useful if your metadata.db file
    has been corrupted.
    
    WARNING: This command completely regenerates your database. You will lose
    all saved searches, user categories, plugboards, stored per-book conversion
    settings, and custom recipes. Restored metadata will only be as accurate as
    what is found in the OPF files.
bg: %prog restore_database [options]
    
    Възстановяване на тази база данни от метаданните, съхранени в OPF файлове във всяка
    папка на calibre библиотеката. Това е полезно, ако вашия metadata.db файл
    е повреден.
    
    ВНИМАНИЕ: Тази команда напълно регенерира вашата база данни. Ще загубите
    всички записани търсения, потребителски категории, контролни табла, съхранени настройки на конвертации
    за книга, и персонализирани рецепти. Възстановените метаданни ще бъдат само толкова точни, колкото
    това което се намира във OPF файловете.

en: Really do the recovery. The command will not run unless this option is specified.
bg: Наистина направете възстановяването. Командата няма да се изпълни, освен ако тази опция не е зададена.

en: You must provide the %s option to do a recovery
bg: Трябва да зададете опция %s, за да извършите възстановяването.

en: %prog saved_searches [options] (list|add|remove)
    
    Manage the saved searches stored in this database.
    If you try to add a query with a name that already exists, it will be
    replaced.
    
    Syntax for adding:
    
    %prog saved_searches add search_name search_expression
    
    Syntax for removing:
    
    %prog saved_searches remove search_name
bg: %prog saved_searches [options] (list|add|remove)
    
    Управление на записаните търсения, съхранени в тази база данни.
    Ако се опитате да добавите заявка с име, което вече съществува, тя ще бъде
    заменена.
    
    Синтаксис за добавяне:
    
    %prog saved_searches add search_name search_expression
    
    Синтаксис за премахване:
    
    %prog saved_searches remove search_name

en: Name:
bg: Име:

en: Search string:
bg: Търсене на:

en: Error: You must specify a name and a search string
bg: Грешка: трябва да зададете име и специфично търсене

en: added
bg: добавен(и)

en: Error: You must specify a name
bg: Грешка: трябва да зададете име

en: removed
bg: премахнат(и)

en: Error: Action %s not recognized, must be one of: (add|remove|list)
bg: Грешка: действие %s не се разпознава, трябва да е едно от: (add|remove|list)

en: Failed to parse search query: ({0}) with error: {1}
bg: Неуспешно анализиране на заявка за търсене: ({0}) с грешка: {1}

en: %prog search [options] search expression
    
    Search the library for the specified search term, returning a comma separated
    list of book ids matching the search expression. The output format is useful
    to feed into other commands that accept a list of ids as input.
    
    The search expression can be anything from calibre's powerful search query
    language, for example: %prog search {0}
bg: %prog search [options] search expression
    
    Търсене в библиотеката за посочен термин за търсене, връщане на разделен със запетаи
    списък с книжен идентификатор, съвпадащ на израза за търсене. Изходният формат е полезен
    за да се хранят в други команди, които приемат списък с идентификатори като вход.
    
    Изразът за търсене може да бъде всичко от мощната заявка за търсене на calibre
    език, например: %prog търсене {0}

en: The maximum number of results to return. Default is all results.
bg: Максимален брой резултати, който да бъде върнат. По подразбиране са всички резултати.

en: No books matching the search expression:
bg: Няма книга отговаряща на търсенето:

en: No book with id {} exists
bg: Не съществува книга с идентификатор: {}

en: No column with name {} exists
bg: Не съществува колона с наименование: {}

en: Data set to: {} [{}]
bg: Стойност зададена като: {} [{}]

en: Data set to: {}
bg: Стойност зададена като: {}

en: %prog set_custom [options] column id value
    
    Set the value of a custom column for the book identified by id.
    You can get a list of ids using the search command.
    You can get a list of custom column names using the custom_columns
    command.
bg: %prog set_custom [options] column id value
    
    Задайте стойността на персонализирана колона за книгата, идентифицирана от id.
    Може да получите списък с идентификатори с помощта на командата за търсене.
    Може да получите списък с персонализирани имена на колони с помощта на custom_columns
    командата.

en: If the column stores multiple values, append the specified values to the existing ones, instead of replacing them.
bg: Ако колоната съхранява няколко стойности, прибавете зададените стойности към съществуващите, вместо да се заместват.

en: Error: You must specify a field name, id and value
bg: Грешка: трябва да зададете наименование на поле, идентификатор и стойност

en: 
    %prog set_metadata [options] book_id [/path/to/metadata.opf]
    
    Set the metadata stored in the calibre database for the book identified by
    book_id from the OPF file metadata.opf. book_id is a book id number from the
    search command. You can get a quick feel for the OPF format by using the
    --as-opf switch to the show_metadata command. You can also set the metadata of
    individual fields with the --field option. If you use the --field option, there
    is no need to specify an OPF file.
bg: 
    %prog set_metadata [options] book_id [/path/to/metadata.opf]
    
    Задайте метаданните, съхранявани в базата данни на calibre за книгата, идентифицирана от
    book_id от OPF файла metadata.opf. book_id е идентификационен номер на книга от
    команда за търсене. Може бързо да усетите OPF формата, като използвате
    --as-opf преминете към командата show_metadata. Може също да зададете метаданните на
    отделни полета с опцията --field. Ако използвате опцията --field,
    няма нужда да указвате OPF файл.

en: The field to set. Format is field_name:value, for example: {0} tags:tag1,tag2. Use {1} to get a list of all field names. You can specify this option multiple times to set multiple fields. Note: For languages you must use the ISO639 language codes (e.g. en for English, fr for French and so on). For identifiers, the syntax is {0} {2}. For boolean (yes/no) fields use true and false or yes and no.
bg: Полето за задаване. Форматът е field_name:стойност, например: {0} етикети:tag1,tag2. Използвайте {1}, за да получите списък с всички имена на полета. Може да зададете тази опция няколко пъти, за да зададете няколко полета. Забележка: За езиците вие трябва да използвате езиковите кодове ISO639 (например en за английски, fr за френски и така нататък). За идентификатори синтаксисът е {0} {2}. За булеви (да/не) полета използвайте вярно и невярно или да и не.

en: List the metadata field names that can be used with the --field option
bg: Списък с имена на полета метаданни, които могат да се използват с опцията --field

en: Field name
bg: Име на поле

en: Title
bg: Заглавие

en: You must specify a record id as the first argument
bg: Трябва да зададете Идентификатор на запис като първи аргумент

en: You must specify either a field or an OPF file
bg: Трябва да посочите или поле, или OPF файл

en: The OPF file %s does not exist
bg: OPF файлът %s не съществува

en: No book with id: %s in the database
bg: В базата данни не съществува книга с идентификатор: %s

en: 
    %prog show_metadata [options] id
    
    Show the metadata stored in the calibre database for the book identified by id.
    id is an id number from the search command.
bg: 
    %prog show_metadata [options] id
    
    Показване на метаданните, съхранени в calibre базата данни за книгата, идентифицирана от id.
    id е id номер от командата за търсене.

en: Print metadata in OPF form (XML)
bg: Разпечатване на метаданни в OPF формат (XML)

en: You must specify an id
bg: Трябва да зададете идентификатор

en: The {} command is not supported with remote (server based) libraries
bg: Дистанционните (сървър базирани) библиотеки не поддържат команда {}

en: GLOBAL OPTIONS
bg: ГЛОБАЛНИ ОПЦИИ

en: show this help message and exit
bg: Покажи това помощно съобщение и излез

en: show program's version number and exit
bg: покажи версия на програмата и излез

en: Username for connecting to a calibre Content server
bg: Име на потребител за свързване към calibre сървър за отдалечено съдържание

en: Password for connecting to a calibre Content server. To read the password from standard input, use the special value: {0}. To read the password from a file, use: {1} (i.e. <f: followed by the full path to the file and a trailing >). The angle brackets in the above are required, remember to escape them or use quotes for your shell.
bg: Парола за свързване към calibre Съдържание сървър. За да четене на паролата от стандартен вход, използвайте специалната стойност: {0}. За четене на паролата от файл, в употреба: {1} (т.е. <f: последвано от пълния път към файла и следващ >). Ъгловите скоби в горното са необходими, не забравяйте да избягате от тях или използвайте кавички за вашия shell.

en: The timeout, in seconds, when connecting to a calibre library over the network. The default is two minutes.
bg: Таймаутът, в секунди, при свързване към calibre библиотека над мрежата. По подразбиране е две минути.

en: %%prog command [options] [arguments]
    
    %%prog is the command line interface to the calibre books database.
    
    command is one of:
      %s
    
    For help on an individual command: %%prog command --help
bg: %%prog command [options] [arguments]
    
    %%prog е интерфейсът на командния ред към базата данни на calibre книги.
    
    команда е една от:
      %s
    
    За помощ по индивидуална команда: %%prog команда --help

en: Enter the password:
bg: Въведи паролата:

en: Another calibre program such as {} or the main calibre program is running. Having multiple programs that can make changes to a calibre library running at the same time is a bad idea. calibredb can connect directly to a running calibre Content server, to make changes through it, instead. See the documentation of the {} option for details.
bg: Работи друга calibre програма като {} или основната calibre програма. Като няколко работещи програми, които могат да направят промени в calibre библиотека, в същото време е лоша идея. calibredb може да се свърже директно с работещ calibre Съдържание сървър, вместо това да правите промени през него. Вижте документация на опцията {} за подробности.

en: Error: You must specify a command from the list above
bg: Грешка: Трябва да посочите команда от списъка по-горе

en: On Device
bg: На устройството

en: Main
bg: Основно

en: Card A
bg: Карта А

en: Card B
bg: Карта Б

en: Extracting text from the {0} file of size {1} took too long
bg: Извличането на текст от файла {0} с размер {1} отне твърде много време

en: Invalid field: %s
bg: Невалидно поле: %s

en: Starting restoring preferences and column metadata
bg: Започване на възстановяване на настройки и мета данни за колони

en: Cannot restore preferences. Backup file not found.
bg: Настройките не могат да се възстановят. Не е намерен бекъп файл.

en: Finished restoring preferences and column metadata
bg: Възстановяването на настройки и мета данни за колони е приключени.

en: Finished restoring preferences
bg: Настройките са възстановени

en: Restoring preferences and column metadata failed
bg: Възстановяването на настройки и мета данни за колони беше неуспешно

en: Processed
bg: Обработено

en: Creating custom column
bg: Създаване на потребителска колона

en: today
bg: днес

en: yesterday
bg: вчера

en: thismonth
bg: тозимесец

en: daysago
bg: преди дни

en: Number conversion error: {0}
bg: Грешка в конверсията на цифра: {0}

en: Date conversion error: {0}
bg: Грешка в конверсия на дата: {0}

en: Non-numeric value in query: {0}
bg: Въведената стойност не е число: {0}

en: Non-numeric value in column {0}: {1}
bg: Нечислова стойност в колона {0}: {1}

en: No
bg: Не

en: unchecked
bg: неизбрано

en: checked
bg: избрано

en: empty
bg: празно

en: blank
bg: празно

en: Invalid boolean query "{0}"
bg: Невалидна булева стойност "{0}"

en: No such Virtual library: {}
bg: Няма такава Виртуална библиотека: {}

en: Virtual library search is recursive: {}
bg: Търсенето във виртуална библиотека е рекурсивно: {}

en: Recursive query group detected: {0}
bg: Засечена е рекурсивна група за заявка: {0}

en: search template: missing or invalid separator. Valid separators are: {}
bg: шаблон за търсене: липсващ или невалиден разделител. Валидни разделители са: {}

en: calculating time left
bg: изчисляване на оставащото време

en: almost done
bg: почти готово

en: ~{} left
bg: ~{} остава

en: {0}
    
    Various command line interfaces useful for debugging calibre. With no options,
    this command starts an embedded Python interpreter. You can also run the main
    calibre GUI, the calibre E-book viewer and the calibre editor in debug mode.
    
    It also contains interfaces to various bits of calibre that do not have
    dedicated command line tools, such as font subsetting, the E-book diff tool and so
    on.
    
    You can also use %prog to run standalone scripts. To do that use it like this:
    
        {1}
    
    Everything after the -- is passed to the script. You can also use calibre-debug
    as a shebang in scripts, like this:
    
        {2}
bg: {0}
    
    Различни интерфейси на командния ред, полезни за дебъг в calibre. Без опции,
    тази команда стартира вграден интерпретатор на Python. Може също да стартирате основния
    calibre GUI, четеца за е-книги на calibre и редакторът на calibre в дебъг режим.
    
    Също така съдържа интерфейси към различни битове от calibre, които нямат
    специални инструменти за команден ред, като поднабор на шрифтове, инструмент за разлики на е-книги и
    т.н.
    
    Може също да използвате %prog за изпълнение на самостоятелни скриптове. За това, използвайте по следния начин:
    
        {1}
    
    Всичко след -- се предава на скрипта. Може също да използвате calibre-debug
    като shebang в скриптове, като това:
    
        {2}

en: Run Python code.
bg: Изпълняване на python код.

en: Run the Python code in file.
bg: Изпълни python кода във файла.

en: Subset the specified font. Use -- after this option to pass option to the font subsetting program.
bg: Подзадайте указания шрифт. Използвайте -- след тази опция, за да премине опция към програма за поднастройка на шрифта.

en: Debug device detection
bg: Засичане на дебъг устройство

en: Run the GUI with a debug console, logging to the specified path. For internal use only, use the -g option to run the GUI in debug mode
bg: Стартирай GUI с дебъгер конзола и запис към определен път. Само за вътрешно ползване, използвай опция -g за стартиране на GUI в режим дебъгер.

en: Don't run with the DEBUG flag set
bg: Не стартирайте със зададен флаг DEBUG

en: Output the paths necessary to setup the calibre environment
bg: Показване на пътищата, необходими за настройване на средата за работа на Calibre

en: Add a simple plugin (i.e. a plugin that consists of only a .py file), by specifying the path to the py file containing the plugin code.
bg: Добавяне на прост плъгин (напр. плъгин, състоящ се само от .py файл), чрез определяне на пътя до .py файла съдържащ кода.

en: Inspect the MOBI file(s) at the specified path(s)
bg: Преглеждане на MOBI файла(-овете) в определен път(ища).

en: Explode the book into the specified folder.
    Usage: -x file.epub output_dir
    Exports the book as a collection of HTML files and metadata, which you can edit using standard HTML editing tools. Works with EPUB, AZW3, HTMLZ and DOCX files.
bg: Взривете книгата в указаната папка.
    В употреба: -x file.epub output_dir
    Експортира книгата като колекция от HTML файлове и метаданни, които може да редактирате с помощта на стандартни инструменти за редактиране на HTML. Работи с EPUB, AZW3, HTMLZ и DOCX файлове.

en: Implode a previously exploded book.
    Usage: -i output_dir file.epub
    Imports the book from the files in output_dir which must have been created by a previous call to --explode-book. Be sure to specify the same file type as was used when exploding.
bg: Имплодиране на избухнала преди това книга.
    В употреба: -i output_dir file.epub
    Внася книгата от файловете в output_dir които трябва да са били създадени от предишно обаждане до --explode-book. Не забравяйте да укажете същия тип файл, какъвто е използван при взривяване.

en: Export all calibre data (books/settings/plugins). Normally, you will be asked for the export folder and the libraries to export. You can also specify them as command line arguments to skip the questions. Use absolute paths for the export folder and libraries. The special keyword "all" can be used to export all libraries. Examples:
    
      calibre-debug --export-all-calibre-data  # for interactive use
      calibre-debug --export-all-calibre-data /path/to/empty/export/folder /path/to/library/folder1 /path/to/library2
      calibre-debug --export-all-calibre-data /export/folder all  # export all known libraries
bg: Експорт на всички calibre данни (книги/настройки/плъгини). Обикновено ще бъдете помолени за експортната папка и библиотеките за експорт. Може също да ги посочите като аргументи на командния ред, за да пропуснете въпросите. Използвайте абсолютни пътища за експортната папка и библиотеките. Специалната ключова дума "all" може да се използва за експортиране на всички библиотеки. Примери:
    
      calibre-debug --export-all-calibre-data  # за интерактивна употреба
      calibre-debug --export-all-calibre-data /path/to/empty/export/folder /path/to/library/folder1 /path/to/library2
      calibre-debug --export-all-calibre-data /export/folder all  # експортирайте всички известни библиотеки

en: Import previously exported calibre data
bg: Импортирай по-рано експортирани calibre данни

en: Cause a running calibre instance, if any, to be shutdown. Note that if there are running jobs, they will be silently aborted, so use with care.
bg: Накарай екземпляр на работещ calibre, ако има такъв, да бъде изключен. Имайте предвид, че ако в него се изпълняват задания, те ще бъдат мълчаливо прекратени, така че използвайте с внимание.

en: Test binary modules in build
bg: Тест на двоични модули в компилация

en: Run a plugin that provides a command line interface. For example:
    calibre-debug -r "Plugin name" -- file1 --option1
    Everything after the -- will be passed to the plugin as arguments.
bg: Стартирайте плъгин, който предоставя интерфейс на командния ред. Например:
    calibre-debug -r "Plugin name" -- file1 --option1
    Всичко след -- ще бъде предадено на плъгина като аргументи.

en: Run the named test(s). Use the special value "all" to run all tests. If the test name starts with a period it is assumed to be a module name. If the test name starts with @ it is assumed to be a category name.
bg: Изпълнете посочените тестове. Използвайте специалната стойност "all", за да изпълните всички тестове. Ако името на теста започва с точка, предполага се, че е име на модул. Ако името на теста започва с @, предполага се, че е име на категория.

en: Run the calibre diff tool. For example:
    calibre-debug --diff file1 file2
bg: Стартиране на calibre diff инструмент. Например:
    calibre-debug --diff file1 file2

en: (Un)register calibre from Windows Default Programs.
bg: Дерегистрирай calibre от програмите по подразбиране на Windows

en: Debug log
bg: Дебъг регистър

en: No plugin named %s found
bg: Плъгин с име %s не е намерен

en: Communicate with Android phones.
bg: Свързване с Android устройства.

en: Comma separated list of folders to send e-books to on the device's <b>main memory</b>. The first one that exists will be used
bg: Списък със папки, разделени със запетаи, към които да изпращате е-книги към <b>основна памет</b> на устройството. Първата, която съществува, ще бъде използвана

en: Comma separated list of folders to send e-books to on the device's <b>storage cards</b>. The first one that exists will be used
bg: Списък със папки, разделени със запетая, към които да изпращате е-книги на <b>карти за съхранение</b>. Първата, която съществува, ще бъде използвана

en: Communicate with S60 phones.
bg: Свързване с S60 устройства.

en: Communicate with WebOS tablets.
bg: Свързване с WebOS таблети.

en: Communicate with the Binatone Readme e-book reader.
bg: Свързване с четец на е-книги Binatone Readme

en: Communicate with the Blackberry smart phone.
bg: Свързване с Blackberry смартфон.

en: Communicate with the Blackberry Playbook.
bg: Свързване с Blackberry Playbook

en: Communicate with BOEYE BEX Serial e-book readers.
bg: Свързване с четци на е-книги BOEYE BEX Serial

en: Communicate with BOEYE BDX serial e-book readers.
bg: Свързване с четци на е-книги BOEYE BDX serial

en: Communicate with the Cybook Gen 3/Opus e-book reader.
bg: Свързване с четец на е-книги Cybook Gen 3 / Opus

en: Communicate with the Cybook Orizon e-book reader.
bg: Свързване с четец на е-книги Cybook Orizon

en: Card A folder
bg: Директория в карта А

en: Enter the folder where the books are to be stored when sent to the memory card. This folder is prepended to any send to device template
bg: Въведете папка, където книгите да бъдат записани при изпращането им към картата. Тази папка е предвидена за всякакви изпрати-към-устройство шаблони

en: Communicate with the Cybook Muse e-book reader.
bg: Свързване с четец на е-книги Cybook Muse

en: Communicate with the Bookeen Diva HD e-book reader.
bg: Свързване с четец на е-книги Bookeen Diva HD

en: Communicate with the EB600 e-book reader.
bg: Свързване с четец на е-книги EB600

en: Communicate with the Tolino Shine and Vision readers
bg: Свързване с Tolino Shine и Vision четци

en: Swap main and card A
bg: Превключване между основна памет и карта А

en: Check this box if the device's main memory is being seen as card a and the card is being seen as main memory. Some tolino devices may need this option.
bg: Отметнете тук, ако основната памет на устройството е карта и картата е основна памет. Тази опция може да необходима при някой tolino устройства.

en: Communicate with the Astak Mentor EB600
bg: Връзка с Astak Mentor EB600

en: Communicate with the PocketBook 301 Reader.
bg: Свързване с ел. четец PocketBook 301

en: Communicate with the PocketBook 515/602/603/902/903/Pro 912 reader.
bg: Свързване с ел. четци PocketBook 515/602/603/902/903/Pro 912

en: Communicate with the PocketBook 622 and 623 readers.
bg: Свързване с ел. четци PocketBook 622 и 623

en: Communicate with the PocketBook 360+ reader.
bg: Свързване с PocketBook 360+ електронен четец.

en: Communicate with the PocketBook 701
bg: Свързване с PocketBook 701

en: Communicate with the PocketBook 740
bg: Свързване с PocketBook 740

en: Communicate with the Infibeam Pi2 reader.
bg: Свързване с Infibeam Pi2 четец.

en: Entourage Edge
bg: Обкръжение ръб

en: Communicate with the Entourage Edge.
bg: Свързване с Entourage Edge

en: Communicate with the ESlick e-book reader.
bg: Свързване с четец на е-книги ESlick

en: Communicate with the Sigmatek e-book reader.
bg: Свързване с ел. четец Sigmatek

en: Use an arbitrary folder as a device.
bg: Използвай директория като устройство.

en: Device interface
bg: Интерфейс на устройство

en: Communicate with Hanlin V3 e-book readers.
bg: Свързване с четец на е-книги Hanlin V3

en: Communicate with Hanlin V5 e-book readers.
bg: Свързване с четец на е-книги Hanlin V5

en: Communicate with the BOOX e-book reader.
bg: Свързване с четец на е-книги BOOX

en: Comma separated list of folders to send e-books to on the device. The first one that exists will be used.
bg: Списък със папки, разделени със запетаи, към които да изпращате е-книги на устройството. Първият такъв, който съществува, ще бъде използван.

en: Communicate with the Hanvon N520 e-book reader.
bg: Свързване с четец на е-книги Hanvon N520

en: Communicate with the Kibano e-book reader.
bg: Свързване с четец на е-книги Kibano

en: Communicate with The Book reader.
bg: Свързване с The Book електронен четец.

en: Communicate with the Libre Air reader.
bg: Свързване с Libre Air електронен четец.

en: Communicate with the SpringDesign Alex e-book reader.
bg: Свързване с четец на е-книги SpringDesign Alex

en: Removing books from device...
bg: Премахване на книги от устройството...

en: Communicate with the Azbooka
bg: Свързване с AzBooka

en: Communicate with the Elonex EB 511 e-book reader.
bg: Свързване с четец на е-книги Elonex EB 511

en: Communicate with the Cybook Odyssey e-book reader.
bg: Свързване с четец на е-книги Cybook Odyssey

en: Communicate with the IRex Iliad e-book reader.
bg: Свързване с четец на е-книги IRex Iliad

en: Cannot get files from this device
bg: Файловете от това устройство не могат да бъдат придобити.

en: Communicate with the IRex Digital Reader 1000 e-book reader.
bg: Свързване с четец на е-книги IRex Digital Reader 1000

en: Communicate with the IRex Digital Reader 800
bg: Свързване с четец на е-книги IRex Digital Reader 800

en: Communicate with the Iriver Story reader.
bg: Свързване с четец на е-книги Iriver Story

en: Communicate with the JetBook e-book reader.
bg: Свързване с четец на е-книги JetBook

en: Communicate with the MiBuk Wolder reader.
bg: Свързване с четец на е-книги MiBuk Wolder

en: Communicate with the JetBook Mini reader.
bg: Свързване с четец на е-книги JetBook Mini

en: Communicate with the JetBook Color reader.
bg: Свързване с четец на е-книги JetBook Color

en: Could not generate page mapping.
bg: Не може да се генерира картиране на страницата.

en: Not a valid MOBI file. Reports identity of %s
bg: Невалиден MOBI  файл. Докладва идентичността на %s

en: Communicate with the Kindle e-book reader.
bg: Свързване с четец на е-книги Kindle

en: The following books are in KFX format. KFX is a virtual book format, and cannot be transferred from the device. Instead, you should go to your "Manage my content and devices" page on the Amazon homepage and download the book to your computer from there. That will give you a regular AZW3 file that you can add to calibre normally. Click "Show details" to see the list of books.
bg: Следните книги са във формат KFX. KFX е формат на виртуална книга, и не може да бъде прехвърлен от устройството. Вместо това трябва да отидете към вашата "Управление на моето съдържание и устройства" страница на началната страница на Amazon и изтеглите книгата към вашия компютър оттам. Това ще ви даде регулярен AZW3 файл който може да добавите към calibre нормално. Кликнете "Покажи детайли" за да видите списък с книги.

en: WARNING: E-book covers
bg: ВНИМАНИЕ: Корици на е-книги

en: Amazon has <b>broken display of covers</b> for books sent to the Kindle by USB cable. To workaround it, you have to either keep your Kindle in Airplane mode, or:<ol><li>Send the books to the Kindle</li><li>Disconnect the Kindle and wait for the covers to be deleted by Amazon</li><li>Reconnect the Kindle and calibre will restore the covers.</li></ol> After this the covers for those books should stay put. <a href="{}">Click here</a> for details.
bg: Amazon е <b>нарушила показването на корици</b> за книги, изпратени до Kindle по USB кабел. За да заобиколите това, трябва или да запазите своя Kindle в Airplane режим или:<ol><li>Изпращане на книгите в Kindle</li><li>Изключване на Kindle и изчакване кориците да бъдат изтрити от Amazon</li><li>Ресвързване на Kindle и calibre ще възстанови кориците.</li></ol> След това кориците за тези книги трябва да останат поставени. <a href="{}">Кликни тук</a> за подробности.

en: %(time)s<br />Last page read: %(loc)d (%(pr)d%%)
bg: %(time)s<br />Последна четена стр.: %(loc)d (%(pr)d%%)

en: %(time)s<br />Last page read: Location %(loc)d (%(pr)d%%)
bg: %(time)s<br />Последна четена стр.-а: Локация%(loc)d (%(pr)d%%)

en: <b>Location %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />%(text)s<br />
bg: <b>Локация %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />%(text)s<br />

en: <b>Page %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />
bg: <b>Страница %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />

en: <b>Location %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />
bg: <b>Локация %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />

en: Communicate with the Kindle 2/3/4/Touch/Paperwhite/Voyage e-book reader.
bg: Свързване с четеца на е-книги Kindle 2/3/4/Touch/Paperwhite/Voyage.

en: Send page number information when sending books
bg: Изпрати информация за номер на страницата при изпращане на книги

en: The Kindle 3 and newer versions can use page number information in MOBI files. With this option, calibre will calculate and send this information to the Kindle when uploading MOBI files by USB. Note that the page numbers do not correspond to any paper book.
bg: Kindle 3 и по-новите версии могат да използват информация за номера на страницата в MOBI файловете. С тази опция, calibre ще изчисли и изпрати тази информация към Kindle при качване на MOBI файлове чрез USB. Имайте предвид, че номерата на страниците не съответстват с книга в хартиен формат.

en: Page count calculation method
bg: Метод за пресмятане на страниците

en: There are multiple ways to generate the page number information. If a page count is given then the book will be divided into that many pages. Otherwise the number of pages will be approximated using one of the following methods.<ul> <li>fast: 2300 characters of uncompressed text per page.
    
     <li>accurate: Based on the number of chapters, paragraphs, and visible lines in the book. This method is designed to simulate an average paperback book where there are 32 lines per page and a maximum of 70 characters per line.
    
     <li>pagebreak: The "pagebreak" method uses the presence of <mbp:pagebreak> tags within the book to determine pages.</ul>Methods other than "fast" are going to be much slower. Further, if "pagebreak" fails to determine a page count accurate will be used, and if  "accurate" fails fast will be used.
bg: Има няколко начина за генериране на информацията за номера на страницата. Ако се даде брой страници тогава книгата ще бъде разделена на толкова брой страници. В противен случай броят на страниците ще бъде приблизителен, като се използва един от следните методи.<ul> <li>fast: 2300 знака некомпресиран текст на страница.
    
     <li>accurate: Въз основа броя на главите, параграфите и видимите редове в книгата. Този метод е предназначен да симулира средна книга за хартиен носител, където има 32 реда на страница и максимум 70 знака на ред.
    
     <li>pagebreak: Методът "прекъсване-страница" използва наличието на <mbp:pagebreak> етикети в рамките на книгата за определяне на страници.</ul> Методите, различни от "fast" ще бъдат много по-бавни. Освен това, ако "pagebreak" не успее да определи броя на страниците точно, ще се използва accurate и ако "accurate" не успее, ще се използва fast.

en: Custom column name to retrieve page counts from
bg: Персонализирана колона с имена от която да възвръщате броя страници.

en: If you have a custom column in your library that you use to store the page count of books, you can have calibre use that information, instead of calculating a page count. Specify the name of the custom column here, for example, #pages.
bg: Ако имате персонализирана колона в библиотеката си, която използвате за да складирате броя страници на книгите, може да накарате Calibre да използва тази информация, вместо да изчислява броя страници. Уточнете името на персонализираната колона тук, например, #pages.

en: Custom column name to retrieve calculation method from
bg: Персонализирана колона с имена, от която да възвръщате броя страници.

en: If you have a custom column in your library that you use to store the preferred method for calculating the number of pages for a book, you can have calibre use that method instead of the default one selected above.  Specify the name of the custom column here, for example, #pagemethod. The custom column should have the  values: fast, accurate or pagebreak.
bg: Ако имате персонализирана колона във ваша библиотека, която използвате за съхраняване на предпочитан метод за изчисляване на броя страници за книга, може calibre да използва този метод, вместо избрания по-горе по подразбиране.  Задайте името на колоната по избор тук, например, #pagemethod. Персонализирана колона трябва да има стойностите: бързо (fast), точно (accurate) или страница-прекъсване (pagebreak).

en: Overwrite existing APNX on device
bg: Презапис на съществуващ APNX на устройство

en: Uncheck this option to allow an APNX file existing on the device to have priority over the version which calibre would send. Since APNX files are usually deleted when a book is removed from the Kindle, this is mostly useful when resending a book to the device which is already on the device (e.g. after making a modification).
bg: Премахнете отметката от тази опция, за да разрешите на APNX файл, съществуващ на устройството, да има приоритет пред версията, която би изпратил calibre. Тъй като APNX файлове, обикновено се изтриват, когато една книга е премахната от Kindle, това най-вече е полезно при повторно изпращане на книга към устройството, която вече е на устройството (напр. след извършване на модификация).

en: Communicate with the Kindle DX e-book reader.
bg: Свързване с четец на е-книги Kindle DX

en: Communicate with the Kindle Fire
bg: Свързване с Kindle Fire

en: Communicate with the original Kobo Reader and the Kobo WiFi.
bg: Свързване с оригиналния Kobo Reader и Kobo WiFi

en: The Kobo supports several collections including
bg: Kobo поддържа няколко колекции, включващи

en: Create tags for automatic management
bg: Създай етикети за автоматично управление

en: Upload covers for books (newer readers)
bg: Качи обложки на книги (по-новите четци)

en: Normally, the Kobo readers get the cover image from the e-book file itself. With this option, calibre will send a separate cover image to the reader, useful if you have modified the cover.
bg: Обикновено, KOBO четците вземат корицата от файла на е-книгата. С тази опция, calibre ще изпрати отделна корица към четеца. Това е полезно, ако сте променили корицата.

en: Upload black and white covers
bg: Качи черно-бели корици.

en: Show expired books
bg: Покажи просрочени книги.

en: A bug in an earlier version left non kepubs book records in the database.  With this option calibre will show the expired records and allow you to delete them with the new delete logic.
bg: Бъг в по-стара версия остави без kepubs книжни записи в базата данни.  С този вариант calibre ще покаже изтеклите записи и ще ви позволи да ги изтриете с новата логика на изтриване.

en: Show previews
bg: Покажи предварителен преглед

en: Kobo previews are included on the Touch and some other versions. By default, they are no longer displayed as there is no good reason to see them. Enable if you wish to see/delete them.
bg: Прегледите на Kobo са включени в Touch и някои други версии. По подразбиране, те вече не се показват, тъй като няма основателна причина да ги видите. Разрешете ако желаете да гѝ видите/изтриете.

en: Show recommendations
bg: Покажи препоръки

en: Kobo now shows recommendations on the device. In some cases these have files but in other cases they are just pointers to the web site to buy. Enable if you wish to see/delete them.
bg: Кобо сега показва препоръки на устройството. В някои случаи те имат файлове, но в други случаи, те са просто указатели към веб сайта, за покупки. Разрешете, ако желаете да гѝ видите/изтриете.

en: Attempt to support newer firmware
bg: Опит за поддръжка на нов фърмуер

en: Kobo routinely updates the firmware and the database version. With this option calibre will attempt to perform full read-write functionality - Here be Dragons!! Enable only if you are comfortable with restoring your kobo to Factory defaults and testing software
bg: Kobo рутинно актуализира фърмуера и версията на базата данни. С тази опция calibre ще се опита да изпълни пълна функционалност за четене-запис - Тук бъди Дракони!! Активирайте само ако ви е удобно да възстановите вашето Kobo към Фабрични настройки и тестване на софтуер

en: Getting list of books on device...
bg: Взимане на списък с книги от устройството...

en: Removing books from device metadata listing...
bg: Премахване на книги от метаданни (metadata) списъка на устройството...

en: Adding books to device metadata listing...
bg: Добавяне на книги към метадата(metadata) списъка на устройството ...

en: Kobo database version unsupported - See details
bg: Неподдържана версия на база данни за Kobo - виж повече

en: Your Kobo is running an updated firmware/database version. As calibre does not know about this updated firmware, database editing is disabled, to prevent corruption. You can still send books to your Kobo with calibre,  but deleting books and managing collections is disabled. If you are willing to experiment and know how to reset your Kobo to Factory defaults, you can override this check by right clicking the device icon in calibre and selecting "Configure this device" and then the  "Attempt to support newer firmware" option. Doing so may require you to perform a Factory reset of your Kobo.
bg: Вашият Kobo изпълнява актуализирана версия на фърмуера/базата данни. Като calibre не знае за този актуализиран фърмуер, редактирането на база данни е деактивирано, за предотвратяване на грешки. Все още може да изпращате книги на вашия Кобо с calibre, но изтриването на книги и управлението на колекции е деактивирано. Ако сте готови да експериментирате и знаете как да нулирате вашия Kobo до Фабрични настройки по подразб., може да отхвърлите това, с десен клик върху иконата на устройството в calibre и изберете "Конфигуриране на това устройство" и след това "Опит за поддръжка на по-нов фърмуер" опция. Правейки това, може да се изиска фабрично нулиране на вашия Kobo.

en: Not Implemented
bg: Не е изпълнено

en: ".kobo" files do not exist on the device as books; instead they are rows in the sqlite database. Currently they cannot be exported or viewed.
bg: ".kobo" файлове не съществуват на устройството като книги; вместо това те са редове в sqlite базата данни. В момента те не могат да бъдат експортирани или преглеждани.

en: <hr /><b>Book last read:</b> %(time)s<br /><b>Percentage read:</b> %(pr)d%%<hr />
bg: <hr /><b>Книга-последно четене:</b> %(time)s<br /><b>Прочетено в проценти:</b> %(pr)d%%<hr />

en: <b>Chapter %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Chapter Progress:</b> %(chapter_progress)s%%<br />%(annotation)s<br /><hr />
bg: <b>Глава %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Напредък в главата:</b> %(chapter_progress)s%%<br />%(annotation)s<br /><hr />

en: <b>Chapter %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Chapter progress:</b> %(chapter_progress)s%%<br /><b>Highlight:</b> %(text)s<br /><hr />
bg: <b>Глава %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Глава прогрес:</b> %(chapter_progress)s%%<br /><b>Осветяване:</b> %(text)s<br /><hr />

en: <b>Chapter %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Chapter progress:</b> %(chapter_progress)s%%<br /><b>Highlight:</b> %(text)s<br /><b>Notes:</b> %(annotation)s<br /><hr />
bg: <b>Глава %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Глава прогрес:</b> %(chapter_progress)s%%<br /><b>Осветяване:</b> %(text)s<br /><b>Бележки:</b> %(annotation)s<br /><hr />

en: Your Kobo is running an updated firmware/database version. As calibre does not know about this updated firmware, database editing is disabled, to prevent corruption. You can still send books to your Kobo with calibre,  but deleting books and managing collections is disabled. If you are willing to experiment and know how to reset your Kobo to Factory defaults, you can override this check by right clicking the device icon in calibre and selecting "Configure this device" and then the "Attempt to support newer firmware" option. Doing so may require you to perform a Factory reset of your Kobo.
bg: Вашият Kobo изпълнява актуализирана версия на фърмуера/базата данни. Като calibre не знае за този актуализиран фърмуер, редактирането на база данни е деактивирано, за предотвратяване на грешки. Все още може да изпращате книги на вашия Кобо с calibre, но изтриването на книги и управлението на колекции е деактивирано. Ако сте готови да експериментирате и знаете как да нулирате вашия Kobo до Фабрични настройки по подразб., може да отхвърлите това, с десен клик върху иконата на устройството в calibre и изберете "Конфигуриране на това устройство" и след това "Опит за поддръжка на по-нов фърмуер" опция. Правейки това, може да се изиска фабрично нулиране на вашия Kobo.

en: Discussion of any new Kobo firmware can be found in the Kobo forum at MobileRead. This is at %s.
bg: Обсъждане на всеки нов фърмуер на Kobo може да се намери във форума на Kobo на MobileRead. Това е на %s.

en: Collections, covers && uploads
bg: Колекции, корици && качвания

en: Metadata, on device && advanced
bg: Метаданни, на устройството && разширени

en: Modify CSS
bg: Промени CSS

en: Uploading of books
bg: Качване на книги

en: Do not treat replacements as new books
bg: Не третирайте заместителите като нови книги

en: When a new book is side-loaded, the Kobo firmware imports details of the book into the internal database. Even if the book is a replacement for an existing book, the Kobo will remove the book from the database and then treat it as a new book. This means that the reading status, bookmarks and collections for the book will be lost. This option overrides firmware behavior and attempts to prevent a book that has been resent from being treated as a new book. If you prefer to have replacements treated as new books, turn this option off.
bg: Когато нова книга е странично заредена, фърмуерът на Kobo внася подробности за книгата във вътрешната база данни. Дори книгата да е заместител на съществуваща книга, Kobo ще премахне книгата от базата данни и след това ще я третира като нова книга. Това означава, че състоянието на четене, отметките и колекциите за книгата ще бъдат загубени. Тази опция отхвърля фърмуерно поведение и да се предотвратят опити една книга, която е била реизпратена да бъде третирана като нова книга. Ако предпочитате да имате заместители, третирани като нови книги, изключете тази опция.

en:  characters
bg:  знаци

en: Disabled
bg: Забранен

en: Collections
bg: Колекции

en: Collections columns:
bg: Колони колекции:

en: Use a column to generate collections.
bg: Използвайте колона за генериране на колекции.

en: Collections template:
bg: Шаблон за колекции:

en: Use a template to generate collections.
bg: Използвай шаблон за генериране на колекции.

en: Enter a template to generate collections. The result of the template will be combined with the values from Collections column. The template should return a list of collection names separated by ':@:' (without quotes).
bg: Въведете шаблон за генериране на колекции. Резултатът от шаблона ще бъде комбиниран със стойностите от колоната Колекции. Шаблонът трябва да връща списък с имена на колекции, разделени с ':@:' (без кавички).

en: Create collections
bg: Създаване на колекции

en: Ignore collections:
bg: Игнорирай колекции:

en: List the names of collections to be ignored by the collection management. The collections listed will not be changed. Names are separated by commas.
bg: Списък с имената на колекциите, които трябва да бъдат игнорирани от ръководството за събиране. Изброените колекции няма да бъдат променени. Имената се разделят от запетаи.

en: Upload covers
bg: Качи корици

en: Upload cover images from the calibre library when sending books to the device.
bg: Качи снимки на корици от Calibre библиотеката при изпращане книги на устройството

en: Convert covers to grayscale when uploading.
bg: Конвертиране на корици в нива на сивото при качване.

en: Upload dithered covers
bg: Качване на объркани корици

en: Dither cover images to the appropriate 16c grayscale palette for an eInk screen. This usually ensures greater accuracy and avoids banding, making sleep covers look better. On FW >= 4.11, Nickel itself may sometimes do a decent job of it. Has no effect without "Upload black and white covers"!
bg: Объркана корица изображения към подходящата 16c сива скала палитра за eInk екран. Това обикновено осигурява по-голяма точност и избягва превръзката, правейки спящи корици да изглеждат по-добре. На FW >= 4.11 самият Nickel понякога може да направи прилична работа на това. Няма ефект без "Качване на черно-бели корици"!

en: Keep cover aspect ratio
bg: Спазвай съотношението на размера на кориците

en: When uploading covers, do not change the aspect ratio when resizing for the device. This is for firmware versions 2.3.1 and later.
bg: Когато качваш корици, не променяй съотношението когато преоразмеряваш за устройството. Това е за версии на firmware по-големи от 2.3.1

en: Letterbox full-screen covers
bg: Корици на цял екран на пощенска кутия

en: Do it on our end, instead of letting Nickel handle it. Provides pixel-perfect results on devices where Nickel does not do extra processing. Obviously has no effect without "Keep cover aspect ratio". This is probably undesirable if you disable the "Show book covers full screen" setting on your device.
bg: Направи го на нашия край, вместо да оставиш Nickel да се справи. Осигурява пиксел-перфектни резултати на устройства, където Nickel не прави допълнителна обработка. Очевидно няма ефект без "Запази аспектно съотношение на корица". Това вероятно е нежелателно, ако забраните настройката "Покажи корици за книги на цял екран" на вашето устройство.

en: Choose the color to use when letterboxing the cover. The default color is black (#000000)
bg: Изберете цвета, който да използвате, за буквите на корицата. Цветът по подразб. е черен (#000000)

en: Save covers as PNG
bg: Запиши корици като PNG

en: Use the PNG image format instead of JPG. Higher quality, especially with "Upload dithered covers" enabled, which will also help generate potentially smaller files. Behavior completely unknown on old (< 3.x) Kobo firmwares, known to behave on FW >= 4.8. Has no effect without "Upload black and white covers"!
bg: Използвайте PNG формата на изображение вместо JPG. По-високо качество, особено с "Качване на несигурни корици" активирано, което също ще помогне за генериране на потенциално по-малки файлове. Поведение напълно неизвестно на стари (< 3.x) Kobo фърмуери, известно, че се държат на FW >= 4.8. Няма ефект без "Качване на черно-бели корици"!

en: Show as on device
bg: Покажи както на устройството

en: Kobo shows recommendations on the device.  In some cases these have files but in other cases they are just pointers to the web site to buy. Enable if you wish to see/delete them.
bg: Кобо показва препоръки на устройството.  В някои случаи те имат файлове, но в други случаи те са просто указатели към веб сайта, за покупки. Разрешете, ако желаете да ги видите/изтриете.

en: Show archived books
bg: Показване на съхранените книги

en: Archived books are listed on the device but need to be downloaded to read. Use this option to show these books and match them with books in the calibre library.
bg: Архивираните книги са показани на устройството, но за четене е необходимо да бъдат свалени. Използвайте тази опция за показване на тези книги и да бъдат съчетани/свързани с книги в calibre библиотеката.

en: Advanced options
bg: Разширени опции

en: Kobo routinely updates the firmware and the database version. With this option calibre will attempt to perform full read-write functionality - Here be Dragons!! Enable only if you are comfortable with restoring your kobo to factory defaults and testing software. This driver supports firmware V2.x.x and DBVersion up to
bg: Kobo рутинно актуализира фърмуера и версията на базата данни. С тази опция calibre, ще се опита да изпълни пълна функционалност за четене-запис - Тук бъдете Дракони!! Активирайте само ако ви е удобно да възстановите вашето kobo към фабрични по подразбиране и софтуер за тестване. Този драйвер поддържа фърмуер V2.x.x и DBVersion до

en: Title to test when debugging
bg: Заглавие, което да се тества при дебъгване

en: Part of title of a book that can be used when doing some tests for debugging. The test is to see if the string is contained in the title of a book. The better the match, the less extraneous output.
bg: Част от заглавие на книга, което може да се използва при извършване на някои тестове за отстраняване на грешки. Тестът е да се види дали низът се съдържа в заглавието на книга. Колкото по-добро съвпадение, толкова по-малко неприсъщен изход.

en: Title to test when debugging:
bg: Заглавие за тест при отстраняване на грешки:

en: Update metadata on the device
bg: Актуализиране на метаданни на устройство

en: Update the metadata on the device when it is connected. Be careful when doing this as it will take time and could make the initial connection take a long time.
bg: Актуализиране метаданните на устройството, когато е свързано. Внимавайте, когато правите това, тъй като ще отнеме време и би могло да накара първоначалната връзка да отнеме дълго време.

en: Set series information
bg: Задай информация за поредица

en: The book lists on the Kobo devices can display series information. This is not read by the device from the sideloaded books. Series information can only be added to the device after the book has been processed by the device. Enable if you wish to set series information.
bg: Списъците с книги на устройствата Kobo могат да показват информация за поредица. Това не се чете от устройството от странично заредените книги. Информацията за поредица може да се добавя към устройството само след като книгата е обработена от устройството. Разрешете, ако желаете да зададете информация за поредица.

en: Update metadata on Book Details pages
bg: Актуализирай метаданни на страници с подробни данни за книга

en: Update purchased books
bg: Актуализиране на закупени книги

en: Update books purchased from Kobo and downloaded to the device.
bg: Актуализиране на книги, закупени от Kobo и изтеглени на устройството.

en: Subtitle
bg: Подзаглавие

en: Update the subtitle on the device using a template.
bg: Актуализиране подзаглавие на устройството с помощта на шаблон.

en: Enter a template to use to set the subtitle. If the template is empty, the subtitle will be cleared.
bg: Въведете шаблон, който да използвате, за да зададете подзаглавие. Ако шаблонът е празен, подзаглавието ще бъде изчистено.

en: Book stats
bg: Статистики за книги

en: Update the book stats
bg: Обнови статистиките за книги

en: Words:
bg: Думи:

en: Enter a template to use to set the word count for the book. If the template is empty, the word count will be cleared.
bg: Въведете шаблон, който да използвате, за да зададете броя думи за книгата. Ако шаблонът е празен, броя на думите ще бъде изчистен.

en: Pages:
bg: Страници:

en: Enter a template to use to set the page count for the book. If the template is empty, the page count will be cleared.
bg: Въведете шаблон, който да използвате, за да зададете броя на страниците за книгата. Ако шаблонът е празен, броят на страниците ще бъде изчистен.

en: Hours to read estimates:
bg: Прогноза за часове на четене:

en: Upper:
bg: Висока:

en: Enter a template to use to set the upper estimate of the time to read for the book. The estimate is in hours. If the template is empty, the time will be cleared.
bg: Въведете шаблон, който да използвате, за да зададете горна прогноза на времето за четене на книгата. Прогнозата е в часове. Ако шаблонът е празен, времето ще бъде изчистено.

en: Lower:
bg: Ниска:

en: Enter a template to use to set the lower estimate of the time to read for the book. The estimate is in hours. If the template is empty, the time will be cleared.
bg: Въведете шаблон, който да използвате, за да зададете по-ниската прогноза на времето за четене на книгата. Прогнозата е в часове. Ако шаблонът е празен, времето ще бъде изчистено.

en: Edit template
bg: Редактиране на шаблон

en: &Template editor
bg: Шаблон редак&тор

en: The template "%s" is invalid:
bg: Шаблона "%s" е невалиден:

en: Communicate with the Palm Pre
bg: Свързване с Palm Pre

en: Communicate with the Bq Avant
bg: Свързване с Bq Avant

en: Communicate with the Sweex/Kogan/Q600/Wink
bg: Свързване с Sweex/Kogan/Q600/Wink

en: Communicate with the Pandigital Novel
bg: Свързване с Pandigital Novel

en: Communicate with the VelocityMicro
bg: Свързване с VelocityMicro

en: Communicate with the GM2000
bg: Свързване с GM2000

en: Communicate with the Acer Lumiread
bg: Свързване с Acer Lumiread

en: Communicate with the Aluratek Color
bg: Свързване с Aluratek Color

en: Communicate with the Trekstor
bg: Свързване с Trekstor

en: Communicate with the EEE Reader
bg: Свързване с ел. четец ЕЕЕ

en: Communicate with the Adam tablet
bg: Свързване с таблет Adam

en: Communicate with the Nextbook Reader
bg: Свързване с ел. четец Nextbook

en: Communicate with the Moovybook Reader
bg: Свързване с ел. четец Moovybook

en: Communicate with the COBY
bg: Свързване с COBY

en: Communicate with the Ex124G
bg: Свързване с Ex124G

en: Communicate with the WayteQ and SPC Dickens Readers
bg: Свързване с ел. четци WayteQ and SPC Dickens

en: Communicate with the Woxter Scriba reader
bg: Свързване с ел. четец Woxter Scriba

en: Communicate with the PocketBook Touch Lux 2 and Inkpad X readers
bg: Свързване с ел. четци PocketBook Touch Lux 2 и Inkpad X

en: Communicate with the SONY DPT-S1
bg: Свързване с ел. четец SONY DPT-S1

en: Communicate with the Bq Cervantes
bg: Свързване с Bq Cervantes

en: MTP device
bg: MTP устройство

en: Communicate with MTP devices
bg: Свързване с MTP устройство

en: Get device information...
bg: Получаване инфо за устройство...

en: Listing files, this can take a while
bg: Регистриране на файлове, това може да отнеме време

en: Reading e-book metadata
bg: Четене метаданни на е-книги

en: Reading metadata from %s
bg: Четене на метаданните в %s

en: Updating metadata cache on device
bg: Опресняване на кешираните метаданни в ел. четеца

en: Finished reading metadata from device
bg: Четенето на метаданни в ел. четеца е приключено

en: Transferring books to device...
bg: Прехвърляне на книги към устройството...

en: Transferred %s to device
bg: Прехвърлени %s към устройство

en: Transfer to device finished...
bg: Прехвърлянето към устройството е завършено

en: Added %s
bg: Добавени %s

en: Adding complete
bg: Добавянето е завършено

en: Deleting books from device...
bg: Изтриване на книги от устройство

en: Deleted %s
bg: Изтрити %s

en: All books deleted
bg: Всички книги са изтрити

en: Removing books from metadata
bg: Изтриване на книги от метаданните

en: Removed %s
bg: Премахнати %s

en: All books removed
bg: Всички книги са премахнати

en: Unnamed device
bg: Ненаименувано устройство

en: The device {0} is not allowing connections. Unlock the screen on the {0}, tap "Allow" on any connection popup message you see, then either wait a minute or restart calibre. You might also have to change the mode of the USB connection on the {0} to "Media Transfer mode (MTP)" or similar.
bg: Устройството {0} не позволява връзки. Отключете екрана на {0}, докоснете "Разреши" на всяко изскачащо съобщение за връзка, което виждате, след което или изчакайте минута или рестартирайте calibre. Може също така да се наложи да промените режима на USB връзка на {0} към "Режим за прехвърляне на мултимедия (MTP)" или подобно.

en: Unknown MTP device
bg: Непознато MTP устройство

en: Found object: %s
bg: Открити обекти: %s

en: MTP devices are not supported on Windows XP
bg: MTP устройствата не се поддържат от Уиндоус ХР

en: The Windows Portable Devices service is not available on your computer. You may need to install Windows Media Player 11 or newer and/or restart your computer
bg: На Вашия компютър няма достъпна Windows Portable Devices услуга. Може би ще трябва да инсталирате Windows Media Player 11 или по-нова версия и/или да рестартирате компютъра

en: Communicate with the Nokia 770 Internet Tablet.
bg: Свързване с таблет Nokia 770

en: Communicate with the Nokia N800/N810/N900/N950/N9 Maemo/MeeGo devices.
bg: Свързване с устройства Nokia N800/N810/N900/N950/N9 Maemo/MeeGo

en: Communicate with the Nokia E71X
bg: Свързване с Nokia E71X

en: Communicate with the Nokia E52
bg: Свързване с Nokia E52

en: Communicate with the Nook e-book reader.
bg: Свързване с четеца на е-книги Nook

en: Communicate with the Nook Color, TSR, Glowlight and Tablet e-book readers.
bg: Свързване с четци на е-книги Nook Color, TSR, Glowlight и Tablet

en: Communicate with the Nuut2 e-book reader.
bg: Свързване с четеца на е-книги Nuut2

en: Communicate with the Paladin readers
bg: Свързване с ел. четци Paladin

en: Comma separated list of metadata fields to turn into collections on the device. Possibilities include:
bg: Списък от полета на метаданните, разделени със запетайки, които да се превърнат в колекции на устройството. Възможностите включват:

en: Communicate with Sony e-book readers older than the PRST1.
bg: Свързване с четци на е-книги Sony, по-стари от PRST1

en: Comments have been removed as the SONY reader chokes on them
bg: Коментарите са премахнати, тъй като SONY четеца се затруднява с тях

en: All by title
bg: Всички по заглавие

en: All by author
bg: Всички по автор

en: Comma separated list of metadata fields to turn into collections on the device. Possibilities include: %(coll)s. Two special collections are available: %(abt)s:%(abtv)s and %(aba)s:%(abav)s. Add these values to the list to enable them. The collections will be given the name provided after the ":" character.
bg: Разделен със запетая списък на полета с метаданни, за превръщане в колекции на устройството. Възможностите включват: %(coll)s. Две специални колекции са налични: %(abt)s:%(abtv)s и %(aba)s:%(abav)s. Добавете тези стойности към списъка, за да ги разрешите. На колекциите ще бъде дадено името, предоставено след ":" знака.

en: Upload separate cover thumbnails for books (newer readers)
bg: Качи отделни умалени версии на корици за книги (по-нови четци)

en: Normally, the SONY readers get the cover image from the e-book file itself. With this option, calibre will send a separate cover image to the reader, useful if you are sending DRMed books in which you cannot change the cover. WARNING: This option should only be used with newer SONY readers: 350, 650, 950 and newer.
bg: Обикновено четците на SONY получават изображението на корицата от самия файл на е-книгата. С тази опция, calibre ще изпрати отделно изображение на корица към четеца, полезно, ако изпращате DRMed книги, в които не може да промените корицата. ВНИМАНИЕ: Тази опция трябва да се използва само с по-нови четци на SONY: 350, 650, 950 и по-нови.

en: Refresh separate covers when using automatic management (newer readers)
bg: Опресни отделните корици при използването на автоуправление (по-нови четци)

en: Set this option to have separate book covers uploaded every time you connect your device. Unset this option if you have so many books on the reader that performance is unacceptable.
bg: Задайте тази опция, да има отделни корици на книги, качени всеки път, когато свържете вашето устройство. Не я задавайте, ако имате толкова много книги на четеца, че изпълнението е неприемливо.

en: Preserve cover aspect ratio when building thumbnails
bg: Запазване пропорциите на корицата когато се създават малки изображения

en: Set this option if you want the cover thumbnails to have the same aspect ratio (width to height) as the cover. Unset it if you want the thumbnail to be the maximum size, ignoring aspect ratio.
bg: Задайте тази опция, ако искате миниатюрите на корицата да имат същия аспект съотношение (ширина към височина) като корицата. Не я задавайте, ако искате миниатюрата да бъде с максималният размер, пренебрегвайки аспектното съотношение.

en: Search for books in all folders
bg: Търсене на книги във всички папки

en: Setting this option tells calibre to look for books in all folders on the device and its cards. This permits calibre to find books put on the device by other software and by wireless download.
bg: Изборът на тази опция казва на calibre да търси книги във всички папки на устройството и картите. Това позволява calibre да намира книги, които са записани в устройството от други софтуери и от безжични сваляния.

en: Unnamed
bg: Без име

en: Communicate with the PRST1 and newer SONY e-book readers
bg: Свързване с PRST1 и по-новите SONY четци на е-книги

en: Upload separate cover thumbnails for books
bg: Качи отделни малки изображения на корици на книги

en: Normally, the SONY readers get the cover image from the e-book file itself. With this option, calibre will send a separate cover image to the reader, useful if you are sending DRMed books in which you cannot change the cover.
bg: Обикновено четците на SONY получават изображението на корицата от самия файл на е-книга. С тази опция, calibre ще изпрати отделно изображение на корица към четеца, полезно, ако изпращате книги DRMed, в които не може да промените корицата.

en: Refresh separate covers when using automatic management
bg: Опресни отделните корици използвайки автоматично управление

en: Use SONY Author Format (First Author Only)
bg: Използвай формата на Sony (само първия автор)

en: Set this option if you want the author on the Sony to appear the same way the T1 sets it. This means it will only show the first author for books with multiple authors. Leave this disabled if you use Metadata plugboards.
bg: Задайте тази опция, ако искате авторът да се появи на Sony, по същия начин Т1 гó задава. Това означава, че ще покаже само първия автор за книги с множество автори. Оставете това забранено, ако използвате контролни табла за метаданни.

en: Wireless device
bg: Безжично устройство

en: Communicate with Smart Device apps
bg: Свързване със Smart Device приложения

en: All by something
bg: Всички по нещо

en: Enable connections at startup
bg: Позволяване на свързванията при стартиране

en: Check this box to allow connections when calibre starts
bg: Отметка тук позволява свързвания при стартиране на calibre

en: Security password
bg: Парола

en: Enter a password that the device app must use to connect to calibre
bg: Въведете парола, която приложението на устройството трябва да използва, за да се свърже с calibre

en: Use fixed network port
bg: Изолзвай фиксиран мрежови порт

en: If checked, use the port number in the "Port" box, otherwise the driver will pick a random port
bg: Ако е отметнато, използвайте номер на порт в поле "порт", иначе драйверът ще избере произволен порт

en: Port number:
bg: Номер на порт:

en: Enter the port number the driver is to use if the "fixed port" box is checked
bg: Въведете номера на порта, който драйверът трябва да използва, ако полето "фиксиран порт" е отметнато

en: Print extra debug information
bg: Изведи допълнителна информация за дебъгване

en: Check this box if requested when reporting problems
bg: Отметнете тук, ако се изисква при докладването на проблем

en: Comma separated list of metadata fields to turn into collections on the device.
bg: Списък от полета на метаданните, разделени със запетайки, които да се превърнат в колекции на устройството.

en: Possibilities include: series, tags, authors, etc. Three special collections are available: %(abt)s:%(abtv)s, %(aba)s:%(abav)s, and %(abs)s:%(absv)s. Add  these values to the list to enable them. The collections will be given the name provided after the ":" character.
bg: Възможностите включват: поредици, етикети, автори и др. Налични са три специални колекции: %(abt)s:%(abtv)s, %(aba)s:%(abav)s, и %(abs)s:%(absv)s. Добавете тези стойности към списъка, за да ги активирате. Колекциите ще бъдат озаглавени с текста, изписан след символа ":".

en: Enable the no-activity timeout
bg: Активиране на брояч на неактивност

en: If this box is checked, calibre will automatically disconnect if a connected device does nothing for %d minutes. Unchecking this  box disables this timeout, so calibre will never automatically disconnect.
bg: Ако полето е отметнато, calibre автоматично ще изключи устройството при неактивност от %d минути. Ако няма отметка броячът е деактивиран и calibre няма да се изключи автоматично.

en: Use this IP address
bg: Използвай този IP адрес

en: Use this option if you want to force the driver to listen on a particular IP address. The driver will listen only on the entered address, and this address will be the one advertised over mDNS (BonJour).
bg: Използвайте тази опция, ако искате да принудите драйвера да слуша конкретен IP адрес. Драйверът ще слуша само въведения адрес и този адрес ще бъде обявен през mDNS (BonJour).

en: Replace books with same calibre ID
bg: Замени книги с еднакъв ИН

en: Use this option to overwrite a book on the device if that book has the same calibre identifier as the book being sent. The file name of the book will not change even if the save template produces a different result. Using this option in most cases prevents having multiple copies of a book on the device.
bg: Използвайте тази опция, за да презапишете книга на устройството, ако тази книга има същия calibre идентификатор като книгата, която се изпраща. Името на файла на книгата не се променя, дори ако шаблонът за записване произвежда различен резултат. Използване на тази опция в повечето случаи предотвратява наличието на няколко копия от книга на устройството.

en: Cover thumbnail compression quality
bg: Качество на компресирането на малките изображения на кориците

en: Use this option to control the size and quality of the cover file sent to the device. It must be between 50 and 99. The larger the number the higher quality the cover, but also the larger the file. For example, changing this from 70 to 90 results in a much better cover that is approximately 2.5 times as big. To see the changes you must force calibre to resend metadata to the device, either by changing the metadata for the book (updating the last modification time) or resending the book itself.
bg: Използвайте тази опция, за да контролирате размера и качеството на файла за корицата, изпратен на устройството. Трябва да е между 50 и 99. По-голямото число, по-високо качество на корицата, но и толкова по-голям е файлът. Например промяната на това от 70 до 90 води до много по-голяма корица, което е приблизително 2,5 пъти като големина. За да видите промените, принудете calibre да преизпрати метаданни на устройството, или чрез промяна на метаданните за книгата (актуализиране на последното време за модификация) или реизпращане на самата книга.

en: Use metadata cache
bg: Използвай кеш за метаданни

en: Setting this option allows calibre to keep a copy of metadata on the device, speeding up device connections. Unsetting this option disables keeping the copy, forcing the device to send metadata to calibre on every connect. Unset this option if you think that the cache might not be operating correctly.
bg: Задаването на тази опция позволява на calibre да запази копие от метаданни на устройството, ускоряване връзките на устройството. Разстройването на тази опция забранява запазване на копирането, като насила устройството да изпраща метаданни в calibre на всяко свързване. Не задавайте тази опция, ако смятате, че кешът може да не работи правилно.

en: Additional file extensions to send to the device
bg: Допълнителни файлови разширения за изпращане на устройството

en: This is a comma-separated list of format file extensions you want to be able to send to the device. For example, you might have audio books in your library with the extension "m4b" that you want to listen to on your device. Don't worry about the "extra enabled extensions" warning.
bg: Това е разделен със запетаи списък с разширения на файлове с формат, които може да искате за изпращане на устройството. Например, може да имате аудио книги във ваша библиотека с разширението "m4b" която искате да слушате на ваше устройство. Не се притеснявайте за "допълнителни позволени разширения" предупреждението.

en: Ignore device free space
bg: Игнорирай свободното място на устройство

en: Check this box to ignore the amount of free space reported by your devices. This might be needed if you store books on an SD card and the device doesn't have much free main memory.
bg: Отметнете това квадратче, за да игнорирате количеството свободно място, отчетено от вашите устройства. Това може да е необходимо, ако съхранявате книги на SD карта и устройството няма много свободна основна памет.

en: Too many connection attempts from %s
bg: Твърде много опити за свързване от %s

en: The app on your device is too old and is no longer supported. Update it to a newer version.
bg: Приложението на вашето устройство е твърде старо и вече не се поддържа. Актуализирайте към по-нова версия.

en: You have book formats in your library with dates in the future. See calibre for details
bg: Във вашата библиотека има книги с датировка от бъдещето. Виж calibre за детайли

en: The read sync column %s is not in calibre's library
bg: Колоната за синхронизиране на четене %s не е в библиотеката на Calibre

en: The read sync column %s is not a Yes/No column
bg: Колоната за синхронизиране на четене %s не е Да/Не колона

en: The read date sync column %s is not in calibre's library
bg: Колоната за синхронизиране дата на четене %s не е в библиотеката на Calibre

en: The read date sync column %s is not a date column
bg: Колоната за синхронизиране дата на четене %s не е колона за дата

en: Bad compression quality setting. It must be a number between 50 and 99. Forced to be %d.
bg: Лоша настройка на качеството на компресия. Стойността трябва да е между 50 и 99. Наложително е да е %d.

en: Invalid port in options: %s
bg: Невалиден порт в опции: %s

en: Failed to connect to port %d. Try a different value.
bg: Несполучлив опит за запазване на порт %d. Опитайте друга стойност.

en: Failed to allocate a random port
bg: Несполучлив опит за запазване на произволен порт

en: Communicate with the Samsung SNE e-book reader.
bg: Свързване с четец на е-книги Samsung SNE

en: Communicate with the Teclast K3/K5 reader.
bg: Свързване с четец на е-книги Teclast K3/K5

en: Communicate with the Newsmy reader.
bg: Свързване с четец на е-книги Newsmy

en: Communicate with the Archos reader.
bg: Свързване с четец на е-книги Archos

en: Communicate with the Pico reader.
bg: Свързване с ел. четец Pico

en: Communicate with the iPapyrus reader.
bg: Свързване с четец на е-книги iPapyrus

en: Communicate with the Sovos reader.
bg: Свързване с четец на е-книги Sovos

en: Communicate with the Sunstech EB700 reader.
bg: Свързване с четец на е-книги Sunstech EB700

en: Communicate with the Stash W950 reader.
bg: Свързване с четец на е-книги Stash W950

en: Communicate with the Wexler reader.
bg: Свързване с четец на е-книги Wexler

en: Unable to detect any disk drives for the device: %s. Try rebooting
bg: Не е възможно е откриването на диск драйвери на устройството: %s. Опитайте да рестарирате

en: Unable to detect the %s mount point. Try rebooting.
bg: Не е възможно откриването на %s свързване. Опитайте да рестартирате

en: Unable to detect the %s disk drive.
bg: Не е възможно откриването на диск драйвер %s.

en: Unable to detect the %s disk drive. Either the device has already been ejected, or your kernel is exporting a deprecated version of SYSFS.
bg: Не е възможно откриването на диск драйвер %s. Вероятно устройството вече е разкачено или ядрото на софтуера експортира неудобрена версия на SYSFS.

en: Unable to mount main memory (Error code: %d)
bg: Не е възможно е монтирането на основна памет (Код грешка: %d)

en: The main memory of %s is read only. This usually happens because of file system errors.
bg: Основната памет на %s е read only. Това обикновено се случва при грешка във файловата система.

en: Unable to mount the device
bg: Не е възможно свързване на устройството

en: Configure device
bg: Настройка на устр.-во

en: settings for device drivers
bg: настройки на драйверите на устройство

en: Ordered list of formats the device will accept
bg: Подреден списък на форматите, които устройството приема

en: Place files in sub-folders if the device supports them
bg: Поставяне на файлове в под-папки, ако устройството ги поддържа

en: Read metadata from files on device
bg: Четене на метаданни от файлове на устройството

en: Use author sort instead of author
bg: Използвай сортиране на автор вместо автор

en: Template to control how books are saved
bg: Шаблон за контрол как се записват книгите

en: Extra customization
bg: Допълнително персонализиране

en: Communicate with an e-book reader.
bg: Свързване с четец на е-книги.

en: Failed to access files in the main memory of your device. You should contact the device manufacturer for support. Common fixes are: try a different USB cable/USB port on your computer. If you device has a "Reset to factory defaults" type of setting somewhere, use it. Underlying error: %s
bg: Неуспешен достъп до файлове в основната памет на вашето устройство. Трябва да се свържете с производителя на устройството за поддръжка. Често срещани корекции са: опитайте различен USB кабел/USB порт на компютъра. Ако устройството има "Нулирай до фабрично по подразбиране" тип настройка някъде, използвайте я. Основна грешка: %s

en: Permission was denied by macOS trying to access files in the main memory of your device. You will need to grant permission explicitly by looking under System Preferences > Security and Privacy > Privacy > Files and Folders. Underlying error: %s
bg: Разрешение е отказано от macOS за опит да се получи достъп до файлове в основната памет на вашето устройство. Ще трябва да предоставите разрешение изрично, като погледнете под Системни предпочитания > Сигурност и поверителност > Поверителност > Файлове и папки. Основна грешка: %s

en: Failed to access files on the SD card in your device. This can happen for many reasons. The SD card may be corrupted, it may be too large for your device, it may be write-protected, etc. Try a different SD card, or reformat your SD card using the FAT32 filesystem. Also make sure there are not too many files in the root of your SD card. Underlying error: %s
bg: Неуспешен достъп до файлове на SD картата във вашето устройство. Това може да се случи по много причини. SD картата може да е повредена, може да е твърде голяма за вашето устройство, то може да е защитено от писане и т.н. Опитайте с различна SD карта, или преформатиране на вашата SD карта с помощта на файловата система FAT32. Също така се уверете, че няма твърде много файлове в корена на вашата SD карта. Основна грешка: %s

en: Sending metadata to device...
bg: Изпращане на метаданни към устройството...

en: USB Vendor ID (in hex)
bg: ИД на USB доставчик (в hex)

en: Get this ID using Preferences -> Misc -> Get information to set up the user-defined device
bg: Получете този ИД с помощта на Предпочитания -> Разни -> Получете информация, за да настроите потребителски дефинираното устройство

en: USB Product ID (in hex)
bg: ИД на USB продукт (в hex)

en: USB Revision ID (in hex)
bg: ИД ревизия на USB (в hex)

en: Unused (leave blank)
bg: Не се изпозва (остави празно)

en: This field is no longer used, leave it blank.
bg: Това поле не се използва повече, остави празно.

en: Main memory folder
bg: Папка в основната памет

en: Enter the folder where the books are to be stored. This folder is prepended to any send_to_device template
bg: Въведете папка, където книгите да бъдат записани. Тази папка е предвидена за всякакви изпрати-към-устройство шаблони

en: Check this box if the device's main memory is being seen as card a and the card is being seen as main memory
bg: Отметнете тук, ако основната памет на устройството е карта и картата е основна памет.

en: The reader has no storage card %s. You may have changed the default send to device action. Right click on the "Send to device" button and reset the default action to be "Send to main memory".
bg: Четецът няма карта за съхранение %s. Може да сте променили изпращането по подразбиране на устройството. Десен клик върху бутона "Изпрати на устройство" и нулиране на действието по подразбиране да бъде "Изпрати до основната памет".

en: Selected slot: %s is not supported.
bg: Избраният слот: %s не се поддържа.

en: There is insufficient free space in main memory
bg: В основната памет няма достатъчно свободно място

en: There is insufficient free space on the storage card
bg: В картата няма достатъчно свободно място

en: Rendered %s
bg: Рендирано %s

en: Failed %s
bg: Неуспешно %s

en: Failed to process comic: 
    
    %s
bg: Неуспешна обработка на комикс: 
    
    %s

en: Could not find an e-book inside the archive
bg: Не може да се намери е-книга вътре в архива

en: input_file output_file [options]
    
    Convert an e-book from one format to another.
    
    input_file is the input and output_file is the output. Both must be specified as the first two arguments to the command.
    
    The output e-book format is guessed from the file extension of output_file. output_file can also be of the special format .EXT where EXT is the output file extension. In this case, the name of the output file is derived from the name of the input file. Note that the filenames must not start with a hyphen. Finally, if output_file has no extension, then it is treated as a folder and an "open e-book" (OEB) consisting of HTML files is written to that folder. These files are the files that would normally have been passed to the output plugin.
    
    After specifying the input and output file you can customize the conversion by specifying various options. The available options depend on the input and output file types. To get help on them specify the input and output file and then use the -h option.
    
    For full documentation of the conversion system see
bg: input_file output_file [options]
    
    Конвертиране на е-книга от един формат в друг.
    
    input_file е входът и output_file е изходът. И двата трябва да бъдат посочени като първите два аргумента към командата.
    
    Изходния формат на е-книга се отгатва от разширението на файла output_file. output_file, може да бъде и от специалния формат .EXT където EXT е разширението на изходния файл. В този случай името на изходния файл произлиза от името на входния файл. Имайте предвид, че файл-имената не трябва да започват с тире. И накрая, ако output_file няма разширение, тогава се третира като папка и "отворена е-книга" (OEB), състояща се от HTML файлове, написани в тази папка. Тези файлове са файловете, които обикновено биха били предадени на плъгина за изход.
    
    След указване на файла за въвеждане и изход може да персонализирате конвертирането, като посочите различни опции. Наличните опции зависят от типовете входни и изходни файлове. За да получите помощ за тях посочете входния и изходния файл и след това използвайте -h опцията.
    
    За пълна документация на системата за конвертиране виж

en: Path to a file containing rules to transform the CSS styles in this book. The easiest way to create such a file is to use the wizard for creating rules in the calibre GUI. Access it in the "Look & feel->Transform styles" section of the conversion dialog. Once you create the rules, you can use the "Export" button to save them to a file.
bg: Път до файл, съдържащ правила за трансформиране на CSS стиловете в тази книга. Най-лесният начин за създаване на такъв файл е да използвате съветника за създаване на правила в calibre GUI. Достъп до него в "Визия & усещане->раздел Стилове на Трансформиране" на диалога за конвертиране. След като създадете правилата, може да използвате бутона "Експорт", за да ги запишете във файл.

en: Path to a file containing rules to transform the HTML in this book. The easiest way to create such a file is to use the wizard for creating rules in the calibre GUI. Access it in the "Look & feel->Transform HTML" section of the conversion dialog. Once you create the rules, you can use the "Export" button to save them to a file.
bg: Път до файл, съдържащ правила за трансформиране на HTML в тази книга. Най-лесният начин за създаване на такъв файл е да използвате съветника за създаване на правила в calibre GUI. Достъп до него в раздела "Визия & усещане->Трансформиране на HTML" секция на диалога за конвертиране. След като създадете правилата, може да използвате бутона "Експорт", за да ги запишете във файл.

en: INPUT OPTIONS
bg: ВХОДЯЩИ ОПЦИИ

en: OUTPUT OPTIONS
bg: ИЗХОДЯЩИ ОПЦИИ

en: Options to control the processing of the input %s file
bg: Опции за настройване обработката на изходящия %s файл

en: Options to control the processing of the output %s
bg: Опции за контрол на обработката на изхода %s

en: LOOK AND FEEL
bg: ВИЗИЯ И УСЕЩАНЕ

en: Options to control the look and feel of the output
bg: Опции за контрол на облика и усещането на изхода

en: HEURISTIC PROCESSING
bg: ЕВРИСТИЧНА ОБРАБОТКА

en: Modify the document text and structure using common patterns. Disabled by default. Use %(en)s to enable.  Individual actions can be disabled with the %(dis)s options.
bg: Модифицирайте текста и структурата на документа, като използвате общи шаблони. Деактивирано от по подразбиране. Използвайте %(en)s за да разрешите.  Отделните действия могат да бъдат деактивирани с %(dis)s опции.

en: SEARCH AND REPLACE
bg: Търсене и подмяна

en: Modify the document text and structure using user defined patterns.
bg: Преработване на текста и структурата на документа, използвайки дефинирана от потребителя схема

en: STRUCTURE DETECTION
bg: Откриване на структурата

en: Control auto-detection of document structure.
bg: Настройки на автоматичното разчитане на структурата на документа

en: TABLE OF CONTENTS
bg: СЪДЪРЖАНИЕ

en: Control the automatic generation of a Table of Contents. By default, if the source file has a Table of Contents, it will be used in preference to the automatically generated one.
bg: Настройки на автоматичното генериране на съдържание. По подразбиране, ако файлът източник има съдържание, то ще бъде то ще бъде предпочетено пред автоматичното такова.

en: METADATA
bg: Метаданни

en: Options to set metadata in the output
bg: Опции за задаване на метаданни в изхода

en: DEBUG
bg: Дебъгване

en: Options to help with debugging the conversion
bg: Опции за помощ при отстраняване на грешки в конвертиране

en: List builtin recipe names. You can create an e-book from a builtin recipe like this: ebook-convert "Recipe Name.recipe" output.epub
bg: Списък с имена на вградени рецепти. Може да създадете е-книга от вградена рецепта като тази: ebook-convert "Име на рецепта.рецепта" output.epub

en: Output saved to
bg: Изходящия формат е записан

en: The options and default values for the options change depending on both the
    input and output formats, so you should always check with::
    
        %s
    
    Below are the options that are common to all conversion, followed by the
    options specific to every input and output format.
bg: Опциите и стойностите по подразбиране на опциите за промяна зависят както от
    входните, така и от изходните формати, така че винаги трябва да проверявате с::
    
        %s
    
    По-долу са опциите, които са общи за всички конвертации, последвани от
    опциите, специфични за всеки входен и изходен формат.

en: Convert AZW4 to HTML
bg: Конвертиране на AZW4 в HTML

en: Convert CHM files to OEB
bg: Конвертиране на CHM файлове в OEB

en: Reduce the number of colors used in the image. This works only if you choose the PNG output format. It is useful to reduce file sizes. Set to zero to turn off. Maximum value is 256. It is off by default.
bg: Намалете броя на цветовете, използвани в изображението. Това работи само ако изберете изходния формат PNG. Полезно е да се намалят размерите на файловете. Задаване на нула за изключване. Максималната стойност е 256. Това е изключено по подразбиране.

en: Disable normalize (improve contrast) color range for pictures. Default: False
bg: Деактивирай нормализирането (подобряване на контраста) на цветовия спектър на снимката. Настройка по подразбиране: неактивно

en: Maintain picture aspect ratio. Default is to fill the screen.
bg: Запази пропорциите на снимката. По подразбиране се напасва на екрана.

en: Disable sharpening.
bg: Забрани изостряне.

en: Disable trimming of comic pages. For some comics, trimming might remove content as well as borders.
bg: Забрани орязването на комикс страници. За някои комикси орязването може да премахне съдържание, както и граници.

en: Don't split landscape images into two portrait images
bg: Не разделяйте пейзажните изображения на две портретни изображения

en: Keep aspect ratio and scale image using screen height as image width for viewing in landscape mode.
bg: Поддържайте аспектно съотношение и мащабно изображение използвайки височината на екрана като ширина на изображение за гледане в пейзажен режим.

en: Used for right-to-left publications like manga. Causes landscape pages to be split into portrait pages from right to left.
bg: Използва се за публикации отдясно наляво като манга. Предизвиква пейзажни страници да бъдат разделени на портретни страници от дясно на ляво.

en: Enable Despeckle. Reduces speckle noise. May greatly increase processing time.
bg: Разрешаване на изчистване. Намалява шума от петънца. Може значително да увеличи времето за обработка.

en: Don't sort the files found in the comic alphabetically by name. Instead use the order they were added to the comic.
bg: Не сортирайте файловете в комикса по азбучен ред на имената. Вместо това използвайте реда, по който са били добавени в комикса.

en: The format that images in the created e-book are converted to. You can experiment to see which format gives you optimal size and look on your device.
bg: Форматът, в който се конвертират изображенията в създадената е-книга. Може да експериментирате, за да видите кой формат ви дава оптимален размер и поглед на вашето устройство.

en: Apply no processing to the image
bg: Не се прилага обработка на изображението

en: Do not convert the image to grayscale (black and white)
bg: Не конвертирайте изображението в скала на сивото (черно-бяло)

en: Specify the image size as width x height pixels, for example: 123x321. Normally, an image size is automatically calculated from the output profile, this option overrides it.
bg: Посочете размера на изображението, като (ширина x височина) пиксела, например: 123x321. Обикновено от изходния профил автоматично се изчислява размер на изображение, тази опция го замества.

en: When converting a CBC do not add links to each page to the TOC. Note this only applies if the TOC has more than one section
bg: При конвертиране на CBC не добавяйте връзки на всяка страница към TOC. Забележете, че това важи само ако TOC има повече от една секция

en: Page
bg: Страница

en: Convert OCR-ed DJVU files (.djvu) to HTML
bg: Конвертиране на OCR-ирани DJVU файлове (.djvu) в HTML

en: Convert DOCX files (.docx and .docm) to HTML
bg: Конвертиране на DOCX файлове (.docx и .docm) в HTML

en: Normally, if a large image is present at the start of the document that looks like a cover, it will be removed from the document and used as the cover for created e-book. This option turns off that behavior.
bg: Обикновено, ако в началото на документа присъства голямо изображение, изглеждащо като корица, то ще бъде премахнато от документа и ще се използва като корица за създадена е-книга. Тази опция изключва това поведение.

en: Do not insert a page break after every endnote.
bg: Не вмъквайте край на страница след всяка бележка в края.

en: Render superscripts and subscripts so that they do not affect the line height
bg: Рендиране на свръхскриптове и подскриптове, така че те да не влияят върху височината на ред

en: The size of the page. Default is letter. Choices are %s
bg: Размерът на страницата. По подразб. е буква. Изборите са %s

en: Custom size of the document. Use the form width x height, for example: `123x321` to specify the width and height (in pts). This overrides any specified page-size.
bg: Персонализиран размер на документа. Използвайте ширина x височина на формуляра, например: '123x321', за да се уточнят ширината и височината (в тчк). Това отхвърля всеки зададен размер на хартия.

en: Do not insert the book cover as an image at the start of the document. If you use this option, the book cover will be discarded.
bg: Не поставяйте корицата на книга като изображение в началото на документа. Ако използвате тази опция, корицата на книга ще бъде изхвърлена.

en: Preserve the aspect ratio of the cover image instead of stretching it out to cover the entire page.
bg: Запазете аспектното съотношение за изображението на корицата, вместо да го разтягате до корица на цялата страница.

en: Do not insert the table of contents as a page at the start of the document.
bg: Не вмъквай таблицата със съдържание като страница в началото на документа.

en: Extract the contents of the generated %s file to the specified folder. The contents of the folder are first deleted, so be careful.
bg: Извлечете съдържанието на генерирания %s файл в указаната папка. Съдържанието на папката първо се изтрива, така че бъдете внимателни.

en: The size of the left page margin, in pts. Default is 72pt. Overrides the common left page margin setting.
bg: Размерът на лявото поле на страницата, в тчк. По подразбиране е 72pt. Отхвърля общата настройка за ляво поле на страница.

en: The size of the top page margin, in pts. Default is 72pt. Overrides the common top page margin setting, unless set to zero.
bg: Размерът на горното поле на страница, в тчк. По подразбиране е 72pt. Отхвърля общата настройка за горно поле на страница, освен ако не е зададен на нула.

en: The size of the right page margin, in pts. Default is 72pt. Overrides the common right page margin setting, unless set to zero.
bg: Размерът на дясното поле на страница, в тчк. По подразбиране е 72pt. Отхвърля общата настройка за дясно поле на страница, освен ако не е зададен на нула.

en: The size of the bottom page margin, in pts. Default is 72pt. Overrides the common bottom page margin setting, unless set to zero.
bg: Размерът на долното поле на страница, в тчк. По подразбиране е 72pt. Отхвърля общата настройка за долно поле на страница, освен ако не е зададен на нула.

en: Convert EPUB files (.epub) to HTML
bg: Конвертиране на EPUB файлове (.epub) в HTML

en: Turn off splitting at page breaks. Normally, input files are automatically split at every page break into two files. This gives an output e-book that can be parsed faster and with less resources. However, splitting is slow and if your source file contains a very large number of page breaks, you should turn off splitting on page breaks.
bg: Изключете разделянето при прекъсвания на страници. Обикновено входните файлове автоматично се разделят при прекъсване на всяка страница в два файла. Това дава изходна е-книга, която може да се анализира по-бързо и с по-малко ресурси. Разделянето обаче е бавно и ако вашият файл източник съдържа много голям брой прекъсвания на страници, трябва да изключите разделянето при прекъсвания на страници.

en: Split all HTML files larger than this size (in KB). This is necessary as most EPUB readers cannot handle large file sizes. The default of %defaultKB is the size required for Adobe Digital Editions. Set to 0 to disable size based splitting.
bg: Разделете всички HTML файлове, по-големи от този размер (в KБ). Това е необходимо като повечето четци на EPUB не могат да се справят с големи размери на файловете. По подразб. %defaultKB е размерът, необходим за Adobe Digital Editions. Задайте на 0, за да забраните базиран размер на разделяне.

en: Normally, if the input file has no cover and you don't specify one, a default cover is generated with the title, authors, etc. This option disables the generation of this cover.
bg: Обикновено, ако входният файл няма корица и не посочите такава, корица по подразбиране е генерирана със заглавието, авторите и т.н. Тази опция деактивира генерирането на тази корица.

en: Do not use SVG for the book cover. Use this option if your EPUB is going to be used on a device that does not support SVG, like the iPhone or the JetBook Lite. Without this option, such devices will display the cover as a blank page.
bg: Не използвайте SVG за корицата на книга. Използвайте тази опция, ако вашият EPUB ще се използва на устройство, което не поддържа SVG, като iPhone или JetBook Lite. Без тази опция такива устройства ще показват корица като празна страница.

en: When using an SVG cover, this option will cause the cover to scale to cover the available screen area, but still preserve its aspect ratio (ratio of width to height). That means there may be white borders at the sides or top and bottom of the image, but the image will never be distorted. Without this option the image may be slightly distorted, but there will be no borders.
bg: При използване на SVG корица, тази опция ще доведе до мащабиране на корица в наличната зона на екрана, но все пак запазва своето аспектно съотношение (съотношение на ширина към височина). Това означава, че може да има бели граници отстрани или отгоре и долната част на изображението, но изображението няма да бъде изкривено. Без тази опция изображението може да бъде леко изкривено, но няма да има граници.

en: This option is needed only if you intend to use the EPUB with FBReaderJ. It will flatten the file system inside the EPUB, putting all files into the top level.
bg: Тази опция е необходима само ако възнамерявате да използвате EPUB с FBReaderJ. Тя ще сплеска файловата система вътре в EPUB, поставяйки всички файлове в горното ниво.

en: Insert an inline Table of Contents that will appear as part of the main book content.
bg: Вмъкване на инлайн Таблица на съдържание, която ще се появи като част от основното съдържание на книга.

en: Put the inserted inline Table of Contents at the end of the book instead of the start.
bg: Поставете вмъкнатата инлайн Таблица на съдържание в края на книгата, вместо в началото.

en: The version of the EPUB file to generate. EPUB 2 is the most widely compatible, only use EPUB 3 if you know you actually need it.
bg: Версията на EPUB файла за генериране. EPUB 2 е най-широко съвместим, използвайте EPUB 3 само ако знаете, че действително се нуждаете от него.

en: Convert FB2 and FBZ files to HTML
bg: Конвертиране на FB2 и FBZ файлове в HTML

en: Do not insert a Table of Contents at the beginning of the book
bg: Не вмъквайте Таблица на съдържанието в началото на книгата

en: Section per entry in the ToC
bg: Секция за вписване в ToC

en: Section per file
bg: Секция за файл

en: A single section
bg: Единична секция

en: Specify how sections are created:
     * nothing: {nothing}
     * files: {files}
     * toc: {toc}
    If ToC based generation fails, adjust the "Structure detection" and/or "Table of Contents" settings (turn on "Force use of auto-generated Table of Contents").
bg: Определяне, как се създават секции:
     * nothing: {nothing}
     * files: {files}
     * toc: {toc}
    Ако ToC базираното генериране е неуспешно, регулирайте настройките "Откриване на структура" и/или "Таблица на съдържание" (включете "Принудително използване на автогенерирана Таблица на съдържание").

en: Genre for the book. Choices: %s
    
     See:
bg: Жанр за книгата. Избор: %s
    
     Виж:

en: for a complete list with descriptions.
bg: за пълен списък с описания.

en: Convert HTML and OPF files to an OEB
bg: Конвертиране на HTML и OPF файлове в OEB

en: Traverse links in HTML files breadth first. Normally, they are traversed depth first.
bg: Пресичане на връзки в HTML файлове първо в ширина. Обикновено те се пресичат първо в дълбочина.

en: Maximum levels of recursion when following links in HTML files. Must be non-negative. 0 implies that no links in the root HTML file are followed. Default is %default.
bg: Максимални нива на рекурсия, когато следвате връзки в HTML файлове. Трябва да е не-отрицателна. 0 предполага, че не се следват връзки в главния HTML файл. По подразбиране е %default.

en: Normally this input plugin re-arranges all the input files into a standard folder hierarchy. Only use this option if you know what you are doing as it can result in various nasty side effects in the rest of the conversion pipeline.
bg: Обикновено този вход-плъгин отново подрежда всички входни файлове в стандартна йерархия на папките. Използвайте тази опция само ако знаете какво правите, тя може да доведе до различни нежелани реакции в останалата част от конвейерното конвертиране.

en: Extract the contents of the generated ZIP file to the specified folder. WARNING: The contents of the folder will be deleted.
bg: Извличане съдържанието на генерирания ZIP файл в указаната папка. ВНИМАНИЕ: Съдържанието на папката ще бъде изтрито.

en: Convert HTMLZ files to HTML
bg: Конвертиране на HTMLZ файлове в HTML

en: No top level HTML file found.
bg: Не е намерен HTML файл от най-горно ниво.

en: Top level HTML file %s is empty
bg: HTML файлът от първо ниво %s е празен

en: Use CSS classes
bg: Използване на CSS класове

en: Use the style attribute
bg: Използвай атрибута на стила

en: Use HTML tags wherever possible
bg: Използвай HTML етикети, където е възможно

en: Use an external CSS file
bg: Използвай външен CSS файл

en: Use a <style> tag in the HTML file
bg: Използване на <style> етикет в HTML файла

en: Specify the handling of CSS. Default is class.
    class: {class}
    inline: {inline}
    tag: {tag}
bg: Посочете обработката на CSS. По подразбиране е клас.
    клас: {class}
    inline: {inline}
    етикет: {tag}

en: How to handle the CSS when using css-type = 'class'.
    Default is external.
    external: {external}
    inline: {inline}
bg: Как да се справите с CSS при използване на css-тип = 'клас'.
    По подразбиране е външно.
    външно: {external}
    inline: {inline}

en: If set this option causes the file name of the HTML file inside the HTMLZ archive to be based on the book title.
bg: Ако зададете тази опция, тя причинява името на файла на HTML вътре в HTMLZ архив да се основава на заглавието на книгата.

en: Convert LIT files to HTML
bg: Конвертиране на LIT файлове в HTML

en: Convert LRF files to HTML
bg: Конвертиране на LRF файлове в HTML

en: Enable auto-rotation of images that are wider than the screen width.
bg: Разреши автозавъртане на изображения, които са по-широки от ширината на екрана.

en: Set the space between words in pts. Default is %default
bg: Задайте разстоянието между думи в тчк. По подразбиране е %default

en: Add a header to all the pages with title and author.
bg: Добавяне на заглавка към всички страници със заглавие и автор.

en: Set the format of the header. %a is replaced by the author and %t by the title. Default is %default
bg: Задайте формата на заглавката. %a се заменя с автора и %t от заглавието. По подразбиране е %default

en: Add extra spacing below the header. Default is %default pt.
bg: Добавете допълнително разстояние под заглавката. По подразбиране е %default pt.

en: Minimum paragraph indent (the indent of the first line of a paragraph) in pts. Default: %default
bg: Минимален отстъп на абзац (отстъп от първия ред на абзац ) в тчк. По подразбиране: %default

en: This option has no effect
bg: Тази опция няма ефект

en: Multiply the size of text in rendered tables by this factor. Default is %default
bg: Умножете размера на текста в рендирани таблици по този фактор. По подразбиране е %default

en: The serif family of fonts to embed
bg: Serif семейство шрифтове за вграждане

en: The sans-serif family of fonts to embed
bg: Sans-serif семейство шрифтове за вграждане

en: The monospace family of fonts to embed
bg: Monospace семейство шрифтове за вграждане

en: Comic
bg: Комикс

en: Convert MOBI files (.mobi, .prc, .azw) to HTML
bg: Конвертиране на MOBI файлове (.mobi, .prc, .azw) в HTML

en: When present, use author sort field as author.
bg: Когато представяте, използвайте полето за сортиране на автор като автор.

en: Don't add Table of Contents to the book. Useful if the book has its own table of contents.
bg: Не добавяй таблица на съдържание към книгата. Полезно, ако книгата има своя собствена таблица на съдържание.

en: Disable compression of the file contents.
bg: Забрани компресиране съдържанието на файл.

en: Ignore margins in the input document. If False, then the MOBI output plugin will try to convert margins specified in the input document, otherwise it will ignore them.
bg: Игнорирайте полетата във входния документ. Ако не е отметнато, тогава плъгина за MOBI изход ще се опита да конвертира полетата, посочени във входящия документ, в противен случай ще ги пренебрегне.

en: When adding the Table of Contents to the book, add it at the start of the book instead of the end. Not recommended.
bg: При добавяне на Таблицата на съдържание към книгата я добавете в началото на книгата вместо в края. Не се препоръчва.

en: Enable sharing of book content via Facebook etc.  on the Kindle. WARNING: Using this feature means that  the book will not auto sync its last read position  on multiple devices. Complain to Amazon.
bg: Активирайте споделяне съдържание на книги чрез Facebook и т.н.  на Kindle. ВНИМАНИЕ: Използването на тази функция означава, че книгата няма автоматично да синхронизира последната позиция на четене на няколко устройства. Оплакване до Amazon.

en: By default calibre converts all images to JPEG format in the output MOBI file. This is for maximum compatibility as some older MOBI viewers have problems with other image formats. This option tells calibre not to do this. Useful if your document contains lots of GIF/PNG images that become very large when converted to JPEG.
bg: По подразбиране calibre конвертира всички изображения в JPEG формат в MOBI изходния файл. Това е за максимална съвместимост, тъй като някои по-стари четци на MOBI имат проблеми с други формати на изображения. Тази опция казва на calibre да не прави това. Полезно, ако документът ви съдържа много GIF/PNG изображения, които стават много големи, когато се конвертират в JPEG.

en: By default calibre generates MOBI files that contain the old MOBI 6 format. This format is compatible with all devices. However, by changing this setting, you can tell calibre to generate MOBI files that contain both MOBI 6 and the new KF8 format, or only the new KF8 format. KF8 has more features than MOBI 6, but only works with newer Kindles. Allowed values: {}
bg: По подразбиране calibre генерира MOBI файлове, които съдържат стария формат MOBI 6. Този формат е съвместим с всички устройства. Въпреки това, чрез промяна на тази настройка, може да кажете calibre да генерира MOBI файлове, които съдържат и двата формата, MOBI 6 и новия KF8, или само новия формат KF8. KF8 има повече функции от MOBI 6, но работи само с по-нови Kindles. Позволени стойности: {}

en: All articles
bg: Всички артикули

en: Convert ODT (LibreOffice) files to HTML
bg: Конвертиране на ODT (LibreOffice) файлове в HTML

en: Convert PDB to HTML
bg: Конвертиране на PDB в HTML

en: Specify the character encoding of the output document. The default is cp1252. Note: This option is not honored by all formats.
bg: Задайте знаковото кодиране на изходния документ. По подразбиране е cp1252. Забележка: Тази опция не е зачитана от всички формати.

en: Add Table of Contents to beginning of the book.
bg: Добавете таблица на Съдържание към началото на книгата.

en: Convert PDF files to HTML
bg: Конвертиране на PDF файлове в HTML

en: Do not extract images from the document
bg: Не извличайте изображения от документа

en: Scale used to determine the length at which a line should be unwrapped. Valid values are a decimal between 0 and 1. The default is 0.45, just below the median line length.
bg: Скала, използвана за определяне на дължината, при която трябва да бъде пренесен ред. Валидните стойности са десетично значение между 0 и 1. По подразбиране е 0.45, точно под средната дължина на ред.

en: Instead of using the paper size specified in the PDF Output options, use a paper size corresponding to the current output profile. Useful if you want to generate a PDF for viewing on a specific device.
bg: Вместо да използвате размера на хартията, указан в опциите за PDF Изход, използвайте размер на хартията, съответстващ на текущия изходен профил. Полезно, ако искате генериране на PDF за преглед на конкретно устройство.

en: The unit of measure for page sizes. Default is inch. Choices are {} Note: This does not override the unit for margins!
bg: Мерната единица за размери на страници. По подразбиране е инч. Изборите са {} Забележка: Това не отхвърля единицата за полета!

en: The size of the paper. This size will be overridden when a non default output profile is used. Default is letter. Choices are {}
bg: Размерът на хартията. Този размер ще бъде отхвърлен, когато не е по подразбиране се използва изходен профил. По подразбиране е буква. Изборите са {}

en: Custom size of the document. Use the form width x height e.g. `123x321` to specify the width and height. This overrides any specified paper-size.
bg: Персонализиран размер на документа. Използвайте ширина x височина на формуляра например '123x321' към посочете ширината и височината. Това отхвърля всеки определен размер на хартия.

en: Preserve the aspect ratio of the cover, instead of stretching it to fill the full first page of the generated PDF.
bg: Запазете аспектното съотношение на корицата, вместо да я разтягате, за да запълните пълната първа страница на генерирания PDF.

en: The font family used to render serif fonts. Will work only if the font is available system-wide.
bg: Семейството шрифтове, използвани за рендиране на serif шрифтове. Ще работи само ако шрифтът е наличен за цялата система.

en: The font family used to render sans-serif fonts. Will work only if the font is available system-wide.
bg: Семейството шрифтове, използвани за рендиране на sans-serif шрифтове. Ще работи само ако шрифтът е наличен за цялата система.

en: The font family used to render monospace fonts. Will work only if the font is available system-wide.
bg: Семейството шрифтове, използвани за рендиране на monospace шрифтове. Ще работи само ако шрифтът е наличен за цялата система.

en: The default font size (in pixels)
bg: Размерът на шрифта по подразбиране (в пиксели)

en: The default font size for monospaced text (in pixels)
bg: Размерът на шрифта по подразбиране за monospaced текст (в пиксели)

en: Break long words at the end of lines. This can give the text at the right margin a more even appearance. Note that depending on the fonts used this option can break the copying of text from the PDF file.
bg: Разбийте дълги думи в края на редовете. Това може да даде дясно поле на текста и по-равномерен външен вид. Имайте предвид, че в зависимост от шрифтовете използвали тази опция може да прекъсне копирането на текст от PDF файла.

en: Surround all links with a red box, useful for debugging.
bg: Обградете всички връзки с червена кутия, полезна за отстраняване на грешки.

en: Add page numbers to the bottom of every page in the generated PDF file. If you specify a footer template, it will take precedence over this option.
bg: Добавете номера на страници в долната част на всяка страница в генерирания PDF файл. Ако задавате шаблон за долен колонтитул, той ще има предимство пред тази опция.

en: An HTML template used to generate %s on every page. The strings _PAGENUM_, _TITLE_, _AUTHOR_ and _SECTION_ will be replaced by their current values.
bg: HTML шаблон, използван за генериране на %s на всяка страница. Низовете _PAGENUM_, _TITLE_, _AUTHOR_ и _SECTION_ ще бъдат заменени от текущите им стойности.

en: footers
bg: долни колонтитули

en: headers
bg: заглавки

en: Add a Table of Contents at the end of the PDF that lists page numbers. Useful if you want to print out the PDF. If this PDF is intended for electronic use, use the PDF Outline instead.
bg: Добавете Таблица със съдържание в края на PDF, в която са списъци с номера на страници. Полезно, ако искате да разпечатате PDF. Ако този PDF е предназначен за електронна употреба, вместо това използвайте PDF Outline.

en: Title for generated table of contents.
bg: Заглавие за генерирана таблица на съдържание.

en: Use the page margins specified in the input document via @page CSS rules. This will cause the margins specified in the conversion settings to be ignored. If the document does not specify page margins, the conversion settings will be used as a fallback.
bg: Използвайте полетата на страницата, посочени във входния документ, чрез @page CSS правила. Това ще доведе до това, полетата, посочени в настройките за конвертиране, да бъдат игнорирани. Ако документът не посочва полета на страница, настройките за конвертиране ще се използват като аварийни.

en: Adjust page numbers, as needed. Syntax is a JavaScript expression for the page number. For example, "if (n < 3) 0; else n - 3;", where n is current page number.
bg: Коригирайте номера на страници, според нуждите. Синтаксисът е израз на JavaScript за номер на страница. Например "ако (n < 3) 0; други n - 3;", където n е текущ  номер на страница.

en: Generate an uncompressed PDF, useful for debugging.
bg: Генериране на некомпресиран PDF, полезен за отстраняване на грешки.

en: Shift the text horizontally by the specified offset (in pts). On odd numbered pages, it is shifted to the right and on even numbered pages to the left. Use negative numbers for the opposite effect. Note that this setting is ignored on pages where the margins are smaller than the specified offset. Shifting is done by setting the PDF CropBox, not all software respects the CropBox.
bg: Хоризонтално изместване на текста чрез посоченото изместване (в тчк). На нечетни номерирани страници, се измества надясно и на четни номерирани страници наляво. Използвайте отрицателни числа за обратния ефект. Имайте предвид, че тази настройка се игнорира на страници, където полетата са по-малки от посоченото изместване. Превключването се извършва чрез задаване на PDF CropBox, не целият софтуер зачита CropBox.

en: Convert PML to OEB
bg: Конвертиране на PML в OEB

en: Specify the character encoding of the output document. The default is cp1252.
bg: Задайте знаковото кодиране на изходния документ. По подразбиране е cp1252.

en: Do not reduce the size or bit depth of images. Images have their size and depth reduced by default to accommodate applications that can not convert images on their own such as Dropbook.
bg: Не намалявайте размера или битовата дълбочина на изображенията. Изображенията имат своя размер и дълбочина, намалени по подразбиране, за да се адаптират приложения, които не могат да конвертират изображения сами по себе си като Dropbook.

en: Convert RB files to HTML
bg: Конвертиране на RB файлове в HTML

en: Download periodical content from the Internet
bg: Изтегляне на периодично съдържание от интернет

en: Useful for recipe development. Forces max_articles_per_feed to 2 and downloads at most 2 feeds. You can change the number of feeds and articles by supplying optional arguments. For example: --test 3 1 will download at most 3 feeds and only 1 article per feed.
bg: Полезно за разработване на рецепти. Силови max_articles_per_feed към 2 и изтегля най-много 2 канала. Може да промените броя на каналите и статиите чрез предоставяне на допълнителни аргументи. Например: --test 3 1 ще изтегли най-много 3 канала и само 1 статия на канал.

en: Username for sites that require a login to access content.
bg: Потребителско име за сайтове, които изискват вход за достъп до съдържание.

en: Password for sites that require a login to access content.
bg: Парола за сайтове, които изискват вход за достъп до съдържание.

en: Do not download latest version of builtin recipes from the calibre server
bg: Не изтегляйте най-новата версия на изградени рецепти от calibre сървъра

en: Convert RTF files to HTML
bg: Конвертиране на RTF файлове в HTML

en: Ignore WMF images instead of replacing them with a placeholder image.
bg: Игнорирайте WMF изображения, вместо да ги замените с изображение на контейнер.

en: This RTF file has a feature calibre does not support. Convert it to HTML first and then try it.
    %s
bg: Този RTF файл има функция, която calibre не поддържа. Първо го конвертирайте в HTML и след това опитайте.
    %s

en: Convert SNB files to OEB
bg: Конвертиране на SNB файлове в OEB

en: Specify the character encoding of the output document. The default is utf-8.
bg: Задайте знаковото кодиране на изходния документ. По подразбиране е UTF-8.

en: The maximum number of characters per line. This splits on the first space before the specified value. If no space is found the line will be broken at the space after and will exceed the specified value. Also, there is a minimum of 25 characters. Use 0 to disable line splitting.
bg: Максималният брой знаци на ред. Това разделя на първото пространство преди зададената стойност. Ако не се намери място редът ще бъде разбит при пространството след и ще надхвърли зададената стойност. Също така има минимум 25 знака. Използвайте 0, за да забраните разделянето на редове.

en: Specify whether or not to insert an empty line between two paragraphs.
bg: Задайте дали да се вмъкне празен ред или не между два абзаца.

en: Specify whether or not to insert two space characters to indent the first line of each paragraph.
bg: Задайте дали да вмъкнете или не два знака за интервал, за отстъп на първия ред за всеки абзац.

en: Specify whether or not to hide the chapter title for each chapter. Useful for image-only output (eg. comics).
bg: Задайте дали да скриете заглавието на глава или не за всяка глава. Полезно за само-изображение изход (напр. комикси).

en: Resize all the images for full screen mode.
bg: Преоразмеряване на всички изображения за режим на цял екран.

en: Start page
bg: Начална страница

en: Cover pages
bg: Страници за корици

en:  (Preface)
bg:  (Предговор)

en: Convert TCR files to HTML
bg: Конвертиране на TCR файлове в HTML

en: Abbreviations
bg: Съкращения

en: Support admonitions
bg: Поддръжка на напътствия

en: Add attribute to HTML tags
bg: Добави атрибут към HTML етиекти

en: Add code highlighting via Pygments
bg: Добави осветяване на код чрез Pygments

en: Definition lists
bg: Списъци с дефиниции

en: Enables various common extensions
bg: Разрешава различни често срещани разширения

en: Alternative code block syntax
bg: Синтаксис на алтернативен кодов блок

en: Footnotes
bg: Бележки под страница

en: Use legacy element attributes
bg: Използвай наследени атрибути на елементи

en: Use legacy underscore handling for connected words
bg: Използвай наследено боравене с подрезултат за свързани думи

en: Metadata in the document
bg: Метаданни в документа

en: Treat newlines as hard breaks
bg: Третирай newlines като твърди прекъсвания

en: Do not allow mixing list types
bg: Не позволявай смесване на типове списъци

en: Support tables
bg: Поддържащи таблици

en: Generate a table of contents
bg: Генериране на таблица със съдържание

en: Wiki style links
bg: Връзки в стил Wiki

en: Convert TXT files to HTML
bg: Конвертирай TXT файлове в HTML

en: Try to auto detect paragraph type
bg: Опитайте авто откриване на тип абзац

en: Treat a blank line as a paragraph break
bg: Третирайте празен ред като прекъсване на абзац

en: Assume every line is a paragraph
bg: Да приемем, че всеки ред е абзац

en: Assume every line starting with 2+ spaces or a tab starts a paragraph
bg: Да приемем, че всеки ред, започващ с 2+ интервали или раздел, стартира абзац

en: Most lines have hard line breaks, few/no blank lines or indents
bg: Повечето редове имат твърди прекъсвания, малко/никакви празни редове или отстъпи

en: Don't modify the paragraph structure
bg: Не модифицирайте структурата на абзац

en: Automatically decide which formatting processor to use
bg: Авторешете кой процесор за форматиране да използвате

en: No formatting
bg: Няма форматиране

en: Use heuristics to determine chapter headings, italics, etc.
bg: Използвайте евристика, за да определите заглавия на глави, курсив и др.

en: Use the Markdown markup language
bg: Използване на езика за маркиране markdown

en: Paragraph structure to assume. The value of "off" is useful for formatted documents such as Markdown or Textile. Choices are:
    * auto: {auto}
    * block: {block}
    * single: {single}
    * print:  {print}
    * unformatted: {unformatted}
    * off: {off}
bg: Структура на абзаца, която да се приеме. Стойността на "изкл" е полезна за форматирани документи като Markdown или Textile. Изборите са:
    * auto: {auto}
    * block: {block}
    * single: {single}
    * print:  {print}
    * unformatted: {unformatted}
    * off: {off}

en: Normally extra spaces are condensed into a single space. With this option all spaces will be displayed.
bg: Обикновено допълнителните интервали се кондензират в едно пространство. С тази опция всички интервали ще бъдат показани.

en: Normally extra space at the beginning of lines is retained. With this option they will be removed.
bg: Обикновено се запазват допълнителни отстъпи в началото на редовете. С тази опция те ще бъдат премахнати.

en: Enable extensions to Markdown syntax. Extensions are formatting that is not part of the standard Markdown format. The extensions enabled by default: %default.
    To learn more about Markdown extensions, see {}
    This should be a comma separated list of extensions to enable:
bg: Позволяване на разширения за markdown синтаксис. Разширенията са форматиране, което не е част от стандартния markdown формат. Разширенията, разрешени по подразбиране: %default.
    За да научите повече за markdown разширения, вижте {}
    Това следва да е разделен със запетая списък с разширения, за да разрешите:

en: Plain text
bg: Обикновен текст

en: Markdown formatted text
bg: Markdown форматиран текст

en: Type of newline to use. Options are %s. Default is 'system'. Use 'old_mac' for compatibility with Mac OS 9 and earlier. For macOS use 'unix'. 'system' will default to the newline type used by this OS.
bg: Тип нов ред за използване. Опциите са %s. По подразбиране е 'система'. Използвайте 'old_mac' за съвместимост с Mac OS 9 и по-рано. За macOS използвайте 'unix'. 'система' ще е по подразбиране към типа нов ред, използван от тази ОС.

en: Force splitting on the max-line-length value when no space is present. Also allows max-line-length to be below the minimum
bg: Принудително разделяне стойността на макс-ред-дължина, когато няма място. Също така позволява макс-ред-дължина да бъде под минимума

en: Formatting used within the document.
    * plain: {plain}
    * markdown: {markdown}
    * textile: {textile}
bg: Форматиране, използвано в рамките на документа.
    * обикновен: {plain}
    * markdown: {markdown}
    * textile: {textile}

en: Do not remove links within the document. This is only useful when paired with a TXT output formatting option that is not none because links are always removed with plain text output.
bg: Не премахвайте връзки в рамките на документа. Това е полезно само при сдвояване с опция за форматиране на TXT изхода, която е нищо, защото връзките винаги се премахват с обикновен текстов изход.

en: Do not remove image references within the document. This is only useful when paired with a TXT output formatting option that is not none because links are always removed with plain text output.
bg: Не премахвайте препратките към изображения в рамките на документа. Това е полезно само когато сдвоена с опция за форматиране на TXT извеждане, която не е никаква, защото връзки винаги се отстраняват с обикновено текстово извеждане.

en: Do not remove font color from output. This is only useful when TXT output formatting is set to textile. Textile is the only formatting that supports setting font color. If this option is not specified font color will not be set and default to the color displayed by the reader (generally this is black).
bg: Не премахвайте цвета на шрифта от изхода. Това е полезно само когато TXT изход форматирането е зададено на textile. Textile е единственото форматиране, което поддържа задаване цвят на шрифт. Ако тази опция е незададен цвят на шрифт, няма да бъде зададена и по подразбиране на цвета, показван от четеца (като цяло това е черно).

en: Level of verbosity. Specify multiple times for greater verbosity. Specifying it twice will result in full verbosity, once medium verbosity and zero times least verbosity.
bg: Ниво на словесност. Задайте няколко пъти за по-голяма словесност. Указване на това два пъти ще доведе до пълна словесност, след като средна словесност и нула пъти, най-малко словесност.

en: Save the output from different stages of the conversion pipeline to the specified folder. Useful if you are unsure at which stage of the conversion process a bug is occurring.
bg: Запазете изхода от различни етапи на конверсионния конвейер в зададена папка. Полезно, ако не сте сигурни на кой етап от процеса на конвертиране се появява бъг.

en: Specify the input profile. The input profile gives the conversion system information on how to interpret various information in the input document. For example resolution dependent lengths (i.e. lengths in pixels). Choices are:
bg: Задайте входния профил. Входният профил дава на конверсионната система информация как да се тълкува различна информация във входящия документ. Например дължини, зависими от резолюцията (т.е. дължини в пиксели). Изборите са:

en: The base font size in pts. All font sizes in the produced book will be rescaled based on this size. By choosing a larger size you can make the fonts in the output bigger and vice versa. By default, when the value is zero, the base font size is chosen based on the output profile you chose.
bg: Размерът на основния шрифт в тчк. Всички размери на шрифта в произведената книга ще се преизчисляват въз основа на този размер. Чрез избора на по-голям размер може да направите шрифтовете в изхода по-големи и обратно. По подразбиране, когато стойността е нула, размерът на основния шрифт се избира въз основа на изходния профил, който сте избрали.

en: Mapping from CSS font names to font sizes in pts. An example setting is 12,12,14,16,18,20,22,24. These are the mappings for the sizes xx-small to xx-large, with the final size being for huge fonts. The font rescaling algorithm uses these sizes to intelligently rescale fonts. The default is to use a mapping based on the output profile you chose.
bg: Картографиране от CSS имена на шрифтове към размери на шрифтовете в тчк. Примерната настройка е 12,12,14,16,18,20,22,24. Това са картографите за размерите xx-малки до xx-големи, като крайният размер е за огромни шрифтове. Преизчисляващ алгоритъм за шрифт използва тези размери за интелигентно премащабиране на шрифтове. По подразб. е да, използвайте картографиране въз основа на изходния профил, който сте избрали.

en: Disable all rescaling of font sizes.
bg: Забраняване на цялото премащабиране на размерите на шрифтовете.

en: The minimum line height, as a percentage of the element's calculated font size. calibre will ensure that every element has a line height of at least this setting, irrespective of what the input document specifies. Set to zero to disable. Default is 120%. Use this setting in preference to the direct line height specification, unless you know what you are doing. For example, you can achieve "double spaced" text by setting this to 240.
bg: Минималната височина на ред, като процент от размера на изчислен шрифт на елемент. Calibre с тази настройка ще гарантира най-малката височина, за всеки елемент, независимо от това какво указва входният документ. Зададено на нула за забрана. По подразб. е 120%. Използвайте тази настройка в предпочитание към пряката спецификация на височината на ред, освен ако не знаете какво правите. Например, може да постигнете "double spaced" текст, като зададете това на 240.

en: The line height in pts. Controls spacing between consecutive lines of text. Only applies to elements that do not define their own line height. In most cases, the minimum line height option is more useful. By default no line height manipulation is performed.
bg: Височината на ред в pts(точки). Контролира разредка между последователни редове текст. Отнася се само за елементи, които не определят собствената си височина на ред. В повечето букви, минималната опция за височина на ред е по-полезна. По подразбиране няма манипулация на височината на ред.

en: Embed the specified font family into the book. This specifies the "base" font used for the book. If the input document specifies its own fonts, they may override this base font. You can use the filter style information option to remove fonts from the input document. Note that font embedding only works with some output formats, principally EPUB, AZW3 and DOCX.
bg: Вграждане на зададеното семейство шрифтове в книгата. Това указва "основен" шрифт, използван за книгата. Ако входният документ задава свои собствени шрифтове, те може да заместват този основен шрифт. Може да използвате информация за опцията филтриране на стил за да премахнете шрифтовете от входния документ. Имайте предвид, че само вграждане на шрифтове работи с някои изходни формати, основно EPUB, AZW3 и DOCX.

en: Embed every font that is referenced in the input document but not already embedded. This will search your system for the fonts, and if found, they will be embedded. Embedding will only work if the format you are converting to supports embedded fonts, such as EPUB, AZW3, DOCX or PDF. Please ensure that you have the proper license for embedding the fonts used in this document.
bg: Вграждане на всеки шрифт, който е посочен във входния документ, но не вече вградени. Това ще търси в системата за шрифтовете и ако бъдат намерени, те ще бъдат вградени. Вграждане ще работи само ако форматът, който конвертирате, поддържа вградени шрифтове, като EPUB, AZW3, DOCX или PDF. Моля, осигурете, че имате подходящ лиценз за вграждане на шрифтовете, използвани в този документ.

en: Subset all embedded fonts. Every embedded font is reduced to contain only the glyphs used in this document. This decreases the size of the font files. Useful if you are embedding a particularly large font with lots of unused glyphs.
bg: Подбор на всички вградени шрифтове. Всеки вграден шрифт се намалява, за да съдържа само глифите, използвани в този документ. Това намалява размера на шрифтовите файлове. Полезно, при вграждане на особено голям шрифт с много неизползвани глифи.

en: Some badly designed documents use tables to control the layout of text on the page. When converted these documents often have text that runs off the page and other artifacts. This option will extract the content from the tables and present it in a linear fashion.
bg: Някои лошо проектирани документи използват таблици, за да контролират оформлението на текста на страницата. Когато са конвертирани тези документи често имат текст, който се изпълнява от страница и други артефакти. Тази опция ще извлече съдържанието от таблиците и ще го представи по линеен начин.

en: XPath expression that specifies all tags that should be added to the Table of Contents at level one. If this is specified, it takes precedence over other forms of auto-detection. See the XPath Tutorial in the calibre User Manual for examples.
bg: XPath израз, който указва всички етикети, които трябва да се добавят към Таблицата на съдържание на първо ниво. Ако това е посочено, то има предимство пред други форми на автоматично откриване. Вижте XPath урок в calibre Потребител Ръководство за примери.

en: XPath expression that specifies all tags that should be added to the Table of Contents at level two. Each entry is added under the previous level one entry. See the XPath Tutorial in the calibre User Manual for examples.
bg: XPath израз, който указва всички етикети, които трябва да се добавят към Таблицата на съдържание на второ ниво. Всеки запис се добавя под предишното ниво едно запис. Вижте XPath урок в calibre Ръководство на потребителя за примери.

en: XPath expression that specifies all tags that should be added to the Table of Contents at level three. Each entry is added under the previous level two entry. See the XPath Tutorial in the calibre User Manual for examples.
bg: XPath израз, който указва всички етикети, които трябва да се добавят към Таблицата на съдържание на трето ниво. Всеки запис се добавя под предишното второ ниво запис. Вижте XPath урок в calibre Ръководство на потребителя за примери.

en: Normally, if the source file already has a Table of Contents, it is used in preference to the auto-generated one. With this option, the auto-generated one is always used.
bg: Обикновено, ако файлът източник вече има Таблица на съдържанието, тя се използва в предпочитание към автогенерираната. С тази опция автогенерираната единственно винаги се използва.

en: Don't add auto-detected chapters to the Table of Contents.
bg: Не добавяй автооткрити глави към Таблица на съдържание.

en: If fewer than this number of chapters is detected, then links are added to the Table of Contents. Default: %default
bg: Ако се открие по-малко от този брой глави, тогава се добавят връзки към Таблицата със съдържание. По подразбиране: %default

en: Maximum number of links to insert into the TOC. Set to 0 to disable. Default is: %default. Links are only added to the TOC if less than the threshold number of chapters were detected.
bg: Максимален брой връзки за вмъкване в TOC. Задайте на 0, за да забраните. По подразбиране е: %default. Връзките се добавят към TOC само ако са по-малко от прага на открити брой глави.

en: Remove entries from the Table of Contents whose titles match the specified regular expression. Matching entries and all their children are removed.
bg: Премахване на записи от Таблицата на съдържанието, чиито заглавия отговарят на зададения регулярен израз. Съвпадащите записи и всичките им деца се премахват.

en: When creating a TOC from links in the input document, allow duplicate entries, i.e. allow more than one entry with the same text, provided that they point to a different location.
bg: При създаване на TOC от връзки във входния документ разрешете дублирани записи, т.е. позволете повече от един запис със същия текст, при условие че те сочат към друга локция.

en: An XPath expression to detect chapter titles. The default is to consider <h1> or <h2> tags that contain the words "chapter", "book", "section", "prologue", "epilogue" or "part" as chapter titles as well as any tags that have class="chapter". The expression used must evaluate to a list of elements. To disable chapter detection, use the expression "/". See the XPath Tutorial in the calibre User Manual for further help on using this feature.
bg: XPath израз за откриване на заглавия на глави. По подразбиране да се има предвид <h1> или <h2> етикети, които съдържат думите "глава", "книга", "секция", "пролог", "епилог" или "част" като заглавия на глави, както и всякакви етикети, които имат клас="глава". Използваният израз трябва да оцени до списък на елементи. За да забраните откриване на глави, използвайте израза "/". Вижте XPath урок в calibre Ръководство на потребителя за допълнителна помощ за използване на тази функция.

en: Specify how to mark detected chapters. A value of "pagebreak" will insert page breaks before chapters. A value of "rule" will insert a line before chapters. A value of "none" will disable chapter marking and a value of "both" will use both page breaks and lines to mark chapters.
bg: Задайте как да маркирате открити глави. Стойност на "страницапрекъсване" ще вмъкне прекъсвания на страници преди глави. Стойност на "правило" ще вмъкне ред преди глави. Стойност на "няма" ще забрани маркирането на главите и стойност на "и двете" ще използва както прекъсвания на страници, така и редове за маркиране на глави.

en: An XPath expression to detect the location in the document at which to start reading. Some e-book reading programs (most prominently the Kindle) use this location as the position at which to open the book. See the XPath tutorial in the calibre User Manual for further help using this feature.
bg: XPath израз за откриване на локацията в документа, на която да започнете четене. Някои програми за четене на е-книги (най-видно от Kindle) използват тази локация като позицията, на която да отворите книгата. Вижте XPath урок в calibre Ръководство на потребителя за допълнителна помощ използвайки тази функция.

en: Either the path to a CSS stylesheet or raw CSS. This CSS will be appended to the style rules from the source file, so it can be used to override those rules.
bg: Или пътят към CSS лист със стилове или суров CSS. Този CSS ще бъде приложен към правилата на стила от изходния файл, така че може да се използва за управление на тези правила.

en: Rules for transforming the styles in this book. These rules are applied after all other CSS processing is done.
bg: Правила за трансформиране на стиловете в тази книга. Тези правила се прилагат след като се извърши цялата друга обработка на CSS.

en: Rules for transforming the HTML in this book. These rules are applied after the HTML is parsed, but before any other transformations.
bg: Правила за трансформиране на HTML в тази книга. Тези правила се прилагат след като HTML е анализиран, но преди всякакви други трансформации.

en: A comma separated list of CSS properties that will be removed from all CSS style rules. This is useful if the presence of some style information prevents it from being overridden on your device. For example: font-family,color,margin-left,margin-right
bg: Списък със свойства, разделени със запетая, които ще бъдат премахнати от всички CSS стилови правила. Това е полезно, ако наличието на някаква информация за стила предотвратява управление на вашето устройство. Например: шрифт-семейство,цвят,поле-ляво,поле-дясно

en: By default, calibre will use the shorthand form for various CSS properties such as margin, padding, border, etc. This option will cause it to use the full expanded form instead. Note that CSS is always expanded when generating EPUB files with the output profile set to one of the Nook profiles as the Nook cannot handle shorthand CSS.
bg: По подразбиране calibre ще използва късометражен формуляр за различни CSS свойства като поле, подплънка, граница и др. Тази опция ще го накара да използва пълен разширен формуляр вместо това. Имайте предвид, че CSS винаги се разширява при генериране на EPUB файлове с изходния профил, зададен на един от профилите на Nook като Nook не може да се справи с късометражен CSS.

en: An XPath expression. Page breaks are inserted before the specified elements. To disable use the expression: /
bg: XPath израз. Прекъсванията на страници се вмъкват преди посочените елементи. За да забраните използването на израза: /

en: Some documents specify page margins by specifying a left and right margin on each individual paragraph. calibre will try to detect and remove these margins. Sometimes, this can cause the removal of margins that should not have been removed. In this case you can disable the removal.
bg: Някои документи задават полета на страница, определяйки ляво и дясно поле на всеки отделен параграф. calibre ще се опита да открие и премахне тези полета. Понякога, това може да предизвика премахването на полета, които не трябва да са премахнати. В този случай може да забраните премахването.

en: Set the top margin in pts. Default is %default. Setting this to less than zero will cause no margin to be set (the margin setting in the original document will be preserved). Note: Page oriented formats such as PDF and DOCX have their own margin settings that take precedence.
bg: Задайте горното поле в тчк. По подразбиране е %default. Задаване на по-малко от нула, няма да доведе до задаване на поле (настройката на поле в оригиналния документ ще бъде запазена). Забележка: Страница ориентирани формати като PDF и DOCX имат свои собствени настройки за поле , които имат предимство.

en: Set the bottom margin in pts. Default is %default. Setting this to less than zero will cause no margin to be set (the margin setting in the original document will be preserved). Note: Page oriented formats such as PDF and DOCX have their own margin settings that take precedence.
bg: Задайте долното поле в тчк. По подразбиране е %default. Задаване на по-малко от нула, няма да доведе до задаване на поле (настройката на поле в оригиналния документ ще бъде запазена). Забележка: Страница ориентирани формати като PDF и DOCX имат свои собствени настройки за поле , които имат предимство.

en: Set the left margin in pts. Default is %default. Setting this to less than zero will cause no margin to be set (the margin setting in the original document will be preserved). Note: Page oriented formats such as PDF and DOCX have their own margin settings that take precedence.
bg: Задайте лявото поле в тчк. По подразбиране е %default. Задаване на по-малко от нула, няма да доведе до задаване на поле (настройката на поле в оригиналния документ ще бъде запазена). Забележка: Страница ориентирани формати като PDF и DOCX имат свои собствени настройки за поле, които имат предимство.

en: Set the right margin in pts. Default is %default. Setting this to less than zero will cause no margin to be set (the margin setting in the original document will be preserved). Note: Page oriented formats such as PDF and DOCX have their own margin settings that take precedence.
bg: Задайте дясното поле в тчк. По подразбиране е %default. Задаване на по-малко от нула, няма да доведе до задаване на поле (настройката на поле в оригиналния документ ще бъде запазена). Забележка: Страница ориентирани формати като PDF и DOCX имат свои собствени настройки за поле, които имат предимство.

en: Change text justification. A value of "left" converts all justified text in the source to left aligned (i.e. unjustified) text. A value of "justify" converts all unjustified text to justified. A value of "original" (the default) does not change justification in the source file. Note that only some output formats support justification.
bg: Промяна на текстово подравняване. Стойност на "ляво подравняване" преобразува целия подравнен текст в източника наляво подравнен (т.е. подравнен) текст. Стойност на "подравнен" преобразува целия неподравнен текст в подравнен. Стойност на "оригинал" (по подразбиране) не променя подравняването във файла източник. Имайте предвид, че само някои изходни формати поддържат подравняване.

en: Remove spacing between paragraphs. Also sets an indent on paragraphs of 1.5em. Spacing removal will not work if the source file does not use paragraphs (<p> or <div> tags).
bg: Премахване на разстояние между параграфи. Също така определя отстъп на параграфи от 1.5em. Отстраняване на разстояние няма да работи, ако файлът източник не използва параграфи (<p> или <div> етикети).

en: When calibre removes blank lines between paragraphs, it automatically sets a paragraph indent, to ensure that paragraphs can be easily distinguished. This option controls the width of that indent (in em). If you set this value negative, then the indent specified in the input document is used, that is, calibre does not change the indentation.
bg: Когато calibre премахва празни редове между параграфи, той автоматично задава отстъпи на параграфи, за гарантиране, че параграфите могат лесно да бъдат разграничени. Тази опция контролира ширината на тези отстъпи (в em). Ако зададете тази стойност отрицателна, тогава се използват отстъпи, посочени във входния документ, т.е. calibre не променя отстъпите.

en: Use the cover detected from the source file in preference to the specified cover.
bg: Използвайте корицата, засечена от изходния файл, в предпочитание към указаната корица.

en: Insert a blank line between paragraphs. Will not work if the source file does not use paragraphs (<p> or <div> tags).
bg: Поставете празен ред между абзаците. Няма да работи, ако файлът източник не използва параграфи (<p> или <div>етикети).

en: Set the height of the inserted blank lines (in em). The height of the lines between paragraphs will be twice the value set here.
bg: Задайте височината на вмъкнатите празни редове (в ем). Височината на редовете между параграфите ще бъде два пъти по-малка от зададената тук стойност.

en: Remove the first image from the input e-book. Useful if the input document has a cover image that is not identified as a cover. In this case, if you set a cover in calibre, the output document will end up with two cover images if you do not specify this option.
bg: Премахнете първото изображение от входната е-книга. Полезно, ако входният документ има изображение на корицата, което не е идентифицирано като корица. В този случай, ако зададете корица в calibre, изходният документ ще свърши с две изображения-корици, ако не посочите тази опция.

en: Insert the book metadata at the start of the book. This is useful if your e-book reader does not support displaying/searching metadata directly.
bg: Вмъкнете метаданните на книга в началото на книгата. Това е полезно, ако вашия четец на е-книги не поддържа директно показване/търсене на метаданни.

en: Convert fancy quotes, dashes and ellipsis to their plain equivalents.
bg: Конвертиране на фантастични кавички, тирета и елипси към техните обикновенни еквиваленти.

en: Read metadata from the specified OPF file. Metadata read from this file will override any metadata in the source file.
bg: Прочетете метаданни от посочения OPF файл. Метаданните, прочетени от този файл, ще заместят всички метаданни в изходния файл.

en: Transliterate Unicode characters to an ASCII representation. Use with care because this will replace Unicode characters with ASCII. For instance it will replace "{0}" with "{1}". Also, note that in cases where there are multiple representations of a character (characters shared by Chinese and Japanese for instance) the representation based on the current calibre interface language will be used.
bg: Транслитерат unicode знаци към ASCII представяне. Употреба с внимание, защото това ще замени Unicode знаци с ASCII. Например ще замени "{0}" с "{1}". Също така, имайте предвид, че в случаите, когато има множество представяния на знак (например, знаци, споделени от Китайски и Японски) представянето ще се използва въз основа на настоящия език на calibre интерфейса.

en: Set the title.
bg: Задайте заглавието.

en: Set the authors. Multiple authors should be separated by ampersands.
bg: Задайте авторите. Множество автори трябва да бъдат разделени от амперсанди-(&).

en: The version of the title to be used for sorting.
bg: Версията на заглавието, която трябва да се използва за сортиране.

en: String to be used when sorting by author.
bg: Ред, който да се използва при сортиране по автор.

en: Set the cover to the specified file or URL
bg: Задайте корицата на посочения файл или URL

en: Set the e-book description.
bg: Задайте описанието на е-книга.

en: Set the e-book publisher.
bg: Задайте издателя на е-книга.

en: Set the series this e-book belongs to.
bg: Задайте поредицата, към която принадлежи тази е-книга.

en: Set the index of the book in this series.
bg: Задайте индекса на книгата в тази поредица.

en: Set the rating. Should be a number between 1 and 5.
bg: Задайте рейтинга. Трябва да бъде число между 1 и 5.

en: Set the ISBN of the book.
bg: Задайте ISBN на книгата.

en: Set the tags for the book. Should be a comma separated list.
bg: Задайте етикетите за книгата. Трябва да бъде списък, разделен със запетаи.

en: Set the book producer.
bg: Задайте продуцента на книгата.

en: Set the language.
bg: Задаване на езика

en: Set the publication date (assumed to be in the local timezone, unless the timezone is explicitly specified)
bg: Задайте датата на публикуване (приема се, че е в местната времева зона, освен ако време-зона изрично е зададена)

en: Set the book timestamp (no longer used anywhere)
bg: Задаване клеймото на книгата (вече не се използва някъде)

en: Enable heuristic processing. This option must be set for any heuristic processing to take place.
bg: Разрешаване на евристична обработка. Тази опция трябва да се зададе за всяка евристична обработка, която да се осъществи.

en: Detect unformatted chapter headings and sub headings. Change them to h2 and h3 tags.  This setting will not create a TOC, but can be used in conjunction with structure detection to create one.
bg: Откриване на неформатирани заглавия на глави и под заглавия. Променете ги на h2 и h3 етикети.  Тази настройка няма да създаде TOC, но може да се използва съвместно с откриване на структура, за да създадете такава.

en: Look for common words and patterns that denote italics and italicize them.
bg: Вижте за общи думи и шаблони, които обозначават italics и ги итализирайте.

en: Turn indentation created from multiple non-breaking space entities into CSS indents.
bg: Превърнете отстъп, създаден от няколко неразчупени местни обекти в CSS отстъпи.

en: Scale used to determine the length at which a line should be unwrapped. Valid values are a decimal between 0 and 1. The default is 0.4, just below the median line length.  If only a few lines in the document require unwrapping this value should be reduced
bg: Мащаб, използван за определяне на дължината, за пренасяне на ред. Валидните стойности са десетичен знак между 0 и 1. По подразбиране е 0.4, точно под средната дължина на ред.  Ако само няколко реда в документа изискват пренасяне, тази стойност трябва да бъде намалена

en: Unwrap lines using punctuation and other formatting clues.
bg: Пренасяне на редове с помощта на пунктуация и други указания за форматиране.

en: Remove empty paragraphs from the document when they exist between every other paragraph
bg: Премахване на празни абзаци от документа, когато те съществуват между всеки друг параграф

en: Left aligned scene break markers are center aligned. Replace soft scene breaks that use multiple blank lines with horizontal rules.
bg: Ляво подравнени маркери за прекъсване на сцена са подравнени в центъра. Заменете прекъсвания  на мека сцена, които използват няколко празни редове с хоризонтални правила.

en: Replace scene breaks with the specified text. By default, the text from the input document is used.
bg: Заменете прекъсвания на сцени с указания текст. По подразбиране текстът от входен документ е използван.

en: Analyze hyphenated words throughout the document.  The document itself is used as a dictionary to determine whether hyphens should be retained or removed.
bg: Анализирайте сричкопренасяните думи в целия документ.  Самият документ е използван като речник, за да се определи дали тиретата трябва да се задържат или премахнати.

en: Looks for occurrences of sequential <h1> or <h2> tags. The tags are renumbered to prevent splitting in the middle of chapter headings.
bg: Вижте събития на последователни <h1> или <h2> етикети. Етикетите са преномерирани, за да предотвратят разделяне в средата на заглавия на глави.

en: Search pattern (regular expression) to be replaced with sr1-replace.
bg: Шаблон за търсене (регулярен израз), който да бъде заменен със sr1-replace.

en: Replacement to replace the text found with sr1-search.
bg: Замяна, за да замените текста, намерен със sr1-search.

en: Search pattern (regular expression) to be replaced with sr2-replace.
bg: Шаблон на търсене (регулярен израз), който трябва да бъде заменен със sr2-replace.

en: Replacement to replace the text found with sr2-search.
bg: Замяна, за да замените текста, намерен със sr2-search.

en: Search pattern (regular expression) to be replaced with sr3-replace.
bg: Шаблон за търсене (регулярен израз), който да бъде заменен със sr3-replace.

en: Replacement to replace the text found with sr3-search.
bg: Замяна, за да замените текста, намерен със sr3-search.

en: Path to a file containing search and replace regular expressions. The file must contain alternating lines of regular expression followed by replacement pattern (which can be an empty line). The regular expression must be in the Python regex syntax and the file must be UTF-8 encoded.
bg: Път до файл, съдържащ търсене и замяна на регулярни изрази. Файлът трябва да съдържа редуващи се линии на регулярно изразяване, последвани от шаблон за замяна (който може да бъде празен ред). Регулярният израз трябва да бъде в синтаксисът на Python regex и файлът трябва да е кодиран в UTF-8.

en: Values of series index and rating must be numbers. Ignoring
bg: Стойностите на индекс и рейтинг на поредица трябва да са числа. Игнориране

en: Failed to parse date/time
bg: Неуспешно анализиране на дата/час

en: Converting input to HTML...
bg: Конвертиране на входните данни в HTML...

en: Running transforms on e-book...
bg: Работещи трансформации на е-книга...

en: Running %s plugin
bg: Работещ %s плъгин

en: Template error
bg: Грешка в шаблона

en: The Cross
bg: Кръстът

en: Half and half
bg: Половин и половина

en: Banner
bg: Банер

en: Ornamental
bg: Декоративно

en: Blocks
bg: Блокове

en: Remove the property
bg: Премахни свойството

en: Add extra properties
bg: Добави допълнителни свойства

en: Change the value to
bg: Промяна на стойността към

en: Multiply the value by
bg: Умножи стойността по

en: Divide the value by
bg: Раздели стойността по

en: Add to the value
bg: Добавяне към стойността

en: Subtract from the value
bg: Изваждане от стойността

en: is
bg: е

en: is not
bg: не е

en: is any value
bg: е всяка стойност

en: matches pattern
bg: съвпадения шаблон

en: does not match pattern
bg: не съвпада със шаблон

en: is the same length as
bg: е със същата дължина като

en: is not the same length as
bg: не е със същата дължина като

en: is less than
bg: е < от

en: is greater than
bg: е > от

en: is less than or equal to
bg: е < или = на

en: is greater than or equal to
bg: е > или = на

en: Unknown keys
bg: Неизвестни ключове

en: The rule has unknown keys: %s
bg: Правилото има неизвестни ключове: %s

en: Missing keys
bg: Липсващи ключове

en: The rule has missing keys: %s
bg: Правилото има липсващи ключове: %s

en: Property required
bg: Изисквано свойство

en: You must specify a CSS property to match
bg: Трябва да зададете свойство на CSS, което да съвпада

en: Shorthand property not allowed
bg: Стенографско свойство не е разрешено

en: {0} is a shorthand property. Use the full form of the property, for example, instead of font, use font-family, instead of margin, use margin-top, etc.
bg: {0} е стенографско свойство. Използвайте пълната форма на свойството, например вместо шрифт, използвайте шрифт-семейство, вместо поле, използвайте топ-поле и т.н.

en: Query required
bg: Изисква се заявка

en: You must specify a value for the CSS property to match
bg: Трябва да зададете стойност, за да съответства на CSS свойството

en: Unknown match type
bg: Неизвестен тип съвпадение

en: The match type %s is not known
bg: Типът на съвпадението %s не е известен

en: Query invalid
bg: Заявката е невалидна

en: %s is not a valid regular expression
bg: %s не е валиден регулярен израз

en: %s is not a valid length or number
bg: %s не е валидна дължина или число

en: Unknown action type
bg: Неизвестен тип действие

en: The action type %s is not known
bg: Типът действие %s не е известен

en: You must specify a number
bg: Трябва да зададете номер

en: You must specify at least one CSS property to add
bg: Трябва да зададете поне едно свойство на CSS, за да добавите

en: You must specify a value to change the property to
bg: Трябва да зададете стойност за промяна свойството на

en: No data
bg: Няма данни

en: %s is not a number
bg: %s не е число

en: Invalid number
bg: Невалиден номер

en: If the property {property} {match_type} {query}
    {action}
bg: Ако свойството {property} {match_type} {query}
    {action}

en: Notes
bg: Бележки

en: Table of Contents
bg: Съдържание

en: Cover
bg: Корица

en: Follow all local links in an HTML file and create a ZIP file containing all linked files. This plugin is run every time you add an HTML file to the library.
bg: Следва локалните връзки в HTML файл и създва ZIP файл съдържащ всички файлове към които има връзка. Този плъгин се изпълнява винаги когато HTML файл се добавя към библиотеката.

en: Add linked files in breadth first order
bg: Добави свързани файлове в ширина на първи ред

en: Normally, when following links in HTML files calibre does it depth first, i.e. if file A links to B and  C, but B links to D, the files are added in the order A, B, D, C.  With this option, they will instead be added as A, B, C, D
bg: Обикновено, когато следвате връзки в HTML файлове calibre първо го прави в дълбочина, т.е. ако файл А връзки към B и C, но B връзки към D, файловете се добавят в порядъка A, B, D, C.  С тази опция вместо това те ще бъдат добавени като А, B, C, D

en: {} must not be empty
bg: {} не трябва да е празно

en: Change tag name
bg: Промяна име на етикет

en: New tag name
bg: Ново име на етикет

en: Rename tag to the specified name
bg: Преименуване на етикет към указаното име

en: Remove tag and children
bg: Премахни етикет и деца

en: Remove the tag and all its contents
bg: Премахни етикета и цялото му съдържание

en: Remove tag only
bg: Премахни само етикет

en: Remove the tag but keep its contents
bg: Премахни етикета, но запази съдържанието му

en: Add classes
bg: Добавяне на класове

en: Add the specified classes, e.g.:
bg: Добавете зададените класове, напр.:

en: Space separated class names
bg: Имена на класове, разделени с интервал

en: Remove classes
bg: Премахни класове

en: Remove the specified classes, e.g.:
bg: Премахнете определените класове, напр.:

en: Remove attributes
bg: Премахни атрибути

en: Remove the specified attributes from the tag. Multiple attribute names should be separated by spaces. The special value * removes all attributes.
bg: Премахнете посочените атрибути от етикета. Няколко имена на атрибути трябва да бъдат разделени с интервали. Специалната стойност * премахва всички атрибути.

en: Space separated attribute names
bg: Имена на атрибути, разделени с интервал

en: Add attributes
bg: Добави атрибути

en: Add the specified attributes, e.g.:
bg: Добавете зададените атрибути, напр.:

en: Empty the tag
bg: Изпразни етикета

en: Remove all contents from the tag
bg: Премахване на цялото съдържание от етикета

en: Wrap the tag
bg: Увий етикета

en: Wrap the tag in the specified tag, e.g.: {0} will wrap the tag in a DIV tag with class {1}
bg: Увийте етикета в посочения етикет, например: {0} ще обвие етикета в DIV етикет с клас {1}

en: An HTML opening tag
bg: Етикет за отваряне на HTML

en: Insert HTML at start
bg: Вмъкване на HTML в началото

en: The specified HTML snippet is inserted after the opening tag. Note that only valid HTML snippets can be used without unclosed tags
bg: Указаният HTML фрагмент се вмъква след етикета за отваряне. Имайте предвид, че само валидни HTML фрагменти могат да се използват без незатварящи етикети

en: HTML snippet
bg: HTML фрагмент

en: Insert HTML at end
bg: Вмъкване на HTML в края

en: The specified HTML snippet is inserted before the closing tag. Note that only valid HTML snippets can be used without unclosed tags
bg: Указаният HTML фрагмент се вмъква преди затварящия етикет. Имайте предвид, че могат да се използват само валидни HTML фрагменти без незатварящи етикети

en: Insert HTML before tag
bg: Вмъкване на HTML преди етикет

en: The specified HTML snippet is inserted before the opening tag. Note that only valid HTML snippets can be used without unclosed tags
bg: Указаният HTML фрагмент се вмъква преди етикета за отваряне. Имайте предвид, че могат да се използват само валидни HTML фрагменти без незатварящи етикети

en: Insert HTML after tag
bg: Вмъкване на HTML след етикет

en: The specified HTML snippet is inserted after the closing tag. Note that only valid HTML snippets can be used without unclosed tags
bg: Указаният HTML фрагмент се вмъква след затварящия етикет. Имайте предвид, че само валидни HTML фрагменти могат да се използват без незатварящи етикети

en: Action must have both:
bg: Действието трябва да има и двете:

en: {} is not a valid CSS selector
bg: {} не е валиден CSS селектор

en: {} is not a valid XPath selector
bg: {} не е валиден XPath селектор

en: Tag name
bg: Име на етикет

en: Class name
bg: Име на клас

en: has class
bg: има клас

en: does not have class
bg: няма клас

en: CSS selector
bg: CSS селектор

en: matches CSS selector
bg: съвпадения на CSS селектор

en: XPath selector
bg: XPath селектор

en: matches XPath selector
bg: съвпадения на XPath селектор

en: is any tag
bg: е всеки етикет

en: Text
bg: Текст

en: contains text
bg: съдържа текст

en: You must specify a value for the tag to match
bg: Трябва да зададете стойност, за да съответства етикета

en: Invalid {}
bg: Невалиден {}

en: No actions
bg: Без действия

en: The rule has no actions
bg: Правилото няма действия

en: Invalid action
bg: Невалидно действие

en: If the tag {match_type} {query}
bg: Ако етикета {match_type} {query}

en: 	Book Designer file detected.
bg: 	Book Designer файл е засечен.

en: 	Parsing HTML...
bg: 	Анализ на HTML...

en: 	Baen file detected. Re-parsing...
bg: 	Baen файлът е засечен. Реанализиране...

en: Written preprocessed HTML to
bg: Писмен предварително обработен HTML, към

en: Processing %s
bg: Обработка на %s

en: 	Converting to BBeB...
bg: 	Конвертиране в BBeB...

en: Could not parse file: %s
bg: Не може да се анализира файл: %s

en: %s is an empty file
bg: файлът %s е празен

en: Failed to parse link %(tag)s %(children)s
bg: Неуспешно анализиране на връзка %(tag)s %(children)s

en: Unable to process image %(path)s. Error: %(err)s
bg: Не може да се обработи изображение %(path)s. Грешка: %(err)s

en: Unable to process interlaced PNG %s
bg: Не може да се обработи преплитащ се PNG %s

en: An error occurred while processing a table: %s. Ignoring table markup.
bg: Възникна грешка при обработка на таблица: %s. Игнориране коректура на таблица.

en: Bad table:
    %s
bg: Лоша таблица:
    %s

en: Table has cell that is too large
bg: Таблицата има клетка, която е твърде голяма

en: Could not read cover image: %s
bg: Не може да се прочете изображение на корица: %s

en: Cannot read from: %s
bg: Не може да се прочете от: %s

en: Failed to process OPF file
bg: Неуспешно обработване на OPF файл

en: %prog book.lrf
    Convert an LRF file into an LRS (XML UTF-8 encoded) file
bg: %prog книга.lrf
    Конвертиране на LRF файл в LRS (XML UTF-8 кодиран) файл

en: Output LRS file
bg: Изход на LRS файл

en: Do not save embedded image and font files to disk
bg: Не записвай вградени файлове с изображения и шрифтове на диск

en: Be more verbose
bg: Бъдете по-многословни

en: Parsing LRF...
bg: Анализиране на LRF...

en: Creating XML...
bg: Създаване на XML...

en: LRS written to
bg: LRS, написани на

en: Could not read from thumbnail file:
bg: Не може да се прочете от миниатюра-файл:

en: %prog [options] file.lrs
    Compile an LRS file into an LRF file.
bg: %prog [options] файл.lrs
    Компилиране на LRS файл в LRF файл.

en: Path to output file
bg: Път до изходен файл

en: Verbose processing
bg: Многословна обработка

en: Convert LRS to LRS, useful for debugging.
bg: Конвертиране на LRS в LRS, полезно за отстраняване на грешки.

en: Invalid LRF file. Could not set metadata.
bg: Невалиден LRF файл. Не може да се зададат метаданни.

en: %prog [options] mybook.lrf
    
    
    Show/edit the metadata in an LRF file.
bg: %prog [options] mybook.lrf
    
    
    Покажи/редактирай метаданните в LRF файл.

en: Set the book title
bg: Задаване заглавието на книга

en: Set sort key for the title
bg: Задай ключ за сортиране на заглавието

en: Set the author
bg: Задаване на автор

en: Set sort key for the author
bg: Задай ключ за сортиране на автора

en: The category this book belongs to. E.g.: History
bg: Категорията, към която принадлежи тази книга. Например: История

en: Path to a graphic that will be set as this files' thumbnail
bg: Път до графика, която ще бъде зададена като миниатюра на този файл

en: Path to a TXT file containing the comment to be stored in the LRF file.
bg: Път до TXT файл, съдържащ коментара, който трябва да се съхранява в LRF файла.

en: Extract thumbnail from LRF file
bg: Извличане на миниатюра от LRF файл

en: Set the publisher
bg: Задаване на издател

en: Set the book classification
bg: Задаване на класификация на книгата

en: Set the book creator
bg: Задаване на създател на книгата

en: Set the book producer
bg: Задаване на производител на книгата

en: Extract cover from LRF file. Note that the LRF format has no defined cover, so we use some heuristics to guess the cover.
bg: Извличане на корица от LRF файл. Имайте предвид, че LRF форматът няма дефинирана корица, значи използваме малко евристика, за да отгатнем корицата.

en: Set book ID
bg: Задаване на ID на книгата

en: Extract the source DOCX file from Amazon Kindle Create KPF files. Note this will not contain any edits made in the Kindle Create program itself.
bg: Извличане източника на DOCX файл от Amazon Kindle, създаване на KPF файлове. Обърнете внимание на това, че няма да съдържа някакви редактиви, направени в самата програма Kindle Create.

en: Error
bg: Грешка

en: None
bg: Няма

en: Author(s)
bg: Автор(и)

en: Publisher
bg: Издател

en: Producer
bg: Производител

en: Comments
bg: Коментари

en: Tags
bg: Етикети

en: Series | Series
bg[0]: Поредица
bg[1]: Поредици

en: Languages
bg: Езици

en: Timestamp
bg: Време-клеймо

en: Published
bg: Публикувана

en: Rights
bg: Права

en: Author
bg: Автор

en: Author Sort
bg: Сортиране по автор

en: Tag 1
bg: Етикет 1

en: Tag 2
bg: Етикет 2

en: Value: unknown field
bg: Стойност: неизвестно поле

en: Click to see books with {0}: {1}
bg: Клик, за да видите книги с {0}: {1}

en: Search the calibre library for books by %s
bg: Търси в библиотека calibre на книги от %s

en: Search {0} for the author: {1}
bg: Търси {0} за автора: {1}

en: Search {0} for the book: {1} by the author {2}
bg: Търсене на {0} за книгата: {1} от автора {2}

en: Click to open
bg: Клик, за да отворите

en: Search calibre for books with the language: {}
bg: Търсене на calibre за книги с езика: {}

en: Click to see books in this series
bg: Кликнете, за да видите книгите в тази поредица

en: Click to see books with {0}: {1} (derived from {2})
bg: Кликни и виж книги с {0}: {1} (получени от {2})

en: 
    Read/Write metadata from/to e-book files.
    
    Supported formats for reading metadata: {0}
    
    Supported formats for writing metadata: {1}
    
    Different file types support different kinds of metadata. If you try to set
    some metadata on a file type that does not support it, the metadata will be
    silently ignored.
bg: 
    Четене/Писане на метаданни от/към файлове с е-книги.
    
    Поддържани формати за четене на метаданни: {0}
    
    Поддържани формати за писане на метаданни: {1}
    
    Различните типове файлове поддържат различни видове метаданни. Ако се опитате да зададете
    някои метаданни на тип файл, който не го поддържа, метаданните ще бъдат
    мълчаливо пренебрегнати.

en: Set the authors. Multiple authors should be separated by the & character. Author names should be in the order Firstname Lastname.
bg: Задайте авторите. Множество автори трябва да бъдат разделени от знака &. Имена на автори трябва да са в порядъка - първо име, фамилия.

en: The version of the title to be used for sorting. If unspecified, and the title is specified, it will be auto-generated from the title.
bg: Версията на заглавието да се използва за сортиране. Ако е неуточнена, и заглавието е зададено, тя ще бъде автогенерирана от заглавието.

en: String to be used when sorting by author. If unspecified, and the author(s) are specified, it will be auto-generated from the author(s).
bg: Низ, който да се използва при сортиране по автор. Ако е неуточнен, а авторът(-ите) са посочени, той ще бъде автогенериран от автора(-ите).

en: Set the cover to the specified file.
bg: Задаване на корица от указания файл.

en: Set the book category.
bg: Задаване на категория на книгата.

en: Set the published date.
bg: Задаване на дата на публикуване.

en: Get the cover from the e-book and save it at as the specified file.
bg: Получете корицата от е-книгата и я запишете като посочения файл.

en: Specify the name of an OPF file. The metadata will be written to the OPF file.
bg: Задайте името на OPF файл. Метаданните ще бъдат написани към OPF файла.

en: Read metadata from the specified OPF file and use it to set metadata in the e-book. Metadata specified on the command line will override metadata read from the OPF file
bg: Прочетете метаданните от посочения OPF файл и гó използвайте, за да зададете метаданни в е-книгата. Метаданните, зададени на командния ред, ще отхвърлят метаданните четени от OPF файла

en: Set the BookID in LRF files
bg: Задаване на BookID в LRF файлове

en: No file specified
bg: Не е посочен файл

en: Original metadata
bg: Оригинални метаданни

en: Changed metadata
bg: Променени метаданни

en: OPF created in
bg: OPF, създаден в

en: Cover saved to
bg: Корицата е записана в

en: No cover found
bg: Не е намерена корица

en: Google web search
bg: Google веб търсене

en: Downloads metadata and covers from Amazon
bg: Изтегляне на метаданни и корици от Amaz

en: US
bg: САЩ

en: France
bg: Франция

en: Germany
bg: Германия

en: UK
bg: Великобритания

en: Australia
bg: Австралия

en: Italy
bg: Италия

en: Japan
bg: Япония

en: Spain
bg: Испания

en: Brazil
bg: Бразилия

en: India
bg: Индия

en: Netherlands
bg: Холандия

en: China
bg: Китай

en: Canada
bg: Канада

en: Sweden
bg: Швеция

en: Choose server automatically
bg: Избери сървър автоматично

en: Amazon servers
bg: Amazon сървъри

en: Bing search cache
bg: Кеш за търсене на Bing

en: Google search cache
bg: Кеш за търсене на Google

en: Wayback machine cache (slow)
bg: Кеш на Wayback машина (бавно)

en: DuckDuckGo search and Google cache
bg: DuckDuckGo търсене и Google кеш

en: Amazon country website to use:
bg: Вебсайт на Amazon страна да използва:

en: Metadata from Amazon will be fetched using this country's Amazon website.
bg: Метаданни от Amazon ще бъдат извлечени с помощта на вебсайта Amazon на тази страна.

en: Server to get data from:
bg: Сървър за получаване на данни от:

en: Amazon has started blocking attempts to download metadata from its servers. To get around this problem, calibre can fetch the Amazon data from many different places where it is cached. Choose the source you prefer.
bg: Amazon започна да блокира опитите за изтегляне на метаданни от сървърите си. За да заобиколите този проблем, calibre може да вземе данните на Amazon от много различни места, където са кеширани. Изберете източника, който предпочитате.

en: Use the MOBI-ASIN for metadata search
bg: Използвай MOBI-ASIN за търсене на метаданни

en: Enable this option to search for metadata with an ASIN identifier from the MOBI file at the current country website, unless any other amazon id is available. Note that if the MOBI file came from a different Amazon country store, you could get incorrect results.
bg: Разрешаване на тази опция за търсене на метаданни с ASIN идентификатор от MOBI файл на текущия вебсайт на страната, освен ако някой друг идентификатор на Amazon е на разположение. Имайте предвид, че ако файлът MOBI дойде от различна страна на Amazon магазин, бихте могли да получите неправилни резултати.

en: Prefer the Kindle edition, when available
bg: Предпочитайте изданието Kindle, когато е налично

en: When searching for a book and the search engine returns both paper and Kindle editions, always prefer the Kindle edition, instead of whatever the search engine returns at the top.
bg: Когато търсите книга и търсачката връща както хартиено издание, така и издание за Kindle, винаги предпочитайте изданието за Kindle, вместо това, което търсачката изведе най-отгоре.

en: Amazon timed out. Try again later.
bg: Amazon изтече. Опитайте отново по-късно.

en: Metadata source
bg: Източник на метаданни

en: %prog [options]
    
    Fetch book metadata from online sources. You must specify at least one
    of title, authors or ISBN.
bg: %prog [options]
    
    Извличане на метаданни за книги от онлайн източници. Трябва да посочите поне еднозаглавие, автори или ISBN.

en: Book title
bg: Заглавие на книга

en: Book author(s)
bg: Автор(и) на книга

en: Book ISBN
bg: ISBN на книга

en: Identifiers such as ASIN/Goodreads id etc. Can be specified multiple times for multiple identifiers. For example:
bg: Идентификатори като ASIN/Goodreads id и т.н. Може да се посочат няколко пъти за няколко идентификатора. Например:

en: Print the log to the console (stderr)
bg: Отпечатване лог файла на конзолата (stderr)

en: Output the metadata in OPF format instead of human readable text.
bg: Изведете метаданните във формат OPF вместо човешки четим текст.

en: Specify a filename. The cover, if available, will be saved to it. Without this option, no cover will be downloaded.
bg: Задайте име-файл. Корицата, ако е налична, ще бъде записана към него. Без тази опция, няма да бъде изтеглена корица.

en: Timeout in seconds. Default is 30
bg: Таймаут в секунди. По подразб. е 30

en: Specify the name of a metadata download plugin to use. By default, all metadata plugins will be used. Can be specified multiple times for multiple plugins. All plugin names: {}
bg: Задайте името на плъгин за изтегляне на метаданни, който да се използва. По подразб. всички плъгини за метаданни ще се използват. Може да се зададе няколко пъти за няколко плъгини. Всички имена на плъгини: {}

en: Downloads metadata and covers from Edelweiss - A catalog updated by book publishers
bg: Изтегля метаданни и корици от Edelweiss - Каталог, актуализиран от издатели на книги

en: Downloads metadata and covers from Google Books
bg: Изтегля метаданни и корици от Google Books

en: Downloads covers from a Google Image search. Useful to find larger/alternate covers.
bg: Изтегля корици от търсене в Google изображение. Полезно за намиране на по-големи/алтернативни корици.

en: Maximum number of covers to get
bg: Максимален брой корици, които да се свалят

en: The maximum number of covers to process from the Google search result
bg: Максималният брой корици за обработка от резултата при търсенето с Google

en: Cover size
bg: Размер на корицата

en: Search for covers larger than the specified size
bg: Търсене на корици, по-големи от определения размер

en: Any size
bg: Всички размери

en: Large
bg: Голям

en: Larger than %s
bg: По-голям от %s

en: Downloads covers from The Open Library
bg: Сваляне на корици от The Open Library

en: Sample Book
bg: Примерна книга

en: This is an Amazon KFX book. It cannot be processed. See {} for information on how to handle KFX books.
bg: Това е книга на Amazon KFX. Тя не може да бъде обработена. Вижте {} за информация за това как да се справяме с KFX книги.

en: This is an Amazon Topaz book. It cannot be processed.
bg: Това е книга на Amazon Topaz. Тя не може да бъде обработена.

en: This is not a MOBI file. It is a Topaz file.
bg: Това не е MOBI, а Topaz файл.

en: This is not a MOBI file.
bg: Това не е MOBI файл.

en: This file is locked with DRM. It cannot be tweaked.
bg: Този файл е защитен с DRM и не може да бъде обработван.

en: This MOBI file does not contain a KF8 format book. KF8 is the new format from Amazon. calibre can only tweak MOBI files that contain KF8 books. Older MOBI files without KF8 are not tweakable.
bg: Този MOBI файл не съдържа KF8 формат книга. KF8 е новият формат от Amazon. calibre може само да подобрява MOBI файлове, които съдържат KF8 книги. По-стари MOBI файлове без KF8 не са подобряеми.

en: This MOBI file contains both KF8 and older Mobi6 data. Tweaking it will remove the Mobi6 data, which means the file will not be usable on older Kindles. Are you sure?
bg: Този MOBI файл съдържа както KF8, така и по-стари Mobi6 данни. Подобряването му ще премахне Mobi6 данните, което означава, че файлът няма да бъде използваем на по-стари Kindles. Сигурен ли си?

en: No details available
bg: Не е налична детайлна информация

en: Title page
bg: Заглавна страница

en: Index
bg: Индекс

en: Glossary
bg: Речник

en: Acknowledgements
bg: Благодарности

en: Bibliography
bg: Библиография

en: Colophon
bg: Послеслов

en: Copyright
bg: Авторски права

en: Dedication
bg: Посвещение

en: Epigraph
bg: Епиграф

en: Foreword
bg: Предисловие

en: List of illustrations
bg: Списък на илюстрации

en: List of tables
bg: Списък на таблици

en: Preface
bg: Предговор

en: Main text
bg: Основен текст

en: %s format books are not supported
bg: %s формат книги не се поддържа

en: Unknown error
bg: Неизвестна грешка

en: See <a href="{}">detailed description</a>.
bg: Виж <a href="{}">подробно описание</a>.

en: This error will be automatically fixed if you click "Try to correct all fixable errors" below.
bg: Тази грешка ще бъде коригирана автоматично, ако кликнете "Опитай да коригираш всички поправими грешки" по-долу.

en: Failed to process CSS in {name} with errors: {errors}
bg: Неуспешно обработване на CSS в {name} с грешки: {errors}

en: This font could not be processed. It most likely will not work in an e-book reader, either
bg: Този шрифт не може да бъде обработен. Той най-вероятно няма да работи в четец на е-книга

en: The font {} is not allowed to be embedded
bg: Не е позволено, шрифтът {} да бъде вграден

en: The font has a flag in its metadata ({:09b}) set indicating that it is not licensed for embedding. You can ignore this warning, if you are sure you have permission to embed this font.
bg: Шрифтът има флаг в метаданните си ({:09b}) набор, показващ, че не е лицензиран за вграждане. Може да игнорирате това предупреждение, ако сте сигурни, че имате разрешение за вграждане на този шрифт.

en: The CSS font-family name {0} does not match the actual font name {1}
bg: Името на CSS шрифт-семейство {0} не съответства на действителното име на шрифта {1}

en: The font family name specified in the CSS @font-face rule: "{0}" does not match the font name inside the actual font file: "{1}". This can cause problems in some viewers. You should change the CSS font name to match the actual font name.
bg: Името на фамилията шрифтове, зададено в правилото CSS @font-face: "{0}" не съответства с името на шрифта вътре в действителния файл на шрифта: "{1}". Това може да причини проблеми в някои четци. Трябва да промените името на шрифта CSS, така че да съответства на действително име на шрифта.

en: Change the font name {0} to {1} everywhere
bg: Подмяна навсякъде на шрифт {0} с {1}

en: Not a valid font: %s
bg: Невалиден шрифт: %s

en: An invalid image is an image that could not be loaded, typically because it is corrupted. You should replace it with a good image or remove it.
bg: Невалидно изображение е изображение, което не може да бъде заредено, обикновено защото тó е повредено. Трябва да гó замените с добро изображение или да го премахнете.

en: Reader devices based on Adobe Digital Editions cannot display images whose colors are specified in the CMYK colorspace. You should convert this image to the RGB colorspace, for maximum compatibility.
bg: Устройства-четци, базирани на Adobe Digital Editions, не могат да показват изображения, чиито цветове са посочени в цветовата област CMYK. Трябва да конвертирате това изображение към RGB цветово пространство, за максимална съвместимост.

en: Convert image to RGB automatically
bg: Автоматично конвертиране на изображение към RGB

en: Image is in the CMYK colorspace
bg: Изображение е в CMYK цветово пространство

en: The resource pointed to by this link does not exist. You should either fix, or remove the link.
bg: Ресурсът, посочен от тази връзка, не съществува. Трябва или поправка, или премахване на връзката.

en: Windows computers do not allow the : character in filenames. For maximum compatibility it is best to not use these in filenames/links to files.
bg: Windows компютри не позволяват на : знака във файл-имена. За максимум съвместимост най-добре е да не използвате тези във файл-имена/връзки към файлове.

en: This URL could not be parsed.
bg: Този URL адрес не се анализира синтактично.

en: The linked to resource {0} does not exist
bg: Свързаното с ресурс {0} не съществува

en: The case of the link {0} and the case of the actual file it points to {1} do not agree. You should change either the case of the link or rename the file.
bg: Буквата на връзката {0} и буквата с действителния файл, която сочи към {1} не са съгласни. Трябва да промените или буквата на връзката, или да преименувате файла.

en: Change the case of the link to match the actual file
bg: Промяна буквата на връзката, така че да съответства на действителния файл

en: Link points to a file that is not a text document
bg: Връзка сочи към файл, който не е текстов документ

en: The link "{0}" points to a file <i>{1}</i> that is not a text (HTML) document. Many e-book readers will be unable to follow such a link. You should either remove the link or change it to point to a text document. For example, if it points to an image, you can create small wrapper document that contains the image and change the link to point to that.
bg: Връзката "{0}" сочи към файл <i>{1}</i>, който не е текстов (HTML) документ. Много четци на е-книги няма да могат да следват такава връзка. Вие трябва или да премахнете връзката, или да я промените, за да посочи текстов документ. За пример, ако сочи към изображение, може да създадете малка обвивка на документ която съдържа изображението и променете връзката, за да посочите това.

en: Link points to a location not present in the target file
bg: Свързване на точки към локация, която не присъства в целевия файл

en: The link "{0}" points to a location <i>{1}</i> in the file {2} that does not exist. You should either remove the location so that the link points to the top of the file, or change the link to point to the correct location.
bg: Връзката "{0}" сочи локация, <i>{1}</i> във файла {2}, което прави да не съществува. Трябва или да премахнете локацията, така че връзката да сочи към горната част на файла или променете връзката, за да посочите правилната локация.

en: This link uses the file:// URL scheme. This does not work with many e-book readers. Remove the file:// prefix and make sure the link points to a file inside the book.
bg: Тази връзка използва file:// URL схемата. Това не работи с много е-книга четци. Премахнете префикса за file:// и се уверете, че връзката сочи към файл вътре в книгата.

en: This link points to a file outside the book. It will not work if the book is read on any computer other than the one it was created on. Either fix or remove the link.
bg: Тази връзка сочи към файл извън книгата. Тя няма да работи, ако книгата е четена на всеки компютър, различен от този, на който е създаден. Или поправете, или премахнете връзката.

en: This link is empty. This is almost always a mistake. Either fill in the link destination or remove the link tag.
bg: Тази връзка е празна. Това почти винаги е грешка. Или попълнете връзка-дестинацията или премахнете етикета за връзка.

en: This file is included in the book but not referred to by any document in the spine. This means that the file will not be viewable on most e-book readers. You should  probably remove this file from the book or add a link to it somewhere.
bg: Този файл е включен в книгата, но не е посочен от някой документ в гръбнака. Това означава, че файлът няма да се вижда на повечето е-книга четци. Вероятно трябва да премахнете този файл от книгата или да добавите някъде връзка към него.

en: The file %s is not referenced
bg: Файлът %s не е посочен

en: This file is not in the book spine. All content documents must be in the spine. You should probably add it to the spine.
bg: Този файл не е в книжния гръбнак. Цялото съдържание на документи, трябва да е в гръбнака. Вероятно трябва да го добавите към гръбнака.

en: Append this file to the spine
bg: Прибавете този файл към гръбнака

en: This file is not listed in the book manifest. While not strictly necessary it is good practice to list all files in the manifest. Either list this file in the manifest or remove it from the book if it is an unnecessary file.
bg: Този файл не е посочен в манифеста на книгата. Макар да не е строго необходимо, добра практика е всички файлове да се изброят в манифеста. Или избройте този файл в манифеста или го извадете от книгата, ако е ненужен файл.

en: The file %s is not listed in the manifest
bg: Файлът %s не е посочен в манифеста

en: Remove %s from the book
bg: Премахване на %s от книгата

en: Add %s to the manifest
bg: Добавяне на %s към манифеста

en: Remove all references to %s from the HTML and CSS in the book
bg: Премахни всички препратки към %s от HTML и CSS в книгата

en: This file stores the bookmarks and last opened information from the calibre E-book viewer. You can remove it if you do not need that information, or don't want to share it with other people you send this book to.
bg: Този файл съхранява отметките и информация, за последно отворени от calibre E-book viewer. Може да го премахнете, ако не се нуждаете от тази информация, или не я споделяйте с други хора, на които изпращате тази книга.

en: Remove this file
bg: Премахване на този файл

en: The bookmarks file used by the calibre E-book viewer is present
bg: Файлът с отметки, използван от calibre E-book viewer, присъства

en: The file %s has a MIME type that does not match its extension
bg: Файлът %s има MIME тип, който не съответства на разширението му

en: The file {0} has its MIME type specified as {1} in the OPF file. The recommended MIME type for files with the extension "{2}" is {3}. You should change either the file extension or the MIME type in the OPF.
bg: Файлът {0} има своя MIME тип, зададен като {1} във OPF файла. Препоръчителен MIME тип за файлове с разширение "{2}" е {3}. Вие трябва да промените или разширението на файла, или типа MIME в OPF.

en: Change the file extension to .xhtml
bg: Промяна разширението на файла в .xhtml

en: Change the MIME type for this file in the OPF to %s
bg: Промяна на типа MIME за този файл в OPF в %s

en: The link is empty
bg: Връзката е празна

en: The linked resource %s is a folder
bg: Свързаният ресурс %s е папка

en: The linked resource %s does not exist
bg: Свързаният ресурс %s не съществува

en: The URL {} could not be parsed
bg: URL адресът {} не можа да бъде анализиран синтактично

en: The link %s is a file:// URL
bg: Връзката %s е файл:// URL

en: The link %s points to a file outside the book
bg: Връзката %s сочи към файл извън книгата

en: The link %s contains a : character, this will cause errors on Windows computers
bg: Връзката %s съдържа : знак, това ще доведе до грешки на Windows компютри

en: The <%s> section is missing from the OPF
bg: Секцията <%s> липсва в OPF

en: The <%s> section is required in the OPF file. You have to create one.
bg: Секцията <%s> е необходима във OPF файла. Трябва да създадете такава.

en: Empty id attributes are invalid
bg: Празните id атрибути са невалидни

en: Empty ID attributes are invalid in OPF files.
bg: Празни ID атрибути са невалидни в OPF файлове.

en: idref="%s" points to unknown id
bg: idref="%s" точки до неизвестен id

en: The idref="%s" points to an id that does not exist in the OPF
bg: The idref="%s" сочи към идентификатор, който не съществува в OPF

en: The meta cover tag points to an non-existent item
bg: Етикета за мета корица сочи към несъществуващ елемент

en: The meta cover tag points to an item with id="%s" which does not exist in the manifest
bg: Етикета за мета корица сочи към елемент с id="%s", който не съществува в манифеста

en: Some e-book readers such as the Nook fail to recognize covers if the content attribute comes before the name attribute. For maximum compatibility move the name attribute before the content attribute.
bg: Някои четци на е-книги като Nook не успяват да разпознаят корици, ако съдържанието атрибут идва преди атрибута име. За максимум съвместимост,преместете атрибута име преди атрибута съдържание.

en: Move the name attribute before the content attribute
bg: Преместване на атрибута за име преди атрибута съдържание

en: The meta cover tag has content before name
bg: Етикета за мета корица има съдържание преди име

en: The item identified as the Table of Contents (%s) does not exist
bg: Елементът, идентифициран като Таблица на съдържание (%s), не съществува

en: There is no item with id="%s" in the manifest.
bg: Няма елемент с id="%s" в манифеста.

en: The item identified as the Table of Contents has an incorrect media-type (%s)
bg: Елементът, идентифициран като Таблица на съдържание, има неправилен мултимедиен тип (%s)

en: The media type for the Table of Contents must be %s
bg: Типът медиа за Таблица на съдържание трябва да е %s

en: This manifest entry has no href attribute. Either add the href attribute or remove the entry.
bg: Този манифестен запис няма href атрибут. Или добавете href атрибута, или премахнете записа.

en: Remove this manifest entry
bg: Премахване на този манифестен запис

en: Item in manifest has no href attribute
bg: Елемент в манифест няма href атрибут

en: The <spine> tag has no reference to the NCX table of contents file. Without this reference, the table of contents will not work in most readers. The reference should look like <spine toc="id of manifest item for the ncx file">.
bg: <spine> етикета няма препратка към NCX таблицата със съдържание на файл. Без тази препратка, таблицата със съдържанието няма да работи в повечето четци. Препратката трябва да изглежда като <spine toc="id на манифест елемент за ncx файл">.

en: Add the reference to the NCX file
bg: Добавяне на препратката към NCX файла

en: Missing reference to the NCX Table of Contents
bg: Липсва препратка към NCX таблицата на съдържание

en: This book has no Navigation document. According to the EPUB 3 specification, a navigation document is required. The Navigation document contains the Table of Contents. Use the Table of Contents tool to add a Table of Contents to this book.
bg: Тази книга няма навигационен документ. Съгласно спецификацията на EPUB 3, е необходим навигационен документ. Навигационният документ съдържа Таблица със съдържание. Използвайте инструмента Таблица със съдържание, за да добавите Таблица със съдържание към тази книга.

en: Missing navigation document
bg: Липсващ навигационен документ

en: The nav document for this book contains no table of contents, or an empty table of contents. Use the Table of Contents tool to add a Table of Contents to this book.
bg: Документът nav за тази книга не съдържа таблица със съдържание, или празна таблица на съдържание. Използвайте инструмента Таблица със съдържание, за да добавите Таблица със съдържание към тази книга.

en: Missing ToC in navigation document
bg: Липсва ToC в навигационния документ

en: A file listed in the manifest is missing, you should either remove it from the manifest or add the missing file to the book.
bg: Липсва файл, посочен в манифеста, трябва или да го премахнете от манифеста или добавете липсващия файл към книгата.

en: Item (%s) in manifest is missing
bg: Елемент (%s) липсва в манифест

en: Remove the entry for %s from the manifest
bg: Премахване на записа за %s от манифеста

en: There are items marked as non-linear in the <spine>. These will be displayed in random order by different e-book readers. Some will ignore the non-linear attribute, some will display them at the end or the beginning of the book and some will fail to display them at all. Instead of using non-linear items simply place the items in the order you want them to be displayed.
bg: Има елементи, маркирани като нелинейни в <spine>. Те ще бъдат показани в случаен ред от различни четци на е-книги. Някои ще пренебрегнат не-линеен атрибут, някои ще ги показват в края или началото на книга и някои изобщо няма да успеят да ги покажат. Вместо да използвате нелинейни елементи просто поставете елементите в реда, в който искате да бъдат показани.

en: Mark all non-linear items as linear
bg: Маркирай всички нелинейни елементи като линейни

en: Non-linear items in the spine
bg: Нелинейни елементи в гръбнака

en: Remove all but the first duplicate item
bg: Премахни всички освен първия дублиран елемент

en: Duplicate item in {0}: {1}
bg: Дублиран елемент в {0}: {1}

en: The item {0} is present more than once in the {2} in {1}. This is not allowed.
bg: Елементът {0} присъства повече от веднъж в {2} в {1}. Това не е позволено.

en: There is more than one <meta name="cover"> tag defined. There should be only one.
bg: Има повече от един <мета име="корица"> дефиниран етикет. Трябва да има само един.

en: Remove all but the first meta cover tag
bg: Премахни всички, освен първия мета корица етикет

en: There is more than one cover defined
bg: Има повече от една дефинирана корица

en: The OPF must have an unique identifier, i.e. a <dc:identifier> element whose id is referenced by the <package> element
bg: OPF трябва да има уникален идентификатор, т.е. <dc:identifier> елемент, чийто id е посочен от <package> елемента

en: Auto-generate a unique identifier
bg: Автогенериране на уникален идентификатор

en: The OPF has no unique identifier
bg: OPF няма уникален идентификатор

en: The <dc:identifier> element must not be empty.
bg: Елементът <dc:identifier> не трябва да е празен.

en: Remove empty identifiers
bg: Премахни празни идентификатори

en: Empty identifier element
bg: Празен идентификаторен елемент

en: Incorrect media-type for spine item
bg: Неправилен мултимедиен тип за елемент на гръбнак

en: The item {0} present in the spine has the media-type {1}.  Most e-book software cannot handle non-HTML spine items.  If the item is actually HTML, you should change its media-type to {2}. If it is not-HTML you should consider replacing it with an HTML item, as it is unlikely to work in most readers.
bg: Елементът, който {0} представя в гръбнака, има {1} тип носител.  Повечето е-книга софтуер не може да се справи с елементи от гръбнака, които не са HTML.  Ако елементът всъщност е HTML, трябва да промените медийния му тип на {2}. Ако не е HTML трябва да помислите да го замените с HTML елемент, тъй като е малко вероятно да работи в повечето четци.

en: Change the media-type to %s
bg: Промяна, типа носител на %s

en: The OPF does not have the correct root element
bg: OPF не разполага с правилния главен елемент

en: The OPF must have the root element <package> in namespace {0}, like this: <package xmlns="{0}">
bg: OPF трябва да има коренния елемент <package> в пространството на имената {0}, ето така: <package xmlns="{0}">

en: The OPF does not have a version
bg: OPF няма версия

en: The <package> tag in the OPF must have a version attribute. This is usually version="2.0" for EPUB2 and AZW3 and version="3.0" for EPUB3
bg: <package> етикета в OPF трябва да има атрибут на версията. Това обикновено е версия="2.0" за EPUB2 и AZW3 и версия="3.0" за EPUB3

en: This file is empty, it contains nothing, you should probably remove it.
bg: Този файл е празен, не съдържа нещо, вероятно трябва да го премахнете.

en: The file %s is empty
bg: Файлът %s е празен

en: A decoding errors means that the contents of the file could not be interpreted as text. This usually happens if the file has an incorrect character encoding declaration or if the file is actually a binary file, like an image or font that is mislabelled with an incorrect media type in the OPF.
bg: Грешки при декодиране означава, че съдържанието на файла не би могло да се тълкува като текст. Това обикновено се случва, ако файлът има неправилна декларация за кодиране на знаци или ако файлът всъщност е двоичен файл, като изображение или шрифт, който е маркиран погрешно с неправилен тип носител в OPF.

en: Parsing of %s failed, could not decode
bg: Анализирането на %s е неуспешно, не може да се декодира

en: A parsing error in an XML file means that the XML syntax in the file is incorrect. Such a file will most probably not open in an e-book reader. These errors can  usually be fixed automatically, however, automatic fixing can sometimes  "do the wrong thing".
bg: Грешка при анализиране в XML файл означава, че XML синтаксисът във файла е неправилен. Такъв файл най-вероятно няма да се отвори в четец на е-книги. Тези грешки обикновено могат да бъдат отстранени автоматично, обаче, автофиксиране понякога може да "направи грешното нещо".

en: A parsing error in an HTML file means that the HTML syntax is incorrect. Most readers will automatically ignore such errors, but they may result in  incorrect display of content. These errors can usually be fixed automatically, however, automatic fixing can sometimes "do the wrong thing".
bg: Грешка при анализиране в HTML файл означава, че синтаксисът на HTML е неправилен. Повечето четци автоматично ще игнорират такива грешки, но те могат да доведат до неправилно показване на съдържание. Тези грешки обикновено могат да бъдат отстранени автоматично обаче автофиксиране понякога може да "направи грешното нещо".

en: This HTML file uses private entities. These are not supported. You can try running "Fix HTML" from the Tools menu, which will try to automatically resolve the private entities.
bg: Този HTML файл използва частни обекти. Те не се поддържат. Може да опитате изпълнявайки "Fix HTML" от менюто Инструменти, което ще се опита автоматично да разреши частните обекти.

en: Replace all named entities with their character equivalents in this book
bg: Замени всички назовани обекти с техните еквиваленти на знаци в тази книга

en: Named entities are often only incompletely supported by various book reading software. Therefore, it is best to not use them, replacing them with the actual characters they represent. This can be done automatically.
bg: Назованите обекти често се поддържат само непълно от различен софтуер за  четене на книги. Ето защо е най-добре да не ги използвате, заменяйки ги с действителни знаци, които представят. Това може да стане автоматично.

en: Named entities present
bg: Наименувани обекти, които присъстват

en: Filename contains unsafe characters
bg: Файл-име съдържа опасни знаци

en: The filename {0} contains unsafe characters, that must be escaped, like this {1}. This can cause problems with some e-book readers. To be absolutely safe, use only the English alphabet [a-z], the numbers [0-9], underscores and hyphens in your file names. While many other characters are allowed, they may cause problems with some software.
bg: Файл-името {0} съдържа опасни знаци, които трябва да бъдат избягвани, ето така {1}. Това може да причини проблеми с някои четци на е-книги. Да бъде абсолютно безопасно, използвайте само английската азбука [a-z], числата [0-9], подчертаване и тирета във вашите имена на файлове. Докато много други знаци са разрешени, те могат да причинят проблеми с някой софтуер.

en: Rename the file {0} to {1}
bg: Преименуване файла {0} на {1}

en: File too large
bg: Файлът е твърде голям

en: This is an invalid (unrecognized) entity. Replace it with whatever text it is supposed to have represented.
bg: Това е невалиден (неразпознат) обект. Заменете го с какъвто текст се предполага, че е представлявал.

en: Invalid entity: %s
bg: Невалиден обект: %s

en: Run fix HTML on this file, which will automatically insert the correct namespace
bg: Изпълнете HTML поправка на този файл, който автоматично ще вмъкне правилната пауза на имената

en: Invalid or missing namespace
bg: Невалидна или липсваща пауза на имена

en: This file has {0}. Its namespace must be {1}. Set the namespace by defining the xmlns attribute on the <html> element, like this <html xmlns="{1}">
bg: Този файл има {0}. Пауза на името му трябва да е {1}. Задайте пауза на имената, като дефинирате атрибутът xmlns на <html> елемент, като този <html xmlns="{1}">

en: incorrect namespace %s
bg: неправилна пауза на имена %s

en: no namespace
bg: няма пауза на имена

en: Change this file's encoding to UTF-8
bg: Промяна кодирането на този файл към UTF-8

en: Non UTF-8 encoding declaration
bg: Декларация за кодиране без UTF-8

en: This file has its encoding declared as %s. Some reader software cannot handle non-UTF8 encoded files. You should change the encoding to UTF-8.
bg: Този файл има свое кодиране обявено като %s. Някои четци-софтуер не могат да боравят с не-UTF8 кодирани файлове. Трябва да промените кодирането на UTF-8.

en: Private entities found
bg: Намерени частни обекти

en: Remove the duplicate ids from all but the first element
bg: Премахни дублираните идентификатори от всички, освен първия елемент

en: Duplicate id: %s
bg: Дублиран id: %s

en: The id {0} is present on more than one element in {1}. This is not allowed. Remove the id from all but one of the elements
bg: id {0} присъства на повече от един елемент в {1}. Това не е позволено. Извадете id от всички, освен от един от елементите

en: Replace this id with a randomly generated valid id
bg: Заменете този идентификатор с произволно генериран валиден идентификатор

en: Invalid id: %s
bg: Невалиден id: %s

en: The id {0} is not a valid id. IDs must start with a letter ([A-Za-z]) and may be followed by any number of letters, digits ([0-9]), hyphens ("-"), underscores ("_"), colons (":"), and periods ("."). This is to ensure maximum compatibility with a wide range of devices.
bg: id на {0} не е валиден id. ИД трябва да започнат с буква ([A-Za-z]) и могат да бъдат последвани от произволен брой букви, цифри ([0-9]), тирета ("-"), долни тирета ("_"), двоеточие (":"), и периоди ("."). Това е, за да се гарантира максимална съвместимост с широк спектър от устройства.

en: Wrap the bare text in a p tag
bg: Увий голият текст в p етикет

en: You cannot have bare text inside the body tag. The text must be placed inside some other tag, such as p or div
bg: Не може да имате гол текст вътре в етикета на тялото. Текстът трябва да бъде поставен вътре в някой друг етикет, като p или div

en: Bare text in body tag
bg: Гол текст в етикет на тяло

en: This MOBI file does not contain a KF8 format book. KF8 is the new format from Amazon. calibre can only edit MOBI files that contain KF8 books. Older MOBI files without KF8 are not editable.
bg: Този MOBI файл не съдържа KF8 формат книга. KF8 е новият формат от Amazon. Calibre може да редактира само MOBI файлове, които съдържат KF8 книги. По-стари MOBI файлове без KF8 не се редактират.

en: This MOBI file contains both KF8 and older Mobi6 data. calibre can only edit MOBI files that contain only KF8 data.
bg: Този MOBI файл съдържа както KF8, така и по-стари данни на Mobi6. Calibre може да редактира MOBI файлове, които съдържат само KF8 данни.

en: Cover inserted
bg: Вмъкната корица

en: Cover updated
bg: Обновена корица

en: Removed one unused CSS style rule | Removed {} unused CSS style rules
bg[0]: Премахнато е едно неизползвано правило за CSS стил
bg[1]: Премахнати са {} неизползвани правила за CSS стил

en: Removed one unused CSS selector | Removed {} unused CSS selectors
bg[0]: Премахнат е един неизползван CSS селектор
bg[1]: Премахнати са {} неизползвани CSS селектори

en: Removed one unused class from the HTML | Removed {} unused classes from the HTML
bg[0]: Премахнат е един неизползван клас от HTML
bg[1]: Премахнати са {} неизползвани класове от HTML

en: Merged one CSS style rule with identical selectors | Merged {} CSS style rules with identical selectors
bg[0]: Слято е едно правило за CSS стил с еднакви селектори
bg[1]: Обединени са {} правила за CSS стил с еднакви селектори

en: Merged one CSS style rule with identical properties | Merged {} CSS style rules with identical properties
bg[0]: Слято е едно правило за CSS стил с еднакви свойства
bg[1]: Обединени са {} правила за CSS стил с еднакви свойства

en: Removed one unreferenced stylesheet | Removed {} unreferenced stylesheets
bg[0]: Премахнат е един нереференциран лист със стилове
bg[1]: Премахнати са {} нереференцирани листа със стилове

en: No unused CSS style rules found
bg: Не са намерени неизползвани правила за CSS стил

en: No unused CSS selectors found
bg: Не са намерени неизползвани CSS селектори

en: No unused class attributes found
bg: Не са намерени неизползвани атрибути на клас

en: No style rules that could be merged found
bg: Не са намерени правила за стил, които да бъдат обединени

en: No unused stylesheets found
bg: Не са намерени неизползвани листове със стилове

en: Could not find a font in the "%s" family exactly matching the CSS font specification, will embed a fallback font instead. CSS font specification:
bg: Не може да се намери шрифт в семейството "%s" точно отговарящ на CSS шрифта спецификация, вместо това ще се вгради резервен шрифт. Спецификация на CSS шрифт:

en: Matched font specification:
bg: Съответстваща спецификация на шрифт:

en: Failed to find fonts for family: %s, not embedding
bg: Неуспешно намиране на шрифтове за семейство: %s, без вграждане

en: No embeddable fonts found
bg: Не са намерени шрифтове за вграждане

en: This file is locked with DRM. It cannot be edited.
bg: Този файл е заключен с DRM. Той не може да се редактира.

en: Soft hyphens added
bg: Добавени къси тирета

en: Soft hyphens removed
bg: Отстранени къси тирета

en: {0} compressed from {1} to {2} bytes [{3:.1%} reduction]
bg: {0} компресирано от {1} до {2} байта [{3:.1%} намаление]

en: {0} could not be further compressed
bg: {0} не може допълнителна компресия

en: Failed to process {0} with error:
bg: Неуспешно обработване на {0} с грешка:

en: Total image filesize reduced from {0} to {1} [{2:.1%} reduction, {3} images changed]
bg: Общо файл-размер на изображение намален от {0} на {1} [{2:.1%} намаляване, {3} изображения са променени]

en: Images are already fully optimized
bg: Изображенията вече са напълно оптимизирани

en: <p><i>Polishing books</i> is all about putting the shine of perfection onto
    your carefully crafted e-books.</p>
    
    <p>Polishing tries to minimize the changes to the internal code of your e-book.
    Unlike conversion, it <i>does not</i> flatten CSS, rename files, change font
    sizes, adjust margins, etc. Every action performs only the minimum set of
    changes needed for the desired effect.</p>
    
    <p>You should use this tool as the last step in your e-book creation process.</p>
    {0}
    <p>Note that polishing only works on files in the %s formats.</p>
bg: <p><i>Полиране на книги</i> е всичко за поставяне блясъка на съвършенството върху
    вашите внимателно изработени е-книги.</p>
    
    <p>Полиране се опитва да сведе до минимум промените във вътрешния код на вашата е-книга.
    За разлика от конверсия, <i>не</i> сплесква CSS, преименува файлове, променя размери
    на шрифт, коригира полета и т.н. Всяко действие изпълнява само минималния набор от
    промени, необходими за желания ефект.</p>
    
    <p>Трябва да използвате този инструмент като последна стъпка в процеса за създаване на ваша е-книга.</p>
    {0}
    <p>Имайте предвид, че полиране работи само на файлове във %s форматите.</p>

en:  or
bg:  или

en: <p>Embed all fonts that are referenced in the document and are not already embedded.
    This will scan your computer for the fonts, and if they are found, they will be
    embedded into the document.</p>
    <p>Please ensure that you have the proper license for embedding the fonts used in this document.</p>
bg: <p>Вграждане на всички шрифтове, които са посочени в документа и още не са вградени.
    Това ще сканира компютъра ви за шрифтовете и ако бъдат намерени, те ще бъдат
    вградени в документа.</p>
    <p>Моля, гарантирайте, че имате подходящ лиценз за вграждане на шрифтовете, използвани в този документ.</p>

en: <p>Subsetting fonts means reducing an embedded font to contain
    only the characters used from that font in the book. This
    greatly reduces the size of the font files (halving the font
    file sizes is common).</p>
    
    <p>For example, if the book uses a specific font for headers,
    then subsetting will reduce that font to contain only the
    characters present in the actual headers in the book. Or if the
    book embeds the bold and italic versions of a font, but bold
    and italic text is relatively rare, or absent altogether, then
    the bold and italic fonts can either be reduced to only a few
    characters or completely removed.</p>
    
    <p>The only downside to subsetting fonts is that if, at a later
    date you decide to add more text to your books, the newly added
    text might not be covered by the subset font.</p>
bg: <p>Поднастройване на шрифтове означава намаляване на вграден шрифт, който да съдържа
    само знаците, използвани от този шрифт в книгата. Това
    значително намалява размера на файловете с шрифтове (наполовина шрифтовите
    размери на файловете са често срещани).</p>
    
    <p>За пример, ако книгата използва конкретен шрифт за заглавки,
    тогава поднастройка ще намали този шрифт, за да съдържа само
    знаците, присъстващи в действителните заглавки в книгата. Или ако
    книгата вгражда bold и italic версии на шрифт, но получер
    и italic текстът е сравнително рядък, или отсъства напълно, тогава
    bold и italic шрифтове могат или да бъдат намалени само до няколко
    знаци или напълно премахнати.</p>
    
    <p>Единственият недостатък на поднастройване-шрифтове е, че ако при по-късна
    дата, на която решите да добавите още текст към ваши книги, новоприбавеният
    текст може да не е обхванат от шрифта на подмножество.</p>

en: <p>Insert a "book jacket" page at the start of the book that contains
    all the book metadata such as title, tags, authors, series, comments,
    etc. Any previous book jacket will be replaced.</p>
bg: <p>Вмъкване на "книжна обложка" страница в началото на книгата, която съдържа
    всички метаданни на книгата като заглавие, етикети, автори, поредици, коментари,
    и т.н. Всяка предишна книжна обложка ще бъде заменена.</p>

en: <p>Remove a previous inserted book jacket page.</p>
bg: <p>Премахнете предишна вмъкната страница с книжна обложка.</p>

en: <p>Convert plain text dashes, ellipsis, quotes, multiple hyphens, etc. into their
    typographically correct equivalents.</p>
    <p>Note that the algorithm can sometimes generate incorrect results, especially
    when single quotes at the start of contractions are involved.</p>
bg: <p>Конвертирайте в обикновен текст тирета, елипси, кавички, множество тиренца и т.н. в техните
    типографски правилни еквиваленти.</p>
    <p>Отбележете, че алгоритъмът понякога може да генерира неправилни резултати, особено
    когато участват единични кавички в началото на намаляването.</p>

en: <p>Remove all unused CSS rules from stylesheets and &lt;style&gt; tags. Some books
    created from production templates can have a large number of extra CSS rules
    that don't match any actual content. These extra rules can slow down readers
    that need to parse them all.</p>
bg: <p>Отстранете всички неизползвани CSS правила от листове със стилове и &lt;стил&gt; етикети. Някои книги
    създадени от производствени шаблони може да имат голям брой допълнителни CSS правила
    които не съвпадат с някакво действително съдържание. Тези допълнителни правила могат да забавят четците,
    които трябва да анализират всички.</p>

en: <p>Losslessly compress images in the book, to reduce the filesize, without
    affecting image quality.</p>
bg: <p>Компресиране без загуба на изображения в книгата, за намаляване на файловия размер, без
    засягане качеството на изображение.</p>

en: <p>Upgrade the internal structures of the book, if possible. For instance,
    upgrades EPUB 2 books to EPUB 3 books.</p>
bg: <p>Надграждане вътрешните структури на книгата, ако е възможно. Например,
    надгражда EPUB 2 книги до EPUB 3 книги.</p>

en: <p>Add soft hyphens to all words in the book. This allows the book to be rendered
    better when the text is justified, in readers that do not support hyphenation.</p>
bg: <p>Добавяне на къси тирета към всички думи в книгата. Това позволява по-добро рендиране на
    книгата, когато текстът е подравнен, в четци, които не поддържат сричкопренасяне.</p>

en: <p>Remove soft hyphens from all text in the book.</p>
bg: <p>Премахнете късите тирета от целия текст в книгата.</p>

en: Updating metadata
bg: Актуализиране на метаданни

en: Updated metadata jacket
bg: Обновена обложка за метаданни

en: Metadata updated
bg: Актуализирани метаданни

en: Setting cover
bg: Настройка на корица

en: Inserting metadata jacket
bg: Вмъкване на обложка за метаданни

en: Existing metadata jacket replaced
bg: Заменена, налична обложка за метаданни

en: Metadata jacket inserted
bg: Вмъкната обложка за метаданни

en: Removing metadata jacket
bg: Премахване на обложка за метаданни

en: Metadata jacket removed
bg: Премахната е обложка за метаданни

en: No metadata jacket found
bg: Не е намерена обложка за метаданни

en: Smartening punctuation
bg: По-интелигентна пунктуация

en: Embedding referenced fonts
bg: Вграждане на референтни шрифтове

en: Subsetting embedded fonts
bg: Поднастройване на вградени шрифтове

en: No embedded fonts to subset
bg: Няма вградени шрифтове за поднабор

en: Removing unused CSS rules
bg: Премахване на неизползвани CSS правила

en: Losslessly compressing images
bg: Компресиране на изображения, без загуба

en: Upgrading book, if possible
bg: Надстройване на книга, ако е възможно

en: Removing soft hyphens
bg: Премахване на къси тирета

en: Adding soft hyphens
bg: Добавяне на къси тирета

en: ## Polishing: %s
bg: ## Полиране: %s

en: Polishing took: %.1f seconds
bg: Полирането отне: %.1f секунди

en: Path to a cover image. Changes the cover specified in the e-book. If no cover is present, or the cover is not properly identified, inserts a new cover.
bg: Път до изображение на корица. Променя корицата, посочена в е-книгата. Ако не присъства корица, или корицата не е правилно идентифицирана, вмъква нова корица.

en: Path to an OPF file. The metadata in the book is updated from the OPF file.
bg: Път до OPF файл. Метаданните в книгата се актуализират от OPF файла.

en: Produce more verbose output, useful for debugging.
bg: Произвеждайте повече многословен изход, полезен за отстраняване на грешки.

en: You must provide the input file to polish
bg: Трябва да предоставите входния файл за полиране

en: Unknown extra arguments
bg: Неизвестни допълнителни аргументи

en: You must specify at least one action to perform
bg: Трябва да зададете поне едно действие за извършване

en: Smartened punctuation in: %s
bg: По-интелигентна пунктуация в: %s

en: No punctuation that could be smartened found
bg: Няма намерена пунктуация, която би могла да бъде по-интелигентна

en: The file %s has malformed markup. Try running the Fix HTML tool before splitting
bg: Файлът %s има малформирано структуриране. Опитайте да стартирате инструмента Fix HTML преди разделяне

en: The expression %s did not match any nodes
bg: Изразът %s не съответства на някакви възли

en: Removed unused font: %s
bg: Премахнат неизползван шрифт: %s

en: The font %s was already subset
bg: Шрифтът %s вече е подмножество

en: Decreased the font {0} to {1} of its original size
bg: Намали шрифта {0} до {1} от първоначалния сѝ размер

en: Reduced total font size to %.1f%% of original
bg: Намален общ размер на шрифта до %.1f%% от оригиналния

en: No embedded fonts found
bg: Не са намерени вградени шрифтове

en: No file named %s exists
bg: Не съществува файл с %s име

en: No HTML file named %s exists
bg: Не съществува HTML файл с %s име

en: The anchor %(a)s does not exist in file %(f)s
bg: Закрепването %(a)s не съществува във файл %(f)s

en: (Untitled)
bg: (Без заглавие)

en: The file %s has malformed markup. Try running the Fix HTML tool before editing.
bg: Файлът %s има малформирано структуриране. Опитайте да стартирате инструмента Fix HTML преди редактиране.

en: No upgrade needed
bg: Не е необходимо надстройване

en: Updated EPUB from version 2 to 3
bg: Актуализиран EPUB от версия 2 към 3

en: HTML TOC generation options.
bg: Опции за генериране на HTML TOC.

en: {1} of <em>{0}</em>
bg: {1} от <em>{0}</em>

en: Rating
bg: Рейтинг

en: Date
bg: Дата

en: Could not find reasonable point at which to split: %(path)s Sub-tree size: %(size)d KB
bg: Не може да се намери разумна точка, в която да се раздели: %(path)s Размер на поддърво: %(size)d KB

en: OPF/NCX/etc. generation options.
bg: OPF/NCX/т.н. опции за генериране.

en: OPF version to generate. Default is %default.
bg: OPF версия за генериране. По подразбиране е %default.

en: Generate an Adobe "page-map" file if pagination information is available.
bg: Генериране на adobe "page-map" файл, ако е налична информация за странициране.

en: Sidebar
bg: Страничен панел

en: Adding headers and footers
bg: Добавяне на горни и долни колонтитули

en: Headers and footers added
bg: Добавени са горни и долни колонтитули

en: Parsed all content for markup transformation
bg: Анализирано цялото съдържание за трансформация на структуриране

en: Completed markup transformation
bg: Завършена трансформация на структуриране

en: Rendered all HTML as PDF
bg: Рендирани са всички HTML като PDF

en: Added links to PDF content
bg: Добавени връзки към PDF съдържание

en: Updated metadata in PDF
bg: Актуализирани метаданни в PDF

en: Rendered {0} of {1} pages
bg: Рендирани {0} от {1} страници

en: Could not find pdftohtml, check it is in your PATH
bg: Не може да се намери pdftohtml, проверете дали е във ваш ПЪТ

en: Table of Contents:
bg: Съдържание:

en: Default icons
bg: Персонални икони

en: Send file to storage card instead of main memory by default
bg: Изпращане на файл в картата за съхранение вместо основната памет по подразб.

en: Confirm before deleting
bg: Потвърждение преди изтриване

en: Main window geometry
bg: Геометрия на главния прозорец

en: Notify when a new version is available
bg: Известяване, когато е налична нова версия

en: Use Roman numerals for series number
bg: Използване на римски цифри за номер на серия

en: Sort tags list by name, popularity, or rating
bg: Сортиране на етикети-списък по име, популярност или рейтинг

en: Match tags by any or all.
bg: Съвпадение на етикети с всеки или всички.

en: Number of covers to show in the cover browsing mode
bg: Брой корици за показване в режим сърфиране на корици

en: Defaults for conversion to LRF
bg: По подразбиране за конвертиране в LRF

en: Options for the LRF e-book viewer
bg: Опции за LRF четеца на е-книги

en: Formats that are viewed using the internal viewer
bg: Формати, които се разглеждат с помощта на вътрешния четец

en: Columns to be displayed in the book list
bg: Колони, които трябва да се показват в списъка с книги

en: Automatically launch Content server on application startup
bg: Автостартиране на сървър за съдържание при старт на приложение

en: Oldest news kept in database
bg: Най-старите новини, съхранявани в базата данни

en: Show system tray icon
bg: Показване на икона в системния панел

en: Upload downloaded news to device
bg: Качване на изтеглени нови на устройство

en: Delete news books from library after uploading to device
bg: Изтриване на нови книги от библиотека след качване на устройство

en: Show the cover flow in a separate window instead of in the main calibre window
bg: Показване на корицата в отделен прозорец, вместо в основния calibre прозорец

en: Disable notifications from the system tray icon
bg: Забрани известията от иконата в трея

en: Default action to perform when the "Send to device" button is clicked
bg: Действие по подразб., при кликнат бутон "Изпрати към устройство"

en: Start searching as you type. If this is disabled then search will only take place when the Enter key is pressed.
bg: Започнете да търсите, докато въвеждате. Ако това е забранено, тогава търсенето ще отнеме само място, когато Enter ключ е натиснат.

en: When searching, show all books with search results highlighted instead of showing only the matches. You can use the N or F3 keys to go to the next match.
bg: Когато търсите, покажете всички книги с осветени резултати от търсенето, вместо показване само на съвпаденията. Може да използвате клавишите N или F3, за преминаване към следващо съвпадение.

en: Maximum number of simultaneous conversion/news download jobs. This number is twice the actual value for historical reasons.
bg: Максимален брой задания за едновременно изтегляне на конверсии/новини. Този брой е два пъти действителната стойност по исторически причини.

en: Download social metadata (tags/rating/etc.)
bg: Изтегляне на социални метаданни (етикети/рейтинг/и т.н.)

en: Overwrite author and title with new metadata
bg: Презапиши автор и заглавие с нови метаданни

en: Automatically download the cover, if available
bg: Автоизтегляне на корицата, ако е налична

en: Limit max simultaneous jobs to number of CPUs
bg: Ограничи макс. едновременните задания до броя на CPU

en: The layout of the user interface. Wide has the Book details panel on the right and narrow has it at the bottom.
bg: Оформлението на ПИ. Широко - има десен панел с детайли за книга, Тясно - има панел отдолу.

en: Show the average rating per item indication in the Tag browser
bg: Показване на средната оценка за индикация на елемент в Браузър етикети

en: Disable UI animations
bg: Забрани анимации на ПИ

en: Tag browser categories not to display
bg: Категории на Браузър етикети, които да не се показват

en: WARNING:
bg: ВНИМАНИЕ:

en: ERROR:
bg: Грешка:

en: Show this confirmation again
bg: Покажи това потвърждение отново

en: Restart needed
bg: Необходим е рестарт

en: &Restart calibre now
bg: &Рестартирай calibe сега

en: All files
bg: Всички файлове

en: Detach from the controlling terminal, if any (Linux only)
bg: Отдели от контролния терминал, ако има (само за Linux)

en: Click "Show details" for more information.
bg: Кликни "Покажи детайли" за повече информация.

en: The %s environment variable is set. Try unsetting it.
bg: Променливата на средата %s е зададена. Опитайте да я разстроите.

en: Could not create temporary folder
bg: Не може да се създаде временна папка

en: Could not create temporary folder, calibre cannot start.
bg: Не може да се създаде временна папка, calibre не може да се стартира.

en: Windows XP not supported
bg: Windows XP не се поддържа

en: calibre versions newer than 2.0 do not run on Windows XP. This is because the graphics toolkit calibre uses (Qt 5) crashes a lot on Windows XP. We suggest you stay with <a href="%s">calibre 1.48</a> which works well on Windows XP.
bg: Calibre версии по-нови от 2.0 не се изпълняват на Windows XP. Това е така, защото графичният инструментариум на calibre използвайки (Qt 5) се срива много на Windows XP. Ние ви предлагаме да останете с <a href="%s">calibre 1.48</a> която работи добре на Windows XP.

en: Books
bg: Книги

en: EPUB books
bg: EPUB книги

en: Kindle books
bg: Kindle книги

en: PDF books
bg: PDF книги

en: HTML books
bg: HTML книги

en: LIT books
bg: LIT книги

en: Text books
bg: Text книги

en: Comics
bg: Комикси

en: Archives
bg: Архиви

en: Wordprocessor files
bg: Wordprocessor файлове

en: Add books
bg: Добавяне на книги

en: Add books to the calibre library/device from files on your computer
bg: Добавяне на книги към calibre библиотека/устройство от компютъра

en: Add books from a single folder
bg: Добави книги от единична папка

en: Add from folders and sub-folders
bg: Добави от папки и подпапки

en: Add empty book (Book entry with no formats)
bg: Добави празна книга (Запис в книга без формати)

en: Add from ISBN
bg: Добавяне от ISBN номер

en: Add files to selected book records
bg: Добави файлове към избрани записи на книги

en: Add files to selected book records from clipboard
bg: Добави файлове към избрани записи на книги от клипборда

en: Add an empty file to selected book records
bg: Добави празен файл към избрани записи на книги

en: Control the adding of books
bg: Контрол на добавянето на книги

en: No books selected
bg: Не са избрани книги

en: Cannot add files as no books are selected
bg: Не може да се добавят файлове, тъй като не са избрани книги

en: No files in clipboard
bg: Няма файлове в клипборда

en: No files have been copied to the clipboard
bg: В клипборда не са копирани файлове

en: Are you sure?
bg: Сигурни ли сте?

en: Are you sure you want to set the same cover for all %d books?
bg: Наистина ли искате да зададете една и съща корица за всички %d книги?

en: Select book files
bg: Избор на файлове с книги

en: Are you sure you want to add the same files to all %d books? If the format already exists for a book, it will be replaced.
bg: Наистина ли искате да добавите едни и същи файлове към всички %d книги? Ако форматът вече съществува за книга, тя ще бъде заменена.

en: The {0} format will be replaced in the book {1}. Are you sure? | The {0} formats will be replaced in the book {1}. Are you sure?
bg[0]: Форматът {0} ще бъде заменен в книгата {1}. Сигурни ли сте?
bg[1]: Форматите {0} ще бъдат заменени в книгата {1}. Сигурни ли сте?

en: Are you sure you want to add the same empty file to all %d books? If the format already exists for a book, it will be replaced.
bg: Наистина ли искате да добавите един и същ празен файл към всички %d книги? Ако формата вече съществува за книга, тя ще бъде заменена.

en: Choose format of empty file
bg: Избери формат на празния файл

en: The {0} format will be replaced in the book: {1}. Are you sure?
bg: Форматът на {0} ще бъде заменен в книгата: {1}. Сигурен ли си?

en: Choose archive file
bg: Избери архивен файл

en: Type of archive
bg: Тип архив

en: Will the archive have a single book per internal folder?
bg: Архивът ще има ли единична книга за вътрешна папка?

en: Select root folder
bg: Избери главна папка

en: Cannot add
bg: Не може да се добави

en: Cannot add books from the folder: %s as it contains the currently opened calibre library
bg: Не може да се добавят книги от папката: %s, тъй като съдържа текущо отворена calibre библиотека

en: Multi-file books?
bg: Мулти-файл книги?

en: Assume all e-book files in a single folder are multiple formats of the same book?
bg: Да предположим, че всички файлове с е-книги в единична папка са няколко формата на една и съща книга?

en: Duplicates found
bg: Намерени са дубликати

en: Books with some of the specified ISBNs already exist in the calibre library. Click "Show details" for the full list. Do you want to add them anyway?
bg: Книги с някои от посочените ISBN вече съществуват в calibre библиотеката. Кликнете върху "Покажи детайли" за пълния списък. Искате ли все пак да ги добавите?

en: Adding
bg: Добавяне

en: Creating book records from ISBNs
bg: Създаване записи на книги от ISBN-и

en: You have dropped some files onto the book <b>%s</b>. This will add or replace the files for this book. Do you want to proceed?
bg: Някои файлове са пуснати върху книгата <b>%s</b>. Това ще добави или замени файловете за тази книга. Искате ли да продължите?

en: Add as new book | Add as new books
bg[0]: Добави като нова книга
bg[1]: Добави като нови книги

en: Uploading books to device.
bg: Качване книги на устройство.

en: Supported books
bg: Поддържани книги

en: Select books
bg: Избор на книги

en: The following duplicate book was found. | The following {} duplicate books were found.
bg[0]: Намерена е следната дублирана книга.
bg[1]: Намерени са следните {} дублиращи се книги.

en: Merged some books
bg: Някои книги са обединени

en: Incoming book formats were processed and merged into your calibre database according to your auto-merge settings. Click "Show details" to see the list of merged books.
bg: Формати на входящи книги бяха обработени и обединени във ваша calibre база данни според настройките ви за автообединяване. Кликнете "Покажи детайли", за да видите списъка на обединените книги.

en: Add to library
bg: Добавяне към библиотеката

en: No book selected
bg: Не е избрана книга

en: The following books are virtual and cannot be added to the calibre library:
bg: Следните книги са виртуални и не могат да бъдат добавени към calibre библиотеката:

en: No book files found
bg: Не са намерени файлове с книги

en: Downloading books
bg: Изтегляне на книги

en: Downloading books from device
bg: Изтегляне на книги от устройство

en: Could not download files from the device
bg: Не може да се изтеглят файлове от устройството

en: Could not download some files from the device
bg: Не можаха да се изтеглят някои файлове от устройството

en: Could not download files
bg: Не можаха да се изтеглят файлове

en: Add books to library
bg: Добавяне на книги към библиотеката

en: Add books to your calibre library from the connected device
bg: Добавяне на книги към calibre библиотеката ви от свързаното устройство

en: Toolbars
bg: Ленти с инструменти

en: Keyboard shortcuts
bg: Клавишни комбинации

en: Merging user annotations into database
bg: Сливане на потребителските анотации в базата данни

en: Fetch annotations (experimental)
bg: Извличане на анотации (експериментално)

en: Not supported
bg: Не се поддържа

en: Fetching annotations is not supported for this device
bg: Извличане на анотации не се поддържа за това устройство

en: Use library only
bg: Използвай само библиотека

en: User annotations generated from main library only
bg: Потребителски анотации, генерирани само от основната библиотека

en: No books selected to fetch annotations from
bg: Не са избрани книги за извличане на анотации от

en: Some errors
bg: Някои грешки

en: Could not fetch annotations for some books. Click "Show details" to see which ones.
bg: Не може да извлече анотации за някои книги. Клик "Покажи детайли", за да видите кои от тях.

en: Author mapper
bg: Картограф на автор

en: Map authors for one book in the library | Map authors for {} books in the library
bg[0]: Автори на карти за една книга в библиотеката
bg[1]: Автори на карти за {} книги в библиотеката

en: The changes will be applied to the <b>selected book</b> | The changes will be applied to the <b>{} selected books</b>
bg[0]: Промените ще бъдат приложени към <b>избраната книга</b>
bg[1]: Промените ще бъдат приложени към <b>{} избрани книги</b>

en: The changes will be applied to <b>one book in the library</b> | The changes will be applied to <b>{} books in the library</b>
bg[0]: Промените ще се приложат към <b>една книга в библиотеката</b>
bg[1]: Промените ще се приложат към <b>{} книги в библиотеката</b>

en: Auto scroll through the book list
bg: Автопревъртане през списъка с книги

en: Auto scroll through the book list, particularly useful with the cover browser open
bg: Автоматично превъртане през списъка с книги, особено полезно с отворения Корици браузър

en: Book list header menu
bg: Меню за заглавка на списъка с книги

en: Show the book list header context menu
bg: Показване контекстното меню на заглавката на списъка с книги

en: Browse annotations
bg: Обзор на анотации

en: Not visible
bg: Не се вижда

en: The book "{}" is not currently visible in the calibre library. If you have a search or a Virtual library applied, first clear it.
bg: Книгата "{}" в момента не се вижда в calibre библиотеката. Ако имате търсене или приложена Виртуална библиотека, първо гѝ изчистете.

en: Create catalog
bg: Създаване на каталог

en: Create a catalog of the books in your calibre library in different formats
bg: Създаване каталог на книгите във вашата calibre библиотека в различни формати

en: No books selected for catalog generation
bg: Няма избрани книги за генериране на каталог

en: Generating %s catalog...
bg: Генериране на %s каталог...

en: Catalog generation complete, with warnings.
bg: Генериране на каталог завърши, с предупреждения.

en: Catalog generated.
bg: Генериран каталог.

en: Export catalog folder
bg: Папка за експорт на каталог

en: Select destination for %(title)s.%(fmt)s
bg: Избери дестинация за %(title)s.%(fmt)s

en: No library found
bg: Не е намерена библиотека

en: No existing calibre library was found at %s. If the library was moved, select its new location below. Otherwise calibre will forget this library.
bg: Не е намерена съществуваща calibre библиотека на %s. Ако библиотеката е преместена, изберете нейната нова локация по-долу. Иначе calibre ще забрави тази библиотека.

en: New location of this library:
bg: Нова локация на тази библиотека:

en: Library moved
bg: Библиотеката е преместена

en: Forget library
bg: Забрави библиотеката

en: New library location
bg: Нова локация на библиотека

en: No existing calibre library found at %s
bg: Не е намерена съществуваща calibre библиотека на %s

en: Queue &all books for backup
bg: Опашка на &всички книги за архивиране

en: Backup status
bg: Състояние на архивиране

en: none
bg: няма

en: Book metadata files remaining to be written: %s
bg: Файлове с книжни метаданни, оставащи да бъдат написани: %s

en: Choose library
bg: Избери библиотека

en: Choose calibre library to work with
bg: Избери calibre библиотека, за работа с

en: Switch/create library
bg: Превкл./създай библиотека

en: Export/import all calibre data
bg: Експорт/импорт на всички calibre данни

en: Pick a random book
bg: Вземи произволна книга

en: Change the icon for this library
bg: Промяна на иконата за тази библиотека

en: Choose an icon
bg: Избери икона

en: Remove current icon
bg: Премахни текущата икона

en: Quick switch
bg: Бързо превключване

en: Rename library
bg: Преименуване на библиотека

en: Remove library
bg: Премахни библиотека

en: Library maintenance
bg: Библиотечна поддръжка

en: Library metadata backup status
bg: Статус архивиране на библиотечни метаданни

en: Check library
bg: Проверка на библиотека

en: Restore database
bg: Възстановяване на база данни

en: Switch to previous library
bg: Превкл. към предишна библиотека

en: Select icon for library "%s"
bg: Избери икона за библиотека "%s"

en: Cannot export/import
bg: Не може експорт/импорт

en: You are running calibre portable, all calibre data is already in the calibre portable folder. Export/import is unavailable.
bg: Изпълнявате calibre преносим, всички calibre данни вече са в calibre преносима папка. Експорт/импорт са недостъпни.

en: Cannot export/import data while there are running jobs.
bg: Не могат да се експортират/импортират данни, докато има изпълнявани задания.

en: {0} [{1} book] | {0} [{1} books]
bg[0]: {0} [{1} книга]
bg[1]: {0} [{1} книги]

en: Apply Virtual library when %s is opened
bg: Приложи виртуална библиотека, когато %s е отворен

en: Switch to: %s
bg: Превкл. на: %s

en: Rename: %s
bg: Преименувай: %s

en: Remove: %s
bg: Премахни: %s

en: No Virtual library
bg: Няма виртуална библиотека

en: Rename
bg: Преименуване

en: Choose a new name for the library <b>%s</b>.
bg: Избери ново име за библиотеката <b>%s</b>.

en: Note that the actual library folder will be renamed.
bg: Бележка: реалната библиотечна папка ще бъде преименувана.

en: Already exists
bg: Вече съществува

en: The folder %s already exists. Delete it first.
bg: Папката %s вече съществува. Първо я изтрийте.

en: Too long
bg: Твърде дълго

en: Not found
bg: Не в наличност

en: Cannot rename as no library was found at %s. Try switching to this library first, then switch back and retry the renaming.
bg: Не се преименува, тъй като в %s няма библиотека. Опитайте превкл. към тази библиотека, след което превкл. обратно и репреименувайте.

en: Rename failed
bg: Преименуването е неуспешно

en: Failed to rename the library at %s. The most common cause for this is if one of the files in the library is open in another program.
bg: Неуспешно преименуване на библиотеката в %s. Най-честата причина за това е, ако един от файловете в библиотеката е отворен в друга програма.

en: Library removed
bg: Библиотеката е премахната

en: The library %s has been removed from calibre. The files remain on your computer, if you want to delete them, you will have to do so manually.
bg: Библиотеката %s е премахната от calibre. Файловете остават на вашия компютър, ако искате да ги изтриете, ще трябва да го направите ръчно.

en: &OK
bg: &ОК

en: &Undo
bg: &Отмени

en: Backup metadata
bg: Архивирай метаданни

en: Metadata will be backed up while calibre is running, at the rate of approximately 1 book every three seconds.
bg: Метаданните ще бъдат архивирани, докато calibre работи, със скорост приблизително 1 книга на всеки три секунди.

en: Path to library too long. It must be less than %d characters. Move your library to a location with a shorter path using Windows Explorer, then point calibre to the new location and try again.
bg: Пътя към библиотеката е твърде дълъг. Той трябва да е по-малък от %d знака. Преместете вашата библиотека до локация с по-кратък път използвайки Windows Explorer, след това насочете calibre към новата локация и опитайте отново.

en: Success
bg: Успех

en: Found no errors in your calibre library database. Do you want calibre to check if the files in your library match the information in the database?
bg: Не са намерени грешки във вашата calibre библиотека база данни. Искате ли calibre да провери дали файловете във вашата библиотека съвпадат с информацията в базата данни?

en: Failed
bg: Неуспешно

en: Database integrity check failed, click "Show details" for details.
bg: Проверката за цялост на базата данни е неуспешна, кликнете "Покажи детайли" за подробности.

en: Starting library scan, this may take a while
bg: Старт сканиране на библиотека, това може да отнеме известно време

en: No problems found
bg: Няма намерени проблеми

en: The files in your library match the information in the database.
    
    Choose 'Open dialog' to change settings and run the check again.
bg: Файловете във вашата библиотека съответстват на информацията в базата данни.
    
    Изберете 'Отвори диалог', за да промените настройките и стартирайте проверката отново.

en: Open dialog
bg: Отвори диалог

en: Finished
bg: Завърши

en: Not allowed
bg: Не е позволено

en: You cannot change libraries while using the environment variable CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH.
bg: Не може да променяте библиотеки, докато използвате променливата на средата CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH.

en: You cannot change libraries while jobs are running.
bg: Не може да променяте библиотеки, докато се изпълняват задания.

en: You cannot change libraries until all updates are accepted or rejected.
bg: Не може да променяте библиотеки, докато всички актуализации не бъдат приети или отхвърлени.

en: No column selected
bg: Няма избрана колона

en: At least one book must be selected
bg: Трябва да бъде избрана поне една книга

en: Convert books
bg: Конвертиране на книги

en: Convert books between different e-book formats
bg: Конвертирай книги между различни формати на е-книги

en: Convert individually
bg: Конвертиране на книги индивидуално

en: Bulk convert
bg: Масово конвертиране

en: Create a catalog of the books in your calibre library
bg: Създай каталог на книгите във вашата calibre библиотека

en: Cannot convert
bg: Не може да се конвертира

en: Conversion to the {} format is not supported
bg: Конвертиране във формат {} не се поддържа

en: Starting conversion of the book | Starting conversion of {} books
bg[0]: Започване конвертиране на книгата
bg[1]: Започване конвертиране на {} книги

en: Book deleted
bg: Книгата е изтрита

en: The book you were trying to convert has been deleted from the calibre library.
bg: Книгата, която се опитвахте да конвертирате, е изтрита от calibre библиотеката.

en: Empty output file, probably the conversion process crashed
bg: Празен изходен файл, вероятно процесът на конвертиране се срина

en: completed
bg: завърши

en: Different custom columns
bg: Различни персонализирани колони

en: The custom columns in the <i>{0}</i> library are different from the custom columns in the <i>{1}</i> library. As a result, some metadata might not be copied.
bg: Персонализираните колони в библиотеката на <i>{0}</i> са различни от персонализираните колони в <i>{1}</i> библиотека. В резултат на това някои метаданни може да не са копирани.

en: The following columns are incompatible - they have the same name but different data types. They will be ignored:
bg: Следните колони са несъвместими - те имат едно и също име, но различни типове данни. Те ще бъдат игнорирани:

en: The following columns are missing in the <i>{0}</i> library. You can choose to add them automatically below.
bg: Липсват следните колони в <i>{0}</i> библиотека. Може да изберете да ги автодобавите по-долу.

en: Add to the %s library
bg: Добавяне към %s библиотеката

en: This warning is only shown once per library, per session
bg: Това предупреждение е показано само веднъж на библиотека, за сесия

en: %(title)s by %(author)s
bg: %(title)s от %(author)s

en: &Sort libraries alphabetically
bg: &Сортиране на библиотеки по азбучен ред

en: Library &path:
bg: Библиотечен &път:

en: Browse for library
bg: Обзор за библиотека

en: &Copy
bg: &Копирай

en: Copy to the specified library
bg: Копирай в посочената библиотека

en: &Move
bg: &Премести

en: Copy to the specified library and delete from the current library
bg: Копирайте в указаната библиотека и изтрийте от текущата библиотека

en: Books with the same, title, author and language as the following already exist in the library %s. Select which books you want copied anyway.
bg: Книги със същото, заглавие, автор и език като следните вече има в библиотеката %s. Изберете кои книги да копирате така или иначе.

en: Duplicate books
bg: Дублирани книги

en: Select &all
bg: Избери &всички

en: Select &none
bg: &Няма избрани

en: &Copy to clipboard
bg: &Копирай в клипборда

en: Copy to library
bg: Копирай в библиотека

en: Copy selected books to the specified library
bg: Копиране на избраната книга в определената библиотека

en: Choose library...
bg: Избери библиотека...

en: (delete after copy)
bg: (изтрий след копиране)

en: Cannot copy
bg: Не може да се копира

en: Cannot copy to current library.
bg: Не се копира в текущата библиотека.

en: No library
bg: Няма библиотека

en: No library found at %s
bg: Не е намерена библиотека в %s

en: Copying to
bg: Копиране в

en: Moving to
bg: Преместване в

en: The copying process was interrupted. {} books were copied.
bg: Процесът на копиране е прекъснат. {} книги са копирани.

en: No books were deleted from this library.
bg: От тази библиотека не са изтрити книги.

en: The best way to resume this operation is to re-copy all the books with the option to "Check for duplicates when copying to library" in Preferences->Import/export->Adding books turned on.
bg: Най-добрият начин за възобновяване на тази операция е да копирате повторно всички книги с опция за "Проверка за дубликати при копиране в библиотека" в Предпочитания->Импорт/експорт->Добавянето на книги е включено.

en: Canceled
bg: Отменено

en: Could not copy books:
bg: Не можаха да се копират книги:

en: Moved the book to {loc}
bg: Преместена книга в {loc}

en: Moved {num} books to {loc}
bg: Преместени {num} книги в {loc}

en: Copied the book to {loc}
bg: Копирана книга в {loc}

en: Copied {num} books to {loc}
bg: Копирани {num} книги в {loc}

en: Auto merged
bg: Автообединено

en: Some books were automatically merged into existing records in the target library. Click "Show details" to see which ones. This behavior is controlled by the Auto-merge option in Preferences->Import/export->Adding books->Adding actions.
bg: Някои книги бяха автообединени в съществуващи записи в целевата библиотека. Кликнете "Покажи детайли", за да видите кои от тях. Това поведение е контролирано от опцията Автообединяване в Предпочитания->Импорт/експорт->Добавяне на книги->Добавяне на действия.

en: Copying: {0} failed, with error:
    {1}
bg: Копиране: {0} неуспешно, с грешка:
    {1}

en: Could not copy some books, click "Show details" for more information.
bg: Не можаха да се копират някои книги, кликнете "Покажи детайли" за повече информация.

en: Failed to copy some books
bg: Неуспешно копиране на някои книги

en: Failed to copy a book, see below for details | Failed to copy {} books, see below for details
bg[0]: Неуспешно копиране на книга, вижте по-долу за подробности
bg[1]: Неуспешно копиране на {} книги, вижте по-долу за подробности

en: Could not copy any books, click "Show details" for more information.
bg: Не можаха да се копират книги, кликнете "Покажи детайли" за повече информация.

en: Failed to copy books
bg: Неуспешно копиране на книги

en: You cannot use other libraries while using the environment variable CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH.
bg: Не може да използвате други библиотеки, докато използвате променливата на средата CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH.

en: Deleting...
bg: Изтриване...

en: Deleted
bg: Изтрито

en: Failed to delete
bg: Неуспешно изтриване

en: Failed to delete some books, click the "Show details" button for details.
bg: Неуспешно изтриване на някои книги, кликнете "Покажи детайли" за подробности.

en: Delete books
bg: Изтрий книги

en: Remove books
bg: Премахване на книги

en: Remove selected books
bg: Премахване на избраните книги

en: Remove files of a specific format from selected books
bg: Премахни файлове на конкретен формат от избрани книги

en: Remove all formats from selected books, except...
bg: Премахни всички формати от избраните книги, освен...

en: Remove all formats from selected books
bg: Премахни всички формати от избрани книги

en: Remove covers from selected books
bg: Премахване на кориците от избраните книги.

en: Remove matching books from device
bg: Премахни съвпадащи книги от устройство

en: Cannot delete
bg: Не може да се изтрие

en: Format not found
bg: Форматът не е намерен

en: The {} format is not present in the selected books.
bg: Форматът {} не присъства в избраните книги.

en: Choose formats to be deleted
bg: Избор на форматите, които да се изтрият

en: Choose formats <b>not</b> to be deleted.<p>Note that this will never remove all formats from a book.
bg: Изберете формати да <b>не</b> се изтриват.<p>Забележете, че това никога няма да премахне всички формати от книга.

en: <b>All formats</b> for the selected books will be <b>deleted</b> from your library.<br>The book metadata will be kept. Are you sure?
bg: <b>Всички формати</b> за избраните книги ще бъдат <b>изтрити</b> от вашата библиотека. <br>Книжните метаданни ще бъдат пазени. Сигурен ли си?

en: Cannot delete books
bg: Не може да се изтрият книгите

en: No device is connected
bg: Не е свързано устройство

en: Main memory
bg: Основна памет

en: Storage card A
bg: Карта за съхранение A

en: Storage card B
bg: Карта за съхранение B

en: No books to delete
bg: Няма книги за изтриване

en: None of the selected books are on the device
bg: Никоя от избраните книги не е на устройството

en: Deleting books from device.
bg: Изтриване на книги от устройство.

en: The cover from the selected book will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure? | The covers from the {} selected books will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
bg[0]: Корицата от избраната книга ще бъде <b>изтрита за постоянно</b>. Сигурен ли си?
bg[1]: Кориците от избраните {} книги ще бъдат <b>изтрити за постоянно</b>. Сигурен ли си?

en: Some of the selected books are on the attached device. <b>Where</b> do you want the selected files deleted from?
bg: Някои от избраните книги са на прикаченото устройство. <b>Откъде</b> искате избраните файлове да се изтрият?

en: The selected book will be <b>permanently deleted</b> from your device. Are you sure? | The {} selected books will be <b>permanently deleted</b> from your device. Are you sure?
bg[0]: Избраната книга ще бъде <b>изтрита за постоянно</b> от вашето устройство. Сигурен ли си?
bg[1]: Избраните {} книги ще бъдат <b>изтрити за постоянно</b> от устройството ви. Сигурен ли си?

en: Start wireless device connection
bg: Старт на връзка с безжично устройство

en: Stop wireless device connection
bg: Спиране на връзка с безжично устройство

en: Connect to folder
bg: Свързване с папка

en: Start Content server
bg: Стартиране на сървър за съдържание

en: Visit Content server in browser
bg: Посетете Сървъра за съдържание в браузъра

en: Start/stop Content server
bg: Старт/стоп на сървър за съдържание

en: [{ip}, port {port}, {protocol}]
bg: [{ip}, порт {port}, {protocol}]

en: Stop Content server
bg: Спиране на сървъра за съдържание

en: Email to
bg: Имейл до

en: Email to and delete from library
bg: Имейл до и изтриване от библиотека

en: (delete from library)
bg: (изтрий от библиотека)

en: Select recipients
bg: Избор на получатели

en: Email to selected recipients...
bg: Имейл до избрани получатели...

en: Setup email based sharing of books
bg: Настройка на имейл въз основа споделяне на книги

en: Send to device
bg: Изпращене към устройство

en: Connect/share
bg: Свързване/споделяне

en: Share books using a web server or email. Connect to special devices, etc.
bg: Споделяне на книги с веб сървър или имейл. Свързване със специални устр.-ва и т.н.

en: Stopping
bg: Спиране

en: Stopping server, this could take up to a minute, please wait...
bg: Спиране на сървъра, може да отнеме до минута, моля изчакайте...

en: Disable autostart
bg: Забрани автостарт

en: Do you want wireless device connections to be started automatically when calibre starts?
bg: Искате ли връзките с безжични устройства да се стартират автоматично, когато calibre стартира?

en: Still looking for IP addresses
bg: Все още търсите IP адреси

en: Many IP addresses. See Start/Stop dialog.
bg: Много IP адреси. Вижте Старт/Стоп диалог.

en: Manage collections
bg: Управление на колекции

en: Manage the collections on this device
bg: Управление на колекциите на това устройство

en: In library view
bg: В изглед библиотека

en: Collections can only be edited when showing the books on the device. Click the toolbar button to switch to the device view first.
bg: Колекциите могат да се редактират само при показване книгите на устройството. Кликнете върху бутона на лентата с инструменти, за да превключите първо към изгледа на устройството.

en: Change the title/author/cover etc. of books
bg: Промяна на заглавието/автора/корицата и т.н. на книги

en: Edit metadata
bg: Редакция на метаданни

en: Edit metadata individually
bg: Редактиране на метаданните индивидуално

en: Edit metadata in bulk
bg: Редактиране на метаданните масово

en: Download metadata and covers
bg: Сваляне на метаданни и корици

en: Merge into first selected book - delete others
bg: Обедини в първата избрана книга - изтрий другите

en: Merge into first selected book - keep others
bg: Обедини в първата избрана книга - запази другите

en: Merge only formats into first selected book - delete others
bg: Обедини само формати в първата избрана книга - изтрий другите

en: Copy metadata
bg: Копирай метаданни

en: Paste metadata
bg: Постави метаданни

en: Paste metadata including excluded fields
bg: Поставяне на метаданни, включващи изключени полета

en: Merge book records
bg: Обедини записи на книги

en: Copy URL to show book in calibre
bg: Копиране на URL адрес за показване на книга в calibre

en: Copy URLs to show the currently selected books in calibre, to the system clipboard
bg: Копиране на URL-и за показване на текущо избраните книги в calibre, в системния клипборд

en: Copy URL to open book in calibre
bg: Копирай URL за отваряне на книга в calibre

en: Copy URLs to open the currently selected books in calibre, to the system clipboard
bg: Копиране на URL-и, за да отворите текущо избраните книги в calibre, в системния клипборд

en: Cannot copy metadata
bg: Не може да се копират метаданни

en: Multiple books selected, can only copy from one book at a time.
bg: Няколко избрани книги, могат да копират само от една книга наведнъж.

en: Cannot paste metadata
bg: Не може да се поставят метаданни

en: No copied metadata available
bg: Няма налични копирани метаданни

en: You are pasting metadata onto <b>multiple books</b> ({num_of_books}). Are you sure you want to do that?
bg: Поставяте метаданни върху <b>няколко книги</b> ({num_of_books}). Със сигурност ли искаш да го направиш?

en: Cannot download metadata
bg: Не може да се свалят метаданни

en: Failed to download metadata
bg: Неуспешно изтегляне на метаданни

en: Download failed
bg: Изтеглянето е неуспешно

en: Failed to download metadata or cover for the selected book. | Failed to download metadata or covers for any of the {} books.
bg[0]: Неуспешно изтегляне на метаданни или корица за избраната книга.
bg[1]: Неуспешно изтегляне на метаданни или корици за някоя от {} книги.

en: Metadata download completed
bg: Изтеглянето на метаданни е завършено

en: Finished downloading metadata for the selected book. | Finished downloading metadata for <b>{} books</b>.
bg[0]: Приключи изтеглянето на метаданни за избраната книга.
bg[1]: Приключили изтеглянето на метаданни за <b>{} книги</b>.

en: Proceed with updating the metadata in your library?
bg: Ще продължите ли с актуализирането на метаданните във вашата библиотека?

en: Could not download metadata and/or covers for %d of the books. Click "Show details" to see which books.
bg: Не можаха да се изтеглят метаданни и/или корици за %d от книгите. Кликнете "Покажи детайли", за да видите кои книги.

en: Show the &failed books in the main book list after updating metadata
bg: Покажи &неуспешните книги в основния списък с книги след актуализиране на метаданни

en: Download log
bg: Изтегляне на лог

en: Metadata download complete
bg: Изтеглянето на метаданни завърши

en: Revie&w downloaded metadata
bg: Пр&еглед на изтеглени метаданни

en: Some books changed
bg: Някои книги са променени

en: The metadata for some books in your library has changed since you started the download. If you proceed, some of those changes may be overwritten. Click "Show details" to see the list of changed books. Do you want to proceed?
bg: Метаданните за някои книги във вашата библиотека са променени, откакто започнахте изтеглянето. Ако продължите, някои от тези промени могат да бъдат презаписани. Кликнете "Покажи детайли", за да видите списъка с променени книги. Искате ли да процедираме?

en: Review downloaded metadata
bg: Редактирай свалените метаданни

en: Discard downloaded metadata for this book
bg: Изхвърли изтеглените метаданни за тази книга

en: Use the downloaded metadata for all remaining books
bg: Използвай изтеглените метаданни за всички останали книги

en: Discard downloaded metadata for all remaining books
bg: Изхвърли изтеглените метаданни за всички останали книги

en: Discard the downloaded value for: %s
bg: Отхвърляне на изтеглената стойност за: %s

en: The downloaded metadata is on the left and the original metadata is on the right. If a downloaded value is blank or unknown, the original value is used.
bg: Изтеглените метаданни са отляво, а оригиналните метаданни са вдясно. Ако изтеглена стойност е празна или неизвестна, първоначалната стойност е използвана.

en: &View book
bg: &Преглед на книга

en: Cannot edit metadata
bg: Не може да се редактират метаданните

en: You are about to merge very many ({}) books. Are you <b>sure</b> you want to proceed?
bg: Предстои обединяване на много ({}) книги. <b>Сигирни ли сте</b>, че искате да процедираме?

en: Cannot merge books
bg: Не може да се обединят книги

en: At least two books must be selected for merging
bg: Поне две книги трябва да бъдат избрани за сливане

en: Book formats and metadata from the selected books will be added to the <b>first selected book</b> (%s).<br> The second and subsequently selected books will not be deleted or changed.<br><br>Please confirm you want to proceed.
bg: Форматите на книгите и метаданните от избраните книги ще бъдат добавени към <b>първо избраната книга</b> (%s).<br> Втората и впоследствие избрани книги няма да бъдат изтрити или променени. <br><br>Моля потвърдете, че искате да процедираме.

en: Book formats from the selected books will be merged into the <b>first selected book</b> (%s). Metadata in the first selected book will not be changed. Author, Title and all other metadata will <i>not</i> be merged.<br><br>After being merged, the second and subsequently selected books, with any metadata they have will be <b>deleted</b>. <br><br>All book formats of the first selected book will be kept and any duplicate formats in the second and subsequently selected books will be permanently <b>deleted</b> from your calibre library.<br><br>  Are you <b>sure</b> you want to proceed?
bg: Форматите на книги от избраните книги ще бъдат обединени в <b>първата избрана книга</b> (%s). Метаданните в първата избрана книга няма да бъдат променени. Автор, Заглавие и всички други метаданни <i>няма</i> да бъдат слети. <br><br>След начало на обединяване, втората и впоследствие избрани книги, с всякакви метаданни, които имат, ще бъдат <b>изтрити</b>. <br><br>Всички формати на книги, ще се съхраняват на първата избрана книга и всякакви дублирани формати във втората и впоследствие избрани книги ще бъдат за постоянно <b>изтрити</b> от вашата calibre библиотека.<br><br> Вие <b>сигурни</b> ли сте, че искате да продължите?

en: Book formats and metadata from the selected books will be merged into the <b>first selected book</b> (%s).<br><br>After being merged, the second and subsequently selected books will be <b>deleted</b>. <br><br>All book formats of the first selected book will be kept and any duplicate formats in the second and subsequently selected books will be permanently <b>deleted</b> from your calibre library.<br><br>  Are you <b>sure</b> you want to proceed?
bg: Формати на книги и метаданни от избраните книги ще бъдат обединени в <b>първо избраната книга</b> (%s). <br><br>След сливане, втората и впоследствие избрани книги ще бъдат <b>изтрити</b>. <br><br>Всички формати на книги от първата избрана книга ще се пазят и всички дублирани формати във втората и впоследствие избрани книги ще бъдат окончателно <b>изтрити</b> от вашата calibre библиотека. <br><br> Вие </b>искате ли<b>, да продължите?

en: Applying changed metadata
bg: Прилагане на променени метаданни

en: Some failures
bg: Някои неуспехи

en: Failed to apply updated metadata for some books in your library. Click "Show details" to see details.
bg: Неуспешно прилагане на актуализирани метаданни за някои книги във вашата библиотека. Кликнете "Покажи детайли", за да видите подробности.

en: Format file missing
bg: Липсва формат на файл

en: Cannot read cover as the %s file is missing from this book
bg: Не може да се прочете корица, тъй като файлът %s липсва от тази книга

en: Could not read metadata
bg: Не можаха да се прочетат метаданните

en: Could not read metadata from %s format
bg: Не можаха да се прочетат метаданните от %s формат

en: Could not read cover
bg: Не можа да се прочете корица

en: Could not read cover from %s format
bg: Не можа да се прочете корица от %s формат

en: Embed metadata
bg: Вграждане на метаданни

en: Embed metadata into book files
bg: Вграждане на метаданни в книжни файлове

en: Embed metadata into files of a specific format from selected books...
bg: Вграждане на метаданни във файлове с конкретен формат от избрани книги...

en: Cannot embed
bg: Не може да се вгражда

en: Choose formats to be updated
bg: Избери формати, които да се актуализират

en: &Stop
bg: &Стоп

en: Embedding updated metadata into book files...
bg: Вграждане на актуализирани метаданни в книжни файлове...

en: Embedding metadata...
bg: Вграждане на метаданни...

en: Embedded metadata in one book | Embedded metadata in {} books
bg[0]: Вградени метаданни в една книга
bg[1]: Вградени метаданни в {} книги

en: The {0} format of {1}:
    
    {2}
bg: Формата {0} на {1}:
    
    {2}

en: Failed for some files
bg: Неуспешно за някои файлове

en: Failed to embed metadata into some book files. Click "Show details" for details.
bg: Неуспешно вграждане на метаданни в някои файлове с книги. Кликнете "Покажи детайли" за подробности.

en: Show the &failed books in the main book list
bg: Покажи &неуспешните книги в основния списък с книги

en: Download news in e-book form from various websites all over the world
bg: Изтегли новини като е-книга от различни вебсайтове по целия свят

en: Fetch news
bg: Сваляне на новини

en: Fetching news from
bg: Сваляне на новини от

en:  fetched.
bg:  донесено.

en: Search full text
bg: Търсене в цял текст

en: Help
bg: Помощ

en: Invalid name
bg: Невалидно име

en: Show {}
bg: Покажи {}

en: Hide {}
bg: Скрий {}

en: Manage categories
bg: Управление на категории

en: Manage categories: authors, tags, series, etc.
bg: Управление на категории: автори, етикети, серии и др.

en: Mark books with text label
bg: Маркиране на книги с текстов етикет

en: Recently used values:
bg: Последно използвани стойности:

en: Enter a value:
bg: Въведи стойност:

en: Value cannot be empty
bg: Стойността не може да е празна

en: You must provide a value
bg: Трябва да предоставите стойност

en: Mark books
bg: Маркиране на книги

en: Temporarily mark books for easy access
bg: Временно маркиране на книги за лесен достъп

en: Toggle mark for selected books
bg: Превключи маркировка за избрани книги

en: Show marked books
bg: Покажи маркирани книги

en: Show marked books with text label
bg: Покажи маркирани книги с текстов етикет

en: Clear marks for selected books
bg: Изчисти марки за избрани книги

en: Clear all marked books
bg: Изчисти всички маркирани книги

en: Mark all books by selected author(s)
bg: Маркирай всички книги по избран(и) автор(и)

en: Mark all books in the selected series
bg: Маркирай всички книги в избраните поредици

en: Clear all books by selected author(s)
bg: Изчисти всички книги по избран(и) автор(и)

en: Clear all books in the selected series
bg: Изчисти всички книги в избраните поредици

en: Show marked book
bg: Покажи маркирана книга

en: {0} labels not shown
bg: {0} етикети не са показани

en: Cannot mark
bg: Не може да се маркира

en: Match book to library
bg: Съвпадение на книга към библиотека

en: Match this book to a book in the library
bg: Съвпадение на тази книга с книга в библиотеката

en: Match books
bg: Съвпадение на книги

en: You must select one book
bg: Трябва да изберете една книга

en: Show matched book in library
bg: Покажи съвпадаща книга в библиотека

en: No matching books
bg: Няма съвпадащи книги

en: No matching books found in the calibre library. Do you want to specify the matching book manually?
bg: В calibre библиотеката не са намерени съвпадащи книги. Искате ли да зададете съвпадаща книга ръчно?

en: Move to next match
bg: Премини към следващо съвпадение

en: Move to next highlighted match
bg: Премини към следващо осветено съвпадение

en: Move to previous item
bg: Премини към предишен елемент

en: Move to previous highlighted item
bg: Премини към предишния осветен елемент

en: Open the folder containing the current book's files
bg: Отвори папката, съдържаща файловете на текущата книга

en: Plugin updater
bg: Плъгин обновител

en: Update any plugins you have installed in calibre
bg: Актуализиране на всички плъгини, които сте инсталирали в calibre

en: Polish book
bg: Полирай книга

en: Polish %d books
bg: Полирай %d книги

en: <h3>About Polishing books</h3>%s
bg: <h3>За полиране на книги</h3>%s

en: <p>If you have both EPUB and ORIGINAL_EPUB in your book,
                      then polishing will run on ORIGINAL_EPUB (the same for other
                      ORIGINAL_* formats).  So if you
                      want Polishing to not run on the ORIGINAL_* format, delete the
                      ORIGINAL_* format before running it.</p>
bg: <p>Ако имате както EPUB, така и ORIGINAL_EPUB в книгата си,
                      тогава полиране ще се изпълнява на ORIGINAL_EPUB (същото и за други
                      ORIGINAL_* формати).  Така че, ако искате
                      Полиране да не се изпълнява във ORIGINAL_* формат, изтрийте
                      ORIGINAL_* формат, преди да изпълните полиране.</p>

en: <h3>Embed referenced fonts</h3>%s
bg: <h3>Вграждане на референтни шрифтове</h3>%s

en: <h3>Subsetting fonts</h3>%s
bg: <h3>Поднастройка на шрифтове</h3>%s

en: <h3>Smarten punctuation</h3>%s
bg: <h3>По-интелигентна пунктуация</h3>%s

en: <h3>Updating metadata</h3><p>This will update all metadata <i>except</i> the cover in the e-book files to match the current metadata in the calibre library.</p> <p>Note that most e-book formats are not capable of supporting all the metadata in calibre.</p><p>There is a separate option to update the cover.</p>
bg: <h3>Актуализиране на метаданни</h3><p>Това ще актуализира всички метаданни <i>освен</i> на корицата във файловете на е-книгата, за да съответства на текущите метаданни в calibre библиотеката.</p> <p>Забележете, че повечето формати на е-книги не са способни да поддържат всички метаданни в calibre.</p><p>Има отделна опция за актуализиране на корицата.</p>

en: <h3>Update cover</h3><p>Update the covers in the e-book files to match the current cover in the calibre library.</p><p>If the e-book file does not have an identifiable cover, a new cover is inserted.</p>
bg: <h3>Актуализиране на корица</h3><p>Актуализиране на кориците във файловете на е-книга, за да съответстват на текуща корица в calibre библиотеката.</p><p>Ако файлът за е-книга няма разпознаваема корица, се вмъква нова корица.</p>

en: <h3>Book jacket</h3>%s
bg: <h3>Обложка за книга</h3>%s

en: <h3>Remove book jacket</h3>%s
bg: <h3>Премахни обложка за книга</h3>%s

en: <h3>Remove unused CSS rules</h3>%s
bg: <h3>Премахни неизползвани CSS правила</h3>%s

en: <h3>Losslessly compress images</h3>%s
bg: <h3>Компресиране на изображения, без загуба</h3>%s

en: <h3>Add soft-hyphens</h3>%s
bg: <h3>Добави къси тирета</h3>%s

en: <h3>Remove soft-hyphens</h3>%s
bg: <h3>Премахни къси тирета</h3>%s

en: <h3>Upgrade book internals</h3>%s
bg: <h3>Надграждане на вътрешни книги</h3>%s

en: Select actions to perform:
bg: Избери действия за извършване:

en: &Embed all referenced fonts
bg: &Вграждане на всички референтни шрифтове

en: Smarten &punctuation
bg: Интелигентна &пунктуация

en: Update &metadata in the book files
bg: Актуализиране на &метаданни във файловете с книги

en: Add/replace metadata as a "book &jacket" page
bg: Добави/замести метаданни като "&обложка на книга" страница

en: Remove &unused CSS rules from the book
bg: Премахни &неизползвани CSS правила от книгата

en: About
bg: За

en: Show &report
bg: Покажи &отчет

en: Show a report of all the actions performed after polishing is completed
bg: Показване на отчет за всички действия, извършени след приключване на полиране

en: &Save settings
bg: &Запиши настройки

en: &Load settings
bg: &Зареди настройки

en: No actions selected
bg: Не са избрани действия

en: You must select at least one action before saving
bg: Трябва да изберете поне едно действие преди запис

en: Choose name
bg: Избери име

en: Choose a name for these settings
bg: Избери наименование за тези настройки

en: Remove saved settings
bg: Премахване на запазените настройки

en: Must update metadata
bg: Трябва да се актуализират метаданните

en: You have selected the option to add metadata as a "book jacket". For this option to work, you must also select the option to update metadata in the book files. Do you want to select it?
bg: Избрали сте опцията за добавяне на метаданни като "обложка на книга". За тази опция на задание, трябва също да изберете опцията за актуализиране на метаданни във файлове за книги. Искате ли да я изберете?

en: Add or remove jacket?
bg: Добавяне или премахване на обложка?

en: You have chosen to both add and remove the metadata jacket. This will result in the final book having no jacket. Is this what you want?
bg: Избрали сте както да добавите, така и да премахнете обложката за метаданни. Това ще доведе до резултат, че последната книга ще е без обложка. Това ли искате?

en: You must select at least one action, or click Cancel.
bg: Трябва да изберете поне едно действие или да натиснете Отмяна.

en: Queueing books for polishing
bg: Подреждане на книги за подобряване

en: Polish %s
bg: Подобряване %s

en: Polish book %(nums)s of %(tot)s (%(title)s)
bg: Подобряване на книга %(nums)s от %(tot)s (%(title)s)

en: Queueing book %(nums)s of %(tot)s (%(title)s)
bg: Опашка книга %(nums)s на %(tot)s (%(title)s)

en: Ignore remaining reports
bg: Игнорирай оставащите отчети

en: View full &log
bg: Разгледай пълен регистър

en: Ignore remaining report | Ignore remaining {} reports
bg[0]: Игнорирай останалия доклад
bg[1]: Игнорирай оставащите {} доклади

en: Polishing of %s
bg: Подобряване на %s

en: The original file has been saved as %s. | The original files have been saved as %s.
bg[0]: Оригиналният файл е записан като %s.
bg[1]: Оригиналните файлове са записани като %s.

en:  and
bg:  и

en: If you polish again, the polishing will run on the originals.
bg: Ако отново полирате, полиране ще работи на оригиналите.

en: Polish books
bg: Полиране на книги

en: Apply the shine of perfection to your books
bg: Приложете блясъка на съвършенството върху вашите книги

en: Cannot polish
bg: Не може да се полира

en: One of the books you are polishing has an {0} format. Polishing will use this as the source and overwrite any existing {1} format. Are you sure you want to proceed?
bg: Една от книгите, които полирате, има {0} формат. Полирането ще използва това като източник и презаписване на съществуващ {1} формат. Сигурни ли сте, че искате да продължите?

en: Ask for this confirmation again
bg: Поискайте това потвърждение отново

en: Polishing is only supported for books in the %s formats. Convert to one of those formats before polishing.
bg: Полиране се поддържа само за книги във форматите %s. Конвертирайте в един от тези формати преди полиране.

en: Start polishing the book | Start polishing of {} books
bg[0]: Започни полиране на книгата
bg[1]: Започни полиране на {} книги

en:  completed
bg:  завършено

en: Configure calibre
bg: Конфигуриране на calibre

en: Change calibre behavior
bg: Настройте начинът, по който се държи calibre

en: Run Welcome wizard
bg: Изпълнявай съветника за приветствие

en: Get plugins to enhance calibre
bg: Вземете плъгини, за да разширите функциите на calibre

en: Restart in debug mode
bg: Рестартиране в режим дебъгване

en: Restart ignoring third party plugins
bg: Рестарт игнорирайки плъгини от трети страни

en: Sections
bg: Части

en: Cannot configure while there are running jobs.
bg: Не може да се конфигурира, докато има изпълнявани задания.

en: Cannot configure before calibre is restarted.
bg: Не може да се конфигурира, преди calibre да бъде рестартиран.

en: Select a random book from your calibre library
bg: Изберете произволна книга от вашата calibre библиотека

en: Restart
bg: Рестартиране

en: Save to disk
bg: Записване на диска

en: Export e-book files from the calibre library
bg: Експорт на файлове с е-книги от calibre библиотеката

en: Save to disk in a single folder
bg: Запис на диск в единична папка

en: Save only %s format to disk
bg: Записване само на %s формат на диска

en: Save only %s format to disk in a single folder
bg: Запис само на %s формат на диск в единична папка

en: Save single format to disk...
bg: Записване на единичен формат на диска...

en: Cannot save to disk
bg: Не може да се запише на диска

en: Choose format to save to disk
bg: Изберете формат за запазване върху диска

en: Choose destination folder
bg: Избери дестинационна папка

en: You are trying to save files into the calibre library. This can cause corruption of your library. Save to disk is meant to export files from your calibre library elsewhere.
bg: Опитвате запис на файлове в calibre библиотеката. Това може да причини корупция на вашата библиотека. Запис на диск е за експорт на файлове от вашата calibre библиотека другаде.

en: Book details
bg: Детайли на книгата

en: Show the detailed metadata for the current book in a separate window
bg: Показване на подробните метаданни за текущата книга в отделен прозорец

en: No detailed info available
bg: Не е налична детайлна информация

en: No detailed information is available for books on the device.
bg: Не е налична детайлна информация за книгите на устройството

en: Quickview
bg: Бърз преглед

en: Toggle Quickview
bg: Превкл. бърз преглед

en: Focus to Quickview
bg: Фокус към Бърз преглед

en: Move the focus to the Quickview panel/window
bg: Преместване на фокуса в панела/прозореца Бърз преглед

en: Focus from Quickview to the book list
bg: Фокус от Бърз преглед към списъка с книги

en: Move the focus from Quickview to the book list
bg: Преместване на фокуса от Бърз преглед към списъка с книги

en: Refresh Quickview
bg: Обнови Бърз преглед

en: Refresh the information shown in the Quickview panel
bg: Обновяване на информацията, показана в панела Бърз преглед

en: Search from Quickview
bg: Търсене от Бърз преглед

en: Search for the currently selected Quickview item
bg: Търсене на текущо избрания в Бърз преглед елемент

en: No quickview available
bg: Няма наличен Бърз преглед

en: Quickview is not available for books on the device.
bg: Бърз преглед не е наличен за книги на устройството.

en: Manage template functions
bg: Управление на шаблонни функции

en: Template tester
bg: Шаблонен тестер

en: Enter a template to test using data from the selected book
bg: Въведи шаблон за тестване с помощта на данни от избраната книга

en: No template tester available
bg: Няма наличен шаблонен тестер

en: Template tester is not available for books on the device.
bg: Шаблон тестер не е наличен за книги на устройството.

en: Show books similar to the current book
bg: Показване на книги, подобни на текущата книга

en: Similar books
bg: Подобни книги

en: Books by same author
bg: Книги от същия автор

en: Books in this series
bg: Книги в тази серия

en: Books by this publisher
bg: Книги от този издател

en: Books with the same tags
bg: Книги със същите етикети

en: Sort by
bg: Сорт по

en: Reverse current sort
bg: Реверс на текущо сортиране

en: Reverse the current sort order
bg: Обърнете сегашния ред на сортиране

en: Re-apply current sort
bg: Повторно прилагане на текущо сортиране

en: Re-apply the current sort
bg: Повторно прилагане на текущото сортиране

en: Select sortable columns
bg: Избор на колони за сортиране

en: Sort on multiple columns
bg: Сортиране на няколко колони

en: Get books
bg: Вземи книги

en: Search dozens of online e-book retailers for the cheapest books
bg: Търсете десетки онлайн търговци на е-книги за най-евтините книги

en: Search for e-books
bg: Търсене за е-книги

en: this author
bg: този автор

en: this book
bg: тази книга

en: this title
bg: това заглавие

en: Search for %s
bg: Търсене за %s

en: Stores
bg: Магазини

en: Choose stores
bg: Избери магазини

en: Cannot search
bg: Невъзможно търсене

en: calibre helps you find the e-books you want by searching the websites of various commercial and public domain book sources.
bg: calibre ви помага да намерите желаните е-книги, като търсите във вебсайтовете на различни търговски и публични източници на домейни за книги.

en: Using the integrated search you can easily find which store has the book you are looking for, at the best price. You also get DRM status and other useful information.
bg: С помощта на интегрираното търсене лесно може да намерите кой магазин има книгата вѝ и да я видите, на най-добрата цена. Получавате и DRM статус и друга полезна информация.

en: All transactions (paid or otherwise) are handled between you and the book seller. calibre is not part of this process and any issues related to a purchase should be directed to the website you are buying from. Be sure to double check that any books you get will work with your e-book reader, especially if the book you are buying has <a href="{}">DRM</a>.
bg: Всички транзакции (платени или по друг начин) се обработват между Вас и продавача на книгата. calibre не е част от този процес и всякакви въпроси, свързани с покупката, трябва да бъдат насочени към вебсайта, от който купувате. Не забравяйте за двойна проверка дали всички книги, които получите, ще работят с вашия четец на е-книги, особено ако книгата, която купувате, има <a href="{}">DRM</a>.

en: Show this message again
bg: Покажи това съобщение отново

en: About Get books
bg: Относно, Получаване на книги

en: Tag mapper
bg: Картограф етикети

en: Map tags for one book in the library | Map tags for {} books in the library
bg[0]: Етикети на карта за една книга в библиотеката
bg[1]: Етикети на карти за {} книги в библиотеката

en: Choose format to edit
bg: Избери формат за редактиране

en: Choose which format you want to edit:
bg: Избор на формат за редактиране:

en: &All formats
bg: &Всички формати

en: Edit ToC
bg: Редактиране на КъмC

en: Cannot edit ToC
bg: Не може да се редактира КъмC

en: You have chosen to edit the Table of Contents of {} books at once. Doing so will likely slow your computer to a crawl. Are you sure?
bg: Избрали сте да редактирате Таблицата със съдържание на {} книги наведнъж. Правейки това вероятно ще забави компютъра до пълзене. Сигурен ли си?

en: Failed to start editor
bg: Неуспешен старт на редактора

en: Could not edit: {}. The Table of Contents editor did not start in two minutes
bg: Не се редактира: {}. Редакторът за Таблица на съдържание не стартира в две минути

en: Library changed
bg: Библиотеката е променена

en: Cannot save changes made to {0} by the ToC editor as the calibre library has changed.
bg: Не може да се запишат промените, направени в {0} от ToC редактора, тъй като calibre библиотеката е променена.

en: Always ask when more than one format is available
bg: Винаги питайте, когато има повече от един формат

en: Edit book
bg: Редактирай книга

en: Edit books in the EPUB or AZW formats
bg: Редактиране на книги в EPUB или AZW формат

en: Cannot Edit book
bg: Не може да се редактира книга

en: Cannot edit book
bg: Не може да се редактира книга

en: Editing of books on the device is not supported
bg: Редактирането на книги върху устройството не се поддържа

en: No editable formats
bg: Няма редактируеми формати

en: File missing
bg: Липсващ файл

en: The %s format is missing from the calibre library. You should run library maintenance.
bg: Форматът %s липсва в calibre библиотеката. Трябва да стартирате поддръжка на билиотека.

en: Unpack book
bg: Разопаковай книга

en: Choose the format to unpack:
bg: Избери формата за разопаковане:

en:             <h2>About Unpack book</h2>
                <p>Unpack book allows you to fine tune the appearance of an e-book by
                making small changes to its internals. In order to use Unpack book,
                you need to know a little bit about HTML and CSS, technologies that
                are used in e-books. Follow the steps:</p>
                <br>
                <ol>
                <li>Click "Explode book": This will "explode" the book into its
                individual internal components.<br></li>
                <li>Right click on any individual file and select "Open with..." to
                edit it in your favorite text editor.<br></li>
                <li>When you are done: <b>close the file browser window
                and the editor windows you used to make your tweaks</b>. Then click
                the "Rebuild book" button, to update the book in your calibre
                library.</li>
                </ol>
bg:             <h2>За Разопаковай книга</h2>
                <p>Разопаковай книга ви позволява фина настройка на външния вид на е-книга от
                извършване на малки вътрешни промени. За да използвате Разопаковай книга,
                трябва да знаете малко за HTML и CSS, технологии, които
                се използват в е-книги. Следвайте стъпките:</p>
                <br>
                <ol>
                <li>Click "Експлодираща книга": Това ще "избухне" книгата в
                отделните си вътрешни компоненти.<br></li>
                <li>Десен клик върху всеки отделен файл и избери "Отвори с...",
                за да го редактирате в любимия си текстов редактор.<br></li>
                <li>Когато сте готови: <b>затворете прозореца на файл браузъра
                и прозорците на редактора, с които сте правили подобрения</b>. След това
                кликни бутона "Реизгради книга", за актуализиране на книгата във вашата calibre
                библиотека.</li>
                </ol>

en: &Explode book
bg: &Експлодираща книга

en: &Preview book
bg: &Преглед на книга

en: &Cancel
bg: &Отказ

en: &Rebuild book
bg: &Реизгради книга

en: Explode the book to edit its components
bg: Взривете книгата, за да редактирате нейните компоненти

en: Preview the result of your changes
bg: Визуализирайте резултата от промените си

en: Abort without saving any changes
bg: Прекратете, без да записвате някакви промени

en: Save your changes and update the book in the calibre library
bg: Запишете промените си и актуализирайте книгата в calibre библиотеката

en: Exploding, please wait...
bg: Експлодиране, моля изчакайте...

en: Failed to unpack
bg: Неуспешно разопаковане

en: Could not explode the %s file.
bg: Не можа да се взриви %s файлът.

en: Could not explode the %s file. Click "Show details" for more information.
bg: Не можа да се взриви %s файлът. Кликнете "Покажи детайли" за повече информация.

en: Failed to rebuild file
bg: Неуспешно реизграждане на файл

en: Failed to rebuild %s. For more information, click "Show details".
bg: Неуспешно реизграждане на %s. За повече информация кликнете "Покажи детайли".

en: Rebuilding, please wait...
bg: Реизграждане, моля изчакайте...

en: Unpack books in the EPUB, AZW3, HTMLZ formats into their individual components
bg: Разопаковайте книгите в EPUB, AZW3, HTMLZ формати в техните индивидуални компоненти

en: Cannot unpack book
bg: Не може да се разопакова книга

en: The book must be in EPUB, HTMLZ or AZW3 formats to unpack.
    
    First convert the book to one of these formats.
bg: Книгата трябва да е във формати EPUB, HTMLZ или AZW3, за да разопаковате.
    
    Първо конвертирайте книгата в един от тези формати.

en: Read books
bg: Чети книги

en: View
bg: Преглед

en: View specific format
bg: Преглед на специфичен формат

en: View with calibre E-book viewer
bg: Преглед с calibre е-книги четец

en: Read a random book
bg: Прочети произволна книга

en: Clear recently viewed list
bg: Изчисти наскоро прегледан списък

en: Continue reading previous book
bg: Продължи четене на предишна книга

en: Continue reading the last opened book
bg: Продължи да четене на предишна книга

en: E-book file missing
bg: Файлът на е-книга липсва

en: The {} format file is missing from the calibre library folder
bg: Файлът с формат {} липсва от папката на calibre библиотеката

en: No associated program
bg: Няма асоциирана програма

en: Windows will try to open %s with calibre itself resulting in a duplicate in your calibre library. You should install some program capable of viewing this file format and tell Windows to use that program to open files of this type.
bg: Windows ще се опита да отвори %s със самия calibre, което води до дублиране във вашата calibre библиотека. Трябва да инсталирате някаква програма, способна да разглежда този файлов формат и кажете на Windows да използва тази програма, за да отворите файлове на този тип.

en: Cannot view
bg: Не може да се прегледа

en: Format unavailable
bg: Недостъпен формат

en: Selected books have no formats
bg: Избраните книги нямат формати

en: Choose the format to view
bg: Избор на формат за преглеждане

en: Not all the selected books were available in the %s format. You should convert them first.
bg: Не всички избрани книги бяха налични във %s формат. Трябва първо да гѝ конвертирате.

en: Multiple books selected
bg: Избрани са няколко книги

en: You are attempting to open %d books. Opening too many books at once can be slow and have a negative effect on the responsiveness of your computer. Once started the process cannot be stopped until complete. Do you wish to continue?
bg: Опитвате се да отворите %d книги. Отварянето на твърде много книги наведнъж може да бъде бавно и да има отрицателен ефект върху отзивчивостта на вашия компютър. Веднъж стартиран, процесът не може да бъде спрян до завършване. Желаете ли да продължите?

en: Cannot open folder
bg: Не може да се отвори папката

en: This book no longer exists in your library
bg: Тази книга вече не съществува във вашата библиотека

en: %s has no available formats.
bg: %s няма налични формати.

en: Virtual library
bg: Виртуална библиотека

en: Quick select Virtual library
bg: Бърз избор на Виртуална библиотека

en: Quick select a Virtual library
bg: Бърз избор на Виртуална библиотека

en: Cannot add books
bg: Не може да се добавят книги

en: The path %s does not exist
bg: Пътят %s не съществува

en: You do not have permission to read %s
bg: Нямате разрешение да четете %s

en: You do not have permission to read any of the selected files
bg: Нямате разрешение да четете на някой от избраните файлове

en: Adding books...
bg: Добавяне на книги...

en: Scanning for files...
bg: Сканиране за файлове...

en: You do not have permission to read the selected file. | You do not have permission to read the selected files.
bg[0]: Нямате разрешение да четете избрания файл.
bg[1]: Нямате разрешение да четете избраните файлове.

en: Failed to add any books, click "Show details" for more information.
bg: Неуспешно добавяне на всяка от книгите, кликнете "Покажи детайли" за повече информация.

en: Could not add
bg: Не можа да се добави

en: No e-book files were found in %s
bg: Не са намерени файлове на е-книга в %s

en: Reading metadata and adding to library (one book)... | Reading metadata and adding to library ({} books)...
bg[0]: Четене на метаданни и добавяне към библиотека (една книга)...
bg[1]: Четене на метаданни и добавяне към библиотека ({} книги)...

en: Failed to add some books, click "Show details" for more information.
bg: Неуспешно добавяне на някои книги, кликнете "Покажи детайли" за повече информация.

en: Critical failure
bg: Критичен провал

en: The read metadata worker process crashed while processing some files. Adding of books is aborted. Click "Show details" to see which files caused the problem.
bg: Процесът по четене на метаданни се срина, докато обработваше някои файлове. Добавяне на книгите се прекратява. Кликнете "Покажи детайли", за да видите кои файлове са причинили проблем.

en: Failed to read metadata from the file: | Failed to read metadata from the files:
bg[0]: Неуспешно четене на метаданни от файла:
bg[1]: Неуспешно четене на метаданни от файловете:

en: With error:
bg: С грешка:

en: Failed to merge the book:
bg: Неуспешно обединяване на книгата:

en: Failed to add the book:
bg: Неуспешно добавяне на книгата:

en: Failed to add the file {0} to the book: {1}
bg: Неуспешно добавяне на файла {0} към книгата: {1}

en: Adding duplicates
bg: Добавяне на дубликати

en: There were problems adding some files, click "Show details" for more information
bg: Имаше проблеми при добавяне на някои файлове, кликнете "Покажи детайли" за повече информация

en: Failed to add any books, click "Show details" for more information
bg: Неуспешно добавяне на всяка от книгите, кликнете "Покажи детайли" за повече информация

en: Errors while adding
bg: Грешки при добавяне

en: Ignore
bg: Игнорирай

en: Add
bg: Добави

en: starts with
bg: започва с

en: does not start with
bg: не започва с

en: ends with
bg: завършва с

en: does not end with
bg: не завършва с

en: matches glob pattern
bg: съвпада с glob модел

en: does not match glob pattern
bg: не съвпада с glob шаблон

en: matches regex pattern
bg: съвпада с regex шаблон

en: does not match regex pattern
bg: не съвпада с regex шаблон

en: Create the rule below, the rule can be used to add or ignore files
bg: Създайте правилото по-долу, правилото може да се използва за добавяне или игнориране на файлове

en: the file, if the filename
bg: файла, ако файл-името

en: You must provide a value for the filename to match
bg: Трябва да осигурите стойност, за да може файл-името да съответства

en: A comma separated list of tags
bg: Списък със етикети, разделени със запетаи

en: Matching is case-insensitive
bg: Съвпадението е безчувствено към букви

en: A case-insensitive filename pattern, for example: {0} or {1}
bg: Безчувствен към БуКвИ шаблон на файл-име, например: {0} или {1}

en: A regular expression
bg: Регулярен израз

en: %s is not a valid glob expression
bg: %s не е валиден glob израз

en: <b>{action}</b> the file, if the filename <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>
bg: <b>{action}</b> файла, ако файл-името <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>

en: You can specify rules to add/ignore files here. They will be used when recursively adding files from folders/archives and also when auto-adding. Click the "Add Rule" button below to get started. The rules will be processed in order for every file until either an "add" or an "ignore" rule matches. If no rules match, the file will be added only if its file extension is of a known e-book type.
bg: Може да зададете правила за добавяне/игнориране на файлове тук. Те ще се използват, при рекурсивно добавяне на файлове от папки/архиви, а също и при автодобавяне. Кликнете бутона "Добави правило" по-долу, за да започнете. Правилата ще бъдат обработени в порядък за всеки файл, докато или "добави" или "игнорирай" правило съвпада. Ако не съвпадат правила, файлът ще бъде добавен само ако неговото файлово разширение е от известен тип е-книга.

en: Test filename filter rules
bg: Тест на правила за филтър на файл-име

en: Enter a filename to test:
bg: Въведи файл-име, за тестване:

en: Enter filename and click the "Test" button
bg: Въведи файл-име и кликни "Тест" бутона

en: The filename %s did not match any rules
bg: Името на файла %s не отговаряше на правилата

en: The filename {0} will be {1}
bg: Името на файла {0} ще бъде {1}

en: Edit file filter rules
bg: Редактиране на правилата за филтриране на файлове

en: Change
bg: Промяна

en: Capitalize
bg: Капитализиране

en: Lower-case
bg: Малки букви

en: Upper-case
bg: Главни букви

en: is one of
bg: е едно от

en: is not one of
bg: не е едно от

en: contains
bg: съдържа

en: the author, if the author name
bg: на автора, ако името на автора

en: You must provide a value for the author name to match
bg: Трябва да предоставите стойност, съвпадаща с името на автора

en: with the name:
bg: с името:

en: <b>{action}</b> the author name, if it <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>
bg: <b>{action}</b> името на автора, ако <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>

en: to the name
bg: към името

en: You can specify rules to manipulate author names here. Click the "Add Rule" button below to get started. The rules will be processed in order for every author.
bg: Може да посочите правила за манипулиране имена на автори тук. Кликнете бутон "Добави правило" по-долу, за да започнете. Правилата ще бъдат обработени в порядък за всеки автор.

en: Test author mapping rules
bg: Тест на правила за автор картографиране

en: Enter an author name to test:
bg: Въведи име на автор, за тестване:

en: Enter author and click the "Test" button
bg: Въведи автор и кликни "Тест" бутона

en: Edit author mapping rules
bg: Редактиране на правила за картографиране на автори

en: Added a book automatically from {src}
bg: Добавена е книга автоматично от {src}

en: Added {num} books automatically from {src}
bg: Добавени {num} книги автоматично от {src}

en: Donate
bg: Дарение

en: Edit
bg: Редактиране

en: Copy
bg: Копирай

en: Paste
bg: Постави

en: Select all
bg: Избери всички

en: Search the internet for the author {}
bg: Търсене в интернет за автора {}

en: Search the internet for this book
bg: Търсене в интернет за тази книга

en: Manage %s
bg: Управление на %s

en: Find %s in the Tag browser
bg: Намери %s в Браузър етикети

en: Search calibre for %s
bg: Търсене на calibre за %s

en: in category %s
bg: в категория %s

en: in grouped search %s
bg: в групирано търсене %s

en: Search calibre for {val} in category {name}
bg: Търсене на calibre за {val} в категория {name}

en: Delete the %s format
bg: Изтриване на %s формата

en: Save the %s format to disk
bg: Записване на %s формат на диск

en: Restore the %s format
bg: Възстановяване на %s формата

en: Set the book cover from the %s file
bg: Задаване корица на книгата от %s файла

en: Compare to the %s format
bg: Сравнете с %s формата

en: Open %s with...
bg: Отвори %s с...

en: Add other application for %s files...
bg: Добавяне на друго приложение за %s файлове...

en: Edit Open with applications...
bg: Отваряне на редактиране с приложения...

en: Edit %s format
bg: Редактиране на %s формат

en: Path to file
bg: Път до файл

en: Re-index the {} format for full text searching
bg: Индексирайте отново формата {} за пълнотекстово търсене

en: The text: {}
bg: Текстът: {}

en: &Author link
bg: &Авторска връзка

en: Search {0} for {1}
bg: Търсене на {0} за {1}

en: Remove %s from this book
bg: Премахни %s от тази книга

en: The location of the book
bg: Локацията на книгата

en: &Identifier
bg: &Идентификатор

en: Link to show book in calibre
bg: Връзка към показване на книга в calibre

en: Link to show books matching {} in calibre
bg: Връзка за показване на книги, съответстващи на {} в calibre

en: Link to view {} format of book
bg: Връзка за преглед на {} формат на книга

en: All book details
bg: Всички подробности за книга

en: Selected text
bg: Избран текст

en: Search
bg: Търсене

en: Copy link location
bg: Копирай връзка на локация

en: Search {0} for this book
bg: Търсене на {0} за тази книга

en: Open the Edit metadata window
bg: Отвори прозореца за редактиране на метаданни

en: Re-index this book for full text searching
bg: Индексирайте повторно тази книга за търсене в пълен текст

en: Open cover with...
bg: Отвори корица с...

en: Add another application to open cover with...
bg: Добавете друго приложение, за да отворите корица с...

en: Paste cover
bg: Постави корица

en: Copy cover
bg: Копирай корица

en: Save cover to disk
bg: Запиши корица на диск

en: Remove cover
bg: Премахни корица

en: Generate cover from metadata
bg: Генериране на корица от метаданни

en: Trim cover
bg: Подрежи корица

en: Automatically trim borders
bg: Автоподрязване на граници

en: Trim borders manually
bg: Подрязване на границите ръчно

en: Undo last trim
bg: Отмяна на последно подрязване

en: Choose cover save location
bg: Избери локация за запазване на корица

en: JPEG images
bg: JPEG изображения

en: Are you sure you want to replace the cover? The existing cover will be permanently lost.
bg: Наистина ли искате да замените корицата? Съществуващата корица ще бъде окончателно изгубена.

en: Are you sure you want to delete the cover permanently?
bg: Наистина ли искате да изтриете корицата завинаги?

en: Double click to open the Book details window
bg: Двоен клик, за отваряне на прозорец Детайли за книга

en: Path
bg: Път

en: Cover size: %(width)d x %(height)d pixels
bg: Размер корица: %(width)d x %(height)d пиксела

en: Edit identifiers for this book
bg: Редактиране на идентификатори за тази книга

en: Identifier &URL
bg: &URL на идентификатор

en: Are you sure you want to delete <b>{}</b> from the book?
bg: Наистина ли искате да изтриете <b>{}</b> от книгата?

en: BibTeX options
bg: BibTeX опции

en: Options specific to
bg: Опции, специфични за

en: output
bg: извеждане

en: Form
bg: Форма

en: Bib file encoding:
bg: Кодиране на Bib файл:

en: Fields to include in output:
bg: Полета за включване в извеждане:

en: Encoding configuration (change if you have errors):
bg: Конфигуриране на кодиране (промяна, ако има грешки):

en: BibTeX entry type:
bg: BibTeX тип запис:

en: Create a citation tag?
bg: Създаване на етикет за цитиране?

en: Add file paths with formats?
bg: Добавяне на файлови пътища с формати?

en: Expression to form the BibTeX citation tag:
bg: Израз за формиране на цитирания BibTeX етикет:

en: Some explanation about this template:
     -The fields availables are 'author_sort', 'authors', 'id',
        'isbn', 'pubdate', 'publisher', 'series_index', 'series',
       'tags', 'timestamp', 'title', 'uuid', 'title_sort'
     -For list types ie authors and tags, only the first element
       will be selected.
     -For time field, only the date will be used.
bg: Някои обяснения за този шаблон:
     -Наличните полета са 'author_sort', 'authors', 'id',
        'isbn', 'pubdate', 'publisher', 'series_index', 'series',
       'tags', 'timestamp', 'title', 'uuid', 'title_sort'
     -За типове списъци, т.е. автори и етикети, само първият елемент
       ще бъде избран.
     -За времево поле, ще се използва само датата.

en: CSV/XML options
bg: CSV/XML опции

en: Drag and drop to re-arrange fields
bg: Плъзгане и пускане, за преподреждане на полета

en: Library name
bg: Име на библиотека

en: Number
bg: Число

en: E-book options
bg: Е-книги опции

en: Catalogs
bg: Каталози

en: Read book
bg: Чети книга

en: Wishlist item
bg: Бял списък

en: any date
bg: всяка дата

en: any value
bg: всяка стойност

en: unspecified
bg: неопределено

en: No genres will be excluded
bg: Няма да бъдат изключени жанрове

en: regex error: %s
bg: regex грешка: %s

en: All genres will be excluded
bg: Всички жанрове ще бъдат изключени

en: Delete saved catalog preset
bg: Изтрий записана преднастройка на каталог

en: The selected saved catalog preset will be deleted. Are you sure?
bg: Избраната записана преднастройка на каталог ще бъде изтрита. Сигурен ли си?

en: Save catalog preset
bg: Запиши преднастройка на каталог

en: Preset name:
bg: Преднастройка име:

en: You must provide a name.
bg: Трябва да предоставите име.

en: That saved preset already exists and will be overwritten. Are you sure?
bg: Тази запазена преднастройка вече съществува и ще бъде презаписана. Сигурен ли си?

en: Are you sure you want to delete '%s'?
bg: Наистина ли искате да изтриете '%s'?

en: Are you sure you want to delete rules #%(first)d-%(last)d?
bg: Наистина ли ще изтриете правилата #%(first)d-%(last)d?

en: Delete Rule
bg: Изтрий правило

en: False
bg: Невярно

en: True
bg: Вярно

en: Field
bg: Поле

en: Value
bg: Стойност

en: Prefix
bg: Префикс

en: Presets
bg: Преднастройки

en: Select catalog preset to load
bg: Избери преднастройка на каталог за зареждане

en: Save current catalog settings as preset
bg: Запиши текущи настройки на каталог като преднастройка

en: Save
bg: Запази

en: Delete current preset
bg: Изтрий текуща преднастройка

en: Delete
bg: Изтрий

en: Enabled sections will be included in the generated catalog.
bg: Разрешените секции ще бъдат включени в генерирания каталог.

en: Included sections
bg: Включени секции

en: List of books, sorted by Author
bg: Списък на книги, сортирани по Автор

en: &Authors
bg: &Автори

en: List of books, sorted by Title
bg: Списък от книги, подредени по заглавие

en: &Titles
bg: &Заглавия

en: List of series books, sorted by Series
bg: Списък от книги, подредени по поредици

en: &Series
bg: Поредици

en: List of books, sorted by genre
bg: Списък на книги, сортирани по жанр

en: &Genres
bg: &Жанрове

en: Field containing genres
bg: Поле, съдържащо жанрове

en: List of books, sorted by date added to calibre
bg: Списък от книги, подредени по дата на добавяне към calibre

en: &Recently added
bg: &Наскоро добавено

en: Individual descriptions of books with cover thumbs, sorted by author
bg: Индивидуални описания на книги с миниатюри-корици, сортирани по автор

en: &Descriptions
bg: &Описания

en: The first matching prefix rule applies a prefix to book listings in the generated catalog.
bg: Първото съответстващо правило за префикс, прилага префикс за изброяване на книги в генерирания каталог.

en: Prefixes
bg: Префикси

en: Books matching any of the exclusion rules will be excluded from the generated catalog.
bg: Книги, отговарящи на някое от правилата за изключване, ще бъдат изключени от генерирания каталог.

en: Excluded books
bg: Изключени книги

en: A regular expression describing genres to be excluded from the generated catalog. Genres are derived from the tags applied to your books.
    The default pattern \[.+\]|\+ excludes tags of the form [tag], e.g., [Test book], and '+', the default tag for a read book.
bg: Регулярния израз, описващ жанрове, които да бъдат изключени от генерирания каталог. Жанровете са получени от етикетите, приложени към книгите вѝ.
    Шаблонът по подразбиране \[.+\]|\+ изключва етикети на формуляра [етикет], напр., [Пробна книга], и '+', етикета по подразб. за четена книга.

en: Excluded genres
bg: Изключени жанрове

en: Genres to &exclude (regex):
bg: Жанрове за изключване (regex):

en: Reset to default
bg: Нулиране по подразб.

en: Results of regex:
bg: Резултати от regex:

en: Tags that will be excluded as genres
bg: Етикети, които ще бъдат изключени като жанрове

en: Other options
bg: Други опции

en: Custom column containing additional content to be merged with comments metadata in the descriptions section.
bg: Персонализирана колона, съдържаща допълнително съдържание, което трябва да бъде слято с коментари на метаданни в секцията за описания.

en: Merge additional content before comments in descriptions section.
bg: Обединяване на допълнително съдържание преди коментари в секция описания.

en: &Before
bg: &Преди

en: Merge additional content after comments in descriptions section.
bg: Обединяване на допълнително съдържание след коментари в секция описания.

en: &After
bg: &След

en: Separate comments metadata and additional content with a horizontal rule in the descriptions section.
bg: Отделни коментари метаданни и допълнително съдържание с хоризонтално правило в секцията с описанията.

en: Include &separator
bg: Включи р&азделител

en: &Merge with comments:
bg: &Обединяване с коментари:

en: Catalog cover:
bg: Корица на каталог:

en: Generate new cover
bg: Генерирай нова корица

en: Use existing cover
bg: Използвай налична корица

en: E&xtra Description note:
bg: Бележка за доп&ълнително описание:

en: Custom column source for text to include in Descriptions section.
bg: Персонализиран източник на колона за текст, който да се включи в секция описания.

en: &Thumb width:
bg: &Ширина показалец:

en: Size hint for cover thumbnails included in Descriptions section.
bg: Подсказка за размер-миниатюри на корица, включена в секция описания.

en:  inch
bg:  инч

en: Author cross-references:
bg: Автор кръстосани препратки:

en: For books with multiple authors, list each author separately
bg: За книги с няколко автора, списък за всеки автор поотделно

en: Tab template for catalog.ui
bg: Шаблон на раздел за catalog.ui

en: Toggle
bg: Превкл.

en: Tag browser
bg: Браузър етикети

en: Cover browser
bg: Браузър за корица

en: Underline
bg: Подчертаване

en: Strikethrough
bg: Зачеркване

en: Superscript
bg: Суперскрипт

en: Subscript
bg: Подскрипт

en: Ordered list
bg: Подреден списък

en: Unordered list
bg: Неподреден списък

en: Align left
bg: Подравняване наляво

en: Align center
bg: Подравняване на центъра

en: Align right
bg: Подравняване надясно

en: Align justified
bg: Двустранно подравняване

en: Undo
bg: Отмени

en: Redo
bg: Върни

en: Remove formatting
bg: Премахни форматиране

en: Paste and match style
bg: Поставяне и съвпадение на стил

en: Cut
bg: Изрежи

en: Increase indentation
bg: Увеличи отстъп

en: Decrease indentation
bg: Намали отстъп

en: Foreground color
bg: Цвят на преден план

en: Background color
bg: Цвят на фон

en: Insert link or image
bg: Вмъкни връзка или изображение

en: Insert separator
bg: Вмъкни разделител

en: Clear
bg: Изчисти

en: Upper case
bg: Главна буква

en: Lower case
bg: Малка буква

en: Swap case
bg: Смени буква

en: Title case
bg: Заглавна буква

en: Style text block
bg: Блок стил на текст

en: Style the selected text block
bg: Стил на избрания текстов блок

en: Heading {0}
bg: Заглавка {0}

en: Normal
bg: Нормален

en: Blockquote
bg: Блоккавичка

en: Choose foreground color
bg: Избери цвят на преден план

en: Choose background color
bg: Избери цвят на фон

en: Choose image
bg: Избери изображение

en: Invalid URL
bg: Невалиден URL

en: Remote images not supported
bg: Отдалечени изображения не се поддържат

en: You must download the image to your computer, URLs pointing to remote images are not supported.
bg: Трябва да изтеглите изображението на компютъра, URL-и, сочещи към отдалечени изображения не се поддържат.

en: Create link
bg: Създай връзка

en: &File
bg: &Файл

en: Images
bg: Изображения

en: Choose file
bg: Избери файл

en: Choose folder
bg: Избор на папка

en: Enter a URL. If you check the "Treat the URL as an image" box then the URL will be added as an image reference instead of as a link. You can also choose to create a link to a file on your computer. Note that if you create a link to a file on your computer, it will stop working if the file is moved.
bg: Въведете URL адрес. Ако отметнете поле "Третирай URL адреса като изображение", тогава URL-а ще бъде добавен като препратка към изображение вместо като връзка. Може също да изберете да създадете връзка към файл на компютъра. Имайте предвид, че ако създадете връзка към файл на компютъра, тя ще спре да работи, ако файлът бъде преместен.

en: Enter &URL:
bg: Въведи &URL:

en: Treat the URL as an &image
bg: Третирай URL като &изображение

en: Enter &name (optional):
bg: Въведи &име (по избор):

en: Choose a file on your computer:
bg: Изберете файл на вашия компютър:

en: &Width:
bg: &Широчина:

en: &Height:
bg: &Височина:

en: Open link
bg: Отвори връзка

en: Fonts
bg: Шрифтове

en: Change case
bg: Промени буква

en: %s toolbars
bg: %s ленти-инструменти

en: Hide
bg: Скрий

en: Show
bg: Покажи

en: Smarten punctuation
bg: По-интелигентна пунктуация

en: &Normal view
bg: &Нормален изглед

en: &HTML source
bg: &HTML източник

en: AZW3 output
bg: AZW3 изход

en: Do not add &Table of Contents to book
bg: Не добавяй Таблица-съдържание за книга

en: &Title for Table of Contents:
bg: &Заглавие за Таблица-съдържание:

en: Put generated Table of Contents at &start of book instead of end
bg: Сложи генерирана таблица на Съдържание в &начало на книга вместо в края

en: Use author &sort for author
bg: Използвай &сортиране на автор за автор

en: Disable &compression of the file contents
bg: Забрани &компресиране съдържанието на файл

en: Enable &sharing of book content via Facebook, etc. WARNING: Disables last read syncing
bg: Активирайте споделяне съдържанието на книги чрез Facebook и т.н. ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Забранява синхронизиране на последно четене

en: For settings that cannot be specified in this dialog, use the values saved in a previous conversion (if they exist) instead of using the defaults specified in the Preferences
bg: За настройки, които не могат да бъдат зададени в този диалог, използвайте записаните стойности при предишно конвертиране (ако има) вместо да използвате по подразбиране посочени в Предпочитанията

en: None of the selected books have saved conversion settings.
bg: Нито една от избраните книги не е записала настройките за конвертиране.

en: Bulk convert one book
bg: Групово конвертиране на една книга

en: Bulk convert {} books
bg: Групово конвертиране на {} книги

en: Comic input
bg: Comic въвеждане

en: input
bg: въвеждане

en: &Number of colors:
bg: &Брой цветове:

en: off
bg: изкл

en: Disable &normalize
bg: Забрани &нормализиране

en: Keep &aspect ratio
bg: Запази &съотношението

en: Disable &sharpening
bg: Деактивирай изо&стрянето

en: Disable &trimming
bg: Деактивирай подрязване&то

en: &Wide
bg: &Широко

en: &Landscape
bg: &Хоризонтално

en: &Right to left
bg: &От дясно на ляво

en: Don't so&rt
bg: Не сорти&рай

en: De&speckle
bg: Изчи&стване

en: &Disable comic processing
bg: &Забрани comic обработка

en: &Output format:
bg: &Изходен формат:

en: Disable conversion of images to &black and white
bg: Забрани конвертиране на изображения в черно-&бяло

en: Override image &size:
bg: Замени ра&змер на изображение:

en: Don't add links to &pages to the Table of Contents for CBC files
bg: Не добавяй връзки към &страници към таблицата със съдържание за CBC файлове

en: Debug
bg: Отстраняване на грешки

en: Debug the conversion process.
bg: Дебъг процеса на конвертиране.

en: Choose debug folder
bg: Избор на дебъг папка

en: Invalid debug folder
bg: Невалидна дебъг папка

en: Failed to create debug folder
bg: Неуспешно създаване на дебъг папка

en: Choose a folder to put the debug output into. If you specify a folder, calibre will place a lot of debug output into it. This will be useful in understanding the conversion process and figuring out the correct values for conversion parameters like Table of Contents and Chapter detection.
bg: Изберете папка, за извеждане на дебъга.В нея, calibre ще постави много изходящи данни. Полезно е за разбиране процеса на конвертиране и за определяне правилните параметрите на конвертиране, като таблица със съдържание и откриване на глава.

en: The debug process outputs the intermediate HTML generated at various stages of the conversion process. This HTML can sometimes serve as a good starting point for hand editing a conversion.
bg: Процесът на отстраняване на грешка извежда междинния HTML, генериран на различни етапи от процеса на конвертиране. Този HTML понякога може да служи като добра начална точка за ръчно редактиране на конвертиране.

en: DOCX input
bg: DOCX въвеждане

en: Do not try to autodetect a &cover from images in the document
bg: Не откривай автоматично &корица от изображения в документа

en: Do not add a page break after every &endnote
bg: Не добавяй край на страница след всяка бележка в края

en: Render &superscripts and subscripts so that they do not affect the line height
bg: Рендиране на &свръхскриптове и подскриптове, така че те да не влияят върху височината на ред

en: DOCX output
bg: DOCX изход

en: Paper si&ze:
bg: Р&азмер хартия:

en: &Custom size:
bg: &Размер по избор:

en: Page &bottom margin
bg: Долн&о поле на страница

en: Page &left margin
bg: Ляв&о поле на страница

en: Page &right margin
bg: Дя&сно поле на страница

en: Page &top margin
bg: Горн&о поле на страница

en: Do not insert the &Table of Contents as a page at the start of the document
bg: Не вмъквай &таблицата със съдържание като страница в началото на документа.

en: Do not insert &cover as image at start of document
bg: Не вмъквай &корица като изображение в началото на документа

en: Preserve the aspect ratio of the image inserted as cover
bg: Запази аспектното съотношение на изображението, вмъкнато като корица

en: EPUB output
bg: EPUB изход

en: EP&UB version:
bg: EP&UB версия:

en: No default &cover
bg: Без &корица по подразбиране

en: Insert inline &Table of Contents
bg: Вмъкване на инлайн &Таблица на съдържанието

en: Split files &larger than:
bg: Разделяне на файлове, по-го&леми от:

en: No &SVG cover
bg: Без &SVG корица

en: &Flatten EPUB file structure
bg: &Плоска структура на EPUB файл

en: &Title for inserted ToC:
bg: &Заглавие за вмъкнато ToC:

en:  KB
bg:  КБ

en: Put inserted Table of Contents at the &end of the book
bg: Постави вмъкната Таблица на съдържанието в к&рая на книгата

en: Preserve cover &aspect ratio
bg: Запази &съотношението на корица

en: Do not &split on page breaks
bg: Не р&азделяй при прекъсвания на страници

en: FB2 input
bg: FB2 въвеждане

en: Do not insert a &Table of Contents at the beginning of the book
bg: Не вмъквай &Таблица на съдържанието в началото на книгата

en: FB2 output
bg: FB2 изход

en: &Sectionize:
bg: &Секционизиране:

en: &Genre:
bg: &Жанр:

en: Font rescaling wizard
bg: Съветник за премащабиране на шрифтове

en: <p>This wizard will help you choose an appropriate font size key for your needs. Just enter the base font size of the input document and then enter an input font size. The wizard will display what font size it will be mapped to, by the font rescaling algorithm. You can adjust the algorithm by adjusting the output base font size and font key below. When you find values suitable for you, click OK.</p>
    <p>By default, if the output base font size is zero and/or no font size key is specified, calibre will use the values from the current Output profile. </p>
    <p>See the <a href="%s">User Manual</a> for an explanation of how font size rescaling works.</p>
bg: <p>Този съветник ще ви помогне да изберете подходящ ключ за размер на шрифт за вашите нужди. Просто въведете основния размер на шрифта на входния документ и след това въведете размер на входния шрифт. Съветникът ще покаже какъв размер на шрифта ще бъде нанесен, от алгоритъма за премащабиране на шрифта. Може да регулирате алгоритъма, регулирайки с клавиша за шрифта по-долу, изходния размер на базовия шрифт. Когато намерите стойности, подходящи за вас, кликнете върху OK.</p>
    <p>По подразбиране, ако изходния размер на базовия шрифт е нула и/или не е зададен ключ за размер на шрифта, calibre ще използва стойностите от текущия изходен профил. </p>
    <p>Вижте <a href="%s">Ръководство на потребителя</a> за обяснение как работи преизчисляване размера на шрифта.</p>

en: &Output document
bg: &Изходен документ

en: &Base font size:
bg: &Размер на основен шрифт:

en: Font size &key:
bg: &Ключ за размер на шрифта:

en:  pt
bg:  тчк

en: Use &default values
bg: Използвай стойности п&о подразб.

en: &Input document
bg: &Входен документ

en: &Font size:
bg: &Размер шрифт:

en:  will map to size:
bg:  ще е карта на размер:

en: Heuristic
    processing
bg: Евристична
    обработка

en: Modify the document text and structure using common patterns.
bg: Модифицирайте текста и структурата на документа, като използвате общи шаблони.

en: <b>Heuristic processing</b> means that calibre will scan your book for common patterns and fix them. As the name implies, this involves guesswork, which means that it could end up worsening the result of a conversion, if calibre guesses wrong. Therefore, it is disabled by default. Often, if a conversion does not turn out as you expect, turning on heuristics can improve matters. Read more about the various heuristic processing options in the <a href="%s">User Manual</a>.
bg: <b>Евристична обработка</b> означава, че calibre ще сканира книгата ви за общи модели и ги поправя. Както предполага името, това включва предположения, което означава, че в крайна сметка би могло да влоши резултата от конвертиране, ако calibre предполага погрешно. Затова е забранена по подразбиране. Често, ако конвертирането не се оказва, както очаквате, включването на евристиката може да подобри нещата. Прочетете повече за различните варианти на евристична обработка в <a href="%s">Ръководство на потребителя</a>.

en: Enable &heuristic processing
bg: Разреши &евристична обработка

en: Heuristic processing
bg: Евристична обработка

en: Unwrap lines
bg: Не пренасяй редове

en: Line &un-wrap factor:
bg: Фактор за &не-пренасяне на ред:

en: Detect and markup unformatted chapter headings and sub headings
bg: Откриване и маркиране на неформатирани заглавия на глави и под заглавия

en: Renumber sequences of <h1> or <h2> tags to prevent splitting
bg: Преномериране на последователности от <h1> или <h2> етикети за предотвратяване на разделяне

en: Delete blank lines between paragraphs
bg: Изтрий празни редове между абзаци

en: Ensure scene breaks are consistently formatted
bg: Уверете се, че прекъсвания на сцена са последователно форматирани

en: Replace soft scene &breaks:
bg: Замени меки пр&екъсвания на сцени:

en: Remove unnecessary hyphens
bg: Премахни ненужни тирета

en: Italicize common words and patterns
bg: Итализирай (шрифт) общи думи и шаблони

en: Replace entity indents with CSS indents
bg: Замяна на обектни отстъпи с CSS отстъпи

en: HTMLZ output
bg: HTMLZ изход

en: How to handle &CSS
bg: Как да боравим с &CSS

en: How to handle class &based CSS
bg: Как да се справя клас &базирани CSS

en: Use book &title as the filename for the HTML file inside the archive
bg: Използвай &заглавие на книга като име-файл за HTML файла вътре в архива

en: Control the look and feel of the output.
bg: Контролирайте външния вид и усещането на изхода.

en: Original
bg: Оригинал

en: Left align
bg: Ляво подравняване

en: Justify text
bg: Подравняване

en: Base font si&ze:
bg: Ра&змер на основен шрифт:

en: Wizard to help you choose an appropriate font size key
bg: Съветник, който да ви помогне да изберете подходящ ключ за размер на шрифт

en: Minim&um line height:
bg: Миним&ална височина на ред:

en: L&ine height:
bg: Височина на &ред:

en: Embed font fami&ly:
bg: Вгради семейст&во шрифт:

en: &Embed all fonts in document
bg: Вграждан&е на всички шрифтове в документ

en: &Subset all embedded fonts
bg: &Подбор на всички вградени шрифтове

en: E&xpand CSS
bg: Ра&згъване на CSS

en: Keep &ligatures
bg: Пази &лигатурите

en: &Disable font size rescaling
bg: &Забрани мащабиране размера на шрифт

en: &Fonts
bg:   &Шрифтове

en: Text &justification:
bg: Текст &подравняване:

en: &Unsmarten punctuation
bg: &Неинтелигентна пунктуация

en: &Transliterate Unicode characters to ASCII
bg: &Транслитерат unicode знаци към ASCII

en: I&nput character encoding:
bg: Кодиране на входните з&наци:

en: T&ext
bg:  Т&екст

en: I&ndent size:
bg: Размер &на отстъп:

en: <p>When calibre removes inter paragraph spacing, it automatically sets a paragraph indent, to ensure that paragraphs can be easily distinguished. This option controls the width of that indent.
bg: <p>Когато calibre премахва интер разстояния на абзаци, той автоматично задава отстъпи на параграфи, за гарантиране, че параграфите могат лесно да бъдат разграничени. Тази опция контролира ширината на този отстъп.

en: No change
bg: Без промяна

en: &Line size:
bg: &Размер на ред:

en: Remove &spacing between paragraphs
bg: Премахни &разстояние между параграфи

en: Insert &blank line between paragraphs
bg: Вмъкни пра&зен ред между абзаци

en: &Linearize tables
bg: &Линеаризирай таблици

en: &Layout
bg: &Оформление

en: E&xtra CSS
bg: Екстра CSS

en: Filter style information
bg: Филтър на информация за стил

en: Select what style information you want completely removed:
bg: Избери каква информация за стил да бъде напълно премахната:

en: Removes the font-family CSS property
bg: Премахва свойството font-family CSS

en: Removes the margin CSS properties. Note that page margins are not affected by this setting.
bg: Премахва свойствата на CSS полето. Имайте предвид, че полета на страници не са засегнати от тази настройка.

en: &Margins
bg: &Полета

en: Removes the padding CSS properties
bg: Премахва свойствата на CSS подложка

en: &Padding
bg: &Подложка

en: Convert floating images/text into static images/text
bg: Конвертиране на плаващи изображения/текст в статични изображения/текст

en: F&loats
bg: П&лаващи

en: Removes foreground and background colors
bg: Премахва цветовете на преден план и фон

en: &Colors
bg: &Цветове

en: Other CSS Propert&ies:
bg: Други CSS свойст&ва:

en: Comma separated list of CSS properties to remove. For example: display, color, font-family
bg: Разделен със запетая списък със свойства на CSS за премахване. Например: дисплей, цвят, шрифт-семейство

en: &Styling
bg:   &Стилизиране

en: &Transform styles
bg:  &Трансформиране на стилове

en: Transform &HTML
bg:  Трансформиране на &HTML

en: LRF output
bg: LRF изход

en: Enable &auto-rotation of wide images
bg: Разреши &автозавъртане на широки изображения

en: Render &tables as images
bg: Рендиране на &таблици като изображения

en: Add &header
bg: Добави &заглавка

en: Header &format:
bg: Форм&ат на заглавка:

en: &Embed fonts
bg: &Вградени шрифтове

en: &Serif font family:
bg: Семейство на шрифта &Serif:

en: S&ans-serif font family:
bg: Семейство на шрифта S&ans-serif:

en: &Monospace font family:
bg: &Семейство Monospace шрифт:

en: Header &separation:
bg: Р&азделяне на заглавка:

en: Text size multiplier for text in rendered tables:
bg: Множител на размер на текст за текст в рендирани таблици:

en: &Wordspace:
bg: &Разстояние между думи:

en: Minimum para. &indent:
bg: Минимален отстъп на &абзац:

en: Metadata
bg: Метаданни

en: Set the metadata. The output file will contain as much of this metadata as possible.
bg: Задайте метаданните. Изходният файл ще съдържа толкова от тези метаданни, колкото е възможно.

en: This book has no cover
bg: Тази книга няма корица

en: Choose cover for
bg: Избор на корица за

en: Cannot read
bg: Не може да се прочете

en: You do not have permission to read the file:
bg: Нямате разрешение да четете файла:

en: Error reading file
bg: Грешка при четене на файл

en: <p>There was an error reading from file: <br /><b>
bg: <p>Имаше грешка при четене от файл: <br /><b>

en:  is not a valid picture
bg:  е невалидна снимка

en: Book cover
bg: Корица на книга

en: Change &cover image:
bg: Промяна на изображението на &корицата:

en: Browse for an image to use as the cover of this book.
bg: Обзор за изображение, което да се използва като корица на тази книга.

en: Use cover from &source file
bg: Използване на корица от файл &източник

en: &Title:
bg: &Заглавие:

en: Change the title of this book
bg: Промяна на заглавието на тази книга

en: &Author(s):
bg: &Автор(и):

en: Author so&rt:
bg: Автор со&ртиране:

en: Change the author(s) of this book. Multiple authors should be separated by a comma
bg: Променете автора(-ите) на тази книга. Множество автори трябва да бъдат разделени от запетая

en: &Publisher:
bg: &Издател:

en: Ta&gs:
bg: Етик&ети:

en: Tags categorize the book. This is particularly useful while searching. <br><br>They can be any words or phrases, separated by commas.
bg: Етикети категоризират книгата. Това е особено полезно, докато търсите. <br><br>Те могат да бъдат всякакви думи или изрази, разделени със запетаи.

en: &Series:
bg: &Поредици:

en: List of known series. You can add new series.
bg: Списък с познати поредици. Можете да добавите нови поредици

en: Book
bg: Книга

en: MOBI output
bg: MOBI изход

en: Ignore &margins
bg: Игнорирай &полета

en: Do not convert all images to &JPEG (may result in images not working in older viewers)
bg: Не конвертирай всички изображения в &JPEG (може да доведе до изображения, които не работят в по-стари четци)

en: Kindle options
bg: Kindle опции

en: MOBI file &type:
bg: MOBI &тип файл:

en: <b>WARNING:</b> Various Kindle devices have trouble displaying the new or both MOBI filetypes. If you wish to use the new format on your device, convert to AZW3 instead of MOBI.
bg: <b>ВНИМАНИЕ:</b> Различни Kindle устройства имат проблеми с показването на новия или и двата типове файлове на MOBI. Ако желаете да използвате новия формат на устройството си, конвертирайте в AZW3 вместо MOBI.

en: Personal Doc tag:
bg: Персонален Doc етикет:

en: Default profile
bg: Профил по подразб.

en: unlimited
bg: без ограничение

en: %(width)d x %(height)d pixels
bg: %(width)d x %(height)d пиксела

en: Screen size: %s
bg: Размер на екран: %s

en: Page setup
bg: Настройка на страница

en: &Output profile:
bg: &Изходен профил:

en: Profile description
bg: Описание на профил

en: &Input profile:
bg: &Входен профил:

en: Margins
bg: Полета

en: &Left:
bg: &Отляво:

en: Unchanged
bg: Непроменено

en: &Top:
bg: &Отгоре:

en: &Right:
bg: &Отдясно:

en: &Bottom:
bg: &Отдолу:

en: PDB output
bg: PDB изход

en: &Format:
bg: &Формат:

en: Output &encoding:
bg: Кодиран&е на изхода:

en: &Inline TOC
bg: &Инлайн TOC

en: PDF input
bg: PDF въвеждане

en:  px
bg:  пкс

en: No &images
bg: Без &изображения

en: Line &un-wrapping factor:
bg: Коефициент за не-&пренасяне на ред:

en: PDF output
bg: PDF изход

en: Use page margins from the &document being converted
bg: Използвай полета на страница от &документа, който се конвертира

en: &Use the paper size set in output profile
bg: &Използвай размера на хартията, зададен в изходния профил

en: &Paper size:
bg: &Размер хартия:

en: &Unit:
bg: &Единица:

en: Preserve &aspect ratio of cover
bg: Запази &аспектното съотношение на корица

en: Add page &numbers to the bottom of every page
bg: Добави &номера на страници в долната част на всяка страница

en: Add a printable &Table of Contents at the end
bg: Добави печатна &Таблица на съдържание в края

en: &Title for ToC:
bg: &Заглавие за ToC:

en: Serif famil&y:
bg: Serif семейств&о:

en: Sans fami&ly:
bg: Sans семей&ство:

en: &Monospace family:
bg: &Monospace семейство:

en: S&tandard font:
bg: С&тандартен шрифт:

en: Default font si&ze:
bg: Р&азмер на шрифт по подразб.:

en: Monospace &font size:
bg: Размер на monospace &шрифт:

en: Page &number map:
bg: Карта на &номера на страница:

en: Page  margins
bg: Полета на страница

en: Page headers and footers
bg: Заглавки и долни колонтитули на страници

en: You can insert headers and footers into every page of the produced PDF file by using header and footer templates. For examples, see the <a href="%s">documentation</a>.
bg: Може да вмъкнете горни и долни колонтитули във всяка страница на произведения PDF файл с помощта на шаблони за горен и долен колонтитул. Например вижте <a href="%s">документация</a>.

en: &Header template:
bg: &Шаблон за заглавка:

en: &Footer template:
bg: &Шаблон за долен колонтитул:

en: &Break long words at the end of lines
bg: &Прекъсване на дълги думи в края на редовете

en: Odd/even &offset:
bg: Нечетно/четно &изместване:

en: PMLZ output
bg: PMLZ изход

en: Do not &reduce image size and depth
bg: Не н&амалявай размер и дълбочина на изображение

en: RB output
bg: RB изход

en: No formats available
bg: Няма налични формати

en: Cannot build regex using the GUI builder without a book.
bg: Не може да се изгради regex с помощта на GUI конструктора без книга.

en: Could not open file
bg: Не може да се отвори файл

en: Could not open the file, do you have it open in another program?
bg: Не можа да се отвори файлът, имате ли го отворен в друга програма?

en: Failed to generate markup for testing. Click "Show details" to learn more.
bg: Неуспешно генериране на markup за тестване. Кликнете "Покажи детайли", за да научите повече.

en: Failed to generate preview
bg: Неуспешно визуализация на генериране

en: Open book
bg: Отваряне на книга

en: Click the "Open" button below to open a e-book to use for testing.
bg: Кликнете бутона "Отвори" по-долу, за да отворите е-книга, която да използвате за тестване.

en: &Test
bg: &Тест

en: Occurrences:
bg: Събития:

en: Goto:
bg: Към:

en: &Previous
bg: &Предишно

en: &Next
bg: &Следващо

en: Preview
bg: Преглед

en: RTF input
bg: RTF въвеждане

en: Ignore &WMF images in the RTF file
bg: Игнорирай &WMF изображенията в RTF файл

en: Search &
    replace
bg: Търси &
    замени

en: &Search regular expression:
bg: &Търсене на регулярен израз:

en: Replacement text
bg: Текст на замяна

en: Search regular expression
bg: Търсене на регулярен израз:

en: Load calibre search-replace definitions file
bg: Зареждане на calibre дефиниции файл, за търсене-заместване

en: calibre search-replace definitions file
bg: calibre дефиниции файл, за търсене-заместване

en: Failed to read
bg: Неуспешно четене

en: Failed to load patterns from %s, click "Show details" to learn more.
bg: Неуспешно зареждане на шаблони от %s, кликнете върху "Покажи детайли", за да научите повече.

en: Save calibre search-replace definitions file
bg: Запазване на calibre дефиниции файл, за търсене-заместване

en: Unused search & replace definition
bg: Неизползвана дефиниция за търсене & заместване

en: The search/replace definition being edited  has not been added to the list of definitions. Do you wish to continue with the conversion (the definition will not be used)?
bg: Дефиницията за търсене/замяна, която се редактира, не е добавена към списъка с определения. Желаете ли да продължите с конвертирането (дефиницията няма да се използва)?

en: Invalid regular expression
bg: Неправилен регулярен израз

en: Invalid regular expression: %s
bg: Неправилен регулярен израз : %s

en: The list of search/replace definitions that will be applied to this conversion.
bg: Списъкът на дефиниции за търсене/замяна, които ще бъдат приложени към това конвертиране.

en: Edit search/replace definition
bg: Редактиране на определение за търсене/замяна

en: &Replacement text:
bg: &Текст за замяна:

en: Add the current expression to the list of expressions that will be applied
bg: Добавяне на текущия израз към списъка с използваните изрази

en: &Add
bg: &Добави

en: Edit the currently selected expression
bg: Редактиране на текущо избрания израз

en: Remove the currently selected expression
bg: Премахване на текущо избрания израз

en: &Remove
bg: &Премахни

en: Load a list of expressions from a previously saved file
bg: Зареждане на списък с изрази от вече записан файл

en: &Load
bg: &Зареди

en: Save this list of expressions so that you can re-use it easily
bg: Запишете този списък с изрази, така че да можете лесно да го използвате повторно

en: &Save
bg: &Запиши

en: Move expression up.
bg: Премести израза нагоре.

en: Move expression down.
bg: Премести израза надолу.

en: <p>Search and replace uses <i>regular expressions</i>. See the <a href="%s">regular expressions tutorial</a> to get started with regular expressions. Also clicking the wizard button below will allow you to test your regular expression against the current input document. When you are happy with an expression, click the Add button to add it to the list of expressions.
bg: <p>Търсене и замяна използва <i>регулярни изрази</i>. Вижте  <a href="%s">регулярни изрази урок</a> за да започнете с регулярни изрази. Също така клик върху бутона на съветника по-долу ще ви позволи да тествате вашия регулярен израз срещу текущия входен документ. Когато сте доволни от израза, кликнете върху бутона Добави, за да го добавите към списъка с изрази.

en: Restore &defaults
bg: П&о подразб.

en: &Input format:
bg: &Входен формат:

en: Use &saved conversion settings for individual books
bg: Използвай запи&сани настройки за конвертиране на отделни книги

en: Convert
bg: Конвертиране

en: SNB output
bg: SNB изход

en: Hide &chapter name
bg: Скрий име на &глава

en: Don't indent the &first line for each paragraph
bg: Без отстъп на &първия ред за всеки абзац

en: Insert &empty line between paragraphs
bg: Вмъкни праз&ен ред между абзаци

en: Optimize for full-&screen mode
bg: Оптимизиране за режим на цял &екран

en: Structure
    detection
bg: Структура
    откриване

en: Fine tune the detection of chapter headings and other document structure.
bg: Фина настройка за откриването на заглавия на глави и друга структура на документ.

en: Detect &chapters at (XPath expression):
bg: Откриване на &глави при (XPath израз):

en: Insert &page breaks before (XPath expression):
bg: Вмъкни прекъсвания на &страници преди (XPath израз):

en: Start &reading at (XPath expression):
bg: Започни &четене при (XPath израз):

en: Invalid XPath
bg: Невалиден XPath

en: The XPath expression %s is invalid.
bg: XPath изразът %s е невалиден.

en: Chapter &mark:
bg: Маркиро&вка на глава:

en: The header and footer removal options have been replaced by the Search & replace options. Click the Search & replace category in the bar to the left to use these options. Leave the replace field blank and enter your header/footer removal regexps into the search field.
bg: Опциите за премахване на горен и долен колонтитул са заменени от опции за Търсене & заместване. Кликнете върху категорията Търсене & заместване в лентата отляво за да използвате тези опции. Оставете полето за замяна празно и въведете вашия горен/долен колонтитул премахвайки regexps в полето за търсене.

en: Insert &metadata as page at start of book
bg: Вмъкни &метаданни като страница в начало на книга

en: Remove &fake margins
bg: Премахни &фалшиви полета

en: Remove first &image
bg: Премахни първото &изображение

en: Table of
    Contents
bg: Таблица на
    Съдържание

en: Control the creation/conversion of the Table of Contents.
bg: Контролирай създаването/конвертирането на Таблицата на съдържанието.

en: Level &1 TOC (XPath expression):
bg: Ниво &1 TOC (XPath израз):

en: Level &2 TOC (XPath expression):
bg: Ниво &2 TOC (XPath израз):

en: Level &3 TOC (XPath expression):
bg: Ниво &3 TOC (XPath израз):

en: &Force use of auto-generated Table of Contents
bg: &Използвай сила за автогенерирана Таблица на съдържание

en: Do not add &detected chapters to the Table of Contents
bg: Не добавяй открити глави към Таблицата на съдържанието

en: Number of &links to add to Table of Contents:
bg: Брой &връзки за добавяне към Таблица на Съдържание:

en: TOC &filter:
bg: TOC &филтър:

en: Chapter &threshold:
bg: Праг на &глава:

en: Allow &duplicate links when creating the Table of Contents
bg: Разреши дублиращи се връзки при създаване Таблица на съдържанието

en: <a href="%s">Help with using these options to generate a Table of Contents</a>
bg: <a href="%s">Помощ при използването на тези опции за генериране Таблица на съдържание</a>

en: This option will cause calibre to popup the Table of Contents Editor tool,
     which will allow you to manually edit the Table of Contents, to fix any errors
     caused by automatic generation.
bg: Тази опция ще доведе от calibre да изскочи инструмента редактор за таблица на съдържание,
     което ще ви позволи да редактирате ръчно Съдържанието, да отстраните всички грешки
     причинени от автоматично генериране.

en: &Manually fine-tune the ToC after conversion is completed
bg: &Ръчна фина настройка на ToC след приключване на конвертиране

en: TXT input
bg: TXT въвеждане

en: Structure
bg: Структура

en: &Paragraph style:
bg: &Стил на абзац:

en: &Formatting style:
bg: Стил на &форматиране:

en: Common
bg: Често срещани

en: Preserve &spaces
bg: Запази  &интервали

en: Remove &indents at the beginning of lines
bg: Премахни &отстъпите в началото на редовете

en: You can optionally enable various extensions to the base Markdown syntax, below.
bg: Може по желание да позволите различни разширения към базовия Markdown синтаксис, по-долу.

en: TXT output
bg: TXT изход

en: General
bg: Общи

en: &Line ending style:
bg: &Стил за край на ред:

en: &Formatting:
bg: &Формат:

en: Plain
bg: Обикновен

en: &Maximum line length:
bg: &Максимална дължина на ред:

en: Force maximum line &length
bg: Силова максимална дъ&лжина на ред

en: Do not remove links (<a> tags) before processing
bg: Не премахвай връзки (<a> етикети), преди обработване

en: Do not remove image &references before processing
bg: Не премахвай п&репратките към изображения преди обработка

en: Keep text &color, when possible
bg: Запази цв&ета на текст, когато е възможно

en: TXTZ output
bg: TXTZ изход

en: Use a wizard to generate the XPath expression
bg: Използвайте съветник за генериране на xPath израза

en: Match HTML &tags with tag name:
bg: Съвпадение на HTML е&тикети с името на етикет:

en: Having the &attribute:
bg: Имащи &атрибута:

en: With &value:
bg: Със &стойност:

en: (A regular expression)
bg: (Регулярен израз)

en: <p>For example, to match all h2 tags that have class="chapter", set tag to <i>h2</i>, attribute to <i>class</i> and value to <i>chapter</i>.</p><p>Leaving attribute blank will match any attribute and leaving value blank will match any value. Setting tag to * will match any tag.</p><p>To learn more advanced usage of XPath see the <a href="%s">XPath Tutorial</a>.
bg: <p>Например, за съвпадане на всички h2 етикети, които имат class="глава", задайте етикет на <i>h2</i>, атрибут на <i>class</i> и стойност на <i>глава</i>.</p><p>Освободения атрибут празно ще съответства на всеки атрибут и оставянето на празна стойност, ще съвпада на всяка стойност. Етикет настройка на * ще съответства на всеки етикет.</p><p>За да научите по-разширено използване на XPath вижте <a href="%s">XPath урок</a>.

en: Browse by covers
bg: Обзор по корици

en: Choose color
bg: Избери цвят

en: &Name:
bg: &Име:

en: Color &1:
bg: Цвят &1:

en: Color &2:
bg: Цвят &2:

en: Contrast color &1 (mainly for text):
bg: Контрастен цвят &1 (главно за текст):

en: Contrast color &2 (mainly for text):
bg: Контрастен цвят &2 (главно за текст):

en: The color scheme name "%s" is invalid. It must start with a # and be at least two characters long.
bg: Името на цветовата схема "%s" е невалидно. Трябва да започне с # и да е на дължина най-малко два знака.

en: A color scheme with the name "%s" already exists.
bg: Вече съществува цветова схема с името "%s".

en: When generating covers, a color scheme for the cover is chosen at random from the color schemes below. You can prevent an individual scheme from being selected by unchecking it. The preview on the right shows the currently selected color scheme.
bg: При генериране на корици, се избира цветова схема за корица на случаен принцип от цветови схеми по-долу. Може да предотвратите индивидуална схема от да бъде избрана, като ѝ премахнете отметката. Визуализацията вдясно показва текущо избрана цветова схема.

en: Choose a color scheme to be used for this generated cover.
bg: Избери цветова схема, която да се използва за тази генерирана корица.

en: In normal cover generation, the color scheme is chosen at random from the list of color schemes below. You can prevent an individual color scheme from being chosen by unchecking it here.
bg: При нормално генериране на корица цветовата схема се избира на случаен принцип от списък на цветови схеми по-долу. Може да предотвратите индивидуална цветова схема от да бъде избрана, като ѝ махнете отметката тук.

en: &New color scheme
bg: &Нова цветова схема

en: &Edit color scheme
bg: &Редактиране на цветова схема

en: &Remove color scheme
bg: &Премахни цветова схем

en: &Styles
bg: &Стилове

en: When generating covers, a style for the cover is chosen at random from the styles below. You can prevent an individual style from being selected by unchecking it. The preview on the right shows the currently selected style.
bg: При генериране на корици, се избира стил за корица на случаен принцип от стиловете по-долу. Може да предотвратите избора на индивидуален стил, като му премахнете отметката. Визуализацията вдясно показва текущо избрания стил.

en: Choose a style to be used for this generated cover.
bg: Избери стил, който да се използва за тази генерирана корица.

en: In normal cover generation, the style is chosen at random from the list of styles below. You can prevent an individual style from being chosen by unchecking it here.
bg: При нормално генериране на корица стилът се избира на случаен принцип от списъка на стиловете по-долу. Може да предотвратите избора на индивидуален стил като премахнете неговата отметката тук.

en: &Fonts and sizes
bg: &Шрифтове и размери

en: &Title font family:
bg: &Заглавие на шрифт:

en: &Title font size:
bg: &Размер шрифт на заглавие:

en: &Subtitle font family:
bg: &Семейство шрифт на подзаглавие:

en: &Subtitle font size:
bg: &Размер шрифт на подзаглавие:

en: &Footer font family:
bg: &Семейство шрифт на долен колонтитул:

en: &Footer font size:
bg: &Размер шрифт на долен колонтитул:

en: Cover &width:
bg: Корица &ширина:

en: Cover &height:
bg: Корица &височина:

en: Note that the preview to the side is of fixed aspect ratio, so changing the cover width above will not have any effect. If you change the height, you should also change the width nevertheless as it will be used in actual cover generation.
bg: Имайте предвид, че визуализацията отстрани е с фиксирано аспектно съотношение, така че промяна ширината на корица по-горе няма да има някакъв ефект. Ако промените височината, вие трябва също така да промените ширината въпреки това, тъй като ще се използва в генериране на актуална корица.

en: &Text
bg: &Текст

en: The text on the generated cover is taken from the metadata of the book. This is controlled via templates. You can use the <b>, <i> and <br> tags in the templates for bold, italic and line breaks, respectively. The default templates use the title, series and authors. You can change them to use whatever metadata you like.
bg: Текстът на генерираната корица е взет от метаданните на книгата. Това се контролира чрез шаблони. Може да използвате <b>, <i> и <br> етикети в шаблоните съответно за bold, italic и прекъсвания на редове. По подразбиране шаблоните използват заглавието, поредицата и авторите. Може да гѝ промените, за да използвате каквито метаданни харесвате.

en: Change the &title template
bg: Промяна на шаблона за &заглавие

en: The title template
bg: Шаблонът за заглавие

en: Change the &sub-title template
bg: Промяна на шаблона за &подзаглавие

en: The sub-title template
bg: Шаблонът за подзаглавие

en: Change the &footer template
bg: Промяна на шаблона за &долен колонтитул

en: The footer template
bg: Шаблонът за долен колонтитул

en: My Color Scheme
bg: Моя цветова схема

en: Cannot edit
bg: Не се редактира

en: Cannot edit a builtin color scheme. Create a new color scheme instead.
bg: Не може да се редактира, вградена цветова схема. Създайте вместо това нова цветова схема.

en: Cannot remove
bg: Не се премахва

en: Cannot remove a builtin color scheme.
bg: Не може да се премахне вградена цветова схема.

en: A sample book
bg: Примерна книга

en: Author One
bg: Автор Едно

en: Author Two
bg: Автор Две

en: A series of samples
bg: Поредица от примери

en: Tag One
bg: Етикет Едно

en: Tag Two
bg: Етикет Две

en: Some publisher
bg: Някой издател

en: Cover generation settings
bg: Настройки за генериране на корица

en: Save these settings as the &defaults for future use
bg: Запиши тези настройки като по по&дразб. за бъдеща употреба

en: Save the current cover generation settings for later re-use
bg: Запазване на текущите настройки за генериране на корица за по-късно реизползване

en: Load previously saved cover generation settings
bg: Зареждане на вече записани настройки за генериране на корица

en: Save the current settings as the settings to use always instead of just this time. Remember that for styles and colors the actual style or color used is chosen at random from the list of checked styles/colors.
bg: Запишете текущите настройки като настройките, които да използвате винаги, вместо само сега Не забравяйте, че за стилове и цветове на използвания актуален стил или цвят, са избрани на случаен принцип от списъка с отметнати стилове/цветове.

en: My cover style
bg: Мой стил на корица

en: Name for these settings
bg: Име за тези настройки

en: Theme name:
bg: Име на тема:

en: Create the rule below, the rule can be used to transform style properties
bg: Създайте правилото по-долу, правилото може да се използва за трансформиране на стилови свойства

en: If the &property:
bg: Ако &свойството:

en: The name of a CSS property, for example: font-size
    Do not use shorthand properties, they will not work.
    For instance use margin-top, not margin.
bg: Името на CSS свойство, например: шрифт-размер
    Не използвайте съкратени свойства, те няма да работят.
    Например използвайте топ-поле, а не поле.

en: The CSS property value
bg: Стойността на CSS свойство

en: Either a CSS length, such as 10pt or a unit less number. If a unit less number is used it will be compared with the CSS value using whatever unit the value has. Note that comparison automatically converts units, except for relative units like percentage or em, for which comparison fails if the units are different.
bg: Или CSS дължина, като 10pt или единица по-малко число. Ако единица по-малко числото се използва то ще бъде сравнено със стойността на CSS, като се използва каквато единица има стойността. Имайте предвид, че сравнението автоматично преобразува единици, с изключение на относителни единици като процент или ем, за които сравнението е неуспешно, ако единиците са различни.

en: CSS properties to add to the rule that contains the matching style. You can specify more than one property, separated by semi-colons, for example: color:red; font-weight: bold
bg: CSS свойства, които да добавите към правилото, което съдържа стила на съвпадение. Може да посочите повече от едно свойство, разделено от точка и запетая, например: цвят:червен; шрифт-плътност: получер

en: A number
bg: Номер

en: Edit rule
bg: Редактиране на правило

en: If the property <i>{property}</i> <b>{match_type}</b> <b>{query}</b><br>{action}
bg: Ако свойството <i>{property}</i> <b>{match_type}</b> <b>{query}</b><br>{action}

en: This rule is invalid, please remove it
bg: Това правило е невалидно, моля, премахнете гó

en: You can specify rules to transform styles here. Click the "Add rule" button below to get started.
bg: Може да зададете правила за трансформиране на стилове тук. Кликнете, бутон "Добави правило" по-долу, за да започнете.

en: Test style transform rules
bg: Правила за трансформиране на тестов стил

en: Enter a CSS stylesheet below and click the "Test" button
bg: Въведете CSS лист със стилове по-долу и кликнете  "Тест" бутона

en: Resulting stylesheet
bg: Резултатен лист със стилове

en: Edit style transform rules
bg: Редактиране на правила за трансформиране на стил

en: E&xport
bg: Е&кспорт

en: Export these rules to a file
bg: Експорт на тези правила във файл

en: &Import
bg: &Импорт

en: Import previously exported rules
bg: Импорт на предекспортирани правила

en: &Test rules
bg: &Правила-тест

en: Save this ruleset for later re-use
bg: Запазване на този правилник за по-късна повторна употреба

en: Load a previously saved ruleset
bg: Заредете предварително запазен правилник

en: No rules
bg: Няма правила

en: There are no rules to export
bg: Няма правила за експорт

en: Choose file for exported rules
bg: Избор на файл за експортирани правила

en: Choose file to import rules from
bg: Избери файл за импорт на правила от

en:  index
bg:  индекс

en: Clear {0}
bg: Изчисти {0}

en: Values changed
bg: Стойностите са променени

en: You have changed the values. In order to use this editor, you must either discard or apply these changes. Apply changes?
bg: Променили сте стойностите. За да използвате този редактор, трябва или да отхвърлите или да приложите тези промени. Прилагане на промени?

en: Set {} to yes
bg: Задай {} към да

en: Set {} to no
bg: Задай {} към не

en: Clear {}
bg: Изчисти {}

en: Undefined
bg: Неопределено

en: Today
bg: Днес

en: Exact time: {}
bg: Точно време: {}

en: The enumeration "{0}" contains an invalid value that will be set to the default
bg: Изброяването "{0}" съдържа невалидна стойност, която ще бъде зададена на по подразбиране

en: Set {0} to No
bg: Задай {0} към Не

en: Set {0} to Yes
bg: Задай {0} към Да

en: Open Item editor
bg: Отвори редактор на елементи

en: Apply changes
bg: Приложи промените

en: Clear series
bg: Изчисти поредица

en: Automatically number books
bg: Автономериране на книги

en: If not checked, the series number for the books will be set to 1. If checked, selected books will be automatically numbered, in the order you selected them. So if you selected Book A and then Book B, Book A will have series number 1 and Book B series number 2.
bg: Ако не е отметнато, номерът на серията за книгите ще бъде зададен на 1. Ако е отметнато, избрани книги ще бъдат автономерирани, в реда, по който гѝ избрахте. Така че, ако сте избрали Книга А и след това Книга Б, Книга А ще има поредица номер 1 и Книга Б поредица номер 2.

en: Force numbers to start with
bg: Принуди номерата да започнат с

en: Series will normally be renumbered from the highest number in the database for that series. Checking this box will tell calibre to start numbering from the value in the box
bg: Поредиците обикновено ще бъдат преномерирани от най-големия номер в базата данни за тези поредици. Отметване на това квадратче, ще каже на calibre да започне да номерира от стойността в кутията

en: The amount by which to increment the series number for successive books. Only applicable when using force series numbers.
bg: Сумата, с която да се увеличават номера на поредиците, за последователни книги. Приложимо само при силово използване номера на поредици.

en: The enumeration "{0}" contains invalid values that will not appear in the list
bg: Изброяването "{0}" съдържа невалидни стойности, които няма да се появят в списъка

en: Remove all tags
bg: Премахни всички етикети

en: tags to remove
bg: етикети за премахване

en: You have entered values. In order to use this editor you must first discard them. Discard the values?
bg: Въвели сте стойности. За да използвате този редактор, първо трябва да отхвърлите тях. Изхвърлете стойностите?

en: No details available.
bg: Няма налични подробности.

en: Device no longer connected.
bg: Устройството вече не е свързано.

en: Get device information
bg: Получаване на информация за устройство

en: Set library information
bg: Задаване на информация за библиотека

en: Get list of books on device
bg: Получаване на списък с книги на устройство

en: Prepare files for transfer from device
bg: Подготовка на файлове за прехвърляне от устройство

en: Get annotations from device
bg: Получаване на анотации от устройство

en: Send metadata to device
bg: Изпращане на метаданни към устройство

en: Send collections to device
bg: Изпращане на колекции към устройство

en: Upload one book to the device | Upload {} books to the device
bg[0]: Качване на една книга на устройството
bg[1]: Качване на {} книги на устройството

en: Delete books from device
bg: Изтриване на книги от устройство

en: Download books from device
bg: Изтегляне на книги от устройство

en: View book on device
bg: Преглеждане книга на устройство

en: Set default send to device action
bg: Задай изпращане по подразб. на действие към устройство

en: Send to main memory
bg: Изпрати до основната памет

en: Send to storage card A
bg: Изпрати до карта за съхранение A

en: Send to storage card B
bg: Изпрати до карта за съхранение B

en: Send specific format to
bg: Изпрати конкретен формат до

en: Send and delete from library
bg: Изпрати и изтрий от библиотека

en: Eject device
bg: Извади устройство

en: Error communicating with device
bg: Грешка при комуникация с устройство

en: Manage the %s?
bg: Управление на %s?

en: Detected the <b>%s</b>. Do you want calibre to manage it?
bg: Засечено <b>%s</b>. Искаш ли calibre да гó управлява?

en: No suitable formats
bg: Няма подходящи формати

en: Running jobs
bg: Изпълняване на задания

en: Cannot configure the device while there are running device jobs.
bg: Не може да се конфигурира устройството, докато има изпълнявани задания на устройството.

en: Configure %s
bg: Конфигуриране на %s

en: Restart calibre for the changes to %s to be applied.
bg: Рестартирайте calibre, за промените в %s, които трябва да бъдат приложени.

en: Error talking to device
bg: Грешка при разговор с устройство

en: There was a temporary error talking to the device. Please unplug and reconnect the device or reboot.
bg: Имаше временна грешка, при говорене с устройството. Моля, изключете и свържете отново устройството или рестартирате.

en: Device:
bg: Устройство:

en:  detected.
bg:  засечено

en: No books
bg: Няма книги

en: selected to send
bg: избрани за изпращане

en: No device
bg: Няма устройство

en: No device connected
bg: Няма свързано устройство

en: %(num)i of %(total)i books
bg: %(num)i от %(total)i книги

en: 0 of %i books
bg: 0 от %i книги

en: Choose format to send to device
bg: Избери формат за изпращане на устройство

en: Cannot send: No device is connected
bg: Не може да се изпрати: Няма свързано устройство

en: No card
bg: Няма карта

en: Cannot send: Device has no storage card
bg: Не може да се изпрати: Устройството няма карта за съхранение

en: Auto convert the following books before uploading to the device?
bg: Автоконвертиране на следните книги, преди да гѝ качите на устройството?

en: Sending catalogs to device.
bg: Изпращане на каталози към устройство.

en: Sending news to device.
bg: Изпращане на новини към устройство.

en: Sending books to device.
bg: Изпращане на книги към устройство.

en: Could not upload the following books to the device, as no suitable formats were found. Convert the book(s) to a format supported by your device first.
bg: Не можаха да се качат следните книги на устройството, тъй като няма намерени подходящи формати. Конвертирайте първо книгата(-ите) във формат, поддържан от вашето устройство.

en: No space on device
bg: Няма място на устройството

en: <p>Cannot upload books to device there is no more free space available
bg: <p>Не може да качите книги на устройство, няма повече налично свободно място

en: Incorrect destination
bg: Неправилна дестинация

en: Analyzing books on the device: %d%% finished
bg: Анализиране книги на устройството: %d%% завършено

en: Book format sync problem
bg: Проблем при синхронизиране на формат за книга

en: Some book formats in your library cannot be synced because they have dates in the future
bg: Някои формати на книги във вашата библиотека не могат да се синхронизират, защото имат дати в бъдещето

en: Device
bg: Устройство

en: Unknown formats
bg: Неизвестни формати

en: You have enabled the <b>{0}</b> formats for your {1}. The {1} may not support them. If you send these formats to your {1} they may not work. Are you sure?
bg: Разрешили сте <b>{0}</b> формати за вашия {1}. {1} може да нямат поддръжка. Ако изпратите тези формати на вашия {1} те може да не работят. Сигурни ли сте?

en: Invalid template
bg: Невалиден шаблон

en: The template %s is invalid:
bg: Шаблонът %s е невалиден:

en: Select available formats and their order for this device
bg: Изберете налични формати и тяхната поръчка за това устройство

en: If checked, books are placed into sub-folders based on their metadata on the device. If unchecked, books are all put into the top level folder.
bg: Ако е отметнато, книгите се поставят в подпапки въз основа на техните метаданни на устройството. Ако не е отметнато, всички книги се влагат в папката от най-горно ниво.

en: Use sub-folders
bg: Използвай подпапки

en: Use author sort for author
bg: Използвай сортиране на автор за автор

en: Save &template:
bg: Запиши &шаблон:

en: No formats selected
bg: Няма избрани формати

en: You must choose at least one format to send to the device
bg: Трябва да изберете поне един формат за изпращане на устройството

en: <b>Save &template</b> to control the filename and
            location of files sent to the device:
bg: <b>Запиши &шаблон</b> за контрол на файл-име и
            локация на файлове, изпратени до устройството:

en: A <b>list of &folders</b> on the device to
            which to send e-books. The first one that exists will be used:
bg: <b>Списък с папки</b> на устройството към
            които да се изпращат е-книги. Първата, която съществува, ще бъде използвана:

en: Browse for a folder on the device
bg: Обзор за папка на устройството

en: Select the devices to be <b>ignored</b>. calibre <b>will not</b>
                connect to devices with a checkmark next to their names.
bg: Изберете устройствата, които трябва да се <b>игнорират</b>. calibre <b>няма да се</b>
                свърже с устройства, имащи отметка до имената им.

en: Send the %s format to the folder:
bg: Изпрати формата %s в папката:

en: Folder on the device
bg: Папка на устройството

en: &Remove rule
bg: &Премахни правило

en: Format specific sending
bg: Изпращане в определен формат

en: You can create rules that control where e-books of a specific
                format are sent to on the device. These will take precedence over
                the folders specified above.
bg: Може да създадете правила, които контролират къде на устройството
                се изпращат е-книги с конкретен формат. Те ще са с предимство пред
                папките, посочени по-горе.

en: Add a &new rule
bg: Добави &ново правило

en: The <b>%s</b> device has no serial number, it cannot be configured
bg: Устройството <b>%s</b> няма сериен номер, не може да бъде конфигурирано

en: <b>No MTP device connected.</b><p> You can only configure the MTP device plugin when a device is connected.
bg: <b>Не е свързано MTP устройство.</b><p> Може да конфигурирате само плъгин на MTP устройството, когато устройство е свързано.

en: If you want to un-ignore a previously ignored MTP device, use the "Ignored devices" tab.
bg: Ако искате да отмените игнориране на по-рано игнорирано MTP устройство, използвайте раздела "Игнорирани устройства".

en: Choose the formats to send to the %s
bg: Избери форматите за изпращане до %s

en: &Ignore the %s in calibre
bg: &Игнориране на %s в calibre

en: Change scanned &folders
bg: Промяна на сканирани п&апки

en: Show device information
bg: Покажи информация за устройство

en: Copy to clipboard
bg: Копирай в клипборда

en: The %s will be ignored in calibre
bg: %s ще се пренебрегне в calibre

en: You are trying to send books into the <b>%s</b> folder. This folder is currently ignored by calibre when scanning the device. You have to tell calibre you want this folder scanned in order to be able to send books to it. Click the <b>Configure</b> button below to send books to it.
bg: Опитвате се да изпратите книги в папката <b>%s</b>. Тази папка е текущо игнорирана от calibre при скан. на устройството. Трябва да кажеш на calibre, тази папка да бъде сканирана, за да може да изпраща книги до нея. Кликни <b>Конфигуриране</b> по-долу, за да изпратите книги до нея.

en: Configure
bg: Конфигуриране

en: Cannot send to %s
bg: Невъзможно изпращане до %s

en: Choose folder on device
bg: Избери папка на устройство

en: <b>Scanned folders:</b>
bg: <b>Сканирани папки:</b>

en: You can select which folders calibre will scan when searching this device for books.
bg: Може да изберете кои папки calibre ще сканира при търсене в това устр.-во за книги.

en: If you a select a previously unselected folder, any sub-folders will not be visible until you restart calibre.
bg: Ако изберете предварително неизбрана папка, в/и подпапки няма да са видими, до рестарт на calibre.

en: Choose folders to scan
bg: Избери папки за сканиране

en: File formats
bg: Файлови формати

en: Extra driver customization options
bg: Допълнителни опции за персонализиране на драйвери

en: How many empty books?
bg: Колко празни книги?

en: How many empty books should be added?
bg: Колко празни книги трябва да се добавят?

en: Set the author of the new books to:
bg: Задай автора за новите книги на:

en: Reset author to Unknown
bg: Нулирай автор към Неизвестен

en: Set the series of the new books to:
bg: Задай поредицата от новите книги на:

en: Reset series
bg: Нулирай поредица

en: Set the title of the new books to:
bg: Задай заглавието за новите книги на:

en: Reset title
bg: Нулирай заглавие

en: Also create an empty e-book in format:
bg: Също така създайте празна е-книга във формат:

en: Also create an empty book format file that you can subsequently edit
bg: Също така създайте празен файл с формат на книга, който впоследствие може да редактирате

en: Also copy book &formats when duplicating a book
bg: Също така копирайте книжни &формати при дублиране на книга

en: Also copy all e-book files into the newly created duplicate books.
bg: Също така копирайте всички файлове на е-книги в новосъздадените дублирани книги.

en: &Duplicate current book
bg: &Дублиране на текуща книга

en: Make the new empty book records exact duplicates
    of the current book "%s", with all metadata identical
bg: Направете новите празни записи на книги точни дубликати
    на текущата книга "%s", с всички идентични метаданни

en: Add books by ISBN
bg: Добави книги от ISBN

en: &Paste from clipboard
bg: &Постави от клипборда

en: &Tags to set on created book entries:
bg: &Етикети за задаване на създадени записи за книги:

en: Check for books with the same ISBN already in library
bg: Проверка за книги със същия ISBN вече в библиотеката

en: Some invalid ISBNs
bg: Някои невалидни ISBN-и

en: Some of the ISBNs you entered were invalid. They will be ignored. Click "Show details" to see which ones. Do you want to proceed?
bg: Някои от ISBNs, които въведохте, бяха невалидни. Те ще бъдат игнорирани. Кликнете "Покажи детайли", за да видите кои от тях. Искате ли да продължите?

en: All invalid ISBNs
bg: Всички невалидни ISBN-и

en: All the ISBNs you entered were invalid. No books can be added.
bg: Всички ISBN-и, които въведохте, бяха невалидни. Не могат да се добавят книги.

en: Edit authors
bg: Редактирай автори

en: Edit the authors for this book. You can drag and drop to re-arrange authors
bg: Редактирайте авторите за тази книга. Може да плъзгате и пускате, за да преподредите авторите

en: Enter an author to add
bg: Въведи автор, за добавяне

en: &Remove selected
bg: &Премахни избрани

en: Configure the Book details window
bg: Конфигуриране на прозореца с подробни данни за книга

en: Select displayed metadata
bg: Избери показани метаданни

en: Fit &cover within view
bg: Побери &корица в рамките на изгледа

en: Next [%s]
bg: Следващо [%s]

en: Previous [%s]
bg: Предишно [%s]

en: Configure this view
bg: Конфигурирай този изглед

en: This book is marked
bg: Тази книга е маркирана

en: This book is marked as: %s
bg: Тази книга е маркирана като: %s

en: Path: {}
bg: Път: {}

en: My books
bg: Мои книги

en: No help available
bg: Няма налична помощ

en: No help available for this output format.
bg: Няма налична помощ за този изходен формат.

en: Generate catalog
bg: Генериране на каталог

en: Generate catalog for {0} books
bg: Генериране на каталог за {0} книги

en: Catalo&g format:
bg: Формат на катал&ог:

en: Catalog &title (existing catalog with the same title will be replaced):
bg: Заглавие на каталог (наличен каталог със същото заглавие ще бъде заменен):

en: &Send catalog to device automatically
bg: &Автоизпрати каталог до устройство

en: Add the catalog to your calibre library after it is generated.
    Note that if you disable adding of the catalog to the library
    automatic sending of the catalog to the device will not work.
bg: Добавете каталога към ваша calibre библиотека, след като бъде генериран.
    Обърнете внимание, че ако забраните добавянето на каталога към библиотеката
    автоматичното изпращане на каталога към устройството няма да работи.

en: &Add catalog to library
bg: &Добави каталог към библиотека

en: Catalog options
bg:   Опции за каталог

en: Check database integrity and compact it for improved performance.
bg: Проверете целостта на базата данни и я компактирайте за подобрена производителност.

en: Also compact the Full text search database
bg: Също така компактирайте базата данни за търсене на пълен текст

en: This can be a very slow and memory intensive operation, depending on the size of the Full text database.
bg: Това може да бъде много бавна и интензивна операция с памет, в зависимост от размера на базата данни с пълен текст.

en: Check the database file
bg: Проверка на файла с базата данни

en: Vacuuming database to improve performance.
bg: Вакуумиране на база данни за подобряване на производителността.

en: This will take a while, please wait...
bg: Това ще отнеме известно време, моля изчакайте...

en: Vacuuming...
bg: Вакуумиране...

en: Open folder {}
bg: Отвори папка {}

en: Check library -- Problems found
bg: Проверка на библиотека -- Намерени проблеми

en:         <h1>Help</h1>
    
            <p>calibre stores the list of your books and their metadata in a
            database. The actual book files and covers are stored as normal
            files in the calibre library folder. The database contains a list of the files
            and covers belonging to each book entry. This tool checks that the
            actual files in the library folder on your computer match the
            information in the database.</p>
    
            <p>The result of each type of check is shown to the left. The various
            checks are:
            </p>
            <ul>
            <li><b>Invalid titles</b>: These are files and folders appearing
            in the library where books titles should, but that do not have the
            correct form to be a book title.</li>
            <li><b>Extra titles</b>: These are extra files in your calibre
            library that appear to be correctly-formed titles, but have no corresponding
            entries in the database.</li>
            <li><b>Invalid authors</b>: These are files appearing
            in the library where only author folders should be.</li>
            <li><b>Extra authors</b>: These are folders in the
            calibre library that appear to be authors but that do not have entries
            in the database.</li>
            <li><b>Missing book formats</b>: These are book formats that are in
            the database but have no corresponding format file in the book's folder.
            <li><b>Extra book formats</b>: These are book format files found in
            the book's folder but not in the database.
            <li><b>Unknown files in books</b>: These are extra files in the
            folder of each book that do not correspond to a known format or cover
            file.</li>
            <li><b>Missing cover files</b>: These represent books that are marked
            in the database as having covers but the actual cover files are
            missing.</li>
            <li><b>Cover files not in database</b>: These are books that have
            cover files but are marked as not having covers in the database.</li>
            <li><b>Folder raising exception</b>: These represent folders in the
            calibre library that could not be processed/understood by this
            tool.</li>
            </ul>
    
            <p>There are two kinds of automatic fixes possible: <i>Delete
            marked</i> and <i>Fix marked</i>.</p>
            <p><i>Delete marked</i> is used to remove extra files/folders/covers that
            have no entries in the database. Check the box next to the item you want
            to delete. Use with caution.</p>
    
            <p><i>Fix marked</i> is applicable only to covers and missing formats
            (the three lines marked 'fixable'). In the case of missing cover files,
            checking the fixable box and pushing this button will tell calibre that
            there is no cover for all of the books listed. Use this option if you
            are not going to restore the covers from a backup. In the case of extra
            cover files, checking the fixable box and pushing this button will tell
            calibre that the cover files it found are correct for all the books
            listed. Use this when you are not going to delete the file(s). In the
            case of missing formats, checking the fixable box and pushing this
            button will tell calibre that the formats are really gone. Use this if
            you are not going to restore the formats from a backup.</p>
bg:         <h1>Помощ</h1>
    
            <p>calibre съхранява списъка на вашите книги и техните метаданни в
            база данни. Действителните файлове и корици на книгите се съхраняват като нормални
            файлове в папката с calibre библиотека. Базата данни съдържа списък на файловете
            и кориците, принадлежащи към всеки запис на книга. Този инструмент проверява дали
            действителните файлове в библиотечната папка на компютъра съвпадат с
            информацията в базата данни.</p>
    
            <p>Резултатът от всеки вид проверка е показан вляво. Различните
            проверки са:
            </p>
            <ul>
            <li><b>Невалидни заглавия</b>: Това са файлове и папки, появяващи се
            в библиотеката, където заглавията на книгите трябва, но които нямат
            правилно оформяне, за да бъдат заглавие на книга.</li>
            <li><b>Допълнителни заглавия</b>: Това са допълнителни файлове във ваша calibre
            библиотека, които изглеждат с правилно оформени заглавия, но нямат съответните
            записи в базата данни.</li>
            <li><b>Невалидни автори</b>: Това са файлове, появяващи се
            в библиотеката, където трябва да бъдат само папки за автор.</li>
            <li><b>Допълнителни автори</b>: Това са папки в
            calibre библиотеката, които изглеждат към автори, но които нямат записи
            в базата данни.</li>
            <li><b>Липсващи формати на книги</b>: Това са формати на книги, които са в
            базата данни, но нямат съответен файл с формат в папката на книгите.
            <li><b>Допълнителни формати за книги</b>: Това са файлове с книжни формати, намерени в
            папката на книгите, но не и в базата данни.
            <li><b>Неизвестни файлове в книги</b>: Това са допълнителни файлове в
            папка на всяка книга, които не съответстват на известен файлов формат или
            корица.</li>
            <li><b>Липсващи файлове на корици</b>: Те представляват книги, които са маркирани
            в базата данни като имащи корици, но действителните файлове на корици са
            лапсващи.</li>
            <li><b>Файлове с корици, които не са в базата данни</b>: Това са книги, които имат
            файлове на корици, но са маркирани като нямащи корици в базата данни.</li>
            <li><b>Изключение за повишаване на папки</b>: Това са папки в
            calibre библиотеката, които не могат да бъдат обработени/разбрани от този
            инструмент.</li>
            </ul>
    
            <p>Има два вида възможни автопоправки: <i>Изтрий
            маркирани</i> и <i>Поправи маркирани</i>.</p>
            <p><i>Изтрий маркирани</i> се използва за премахване на допълнителни файлове/папки/корици които
            нямат записи в базата данни. Отметнете квадратчето до желания елемент
            за да изтриете. Използвайте с повишено внимание.</p>
    
            <p><i>Поправи маркирани</i> е приложимо само за корици и липсващи формати
            (трите реда, обозначени като 'поправими'). В случай на липсващи файлове на корици,
            отметване на квадратчето за поправка и натискане на този бутон ще каже на calibre,че
            няма корици за всички изброени книги. Използвайте тази опция, ако
            няма да възстановите кориците от резервно копие. В случай на допълнителни
            файлове с корици, отметване на квадратчето за поправка и натискане на този бутон ще каже на
            calibre, че файловете на кориците, които е намерил, са правилни за всички изброени
            книги. Използвайте това, когато няма да изтриете файла(овете). В случай
            на липсващи формати, отметване на квадратчето за поправка и натискане на този
            бутон ще каже на calibre, че форматите наистина са изчезнали. Използвайте това,
            ако няма да възстановите форматите от резервно копие.</p>

en: &Run the check again
bg: &Стартирай проверката отново

en: Copy &to clipboard
bg: Копирай &в клипборда

en: &Done
bg: &Готово

en: Mark &all for delete
bg: Маркирай &всички за изтриване

en: Mark all deletable subitems
bg: Маркирай всички изтриваеми поделементи

en: Delete &marked
bg: Изтрий &маркирани

en: Delete marked files (checked subitems)
bg: Изтриване на маркирани файлове (отметнати поделементи)

en: Mar&k all for fix
bg: Мар&кирай всички за корекция

en: Mark all fixable items
bg: Маркиране на всички поправими елементи

en: &Fix marked
bg: &Поправи маркирани

en: Fix marked sections (checked fixable items)
bg: Коригиране на маркирани секции (отметнати поправими елементи)

en: Names to ignore:
bg: Имена за игнориране:

en: Note: ignoring folders or files inside a book folder can lead to data loss. Ignored folders and files will be lost if you change the book's title or author(s).
bg: Забележка: игнорирането на папки или файлове в папка с книга може да доведе до загуба на данни. Игнорираните папки и файлове ще бъдат загубени, ако промените заглавието на книгата или автор(и).

en: Enter comma-separated standard shell file name wildcards, such as synctoy*.dat. Used in library, author, and book folders
bg: Въведете заместващи символи за стандартно shell име на файл, разделени със запетаи, като например synctoy*.dat. Използва се в библиотека, автор и папки с книги

en: Extensions to ignore:
bg: Разширения за игнориране:

en: Enter comma-separated extensions without a leading dot. Used only in book folders
bg: Въведете разширения, разделени със запетаи, без водеща точка. Използва се само в книжни папки

en: (fixable)
bg: (поправими)

en: (deletable)
bg: (изтриваеми)

en: Path from library
bg: Път от библиотека

en: The marked files and folders will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
bg: Маркираните файлове и папки ще бъдат <b>изтрити за постоянно</b>. Сигурни ли сте?

en: Choose format
bg: Избери формат

en: &Open with...
bg: &Отвори с...

en: Edit "Open with" applications...
bg: Редактиране на "Отвори с" приложения...

en: Format
bg: Формат

en: Existing
bg: Съществуващи

en: Convertible
bg: Конвертируеми

en: Choose location for calibre library
bg: Избери локация за calibre библиотека

en: Same as current
bg: Същото като текущо

en: The location %s contains the current calibre library
bg: Локацията %s съдържа текущата calibre библиотека

en: Bad location
bg: Лоша локация

en: You should not create a library inside the calibre folder as this folder is automatically deleted during upgrades.
bg: Не трябва да създавате библиотека вътре в calibre папката, тъй като тази папка е автоматично изтривана по време на надстройки.

en: You can only create libraries inside %s at the top level, not in sub-folders
bg: Може да създавате библиотеки само в %s на най-горното ниво, а не в подпапки

en: No existing library found
bg: Не е намерена налична библиотека

en: There is no existing calibre library at %s
bg: Няма съществуваща calibre библиотека на %s

en: Not empty
bg: Не е празно

en: The folder %s is not empty. Please choose an empty folder.
bg: Папката %s не е празна. Моля, изберете празна папка.

en: Moving library, please wait...
bg: Преместване на библиотека, моля изчакайте...

en: Scanning...
bg: Сканиране...

en: Failed to move library
bg: Неуспешно преместване на библиотека

en: There was an error while moving the library. The operation has been aborted. Click "Show details" for details.
bg: Имаше грешка при преместване на библиотеката. Операцията е прекратена. Кликнете "Покажи детайли" за подробности.

en: No location
bg: Няма локация

en: No location selected
bg: Няма избрана локация

en: %s is not an existing folder
bg: %s не е съществуваща папка

en: Choose your calibre library
bg: Изберете вашата calibre библиотека

en: Your calibre library is currently located at {0}
bg: Вашата calibre библиотека към момента се намира в {0}

en: &Create an empty library at the new location
bg: &Създай празна библиотека в новата локация

en: Copy the custom columns, saved searches, column widths, plugboards,
    user categories, and other information from the old to the new library
bg: Копирайте персонализираните колони, записаните търсения, ширините на колоните, контролните табла,
    потребителските категории, и друга информация от старата в новата библиотека

en: &Copy structure from the current library
bg: &Копирай структура от текущата библиотека

en: &Move the current library to new location
bg: &Премести текущата библиотека в новата локация

en: New &location:
bg: Нова &локация:

en: Note that putting the calibre library on a Networked drive <a href="{}">is not safe</a>.
bg: Имайте предвид, че поставянето на библиотеката calibre на мрежово устройство <a href="{}">не е безопасно</a>.

en: Add "%s" to toolbars or menus
bg: Добави "%s" към ленти с инструменти или менюта

en: Select the toolbars and/or menus to add <b>%s</b> to:
bg: Избери лентите с инструменти и/или менютата, за добавяне на <b>%s</b> към:

en: You can also customise the plugin locations using <b>Preferences -> Interface -> Toolbars</b>
bg: Може също така да персонализирате локации на плъгини, като използвате <b>Предпочитания -> Интерфейс -> Ленти с инструменти</b>

en: Edit comments
bg: Редактиране на коментари

en: Edit "{0}"
bg: Редактирай "{0}"

en: Edit text
bg: Редактиране на текст

en: Press Ctrl+Enter to accept or Esc to cancel
bg: Натиснете Ctrl+Enter за приемане или Esc за отказ

en: &Show this warning again
bg: &Покажи това предупреждение отново

en: {num} of {series}
bg: {num} от {series}

en: Has cover
bg: Има корица

en: Target book
bg: Целева книга

en: Merge books
bg: Сливане на книги

en: Merge metadata
bg: Сливане на метаданни

en: Merge the metadata of the selected books into the target book
bg: Обединяване метаданните на избраните книги в целевата книга

en: Merge formats
bg: Обедини формати

en: Merge the book files of the selected books into the target book
bg: Обединяване на книжните файлове на избраните книги в целевата книга

en: Delete merged books
bg: Изтрий обединени книги

en: Delete the selected books after merging
bg: Изтриване на избраните книги след обединяване

en: Book formats and metadata from the selected books will be merged into the target book ({title}).
bg: Формати на книги и метаданни от избраните книги ще бъдат обединени в целевата книга ({title}).

en: Metadata from the selected books will be merged into to the target book ({title}). Formats will not be merged.
bg: Метаданни от избраните книги ще бъдат обединени в целевата книга ({title}). Форматите няма да бъдат обединени.

en: After being merged, the selected books will be <b>deleted</b>.
bg: След като бъдат обединени, избраните книги ще бъдат <b>изтрити</b>.

en: Any duplicate formats in the selected books will be permanently <b>deleted</b> from your calibre library.
bg: Всички дублирани формати в избраните книги ще бъдат завинаги <b>изтрити</b> от вашата calibre библиотека.

en: Any formats not in the target book will be added to it from the selected books.
bg: Всички формати, които не са в целевата книга, ще бъдат добавени към нея от избраните книги.

en: Are you <b>sure</b> you want to proceed?
bg: Вие <b>сигурни</b> ли сте, че искате да продължите?

en: Select folder to open as device
bg: Избери папка, която да се отвори като устройство

en: ERROR
bg: ГРЕШКА

en: Create a new news source by clicking one of the buttons below
bg: Създаване на нов източник за новини, като кликнете върху един от бутоните по-долу

en: &Edit this recipe
bg: &Редактирай тази рецепта

en: &Remove this recipe
bg: &Премахни тази рецепта

en: S&ave recipe as file
bg: З&апиши рецепта като файл

en: &Download this recipe
bg: &Изтегли тази рецепта

en: Save recipe
bg: Запиши рецепта

en: Recipes
bg: Рецепти

en: Are you sure you want to permanently remove this recipe?
bg: Наистина ли искате да премахнете тази рецепта за постоянно?

en: Create a basic news recipe, by adding RSS feeds to it.
    For some news sources, you will have to use the "Switch to advanced mode" button below to further customize the fetch process.
bg: Създаване на основна рецепта за новини, чрез добавяне на RSS емисии към нея.
    За някои източници на новини ще трябва да използвате бутона "Превключи в разширен режим" по-долу, за да персонализирате допълнително процеса на донасяне.

en: Recipe &title:
bg: З&аглавие на рецепта:

en: day(s)
bg: ден(дни)

en: The oldest article to download
bg: Най-стария артикул за изтегляне

en: &Oldest article:
bg: &Най-стар артикул:

en: Maximum number of articles to download per feed.
bg: Максимален брой артикули за изтегляне на емисия.

en: &Max. number of articles per feed:
bg: &Макс. брой артикули на емисия:

en: Feeds in recipe
bg: Емисии в рецепта

en: Move selected feed up
bg: Премести избрана емисия нагоре

en: Remove selected feed
bg: Премахни избраната емисия

en: Move selected feed down
bg: Премести избрана емисия надолу

en: Add feed to recipe
bg: Добави емисия към рецепта

en: &Feed title:
bg: &Заглавие на емисия:

en: Feed &URL:
bg: &URL на емисия:

en: &Add feed
bg: &Добави емисия

en: Add this feed to the recipe
bg: Добавете тази емисия към рецептата

en: No feed title
bg: Няма заглавие на емисия

en: You must specify a title for the feed
bg: Трябва да зададете заглавие за емисията

en: No feed URL
bg: Няма URL на емисия

en: You must specify a URL for the feed
bg: Трябва да зададете URL за емисията

en: Title required
bg: Изисква се заглавие

en: You must give your news source a title
bg: Трябва да дадете на вашия източник на новини заглавие

en: Feed required
bg: Изисква се емисия

en: You must add at least one feed to your news source
bg: Трябва да добавите поне една емисия към вашия източник на новини

en: Invalid recipe
bg: Невалидна рецепта

en: My news source
bg: Мой източник на новини

en: For help with writing advanced news recipes, see the <a href="%s">User Manual</a>
bg: За помощ при писане на разширени рецепти за новини вижте <a href="%s">Ръководство на потребителя</a>

en: Choose builtin recipe
bg: Избери вградена рецепта

en: Go
bg: Към

en: Choose recipe
bg: Избери рецепта

en: You must choose a recipe to customize first
bg: Първо трябва да изберете рецепта за настройки

en: Add custom news source
bg: Добави персонален източник на новини

en: &New recipe
bg: &Нова рецепта

en: Create a new recipe from scratch
bg: Създаване на нова рецепта от нулата

en: Customize &builtin recipe
bg: Персонализиране на &вградена рецепта

en: Customize a builtin news download source
bg: Персонализиране на вграден източник за изтегляне на новини

en: Load a recipe from a file
bg: Зареди рецепта от файл

en: Load recipe from &file
bg: Зареди рецепта от &файл

en: &Show recipe files
bg: &Покажи файлове с рецепти

en: Show the folder containing all recipe files
bg: Показване на папката, съдържаща всички файлове с рецепти

en: Import &OPML
bg: Импорт на &OPML

en: Import a collection of RSS feeds in OPML format
    Many RSS readers can export their subscribed RSS feeds
    in OPML format
bg: Импортиране на колекция от RSS емисии в OPML формат
    Много RSS четци могат да експортират своите абонирани RSS емисии
    в OPML формат

en: S&witch to advanced mode
bg: Пре&включи към разширен режим

en: Edit this recipe in advanced mode
bg: Редактиране на тази рецепта в разширен режим

en: Are you sure? Any unsaved changes will be lost.
bg: Сигурни ли сте? Всички незаписани промени ще бъдат загубени.

en: No recipes
bg: Без рецепти

en: No custom recipes created.
bg: Няма създадени потребителски рецепти.

en: Choose a recipe file
bg: Избери файл с рецепта

en: Invalid input
bg: Невалидни входящи данни

en: <p>Could not create recipe. Error:<br>%s
bg: <p>Не можа да се създаде рецепта. Грешка:<br>%s

en: Failed to create recipes
bg: Неуспешно създаване на рецепти

en: Failed to create some recipes, click "Show details" for details
bg: Неуспешно създаване на някои рецепти, кликнете "Покажи детайли" за подробности

en: &Sort by:
bg: &Сортирай по:

en: Size
bg: Размер

en: Open with
bg: Отвори с

en: All checked books will be <b>permanently deleted</b> from your device. Please verify the list.
bg: Всички отметнати книги ще бъдат <b>изтрити за постоянно</b> от вашето устройство. Моля, проверете списъка.

en: Location
bg: Локация

en: Delete from device
bg: Изтриване от устройство

en: %(curr)s (was %(initial)s)
bg: %(curr)s (беше %(initial)s)

en: Item is blank
bg: Елементът е празен

en: An item cannot be set to nothing. Delete it instead.
bg: Елемент не може да бъде зададен на нищо. Вместо това го изтрийте.

en: No item selected
bg: Няма избран елемент

en: You must select one item from the list of available items.
bg: Трябва да изберете един елемент от списъка с налични елементи.

en: No items selected
bg: Няма избрани елементи

en: You must select at least one item from the list.
bg: Трябва да изберете поне един елемент от списъка.

en: Are you sure you want to delete the following items?
bg: Наистина ли искате да изтриете следните елементи?

en: Category editor
bg: Редактор на категории

en: Items in use
bg: Елементи в употреба

en: Delete item from database. This will unapply the item from all books and then remove it from the database.
bg: Изтриване на елемент от базата данни. Това ще отмени приложението на елемента от всички книги и след това го премахнете от базата данни.

en: Rename the item in every book where it is used.
bg: Преименувайте елемента във всяка книга, където се използва.

en: <p>This book is locked by <b>DRM</b>. To learn more about DRM and why you cannot read or convert this book in calibre, <a href="{0}">click here</a>. </p>
bg: <p>Тази книга е заключена от <b>DRM</b>. За да научите повече за DRM и защо вие не може да четете или конвертирате тази книга в calibre, <a href="{0}">кликнете тук</a>. </p>

en: This book has DRM
bg: Тази книга има DRM

en: Duplicate found | duplicates found
bg[0]: Открит е дубликат
bg[1]: намерени дубликати

en: Books with the same titles as the following already exist in calibre. Select which books you want added anyway.
bg: Книги със същите заглавия като следните вече съществуват в calibre. Изберете кои книги искате да бъдат добавени така или иначе.

en: %(title)s by %(author)s [%(formats)s]
bg: %(title)s от %(author)s [%(formats)s]

en: Already in calibre:
bg: Вече в calibre:

en: No matches found
bg: Не са намерени съвпадения

en: Author sort
bg: Сорт автор

en: Count
bg: Брой

en: Link
bg: Връзка

en: Copy to author sort
bg: Копирай в сортиране на автор

en: Show books by author in book list
bg: Покажи книги по автор в списък с книги

en: Copy to author
bg: Копирай в автор

en: Invalid author name
bg: Невалидно име на автор

en: You cannot change an author to multiple authors.
bg: Не може да променяте автор на няколко автори.

en: Manage authors
bg: Управление на автори

en: &Search for:
bg: &Търсене за:

en: Filter &by:
bg: Филтрирай &по:

en: Fi&lter
bg: Фи&лтър

en: S&earch
bg: Търс&ене

en: Only show authors in the current &Virtual library
bg: Показвай само авторите в текущата &Виртуална библиотека

en: Reset all the author sort values to a value automatically
    generated from the author. Exactly how this value is automatically
    generated can be controlled via Preferences->Advanced->Tweaks
bg: Нулиране на в/и стойности за сортирането на автор в стойност,
    автогенерирана от автора. Точно как тази стойност се автогенерира,
    се контролира чрез Предпочитания->Разширени->Подобрения

en: &Recalculate all author sort values
bg: &Преизчисли всички стойности за сортиране на автор

en: Copy author sort to author for every author. You typically use this button
    after changing Preferences->Advanced->Tweaks->Author sort name algorithm
bg: Копирайте сортиране на автор по автор за всеки автор. Обикновено този бутон се използва
    след промяна на Предпочитания->Допълнително->Подобрения->Алгоритъм за сортиране на автор по име

en: &Copy all author sort values to author
bg: &Копирай всички стойности за сортиране на автор по автор

en: HTML files
bg: HTML файлове

en: Edit permissible values for {0}
bg: Редактиране на допустими стойности за {0}

en: Add a new permissible value
bg: Добави нова допустима стойност

en: Color
bg: Цвят

en: Was
bg: Беше

en: Select a cell
bg: Избери клетка

en: Select a cell before clicking the button
bg: Изберете клетка, преди да кликнете върху бутона

en: Empty value
bg: Празна стойност

en: Empty values are not allowed
bg: Празни стойности не са разрешени

en: Duplicate value
bg: Дубликат на стойност

en: The value "{0}" is in the list more than once, perhaps with different case
bg: Стойността "{0}" е в списъка повече от веднъж, може би с различни букви

en: Invalid colors specification
bg: Невалидна спецификация на цветове

en: Either all values or no values must have colors
bg: Цветове трябва да имат, или всички стойности, или никакви стойности

en: Previous location:
bg: Предишна локация:

en: Location to import this library to
bg: Локация за импорт на тази библиотека в

en: Select &folder
bg: Избери &папка

en: Choose a folder for this library
bg: Избери папка за тази библиотека

en: Working, please wait...
bg: Работи, моля изчакайте...

en: Total:
bg: Общо:

en: Current:
bg: Текущо:

en: You can export all calibre data, including your books, settings and plugins into a single folder. Then, you can use this tool to re-import all that data into a different calibre install, for example, on another computer.
bg: Може да експортирате всички calibre данни, включително вашите книги, настройки и плъгини в една папка. След това може да използвате този инструмент, за да реимпортирате всички тези данни в различна calibre инсталация, например, на друг компютър.

en: This is a simple way to move your calibre installation with all its data to a new computer, or to replicate your current setup on a second computer.
bg: Това е прост начин да преместите ваша calibre инсталация с всичките сѝ данни в нов компютър, или за да възпроизведете текущата сѝ настройка на втори компютър.

en: &Export all your calibre data
bg: &Експорт на всички ваши calibre данни

en: &Import previously exported data
bg: &Импорт на вече експортирани данни

en: {0} [Size: {1}]
    in {2}
bg: {0} [Размер: {1}]
    в {2}

en: Calculating...
bg: Изчисляване...

en: Select which libraries you want to export below
bg: Изберете по-долу кои библиотеки искате да експортирате

en: Specify the folder containing the previously exported calibre data that you wish to import.
bg: Посочете папката, съдържаща експортираните по-рано calibre данни, които вие желаете да импортирате.

en: Choose &folder
bg: Избери &папка

en: Specify locations for the libraries you want to import. A location must be an empty folder on your computer. If you leave any blank, those libraries will not be imported.
bg: Посочете локации за библиотеките, които искате да импортирате. Локация трябва да е празна папка на компютъра. Ако оставите някоя празна, тези библиотеки няма да бъдат внесени.

en: Select folder with exported data
bg: Избор на папка с експортирани данни

en: Importing calibre data means all libraries, settings, plugins, etc will be imported. This is a security risk, only proceed if the data you are importing was previously generated by you, using the calibre export functionality.
bg: Импортирането на данни от calibre означава, че всички библиотеки, настройки, плъгини и т.н. ще бъдат внесени. Това е риск за сигурността, процедирайте само ако данните, които импортирате, са генерирани преди това от Вас, като използвате функционалността за експортиране на calibre.

en: Not valid
bg: Не важи

en: The folder {0} is not valid: {1}
bg: Папката {0} не е валидна: {1}

en: Content server running
bg: Изпълняване на сървър за съдържание

en: Cannot import while the Content server is running, shut it down first by clicking the "Connect/share" button on the calibre toolbar
bg: Не може да се импортира, докато сървърът за съдържание работи, изключете гó първо чрез кликване върху от "Свързване/споделяне" в лентата с инструменти на calibre

en: No folder selected
bg: Няма избрана папка

en: You must select a folder containing the previously exported data that you wish to import
bg: Трябва да изберете папка, съдържаща експортираните по-рано данни, които вие желаете да внесете

en: %s is not a folder
bg: %s не е папка

en: Not a folder
bg: Не е папка

en: %s is not an empty folder
bg: %s не е празна папка

en: Folder not empty
bg: Папката не е празна

en: No libraries selected
bg: Няма избрани библиотеки

en: You must specify the location for at least one library
bg: Трябва да зададете локацията за поне една библиотека

en: Some libraries ignored
bg: Някои библиотеки са игнорирани

en: You have chosen not to import some libraries. Proceed anyway?
bg: Избрали сте да не импортирате някои библиотеки. Все пак да продължите?

en: Choose a folder to export to
bg: Избери папка, за експорта

en: Export folder not empty
bg: Папката за експорт не е празна

en: The folder you choose to export the data to must be empty.
bg: Папката, за експорта на данни, трябва да е празна.

en: Exporting all calibre data...
bg: Експортиране на всички calibre данни...

en: Failed to export data.
bg: Неуспешно експортиране на данни.

en: Importing all calibre data...
bg: Импортиране на всички calibre данни...

en: Failed to import data.
bg: Неуспешно импортиране на данни.

en: Active jobs
bg: Активна задача

en: Find next match
bg: Намери следващо съвпадение

en: &Search
bg: &Търсене

en: &Stop selected jobs
bg: &Спри избраните задания

en: &Hide selected jobs
bg: &Скрий избраните задания

en: Show job &details
bg: Покажи &детайли на задача

en: Show &all jobs
bg: Покажи &всички задания

en: Stop &all non device jobs
bg: Спри &всички задания без устройство

en: &Hide all jobs
bg: &Скрий всички задания

en: &Metadata
bg: &Метаданни

en: Authors
bg: Автори

en: You must enter a search expression into the search field
bg: Трябва да въведете израз за търсене в полето за търсене

en: You must select a matching book
bg: Трябва да изберете съответстваща книга

en: Do a search to find the book you want to match
bg: Направете търсене, за да намерите книгата, която искате да съответства

en: <p>Remember to update metadata on the device when you are done (Right click the device icon and select <i>Update cached metadata</i>)</p>
bg: <p>Не забравяйте да актуализирате метаданните на устройството, когато сте готови (Десен клик върху иконата на устройството и изберете <i>Обнови кеширани метаданни</i>)</p>

en: Show &details
bg: Покажи &детайли

en: Hide &details
bg: Скрий &детайли

en: Show detailed information about this error
bg: Показване на подробна информация за тази грешка

en: Copied
bg: Копирано

en: &View log
bg: Преглед на дне&вник

en: Abort
bg: Прекъсни

en: &Retry
bg: &Повторен опит

en: Hide the remaining error message | Hide the {} remaining error messages
bg[0]: Скрий оставащото съобщение за грешка
bg[1]: Скрий оставащите {} съобщения за грешки

en: Working
bg: Работи

en: Processing %d books, please wait...
bg: Обработка на %d книги, моля изчакайте...

en: Current step progress: %p %
bg: Текущ напредък на стъпка: %p %

en: Step %v/%m
bg: Стъпка %v/%m

en: Lower Case
bg: Малки букви

en: Upper Case
bg: Главни букви

en: Title Case
bg: Заглавни букви

en: Character match
bg: Съвпадение на знаци

en: Regular expression
bg: Регулярен израз

en: Replace field
bg: Заместване на поле

en: Prepend to field
bg: Предвмъкване към поле

en: Append to field
bg: Прибавяне към поле

en: Editing metadata for one book | Editing metadata for {} books
bg[0]: Редактиране на метаданни за една книга
bg[1]: Редактиране на метаданни за {} книги

en: Immediately make all changes without closing the dialog. This operation cannot be canceled or undone
bg: Незабавно направете всички промени, без да затваряте диалога. Тази операция не може да бъде отменена или незавършена

en: Book %d:
bg: Книга %d:

en: Enter an identifier type
bg: Въведи тип идентификатор

en: <b>You can destroy your library using this feature.</b> Changes are permanent. There is no undo function. You are strongly encouraged to back up your library before proceeding.<p>Search and replace in text fields using character matching or regular expressions.
bg: <b>Може да унищожите вашата библиотека с помощта на тази функция.</b> Промените са завинаги. Няма функция за отмяна. Силно се препоръчва да архивирате вашата библиотека, преди да продължите.<p>Търсене и заместване в текстови полета, използвайки съвпадение на знаци или регулярни изрази.

en: In character mode, the field is searched for the entered search text. The text is replaced by the specified replacement text everywhere it is found in the specified field. After replacement is finished, the text can be changed to upper-case, lower-case, or title-case. If the Case-sensitive check box is checked, the search text must match exactly. If it is unchecked, the search text will match both upper- and lower-case letters
bg: В режим знак, полето е търсено за въведения текст за търсене. Текстът се заменя с посочения текст за замяна навсякъде, където е намерен в посоченото поле. След като подмяната приключи, текстът може да бъде променен до Главни букви, малки букви или заглавие-букви. Ако квадратчето за отметка - чувствителност към букви - е отметнато, текстът за търсене трябва да съвпада точно. Ако е неотметнато, текстът за търсене ще съответства както на главни, така и на малки букви

en: S/R TEMPLATE ERROR
bg: ГРЕШКА НА S/R ШАБЛОН

en: You must specify a destination when source is a composite field or a template
bg: Трябва да посочите дестинация, когато източникът е композитно поле или шаблон

en: The replacement value for a rating column must be empty or an integer between 0 and 10
bg: Стойността на замяна за рейтингова колона трябва да е празна или цяло число между 0 и 10

en: You must specify a destination identifier type
bg: Трябва да посочите тип идентификатор на дестинация

en: You must specify a search expression in the "Search for" field
bg: Трябва да посочите израз за търсене в полето "Търсене на"

en: Invalid identifier string
bg: Невалиден низ на идентификатор

en: The identifier string for book "{0}" (id {1}) is invalid. It must be a comma-separated list of pairs of strings separated by a colon.
    
    Do you want to continue processing books?
bg: Низът на идентификатора за книга "{0}" (id {1}) е невалиден. Той трябва да е списък, разделен със запетаи, на двойки низове, разделени с двоеточие.
    
    Искате ли да продължите обработката на книги?

en: Result identifier string:
bg: Резултат на идентификатор низ:

en: Search/replace invalid
bg: Търсене/замяна невалидно

en: Search/replace is invalid: %s
bg: Търсене/замяна е невалидно: %s

en: Covers compressed
bg: Компресирани корици

en: Covers were compressed by {percent:.1%} from a total size of {old} to {new}.
bg: Кориците бяха компресирани с {percent:.1%} от общ размер на {old} до {new}.

en: Delete saved search/replace
bg: Изтрий запазени търсения/замени

en: The selected saved search/replace will be deleted. Are you sure?
bg: Избраното записано търсене/замяна ще бъде изтрито. Сигурни ли сте?

en: Save search/replace
bg: Запиши търсене/замяна

en: Search/replace name:
bg: Търсене/замяна име:

en: That saved search/replace already exists and will be overwritten. Are you sure?
bg: Това запазено търсене/замяна вече съществува и ще бъде презаписано. Сигурни ли сте?

en: Edit meta information
bg: Редактиране на мета информация

en: &Author(s):
bg: &Автор(и):

en: This will cause the author sort field to be automatically updated
     based on the authors field for each selected book. Note that if
     you use the control above to set authors in bulk, the author sort
     field is updated anyway, regardless of the value of this checkbox.
bg: Това ще доведе до автоактуализиране на полето за сортиране на автор
     въз основа на полето на авторите за всяка избрана книга. Имайте предвид, че
     използвате контролата по-горе, за да зададете автори в насипно състояние, полето, за сортиране
     на автор и без това се актуализира, независимо от стойността на това квадратче за отметка.

en: A&utomatically set author sort
bg: А&втозадай сортиране на автор

en: S&wap title and author
bg: Р&азмяна на заглавие и автор

en: Author s&ort:
bg: Автор с&ортиране:

en: Specify how the author(s) of this book should be sorted. For example Charles Dickens should be sorted as Dickens, Charles.
bg: Посочете как трябва да се сортира авторът(-ите) на тази книга. Например Чарлз Дикенс трябва да бъде сортиран като Дикенс, Чарлз.

en: &Rating:
bg: &Рейтинг:

en: &Apply rating
bg: &Приложи оценка

en: &Publisher:
bg: &Издател:

en: If checked, the publisher will be cleared
bg: Ако е отметнат, издателят ще бъде изчистен

en: &Clear pub
bg: &Изчистване на pub

en: Add ta&gs:
bg: Добавяне на &етикети:

en: Open Tag editor
bg: Отвори редактора на етикети

en: &Remove tags:
bg: &Премахни етикети:

en: Comma separated list of tags to remove from the books.
bg: Разделен със запетаи списък с етикети за премахване от книгите.

en: Check this box to remove all tags from the books.
bg: Отметнете това квадратче, за да премахнете всички етикети от книгите.

en: &Clear all
bg: &Изчисти всички

en: Ser&ies:
bg: Поред&ица:

en: If checked, the series will be cleared
bg: Ако е отметнато, поредицата ще бъде изчистена

en: &Clear series
bg: &Изчисти поредица

en: If not checked, the series number for the books will be set to 1.
    If checked, selected books will be automatically numbered, in the order
    you selected them. So if you selected Book A and then Book B,
    Book A will have series number 1 and Book B series number 2.
bg: Ако не е отметнато, номерът на серията за книгите ще бъде зададен на 1.
    Ако е отметнато, избраните книги ще бъдат автономерирани, в реда
    по който са избрани. Така че, ако сте избрали книга А и след това Книга Б,
    Книга А ще има поредица номер 1 и книга Б поредица номер 2.

en: &Automatically number books in this series
bg: &Автономериране на книги в тази поредица

en: Series will normally be renumbered from the highest number in the database
    for that series. Checking this box will tell calibre to start numbering
    from the value in the box
bg: Поредици обикновено ще бъдат преномерирани от най-високия номер в базата данни
    за която поредица. Отметката на това поле, ще каже на calibre да започне номериране
    от стойността в кутията

en: &Force numbers to start with:
bg: &Принуди номерата да започнат с:

en: &Date:
bg: &Дата:

en: A&pply date
bg: Прил&ожи дата

en: P&ublished:
bg: П&убликувана:

en: Clear published date
bg: Изчисти публикувана дата

en: &Languages:
bg: &Езици:

en: Check this box to remove all languages from the books.
bg: Отметметнете това квадратче, за да премахнете всички езици от книгите.

en: Clear &all
bg: Изчисти &всички

en: When doing a same format to same format conversion,
     e.g., EPUB to EPUB, calibre saves the original EPUB
     as ORIGINAL_EPUB. This option tells calibre to restore
     the EPUB from ORIGINAL_EPUB. Useful if you did a bulk
     conversion of a large number of books and something went wrong.
bg: Когато правите един и същ формат към същия формат конвертиране,
     например, EPUB към EPUB, calibre записва оригиналния EPUB
     както ORIGINAL_EPUB. Тази опция казва на calibre да възстанови
     EPUB от ORIGINAL_EPUB. Полезно, ако сте направили конвертиране
     в насипно състояние на голям брой книги и нещо се обърка.

en: Restore pre conversion &originals, if available
bg: Възстанови &оригинали на предварителни конвертации, ако са налични

en: Remove stored conversion settings for the selected books.
    
    Future conversion of these books will use the default settings.
bg: Премахнете съхранените настройки на конвертации за избраните книги.
    
    Бъдещото конвертиране на тези книги ще използва настройките по подразбиране.

en: Remove &stored conversion settings for the selected books
bg: Премахване на &съхранените настройки на конвертации за избраните книги

en: Force the title to be in title case. If both this and swap authors are checked,
    title and author are swapped before the title case is set
bg: Принуди заглавието да бъде в заглавни букви. Ако и това, и размяна на автори са отметнати,
    заглавието и авторът са разменени, преди да са зададени заглавни букви

en: Change title &case to:
bg: Промени заглавни бу&кви на:

en: Update title sort based on the current title. This will be applied only after other changes to title.
bg: Актуализиране сортиране на заглавие въз основа на текущото заглавие. Това ще се прилага само след други промени в заглавие.

en: Update &title sort
bg: Обнови сортиране на &заглавие

en: Set the metadata in calibre from the metadata in the e-book files associated with each book. Note that this does not change the cover, for that, use the separate option below.
bg: Задайте метаданните в calibre от метаданните във файловете на е-книги, свързани с всяка книга. Имайте предвид, че това не променя корицата, за това използвайте бутона, за отделна опция по-долу.

en: Set &metadata (except cover) from the e-book files
bg: Задаване на &метаданни (с изключение на корица) от файловете на е-книги

en: Change &cover
bg: Промяна на &корица

en: &Generate default cover
bg: &Генериране на корица по подразб.

en: &Remove cover
bg: &Премахни корица

en: Try to automatically detect and remove borders and extra space
     from the edges of cover images. This can sometimes remove too
     much, so use with care.
bg: Опитайте се автоматично да откривате и премахвате граници и допълнително пространство
     от ръбовете на изображенията на корица. Това понякога може да премахне твърде
     много, така че използвайте с внимание.

en: &Trim cover (DANGEROUS)
bg: &Подрежи корица (ОПАСНО)

en: Set from &e-book files
bg: Задаване от файлове с &е-книги

en: Set the covers of all selected books to be the same
    as that of the first selected book.
bg: Задайте кориците на всички избрани книги да бъдат същите
    като тази на първата избрана книга.

en: &Clone covers
bg: &Клонирай корици

en: <p>Compress cover images, if the quality is set to 100 compression is lossless, otherwise it is lossy
bg: <p>Компресирайте изображения на корици, ако качеството е настроено на 100 компресията е без загуба, в противен случай е със загуба

en: Co&mpress cover images:
bg: Ко&мпресирай изображения на корица:

en: <p>Cover image compression quality. If the quality is set to 100 compression is lossless, otherwise it is lossy
bg: <p>Качество на компресиране изображения за корици. Ако качеството е зададено на 100 компресията е без загуба, в противен случай е със загуба

en: Control how the default generated covers are created
bg: Контрол на начина за създаване на генерираните корици по подразб.

en: Configure co&ver generation
bg: Конфигуриране генерирането на кор&ица

en: Set the co&mments for all selected books
bg: Задай ко&ментарите за всички избрани книги

en: &Basic metadata
bg:   &Основни метаданни

en: &Custom metadata
bg: &Потребителски метаданни

en: &Load search/replace:
bg: &Зареждане на търсене/замяна:

en: Select saved search/replace to load.
bg: Изберете записано търсене/замяна, за да се зареди.

en: Save current search/replace
bg: Записване на текущо търсене/замяна

en: Sa&ve
bg: З&апиши

en: Search &mode:
bg: Режи&м на търсене:

en: <p>Choose whether to use basic text matching or advanced
                    regular expression matching. Changing the mode clears all the fields
                    in this dialog.</p>
bg: <p>Избери или основно съвпадение на текст или разширено
                    съвпадение на регулярен израз. Смяната на режима изчиства всички полета
                    в този диалог.</p>

en: Search &field:
bg: &Поле за търсене:

en: The name of the field that you want to search
bg: Името на полето, което искате да търсите

en: &Identifier type:
bg: Тип &идентификатор:

en: Choose which identifier type to operate upon
bg: Избери типа идентификатор за работа

en: &Template:
bg: &Шаблон:

en: Enter a template to be used as the source for the search/replace
bg: Въведете шаблон, който да се използва като източник за търсенето/замяната

en: Enter what you are looking for, either plain text or a regular expression, depending on the mode
bg: Въведете това, което търсите, или обикновен текст, или регулярен израз, в зависимост от режима

en: Check this box if the search string must match exactly upper and lower case. Uncheck it if case is to be ignored
bg: Отметнете това квадратче, ако низът за търсене трябва да съвпада точно на главни и малки букви. Премахнете отметката от него, ако трябва да се пренебрегнат буквите

en: Cas&e sensitive
bg: Чувствит&елност към букви

en: &Replace with:
bg: &Замяна с:

en: The replacement text. The matched search text will be replaced with this string
bg: Текстът за замяна. Съвпаданият текст за търсене ще бъде заменен с този низ

en: &Apply function after replace:
bg: &Приложи функция след замяна:

en: Specify how the text is to be processed after matching and replacement. In character mode, the entire
    field is processed. In regular expression mode, only the matched text is processed
bg: Посочете как да се обработва текстът след съвпадение и замяна. В режим знак, цялото
    поле се обработва. В режим на регулярен израз се обработва само съвпадащият текст

en: &Destination field:
bg: &Поле дестинация:

en: The field that the text will be put into after all replacements.
    If blank, the source field is used if the field is modifiable
bg: Полето, в което текстът ще бъде въведен след всички замествания.
    Ако е празно, полето източник се използва, ако полето е модифицируемо

en: M&ode:
bg: Р&ежим:

en: Specify how the text should be copied into the destination.
bg: Посочете как трябва да се копира текстът в дестинацията.

en: Specifies whether result items should be split into multiple values or
    left as single values. This option has the most effect when the source field is
    not multiple and the destination field is multiple
bg: Указва дали елементите на резултата трябва да се разделят на няколко стойности или
    оставени като единични стойности. Тази опция има най-много ефект, когато полето източник
    не е множественно и полето дестинация е множествено

en: Split &result
bg: Разделен &резултат

en: Identifier type:
bg: Тип идентификатор:

en: <p>Choose which identifier type to operate upon. When the
                  source field is something other than 'identifiers' you can enter
                  a * if you want to replace the entire set of identifiers with
                  the result of the search/replace.</p>
bg: <p>Изберете кой тип идентификатор да работи. Когато
                  полето източник е нещо различно от 'идентификатори', които може да въведете
                  * ако искате да замените целия набор от идентификатори с
                  резултатът от търсенето/замяната.</p>

en: For multiple-valued fields, sho&w
bg: За няколко стойностни полета, пок&ажи

en: val&ues starting at
bg: стойн&ости, започващи от

en: with values separated b&y
bg: със стойности, разделени о&т

en: Used when displaying test results to separate values in multiple-valued fields
bg: Използва се при показване на резултатите от тест, за отделни стойности в множество-стойностни полета

en: Test text
bg: Тест текст

en: Test result
bg: Резултат от тест

en: Your &test:
bg: Вашият &тест:

en: &Search and replace
bg:   &Търсене и заместване

en: If enabled, the book list will be re-sorted and any existing
    search or Virtual library will be refreshed after the edit
    is completed. This can be slow on large libraries.
bg: Ако е разрешен, списъкът с книги ще бъде сортиран повторно и всяко съществуващо
    търсене или Виртуална библиотека ще се обнови след като редактирането
    е завършено. Това може да бъде бавно на големи библиотеки.

en: &Refresh book list after edit
bg: &Обнови списъка с книги след редактиране

en: Sort by multiple columns
bg: Сортиране по няколко колони

en: Pick multiple columns to sort by. Drag and drop to re-arrange. Higher columns are more important. Ascending or descending order can be toggled by clicking the column name at the bottom of this dialog, after having selected it.
bg: Изберете няколко колони, по които да сортирате. Плъзнете и пуснете, за да подредите повторно. По-високите колони са по-важни. Възходящ или низходящ ред може да бъде превключван от кликване върху името на колоната в долната част на този диалог, след като сте гѝ избрали.

en: &Clear
bg: &Изчисти

en: Clear all selected columns
bg: Изчистване на всички избрани колони

en: Save this sort order for easy re-use
bg: Запиши този порядък за сортиране за лесно повторно използване

en: Load previously saved settings
bg: Зареди записаните преди това настройки

en: Effective sort
bg: Ефективно сортиране

en: No sort selected
bg: Няма избрано сортиране

en: You must select at least one column on which to sort
bg: Трябва да изберете поне една колона, на която да сортирате

en: No saved sorts available
bg: Няма налични записани сортирания

en: Remove saved sort
bg: Премахни записано сортиране

en: Import OPML file
bg: Импорт на OPML файл

en: Path to OPML file
bg: Път към OPML файл

en: Browse for OPML file
bg: Обзор за OPML файл

en: &OPML file:
bg: &OPML файл:

en: Maximum number of articles to download per RSS feed
bg: Максимален брой артикули за изтегляне на RSS емисия

en: &Maximum articles per feed:
bg: &Максимум артикули на емисия:

en:  days
bg:  дни

en: Articles in the RSS feeds older than this will be ignored
bg: Артикули в RSS емисиите, по-стари от тази, ще бъдат игнорирани

en: Preserve groups in the OPML file
bg: Запазване на групи във OPML файла

en: If enabled, every group of feeds in the OPML file will be converted into a single recipe. Otherwise every feed becomes its own recipe
bg: Ако е разрешено, всяка група емисии в OPML файла ще бъде конвертирана в единична рецепта. В противен случай всяка емисия става своя собствена рецепта

en: Replace existing recipes
bg: Замени налични рецепти

en: If enabled, any existing recipes with the same titles as entries in the OPML file will be replaced. Otherwise, new entries with modified titles will be created
bg: Ако е разрешено, всякакви съществуващи рецепти със същите заглавия като записите в OPML файла ще бъдат заменени. В противен случай нови записи с променени заглавия ще бъдат създадени

en: OPML files
bg: OPML файлове

en: Select OPML file
bg: Избери OPML файл

en: Path not specified
bg: Път, който не е посочен

en: You must specify the path to the OPML file to import
bg: Трябва да зададете пътя до OPML файла за импорт

en: No feeds found
bg: Не са намерени емисии

en: No importable RSS feeds found in the OPML file
bg: Няма импортирани RSS канали, намерени в OPML файла

en: System default
bg: Система по подразб.

en: Light
bg: Светъл

en: Dark
bg: Тъмен

en: Choose file to import from
bg: Избери файл, за импорта

en: Choose file to export to
bg: Избери файл за експорта в

en: Password needed
bg: Необходима е парола

en: TextLabel
bg: ТекстЕтикет

en: &Username:
bg: &Потребителско име:

en: &Password:
bg: П&арола:

en: &Show password
bg: &Покажи паролата

en: Restart required
bg: Необходим е рестарт

en: You must restart calibre before using this plugin!
bg: Трябва да рестартирате calibre, преди да използвате този плъгин!

en: All
bg: Всички

en: Installed
bg: Инсталиран

en: Not installed
bg: Не е инсталиран

en: Update available
bg: Налична е актуализация

en: Plugin name
bg: Име на плъгин

en: Status
bg: Състояние

en: Available
bg: Има

en: Released
bg: Реализиран

en: Platform unavailable
bg: Недостъпна платформа

en: calibre upgrade required
bg: необходим е ъпгрейд на calibre

en: Plugin deprecated
bg: Повреден плъгин

en: New version available
bg: Налична е нова версия

en: Latest version installed
bg: Инсталирана най-новата версия

en: This plugin has been deprecated and should be uninstalled
bg: Този плъгин е повреден и трябва да бъде деинсталиран

en: Right-click to see more options
bg: Десен клик, за още опции

en: This plugin can only be installed on: %s
bg: Този плъгин може да се инсталира само на: %s

en: You must upgrade to at least calibre %s before installing this plugin
bg: Трябва да надстроите, поне до calibre %s, преди да инсталирате този плъгин

en: You can install this plugin
bg: Може да инсталирате този плъгин

en: A new version of this plugin is available
bg: Налична е нова версия на този плъгин

en: This plugin is installed and up-to-date
bg: Този плъгин е инсталиран и актуален

en: Plugin <b>{0}</b> successfully installed under <b>{1}</b>. You may have to restart calibre for the plugin to take effect.
bg: Плъгин <b>{0}</b> успешно инсталиран под <b>{1}</b>. Може да се наложи да рестартирате calibre, за да влезе в сила плъгинът.

en: Plugin homepage
bg: Начална страница на плъгина

en: Update Check Failed
bg: Неуспешна проверка за актуализация

en: Unable to reach the plugin index page.
bg: Не може да се достигне страницата с индекса на плъгина.

en: User plugins
bg: Потребителски плъгини

en: Filter by &name
bg: Филтър по &име

en: Description
bg: Описание

en: &Install
bg: &Инсталирай

en: Install the selected plugin
bg: Инсталирай избрания плъгин

en: &Customize plugin
bg: &Персонализирай плъгин

en: Customize the options for this plugin
bg: Персонализиране на опциите за този плъгин

en: Plugin &forum thread
bg: Нишка за плъгин &форум

en: Enable/&disable plugin
bg: Разреши/&забрани плъгин

en: Enable or disable this plugin
bg: Разрешаване или забраняване на този плъгин

en: &Remove plugin
bg: &Премахни плъгин

en: Uninstall the selected plugin
bg: Деинсталирай избрания плъгин

en: Donate to developer
bg: Дари на разработчик

en: Donate to the developer of this plugin
bg: Дари на разработчика на този плъгин

en: &Customize plugin
bg: &Настройка на плъгин

en: Are you sure you want to uninstall the <b>%s</b> plugin?
bg: Сигурни ли сте, че искате да деинсталирате <b>%s</b> плъгин?

en: Install %s
bg: Инсталирай %s

en: Installing plugins is a <b>security risk</b>. Plugins can contain a virus/malware. Only install it if you got it from a trusted source. Are you sure you want to proceed?
bg: Инсталиране на плъгини е <b>риск за защитата</b>. Плъгините могат да съдържат вирус/злонамерен софтуер. Инсталирайте само, ако е от доверен източник. Сигурни ли сте, че искате да продължите?

en: Downloading plugin ZIP attachment: %s
bg: Изтегляне на плъгин, ZIP прикачен файл: %s

en: Installing plugin: %s
bg: Инсталиране на плъгин: %s

en: Plugin installed: %s
bg: Инсталиран плъгин: %s

en: Install plugin failed
bg: Неуспешно инсталиране на плъгин

en: A problem occurred while installing this plugin. This plugin will now be uninstalled. Please post the error message in details below into the forum thread for this plugin and restart calibre.
bg: Възникна проблем при инсталирането на този плъгин. Този плъгин сега ще бъде деинсталиран. Моля, публикувайте съобщението за грешка в подробности по-долу във форумната нишка за този плъгин и рестартирайте calibre.

en: Plugin not customizable
bg: Плъгинът не може да се персонализира

en: Plugin: %s does not need customization
bg: Плъгин: %s не се нуждае от персонализиране

en: Must restart
bg: Трябва да се рестартира

en: You must restart calibre before you can configure the <b>%s</b> plugin
bg: Трябва да рестартирате calibre, преди да може да конфигурирате <b>%s</b> плъгин

en: Plugin cannot be disabled
bg: Плъгин не може да бъде забранен

en: The plugin: %s cannot be disabled
bg: Плъгинът: %s не може да бъде забранен

en: Aborting...
bg: Прекъсване...

en: The Quickview shortcut ({0}) shows/hides the Quickview panel
bg: Прекият път на Бърз преглед ({0}) показва/скрива панела Бърз преглед

en: Undock
bg: Разкачи

en: Show the Quickview panel in its own floating window
bg: Покажи панела Бърз преглед в собствен плаващ прозорец

en: Lock Quickview contents
bg: Заключи съдържанието на Бърз преглед

en: Refresh
bg: Обнови

en: Embed the Quickview panel into the main calibre window
bg: Вграждане на панела Бърз преглед в главния calibre прозорец

en: Alternate shortcut:
bg: Алтернативен бърз клавиш:

en: Find item in the Tag browser
bg: Намери елемент в Браузър етикети

en: Find item in the library
bg: Намери елемент в библиотеката

en: Select this book in the library
bg: Избери тази книга в библиотеката

en: Quickview this cell
bg: Бърз преглед на тази клетка

en: Open book in the E-book viewer
bg: Отвори книга в E-book viewer

en: &Item: {0} ({1})
bg: &Елемент: {0} ({1})

en: Click to show only books with this item. Double click to search for this item in the Tag browser
bg: Кликнете, за да покажете само книги с този елемент. Двоен клик, за да потърсите този елемент в Етикети браузъра

en: **No items found**
bg: **Няма намерени елементи**

en: Click in a column  in the library view to see the information for that book
bg: Кликнете в колона в изгледа на библиотеката, за да видите информацията за тази книга

en: &Books with selected item "{0}": {1}
bg: &Книги с избран елемент "{0}": {1}

en: Double click on a book to change the selection in the library view or change the column shown in the left-hand panel. Shift- or Ctrl- double click to edit the metadata of a book, which also changes the selected book.
bg: Кликнете два пъти върху книга, за да промените селекцията в изгледа на библиотека или да промените колоната, показана в левия панел. Shift- или Ctrl- кликнете два пъти, за да редактирате метаданните на книга, която също променя избраната книга.

en: Something went wrong while filling in the table
bg: Нещо се обърка, докато попълвахте таблицата

en: Quickview: Book not in library view
bg: Бърз преглед: Няма книга в изгледа на библиотека

en: The book you selected is not currently displayed in the library view, perhaps because of a search or a Virtual library, so Quickview cannot select it.
bg: Избраната от вас книга в момента не се показва в изгледа на библиотека, може би поради търсене или виртуална библиотека, така че Бърз преглед не може да се избере.

en: &Apply Virtual libraries
bg: &Приложи виртуални библиотеки

en: <p>Select to make Quickview show only books in the current
            Virtual library</p>
bg: <p>Изберете, за да накарате Бърз преглед да показва само книги в текущата
            Виртуална библиотека</p>

en: &Lock Quickview contents
bg: &Заключи съдържанието на Бърз преглед

en: <p>Select to prevent Quickview from changing content when the
            selection on the library view is changed</p>
bg: <p>Изберете, за да предотвратите Quickview да промени съдържанието, когато
            селекцията в изгледа на библиотека бъде променена</p>

en: &Refresh
bg: &Обнови

en: When Quickview is locked, refresh the window using the last selected book and that book's value in the last selected column.
bg: Когато Бърз преглед е заключен, обновете прозореца използвайки последната избрана книга и стойността на тази книга в последната избрана колона.

en: &Dock
bg: &Док

en: &Close
bg: &Затвори

en: Restoring database
bg: Възстановяване на база данни

en: The restore has not completed, are you sure you want to cancel?
bg: Възстановяването не е приключило, сигурни ли сте, че искате да отмените?

en: The old database was saved as: %s
bg: Старата база данни е записана като: %s

en: Restoring the database succeeded with some warnings click "Show details" to see the details. %s
bg: Възстановяването на базата данни успя с някои предупреждения кликнете "Покажи детайли" за да видите подробностите. %s

en: Restoring database was successful. %s
bg: Възстановяването на база данни беше успешно. %s

en: Your list of books, with all their metadata is stored in a single file, called a database. In addition, metadata for each individual book is stored in that books' folder, as a backup.<p>This operation will rebuild the database from the individual book metadata. This is useful if the database has been corrupted and you get a blank list of books.<p>Do you want to restore the database?
bg: Вашият списък с книги, с всичките им метаданни се съхранява в един файл, наречен база данни. Освен това метаданните за всяка отделна книга се съхраняват в папката на тези книги, като резервно копие.<p>Тази операция ще възстанови базата данни от отделните метаданни на книгите. Това е полезно, ако базата данни е била повредена и получавате празен списък с книги.<p>Искате ли да възстанови базата данни?

en: Restoring database failed, click "Show details" to see details
bg: Възстановяването на база данни е неуспешно, кликнете "Покажи детайли", за да видите подробности

en: Failed to repair library
bg: Неуспешно поправяне на библиотека

en: Add a new Saved search
bg: Добави ново Запазено търсене

en: You can create a <i>Saved search</i>, for frequently used searches here. The search will be visible under <i>Saved searches</i> in the Tag browser, using the name that you specify here.
bg: Може да създадете <i>Записано търсене</i>, за често използвани търсения тук. Търсенето ще се вижда под <i>Записани търсения</i> в Етикети браузъра, използвайки името, което посочвате тук.

en: The Saved search name
bg: Записаното име за търсене

en: &Search:
bg: &Търсене:

en: The search expression
bg: Изразът за търсене

en: No search name
bg: Няма име за търсене

en: You must specify a name for the Saved search
bg: Трябва да посочите име за записаното търсене

en: No search expression
bg: Няма израз за търсене

en: You must specify a search expression for the Saved search
bg: Трябва да посочите израз за търсене за записаното търсене

en: Invalid saved search
bg: Невалидно записано търсене

en: Manage Saved searches
bg: Управление на записани търсения

en: &Add search
bg: &Добави търсене

en: &Remove search
bg: &Премахни търсене

en: &Edit search
bg: &Редакция търсене

en: The current saved search will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
bg: Актуално запазеното търсене ще бъде <b>трайно изтрито</b>. Сигурни ли сте?

en: Edit the name and/or expression below.
bg: Редактирайте името и/или израза по-долу.

en: Edit saved search
bg: Редактирай записано търсене

en: A saved search with the name {} already exists. Choose another name
bg: Вече съществува записано търсене с името {} . Изберете друго име

en: Search expression
bg: Израз за търсене

en:                 Download this periodical every week on the specified days after
                    the specified time. For example, if you choose: Monday after
                    9:00 AM, then the periodical will be download every Monday as
                    soon after 9:00 AM as possible.
bg:                 Изтеглете това периодично, всяка седмица в посочените дни след
                    определеното време. Например, ако изберете: понеделник след
                    9:00 AM, тогава периодичното ще бъде изтеглено всеки понеделник
                    възможно най-скоро след 9:00 AM.

en: &Download after:
bg: &Изтегли след:

en:                 Download this periodical every month, on the specified days.
                    The download will happen as soon after the specified time as
                    possible on the specified days of each month. For example,
                    if you choose the 1st and the 15th after 9:00 AM, the
                    periodical will be downloaded on the 1st and 15th of every
                    month, as soon after 9:00 AM as possible.
bg:                 Изтеглете това периодично всеки месец, в посочените дни.
                    Изтеглянето ще се случи възможно най-скоро след определеното време
                    в посочените дни от всеки месец. Например, ако
                    изберете 1-ви и 15-ти след 9:00 AM,
                    периодичното ще бъде изтеглено на 1-ви и 15-ти от всеки
                    месец, възможно най-скоро след 9:00 AM.

en: &Days of the month:
bg: &Дни на месеца:

en: Comma separated list of days of the month. For example: 1, 15
bg: Разделен със запетаи списък на дните от месеца. Например: 1, 15

en: Download &after:
bg: Изтегли &след:

en:                 Download this periodical every x days. For example, if you
                    choose 30 days, the periodical will be downloaded every 30
                    days. Note that you can set periods of less than a day, like
                    0.1 days to download a periodical more than once a day.
bg:                 Изтеглете това периодично на всеки x дни. Ако например изберете
                    30 дни, периодичното ще се изтегля на всеки 30
                    дни. Имайте предвид, че може да зададете периоди от по-малко от един ден, като
                    0,1 дни, за да изтеглите периодично повече от веднъж дневно.

en: &Download every:
bg: &Изтегли на всеки:

en: every hour
bg: всеки час

en: days
bg: дни

en: Note: You can set intervals of less than a day, by typing the value manually.
bg: Забележка: Може да зададете интервали от по-малко от един ден, като въведете стойността ръчно.

en: Schedule news download [{} sources]
bg: Планиране изтеглянето на новини [{} източници]

en: &Schedule
bg: &Разписание

en: &Schedule for download:
bg: &График за изтегляне:

en: &Days of  week
bg: &Дни от седмица

en: Da&ys of month
bg: Дн&и от месец

en: Every &x days
bg: На всеки &x дни

en: For the scheduling to work, you must leave calibre running.
bg: За да работи планирането, трябва да оставите calibre да работи.

en: &Account
bg: &Акаунт

en: &Advanced
bg:   Д&опълнителни

en: Add &title as tag
bg: Добави &заглавие като етикет

en: &Extra tags:
bg: &Допълнителни етикети:

en:  issues
bg:  теми-въпроси

en: all issues
bg: всички теми-въпроси

en: &Keep at most:
bg: &Съхранявай най-много:

en: Delete downloaded &news older than:
bg: Изтрий изтеглени новини, по-стари от:

en: <p>Delete downloaded news older than the specified number of days. Set to zero to disable.
    <p>You can also control the maximum number of issues of a specific periodical that are kept by clicking the Advanced tab for that periodical above.
bg: <p>Изтриване на изтеглени новини, по-стари от посочения брой дни. Задайте нула, за да забраните.
    <p>Може също така да контролирате максималния брой теми-въпроси на конкретна периодичност, които се съхраняват, като кликнете върху раздела Разширени за тази периодичност по-горе.

en: never delete
bg: никога не изтривай

en: Download &all scheduled
bg: Изтегли &всички планирани

en: Download all scheduled news sources at once
bg: Изтегли всички планирани нови източници наведнъж

en: &Download now
bg: &Изтегли сега

en: Need username and password
bg: Изисква се потребителско име и парола

en: You must provide a username and/or password to use this news source.
bg: Трябва да предоставите потребителско име и/или парола, за да използвате този източник на новини.

en: Account
bg: Акаунт

en: (optional)
bg: (опционално)

en: (required)
bg: (задължително)

en: Created by:
bg: Създадено от:

en: Download %s now
bg: Изтегли %s сега

en: Last downloaded: never
bg: Последно изтеглено: никога

en: never
bg: никога

en: %(days)d days, %(hours)d hours and %(mins)d minutes ago
bg: преди %(days)d дни, %(hours)d часа и %(mins)d минути

en: Last downloaded:
bg: Последно изтеглено:

en: Cannot download news as no internet connection is active
bg: Не може да се изтеглят новини, тъй като няма активна интернет връзка

en: No internet connection
bg: Няма интернет връзка

en: Schedule news download
bg: График за сваляне на новини

en: Add or edit a custom news source
bg: Добави или редактирай избираем източник на новини

en: Download all scheduled news sources
bg: Изтегли в/и планирани източници-новини

en: equal to
bg: равно на

en: before
bg: преди

en: after
bg: след

en: before or equal to
bg: преди или равно на

en: after or equal to
bg: след или равно на

en: is set
bg: е зададено

en: is unset
bg: не е зададено

en: <p>You can also perform other kinds of advanced searches, for example checking for books that have no covers, combining multiple search expression using Boolean operators and so on. See <a href="%s">The search interface</a> for more information.
bg: <p>Може да извършвате и други видове разширени търсения, например проверка за книги, които нямат корици, комбиниране на няколко израза за търсене използване на булеви оператори и т.н. Виж <a href="%s">Търсенето интерфейс</a> за повече инфо.

en: What &kind of match to use:
bg: Ка&къв вид съвпадение да се използва:

en: Contains: the word or phrase matches anywhere in the metadata field
bg: Съдържа: думата или фразата съвпада навсякъде в полето за метаданни

en: Equals: the word or phrase must match the entire metadata field
bg: Равно на: думата или фразата, да съвпадат с цялото поле за метаданни

en: Regular expression: the expression must match anywhere in the metadata field
bg: Регулярен израз: изразът да съвпада навсякъде в полето с метаданни

en: Character variant: 'contains' with accents ignored and punctuation significant
bg: Вариант на знаци: 'contains' с игнорирани ударения и значима пунктуация

en: A&dvanced search
bg:  Р&азширено търсене

en: Find entries that have...
bg: Намиране на записи, които имат...

en: But don't show entries that have...
bg: Но не показвай записи, които имат...

en: A&ll these words:
bg: В&сички тези думи:

en: &This exact phrase:
bg: &Тази точна фраза:

en: O&ne or more of these words:
bg: 1 или повече от тези думи:

en: Any of these &unwanted words:
bg: 1 от тези н&ежелани думи:

en: Titl&e/author/series...
bg:  Заглави&е/автор/серия...

en: The title to search for
bg: Заглавието за търсене на

en: The author to search for
bg: Авторът за търсене на

en: &Author:
bg: &Автор:

en: The series to search for
bg: Серията за търсене на

en: The tags to search for
bg: Етикета за търсене на

en: &Date search
bg:  Търсене на &дата

en: &Search the
bg: Тър&сене

en: date column for books whose &date is
bg: колона дата за книги, чиято &дата е

en: &year
bg: &година

en: mo&nth
bg: ме&сец

en: &day
bg: &ден

en: months
bg: месеци

en: weeks
bg: седмици

en: years
bg: години

en: ago
bg: преди

en: This month
bg: Този месец

en: Yesterday
bg: Вчера

en: &Template search
bg:  Шаблон &търсене

en: The value to search for
bg: Стойността за търсене на

en: Template &value:
bg: &Стойност-шаблон:

en: Set/Not set
bg: Задай/Не задавай

en: How the template result will be compared to the value
bg: Как резултатът от шаблона ще бъде сравнен със стойността

en: C&omparison type:
bg: Тип ср&авнение:

en: The template that generates the value
bg: Шаблонът, който генерира стойността

en: Open template editor
bg: Отвори редактора на шаблони

en: &Copy the current search into the boxes
bg: &Копирайте текущото търсене в полетата

en: Use this button to retrieve and edit the current search
bg: Използвайте този бутон, за да извлечете и редактирате текущото търсене

en: Advanced search
bg: Разширено търсене

en: There is one book with the {} format
bg: Има една книга с формата {}

en: There are {count} books with the {fmt} format
bg: Има {count} книги с формата {fmt}

en: Choose formats
bg: Избор на формати

en: &Edit
bg: &Редактиране

en: Use a password if calibre is running on a network that is not secure. For example, if you run calibre on a laptop, use that laptop in an airport, and want to connect your smart device to calibre, you should use a password.
bg: Използвайте парола, ако calibre се изпълнява в мрежа, която не е защитена. За пример, ако стартирате calibre на лаптоп, използвате този лаптоп в летище, и искате да свържете ваше smart устройство с calibre, трябва да използвате парола.

en: Check this box if you want calibre to automatically start the smart device interface when calibre starts. You should not do this if you are using a network that is not secure and you are not setting a password.
bg: Отметнете това квадратче, ако искате calibre автоматично да стартира интерфейса на smart устройството, когато стартира calibre. Не трябва да правите това, ако използвате мрежа, която не е защитена и не задавате парола.

en: Check this box if you want calibre to use a fixed network port. Normally you will not need to do this. However, if your device consistently fails to connect to calibre, try checking this box and entering a number.
bg: Отметнете това квадратче, ако искате calibre да използва фиксиран мрежов порт. Обикновено, няма да е необходимо да правите това. Въпреки това, ако устройството ви последователно не успее да се свърже с calibre, опитайте да отметнете това поле и въведете число.

en: Try 9090. If calibre says that it fails to connect to the port, try another number. You can use any number between 8,000 and 65,535.
bg: Опитай 9090. Ако calibre каже, че не успява да се свърже с порта, опитайте друг номер. Може да използвате произволен номер между 8000 и 65535.

en: These are the IP addresses for this computer. If you decide to have your device connect to calibre using a fixed IP address, one of these addresses should be the one you use. It is unlikely but possible that the correct IP address is not listed here, in which case you will need to go to your computer's control panel to get a complete list of your computer's network interfaces and IP addresses.
bg: Това са IP адресите за този компютър. Ако решите да свържете свое устройство с calibre чрез фиксиран IP адрес, един от тези адреси трябва да е този, който използвате. Малко вероятно, но е възможно правилния IP адрес да не е посочен тук, в който случай ще трябва да отидете в контролния панел  на вашия компютър, за да получите пълен списък на компютърните мрежови интерфейси и IP адреси.

en: Invalid port number
bg: Невалиден номер на порт

en: You must provide a port number.
bg: Трябва да предоставите номер на порт.

en: The port must be a number between 8000 and 65535.
bg: Портът трябва да е число между 8000 и 65535.

en: Problem starting the wireless device
bg: Проблем при старт на безжичното устройство

en: The wireless device driver had problems starting. It said "%s"
bg: Драйверът на безжичното устройство имаше проблеми при старт. То изписа "%s"

en: Smart device control
bg: Контрол на smart устройство

en: <p>Start wireless device connections.
           <p>You may see some messages from your computer's firewall or anti-virus manager asking you if it is OK for calibre to connect to the network. <b>Please answer yes</b>. If you do not, wireless connections will not work.
bg: <p>Старт на връзки с безжични устройства.
           <p>Може да видите някои съобщения от защитната стена на компютъра или от мениджъра за борба с вирусите, които ви питат дали е ОК calibre да се свърже с мрежата. <b>Моля отговори да</b>. Ако не го направите, безжичните връзки няма да работят.

en: calibre IP addresses:
bg: calibre IP адреси:

en: Possible IP addresses:
bg: Възможни IP адреси:

en: Optional &password:
bg: Незадължителна &парола:

en: Optional password for security
bg: Незадължителна парола за защита

en: Optional &fixed port:
bg: По избор &фиксиран порт:

en: Optional port number
bg: По избор номер на порт

en: &Use a fixed port
bg: &Използване на фиксиран порт

en: &Automatically allow connections at calibre startup
bg: Авторазрешаване на връзки при старт на calibre

en: Lookup name: {}
bg: Име за търсене: {}

en: (Not in library)
bg: (Не е в библиотеката)

en: (Hidden in Tag browser)
bg: (Скрито в Етикети-браузър)

en: (Hidden by Virtual library)
bg: (Скрито от виртуална библиотека)

en: You must select items to apply
bg: Трябва да изберете елементи, за да приложите

en: You must select items to unapply
bg: Трябва да изберете елементи, за да не приложите

en: That name contains leading or trailing periods, multiple periods in a row or spaces before or after periods.
bg: Това име съдържа водещи или крайни периоди, множество последователни периоди или интервали преди или след периоди.

en: Name already used
bg: Вече използвано име

en: The current User category will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
bg: Текущата потребителска категория ще бъде <b>изтрита за постоянно</b>. Сигурен ли си?

en: User categories editor
bg: Редактор на потреб. категории

en: &User category name:
bg: &Име на потреб. категория:

en: Select a category to edit
bg: Избери категория за редактиране

en: Copy the category name to the clipboard
bg: Копирай името на категорията в клипборда

en: &Category filter:
bg: &Филтър за категория:

en: Select the content kind of the new category
bg: Избор вида съдържание на новата категория

en: Item &filter:
bg: &Филтър на елемент:

en: Enter text to filter the available items. Case and accents are ignored.
bg: Въведете текст, за да филтрирате наличните елементи. Букви и акценти се игнорират.

en: Delete the current User category
bg: Изтрий текущата потребителска категория

en: Enter a category name, then use the Add button or the Rename button
bg: Въведете име на категория, след което използвайте бутона Добави или бутона Преименувай

en: Add a new category
bg: Добави нова категория

en: Rename the current category to what is in the box
bg: Преименуване на текущата категория към това, което е в полето

en: <p>Only show items that are visible in current Virtual
                library. Applied items not shown in the Virtual library will be
                marked "Hidden by Virtual library".</p>
bg: <p>Показване само на елементи, които са видими в текущата виртуална
                библиотека. Приложените елементи, непоказани във виртуалната библиотека, ще бъдат
                маркирани "Скрити от виртуална библиотека".</p>

en: &Only show items visible in current Virtual library
bg: &Показване само на елементи, видими в текущата виртуална библиотека

en: <p>Don't show items that are hidden in the Tag browser.
              Applied items not shown in the Tag browser will be marked
              "Hidden in Tag browser".</p>
bg: <p>Не показвайте елементи, които са скрити в браузъра за етикети.
              Приложените елементи, непоказани в браузъра на етикети, ще бъдат маркирани
              "Скрити в Етикети-браузър".</p>

en: &Don't show items hidden in the Tag browser
bg: &Не показвай елементи, скрити в браузъра за етикети

en: &Available items
bg: &Налични елементи

en: Apply items to current category
bg: Приложи елементи към текуща категория

en: Applied &items
bg: Приложени &елементи

en: Unapply (remove) selected items from current category
bg: Неприлагане (премахване) на избрани елементи от текуща категория

en: If the item you want is not in the available list, you can add it here. Accepts an ampersand-separated list of items. The items will be applied to the book.
bg: Ако желаният елемент не е в наличния списък, може да го добавите тук. Приема амперсанд разделен списък с елементи. Елементите ще бъдат приложени към книгата.

en: If the item you want is not in the available list, you can add it here. Accepts a comma-separated list of items. The items will be applied to the book.
bg: Ако желаният елемент не е в наличния списък, може да го добавите тук. Приема разделен със запетаи списък с елементи. Елементите ще бъдат приложени към книгата.

en: No tags selected
bg: Няма избрани етикети

en: You must select at least one tag from the list of Available tags.
bg: Трябва да изберете поне един етикет от списъка с Налични етикети.

en: Deleting tags is done immediately and there is no undo.
bg: Изтриване на етикети се извършва незабавно и няма отмяна.

en: Are your sure?
bg: Сигурни ли сте?

en: The following tags are used by one or more books. Are you certain you want to delete them?
bg: Следните етикети се използват от една или повече книги. Сигурни ли сте, че искате да ги изтриете?

en: Manage items
bg: Управление на елементи

en: Apply item(s) to the current book
bg: Приложи елемент(и) към текущата книга

en: Filter the available items
bg: Филтър на наличните елементи

en: Delete the selected items from database. This will unapply the items from all books and then remove them from the database.
bg: Изтрийте избраните елементи от базата данни. Това ще отмени прилагането на елементите от всички книги и след това ги премахва от базата данни.

en: Ava&ilable items
bg: Нал&ични елементи

en: Apply item to current book
bg: Приложи елемент към текуща книга

en: Unapply (remove) the item from current book
bg: Неприлагане (премахване) на елемента от текуща книга

en: Filter the applied items
bg: Филтър на приложените елементи

en: Search for {}
bg: Търсене на {}

en: Filter by {}
bg: Филтър по {}

en: Search the library for {0}
bg: Търсене в библиотеката за {0}

en: This is not one of this column's permitted values ({0})
bg: Това не е една от разрешените стойности на тази колона ({0})

en: Editing...
bg: Редактиране...

en: Item is not a permitted value
bg: Елемент не е разрешена стойност

en: This column has a fixed set of permitted values. The entered text must be one of ({0}).
bg: Тази колона има фиксиран набор от разрешени стойности. Въведеният текст трябва да бъде един от ({0}).

en: Undelete items?
bg: Възстановяване на изтрити елементи?

en: Items must be undeleted to continue. Do you want to do this?
bg: Елементи трябва да бъдат неизтрити, за продължаване. Искате ли да направим това?

en: &Filter by:
bg: &Филтър по:

en: F&ilter
bg: Ф&илтър

en: Only show items in the current &Virtual library
bg: Показвай само елементи в текущата &Виртуална библиотека

en: &Back
bg: &Назад

en: No documentation provided
bg: Не е предоставена документация

en: {title} (only one template dialog allowed)
bg: {title} (разрешен е само един шаблонен диалог)

en: {title} dialog number {number} (multiple template dialogs allowed)
bg: {title} диалог номер {number} (разрешени са няколко шаблонни диалози)

en: Template language tutorial
bg: Урок за езиков шаблон

en: Template function reference
bg: Препратка към шаблон за функция

en: Template value
bg: Стойност на шаблон

en: Disable word wrap
bg: Забрани пренасяне на дума

en: Enable word wrap
bg: Разреши пренасяне на дума

en: Add Python template definition text
bg: Добавяне текст за дефиниране на Python шаблон

en: Load template from the Template tester
bg: Зареди шаблон от тестера на Шаблон

en: Load template from file
bg: Зареди шаблон от файл

en: Save template to file
bg: Запиши шаблон във файл

en: No Template tester text is available
bg: Няма наличен текст на тестер на шаблон

en: Template file
bg: Шаблонен файл

en: Select icon
bg: Избери икона

en: EXCEPTION:
bg: ИЗКЛЮЧЕНИЕ:

en: Built-in template function
bg: Функция за вграден шаблон

en: Built-in function
bg: Вградена функция

en: User defined Python template function
bg: Дефинирана от потребител функция на Python шаблон

en: User function
bg: Потреб. функция

en: Stored template
bg: Съхранен шаблон

en: Stored user defined Python template
bg: Съхранен дефиниран от потребителя шаблон на Python

en: Stored user defined GPM template
bg: Съхранен дефиниран от потребителя GPM шаблон

en: Discard changes?
bg: Отхвърляне на промените?

en: Do you really want to close this dialog, discarding any changes?
bg: Наистина ли ще затворите този диалог, като отхвърлите всички промени?

en: No template provided
bg: Не е предоставен шаблон

en: The template box cannot be empty
bg: Полето за шаблон не може да е празно

en: No column chosen
bg: Не е избрана колона

en: You must specify a column to be colored
bg: Трябва да посочите колона, която да бъде оцветена

en: You must specify the column where the icons are applied
bg: Трябва да посочите колоната, където се прилагат иконите

en: &Continue
bg: &Продължение

en: Continue running the template
bg: Продължаване изпълнение на шаблона

en: Stop running the template
bg: Спиране изпълнение на шаблона

en: Break: line {0}, book {1}
bg: Прекъсване: ред {0}, книга {1}

en: A variable in the template
bg: Променлива в шаблона

en: The value of the variable
bg: Стойността на променливата

en: The name of the template language operation
bg: Името на операцията за езиков шаблон

en: A General Program Mode Template
bg: Шаблон за общ програмен режим

en: Set the color of the column:
bg: Задай цвета на колоната:

en: Copy a color name to the clipboard:
bg: Копирай име на цвят в клипборда:

en: Copy the selected color name to the clipboard
bg: Копирай избраното име на цвят в клипборда

en: Kind:
bg: Вид:

en: Apply the icon to column:
bg: Приложи иконата към колона:

en: Copy an icon file name to the clipboard:
bg: Копирай име на файл с икона в клипборда:

en: <p>The template must return the name of the icon file
                    to display. If you wish to display multiple icons, separate the
                    individual icon file names with a ':' (colon). They will all be
                    displayed in the column</p>
bg: <p>Шаблонът трябва да върне името на файла с икони
                    за показване. Ако искате да покажете няколко икони, отделете
                    отделни имена на файлове с икони с ':' (двоеточие). Всички те ще бъдат
                    показани в колоната</p>

en: Copy the selected icon file name to the clipboard
bg: Копирай избраното име на файл с икона в клипборда

en: Add icon
bg: Добави икона

en: Add an icon file to the set of choices
bg: Добави файл с икона към набора от избори

en: Template &name:
bg: Шабло&н име

en: The name of the callable template
bg: Името на извикващия шаблон

en: T&emplate:
bg: Ша&блон:

en: The text of the template program goes into the box below
bg: Текстът на шаблонната програма влиза в полето по-долу

en: &Go
bg: &Отиди

en: Enable &breakpoints
bg: Разреши точки на прекъсв&ане

en: <p>If checked, the template evaluator will stop when it
    evaluates an expression on a double-clicked line number, opening a dialog showing
    you the value as well as all the local variables</p>
bg: <p>Ако е отметнато, оценителят на шаблони ще спре, когато
    оценява израз на двойно кликнат номер на ред, отваряйки диалог, показващ
    ви стойността, както и всички локални променливи</p>

en: &Line:
bg: &Ред:

en: Line number to toggle
bg: Номер на ред за превключване

en: &Toggle
bg: &Превключи

en: Toggle the breakpoint on the line number in the box
bg: Превключване точката на прекъсване на номер реда в полето

en: &Remove all
bg: &Премахни всички

en: Remove all breakpoints
bg: Премахване на всички точки на прекъсване

en: &Set all
bg: &Задай всички

en: Set breakpoint on every line
bg: Задаване точка на прекъсване на всеки ред

en: <p>The text of the template program goes in this box.
                A General Program Mode template must begin with the word "program:".
                A Python template must begin with the word "python:" followed by a
                function definition line. There is a context menu item you can use
                to enter the first lines of a Python template.</p>
bg: <p>Текстът на шаблонната програма влиза в това поле.
                Шаблонът за общ програмен режим трябва да започва с думата "program:".
                Шаблон на Python трябва да започва с думата "python:", последвана от
                низ за дефиниране на функция. Има елемент от контекстното меню, който може да използвате
                за въвеждане на първите редове на шаблон на Python.</p>

en: D&ocumentation:
bg: Д&окументация

en: Documentation for the function being defined or edited
bg: Документация за дефинираната или редактираната функция

en: Template value:
bg: Стойност на шаблон:

en: User label
bg: Потребителски етикет

en: Font:
bg: Шрифт:

en: Select the font for the Template box
bg: Избери шрифта за полето Шаблон

en: Size:
bg: Размер:

en: Select the font size for the Template box
bg: Избери размера на шрифта за полето Шаблон

en: Lo&ad
bg: З&ареди

en: Load the template from a file
bg: Зареждане на шаблона от файл

en: Save the template in a file
bg: Запис на шаблона във файл

en: Template Function Reference
bg: Препратка към функция на шаблон

en: Function &name:
bg: Име &на функция:

en: &Function type:
bg: Тип &функция:

en: &Code:
bg: &Код:

en: Remove any template from the box
bg: Премахни всеки шаблон от полето

en: Trim Image
bg: Подрежи изображение

en: Select a region by dragging with your mouse, and then click trim
bg: Избери регион, с плъзгане, след това кликни върху Подрежи

en: &Trim
bg: &Подрежи

en: Trim image by removing borders outside the selected region
bg: Подрежи изображение чрез премахване на границите извън избрания регион

en: Adjust selection by dragging corners
bg: Регулирай селекция чрез плъзгане на ъгли

en: Size: {0}px Aspect ratio: {1:.3g}
bg: Размер: {0}px Съотношение: {1:.3g}

en: Size: {0}x{1}px
bg: Размер: {0}x{1}px

en: Download %s
bg: Изтегли %s

en: Downloading <b>%(fname)s</b> from %(url)s
bg: Изтегляне на <b>%(fname)s</b> от %(url)s

en: Failed to download from %(url)r with error: %(err)s
bg: Неуспешно изтегляне от %(url)r с грешка: %(err)s

en: Downloading book
bg: Изтегляне на книга

en: The book {0} will be downloaded and added to your calibre library automatically.
bg: Книгата {0} ще бъде изтеглена и добавена към ваша calibre библиотека автоматично.

en: No file specified to download.
bg: Няма посочен файл за изтегляне.

en: Downloading %s
bg: Изтегляне на %s

en: Downloading
bg: Изтегляне

en: Failed to download e-book
bg: Неуспешно изтегляне на е-книга

en: finished
bg: завършено

en: Email %(name)s to %(to)s
bg: Имейл %(name)s към %(to)s

en: News:
bg: Новини:

en: Attached is the %s periodical downloaded by calibre.
bg: Прикачен е %s периодично изтеглен от calibre.

en: Add a new recipient:
bg: Добави нов получател:

en: &Address
bg: &Адрес

en: &Formats
bg: &Формати

en: &Subject
bg: &Субект

en: A&lias
bg: Пс&евдоним

en: The email address of the recipient
bg: Имейл адресът на получателя

en: The optional alias (simple name) of the recipient
bg: Незадължителният псевдоним (просто име) на получателя

en: Formats to email. The first matching one will be sent (comma separated list)
bg: Формати за имейл. Първият съответстващ ще бъде изпратен (списък, разделен със запетаи)

en: The optional subject for email sent to this recipient
bg: Незадължителният субект за имейл, изпратен до този получател

en: &Add recipient
bg: &Добави получател

en: Need address
bg: Изисква се адрес

en: You must specify an address
bg: Трябва да посочите адрес

en: Invalid email address
bg: Невалиден имейл адрес

en: The address {} is invalid
bg: Адресът {} е невалиден

en: Need formats
bg: Изискват се формати

en: You must specify at least one format to send
bg: Трябва да зададете поне един формат, за да изпратите

en: The recipient %s already exists
bg: Получателят %s вече съществува

en: No recipients
bg: Няма получатели

en: You must select at least one recipient
bg: Трябва да изберете поне един получател

en: Auto convert the following books before sending via email?
bg: Автоконвертиране на следните книги, преди да изпратите чрез имейл?

en: This recipient has no valid formats defined
bg: Този получател няма дефинирани валидни формати

en: These books have no suitable input formats for conversion
bg: Тези книги нямат подходящи входни формати за конвертиране

en: Could not send
bg: Не може да се изпрати

en: Could not send books to some recipients. Click "Show details" for more information
bg: Не можаха да се изпратят книги на някои получатели. Кликнете "Покажи детайли" за повече информация

en: E-book:
bg: Е-книга:

en: Attached, you will find the e-book
bg: Прикачено, ще намерите е-книга

en: by
bg: от

en: in the %s format.
bg: в %s формат.

en: {series_index} of {series}
bg: {series_index} от {series}

en: About this book:
bg: За тази книга:

en: Sending email to
bg: Изпращане имейл на

en: Auto convert the following books to %s before sending via email?
bg: Автоконвертиране на следните книги в %s преди изпращане чрез имейл?

en: Could not email the following books as no suitable formats were found:
bg: Не може да се изпрати имейл на следните книги, тъй като няма намерени подходящи формати:

en: Failed to email book
bg: Неуспешен имейл за книга

en: sent
bg: изпратени

en: Sent news to
bg: Изпратени новини до

en: <div style="font-size:10pt;">
    <p>Set a regular expression pattern to use when trying to guess e-book metadata from filenames. </p>
    <p>A <a href="%s">tutorial</a> on using regular expressions is available.</p>
    <p>Use the <b>Test</b> functionality below to test your regular expression on a few sample filenames (remember to include the file extension). The group names for the various metadata entries are documented in tooltips. Note that underscores in filenames are auto-replaced by spaces.</p></div>
bg: <div style="font-size:10pt;">
    <p>Задайте шаблон на регулярен израз, който да използвате, когато се опитвате да отгатнете метаданни на е-книга от файл-имена. </p>
    <p>Наличен е <a href="%s">урок</a> за използване на регулярни изрази.</p>
    <p>Използвайте <b>Тест</b> функционалността по-долу, за да тествате вашия регулярен израз на няколко примерни файл-имена (не забравяйте да включите разширението на файла). Имената на групите за различните записи на метаданни са документирани в съвети. Имайте предвид, че долните точки във файл-имена се заменят автоматично с интервали.</p></div>

en: Regular &expression
bg: &Регулярен израз

en: Test
bg: Тестване

en: File &name:
bg: Файл &име:

en: Title:
bg: Заглавие:

en: Regular expression (?P&lt;title&gt;)
bg: Регулярен израз (?P&lt;title&gt;)

en: No match
bg: Няма съвпадение

en: Authors:
bg: Автори:

en: Regular expression (?P<author>)
bg: Регулярен израз (?P<author>)

en: Series:
bg: Поредица:

en: Regular expression (?P<series>)
bg: Регулярен израз (?P<series>)

en: Series index:
bg: Индекс на поредици:

en: Regular expression (?P<series_index>)
bg: Регулярен израз (?P<series_index>)

en: Regular expression (?P<isbn>)
bg: Регулярен израз (?P<isbn>)

en: Publisher:
bg: Издател:

en: Regular expression (?P<publisher>)
bg: Регулярен израз (?P<publisher>)

en: Published:
bg: Публикувана:

en: Regular expression (?P<published>)
bg: Регулярен израз (?P<published>)

en: Comments:
bg: Коментари:

en: Regular expression (?P<comments>)
bg: Регулярен израз (?P<comments>)

en: Select font files
bg: Избор на файлове с шрифтове

en: TrueType/OpenType Fonts
bg: TrueType/OpenType шрифтове

en: Corrupt font
bg: Повреден шрифт

en: Choose a font family
bg: Избери семейство шрифтове

en: Available faces for %s
bg: Налични лица за %s

en: Choose font family
bg: Избери семейство шрифтове

en: Add &fonts
bg: Добави &шрифтове

en: Choose a font family from the list below:
bg: Избери шрифтове от списъка по-долу:

en: Find next
bg: Намери –>

en: Find previous
bg: Намери <–

en: Added fonts
bg: Добавени шрифтове

en: Added font families: %s
bg: Добавени семейства шрифтове: %s

en: Choose &font family
bg: Избери &семейство шрифтове

en: Clear the font family
bg: Изчисти фамилията шрифтове

en: Re-index
bg: Преиндексиране

en: Re-index this book. Useful if the book has been changed outside of calibre, and thus not automatically re-indexed.
bg: Индексирайте отново тази книга. Полезно, ако книгата е променена извън calibre, и по този начин не се индексира автоматично повторно.

en: Un-index
bg: Деиндексиране

en: This book has been deleted from the library but is still present in the full text search index. Remove it.
bg: Тази книга е изтрита от библиотеката, но все още присъства в индекса за търсене на пълен текст. Премахнете го.

en: Select
bg: Избери

en: Mark
bg: Марка

en: {series_index} of <i>{series}</i>
bg: {series_index} на <i>{series}</i>

en: Open the book, in the {fmt} format.
    When using the calibre E-book viewer, it will attempt to scroll
    to this search result automatically.
bg: Отворете книгата във формат {fmt}.
    Когато използвате четеца на е-книги на calibre, тя ще се опита автоматично
    да превърти до този резултат от търсенето.

en: Unknown book
bg: Неизвестна книга

en: Unknown author
bg: Неизвестен автор

en: Search the text of all books in the library
bg: Търсене в текста на всички книги в библиотеката

en: WARNING
bg: ВНИМАНИЕ

en: Indexing of all books in this library is not yet complete, so search results will not be from all books. Click the <i>Show indexing status</i> button to see details.
bg: Индексирането на всички книги в тази библиотека още не е завършено, така че резултатите от търсенето няма да са от всички книги. Кликнете бутона <i>Покажи състоянието на индексиране</i>, за да видите детайли.

en: Library on a FAT drive
bg: Библиотека на FAT устройство

en: The calibre library {} is on a FAT drive. These drives have a limit on the maximum file size. Therefore indexing of more than a few hundred books will fail. You should move your calibre library to an NTFS or exFAT drive.
bg: Библиотеката на calibre {} е на FAT устройство. Тези устройства имат ограничение за максимален размер на файла. Следователно индексирането на повече от няколкостотин книги ще се провали. Трябва да преместите вашата библиотека calibre на NTFS или exFAT устройство.

en: Indexing is almost complete
bg: Индексирането е почти завършено

en: Indexing is only {} done
bg: Индексирането е извършено само на {}

en: Normally, calibre indexes books slowly, in the background, to avoid overloading your computer. You can instead have calibre speed up indexing. This is useful if you intend to leave your computer running overnight to quickly finish the indexing. Both your computer and calibre will be less responsive while fast indexing is active. Closing this window will automatically reset to slow indexing.
bg: Обикновено calibre индексира книгите бавно, във фонов режим, за да избегне претоварване на вашия компютър. Вместо това може да накарате calibre да ускори индексирането. Това е полезно, ако възнамерявате да оставите компютъра си да работи през нощта, за да завършите индексирането бързо. Както компютърът, така и calibre ще бъдат по-малко отзивчиви, докато бързото индексирането е активно. Затварянето на този прозорец автоматично ще нулира до бавно индексиране.

en: Indexing speed:
bg: Скорост-индексиране:

en: &Slow
bg: &Бавно

en: &Fast
bg: &Бързо

en: Not all the books in this library have been indexed yet. Searching will yield incomplete results.
bg: Все още не всички книги в тази библиотека са индексирани. Търсенето ще даде непълни резултати.

en: All book files indexed
bg: Всички файлове с книги са индексирани

en: Start &searching
bg: Започни &търсене

en: almost 100%
bg: почти 100%

en: {0} of {1} book files, {2} have been indexed, {3}
bg: {0} от {1} файла с книги, {2} са индексирани, {3}

en: Start &searching even with incomplete indexing
bg: Старт на &търсене дори при непълно индексиране

en: &Index books in this library to allow searching their full text
bg: &Индексиране книгите в тази библиотека, за да позволите търсене в пълния им текст

en: In order to search the full text of books, the text must first be <i>indexed</i>. Once enabled, indexing is done automatically, in the background, whenever new books are added to this calibre library.
bg: За да търсите в пълния текст на книгите, текстът първо трябва да бъде <i>индексиран</i>. Веднъж активирано, индексирането се извършва автоматично, във фонов режим, когато се добавят нови книги към тази библиотека на calibre.

en: Re-index all books in this library
bg: Индексирайте отново всички книги в тази библиотека

en: This will force calibre to re-index all the books in this library, which can take a long time. Are you sure?
bg: Това ще принуди calibre да преиндексира всички книги в тази библиотека, което може да отнеме много време. Сигурни ли сте?

en: Scheduled for re-indexing
bg: Насрочено за преиндексиране

en: This book has been scheduled for re-indexing, which typically takes a few seconds, if no other books are being re-indexed. Once indexing is complete, you can re-run the search to see updated results.
bg: Тази книга е насрочена за повторно индексиране, което обикновено отнема няколко секунди, ако не се индексират повторно други книги. След като индексирането приключи, може да стартирате отново търсенето, за да видите актуализирани резултати.

en: This book was not found in the calibre library
bg: Тази книга не е намерена в библиотеката на calibre

en: This book is not currently visible in the calibre library. If you have a search or Virtual library active, try clearing that. Or click the "Restrict searched books" checkbox in this window to only search currently visible books.
bg: Тази книга в момента не се вижда в библиотеката на calibre. Ако имате търсене или виртуалната библиотека са активни, опитайте да изчистите това. Или кликнете "Ограничаване търсени книги" в квадратчето за отметка в този прозорец, за да търсите само видимите в момента книги.

en: Jump to this book in the library
bg: Отиди до тази книга в библиотеката

en: Mark this book in the library
bg: Маркирай тази книга в библиотеката

en: Expand all
bg: Разгъни всички

en: Collapse all
bg: Свий всички

en: Searching...
bg: Търсене...

en: One book | {num} books
bg[0]: Една книга
bg[1]: {num} книги

en: Enter words to search for
bg: Въведи думи за търсене

en: &Restrict searched books
bg: &Ограничаване на търсените книги

en: Restrict search results to only the books currently showing in the main library screen. This means that any Virtual libraries or search results are applied.
bg: Ограничете резултатите от търсенето само до книгите, които в момента се показват в основния екран на библиотеката. Това означава, че всички виртуални библиотеки или резултати от търсене са приложени.

en: &Match on related words
bg: &Съвпадение на сродни думи

en: With this option searching for words will also match on any related words (supported in several languages). For example, in the English language: {0} matches {1} and {2} as well
bg: С тази опция търсенето на думи също ще съответства на всички свързани думи (поддържа се на няколко езика). Например на английски език: {0} съвпада също с {1} и {2}

en: Mark all matched books in the library
bg: Маркирайте всички съвпадащи книги в библиотеката

en: Select all matched books in the library
bg: Избери всички съвпадащи книги в библиотеката

en: Abort the current search?
bg: Прекратяване на текущото търсене?

en: Show &indexing status
bg: Покажи състоянието на &индексиране

en: &Mark all books
bg: &Маркиране на всички книги

en: Invalid search query
bg: Невалидна заявка за търсене

en: The search query: {query} was not understood. See <a href="{fts_url}">here</a> for details on the supported query syntax.
bg: Заявката за търсене: {query} не беше разбрана. Вижте <a href="{fts_url}">тук</a> за подробности относно поддържания синтаксис на заявката.

en: Remove this action
bg: Премахни това действие

en: <a href="{}">CSS selector help</a>
bg: <a href="{}">Помощ за CSS селектора</a>

en: Create the rule to transform HTML tags below
bg: Създаване на правилото за трансформиране на HTML етикети по-долу

en: If the tag
bg: Когато етикета

en: Then:
bg: Тогава:

en: Add another action
bg: Добави друго действие

en: If the tag <b>{match_type}</b> <b>{query}</b>
bg: Ако етикетът <b>{match_type}</b> <b>{query}</b>

en: You can specify rules to transform HTML here. Click the "Add rule" button below to get started.
bg: Може да зададете правила за трансформиране на HTML тук. Кликнете бутона "Добави правило" по-долу, за да започнете.

en: Test HTML transform rules
bg: Тест на правила за трансформация на HTML

en: Enter an HTML document below and click the "Test" button
bg: Въведете HTML документ по-долу и кликнете "Тест" бутона

en: Resulting HTML
bg: Получени HTML

en: Edit HTML transform rules
bg: Редактиране на правила за HTML трансформация

en: Current HTML file
bg: Текущ HTML файл

en: All HTML files
bg: Всички HTML файлове

en: Open HTML files
bg: Отвори HTML файлове

en: Selected HTML files
bg: Избрани HTML файлове

en: Create an icon theme
bg: Създаване тема на икони

en: Use this theme in calibre
bg: Използвайте тази тема в calibre

en: Change the current calibre icon theme to this theme
bg: Променете текущата тема на calibre иконата на тази тема

en: Theme Metadata
bg: Метаданни на тема

en: &Version:
bg: &Версия:

en: Light and Dark
bg: Светло и тъмно

en: Light only
bg: Само светло

en: Dark only
bg: Само тъмно

en: Specify the color palette this icon theme is suited for
bg: Посочете цветовата палитра, за която е подходяща тази тема с икони

en: &Color palette:
bg: &Цветова палитра:

en: &License:
bg: &Лиценз:

en: The license for the icons in this theme. Common choices are Creative Commons or Public Domain.
bg: Лицензът за иконите в тази тема. Често срещани избори са Creative Commons или Публичен домейн.

en: %d icons missing in this theme
bg: %d липсващи икони в тази тема

en: No missing icons
bg: Няма липсващи икони

en: No title specified
bg: Няма посочено заглавие

en: You must specify a title for this icon theme
bg: Трябва да посочите заглавие за тази тема на икони

en: No author specified
bg: Няма посочен автор

en: You must specify an author for this icon theme
bg: Трябва да посочите автор за тази тема на икони

en: &Abort
bg: &Прекрати

en: Losslessly optimizing images, please wait...
bg: Без загуба оптимизиране на изображения, моля изчакайте...

en: Optimizing images failed, click "Show details" for more information
bg: Оптимизирането на изображения е неуспешно, кликнете "Покажи детайли" за повече информация

en: Compression failed
bg: Компресията е неуспешна

en: Optimizing %s
bg: Оптимизиране на %s

en: Creating theme file
bg: Създаване на файл с тема

en: Compressing theme file
bg: Компресиране на файл с тема

en: Choose a folder from which to read the icons
bg: Изберете папка, от която да прочетете иконите

en: Choose destination for icon theme
bg: Избери дестинация за тема на иконите

en: ZIP files
bg: ZIP файлове

en: Right click to visit theme homepage
bg: Десен клик, за да посетите началната страница на темата

en: Downloading icons...
bg: Изтегляне на икони...

en: Downloading icons, please wait...
bg: Изтегляне на икони, моля изчакайте...

en: Use the calibre default icons
bg: Използвай иконите по подразбиране на calibre

en: Choose an icon theme below. It will be used for both light and dark color themes unless a color specific theme is chosen in one of the other tabs.
bg: Изберете тема на икона по-долу. Ще се използва както за светли, така и за тъмни цветови теми, освен ако в някой от другите раздели не е избрана специфична за цвета тема.

en: Choose an icon theme below. It will be used preferentially for light color themes. If the default is chosen then the theme for "light and dark" will be used.
bg: Изберете тема на икона по-долу. Ще се използва предимно за светли цветови теми. Ако е избрано по подразбиране, ще се използва темата за "светла и тъмна".

en: Choose an icon theme below. It will be used preferentially for dark color themes. If the default is chosen then the theme for "light and dark" will be used.
bg: Изберете тема на икона по-долу. Ще се използва предимно за тъмни цветови теми. Ако е избрано по подразбиране, ще се използва темата за "светла и тъмна".

en: Number of icons
bg: Брой икони

en: Popularity
bg: Популярност

en: Choose an icon theme
bg: Избери тема на икони

en: Restore &default icons
bg: Възстанови икони по подразб.

en: For light and dark
bg: За светла и тъмна

en: For light only
bg: Само за светла

en: For dark only
bg: Само за тъмна

en: Downloading, please wait...
bg: Изтегляне, моля изчакайте...

en: Failed to download list of themes
bg: Неуспешно изтегляне на списък с теми

en: Failed to download list of themes, click "Show details" for more information
bg: Неуспешно изтегляне на списък с теми, кликнете "Покажи детайли" за повече информация

en: Choose from {} available icon themes
bg: Изберете от {} налични теми за икони

en: Failed to download icon themes, click "Show details" for more information.
bg: Неуспешно изтегляне на теми за икони, кликнете "Покажи подробности" за повече информация.

en: Zoom &in
bg: Увел&ичаване

en: Zoom &out
bg: Намаляв&ане

en: &Rotate
bg: &Завъртане

en: &Save as
bg: &Запиши като

en: &Fit image
bg: &Побери изображение

en: Fit image inside the available space
bg: Поберете изображение вътре в наличното пространство

en: Choose a file to save to
bg: Изберете файл, в който да запазите

en: Image: {name} {resolution}
bg: Изображение: {name} {resolution}

en: See what's new in this calibre release
bg: Вижте новото в това издание на calibre

en: Connected
bg: Свързан

en: created by
bg: създаден от

en: %(num)d of %(total)d books
bg: %(num)d от %(total)d книги

en: one book | {} books
bg[0]: една книга
bg[1]: {} книги

en: %(num)s, %(sel)d selected | %(num)s, %(sel)d selected
bg[0]: %(num)s, %(sel)d избрана
bg[1]: %(num)s, %(sel)d избрани

en: {0}, {1} total
bg: {0}, {1} общо

en: Cover grid
bg: Корици мрежа

en: Search bar
bg: Лента търсене

en: Next Virtual library
bg: –> виртуална библиотека

en: Switch to the next Virtual library in the Virtual library tab bar
bg: Превключване към следващата виртуална библиотека в лентата на раздела Виртуална библиотека

en: Previous Virtual library
bg: <– виртуална библиотека

en: Switch to the previous Virtual library in the Virtual library tab bar
bg: Превключване към предишната виртуална библиотека в лентата на раздела Виртуална библиотека

en: All books
bg: Всички книги

en: Search expression for this Virtual library:
bg: Израз-търсене за тази Виртуална библ.:

en: Sort tabs alphabetically
bg: Сорт. раздели азбучно

en: Restore hidden tabs
bg: Възстан. скрити раздели

en: Hide Virtual library tabs
bg: Скрий разделите на вирт. библиотека

en: Lock Virtual library tabs
bg: Заключи разделите на виртуална библиотека

en: Unlock Virtual library tabs
bg: Заключи разделите на вирт. библиотека

en: Edit "%s"
bg: Редактирай "%s"

en: Delete "%s"
bg: Изтрий "%s"

en: Layout
bg: Оформление

en: Show and hide various parts of the calibre main window
bg: Покажи и скрий различни части от главния calibre прозорец

en: No %s format
bg: Няма %s формат

en: The book {0} does not have the {1} format
bg: Книгата {0} няма {1} формат

en: Restore %s
bg: Възстанови %s

en: Job
bg: Задание

en: Progress
bg: Състояние

en: Running time
bg: Време на работа

en: Start time
bg: Начален час

en: There is a running job: | There are {} running jobs:
bg[0]: Има работа в ход:
bg[1]: Има {} задания в ход:

en: Unknown job
bg: Неизвестна задача

en: There is a waiting job | There are {} waiting jobs
bg[0]: Има чакаща задача
bg[1]: Има {} чакащи задания

en: Cannot kill job
bg: Не може да се убие задание

en: Cannot kill jobs that communicate with the device
bg: Не може да се убиват задания, които комуникират с устройството

en: Job has already run
bg: Заданието вече се изпълнява

en: This job cannot be stopped
bg: Това задание не може да бъде спряно

en: Some of the jobs cannot be stopped. Click "Show details" to see the list of unstoppable jobs.
bg: Някои от заданията не могат да бъдат спрени. Кликнете "Покажи детайли", за да видите списъка на неспираеми задания.

en: Unavailable
bg: Недостъпно

en: Click to see list of jobs
bg: Кликни и виж списъка със задания

en: Show/hide the Jobs List
bg: Покажи/скрий списъка с проекти

en: Jobs:
bg: Задания:

en: No running jobs
bg: Няма работещи задания

en: One running job
bg: Едно работещо задание

en: %d running jobs
bg: %d работещи задания

en:  - Jobs
bg:  - Задания

en: Search for a job by name
bg: Търсене на задание по име

en: No job
bg: Няма задание

en: No job selected
bg: Няма избрано задание

en: Do you really want to stop the selected job? | Do you really want to stop all the selected jobs?
bg[0]: Наистина ли искате да спрете избраната работа?
bg[1]: Наистина ли искате да спрете всички избрани задания?

en: Do you really want to stop all non-device jobs?
bg: Наистина ли искате да спрете всички задания, без устройства?

en: &Custom
bg: Потреб&ителски

en: &Alternate shortcut:
bg: &Алтернативен бърз клавиш:

en: &Shortcut:
bg: &Бърз клавиш:

en: Done
bg: Готово

en: &Default: %(deflt)s [Currently not conflicting: %(curr)s]
bg: &По подразб.: %(deflt)s [Понастоящем не противоречиви: %(curr)s]

en: Press a key...
bg: Натисни клавиш...

en: Already assigned
bg: Вече е възложено

en: already assigned to
bg: вече е възложено на

en: <b>This shortcut no longer exists</b>
bg: <b>Този пряк път вече не съществува</b>

en: Double click on any entry to change the keyboard shortcuts associated with it
bg: Двоен клик на всеки запис, за да промените клавишните комбинации, свързани с него

en: No matches
bg: Няма съвпадения

en: Could not find any shortcuts matching <i>{}</i>
bg: Не се намериха преки пътища, съответстващи на <i>{}</i>

en: Eject this device
bg: Извади това устройство

en: Configure this device
bg: Конфигурирай това устройство

en: Update cached metadata on device
bg: Обнови кеширани метаданни на устройство

en: Library
bg: Библиотека

en: Show books in calibre library
bg: Покажи книги в calibre библиотека

en: Show books in the main memory of the device
bg: Покажи книги в основната памет на устройството

en: Show books in storage card A
bg: Покажи книги в карта за съхранение A

en: Show books in storage card B
bg: Покажи книги в карта за съхранение B

en: Delete library
bg: Изтриване на библиотека

en: available
bg: в наличност

en: Close the Virtual library
bg: Затвори Виртуалната библиотека

en: Change how the displayed books are sorted
bg: Промени начина за сортиране на показаните книги

en: Sort
bg: Сорт

en: <p>Search the list of books by title, author, publisher, tags, comments, etc.<br><br>Words separated by spaces are ANDed
bg: <p>Търсене в списъка с книги по заглавие, автор, издател, етикети, коментари, и т.н.<br><br>Думи, разделени с интервали, са ANDed

en: Search the full text of all books in the library, not just their metadata
bg: Търсете в пълния текст на всички книги в библиотеката, а не само в техните метаданни

en: Do quick search (you can also press the Enter key)
bg: Направете бързо търсене (може също да натиснете клавиша Enter)

en: <h2>Shutting down</h2><div>
bg: <h2>Изключване</h2><div>

en: Book %(sidx)s of <span class="series_name">%(series)s</span>
bg: Книга %(sidx)s от <span class="series_name">%(series)s</span>

en: This book is on the device in %s
bg: Тази книга е на устройството в %s

en: Unknown chapter
bg: Неизвестна глава

en: Anonymous Content server user
bg: Потребител на сървър за анонимно съдърж.

en: Local E-book viewer user
bg: Локален потребител на E-book четец

en: Bookmark
bg: Отметка

en: Bookmarks
bg: Отметки

en: Highlights
bg: Осветени

en: Export {} annotations
bg: Експорт на {} анотации

en: calibre annotation collection
bg: колекция анотации на calibre

en: annotations
bg: анотации

en: Format to export in:
bg: Формат за експорт в:

en: Save to file
bg: Запиши във файл

en: File for exports
bg: Файл за експорт

en: User
bg: Потребител

en: Open in viewer
bg: Отвори в четеца

en: Show in calibre
bg: Покажи в calibre

en: Edit notes
bg: Редактирай бележки

en: Export selected item | Export {} selected items
bg[0]: Експорт на избран елемент
bg[1]: Експорт на {} избрани елементи

en: Delete selected item | Delete {} selected items
bg[0]: Изтрий избран елемент
bg[1]: Изтрий {} избрани елементи

en: Restrict to
bg: Ограничи до

en: Type:
bg: Тип:

en: Show only annotations of the specified type
bg: Показване само на анотации от посочения тип

en: User:
bg: Потребител:

en: Show only annotations created by the specified user
bg: Показване само на анотации, създадени от указания потребител

en: Only show annotations from books that have been selected in the calibre library
bg: Покажете само анотации от книги, които са избрани в calibre библиотеката

en: &Show results from only selected books
bg: Покажи резултати само от избрани книги

en: &Show results from only the selected book | &Show results from only the {} selected books
bg[0]: &Покажи резултати само от избраната книга
bg[1]: &Покажи резултати само от избраните {} книги

en: Find previous match
bg: Намери предишно съвпадение

en: Invalid search expression
bg: Невалиден израз за търсене

en: The search expression: {0} is invalid. The search syntax used is the SQLite Full text Search Query syntax, <a href="{1}">described here</a>.
bg: Изразът за търсене: {0} е невалиден. Използваният синтаксис за търсене е SQLite Пълен текст Търсене заявка синтаксис, <a href="{1}">описан тук</a>.

en: Edit the notes of this highlight
bg: Редактиране бележките на това осветено

en: Add notes
bg: Добави бележки

en: Add notes to this highlight
bg: Добавяне на бележки към това осветено

en: Show this book in the main calibre book list
bg: Покажи тази книга в основния списък с calibre книги

en: Edit notes for highlight
bg: Редактиране на бележки за осветено

en: Annotations browser
bg: Анотации браузър

en: With this option searching for words will also match on any related words (supported in several languages). For example, in the English language: <i>correction</i> matches <i>correcting</i> and <i>corrected</i> as well
bg: С тази опция търсене на думи също ще съответства на всички свързани думи (поддържа се на няколко езика). Например на английски език: <i>корекция</i> съвпада <i>коригиране</i> и <i>коригирани</i> също

en: &Delete all selected
bg: &Изтрий всички избрани

en: Delete the selected annotations
bg: Изтрий избраните анотации

en: &Export all selected
bg: &Експорт на всички избрани

en: Export the selected annotations
bg: Експорт на избраните анотации

en: Rebuild search index
bg: Реизгради индекса за търсене

en: Refresh annotations in case they have been changed since this window was opened
bg: Обновяване на анотации, ако са променени букви, тъй като този прозорец е отворен

en: No selected annotations
bg: Няма избрани анотации

en: No annotations have been selected
bg: Не са избрани анотации

en: Are you sure you want to <b>permanently</b> delete this annotation? | Are you sure you want to <b>permanently</b> delete these {} annotations?
bg[0]: Наистина ли искате <b>завинаги</b> да изтриете тази анотация?
bg[1]: Наистина ли искате <b>завинаги</b> да изтриете тези {} анотации?

en: Editing is only supported for the notes associated with highlights
bg: Редактиране се поддържа само за бележките, асоциирани с осветеното

en: Set to undefined
bg: Задай към неопределени

en: Template editing disabled
bg: Редактирането на шаблони е деактивирано

en: Size (MB)
bg: Размер (MB)

en: Modified
bg: Променено

en: Formats
bg: Формати

en: The cover for the book %s is too large, cannot load it. Resize or delete it.
bg: Корицата за книгата %s е твърде голяма, не може да се зареди. Преоразмеряване или изтриване.

en: %s stars
bg: %s звезди

en: Click in this column and press Q to Quickview books with the same "%s"
bg: Кликнете в тази колона и натиснете Q към Бърз преглед на книги със същите "%s"

en: Description:
bg: Описание:

en: The lookup/search name is <i>{0}</i>
bg: Справката/търсеното име е <i>{0}</i>

en: Marked with text "{0}"
bg: Маркирано с текст "{0}"

en: Marked without text
bg: Маркирано без текст

en: This book's UUID is "{0}"
bg: UUID на тази книга е "{0}"

en: Failed to set data
bg: Неуспешно задаване на данни

en: Could not set data, click "Show details" to see why.
bg: Не може да се зададат данни, кликнете "Покажи детайли", за да видите защо.

en: In Library
bg: В библиотека

en: Unhandled error
bg: Необработена грешка

en: Failed to read book data from calibre library. Click "Show details" for more information
bg: Неуспешно четене на данни за книги от calibre библиотека. Кликни "Покажи детайли" за повече информация

en: Waiting for metadata to be updated
bg: Изчакване за актуализиране на метаданни

en: Marked for deletion
bg: Маркирано за изтриване

en: Double click to <b>edit</b> me<br><br>
bg: Двоен клик до <b>edit</b> me<br><br>

en: The lookup/search name is
bg: Справочното/търсеното име е

en: Export selected
bg: Експорт на избрано

en: Select none
bg: Без избор

en: Remove
bg: Премахни

en: Export
bg: Експорт

en: Adjust width of {0}
bg: Регулирай ширината на {0}

en: {0} pixels
bg: {0} пиксела

en: The original size can be larger than the maximum if the window has been resized
bg: Оригиналният размер може да бъде по-голям от максималния, ако прозорецът е бил преоразмерен

en: Original size:
bg: Оригинален размер:

en: Minimum size:
bg: Минимален размер:

en: Maximum size:
bg: Максимален размер:

en: You can also adjust column widths by dragging the divider between column headers
bg: Може също да регулирате ширината на колоните, като плъзнете разделителя между заглавки на колоните

en: &Shrink 10%
bg: &Свиване с 10%

en: &Expand 10%
bg: &Разширяване с 10%

en: Set to mi&nimum
bg: Задаване на ми&нимум

en: Set to ma&ximum
bg: Задаване на ма&ксимум

en: &Resize column to fit contents
bg: &Преоразмери колоната, за да пасне на съдържанието

en: The width will be set to the size of the widest entry or the maximum size, whichever is smaller
bg: Ширината ще бъде зададена до размера на най-широкия запис или максималния размер, което е по-малко

en: pixels
bg: пиксела

en: This box shows the current width after using the above buttons
bg: Това поле показва текущата ширина след използване на горните бутони

en: Set width &to:
bg: Задай ширина &на:

en: Cannot hide all columns
bg: Не може да се скрият всички колони

en: You must not hide all columns
bg: Не трябва да скривате всички колони

en: Sort on %s
bg: Сорт на %s

en: Ascending
bg: Възходящо

en: Descending
bg: Низходящо

en: Change text alignment for %s
bg: Промяна подравняване-текст за %s

en: Center
bg: Център

en: Left
bg: Ляво

en: Right
bg: Дясно

en: Change font style for %s
bg: Промяна стила шрифт за %s

en: Bold font
bg: Получер шрифт

en: Normal font
bg: Нормален шрифт

en: Bold and Italic font
bg: Получер и Italic шрифт

en: Italic font
bg: Italic шрифт

en: Adjust width of column {0}
bg: Регулиране ширината на колона {0}

en: Edit permissible values for %s
bg: Редактиране на допустими стойности за %s

en: Quickview column %s
bg: Колона бърз преглед %s

en: Hide column %s
bg: Скрий колона %s

en: Show column
bg: Покажи колона

en: Remember On Device column width
bg: Запомни На устройство, ширина на колона

en: Reset On Device column width to default
bg: Нулирай ширина-колона на Устройство по подразб.

en: Restore default layout
bg: Възстанови оформление по подразб.

en: Hide row numbers
bg: Скрий номера на редове

en: Show row numbers
bg: Покажи номера на редове

en: Toggle mark for book
bg: Превключи марка за книга

en: Mark book with text label
bg: Маркирай книга с текстов етикет

en: Un-split the book list
bg: Неразделяне на списъка с книги

en: Split the book list
bg: Разделяне на списъка с книги

en: Dropping onto a device is not supported. First add the book to the calibre library.
bg: Пускане върху устройство не се поддържа. Първо добавете книгата към calibre библиотеката.

en: File name
bg: Име на файл

en: You
bg: Вие

en: No name specified
bg: Не е указано име

en: Close
bg: Затвори

en: Configure viewer
bg: Конфигуриране на четец

en: Use white background
bg: Използване на бял фон

en: Hyphenate
bg: Слагане на тире

en: <b>Changes will only take effect after a restart.</b>
bg: <b>Промените ще влязат в сила само след рестарт.</b>

en:  - LRF viewer
bg:  - LRF четец

en: <b>No matches</b> for the search phrase <i>%s</i> were found.
bg: <b>Не са намерени съвпадения</b> на фразата за търсене <i>%s</i>.

en: %prog [options] book.lrf
    
    Read the LRF e-book book.lrf
bg: %prog [options] book.lrf
    
    Прочети книгата на LRF е-книга.lrf

en: Print more information about the rendering process
bg: Печат на повече информация за процеса на рендиране

en: Turn on visual aids to debugging the rendering engine
bg: Включи визуални помагала за дебъг на рендирането на двигателя

en: Disable hyphenation. Should significantly speed up rendering.
bg: Забраняване добавяне на тирета. Трябва значително да се ускори рендиране.

en: By default the background is off white as I find this easier on the eyes. Use this option to make the background pure white.
bg: По подразбиране фонът е изключен и е бял, тъй като намирам това по-лесно за очите. Използвайте тази опция, за да направите фона чисто бял.

en: Profile the LRF renderer
bg: Профил на LRF рендера

en: LRF viewer
bg: LRF четец

en: Parsing LRF file
bg: Анализиране на LRF файл

en: LRF viewer toolbar
bg: Лента-инструменти за lRF четец

en: Next page
bg: Следваща страница

en: Previous Page
bg: Предишна страница

en: Back
bg: Назад

en: Forward
bg: Напред

en: Next match
bg: Следващо съвпадение

en: Open e-book
bg: Отвори е-книга

en: %prog [options] [path_to_ebook or calibre url ...]
    
    Launch the main calibre Graphical User Interface and optionally add the e-book at
    path_to_ebook to the database. You can also specify calibre URLs to perform various
    different actions, than just adding books. For example:
    
    calibre://view-book/test_library/1842/epub
    
    Will open the book with id 1842 in the EPUB format from the library
    "test_library" in the calibre E-book viewer. Library names are the folder names of the
    libraries with spaces replaced by underscores. A full description of the
    various URL based actions is in the User Manual.
bg: %prog [options] [path_to_ebook or calibre url ...]
    
    Стартирайте основния calibre Графичен потребителски интерфейс и по желание добавете е-книга
    path_to_ebook в базата данни. Може също да зададете calibre URL адреси за извършване на различни
    разнообразни действия, отколкото просто добавяне на книги. Например:
    
    calibre://view-book/test_library/1842/epub
    
    Ще отвори книгата с id 1842 във формат EPUB от библиотеката
    "test_library" в calibre E-book viewer. Имената на библиотеки са имена на папките за 
    библиотеки с интервали, заменени от подчертавания. Пълно описание на
    различни действия, базирани на URL адреси, е в ръководството за потребителя.

en: Use the library located at the specified path.
bg: Използвайте библиотеката, разположена на указания път.

en: Start minimized to system tray.
bg: Стартирай минимизиран в трея.

en: Ignored, do not use. Present only for legacy reasons
bg: Игнорирани, не използвайте. Присъстване само по наследени причини

en: Do not check for updates
bg: Не проверявай за актуализации

en: Ignore custom plugins, useful if you installed a plugin that is preventing calibre from starting
bg: Игнорирайте персонализирани плъгини, полезно, ако сте инсталирали плъгин, който предотвратява calibre от стартиране

en: Path too long
bg: Твърде дълъг път

en: Path to Calibre Portable (%s) too long. It must be less than 59 characters.
bg: Път към Calibre Преносим (%s) е твърде дълъг. Трябва да е по-малко от 59 знака.

en: Calibre Library
bg: Calibre библиотека

en: Failed to create library
bg: Неуспешно създаване на библиотека

en: Failed to create calibre library at: %r.
    You will be asked to choose a new library location.
bg: Неуспешно създаване на calibre библиотека в: %r.
    Ще бъдете помолени да изберете нова локация на библиотеката.

en: Could not repair library. Click "Show details" for more information.
bg: Не може да се поправи библиотека. Кликнете "Покажи детайли" за повече информация.

en: Initializing user interface...
bg: Инициализиране на ПИ...

en: Choose a location for your new calibre e-book library
bg: Избери локация за вашата нова calibre библиотека

en: Repairing failed
bg: Поправката е неуспешна

en: The database repair failed. Starting with a new empty library.
bg: Поправката на базата данни е неуспешна. Започване с нова празна библиотека.

en: Bad database location
bg: Лоша локация на база данни

en: Bad database location %r. calibre will now quit.
bg: Лоша локация на база данни %r. calibre сега ще се откаже.

en: Startup error
bg: Грешка при старт

en: There was an error during {0} startup. Parts of {0} may not function. Click "Show details" to learn more.
bg: Имаше грешка при старт на {0}. Части от {0} може да не функционират. Кликнете "Покажи детайли", за да научите повече.

en: Corrupted database
bg: Повредена база данни

en: The library database at %s appears to be corrupted. Do you want calibre to try and rebuild it automatically? The rebuild may not be completely successful. If you say No, a new empty calibre library will be created.
bg: Базата данни на библиотеката в %s изглежда повредена. Искате ли calibre да опита, реизграждане автоматично? Реизграждането може да не е напълно успешно. Ако кажете Не, ще бъде създадена нова празна calibre библиотека.

en: Bad database location %r. Will start with  a new, empty calibre library
bg: Лоша локация на база данни %r. Ще стартира с нова, празна calibre библиотека

en: Starting %s: Loading books...
bg: Старт на %s: Зареждане на книги...

en: Cannot start calibre
bg: Не се стартира calibre

en: Another calibre program that can modify calibre libraries, such as, {0} or {1} is already running. You must first shut it down, before starting the main calibre program. If you are sure no such program is running, try restarting your computer.
bg: Друга calibre програма, която може да модифицира calibre библиотеки, като, {0} или {1} вече работи. Първо трябва да я изключите, преди да стартирате основната calibre програма. Ако сте сигурни, че не се изпълнява такава програма, опитайте рестартиране на компютъра.

en: Failed to contact running instance of calibre
bg: Неуспешно свързване с работещ екземпляр на calibre

en: Contacting calibre failed
bg: Неуспешна връзка с calibre

en: Failed to contact running instance of calibre, try restarting calibre
bg: Неуспешно свързване с работещ екземпляр на calibre, опитайте да рестартирате calibre

en: Shutdown command sent, waiting for shutdown...
bg: Команда за изключване е изпратена, чакане за изключване...

en: Failed to shutdown running calibre instance
bg: Неуспешно изключване на работещ calibre екземпляр

en: &Preferences
bg: &Предпочитания

en: &Quit
bg: &Изход

en: Unhandled exception
bg: Необработено изключение

en: Set date to undefined
bg: Задай дата на неопределена

en: Set date to today
bg: Задай дата към днес

en: &Redo
bg: &Върни

en: Specify how this book should be sorted when by title. For example, The Exorcist might be sorted as Exorcist, The.
bg: Посочете как тази книга трябва да бъде сортирана, когато е чрез заглавие. Например,Екзорсист може да бъде сортиран като Екзорсист, а.

en: Title &sort:
bg: &Сортиране на заглавие:

en: &Edit authors
bg: &Редактиране на автори

en: Authors changed
bg: Авторите са променени

en: You have changed the authors for this book. You must save these changes before you can use Manage authors. Do you want to save these changes?
bg: Променили сте авторите за тази книга. Трябва да запишете тези промени преди да може да използвате Управление на автори. Искате ли да запишете тези промени?

en: Author s&ort:
bg: Автор с&ортиране:

en: &Number:
bg: &Номер:

en: Last modified: %s
    
    Double click to view
bg: Последна промяна: %s
    
    Двоен клик, за да видите

en: Restore %s from the original
bg: Възстановяване на %s от оригинала

en: &View {} format
bg: &Преглед на {} формат

en: Set the cover for the book from the selected format
bg: Задаване на корицата за книгата от избрания формат

en: Set metadata for the book from the selected format
bg: Задаване на метаданни за книгата от избрания формат

en: Add a format to this book
bg: Добавяне на формат към тази книга

en: Remove the selected format from this book
bg: Премахнете избрания формат от тази книга

en: Choose formats for
bg: Избери формати за

en: No permission
bg: Няма разрешение

en: You do not have permission to read the following files:
bg: Нямате права за четене на следните файлове:

en: No format selected
bg: Не е избран формат

en: &Browse
bg: &Обзор

en: Trim bord&ers
bg: Подрежи гр&аници

en: Automatically detect and remove extra space at the cover's edges.
    Pressing it repeatedly can sometimes remove stubborn borders.
bg: Автоматично откриване и премахване на допълнително пространство по краищата на корица.
    Натискането му многократно понякога може да премахне упорити граници.

en: Download co&ver
bg: Изтегляне на к&орица

en: &Generate cover
bg: &Генериране на корица

en: Customize the styles and colors of the generated cover
bg: Персонализиране стиловете и цветовете на генерираната корица

en: Undo last Generate cover
bg: Отмяна на последно генериране на корица

en: Not a valid picture
bg: Не е валидна снимка

en: Invalid cover
bg: Невалидна корица

en: Could not change cover as the image is invalid.
bg: Не можа да се промени корица, тъй като изображението е невалидно.

en: Rating of this book. 0-5 stars
bg: Оценка на тази книга. 0-5 звезди

en: Tags changed
bg: Етикетите са променени

en: You have changed the tags. In order to use the tags editor, you must either discard or apply these changes. Apply changes?
bg: Променили сте етикетите. За да използвате редактора на етикети, трябва или да изхвърлите или да приложите тези промени. Прилагане на промени?

en: A comma separated list of languages for this book
bg: Разделен със запетаи списък с езици за тази книга

en: The language %s is not recognized | The languages %s are not recognized
bg[0]: Езикът %s не е разпознат
bg[1]: Езиците %s не са разпознати

en: Unknown language
bg: Неизвестен език

en: Edit Identifiers
bg: Редактиране на идентификатори

en: Edit the book's identifiers. Every identifier must be on a separate line, and have the form type:value
bg: Редактирайте идентификаторите на книгата. Всеки идентификатор трябва да е на отделен ред и да има тип на формуляра:стойност

en: Duplicate identifier
bg: Дублиран идентификатор

en: The identifier of type: %s occurs more than once. Each type of identifier must be unique
bg: Идентификаторът на тип: %s възниква повече от веднъж. Всеки тип идентификатор трябва да е уникален

en: Invalid identifier
bg: Невалиден идентификатор

en: The identifier %s is invalid. Identifiers must be of the form type:value
bg: Идентификаторът %s е невалиден. Идентификаторите трябва да са от типа на формуляра:стойност

en: Edit the identifiers for this book. For example: 
    
    %s
    
    If an identifier value contains a comma, you can use the | character to represent it.
bg: Редактирайте идентификаторите за тази книга. Например: 
    
    %s
    
    Ако стойност на идентификатор съдържа запетая, може да използвате | знак, за да я представлява.

en: Edit identifiers in a dedicated window
bg: Редактиране на идентификатори в специализиран прозорец

en: This ISBN is valid
bg: Този ISBN е валиден

en: This ISBN is invalid
bg: Този ISBN е невалиден

en: Invalid ISBN
bg: Невалиден ISBN

en: Enter an ISBN
bg: Въведи ISBN

en: The ISBN you entered is not valid. Try again.
bg: ISBN, който въведохте, не е валиден. Опитайте отново.

en: Clear publisher
bg: Изчисти издател

en: Clear date
bg: Изчисти дата

en: Schedule download?
bg: График за изтегляне?

en: The download of metadata for the <b>selected book</b> will run in the background. Proceed? | The download of metadata for the <b>{} selected books</b> will run in the background. Proceed?
bg[0]: Изтеглянето на метаданни за <b>избраната книга</b> ще се изпълнява фоново. Действие?
bg[1]: Изтеглянето на метаданни за <b>избраните {} книги</b> ще се изпълнява фоново. Действие?

en: You can monitor the progress of the download by clicking the rotating spinner in the bottom right corner.
bg: Може да наблюдавате напредъка на изтеглянето, като кликнете върху въртящия се спинер в долния десен ъгъл.

en: When the download completes you will be asked for confirmation before calibre applies the downloaded metadata.
bg: Когато изтеглянето завърши ще бъдете помолени за потвърждение преди calibre да прилага изтеглените метаданни.

en: Download only &metadata
bg: Изтегляне само на &метаданни

en: Download only &covers
bg: Изтегляне само на &корици

en: &Configure download
bg: &Конфигуриране на изтегляне

en: Download &both
bg: Изтегли и &двете

en: Download metadata for one book | Download metadata for {} books
bg[0]: Изтегляне на метаданни за една книга
bg[1]: Изтегляне на метаданни за {} книги

en: Metadata download started
bg: Изтеглянето на метаданни започна

en: (Failed metadata)
bg: (Неуспешни метаданни)

en: (Failed cover)
bg: (Неуспешна корица)

en: Processed %s
bg: Обработено %s

en: Metadata fields to download
bg: Полета за метаданни за изтегляне

en: Revert %s
bg: Върни %s

en: Merge identifiers
bg: Обединяване на идентификатори

en: Merge tags
bg: Обединяване на етикети

en: Cover size: {0}x{1}
bg: Размер-корица: {0}x{1}

en: Compare metadata
bg: Сравняване на метаданни

en: &Accept all remaining
bg: &Приеми всички останали

en: Re&ject all remaining
bg: Отх&върляне на всички останали

en: R&eject
bg: Отхвърлян&е

en: Reject changes and move to next [{}]
bg: Отхвърляне на промените и преминаване към следващо [{}]

en: Move to next [%s]
bg: Премини към следващо [%s]

en: &Mark rejected books
bg: &Маркирай отхвърлени книги

en: Mark rejected books in the book list after this dialog is closed
bg: Маркирайте отхвърлени книги в списъка с книги, след като този диалог е затворен

en: All reviewed changes will be lost! Are you sure you want to Cancel?
bg: Всички прегледани промени ще бъдат загубени! Наистина ли искате 'Отказ'?

en:  [%(num)d of %(tot)d]
bg:  [%(num)d от %(tot)d]

en: Are you sure you want to reject the remaining result? | Are you sure you want to reject all {} remaining results?
bg[0]: Наистина ли искате да отхвърлите оставащия резултат?
bg[1]: Наистина ли искате да отхвърлите всичките {} оставащи резултати?

en: &More pages
bg: &Още страници

en: Failed to render
bg: Неуспешно рендиране

en: page %d
bg: страница %d

en: Next
bg: ––>

en: Previous
bg: <––

en: Automatically create the title sort entry based on the current title entry.
    Using this button to create title sort will change title sort from red to green.
bg: Автоматично създаване на записа за сортиране на заглавие въз основа на текущия запис за заглавие.
    Използване на този бутон за създаване сортиране на заглавие ще промени сортиране на заглавие от червено на зелено.

en: Automatically create the author sort entry based on the current author entry. Using this button to create author sort will change author sort from red to green.  There is a menu of functions available under this button. Click and hold on the button to see it.
bg: Автоматично създаване на записа за сортиране на автора въз основа на текущия запис за автор. Използване на този бутон за създаване сортиране на автор, ще промени сортирането на автора от червено към зелено.  Под този бутон има меню с функции. Кликнете и задръжте върху бутона, за да гó видите.

en: Set author sort from author
bg: Задай сортиране на автор от автор

en: Set author from author sort
bg: Задай автор от сортиране на автори

en: Copy author to author sort
bg: Копирай автор в сортиране на автор

en: Copy author sort to author
bg: Копиране на автор сортиране към автор

en: Swap the author and title
bg: Размени автора и заглавието

en: Clear rating
bg: Изчисти оценка

en: Clear all tags
bg: Изчисти всички етикети

en: Clear Ids
bg: Изчисти Id-и

en: &Download metadata
bg: &Изтегляне на метаданни

en: Undo last metadata download
bg: Отмяна на последното изтегляне на метаданни

en: Configure download metadata
bg: Конфигуриране изтегляне на метаданни

en: Change how calibre downloads metadata
bg: Промяна на начина, по който calibre изтегля метаданни

en: Edit list of prefixes
bg: Редактиране на списък с префикси

en: Edit prefixes
bg: Редактирай префикси

en: Enter prefixes, one on a line. The first prefix becomes the default.
bg: Въведете префикси, един на ред. Първият префикс става по подразбиране.

en: Save changed metadata?
bg: Запазване на променени метаданни?

en: You've changed the metadata for this book. Edit book is set to update embedded metadata when opened. You need to save your changes for them to be included.
bg: Променили сте метаданните за тази книга. Редактиране на книга е настроен да актуализира вградени метаданни при отваряне. Трябва да запазите промените си, за да бъдат включени.

en: &Don't save
bg: &Не записвай

en: The cover in the %s format is invalid
bg: Корицата във формат %s е невалидна

en: No downloaded metadata
bg: Няма изтеглени метаданни

en: There is no downloaded metadata to undo
bg: Няма изтеглени метаданни за отмяна

en: There is another book to edit in this set. | There are still {} more books to edit in this set.
bg[0]: Има и друга книга за редактиране в този набор.
bg[1]: Все още има {} книги, които да редактирате в този набор.

en: Are you sure you want to stop? Use the "Next" button instead of the "OK" button to move through books in the set.
bg: Сигурни ли сте, че искате да спрете? Използвайте бутона "Напред" вместо "OK" бутона, за да се движите през книги в комплекта.

en: &Continue editing
bg: &Продължи редактиране

en: &Stop editing
bg: &Спри редактиране

en: You will lose all unsaved changes. Are you sure?
bg: Ще загубите всички незаписани промени. Сигурни ли сте?

en: Change cover
bg: Промяна на корица

en: Co&mments
bg: Ко&ментари

en: &Cover and formats
bg: &Корица и формати

en: C&ustom metadata
bg: Перс&онализирани метаданни

en: &Comments
bg: &Коментари

en: Basic metadata
bg: Основни метаданни

en: Custom metadata
bg: Потребителски метаданни

en: Has summary
bg: Има резюме

en: The "has cover" indication is not fully
    reliable. Sometimes results marked as not
    having a cover will find a cover in the download
    cover stage, and vice versa.
bg: Индикацията "има корица" не е напълно
    надеждна. Понякога резултатите, маркирани като не
    наличие на корица, ще намери корица в етапа от изтегляне
    на корица, и обратно.

en: See at
bg: Виж на

en: Please wait
bg: Моля, изчакайте

en: calibre is downloading metadata from:
bg: calibre изтегля метаданни от:

en: Title: %s
bg: Заглавие: %s

en: Authors: %s
bg: Автори: %s

en: Failed to download metadata. Click Show Details to see details
bg: Неуспешно изтегляне на метаданни. Кликнете върху Покажи детайли, за да видите подробности

en: Failed to find any books that match your search. Try making the search <b>less specific</b>. For example, use only the author's last name and a single distinctive word from the title.<p>To see the full log, click "Show details".
bg: Не успях да намеря книги, които отговарят на вашето търсене. Опитайте да направите търсенето <b>неспецифични</b>. Например използвайте само фамилията на автора и единична отличителна дума от заглавието.<p>За да видите пълния регистрационен файл, кликнете "Покажи детайли".

en: Current cover
bg: Текуща корица

en: View this cover at full size
bg: Преглед на тази корица при пълен размер

en: Copy this cover to clipboard
bg: Копирай тази корица в клипборда

en: Downloading covers for <b>%s</b>, please wait...
bg: Изтегляне на корици за <b>%s</b>, моля изчакайте...

en: Failed to download any covers, click "Show details" for details.
bg: Неуспешно изтегляне на някои корици, кликнете "Покажи детайли" за подробности.

en: Could not find any covers for <b>%s</b>
bg: Не можаха да се намерят някои корици за <b>%s</b>

en: Found a cover for {title}
bg: Намерена е корица за {title}

en: Found <b>{num}</b> covers for {title}. When the download completes, the covers will be sorted by size.
bg: Намерени <b>{num}</b> корици за {title}. Когато изтеглянето завърши, кориците, ще бъдат сортирани по размер.

en: Downloading metadata...
bg: Изтегляне на метаданни...

en: Downloading cover...
bg: Сваляне на корица...

en: Failed to run
bg: Неуспешно изпълнение

en: Failed to run program, click "Show details" for more information
bg: Неуспешно изпълнение на програма, кликнете "Покажи детайли" за повече информация

en: Command line:
bg: Команден ред:

en: Choose a program to open %s files
bg: Избор на програма за отваряне на %s файлове

en: Executable files
bg: Изпълними файлове

en: Cannot execute
bg: Не може да се изпълни

en: The program %s is not an executable file
bg: Програмата %s не е изпълним файл

en: Application path:
bg: Път на приложение:

en: Invalid application
bg: Невалидно приложение

en: %s is not a valid macOS application bundle.
bg: %s не е валиден пакет на macOS приложение.

en: Choose a program
bg: Избор на програма

en: Gathering data, please wait...
bg: Събиране на данни, моля изчакайте...

en: &Browse computer for program
bg: &Преглед на компютър за програма

en: Error finding programs
bg: Грешка при намиране на програми

en: Failed to find programs on your computer, click "Show details" for more information
bg: Неуспешно намиране на програми на компютъра, кликнете "Покажи детайли" за повече информация

en: Edit the applications used for %s files
bg: Редактиране на приложенията, използвани за %s файлове

en: Change &icon
bg: Промяна на &икона

en: Change &name
bg: Промяна на &име

en: No selection
bg: Без избор

en: No application selected
bg: Не е избрано приложение

en: Choose new icon
bg: Избери нова икона

en: Invalid icon
bg: Невалидна икона

en: Could not load image from %s
bg: Не може да се зареди изображение от %s

en: Enter new name
bg: Въведи ново име

en: New name for {}
bg: Ново име за {}

en: cover image
bg: изображение на корица

en: Open {0} files with {1}
bg: Отвори {0} файлове с {1}

en: Restore settings to default values. You have to click Apply to actually save the default settings.
bg: Възстановяване настройките до стойности по подразб.. Трябва клик върху Приложи, за актуален запис на настройките по подразб..

en: Configure
bg: Конфигуриране

en: Ignore duplicate incoming formats
bg: Игнорирай дублиращи се входящи формати

en: Overwrite existing duplicate formats
bg: Презапиши наличните дублиращи се формати

en: Create new record for each duplicate format
bg: Създай нов запис за всеки дублиран формат

en: Choose a folder
bg: Избор на папка

en: Invalid folder
bg: Невалидна папка

en: You must specify an existing folder as your auto-add folder. %s does not exist.
bg: Трябва да зададете съществуваща папка като ваша папка за автодобавяне. %s не съществува.

en: You do not have read/write permissions for the folder: %s
bg: Нямате разрешения за четене/запис за папката: %s

en: Cannot use folders whose names start with a period or underscore: %s
bg: Не може да се използват папки, чиито имена започват с период или подчертаване: %s

en: <b>WARNING:</b> Any files you place in %s will be automatically deleted after being added to calibre. Are you sure?
bg: <b>ВНИМАНИЕ:</b> Всички файлове, които поставяте в %s, ще бъдат автоматично изтрити след като бъдат добавени към calibre. Сигурен ли си?

en: Here you can control how calibre will read metadata from the files you add to it. calibre can either read metadata from the contents of the file, or from the filename.
bg: Тук може да контролирате как calibre ще чете метаданни от файловете, които добавяте към него. Calibre може или да чете метаданни от съдържанието на файла, или от файл-името.

en: Read &metadata from file contents rather than file name
bg: Прочети &метаданни от съдържание на файл, а не от име на файл

en: Swap the first name and last name of the author. This affects only metadata read from file names.
bg: Разменете първото име и фамилията на автора. Това засяга само метаданни прочетени от имена на файлове.

en: &Swap author first name and last name when reading author from filename
bg: &Размени първо име и фамилия, на автор при четене на автор от файл-име

en: Configure metadata from file name
bg: Конфигуриране на метаданни от име на файл

en: Reading &metadata
bg:   Четене на &метаданни

en: &Mark newly added books
bg: &Маркирай ново добавени книги

en: When using the  "&Copy to library" action to copy books between libraries, preserve the date
bg: При използване на действието "&Копиране в библиотека" за копиране на книги между библиотеките, запазете датата

en: When using the "Copy to library" action check for &duplicates with the same title, author and language
bg: При използване на действието "Копиране в библиотека" проверете за &дубликати с едно и също заглавие, автор и език

en: Automatically &convert added books to the preferred output format
bg: Авто&конвертирай добавени книги в предпочитания изходен формат

en: This will force an automatic conversion even if the file being added is the same format as the output format. For example, if you set your output format to EPUB and add an EPUB file, an EPUB to EPUB conversion will be run.
bg: Това ще принуди автоконвертиране, дори ако файлът, който се добавя, е в същия формат като изходния формат. Ако например зададете вашия изходен формат в EPUB и добавите EPUB файл, ще се изпълни EPUB в EPUB конверсия.

en: When auto-converting, convert even if the format being added is the &same as the output format
bg: При автоконвертиране, конвертирай дори ако форматът, който се добавя, е същият като изходния формат

en: <p>Auto-merge: If books with similar titles and authors are found, merge the incoming formats automatically into existing book records. The box to the right controls what happens when an existing record already has the incoming format. Note that this option also affects the Copy to library action.</p>
    <p>Title match ignores leading indefinite articles ("the", "a", "an"), punctuation, case, etc. Author match is exact.</p>
bg: <p>Автообединяване: Ако се намерят книги с подобни заглавия и автори, обединявайте входящите формати автоматично в съществуващи записи на книги. Полето вдясно контролира какво се случва, когато съществуващ запис вече има входящия формат. Имайте предвид, че тази опция засяга и действието Копиране в библиотека.</p>
    <p>Съвпадението на заглавие игнорира водещите неопределени артикули ("the", "a", "an"), пунктуация, буква и т.н. Автор съвпадение е точно.</p>

en: &Auto-merge added books if they already exist:
bg: &Автообедини добавени книги, ако те вече съществуват:

en: Auto-merge: If books with similar titles and authors are found, merge the incoming formats (files) automatically into
    existing book records. This box controls what happens when an existing record already has
    the incoming format:
    
    Ignore duplicate incoming formats - means that existing formats in your calibre library will not be replaced
    Overwrite existing duplicate formats - means that existing formats in your calibre library will be replaced
    Create new record for each duplicate formats - means that a new book entry will be created for each duplicate formats
    
    Title matching ignores leading indefinite articles ("the", "a", "an"), punctuation, case, etc.
    Author matching is exact.
bg: Авто-обединяване: Ако се намерят книги с подобни заглавия и автори, обединяване на входящите формати (файлове) автоматично в
    съществуващи записи на книги. Това контролира какво се случва, когато съществуващ запис вече има
    входящия формат:
    
    Игнориране на дублирани входящи формати - означава, че наличните формати във вашата calibre библиотека няма да бъдат заменени
    Презаписването на налични дублиращи се формати - означава, че съществуващите формати във вашата calibre библиотека ще бъдат заменени
    Създаване на нов запис за всеки дублиран формат - означава, че ще бъде създаден нов запис на книга за всеки дублиран формат
    
    Съвпадението на заглавие игнорира водещите неопределени артикули ("the", "a", "an"), пунктуация, буква и др.
    Автор съвпадение е точно.

en: &Tags to apply when adding a book:
bg: &Етикети, за прилагане при добавяне на книга:

en: A comma-separated list of tags that will be applied to books added to the library
bg: Разделен със запетая списък с етикети, които ще се прилагат към книги, добавени към библиотеката

en: Contro&l how tags are processed:
bg: Контро&л, как се обработват етикети:

en: Create rules that can filter or transform tags on added books automatically as soon as they are added.
bg: Създаване на правила, които могат да филтрират или трансформират етикети на добавени книги автоматично, веднага щом се добавят.

en: &Rules to filter tags read from metadata
bg: &Правила за филтриране на етикети, прочетени от метаданни

en: Control which files are added during bul&k imports:
bg: Контрол кои файлове се добавят при груп&ов импорт:

en: <p>You can specify rules to add/ignore files here. These will be used when recursively adding books from folders.
bg: <p>Може да посочите правила за добавяне/игнориране на файлове тук. Те ще се използват, при рекурсивно добавяне на книги от папки.

en: Rules to filter added &files
bg: Правила за филтриране на добавени &файлове

en: Control how auth&ors are processed:
bg: Контрол как се обработват а&втори:

en: Rules to manipulate a&uthor names
bg: Правила за манипулиране на а&вторски имена

en: Adding &actions
bg:  Добавяне н&а действия

en: By default, calibre will automatically add only known e-book files. 
    This option tells calibre to add all file types, except those
    that have been explicitly ignored below.
bg: По подразбиране, calibre автоматично ще добави само известни файлове с е-книги. 
    Тази опция казва на calibre да добави всички типове файлове, с изключение на тези
    които са били изрично игнорирани по-долу.

en: Automatically add files of &all types (not just e-books)
bg: Автодобавяне на файлове от &всички типове (не само е-книги)

en: <b>Ignore</b> files with the following &extensions when automatically adding
bg: <b>Игнорирай</b> файлове със следните разшир&ения при автоматично добавяне

en: Folder to automatically add files from
bg: Папка за автоматично добавяне на файлове от

en: Browse for folder
bg: Обзор за папка

en: Automatically &convert added files to the preferred output format
bg: Авто&конвертиране на добавени файлове в предпочитания изходен формат

en: Specify a &folder. Any files you put into this folder will be automatically added to calibre (restart required).
bg: Посочи папка. Всички файлове, поставени в тази папка, ще бъдат автоматично добавени към calibre (изисква се рестарт).

en: <b>WARNING:</b> Files in the above folder will be deleted after being added to calibre.
bg: <b>ВНИМАНИЕ:</b> Файлове в горната папка ще бъдат изтрити, след като бъдат добавени към calibre.

en: If set, this option will cause calibre to check if a file
     being automatically added is already in the calibre library.
     If it is, a message will pop up asking you whether
     you want to add it anyway.
bg: Ако е зададена, тази опция ще накара calibre да провери дали даден файл
     при автодобавяне вече е в calibre библиотеката.
     Ако е така, ще се появи съобщение, което ще попита дали
     така или иначе искаш да го добавиш.

en: Check for &duplicates when automatically adding files
bg: Проверка за &дубликати при автодобавяне на файлове

en: &Automatic adding
bg:   &Автодобавяне

en: Very low
bg: Много нисък

en: Confirmation dialogs have all been reset
bg: Всички диалози за потвърждение са нулирани

en: Notify when a &new version is available
bg: Известяване, когато е налична &нова версия

en: Job &priority:
bg: &Приоритет на работа:

en: Preferred &input format order:
bg: Предпоч&итан ред на входен формат:

en: When multiple formats are present in a book being converted, this list determines which format will be used as the "source" for the conversion.
bg: Когато в една конвертирана книга присъстват множество формати, този списък определя кой формат ще се използва като "източник" за конвертирането.

en: Preferred &output format:
bg: Предпочитан изх&оден формат:

en: <p>Setting this means that when sorting on text fields
    like title the text "Book 2" will sort before the text "Book 100".
    Note that setting this can cause problems with text that starts
    with numbers and is a little slower. This setting is per user, not
    per library.</p>
bg: <p>Настройка на това означава, че при сортиране на текстови полета
    като заглавие на текста "Книга 2" ще се сортира преди текста "Book 100".
    Имайте предвид, че задаване на това може да причини проблеми с текст, който започва
    с числа и е малко по-бавно. Тази настройка е на потребител, а не
    на библиотека.</p>

en: Recognize numbers inside text when sorting (needs restart)
bg: Разпознаване на числа в текст при сортиране (изисква рестарт)

en: If checked, Yes/No custom columns values can be Yes, No, or Unknown.
    If not checked, the values can be Yes or No.
bg: Ако е отметнато, стойности Да/Без персон. колони могат да са Да, Не или Неизвестно.
    Ако не е отметнато, стойностите могат да са Да или Не.

en: &Yes/No columns have three values (needs restart)
bg: &Да/Не колони имат три стойности (изисква рестарт)

en: Default network &timeout:
bg: Из&чакване на мрежа по подразб.:

en: Set the default timeout for network fetches (i.e. anytime we go out to the internet to get information)
bg: Задайте изчакването по подразб. за мрежови извличания (т.е. по всяко време, когато излезем към интернет, за получаване на информация)

en: Use this Virtual library on calibre startup if the current library is being used. Also applied when switching to this library. Note that this setting is per library.
bg: Използвайте тази Виртуална библиотека при старт на calibre, ако текущата библиотека е използвана. Прилага се и при преминаване към тази библиотека. Предвид, че тази настройка е на библиотека.

en: Reset all disabled &confirmation dialogs
bg: Нулирай всички деактивирани диалози за &потвърждение

en: Use internal &viewer for:
bg: Използвай вътрешен &четец за:

en: File types that are unchecked in this list will be opened with the default program configured in the operating system, for that file type.
bg: Файловите типове, които не са отметнати в този списък, ще бъдат отворени със стандартния четец, конфигуриран в операционната система, за този тип файл.

en: Virtual library to apply when the current &library is opened:
bg: Виртуална библиотека да се прилага, когато текущата &библиотека е отворена:

en: Automatically send downloaded &news to e-book reader
bg: Автоизпрати изтеглени &нови до четеца на е-книги

en: &Delete news from library when it is automatically sent to reader
bg: &Изтрий нови от библиотека, когато се автоизпращат на четец

en: All columns
bg: Всички колони

en: icon with text
bg: икона с текст

en: icon with no text
bg: икона без текст

en: composed icons w/text
bg: съставени икони с/текст

en: composed icons w/no text
bg: съставени икони с/без текст

en: is true
bg: е вярно

en: is false
bg: е невярно

en: is not true
bg: е без вярно

en: is not false
bg: е без фалшиво

en: is undefined
bg: е недефинирано

en: is defined
bg: е дефинирано

en: has id
bg: има id

en: does not have id
bg: няма id

en: is equal to
bg: е равно на

en: is not set
bg: е незададено

en: is earlier than
bg: е по-рано от

en: is later than
bg: е по-късно от

en: is today
bg: е днес

en: is more days ago than
bg: е преди повече дни от

en: is fewer days ago than
bg: е преди по-малко дни от

en: is more days from now than
bg: е повече дни от сега, отколкото

en: is fewer days from now than
bg: е по-малко дни от сега, отколкото

en: has
bg: има

en: does not have
bg: няма

en: has pattern
bg: има шаблон

en: does not have pattern
bg: няма шаблон

en: does not contain
bg: не съдържа

en: Enter either an identifier type or an identifier type and value of the form identifier:value
bg: Въведете или тип идентификатор, или тип идентификатор и стойност за идентификатор на формуляр:стойност

en: Enter a 3 letter ISO language code, like fra for French or deu for German or eng for English. You can also use the full language name, in which case calibre will try to automatically convert it to the language code.
bg: Въведете 3 буквен ISO код на езика, като fra за френски или deu за немски или eng за английски език. Може да използвате и пълното езиково име, в който случай calibre ще се опита автоматично да гó конвертира в кода на езика.

en: Enter a number
bg: Въведете число

en: Enter the maximum days old the item can be. Zero is today. Dates in the future always match
bg: Въведете максимум дни, колко стар може да е елементът. Нулата е днес. Дати в бъдещето винаги съвпадат

en: Enter the minimum days old the item can be. Zero is today. Dates in the future never match
bg: Въведете минимум дни, колко стар може да е елементът. Нулата е днес. Дати в бъдещето винаги не съвпадат

en: Enter the maximum days in the future the item can be. Zero is today. Dates in the past always match
bg: Въведете максималните дни в бъдеще, които артикулът може да бъде. Нулата е днес. Дати в миналото винаги съвпадат

en: Enter the minimum days in the future the item can be. Zero is today. Dates in the past never match
bg: Въведете минималните дни в бъдеще, които артикулът може да бъде. Нулата е днес. Дати в миналото винаги не съвпадат

en: Enter a date in the format YYYY-MM-DD
bg: Въведи дата във формата YYYY-MM-DD

en: Enter a string.
bg: Въведи низ.

en: Enter a regular expression
bg: Въведи регулярен израз

en: You can match multiple values by separating them with %s
bg: Може да съвпада на няколко стойности, като ги разделите с %s

en: Remove icons
bg: Премахни икони

en: Select the icons you wish to remove. The icon files will be removed when you press OK. There is no undo.
bg: Изберете иконите, които желаете да премахнете. Файловете с икони ще бъдат премахнати, когато вие натиснете OK. Няма отмяна.

en: No icons selected
bg: Няма избрани икони

en: You must select at least one icon to remove
bg: Трябва да изберете поне една икона, за да премахнете

en: One icon will be removed. | {} icons will be removed.
bg[0]: Една икона ще бъде премахната.
bg[1]: {} икони ще бъдат премахнати.

en: This will prevent any rules that use this icon from working. Are you sure?
bg: Това ще попречи на всички правила, които използват тази икона, да работят. Сигурен ли си?

en: column coloring
bg: колона оцветяване

en: column icon
bg: оцветяване на колони

en: Set the:
bg: Задай:

en: Cover grid emblem
bg: Емблема на корица мрежа

en: Add the emblem:
bg: Добави емблемата:

en: Create/edit a {0} rule
bg: Създаване/редактиране на {0} правило

en: Create a {0} rule by filling in the boxes below
bg: Създайте {0} правило чрез попълване на полетата по-долу

en: Choosing icon with text will add an icon to the left of the column content, choosing icon with no text will hide the column content and leave only the icon. If you choose composed icons and multiple rules match, then all the matching icons will be combined, otherwise the icon from the first rule to match will be used.
bg: Изборът на икона с текст ще добави икона вляво от съдържанието на колоната, изборът на икона без текст ще скрие съдържанието на колоната и ще остави само икона. Ако изберете съставени икони и множество правила съвпадат, тогава всички съответстващи икони ще се комбинират, иначе ще се използва иконата от първото съвпадащо правило.

en: of the column:
bg: на колоната:

en: to:
bg: към:

en: &Add new image
bg: &Добави ново изображение

en: (Images should be square-ish)
bg: (Изображенията трябва да са квадратно-ish)

en: Choose &more than one icon
bg: Избери &повече от една икона

en: &Add icon
bg: &Добави икона

en: (Icons should be square or landscape)
bg: (Иконите трябва да са квадратни или пейзажни)

en: Only if the following conditions are all satisfied:
bg: Само ако следните условия, са изцяло спазени:

en: Add &another condition
bg: Добави &друго условие

en: You can disable a condition by blanking all of its boxes
bg: Може да деактивирате условие, като закривате всичките му кутии

en: &Remove icons
bg: &Премахни икони

en: Remove previously added icons. Note that removing an icon will cause rules that use it to stop working.
bg: Премахване на добавени по-рано икони. Имайте предвид, че премахването на икона ще доведе до правила които я използват, да спрат да работят.

en: Open to see checkboxes
bg: Отваряне, за да видите квадратчетата за отметка

en: Sample text
bg: Примерен текст

en: No icon selected
bg: Няма избрана икона

en: You must choose an icon for this rule
bg: Трябва да изберете икона за това правило

en: Invalid condition
bg: Невалидно условие

en: One of the conditions for this rule is invalid: <b>%s</b>
bg: Едно от условията за това правило е невалидно: <b>%s</b>

en: No conditions
bg: Няма условия

en: You must specify at least one non-empty condition for this rule
bg: Трябва да посочите поне едно непразно условие за това правило

en: color
bg: цвят

en: 
                    <p>Advanced rule for column <b>%(col)s</b>:
                    <pre>%(rule)s</pre>
bg: 
                    <p>Разширено правило за колона <b>%(col)s</b>:
                    <pre>%(rule)s</pre>

en: 
                    <p>Advanced rule:
                    <pre>%(rule)s</pre>
bg: 
                    <p>Разширено правило:
                    <pre>%(rule)s</pre>

en: 
                    <p>Advanced rule: set <b>%(typ)s</b> for column <b>%(col)s</b>:
                    <pre>%(rule)s</pre>
bg: 
                    <p>Разширено правило: задай <b>%(typ)s</b> за колона <b>%(col)s</b>:
                    <pre>%(rule)s</pre>

en: (<span style="color: %s;">sample</span>)
bg: (<span style="цвят: %s;">мостра</span>)

en: <p>Add the emblem <b>{0}</b> to the cover if the following conditions are met:</p>
    <ul>{1}</ul>
bg: <p>Добавете емблемата <b>{0}</b> към корицата, ако са изпълнени следните условия:</p>
    <ul>{1}</ul>

en:             <p>Set the <b>%(kind)s</b> of <b>%(col)s</b> to <b>%(color)s</b> %(sample)s
                if the following conditions are met:</p>
                <ul>%(rule)s</ul>
bg:             <p>Задай <b>%(kind)s</b> на <b>%(col)s</b> към <b>%(color)s</b> %(sample)s
                ако са изпълнени следните условия:</p>
                <ul>%(rule)s</ul>

en: <li>The condition using column <b>%(col)s</b> is <b>invalid</b>
bg: <li>Условието използвайки колона <b>%(col)s</b> е <b>невалидно</b>

en: <li>If the <b>%(col)s</b> column <b>%(action)s</b> %(val_label)s<b>%(val)s</b>
bg: <li>Ако <b>%(col)s</b> колоната <b>%(action)s</b> %(val_label)s<b>%(val)s</b>

en: value:
bg: стойност:

en: &Add rule
bg: &Добави правило

en: &Remove rule(s)
bg: &Премахни правило(-а)

en: Add ad&vanced rule
bg: Добави разширено пра&вило

en: Du&plicate rule
bg: Дублирай &правило

en: Convert to advanced r&ule
bg: Конверт в разширено пра&вило

en: Open icon folder
bg: Отвори папка на икона

en: Import rules from a file
bg: Импорт на правила от файл

en: Select one rule
bg: Избери едно правило

en: No rule selected
bg: Не е избрано правило

en: No rule selected for %s.
bg: Няма избрано правило за %s.

en: removal
bg: премахване

en: Rules
bg: Правила

en: No valid rules found
bg: Не са намерени валидни правила

en: No valid rules were found in {}.
bg: Не са намерени валидни правила в {}.

en: Column header
bg: Заглавка-колона

en: Lookup name
bg: Справка име

en: Order
bg: Порядък

en: Type
bg: Тип

en: Yes/No with text
bg: Да/Не с текст

en: Ampersand separated text, shown in the Tag browser
bg: Амперсанд (знакът '&') разделен текст, показан в Етикети браузъра

en: Deleted column. Double-click to undelete it
bg: Изтрита колона. Двоен клик, за да я възстановите

en: New column
bg: Нова колона

en: Edited. Lookup name was {}
bg: Редактирано. Търсеното име беше {}

en: Edited
bg: Редактирано

en: You must select a column to delete it
bg: Трябва да изберете колона, за да я изтриете

en: The selected column is not a custom column
bg: Избраната колона не е колона по избор

en: Do you really want to delete column %s and all its data?
bg: Наистина ли искате да изтриете колона %s и всичките ѝ данни?

en: The selected column is not a user-defined column
bg: Избраната колона не е колона, дефинирана от потребителя

en: Undelete the column?
bg: Да се ​​възстанови ли изтритата колона?

en: The column is to be deleted. Do you want to undelete it?
bg: Колоната трябва да е изтрита. Искате ли да я възстановите?

en: Here you can re-arrange the layout of the columns in the calibre library book list. You can hide columns by unchecking them. You can also create your own, custom columns.
bg: Тук може да реподредите колоните в списъка с книги на calibre  библиотеката. Може да скриете колони, като ги деотметнете. Може да създадете свои, персонални колони.

en: Remove a user-defined column
bg: Премахни колона, дефинирана от потребителя

en: Add a user-defined column
bg: Добави колона, дефинирана от потребителя

en: Edit settings of a user-defined column
bg: Редактирай настройки на колона, дефинирана от потребителя

en: Add &custom column
bg: Добавяне на &персонална колона

en: Restore settings to default values. Only settings for the currently selected section are restored.
bg: Възстановяване на настройки до стойности по подразб.. Само настройки за текущо избраните секцията се възстановява.

en: Text, column shown in the Tag browser
bg: Текст, колона, показана в Етикети браузър

en: Comma separated text, like tags, shown in the Tag browser
bg: Разделен със запетая текст, подобно на етикети, показан в Етикети браузъра

en: Long text, like comments, not shown in the Tag browser
bg: Дълъг текст, подобно на коментари, не е показан в Етикети браузъра

en: Text column for keeping series-like information
bg: Текстова колона за запазване на информация, подобна на серия

en: Text, but with a fixed set of permitted values
bg: Текст, но с фиксиран набор от разрешени стойности

en: Floating point numbers
bg: Числа с плаваща точка

en: Integers
bg: Цели числа

en: Ratings, shown with stars
bg: Оценки, показани със звезди

en: Yes/No
bg: Да/Не

en: Column built from other columns
bg: Колона, изградена от други колони

en: Column built from other columns, behaves like tags
bg: Колона, изградена от други колони, се държи като етикети

en: Create a custom column
bg: Създаване на персонална колона

en: Edit custom column
bg: Редактиране на персонална колона

en: Now
bg: Сега

en: My Tags
bg: Моите етикети

en: My Series
bg: Моите поредици

en: My Rating
bg: Моят рейтинг

en: People
bg: Хора

en: My Title
bg: Моето заглавие

en: Quick create:
bg: Бързо създаване:

en: Names
bg: Имена

en: Short text
bg: Кратък текст

en: Used for searching the column. Must contain only digits and lower case letters.
bg: Използва се за търсене в колоната. Трябва да съдържа само цифри и малки букви.

en: &Lookup name:
bg: &Име на справка:

en: Column heading in the library view and category name in the Tag browser
bg: Заглавие на колона в изгледа на библиотека и име на категория в Етикети браузъра

en: Column &heading:
bg: &Заглавие на колона:

en: What kind of information will be kept in the column.
bg: Каква информация ще се пази в колоната.

en: Show &checkmarks
bg: Покажи &отметвания

en: Contains names
bg: Съдържа имена

en: &Column type:
bg: Тип &колона:

en: Optional text describing what this column is for
bg: Незадължителен текст, описващ за какво е тази колона

en: D&escription:
bg: Описани&е:

en: &Icon
bg: &Икона

en: &Both
bg: &И двете

en: Choose whether an icon, text, or both is shown in the book list
bg: Изберете дали икона, текст или и двете да се показват в списъка с книги

en: &Show:
bg: &Покажи:

en: Control the number of decimal digits you can enter when editing this column
bg: Контролирайте броя десетични цифри, които може да въведете при редактиране на тази колона

en: Decimals when &editing:
bg: Десетични знаци при &редакция:

en: Default: (nothing)
bg: По подразб.: (нищо)

en: Field template. Uses the same syntax as save templates.
bg: Шаблон за поле. Използва същия синтаксис като шаблоните за запис.

en: Similar to save templates. For example, %s
bg: Подобно на шаблони за запис. Например, %s

en: No heading
bg: Няма заглавка

en: Show heading above the text
bg: Покажи заглавка над текста

en: Show heading to the side of the text
bg: Покажи заглавка отстрани на текста

en: Short text, like a title
bg: Кратък текст, като заглавие

en: Choose how the data in this column is interpreted.
    This controls how the data is displayed in the Book details panel
    and how it is edited.
bg: Изберете как се интерпретират данните в тази колона.
    Това контролира начина за показване на данните в панела с подробни данни за книга
    и как се редактира.

en: Interpret this column as:
bg: Тълкувай тази колона като:

en: A comma-separated list of permitted values. The empty value is always
    included, and is the default. For example, the list 'one,two,three' has
    four values, the first of them being the empty value.
bg: Разделен със запетая списък с разрешени стойности. Празната стойност винаги
    е включено, и е по подразб.. Например списъкът 'едно,две,три' има
    четири стойности, като първата от тях е празната стойност.

en: &Values:
bg: &Стойности:

en: A list of color names to use when displaying an item. The
    list must be empty or contain a color for each value.
bg: Списък с имена на цветове, които да се използват при показване на елемент.
    Списъкът трябва да е празен или да съдържа цвят за всяка стойност.

en: Colors:
bg: Цветове:

en: Allow half stars
bg: Разреши половин звезди

en: Allow half star ratings, for example:
bg: Позволете оценки с половин звезда, например:

en: &Sort/search column by
bg: &Сортиране/търсене на колона по

en: How this column should handled in the GUI when sorting and searching
bg: Как тази колона трябва да се обработва в GUI при сортиране и търсене

en: Show in Tag browser
bg: Покажи в Браузър етикети

en: If checked, this column will appear in the Tag browser as a category
bg: Ако е отметната, тази колона ще се покаже в Етикети браузъра като категория

en: Show as HTML in Book details
bg: Покажи като HTML в Детайли за книга

en: Choose whether or not the column heading is shown in the Book
    details panel and, if shown, where
bg: Изберете дали колоната със заглавка да е показана или не в панела
    с детайли за книга и, ако е показана, къде

en: Column heading:
bg: Колона заглавка:

en: Default value when a new book is added to the library. For Date columns enter the word "Now", or the date as yyyy-mm-dd. For Yes/No columns enter "Yes" or "No". For Text with a fixed set of values enter one of the permitted values. For Rating columns enter a number between 0 and 5.
bg: Стойност по подразбиране, когато към библиотеката се добавя нова книга. За колони Дата въведете думата "Сега", или датата като гггг-мм-дд. За Да/Не колони въведете "Да" или "Не". За Текст с фиксиран набор от стойности въведете една от разрешените стойности. За Колони с оценка въведете число между 0 и 5.

en: &Default value:
bg: &Стойност по подразб.:

en: &Format for dates:
bg: &Формат за дати:

en: Default: dd MMM yyyy.
bg: По подразб.: dd MMM yyyy.

en: <p>Date format.</p><p>The formatting codes are:<ul><li>d    : the day as number without a leading zero (1 to 31)</li><li>dd   : the day as number with a leading zero (01 to 31)</li><li>ddd  : the abbreviated localized day name (e.g. "Mon" to "Sun").</li><li>dddd : the long localized day name (e.g. "Monday" to "Sunday").</li><li>M    : the <b>month</b> as number without a leading zero (1 to 12).</li><li>MM   : the <b>month</b> as number with a leading zero (01 to 12)</li><li>MMM  : the abbreviated localized <b>month</b> name (e.g. "Jan" to "Dec").</li><li>MMMM : the long localized <b>month</b> name (e.g. "January" to "December").</li><li>yy   : the year as two digit number (00 to 99).</li><li>yyyy : the year as four digit number.</li><li>h    : the hours without a leading 0 (0 to 11 or 0 to 23, depending on am/pm)</li><li>hh   : the hours with a leading 0 (00 to 11 or 00 to 23, depending on am/pm)</li><li>m    : the <b>minutes</b> without a leading 0 (0 to 59)</li><li>mm   : the <b>minutes</b> with a leading 0 (00 to 59)</li><li>s    : the seconds without a leading 0 (0 to 59)</li><li>ss   : the seconds with a leading 0 (00 to 59)</li><li>ap   : use a 12-hour clock instead of a 24-hour clock, with "ap" replaced by the localized string for am or pm</li><li>AP   : use a 12-hour clock instead of a 24-hour clock, with "AP" replaced by the localized string for AM or PM</li><li>iso  : the date with time and timezone. Must be the only format present</li></ul></p><p>For example:
    <ul>
    <li>ddd, d MMM yyyy gives Mon, 5 Jan 2010</li>
    <li>dd MMMM yy gives 05 January 10</li>
    </ul>
bg: <p>Формат на дата.</p><p>Кодовете за форматиране са:<ul><li>d    : деня като число без водеща нула (1 до 31)</li><li>dd   : деня като число с водеща нула (01 до 31)</li><li>ddd  : съкратеното локализирано име на ден (напр. "Пон" до "Нед").</li><li>dddd : дългото локализирано име на ден (напр. "Понеделник" до "Неделя").</li><li>M    : <b>месеца</b> като число без водеща нула (1 до 12).</li><li>MM   : <b>месеца</b> като число с водеща нула (01 до 12)</li><li>MMM  : съкратеното локализирано <b>месец</b> име (например "Ян" до "Дек").</li><li>MMMM : дългото локализирано <b>month</b> име (напр. "Януари" до "Декември").</li><li>yy   : годината като двуцифрено число (00 to 99).</li><li>yyyy : годината като четирицифрено число.</li><li>h    : часовете без водеща 0 (0 до 11 или 0 до 23, в зависимост от am/pm)</li><li>hh   : часовете с водеща 0 (00 до 11 или 00 до 23, в зависимост от am/pm)</li><li>m    : <b>минутите</b> без водеща 0 (0 до 59)</li><li>mm   : <b>минутите</b> с водеща 0 (00 до 59)</li><li>s    : секундите без водеща 0 (0 to 59)</li><li>ss   : секундите с водеща 0 (00 to 59)</li><li>ap   : използвайте 12-часов часовник вместо 24-часов часовник, като "ap" се заменя с локализирания низ за am или pm</li><li>AP   : използвайте 12-часов часовник вместо 24-часов часовник, като "AP" се заменя с локализирания низ за AM или PM</li><li>iso  : датата с час и времева зона. Трябва да бъде единственият присъстващ формат</li></ul></p><p>Например:
    <ul>
    <li>ddd, d MMM гггг дава Пон, 5 ян 2010</li>
    <li>dd MMMM yy дава 05 януари 10</li>
    </ul>

en: &Format for numbers:
bg: &Формат за числа:

en: Examples: The format <code>{0:0>4d}</code> gives a 4-digit number with leading zeros. The format <code>{0:d}&nbsp;days</code> prints the number then the word "days"
bg: Примери: Форматът <code>{0:0>4d}</code> дава 4-цифрено число с водещи нули. Форматът <code>{0:d}&nbsp;дни</code> отпечатва числото след това думата "дни"

en: Examples: The format <code>{0:.1f}</code> gives a floating point number with 1 digit after the decimal point. The format <code>Price:&nbsp;$&nbsp;{0:,.2f}</code> prints "Price&nbsp;$&nbsp;" then displays the number with 2 digits after the decimal point and thousands separated by commas.
bg: Примери: Форматът <code>{0:.1f}</code> дава число с плаваща точка с 1 цифра след десетичната запетая. Форматът <code>Price:&nbsp;$&nbsp;{0:,.2f}</code> отпечатва "Price&nbsp;$&nbsp;" след това показва числото с 2 цифри след десетичната запетая и хиляди разделени от запетаи.

en: No lookup name was provided
bg: Не е предоставено име за справка

en: The lookup name must contain only lower case letters, digits and underscores, and start with a letter
bg: Името на справката трябва да съдържа само малки букви, цифри и долни тирета, и да започва с буква

en: Lookup names cannot end with _index, because these names are reserved for the index of a series column.
bg: Справочните имена не могат да завършват с _index, защото тези имена са запазени за индексът на колона от поредица.

en: No column heading was provided
bg: Не е предоставена заглавка на колона

en: The lookup name %s is already used
bg: Справоченото име %s вече се използва

en: Invalid default value
bg: Невалидна стойност по подразб.

en: The default value must be "Now" or a date
bg: Стойността по подразбиране трябва да бъде "Сега" или дата

en: You must enter a template for composite columns
bg: Трябва да въведете шаблон за съставни колони

en: You must enter at least one value for enumeration columns
bg: Трябва да въведете поне една стойност на колони за номериране

en: The colors box must be empty or contain the same number of items as the value box
bg: Полето за цветове трябва да е празно или да съдържа същия брой елементи като полето стойност

en: The color {0} is unknown
bg: Цветът {0} е неизвестен

en: The default value must be one of the permitted values
bg: Стойността по подразбиране трябва да е една от разрешените стойности

en: The default value must be an integer
bg: Стойността по подразбиране трябва да е цяло число

en: The default value must be a real number
bg: Стойността по подразбиране трябва да е реално число

en: The default value must be a real number between 0 and 5.0
bg: Стойността по подразб. трябва да е реално число между 0 и 5.0

en: The default value must be an integer between 0 and 5
bg: Стойността по подразб трябва да е цяло число между 0 и 5

en: The default value must be "Yes" or "No"
bg: Стойността по подразб. трябва да е "Да" или "Не"

en: You must restart calibre before making any more changes
bg: Трябва да рестартирате calibre, преди да правите повече промени

en: The lookup name must begin with a '#'
bg: Името за търсене трябва да започва с '#'

en: The custom column %s already exists
bg: Персонализираната колона %s вече съществува

en: The column heading %s already exists
bg: Заглавката на колона %s вече съществува

en: The custom column type %s doesn't exist
bg: Персонализираният тип колона %s не съществува

en: You cannot specify is_multiple for the datatype %s
bg: Не може да посочите is_multiple за типа данни %s

en: Getting debug information, please wait
bg: Получаване на дебъг информация, моля, изчакайте

en: Copy to &clipboard
bg: Копиране в &клипборда

en: Device already detected
bg: Вече е засечено устройство

en: A device (%s) is already detected by calibre. If you wish to debug the detection of another device, first disconnect this device.
bg: Устройство (%s) вече е открито от calibre. Ако желаете откриване дебъг на друго устройство, първо изключете това устройство.

en: Debugging failed
bg: Отстраняването на грешки е неуспешно

en: Running debug device detection failed. Click Show Details for more information.
bg: Неуспешно откриване на устройство за дебъг. Кликнете 'Покажи детайли' за повече информация.

en: Getting device information
bg: Получаване на информация за устройство

en: User-defined device information
bg: Дефинирана от потребителя информация за устройство

en: Device Detection
bg: Откриване на устройство

en: Ensure your device is disconnected, then press OK
bg: Уверете се, че устройството е изключено, след това натиснете OK

en: Ensure your device is connected, then press OK
bg: Уверете се, че устройството е свързано, след това натиснете OK

en: Copy these values to the clipboard, paste them into an editor, then enter them into the USER_DEVICE by customizing the device plugin in Preferences->Advanced->Plugins. Remember to also enter the folders where you want the books to be put. You must restart calibre for your changes to take effect.
bg: Копирайте тези стойности в клипборда, поставете ги в редактор, след което гѝ въведете в USER_DEVICE, като персонализирате плъгина на устройството в Предпочитания->Допълнително->Плъгини. Не забравяйте да въведете и папките, в които искате книгите да бъдат сложени. Трябва да рестартирате calibre, за да имат вашите промени ефект.

en: <p>calibre can send your books to you (or your reader) by email. Emails will be automatically sent for downloaded news to all email addresses that have <i>Auto send</i> checked.
bg: <p>calibre може да изпрати книгите ви до вас (или вашия четец) по имейл. Имейлите ще бъдат автоматично изпратени за изтеглени новини до всички имейл адреси, които имат <i>Автоизпрати</i> отметнато.

en: Add an email address to which to send books
bg: Добавяне на имейл адрес, на който да изпращате книги

en: &Add email
bg: &Добави имейл

en: Make &default
bg: Направи по подра&зб.

en: &Remove email
bg: &Премахни имейл

en: Add the comments from the book metadata to the email.
    Useful to allow the recipient to see a summary of the
    book before opening it.
bg: Добавете коментарите от метаданните на книгата към имейла.
    Полезно да позволите на получателя да види резюме на
    книгата преди да я отвори.

en: Add &comments metadata as text to the email
bg: Добави &коментари от метаданни като текст към имейла

en: Email
bg: Имейл

en: Subject
bg: Тема

en: Alias
bg: Псевдоним

en: Auto send
bg: Автоизпрати

en: Auto send only tags
bg: Автоизпрати само етикети

en: Formats to email. The first matching format will be sent.
bg: Формати за имейл. Първият съвпадащ формат ще бъде изпратен.

en: Subject of the email to use when sending. When left blank the title will be used for the subject. Also, the same templates used for "Save to disk" such as {title} and {author_sort} can be used here.
bg: Тема на имейла, която да използвате при изпращане. Когато заглавието остане празно, ще бъде използвано за темата. А същите шаблони, използвани за "Запиши на диск" като {title} и {author_sort} може да се използват тук.

en: If checked, downloaded news will be automatically mailed to this email address (provided it is in one of the listed formats and has not been filtered by tags).
bg: Ако е отметнато, изтеглените новини ще бъдат автоизпратени по пощата до този имейл адрес (при условие че са в един от изброените формати и не са филтрирани по етикети).

en: Friendly name to use for this email address
bg: Приятелско име, което да използвате за този имейл адрес

en: If specified, only news with one of these tags will be sent to this email address. All news downloads have their title as a tag, so you can use this to easily control which news downloads are sent to this email address.
bg: Ако е посочено, само новини с един от тези етикети ще бъдат изпратени на този имейл адрес. Всички нови изтегляния имат заглавието си като етикет, така че може да използвате това за лесно контролиране кои нови изтегляния се изпращат на този имейл адрес.

en: new email address
bg: нов имейл адрес

en: The list of devices that you have asked calibre to ignore. Uncheck a device to have calibre stop ignoring it.
bg: Списъкът на устройства, които сте поискали от calibre, да игнорира. Махнете отметката от устройството за да спре calibre да гó игнорира.

en: The list of device plugins you have disabled. Uncheck an entry to enable the plugin. calibre cannot detect devices that are managed by disabled plugins.
bg: Списъкът с плъгини за устройства, които сте забранили. Премахнете отметката от запис, за да разрешите плъгин. Calibre не може да открие устройства, които се управляват от забранени плъгини.

en: Reset allowed devices
bg: Нулирай разрешени устройства

en: This will erase the list of devices that calibre knows about causing it to ask you for permission to manage them again, the next time they connect
bg: Това ще изтрие списъка на устройства, calibre знае за това, за да ви попита за разрешение да ги управлява отново, следващия път, когато свържете

en: Search for the author on Goodreads
bg: Търсене за автора на Goodreads

en: Search for the author on Amazon
bg: Търсене за автора на Amazon

en: Search for the author in your calibre library
bg: Търсене за автора във вашата calibre библиотека

en: Search for the author on Wikipedia
bg: Търсене за автора на Amazon

en: Search for the author on Google Books
bg: Търсене за автора на Google Books

en: Search for the book on Goodreads
bg: Търсене за автора на Goodreads

en: Search for the book on Amazon
bg: Търсене за книгата на Amazon

en: Search for the book on Google Books
bg: Търсене за книгата на Google Books

en: Use a custom search URL
bg: Използване на персонален URL за търсене

en: Clicking on &author names should:
bg: Клик върху имена на &автори извиква:

en: Enter the URL
bg: Въведи URL

en: Remove background image?
bg: Премахване на фоново изображение?

en: There is currently a background image set, so the color you have chosen will not be visible. Remove the background image?
bg: В момента има набор от фоново изображение, така че цветът, който сте избрали, няма да се вижда. Премахване на фоновото изображение?

en: Restore default &appearance
bg: Възстанови подр&азб. облик

en: Caching of covers for improved performance
bg: Кеширане на корици за подобрена производителност

en: Number of screenfulls of covers to cache in &memory (keep this small):
bg: Брой на цял екран корици към кеша в паметта (пази това малко):

en: The maximum number of screenfulls of thumbnails to keep in memory. Increasing this will make rendering faster, at the cost of more memory usage. Note that regardless of this setting, a minimum of one hundred thumbnails are always kept in memory, to ensure flicker free rendering.
bg: Максималният брой цял екран миниатюри, които да се запазят в паметта. Увеличаване на това ще направи рендирането по-бързо, с цената на повече използвана памет. Имайте предвид, че независимо от тази настройка, минимум сто миниатюри винаги се пазят в паметта, да се гарантира свободно рендиране.

en: Maximum amount of &disk space to use for caching thumbnails:
bg: Макс. &дисково място, за използване за кеширане на миниатюри:

en: Disable
bg: Забрани

en:  MB
bg:  МБ

en: &Empty disk cache
bg: &Празен кеш на диска

en: &Open cache folder
bg: &Отвори кеш папката

en: Current space used: %s
bg: Използвано текущо място: %s

en: Save column list to file
bg: Запиши списъка с колони във файл

en: Column list
bg: Списък на колони

en: Export field layout
bg: Експорт на оформление за поле

en: <p>Could not write field list. Error:<br>%s
bg: <p>Не можа да се напише списък на полета. Грешка:<br>%s

en: Load column list from file
bg: Зареди списък с колони от файл

en: Import layout
bg: Импорт на оформление

en: <p>Could not read field list. Error:<br>%s
bg: <p>Не се прочете списък с полета. Грешка:<br>%s

en: Create a new rule
bg: Създай ново правило

en: The key of the identifier, for example, in isbn:XXX, the key is "isbn"
bg: Ключът на идентификатора например в isbn:XXX, ключът е "isbn"

en: &Key:
bg: &Ключ:

en: The name that will appear in the Book details panel
bg: Името, което ще се появи в панела с детайли за книга

en: The template used to create the link. The placeholder {0} in the template will be replaced with the actual identifier value. Use {1} to avoid the value being quoted.
bg: Шаблонът, използван за създаване на връзката. Контейнерът {0} в шаблона ще се замени с актуалната стойност на идентификатора. Използвайте {1}, за избягване стойност, която се цитира.

en: Key
bg: Ключ

en: Template
bg: Шаблон

en: Value needed
bg: Необходима стойност

en: The %s field cannot be empty
bg: Полето %s не може да е празно

en: Create rules for identifiers
bg: Създаване на правила за идентификатори

en: Create rules to convert identifiers into links.
bg: Създай правила за конвертиране на идентификатори във връзки.

en: &Edit rule
bg: &Редактирай правило

en: Above text
bg: Над текста

en: Beside text
bg: До текста

en: Never
bg: Никога

en: Text styling
bg: Оформяне на текст

en: Create rules to convert &identifiers into links
bg: Създаване на правила за конвертиране на идентификатори във връзки

en: <p>Check the box if you want the category's values displayed on separate lines instead of separated by commas</p>
bg: <p>Отметнете квадратчето, ако искате стойностите на категорията да се показват на отделни редове, вместо разделени със запетаи</p>

en: Categories on separate lines
bg: Категории на отделни редове

en: Show &cover
bg: Покажи &корица

en: Show the size of the book's cover in pixels
bg: Показване размера на корицата на книга в пиксели

en: Show cover &size
bg: Покажи ра&змер на корица

en: Use &Roman numerals for series
bg: Използвай &римски цифри за поредици

en: Show comments &heading:
bg: Покажи &заглавие на коментари:

en: Template &editor
bg: Шаблон р&едактор

en: &Emblems
bg: &Емблеми

en: &Performance
bg:   &Производителност

en: Bottom
bg: Отдолу

en: Top
bg: Отгоре

en: Current aspect ratio (width/height): %.2g
bg: Текущо съотношение (ширина/височина): %.2g

en: Control the Cover grid view. You can enable this view by clicking the "Layout" button in the bottom right corner of the main calibre window.
bg: Контролирай изгледа мрежа на корици. Разреши този изглед, с клик "Оформление" бутон в долния десен ъгъл на главния calibre прозорец.

en: Show a &field (such as title) under the covers
bg: Покажи п&оле (например заглавие) под кориците

en: Field to show &under the covers:
bg: Поле за показване &под кориците:

en: Spac&ing between covers:
bg: Разстоян&ие между корици:

en: The spacing between covers. A value of zero means calculate automatically based on cover size.
bg: Разредката между корици. Стойност нула означава да се изчисли автоматично въз основа размера на корица.

en:  cm
bg:  см

en: Background for the Cover grid
bg: Фон за мрежата на корица

en: Make the covers larger, maintaining current aspect ratio.
bg: Направете кориците по-големи, поддържайки текущото съотношение.

en: &Larger covers
bg: Го&леми корици

en: Make the covers smaller, maintaining current aspect ratio.
bg: Направете кориците по-малки, поддържайки текущото съотношение.

en: &Smaller covers
bg: &Малки корици

en: Cover &height:
bg: Корица &вис:

en: Cover &width:
bg: Корица &шир:

en: The height of displayed covers.
    A value of zero means calculate automatically.
bg: Височината на показани корици.
    Стойност нула означава да се изчисли автоматично.

en: Reset size to automatic
bg: Възстановяване на размера към автоматично

en: &Reset size
bg: Нули&рай размер

en: The width of displayed covers.
    A value of zero means calculate automatically.
bg: Ширината на показани корици.
    Стойност нула означава да се изчисли автоматично.

en: By default, calibre chooses a cover size based on your computer's screen size. You can change the cover size here:
bg: По подразб. calibre избира размер на корица въз основа на екранен размер. Може да промените размера на корица тук:

en: Size of the emblems (if any) shown &next to the covers:
bg: Размер емблеми (ако има), показани до кориците:

en: &Location of the emblems shown next to the covers:
bg: &Локация на емблемите, показани до кориците:

en: No subtitle
bg: Няма подзаглавие

en: Edit template for caption
bg: Редактирай шаблон за надпис

en: Show in a &separate window (needs restart)
bg: Покажи в &отделен прозорец (изисква рестарт)

en: When showing in a separate window, show it &fullscreen
bg: Когато се показва в отделен прозорец, покажи на &цял екран

en: Fie&ld for sub-title:
bg: По&ле за подзаглавие:

en: You can press the %s key to toggle full screen mode.
bg: Може да натиснете клавиша %s, за превключване режима на цял екран.

en: Show &reflections
bg: Покажи от&ражения

en: &Template for caption:
bg: &Шаблон за надпис:

en: Show covers in their original aspect ratio instead of resizing
    them to all have the same width and height
bg: Показване на корици в оригиналното им съотношение вместо преоразмеряване
    те всички да имат еднаква ширина и височина

en: Preserve &aspect ratio of covers
bg: Зап&ази съотношение на корици

en: &Number of covers to show in browse mode (needs restart):
bg: &Брой корици, за показване в режим на обзор (изисква рестарт):

en: Show ne&xt cover during auto scroll after:
bg: Покажи следв&аща корица при автопревъртане след:

en: &Double click to view the central book, instead of single click
bg: &Двоен клик, за да видите централната книга, вместо един клик

en: <p>The template used to generate the text below the covers. This template uses
    the same syntax as save templates. Defaults to just the book title.
    Note that this setting is per-library, which means that you have to
    set it again for every different calibre library you use. Use an
    empty template for no text.</p>
bg: <p>Шаблонът, използван за генериране на текста под кориците. Този шаблон използва
    същият синтаксис като шаблоните за запазване. По подразбиране е само заглавието на книгата.
    Имайте предвид, че тази настройка е за всяка библиотека, което означава, че трябва
    да го зададете отново за всяка различна calibre библиотека, която използвате. Използвайте
    празен шаблон без текст.</p>

en: Compact metadata
bg: Компактни метаданни

en: Default
bg: По подразб.

en: All on 1 tab
bg: Всички на 1 раздел

en: Middle
bg: Среда

en: Edit metadata (single) &layout:
bg: Редакция метаданни (единично) оформ&ление:

en: Choose a different layout for the Edit metadata dialog. The compact metadata layout favors editing custom metadata over changing covers and formats.
bg: Избери различно оформление за диалог Редактирай метаданни. Компактните метаданни оформление помага за редактиране на персон. метаданни над промяна на корици и формати.

en: Select the custom columns (for this library) to display in the edit metadata dialogs and their order:
bg: Изберете потребителските колони (за тази библиотека), които да се показват в диалози за редактиране на метаданни, и техния ред:

en: Click this button to reset the list to its default order.
bg: Кликнете този бутон, за да възстановите списъчния порядък по подразбиране.

en: Reset list
bg: Нулиране на списък

en: <p>Click this button to set the list to one
    previously exported. This could be useful if you have several libraries with
    similar structure and you want to use the same column order for each one. Columns
    in the imported list that aren't in the current library are ignored. Columns in
    the library that are not in the imported list are put at the end and marked
    as displayable.</p>
bg: <p>Кликнете този бутон, за да зададете списъка на
    експортирано преди това. Това може да е полезно, ако имате няколко библиотеки с
    подобна структура и искате да използвате един и същ порядък на колони за всяка една. Колони
    в импортирания списък, които не са в текущата библиотека, се игнорират. Колони в
    библиотеката, която не е в импортирания списък, се поставят в края и се маркират
    като показваеми.</p>

en: Import list
bg: Импорт на списък

en: <p>Click this button to write the current display
    settings to a file. This could be useful if you have several libraries with similar
    structure and you want to use the same column order for each one.</p>
bg: <p>Кликнете този бутон, за да напишете текущо показани
    настройки на файл. Това може да е полезно, ако имате няколко библиотеки с подобна
    структура и искате да използвате един и същ порядък на колони за всяка една.</p>

en: Export list
bg: Експорт на списък

en: <p>Check this box to make the edit metadata dialogs ignore the
    above specifications, showing all the columns in the default order. This is
    useful for temporarily seeing all your columns in the dialogs without losing
    the display and order specifications.</p>
bg: <p>Отметнете това, за да игнорирате диалозите на метаданните за редактиране
    над спецификациите, показващи всички колони в порядъка по подразбиране. Това е
    полезно за временно виждане на всичките ви колони в диалозите, без да губите
    спецификациите на показване и порядъка.</p>

en: Show &all columns in default order when editing metadata
bg: Покажи &всички колони в порядък по подразб. при редактиране на метаданни

en: If checked then labels wider than the label width
    will be elided, otherwise they will be word wrapped.
bg: Ако е отметнато, етикетите по-широки от ширината на етикета
    ще бъдат избегнати, иначе ще бъдат пренесени по думи.

en: &Elide labels when editing custom columns
bg: Пр&емахни етикети при редактиране на персонализирани колони

en: Elision point:
bg: Точка на отхвърляне:

en: Choose where in the label to put the...
bg: Изберете къде в етикета да поставите...

en: Use &two columns for custom columns in the Default layout
bg: Използвай &две колони за персонализирани колони в оформлението по подразб.

en: &Bulk edit custom column label length:
bg: &Групова редакция на персон. дължина за етикет на колона:

en: The maximum width of a custom column label for the bulk metadata edit dialog in average characters.
bg: Макс. ширина на персонализиран етикет на колона в диалог за групово редактиране на метаданни в средни знаци.

en:  chars
bg:  знаци

en: &Single edit custom column label length:
bg: &Единично редактиране на дължина за етикет на персон. колона:

en: The maximum width of a custom column label for the single metadata edit dialog in average characters.
bg: Макс. ширина на персонализиран етикет на колона за диалог на единично метаданни редактиране в средни знаци.

en: Icon theme: <b>%s</b>
bg: Тема-икони: <b>%s</b>

en: calibre style
bg: стил calibre

en: Off
bg: ИЗКЛ

en: Small
bg: Малък

en: Always
bg: Винаги

en: If there is enough room
bg: Ако има достатъчно място

en: Wide
bg: Широко

en: Narrow
bg: Тясно

en: Draw a &grid in the book list
bg: Начертай мр&ежа в списъка с книги

en: Show &row numbers in the book list
bg: Покажи номера на редо&ве в списъка с книги

en: Allow using &drag and drop to merge books
bg: Разреши пл&ъзни и пусни за сливане на книги

en: Disable all animations. Useful if you have a slow/old computer.
bg: Забрани всички анимации. Полезно, при бавен/стар компютър.

en: Disable &animations
bg: Изключване на &анимации

en: Show &tooltips in the book list
bg: Покажи &съвети в списъка с книги

en: Choose &language (needs restart):
bg: Избери &език (изисква рестарт):

en: &Interface font:
bg: &ПИ шрифт:

en: Show the &splash screen at startup
bg: Покажи н&ачален екран при старт

en: User interface style (&needs restart):
bg: Стил на ПИ (&изисква рестарт):

en: Change &font (needs restart)
bg: Промяна на &шрифта (изисква рестарт)

en: Change &icon theme
bg: Промяна на &тема за икони

en: Toolbar
bg: Лента с инструменти

en: Show &text under icons:
bg: Покажи &текст под иконите:

en: Use t&wo lines for the text under the icons (needs restart)
bg: Използвай дв&а реда за текста под иконите (изисква рестарт)

en: Icon si&ze:
bg: Ра&змер на икони:

en: E&xtra spacing to add between rows in the book list (can be negative):
bg: Доп&ълнителна разредка, между редовете в списъка с книги (може да е отрицателна):

en: Disable n&otifications on job completion
bg: Забрани из&вестия за завършване на работа

en: Enable s&ystem tray icon (needs restart)
bg: Разреши икона в тр&ея (изисква рестарт)

en: <p>Check this box to make Quickview show books only in the
    current Virtual library. If unchecked, Quickview ignores Virtual libraries. If
    unchecked then only row changes are taken into account.</p>
bg: <p>Отметнете това квадратче, за да накарате Quickview да показва книги само в
    текущата виртуална библиотека. Ако не е отметнато, Quickview игнорира виртуалните библиотеки.
    Тогава се вземат предвид само промените в редовете.</p>

en: <p>Check this box to make Quickview change the column being examined
    when the column in the book list is changed using the cursor arrow keys</p>
bg: <pОтметнете това квадратче, за да накарате Quickview да промени колоната, която се изследва,
    когато колоната в списъка с книги се промени чрез клавишите със стрелки на показалеца</p>

en: &Change Quickview item when book list column changes
bg: &Промяна на елемент за Бърз преглед при промяна на колона за списък

en: <p>Pressing Enter in a cell changes both the book and the
    column being examined (the left-hand panel)</p>
bg: <p>Натискането на Enter в клетка променя както книгата,
    така и колоната, която се изследва (панелът отляво)</p>

en: &Pressing Enter changes the examined column
bg: &Натискането на Enter променя изследваната колона

en: <p>Double-clicking in a cell changes both the book and the
    column being examined (the left-hand panel)</p>
bg: <p>Двоен клик в клетка променя както книгата, така и
    изследваната колона (панелът отляво)</p>

en: &Double click changes examined column
bg: &Двоен клик променя изследвана колона

en: Select columns to display
bg: Избор на колони за показване

en: User categories and Saved searches cannot be moved
bg: Потребителските категории и запазените търсения не могат да бъдат преместени

en: Select the categories to display in the Tag browser, and their &order
bg: Изберете категориите, които да се показват в Етикети-браузъра, и техния п&орядък

en: Show &average ratings
bg: Пок&ажи средни оценки

en: Show &tooltips
bg: Покажи съве&ти

en: <p>Show counts for items in the Tag browser. Such as the number of books
    by each author, the number of authors, etc. If you turn it off, you can still
    see the counts by hovering your mouse over any item.</p>
bg: <p>Показване на броя елементи в Етикети-браузъра. Като например броя на книгите
    от всеки автор, брой на авторите и т.н. Ако го изключите, все още може да
    видите броя на елементите, като поставите мишката върху всеки елемент.</p>

en: Show &counts
bg: По&кажи брой

en: Use &alternating row colors
bg: Използвай редув&ащи се цветове на редовете

en: <p>When checked, calibre will automatically hide any category
    (a column, custom or standard) that has no items to show. For example, some
    categories might not have values when using Virtual libraries. Checking this
    box will cause these empty categories to be hidden.</p>
bg: <p>При отметнато, calibre автоматично ще скрие всяка категория
    (колона, по избор или стандартна), която няма елементи за показване. Например, някои
    категории може да нямат стойности при използване на виртуални библиотеки. Отметването на това
    ще доведе до скриването на тези празни категории.</p>

en: Hide empt&y categories (columns)
bg: Скрий празн&и категории (колони)

en: <p>When checked, Find in the Tag browser will show all items
    that match the search instead of the first one. If Hide empty categories is
    also checked then only categories containing a matched item will be shown.</p>
bg: <p>Когато е отметнато, функцията Намиране в Етикети-браузъра ще покаже всички елементи
    които отговарят на търсенето, вместо първия. Ако Скрий празни категории е
    също с отметване, тогава ще бъдат показани само категориите, съдържащи съвпадащ елемент.</p>

en: Find &shows all items that match
bg: Намери показва в&сички елементи, които съвпадат

en: <p>When checked, the Tag browser can get keyboard focus, allowing
    use of the keyboard to navigate the tree using the arrow keys. The Enter key simulates
    a click on the selected item. The keyboard shortcut 'Tag browser /
    Give the Tag browser keyboard focus' changes the keyboard focus without
    using the mouse.</p>
bg: <p>Когато е отметнато, Браузър етикети може да получи фокус на клавиатурата, позволявайки
    използване на клавиатурата за навигация в дървото с клавишите стрелки. Клавишът Enter симулира
    кликване върху избрания елемент. Клавишната комбинация 'Браузър етикети /
    Фокусирай клавиатурата на Браузър етикети' променя фокуса на клавиатурата без
    използване на мишката.</p>

en: Allow the Tag browser to have keyboard &focus
bg: Позволи на Браузър етикети да има &фокус на клавиатурата

en: <p style="text-indent: 2em; font-size:smaller">
    If you enable this option then you should set a keyboard shortcut to
    focus the Tag browser under
    <code>Preferences-&gt;Shortcuts-&gt;Tag browser-&gt;Give
    the Tag browser keyboard focus</code></p>
bg: <p style="text-indent: 2em; font-size:smaller">
    Ако разрешите тази опция, трябва да зададете клавишна комбинация за
    да фокусирате Етикети-браузъра под
    <code>Предпочитания-&gt;Бързи клавиши-&gt;Етикети-браузър-&gt;Дайте
    фокусът на клавиатурата на Етикети-браузъра</code></p>

en: Spacing between &items:
bg: Разстояние между елемент&и:

en: <p>The spacing between consecutive items in the Tag browser.
    In units of (ex) which is the approximate height of the letter 'x' in the
    currently used font.</p>
bg: <p>Разстоянието между последователни елементи в Етикети-браузъра.
    В единици на (ex), която е приблизителната височина на буквата 'x' в
    използвания в момента шрифт.</p>

en: Search for books containing the current item
bg: Търсене на книги, съдържащи текущия елемент

en: Search for books containing the current item or its children
bg: Търсене на книги, съдържащи текущия елемент или неговите деца

en: Search for books not containing the current item
bg: Търсене на книги, които не съдържат текущия елемент

en: Search for books not containing the current item or its children
bg: Търсене на книги, които не съдържат текущия елемент или неговите деца

en: Select categories with &hierarchical items:
bg: Избери категории с &йерархични елементи:

en: <p>Click this button to set the list to one
    previously exported. This could be useful if you have several libraries with
    similar structure and you want to use the same for each one.</p>
bg: <p>Кликнете този бутон, за да настроите списъка към вече
    експортиран. Това може да е полезно, ако имате няколко библиотеки с
    подобна структура и искате да използвате същата за всяка една.</p>

en: <p>Click this button to write the current display
    settings to a file. This could be useful if you have several libraries with similar
    structure and you want to use the same for each one.</p>
bg: <p>Кликнете този бутон, за да запишете текущите настройки
    на показване във файл. Това може да е полезно, ако имате няколко библиотеки с подобна
    структура и искате да използвате една и съща за всяка от тях.</p>

en: <p>Set the order of the searches when clicking on an item in
    the Tag browser. The 'or its children' options are ignored when clicking on
    top-level categories, items that aren't in a hierarchical category, and items
    that don't have children.</p>
bg: <p>Задайте реда на търсенията, когато кликнете върху елемент в
    Етикети-браузъра. Опциите 'или неговите деца' се игнорират при клик върху
    категории от най-високо ниво, елементи, които не са в йерархична категория, и елементи,
    които нямат деца.</p>

en: Set the &order of searches when clicking on items
bg: Задайте &реда на търсенията при кликване върху елементи

en: Change icon for: %s
bg: Промени иконата за: %s

en: By first letter
bg: С първа буква

en: Partitioned
bg: Разделен

en: &Category partitioning method:
bg: Метод за разделяне на &категория:

en: <p>Choose how Tag browser subcategories are displayed when
    there are more items than the limit. Select by first
    letter to see an A, B, C list. Choose partitioned to
    have a list of fixed-sized groups. Set to disabled
    if you never want subcategories</p>
bg: <p>Изберете как да се показват подкатегориите на браузъра за етикети, когато
    има повече елементи от ограничението. Първо изберете
    буква, за да видите списък A, B, C. Изберете разделени,
    за да имате списък на групи с фиксиран размер. Задайте на деактивирано
    ако никога не искате подкатегории</p>

en: Combine letters &when fewer items than:
bg: Комбинирай букви, при по-малко елементи от:

en: <p>If collapsing by first letter, combine adjacent letters together if
    there are fewer items under a letter than specified here. If the partition method is
    not set to first letter, this value is ignored. Set to zero to disable.</p>
bg: <p>Ако свивате по първа буква, комбинирайте съседните букви заедно, ако
    има по-малко елементи под една буква от посочените тук. Ако методът на разделяне
    не е зададен на първата буква, тази стойност се игнорира. Задайте на нула, за да деактивирате.</p>

en: Co&llapse when more items than:
bg: Свиване, при повече е&лементи от:

en: <p>If a Tag browser category has more than this number of items, it is divided
    up into subcategories. If the partition method is set to disable, this value is ignored.</p>
bg: <p>Ако категория на Етикети-браузър има повече от този брой елементи, тя се разделя
    на подкатегории. Ако методът на разделяне е настроен да деактивира, тази стойност се игнорира.</p>

en: <p>Check the box for categories that are to
    be partitioned using the criteria above. Uncheck the box if you don't want to
    partition a category even if the number of items is larger than
    the value shown above. This option can be used to
    avoid collapsing hierarchical categories that have only
    a few top-level elements.</p>
bg: <p>Отметнете квадратчето за категориите, които трябва да
    да бъдат разделени, като се използват критериите по-горе. Деотметнете квадратчето, ако не искате
    разделяне на категория, дори ако броят на елементите е по-голям от
    стойността, показана по-горе. Тази опция може да се използва за
    избягване свиването на йерархични категории, които имат само
    няколко елемента от най-високо ниво.</p>

en: Select categories to &partition:
bg: Избор на категории за &разделяне:

en: &Main interface
bg:  &Общ интерфейс

en: Cover &grid
bg: Корици &мрежа

en: &Book details
bg:   &Книга детайли

en: Edit &metadata
bg: Редактиране на &метаданни

en: Di&splay
bg: Пок&ажи

en: &Partitioning and collapsing
bg: &Разделяне и свиване

en: &Hierarchy and searching
bg: &Йерархия и търсене

en: &Tag browser
bg:   &Браузър етикети

en: Cover &browser
bg:   &Браузър корици

en: &Quickview
bg: &Бърз преглед

en: Column &coloring
bg:   Колона &оцветяване

en: Column &icons
bg:  Колона &икони

en: version
bg: версия

en: created by Kovid Goyal
bg: създаден от Kovid Goyal

en: The changes you have made require calibre be restarted immediately. You will not be allowed to set any more preferences, until you restart.
bg: Промените, които сте направили, изискват рестарт незабавно. Не е позволено да се задават повече предпочитания, преди рестарт.

en: Run Welcome &wizard
bg: Изпълнявай &съветника за приветствие

en: Save changes
bg: Запиши промените

en: Cancel and return to overview
bg: Отказ и връщане към общ преглед

en: Restoring to defaults not supported for
bg: Възстановяване до неподдържани по подразб. за

en: Some of the changes you made require a restart. Please restart calibre as soon as possible.
bg: Някои от направените промени, изискват рестарт. Моля, рестарт calibre възможно най-скоро.

en: Source
bg: Източник

en: Cover priority
bg: Приоритет корици

en: This source is configured and ready to go
bg: Този източник е конфигуриран и готов за ход

en: This source needs configuration
bg: Този източник се нуждае от конфигурация

en: This plugin is useful only for <b>Chinese</b> language books. It can return incorrect results for books in English. Are you sure you want to enable it?
bg: Този плъгин е полезен само за книги на <b>Китайски</b> език. Той може да върне неправилни резултати за книги на английски език. Наистина ли искате да гó разрешите?

en: Published date
bg: Публикуване дата

en: <b>Configure %(name)s</b><br>%(desc)s
bg: <b>Конфигуриране на %(name)s</b><br>%(desc)s

en: Set as default
bg: Задаване по подразб.

en: Select default
bg: Избор по подразб.

en: No source selected
bg: Няма избран източник

en: No source selected, cannot configure.
bg: Няма избран източник, не може да се конфигурира.

en: Metadata sources
bg: Източници на метаданни

en: Disable any metadata sources you do not want by unchecking them. You can also set the cover priority. Covers from sources that have a higher (smaller) priority will be preferred when bulk downloading metadata.
bg: Деактивирайте всички източници на метаданни, които не желаете, като им премахнете отметката. Може също да зададете приоритета на корицата. Корици от източници, които имат по-висок (по-малко число) приоритет ще бъдат предпочитани при групово изтегляне на метаданни.

en: Sources with a red X next to their names must be configured before they will be used.
bg: Източници с червен X до имената им трябва да бъдат конфигурирани преди да се използват.

en: C&onfigure selected source
bg: К&онфигуриране на избран източник

en: If you uncheck any fields, metadata for those fields will not be downloaded
bg: Ако премахнете отметката от каквито и да било полета, метаданни за тези полета няма да бъдат изтеглени

en: &Select all
bg: &Избери всички

en: Sele&ct none
bg: Из&бери няма

en: Restore your own subset of checked fields that you define using the 'Set as default' button
bg: Възстановете вашето подмножество от отметнати полета, които дефинирате с помощта на 'Задай като по подразб.' бутон

en: Select &default
bg: Избери п&о подразб.

en: Store the currently checked fields as the default, you can quickly apply the default using the 'Select default' button
bg: Съхранявайте текущо отметнатите полета като по подразбиране, може бързо да приложите по подразбиране с помощта на 'Избор по подразб.' бутона

en: &Set as default
bg: &Задай като по подразб.

en: Convert all downloaded comments to plain &text
bg: Конвертирай всички изтеглени коментари в обикновен &текст

en: Swap &author names from FN LN to LN, FN
bg: Размени имената на авторите от FN, LN към LN, FN

en: <p>When downloading comments, append the downloaded comments to any existing comment, instead of overwriting them.
bg: <p>Когато изтегляте коментари, приложете изтеглените коментари към всеки съществуващ коментар, вместо да ги презаписвате.

en: When downloading comments, append the downloaded comments to any existing comment, instead of overwriting them.
bg: Когато изтегляте коментари, приложете изтеглените коментари към всеки съществуващ коментар, вместо да ги презаписвате.

en: Append comments to &existing
bg: Приложни коментари към &съществуващи

en: <p>Normally, the metadata download system will keep only a single result per metadata source. This option will cause it to keep all results returned from every metadata source. Useful if you only use one or two sources and want to select individual results from them by hand. Note that result with identical title/author/identifiers are still merged.
bg: <p>Нормално системата за изтегляне на метаданни ще запази само един резултат на източник-метаданни. Тази опция ще я накара да запази всички резултати върнати от всеки източник на метаданни. Полезно, ако използвате само един или два източника и искате да изберете индивидуални резултати от тях на ръка. Имайте предвид, че резултатът с идентично заглавие/автор/идентификатори все още се обединява.

en: Keep more than one entry per source
bg: Запазване на повече от един запис за източник

en: <p>Different metadata sources have different sets of tags for the same book. If this option is checked, then calibre will use the smaller tag sets. These tend to be more like genres, while the larger tag sets tend to describe the books content.
    <p>Note that this option will only make a practical difference if one of the metadata sources has a genre like tag set for the book you are searching for. Most often, they all have large tag sets.
bg: <p>Различни източници на метаданни имат различни набори от етикети за една и съща книга. Ако тази опция е отметната, тогава calibre ще използва по-малките набори етикети. Те са склонни да бъдат по-скоро като жанрове, докато по-големите набори от етикети са склонни да описват съдържанието на книгите.
    <p>Забележете, че тази опция ще има практическа разлика само ако един от източниците на метаданни има жанр като етикет, зададен за книгата, която търсите. Най-често всички те имат големи набори етикети.

en: Prefer smaller tag sets when picking tags from different metadata sources
bg: Предпочитайте по-малки набори етикети, при изписване на етикети от различни източници на метаданни

en: Prefer &fewer tags
bg: Предпочитам п&о-малко етикети

en: Max. &number of tags to download:
bg: Макс. бр&ой етикети за изтегляне:

en: Max. &time to wait after first match is found:
bg: Макс. вр&еме-изчакване след първо намерено съвпадение:

en:  secs
bg:  сек.

en: Max. time to wait after first &cover is found:
bg: Макс. време-изчакване, след първо намерена &корица:

en: The maximum number of jobs that will run simultaneously in the background. This refers to CPU intensive tasks like  conversion. Lower this number if you want calibre to use less CPU.
bg: Максималният брой работни процеси, които ще се изпълняват едновременно на заден план. Това се отнася до CPU интензивни задачи като конвертиране. Понижете този брой, ако искате calibre да използва по-малко CPU.

en: No proxies used
bg: Няма използвани проксита

en: <b>Using proxies:</b>
bg: <b>Използвани проксита:</b>

en: Limit the max. simultaneous jobs to the available CPU &cores
bg: Ограничи макс. едновременни задания до наличните CPU &ядра

en: Never abort
bg: Никога не прекъсвай

en:  minutes
bg:  минути

en: Get information to setup the &user defined device
bg: Получете информация за настройка на дефинираното от п&отребителя устройство

en: Open calibre &configuration folder
bg: Отвори &конфигурационната папка на calibre

en: Max. simultaneous conversion/&news download/plugin jobs:
bg: Макс. едновременно конвертиране/&новини изтегляне/плъгин задания:

en: Abort &jobs that take more than:
bg: Прекрати &задания, които отнемат повече от:

en: Debug &device detection
bg: Откриване на дебъг у&стройство

en: Create a calibre &icon theme
bg: Създай тема за calibre &икони

en: Device currently connected:
bg: Устройство, което е свързано в момента:

en: Device currently connected: None
bg: Устройство, което е свързано в момента: Няма

en: That format has no metadata writers enabled. A plugboard will probably have no effect.
bg: Този формат няма разрешени писатели на метаданни. Контролното табло вероятно няма да има ефект.

en: That format and device already has a plugboard.
bg: Този формат и устройство вече имат контролно табло.

en: Possibly override plugboard?
bg: Евентуално отхвърляне на контролно табло?

en: A more general plugboard already exists for that format and device. Are you sure you want to add the new plugboard?
bg: Вече съществува по-общо контролно табло за този формат и устройство. Наистина ли искате да добавите новото табло?

en: Add possibly overridden plugboard?
bg: Добавяне на евентуално отхвърлено контролно табло?

en: More specific device plugboards exist for that format. Are you sure you want to add the new plugboard?
bg: За този формат съществуват по-конкретни табла за устройства. Сигурни ли сте, че искате да добавите новото табло?

en: Really add plugboard?
bg: Наистина ли добавяте контролно табло?

en: A different plugboard matches that format and device combination. Are you sure you want to add the new plugboard?
bg: Различно контролно табло съвпада с тази комбинация на формат и устройство. Сигурни ли сте, че искате да добавите новото табло?

en: More specific format and device plugboards already exist. Are you sure you want to add the new plugboard?
bg: Вече съществуват по-конкретни табла за формат и устройства. Сигурни ли сте, че искате да добавите новото табло?

en: The {0} device does not support the {1} format.
bg: Устройството {0} не поддържа {1} формат.

en: The {0} device supports only the {1} format(s).
bg: Устройството {0} поддържа само {1} формат(а).

en: Invalid destination
bg: Невалидна дестинация

en: The destination field cannot be blank
bg: Полето за дестинация не може да е празно

en: Plugboard modifies comments
bg: Контролното табло модифицира коментарите

en: This plugboard modifies the comments metadata. If the comments are set to invalid HTML, it could cause problems on the device. Are you sure you wish to save this plugboard?
bg: Този плъгин модифицира метаданните на коментарите. Ако коментарите са зададени на невалиден HTML, може да причини проблеми на устройството. Сигурен ли си, че желаеш записване на този плъгин?

en: The {0} device plugin is disabled.
bg: Плъгинът за {0} устройство е деактивиран.

en: Here you can change the metadata calibre uses to update a book when saving to disk or sending to device.
    
    Use this dialog to define a 'plugboard' for a format (or all formats) and a device (or all devices). The plugboard specifies what template is connected to what field. The template is used to compute a value, and that value is assigned to the connected field.
    
    Often templates will contain simple references to composite columns, but this is not necessary. You can use any template in a source box that you can use elsewhere in calibre.
    
    One possible use for a plugboard is to alter the title to contain series information. Another would be to change the author sort, something that MOBI users might do to force it to use the ';' that the Kindle requires. A third would be to specify the language.
bg: Тук може да промените използването на метаданни от calibre за актуализиране на книга при запис на диск или изпращане към устройство.
    
    Използвайте този диалог, за да дефинирате 'контролно табло' за формат (или всички формати) и устройство (или всички устройства). Контролното табло указва какъв шаблон е свързан с какво поле. Шаблонът се използва за изчисления на стойност и тази стойност се присвоява на свързаното поле.
    
    Често шаблоните ще съдържат прости препратки към съставни колони, но това не е необходимо. Може да използвате всеки шаблон в поле източник, който може да използвате другаде в calibre.
    
    Една възможна употреба за контролно табло е да се променя заглавието, така че да съдържа информация за поредица. Друго би било да промените сортирането на автор, нещо, което потребителите на MOBI може да направят, за да го принудят да използва ';', което Kindle изисква. Една трета е да се уточни езика.

en: Format (choose first)
bg: Формат (избери първо)

en: Device (choose second)
bg: Устройство (избери второ)

en: Add &new plugboard:
bg: Добави &ново контролно табло:

en: Edit &existing plugboard:
bg: Редактирай &налично контролно табло:

en: Existing &plugboards:
bg: Налични &контролни табла:

en: Source template
bg: Шаблон за източник

en: Destination field
bg: Поле дестинация

en: &Save plugboard
bg: &Запиши контролно табло

en: &Delete plugboard
bg: &Изтрий контролно табло

en: 
    Customization:
bg: 
    Персонализиране:

en: 
    
    This plugin has been disabled
bg: 
    
    Този плъгин е деактивиран

en: 
    
    This plugin is installed system-wide and can not be managed from within calibre
bg: 
    
    Този плъгин е инсталиран за цялата система и не може да се управлява от calibre

en: Search for plugin
bg: Търсене на плъгин

en: Could not find any matching plugins
bg: Не може да се намерят съвпадащи плъгини

en: files
bg: файлове

en: Add plugin
bg: Добави плъгин

en: No valid plugin path
bg: Няма валиден път на плъгин

en: %s is not a valid plugin path
bg: %s не е валиден път на плъгин

en: Select an actual plugin under <b>%s</b> to customize
bg: Изберете актуален плъгин под <b>%s</b> за персонализиране

en: Disabling the plugin %s is not allowed
bg: Забраняването на плъгина %s не е разрешено

en: Plugin <b>{0}</b> successfully removed. You will have to restart calibre for it to be completely removed.
bg: Плъгин <b>{0}</b> е премахнат успешно. Ще трябва да рестартирате calibre за да бъде напълно премахнат.

en: Are you sure you want to remove the plugin: %s?
bg: Наистина ли искате да премахнете плъгина: %s?

en: Cannot remove builtin plugin
bg: Не може да се премахне вграден плъгин

en: Here you can customize the behavior of calibre by controlling what plugins it uses.
bg: Тук може да персонализирате поведението на calibre, като контролирате какви плъгини използва.

en: Show only those plugins that have been installed by you
bg: Показване само на тези плъгини, които са инсталирани от вас

en: Show only &user installed plugins
bg: Покажи само &инсталирани плъгини на потребителя

en: Get &new plugins
bg: Вземи &нови плъгини

en: Check for &updated plugins
bg: Проверка за &актуализирани плъгини

en: &Load plugin from file
bg: &Зареждане на плъгин от файл

en: This setting can be overridden for <b>individual devices</b>, by clicking the device icon and choosing "Configure this device".
bg: Тази настройка може да бъде отхвърлена за <b>индивидуални устройства</b>, като кликнете иконата на устройството и избора "Конфигуриране на това устройство".

en: The lookup name of any custom field (these names begin with "#").
bg: Справочното име на всяко персонализирано поле (тези имена започват с "#").

en: Constant template
bg: Постоянен шаблон

en: The template contains no {fields}, so all books will have the same name. Is this OK?
bg: Шаблонът не съдържа {fields}, така че всички книги ще имат едно и също име. Това е OK?

en: Save template
bg: Запиши шаблон

en: By adjusting the template below, you can control what folders the files are saved in and what filenames they are given. You can use the / character to indicate sub-folders. Available metadata variables are described below. If a particular book does not have some metadata, the variable will be replaced by the empty string.
bg: Като регулирате шаблона по-долу, може да контролирате в какви папки са записани файловете и какви файл-имена им се дават. Може да използвате / знака, за да индицирате под-папки. Наличните променливи на метаданни са описани по-долу. Ако конкретна книга няма някои метаданни, променливата ще бъде заменена от празния ред.

en: Available variables:
bg: Налични променливи:

en: Save metadata in a separate &OPF file
bg: Запис на метаданни в отделен &OPF файл

en: Here you can control how calibre will save your books when you click the "Save to disk" button:
bg: Тук може да контролирате как calibre ще запише вашите книгите, когато кликнете "Запиши на диск" бутона:

en: Change paths to &lowercase
bg: Промяна на пътищата в м&алки букви

en: Replace space with &underscores
bg: Замени пространство с &подчертавания

en: Format &dates as:
bg: Форматирай &датите като:

en: Update &metadata in saved copies
bg: Актуализирай &метаданните в записани копия

en: File &formats to save:
bg: Файлови &формати за запис:

en: Save &cover separately
bg: Запиши &корица отделно

en: Convert non-English characters to &English equivalents
bg: Конвертирай неанглийски знаци в &английски еквиваленти

en: &Show files in the file browser after saving to disk
bg: &Покажи файлове във файловия браузър след запис на диск

en: Searching will ignore accents on characters as well as punctuation and spaces.
    So for example: {0} will match {1}
bg: Търсенето ще игнорира акцентите върху знаците, както и пунктуацията и интервалите.
    Така например: {0} ще съответства на {1}

en: Enter new or select existing name
bg: Въведи ново или избери налично име

en: Enter list of column lookup names to search
bg: Въведи списък с имена на справки за колони за търсене

en: Match all
bg: Съвпадат всички

en: Match any
bg: Съвпада всеки

en: Grouped search terms
bg: Термини за групирано търсене

en: The search term name cannot be blank
bg: Терминът на думата за търсене не може да е празен

en: Invalid grouped search name
bg: Невалидно групирано име за търсене

en: That name is already used for a column or grouped search term
bg: Това име вече се използва за колона или термин за групирано търсене

en: That name is already used for User category
bg: Това име вече се използва за категория потребител

en: The value box cannot be empty
bg: Полето за стойност не може да е празно

en: The empty grouped search term cannot be deleted
bg: Празния термин за групирано търсене не може да бъде изтрит

en: Incompatible options
bg: Несъвместими опции

en: The option to have un-accented characters match accented characters has no effect if you also turn on case-sensitive searching. So only turn on one of those options
bg: Опцията да има знаци, които са без ударения, да съвпадат със знаци с ударения, няма ефект, ако включите и търсене, чувствително към букви. Така че включете само един от тези варианти

en: Missing grouped search terms
bg: Липсващи групирани термини за търсене

en: The option "Make user categories from" contains names that aren't grouped search terms: {}
bg: Опцията "Създаване на потребителски категории от" съдържа имена, които не са групирани термини за търсене: {}

en: Clear search histories from all over calibre. Including the book list, E-book viewer, fetch news dialog, etc.
bg: Изчистете историята на търсенето от целия calibre. Включително списъка с книги, Четец на е-книги, диалог за взети новини и т.н.

en: Clear search &histories
bg: Изчисти &история търсене

en: What to search by default
bg: Какво да търсите по подразбиране

en: When you enter a search term without a prefix, by default calibre will search all metadata for matches. For example, entering, "asimov" will search not just authors but title/tags/series/comments/etc. Use these options if you would like to change this behavior.
bg: Когато въведете дума за търсене без префикс, по подразб. calibre ще търси всички метаданни за съвпадения. Например, въвеждане, "asimov" ще търси не само автори, а и заглавие/етикети/поредици/коментари/и т.н. Използвайте тези опции, ако желаете да промените това поведение.

en: &Limit the searched metadata
bg: &Лимит на търсените метаданни

en: &Columns that non-prefixed searches are limited to:
bg: &Колони, които непрефиксирани търсения са ограничени до:

en: Note that this option affects all searches, including saved searches and restrictions. Therefore, if you use this option, it is best to ensure that you always use prefixes in your saved searches. For example, use "series:Foundation" rather than just "Foundation" in a saved search.
bg: Забележете, че тази опция засяга всички търсения, включително записани търсения и ограничения. Следователно, ако използвате тази опция, най-добре е да се гарантира, че винаги използвате префикси в записаните си търсения. Например използвайте "поредици:Foundation" а не просто "Foundation" в записано търсене.

en: Search as you &type
bg: Търсене, при &въвеждане

en: Case &sensitive searching
bg: Търсене чув&ствително на букви

en: &Highlight search results instead of restricting the book list to the results
bg: &Осветяване на резултати от търсене, вместо ограничаване списъка с книги до резултати

en: <p>This option will cause a small button to appear next to the Search bar. Clicking the button will toggle between showing only the search results and showing all books with the search results highlighted.
bg: <p>Тази опция ще доведе до появата на малък бутон до лентата Търсене. Кликването му, ще превключва между показване само на резултати от търсене и показване на всички книги с осветени резултати от търсенето.

en: Show a &quick toggle button to switch between highlighting and restricting results next to the Search bar
bg: Показване на бутон за &бързо превключване между осветяване и ограничаване на резултати до лентата Търсене

en: Unaccented characters match &accented characters and punctuation is ignored
bg: Знаци без ударение съвпадат на зн&аци с ударения и пунктуацията се игнорира

en: Show text next to buttons in the search bar
bg: Покажи текст до бутоните в лентата за търсене

en: Show saved searches as a hierarchy
bg: Покажи запазените търсения като йерархия

en: <p>Hierarchical items are separated by periods.
                      Changing this box will also change the 'Saved Searches' box
                      in Preferences / Look & feel / Tag browser /
                      Hierarchy and searching</p>
bg: <p>Йерархичните елементи са разделени с точки.
                      Промяната на това поле ще промени и полето 'Запазени търсения'
                      в Предпочитания / Изглед и усещане / Етикети-браузър /
                      Йерархия и търсене</p>

en: Genera&l
bg: О&бщи

en: &Names:
bg: Име&на:

en: Contains the names of the currently-defined group search terms.
    Create a new name by entering it into the empty box, then
    pressing Save. Rename a search term by selecting it then
    changing the name and pressing Save. Change the value of
    a search term by changing the value box then pressing Save.
bg: Съдържа имената на текущо дефинираните термини за групово търсене.
    Създайте ново име, като го въведете в празното поле, след което
    натиснете Запиши. Преименуване на термин за търсене, като го изберете от
    промяна на името и натиснете Запиши. Промяна стойността на
    термин за търсене, като промените полето за стойност след това натиснете Запиши.

en: Delete the current search term
bg: Изтриване на текущия термин за търсене

en: &Value:
bg: &Стойност:

en: Enter a comma-separated list of lookup names of the columns
    to include in the grouped search term
bg: Въведете разделен със запетая списък със справочни имена на колоните
    за включване в термина за групирано търсене

en: Save the current search term. You can rename a search term by
    changing the name then pressing Save. You can change the value
    of a search term by changing the value box then pressing Save.
bg: Запишете текущия термин за търсене. Може да преименувате термин за търсене от
    промяна на името след това натиснете Запиши. Може да промените стойността
    на термин за търсене, променяйки полето за стойност след това натиснете Запиши.

en: Make &user categories from:
bg: Направи &потреб. категории от:

en: Enter the names of any grouped search terms you wish
    to be shown as user categories
bg: Въведете имената на всички термини за групирано търсене, които желаете
    да бъдат показани като потребителски категории

en: &Grouped searches
bg:   &Групирани търсения

en: What to search when searching similar books
bg: Какво да се търси при търсене в подобни книги

en: <p>When you search for similar books by right clicking the
             book and selecting "Similar books",
             calibre constructs a search using the column lookup names specified below.
             By changing the lookup name to a grouped search term you can
             search multiple columns at once.</p>
bg: <p>Когато търсите подобни книги, при десен клик
             върху книгата и изберете "Подобни книги",
             calibre конструира търсене използвайки имената на справките на колоните, посочени по-долу.
             Чрез промяна на справочно име на термин за групирано
             търсене може да търсите няколко колони наведнъж.</p>

en: S&imilar authors:
bg: Подобн&и автори:

en: Si&milar series:
bg: Подо&бни поредици:

en: Similar &tags:
bg: Подобни е&тикети:

en: Simi&lar publishers:
bg: Подо&бни издатели:

en: &Similar books
bg:  &Подобни книги

en: Manual management
bg: Ръчно управление

en: Only on send
bg: Само при изпращане

en: Automatic management
bg: Автоматично управление

en: Cannot change metadata management while a device is connected
bg: Не може да се промени управлението на метаданни, докато дадено устройство е свързано

en: Metadata management (disabled while device connected)
bg: Управление на метаданни (деактивирано, докато устройството е свързано)

en: Me&tadata management:
bg: Управление на м&етаданни:

en: <li><b>Manual management</b>: calibre updates the metadata and adds collections only when a book is sent. With this option, calibre will never remove a collection.</li>
    <li><b>Only on send</b>: calibre updates metadata and adds/removes collections for a book only when it is sent to the device. </li>
    <li><b>Automatic management</b>: calibre automatically keeps metadata on the device in sync with the calibre library, on every connect</li></ul>
bg: <li><b>Ръчно управление</b>: calibre актуализира метаданните и добавя колекции само когато се изпраща книга. С тази опция calibre никога няма да премахне колекция.</li>
    <li><b>Само при изпращане</b>: calibre актуализира метаданни и добавя/премахва колекции за книга само когато тя се изпраща на устройството. </li>
    <li><b>Автоматично управление</b>: автоматично поддържа метаданните на устройството в синхрон с calibre библиотеката, на всяка връзка</li></ul>

en: Browse for the file
bg: Обзор за файла

en: Choose a file
bg: Избор на файл

en: calibre contains an internet server that allows you to access your book collection using a browser from anywhere in the world. Any changes to the settings will only take effect after a server restart.
bg: calibre съдържа интернет сървър, който ви позволява да получите достъп до ваша книжна колекция с помощта на браузър от всяка точка на света. Всяка от промените в настройките ще влезе в сила само след рестарт на сървъра.

en: Require &username and password to access the Content server
bg: Изискване на п&отребителско име и парола за достъп до съдържанието на сървъра

en: Run server &automatically when calibre starts
bg: Изпълнявай сървъра автоматично при старт на calibre

en: &Start server
bg: &Старт на сървър

en: St&op server
bg: Спир&ане на сървъра

en: &Test server
bg: &Тест сървър

en: Show server &logs
bg: Покажи л&ог на сървър

en: Do not start calibre automatically when computer is started
bg: Не стартирай calibre автоматично при старт на компютъра

en: Start calibre when the computer is started
bg: Стартирай calibre при старт на компютъра

en: Currently calibre is set to run automatically when the
                computer starts.  Use this button to disable that.
bg: Понастоящем calibre е настроен да се изпълнява автоматично, когато
                компютъра стартира.  Използвайте този бутон, за да забраните това.

en: Start calibre in the system tray automatically when the computer starts
bg: Автостарт на calibre в трея при старт на компютъра

en: Content server listening at: %s
bg: Съдържание-сървър, слушане на: %s

en: Remember to create at least one user account in the "User accounts" tab
bg: Не забравяйте да създадете поне един потреб. акаунт в "Потребителски акаунти" раздела

en: Requiring a username/password prevents unauthorized people from accessing your calibre library. It is also needed for some features such as making any changes to the library as well as last read position/annotation syncing.
bg: Изискването на потребителско име/парола предотвратява достъпа на неупълномощени хора до ваша calibre библиотека. Необходима е и за някои функции като правене на каквито и да било промени в библиотеката, както и синхронизиране на последна позиция/анотация на четене.

en: Change password for {}
bg: Промяна на паролата за {}

en: Add new user
bg: Добави нов потребител

en: Set the password for this user
bg: Задаване на паролата за този потребител

en: &Repeat password:
bg: &Повтори паролата:

en: Empty username
bg: Празно потребителско име

en: You must enter a username
bg: Трябва да въведете потребителско име

en: Username already exists
bg: Потребителското име вече съществува

en: A user with the username {} already exists. Please choose a different username.
bg: Потребител с име {} вече съществува. Моля, изберете друго потребителско име.

en: Username is not valid
bg: Потребителското име не е валидно

en: Password do not match
bg: Паролата не съвпада

en: The two passwords you entered do not match!
bg: Двете пароли, които сте въвели, не съвпадат!

en: Empty password
bg: Празна парола

en: You must enter a password for this user
bg: Трябва да въведете парола за този потребител

en: Invalid password
bg: Невалидна парола

en: Further &restrict access to books in this library that match:
bg: По-нататъшно ограничаване на достъпа до книги в тази библиотека, която съвпада:

en: A search expression
bg: Израз за търсене

en: A search expression. If specified, access will be further restricted to only those books that match this expression. For example: tags:"=Share"
bg: Израз за търсене. Ако е посочено, достъпът ще бъде допълнително ограничен само до онези книги, които съвпадат с този израз. Например: етикети:"=Споделяне"

en: Change library access permissions for {}
bg: Промяна на разрешения за достъп до библиотека за {}

en: All except the specified libraries
bg: Всички с изключение на зададените библиотеки

en: All libraries
bg: Всички библиотеки

en: Only the specified libraries
bg: Само посочените библиотеки

en: Allow access to:
bg: Разреши достъп до:

en: Specify the libraries below:
bg: Посочи библиотеките по-долу:

en: No libraries specified
bg: Няма посочени библиотеки

en: You have not specified any libraries
bg: Не сте посочили библиотеки

en: <b>{} is allowed access to all libraries
bg: <b>{} е разрешен достъп до всички библиотеки

en: {} is allowed access only to the libraries whose names <b>match</b> one of the names specified below.
bg: {} е разрешен достъп само до библиотеките, чиито имена <b>съвпадат</b> с едно от имената, посочени по-долу.

en: {} is allowed access to all libraries, <b>except</b> those whose names match one of the names specified below.
bg: {} е разрешен достъп до всички библиотеки, <b>без</b> тези, чиито имена съвпадат с едно от имената, посочени по-долу.

en: Allow {} to make &changes (i.e. grant write access)
bg: Разреши {} да прави промени (т.е. предоставяне на достъп за запис)

en: If enabled, allows the user to make changes to the library. Adding books/deleting books/editing metadata, etc.
bg: Ако е разрешено, позволява на потребителя да прави промени в библиотеката. Добавяне на книги/изтриване на книги/редактиране на метаданни и т.н.

en: Change &password
bg: Промяна на &парола

en: {} is currently only allowed to access the library named: {} | {} is currently only allowed to access the libraries named: {}
bg[0]: {} в момента е разрешено само достъп до библиотеката с име: {}
bg[1]: {} в момента е разрешено само достъп до библиотеките с име: {}

en: Change the allowed libraries
bg: Промяна на разрешените библиотеки

en: {} is currently not allowed to access the library named: {} | {} is currently not allowed to access the libraries named: {}
bg[0]: {} в момента няма право на достъп до библиотеката с име: {}
bg[1]: {} в момента няма право на достъп до библиотеките с име: {}

en: Change the blocked libraries
bg: Промяна на блокираните библиотеки

en: {} is currently allowed access to all libraries
bg: {} е с текущо разрешен достъп до всички библиотеки

en: Restrict the &libraries {} can access
bg: Ограничаване на библиотеките {} могат да получат достъп

en: &Add user
bg: &Добави потребител

en: &Remove user
bg: &Премахни потребител

en: Here you can create a template to control what data is shown when using the <i>Custom list</i> mode for the book list
bg: Тук може да създадете шаблон, за да контролирате какви данни се показват при използване на <i>Списък по избор</i> режима за списъка с книги

en: Show a cover &thumbnail
bg: Покажи миниа&тюра на корица

en: Thumbnail &height:
bg: Ви&сочина на миниатюра:

en: Entry &height:
bg: Запис &височина:

en: The height for each entry. The special value "auto" causes a height to be calculated based on the number of lines in the template. Otherwise, use a CSS length, such as 100px or 15ex
bg: Височината за всеки запис. Специалната стойност "авто" води до височина да бъде изчислена въз основа на броя редове в шаблона. В противен случай използвайте CSS дължина, като 100px или 15ex

en: &Long text fields:
bg: &Дълги текстови полета:

en: A comma separated list of fields that will be added at the bottom of every entry. These fields are interpreted as containing HTML, not plain text.
bg: Разделен със запетая списък от полета, които ще бъдат добавени в долната част на всеки запис. Тези полета се интерпретират като съдържащи HTML, а не обикновен текст.

en: The template below will be interpreted as HTML and all {{fields}} will be replaced by the actual metadata, if available. For custom columns use the column lookup name, for example: #mytags. You can use {0} as a separator to split a line into multiple columns.
bg: Шаблонът по-долу ще се тълкува като HTML и всички {{fields}} ще бъдат заменени от действителните метаданни, ако са налични. За персонализирани колони използвайте име на справка за колона, например: #mytags. Може да използвате {0} като разделител, за да разделите ред на няколко колони.

en: &Import template
bg: &Импорт на шаблон

en: E&xport template
bg: Е&кспорт на шаблон

en: Choose template file
bg: Избери шаблонен файл

en: Template files
bg: Шаблонни файлове

en: Book
bg: Книга

en: URL type:
bg: URL тип:

en: Missing author placeholder
bg: Липсващ контейнер за автор

en: The URL {0} does not contain the {1} placeholder
bg: URL-а {0} не съдържа {1} контейнера

en: Missing title placeholder
bg: Липсващ контейнер за заглавие

en: Add new locations to search for books or authors using the "Search the internet" feature of the Content server. The URLs should contain {author} which will be replaced by the author name and, for book URLs, {title} which will be replaced by the book title.
bg: Добавяне на нови локации за търсене на книги или автори с помощта на функцията "Търсене в интернет" на сървъра съдържание. URL адресите трябва да съдържат {author} които ще бъдат заменени с името на автора, а за URL адресите на книгите — {title}, които ще бъдат заменени от заглавието на книгата.

en: &Add URL
bg: &Добави URL

en: Export URLs
bg: Експорт на URL-и

en: Import URLs
bg: Импорт на URL-и

en: Choose URLs file
bg: Избери URL-и файл

en: URL files
bg: URL файлове

en: &Main
bg:   &Главна

en: &User accounts
bg:    &Потребителски акаунти

en: Book &list template
bg:   Ша&блон на списък с книги

en: &Search the internet
bg:   &Търсене в интернет

en: Failed to start Content server
bg: Неуспешно стартиране на сървър за съдържание

en: Error log:
bg: Лог на грешки:

en: No error log found
bg: Няма лог на грешките

en: Access log:
bg: Лог за достъп:

en: No access log found
bg: Не е намерен лог файл за достъп

en: The server log files are in: {}
bg: Лог на сървъра е в: {}

en: &Clear logs
bg: &Изчисти логове

en: Server running
bg: Сървърът работи

en: Cannot clear logs while the server is running. First stop the server.
bg: Не може да се изчистят логове, докато сървърът се изпълнява. Първо спрете сървъра.

en: No users specified
bg: Не са посочени потребители

en: You have turned on the setting to require passwords to access the Content server, but you have not created any user accounts. Create at least one user account in the "User accounts" tab to proceed.
bg: Включили сте настройката, за да изисквате пароли за достъп до сървъра на съдаржанието, но не сте създали потребителски акаунти. Създайте поне един потребителски акаунт в раздела "Потребителски акаунти", за да продължите.

en: Invalid trusted IPs
bg: Невалидни надеждни IP адреси

en: You need to restart the server for changes to take effect
bg: Трябва да рестартирате сървъра за промени, за да влязат в сила

en: 
            <p>Here you can add and remove functions used in template processing. A
            template function is written in Python. It takes information from the
            book, processes it in some way, then returns a string result. Functions
            defined here are usable in templates in the same way that builtin
            functions are usable. The function must be named <b>evaluate</b>, and
            must have the signature shown below.</p>
            <p><code>evaluate(self, formatter, kwargs, mi, locals, your parameters)
            &rarr; returning a Unicode string</code></p>
            <p>The parameters of the evaluate function are:
            <ul>
            <li><b>formatter</b>: the instance of the formatter being used to
            evaluate the current template. You can use this to do recursive
            template evaluation.</li>
            <li><b>kwargs</b>: a dictionary of metadata. Field values are in this
            dictionary.</li>
            <li><b>mi</b>: a <i>Metadata</i> instance. Used to get field information.
            This parameter can be None in some cases, such as when evaluating
            non-book templates.</li>
            <li><b>locals</b>: the local variables assigned to by the current
            template program.</li>
            <li><b>your parameters</b>: you must supply one or more formal
            parameters. The number must match the arg count box, unless arg count is
            -1 (variable number or arguments), in which case the last argument must
            be *args. Note that when a function is called in basic template
            mode at least one argument is always passed. It is
            supplied by the formatter.</li>
            </ul></p>
            <p>
            The following example function checks the value of the field. If the
            field is not empty, the field's value is returned, otherwise the value
            EMPTY is returned.
            <pre>
            name: my_ifempty
            arg count: 1
            doc: my_ifempty(val) -- return val if it is not empty, otherwise the string 'EMPTY'
            program code:
            def evaluate(self, formatter, kwargs, mi, locals, val):
                if val:
                    return val
                else:
                    return 'EMPTY'</pre>
            This function can be called in any of the three template program modes:
            <ul>
            <li>single-function mode: {tags:my_ifempty()}</li>
            <li>template program mode: {tags:'my_ifempty($)'}</li>
            <li>general program mode: program: my_ifempty(field('tags'))</li>
            </p>
bg: 
            <p>Тук може да добавяте и премахвате функции, използвани при обработката на шаблони. A
            шаблонната функция е написана на Python. Тя взема информация от
            книгата, обработва я по някакъв начин, след което връща резултат от низ. Функциите
            дефинирани тук могат да се използват в шаблони по същия начин, както вградените
            функции могат да се използват. Функцията трябва да бъде наречена <b>evaluate</b>, и
            трябва да има подписа, показан по-долу.</p>
            <p><code>evaluate(self, formatter, kwargs, mi, locals, your parameters)
            &rarr; връщане на Unicode низ</code></p>
            <p>Параметрите на функцията за оценка са:
            <ul>
            <li><b>formatter</b>: екземплярът на форматиращия инструмент, който се използва за
            оценка на текущия шаблон. Може да използвате това, за да направите рекурсивна
            оценка на шаблона.</li>
            <li><b>kwargs</b>: речник на метаданни. Стойностите на полетата са в този
            речник.</li>
            <li><b>mi</b>: a <i>Metadata</i> инстанция. Използва се за получаване на полева информация.
            Този параметър може да бъде None в някои случаи, като например при оценяване
            на некнижни шаблони.</li>
            <li><b>locals</b>: локалните променливи, присвоени от текущата
            шаблонна програма.</li>
            <li><b>your parameters</b>: трябва да предоставите един или повече официални
            параметри. Числото трябва да съответства на полето за брой аргументи, освен ако броят на аргументи е
            -1 (номер на променлива или аргументи), в който случай последният аргумент трябва да е
            be *args. Имайте предвид, че когато дадена функция се извиква в режим на
            основен шаблон, винаги се предава поне един аргумент. Той е
            предоставен от formatter.</li>
            </ul></p>
            <p>
            Следната примерна функция проверява стойността на полето. Ако
            полето не е празно, се връща стойността на полето, в противен случай
            се връща стойността EMPTY.
            <pre>
            name: my_ifempty
            arg count: 1
            doc: my_ifempty(val) -- return val, ако не е празен, в противен случай низът 'EMPTY'
            program code:
            def evaluate(self, formatter, kwargs, mi, locals, val):
                if val:
                    return val
                else:
                    връщане 'EMPTY'</pre>
            Тази функция може да бъде извикана във всеки от трите програмни режима на шаблона:
            <ul>
            <li>single-function mode: {tags:my_ifempty()}</li>
            <li>template program mode: {tags:'my_ifempty($)'}</li>
            <li>general program mode: program: my_ifempty(field('tags'))</li>
            </p>

en: Show help
bg: Покажи помощ

en: Hide help
bg: Скрий помощта

en: The template functions saved in the library are corrupt. Do you want to delete them? Answering 'Yes' will delete all the functions.
bg: Функциите на шаблона, записани в библиотеката, са повредени. Искате ли да ги изтриете? Отговарянето с 'Да' ще изтрие всички функции.

en: You cannot delete a built-in function
bg: Не може да изтриете вградена функция

en: Function not defined
bg: Функция, която не е дефинирана

en: Name cannot be empty
bg: Името не може да е празно

en: Name %s already used
bg: Име %s вече се използва

en: The name {} is already used for stored template
bg: Името {} вече се използва за съхранен шаблон

en: Save the function
bg: Запазване на функцията

en: Cancel the save
bg: Отмяна на запазването

en: Exception while compiling function
bg: Изключение при компилиране на функция

en: function source code not available
bg: не е наличен изходен код на функция

en: Cannot "test" when no books are selected
bg: Не може "тест", когато не са избрани книги

en: Stored templates
bg: Съхранени шаблони

en: The name {} is already used by a template function
bg: Името {} вече се използва от шаблонна функция

en: The stored template must begin with '{0}' or '{1}'
bg: Запазеният шаблон трябва да започва с '{0}' или '{1}'

en: Exception while storing template
bg: Изключение при съхранение на шаблон

en: Changes to the current template will be lost. OK?
bg: Промените в текущия шаблон ще бъдат загубени. OK?

en: D&elete
bg: И&зтрий

en: &Replace
bg: &Замени

en: C&reate
bg: С&ъздай

en: Open a template tester dialog to use a template to test stored templates
bg: Отворете шаблон тестер диалог, за да използвате шаблон за тестване на съхранени шаблони

en: &Stored Templates
bg: &Съхранени шаблони

en: Show &only user defined template functions
bg: Покажи &само дефинирани от потребителя функции на шаблон

en: <p>If checked the 'Function' box will show only user defined
    template functions. If unchecked the box will show both system and user defined
    functions. Unchecking can be useful for copying source of a system function to create
    a new related user defined function.</p>
bg: <p>Ако е отметнато, полето 'Функция' ще показва само дефинирани от потребителя
    шаблонни функции. Ако не е отметнато, ще показва както системни, така и потребителски дефинирани
    функции. Премахването на отметката може да е полезно за копиране източника на системна функция за създаване
    на нова свързана, дефинирана от потребителя функция.</p>

en: F&unction:
bg: Ф&ункция:

en: Enter the name of the function to create.
bg: Въведете името на функцията за създаване.

en: Argument &count:
bg: Бр&ой аргументи:

en: Set this to -1 if the function takes a variable number of arguments
bg: Задайте това на -1, ако функцията отнема променлив брой аргументи

en: Replace
bg: Замяна

en: P&rogram code (Follow Python indenting rules):
bg: П&рограмен код (Следвайте правилата за отстъп на Python):

en: &Template functions
bg: Функции на &шаблон

en: Choose a texture
bg: Избери текстура

en: The builtin textures come from <a href="{}">subtlepatterns.com</a>.
bg: Вградените текстури идват от <a href="{}">subtlepatterns.com</a>.

en: Add texture
bg: Добави

en: Remove texture
bg: Премахни текстура

en: Cannot remove builtin textures
bg: Не се премахват вградени текстури

en: Donate to support the development of calibre
bg: Дари в подкрепа развитието на calibre

en: Location Manager
bg: Мениджър-локация

en: Switch between library and device views
bg: Превключване между изгледите на библиотека и устройство

en: Separator
bg: Разделител

en: %d books
bg: %d книги

en: The main toolbar
bg: Основната лента-инстр.

en: The main toolbar when a device is connected
bg: Основната лента с инструменти, когато устройство е свързано

en: The optional second toolbar
bg: Незадължителната втора лента с инструменти

en: The menubar
bg: Лентата с меню

en: The menubar when a device is connected
bg: Лентата с меню, когато устройство е свързано

en: The context menu for the books in the calibre library
bg: Контекстното меню за книгите в calibre библиотека

en: The context menu for the split book list
bg: Контекстното меню за разделен списък с книги

en: The context menu for the books on the device
bg: Контекстното меню за книгите на устройството

en: The context menu for the Cover browser
bg: Контекстното меню за Корици браузъра

en: Click to choose toolbar or menu to customize
bg: Кликни, за избор на лента с инструменти или меню, за персонализиране

en: Cannot add the actions %s to this location
bg: Не може да се добавят действията %s към тази локация

en: Cannot remove the actions %s from this location
bg: Не може да се премахнат действията %s от тази локация

en: Preferences missing
bg: Липсват предпочитания

en: The Preferences action must be in either the main toolbar or the menubar.
bg: Действията на предпочитанията трябва да са в основната лента-инструменти или меню-бара.

en: Location manager missing
bg: Липсва мениджър на локация

en: The Location manager must be in either the main toolbar or the menubar when a device is connected.
bg: Мениджърът на локация трябва да е в основната лента-инструменти или менюто, когато устройство е свързано.

en: A&vailable actions
bg: Н&алични действия

en: Add selected actions to toolbar
bg: Добави избрани действия в лента-инструменти

en: Remove selected actions from toolbar
bg: Премахни избрани действия от лента-инструменти

en: &Current actions
bg: &Текущи действия

en: Move selected action up
bg: Премести избрано действие нагоре

en: Move selected action down
bg: Премести избрано действие надолу

en: This tweak has its default value
bg: Тази настройка има стойността си по подразб.

en: This tweak has been customized
bg: Тази настройка е персонализирана

en: Plugin tweaks
bg: Плъгин подобрения

en: Add/edit tweaks for any custom plugins you have installed. Documentation for these tweaks should be available on the website from where you downloaded the plugins.
bg: Добави/редактирай подобрение за всички персонални инсталирани плъгини. Документацията за тези подобрения трябва да е достъпна на сайта, откъдето са изтеглени плъгините.

en: Values for the tweaks are shown below. Edit them to change the behavior of calibre. Your changes will only take effect <b>after a restart</b> of calibre.
bg: Стойностите за подобренията са показани по-долу. Редактирайте ги, за да промените поведението на calibre. Вашите промени ще влязат в сила <b>след рестарт</b> на calibre.

en: Edit tweaks for any custom plugins you have installed
bg: Редактиране на подобрения за всяка от инсталираните персонални плъгини

en: &Plugin tweaks
bg: &Плъгин подобрения

en: Restore this tweak to its default value
bg: Възстановяване на това подобрение до стойността му по подразб.

en: &Reset this tweak
bg: &Нулирай това подобрение

en: Search for tweak
bg: Търсене на подобрение

en: There was a syntax error in your tweak. Click the "Show details" button for details.
bg: Имаше синтаксисна грешка в подобрение. Кликнете "Покажи детайли" бутона за подробности.

en: Invalid tweaks
bg: Невалидни подобрения

en: The tweaks you entered are invalid, try resetting the tweaks to default and changing them one by one until you find the invalid setting.
bg: Подобренията, които въведохте, са невалидни, опитайте да нулирате подобренията по подразб. и промяната им едно по едно, докато намерите невалидната настройка.

en: Could not find any tweaks matching <i>{}</i>
bg: Не се намериха подобрения, съответстващи на <i>{}</i>

en: View log
bg: Преглед на лог

en: Title-case
bg: Заглавие-букви

en: Choose files
bg: Избор на файлове

en: Collecting metadata...
bg: Събиране на метаданни...

en: Saving %d books...
bg: Записване на %d книги...

en: Copying files and writing metadata...
bg: Копиране на файлове и писане на метаданни...

en: Copying files...
bg: Копиране на файлове...

en: Could not save books to disk, click "Show details" for more information
bg: Не можа да се запишат книги на диск, кликнете "Покажи детайли" за повече информация

en: The update metadata worker process crashed while processing the book %s. Saving is aborted.
bg: Работния процес за актуализиране на метаданни се срина, докато обработва книгата %s. Записването е прекратено.

en: Requested formats not available
bg: Заявени формати не са налични

en: No %s format file present
bg: Няма присъстващ файл с %s формат

en: Failed to save: {0} by {1} to disk, with error:
bg: Неуспешен запис на: {0} от {1} на диск, с грешка:

en: Failed to save the {2} format of: {0} by {1} to disk, with error:
bg: Неуспешен запис на {2} формат на: {0} от {1} на диск, с грешка:

en: Failed to update the metadata in the {2} format of: {0} by {1}, with error:
bg: Неуспешно актуализиране на метаданните в {2} формат на: {0} от {1}, с грешка:

en: Failed to update the metadata in all formats of: {0} by {1}, with error:
bg: Неуспешно актуализиране на метаданните във всички формати на: {0} от {1}, с грешка:

en: Failed to update metadata in some books, click "Show details" for more information
bg: Неуспешно актуализиране на метаданни в някои книги, кликнете "Покажи детайли" за повече информация

en: Failed to save any books to disk, click "Show details" for more information
bg: Неуспешен запис на всяка от книгите на диск, Кликнете "Покажи детайли" за повече информация

en: Failed to save some books to disk, click "Show details" for more information
bg: Неуспешен запис на някои книги на диск, кликнете "Покажи детайли" за повече информация

en: Error while saving
bg: Грешка по време на записване

en: Paste and &search
bg: Поставяне и &търсене

en: &Paste
bg: &Постави

en: Copy search as URL
bg: Копирай търсене като URL

en: &Clear search history
bg: &Изчисти историята на търсене

en: Search (For advanced search click the gear icon to the left)
bg: Търсене (За разширено търсене кликни иконата на зъбно колело вляво)

en: Start search
bg: Започни търсене

en: Enable or disable search highlighting.
bg: Разреши или забрани осветяване на търсене.

en: Highlight search results
bg: Освети резултатите от търсене

en: This will change how searching works. When you search, instead of showing only the matching books, all books will be shown with the matching books highlighted. Are you sure this is what you want?
bg: Това ще промени начина на работа при търсене. При търсене, вместо показване само съответстващите книги, всички книги ще бъдат показани със съответстващите книги осветени. Сигурен ли си, че това искаш?

en: Filter
bg: Филтър

en: Add Saved search
bg: Добави Записано търсене

en: Get Saved search expression
bg: Получаване на израз за записано търсене

en: Current search is not a saved search
bg: Текущото търсене не е записано търсене

en: Create a Virtual library based on %s
bg: Създаване на Виртуална библиотека въз основа на %s

en: Filter {}
bg: Филтър {}

en: Match any of the selected %s
bg: Съвпадение на всяко от избраните %s

en: Match all of the selected %s
bg: Съвпадение на всички от избраните %s

en: Edit Virtual library
bg: Редактиране на Виртуална библиотека

en: Create Virtual library
bg: Създаване на Виртуална библиотека

en: Virtual library &name:
bg: Им&е на Виртуална библиотека:

en: &Search expression:
bg: &Израз за търсене:

en: Create a Virtual library based on:
bg: Създай Виртуална библиотека въз основа на:

en: Publishers
bg: Издатели

en: 
                <h2>Virtual libraries</h2>
    
                <p>With <i>Virtual libraries</i>, you can restrict calibre to only show
                you books that match a search. When a Virtual library is in effect, calibre
                behaves as though the library contains only the matched books. The Tag browser
                display only the tags/authors/series/etc. that belong to the matched books and any searches
                you do will only search within the books in the Virtual library. This
                is a good way to partition your large library into smaller and easier to work with subsets.</p>
    
                <p>For example you can use a Virtual library to only show you books with the tag <i>Unread</i>
                or only books by <i>My favorite author</i> or only books in a particular series.</p>
    
                <p>More information and examples are available in the
                <a href="%s">User Manual</a>.</p>
bg: 
                <h2>Виртуални библиотеки</h2>
    
                <p>С <i>Виртуални библиотеки</i>, може да ограничите calibre, за да ви показва само книги,
                които съвпадат с търсене. Когато виртуална библиотека е в сила, calibre
                се държи така, все едно библиотеката съдържа само съвпадащите книги. Етикети браузърът,
                показва само етикетите/авторите/поредиците/т.н., които принадлежат към съответните книги и всички търсения,
                които правите, ще търсят само в рамките на книгите във Виртуалната библиотека. Това
                е добър начин да разделите ваша голяма библиотека в по-малки и по-лесни за работа с подмножества.</p>
    
                <p>Например може да използвате виртуална библиотека, за да ви покаже само книги с етикета <i>Непрочетени</i>
                или само книги от <i>Моя фаворит автор</i> или само книги в определена поредица.</p>
    
                <p>Повече информация и примери са налични в
                <a href="%s">Ръководство за потребителя</a>.</p>

en: Saved searches recognized in the expression:
bg: Записани търсения, разпознати в израза:

en: Search text changed
bg: Текстът за търсене е променен

en: The Virtual library name or the search text has changed. Do you want to discard these changes?
bg: Името на виртуалната библиотека или текстът за търсене са променени. Искате ли да отхвърлите тези промени?

en: No name
bg: Няма име

en: You must provide a name for the new Virtual library
bg: Трябва да предоставите име за новата виртуална библиотека

en: A Virtual library name cannot begin with "*"
bg: Име на виртуална библиотека не може да започне с "*"

en: Name already in use
bg: Име, което вече се използва

en: That name is already in use. Do you want to replace it with the new search?
bg: Това име вече се използва. Искате ли да го замените с новото търсене?

en: No search string
bg: Няма низ за търсене

en: You must provide a search to define the new Virtual library
bg: Трябва да предоставите търсене, за да дефинирате новата виртуална библиотека

en: Invalid search
bg: Невалидно търсене

en: The search in the search box is not valid
bg: Търсенето в полето за търсене не е валидно

en: Search found no books
bg: Търсене не намери книги

en: The search found no books, so the Virtual library will be empty. Do you really want to use that search?
bg: Търсенето не намери книги, така че Виртуалната библиотека ще бъде празна. Вие наистина ли искате да използвате това търсене?

en: *current search
bg: *текущо търсене

en: Virtual library from current search
bg: Виртуална библиотека от текущо търсене

en: Create a temporary Virtual library from the current search
bg: Създаване на временна Виртуална библиотека от текущото търсене

en: Use a "Virtual library" to show only a subset of the books present in this library
bg: Използвай "Virtual library" да покаже само подгрупа от книгите, в тази библиотека

en: (all books)
bg: (всички книги)

en: Additional restriction
bg: Допълнително ограничение

en: Remove Virtual library
bg: Премахни виртуална библиотека

en: Show Virtual libraries as tabs
bg: Покажи виртуални библиотеки като раздели

en: Are you sure you want to remove the Virtual library <b>{0}</b>?
bg: Наистина ли искате да премахнете виртуалната библиотека <b>{0}</b>?

en: No Virtual libraries
bg: Няма виртуални библиотеки

en: No Virtual libraries present, create some first
bg: Няма виртуални библиотеки, създайте първо някои

en: <p>Quickly choose a Virtual library by typing in just a few characters from the library name into the field above.
            For example, if want to choose the VL:
            {example}
            Simply type in the characters:
            {chars}
            and press Enter.
bg: <p>Бърз избор на Виртуална библиотека, с въвеждане само на няколко знака от името в полето по-горе.
            Например, ако искате да изберете VL:
            {example}
            Просто въведете знаците:
            {chars}
            и натиснете Enter.

en: Choose Virtual library
bg: Избери Виртуална библиотека

en: Starting up, please wait...
bg: Стартиране, моля изчакайте...

en: Added tags:
bg: Добавени етикети:

en: Open store in external web browser
bg: Отвори хранилище във външен веб браузър

en: &What kind of match to use:
bg: &Вид съвпадение за използване:

en: &All these words:
bg: &Всички тези думи:

en: This exact &phrase:
bg: Тази точна &фраза:

en: &One or more of these words:
bg: &Една или повече от тези думи:

en: See the <a href="%s">User Manual</a> for more help
bg: Вижте <a href="%s">Ръководство за потребителя</a> за повече помощ

en: Enter the title.
bg: Въведи заглавието.

en: &Description:
bg: &Описание:

en: &Headquarters:
bg: &Главни източници:

en: Search only in specific fields:
bg: Търсене само в конкретни полета:

en: Enabled:
bg: Разрешено:

en: true
bg: вярно

en: false
bg: невярно

en: Affiliate:
bg: Филиал:

en: Nam&e/description...
bg: Им&е/описание...

en: Query
bg: Заявка

en: Enable:
bg: Разреши:

en: &All
bg: &Всички

en: &None
bg: &Няма

en: &Invert
bg: &Инверт

en: Affiliate
bg: Филиал

en: Enabled
bg: Разрешено

en: Headquarters
bg: Централи

en: No DRM
bg: Без DRM

en: This store is currently disabled and cannot be used in other parts of calibre.
bg: Този магазин сега е деактивиран и не може да се използва в други части на calibre.

en: This store is currently enabled and can be used in other parts of calibre.
bg: Този магазин сега е активиран и може да се използва в други части на calibre.

en: This store only distributes e-books without DRM.
bg: Този магазин разпространява само е-книги без DRM.

en: This store distributes e-books with DRM. It may have some titles without DRM, but you will need to check on a per title basis.
bg: Този магазин разпространява е-книги с DRM. Той може да има заглавия без DRM, но ще трябва да проверите на база заглавие.

en: This store is headquartered in %s. This is a good indication of what market the store caters to. However, this does not necessarily mean that the store is limited to that market only.
bg: Този магазин е със седалище в %s. Това е добър показател, за кой пазар се грижи магазинът. Това обаче не означава непременно, че магазинът се ограничава само до този пазар.

en: Buying from this store supports the calibre developer: %s.
bg: Купуването от този магазин поддържа разработчика на calibre: %s.

en: This store distributes e-books in the following formats: %s
bg: Този магазин разпространява е-книги в следните формати: %s

en: Configure...
bg: Конфигуриране...

en: Time
bg: Време

en: Number of seconds to wait for a store to respond:
bg: Брой секунди, за да изчакате магазин да отговори:

en: Number of seconds to let a store process results:
bg: Брой секунди, за да позволите на резултати от процес на магазин:

en: Display
bg: Покажи

en: Maximum number of results to show per store:
bg: Максимален брой резултати за показване на магазин:

en: Open search result in system browser
bg: Отвори резултат от търсене в системния браузър

en: Threads
bg: Нишки

en: Number of search threads to use:
bg: Брой нишки за търсене, които да използвате:

en: Number of cache update threads to use:
bg: Брой нишки за актуализиране на кеша, за използване:

en: Number of cover download threads to use:
bg: Брой нишки за изтегляне на корица, които да използвате:

en: Number of details threads to use:
bg: Брой детайли нишки, които да използвате:

en: &Price:
bg: &Цена:

en: Download:
bg: Изтегли:

en: Titl&e/author/price...
bg:   Заглави&е/автор/цена...

en: Download
bg: Свали

[ctx: book store in the Get books calibre feature]
en: Store
bg: Магазин

en: Detected price as: %s. Check with the store before making a purchase to verify this price is correct. This price often does not include promotions the store may be running.
bg: Открита цена като: %s. Проверете в магазина, преди да направите покупка, проверете тази цена, дали е правилна. Тази цена често не включва промоции, които магазинът може да изпълнява.

en: No price was found
bg: Не е намерена цена

en: This book as been detected as having DRM restrictions. This book may not work with your reader and you will have limitations placed upon you as to what you can do with this book. Check with the store before making any purchases to ensure you can actually read this book.
bg: Тази книга е засечена като имаща DRM ограничения. Тази книга може да не работи с вашия четец и ще имате ограничения, поставени върху вас относно това, което може да правите с тази книга. Проверете в магазина, преди да направите каквито и да било покупки, за да сте сигурни, че всъщност може да прочетете тази книга.

en: This book has been detected as being DRM Free. You should be able to use this book on any device provided it is in a format calibre supports for conversion. However, before making a purchase double check the DRM status with the store. The store may not be disclosing the use of DRM.
bg: Тази книга е открита като DRM Free. Трябва да може, да използвате тази книга на всяко устройство при условие, че е във формат, който calibre поддържа за конвертиране. Въпреки това, преди да направите покупка, двойно проверете състоянието на DRM с магазина. Магазинът може да не разкрива използването на DRM.

en: The DRM status of this book could not be determined. There is a very high likelihood that this book is actually DRM restricted.
bg: DRM статусът на тази книга не може да бъде определен. Има много висока вероятност тази книга всъщност да е ограничена от DRM.

en: The following formats can be downloaded directly: %s.
bg: Следните формати могат да бъдат изтеглени директно: %s.

en: Download...
bg: Изтегляне...

en: Show in store
bg: Покажи в магазина

en: Clear search &history
bg: Изчисти &хронология на търсене

en: Buying from this store supports the calibre developer: %s</p>
bg: Купуването от този магазин поддържа разработчика на calibre: %s</p>

en: No query
bg: Няма заявка

en: You must enter a title, author or keyword to search for.
bg: Трябва да въведете заглавие, автор или ключова дума, за да търсите.

en: Customize Get books search
bg: Персонализирай 'Вземи книги' търсене

en: Choose s&tores
bg:   Избери м&агазини

en: Configure s&earch
bg:   Конфигуриране на търсене

en: Couldn't find any books matching your query.
bg: Не можах да намеря книги, отговарящи на вашата заявка.

en: Choose format to download to your library.
bg: Изберете формат за изтегляне във вашата библиотека.

en: Search by title
bg: Търсене по заглавие

en: Search by author
bg: Търсене по автор

en: &Keyword:
bg: &Ключова дума:

en: Search by any keyword
bg: Търсене по която и да е ключова дума

en: &Invert selection
bg: &Инвертирай селекция

en: Configure Get books behavior
bg: Конфигуриране поведението на 'Вземи книги'

en: &Configure
bg: &Конфигуриране

en: Open a selected book in the system's web browser
bg: Отваряне на избрана книга във веб браузъра на системата

en: Open in &external browser
bg: Отвори във &външен браузър

en: Books:
bg: Книги:

en: Titl&e/author/price ...
bg:   Заглави&е/автор/цена...

en: Dialog
bg: Диалог

en: Updating book cache
bg: Обновяване кеш на книга

en: Checking last download date.
bg: Проверяване на последна дата сваляне.

en: Downloading book list from MobileRead.
bg: Изтегляне на списък с книги от MobileRead.

en: Processing books.
bg: Обработка на книги.

en: %(num)s of %(tot)s books processed.
bg: %(num)s от %(tot)s обработени книги.

en: Updating MobileRead book cache...
bg: Актуализиране кеша на MobileRead книги...

en: &Query:
bg: &Заявка:

en: Home
bg: Начало

en: Reload
bg: Презареждане

en: Download of {0} failed with error: {1}
bg: Изтеглянето на {0} е неуспешно с грешка: {1}

en: File is not a supported e-book type. Save to disk?
bg: Файлът не е поддържан тип е-книга. Записване на диск?

en: Could not contact calibre
bg: Не може да се свърже с calibre

en: No running calibre instance found. Please start calibre before trying to download books.
bg: Не е намерен екземпляр на работещ calibre. Моля, стартирайте calibre, преди да се опитате да изтегляте книги.

en: Download completed
bg: Изтеглянето е завършено

en: Download of {0} has been completed, the book was added to your calibre library
bg: Изтеглянето на {0} е завършено, книгата е добавена към ваша calibre библиотека

en: {} is not a saved search
bg: {} не е запазено търсене

en: Search expression:
bg: Израз за търсене:

en: Average rating for books in this category: %.1f
bg: Средна оценка за книги в тази категория: %.1f

en: Books in this category are unrated
bg: Книгите в тази категория са без оценка

en: Number of books: %s
bg: Брой книги: %s

en: Rename in Virtual library
bg: Преименуване във Виртуална библиотека

en: Do you want this rename to apply only to books in the current Virtual library?
bg: Искате ли това преименуване да е само за книги в текущата Виртуална библиотека?

en: Yes, apply only in VL
bg: Да, приложи само във ВБ

en: No, apply in entire library
bg: Не, приложи в цялата библиотека

en: The grouped search term name is "{0}"
bg: Групираното име на термин за търсене е "{0}"

en: The lookup/search name is "{0}"{1}
bg: Справочното/търсеното име е "{0}"{1}

en: Changing the authors for several books can take a while. Are you sure?
bg: Промяната на авторите за няколко книги може да отнеме известно време. Сигурни ли сте?

en: Changing the metadata for that many books can take a while. Are you sure?
bg: Промяна на метаданните за много книги, могат да отнемат известно време. Сигурен ли си?

en: Rename User category
bg: Преименуване на потребителска категория

en: You cannot use periods in the name when renaming User categories
bg: Не може да използвате периоди в името при преименуване на Потребителски категории

en: The name %s is already used
bg: Името %s вече се използва

en: Author names cannot contain & characters.
bg: Имена на автори не могат да съдържат & знаци.

en: Duplicate search name
bg: Дублирано име за търсене

en: The saved search name %s is already used.
bg: Вече се използва записаното име за търсене %s.

en: User categories
bg: Потреб. категории

en: Invalid search restriction
bg: Невалидно ограничение за търсене

en: The current search restriction is invalid
bg: Текущото ограничение за търсене е невалидно

en: New category
bg: Нова категория

en: Delete User category
bg: Изтрий потребителска категория

en: %s is not a User category
bg: %s не е потребителска категория

en: %s contains items. Do you really want to delete it?
bg: %s съдържа елементи. Наистина ли искате изтриване?

en: Remove category
bg: Премахни категория

en: User category %s does not exist
bg: Потребителска категория %s не съществува

en: Add to User category
bg: Добавяне към потребителска категория

en: A User category %s does not exist
bg: Потребителска категория %s не съществува

en: Children
bg: Деца

en: Item
bg: Елемент

en: %s and its children will be deleted from books in the Virtual library. Are you sure?
bg: %s и децата му ще бъдат изтрити от книги във Виртуалната библиотека. Сигурни ли сте?

en: %s and its children will be deleted from all books. Are you sure?
bg: %s и неговите деца ще бъдат изтрити от всички книги. Сигурни ли сте?

en: %s will be deleted from books in the Virtual library. Are you sure?
bg: %s ще бъде изтрит от книги във Виртуалната библиотека. Сигурни ли сте?

en: %s will be deleted from all books. Are you sure?
bg: %s ще бъде изтрит от всички книги. Сигурни ли сте?

en: Delete item
bg: Изтрий елемент

en: You must select some books to apply {} to
bg: Трябва да изберете някои книги, за да приложите {} към

en: The identifier %s will be deleted from books in the current virtual library. Are you sure?
bg: Идентификаторът %s ще бъде изтрит от книги в текущата виртуална библиотека. Сигурни ли сте?

en: The identifier %s will be deleted from all books. Are you sure?
bg: Идентификаторът %s ще бъде изтрит от всички книги. Сигурни ли сте?

en: Delete identifier
bg: Изтрий идентификатор

en: change_tb_category_visibility: category %s does not exist
bg: change_tb_category_visibility: категория %s не съществува

en: change_tb_category_visibility: invalid operation %s
bg: change_tb_category_visibility: невалидна операция %s

en: Change how the Tag browser works, such as, how it is sorted, what happens when you click items, etc.
bg: Промени начин работа на Браузър етикети, например, как се сортира, действие при клик в/у елементи и т.н.

en: Find in the Tag browser
bg: Намери в Браузър етикети

en: Find the first/next matching item
bg: Намери първо/следващо съвпадение

en: Find
bg: Намери

en: No more matches.</b><p> Click Find again to go to first match
bg: Няма повече съвпадения.</b><p> Кликни Намери отново, за към 1-во съвпадение

en: Configure Tag browser
bg: Конфигурирай Браузър етикети

en: Number of books
bg: Брой книги

en: Average rating
bg: Среден рейтинг

en: Set the sort order for entries in the Tag browser
bg: Задаване реда на сортиране за записи в Етикети браузъра

en: Search type when selecting multiple items
bg: Тип търсене при избор на няколко елемента

en: Match all of the items
bg: Съвпадение на в/и елементи

en: Match any of the items
bg: Съвпадение на някой елемент

en: When selecting multiple entries in the Tag browser match any or all of them
bg: Когато избирате няколко записи в Етикети браузъра, съвпадат с който и да е или всички от тях

en: Manage authors, tags, etc.
bg: Управление на автори, тагове и др.

en: All of these category managers are available by right-clicking on items in the Tag browser above
bg: Всички тези мениджъри на категории са достъпни чрез десен клик върху елементи в браузърът на етикети по-горе

en: Show only books that have visible categories
bg: Показване само на книги, които имат видими категории

en: Filter book list
bg: Филтър на списък с книги

en: 'Click' found item
bg: 'Клик' намерен елемент

en: Give the Tag browser keyboard focus
bg: Дайте фокуса на клавиатурата на Етикети браузъра

en: Hide counts
bg: Скрий бройка

en: Show counts
bg: Покажи бройка

en: Hide average rating
bg: Скрий средна оценка

en: Show average rating
bg: Покажи средна оценка

en: Hide empty categories (columns)
bg: Скрий празните категории (колони)

en: A Virtual library is active but you are renaming the item in all books in your library. Is this really what you want to do?
bg: Виртуалната библиотека е активна, но преименувате елемента във всички книги във вашата библиотека. Наистина ли това искаш да направиш?

en: Yes, apply in entire library
bg: Да, приложи в цялата библиотека

en: No, apply only in Virtual library
bg: Не, приложи само във Виртуална библиотека

en: Delete Saved search
bg: Изтрий Записано търсене

en: Delete the saved search: {}?
bg: Изтриване на записаното търсене: {}?

en: Show category
bg: Покажи категория

en: All categories
bg: Всички категории

en: Rename %s in Virtual library
bg: Преименуване на %s във Виртуална библиотека

en: Rename %s
bg: Преименувай %s

en: Delete %s in Virtual library
bg: Изтриване на %s във Виртуална библиотека

en: Delete %s
bg: Изтрий %s

en: Edit sort for %s
bg: Редактирай сортиране за %s

en: Edit link for %s
bg: Редактирай връзка за %s

en: Add %s to User category
bg: Добавяне на %s към потребителска категория

en: Children of %s
bg: Деца на %s

en: Add/remove %s to selected books
bg: Добави/премахни %s към избрани книги

en: Add %s to selected books
bg: Добави %s към избрани книги

en: Remove %s from selected books
bg: Премахни %s от избрани книги

en: Delete Saved search %s
bg: Изтрий Записано търсене %s

en: Delete %s in Virtual Library
bg: Изтрий %s във вирт. библиотека

en: Search for
bg: Търси за

en: %s and its children
bg: %s и децата

en: Everything but %s
bg: Всичко, освен %s

en: Everything but %s and its children
bg: Всичко, освен %s и децата

en: The saved search expression
bg: Записаният израз за търсене

en: Add sub-category to %s
bg: Добави подкатегория към %s

en: Delete User category %s
bg: Изтрий потребителска категория %s

en: Books in category %s
bg: Книги в категория %s

en: Books not in category %s
bg: Книги, които не са в категория %s

en: Remove the {} format from selected books
bg: Премахни формата {} от избраните книги

en: Hide category %s
bg: Скрий категория %s

en: Change {} category icon
bg: Промени иконата на категория {}

en: Restore {} category default icon
bg: Възстанови иконата по подразб. на категория {}

en: Change Saved searches folder icon
bg: Промени иконата на папка за запазени търсения

en: Saved searches folder
bg: Папка за запазени търсения

en: Restore Saved searches folder default icon
bg: Възстановяване на иконата по подразб. на папката за запазени търсения

en: Manage User categories
bg: Управление на потребителски категории

en: Sub-categorize {}
bg: Подкатегоризирайте {}

en: Don't sub-categorize {}
bg: Не подкатегоризирайте {}

en: Expand or collapse
bg: Разгъване или свиване

en: Expand {0}
bg: Разгъни {0}

en: Expand {0} and its children
bg: Разгъни {0} и децата

en: Collapse {0}
bg: Свий {0}

en: Keep
bg: Съхрани

en: Split
bg: Раздели

en: Create the rule below, the rule can be used to remove or replace tags
bg: Създайте правилото по-долу, правилото може да се използва за премахване или замяна на етикети

en: the tag, if it
bg: етикета, ако е така

en: You must provide a value for the tag to match
bg: Трябва да предоставите стойност, за да съответства на етикета

en: with the tag:
bg: с етикета:

en: on the character:
bg: върху знака:

en: The character on which to split tags. Note that technically you can specify a sub-string, not just a single character. Then splitting will happen on the sub-string.
bg: Знака, на който да разделите етикети. Имайте предвид, че технически може да укажете под-ред, а не само един знак. Тогава разделянето ще се случи на под-ред.

en: What to replace the tag with. Note that if you use a pattern to match tags, you can replace with parts of the matched pattern. See  the User Manual on how to use regular expressions for details.
bg: С какво да заменим етикета. Имайте предвид, че ако използвате шаблон, за да съответства на етикети, може да замените с части от съвпадащия шаблон. Вижте ръководството за потребителя на как да използвате регулярни изрази за подробности.

en: For help with regex pattern matching, see the <a href="%s">User Manual</a>
bg: За помощ при съвпадение на regex шаблон вижте <a href="%s">Ръководство за потребителя</a>

en: Edit the list of tags with the Tag editor
bg: Редактиране на списъка с етикети с редактора на етикети

en: Tags that contain this string will match
bg: Етикети, които съдържат този ред, ще съвпадат

en: Use the Tag editor to edit the list of tags
bg: Използвай редактора на етикети, за редактиране на списъка с етикети

en: <b>{action}</b> the tag, if it <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>
bg: <b>{action}</b> етикетът, ако е така <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>

en: You can specify rules to filter/transform tags here. Click the "Add rule" button below to get started. The rules will be processed in order for every tag until either a "remove" or a "keep" rule matches.
bg: Може да зададете правила за филтриране/трансформиране на етикети тук. Кликнете "Добави правило" бутона по-долу, за да започнете. Правилата ще се обработват, в порядък за всеки етикет, докато или "премахни" или "съхрани" правило съвпада.

en: You can <b>change an existing rule</b> by double clicking it
bg: Може да <b>заменяте налично правило</b> с двоен клик върху него

en: Move current rule up
bg: Премести текущо правило нагоре

en: Move current rule down
bg: Премести текущо правило надолу

en: Test tag mapper rules
bg: Правила за картиране на тест етикети

en: Enter a comma separated list of &tags to test:
bg: Въведи разделен със запетая списък с &етикети за тест:

en: Enter tags and click the "Test" button
bg: Въведи етикети и кликни "Тест" бутона

en: <b>Resulting tags:</b> %s
bg: <b>Получени етикети:</b> %s

en: Cannot save as no rules have been created
bg: Не може да се запише, тъй като не са създадени правила

en: Save ruleset as
bg: Запиши набора от правила като

en: Enter a name for this ruleset:
bg: Въведи име за това правило:

en: A ruleset with the name "%s" already exists, do you want to replace it?
bg: Вече съществува набор от правила с името "%s", искате ли да го замените?

en: Delete saved rulesets
bg: Няма налични записани набори-правила

en: No saved rulesets available
bg: Няма налични записани набори-правила

en: Edit tag mapper rules
bg: Редактиране на правила за картиране на етикети

en: Select a destination for the Table of Contents entry
bg: Избери дестинация за записа Таблица на съдържание

en: Search for text...
bg: Търсене за текст...

en: Find &next
bg: &Намери –>

en: Find &previous
bg: Намери &<–

en: Here you can choose a destination for the Table of Contents' entry to point to. First choose a file from the book in the left-most panel. The file will open in the central panel.<p>Then choose a location inside the file. To do so, simply click on the place in the central panel that you want to use as the destination. As you move the mouse around the central panel, a thick green line appears, indicating the precise location that will be selected when you click.
bg: Тук може да изберете дестинация за записа Таблица на съдържание до точка към. Първо изберете файл от в най-левия панел на книгата. Файлът ще се отвори в централния панел.<p>След това изберете локация вътре във файла. Така че, просто кликнете върху мястото в централния панел, което искате да използвате като дестинацията. Докато движите мишката около централния панел, се появява дебела зелена линия, указваща точната локация, която ще бъде избрана когато кликнете.

en: Na&me of the ToC entry:
bg: Им&е на ToC записа:

en: Currently selected destination:
bg: Текущо избрана дестинация:

en: No match found
bg: Не е намерено съвпадение

en: No match found for: %s
bg: Не е намерено съвпадение за: %s

en: No matches for %(text)s found in the current file [%(current)s]. Do you want to search in the %(which)s file [%(next)s]?
bg: Няма съвпадения за %(text)s намерени в текущия файл [%(current)s]. Искате ли да търсите във %(which)s файла [%(next)s]?

en: next
bg: ––>

en: previous
bg: <––

en: Bad markup
bg: Лоша маркировка

en: This book has severely broken markup, its ToC cannot be edited.
bg: Тази книга има силно счупена маркировка, нейният TOC не може да бъде редактиран.

en: File:
bg: Файл:

en: Top of the file
bg: Горна част на файла

en: Approximately %d%% from the top
bg: Приблизително %d%% от горната част

en: Location: A &lt;%s&gt; tag inside the file
bg: Локация: Етикета на &lt;%s&gt; вътре във файла

en: Create ToC from XPath
bg: Създаване на ToC от XPath

en: Specify a series of XPath expressions for the different levels of the Table of Contents. You can use the wizard buttons to help you create XPath expressions.
bg: Задайте серия от XPath изрази за различните нива на Таблицата на съдържание. Може да използвате бутоните на съветника, за да ви помогне да създадете XPath изрази.

en: Level %s ToC:
bg: Ниво %s ToC:

en: Do not add duplicate entries at the same level
bg: Не добавяй дублирани записи на същото ниво

en: No XPaths
bg: Няма XPaths

en: No XPaths have been entered
bg: Не са въведени XPaths

en: The XPath expression %s is not valid.
bg: Изразът XPath %s не е валиден.

en: You can edit existing entries in the Table of Contents by clicking them in the panel to the left.
bg: Може да редактирате налични записи в Таблицата на съдържанието, като кликнете върху тях в панела отляво.

en: Entries with a green tick next to them point to a location that has been verified to exist. Entries with a red dot are broken and may need to be fixed.
bg: Записите със зелена отметка до тях сочат локация, която е била проверена, че съществува. Записите с червена точки са повредени и може да се наложи да бъдат поправени.

en: Create a &new entry
bg: Създаване на &нов запис

en: Generate ToC from &major headings
bg: Генериране на ToC от &основни заглавия

en: Generate a Table of Contents from the major headings in the book. This will work if the book identifies its headings using HTML heading tags. Uses the <h1>, <h2> and <h3> tags.
bg: Генериране на таблица със съдържание от основните заглавия в книгата. Това ще работи, ако книгата идентифицира заглавията си с помощта на HTML етикети за заглавия. Използва <h1>, <h2> и <h3> етикети.

en: Generate ToC from &all headings
bg: Генериране на ToC от &всички заглавки

en: Generate a Table of Contents from all the headings in the book. This will work if the book identifies its headings using HTML heading tags. Uses the <h1-6> tags.
bg: Генериране на Таблица със съдържание от всички заглавия в книгата. Това ще работи, ако книгата идентифицира заглавията си с помощта на HTML етикети за заглавия. Използва <h1-6> етикети.

en: Generate ToC from &links
bg: Генериране на ToC от &връзки

en: Generate a Table of Contents from all the links in the book. Links that point to destinations that do not exist in the book are ignored. Also multiple links with the same destination or the same text are ignored.
bg: Генериране на Таблица със съдържание от всички връзки в книгата. Връзки, с точки към дестинации, които не съществуват в книгата, се пренебрегват. Също така няколко връзки с една и съща дестинация или един и същ текст се игнорират.

en: Generate ToC from &files
bg: Генериране на ToC от &файлове

en: Generate a Table of Contents from individual files in the book. Each entry in the ToC will point to the start of the file, the text of the entry will be the "first line" of text from the file.
bg: Генериране на таблица със съдържание от отделни файлове в книгата. Всеки запис в ToC ще сочи към началото на файла, текстът на записа ще бъде "първи ред" на текста от файла.

en: Generate ToC from &XPath
bg: Генериране на ToC от &XPath

en: Generate a Table of Contents from arbitrary XPath expressions.
bg: Генериране Таблица на съдържание от произволни XPath изрази.

en: &Flatten the ToC
bg: &Плосък ToC

en: Flatten the Table of Contents, putting all entries at the top level
bg: Изравнете Таблицата на съдържанието, поставяйки всички записи на най-горното ниво

en: <b>WARNING:</b> calibre only supports the creation of linear ToCs in AZW3 files. In a linear ToC every entry must point to a location after the previous entry. If you create a non-linear ToC it will be automatically re-arranged inside the AZW3 file.
bg: <b>ВНИМАНИЕ:</b> calibre поддържа само създаването на линейни ToC в AZW3 файлове. В линеен ToC всеки запис трябва да сочи към локация след предишно вписване. Ако създадете нелинейно ToC то ще бъде автоматично повторно подредено вътре в AZW3 файла.

en: You can move this entry around the Table of Contents by drag and drop or using the up and down buttons to the left
bg: Може да преместите този запис около Таблицата на Съдържанието чрез плъзгане и пускане или с помощта на бутоните нагоре и надолу, наляво

en: Change the &location this entry points to
bg: Промяна на &локацията на тези входни точки към

en: &Remove this entry
bg: &Премахни този запис

en: New entry &inside this entry
bg: Нов запис &вътре в този запис

en: New entry &above this entry
bg: Нов запис &над този запис

en: New entry &below this entry
bg: Нов запис &под този запис

en: &Flatten this entry
bg: &Сплескай този запис

en: All children of this entry are brought to the same level as this entry.
bg: Всички деца на този запис се извеждат на същото ниво като този запис.

en: &Return to welcome screen
bg: &Връщане към екрана за добре дошли

en: Go back to the top level view
bg: Връщане към изгледа на най-горно ниво

en: Configure ToC generation
bg: Настройка на ToC генериране

en: Remove &duplicated headings at the same ToC level
bg: Премахни &дублираните заглавки на същото ToC ниво

en: Use the &title attribute for ToC text
bg: Използвай атрибута &заглавие за ToC текст

en: When a heading tag has the "title" attribute use its contents as the text for the ToC entry, instead of the text inside the heading tag itself.
bg: Когато етикет за заглавка има атрибут "заглавие" използвайте съдържанието му като текст за ToC записа, вместо текста вътре в самия заглавен етикет.

en: This entry points to an existing destination
bg: Този запис сочи към налична дестинация

en: The location this entry points to does not exist
bg: Локацията, към която сочи този запис, не съществува

en: <b>Title</b>: {0} <b>Dest</b>: {1}{2}
bg: <b>Заглавие</b>: {0} <b>Дестинация</b>: {1}{2}

en: Chapter
bg: Глава

en: All selected items will be renamed to the form prefix-number
bg: Всички избрани елементи ще бъдат преименувани на префикс-номер на формуляра

en: Change the location this entry points to
bg: Промяна на локацията, към която този запис сочи

en: Bulk rename all selected items
bg: Групово преименуване на всички избрани елементи

en: Remove all selected items
bg: Премахни всички избрани елементи

en: Move "%s" up
bg: Премести "%s" нагоре

en: Move "%s" down
bg: Премести "%s" надолу

en: Unindent "%s"
bg: Без отстъп "%s"

en: Indent "%s"
bg: Отстъп "%s"

en: Move current entry up [Ctrl+Up]
bg: Премести текущ запис нагоре [Ctrl+Up]

en: Unindent the current entry [Ctrl+Left]
bg: Без отстъп на текущия запис [Ctrl+Left]

en: Remove all selected entries
bg: Премахни всички избрани записи

en: Indent the current entry [Ctrl+Right]
bg: Отстъп за текущия запис [Ctrl+Десен]

en: Move current entry down [Ctrl+Down]
bg: Премести текущ запис надолу [Ctrl+Down]

en: &Expand all
bg: &Разгъни всички

en: &Collapse all
bg: &Свий всички

en: Double click on an entry to change the text
bg: Двоен клик върху запис, за да промените текста

en: The location this entry point to does not exist:
    %s
bg: Местоположението, което показва тази входна точка, не съществува:
    %s

en: No items found
bg: Няма намерени елементи

en: No items were found that could be added to the Table of Contents.
bg: Не са намерени елементи, които биха могли да бъдат добавени към Таблицата на съдържанието

en: No links were found that could be added to the Table of Contents.
bg: Не бяха намерени връзки, които да могат да бъдат добавени към Таблицата на съдържанието.

en: No files were found that could be added to the Table of Contents.
bg: Не са намерени файлове, които да могат да бъдат добавени към Таблицата на съдържанието.

en: Edit the ToC in %s
bg: Редактиране на ToC в %s

en: Loading %s, please wait...
bg: Зареждане на %s, моля изчакайте...

en: Undo the last action, if any
bg: Отмени последното действие, ако има такова

en: Writing %s, please wait...
bg: Писане на %s, моля изчакайте...

en: Failed to write book
bg: Неуспешно писане на книга

en: Could not write %s. Click "Show details" for more information.
bg: Не можа да се напише %s. Кликнете "Покажи детайли" за повече информация.

en: Failed to load book
bg: Неуспешно зареждане на книга

en: Could not load %s. Click "Show details" for more information.
bg: Не можа да се зареди %s. Кликнете "Покажи детайли" за повече информация.

en: Convert book %(num)d of %(total)d (%(title)s)
bg: Конвертиране на книга %(num)d от %(total)d (%(title)s)

en: Could not convert
bg: Не можа да се конвертира

en: Could not convert <b>%s</b> as it has no e-book files. If you think it should have files, but calibre is not finding them, that is most likely because you moved the book's files around outside of calibre. You will need to find those files and re-add them to calibre.
bg: Не можаха да се конвертират <b>%s</b> тъй като няма файлове с е-книги. Ако го мислите, че трябва да има файлове, но calibre не гѝ намира, това най-вероятно е защото сте преместили файловете на книгата извън calibre. Ще трябва да намерите тези файлове и да ги добавите повторно към calibre.

en: No supported formats (Available formats: %s)
bg: Няма поддържани формати (Налични формати: %s)

en: This book has no actual e-book files
bg: Тази книга няма действителни файлове на е-книги

en: Could not convert some books
bg: Не можаха да се конвертират някои книги

en: Could not convert the book because no supported source format was found
bg: Не можа да конвертира книгата, защото нито един поддържан формат източник не беше намерен

en: Could not convert {num} of {tot} books, because no supported source formats were found.
bg: Не можаха да се конвертират {num} от {tot} книги, защото не са намерени поддържани формати източници.

en: Queueing books for bulk conversion
bg: Опашка на книги за групово конвертиране

en: Queueing
bg: Опашка

en: Convert book %(num)d of %(tot)d (%(title)s)
bg: Конвертиране на книга %(num)d от %(tot)d (%(title)s)

en: Could not convert %(num)d of %(tot)d books, because no suitable source format was found.
bg: Не можаха да се конвертират %(num)d от %(tot)d книги, защото не е намерен подходящ формат източник.

en: Fetch news from %s
bg: Вземане на новини от %s

en: Convert existing
bg: Конвертиране на съществуващи

en: The following books have already been converted to the %s format. Do you wish to reconvert them?
bg: Следните книги вече са конвертирани във %s формат. Желаете ли да гѝ реконвертирате?

en: &Speed of speech:
bg: &Скорост на реч:

en: Configure Read aloud
bg: Конфигуриране четене на глас

en: Download finished
bg: Изтеглянето завърши

en: Could not find speech-dispatcher on your system. Please install it.
bg: Не може да се намери диспечер на реч във вашата система. Моля, инсталирайте гó.

en: &Unmark marked text
bg: &Демаркирай маркиран текст

en: Unsaved changes
bg: Незаписани промени

en: The current book has unsaved changes. If you open a new book, they will be lost. Are you sure you want to proceed?
bg: Настоящата книга има незаписани промени. Ако отворите нова книга, те ще бъдат изгубени. Наистина ли искате да продължите?

en: Cannot open
bg: Не може да се отвори

en: The current book is being saved, you cannot open a new book until the saving is completed
bg: Текущата книга се записва, не може да отворите нова книга преди записването да завърши

en: Choose file location
bg: Избери локация на файла

en: Importing book, please wait...
bg: Импорт на книга, моля изчакайте...

en: Choose book folder
bg: Избери папка за книги

en: Choose book
bg: Избери книга

en: File not found
bg: Файл не е намерен

en: The file %s does not exist.
bg: Файлът %s не съществува.

en: Unsupported format
bg: Неподдържан формат

en: Tweaking is only supported for books in the %s formats. Convert your book to one of these formats first.
bg: Подобрение се поддържа само за книги във форматите %s. Конвертирайте първо, вашата книга в един от тези формати.

en: Read-only file
bg: Файл само за четене

en: The file {} is read-only. Saving changes to it will either fail or cause its permissions to be reset.
bg: Файлът {} е само за четене. Запазването на промените в него или ще е неуспешно, или ще разреши нулиране.

en: Opening book, please wait...
bg: Отваряне на книга, моля изчакайте...

en: Failed to open book
bg: Неуспешно отваряне на книга

en: Failed to open book, it has obfuscated fonts, but the obfuscation key is missing from the OPF. Do an EPUB to EPUB conversion before trying to edit this book.
bg: Не успя да се отвори книга, тя има замъглени шрифтове, но ключа за замъгляване липсва от OPF. Направете конвертиране на EPUB в EPUB, преди да се опитате да редактирате тази книга.

en: Failed to open book, click "Show details" for more information.
bg: Неуспешно отваряне на книга, кликнете "Покажи детайли" за повече информация.

en: Start of editing session
bg: Начало на сесия за редактиране

en: Before: Delete files
bg: Преди: Изтриване на файлове

en: One file deleted | {} files deleted
bg[0]: Един файл е изтрит
bg[1]: {} файла са изтрити

en: Before: Re-order text
bg: Преди: Повторно подреждане на текст

en: You must first open a book to edit, before trying to create new files in it.
bg: Първо трябва да отворите книга за редактиране, преди да се опитате да създадете нови файлове в нея.

en: Before: Add file %s
bg: Преди: Добавяне на файл %s

en: Before: Add cover
bg: Преди: Добавяне на корица

en: No book is currently open. You must first open a book.
bg: В момента книга не е отворена. Първо трябва да отворите книга.

en: No book open
bg: Няма отворена книга

en: You must open a book before trying to edit the Table of Contents.
bg: Трябва да отворите книга, преди да се опитате да редактирате Таблицата на съдържанието.

en: Before: Edit Table of Contents
bg: Преди: Редактиране Таблица на съдържание

en: Before: Insert inline Table of Contents
bg: Преди: Вмъкване на инлайн Таблица на съдържание

en: No Table of Contents
bg: Няма Таблица на съдържание

en: Cannot create an inline Table of Contents as this book has no existing Table of Contents. You must first create a Table of Contents using the Edit Table of Contents tool.
bg: Не може да се създаде инлайн таблица на съдържанието, тъй като тази книга няма съществуваща таблица на Съдържание. Първо трябва да създадете Таблица със съдържание с помощта на инструмент-съдържание за редактиране на таблица.

en: Before: %s
bg: Преди: %s

en: You must first open a book in order to transform styles.
bg: Първо трябва да отворите книга, за да трансформирате стиловете.

en: No HTML file
bg: Няма HTML файл

en: Not currently editing an HTML file
bg: Няма в момента редактиране на HTML файл

en: No HTML files
bg: Няма HTML файлове

en: Not currently editing any HTML files
bg: Няма в момента редактиране на някакви HTML файлове

en: No HTML files are currently selected in the File browser
bg: В момента във Файл браузъра не са избрани HTML файлове

en: Before HTML transformation
bg: Преди HTML трансформация

en: No HTML was changed.
bg: Няма променен HTML.

en: No changes
bg: Няма промени

en: Before style transformation
bg: Преди трансформация на стил

en: No styles were changed.
bg: Не бяха променени стилове.

en: Before: Get external resources
bg: Преди: Получаване на външни ресурси

en: No book is currently open. You must first open a book to manage fonts.
bg: В момента книга не е отворена. Първо трябва да отворите книга, за да управлявате шрифтовете.

en: Embed all fonts
bg: Вграждане на всички шрифтове

en: Subset all fonts
bg: Подмножество на всички шрифтове

en: The %s format does not support file and folder names internally, therefore arranging files into folders is not allowed.
bg: Форматът %s не поддържа имена на файлове и папки вътрешно, следователно подреждането на файлове в папки не е разрешено.

en: The files in this book are already arranged into folders
bg: Файловете в тази книга вече са подредени в папки

en: Nothing to do
bg: Нищо за правене

en: Show this message &again
bg: Показване на това съобщение &отново

en: Before: Arrange into folders
bg: Преди: Подреждане в папка

en: Renaming and updating links...
bg: Преименуване и актуализиране на връзки...

en: You are changing the file type of {0}<b>{1}</b> to {2}<b>{3}</b>. Doing so can cause problems, are you sure?
bg: Променяте типа файл от {0}<b>{1}</b> на {2}<b>{3}</b>. Правейки това може да причини проблеми, сигурни ли сте?

en: The name you have chosen {0} contains special characters, internally it will look like: {1}Try to use only the English alphabet [a-z], numbers [0-9], hyphens and underscores for file names. Other characters can cause problems for  different e-book viewers. Are you sure you want to proceed?
bg: Името, което сте избрали {0} съдържа специални знаци, вътрешно ще гó направи да изглежда като: {1}Опитайте се да използвате само английската азбука [a-z], числа [0-9], тирета и долни тирета за имена на файлове. Други знаци могат да причинят проблеми за различни четци на е-книги. Наистина ли искате да продължите?

en: Before: Rename %s
bg: Преди: Преименуване на %s

en: Before: Bulk rename
bg: Преди: Групово преименуване

en: Failed to rename files
bg: Неуспешно преименуване на файлове

en: Failed to rename files, click "Show details" for more information.
bg: Неуспешно преименуване на файлове, кликнете "Покажи детайли" за повече информация.

en: &Revert to
bg: &Обръщане към

en: &Revert changes
bg: &Обръщане на промени

en: Show this popup again
bg: Покажи този изскачащ прозорец отново

en: See what &changed
bg: Вижте какво е пр&оменено

en: %s books
bg: %s книги

en: Current book
bg: Текуща книга

en: Other book
bg: Друга книга

en: Before: Fix HTML
bg: Преди: Фиксиране на HTML

en: All HTML files fixed
bg: Всички HTML файлове са фиксирани

en: Fixing done
bg: Фиксирането е направено

en: Before: Beautify files
bg: Преди: Разкрасяване на файлове

en: All files beautified
bg: Всички файлове са разкрасени

en: Beautified
bg: Разкрасена

en: Inserting images is only supported for HTML and CSS files.
bg: Вмъкване на изображения се поддържа само за HTML и CSS файлове.

en: New class name
bg: Ново име на клас

en: Rename the class {} to?
bg: Преименуване класа на {} в?

en: Before: Rename {}
bg: Преди: Преименуване на {}

en: No class {} found to change
bg: Не е намерен клас {} за промяна

en: Semantics are not supported for the AZW3 format.
bg: Семантиката не се поддържа за AZW3 формат.

en: Before: Set Semantics
bg: Преди: Задаване на семантика

en: Before: Filter style information
bg: Преди: Филтър на информация за стил

en: No matching style rules were found
bg: Не са намерени правила за съвпадение на стил

en: No file with the name %s was found in the book
bg: В книгата не е намерен файл с името %s

en: No style rules that match the class {} were found
bg: Не са намерени правила за стил, отговарящи на класа {}

en: Choose a name for the checkpoint.
    You can later restore the book to this checkpoint via the
    "Revert to..." entries in the Edit menu.
bg: Изберете име за контролната точка.
    По-късно може да възстановите книгата до тази контролна точка чрез
    "Обръщане към..." записи в менюто Редактиране.

en: Path does not exist
bg: Път не съществува

en: The file you are editing (%s) no longer exists. You have to choose a new save location.
bg: Файлът, който редактирате (%s), вече не съществува. Трябва да изберете нова локация за запис.

en: File is read-only
bg: Файлът е само за четене

en: The file at {} is read-only. The editor will try to reset its permissions before saving. Proceed with saving?
bg: Файлът в {} е само за четене. Редакторът ще се опита да нулира разрешенията си преди записване. Ще продължите ли записването?

en: Cannot save a copy
bg: Не може да се запише копие

en: Saving a copy of a folder based book is not supported
bg: Записване копие на папка, базирана на книга, не се поддържа

en: Choose path
bg: Избери път

en: Book (%s)
bg: Книга (%s)

en: Saving copy, please wait...
bg: Записване на копие, моля изчакайте...

en: Failed to save copy
bg: Неуспешно записване на копие

en: Failed to save copy, click "Show details" for more information.
bg: Неуспешно записване на копие, кликнете "Покажи детайли" за повече информация.

en: Copy saved to %s
bg: Копие, записано в %s

en: Copy saved
bg: Копие → записано

en: Could not save
bg: Не може да се запише

en: Saving of the book failed. Click "Show details" for more information. You can try to save a copy to a different location, via File->Save a copy
bg: Записването на книгата се провали. Кликнете "Покажи детайли" за повече информация. Може да се опитате да запишете копие на друго място, чрез Файл->Запиши копие

en: Enter line number
bg: Въведи номер на ред

en: Before: Split %s
bg: Преди: Разделяне на %s

en: Does not exist
bg: Не съществува

en: The file %s does not exist. If you were trying to click an item in the Table of Contents, you may need to refresh it by right-clicking and choosing "Refresh".
bg: Файлът %s не съществува. Ако сте се опитвали да кликнете върху елемент в Таблицата на Съдържание може да се наложи да гó обновите, чрез десен клик и изберете "Обнови".

en: Unsupported file format
bg: Неподдържан файлов формат

en: Editing files of type %s is not supported
bg: Редактиране на файлове от тип %s не се поддържа

en: The anchor %s was not found in this file
bg: Котвата %s не е намерена в този файл

en: File deleted
bg: Файлът е изтрит

en: The file {} has already been deleted, re-run Check Book to update the results.
bg: Файлът {} вече е изтрит, изпълнете повторно Check Book, за да актуализирате резултати.

en: Before: Spell Check
bg: Преди: Проверка на правописа

en: Before: Auto-fix errors
bg: Преди: Автофиксиране на грешки

en: Before: Merge files into %s
bg: Преди: Обединяване на файлове в %s

en: {} files merged
bg: {} файла, обединени

en: Before: Link stylesheets
bg: Преди: Свързване на листове със стилове

en: File opened
bg: Файлът е отворен

en: When you are done editing {0} click "Import" to update the file in the book or "Discard" to lose any changes.
bg: Когато приключите с редактирането {0} кликнете "Импорт", за да актуализирате файла в книгата или "Изхвърли", за да загубите всякакви промени.

en: Discard
bg: Изхвърли

en: Import
bg: Импорт

en: Before: Replace %s
bg: Преди: Замени %s

en: You must first open a book in order to see the report.
bg: Първо трябва да отворите книга, за да видите отчета.

en: You must first open a book in order to check links.
bg: Първо трябва да отворите книга, за да проверите връзка.

en: You must first open a book in order to compress images.
bg: Първо трябва да отворите книга, за да компресирате изображения.

en: Before: compress images
bg: Преди: компресиране на изображения

en: Unexpected error
bg: Неочаквана грешка

en: Failed to compress images, click "Show details" for more information
bg: Неуспешно компресиране на изображения, кликнете "Покажи детайли" за повече информация

en: Cannot decode
bg: Не може да се декодиира

en: Cannot edit %s as it appears to be in an unknown character encoding
bg: Не може да се редактира %s, тъй като изглежда, че е в неизвестно кодиране на знаци

en: No book is currently open. You must first open a book to edit.
bg: В момента книга не е отворена. Първо трябва да отворите книга, за да редактирате.

en: The current book is being saved in the background. Quitting now will <b>abort the save process</b>! Finish saving first?
bg: Настоящата книга се записва на заден план. Отказването сега ще <b>прекрати процеса на запис</b>! Първо завършване на записване?

en: &Quit immediately
bg: &Незабавно напусни

en: Finish &saving first
bg: Първо завърши записването

en: There are unsaved changes, if you quit without saving, you will lose them.
bg: Има незаписани промени, ако се откажете без да запишете, ще гѝ загубите.

en: &Save and Quit
bg: &Запиши и напусни

en: &Quit without saving
bg: &Напусни без запис

en: Saving, please wait...
bg: Записване, моля изчакайте...

en: Favorites
bg: Фаворити

en: European scripts
bg: Европейски скриптове

en: Armenian
bg: Арменски

en: Armenian ligatures
bg: Арменски лигатури

en: Coptic
bg: Коптски

en: Coptic in Greek block
bg: Коптски в гръцки блок

en: Cyrillic
bg: Кирилица

en: Cyrillic supplement
bg: Допълнение на кирилица

en: Cyrillic extended A
bg: Кирилица разширена A

en: Cyrillic extended B
bg: Кирилица разширена B

en: Georgian
bg: Грузински

en: Georgian supplement
bg: Грузинска добавка

en: Glagolitic
bg: Глаголица

en: Gothic
bg: Готски

en: Greek and Coptic
bg: Гръцки и Коптски

en: Greek extended
bg: Гръцки разширен

en: Latin, Basic & Latin-1 supplement
bg: Латински, основен и латински език-1 допълнение

en: Latin extended A
bg: Латински разширен А

en: Latin extended B
bg: Латински разширен B

en: Latin extended C
bg: Латински разширен C

en: Latin extended D
bg: Латински разширен D

en: Latin extended additional
bg: Латински допълнително разширен

en: Latin ligatures
bg: Латински лигатури

en: Fullwidth Latin letters
bg: Пълна ширина латински букви

en: Old italic
bg: Стар italic

en: Phaistos disc
bg: Phaistos диск

en: Runic
bg: Рунически

en: Phonetic symbols
bg: Фонетични символи

en: IPA extensions
bg: IPA разширения

en: Phonetic extensions
bg: Фонетични разширения

en: Phonetic extensions supplement
bg: Фонетични разширения добавка

en: Modifier tone letters
bg: Букви с тон модификатор

en: Spacing modifier letters
bg: Букви-модификатори на интервали

en: Superscripts and subscripts
bg: Горни и долни индекси

en: Combining diacritics
bg: Комбиниране на диакритични знаци

en: Combining diacritical marks
bg: Комбиниране на диакритични марки

en: Combining diacritical marks for symbols
bg: Комбиниране на диакритични марки за символи

en: Combining diacritical marks supplement
bg: Комбиниране на диакритични марки добавка

en: Combining half marks
bg: Комбиниране на половин марки

en: African scripts
bg: Африкански скриптове

en: Bamum supplement
bg: Bamum добавка

en: Egyptian hieroglyphs
bg: Египетски йероглифи

en: Ethiopic
bg: Етиопски

en: Ethiopic supplement
bg: Етиопска добавка

en: Ethiopic extended
bg: Етиопски разширен

en: Ethiopic extended A
bg: Етиопски разширен A

en: Meroitic cursive
bg: Мероитски курсив

en: Meroitic hieroglyphs
bg: Мероитски йероглифи

en: Osmanya
bg: Османия

en: Middle Eastern scripts
bg: Близкоизточни сценарии

en: Arabic
bg: Арабски

en: Arabic supplement
bg: Арабска добавка

en: Arabic extended A
bg: Арабски разширен А

en: Arabic presentation forms A
bg: Арабски презентационни формуляри A

en: Arabic presentation forms B
bg: Арабски презентационни формуляри B

en: Avestan
bg: Авестийски

en: Cuneiform
bg: Клинопис

en: Cuneiform numbers and punctuation
bg: Клинописни числа и пунктуация

en: Hebrew
bg: Иврит

en: Hebrew presentation forms
bg: Форми на представяне на иврит

en: Imperial Aramaic
bg: Имперски арамейски

en: Old Persian
bg: Староперсийски

en: Old South Arabian
bg: Стар Южноарабски

en: Central Asian scripts
bg: Централноазиатски скриптове

en: Mongolian
bg: Монголски

en: Old Turkic
bg: Старотурски

en: Tibetan
bg: Тибетски

en: South Asian scripts
bg: Южноазиатски скриптове

en: Bengali
bg: Бенгалски

en: Devanagari extended
bg: Devanagari разширен

en: Gujarati
bg: Гуджаратски

en: Meetei Mayek extensions
bg: Meetei Mayek разширения

en: Sinhala
bg: Синхалски

en: Tamil
bg: Тамилски

en: Vedic extensions
bg: Ведически разширения

en: Southeast Asian scripts
bg: Югоизточна Азия скриптове

en: Javanese
bg: Явански

en: Khmer
bg: Кхмерски

en: Khmer symbols
bg: Кхмерски символи

en: Lao
bg: Лаоски

en: Sundanese supplement
bg: Sundanese добавка

en: Thai
bg: Тайвански

en: Philippine scripts
bg: Филипински скриптове

en: East Asian scripts
bg: Източноазиатски скриптове

en: Bopomofo extended
bg: Bopomofo разширен

en: CJK Unified ideographs
bg: CJK унифицирани идеографи

en: CJK Unified ideographs extension A
bg: CJK унифицирани идеографи разширение A

en: CJK Unified ideographs extension B
bg: CJK унифицирани идеографи разширение B

en: CJK Unified ideographs extension C
bg: CJK унифицирани идеографи разширение C

en: CJK Unified ideographs extension D
bg: CJK унифицирани идеографи разширение D

en: CJK compatibility ideographs
bg: Идеограми за съвместимост на CJK

en: CJK compatibility ideographs supplement
bg: Допълнение към идеограми за съвместимост на CJK

en: Kangxi radicals
bg: Kangxi радикали

en: CJK radicals supplement
bg: CJK радикали добавка

en: CJK strokes
bg: CJK ударения

en: Ideographic description characters
bg: Знаци за идеографско описание

en: Katakana phonetic extensions
bg: Katakana фонетични разширения

en: Kana supplement
bg: Kana добавка

en: Halfwidth Katakana
bg: Полуширина Katakana

en: Hangul syllables
bg: Hangul срички

en: Hangul Jamo extended A
bg: Hangul Jamo разширени A

en: Hangul Jamo extended B
bg: Hangul Jamo разширени B

en: Hangul compatibility Jamo
bg: Jamo съвместимост с Hangul

en: Halfwidth Jamo
bg: Jamo половин ширина

en: Yi syllables
bg: Yi срички

en: Yi radicals
bg: Yi радикали

en: American scripts
bg: Американски скриптове

en: Cherokee
bg: Черокски

en: UCAS extended
bg: UCAS разширено

en: Other
bg: Други

en: Alphabetic presentation forms
bg: Азбучни презентационни формуляри

en: Halfwidth and Fullwidth forms
bg: Половин и пълна ширина форми

en: Punctuation
bg: Пунктуация

en: General punctuation
bg: Обща пунктуация

en: ASCII punctuation
bg: ASCII пунктуация

en: Latin-1 punctuation
bg: Латински-1 пунктуация

en: Small form variants
bg: Варианти на малки форми

en: Supplemental punctuation
bg: Допълнителна пунктуация

en: CJK symbols and punctuation
bg: CJK символи и пунктуация

en: CJK compatibility forms
bg: CJK съвместими форми

en: Fullwidth ASCII punctuation
bg: Пунктуация на ASCII с пълна ширина

en: Vertical forms
bg: Вертикални форми

en: Alphanumeric symbols
bg: Буквено-цифрови символи

en: Arabic mathematical alphabetic symbols
bg: Арабски математически азбучни символи

en: Letterlike symbols
bg: Буквоподобни символи

en: Roman symbols
bg: Римски символи

en: Mathematical alphanumeric symbols
bg: Математически буквено-цифрови символи

en: Enclosed alphanumerics
bg: Затворени буквено-цифрови

en: Enclosed alphanumeric supplement
bg: Затворена буквено-цифрова добавка

en: Enclosed CJK letters and months
bg: Затворени CJK букви и месеци

en: Enclosed ideographic supplement
bg: Затворена идеографска добавка

en: CJK compatibility
bg: CJK съвместимост

en: Technical symbols
bg: Технически символи

en: Miscellaneous technical
bg: Различни технически

en: Control pictures
bg: Контролиране на картини

en: Optical character recognition
bg: Оптично разпознаване на знаци

en: Numbers and digits
bg: Числа и цифри

en: Aegean numbers
bg: Егейски числа

en: Ancient Greek numbers
bg: Древни гръцки числа

en: Counting rod numerals
bg: Цифри за броене на пръчки

en: Fullwidth ASCII digits
bg: ASCII цифри с пълна ширина

en: Number forms
bg: Числови форми

en: Rumi numeral symbols
bg: Rumi цифрови символи

en: Mathematical symbols
bg: Математически символи

en: Arrows
bg: Стрелки

en: Supplemental arrows A
bg: Допълнителни стрелки A

en: Supplemental arrows B
bg: Допълнителни стрелки B

en: Miscellaneous symbols and arrows
bg: Различни символи и стрелки

en: Mathematical operators
bg: Математически оператори

en: Miscellaneous mathematical symbols A
bg: Различни математически символи A

en: Miscellaneous mathematical symbols B
bg: Различни математически символи B

en: Supplemental mathematical operators
bg: Допълнителни математически оператори

en: Ceilings and floors
bg: Тавани и подове

en: Geometric shapes
bg: Геометрични фигури

en: Box drawing
bg: Чертеж на кутия

en: Block elements
bg: Блокови елементи

en: Musical symbols
bg: Музикални символи

en: More musical symbols
bg: Още музикални символи

en: Ancient Greek musical notation
bg: Древногръцка музикална нотация

en: Byzantine musical symbols
bg: Византийски музикални символи

en: Game symbols
bg: Game символи

en: Chess
bg: Шах

en: Domino tiles
bg: Домино плочки

en: Draughts
bg: Дами

en: Japanese chess
bg: Японски шах

en: Mahjong tiles
bg: Плочки за маджонг

en: Playing cards
bg: Карти за игра

en: Playing card suits
bg: Облици за игра на карти

en: Other symbols
bg: Други символи

en: Alchemical symbols
bg: Алхимични символи

en: Ancient symbols
bg: Древни символи

en: Braille patterns
bg: Брайлови шаблони

en: Currency symbols
bg: Валутни символи

en: Emoticons
bg: Емотикони

en: Miscellaneous symbols
bg: Различни символи

en: Miscellaneous symbols and pictographs
bg: Различни символи и пиктограми

en: Yijing hexagram symbols
bg: Yijing хексаграмни символи

en: Yijing mono and digrams
bg: Yijing моно и диаграми

en: Yijing trigrams
bg: Yijing триграми

en: Tai Xuan Jing symbols
bg: Tai Xuan Jing символи

en: Transport and map symbols
bg: Транспортни и картографски обозначения

en: Specials
bg: Специални

en: Variation selectors
bg: Селектори на вариации

en: Variation selectors supplement
bg: Вариация селектори добавка

en: Copy %s to clipboard
bg: Копирай %s в клипборда

en: Add %s to favorites
bg: Добави %s към фаворити

en: Remove %s from favorites
bg: Премахни %s от фаворити

en: Restore favorites to defaults
bg: Възстанови фаворити по подразбиране

en: Insert character
bg: Вмъкни знак

en: Re-arrange favorites
bg: Повторно подреждане на фаворити

en: Search for Unicode characters by using the English names or nicknames. You can also search directly using a character code. For example, the following searches will all yield the no-break space character: U+A0, nbsp, no-break
bg: Търсене на Unicode знаци с помощта на английските имена или прякори. Вие може да търсите директно използвайки код на знак. Например следните търсения на всички ще даде знакът за пространство без прекъсване: U+A0, nbsp, no-break

en: Search by name, nickname or character code
bg: Търсене по име, прякор или код на знак

en: Clear search
bg: Изчисти търсене

en: Drag and drop characters to re-arrange them. Click the "Re-arrange" button again when you are done.
bg: Плъзнете и пуснете знаци, за да ги подредите повторно. Кликнете "Повторно подреждане" отново, когато приключите.

en: Match any word
bg: Съвпадение на всяка дума

en: When searching return characters whose names match any of the specified words
bg: При търсене на знаци за връщане, чиито имена съвпадат с някоя от посочените думи

en: {character_name} (U+{char_code:04X}) in {category_name} - {subcategory_name}
bg: {character_name} (U+{char_code:04X}) в {category_name} - {subcategory_name}

en: INFO
bg: ИНФО

en: Check has not been run
bg: Проверка не е стартирана

en: Copy list of errors to clipboard
bg: Копирай списък с грешки в клипборда

en: Click to run a check on the book
bg: Клик, за да изпълните проверка на книгата

en: Run check
bg: Изпълни проверка

en: line: %d
bg: ред: %d

en:  column: %d
bg:  колона: %d

en: Information
bg: Информация

en: Warning
bg: Предупреждение

en: Try to fix only this error
bg: Опитайте се да отстраните само тази грешка

en: Click to open in editor
bg: Клик, за да отворите в редактора

en: Try to fix all fixable errors automatically. Only works for some types of error.
bg: Опитайте се да отстраните всички поправими грешки автоматично. Работи само за някои видове грешка.

en: Try to correct all fixable errors automatically
bg: Опитайте се да коригирате всички поправими грешки автоматично

en: Re-run check
bg: Реизпълни проверка

en: Re-run the check
bg: Реизпълнение на проверката

en: Running fixers, please wait...
bg: Изпълнение на фиксатори, моля изчакайте...

en: Running checks, please wait...
bg: Изпълнение на проверки, моля изчакайте...

en: Check external links
bg: Проверка на външни връзки

en: Checking external links, please wait...
bg: Проверка на външни връзки, моля изчакайте...

en: Check &anchors
bg: Проверка н&а котви

en: Check HTML anchors in links (the part after the #).
     This can be a little slow, since it requires downloading and parsing all the HTML pages.
bg: Проверете HTML котви във връзки (частта след полето #).
     Това може да бъде малко бавно, тъй като изисква изтегляне и анализиране на всички HTML страници.

en: Checking failed
bg: Проверката е неуспешна

en: There was an error while checking links, click "Show details" for more information
bg: Имаше грешка при проверка на връзки, кликнете "Покажи детайли" за повече информация

en: No broken links found
bg: Не са намерени счупени връзки

en: Found a broken link | Found {} broken links
bg[0]: Намерена е счупена връзка
bg[1]: Намерени са {} счупени връзки

en: Fix this link
bg: Поправи тази връзка

en: line number
bg: номер на ред

en: Enter the corrected URL:
bg: Въведи коригирания URL:

en: Fix URL
bg: Коригирай URL

en: Font
bg: Шрифт

en: Image
bg: Изображение

en: Stylesheet
bg: Лист със стилове

en: Completion failed
bg: Завършването е неуспешно

en: Failed to get completions, click "Show details" for more information. Future errors during completion will be suppressed.
bg: Неуспешно получаване на завършеност, кликнете "Покажи детайли" за повече информация. Бъдещите грешки по време на завършването ще бъдат потиснати.

en: Failed to get completion data
bg: Неуспешно получаване на данни за завършване

en: Calculating differences, please wait...
bg: Изчисляване на разликите, моля изчакайте...

en: Differences between books
bg: Разлики между книги

en: Go to previous change
bg: Премини към предишна промяна

en: &Previous change
bg: &Предишна промяна

en: Go to next change
bg: Премини към следваща промяна

en: &Next change
bg: &Следваща промяна

en: Search for text
bg: Търсене на текст

en: Next &match
bg: Следващо &съвпадение

en: P&revious match
bg: П&редишно съвпадение

en: Left panel
bg: Ляв панел

en: Perform search in the left panel
bg: Извършване на търсене в левия панел

en: Right panel
bg: Десен панел

en: Perform search in the right panel
bg: Извършване на търсене в десния панел

en: &Options
bg: &Опции

en: Change how the differences are displayed
bg: Промени начина на показване на разликите

en: Lines of context around each change
bg: Редове на контекста около всяка промяна

en: Show %d lines of context
bg: Покажи %d редове на контекста

en: Show all text
bg: Покажи целия текст

en: Double click right side to edit
bg: Двоен клик от дясна страна, за редактиране

en: Double click on any change in the right panel to edit that location in the editor
bg: Двоен клик върху всяка промяна в десния панел, за да редактирате това местоположение в редактора

en: Beautify files before comparing them
bg: Разкрасяване на файлове, преди да ги сравните

en: Do not beautify files before comparing
bg: Не разкрасявайте файловете, преди да сравнявате

en: The books are identical
bg: Книгите са идентични

en: No changes found
bg: Няма намерени промени

en: The files are identical
bg: Файловете са идентични

en: No differences found
bg: Не са открити разлики

en: The folders are identical
bg: Папките са идентични

en: [%s was added]
bg: [%s е добавено]

en: [%s was removed]
bg: [%s е премахнато]

en: Previous change
bg: Предишна промяна

en: Next change
bg: Следваща промяна

en: Open file in the editor
bg: Отвори файл в редактора

en: This file was added
bg: Този файл е добавен

en: This file was removed
bg: Този файл е премахнат

en: [This file was renamed from %s]
bg: [Този файл е преименуван от %s]

en: [This file was renamed to %s]
bg: [Този файл е преименуван на %s]

en: Binary file of size: %s
bg: Двоичен файл с размер: %s

en: Image could not be rendered
bg: Изображение не може да бъде рендирано

en: Size: {0} Resolution: {1}x{2}
bg: Размер: {0} резолюция: {1}x{2}

en: The files are identical after beautifying
bg: Файловете са идентични след разкрасяване

en: Choose the external resources to download
bg: Изберете външните ресурси за изтегляне

en: Data URL #{}
bg: URL на данни #{}

en: one instance | {} instances
bg[0]: един екземпляр
bg[1]: {} екземпляра

en: Download external resources
bg: Изтегляне на външни ресурси

en: Searching for external resources...
bg: Търсене за външни ресурси...

en: Scan failed
bg: Сканирането е неуспешно

en: Failed to scan for external resources, click "Show details" for more information.
bg: Неуспешно сканиране за външни ресурси, кликнете "Покажи детайли" за повече информация.

en: No external resources found
bg: Не са намерени външни ресурси

en: No external resources were found in this book.
bg: В тази книга не са намерени външни ресурси.

en: Failed to download external resources, click "Show details" for more information.
bg: Неуспешно изтегляне на външни ресурси, кликнете "Покажи детайли" за повече информация.

en: Some downloads failed
bg: Някои изтегляния са неуспешни

en: Failed to download some external resources, click "Show details" for more information.
bg: Неуспешно изтегляне на някои външни ресурси, кликнете "Покажи детайли" за повече информация.

en: Updating resources in book...
bg: Актуализиране на ресурси в книга...

en: Successfully processed the external resource | Successfully processed {} external resources
bg[0]: Успешно е обработен външния ресурс
bg[1]: Успешно са обработени {} външни ресурси

en: Could not download one image | Could not download {} images
bg[0]: Не можа да се изтегли едно изображение
bg[1]: Не можаха да се изтеглят {} изображения

en: Replace failed
bg: Замяната е неуспешна

en: Failed to replace external resources, click "Show details" for more information.
bg: Неуспешно заместване на външни ресурси, кликнете "Покажи детайли" за повече информация.

en: Trim image
bg: Подрязване на изображение

en: Auto-trim image
bg: Автоподрязване на изображение

en: Rotate image
bg: Завърти изображение

en: Resize image
bg: Преоразмери изображение

en: Sharpen image
bg: Изостряне на изображение

en: Blur image
bg: Замъгляване на изображение

en: Make image look like an oil painting
bg: Направете изображението да изглежда като маслена картина

en: De-speckle image
bg: Деизпетняване на изображение

en: Normalize image
bg: Нормализиране на изображение

en: No image
bg: Няма изображение

en: No image loaded
bg: Няма заредено изображение

en: Invalid image
bg: Невалидно изображение

en: The current image is not valid
bg: Текущото изображение не е валидно

en: Drop image
bg: Пусни изображение

en: Paste image
bg: Постави изображение

en: No image available in the clipboard
bg: Няма налично изображение в клипборда

en: No active selection, first select a region in the image, by dragging with your mouse
bg: Няма активна селекция, първо изберете регион в изображението, чрез плъзгане с мишката

en: Not a valid image
bg: Не е валидно изображение

en: Choose the new width and height
bg: Изберете новата ширина и височина

en: Cutting of images is not allowed. If you want to delete the image, use the files browser to do it.
bg: Не е разрешено рязане на изображения. Ако искате да изтриете изображението, използвайте файловете браузър, за да гó направите.

en: File actions tool bar
bg: Лента с инструменти за действия с файлове

en: Edit actions tool bar
bg: Лента с инструменти за редактиране на действия

en: Image filters
bg: Филтри за изображения

en: Improve contrast (normalize image)
bg: Подобряване на контраста (нормализиране на изображение)

en: Image information bar
bg: Информационна лента за изображения

en: Copy selected region
bg: Копирай избран регион

en: Paste into selected region
bg: Постави в избран регион

en: The standard deviation for the Gaussian sharpen operation (higher means more sharpening)
bg: Стандартното отклонение за гаусовата изостряща операция (по-високо означава повече изостряне)

en: The standard deviation for the Gaussian blur operation (higher means more blurring)
bg: Стандартното отклонение за операцията замъгляване на Гаус (по-високо означава повече замъгляване)

en: Oilify image
bg: Омазняване на изображение

en: The strength of the operation (higher numbers have larger effects)
bg: Силата на операцията (по-високи числа имат по-големи ефекти)

en: Choose file name
bg: Избери име на файл

en: You must specify a file name for the new file, with an extension.
bg: Трябва да зададете име на файл за новия файл, с разширение.

en: Choose an image
bg: Избор на изображение

en: Images in book
bg: Изображения в книга

en: &Existing images in the book
bg: &Съществуващи изображения в книгата

en: Search for image by file name
bg: Търсене на изображение по име на файл

en: Refresh the displayed images
bg: Обновяване на показаните изображения

en: &Import image
bg: &Импорт на изображение

en: Import an image from elsewhere in your computer
bg: Импорт на изображение от другаде в компютъра

en: &Paste image
bg: &Постави изображение

en: Paste an image from the clipboard
bg: Поставяне на изображение от клипборда

en: Full page image
bg: Изображение на пълна страница

en: Insert the image so that it takes up an entire page when viewed in a reader
bg: Поставете изображението, така че да заема цяла страница, когато се гледа в четец

en: Preserve aspect ratio
bg: Запази аспектно съотношение

en: Preserve the aspect ratio of the inserted image when rendering it full paged
bg: Запазване на аспектното съотношение на вмъкнатото изображение при рендирането му на пълна страница

en: &Zoom in
bg: &Увеличаване

en: There is no image on the clipboard
bg: В клипборда няма изображение

en: Invalid file extension
bg: Невалидно разширение на файл

en: The file name you choose must have a .jpg or .png extension
bg: Избраното от вас име на файл трябва да има .jpg или .png разширение

en: Choose the folder into which the files will be placed
bg: Изберете папката, в която ще бъдат поставени файловете

en: Create new folder
bg: Създай нова папка

en: Enter a name for the new folder
bg: Въведете име за новата папка

en: Folder name
bg: Име на папка

en: Create new book
bg: Създаване на нова книга

en: &Authors:
bg: &Автори:

en: &Language:
bg: &Език:

en: Invalid markup
bg: Невалиден markup

en: The current block tag has an existing unclosed style attribute. Run the Fix HTML tool first.
bg: Текущият блок етикет има съществуващ атрибут на незатворен стил. Първо изпълнете инструмента за корекция на HTML.

en: Invalid HTML
bg: Невалиден HTML

en: There is an unclosed %s tag. You should run the Fix HTML tool before trying to rename tags.
bg: Има незатворен етикет %s. Трябва да изпълните инструмента Fix HTML, преди да опитате преименуване на етикети.

en: No tag found
bg: Не е намерен етикет

en: No suitable block level tag was found to rename
bg: Не е установен подходящ блок ниво етикет за преименуване

en: Cursor inside tag
bg: Курсор вътре в етикет

en: Cannot split as the cursor is inside the tag definition
bg: Не може да се раздели, тъй като курсорът е вътре в дефиницията на етикета

en: No suitable tag was found to split
bg: Не е намерен подходящ етикет за разделяне

en: There is an unclosed %s tag. You should run the Fix HTML tool before trying to split tags.
bg: Има незатворен етикет %s. Трябва да изпълните инструмента Fix HTML, преди да опитате разделяне на етикети.

en: Not in a block tag
bg: Няма в блок етикет

en: Cannot change text alignment as the cursor is not inside a block level tag, such as a &lt;p&gt; or &lt;div&gt; tag.
bg: Не може да се променя подравняване на текста, тъй като курсорът не е вътре в блок ниво етикет, като &lt;p&gt; или &lt;div&gt; етикет.

en: Insert filler text
bg: Вмъкни запълващ текст

en: Insert a tag
bg: Вмъкни етикет

en: Insert a self closing tag
bg: Постави самозатварящ се етикет

en: Insert a HTML link
bg: Вмъкни HTML връзка

en: Insert a HTML image
bg: Вмъкни HTML изображение

en: Insert a HTML tag with a class
bg: Вмъкни HTML етикет с клас

en: No snippet found
bg: Не е намерен фрагмент

en: No matching snippet was found
bg: Не е намерен съвпадащ фрагмент

en: For help with snippets, see the <a href="%s">User Manual</a>
bg: За помощ при фрагменти вижте <a href="%s">Ръководство за потребителя</a>

en: The name of this snippet
bg: Името на този фрагмент

en: The text used to trigger this snippet
bg: Текстът, използван за задействане на този фрагмент

en: Tri&gger:
bg: Акти&виране:

en: &File types:
bg: &Типове файлове:

en: Which file types this snippet should be active in
bg: В кои типове файлове този фрагмент трябва да бъде активен

en: You can test your snippet here
bg: Може да тествате ваш фрагмент тук

en: T&est:
bg: Т&ест:

en: Create a snippet
bg: Създаване на фрагмент

en: Edit snippet
bg: Редактиране на фрагмент

en: You must provide a name for this snippet
bg: Трябва да предоставите име за този фрагмент

en: You must provide a trigger for this snippet
bg: Трябва да предоставите спусък за този фрагмент

en: You must provide a template for this snippet
bg: Трябва да предоставите шаблон за този фрагмент

en: You must specify at least one file type
bg: Трябва да посочите поне един тип файл

en: Create/edit snippets
bg: Създаване/редактиране на фрагменти

en: Search for a snippet
bg: Търсене на фрагмент

en: &Add snippet
bg: &Добави фрагмент

en: &Edit snippet
bg: &Редактиране на фрагмент

en: &Remove snippet
bg: &Премахване на фрагмент

en: Change &built-in
bg: Промяна на &вградени

en: Invalid snippet
bg: Невалиден фрагмент

en: Cannot edit snippet
bg: Не може да се редактира фрагмент

en: No snippet selected
bg: Няма избран фрагмент

en: No snippets found
bg: Не са намерени фрагменти

en: No snippets found for query: %s
bg: Не са намерени фрагменти за заявка: %s

en: Choose the built-in snippet to modify:
bg: Изберете вградения фрагмент, за модифициране:

en: Invalid text
bg: Невалиден текст

en: Unterminated string
bg: Незавършен ред

en: Hold down the Ctrl key and click to open this link
bg: Задръжте натиснат клавиша Ctrl и кликнете, за да отворите тази връзка

en: This link points to a file that is not present in the book
bg: Тази връзка сочи към файл, който не присъства в книгата

en: An unescaped < is not allowed. Replace it with &lt;
bg: Неекраниран < не се допуска. Сменете го с &lt;

en: An unescaped ampersand is not allowed. Replace it with &amp;
bg: Неекраниран амперсанд не се допуска. Заменете го с &amp;

en: An unescaped > is not allowed. Replace it with &gt;
bg: Неекраниран > не се допуска. Заменете го с &gt;

en: / not allowed except at the end of the tag
bg: / не е позволена освен в края на етикета

en: Unknown character
bg: Неизвестен знак

en: A closing tag must contain only the tag name and nothing else
bg: Затварящ етикет трябва да съдържа само името на етикета и нищо друго

en: Expecting an attribute value
bg: Очакване стойност на атрибут

en: A tag name cannot end with a colon
bg: Име на етикет не може да завърши с двоеточие

en: Hold down the Ctrl key and click to open the first matching CSS style rule
bg: Задръжте натиснат клавиша Ctrl и кликнете, за да отворите първото съответстващо правило за CSS стил

en: Sorting CSS rules can in rare cases change the effective styles applied to the book. Are you sure you want to proceed?
bg: Сортирането на CSS правила може в редки случаи да промени ефективните стилове, приложени към книгата. Наистина ли искате да продължите?

en: Create custom theme
bg: Създаване на персонализирана тема

en: &Name of custom theme:
bg: &Име на персонализирана тема:

en: &Builtin theme to base on:
bg: &Вградена тема, базирана на:

en: You must specify a name for your theme
bg: Трябва да зададете име за вашата тема

en: A custom theme with the name %s already exists
bg: Вече съществува персонализирана тема с името %s

en: No color
bg: Няма цвят

en: Red: {0} Green: {1} Blue: {2}
bg: Червен: {0} Зелен: {1} Син: {2}

en: Remove color
bg: Премахни цвят

en: &Background
bg: &Фон

en: &Foreground
bg: &Преден план

en: &Underline:
bg: &Подчертаване:

en: Create/edit custom theme
bg: Създаване/редактиране на персонализирана тема

en: &Edit theme:
bg: &Редактиране на тема:

en: Add &new theme
bg: Добави &нова тема

en: &Remove theme
bg: &Премахни тема

en: Make the selected text bold
bg: Направете избрания текст получер

en: <h3>Bold</h3>Make the selected text bold
bg: <h3>Bold</h3>Направи избрания текст получер

en: Make the selected text italic
bg: Направете избрания текст italic

en: <h3>Italic</h3>Make the selected text italic
bg: <h3>Italic</h3>Направи избрания текст italic

en: &Underline
bg: &Подчертаване

en: Underline the selected text
bg: Подчертаване на избрания текст

en: <h3>Underline</h3>Underline the selected text
bg: <h3>Подчертаване</h3>Подчертаване на избрания текст

en: &Strikethrough
bg: &Зачеркване

en: Draw a line through the selected text
bg: Изчертаване на линия през избрания текст

en: <h3>Strikethrough</h3>Draw a line through the selected text
bg: <h3>Зачеркване</h3>Изчертаване на линия през избрания текст

en: &Superscript
bg: &Суперскрипт

en: Make the selected text a superscript
bg: Направете избрания текст суперскрипт

en: <h3>Superscript</h3>Set the selected text slightly smaller and above the normal line
bg: <h3>Суперскрипт</h3>Задайте избрания текст малко по-малък и над нормалния ред

en: &Subscript
bg: &Подскрипт

en: Make the selected text a subscript
bg: Направете избрания текст подскрипт

en: <h3>Subscript</h3>Set the selected text slightly smaller and below the normal line
bg: <h3>Подскрипт</h3>Задаване на избрания текст малко по-малък и под нормалния ред

en: &Color
bg: &Цвят

en: Change text color
bg: Промени цвят на текст

en: <h3>Color</h3>Change the color of the selected text
bg: <h3>Цвят</h3>Промяна цвета на избрания текст

en: &Background color
bg: &Цвят на фон

en: Change background color of text
bg: Промяна цвета на фон за текст

en: <h3>Background color</h3>Change the background color of the selected text
bg: <h3>Цвят на фон</h3>Промяна цвета на фона за избрания текст

en: Align &left
bg: Подравни на&ляво

en: <h3>Align left</h3>Align the paragraph to the left
bg: <h3>Подравни наляво</h3>Подравняване на абзаца вляво

en: &Center
bg: &Център

en: <h3>Center</h3>Center the paragraph
bg: <h3>Център</h3>Центриране на абзаца

en: Align &right
bg: Подравни &надясно

en: <h3>Align right</h3>Align the paragraph to the right
bg: <h3>Подравни надясно</h3>Подравняване на абзаца вдясно

en: &Justify
bg: &Двустранно подравняване

en: Justify
bg: Двустранно подравняване

en: <h3>Justify</h3>Align the paragraph to both the left and right margins
bg: <h3>Двустранно подравняване</h3>Подравнете абзаца както в лявата, така и дясната граница

en: &Sort style rules
bg: &Сортирай правила за стил

en: Sort the style rules
bg: Сортиране на правилата за стила

en: &Insert image
bg: &Вмъкни изображение

en: Insert an image into the text
bg: Вмъкване на изображение в текста

en: <h3>Insert image</h3>Insert an image into the text
bg: <h3>Вмъкни изображение</h3>Вмъкване на изображение в текста

en: Insert &hyperlink
bg: Вмъкни &хипервръзка

en: Insert hyperlink
bg: Вмъкни хипервръзка

en: <h3>Insert hyperlink</h3>Insert a hyperlink into the text
bg: <h3>Вмъкни хипервръзка</h3>Вмъкване на хипервръзка в текста

en: Smart &comment
bg: Интелигентен &коментар

en: Smart comment (toggle block comments)
bg: Интелигентен коментар (превключване на блок коментари)

en: <h3>Smart comment</h3>Comment or uncomment text<br><br>If the cursor is inside an existing block comment, uncomment it, otherwise comment out the selected text.
bg: <h3>Интелигентен коментар</h3>Коментар или разкоментиран текст<br><br>Ако показалеца е вътре в съществуващ блок коментар, разкоментирайте гó, в противен случай коментирайте избрания текст.

en: Convert the paragraph to &lt;%s&gt;
bg: Конвертирайте абзаца в &lt;%s&gt;

en: &Lower case
bg: &Малки букви

en: &Swap case
bg: &Размяна на букви

en: &Upper case
bg: &Главни букви

en: &Capitalize
bg: &Капитализиране

en: &Title case
bg: &Заглавни букви

en: Change the case of the selected text: %s
bg: Промени буквите на избрания текст: %s

en: Insert &tag
bg: Вмъкни &етикет

en: Insert tag
bg: Вмъкни етикет

en: <h3>Insert tag</h3>Insert a tag, if some text is selected the tag will be inserted around the selected text
bg: <h3>Вмъкни етикет</h3>Вмъкнете етикет, ако е избран някакъв текст етикета ще бъде вмъкнат около избрания текст

en: Remove &tag
bg: Премахни &етикет

en: Remove tag
bg: Премахни етикет

en: <h3>Remove tag</h3>Remove the currently highlighted tag
bg: <h3>Премахни етикет</h3>Премахване на осветения в момента етикет

en: &Split tag
bg: &Раздели етикет

en: Split current tag
bg: Разделяне на текущ етикет

en: <h3>Split tag</h3>Split the current tag at the cursor position
bg: <h3>Раздели етикет</h3>Разделяне на текущия етикет в позицията на показалеца

en: Change paragraph to heading
bg: Промяна на абзац в заглавка

en: Editor tools
bg: Инструменти на редактор

en: Format text
bg: Формат на текст

en: No text
bg: Няма текст

en: There is no suitable text in the clipboard to paste.
bg: В клипборда няма подходящ текст за поставяне.

en: Ignore this word
bg: Игнорирай тази дума

en: Add this word to the dictionary: {0}
bg: Добави тази дума към речника: {0}

en: Add this word to the dictionary
bg: Добави тази дума към речника

en: Open %s
bg: Отвори %s

en: Rename the class {}
bg: Преименуване на класа {}

en: Show help for: %s
bg: Покажи помощ за: %s

en: C&hange case
bg: Пр&омени букви

en: Chapter-
bg: Глава-

en: Style-
bg: Стил-

en: Styles
bg: Стилове

en: Image-
bg: Изображение-

en: Font-
bg: Шрифт-

en: Misc-
bg: Разни-

[ctx: edit book file type]
en: Miscellaneous
bg: Разни

en: The file name must have an extension
bg: Името на файла трябва да има разширение

en: The file name contains invalid characters
bg: Името на файла съдържа невалидни знаци

en: This file name already exists in the book
bg: Това име на файл вече съществува в книгата

en: Bulk rename items
bg: Групово преименуване на елементи

en: All selected files will be renamed to the form prefix-number
bg: Всички избрани файлове ще бъдат преименувани към префикс-номер на формуляра

en: &Prefix:
bg: &Префикс:

en: Starting &number:
bg: Начален &номер:

en: Rename files according to their book order
bg: Преименуване на файлове според порядък на тяхната книга

en: Rename the selected files according to the order they appear in the book, instead of the order they were selected in.
bg: Преименувайте избраните файлове според реда, в който се появяват в книгата, вместо заявката, в която са избрани.

en: Merge the file {0} into the file {1}?
bg: Обединяване на файла {0} във файла {1}?

en: Merge the {0} selected files into the file {1}?
bg: Обединяване на избраните {0} файлове във файла {1}?

en: Merge files
bg: Обедини файлове

en: Full path:
bg: Пълен път:

en: This file is the cover %s for this book
bg: Този файл е корицата %s за тази книга

en: image
bg: изображение

en: This file contains all the metadata and book structure information
bg: Този файл съдържа всички метаданни и информация за структурата на книгите

en: This file contains the metadata table of contents
bg: Този файл съдържа таблицата с метаданни на съдържанието

en: This file is not listed in the book manifest
bg: Този файл не е посочен в манифеста на книгата

en: This file is marked as non-linear in the spine
    Drag it to the top to make it linear
bg: Този файл е маркиран като нелинен в гръбнака
    Плъзнете гó в горната част, за да стане линеен

en: This file is a text file that is not referenced in the spine
bg: Този файл е текстов файл, който не е посочен в гръбнака

en: This file occurs more than once in the spine
bg: Този файл се среща повече от веднъж в гръбнака

en: Not a valid font
bg: Не е валиден шрифт

en: Select all {} files
bg: Избери всички {} файлове

en: De-select all {} files
bg: Деизбери всички {} файлове

en: Export %s
bg: Експорт %s

en: Replace %s with file...
bg: Замени %s с файл...

en: Export all %d selected files
bg: Експорт на всички %d избрани файлове

en: &Rename %s
bg: &Преименувай %s

en: Mark %s as cover image
bg: Маркирай %s като изображ. на корица

en: Mark %s as cover page
bg: Маркирай %s като титулна страница

en: Mark %s as Table of Contents
bg: Маркирай %s като съдържание

en: &Bulk rename the selected files
bg: &Групово преименуване на избраните файлове

en: &Delete the selected file | &Delete the {} selected files
bg[0]: &Изтрий избрания файл
bg[1]: &Изтрий избраните {} файла

en: &Copy the selected file to another editor instance | &Copy the {} selected files to another editor instance
bg[0]: &Копирай избрания файл в друг екземпляр на редактора
bg[1]: &Копирай избраните {} файла в друг екземпляр на редактора

en: Paste file from other editor instance
bg: Постави файл от друг екземпляр на редактора

en: Paste {} files from other editor instance
bg: Постави {} файлове от друг екземпляр на редактора

en: Link &stylesheets...
bg: Връзка на листове със &стилове...

en: &Merge selected text files
bg: &Обедини избрани текстови файлове

en: &Merge selected style files
bg: &Обедини избрани файлове със стилове

en: Cannot rename
bg: Не може да се преименува

en: %s books do not support file renaming as they do not use file names internally. The filenames you see are automatically generated from the internal structures of the original file.
bg: %s книги не поддържат преименуване на файлове, тъй като те не използват имена на файлове вътрешно. Файловите имена, които виждате, се генерират автоматично от вътрешните структури на оригиналния файл.

en: Not first item
bg: Няма първи елемент

en: %s is not the first text item. You should only mark the first text item as cover. Do you want to make it the first item?
bg: %s не е първият текстов елемент. Трябва да маркирате първия текстов елемент само като корица. Искате ли да гó направите първия елемент?

en: The file(s) %s cannot be renamed.
bg: Файлът(файловете) %s не може да се преименува.

en: New file extension:
bg: Ново разширение на файл:

en: Rename files
bg: Преименуване на файлове

en: The file(s) %s cannot be deleted.
bg: Файлът(файловете) %s не може да бъде изтрит.

en: Choose location
bg: Избери локация

en: Files
bg: Файлове

en: No stylesheets
bg: Няма листове със стилове

en: This book currently has no stylesheets. You must first create a stylesheet before linking it.
bg: Тази книга в момента няма листове със стилове. Първо трябва да създадете лист със стилове преди свързването ѝ.

en: Choose stylesheets
bg: Избор на листове със стилове

en: Choose the stylesheets to link. Drag and drop to re-arrange
bg: Изберете листовете със стилове, които да свържете. Плъзнете и пуснете, за да подредите повторно

en: Remove existing links to stylesheets
bg: Премахни съществуващи връзки към листове със стилове

en: Choose a name for the new (blank) file. To place the file in a specific folder in the book, include the folder name, for example: <i>text/chapter1.html
bg: Изберете име за новия (празен) файл. За да поставите файла в конкретна папка в книгата, включете името на папката, например: <i>текст/глава1.html

en: Automatically add style-sheet links into new HTML files
bg: Автодобавяне на връзки със стилов лист в нови HTML файлове

en: Import resource file (image/font/etc.)
bg: Импорт на ресурсен файл (изображение/шрифт/и т.н.)

en: Import a file from your computer as a new file into the book.
bg: Импорт на файл от компютъра като нов файл в книгата.

en: Choose a name for the imported file
bg: Избери име за импортирания файл

en: You must specify a name for the new file, with an extension, for example, chapter1.html
bg: Трябва да зададете име за новия файл с разширение, например глава1.html

en: Choose master file
bg: Избери главен файл

en: Choose the master file. All selected files will be merged into the master file:
bg: Изберете главния файл. Всички избрани файлове ще бъдат обединени в главния файл:

en: Debug output from %s
bg: Дебъг изход от %s

en: No such function
bg: Няма такава функция

en: There is no function named %s
bg: Няма функция с име %s

en: Cannot remove builtin function
bg: Не може да се премахне вградена функция

en: The function %s is a builtin function, it cannot be removed.
bg: Функцията %s е вградена функция, тя не може да бъде премахната.

en: Choose a function to run on matched text (by name)
bg: Изберете функция, която да се изпълнява на съвпадащ текст (по име)

en: Save current search
bg: Запис на текущо търсене

en: Show saved searches
bg: Покажи записани търсения

en: Create/edit a function
bg: Създаване/редактиране на функция

en: F&unction name:
bg: Име на ф&ункция:

en: For help with creating functions, see the <a href="%s">User Manual</a>
bg: За помощ при създаването на функции вижте <a href="%s">Ръководство за потребителя</a>

en: Must specify name
bg: Трябва да посочите име

en: You must specify a name for this function.
bg: Трябва да посочите име за тази функция.

en: Invalid Python code
bg: Невалиден Python код

en: The code you created is not valid Python code, with error: %s
bg: Кодът, който сте създали, не е валиден Python код, с грешка: %s

en: No replace function
bg: Няма функция за замяна

en: You must create a Python function named replace in your code
bg: Трябва да създадете функция Python с име замяна във вашия код

en: Inherited from %s
bg: Наследено от %s

en: Matched CSS rules for %s
bg: Съвпадащи CSS правила за %s

en: Computed final style
bg: Компютърен краен стил

en: Copy everything
bg: Копирай всичко

en: No style information found
bg: Не е намерена информация за стил

en: Move the cursor inside a HTML tag to see what styles apply to that tag.
bg: Преместете показалеца вътре в HTML етикет, за да видите какви стилове се прилагат за този етикет.

en: %prog [opts] [path_to_ebook] [name_of_file_inside_book ...]
    
    Launch the calibre Edit book tool. You can optionally also specify the names of
    files inside the book which will be opened for editing automatically.
bg: %prog [opts] [path_to_ebook] [name_of_file_inside_book ...]
    
    Стартирайте инструмента за книги Calibre Edit. Може по желание да укажете и имената на
    файлове вътре в книгата, които ще бъдат отворени за автоматично редактиране.

en: The text to select in the book when it is opened for editing
bg: Текстът, който да изберете в книгата, когато е отворен за редактиране

en: Change this to the relative path to: %s
bg: Променете това на относителния път до: %s

en: Font file added
bg: Добавен файл със шрифт

en: The font file <b>{}</b> has been added. The text for the CSS @font-face rule for this file has been copied to the clipboard. You should paste it into whichever CSS file you want to add this font to.
bg: Файлът със шрифт <b>{}</b> е добавен. Текстът за CSS @font-face правилото за този файл е копиран в клипборда. Трябва да гó поставите в който CSS файл искате да добавите този шрифт.

en: Font files added
bg: Добавени са файлове със шрифтове

en: The specified font files have been added. The text for the CSS @font-face rules for these files has been copied to the clipboard. You should paste it into whichever CSS file you want to add these fonts to.
bg: Посочените файлове със шрифтове са добавени. Текстът за CSS @font-face правилата за тези файлове са копирани в клипборда. Трябва да гó поставите в който CSS файл искате да добавите тези шрифтове.

en: Font faces for %s
bg: Лица на шрифт за %s

en: Embedded
bg: Вграден

en: Font family
bg: Семейство шрифтове

en: Change font
bg: Промяна на шрифт

en: Change the font %s to: | Change the fonts %s to:
bg[0]: Промени шрифта %s на:
bg[1]: Промени шрифтовете %s на:

en: &New font:
bg: &Нов шрифт:

en: The font <i>%s</i> <b>exists</b> on your computer
bg: Шрифтът <i>%s</i> <b>съществува</b> на вашия компютър

en: The font <i>%s</i> <b>does not exist</b> on your computer
bg: Шрифтът <i>%s</i> <b>не съществува</b> на вашия компютър

en: Manage fonts
bg: Управление на шрифтове

en: &Install fonts
bg: &Инсталиране на шрифтове

en: &Change selected fonts
bg: &Промени избрани шрифтове

en: &Remove selected fonts
bg: &Премахни избрани шрифтове

en: &Embed all fonts
bg: &Вгради всички шрифтове

en: &Subset all fonts
bg: &Подгрупа на всички шрифтове

en: Rescan the book for fonts in case you have made changes
bg: Повторно сканиране на книгата за шрифтове в случай, че сте направили промени

en:  All the fonts declared in this book are shown to the left, along with whether they are embedded or not.
                You can remove or replace any selected font and also embed any declared fonts that are not already embedded.
bg:  Всички шрифтове, декларирани в тази книга, са показани вляво, заедно с това дали са вградени или не.
                Може да премахнете или замените всеки избран шрифт и също така да вграждате всички обявени шрифтове, които още не са вградени.

en:  Double click any font family to see if the font is available for embedding on your computer.
bg:  Кликнете двукратно върху всяко семейство шрифтове, за да видите дали шрифтът е наличен за вграждане на вашия компютър.

en: The font <b>%s</b> was not found on your computer. If you have the font files, you can install it using the "Install fonts" button in the lower left corner.
bg: Шрифтът <b>%s</b> не е намерен на вашия компютър. Ако имате файловете нашрифта, може да го инсталирате с помощта на бутона "Инсталиране на шрифтове" в долния ляв ъгъл.

en: No fonts selected
bg: Няма избрани шрифтове

en: No fonts selected, you must first select some fonts in the left panel
bg: Няма избрани шрифтове, първо трябва да изберете някои шрифтове в левия панел

en: Remove unused CSS
bg: Премахни неизползвани CSS

en: This will remove all CSS rules that do not match any actual content. There are a couple of additional cleanups you can enable, below:
bg: Това ще премахне всички CSS правила, които не съвпадат на някакво действително съдържание. Има няколко допълнителни почиствания, които може да разрешите, по-долу:

en: Remove unused &class attributes
bg: Премахни неизползвани атрибути на &клас

en: Remove all class attributes from the HTML that do not match any existing CSS rules
bg: Премахнете всички атрибути на клас от HTML, които не съвпадат с което и да е от съществуващите CSS правила

en: Merge CSS rules with identical &selectors
bg: Обедини CSS правила с идентични &селектори

en: Merge CSS rules in the same stylesheet that have identical selectors. Note that in rare cases merging can result in a change to the effective styling of the book, so use with care.
bg: Обединяване на CSS правила в същия лист със стилове, които имат идентични селектори. Забележка, в редки случаи сливането може да доведе до промяна на ефективното оформяне на книгата, така че използвайте с внимание.

en: Merge CSS rules with identical &properties
bg: Обедини CSS правила с еднакви &свойства

en: Merge CSS rules in the same stylesheet that have identical properties. Note that in rare cases merging can result in a change to the effective styling of the book, so use with care.
bg: Обединяване на CSS правила в същия лист със стилове, които имат идентични свойства. Забележка, че в редки случаи сливането може да доведе до промяна на ефективното оформяне на книгата, така че използвайте с внимание.

en: Remove &unreferenced style sheets
bg: Премахни &нереферентни листове със стилове

en: Remove stylesheets that are not referenced by any content.
bg: Премахване на листове със стилове, които не са посочени от някое съдържание.

en: Remove NCX ToC file
bg: Премахни NCX ToC файл

en: Remove the legacy Table of Contents in NCX form?
bg: Премахнете наследственото съдържание в NCX форма?

en: This form of Table of Contents is superseded by the new HTML based Table of Contents. Leaving it behind is useful only if you expect this book to be read on very old devices that lack proper support for EPUB 3
bg: Тази форма за Таблица на съдържание е заместена от новата HTML базирана Таблица на съдържание. Оставянето ѝ е полезно само ако очаквате тази книга да бъде прочетена на много стари устройства, на които липсва подходяща поддръжка за EPUB 3

en: Ask this question again in the future
bg: Задайте този въпрос отново в бъдеще

en: Keep NCX
bg: Запази NCX

en: Remove NCX
bg: Премахни NCX

en: Action report
bg: Доклад за действие

en: Compress images
bg: Компресия на изображения

en: You can compress the images in this book losslessly, reducing the file size of the book, without affecting image quality. Typically image size is reduced by 5 - 15%.
bg: Може да компресирате изображенията в тази книга без загуба, намалявайки файловия размер на книгата, без да се отразява върху качеството на изображението. Обикновено размерът на изображението е намален с 5 - 15%.

en: Compressing images...
bg: Компресия на изображения...

en: Compressing images, please wait...
bg: Компресия на изображения в ход, моля изчакайте...

en: Editor font &family:
bg: С&емейство шрифт на редактора:

en: Editor font &size:
bg: Р&азмер шрифт на редактора:

en: Create/edit &custom color schemes
bg: Създаване/редактиране н&а персонализирани цветови схеми

en: &Color scheme:
bg: &Цветова схема:

en: W&idth of tabs:
bg: Шир&ина на раздели:

en: Change &templates
bg: Промяна на &шаблони

en: Templates for new files:
bg: Шаблони за нови файлове:

en: &Wrap long lines in the editor
bg: &Пренеси дългите редове в редактора

en: &Replace HTML entities as they are typed
bg: &Замени HTML субекти, когато са въведени

en: With this option, every time you type in a complete html entity, such as &amp;hellip; it is automatically replaced by its corresponding character. The replacement happens only when the trailing semi-colon is typed.
bg: С тази опция всеки път, когато въвеждате в пълен html обект, като например &amp;hellip; това автоматично се заменя със съответния знак. Замяната се случва само когато е въведена плаваща точка и запетая.

en: Auto close t&ags when typing </
bg: Автозатвори етик&ети при въвеждане на </

en: With this option, every time you type </ the current HTML closing tag is auto-completed
bg: С тази опция всеки път, когато въвеждате </ текущият HTML затварящ етикет е автоматично завършен

en: Show the &name of the current character before the cursor along with the line and column number
bg: Показване името на текущия знак преди показалеца заедно с номер на ред и колона

en: Beautify individual &files automatically when they are opened
bg: Авторазкрасяване на отделни &файлове, когато те са отворени

en: This will cause the beautify current file action to be performed automatically every time you open a HTML/CSS/etc. file for editing.
bg: Това ще доведе до разкрасяването на текущ файл да се извърши автоматично всеки път, когато отворите HTML/CSS/ и т.н. файл за редактиране.

en: Show &misspelled words underlined in the code view
bg: Показване на гр&ешно изписани думи, подчертани в изгледа на кода

en: This will cause spelling errors to be highlighted in the code view for easy correction as you type.
bg: Това ще доведе до правописни грешки да бъдат подчертани в изгледа на кода за лесна корекция, докато въвеждате.

en: Allow drag and drop &editing of text
bg: Разреши плъзгане и пускане на текст за р&едактиране

en: Allow using drag and drop to move text around in the editor. It can be useful to turn this off if you have a misbehaving touchpad.
bg: Позволете да използвате плъзгане и пускане, за да премествате текст в редактора. Това може да е полезно да изключите това, ако имате лошо държащ се тъчпад.

en: Manage &spelling dictionaries
bg: Управление на правопи&сни речници

en: Manage sni&ppets
bg: У&правление на фрагменти

en: Automatic (%s)
bg: Автоматично (%s)

en: Update &metadata embedded in the book when opening
bg: Актуализиране на &метаданни, вградени в книгата при отваряне

en: When the file is opened, update the metadata embedded in the book file to the current metadata in the calibre library.
bg: Когато файлът е отворен, актуализирайте метаданните, вградени във файла на книгата, за настоящите метаданни в calibre библиотеката.

en: Ask which &format to edit if more than one format is available for the book
bg: Питане, кой &формат да редактирате, ако повече от един формат е наличен за книгата

en: When auto-selecting the format to edit for a book with multiple formats, this is the preference order.
bg: При автоматично избиране на формата за редактиране на книга с няколко формата, това е заявката за предпочитане.

en: Preferred format order (drag and drop to change)
bg: Предпочитана заявка на формат (плъзгане и пускане, за промяна)

en: Allow dockable &windows to be nested inside the dock areas
bg: Позволи докинг пр&озорците да бъдат вложени вътре в докинг зоните

en: By default, you can have only a single row or column of windows in the dock areas (the areas around the central editors). This option allows for more flexible window layout, but is a little more complex to use.
bg: По подразбиране може да имате само един ред или колона на прозорци в докинг областите (областите около централните редактори). Тази опция дава възможност за по-гъвкаво оформление на прозорец, но е малко по-сложно за използване.

en: Choose which windows will occupy the corners of the dockable areas
bg: Избери кои прозорци ще заемат ъглите на докинг зоните

en: The &top-left corner
bg: Горния&т ляв ъгъл

en: The top-&right corner
bg: Го&рният десен ъгъл

en: The &bottom-left corner
bg: Долния&т ляв ъгъл

en: The bottom-ri&ght corner
bg: Долният десен ъ&гъл

en: Restore &state of previously edited book when opening it again
bg: Възстановяване &състоянието на редактирана преди това книга при отварянето ѝ отново

en: When opening a previously edited book again, restore its state. That means all open files are automatically re-opened and the cursor is positioned at its previous location.
bg: Когато отваряте отново редактирана преди това книга, възстановете състоянието ѝ. Това означава всички отворени файлове се отварят автоматично отново и показалеца е позициониран на предишното му местоположение.

en: Show full &file paths in the File browser
bg: Покажи пълни файлови пътища във Файл браузъра

en: Showing the full file paths is useful when editing books that contain multiple files with the same file name.
bg: Показването на пълните файлови пътища е полезно при редактиране на книги, които съдържат няколко файла с едно и също име на файл.

en: Monospaced text
bg: Monospaced текст

en: Sans-serif text
bg: Sans-serif текст

en: Serif text
bg: Serif текст

en: Font family for &%s:
bg: Семейство шрифтове за &%s:

en: Style for standard &text:
bg: Стил за стандартен &текст:

en: &Default font size:
bg: &Размер на шрифт по подразб.:

en: &Monospace font size:
bg: Размер на &Monospace шрифт:

en: Mi&nimum font size:
bg: Ми&нимален размер на шрифт:

en: lines
bg: Редове

en: Number of lines that are shown above the current line when syncing the text shown in the preview panel to the cursor position in the code view
bg: Брой редове, които са показани над текущия ред при синхронизиране на текста показано в панела за визуализация до позицията на показалеца в изгледа на кода

en: Visible lines above s&ync point:
bg: Видими редове над точка на синхронизиране:

en: Background color:
bg: Цвят на фон:

en: Foreground color:
bg: Цвят на преден план:

en: Link color:
bg: Цвят на връзка:

en: Use the colors from the book styles, defaulting to black-on-white. Note that in dark mode, you must set all three colors to "No change" otherwise the book is rendered with dark colors.
bg: Използване цветовете от стиловете на книгата, като по подразб. са черно-бяло. Имайте предвид, че в тъмен режим трябва да зададете и трите цвята на "Без промяна", в противен случай книгата е изобразена с тъмни цветове.

en: Theme based
bg: Тематична основа

en: When using a dark theme force dark colors, otherwise same as "No change"
bg: Когато използвате тъмна тема, силово тъмни цветове, в противен случай същото като "Няма промяна"

en: Choose a custom color
bg: Избери цвят по избор

en: Custom
bg: Персонализиране

en: Choose which toolbar you want to customize
bg: Изберете коя лента с инструменти искате да персонализирате

en: Tools for %s editors
bg: Инструменти за %s редактори

en: Book wide actions
bg: Разширени действия в книга

en: Book wide tools
bg: Разширени инструменти в книга

en: Book wide tools from third party plugins
bg: Разширени инструменти в книга от плъгини на трети страни

en: Common tools for all editors
bg: Общи инструменти за всички редактори

en: Text formatting actions
bg: Действия за форматиране на текст

en: &Toolbar to customize:
bg: &Лента с инструменти за персонализиране:

en: Add selected actions to the toolbar
bg: Добави избрани действия към лентата с инструменти

en: Remove selected actions from the toolbar
bg: Премахни избрани действия от лентата с инструменти

en: Adjust the size of icons on all toolbars
bg: Регулиране размера на иконите във всички ленти с инструменти

en: Toolbar &icon size:
bg: Размер на &икони в лента с инструменти:

en: Customize templates
bg: Персонализиране на шаблони

en: Choose the &type of template to edit:
bg: Изберете &типа на шаблона, за редактиране:

en: The variables {0} and {1} will be replaced with the title and author of the book. {2} is where the cursor will be positioned. If you want to include braces in your template, for example for CSS rules, you have to escape them, like this: {3}
bg: Променливите {0} и {1} ще бъдат заменени със заглавието и автора на книгата. {2} е мястото, където показалеца ще бъде позициониран. Ако искате да включите скоби във вашия шаблон, например за CSS правила, трябва да избягате от тях, ето така: {3}

en: Preferences for Edit book
bg: Предпочитания за Edit book

en: Restore all &defaults
bg: Възстанови всички по по&дразб.

en: Restore defaults for all preferences
bg: Възстановяване по подразбиране за всички предпочитания

en: Restore &current defaults
bg: Възстанови те&кущи по подразб.

en: Restore defaults for currently displayed preferences
bg: Възстановяване по подразбиране, показвани в момента предпочитания

en: Restore c&onfirmations
bg: Възстанови п&отвърждения

en: Restore all disabled confirmation prompts
bg: Възстановяване на всички забранени покани за потвърждение

en: Main window
bg: Главен прозорец

en: Editor settings
bg: Настройки на редактора

en: Preview settings
bg: Настройки за визуализация

en: Integration with calibre
bg: Интеграция с calibre

en: There are no disabled confirmation prompts
bg: Няма забранени покани за потвърждение

en: One disabled confirmation prompt was restored | {} disabled confirmation prompts were restored
bg[0]: Една забранена подкана за потвърждение е възстановена
bg[1]: {} забранени подкани за потвърждение бяха възстановени

en: Disabled confirmations restored
bg: Забранени потвърждения са възстановени

en: Render process crashed
bg: Процесът на рендиране се срина

en: The Qt WebEngine Render process has crashed so Preview/Live CSS will not work. You should try restarting the editor.
bg: Процесът на Qt WebEngine Render се срина, така че Preview/Live CSS няма да работи. Трябва да опитате рестарт на редактора.

en: 
                <h3>Live preview</h3>
    
                <p>Here you will see a live preview of the HTML file you are currently editing.
                The preview will update automatically as you make changes.
    
                <p style="font-size:x-small; color: gray">Note that this is a quick preview
                only, it is not intended to simulate an actual e-book reader. Some
                aspects of your e-book will not work, such as page breaks and page margins.
bg: 
                <h3>Преглед на живо</h3>
    
                <p>Тук ще видите преглед на живо на HTML файла, който редактирате в момента.
                Визуализацията ще се актуализира автоматично, докато правите промени.
    
                <p style="font-size:x-small; color: gray">Имайте предвид, че това е само
                бърз преглед, той няма за цел да симулира действителен четец на е-книги. Някои
                аспекти на ваша е-книга няма да работят, като например прекъсвания на страници и полета на страници.

en: Inspect element
bg: Инспектиране на елемент

en: Edit %s
bg: Редактирай %s

en: Loading preview, please wait...
bg: Зареждане на визуализация, моля изчакайте...

en: Search in preview
bg: Търсене във визуализация

en: Invalid location
bg: Невалидна локация

en: Cannot split on the body tag
bg: Не може да се раздели основния етикет

en: Failed to launch worker
bg: Неуспешно стартиране на манипулатор

en: Failed to launch the worker process used for rendering the preview
bg: Неуспешно стартиране на работен процес, използван за рендиране на визуализацията

en: Cannot disable
bg: Не може да се забрани

en: Auto reloading of the preview panel cannot be disabled while the Live CSS panel is open.
bg: Автоматично презареждане на панела за визуализация не може да бъде деактивирано, докато Live CSS панелът е отворен.

en: Auto reload preview when text changes in editor
bg: Автопрезареждане на визуализация, когато текст се промени в редактор

en: Disable auto reload of preview
bg: Забрани автопрезареждане на визуализация

en: Disable syncing of preview position to editor position
bg: Забрани синхронизиране на позиция за визуализация към позиция на редактора

en: Enable syncing of preview position to editor position
bg: Разреши синхронизиране на позиция за визуализация към позиция на редактора

en: Abort file split
bg: Прекрати разделяне на файл

en: Split this file at a specified location.<p>After clicking this button, click inside the preview panel above at the location you want the file to be split.
bg: Разделете този файл на определено място. <p>След като кликнете върху този бутон, кликнете вътре в панела за визуализация по-горе на позицията, в която искате файлът да бъде разделен.

en: Delete selected files
bg: Изтрий избрани файлове

en: Size (KB)
bg: Размер (КБ)

en: Word count
bg: Брой думи

en: Style
bg: Стил

en: Total uncompressed size of all files: {0} :: Images: {1} :: Fonts: {2}
bg: Общ некомпресиран размер на всички файлове: {0} :: Изображения: {1} :: Шрифтове: {2}

en: Resolution
bg: Резолюция

en: Times used
bg: Използвани времена

en: Edit the image: %s
bg: Редактиране на изображението: %s

en: Anchor
bg: Котва

en: Source text
bg: Изходен текст

en: Target
bg: Цел

en: Target text
bg: Целеви текст

en: The link destination does not exist
bg: Дестинацията на връзката не съществува

en: The link destination exists
bg: Дестинацията на връзката съществува

en: The link destination could not be verified
bg: Дестинацията на връзката не може да бъде проверена

en: Click entries above to see their destination here
bg: Кликнете върху записи по-горе, за да видите тяхната дестинация тук

en: No destination found for this link
bg: Не е намерена дестинация за тази връзка

en: Language
bg: Език

en: Word
bg: Дума

en: Words: {2} :: Unique Words: :: {0} :: Languages: {1}
bg: Думи: {2} :: Уникални думи: :: {0} :: Езици: {1}

en: Character
bg: Знак

en: Codepoint
bg: Кодова точка

en: All the characters in the book
bg: Всички знаци в книгата

en: Sort by:
bg: Сорт по:

en: &Counts
bg: &Брой

en: &Name
bg: &Име

en: {0} rules, {1} unused
bg: {0} правила, {1} неизползвани

en: Number of matches
bg: Брой съвпадения

en: Style Rule
bg: Правило на стил

en: {0} classes, {1} unused
bg: {0} класове, {1} неизползвани

en: Class
bg: Клас

en: Words
bg: Думи

en: Style rules
bg: Стилови правила

en: Style classes
bg: Класове на стил

en: Characters
bg: Знаци

en: Links
bg: Връзки

en: Export of %s data is not supported
bg: Експорт на %s данни не се поддържа

en: Choose a filename for the data
bg: Избери файл-име за данните

en: CSV files
bg: CSV файлове

en: Reports
bg: Доклади

en: Export the currently shown report as a CSV file
bg: Експорт на текущо показания отчет като CSV файл

en: Are you sure you want to delete the selected files?
bg: Наистина ли искате да изтриете избраните файлове?

en: Failed to gather data
bg: Неуспешно събиране на данни

en: Failed to gather data for the report. Click "Show details" for more information.
bg: Неуспешно събиране на данни за отчета. Кликни "Покажи детайли" за още информация.

en: Saving...
bg: Записване...

en: Enable completion based on search history
bg: Разреши завършване въз основа хронологията на търсения

en: Disable completion based on search history
bg: Забрани завършване въз основа хронологията на търсения

en: All style files
bg: Всички файлове със стилове

en: All text files
bg: Всички текстови файлове

en: Current file
bg: Текущ файл

en: Marked text
bg: Маркиран текст

en: Open files
bg: Отвори файлове

en: Selected files
bg: Избрани файлове

en: 
                Where to search/replace:
                <dl>
                <dt><b>Current file</b></dt>
                <dd>Search only inside the currently opened file</dd>
                <dt><b>All text files</b></dt>
                <dd>Search in all text (HTML) files</dd>
                <dt><b>All style files</b></dt>
                <dd>Search in all style (CSS) files</dd>
                <dt><b>Selected files</b></dt>
                <dd>Search in the files currently selected in the File browser</dd>
                <dt><b>Open files</b></dt>
                <dd>Search in the files currently open in the editor</dd>
                <dt><b>Marked text</b></dt>
                <dd>Search only within the marked text in the currently opened file. You can mark text using the Search menu.</dd>
                </dl>
bg: 
                Къде да търсите/замените:
                <dl>
                <dt><b>Текущ файл</b></dt>
                <dd>Търсене само вътре в текущо отворения файл</dd>
                <dt><b>Всички текстови файлове</b></dt>
                <dd>Търсене във всички текстови (HTML) файлове</dd>
                <dt><b>Всички файлове със стилове</b></dt>
                <dd>Търсене във всички (CSS) файлове със стил</dd>
                <dt><b>Избрани файлове</b></dt>
                <dd>Търсене във файловете, текущо избрани във Файл браузъра</dd>
                <dt><b>Отворени файлове</b></dt>
                <dd>Търсене във файловете, текущо отворени в редактора</dd>
                <dt><b>Маркиран текст</b></dt>
                <dd>Търсене само в рамките на маркирания текст в текущо отворения файл. Може да маркирате текст с помощта на менюто 'Търсене'.</dd>
                </dl>

en: Down
bg: Надолу

en: Up
bg: Нагоре

en: 
                Direction to search:
                <dl>
                <dt><b>Down</b></dt>
                <dd>Search for the next match from your current position</dd>
                <dt><b>Up</b></dt>
                <dd>Search for the previous match from your current position</dd>
                </dl>
bg: 
                Посока на търсене:
                <dl>
                <dt><b>Надолу</b></dt>
                <dd>Търсене на следващото съвпадение от ваша текуща позиция</dd>
                <dt><b>Нагоре</b></dt>
                <dd>Търсене на предишното съвпадение от ваша текуща позиция</dd>
                </dl>

en: Fuzzy
bg: Неясно

en: Regex-function
bg: Regex-функция

en: Select how the search expression is interpreted
                <dl>
                <dt><b>Normal</b></dt>
                <dd>The search expression is treated as normal text, calibre will look for the exact text</dd>
                <dt><b>Fuzzy</b></dt>
                <dd>The search expression is treated as "fuzzy" which means spaces will match any space character,
                including tabs and line breaks. Plain quotes will match the typographical equivalents, etc.</dd>
                <dt><b>Regex</b></dt>
                <dd>The search expression is interpreted as a regular expression. See the User Manual for more help on using regular expressions.</dd>
                <dt><b>Regex-function</b></dt>
                <dd>The search expression is interpreted as a regular expression. The replace expression is an arbitrarily powerful Python function.</dd>
                </dl>
bg: Изберете как се интерпретира изразът за търсене
                <dl>
                <dt><b>Нормален</b></dt>
                <dd>Изразът за търсене се третира като нормален текст, calibre ще търси точния текст</dd>
                <dt><b>Неясно</b></dt>
                <dd>Изразът за търсене се третира като "неясно" което означава, че интервалите ще съответстват на всеки интервален знак,
                включително раздели и прекъсвания на линии. Обикновените кавички ще съответстват на типографски еквиваленти и т.н.</dd>
                <dt><b>Regex</b></dt>
                <dd>Изразът за търсене се интерпретира като регулярен израз. Вижте Ръководството за потребителя за повече помощ относно използването на регулярни изрази.</dd>
                <dt><b>Regex-функция</b></dt>
                <dd>Изразът за търсене се интерпретира като регулярен израз. Заместваният израз е произволно мощна функция на Python.</dd>
                </dl>

en: &Find:
bg: &Намери:

en: &Replace:
bg: &Замени:

en: Clear replace &history
bg: Изчисти &хронология на заместване

en: Create/&edit
bg: Създай/&редактирай

en: Create a new function, or edit an existing function
bg: Създаване на нова функция или редактиране на съществуваща функция

en: Remo&ve
bg: Прем&ахни

en: Remove this function
bg: Премахване на тази функция

en: Fin&d
bg: Н&амери

en: Replace a&nd Find
bg: Замяна и н&амиране

en: Re&place
bg: З&амяна

en: Replace &all
bg: З&амени всички

en: &Mode:
bg: &Режим:

en: &Case sensitive
bg: Бу&кви чувствителност

en: &Wrap
bg: &Пренеси

en: When searching reaches the end, wrap around to the beginning and continue the search
bg: Когато търсенето достигне края, пренесете се до началото и продължете търсенето

en: &Dot all
bg: &Точка на всички

en: Make the '.' special character match any character at all, including a newline
bg: Направете специалния знак '.' да съвпада изобщо с всеки знак, включително нова линия

en: Close search panel
bg: Затвори панела за търсене

en: Abort editing of search
bg: Прекрати редактиране на търсене

en: The name with which to save this search
bg: Името, с което да запишете това търсене

en: Case sensitive
bg: Чувствителност към букви

en: Dot matches all
bg: Точка съвпада с всички

en: Finish editing of search
bg: Завърши редактиране на търсене

en: Add search
bg: Добави търсене

en: Edit search
bg: Редактиране на търсене

en: You must specify a search name
bg: Трябва да зададете име за търсене

en: Name exists
bg: Името съществува

en: Another search with the name %s already exists
bg: Друго търсене с името %s вече съществува

en: Must specify find
bg: Трябва да посочите намиране

en: You must specify a find expression
bg: Трябва да посочите израз за намиране

en: Must specify function
bg: Трябва да посочите функция

en: You must specify a function name in Function-Regex mode
bg: Трябва да зададете име на функция в режим Function-Regex

en: Filter displayed searches
bg: Филтриране на показваните търсения

en: The entries are tried in order until the first one matches.
bg: Записите се изпробват по ред, докато първият не съвпадне.

en: &Find
bg: &Намери

en: Run the search using the selected entries.
bg: Изпълнете търсенето с помощта на избраните записи.

en: Run replace using the selected entries.
bg: Изпълнете замяната с помощта на избраните записи.

en: Run replace and then find using the selected entries.
bg: Изпълнете замяна и след това намерете с помощта на избраните записи.

en: Run Replace all for all selected entries in the order selected
bg: Изпълни Замести всички за всички избрани записи в избраната заявка

en: &Count all
bg: &Брой всички

en: Run Count all for all selected entries
bg: Изпълни Брой всички за всички избрани записи

en: Move selected entries up
bg: Премести избрани записи нагоре

en: Move selected entries down
bg: Премести избрани записи надолу

en: Edit the currently selected search
bg: Редактиране на текущо избраното търсене

en: Re&move search
bg: Пре&махни търсене

en: Remove the currently selected searches
bg: Премахване на текущо избраните търсения

en: Add a new saved search
bg: Добави ново записано търсене

en: Import saved searches
bg: Импорт на записани търсения

en: Export saved searches
bg: Експорт на записани търсения

en: Export all
bg: Експорт на всички

en: Copy to search panel
bg: Копирай в панела за търсене

en: No saved search is selected
bg: Не е избрано записано търсене

en: Cannot edit search - no search selected.
bg: Не може да се редактира търсене - няма избрано търсене.

en: Are you sure you want to permanently delete the selected saved searches?
bg: Наистина ли искате да изтриете за постоянно избраните записани търсения?

en: (Case sensitive: {0} Dot all: {1})
bg: (Букви-чувствителност: {0} Всички точки: {1})

en: (Case sensitive: {0} [Normal search])
bg: (Чувствителност към букви: {0} [Normal search])

en: {2} {3}
    Find: {0}
    Replace: {1}
bg: {2} {3}
    Търси: {0}
    Замени: {1}

en: Invalid data
bg: Невалидни данни

en: The file %s does not contain valid saved searches
bg: Файлът %s не съдържа валидни записани търсения

en: No searches
bg: Няма търсения

en: No searches available to be saved
bg: Няма налични търсения, които да бъдат записани

en: No searches selected
bg: Няма избрани търсения

en: No file is being edited.
bg: Нито един файл не се редактира.

en: No files are selected in the File browser
bg: Не са избрани файлове във файловия браузър

en: No text is marked. First select some text, and then use The "Mark selected text" action in the Search menu to mark it.
bg: Не е маркиран текст. Първо изберете някакъв текст и след това използвайте "Маркирай избран текст" действие в менюто 'Търсене', за да гó маркирате.

en: No search query specified
bg: Не е посочена заявка за търсене

en: the selected searches
bg: избраните търсения

en: Invalid regex
bg: Невалиден regex

en: The regular expression you entered is invalid: <pre>{0}</pre>With error: {1}
bg: Регулярният израз, който въведохте, е невалиден: <pre>{0}</pre>С грешка: {1}

en: No replace function with the name: %s exists
bg: Няма заместващата функция с името: %s съществува

en: No matches were found for %s
bg: Не са намерени съвпадения за %s

en: You have turned off search wrapping, so all text might not have been searched. Try the search again, with wrapping enabled. Wrapping is enabled via the "Wrap" checkbox at the bottom of the search panel.
bg: Изключили сте пренасяне на търсене, така че целият текст може да не е бил търсен. Опитайте търсенето отново, с разрешено пренасяне. Пренасяне е разрешено чрез квадратчето "Пренеси" в долната част на панела за търсене.

en: Cannot replace
bg: Не може да се замени

en: You must first click "Find", before trying to replace
bg: Първо трябва да кликнете върху "Намери", преди да се опитате да замените

en: Currently selected text does not match the search query.
bg: Текущо избраният текст не съвпада на заявката за търсене.

en: Performed the replacement at {num} occurrences of {query}
bg: Извършена е замяната при {num} събития на {query}

en: Found {num} occurrences of {query}
bg: Намерени {num} събития на {query}

en: {0}: {1} occurrences
bg: {0}: {1} срещания

en: Searching done
bg: Търсенето приключи

en: Before: Replace all
bg: Преди: Замени всички

en: Add a dictionary
bg: Добави речник

en: {0} supports the use of LibreOffice dictionaries for spell checking. You can
                download more dictionaries from <a href="{1}">the LibreOffice extensions repository</a>.
                The dictionary will download as an .oxt file. Simply specify the path to the
                downloaded .oxt file here to add the dictionary to {0}.
bg: {0} поддържа използването на речници на LibreOffice за проверка на правописа. Може да
                изтеглите още речници от <a href="{1}">хранилището за разширения на LibreOffice</a>.
                Речникът ще се изтегли като .oxt файл. Просто задайте пътя до
                изтегления .oxt файл тук, за да добавите речника към {0}.

en: Path to OXT file
bg: Път до OXT файл

en: Browse for an OXT file
bg: Обзор за OXT файл

en: &Path to OXT file:
bg: &Път до OXT файл:

en: Choose a nickname for this dictionary
bg: Избери псевдоним за този речник

en: &Nickname:
bg: &Псевдоним:

en: Choose OXT Dictionary
bg: Избери OXT речник

en: Dictionaries
bg: Речници

en: Must specify nickname
bg: Трябва да посочите псевдоним

en: You must specify a nickname for this dictionary
bg: Трябва да посочите псевдоним за този речник

en: Nickname already used
bg: Вече използван псевдоним

en: A dictionary with the nick name "%s" already exists.
bg: Вече съществува речник с "%s" псевдоним.

en: Failed to import dictionaries
bg: Неуспешен импорт на речници

en: Failed to import dictionaries from %s. Click "Show details" for more information
bg: Неуспешно импортиране на речници от %s. Кликнете "Покажи детайли" за повече информация

en: No dictionaries
bg: Няма речници

en: No dictionaries were found in %s
bg: Не са намерени речници в %s

en: Copy selected words to clipboard
bg: Копиране на избрани думи в клипборда

en: Manage user dictionaries
bg: Управление на потребителски речници

en: &New dictionary
bg: &Нов речник

en: &Remove dictionary
bg: &Премахни речник

en: Re&name dictionary
bg: Преиме&нувай речник

en: Words in this dictionary:
bg: Думи в този речник:

en: &Add word
bg: &Добави дума

en: &Remove selected words
bg: &Премахни избрани думи

en: &Import list of words
bg: &Импорт на списък с думи

en: New dictionary
bg: Нов речник

en: Name of the new dictionary
bg: Име на новия речник

en: Already used
bg: Вече използван

en: A dictionary with the name %s already exists
bg: Вече съществува речник с името %s

en: New name
bg: Ново име

en: New name for the dictionary
bg: Ново име за речника

en: Configure the dictionary: <b>%s
bg: Конфигуриране на речника: <b>%s

en: Add a word
bg: Добави дума

en: Word to add
bg: Дума за добавяне

en: &Word:
bg: &Дума:

en: Import list of words
bg: Импорт на списък с думи

en: Enter a list of words, one per line
bg: Въведете списък с думи, по един на ред

en: Words in the user dictionary must have an associated language. Choose the language below:
bg: Думите в потребителския речник трябва да имат асоцииран език. Изберете език по-долу:

en: Must specify language
bg: Трябва да посочите език

en: You must specify a language to import words
bg: Трябва да посочите език за импорт на думи

en: Manage dictionaries
bg: Управление на речници

en: &Remove this dictionary
bg: &Премахни този речник

en: Manage &user dictionaries
bg: Управление на п&отребителски речници

en: Manage the list of user dictionaries (dictionaries to which you can add words)
bg: Управление на списъка с потребителски речници (речници, към които може да добавите думи)

en: &Add dictionary
bg: &Добави речник

en: Add a new dictionary that you downloaded from the internet
bg: Добавяне на нов речник, който сте изтеглили от интернет

en: <p>You can change the dictionaries used for any specified language.</p>
                <p>A language can have many country specific variants. Each of these variants
                can have one or more dictionaries assigned to it. The default variant for each language
                is shown in bold to the left.</p>
                <p>You can change the default country variant as well as changing the dictionaries used for
                every variant.</p>
                <p>When a book specifies its language as a plain language, without any country variant,
                the default variant you choose here will be used.</p>
bg: <p>Може да промените речниците, използвани за всеки определен език.</p>
                <p>Един език може да има много специфични варианти на страна. Всеки от тези варианти
                може да има присвоени един или повече речници. Вариантът по подразбиране за всеки език
                е показан с удебелен шрифт отляво.</p>
                <p>Може да промените варианта на държавата по подразбиране, както и да промените речниците, използвани за
                всеки вариант.</p>
                <p>Когато една книга указва езика си като обикновен език, без никакъв вариант на държава,
                ще се използва вариантът по подразбиране, който изберете тук.</p>

en: This is already the preferred variant for the {1} language
bg: Това вече е предпочитаният вариант за {1} език

en: Use this as the preferred variant for the {1} language
bg: Използвайте този като предпочитан вариант за {1} език

en: This is already the preferred dictionary
bg: Това вече е предпочитаният речник

en: Use this as the preferred dictionary
bg: Използвайте този като предпочитан речник

en: Misspelled?
bg: Грешка?

en: Ignored
bg: Игнориран

en: Change %s to
bg: Промени %s на

en: Specify replacement manually
bg: Посочете смяната ръчно

en: Ignore/un-ignore all selected words
bg: Игнориране/не игнориране на всички избрани думи

en: Add/remove all selected words
bg: Добави/премахни всички избрани думи

en: Choose the files to exclude below. In addition to this list any file can be permanently excluded by adding the comment {} just under its opening tag.
bg: Изберете файловете, които да изключите по-долу. В допълнение към този списък всеки файл може да бъде окончателно изключен, като добавите коментара {} точно под неговия етикет за отваряне.

en: Check spelling
bg: Проверка на правописа

en: Re-scan the book for words, useful if you have edited the book since opening this dialog
bg: Повторно сканиране на книгата за думи, полезно, ако сте редактирали книгата от отварянето на този диалог

en: &Undo last change
bg: &Отмени последната промяна

en: Undo the last spell check word replacement, if any
bg: Отмяна на последната проверка на правописа за замяна на думи, ако има такава

en: Exclude some files in the book from spell check
bg: Изключване на някои файлове в книгата от проверка на правописа

en: Checking, please wait...
bg: Проверка, моля изчакайте...

en: Filter the list of words
bg: Филтриране на списъка с думи

en: &Ignore
bg: &Игнорирай

en: Un&ignore
bg: Не &игнорирай

en: Ignore the current word for the rest of this session
bg: Игнориране на текущата дума за останалата част от тази сесия

en: Stop ignoring the current word
bg: Спрете да игнорирате текущата дума

en: Add word to &dictionary:
bg: Добави &дума към речник:

en: Remove from &dictionaries
bg: Премахни от &речници

en: Add the current word to the specified user dictionary
bg: Добавяне на текущата дума към указания потребителски речник

en: Remove the current word from all active user dictionaries
bg: Премахване на текущата дума от всички активни потребителски речници

en: You have no active user dictionaries. You must choose at least one active user dictionary via Preferences->Editor->Manage spelling dictionaries
bg: Нямате активни потребителски речници. Трябва да изберете поне един активен потребителски речник чрез Предпочитания->Редактор->Управление на правописни речници

en: Show &next occurrence
bg: Покажи следващо появява&не

en: Show the next occurrence of the selected word in the editor, so you can edit it manually
bg: Показване на следващото появяване на избраната дума в редактора, така че може да я редактирате ръчно

en: &Change selected word to:
bg: &Промяна на избрана дума за:

en: The replacement word
bg: Заместващата дума

en: Case &sensitive sort
bg: Чув&ствително на БуКвИ сортиране

en: When sorting the list of words, be case sensitive
bg: При сортиране на списъка с думи, има чувствителност към големи и малки букви

en: Case sensitive sea&rch
bg: Чувствително на букви тъ&рсене

en: When filtering the list of words, be case sensitive
bg: При филтриране на списъка с думи, има чувствителност към големи и малки букви

en: E&xclude files
bg: Из&ключване на файлове

en: The original word
bg: Оригиналната дума

en: No changed word
bg: Няма променена дума

en: There is no spelling replacement to undo
bg: Няма правописна замяна за отмяна

en: Failed to check spelling
bg: Неуспешна проверка на правописа

en: Failed to check spelling, click "Show details" for the full error information.
bg: Неуспешна проверка на правописа, кликнете "Покажи детайли" за пълната информация за грешката.

en: Files edited
bg: Редактирани файлове

en: The files in the editor were edited outside the spell check dialog, and the word %s no longer exists.
bg: Файловете в редактора бяха редактирани извън диалога за проверка на правописа и думата %s вече не съществува.

en: Select how the search expression is interpreted
                <dl>
                <dt><b>Normal</b></dt>
                <dd>The search expression is treated as normal text, calibre will look for the exact text.</dd>
                <dt><b>Regex</b></dt>
                <dd>The search expression is interpreted as a regular expression. See the User Manual for more help on using regular expressions.</dd>
                </dl>
bg: Изберете как се интерпретира изразът за търсене
                <dl>
                <dt><b>Нормален</b></dt>
                <dd>Изразът за търсене се третира като нормален текст, calibre ще търси точния текст.</dd>
                <dt><b>Regex</b></dt>
                <dd>Изразът за търсене се интерпретира като регулярен израз. Вижте Ръководството за потребителя за повече помощ относно използването на регулярни изрази.</dd>
                </dl>

en: 
                Where to search/replace:
                <dl>
                <dt><b>Current file</b></dt>
                <dd>Search only inside the currently opened file</dd>
                <dt><b>All text files</b></dt>
                <dd>Search in all text (HTML) files</dd>
                <dt><b>Selected files</b></dt>
                <dd>Search in the files currently selected in the File browser</dd>
                <dt><b>Open files</b></dt>
                <dd>Search in the files currently open in the editor</dd>
                </dl>
bg: 
                Къде да търсите/замените:
                <dl>
                <dt><b>Текущ файл</b></dt>
                <dd>Търсене само вътре в текущо отворения файл</dd>
                <dt><b>Всички текстови файлове</b></dt>
                <dd>Търсене във всички текстови (HTML) файлове</dd>
                <dt><b>Избрани файлове</b></dt>
                <dd>Търсене във файловете, които в момента са избрани в Файл браузъра</dd>
                <dt><b>Отворени файлове</b></dt>
                <dd>Търсене във файловете, които в момента са отворени в редактора</dd>
                </dl>

en: File: {0}
    Anchor: {1}
bg: Файл: {0}
    Котва: {1}

en: Top of file
bg: Горната част на файл

en: Double click a file in the left panel to start editing it.
bg: Двоен клик върху файл в левия панел, за да започнете да гó редактирате.

en: Full path:
bg: Пълен път:

en: Close tab
bg: Затвори раздела

en: Close other tabs
bg: Затвори другите раздели

en: Close tabs to the right of this tab
bg: Затвори разделите вдясно от този раздел

en: Line: {0} : {1}
bg: Ред: {0} : {1}

en: {0} {1} created by {2}
bg: {0} {1} създадени от {2}

en: Global actions
bg: Глобални действия

en: &New file (images/fonts/HTML/etc.)
bg: &Нов файл (изображения/шрифтове/HTML/т.н.)

en: Create a new file in the current book
bg: Създаване на нов файл в текущата книга

en: &Import files into book
bg: &Импорт на файлове в книга

en: Import files into book
bg: Импортиране на файлове в книга

en: &Open book
bg: &Отвори книга

en: Open a book
bg: Отвори книга

en: Open &folder (unzipped EPUB) as book
bg: Отвори &папка (разархивиран EPUB) като книга

en: Open a folder (unzipped EPUB) as a book
bg: Отворете папка (разопакован EPUB) като книга

en: Edit &next file
bg: Редактирай &следващ файл

en: Edit the next file in the spine
bg: Редактиране на следващия файл в гръбнака

en: Edit &previous file
bg: Редактирай &предишен файл

en: Edit the previous file in the spine
bg: Редактиране на предишния файл в гръбнака

en: &Revert to before
bg: &Връщане към предишното

en: Revert book to before the last action (Undo)
bg: Връщане на книгата към състоянието преди последното действие (отмяна)

en: &Revert to after
bg: &Връщане към след

en: Revert book state to after the next action (Redo)
bg: Върнете състоянието на книгата към след следващото действие (Повторете)

en: Save book
bg: Запис на книга

en: Save a &copy
bg: Запис на &копие

en: Save a copy of the book
bg: Запишете копие на книгата

en: Quit
bg: Излез

en: Create a new, empty book
bg: Създай нова празна книга

en: Create new, &empty book
bg: Създай нова пр&азна книга

en: &Import an HTML or DOCX file as a new book
bg: &Импорт на HTML или DOCX файл като нова книга

en: Import an HTML or DOCX file as a new book
bg: Импорт на HTML или DOCX файл като нова книга

en: &Quick open a file to edit
bg: &Бързо отваряне на файл за редактиране

en: Quickly open a file from the book to edit it
bg: Отворете бързо файл от книгата, за да гó редактирате

en: Editor actions
bg: Действия на редактора

en: Undo typing
bg: Отмени въвеждане

en: R&edo
bg: П&овтори

en: Redo typing
bg: Повтори въвеждане

en: Cut &text
bg: Изрежи &текст

en: Cut text
bg: Изрежете текст

en: P&aste from clipboard
bg: Пост&ави от клипборда

en: Tools
bg: Инструменти

en: &Edit Table of Contents
bg: &Редактиране на съдържание

en: Edit Table of Contents
bg: Редактиране на съдържание

en: &Insert inline Table of Contents
bg: &Вмъкни инлайн Таблица на съдържание

en: Insert inline Table of Contents
bg: Вмъкване на инлайн Таблица на съдържание

en: &Fix HTML
bg: &Поправи HTML

en: Fix HTML in the current file
bg: Поправете HTML в текущия файл

en: &Fix HTML - all files
bg: &Поправи HTML - всички файлове

en: Fix HTML in all files
bg: Поправете HTML - всички файлове

en: &Beautify current file
bg: &Разкрасяване на текущия файл

en: Beautify current file
bg: Разкрасяване на текущия файл

en: &Beautify all files
bg: &Разкрасяване на всички файлове

en: Beautify all files
bg: Разкрасяване на всички файлове

en: &Insert special character
bg: &Вмъкни специален знак

en: Insert special character
bg: Вмъкване на специален знак

en: &Arrange into folders
bg: &Подреждане в папки

en: Arrange into folders
bg: Подреждане в папки

en: Set &semantics
bg: Задай &семантика

en: Set semantics
bg: Задаване на семантика

en: &Filter style information
bg: &Филтър на информация за стил

en: &Manage fonts
bg: &Управление на шрифтове

en: Manage fonts in the book
bg: Управление на шрифтовете в книгата

en: Add &cover
bg: Добави &корица

en: Add a cover to the book
bg: Добавяне на корица към книгата

en: &Reports
bg: &Отчети

en: Show a report on various aspects of the book
bg: Показване на отчет за различни аспекти на книгата

en: Check &external links
bg: Проверка на &външни връзки

en: Check external links in the book
bg: Проверка на външни връзки в книгата

en: C&ompress images losslessly
bg: К&омпресия на изображения без загуба

en: Compress images losslessly
bg: Компресия на изображения без загуба

en: Transform &styles
bg: Трансформирай &стилове

en: Transform styles used in the book
bg: Трансформиране на стилове, използвани в книгата

en: Transform HTML used in the book
bg: Трансформиране на HTML, използван в книгата

en: Download external &resources
bg: Изтегляне на външни &ресурси

en: Download external resources in the book (images/stylesheets/etc/ that are not included in the book)
bg: Изтегляне на външни ресурси в книгата (изображения/стил листове/и т.н./ които не са включени в книгата)

en: &Subset embedded fonts
bg: &Подбор на вградени шрифтове

en: Subset embedded fonts
bg: Подбор на вградени шрифтове

en: Subset fonts
bg: Подбор на шрифтове

en: &Embed referenced fonts
bg: &Вграждане на референтни шрифтове

en: Embed fonts
bg: Вграждане на шрифтове

en: Embed referenced fonts
bg: Вграждане на референтни шрифтове

en: &Smarten punctuation (works best for English)
bg: &Интелигентна пунктуация (работи най-добре за английски език)

en: Remove &unused CSS rules
bg: Премахни н&еизползваните CSS правила

en: Remove unused CSS rules
bg: Премахване на неизползваните CSS правила

en: &Upgrade book internals
bg: &Вътрешно надграждане на книга

en: Upgrade book internals
bg: Вътрешно надстройване на книга

en: Auto reload preview
bg: Автопрезареждане на визуализация

en: Sync preview position to editor position
bg: Синхрон на позиция за визуализация към позицията на редактора

en: Refresh preview
bg: Обнови визуализация

en: Split this file
bg: Разделяне на този файл

en: Split file in the preview panel
bg: Разделяне на файл в панела за визуализация

en: Find next in preview
bg: Намери следващо във визуализация

en: Find previous in preview
bg: Намери предишно във визуализация

en: &Find/replace
bg: &Намери/замени

en: Show the Find/replace panel
bg: Покажи панел Намери/замени

en: Replace current match
bg: Замяна на текущо съвпадение

en: Replace and find ne&xt
bg: Заменете и намерете следващо

en: Replace current match and find next
bg: Заменете текущо съвпадение и намерете следващо

en: R&eplace and find previous
bg: Зам&ени и намери предишни

en: Replace current match and find previous
bg: Заменете текущото съвпадение и намерете предишно

en: Replace all matches
bg: Замени всички съвпадения

en: Count number of matches
bg: Преброй броя на съвпадения

en: &Mark selected text
bg: &Маркирай избран текст

en: Mark selected text or unmark already marked text
bg: Маркирайте избран текст или демаркирайте вече маркиран текст

en: Go to &line
bg: Премини към р&ед

en: Go to line number
bg: Преминаване към номер на ред

en: Sa&ved searches
bg: Запис&ани търсения

en: Show the saved searches dialog
bg: Показване на диалога за записани търсения

en: &Search ignoring HTML markup
bg: &Търсене, игнориращо HTML маркиране

en: Show the text search panel
bg: Показване на панела за текстово търсене

en: Check book
bg: Проверка на книга

en: C&heck book
bg: Пр&оверка на книга

en: Check book for errors
bg: Проверка на книга за грешки

en: Check &spelling
bg: Проверка на правопи&са

en: Check book for spelling errors
bg: Проверка на книга за правописни грешки

en: &Next error
bg: &Следваща грешка

en: Show next error
bg: Показване на следваща грешка

en: &Previous error
bg: &Предишна грешка

en: Show previous error
bg: Показване на предишна грешка

en: &Next spelling mistake
bg: &Следваща правописна грешка

en: Go to next spelling mistake
bg: Към следваща правописна грешка

[ctx: edit book actions]
en: Miscellaneous
bg: Разни

en: &Create checkpoint
bg: &Създай контролна точка

en: Create a checkpoint with the current state of the book
bg: Създаване на контролна точка с текущото състояние на книгата

en: &Close current tab
bg: &Затвори текущия раздел

en: Close the currently open tab
bg: Затворете текущия отворен раздел

en: C&lose other tabs
bg: Затвори другите разде&ли

en: Close all tabs except the current tab
bg: Затворете всички раздели с изключение на текущия раздел

en: Close tabs to the &right
bg: Затвори &разделите отдясно

en: Close tabs to the right of the current tab
bg: Затворете разделите вдясно от текущия раздел

en: User &Manual
bg: Р&ъководство за потребителя

en: Show User Manual
bg: Покажи ръководство за потребителя

en: &Browse images in book
bg: &Обзор на изображения в книга

en: Browse images in the books visually
bg: Обзор на изображения в книгите визуално

en: &Split at multiple locations
bg: &Разделяне на няколко места

en: Split HTML file at multiple locations
bg: Разделяне на HTML файл на няколко места

en: Compare to &another book
bg: Сравнение с друга книга

en: Compare to another book
bg: Сравнение с друга книга

en: Manage &Snippets
bg: Управление на фр&агменти

en: Manage user created Snippets
bg: Управление на създадени от потребителя фрагменти

en: &Recently opened books
bg: &Последно отворени книги

en: &Tools
bg: &Инструменти

en: External &links
bg: Външни &връзки

en: &View
bg: &Изглед

en: Tool&bars
bg: Л&енти-инструменти

en: &Plugins
bg: &Плъгини

en: &Help
bg: &Помощ

en: &Donate to support calibre development
bg: &Дари в подкрепа на calibre развитие

en: Book tool bar
bg: Лента-инструм. (книги)

en: Tools tool bar
bg: Лента-инструм.

en: Plugins tool bar
bg: Лента-инструм. (плъгини)

en: Donate to support calibre development
bg: Дари за поддръжката и развитието на calibre

en: Toggle %s
bg: Превкл. %s

en: File browser
bg: Файлов браузър

en: File preview
bg: Преглед-файл

en: Live CSS
bg: Жив CSS

en: Inspector
bg: Инспектор

en: Text search
bg: Търсене на текст

en: Checkpoints
bg: Контролни точки

en:  [was %s]
bg:  [беше %s]

en: Current state
bg: Текущ статус

en: Revert the book to the selected checkpoint
bg: Възстановяване на книгата към избраната контролна точка

en: &Compare
bg: &Сравни

en: Compare the state of the book at the selected checkpoint with the current state
bg: Сравнете състоянието на книгата в избраната контролна точка с текущото състояние

en: Cannot revert
bg: Невъзможно връщане

en: Cannot revert to the current state
bg: Невъзможно връщане към текущото състояние

en: Cannot compare
bg: Не може да се сравни

en: There is no point comparing the current state to itself
bg: Няма смисъл сегашното състояние да се сравнява със себе си

en: Choose tag name
bg: Избери име на етикет

en: Specify the name of the &tag to insert:
bg: Посочи името на етикета за вмъкване:

en: Text (HTML) files
bg: Текстови (HTML) файлове

en: Style (CSS) files
bg: Стил (CSS) файлове

en: Audio
bg: Аудио

en: Video
bg: Видео

en: OPF file (metadata)
bg: OPF файл (метаданни)

en: Table of contents file (NCX)
bg: Файл със съдържание (NCX)

en: Arrange in folders
bg: Подреждане в папки

en: Arrange the files in this book into sub-folders based on their types. If you leave a folder blank, the files will be placed in the root.
bg: Подредете файловете в тази книга в под-папки въз основа на техните типове. Ако вие оставите празна папка, файловете ще бъдат поставени в корена.

en: Note that this will only arrange files inside the book, it will not affect how they are displayed in the File browser
bg: Имайте предвид, че това само ще подреди файлове вътре в книгата, това няма да се отрази как се показват във Файл браузъра

en: Specify locations to split at
bg: Посочете локации за разделяне в

en: Specify the locations to split at, using an XPath expression (click the wizard button for help with generating XPath expressions).
bg: Посочете местата, на които да разделите, като използвате xPath израз (кликнете върху съветник бутона за помощ при генериране на XPath изрази).

en: &XPath expression:
bg: &XPath израз:

en: Invalid XPath expression
bg: Невалиден XPath израз

en: Choose file to import
bg: Избор на файл за импорт

en: You can import an HTML or DOCX file directly as an EPUB and edit it. The EPUB will be generated with minimal changes from the source, unlike doing a full conversion in calibre.
bg: Може да импортирате HTML или DOCX файл директно като EPUB и да гó редактирате. EPUB ще се генерира с минимални промени от източника, за разлика от правенето на пълно конвертиране в calibre.

en: Choose the file to import
bg: Изберете файла за импорт

en: Source file:
bg: Файл източник:

en: Choose the location for the newly created EPUB
bg: Изберете локацията за новосъздадения EPUB

en: Destination file:
bg: Дестинационен файл:

en: Importable files
bg: Вносими файлове

en: Choose destination
bg: Избери дестинация

en: EPUB files
bg: EPUB файлове

en: Need document
bg: Нужен е документ

en: You must specify the source file that will be imported.
bg: Трябва да посочите изходния файл, който ще бъде импортиран.

en: No results found
bg: Няма намерени резултати

en: Choose file to edit
bg: Избор на файл за редактиране

en: <p>Quickly choose a file by typing in just a few characters from the file name into the field above.
            For example, if want to choose the file:
            {example}
            Simply type in the characters:
            {chars}
            and press Enter.
bg: <p>Бързо изберете файл, като въведете само няколко знака от името на файла в полето по-горе.
            Например, ако искате да изберете файла:
            {example}
            Просто въведете в знаците:
            {chars}
            и натиснете Enter.

en: Anchor: {0}
    Leading text: {1}
bg: Котва: {0}
    Водещ текст: {1}

en: Filter files
bg: Филтриране на файлове

en: Choose a &file to link to:
bg: Избор на &файл за връзка към:

en: Filter locations
bg: Филтриране на локации

en: Choose a &location (anchor) in the file:
bg: Избери &локация (котва) във файла:

en: The destination (href) for the link
bg: Дестинацията (href) за връзката

en: &Target:
bg: &Цел:

en: Te&xt:
bg: Те&кст:

en: The (optional) text for the link
bg: Текстът (незадължително) за връзката

en: Tem&plate:
bg: Ша&блон

en: 
                The template to use for generating the link. In addition to {0} and {1}
                you can also use {2}, {3} and {4} variables
                in the template, they will be replaced by the source filename, the destination
                filename and the anchor, respectively.
bg: 
                Шаблонът, който да се използва за генериране на връзката. Освен {0} и {1}
                може също да използвате {2}, {3} и {4} променливи
                в шаблона, те ще бъдат заменени от изходното име на файл, съответно името
                на дестинацията и котвата.

en: Copyright page
bg: Страница с авторски права

en: Page with title, author, publisher, etc.
bg: Страница със заглавие, автор, издател и др.

en: The book cover, typically a single HTML file with a cover image inside
bg: Корицата на книгата, обикновено единичен HTML файл с изображение на корица вътре

en: Back-of-book style index
bg: Индекс в стил за гърба на книга

en: First "real" page of content
bg: Първа "истинска" страница със съдържание

en: Type of &semantics:
bg: Тип &семантика:

en: Choose a &file:
bg: Избери &файл:

en: About semantics
bg: За семантиката

en: Semantics refer to additional information about specific locations in the book. For example, you can specify that a particular location is the dedication or the preface or the Table of Contents and so on.
    
    First choose the type of semantic information, then choose a file and optionally a location within the file to point to.
    
    The semantic information will be written in the <guide> section of the OPF file.
bg: Семантиката се отнасят до допълнителна информация за конкретни места в книгата. Например, може да  посочите, че определено място е отдадеността или предговора или Таблица на съдържанието и т.н.
    
    Първо изберете вида на семантичната информация, след това изберете файл и по желание място в рамките на файла, към което да посочите.
    
    Семантичната информация ще бъде написана в <guide> секция на OPF файла.

en: Cannot set {} type semantics in EPUB 2 or AZW3 books
bg: Не може да се зададе семантика на типа {} в книги EPUB 2 или AZW3

en: Flo&ats
bg: Пл&аващо

en: &Other CSS properties:
bg: &Други CSS свойства:

en: Only filter CSS in the current file (%s)
bg: Само филтрирайте CSS в текущия файл (%s)

en: Add a cover
bg: Добави корица

en: &Images in book
bg: &Изображения в книга

en: Filter the list of images
bg: Филтриране на списъка с изображения

en: If enabled the cover image you select will be embedded into the book in such a way that when viewed, its aspect ratio (ratio of width to height) will be preserved. This will mean blank spaces around the image if the screen the book is being viewed on has an aspect ratio different to the image.
bg: Ако е разрешено, изображението на корица, което изберете, ще бъде вградено в книгата, по начин, който когато се гледа, неговото аспектно съотношение (съотношение на ширина към височина) ще бъде запазено. Това ще означава празни интервали около изображението, ако екранът, за разглеждане на книгата има аспектно съотношение, различно от изображението.

en: Import &image
bg: Импорт на &изображение

en: Choose a cover image
bg: Изберете изображение на корица

en: Quick Start Guide
bg: Упътване бърз старт

en: &Donate to support calibre
bg: &Дари в подкрепа на calibre

en: &Eject connected device
bg: &Извади свързано устр.-во

en: Quit calibre
bg: Напусни calibre

en: Minimize the calibre window
bg: Минимизирай прозореца на calibre

en: Clear the current search
bg: Изчистване на текущото търсене

en: Focus the book list
bg: Фокус на списъка с книги

en: Clear the Virtual library
bg: Изчистване на виртуалната библиотека

en: Clear the additional restriction
bg: Изчистване на допълнителното ограничение

en: Debug mode
bg: Режим дебъг

en: You have started calibre in debug mode. After you quit calibre, the debug log will be available in the file: %s<p>The log will be displayed automatically.
bg: Вие сте стартирали calibre в режим дебъг. След като напуснете calibre, дебъг лога ще бъде наличен във файла: %s<p> Лог файла ще се покаже автоматично.

en: Content server changed!
bg: Сървърът за съдържание е променен!

en: calibre 3 comes with a completely re-written Content server. As such any custom configuration you have for the content server no longer applies. You should check and refresh your settings in Preferences->Sharing->Sharing over the net
bg: calibre 3 идва с напълно пренаписан сървър за съдържание. По този начин всяка персонализираната конфигурация, която имате за сървъра за съдържание, вече не се прилага. Вие трябва да проверите и обновите вашите настройки в Предпочитания->Споделяне->Споделяне над мрежата

en: Could not start the Content server. Error:
    
    %s
bg: Сървърът за съдържание не може да бъде стартиран. Грешка:
    
    %s

en: Hide main window
bg: Скрий главния прозорец

en: Show main window
bg: Покажи главния прозорец

en: The library database at %s appears to be corrupted. Do you want calibre to try and rebuild it automatically? The rebuild may not be completely successful.
bg: Базата данни на библиотеката в %s изглежда повредена. Искате ли calibre да опита автореизграждане? Реизграждането може да не е напълно успешно.

en: Conversion error
bg: Грешка при конвертиране

en: <p><b>Failed to convert: %s
bg: <p><b>Неуспешно конвертиране: %s

en: 
                    Many older e-book reader devices are incapable of displaying
                    EPUB files that have internal components over a certain size.
                    Therefore, when converting to EPUB, calibre automatically tries
                    to split up the EPUB into smaller sized pieces.  For some
                    files that are large undifferentiated blocks of text, this
                    splitting fails.
                    <p>You can <b>work around the problem</b> by either increasing the
                    maximum split size under <i>EPUB output</i> in the conversion dialog,
                    or by turning on Heuristic processing, also in the conversion
                    dialog. Note that if you make the maximum split size too large,
                    your e-book reader may have trouble with the EPUB.
bg: 
                    Много по-стари четци на е-книги са неспособни да показват
                    EPUB файлове, които имат вътрешни компоненти над определен размер.
                    Следователно, когато конвертирате в EPUB, calibre автоматично се опитва
                    да раздели EPUB на по-малки оразмерени парчета.  За някои
                    файлове, които са големи недиференцирани блокове текст, това
                    разделяне е неуспешно.
                    <p>Може да <b>работите около проблема</b> като или увеличите
                    максималния размер на разделяне под <i>EPUB изход</i> в диалога за конвертиране,
                    или чрез включване на евристична обработка, също и в диалога
                    за конвертиране. Забележете, че ако направите максималния размер на разделянето твърде голям,
                    вашият четец на е-книги може да има проблеми с EPUB.

en: Conversion failed
bg: Неуспешно конвертиране

en: here
bg: тук

en: Recipe Disabled
bg: Рецептата е деактивирана

en: <b>Failed</b>
bg: <b>Неуспешно</b>

en: There are active jobs. Are you sure you want to quit?
bg: Има активни задания. Наистина ли искате да напуснете?

en:  is communicating with the device!<br>
                          Quitting may cause corruption on the device.<br>
                          Are you sure you want to quit?
bg:  комуникира с устройството!<br>
                          Напускането може да причини повреда на устройството.<br>
                          Наистина ли искате да напуснете?

en: There are library updates waiting. Are you sure you want to quit?
bg: Актуализации на библиотека в очакване. Наистина ли искате да напуснете?

en: Library updates waiting
bg: Чакащи, актуализации на библиотека

en: Running database shutdown plugins. This could take a few seconds...
bg: Изпълнявани плъгини за изключване на база данни. Това може да отнеме няколко секунди...

en: Shutting down the Content server. This could take a while...
bg: Изключване на сървъра за съдържание. Това може да отнеме известно време...

en: will keep running in the system tray. To close it, choose <b>Quit</b> in the context menu of the system tray.
bg: ще продължи да работи в трея. За затваряне, изберете <b>Излез</b> в контекстното меню на трея.

en: New version <b>{ver}</b> of {app} is available for download. See the <a href="{url}">new features</a>.
bg: Нова версия <b>{ver}</b> на {app} е достъпна за изтегляне. Вижте <a href="{url}">нови функции</a>.

en: Update available!
bg: Налична актуализация!

en: Show this notification for future updates
bg: Показвай това известие за бъдещи актуализации

en: &Get update
bg: &Обнови

en: Update &plugins
bg: Обнови &плъгините

en:  and one plugin update |  and {} plugin updates
bg[0]:  и една актуализация на плъгин
bg[1]:  и {} актуализации на плъгини

en: plugin update available | plugin updates available
bg[0]: налична актуализация на плъгин
bg[1]: налични актуализации на плъгини

en: Plugin updates
bg: Актуализации на плъгини

en: A plugin update is available | There are {} plugin updates available
bg[0]: Налична е актуализация на плъгин
bg[1]: Има налични {} актуализации на плъгини

en: Install and configure user plugins
bg: Инсталиране и конфигуриране на потребителски плъгини

en: Rename this bookmark
bg: Преименувай тази отметка

en: Remove this bookmark
bg: Премахни тази отметка

en: Double click to edit the bookmarks
bg: Двоен клик, за редакция на отметките

en: &New
bg: &Нова

en: Create a new bookmark at the current location
bg: Създай нова отметка на текущата локация

en: Remove the currently selected bookmark
bg: Премахни текущо избраната отметка

en: Pre&vious
bg: Преди&шна

en: Nex&t
bg: Следва&ща

en: Position in book
bg: Позиция в книга

en: Change how the bookmarks are sorted
bg: Промени начина за сортиране на отметките

en: Are you sure you want to delete the bookmark: {0}?
bg: Наистина ли искате да изтриете отметката: {0}?

en: Export bookmarks
bg: Експорт на отметки

en: Saved bookmarks
bg: Запазени отметки

en: Import bookmarks
bg: Импорт на отметки

en: Add bookmark
bg: Добави отметка

en: Enter title for bookmark:
bg: Въведи име за отметка:

en: calibre highlights
bg: calibre осветявания

en: highlights
bg: осветявания

en: Modify this highlight
bg: Модифициране на това осветяване

en: Edit notes for this highlight
bg: Редактиране на бележки за това осветяване

en: Delete this highlight | Delete selected highlights
bg[0]: Изтрий това осветено
bg[1]: Изтрий избрани осветени

en: Table of Contents section: | Table of Contents sections:
bg[0]: Секция Таблица на съдържание:
bg[1]: Секции Таблица на съдържание:

en: Double click to jump to an entry
bg: Двоен клик, за скок към запис

en: Modify
bg: Промяна

en: Modify the selected highlight
bg: Промяна на избраните осветени

en: Delete the selected highlights
bg: Изтрий избраните осветени

en: Export all highlights
bg: Експорт на в/и осветени

en: No highlights match the search: {}
bg: Няма осветявания съвпадащи с търсенето: {}

en: No selected highlight
bg: Няма избрано осветяване

en: No highlight is currently selected
bg: В момента не е избрано осветяване

en: Are you sure you want to delete this highlight permanently? | Are you sure you want to delete all {} highlights permanently?
bg[0]: Наистина ли искате да изтриете този акцент за постоянно?
bg[1]: Наистина ли искате да изтриете всички {} акценти за постоянно?

en: No highlights
bg: Няма осветени

en: This book has no highlights to export
bg: Тази книга няма акценти за експорт

en: Edit lookup source
bg: Редактирай справочен източник

en: The name of the source
bg: Името на източника

en: The URL template of the source
bg: Източника на URL шаблона

en: The URL template must starts with https:// and have {word} in it which will be replaced by the actual query
bg: Шаблонът за URL, трябва да започва с https:// и да има {word} в него, което ще да бъде заменено от действителната заявка

en: You must specify a name
bg: Трябва да посочите име

en: Name already exists
bg: Името вече съществува

en: A lookup source with the name {} already exists
bg: Вече съществува справочен източник с името {}

en: You must specify a URL
bg: Трябва да посочите URL

en: The URL must start with https://
bg: URL адресът трябва да започне с https://

en: The URL must contain the placeholder {word}
bg: URL адресът трябва да съдържа контейнера {word}

en: Edit lookup sources
bg: Редактиране на справочни източници

en: Double-click to edit an entry
bg: Двоен клик, за да редактирате запис

en: Restore defaults
bg: По подразб.

en: No sources
bg: Няма източници

en: You must specify at least one lookup source
bg: Трябва да посочите поне един справочен източник

en: Zoom in
bg: Увеличи

en: Zoom out
bg: Намали

en: Default zoom
bg: Мащаб по подразб.

en: Inspect
bg: Инспекция

en: Double click on a word in the book's text to look it up.
bg: Двоен клик върху дума в текста на книгата, за да я видите нагоре.

en: Lookup &in:
bg: Справка &в:

en: Add sources
bg: Добави източници

en: Add more sources at which to lookup words
bg: Добавяне на още източници, на които да се търсят думи

en: Refresh the result to match the currently selected text
bg: Обновяване на резултата, така че да съответства на текущо избрания текст

en: Update on selection change
bg: Актуализирай промяна на селекция

en: Automatically update the displayed result when selected text in the book changes. With this disabled the lookup is changed only when clicking the Refresh button.
bg: Автоматично актуализиране на показвания резултат, когато избраният текст в книгата се промени. С това забранено справката се променя само при клик върху бутона Обнови.

en: Connecting to E-book viewer failed
bg: Свързването със E-book viewer е неуспешно

en: Unable to connect to existing E-book viewer window, try restarting the viewer.
bg: Не може да се свърже със съществуващия прозорец на E-book viewer, опитайте да рестартирате четеца.

en: %prog [options] file
    
    View an e-book.
bg: %prog [options] файл
    
    Преглед на е-книга.

en: If specified, the E-book viewer window will try to come to the front when started.
bg: Ако е посочено, прозорецът на E-book viewer, ще се опита да излезе отпред, когато е стартиран.

en: If specified, the E-book viewer window will try to open full screen when started.
bg: Ако е указано, прозорецът на E-book viewer, ще се опита да отвори цял екран, когато е стартиран.

en: Force reload of all opened books
bg: Принудително презареждане на всички отворени книги

en: The position at which to open the specified book. The position is a location or position you can get by using the Go to->Location action in the viewer controls. Alternately, you can use the form toc:something and it will open at the location of the first Table of Contents entry that contains the string "something". The form toc-href:something will match the href (internal link destination) of toc nodes. The matching is exact. If you want to match a substring, use the form toc-href-contains:something. The form ref:something will use Reference mode references. The form search:something will search for something after opening the book. The form regex:something will search for the regular expression something after opening the book.
bg: Позицията, на която да отворите указаната книга. Позицията е местоположение  или позиция, която може да получите, използвайки Отиди на->Локация в контролите  за преглед. Като алтернатива може да използвате формуляра toc:something и той ще се отвори на мястото на първия запис на съдържанието, който съдържа низ "something". Формата toc-href:something ще съответства на href (дестинация за вътрешна връзка) на toc възли. Съвпадението е точно. Ако искате съвпадение на подниз, използвайте формуляра toc-href-contains:something. Формулярът ref:something ще използва препратки в референтен режим. Формата за търсене: something ще търси нещо, след като отвори книгата. Формулярът regex:something ще потърси регулярния израз something след отваряне на книгата.

en: Failed to start listener
bg: Неуспешно стартиране на слушателя

en: Could not start the listener used for single instance viewers. Try rebooting your computer.
bg: Не можа да се стартира слушателя, използван за единичен екземпляр на четци. Опитайте да рестартирате вашия компютър.

en: Print to PDF
bg: Печат в PDF

en: Print %s to a PDF file
bg: Печат на %s в PDF файл

en: Choose location for PDF file
bg: Избери локация за PDF файл

en: &File:
bg: &Файл:

en: Paper &size:
bg: Ра&змер на хартия:

en: &Left margin:
bg: &Ляво поле:

en: &Top margin:
bg: &Горно поле:

en: &Right margin:
bg: &Дясно поле:

en: &Bottom margin:
bg: &Долно поле:

en: inches
bg: инча

en: Add page &number to printed pages
bg: Добави номер на страница към отпечатаните страници

en: &Open PDF file after printing
bg: &Отвори PDF файл след печат

en: PDF file
bg: PDF файл

en: No filename specified
bg: Не е посочено име на файл

en: You must specify a filename for the PDF file to generate
bg: Трябва да посочите име на файл за генериране на PDF файла

en: Incorrect filename specified
bg: Неправилно посочено име на файл

en: The filename for the PDF file must end with .pdf
bg: Името на файл за PDF файла трябва да завърши с .pdf

en: Printing, this will take a while, please wait...
bg: Отпечатване, това ще отнеме известно време, моля изчакайте...

en: Printing...
bg: Отпечатване...

en: Failed to convert to PDF
bg: Неуспешно конвертиране в PDF

en: Failed to generate PDF file, click "Show details" for more information.
bg: Неуспешно генериране на PDF файл, клекнете "Покажи детайли" за повече информация.

en: Contains
bg: Съдържа

en: Whole words
bg: Цели думи

en: Nearby words
bg: Близки думи

en: Choose the type of search: <ul><li><b>Contains</b> will search for the entered text anywhere. It will ignore punctuation, spaces and accents, unless Case sensitive searching is enabled.<li><b>Whole words</b> will search for whole words that equal the entered text. As with "Contains" searches punctuation and accents are ignored.<li><b>Nearby words</b> will search for whole words that are near each other in the text. For example: <i>calibre cool</i> will find places in the text where the words <i>calibre</i> and <i>cool</i> occur within 60 characters of each other. To change the number of characters add the number to the end of the list of words, for example: <i>calibre cool awesome 120</i> will search for <i>calibre</i>, <i>cool</i> and <i>awesome</i> within 120 characters of each other.<li><b>Regex</b> will interpret the text as a regular expression.
bg: Изберете типа търсене: <ul><li><b>Contains</b> ще търси въведен текст навсякъде. Ще игнорира пунктуация, интервали и ударения, освен ако не е активирано търсене с чувствителност към букви.<li><b>Whole words</b> ще е търсене на цели думи, които отговарят на въведения текст. Както при "Съдържа" препинателните знаци и ударенията при търсене се игнорират.<li><b>Nearby words</b> ще е търсене на цели думи, които са близо една до друга в текста. Например: <i>calibre cool</i> ще намери места в текста, където думите <i>calibre</i> и <i>cool</i> се появяват в рамките на 60 знака един от друг. За ​​промяна броя на знаците добавете числото в края на списъка с думи, например: <i>calibre cool awesome 120</i> ще търси за <i>calibre</i>, <i>cool</i> и <i>awesome</i>в рамките на 120 знака един от друг.<li><b>Regex</b> ще интерпретира текста като регулярен израз.

en: Go back to where you were before searching
bg: Върнете се в мястото, където сте били преди да търсите

en: This text is hidden in the book and cannot be displayed
bg: Този текст е скрит в книгата и не може да се покаже

en: No matches were found for:
bg: Няма открити съвпадения за:

en: Expand all items under %s
bg: Разгъни всички елементи под %s

en: Expand all items
bg: Разгъване на всички елементи

en: Collapse all items
bg: Свиване на всички елементи

en: Expand all items at the level of {}
bg: Разгъни всички елементи на ниво {}

en: Collapse all items at the level of {}
bg: Свий всички елементи на ниво {}

en: Copy Table of Contents to clipboard
bg: Копирай Таблица на съдържание в клипборда

en: Search Table of Contents
bg: Търсене на Таблица за съдържание

en: Search for text in the Table of Contents
bg: Търсене на текст в Таблица за Съдържанието

en: There are no Table of Contents entries matching: %s
bg: Няма съвпадащи записи в Таблица за Съдържание: %s

en: Switch color scheme
bg: Превкл. цвят схема

en: Increase font size
bg: Увеличи размер шрифт

en: Decrease font size
bg: Намали размер шрифт

en: Toggle full screen
bg: Превключи на цял екран

en: Previous page
bg: Предишна страница

en: Next section
bg: Следваща част

en: Previous section
bg: Предишна част

en: Toggle Reference mode
bg: Превключи на референтен режим

en: Toggle auto-scrolling
bg: Превключи автопревъртане

en: Lookup words
bg: Търсене на думи

en: Show viewer controls
bg: Покажи контроли на четеца

en: Toggle paged mode
bg: Превключи режим на страница

en: Print book
bg: Печат на книга

en: Show book metadata
bg: Покажи метаданни на книга

en: Read aloud
bg: Прочети на глас

en: Browse highlights in book
bg: Разгледай акценти в книга

en: Select all text in the current file
bg: Избери целия текст в текущия файл

en: Edit this book
bg: Редактирай тази книга

en: Reload this book
bg: Презареди тази книга

en: Customize this toolbar
bg: Нагоди тази лента-инструменти

en: Hide this toolbar
bg: Скрий тази лента-инструменти

en: Switch to flow mode -- where the text is not broken into pages
bg: Преминаване към режим поток -- където текстът не е разбит на страници

en: Switch to paged mode -- where the text is broken into pages
bg: Преминаване към режим на страници -- където текстът е разбит на страници

en: Turn off auto-scrolling
bg: Изключване на автопревъртане

en: Turn on auto-scrolling
bg: Включване на автопревъртане

en: Read the text of the book aloud
bg: Прочети текста от книгата на глас

en: Stop reading
bg: Спри четенето

en: Configure the toolbar
bg: Конфигуриране на лентата с инструменти

en: Choose the actions you want on the toolbar. Drag and drop items in the right hand list to re-arrange the toolbar.
bg: Изберете желаните действия в лентата с инструменти. Плъзнете и пуснете елементи в списъка с дясната ръка, за да подредите повторно лентата с инструменти.

en: Lookup
bg: Справка

en: Preparing book for first read, please wait
bg: Подготовка на книга за първо четене, моля изчакайте

en: Scroll here
bg: Превъртете тук

en: Start of book
bg: Начало на книга

en: End of book
bg: Край на книга

en: Start of current file
bg: Начало на текущия файл

en: End of current file
bg: Край на текущия файл

en: Hide this scrollbar
bg: Скрий тази лента за превъртане

en: Search :: no matches
bg: Търсене :: няма съвпадения

en: Search :: one match
bg: Търсене :: едно съвпадение

en: Search :: {} matches
bg: Търсене :: {} съвпадения

en: Failed to load the image {}
bg: Неуспешно зареждане на изображението {}

en: Failed to find the image {}
bg: Неуспешно намиране на изображението {}

en: Image not found
bg: Изображение не е намерено

en: Cannot print book
bg: Не може да се отпечата книга

en: No book is currently open
bg: В момента не е отворена книга

en: Book does not exist
bg: Книгата не съществува

en: Cannot open {} as it no longer exists
bg: Не може да се отвори {} тъй като вече не съществува

en: Choose e-book
bg: Избери е-книга

en: E-books
bg: Е-книга

en: Loading book
bg: Зареждане на книга

en: Loading book, please wait
bg: Зареждане на книга, моля изчакайте

en: Loading book failed
bg: Зареждането на книга е неуспешно

en: Failed to open the book at {0}. Click "Show details" for more info.
bg: Не успя да се отвори книгата на {0}. Кликнете "Покажи детайли" за повече информация.

en: The Qt WebEngine Render process has crashed. You should try restarting the viewer.
bg: Процесът на Qt WebEngine Render се разби. Трябва да опитате да рестартирате четеца.

en: Choose background image
bg: Избери фоново изображение

en: Clear search history
bg: Изчисти хронологията на търсене

en: Test file name invalid
bg: Невалидно тестово файл-име

en: The file name <b>%s</b> does not appear to end with a file extension. It must end with a file  extension like .epub or .mobi
bg: Името на файла <b>%s</b> изглежда не завършва с разширение на файл. То трябва да завърши с разширение на файл като .epub или .mobi

en: Hide size in corner
bg: Скрий размера в ъгъла

en: Show size in corner
bg: Покажи размера в ъгъла

en: Drag to resize
bg: Плъзни, за преоразмеряване

en: Choose &color
bg: Избери &цвят

en: Choose a color
bg: Избери цвят

en: Cu&t
bg: Изрежи

en: &Step up
bg: &Стъпка нагоре

en: Step &down
bg: Стъпка на&долу

en: Not rated
bg: Без оценка

en: Generic e-ink device
bg: Генерично e-ink устройство

en: Smartphone
bg: Смартфон

en: iPad like tablet
bg: iPad като таблет

en: Kindle Basic (all models)
bg: Kindle Basic (всички модели)

en: Kindle Fire and Fire HD
bg: Kindle Fire и Fire HD

en: All other SONY devices
bg: Всички други устройства на SONY

en: Kobo and Kobo Touch Readers
bg: Kobo и Kobo Touch Readers

en: Kobo Vox, Aura and Glo families
bg: Kobo Vox, Aura и Glo семейства

en: BOOX MAX, N96, i86, C67ML, M96, etc.
bg: BOOX MAX, N96, i86, C67ML, M96 и др.

en: Nook and Nook Simple Reader
bg: Nook и Nook Simple Reader

en: PocketBook 360 and newer models
bg: PocketBook 360 и по-нови модели

en: PocketBook Lux (1-5) and Basic 4
bg: PocketBook Lux (1-5) и Basic 4

en: PocketBook Inkpad 3 (Pro) and X
bg: PocketBook Inkpad 3 (Pro) и X

en: Android phone
bg: Android телефон

en: Android tablet
bg: Android таблет

en: Android phone with Kindle reader
bg: Android телефон с Kindle четец

en: Android tablet with Kindle reader
bg: Android таблет с Kindle четец

en: Generic
bg: Генерично

en: Choose your e-book device. If your device is not in the list, choose a "Generic" device.
bg: Изберете устройството си за е-книга. Ако устройството ви не е в списъка, изберете "Генерично" устройство.

en: If you are moving calibre from an old computer to a new one, please read <a href="{0}">the instructions</a>.
bg: Ако премествате calibre от стар компютър в нов, моля прочетете <a href="{0}">инструкциите</a>.

en: Select location for books
bg: Избор на локация за книги

en: Failed to create a folder at %s
bg: Неуспешно създаване папка на %s

en: You must choose an empty folder for the calibre library. %s is not empty.
bg: Трябва да изберете празна папка за calibre библиотеката. %s не е празна.

en: &Next >
bg: &Напред —>

en: < &Back
bg: <— &Назад

en: Cancel
bg: Отказ

en: &Finish
bg: &Финал

en: Commit
bg: Обвързване

en: Welcome wizard
bg: Съветник за добре дошли

en: Welcome to calibre
bg: Добре дошли в calibre

en: The one stop solution to all your e-book needs.
bg: Единственото стоп решение на всичките ви нужди от е-книга.

en: &Manufacturers
bg: &Производители

en: &Devices
bg: &Устройства

en: WizardPage
bg: Станица на съветника

en: <h2>Congratulations!</h2> You have successfully setup calibre. Press the %s button to apply your settings.
bg: <h2>Поздравления!</h2> Успешно сте настроили calibre. Натиснете %s бутон, за да приложите вашите настройки.

en: <h2>User Manual</h2>A User Manual is also available <a href="%s">online</a>.
bg: <h2>Ръководство за потребителя</h2>Ръководство за потребителя също е достъпно <a href="%s">онлайн</a>.

en: &Kindle email:
bg: &Kindle имейл:

en: Choose your &language:
bg: Избери своя &език:

en: <p>Choose a location for your books. When you add books to calibre, they will be copied here. Use an <b>empty folder</b> for a new calibre library:
bg: <p>Изберете локация за вашите книги. Когато добавяте книги към calibre, те ще бъдат копирани тук. Използвайте <b>празна папка</b> за нова calibre библиотека:

en: If a calibre library already exists at the newly selected location, calibre will use it automatically.
bg: Ако на новото избрано място вече съществува calibre библиотека, calibre ще го използва автоматично.

en: Test email settings
bg: Тестване настройки на имейл

en: Send test mail from %s to:
bg: Изпращане на тестова поща от %s до:

en: Using: %(un)s:%(pw)s@%(host)s:%(port)s and %(enc)s encryption
bg: Използване: %(un)s:%(pw)s@%(host)s:%(port)s и %(enc)s криптиране

en: No email address
bg: Няма имейл адрес

en: No email address to send mail to has been specified. You must specify a To: address before running the test.
bg: Не е посочен имейл адрес, на който да изпращате поща. Трябва да зададете До: адрес преди провеждане на теста.

en: Sending email, please wait...
bg: Изпращане на имейл, моля изчакайте...

en: Email successfully sent
bg: Имейл успешно изпратен

en: Setup sending email using
bg: Настройка за изпращане на имейл чрез

en: Your %s &email address:
bg: Вашият %s &имейл адрес:

en: Your %s &password:
bg: Вашата %s &парола:

en: If you plan to use email to send books to your Kindle, remember to add your %s email address to the allowed email addresses in your Amazon.com Kindle management page.
bg: Ако планирате да използвате имейл, за да изпращате книги на вашия Kindle, не забравяйте да добавите своя %s имейл адрес към разрешените имейл адреси във вашата Amazon.com Kindle страница за управление.

en: Setup
bg: Настройка на

en: No password
bg: Няма парола

en: You must specify a password
bg: Трябва да зададете парола

en: You must specify an email address
bg: Трябва да зададете имейл адрес

en: Incorrect email address
bg: Неправилен имейл адрес

en: The email address "{}" is not valid
bg: Имейл адресът "{}" не е валиден

en: OK to proceed?
bg: OK, за да продължите?

en: This will display your email password on the screen. Is it OK to proceed?
bg: Това ще покаже вашата парола за е-поща на екрана. Добре ли е, за да продължите?

en: Before using this account to send mail, you must enable the "Enable access to this account via POP3 and IMAP" option in GMX under More > E-mail Settings > POP3 & IMAP.
bg: Преди да използвате този акаунт за изпращане на поща, трябва да разрешите опция - "Разреши достъп към този акаунт чрез POP3 и IMAP" в GMX под Още > Имейл настройки > POP3 & IMAP.

en: If you are setting up a new Outlook account, Microsoft requires that you  verify your account periodically, before it will let calibre send email.
bg: Ако настройвате нов акаунт в Outlook, Microsoft изисква да проверявате профила си периодично, преди да позволи на calibre да изпрати имейл.

en: Bad configuration
bg: Лоша конфигурация

en: You must set the From email address
bg: Трябва да зададете имейл адреса 'От'

en: You must either set both the username <b>and</b> password for the mail server or no username and no password at all.
bg: Трябва или да зададете както потребителското име <b>и</b> парола за пощенския сървър или изобщо без потребителско име и без парола.

en: No username and password set for mailserver. Most  mailservers need a username and password. Are you sure?
bg: Без потребителско име и парола за имейл-сървър. Повечето имейл-сървъри се нуждаят от потребителско име и парола. Сигурен ли си?

en: Send email &from:
bg: Изпрати имейл &от:

en: <p>This is what will be present in the From: field of emails sent by calibre.<br> Set it to your email address
bg: <p>Това е, което ще присъства в От: поле на имейли, за изпращане от calibre. <br> Задайте гó на вашия имейл адрес

en: <p>A mail server is useful if the service you are sending mail to only accepts email from well know mail services.
bg: <p>Имейл сървър е полезно, ако услугата, с която изпращате поща приема само имейл от добре познати пощенски услуги.

en: Email server
bg: Имейл сървър

en: calibre can <b>optionally</b> use a server to send mail
bg: calibre може <b>опционално</b> да използва сървър за изпращане на поща

en: &Hostname:
bg: &Хост-име:

en: The hostname of your mail server. For example, smtp.gmail.com
bg: Хост-името на вашия пощенски сървър. Например, smtp.gmail.com

en: &Port:
bg: &Порт:

en: The port your mail server listens for connections on. The default is 25
bg: Портът, на който вашият пощенски сървър слуша за връзки. По подразбиране е 25

en: Your username on the mail server
bg: Вашето потребителско име на пощенския сървър

en: Your password on the mail server
bg: Вашата парола на пощенския сървър

en: &Show
bg: &Покажи

en: Encr&yption:
bg: Шифр&оване:

en: Use TLS encryption when connecting to the mail server. This is the most common.
bg: Използвайте TLS шифроване при свързване към пощенския сървър. Това е най-честото.

en: Use SSL encryption when connecting to the mail server.
bg: Използвайте SSL шифроване при свързване към пощенския сървър.

en: WARNING: Using no encryption is highly insecure
bg: ВНИМАНИЕ: Използването без шифроване е силно несигурно

en: Use &GMX
bg: Използвай &GMX

en: &Test email
bg: &Тест имейл

en: <p>If you use the <a href="http://www.appstafarian.com/marvin.html">Marvin</a> e-book reading app (or similar OPDS enabled apps) on your Apple iDevice, you can access your calibre book collection wirelessly, directly on the device. To do this you have to turn on the calibre Content server.
bg: <p>Ако използвате <a href="http://www.appstafarian.com/marvin.html">Marvin</a> приложение за четене на е-книги (или подобни OPDS активирани приложения) на вашия Apple iDevice, може да получите достъп до ваша calibre колекция безжично, директно на устройството. За да направите това, трябва да включите calibre сървър за съдържание.

en: Turn on the &Content server
bg: В&ключи сървъра Съдържание

en: <p>Remember to leave calibre running as the server only runs as long as calibre is running.
    <p>The reader app should see your calibre collection automatically. If not, try adding the URL http://myhostname:8080 as a new catalog in the reader on your iDevice. Here myhostname should be the fully qualified hostname or the IP address of the computer calibre is running on. See <a href="%s">the User Manual</a> for more information.
bg: <p>Не забравяйте да оставите calibre  да работи като сървърът само толкова дълго, колкото calibre работи.
    <p>Приложението за четец трябва да вижда ваша calibre колекция автоматично. Ако не, опитайте да добавите URL адреса http://myhostname:8080 като нов каталог в четеца на вашия iDevice. Тук myhostname трябва да бъде пълното име на хост или IP адреса на компютъра, на който работи calibre. Вижте <a href="%s">ръководството на потребителя</a> за повече информация.

en: Required component missing
bg: Липсва задължителен компонент

en: This computer is missing the Windows MediaPack, which is needed for calibre. Instructions for installing it are <a href="{0}">available here</a>.
bg: На този компютър липсва Windows MediaPack, който е необходим за calibre. Инструкциите за инсталирането му са <a href="{0}">налични тук</a>.

en: Invalid query format for colon-separated search: {0}
bg: Невалиден формат на заявка за търсене, разделено с двоеточие: {0}

en: BIBTEX catalog generator
bg: BIBTEX каталог генератор

en: The fields to output when cataloging books in the database.  Should be a comma-separated list of fields.
    Available fields: %(fields)s.
    plus user-created custom fields.
    Example: %(opt)s=title,authors,tags
    Default: '%%default'
    Applies to: BIBTEX output format
bg: Полетата за изход при каталогиране на книги в базата данни.  Трябва да бъде разделен със запетая списък от полета.
    Налични полета: %(fields)s.
    плюс създадени от потребителя полета.
    Пример: %(opt)s=title,authors,tags
    По подразб.: '%%default'
    Прилага се за: изходен формат BIBTEX

en: Output field to sort on.
    Available fields: author_sort, id, rating, size, timestamp, title.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
bg: Изходно поле за сортиране.
    Налични полета: author_sort, id, rating, size, timestamp, title.
    По подразб.: '%default'
    Прилага се за: изходен формат BIBTEX

en: Create a citation for BibTeX entries.
    Boolean value: True, False
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
bg: Създайте цитат за BibTeX записи.
    Boolean стойност: True, False
    По подразб.: '%default'
    Прилага се за: изходен формат BIBTEX

en: Create a file entry if formats is selected for BibTeX entries.
    Boolean value: True, False
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
bg: Създаване на файлов запис, ако са избрани формати за BibTeX записи.
    Boolean стойност: True, False
    По подразб.: '%default'
    Прилага се за: изходен формат BIBTEX

en: The template for citation creation from database fields.
    Should be a template with {} enclosed fields.
    Available fields: %s.
    Default: '%%default'
    Applies to: BIBTEX output format
bg: Шаблонът за създаване на цитати от полета на базата данни.
    Трябва да е шаблон с {} затворени полета.
    Налични полета: %s.
    По подразб.: '%%default'
    Прилага се за: изходен формат BIBTEX

en: BibTeX file encoding output.
    Available types: utf8, cp1252, ascii.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
bg: BibTeX изход за кодиране на файлове.
    Налични типове: utf8, cp1252, ascii.
    По подразб.: '%default'
    Прилага се за: изходен формат BIBTEX

en: BibTeX file encoding flag.
    Available types: strict, replace, ignore, backslashreplace.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
bg: Флаг за кодиране на BibTeX файл.
    Налични типове: strict, replace, ignore, backslashreplace.
    По подразб.: '%default'
    Прилага се за: изходен формат BIBTEX

en: Entry type for BibTeX catalog.
    Available types: book, misc, mixed.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
bg: Тип запис за BibTeX каталог.
    Налични типове: book, misc, mixed.
    По подразб.: '%default'
    Прилага се за: изходен формат BIBTEX

en: CSV/XML catalog generator
bg: CSV/XML каталог генератор

en: The fields to output when cataloging books in the database.  Should be a comma-separated list of fields.
    Available fields: %(fields)s,
    plus user-created custom fields.
    Example: %(opt)s=title,authors,tags
    Default: '%%default'
    Applies to: CSV, XML output formats
bg: Полетата за изход при каталогиране на книги в базата данни.  Трябва да е разделен със запетаи списък от полета.
    Налични полета: %(fields)s,
    плюс създадени от потребителя полета.
    Пример: %(opt)s=title,authors,tags
    По подразб.: '%%default'
    Прилага се за: CSV, XML изходни формати

en: Output field to sort on.
    Available fields: author_sort, id, rating, size, timestamp, title_sort
    Default: '%default'
    Applies to: CSV, XML output formats
bg: Изходно поле за сортиране.
    Налични полета: author_sort, id, rating, size, timestamp, title_sort
    По подразб.: '%default'
    Прилага се за: CSV, XML изходни формати

en: AZW3/EPUB/MOBI catalog generator
bg: AZW3/EPUB/MOBI каталог генератор

en: Title of generated catalog used as title in metadata.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
bg: Заглавие на генериран каталог, използван като заглавие в метаданни.
    По подразб.: '%default'
    Прилага се за: AZW3, EPUB, MOBI изходни формати

en: Create cross-references in Authors section for books with multiple authors.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
bg: Създаване на кръстосани препратки в секция Автори за книги с няколко автори.
    По подразб.: '%default'
    Прилага се за: AZW3, EPUB, MOBI изходни формати

en: Save the output from different stages of the conversion pipeline to the specified folder. Useful if you are unsure at which stage of the conversion process a bug is occurring.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
bg: Запазете изхода от различни етапи на конверсионния процес в посочената папка. Полезно, ако не сте сигурни на кой етап от процеса на конвертиране се появява бъг.
    По подразб.: '%default'
    Прилага се за: AZW3, EPUB, MOBI изходни формати

en: Regex describing tags to exclude as genres.
    Default: '%default' excludes bracketed tags, e.g. '[Project Gutenberg]', and '+', the default tag for read books.
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
bg: Regex описващи етикети, за изключване като жанрове.
    По подразб.: '%default' изключва етикети в скоби, например '[Project Gutenberg]', и '+', етикета по подразбиране за четени книги.
    Прилага се за: AZW3, EPUB, MOBI изходни формати

en: Specifies the rules used to exclude books from the generated catalog.
    The model for an exclusion rule is either
    ('<rule name>','Tags','<comma-separated list of tags>') or
    ('<rule name>','<custom column>','<pattern>').
    For example:
    (('Archived books','#status','Archived'),)
    will exclude a book with a value of 'Archived' in the custom column 'status'.
    When multiple rules are defined, all rules will be applied.
    Default: 
    "%default"
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
bg: Посочва правилата, използвани за изключване на книги от генерирания каталог.
    Моделът за изключващо правило е или
    ('<rule name>','Tags','<comma-separated list of tags>') или
    ('<rule name>','<custom column>','<pattern>').
    Например:
    (('Архивирани книги','#състояние','Архивирани'),)
    ще изключи книга със стойност 'Архивирана' в потребителската колона 'състояние'.
    Когато са дефинирани няколко правила, всички правила ще бъдат приложени.
    По подразб.: 
    "%default"
    Прилага се за: AZW3, EPUB, MOBI изходни формати

en: Include 'Authors' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
bg: Включете секция 'Автори' в каталога.
    По подразб.: '%default'
    Прилага се за: AZW3, EPUB, MOBI изходни формати

en: Include 'Descriptions' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
bg: Включете секция 'Описания' в каталог.
    По подразб.: '%default'
    Прилага се за: AZW3, EPUB, MOBI изходни формати

en: Include 'Genres' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
bg: Включете секция 'Жанрове' в каталог.
    По подразб.: '%default'
    Прилага се за: AZW3, EPUB, MOBI изходни формати

en: Include 'Titles' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
bg: Включете секция 'Заглавия' в каталог.
    По подразб.: '%default'
    Прилага се за: AZW3, EPUB, MOBI изходни формати

en: Include 'Series' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
bg: Включете секция 'Серия' в каталог.
    По подразб.: '%default'
    Прилага се за: AZW3, EPUB, MOBI изходни формати

en: Include 'Recently Added' section in catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
bg: Включете секция 'Последно добавено' в каталог.
    По подразб.: '%default'
    Прилага се за: AZW3, EPUB, MOBI изходни формати

en: Source field for 'Genres' section.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
bg: Поле източник за секция 'Жанрове'.
    По подразб.: '%default'
    Прилага се за: AZW3, EPUB, MOBI изходни формати

en: Custom field containing note text to insert in Description header.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
bg: Персонализирано поле, съдържащо текст на бележка за вмъкване в заглавката на описанието.
    По подразб.: '%default'
    Прилага се за: AZW3, EPUB, MOBI изходни формати

en: #<custom field>:[before|after]:[True|False] specifying:
     <custom field> Custom field containing notes to merge with comments
     [before|after] Placement of notes with respect to comments
     [True|False] - A horizontal rule is inserted between notes and comments
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
bg: #<custom field>:[before|after]:[True|False] указващо:
     <custom field> Персонализирано поле, съдържащо бележки за обединяване с коментари
     [before|after] Поставяне на бележки по отношение на коментари
     [True|False] - Хоризонтално правило се вмъква между бележки и коментари
    По подразб.: '%default'
    Прилага се за: AZW3, EPUB, MOBI изходни формати

en: Specifies the output profile. In some cases, an output profile is required to optimize the catalog for the device. For example, 'kindle' or 'kindle_dx' creates a structured Table of Contents with Sections and Articles.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
bg: Посочва изходния профил. В някои случаи се изисква изходен профил за оптимизиране на каталога за устройството. Например, 'kindle' или 'kindle_dx' създава структурирана Таблица на съдържанието със секции и артикули.
    По подразб.: '%default'
    Прилага се за: AZW3, EPUB, MOBI изходни формати

en: Specifies the rules used to include prefixes indicating read books, wishlist items and other user-specified prefixes.
    The model for a prefix rule is ('<rule name>','<source field>','<pattern>','<prefix>').
    When multiple rules are defined, the first matching rule will be used.
    Default:
    "%default"
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
bg: Указва правилата, използвани за включване на префикси, указващи прочетени книги, елементи от списъка с желания и други зададени от потребителя префикси.
    Моделът за префикс правило е ('<rule name>','<source field>','<pattern>','<prefix>').
    Когато се дефинират няколко правила, ще се използва първото съвпадащо правило.
    По подразб.:
    "%default"
    Прилага се за: AZW3, EPUB, MOBI изходни формати

en: Use a named preset created with the GUI catalog builder.
    A preset specifies all settings for building a catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
bg: Използвайте наименувана преднастройка, създадена със строителя на GUI каталог.
    Преднастройка посочва всички настройки за изграждане на каталог.
    По подразб.: '%default'
    Прилага се за: AZW3, EPUB, MOBI изходни формати

en: Replace existing cover when generating the catalog.
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
bg: Заменете налична корица при генериране на каталога.
    По подразб.: '%default'
    Прилага се за: AZW3, EPUB, MOBI изходни формати

en: Size hint (in inches) for book covers in catalog.
    Range: 1.0 - 2.0
    Default: '%default'
    Applies to: AZW3, EPUB, MOBI output formats
bg: Подсказка за размер (в инча) на корици за книги в каталог.
    Обхват: 1.0 - 2.0
    По подразб.: '%default'
    Прилага се за: AZW3, EPUB, MOBI изходни формати

en: Error: No stored presets.
bg: Грешка: Няма съхранени преднастройки.

en: 
    *** Adding 'By authors' section required for MOBI output ***
bg: 
    *** Добавяне на секция 'От авторите', необходима за изхода на MOBI ***

en: column not in book:
bg: колона, която не е в книга:

en: Symbols
bg: Символи

en: No genres to catalog.
bg: Няма жанрове в каталога.

en: Check 'Excluded genres' regex in the E-book options.
bg: Отметнете regex 'Изключени жанрове' в опциите на Е-книга.

en: No books available to catalog
bg: Няма налични книги за каталог

en: Titles
bg: Заглавия

en: Genres
bg: Жанрове

en: Recently Added
bg: Последно добавено

en: Recently Read
bg: Последно четене

en: Descriptions
bg: Описания

en: Sorting database
bg: Сортиране на база данни

en: Sorting titles
bg: Сортиране на заглавия

en: No books to catalog.
    Check 'Excluded books' rules in the E-book options.
bg: Няма книги към каталог.
    Отметнете правилата за 'Изключени книги' в опциите за е-книга.

en: No books available to include in catalog
bg: Няма налични книги, които да се включат в каталога

en: error in
bg: грешка в

en: Genres HTML
bg: HTML жанрове

en: Titles HTML
bg: HTML заглавия

en: by
bg: от

en: Descriptions HTML
bg: HTML описания

en: Description HTML
bg: HTML описание

en: NCX header
bg: NCX заглавка

en: NCX for descriptions
bg: NCX за описания

en: NCX for Series
bg: NCX за поредици

en: Series beginning with %s
bg: Поредица, започваща с %s

en: Series beginning with '%s'
bg: Поредица, започваща с '%s'

en: NCX for Titles
bg: NCX за заглавия

en: Titles beginning with %s
bg: Заглавия, започващи с %s

en: Titles beginning with '%s'
bg: Заглавия, започващи с '%s'

en: NCX for Authors
bg: NCX за автори

en: Authors beginning with %s
bg: Автори, започващи с %s

en: Authors beginning with '%s'
bg: Автори, започващи с '%s'

en: NCX for Recently Added
bg: NCX за последно добавено

en: NCX for Recently Read
bg: NCX за последно четено

en: NCX for genres
bg: NCX за жанрове

en: Generating OPF
bg: Генериране на OPF

en: Thumbnails
bg: Миниатюри

en: Thumbnail
bg: Миниатюра

en: Saving NCX
bg: Запис на NCX

en: Invalid titles
bg: Невалидни заглавия

en: Extra titles
bg: Допълнителни заглавия

en: Invalid authors
bg: Невалидни автори

en: Extra authors
bg: Допълнителни автори

en: Missing book formats
bg: Липсващи формати на книги

en: Extra book formats
bg: Допълнителни формати за книги

en: Unknown files in books
bg: Неизвестни файлове в книги

en: Missing cover files
bg: Липсващи корици файлове

en: Cover files not in database
bg: Файлове с корица, които не са в базата данни

en: Folders raising exception
bg: Папки, повишаващи изключение

en: INVALID CONDITION
bg: НЕВАЛИДНО СЪСТОЯНИЕ

en: Path to library too long. Must be less than %d characters.
bg: Пътят към библиотеката е прекалено дълъг. Трябва да съдържа по-малко от %d символа.

en:  (%s books)
bg:  (%s книги)

en: Identifiers
bg: Идентификатори

en: On device
bg: На устр.-во

en: Series sort
bg: Сорт поредици

en: Title sort
bg: Сорт заглавие

en: The title
bg: Заглавието

en: The authors
bg: Авторите

en: The author sort string. To use only the first letter of the name use {author_sort[0]}
bg: Низът за сортиране на автор. За използване само първата буква от името {author_sort[0]}

en: The tags
bg: Етикетите

en: The series
bg: Поредиците

en: The series number. To get leading zeros use {series_index:0>3s} or {series_index:>3s} for leading spaces
bg: Номер на поредица. За да получите водещи нули използвайте {series_index:0>3s} или {series_index:>3s} за водещи интервали

en: The rating
bg: Оценката

en: The ISBN
bg: ISBN

en: The publisher
bg: Издателът

en: The date
bg: Датата

en: The published date
bg: Дата на публикуване

en: The date when the metadata for this book record was last modified
bg: Датата, когато метаданните за този запис на книга са променени за последен път

en: The language(s) of this book
bg: Езикът(езиците) на тази книга

en: The calibre internal id
bg: Вътрешния идентификатор на calibre

en: Options to control saving to disk
bg: Опции за контрол запис на диска

en: Normally, calibre will update the metadata in the saved files from what is in the calibre library. Makes saving to disk slower.
bg: Обикновено, calibre ще актуализира метаданните в записаните файлове от това, което е в библиотеката на calibre. По-бавен запис на диск.

en: Normally, calibre will write the metadata into a separate OPF file along with the actual e-book files.
bg: Обикновено, calibre ще напише метаданните в отделен OPF файл заедно с актуалните файлове на е-книги.

en: Normally, calibre will save the cover in a separate file along with the actual e-book files.
bg: Обикновено, calibre ще запише корицата в отделен файл заедно с действителните файлове на е-книги.

en: Comma separated list of formats to save for each book. By default all available formats are saved.
bg: Списък със формати, разделени със запетая, за да запазите за всяка книга. По подразбиране всички налични формати се запазват.

en: The template to control the filename and folder structure of the saved files. Default is "%(templ)s" which will save books into a per-author subfolder with filenames containing title and author. Available controls are: {%(controls)s}
bg: Шаблонът за контрол на файл-име и структурата на папка на записаните файлове. По подразб. е "%(templ)s" който ще запише книги в в подпапка която ще запише книги в подпапка за автор с файл-име, съдържащо заглавие и автор. Наличните контроли са: {%(controls)s}

en: The template to control the filename and folder structure of files sent to the device. Default is "%(templ)s" which will save books into a per-author folder with filenames containing title and author. Available controls are: {%(controls)s}
bg: Шаблонът за контрол на файл-имена и структура на папка за файлове, изпратени до устройството. По подразб. е "%(templ)s", което ще запише книги в папка за автор с файл-имена, съдържащи заглавие и автор. Наличните контроли са: {%(controls)s}

en: Have calibre convert all non English characters into English equivalents for the file names. This is useful if saving to a legacy filesystem without full support for Unicode filenames.
bg: Calibre конвертира всички не английски знаци в английски еквиваленти за имената на файлове. Това е полезно, ако записването е в наследена файл-система без пълна подкрепа за Уникод файл-имена.

en: The format in which to display dates. %(day)s - day, %(month)s - month, %(mn)s - month number, %(year)s - year. Default is: %(default)s
bg: Форматът, в който да се показват дати. %(day)s - ден, %(month)s - месец, %(mn)s - номер на месец, %(year)s - година. По подразб. е: %(default)s

en: Convert paths to lowercase.
bg: Конвертиране на пътища в малки букви.

en: Replace whitespace with underscores.
bg: Заместване на интервалите с подчертаване.

en: Save into a single folder, ignoring the template folder structure
bg: Записване в една папка, игнорирайки структурата на шаблонната папка

en: Failed to calculate path for save to disk. Template: %(templ)s
    Error: %(err)s
bg: Неуспешно изчисляване на път за запис на диск. Шаблон: %(templ)s
    Грешка: %(err)s

en: Template evaluation resulted in no path components. Template: %s
bg: Оценката на шаблона доведе до липсващи компоненти на път. Шаблон: %s

en: The one stop solution to all your e-book needs
bg: Едното стоп решение на всички ваши нужди от е-книга

en: calibre is the one stop solution to all your e-book needs.
bg: calibre е едното стоп решение на всички ваши нужди от е-книга.

en: You can use calibre to catalog your books, fetch metadata for them automatically, convert them from and to all the various e-book formats, send them to your e-book reader devices, read the books on your computer, edit the books in a dedicated e-book editor and even make them available over the network with the built-in Content server. You can also download news and periodicals in e-book format from over a thousand different news and magazine websites.
bg: Може да използвате calibre, за да каталогирате книгите сѝ, да докарвате метаданни за тях автоматично, конвертирайте гѝ от и във всички различни формати на е-книги, изпратете гѝ към вашите устройства за четец на е-книги, прочетете книгите на компютъра си, редактирайте книгите в специализиран редактор на е-книги и дори да гѝ предоставите над мрежа с вградения сървър за Съдържание. Може също да изтеглите новини и периодични издания във формат е-книга от над хиляда различни новини и сайтове на магазини.

en: Edit the text and styles inside e-books
bg: Редактиране на текста и стиловете вътре в е-книги

en: The calibre E-book editor allows you to edit the text and styles inside the book with a live preview of your changes.
bg: calibre E-book editor вѝ позволява да редактирате текста и стиловете вътре в книгата със жив преглед на вашите промени.

en: It can edit books in both the EPUB and AZW3 (Kindle) formats. It includes various useful tools for checking the book for errors, editing the Table of Contents, performing automated cleanups, etc.
bg: Може да редактира книги както във форматите EPUB, така и в AZW3 (Kindle). Включва различни полезни инструменти за проверка на книгата за грешки, редактиране Таблицата на Съдържание, извършване на автоматизирани почиствания и др.

en: Read e-books in over a dozen different formats
bg: Прочетете е-книги в над дузина различни формати

en: The calibre E-book viewer allows you to read e-books in over a dozen different formats.
bg: calibre E-book viewer, позволява да четете е-книги в над дузина различни формати.

en: It has a full screen mode for distraction free reading and can display the text with multiple columns per screen.
bg: Той има режим на цял екран за свободно четене и може да покаже текста с няколко колони на екран.

en: Command Line Interface
bg: Интерфейс на командния ред

en: Documented commands
bg: Документирани команди

en: Undocumented commands
bg: Недокументирани команди

en: You can see usage for undocumented commands by executing them without arguments in a terminal.
bg: Може да видите използването за недокументирани команди, като ги изпълнявате без аргументи в терминал.

en: Change language
bg: Промяна на езика

en: <b>{title}</b> by {authors}
bg: <b>{title}</b> от {authors}

en: Date: {timestamp}
bg: Дата: {timestamp}

en: Published: {pubdate}
bg: Публикуване: {pubdate}

en: Publisher: {publisher}
bg: Издател: {publisher}

en: Show
bg: Покажи

en:  sorted by
bg:  сорт по

en: Change library
bg: Промяна на библиотека

en: Change library to:
bg: Промяна на библиотека в:

en: Switch to the full interface (non-mobile interface)
bg: Превключване към пълния интерфейс (не-мобилен интерфейс)

en: The full interface gives you many more features, but it may not work well on a small screen
bg: Пълният интерфейс ви дава много повече функции, но може да не работи добре върху малък екран

en: {0} is not a valid IP address/network, with error: {1}
bg: {0} не е валиден IP адрес/мрежа, с грешка: {1}

en: username [password]
bg: потребителско име [password]

en: Give this user only read access
bg: Дайте на този потребител само достъп за четене

en: username is required
bg: потребителско име е необходимо

en: username
bg: потребителско име

en: username set|reset|toggle|show
bg: потребителско set|reset|toggle|show

en: username and operation are required
bg: изисква потребителско име и операция

en: [options] username [library_name ...]
bg: [options] потребителско име [library_name ...]

en: Specify the action to perform.
    A value of "show" shows the current library restrictions for the specified user.
    A value of "allow-all" removes all library restrictions.
    A value of "allow" allows access to only the specified libraries.
    A value of "block" allows access to all, except the specified libraries.
    A value of "per-library" sets per library restrictions. In this case the libraries list is interpreted as a list of library name followed by restriction to apply, followed by next library name and so on. Using a restriction of "=" removes any previous restriction on that library.
bg: Посочете действието, което да се извърши.
    Стойност на "show" показва текущите ограничения в библиотека за указания потребител.
    Стойност на "allow-all" премахва всички ограничения на библиотека.
    Стойност на "allow" позволява достъп само до посочените библиотеки.
    Стойност на "block" позволява достъп до всички, с изключение на посочените библиотеки.
    Стойност на "per-library" набори ограничения на библиотека. В този случай списъкът с библиотеки се интерпретира като списък с име на библиотека, последвано от ограничение за прилагане, последвано от следващото име на библиотека и така нататък. Използването на ограничение от "=" премахва всяко предишно ограничение на тази библиотека.

en: Unknown command: {}
bg: Неизвестна команда: {}

en: Manage the user accounts for calibre-server. Available commands are:
bg: Управление на потреб. акаунти за calibre-сървър. Наличните команди са:

en: Use {} for help on individual commands
bg: Използване на {} за помощ при отделни команди

en: What do you want to do?
bg: Какво искаш да направим?

en: default
bg: по подразб.

en: No choice selected, exiting...
bg: Няма избран избор, излизане...

en: %s is not a valid choice, try again
bg: %s не е валиден избор, опитайте отново

en: Existing user names:
bg: Налични потребителски имена:

en: There are no users, you must first add an user
bg: Няма потребители, първо трябва да добавите потребител

en: The username %s does not exist
bg: Потребителското име %s не съществува

en: Enter the username
bg: Въведи потребителското име

en: Enter the new password for %s:
bg: Въведи новата парола за %s:

en: Empty passwords are not allowed
bg: Не се допускат празни пароли

en: Re-enter the new password for %s, to verify:
bg: Въведи отново новата парола за %s, за да проверите:

en: Passwords do not match
bg: Паролите не съвпадат

en: User %s added successfully!
bg: Потребител %s е добавен успешно!

en: Are you sure you want to remove the user %s?
bg: Наистина ли искате да премахнете потребителя %s?

en: User %s successfully removed!
bg: Потребител %s, успешно е премахнат!

en: Password for %s successfully changed!
bg: Парола за %s, успешно е променена!

en: Current password for {0} is: {1}
bg: Текуща парола за {0} е: {1}

en: Allow {} to make changes (i.e. grant write access)
bg: Разрешаване на {} да прави промени (т.е. предоставяне на достъп за запис)

en: Prevent {} from making changes (i.e. remove write access)
bg: Предотвратяване на {} да прави промени (т.е. премахване на достъп за запис)

en: {} has the following additional per-library restrictions:
bg: {} има следните допълнителни ограничения за библиотека:

en: {} has no additional per-library restrictions
bg: {} няма допълнителни ограничения за библиотека

en: Allow access to all libraries
bg: Разреши достъп до всички библиотеки

en: Allow access to only specified libraries
bg: Разреши достъп само до посочени библиотеки

en: Allow access to all, except specified libraries
bg: Разреши достъп до всички, без посочени библиотеки

en: Change per-library restrictions
bg: Промени ограничения на библиотека

en: Enter the name of the library:
bg: Въведи името на библиотеката:

en: Enter a search expression, access will be granted only to books matching this expression. An empty expression will grant access to all books.
bg: Въведете израз за търсене, достъпът ще бъде предоставен само на книги, съответстващи на този израз. Празен израз ще предостави достъп до всички книги.

en: Another restriction?
bg: Друго ограничение?

en: Enter a comma separated list of library names:
bg: Въведи списък на разделени със запетая имена на библиотеки:

en: Allowing access only to libraries: {}
bg: Разрешаване на достъп само до библиотеки: {}

en: Allowing access to all libraries, except: {}
bg: Разрешаване на достъп до всички библиотеки, с изключение на: {}

en: Show password for {}
bg: Показване на парола за {}

en: Change read/write permission for {}
bg: Промяна на разрешение за четене/запис за {}

en: Change the libraries {} is allowed to access
bg: Промяната на библиотеките {} е разрешени за достъп

en: {0} has {1} access
bg: {0} има {1} достъп

en: read-write
bg: четене-запис

en: readonly
bg: само-четене

en: Add a new user
bg: Добави нов потребител

en: Edit an existing user
bg: Редактиране на съществуващ потребител

en: Remove a user
bg: Премахни потребител

en: one item | {} items
bg[0]: един елемент
bg[1]: {} елемента

en: RATING: %s<br />
bg: РЕЙТИНГ: %s<br />

en: TAGS: %s<br />
bg: ЕТИКЕТИ: %s<br />

en: SERIES: %(series)s [%(sidx)s]<br />
bg: ПОРЕДИЦИ: %(series)s [%(sidx)s]<br />

en: Books in your library
bg: Книги във вашата библиотека

en: By
bg: От

en: Books sorted by
bg: Книги, сортирани по

en: Library:
bg: Библиотека:

en: Change calibre library to:
bg: Промени calibre библиотека на:

en: By %s
bg: От %s

en: By {0} :: {1}
bg: От {0} :: {1}

en: Path to the SSL certificate file
bg: Път до файла със SSL сертификат

en: Path to the SSL private key file
bg: Път до SSL файла с частен ключ

en: Time (in seconds) after which an idle connection is closed
bg: Време (в секунди), след което е затворена връзка с престой

en: Time (in seconds) to wait for a response from the server when making queries
bg: Време (в секунди), за изчакване на отговор от сървъра, когато правите заявки

en: Total time in seconds to wait for clean shutdown
bg: Общо време в секунди, за изчакване на чисто изключване

en: Socket pre-allocation, for example, with systemd socket activation
bg: Предразпределение на контакт, например със системно активиране на контакт

en: Max. size of single HTTP header (in KB)
bg: Макс. размер на единична HTTP заглавка (в КБ)

en: Max. allowed size for files uploaded to the server (in MB)
bg: Макс. разрешен размер за файлове, качени на сървъра (в МБ)

en: Minimum size for which responses use data compression (in bytes)
bg: Минимален размер, за който отговорите използват компресиране на данни (в байта)

en: Number of worker threads used to process requests
bg: Брой на работни нишки, използвани за обработка на заявки

en: Maximum number of worker processes
bg: Максимален брой работни процеси

en: Worker processes are launched as needed and used for large jobs such as preparing a book for viewing, adding books, converting, etc. Normally, the max. number of such processes is based on the number of CPU cores. You can control it by this setting.
bg: Работни процеси се стартират при необходимост и се използват за големи работни места като подготовка на книга за разглеждане, добавяне на книги, конвертиране и др. Обикновено, макс. брой на такива процеси се основава на броя ядра на процесора. Може да да контролирате това, от тази настройка.

en: Maximum time for worker processes
bg: Максимално време за работни процеси

en: Maximum amount of time worker processes are allowed to run (in minutes). Set to zero for no limit.
bg: Максимално количество време на работни процеси е позволено да се изпълнява (за минути). Задаване на нула за без лимит.

en: The port on which to listen for connections
bg: Портът, на който да слушате за връзки

en: A prefix to prepend to all URLs
bg: Префикс за представка към всички URL адреси

en: Useful if you wish to run this server behind a reverse proxy. For example use, /calibre as the URL prefix.
bg: Полезно, ако желаете да стартирате този сървър зад обратен прокси. Например използвайте, /calibre като префикс на URL адреса.

en: Number of books to show in a single page
bg: Брой книги за показване в единична страница

en: The number of books to show in a single page in the browser.
bg: Броят на книгите за показване на единична страница в браузъра.

en: Advertise OPDS feeds via BonJour
bg: Рекламиране на OPDS емисии чрез BonJour

en: Advertise the OPDS feeds via the BonJour service, so that OPDS based reading apps can detect and connect to the server automatically.
bg: Рекламирайте OPDS емисиите чрез услугата BonJour, така че OPDS базирани приложения за четене могат да откриват и да се свързват със сървъра автоматично.

en: Maximum number of books in OPDS feeds
bg: Максимален брой книги в OPDS емисии

en: The maximum number of books that the server will return in a single OPDS acquisition feed.
bg: Максималният брой книги, които сървърът ще върне в една OPDS емисия за придобиване.

en: Maximum number of ungrouped items in OPDS feeds
bg: Максимален брой разгрупирани елементи в OPDS емисии

en: Group items in categories such as author/tags by first letter when there are more than this number of items. Set to zero to disable.
bg: Групирайте елементите в категории като автор/етикети по първа буква, когато има повече от този брой елементи. Зададено на нула, за да забраните.

en: The interface on which to listen for connections
bg: Интерфейсът, на който да слушате за връзки

en: Fallback to auto-detected interface
bg: Връщане назад към автоматично открития интерфейс

en: If for some reason the server is unable to bind to the interface specified in the listen_on option, then it will try to detect an interface that connects to the outside world and bind to that.
bg: Ако по някаква причина сървърът не е в състояние да се обвърже с посочения интерфейс в опцията listen_on, тогава ще се опита да открие интерфейс, който се свързва с външния свят и се обвързва с това.

en: Zero copy file transfers for increased performance
bg: Нулево копиране на файлови трансфери за повишена производителност

en: This will use zero-copy in-kernel transfers when sending files over the network, increasing performance. However, it can cause corrupted file transfers on some broken filesystems. If you experience corrupted file transfers, turn it off.
bg: Това ще използва нулево копиране в ядрото трансфери при изпращане на файлове над мрежата, увеличавайки производителността. Въпреки това, може да предизвика повреден файл при трансфери на някои счупени системни файлове. Ако получите повреден файл при трансфери, изключете това.

en: Max. log file size (in MB)
bg: Макс. размер на лог файл (в MB)

en: The maximum size of log files, generated by the server. When the log becomes larger than this size, it is automatically rotated. Set to zero to disable log rotation.
bg: Максималният размер на лог файлове, генерирани от сървъра. Когато дневникът стане по-голям от този размер, той се завърта автоматично. Задаване на нула, за да забраните завъртане на лог файл.

en: Log HTTP 404 (Not Found) requests
bg: Лог заявки - HTTP 404 (Не е намерен)

en: Normally, the server logs all HTTP requests for resources that are not found. This can generate a lot of log spam, if your server is targeted by bots. Use this option to turn it off.
bg: Обикновено сървърът регистрира всички HTTP заявки за ресурси, които не са намерени. Това може да генерира много лог спам, ако вашият сървър е насочен към ботове. Използвайте тази опция, за да изключите това.

en: Password based authentication to access the server
bg: Удостоверяване, базирано на парола за достъп до сървъра

en: Normally, the server is unrestricted, allowing anyone to access it. You can restrict access to predefined users with this option.
bg: Обикновено сървърът е неограничен, което позволява на всеки да получи достъп до него. Може да ограничите достъпа до предварително определени потребители с тази опция.

en: Allow un-authenticated local connections to make changes
bg: Разрешаване на неудостоверени локални връзки да правят промени

en: Allow un-authenticated connections from specific IP addresses to make changes
bg: Разреши неудостоверени връзки от конкретни IP адреси да правят промени

en: Normally, if you do not turn on authentication, the server operates in read-only mode, so as to not allow anonymous users to make changes to your calibre libraries. This option allows anybody connecting from the specified IP addresses to make changes. Must be a comma separated list of address or network specifications. This is useful if you want to run the server without authentication but still use calibredb to make changes to your calibre libraries. Note that turning on this option means anyone connecting from the specified IP addresses can make changes to your calibre libraries.
bg: Обикновено, ако не включите удостоверяване, сървърът работи в режим само-четене, така че да не се позволи на анонимни потребители да правят промени във ваши calibre библиотеки. Тази опция позволява на всеки, който се свързва от посочените IP адреси да извършва промени. Трябва да бъде разделен със запетаи списък, на адреси или мрежови спецификации. Това е полезно, ако искате да стартирате сървъра без удостоверяване, но все пак използвайте calibredb, за да направите промени във ваши calibre библиотеки. Имайте предвид, че включването на тази опция означава, че всеки, който се свързва от определените IP адреси може да прави промени във ваши calibre библиотеки.

en: Path to user database
bg: Път до потребителска база данни

en: Path to a file in which to store the user and password information. Normally a file in the calibre configuration folder is used.
bg: Път до файл, в който да съхранявате информацията за потребител и парола. Обикновено се използва файл в конфигурационната папка на calibre.

en: Choose the type of authentication used
bg: Избери вида на използваното удостоверяване

en: Set the HTTP authentication mode used by the server. Set to "basic" if you are putting this server behind an SSL proxy. Otherwise, leave it as "auto", which will use "basic" if SSL is configured otherwise it will use "digest".
bg: Задайте режима на HTTP удостоверяване, използван от сървъра. Задайте на "basic" ако ще поставяте този сървър зад SSL прокси. В противен случай гó оставете като "auto", който ще използва "basic", ако SSL е конфигуриран в противен случай ще използва "digest".

en: Ban IP addresses that have repeated login failures
bg: Забрана на IP адреси, които имат неуспешни повторни входове

en: Temporarily bans access for IP addresses that have repeated login failures for the specified number of minutes. Useful to prevent attempts at guessing passwords. If set to zero, no banning is done.
bg: Временно забранява достъпа за IP адреси, които имат повтарящи се провали при вход за определения брой минути. Полезно за предотвратяване на опити за отгатване на пароли. Ако е настроено на нула, не се прави забрана.

en: Number of login failures for ban
bg: Брой на провалите при вход за забрана

en: The number of login failures after which an IP address is banned
bg: Броят на отказите при вход, след които IP адресът е забранен

en: Ignored user-defined metadata fields
bg: Игнорирани полета за метаданни, дефинирани от потребителя

en: Comma separated list of user-defined metadata fields that will not be displayed by the Content server in the /opds and /mobile views. For example: {}
bg: Разделен със запетая списък с дефинирани от потребителя полета с метаданни, които няма да бъдат показвани от сървъра съдържание в изгледите /opds и /mobile. Например: {}

en: Restrict displayed user-defined fields
bg: Ограничаване на показани полета, дефинирани от потребител

en: Comma separated list of user-defined metadata fields that will be displayed by the Content server in the /opds and /mobile views. If you specify this option, any fields not in this list will not be displayed. For example: {}
bg: Разделен със запетая списък с дефинирани от потребителя полета с метаданни, които ще се показват от сървъра съдържание в изгледите /opds и /mobile. Ако зададете тази опция, всички полета, които не са в този списък, няма да бъдат показани. Например: {}

en: Choose the default book list mode
bg: Избери режима на списък с книги по подразбиране

en: Set the default book list mode that will be used for new users. Individual users can override the default in their own settings. The default is to use a cover grid.
bg: Задайте режима на списък с книги по подразбиране, който ще се използва за нови потребители. Индивидуални потребители могат да заместят по подразбиране в собствените си настройки. По подразб. е да използвате корица-мрежа.

en: By default, this option is disabled.
bg: По подразбиране тази опция е забранена.

en: By default, this option is enabled.
bg: По подразбиране тази опция е разрешена.

en: [options] [path to library folder...]
    
    Start the calibre Content server. The calibre Content server exposes your
    calibre libraries over the internet. You can specify the path to the library
    folders as arguments to %prog. If you do not specify any paths, all the
    libraries that the main calibre program knows about will be used.
bg: [опции] [път до папка на библиотека...]
    
    Стартирайте сървъра за съдържание на calibre. Calibre съдържание-сървър излага ваши
    calibre библиотеки по интернет. Може да зададете пътя до папките
    на библиотеки като аргументи към %prog. Ако не зададете пътища, всички
    библиотеки, ще се използват, за които основната calibre програма знае.

en: Path to log file for server log. This log contains server information and errors, not access logs. By default it is written to stdout.
bg: Път до лог файл за лог на сървър. Този лог файл съдържа информация за сървър и грешки, а не регистрационни файлове за достъп. По подразбиране е написан на stdout.

en: Path to the access log file. This log contains information about clients connecting to the server and making requests. By default no access logging is done.
bg: Път до лог файл за достъп. Този лог файл съдържа информация за клиенти свързване със сървъра и отправяне на заявки. По подразбиране не се извършва регистриране на достъп.

en: Path to a JSON file containing a template for the custom book list mode. The easiest way to create such a template file is to go to Preferences-> Sharing over the net-> Book list template in calibre, create the template and export it.
bg: Път към JSON файл, съдържащ шаблон за режима на списък с персонализирани книги. The най-лесният начин да създадете такъв файл шаблон е да отидете на Предпочитания-> Споделяне през мрежата-> Шаблон за списък с книги в calibre, създайте шаблона и гó експортирайте.

en: Path to a JSON file containing URLs for the "Search the internet" feature. The easiest way to create such a file is to go to Preferences-> Sharing over the net->Search the internet in calibre, create the URLs and export them.
bg: Път до JSON файл, съдържащ URL адреси за "Търсене в интернет" функцията. Най-лесният начин за създаване на такъв файл е да отидете на Предпочитания-> Споделяне по мрежата->Търсене интернета в calibre, създайте URL адресите и гѝ експортирайте.

en: Run process in background as a daemon (Linux only).
bg: Изпълнение на процес във фонов режим като демон (само за Linux).

en: Write process PID to the specified file
bg: Писане на PID процес към посочения файл

en: Automatically reload server when source code changes. Useful for development. You should also specify a small value for the shutdown timeout.
bg: Автоматично презареждане на сървър при промяна на изходния код. Полезно за развитие. Също така трябва да зададете малка стойност на изчакването за изключване.

en: Manage the database of users allowed to connect to this server. You can use it in automated mode by adding a --. See {0} for details. See also the {1} option.
bg: Управление базата данни на потребителите е позволено да се свърже с този сървър. Може да използвате това в автоматизиран режим чрез добавяне на --. Вижте {0} за подробности. Вижте също и {1} опцията.

en: Path to the user database to use for authentication. The database is a SQLite file. To create it use {0}. You can read more about managing users at: {1}
bg: Път до потребителската база данни, която да използвате за удостоверяване. Базата данни е SQLite файл. За да гó създадете, използвайте {0}. Може да прочетете повече за управление на потребители на: {1}

en: Another calibre program such as another instance of {} or the main calibre program is running. Having multiple programs that can make changes to a calibre library running at the same time is not supported.
bg: Друга calibre програма като друг екземпляр на {} или главната calibre програма се изпълнява. Наличието на няколко програми, които могат да направят промени в дадена calibre библиотека, работещи по едно и също време, не се поддържа.

en: Interrupted by user
bg: Прекъснато от потребителя

en: There is no calibre library at: %s
bg: Няма calibre библиотека на: %s

en: You must specify at least one calibre library
bg: Трябва да зададете поне една calibre библиотека

en: Composite Tags
bg: Композитни етикети

en: Enum
bg: Изброяване

en: Invalid syntax. Expected a lookup name or a word
bg: Невалиден синтаксис. Очаквано име на справка или дума

en: For maximum compatibility you should use only the letters A-Z, the numbers 0-9, spaces, underscores and hyphens in the username
bg: За максимална съвместимост трябва да използвате само буквите A-Z, цифрите 0-9, интервали, подчертаване и тирета в потребителското име

en: The password must contain only ASCII (English) characters and symbols
bg: Паролата трябва да съдържа само ASCII (английски) знаци и символи

en: The username %s already exists
bg: Потребителското име %s вече съществува

en: Existing password is incorrect
bg: Съществуващата парола е неправилна

en: Usage
bg: Употреба

en: Created by
bg: Създадено от

en: Whenever you pass arguments to %prog that have spaces in them, enclose the arguments in quotation marks. For example: "{}"
bg: Винаги, когато предавате аргументи на %prog, които имат интервали в тях, затворете аргументите в кавички. Например: "{}"

en: Options
bg: Опции

en: Path to the database in which books are stored
bg: Път към базата данни, в която се съхраняват книги

en: Pattern to guess metadata from filenames
bg: Шаблон за отгатване на метаданни от файл-имена

en: Access key for isbndb.com
bg: Ключ за достъп за isbndb.com

en: Default timeout for network operations (seconds)
bg: Изчакване по подразб. за мрежови операции (секунди)

en: Path to folder in which your library of books is stored
bg: Път до папка, в която се съхранява ваша библиотека с книги

en: The language in which to display the user interface
bg: Езикът, за показване на потребителският интерфейс

en: The default output format for e-book conversions. When auto-converting to send to a device this can be overridden by individual device preferences. These can be changed by right clicking the device icon in calibre and choosing "Configure".
bg: Изходният формат по подразб. за е-книги реализации. При автоконвертиране в изпрати на устройство това може да е надхвърлено от индивидуални предпочитания на устройство. Те могат да се променят, с десен клик върху иконата на устройство в calibre и избор "Конфигуриране".

en: Ordered list of formats to prefer for input.
bg: Списък с формати, предпочитани за въвеждане.

en: Read metadata from files
bg: Четене на метаданни от файлове

en: The priority of worker processes. A higher priority means they run faster and consume more resources. Most tasks like conversion/news download/adding books/etc. are affected by this setting.
bg: Приоритетът на работни процеси. По-висок приоритет означава, че те работят по-бързо и консумират повече ресурси. Повечето задачи като конвертиране/ изтегляне на новини/добавяне на книги/и т.н. са засегнати от тази настройка.

en: Swap author first and last names when reading metadata
bg: Размени първо и фамилно име на автор, при четене на метаданни

en: Add new formats to existing book records
bg: Добави нови формати към налични записи на книги

en: Check for duplicates when copying to another library
bg: Проверка за дубликати при копиране в друга библиотека

en: Tags to apply to books added to the library
bg: Етикети, прилагани за книги, добавени в библиотеката

en: Mark newly added books. The mark is a temporary mark that is automatically removed when calibre is restarted.
bg: Маркирайте ново добавени книги. Знакът е временна марка, която автоматично се премахва, когато calibre се рестартира.

en: List of named saved searches
bg: Списък на наименувани записани търсения

en: User-created Tag browser categories
bg: Създадени от потребителя категории на Етикети браузъра

en: How and when calibre updates metadata on the device.
bg: Как и кога calibre актуализира метаданни на устройството.

en: When searching for text without using lookup prefixes, as for example, Red instead of title:Red, limit the columns searched to those named below.
bg: При търсене на текст, без да използвате префикси за справка, както например, Червеновместо заглавие:Червено, ограничете колоните, търсени до посочените по-долу.

en: Choose columns to be searched when not using prefixes, as for example, when searching for Red instead of title:Red. Enter a list of search/lookup names separated by commas. Only takes effect if you set the option to limit search columns above.
bg: Изберете колони, които да се търсят, когато не използвате префикси, както например, при търсене на Червено вместо заглавие:Червено. Въведете списък с имена за търсене/справка разделени със запетаи. Влиза в сила само ако зададете опцията за ограничаване на търсене колони по-горе.

en: Characters typed in the search box will match their accented versions, based on the language you have chosen for the calibre interface. For example, in English, searching for n will match both {} and n, but if your language is Spanish it will only match n. Note that this is much slower than a simple search on very large libraries. Also, this option will have no effect if you turn on case-sensitive searching.
bg: Знаците, въвеждани в полето за търсене, ще съответстват на техните ударения-версии, базирани на езика, който сте избрали за calibre интерфейса. Например в Английски, търсенето на n ще съответства както на {} така и на n, но ако езикът ви е Испански ще съответства само на n. Имайте предвид, че това е много по-бавно от обикновено търсене на много големи библиотеки. Също така, тази опция няма да има ефект, ако вие включите търсене, чувствително на БуКвИ.

en: Make searches case-sensitive
bg: Направете търсения чувствителни към букви (аа;АА)

en: Recognize numbers inside text when sorting. Setting this means that when sorting on text fields like title the text "Book 2"will sort before the text "Book 100". Note that setting this can cause problems with text that starts with numbers and is a little slower.
bg: Разпознавайте числата вътре в текста при сортиране. Задаването на това означава, че когато сортирането върху текстови полета като заглавие на текста "Книга 2"ще се сортира преди текста "Книга 100". Имайте предвид, че задаването на това може да причини проблеми с текст, който започва с числа и е малко по-бавно.

en: Settings and plugins
bg: Настройки и плъгини

en: File is open in another process
bg: Файлът е отворен в друг процес

en: TEMPLATE ERROR
bg: ГРЕШКА В ШАБЛОНА

en: the end of the program
bg: края на програмата

en: {0}: {1} near {2} on line {3}
bg: {0}: {1} близо до {2} на ред {3}

en: {0}: {1} near {2}
bg: {0}: {1} близо до {2}

en: 'End of program'
bg: 'Край на програма'

en: Failed to scan program. Invalid input '{0}'
bg: Неуспешно сканиране на програма. Невалиден вход '{0}'

en: Expected end of program, found '{0}'
bg: Очакван край на програма, има '{0}'

en: {0} statement: expected '{1}', found '{2}'
bg: {0} инструкция: очаквано '{1}', има '{2}'

en: '{0}' statement: expected an identifier
bg: '{0}' инструкция: очаква се идентификатор

en: {0} statement: expected '(', found '{1}'
bg: {0} изявление: очаквано '(', намерени '{1}'

en: {0} statement: expected ')', found '{1}'
bg: {0} изявление: очаквано ')', намерени '{1}'

en: '{0}' statement: expected a function name identifier
bg: '{0}' инструкция: очаква се идентификатор за име на функция

en: Function name '{0}' is already defined
bg: Името на функцията '{0}' вече е дефинирано

en: '{0}' statement: expected a '('
bg: '{0}' инструкция: очаква се '('

en: Parameters to a function must be variables or assignments
bg: Параметрите към дадена функция трябва да са променливи или назначения

en: '{0}' statement: expected a ')' at end of argument list
bg: '{0}' инструкция: очаква се ')' в края на списъка с аргументи

en: '{0}' statement: missing ':'
bg: '{0}' инструкция: липсва ':'

en: '{0}' statement: missing the closing '{1}'
bg: '{0}' инструкция: липсва затварящото '{1}'

en: A stored template must begin with '{0}' or {1}
bg: Съхраненият шаблон трябва да започва с '{0}' или {1}

en: Expected '{0}', found '{1}'
bg: Очаквано '{0}', намерено '{1}'

en: Unknown function {0}
bg: Неизвестна функция {0}

en: Expected a '{0}' for function call, found '{1}'
bg: Очаква се '{0}' за функционално повикване, намерено '{1}'

en: Parameters to '{0}' must be variables or assignments
bg: Параметрите към '{0}', трябва да са променливи или назначения

en: Incorrect number of arguments for function {0}
bg: Неправилен брой аргументи за функция {0}

en: Expected an expression, found '{0}'
bg: Очакван израз, намерен '{0}'

en: {0} outside of for loop
bg: {0} извън за цикъл

en: Keyword arguments are not allowed
bg: Аргументите на ключови думи не са разрешени

en: Don't call {0}. Instead use {1}
bg: Не се обаждайте на {0}. Вместо това използвайте {1}

en: Invalid character name '{0}'
bg: Невалидно име на знак '{0}'

en: Incorrect number of arguments
bg: Неправилен брой аргументи

en: Error in function {0} :: {1}
bg: Грешка във функцията {0} :: {1}

en: No function named {!r} exists
bg: Не съществува функция с име {!r}

en: Interpreter: {0} - line number {1}
bg: Интерпретатор: {0} - номер на ред {1}

en: Unhandled exception '{0}'
bg: Необработено изключение '{0}'

en: {0}: {1} must be an integer
bg: {0}: {1} трябва да е цяло число

en: {0}: the range length ({1}) is larger than the limit ({2})
bg: {0}: дължината на диапазона ({1}) е по-голяма от ограничението ({2})

en: Unknown identifier '{0}'
bg: Неизвестен идентификатор '{0}'

en: before evaluating arguments
bg: преди оценка на аргументи

en: after evaluating arguments
bg: след оценка на аргументи

en:  returned value
bg:  върната стойност

en: Function {0}: argument count mismatch -- {1} given, at most {2} required
bg: Функция {0}: несъответствие на броя аргументи -- дадено е {1}, изисква се най-много {2}

en: Unknown field '{0}'
bg: Неизвестно поле '{0}'

en: Error during string comparison: operator '{0}'
bg: Грешка при сравнение на низ: оператор '{0}'

en: Value used in comparison is not a number: operator '{0}'
bg: Стойността, използвана в сравнение, не е число: оператор '{0}'

en: Error during operator evaluation: operator '{0}'
bg: Грешка при оценка на оператор: оператор '{0}'

en: Function {0}: invalid character name '{1}
bg: Функция {0}: невалидно име на знак '{1}

en: Internal error evaluating an expression: '{0}'
bg: Вътрешна грешка при оценяване на израз: '{0}'

en: format: type {0} requires an integer value, got {1}
bg: формат: тип {0} изисква стойност цяло число, получи {1}

en: format: type {0} requires a decimal (float) value, got {1}
bg: формат: тип {0} изисква десетична (плаваща) стойност, получи {1}

en: Error in function {0} on line {1} : {2} - {3}
bg: Грешка във функция {0} на ред {1} : {2} - {3}

en: The Python template returned a non-string value: {!r}
bg: Шаблонът на Python върна стойност, която не е низ: {!r}

en: Syntax error on line {0} column {1}: text {2}
bg: Синтактична грешка на ред {0} колона {1}: текст {2}

en: The {0} function is not defined in the template
bg: Функцията {0} не е дефинирана в шаблона

en: %s: unknown function
bg: %s: неизвестна функция

en: Formatter state restored before saved
bg: Състоянието на форматора е възстановено преди запазване

en: No such variable {0}
bg: Няма такава променлива {0}

en: Duplicate user function name {0}. Change the name or ensure that the functions are identical
bg: Дублирано име на потребителска функция {0}. Променете името или гарантирайте, че функциите са идентични

en: The function {} can be used only in the GUI
bg: Функцията {} може да се използва само в GUI

en: In function {}: The database has been closed
bg: Във функция {}: Базата данни е затворена

en: first_matching_cmp requires an even number of arguments
bg: first_matching_cmp изисква четен брой аргументи

en: lookup requires either 2 or an odd number of arguments
bg: справка изисква или 2, или нечетен брой аргументи

en: switch requires an even number of arguments
bg: превключвателят изисква четен брой аргументи

en: switch_if requires an odd number of arguments
bg: switch_if изисква нечетен брой аргументи

en: strcat_max requires 2 or more arguments
bg: strcat_max изисква 2 или повече аргумента

en: strcat_max requires an even number of arguments
bg: strcat_max изисква четен брой аргументи

en: first argument to strcat_max must be an integer
bg: първи аргумент към strcat_max трябва да бъде цяло число

en: in_list requires an odd number of arguments
bg: in_list изисква нечетен брой аргументи

en: str_in_list requires an odd number of arguments
bg: str_in_list изисква нечетен брой аргументи

en: Invalid 'List, separator' pairs. Every list must have one associated separator
bg: Невалидни двойки 'Списък, разделител'. Всеки списък трябва да има един асоцииран разделител

en: {0}: length ({1}) longer than limit ({2})
bg: {0}: дължина ({1}) е по-голяма от ограничението ({2})

en: {0}: invalid calculation specifier '{1}'
bg: {0}: невалиден спецификатор за изчисление '{1}'

en: {0}: error: {1}
bg: {0}: грешка: {1}

en: connected_device_name: invalid storage location "{}"
bg: connected_device_name: невалидно място за съхранение "{}"

en: check_yes_no requires the field be a Yes/No custom column
bg: check_yes_no изисква полето да бъде Да/Не персонализирана колона

en: The book_count() function cannot be used in a composite column
bg: Функцията book_count() не може да се използва в съставна колона

en: The book_values() function cannot be used in a composite column
bg: Функцията book_values() не може да се използва в съставна колона

en: The column {} doesn't exist
bg: Колоната {} не съществува

en: Unnamed image
bg: Ненаименовано изображение

en: Waiting...
bg: Очакване...

en: Aborted, taking too long
bg: Прекратено, отнема твърде много време

en: Stopped
bg: Спряно

en: Working...
bg: Обработка...

en: Brazilian Portuguese
bg: Португалски (Бразилия)

en: Simplified Chinese
bg: Опростен китайски

en: Traditional Chinese
bg: Традиционен китайски

en: English
bg: Английски

en: Select All
bg: Избери всички

en: Copy Link
bg: Копирай връзка

en: &Select All
bg: &Избери всички

en: Copy &Link Location
bg: Копирай &локация на връзка

en: Paste and Match Style
bg: Поставяне и съвпадение на стил

en: Directions
bg: Направления

en: Left to Right
bg: Отляво надясно

en: Right to Left
bg: Отдясно наляво

en: Close without Saving
bg: Затвори без записване

en: Close Tab
bg: Затвори раздел

en: Extra characters at end of search
bg: Допълнителни знаци в края на търсене

en: missing )
bg: липсва )

en: Failed to parse query, recursion limit reached: %s
bg: Неуспешно анализиране на заявка, достигната граница на рекурсия: %s

en: Recursive saved search: {0}
bg: Рекурсивно записано търсене: {0}

en: Unknown saved search: {}
bg: Неизвестно записано търсене: {}

en: Unknown error in saved search: {0}
bg: Неизвестна грешка в записано търсене: {0}

en: %prog [options] [from to text]
    
    Send mail using the SMTP protocol. %prog has two modes of operation. In the
    compose mode you specify from to and text and these are used to build and
    send an email message. In the filter mode, %prog reads a complete email
    message from STDIN and sends it.
    
    text is the body of the email message.
    If text is not specified, a complete email message is read from STDIN.
    from is the email address of the sender and to is the email address
    of the recipient. When a complete email is read from STDIN, from and to
    are only used in the SMTP negotiation, the message headers are not modified.
bg: %prog [options] [from to text]
    
    Изпращане на поща с помощта на SMTP протокола. %prog има два режима на работа. В
    съставен режим, който посочвате от до и текст и тези се използват за изграждане и
    изпращане на имейл съобщение. В режима на филтриране %prog чете пълно имейл
    съобщение от STDIN и гó изпраща.
    
    текст е тялото на имейл съобщението.
    Ако текстът не е указан, се чете пълно имейл съобщение от STDIN.
    от имейл адресът на подателя и до е имейл адрес
    на получателя. Когато пълен имейл се чете от STDIN, от и към
    се използват само в SMTP преговорите, заглавките на съобщението не се модифицират.

en: Options to compose an email. Ignored if text is not specified
bg: Опции за съставяне на имейл. Игнориран, ако текст не е указан

en: File to attach to the email
bg: Файл за прикачване към имейла

en: Subject of the email
bg: Предмет на имейла

en: Host name of localhost. Used when connecting to SMTP server.
bg: Име хост на локалхост. Използва се при свързване към SMTP сървър.

en: Options to use an SMTP relay server to send mail. calibre will try to send the email directly unless --relay is specified.
bg: Опции за използване на SMTP релейен сървър за изпращане на поща. calibre ще се опита да изпрати имейлът директно, освен ако --relay не е посочено.

en: An SMTP relay server to use to send mail.
bg: SMTP релейен сървър, който да се използва за изпращане на поща.

en: Port to connect to on relay server. Default is to use 465 if encryption method is SSL and 25 otherwise.
bg: Порт, към който да се свържете на релейния сървър. По подразбиране е да използвате 465, ако шифроване метод е SSL и в противен случай 25.

en: Username for relay
bg: Потреб. име за препредаване

en: Password for relay
bg: Парола за препредаване

en: Encryption method to use when connecting to relay. Choices are TLS, SSL and NONE. Default is TLS. WARNING: Choosing NONE is highly insecure
bg: Метод на шифроване, който да се използва при свързване с ретранслатор. Избор са TLS, SSL и НЯМА. По подразбиране е TLS. ВНИМАНИЕ: Изборът на НЯМА е силно несигурен

en: Do not verify the server certificate when connecting using TLS. This used to be the default behavior in calibre versions before 3.27. If you are using a relay with a self-signed or otherwise invalid certificate, you can use this option to restore the pre 3.27 behavior
bg: Не проверявайте сертификата на сървъра при свързване с помощта на TLS. Това е използвано преди да бъде поведението по подразбиране в calibre версии преди 3.27. Ако използвате a ретранслатор със самоподписан или по друг начин невалиден сертификат, може да използвате тази опция за възстановяване на поведението преди 3.27

en: Path to a file of concatenated CA certificates in PEM format, used to verify the server certificate when using TLS. By default, the system CA certificates are used.
bg: Път до файл на свързани CA сертификати в PEM формат, използван за проверка сертификата на сървъра при използване на TLS. По подразбиране системните CA сертификати са използвани.

en: Path to maildir folder to store failed email messages in.
bg: Път до папката maildir за съхраняване на неуспешни имейл съобщения.

en: Fork and deliver message in background. If you use this option, you should also use --outbox to handle delivery failures.
bg: Разкловяйте и предайте съобщение на заден план. Ако използвате тази опция, трябва също да използвайте --outbox, за да се справите с отказите при доставка.

en: Timeout for connection
bg: Изчакване за свързване

en: Control email delivery
bg: Контролиране доставка на имейл

en: The main calibre program, used to manage your collection of e-books
bg: Основната calibre програма, използвана за управление на вашата колекция от е-книги

en: The calibre E-book editor. It can be used to edit common e-book formats.
bg: calibre E-book editor. Той може да се използва за редактиране на популярни формати за е-книга.

en: The calibre E-book viewer. It can view most known e-book formats.
bg: calibre E-book viewer. Той може да разглежда повечето известни формати на е-книги.

en: %s Document
bg: %s Документ

en: Unknown section
bg: Неизвестен дял

en: Unknown feed
bg: Неизвестен канал

en: Untitled article
bg: Неозаглавен артикул

en: Unknown News Source
bg: Неизвестен източник на новини

en: Article download aborted
bg: Артикул изтегляне прекратено

en: Failed to download %s
bg: Неуспешно изтегляне на %s

en: The "%s" recipe needs a username and password.
bg: Рецептата "%s" се нуждае от потребителско име и парола.

en: Failed to download the following articles:
bg: Неуспешно изтегляне на следните артикули:

en: Failed to download parts of the following articles:
bg: Неуспешно изтегляне на части от следните артикули:

en:  from
bg:  от

en: 	Failed links:
bg: 	Неуспешни връзки:

en: Could not fetch article.
bg: Не можа да се добие артикул.

en: The debug traceback is available earlier in this log
bg: Debug traceback е наличен по-рано в този регистрационен файл

en: Run with -vv to see the reason
bg: Изпълнение с -vv, за да видите причината

en: Fetching feeds...
bg: Получаване на канали...

en: Got feeds from index page
bg: Получи канали от индексна страница

en: Trying to download cover...
bg: Опитване за изтегляне на корица...

en: Generating masthead...
bg: Генериране на главна глава...

en: Starting download in a single thread... | Starting download [{} threads]...
bg[0]: Стартиране на изтегляне в единична нишка...
bg[1]: Стартиране на изтегляне [{} нишки]...

en: Feeds downloaded to %s
bg: Емисии, изтеглени на %s

en: Could not download cover: %s
bg: Не можа да се изтегли корица: %s

en: Downloading cover from %s
bg: Изтегляне на корица от %s

en: Masthead image downloaded
bg: Изтеглено изображение на главна глава

en: Articles in this issue:
bg: Артикули в този брой:

en: Article downloaded: %s
bg: Изтеглен артикул: %s

en: Article download aborted: %s
bg: Изтеглянето на артикул е прекратено: %s

en: Article download failed: %s
bg: Неуспешно изтегляне на артикул: %s

en: Fetching feed
bg: Донасяне на канал

en: Failed to log in, check your username and password for the calibre Periodicals service.
bg: Неуспешно влизане, проверете потребителското си име и парола за calibre Услуга по периодични издания.

en: You do not have permission to download this issue. Either your subscription has expired or you have exceeded the maximum allowed downloads for today.
bg: Нямате разрешение за изтегляне на този брой. Или абонаментът ви е изтекъл или сте надхвърлили максимално допустимите изтегляния за днес.

en: Scheduled
bg: Планирано

en: Main menu
bg: Главно меню

en: Section menu
bg: Меню на секция

en: Articles
bg: Статии

en: Base folder into which URL is saved. Default is %default
bg: Базова папка, в която е записан URL адрес. По подразб. е %default

en: Timeout in seconds to wait for a response from the server. Default: %default s
bg: Изчакване в секунди, за да изчакате отговор от сървъра. По подразбиране: %default с

en: Maximum number of levels to recurse i.e. depth of links to follow. Default %default
bg: Максимален брой нива за повтаряне т.е. дълбочина на връзките, които да следвате. По подразб. %default

en: The maximum number of files to download. This only applies to files from <a href> tags. Default is %default
bg: Максималният брой файлове за изтегляне. Това се отнася само за файлове от <a href> етикети. По подразб. е %default

en: Minimum interval in seconds between consecutive fetches. Default is %default s
bg: Минимален интервал в секунди между последователни донасяния. По подразб. е %default с

en: The character encoding for the websites you are trying to download. The default is to try and guess the encoding.
bg: Кодирането на знаците за веб сайтовете, които се опитвате да изтеглите. По подразбиране е да опитате и да отгатнете кодирането.

en: Only links that match this regular expression will be followed. This option can be specified multiple times, in which case as long as a link matches any one regexp, it will be followed. By default all links are followed.
bg: Ще бъдат следвани само връзки, които съответстват на този регулярен израз. Тази опция може да бъде зададена няколко пъти, като в този случай, докато връзката съвпада с всеки един регулярен израз, тя ще бъде следвана. Следват се по подразбиране всички връзки.

en: Any link that matches this regular expression will be ignored. This option can be specified multiple times, in which case as long as any regexp matches a link, it will be ignored. By default, no links are ignored. If both filter regexp and match regexp are specified, then filter regexp is applied first.
bg: Всяка връзка, която съвпада с този регулярен израз, ще бъде игнорирана. Тази опция може да бъде посочена няколко пъти, като в този случай, докато всеки регулярен израз съвпада с връзка, той ще бъде игнориран. По подразбиране не се игнорират връзки. Ако са посочени както филтър regexp, така и съвпадение regexp, тогава първо се прилага филтър regexp.

en: Do not download CSS stylesheets.
bg: Не изтегляйте CSS листове със стилове.

en: OK
bg: ОК

en: Save All
bg: Запази всички

en: Open
bg: Отвори

en: &Yes
bg: &Да

en: Yes to &All
bg: Да за &всички

en: &No
bg: &Не

en: N&o to All
bg: Н&е за всички

en: Retry
bg: Повтори

en: Apply
bg: Приложи

en: Reset
bg: Нулирай

en: Restore Defaults
bg: Възстанови началните настройки

en: Hu&e:
bg: Отт&енък:

en: &Red:
bg: &Червен:

en: &Green:
bg: &Зелен:

en: Bl&ue:
bg: Си&н:

en: A&lpha channel:
bg: А&лфа канал:

en: Cursor at %1, %2
    Press ESC to cancel
bg: Показалец при %1, %2
    Натиснете ESC, за отказ

en: Select Color
bg: Избери цвят

en: &Basic colors
bg: &Основни цвята

en: &Custom colors
bg: &Потребителски цветове

en: &Add to Custom Colors
bg: Доб&ави към потреб. цветове

en: &Pick Screen Color
bg: Цвят на екрана за из&писване

en: Select Font
bg: Избери шрифт

en: &Font
bg: &Шрифт

en: Font st&yle
bg: Ст&ил шрифт

en: &Size
bg: &Размер

en: Effects
bg: Ефекти

en: Stri&keout
bg: Зачер&кване

en: Sample
bg: Пример

en: Wr&iting System
bg: Система за п&исане

en: Left edge
bg: Ляв ръб

en: Right edge
bg: Десен ръб

en: Page left
bg: Страница наляво

en: Page up
bg: Страница нагоре

en: Page down
bg: Страница надолу

en: Page right
bg: Страница надясно

en: Scroll left
bg: Превъртане наляво

en: Scroll up
bg: Превъртане нагоре

en: Scroll down
bg: Превъртане надолу

en: Scroll right
bg: Превъртане надясно

en: Auto increment series index
bg: Индекс на поредица за автонарастване

en: The algorithm used to assign a book added to an existing series a series number.
    New series numbers assigned using this tweak are always integer values, except
    if a constant non-integer is specified.
    Possible values are:
    next - First available integer larger than the largest existing number
    first_free - First available integer larger than 0
    next_free - First available integer larger than the smallest existing number
    last_free - First available integer smaller than the largest existing number. Return largest existing + 1 if no free number is found
    const - Assign the number 1 always
    no_change - Do not change the series index
    a number - Assign that number always. The number is not in quotes. Note that 0.0 can be used here.
    Examples:
    series_index_auto_increment = 'next'
    series_index_auto_increment = 'next_free'
    series_index_auto_increment = 16.5
    
    Set the use_series_auto_increment_tweak_when_importing tweak to True to
    use the above values when importing/adding books. If this tweak is set to
    False (the default) then the series number will be set to 1 if it is not
    explicitly set during the import. If set to True, then the
    series index will be set according to the series_index_auto_increment setting.
    Note that the use_series_auto_increment_tweak_when_importing tweak is used
    only when a value is not provided during import. If the importing regular
    expression produces a value for series_index, or if you are reading metadata
    from books and the import plugin produces a value, then that value will
    be used irrespective of the setting of the tweak.
bg: Алгоритъмът, използван за присвояване на сериен номер на книга, добавена към налична поредица.
    Новите серийни номера, присвоени с тази настройка, винаги са цели числа, освен
    ако е посочено постоянно нецяло число.
    Възможните стойности са:
    next - Първото налично цяло число, по-голямо от най-голямото съществуващо число
    first_free - Първото налично цяло число, по-голямо от 0
    next_free - Първото налично цяло число, по-голямо от най-малкото съществуващо число
    last_free - Първото налично цяло число, по-малко от най-голямото съществуващо число. Връща най-големия съществуващ + 1, ако не бъде намерен свободен номер
    const - Присвояване на номер 1 винаги
    no_change - Не променяйте серийния индекс
    a number - Присвоявайте този номер винаги. Номерът не е в кавички. Обърнете внимание, че тук може да се използва 0.0.
    Примери:
    series_index_auto_increment = 'next'
    series_index_auto_increment = 'next_free'
    series_index_auto_increment = 16.5
    
    Задайте настройката use_series_auto_increment_tweak_when_importing на True за
    използване на горните стойности, при импорт/добавяне на книги. Ако тази настройка е зададена на
    False (по подразбиране), тогава серийният номер ще бъде зададен на 1, ако не е
    изрично зададен по време на импорта. Ако е зададено на True, тогава 
    индексът на серията ще бъде зададен според настройката series_index_auto_increment.
    Имайте предвид, че се използва настройката use_series_auto_increment_tweak_when_importing
    само когато стойност не е предоставена при импортиране. Ако импортиращият регулярен
    израз генерира стойност за series_index или ако четете метаданни
    от книги и плъгинът за импортиране създава стойност, тогава тази стойност ще
    се използва независимо от настройката на подобрението.

en: Add separator after completing an author name
bg: Добавяне на разделител след завършване име на автор

en: Set this if the completion separator should be appended to the end of the
    completed text to automatically begin a new completion operation for authors.
    It can be either True or False
bg: Задайте това, ако разделителът за завършване трябва да бъде приложен към края на
    попълнен текст за автоматично започване на ново действие по завършване за автори.
    Може да бъде или Вярно(True), или Невярно(False)

en: Author sort name algorithm
bg: Алгоритъм за сортиране име на автор

en: The algorithm used to copy author to author_sort.
    Possible values are:
    invert: use "fn ln" -> "ln, fn"
    copy  : copy author to author_sort without modification
    comma : use 'copy' if there is a ',' in the name, otherwise use 'invert'
    nocomma : "fn ln" -> "ln fn" (without the comma)
    When this tweak is changed, the author_sort values stored with each author
    must be recomputed by right-clicking on an author in the left-hand tags
    panel, selecting 'Manage authors', and pressing
    'Recalculate all author sort values'.
    
    The author_name_suffixes are words that are ignored when they occur at the
    end of an author name. The case of the suffix is ignored and trailing
    periods are automatically handled.
    
    The same is true for author_name_prefixes.
    
    The author_name_copywords are a set of words which, if they occur in an
    author name, cause the automatically generated author sort string to be
    identical to the author's name. This means that the sort for a string like
    "Acme Inc." will be "Acme Inc." instead of "Inc., Acme".
    
    If author_use_surname_prefixes is enabled, any of the words in
    author_surname_prefixes will be treated as a prefix to the surname, if they
    occur before the surname. So for example, "John von Neumann" would be sorted
    as "von Neumann, John" and not "Neumann, John von".
bg: Алгоритъмът, използван за копиране на автор в author_sort.
    Възможните стойности са:
    invert: използване на "fn ln" -> "ln, fn"
    copy  : копиране на автор в author_sort без промяна
    comma : използване на 'copy', ако има ',' в името, в противен случай използвайте 'invert'
    nocomma : "fn ln" -> "ln fn" (без запетая)
    Когато тази настройка бъде променена, стойностите на author_sort, съхранени с всеки автор,
    трябва да бъдат преизчислени чрез десен клик върху автор в левия панел
    за етикети, избиране на 'Управление на автори' и натискане на
    'Преизчисляване на всички стойности за сортиране на автор'.
    
    author_name_suffixes са думи, които се игнорират, когато се появят на
    края в името на автора. Регистърът на суфикса се игнорира и крайните
    периоди се обработват автоматично.
    
    Същото е true и за author_name_prefixes.
    
    Author_name_copywords са набор от думи, които, ако се срещат в
    име на автор, кара автоматично генерирания низ за сортиране на автора да бъде
    идентичен с името на автора. Това означава, че сортирането за низ като
    "Acme Inc." ще бъде "Acme Inc." вместо "Inc., Acme".
    
    Ако author_use_surname_prefixes са активирани, всяка от думите в
    author_surname_prefixes ще се третират като префикс към фамилното име, ако
    се срещат пред фамилното име. Така например, "John von Neumann" ще бъде сортирано
    като "von Neumann, John" и не "Neumann, John von".

en: Splitting multiple author names
bg: Разделяне на няколко имена на автори

en: By default, calibre splits a string containing multiple author names on
    ampersands and the words "and" and "with". You can customize the splitting
    by changing the regular expression below. Strings are split on whatever the
    specified regular expression matches, in addition to ampersands.
    Default: r'(?i),?\s+(and|with)\s+'
bg: По подразбиране, calibre разделя низ, съдържащ няколко имена на автори на
    амперсандове и думите "и" и "с". Може да персонализирате разделянето
    чрез промяна на регулярния израз по-долу. Редовете се разделят на каквито и да е
    посочени съвпадения с регулярен израз, в допълнение към амперсандите.
    По подразб.: r'(?i),?\s+(and|with)\s+'

en: Control partitioning of Tag browser
bg: Контрол на разделянето в Етикети браузъра

en: When partitioning the Tag browser, the format of the subcategory label is
    controlled by a template: categories_collapsed_name_template if sorting by
    name, categories_collapsed_rating_template if sorting by average rating, and
    categories_collapsed_popularity_template if sorting by popularity. There are
    two variables available to the template: first and last. The variable 'first'
    is the initial item in the subcategory, and the variable 'last' is the final
    item in the subcategory. Both variables are 'objects'; they each have multiple
    values that are obtained by using a suffix. For example, first.name for an
    author category will be the name of the author. The sub-values available are:
    name: the printable name of the item
    count: the number of books that references this item
    avg_rating: the average rating of all the books referencing this item
    sort: the sort value. For authors, this is the author_sort for that author
    category: the category (e.g., authors, series) that the item is in.
    Note that the "r'" in front of the { is necessary if there are backslashes
    (\ characters) in the template. It doesn't hurt anything to leave it there
    even if there aren't any backslashes.
bg: При разделяне в Етикети браузъра, форматът за етикета на подкатегорията е
    контролиран от шаблон: categories_collapsed_name_template, ако сортирането е по
    име, categories_collapsed_rating_template ако сортирането е по средна оценка и
    categories_collapsed_popularity_template ако сортирането е по популярност. Има
    две променливи, достъпни за шаблона: първо и последно. Променливата 'first'
    е първоначалният елемент в подкатегорията, а променливата 'last' е окончателния
    елемент в подкатегорията. И двете променливи са 'objects'; всеки от тях има множество
    стойности, които се получават чрез използване на суфикс. Например first.name за
    категория автор ще бъде името на автора. Наличните под-стойности са:
    име: печатаемото име на елемента
    count: броят на книгите, който препраща към този елемент
    avg_rating: средната оценка на всички книги, препращащи към този елемент
    sort: стойността за сортиране. За авторите това е author_sort за този автор
    category: категорията (напр., автори, поредици), в която е елементът.
    Обърнете внимание, че "r'" пред { is necessary if there are backslashes
    (\ characters) в шаблона. Не пречи нищо, да се остави там дори и да няма
    обратно наклонени черти.

en: Specify columns to sort the booklist by on startup
bg: Посочете колони, по които да сортирате списъка с книги при стартиране

en: Provide a set of columns to be sorted on when calibre starts.
    The argument is None if saved sort history is to be used
    otherwise it is a list of column,order pairs. Column is the
    lookup/search name, found using the tooltip for the column
    Order is 0 for ascending, 1 for descending.
    For example, set it to [('authors',0),('title',0)] to sort by
    title within authors.
bg: Осигурете набор от колони, върху които да се сортира, когато стартира calibre.
    Аргументът е Няма, ако записаната хронология на сортирането трябва да се използва,
    в противен случай това е списък на колона,порядък двойки. Колоната е
    име за справка/търсене, намерено с помощта на пояснението за колоната
    Порядъка е 0 за възходящо, 1 за низходящо.
    Например, задайте на [('authors',0),('title',0)] за сортиране по
    заглавие в рамките на авторите.

en: Control how dates are displayed
bg: Контролиране начина за показване на дати

en: Control sorting of titles and series in the library display
bg: Контролиране сортиране на заглавия и поредици в показаната библиотека

en: Control title and series sorting in the library view. If set to
    'library_order', the title sort field will be used instead of the title.
    Unless you have manually edited the title sort field, leading articles such as
    The and A will be ignored. If set to 'strictly_alphabetic', the titles will be
    sorted as-is (sort by title instead of title sort). For example, with
    library_order, The Client will sort under 'C'. With strictly_alphabetic, the
    book will sort under 'T'.
    This flag affects calibre's library display. It has no effect on devices. In
    addition, titles for books added before changing the flag will retain their
    order until the title is edited. Editing a title and hitting Enter
    without changing anything is sufficient to change the sort. Or you can use
    the 'Update title sort' action in the Bulk metadata edit dialog to update
    it for many books at once.
bg: Управление на заглавие и сортиране на поредици в изгледа на библиотека. Ако е зададено на
    'library_order', полето за сортиране на заглавието ще се използва вместо заглавието.
    Освен ако не сте редактирали ръчно полето за сортиране на заглавието, водещи артикули като
    The и A ще бъдат пренебрегнати. Ако са зададени на 'strictly_alphabetic', заглавията ще бъдат
    сортирани както-са (сортиране по заглавие вместо сортиране на заглавие). Например с
    library_order Клиентът ще сортира под 'С'. Със strictly_alphabetic,
    книгата ще се сортира под 'T'.
    Това знаме засяга показване на calibre библиотека. То няма ефект върху устройствата. В
    добавяне, заглавия за книги, добавени преди промяна на флага, ще запазят своя
    порядък, докато заглавието бъде редактирано. Редактиране на заглавие и клик на Enter
    без да променяте нещо е достатъчно, за да промените сортирането. Или може да използвате
    действието 'Актуализирай сортиране на заглавие' в диалога за редактиране на групови метаданни, за актуализиране
    за много книги наведнъж.

en: Control formatting of title and series when used in templates
bg: Управление форматиране на заглавие и поредици, когато се използва в шаблони

en: Control how title and series names are formatted when saving to disk/sending
    to device. The behavior depends on the field being processed. If processing
    title, then if this tweak is set to 'library_order', the title will be
    replaced with title_sort. If it is set to 'strictly_alphabetic', then the
    title will not be changed. If processing series, then if set to
    'library_order', articles such as 'The' and 'An' will be moved to the end. If
    set to 'strictly_alphabetic', the series will be sent without change.
    For example, if the tweak is set to library_order, "The Lord of the Rings"
    will become "Lord of the Rings, The". If the tweak is set to
    strictly_alphabetic, it would remain "The Lord of the Rings". Note that the
    formatter function raw_field will return the base value for title and
    series regardless of the setting of this tweak.
bg: Контролирайте начина за форматиране имена на заглавие и поредица при записване на диск/изпращане
    към устройство. Поведението зависи от обработваното поле. Ако се обработва
    заглавие, тогава ако това подобрение е зададено на 'library_order', заглавието ще бъде
    заменено с title_sort. Ако е зададено на 'strictly_alphabetic', тогава
    заглавието няма да бъде променено. Ако се обработва поредица, тогава ако е зададена на
    'library_order', артикули като 'The' и 'An' ще бъдат преместени в края. Ако
    е зададено на 'strictly_alphabetic', серията ще бъде изпратена без промяна.
    Например, ако подобрението е зададено на library_order, "The Lord of the Rings"
    ще стане "Lord of the Rings, The". Ако подобрението е зададено на
    strictly_alphabetic, щеше да остане "The Lord of the Rings". Обърнете внимание, че
    функцията formatter raw_field ще върне основната стойност за заглавие и
    поредица, независимо от настройката на това подобрение.

en: Set the list of words considered to be "articles" for sort strings
bg: Задайте списъка с думи, считани за "артикули" за сортиране низове

en: Set the list of words that are to be considered 'articles' when computing the
    title sort strings. The articles differ by language. By default, calibre uses
    a combination of articles from English and whatever language the calibre user
    interface is set to. In addition, in some contexts where the book language is
    available, the language of the book is used. You can change the list of
    articles for a given language or add a new language by editing
    per_language_title_sort_articles. To tell calibre to use a language other
    than the user interface language, set, default_language_for_title_sort. For
    example, to use German, set it to 'deu'. A value of None means the user
    interface language is used. The setting title_sort_articles is ignored
    (present only for legacy reasons).
bg: Задаване списъка с думи, които трябва да се считат за 'артикули', когато изчислите
    низовете за сортиране на заглавие. Артикулите се различават по език. По подразб., calibre използва
    комбинация от артикули от английски и какъвто и език да е calibre потребителския
    интерфейсът. Освен това в някои контексти, където езикът на книгата е
    на разположение, се използва езикът на книгата. Може да промените списъка на
    артикули за даден език или добавяне на нов език чрез редактиране
    per_language_title_sort_articles. За да кажете на calibre да използва език, различен
    от езика на потребителския интерфейс, задайте, default_language_for_title_sort. Например,
    за да използвате немски, задайте на 'deu'. Стойност на Няма означава да се използва
    потребителския език на интерфейса. Настройката title_sort_articles се игнорира
    (присъства само по наследени причини).

en: Specify a folder calibre should connect to at startup
bg: Посочете папката, към която calibre трябва да се свърже при стартиране

en: Specify a folder that calibre should connect to at startup using
    connect_to_folder. This must be a full path to the folder. If the folder does
    not exist when calibre starts, it is ignored.
    Example for Windows:
    auto_connect_to_folder = 'C:/Users/someone/Desktop/testlib'
    Example for other operating systems:
    auto_connect_to_folder = '/home/dropbox/My Dropbox/someone/library'
bg: Посочете папка, към която calibre трябва да се свърже при стартиране използвайки
    connect_to_folder. Това трябва да е пълен път до папката. Ако папката не съществува
     при стартиране на calibre, тя се игнорира.
    Пример за Windows:
    auto_connect_to_folder = 'C:/Users/someone/Desktop/testlib'
    Пример за други операционни системи:
    auto_connect_to_folder = '/home/dropbox/My Dropbox/someone/library'

en: Specify renaming rules for SONY collections
bg: Указване на правила за преименуване на SONY колекции

en: Specify renaming rules for SONY collections. This tweak is only applicable if
    metadata management is set to automatic. Collections on SONYs are named
    depending upon whether the field is standard or custom. A collection derived
    from a standard field is named for the value in that field.
    
    For example, if the standard 'series' column contains the value 'Darkover', then the
    collection name is 'Darkover'. A collection derived from a custom field will
    have the name of the field added to the value. For example, if a custom series
    column named 'My Series' contains the name 'Darkover', then the collection
    will by default be named 'Darkover (My Series)'. For purposes of this
    documentation, 'Darkover' is called the value and 'My Series' is called the
    category. If two books have fields that generate the same collection name,
    then both books will be in that collection.
    
    This set of tweaks lets you specify for a standard or custom field how
    the collections are to be named. You can use it to add a description to a
    standard field, for example 'Foo (Tag)' instead of the 'Foo'. You can also use
    it to force multiple fields to end up in the same collection.
    
    For example, you could force the values in 'series', '#my_series_1', and
    '#my_series_2' to appear in collections named 'some_value (Series)', thereby
    merging all of the fields into one set of collections.
    
    There are two related tweaks. The first determines the category name to use
    for a metadata field.  The second is a template, used to determines how the
    value and category are combined to create the collection name.
    The syntax of the first tweak, sony_collection_renaming_rules, is:
    {'field_lookup_name':'category_name_to_use', 'lookup_name':'name', ...}
    
    The second tweak, sony_collection_name_template, is a template. It uses the
    same template language as plugboards and save templates. This tweak controls
    how the value and category are combined together to make the collection name.
    The only two fields available are {category} and {value}. The {value} field is
    never empty. The {category} field can be empty. The default is to put the
    value first, then the category enclosed in parentheses, it isn't empty:
    '{value} {category:|(|)}'
    
    Examples: The first three examples assume that the second tweak
    has not been changed.
    
    1) I want three series columns to be merged into one set of collections. The
    column lookup names are 'series', '#series_1' and '#series_2'. I want nothing
    in the parenthesis. The value to use in the tweak value would be:
    sony_collection_renaming_rules={'series':'', '#series_1':'', '#series_2':''}
    
    2) I want the word '(Series)' to appear on collections made from series, and
    the word '(Tag)' to appear on collections made from tags. Use:
    sony_collection_renaming_rules={'series':'Series', 'tags':'Tag'}
    
    3) I want 'series' and '#myseries' to be merged, and for the collection name
    to have '(Series)' appended. The renaming rule is:
    sony_collection_renaming_rules={'series':'Series', '#myseries':'Series'}
    
    4) Same as example 2, but instead of having the category name in parentheses
    and appended to the value, I want it prepended and separated by a colon, such
    as in Series: Darkover. I must change the template used to format the category name
    
    The resulting two tweaks are:
    sony_collection_renaming_rules={'series':'Series', 'tags':'Tag'}
    sony_collection_name_template='{category:||: }{value}'
bg: Посочете правила за преименуване за SONY колекции. Този подобрение е приложимо само ако
    управлението на метаданните е настроено на автоматично. Колекциите на SONY са именувани
    в зависимост от това дали полето е стандартно или персонализирано. Колекция, извлечена
    от стандартно поле е наименувана за стойността в това поле.
    
    Например, ако стандартната колона 'поредица' съдържа стойността 'Darkover', тогава
    името на колекцията е 'Darkover'. Колекция, извлечена от персонализирано поле, ще
    има името на полето, добавено към стойността. Ако например персонализирана поредица
    колона с име 'My Series' съдържа името 'Darkover', след това колекцията
    по подразбиране ще бъде наименувана 'Darkover (My Series)'. За целите на тази
    документация, 'Darkover' се нарича стойността и 'My Series' се нарича
    категорията. Ако две книги имат полета, които генерират едно и също име на колекция,
    тогава и двете книги ще бъдат в тази колекция.
    
    Този набор от подобрения ви позволява да посочите за стандартно или персонализирано поле, как
    колекциите трябва да бъдат наименувани. Може да ги използвате, за да добавите описание към
    стандартно поле, например 'Foo (Tag)' вместо 'Foo'. Може също да използвате
    за принудително, няколко полета да се озоват в една и съща колекция.
    
    Например бихте могли да принудите стойностите в 'series', '#my_series_1', и
    '#my_series_2' , за да се появи в колекции с име 'some_value (Series)', като по този начин
    се обединяват на всички полета в един набор от колекции.
    
    Има две свързани подобрения. Първото определя името на категорията, което да се използва
    в поле за метаданни.  Второто е шаблон, използван за определяне на начина, по който
    стойността и категорията се комбинират, за да създадат името на колекцията.
    Синтаксисът на първото подобрение, sony_collection_renaming_rules, е:
    {'field_lookup_name':'category_name_to_use', 'lookup_name':'name', ...}
    
    Второто подобрение, sony_collection_name_template, е шаблон. Той използва
    същия език на шаблона като контролни табла и запис на шаблони. Това подобрение контролира
    как стойността и категорията се комбинират заедно, за да направят името на колекцията.
    Единствените налични две полета са {category} и {value}. Полето {value}
    винаги не е празно. Полето {category} може да бъде празно. По подразбиране е да поставите 
    първо стойност, тогава категорията, затворена в скоби, не е празна:
    '{value} {category:|(|)}'
    
    Примери: Първите три примера предполагат, че второто подобрение
    не е променено.
    
    1) Искам три колони от серията да бъдат обединени в един набор от колекции.
    справочните имена на колоните са 'series', '#series_1' and '#series_2'. Не искам нещо
    в скоби. Стойността, която да се използва в стойността на подобрение би била:
    sony_collection_renaming_rules={'series':'', '#series_1':'', '#series_2':''}
    
    2) Искам думата '(Series)' да се появи на колекции, направени от поредици, и
    думата '(Tag)', която да се показва на колекции, направени от етикети. Използване:
    sony_collection_renaming_rules={'series':'Series', 'tags':'Tag'}
    
    3) Искам да бъдат обединени 'series' и '#myseries', и за да може името на колекцията
    да има добавена '(Series)'. Правилото за преименуване е:
    sony_collection_renaming_rules={'series':'Series', '#myseries':'Series'}
    
    4) Същото като пример 2, но вместо да има името на категорията в скоби
    и приложено към стойността, искам да бъде предвмъкнато и отделено с двоеточие, такова
    както в Series: Darkover. Трябва се промени шаблона, използван за форматиране името на категорията
    
    Получените две подобрения са:
    sony_collection_renaming_rules={'series':'Series', 'tags':'Tag'}
    sony_collection_name_template='{category:||: }{value}'

en: Specify how SONY collections are sorted
bg: Посочете как да се сортират SONY колекции

en: Specify how SONY collections are sorted. This tweak is only applicable if
    metadata management is set to automatic. You can indicate which metadata is to
    be used to sort on a collection-by-collection basis. The format of the tweak
    is a list of metadata fields from which collections are made, followed by the
    name of the metadata field containing the sort value.
    Example: The following indicates that collections built from pubdate and tags
    are to be sorted by the value in the custom column '#mydate', that collections
    built from 'series' are to be sorted by 'series_index', and that all other
    collections are to be sorted by title. If a collection metadata field is not
    named, then if it is a series- based collection it is sorted by series order,
    otherwise it is sorted by title order.
    [(['pubdate', 'tags'],'#mydate'), (['series'],'series_index'), (['*'], 'title')]
    Note that the bracketing and parentheses are required. The syntax is
    [ ( [list of fields], sort field ) , ( [ list of fields ] , sort field ) ]
    Default: empty (no rules), so no collection attributes are named.
bg: Посочете как да се сортират SONY колекции. Това подобрение е приложимо само ако
    управлението на метаданните е настроено на автоматично. Може да посочите кои метаданни да
    да се използват за сортиране на база събиране по събиране. Форматът на подобрението
    е списък на полета с метаданни, от които се правят колекции, следвани от 
    име на полето за метаданни, съдържащо стойността за сортиране.
    Пример: Следното показва, че колекции, построени от pubdate и етикети,
    трябва да бъдат сортирани по стойността в колоната по избор '#mydate', така че колекции
    построени от 'series' трябва да бъдат сортирани по 'series_index', и че всички останали
    колекции трябва да бъдат сортирани по заглавие. Ако поле с метаданни за събиране не е
    наименувано, тогава ако е series- базирана колекция тя се сортира по поредица порядък,
    в противен случай се сортира по реда на заглавие.
    [(['pubdate', 'tags'],'#mydate'), (['series'],'series_index'), (['*'], 'title')]
    Имайте предвид, че са необходими затваряне в квадратни скоби и скоби. Синтаксисът е
    [ ( [list of fields], sort field ) , ( [ list of fields ] , sort field ) ]
    По подразб.: празно (без правила), така че не са наименувани атрибути на колекция.

en: Control how tags are applied when copying books to another library
bg: Контролиране начина за прилагане на етикети при копиране на книги в друга библиотека

en: Set this to True to ensure that tags in 'Tags to add when adding
    a book' are added when copying books to another library
bg: Задайте това на True, за да гарантирате, че етикети в 'Етикети, които да добавите при добавяне
    на книга' се добавят при копиране на книги в друга библиотека

en: Set the maximum number of sort 'levels'
bg: Задайте максималния брой 'нива' за сортиране

en: Set the maximum number of sort 'levels' that calibre will use to resort the
    library after certain operations such as searches or device insertion. Each
    sort level adds a performance penalty. If the database is large (thousands of
    books) the penalty might be noticeable. If you are not concerned about multi-
    level sorts, and if you are seeing a slowdown, reduce the value of this tweak.
bg: Задайте максималния брой 'нива' сортиране, които calibre ще използва, за да прибегне до
    библиотека след определени операции като търсения или вмъкване на устройство. Всяко
    сортиране на ниво добавя санкция изпълнение. Ако базата данни е голяма (хиляди
    книги) санкцията може да бъде забележима. Ако не сте загрижени за мулти-
    ниво сортиране и ако виждате забавяне, намалете стойността на това подобрение.

en: Choose whether dates are sorted using visible fields
bg: Изберете дали датите да се сортират с помощта на видими полета

en: Date values contain both a date and a time. When sorted, all the fields are
    used, regardless of what is displayed. Set this tweak to True to use only
    the fields that are being displayed.
bg: Стойности на дата, съдържат както дата, така и час. Когато са сортирани, всички полета са
    използвани, независимо от това, което се показва. Задайте това подобрение на True, да се използват само
    полетата, които се показват.

en: Fuzz value for trimming covers
bg: Стойност на козметично подрязване на корици

en: The value used for the fuzz distance when trimming a cover.
    Colors within this distance are considered equal.
    The distance is in absolute intensity units.
bg: Стойността, използвана за козметичното разстояние при подрязване на корица.
    Цветовете в рамките на това разстояние се считат за равни.
    Разстоянието е в абсолютни единици за интензивност.

en: Control behavior of the book list
bg: Контрол за поведение на списъка с книги

en: Language to use when sorting
bg: Език, за използване при сортиране

en: Setting this tweak will force sorting to use the
    collating order for the specified language. This might be useful if you run
    calibre in English but want sorting to work in the language where you live.
    Set the tweak to the desired ISO 639-1 language code, in lower case.
    You can find the list of supported locales at
    https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_ISO_639-1_codes
    Default: locale_for_sorting = '' -- use the language calibre displays in
    Example: locale_for_sorting = 'fr' -- sort using French rules.
    Example: locale_for_sorting = 'nb' -- sort using Norwegian rules.
bg: Настройката на това подобрение, ще принуди сортирането да използва
    ред на сортиране за указания език. Това може да е полезно, ако изпълните
    calibre на английски език, но искате сортирането да работи на вашия език.
    Задайте подобрение за желания код на език ISO 639-1, в малки букви.
    Може да намерите списъка с поддържаните локализации на
    https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_ISO_639-1_codes
    По подразб.: locale_for_sorting = '' -- използване на езиковите показвания в calibre
    Пример: locale_for_sorting = 'fr' -- сортиране, използвайки френски правила.
    Пример: locale_for_sorting = 'nb' -- сортиране, използвайки норвежки правила.

en: The number of seconds to wait before sending emails
bg: Броят на секундите, които да изчакате, преди да изпратите имейли

en: The number of seconds to wait before sending emails when using a
    public email server like GMX/Hotmail/Gmail. Default is: 5 minutes
    Setting it to lower may cause the server's SPAM controls to kick in,
    making email sending fail. Changes will take effect only after a restart of
    calibre. You can also change the list of hosts that calibre considers
    to be public relays here. Any relay host ending with one of the suffixes
    in the list below will be considered a public email server.
bg: Броят секунди, за изчакване, преди да изпратите имейли, когато използвате
    публичен имейл сървър като GMX/Hotmail/Gmail. По подразб. е: 5 минути
    Задаването му на по-ниско може да доведе до сритване SPAM контролите на сървъра
    и изпращането на имейл да бъде неуспешно. Промените ще влязат в сила само след рестартиране на
    calibre. Може също да промените списъка с хостове, които calibre счита
    да бъдат публични ретранслатори тук. Всеки релеен хост, завършващ с един от суфиксите
    в списъка по-долу ще се счита за публичен имейл сървър.

en: The maximum width and height for covers saved in the calibre library
bg: Максималната ширина и височина за корици, записани в calibre библиотеката

en: All covers in the calibre library will be resized, preserving aspect ratio,
    to fit within this size. This is to prevent slowdowns caused by extremely
    large covers
bg: Всички корици в calibre библиотеката, ще бъдат преоразмерени, запазвайки аспектно съотношение,
    за да се поберат в рамките на този размер. Това е за предотвратяване на забавяния, причинени от изключително
    големи корици

en: Where to send downloaded news
bg: Къде да изпратите изтеглени новини

en: When automatically sending downloaded news to a connected device, calibre
    will by default send it to the main memory. By changing this tweak, you can
    control where it is sent. Valid values are "main", "carda", "cardb". Note
    that if there isn't enough free space available on the location you choose,
    the files will be sent to the location with the most free space.
bg: При автоматично изпращане на изтеглени новини към свързано устройство, calibre
    ще ги изпрати по подразбиране в основната памет. Променяйки това подобрение, може
    да контролирате, къде се изпращат. Валидните стойности са "main", "carda", "cardb". Забележете,
    че ако няма достатъчно свободно място на разположение в локацията, която изберете,
    файловете ще бъдат изпратени в локацията с най-свободно място.

en: Unified toolbar on macOS
bg: Унифицирана лента с инструменти на macOS

en: If you enable this option and restart calibre, the toolbar will be 'unified'
    with the titlebar as is normal for macOS applications. However, doing this has
    various bugs, for instance the minimum width of the toolbar becomes twice
    what it should be and it causes other random bugs on some systems, so turn it
    on at your own risk!
bg: Ако разрешите тази опция и рестартирате calibre, лентата с инструменти ще бъде 'унифицирана'
    със заглавната лента, както е нормално за macOS приложения. Въпреки това, правейки това са възможни
    различни бъгове, например минималната ширина на лентата с инструменти става два пъти
    отколкото трябва да бъде и причинява други случайни бъгове на някои системи, така че включете
    на свой риск!

en: Save original file when converting/polishing from same format to same format
bg: Записване на оригинален файл при конвертиране/полиране от същия формат в същия формат

en: When calibre does a conversion from the same format to the same format, for
    example, from EPUB to EPUB, the original file is saved, so that in case the
    conversion is poor, you can tweak the settings and run it again. By setting
    this to False you can prevent calibre from saving the original file.
    Similarly, by setting save_original_format_when_polishing to False you can
    prevent calibre from saving the original file when polishing.
bg: Когато calibre прави конвертиране от същия формат в същия формат,
    например, от EPUB в EPUB, оригиналният файл се записва, така че в случай, че
    конвертирането е лошо, може да подобрите настройките и да гó стартирате отново. Чрез настройка
    на това към False може да предотвратите записа на оригиналния файл от calibre.
    По същия начин, като зададете save_original_format_when_polishing на False може,
    да предотвратите записа на оригиналния файл от calibre при полиране.

en: Number of recently viewed books to show
bg: Брой на наскоро гледаните книги, които да се показват

en: Right-clicking the "View" button shows a list of recently viewed books. Control
    how many should be shown, here.
bg: Десен клик върху бутона "Изглед" показва списък с наскоро прегледани книги. Управление за
    колко трябва да бъдат показани, тук.

en: Change the font size of the Book details panel in the interface
bg: Промени размер шрифта на панела с подробности за книга в интерфейса

en: What format to default to when using the "Unpack book" feature
bg: В какъв формат да се използва по подразб. при използване на функцията "Разопаковане на книга"

en: The "Unpack book" feature of calibre allows direct editing of a book format.
    If multiple formats are available, calibre will offer you a choice
    of formats, defaulting to your preferred output format if it is available.
    Set this tweak to a specific value of 'EPUB' or 'AZW3' to always default
    to that format rather than your output format preference.
    Set to a value of 'remember' to use whichever format you chose last time you
    used the "Unpack book" feature.
    Examples:
    default_tweak_format = None       (Use output format)
    default_tweak_format = 'EPUB'
    default_tweak_format = 'remember'
bg: Функцията "Разопаковане на книга" на calibre позволява директно редактиране на формат за книга.
    Ако са налични няколко формата, calibre ще ви предложи избор
    на формати, по подразбиране към предпочитания от вас изходен формат, ако е наличен.
    Задайте този подобрение към конкретна стойност на 'EPUB' или 'AZW3' винаги по подразбиране
    към този формат, а не към предпочитанията ви за изходен формат.
    Задайте стойност на 'запомни', за да използвате който и формат да сте избрали последния път, когато
    използвате функцията "Разопаковане на книга".
    Примери:
    default_tweak_format = Няма       (Използване на изходен формат)
    default_tweak_format = 'EPUB'
    default_tweak_format = 'запомни'

en: Do not preselect a completion when editing authors/tags/series/etc.
bg: Не избирайте предварително завършване, когато редактирате автори/етикети/поредици/и т.н.

en: This means that you can make changes and press Enter and your changes will
    not be overwritten by a matching completion. However, if you wish to use the
    completions you will now have to press Tab to select one before pressing
    Enter. Which technique you prefer will depend on the state of metadata in
    your library and your personal editing style.
    
    If preselect_first_completion is False and you want Tab to accept what you
    typed instead of the first completion then set tab_accepts_uncompleted_text
    to True. If you do this then to select from the completions you must press
    the Down or Up arrow keys. The tweak tab_accepts_uncompleted_text is ignored
    if preselect_first_completion is True
bg: Това означава, че можете да правите промени и да натиснете Enter и вашите промени
    няма да се презаписват от съответстващо завършване. Ако обаче желаете да използвате
    довършвания, ще трябва да натиснете Tab, за да изберете такова, преди да натиснете
    Enter. Коя техника предпочитате, ще зависи от състоянието на метаданните във
    вашата библиотека и вашия личен стил на редактиране.
    
    Ако preselect_first_completion е Невярно(False) и искате Tab да приеме това,
    въведено вместо първото завършване след това задайте tab_accepts_uncompleted_text
    към Вярно(True). Ако направите това тогава, за да изберете от довършванията, трябва да натиснете
    клавишите със стрелки надолу или нагоре. Подобрението tab_accepts_uncompleted_text се игнорира
    ако preselect_first_completion е Вярно(True)

en: Completion mode when editing authors/tags/series/etc.
bg: Режим на завършване при редактиране на автори/етикети/поредици/и т.н.

en: Sort the list of libraries alphabetically
bg: Сортиране на списъка с библиотеки по азбучен ред

en: The list of libraries in the Copy to library and Quick switch menus are
    normally sorted by most used. However, if there are more than a certain
    number of such libraries, the sorting becomes alphabetic. You can set that
    number here. The default is ten libraries.
bg: Списъкът на библиотеките в менютата 'Копиране в библиотека' и 'Бърз превключвател', са
    нормално сортирани по повечето използвани. Ако обаче има повече от определен
    брой такива библиотеки, сортирането става азбучно. Може да зададете този
    брой тук. По подразбиране са десет библиотеки.

en: Choose available output formats for conversion
bg: Изберете наличните изходни формати за конвертиране

en: Restrict the list of available output formats in the conversion dialogs.
    For example, if you only want to convert to EPUB and AZW3, change this to
    restrict_output_formats = ['EPUB', 'AZW3']. The default value of None causes
    all available output formats to be present.
bg: Ограничаване на списъка с наличните изходни формати в диалогозите на конверсиите.
    Например, ако искате да конвертирате само в EPUB и AZW3, променете това на
    restrict_output_formats = ['EPUB', 'AZW3']. Стойността по подразбиране на Няма причини
    всички налични изходни формати, да присъстват.

en: Set the thumbnail image quality used by the Content server
bg: Задаване качеството на изображения с миниатюри, използвано от сървъра за Съдържание

en: The quality of a thumbnail is largely controlled by the compression quality
    used when creating it. Set this to a larger number to improve the quality.
    Note that the thumbnails get much larger with larger compression quality
    numbers.
    The value can be between 50 and 99
bg: Качеството на миниатюра до голяма степен се контролира от качеството на компресия
    използвана при създаването му. Задайте това на по-голямо число, за да подобрите качеството.
    Имайте предвид, че миниатюрите стават много по-големи с по-големи числа за качество на
    компресия.
    Стойността може да бъде между 50 и 99

en: Image file types to treat as e-books when dropping onto the "Book details" panel
bg: Типове файлове с изображения, които да третирате като е-книги, когато пускате върху "Подробности за книга" панел

en: Normally, if you drop any image file in a format known to calibre onto the
    "Book details" panel, it will be used to set the cover. If you want to store
    some image types as e-books instead, you can set this tweak.
    Examples:
    cover_drop_exclude = {'tiff', 'webp'}
bg: Обикновено, ако пуснете който и да е файл с изображения във формат, за който е известно, че е на calibre върху
    панел "Подробности за книга", той ще се използва за задаване на корицата. Ако искате да съхранявате
    някои типове изображения като е-книги вместо това, може да зададете това подобрение.
    Примери:
    cover_drop_exclude = {'tiff', 'webp'}

en: Exclude fields when copy/pasting metadata
bg: Изключване на полета при копиране/поставяне на метаданни

en: You can ask calibre to not paste some metadata fields when using the
    Edit metadata->Copy metadata/Paste metadata actions. For example,
    exclude_fields_on_paste = ['cover', 'timestamp', '#mycolumn']
    to prevent pasting of the cover, Date and custom column, mycolumn.
    You can also add a shortcut in Preferences->Shortcuts->Edit metadata
    to paste metadata ignoring this tweak.
bg: Може да поискате calibre да не поставя някои полета с метаданни при използване на
    Редактиране на метаданни->Копиране на метаданни/Поставяне на метаданни действия. Например
    exclude_fields_on_paste = ['cover', 'timestamp', '#mycolumn']
    за да предотвратите поставянето на корицата, Дата и персонализирана колона, mycolumn.
    Може също да добавите клавишна комбинация в Предпочитания->Клавишни комбинации->Редактиране на метаданни
    за поставяне на метаданни, пренебрегващи това подобрение.

en: Skip internet connected check
bg: Пропускане на свързаната с интернет проверка

en: Skip checking whether the internet is available before downloading news.
    Useful if for some reason your operating systems network checking
    facilities are not reliable (for example NetworkManager on Linux).
bg: Пропуснете проверката дали интернет е достъпен, преди да изтеглите новини.
    Полезно, ако по някаква причина вашите операционни системи и мрежова проверка
    не са надеждни (например NetworkManager на Linux).

en: Tab stop width in the template editor
bg: Широчина на стоп раздела в редактора на шаблони

en: Sets the width of the tab stop in the template editor in "average characters".
    For example, a value of 1 results in a space with the width of one average character.
bg: Задаване ширината на спиране на табулация в редактора на шаблони в "средни символи".
    Например, стойността на 1 води до интервал с ширина от един среден символ.

en: Value for undefined numbers when sorting
bg: Стойност за неопределени числа при сортиране

en: Sets the value to use for undefined numbers when sorting.
    For example, the value -10 sorts undefined numbers as if they were set to -10.
    Use 'maximum' for the largest possible number. Use 'minimum' for the smallest
    possible number. Quotes are optional if entering a number.
    Examples:
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = -100
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = '2'
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = -0.01
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = 'minimum'
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = 'maximum'
bg: Задава стойността, която да се използва за неопределени числа при сортиране.
    Например стойността -10 сортира недефинирани числа, сякаш са зададени на -10.
    Използвайте 'maximum' за възможно най-голямото число. Използвайте 'minimum' за най-малкото
    възможно число. Кавичките не са задължителни, ако въведете число.
    Примери:
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = -100
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = '2'
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = -0.01
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = 'minimum'
    value_for_undefined_numbers_when_sorting = 'maximum'

en: Allow template database functions in composite columns
bg: Разрешаване на функции на база данни на шаблони в съставни колони

en: If True then the template database functions book_values() and book_count()
    can be used in composite custom columns. Note: setting this tweak to True and
    using these functions in composites can be very slow.
    Default: False
bg: Ако е True, тогава шаблонната база данни функционира book_values() и book_count()
    може да се използва в съставни персонализирани колони. Забележка: настройте тази настройка на True и
    използването на тези функции в композити може да е много бавно.
    По подразб.: False
