calibre - en to el translation catalogue (8336 entries)

en: Start
el: Έναρξη

en: Support calibre
el: Υποστηρίξτε το Calibre

en: Contribute to support calibre development
el: Υποστηρίξτε την ανάπτυξη του Calibre

en: page
el: σελίδα

en: [options]
el: [επιλογές]

en: Prompt would cause dangerous content to be generated
el: Η προτροπή θα προκαλούσε τη δημιουργία επικίνδυνου περιεχομένου

en: Prompt contains terms from a blocklist
el: Η προτροπή περιέχει όρους από λίστα αποκλεισμού

en: Prompt would cause prohibited content to be generated
el: Η προτροπή θα προκαλούσε τη δημιουργία απαγορευμένου περιεχομένου

en: Prompt would cause unsafe image content to be generated
el: Η προτροπή θα προκαλούσε τη δημιουργία μη ασφαλούς περιεχομένου εικόνας

en: Prompt was blocked for an unknown reason
el: Η προτροπή μπλοκαρίστηκε για άγνωστο λόγο

en: Result would contain too many tokens
el: Το αποτέλεσμα θα περιέχει πάρα πολλά διακριτικά

en: Result would contain dangerous content
el: Το αποτέλεσμα θα περιέχει επικίνδυνο περιεχόμενο

en: Result would contain copyrighted content
el: Το αποτέλεσμα θα περιέχει περιεχόμενο που προστατεύεται από πνευματικά δικαιώματα

en: Result would contain an unsupported language
el: Το αποτέλεσμα θα περιέχει μια μη υποστηριζόμενη γλώσσα

en: Result would contain personally identifiable information
el: Το αποτέλεσμα θα περιέχει προσωπικά αναγνωρίσιμες πληροφορίες

en: Result contains terms from a blocklist
el: Το αποτέλεσμα περιέχει όρους από μια λίστα αποκλεισμού

en: Result would contain prohibited content
el: Το αποτέλεσμα θα περιείχε απαγορευμένο περιεχόμενο

en: Result would contain unsafe image content
el: Το αποτέλεσμα θα περιείχε επικίνδυνο περιεχόμενο εικόνας

en: Result would contain a malformed function call/tool invocation
el: Το αποτέλεσμα θα περιείχε μια εσφαλμένη κλήση συνάρτησης/επίκληση εργαλείου

en: Model tried to use a tool with no tools configured
el: Το μοντέλο προσπάθησε να χρησιμοποιήσει ένα εργαλείο χωρίς να έχουν ρυθμιστεί εργαλεία

en: Model tried to use too many tools
el: Το μοντέλο προσπάθησε να χρησιμοποιήσει πάρα πολλά εργαλεία

en: Result was blocked for an unknown reason
el: Το αποτέλεσμα αποκλείστηκε για άγνωστο λόγο

en: AI &provider:
el: Πάροχος &ΤΝ:

en: Configure AI provider: {}
el: Διαμόρφωση παρόχου ΤΝ: {}

en: No AI providers found that have the capabilities: {}. Make sure you have not disabled some AI provider plugins
el: Δεν βρέθηκαν πάροχοι τεχνητής νοημοσύνης με τις δυνατότητες: {}. Βεβαιωθείτε ότι δεν έχετε απενεργοποιήσει ορισμένα πρόσθετα παρόχων τεχνητής νοημοσύνης

en: No AI providers
el: Δεν υπάρχουν πάροχοι τεχνητής νοημοσύνης

en: AI services from GitHub, with access to many different AI models
el: Υπηρεσίες ΤΝ από το GitHub, με πρόσβαση σε πολλά διαφορετικά μοντέλα ΤΝ

en: Result was blocked for reason: {}
el: Το αποτέλεσμα αποκλείστηκε λόγω: {}

en: You have to create an account at {0}, then generate a <a href="{1}">Personal access token</a> with the <code>models:read</code> permission. After that, you can use the GitHub AI services a limited number of times a day for free. For more extensive use, you will need to setup <a href="{2}">GitHub models billing</a>.
el: Πρέπει να δημιουργήσετε έναν λογαριασμό στο {0} και, στη συνέχεια, να δημιουργήσετε ένα <a href="{1}"> προσωπικό διακριτικό πρόσβασης</a> με τα δικαιώματα <code>models:read</code>. Μετά από αυτό, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τις υπηρεσίες GitHub AI περιορισμένο αριθμό φορές την ημέρα δωρεάν. Για πιο εκτεταμένη χρήση, θα χρειαστεί να ρυθμίσετε τη <a href="{2}">GitHub χρέωση μοντέλων</a>.

en: A personal access token is required
el: Απαιτείται προσωπικό διακριτικό πρόσβασης

en: Access &token:
el: Πρόσβασης &διακριτικό:

en: Model &choice strategy:
el: Στρατηγική επιλογής μοντέλου:

en: Enter a name of the model to use for text based tasks. If not specified, one is chosen automatically.
el: Εισάγετε ένα όνομα μοντέλου για χρήση σε εργασίες βασισμένες σε κείμενο. Εάν δεν καθοριστεί, επιλέγεται αυτόματα ένα.

en: Optionally, enter name of model to use
el: Προαιρετικά, εισάγετε το όνομα του μοντέλου που θα χρησιμοποιήσετε

en: Browse
el: Περιήγηση

en: Model for &text tasks:
el: Μοντέλο για εργασίες κειμένου:

en: No API key
el: Δεν υπάρχει API κλειδί

en: You must supply a Personal access token to use GitHub AI.
el: Πρέπει να παρέχετε ένα προσωπικό διακριτικό πρόσβασης για να χρησιμοποιήσετε το GitHub AI.

en: No matching model
el: Δεν υπάρχει αντίστοιχο μοντέλο

en: No model named {} found on GitHub
el: Δεν βρέθηκε κανένα μοντέλο με το όνομα {} στο GitHub

en: Ambiguous model name
el: Ασαφές όνομα μοντέλου

en: The name {} matches more than one model on GitHub
el: Το όνομα {} ταιριάζει με περισσότερα από ένα μοντέλα στο GitHub

en: AI services from Google
el: Υπηρεσίες ΤΝ από την Google

en: You have to create an account at {0}, then generate an API key. After that, you can use the Google AI services a limited number of times a day for free. For more extensive use, you will need to setup a <a href="{1}">Google Cloud billing account</a>. Note that Google will use your prompts for their training data unless you setup the billing account. <a href="{2}>Pricing details</a> for different models.
el: Πρέπει να δημιουργήσετε έναν λογαριασμό στο {0}, στη συνέχεια να δημιουργήσετε ένα API key. Μετά από αυτό, μπορείτε να χρησιμοποιείτε τις υπηρεσίες ΤΝ της Google περιορισμένο αριθμό φορές την ημέρα δωρεάν. Για εκτενέστερη χρήση, θα χρειαστεί να ρυθμίσετε έναν <a href="{1}">λογαριασμό χρέωσης Google Cloud</a>. Σημειώστε ότι η Google θα χρησιμοποιήσει τις εντολές σας για τα δεδομένα εκπαίδευσής της, εκτός αν ρυθμίσετε τον λογαριασμό χρέωσης. <a href="{2}">Λεπτομέρειες τιμολόγησης</a> για διαφορετικά μοντέλα.

en: An API key is required to use Google AI
el: Απαιτείται ένα κλειδί API για τη χρήση του Google ΤΝ

en: API &key:
el: API &κλειδί:

en: Allow &searching the web when generating responses
el: Επιτρέψτε την &αναζήτηση στο διαδίκτυο κατά τη δημιουργία απαντήσεων

en: If enabled, Gemini will use Google Web searches to return accurate and up-to-date information for queries, where possible
el: Εάν είναι ενεργοποιημένο, το Gemini θα χρησιμοποιεί τις αναζητήσεις στο Google Web για να επιστρέφει ακριβείς και ενημερωμένες πληροφορίες για τα ερωτήματα, όπου είναι δυνατόν.

en: &Reasoning effort:
el: &Προσπάθεια συλλογισμού:

en: You must supply an API key to use Google AI.
el: Πρέπει να παρέχετε ένα κλειδί API για χρήση του Google ΤΝ.

en:  seconds
el:  δευτερόλεπτα

en: No model specified
el: Δεν έχει καθοριστεί μοντέλο

en: AI services from Ollama, when you want to run AI models yourself rather than rely on a third party provider.
el: Υπηρεσίες ΤΝ από την Ollama, όταν θέλετε να τρέξετε μόνοι σας μοντέλα ΤΝ αντί να βασίζεστε σε έναν τρίτο πάροχο.

en: Ollama allows you to run AI models locally on your own hardware. Once you have it running and properly setup, fill in the fields below to have calibre use it as the AI provider.
el: Το Ollama σας επιτρέπει να εκτελείτε μοντέλα τεχνητής νοημοσύνης τοπικά στο δικό σας υλικό. Αφού το τρέξετε και το ρυθμίσετε σωστά, συμπληρώστε τα παρακάτω πεδία για να το χρησιμοποιήσει το calibre ως πάροχο ΤΝ.

en: The Ollama URL, defaults to {}
el: Η διεύθυνση URL του Ollama έχει προεπιλεγμένη {}

en: Enter the URL of the machine running your Ollama server, for example: {}
el: Εισάγετε τη διεύθυνση URL του μηχανήματος που εκτελεί τον διακομιστή Ollama, για παράδειγμα: {}

en: Enter the name of the model to use for text based tasks.
el: Εισάγετε το όνομα του μοντέλου που θα χρησιμοποιηθεί για εργασίες που βασίζονται σε κείμενο.

en: Enter name of model to use
el: Εισάγετε το όνομα του μοντέλου που θέλετε να χρησιμοποιήσετε

en: You specify a model to use for text based tasks.
el: Καθορίζετε ένα μοντέλο για χρήση σε εργασίες που βασίζονται σε κείμενο.

en: Failed to get list of available models with error:
el: Απέτυχε η λήψη της λίστας διαθέσιμων μοντέλων με σφάλμα:

en: Available models:
el: Διαθέσιμα μοντέλα:

en: No model named {} found in Ollama. Click "Show details" to see a list of available models.
el: Δεν βρέθηκε μοντέλο με το όνομα {} στο Ollama. Πατήστε "Εμφάνιση λεπτομερειών" για να δείτε μια λίστα με διαθέσιμα μοντέλα.

en: AI services from OpenRouter.ai. Allows choosing from hundreds of different AI models to query.
el: Υπηρεσίες ΤΝ από OpenRouter.ai. Δυνατότητα επιλογής από εκατοντάδες διαφορετικά μοντέλα ΤΝ για ερωτήματα.

en: No free models were found for text to text generation
el: Δεν βρέθηκαν δωρεάν μοντέλα για γεννήτρια κειμένου σε κείμενο

en: credits
el: πιστώσεις

en: Automatic
el: Αυτόματο

en: The model to use for text related tasks
el: Το μοντέλο που θα χρησιμοποιηθεί για εργασίες σχετικές με κείμενο

en: The model to use for generating images from text
el: Το μοντέλο που χρησιμοποιείται για τη δημιουργία εικόνων από κείμενο

en: If not specified an appropriate model is chosen automatically.
    See the option for "Model choice strategy" to control how models are automatically chosen.
el: Εάν δεν καθοριστεί, επιλέγεται αυτόματα ένα κατάλληλο μοντέλο.
    Δείτε την επιλογή για το "Στρατηγική επιλογής μοντέλου" για να ελέγξετε πώς επιλέγονται αυτόματα τα μοντέλα.

en: &Change
el: Αλλα&γή

en: Choose a model
el: Επιλέξτε ένα μοντέλο

en: Pick an AI model to use. Generally, newer models are more capable but also more expensive.
el: Επιλέξτε ένα μοντέλο ΤΝ για χρήση. Γενικά, τα νεότερα μοντέλα είναι πιο ικανά αλλά και πιο ακριβά.

en: By default, an appropriate AI model is chosen automatically based on the query being made. By picking a model explicitly, you have more control over this process.
el: Από προεπιλογή, ένα κατάλληλο μοντέλο ΤΝ επιλέγεται αυτόματα βάσει του ερωτήματος που υποβάλλεται. Επιλέγοντας ένα μοντέλο ρητά, έχετε μεγαλύτερο έλεγχο σε αυτή τη διαδικασία.

en: Another criterion to look for is if the model is <i>moderated</i> (that is, its output is filtered by the provider).
el: Ένα ακόμη κριτήριο που πρέπει να εξετάσετε είναι αν το μοντέλο είναι <i>ελεγχόμενο</i> (δηλαδή, η έξοδός του φιλτράρεται από τον πάροχο).

en: Free
el: Δωρεάν

en: input tokens
el: διακριτικά εισόδου

en: output tokens
el: διακριτικά εξόδου

en: input images
el: εικόνες εισόδου

en: Price
el: Τιμή

en: Details
el: Λεπτομέρειες

en: Created:
el: Δημιουργήθηκε:

en: Content moderated:
el: Εποπτευόμενο περιεχόμενο:

en: no
el: όχι

en: yes
el: ναι

en: Context length:
el: Μήκος περιεχομένου:

en: Identifier:
el: Αναγνωριστικό:

en: See the model on
el: Δες το μοντέλο στο

en: Newest
el: Νεώτερο

en: Cheapest
el: Φθηνότερο

en: Name
el: Όνομα

en: Oldest
el: Παλαιότερο

en: Most expensive
el: Πιο ακριβό

en: Choose an AI model
el: Επιλέξτε ένα μοντέλο ΤΝ

en: Only &free
el: Μόνο &δωρεάν

en: Only &unmoderated
el: Μόνο &μη εποπτευόμενο

en: Search for models by name
el: Αναζήτηση μοντέλων κατά όνομα

en: S&ort by:
el: Τ&αξινόμηση κατά:

en: and
el: και

en: Clear choice
el: Σαφής επιλογή

en: Let the AI model be chosen dynamically based on the query being made
el: Ας επιλέγεται δυναμικά το μοντέλο τεχνητής νοημοσύνης βάσει του ερωτήματος που γίνεται

en: {} models
el: {} μοντέλα

en: {0} of {1} models
el: {0} από {1} μοντέλα

en: You have to create an account at {0}, then generate an API key and purchase a token amount of credits. After that, you can use any <a href="{1}">AI model</a> you like, including free ones. Your requests are sent to remote providers via OpenRouter.ai, see the <a href="{2}">privacy policy</a>.
el: Πρέπει να δημιουργήσετε έναν λογαριασμό στο {0}, στη συνέχεια να δημιουργήσετε ένα κλειδί API και να αγοράσετε ένα συμβολικό ποσό μονάδων. Μετά από αυτό, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε οποιοδήποτε <a href="{1}">μοντέλο AI</a> σας αρέσει, συμπεριλαμβανομένων των δωρεάν μοντέλων. Τα αιτήματά σας αποστέλλονται σε απομακρυσμένους παρόχους μέσω του OpenRouter.ai, δείτε την <a href="{2}">Πολιτική απορρήτου</a>.

en: An API key is required to use OpenRouter
el: Απαιτείται ένα κλειδί API για τη χρήση του OpenRouter

en: Free only
el: Δωρεάν μόνο

en: Free or paid
el: Δωρεάν ή επί πληρωμή

en: High quality
el: Υψηλής ποιότητας

en: The model choice strategy controls how a model to query is chosen when no specific model is specified. The choices are:<ul>
    <li><b>Free only</b> - Only uses free models. Can lead to lower quality/slower results, with some rate limiting as well. Prefers unmoderated models where possible. If no free models are available, will fail with an error.
    <li><b>Free or paid</b> - Like Free only, but fallback to non-free models if no free ones are available.
    <li><b>High quality</b> - Automatically choose a model based on the query, for best possible results, regardless of cost. Uses OpenRouter's own automatic model selection.
el: Η στρατηγική επιλογής μοντέλου ελέγχει πώς επιλέγεται ένα μοντέλο για ερώτηση όταν δεν καθορίζεται συγκεκριμένο μοντέλο. Οι επιλογές είναι:<ul>
    <li><b>Δωρεάν μόνο</b> - Χρησιμοποιεί μόνο δωρεάν μοντέλα. Μπορεί να οδηγήσει σε χαμηλότερη ποιότητα/ταχύτητα αποτελέσματα, με μερικούς περιορισμούς ρυθμού επίσης. Προτιμά μοντέλα χωρίς έλεγχο όπου είναι δυνατόν. Εάν δεν υπάρχουν διαθέσιμα δωρεάν μοντέλα, θα παρουσιαστεί σφάλμα.
    <li><b>Δωρεάν ή επί πληρωμή</b> - Όπως μόνο Δωρεάν, αλλά εναλλακτικά σε μη δωρεάν μοντέλα εάν δεν υπάρχουν διαθέσιμα δωρεάν.
    <li><b>Υψηλής ποιότητας</b> - Επιλέξτε αυτόματα ένα μοντέλο με βάση το ερώτημα, για καλύτερα δυνατά αποτελέσματα, ανεξαρτήτως κόστους. Χρησιμοποιεί την αυτόματη επιλογή μοντέλου του OpenRouter.

en: If enabled, OpenRouter will use Exa.ai web searches to return accurate and up-to-date information for queries, where possible. This adds about two cents to the cost of every request.
el: Εάν ενεργοποιηθεί, το OpenRouter θα χρησιμοποιεί τις διαδικτυακές αναζητήσεις του Exa.ai για να επιστρέφει ακριβείς και ενημερωμένες πληροφορίες για τα αιτήματα, όπου είναι δυνατόν. Αυτό προσθέτει περίπου δύο λεπτά στο κόστος κάθε αιτήματος.

en: Allow usage of providers that &store prompts
el: Επιτρέψτε τη χρήση παρόχων που &αποθηκεύουν τα αιτήματα

en: Some AI providers might store your prompts, usually to use as data for training. When disabled, such providers will not be used. This may prevent usage of some models.
el: Ορισμένοι πάροχοι τεχνητής νοημοσύνης ενδέχεται να αποθηκεύουν τα αιτήματά σας, συνήθως για να τα χρησιμοποιήσουν ως δεδομένα εκπαίδευσης. Όταν αυτή η δυνατότητα απενεργοποιείται, τέτοιοι πάροχοι δεν θα χρησιμοποιούνται. Αυτό μπορεί να εμποδίσει τη χρήση ορισμένων μοντέλων.

en: You must supply an API key to use OpenRouter. Remember to also buy a few credits, even if you plan on using only free models.
el: Πρέπει να παρέχετε ένα κλειδί API για να χρησιμοποιήσετε το OpenRouter. Θυμηθείτε επίσης να αγοράσετε μερικές μονάδες, ακόμη και αν σκοπεύετε να χρησιμοποιήσετε μόνο δωρεάν μοντέλα.

en: AI services from OpenAI
el: Υπηρεσίες ΤΝ από την OpenAI

en: An API key is required
el: Απαιτείται ένα API κλειδί

en: If enabled, OpenAI will use web searches to return accurate and up-to-date information for queries, where possible
el: Εάν είναι ενεργοποιημένο, η OpenAI θα χρησιμοποιεί αναζητήσεις στο διαδίκτυο για να παρέχει ακριβείς και ενημερωμένες πληροφορίες για τα ερωτήματα, όπου είναι δυνατόν.

en: Medium
el: Μεσαίο

en: High
el: Υψηλό

en: Low
el: Χαμηλό

en: No reasoning
el: Δεν υπάρχει αιτιολογία

en: Select how much "reasoning" AI does when answering queries. More reasoning leads to better quality responses at the cost of increased cost and reduced speed.
el: Επιλέξτε πόση "λογική" η τεχνητή νοημοσύνη απαντά σε ερωτήματα. Η περισσότερη συλλογιστική οδηγεί σε καλύτερη ποιότητα απαντήσεων με το κόστος του αυξημένου κόστους και της μειωμένης ταχύτητας.

en: Cheap and fastest
el: Φθηνό και ταχύτερο

en: High quality, expensive and slower
el: Υψηλής ποιότητας, δαπανηρό και πιο αργό

en: The model choice strategy controls how a model to query is chosen. Cheaper and faster models give lower quality results.
el: Η στρατηγική επιλογής μοντέλου ελέγχει πώς επιλέγεται ένα μοντέλο για το ερώτημα. Τα φθηνότερα και ταχύτερα μοντέλα δίνουν αποτελέσματα χαμηλότερης ποιότητας.

en: {} Portable
el: {} Φορητό

en: Recycle Bin
el: Κάδος ανακύκλωσης

en: Trash
el: Σκουπίδια

en: Does absolutely nothing
el: Δεν κάνει απολύτως τίποτα

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Base
el: Βάση

en: Customize
el: Προσαρμογή

en: Cannot configure
el: Αδύνατη η ρύθμιση

en: File type
el: Τύπος αρχείου

en: Metadata reader
el: Αναγνώστης μεταδεδομένων

en: Metadata writer
el: Εγγραφέας μεταδεδομένων

en: Catalog generator
el: Δημιουργία καταλόγου

en: User interface action
el: Ενέργεια διεπαφής χρήστη

en: Preferences
el: Προτιμήσεις

en: Store
el: Κατάστημα

en: An e-book store.
el: Ένα κατάστημα ηλεκτρονικών βιβλίων.

en: Edit book tool
el: Εργαλείο επεξεργασίας βιβλίου

en: Library closed
el: Βιβλιοθήκη κλειστή

en: AI provider
el: Πάροχος τεχνητής νοημοσύνης

en: Create a PMLZ archive containing the PML file and all images in the folder pmlname_img or images. This plugin is run every time you add a PML file to the library.
el: Δημιουργήστε στον κατάλογο pmlname_img ή images ένα συμπιεσμένο αρχείο PMLZ που περιέχει το αρχείο PML. Το εφαρμογίδιο αυτό εκτελείται κάθε φορά που προσθέτετε στην βιβλιοθήκη ένα αρχείο PML.

en: Create a TXTZ archive when a TXT file is imported containing Markdown or Textile references to images. The referenced images as well as the TXT file are added to the archive.
el: Δημιουργία αρχείου TXTZ όταν ένα αρχειό TXT προστίθεται και περιέχει Markdown ή Textile αναφορές σε εικόνες. Οι σχετικές εικόνες καθώς και το αρχειο TXT θα προσθεθούν στο αρχείο.

en: Extract cover from comic files
el: Εξαγωγή εξωφύλλου από αρχεία κόμικς

en: Read metadata from %s files
el: Ανάγνωση μεταδεδομένων από αρχεία %s

en: Read metadata from EPUB and KEPUB files
el: Ανάγνωση μεταδεδομένων από αρχεία EPUB και KEPUB

en: Read metadata from e-books in RAR archives
el: Ανάγνωση μεταδεδομένων ηλεκτρονικών βιβλίων μέσα από συμπιεσμένα αρχεία μορφής RAR

en: Read metadata from e-books in ZIP archives
el: Ανάγνωση μεταδεδομένων ηλεκτρονικών βιβλίων μέσα από συμπιεσμένα αρχεία μορφής ZIP

en: Set metadata in EPUB and KEPUB files
el: Ορισμός μεταδεδομένων σε αρχεία EPUB και KEPUB

en: Enter {0} below to have the EPUB metadata writer plugin not add cover images to EPUB files that have no existing cover image.
el: Εισάγετε {0} παρακάτω, έτσι ώστε το πρόσθετο πρόγραμμα Συντάκτης μεταδεδομένων ΕPUB να μην προσθέτει εικόνες εξωφύλλου σε αρχεία EPUB που δεν έχουν δική τους εικόνα εξωφύλλου.

en: Set metadata in %s files
el: Καθορισμός μεταδεδομένων σε αρχεία %s

en: Set metadata from %s files
el: Καθορισμός μεταδεδομένων από αρχεία %s

en: Add books to calibre or the connected device
el: Προσθήκη βιβλίων στο calibre ή τη συνδεδεμένη συσκευή

en: Fetch annotations from a connected Kindle (experimental)
el: Προσκόμιση σχολίων από ένα συνδεμένο kindle (πειραματικό)

en: Generate a catalog of the books in your calibre library
el: Δημιουργία καταλόγου των βιβλίων στην βιβλιοθήκη σας

en: Convert books to various e-book formats
el: Μετατροπή βιβλίων σε διάφορες μορφές e-book

en: Fine tune your e-books
el: Τελειοποιείστε τα ηλεκτρονικά βιβλία σας

en: Browse highlights and bookmarks from all books in the library
el: Περιηγηθείτε στις υπογραμμίσεις και τους σελιδοδείκτες όλων των βιβλίων της βιβλιοθήκης.

en: Browse notes for authors, tags, etc. in the library
el: Περιηγηθείτε στις σημειώσεις για συγγραφείς, ετικέτες κ.λπ. στη βιβλιοθήκη

en: Search the full text of all books in the calibre library
el: Αναζήτηση σε ολόκληρο το κείμενο όλων των βιβλίων στη βιβλιοθήκη calibre

en: Edit the Table of Contents in your books
el: Διόρθωση Πίνακα Περιεχομένων στα βιβλία σας

en: Delete books from your calibre library or connected device
el: Διαγραφή βιβλίων από τη βιβλιοθήκη του calibre ή της συνδεδεμένης συσκευής

en: Embed updated metadata into the actual book files in your calibre library
el: Ενσωμάτωσε ενημερωμένα μεταδεδομένα στα πραγματικά αρχεία βιβλίων της βιβλιοθήκης σου.

en: Edit the metadata of books in your calibre library
el: Επεξεργασία των μεταδεδομένων των βιβλίων της βιβλιοθήκης σας

en: Read books in your calibre library
el: Διάβασε βιβλία από την βιβλιοθήκη σου

en: Download news from the internet in e-book form
el: Κατεβάστε ειδήσεις από το διαδίκτυο σε μορφή e-book

en: Show a list of related books quickly
el: Γρήγορη εμφάνιση συναφών βιβλίων

en: Filter/transform the tags for books in the library
el: Φιλτράρετε/μετασχηματίστε τις ετικέτες για βιβλία της βιβλιοθήκης

en: Transform the authors for books in the library
el: Τροποποιήστε τους συγγραφείς βιβλίων στην βιβλιοθήκη

en: Show an editor for testing templates
el: Εμφάνιση επεξεργαστή για δοκιμή προτύπων

en: Show a dialog for creating and managing template functions and stored templates
el: Προβολή διαλόγου για την δημιουργία και διαχείριση πρότυπων λειτουργιών και αποθηκευμένων προτύπων.

en: Export books from your calibre library to the hard disk
el: Εξαγωγή βιβλίων από τη βιβλιοθήκη σας στον σκληρό δίσκο

en: Show Book details in a separate popup
el: Προβολή λεπτομερειών βιβλίων σε ξεχωριστό αναδυόμενο παράθυρο

en: Restart calibre
el: Επανεκκίνηση calibre

en: Open the folder that contains the book files in your calibre library
el: Άνοιξε τον φάκελο που περιέχει τα αρχεία των βιβλίων στη βιβλιοθήκη σου

en: Auto scroll through the list of books
el: Αυτόματη κύλιση στη λίστα βιβλίων

en: Send books to the connected device
el: Αποστολή βιβλίων στη συνδεδεμένη συσκευή

en: Send books via email or the web. Also connect to folders on your computer as if they are devices
el: Αποστολή βιβλίων μέσω ηλεκτρονικής αλληλογραφίας ή  διαδικτύου, και σύνδεση με το iTunes ή τους φακέλους του υπολογιστή σας σαν να είναι συσκευές

en: Browse the calibre User Manual
el: Περιήγηση του εγχειριδίου χρήστη

en: Customize calibre
el: Προσαρμογή του calibre

en: Easily find books similar to the currently selected one
el: Εύκολος εντοπισμός βιβλίων παρόμοιων με το επιλεγμένο

en: Switch between different calibre libraries and perform maintenance on them
el: Άλλαξε μεταξύ διαφορετικών βιβλιοθηκών και εκτέλεσε συντήρηση σε αυτές

en: Copy books from the device to your calibre library
el: Αντιγραφή βιβλίων από τη συσκευή στη βιβλιοθήκη calibre

en: Edit the collections in which books are placed on your device
el: Επεξεργασία συλλογών βιβλίων που είναι τοποθετημένα στην προσωπική σας συσκευή.

en: Match book on the devices to books in the library
el: Ταίριασμα βιβλίου από συσκευές σε βιβλίο στη βιβλιοθήκη

en: Show the book in the calibre library that matches this book
el: Προβολή του βιβλίου της βιβλιοθήκης calibre που ταιριάζει με αυτό το βιβλίο

en: Copy a book from one calibre library to another
el: Αντιγραφή ενός βιβλίου από τη βιβλιοθήκη του Calibre σε άλλη

en: Edit e-books in the EPUB or AZW3 formats
el: Επεξεργασία βιβλίων σε μορφή EPUB ή AZW3

en: Make small changes to EPUB or HTMLZ files in your calibre library
el: Δημιουργία μικρών αλλαγών σε αρχεία EPUB ή HTMLZ στην βιβλιοθήκη

en: Find the next or previous match when searching in your calibre library in highlight mode
el: Βρες το επόμενο ή το προηγούμενο ταίριασμα κατά την αναζήτηση στην βιβλιοθήκη του calibre σε λειτουργία επισήμανσης

en: Choose a random book from your calibre library
el: Επιλογή ενός τυχαίου βιβλίου από τη βιβλιοθήκη του calibre

en: Sort the list of books
el: Ταξινόμηση λίστας βιβλίων

en: Temporarily mark books
el: Προσωρινή σήμανση βιβλίων

en: Manage tag browser categories
el: Διαχείριση κατηγοριών του Περιηγητή Ετικετών

en: Show a menu of saved searches
el: Εμφάνιση μενού αποθηκευμένων αναζητήσεων

en: Show a menu of actions to change calibre's layout
el: Εμφάνιση μενού ενεργειών για την αλλαγή της διάταξης του Calibre

en: Open the context menu for the column
el: Άνοιξε το μενού περιβάλλοντος για τη στήλη

en: Open a menu showing all installed GUI actions
el: Ανοίξτε ένα μενού με όλες τις εγκατεστημένες ενέργειες GUI

en: Change the current Virtual library
el: Αλλαγή της τρέχουσας Εικονικής βιβλιοθήκης

en: Search for books from different book sellers
el: Αναζήτηση για βιβλία διαφορετικών εκδοτών

en: Open a template dialog to define and edit column tooltips
el: Άνοιγμα διαλόγου προτύπου για τον ορισμό και την επεξεργασία συμβουλών στηλών

en: Get new calibre plugins or update your existing ones
el: Κατεβάστε νέα πρόσθετα για το calibre ή ενημερώστε τα υπάρχοντα

en: Look & feel
el: Όψη & αίσθηση

en: Interface
el: Διεπαφή

en: Adjust the look and feel of the calibre interface to suit your tastes
el: Ρυθμίστε την εμφάνιση του περιβάλλοντος εργασίας
    calibre έτσι ώστε να ταιριάζει στις προτιμήσεις σας

en: Behavior
el: Συμπεριφορά

en: Change the way calibre behaves
el: Ρυθμίστε τη συμπεριφορά του calibre

en: Add your own columns
el: Πρόσθεσε δικές σου στήλες

en: Add/remove your own columns to the calibre book list
el: Προσθαφαίρεση στηλών στον κατάλογο βιβλίων του calibre

en: Toolbars & menus
el: Εργαλειοθήκες και μενού

en: Customize the toolbars and context menus, changing which actions are available in each
el: Παραμετροποίηση της εργαλειοθήκης και των μενού περιεχομένων, αλλάζοντας τις ενέργειες που είναι διαθέσιμες σε κάθε ένα

en: Searching
el: Αναζήτηση

en: Customize the way searching for books works in calibre
el: Προσαρμογή του τρόπου αναζήτησης βιβλίων στο calibre

en: Input options
el: Επιλογές εισαγωγής

en: Conversion
el: Μετατροπή

en: Set conversion options specific to each input format
el: Ορισμός ρυθμίσεων μετατροπής συγκεκριμένα για κάθε μορφή εισόδου

en: Common options
el: Κοινές επιλογές

en: Set conversion options common to all formats
el: Ορισμός ρυθμίσεων μετατροπής κοινών για όλα τα είδη

en: Output options
el: Επιλογές εξαγωγής

en: Set conversion options specific to each output format
el: Ορισμός ρυθμίσεων μετατροπής συγκεκριμένα για κάθε μορφή εξόδου

en: Adding books
el: Προσθήκη βιβλίων

en: Import/export
el: Εισαγωγή/Εξαγωγή

en: Control how calibre reads metadata from files when adding books
el: Ελέγχει πως το calibre διαβάζει τα μεταδεδομένα
    από τα αρχεία όταν προστίθενται βιβλία

en: Saving books to disk
el: Αποθήκευση βιβλίων στο δίσκο

en: Control how calibre exports files from its database to disk when using Save to disk
el: Έλεγχος του τρόπου με τον οποίο το calibre εξάγει τα αρχεία απο τη βάση δεδομένων του στο δίσκο όταν χρησιμοποιείται το Αποθήκευση στο δίσκο

en: Sending books to devices
el: Αποστολή βιβλίων σε συσκευές

en: Control how calibre transfers files to your e-book reader
el: Καθορίστε με ποιο τρόπο το calibre μεταφέρει
    αρχεία στον αναγνώστη ψηφιακών βιβλίων σας

en: Metadata plugboards
el: Πίνακας διασύνδεσης μεταδεδομένων

en: Change metadata fields before saving/sending
el: Αλλαγή των πεδίων των μεταδεδομένων πριν από αποθήκευση / αποστολή

en: Template functions
el: Συναρτήσεις προτύπων

en: Advanced
el: Για προχωρημένους

en: Create your own template functions
el: Δημιουργήστε δικές σας συναρτήσεις προτύπων

en: Sharing books by email
el: Διαμοιρασμός με αλληλογραφία

en: Sharing
el: Διαμοιρασμός

en: Setup sharing of books via email. Can be used for automatic sending of downloaded news to your devices
el: Ρύθμιση διαμοιρασμού βιβλίων μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί για αυτόματη αποστολή κατεβασμένων νέων στις συσκευές σας.

en: Sharing over the net
el: Διαδικτυακός διαμοιρασμός

en: Setup the calibre Content server which will give you access to your calibre library from anywhere, on any device, over the internet
el: Ρυθμίστε τον διακομιστή περιεχομένου του calibre, ο οποίος θα σας δώσει πρόσβαση στη βιβλιοθήκη calibre σας από οπουδήποτε, σε οποιαδήποτε συσκευή, διαδικτυακά

en: Metadata download
el: Μεταφόρτωση μεταδεδομένων

en: Control how calibre downloads e-book metadata from the net
el: Καθορίστε με ποιο τρόπο το calibre θα κατεβάσει τα μεταδεδομένα των ηλεκτρονικών βιβλίων από το δίκτυο

en: Ignored devices
el: Αγνοημένες συσκευές

en: Control which devices calibre will ignore when they are connected to the computer.
el: Ρυθμίστε ποιές συσκευές θα αγνοεί το calibre όταν συνδεθούν στον υπολογιστή.

en: Plugins
el: Πρόσθετα

en: Add/remove/customize various bits of calibre functionality
el: Προσθέστε/αφαιρέστε/παραμετροποιήστε διάφορα μέρη της λειτουργικότητας του calibre

en: Tweaks
el: Μικρορυθμίσεις

en: Fine tune how calibre behaves in various contexts
el: Ρυθμίστε τη συμπεριφορά του calibre σε διαφορετικά περιβάλλοντα

en: Shortcuts
el: Συντομεύσεις

en: Customize the keyboard shortcuts used by calibre
el: Ρυθμίστε τις συντομεύσεις πληκτρολογίου που χρησιμοποιούνται από το calibre

en: Miscellaneous
el: Υπολειπόμενα

en: Miscellaneous advanced configuration
el: Προχωρημένες ρυθμίσεις διαφόρων παραμέτρων

en: Options specific to the output format.
el: Επιλογές ειδικά για την μορφή των δεδομένων εξόδου.

en: Options specific to the input format.
el: Επιλογές ειδικά για την μορφή των δεδομένων εισόδου.

en: Conversion input
el: Αρχείο προς μετατροπή

en: Specify the character encoding of the input document. If set this option will override any encoding declared by the document itself. Particularly useful for documents that do not declare an encoding or that have erroneous encoding declarations.
el: Προσδιορισμός κωδικοποίησης χαρακτήρων του εισαγόμενου εγγράφου. Αυτή η επιλογή, αν καθορισθεί, θα έχει προτεραιότητα έναντι οποιασδήποτε άλλης κωδικοποίησης που έχει δηλωθεί από το ίδιο το έγγραφο. Ιδιαιτέρως χρήσιμο για έγγραφα που δεν δηλώνουν κωδικοποίηση ή διαθέτουν εσφαλμένη δήλωση κωδικοποίησης.

en: Conversion output
el: Εξαγόμενο μετατροπής

en: If specified, the output plugin will try to create output that is as human readable as possible. May not have any effect for some output plugins.
el: Αν προσδιορισθεί, το πρόσθετο εξόδου θα προσπαθήσει να δημιουργήσει εξαγόμενα όσο το δυνατόν ανθρωπίνως αναγνώσιμα. Για ορισμένα πρόσθετα εξόδου μπορεί να μην έχει κανένα αποτέλεσμα.

en: Convert e-books to the %s format
el: Μετατροπή ψηφιακών βιβλίων στη μορφή %s

en: Input profile
el: Περίγραμμα εισόδου

en: This profile tries to provide sane defaults and is useful if you know nothing about the input document.
el: Αυτό το περίγραμμα προσπαθεί να παρέχει λογικά προτερόθετα (αρχικές τιμές) και είναι χρήσιμο αν δε γνωρίζετε τίποτα για το εισαγόμενο έγγραφο.

en: This profile is intended for the SONY PRS line. The 500/505/600/700 etc.
el: Αυτό το περίγραμμα προορίζεται για τη σειρά SONY PRS. Τα 500/505/600/700 κλπ.

en: This profile is intended for the SONY PRS 300.
el: Αυτό το περίγραμμα προορίζεται για το SONY PRS 300.

en: This profile is intended for the SONY PRS-900.
el: Αυτό το περίγραμμα προορίζεται για το SONY PRS-900.

en: This profile is intended for the Microsoft Reader.
el: Αυτό το περίγραμμα προορίζεται για το Microsoft Reader.

en: This profile is intended for the Mobipocket books.
el: Αυτό το περίγραμμα προορίζεται για τα βιβλία Mobipocket.

en: This profile is intended for the Hanlin V3 and its clones.
el: Αυτό το περίγραμμα προορίζεται για το Hanlin V3 και τους κλώνους του.

en: This profile is intended for the Hanlin V5 and its clones.
el: Αυτό το περίγραμμα προορίζεται για το Hanlin V5 και τους κλώνους του.

en: This profile is intended for the Cybook G3.
el: Αυτό το περίγραμμα προορίζεται για το Cybook G3.

en: This profile is intended for the Cybook Opus.
el: Αυτό το περίγραμμα προορίζεται για το Cybook Opus.

en: This profile is intended for the Amazon Kindle.
el: Αυτό το περίγραμμα προορίζεται για το Amazon Kindle.

en: This profile is intended for the Irex Illiad.
el: Αυτό το περίγραμμα προορίζεται για το Irex Illiad.

en: This profile is intended for the IRex Digital Reader 1000.
el: Αυτό το περίγραμμα προορίζεται για το IRex Digital Reader 1000.

en: This profile is intended for the IRex Digital Reader 800.
el: Αυτό το περίγραμμα προορίζεται για το IRex Digital Reader 800.

en: This profile is intended for the B&N Nook.
el: Αυτό το περίγραμμα προορίζεται για το B&N Nook.

en: Output profile
el: Περίγραμμα εξαγομένων

en: This profile tries to provide sane defaults and is useful if you want to produce a document intended to be read at a computer or on a range of devices.
el: Αυτό το περίγραμμα προσπαθεί να παρέχει λογικά προτερόθετα (αρχικές τιμές) και είναι χρήσιμο για την παραγωγή εγγράφων που προορίζονται να διαβαστούν σε Η/Υ ή σε μια ποικιλία συσκευών.

en: Intended for the iPad and similar devices with a resolution of 768x1024
el: Προορίζεται για το iPad και παρόμοιες συσκευές με ανάλυση 768x1024

en: Intended for the iPad 3 and similar devices with a resolution of 1536x2048
el: Προορισμένα για το iPad 3 και παρόμοιες συσκευές με δυνατότητα ανάλυσης 1536x2048

en: Tablet
el: Ταμπλέτα

en: Intended for generic tablet devices, does no resizing of images
el: Προορίζεται για γενικές συσκευές tablet, δεν αλλάζει τις διαστάσεις των εικόνων

en: Intended for the Samsung Galaxy and similar tablet devices with a resolution of 600x1280
el: Προορίζεται για το Samsung Galaxy και παρόμοιες συσκευές tablet με ανάλυση 600x1280

en: Intended for the Nook HD+ and similar tablet devices with a resolution of 1280x1920
el: Προορισμένα για το Nook HD+ και παρόμοιες συσκευές tablet με δυνατότητα ανάλυσης 1280x1920

en: This profile is intended for the Kobo Reader.
el: Αυτό το περίγραμμα προορίζεται για το Kobo Reader.

en: This profile is intended for the SONY PRS-300.
el: Αυτό το περίγραμμα προορίζεται για το SONY PRS-300.

en: This profile is intended for the SONY PRS-T3.
el: Αυτό το περίγραμα προορίζεται για το SONY PRS-T3.

en: Generic e-ink
el: Γενικό e-ink

en: Suitable for use with any e-ink device
el: Κατάλληλο για χρήση με κάθε συσκευή ηλεκτρονικού μελανιού

en: Generic e-ink large
el: Γενικό e-ink μεγάλο

en: Suitable for use with any large screen e-ink device
el: Κατάλληλο για χρήση σε μεγάλες συσκευές ηλεκτρονικής μελάνης

en: Generic e-ink HD
el: Γενικό e-ink HD

en: Suitable for use with any modern high resolution e-ink device
el: Κατάλληλο για χρήση με σύγχρονες συσκευές e-readers

en: This profile is intended for the 5-inch JetBook.
el: Αυτό το περίγραμμα προορίζεται για το JetBook 5 ιντσών.

en: This profile is intended for the SONY PRS line. The 500/505/700 etc, in landscape mode. Mainly useful for comics.
el: Αυτό το περίγραμμα προορίζεται για τη σειρά SONY PRS. Τα 500/505/700 κλπ., σε οριζόντια διάταξη (landscape). Χρήσιμο κυρίως για κόμικς.

en: This profile is intended for the Amazon Kindle DX.
el: Αυτό το περίγραμμα προορίζεται για το Amazon Kindle DX.

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Paperwhite 1 and 2
el: Αυτό το προφίλ προορίζεται για το Amazon Kindle Paperwhite 1 και 2.

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Voyage
el: Αυτό το περίγραμμα προορίζεται για το Amazon Kindle Voyage

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Paperwhite 3 and above
el: Αυτό το προφίλ προορίζεται για το Amazon Kindle Paperwhite 3 και νεότερα

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Oasis 2017, Paperwhite 2021 and above
el: Αυτό το προφίλ προορίζεται για Amazon Kindle Oasis 2017, Paperwhite 2021, και νεότερα

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Scribe 2022 and above
el: Αυτό το προφίλ προορίζεται για το Amazon Kindle Scribe 2022 και νεότερα

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Fire.
el: Αυτό το προφίλ προορίζεται για το Amazon Kindle Fire.

en: This profile is intended for the B&N Nook Color.
el: Προφίλ για χρήση με το B&N Nook Color.

en: This profile is intended for the PocketBook Pro 900 series of devices.
el: Αυτό το προφίλ προορίζεται για τη σειρά συσκευών PocketBook Pro 900.

en: This profile is intended for the PocketBook Pro 912 series of devices.
el: Αυτό το προφίλ προορίζεται για την σειρά συσκευών PocketBook Pro 912.

en: This profile is intended for the PocketBook Lux (1-5) and Basic 4 series of devices.
el: Αυτό το προφίλ προορίζεται για τις σειρές συσκευών PocketBook Lux (1-5) και Basic 4.

en: This profile is intended for the PocketBook HD Touch (1-3) series of devices.
el: Αυτό το προφίλ προορίζεται για τη σειρά συσκευών PocketBook HD Touch (1-3).

en: This profile is intended for the PocketBook Inkpad 3 and X series of devices.
el: Αυτό το προφίλ προορίζεται για τη σειρά συσκευών PocketBook Inkpad 3 και X.

en: Installed plugins
el: Εγκατεστημένα πρόσθετα

en: Mapping for filetype plugins
el: Απεικόνιση για πρόσθετα αρχειοτύπων

en: Local plugin customization
el: Τοπική εξατομίκευση προσθέτων

en: Disabled plugins
el: Απενεργοποιημένα πρόσθετα

en: Enabled plugins
el: Ενεργοποιημένα πρόσθετα

en: Initialization of plugin %s failed with traceback:
el: Η αρχικοποίηση του πρόσθετου %s απέτυχε με traceback:

en:     %prog options
    
        Customize calibre by loading external plugins.
el:     Επιλογές %prog
    
        Εξατομίκευση του calibre με φόρτωση εξωτερικών προσθέτων.

en: Add a plugin by specifying the path to the ZIP file containing it.
el: Εισάγετε ένα πρόσθετο, δηλώνοντας τη διεύθυνση στο σκληρό δίσκο του αρχείου ZIP που το περιέχει.

en: For plugin developers: Path to the folder where you are developing the plugin. This command will automatically zip up the plugin and update it in calibre.
el: Για τους προγραμματιστές προσθέτων: Διαδρομή προς τον κατάλογο όπου αναπτύσσετε το πρόσθετο εφαρμογίδιο. Η εντολή αυτή συμπιέζει αυτόματα το εφαρμογίδιο και το ενημερώνει μέσα στο calibre.

en: Remove a custom plugin by name. Has no effect on builtin plugins
el: Αφαίρεση εξατομικευμένων προσθέτων, ονομαστικά. Δεν επηρεάζει τα ενσωματωμένα πρόσθετα

en: Customize plugin. Specify name of plugin and customization string separated by a comma. The customization string is the same as you would enter when customizing the plugin in the main calibre GUI.
el: Προσαρμόστε το πρόσθετο. Καθορίστε το όνομα του πρόσθετου και τη συμβολοσειρά προσαρμογής διαχωρισμένα με κόμμα. Η συμβολοσειρά προσαρμογής είναι η ίδια με αυτή που θα εισάγατε κατά την προσαρμογή του πρόσθετου στη βασική διεπαφή του calibre.

en: List all installed plugins
el: Εμφάνιση όλων των εγκατεστημένων πρόσθετων

en: Enable the named plugin
el: Ενεργοποίηση του ονομαζόμενου προσθέτου

en: Disable the named plugin
el: Απενεργοποίηση του ονομαζόμενου προσθέτου

en: Catalog
el: Κατάλογος

en: News
el: Ειδήσεις

en: Path to library ({0}) too long. It must be less than {1} characters.
el: Η διαδρομή για την βιβλιοθήκη ({0}) είναι πολύ μεγάλη. Πρέπει να είναι μικρότερη από {1} χαρακτήρες

en: Path to library too long. It must be less than %d characters.
el: Η διαδρομή για την βιβλιοθήκη είναι πολύ μεγάλη. Πρέπει να είναι μικρότερη από %d χαρακτήρες

en: restored preference
el: επαναφερθείσα προτίμηση

en: creating custom column
el: δημιουργία εξατομικευμένης στήλης

en: No label was provided
el: Δεν παρασχέθηκε ετικέτα

en: The label must contain only lower case letters, digits and underscores, and start with a letter
el: Η ετικέτα πρέπει να περιέχει μόνο πεζά γράμματα, ψηφία, κάτω παύλα '_', και να ξεκινά με γράμμα

en: Dumping database to SQL
el: Άδειασμα της βάσης δεδομένων σε SQL

en: Restoring database from SQL
el: Επαναφορά της βάσης δεδομένων από SQL

en: Completed
el: Ολοκληρώθηκε

en: Saved searches
el: Αποθηκευμένες Αναζητήσεις

en: Yes
el: Ναι

en: Recursion detected while processing Virtual library "%s"
el: Εντοπίστηκε αναδρομή κατά την επεξεργασία της Εικονικής βιβλιοθήκης "%s"

en: [Error in Virtual library {0}: {1}]
el: [Σφάλμα στην Εικονική βιβλιοθήκη {0}: {1}]

en: Could not open the file: "{}". It is already opened in the following programs:
el: Αδυναμία ανοίγματος του αρχείου: "{}". Είναι ήδη ανοιχτό στα ακόλουθα προγράμματα:

en: Cover for %s
el: Εξώφυλλο για %s

en: {0} format for {1}
el: μορφή {0} του {1}

en: Extra file {0} for book {1}
el: Πρόσθετο αρχείο {0} για το βιβλίο {1}

en: Added book ids: %s
el: Αναγνωριστικό προστιθέμενου βιβλίου: %s

en: The following books were not added as they already exist in the database (see --duplicates option or --automerge option):
el: Τα ακόλουθα βιβλία δεν προστέθηκαν καθώς υπάρχουν ήδη στη βάση δεδομένων (βλέπε επιλογές --duplicates ή --automerge):

en: Merged book ids: %s
el: Ταυτότητες συγχωνευμένων βιβλίων: %s

en: %prog add [options] file1 file2 file3 ...
    
    Add the specified files as books to the database. You can also specify folders, see
    the folder related options below.
el: %prog add [options] file1 file2 file3 ...
    
    Προσθήκη των καθορισμένων αρχείων ως βιβλίων στην βάση δεδομένων. Μπορείτε επίσης να καθορίσετε και καταλόγους. Δείτε τις επιλογές για καταλόγους, παρακάτω.

en: Add books to database even if they already exist. Comparison is done based on book titles and authors. Note that the {} option takes precedence.
el: Προσθήκη βιβλίων στην βάση δεδομένων ακόμη και αν αυτά υπάρχουν ήδη. Η σύγκριση γίνεται βάσει τίτλου και συγγραφέα. Σημειώστε η επιλογή {} έχει προτεραιότητα.

en: If books with similar titles and authors are found, merge the incoming formats (files) automatically into existing book records. A value of "ignore" means duplicate formats are discarded. A value of "overwrite" means duplicate formats in the library are overwritten with the newly added files. A value of "new_record" means duplicate formats are placed into a new book record.
el: Αν βρεθούν βιβλία με παρόμοιους τίτλους και συγγραφείς, αυτόματη συγχώνευση των εισερχόμενων μορφών (αρχείων) με υπάρχουσες εγγραφές βιβλίων. Η τιμή «αγνόηση» σημαίνει ότι οι διπλότυπες μορφές θα απορρίπτονται. Η τιμή «αντικατάσταση» σημαίνει ότι οι διπλότυπτες μορφές στην βιβλιοθήκη θα επανεγγράφονται από τα αρχεία που μόλις προστέθηκαν. Η τιμή «νέα_εγγραφή» σημαίνει ότι οι διπλότυπες μορφές αποθηκεύονται σε μια νέα εγγραφή βιβλίου.

en: Add an empty book (a book with no formats)
el: Προσθέστε κενό βιβλίο (Εγγραφή βιβλίου χωρίς αρχείο)

en: Set the title of the added book(s)
el: Καθορισμός του τίτλου του προστιθέμενου βιβλίου(ων)

en: Set the authors of the added book(s)
el: Καθορισμός των συγγραφέων του βιβλίου(ων) που προστέθηκε

en: Set the ISBN of the added book(s)
el: Καθορισμός των ISBN του βιβλίου(ων) που προστέθηκε

en: Set the identifiers for this book, e.g. -I asin:XXX -I isbn:YYY
el: Ορίστε τα αναγνωριστικά για αυτό το βιβλίο, π.χ. -I asin:XXX -I isbn:YYY

en: Set the tags of the added book(s)
el: Καθορισμός ετικετών του βιβλίου(ων) που προστέθηκε

en: Set the series of the added book(s)
el: Καθορίστε τη σειρά του προστιθέμενου βιβλίου (ή των προστιθέμενων βιβλίων).

en: Set the series number of the added book(s)
el: Καθορίστε τον αριθμό σειράς του προστιθέμενου βιβλίου (ή των προστιθέμενων βιβλίων).

en: Path to the cover to use for the added book
el: Διαδρομή για το εξώφυλλο που θα χρησιμοποιηθεί για το βιβλίο που προστέθηκε

en: A comma separated list of languages (best to use ISO639 language codes, though some language names may also be recognized)
el: Ένας κατάλογος από γλώσσες που διαχωρίζονται από κόμμα (καλύτερα να χρησιμοποιηθούν κωδικοί γλωσσών ISO639, αν και κάποια ονόματα γλωσσών μπορούν επίσης να αναγνωριστούν)

en: ADDING FROM FOLDERS
el: ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΑΠΟ ΦΑΚΕΛΟΥΣ

en: Options to control the adding of books from folders. By default only files that have extensions of known e-book file types are added.
el: Επιλογές για τον έλεγχο της προσθήκης βιβλίων από φακέλους. Εξ ορισμού, μόνο αρχεία με επεκτάσεις που αντιστοιχούν σε γνωστές μορφές ψηφιακών βιβλίων προστίθενται.

en: Assume that each folder has only a single logical book and that all files in it are different e-book formats of that book
el: Να θεωρείται ότι κάθε κατάλογος έχει μόνο ένα λογικό βιβλίο και ότι όλα τα αρχεία σε αυτόν είναι διαφορετικές μορφές του βιβλίου αυτού.

en: Process folders recursively
el: Κατ' επανάληψη επεξεργασία καταλόγων

en: A filename (glob) pattern, files matching this pattern will be ignored when scanning folders for files. Can be specified multiple times for multiple patterns. For example: *.pdf will ignore all PDF files
el: Ένα μοτίβο (glob) ονόματος αρχείου, τα αρχεία που ταιριάζουν με αυτό το μοτίβο θα αγνοηθούν κατά τη σάρωση φακέλων για αρχεία. Μπορεί να καθοριστεί πολλές φορές για πολλαπλά μοτίβα. Για παράδειγμα: *.pdf θα αγνοήσει όλα τα αρχεία PDF

en: A filename (glob) pattern, files matching this pattern will be added when scanning folders for files, even if they are not of a known e-book file type. Can be specified multiple times for multiple patterns.
el: Πρότυπο ονόματος αρχείου (glob). Τα αρχεία που ακολουθούν αυτό το πρότυπο θα προστίθενται όταν σαρώνονται οι κατάλογοι, ακόμη και αν δεν είναι γνωστού τύπου αρχείου ηλεκτρονικού βιβλίου. Μπορεί να ορισθεί πολλές φορές για πολλαπλά πρότυπα.

en: You must specify at least one file to add
el: Πρέπει να καθορίσετε τουλάχιστον ένα βιβλίο για πρόσθεση

en: %prog add_custom_column [options] label name datatype
    
    Create a custom column. label is the machine friendly name of the column. Should
    not contain spaces or colons. name is the human friendly name of the column.
    datatype is one of: {0}
el: %prog add_custom_column [options] label name datatype
    
    Δημιουργία προσαρμοσμένης στήλης. label είναι το ψηφιακό φιλικό όνομα για την στήλη.Δεν πρέπει
    να περιέχει διαστήματα ή ελληνικά ερωτηματικά. name είναι το ανθρώπινο φιλικό όνομα της στήλης.
    datatype είναι ένα από: {0}

en: This column stores tag like data (i.e. multiple comma separated values). Only applies if datatype is text.
el: Στη στήλη αυτή αποθηκεύονται δεδομένα τύπου ετικέτας (δηλαδή πολλαπλές τιμές που διαχωρίζονται από κόμμα). Βρίσκει εφαρμογή μόνο αν ο τύπος δεδομένων είναι κείμενο.

en: A dictionary of options to customize how the data in this column will be interpreted. This is a JSON  string. For enumeration columns, use --display="{\"enum_values\":[\"val1\", \"val2\"]}"
    There are many options that can go into the display variable.The options by column type are:
    composite: composite_template, composite_sort, make_category,contains_html, use_decorations
    datetime: date_format
    enumeration: enum_values, enum_colors, use_decorations
    int, float: number_format
    text: is_names, use_decorations
    
    The best way to find legal combinations is to create a custom column of the appropriate type in the GUI then look at the backup OPF for a book (ensure that a new OPF has been created since the column was added). You will see the JSON for the "display" for the new column in the OPF.
el: Ένα λεξικό επιλογών για την προσαρμογή του τρόπου ερμηνείας των δεδομένων αυτής της στήλης. Πρόκειται για μια συμβολοσειρά JSON. Για στήλες απαρίθμησης, χρησιμοποιήστε --display="{\"enum_values\":[\"val1\", \"val2\"]}"
    Υπάρχουν πολλές επιλογές που μπορούν να εισαχθούν στη μεταβλητή εμφάνισης. Οι επιλογές κατά τύπο στήλης είναι:
    composite: composite_template, composite_sort, make_category,contains_html, use_decorations
    datetime: date_format
    enumeration: enum_values, enum_colors, use_decorations
    int, float: number_format
    text: is_names, use_decorations
    
    Ο καλύτερος τρόπος για να βρείτε τους νόμιμους συνδυασμούς είναι να δημιουργήσετε μια προσαρμοσμένη στήλη του κατάλληλου τύπου στο GUI και στη συνέχεια να εξετάσετε το εφεδρικό OPF για ένα βιβλίο (βεβαιωθείτε ότι έχει δημιουργηθεί νέο OPF από τότε που προστέθηκε η στήλη). Θα δείτε το JSON για το "display" για τη νέα στήλη στο OPF.

en: You must specify label, name and datatype
el: Πρέπει να καθορίσετε ετικέτα, όνομα και τύπο δεδομένων

en: %prog add_format [options] id ebook_file
    
    Add the e-book in ebook_file to the available formats for the logical book identified by id. You can get id by using the search command. If the format already exists, it is replaced, unless the do not replace option is specified.
el: %prog add_format [options] id ebook_file
    
    Προσθέστε το ηλεκτρονικό βιβλίο στο αρχείο ebook στις διαθέσιμες μορφές για το λογικό βιβλίο που προσδιορίζεται από το id. Μπορείτε να λάβετε το id χρησιμοποιώντας την εντολή αναζήτησης. Αν η μορφή υπάρχει ήδη, αντικαθίσταται, εκτός αν έχει καθοριστεί η επιλογή μη αντικατάστασης..

en: Do not replace the format if it already exists
el: Να μην αντικατασταθούν μορφές που ήδη υπάρχουν

en: Add the file as an extra data file to the book, not an ebook format
el: Προσθέστε το αρχείο ως επιπλέον αρχείο δεδομένων στο βιβλίο, όχι σε μορφή ηλεκτρονικού βιβλίου

en: You must specify an id and an e-book file
el: Πρέπει να καθορίσετε ένα αναγνωριστικό και ένα αρχείο ψηφιακού βιβλίου

en: e-book file must have an extension
el: το ψηφιακό βιβλίο πρέπει να διαθέτει κατάληξη αρχείου

en: A %(fmt)s file already exists for book: %(id)d, not replacing
el: Υπάρχει ήδη ένα αρχείο %(fmt)s για το βιβλίο: %(id)d, δεν γίνεται αντικατάσταση

en: %prog backup_metadata [options]
    
    Backup the metadata stored in the database into individual OPF files in each
    books folder. This normally happens automatically, but you can run this
    command to force re-generation of the OPF files, with the --all option.
    
    Note that there is normally no need to do this, as the OPF files are backed up
    automatically, every time metadata is changed.
el: %prog backup_metadata [options]
    
    Δημιουργήστε αντίγραφα ασφαλείας των μεταδεδομένων που είναι αποθηκευμένα στη βάση δεδομένων σε μεμονωμένα αρχεία OPF
    σε κάθε φάκελος βιβλίων. Αυτό συνήθως συμβαίνει αυτόματα, αλλά μπορείτε να εκτελέσετε το εξής
    εντολή για να αναγκάσετε την επαναδημιουργία των αρχείων OPF, με την επιλογή --all.
    
    Σημείωση: κανονικά δεν χρειάζεται να το κάνετε αυτό, καθώς τα αρχεία OPF δημιουργούνται με αντίγραφα ασφαλείας.
    αυτόματα, κάθε φορά που αλλάζουν τα μεταδεδομένα.

en: Normally, this command only operates on books that have out of date OPF files. This option makes it operate on all books.
el: Κανονικά, η εντολή αυτή ενεργεί μόνο σε βιβλία που έχουν παρωχημένα αρχεία OPF. Με την επιλογή αυτή επιτρέπεται η δράση σε όλα τα βιβλία.

en: {} OPTIONS
el: {} ΕΠΙΛΟΓΕΣ

en: %prog catalog /path/to/destination.(csv|epub|mobi|xml...) [options]
    
    Export a catalog in format specified by path/to/destination extension.
    Options control how entries are displayed in the generated catalog output.
    Note that different catalog formats support different sets of options. To
    see the different options, specify the name of the output file and then the
    {} option.
el: %prog catalog /path/to/destination.(csv|epub|mobi|xml...) [options]
    
    Εξαγωγή ενός καταλόγου σε μορφή που καθορίζεται από path/to/destination επέκταση.
    Οι επιλογές ελέγχουν τον τρόπο εμφάνισης των καταχωρήσεων στην έξοδο του παραγόμενου
    καταλόγου. Σημειώστε ότι διαφορετικές μορφές καταλόγων υποστηρίζουν διαφορετικά
    σύνολα επιλογών. Για να δείτε τις διάφορες επιλογές, καθορίστε το όνομα του αρχείου
    εξόδου και στη συνέχεια την επιλογή {}.

en: Comma-separated list of database IDs to catalog.
    If declared, --search is ignored.
    Default: all
el: Διαχωρισμένη με κόμμα λίστα αναγνωριστικών βάσης δεδομένων στον κατάλογο.
    Αν δηλωθεί, το --search αγνοείται.
    Προεπιλογή: όλα

en: Filter the results by the search query. For the format of the search query, please see the search-related documentation in the User Manual.
    Default: no filtering
el: Φιλτράρετε τα αποτελέσματα με βάση το ερώτημα αναζήτησης. Για τη μορφή του ερωτήματος αναζήτησης, ανατρέξτε στην τεκμηρίωση σχετικά με την αναζήτηση στο Εγχειρίδιο Χρήστη.
    Προεπιλογή: χωρίς φιλτράρισμα

en: Show detailed output information. Useful for debugging
el: Παρουσίαση λεπτομερειών στην έξοδο. Χρήσιμο για αποσφαλμάτωση.

en: You must specify a catalog output file
el: Πρέπει να καθορίσετε ένα αρχείο εξόδου καταλόγου

en: Cannot generate a catalog in the {} format
el: Δεν μπορεί να δημιουργηθεί κατάλογος στη μορφή {}

en: %prog check_library [options]
    
    Perform some checks on the filesystem representing a library. Reports are {0}
el: %prog check_library [options]
    
    Εκτελέστε ορισμένους ελέγχους στο σύστημα αρχείων που αντιπροσωπεύει μια βιβλιοθήκη. Οι αναφορές είναι {0}

en: Output in CSV
el: Εξαγωγή σε CSV

en: Comma-separated list of reports.
    Default: all
el: Διαχωριζόμενη από κόμματα λίστα από αναφορές.
    Προεπιλογή: όλες

en: Comma-separated list of extensions to ignore.
    Default: all
el: Διαχωριζόμενη από κόμματα λίστα από επεκτάσεις που θα αγνοούνται.
    Προεπιλογή: όλες

en: Comma-separated list of names to ignore.
    Default: all
el: Διαχωριζόμενη από κόμματα λίστα από ονόματα που θα αγνοούνται.
    Προεπιλογή: όλα

en: Vacuum the full text search database. This can be very slow and memory intensive, depending on the size of the database.
el: Σκουπίστε τη βάση δεδομένων αναζήτησης πλήρους κειμένου. Αυτό μπορεί να είναι πολύ αργό και απαιτητικό σε μνήμη, ανάλογα με το μέγεθος της βάσης δεδομένων.

en: Unknown report check
el: Άγνωστος έλεγχος αναφοράς

en: Vacuuming database...
el: Εκκένωση βάσης δεδομένων...

en: %prog clone path/to/new/library
    
    Create a clone of the current library. This creates a new, empty library that has all the
    same custom columns, Virtual libraries and other settings as the current library.
    
    The cloned library will contain no books. If you want to create a full duplicate, including
    all books, then simply use your filesystem tools to copy the library folder.
el: %prog clone path/to/new/library
    
    Δημιουργήστε έναν κλώνο της τρέχουσας βιβλιοθήκης. Αυτό δημιουργεί μια νέα, κενή βιβλιοθήκη που έχει
    τις ίδιες προσαρμοσμένες στήλες, εικονικές βιβλιοθήκες και άλλες ρυθμίσεις με την τρέχουσα βιβλιοθήκη.
    
    Η κλωνοποιημένη βιβλιοθήκη δεν θα περιέχει κανένα βιβλίο. Εάν θέλετε να δημιουργήσετε ένα πλήρες αντίγραφο, συμπεριλαμβανομένων όλων των βιβλίων, τότε απλώς χρησιμοποιήστε τα εργαλεία του συστήματος αρχείων σας για να αντιγράψετε τον φάκελο της βιβλιοθήκης.

en: Error: You must specify the path to the cloned library
el: Σφάλμα: Πρέπει να καθορίσετε τη διαδρομή προς τη διπλότυπη βιβλιοθήκη

en: The location for the new library is the same as the current library
el: Η τοποθεσία για τη νέα βιβλιοθήκη είναι η ίδια με την τρέχουσα βιβλιοθήκη

en: %s is not empty. You must choose an empty folder for the new library.
el: Ο %s δεν είναι κενός. Πρέπει να επιλέξτε ένα άδειο φάκελο για τη νέα βιβλιοθήκη.

en: %prog custom_columns [options]
    
    List available custom columns. Shows column labels and ids.
el: %prog custom_columns [options]
    
    Λίστα διαθέσιμων προσαρμοσμένων στηλών. Εμφανίζει ετικέτες στηλών και αναγνωριστικά.

en: Show details for each column.
el: Προβολή λεπτομερειών για κάθε στήλη.

en: 
    %prog embed_metadata [options] book_id
    
    Update the metadata in the actual book files stored in the calibre library from
    the metadata in the calibre database.  Normally, metadata is updated only when
    exporting files from calibre, this command is useful if you want the files to
    be updated in place. Note that different file formats support different amounts
    of metadata. You can use the special value 'all' for book_id to update metadata
    in all books. You can also specify many book ids separated by spaces and id ranges
    separated by hyphens. For example: %prog embed_metadata 1 2 10-15 23
el: 
    %prog embed_metadata [options] book_id
    
    Ενημερώστε τα μεταδεδομένα στα πραγματικά αρχεία βιβλίων που αποθηκεύονται στη
    βιβλιοθήκη calibre από τα μεταδεδομένα στη βάση δεδομένων του calibre. Κανονικά,
    τα μεταδεδομένα ενημερώνονται μόνο κατά την εξαγωγή αρχείων από το calibre, αυτή
    η εντολή είναι χρήσιμη εάν θέλετε τα αρχεία να ενημερωθούν επιτόπου. Σημειώστε ότι
    διαφορετικές μορφές αρχείων υποστηρίζουν διαφορετικές ποσότητες μεταδεδομένων.
    Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την ειδική τιμή 'all' για το book_id για να ενημερώσετε
    τα μεταδεδομένα σε όλα τα βιβλία. Μπορείτε επίσης να ορίσετε πολλά αναγνωριστικά
    βιβλίων χωρισμένα με κενά και εύρη αναγνωριστικών χωρισμένα με παύλες.
    Για παράδειγμα: %prog embed_metadata 1 2 10-15 23

en: Only update metadata in files of the specified format. Specify it multiple times for multiple formats. By default, all formats are updated.
el: Ενημερώνει μόνο τα μεταδεδομένα σε αρχεία της καθορισμένης μορφής. Καθορίστε το πολλές φορές για πολλαπλές μορφές. Από προεπιλογή, ενημερώνονται όλες οι μορφές.

en: Processed {0} ({1} of {2})
el: Επεξεργάστηκαν {0} ({1} από {2})

en: No book with id: {}
el: Κανένα βιβλίο με αναγνωριστικό: {}

en: %prog export [options] ids
    
    Export the books specified by ids (a comma separated list) to the filesystem.
    The export operation saves all formats of the book, its cover and metadata (in
    an OPF file). Any extra data files associated with the book are also saved.
    You can get id numbers from the search command.
el: %prog export [options] ids
    
    Εξάγει τα βιβλία που καθορίζονται από τα ids (μια λίστα που διαχωρίζεται με κόμμα)
    στο σύστημα αρχείων. Η λειτουργία εξαγωγής αποθηκεύει όλες τις μορφές του βιβλίου,
    το εξώφυλλο και τα μεταδεδομένα του (σε ένα αρχείο OPF). Αποθηκεύονται επίσης τυχόν
    πρόσθετα αρχεία δεδομένων που σχετίζονται με το βιβλίο.
    Μπορείτε να λάβετε αριθμούς id από την εντολή αναζήτησης.

en: Export all books in database, ignoring the list of ids.
el: Εξαγωγή όλων των βιβλίων στη βάση δεδομένων, αγνοώντας τη λίστα των ids.

en: Export books to the specified folder. Default is
el: Εξαγωγή των βιβλίων στον καθορισμένο φάκελο. Εξ ορισμού

en: Export all books into a single folder
el: Εξαγωγή όλων των βιβλίων στον ίδιο φάκελο

en: Report progress
el: Αναφορά προόδου

en: Specifying this switch will turn this behavior off.
el: Η επιλογή αυτή θα βάλει τέλος στη συμπεριφορά αυτή.

en: You must specify some ids or the %s option
el: Πρέπει να καθορίσετε μερικά αναγνωριστικά ή την επιλογή %s

en: Full text indexing is not enabled on this library
el: Η πλήρης ευρετηρίαση κειμένου δεν είναι ενεργοποιημένη σε αυτή τη βιβλιοθήκη

en: %prog fts_index [options] {enable}/{disable}/{status}/{reindex}
    
    Control the Full text search indexing process.
    
    {enable}
        Turns on FTS indexing for this library
    {disable}
        Turns off FTS indexing for this library
    {status}
        Shows the current indexing status
    {reindex}
        Can be used to re-index either particular books or
        the entire library. To re-index particular books
        specify the book ids as additional arguments after the
        {reindex} command. If no book ids are specified the
        entire library is re-indexed.
el: %prog fts_index [options] {enable}/{disable}/{status}/{reindex}
    
    Έλεγχος της διαδικασίας ευρετηρίασης πλήρους κειμένου.
    
    {enable}
        Ενεργοποίηση ευρετηρίασης ΠΚ για αυτή τη βιβλιοθήκη
    {disable}
        Απενεργοποίηση ευρετηρίασης ΠΚ για αυτή τη βιβλιοθήκη
    {status}
        Εμφανίζει την τρέχουσα κατάσταση ευρετηρίασης
    {reindex}
        Μπορεί να χρησιμοποιηθεί για επανευρετηρίαση είτε συγκεκριμένων βιβλίων
        είτε ολόκληρης της βιβλιοθήκης. Για να επανευρετηριαστούν συγκεκριμένα
        βιβλία, καθορίστε τα αναγνωριστικά των βιβλίων ως επιπλέον παραμέτρους
        μετά την εντολή {reindex}. Εάν δεν καθοριστούν αναγνωριστικά βιβλίων
        γίνεται επανευρετηρίαση ολόκληρης της βιβλιοθήκης.

en: Wait till all books are indexed, showing indexing progress periodically
el: Περιμένετε μέχρι να ευρετηριαστούν όλα τα βιβλία, δείχνοντας περιοδικά την πρόοδο της ευρετηρίασης

en: The speed of indexing. Use fast for fast indexing using all your computers resources and slow for less resource intensive indexing. Note that the speed is reset to slow after every invocation.
el: Η ταχύτητα ευρετηρίασης. Χρησιμοποιήστε την επιλογή 'γρήγορα' για γρήγορη ευρετηρίαση χρησιμοποιώντας όλους τους πόρους του υπολογιστή σας και 'αργά' για ευρετηρίαση που απαιτεί λιγότερους πόρους. Σημειώστε ότι η ταχύτητα επαναφέρεται σε 'αργά' μετά από κάθε εκτέλεση.

en: {0} of {1} book files indexed, {2}
el: {0} από {1} αρχεία βιβλίων ευρετηριασμένα, {2}

en: Error: You must specify the indexing action
el: Σφάλμα: Πρέπει να καθορίσετε τη δράση ευρετηρίασης

en: FTS Indexing is enabled
el: Η ΠΚ ευρετηρίαση είναι ενεργοποιημένη

en: {0} of {1} books files indexed
el: {0} από {1} αρχεία βιβλίων ευρετηριασμένα

en: FTS Indexing is disabled
el: Η ΠΚ ευρετηρίαση είναι απενεργοποιημένη

en: FTS indexing has been enabled
el: Η ΠΚ ευρετηρίαση έχει ενεργοποιηθεί

en: Re-indexing the entire library can take a long time. Are you sure?
el: Η εκ νέου ευρετηρίαση ολόκληρης της βιβλιοθήκης μπορεί να διαρκέσει πολύ. Είσαι σίγουρος;

en: Type {} to proceed, anything else to abort
el: Πληκτρολογήστε {} για συνέχεια, οτιδήποτε άλλο για ακύρωση

en: Disabling indexing will mean that all books will have to be re-checked when re-enabling indexing. Are you sure?
el: Η απενεργοποίηση της ευρετηρίασης σημαίνει ότι όλα τα βιβλία θα πρέπει να ελεγχθούν εκ νέου όταν ενεργοποιηθεί εκ νέου η ευρετηρίαση. Είσαι σίγουρος;

en: FTS indexing has been disabled
el: Η ευρετηρίαση ΠΚ έχει απενεργοποιηθεί

en: Waiting for FTS indexing to complete, press Ctrl-C to abort...
el: Αναμονή για την ολοκλήρωση της ευρετηρίασης ΠΚ, πατήστε Ctrl-C για διακοπή...

en: All books indexed!
el: Όλα τα βιβλία ευρετηριασμένα!

en: Full text searching is not enabled on this library. Use the calibredb fts_index enable --wait-until-complete command to enable it
el: Η αναζήτηση πλήρους κειμένου δεν είναι ενεργοποιημένη σε αυτή τη βιβλιοθήκη. Χρήση της εντολής calibredb fts_index enable --wait-until-complete για να την ενεργοποιήσετε

en: {0} files out of {1} are not yet indexed, searching is disabled
el: {0} αρχεία από {1} δεν έχουν ακόμη ευρετηριαστεί, η αναζήτηση είναι απενεργοποιημένη

en: %prog fts_search [options] search expression
    
    Do a full text search on the entire library or a subset of it.
el: %prog fts_search [options] search expression
    
    Πραγματοποιήστε αναζήτηση πλήρους κειμένου σε ολόκληρη τη βιβλιοθήκη ή σε ένα υποσύνολό της.

en: Include snippets of the text surrounding each match. Note that this makes searching much slower.
el: Συμπεριλάβετε αποσπάσματα του κειμένου γύρω από κάθε αντιστοιχία. Σημειώστε ότι αυτό καθιστά την αναζήτηση πολύ πιο αργή.

en: The marker used to indicate the start of a matched word inside a snippet
el: Ο δείκτης που χρησιμοποιείται για να υποδείξει την αρχή μιας ταιριασμένης λέξης μέσα σε ένα απόσπασμα

en: The marker used to indicate the end of a matched word inside a snippet
el: Ο δείκτης που χρησιμοποιείται για να υποδείξει το τέλος μιας ταιριασμένης λέξης μέσα σε ένα απόσπασμα

en: Only match on exact words not related words. So correction will not match correcting.
el: Ταιριάζει μόνο σε ακριβείς λέξεις και όχι σε συναφείς λέξεις. Έτσι, η διόρθωση δεν θα ταιριάζει με τη διόρθωση.

en: Restrict the searched books, either using a search expression or ids. For example: ids:1,2,3 to restrict by ids or search:tag:foo to restrict to books having the tag foo.
el: Περιορίστε τα βιβλία που αναζητούνται, είτε χρησιμοποιώντας μια έκφραση αναζήτησης είτε ids. Για παράδειγμα: ids:1,2,3 για περιορισμό με βάση τα ids ή search:tag:foo για περιορισμό στα βιβλία που έχουν την ετικέτα foo.

en: The format to output the search results in. Either "text" for plain text or "json" for JSON output.
el: Η μορφή με την οποία θα εξάγονται τα αποτελέσματα της αναζήτησης. Είτε "text" για απλό κείμενο ή "json" για έξοδο JSON.

en: How much of the library must be indexed before searching is allowed, as a percentage. Defaults to 90
el: Πόσο μεγάλο μέρος της βιβλιοθήκης πρέπει να είναι ευρετηριασμένο πριν επιτραπεί η αναζήτηση, ως ποσοστό. Προεπιλογή σε 90

en: {0} by {1}
el: {0} μέσω {1}

en: Error: You must specify the search expression
el: Σφάλμα: Πρέπει να καθορίσετε την έκφραση αναζήτησης

en: No template specified
el: Δεν έχει καθοριστεί πρότυπο

en: Template not allowed
el: Το πρότυπο δεν επιτρέπεται

en: The use of templates is disallowed when connecting to remote servers for security reasons
el: Η χρήση προτύπων δεν επιτρέπεται κατά τη σύνδεση σε απομακρυσμένους διακομιστές για λόγους ασφαλείας.

en: You must provide a template
el: Πρέπει να δώσετε ένα υπόδειγμα

en: %prog list [options]
    
    List the books available in the calibre database.
el: %prog list [options]
    
    Καταχωρίστε τα βιβλία που είναι διαθέσιμα στη βάση δεδομένων calibre.

en: The fields to display when listing books in the database. Should be a comma separated list of fields.
    Available fields: %s
    Default: %%default. The special field "all" can be used to select all fields. In addition to the builtin fields above, custom fields are also available as *field_name, for example, for a custom field #rating, use the name: *rating
el: Τα πεδία που εμφανίζονται κατά την καταχώριση βιβλίων στη βάση δεδομένων. Θα πρέπει να είναι μια λίστα πεδίων διαχωρισμένων με κόμμα.
    Διαθέσιμα πεδία: %s
    Προεπιλογή: %%default. Το ειδικό πεδίο "all" μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να επιλεγούν όλα τα πεδία. Εκτός από τα ενσωματωμένα πεδία παραπάνω, είναι διαθέσιμα και προσαρμοσμένα πεδία ως *field_name, για παράδειγμα, για ένα προσαρμοσμένο πεδίο #rating, χρησιμοποιήστε το όνομα: *rating

en: The field by which to sort the results. You can specify multiple fields by separating them with commas.
    Available fields: {0}
    Default: {1}. In addition to the builtin fields above, custom fields are also available as *field_name, for example, for a custom field #rating, use the name: *rating
el: Το πεδίο με βάση το οποίο θα ταξινομηθούν τα αποτελέσματα. Μπορείτε να καθορίσετε πολλά πεδία χωρίζοντάς τα με κόμματα.
    Διαθέσιμα πεδία: {0}
    Προεπιλογή: {1}. Εκτός από τα ενσωματωμένα πεδία παραπάνω, είναι διαθέσιμα και προσαρμοσμένα πεδία ως *field_name, για παράδειγμα, για ένα προσαρμοσμένο πεδίο #rating, χρησιμοποιήστε το όνομα: *rating

en: Sort results in ascending order
el: Ταξινόμηση αποτελεσμάτων κατά αύξουσα σειρά

en: Filter the results by the search query. For the format of the search query, please see the search related documentation in the User Manual. Default is to do no filtering.
el: Φιλτράρετε τα αποτελέσματα με βάση το ερώτημα αναζήτησης. Για τη μορφή του ερωτήματος αναζήτησης, ανατρέξτε στην τεκμηρίωση σχετικά με την αναζήτηση στο Εγχειρίδιο Χρήστη. Προεπιλογή είναι χωρίς φιλτράρισμα

en: The maximum width of a single line in the output. Defaults to detecting screen size.
el: Το μέγιστο πλάτος μιας μόνο γραμμής στην έξοδο. Από προεπιλογή ανιχνεύει το μέγεθος της οθόνης.

en: The string used to separate fields. Default is a space.
el: Η συμβολοσειρά που χρησιμοποιείται για να διαχωρίζει τα πεδία. Προεπιλέχθηκε ο χαρακτήρας διαστήματος.

en: The prefix for all file paths. Default is the absolute path to the library folder.
el: Το πρόθεμα για όλες τις διαδρομές αρχείων. Η προεπιλογή είναι η απόλυτη διαδρομή στο φάκελο της βιβλιοθήκης.

en: The maximum number of results to display. Default: all
el: Ο μέγιστος αριθμός αποτελεσμάτων προς παρουσίαση. Εξ ορισμού: όλα

en: Generate output in JSON format, which is more suitable for machine parsing. Causes the line width and separator options to be ignored.
el: Δημιουργήστε έξοδο σε μορφή JSON, η οποία είναι πιο κατάλληλη για ανάλυση από μηχανές. Προκαλεί την αγνόηση των επιλογών πλάτους γραμμής και διαχωριστή.

en: The template to run if "{}" is in the field list. Note that templates are ignored while connecting to a calibre server. Default: None
el: Το πρότυπο που θα εκτελεστεί εάν το "{}" βρίσκεται στη λίστα πεδίων. Σημειώστε ότι τα πρότυπα αγνοούνται κατά τη σύνδεση σε έναν διακομιστή calibre. Προεπιλογή: Κανένα

en: Path to a file containing the template to run if "{}" is in the field list. Default: None
el: Διαδρομή προς ένα αρχείο που περιέχει το πρότυπο για εκτέλεση αν "{}" βρίσκεται στη λίστα πεδίων. Προεπιλογή: Καμία

en: Heading for the template column. Default: %default. This option is ignored if the option {} is set
el: Επικεφαλίδα για τη στήλη προτύπου. Προεπιλογή: %default. Αυτή η επιλογή αγνοείται αν έχει οριστεί η επιλογή {}.

en: %prog list_categories [options]
    
    Produce a report of the category information in the database. The
    information is the equivalent of what is shown in the Tag browser.
el: %prog list_categories [options]
    
    Παράγετε μια αναφορά με τις πληροφορίες κατηγορίας στη βάση δεδομένων. 
    Οι πληροφορίες αντιστοιχούν σε εκείνες που εμφανίζονται στον περιηγητή Ετικετών.

en: Output only the number of items in a category instead of the counts per item within the category
el: Εμφάνιζε μόνο τον αριθμό των αντικειμένων σε μια κατηγορία αντί για τις μετρήσεις ανά αντικείμενο μέσα στην κατηγορία

en: The type of CSV file to produce. Choices: {}
el: Ο τύπος του αρχείου CSV που θα δημιουργηθεί. Επιλογές: {}

en: Comma-separated list of category lookup names. Default: all
el: Διαχωριζόμενη από κόμματα λίστα από ονομασίες ευρετηρίου κατηγοριών.
    Προεπιλογή: όλες

en: CATEGORY ITEMS
el: ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ

en: %prog remove ids
    
    Remove the books identified by ids from the database. ids should be a comma separated list of id numbers (you can get id numbers by using the search command). For example, 23,34,57-85 (when specifying a range, the last number in the range is not included).
el: %prog remove ids
    
    Αφαιρέστε τα βιβλία που αναγνωρίζονται από τα ids από τη βάση δεδομένων. Τα ids θα πρέπει να είναι μια λίστα αριθμών id με διαχωρισμό κόμματος (μπορείτε να βρείτε τους αριθμούς id χρησιμοποιώντας την εντολή search). Για παράδειγμα, 23,34,57-85 (όταν προσδιορίζετε ένα εύρος, ο τελευταίος αριθμός στο εύρος δεν συμπεριλαμβάνεται).

en: Do not use the {}
el: Μην χρησιμοποιήσετε το {}

en: You must specify at least one book to remove
el: Πρέπει να καθορίσετε τουλάχιστον ένα βιβλίο προς αφαίρεση

en: %prog remove_custom_column [options] label
    
    Remove the custom column identified by label. You can see available
    columns with the custom_columns command.
el: %prog remove_custom_column [options] label
    
    Αφαιρέστε την προσαρμοσμένη στήλη που προσδιορίζεται από την ετικέτα. Μπορείτε
    να δείτε τις διαθέσιμες στήλες με την εντολή custom_columns.

en: Do not ask for confirmation
el: Να μην ζητείται επιβεβαίωση

en: You will lose all data in the column: %s. Are you sure (y/n)?
el: Θα χάσετε όλα τα δεδομένα στη στήλη: %s. Είστε σίγουροι (ν/ο);

en: y
el: ν

en: No column named %s found. You must use column labels, not titles. Use calibredb custom_columns to get a list of labels.
el: Δεν βρέθηκε στήλη με το όνομα %s. Πρέπει να χρησιμοποιήσετε τις ετικέτες στηλών, όχι τους τίτλους. Χρησιμοποιήστε το calibredb custom_columns για να λάβετε μια λίστα με τις ετικέτες.

en: Error: You must specify a column label
el: Σφάλμα: Πρέπει να καθορίσετε ένα όνομα για τη στήλη

en: 
    %prog remove_format [options] id fmt
    
    Remove the format fmt from the logical book identified by id. You can get id by using the search command. fmt should be a file extension like LRF or TXT or EPUB. If the logical book does not have fmt available, do nothing.
el: 
    %prog remove_format [options] id fmt
    
    Αφαίρεση της μορφής fmt από το λογικό βιβλίο που αναγνωρίζεται από το id. Μπορείτε να βρείτε το id χρησιμοποιώντας την εντολή search. fmt θα πρέπει να είναι μια επέκταση αρχείου όπως LRF ή TXT ή EPUB. Αν το λογικό βιβλίο δεν έχει διαθέσιμο το fmt, μην κάνετε τίποτα.

en: You must specify an id and a format
el: Πρέπει να καθορίσετε ένα αναγνωριστικό και μια μορφή

en: %prog restore_database [options]
    
    Restore this database from the metadata stored in OPF files in each
    folder of the calibre library. This is useful if your metadata.db file
    has been corrupted.
    
    WARNING: This command completely regenerates your database. You will lose
    all saved searches, user categories, plugboards, stored per-book conversion
    settings, and custom recipes. Restored metadata will only be as accurate as
    what is found in the OPF files.
el: %prog restore_database [options]
    
    Επαναφέρετε αυτή τη βάση δεδομένων από τα μεταδεδομένα που αποθηκεύονται σε
    αρχεία OPF σε κάθε φάκελο της βιβλιοθήκης calibre. Αυτό είναι χρήσιμο αν το
    αρχείο metadata.db σας έχει καταστραφεί.
    
    ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: Αυτή η εντολή αναδημιουργεί πλήρως τη βάση δεδομένων σας. Θα
    χάσετε όλες τις αποθηκευμένες αναζητήσεις, τις κατηγορίες χρηστών, τα plugboards,
    τις αποθηκευμένες ρυθμίσεις μετατροπής ανά βιβλίο και τις προσαρμοσμένες ροές.
    Τα επαναφερθέντα μεταδεδομένα θα είναι τόσο ακριβή όσο αυτά που περιέχονται
    στα αρχεία OPF.

en: Really do the recovery. The command will not run unless this option is specified.
el: Κάντε πραγματικά την ανάκτηση. Η εντολή δεν θα εκτελεστεί εκτός αν καθοριστεί αυτή η επιλογή.

en: You must provide the %s option to do a recovery
el: Πρέπει να παρέχετε την επιλογή %s για να πραγματοποιήσετε ανάκτηση

en: %prog saved_searches [options] (list|add|remove)
    
    Manage the saved searches stored in this database.
    If you try to add a query with a name that already exists, it will be
    replaced.
    
    Syntax for adding:
    
    %prog saved_searches add search_name search_expression
    
    Syntax for removing:
    
    %prog saved_searches remove search_name
el: %prog saved_searches [options] (list|add|remove)
    
    Διαχείρηση αποθηκευμένων αναζητήσεων που βρίσκονται σε αυτή τη βάση δεδομένων.
    Αν προσπαθήσετε να προσθέσετε ένα ερώτημα με όνομα που υπάρχει ήδη, θα
    αντικατασταθεί.
    
    Σύνταξη για προσθήκη:
    
    %prog saved_searches add search_name search_expression
    
    Σύνταξη για αφαίρεση:
    
    %prog saved_searches remove search_name

en: Name:
el: Όνομα:

en: Search string:
el: Αναζήτηση γα την έκφραση:

en: Error: You must specify a name and a search string
el: Σφάλμα: Πρέπει να καθορίσετε ένα όνομα και μια έκφραση αναζήτησης

en: added
el: προστέθηκε

en: Error: You must specify a name
el: Λάθος: Πρέπει να καθορίσετε όνομα

en: removed
el: αφαιρέθηκε

en: Error: Action %s not recognized, must be one of: (add|remove|list)
el: Σφάλμα: Η ενέργεια %s δεν αναγνωρίζεται, πρέπει να είναι μια από τις: (add|remove|list)

en: Failed to parse search query: ({0}) with error: {1}
el: Αποτυχία ανάλυσης του ερωτήματος αναζήτησης: ({0}) με σφάλμα: {1}

en: %prog search [options] search expression
    
    Search the library for the specified search term, returning a comma separated
    list of book ids matching the search expression. The output format is useful
    to feed into other commands that accept a list of ids as input.
    
    The search expression can be anything from calibre's powerful search query
    language, for example: %prog search {0}
el: %prog search [options] search expression
    
    Αναζητήστε στη βιβλιοθήκη τον καθορισμένο όρο αναζήτησης, επιστρέφοντας μια
    λίστα με ταυτότητες βιβλίων διαχωρισμένες με κόμμα που ταιριάζουν με την
    έκφραση αναζήτησης. Η μορφή εξόδου είναι χρήσιμη για να τροφοδοτεί άλλες
    εντολές που δέχονται μια λίστα ταυτοτήτων ως είσοδο.
    
    Η έκφραση αναζήτησης μπορεί να είναι οτιδήποτε από τη δυνατή γλώσσα ερωτημάτων αναζήτησης του calibre, για παράδειγμα: %prog search {0}

en: The maximum number of results to return. Default is all results.
el: Ο μέγιστος αριθμός αποτελεσμάτων που θα επιστραφεί. Η προεπιλεγμένη τιμή είναι όλα τα αποτελέσματα.

en: No books matching the search expression:
el: Δεν υπάρχουν βιβλία που να συμφωνούν με την έκφραση αναζήτησης:

en: No book with id {} exists
el: Δεν υπάρχει βιβλίο με αναγνωριστικό {}

en: No column with name {} exists
el: Δεν υπάρχει στήλη με όνομα {}

en: Data set to: {} [{}]
el: Τα δεδομένα ορίστηκαν σε: {} [{}]

en: Data set to: {}
el: Τα δεδομένα ορίστηκαν σε: {}

en: %prog set_custom [options] column id value
    
    Set the value of a custom column for the book identified by id.
    You can get a list of ids using the search command.
    You can get a list of custom column names using the custom_columns
    command.
el: %prog set_custom [options] column id value
    
    Ορισμός τιμής προσαρμοσμένης στήλης για το βιβλίο που προσδιορίζεται από το id.
    Μπορείτε να λάβετε μια λίστα ids χρησιμοποιώντας την εντολή αναζήτησης.
    Μπορείτε να λάβετε μια λίστα με τα ονόματα των προσαρμοσμένων στηλών
    χρησιμοποιώντας τη custom_columns εντολή.

en: If the column stores multiple values, append the specified values to the existing ones, instead of replacing them.
el: Αν στη στήλη αποθηκεύονται πολλαπλές τιμές, να προστεθούν οι καθορισμένες τιμές στις ήδη υπάρχουσες αντί να τις αντικαταστήσουν.

en: Error: You must specify a field name, id and value
el: Σφάλμα: Πρέπει να καθορίσετε ένα όνομα πεδίου, αναγνωριστικό και τιμή

en: 
    %prog set_metadata [options] book_id [/path/to/metadata.opf]
    
    Set the metadata stored in the calibre database for the book identified by
    book_id from the OPF file metadata.opf. book_id is a book id number from the
    search command. You can get a quick feel for the OPF format by using the
    --as-opf switch to the show_metadata command. You can also set the metadata of
    individual fields with the --field option. If you use the --field option, there
    is no need to specify an OPF file.
el: 
    %prog set_metadata [options] book_id [/path/to/metadata.opf]
    
    Ορίστε τα μεταδεδομένα που αποθηκεύονται στη βάση δεδομένων calibre για το
    βιβλίο που προσδιορίζεται με book_id από το αρχείο OPF metadata.opf. Το book_id
    είναι ένας id αριθμός βιβλίου που προέρχεται από την εντολή αναζήτησης.
    Μπορείτε να αποκτήσετε μια γρήγορη αίσθηση της μορφής OPF χρησιμοποιώντας την
    επιλογή --as-opf στην εντολή show_metadata. Μπορείτε επίσης να ορίσετε τα
    μεταδεδομένα μεμονωμένων πεδίων με την επιλογή --field. Αν χρησιμοποιήσετε
    την επιλογή --field, δεν υπάρχει ανάγκη να καθορίσετε ένα αρχείο OPF.

en: The field to set. Format is field_name:value, for example: {0} tags:tag1,tag2. Use {1} to get a list of all field names. You can specify this option multiple times to set multiple fields. Note: For languages you must use the ISO639 language codes (e.g. en for English, fr for French and so on). For identifiers, the syntax is {0} {2}. For boolean (yes/no) fields use true and false or yes and no.
el: Το πεδίο για να οριστεί. Η μορφή είναι field_name:value, για παράδειγμα: {0} tags:tag1,tag2. Χρησιμοποιήστε {1} για να λάβετε μια λίστα με όλα τα ονόματα πεδίων. Μπορείτε να καθορίσετε αυτήν την επιλογή πολλές φορές για να ορίσετε πολλαπλά πεδία. Σημείωση: Για γλώσσες πρέπει να χρησιμοποιήσετε τους κωδικούς γλώσσας ISO639 (π.χ. en για Αγγλικά, fr για Γαλλικά κ.λπ.). Για αναγνωριστικά, η σύνταξη είναι {0} {2}. Για λογικά πεδία (ναι/όχι) χρησιμοποιήστε true και false ή yes και no.

en: List the metadata field names that can be used with the --field option
el: Καταγράψτε τα ονόματα πεδίων μεταδεδομένων που μπορούν να χρησιμοποιηθούν με την επιλογή --field

en: Field name
el: Όνομα πεδίου

en: Title
el: Τίτλος

en: You must specify a record id as the first argument
el: Πρέπει να καθορίσετε ένα αναγνωριστικό εγγραφής ως πρώτο όρισμα

en: You must specify either a field or an OPF file
el: Πρέπει να καθορίσετε είτε ένα πεδίο είτε ένα αρχείο OPF

en: The OPF file %s does not exist
el: Το αρχείο OPF %s δεν υπάρχει

en: No book with id: %s in the database
el: Δεν υπάρχει βιβλίο με αναγνωριστικό: %s στη βάση δεδομένων

en: {} is not a known field
el: {} δεν είναι γνωστό πεδίο

en: The value {!r} is not a valid series index
el: Η τιμή {!r} δεν είναι έγκυρος δείκτης σειράς

en: 
    %prog show_metadata [options] id
    
    Show the metadata stored in the calibre database for the book identified by id.
    id is an id number from the search command.
el: 
    %prog show_metadata [options] id
    
    Εμφάνισε τα μεταδεδομένα που αποθηκεύονται στη βάση δεδομένων του Calibre για το βιβλίο που αναγνωρίζεται από το id.
    Το id είναι ένας αριθμός αναγνωριστικού από την εντολή αναζήτησης.

en: Print metadata in OPF form (XML)
el: Εκτύπωση μεταδεδομένων σε μορφή OPF (XML)

en: You must specify an id
el: Πρέπει να καθορίσετε ένα αναγνωριστικό

en: The {} command is not supported with remote (server based) libraries
el: Η εντολή {} δεν υποστηρίζεται σε απομακρυσμένες βιβλιοθήκες  (βιβλιοθήκες από διακομιστές)

en: GLOBAL OPTIONS
el: ΓΕΝΙΚΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ

en: show this help message and exit
el: Εμφάνιση μηνύματος βοήθειας και έξοδος

en: show program's version number and exit
el: δείξε τον αριθμό έκδοσης του προγράμματος και κλείσε

en: Username for connecting to a calibre Content server
el: Όνομα χρήστη για σύνδεση σε διακομιστή περιεχομένων calibre

en: Password for connecting to a calibre Content server. To read the password from standard input, use the special value: {0}. To read the password from a file, use: {1} (i.e. <f: followed by the full path to the file and a trailing >). The angle brackets in the above are required, remember to escape them or use quotes for your shell.
el: Κωδικός πρόσβασης για σύνδεση σε έναν διακομιστή περιεχομένου calibre. Για να διαβάσετε τον κωδικό πρόσβασης από την τυπική είσοδο, χρησιμοποιήστε την ειδική τιμή: {0}. Για να διαβάσετε τον κωδικό πρόσβασης από ένα αρχείο, χρησιμοποιήστε: {1} (δηλαδή <f: ακολουθούμενο από την πλήρη διαδρομή του αρχείου και ένα κλείσιμο >). Οι γωνιακές αγκύλες παραπάνω είναι απαραίτητες, θυμηθείτε να τις διαφύγετε ή να χρησιμοποιήσετε εισαγωγικά για το shell σας.

en: The timeout, in seconds, when connecting to a calibre library over the network. The default is two minutes.
el: Ο χρόνος αναμονής, σε δευτερόλεπτα, κατά τη σύνδεση σε μια βιβλιοθήκη calibre μέσω δικτύου. Η προεπιλογή είναι δύο λεπτά.

en: %%prog command [options] [arguments]
    
    %%prog is the command line interface to the calibre books database.
    
    command is one of:
      %s
    
    For help on an individual command: %%prog command --help
el: %%prog command [options] [arguments]
    
    %%prog είναι η διεπαφή γραμμής εντολών για τη βάση δεδομένων βιβλίων calibre.
    
    command ελιναι ένα από:
      %s
    
    Για βοήθεια σχετικά με μια μεμονωμένη εντολή: %%prog command --help

en: Enter the password:
el: Εισάγετε τον κωδικό σας:

en: Another calibre program such as {} or the main calibre program is running. Having multiple programs that can make changes to a calibre library running at the same time is a bad idea. calibredb can connect directly to a running calibre Content server, to make changes through it, instead. See the documentation of the {} option for details.
el: Ένα άλλο πρόγραμμα calibre όπως το {} ή το κύριο πρόγραμμα calibre τρέχει. Το να τρέχουν πολλαπλά προγράμματα που μπορούν να κάνουν αλλαγές σε μια βιβλιοθήκη calibre ταυτόχρονα είναι κακή ιδέα. Το calibredb μπορεί να συνδεθεί απευθείας σε έναν τρέχοντα διακομιστή περιεχομένου calibre, για να πραγματοποιεί αλλαγές μέσω αυτού. Δείτε την τεκμηρίωση της επιλογής {} για λεπτομέρειες.

en: Error: You must specify a command from the list above
el: Σφάλμα: Πρέπει να καθορίσετε μια εντολή από τη παραπάνω λίστα

en: On Device
el: Στη Συσκευή

en: Main
el: Κύρια μνήμη

en: Card A
el: Κάρτα μνήμης Α

en: Card B
el: Κάρτα μνήμης Β

en: Extracting text from the {0} file of size {1} took too long
el: Η εξαγωγή κειμένου από το αρχείο {0} μεγέθους {1} πήρε πολύ χρόνο

en: Invalid field: %s
el: Μη έγκυρο πεδίο: %s

en: Failed to read from document for {path} with error: {error}
el: Αποτυχία ανάγνωσης από το έγγραφο για {path} με σφάλμα: {error}

en: Failed to parse document for: {0} with error: {1}
el: Αποτυχία ανάλυσης εγγράφου για: {0} με σφάλμα: {1}

en: The item {old_item_val} does not exist in the {field} column in the restored database, could not restore its notes
el: Το αντικείμενο {old_item_val} δεν υπάρχει στη στήλη {field} στη επαναφερθείσα βάση δεδομένων, δεν ήταν δυνατή η επαναφορά των σημειώσεών του

en: Some resources for {} were missing
el: Κάποιοι πόροι για {} έλειπαν

en: Failed to set note for {path} with error: {error}
el: Απέτυχε να οριστεί η σημείωση για το {path} με σφάλμα: {error}

en: Starting restoring preferences and column metadata
el: Έναρξη επαναφοράς προτιμήσεων και μεταδεδομένων στήλης

en: Cannot restore preferences. Backup file not found.
el: Δεν είναι δυνατή η επαναφορά των προτιμήσεων. Δεν βρέθηκε αντίγραφο ασφαλείας.

en: Finished restoring preferences and column metadata
el: Ολοκλήρωση επαναφοράς προτιμήσεων και μεταδεδομένων στήλης

en: Finished restoring preferences
el: Ολοκληρώθηκε η επαναφορά των προτιμήσεων.

en: Restoring preferences and column metadata failed
el: Επαναφορά προτιμήσεων και μεταδεδομένων στήλης απέτυχε

en: Processed
el: Επεξεργασμένο

en: Creating custom column
el: Δημιουργία εξατομικευμένης στήλης

en: Invalid regular expression: {!r} with error: {}
el: Μη έγκυρη κανονική έκφραση: {!r} με σφάλμα: {}

en: today
el: σήμερα

en: yesterday
el: χθες

en: thismonth
el: αυτόντονμήνα

en: daysago
el: μέρεςπριν

en: Number conversion error: {0}
el: Σφάλμα μετατροπής αριθμού: {0}

en: Date conversion error: {0}
el: Σφάλμα μετατροπής ημερομηνίας: {0}

en: Non-numeric value in query: {0}
el: Μη-αριθμητική τιμή στην αναζήτηση: {0}

en: Non-numeric value in column {0}: {1}
el: Μη αριθμητική τιμή στη στήλη {0}: {1}

en: No
el: Όχι

en: unchecked
el: μη επιλεγμένο

en: checked
el: επιλεγμένο

en: empty
el: άδειο

en: blank
el: κενό

en: Invalid boolean query "{0}"
el: Άκυρη δυαδική ερώτηση "{0}

en: No such Virtual library: {}
el: Δεν υπάρχει τέτοια Εικονική βιβλιοθήκη: {}

en: Virtual library search is recursive: {}
el: Η αναζήτηση στην εικονική βιβλιοθήκη είναι αναδρομική: {}

en: Recursive query group detected: {0}
el: Αναδρομική ομάδα ερωτημάτων που εντοπίστηκε: {0}

en: search template: missing or invalid separator. Valid separators are: {}
el: αναζήτησης πρότυπο: το διαχωριστικό λείπει ή δεν είναι έγκυρο. Τα έγκυρα διαχωριστικά είναι: {}

en: 1 day | {} days
el[0]: 1 ημέρα
el[1]: {} ημέρες

en: 1 hour | {} hours
el[0]: 1 ώρα
el[1]: {} ώρες

en: 1 minute | {} minutes
el[0]: 1 λεπτό
el[1]: {} λεπτά

en: 1 second | {} seconds
el[0]: 1 δευτερόλεπτο
el[1]: {} δευτερόλεπτα

en: calculating time left
el: υπολογισμός εναπομείναντος χρόνου

en: almost done
el: σχεδόν έτοιμο

en: ~{} left
el: ~{} απόμειναν

en: %prog [options]
el: %prog [Επιλογές]

en: Run Python code.
el: Εκτέλεση κώδικα Python.

en: Run the Python code in file.
el: Εκτέλεση κώδικα Python από αρχείο.

en: Subset the specified font. Use -- after this option to pass option to the font subsetting program.
el: Υποσύνολο της καθορισμένης γραμματοσειράς. Χρησιμοποιήστε -- μετά από αυτή την επιλογή για να περάσετε την επιλογή στο πρόγραμμα υποσυνόλου γραμματοσειράς.

en: Debug device detection
el: Αποσφαλμάτωση ανίχνευσης συσκευής

en: Run the GUI with a debug console, logging to the specified path. For internal use only, use the -g option to run the GUI in debug mode
el: Εκτέλεση του GUI με μια κονσόλα εντοπισμού σφαλμάτων, με καταγραφή στη συγκεκριμένη διαδρομή. Για εσωτερική χρήση μόνο, χρησιμοποιήστε την επιλογή -g για να εκτελέσετε το GUI σε κατάσταση εντοπισμού σφαλμάτων

en: Don't run with the DEBUG flag set
el: Μην εκτελείτε με τη σημαία DEBUG ρυθμισμένη

en: Output the paths necessary to setup the calibre environment
el: Εξαγωγή των διαδρομών που είναι απαραίτητες για την εγκατάσταση του περιβάλλοντος calibre

en: Add a simple plugin (i.e. a plugin that consists of only a .py file), by specifying the path to the py file containing the plugin code.
el: Προσθέστε ένα απλό πρόσθετο (π.χ. ένα πρόσθετο που αποτελείται μόνο από ένα αρχείο .py), καθορίζοντας τη διαδρομή προς το αρχείο py που περιέχει τον κώδικα του πρόσθετου.

en: Inspect the MOBI file(s) at the specified path(s)
el: Έλεγχος αρχείου(ων) MOBI στις καθορισμένες διαδρομές

en: Explode the book into the specified folder.
    Usage: -x file.epub output_dir
    Exports the book as a collection of HTML files and metadata, which you can edit using standard HTML editing tools. Works with EPUB, AZW3, HTMLZ and DOCX files.
el: Ανάπτυξη του βιβλίου στον καθορισμένο φάκελο.
    Χρήση: -x αρχείο.epub φάκελος_εξαγωγής
    Εξάγει το βιβλίο σαν μια συλλογή από αρχεία HTML και μεταδεδομένα, τα οποία μπορείτε να επεξεργαστείτε με χρήση των συνηθισμένων εργαλείων επεξεργασίας HTML. Λειτουργεί με αρχεία EPUB, AZW3, HTMLZ και DOCX.

en: Implode a previously exploded book.
    Usage: -i output_dir file.epub
    Imports the book from the files in output_dir which must have been created by a previous call to --explode-book. Be sure to specify the same file type as was used when exploding.
el: Σύμπτυξη ενός βιβλίου που αναπτύχθηκε προηγουμένως.
    Χρήση: -i output_dir file.epub
    Εισάγει το βιβλίο από τα αρχεία του φάκελου output_dir, ο οποίος πρέπει να έχει δημιουργηθεί από μια προηγούμενη κλήση της --explode-book. Επιβεβαιώστε ότι καθορίζετε τον ίδιο τύπο αρχείου με αυτόν που χρησιμοποιήσατε όταν κάνατε την αναπτυξη.

en: Export all calibre data (books/settings/plugins). Normally, you will be asked for the export folder and the libraries to export. You can also specify them as command line arguments to skip the questions. Use absolute paths for the export folder and libraries. The special keyword "all" can be used to export all libraries. Examples:
    
      calibre-debug --export-all-calibre-data  # for interactive use
      calibre-debug --export-all-calibre-data /path/to/empty/export/folder /path/to/library/folder1 /path/to/library2
      calibre-debug --export-all-calibre-data /export/folder all  # export all known libraries
el: Εξαγωγή όλων των δεδομένων του calibre (βιβλία/ρυθμίσεις/plugins). Κανονικά, θα σας ζητηθεί ο φάκελος εξαγωγής και οι βιβλιοθήκες προς εξαγωγή. Μπορείτε επίσης να τις καθορίσετε ως ορίσματα γραμμής εντολών για να παραλείψετε τις ερωτήσεις. Χρησιμοποιήστε απόλυτες διαδρομές για το φάκελο εξαγωγής και τις βιβλιοθήκες. Η ειδική λέξη-κλειδί "all" μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την εξαγωγή όλων των βιβλιοθηκών. Παραδείγματα:
    
      calibre-debug --export-all-calibre-data  # για διαδραστική χρήση
      calibre-debug --export-all-calibre-data /path/to/empty/export/folder /path/to/library/folder1 /path/to/library2
      calibre-debug --export-all-calibre-data /export/folder all  # εξαγωγή όλων των γνωστών βιβλιοθηκών

en: Import previously exported calibre data
el: Εισαγωγή των προηγούμενων δεδομένων που εξάχθηκαν από το Calibre

en: Cause a running calibre instance, if any, to be shutdown. Note that if there are running jobs, they will be silently aborted, so use with care.
el: Προκαλεί τον τερματισμό μιας τρέχουσας παρουσίας calibre, εάν υπάρχει,. Σημειώστε ότι αν υπάρχουν εκτελούμενες εργασίες, αυτές θα διακοπούν σιωπηρά, οπότε χρησιμοποιήστε το με προσοχή.

en: Test binary modules in build
el: Δοκιμή δυαδικών ενοτήτων στην κατασκευή

en: Run a plugin that provides a command line interface. For example:
    calibre-debug -r "Plugin name" -- file1 --option1
    Everything after the -- will be passed to the plugin as arguments.
el: Εκτελέστε ένα plugin που παρέχει διεπαφή γραμμής εντολών. Για παράδειγμα:
    calibre-debug -r "Plugin name" -- file1 --option1
    Όλα όσα ακολουθούν το -- θα περάσουν στο πρόσθετο ως ορίσματα.

en: Run the named test(s). Use the special value "all" to run all tests. If the test name starts with a period it is assumed to be a module name. If the test name starts with @ it is assumed to be a category name.
el: Εκτελέστε την/τις ονομαστικές δοκιμές. Χρησιμοποιήστε την ειδική τιμή "all" για την εκτέλεση όλων των δοκιμών. Εάν το όνομα της δοκιμής αρχίζει με τελεία, θεωρείται ότι πρόκειται για όνομα ενότητας. Εάν το όνομα της δοκιμής αρχίζει με @, θεωρείται ότι πρόκειται για όνομα κατηγορίας.

en: Run the calibre diff tool. For example:
    calibre-debug --diff file1 file2
el: Εκτέλεση του εργαλείου διαφορών του calibre. Για παράδειγμα:
    calibre-debug --diff file1 file2

en: (Un)register calibre from Windows Default Programs.
el: (Απο)εγγραφή του calibre από τις προεπιλεγμένες εφαρμογές των Windows.

en: Convert the specified EPUB file to KEPUB without doing a full conversion. This is what the Kobo driver does when sending files to the device.
el: Μετατρέψτε το καθορισμένο αρχείο EPUB σε KEPUB χωρίς να κάνετε πλήρη μετατροπή. Αυτό είναι που κάνει ο οδηγός Kobo όταν στέλνει αρχεία στη συσκευή.

en: Convert the specified KEPUB file to EPUB without doing a full conversion. This is what the Kobo driver does when importing files from the device.
el: Μετατρέψτε το καθορισμένο αρχείο KEPUB σε EPUB χωρίς να κάνετε πλήρη μετατροπή. Αυτό είναι που κάνει ο οδηγός Kobo κατά την εισαγωγή αρχείων από τη συσκευή.

en: Debug log
el: Καταγραφή προβλημάτων

en: No plugin named %s found
el: Δεν βρέθηκε πρόσθετο με όνομα %s

en: Communicate with Android phones.
el: Επικοινωνία με τηλέφωνα Android.

en: Comma separated list of folders to send e-books to on the device's <b>main memory</b>. The first one that exists will be used
el: Λίστα φακέλων διαχωρισμένων με κόμμα για αποστολή ηλεκτρονικών βιβλίων στη <b>κύρια μνήμη</b> της συσκευής. Ο πρώτος που υπάρχει θα χρησιμοποιηθεί

en: Comma separated list of folders to send e-books to on the device's <b>storage cards</b>. The first one that exists will be used
el: Λίστα φακέλων χωρισμένων με κόμμα στους οποίους θα σταλούν τα e-books στις <b>κάρτες αποθήκευσης</b> της συσκευής. Ο πρώτος που υπάρχει θα χρησιμοποιηθεί

en: Communicate with S60 phones.
el: Επικοινωνία με τηλέφωνα S60.

en: Communicate with WebOS tablets.
el: Επικοινωνία με tablet WebOS

en: Communicate with the Binatone Readme e-book reader.
el: Επικοινωνία με τον αναγνώστη ψηφιακών βιβλίων Binatone Readme.

en: Communicate with the Blackberry smart phone.
el: Επικοινωνία με το «έξυπνο» τηλέφωνο Blackberry.

en: Communicate with the Blackberry Playbook.
el: Επικοινωνία με το Blackberry Playbook.

en: Communicate with BOEYE BEX Serial e-book readers.
el: Επικοινωνία με αναγνώστες ψηφιακών βιβλίων BOEYE BEX Serial.

en: Communicate with BOEYE BDX serial e-book readers.
el: Επικοινωνία με αναγνώστες ψηφιακών βιβλίων BOEYE BDX serial.

en: Communicate with the Cybook Gen 3/Opus e-book reader.
el: Επικοινωνία με τον αναγνώστη ψηφιακών βιβλίων Cybook Gen 3 / Opus.

en: Communicate with the Cybook Orizon e-book reader.
el: Επικοινωνία με τον αναγνώστη ψηφιακών βιβλίων Cybook Orizon.

en: Card A folder
el: Φάκελος κάρτας μνήμης Α

en: Enter the folder where the books are to be stored when sent to the memory card. This folder is prepended to any send to device template
el: Εισαγάγετε το φάκελο όπου θα αποθηκεύονται τα βιβλία όταν αποστέλλονται στην κάρτα μνήμης. Αυτός ο φάκελος προστίθεται σε οποιοδήποτε πρότυπο αποστολής στη συσκευή.

en: Communicate with the Cybook Muse e-book reader.
el: Επικοινωνία με τον αναγνώστη ψηφιακών βιβλίων Cybook Muse.

en: Communicate with the Bookeen Diva HD e-book reader.
el: Επικοινωνήστε με τον αναγνώστη ηλεκτρονικών βιβλίων Bookeen Diva HD.

en: Communicate with the EB600 e-book reader.
el: Επικοινωνία με τον αναγνώστη ψηφιακών βιβλίων EB600.

en: Communicate with the Tolino Shine and Vision readers
el: Επικοινωνήστε με τους αναγνώστες Tolino Shine και Vision

en: Swap main and card A
el: Ανταλλαγή κύριας και Α κάρτας

en: Check this box if the device's main memory is being seen as card a and the card is being seen as main memory. Some tolino devices may need this option.
el: Ελέγξτε αυτό το κουτί εάν η κύρια μνήμη της συσκευής αναγνωρίζεται ως κάρτα και η κάρτα αναγνωρίζεται ως κύρια μνήμη. Κάποιες συσκευές Tolino ενδέχεται να χρειάζονται αυτήν την επιλογή.

en: Communicate with the Astak Mentor EB600
el: Επικοινωνία με το Astak Mentor EB600

en: Communicate with the PocketBook 301 Reader.
el: Επικοινωνία με τον αναγνώστη ψηφιακών βιβλίων PocketBook 301 Reader.

en: Communicate with the PocketBook 515/602/603/902/903/Pro 912 reader.
el: Επικοινωνία με τον αναγνώστη PocketBook 515/602/603/902/903/Pro 912.

en: Communicate with the PocketBook 622 and 623 readers.
el: Επικοινωνία με τους αναγνώστες PocketBook 622 και 623.

en: Communicate with the PocketBook 360+ reader.
el: Επικοινωνία με τον αναγνώστη PocketBook 360+.

en: Communicate with the PocketBook 701
el: Επικοινωνία με τον αναγνώστη PocketBook 701.

en: Communicate with the PocketBook 740
el: Επικοινωνία με τον αναγνώστη ψηφιακών βιβλίων PocketBook 740

en: Communicate with the Infibeam Pi2 reader.
el: Επικοινωνία με τον αναγνώστη Infibeam Pi2.

en: Communicate with the Entourage Edge.
el: Επικοινωνία με το Entourage Edge.

en: Communicate with the ESlick e-book reader.
el: Επικοινωνία με τον αναγνώστη ψηφιακών βιβλίων ESlick.

en: Communicate with the Sigmatek e-book reader.
el: Επικοινωνία με τον αναγνώστη ψηφιακών βιβλίων Sigmatek.

en: Use an arbitrary folder as a device.
el: Επιλογή τυχαίου φακέλου ως συσκευή

en: Device interface
el: Διεπαφή συσκευής

en: Communicate with Hanlin V3 e-book readers.
el: Επικοινωνία με αναγνώστες ψηφιακών βιβλίων Hanlin V3.

en: Communicate with Hanlin V5 e-book readers.
el: Επικοινωνία με αναγνώστες ψηφιακών βιβλίων Hanlin V5.

en: Communicate with the BOOX e-book reader.
el: Επικοινωνία με τον αναγνώστη ψηφιακών βιβλίων BOOX.

en: Comma separated list of folders to send e-books to on the device. The first one that exists will be used.
el: Διαχωρισμένη με κόμματα λίστα φακέλων, για αποστολή των ψηφιακών βιβλίων στη συσκευή. Θα χρησιμοποιηθεί ο πρώτος έγκυρος φάκελος της λίστας που θα βρεθεί να υπάρχει.

en: Communicate with the Hanvon N520 e-book reader.
el: Επικοινωνία με τον αναγνώστη ψηφιακών βιβλίων Hanvon N520.

en: Communicate with the Kibano e-book reader.
el: Επικοινωνία με τον αναγνώστη ψηφιακών βιβλίων Kibano.

en: Communicate with The Book reader.
el: Επικοινωνία με το ηλ.αναγνωστήριο.

en: Communicate with the Libre Air reader.
el: Επικοινωνία με τον αναγνώστη Libre Air

en: Communicate with the SpringDesign Alex e-book reader.
el: Επικοινωνία με τον αναγνώστη ψηφιακών βιβλίων SpringDesign Alex.

en: Removing books from device...
el: Αφαίρεση βιβλίων από τη συσκευή...

en: Communicate with the Azbooka
el: Επικοινωνία με το Azbooka

en: Communicate with the Elonex EB 511 e-book reader.
el: Επικοινωνία με τον αναγνώστη ψηφιακών βιβλίων Elonex EB 511.

en: Communicate with the Cybook Odyssey e-book reader.
el: Επικοινωνία με τον αναγνώστη ψηφιακών βιβλίων Cybook Odyssey.

en: Communicate with the IRex Iliad e-book reader.
el: Επικοινωνία με τον αναγνώστη ψηφιακών βιβλίων IRex Iliad.

en: Cannot get files from this device
el: Δεν είναι δυνατή η λήψη αρχείων από αυτή την συσκευή

en: Communicate with the IRex Digital Reader 1000 e-book reader.
el: Επικοινωνία με τον αναγνώστη ψηφιακών βιβλίων IRex Digital Reader 1000.

en: Communicate with the IRex Digital Reader 800
el: Επικοινωνία με το IRex Digital Reader 800

en: Communicate with the Iriver Story reader.
el: Επικοινωνία με το Iriver Story reader.

en: Communicate with the JetBook e-book reader.
el: Επικοινωνία με τον αναγνώστη ψηφιακών βιβλίων JetBook.

en: Communicate with the MiBuk Wolder reader.
el: Επικοινωνία με το MiBuk Wolder reader.

en: Communicate with the JetBook Mini reader.
el: Επικοινωνία με τον αναγνώστη JetBook Mini

en: Communicate with the JetBook Color reader.
el: Επικοινωνία με τον αναγνώστη JetBook Color.

en: Could not generate page mapping.
el: Αδυναμία χαρτογράφησης σελίδας.

en: Not a valid MOBI file. Reports identity of %s
el: Μη έγκυρο αρχειο MOBI. Αναφέρει τον τυπο του ως %s

en: Communicate with the Kindle e-book reader.
el: Επικοινωνία με τον αναγνώστη ψηφιακών βιβλίων Kindle.

en: The following books are in KFX format. KFX is a virtual book format, and cannot be transferred from the device. Instead, you should go to your "Manage my content and devices" page on the Amazon homepage and download the book to your computer from there. That will give you a regular AZW3 file that you can add to calibre normally. Click "Show details" to see the list of books.
el: Τα ακόλουθα βιβλία είναι σε μορφή KFX. Η KFX είναι μια μορφή εικονικών βιβλίων που δεν μπορούν να μεταφερθούν από τη συσκευή. Αντιθέτως, θα πρέπει να πάτε στη σελίδα "Manage my content and devices" του λογαριασμού σας στην Amazon, και να κατεβάσετε το βιβλίο στον υπολογιστή σας από εκεί. Αυτό θα σας δώσει ένα κανονικό αρχείο AZW3, το οποίο μπορείτε να προσθέσετε στο calibre με το συνηθισμένο τρόπο. Πατήστε στο "Προβολή λεπτομερειών" για να δείτε τον κατάλογο των βιβλίων.

en: WARNING: E-book covers
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: Εξώφυλλα ψηφιακών βιβλίων

en: Amazon has <b>broken display of covers</b> for books sent to the Kindle by USB cable. To workaround it, you have to either keep your Kindle in Airplane mode, or:<ol><li>Send the books to the Kindle</li><li>Disconnect the Kindle and wait for the covers to be deleted by Amazon</li><li>Reconnect the Kindle and calibre will restore the covers.</li></ol> After this the covers for those books should stay put. <a href="{}">Click here</a> for details.
el: Η Amazon έχει <b>σπάσει την εμφάνιση των εξωφύλλων</b> για τα βιβλία που αποστέλλονται στο Kindle μέσω καλωδίου USB. Για να το παρακάμψετε, πρέπει είτε να κρατάτε το Kindle σας σε λειτουργία αεροπλάνου, είτε:<ol><li>Αποστολή των βιβλίων στο Kindle</li><li>Αποσυνδέστε το Kindle και περιμένετε να διαγραφούν τα εξώφυλλα από την Amazon</li><li>Συνδέστε ξανά το Kindle και το calibre θα επαναφέρει τα εξώφυλλα.</li></ol> Μετά από αυτό, τα εξώφυλλα αυτών των βιβλίων θα παραμείνουν στη θέση τους. <a href="{}">Κάντε κλικ εδώ</a> για περισσότερες λεπτομέρειες.

en: %(time)s<br />Last page read: %(loc)d (%(pr)d%%)
el: %(time)s<br />Τελευταία διαβασμένη σελίδα: %(loc)d (%(pr)d%%)

en: %(time)s<br />Last page read: Location %(loc)d (%(pr)d%%)
el: %(time)s<br />Τελευταία διαβασμένη σελίδα: Θέση %(loc)d (%(pr)d%%)

en: <b>Location %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />%(text)s<br />
el: <b>Τοποθεσία %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />%(text)s<br />

en: <b>Page %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />
el: <b>Σελίδα %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />

en: <b>Location %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />
el: <b>Τοποθεσία %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />

en: Communicate with the Kindle 2/3/4/Touch/Paperwhite/Voyage e-book reader.
el: Επικοινωνία με τον αναγνώστη ηλεκτρονικών βιβλίων Kindle 2/3/4/Touch/Paperwhite/Voyage.

en: Send page number information when sending books
el: Αποστολή πληροφορίας αριθμού σελίδας με την αποστολή βιβλίων

en: The Kindle 3 and newer versions can use page number information in MOBI files. With this option, calibre will calculate and send this information to the Kindle when uploading MOBI files by USB. Note that the page numbers do not correspond to any paper book.
el: Το Kindle 3 και οι νεότερες εκδόσεις μπορούν να χρησιμοποιούν πληροφορίες αριθμών σελίδων στα αρχεία MOBI. Με αυτή την επιλογή, το calibre θα υπολογίζει και θα στέλνει αυτές τις πληροφορίες στο Kindle κατά τη μεταφόρτωση αρχείων MOBI μέσω USB. Σημειώστε ότι οι αριθμοί σελίδων δεν αντιστοιχούν σε κανένα έντυπο βιβλίο.

en: Page count calculation method
el: Μέθοδος μέτρησης σελίδων

en: There are multiple ways to generate the page number information. If a page count is given then the book will be divided into that many pages. Otherwise the number of pages will be approximated using one of the following methods.<ul> <li>fast: 2300 characters of uncompressed text per page.
    
     <li>accurate: Based on the number of chapters, paragraphs, and visible lines in the book. This method is designed to simulate an average paperback book where there are 32 lines per page and a maximum of 70 characters per line.
    
     <li>pagebreak: The "pagebreak" method uses the presence of <mbp:pagebreak> tags within the book to determine pages.</ul>Methods other than "fast" are going to be much slower. Further, if "pagebreak" fails to determine a page count accurate will be used, and if  "accurate" fails fast will be used.
el: Υπάρχουν πολλοί τρόποι για να παραχθούν οι πληροφορίες αριθμού σελίδων. Εάν δοθεί ένας αριθμός σελίδων, τότε το βιβλίο θα χωριστεί σε αυτόν τον αριθμό σελίδων. Διαφορετικά, ο αριθμός των σελίδων θα προσεγγιστεί χρησιμοποιώντας μία από τις ακόλουθες μεθόδους.<ul> <li>fast: 2300 χαρακτήρες μη συμπιεσμένου κειμένου ανά σελίδα.
    
     <li>accurate: Βασισμένο στον αριθμό κεφαλαίων, παραγράφων και ορατών γραμμών στο βιβλίο. Αυτή η μέθοδος έχει σχεδιαστεί για να προσομοιώνει ένα μέσο βιβλίο σε μαλακό εξώφυλλο, όπου υπάρχουν 32 γραμμές ανά σελίδα και μέγιστο 70 χαρακτήρες ανά γραμμή.
    
     <li>pagebreak: Η μέθοδος "pagebreak" χρησιμοποιεί την παρουσία των ετικετών <mbp:pagebreak> μέσα στο βιβλίο για να καθορίσει τις σελίδες.</ul>Μέθοδοι διαφορετικές από την "fast" θα είναι πολύ πιο αργές. Επιπλέον, αν η μέθοδος "pagebreak" αποτύχει να καθορίσει τον αριθμό των σελίδων, θα χρησιμοποιηθεί η μέθοδος "accurate", και αν η μέθοδος "accurate" αποτύχει, θα χρησιμοποιηθεί η "fast".

en: Custom column name to retrieve page counts from
el: Προσαρμοσμένο όνομα στήλης για ανάκτηση αριθμών σελίδων από

en: If you have a custom column in your library that you use to store the page count of books, you can have calibre use that information, instead of calculating a page count. Specify the name of the custom column here, for example, #pages.
el: Αν έχετε μια προσαρμοσμένη στήλη στη βιβλιοθήκη σας που χρησιμοποιείτε για να αποθηκεύετε τον αριθμό σελίδων των βιβλίων, μπορείτε να κάνετε το calibre να χρησιμοποιεί αυτές τις πληροφορίες αντί να υπολογίζει τον αριθμό σελίδων. Καταχωρήστε εδώ το όνομα της προσαρμοσμένης στήλης, για παράδειγμα, #pages.

en: Custom column name to retrieve calculation method from
el: Προσαρμοσμένο όνομα στήλης για ανάκτηση της μεθόδου υπολογισμού

en: If you have a custom column in your library that you use to store the preferred method for calculating the number of pages for a book, you can have calibre use that method instead of the default one selected above.  Specify the name of the custom column here, for example, #pagemethod. The custom column should have the  values: fast, accurate or pagebreak.
el: Αν έχετε μια προσαρμοσμένη στήλη στη βιβλιοθήκη σας που χρησιμοποιείτε για να αποθηκεύετε την προτιμώμενη μέθοδο υπολογισμού του αριθμού των σελίδων ενός βιβλίου, μπορείτε να ρυθμίσετε το calibre να χρησιμοποιεί αυτή τη μέθοδο αντί της προεπιλεγμένης που επιλέχθηκε παραπάνω. Καταχωρίστε το όνομα της προσαρμοσμένης στήλης εδώ, για παράδειγμα, #pagemethod. Η προσαρμοσμένη στήλη θα πρέπει να έχει τις τιμές: fast, accurate ή pagebreak.

en: Overwrite existing APNX on device
el: Αντικατάσταση υπάρχοντος APNX στη συσκευή

en: Uncheck this option to allow an APNX file existing on the device to have priority over the version which calibre would send. Since APNX files are usually deleted when a book is removed from the Kindle, this is mostly useful when resending a book to the device which is already on the device (e.g. after making a modification).
el: Αποεπιλέξτε αυτήν την επιλογή για να επιτρέψετε σε ένα αρχείο APNX που υπάρχει στη συσκευή να έχει προτεραιότητα έναντι της έκδοσης που θα στείλει το calibre. Δεδομένου ότι τα αρχεία APNX διαγράφονται συνήθως όταν ένα βιβλίο αφαιρείται από το Kindle, αυτό είναι κυρίως χρήσιμο όταν ξαναστέλνετε ένα βιβλίο στη συσκευή που υπάρχει ήδη σε αυτήν (π.χ. μετά από μια τροποποίηση).

en: Communicate with the Kindle DX e-book reader.
el: Επικοινωνία με τον αναγνώστη ψηφιακών βιβλίων Kindle DX.

en: Communicate with the Kindle Fire
el: Επικοινωνία με το Kindle Fire

en: Communicate with the original Kobo Reader and the Kobo WiFi.
el: Επικοινωνήστε με το αρχικό Kobo Reader και το Kobo WiFi.

en: The Kobo supports several collections including
el: Το Kobo υποστηρίζει αρκετές συλλογές μεταξύ των οποίων

en: Create tags for automatic management
el: Δημιουργία διακριτικών για αυτόματη διαχείρηση

en: Upload covers for books (newer readers)
el: Ανέβασμα εξώφυλλων βιβλίων (νεώτεροι αναγνώστες)

en: Normally, the Kobo readers get the cover image from the e-book file itself. With this option, calibre will send a separate cover image to the reader, useful if you have modified the cover.
el: Κανονικά, οι συσκευές ανάγνωσης Kobo λαμβάνουν την εικόνα του εξωφύλλου από το ίδιο το αρχείο του ηλεκτρονικού βιβλίου. Με αυτή την επιλογή, το calibre θα στείλει μια ξεχωριστή εικόνα εξωφύλλου στον αναγνώστη, πράγμα χρήσιμο αν έχετε τροποποιήσει το εξώφυλλο.

en: Upload black and white covers
el: Ανέβασμα ασπρόμαυρων εξώφυλλων

en: Show expired books
el: Εμφάνιση ληγμένων βιβλίων

en: A bug in an earlier version left non kepubs book records in the database.  With this option calibre will show the expired records and allow you to delete them with the new delete logic.
el: Ένα σφάλμα σε προηγούμενη έκδοση άφηνε στη βάση δεδομένων εγγραφές βιβλίων που δεν ήταν kepubs.  Με αυτή την επιλογή το calibre θα εμφανίζει τις ληγμένες εγγραφές και θα σας επιτρέπει να τις διαγράψετε με τη νέα λογική διαγραφής.

en: Show previews
el: Εμφάνιση προεπισκοπήσεων

en: Kobo previews are included on the Touch and some other versions. By default, they are no longer displayed as there is no good reason to see them. Enable if you wish to see/delete them.
el: Οι προεπισκοπήσεις Kobo περιλαμβάνονται στο Touch και σε ορισμένες άλλες εκδόσεις. Από προεπιλογή, δεν εμφανίζονται πλέον, καθώς δεν υπάρχει κανένας καλός λόγος να τα βλέπουμε. Ενεργοποιήστε το εάν θέλετε να τα βλέπετε/διαγράφετε.

en: Show recommendations
el: Εμφάνιση προτάσεων

en: Kobo now shows recommendations on the device. In some cases these have files but in other cases they are just pointers to the web site to buy. Enable if you wish to see/delete them.
el: Το Kobo εμφανίζει τώρα συστάσεις στη συσκευή. Σε ορισμένες περιπτώσεις αυτά έχουν αρχεία, αλλά σε άλλες περιπτώσεις είναι απλώς δείκτες προς τον ιστότοπο για αγορά. Ενεργοποιήστε το εάν θέλετε να τα βλέπετε/διαγράφετε.

en: Attempt to support newer firmware
el: Προσπάθεια υποστήριξης νεότερου firmware

en: Kobo routinely updates the firmware and the database version. With this option calibre will attempt to perform full read-write functionality - Here be Dragons!! Enable only if you are comfortable with restoring your kobo to Factory defaults and testing software
el: Η Kobo ενημερώνει τακτικά το υλικολογισμικό και την έκδοση της βάσης δεδομένων. Με αυτήν την επιλογή, το calibre θα προσπαθήσει να εκτελέσει πλήρη λειτουργία ανάγνωσης-εγγραφής - Εδώ υπάρχουν Δράκοι!! Ενεργοποιήστε μόνο αν αισθάνεστε άνετα με την επαναφορά της Kobo στις εργοστασιακές ρυθμίσεις και τη δοκιμή του λογισμικού

en: Getting list of books on device...
el: Λήψη καταλόγου των βιβλίων στη συσκευή...

en: Removing books from device metadata listing...
el: Αφαίρεση βιβλίων από τον κατάλογο μεταδεδομένων της συσκευής...

en: Adding books to device metadata listing...
el: Προσθήκη βιβλίων στον κατάλογο μεταδεδομένων της συσκευής...

en: Kobo database version unsupported - See details
el: Δεν υποστηρίζεται η έκδοση της βάσης δεδομένων Kobo - Δες λεπτομέρειες

en: Your Kobo is running an updated firmware/database version. As calibre does not know about this updated firmware, database editing is disabled, to prevent corruption. You can still send books to your Kobo with calibre,  but deleting books and managing collections is disabled. If you are willing to experiment and know how to reset your Kobo to Factory defaults, you can override this check by right clicking the device icon in calibre and selecting "Configure this device" and then the  "Attempt to support newer firmware" option. Doing so may require you to perform a Factory reset of your Kobo.
el: Το Kobo σας λειτουργεί με μια ενημερωμένη έκδοση υλικολογισμικού/βάσης δεδομένων. Δεδομένου ότι το calibre δεν γνωρίζει αυτήν την ενημερωμένη έκδοση υλικολογισμικού, η επεξεργασία της βάσης δεδομένων είναι απενεργοποιημένη για να αποτραπεί η καταστροφή δεδομένων. Μπορείτε ακόμη να στέλνετε βιβλία στο Kobo σας μέσω του calibre, αλλά η διαγραφή βιβλίων και η διαχείριση συλλογών είναι απενεργοποιημένη. Εάν είστε διατεθειμένοι να πειραματιστείτε και γνωρίζετε πώς να επαναφέρετε το Kobo σας στις εργοστασιακές ρυθμίσεις, μπορείτε να παρακάμψετε αυτόν τον έλεγχο κάνοντας δεξί κλικ στο εικονίδιο της συσκευής στο calibre και επιλέγοντας "Ρύθμιση αυτής της συσκευής" και στη συνέχεια την επιλογή "Προσπάθεια υποστήριξης νεότερου υλικολογισμικού". Κάνοντας αυτό ενδέχεται να χρειαστεί να πραγματοποιήσετε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στο Kobo σας.

en: Not Implemented
el: Δεν έχει υλοποιηθεί

en: ".kobo" files do not exist on the device as books; instead they are rows in the sqlite database. Currently they cannot be exported or viewed.
el: Τα αρχεία ".kobo" δεν υπάρχουν στη συσκευή σαν βιβλία. Ουσιαστικά, είναι γραμμές στη βάση δεδομένων sqlite. Προς το παρόν δεν μπορούν να εξαχθούν ή να προβληθούν.

en: <hr /><b>Book last read:</b> %(time)s<br /><b>Percentage read:</b> %(pr)d%%<hr />
el: <hr /><b>Τελευταίο διαβασμένο βιβλίο:</b> %(time)s<br /><b>Ποσοστό που διαβάστηκε:</b> %(pr)d%%<hr />

en: <b>Chapter %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Chapter Progress:</b> %(chapter_progress)s%%<br />%(annotation)s<br /><hr />
el: <b>Κεφάλαιο %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Πρόοδος κεφαλαίου:</b> %(chapter_progress)s%%<br />%(annotation)s<br /><hr />

en: <b>Chapter %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Chapter progress:</b> %(chapter_progress)s%%<br /><b>Highlight:</b> %(text)s<br /><hr />
el: <b>Κεφάλαιο %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Πρόοδος κεφαλαίου:</b> %(chapter_progress)s%%<br /><b>Επισήμανση:</b> %(text)s<br /><hr />

en: <b>Chapter %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Chapter progress:</b> %(chapter_progress)s%%<br /><b>Highlight:</b> %(text)s<br /><b>Notes:</b> %(annotation)s<br /><hr />
el: <b>Κεφάλαιο %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Πρόοδος κεφαλαίου:</b> %(chapter_progress)s%%<br /><b>Επισήμανση:</b> %(text)s<br /><b>Σημειώσεις:</b> %(annotation)s<br /><hr />

en: Communicate with the Kobo Touch, Glo, Mini, Aura HD, Aura H2O, Glo HD, Touch 2, Aura ONE, Aura Edition 2, Aura H2O Edition 2, Clara HD, Forma, Libra H2O, Elipsa, Sage, Libra 2, Clara 2E, Clara BW, Clara Colour, Libra Colour as well as tolino shine 5, shine color and vision color eReaders. Based on the existing Kobo driver by %s.
el: Επικοινωνία με το Kobo Touch, Glo, Mini, Aura HD, Aura H2O, Glo HD, Touch 2, Aura ONE, Aura Edition 2, Aura H2O Edition 2, Clara HD, Forma, Libra H2O, Elipsa, Sage, Libra 2, Clara 2E, Clara BW, Clara Colour, Libra Colour καθώς και tolino shine 5, shine color and vision color eReaders. Βασισμένο στον υπάρχοντα οδηγό Kobo από %s.

en: Processing book: {0} by {1}
el: Επεξεργασία βιβλίου: {0} από {1}

en: Could not kepubify the book {title} ({name}) failed with error: {e}
el: Δεν ήταν δυνατή η δημιουργία του αρχείου Kindle για το βιβλίο {title} ({name}), απέτυχε με σφάλμα: {e}

en: Your Kobo is running an updated firmware/database version. As calibre does not know about this updated firmware, database editing is disabled, to prevent corruption. You can still send books to your Kobo with calibre,  but deleting books and managing collections is disabled. If you are willing to experiment and know how to reset your Kobo to Factory defaults, you can override this check by right clicking the device icon in calibre and selecting "Configure this device" and then the "Attempt to support newer firmware" option. Doing so may require you to perform a Factory reset of your Kobo.
el: Το Kobo σας λειτουργεί με μια ενημερωμένη έκδοση υλικολογισμικού/βάσης δεδομένων. Δεδομένου ότι το calibre δεν γνωρίζει αυτήν την ενημερωμένη έκδοση υλικολογισμικού, η επεξεργασία της βάσης δεδομένων είναι απενεργοποιημένη για να αποτραπεί η καταστροφή δεδομένων. Μπορείτε ακόμη να στέλνετε βιβλία στο Kobo σας μέσω του calibre, αλλά η διαγραφή βιβλίων και η διαχείριση συλλογών είναι απενεργοποιημένη. Εάν είστε διατεθειμένοι να πειραματιστείτε και γνωρίζετε πώς να επαναφέρετε το Kobo σας στις εργοστασιακές ρυθμίσεις, μπορείτε να παρακάμψετε αυτόν τον έλεγχο κάνοντας δεξί κλικ στο εικονίδιο της συσκευής στο calibre και επιλέγοντας "Ρύθμιση αυτής της συσκευής" και στη συνέχεια την επιλογή "Προσπάθεια υποστήριξης νεότερου υλικολογισμικού". Κάνοντας αυτό ενδέχεται να χρειαστεί να πραγματοποιήσετε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στο Kobo σας.

en: Discussion of any new Kobo firmware can be found in the Kobo forum at MobileRead. This is at %s.
el: Μπορείτε να βρείτε συζήτηση για οποιοδήποτε νέο υλικολογισμικό του Kobo στο φόρουμ του Kobo στο MobileRead. Αυτό βρίσκεται στο %s.

en: Collections, covers && uploads
el: Συλλογές, εξώφυλλα && μεταφορτώσεις

en: Metadata, on device && advanced
el: Μεταδεδομένα, στη συσκευή && για προχωρημένους

en: Hyphenation
el: Συλλαβισμός

en: Modify CSS
el: Επεξεργασία CSS

en: Modify CSS of books sent to the device
el: Τροποποίηση των CSS των βιβλίων που αποστέλλονται στη συσκευή

en: This allows addition of user CSS rules and removal of some CSS. When sending a book, the driver adds the contents of {0} to all stylesheets in the book. This file is searched for in the root folder of the main memory of the device. As well as this, if the file contains settings for "orphans" or "widows", these are removed from all styles in the original stylesheet.
el: Αυτό επιτρέπει την προσθήκη κανόνων CSS του χρήστη και την αφαίρεση ορισμένων CSS. Κατά την αποστολή ενός βιβλίου, το πρόγραμμα οδήγησης προσθέτει τα περιεχόμενα του {0} σε όλα τα φύλλα στυλ του βιβλίου. Το αρχείο αυτό αναζητείται στον ριζικό φάκελο της κύριας μνήμης της συσκευής. Εκτός από αυτό, εάν το αρχείο περιέχει ρυθμίσεις για "ορφανά" ή "χήρες", αυτά αφαιρούνται από όλα τα στυλ στο αρχικό φύλλο στυλ.

en: Additionally, model specific CSS can be specified below:
el: Επιπλέον, το CSS για συγκεκριμένο μοντέλο μπορεί να καθοριστεί παρακάτω:

en: Enter the CSS to use for books on this model of device
el: Εισαγάγετε το CSS που θα χρησιμοποιήσετε για βιβλία σε αυτό το μοντέλο συσκευής

en: All models
el: Όλα τα μοντέλα

en: &Clear all model specific CSS
el: &Διαγραφή όλων των μοντέλων συγκεκριμένων CSS

en: Uploading of books
el: Μεταφόρτωση βιβλίων

en: Use Kobo viewer for EPUB books
el: Χρήση του αναγνώστη Kobo για βιβλία EPUB

en: Kobo devices have two viewer programs for EPUB files on their devices. An older one from Adobe and the Kobo one. The Kobo one has much better performance and features and so, by default, calibre will auto-convert EPUB books to the Kobo KEPUB format so that they are viewed by the Kobo viewer. If you would rather use the legacy viewer for EPUB, disable this option. Note that this option has no effect if the device does not support KEPUB, such as for Tolino devices that also use this driver.
el: Οι συσκευές Kobo διαθέτουν δύο προγράμματα προβολής για αρχεία EPUB στις συσκευές τους. Ένα παλαιότερο από την Adobe και το προγράμματος της Kobo. Το πρόγραμμα της Kobo έχει πολύ καλύτερη απόδοση και χαρακτηριστικά και έτσι, από προεπιλογή, το calibre θα μετατρέπει αυτόματα τα βιβλία EPUB στη μορφή Kobo KEPUB ώστε να προβάλλονται από το πρόγραμμα προβολής της Kobo. Εάν προτιμάτε να χρησιμοποιήσετε το παλιό πρόγραμμα προβολής για EPUB, απενεργοποιήστε αυτή την επιλογή. Σημειώστε ότι αυτή η επιλογή δεν έχει καμία επίδραση εάν η συσκευή δεν υποστηρίζει KEPUB, όπως για παράδειγμα οι συσκευές Tolino που χρησιμοποιούν επίσης αυτόν τον οδηγό.

en: Template to decide conversion:
el: Πρότυπο για την απόφαση μετατροπής:

en: Enter a template to decide if an EPUB book is to be auto converted to KEPUB. If the template returns false or no result, the book will not be converted to KEPUB. For example to only kepubify books that have the tag <i>{0}</i>, use the template: <code>{1}</code> or to only convert books that do not have the tag <i>{2}</i>, use the template: <code>{3}</code>
el: Εισάγετε ένα πρότυπο για να αποφασίσετε αν ένα βιβλίο EPUB θα μετατραπεί αυτόματα σε KEPUB. Εάν το πρότυπο επιστρέψει ψευδές ή κανένα αποτέλεσμα, το βιβλίο δεν θα μετατραπεί σε KEPUB. Για παράδειγμα, για να μετατρέπετε σε KEPUB μόνο τα βιβλία που έχουν την ετικέτα <i>{0}</i>, χρησιμοποιήστε το πρότυπο: <code>{1}</code> ή για να μετατρέπετε μόνο τα βιβλία που δεν έχουν την ετικέτα <i>{2}</i>, χρησιμοποιήστε το πρότυπο: <code>{3}</code>

en: If no template is specified conversion to KEPUB is controlled only by the setting above to use the Kobo viewer. Note that the setting above must be enabled for the template to be checked.
el: Αν δεν καθοριστεί πρότυπο, η μετατροπή σε KEPUB ελέγχεται μόνο από την παραπάνω ρύθμιση για τη χρήση του αναγνώστη Kobo. Σημειώστε ότι η παραπάνω ρύθμιση πρέπει να είναι ενεργοποιημένη για να ελεγχθεί το πρότυπο.

en: Do not treat replacements as new books
el: Οι αντικαταστάσεις να μην θεωρούνται νέα βιβλία

en: When a new book is side-loaded, the Kobo firmware imports details of the book into the internal database. Even if the book is a replacement for an existing book, the Kobo will remove the book from the database and then treat it as a new book. This means that the reading status, bookmarks and collections for the book will be lost. This option overrides firmware behavior and attempts to prevent a book that has been resent from being treated as a new book. If you prefer to have replacements treated as new books, turn this option off.
el: Όταν ένα νέο βιβλίο φορτώνεται με χειροκίνητο τρόπο, το λογισμικό του Kobo εισάγει τα στοιχεία του βιβλίου στη εσωτερική βάση δεδομένων. Ακόμη και αν το βιβλίο αποτελεί αντικατάσταση ενός υπάρχοντος βιβλίου, το Kobo θα αφαιρέσει το βιβλίο από τη βάση δεδομένων και στη συνέχεια θα το αντιμετωπίσει ως νέο βιβλίο. Αυτό σημαίνει ότι η κατάσταση ανάγνωσης, οι σελιδοδείκτες και οι συλλογές για το βιβλίο θα χαθούν. Αυτή η επιλογή παρακάμπτει τη συμπεριφορά του λογισμικού και προσπαθεί να αποτρέψει την αντιμετώπιση ενός βιβλίου που έχει αποσταλεί ξανά ως νέο βιβλίο. Εάν προτιμάτε οι αντικαταστάσεις να αντιμετωπίζονται ως νέα βιβλία, απενεργοποιήστε αυτή την επιλογή.

en: Enable/disable hyphenation in KEPUB books
el: Απ/Ενεργοποίηση συλλαβισμού σε βιβλία KEPUB

en: When sending EPUB as converted KEPUB to the device, you can optionally modify how the device will perform hyphenation for the book. Note that hyphenation does not work well for all languages, as it depends on dictionaries present on the device, which are not always of the highest quality.
el: Όταν στέλνετε ένα EPUB μετατρεπόμενο σε KEPUB στη συσκευή, μπορείτε προαιρετικά να τροποποιήσετε τον τρόπο με τον οποίο η συσκευή θα πραγματοποιήσει τη διαχωρισμό λέξεων με παύλες για το βιβλίο. Σημειώστε ότι ο διαχωρισμός λέξεων με παύλες δεν λειτουργεί καλά για όλες τις γλώσσες, καθώς εξαρτάται από τα λεξικά που υπάρχουν στη συσκευή, τα οποία δεν είναι πάντα υψηλής ποιότητας.

en: Turn off all hyphenation
el: Απενεργοποίηση όλων των συλλαβισμών

en: Override all hyphenation settings in book, forcefully disabling hyphenation completely
el: Παράκαμψη όλων των ρυθμίσεων συλλαβισμού στο βιβλίο, απενεργοποιώντας δυναμικά τον συλλαβισμό εντελώς

en: Minimum word length to hyphenate
el: Ελάχιστο μήκος λέξης για συλλαβισμό

en:  characters
el: χαρακτήρες

en: Disabled
el: Απενεργοποιημένη

en: Minimum characters before hyphens
el: Ελάχιστοι χαρακτήρες πριν το συλλαβισμό

en: Minimum characters after hyphens
el: Ελάχιστοι χαρακτήρες μετά το συλλαβισμό

en: Maximum consecutive hyphenated lines
el: Μέγιστες συνεχόμενες γραμμές με παύλα

en:  lines
el:  γραμμές

en: Collections
el: Συλλογές

en: Create new collections on the Kobo if they do not exist. This is only for firmware V2.0.0 or later.
el: Δημιουργήστε νέες συλλογές στο Kobo εάν δεν υπάρχουν. Αυτό ισχύει μόνο για υλικολογισμικό V2.0.0 ή νεότερο.

en: Collections columns:
el: Στήλες συλλογών:

en: Use a column to generate collections.
el: Χρησιμοποιήστε μια στήλη για να δημιουργήσετε συλλογές.

en: The Kobo from firmware V2.0.0 supports collections. These are created on the Kobo. Specify the lookup name for a tags-type column for automatic management.
el: Το Kobo από το firmware V2.0.0 υποστηρίζει συλλογές. Αυτές δημιουργούνται στο Kobo. Καθορίστε το όνομα αναζήτησης για μια στήλη τύπου ετικέτας για αυτόματη διαχείριση.

en: Use a template to generate collections.
el: Χρήση ενός πρότυπου για τη δημιουργία συλλογών.

en: Enter a template to generate collections. The result of the template will be combined with the values from Collections column. The template should return a list of collection names separated by ':@:' (without quotes).
el: Εισάγετε ένα πρότυπο για τη δημιουργία συλλογών. Το αποτέλεσμα του προτύπου θα συνδυαστεί με τις τιμές από τη στήλη Συλλογές. Το πρότυπο θα πρέπει να επιστρέφει μια λίστα με ονόματα συλλογών χωρισμένα με ':@:' (χωρίς εισαγωγικά).

en: Create collections
el: Δημιουργία συλλογών

en: Delete empty collections
el: Διαγραφή κενών συλλογών

en: Delete any empty collections from the Kobo when syncing is finished. This is only for firmware V2.0.0 or later.
el: Διαγράψτε οποίες κενές συλλογές από το Kobo όταν ολοκληρωθεί η συγχρονισμός. Αυτό ισχύει μόνο για το υλικολογισμικό V2.0.0 ή νεότερο.

en: Ignore collections:
el: Αγνόηση συλλογών:

en: List the names of collections to be ignored by the collection management. The collections listed will not be changed. Names are separated by commas.
el: Καταγράψτε τα ονόματα των συλλογών που θα αγνοηθούν από τη διαχείριση συλλογών. Οι καταγεγραμμένες συλλογές δεν θα αλλάξουν. Τα ονόματα διαχωρίζονται με κόμματα.

en: Kobo configuration: Invalid collection column names
el: Ρύθμιση Kobo: Άκυρα ονόματα στηλών συλλογής

en: Collection column names that don't exist in the library: {0}
el: Ονόματα στηλών συλλογής που δεν υπάρχουν στη βιβλιοθήκη: {0}

en: Upload covers
el: Ανέβασμα εξώφυλλων

en: Upload cover images from the calibre library when sending books to the device.
el: Ανέβασμα εικόνων εξωφύλλων από την βιβλιοθήκη calibre κατά την αποστολή βιβλίων στην συσκευή.

en: Convert covers to grayscale when uploading.
el: Μετατροπή του εξώφυλλου κατά το ανέβασμα σε αποχρώσεις του γκρι

en: Upload dithered covers
el: Μεταφόρτωση εξωφύλλων

en: Dither cover images to the appropriate 16c grayscale palette for an eInk screen. This usually ensures greater accuracy and avoids banding, making sleep covers look better. On FW >= 4.11, Nickel itself may sometimes do a decent job of it. Has no effect without "Upload black and white covers"!
el: Αποσυντονισμός των εικόνων κάλυψης στην κατάλληλη παλέτα 16c κλίμακας του γκρι για μια οθόνη eInk. Αυτό συνήθως εξασφαλίζει μεγαλύτερη ακρίβεια και αποφεύγει τις ραβδώσεις, κάνοντας τα καλύμματα ύπνου να φαίνονται καλύτερα. Σε FW >= 4.11, ο Nickel μπορεί μερικές φορές να κάνει αξιοπρεπή δουλειά. Δεν έχει κανένα αποτέλεσμα χωρίς "Ανεβάστε ασπρόμαυρα εξώφυλλα"!

en: Keep cover aspect ratio
el: Διατήρηση λόγου διαστάσεων εξωφύλλου

en: When uploading covers, do not change the aspect ratio when resizing for the device. This is for firmware versions 2.3.1 and later.
el: Όταν μεταφορτώνετε εξώφυλλα, μην αλλάζετε την αναλογία διαστάσεων όταν αλλάζετε το μέγεθος για τη συσκευή. Αυτό ισχύει για τις εκδόσεις υλικολογισμικού 2.3.1 και μεταγενέστερες.

en: Letterbox full-screen covers
el: Εξώφυλλα πλήρους οθόνης Letterbox

en: Do it on our end, instead of letting Nickel handle it. Provides pixel-perfect results on devices where Nickel does not do extra processing. Obviously has no effect without "Keep cover aspect ratio". This is probably undesirable if you disable the "Show book covers full screen" setting on your device.
el: Κάντε το από την πλευρά μας, αντί να αφήσετε τον Nickel να το χειριστεί. Παρέχει τέλεια αποτελέσματα pixel σε συσκευές όπου το Nickel δεν κάνει επιπλέον επεξεργασία. Προφανώς δεν έχει κανένα αποτέλεσμα χωρίς το "Keep cover aspect ratio". Αυτό είναι μάλλον ανεπιθύμητο αν απενεργοποιήσετε την επιλογή "Εμφάνιση εξώφυλλων βιβλίων σε πλήρη οθόνη" ρύθμιση στη συσκευή σας.

en: Choose the color to use when letterboxing the cover. The default color is black (#000000)
el: Επιλέξτε το χρώμα που θα χρησιμοποιηθεί κατά το letterboxing του εξωφύλλου. Το προεπιλεγμένο χρώμα είναι μαύρο (#000000)

en: Save covers as PNG
el: Αποθήκευση εξώφυλλου ως αρχείο PNG

en: Use the PNG image format instead of JPG. Higher quality, especially with "Upload dithered covers" enabled, which will also help generate potentially smaller files. Behavior completely unknown on old (< 3.x) Kobo firmwares, known to behave on FW >= 4.8. Has no effect without "Upload black and white covers"!
el: Χρησιμοποιήστε τη μορφή εικόνας PNG αντί για JPG. Υψηλότερη ποιότητα, ειδικά με "Upload dithered covers" ενεργοποιημένη, η οποία θα βοηθήσει επίσης στη δημιουργία δυνητικά μικρότερων αρχείων. Συμπεριφορά εντελώς άγνωστη σε παλιά (< 3.x) firmwares Kobo, γνωστή συμπεριφορά σε FW >= 4.8. Δεν έχει κανένα αποτέλεσμα χωρίς "Ανεβάστε τα ασπρόμαυρα εξώφυλλα"!

en: Show as on device
el: Προβολή όπως στη συσκευή

en: Kobo shows recommendations on the device.  In some cases these have files but in other cases they are just pointers to the web site to buy. Enable if you wish to see/delete them.
el: Το Kobo εμφανίζει συστάσεις στη συσκευή.  Σε ορισμένες περιπτώσεις αυτά έχουν αρχεία, αλλά σε άλλες περιπτώσεις είναι απλώς δείκτες προς τον ιστότοπο για αγορά. Ενεργοποιήστε το εάν θέλετε να τα βλέπετε/διαγράφετε.

en: Show archived books
el: Εμφάνιση αρχειοθετημένων βιβλίων

en: Archived books are listed on the device but need to be downloaded to read. Use this option to show these books and match them with books in the calibre library.
el: Τα αρχειοθετημένα βιβλία υπάρχουν σε λίστα στη συσκευή αλλά πρέπει να γίνει λήψη τους πριν αναγνωστούν. Χρησιμοποίησε αυτή την επιλογή για να εμφανιστούν αυτά τα βιβλία και να αντιστοιχισθούν με βιβλία στη βιβλιοθήκη calibre.

en: Advanced options
el: Επιλογές για προχωρημένους

en: Kobo routinely updates the firmware and the database version. With this option calibre will attempt to perform full read-write functionality - Here be Dragons!! Enable only if you are comfortable with restoring your kobo to factory defaults and testing software. This driver supports firmware V2.x.x and DBVersion up to
el: Η Kobo ενημερώνει τακτικά το υλικολογισμικό και την έκδοση της βάσης δεδομένων. Με αυτή την επιλογή το calibre θα προσπαθήσει να εκτελέσει πλήρη λειτουργικότητα ανάγνωσης-εγγραφής - Εδώ είναι Dragons!!! Ενεργοποιήστε το μόνο αν είστε άνετοι με την επαναφορά του kobo στις εργοστασιακές ρυθμίσεις και τη δοκιμή του λογισμικού. Αυτό το πρόγραμμα οδήγησης υποστηρίζει firmware V2.x.x και DBVersion έως και

en: Title to test when debugging
el: Τίτλος πρός δοκιμή κατά την αποσφαλμάτωση

en: Part of title of a book that can be used when doing some tests for debugging. The test is to see if the string is contained in the title of a book. The better the match, the less extraneous output.
el: Μέρος του τίτλου ενός βιβλίου που μπορεί να χρησιμοποιηθεί κατά την εκτέλεση ορισμένων δοκιμών για την αποσφαλμάτωση. Η δοκιμή είναι να δούμε αν η συμβολοσειρά περιέχεται στον τίτλο ενός βιβλίου. Όσο καλύτερη είναι η αντιστοίχιση, τόσο λιγότερη είναι η περιττή έξοδος.

en: Title to test when debugging:
el: Τίτλος για δοκιμή κατά την αποσφαλμάτωση:

en: Update metadata on the device
el: Αναβάθμιση μεταδεδομένων στη συσκευή

en: Update the metadata on the device when it is connected. Be careful when doing this as it will take time and could make the initial connection take a long time.
el: Ενημέρωση των μεταδεδομένων στη συσκευή όταν αυτή είναι συνδεδεμένη. Να είστε προσεκτικοί όταν το κάνετε αυτό, καθώς θα πάρει χρόνο και θα μπορούσε η αρχική σύνδεση να διαρκέσει πολύ.

en: Set series information
el: Καθορισμός πληροφοριών σειράς

en: The book lists on the Kobo devices can display series information. This is not read by the device from the sideloaded books. Series information can only be added to the device after the book has been processed by the device. Enable if you wish to set series information.
el: Οι λίστες βιβλίων στις συσκευές Kobo μπορούν να εμφανίζουν πληροφορίες σειράς. Αυτό δεν διαβάζεται από τη συσκευή από τα βιβλία που έχουν φορτωθεί στο πλάι. Οι πληροφορίες σειράς μπορούν να προστεθούν στη συσκευή μόνο αφού το βιβλίο έχει υποστεί επεξεργασία από τη συσκευή. Ενεργοποιήστε το εάν θέλετε να ορίσετε πληροφορίες σειράς.

en: Force series ID
el: Εξαναγκασμός ID σειρών

en: Kobo devices use a SeriesID to distinguish between different series. Purchased books have a SeriesID assigned by Kobo. Sideloaded books have a SeriesID assigned by calibre, which is usually different. This causes a series to be shown twice on the Kobo device. Enable if you wish to force all the SeriesID for books in a series to the same value.
el: Οι συσκευές Kobo χρησιμοποιούν ένα SeriesID για τη διάκριση μεταξύ διαφορετικών σειρών. Τα αγορασμένα βιβλία έχουν ένα SeriesID που εκχωρείται από την Kobo. Τα βιβλία με παράλληλη φόρτωση έχουν ένα SeriesID που εκχωρείται από το calibre, το οποίο είναι συνήθως διαφορετικό. Αυτό προκαλεί την εμφάνιση μιας σειράς δύο φορές στη συσκευή Kobo. Ενεργοποιήστε το εάν θέλετε να επιβάλλετε σε όλα τα SeriesID για τα βιβλία μιας σειράς την ίδια τιμή.

en: Series number template:
el: Πρότυπο αριθμού σειράς:

en: Use a template to generate what the Kobo displays for the series number.
el: Χρησιμοποιήστε ένα πρότυπο για να δημιουργήσετε αυτό που εμφανίζει το Kobo για τον αριθμό σειράς.

en: The Kobo can display a series number (book number) when books are in a series. To do this, the Kobo uses two values, the "series number" (a floating point value) and the "series text" (a string). The series number is used for sorting. The series text is what is displayed. Normally the series text is the same as the series number. This option lets you choose a different value for the series text.</p><p>A common use is to change the series text to the empty string when the series number is zero. This General Program Mode template does that: {0}You can do more complicated things such as have an omnibus display "5 to 9". How you do this depends on how you have set up the series in calibre.
el: Το Kobo μπορεί να εμφανίζει έναν αριθμό σειράς (αριθμό βιβλίου) όταν τα βιβλία ανήκουν σε μια σειρά. Για να το κάνει αυτό, το Kobo χρησιμοποιεί δύο τιμές, τον "αριθμό σειράς" (μια τιμή κινητής υποδιαστολής) και το "κείμενο σειράς" (μια συμβολοσειρά). Ο αριθμός σειράς χρησιμοποιείται για την ταξινόμηση. Το κείμενο της σειράς είναι αυτό που εμφανίζεται. Συνήθως το κείμενο της σειράς είναι το ίδιο με τον αριθμό της σειράς. Αυτή η επιλογή σας επιτρέπει να επιλέξετε μια διαφορετική τιμή για το κείμενο της σειράς.</p><p>Μια συνηθισμένη χρήση είναι να αλλάξετε το κείμενο της σειράς σε κενή συμβολοσειρά όταν ο αριθμός της σειράς είναι μηδέν. Αυτό το πρότυπο λειτουργίας γενικού προγράμματος το κάνει αυτό: {0}Μπορείτε να κάνετε πιο περίπλοκα πράγματα, όπως το να έχετε μια οθόνη "5 έως 9". Ο τρόπος με τον οποίο το κάνετε αυτό εξαρτάται από τον τρόπο με τον οποίο έχετε ρυθμίσει τη σειρά στο calibre.

en: Update metadata on Book Details pages
el: Ενημέρωση μεταδεδομένων στις σελίδες λεπτομερειών βιβλίου

en: This will update the metadata in the device database when the device is connected. The metadata updated is displayed on the device in the library and the Book details page. This is the title, authors, comments/synopsis, series name and number, publisher and published Date, ISBN and language. If a metadata plugboard exists for the device and book format, this will be used to set the metadata.
el: Αυτό θα ενημερώσει τα μεταδεδομένα στη βάση δεδομένων της συσκευής όταν συνδεθεί η συσκευή. Τα μεταδεδομένα που ενημερώνονται εμφανίζονται στη συσκευή στη βιβλιοθήκη και στη σελίδα λεπτομερειών του βιβλίου. Πρόκειται για τον τίτλο, τους συγγραφείς, τα σχόλια/σύντομη περιγραφή, το όνομα και τον αριθμό της σειράς, τον εκδότη και την ημερομηνία έκδοσης, το ISBN και τη γλώσσα. Εάν υπάρχει πίνακας μεταδεδομένων για τη συσκευή και τη μορφή βιβλίου, αυτός θα χρησιμοποιηθεί για τον ορισμό των μεταδεδομένων.

en: Update purchased books
el: Ενημέρωση αγορασμένων βιβλίων

en: Update books purchased from Kobo and downloaded to the device.
el: Ενημέρωση των βιβλίων που αγοράστηκαν από το Kobo και μεταφορτώθηκαν στη συσκευή.

en: Subtitle
el: Υπότιτλος

en: Update the subtitle on the device using a template.
el: Ενημερώστε τον υπότιτλο στη συσκευή χρησιμοποιώντας ένα πρότυπο.

en: Enter a template to use to set the subtitle. If the template is empty, the subtitle will be cleared.
el: Εισάγετε ένα πρότυπο για να χρησιμοποιηθεί ως υπότιτλος. Εάν το πρότυπο είναι κενό, ο υπότιτλος θα διαγραφεί.

en: Book stats
el: Στατιστικά βιβλίου

en: Update the book stats
el: Ενημέρωση των στατιστικών του βιβλίου

en: Words:
el: Λέξεις:

en: Enter a template to use to set the word count for the book. If the template is empty, the word count will be cleared.
el: Εισάγετε ένα πρότυπο που θα χρησιμοποιηθεί για τον καθορισμό του αριθμού λέξεων για το βιβλίο. Εάν το πρότυπο είναι κενό, ο αριθμός των λέξεων θα εκκαθαριστεί.

en: Pages
el: Σελίδες

en: Pages:
el: Σελίδες:

en: Enter a template to use to set the page count for the book. If the template is empty, the page count will be cleared.
el: Εισάγετε ένα πρότυπο που θα χρησιμοποιηθεί για τον καθορισμό του αριθμού σελίδων για το βιβλίο. Εάν το πρότυπο είναι κενό, ο αριθμός των σελίδων θα εκκαθαριστεί.

en: Hours to read estimates:
el: Ώρες για την ανάγνωση εκτιμήσεων:

en: Upper estimate
el: Ανώτερη εκτίμηση

en: Upper:
el: Ανώτερη:

en: Enter a template to use to set the upper estimate of the time to read for the book. The estimate is in hours. If the template is empty, the time will be cleared.
el: Εισάγετε ένα πρότυπο που θα χρησιμοποιήσετε για να ορίσετε την ανώτερη εκτίμηση του χρόνου ανάγνωσης για το βιβλίο. Η εκτίμηση είναι σε ώρες. Εάν το πρότυπο είναι κενό, ο χρόνος θα εκκαθαριστεί.

en: Lower estimate
el: Χαμηλότερη εκτίμηση

en: Lower:
el: Χαμηλότερη:

en: Enter a template to use to set the lower estimate of the time to read for the book. The estimate is in hours. If the template is empty, the time will be cleared.
el: Εισάγετε ένα πρότυπο που θα χρησιμοποιήσετε για να ορίσετε τη χαμηλότερη εκτίμηση του χρόνου ανάγνωσης για το βιβλίο. Η εκτίμηση είναι σε ώρες. Εάν το πρότυπο είναι κενό, ο χρόνος θα εκκαθαριστεί.

en: Edit template
el: Επεξεργασία προτύπου

en: &Template editor
el: &Επεξεργαστής προτύπων

en: Invalid template for {0}
el: Μη έγκυρο πρότυπο για {0}

en: The template "%s" is invalid:
el: Το πρότυπο "%s" δεν είναι έγκυρο:

en: Communicate with the Palm Pre
el: Επικοινωνία με το Palm Pre

en: Communicate with the Bq Avant
el: Επικοινωνία με το Bq Avant

en: Communicate with the Sweex/Kogan/Q600/Wink
el: Επικοινωνία με Sweex/Kogan/Q600/Wink

en: Communicate with the Pandigital Novel
el: Επικοινωνία με το Pandigital Novel

en: Communicate with the VelocityMicro
el: Επικοινωνία με το VelocityMicro

en: Communicate with the GM2000
el: Επικοινωνία με το GM2000

en: Communicate with the Acer Lumiread
el: Επικοινωνία με το Acer Lumiread

en: Communicate with the Aluratek Color
el: Επικοινωνία με το Aluratek Color

en: Communicate with the Trekstor
el: Επικοινωνία με το Trekstor

en: Communicate with the EEE Reader
el: Επικοινωνία με το EEE Reader

en: Communicate with the Adam tablet
el: Επικοινωνία με το Adam tablet

en: Communicate with the Nextbook Reader
el: Επικοινωνία με το Nextbook Reader

en: Communicate with the Moovybook Reader
el: Επικοινωνία με το Moovybook Reader

en: Communicate with the COBY
el: Επικοινωνία με το COBY

en: Communicate with the Ex124G
el: Επικοινωνία με το Ex124G

en: Communicate with the WayteQ and SPC Dickens Readers
el: Επικοινωνία με τα WayteQ και SPC Dickens Readers

en: Communicate with the Woxter Scriba reader
el: Επικοινωνία με αναγνώστη Wortex Scriba

en: Communicate with the PocketBook Touch Lux 2 and Inkpad X readers
el: Επικοινωνήστε με τους αναγνώστες PocketBook Touch Lux 2 και Inkpad X

en: Communicate with the SONY DPT-S1
el: Επικοινωνία με SONY DPT-S1

en: Communicate with the Bq Cervantes
el: Επικοινωνία με Bq Cervantes

en: MTP device
el: MTP συσκευή

en: Communicate with MTP devices
el: Επικοινωνία με  συσκευές MTP

en: Get device information...
el: Λήψη των στοιχείων της συσκευής

en: Listing files, this can take a while
el: Παράθεση αρχείων, μπορεί να πάρει λίγο χρόνο

en: Reading e-book metadata
el: Ανάγνωση μεταδεδομένων ηλεκτρονικού βιβλίου

en: Reading metadata from %s
el: Ανάγνωση μεταδεδομένων από %s

en: Updating metadata cache on device
el: Ενημέρωση αποθηκευμένων στη συσκευή μεταδεδομένων

en: Finished reading metadata from device
el: Ολοκλήρωση ανάγνωσης μεταδεδομένων από συσκευή

en: Transferring books to device...
el: Μεταφορά βιβλίων στη συσκευή...

en: Transferred %s to device
el: Μεταφορά %s στη συσκευή

en: Transfer to device finished...
el: Ολοκλήρωση μεταφοράς στη συσκευή...

en: Added %s
el: Προσθήκη %s

en: Adding complete
el: Ολοκλήρωση προσθήκης

en: Deleting books from device...
el: Διαγραφή βιβλίων από συσκευή...

en: Deleted %s
el: Διαγραφή %s

en: All books deleted
el: Όλα τα βιβλία διαγράφηκαν

en: Removing books from metadata
el: Απομάκρυνση βιβλίων από μεταδεδομένα

en: Removed %s
el: Απομάκρυνση %s

en: All books removed
el: Απομάκρυνση όλων των βιβλίων

en: Unnamed device
el: Ανώνυμη συσκευή

en: The device {0} is not allowing connections. Unlock the screen on the {0}, tap "Allow" on any connection popup message you see, then either wait a minute or restart calibre. You might also have to change the mode of the USB connection on the {0} to "Media Transfer mode (MTP)" or similar.
el: Η συσκευή {0} δεν επιτρέπει συνδέσεις. Ξεκλειδώστε την οθόνη στο {0}, πατήστε "Allow". σε κάθε αναδυόμενο μήνυμα σύνδεσης που βλέπετε, και στη συνέχεια είτε περιμένετε ένα λεπτό είτε επανεκκινήστε το calibre. Ίσως χρειαστεί επίσης να αλλάξετε τη λειτουργία της σύνδεσης USB στο {0} σε "Media Transfer mode (MTP)". ή παρόμοια.

en: Unknown MTP device
el: Άγνωστη συσκευή MTP

en: Found object: %s
el: Εύρεση αντικειμένου: %s

en: MTP devices are not supported on Windows XP
el: Συσκευές MTP δεν υποστηρίζονται στα Windows XP

en: The Windows Portable Devices service is not available on your computer. You may need to install Windows Media Player 11 or newer and/or restart your computer
el: Η υπηρεσία Windows Portable Devices δεν είναι διαθέσιμη στον υπολογιστή σας. Ενδέχεται να χρειαστεί να εγκαταστήσετε το Windows Media Player 11 ή νεότερη έκδοση και/ή να επανεκκινήσετε τον υπολογιστή σας

en: Communicate with the Nokia 770 Internet Tablet.
el: Επικοινωνία με το Internet Tablet Nokia 770

en: Communicate with the Nokia N800/N810/N900/N950/N9 Maemo/MeeGo devices.
el: Επικοινωνία με συσκευή Nokia N800/N810/N900/N950/N9 Maemo/MeeGo

en: Communicate with the Nokia E71X
el: Επικοινωνία με το Nokia E71X

en: Communicate with the Nokia E52
el: Επικοινωνία με το Nokia E52

en: Communicate with the Nook e-book reader.
el: Επικοινωνία με τον αναγνώστη ψηφιακών βιβλίων Nook.

en: Communicate with the Nook Color, TSR, Glowlight and Tablet e-book readers.
el: Επικοινωνία με τους αναγνώστες ψηφιακών βιβλίων Nook Color, TSR, Glowlight και Tablet.

en: Communicate with the Nuut2 e-book reader.
el: Επικοινωνία με τον αναγνώστη ψηφιακών βιβλίων Nuut2.

en: Communicate with the Paladin readers
el: Επικοινωνία με αναγνώστη Paladin

en: Comma separated list of metadata fields to turn into collections on the device. Possibilities include:
el: Κατάλογος πεδίων μεταδεδομένων, χωρισμένων με κόμμα, στη συσκευή, προς μετατροπή σε συλλογές. Οι πιθανότητες συμπεριλαμβάνουν:

en: Communicate with Sony e-book readers older than the PRST1.
el: Επικοινωνία με αναγνώστη ψηφιακών βιβλίων Sony παλαιότερο του PRST1.

en: Comments have been removed as the SONY reader chokes on them
el: Απομάκρυνση σχολίων αφού ο αναγνώστης SONY κολλάει με αυτά

en: All by title
el: Όλα κατά τίτλο

en: All by author
el: Όλα κατά συγγραφέα

en: Comma separated list of metadata fields to turn into collections on the device. Possibilities include: %(coll)s. Two special collections are available: %(abt)s:%(abtv)s and %(aba)s:%(abav)s. Add these values to the list to enable them. The collections will be given the name provided after the ":" character.
el: Λίστα με διαχωρισμό με κόμμα των πεδίων μεταδεδομένων που θα μετατραπούν σε συλλογές στη συσκευή. Οι δυνατότητες περιλαμβάνουν: %(coll)s. Διατίθενται δύο ειδικές συλλογές: %(abt)s:%(abtv)s και %(aba)s:%(abav)s. Προσθέστε αυτές τις τιμές στη λίστα για να τις ενεργοποιήσετε. Οι συλλογές θα λάβουν το όνομα που παρέχεται μετά το ":" χαρακτήρα.

en: Upload separate cover thumbnails for books (newer readers)
el: Ανέβασμα ξεχωριστών μικρογραφιών εξωφύλλων για τα βιβλία (νεότεροι αναγνώστες)

en: Normally, the SONY readers get the cover image from the e-book file itself. With this option, calibre will send a separate cover image to the reader, useful if you are sending DRMed books in which you cannot change the cover. WARNING: This option should only be used with newer SONY readers: 350, 650, 950 and newer.
el: Κανονικά, οι συσκευές ανάγνωσης SONY λαμβάνουν την εικόνα εξωφύλλου από το ίδιο το αρχείο του ηλεκτρονικού βιβλίου. Με αυτή την επιλογή, το calibre θα στείλει μια ξεχωριστή εικόνα εξωφύλλου στον αναγνώστη, πράγμα χρήσιμο αν στέλνετε βιβλία DRMed στα οποία δεν μπορείτε να αλλάξετε το εξώφυλλο. ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: Αυτή η επιλογή θα πρέπει να χρησιμοποιείται μόνο με τις νεότερες συσκευές ανάγνωσης SONY: 350, 650, 950 και νεότερα.

en: Refresh separate covers when using automatic management (newer readers)
el: Ανανέωση ξεχωριστών εξώφυλλων κατά την αυτόματη διαχείρηση (νεότεροι αναγνώστες)

en: Set this option to have separate book covers uploaded every time you connect your device. Unset this option if you have so many books on the reader that performance is unacceptable.
el: Ορίστε αυτή την επιλογή για να ανεβαίνουν ξεχωριστά εξώφυλλα βιβλίων κάθε φορά που συνδέετε τη συσκευή σας. Αναιρέστε αυτή την επιλογή εάν έχετε τόσα πολλά βιβλία στον αναγνώστη που η απόδοση είναι απαράδεκτη.

en: Preserve cover aspect ratio when building thumbnails
el: Διατήρηση λόγου διαστάσεων εξωφύλλου όταν κατασκευάζονται μικρογραφίες

en: Set this option if you want the cover thumbnails to have the same aspect ratio (width to height) as the cover. Unset it if you want the thumbnail to be the maximum size, ignoring aspect ratio.
el: Ορίστε αυτήν την επιλογή αν θέλετε οι μικρογραφίες του εξωφύλλου να έχουν την ίδια αναλογία διαστάσεων (πλάτος προς ύψος) με το εξώφυλλο. Αναιρέστε τη ρύθμιση αν θέλετε η μικρογραφία να έχει το μέγιστο μέγεθος, αγνοώντας την αναλογία διαστάσεων.

en: Search for books in all folders
el: Αναζήτηση για βιβλία σε όλους του φακέλους

en: Setting this option tells calibre to look for books in all folders on the device and its cards. This permits calibre to find books put on the device by other software and by wireless download.
el: Αυτή η επιλογή λέει στο calibre να ψάξει για βιβλία σε όλους του φακέλους στην συσκευή και στις κάρτες αποθήκευσης της. Αυτό επιτρέπει στο calibre να βρει βιβλία που μπήκαν από άλλα προγράμματα ή 'κατέβηκαν' ασύρματα.

en: Unnamed
el: Χωρίς όνομα

en: Communicate with the PRST1 and newer SONY e-book readers
el: Επικοινωνία με αναγνώστη PRST1 ή νεότερους αναγνώστες ψηφιακών βιβλίων SONY

en: Upload separate cover thumbnails for books
el: Ανέβασμα ξεχωριστών μικρογραφιών εξωφύλλου για τα βιβλία

en: Normally, the SONY readers get the cover image from the e-book file itself. With this option, calibre will send a separate cover image to the reader, useful if you are sending DRMed books in which you cannot change the cover.
el: Κανονικά, οι συσκευές ανάγνωσης SONY λαμβάνουν την εικόνα εξωφύλλου από το ίδιο το αρχείο του ηλεκτρονικού βιβλίου. Με αυτή την επιλογή, το calibre θα στείλει μια ξεχωριστή εικόνα εξωφύλλου στον αναγνώστη, πράγμα χρήσιμο αν στέλνετε βιβλία DRMed στα οποία δεν μπορείτε να αλλάξετε το εξώφυλλο.

en: Refresh separate covers when using automatic management
el: Ανανέωση των ξεχωριστών εξωφύλλων όταν χρησιμοποιείται η αυτόματη διαχείριση

en: Use SONY Author Format (First Author Only)
el: Χρησιμοποιήστε τη μορφή συγγραφέα SONY (Μόνο πρώτος συγγραφέας)

en: Set this option if you want the author on the Sony to appear the same way the T1 sets it. This means it will only show the first author for books with multiple authors. Leave this disabled if you use Metadata plugboards.
el: Ορίστε αυτή την επιλογή αν θέλετε ο συγγραφέας στη Sony να εμφανίζεται με τον ίδιο τρόπο που τον ορίζει το T1. Αυτό σημαίνει ότι θα εμφανίζει μόνο τον πρώτο συγγραφέα για βιβλία με πολλούς συγγραφείς. Αφήστε αυτό το στοιχείο απενεργοποιημένο εάν χρησιμοποιείτε πίνακες μεταδεδομένων.

en: Wireless device
el: Ασύρματη συσκευή

en: Communicate with Smart Device apps
el: Επικοινωνία με εφαρμογές των έξυπνων συσκευών

en: All by something
el: Όλα από κάτι

en: Enable connections at startup
el: Να επιτρέπονται συνδέσεις στην εκκίνηση

en: Check this box to allow connections when calibre starts
el: Επιλέξτε το κουτί αυτό για να επιτρέψετε συνδέσεις στην εκκίνηση του calibre

en: Security password
el: Κωδικός ασφαλείας

en: Enter a password that the device app must use to connect to calibre
el: Εισάγετε ένα κωδικό που θα πρέπει να χρησιμοποιεί η εφαρμογή της συσκευής για να συνδέεται στο calibre

en: Use fixed network port
el: Χρήση σταθερής θύρας δικτύου

en: If checked, use the port number in the "Port" box, otherwise the driver will pick a random port
el: Αν επιλέχθηκε, θα χρησιμοποιείται ο αριθμός θύρας που αναγράφεται στο κουτί "Θύρα", διαφορετικά ο οδηγός θα επιλέξει μια θύρα στην τύχη.

en: Port number:
el: Αριθμός θύρας:

en: Enter the port number the driver is to use if the "fixed port" box is checked
el: Εισάγετε τον αριθμό θύρας που θα χρησιμοποιηθεί από τον οδηγό αν το κουτί "σταθερή θύρα" έχει επιλεγεί.

en: Print extra debug information
el: Εκτύπωση πρόσθετων πληροφοριών αποσφαλμάτωσης

en: Check this box if requested when reporting problems
el: Επιλέξτε αυτό το πλαίσιο εάν ζητηθεί κατά την αναφορά προβλημάτων

en: Comma separated list of metadata fields to turn into collections on the device.
el: Λίστα πεδίων μεταδεδομένων διαχωρισμένων με κόμμα για μετατροπή σε συλλογές στη συσκευή.

en: Possibilities include: series, tags, authors, etc. Three special collections are available: %(abt)s:%(abtv)s, %(aba)s:%(abav)s, and %(abs)s:%(absv)s. Add  these values to the list to enable them. The collections will be given the name provided after the ":" character.
el: Οι δυνατότητες περιλαμβάνουν: σειρές, ετικέτες, συγγραφείς κ.λπ. Διατίθενται τρεις ειδικές συλλογές: %(abt)s:%(abtv)s, %(aba)s:%(abav)s και %(abs)s:%(absv)s. Προσθέστε αυτές τις τιμές στη λίστα για να τις ενεργοποιήσετε. Οι συλλογές θα λάβουν το όνομα που δίνεται μετά τον ":" χαρακτήρα.

en: Enable the no-activity timeout
el: Ενεργοποιήστε το χρονικό όριο μη δραστηριότητας

en: If this box is checked, calibre will automatically disconnect if a connected device does nothing for %d minutes. Unchecking this  box disables this timeout, so calibre will never automatically disconnect.
el: Αν επιλεγεί αυτό το πλαίσιο, το calibre θα αποσυνδεθεί αυτόματα αν μια συνδεδεμένη συσκευή δεν κάνει τίποτα για %d λεπτά. Η αποεπιλογή αυτού του πλαισίου απενεργοποιεί αυτό το χρονικό όριο, επομένως το calibre δεν θα αποσυνδέεται ποτέ αυτόματα.

en: Use this IP address
el: Χρήση αυτής της διεύθυνσης IP

en: Use this option if you want to force the driver to listen on a particular IP address. The driver will listen only on the entered address, and this address will be the one advertised over mDNS (BonJour).
el: Χρησιμοποιήστε αυτήν την επιλογή αν θέλετε να αναγκάσετε τον οδηγό να ακούει σε μια συγκεκριμένη διεύθυνση IP. Ο οδηγός θα ακούει μόνο στη διεύθυνση που εισάγετε, και αυτή η διεύθυνση θα είναι η μία που προβάλλεται μέσω mDNS (BonJour).

en: Replace books with same calibre ID
el: Αντικατάσταση βιβλίων με το ίδιο calibre ID

en: Use this option to overwrite a book on the device if that book has the same calibre identifier as the book being sent. The file name of the book will not change even if the save template produces a different result. Using this option in most cases prevents having multiple copies of a book on the device.
el: Χρησιμοποιήστε αυτή την επιλογή για να αντικαταστήσετε ένα βιβλίο στη συσκευή εάν αυτό το βιβλίο έχει τον ίδιο αναγνωριστικό calibre με το βιβλίο που αποστέλλεται. Το όνομα του αρχείου του βιβλίου δεν θα αλλάξει ακόμη και αν το πρότυπο αποθήκευσης παράγει διαφορετικό αποτέλεσμα. Η χρήση αυτής της επιλογής στην πλειονότητα των περιπτώσεων αποτρέπει την ύπαρξη πολλαπλών αντιγράφων του ίδιου βιβλίου στη συσκευή.

en: Cover thumbnail compression quality
el: Ποιότητα συμπίεσης μικρογραφίας εξωφύλλου

en: Use this option to control the size and quality of the cover file sent to the device. It must be between 50 and 99. The larger the number the higher quality the cover, but also the larger the file. For example, changing this from 70 to 90 results in a much better cover that is approximately 2.5 times as big. To see the changes you must force calibre to resend metadata to the device, either by changing the metadata for the book (updating the last modification time) or resending the book itself.
el: Χρησιμοποιήστε αυτήν την επιλογή για να ελέγξετε το μέγεθος και την ποιότητα του αρχείου εξώφυλλου που αποστέλλεται στη συσκευή. Πρέπει να βρίσκεται μεταξύ 50 και 99. Όσο μεγαλύτερος είναι ο αριθμός, τόσο υψηλότερη είναι η ποιότητα του εξώφυλλου, αλλά και το αρχείο μεγαλύτερο. Για παράδειγμα, η αλλαγή αυτού από 70 σε 90 έχει ως αποτέλεσμα πολύ καλύτερο εξώφυλλο που είναι περίπου 2,5 φορές μεγαλύτερο. Για να δείτε τις αλλαγές πρέπει να αναγκάσετε το calibre να ξαναστείλει τα μεταδεδομένα στη συσκευή, είτε αλλάζοντας τα μεταδεδομένα του βιβλίου (ενημερώνοντας την τελευταία ώρα τροποποίησης) είτε ξαναστέλνοντας το ίδιο το βιβλίο.

en: Use metadata cache
el: Χρήση προσωρινής μνήμης μεταδεδομένων

en: Setting this option allows calibre to keep a copy of metadata on the device, speeding up device connections. Unsetting this option disables keeping the copy, forcing the device to send metadata to calibre on every connect. Unset this option if you think that the cache might not be operating correctly.
el: Η ρύθμιση αυτής της επιλογής επιτρέπει στο calibre να κρατά ένα αντίγραφο των μεταδεδομένων στη συσκευή, επιταχύνοντας τις συνδέσεις της συσκευής. Απεπιλέγοντας αυτή την επιλογή απενεργοποιείται η διατήρηση του αντιγράφου, υποχρεώνοντας τη συσκευή να στέλνει μεταδεδομένα στο calibre σε κάθε σύνδεση. Απεπιλέξτε αυτή την επιλογή αν θεωρείτε ότι η προσωρινή μνήμη ίσως να μην λειτουργεί σωστά.

en: Additional file extensions to send to the device
el: Επιπλέον επεκτάσεις αρχείων για αποστολή στη συσκευή

en: This is a comma-separated list of format file extensions you want to be able to send to the device. For example, you might have audio books in your library with the extension "m4b" that you want to listen to on your device. Don't worry about the "extra enabled extensions" warning.
el: Αυτή είναι μια λίστα με επεκτάσεις αρχείων μορφής, διαχωρισμένες με κόμμα, που θέλετε να μπορείτε να στείλετε στη συσκευή. Για παράδειγμα, μπορεί να έχετε ηχητικά βιβλία στη βιβλιοθήκη σας με την επέκταση "m4b" που θέλετε να ακούσετε στη συσκευή σας. Μην ανησυχείτε για την προειδοποίηση "επιπλέον ενεργοποιημένες επεκτάσεις".

en: Ignore device free space
el: Αγνόηση ελεύθερου χώρου της συσκευής

en: Check this box to ignore the amount of free space reported by your devices. This might be needed if you store books on an SD card and the device doesn't have much free main memory.
el: Επιλέξτε αυτό το πλαίσιο για να αγνοήσετε την αναφορά του διαθέσιμου χώρου από τις συσκευές σας. Αυτό μπορεί να είναι απαραίτητο αν αποθηκεύετε βιβλία σε μια κάρτα SD και η συσκευή δεν διαθέτει πολύ ελεύθερη κύρια μνήμη.

en: Too many connection attempts from %s
el: Πολλές προσπάθειες σύνδεσης από %s

en: The app on your device is too old and is no longer supported. Update it to a newer version.
el: Η εφαρμογή στη συσκευή σας είναι παρωχημένη, και δεν υποστηρίζεται πια. Ενημερώστε την σε μια νεώτερη έκδοση.

en: You have book formats in your library with dates in the future. See calibre for details
el: Έχεις μορφές βιβλίων στη βιβλιοθήκη σου με μελλοντικές ημερομηνίες. Κοίτα στο calibre για λεπτομέρειες

en: The read sync column %s is not in calibre's library
el: Η στήλη συγχρονισμού ανάγνωσης %s δεν βρίσκεται στη βιβλιοθήκη του calibre

en: The read sync column %s is not a Yes/No column
el: Η στήλη συγχρονισμού ανάγνωσης %s δεν είναι στήλη Ναι/Όχι

en: The read date sync column %s is not in calibre's library
el: Η στήλη συγχρονισμού ημερομηνίας ανάγνωσης %s δεν βρίσκεται στη βιβλιοθήκη του calibre

en: The read date sync column %s is not a date column
el: Η στήλη συγχρονισμού ημερομηνίας ανάγνωσης %s δεν είναι στήλη ημερομηνίας

en: Bad compression quality setting. It must be a number between 50 and 99. Forced to be %d.
el: Κακή ρύθμιση ποιότητας συμπίεσης. Πρέπει να είναι ένας αριθμός μεταξύ 50 και 99. Αναγκάστηκε να είναι %d.

en: Invalid port in options: %s
el: Μη έγκυρη θύρα στις επιλογές: %s

en: Failed to connect to port %d. Try a different value.
el: Αποτυχία σύνδεσης στη θύρα %d. Δοκιμάστε κάποια άλλη τιμή.

en: Failed to allocate a random port
el: Αποτυχία καταμερισμού τυχαίας θύρας

en: Communicate with the Samsung SNE e-book reader.
el: Επικοινωνία με τον αναγνώστη ψηφιακών βιβλίων Samsung SNE.

en: Communicate with the Teclast K3/K5 reader.
el: Επικοινωνία με το Teclast K3/K5 reader.

en: Communicate with the Newsmy reader.
el: Επικοινωνία με το Newsmy reader.

en: Communicate with the Archos reader.
el: Επικοινωνία με τον αναγνώστη Archos.

en: Communicate with the Pico reader.
el: Επικοινωνία με τον αναγνώστη Pico.

en: Communicate with the iPapyrus reader.
el: Επικοινωνία με το iPapyrus reader.

en: Communicate with the Sovos reader.
el: Επικοινωνία με τον αναγνώστη Sovos.

en: Communicate with the Sunstech EB700 reader.
el: Επικοινωνία με τον αναγνώστη Sunstech EB700.

en: Communicate with the Stash W950 reader.
el: Επικοινωνία με τον αναγνώστη Stash W950.

en: Communicate with the Wexler reader.
el: Επικοινωνία με τον αναγνώστη Wexler.

en: Unable to detect any disk drives for the device: %s. Try rebooting
el: Δεν είναι δυνατή η ανίχνευση μονάδων δίσκου για τη συσκευή: %s. Δοκιμάστε επανεκκίνηση

en: Unable to detect the %s mount point. Try rebooting.
el: Αδύνατον να εντοπιστεί το σημείο εφαρμογής %s. Δοκιμάστε επανεκκίνηση.

en: Unable to detect the %s disk drive.
el: Αδύνατον να εντοπιστεί ο σκληρός δίσκος %s.

en: Unable to detect the %s disk drive. Either the device has already been ejected, or your kernel is exporting a deprecated version of SYSFS.
el: Αδυναμία ανίχνευσης της μονάδας δίσκου %s. Είτε η συσκευή έχει ήδη αφαιρεθεί, είτε ο πυρήνας σας εξάγει μια παρωχημένη έκδοση του SYSFS.

en: Unable to mount main memory (Error code: %d)
el: Αδύνατον να εφαρμοστεί η κύρια μνήμη (Κώδικας σφάλματος : %d)

en: The main memory of %s is read only. This usually happens because of file system errors.
el: Η κύρια μνήμη του %s είναι μόνο για ανάγνωση. Αυτό συνήθως συμβαίνει λόγω σφαλμάτων στο σύστημα αρχείων.

en: Unable to mount the device
el: Αδύνατη η σύνδεση της συσκευής

en: Configure device
el: Ρύθμιση συσκευής

en: settings for device drivers
el: Ρυθμίσεις για οδηγούς συσκευών

en: Ordered list of formats the device will accept
el: Ταξινομημένος κατάλογος των μορφοτύπων (format) που δέχεται η συσκευή

en: Place files in sub-folders if the device supports them
el: Τοποθέτησε τα αρχεία σε υποφάκελους αν το υποστηρίζει η συσκευή

en: Read metadata from files on device
el: Ανάγνωση μεταδεδομένων από τα αρχεία της συσκευής

en: Use author sort instead of author
el: Χρήση του ταξινομημένου συγγραφέα αντί του συγγραφέα

en: Template to control how books are saved
el: Σχεδιότυπο που ελέγχει πως αποθηκεύονται τα βιβλία

en: Extra customization
el: Πρόσθετη εξατομίκευση

en: Communicate with an e-book reader.
el: Επικοινωνία με ένα αναγνώστη ψηφιακών βιβλίων.

en: Failed to access files in the main memory of your device. You should contact the device manufacturer for support. Common fixes are: try a different USB cable/USB port on your computer. If you device has a "Reset to factory defaults" type of setting somewhere, use it. Underlying error: %s
el: Απέτυχε η πρόσβαση σε αρχεία στην κύρια μνήμη της συσκευής σας. Θα πρέπει να επικοινωνήσετε με τον κατασκευαστή της συσκευής για υποστήριξη. Οι κοινές διορθώσεις είναι: δοκιμάστε ένα διαφορετικό καλώδιο USB/θυρίδα USB στον υπολογιστή σας. Εάν η συσκευή σας διαθέτει την επιλογή "Επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις" τύπου ρύθμιση κάπου, χρησιμοποιήστε την. Υποκείμενο σφάλμα: %s

en: Sending metadata to device...
el: Αποστολή μεταδεδομένων στη συσκευή...

en: USB Vendor ID (in hex)
el: Ταυτότητα Προμηθευτή USB (σε δεκαεξαδικό)

en: Unused (leave blank)
el: Αχρησιμοποίητο (αφήστε το κενό)

en: This field is no longer used, leave it blank.
el: Το πεδίο αυτό δεν χρησιμοποιείται πια, αφήστε το κενό.

en: Main memory folder
el: Φάκελος κυρίας μνήμης

en: The reader has no storage card %s. You may have changed the default send to device action. Right click on the "Send to device" button and reset the default action to be "Send to main memory".
el: Ο αναγνώστης δεν έχει κάρτα αποθήκευσης %s. Ίσως να έχετε αλλάξει την προεπιλεγμένη ενέργεια αποστολής στη συσκευή. Κάντε δεξί κλικ στο κουμπί "Αποστολή στη συσκευή" και ορίστε την προεπιλεγμένη ενέργεια σε "Αποστολή στην κύρια μνήμη".

en: Selected slot: %s is not supported.
el: Η επιλεγμένη υποδοχή: %s δεν υποστηρίζεται.

en: There is insufficient free space in main memory
el: Δεν υπάρχει αρκετός χώρος στην κύρια μνήμη.

en: There is insufficient free space on the storage card
el: Δεν υπάρχει αρκετός χώρος στην κάρτα αποθήκευσης

en: Rendered %s
el: Ο/Η/Το %s επεξεργάσθηκε

en: Failed %s
el: Ο/Η/Το %s απέτυχε

en: Failed to process comic: 
    
    %s
el: Αποτυχία στην επεξεργασία του κόμικ: 
    
    %s

en: Could not find an e-book inside the archive
el: Δε βρέθηκε ψηφιακό βιβλίο στο συμπιεσμένο αρχείο.

en: INPUT OPTIONS
el: ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ

en: OUTPUT OPTIONS
el: ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΕΞΑΓΩΓΗΣ

en: Options to control the processing of the input %s file
el: Παράμετροι για τον έλεγχο της επεξεργασίας του εισαγόμενου αρχείου %s

en: Options to control the processing of the output %s
el: Παράμετροι για τον έλεγχο της επεξεργασίας του εξαγόμενου αρχείου %s

en: LOOK AND FEEL
el: ΟΨΗ ΚΑΙ ΑΙΣΘΗΣΗ

en: Options to control the look and feel of the output
el: Παράμετροι για τον έλεγχο της εμφάνισης και του ύφους των εξαγομένων

en: HEURISTIC PROCESSING
el: ΕΥΡΕΤΙΚΉ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΊΑ

en: Modify the document text and structure using common patterns. Disabled by default. Use %(en)s to enable.  Individual actions can be disabled with the %(dis)s options.
el: Τροποποίηση του κειμένου και της δομής του εγγράφου με τη χρήση κοινών προτύπων. Απενεργοποιημένη από προεπιλογή. Χρησιμοποιήστε %(en)s για να ενεργοποιήσετε.  Μεμονωμένες ενέργειες μπορούν να απενεργοποιηθούν με τις επιλογές %(dis)s.

en: SEARCH AND REPLACE
el: ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

en: Modify the document text and structure using user defined patterns.
el: Τροποποιήστε το κείμενο και τη δομή του εγγράφου με χρήση προτύπων που ορίζονται από το χρήστη.

en: STRUCTURE DETECTION
el: ΑΝΙΧΝΕΥΣΗ ΔΟΜΗΣ

en: Control auto-detection of document structure.
el: Έλεγχος αυτόματου εντοπισμού της δομής του εγγράφου

en: TABLE OF CONTENTS
el: ΠΙΝΑΚΑΣ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΩΝ

en: Control the automatic generation of a Table of Contents. By default, if the source file has a Table of Contents, it will be used in preference to the automatically generated one.
el: Έλεγχος αυτόματης παραγωγής ενός Πίνακα Περιεχομένων. Ως αρχική τιμή, αν το αρχείο προέλευσης έχει Πίνακα Περιεχομένων, αυτός θα χρησιμοποιηθεί κατά προτεραιότητα σε σχέση μ'εκείνον που παράγεται αυτόματα.

en: METADATA
el: ΜΕΤΑΔΕΔΟΜΕΝΑ

en: Options to set metadata in the output
el: Παράμετροι για τον καθορισμό των μεταδεδομένων στα εξαγόμενα

en: DEBUG
el: ΑΠΟΣΦΑΛΜΑΤΩΣΗ

en: Options to help with debugging the conversion
el: Παράμετροι που βοηθούν στη διόρθωση (αποσφαλμάτωση) της μετατροπής

en: Output saved to
el: Τα εξαγόμενα αποθηκεύτηκαν στον/στην

en: Convert AZW4 to HTML
el: Μετατροπή AZW4 σε HTML

en: Convert CHM files to OEB
el: Μετατροπή αρχείων CHM σε OEB

en: Optimize comic files (.cbz, .cbr, .cb7, .cbc) for viewing on portable devices
el: Βελτιστοποίηση αρχείων κόμικς (.cbz, .cbr, .cb7, .cbc) για προβολή σε φορητές συσκευές

en: Reduce the number of colors used in the image. This works only if you choose the PNG output format. It is useful to reduce file sizes. Set to zero to turn off. Maximum value is 256. It is off by default.
el: Μειώστε τον αριθμό χρωμάτων που χρησιμοποιούνται στην εικόνα. Αυτό λειτουργεί μόνο αν επιλέξετε ως εξαγόμενη μορφή την PNG. Χρησιμεύει στον περιορισμό του μεγέθους των αρχείων. Απενεργοποιήστε την επιλογή θέτοντας τον αριθμό στο 0. Η μέγιστη τιμή είναι το 256. Απενεργοποιημένο ως προεπιλογή.

en: Disable normalize (improve contrast) color range for pictures. Default: False
el: Απενεργοποίηση κανονικοποίησης (βελτίωση της αντίθεσης) της χρωματικής κλίμακας των εικόνων. Αρχική τιμή: Μη Αληθές

en: Maintain picture aspect ratio. Default is to fill the screen.
el: Διατήρηση των αναλογιών της εικόνας. Αρχική τιμή: να καταλαμβάνει όλη την οθόνη

en: Disable sharpening.
el: Απενεργοποίηση όξυνσης

en: Disable trimming of comic pages. For some comics, trimming might remove content as well as borders.
el: Απενεργοποίηση ψαλιδίσματος των σελίδων κόμικς. Σε κάποια κόμικς το ψαλίδισμα ενδέχεται να αφαιρέσει μέρος του περιεχομένου μαζί με τα περιθώρια

en: Don't split landscape images into two portrait images
el: Να μη διασπώνται οι οριζόντιες εικόνες (landscape) σε δύο κάθετες εικόνες (portrait)

en: Keep aspect ratio and scale image using screen height as image width for viewing in landscape mode.
el: Διατήρηση των αναλογιών των εικόνων και κλιμάκωση τους χρησιμοποιώντας για πλάτος της εικόνας το ύψος της οθόνης, όταν η θέαση είναι οριζόντια (landscape).

en: Used for right-to-left publications like manga. Causes landscape pages to be split into portrait pages from right to left.
el: Χρησιμοποιείται για έντυπα όπου η ανάγνωση γίνεται από δεξιά προς αριστερά, όπως τα μάνγκα. Προκαλεί διάσπαση των οριζόντιων σελίδων (landscape) σε κάθετες σελίδες (portrait), από δεξιά προς αριστερά.

en: Enable Despeckle. Reduces speckle noise. May greatly increase processing time.
el: Ενεργοποίηση Αποκηλίδωσης. Μειώνει το θόρυβο από μικροκηλίδες. Ο χρόνος επεξεργασίας μπορεί να αυξηθεί κατά πολύ.

en: Don't sort the files found in the comic alphabetically by name. Instead use the order they were added to the comic.
el: Να μην ταξινομούνται ονομαστικά τα αρχεία που βρίσκονται σε ένα κόμικ. Αντ'αυτού να χρησιμοποιείται η σειρά με την οποία προστέθηκαν στο κόμικ.

en: The format that images in the created e-book are converted to. You can experiment to see which format gives you optimal size and look on your device.
el: Η μορφή στην οποία μετατρέπονται οι εικόνες στο ψηφιακό βιβλίο που δημιουργήσατε. Μπορείτε να πειραματιστείτε για να βρείτε ποια μορφή δίνει τα καλύτερα αποτελέσματα σε μέγεθος και εμφάνιση για τη συσκευή σας.

en: Apply no processing to the image
el: Να μην επεξεργαστεί η εικόνα

en: Do not convert the image to grayscale (black and white)
el: Να μην μετατραπεί η εικόνα σε α/μ (grayscale)

en: Specify the image size as width x height pixels, for example: 123x321. Normally, an image size is automatically calculated from the output profile, this option overrides it.
el: Καθορίστε το μέγεθος της εικόνας ως πλάτος x ύψος pixel, για παράδειγμα: 123x321. Κανονικά, το μέγεθος της εικόνας υπολογίζεται αυτόματα από το προφίλ εξόδου, αλλά αυτή η επιλογή το παρακάμπτει.

en: When converting a CBC do not add links to each page to the TOC. Note this only applies if the TOC has more than one section
el: Όταν μετατρέπετε ένα CBC, μην προσθέτετε συνδέσμους σε κάθε σελίδα του Πίνακα Περιεχομένων. Σημειώστε πως αυτό ισχύει μόνο αν ο Πίνακας Περιεχομένων έχει παραπάνω από μια ενότητες.

en: Page
el: Σελίδα

en: Convert OCR-ed DJVU files (.djvu) to HTML
el: Μετατροπή αρχείων DJVU με OCR (.djvu) σε HTML

en: Convert DOCX files (.docx and .docm) to HTML
el: Μετατροπή αρχείων DOCX (.docx και .docm) σε HTML

en: Normally, if a large image is present at the start of the document that looks like a cover, it will be removed from the document and used as the cover for created e-book. This option turns off that behavior.
el: Κανονικά, εάν στην αρχή του εγγράφου υπάρχει μια μεγάλη εικόνα που μοιάζει με εξώφυλλο, θα αφαιρεθεί από το έγγραφο και θα χρησιμοποιηθεί ως εξώφυλλο για το δημιουργημένο ηλεκτρονικό βιβλίο. Αυτή η επιλογή απενεργοποιεί αυτή τη συμπεριφορά.

en: Do not insert a page break after every endnote.
el: Μην εισάγετε αλλαγή σελίδας μετά από κάθε τελική σημείωση.

en: Render superscripts and subscripts so that they do not affect the line height
el: Αποδώστε επάνω και κάτω δείκτες έτσι ώστε να μην επηρεάζουν το ύψος της γραμμής

en: The size of the page. Default is letter. Choices are %s
el: Το μέγεθος της σελίδας. Η προεπιλογή είναι letter. Οι επιλογές είναι %s

en: Custom size of the document. Use the form width x height, for example: `123x321` to specify the width and height (in pts). This overrides any specified page-size.
el: Προσαρμοσμένο μέγεθος του εγγράφου. Χρησιμοποιήστε τη μορφή πλάτος x ύψος, για παράδειγμα: `123x321` για να καθορίσετε το πλάτος και το ύψος (σε pts). Αυτό υπερισχύει οποιουδήποτε καθορισμένου μεγέθους σελίδας.

en: Do not insert the book cover as an image at the start of the document. If you use this option, the book cover will be discarded.
el: Να μην εισαχθεί το εξώφυλλο του βιβλίου ως εικόνα στην αρχή του εγγράφου. Αν χρησιμοποιήσετε την επιλογή αυτή, το εξώφυλλο θα απορριφθεί.

en: Preserve the aspect ratio of the cover image instead of stretching it out to cover the entire page.
el: Διατηρήστε την αναλογία διαστάσεων της εικόνας εξωφύλλου αντί να την τεντώσετε για να καλύψει ολόκληρη τη σελίδα.

en: Do not insert the table of contents as a page at the start of the document.
el: Να μην εισαχθεί ο Πίνακας Περιεχομένων ως σελίδα στην αρχή του εγγράφου.

en: Extract the contents of the generated %s file to the specified folder. The contents of the folder are first deleted, so be careful.
el: Εξαγάγετε τα περιεχόμενα του δημιουργημένου αρχείου %s στον καθορισμένο φάκελο. Τα περιεχόμενα του φακέλου διαγράφονται πρώτα, οπότε προσέξτε.

en: The size of the left page margin, in pts. Default is 72pt. Overrides the common left page margin setting.
el: Το μέγεθος του αριστερού περιθωρίου της σελίδας, σε pts. Η προεπιλογή είναι 72pt. Υπερισχύει της κοινής ρύθμισης αριστερού περιθωρίου σελίδας.

en: The size of the top page margin, in pts. Default is 72pt. Overrides the common top page margin setting, unless set to zero.
el: Το μέγεθος του επάνω περιθωρίου της σελίδας, σε pts. Η προεπιλογή είναι 72pt. Παρακάμπτει την κοινή ρύθμιση επάνω περιθωρίου σελίδας, εκτός αν οριστεί σε μηδέν.

en: The size of the right page margin, in pts. Default is 72pt. Overrides the common right page margin setting, unless set to zero.
el: Το μέγεθος του δεξιού περιθωρίου σελίδας, σε pts. Η προεπιλογή είναι 72pt. Παρακάμπτει τη ρύθμιση περιθωρίου κοινής δεξιάς σελίδας, εκτός εάν οριστεί στο μηδέν.

en: The size of the bottom page margin, in pts. Default is 72pt. Overrides the common bottom page margin setting, unless set to zero.
el: Το μέγεθος του περιθωρίου της κάτω σελίδας, σε pts. Η προεπιλογή είναι 72pt. Παρακάμπτει την κοινή ρύθμιση περιθωρίου κάτω σελίδας, εκτός εάν οριστεί στο μηδέν.

en: Convert EPUB files (.epub) to HTML
el: Μετατροπή αρχείων EPUB (.epub) σε HTML

en: Cover image
el: Εικόνα εξώφυλλου

en: Cover page
el: Σελίδα εξώφυλλου

en: The file {} is locked with DRM. It cannot be viewed
el: Το αρχείο {} είναι κλειδωμένο με DRM. Δεν μπορεί να προβληθεί

en: The file {} is locked with DRM. It cannot be converted
el: Το αρχείο {} είναι κλειδωμένο με DRM. Δεν μπορεί να μετατραπεί

en: Turn off splitting at page breaks. Normally, input files are automatically split at every page break into two files. This gives an output e-book that can be parsed faster and with less resources. However, splitting is slow and if your source file contains a very large number of page breaks, you should turn off splitting on page breaks.
el: Απενεργοποιήστε τη διαίρεση στις αλλαγές σελίδας. Κανονικά, τα αρχεία εισόδου χωρίζονται αυτόματα σε δύο αρχεία σε κάθε αλλαγή σελίδας. Αυτό δίνει ένα ηλεκτρονικό βιβλίο εξόδου που μπορεί να αναλυθεί πιο γρήγορα και με λιγότερους πόρους. Ωστόσο, η διαίρεση είναι αργή και αν το αρχείο προέλευσης περιέχει πολύ μεγάλο αριθμό αλλαγών σελίδας, θα πρέπει να απενεργοποιήσετε τη διαίρεση στις αλλαγές σελίδας.

en: Extract the contents of the generated book to the specified folder. The contents of the folder are first deleted, so be careful.
el: Εξάγετε τα περιεχόμενα του παραγόμενου βιβλίου στον καθορισμένο φάκελο. Τα περιεχόμενα του φακέλου διαγράφονται πρώτα, οπότε να είστε προσεκτικοί.

en: The maximum image size (width x height). A value of {0} means use the screen size from the output profile. A value of {1} means no maximum size is specified. For example, a value of {2} will cause all images to be resized so that their width is no more than {3} pixels and their height is no more than {4} pixels. Note that this only affects the size of the actual image files themselves. Any given image may be rendered at a different size depending on the styling applied to it in the document.
el: Το μέγιστο μέγεθος εικόνας (πλάτος x ύψος). Μια τιμή {0} σημαίνει χρήση του μεγέθους οθόνης από το προφίλ εξόδου. Μια τιμή {1} σημαίνει ότι δεν έχει καθοριστεί μέγιστο μέγεθος. Για παράδειγμα, μια τιμή {2} θα προκαλέσει την αλλαγή μεγέθους όλων των εικόνων έτσι ώστε το πλάτος τους να μην υπερβαίνει τα {3} pixels και το ύψος τους να μην υπερβαίνει τα {4} pixels. Σημειώστε ότι αυτό επηρεάζει μόνο το μέγεθος των ίδιων των αρχείων εικόνας. Κάθε εικόνα μπορεί να αποδοθεί σε διαφορετικό μέγεθος ανάλογα με το στυλ που εφαρμόζεται σε αυτήν στο έγγραφο.

en: Split all HTML files larger than this size (in KB). This is necessary as most EPUB readers cannot handle large file sizes. The default of %defaultKB is the size required for Adobe Digital Editions. Set to 0 to disable size based splitting.
el: Διαίρεση όλων των αρχείων HTML που είναι μεγαλύτερα από αυτό το μέγεθος (σε KB). Αυτό είναι απαραίτητο καθώς οι περισσότεροι αναγνώστες EPUB δεν μπορούν να χειριστούν μεγάλα μεγέθη αρχείων. Η προεπιλεγμένη τιμή %defaultKB είναι το μέγεθος που απαιτείται για το Adobe Digital Editions. Ορίστε σε 0 για να απενεργοποιήσετε τη διαίρεση βασισμένη στο μέγεθος.

en: Normally, if the input file has no cover and you don't specify one, a default cover is generated with the title, authors, etc. This option disables the generation of this cover.
el: Κανονικά, αν το εισαγόμενο αρχείο δεν έχει εξώφυλλο και δεν καθορίσετε εσείς κάποιο, δημιουργείται εξ ορισμού ένα προεπιλεγμένο εξώφυλλο με τον τίτλο, τους συγγραφείς κτλ. Η επιλογή αυτή απενεργοποιεί τη δημιουργία αυτού του εξώφυλλου.

en: Do not use SVG for the book cover. Use this option if your EPUB is going to be used on a device that does not support SVG, like the iPhone or the JetBook Lite. Without this option, such devices will display the cover as a blank page.
el: Χωρίς χρήση SVG για το εξώφυλλο του βιβλίου. Χρησιμοποιήστε την επιλογή αυτή αν το αρχείο EPUB σας πρόκειται να χρησιμοποιηθεί σε μια συσκευή που δεν υποστηρίζει SVG, όπως το iPhone ή το JetBook Lite. Χωρίς την επιλογή αυτή, τέτοιες συσκευές θα εμφανίσουν το εξώφυλλο ως λευκή σελίδα.

en: When using an SVG cover, this option will cause the cover to scale to cover the available screen area, but still preserve its aspect ratio (ratio of width to height). That means there may be white borders at the sides or top and bottom of the image, but the image will never be distorted. Without this option the image may be slightly distorted, but there will be no borders.
el: Όταν χρησιμοποιείτε ένα εξώφυλλο SVG, αυτή η επιλογή θα κάνει το εξώφυλλο να κλιμακωθεί ώστε να καλύψει την διαθέσιμη περιοχή της οθόνης, αλλά διατηρώντας πάντα τις αναλογίες του (αναλογία πλάτους προς ύψος). Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να υπάρχουν λευκά περιθώρια στα πλάγια ή πάνω και κάτω της εικόνας, αλλά η εικόνα δεν θα παραμορφωθεί ποτέ. Χωρίς αυτή την επιλογή, η εικόνα μπορεί να παραμορφωθεί ελαφρώς, αλλά δεν θα υπάρχουν περιθώρια.

en: This option is needed only if you intend to use the EPUB with FBReaderJ. It will flatten the file system inside the EPUB, putting all files into the top level.
el: Η επιλογή αυτή είναι απαραίτητη μόνο αν σκοπεύετε να χρησιμοποιήσετε το αρχείο EPUB με το FBReaderJ. Θα ισοπεδώσει το σύστημα αρχείων μέσα στο EPUB, τοποθετώντας όλα τα αρχεία στο υψηλότερο επίπεδο.

en: Insert an inline Table of Contents that will appear as part of the main book content.
el: Εισάγετε έναν πίνακα περιεχομένων που θα εμφανίζεται ως μέρος του κύριου περιεχομένου του βιβλίου.

en: Put the inserted inline Table of Contents at the end of the book instead of the start.
el: Τοποθετήστε τον εισαγόμενο ενσωματωμένο Πίνακα Περιεχομένων στο τέλος του βιβλίου αντί για την αρχή.

en: Title for any generated inline table of contents.
el: Τίτλος για οποιονδήποτε δημιουργημένο ενσωματωμένο πίνακα περιεχομένων.

en: The version of the EPUB file to generate. EPUB 2 is the most widely compatible, only use EPUB 3 if you know you actually need it.
el: Η έκδοση του αρχείου EPUB που θα δημιουργηθεί. Η έκδοση EPUB 2 είναι η πιο ευρέως συμβατή, χρησιμοποιήστε την έκδοση EPUB 3 μόνο αν ξέρετε ότι πραγματικά τη χρειάζεστε.

en: Split all HTML files larger than this size (in KB). This is necessary as some devices cannot handle large file sizes. Set to 0 to disable size based splitting.
el: Διαίρεση όλων των αρχείων HTML που είναι μεγαλύτερα από αυτό το μέγεθος (σε KB). Αυτό είναι απαραίτητο καθώς ορισμένες συσκευές δεν μπορούν να χειριστούν μεγάλα αρχεία. Ορίστε στο 0 για να απενεργοποιήσετε τη διαίρεση βάσει μεγέθους.

en: The KEPUB renderer on the Kobo has a bug when text justification is turned on. It will either not justify text properly or when highlighting there will be gaps between neighboring highlighted parts of text. By default, calibre generates KEPUB that avoid the highlighting gaps at the expense of worse text justification. This option reverses that tradeoff. Use this option if you use justification when reading on your Kobo device.
el: Ο αποδιαμορφωτής KEPUB στο Kobo έχει ένα σφάλμα όταν η στοίχιση του κειμένου είναι ενεργοποιημένη. Είτε δεν στοιχίζει σωστά το κείμενο είτε, κατά την επισήμανση, θα υπάρχουν κενά μεταξύ γειτονικών επισημασμένων τμημάτων του κειμένου. Από προεπιλογή, το calibre δημιουργεί KEPUB που αποφεύγουν τα κενά κατά την επισήμανση, εις βάρος της χειρότερης στοίχισης του κειμένου. Αυτή η επιλογή αντιστρέφει αυτό το συμβιβασμό. Χρησιμοποιήστε αυτή την επιλογή αν χρησιμοποιείτε στοίχιση κατά την ανάγνωση στη συσκευή Kobo σας.

en: Modify how hyphenation is performed for this book. Note that hyphenation does not perform well for all languages, as it depends on the dictionaries present on the device, which are not always of the highest quality.
el: Τροποποιήστε τον τρόπο εκτέλεσης συλλαβισμού για αυτό το βιβλίο. Σημειώστε ότι ο συλλαβισμός δεν λειτουργεί καλά για όλες τις γλώσσες, καθώς εξαρτάται από τα λεξικά που υπάρχουν στη συσκευή, τα οποία δεν είναι πάντα της υψηλότερης ποιότητας.

en: Override all hyphenation settings in book, forcefully disabling hyphenation completely.
el: Παράκαμψη όλων των ρυθμίσεων συλλαβισμού στο βιβλίο, απενεργοποιώντας δυναμικά τον συλλαβισμό εντελώς.

en: Minimum word length to hyphenate, in characters.
el: Ελάχιστο μήκος λέξης για συλλαβισμό, σε χαρακτήρες.

en: Minimum characters before hyphens.
el: Ελάχιστοι χαρακτήρες πριν το συλλαβισμό.

en: Minimum characters after hyphens.
el: Ελάχιστοι χαρακτήρες μετά το συλλαβισμό.

en: Maximum consecutive hyphenated lines.
el: Μέγιστες διαδοχικές γραμμές συλλαβισμού.

en: Convert FB2 and FBZ files to HTML
el: Μετατροπή αρχείων FB2 και FBZ σε HTML

en: Do not insert a Table of Contents at the beginning of the book
el: Μην εισάγετε Πίνακα Περιεχομένων στην αρχή του βιβλίου

en: Section per entry in the ToC
el: Ενότητα ανά καταχώρηση στον Πίνακα Περιεχομένων

en: Section per file
el: Ενότητα ανά αρχείο

en: A single section
el: Μια μόνο ενότητα

en: Specify how sections are created:
     * nothing: {nothing}
     * files: {files}
     * toc: {toc}
    If ToC based generation fails, adjust the "Structure detection" and/or "Table of Contents" settings (turn on "Force use of auto-generated Table of Contents").
el: Καθορίστε τον τρόπο δημιουργίας ενοτήτων:
     * nothing: {nothing}
     * files: {files}
     * toc: {toc}
    Εάν η δημιουργία με βάση την ToC αποτύχει, ρυθμίστε την "Ανίχνευση δομής". ή/και "Πίνακας περιεχομένων" ρυθμίσεις (ενεργοποιήστε την επιλογή "Αναγκαστική χρήση του αυτόματα παραγόμενου Πίνακα περιεχομένων").

en: Genre for the book. Choices: %s
    
     See:
el: Είδη για το βιβλίο. Επιλογές: %s
    
    Δες:

en: for a complete list with descriptions.
el: για μια πλήρη λίστα με περιγραφές

en: Convert HTML and OPF files to an OEB
el: Μετατροπή αρχείων HTML και OPF σε OEB

en: Traverse links in HTML files breadth first. Normally, they are traversed depth first.
el: Διασχίστε τους συνδέσμους σε αρχεία HTML κατά πλάτος πρώτα. Συνήθως, διασχίζονται κατά βάθος πρώτα.

en: Maximum levels of recursion when following links in HTML files. Must be non-negative. 0 implies that no links in the root HTML file are followed. Default is %default.
el: Μέγιστα επίπεδα αναδρομής κατά την παρακολούθηση συνδέσμων σε αρχεία HTML. Πρέπει να είναι μη αρνητικά. Το 0 σημαίνει ότι δεν ακολουθούνται σύνδεσμοι στο αρχικό αρχείο HTML. Η προεπιλογή είναι %default.

en: Normally this input plugin re-arranges all the input files into a standard folder hierarchy. Only use this option if you know what you are doing as it can result in various nasty side effects in the rest of the conversion pipeline.
el: Κανονικά, αυτό το πρόσθετο εισόδου αναδιατάσσει όλα τα αρχεία εισόδου σε μια τυπική ιεραρχία φακέλων. Χρησιμοποιήστε αυτήν την επιλογή μόνο αν ξέρετε τι κάνετε, καθώς μπορεί να προκαλέσει διάφορες ενοχλητικές παρενέργειες στο υπόλοιπο της διαδικασίας μετατροπής.

en: Normally, resources linked to by the HTML file or its children will only be allowed if they are in a sub-folder of the original HTML file. This option allows including local files from any location on your computer. This can be a security risk if you are converting untrusted HTML and expecting to distribute the result of the conversion.
el: Κανονικά, οι πόροι στους οποίους παραπέμπει το αρχείο HTML ή τα παιδιά του επιτρέπονται μόνο αν βρίσκονται σε υποφάκελο του αρχικού αρχείου HTML. Αυτή η επιλογή επιτρέπει τη συμπερίληψη τοπικών αρχείων από οποιαδήποτε θέση στον υπολογιστή σας. Αυτό μπορεί να αποτελέσει κίνδυνο για την ασφάλεια, αν μετατρέπετε αναξιόπιστη HTML και περιμένετε να διανείμετε το αποτέλεσμα της μετατροπής.

en: Extract the contents of the generated ZIP file to the specified folder. WARNING: The contents of the folder will be deleted.
el: Εξαγάγετε τα περιεχόμενα του παραγόμενου αρχείου ZIP στον καθορισμένο φάκελο. ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: Τα περιεχόμενα του φακέλου θα διαγραφούν.

en: Convert HTMLZ files to HTML
el: Μετατροπή HTMLZ αρχείων σε HTML

en: Multiple HTML files found in the archive {0}. Only {1} will be used.
el: Βρέθηκαν πολλαπλά αρχεία HTML στο αρχείο {0}. Θα χρησιμοποιηθεί μόνο το {1}.

en: No top level HTML file found.
el: Δεν βρέθηκε αρχείο HTML ανώτατου επιπέδου.

en: Top level HTML file %s is empty
el: Το κορυφαίο αρχείο HTML %s είναι άδειο

en: Use CSS classes
el: Χρήση κλάσεων CSS

en: Use the style attribute
el: Χρησιμοποιήστε το χαρακτηριστικό στυλ

en: Use HTML tags wherever possible
el: Χρήση ετικετών HTML όποτε είναι δυνατό

en: Use an external CSS file
el: Χρήση εξωτερικού αρχείου CSS

en: Use a <style> tag in the HTML file
el: Χρησιμοποιήστε μια ετικέτα <style> στο αρχείο HTML

en: Convert LIT files to HTML
el: Μετατροπή αρχείων LIT σε HTML

en: Convert LRF files to HTML
el: Μετατροπή αρχείων LRF σε HTML

en: Enable auto-rotation of images that are wider than the screen width.
el: Ενεργοποίηση της αυτόματης περιστροφής των εικόνων που είναι ευρύτερες από το πλάτος της οθόνης.

en: Set the space between words in pts. Default is %default
el: Ορίστε το διάστημα μεταξύ των λέξεων σε pts. Η προεπιλογή είναι %default

en: Add a header to all the pages with title and author.
el: Προσθήκη επικεφαλίδας σε όλες τις σελίδες με τίτλο και συγγραφέα

en: Set the format of the header. %a is replaced by the author and %t by the title. Default is %default
el: Ορίστε τη μορφή της επικεφαλίδας. Το %a αντικαθίσταται από τον συγγραφέα και το %t από τον τίτλο. Η προεπιλογή είναι %default

en: Add extra spacing below the header. Default is %default pt.
el: Προσθέστε επιπλέον διάστημα κάτω από την κεφαλίδα. Η προεπιλογή είναι %default pt.

en: Minimum paragraph indent (the indent of the first line of a paragraph) in pts. Default: %default
el: Ελάχιστη εσοχή παραγράφου (η εσοχή της πρώτης γραμμής μιας παραγράφου) σε pts. Προεπιλογή: %default

en: This option has no effect
el: Αυτή η επιλογή δεν έχει καμία επίδραση

en: Multiply the size of text in rendered tables by this factor. Default is %default
el: Πολλαπλασιάστε το μέγεθος του κειμένου στους πίνακες με αυτόν τον παράγοντα. Η προεπιλογή είναι %default

en: The serif family of fonts to embed
el: Η οικογένεια γραμματοσειρών serif που θα εμφυτευθεί

en: The sans-serif family of fonts to embed
el: Η οικογένεια γραμματοσειρών sans-serif που θα εμφυτευθεί

en: The monospace family of fonts to embed
el: Η οικογένεια γραμματοσειρών monospace που θα εμφυτευθεί

en: Convert MOBI files (.mobi, .prc, .azw) to HTML
el: Μετατροπή MOBI αρχείων (.mobi, .prc, .azw) σε HTML

en: When present, use author sort field as author.
el: Όταν υπάρχει, χρήση του πεδίου ταξινομημένου συγγραφέα ως συγγραφέα.

en: Don't add Table of Contents to the book. Useful if the book has its own table of contents.
el: Να μην προστεθεί Πίνακας Περιεχομένων στο βιβλίο. Είναι χρήσιμο αν το βιβλίο έχει το δικό του πίνακα περιεχομένων.

en: Disable compression of the file contents.
el: Απενεργοποίηση συμπίεσης των περιεχομένων του φακέλου.

en: Tag for MOBI files to be marked as personal documents. This option has no effect on the conversion. It is used only when sending MOBI files to a device. If the file being sent has the specified tag, it will be marked as a personal document when sent to the Kindle. Use the value * to match all books.
el: Ετικέτα για τα αρχεία MOBI που θα χαρακτηρίζονται ως προσωπικά έγγραφα. Αυτή η επιλογή δεν έχει καμία επίδραση στη μετατροπή. Χρησιμοποιείται μόνο κατά την αποστολή αρχείων MOBI σε μια συσκευή. Εάν το αρχείο που αποστέλλεται έχει την καθορισμένη ετικέτα, θα χαρακτηριστεί ως προσωπικό έγγραφο κατά την αποστολή του στο Kindle. Χρησιμοποιήστε την τιμή * για να ταιριάξετε όλα τα βιβλία.

en: Ignore margins in the input document. If False, then the MOBI output plugin will try to convert margins specified in the input document, otherwise it will ignore them.
el: Αγνοήστε τα περιθώρια στο έγγραφο εισόδου. Εάν False, τότε το πρόσθετο εξόδου MOBI θα προσπαθήσει να μετατρέψει τα περιθώρια που καθορίζονται στο έγγραφο εισόδου, διαφορετικά θα τα αγνοήσει.

en: When adding the Table of Contents to the book, add it at the start of the book instead of the end. Not recommended.
el: Όταν προσθέτετε Πίνακα Περιεχομένων στο βιβλίο, να τον προσθέτετε στην αρχή του βιβλίου αντί για το τέλος. Δεν προτείνεται.

en: Enable sharing of book content via Facebook etc.  on the Kindle. WARNING: Using this feature means that  the book will not auto sync its last read position  on multiple devices. Complain to Amazon.
el: Ενεργοποιήστε τον διαμοιρασμό του περιεχομένου του βιβλίου μέσω Facebook κ.λπ. στο Kindle. ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: Η χρήση αυτής της λειτουργίας σημαίνει ότι το βιβλίο δεν θα συγχρονίζει αυτόματα τη θέση τελευταίας ανάγνωσης σε πολλές συσκευές. Παραπονεθείτε στην Amazon.

en: By default calibre converts all images to JPEG format in the output MOBI file. This is for maximum compatibility as some older MOBI viewers have problems with other image formats. This option tells calibre not to do this. Useful if your document contains lots of GIF/PNG images that become very large when converted to JPEG.
el: Εξ ορισμού, το calibre μετατρέπει όλες τις εικόνες σε μορφή JPEG στα εξαγόμενα αρχεία MOBI. Αυτό γίνεται για μέγιστη συμβατότητα, καθώς κάποιοι παλιότεροι αναγνώστες βιβλίων MOBI έχουν πρόβλημα με άλλες μορφές εικόνων. Η επιλογή αυτή λέει στο calibre να μην κάνει αυτή τη μετατροπή. Αυτό είναι χρήσιμο αν το έγγραφό σας περιέχει πολλές εικόνες GIF/PNG, που αποκτούν πολύ μεγάλο μέγεθος όταν μετατραπούν σε JPEG.

en: By default calibre generates MOBI files that contain the old MOBI 6 format. This format is compatible with all devices. However, by changing this setting, you can tell calibre to generate MOBI files that contain both MOBI 6 and the new KF8 format, or only the new KF8 format. KF8 has more features than MOBI 6, but only works with newer Kindles. Allowed values: {}
el: Από προεπιλογή, το calibre παράγει αρχεία MOBI που περιέχουν την παλιά μορφή MOBI 6. Αυτή η μορφή είναι συμβατή με όλες τις συσκευές. Ωστόσο, αλλάζοντας αυτή τη ρύθμιση, μπορείτε να πείτε στο calibre να παράγει αρχεία MOBI που περιέχουν τόσο το MOBI 6 όσο και τη νέα μορφή KF8 ή μόνο τη νέα μορφή KF8. Το KF8 έχει περισσότερες δυνατότητες από το MOBI 6, αλλά λειτουργεί μόνο με τα νεότερα Kindles. Επιτρεπόμενες τιμές: {}

en: All articles
el: Όλα τα άρθρα

en: Convert ODT (LibreOffice) files to HTML
el: Μετατροπή αρχείων ODT (LibreOffice) σε HTML

en: Convert PDB to HTML
el: Μετατροπή PDB σε HTML

en: Format to use inside the PDB container. Choices are:
el: Μορφή για χρήση μέσα στο PDB container. Οι επιλογές είναι:

en: Specify the character encoding of the output document. The default is cp1252. Note: This option is not honored by all formats.
el: Καθορισμός της κωδικοποίησης χαρακτήρων του εξαγόμενου εγγράφου. Η προεπιλεγμένη είναι cp1252. Σημείωση: Η επιλογή αυτή δεν γίνεται σεβαστή από όλες τις μορφές.

en: Add Table of Contents to beginning of the book.
el: Πρόσθεση Πίνακα Περιεχομένων στην αρχή του βιβλίου.

en: Convert PDF files to HTML
el: Μετατροπή αρχείων PDF σε HTML

en: Do not extract images from the document
el: Να μην εξαχθούν οι εικόνες από το κείμενο

en: Scale used to determine the length at which a line should be unwrapped. Valid values are a decimal between 0 and 1. The default is 0.45, just below the median line length.
el: Κλίμακα που χρησιμοποιείται για τον προσδιορισμό του μήκους στο οποίο πρέπει να ξετυλιχθεί μια γραμμή. Οι έγκυρες τιμές είναι ένα δεκαδικό μεταξύ 0 και 1. Η προεπιλογή είναι 0,45, ακριβώς κάτω από το διάμεσο μήκος γραμμής.

en: The PDF engine to use, the "calibre" engine is recommended as it has automatic header and footer removal. Choices: {}
el: Η μηχανή PDF για χρήση, συνιστάται η μηχανή "calibre" καθώς έχει αυτόματη αφαίρεση κεφαλίδας και υποσέλιδου. Επιλογή: {}

en: Skip everything to the specified number of pixels at the top of a page. Negative numbers mean auto-detect and remove headers, zero means do not remove headers and positive numbers mean remove headers that appear above that many pixels from the top of the page. Works only with the new PDF engine.
el: Παραλείπει τα πάντα στον καθορισμένο αριθμό εικονοστοιχείων στην κορυφή μιας σελίδας. Οι αρνητικοί αριθμοί σημαίνουν αυτόματη ανίχνευση και αφαίρεση των κεφαλίδων, το μηδέν σημαίνει μη αφαίρεση των κεφαλίδων και οι θετικοί αριθμοί σημαίνουν αφαίρεση των κεφαλίδων που εμφανίζονται πάνω από τόσα εικονοστοιχεία από την κορυφή της σελίδας. Λειτουργεί μόνο με τη νέα μηχανή PDF.

en: Skip everything to the specified number of pixels at the bottom of a page. Negative numbers mean auto-detect and remove footers, zero means do not remove footers and positive numbers mean remove footers that appear below that many pixels from the bottom of the page. Works only with the calibre PDF engine.
el: Παραλείπει τα πάντα στον καθορισμένο αριθμό εικονοστοιχείων στο κάτω μέρος μιας σελίδας. Οι αρνητικοί αριθμοί σημαίνουν αυτόματη ανίχνευση και αφαίρεση των υποσέλιδων, το μηδέν σημαίνει μη αφαίρεση των υποσέλιδων και οι θετικοί αριθμοί σημαίνουν αφαίρεση των υποσέλιδων που εμφανίζονται κάτω από τόσα εικονοστοιχεία από το κάτω μέρος της σελίδας. Λειτουργεί μόνο με τη μηχανή PDF του calibre.

en: Regular expression to remove lines at the top of a page. This only looks at the first line of a page and works only with the calibre PDF engine.
el: Κανονική έκφραση για την αφαίρεση γραμμών στην κορυφή μιας σελίδας. Αυτό εξετάζει μόνο την πρώτη γραμμή μιας σελίδας και λειτουργεί μόνο με τη μηχανή PDF του calibre.

en: Regular expression to remove lines at the bottom of a page. This only looks at the last line of a page and works only with the calibre PDF engine.
el: Κανονική έκφραση για την αφαίρεση γραμμών στο κάτω μέρος μιας σελίδας. Αυτό εξετάζει μόνο την τελευταία γραμμή μιας σελίδας και λειτουργεί μόνο με τη μηχανή PDF του calibre.

en: Instead of using the paper size specified in the PDF Output options, use a paper size corresponding to the current output profile. Useful if you want to generate a PDF for viewing on a specific device.
el: Αντί να χρησιμοποιήσετε το μέγεθος χαρτιού που καθορίζεται στις επιλογές εξόδου PDF, χρησιμοποιήστε ένα μέγεθος χαρτιού που αντιστοιχεί στο τρέχον προφίλ εξόδου. Χρήσιμο εάν θέλετε να δημιουργήσετε ένα PDF για προβολή σε μια συγκεκριμένη συσκευή.

en: The unit of measure for page sizes. Default is inch. Choices are {} Note: This does not override the unit for margins!
el: Η μονάδα μέτρησης για τα μεγέθη σελίδων. Η προεπιλογή είναι ίντσα. Οι επιλογές είναι {} Σημείωση: Αυτό δεν παρακάμπτει τη μονάδα για τα περιθώρια!

en: The size of the paper. This size will be overridden when a non default output profile is used. Default is letter. Choices are {}
el: Το μέγεθος του χαρτιού. Αυτό το μέγεθος θα παρακαμφθεί όταν χρησιμοποιείται ένα μη προεπιλεγμένο προφίλ εξόδου. Η προεπιλογή είναι γράμμα. Οι επιλογές είναι {}

en: Custom size of the document. Use the form width x height e.g. `123x321` to specify the width and height. This overrides any specified paper-size.
el: Προσαρμοσμένο μέγεθος του εγγράφου. Χρησιμοποιήστε τη μορφή πλάτος x ύψος π.χ. `123x321` για να καθορίσετε το πλάτος και το ύψος. Αυτό υπερισχύει οποιουδήποτε καθορισμένου μεγέθους χαρτιού.

en: Preserve the aspect ratio of the cover, instead of stretching it to fill the full first page of the generated PDF.
el: Διατηρήστε την αναλογία διαστάσεων του εξωφύλλου, αντί να το τεντώσετε για να γεμίσει ολόκληρη την πρώτη σελίδα του παραγόμενου PDF.

en: The font family used to render serif fonts. Will work only if the font is available system-wide.
el: Η οικογένεια γραμματοσειρών που χρησιμοποιείται για την απόδοση των γραμματοσειρών serif. Θα λειτουργήσει μόνο αν η γραμματοσειρά είναι διαθέσιμη σε όλο το σύστημα.

en: The font family used to render sans-serif fonts. Will work only if the font is available system-wide.
el: Η οικογένεια γραμματοσειρών που χρησιμοποιείται για την απόδοση των γραμματοσειρών sans-serif. Θα λειτουργήσει μόνο αν η γραμματοσειρά είναι διαθέσιμη σε όλο το σύστημα.

en: The font family used to render monospace fonts. Will work only if the font is available system-wide.
el: Η οικογένεια γραμματοσειρών που χρησιμοποιείται για την απόδοση γραμματοσειρών monospace. Θα λειτουργήσει μόνο αν η γραμματοσειρά είναι διαθέσιμη σε όλο το σύστημα.

en: The type of font family used to render font for which no font family is specified.
el: Ο τύπος της οικογένειας γραμματοσειράς που χρησιμοποιείται για την απόδοση γραμματοσειράς για την οποία δεν έχει καθοριστεί οικογένεια γραμματοσειράς.

en: The default font size (in pixels)
el: Το προεπιλεγμένο μέγεθος γραμματοσειράς (σε εικονοστοιχεία)

en: The default font size for monospaced text (in pixels)
el: Το προεπιλεγμένο μέγεθος γραμματοσειράς για μονοδιάστατο κείμενο (σε εικονοστοιχεία)

en: Break long words at the end of lines. This can give the text at the right margin a more even appearance. Note that depending on the fonts used this option can break the copying of text from the PDF file.
el: Σπάστε τις μεγάλες λέξεις στο τέλος των γραμμών. Αυτό μπορεί να δώσει στο κείμενο στο δεξιό περιθώριο μια πιο ομοιόμορφη εμφάνιση. Σημειώστε ότι ανάλογα με τις γραμματοσειρές που χρησιμοποιούνται, η επιλογή αυτή μπορεί να διακόψει την αντιγραφή κειμένου από το αρχείο PDF.

en: Surround all links with a red box, useful for debugging.
el: Περιβάλλετε όλους τους συνδέσμους με ένα κόκκινο πλαίσιο, χρήσιμο για την αποσφαλμάτωση.

en: Add page numbers to the bottom of every page in the generated PDF file. If you specify a footer template, it will take precedence over this option.
el: Προσθέστε αριθμούς σελίδων στο κάτω μέρος κάθε σελίδας στο παραγόμενο αρχείο PDF. Εάν καθορίσετε ένα πρότυπο υποσέλιδου, αυτό θα υπερισχύσει αυτής της επιλογής.

en: An HTML template used to generate %s on every page. The strings _PAGENUM_, _TITLE_, _AUTHOR_ and _SECTION_ will be replaced by their current values.
el: Ένα πρότυπο HTML που χρησιμοποιείται για τη δημιουργία %s σε κάθε σελίδα. Οι συμβολοσειρές _PAGENUM_, _TITLE_, _AUTHOR_ και _SECTION_ θα αντικατασταθούν από τις τρέχουσες τιμές τους.

en: footers
el: υποσέλιδα

en: headers
el: επικεφαλίδες

en: Add a Table of Contents at the end of the PDF that lists page numbers. Useful if you want to print out the PDF. If this PDF is intended for electronic use, use the PDF Outline instead.
el: Προσθέστε Πίνακα Περιεχομένων στο τέλος του PDF που θα αναφέρει τον αριθμό των σελίδων. Είναι χρήσιμο να εκτυπώσετε το PDF. Αν το PDF είναι για ηλεκτρονική χρήση, χρησιμοποιήστε το PDF Outline.

en: Title for generated table of contents.
el: Τίτλος για τον δημιουργημένο πίνακα περιεχομένων.

en: Use the page margins specified in the input document via @page CSS rules. This will cause the margins specified in the conversion settings to be ignored. If the document does not specify page margins, the conversion settings will be used as a fallback.
el: Χρησιμοποιήστε τα περιθώρια σελίδας που καθορίζονται στο έγγραφο εισόδου μέσω των κανόνων @page CSS. Αυτό θα προκαλέσει την αγνόηση των περιθωρίων που καθορίζονται στις ρυθμίσεις μετατροπής. Εάν το έγγραφο δεν καθορίζει περιθώρια σελίδων, οι ρυθμίσεις μετατροπής θα χρησιμοποιηθούν ως εναλλακτική λύση.

en: Adjust page numbers, as needed. Syntax is a JavaScript expression for the page number. For example, "if (n < 3) 0; else n - 3;", where n is current page number.
el: Προσαρμόστε τους αριθμούς των σελίδων, ανάλογα με τις ανάγκες. Σύνταξη είναι μια έκφραση JavaScript για τον αριθμό σελίδας. Για παράδειγμα, "if (n < 3) 0· else n - 3·", όπου n είναι ο αριθμός της τρέχουσας σελίδας.

en: Generate an uncompressed PDF, useful for debugging.
el: Δημιουργία μη συμπιεσμένου PDF, χρήσιμο για αποσφαλμάτωση.

en: Shift the text horizontally by the specified offset (in pts). On odd numbered pages, it is shifted to the right and on even numbered pages to the left. Use negative numbers for the opposite effect. Note that this setting is ignored on pages where the margins are smaller than the specified offset. Shifting is done by setting the PDF CropBox, not all software respects the CropBox.
el: Μετατοπίζει το κείμενο οριζόντια κατά την καθορισμένη μετατόπιση (σε pts). Στις σελίδες με μονό αριθμό, μετατοπίζεται προς τα δεξιά και στις σελίδες με ζυγό αριθμό προς τα αριστερά. Χρησιμοποιήστε αρνητικούς αριθμούς για το αντίθετο αποτέλεσμα. Σημειώστε ότι αυτή η ρύθμιση αγνοείται σε σελίδες όπου τα περιθώρια είναι μικρότερα από την καθορισμένη μετατόπιση. Η μετατόπιση γίνεται με τη ρύθμιση του CropBox PDF, αλλά δεν σέβονται όλα τα λογισμικά το CropBox.

en: Convert PML to OEB
el: Μετατροπή PML σε OEB

en: Specify the character encoding of the output document. The default is cp1252.
el: Καθορισμός της κωδικοποίησης χαρακτήρων του εξαγόμενου εγγράφου. Η προεπιλεγμένη είναι cp1252.

en: Do not reduce the size or bit depth of images. Images have their size and depth reduced by default to accommodate applications that can not convert images on their own such as Dropbook.
el: Μην μειώνετε το μέγεθος ή το βάθος bit των εικόνων. Το μέγεθος και το βάθος των εικόνων έχουν μειωθεί από προεπιλογή για να εξυπηρετήσουν εφαρμογές που δεν μπορούν να μετατρέψουν εικόνες από μόνες τους, όπως το Dropbook.

en: Convert RB files to HTML
el: Μετατροπή αρχείων RB σε HTML

en: Download periodical content from the Internet
el: Λήψη περιοδικού περιεχομένου από το Διαδίκτυο

en: Useful for recipe development. Forces max_articles_per_feed to 2 and downloads at most 2 feeds. You can change the number of feeds and articles by supplying optional arguments. For example: --test 3 1 will download at most 3 feeds and only 1 article per feed.
el: Χρήσιμο για την ανάπτυξη συνταγών. Αναγκάζει το max_articles_per_feed να είναι 2 και κατεβάζει το πολύ 2 ροές. Μπορείτε να αλλάξετε τον αριθμό των ροών και των άρθρων παρέχοντας προαιρετικά επιχειρήματα. Για παράδειγμα: --test 3 1 θα κατεβάσει το πολύ 3 ροές και μόνο 1 άρθρο ανά ροή.

en: Username for sites that require a login to access content.
el: Όνομα χρήστη για ιστότοπους που απαιτούν είσοδο για την πρόσβαση σε περιεχόμενο.

en: Password for sites that require a login to access content.
el: Κωδικός χρήστη για ιστότοπους που απαιτούν είσοδο για την πρόσβαση σε περιεχόμενο.

en: Do not download latest version of builtin recipes from the calibre server
el: Να μην ληφθούν οι πιο πρόσφατες εκδόσεις των ενσωματωμένων συνταγών από το διακομιστή calibre

en: Convert RTF files to HTML
el: Μετατροπή αρχείων RTF σε HTML

en: Ignore WMF images instead of replacing them with a placeholder image.
el: Αγνοήστε τις εικόνες WMF αντί να τις αντικαταστήσετε με μια εικόνα τοποθέτησης.

en: This RTF file has a feature calibre does not support. Convert it to HTML first and then try it.
    %s
el: Αυτό το αρχείο RTF έχει ένα χαρακτηριστικό που το calibre δεν υποστηρίζει. Μετατρέψτε το πρώτα σε HTML και μετά δοκιμάστε το.
    %s

en: Convert SNB files to OEB
el: Μετατροπή αρχείων SNB σε OEB

en: Specify the character encoding of the output document. The default is utf-8.
el: Καθορισμός της κωδικοποίησης χαρακτήρων του εξαγόμενου εγγράφου. Η προεπιλεγμένη είναι utf-8.

en: The maximum number of characters per line. This splits on the first space before the specified value. If no space is found the line will be broken at the space after and will exceed the specified value. Also, there is a minimum of 25 characters. Use 0 to disable line splitting.
el: Ο μέγιστος αριθμός χαρακτήρων ανά γραμμή. Αυτό χωρίζει στο πρώτο κενό πριν από την καθορισμένη τιμή. Αν δεν βρεθεί κενό, η γραμμή θα διακοπεί στο επόμενο κενό και θα υπερβεί την καθορισμένη τιμή. Επίσης, υπάρχει ένα ελάχιστο όριο 25 χαρακτήρων. Χρησιμοποιήστε 0 για να απενεργοποιήσετε τον διαχωρισμό γραμμών.

en: Specify whether or not to insert an empty line between two paragraphs.
el: Καθορίστε την εισαγωγή ή μη κενής γραμμής μεταξύ των δύο παραγράφων

en: Specify whether or not to insert two space characters to indent the first line of each paragraph.
el: Καθορίστε αν θα εισάγονται δύο χαρακτήρες κενών για την εσοχή της πρώτης γραμμής κάθε παραγράφου.

en: Specify whether or not to hide the chapter title for each chapter. Useful for image-only output (eg. comics).
el: Καθορίστε αν θα εμφανίζεται ή θα κρύβεται ο τίτλος του κεφαλαίου για κάθε κεφάλαιο. Χρήσιμο για περιεχόμενο μόνο με εικόνες (π.χ. κόμικς).

en: Resize all the images for full screen mode.
el: Αλλάξτε το μέγεθος όλων των εικόνων για πλήρη οθόνη.

en: Start page
el: Αρχική σελίδα

en: Cover pages
el: Σελίδες εξώφυλλων

en:  (Preface)
el:  (Πρόλογος)

en: Convert TCR files to HTML
el: Μετατροπή αρχείων TCR σε HTML

en: Abbreviations
el: Συντομογραφίες

en: Support admonitions
el: Υποστήριξη προειδοποιήσεων

en: Add attribute to HTML tags
el: Προσθήκη χαρακτηριστικού στις ετικέτες HTML

en: Add code highlighting via Pygments
el: Προσθέστε επισήμανση κώδικα μέσω του Pygments

en: Definition lists
el: Λίστες ορισμών

en: Enables various common extensions
el: Ενεργοποιεί διάφορες κοινές επεκτάσεις

en: Alternative code block syntax
el: Εναλλακτική σύνταξη μπλοκ κώδικα

en: Footnotes
el: Υποσημειώσεις

en: Use legacy element attributes
el: Χρήση χαρακτηριστικών στοιχείων παλαιάς έκδοσης

en: Use legacy underscore handling for connected words
el: Χρήση παλαιού χειρισμού υπογράμμισης για συνδεδεμένες λέξεις

en: Metadata in the document
el: Μεταδεδομένα στο κείμενο

en: Treat newlines as hard breaks
el: Θεωρήστε τις αλλαγές γραμμής ως σκληρά διαλείμματα

en: Do not allow mixing list types
el: Μην επιτρέπετε την ανάμειξη τύπων λίστας

en: Use Markdown's internal smartypants parser
el: Χρησιμοποιήστε τον εσωτερικό αναλυτή smartypants του Markdown

en: Support tables
el: Υποστήριξη πινάκων

en: Generate a table of contents
el: Δημιουργία πίνακα περιεχομένων

en: Wiki style links
el: Σύνδεσμοι τύπου Wiki

en: Convert TXT files to HTML
el: Μετατροπή αρχείων TXT σε HTML

en: Try to auto detect paragraph type
el: Προσπάθεια αυτόματης ανίχνευσης μορφής παραγράφου

en: Treat a blank line as a paragraph break
el: Οι κενές γραμμές να θεωρούνται αλλαγή παραγράφου.

en: Assume every line is a paragraph
el: Κάθε γραμμή να θεωρείται ως μια παράγραφος

en: Assume every line starting with 2+ spaces or a tab starts a paragraph
el: Κάθε γραμμή που αρχίζει με 2+ κενά ή αλλαγή στηλοθέτη να θεωρείται ότι αρχίζει νέα παράγραφο

en: Most lines have hard line breaks, few/no blank lines or indents
el: Οι περισσότερες γραμμές τερματίζονται με χαρακτήρες τέλους γραμμής και υπάρχουν λίγες ή καθόλου κενές γραμμές ή εσοχές.

en: Don't modify the paragraph structure
el: Διατήρηση της υπάρχουσας δομής παραγράφων

en: Automatically decide which formatting processor to use
el: Αυτόματη επιλογή ποιον επεξεργαστή μορφοποίησης να χρησιμοποιήσετε

en: No formatting
el: Χωρίς μορφοποίηση

en: Use heuristics to determine chapter headings, italics, etc.
el: Χρησιμοποιήστε ευρετικούς κανόνες για να καθορίσετε τους τίτλους κεφαλαίων, πλάγια γράμματα κ.λπ.

en: Use the Textile markup language
el: Χρήση της γλώσσας σήμανσης Textile

en: Use the Markdown markup language
el: Χρησιμοποίηση της γλώσσας επισήμανσης Markdown

en: Formatting used within the document.
    * auto: {auto}
    * plain: {plain}
    * heuristic: {heuristic}
    * textile: {textile}
    * markdown: {markdown}
    To learn more about Markdown see {url}
el: Μορφοποίηση που χρησιμοποιείται στο έγγραφο.
    * auto: {auto}
    * plain: {plain}
    * heuristic: {heuristic}
    * textile: {textile}
    * markdown: {markdown}
    Για να μάθετε περισσότερα για το Markdown δείτε {url}

en: Paragraph structure to assume. The value of "off" is useful for formatted documents such as Markdown or Textile. Choices are:
    * auto: {auto}
    * block: {block}
    * single: {single}
    * print:  {print}
    * unformatted: {unformatted}
    * off: {off}
el: Η αναμενόμενη δομή παραγράφου. Η τιμή "off" είναι χρήσιμη για μορφοποιημένα έγγραφα, όπως πχ, έγγραφα Markdown ή Textile. Οι επιλογές είναι:
    * auto: {auto}
    * block: {block}
    * single: {single}
    * print:  {print}
    * unformatted: {unformatted}
    * off: {off}

en: Normally extra spaces are condensed into a single space. With this option all spaces will be displayed.
el: Κανονικά, τα επιπλέον διαστήματα συμπυκνώνονται σε ένα μόνο διάστημα. Με αυτή την επιλογή θα εμφανίζονται όλα τα διαστήματα.

en: Normally extra space at the beginning of lines is retained. With this option they will be removed.
el: Κανονικά, τα επιπρόσθετα διαστήματα στην αρχή των γραμμών διατηρούνται. Με την επιλογή αυτή, θα αφαιρούνται.

en: Enable extensions to Markdown syntax. Extensions are formatting that is not part of the standard Markdown format. The extensions enabled by default: %default.
    To learn more about Markdown extensions, see {}
    This should be a comma separated list of extensions to enable:
el: Ενεργοποιήστε επεκτάσεις στη σύνταξη Markdown. Οι επεκτάσεις είναι μορφοποιήσεις που δεν αποτελούν μέρος του προτύπου Markdown. Οι επεκτάσεις που ενεργοποιούνται από προεπιλογή: %default.
    Για να μάθετε περισσότερα σχετικά με τις επεκτάσεις του Markdown, δείτε {}
    Αυτή θα πρέπει να είναι μια λίστα επεκτάσεων διαχωρισμένη με κόμμα για ενεργοποίηση:

en: Plain text
el: Απλό κείμενο

en: Markdown formatted text
el: Κείμενο μορφοποιημένο σε Markdown

en: Textile formatted text
el: Κείμενο σε μορφή Textile

en: Type of newline to use. Options are %s. Default is 'system'. Use 'old_mac' for compatibility with Mac OS 9 and earlier. For macOS use 'unix'. 'system' will default to the newline type used by this OS.
el: Τύπος αλλαγής γραμμής προς χρήση. Οι επιλογές είναι %s. Η προεπιλογή είναι 'system'. Χρησιμοποιήστε 'old_mac' για συμβατότητα με Mac OS 9 και παλαιότερα. Για macOS χρησιμοποιήστε 'unix'. Το 'system' θα χρησιμοποιήσει τον τύπο αλλαγής γραμμής που χρησιμοποιείται από αυτό το λειτουργικό σύστημα.

en: Force splitting on the max-line-length value when no space is present. Also allows max-line-length to be below the minimum
el: Επιβάλλει τη διάσπαση στην τιμή μέγιστου μήκους γραμμής όταν δεν υπάρχει κενό. Επιτρέπει επίσης το μέγιστο μήκος γραμμής να είναι κάτω από το ελάχιστο

en: Formatting used within the document.
    * plain: {plain}
    * markdown: {markdown}
    * textile: {textile}
el: Μορφοποίηση που χρησιμοποιείται στο έγγραφο.
    * plain: {plain}
    * markdown: {markdown}
    * textile: {textile}

en: Do not remove links within the document. This is only useful when paired with a TXT output formatting option that is not none because links are always removed with plain text output.
el: Μην αφαιρείτε συνδέσμους εντός του εγγράφου. Αυτό είναι χρήσιμο μόνο όταν συνδυάζεται με μια επιλογή μορφοποίησης εξόδου TXT που δεν είναι καμία, επειδή οι σύνδεσμοι αφαιρούνται πάντα με την έξοδο απλού κειμένου.

en: Do not remove image references within the document. This is only useful when paired with a TXT output formatting option that is not none because links are always removed with plain text output.
el: Μην αφαιρείτε τις αναφορές εικόνων μέσα στο έγγραφο. Αυτό είναι χρήσιμο μόνο όταν χρησιμοποιείται σε συνδυασμό με μια επιλογή μορφοποίησης εξόδου TXT που δεν είναι 'κανένα', επειδή οι σύνδεσμοι αφαιρούνται πάντα με την έξοδο απλού κειμένου.

en: Do not remove font color from output. This is only useful when TXT output formatting is set to textile. Textile is the only formatting that supports setting font color. If this option is not specified font color will not be set and default to the color displayed by the reader (generally this is black).
el: Μην αφαιρείτε το χρώμα της γραμματοσειράς από την έξοδο. Αυτό είναι χρήσιμο μόνο όταν η μορφοποίηση εξόδου TXT έχει οριστεί σε textile. Το textile είναι η μόνη μορφοποίηση που υποστηρίζει τον καθορισμό χρώματος γραμματοσειράς. Εάν δεν οριστεί αυτή η επιλογή, το χρώμα της γραμματοσειράς δεν θα καθορίζεται και θα χρησιμοποιείται το προεπιλεγμένο χρώμα που εμφανίζει ο αναγνώστης (συνήθως αυτό είναι μαύρο).

en: Level of verbosity. Specify multiple times for greater verbosity. Specifying it twice will result in full verbosity, once medium verbosity and zero times least verbosity.
el: Επίπεδο πολυλογίας. Καθορίστε το πολλές φορές για μεγαλύτερη πολυλογία. Ο καθορισμός του δύο φορές θα έχει αποτέλεσμα πλήρη πολυλογία, μία φορά μέτρια πολυλογία και καθόλου για την ελάχιστη πολυλογία.

en: Save the output from different stages of the conversion pipeline to the specified folder. Useful if you are unsure at which stage of the conversion process a bug is occurring.
el: Αποθήκευση των εξαγομένων από διαφορετικά στάδια της διαδικασίας μετατροπής, στον φάκελο που έχει προσδιοριστεί. Χρήσιμο όταν δε γνωρίζετε το ακριβές στάδιο της διαδικασίας μετατροπής όπου εμφανίζεται κάποιο σφάλμα.

en: Specify the input profile. The input profile gives the conversion system information on how to interpret various information in the input document. For example resolution dependent lengths (i.e. lengths in pixels). Choices are:
el: Προσδιορισμός του περιγράμματος εισαγωγής. Το περίγραμμα εισαγωγής δίνει πληροφορίες στο σύστημα μετατροπής για το πως θα ερμηνεύσει διάφορα στοιχεία στο εισαγόμενο έγγραφο. Π.χ. αποστάσεις που εξαρτώνται από την ανάλυση (αποστάσεις σε pixels). Οι επιλογές είναι:

en: Specify the output profile. The output profile tells the conversion system how to optimize the created document for the specified device. In some cases, an output profile can be used to optimize the output for a particular device, but this is rarely necessary. Choices are:
el: Καθορίστε το προφίλ εξόδου. Το προφίλ εξόδου ενημερώνει το σύστημα μετατροπής πώς να βελτιστοποιήσει το δημιουργημένο έγγραφο για τη συγκεκριμένη συσκευή. Σε ορισμένες περιπτώσεις, ένα προφίλ εξόδου μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τη βελτιστοποίηση της εξόδου για μια συγκεκριμένη συσκευή, αλλά αυτό σπάνια είναι απαραίτητο. Οι επιλογές είναι:

en: The base font size in pts. All font sizes in the produced book will be rescaled based on this size. By choosing a larger size you can make the fonts in the output bigger and vice versa. By default, when the value is zero, the base font size is chosen based on the output profile you chose.
el: Το βασικό μέγεθος γραμματοσειράς σε pt. Όλα τα μεγέθη γραμματοσειράς στο παραχθέν βιβλίο θα αναπροσαρμοστούν βάσει αυτού του μεγέθους. Επιλέγοντας μεγαλύτερο μέγεθος μπορείτε να κάνετε τις γραμματοσειρές στην έξοδο μεγαλύτερες και το αντίστροφο. Από προεπιλογή, όταν η τιμή είναι μηδέν, το βασικό μέγεθος γραμματοσειράς επιλέγεται βάσει του προφίλ εξόδου που έχετε επιλέξει.

en: Mapping from CSS font names to font sizes in pts. An example setting is 12,12,14,16,18,20,22,24. These are the mappings for the sizes xx-small to xx-large, with the final size being for huge fonts. The font rescaling algorithm uses these sizes to intelligently rescale fonts. The default is to use a mapping based on the output profile you chose.
el: Αντιστοίχιση ονομασιών/μεγεθών, σε σημεία (pts), για τις γραμματοσειρές CSS. Π.χ. 12,12,14,16,18,20,22,24. Αυτές είναι οι αντιστοιχίσεις για τα μεγέθη πολύ πολύ μικρή (xx-small) έως πολύ πολύ μεγάλη (xx-large), με το τελικό μέγεθος να αντιστοιχεί σε τεράστια γραμματοσειρά. Ο αλγόριθμος κλιμάκωσης γραμματοσειρών χρησιμοποιεί αυτά τα μεγέθη για να επανακλιμακώνει, με έξυπνο τρόπο, τις γραμματοσειρές. Η αρχική αντιστοίχιση που χρησιμοποιείται εξαρτάται από το περίγραμμα εξαγωγής που επιλέξατε.

en: Disable all rescaling of font sizes.
el: Απενεργοποίηση της επανακλιμάκωσης των μεγεθών των γραμματοσειρών.

en: The minimum line height, as a percentage of the element's calculated font size. calibre will ensure that every element has a line height of at least this setting, irrespective of what the input document specifies. Set to zero to disable. Default is 120%. Use this setting in preference to the direct line height specification, unless you know what you are doing. For example, you can achieve "double spaced" text by setting this to 240.
el: Το ελάχιστο ύψος γραμμής, ως ποσοστό του υπολογισμένου μεγέθους γραμματοσειράς του στοιχείου. Το calibre θα διασφαλίζει ότι κάθε στοιχείο έχει ύψος γραμμής τουλάχιστον ίσο με αυτήν την ρύθμιση, ανεξάρτητα από το τι καθορίζει το έγγραφο εισόδου. Ορίστε σε μηδέν για απενεργοποίηση. Προεπιλογή είναι 120%. Χρησιμοποιήστε αυτή τη ρύθμιση προτιμησιακά αντί της άμεσης καθορισμένης τιμής ύψους γραμμής, εκτός εάν γνωρίζετε τι κάνετε. Για παράδειγμα, μπορείτε να επιτύχετε κείμενο με "διπλή απόσταση" ορίζοντας αυτήν την τιμή σε 240.

en: The line height in pts. Controls spacing between consecutive lines of text. Only applies to elements that do not define their own line height. In most cases, the minimum line height option is more useful. By default no line height manipulation is performed.
el: Το ύψος γραμμής σε pts. Ελέγχει τον χώρο μεταξύ διαδοχικών γραμμών κειμένου. Εφαρμόζεται μόνο σε στοιχεία που δεν καθορίζουν το δικό τους ύψος γραμμής. Στις περισσότερες περιπτώσεις, η επιλογή ελάχιστου ύψους γραμμής είναι πιο χρήσιμη. Από προεπιλογή, δεν πραγματοποιείται καμία μεταβολή του ύψους γραμμής.

en: Embed the specified font family into the book. This specifies the "base" font used for the book. If the input document specifies its own fonts, they may override this base font. You can use the filter style information option to remove fonts from the input document. Note that font embedding only works with some output formats, principally EPUB, AZW3 and DOCX.
el: Ενσωματώστε την καθορισμένη οικογένεια γραμματοσειρών στο βιβλίο. Αυτό καθορίζει τη «βασική» γραμματοσειρά που χρησιμοποιείται για το βιβλίο. Εάν το εισαγόμενο έγγραφο καθορίζει τις δικές του γραμματοσειρές, ενδέχεται να αντικαταστήσουν αυτήν τη βασική γραμματοσειρά. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την επιλογή πληροφοριών φιλτραρίσματος στυλ για να αφαιρέσετε γραμματοσειρές από το εισαγόμενο έγγραφο. Σημειώστε ότι η ενσωμάτωση γραμματοσειρών λειτουργεί μόνο με ορισμένες μορφές εξόδου, κυρίως EPUB, AZW3 και DOCX.

en: Embed every font that is referenced in the input document but not already embedded. This will search your system for the fonts, and if found, they will be embedded. Embedding will only work if the format you are converting to supports embedded fonts, such as EPUB, AZW3, DOCX or PDF. Please ensure that you have the proper license for embedding the fonts used in this document.
el: Ενσωματώστε κάθε γραμματοσειρά που αναφέρεται στο έγγραφο εισόδου αλλά δεν είναι ήδη ενσωματωμένη. Αυτό θα αναζητήσει τις γραμματοσειρές στο σύστημά σας και, αν βρεθούν, θα ενσωματωθούν. Η ενσωμάτωση θα λειτουργήσει μόνο εάν η μορφή στην οποία μετατρέπετε υποστηρίζει ενσωματωμένες γραμματοσειρές, όπως EPUB, AZW3, DOCX ή PDF. Βεβαιωθείτε ότι έχετε την κατάλληλη άδεια για την ενσωμάτωση των γραμματοσειρών που χρησιμοποιούνται σε αυτό το έγγραφο.

en: Subset all embedded fonts. Every embedded font is reduced to contain only the glyphs used in this document. This decreases the size of the font files. Useful if you are embedding a particularly large font with lots of unused glyphs.
el: Υποσύνολο όλων των ενσωματωμένων γραμματοσειρών. Κάθε ενσωματωμένη γραμματοσειρά μειώνεται ώστε να περιλαμβάνει μόνο τα γράμματα που χρησιμοποιούνται σε αυτό το έγγραφο. Αυτό μειώνει το μέγεθος των αρχείων γραμματοσειρών. Χρήσιμο εάν ενσωματώνετε μια ιδιαίτερα μεγάλη γραμματοσειρά με πολλά αχρησιμοποίητα γράμματα.

en: Some badly designed documents use tables to control the layout of text on the page. When converted these documents often have text that runs off the page and other artifacts. This option will extract the content from the tables and present it in a linear fashion.
el: Μερικά κακοσχεδιασμένα έγγραφα χρησιμοποιούν πίνακες για να ελέγξουν τη διάταξη του κειμένου στη σελίδα. Όταν μετατρέπονται, μέρος του κειμένου συχνά βγαίνει εκτός της σελίδας ή παρατηρούνται άλλες ανωμαλίες. Αυτή η παράμετρος εξαγάγει το περιεχόμενο απ' αυτούς τους πίνακες και το παρουσιάζει με γραμμικό τρόπο.

en: XPath expression that specifies all tags that should be added to the Table of Contents at level one. If this is specified, it takes precedence over other forms of auto-detection. See the XPath Tutorial in the calibre User Manual for examples.
el: Έκφραση XPath που προσδιορίζει όλα τα ετικέτες που θα πρέπει να προστεθούν στον Πίνακα Περιεχομένων στο πρώτο επίπεδο. Εάν καθοριστεί, έχει προτεραιότητα σε σχέση με άλλες μορφές αυτόματης ανίχνευσης. Δείτε το Οδηγός XPath στο Εγχειρίδιο Χρήσης του calibre για παραδείγματα.

en: XPath expression that specifies all tags that should be added to the Table of Contents at level two. Each entry is added under the previous level one entry. See the XPath Tutorial in the calibre User Manual for examples.
el: Έκφραση XPath που καθορίζει όλα τα ετικέτες που θα πρέπει να προστεθούν στον Πίνακα Περιεχομένων στο επίπεδο δύο. Κάθε καταχώρηση προστίθεται κάτω από την προηγούμενη καταχώρηση του επιπέδου ένα. Δείτε το σεμινάριο XPath στο εγχειρίδιο χρήστη του calibre για παραδείγματα.

en: XPath expression that specifies all tags that should be added to the Table of Contents at level three. Each entry is added under the previous level two entry. See the XPath Tutorial in the calibre User Manual for examples.
el: Έκφραση XPath που καθορίζει όλες τις ετικέτες που θα πρέπει να προστεθούν στον Πίνακα Περιεχομένων στο επίπεδο τρία. Κάθε καταχώρηση προστίθεται κάτω από την προηγούμενη καταχώρηση του επιπέδου δύο. Δείτε το Οδηγός XPath στο Εγχειρίδιο Χρήστη του calibre για παραδείγματα.

en: Normally, if the source file already has a Table of Contents, it is used in preference to the auto-generated one. With this option, the auto-generated one is always used.
el: Κανονικά, αν το αρχείο-πηγή έχει Πίνακα Περιεχομένων, αυτός προτιμάται έναντι εκείνου που παράγεται αυτόματα. Μ' αυτήν εδώ την επιλογή, χρησιμοποιείται πάντα ο αυτόματα παραγόμενος.

en: Don't add auto-detected chapters to the Table of Contents.
el: Να μην προστεθούν κεφάλαια που έχουν εντοπιστεί αυτόματα στον Πίνακα Περιεχομένων

en: If fewer than this number of chapters is detected, then links are added to the Table of Contents. Default: %default
el: Αν εντοπιστούν κεφάλαια λιγότερα απ'αυτόν εδώ τον αριθμό, να προστεθούν σύνδεσμοι στον Πίνακα Περιεχομένων. Αρχική τιμή : %default

en: Maximum number of links to insert into the TOC. Set to 0 to disable. Default is: %default. Links are only added to the TOC if less than the threshold number of chapters were detected.
el: Μέγιστος αριθμός συνδέσμων που θα προστεθούν στον Πίνακα Περιεχομένων. Δώστε τιμή 0 για απενεργοποίηση. Αρχική τιμή : %default. Μόνο αν εντοπιστούν λιγότερα κεφάλαια από την τιμή-όριο θα προστεθούν σύνδεσμοι στον Πίνακα Περιεχομένων.

en: Remove entries from the Table of Contents whose titles match the specified regular expression. Matching entries and all their children are removed.
el: Αφαίρεση των καταχωρήσεων από τον Πίνακα Περιεχομένων, των οποίων οι τίτλοι ταιριάζουν σε μια προσδιορισμένη κανονική έκφραση. Οι καταχωρήσεις που ταιριάζουν και τα παιδιά τους αφαιρούνται.

en: When creating a TOC from links in the input document, allow duplicate entries, i.e. allow more than one entry with the same text, provided that they point to a different location.
el: Κατά τη δημιουργία ενός Πίνακα Περιεχομένων από συνδέσμους στο έγγραφο εισόδου, επιτρέψτε διπλές καταχωρήσεις, δηλαδή επιτρέψτε περισσότερες από μία καταχωρήσεις με το ίδιο κείμενο, υπό την προϋπόθεση ότι δείχνουν σε διαφορετική τοποθεσία.

en: An XPath expression to detect chapter titles. The default is to consider <h1> or <h2> tags that contain the words "chapter", "book", "section", "prologue", "epilogue" or "part" as chapter titles as well as any tags that have class="chapter". The expression used must evaluate to a list of elements. To disable chapter detection, use the expression "/". See the XPath Tutorial in the calibre User Manual for further help on using this feature.
el: Μια έκφραση XPath για την ανίχνευση των τίτλων κεφαλαίων. Η προεπιλογή είναι να θεωρούνται οι ετικέτες <h1> ή <h2> που περιέχουν τις λέξεις "chapter", "book", "section", "prologue", "epilogue" ή "part" ως τίτλοι κεφαλαίων, καθώς και οποιεσδήποτε ετικέτες έχουν class="chapter". Η χρησιμοποιούμενη έκφραση πρέπει να αξιολογείται σε μια λίστα στοιχείων. Για να απενεργοποιήσετε την ανίχνευση κεφαλαίων, χρησιμοποιήστε την έκφραση "/". Δείτε το Εγχειρίδιο XPath στο Εγχειρίδιο Χρήστη του calibre για περαιτέρω βοήθεια στη χρήση αυτής της λειτουργίας.

en: Specify how to mark detected chapters. A value of "pagebreak" will insert page breaks before chapters. A value of "rule" will insert a line before chapters. A value of "none" will disable chapter marking and a value of "both" will use both page breaks and lines to mark chapters.
el: Καθορίστε πώς να σημειώνονται τα ανιχνευμένα κεφάλαια. Η τιμή "pagebreak" θα εισάγει αλλαγές σελίδας πριν από τα κεφάλαια. Η τιμή "rule" θα εισάγει μια γραμμή πριν από τα κεφάλαια. Η τιμή "none" θα απενεργοποιήσει τη σήμανση κεφαλαίων και η τιμή "both" θα χρησιμοποιεί τόσο αλλαγές σελίδας όσο και γραμμές για τη σήμανση των κεφαλαίων.

en: An XPath expression to detect the location in the document at which to start reading. Some e-book reading programs (most prominently the Kindle) use this location as the position at which to open the book. See the XPath tutorial in the calibre User Manual for further help using this feature.
el: Μια έκφραση XPath για να εντοπίσετε τη θέση στο έγγραφο από την οποία θα ξεκινήσει η ανάγνωση. Κάποια προγράμματα ανάγνωσης ηλεκτρονικών βιβλίων (κυρίως το Kindle) χρησιμοποιούν αυτή τη θέση ως το σημείο όπου θα ανοίξει το βιβλίο. Δείτε το σεμινάριο XPath στο Εγχειρίδιο Χρήστη του calibre για περισσότερη βοήθεια στη χρήση αυτής της δυνατότητας.

en: Either the path to a CSS stylesheet or raw CSS. This CSS will be appended to the style rules from the source file, so it can be used to override those rules.
el: Είτε η διαδρομή προς ένα φύλλο στυλ CSS είτε ακατέργαστο CSS. Αυτό το CSS θα προστεθεί στους κανόνες στυλ από το αρχείο προέλευσης, ώστε να μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να αντικαταστήσει αυτούς τους κανόνες.

en: Rules for transforming the styles in this book. These rules are applied after all other CSS processing is done.
el: Κανόνες για τη μετατροπή των στυλ σε αυτό το βιβλίο. Αυτοί οι κανόνες εφαρμόζονται αφού ολοκληρωθεί όλη η άλλη επεξεργασία CSS.

en: Rules for transforming the HTML in this book. These rules are applied after the HTML is parsed, but before any other transformations.
el: Κανόνες για τη μετατροπή του HTML σε αυτό το βιβλίο. Αυτοί οι κανόνες εφαρμόζονται αφού αναλυθεί το HTML, αλλά πριν από οποιεσδήποτε άλλες μετατροπές.

en: A comma separated list of CSS properties that will be removed from all CSS style rules. This is useful if the presence of some style information prevents it from being overridden on your device. For example: font-family,color,margin-left,margin-right
el: Μια λίστα με ιδιότητες CSS διαχωρισμένες με κόμμα που θα αφαιρεθούν από όλους τους κανόνες στυλ CSS. Αυτό είναι χρήσιμο εάν η παρουσία κάποιων πληροφοριών στυλ εμποδίζει την αντικατάστασή τους στη συσκευή σας. Για παράδειγμα: font-family,color,margin-left,margin-right

en: By default, calibre will use the shorthand form for various CSS properties such as margin, padding, border, etc. This option will cause it to use the full expanded form instead. Note that CSS is always expanded when generating EPUB files with the output profile set to one of the Nook profiles as the Nook cannot handle shorthand CSS.
el: Από προεπιλογή, το calibre θα χρησιμοποιεί τη συντομευμένη μορφή για διάφορες ιδιότητες CSS, όπως margin, padding, border κ.ά. Αυτή η επιλογή θα προκαλέσει τη χρήση της πλήρους εκτεταμένης μορφής αντί αυτής. Σημειώστε ότι η CSS πάντα εκτείνεται όταν δημιουργούνται αρχεία EPUB με το προφίλ εξόδου ρυθμισμένο σε ένα από τα προφίλ Nook, καθώς το Nook δεν μπορεί να επεξεργαστεί συντομευμένη CSS.

en: An XPath expression. Page breaks are inserted before the specified elements. To disable use the expression: /
el: Μια έκφραση XPath. Αλλαγές σελίδας εισάγονται πριν από τα καθορισμένα στοιχεία. Για να το απενεργοποιήσετε αυτό, χρησιμοποιήστε την έκφραση: /

en: Some documents specify page margins by specifying a left and right margin on each individual paragraph. calibre will try to detect and remove these margins. Sometimes, this can cause the removal of margins that should not have been removed. In this case you can disable the removal.
el: Ορισμένα έγγραφα καθορίζουν τα περιθώρια σελίδας ορίζοντας αριστερό και δεξιό περιθώριο σε κάθε μεμονωμένη παράγραφο. Το calibre θα προσπαθήσει να ανιχνεύσει και να αφαιρέσει αυτά τα περιθώρια. Μερικές φορές, αυτό μπορεί να προκαλέσει την αφαίρεση περιθωρίων που δεν θα έπρεπε να έχουν αφαιρεθεί. Σε αυτή την περίπτωση, μπορείτε να απενεργοποιήσετε την αφαίρεση.

en: When an <img> tag has no alt attribute, check the associated image file for metadata that specifies alternate text, and use it to fill in the alt attribute. The alt attribute improves accessibility by providing text descriptions for users who cannot see or fully interpret visual content.
el: Όταν μια ετικέτα <img> δεν έχει το χαρακτηριστικό alt, ελέγξτε το συσχετιζόμενο αρχείο εικόνας για μεταδεδομένα που καθορίζουν εναλλακτικό κείμενο και χρησιμοποιήστε τα για να συμπληρώσετε το χαρακτηριστικό alt. Το χαρακτηριστικό alt βελτιώνει την προσβασιμότητα παρέχοντας περιγραφές με κείμενο για χρήστες που δεν μπορούν να δουν ή να ερμηνεύσουν πλήρως το οπτικό περιεχόμενο.

en: Set the top margin in pts. Default is %default. Setting this to less than zero will cause no margin to be set (the margin setting in the original document will be preserved). Note: Page oriented formats such as PDF and DOCX have their own margin settings that take precedence.
el: Ορίστε το επάνω περιθώριο σε μονάδες pts. Η προεπιλογή είναι %default. Ορισμός αυτού σε τιμή μικρότερη από το μηδέν δεν θα καθορίσει κανένα περιθώριο (θα διατηρηθεί η ρύθμιση περιθωρίου στο αρχικό έγγραφο). Σημείωση: Οι μορφές προσανατολισμού σελίδας όπως PDF και DOCX έχουν δικές τους ρυθμίσεις περιθωρίου που υπερισχύουν.

en: Set the bottom margin in pts. Default is %default. Setting this to less than zero will cause no margin to be set (the margin setting in the original document will be preserved). Note: Page oriented formats such as PDF and DOCX have their own margin settings that take precedence.
el: Ορίστε το κάτω περιθώριο σε μονάδες pt. Η προεπιλογή είναι %default. Ρυθμίζοντας αυτό σε τιμή μικρότερη του μηδενός δεν θα οριστεί κανένα περιθώριο (θα διατηρηθεί η ρύθμιση περιθωρίου στο αρχικό έγγραφο). Σημείωση: Οι μορφές προσανατολισμένες σε σελίδα, όπως τα PDF και DOCX, έχουν τις δικές τους ρυθμίσεις περιθωρίου που υπερισχύουν.

en: Set the left margin in pts. Default is %default. Setting this to less than zero will cause no margin to be set (the margin setting in the original document will be preserved). Note: Page oriented formats such as PDF and DOCX have their own margin settings that take precedence.
el: Ορίστε το αριστερό περιθώριο σε μονάδες pts. Η προεπιλογή είναι %default. Ορισμός αυτού σε τιμή μικρότερη από το μηδέν δεν θα καθορίσει κανένα περιθώριο (θα διατηρηθεί η ρύθμιση περιθωρίου στο αρχικό έγγραφο). Σημείωση: Οι μορφές προσανατολισμού σελίδας όπως PDF και DOCX έχουν δικές τους ρυθμίσεις περιθωρίου που υπερισχύουν.

en: Set the right margin in pts. Default is %default. Setting this to less than zero will cause no margin to be set (the margin setting in the original document will be preserved). Note: Page oriented formats such as PDF and DOCX have their own margin settings that take precedence.
el: Ορίστε το δεξί περιθώριο σε μονάδες pts. Η προεπιλογή είναι %default. Ορισμός αυτού σε τιμή μικρότερη από το μηδέν δεν θα καθορίσει κανένα περιθώριο (θα διατηρηθεί η ρύθμιση περιθωρίου στο αρχικό έγγραφο). Σημείωση: Οι μορφές προσανατολισμού σελίδας όπως PDF και DOCX έχουν δικές τους ρυθμίσεις περιθωρίου που υπερισχύουν.

en: Remove spacing between paragraphs. Also sets an indent on paragraphs of 1.5em. Spacing removal will not work if the source file does not use paragraphs (<p> or <div> tags).
el: Αφαιρέστε τα διαστήματα μεταξύ των παραγράφων. Ορίζει επίσης μια εσοχή στις παραγράφους 1,5em. Η αφαίρεση διαστήματος δεν θα λειτουργήσει εάν το αρχείο προέλευσης δεν χρησιμοποιεί παραγράφους (ετικέτες <p> ή <div>).

en: When calibre removes blank lines between paragraphs, it automatically sets a paragraph indent, to ensure that paragraphs can be easily distinguished. This option controls the width of that indent (in em). If you set this value negative, then the indent specified in the input document is used, that is, calibre does not change the indentation.
el: Όταν το calibre αφαιρεί τις κενές γραμμές μεταξύ των παραγράφων, θέτει αυτόματα μια εσοχή παραγράφου, για να διασφαλίσει ότι οι παράγραφοι μπορούν να διακριθούν εύκολα. Αυτή η επιλογή ελέγχει το πλάτος αυτής της εσοχής (σε em). Αν ορίσετε αυτήν την τιμή αρνητική, τότε χρησιμοποιείται η εσοχή που καθορίζεται στο έγγραφο εισόδου, δηλαδή το calibre δεν αλλάζει την εσοχή.

en: Use the cover detected from the source file in preference to the specified cover.
el: Χρησιμοποιήστε το εξώφυλλο που εντοπίστηκε από το αρχείο προέλευσης αντί του καθορισμένου εξωφύλλου.

en: Insert a blank line between paragraphs. Will not work if the source file does not use paragraphs (<p> or <div> tags).
el: Εισάγετε μια κενή γραμμή μεταξύ των παραγράφων. Δεν θα λειτουργήσει εάν το αρχείο προέλευσης δεν χρησιμοποιεί παραγράφους (ετικέτες <p> ή <div>).

en: Set the height of the inserted blank lines (in em). The height of the lines between paragraphs will be twice the value set here.
el: Ορίστε το ύψος των κενών γραμμών που εισάγονται (σε em). Το ύψος των γραμμών μεταξύ των παραγράφων θα είναι διπλάσιο από την τιμή που έχει οριστεί εδώ.

en: Remove the first image from the input e-book. Useful if the input document has a cover image that is not identified as a cover. In this case, if you set a cover in calibre, the output document will end up with two cover images if you do not specify this option.
el: Αφαιρέστε την πρώτη εικόνα από το ηλεκτρονικό βιβλίο εισόδου. Χρήσιμο εάν το έγγραφο εισόδου έχει μια εικόνα εξώφυλλου που δεν αναγνωρίζεται ως εξώφυλλο. Σε αυτή την περίπτωση, εάν ορίσετε εξώφυλλο στο calibre, το έγγραφο εξόδου θα καταλήξει με δύο εικόνες εξωφύλλου, εάν δεν καθορίσετε αυτή την επιλογή.

en: Insert the book metadata at the start of the book. This is useful if your e-book reader does not support displaying/searching metadata directly.
el: Εισάγετε τα μεταδεδομένα του βιβλίου στην αρχή του βιβλίου. Αυτό είναι χρήσιμο εάν ο αναγνώστης ηλεκτρονικού βιβλίου σας δεν υποστηρίζει την άμεση εμφάνιση/αναζήτηση μεταδεδομένων.

en: Convert fancy quotes, dashes and ellipsis to their plain equivalents.
el: Μετατρέψτε τα περίτεχνα εισαγωγικά, τις παύλες και τις αποσιωπητικές σε απλά ισοδύναμά τους.

en: Read metadata from the specified OPF file. Metadata read from this file will override any metadata in the source file.
el: Ανάγνωση μεταδεδομένων από τo προσδιορισθέν αρχείο OPF. Τα μεταδεδομένα που θα διαβαστούν απ' αυτό το αρχείο θα υπερισχύσουν των μεταδομένων του πηγαίου αρχείου.

en: Transliterate Unicode characters to an ASCII representation. Use with care because this will replace Unicode characters with ASCII. For instance it will replace "{0}" with "{1}". Also, note that in cases where there are multiple representations of a character (characters shared by Chinese and Japanese for instance) the representation based on the current calibre interface language will be used.
el: Μεταγράψτε χαρακτήρες Unicode σε αναπαράσταση ASCII. Χρησιμοποιήστε με προσοχή, καθώς αυτό θα αντικαταστήσει τους χαρακτήρες Unicode με ASCII. Για παράδειγμα, θα αντικαταστήσει το "{0}" με το "{1}". Επίσης, σημειώστε ότι σε περιπτώσεις όπου υπάρχουν πολλαπλές αναπαραστάσεις ενός χαρακτήρα (χαρακτήρες που μοιράζονται τα κινέζικα και τα ιαπωνικά, για παράδειγμα), θα χρησιμοποιηθεί η αναπαράσταση που βασίζεται στη γλώσσα διεπαφής calibre που χρησιμοποιείται αυτή τη στιγμή.

en: Preserve ligatures present in the input document. A ligature is a combined character of a pair of characters like ff, fi, fl et cetera. Most readers do not have support for ligatures in their default fonts, so they are unlikely to render correctly. By default, calibre will turn a ligature into the corresponding pair of normal characters. Note that ligatures here mean only unicode ligatures not ligatures created via CSS or font styles. This option will preserve them instead.
el: Διατηρήστε τις συνδέσεις γραμμάτων που υπάρχουν στο εισαγόμενο έγγραφο. Μια σύνδεση γραμμάτων είναι ένας συνδυασμένος χαρακτήρας από ένα ζεύγος χαρακτήρων όπως ff, fi, fl κ.τ.λ. Οι περισσότεροι αναγνώστες δεν υποστηρίζουν τις συνδέσεις γραμμάτων στις προεπιλεγμένες γραμματοσειρές τους, επομένως είναι απίθανο να εμφανιστούν σωστά. Από προεπιλογή, το calibre θα μετατρέψει μια σύνδεση γραμμάτων στο αντίστοιχο ζεύγος κανονικών χαρακτήρων. Σημειώστε ότι οι συνδέσεις γραμμάτων εδώ αναφέρονται μόνο σε Unicode συνδέσεις και όχι σε συνδέσεις δημιουργημένες μέσω CSS ή στυλ γραμματοσειράς. Αυτή η επιλογή θα τις διατηρήσει αντ' αυτού.

en: Set the title.
el: Εισαγωγή τίτλου.

en: Set the authors. Multiple authors should be separated by ampersands.
el: Εισαγωγή συγγραφέων. Πολλαπλοί συγγραφείς θα πρέπει να διαχωρίζονται από το σύμβολο &.

en: The version of the title to be used for sorting.
el: Η έκδοση του τίτλου που θα χρησιμοποιηθεί για ταξινόμηση.

en: String to be used when sorting by author.
el: Η συμβολοσειρά που θα χρησιμοποιηθεί κατά την ταξινόμηση κατά όνομα συγγραφέα.

en: Set the cover to the specified file or URL
el: Καθορισμός του εξωφύλλου στο συγκεκριμένο αρχείο ή URL

en: Set the e-book description.
el: Δώστε μια περιγραφή για το ψηφιακό βιβλίο.

en: Set the e-book publisher.
el: Καθορισμός του εκδότη του ψηφιακού βιβλίου.

en: Set the series this e-book belongs to.
el: Καθορισμός της σειράς στην οποία ανήκει αυτό το ψηφιακό βιβλίο.

en: Set the index of the book in this series.
el: Καθορισμός του δείκτη σειράς του βιβλίου.

en: Set the rating. Should be a number between 1 and 5.
el: Καταχώρηση βαθμολογίας. Επιλέξτε ένα νούμερο από 1 έως και 5.

en: Set the ISBN of the book.
el: Εισαγωγή του κωδικού ISBN του βιβλίου

en: Set the tags for the book. Should be a comma separated list.
el: Καθορισμός των ετικετών του βιβλίου. Πρέπει να είναι μια λίστα εγγραφών που διαχωρίζονται με κόμμα.

en: Set the book producer.
el: Καθορισμός του εκδότη του βιβλίου.

en: Set the language.
el: Ρυθμίστε τη γλώσσα.

en: Set the publication date (assumed to be in the local timezone, unless the timezone is explicitly specified)
el: Ορίστε την ημερομηνία δημοσίευσης (υποτίθεται ότι βρίσκεται στην τοπική ζώνη ώρας, εκτός εάν η ζώνη ώρας καθορίζεται ρητά)

en: Set the book timestamp (no longer used anywhere)
el: Ορίστε τη χρονική σήμανση του βιβλίου (δεν χρησιμοποιείται πλέον πουθενά)

en: Enable heuristic processing. This option must be set for any heuristic processing to take place.
el: Ενεργοποιήστε την ευρετική επεξεργασία. Αυτή η επιλογή πρέπει να οριστεί για να πραγματοποιηθεί οποιαδήποτε ευρετική επεξεργασία.

en: Detect unformatted chapter headings and sub headings. Change them to h2 and h3 tags.  This setting will not create a TOC, but can be used in conjunction with structure detection to create one.
el: Ανίχνευση μη μορφοποιημένων επικεφαλίδων και υποκεφαλίδων κεφαλαίου. Αλλάξτε τις σε ετικέτες h2 και h3.  Αυτή η ρύθμιση δεν θα δημιουργήσει ένα TOC, αλλά μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε συνδυασμό με την ανίχνευση δομής για τη δημιουργία ενός TOC.

en: Look for common words and patterns that denote italics and italicize them.
el: Αναζητήστε κοινές λέξεις και μοτίβα που δηλώνουν πλάγια γράμματα και βάλτε τα σε πλάγια γράμματα.

en: Remove empty paragraphs from the document when they exist between every other paragraph
el: Αφαίρεση άδειων παραγράφων από το κείμενο, όταν υπάρχουν μεταξύ κάθε άλλης παραγράφου

en: Values of series index and rating must be numbers. Ignoring
el: Οι τιμές του δείκτη σειράς και της αξιολόγησης πρέπει να είναι αριθμοί. Αγνόηση

en: Failed to parse date/time
el: Αποτυχία ανάγνωσης ημερομηνίας/ώρας

en: Converting input to HTML...
el: Μετατροπή εισαχθέντων σε HTML...

en: Running transforms on e-book...
el: Εκτέλεση μετασχηματισμών στο ψηφιακό βιβλίο...

en: Running %s plugin
el: Εκτέλεση πρόσθετου %s

en: Template error
el: Σφάλμα προτύπου

en: The Cross
el: Σταυρωτό

en: Half and half
el: Μισό και μισό

en: Banner
el: Λάβαρο

en: Ornamental
el: Περίτεχνο

en: Blocks
el: Ορθογώνια

en: Remove the property
el: Αφαίρεση της ιδιότητας

en: Add extra properties
el: Προσθήκη νέων ιδιοτήτων

en: Change the value to
el: Άλλαξε την τιμή σε

en: Multiply the value by
el: Πολλαπλασίασε την τιμή με

en: Divide the value by
el: Διαίρεσε την τιμή με

en: Add to the value
el: Πρόσθεσε στην τιμή

en: Subtract from the value
el: Αφαίρεσε από την τιμή

en: is
el: είναι

en: is not
el: δεν είναι

en: is any value
el: είναι οποιαδήποτε τιμή

en: matches pattern
el: συμφωνεί με τα πρότυπα

en: does not match pattern
el: δεν συμφωνεί με τα πρότυπα

en: is the same length as
el: έχει το ίδιο μήκος με

en: is not the same length as
el: δεν έχει το ίδιο μήκος με

en: is less than
el: είναι μικρότερη από

en: is greater than
el: είναι μεγαλύτερη από

en: is less than or equal to
el: είναι μικρότερο ή ίσο με

en: is greater than or equal to
el: είναι μεγαλύτερο ή ίσο με

en: Unknown keys
el: Άγνωστα κλειδιά

en: The rule has unknown keys: %s
el: Ο κανόνας έχει άγνωστα κλειδιά: %s

en: Missing keys
el: Απόντα κλειδιά

en: The rule has missing keys: %s
el: Ο κανόνας έχει απόντα κλειδιά: %s

en: Property required
el: Απαιτείται ιδιότητα

en: %s is not a valid length or number
el: %s δεν είναι έγκυρο μήκος ή αριθμός

en: Unknown action type
el: Άγνωστος τύπος ενέργειας

en: You must specify a number
el: Πρέπει να ορίσετε ένα αριθμό

en: %s is not a number
el: Το %s δεν είναι αριθμός

en: Invalid number
el: Μη αποδεκτός αριθμός

en: If the property {property} {match_type} {query}
    {action}
el: Αν η ιδιότητα {property} {match_type} {query}
    {action}

en: Notes
el: Σημειώσεις

en: Table of Contents
el: Πίνακας Περιεχομένων

en: Cover
el: Εξώφυλλο

en: Follow all local links in an HTML file and create a ZIP file containing all linked files. This plugin is run every time you add an HTML file to the library.
el: Ακολουθεί όλους τους τοπικούς συνδέσμους σε ένα αρχείο HTML και δημιουργεί ένα αρχείο ZIP που περιέχει όλα τα συνδεδεμένα αρχεία. Το πρόσθετο τρέχει κάθε φορά που προσθέτετε ένα αρχείο HTML στη βιβλιοθήκη.

en: Allow resources outside the HTML file root folder
el: Να επιτρέπονται πόροι εκτός του ριζικού φακέλου αρχείου HTML

en: {} must not be empty
el: {} δεν πρέπει να είναι άδειο

en: Change tag name
el: Αλλαγή ονόματος ετικέτας

en: New tag name
el: Νέο όνομα ετικέτας

en: Rename tag to the specified name
el: Μετονομασία ετικέτας στο καθορισμένο όνομα

en: Remove tag and children
el: Κατάργηση ετικέτας και παιδιών

en: Remove the tag and all its contents
el: Αφαιρέστε την ετικέτα και όλα τα περιεχόμενά της

en: Remove tag only
el: Αφαιρέστε μόνο την ετικέτα

en: Remove the tag but keep its contents
el: Αφαιρέστε την ετικέτα αλλά κρατήστε το περιεχόμενό της

en: Add classes
el: Προσθήκη κλάσεων

en: Add the specified classes, e.g.:
el: Προσθέστε τις καθορισμένες κλάσεις, π.χ.:

en: Space separated class names
el: Ονόματα κλάσεων διαχωρισμένα με κενά

en: Remove classes
el: Αφαίρεση κλάσεων

en: Remove the specified classes, e.g.:
el: Αφαιρέστε τις καθορισμένες κλάσεις, π.χ.:

en: Remove attributes
el: Αφαίρεση χαρακτηριστικών

en: Remove the specified attributes from the tag. Multiple attribute names should be separated by spaces. The special value * removes all attributes.
el: Αφαιρέστε τα καθορισμένα χαρακτηριστικά από την ετικέτα. Πολλαπλά ονόματα χαρακτηριστικών πρέπει να διαχωρίζονται με κενά. Η ειδική τιμή * αφαιρεί όλα τα χαρακτηριστικά.

en: Space separated attribute names
el: Ονόματα χαρακτηριστικών διαχωρισμένα με κενό

en: Add attributes
el: Προσθήκη χαρακτηριστικών

en: Add the specified attributes, e.g.:
el: Προσθέστε τα καθορισμένα χαρακτηριστικά, π.χ.:

en: Empty the tag
el: Άδειασε την ετικέτα

en: Remove all contents from the tag
el: Αφαιρέστε όλα τα περιεχόμενα από την ετικέτα

en: Wrap the tag
el: Αναδίπλωση ετικέτας

en: Wrap the tag in the specified tag, e.g.: {0} will wrap the tag in a DIV tag with class {1}
el: Τυλίξτε την ετικέτα στην καθορισμένη ετικέτα, π.χ.: {0} θα τυλίξει την ετικέτα σε μια ετικέτα DIV με κλάση {1}

en: An HTML opening tag
el: Μια ετικέτα ανοίγματος HTML

en: Insert HTML at start
el: Εισαγωγή HTML στην αρχή

en: The specified HTML snippet is inserted after the opening tag. Note that only valid HTML snippets can be used without unclosed tags
el: Το καθορισμένο απόσπασμα HTML εισάγεται μετά την ετικέτα ανοίγματος. Σημειώστε ότι μόνο έγκυρα αποσπάσματα HTML μπορούν να χρησιμοποιηθούν χωρίς κλειστές ετικέτες

en: HTML snippet
el: Απόσπασμα HTML

en: Insert HTML at end
el: Εισαγωγή HTML στο τέλος

en: The specified HTML snippet is inserted before the closing tag. Note that only valid HTML snippets can be used without unclosed tags
el: Το καθορισμένο απόσπασμα HTML εισάγεται πριν την ετικέτα κλεισίματος. Σημειώστε ότι μόνο έγκυρα αποσπάσματα HTML μπορούν να χρησιμοποιηθούν χωρίς κλειστές ετικέτες

en: Insert HTML before tag
el: Εισαγωγή HTML πριν από την ετικέτα

en: The specified HTML snippet is inserted before the opening tag. Note that only valid HTML snippets can be used without unclosed tags
el: Το καθορισμένο απόσπασμα HTML εισάγεται πριν από την ετικέτα ανοίγματος. Σημειώστε ότι μόνο έγκυρα αποσπάσματα HTML μπορούν να χρησιμοποιηθούν χωρίς κλειστές ετικέτες

en: Insert HTML after tag
el: Εισαγωγή HTML μετά την ετικέτα

en: The specified HTML snippet is inserted after the closing tag. Note that only valid HTML snippets can be used without unclosed tags
el: Το καθορισμένο απόσπασμα HTML εισάγεται μετά την ετικέτα κλεισίματος. Σημειώστε ότι μόνο έγκυρα αποσπάσματα HTML μπορούν να χρησιμοποιηθούν χωρίς κλειστές ετικέτες

en: Action must have both:
el: Η ενέργεια πρέπει να έχει και τα δύο:

en: {} is not a valid CSS selector
el: {} δεν είναι έγκυρος επιλογέας CSS

en: {} is not a valid XPath selector
el: {} δεν είναι έγκυρος επιλογέας XPath

en: Tag name
el: Όνομα ετικέτας

en: Class name
el: Όνομα κλάσης

en: has class
el: έχει κλάση

en: does not have class
el: δεν έχει κλάση

en: CSS selector
el: Επιλογέας CSS

en: Text
el: Κείμενο

en: Processing %s
el: Επεξεργασία %s

en: 	Converting to BBeB...
el: 	Μετατροπή σε BBeB...

en: %s is an empty file
el: Το %s είναι ένα κενό αρχείο

en: Bad table:
    %s
el: Κακός πίνακας:
    %s

en: Table has cell that is too large
el: Ο πίνακας έχει κελί που είναι υπερβολικά μεγάλο

en: Could not read cover image: %s
el: Αποτυχία ανάγνωσης εικόνας εξωφύλλου: %s

en: Cannot read from: %s
el: Αδύνατη η ανάγνωση από: %s

en: %prog book.lrf
    Convert an LRF file into an LRS (XML UTF-8 encoded) file
el: %prog book.lrf
    Μετατροπή ενός αρχείου LRF σε αρχείο LRS (XML κωδικοποιημένο σε UTF-8)

en: Output LRS file
el: Εξαγωγή αρχείου LRS

en: Creating XML...
el: Δημιουργία XML...

en: Path to output file
el: Διαδρομή προς το εξαγόμενο αρχείο

en: Convert LRS to LRS, useful for debugging.
el: Μετατροπή από LRS σε LRS, χρήσιμη για αποσφαλμάτωση.

en: Invalid LRF file. Could not set metadata.
el: Άκυρο αρχείο LRF. Τα μεταδεδομένα δεν μπόρεσαν να καθοριστούν.

en: Set the book title
el: Καθορισμός τίτλου βιβλίου

en: Set sort key for the title
el: Καθορισμός κλειδιού ταξινόμησης για τον τίτλο

en: Set the author
el: Καθορισμός συγγραφέα

en: Set sort key for the author
el: Καθορισμός κλειδιού ταξινόμησης για τον συγγραφέα

en: The category this book belongs to. E.g.: History
el: Κατηγορία στην οποία ανήκει αυτό το βιβλίο. π.χ.: Ιστορία

en: Path to a graphic that will be set as this files' thumbnail
el: Διεύθυνση της εικόνας που θα χρησιμοποιηθεί ως εικονίδιο αυτού του αρχείου

en: Extract thumbnail from LRF file
el: Εξαγωγή εικονιδίου από αρχείο LRF

en: Set the publisher
el: Καθορισμός εκδότη

en: Set the book classification
el: Καθορισμός κατηγοριοποίησης βιβλίου

en: Set the book creator
el: Καθορισμός δημιουργού του βιβλίου

en: Set the book producer
el: Καθορισμός παραγωγού του βιβλίου

en: Extract cover from LRF file. Note that the LRF format has no defined cover, so we use some heuristics to guess the cover.
el: Εξαγωγή εξωφύλλου από αρχείο LRF. Σημειώστε ότι τα αρχεία LRF δεν έχουν προκαθορισμένο εξώφυλλο, γι'αυτό χρησιμοποιούμε ευρετικές μεθόδους (heuristics) για να μαντέψουμε το εξώφυλλο.

en: Set book ID
el: Καθορισμός ταυτότητας (ID) του βιβλίου

en: DRM
el: Διαχείριση Ψηφιακών Δικαιωμάτων

en: Error
el: Σφάλμα

en: None
el: Κανένα

en: Author(s)
el: Συγγραφείς

en: Publisher
el: Εκδότης

en: Producer
el: Παραγωγός

en: Comments
el: Σχόλια

en: Tags
el: Ετικέτες

en: Series | Series
el[0]: Σειρές
el[1]: Σειρές

en: Languages
el: Γλώσσες

en: Published
el: Δημοσιεύτηκε

en: Rights
el: Δικαιώματα

en: Author
el: Συγγραφέας

en: Author Sort
el: Ταξινομημένος συγγραφέας

en: Tag 1
el: Ετικέτα 1

en: Tag 2
el: Ετικέτα 2

en: Value: unknown field
el: Τιμή: άγνωστο πεδίο

en: Click to see books with {0}: {1}
el: Πατήστε εδώ για εμφάνιση βιβλίων με {0}: {1}

en: Search the calibre library for books by %s
el: Αναζήτηση στη βιβλιοθήκη calibre για βιβλία του %s

en: Search {0} for the author: {1}
el: Αναζήτηση {0} για το συγγραφέα: {1}

en: Search {0} for the book: {1} by the author {2}
el: Αναζήτηση {0} για το βιβλίο: {1} από το συγγραφέα {2}

en: Author search links are disabled
el: Οι σύνδεσμοι αναζήτησης συγγραφέα είναι απενεργοποιημένοι

en: Click to open
el: Κάντε κλικ για να ανοίξει

en: Show notes for: {}
el: Εμφάνιση σημειώσεων για: {}

en: Book files
el: Αρχεία βιβλίων

en: Folder | Folders
el[0]: Φάκελος
el[1]: Φάκελοι

en: Data files
el: Αρχεία δεδομένων

en: Ids
el: Αναγνωριστικά

en: Search calibre for books with the language: {}
el: Αναζήτηση στο calibre για βιβλία στη γλώσσα: {}

en: Click to see books in this series
el: Πατήστε το κουμπί για να δείτε τα βιβλία της σειράς

en: 
    Read/Write metadata from/to e-book files.
    
    Supported formats for reading metadata: {0}
    
    Supported formats for writing metadata: {1}
    
    Different file types support different kinds of metadata. If you try to set
    some metadata on a file type that does not support it, the metadata will be
    silently ignored.
el: 
    Ανάγνωση/Εγγραφή μεταδεδομένων από/προς αρχεία ψηφιακών βιβλίων.
    
    Υποστηριζόμενες μορφές για ανάγνωση μεταδεδομένων: {0}
    
    Υποστηριζόμενες μορφές για εγγραφή μεταδεδομένων: {1}
    
    Διαφορετικοί τύποι αρχείων υποστηρίζουν διαφορετικές
    μορφές μεταδεδομένων. Αν προσπαθήσετε να εισάγετε κάποια
    μεταδεδομένα σε μορφή αρχείου που δεν τα υποστηρίζει, τα
    μεταδεδομένα θα αγνοηθούν σιωπηρά.

en: Set the authors. Multiple authors should be separated by the & character. Author names should be in the order Firstname Lastname.
el: Καθορισμός των συγγραφέων. Πολλαπλοί συγγραφείς πρέπει να διαχωρίζονται από τον χαρακτήρα &. Τα ονόματα των συγγραφέων πρέπει να είναι στην εξής σειρά: Όνομα Επώνυμο.

en: Set the cover to the specified file.
el: Καθορισμός του εξωφύλλου στο συγκεκριμένο αρχείο.

en: Set the book category.
el: Καθορισμός της κατηγορίας βιβλίου.

en: Set the published date.
el: Ορίστε την ημερομηνία δημοσίευσης.

en: Specify the name of an OPF file. The metadata will be written to the OPF file.
el: Καθορισμός του ονόματος ενός αρχείου OPF. Τα μεταδεδομένα θα γραφτούν στο αρχείο OPF.

en: Read metadata from the specified OPF file and use it to set metadata in the e-book. Metadata specified on the command line will override metadata read from the OPF file
el: Ανάγνωση μεταδεδομένων από το καθορισμένο αρχείο OPF και ορισμός τους ως μεταδεδομένα του ψηφιακού βιβλίου. Τα μεταδεδομένα που καθορίζονται στη γραμμή εντολής θα υπερκαλύψουν αυτά που διαβάστηκαν από το αρχείο OPF

en: No file specified
el: Δεν καθορίστηκε αρχείο

en: Original metadata
el: Αρχικά μεταδεδομένα

en: Changed metadata
el: Αλλαγμένα μεταδεδομένα

en: OPF created in
el: Δημιουργία OPF σε

en: Cover saved to
el: Εξώφυλλο αποθηκεύτηκε στο

en: No cover found
el: Δε βρέθηκε εξώφυλλο

en: Google Books
el: Google Βιβλία

en: Google web search
el: Διαδικτυακή αναζήτηση με Google

en: Google Images
el: Google Εικόνες

en: Downloads metadata and covers from Amazon
el: Λήψη μεταδεδομένων και  εξώφυλλων από το Amazon

en: US
el: ΗΠΑ

en: France
el: Γαλλία

en: Germany
el: Γερμανία

en: UK
el: Ηνωμένο Βασίλειο

en: Australia
el: Αυστραλία

en: Italy
el: Ιταλία

en: Japan
el: Ιαπωνία

en: Spain
el: Ισπανία

en: Brazil
el: Βραζιλία

en: Netherlands
el: Ολλανδία

en: China
el: Κίνα

en: Canada
el: Καναδάς

en: Sweden
el: Σουηδία

en: Choose server automatically
el: Αυτόματη επιλογή διακομιστή

en: Amazon servers
el: διακομιστές Amazon

en: Amazon country website to use:
el: Ποιας χώρας την ιστοσελίδα Amazon να χρησιμοποιεί:

en: Metadata from Amazon will be fetched using this country's Amazon website.
el: Τα μεταδεδομένα από το Amazon θα ληφθούν χρησιμοποιώντας την ιστοσελίδα του Amazon της κάθε χώρας.

en: Server to get data from:
el: Ο διακομιστής από τον οποίο θα πάρετε δεδομένα:

en: Amazon has started blocking attempts to download metadata from its servers. To get around this problem, calibre can fetch the Amazon data from many different places where it is cached. Choose the source you prefer.
el: Η Amazon έχει αρχίσει να παρεμποδίζει προσπάθειες λήψης μεταδεδομένων από τους διακομιστές της. Για να παρακάμψει το πρόβλημα αυτό, το calibre μπορεί να πάρει δεδομένα από την Amazon από πολλές διαφορετικές τοποθεσίες στις οποίες βρίσκονται αποθηκευμένα. Επιλέξτε την πηγή που προτιμάτε.

en: Use the MOBI-ASIN for metadata search
el: Χρήση του MOBI-ASIN για αναζήτηση μεταδεδομένων

en: Enable this option to search for metadata with an ASIN identifier from the MOBI file at the current country website, unless any other amazon id is available. Note that if the MOBI file came from a different Amazon country store, you could get incorrect results.
el: Ενεργοποιήστε την επιλογή αυτή για αναζήτηση μεταδεδομένων  βάσει αναγνωριστικού ASIN από το αρχείο MOBI στην ιστοσελίδα του καταστήματος της τρέχουσας χώρας, εκτός και αν κάποιο άλλο αναγνωριστικό amazon είναι διαθέσιμο. Σημειώστε πως αν το αρχείο MOBI προήλθε από κατάστημα Amazon άλλης χώρας, μπορείτε να πάρετε εσφαλμένα αποτελέσματα.

en: Metadata source
el: Πηγή μεταδεδομένων

en: %prog [options]
    
    Fetch book metadata from online sources. You must specify at least one
    of title, authors or ISBN.
el: %prog [options]
    
    Λαμβάνει μεταδεδομένα βιβλίων από πηγές στο διαδίκτυο. Πρέπει να καθορίσετε τουλάχιστον τίτλο, συγγραφείς ή αριθμό ISBN.

en: Book title
el: Τίτλος βιβλίου

en: Book author(s)
el: Συγγραφέας(εις) βιβλίου

en: Book ISBN
el: ISBN βιβλίου

en: Print the log to the console (stderr)
el: Εμφάνιση του αρχείου αναφοράς στην κονσόλα (stderr)

en: Output the metadata in OPF format instead of human readable text.
el: Εξαγωγή των μεταδεδομένων σε μορφή OPF αντί για κείμενο που μπορεί να αναγνωσθεί από άνθρωπο

en: Downloads metadata and covers from Edelweiss - A catalog updated by book publishers
el: Λήψη μεταδεδομένων και εξωφύλλων από το Edelweiss - Ένας κατάλογος που ανανεώνεται από εκδότες βιβλίων

en: Downloads metadata and covers from Google Books
el: Λήψη μεταδεδομένων και εξώφυλλων από το Google Books

en: Downloads covers from a Google Image search. Useful to find larger/alternate covers.
el: Λήψη εξώφυλλων από αναζήτηση στις Εικόνες Google. Χρήσιμο για την εύρεση μεγαλύτερων/εναλλακτικών εξώφυλλων.

en: Maximum number of covers to get
el: Μέγιστος αριθμός εξωφύλλων προς λήψη

en: The maximum number of covers to process from the Google search result
el: Ο μέγιστος αριθμός εξώφυλλων που θα επεξεργαστούν από τα αποτελέσματα αναζήτησης του Google

en: Cover size
el: Μέγεθος εξωφύλλου

en: Search for covers larger than the specified size
el: Αναζήτηση για εξώφυλλα μεγαλύτερα από το καθορισμένο μέγεθος

en: Any size
el: Όλα τα μεγέθη

en: Large
el: Μεγάλο

en: Larger than %s
el: Μεγαλύτερο από %s

en: Downloads covers from The Open Library
el: Λήψη εξώφυλλων από το The Open Library

en: Sample Book
el: Βιβλίο δείγμα

en: This is an Amazon KFX book. It cannot be processed. See {} for information on how to handle KFX books.
el: Αυτό είναι ένα βιβλίο Amazon KFX. Δεν μπορεί να γίνει επεξεργασία του. Δείτε {} για πληροφορίες σχετικά με το πως να χειριστείτε βιβλία KFX.

en: This is an Amazon Topaz book. It cannot be processed.
el: Αυτό είναι βιβλίο Amazon Topaz. Δεν μπορείτε να το επεξεργαστείτε.

en: This is not a MOBI file. It is a Topaz file.
el: Αυτό δεν είναι αρχείο MOBI. Είναι αρχείο Topaz.

en: This is not a MOBI file.
el: Αυτό δεν είναι αρχείο MOBI.

en: This file is locked with DRM. It cannot be tweaked.
el: Αυτό το βιβλίο είναι κλειδωμένο με λογισμικό διαχείρισης ψηφιακών δικαιωμάτων. Δεν μπορείτε να το τροποποιήσετε.

en: This MOBI file contains both KF8 and older Mobi6 data. Tweaking it will remove the Mobi6 data, which means the file will not be usable on older Kindles. Are you sure?
el: Αυτό το MOBI αρχείο περιέχει KF8 και παλιότερα Mobi6 δεδομένα. Η τροποποίηση του θα αφαιρέσει τα Mobi6 δεδομένα, το οποίο σημαίνει ότι το αρχείο δεν θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί από παλαιότερα Kindles. Είστε βέβαιοι;

en: No details available
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμες λεπτομέρειες

en: Title page
el: Σελίδα τίτλου

en: Index
el: Ευρετήριο

en: Glossary
el: Γλωσσάρι

en: Acknowledgements
el: Παραδοχές

en: Bibliography
el: Βιβλιογραφία

en: Colophon
el: Κολοφώνας

en: Copyright
el: Πνευματικά Δικαιώματα

en: Dedication
el: Αφιέρωση

en: Epigraph
el: Επιγραφή

en: Foreword
el: Μπροστά

en: List of illustrations
el: Κατάλογος εικόνων

en: List of tables
el: Κατάλογος πινάκων

en: Preface
el: Πρόλογος

en: Main text
el: Κυρίως κείμενο

en: %s format books are not supported
el: Μορφές βιβλίων %s δεν υποστηρίζονται

en: Unknown error
el: Άγνωστο λάθος

en: Change the font name {0} to {1} everywhere
el: Αλλαγή του ονόματος γραμματοσειράς από {0} σε {1} παντού

en: Not a valid font: %s
el: Μη έγκυρη γραμματοσειρά: %s

en: An invalid image is an image that could not be loaded, typically because it is corrupted. You should replace it with a good image or remove it.
el: Μη έγκυρη είναι μια εικόνα η οποία δεν μπορεί να φορτώσει, συνήθως γιατί έχει διαβρωθεί. Πρέπει να την αντικαταστήσετε με μια καλή εικόνα ή να την αφαιρέσετε.

en: Convert image to RGB automatically
el: Αυτόματη μετατροπή εικόνας σε RGB

en: Windows computers do not allow the : character in filenames. For maximum compatibility it is best to not use these in filenames/links to files.
el: Το λειτουργικό σύστημα Windows δεν επιτρέπει το χαρακτήρα : σε ονόματα αρχείων. Για μέγιστη συμβατότητα, είναι καλύτερο να μην τον χρησιμοποιείτε σε ονόματα αρχείων και συνδέσμους σε αρχεία.

en: Link points to a file that is not a text document
el: Ο σύνδεσμος οδηγεί σε αρχείο το οποίο δεν είναι αρχείο κειμένου

en: This link points to a file outside the book. It will not work if the book is read on any computer other than the one it was created on. Either fix or remove the link.
el: Ο σύνδεσμος κατευθύνει σε αρχείο εκτός του βιβλίου. Δεν θα λειτουργήσει αν το βιβλίο διαβαστεί σε οποιονδήποτε υπολογιστή εκτός από αυτόν στον οποίο δημιουργήθηκε. Είτε διορθώστε το, είτε αφαιρέστε τον σύνδεσμο.

en: Remove %s from the book
el: Αφαίρεση %s από το βιβλίο

en: This file stores the bookmarks and last opened information from the calibre E-book viewer. You can remove it if you do not need that information, or don't want to share it with other people you send this book to.
el: Το αρχείο αυτό αποθηκεύει τους σελιδοδείκτες και τις πληροφορίες της τελευταίας χρήσης από τον προβολέα ψηφιακών βιβλίων του calibre. Μπορείτε να το διαγράψετε αν δεν χρειάζεστε τις πληροφορίες αυτές, ή αν δεν θέλετε να τις μοιραστείτε με όσους πάρουν το βιβλίο αυτό από εσάς.

en: Remove this file
el: Αφαίρεση αυτού του αρχείου

en: The bookmarks file used by the calibre E-book viewer is present
el: Το αρχείο σελιδοδεικτών που χρησιμοποιείται από τον προβολέα ψηφιακών βιβλίων του calibre είναι παρόν

en: Change the file extension to .xhtml
el: Αλλαγή της επέκτασης ονόματος αρχείου σε .xhtml

en: The link is empty
el: Κενός σύνδεσμος

en: The link %s is a file:// URL
el: Ο σύνδεσμος %s είναι ένα URL file://

en: The link %s points to a file outside the book
el: Ο σύνδεσμος %s κατευθύνει σε αρχείο εκτός του βιβλίου

en: The <%s> section is missing from the OPF
el: Ο <%s> τομέας λείπει από το OPF

en: The <%s> section is required in the OPF file. You have to create one.
el: Ο <%s> τομέας απαιτείται στο OPF αρχείο. Πρέπει να δημιουργήσετε έναν.

en: The item identified as the Table of Contents (%s) does not exist
el: Το στοιχείο που αναγνωρίζεται ως ο Πίνακας Περιεχομένων (%s) δεν υπάρχει

en: This book has no Navigation document. According to the EPUB 3 specification, a navigation document is required. The Navigation document contains the Table of Contents. Use the Table of Contents tool to add a Table of Contents to this book.
el: Το βιβλίο αυτό δεν έχει έγγραφο Πλοήγησης. Σύμφωνα με τις προδιαγραφές των EPUB 3, απαιτείται ένα έγγραφο πλοήγησης. Το έγγραφο πλοήγησης περιέχει τον Πίνακα Περιεχομένων. Χρησιμοποιήστε το εργαλείο Πίνακας Περιεχομένων για να προσθέσετε ένα Πίνακα Περιεχομένων στο βιβλίο αυτό.

en: Missing navigation document
el: Το έγγραφο πλοήγησης λείπει

en: The nav document for this book contains no table of contents, or an empty table of contents. Use the Table of Contents tool to add a Table of Contents to this book.
el: Το έγγραφο πλοήγησης για το βιβλίο αυτό δεν περιέχει Πίνακα Περιεχομένων, ή ο Πίνακας Περιεχομένων του είναι κενός. Χρησιμοποιήστε το εργαλείο Πίνακας Περιεχομένων για να προσθέσετε ένα Πίνακα Περιεχομένων στο βιβλίο αυτό.

en: Missing ToC in navigation document
el: Το έγγραφο πλοήγησης δεν έχει Πίνακα Περιεχομένων

en: Mark all non-linear items as linear
el: Επισήμανση όλων των μη γραμμικών στοιχείων ως γραμμικών

en: Remove all but the first duplicate item
el: Αφαίρεση κάθε διπλότυπου εκτός από το πρώτο

en: Duplicate item in {0}: {1}
el: Διπλότυπο στοιχείο στο {0}: {1}

en: There is more than one <meta name="cover"> tag defined. There should be only one.
el: Υπάρχει πάνω από μία <meta name="cover"> καθορισμένη ετικέτα. Θα έπρεπε να υπάρχει μόνο μία.

en: There is more than one cover defined
el: Υπάρχει πάνω από ένα καθορισμένο εξώφυλλο

en: The <dc:identifier> element must not be empty.
el: Το στοιχείο <dc:identifier> δεν πρέπει να είναι κενό.

en: The <package> tag in the OPF must have a version attribute. This is usually version="2.0" for EPUB2 and AZW3 and version="3.0" for EPUB3
el: Η ετικέτα <package> στο OPF πρέπει να διαθέτει ένα χαρακτηριστικό έκδοσης. Αυτό είναι συνήθως έκδοση="2.0" για EPUB2 και AZW3 και έκδοση="3.0" για EPUB3

en: This file is empty, it contains nothing, you should probably remove it.
el: Το αρχείο είναι άδειο, δεν περιέχει τίποτα, θα έπρεπε να το αφαιρέσετε.

en: The file %s is empty
el: Το αρχείο %s είναι άδειο

en: Rename the file {0} to {1}
el: Μετονομασία του αρχείου {0} σε {1}

en: File too large
el: Πολύ μεγάλο αρχείο

en: Invalid or missing namespace
el: Άκυρος ή ανύπαρκτος χώρος ονομάτων

en: This file has {0}. Its namespace must be {1}. Set the namespace by defining the xmlns attribute on the <html> element, like this <html xmlns="{1}">
el: Το αρχείο αυτό έχει {0}. Ο χώρος ονομάτων του πρέπει να είναι  {1}. Ορίστε το χώρο ονομάτων του καθορίζοντας την ιδιότητα xmlns στο στοιχείο <html> ως εξής <html xmlns="{1}">

en: incorrect namespace %s
el: Εσφαλμένος χώρος ονομάτων %s

en: no namespace
el: Κανένας χώρος ονομάτων

en: Change this file's encoding to UTF-8
el: Αλλαγή της κωδικοποίησης του αρχείου αυτού σε UTF-8

en: This file has its encoding declared as %s. Some reader software cannot handle non-UTF8 encoded files. You should change the encoding to UTF-8.
el: Το αρχείο αυτό δηλώνει ως κωδικοποίησή του την %s. Το λογισμικό κάποιων αναγνωστών δεν μπορεί να χειριστεί αρχεία που δεν είναι κωδικοποιημένα σε UTF-8. Θα ήταν προτιμότερο να αλλάζετε την κωδικοποίηση σε UTF-8.

en: Cover inserted
el: Το εξώφυλλο εισήχθη

en: Cover updated
el: Εξώφυλλο ενημερώθηκε

en: Removed one unused CSS style rule | Removed {} unused CSS style rules
el[0]: Αφαιρέθηκε ένας αχρησιμοποίητος κανόνας στυλ CSS
el[1]: Αφαιρέθηκαν {} αχρησιμοποίητοι κανόνες στυλ CSS

en: Removed one unused CSS selector | Removed {} unused CSS selectors
el[0]: Αφαιρέθηκε ένας αχρησιμοποίητος επιλογέας CSS
el[1]: Αφαιρέθηκε {} αχρησιμοποίητοι επιλογείς CSS

en: Removed one unused class from the HTML | Removed {} unused classes from the HTML
el[0]: Αφαιρέθηκε μια αχρησιμοποίητη κλάση από το HTML
el[1]: Αφαιρέθηκαν {} αχρησιμοποίητες κλάσεις από το HTML

en: Merged one CSS style rule with identical selectors | Merged {} CSS style rules with identical selectors
el[0]: Συγχωνεύθηκε ένας κανόνας στυλ CSS με πανομοιότυπους επιλογείς
el[1]: Συγχωνεύθηκαν {} κανόνες στυλ CSS με πανομοιότυπους επιλογείς

en: Merged one CSS style rule with identical properties | Merged {} CSS style rules with identical properties
el[0]: Συγχωνεύθηκε ένας κανόνας στυλ CSS με πανομοιότυπες ιδιότητες
el[1]: Συγχωνεύθηκαν {} κανόνες στυλ CSS με πανομοιότυπες ιδιότητες

en: Removed one unreferenced stylesheet | Removed {} unreferenced stylesheets
el[0]: Αφαιρέθηκε ένα αρχείο στυλ που δεν αναφέρεται
el[1]: Αφαιρέθηκαν {} αρχεία στυλ που δεν αναφέρονται

en: No unused CSS style rules found
el: Δεν βρέθηκαν αχρησιμοποίητοι κανόνες στυλ CSS

en: No unused CSS selectors found
el: Δεν βρέθηκαν αχρησιμοποίητοι επιλογείς CSS

en: No unused class attributes found
el: Δεν βρέθηκαν αχρησιμοποίητες ιδιότητες κλάσης

en: No style rules that could be merged found
el: Δεν βρέθηκαν κανόνες στυλ που θα μπορούσαν να συγχωνευθούν

en: No unused stylesheets found
el: Δεν βρέθηκαν αχρησιμοποίητα αρχεία στυλ

en: Could not find a font in the "%s" family exactly matching the CSS font specification, will embed a fallback font instead. CSS font specification:
el: Δεν βρέθηκε γραμματοσειρά στην οικογένεια "%s" που να ταιριάζει ακριβώς με τις προδιαγραφές CSS της γραμματοσειράς, θα ενσωματωθεί αντ' αυτού μια εφεδρική γραμματοσειρά. Προδιαγραφές CSS της γραμματοσειράς:

en: Matched font specification:
el: Προδιαγραφές ταιριασμένης γραμματοσειράς:

en: Failed to find fonts for family: %s, not embedding
el: Αποτυχία εύρεσης γραμματοσειρών για την οικογένεια: %s, μη ενσωμάτωση

en: No embeddable fonts found
el: Δεν βρέθηκαν ενσωματώσιμες γραμματοσειρές

en: This file is locked with DRM. It cannot be edited.
el: Αυτό το βιβλίο είναι κλειδωμένο με λογισμικό διαχείρισης ψηφιακών δικαιωμάτων. Δεν μπορείτε να το επεξεργαστείτε.

en: Soft hyphens added
el: Προστέθηκε μαλακός συλλαβισμός

en: Soft hyphens removed
el: Αφαιρέθηκε μαλακός συλλαβισμός

en: Images are already fully optimized
el: Οι εικόνες είναι ήδη πλήρως βελτιστοποιημένες

en:  or
el:  ή

en: Downloading one external resource | Downloading {} external resources
el[0]: Λήψη ενός εξωτερικού πόρου
el[1]: Λήψη {} εξωτερικών πόρων

en: Successfully downloaded all resources
el: Επιτυχής λήψη όλων των πόρων

en: Failed to download some resources, see details below:
el: Απέτυχε η λήψη ορισμένων πόρων, δείτε λεπτομέρειες παρακάτω:

en: Failed to download all resources, see details below:
el: Απέτυχε η λήψη όλων των πόρων, δείτε λεπτομέρειες παρακάτω:

en: No external resources found in book
el: Δεν βρέθηκαν εξωτερικοί πόροι στο βιβλίο

en: Updating metadata
el: Ενημέρωση μεταδεδομένων

en: Updated metadata jacket
el: Ενημέρωση μεταδεδομένων εξώφυλλου

en: Metadata updated
el: Τα μεταδεδομένα ενημερώθηκαν

en: Setting cover
el: Καθορισμός εξωφύλλου

en: Inserting metadata jacket
el: Εισαγωγή μεταδεδομένων εξώφυλλου

en: Existing metadata jacket replaced
el: Τα υπάρχοντα μεταδεδομένα εξώφυλλου αντικατασταθηκαν

en: Metadata jacket inserted
el: Τα μεταδεδομένα εξώφυλλου εισήχθηκαν

en: Removing metadata jacket
el: Αφαίρεση μεταδεδομένων εξώφυλλου

en: Metadata jacket removed
el: Τα μεταδεδομένα εξώφυλλου αφαιρέθηκαν

en: No metadata jacket found
el: Δεν βρέθηκαν μεταδεδομένα εξώφυλλου

en: Smartening punctuation
el: Έξυπνη στίξη

en: Embedding referenced fonts
el: Ενσωμάτωση γραμματοσειρών αναφοράς

en: Subsetting embedded fonts
el: Υποσύνολο ενσωματωμένων γραμματοσειρών

en: No embedded fonts to subset
el: Δεν υπάρχουν ενσωματωμένες γραμματοσειρές για υποσύνολο

en: Removing unused CSS rules
el: Αφαίρεση αχρησιμοποίητων κανόνων CSS

en: Losslessly compressing images
el: Συμπίεση εικόνων χωρίς απώλειες

en: Upgrading book, if possible
el: Αναβάθμιση βιβλίου, αν είναι δυνατόν

en: Removing soft hyphens
el: Αφαίρεση παυλών συλλαβισμού

en: Adding soft hyphens
el: Προσθήκη παυλών συλλαβισμού

en: Downloading external resources
el: Λήψη εξωτερικών πόρων

en: Failed to download resources with error:
el: Αποτυχία λήψης πόρων με σφάλμα:

en: ## Polishing: %s
el: ## Βελτιστοποίηση: %s

en: Polishing took: %.1f seconds
el: Βελτιστοποίηση πήρε: %.1f δευτερόλεπτα

en: Path to a cover image. Changes the cover specified in the e-book. If no cover is present, or the cover is not properly identified, inserts a new cover.
el: Διαδρομή προς μια εικόνα εξωφύλλου. Αλλάζει το εξώφυλλο που καθορίζεται στο ηλεκτρονικό βιβλίο. Εάν δεν υπάρχει εξώφυλλο ή το εξώφυλλο δεν έχει εντοπιστεί σωστά, εισάγει ένα νέο εξώφυλλο.

en: Path to an OPF file. The metadata in the book is updated from the OPF file.
el: Διαδρομή σε ένα αρχείο OPF. Τα μεταδεδομένα στο βιβλίο ενημερώνονται από το αρχείο OPF.

en: Produce more verbose output, useful for debugging.
el: Παράγει πιο λεπτομερή έξοδο, χρήσιμη για την αποσφαλμάτωση.

en: You must provide the input file to polish
el: Πρέπει να δώσετε το αρχείο εισόδου για βελτιστοποίηση

en: Unknown extra arguments
el: Άγνωστα πρόσθετα ορίσματα

en: You must specify at least one action to perform
el: Πρέπει να επιλέξετε τουλάχιστον μια δράση

en: Smartened punctuation in: %s
el: Βελτιωμένη στίξη σε: %s

en: No punctuation that could be smartened found
el: Δεν βρέθηκαν σημεία στίξης που θα μπορούσαν να γίνουν πιο έξυπνα

en: The file %s has malformed markup. Try running the Fix HTML tool before splitting
el: Το αρχείο %s έχει κατεστραμμένη επισήμανση. Δοκιμάστε να εκτελέσετε το εργαλείο Διόρθωσης HTML πριν τον διαχωρισμό

en: The expression %s did not match any nodes
el: Η έκφραση %s δεν ταιριάζει με κανέναν κόμβο

en: Removed unused font: %s
el: Αφαίρεση αχρησιμοποίητης γραμματοσειράς: %s

en: The font %s was already subset
el: Η γραμματοσειρά %s ήταν ήδη υποσύνολο

en: Decreased the font {0} to {1} of its original size
el: Μείωση της γραμματοσειράς {0} σε {1} του αρχικού μεγέθους της

en: Reduced total font size to %.1f%% of original
el: Μείωση του συνολικού μεγέθους γραμματοσειράς στο %.1f%% του αρχικού

en: No embedded fonts found
el: Δεν βρέθηκαν ενσωματωμένες γραμματοσειρές

en: No file named %s exists
el: Δεν υπάρχει αρχείο με ονομασία %s

en: No HTML file named %s exists
el: Δεν υπάρχει HTML αρχείο με ονομάσία %s

en: The anchor %(a)s does not exist in file %(f)s
el: Η άγκυρα %(a)s δεν υπάρχει στο αρχείο %(f)s

en: (Untitled)
el: (Χωρίς τίτλο)

en: The file %s has malformed markup. Try running the Fix HTML tool before editing.
el: Το αρχείο %s έχει κατεστραμμένη σήμανση. Δοκιμάστε να εκτελέσετε το εργαλείο Διόρθωσης HTML πριν την επεξεργασία.

en: Only the EPUB format has support for embedding speech overlay audio
el: Μόνο η μορφή EPUB έχει υποστήριξη για την ενσωμάτωση ήχου με επικάλυψη ομιλίας

en: Updating book internals
el: Ενημέρωση των εσωτερικών στοιχείων του βιβλίου

en: Processing HTML
el: Επεξεργασία HTML

en: Converting text to speech
el: Μετατροπή κειμένου σε ομιλία

en: Sentence: {0} of {1}
el: Πρόταση: {0} από {1}

en: No upgrade needed
el: Δεν απαιτείται αναβάθμιση

en: Updated EPUB from version 2 to 3
el: Ενημέρωση EPUB από έκδοση 2 σε 3

en: HTML TOC generation options.
el: Επιλογές δημιουργίας TOC HTML.

en: {1} of <em>{0}</em>
el: {1} από <em>{0}</em>

en: Rating
el: Αξιολόγηση

en: Date
el: Ημερομηνία

en: Could not find reasonable point at which to split: %(path)s Sub-tree size: %(size)d KB
el: Δεν μπόρεσε να βρει λογικό σημείο για να χωρίσει: %(path)s Μέγεθος υποδέντρου: %(size)d KB

en: OPF/NCX/etc. generation options.
el: OPF/NCX/κ.λπ. επιλογές δημιουργίας.

en: OPF version to generate. Default is %default.
el: Έκδοση OPF προς δημιουργία. Προεπιλογή είναι η %d.

en: Generate an Adobe "page-map" file if pagination information is available.
el: Δημιουργία ενός αρχείου "χάρτη σελίδων" της Adobe εάν είναι διαθέσιμες πληροφορίες σελιδοποίησης.

en: Sidebar
el: Πλευρική μπάρα

en: Adding headers and footers
el: Προσθήκη επικεφαλίδων και υποσέλιδων

en: Headers and footers added
el: Προστέθηκαν επικεφαλίδες και υποσέλιδα

en: Parsed all content for markup transformation
el: Ανάλυση όλου του περιεχομένου για μετασχηματισμό επισήμανσης

en: Completed markup transformation
el: Ολοκλήρωση μετασχηματισμού επισήμανσης

en: Rendered all HTML as PDF
el: Όλη η HTML αποδόθηκε ως PDF

en: Added links to PDF content
el: Προσθήκη συνδέσμων στο περιεχόμενο PDF

en: Updated metadata in PDF
el: Ενημέρωση μεταδεδομένων στο PDF

en: Rendered {0} of {1} pages
el: Αποδόθηκαν {0} από {1} σελίδες

en: Could not find pdftohtml, check it is in your PATH
el: Αδυναμία εντοπισμού pdftohtml, ελέγξτε αν είναι στη μεταβλητή PATH

en: Table of Contents:
el: Πίνακας Περιεχομένων

en: Default icons
el: Προεπιλεγμένα εικονίδια

en: Send file to storage card instead of main memory by default
el: Αποστολή αρχείου στην κάρτα αποθήκευσης αντί της κύριας μνήμης από προεπιλογή

en: Confirm before deleting
el: Επιβεβαιώστε πριν τη διαγραφή

en: Main window geometry
el: Γεωμετρία κυρίως παραθύρου

en: Notify when a new version is available
el: Να γίνεται ειδοποίηση όταν είναι διαθέσιμη μία νέα έκδοση

en: Use Roman numerals for series number
el: Χρήση Λατινικών αριθμών για αρίθμηση στις σειρές

en: Sort tags list by name, popularity, or rating
el: Ταξινόμηση ετικετών βάσει ονόματος, δημοτικότητας ή βαθμολόγησης

en: Match tags by any or all.
el: Αντιστοίχιση ετικετών με οποιαδήποτε ή με όλες.

en: Number of covers to show in the cover browsing mode
el: Αριθμός εξώφυλλων που θα εμφανίζονται στην κατάσταση περιήγησης εξώφυλλων

en: Defaults for conversion to LRF
el: Προεπιλογές για μετατροπή σε LRF

en: Options for the LRF e-book viewer
el: Επιλογές για τον προβολέα ψηφιακών βιβλίων LRF

en: Formats that are viewed using the internal viewer
el: Μορφές που παρουσιάζονται με χρήση του ενσωματωμένου προβολέα

en: Columns to be displayed in the book list
el: Οι στήλες που θα εμφανιστούν στη λίστα βιβλίων

en: Automatically launch Content server on application startup
el: Αυτόματη εκκίνηση του διακομιστή Περιεχομένων μαζί με την εφαρμογή

en: Oldest news kept in database
el: Οι παλαιότερες ειδήσεις να κρατούνται στη βάση δεδομένων

en: Show system tray icon
el: Εμφάνιση εικονιδίου πλαισίου συστήματος

en: Upload downloaded news to device
el: Μεταφόρτωση των κατεβασμένων νέων στη συσκευή

en: Delete news books from library after uploading to device
el: Διαγραφή βιβλίων ειδήσεων από τη βιβλιοθήκη, μετά το ανέβασμά τους στη συσκευή

en: Show the cover flow in a separate window instead of in the main calibre window
el: Εμφάνιση της ροής εξώφυλλων σε ξεχωριστό παράθυρο και όχι στο κύριο παράθυρο του calibre

en: Disable notifications from the system tray icon
el: Απενεργοποίηση ειδοποιήσεων από το εικονίδιο πλαισίου συστήματος

en: Default action to perform when the "Send to device" button is clicked
el: Η προεπιλεγμένη ενέργεια που θα εκτελείται όταν πατηθεί το κουμπί "Αποστολή στη συσκευή"

en: Start searching as you type. If this is disabled then search will only take place when the Enter key is pressed.
el: Ξεκινήστε την αναζήτηση καθώς πληκτρολογείτε. Εάν αυτό είναι απενεργοποιημένο, τότε η αναζήτηση θα πραγματοποιηθεί μόνο όταν πατηθεί το πλήκτρο Enter.

en: When searching, show all books with search results highlighted instead of showing only the matches. You can use the N or F3 keys to go to the next match.
el: Κατά την αναζήτηση, να γίνεται προβολή όλων των βιβλίων με τα αποτελέσματα της αναζήτησης επισημασμένα, αντί της εμφάνισης μόνο των επιτυχόντων αποτελεσμάτων. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τα πλήκτρα N ή F3 για να μετακινηθείτε στην επόμενη επιλεγμένη εγγραφή.

en: Maximum number of simultaneous conversion/news download jobs. This number is twice the actual value for historical reasons.
el: Μέγιστο πλήθος ταυτόχρονων εργασιών μετατροπής/κατεβάσματος ειδήσεων. Ο αριθμός αυτός είναι διπλάσιος από την πραγματική τιμή για ιστορικούς λόγους.

en: Download social metadata (tags/rating/etc.)
el: Λήψη κοινωνικών μεταδεδομένων (ετικέτες/αξιολόγηση/κτλ)

en: Overwrite author and title with new metadata
el: Επανεγγραφή συγγραφέα και τίτλου με νέα μεταδεδομένα

en: Automatically download the cover, if available
el: Αυτόματο κατέβασμα εξώφυλλων, αν υπάρχουν

en: Limit max simultaneous jobs to number of CPUs
el: Περιορίστε τον μέγιστο αριθμό ταυτόχρονων εργασιών στον αριθμό των CPU

en: The layout of the user interface. Wide has the Book details panel on the right and narrow has it at the bottom.
el: Η διάταξη της διεπαφής χρήστη. Όταν είναι Πλατιά, το πάνελ Λεπτομέρειες βιβλίου εμφανίζεται στα δεξιά, ενώ όταν είναι Στενή εμφανίζεται από κάτω.

en: Show the average rating per item indication in the Tag browser
el: Εμφάνιση μέσων τιμών αξιολόγησης των στοιχείων στον Περιηγητή ετικετών

en: Disable UI animations
el: Απενεργοποίηση κινούμενων εικόνων διεπαφής

en: Tag browser categories not to display
el: Μη εμφανιζόμενες κατηγορίες περιηγητή ετικετών

en: WARNING:
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ:

en: ERROR:
el: ΛΑΘΟΣ:

en: Show this confirmation again
el: Να ξαναεμφανιστεί η επιβεβαίωση

en: Restart needed
el: Χρειάζεται επανεκκίνηση

en: &Restart calibre now
el: Επανεκκίνηση του calibre τώ&ρα

en: All files
el: Όλα τα αρχεία

en: Detach from the controlling terminal, if any (Linux only)
el: Αποσύνδεση από το τερματικό ελέγχου, εάν υπάρχει (μόνο για Linux)

en: Click "Show details" for more information.
el: Πατήστε "Προβολή λεπτομερειών" για περισσότερες πληροφορίες.

en: The %s environment variable is set. Try unsetting it.
el: Η μεταβλητή περιβάλλοντος %s έχει οριστεί. Δοκιμάστε να την απενεργοποιήσετε.

en: Could not create temporary folder
el: Αποτυχία δημιουργίας προσωρινού φακέλου

en: Could not create temporary folder, calibre cannot start.
el: Αποτυχία δημιουργίας προσωρινού φακέλου, το calibre δεν μπορεί να ξεκινήσει.

en: Windows XP not supported
el: Τα Windows XP δεν υποστηρίζονται

en: calibre versions newer than 2.0 do not run on Windows XP. This is because the graphics toolkit calibre uses (Qt 5) crashes a lot on Windows XP. We suggest you stay with <a href="%s">calibre 1.48</a> which works well on Windows XP.
el: Εκδόσεις του calibre νεώτερες της 2.0 δεν τρέχουν σε Windows XP. Αυτό συμβαίνει γιατί τα εργαλεία γραφικών που χρησιμοποιεί το calibre (Qt 5) ρίχνουν το σύστημα συχνά στα Windows XP. Προτείνουμε να παραμείνετε με το <a href="%s">calibre 1.48</a> που λειτουργεί σωστά στα Windows XP.

en: Books
el: Βιβλία

en: EPUB books
el: βιβλία EPUB

en: Kindle books
el: βιβλία Kindle

en: PDF books
el: βιβλία PDF

en: HTML books
el: Βιβλία HTML

en: LIT books
el: βιβλία LIT

en: Text books
el: Εγχειρίδια

en: Archives
el: Συμπιεσμένα αρχεία

en: Wordprocessor files
el: Αρχεία από επεξεργαστή κειμένου

en: Add books
el: Προσθήκη βιβλίων

en: Add books to the calibre library/device from files on your computer
el: Προσθήκη βιβλίων στη βιβλιοθήκη/συσκευή από τον υπολογιστή σας

en: A
el: Α

en: Add books from a single folder
el: Προσθήκη βιβλίων από ένα φάκελο

en: Add from folders and sub-folders
el: Προσθήκη από φακέλους και υποφακέλους

en: Add multiple books from archive (ZIP/RAR/7z)
el: Προσθήκη πολλαπλών βιβλίων από αρχείο (ZIP/RAR/7z)

en: Add empty book (Book entry with no formats)
el: Προσθέστε κενό βιβλίο (Εγγραφή βιβλίου χωρίς αρχείο)

en: Add from ISBN
el: Προσθήκη από ISBN

en: Add files to selected book records
el: Προσθήκη αρχείων σε επιλεγμένες εγγραφές βιβλίων

en: Add files to selected book records from clipboard
el: Προσθήκη αρχείων σε επιλεγμένες εγγραφές βιβλίων από το πρόχειρο

en: Add data files to selected book records
el: Προσθήκη αρχείων σε επιλεγμένες εγγραφές βιβλίων

en: Add an empty file to selected book records
el: Προσθήκη κενού αρχείου σε επιλεγμένες εγγραφές βιβλίων

en: Control the adding of books
el: Έλεγχος προσθήκης βιβλίων

en: No books selected
el: Δεν επιλέχθηκαν βιβλία

en: Cannot add files as no books are selected
el: Αδύνατη προσθήκη αρχείων αφού δεν έχουν επιλεγεί βιβλία

en: No files in clipboard
el: Δεν υπάρχουν αρχεία στο πρόχειρο

en: No files have been copied to the clipboard
el: Δεν έχουν αντιγραφεί αρχεία στο πρόχειρο

en: Are you sure?
el: Είστε σίγουροι;

en: Are you sure you want to set the same cover for all %d books?
el: Είστε σίγουρος ότι θέλετε να ορίσετε το ίδιο εξώφυλλο για όλα τα %d βιβλία;

en: Select book files
el: Επιλογή αρχείων βιβλίων

en: Select extra data files
el: Επιλογή επιπλέον αρχείων δεδομένων

en: Are you sure you want to add the same files to all %d books? If the format already exists for a book, it will be replaced.
el: Είστε βέβαιοι ότι θέλετε να προσθέσετε τα ίδια αρχεία σε όλα τα %d βιβλία; Αν υπάρχει ήδη η μορφοποίηση για κάποιο βιβλίο, θα αντικατασταθεί.

en: The {0} format will be replaced in the book {1}. Are you sure? | The {0} formats will be replaced in the book {1}. Are you sure?
el[0]: Η μορφή {0} θα αντικατασταθεί στο βιβλίο {1}. Είστε σίγουροι;
el[1]: Οι μορφές {0} θα αντικατασταθούν στο βιβλίο {1}. Είστε σίγουροι;

en: Are you sure you want to add the same empty file to all %d books? If the format already exists for a book, it will be replaced.
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να προσθέσετε το ίδιο κενό αρχείο σε όλα τα βιβλία %d; Αν η μορφή υπάρχει ήδη για κάποιο βιβλίο, θα αντικατασταθεί.

en: Choose format of empty file
el: Επιλογή μορφής κενού αρχείου

en: The {0} format will be replaced in the book: {1}. Are you sure?
el: Η μορφή {0} θα αντικατασταθεί στο βιβλίο: {1}. Είστε σίγουροι;

en: Choose archive file
el: Επιλογή συμπιεσμένου αρχείου

en: Type of archive
el: Τύπος αρχείου

en: Will the archive have a single book per internal folder?
el: Θα έχει το αρχείο ένα μόνο βιβλίο ανά εσωτερικό φάκελο;

en: Select root folder
el: Επιλογή ριζικού φακέλου

en: Cannot add
el: Αδύνατη η πρόσθεση

en: Cannot add books from the folder: %s as it contains the currently opened calibre library
el: Δεν είναι δυνατή η προσθήκη βιβλίων από τον φάκελο: %s καθώς περιέχει τη βιβλιοθήκη calibre που είναι ανοιχτή αυτήν τη στιγμή

en: Multi-file books?
el: Πολλαπλών αρχείων βιβλία;

en: Assume all e-book files in a single folder are multiple formats of the same book?
el: Υποθέστε ότι όλα τα αρχεία ηλεκτρονικού βιβλίου σε έναν φάκελο είναι πολλαπλές μορφές του ίδιου βιβλίου;

en: Duplicates found
el: Βρέθηκαν διπλότυπα

en: Books with some of the specified ISBNs already exist in the calibre library. Click "Show details" for the full list. Do you want to add them anyway?
el: Βιβλία με ορισμένα από τα καθορισμένα ISBN υπάρχουν ήδη στη βιβλιοθήκη του calibre. Κάντε κλικ στο "Εμφάνιση λεπτομερειών" για τον πλήρη κατάλογο. Θέλετε να τα προσθέσετε ούτως ή άλλως;

en: Adding
el: Προσθήκη

en: Creating book records from ISBNs
el: Δημιουργία εγγραφών βιβλίων από τους αριθμούς ISBN

en: You have dropped some files onto the book <b>%s</b>. This will add or replace the files for this book. Do you want to proceed?
el: Αφήσατε κάποια αρχεία πάνω στο βιβλίο <b>%s</b>. Αυτό θα προσθέσει ή θα αντικαταστήσει αρχεία για το βιβλίο αυτό. Θέλετε να συνεχίσετε;

en: Add as...
el: Προσθήκη ως...

en: Add as new book | Add as new books
el[0]: Προσθήκη ως νέο βιβλίο
el[1]: Προσθήκη ως νέα βιβλία

en: Add as data file | Add as data files
el[0]: Προσθήκη ως αρχείο δεδομένων
el[1]: Προσθήκη ως αρχεία δεδομένων

en: Uploading books to device.
el: Μεταφόρτωση βιβλίων στη συσκευή.

en: Supported books
el: Υποστηριζόμενα βιβλία

en: Select books
el: Επιλογή βιβλίων

en: The following duplicate book was found. | The following {} duplicate books were found.
el[0]: Βρέθηκε το ακόλουθο διπλότυπο βιβλίο.
el[1]: Βρέθηκαν τα ακόλουθα {} διπλότυπα βιβλία.

en: Merged some books
el: Ενώθηκαν κάποια βιβλία

en: Incoming book formats were processed and merged into your calibre database according to your auto-merge settings. Click "Show details" to see the list of merged books.
el: Επεξεργάστηκαν και συγχωνεύθηκαν στη βιβλιοθήκη calibre σας εισερχόμενες μορφές βιβλίων, σε συμφωνία με τις ρυθμίσεις αυτόματης συγχώνευσης. Πατήστε "Προβολή λεπτομερειών" για να δείτε τη λίστα των συγχωνευμένων βιβλίων.

en: Add to library
el: Προσθήκη στην βιβλιοθήκη

en: No book selected
el: Δεν επιλέχθηκε βιβλίο

en: The following books are virtual and cannot be added to the calibre library:
el: Τα ακόλουθα βιβλία είναι εικονικά και δεν μπορούν να προστεθούν στην βιβλιοθήκη του calibre:

en: No book files found
el: Δεν βρέθηκαν αρχεία βιβλίων

en: Downloading books
el: Λήψη βιβλίων

en: Downloading books from device
el: Κατέβασμα βιβλίων από συσκευή

en: Could not download files from the device
el: Αδυναμία κατεβάσματος βιβλίων από τη συσκευή

en: Could not download some files from the device
el: Αδυναμία κατεβάσματος κάποιων βιβλίων από τη συσκευή

en: Could not download files
el: Αδυναμία κατεβάσματος αρχείων

en: Add books to library
el: Προσθήκη βιβλίων στην βιβλιοθήκη

en: Add books to your calibre library from the connected device
el: Προσθήκη βιβλίων στην βιβλιοθήκη του calibre από τη συνδεδεμένη συσκευή

en: All actions
el: Όλες οι ενέργειες

en: Show a menu of all available actions, including from third party plugins.
    This menu is not available when looking at books on a device
el: Εμφάνιση ενός μενού με όλες τις διαθέσιμες ενέργειες, συμπεριλαμβανομένων αυτών από τρίτα πρόσθετα.
    Αυτό το μενού δεν είναι διαθέσιμο όταν βλέπετε βιβλία σε μια συσκευή

en: Show a menu of all available actions.
el: Εμφάνιση ενός μενού με όλες τις διαθέσιμες ενέργειες.

en: Built-in calibre actions
el: Ενσωματωμένες ενέργειες calibre

en: Main dialog
el: Κύριος διάλογος

en: Toolbars
el: Εργαλειοθήκες

en: Keyboard shortcuts
el: Συντομεύσεις πληκτρολογίου

en: Merging user annotations into database
el: Συνένωση σχολίων χρήστη στην βάση δεδομένων

en: Fetch annotations (experimental)
el: Προσκόμιση σχολίων (πειραματικό)

en: Not supported
el: Δεν υποστηρίζεται

en: Fetching annotations is not supported for this device
el: Προσκόμιση σχολίων δεν υποστηρίζεται για τη συσκευή αυτή

en: Use library only
el: Χρήση βιβλιοθήκης μόνο

en: User annotations generated from main library only
el: Παραγωγή σχολίων χρήστη μόνο από την κύρια βιβλιοθήκη

en: No books selected to fetch annotations from
el: Δεν έχουν επιλεγεί τα βιβλία για την προσκόμιση σχολίων

en: Some errors
el: Κάποια λάθη

en: Could not fetch annotations for some books. Click "Show details" to see which ones.
el: Δεν ήταν δυνατή η λήψη σχολίων για ορισμένα βιβλία. Κάντε κλικ στο "Εμφάνιση λεπτομερειών" για να δείτε ποιες.

en: Author mapper
el: Χάρτης συγγραφέα

en: Map authors for one book in the library | Map authors for {} books in the library
el[0]: Χάρτης συγγραφέων για ένα βιβλίο στη βιβλιοθήκη
el[1]: Χάρτης συγγραφέων για {} βιβλία στη βιβλιοθήκη

en: The changes will be applied to the <b>selected book</b> | The changes will be applied to the <b>{} selected books</b>
el[0]: Οι αλλαγές θα εφαρμοστούν στο <b>επιλεγμένο βιβλίο</b>
el[1]: Οι αλλαγές θα εφαρμοστούν στα <b>{} επιλεγμένα βιβλία</b>

en: The changes will be applied to <b>one book in the library</b> | The changes will be applied to <b>{} books in the library</b>
el[0]: Οι αλλαγές θα εφαρμοστούν σε <b>ένα βιβλίο της βιβλιοθήκης</b>
el[1]: Οι αλλαγές θα εφαρμοστούν σε <b>{} βιβλία της βιβλιοθήκης</b>

en: Auto scroll through the book list
el: Αυτόματη κύλιση στη λίστα βιβλίων

en: Auto scroll through the book list, particularly useful with the cover browser open
el: Αυτόματη κύλιση στη λίστα βιβλίων, ιδιαίτερα χρήσιμη με ανοιχτό το πρόγραμμα περιήγησης εξώφυλλων

en: Book list header menu
el: Μενού κεφαλίδας λίστας βιβλίων

en: Show the book list header context menu
el: Εμφάνισε το μενού περιβάλλοντος κεφαλίδας λίστας βιβλίων

en: Browse annotations
el: Αναζήτηση σχολιασμών

en: Not visible
el: Μη ορατό

en: The book "{}" is not currently visible in the calibre library. If you have a search or a Virtual library applied, first clear it.
el: Το βιβλίο "{}" δεν είναι αυτήν τη στιγμή ορατό στη βιβλιοθήκη calibre. Εάν έχετε εφαρμόσει αναζήτηση ή εικονική βιβλιοθήκη, πρώτα αφαιρέστε τα.

en: Browse notes
el: Περιήγηση σημειώσεων

en: Create catalog
el: Δημιουργία καταλόγου

en: Create a catalog of the books in your calibre library in different formats
el: Δημιουργία καταλόγου των βιβλίων της βιβλιοθήκης του calibre σου σε διάφορες μορφές

en: No books selected for catalog generation
el: Δεν επιλέχθηκαν βιβλία για την δημιουργία καταλόγου

en: Generating %s catalog...
el: Δημιουργία %s καταλόγου...

en: Catalog generation complete, with warnings.
el: Ολοκλήρωση δημιουργίας καταλόγου, με προειδοποιήσεις.

en: Catalog generated.
el: Ο κατάλογος δημιουργήθηκε.

en: Export catalog folder
el: Φάκελος εξαγωγής καταλόγου

en: Select destination for %(title)s.%(fmt)s
el: Επιλογή προορισμού για το %(title)s.%(fmt)s

en: Could not open the catalog output file.
el: Δεν ήταν δυνατό να ανοίξει το αρχείο εξόδου καταλόγου.

en: No library found
el: Δεν βρέθηκε βιβλιοθήκη

en: No existing calibre library was found at %s. If the library was moved, select its new location below. Otherwise calibre will forget this library.
el: Δεν βρέθηκε υπάρχουσα βιβλιοθήκη calibre στο %s. Αν η βιβλιοθήκη μετακινήθηκε, διαλέξτε τη νέα τοποθεσία παρακάτω. Αλλιώς το calibre θα ξεχάσει αυτή τη βιβλιοθήκη.

en: New location of this library:
el: Νέα τοποθεσία αυτής της βιβλιοθήκης:

en: Library moved
el: Η βιβλιοθήκη μετακινήθηκε

en: Forget library
el: Ξέχασε την βιβλιοθήκη

en: New library location
el: Νέα τοποθεσία βιβλιοθήκης

en: No existing calibre library found at %s
el: Δεν βρέθηκε βιβλιοθήκη calibre στο %s

en: Queue &all books for backup
el: Ουρά &όλα τα βιβλία για δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας

en: Backup status
el: Κατάσταση εφεδρικών αντιγράφων

en: none
el: καμία

en: Book metadata files remaining to be written: %s
el: Αρχεία μεταδεδομένων βιβλίου που απομένουν προς εγγραφή: %s

en: Choose library
el: Επιλογή βιβλιοθήκης

en: Choose calibre library to work with
el: Επιλέξτε τη βιβλιοθήκη calibre με την οποία θα δουλέψετε.

en: Switch/create library
el: Αλλαγή/δημιουργία βιβλιοθήκης

en: Export/import all calibre data
el: Εξαγωγή/Εισαγωγή δεδομένων calibre

en: Pick a random book
el: Επιλογή ενός βιβλίου στην τύχη

en: Change the icon for this library
el: Αλλάξτε το εικονίδιο της βιβλιοθήκης αυτής

en: Choose an icon
el: Επιλογή εικονιδίου

en: Remove current icon
el: Αφαίρεση τρέχοντος εικονιδίου

en: Quick switch
el: Γρήγορη εναλλαγή

en: Rename library
el: Μετονομασία βιβλιοθήκης

en: Remove library
el: Αφαίρεση βιβλιοθήκης

en: Library maintenance
el: Συντήρηση βιβλιοθήκης

en: Library metadata backup status
el: Κατάσταση εφεδρικών αντιγράφων μεταδεδομένων βιβλιοθήκης

en: Check library
el: Έλεγχος βιβλιοθήκης

en: Restore database
el: Επαναφορά βάσης δεδομένων

en: Switch to previous library
el: Μετάβαση σε προηγούμενη βιβλιοθήκη

en: Select icon for library "%s"
el: Επιλέξτε εικονίδιο για τη βιβλιοθήκη "%s"

en: Cannot export/import
el: Αδυναμία εξαγωγής/εισαγωγής

en: You are running calibre portable, all calibre data is already in the calibre portable folder. Export/import is unavailable.
el: Τρέχετε τη φορητή έκδοση του calibre, όλα τα δεδομένα του προγράμματος βρίσκονται ήδη στο φάκελό του. Δεν είναι διαθέσιμη η εισαγωγή/εξαγωγή.

en: Cannot export/import data while there are running jobs.
el: Αδυναμία εξαγωγής/εισαγωγής δεδομένων όσο υπάρχουν διεργασίες που εκτελούνται

en: {0} [{1} book] | {0} [{1} books]
el[0]: {0} [{1} βιβλίο]
el[1]: {0} [{1} βιβλία]

en: Apply Virtual library when %s is opened
el: Εφαρμογή εικονικής βιβλιοθήκης όταν ανοίγει το %s

en: Switch to: %s
el: Αλλαγή σε: %s

en: Rename: %s
el: Μετονομασία: %s

en: Remove: %s
el: Αφαίρεση: %s

en: No Virtual library
el: Καμία εικονική βιβλιοθήκη

en: Rename
el: Μετονομασία

en: Choose a new name for the library <b>%s</b>.
el: Επιλογή νέου ονόματος για την βιβλιοθήκη  <b>%s</b>.

en: Note that the actual library folder will be renamed.
el: Σημείωση ότι ο πραγματικός φάκελος της βιβλιοθήκης θα μετονομαστεί.

en: WARNING: This means that any calibre:// URLs that point to things in this library will stop working.
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: Αυτό σημαίνει ότι οποιοιδήποτε σύνδεσμοι calibre:// που δείχνουν σε αντικείμενα σε αυτήν τη βιβλιοθήκη θα σταματήσουν να λειτουργούν.

en: Already exists
el: Υπάρχει ήδη

en: The folder %s already exists. Delete it first.
el: Ο φάκελος %s υπάρχει ήδη. Πρέπει να διαγραφεί πρώτα

en: Too long
el: Πολύ μεγάλο

en: Not found
el: Δεν βρέθηκε

en: Cannot rename as no library was found at %s. Try switching to this library first, then switch back and retry the renaming.
el: Δεν γίνεται να μετονομαστεί, καθώς δεν βρέθηκε βιβλιοθήκη στο %s. Προσπαθήστε να μεταβείτε πρώτα στη βιβλιοθήκη και μετα να επιστρέψετε και να ξαναδοκιμάσετε τη μετονομασία.

en: Rename failed
el: Η μετονομασία απέτυχε

en: Failed to rename the library at %s. The most common cause for this is if one of the files in the library is open in another program.
el: Απέτυχε η μετονομασία της βιβλιοθήκης στο %s. Ο πιο πιθανός λόγος για αυτό είναι αν ένα από τα αρχεία της βιβλιοθήκης είναι ανοιχτό σε άλλο πρόγραμμα.

en: Library removed
el: Η βιβλιοθήκη έχει αφαιρεθεί

en: The library %s has been removed from calibre. The files remain on your computer, if you want to delete them, you will have to do so manually.
el: Η βιβλιοθήκη %s έχει αφαιρεθεί από το calibre. Τα αρχεία παραμένουν στον υπολογιστή σας, αν θέλετε να τα διαγράψετε, θα πρέπει να το κάνετε χειροκίνητα.

en: &OK
el: &Εντάξει

en: &Undo
el: &Αναίρεση

en: Backup metadata
el: Εφεδρικά αντίγραφα μεταδεδομένων

en: Metadata will be backed up while calibre is running, at the rate of approximately 1 book every three seconds.
el: Τα μεταδεδομένα θα δημιουργούνται αντίγραφα ασφαλείας ενώ το calibre εκτελείται, με ρυθμό περίπου 1 βιβλίο κάθε τρία δευτερόλεπτα.

en: Path to library too long. It must be less than %d characters. Move your library to a location with a shorter path using Windows Explorer, then point calibre to the new location and try again.
el: Η διαδρομή προς τη βιβλιοθήκη είναι πολύ μεγάλη. Πρέπει να είναι μικρότερη από %d χαρακτήρες. Μετακινήστε τη βιβλιοθήκη σας σε μια θέση με συντομότερη διαδρομή χρησιμοποιώντας τον Εξερευνητή των Windows, στη συνέχεια δείξτε στο calibre τη νέα θέση και δοκιμάστε ξανά.

en: books
el: βιβλία

en: full text search
el: πλήρης αναζήτηση κειμένου

en: notes
el: σημειώσεις

en: Size of the {} database was unchanged.
el: Το μέγεθος της βάσης δεδομένων {} παρέμεινε αμετάβλητο.

en: Size of the {0} database reduced from {1} to {2}.
el: Το μέγεθος της βάσης δεδομένων {0} μειώθηκε από {1} σε {2}.

en: Success
el: Επιτυχία

en: Found no errors in your calibre library database. Do you want calibre to check if the files in your library match the information in the database?
el: Δεν βρέθηκαν σφάλματα στη βάση δεδομένων της βιβλιοθήκης calibre. Θέλετε το calibre να ελέγχει αν τα αρχεία στη βιβλιοθήκη σας ταιριάζουν με τις πληροφορίες στη βάση δεδομένων;

en: Failed
el: Απέτυχε

en: Database integrity check failed, click "Show details" for details.
el: Η επαλήθευση ακεραιότητας της βάσης δεδομένων απέτυχε, κάντε κλικ στο "Εμφάνιση λεπτομερειών" για περισσότερες πληροφορίες.

en: Starting library scan, this may take a while
el: Ξεκινάει το σκανάρισμα της βιβλιοθήκης, μπορεί να πάρει λίγο χρόνο

en: No problems found
el: Δεν βρέθηκαν προβλήματα

en: The files in your library match the information in the database.
    
    Choose 'Open dialog' to change settings and run the check again.
el: Τα αρχεία στη βιβλιοθήκη σας ταιριάζουν με τις πληροφορίες στη βάση δεδομένων.
    
    Επιλέξτε 'Άνοιγμα διαλόγου' για να αλλάξετε τις ρυθμίσεις και να εκτελέσετε ξανά τον έλεγχο.

en: Open dialog
el: Άνοιγμα διαλόγου

en: Finished
el: Ολοκληρώθηκε

en: Not allowed
el: Δεν επιτρέπεται

en: You cannot change libraries while using the environment variable CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH.
el: Δεν μπορείτε να αλλάξετε βιβλιοθήκες ενώ χρησιμοποιείτε τη μεταβλητή περιβάλλοντος CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH.

en: You cannot change libraries while jobs are running.
el: Δεν είναι δυνατή η τροποποίηση βιβλιοθηκών ενώ εκτελούνται εργασίες.

en: You cannot change libraries until all updates are accepted or rejected.
el: Δεν μπορείτε να αλλάξετε βιβλιοθήκες μέχρι να γίνουν αποδεκτές ή να απορριφθούν όλες οι ενημερώσεις.

en: Column tooltips
el: Συμβουλές στήλης

en: Define a custom tooltip for values in a column
el: Ορισμός προσαρμοσμένης συμβουλής εργαλείων για τιμές σε μια στήλη

en: Edit/define column tooltip
el: Επεξεργασία/ορισμός συμβουλής στήλης

en: Show item tooltip in a dialog
el: Εμφάνιση συμβουλής στοιχείου σε διάλογο

en: No library view available
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμη προβολή βιβλιοθήκης

en: You can't set custom tooltips for books on the device.
el: Δεν μπορείτε να ορίσετε προσαρμοσμένες υποδείξεις εργαλείων για τα βιβλία στη συσκευή.

en: No column selected
el: Δεν επιλέχθηκε στήλη

en: A column (cell) must be selected
el: Πρέπει να επιλεγεί μια στήλη (κελί)

en: At least one book must be selected
el: Πρέπει να επιλεγεί τουλάχιστον ένα βιβλίο

en: Only one book
el: Μόνο ένα βιβλίο

en: Only one book can be selected
el: Μπορεί να επιλεγεί μόνο ένα βιβλίο

en: Tooltip for column {name}, row {row_num}
el: Συμβουλή εργαλείου για τη στήλη {name}, γραμμή {row_num}

en: Convert books
el: Μετατροπή βιβλίων

en: Convert books between different e-book formats
el: Μετατροπή τύπου ηλεκτρονικού βιβλίου

en: Convert individually
el: Μετατροπή ενός

en: Bulk convert
el: Μαζική μετατροπή

en: Create a catalog of the books in your calibre library
el: Δημιουργία καταλόγου βιβλίων της βιβλιοθήκης calibre

en: Cannot convert
el: Αδύνατη η μετατροπή

en: Conversion to the {} format is not supported
el: Η μετατροπή στη μορφή {} δεν υποστηρίζεται

en: Starting conversion of the book | Starting conversion of {} books
el[0]: Έναρξη μετατροπής του βιβλίου
el[1]: Έναρξη μετατροπής {} βιβλίων

en: Book deleted
el: Το βιβλίο διεγράφη

en: The book you were trying to convert has been deleted from the calibre library.
el: Το βιβλίο που προσπαθήσατε να μετατρέψετε έχει διαγραφεί από τη βιβλιοθήκη calibre.

en: Empty output file, probably the conversion process crashed
el: Άδειο αρχείο εξόδου, προφανώς η διαδικασία μετατροπής απέτυχε

en: completed
el: ολοκληρώθηκε

en: Different custom columns
el: Διαφορετικά προσαρμοσμένες γραμμές

en: The custom columns in the <i>{0}</i> library are different from the custom columns in the <i>{1}</i> library. As a result, some metadata might not be copied.
el: Οι προσαρμοσμένες στήλες στη βιβλιοθήκη <i>{0}</i> διαφέρουν από τις προσαρμοσμένες στήλες στη βιβλιοθήκη <i>{1}</i>. Ως αποτέλεσμα, ορισμένα μεταδεδομένα ενδέχεται να μην αντιγραφούν.

en: The following columns are incompatible - they have the same name but different data types. They will be ignored:
el: Οι ακόλουθες στήλες είναι ασύμβατες - έχουν το ίδιο όνομα αλλά διαφορετικούς τύπους δεδομένων. Θα αγνοηθούν:

en: The following columns are missing in the <i>{0}</i> library. You can choose to add them automatically below.
el: Οι ακόλουθες γραμμές λείπουν από την <i>{0}</i> βιβλιοθήκη. Μπορείτε να επιλέξετε την αυτόματη εισαγωγή τους απο κάτω.

en: Add to the %s library
el: Προσθήκη στη βιβλιοθήκη %s

en: This warning is only shown once per library, per session
el: Αυτή η προειδοποίηση εμφανίζεται μόνο μία φορά ανά βιβλιοθήκη, ανά συνεδρία

en: %(title)s by %(author)s
el: %(title)s από %(author)s

en: &Sort libraries alphabetically
el: &Αλφαβητική ταξινόμηση των βιβλιοθηκών

en: Library &path:
el: &Διαδρομή Βιβλιοθήκης:

en: Browse for library
el: Περιήγηση στη βιβλιοθήκη

en: &Copy
el: &Αντιγραφή

en: Copy to the specified library
el: Αντιγραφή στη συγκεκριμένη βιβλιοθήκη

en: &Move
el: &Μετακίνηση

en: Copy to the specified library and delete from the current library
el: Αντιγραφή στην συγκεκριμένη βιβλιοθήκη και διαγραφή από την τρέχουσα βιβλιοθήκη

en: Books with the same, title, author and language as the following already exist in the library %s. Select which books you want copied anyway.
el: Βιβλία με τον ίδιο τίτλο, συγγραφέα, και γλώσσα όπως τα κάτωθι, υπάρχουν ήδη στη βιβλιοθήκη %s. Επιλέξτε ποια βιβλία θέλετε να αντιγραφούν ούτως ή άλλως.

en: Duplicate books
el: Κλωνοποίηση βιβλίων

en: Select &all
el: Επιλογή όλων

en: Select &none
el: Επιλογή κα&νενός

en: &Copy to clipboard
el: &Αντιγραφή στο πρόχειρο

en: Copy to library
el: Αντιγραφή στη βιβλιοθήκη

en: Copy selected books to the specified library
el: Αντιγραφή επιλεγμένων βιβλίων στην συγκεκριμένη βιβλιοθήκη

en: Choose library...
el: Επιλέξτε βιβλιοθήκη...

en: (delete after copy)
el: (διαγραφή μετά την αντιγραφή)

en: Cannot copy
el: Αδύνατη η αντιγραφή

en: Cannot copy to current library.
el: Αδύνατη η αντιγραφή στην τρέχουσα βιβλιοθήκη.

en: No library
el: Δεν βρέθηκε βιβλιοθήκη

en: No library found at %s
el: Δεν βρέθηκε βιβλιοθήκη στο %s

en: Copying to
el: Αντιγραφή σε

en: Moving to
el: Μετακίνηση σε

en: Aborting this operation means that only some books will be copied and resuming a partial copy is not supported. Are you sure you want to abort?
el: Η ακύρωση αυτής της ενέργειας σημαίνει ότι μόνο μερικά βιβλία θα αντιγραφούν και η συνέχιση μερικής αντιγραφής δεν υποστηρίζεται. Είστε βέβαιοι ότι θέλετε να ακυρώσετε;

en: The copying process was interrupted. {} books were copied.
el: Η διαδικασία αντιγραφής διακόπηκε. Αντιγράφηκαν {} βιβλία.

en: No books were deleted from this library.
el: Κανένα βιβλίο δεν διαγράφηκε από τη βιβλιοθήκη αυτή.

en: The best way to resume this operation is to re-copy all the books with the option to "Check for duplicates when copying to library" in Preferences->Import/export->Adding books turned on.
el: Ο καλύτερος τρόπος για να συνεχιστεί αυτή η διαδικασία είναι να επαναξαχθούν όλα τα βιβλία με την επιλογή "Έλεγχος για διπλότυπα κατά την αντιγραφή στη βιβλιοθήκη" ενεργοποιημένη στις Προτιμήσεις->Εισαγωγή/Εξαγωγή->Προσθήκη βιβλίων.

en: Canceled
el: Ακυρώθηκε

en: Could not copy books:
el: Δεν ήταν δυνατή η αντιγραφή των βιβλίων:

en: Moved the book to {loc}
el: Μετακίνηση βιβλίου σε {loc}

en: Moved {num} books to {loc}
el: Μετακίνηση {num} βιβλίων σε {loc}

en: Copied the book to {loc}
el: Αντιγραφή βιβλίου σε {loc}

en: Copied {num} books to {loc}
el: Αντιγραφή {num} βιβλίων σε {loc}

en: Auto merged
el: Αυτόματη ένωση

en: Some books were automatically merged into existing records in the target library. Click "Show details" to see which ones. This behavior is controlled by the Auto-merge option in Preferences->Import/export->Adding books->Adding actions.
el: Ορισμένα βιβλία συγχωνεύτηκαν αυτόματα με υπάρχοντα αρχεία στη βιβλιοθήκη προορισμού. Κάντε κλικ στο "Εμφάνιση λεπτομερειών" για να δείτε ποια. Αυτή η συμπεριφορά ελέγχεται από την επιλογή Αυτόματης συγχώνευσης στις Προτιμήσεις->Εισαγωγή/Εξαγωγή->Προσθήκη βιβλίων->Ενέργειες προσθήκης.

en: Copying: {0} failed, with error:
    {1}
el: Αντιγραφή: {0} απέτυχαν, με σφάλμα:
    {1}

en: Could not copy some books, click "Show details" for more information.
el: Δεν ήταν δυνατή η αντιγραφή ορισμένων βιβλίων, κάντε κλικ στο "Εμφάνιση λεπτομερειών" για περισσότερες πληροφορίες.

en: Failed to copy some books
el: Αποτυχία αντιγραφής ορισμένων βιβλίων

en: Failed to copy a book, see below for details | Failed to copy {} books, see below for details
el[0]: Αποτυχία αντιγραφής βιβλίου, δείτε παρακάτω για λεπτομέρειες
el[1]: Αποτυχία αντιγραφής {} βιβλίων, δείτε παρακάτω για λεπτομέρειες

en: Could not copy any books, click "Show details" for more information.
el: Δεν ήταν δυνατή η αντιγραφή κανενός βιβλίου, κάντε κλικ στο "Εμφάνιση λεπτομερειών" για περισσότερες πληροφορίες.

en: Failed to copy books
el: Αποτυχία αντιγραφής βιβλίων

en: You cannot use other libraries while using the environment variable CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH.
el: Δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν άλλες βιβλιοθήκες ενώ είστε σε περιβάλλον CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH.

en: Deleting...
el: Διαγραφή

en: Deleted
el: Διαγραμμένο

en: Failed to delete
el: Αποτυχία διαγραφής

en: Failed to delete some books, click the "Show details" button for details.
el: Η διαγραφή κάποιων βιβλίων απέτυχε, πατήστε στο "Προβολή λεπτομερειών" για περισσότερα.

en: Delete books
el: Διαγραφή βιβλίων

en: Remove books
el: Διαγραφή βιβλίων

en: Remove selected books
el: Διαγραφή επιλεγμένων βιβλίων

en: Remove files of a specific format from selected books
el: Διαγραφή αρχείων συγκεκριμένου τύπου από τα επιλεγμένα βιβλία...

en: Remove all formats from selected books, except...
el: Διαγραφή όλων των τύπων από τα επιλεγμένα αρχεία, εκτός...

en: Remove all formats from selected books
el: Διαγραφή όλων των τύπων από τα επιλεγμένα αρχεία

en: Remove covers from selected books
el: Διαγραφή εξώφυλλων από τα επιλεγμένα βιβλία

en: Remove matching books from device
el: Αφαίρεση όμοιων βιβλίων από τη συσκευή...

en: Restore recently deleted
el: Επαναφορά προσφάτως διαγραφέντων

en: Cannot delete
el: Αδύνατη η διαγραφή

en: The %(fmt)s format will be <b>deleted</b> from %(title)s. Are you sure?
el: Η μορφή %(fmt)s θα <b>διαγραφεί</b> από το %(title)s. Είστε βέβαιοι;

en: Format not found
el: Μορφή δεν βρέθηκε

en: The {} format is not present in the selected books.
el: Η μορφή {} δεν υπάρχει στα επιλεγμένα βιβλία.

en: The {fmt} format will be <b>deleted</b> from {title}.
el: Η μορφή {fmt} θα <b>διαγραφεί</b> από το {title}.

en: The {fmt} format will be <b>deleted</b> from all {num} selected books.
el: Η μορφή {fmt} θα <b>διαγραφεί</b> από όλα τα {num} επιλεγμένα βιβλία.

en: Choose formats to be deleted
el: Επιλέξτε τις μορφές που θα διαγραφούν

en: Choose formats <b>not</b> to be deleted.<p>Note that this will never remove all formats from a book.
el: Επιλέξτε τους τύπους που <b>δεν</b> θα διαγραφούν.<p> Αυτό ποτέ δεν διαγράφει όλους τους τύπους ενός βιβλίου.

en: <b>All formats</b> for the selected books will be <b>deleted</b> from your library.<br>The book metadata will be kept. Are you sure?
el: <b>Όλες οι μορφοποιήσεις</b> των επιλεγμένων βιβλίων θα <b>διαγραφούν</b> από την βιβλιοθήκη.<br>Tα μεταδεδομένα των βιβλίων θα παραμείνουν. Είστε σίγουροι;

en: Cannot delete books
el: Αδύνατη η διαγραφή βιβλίων

en: No device is connected
el: Δεν υπάρχει συνδεδεμένη συσκευή

en: Main memory
el: Κύρια μνήμη

en: Storage card A
el: Κάρτα αποθήκευσης A

en: Storage card B
el: Κάρτα αποθήκευσης B

en: No books to delete
el: Δεν υπάρχουν βιβλία προς διαγραφή

en: None of the selected books are on the device
el: Κανένα από τα επιλεγμένα βιβλία δεν υπάρχει στη συσκευή

en: Deleting books from device.
el: Διαγραφή βιβλίων από τη συσκευή.

en: The cover from the selected book will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure? | The covers from the {} selected books will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
el[0]: Το εξώφυλλο του επιλεγμένου βιβλίου θα <b>διαγραφεί οριστικά</b>. Είστε σίγουροι;
el[1]: Τα εξώφυλλα των {} επιλεγμένων βιβλίων θα <b>διαγραφούν οριστικά</b>. Είστε σίγουροι;

en: One book deleted from library. | {} books deleted from library.
el[0]: Ένα βιβλίο διαγράφηκε από τη βιβλιοθήκη.
el[1]: {} βιβλία διαγράφηκαν από τη βιβλιοθήκη.

en: One book format deleted. | {} book formats deleted.
el[0]: Μία μορφή βιβλίου διαγράφηκε.
el[1]: {} μορφές βιβλίων διαγράφηκαν.

en: Some of the selected books are on the attached device. <b>Where</b> do you want the selected files deleted from?
el: Κάποια από τα επιλεγμένα βιβλία βρίσκονται στη συνδεδεμένη συσκευή. <b>Από που</b> θέλετε να διαγραφούν τα επιλεγμένα αρχεία;

en: The selected book will be <b>deleted</b> and the files removed from your calibre library. Are you sure? | The {} selected books will be <b>deleted</b> and the files removed from your calibre library. Are you sure?
el[0]: Το επιλεγμένο βιβλίο θα <b>διαγραφεί</b> και τα αρχεία θα αφαιρεθούν από τη βιβλιοθήκη σας στο calibre. Είστε σίγουροι;
el[1]: Τα {} επιλεγμένα βιβλία θα <b>διαγραφούν</b> και τα αρχεία θα αφαιρεθούν από τη βιβλιοθήκη σας στο calibre. Είστε σίγουροι;

en: Could not change on-disk location of this book's files.
el: Δεν ήταν δυνατό να αλλάξει η τοποθεσία των αρχείων αυτού του βιβλίου στο δίσκο.

en: The selected book will be <b>permanently deleted</b> from your device. Are you sure? | The {} selected books will be <b>permanently deleted</b> from your device. Are you sure?
el[0]: Το επιλεγμένο βιβλίο θα <b>διαγραφεί οριστικά</b> από τη συσκευή σας. Είστε σίγουροι;
el[1]: Τα {} επιλεγμένα βιβλία θα <b>διαγραφούν οριστικά</b> από τη συσκευή σας. Είστε σίγουροι;

en: Start wireless device connection
el: Έναρξη ασύρματης σύνδεσης με τη συσκευή

en: Stop wireless device connection
el: Παύση ασύρματης σύνδεσης με τη συσκευή

en: Connect to folder
el: Σύνδεση με φάκελο

en: Start Content server
el: Εκκίνηση διακομιστή περιεχομένου

en: Visit Content server in browser
el: Επισκεφθείτε τον διακομιστή περιεχομένου στο πρόγραμμα περιήγησης

en: Start/stop Content server
el: Εκκίνηση/τερματισμός διακομιστή περιεχομένου

en: Stop Content server
el: Τερματισμός διακομιστή περιεχομένου

en: Email to
el: Αποστολή ηλεκτρονικής αλληλογραφίας προς

en: Email to and delete from library
el: Αποστολή ηλεκτρονικής αλληλογραφίας και διαγραφή από τη βιβλιοθήκη

en: (delete from library)
el: (διαγραφή από την βιβλιοθήκη)

en: Select recipients
el: Επιλογή παραληπτών

en: Email to selected recipients...
el: Αποστολή ηλεκτρονικής αλληλογραφίας στους επιλεγμένους παραλήπτες...

en: Setup email based sharing of books
el: Ρυθμίστε το διαμοιρασμό βιβλίων μέσω ηλεκτρονικής αλληλογραφίας

en: Send to device
el: Αποστολή στη συσκευή

en: Connect/share
el: Σύνδεση / διαμοιρασμός

en: Share books using a web server or email. Connect to special devices, etc.
el: Μοιραστείτε βιβλία χρησιμοποιώντας διακομιστές δικτύου ή
    ηλεκτρονική αλληλογραφία. Συνδεθείτε σε ειδικές συσκευές, κτλ.

en: Stopping
el: Σταμάτημα

en: Stopping server, this could take up to a minute, please wait...
el: Ο διακομιστής τερματίζεται, αυτό μπορεί να πάρει μέχρι και ένα λεπτό, παρακαλώ περιμένετε...

en: Disable autostart
el: Απενεργοποίηση αυτόματης εκκίνησης

en: Do you want wireless device connections to be started automatically when calibre starts?
el: Θέλετε οι συνδέσεις ασύρματης συσκευής να ξεκινούν αυτόματα κατά την εκκίνηση του calibre;

en: Still looking for IP addresses
el: Ανίχνευση διεύθυνσης IP

en: Many IP addresses. See Start/Stop dialog.
el: Πολλαπλές διευθύνσεις IP. Δείτε τον διάλογο Έναρξης/Παύσης

en: Manage collections
el: Διαχείριση συλλογών

en: Manage the collections on this device
el: Διαχείριση των συλλογών στη συσκευή αυτή

en: In library view
el: Στην προβολή βιβλιοθήκης

en: Collections can only be edited when showing the books on the device. Click the toolbar button to switch to the device view first.
el: Οι συλλογές μπορούν να επεξεργαστούν μόνο όταν εμφανίζονται τα βιβλία στη συσκευή. Κάντε κλικ στο κουμπί της γραμμής εργαλείων για να μεταβείτε πρώτα στην προβολή συσκευής.

en: Change the title/author/cover etc. of books
el: Αλλαγή του τίτλου/συγγραφέα/εξωφύλλου κτλ των βιβλίων

en: E
el: Ε

en: Edit metadata
el: Επεξεργασία μεταδεδομένων

en: Edit metadata individually
el: Ατομική επεξεργασία μεταδεδομένων

en: Edit metadata in bulk
el: Μαζική επεξεργασία μεταδεδομένων

en: Download metadata and covers
el: Κατέβασμα μεταδεδομένων και  εξώφυλλων

en: Merge into first selected book - delete others
el: Συγχώνευση στο πρώτο επιλεγμένο βιβλίο - διαγραφή των υπολοίπων

en: Merge into first selected book - keep others
el: Συγχώνευση στο πρώτο επιλεγμένο βιβλίο - διατήρηση των υπολοίπων

en: Merge only formats into first selected book - delete others
el: Συγχώνευση στο πρώτο επιλεγμένο βιβλίο μόνο των τύπων των ψηφιακών βιβλίων - διαγραφή των υπολοίπων

en: Copy metadata
el: Αντιγραφή μεταδεδομένων

en: Paste metadata
el: Επικόλληση μεταδεδομένων

en: Paste metadata including excluded fields
el: Επικόλληση μεταδεδομένων συμπεριλαμβανομένων των αποκλεισμένων πεδίων

en: Merge book records
el: Συγχώνευση εγγραφών βιβλίων

en: M
el: Μ

en: Manage data files
el: Διαχείριση αρχείων

en: Copy URL to show book in calibre
el: Αντιγράψτε τη διεύθυνση URL για να εμφανίσετε το βιβλίο στο calibre

en: Copy URLs to show the currently selected books in calibre, to the system clipboard
el: Αντιγραφή των διευθύνσεων URL για την προβολή των επιλεγμένων βιβλίων στο calibre, στο πρόχειρο του συστήματος

en: Copy URLs to open the currently selected books in calibre, to the system clipboard
el: Αντιγράψτε τα URL για να ανοίξετε τα τρέχοντα επιλεγμένα βιβλία στο calibre, στο πρόχειρο του συστήματος

en: Cannot copy metadata
el: Αδυναμία αντιγραφής μεταδεδομένων

en: Multiple books selected, can only copy from one book at a time.
el: Επιλέχθηκαν πολλά βιβλία, μπορεί να γίνει αντιγραφή μόνο από ένα βιβλίο κάθε φορά.

en: Cannot paste metadata
el: Αδυναμία επικόλλησης μεταδεδομένων

en: No copied metadata available
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμη αντιγραμμένη μεταδεδομένα

en: You are pasting metadata onto <b>multiple books</b> ({num_of_books}). Are you sure you want to do that?
el: Επικολλάτε μεταδεδομένα σε <b>πολλαπλά βιβλία</b> ({num_of_books}). Είστε σίγουροι ότι θέλετε να το κάνετε;

en: Cannot download metadata
el: Αδύνατη η λήψη μεταδεδομένων

en: Failed to download metadata
el: Η λήψη μεταδεδομένων απέτυχε

en: Download failed
el: Η λήψη απέτυχε

en: Failed to download metadata or cover for the selected book. | Failed to download metadata or covers for any of the {} books.
el[0]: Αποτυχία λήψης μεταδεδομένων ή εξώφυλλου για το επιλεγμένο βιβλίο.
el[1]: Αποτυχία λήψης μεταδεδομένων ή εξώφυλλων για οποιοδήποτε από τα {} βιβλία.

en: Metadata download completed
el: Η λήψη μεταδεδομένων ολοκληρώθηκε

en: Finished downloading metadata for the selected book. | Finished downloading metadata for <b>{} books</b>.
el[0]: Ολοκλήρωση λήψης μεταδεδομένων για το επιλεγμένο βιβλίο.
el[1]: Ολοκλήρωση λήψης μεταδεδομένων για <b>{} βιβλία</b>.

en: Proceed with updating the metadata in your library?
el: Να συνεχίσει η ενημέρωση των μεταδεδομένων στη βιβλιοθήκη σας;

en: Could not download metadata and/or covers for %d of the books. Click "Show details" to see which books.
el: Δεν ήταν δυνατή η λήψη μεταδεδομένων ή/και εξώφυλλων για %d βιβλία. Πατήστε «προβολή πληροφοριών» για να δείτε ποια είναι.

en: Show the &failed books in the main book list after updating metadata
el: Παρουσίαση των βιβλίων που &απέτυχαν στον κύριο κατάλογο βιβλίων μετά την ενημέρωση των μεταδεδομένων

en: Download log
el: Λήψη αναφοράς

en: Metadata download complete
el: Ολοκλήρωση λήψης μεταδεδομένων

en: Revie&w downloaded metadata
el: Πρ&οβολή ληφθέντων μεταδεδομένων

en: Some books changed
el: Ορισμένα βιβλία άλλαξαν

en: The metadata for some books in your library has changed since you started the download. If you proceed, some of those changes may be overwritten. Click "Show details" to see the list of changed books. Do you want to proceed?
el: Τα μεταδεδομένα ορισμένων βιβλίων στη βιβλιοθήκη σας έχουν αλλάξει από τότε που ξεκινήσατε τη λήψη. Εάν προχωρήσετε, ορισμένες από αυτές τις αλλαγές ενδέχεται να αντικατασταθούν. Κάντε κλικ στο "Εμφάνιση λεπτομερειών" για να δείτε τη λίστα με τα βιβλία που έχουν αλλάξει. Θέλετε να προχωρήσετε;

en: Review downloaded metadata
el: Προβολή ληφθέντων μεταδεδομένων

en: Discard downloaded metadata for this book
el: Απόρριψη ληφθέντων μεταδεδομένων για το βιβλίο αυτό

en: Use the downloaded metadata for all remaining books
el: Χρήση των μεταδεδομένων που λήφθηκαν για όλα τα εναπομείναντα βιβλία

en: Discard downloaded metadata for all remaining books
el: Απόρριψη ληφθέντων μεταδεδομένων για τα εναπομένοντα βιβλία

en: Discard the downloaded value for: %s
el: Απόρριψη της ληφθείσας τιμής για: %s

en: The downloaded metadata is on the left and the original metadata is on the right. If a downloaded value is blank or unknown, the original value is used.
el: Τα ληφθέντα μεταδεδομένα είναι στα αριστερά ενώ τα αρχικά στα δεξιά. Αν κάποιο πεδίο τιμών στα ληφθέντα μεταδεδομένα είναι κενό ή άγνωστο, χρησιμοποιείται η αρχική τιμή.

en: &View book
el: &Προβολή βιβλίου

en: Cannot edit metadata
el: Αδύνατη η επεξεργασία μεταδεδομένων

en: You are about to merge very many ({}) books. Are you <b>sure</b> you want to proceed?
el: Πρόκειται να συγχωνεύσετε πάρα πολλά ({}) βιβλία. Είστε <b>σίγουροι</b> ότι θέλετε να συνεχίσετε;

en: Cannot merge books
el: Αδυναμία συνένωσης βιβλίων

en: At least two books must be selected for merging
el: Πρέπει να επιλεχθούν τουλάχιστον δύο βιβλία για συνένωση

en: Book formats and metadata from the selected books will be added to the <b>first selected book</b> (%s).<br> The second and subsequently selected books will not be deleted or changed.<br><br>Please confirm you want to proceed.
el: Μορφές βιβλίων και μεταδεδομένα από τα επιλεγμένα βιβλία θα προστεθούν στο <b>πρώτο επιλεγμένο βιβλίο</b> (%s).<br> Το δεύτερο και τα επόμενα επιλεγμένα βιβλία δεν θα διαγραφούν και δεν θα αλλάξουν.<br><br>Παρακαλώ επιβεβαιώστε ότι θέλετε να συνεχίσετε.

en: Book formats from the selected books will be merged into the <b>first selected book</b> (%s). Metadata in the first selected book will not be changed. Author, Title and all other metadata will <i>not</i> be merged.<br><br>After being merged, the second and subsequently selected books, with any metadata they have will be <b>deleted</b>. <br><br>All book formats of the first selected book will be kept and any duplicate formats in the second and subsequently selected books will be permanently <b>deleted</b> from your calibre library.<br><br>  Are you <b>sure</b> you want to proceed?
el: Μορφές βιβλίων από τα επιλεγμένα βιβλία θα συγχωνευθούν στο <b>πρώτο επιλεγμένο βιβλίο</b> (%s). Τα μεταδεδομένα του πρώτου επιλεγμένου βιβλίου δεν θα αλλάξουν. Ο συγγραφέας, ο τίτλος και όλα τα άλλα μεταδεδομένα <i>δεν</i> θα συγχωνευτούν.<br><br>Μετά τη συγχώνευση το δεύτερο και τα επόμενα επιλεγμένα βιβλία, με ότι μεταδεδομένα έχουν, θα <b>διαγραφούν</b>. <br><br>Όλες οι μορφές του πρώτου επιλεγμένου βιβλίου θα διατηρηθούν, και κάθε διπλότυπη μορφή στο δεύτερο και τα επόμενα επιλεγμένα βιβλία θα <b>διαγραφεί</b> οριστικά από τη βιβλιοθήκη calibre σας.<br><br>  Είστε <b>σίγουροι</b> ότι θέλετε να συνεχίσετε;

en: Book formats and metadata from the selected books will be merged into the <b>first selected book</b> (%s).<br><br>After being merged, the second and subsequently selected books will be <b>deleted</b>. <br><br>All book formats of the first selected book will be kept and any duplicate formats in the second and subsequently selected books will be permanently <b>deleted</b> from your calibre library.<br><br>  Are you <b>sure</b> you want to proceed?
el: Μορφές και μεταδεδομένα από τα επιλεγμένα βιβλία θα συγχωνευθούν στο <b>πρώτο επιλεγμένο βιβλίο</b> (%s).<br><br>Μετά τη συγχώνευση, το δεύτερο και στη συνέχεια τα υπόλοιπα επιλεγμένα βιβλία θα <b>διαγραφούν</b>. <br><br>Όλες οι μορφές του πρώτου επιλεγμένου βιβλίου θα διατηρηθούν και κάθε διπλότυπη μορφή στο δεύτερο και εν συνεχεία στα υπόλοιπα βιβλία θα <b>διαγραφεί</b> μόνιμα από τη βιβλιοθήκη calibre σας.<br><br>  Είστε <b>σίγουροι</b> πως θέλετε να συνεχίσετε;

en: Applying changed metadata
el: Γίνεται εφαρμογή των νέων μεταδεδομένων

en: Some failures
el: Ορισμένες αποτυχίες

en: Failed to apply updated metadata for some books in your library. Click "Show details" to see details.
el: Αποτυχία εφαρμογής ενημερωμένων μεταδεδομένων για ορισμένα βιβλία στη βιβλιοθήκη σας. Κάντε κλικ στο "Εμφάνιση λεπτομερειών" για να δείτε λεπτομέρειες.

en: Format file missing
el: Το αρχείο μορφοποίησης λείπει

en: Cannot read cover as the %s file is missing from this book
el: Το εξώφυλλο δε μπορεί να διαβαστεί καθώς το %s αρχείο λείπει από αυτό το βιβλίο

en: Could not read metadata
el: Αδύνατη η ανάγνωση μεταδεδομένων

en: Could not read metadata from %s format
el: Αδυναμία ανάγνωσης μεταδεδομένων από τη μορφή %s

en: Could not read cover
el: Αδυναμία ανάγνωσης εξώφυλλου

en: Could not read cover from %s format
el: Αδυναμία ανάγνωσης εξώφυλλου από τη μορφή %s

en: Embed metadata
el: Ενσωμάτωση μεταδεδομένων

en: Embed metadata into book files
el: Ενσωμάτωση μεταδεδομένων στα αρχεία βιβλίου

en: Embed metadata into files of a specific format from selected books...
el: Ενσωμάτωση μεταδεδομένων σε αρχεία συγκεκριμένης μορφής από επιλεγμένα βιβλία...

en: Cannot embed
el: Δεν μπορεί να ενσωματωθεί

en: Choose formats to be updated
el: Επιλέξτε μορφές για ενημέρωση

en: &Stop
el: &Σταμάτημα

en: Embedding updated metadata into book files...
el: Ενσωμάτωση ενημερωμένων μεταδεδομένων σε αρχεία βιβλίων...

en: Embedding metadata...
el: Ενσωμάτωση μεταδεδομένων...

en: Embedded metadata in one book | Embedded metadata in {} books
el[0]: Ενσωματωμένα μεταδεδομένα σε ένα βιβλίο
el[1]: Ενσωματωμένα μεταδεδομένα σε {} βιβλία

en: The {0} format of {1}:
    
    {2}
el: Η μορφή {0} από {1}:
    
    {2}

en: Failed for some files
el: Απέτυχε για ορισμένα αρχεία

en: Failed to embed metadata into some book files. Click "Show details" for details.
el: Η ενσωμάτωση μεταδεδομένων σε κάποια βιβλία απέτυχε. Πατήστε "Προβολή λεπτομερειών" για περισσότερα.

en: Show the &failed books in the main book list
el: Παρουσίαση των βιβλίων που &απέτυχαν στον κύριο κατάλογο βιβλίων

en: Download news in e-book form from various websites all over the world
el: Κατεβάστε τις ειδήσεις σε μορφή ηλεκτρονικού βιβλίου από διάφορες ιστοσελίδες παγκοσμίως.

en: F
el: Φ

en: Fetch news
el: Λήψη ειδήσεων

en: Fetching news from
el: Γίνεται λήψη ειδήσεων από το

en:  fetched.
el:  λήφθηκε.

en: Search full text
el: Αναζήτηση πλήρους κειμένου

en: Help
el: Βοήθεια

en: Layout name
el: Όνομα διάταξης

en: Invalid name
el: Μη έγκυρο όνομα

en: The settings name cannot be blank
el: Το όνομα των ρυθμίσεων δεν μπορεί να είναι κενό

en: Replace saved layout
el: Αντικατάσταση αποθηκευμένης διάταξης

en: Do you really want to overwrite the saved layout {0}?
el: Θέλετε πραγματικά να αντικαταστήσετε τη αποθηκευμένη διάταξη {0};

en: Layout actions
el: Ενέργειες διάταξης

en: Save and restore layout item sizes, and add/remove/toggle layout items such as the search bar, tag browser, etc. Item sizes in saved layouts are saved as a percentage of the window size. Restoring a layout doesn't change the window size, instead fitting the items into the current window.
el: Αποθήκευση και επαναφορά των μεγεθών των στοιχείων διάταξης, και προσθήκη/αφαίρεση/εναλλαγή στοιχείων διάταξης όπως η γραμμή αναζήτησης, ο περιηγητής ετικετών, κ.λπ. Τα μεγέθη των στοιχείων στις αποθηκευμένες διατάξεις αποθηκεύονται ως ποσοστό του μεγέθους του παραθύρου. Η επαναφορά μιας διάταξης δεν αλλάζει το μέγεθος του παραθύρου, αλλά τοποθετεί τα στοιχεία στο τρέχον παράθυρο.

en: Save and restore layout item sizes, and add/remove/toggle layout items such as the search bar, tag browser, etc.
el: Αποθήκευση και επαναφορά τα μεγέθη των στοιχείων διάταξης και προσθέστε/αφαιρέστε/εναλλάξτε στοιχεία διάταξης όπως η γραμμή αναζήτησης, ο περιηγητής ετικετών κ.λπ.

en: Restore saved layout
el: Επαναφορά αποθηκευμένης διάταξης

en: Save current layout
el: Αποθήκευση τρέχουσας διάταξης

en: Delete saved layout
el: Διαγραφή αποθηκευμένης διάταξης

en: Hide all
el: Απόκρυψη όλων

en: Show {}
el: Εμφάνιση {}

en: Hide {}
el: Απόκρυψη {}

en: Toggle {}
el: Εναλλαγή {}

en: Do you really want to delete the saved layout {0}?
el: Θέλετε πραγματικά να διαγράψετε τη αποθηκευμένη διάταξη {0};

en: Manage categories
el: Διαχείριση κατηγοριών

en: Manage categories: authors, tags, series, etc.
el: Διαχείριση κατηγοριών: συγγραφείς, ετικέτες, σειρές, κ.λπ.

en: Mark books with text label
el: Σημείωση βιβλίων με ετικέτα κειμένου

en: Recently used values:
el: Πρόσφατα χρησιμοποιημένες τιμές:

en: Enter a value:
el: Εισάγετε μια τιμή:

en: Value cannot be empty
el: Η τιμή δεν μπορεί να είναι κενή

en: You must provide a value
el: Πρέπει να παρέχετε μια τιμή

en: Mark books
el: Επισήμανση βιβλίων

en: Temporarily mark books for easy access
el: Σημειώστε βιβλία προσωρινά για να έχετε εύκολη πρόσβαση

en: Toggle mark for selected books
el: Εμφάνιση/Απόκρυψη επισήμανσης για τα επιλεγμένα βιβλία

en: Mark all selected books
el: Επισήμανση όλων των επιλεγμένων βιβλίων

en: Show marked books
el: Εμφάνιση επισημασμένων βιβλίων

en: Show marked books with text label
el: Εμφάνιση επισημασμένων βιβλίων με ετικέτα κειμένου

en: Clear marks for selected books
el: Καθαρισμός επισημάνσεων επιλεγμένων βιβλίων

en: Clear all marked books
el: Καθαρισμός όλων των επισημασμένων βιβλίων

en: Mark all books by selected author(s)
el: Επισήμανση όλων των βιβλίων του επιλεγμένου συγγραφέα(ων)

en: Mark all books in the selected series
el: Επισήμανση όλων των βιβλίων της επιλεγμένης σειράς

en: Clear all books by selected author(s)
el: Καθαρισμός όλων των βιβλίων από τον επιλεγμένο συγγραφέα(ων)

en: Clear all books in the selected series
el: Καθαρισμός όλων των βιβλίων της επιλεγμένης σειράς

en: Show marked book
el: Εμφάνιση του βιβλίου που έχει επισημανθεί

en: {0} labels not shown
el: {0}ετικέτες δεν εμφανίζονται

en: Cannot mark
el: Δεν μπορεί να επισημανθεί

en: Match book to library
el: Ταίριασμα βιβλίου με τη βιβλιοθήκη

en: Match this book to a book in the library
el: Ταιριάξτε αυτό το βιβλίο με ένα βιβλίο στη βιβλιοθήκη

en: Match books
el: Ταίριασμα βιβλίων

en: You must select one book
el: Πρέπει να επιλέξετε ένα βιβλίο

en: Show matched book in library
el: Εμφάνιση ταιριασμένου βιβλίου στη βιβλιοθήκη

en: No matching books
el: Δεν υπάρχουν ταιριαστά βιβλία

en: No matching books found in the calibre library. Do you want to specify the matching book manually?
el: Δεν βρέθηκαν βιβλία που να ταιριάζουν στη βιβλιοθήκη calibre. Θέλετε να καθορίσετε το αντίστοιχο βιβλίο χειροκίνητα;

en: Move to next match
el: Μετακίνηση στο επόμενο ταίριασμα

en: Move to next highlighted match
el: Μετακίνηση στην επόμενη επισημασμένη εγγραφή

en: N
el: Ν

en: Move to previous item
el: Μετακίνηση στο προηγούμενο στοιχείο

en: Move to previous highlighted item
el: Μετακίνηση στην προηγούμενη επισημασμένη εγγραφή

en: Open book folder
el: Άνοιγμα φακέλου βιβλίου

en: O
el: Ο

en: Open the folder containing the current book's files
el: Άνοιγμα του φακέλου που περιέχει τα αρχεία του τρέχοντος βιβλίου

en: Open book data folder
el: Άνοιγμα φακέλου δεδομένων βιβλίου

en: Plugin updater
el: Ενημερώσεις Πρόσθετων

en: Update any plugins you have installed in calibre
el: Ενημέρωση των προσθέτων που έχετε εγκαταστήσει στο calibre

en: Polish %d books
el: Φροντίδα %d βιβλίων

en: <h3>About Polishing books</h3>%s
el: <h3>Σχετικά με τη Φροντίδα βιβλίων</h3>%s

en: Select actions to perform:
el: Επιλέξτε τις ενέργειες που θα εκτελεστούν:

en: Smarten &punctuation
el: Εξυ&πνότερα σημεία στίξης

en: Update &metadata in the book files
el: Ενημέρωση των &μεταδεδομένων στα αρχεία των βιβλίων

en: About
el: Σχετικά με

en: Show &report
el: Εμφάνιση &αναφοράς

en: Show a report of all the actions performed after polishing is completed
el: Εμφάνιση αναφοράς για όλες τις ενέργειες που έλαβαν χώρα μετά την ολοκλήρωση της φροντίδας

en: &Save settings
el: &Αποθήκευση ρυθμίσεων

en: &Load settings
el: &Φόρτωση ρυθμίσεων

en: No actions selected
el: Δεν επιλέχθηκαν ενέργειες

en: Choose name
el: Επιλογή ονόματος

en: Choose a name for these settings
el: Επιλέξτε ένα όνομα για τις ρυθμίσεις αυτές

en: Remove saved settings
el: Αφαίρεση αποθηκευμένων ρυθμίσεων

en: Must update metadata
el: Απαιτείται ενημέρωση μεταδεδομένων

en: Polish %s
el: Φροντίδα %s

en: Polish book %(nums)s of %(tot)s (%(title)s)
el: Φροντίδα βιβλίου %(nums)s από %(tot)s (%(title)s)

en: View full &log
el: Εμφάνιση πλήρους &καταγραφής

en: Ignore remaining report | Ignore remaining {} reports
el[0]: Αγνόηση της εναπομένουσας αναφοράς
el[1]: Αγνόηση των εναπομένουσων {} αναφορών

en: Polishing of %s
el: Φροντίδα του %s

en:  and
el: και

en: Polish books
el: Φροντίδα βιβλίων

en: Apply the shine of perfection to your books
el: Εφαρμόστε τη γυαλάδα της τελειότητας στα βιβλία σας

en: Polishing is only supported for books in the %s formats. Convert to one of those formats before polishing.
el: Η Φροντίδα υποστηρίζεται μόνο για βιβλία στις μορφές %s. Μετατρέψτε το βιβλίο σας σε μια από αυτές τις μορφές για να την χρησιμοποιήσετε.

en: Start polishing the book | Start polishing of {} books
el[0]: Έναρξη φροντίδας του βιβλίου
el[1]: Έναρξη φροντίδας {} βιβλίων

en:  completed
el: ολοκληρωμένο

en: Configure calibre
el: Προσαρμογή του calibre

en: Change calibre behavior
el: Τροποποιήστε τη συμπεριφορά του calibre

en: Run Welcome wizard
el: Εκτέλεση Οδηγού πρώτης εκκίνησης

en: Get plugins to enhance calibre
el: Εμπλουτίστε το calibre κάνοντας λήψη πρόσθετων

en: Restart in debug mode
el: Επανεκκίνηση σε λειτουργία αποσφαλμάτωσης

en: Restart ignoring third party plugins
el: Επανεκκινήστε αγνοώντας πρόσθετα από τρίτα μέρη

en: Sections
el: Ενότητες

en: Cannot configure while there are running jobs.
el: Η προσαρμογή είναι αδύνατη όσο εκτελούνται εργασίες.

en: Select a random book from your calibre library
el: Επιλογή τυχαίου βιβλίου από τη βιβλιοθήκη calibre σας

en: Restart
el: Επανεκκίνηση

en: Save to disk
el: Αποθήκευση στο δίσκο

en: Export e-book files from the calibre library
el: Εξαγωγή αρχείων βιβλίου από τη βιβλιοθήκη calibre

en: Save to disk in a single folder
el: Αποθήκευση στο δίσκο σε ένα μόνο φάκελο

en: Save only %s format to disk
el: Αποθήκευση μόνο της μορφής %s στο δίσκο

en: Save only %s format to disk in a single folder
el: Αποθήκευση μόνο της μορφής %s στο δίσκο, σε ένα μόνο φάκελο

en: Save single format to disk...
el: Αποθήκευση μιας μόνο μορφής στο δίσκο...

en: Cannot save to disk
el: Δεν μπορεί να αποθηκευτεί στο δίσκο

en: Choose format to save to disk
el: Επιλέξτε τη μορφή που θα αποθηκευθεί στο δίσκο

en: Choose destination folder
el: Επιλογή καταλόγου προορισμού

en: You are trying to save files into the calibre library. This can cause corruption of your library. Save to disk is meant to export files from your calibre library elsewhere.
el: Προσπαθείτε να αποθηκεύσετε αρχεία στη βιβλιοθήκη του calibre. Αυτό μπορεί να προκαλέσει διάβρωση της βιβλιοθήκης σας. Η αποθήκευση στο δίσκο σχεδιάστηκε για να εξάγετε τα αρχεία από τη βιβλιοθήκη calibre σας κάπου αλλού.

en: Book details
el: Λεπτομέρειες βιβλίου

en: I
el: Ι

en: Show the detailed metadata for the current book in a separate window
el: Εμφάνιση των λεπτομερών μεταδεδομένων για το τρέχων βιβλίο σε ξεχωριστό παράθυρο

en: No detailed info available
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμες λεπτομερείς πληροφορίες

en: Quickview
el: Γρήγορη ματιά

en: Toggle Quickview
el: Εναλλαγή Γρήγορης ματιάς

en: Focus to Quickview
el: Εστίασε στη Γρήγορη ματιά

en: Move the focus to the Quickview panel/window
el: Μετακίνησε την εστίαση στο πάνελ/παράθυρο Γρήγορης ματιάς

en: Focus from Quickview to the book list
el: Εστίασε από τη Γρήγορη ματιά στον κατάλογο βιβλίων

en: Move the focus from Quickview to the book list
el: Μετακίνησε την εστίαση από τη Γρήγορη ματιά στον κατάλογο βιβλίων

en: Refresh Quickview
el: Ανανέωση Γρήγορης ματιάς

en: Search from Quickview
el: Αναζήτηση από τη Γρήγορη ματιά

en: Search for the currently selected Quickview item
el: Αναζήτηση για το τρέχον επιλεγμένο στοιχείο της Γρήγορης ματιάς

en: No quickview available
el: Δεν διατίθεται Γρήγορη ματιά

en: Quickview is not available for books on the device.
el: Η Γρήγορη ματιά δεν διατίθεται για βιβλία στη συσκευή.

en: Template tester
el: Δοκιμασία προτύπου

en: Show books similar to the current book
el: Εμφάνιση βιβλίων παρόμοιων με το παρόν βιβλίο

en: Similar books
el: Παρόμοια βιβλία

en: Books by same author
el: Βιβλία από τον ίδιο συγγραφέα

en: Books in this series
el: Βιβλία σε αυτή τη σειρά

en: Books by this publisher
el: Βιβλία από αυτό τον εκδότη

en: Books with the same tags
el: Βιβλία με τις ίδιες ετικέτες

en: Sort by
el: Ταξινόμηση κατά

en: Get books
el: Λήψη βιβλίων

en: Search dozens of online e-book retailers for the cheapest books
el: Αναζητήστε τα φθηνότερα βιβλία μέσα σε ένα πλήθος διαδικτυακών καταστημάτων.

en: Search for e-books
el: Αναζήτηση για βιβλία

en: this author
el: αυτό το συγγραφέα

en: this book
el: αυτό το βιβλίο

en: this title
el: αυτό τον τίτλο

en: Search for %s
el: Αναζήτηση για %s

en: Stores
el: Καταστήματα

en: Choose stores
el: Επιλέξτε καταστήματα

en: Cannot search
el: Αδύνατη η αναζήτηση

en: Using the integrated search you can easily find which store has the book you are looking for, at the best price. You also get DRM status and other useful information.
el: Χρησιμοποιώντας την ενσωματωμένη αναζήτηση, μπορείτε εύκολα να βρείτε ποιο κατάστημα έχει το βιβλίο που αναζητάτε στην καλύτερη τιμή. Επίσης, παίρνετε αναφορά για την ύπαρξη λογισμικού διαχείρισης ψηφιακών δικαιωμάτων στο βιβλίο και άλλες χρήσιμες πληροφορίες.

en: Show this message again
el: Επανεμφάνιση μηνύματος

en: About Get books
el: Σχετικά με τη Λήψη βιβλίων

en: Choose format to edit
el: Επιλέξτε μορφή για επεξεργασία

en: Choose which format you want to edit:
el: Επιλέξτε ποια μορφή θέλετε να επεξεργαστείτε:

en: &All formats
el: &Κάθε μορφή

en: Edit ToC
el: Επεξεργασία Πίνακα Περιεχομένων

en: K
el: Κ

en: Cannot edit ToC
el: Αδυναμία επεξεργασίας Πίνακα Περιεχομένων

en: Library changed
el: Η βιβλιοθήκη μεταβλήθηκε

en: Always ask when more than one format is available
el: Ερώτηση πάντα αν υπάρχει παραπάνω από μια μορφή

en: Edit book
el: Επεξεργασία βιβλίου

en: Edit books in the EPUB or AZW formats
el: Επεξεργασία βιβλίων σε μορφή EPUB ή AZW

en: T
el: Τ

en: Cannot Edit book
el: Αδυναμία επεξεργασίας βιβλίου

en: You are trying to edit {} books at once. Are you sure?
el: Προσπαθείτε να επεξεργαστείτε {} βιβλία ταυτόχρονα. Είστε σίγουροι;

en: Cannot edit book
el: Αδυναμία επεξεργασίας βιβλίου

en: Editing of books on the device is not supported
el: Δεν υποστηρίζεται επεξεργασία βιβλίων στη συσκευή

en: No editable formats
el: Δεν υπάρχουν επεξεργάσιμες μορφές

en: Do you want to create an empty EPUB file in the book "{}" to edit?
el: Θέλετε να δημιουργήσετε ένα κενό αρχείο EPUB στο βιβλίο "{}" για επεξεργασία;

en: The book "{0}" must be in the {1} formats to edit.
    
    First convert the book to one of these formats.
el: Το βιβλίο "{0}" πρέπει να είναι στις μορφές {1} για επεξεργασία.
    
    Πρώτα μετατρέψτε το βιβλίο σε μία από αυτές τις μορφές.

en: File missing
el: Το αρχείο λείπει

en: The %s format is missing from the calibre library. You should run library maintenance.
el: Η μορφή %s λείπει από τη βιβλιοθήκη calibre. Πρέπει να προχωρήσετε στη συντήρηση της βιβλιοθήκης.

en: Unpack book
el: Αποσύνθεση βιβλίου

en: Choose the format to unpack:
el: Επιλέξτε τη μορφή που θα αποσυμπιεστεί:

en:             <h2>About Unpack book</h2>
                <p>Unpack book allows you to fine tune the appearance of an e-book by
                making small changes to its internals. In order to use Unpack book,
                you need to know a little bit about HTML and CSS, technologies that
                are used in e-books. Follow the steps:</p>
                <br>
                <ol>
                <li>Click "Explode book": This will "explode" the book into its
                individual internal components.<br></li>
                <li>Right click on any individual file and select "Open with..." to
                edit it in your favorite text editor.<br></li>
                <li>When you are done: <b>close the file browser window
                and the editor windows you used to make your tweaks</b>. Then click
                the "Rebuild book" button, to update the book in your calibre
                library.</li>
                </ol>
el:             <h2>Σχετικά με την Αποσύνθεση βιβλίου</h2>
                <p>Η αποσύνθεση βιβλίου σας επιτρέπει την μικρορύθμιση της εμφάνισης ενός βιβλίου,
                κάνοντας μικρές αλλαγές στα ενδότερά του. Για να χρησιμοποιήσετε την Αποσύνθεση βιβλίου,
                πρέπει να ξέρετε λίγα πράγματα σχετικά με τις τεχνολογίες HTML και CSS, οι οποίες
                χρησιμοποιούνται στα ψηφιακά βιβλία. Ακολουθήστε τα βήματα:</p>
                <br>
                <ol>
                <li>Πατήστε "Ανάπτυξη βιβλίου": Αυτό θα "αναπτύξει" το βιβλίο στα
                διακριτά εσωτερικά συστατικά του.<br></li>
                <li>Πατήστε το δεξί πλήκτρο του ποντικιού σε ένα από τα διακριτά αρχεία και επιλέξτε "Άνοιγμα με..." για να το
                επεξεργαστείτε στον αγαπημένο σας κειμενογράφο.<br></li>
                <li>Όταν τελειώσετε: <b>κλείστε το παράθυρο του περιηγητή αρχείων
                και τα παράθυρα του επεξεργαστή κειμένου που χρησιμοποιήσατε για να κάνετε τις αλλαγές σας</b>. Μετά πατήστε
                το κουμπί "Ανασύνθεση βιβλίου", για να ενημερώσετε το βιβλίο στη βιβλιοθήκη calibre
                σας.</li>
                </ol>

en: &Explode book
el: &Ανάπτυξη βιβλίου

en: &Preview book
el: &Προεπισκόπηση βιβλίου

en: &Cancel
el: &Ακύρωση

en: &Rebuild book
el: &Ανασύνθεση βιβλίου

en: Explode the book to edit its components
el: Αναπτύξτε το βιβλίο για να επεξεργαστείτε τα συστατικά του

en: Preview the result of your changes
el: Προεπισκόπηση του αποτελέσματος των αλλαγών σας

en: Abort without saving any changes
el: Ακύρωση, χωρίς αποθήκευση των αλλαγών

en: Save your changes and update the book in the calibre library
el: Αποθηκεύστε τις αλλαγές σας και ενημερώστε το βιβλίο στη βιβλιοθήκη calibre

en: Exploding, please wait...
el: Αποσυμπίεση, παρακαλώ περιμένετε...

en: Failed to unpack
el: Αποτυχία αποσυμπίεσης

en: Could not explode the %s file.
el: Αποτυχία αποσυμπίεσης του αρχείου %s.

en: Could not explode the %s file. Click "Show details" for more information.
el: Δεν ήταν δυνατή η αποσυμπίεση του αρχείου %s. Κάντε κλικ στο "Εμφάνιση λεπτομερειών" για περισσότερες πληροφορίες.

en: Failed to rebuild file
el: Αποτυχία ανασύνθεσης αρχείου

en: Failed to rebuild %s. For more information, click "Show details".
el: Αποτυχία ανακατασκευής %s. Για περισσότερες πληροφορίες πατήστε "Προβολή λεπτομερειών".

en: Rebuilding, please wait...
el: Ανακατασκευή σε εξέλιξη, παρακαλώ περιμένετε...

en: Unpack books in the EPUB, AZW3, HTMLZ formats into their individual components
el: Αποσυμπίεση βιβλίων μορφής EPUB, AZW3, ή HTMLZ στα επιμέρους συστατικά τους

en: Cannot unpack book
el: Αδυναμία αποσυμπίεσης βιβλίου

en: The book must be in EPUB, HTMLZ or AZW3 formats to unpack.
    
    First convert the book to one of these formats.
el: Το βιβλίο πρέπει να είναι σε μορφές EPUB, HTMLZ ή AZW3 για να αποσυμπιεστεί.
    
    Πρώτα μετατρέψτε το βιβλίο σε μία από αυτές τις μορφές.

en: Read books
el: Ανάγνωση βιβλίων

en: View
el: Προβολή

en: View specific format
el: Επιλογή τύπου αρχείου και προβολή

en: View with calibre E-book viewer
el: Δείτε με τον προβολέα βιβλίων του calibre

en: Read a random book
el: Διαβάστε ένα βιβλίο στην τύχη

en: Clear recently viewed list
el: Καθαρισμός της λίστας των πρόσφατων

en: Continue reading previous book
el: Συνέχεια ανάγνωσης προηγούμενου βιβλίου

en: Continue reading the last opened book
el: Συνέχεια ανάγνωσης του τελευταίου ανοιχτού βιβλίου

en: E-book file missing
el: Το αρχείο ηλεκτρονικού βιβλίου λείπει

en: The {} format file is missing from the calibre library folder
el: Το αρχείο μορφής {} λείπει από το φάκελο της βιβλιοθήκης calibre

en: No associated program
el: Δεν υπάρχει συσχετισμένο πρόγραμμα

en: Windows will try to open %s with calibre itself resulting in a duplicate in your calibre library. You should install some program capable of viewing this file format and tell Windows to use that program to open files of this type.
el: Τα Windows θα προσπαθήσουν να ανοίξουν το %s με το ίδιο το calibre, με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί αντίγραφο στη βιβλιοθήκη σας του calibre. Θα πρέπει να εγκαταστήσετε κάποιο πρόγραμμα ικανό να εμφανίζει αυτόν τον τύπο αρχείου και να πείτε στα Windows να χρησιμοποιούν αυτό το πρόγραμμα για να ανοίγουν αρχεία αυτού του τύπου.

en: Cannot view
el: Δεν μπορεί να γίνει προβολή

en: Format unavailable
el: Η μορφή δεν είναι διαθέσιμη

en: Selected books have no formats
el: Τα επιλεγμένα βιβλία δεν έχουν μορφές

en: Choose the format to view
el: Επιλέξτε ποια μορφή θα προβληθεί

en: Not all the selected books were available in the %s format. You should convert them first.
el: Δεν ήταν όλα τα επιλεγμένα βιβλία διαθέσιμα στη μορφή %s. Πρέπει πρώτα να τα μετατρέψετε.

en: Multiple books selected
el: Επιλέχθηκαν πολλά βιβλία

en: You are attempting to open %d books. Opening too many books at once can be slow and have a negative effect on the responsiveness of your computer. Once started the process cannot be stopped until complete. Do you wish to continue?
el: Προσπαθείτε να ανοίξετε %d βιβλία. Το άνοιγμα πάρα πολλών βιβλίων ταυτόχρονα μπορεί να είναι αργό και να έχει αρνητική επίδραση στην ανταπόκριση του υπολογιστή σας. Μόλις ξεκινήσει, η διαδικασία δεν μπορεί να διακοπεί μέχρι να ολοκληρωθεί. Επιθυμείτε να συνεχίσετε;

en: Cannot open folder
el: Αδύνατο το άνοιγμα φακέλου

en: Failed to create folder
el: Αποτυχία δημιουργίας φακέλου

en: This book no longer exists in your library
el: Αυτό το βιβλίο δεν υπάρχει πλέον στην βιβλιοθήκη σας

en: %s has no available formats.
el: Το %s δεν έχει διαθέσιμες μορφές.

en: Virtual library
el: Εικονική βιβλιοθήκη

en: Quick select Virtual library
el: Γρήγορη επιλογή Εικονικής βιβλιοθήκης

en: Quick select a Virtual library
el: Γρήγορη επιλογή μιας Εικονικής βιβλιοθήκης

en: Cannot add books
el: Αδύνατη η προσθήκη βιβλίων

en: The path %s does not exist
el: Η διαδρομή %s δεν υπάρχει

en: You do not have permission to read %s
el: Δεν έχετε άδεια να διαβάσετε %s

en: You do not have permission to read any of the selected files
el: Δεν έχετε άδεια να διαβάσετε κανένα από τα επιλεγμένα αρχεία

en: Adding books...
el: Γίνεται προσθήκη βιβλίων...

en: Scanning for files...
el: Σάρωση για αρχεία...

en: You do not have permission to read the selected file. | You do not have permission to read the selected files.
el[0]: Δεν έχετε δικαίωμα για να διαβάσετε το επιλεγμένο αρχείο.
el[1]: Δεν έχετε δικαιώματα για να διαβάσετε τα επιλεγμένα αρχεία.

en: Could not add {} as you do not have permission to read the file
el: Δεν ήταν δυνατή η προσθήκη {} καθώς δεν έχετε δικαίωμα ανάγνωσης του αρχείου

en: Failed to add any books, click "Show details" for more information.
el: Αποτυχία προσθήκης βιβλίων, πατήστε στο "Προβολή λεπτομερειών" για περισσότερες πληροφορίες.

en: Could not add
el: Αδυναμία προσθήκης

en: No e-book files were found in %s
el: Δεν βρέθηκαν αρχεία ψηφιακών βιβλίων στο %s

en: Reading metadata and adding to library (one book)... | Reading metadata and adding to library ({} books)...
el[0]: Ανάγνωση μεταδεδομένων και προσθήκη στη βιβλιοθήκη (ένα βιβλίο)...
el[1]: Ανάγνωση μεταδεδομένων και προσθήκη στη βιβλιοθήκη ({} βιβλία)...

en: Failed to add some books, click "Show details" for more information.
el: Αποτυχία προσθήκης κάποιων βιβλίων, πατήστε στο "Προβολή λεπτομερειών" για περισσότερες πληροφορίες.

en: Critical failure
el: Κρίσιμη αποτυχία

en: The read metadata worker process crashed while processing some files. Adding of books is aborted. Click "Show details" to see which files caused the problem.
el: Η υποδιεργασία ανάγνωσης μεταδεδομένων κατέρρευσε κατά τη διάρκεια της επεξεργασίας κάποιων αρχείων. Η προσθήκη βιβλίων ακυρώνεται. Πατήστε το κουμπί "Εμφάνιση λεπτομερειών" για να δείτε ποια αρχεία προκάλεσαν το πρόβλημα.

en: Failed to read metadata from the file: | Failed to read metadata from the files:
el[0]: Αποτυχία ανάγνωσης μεταδεδομένων από το αρχείο:
el[1]: Αποτυχία ανάγνωσης μεταδεδομένων από τα αρχεία:

en: With error:
el: Με σφάλμα:

en: Failed to merge the book:
el: Αποτυχία συγχώνευσης του βιβλίου:

en: Failed to add the book:
el: Αποτυχία προσθήκης του βιβλίου:

en: Failed to add the file {0} to the book: {1}
el: Αποτυχία προσθήκης του αρχείου {0} στο βιβλίο: {1}

en: Adding duplicates
el: Προσθήκη αντίγραφων

en: There were problems adding some files, click "Show details" for more information
el: Παρουσιάστηκαν προβλήματα κατά την προσθήκη κάποιων αρχείων, πατήστε "Προβολή λεπτομερειών" για περισσότερες πληροφορίες

en: Failed to add any books, click "Show details" for more information
el: Αποτυχία προσθήκης βιβλίων, πατήστε το "Προβολή λεπτομερειών" για περισσότερες πληροφορίες

en: Errors while adding
el: Σφάλματα κατά την προσθήκη

en: Ignore
el: Παράβλεψη

en: Add
el: Προσθήκη

en: starts with
el: αρχίζει με

en: does not start with
el: δεν αρχίζει με

en: ends with
el: τελειώνει με

en: does not end with
el: δεν τελειώνει με

en: matches glob pattern
el: συμφωνεί με την ολική έκφραση

en: does not match glob pattern
el: δεν συμφωνεί με την ολική έκφραση

en: matches regex pattern
el: συμφωνεί με την κανονική έκφραση

en: does not match regex pattern
el: δεν συμφωνεί με την κανονική έκφραση

en: Create the rule below, the rule can be used to add or ignore files
el: Θεσπίστε τον κανόνα παρακάτω, ο κανόνας μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την προσθήκη ή την αγνόηση αρχείων

en: the file, if the filename
el: του αρχείου, αν το όνομά του

en: You must provide a value for the filename to match
el: Πρέπει να παρέχετε μια τιμή για το όνομα αρχείου για να αντιστοιχεί

en: A comma separated list of tags
el: Μια διαχωριζόμενη από κόμμα λίστα ετικετών

en: Matching is case-insensitive
el: Η συμφωνία δεν επηρεάζεται από ύπαρξη κεφαλαίων ή πεζών

en: A case-insensitive filename pattern, for example: {0} or {1}
el: Ένα πρότυπο ονόματος αρχείου που δεν λαμβάνει υπόψη πεζά-κεφαλαία, για παράδειγμα: {0} ή {1}

en: A regular expression
el: Μία κανονική έκφραση

en: %s is not a valid glob expression
el: %s δεν είναι έγκυρη glob έκφραση

en: <b>{action}</b> the file, if the filename <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>
el: <b>{action}</b> του αρχείου, αν το όνομά του <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>

en: You can specify rules to add/ignore files here. They will be used when recursively adding files from folders/archives and also when auto-adding. Click the "Add Rule" button below to get started. The rules will be processed in order for every file until either an "add" or an "ignore" rule matches. If no rules match, the file will be added only if its file extension is of a known e-book type.
el: Εδώ μπορείτε να καθορίσετε κανόνες για την προσθήκη ή την αγνόηση αρχείων. Θα χρησιμοποιηθούν όταν προστίθενται αρχεία αναδρομικά από φακέλους ή συμπιεσμένα αρχεία, καθώς και κατά την αυτόματη προσθήκη. Πατήστε το κουμπί "Εισαγωγή κανόνα" παρακάτω για να ξεκινήσετε. Οι κανόνες θα εφαρμοστούν με τη σειρά σε κάθε αρχείο, μέχρι να υπάρξει συμφωνία με κάποιο κανόνα "πρόσθεσης" ή "αγνόησης". Στην περίπτωση ολικής αποτυχίας, το αρχείο θα προστεθεί μόνο αν η επέκτασή του είναι γνωστού τύπου ψηφιακών βιβλίων.

en: Test filename filter rules
el: Δοκιμή κανόνων φίλτρου ονόματος αρχείου

en: Enter a filename to test:
el: Εισαγωγή ενός ονόματος για δοκιμή:

en: Enter filename and click the "Test" button
el: Εισάγετε ένα όνομα και πατήστε το κουμπί "Δοκιμή"

en: The filename %s did not match any rules
el: Το όνομα αρχείου %s δεν αντιστοιχούσε σε κανέναν κανόνα

en: The filename {0} will be {1}
el: Το όνομα αρχείου {0} θα είναι {1}

en: Edit file filter rules
el: Επεξεργασία κανόνων φιλτραρίσματος αρχείων

en: Change
el: Αλλαγή

en: Capitalize
el: Κεφαλαιογράφηση πρώτου γράμματος

en: Lower-case
el: Πεζογράφηση

en: Upper-case
el: Κεφαλαιογράφηση

en: is one of
el: είναι μια από

en: is not one of
el: δεν είναι μια από

en: contains
el: περιέχει

en: Create the rule below, the rule can be used to add or ignore authors
el: Δημιουργήστε τον παρακάτω κανόνα, ο κανόνας μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να προσθέσετε ή να αγνοήσετε συγγραφείς

en: the author, if the author name
el: του συγγραφέα, αν το όνομα του συγγραφέα

en: You must provide a value for the author name to match
el: Πρέπει να δώσετε μια τιμή για το όνομα του συγγραφέα για να ταιριάζει

en: with the name:
el: με το όνομα:

en: <b>{action}</b> the author name, if it <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>
el: <b>{action}</b> το όνομα του συγγραφέα, εάν είναι <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>

en: to the name
el: στο όνομα

en: You can specify rules to manipulate author names here. Click the "Add Rule" button below to get started. The rules will be processed in order for every author.
el: Εδώ μπορείτε να καθορίσετε κανόνες για να χειριστείτε ονόματα συγγραφέων. Πατήστε το παρακάτω κουμπί "Εισαγωγή κανόνα" για να ξεκινήσετε. Οι κανόνες θα εφαρμοστούν με τη σειρά για κάθε συγγραφέα.

en: Test author mapping rules
el: Δοκιμή κανόνων αντιστοίχησης συγγραφέων

en: Enter an author name to test:
el: Εισαγάγετε ένα όνομα συγγραφέα για δοκιμή:

en: Enter author and click the "Test" button
el: Εισάγετε τον συγγραφέα και κάντε κλικ στο κουμπί "Δοκιμή"

en: Edit author mapping rules
el: Επεξεργασία κανόνων αντιστοίχησης συγγραφέων

en: Added a book automatically from {src}
el: Προστέθηκε ένα βιβλίο αυτόματα από {src}

en: Added {num} books automatically from {src}
el: Αυτόματη προσθήκη {num} βιβλίων από {src}

en: Donate
el: Γίνετε χορηγός

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Paste
el: Επικόλληση

en: Select all
el: Επιλογή όλων

en: Search the internet for the author {}
el: Διαδικτυακή αναζήτηση για το συγγραφέα {}

en: Search the internet for this book
el: Διαδικτυακή αναζήτηση για το βιβλίο αυτό

en: Manage %s
el: Διαχείριση %s

en: Edit note for {}
el: Επεξεργασία σημείωσης για {}

en: Are you sure you want to delete the note for {} from this library? There is no undo.
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να διαγράψετε τη σημείωση για {} από αυτή τη βιβλιοθήκη, Δεν υπάρχει αναίρεση.

en: Delete note for {}
el: Διαγραφή σημείωσης για {}

en: Find %s in the Tag browser
el: Εύρεση %s στον Περιηγητή ετικετών

en: Search calibre for %s
el: Αναζήτηση στο calibre για %s

en: in category %s
el: στην κατηγορία %s

en: in grouped search %s
el: στην ομαδοποιημένη αναζήτηση %s

en: Search calibre for {val} in category {name}
el: Αναζήτηση στο calibre για {val} στην κατηγορία {name}

en: Delete the %s format
el: Διαγραφή μορφής %s

en: Save the %s format to disk
el: Αποθήκευση της μορφής %s στο δίσκο

en: Restore the %s format
el: Επαναφορά της μορφής %s

en: Set the book cover from the %s file
el: Βάλε ως εξώφυλλο αυτό που έχει το αρχείο %s

en: Compare to the %s format
el: Σύγκριση με τη μορφή %s

en: Open %s with...
el: Άνοιξε το %s με...

en: Add other application for %s files...
el: Προσθήκη άλλης εφαρμογής για αρχεία %s...

en: Edit Open with applications...
el: Επεξεργασία του Άνοιγμα με εφαρμογές...

en: Edit %s format
el: Επεξεργασία μορφής %s

en: Path to file
el: Διαδρομή αρχείου

en: Re-index the {} format for full text searching
el: Επαναπροσδιορισμός της μορφής {} για αναζήτηση πλήρους κειμένου

en: Associated link
el: Συσχετισμένος σύνδεσμος

en: Open: {}
el: Άνοιγμα: {}

en: Remove the link
el: Αφαίρεση του συνδέσμου

en: Open associated link
el: Άνοιγμα συσχετισμένου συνδέσμου

en: The text: {}
el: Το κείμενο: {}

en: &Author link
el: &Σύνδεσμος συγγραφέα

en: Search {0} for {1}
el: Αναζήτηση {0} για {1}

en: Remove %s from this book
el: Αφαίρεση %s από αυτό το βιβλίο

en: The location of the book
el: Η τοποθεσία του βιβλίου

en: The location of the book's data files
el: Η τοποθεσία των αρχείων δεδομένων του βιβλίου

en: &Identifier
el: &Αναγνωριστικό

en: Custom web search link
el: Προσαρμοσμένη σύνδεση αναζήτησης στο διαδίκτυο

en: Link to show book in calibre
el: Σύνδεσμος για την προβολή βιβλίου στο calibre

en: Link to show book details in a popup window
el: Σύνδεσμος για εμφάνιση λεπτομερειών βιβλίου σε αναδυόμενο παράθυρο

en: Link to open book's data files folder
el: Σύνδεσμος για άνοιγμα του φακέλου με τα αρχεία δεδομένων του βιβλίου

en: HTML for note
el: HTML για σημείωση

en: Text for note
el: Κείμενο για σημείωση

en: Link to show note in calibre
el: Σύνδεσμος για εμφάνιση σημείωσης στο calibre

en: Link to show books matching {} in calibre
el: Σύνδεσμος για εμφάνιση βιβλίων που ταιριάζουν με {} στο calibre

en: Link to view {} format of book
el: Σύνδεσμος για προβολή της μορφής {} του βιβλίου

en: Copy all the above links
el: Αντιγραφή όλων των παραπάνω συνδέσμων

en: All book details
el: Όλες οι λεπτομέρειες του βιβλίου

en: Selected text
el: Επιλεγμένο κείμενο

en: Search
el: Αναζήτηση

en: Copy link location
el: Αντιγραφή θέσης συνδέσμου

en: Search {0} for this book
el: Αναζήτηση {0} για αυτό το βιβλίο

en: Open the Edit metadata window
el: Άνοιγμα παραθύρου Επεξεργασία μεταδεδομένων

en: Re-index this book for full text searching
el: Επαναπροσδιορίστε αυτό το βιβλίο για αναζήτηση πλήρους κειμένου

en: Open cover with...
el: Άνοιγμα εξωφύλλου με...

en: Add another application to open cover with...
el: Προσθέστε μια άλλη εφαρμογή για να ανοίξετε το εξώφυλλο με...

en: Paste cover
el: Επικόλληση εξωφύλλου

en: Download cover from internet
el: Λήψη εξώφυλλου από το διαδίκτυο

en: Copy cover
el: Αντιγραφή εξωφύλλου

en: Save cover to disk
el: Αποθήκευση εξωφύλλου στο δίσκο

en: Remove cover
el: Αφαίρεση εξωφύλλου

en: Generate cover from metadata
el: Δημιουργία εξωφύλλου από τα μεταδεδομένα

en: Trim cover
el: Περικοπή εξώφυλλου

en: Automatically trim borders
el: Αυτόματη περικοπή περιθωρίων

en: Trim borders manually
el: Χειροκίνητη περικοπή περιθωρίων

en: Undo last trim
el: Αναίρεση τελευταίας περικοπή

en: Choose cover save location
el: Επιλογή τοποθεσίας αποθήκευσης εξωφύλλου

en: JPEG images
el: εικόνες JPEG

en: Are you sure you want to replace the cover? The existing cover will be permanently lost.
el: Είστε σίγουρος ότι θέλετε να αντικαταστήσετε το εξώφυλλο; Το υπάρχον εξώφυλλο θα χαθεί οριστικά.

en: Are you sure you want to delete the cover permanently?
el: Είστε βέβαιοι ότι θέλετε να διαγράψετε μόνιμα το εξώφυλλο;

en: Double click to open the Book details window
el: Διπλό κλικ για να ανοίξετε το παράθυρο λεπτομερειών βιβλίου

en: Path
el: Διαδρομή

en: Cover size: %(width)d x %(height)d pixels
el: Μέγεθος εξωφύλλου: %(width)d x %(height)d πίξελ

en: Edit identifiers for this book
el: Επεξεργασία αναγνωριστικών για το βιβλίο αυτό

en: Identifier &URL
el: Αναγνωριστικό &URL

en: Are you sure you want to delete <b>{}</b> from the book?
el: Είστε βέβαιοι ότι θέλετε να διαγράψετε το <b>{}</b> από το βιβλίο;

en: BibTeX options
el: Επιλογές BibTeX

en: Options specific to
el: Επιλογές ειδικά για

en: output
el: έξοδος

en: Form
el: Φόρμα

en: Bib file encoding:
el: Κωδικοποίηση αρχείου Bib:

en: Fields to include in output:
el: Πεδία που θα συμπεριληφθούν στην έξοδο:

en: Encoding configuration (change if you have errors):
el: Ρυθμίσεις κωδικοποίησης (αλλάξτε τις αν υπάρχουν σφάλματα):

en: BibTeX entry type:
el: Τύπος εγγραφής BibTeX:

en: Create a citation tag?
el: Δημιουργία ετικέτας παραπομπής;

en: Add file paths with formats?
el: Προσθέσετε διαδρομές αρχείων με μορφές;

en: Expression to form the BibTeX citation tag:
el: Έκφραση για τη δημιουργία της ετικέτας αναφοράς BibTeX:

en: Some explanation about this template:
     -The fields availables are 'author_sort', 'authors', 'id',
        'isbn', 'pubdate', 'publisher', 'series_index', 'series',
       'tags', 'timestamp', 'title', 'uuid', 'title_sort'
     -For list types ie authors and tags, only the first element
       will be selected.
     -For time field, only the date will be used.
el: Κάποιες διευκρινήσεις για το υπόδειγμα αυτό:
     -Τα διαθέσιμα πεδία είναι 'author_sort', 'authors', 'id',
        'isbn', 'pubdate', 'publisher', 'series_index', 'series',
       'tags', 'timestamp', 'title', 'uuid', 'title_sort'
     -Για τύπους λίστας, όπως π.χ. authors και tags, μόνο το πρώτο στοιχείο
       θα επιλεγεί.
     -Ως πεδίο χρόνου θα χρησιμοποιηθεί μόνο η ημερομηνία.

en: CSV/XML options
el: Επιλογές CSV/XML

en: Drag and drop to re-arrange fields
el: Σύρσιμο και απόθεση για αναδιάταξη πεδίων

en: Select &visible
el: Επιλογή ορατού

en: Select the fields currently shown in the book list
el: Επιλέξτε τα πεδία που εμφανίζονται αυτή τη στιγμή στη λίστα βιβλίων

en: &Sort by booklist
el: &Ταξινόμηση κατά λίστα βιβλίων

en: Sort the fields by their position in the book list
el: Ταξινομήστε τα πεδία σύμφωνα με τη θέση τους στη λίστα βιβλίων

en: Library name
el: Όνομα βιβλιοθήκης

en: Number
el: Αριθμός

en: E-book options
el: Επιλογές βιβλίων

en: Catalogs
el: Κατάλογοι

en: Read book
el: Ανάγνωση βιβλίου

en: Wishlist item
el: Στοιχείο λίστας επιθυμιών

en: any date
el: κάθε ημερομηνία

en: any value
el: κάθε τιμή

en: unspecified
el: μη καθορισμένο

en: No genres will be excluded
el: Δεν θα εξαιρεθεί κανένα είδος

en: regex error: %s
el: Σφάλμα κανονικής έκφρασης: %s

en: All genres will be excluded
el: Θα εξαιρεθούν όλα τα είδη

en: Delete saved catalog preset
el: Διαγραφή αποθηκευμένης προεπιλογής καταλόγου

en: The selected saved catalog preset will be deleted. Are you sure?
el: Η επιλεγμένη αποθηκευμένη προεπιλογή καταλόγου θα διαγραφεί. Είσαι σίγουρος;

en: Save catalog preset
el: Αποθήκευση προεπιλογής καταλόγου

en: Preset name:
el: Όνομα προεπιλογής:

en: You must provide a name.
el: Πρέπει να δώσετε ένα όνομα.

en: That saved preset already exists and will be overwritten. Are you sure?
el: Αυτή η αποθηκευμένη προεπιλογή υπάρχει ήδη και θα αντικατασταθεί. Είσαι σίγουρος;

en: Are you sure you want to delete '%s'?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να αφαιρέσετε το '%s';

en: Are you sure you want to delete rules #%(first)d-%(last)d?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να καταργήσετε τους κανόνες #%(first)d-%(last)d;

en: Delete Rule
el: Διαγραφή κανόνα

en: False
el: Όχι

en: True
el: Αληθές

en: Field
el: Πεδίο

en: Value
el: Τιμή

en: Prefix
el: Πρόθεμα

en: Presets
el: Προκαθορισμένα

en: Select catalog preset to load
el: Επιλέξτε την προεπιλογή καταλόγου για φόρτωση

en: Save current catalog settings as preset
el: Αποθήκευση τρεχουσών ρυθμίσεων καταλόγου ως προκαθορισμένες

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Delete current preset
el: Διαγραφή τρέχουσας προεπιλογής

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Enabled sections will be included in the generated catalog.
el: Ενεργοποιημένες ενότητες θα συμπεριληφθούν στον κατάλογο που δημιουργείται.

en: Included sections
el: Συμπεριληφθείσες ενότητες

en: List of books, sorted by Author
el: Λίστα βιβλίων, ταξινομημένων κατά συγγραφέα

en: &Authors
el: &Συγγραφείς

en: List of books, sorted by Title
el: Λίστα βιβλίων, ταξινομημένων κατά τίτλο

en: &Titles
el: &Τίτλοι

en: List of series books, sorted by Series
el: Λίστα βιβλίων σειράς, ταξινομημένα κατά Σειρά

en: &Series
el: &Σειρές

en: List of books, sorted by genre
el: Λίστα βιβλίων, ταξινομημένα ανά είδος

en: &Genres
el: &Είδη

en: Field containing genres
el: Πεδίο που περιέχει είδη

en: List of books, sorted by date added to calibre
el: Λίστα βιβλίων, ταξινομημένων βάσει ημερόμηνίας που προστέθηκαν στο calibre

en: &Recently added
el: &Προστέθηκαν πρόσφατα

en: Individual descriptions of books with cover thumbs, sorted by author
el: Μεμονωμένες περιγραφές βιβλίων με μικρογραφίες εξωφύλλων, ταξινομημένες κατά συγγραφέα

en: &Descriptions
el: &Περιγραφές

en: The first matching prefix rule applies a prefix to book listings in the generated catalog.
el: Ο πρώτος κανόνας αντιστοίχισης προθέματος εφαρμόζει ένα πρόθεμα στις καταχωρίσεις βιβλίων στον παραγόμενο κατάλογο.

en: Prefixes
el: Προθέματα

en: Books matching any of the exclusion rules will be excluded from the generated catalog.
el: Τα βιβλία που πληρούν οποιονδήποτε από τους κανόνες εξαιρέσεων θα εξαιρούνται από τον δημιουργημένο κατάλογο.

en: Excluded books
el: Βιβλία που απορρίφθηκαν

en: A regular expression describing genres to be excluded from the generated catalog. Genres are derived from the tags applied to your books.
    The default pattern \[.+\]|\+ excludes tags of the form [tag], e.g., [Test book], and '+', the default tag for a read book.
el: Μια κανονική έκφραση που περιγράφει τα είδη που θα αποκλειστούν από τον παραγόμενο κατάλογο. Τα είδη προέρχονται από τις ετικέτες που έχουν εφαρμοστεί στα βιβλία σας.
    Το προεπιλεγμένο πρότυπο \[.+\]|\+ εξαιρεί ετικέτες της μορφής [ετικέτα], π.χ., [Test book], και '+', την προεπιλεγμένη ετικέτα για ένα διαβασμένο βιβλίο.

en: Excluded genres
el: Απορριφθέντα είδη

en: Genres to &exclude (regex):
el: Είδη προς &εξαίρεση (regex):

en: Reset to default
el: Επαναφορά προεπιλογών

en: Results of regex:
el: Αποτελέσματα κανονικής έκφρασης:

en: Tags that will be excluded as genres
el: Ετικέτες που θα εξαιρεθούν ως είδη

en: Other options
el: Άλλες επιλογές

en: Custom column containing additional content to be merged with comments metadata in the descriptions section.
el: Προσαρμοσμένη στήλη που περιέχει πρόσθετο περιεχόμενο για συγχώνευση με τα μεταδεδομένα σχολίων στην ενότητα περιγραφών.

en: Merge additional content before comments in descriptions section.
el: Συνδέστε πρόσθετο περιεχόμενο πριν από τα σχόλια στην ενότητα περιγραφών.

en: &Before
el: &Πριν

en: Merge additional content after comments in descriptions section.
el: Συνδέστε πρόσθετο περιεχόμενο μετά από τα σχόλια στην ενότητα περιγραφών.

en: &After
el: &Μετά

en: Separate comments metadata and additional content with a horizontal rule in the descriptions section.
el: Διαχωρίστε τα μεταδεδομένα σχολίων και το επιπλέον περιεχόμενο με έναν οριζόντιο κανόνα στην ενότητα περιγραφών.

en: Include &separator
el: Συμπερίληψη &διαχωριστικού

en: &Merge with comments:
el: Συγχώνευση &με σχόλια:

en: Catalog cover:
el: Εξώφυλλο καταλόγου:

en: Generate new cover
el: Δημιουργία νέου εξωφύλλου

en: Use existing cover
el: Χρήση υπάρχοντος εξωφύλλου

en: E&xtra Description note:
el: Ε&πιπλέον σημείωση Περιγραφής:

en: Custom column source for text to include in Descriptions section.
el: Προσαρμοσμένη προέλευση στήλης για κείμενο που θα συμπεριληφθεί στην ενότητα Περιγραφές.

en: &Thumb width:
el: &Πλάτος μικρογραφίας:

en: Size hint for cover thumbnails included in Descriptions section.
el: Συμβουλή μεγέθους για μικρογραφίες εξωφύλλου περιλαμβάνεται στην ενότητα Περιγραφές.

en:  inch
el: ίντσα

en: Author cross-references:
el: Παραπομπές συγγραφέα:

en: For books with multiple authors, list each author separately
el: Για βιβλία με πολλαπλούς συγγραφείς, καταγράψτε κάθε συγγραφέα ξεχωριστά

en: Tab template for catalog.ui
el: Πρότυπο καρτέλας για catalog.ui

en: Toggle
el: Εναλλαγή

en: Main window layout
el: Διάταξη κύριου παραθύρου

en: Tag browser
el: Περιηγητής ετικετών

en: Cover browser
el: Περιηγητής εξώφυλλων

en: Toggle layout between wide and narrow
el: Εναλλαγή διάταξης μεταξύ ευρείας και στενής

en: Send query to AI
el: Αποστολή ερώτησης στην ΤΝ

en: AI generated answers can be inaccurate, please verify any answers before acting on them.
el: Οι απαντήσεις που δημιουργούνται από τεχνητή νοημοσύνη μπορεί να είναι ανακριβείς, παρακαλώ ελέγξτε οποιεσδήποτε απαντήσεις πριν ενεργήσετε βάσει αυτών.

en: Details:
el: Λεπτομέρειες:

en: Bold
el: Έντονα

en: Italic
el: Πλάγια

en: Underline
el: Υπογράμμιση

en: Strikethrough
el: Διακριτή διαγραφή

en: Superscript
el: Εκθέτης

en: Subscript
el: Δείκτης

en: Ordered list
el: Αριθμημένη λίστα

en: Unordered list
el: Λίστα χωρίς ταξινόμηση

en: Align left
el: Στοίχιση αριστερά

en: Align center
el: Στοίχιση στο κέντρο

en: Align right
el: Στοίχιση δεξιά

en: Align justified
el: Πλήρης στοίχιση

en: Undo
el: Αναίρεση

en: Redo
el: Επαναφορά

en: Remove formatting
el: Αφαίρεση μορφοποίησης

en: Paste and match style
el: Επικόλληση και αντιστοίχιση στυλ

en: Cut
el: Αποκοπή

en: Increase indentation
el: Αύξηση εσοχών

en: Decrease indentation
el: Μείωση εσοχών

en: Foreground color
el: Χρώμα γραμματοσειράς

en: Background color
el: Χρώμα υποβάθρου

en: Insert link
el: Εισαγωγή συνδέσμου

en: Insert link or image
el: Εισαγωγή συνδέσμου ή εικόνας

en: Insert image
el: Εισαγωγή εικόνας

en: Insert separator
el: Εισαγωγή διαχωριστικού

en: Clear
el: Καθαρισμός

en: Upper case
el: Κεφαλαία

en: Lower case
el: Πεζά

en: Swap case
el: Ανταλλαγή πεζών-κεφαλαίων

en: Title case
el: Γράμματα τίτλου

en: Style text block
el: Μορφοποίηση τμήματος κειμένου

en: Style the selected text block
el: Μορφοποίηση του επιλεγμένου τμήματος κειμένου

en: Heading {0}
el: Επικεφαλίδα {0}

en: Normal
el: Κανονική

en: Blockquote
el: Απόσπασμα

en: Download images
el: Λήψη εικόνων

en: Download all remote images in the pasted content?
el: Να γίνει λήψη όλων των απομακρυσμένων εικόνων στο επικολλημένο περιεχόμενο;

en: Downloading images...
el: Λήψη εικόνων...

en: Downloading {}...
el: Λήψη {}...

en: Could not download {0} with error:
el: Δεν ήταν δυνατή η λήψη του {0} λόγω σφάλματος:

en: Failed to download some images
el: Αποτυχία λήψης ορισμένων εικόνων

en: Some images could not be downloaded, click "Show details" to see which ones
el: Μερικές εικόνες δεν ήταν δυνατή η λήψη τους, κάντε κλικ στο "Εμφάνιση λεπτομερειών" για να δείτε ποιες

en: Choose foreground color
el: Επιλογή χρώματος γραμματοσειράς

en: Choose background color
el: Επιλογή χρώματος υποβάθρου

en: Choose image
el: Επιλέξτε εικόνα

en: Invalid URL
el: Μη έγκυρο URL

en: The URL %r is invalid
el: Η διεύθυνση URL %r είναι μη έγκυρη

en: Remote images not supported
el: Απομακρυσμένες εικόνες δεν υποστηρίζονται

en: You must download the image to your computer, URLs pointing to remote images are not supported.
el: Πρέπει να κατεβάσετε την εικόνα στον υπολογιστή σας, δεν υποστηρίζονται διευθύνσεις URL που δείχνουν σε απομακρυσμένες εικόνες.

en: Create link
el: Δημιουργία συνδέσμου

en: &File
el: &Αρχείο

en: Images
el: Εικόνες

en: Choose file
el: Επιλογή αρχείου

en: &Data file
el: &Αρχείο δεδομένων

en: A relative link to a data file associated with this book
el: Σχετικός σύνδεσμος σε ένα αρχείο δεδομένων που σχετίζεται με αυτό το βιβλίο

en: F&older
el: Φά&κελος

en: Choose folder
el: Επιλογή φακέλου

en: Enter a URL. If you check the "Treat the URL as an image" box then the URL will be added as an image reference instead of as a link. You can also choose to create a link to a file on your computer. Note that if you create a link to a file on your computer, it will stop working if the file is moved.
el: Εισάγετε μια διεύθυνση URL. Εάν επιλέξετε το "Αντιμετωπίστε τη διεύθυνση URL ως εικόνα" τότε η διεύθυνση URL θα προστεθεί ως αναφορά εικόνας αντί για σύνδεσμο. Μπορείτε επίσης να επιλέξετε να δημιουργήσετε έναν σύνδεσμο προς ένα αρχείο στον υπολογιστή σας. Σημειώστε ότι εάν δημιουργήσετε έναν σύνδεσμο προς ένα αρχείο στον υπολογιστή σας, αυτός θα σταματήσει να λειτουργεί εάν το αρχείο μετακινηθεί.

en: Enter &URL:
el: Εισαγωγή &URL:

en: Treat the URL as an &image
el: Χειρισμός του URL ως &εικόνας

en: Enter &name (optional):
el: Εισαγωγή &ονόματος (προαιρετικό):

en: Choose a file on your computer:
el: Επιλογή αρχείου στον υπολογιστή σας:

en: Shrink image to fit within:
el: Συρρίκνωση εικόνας για να χωρέσει μέσα:

en: &Width:
el: &Πλάτος:

en: &Height:
el: &Ύψος:

en: Enter new size for image
el: Εισάγετε νέο μέγεθος για την εικόνα

en: Image...
el: Εικόνα...

en: Change size
el: Αλλαγή μεγέθους

en: Float to the left
el: Πλέει προς τα αριστερά

en: Inline with text
el: Ενσωματωμένο με το κείμενο

en: Float to the right
el: Πλέει προς τα δεξιά

en: Remove this image
el: Αφαίρεση αυτής της εικόνας

en: Open link
el: Άνοιγμα συνδέσμου

en: Fonts
el: Γραμματοσειρές

en: Change case
el: Εναλλαγή Κεφαλαία-Μικρά

en: %s toolbars
el: %s εργαλειοθήκες

en: Hide
el: Απόκρυψη

en: Show
el: Εμφάνιση

en: Smarten punctuation
el: Εξυπνότερα σημεία στίξης

en: &Normal view
el: &Κανονική προβολή

en: &HTML source
el: Προβολή &HTML

en: AZW3 output
el: Εξαγωγή AZW3

en: Do not add &Table of Contents to book
el: Να μην προστεθεί &Πίνακας Περιεχομένων στο βιβλίο

en: &Title for Table of Contents:
el: &Τίτλος για Πίνακα Περιεχομένων:

en: Put generated Table of Contents at &start of book instead of end
el: Προσθήκη του δημιουργημένου Πίνακα Περιεχομένων στην &αρχή του βιβλίου αντί για το τέλος του

en: Use author &sort for author
el: Χρή&ση ταξινομημένου συγγραφέα αντί του συγγραφέα

en: Disable &compression of the file contents
el: Απενεργοποίηση &συμπίεσης των περιεχομένων του φακέλου.

en: Enable &sharing of book content via Facebook, etc. WARNING: Disables last read syncing
el: Ενεργοποίηση &κοινοποίησης περιεχομένου βιβλίου μέσω Facebook κ.ά. ΠΡΟΣΟΧΗ: Απενεργοποιεί τον συγχρονισμό της τελευταίας ανάγνωσης

en: For settings that cannot be specified in this dialog, use the values saved in a previous conversion (if they exist) instead of using the defaults specified in the Preferences
el: Για ρυθμίσεις που δεν μπορούν να καθοριστούν σε αυτό το διάλογο, χρησιμοποιήστε τις τιμές που αποθηκεύτηκαν σε προηγούμενη μετατροπή (αν υπάρχουν) αντί να χρησιμοποιήσετε τις προεπιλογές που ορίζονται στις Προτιμήσεις

en: None of the selected books have saved conversion settings.
el: Κανένα από τα επιλεγμένα βιβλία δεν έχει αποθηκεύσει ρυθμίσεις μετατροπής.

en: Bulk convert one book
el: Μαζική μετατροπή ενός βιβλίου

en: Bulk convert {} books
el: Μαζική μετατροπή {} βιβλίων

en: Comic input
el: Εισαγωγή Comic

en: input
el: Εισαγόμενο

en: &Number of colors:
el: Αριθμός χρωμάτω&ν:

en: off
el: Απενεργοποιημένο

en: Disable &normalize
el: Απενεργοποίηση &κανονικοποίησης

en: Keep &aspect ratio
el: Δι&ατήρηση αναλογίας διαστάσεων

en: Disable &sharpening
el: Απενεργοποίηση ό&ξυνσης

en: Disable &trimming
el: Απενεργοποίηση &αποψίλωσης

en: &Wide
el: &Πλατιά

en: &Landscape
el: &Οριζόντια

en: &Right to left
el: &Δεξιά προς αριστερά

en: Don't so&rt
el: Χω&ρίς ταξινόμηση

en: De&speckle
el: Α&ποθορυβοποίηση

en: &Disable comic processing
el: Απενεργοποίηση &επεξεργασίας κόμικ

en: &Output format:
el: Εξαγόμενη μ&ορφή:

en: Disable conversion of images to &black and white
el: Απενεργοποίηση μετατροπής εικόνων σε &ασπρόμαυρες

en: Override image &size:
el: Παράκαμψη μεγέθους εικόνας:

en: Don't add links to &pages to the Table of Contents for CBC files
el: Χωρίς προσθήκη συνδέσμων σε &σελίδες του Πίνακα Περιεχομένων για αρχεία CBC

en: Debug
el: Αποσφαλμάτωση

en: Debug the conversion process.
el: Αποσφαλμάτωση της διαδικασίας μετατροπής.

en: Choose debug folder
el: Επιλογή φακέλου αποσφαλμάτωσης

en: Invalid debug folder
el: Άκυρος φάκελος αποσφαλμάτωσης

en: Failed to create debug folder
el: Αποτυχία δημιουργίας φακέλου αποσφαλμάτωσης

en: Choose a folder to put the debug output into. If you specify a folder, calibre will place a lot of debug output into it. This will be useful in understanding the conversion process and figuring out the correct values for conversion parameters like Table of Contents and Chapter detection.
el: Επιλέξτε έναν φάκελο για να βάλετε την έξοδο εντοπισμού σφαλμάτων. Εάν καθορίσετε έναν φάκελο, το calibre θα τοποθετήσει πολλά δεδομένα εντοπισμού σφαλμάτων σε αυτόν. Αυτό θα είναι χρήσιμο για την κατανόηση της διαδικασίας μετατροπής και για τον προσδιορισμό των σωστών τιμών για τις παραμέτρους μετατροπής, όπως ο Πίνακας Περιεχομένων και η ανίχνευση Κεφαλαίων.

en: The debug process outputs the intermediate HTML generated at various stages of the conversion process. This HTML can sometimes serve as a good starting point for hand editing a conversion.
el: Η διαδικασία αποσφαλμάτωσης εξάγει το ενδιάμεσο HTML που δημιουργείται σε διάφορα στάδια της διαδικασίας μετατροπής. Αυτό το HTML μπορεί μερικές φορές να χρησιμεύσει ως καλή αφετηρία για χειροκίνητη επεξεργασία μιας μετατροπής.

en: DOCX input
el: Εισαγωγή DOCX

en: Do not try to autodetect a &cover from images in the document
el: Να μην γίνεται προσπάθεια ανίχνευσης &εξώφυλλων από τις εικόνες που υπάρχουν στα έγγραφα

en: Do not add a page break after every &endnote
el: Μην προσθέτετε αλλαγή σελίδας μετά από κάθε &endnote

en: Render &superscripts and subscripts so that they do not affect the line height
el: Αποδώστε επάνω και κάτω δείκτες έτσι ώστε να μην επηρεάζουν το ύψος της γραμμής

en: DOCX output
el: Εξαγωγή DOCX

en: Paper si&ze:
el: Μέγεθος &χαρτιού:

en: &Custom size:
el: Εξατομι&κευμένο μέγεθος:

en: Page &bottom margin
el: &Κάτω όριο σελίδας

en: Page &left margin
el: &Αριστερό όριο σελίδας

en: Page &right margin
el: &Δεξιό όριο σελίδας

en: Page &top margin
el: &Πάνω όριο σελίδας

en: Do not insert the &Table of Contents as a page at the start of the document
el: Να μην εισαχθεί ο &Πίνακας Περιεχομένων ως σελίδα στην αρχή του εγγράφου.

en: Do not insert &cover as image at start of document
el: Να μην εισαχθεί το &εξώφυλλο ως εικόνα στην αρχή του εγγράφου

en: Preserve the aspect ratio of the image inserted as cover
el: Διατήρησε τις αναλογίες του εικόνας που έχει εισαχθεί ως εξώφυλλο

en: EPUB output
el: Εξαγωγή EPUB

en: EP&UB version:
el: Έκδοση EP&UB:

en: No default &cover
el: Χωρίς προεπιλεγμένο &εξώφυλλο

en: Insert inline &Table of Contents
el: Εισαγωγή ενσωματωμένου &Πίνακα Περιεχομένων

en: Split files &larger than:
el: Διαχωρισμός αρχείων &μεγαλύτερα από:

en: No &SVG cover
el: Χωρίς εξώφυλλο &SVG

en: &Flatten EPUB file structure
el: &Ισοπέδωση δομής στο αρχείο EPUB

en: &Title for inserted ToC:
el: &Τίτλος για τον εισαχθέντα Πίνακα Περιεχομένων:

en: Put inserted Table of Contents at the &end of the book
el: Τοποθετήστε τον εισαγόμενο Πίνακα Περιεχομένων στο &τέλος του βιβλίου

en: Preserve cover &aspect ratio
el: Διατήρηση &αναλογιών διαστάσεων εξωφύλλου

en: Do not &split on page breaks
el: Μην &χωρίζετε στην αλλαγή σελίδας

en: Shrink &images larger than:
el: Συρρίκνωση &εικόνων μεγαλύτερων από:

en: FB2 input
el: Εισαγωγή FB2

en: Do not insert a &Table of Contents at the beginning of the book
el: Μην εισάγετε &Πίνακα Περιεχομένων στην αρχή του βιβλίου

en: FB2 output
el: Εξαγωγή FB2

en: &Sectionize:
el: &Τμηματοποίηση:

en: &Genre:
el: &Είδος:

en: Font rescaling wizard
el: Οδηγός αλλαγής κλίμακας γραμματοσειράς

en: <p>This wizard will help you choose an appropriate font size key for your needs. Just enter the base font size of the input document and then enter an input font size. The wizard will display what font size it will be mapped to, by the font rescaling algorithm. You can adjust the algorithm by adjusting the output base font size and font key below. When you find values suitable for you, click OK.</p>
    <p>By default, if the output base font size is zero and/or no font size key is specified, calibre will use the values from the current Output profile. </p>
    <p>See the <a href="%s">User Manual</a> for an explanation of how font size rescaling works.</p>
el: <p>Αυτός ο οδηγός θα σας βοηθήσει να επιλέξετε ένα κατάλληλο μέγεθος γραμματοσειράς για τις ανάγκες σας. Απλώς εισαγάγετε το βασικό μέγεθος γραμματοσειράς του εγγράφου εισόδου και στη συνέχεια εισαγάγετε ένα μέγεθος γραμματοσειράς εισόδου. Ο οδηγός θα εμφανίσει σε ποιο μέγεθος γραμματοσειράς θα αντιστοιχιστεί, σύμφωνα με τον αλγόριθμο αλλαγής κλίμακας γραμματοσειράς. Μπορείτε να προσαρμόσετε τον αλγόριθμο ρυθμίζοντας το βασικό μέγεθος γραμματοσειράς εξόδου και το κλειδί γραμματοσειράς παρακάτω. Όταν βρείτε τιμές που σας ταιριάζουν, κάντε κλικ στο OK.</p>
    <p>Από προεπιλογή, εάν το βασικό μέγεθος γραμματοσειράς εξόδου είναι μηδέν και/ή δεν έχει καθοριστεί κλειδί μεγέθους γραμματοσειράς, το calibre θα χρησιμοποιήσει τις τιμές από το τρέχον προφίλ εξόδου. </p>
    <p>Δείτε το <a href="%s">Εγχειρίδιο χρήσης</a> για μια εξήγηση του τρόπου με τον οποίο λειτουργεί η αλλαγή μεγέθους γραμματοσειράς.</p>

en: &Output document
el: &Εξαγωγή εγγράφου

en: &Base font size:
el: Μέγεθος &βασικής γραμματοσειράς:

en: Font size &key:
el: Κλειδί μεγέθους γραμματοσειράς:

en:  pt
el:  σημ

en: Use &default values
el: Χρήση &προεπιλεγμένων τιμών

en: &Input document
el: &Εισαγωγή εγγράφου

en: &Font size:
el: &Μέγεθος γραμματοσειράς:

en:  will map to size:
el:  θα αντιστοιχεί σε μέγεθος:

en: Heuristic
    processing
el: Ευρετική
    επεξεργασία

en: Modify the document text and structure using common patterns.
el: Τροποποίηση του κειμένου και της δομής του εγγράφου με τη χρήση κοινών προτύπων.

en: <b>Heuristic processing</b> means that calibre will scan your book for common patterns and fix them. As the name implies, this involves guesswork, which means that it could end up worsening the result of a conversion, if calibre guesses wrong. Therefore, it is disabled by default. Often, if a conversion does not turn out as you expect, turning on heuristics can improve matters. Read more about the various heuristic processing options in the <a href="%s">User Manual</a>.
el: <b>Ευρετική επεξεργασία</b> σημαίνει ότι το calibre θα σαρώσει το βιβλίο σας για κοινά μοτίβα και θα τα διορθώσει. Όπως υποδηλώνει το όνομα, αυτό περιλαμβάνει εικασίες, πράγμα που σημαίνει ότι μπορεί να επιδεινώσει το αποτέλεσμα μιας μετατροπής, εάν το calibre κάνει λάθος εκτίμηση. Επομένως, είναι απενεργοποιημένο από προεπιλογή. Συχνά, αν μια μετατροπή δεν εξελιχθεί όπως περιμένετε, η ενεργοποίηση των ευρετικών μεθόδων μπορεί να βελτιώσει τα αποτελέσματα. Διαβάστε περισσότερα για τις διάφορες επιλογές ευρετικής επεξεργασίας στο <a href="%s">Εγχειρίδιο Χρήστη</a>.

en: Enable &heuristic processing
el: Ενεργοποίηση &ευρετικής επεξεργασίας

en: Heuristic processing
el: Ευρετική επεξεργασία

en: Unwrap lines
el: Μη-αναδίπλωση γραμμών

en: Line &un-wrap factor:
el: Συντελεστής &μη-αναδίπλωσης γραμμής:

en: Detect and markup unformatted chapter headings and sub headings
el: Εντοπισμός και σήμανση μη μορφοποιημένων επικεφαλίδων και υποτομέων κεφαλαίων

en: Renumber sequences of <h1> or <h2> tags to prevent splitting
el: Αριθμήστε ξανά τις ακολουθίες των ετικετών <h1> ή <h2> για να αποφύγετε τη διάσπαση

en: Delete blank lines between paragraphs
el: Διαγραφή κενών γραμμών μεταξύ παραγράφων

en: Ensure scene breaks are consistently formatted
el: Βεβαιωθείτε ότι οι διαχωρισμοί σκηνών είναι μορφοποιημένοι με συνέπεια

en: Replace soft scene &breaks:
el: Αντικατάσταση ήπιων διαχωρισμών σκηνών:

en: Remove unnecessary hyphens
el: Αφαίρεση περιττές παύλες συλλαβισμού

en: Italicize common words and patterns
el: Πλάγια γράμματα σε κοινές λέξεις και μοτίβα

en: Replace entity indents with CSS indents
el: Αντικατάσταση εσοχών οντότητας με εσοχές CSS

en: HTMLZ output
el: Εξαγωγή HTMLZ

en: How to handle &CSS
el: Πώς να χειριστείτε &CSS

en: How to handle class &based CSS
el: Πώς να χειριστείτε &κλάσεις βασισμένες σε CSS

en: Use book &title as the filename for the HTML file inside the archive
el: Χρήση &τίτλου του βιβλίου ως όνομα αρχείου για το αρχείο HTML μέσα στο συμπιεσμένο

en: KEPUB output
el: Εξαγωγή EPUB

en: Enable/disable &hyphenation for this book
el: Απ/Ενεργοποίηση συλλαβισμού λέξεων για αυτό το βιβλίο

en: &Prevent all hyphenation
el: &Αποτροπή κάθε συλλαβισμού

en: Hyphenation: &minimum word length:
el: Συλλαβισμός: &ελάχιστο μήκος λέξης:

en: Hyphenation: minimum characters &before:
el: Συλλαβισμός: ελάχιστοι χαρακτήρες &πριν:

en: Hyphenation: minimum characters &after:
el: Συλλαβισμός: ελάχιστοι χαρακτήρες &μετά:

en: Hyphenation: &limit lines:
el: Συλλαβισμός: &περιορισμός γραμμών:

en: Prefer improved text &justification to proper highlighting
el: Προτίμηση βελτιωμένης &στοιχειοθέτησης κειμένου αντί σωστής επισήμανσης

en: Control the look and feel of the output.
el: Ελέγξτε την εμφάνιση και την αίσθηση της εξόδου.

en: Original
el: Αρχικό

en: Left align
el: Αριστερή στοίχιση

en: Justify text
el: Στοίχιση κειμένου

en: Base font si&ze:
el: Μέγεθος &βασικής γραμματοσειράς:

en: Wizard to help you choose an appropriate font size key
el: Οδηγός για να σας βοηθήσει να επιλέξετε ένα κατάλληλο κλειδί μεγέθους γραμματοσειράς

en: Minim&um line height:
el: &Ελάχιστο ύψος γραμμής:

en: L&ine height:
el: Ύψος &γραμμής:

en: Embed font fami&ly:
el: &Ενσωμάτωση οικογένειας γραμματοσειράς:

en: &Embed all fonts in document
el: &Ενσωμάτωση όλων των γραμματοσειρών στο έγγραφο

en: &Subset all embedded fonts
el: &Υποσύνολο όλων των ενσωματωμένων γραμματοσειρών

en: E&xpand CSS
el: Ε&πέκταση CSS

en: Keep &ligatures
el: Διατήρηση &συνδέσεων

en: &Disable font size rescaling
el: &Απενεργ. αναπροσαρμογής μεγέθους γραμματοσειράς

en: &Fonts
el: &Γραμματοσειρές

en: Text &justification:
el: Στοί&χιση κειμένου:

en: &Unsmarten punctuation
el: &Μη έξυπνη στίξη

en: &Transliterate Unicode characters to ASCII
el: &Μεταγραφή χαρακτήρων Unicode σε ASCII

en: I&nput character encoding:
el: Κωδικοποίηση ε&ισαγόμενων χαρακτήρων:

en: T&ext
el: Κείμ&ενο

en: I&ndent size:
el: Μέγε&θος εσοχής:

en: <p>When calibre removes inter paragraph spacing, it automatically sets a paragraph indent, to ensure that paragraphs can be easily distinguished. This option controls the width of that indent.
el: <p>Όταν το Calibre αφαιρεί το διάστημα μεταξύ παραγράφων, αυτόματα ορίζει εσοχή παραγράφου, ώστε οι παράγραφοι να μπορούν να διαχωρίζονται εύκολα. Αυτή η επιλογή ελέγχει το πλάτος αυτής της εσοχής.

en: No change
el: Καμία αλλαγή

en: &Line size:
el: &Μέγεθος γραμμής

en: Remove &spacing between paragraphs
el: Αφαίρεση &κενών μεταξύ των παραγράφων

en: Insert &blank line between paragraphs
el: Εισαγωγή κενής &γραμμής μεταξύ παραγράφων

en: &Linearize tables
el: &Γραμμικοποίηση πινάκων

en: &Layout
el: &Διάταξη

en: E&xtra CSS
el: Ε&πιπλέον CSS

en: Filter style information
el: Φιλτράρισμα πληροφοριών στυλ

en: Select what style information you want completely removed:
el: Επιλέξτε ποια στοιχεία στυλ θέλετε να αφαιρεθούν εντελώς:

en: Removes the font-family CSS property
el: Αφαίρεση ιδιότητας CSS, οικογένεια-γραμματοσειράς

en: Removes the margin CSS properties. Note that page margins are not affected by this setting.
el: Αφαιρεί τις ιδιότητες CSS περιθωρίου. Σημειώστε ότι τα περιθώρια της σελίδας δεν επηρεάζονται από αυτήν τη ρύθμιση.

en: &Margins
el: &Περιθώρια

en: Removes the padding CSS properties
el: Αφαιρεί τις ιδιότητες CSS για το padding

en: &Padding
el: &Γέμισμα

en: Convert floating images/text into static images/text
el: Μετατροπή αιωρουμένων εικόνων/κείμενων σε στατικές εικόνες/κείμενα

en: F&loats
el: Αι&ωρούμενα

en: Removes foreground and background colors
el: Αφαίρεση χρωμάτων γραμματοσειράς και υποβάθρου

en: &Colors
el: &Χρώματα

en: Other CSS Propert&ies:
el: Άλλες &ιδιότητες CSS:

en: Comma separated list of CSS properties to remove. For example: display, color, font-family
el: Διαχωρισμένη με κόμμα λίστα ιδιοτήτων CSS για κατάργηση. Για παράδειγμα: Εμφάνιση, χρώμα, οικογένεια-γραμματοσειράς

en: &Styling
el: &Στυλιζάρισμα

en: &Transform styles
el: &Μετασχηματισμός στυλ

en: Transform &HTML
el: Μετασχηματισμός &HTML

en: LRF output
el: Εξαγωγή LRF

en: Enable &auto-rotation of wide images
el: Ενεργοποίηση &αυτόματης περιστροφής εικόνων μεγάλου πλάτους

en: Render &tables as images
el: Παρουσίαση &πινάκων σαν εικόνες

en: Add &header
el: Προσθήκη &επικεφαλίδας

en: Header &format:
el: &Μορφή επικεφαλίδας:

en: &Embed fonts
el: &Ενσωμάτωση γραμματοσειρών

en: &Serif font family:
el: Οικογένεια γραμματοσειρών &Serif:

en: S&ans-serif font family:
el: Οικογένεια γραμματοσειρών S&ans-serif:

en: &Monospace font family:
el: Οικογένεια γραμματοσειρών &Monospace:

en: Header &separation:
el: Διαχωρισμός &επικεφαλίδας:

en: Text size multiplier for text in rendered tables:
el: Πολλαπλασιαστής μεγέθους κειμένου σε πίνακες που απεικονίζονται:

en: &Wordspace:
el: &Κενό λέξεων:

en: Minimum para. &indent:
el: Ελάχιστη &εσοχή παραγράφου:

en: Metadata
el: Μεταδεδομένα

en: Set the metadata. The output file will contain as much of this metadata as possible.
el: Καθορισμός μεταδεδομένων. Το αρχείο εξόδου θα περιέχει όσο γίνεται περισσότερα μεταδεδομένα.

en: This book has no cover
el: Αυτό το βιβλίο δεν έχει εξώφυλλο

en: Choose cover for
el: Επιλογή εξωφύλλου για

en: Cannot read
el: Μη αναγνώσιμο

en: You do not have permission to read the file:
el: Δεν έχετε άδεια να διαβάσετε το αρχείο:

en: Error reading file
el: Σφάλμα ανάγνωσης αρχείου

en: <p>There was an error reading from file: <br /><b>
el: <p>Υπήρξε σφάλμα κατά την ανάγνωση από το αρχείο: <br /><b>

en:  is not a valid picture
el: δεν είναι έγκυρη εικόνα

en: Failed to change on disk location of this book's files.
el: Απέτυχε η αλλαγή της τοποθεσίας στον δίσκο για τα αρχεία αυτού του βιβλίου.

en: Book cover
el: Εξώφυλλο βιβλίου

en: Change &cover image:
el: Αλλαγή εικόνας &εξωφύλλου:

en: Browse for an image to use as the cover of this book.
el: Αναζητήστε μια εικόνα για να τη χρησιμοποιήσετε ως εξώφυλλο αυτού του βιβλίου.

en: Use cover from &source file
el: Χρήση εξώφυλλου από το αρχείο προέλευσης

en: &Title:
el: &Τίτλος:

en: Change the title of this book
el: Αλλαγή του τίτλου αυτού του βιβλίου

en: &Author(s):
el: &Συγγραφέας(εις):

en: Author so&rt:
el: Ταξινομ&ημένος συγγραφέας:

en: Change the author(s) of this book. Multiple authors should be separated by a comma
el: Αλλαγή του συγγραφέα (ή των συγγραφέων) του βιβλίου. Πολλαπλοί συγγραφείς πρέπει να διαχωρίζονται με κόμμα

en: &Publisher:
el: Ε&κδότης:

en: Ta&gs:
el: Ετ&ικέτες:

en: Tags categorize the book. This is particularly useful while searching. <br><br>They can be any words or phrases, separated by commas.
el: Οι ετικέτες κατηγοριοποιούν το βιβλίο. Αυτό είναι ιδαίτερα χρήσιμο κατά την αναζήτηση. <br><br> Μπορεί να είναι οποιαδήποτε λέξη ή φράση, χωρισμένες μεταξύ τους με κόμμα.

en: &Series:
el: Σει&ρές:

en: List of known series. You can add new series.
el: Κατάλογος γνωστών σειρών. Μπορείτε να προσθέσετε νέες σειρές.

en: Book
el: Βιβλίο

en: MOBI output
el: Εξαγωγή MOBI

en: Ignore &margins
el: &Αγνόηση περιθωρίων

en: Do not convert all images to &JPEG (may result in images not working in older viewers)
el: Χωρίς μετατροπή κάθε εικόνας σε &JPEG (μπορεί να έχει ως αποτέλεσμα οι εικόνες να μην λειτουργούν σε παλιούς αναγνώστες)

en: Kindle options
el: Επιλογές Kindle

en: MOBI file &type:
el: &Τύπος αρχείου MOBI:

en: <b>WARNING:</b> Various Kindle devices have trouble displaying the new or both MOBI filetypes. If you wish to use the new format on your device, convert to AZW3 instead of MOBI.
el: <b>ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ:</b> Διάφορες συσκευές Kindle έχουν δυσκολία στην παρουσίαση της νέας ή και των δύο τύπων αρχείων MOBI. Αν επιθυμείτε να χρησιμοποιήσετε τη νέα μορφή στη συσκευή σας, μετατρέψτε σε AZW3 αντί για MOBI.

en: Personal Doc tag:
el: Προσωπική ετικέτα Doc:

en: Default profile
el: Προεπιλεγμένο προφίλ

en: unlimited
el: απεριόριστο

en: %(width)d x %(height)d pixels
el: %(width)d x %(height)d πίξελ

en: Screen size: %s
el: Μέγεθος οθόνης: %s

en: Page setup
el: Διαμόρφωση σελίδας

en: &Output profile:
el: Περίγραμμα &εξαγομένων:

en: Profile description
el: Περιγραφή προφίλ

en: &Input profile:
el: Περίγραμμα ε&ισόδου:

en: Margins
el: Περιθώρια

en: &Left:
el: &Αριστερά:

en: Unchanged
el: απαράλλαχτο

en: &Top:
el: &Πάνω:

en: &Right:
el: &Δεξιά:

en: &Bottom:
el: &Κάτω:

en: PDB output
el: Εξαγωγή PDB

en: &Format:
el: &Μορφή:

en: Output &encoding:
el: Κωδικοποίηση &εξαγόμενου:

en: &Inline TOC
el: &Ενσωματωμένο TOC

en: PDF input
el: Εισαγωγή PDF

en: Remove headers at &top of page by:
el: Αφαίρεση επικεφαλίδων στην &κορυφή της σελίδας με:

en: Automatically
el: Αυτόματα

en:  px
el:  εικ

en: Regular expression to remove &header at top of page:
el: Κανονική έκφραση για &αφαίρεση επικεφαλίδας στην κορυφή της σελίδας:

en: No &images
el: Χωρίς &εικόνες

en: Regular expression to remove &footer at bottom of page:
el: Κανονική έκφραση για αφαίρεση του &υποσέλιδου στο κάτω μέρος της σελίδας:

en: Remove footers at &bottom of page by:
el: Αφαίρεση υποσέλιδου στο κάτω μέρος της σελίδας με:

en: PDF &engine:
el: Μ&ηχανή PDF:

en: Line &un-wrapping factor:
el: Συντελεστής &μη-αναδίπλωσης γραμμής:

en: PDF output
el: Εξαγωγή PDF

en: Use page margins from the &document being converted
el: Χρήση περιθωρίων σελίδων από το &υπό μετατροπή έγγραφο

en: &Use the paper size set in output profile
el: &Χρήση μεγέθους χαρτιού που έχει οριστεί στο προφίλ εξόδου

en: &Paper size:
el: Μέγεθος &χαρτιού:

en: &Unit:
el: &Μονάδα:

en: Preserve &aspect ratio of cover
el: Διατήρηση &αναλογίας διαστάσεων εξωφύλλου

en: Add page &numbers to the bottom of every page
el: Προσθήκη αριθμού &σελίδας στο κάτω μέρος κάθε σελίδας

en: Add a printable &Table of Contents at the end
el: Προσθήκη εκτυπώσιμου &Πίνακα Περιεχομένων στο τέλος

en: &Title for ToC:
el: &Τίτλος για τον Πίνακα Περιεχομένων:

en: Serif famil&y:
el: Ο&ικογένεια Serif:

en: Sans fami&ly:
el: Ο&ικογένεια Sans:

en: &Monospace family:
el: Οικογένεια &Monospace:

en: S&tandard font:
el: &Τυπική γραμματοσειρά:

en: Default font si&ze:
el: Προεπιλεγμένο μέγεθος γραμματοσ&ειράς:

en: Monospace &font size:
el: Το μέγεθος &γραμματοσειράς για κείμενο Monospace:

en: Page &number map:
el: Χάρτης &αριθμού σελίδων:

en: Page  margins
el: Όρια σελίδας

en: Page headers and footers
el: Επικεφαλίδες και υποσέλιδα σελίδων

en: You can insert headers and footers into every page of the produced PDF file by using header and footer templates. For examples, see the <a href="%s">documentation</a>.
el: Μπορείτε να εισάγετε επικεφαλίδες και υποσέλιδα σε κάθε σελίδα του παραγόμενου αρχείου PDF χρησιμοποιώντας πρότυπα επικεφαλίδων και υποσέλιδων. Για παραδείγματα, δείτε την  <a href="%s">τεκμηρίωση</a>.

en: &Header template:
el: &Πρότυπο επικεφαλίδας:

en: &Footer template:
el: &Πρότυπο υποσέλιδου:

en: &Break long words at the end of lines
el: &Σπάστε τις μεγάλες λέξεις στο τέλος των γραμμών

en: Odd/even &offset:
el: Αντίθεση &μονών/ζυγών:

en: Discard book &cover
el: Απόρριψη εξωφύλλου βιβλίου

en: PMLZ output
el: Εξαγωγή PMLZ

en: Do not &reduce image size and depth
el: Μην μειώνετε &το μέγεθος και το βάθος της εικόνας

en: RB output
el: Εξαγωγή RB

en: No formats available
el: Δεν διατίθενται μορφές

en: Cannot build regex using the GUI builder without a book.
el: Δεν είναι δυνατή η δημιουργία regex χρησιμοποιώντας το εργαλείο δημιουργίας GUI χωρίς βιβλίο.

en: Could not open file
el: Δεν ήταν δυνατό το άνοιγμα του αρχείου

en: Could not open the file, do you have it open in another program?
el: Αδυναμία ανοίγματος του αρχείου, είναι ανοιχτό σε άλλο πρόγραμμα;

en: Failed to generate preview
el: Αποτυχία δημιουργίας προεπισκόπησης

en: Open book
el: Ανοιγμα βιβλίου

en: Regex:
el: Κανονική έκφραση:

en: &Test
el: Δ&οκιμή

en: Occurrences:
el: Εμφανίσεις:

en: Goto:
el: Πήγαινε σε:

en: &Previous
el: Προηγού&μενο

en: &Next
el: Επόμε&νο

en: Preview
el: Προεπισκόπηση

en: RTF input
el: Εισαγωγή RTF

en: Ignore &WMF images in the RTF file
el: Αγνόηση εικόνων &WMF στα αρχεία RTF

en: Search &
    replace
el: Αναζήτηση &
    Αντικατάσταση

en: &Search regular expression:
el: Αναζήτη&ση με κανονική έκφραση:

en: Replacement text
el: Κείμενο αντικατάστασης

en: Search regular expression
el: Αναζήτηση με κανονική έκφραση

en: Load calibre search-replace definitions file
el: Φόρτωση αρχείου ορισμών αναζήτησης/αντικατάστασης του calibre

en: calibre search-replace definitions file
el: αρχείο ορισμών αναζήτησης/αντικατάστασης του calibre

en: Failed to read
el: Αποτυχία ανάγνωσης

en: Save calibre search-replace definitions file
el: Αποθήκευση αρχείου ορισμών αναζήτησης/αντικατάστασης του calibre

en: Unused search & replace definition
el: Αχρησιμοποίητος ορισμός αναζήτησης/αντικατάστασης

en: The search/replace definition being edited  has not been added to the list of definitions. Do you wish to continue with the conversion (the definition will not be used)?
el: Ο ορισμός αναζήτησης/αντικατάστασης που είναι υπό επεξεργασία δεν έχει προστεθεί στη λίστα των ορισμών. Θέλετε να συνεχίσετε με τη μετατροπή (ο ορισμός δεν θα χρησιμοποιηθεί);

en: Invalid regular expression
el: Άκυρη κανονική έκφραση

en: Invalid regular expression: %s
el: Μη έγκυρη κανονική έκφραση: %s

en: The list of search/replace definitions that will be applied to this conversion.
el: Η λίστα των ορισμών αναζήτησης/αντικατάστασης που θα εφαρμοστούν στην μετατροπή αυτή.

en: Edit search/replace definition
el: Επεξεργασία ορισμού αναζήτησης/αντικατάστασης

en: &Replacement text:
el: &Κείμενο αντικατάστασης:

en: &Add
el: &Προσθήκη

en: Edit the currently selected expression
el: Επεξεργασία της τρέχουσας επιλεχθείσας έκφρασης

en: Remove the currently selected expression
el: Διαγραφή της τρέχουσας επιλεχθείσας έκφρασης

en: &Remove
el: Α&φαίρεση

en: &Load
el: &Φόρτωση

en: &Save
el: &Αποθήκευση

en: Move expression up.
el: Μετακίνηση της έκφρασης προς τα πάνω.

en: Move expression down.
el: Μετακίνηση της έκφρασης προς τα κάτω.

en: Restore &defaults
el: &Επαναφορά προεπιλογών

en: &Input format:
el: &Εισαγόμενη μορφή:

en: Convert
el: Μετατροπή

en: SNB output
el: Εξαγωγή SNB

en: Hide &chapter name
el: Απόκρυψη ονομασίας &κεφαλαίου

en: Structure
    detection
el: Ανίχνευση
    δομής

en: Invalid XPath
el: Άκυρο XPath

en: The XPath expression %s is invalid.
el: Η έκφραση XPath %s είναι άκυρη.

en: Insert &metadata as page at start of book
el: Εισαγωγή &μεταδεδομένων ως σελίδα στην αρχή του βιβλίου

en: Remove first &image
el: Αφαίρεση πρώτης &εικόνας

en: Table of
    Contents
el: Πίνακας
    Περιεχομένων

en: Control the creation/conversion of the Table of Contents.
el: Έλεγχος της δημιουργίας/μετατροπής του Πίνακα Περιεχομένων.

en: Level &1 TOC (XPath expression):
el: Επίπεδο &1 Πίνακα Περιεχομένων (έκφραση XPath):

en: Level &2 TOC (XPath expression):
el: Επίπεδο &2 Πίνακα Περιεχομένων (έκφραση XPath):

en: Level &3 TOC (XPath expression):
el: Επίπεδο &3 Πίνακα Περιεχομένων (έκφραση XPath):

en: TOC &filter:
el: &Φίλτρο Πίνακα Περιεχομένων:

en: &Manually fine-tune the ToC after conversion is completed
el: &Μικρορύθμιση του Πίνακα Περιεχομένων ιδιοχείρως όταν ολοκληρωθεί η μετατροπή

en: TXT input
el: Εισαγωγή TXT

en: Structure
el: Δομή

en: Preserve &spaces
el: Διατήρηση &κενών

en: Remove &indents at the beginning of lines
el: Αφαίρεση &εσοχών στην αρχή των γραμμών

en: You can optionally enable various extensions to the base Markdown syntax, below.
el: Μπορείτε προαιρετικά να ενεργοποιήσετε διάφορες επεκτάσεις στην βασική σύνταξη της Markdown, παρακάτω.

en: TXT output
el: Εξαγωγή TXT

en: General
el: Γενικά

en: &Formatting:
el: &Μορφή:

en: &Maximum line length:
el: &Μέγιστο μήκος γραμμής:

en: Do not remove links (<a> tags) before processing
el: Να μην αφαιρεθούν οι σύνδεσμοι (<a> tags) πριν την επεξεργασία

en: Keep text &color, when possible
el: Διατήρηση του χρώματος του &κειμένου, όποτε είναι δυνατό

en: TXTZ output
el: Εξαγωγή TXTZ

en: hr
el: Κροατία

en: With &value:
el: Με &τιμή:

en: (A regular expression)
el: (Μία κανονική έκφραση)

en: Browse by covers
el: Περιήγηση βάσει των εξωφύλλων

en: Choose color
el: Επιλογή χρώματος

en: &Name:
el: Ό&νομα

en: Color &1:
el: Χρώμα &1:

en: Color &2:
el: Χρώμα &2:

en: Contrast color &1 (mainly for text):
el: Χρώμα αντίθεσης &1 (κυρίως για κείμενο):

en: Contrast color &2 (mainly for text):
el: Χρώμα αντίθεσης &2 (κυρίως για κείμενο):

en: The color scheme name "%s" is invalid. It must start with a # and be at least two characters long.
el: Το όνομα "%s" δεν είναι αποδεκτό για χρωματικό συνδυασμό. Η ονομασία πρέπει να αρχίζει με # και να έχει μήκος τουλάχιστον 2 χαρακτήρων.

en: A color scheme with the name "%s" already exists.
el: Ένας συνδυασμός χρωμάτων με όνομα "%s" ήδη υπάρχει.

en: Choose a color scheme to be used for this generated cover.
el: Επιλέξτε το συνδυασμό χρωμάτων που θα έχει το δημιουργημένο εξώφυλλο

en: In normal cover generation, the color scheme is chosen at random from the list of color schemes below. You can prevent an individual color scheme from being chosen by unchecking it here.
el: Υπό κανονικές συνθήκες δημιουργίας εξώφυλλων,  ο συνδυασμός χρωμάτων επιλέγεται τυχαία από τον παρακάτω κείμενο κατάλογο χρωματικών συνδυασμών. Μπορείτε να εμποδίσετε τη χρήση κάποιου συγκεκριμένου χρωματικού συνδυασμού αποεπιλέγοντάς τον εδώ.

en: &New color scheme
el: &Νέος συνδυασμός χρωμάτων

en: &Edit color scheme
el: Επε&ξεργασία συνδυασμού χρωμάτων

en: &Remove color scheme
el: &Αφαίρεση συνδυασμού χρωμάτων

en: &Styles
el: &Εμφάνιση

en: When generating covers, a style for the cover is chosen at random from the styles below. You can prevent an individual style from being selected by unchecking it. The preview on the right shows the currently selected style.
el: Όταν δημιουργούνται εξώφυλλα,  η εμφάνιση του εξώφυλλου επιλέγεται τυχαία από τις παρακάτω εμφανίσεις. Μπορείτε να εμποδίσετε τη χρήση κάποιας συγκεκριμένης εμφάνισης αποεπιλέγοντάς την. Η προεπισκόπηση στα δεξιά δείχνει την τρέχουσα επιλεγμένη εμφάνιση.

en: Choose a style to be used for this generated cover.
el: Επιλέξτε την εμφάνιση που θα έχει το δημιουργημένο εξώφυλλο.

en: In normal cover generation, the style is chosen at random from the list of styles below. You can prevent an individual style from being chosen by unchecking it here.
el: Υπό κανονικές συνθήκες δημιουργίας εξώφυλλων,  η εμφάνιση επιλέγεται τυχαία από τον παρακάτω κείμενο κατάλογο εμφανίσεων. Μπορείτε να εμποδίσετε τη χρήση κάποιας συγκεκριμένης εμφάνισης αποεπιλέγοντάς την εδώ.

en: &Fonts and sizes
el: &Γραμματοσειρές και μεγέθη

en: &Title font family:
el: Οικογένεια γραμματοσειράς &τίτλου:

en: &Title font size:
el: Μέγεθος γραμματοσειράς &τίτλου:

en: &Subtitle font size:
el: Μέγεθος γραμματοσειράς &υπότιτλου:

en: Cover &width:
el: Π&λάτος εξωφύλλου:

en: Cover &height:
el: Ύ&ψος εξωφύλλου:

en: Note that the preview to the side is of fixed aspect ratio, so changing the cover width above will not have any effect. If you change the height, you should also change the width nevertheless as it will be used in actual cover generation.
el: Σημειώστε ότι η διπλανή προεπισκόπηση έχει σταθερό λόγο διαστάσεων, οπότε η όποια αλλαγή στο πλάτος του εξώφυλλου παραπάνω δεν θα έχει κάποιο αποτέλεσμα. Αν όμως αλλάξετε το ύψος θα πρέπει επίσης να αλλάξετε το πλάτος, καθώς θα χρησιμοποιηθεί στην πράξη κατά την δημιουργία εξώφυλλων.

en: &Text
el: &Κείμενο

en: The text on the generated cover is taken from the metadata of the book. This is controlled via templates. You can use the <b>, <i> and <br> tags in the templates for bold, italic and line breaks, respectively. The default templates use the title, series and authors. You can change them to use whatever metadata you like.
el: Το κείμενο στο δημιουργημένο εξώφυλλο προέρχεται από τα μεταδεδομένα του βιβλίου. Αυτό καθορίζεται μέσω προτύπων. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τις ετικέτες <b>, <i> και <br> στα πρότυπα για έντονα, πλάγια, και εισαγωγή νέων γραμμών αντιστοίχως. Τα προεπιλεγμένα πρότυπα χρησιμοποιούν τον τίτλο, τις σειρές και τους συγγραφείς. Μπορείτε να τα αλλάξετε ώστε να χρησιμοποιούν όποια μεταδεδομένα θέλετε.

en: Change the &title template
el: Αλλαγή του προτύπου &τίτλου

en: The title template
el: Πρότυπο τίτλου

en: Change the &sub-title template
el: Αλλαγή του προτύπου &υποτίτλου

en: The sub-title template
el: Πρότυπο υποτίτλου

en: Change the &footer template
el: Αλλαγή του προτύπου υπο&σέλιδου

en: The footer template
el: Πρότυπο υποσέλιδου

en: My Color Scheme
el: Ο Συνδυασμός Χρωμάτων μου

en: Cannot edit
el: Αδύνατη η επεξεργασία

en: Cannot edit a builtin color scheme. Create a new color scheme instead.
el: Δεν είναι δυνατή η επεξεργασία ενσωματωμένων συνδυασμών χρωμάτων. Δημιουργήστε νέο συνδυασμό χρωμάτων.

en: Cannot remove
el: Αδύνατη η αφαίρεση

en: Cannot remove a builtin color scheme.
el: Δεν είναι δυνατή η αφαίρεση ενσωματωμένων συνδυασμών χρωμάτων.

en: A sample book
el: Ένα υπόδειγμα βιβλίου

en: Author One
el: Πρώτος συγγραφέας

en: Author Two
el: Δεύτερος συγγραφέας

en: A series of samples
el: Μια σειρά δειγμάτων

en: Tag One
el: Πρώτη ετικέτα

en: Tag Two
el: Δεύτερη ετικέτα

en: Some publisher
el: Κάποιος εκδότης

en: Cover generation settings
el: Επιλογές δημιουργίας εξωφύλλου

en: Save these settings as the &defaults for future use
el: Αποθήκευση αυτών των ρυθμίσεων ως π&ροκαθορισμένων για μελλοντική χρήση

en: Save the current cover generation settings for later re-use
el: Αποθήκευσε τις τρέχουσες ρυθμίσεις δημιουργίας εξωφύλλου για μελλοντική επαναχρησιμοποίηση

en: Load previously saved cover generation settings
el: Φόρτωση προηγουμένως αποθηκευμένων ρυθμίσεων δημιουργίας εξωφύλλου

en: Save the current settings as the settings to use always instead of just this time. Remember that for styles and colors the actual style or color used is chosen at random from the list of checked styles/colors.
el: Αποθηκεύστε τις τρέχουσες ρυθμίσεις ως τις ρυθμίσεις που θα χρησιμοποιούνται πάντα αντί για μόνο αυτή τη φορά. Να θυμάστε ότι για τα στυλ και τα χρώματα, το πραγματικό στυλ ή χρώμα που χρησιμοποιείται επιλέγεται τυχαία από τη λίστα των επιλεγμένων στυλ/χρωμάτων.

en: My cover style
el: Το στυλ του εξωφύλλου μου

en: Name for these settings
el: Όνομα για αυτές τις ρυθμίσεις

en: Theme name:
el: Όνομα θέματος:

en: Create the rule below, the rule can be used to transform style properties
el: Δημιουργήστε τον παρακάτω κανόνα, ο κανόνας μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τη μετατροπή ιδιοτήτων στυλ

en: If the &property:
el: Αν η ιδιοκτησία:

en: The name of a CSS property, for example: font-size
    Do not use shorthand properties, they will not work.
    For instance use margin-top, not margin.
el: Το όνομα μιας ιδιότητας CSS, για παράδειγμα: font-size
    Μην χρησιμοποιείτε συντομεύσεις ιδιοτήτων, δεν θα λειτουργήσουν.
    Για παράδειγμα, χρησιμοποιήστε το margin-top, όχι το margin.

en: The CSS property value
el: Η τιμή ιδιότητας CSS

en: Either a CSS length, such as 10pt or a unit less number. If a unit less number is used it will be compared with the CSS value using whatever unit the value has. Note that comparison automatically converts units, except for relative units like percentage or em, for which comparison fails if the units are different.
el: Είτε ένα μήκος CSS, όπως 10pt, είτε ένας αριθμός μικρότερος κατά μονάδα. Εάν χρησιμοποιηθεί αριθμός με μικρότερη μονάδα, θα συγκριθεί με την τιμή CSS χρησιμοποιώντας όποια μονάδα έχει η τιμή. Σημειώστε ότι η σύγκριση μετατρέπει αυτόματα τις μονάδες, εκτός από τις σχετικές μονάδες όπως το ποσοστό ή το em, για τις οποίες η σύγκριση αποτυγχάνει αν οι μονάδες είναι διαφορετικές.

en: CSS properties to add to the rule that contains the matching style. You can specify more than one property, separated by semi-colons, for example: color:red; font-weight: bold
el: Ιδιότητες CSS για προσθήκη στον κανόνα που περιέχει το αντίστοιχο στυλ. Μπορείτε να καθορίσετε περισσότερες από μία ιδιότητες, χωρισμένες με ελληνικά ερωτηματικά, για παράδειγμα: color:red· font-weight: bold

en: A number
el: Ένας αριθμός

en: Edit rule
el: Επεξεργασία κανόνα

en: If the property <i>{property}</i> <b>{match_type}</b> <b>{query}</b><br>{action}
el: Αν η ιδιότητα <i>{property}</i> <b>{match_type}</b> <b>{query}</b><br>{action}

en: This rule is invalid, please remove it
el: Αντικανονικός κανόνας, παρακαλώ διαγράψτε τον

en: You can specify rules to transform styles here. Click the "Add rule" button below to get started.
el: Μπορείτε να καθορίσετε κανόνες για τη μετατροπή στυλ εδώ. Κάντε κλικ στο κουμπί "Προσθήκη κανόνα" παρακάτω για να ξεκινήσετε.

en: Test style transform rules
el: Δοκιμή κανόνων μετασχηματισμού στυλ

en: Enter a CSS stylesheet below and click the "Test" button
el: Εισάγετε ένα φύλλο στυλ CSS παρακάτω και κάντε κλικ στο κουμπί "Δοκιμή"

en: Resulting stylesheet
el: Αποτέλεσμα φύλλου στυλ

en: Edit style transform rules
el: Επεξεργασία κανόνων μετασχηματισμού στυλ

en: E&xport
el: Ε&ξαγωγή

en: Export these rules to a file
el: Εξαγωγή αυτών των κανόνων σε αρχείο

en: &Import
el: &Εισαγωγή

en: Import previously exported rules
el: Εισαγωγή προηγουμένως εξαχθέντων κανόνων

en: &Test rules
el: &Δοκιμή κανόνων

en: Save this ruleset for later re-use
el: Αποθήκευση του συνόλου αυτών των κανόνων, για
    να μπορούν να ξαναχρησιμοποιηθούν αργότερα

en: Load a previously saved ruleset
el: Φόρτωση προηγουμένως αποθηκευμένου συνόλου κανόνων

en: No rules
el: Χωρίς κανόνες

en: There are no rules to export
el: Δεν υπάρχουν κανόνες για εξαγωγή

en: Choose file for exported rules
el: Επιλέξτε αρχείο για εξαγωγή κανόνων

en: Choose file to import rules from
el: Επιλέξτε αρχείο για εισαγωγή κανόνων

en: Clear {0}
el: Καθαρισμός {0}

en: Values changed
el: Οι τιμές μεταβλήθηκαν

en: You have changed the values. In order to use this editor, you must either discard or apply these changes. Apply changes?
el:  Έχετε αλλάξει τις τιμές. Για να μπορέσετε να χρησιμοποιήσετε τον επεξεργαστή, πρέπει είτε να απορρίψετε, είτε να εφαρμόσετε αυτές τις αλλαγές. Να εφαρμοστούν οι αλλαγές;

en: Set {} to yes
el: Ορίστε το {} σε ναι

en: Set {} to no
el: Ορίστε το {} σε όχι

en: Clear {}
el: Καθαρισμός {}

en: Undefined
el: Μη ορισμένο

en: Today
el: Σήμερα

en: Exact time: {}
el: Ακριβής ώρα: {}

en: items
el: στοιχεία

en: Open the Manage {} window
el: Άνοιγμα του παραθύρου Διαχείριση {}

en: Open the {0} editor. If Ctrl or Shift is pressed, open the Manage {0} window
el: Ανοίξτε το πρόγραμμα επεξεργασίας {0}. Εάν πατηθεί το Ctrl ή το Shift, ανοίξτε το παράθυρο Διαχείριση {0}

en: The enumeration "{0}" contains an invalid value that will be set to the default
el: Η απαρίθμηση "{0}" περιέχει μια αντικανονική τιμή που θα πάρει την προεπιλεγμένη της τιμή

en: Set {0} to No
el: Ορίστε το {0} σε όχι

en: Set {0} to Yes
el: Ορίστε το {0} σε ναι

en: Open Item editor
el: Άνοιγμα επεξεργαστή στοιχείου

en: Apply changes
el: Εφαρμογή αλλαγών

en: Clear series
el: Καθαρισμός σειράς

en: Automatically number books
el: Αυτόματη αρίθμηση βιβλίων

en: If not checked, the series number for the books will be set to 1. If checked, selected books will be automatically numbered, in the order you selected them. So if you selected Book A and then Book B, Book A will have series number 1 and Book B series number 2.
el: Αν δεν επιλεγεί, θα θέσει ως δείκτη σειράς για τα βιβλία το 1. Αν επιλεγεί, τα επιλεγμένα βιβλία θα αριθμηθούν αυτομάτως, με βάση τη σειρά που τα επιλέξατε. Έτσι, αν επιλέξατε το Βιβλίο Α και μετά το Βιβλίο Β, το Βιβλίο Α θα έχει δείκτη σειράς 1, ενώ το Βιβλίο Β θα έχει δείκτη σειράς 2.

en: Force numbers to start with
el: Επιβολή τιμής εκκίνησης σε

en: Series will normally be renumbered from the highest number in the database for that series. Checking this box will tell calibre to start numbering from the value in the box
el: Οι σειρές κανονικά συνεχίζουν την αρίθμηση ξεκινώντας με τον μεγαλύτερο αριθμοδείκτη που υπάρχει στη βάση δεδομένων για τη σειρά αυτή. Επιλέγοντας το κουτί αυτό, μπορείτε να κάνετε το calibre να ξεκινήσει την αρίθμηση από την τιμή που εισάγετε στο κουτί

en: The amount by which to increment the series number for successive books. Only applicable when using force series numbers.
el: Το ποσό με το οποίο θα αυξάνεται ο δείκτης σειράς για κάθε
    επόμενο βιβλίο. Εφαρμόζεται μόνο όταν γίνεται επιβολή τιμής
    εκκίνησης στις σειρές.

en: The enumeration "{0}" contains invalid values that will not appear in the list
el: Η απαρίθμηση "{0}" περιέχει μη έγκυρες τιμές που δεν θα εμφανίζονται στη λίστα

en: Remove all tags
el: Αφαίρεση όλων των ετικετών

en: tags to remove
el: Ετικέτες προς αφαίρεση

en: You have entered values. In order to use this editor you must first discard them. Discard the values?
el: Έχετε εισάγει τιμές. Για να χρησιμοποιήσετε αυτόν τον επεξεργαστή πρέπει πρώτα να τις απορρίψετε. Απορρίψτε τις τιμές;

en: No details available.
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμες πληροφορίες.

en: Device no longer connected.
el: Η συσκευή δεν είναι πλέον συνδεδεμένη.

en: Get device information
el: Λήψη πληροφοριών για τη συσκευή

en: Set library information
el: Ορισμός πληροφοριών βιβλιοθήκης

en: Get list of books on device
el: Λήψη λίστας βιβλίων στη συσκευή

en: Prepare files for transfer from device
el: Προετοιμασία αρχείων για μεταφορά από τη συσκευή

en: Get annotations from device
el: Λήψη σχολίων από τη συσκευή

en: Send metadata to device
el: Αποστολή μεταδεδομένων στη συσκευή

en: Send collections to device
el: Αποστολή συλλογών στη συσκευή

en: Upload one book to the device | Upload {} books to the device
el[0]: Μεταφορτώστε ένα βιβλίο στη συσκευή
el[1]: Μεταφορτώστε {} βιβλία στη συσκευή

en: Delete books from device
el: Διαγραφή βιβλίων από τη συσκευή

en: Download books from device
el: Λήψη βιβλίων από τη συσκευή

en: View book on device
el: Προβολή βιβλίου στη συσκευή

en: Set default send to device action
el: Καθορισμός προεπιλεγμένης ενέργειας αποστολής σε συσκευή

en: Send to main memory
el: Αποστολή στην κύρια μνήμη

en: Send to storage card A
el: Αποστολή στην κάρτα αποθήκευσης Α

en: Send to storage card B
el: Αποστολή στην κάρτα αποθήκευσης Β

en: Send specific format to
el: Αποστολή συγκεκριμένης μορφής προς

en: Send and delete from library
el: Αποστολή και διαγραφή από τη βιβλιοθήκη

en: Eject device
el: Εξαγωγή συσκευής

en: Error communicating with device
el: Σφάλμα κατά την επικοινωνία με τη συσκευή

en: Manage the %s?
el: Διαχείριση του  %s;

en: Detected the <b>%s</b>. Do you want calibre to manage it?
el: Ανιχνεύθηκε <b>%s</b>. Θέλετε να το διαχειριστεί το calibre;

en: No suitable formats
el: Δεν υπάρχουν κατάλληλες μορφές

en: Running jobs
el: Εκτελούμενες εργασίες

en: Cannot configure the device while there are running device jobs.
el: Δεν είναι δυνατή η διαμόρφωση της συσκευής ενώ εκτελούνται εργασίες της συσκευής.

en: Configure %s
el: Παραμετροποίηση %s

en: Restart calibre for the changes to %s to be applied.
el: Κάντε επανεκκίνη του calibre έτσι ώστε να εφαρμοστούν οι αλλαγές στο %s.

en: Book already on device
el: Το βιβλίο υπάρχει ήδη στη συσκευή

en: The book {} is already present on the device. Resending it might cause any annotations/bookmarks on the device for this book to be lost. Are you sure?
el: Το βιβλίο {} υπάρχει ήδη στη συσκευή. Η επανυποβολή του μπορεί να προκαλέσει απώλεια τυχόν σχολίων/σελιδοδεικτών για αυτό το βιβλίο στη συσκευή. Είστε σίγουρος;

en: Some books already on device
el: Ορισμένα βιβλία είναι ήδη στη συσκευή

en: Some of the selected books are already on the device. Resending them might cause any annotations/bookmarks on the device for these books to be lost. Click "Show details" to see the books already on the device. Are you sure?
el: Ορισμένα από τα επιλεγμένα βιβλία είναι ήδη στη συσκευή. Η επαναποστολή τους μπορεί να προκαλέσει την απώλεια οποιωνδήποτε σημειώσεων/σελιδοδεικτών για αυτά τα βιβλία στη συσκευή. Κάντε κλικ στο "Εμφάνιση λεπτομερειών" για να δείτε τα βιβλία που βρίσκονται ήδη στη συσκευή. Είστε σίγουροι;

en: Error talking to device
el: Σφάλμα επικοινωνίας με τη συσκευή

en: There was a temporary error talking to the device. Please unplug and reconnect the device or reboot.
el: Υπήρξε προσωρινό σφάλμα κατά την επικοινωνία με τη συσκευή. Παρακαλώ αποσυνδέστε και επανασυνδέστε τη συσκευή ή επανεκκινήστε τη.

en: Device:
el: Συσκευή:

en:  detected.
el: ανιχνεύθηκε.

en: No books
el: Κανένα βιβλίο

en: selected to send
el: Επιλεγμένο προς αποστολή

en: No device
el: Καμία συσκευή

en: No device connected
el: Δεν υπάρχει συνδεδεμένη συσκευή

en: %(num)i of %(total)i books
el: %(num)i από %(total)i βιβλία

en: 0 of %i books
el: 0 από %i βιβλία

en: Choose format to send to device
el: Επιλέξτε τον τύπο αρχείου που θα σταλεί στη συσκευή

en: Cannot send: No device is connected
el: Δεν είναι δυνατή η αποστολή: Δεν υπάρχει συνδεδεμένη συσκευή

en: No card
el: Δεν υπάρχει κάρτα

en: Cannot send: Device has no storage card
el: Δεν είναι δυνατή η αποστολή: Η συσκευή δεν έχει κάρτα μνήμης

en: Auto convert the following books before uploading to the device?
el: Αυτόματη μετατροπή των κάτωθι βιβλίων πριν αποσταλούν στη συσκευή;

en: Sending catalogs to device.
el: Γίνεται αποστολή καταλόγων στη συσκευή.

en: Sending news to device.
el: Γίνεται αποστολή ειδήσεων στη συσκευή.

en: Sending books to device.
el: Γίνεται αποστολή βιβλίων στη συσκευή.

en: Could not upload the following books to the device, as no suitable formats were found. Convert the book(s) to a format supported by your device first.
el: Αδύνατο το ανέμασμα των κάτωθι βιβλίων στη συκευή, καθώς δε βρέθηκαν κατάλληλες μορφές. Μετατρέψτε πρώτα το βιβλίο(α) σε μια μορφή που υποστηρίζεται από τη συσκευή σας.

en: No space on device
el: Δεν υπάρχει ελεύθερος χώρος στη συσκευή

en: <p>Cannot upload books to device there is no more free space available
el: <p> Αδύνατο το ανέβασμα των βιβλίων στη συσκευή, δεν υπάρχει διαθέσιμος ελέυθερος χώρος

en: Incorrect destination
el: Μη έγκυρος προορισμός

en: Analyzing books on the device: %d%% finished
el: Ανάλυση βιβλίων στη συσκευη: %d%% ολοκληρώθηκε

en: Book format sync problem
el: Πρόβλημα συγχρονισμού μορφής βιβλίου

en: Some book formats in your library cannot be synced because they have dates in the future
el: Μερικές μορφές βιβλίων στη βιβλιοθήκη σας δεν μπορούν να συγχρονιστούν επειδή έχουν ημερομηνίες στο μέλλον

en: Device
el: Συσκευή

en: Unknown formats
el: Άγνωστες μορφές

en: You have enabled the <b>{0}</b> formats for your {1}. The {1} may not support them. If you send these formats to your {1} they may not work. Are you sure?
el: Έχετε ενεργοποιήσει τις μορφές <b>{0}</b> για τον {1} σας. Το {1} ενδέχεται να μην τις υποστηρίζει. Εάν στείλετε αυτές τις μορφές στο {1}, ενδέχεται να μην λειτουργούν. Είστε σίγουροι;

en: Invalid template
el: Μη έγκυρο πρότυπο

en: The template %s is invalid:
el: Το πρότυπο %s δεν είναι έγκυρο:

en: Select available formats and their order for this device
el: Επιλέξτε διαθέσιμες μορφές και τη σειρά τους για αυτή τη συσκευή

en: If checked, books are placed into sub-folders based on their metadata on the device. If unchecked, books are all put into the top level folder.
el: Εάν επιλεγεί, τα βιβλία τοποθετούνται σε υποφακέλους βάσει των μεταδεδομένων τους στη συσκευή. Εάν δεν επιλεγεί, όλα τα βιβλία τοποθετούνται στον κύριο φάκελο.

en: Use sub-folders
el: Χρήση υποφακέλων

en: Use author sort for author
el: Χρήση ταξινομημένου συγγραφέα αντί του συγγραφέα

en: Save &template:
el: Αποθήκευση &προτύπου:

en: No formats selected
el: Δεν επιλέχθηκαν μορφές

en: You must choose at least one format to send to the device
el: Πρέπει να επιλέξετε τουλάχιστον μία μορφή για να την στείλετε στη συσκευή

en: <b>Save &template</b> to control the filename and
            location of files sent to the device:
el: <b>Αποθήκευση &προτύπου</b> για τον έλεγχο του ονόματος
    και της τοποθεσίας των αρχείων που απεστάλησαν στη συσκευή:

en: A <b>list of &folders</b> on the device to
            which to send e-books. The first one that exists will be used:
el: Μια <b> λίστα &φακέλων</b> στη συσκευή στην
    οποία να αποσταλούν τα ηλεκτρονικά βιβλία. Το πρώτο που υπάρχει θα χρησιμοποιηθεί:

en: Browse for a folder on the device
el: Περιήγηση για φάκελο που υπάρχει στη συσκευή

en: Select the devices to be <b>ignored</b>. calibre <b>will not</b>
                connect to devices with a checkmark next to their names.
el: Επιλέξτε τις συσκευές που θα <b>παραβλεφθούν</b>. Το calibre <b>δεν θα</b>
                συνδεθεί με τις συσκευές που έχουν ένα σημάδι επιλογής δίπλα στα ονόματά τους.

en: Send the %s format to the folder:
el: Αποστολή της μορφής %s στο φάκελο:

en: Folder on the device
el: Φάκελος που υπάρχει στη συσκευή

en: &Remove rule
el: Διαγ&ραφή κανόνα

en: Format specific sending
el: Αποστολή συγκεκριμένης μορφής

en: You can create rules that control where e-books of a specific
                format are sent to on the device. These will take precedence over
                the folders specified above.
el: Μπορείτε να δημιουργήσετε κανόνες που ελέγχουν πού αποστέλλονται τα ηλεκτρονικά
                βιβλία ενός συγκεκριμένου μορφότυπου στη συσκευή. Αυτοί θα έχουν
                προτεραιότητα έναντι των φακέλων που καθορίστηκαν παραπάνω.

en: Add a &new rule
el: Προσθήκη &νέου κανόνα

en: Note that these settings apply to all Kindle devices not just this particular one
el: Σημειώστε ότι αυτές οι ρυθμίσεις ισχύουν για όλες τις συσκευές Kindle και όχι μόνο για αυτήν

en: The <b>%s</b> device has no serial number, it cannot be configured
el: Η συσκευή <b>%s</b> δεν έχει σειριακό αριθμό, δεν μπορεί να ρυθμιστεί

en: <b>No MTP device connected.</b><p> You can only configure the MTP device plugin when a device is connected.
el: <b>Δεν έχει συνδεθεί συσκευή MTP.</b><p> Μπορείτε να διαμορφώσετε το πρόσθετο συσκευής MTP μόνο όταν είναι συνδεδεμένη μια συσκευή.

en: If you want to un-ignore a previously ignored MTP device, use the "Ignored devices" tab.
el: Αν θέλετε να επαναφέρετε μια προηγουμένως αγνοημένη συσκευή MTP, χρησιμοποιήστε την καρτέλα "Αγνοημένες συσκευές".

en: Choose the formats to send to the %s
el: Επιλέξτε τις μορφές για αποστολή στο %s

en: &Ignore the %s in calibre
el: &Αγνόησε το %s στο calibre

en: Change scanned &folders
el: Αλλαγή σκαναρισμένων &φακέλων

en: Show device information
el: Εμφάνιση πληροφοριών συσκευής

en: Page numbering (APNX)
el: Αρίθμηση σελίδων (APNX)

en: Copy to clipboard
el: Αντιγραφή στο πρόχειρο

en: The %s will be ignored in calibre
el: Το %s θα αγνοηθεί στο calibre

en: You are trying to send books into the <b>%s</b> folder. This folder is currently ignored by calibre when scanning the device. You have to tell calibre you want this folder scanned in order to be able to send books to it. Click the <b>Configure</b> button below to send books to it.
el: Προσπαθείτε να στείλετε βιβλία στον φάκελο <b>%s</b>. Προς το παρόν, το calibre αγνοεί αυτό τον φάκελο κατά τη σάρωση της συσκευής. Πρέπει να ενημερώσετε το calibre ότι θέλετε να σαρώσετε το φάκελο αυτό, για να μπορέσετε να  στείλετε εκεί βιβλία. Πατήστε το κουμπί <b>Configure</b> παρακάτω για να ρυθμίσετε την αποστολή βιβλίων.

en: Configure
el: Παραμετροποίηση

en: Cannot send to %s
el: Αδύνατη η αποστολή στο %s

en: Choose folder on device
el: Επιλογή φακέλου στη συσκευή

en: <b>Scanned folders:</b>
el: <b>Σκαναρισμένοι φάκελοι:</b>

en: You can select which folders calibre will scan when searching this device for books.
el: Μπορείτε να επιλέξετε ποιούς φάκελους θα σκανάρει το calibre όταν θα ψάχνει αυτή την συσκευή για βιβλία.

en: If you a select a previously unselected folder, any sub-folders will not be visible until you restart calibre.
el: Εάν επιλέξετε έναν φάκελο που δεν είχε επιλεγεί προηγουμένως, τυχόν υποφακέλοι δεν θα είναι ορατοί μέχρι να επανεκκινήσετε το calibre.

en: Choose folders to scan
el: Επιλογή φακέλων για σκανάρισμα

en: File formats
el: Μορφές αρχείων

en: Extra driver customization options
el: Επιπλέον επιλογές προσαρμογής προγράμματος οδήγησης

en: How many empty books?
el: Πόσα κενά βιβλία;

en: How many empty books should be added?
el: Πόσα κενά βιβλία να προστεθούν;

en: Set the author of the new books to:
el: Καθορισμός του συγγραφέα των νέων βιβλίων σε:

en: Reset author to Unknown
el: Επαναφορά δεδομένων συγγραφέα σε Άγνωστο

en: Set the series of the new books to:
el: Καθορισμός της σειράς των νέων βιβλίων στην:

en: Reset series
el: Διαγραφή δεδομένων σειράς

en: Set the title of the new books to:
el: Καθορισμός του τίτλου των νέων βιβλίων στον:

en: Reset title
el: Διαγραφή δεδομένων τίτλου

en: Also create an empty e-book in format:
el: Επιπρόσθετη δημιουργία κενού ψηφιακού βιβλίου μορφής:

en: Also create an empty book format file that you can subsequently edit
el: Επιπρόσθετη δημιουργία κενής μορφής ψηφιακού βιβλίου, του οποίου η επεξεργασία θα γίνει αργότερα

en: Also copy book &formats when duplicating a book
el: Επιπρόσθετη αντιγραφή μορ&φών βιβλίου όταν κλωνοποιείται ένα βιβλίο

en: Also copy all e-book files into the newly created duplicate books.
el: Επιπρόσθετη αντιγραφή όλων των αρχείων ψηφιακών βιβλίων στα κλωνοποιημένα νέα βιβλία

en: &Duplicate current book
el: Κλω&νοποίηση τρέχοντος βιβλίου

en: Make the new empty book records exact duplicates
    of the current book "%s", with all metadata identical
el: Οι εγγραφές για τα νέα κενά βιβλία να είναι τέλειοι κλώνοι
    του τρέχοντος βιβλίου "%s", με όλα τα μεταδεδομένα
    ταυτόσημα

en: Add books by ISBN
el: Προσθήκη βιβλίων βάσει ISBN

en: &Paste from clipboard
el: &Επικόλληση από το πρόχειρο

en: <p>Enter a list of ISBNs in the box to the left, one per line. calibre will automatically create entries for books based on the ISBN and download metadata and covers for them.</p>
    <p>Any invalid ISBNs in the list will be ignored.</p>
    <p>You can also specify a file that will be added with each ISBN. To do this enter the full path to the file after a <code>&gt;&gt;</code>. For example:</p>
    <p><code>9788842915232 &gt;&gt; %s</code></p><p>To use identifiers other than ISBN use key:value syntax, For example:</p>
    <p><code>amazon:B001JK9C72</code></p>
el: <p>Εισάγετε μια λίστα ISBN στο πλαίσιο στα αριστερά, ένα ανά γραμμή. Το calibre θα δημιουργήσει αυτόματα εγγραφές για βιβλία με βάση το ISBN και θα κατεβάσει μεταδεδομένα και εξώφυλλα για αυτά.</p>
    <p>Τυχόν άκυρα ISBN στη λίστα θα αγνοηθούν.</p>
    <p>Μπορείτε επίσης να καθορίσετε ένα αρχείο που θα προστεθεί με κάθε ISBN. Για να το κάνετε αυτό, εισάγετε ολόκληρη τη διαδρομή προς το αρχείο μετά από ένα <code>&gt;&gt;</code>. Για παράδειγμα:</p>
    <p><code>9788842915232 &gt;&gt; %s</code></p><p>Για να χρησιμοποιήσετε αναγνωριστικά εκτός του ISBN, χρησιμοποιήστε τη σύνταξη κλειδί:τιμή, Για παράδειγμα:</p>
    <p><code>amazon:B001JK9C72</code></p>

en: &Tags to set on created book entries:
el: Ε&τικέτες που θα προστεθούν στα νεοδημιουργημένα βιβλία:

en: Check for books with the same ISBN already in library
el: Έλεγχος για βιβλία με τον ίδιο ISBN που υπάρχουν ήδη στη βιβλιοθήκη

en: Convert ISBN-10 to ISBN-13 automatically
el: Μετατρέψτε αυτόματα το ISBN-10 σε ISBN-13

en: Some invalid ISBNs
el: Κάποιοι άκυροι ISBN

en: Some of the ISBNs you entered were invalid. They will be ignored. Click "Show details" to see which ones. Do you want to proceed?
el: Κάποια από τα ISBN που καταχωρήσατε ήταν άκυρα. Θα αγνοηθούν. Κάντε κλικ στο "Εμφάνιση λεπτομερειών" για να δείτε ποια. Θέλετε να προχωρήσετε;

en: All invalid ISBNs
el: Όλοι οι αντικανονικοί ISBN

en: All the ISBNs you entered were invalid. No books can be added.
el: Όλοι οι ISBN που εισήχθησαν ήταν αντικανονικοί. Δεν μπορεί να προστεθεί κανένα βιβλίο.

en: Edit authors
el: Επεξεργασία συγγραφέων

en: Edit the authors for this book. You can drag and drop to re-arrange authors
el: Επεξεργαστείτε τους συγγραφείς για αυτό το βιβλίο. Μπορείτε να σύρετε και να αφήσετε για να αναδιατάξετε τους συγγραφείς

en: Enter an author to add
el: Πληκτρολογείστε ένα συγγραφέα να προστεθεί

en: &Remove selected
el: &Αφαίρεση επιλεγμένων

en: Configure the Book details window
el: Ρύθμιση παραθύρου Λεπτομέρειες βιβλίου

en: Select displayed metadata
el: Επιλογή μεταδεδομένων που εμφανίζονται

en: Move the selected field up [{}]
el: Μετακίνηση επιλεγμένου πεδίου προς τα πάνω [{}]

en: Move the selected field down [{}]
el: Μετακίνηση επιλεγμένου πεδίου προς τα κάτω [{}]

en: Note: <b>comments</b>-like columns will always be displayed at the end unless their "Heading position" is "Show heading to the side"
el: Σημείωση: Οι στήλες τύπου <b>σχόλια</b> θα εμφανίζονται πάντα στο τέλος, εκτός αν η "Θέση επικεφαλίδας" τους είναι το "Εμφάνιση επικεφαλής στο πλάι"

en: Fit &cover within view
el: Προσαρμογή εξωφύλλου στην προβολή

en: Next [%s]
el: Επόμενο [%s]

en: Previous [%s]
el: Προηγούμενο [%s]

en: Book {} doesn't exist
el: Το βιβλίο {} δεν υπάρχει

en: Configure this view
el: Διαμόρφωση αυτής της προβολής

en: This book is marked
el: Αυτό το βιβλίο έχει επισημανθεί

en: This book is marked as: %s
el: Αυτό το βιβλίο έχει επισημανθεί ως: %s

en: Path: {}
el: Διαδρομή: {}

en: (the current book)
el: (το τρέχον βιβλίο)

en: (from {})
el: (από {})

en: (will not change)
el: (δεν θα αλλάξει)

en: My books
el: Τα βιβλία μου

en: No help available
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμη βοήθεια

en: No help available for this output format.
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμη βοήθεια για αυτήν τη μορφή εξόδου.

en: Generate catalog
el: Δημιουργία καταλόγου

en: Generate catalog for {0} books
el: Δημιουργία καταλόγου για {0} βιβλία

en: Catalo&g format:
el: Μορφή &καταλόγου:

en: Catalog &title (existing catalog with the same title will be replaced):
el: Τίτλος &καταλόγου (ο υπάρχον κατάλογος με τον ίδιο τίτλο θα αντικατασταθεί):

en: &Send catalog to device automatically
el: &Αυτόματη αποστολή καταλόγου στη συσκευή

en: Add the catalog to your calibre library after it is generated.
    Note that if you disable adding of the catalog to the library
    automatic sending of the catalog to the device will not work.
el: Προσθέστε τον κατάλογο στη βιβλιοθήκη σας στο Calibre αφού δημιουργηθεί.
    Σημειώστε ότι αν απενεργοποιήσετε την προσθήκη του καταλόγου στη βιβλιοθήκη,
    η αυτόματη αποστολή του καταλόγου στη συσκευή δεν θα λειτουργεί.

en: &Add catalog to library
el: &Προσθήκη καταλόγου στη βιβλιοθήκη

en: Catalog options
el: Επιλογές καταλόγου

en: Check database integrity and compact it for improved performance.
el: Ελέγξτε την ακεραιότητα της βάσης δεδομένων και συμπιέστε την για βελτιωμένη απόδοση.

en: Also compact the Full text search database
el: Συμπιέστε επίσης τη βάση δεδομένων αναζήτησης πλήρους κειμένου

en: This can be a very slow and memory intensive operation, depending on the size of the Full text database.
el: Αυτή μπορεί να είναι μια πολύ αργή και απαιτητική σε μνήμη διαδικασία, ανάλογα με το μέγεθος της βάσης δεδομένων Πλήρους κειμένου.

en: Also compact the notes database
el: Συμπίεσε επίσης τη βάση δεδομένων σημειώσεων

en: This can be a very slow and memory intensive operation, depending on the size of the notes database.
el: Αυτή μπορεί να είναι μια πολύ αργή και απαιτητική σε μνήμη διαδικασία, ανάλογα με το μέγεθος της βάσης δεδομένων των σημειώσεων.

en: Check the database file
el: Ελέγξτε το αρχείο της βάσης δεδομένων

en: Vacuuming database to improve performance.
el: Εκτέλεση καθαρισμού βάσης δεδομένων για βελτίωση της απόδοσης.

en: This will take a while, please wait...
el: Θα πάρει λίγο χρόνο, παρακαλώ περιμένετε...

en: Vacuuming...
el: Καθαρισμός...

en: Open folder {}
el: Άνοιγμα φακέλου {}

en: Check library -- Problems found
el: Έλεγχος βιβλιοθήκης - Βρέθηκαν προβλήματα

en: &Run the check again
el: &Να ξαναγίνει έλεγχος

en: Copy &to clipboard
el: Αντιγραφή &στο πρόχειρο

en: &Done
el: Έ&γινε

en: Mark &all for delete
el: Επισήμ&ανση όλων για διαγραφή

en: Mark all deletable subitems
el: Σημειώστε όλα τα διαγράψιμα υποστοιχεία

en: Delete &marked
el: Διαγραφή επιση&μασμένων

en: Delete marked files (checked subitems)
el: Διαγραφή μαρκαρισμένων αρχείων (επιλεγμένα υποστοιχεία)

en: Mar&k all for fix
el: Επι&σήμανση όλων για διόρθωση

en: Mark all fixable items
el: Επισήμανση όλων των διορθώσιμων στοιχείων

en: &Fix marked
el: &Διόρθωση επιλεγμένων

en: Fix marked sections (checked fixable items)
el: Επιδιόρθωση επιλεγμένων τμημάτων (επιλεγμένα επιδιορθώσιμα στοιχεία)

en: Names to ignore:
el: Ονόματα προς αγνόηση:

en: The marked files and folders will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
el: Τα επισημασμένα αρχεία και φάκελοι θα <b>διαγραφούν οριστικά</b>. Είστε βέβαιοι;

en: Choose format
el: Επιλέξτε μορφή

en: &Open with...
el: Άνοιγμ&α με...

en: Edit "Open with" applications...
el: Επεξεργασία "Άνοιγμα με" εφαρμογών...

en: Format
el: Μορφοποίηση

en: Existing
el: Υπάρχον

en: Convertible
el: Μετατρέψιμο

en: Choose location for calibre library
el: Επιλογή τοποθεσίας για τη βιβλιοθήκη calibre

en: Same as current
el: Όμοιο με το παρόν

en: The location %s contains the current calibre library
el: Η τοποθεσία %s περιέχει την τρέχουσα βιβλιοθήκη calibre

en: Bad location
el: Κακή τοποθεσία

en: You should not create a library inside the calibre folder as this folder is automatically deleted during upgrades.
el: Δεν ενδείκνυται η δημιουργία βιβλιοθήκης μέσα στον φάκελο calibre, καθώς αυτός ο φάκελος διαγράφεται αυτόματα κατά τις αναβαθμίσεις.

en: No existing library found
el: Δεν βρέθηκε υπάρχουσα βιβλιοθήκη

en: There is no existing calibre library at %s
el: Δεν υπάρχει βιβλιοθήκη calibre στο %s

en: Not empty
el: Όχι άδειο

en: The folder %s is not empty. Please choose an empty folder.
el: Ο φάκελος %s δεν είναι άδειος. Επιλέξτε ένα άδειο φάκελο.

en: Scanning...
el: Σάρωση...

en: Failed to move library
el: Αποτυχία μετακίνησης βιβλιοθήκης

en: There was an error while moving the library. The operation has been aborted. Click "Show details" for details.
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά τη μετακίνηση της βιβλιοθήκης. Η ενέργεια ματαιώθηκε. Πατήστε στο "Προβολή λεπτομερειών" για περισσότερα.

en: No location selected
el: Δεν έχει επιλεχθεί τοποθεσία

en: %s is not an existing folder
el: %s δεν είναι υπάρχον φάκελος

en: Choose your calibre library
el: Επιλέξτε τη βιβλιοθήκη σας

en: Your calibre library is currently located at {0}
el: Η βιβλιοθήκη σας βρίσκεται στο {0}

en: &Create an empty library at the new location
el: &Δημιουργία κενής βιβλιοθήκης στη νέα τοποθεσία

en: &Copy structure from the current library
el: Αντιγραφή δομής από την τρέχουσα βιβλιοθή&κη

en: Add "%s" to toolbars or menus
el: Πρόσθεση "%s" στις εργαλειοθήκες ή μενού

en: Select the toolbars and/or menus to add <b>%s</b> to:
el: Επιλογή των εργαλειοθηκών και /ή μενού που είναι να προστεθούν <b>%s</b> στο:

en: Edit comments
el: Επεξεργασία σχολίων

en: Edit "{0}"
el: Επεξεργασία "{0}"

en: Edit text
el: Επεξεργασία κειμένου

en: &Show this warning again
el: &Επανεμφάνιση αυτής της προειδοποίησης

en: {num} of {series}
el: {num} από {series}

en: Has cover
el: Έχει εξώφυλλο

en: Target book
el: Στοχευμένο βιβλίο

en: Merge books
el: Συγχώνευση βιβλίων

en: Merge metadata
el: Συγχώνευση μεταδεδομένων

en: Merge the metadata of the selected books into the target book
el: Συγχώνευσε τα μεταδεδομένα των επιλεγμένων βιβλίων στο στοχευμένο βιβλίο

en: Merge formats
el: Συγχώνευση μορφών

en: Merge the book files of the selected books into the target book
el: Συγχώνευση των αρχείων των επιλεγμένων βιβλίων στο στοχευμένο βιβλίο

en: Delete merged books
el: Διαγραφή συγχωνευμένων βιβλίων

en: Delete the selected books after merging
el: Διαγραφή των επιλεγμένων βιβλίων μετά τη συγχώνευση

en: Book formats and metadata from the selected books will be merged into the target book ({title}).
el: Οι μορφές και τα μεταδεδομένα των επιλεχθέντων βιβλίων θα συγχωνευθούν στο στοχευμένο βιβλίο ({title}).

en: Metadata from the selected books will be merged into to the target book ({title}). Formats will not be merged.
el: Τα μεταδεδομένα από τα επιλεγμένα βιβλία θα συγχωνευθούν στο στοχευμένο βιβλίο ({title}). Οι μορφές δεν θα συγχωνευθούν.

en: After being merged, the selected books will be <b>deleted</b>.
el: Μετά τη συγχώνευση, τα επιλεγμένα βιβλία θα <b>διαγραφούν</b>.

en: Any duplicate formats in the selected books will be permanently <b>deleted</b> from your calibre library.
el: Οποιεσδήποτε διπλότυπες μορφές στα επιλεγμένα βιβλία θα <b>διαγραφούν</b> οριστικά από τη βιβλιοθήκη calibre σας.

en: Any formats not in the target book will be added to it from the selected books.
el: Όσες μορφές δεν υπάρχουν ήδη στο στοχευμένο βιβλίο, θα προστεθούν σε αυτό από τα επιλεγμένα βιβλία.

en: Are you <b>sure</b> you want to proceed?
el: Είστε <b>σίγουροι</b> πως θέλετε να συνεχίσετε;

en: Filter the device list
el: Φιλτράρισμα της λίστας συσκευών

en: ERROR
el: ΣΦΑΛΜΑ

en: Create a new news source by clicking one of the buttons below
el: Δημιουργήστε μια νέα πηγή ειδήσεων πατώντας ένα από τα παρακάτω κουμπιά

en: &Edit this recipe
el: &Επεξεργασία αυτής της συνταγής

en: &Remove this recipe
el: Αφαί&ρεση συνταγής

en: Recipes
el: Συνταγές

en: Create a basic news recipe, by adding RSS feeds to it.
    For some news sources, you will have to use the "Switch to advanced mode" button below to further customize the fetch process.
el: Δημιουργήστε μια βασική συνταγή για λήψη ειδήσεων, προσθέτοντας ροές RSS σε αυτήν.
    Για κάποιες πηγές ειδήσεων θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε το κουμπί "Αλλαγή σε κατάσταση για προχωρημένους" παρακάτω για να εξατομικεύσετε ακόμα περισσότερο τη διαδικασία λήψης.

en: Recipe &title:
el: Τίτλος &συνταγής:

en: day(s)
el: Ημέρα(ες)

en: The oldest article to download
el: Το παλαιότερο άρθρο προς λήψη

en: &Oldest article:
el: &Παλαιότερο άρθρο:

en: Maximum number of articles to download per feed.
el: Μέγιστο πλήθος άρθρων για λήψη ανά ροή.

en: &Max. number of articles per feed:
el: &Μέγιστο πλήθος άρθρων ανά ροή:

en: Feeds in recipe
el: Ροές της συνταγής

en: Move selected feed up
el: Μετακίνηση επιλεγμένης ροής πάνω

en: Remove selected feed
el: Αφαίρεση επιλεγμένης ροής

en: Move selected feed down
el: Μετακίνηση επιλεγμένης ροής κάτω

en: Add feed to recipe
el: Προσθήκη ροής στη συνταγή

en: &Feed title:
el: &Τίτλος ροής:

en: Feed &URL:
el: &URL ροής:

en: &Add feed
el: &Προσθήκη ροής

en: Add this feed to the recipe
el: Προσθήκη αυτής της ροής στη συνταγή

en: Title required
el: Απαιτείται τίτλος

en: You must give your news source a title
el: Η πηγή ειδήσεών σας πρέπει να έχει τίτλο

en: Invalid recipe
el: Αντικανονική συνταγή

en: My news source
el: Η πηγή ειδήσεών μου

en: For help with writing advanced news recipes, see the <a href="%s">User Manual</a>
el: Για βοήθεια στη συγγραφή προχωρημένων συνταγών ειδήσεων, δείτε τον <a href="%s">Οδηγό χρήστη</a>

en: Choose builtin recipe
el: Επιλογή ενσωματωμένης συνταγής

en: Go
el: Πάμε

en: Add custom news source
el: Προσθήκη εξατομικευμένης πηγής ειδήσεων

en: &New recipe
el: &Νέα συνταγή

en: Create a new recipe from scratch
el: Δημιουργία νέας συνταγής από το μηδέν

en: Customize &builtin recipe
el: Εξατομίκευση &ενσωματωμένης συνταγής

en: Customize a builtin news download source
el: Εξατομικεύστε μια ενσωματωμένη πηγή κατεβάσματος ειδήσεων

en: Load recipe from &file
el: Φόρτωση συνταγής από &αρχείο

en: &Show recipe files
el: Ε&μφάνιση αρχείων συνταγών

en: Show the folder containing all recipe files
el: Άνοιγμα του φακέλου που περιέχει τα αρχεία συνταγών

en: Import &OPML
el: Εισαγωγή &OPML

en: S&witch to advanced mode
el: &Αλλαγή σε κατάσταση για προχωρημένους

en: Edit this recipe in advanced mode
el: Επεξεργασία της συνταγής αυτής σε κατάσταση για προχωρημένους

en: Are you sure? Any unsaved changes will be lost.
el: Είσαι σίγουρος; Οποιεσδήποτε μη αποθηκευμένες αλλαγές θα χαθούν.

en: No recipes
el: Δεν υπάρχουν συνταγές

en: No custom recipes created.
el: Δεν δημιουργήθηκαν εξατομικευμένες συνταγές.

en: Choose a recipe file
el: Επιλογή αρχείου συνταγών

en: Invalid input
el: Άκυρη εισαγωγή

en: <p>Could not create recipe. Error:<br>%s
el: <p>Αποτυχία δημιουργίας συνταγής. Σφάλμα:<br>%s

en: Failed to create recipes
el: Αποτυχία δημιουργίας συνταγών

en: Failed to create some recipes, click "Show details" for details
el: Η δημιουργία κάποιων συνταγών απέτυχε, πατήστε στο "Προβολή λεπτομερειών" για περισσότερα

en: Manage data files for {}
el: Διαχείριση αρχείων για {}

en: &Sort by:
el: &Ταξινόμηση κατά:

en: Recency
el: Πρόσφατο

en: Size
el: Μέγεθος

en: Open with
el: Άνοιγμα με

en: &Add files
el: &Προσθήκη αρχείων

en: &Remove files
el: &Αφαίρεση αρχείων

en: Trash bin
el: Κάδος απορριμμάτων

en: Recycle bin
el: Κάδος ανακύκλωσης

en: Move all selected files to the system {trash}.
    They can be restored from there if needed
el: Μετακινήστε όλα τα επιλεγμένα αρχεία στον {trash} του συστήματος.
    Μπορούν να επαναφερθούν από εκεί αν χρειαστεί

en: Cancel remaining books
el: Ακύρωση των υπολοίπων βιβλίων

en: Rename this file
el: Μετονομασία αυτού του αρχείου

en: Open with...
el: Άνοιγμα με...

en: Open %s file with...
el: Άνοιγμα αρχείου %s με...

en: Choose files to add
el: Επιλογή αρχείων για προσθήκη

en: Cannot add these data files to the book because they are already in the book's data files folder
el: Δεν είναι δυνατή η προσθήκη αυτών των αρχείων δεδομένων στο βιβλίο επειδή βρίσκονται ήδη στον φάκελο αρχείων δεδομένων του βιβλίου

en: Replace existing files?
el: Αντικαταστήστε τα υπάρχοντα αρχεία;

en: The following files already exist as data files in the book. Replace them?
el: Τα ακόλουθα αρχεία υπάρχουν ήδη ως αρχεία δεδομένων στο βιβλίο. Αντικαταστήστε τα;

en: No files selected to remove
el: Δεν έχουν επιλεγεί αρχεία για αφαίρεση

en: Send the file "{}" to the Recycle Bin?
el: Στείλτε το αρχείο "{}" στον Κάδο Ανακύκλωσης;

en: Send the {} selected files to the Recycle Bin?
el: Στείλτε τα {} επιλεγμένα αρχεία στον Κάδο Ανακύκλωσης;

en: "{}" is not a valid file name
el: "{}" δεν είναι έγκυρο όνομα αρχείου

en: Replace existing file?
el: Αντικαταστήστε το υπάρχον αρχείο;

en: Another data file with the name "{}" already exists. Replace it?
el: Ένα άλλο αρχείο δεδομένων με το όνομα "{}" υπάρχει ήδη. Αντικατάσταση;

en: All checked books will be <b>permanently deleted</b> from your device. Please verify the list.
el: Όλα τα επιλεγμένα βιβλία θα <b> διαγραφούν μόνιμα</b> από τη συσκευή σας. Παρακαλείσθε να επιβεβαιώσετε τη λίστα.

en: Location
el: Τοποθεσία

en: Delete from device
el: Διαγραφή από τη συσκευή

en: %(curr)s (was %(initial)s)
el: %(curr)s (ήταν %(initial)s)

en: Item is blank
el: Το στοιχείο είναι κενό

en: An item cannot be set to nothing. Delete it instead.
el: Δεν γίνεται να θέσετε ένα στοιχείο στο τίποτα. Διαγράψτε το.

en: No item selected
el: Κανένα επιλεγμένο αντικείμενο

en: You must select one item from the list of available items.
el: Πρέπει να επιλέξετε ένα στοιχείο από τον κατάλογο των διαθέσιμων στοιχείων.

en: No items selected
el: Δεν υπάρχει επιλεγμένο στοιχείο

en: You must select at least one item from the list.
el: Πρέπει να επιλέξετε τουλάχιστον ένα στοιχείο από τη λίστα.

en: Are you sure you want to delete the following items?
el: Είστε σίγουρος/η ότι θέλετε να διαγράψετε τα ακόλουθα στοιχεία;

en: Category editor
el: Επεξεργαστής κατηγοριών

en: Items in use
el: Στοιχεία σε χρήση

en: Delete item from database. This will unapply the item from all books and then remove it from the database.
el: Διαγραφή στοιχείου από τη βάση δεδομένων. Αυτό θα
    αφαιρέσει το στοιχείο από κάθε βιβλίο και στη συνέχεια
    θα το απομακρύνει από τη βάση δεδομένων.

en: Rename the item in every book where it is used.
el: Μετονομασία του στοιχείου σε κάθε βιβλίο που έχει χρησιμοποιηθεί.

en: Ctrl+S
el: Ctrl+Ε

en: <p>This book is locked by <b>DRM</b>. To learn more about DRM and why you cannot read or convert this book in calibre, <a href="{0}">click here</a>. </p>
el: <p>Αυτό το βιβλίο είναι κλειδωμένο από <b>DRM</b>. Για να μάθετε περισσότερα σχετικά με το DRM και γιατί δεν μπορείτε να διαβάσετε ή να μετατρέψετε αυτό το βιβλίο στο calibre, <a href="{0}">κάντε κλικ εδώ</a>. </p>

en: This book has DRM
el: Αυτό το βιβλίο έχει λογισμικό διαχείρισης ψηφιακών δικαιωμάτων

en: Duplicate found | duplicates found
el[0]: Βρέθηκε διπλότυπο
el[1]: διπλότυπα βρέθηκαν

en: Books with the same titles as the following already exist in calibre. Select which books you want added anyway.
el: Βιβλία που έχουν τον ίδιο τίτλο με τον ακόλουθο,υπάρχουν ήδη στο calibre. Επιλέγξτε ποιά βιβλία θέλετε να προστεθούν ούτως ή άλλως.

en: %(title)s by %(author)s [%(formats)s]
el: %(title)s του %(author)s [%(formats)s]

en: Already in calibre:
el: Υπάρχει ήδη στο calibre:

en: No matches found
el: Δεν βρέθηκαν αντιστοιχίες.

en: Name of the author
el: Όνομα του συγγραφέα

en: Author sort
el: Ταξινομημένος συγγραφέας

en: Value used to sort this author
el: Τιμή που χρησιμοποιείται για την ταξινόμηση αυτού του συγγραφέα

en: Count
el: Πλήθος

en: Count of books with this author
el: Αριθμός βιβλίων με αυτόν τον συγγραφέα

en: Link
el: Σύνδεσμος

en: Link (URL) for this author
el: Σύνδεσμος (URL) για αυτόν τον συγγραφέα

en: Whether this author has a note attached. The icon changes if the note was created or edited
el: Εάν αυτός ο συγγραφέας έχει επισυναπτόμενη σημείωση. Το εικονίδιο αλλάζει αν η σημείωση δημιουργήθηκε ή επεξεργάστηκε

en: Copy to author sort
el: Αντιγραφή σε ταξινομημένο συγγραφέα

en: Show books by author in book list
el: Εμφάνισε βιβλία κατά συγγραφέα στη λίστα βιβλίων

en: Copy to author
el: Αντιγραφή σε συγγραφέα

en: Recalculate sort from author
el: Επανυπολογισμός ταξινόμησης από τον συγγραφέα

en: Invalid author name
el: Μη έγκυρο όνομα συγγραφέα

en: You cannot change an author to multiple authors.
el: Δεν μπορείτε να αλλάξετε έναν συγγραφέα σε πολλούς συγγραφείς.

en: Manage authors
el: Διαχείριση συγγραφέων

en: Filter names in the Authors column using the text in this box. The search ignores case.
el: Φιλτράρετε τα ονόματα στη στήλη Συγγραφείς χρησιμοποιώντας το κείμενο σε αυτό το πλαίσιο. Η αναζήτηση αγνοεί τα κεφαλαία και πεζά.

en: &Search for:
el: &Αναζήτηση για:

en: Search for names in the Authors column using the text in this box. The search ignores case.
el: Αναζητήστε ονόματα στη στήλη Συγγραφείς χρησιμοποιώντας το κείμενο σε αυτό το πλαίσιο. Η αναζήτηση αγνοεί τα κεφαλαία.

en: Filter &by:
el: Φιλτράρισμα &κατά:

en: Fi&lter
el: Φί&λτρο

en: Show all authors containing the filter text
el: Εμφάνισε όλους τους συγγραφείς που περιέχουν το κείμενο φίλτρου

en: Filter "not in"
el: Φίλτρο "όχι με"

en: Show all authors that do not contain the filter text
el: Εμφάνιση όλων των συγγραφέων που δεν περιέχουν το κείμενο του φίλτρου

en: S&earch
el: Ανα&ζήτηση

en: Search for authors containing the search text
el: Αναζήτηση συγγραφέων που περιέχουν το κείμενο αναζήτησης

en: Search "not in"
el: Αναζήτηση "όχι με"

en: Search for authors that do not contain the search text
el: Αναζήτηση για συγγραφείς που δεν περιέχουν το κείμενο αναζήτησης

en: Show &all authors
el: Εμφάνιση όλων των &συγγραφέων

en: <p>Show authors only if they appear in the
                        current Virtual library. Edits already done may be hidden but will
                        not be forgotten.
                        </p><p>
                        Note that this box affects only what is displayed. Changes
                        will affect all books in your library even if this box
                        is checked.</p>
el: <p>Εμφάνιση συγγραφέων μόνο εάν εμφανίζονται
                        στην τρέχουσα Εικονική βιβλιοθήκη. Οι αλλαγές που έχουν ήδη γίνει
                        μπορεί να είναι κρυμμένες αλλά δεν θα ξεχαστούν.
                        </p><p>
                        Σημειώστε ότι αυτό το πλαίσιο επηρεάζει μόνο το τι εμφανίζεται.
                        Οι αλλαγές θα επηρεάσουν όλα τα βιβλία στη βιβλιοθήκη σας ακόμη
                        και αν αυτό το πλαίσιο είναι επιλεγμένο.</p>

en: Only show authors in the current &Virtual library
el: Εμφάνιση μόνο συγγραφέων στη τρέχουσα &Εικονική βιβλιοθήκη

en: Reset all the author sort values to a value automatically
    generated from the author. Exactly how this value is automatically
    generated can be controlled via Preferences->Advanced->Tweaks
el: Επαναφορά όλων των πεδίων ταξινομημένου συγγραφέα
    σε τιμές που δημιουργούνται αυτόματα από τα δεδομένα του
    αντίστοιχου συγγραφέα. Το πως ακριβώς δημιουργούνται με
    αυτόματο τρόπο οι τιμές αυτές μπορεί να ρυθμιστεί στο:
    Προτιμήσεις -> Για προχωρημένους: Προσαρμογές

en: &Recalculate all author sort values
el: Επανυπολογισμός όλων των εγγ&ραφών ταξινομημένου συγγραφέα

en: Copy author sort to author for every author. You typically use this button
    after changing Preferences->Advanced->Tweaks->Author sort name algorithm
el: Αντιγραφή του πεδίου ταξινομημένου συγγραφέα στο πεδίο
    του συγγραφέα για κάθε εγγραφή. Αυτό το κουμπί τυπικά
    χρησιμοποιείται όταν αλλάξει ο αλγόριθμος στο:
    Προτιμήσεις -> Για προχωρημένους:Προσαρμογές ->
    Αλγόριθμος ταξινόμησης ονομάτων συγγραφέων

en: &Copy all author sort values to author
el: Αντιγραφή όλων των εγγραφών τα&ξινομημένου συγγραφέα στις αντίστοιχες εγγραφές συγγραφέα

en: <p>Edit the currently selected cell. If an author is edited then it is renamed
                    in every book where it is used. Double-clicking and pressing the edit
                    key also work.</p>
el: <p>Επεξεργαστείτε το τρέχον επιλεγμένο κελί. Εάν ένας συγγραφέας επεξεργαστεί τότε
                    μετονομάζεται σε κάθε βιβλίο που χρησιμοποιείται. Κάντε διπλό κλικ και
                    πατήστε την επεξεργασία το κλειδί λειτουργεί επίσης.</p>

en: Edi&t current cell
el: Επε&ξεργασία τρέχοντος κελιού

en: The URL for this link
el: Η διεύθυνση URL για αυτόν τον σύνδεσμο

en: The name (optional) for this link
el: Το όνομα (προαιρετικό) για αυτόν τον σύνδεσμο

en: Choose an image:
el: Επιλογή εικόνας:

en: Filename for the image
el: Όνομα αρχείου για την εικόνα

en: Choose image &file
el: Επιλογή &αρχείου εικόνας

en: Place image:
el: Τοποθέτηση εικόνας:

en: Float &left
el: Επιπλέουσα &αριστερά

en: Inline
el: Ενσωματωμένο

en: Float &right
el: Επιπλέουσα &δεξιά

en: Bad image
el: Κακή εικόνα

en: Failed to render the image in {}
el: Αποτυχία απόδοσης της εικόνας στο {}

en: Could not paste
el: Αδυναμία επικόλλησης

en: No image is present in the system clipboard
el: Δεν υπάρχει εικόνα στο πρόχειρο του συστήματος

en: Edit notes for {}
el: Επεξεργασία σημειώσεων για {}

en: Export note to a file
el: Εξαγωγή σημείωσης σε αρχείο

en: HTML files
el: Αρχεία HTML

en: Import note from a file
el: Εισαγωγή σημείωσης από αρχείο

en: Edit permissible values for {0}
el: Επεξεργασία επιτρεπόμενων τιμών για {0}

en: Remove the currently selected value. The value will be removed from all books.
el: Καταργήστε την τρέχουσα επιλεγμένη τιμή. Η τιμή θα αφαιρεθεί από όλα τα βιβλία.

en: Add a new permissible value
el: Προσθήκη νέας επιτρεπόμενης τιμής

en: Color
el: Χρώμα

en: Was
el: Ήταν

en: Changing the value will rename it in all books
el: Η αλλαγή της τιμής θα την μετονομάσει σε όλα τα βιβλία

en: Selects the color of the text when displayed in the book list. Either all rows must have a color or no rows have a color
el: Επιλέγει το χρώμα του κειμένου όταν εμφανίζεται στη λίστα βιβλίων. Είτε όλες οι γραμμές πρέπει να έχουν χρώμα είτε καμία γραμμή δεν πρέπει να έχει χρώμα

en: Select a cell
el: Επιλέξτε ένα κελί

en: Select a cell before clicking the button
el: Επιλέξτε ένα κελί πριν κάνετε κλικ στο κουμπί

en: Value "{}" is used
el: Η τιμή "{}" χρησιμοποιείται

en: The value "{0}" is used in {1} book. Do you really want to remove it? | The value "{0}" is used in {1} books. Do you really want to remove it?
el[0]: Η τιμή "{0}" χρησιμοποιείται στο βιβλίο {1}. Θέλετε πραγματικά να την αφαιρέσετε;
el[1]: Η τιμή "{0}" χρησιμοποιείται στα βιβλία {1}. Θέλετε πραγματικά να την αφαιρέσετε;

en: Empty value
el: Κενή τιμή

en: Empty values are not allowed
el: Οι κενές τιμές δεν επιτρέπονται

en: Duplicate value
el: Διπλότυπη τιμή

en: The value "{0}" is in the list more than once, perhaps with different case
el: Η τιμή "{0}" εμφανίζεται στη λίστα περισσότερες από μία φορές, ίσως με διαφορετική μορφή γραμμάτων

en: Invalid colors specification
el: Μη έγκυρη προδιαγραφή χρωμάτων

en: Either all values or no values must have colors
el: Είτε όλες οι τιμές είτε καμία τιμή δεν πρέπει να έχει χρώματα

en: Previous location:
el: Προηγούμενη θέση:

en: Location to import this library to
el: Τοποθεσία για εισαγωγή αυτής της βιβλιοθήκης

en: Select &folder
el: Επιλογή &φακέλου

en: Choose a folder for this library
el: Επιλέξτε ένα φάκελο για αυτή τη βιβλιοθήκη

en: Working, please wait...
el: Επεξεργασία, παρακαλώ περιμένετε...

en: Total:
el: Σύνολο:

en: Current:
el: Τρέχον:

en: You can export all calibre data, including your books, settings and plugins into a single folder. Then, you can use this tool to re-import all that data into a different calibre install, for example, on another computer.
el: Μπορείτε να εξάγετε όλα τα δεδομένα του calibre, συμπεριλαμβανομένων των βιβλίων σας, των ρυθμίσεων και των προσθηκών, σε ένα μόνο φάκελο. Στη συνέχεια, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε αυτό το εργαλείο για να επανεισαγάγετε όλα αυτά τα δεδομένα σε μια διαφορετική εγκατάσταση του calibre, για παράδειγμα, σε έναν άλλο υπολογιστή.

en: This is a simple way to move your calibre installation with all its data to a new computer, or to replicate your current setup on a second computer.
el: Αυτός είναι ένας απλός τρόπος να μεταφέρετε την εγκατάσταση του Calibre με όλα τα δεδομένα της σε έναν νέο υπολογιστή ή να αναπαραγάγετε τη τρέχουσα ρύθμισή σας σε έναν δεύτερο υπολογιστή.

en: &Export all your calibre data
el: &Εξαγωγή όλων των δεδομένων σας από το calibre

en: &Import previously exported data
el: &Εισαγωγή προηγουμένως εξαγόμενων δεδομένων

en: {0} [Size: {1}]
    in {2}
el: {0} [Μέγεθος: {1}]
    σε {2}

en: Calculating...
el: Υπολογισμός...

en: Select which libraries you want to export below
el: Επιλέξτε ποιες βιβλιοθήκες θέλετε να εξαγάγετε παρακάτω

en: Specify the folder containing the previously exported calibre data that you wish to import.
el: Καθορίστε το φάκελο που περιέχει τα δεδομένα calibre που έχουν εξαχθεί προηγουμένως και τα οποία θέλετε να εισαγάγετε.

en: Choose &folder
el: Επιλογή &φακέλου

en: Specify locations for the libraries you want to import. A location must be an empty folder on your computer. If you leave any blank, those libraries will not be imported.
el: Καθορίστε τις τοποθεσίες για τις βιβλιοθήκες που θέλετε να εισάγετε. Μια τοποθεσία πρέπει να είναι ένας κενός φάκελος στον υπολογιστή σας. Εάν αφήσετε κάποιο κενό, αυτές οι βιβλιοθήκες δεν θα εισαχθούν.

en: Select folder with exported data
el: Επιλογή φακέλου με εξαγόμενα δεδομένα

en: Importing calibre data means all libraries, settings, plugins, etc will be imported. This is a security risk, only proceed if the data you are importing was previously generated by you, using the calibre export functionality.
el: Η εισαγωγή δεδομένων calibre σημαίνει ότι θα εισαχθούν όλες οι βιβλιοθήκες, οι ρυθμίσεις, τα πρόσθετα κ.λπ. Αυτό αποτελεί κίνδυνο για την ασφάλεια, προχωρήστε μόνο εάν τα δεδομένα που εισάγετε έχουν δημιουργηθεί προηγουμένως από εσάς, χρησιμοποιώντας τη λειτουργία εξαγωγής του calibre.

en: Not valid
el: Μη έγκυρος

en: The folder {0} is not valid: {1}
el: Ο φάκελος {0} δεν είναι έγκυρος: {1}

en: Content server running
el: Ο διακομιστής περιεχομένου βρίσκεται σε λειτουργία

en: Cannot import while the Content server is running, shut it down first by clicking the "Connect/share" button on the calibre toolbar
el: Δεν είναι δυνατή η εισαγωγή όσο ο διακομιστής Περιεχομένου είναι ενεργός, κλείστε τον πρώτα κάνοντας κλικ στο κουμπί "Σύνδεση/διαμοιρασμός" στη γραμμή εργαλείων του calibre

en: No folder selected
el: Κανένας φάκελος δεν επιλέχθηκε

en: You must select a folder containing the previously exported data that you wish to import
el: Πρέπει να επιλέξετε έναν φάκελο που περιέχει τα προηγουμένως εξαγόμενα δεδομένα που θέλετε να εισαγάγετε

en: %s is not a folder
el: %s δεν είναι φάκελος

en: Not a folder
el: Δεν είναι ένας φάκελος

en: %s is not an empty folder
el: %s δεν είναι άδειος φάκελος

en: Folder not empty
el: Ο φάκελος δεν είναι άδειος

en: No libraries selected
el: Δεν επιλέχθηκαν βιβλιοθήκες

en: You must specify the location for at least one library
el: Πρέπει να ορίσετε τουλάχιστον μία τοποθεσία βιβλιοθήκης

en: Some libraries ignored
el: Μερικές βιβλιοθήκες αγνοήθηκαν

en: You have chosen not to import some libraries. Proceed anyway?
el: Έχετε επιλέξει να μην εισάγετε ορισμένες βιβλιοθήκες. Συνέχεια ούτως ή άλλως;

en: Choose a folder to export to
el: Επιλέξτε έναν φάκελο για εξαγωγή

en: Export folder not empty
el: Ο φάκελος εξαγωγής δεν είναι άδειος

en: The folder you choose to export the data to must be empty.
el: Ο φάκελος που επιλέγετε για να εξαγάγετε τα δεδομένα πρέπει να είναι άδειος.

en: Exporting all calibre data...
el: Εξαγωγή όλων των δεδομένων του calibre...

en: Failed to export data.
el: Αποτυχία εξαγωγής δεδομένων.

en: Importing all calibre data...
el: Εισαγωγή όλων των δεδομένων στο calibre...

en: Failed to import data.
el: Αποτυχία εισαγωγής δεδομένων.

en: Template function documentation editor
el: Επεξεργαστής τεκμηρίωσης συναρτήσεων προτύπου

en: Show documentation for function
el: Εμφάνιση τεκμηρίωσης για τη συνάρτηση

en: Show in &English
el: Εμφάνιση στα &Αγγλικά

en: Show with placeholders replaced
el: Εμφάνιση με αντικατεστημένες θέσεις κράτησης

en: Raw documentation for the selected function
el: Ακατέργαστη τεκμηρίωση για την επιλεγμένη συνάρτηση

en: Documentation for the selected function in HTML
el: Τεκμηρίωση για την επιλεγμένη λειτουργία σε HTML

en: Document being edited
el: Έγγραφο υπό επεξεργασία

en: Document in HTML
el: Έγγραφο σε HTML

en: This requires the original function documentation to be visible above
el: Αυτό απαιτεί η αρχική τεκμηρίωση της συνάρτησης να είναι ορατή πάνω από αυτή

en: Text will be stored with the saved template/function
el: Το κείμενο θα αποθηκευτεί με το αποθηκευμένο πρότυπο/συνάρτηση

en: You must copy the text then paste it where it is needed
el: Πρέπει να αντιγράψετε το κείμενο και στη συνέχεια να το επικολλήσετε εκεί που χρειάζεται.

en: &Copy text
el: &Αντιγραφή κειμένου

en: &FFML documentation
el: &Τεκμηρίωση FFML

en: Active jobs
el: Ενεργές εργασίες

en: Find next match
el: Εύρεση επόμενης αντιστοιχίας

en: &Search
el: &Αναζήτηση

en: &Stop selected jobs
el: &Σταμάτημα επιλεγμένων εργασιών

en: &Hide selected jobs
el: &Απόκρυψη επιλεγμένων εργασιών

en: Show job &details
el: Εμφάνιση &λεπτομερειών εργασίας

en: Show &all jobs
el: Εμφάνιση όλων των &εργασιών

en: Stop &all non device jobs
el: Τερμ&ατισμός κάθε εργασίας που δεν σχετίζεται με συσκευή

en: &Hide all jobs
el: &Απόκρυψη όλων των εργασιών

en: Summarize
el: Σύνοψη

en: AI Settings
el: Ρυθμίσεις ΤΝ

en: &Metadata
el: &Μεταδεδομένα

en: Or, type a question to the AI below, for example:
el: Ή, πληκτρολογήστε μια ερώτηση στην Τεχνητή Νοημοσύνη παρακάτω, για παράδειγμα:

en: Authors
el: Συγγραφείς

en: You must enter a search expression into the search field
el: Πρέπει να εισάγετε μια φράση αναζήτησης στο πεδίο αναζήτησης

en: Could not search
el: Δεν ήταν δυνατή η αναζήτηση

en: The search expression {} is not valid.
el: Η έκφραση αναζήτησης {} δεν είναι έγκυρη.

en: You must select a matching book
el: Πρέπει να επιλέξετε ένα αντίστοιχο βιβλίο

en: Do a search to find the book you want to match
el: Κάντε μια αναζήτηση για να βρείτε το βιβλίο που θέλετε να ταιριάξετε

en: <p>Remember to update metadata on the device when you are done (Right click the device icon and select <i>Update cached metadata</i>)</p>
el: <p>Θυμηθείτε να ενημερώσετε τα μεταδεδομένα στη συσκευή όταν τελειώσετε (Κάντε δεξί κλικ στο εικονίδιο της συσκευής και επιλέξτε <i>Ενημέρωση προσωρινών μεταδεδομένων</i>)</p>

en: Show &details
el: Προβολή &λεπτομερειών

en: Hide &details
el: Απόκρυψη &λεπτομερειών

en: Show detailed information about this error
el: Εμφάνιση λεπτομερών πληροφοριών για αυτό το σφάλμα

en: Copied
el: Αντιγράφηκε

en: &View log
el: Εμφάνιση &καταγραφής

en: &Retry
el: &Επανάληψη

en: Hide the remaining error message | Hide the {} remaining error messages
el[0]: Απόκρυψη του εναπομείναντος μηνύματος σφάλματος
el[1]: Απόκρυψη των {} εναπομεινάντων μηνυμάτων σφάλματος

en: Working
el: Σε εργασία

en: Processing %d books, please wait...
el: Επεξεργασία %d βιβλίων, παρακαλώ περιμένετε...

en: Current step progress: %p %
el: Τρέχον βήμα προόδου: %p %

en: Step %v/%m
el: Βήμα %v/%m

en: Lower Case
el: Πεζά

en: Upper Case
el: Κεφαλαία

en: Title Case
el: Γράμματα τίτλου

en: Character match
el: Ταύτιση χαρακτήρων

en: Regular expression
el: Κανονική έκφραση

en: Replace field
el: Αντικατάσταση πεδίου

en: Prepend to field
el: Προσθήκη στην αρχή του πεδίου

en: Append to field
el: Προσθήκη στο τέλος του πεδίου

en: Editing metadata for one book | Editing metadata for {} books
el[0]: Επεξεργασία μεταδεδομένων για ένα βιβλίο
el[1]: Επεξεργασία μεταδεδομένων για {} βιβλία

en: Immediately make all changes without closing the dialog. This operation cannot be canceled or undone
el: Άμεση εφαρμογή όλων των αλλαγών χωρίς το κλείσιμο του διαλόγου. Η ενέργεια αυτή δεν μπορεί να ακυρωθεί ή να αναιρεθεί

en: Clear the rules
el: Καθαρισμός κανόνων

en: Number of rules: {}
el: Αριθμός κανόνων: {}

en: There are currently no rules
el: Δεν υπάρχουν αυτήν τη στιγμή κανόνες

en: Book %d:
el: Βιβλίο %d:

en: Enter an identifier type
el: Εισάγετε τύπο αναγνωριστικού

en: <b>You can destroy your library using this feature.</b> Changes are permanent. There is no undo function. You are strongly encouraged to back up your library before proceeding.<p>Search and replace in text fields using character matching or regular expressions.
el: <b>Μπορείτε να καταστρέψετε τη βιβλιοθήκη σας χρησιμοποιώντας αυτό το χαρακτηριστικό.</b> Οι αλλαγές είναι οριστικές. Δεν υπάρχει δυνατότητα αναίρεσης. Σας ενθαρρύνουμε σφόδρα να δημιουργήσετε αντίγραφο ασφαλείας της βιβλιοθήκης σας πριν προχωρήσετε.<p>Αναζητήστε και αντικαταστήστε σε πεδία κειμένου χρησιμοποιώντας ταύτιση χαρακτήρων ή κανονικές εκφράσεις.

en: Edit search/replace template
el: Επεξεργασία προτύπου αναζήτησης/αντικατάστασης

en: You must specify a destination when source is a composite field or a template
el: Πρέπει να καθορίσετε έναν προορισμό όταν η πηγή είναι ένα σύνθετο πεδίο ή ένα πρότυπο

en: The replacement value for a rating column must be empty or an integer between 0 and 10
el: Η τιμή αντικατάστασης για μια στήλη αξιολόγησης πρέπει να είναι κενή ή ένας ακέραιος μεταξύ 0 και 10

en: You must specify a destination identifier type
el: Πρέπει να ορίσετε ως προορισμό ένα τύπο αναγνωριστικού

en: You must specify a search expression in the "Search for" field
el: Πρέπει να εισάγετε μια έκφραση αναζήτησης στο πεδίο ¨Αναζήτηση για"

en: Invalid identifier string
el: Μη έγκυρη συμβολοσειρά αναγνωριστικού

en: The identifier string for book "{0}" (id {1}) is invalid. It must be a comma-separated list of pairs of strings separated by a colon.
    
    Do you want to continue processing books?
el: Η συμβολοσειρά αναγνωριστικού για το βιβλίο "{0}" (id {1}) δεν είναι έγκυρη. Πρέπει να είναι μια λίστα ζευγών συμβολοσειρών χωρισμένων με κόμμα, όπου κάθε ζευγάρι διαχωρίζεται με άνω και κάτω τελεία.
    
    Θέλεις να συνεχίσεις την επεξεργασία των βιβλίων;

en: Result identifier string:
el: Αριθμός αναγνώρισης αποτελέσματος:

en: Search/replace invalid
el: Αναζήτηση/αντικατάσταση μη έγκυρη

en: Search/replace is invalid: %s
el: Η αναζήτηση/αντικατάσταση είναι άκυρη: %s

en: Covers compressed
el: Εξώφυλλα συμπιεσμένα

en: Covers were compressed by {percent:.1%} from a total size of {old} to {new}.
el: Τα εξώφυλλα συμπιέστηκαν κατά {percent:.1%} από ένα συνολικό μέγεθος {old} σε {new}.

en: Delete saved search/replace
el: Διαγραφή αποθηκευμένης αναζήτησης/αντικαταστασης

en: The selected saved search/replace will be deleted. Are you sure?
el: Η επιλεγμένη αποθηκευμένη αναζήτηση/αντικατάσταση θα διαγραφεί. Είστε βέβαιοι;

en: Save search/replace
el: Αποθήκευση αναζήτησης/αντικατάστασης

en: Search/replace name:
el: Όνομα αναζήτησης/αντικατάστασης:

en: That saved search/replace already exists and will be overwritten. Are you sure?
el: Αυτή η αποθηκευμένη αναζήτηση/αντικατάσταση ήδη υπάρχει και θα επικαλυφθεί. Είστε βέβαιοι;

en: Edit meta information
el: Επεξεργασία πληροφοριών μεταδεδομένων

en: &Author(s):
el: &Συγγραφέας(εις)

en: This will cause the author sort field to be automatically updated
     based on the authors field for each selected book. Note that if
     you use the control above to set authors in bulk, the author sort
     field is updated anyway, regardless of the value of this checkbox.
el: Αυτό θα έχει ως επίπτωση την αυτόματη ενημέρωση του
    πεδίου ταξινομημένου συγγραφέα από τους συγγραφείς
    κάθε επιλεγμένου βιβλίου. Σημειώστε ότι αν χρησιμοποιήσετε
    το παραπάνω πεδίο για τη μαζική εισαγωγή των συγγραφέων,
    το πεδίο ταξινομημένων συγγραφέων ενημερώνεται ούτως ή
    άλλως, ανεξάρτητα από την επιλογή σας στο κουτί αυτό.

en: A&utomatically set author sort
el: Αυτόματη ενημέρ&ωση ταξινομημένων συγγραφέων

en: S&wap title and author
el: Ανταλλαγή συγγρα&φέα και τίτλου

en: Author s&ort:
el: Ταξινομ&ημένος συγγραφέας:

en: Specify how the author(s) of this book should be sorted. For example Charles Dickens should be sorted as Dickens, Charles.
el: Καθορίστε πως ο συγγραφέας (ή οι συγγραφείς) του βιβλίου
    αυτού πρέπει να ταξινομηθούν. Για παράδειγμα, ο Charles
    Dickens πρέπει να ταξινομηθεί ως Dickens, Charles.

en: &Rating:
el: Α&ξιολόγηση:

en: &Apply rating
el: Εφαρμογή αξιολόγηση&ς

en: &Publisher:
el: Ε&κδότης:

en: If checked, the publisher will be cleared
el: Αν επιλεγεί, το πεδίο εκδότη θα καθαριστεί

en: &Clear pub
el: Κα&θαρισμός εκδότη

en: Add ta&gs:
el: Προσθήκη ετικετώ&ν:

en: Open Tag editor
el: Άνοιγμα Περιηγητή ετικετών

en: &Remove tags:
el: Αφαίρεση ετικετώ&ν:

en: Comma separated list of tags to remove from the books.
el: Διαχωριζόμενη από κόμματα λίστα ετικετών που θα αφαιρεθούν από τα βιβλία.

en: Check this box to remove all tags from the books.
el: Επιλέξτε το κουμπί αυτό για να αφαιρέσετε όλες τις ετικέτες από τα βιβλία.

en: &Clear all
el: &Καθαρισμός όλων

en: Ser&ies:
el: Σε&ιρές:

en: If checked, the series will be cleared
el: Αν επιλεγεί, το πεδίο σειρές θα καθαριστεί

en: &Clear series
el: Κα&θαρισμός σειράς

en: If not checked, the series number for the books will be set to 1.
    If checked, selected books will be automatically numbered, in the order
    you selected them. So if you selected Book A and then Book B,
    Book A will have series number 1 and Book B series number 2.
el: Αν δεν επιλεγεί, ο δείκτης σειράς των βιβλίων ξεκινάει από το 1.
    Αν επιλεγεί, τα επιλεγμένα βιβλία θα αριθμηθούν αυτομάτως, με
    βάση τη σειρά που τα επιλέξατε. Έτσι, αν επιλέξατε το Βιβλίο Α
    και μετά το Βιβλίο Β, το Βιβλίο Α θα έχει δείκτη σειράς 1, ενώ το
    Βιβλίο Β θα έχει δείκτη σειράς 2.

en: &Automatically number books in this series
el: &Αυτόματη αρίθμηση βιβλίων στη σειρά αυτή

en: Series will normally be renumbered from the highest number in the database
    for that series. Checking this box will tell calibre to start numbering
    from the value in the box
el: Οι σειρές κανονικά συνεχίζουν την αρίθμηση ξεκινώντας με τον
    μεγαλύτερο αριθμοδείκτη που υπάρχει στη βάση δεδομένων για
    τη σειρά αυτή. Επιλέγοντας το κουτί αυτό, μπορείτε να κάνετε το
    calibre να ξεκινήσει την αρίθμηση από την τιμή που εισάγετε στο
    κουτί

en: &Force numbers to start with:
el: &Επιβολή τιμής εκκίνησης σε:

en: &Date:
el: Η&μερομηνία:

en: A&pply date
el: Εφαρμογή ημερομηνία

en: P&ublished:
el: Δημοσίε&υση:

en: Clear published date
el: Καθαρισμός ημερομηνίας έκδοσης

en: &Languages:
el: &Γλώσσες:

en: Check this box to remove all languages from the books.
el: Τσεκάρετε αυτό το κουτί για να αφαιρέσετε όλες τις γλώσσες από τα βιβλία.

en: Clear &all
el: Κα&θαρισμός όλων

en: Restore pre conversion &originals, if available
el: Αν είναι διαθέσιμα, επαναφορά των προ της μετατροπής &πρωτότυπων

en: Remove stored conversion settings for the selected books.
    
    Future conversion of these books will use the default settings.
el: Αφαίρεση αποθηκευμένων ρυθμίσεων μετατροπής για τα επιλεγμένα βιβλία.
    
    Μελλοντικές μετατροπές των βιβλίων αυτών θα χρησιμοποιήσουν τις προκαθορισμένες ρυθμίσεις.

en: Remove &stored conversion settings for the selected books
el: Αφαίρεση &αποθηκευμένων ρυθμίσεων μετατροπής για τα επιλεγμένα βιβλία

en: Force the title to be in title case. If both this and swap authors are checked,
    title and author are swapped before the title case is set
el: Επιβολή γραμμάτων τίτλου στον τίτλο. Αν επιπροσθέτως έχει
    επιλεγεί και η ανταλλαγή συγγραφέα και τίτλου, ο τίτλος και ο
    συγγραφέας ανταλλάσσονται πριν επιβληθούν τα γράμματα
    τίτλου

en: Change title &case to:
el: Αλλαγή &γραμμάτων τίτλου σε:

en: Update title sort based on the current title. This will be applied only after other changes to title.
el: Ενημέρωση του ταξινομημένου τίτλου με βάση τον τρέχοντα
    τίτλο. Αυτό θα εφαρμοστεί μόνο μετά τις υπόλοιπες αλλαγές
    στον τίτλο.

en: Update &title sort
el: Ενημέρωση &ταξινομημένου τίτλου

en: Set the metadata in calibre from the metadata in the e-book files associated with each book. Note that this does not change the cover, for that, use the separate option below.
el: Καθορισμός των μεταδεδομένων στο calibre από τα
    μεταδεδομένα στα αντίστοιχα αρχεία ψηφιακών βιβλίων. Να
    σημειωθεί ότι αυτό δεν αλλάζει τα εξώφυλλα. Γι' αυτό το σκοπό
    θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ξεχωριστή επιλογή παρακάτω.

en: Set &metadata (except cover) from the e-book files
el: Καθορισμός &μεταδεδομένων (εκτός από τα εξώφυλλα) από τα αρχεία ψηφιακών βιβλίων

en: Change &cover
el: Αλλαγή &εξωφύλλου

en: &Generate default cover
el: &Δημιουργία προεπιλεγμένου εξωφύλλου

en: &Remove cover
el: &Αφαίρεση εξωφύλλου

en: Try to automatically detect and remove borders and extra space
     from the edges of cover images. This can sometimes remove too
     much, so use with care.
el: Προσπάθεια αυτόματου εντοπισμού και αφαίρεσης ορίων
    και πλεονάζοντος χώρου από τις παρυφές των εικόνων των
    εξώφυλλων. Αυτό μπορεί σε ορισμένες περιπτώσεις να
    αφαιρέσει υπερβολικά, χρησιμοποιήστε το με προσοχή.

en: &Trim cover (DANGEROUS)
el: Απο&ψίλωση εξωφύλλου (ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ)

en: Set from &e-book files
el: Ορισμός από τα αρχεία ψηφιακών &βιβλίων

en: Set the covers of all selected books to be the same
    as that of the first selected book.
el: Καθορισμός των εξωφύλλων όλων των επιλεγμένων βιβλίων ώστε να είναι τα ίδια
    με αυτό του πρώτου επιλεγμένου βιβλίου.

en: &Clone covers
el: &Κλωνισμός εξώφυλλων

en: <p>Compress cover images, if the quality is set to 100 compression is lossless, otherwise it is lossy
el: <p>Συμπιέστε τις εικόνες εξωφύλλου, αν η ποιότητα οριστεί στο 100 η συμπίεση είναι χωρίς απώλειες, διαφορετικά είναι με απώλειες

en: Co&mpress cover images:
el: &Συμπίεση εικόνων εξωφύλλου:

en: <p>Cover image compression quality. If the quality is set to 100 compression is lossless, otherwise it is lossy
el: <p>Ποιότητα συμπίεσης εξώφυλλου εικόνας. Εάν η ποιότητα οριστεί στο 100, η συμπίεση είναι χωρίς απώλειες, διαφορετικά είναι με απώλειες

en: Control how the default generated covers are created
el: Έλεγχος τρόπου προεπιλεγμένης δημιουργίας των εξωφύλλων που δημιουργούνται

en: Configure co&ver generation
el: Ρύθμιση &δημιουργίας εξώφυλλων

en: Set the co&mments for all selected books
el: Καθορισμός σχολίων για όλα τα επιλεγ&μένα βιβλία

en: &Basic metadata
el: &Βασικά μεταδεδομένα

en: &Custom metadata
el: &Εξατομικευμένα μεταδεδομένα

en: &Load search/replace:
el: &Φόρτωση αναζήτησης/αντικατάστασης:

en: Select saved search/replace to load.
el: Επιλέξτε την αποθηκευμένη αναζήτηση/αντικατάσταση που θα φορτωθεί.

en: Save current search/replace
el: Αποθήκευση τρέχουσας αναζήτησης/αντικατάστασης

en: Sa&ve
el: Απο&θήκευση

en: Search &mode:
el: &Κατάσταση αναζήτησης:

en: Search &field:
el: Αναζήτηση &πεδίου:

en: The name of the field that you want to search
el: Το όνομα του πεδίου που θέλετε να ψάξετε

en: &Identifier type:
el: Τύπος αναγνωρ&ιστικού:

en: Choose which identifier type to operate upon
el: Επιλέξτε σε ποιο τύπο αναγνωριστικού θέλετε να ενεργήσετε

en: &Template:
el: &Πρότυπο:

en: Enter a template to be used as the source for the search/replace
el: Εισάγετε ένα πρότυπο που θα χρησιμοποιηθεί ως πηγή για την αναζήτηση/αντικατάσταση

en: Click to open the template tester
el: Κάντε κλικ για να ανοίξετε τον ελεγκτή προτύπων

en: Enter what you are looking for, either plain text or a regular expression, depending on the mode
el: Εισάγετε ότι αναζητείτε, είτε ως απλό κείμενο, είτε ως κανονική έκφραση, ανάλογα με την επιλεχθείσα κατάσταση

en: Check this box if the search string must match exactly upper and lower case. Uncheck it if case is to be ignored
el: Επιλέξτε το κουτί αν η έκφραση αναζήτησης πρέπει να ταυτοποιεί επακριβώς τους κεφαλαίους και τους πεζούς χαρακτήρες. Αν επιθυμείτε ο χαρακτήρας της έκφρασης αναζήτησης να ταυτίζεται και με κεφαλαίους και με πεζούς χαρακτήρες, αποεπιλέξτε το κουτί.

en: Cas&e sensitive
el: Διάκριση &πεζών-κεφαλαίων

en: &Replace with:
el: &Αντικατάσταση με:

en: The replacement text. The matched search text will be replaced with this string
el: Το κείμενο αντικατάστασης. Το ταυτοποιημένο κείμενο αναζήτησης θα αντικατασταθεί από αυτή τη συμβολοσειρά

en: &Apply function after replace:
el: Εφ&αρμογή συνάρτησης μετά την αντικατάσταση:

en: Specify how the text is to be processed after matching and replacement. In character mode, the entire
    field is processed. In regular expression mode, only the matched text is processed
el: Καθορίστε πως θα γίνει η επεξεργασία του κειμένου μετά την
    ταυτοποίηση και την αντικατάσταση. Σε κατάσταση ταύτισης
    χαρακτήρων γίνεται επεξεργασία ολόκληρου του πεδίου. Σε
    κατάσταση κανονικής έκφρασης γίνεται επεξεργασία μόνο στο
    ταυτοποιημένο κείμενο.

en: &Destination field:
el: Πεδίο &προορισμού:

en: The field that the text will be put into after all replacements.
    If blank, the source field is used if the field is modifiable
el: Το πεδίο στο οποίο θα τοποθετηθεί το κείμενο μετά από όλες
    τις αντικαταστάσεις. Αν είναι κενό χρησιμοποιείται το πεδίο
    προέλευσης, εφόσον επιτρέπεται η τροποποίησή του

en: M&ode:
el: &Λειτουργία:

en: Specify how the text should be copied into the destination.
el: Καθορίστε πως θα αντιγραφεί το κείμενο στον προορισμό του.

en: Specifies whether result items should be split into multiple values or
    left as single values. This option has the most effect when the source field is
    not multiple and the destination field is multiple
el: Καθορίζει αν τα εξαγόμενα στοιχεία πρέπει να κατατμηθούν σε
    πολλές τιμές ή να διατηρηθούν ως μια ενιαία τιμή. Η επιλογή
    αυτή έχει το μέγιστο αποτέλεσμα όταν το πεδίο προέλευσης δεν
    έχει πολλές τιμές και το πεδίο προορισμού έχει

en: Split &result
el: Κατάτμηση &αποτελέσματος

en: Identifier type:
el: Τύπος αναγνωριστικού:

en: <p>Choose which identifier type to operate upon. When the
                  source field is something other than 'identifiers' you can enter
                  a * if you want to replace the entire set of identifiers with
                  the result of the search/replace.</p>
el: <p>Επιλέξτε σε ποιο τύπο αναγνωριστικού θέλετε να
    ενεργήσετε. Όταν το πεδίο προέλευσης είναι κάτι διαφορετικό
    από το 'identifiers', μπορείτε να εισάγετε ένα * αν θέλετε να
    αντικαταστήσετε ολόκληρο το σύνολο των αναγνωριστικών με
    το αποτέλεσμα της αναζήτησης/αντικατάστασης.</p>

en: For multiple-valued fields, sho&w
el: Για πεδία με πολλαπλές τιμές, να &εμφανίζονται

en: val&ues starting at
el: &τιμές, που ξεκινούν από το

en: with values separated b&y
el: με τιμές διαχωριζόμενες &από

en: Used when displaying test results to separate values in multiple-valued fields
el: Χρησιμοποιείται κατά την εμφάνιση αποτελεσμάτων δοκιμών
    για το διαχωρισμό τιμών σε πεδία πολλαπλών τιμών

en: Test text
el: Κείμενο δοκιμής

en: Test result
el: Αποτέλεσμα δοκιμής

en: Your &test:
el: Η &δοκιμή σας:

en: &Search and replace
el: &Αναζήτηση και αντικατάσταση

en: Create rules to transform metadata by clicking the buttons below. The rules will be applied to all selected books when you click OK.
el: Δημιουργήστε κανόνες για τον μετασχηματισμό μεταδεδομένων κάνοντας κλικ στα παρακάτω κουμπιά. Οι κανόνες θα εφαρμοστούν σε όλα τα επιλεγμένα βιβλία όταν κάνετε κλικ στο OK.

en: Transform &tags
el: Μετασχηματισμός &ετικέτες

en: Transform &authors
el: Μετασχηματισμός &συγγραφείς

en: Transform &publishers
el: Μετασχηματισμός &εκδότες

en: Transform &series
el: Μετασχηματισμός &σειρές

en: &Transform tags/authors
el: &Μετασχηματισμός ετικετών/συγγραφέων

en: If enabled, the book list will be re-sorted and any existing
    search or Virtual library will be refreshed after the edit
    is completed. This can be slow on large libraries.
el: Αν επιλεγεί, ο κατάλογος βιβλίων θα επαναταξινομηθεί, και οι
    όποιες προϋπάρχουσες αναζητήσεις ή εικονικές βιβλιοθήκες θα
    ανανεωθούν μετά το πέρας της επεξεργασίας. Αυτό μπορεί να
    είναι αργό για μεγάλες βιβλιοθήκες.

en: &Refresh book list after edit
el: Ανανέωση καταλόγου βιβλίων μετά την επεξε&ργασία

en: Sort by multiple columns
el: Ταξινόμηση κατά πολλαπλές στήλες

en: Pick multiple columns to sort by. Drag and drop to re-arrange. Higher columns are more important. Ascending or descending order can be toggled by clicking the column name at the bottom of this dialog, after having selected it.
el: Επιλέξτε πολλαπλές στήλες για ταξινόμηση. Σύρετε και αποθέστε για να ξανατακτοποιήσετε. Οι υψηλότερες στήλες έχουν μεγαλύτερη σημασία. Η αύξουσα ή φθίνουσα σειρά μπορεί να αλλάξει κάνοντας κλικ στο όνομα της στήλης στο κάτω μέρος αυτού του παραθύρου διαλόγου, αφού την έχετε επιλέξει.

en: &Clear
el: &Καθαρισμός

en: Clear all selected columns
el: Καθαρισμός όλων των επιλεγμένων στηλών

en: Save this sort order for easy re-use
el: Αποθηκεύστε αυτή τη σειρά ταξινόμησης για εύκολη επαναχρησιμοποίηση

en: Load previously saved settings
el: Φόρτωση προηγουμένως αποθηκευμένων ρυθμίσεων

en: Effective sort
el: Αποτελεσματική ταξινόμηση

en: No sort selected
el: Δεν έχει επιλεγεί ταξινόμηση

en: You must select at least one column on which to sort
el: Πρέπει να επιλέξετε τουλάχιστον μία στήλη για ταξινόμηση

en: No name provided
el: Δεν παρέχεται όνομα

en: You must provide a name for the settings
el: Πρέπει να παρέχετε ένα όνομα για τις ρυθμίσεις

en: No saved sorts available
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμες αποθηκευμένες ταξινομήσεις

en: Remove saved sort
el: Αφαίρεση αποθηκευμένης ταξινόμησης

en: Import OPML file
el: Εισαγωγή αρχείου OPML

en: Path to OPML file
el: Διαδρομή προς αρχείο OPML

en: Browse for OPML file
el: Περιήγηση για αρχείο OPML

en: &OPML file:
el: &αρχείο OPML:

en: Maximum number of articles to download per RSS feed
el: Μέγιστο πλήθος άρθρων για λήψη ανά RSS ροή

en: &Maximum articles per feed:
el: &Μέγιστο πλήθος άρθρων ανά ροή:

en:  days
el:  ημέρες

en: Articles in the RSS feeds older than this will be ignored
el: Άρθρα στις ροές RSS παλαιότερα από αυτό θα αγνοηθούν

en: Preserve groups in the OPML file
el: Διατήρηση ομάδων στο αρχείο OPML

en: If enabled, every group of feeds in the OPML file will be converted into a single recipe. Otherwise every feed becomes its own recipe
el: Εάν ενεργοποιηθεί, κάθε ομάδα ροών στο αρχείο OPML θα μετατραπεί σε μια μεμονωμένη συνταγή. Διαφορετικά, κάθε ροή γίνεται η δική της συνταγή.

en: Replace existing recipes
el: Αντικατάσταση υπάρχουσων συνταγών

en: If enabled, any existing recipes with the same titles as entries in the OPML file will be replaced. Otherwise, new entries with modified titles will be created
el: Εάν είναι ενεργοποιημένο, τυχόν υπάρχουσες συνταγές με τους ίδιους τίτλους όπως οι εγγραφές στο αρχείο OPML θα αντικατασταθούν. Διαφορετικά, θα δημιουργηθούν νέες εγγραφές με τροποποιημένους τίτλους.

en: OPML files
el: αρχεία OPML

en: Select OPML file
el: Επιλογή αρχείου OPML

en: Path not specified
el: Δεν καθορίστηκε διαδρομή

en: You must specify the path to the OPML file to import
el: Πρέπει να καθορίσετε τη διαδρομή προς το αρχείο OPML για εισαγωγή

en: No feeds found
el: Δεν βρέθηκαν ροές

en: No importable RSS feeds found in the OPML file
el: Δεν βρέθηκαν εισαγόμενες ροές RSS στο αρχείο OPML

en: Background colors
el: Χρώματα φόντου

en: Foreground (text) colors
el: Χρώματα προσκήνιου (κειμένου)

en: Foreground (text) colors when disabled
el: Χρώματα προσκηνίου (κειμένου) όταν είναι απενεργοποιημένα

en: Link colors
el: Χρώματα συνδέσμου

en: dark
el: σκοτεινό

en: light
el: φωτεινό

en: These colors will be used for the calibre interface when calibre is in "{}" mode. You can adjust individual colors below by enabling the "Use a custom color scheme" setting.
el: Αυτά τα χρώματα θα χρησιμοποιηθούν για τη διεπαφή του calibre όταν το calibre είναι σε λειτουργία "{}". Μπορείτε να προσαρμόσετε τα μεμονωμένα χρώματα παρακάτω ενεργοποιώντας την επιλογή "Χρήση προσαρμοσμένου χρωματικού συνδυασμού".

en: Use a &custom color scheme
el: Χρήση &προσαρμοσμένου χρωματικού συνδυασμού

en: Import &system colors
el: Εισαγωγή χρωμάτων συστήματος

en: Set the custom colors to colors queried from the system. Note that this will use colors from whatever the current system palette is, dark or light.
el: Ορίστε τα προσαρμοσμένα χρώματα σε χρώματα που ζητούνται από το σύστημα. Σημειώστε ότι αυτό θα χρησιμοποιήσει χρώματα από την τρέχουσα παλέτα του συστήματος, σκούρα ή ανοιχτά.

en: Customize the colors used by calibre
el: Προσαρμόστε τα χρώματα που χρησιμοποιεί το calibre

en: <b>WARNING:</b> You have configured calibre to use "System" user interface style. The settings below will be ignored unless you switch back to using the "calibre" interface style.
el: <b>ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ:</b> Έχετε διαμορφώσει το διαμέτρημα για να χρησιμοποιήσετε το στυλ διεπαφής χρήστη "Σύστημα". Οι παρακάτω ρυθμίσεις θα αγνοηθούν, εκτός εάν επιστρέψετε στη χρήση του στυλ διεπαφής "calibre".

en: Color &palette
el: Παλέτα χρωμάτων

en: System default
el: Προεπιλογή συστήματος

en: Light
el: Φωτεινό

en: Dark
el: Σκοτεινό

en: The style of colors to use, either light or dark. By default, the system setting for light/dark is used. This means that calibre will change from light to dark and vice versa as the system changes colors.
el: Το στυλ των χρωμάτων που θα χρησιμοποιηθούν, είτε ανοιχτό είτε σκουρό. Από προεπιλογή, χρησιμοποιείται η ρύθμιση του συστήματος για ανοιχτό/σκούρο. Αυτό σημαίνει ότι το calibre θα αλλάζει από ανοιχτό σε σκουρό και το αντίστροφο καθώς το σύστημα αλλάζει τα χρώματα.

en: &Light mode colors
el: &Χρώματα φωτεινής λειτουργίας

en: &Dark mode colors
el: &Χρώματα σκοτεινής λειτουργίας

en: Import previously exported color scheme from a file
el: Εισαγωγή προηγουμένως εξαγόμενου χρωματικού συνδυασμού από ένα αρχείο

en: Export current colors as a file
el: Εξαγωγή τρεχουσών χρωμάτων ως αρχείου

en: Choose file to import from
el: Επιλέξτε αρχείο για εισαγωγή από

en: calibre Palette
el: calibre Παλέττα

en: Choose file to export to
el: Επιλέξτε αρχείο για εξαγωγή σε

en: Password needed
el: Χρειάζεται κωδικός πρόσβασης

en: TextLabel
el: Ετικέτα κειμένου

en: &Username:
el: Όν&ομα χρήστη:

en: &Password:
el: &Κωδικός πρόσβασης:

en: &Show password
el: &Εμφάνιση κωδικού πρόσβασης

en: Sources of books
el: Πηγές βιβλίων

en: Customize handling of ebooks
el: Προσαρμογή χειρισμού των ebooks

en: Actions when closing libraries
el: Ενέργειες κατά το κλείσιμο βιβλιοθηκών

en: Extend the calibre Editor
el: Επέκταση του Επεξεργαστή calibre

en: Conversion from extra formats
el: Μετατροπή από πρόσθετες μορφές

en: Conversion to extra formats
el: Μετατροπή σε πρόσθετες μορφές

en: Devices to manage
el: Συσκευές προς διαχείριση

en: Set metadata in files
el: Ορισμός μεταδεδομένων σε αρχεία

en: Get metadata from files
el: Λήψη μεταδεδομένων από αρχεία

en: Download metadata for books
el: Λήψη μεταδεδομένων για βιβλία

en: Extend calibre generally
el: Επέκταση του calibre γενικά

en: Restart required
el: Απαιτείται επανεκκίνηση

en: You must restart calibre before using this plugin!
el: Πρέπει να επανεκκινήσετε το calibre πριν χρησιμοποιήσετε αυτό το πρόσθετο!

en: All
el: Όλα

en: Installed
el: Εγκαταστάθηκε(αν)

en: Not installed
el: Μη εγκατεστημένα

en: Update available
el: Ενημέρωση διαθέσιμη

en: Plugin name
el: Όνομα πρόσθετου

en: Status
el: Κατάσταση

en: Available
el: Διαθέσιμο

en: Released
el: Κυκλοφορία

en: Platform unavailable
el: Πλατφόρμα μη διαθέσιμη

en: calibre upgrade required
el: Απαιτείται αναβάθμιση του calibre

en: Plugin deprecated
el: Απαρχαιωμένο πρόσθετο

en: New version available
el: Νέα έκδοση διαθέσιμη

en: Latest version installed
el: Η τελευταία έκδοση είναι εγκατεστημένη

en: This plugin has been deprecated and should be uninstalled
el: Αυτό το πρόσθετο έχει χαρακτηριστεί απαρχαιωμένο και θα πρέπει να απεγκατασταθεί

en: Right-click to see more options
el: Δεξί κλικ για να δείτε περισσότερες επιλογές

en: This plugin can only be installed on: %s
el: Αυτό το πρόσθετο μπορεί να εγκατασταθεί μόνο σε: %s

en: You must upgrade to at least calibre %s before installing this plugin
el: Πρέπει να αναβαθμίσετε το calibre τουλάχιστον στην έκδοση %s πριν εγκαταστήσετε το πρόσθετο αυτό

en: You can install this plugin
el: Μπορείτε να εγκαταστήσετε το πρόσθετο αυτό

en: A new version of this plugin is available
el: Μια νέα έκδοση του πρόσθετου αυτού είναι διαθέσιμη

en: This plugin is installed and up-to-date
el: Το πρόσθετο αυτό είναι εγκατεστημένο και ενημερωμένο

en: Plugin <b>{0}</b> successfully installed under <b>{1}</b>. You may have to restart calibre for the plugin to take effect.
el: Το πρόσθετο <b>{0}</b> εγκαταστάθηκε επιτυχώς κάτω από <b>{1}</b>. Ίσως χρειαστεί να επανεκκινήσετε το calibre για να ενεργοποιηθεί το πρόσθετο.

en: Plugin homepage
el: Ιστοσελίδα προσθέτων

en: Update Check Failed
el: Ο έλεγχος για ενημερώσεις απέτυχε

en: Unable to reach the plugin index page.
el: Αδύνατη η πρόσβαση στη σελίδα ευρετηρίου προσθέτων.

en: User plugins
el: Πρόσθετα χρήστη

en: &Install type
el: &Τύπος εγκατάστασης

en: &Category
el: &Κατηγορία

en: Filter by &name
el: Φιλτράρισμα μέσω &ονομασίας

en: Description
el: Περιγραφή

en: &Install
el: &Εγκατάσταση

en: Install the selected plugin
el: Εγκατάσταση επιλεγμένου πρόσθετου

en: &Customize plugin
el: &Εξατομίκευση πρόσθετου

en: Customize the options for this plugin
el: Προσαρμογή επιλογών για αυτό το πρόσθετο

en: Plugin &forum thread
el: Φόρουμ &πρόσθετου

en: Enable/&disable plugin
el: Ενεργοποίηση/&απενεργοποίηση πρόσθετου

en: Enable or disable this plugin
el: Ενεργοποίηση ή απενεργοποίηση του πρόσθετου αυτού

en: &Remove plugin
el: &Αφαίρεση πρόσθετου

en: Uninstall the selected plugin
el: Απεγκατάσταση του επιλεγμένου πρόσθετου

en: Donate to developer
el: Γίνετε χορηγός του προγραμματιστή

en: Donate to the developer of this plugin
el: Γίνετε χορηγός του προγραμματιστή του πρόσθετου αυτού

en: &Customize plugin
el: &Εξατομίκευση πρόσθετου

en: Are you sure you want to uninstall the <b>%s</b> plugin?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να απεγκαταστήσετε το πρόσθετο <b>%s</b>;

en: Install %s
el: Εγκατάσταση %s

en: Installing plugins is a <b>security risk</b>. Plugins can contain a virus/malware. Only install it if you got it from a trusted source. Are you sure you want to proceed?
el: Η εγκατάσταση προσθηκών αποτελεί <b>κίνδυνο ασφαλείας</b>. Τα πρόσθετα μπορεί να περιέχουν ιού/κακόβουλο λογισμικό. Εγκαταστήστε το μόνο εάν το πήρατε από αξιόπιστη πηγή. Είστε βέβαιοι ότι θέλετε να προχωρήσετε;

en: Downloading plugin ZIP attachment: %s
el: Λήψη του συνημμένου ZIP του plugin: %s

en: Installing plugin: %s
el: Εγκατάσταση πρόσθετου: %s

en: Plugin installed: %s
el: Ολοκληρώθηκε η εγκατάσταση του πρόσθετου: %s

en: Plugin installed
el: Πρόσθετο εγκατεστημένο

en: The plugin {} was successfully installed.
el: Το πρόσθετο {} εγκαταστάθηκε με επιτυχία.

en: Install plugin failed
el: Αποτυχία εγκατάστασης πρόσθετου

en: A problem occurred while installing this plugin. This plugin will now be uninstalled. Please post the error message in details below into the forum thread for this plugin and restart calibre.
el: Προέκυψε ένα πρόβλημα κατά την εγκατάσταση αυτού του πρόσθετου. Αυτό το πρόσθετο θα απεγκατασταθεί τώρα. Παρακαλώ δημοσιεύστε το μήνυμα σφάλματος με λεπτομέρειες παρακάτω στο νήμα του φόρουμ για αυτό το πρόσθετο και επανεκκινήστε το calibre.

en: Plugin not customizable
el: Το πρόσθετο δεν εξατομικεύεται

en: Plugin: %s does not need customization
el: Το πρόσθετο: %s δεν χρειάζεται εξατομίκευση

en: Must restart
el: Πρέπει να γίνει επανεκκίνηση

en: You must restart calibre before you can configure the <b>%s</b> plugin
el: Πρέπει να επανεκκινήσετε το calibre πριν μπορέσετε να ρυθμίσετε το πρόσθετο <b>%s</b>

en: Plugin cannot be disabled
el: Το πρόσθετο δεν μπορεί να απενεργοποιηθεί

en: The plugin: %s cannot be disabled
el: Το πρόσθετο: %s δεν μπορεί να απενεργοποιηθεί

en: No, keep copying
el: Όχι, συνέχεια αντιγραφής

en: Yes, abort
el: Ναι, διακοπή

en: Aborting...
el: Εγκατάλειψη...

en: The Quickview shortcut ({0}) shows/hides the Quickview panel
el: Η συντόμευση Γρήγορη ματιά ({0}) δείχνει/κρύβει το πάνελ Γρήγορη ματιά

en: Undock
el: Απελευθέρωση

en: Show the Quickview panel in its own floating window
el: Εμφάνιση του πίνακα Γρήγορης προβολής σε δικό του αναδυόμενο παράθυρο

en: Lock Quickview contents
el: Κλείδωμα περιεχομένων Γρήγορης ματιάς

en: Refresh
el: Ανανέωση

en: Embed the Quickview panel into the main calibre window
el: Ενσωμάτωση πίνακα Γρήγορης προβολής στο κύριο παράθυρο του calibre

en: Alternate shortcut:
el: Εναλλακτική συντόμευση:

en: Find item in the Tag browser
el: Εύρεση αντικειμένου στον περιηγητή ετικετών

en: Find item in the library
el: Εύρεση αντικειμένου στη βιβλιοθήκη

en: Select this book in the library
el: Επιλογή αυτού του βιβλίου στη βιβλιοθήκη

en: Open a locked Book details window for this book
el: Άνοιγμα ενός κλειδωμένου παράθυρου λεπτομερειών βιβλίου για αυτό το βιβλίο

en: Quickview this cell
el: Γρήγορη προβολή αυτού του κελιού

en: Open book in the E-book viewer
el: Άνοιγμα βιβλίου στον αναγνώστη ηλεκτρονικών βιβλίων

en: &Item: {0} ({1})
el: &Στοιχείο: {0} ({1})

en: Click to show only books with this item. Double click to search for this item in the Tag browser
el: Κάντε κλικ για να εμφανιστούν μόνο τα βιβλία με αυτό το αντικείμενο. Κάντε διπλό κλικ για να αναζητήσετε αυτό το αντικείμενο στον περιηγητή ετικετών

en: **No items found**
el: **Δεν βρέθηκαν αντικείμενα**

en: Click in a column  in the library view to see the information for that book
el: Κάντε κλικ σε μια στήλη στη βιβλιοθήκη για να δείτε τις πληροφορίες για το βιβλίο

en: &Books with selected item "{0}": {1}
el: &Βιβλία με επιλεγμένο στοιχείο "{0}": {1}

en: Double click on a book to change the selection in the library view or change the column shown in the left-hand panel. Shift- or Ctrl- double click to edit the metadata of a book, which also changes the selected book.
el: Κάντε διπλό κλικ σε ένα βιβλίο για να αλλάξετε την επιλογή στην προβολή της βιβλιοθήκης ή να αλλάξετε τη στήλη που εμφανίζεται στον αριστερό πίνακα. Shift- ή Ctrl- διπλό κλικ για να επεξεργαστείτε τα μεταδεδομένα ενός βιβλίου, το οποίο αλλάζει και το επιλεγμένο βιβλίο.

en: Something went wrong while filling in the table
el: Κάτι πήγε στραβά κατά τη συμπλήρωση του πίνακα

en: Quickview: Book not in library view
el: Γρήγορη προβολή: Βιβλίο που δεν εμφανίζεται στη βιβλιοθήκη

en: The book you selected is not currently displayed in the library view, perhaps because of a search or a Virtual library, so Quickview cannot select it.
el: Το βιβλίο που επιλέξατε δεν εμφανίζεται αυτή τη στιγμή στην προβολή βιβλιοθήκης, ίσως λόγω μιας αναζήτησης ή μιας Εικονικής βιβλιοθήκης, οπότε η Γρήγορη προβολή δεν μπορεί να το επιλέξει.

en: Quickview: Column cannot be selected
el: Γρήγορη προβολή: Η στήλη δεν μπορεί να επιλεγεί

en: The column you double-clicked, '{}', is not shown in the library view. The book/column cannot be selected by Quickview.
el: Η στήλη στην οποία κάνατε διπλό κλικ, '{}', δεν εμφανίζεται στην προβολή βιβλιοθήκης. Το βιβλίο/στήλη δεν μπορεί να επιλεγεί από τη Γρήγορη προβολή.

en: &Apply Virtual libraries
el: &Εφαρμογή Εικονικές βιβλιοθήκες

en: <p>Select to make Quickview show only books in the current
            Virtual library</p>
el: <p>Επιλέξτε να κάνετε τη Γρήγορη προβολή να εμφανίζει μόνο τα βιβλία της τρέχουσας
            Εικονική βιβλιοθήκη</p>

en: &Lock Quickview contents
el: Κ&λείδωμα περιεχομένων Γρήγορης ματιάς

en: <p>Select to prevent Quickview from changing content when the
            selection on the library view is changed</p>
el: <p>Επιλέξτε για να αποτρέψετε την αλλαγή του περιεχομένου της Γρήγορης προβολής όταν
            η επιλογή στην προβολή της βιβλιοθήκης αλλάζει</p>

en: &Refresh
el: &Ανανέωση

en: When Quickview is locked, refresh the window using the last selected book and that book's value in the last selected column.
el: Όταν η Γρήγορη προβολή είναι κλειδωμένη, ανανεώνετε το παράθυρο χρησιμοποιώντας το τελευταίο επιλεγμένο βιβλίο και την τιμή αυτού του βιβλίου στην τελευταία επιλεγμένη στήλη.

en: &Dock
el: &Προσάρτηση

en: &Close
el: &Κλείσιμο

en: Restoring database from backups, do not interrupt, this will happen in multiple stages
el: Επαναφορά βάσης δεδομένων από αντίγραφα ασφαλείας, μην διακόψετε, αυτό θα συμβεί σε πολλαπλά στάδια

en: Restoring database
el: Επαναφορά βάσης δεδομένων

en: The restore has not completed, are you sure you want to cancel?
el: Η επαναφορά δεν έχει ολοκληρωθεί, είστε σίγουροι ότι θέλετε να την ακυρώσετε;

en: The old database was saved as: %s
el: Η παλιά βάση δεδομένων αποθηκεύτηκε ως: %s

en: Restoring the database succeeded with some warnings click "Show details" to see the details. %s
el: Η επαναφορά της βάσης δεδομένων πέτυχε με ορισμένες προειδοποιήσεις κάντε κλικ στην επιλογή "Εμφάνιση λεπτομερειών" για να δείτε τις λεπτομέρειες. %s

en: Restoring database was successful. %s
el: Η επαναφορά της βάσης δεδομένων ήταν επιτυχημένη. %s

en: Your list of books, with all their metadata is stored in a single file, called a database. In addition, metadata for each individual book is stored in that books' folder, as a backup.<p>This operation will rebuild the database from the individual book metadata. This is useful if the database has been corrupted and you get a blank list of books.<p>Do you want to restore the database?
el: Η λίστα βιβλίων σας, με όλα τα μεταδεδομένα τους, αποθηκεύτηκε σε ένα αρχείο, αποκαλούμενο βάση δεδομένων. Επιπρόσθετα, τα μεταδεδομένα για κάθε ξεχωριστό βιβλίο αποθηκεύτηκαν στο φάκελο του κάθε βιβλίου, ως αντίγραφο ασφαλείας.<b>Αυτή η λειτουργία θα ξανακατασκευάσει την βάση δεδομένων από τα μεταδεδομένα του κάθε βιβλίου. Αυτό είναι χρήσιμο σε περίπτωση που η βάση δεδομένων έχει διαβρωθεί και λαμβάνετε μία κενή λίστα των βιβλίων.<b>Θέλετε να επαναφέρετε τη βάση δεδομένων;

en: Restoring database failed, click "Show details" to see details
el: Η επαναφορά της βάσης δεδομένων απέτυχε, κάντε κλικ στην "Εμφάνιση λεπτομερειών" για να δείτε λεπτομέρειες

en: Failed to repair library
el: Αποτυχία επιδιόρθωσης βιβλιοθήκης

en: Add a new Saved search
el: Προσθήκη νέας αποθηκευμένης αναζήτησης

en: You can create a <i>Saved search</i>, for frequently used searches here. The search will be visible under <i>Saved searches</i> in the Tag browser, using the name that you specify here.
el: Μπορείτε να δημιουργήσετε μια <i>Αποθηκευμένη αναζήτηση</i> για συχνά χρησιμοποιούμενες αναζητήσεις εδώ. Η αναζήτηση θα είναι ορατή κάτω από τις <i>Αποθηκευμένες αναζητήσεις</i> στον περιηγητή ετικετών, χρησιμοποιώντας το όνομα που καθορίζετε εδώ.

en: The Saved search name
el: Το όνομα της Αποθηκευμένης αναζήτησης

en: &Search:
el: Αναζήτη&ση:

en: The search expression
el: Η έκφραση που θα αναζητηθεί

en: No search name
el: Δεν υπάρχει όνομα αναζήτησης

en: You must specify a name for the Saved search
el: Πρέπει να καθορίσετε ένα όνομα για την Αποθηκευμένη αναζήτηση

en: No search expression
el: Δεν υπάρχει έκφραση προς αναζήτηση

en: You must specify a search expression for the Saved search
el: Πρέπει να καθορίσετε μια έκφραση αναζήτησης για την Αποθηκευμένη αναζήτηση

en: Invalid saved search
el: Άκυρη αποθηκευμένη αναζήτηση

en: Manage Saved searches
el: Διαχείριση αποθηκευμένων αναζητήσεων

en: &Add search
el: &Προσθήκη αναζήτησης

en: &Remove search
el: Διαγ&ραφή αναζήτησης

en: &Edit search
el: &Επεξεργασία αναζήτησης

en: The current saved search will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
el: Η παρούσα αποθηκευμένη αναζήτηση θα <b>διαγραφεί μόνιμα</b>. Είστε βέβαιοι;

en: Edit the name and/or expression below.
el: Παρακάτω επεξεργαστείτε το όνομα και/ή την έκφραση.

en: Edit saved search
el: Επεξεργασία αποθηκευμένης αναζήτησης

en: A saved search with the name {} already exists. Choose another name
el: Μια αποθηκευμένη αναζήτηση με το όνομα {} υπάρχει ήδη. Επιλέξτε άλλο όνομα

en: Search expression
el: Αναζήτηση γα την έκφραση

en: &Download after:
el: &Λήψη μετά:

en: &Days of the month:
el: &Ημέρες του μήνα:

en: Comma separated list of days of the month. For example: 1, 15
el: Λίστα των ημερών του μήνα, χωρισμένων με κόμμα. Παραδείγματος χάρην: 1,15

en: Download &after:
el: Λήψη &μετά:

en: &Download every:
el: &Λήψη κάθε:

en: every hour
el: κάθε ώρα

en: days
el: ημέρες

en: &Schedule
el: &Προγραμματισμός

en: &Schedule for download:
el: & Προγραμματισμός για λήψη:

en: &Days of  week
el: &Ημέρες της εβδομάδας

en: Da&ys of month
el: &Ημέρες του μήνα

en: Every &x days
el: Κάθε &χ μέρες

en: For the scheduling to work, you must leave calibre running.
el: Για να λειτουργήσει σωστά ο προγραμματισμός, πρέπει να αφήσετε το calibre να τρέχει.

en: &Account
el: &Λογαριασμός

en: &Advanced
el: &Για προχωρημένους

en: Add &title as tag
el: Προσθήκη &τίτλου ως ετικέτα

en: &Extra tags:
el: &Επιπλέον ετικέτες:

en:  issues
el:  τεύχους/τευχών

en: all issues
el: όλων των τευχών

en: &Keep at most:
el: &Κράτηση το πολύ:

en: Delete downloaded &news older than:
el: Διαγραφή ειδήσεω&ν παλαιότερων από:

en: <p>Delete downloaded news older than the specified number of days. Set to zero to disable.
    <p>You can also control the maximum number of issues of a specific periodical that are kept by clicking the Advanced tab for that periodical above.
el: <p>Διαγραφή ληφθέντων ειδήσεων παλαιότερων από τον καθορισμένο αριθμό ημερών. Για να απενεργοποιηθεί, θέστε το στο μηδέν.
    <p>Μπορείτε επίσης να καθορίσετε το μέγιστο αριθμό τευχών κάποιου συγκεκριμένου περιοδικού που θα διατηρούνται, επιλέγοντας παραπάνω την καρτέλα Για προχωρημένους του περιοδικού αυτού.

en: never delete
el: Να μην γίνεται διαγραφή

en: Download &all scheduled
el: Κατεβάστε ό&λα τα προγραμματισμένα

en: Download all scheduled news sources at once
el: Κατεβάστε όλα τα νέα με μιας

en: &Download now
el: &Κατεβάστε τώρα

en: Need username and password
el: Απαιτεί όνομα χρήστη και κωδικό

en: You must provide a username and/or password to use this news source.
el: Πρέπει να δώσετε ένα όνομα χρήστη και/ή ένα κωδικό χρήστη για να χρησιμοποιήσετε αυτή την πηγή ειδήσεων.

en: Account
el: Λογαριασμός

en: (optional)
el: (προαιρετικό)

en: (required)
el: (απαιτείται)

en: Created by:
el: Δημιουργήθηκε από:

en: Download %s now
el: Λήψη %s τώρα

en: Last downloaded: never
el: Τελευταία λήψη: ποτέ

en: never
el: ποτέ

en: %(days)d days, %(hours)d hours and %(mins)d minutes ago
el: %(days)d ημέρες, %(hours)d ώρες και %(mins)d λεπτά πριν

en: Last downloaded:
el: Τελευταία λήψη:

en: Default if unspecified: {}
el: Προεπιλογή αν δεν καθοριστεί: {}

en: Cannot download news as no internet connection is active
el: Αδύνατη η λήψη ειδήσεων καθώς δεν υπάρχει ενεργή σύνδεση στο ίντερνετ

en: No internet connection
el: Δεν υπάρχει ενεργή σύνδεση Internet

en: Schedule news download
el: Προγραμματίστε το κατέβασμα ειδήσεων

en: Add or edit a custom news source
el: Προσθέστε ή επεξεργαστείτε μια εξατομικευμένη πηγή ειδήσεων

en: Download all scheduled news sources
el: Κατέβασμα όλων των προγραμματισμένων πηγών ειδήσεων

en: Redownload...
el: Επανλήψη λήψης...

en: Clear this list
el: Καθαρισμός αυτής της λίστας

en: No recently downloaded news
el: Δεν υπάρχουν πρόσφατα ληφθείσες ειδήσεις

en: equal to
el: ίδιες με

en: before
el: προγενέστερες από

en: after
el: μεταγενέστερες από

en: before or equal to
el: προγενέστερες ή ίδιες με

en: after or equal to
el: μεταγενέστερες ή ίδιες με

en: is set
el: είναι

en: <p>You can also perform other kinds of advanced searches, for example checking for books that have no covers, combining multiple search expression using Boolean operators and so on. See <a href="%s">The search interface</a> for more information.
el: <p>Μπορείτε επίσης να εκτελέσετε άλλους τύπους προχωρημένων αναζητήσεων, για παράδειγμα να ελέγξετε για βιβλία χωρίς εξώφυλλα, να συνδυάσετε πολλαπλές εκφράσεις αναζήτησης χρησιμοποιώντας τελεστές Bool κτλ. Δείτε <a href="%s">Η διεπαφή αναζήτησης</a> για περισσότερες πληροφορίες.

en: What &kind of match to use:
el: Ποιο &είδος αναζήτησης να χρησιμοποιηθεί:

en: Contains: the word or phrase matches anywhere in the metadata field
el: Περιέχεται: η λέξη ή η φράση υπάρχει σε οποιοδήποτε σημείο του πεδίου μεταδεδομένων

en: Equals: the word or phrase must match the entire metadata field
el: Ταυτίζεται: η λέξη ή η φράση πρέπει να ταυτίζεται με το πεδίο μεταδεδομένων

en: Regular expression: the expression must match anywhere in the metadata field
el: Κανονική έκφραση: η έκφραση πρέπει να υπάρχει οπουδήποτε στο πεδίο μεταδεδομένων

en: Character variant: 'contains' with accents ignored and punctuation significant
el: Παραλλαγή χαρακτήρα: 'contains' με αγνοημένους τόνους και σημαντικά σημεία στίξης

en: A&dvanced search
el: Π&ροχωρημένη αναζήτηση

en: Find entries that have...
el: Βρείτε εγγραφές που έχουν...

en: But don't show entries that have...
el: Αλλά μην προβληθούν εγγραφές που έχουν...

en: A&ll these words:
el: Ό&λες αυτές τις λέξεις:

en: &This exact phrase:
el: Αυτή την ακριβή &φράση:

en: O&ne or more of these words:
el: &Μια ή περισσότερες από αυτές τις λέξεις:

en: Any of these &unwanted words:
el: Οποιαδήποτε από αυτές τις &ανεπιθύμητες λέξεις:

en: Titl&e/author/series...
el: &Τίτλος/συγγραφέας/σειρές...

en: The title to search for
el: Αναζήτηση για τον τίτλο

en: The author to search for
el: Αναζήτηση για το συγγραφέα

en: &Author:
el: &Συγγραφέας:

en: The series to search for
el: Αναζήτηση για τη σειρά

en: The tags to search for
el: Αναζήτηση για τις ετικέτες

en: &Date search
el: &Αναζήτηση ημερομηνίας

en: &Search the
el: &Αναζήτηση στη στήλη ημερομηνιών

en: date column for books whose &date is
el: για βιβλία που έχουν &ημερομηνίες

en: &year
el: έ&τος

en: mo&nth
el: &μήνας

en: &day
el: &ημέρα

en: months
el: μήνες

en: weeks
el: εβδομάδες

en: years
el: χρόνια

en: ago
el: πριν

en: This month
el: Αυτό το μήνα

en: Yesterday
el: Χθες

en: &Template search
el: &Αναζήτηση προτύπου

en: The value to search for
el: Η τιμή που θα αναζητήσετε

en: You can use the search specifications described in the calibre documentation. For example, with Number comparisons you can use the relational operators like '>=' etc. With Text comparisons you can use contains (T), exact (=T), or regular expression matches (~T), where T is your text. With Date you can use 'today', 'yesterday', etc. When checking for Set use 'true' or 'yes'. When checking for Not set use 'false' or 'no'
el: Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τις προδιαγραφές αναζήτησης που περιγράφονται στην τεκμηρίωση του calibre. Για παράδειγμα, με συγκρίσεις αριθμών μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τους σχέτικούς τελεστές όπως '>=' κ.λπ. Με συγκρίσεις κειμένου μπορείτε να χρησιμοποιήσετε contains (T), exact (=T) ή ταιριάσματα κανονικής έκφρασης (~T), όπου T είναι το κείμενό σας. Με ημερομηνίες μπορείτε να χρησιμοποιήσετε 'today', 'yesterday' κ.λπ. Όταν ελέγχετε για Ορισμένο χρησιμοποιήστε 'true' ή 'yes'. Όταν ελέγχετε για Μη ορισμένο χρησιμοποιήστε 'false' ή 'no'.

en: Template &value:
el: Τιμή &προτύπου:

en: Set/Not set
el: Ορισμένο/Μη ορισμένο

en: How the template result will be compared to the value
el: Πώς το αποτέλεσμα του προτύπου θα συγκριθεί με την τιμή

en: C&omparison type:
el: Τύπος &σύγκρισης:

en: The template that generates the value
el: Το πρότυπο που δημιουργεί την τιμή

en: Right click to open a template editor. <br>Technical note: the set of book ids already matched by previous search terms in the search expression is passed to the template in the global variables dictionary with the key "{0}". You can use the set to limit any work the template does to the set of books already matched, possibly improving performance.
el: Κάντε δεξί κλικ για να ανοίξετε έναν επεξεργαστή προτύπων. <br>Τεχνική σημείωση: το σύνολο των αναγνωριστικών βιβλίων που έχει ήδη ταιριάξει με προηγούμενους όρους αναζήτησης στη συνθήκη αναζήτησης περνάει στο πρότυπο μέσω του λεξικού παγκόσμιων μεταβλητών με το κλειδί "{0}". Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το σύνολο για να περιορίσετε οποιαδήποτε εργασία κάνει το πρότυπο μόνο στα βιβλία που έχουν ήδη ταιριάξει, βελτιώνοντας ενδεχομένως την απόδοση.

en: Open template editor
el: Άνοιγμα επεξεργαστή προτύπων

en: &Copy the current search into the boxes
el: &Αντιγράψτε την τρέχουσα αναζήτηση στα κουτιά

en: Use this button to retrieve and edit the current search
el: Χρησιμοποιήστε αυτό το κουμπί για να ανακτήσετε και να επεξεργαστείτε την τρέχουσα αναζήτηση

en: Advanced search
el: Σύνθετη Αναζήτηση

en: There is only one book with a cover
el: Υπάρχει μόνο ένα βιβλίο με εξώφυλλο

en: There are {} books with a cover
el: Υπάρχουν {} βιβλία με εξώφυλλο

en: There is one book with the {} format
el: Υπάρχει ένα βιβλίο με μορφή {}

en: There are {count} books with the {fmt} format
el: Υπάρχουν {count} βιβλία με μορφή {fmt}

en: Choose formats
el: Επιλογή μορφής

en: &Edit
el: &Επεξεργασία

en: Edit this note
el: Επεξεργασία της σημείωσης

en: Find &books
el: Εύρεση &βιβλίων

en: Search the calibre library for books by: {}
el: Αναζήτηση στη βιβλιοθήκη Calibre βιβλία του: {}

en: Search the calibre library for books with: {}
el: Αναζήτηση στη βιβλιοθήκη Calibre βιβλία με: {}

en: Copy &URL
el: Αντιγραφή &URL

en: Copy a calibre:// URL to the clipboard that can be used to link to this note from other programs
el: Αντιγράψτε μια διεύθυνση URL calibre:// στο πρόχειρο που μπορεί να χρησιμοποιηθεί για σύνδεση με αυτήν την σημείωση από άλλα προγράμματα

en: Use a password if calibre is running on a network that is not secure. For example, if you run calibre on a laptop, use that laptop in an airport, and want to connect your smart device to calibre, you should use a password.
el: Χρησμοποιήστε κωδικό ασφαλέιας αν το calibre λειτουργεί σε δίκτυο το οποίο δεν είναι ασφαλές. Παραδείγματος χάρην, αν τρέχετε το calibre σε laptop, χρησιμοποιείτε το laptop σε αεροδρόμιο και θέλετε να συνδέσετε το smart device σας στο calibre, πρέπει να χρησιμοποιήσετε κωδικό ασφαλείας.

en: Check this box if you want calibre to automatically start the smart device interface when calibre starts. You should not do this if you are using a network that is not secure and you are not setting a password.
el: Τσεκάρετε αυτό το πλαίσιο εάν θέλετε το calibre να εκκινεί αυτόματα τη διεπαφή έξυπνης συσκευής κατά την εκκίνηση του calibre. Δεν θα πρέπει να το κάνετε αυτό εάν χρησιμοποιείτε ένα δίκτυο που δεν είναι ασφαλές και δεν ορίζετε κωδικό πρόσβασης.

en: Check this box if you want calibre to use a fixed network port. Normally you will not need to do this. However, if your device consistently fails to connect to calibre, try checking this box and entering a number.
el: Επιλέξτε αυτό το πλαίσιο εάν θέλετε το calibre να χρησιμοποιεί μια σταθερή θύρα δικτύου. Κανονικά δεν θα χρειαστεί να το κάνετε αυτό. Ωστόσο, αν η συσκευή σας αποτυγχάνει συνεχώς να συνδεθεί στο calibre, δοκιμάστε να τσεκάρετε αυτό το πλαίσιο και να εισαγάγετε έναν αριθμό.

en: Try 9090. If calibre says that it fails to connect to the port, try another number. You can use any number between 8,000 and 65,535.
el: Δοκιμάστε 9090. Εάν το calibre αναφέρει ότι δεν μπορεί να συνδεθεί στη θύρα, δοκιμάστε έναν άλλο αριθμό. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε οποιονδήποτε αριθμό μεταξύ 8,000 και 65,535.

en: These are the IP addresses for this computer. If you decide to have your device connect to calibre using a fixed IP address, one of these addresses should be the one you use. It is unlikely but possible that the correct IP address is not listed here, in which case you will need to go to your computer's control panel to get a complete list of your computer's network interfaces and IP addresses.
el: Αυτές είναι οι διευθύνσεις IP για αυτόν τον υπολογιστή. Αν αποφασίσετε να συνδέσετε τη συσκευή σας στο calibre χρησιμοποιώντας μια σταθερή διεύθυνση IP, θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε μια από αυτές τις διευθύνσεις. Είναι απίθανο αλλά πιθανό να μην αναγράφεται εδώ η σωστή διεύθυνση IP, οπότε θα πρέπει να μεταβείτε στον πίνακα ελέγχου του υπολογιστή σας για να λάβετε έναν πλήρη κατάλογο των διασυνδέσεων δικτύου και των διευθύνσεων IP του υπολογιστή σας.

en: Invalid port number
el: Άκυρος αριθμός θύρας

en: You must provide a port number.
el: Πρέπει να προμηθεύσετε ένα αριθμό θύρας.

en: The port must be a number between 8000 and 65535.
el: Η θύρα πρέπει να είναι ένας αριθμός μεταξύ 8000 και 65535.

en: Problem starting the wireless device
el: Πρόβλημα εκκίνησης της ασύρματης συσκευής

en: The wireless device driver had problems starting. It said "%s"
el: Το πρόγραμμα οδήγησης ασύρματης συσκευής είχε προβλήματα στην εκκίνηση. Είπε "%s"

en: Smart device control
el: Έξυπνος έλεγχος συσκευών

en: <p>Start wireless device connections.
           <p>You may see some messages from your computer's firewall or anti-virus manager asking you if it is OK for calibre to connect to the network. <b>Please answer yes</b>. If you do not, wireless connections will not work.
el: <p>Έναρξη συνδέσεων ασύρματης συσκευής.
           <p>Ενδέχεται να δείτε κάποια μηνύματα από το τείχος προστασίας ή το πρόγραμμα διαχείρισης προστασίας από ιούς του υπολογιστή σας, τα οποία σας ρωτούν αν το calibre μπορεί να συνδεθεί στο δίκτυο. <b>Παρακαλώ απαντήστε ναι</b>. Εάν δεν το κάνετε, οι ασύρματες συνδέσεις δεν θα λειτουργούν.

en: calibre IP addresses:
el: calibre διευθύνσεις IP:

en: Possible IP addresses:
el: Πιθανές διευθύνσεις IP:

en: Optional &password:
el: Προαιρετικός &κωδικός πρόσβασης:

en: Optional password for security
el: Προαιρετικός κωδικός πρόσβασης για ασφάλεια

en: Optional &fixed port:
el: Προαιρετική &σταθερή θύρα:

en: Optional port number
el: Προαιρετικός αριθμός θύρας

en: &Use a fixed port
el: &Χρήση σταθερής θύρας

en: &Automatically allow connections at calibre startup
el: &Αυτόματη έγκριση συνδέσεων κατά την εκκίνηση του calibre

en: Lookup name: {}
el: Όνομα αναζήτησης: {}

en: (Not in library)
el: (Όχι στη βιβλιοθήκη)

en: (Hidden in Tag browser)
el: (Κρυμμένο στον περιηγητή ετικετών)

en: (Hidden by Virtual library)
el: (Κρυμμένο από την Εικονική βιβλιοθήκη)

en: You must select items to apply
el: Πρέπει να επιλέξετε στοιχεία για εφαρμογή

en: You must select items to unapply
el: Πρέπει να επιλέξετε στοιχεία για να τα ακυρώσετε

en: That name contains leading or trailing periods, multiple periods in a row or spaces before or after periods.
el: Το όνομα αυτό περιέχει αρχικές ή τελικές περιόδους, πολλαπλές περιόδους στη σειρά ή κενά πριν ή μετά τις περιόδους.

en: Name already used
el: Το όνομα χρησιμοποιείται ήδη

en: The user category name is already used, perhaps with different case.
el: Το όνομα της κατηγορίας χρήστη χρησιμοποιείται ήδη, ίσως με διαφορετική πεζότητα.

en: Existing category: {existing}
    New category name: {new}
el: Υφιστάμενη κατηγορία: {existing}
    Νέο όνομα κατηγορίας: {new}

en: The hierarchical prefix of the new category is already used, perhaps with different case.
el: Το ιεραρχικό πρόθεμα της νέας κατηγορίας χρησιμοποιείται ήδη, ίσως με διαφορετική πεζότητα.

en: Existing prefix: {prefix}
    New category name: {new}
el: Υπάρχον πρόθεμα: {prefix}
    Νέο όνομα κατηγορίας: {new}

en: Existing category: {existing}
    New category: {new}
el: Υφιστάμενη κατηγορία: {existing}
    Νέα κατηγορία: {new}

en: The current User category will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
el: Η τρέχουσα κατηγορία χρήστη θα <b>διαγραφεί μόνιμα</b>. Είσαι σίγουρος,

en: User categories editor
el: Επεξεργαστής κατηγοριών χρήστη

en: &User category name:
el: &Όνομα κατηγορίας χρήστη:

en: Select a category to edit
el: Επιλογή κατηγορίας προς επεξεργασία

en: Copy the category name to the clipboard
el: Αντιγραφή ονόματος της κατηγορίας στο πρόχειρο

en: &Category filter:
el: Φίλτρο &κατηγορίας:

en: Select the content kind of the new category
el: Επιλέξτε το είδος του περιεχομένου της νέας κατηγορίας

en: Item &filter:
el: Φίλτρο αντικειμένου:

en: Enter text to filter the available items. Case and accents are ignored.
el: Εισάγετε κείμενο για να φιλτράρετε τα διαθέσιμα στοιχεία. Η πεζότητα και οι τόνοι αγνοούνται.

en: Delete the current User category
el: Διαγραφή της τρέχουσας κατηγορίας χρήστη

en: Enter a category name, then use the Add button or the Rename button
el: Εισάγετε ένα όνομα κατηγορίας και, στη συνέχεια, χρησιμοποιήστε το κουμπί Προσθήκη ή το κουμπί Μετονομασία

en: Add a new category
el: Εισάγετε μια νέα κατηγορία

en: Rename the current category to what is in the box
el: Μετονομάστε την τρέχουσα κατηγορία σε οτιδήποτε υπάρχει στο πεδίο κειμένου

en: <p>Only show items that are visible in current Virtual
                library. Applied items not shown in the Virtual library will be
                marked "Hidden by Virtual library".</p>
el: <p>Εμφανίζονται μόνο στοιχεία ορατά στη τρέχουσα Εικονική
                βιβλιοθήκη. Τα εφαρμοσμένα στοιχεία που δεν εμφανίζονται στην εικονική βιβλιοθήκη
                θα είναι με την ένδειξη "Κρυμμένο από Εικονική βιβλιοθήκη".</p>

en: &Only show items visible in current Virtual library
el: &Εμφάνιση μόνο των στοιχείων που είναι ορατά στην τρέχουσα Εικονική βιβλιοθήκη

en: <p>Don't show items that are hidden in the Tag browser.
              Applied items not shown in the Tag browser will be marked
              "Hidden in Tag browser".</p>
el: <p>Μην εμφανίζετε στοιχεία που είναι κρυμμένα στον περιηγητή ετικετών.
              Τα εφαρμοσμένα στοιχεία που δεν εμφανίζονται στον περιηγητή ετικετών θα επισημαίνονται
              "Κρυμμένο στον περιηγητή ετικετών".</p>

en: &Don't show items hidden in the Tag browser
el: &Μην εμφανίζετε στοιχεία κρυμμένα στον περιηγητή ετικετών

en: &Available items
el: Δι&αθέσιμα στοιχεία

en: Apply items to current category
el: Εφαρμογή στοιχείων στην τρέχουσα κατηγορία

en: Applied &items
el: Εφαρμοσμένα στο&ιχεία

en: Unapply (remove) selected items from current category
el: Μη εφαρμογή (Κατάργηση) επιλεγμένα στοιχεία από την τρέχουσα κατηγορία

en: If the item you want is not in the available list, you can add it here. Accepts an ampersand-separated list of items. The items will be applied to the book.
el: Αν το στοιχείο που θέλετε δεν υπάρχει στη λίστα των διαθέσιμων, μπορείτε να το προσθέσετε εδώ. Δέχεται μια λίστα στοιχείων που διαχωρίζεται με "&". Τα στοιχεία θα εφαρμοστούν στο βιβλίο.

en: If the item you want is not in the available list, you can add it here. Accepts a comma-separated list of items. The items will be applied to the book.
el: Αν το στοιχείο που θέλετε δεν υπάρχει στη λίστα των διαθέσιμων, μπορείτε να το προσθέσετε εδώ. Δέχεται μια λίστα στοιχείων που διαχωρίζεται με κόμμα. Τα στοιχεία θα εφαρμοστούν στο βιβλίο.

en: No tags selected
el: Δεν έχουν επιλεγεί ετικέτες

en: You must select at least one tag from the list of Available tags.
el: Πρέπει να επιλέξετε τουλάχιστον μία ετικέτα από τη λίστα Διαθέσιμες ετικέτες.

en: Deleting tags is done immediately and there is no undo.
el: Η διαγραφή ετικετών γίνεται αμέσως και δεν υπάρχει δυνατότητα αναίρεσης.

en: Are your sure?
el: Είστε σίγουρος/η;

en: The following tags are used by one or more books. Are you certain you want to delete them?
el: Οι ακόλουθες ετικέτες χρησιμοποιούντα από ένα ή περισσότερα βιβλία. Ειστε σίγουρος/η ότι θέλετε να τις διαγράψετε;

en: Manage items
el: Διαχείριση στοιχείων

en: &Apply item:
el: &Εφαρμογή στοιχείου:

en: Apply item(s) to the current book
el: Εφαρμογή στοιχείου(ων) στο τρέχον βιβλίο

en: Filter the available items
el: Φιλτράρισμα διαθέσιμων στοιχείων

en: Delete the selected items from database. This will unapply the items from all books and then remove them from the database.
el: Διαγραφή επιλεγμένων στοιχείων από τη βάση δεδομένων. Με αυτόν τον τρόπο θα αποσυρθούν τα στοιχεία από όλα τα βιβλία και στη συνέχεια θα αφαιρεθούν από τη βάση δεδομένων.

en: Ava&ilable items
el: Δι&αθέσιμα στοιχεία

en: Apply item to current book
el: Εφαρμογή στοιχείου στο τρέχον βιβλίο

en: Unapply (remove) the item from current book
el: Μη εφαρμογή (Κατάργηση) στοιχείου από το τρέχον βιβλίο

en: Filter the applied items
el: Φιλτράρισμα εφαρμοσμένων στοιχείων

en: Create note
el: Δημιουργία σημείωσης

en: Edit note
el: Επεξεργασία σημείωσης

en: Delete note
el: Διαγραφή σημείωσης

en: Manage {}
el: Διαχείριση {}

en: Delete link
el: Διαγραφή συνδέσμου

en: Search for {}
el: Αναζήτηση για {}

en: Filter by {}
el: Φιλτράρισμα κατά {}

en: Search the library for {0}
el: Αναζήτηση στη βιβλιοθήκη για {0}

en: Name of the item
el: Όνομα του αντικειμένου

en: Count of books with this item
el: Αριθμός βιβλίων με αυτό το αντικείμενο

en: Value of the item before it was edited
el: Τιμή του αντικειμένου πριν επεξεργαστεί

en: The link (URL) associated with this item
el: Ο σύνδεσμος (URL) που συνδέεται με αυτό το αντικείμενο

en: Whether the item has a note. The icon changes if the note was created or edited
el: Εάν το αντικείμενο έχει σημείωση. Το εικονίδιο αλλάζει αν η σημείωση δημιουργήθηκε ή επεξεργάστηκε

en: This is not one of this column's permitted values ({0})
el: Αυτή δεν είναι μία από τις επιτρεπόμενες τιμές αυτής της στήλης ({0})

en: no links available
el: δεν υπάρχουν σύνδεσμοι

en: Editing...
el: Επεξεργασία...

en: Item is not a permitted value
el: Το στοιχείο δεν είναι επιτρεπόμενη τιμή

en: This column has a fixed set of permitted values. The entered text must be one of ({0}).
el: Αυτή η στήλη έχει ένα σταθερό σύνολο επιτρεπόμενων τιμών. Το εισαγόμενο κείμενο πρέπει να είναι ένα από τα ({0}).

en: Do you really want to undo all your changes on selected rows?
el: Θέλετε πραγματικά να αναιρέσετε όλες τις αλλαγές σας στις επιλεγμένες γραμμές;

en: Selection contains deleted items
el: Η επιλογή περιέχει διαγραμμένα στοιχεία

en: The selection contains deleted items. You must undelete them before editing.
el: Η επιλογή περιέχει διαγραμμένα στοιχεία. Πρέπει να τα επαναφέρετε πριν την επεξεργασία.

en: Undelete items?
el: Αναίρεση διαγραφής στοιχείων;

en: Items must be undeleted to continue. Do you want to do this?
el: Τα στοιχεία πρέπει να επαναφερθούν για να συνεχίσετε. Θέλετε να το κάνετε αυτό;;

en: Are you sure you want to delete the selected links? There is no undo.
el: Είστε σίγουρος ότι θέλετε να διαγράψετε τους επιλεγμένους συνδέσμους; Δεν υπάρχει δυνατότητα αναίρεσης.

en: Search for an item in the first column using the text in this box. The search ignores case.
el: Αναζητήστε ένα στοιχείο στην πρώτη στήλη χρησιμοποιώντας το κείμενο σε αυτό το πλαίσιο. Η αναζήτηση αγνοεί την πεζότητα.

en: Search for items that contain the search text
el: Αναζήτηση για στοιχεία που περιέχουν το κείμενο αναζήτησης

en: Search for items that do not contain the search text
el: Αναζήτηση για στοιχεία που δεν περιέχουν το κείμενο αναζήτησης

en: &Filter by:
el: &Φιλτράρισμα κατά:

en: Filter items in the first column using the text in this box. The search ignores case.
el: Φιλτράρισμα στοιχείων στην πρώτη στήλη χρησιμοποιώντας το κείμενο σε αυτό το πλαίσιο. Η αναζήτηση αγνοεί την πεζότητα.

en: Show all items that contain the filter text
el: Εμφάνιση όλων των στοιχείων που περιέχουν το κείμενο του φίλτρου

en: F&ilter
el: Φί&λτρο

en: Show all items that do not contain the filter text
el: Εμφάνιση όλων των στοιχείων που δεν περιέχουν το κείμενο του φίλτρου

en: Show &all items
el: Εμφάνιση όλων &των στοιχείων

en: <p>Show items only if they appear in the
                 current Virtual library. Edits already done may be hidden but will
                 not be forgotten.
                 </p><p>
                 Note that this box affects only what is displayed. Changes
                 will affect all books in your library even if this box
                 is checked.</p>
el: <p>Εμφάνιση στοιχείων μόνο εάν εμφανίζονται
                 στην τρέχουσα Εικονική βιβλιοθήκη. Οι αλλαγές που έχουν ήδη γίνει
                 μπορεί να είναι κρυμμένες αλλά δεν θα ξεχαστούν.
                 <p></p>
                 Σημειώστε ότι αυτό το πλαίσιο επηρεάζει μόνο το τι εμφανίζεται.
                 Οι αλλαγές θα επηρεάσουν όλα τα βιβλία στη βιβλιοθήκη σας ακόμη
                 και αν αυτό το πλαίσιο είναι επιλεγμένο.</p>

en: <p>Show items only if they appear in the
                 currently selected books. Edits already done may be hidden but will
                 not be forgotten.
                 </p><p>
                 Note that this box affects only what is displayed. Changes
                 will affect all books in your library even if this box
                 is checked.</p>
el: <p>Εμφάνιση στοιχείων μόνο εάν εμφανίζονται
                 στα τρέχοντα επιλεγμένα βιβλία. Οι αλλαγές που έχουν ήδη γίνει
                 μπορεί να είναι κρυμμένες αλλά δεν θα ξεχαστούν.
                 <p></p>
                 Σημειώστε ότι αυτό το πλαίσιο επηρεάζει μόνο το τι εμφανίζεται.
                 Οι αλλαγές θα επηρεάσουν όλα τα βιβλία στη βιβλιοθήκη σας ακόμη
                 και αν αυτό το πλαίσιο είναι επιλεγμένο.</p>

en: O&nly show items in the currently selected books
el: Εμφάνιση μόνο των στοιχείων στα τρέχοντα επιλεγμένα βιβλία

en: Template function documentation
el: Τεκμηρίωση συνάρτησης προτύπου

en: Show documentation as original &English
el: Εμφάνιση εγγράφων ως πρωτότυπα &Αγγλικά

en: &Back
el: &Πίσω

en: Displays the previously viewed function
el: Εμφανίζει τη λειτουργία που προβλήθηκε προηγουμένως

en: Show &all functions
el: Εμφάνιση όλων &των λειτουργιών

en: Shows a list of all built-in functions in alphabetic order
el: Εμφανίζει μια λίστα με όλες τις ενσωματωμένες συναρτήσεις με αλφαβητική σειρά

en: Go back
el: Πήγαινε πίσω

en: No function to go back to
el: Δεν υπάρχει λειτουργία για επιστροφή

en: No documentation provided
el: Δεν δόθηκε τεκμηρίωση

en: {title} (only one template dialog allowed)
el: {title} (επιτρέπεται μόνο ένας πρότυπος διάλογος)

en: {title} dialog number {number} (multiple template dialogs allowed)
el: {title} αριθμός διαλόγου {number} (επιτρέπονται πολλαπλοί πρότυποι διάλογοι)

en: Template language tutorial
el: Εγχειρίδιο γλώσσας προτύπων

en: Template function reference
el: Τεκμηρίωση συνάρτησης προτύπου

en: Template value
el: Τιμή προτύπου

en: No title provided
el: Δεν παρέχεται τίτλος

en: Open Edit metadata on this book
el: Άνοιγμα Επεξεργασίας μεταδεδομένων σε αυτό το βιβλίο

en: *** Waiting for the 'Go' button to be pressed
el: *** Περιμένοντας να πατηθεί το κουμπί 'Έναρξη'

en: Copy stored template source to editor
el: Αντιγραφή αποθηκευμένης πηγής προτύπου στον επεξεργαστή

en: Discard existing text?
el: Απόρριψη υπάρχοντος κειμένου;

en: The editor contains text. Do you want to overwrite that text?
el: Ο επεξεργαστής περιέχει κείμενο. Θέλετε να αντικαταστήσετε αυτό το κείμενο;

en: Disable word wrap
el: Απενεργοποίηση αναδίπλωσης λέξεων

en: Enable word wrap
el: Ενεργοποίηση αναδίπλωσης λέξεων

en: Add Python template definition text
el: Προσθήκη Python προτύπου κειμένου ορισμού

en: Load template from the Template tester
el: Φόρτωση προτύπου από τον ελεγκτή προτύπων

en: Load template from file
el: Φόρτωση προτύπου από αρχείο

en: Save template to file
el: Αποθήκευση προτύπου σε αρχείο

en: No Template tester text is available
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμο κείμενο δοκιμής προτύπου

en: Template file
el: Αρχείο προτύπου

en: Select icon
el: Επιλογή εικόνας

en: EXCEPTION:
el: ΕΞΑΙΡΕΣΗ:

en: Built-in template function
el: Ενσωματωμένη συνάρτηση προτύπου

en: Built-in function
el: Ενσωματωμένη συνάρτηση

en: User defined Python template function
el: Καθορισμένη από το χρήστη συνάρτηση προτύπου Python

en: User function
el: Συνάρτηση χρήστη

en: Stored template
el: Αποθηκευμένο πρότυπο

en: Stored user defined Python template
el: Αποθηκευμένο πρότυπο Python καθορισμένο από τον χρήστη

en: Stored user defined GPM template
el: Αποθηκευμένο πρότυπο GPM καθορισμένο από τον χρήστη

en: Discard changes?
el: Απόρριψη αλλαγών;

en: Do you really want to close this dialog, discarding any changes?
el: Θέλετε πραγματικά να κλείσετε αυτόν τον διάλογο, απορρίπτοντας τυχόν αλλαγές;

en: No template provided
el: Δεν δόθηκε πρότυπο

en: The template box cannot be empty
el: Το πεδίο προτύπου δεν μπορεί να είναι κενό

en: No column chosen
el: Δεν επιλέχθηκε στήλη

en: You must specify a column to be colored
el: Πρέπει να δηλώσετε ποιά στήλη είναι να χρωματιστεί

en: You must specify the column where the icons are applied
el: Πρέπει να καθορίσετε τη στήλη όπου εφαρμόζονται τα εικονίδια

en: &Continue
el: &Συνέχεια

en: Continue running the template
el: Συνέχιση εκτέλεσης του προτύπου

en: Stop running the template
el: Διακοπή εκτέλεσης του προτύπου

en: Break: line {0}, book {1}
el: Διακοπή: γραμμή {0}, βιβλίο {1}

en: A variable in the template
el: Μία μεταβλητή στο πρότυπο

en: The value of the variable
el: Η τιμή της μεταβλητής

en: The name of the template language operation
el: Το όνομα της λειτουργίας γλώσσας προτύπου

en: A General Program Mode Template
el: Ένα Γενικό Πρότυπο Λειτουργίας Προγράμματος

en: Set the color of the column:
el: Καθορισμός χρώματος της στήλης:

en: Copy a color name to the clipboard:
el: Αντιγραφή της ονομασίας ενός χρώματος στο πρόχειρο:

en: Copy the selected color name to the clipboard
el: Αντιγραφή του επιλεγμένου ονόματος χρώματος στο πρόχειρο

en: Kind:
el: Είδος:

en: Apply the icon to column:
el: Εφαρμογή της εικόνας στην στήλη:

en: Copy an icon file name to the clipboard:
el: Αντιγραφή ονόματος ενός αρχείου εικονιδίου στο πρόχειρο:

en: <p>The template must return the name of the icon file
                    to display. If you wish to display multiple icons, separate the
                    individual icon file names with a ':' (colon). They will all be
                    displayed in the column</p>
el: <p>Το πρότυπο πρέπει να επιστρέφει το όνομα του αρχείου εικονιδίου
                    για εμφάνιση. Εάν θέλετε να εμφανίσετε πολλαπλά εικονίδια, διαχωρίστε τα
                    ονόματα των μεμονωμένων αρχείων εικονιδίων με ':' (διπλή τελεία). Όλα θα
                    εμφανιστούν στη στήλη</p>

en: Copy the selected icon file name to the clipboard
el: Αντιγραφή ονόματος του επιλεγμένου αρχείου εικονιδίου στο πρόχειρο

en: Add icon
el: Προσθήκη εικόνας

en: Add an icon file to the set of choices
el: Προσθέστε ένα αρχείο εικονιδίου στο σύνολο των επιλογών

en: Template &name:
el: Όνομα &προτύπου:

en: The name of the callable template
el: Το όνομα του καλούμενου προτύπου

en: T&emplate:
el: Π&ρότυπο:

en: The text of the template program goes into the box below
el: Το κείμενο του προγράμματος προτύπου τοποθετείται στο πλαίσιο παρακάτω

en: R&un as you type
el: Εκτέλεση κατά την πληκτρολόγηση

en: <p>If checked then the template will be run (tested) after every
    keystroke. If unchecked then the template will be run when the "Go" button is pushed.</p>
el: <p>Εάν επιλεγεί, τότε το πρότυπο θα εκτελείται (δοκιμάζεται) μετά από κάθε
    πληκτρολόγηση. Εάν δεν είναι επιλεγμένο, τότε το πρότυπο θα εκτελεστεί όταν πατηθεί το κουμπί "Εκτέλεση".</p>

en: &Go
el: &Εκτέλεση

en: If 'Run as you type' is not checked then click this button to run your template
el: Αν το 'Εκτέλεση κατά την πληκτρολόγηση' δεν είναι επιλεγμένο, κάντε κλικ σε αυτό το κουμπί για να εκτελέσετε το πρότυπό σας

en: Enable &breakpoints
el: Ενεργοποίηση σημείων διακοπής

en: <p>If checked, the template evaluator will stop when it
    evaluates an expression on a double-clicked line number, opening a dialog showing
    you the value as well as all the local variables</p>
el: <p>Αν είναι επιλεγμένο, ο αξιολογητής προτύπων θα σταματήσει όταν
    αξιολογεί μια έκφραση σε έναν αριθμό γραμμής που έχει επιλεγεί με διπλό κλικ, ανοίγοντας ένα
    παράθυρο διαλόγου που δείχνει την τιμή καθώς και όλες τις τοπικές μεταβλητές</p>

en: &Line:
el: &Γραμμή:

en: Line number to toggle
el: Αριθμός γραμμής για εναλλαγή

en: &Toggle
el: &Εναλλαγή

en: Toggle the breakpoint on the line number in the box
el: Εναλλαγή του σημείου διακοπής στον αριθμό γραμμής στο πλαίσιο

en: &Remove all
el: &Αφαίρεση όλων

en: Remove all breakpoints
el: Αφαίρεση όλων των σημείων διακοπής

en: &Set all
el: &Ορισμός όλων

en: Set breakpoint on every line
el: Ορίστε σημείο διακοπής σε κάθε γραμμή

en: D&ocumentation:
el: Τεκμηρίωση:

en: Documentation for the function being defined or edited
el: Τεκμηρίωση για τη συνάρτηση που ορίζεται ή επεξεργάζεται

en: Template value:
el: Τιμή προτύπου:

en: The value of the template using the currently selected book(s)
    in the library view
el: Η τιμή του προτύπου που χρησιμοποιεί το(τα) επιλεγμένο(α) βιβλίο(α)
    στην προβολή της βιβλιοθήκης

en: Show template result for all selected books
el: Εμφάνιση αποτελέσματος προτύπου για όλα τα επιλεγμένα βιβλία

en: <p>If checked then the template will be evaluated for all selected
    books. If not checked then the template will be evaluated for the first selected book. Unchecking this
    box is useful if the template uses the selected books to generate a report.</p>
el: <p>Αν επιλεγεί, τότε το πρότυπο θα αξιολογηθεί για όλα τα επιλεγμένα
    βιβλία. Αν δεν επιλεγεί, τότε το πρότυπο θα αξιολογηθεί για το πρώτο επιλεγμένο βιβλίο. Αποεπιλέγοντας αυτό
    είναι χρήσιμο εάν το πρότυπο χρησιμοποιεί τα επιλεγμένα βιβλία για τη δημιουργία μιας αναφοράς.</p>

en: User label
el: Ετικέτα χρήστη

en: Font:
el: Γραμματοσειρά:

en: Select the font for the Template box
el: Επιλέξτε τη γραμματοσειρά για το πλαίσιο Προτύπου

en: Size:
el: Μεγεθος:

en: Select the font size for the Template box
el: Επιλέξτε το μέγεθος γραμματοσειράς για το πλαίσιο Προτύπου

en: Lo&ad
el: Φό&ρτωση

en: Load the template from a file
el: Φόρτωση προτύπου από ένα αρχείο

en: Save the template in a file
el: Αποθήκευση προτύπου σε ένα αρχείο

en: Template Function Reference
el: Αναφορά Συνάρτησης Προτύπου

en: Function &name:
el: Όνομα &συνάρτησης:

en: &Function type:
el: &Τύπος συνάρτησης:

en: &Documentation
el: &Τεκμηρίωση

en: Click this button to open the documentation in a separate dialog.
    If no function is selected above then show all functions.
    Selecting a function will show only that function's documentation
el: Κάντε κλικ σε αυτό το κουμπί για να ανοίξετε την τεκμηρίωση σε ξεχωριστό παράθυρο διαλόγου.
    Εάν δεν έχει επιλεγεί καμία λειτουργία παραπάνω, τότε εμφανίζονται όλες οι λειτουργίες.
    Επιλέγοντας μια συνάρτηση θα εμφανιστεί μόνο η τεκμηρίωση αυτής της συνάρτησης

en: General &information
el: Γενικές &πληροφορίες

en: Click this button to see general help about using template functions
     and how they are documented.
el: Κάντε κλικ σε αυτό το κουμπί για να δείτε γενική βοήθεια σχετικά με τη χρήση
     συναρτήσεων προτύπου και πώς τεκμηριώνονται.

en: &Code:
el: &Κώδικας:

en: Template function general information
el: Γενικές πληροφορίες συναρτήσεων προτύπου

en: Remove any template from the box
el: Κατάργηση οποιουδήποτε προτύπου από το πλαίσιο

en: Set size of selected area
el: Ορισμός μεγέθους επιλεγμένης περιοχής

en: For example, use 0.75 for kindle devices.
el: Για παράδειγμα, χρησιμοποιήστε 0,75 για συσκευές Kindle.

en: &Aspect ratio:
el: &Λόγος διαστάσεων:

en: Keep the ratio of width to height fixed
el: Διατηρήστε σταθερή την αναλογία πλάτους προς ύψος

en: Note that holding down the {} key while dragging the selection handles will resize the selection while preserving its aspect ratio.
el: Σημειώστε ότι κρατώντας πατημένο το πλήκτρο {} ενώ σέρνετε τις λαβές επιλογής θα αλλάξετε το μέγεθος της επιλογής διατηρώντας την αναλογία διαστάσεων.

en: Trim Image
el: Περικοπή εικόνας

en: Select a region by dragging with your mouse, and then click trim
el: Επιλογή περιοχής σύροντας το ποντίκι σας, και μετά κάντε κλικ στην περικοπή

en: &Trim
el: &Περικοπή

en: Trim image by removing borders outside the selected region
el: Περικοπή εικόνας αφαιρώντας ότι βρίσκεται έξω από την επιλεγμένη περιοχή

en: &Region
el: &Περιοχή

en: Specify a selection region size using numbers to allow for precise control
el: Καθορισμός μεγέθους περιοχής επιλογής χρησιμοποιώντας αριθμούς για να επιτρέψετε ακριβή έλεγχο

en: Adjust selection by dragging corners
el: Ρυθμίστε την επιλογή σύροντας τις γωνίες

en: Size: {0}px Aspect ratio: {1:.3g}
el: Μέγεθος: {0}px Αναλογία διαστάσεων: {1:.3g}

en: Size: {0}x{1}px
el: Μέγεθος: {0}x{1}px

en: Download %s
el: Μεταφόρτωση %s

en: Downloading <b>%(fname)s</b> from %(url)s
el: Λήψη <b>%(fname)s</b> από %(url)s

en: Failed to download from %(url)r with error: %(err)s
el: Αποτυχία λήψης από %(url)r με σφάλμα: %(err)s

en: Downloading book
el: Λήψη βιβλίου

en: The book {0} will be downloaded and added to your calibre library automatically.
el: Το βιβλίο {0} θα ληφθεί και προστεθεί στη calibre βιβλιοθήκη αυτόματα.

en: No file specified to download.
el: Δεν έχει καθοριστεί αρχείο για λήψη.

en: {} is not a supported e-book format
el: {} δεν είναι υποστηριζόμενη μορφή ηλεκτρονικού βιβλίου

en: Downloading %s
el: Λήψη %s

en: Downloading
el: Λήψη σε εξέλιξη

en: Failed to download e-book
el: Αποτυχία λήψης ψηφιακού βιβλίου

en: finished
el: ολοκληρώθηκε

en: Email %(name)s to %(to)s
el: Email %(name)s σε %(to)s

en: News:
el: Ειδήσεις:

en: Attached is the %s periodical downloaded by calibre.
el: Συνημμένο είναι το %s που περιοδικά κατέβηκε μέσω του calibre.

en: Add a new recipient:
el: Εισάγετε νέο παραλήπτη:

en: &Address
el: &Διεύθυνση

en: &Formats
el: &Μορφές

en: &Subject
el: &Θέμα

en: A&lias
el: Ψευ&δώνυμο

en: The email address of the recipient
el: Η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου του παραλήπτη

en: The optional alias (simple name) of the recipient
el: Το προαιρετικό ψευδώνυμο (απλό όνομα) του παραλήπτη

en: Formats to email. The first matching one will be sent (comma separated list)
el: Μορφές που θα αποσταλούν μέσω ηλεκτρονικής αλληλογραφίας. Θα αποσταλεί η πρώτη που θα εντοπιστεί (διαχωριζόμενη από κόμματα λίστα)

en: The optional subject for email sent to this recipient
el: Το προαιρετικό θέμα για το email που εστάλη σε αυτόν τον παραλήπτη

en: &Add recipient
el: &Προσθήκη παραλήπτη

en: Need address
el: Χρειάζεται η διέυθυνση

en: You must specify an address
el: Πρέπει να δηλώσετε μια διεύθυνση

en: Invalid email address
el: Μη έγκυρη διεύθυνση email

en: The address {} is invalid
el: Η διεύθυνση {} είναι άκυρη

en: Need formats
el: Χρειάζονται μορφές

en: You must specify at least one format to send
el: Πρέπει να καθορίσετε τουλάχιστον μία μορφή για να στείλετε

en: The recipient %s already exists
el: Ο παραλήπτης %s υπάρχει ήδη

en: No recipients
el: Κανένας παραλήπτης

en: You must select at least one recipient
el: Πρέπει να επιλέξετε τουλάχιστον ένα παραλήπτη

en: Auto convert the following books before sending via email?
el: Αυτόματη μετατροπή των κάτωθι βιβλίων πριν την αποστολή τους με ηλεκτρονικό ταχυδρομείο;

en: This recipient has no valid formats defined
el: Αυτός ο παραλήπτης δεν έχει ορίσει έγκυρες μορφές

en: These books have no suitable input formats for conversion
el: Αυτά τα βιβλία δεν έχουν κατάλληλες μορφές εισόδου για μετατροπή

en: Could not send
el: Δεν ήταν δυνατή η αποστολή

en: Could not send books to some recipients. Click "Show details" for more information
el: Δεν ήταν δυνατή η αποστολή βιβλίων σε ορισμένους παραλήπτες. Κάντε κλικ στο "Εμφάνιση λεπτομερειών" για περισσότερες πληροφορίες

en: E-book:
el: Ηλεκτρονικό βιβλίο:

en: Attached, you will find the e-book
el: Συνημμένα, θα βρείτε το ηλεκτρονικό βιβλίο

en: by
el: από

en: in the %s format.
el: στη μορφή %s.

en: {series_index} of {series}
el: {series_index} του {series}

en: About this book:
el: Σχετικά με αυτό το βιβλίο:

en: Sending email to
el: Αποστολή ηλεκτρονικής αλληλογραφίας σε

en: Auto convert the following books to %s before sending via email?
el: Αυτόματη μετατροπή των ακόλουθων βιβλίων σε %s πριν τα αποστείλετε με ηλεκτρονικο ταχυδρομείο;

en: Could not email the following books as no suitable formats were found:
el: Αδυναμία αποστολής των ακόλουθων βιβλίων μέσω ηλεκτρονικής αλληλογραφίας, καθώς δε βρέθηκε καμία κατάλληλη μορφή:

en: Failed to email book
el: Αποτυχία αποστολής του βιβλίου με ηλεκτρονικό ταχυδρομείο

en: sent
el: Εστάλη

en: Sent news to
el: Αποστολή ειδήσεων προς

en: <div style="font-size:10pt;">
    <p>Set a regular expression pattern to use when trying to guess e-book metadata from filenames. </p>
    <p>A <a href="%s">tutorial</a> on using regular expressions is available.</p>
    <p>Use the <b>Test</b> functionality below to test your regular expression on a few sample filenames (remember to include the file extension). The group names for the various metadata entries are documented in tooltips. Note that underscores in filenames are auto-replaced by spaces.</p></div>
el: <div style="font-size:10pt;">
    <p>Καθορίστε μια κανονική έκφραση που θα χρησιμοποιείται όποτε γίνεται προσπάθεια να εξαχθούν μεταδεδομένα από ονόματα αρχείων.</p>
    <p>Ένας <a href="%s">σύντομος οδηγός</a> για τη χρήση κανονικών εκφράσεων είναι διαθέσιμος.</p>
    <p>Χρησιμοποιήστε το κουμπί <b>Δοκιμή</b> παρακάτω για να δοκιμάσετε την κανονική σας έκφραση πάνω σε κάποια ενδεικτικά ονόματα αρχείων (θυμηθείτε να συμπεριλάβετε την κατάληξη των αρχείων). Μπορείτε να δείτε τα ονόματα των ομάδων για τα διάφορα στοιχεία μεταδεδομένων στο επεξηγηματικό κείμενο που αναδύεται όταν αφήσετε το ίχνος του ποντικιού σας πάνω από τις γραμμές των στοιχείων. Σημειώνεται πως οι κάτω παύλες στα ονόματα αρχείων αντικαθίστανται αυτομάτως από διαστήματα.</p></div>

en: Regular &expression
el: Κανονική έ&κφραση

en: Test
el: Έλεγχος

en: File &name:
el: Ό&νομα αρχείου:

en: Title:
el: Τίτλος:

en: Regular expression (?P&lt;title&gt;)
el: Κανονική έκφραση (?P&lt;title&gt;)

en: No match
el: Δεν υπάρχει αντιστοιχία

en: Authors:
el: Συγγραφείς:

en: Regular expression (?P<author>)
el: Κανονική έκφραση (?P<author>)

en: Series:
el: Σειρά:

en: Regular expression (?P<series>)
el: Κανονική έκφραση (?P<series>)

en: Series index:
el: Δείκτης σειράς:

en: Regular expression (?P<series_index>)
el: Κανονική έκφραση (?P<series_index>)

en: Regular expression (?P<isbn>)
el: Κανονική έκφραση (?P<isbn>)

en: Publisher:
el: Εκδότης:

en: Regular expression (?P<publisher>)
el: Κανονική έκφραση (?P<publisher>)

en: Published:
el: Εκδόθηκε:

en: Regular expression (?P<published>)
el: Κανονική έκφραση (?P<published>)

en: Comments:
el: Σχόλια:

en: Regular expression (?P<comments>)
el: Κανονική έκφραση (?P<comments>)

en: Select font files
el: Επιλογή αρχείων γραμματοσειρών

en: TrueType/OpenType Fonts
el: Γραμματοσειρές TrueType/OpenType

en: Corrupt font
el: Διαβρωμένη γραμματοσειρά

en: Failed to load font from the file: {}
el: Αποτυχία φόρτωσης της γραμματοσειράς από το αρχείο: {}

en: Choose a font family
el: Επιλέξτε μια οικογένεια γραμματοσειρών

en: Available faces for %s
el: Διαθέσιμα πρόσωπα για %s

en: Choose font family
el: Επιλογή οικογένειας γραμματοσειρών

en: Add &fonts
el: Προσθήκη &γραμματοσειρών

en: Choose a font family from the list below:
el: Επιλέξτε μια οικογένεια γραμματοσειρών από την παρακάτω λίστα:

en: Find next
el: Επόμενο

en: Find previous
el: Αναζήτηση προηγουμένου

en: Added fonts
el: Οι γραμματοσειρές προστέθηκαν

en: Added font families: %s
el: Προστέθηκαν οι οικογένειες γραμματοσειρών: %s

en: Choose &font family
el: Επιλογή οικογένειας &γραμματοσειρών

en: Clear the font family
el: Καθαρισμός της οικογένειας γραμματοσειρών

en: Re-index
el: Επανευρετηρίαση

en: Re-index this book. Useful if the book has been changed outside of calibre, and thus not automatically re-indexed.
el: Επανευρετηρίαση αυτού του βιβλίου. Χρήσιμο εάν το βιβλίο έχει αλλάξει εκτός του calibre και συνεπώς δεν έχει επανευρετηριαστεί αυτόματα.

en: Un-index
el: Απο-ευρετηρίαση

en: This book has been deleted from the library but is still present in the full text search index. Remove it.
el: Αυτό το βιβλίο έχει διαγραφεί από τη βιβλιοθήκη, αλλά εξακολουθεί να υπάρχει στο ευρετήριο αναζήτησης πλήρους κειμένου. Αφαιρέστε το.

en: Select
el: Επιλογή

en: Mark
el: Επισήμανση

en: {series_index} of <i>{series}</i>
el: {series_index} από <i>{series}</i>

en: Unknown book
el: Άγνωστο βιβλίο

en: Unknown author
el: Άγνωστος συγγραφέας

en: Search the text of all books in the library
el: Αναζήτηση στο κείμενο όλων των βιβλίων στη βιβλιοθήκη

en: Cannot view book as no result is selected
el: Δεν είναι δυνατή η προβολή του βιβλίου καθώς δεν έχει επιλεγεί αποτέλεσμα

en: No result selected
el: Δεν επιλέχθηκε αποτέλεσμα

en: WARNING
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ

en: The calibre library is on a FAT drive, indexing more than a few hundred books won't work.
el: Η βιβλιοθήκη calibre βρίσκεται σε μονάδα FAT, η ευρετηρίαση περισσοτέρων από μερικές εκατοντάδες βιβλία δεν θα λειτουργήσει.

en: Learn more
el: Μάθε περισσότερα

en: Indexing of all books in this library is not yet complete, so search results will not be from all books. Click the <i>Show indexing status</i> button to see details.
el: Ο ευρετηριασμός όλων των βιβλίων σε αυτήν τη βιβλιοθήκη δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα, επομένως τα αποτελέσματα αναζήτησης δεν θα προέρχονται από όλα τα βιβλία. Κάντε κλικ στο κουμπί <i>Εμφάνιση κατάστασης ευρετηριασμού</i> για να δείτε λεπτομέρειες.

en: Library on a FAT drive
el: Βιβλιοθήκη σε έναν δίσκο FAT

en: The calibre library {} is on a FAT drive. These drives have a limit on the maximum file size. Therefore indexing of more than a few hundred books will fail. You should move your calibre library to an NTFS or exFAT drive.
el: Η βιβλιοθήκη calibre {} βρίσκεται σε δίσκο FAT. Αυτοί οι δίσκοι έχουν όριο στο μέγεθος των αρχείων. Επομένως, η ευρετηρίαση περισσότερων από μερικές εκατοντάδες βιβλία θα αποτύχει. Θα πρέπει να μετακινήσετε τη βιβλιοθήκη calibre σε δίσκο NTFS ή exFAT.

en: Indexing is almost complete
el: Η ευρετηρίαση έχει σχεδόν ολοκληρωθεί

en: Indexing is only {} done
el: Η ευρετηρίαση είναι μόνο {} ολοκληρωμένη

en: Normally, calibre indexes books slowly, in the background, to avoid overloading your computer. You can instead have calibre speed up indexing. This is useful if you intend to leave your computer running overnight to quickly finish the indexing. Both your computer and calibre will be less responsive while fast indexing is active. Closing this window will automatically reset to slow indexing.
el: Κανονικά, το calibre δημιουργεί ευρετήρια για τα βιβλία αργά, στο παρασκήνιο, για να αποφευχθεί η υπερφόρτωση του υπολογιστή σας. Μπορείτε όμως να επιλέξετε το calibre να επιταχύνει τη διαδικασία ευρετηρίασης. Αυτό είναι χρήσιμο εάν σκοπεύετε να αφήσετε τον υπολογιστή σας να λειτουργεί όλη νύχτα για να ολοκληρωθεί γρήγορα η ευρετηρίαση. Τόσο ο υπολογιστής σας όσο και το calibre θα είναι λιγότερο ανταποκρινόμενα όσο η γρήγορη ευρετηρίαση είναι ενεργή. Το κλείσιμο αυτού του παραθύρου θα επαναφέρει αυτόματα την αργή ευρετηρίαση.

en: Indexing speed:
el: Ταχύτητα ευρετηρίασης:

en: &Slow
el: &Αργή

en: &Fast
el: &Γρήγορη

en: Not all the books in this library have been indexed yet. Searching will yield incomplete results.
el: Δεν έχουν ευρετηριαστεί ακόμη όλα τα βιβλία αυτής της βιβλιοθήκης. Η αναζήτηση θα δώσει ελλιπή αποτελέσματα.

en: All book files indexed
el: Όλα τα αρχεία βιβλίων έχουν ευρετηριαστεί

en: Start &searching
el: Έναρξη &αναζήτησης

en: almost 100%
el: σχεδόν 100%

en: {0} of {1} book files, {2} have been indexed, {3}
el: {0} από {1} αρχεία βιβλίου, {2} έχουν ευρετηριαστεί, {3}

en: Start &searching even with incomplete indexing
el: Έναρξη &αναζήτηση ακόμη και με ελλιπή ευρετηρίαση

en: &Index books in this library to allow searching their full text
el: &Ευρετήριο βιβλίων σε αυτή τη βιβλιοθήκη για να επιτρέπει την αναζήτηση του πλήρους κειμένου τους

en: In order to search the full text of books, the text must first be <i>indexed</i>. Once enabled, indexing is done automatically, in the background, whenever new books are added to this calibre library.
el: Για να αναζητήσετε το πλήρες κείμενο των βιβλίων, το κείμενο πρέπει πρώτα να <i>ευρετηριαστεί</i>. Μόλις ενεργοποιηθεί, η ευρετηρίαση γίνεται αυτόματα, στο παρασκήνιο, κάθε φορά που προστίθενται νέα βιβλία σε αυτή τη βιβλιοθήκη calibre.

en: Re-index all books in this library
el: Επανευρετηρίαση όλων των βιβλίων στη βιβλιοθήκη

en: This will force calibre to re-index all the books in this library, which can take a long time. Are you sure?
el: Αυτό θα αναγκάσει το calibre να επανευρετηριάσει όλα τα βιβλία αυτής της βιβλιοθήκης, κάτι που μπορεί να πάρει πολύ χρόνο. Είσαι σίγουρος,

en: Scheduled for re-indexing
el: Προγραμματισμός για επανευρετηρίαση

en: This book has been scheduled for re-indexing, which typically takes a few seconds, if no other books are being re-indexed. Once indexing is complete, you can re-run the search to see updated results.
el: Αυτό το βιβλίο έχει προγραμματιστεί για επανευρετηρίαση, η οποία συνήθως διαρκεί λίγα δευτερόλεπτα, εάν δεν επανευρετηριάζονται άλλα βιβλία. Μόλις ολοκληρωθεί η ευρετηρίαση, μπορείτε να επαναλάβετε την αναζήτηση για να δείτε τα ενημερωμένα αποτελέσματα.

en: This book was not found in the calibre library
el: Αυτό το βιβλίο δεν βρέθηκε στη βιβλιοθήκη calibre

en: This book is not currently visible in the calibre library. If you have a search or Virtual library active, try clearing that. Or click the "Restrict searched books" checkbox in this window to only search currently visible books.
el: Αυτό το βιβλίο δεν είναι αυτήν τη στιγμή ορατό στη βιβλιοθήκη του calibre. Αν έχετε ενεργή αναζήτηση ή Εικονική βιβλιοθήκη, δοκιμάστε να τα καθαρίσετε. Ή κάντε κλικ στο πλαίσιο ελέγχου "Περιορισμός στα βιβλία που αναζητούνται" σε αυτό το παράθυρο για να αναζητήσετε μόνο τα βιβλία που είναι αυτήν τη στιγμή ορατά.

en: Jump to this book in the library
el: Μετάβαση σε αυτό το βιβλίο στη βιβλιοθήκη

en: Mark this book in the library
el: Επισήμανση αυτού του βιβλίου στη βιβλιοθήκη

en: View this book at this search result
el: Δείτε αυτό το βιβλίο σε αυτό το αποτέλεσμα αναζήτησης

en: View this book
el: Δείτε αυτό το βιβλίο

en: Expand all
el: Ανάπτυξη όλων

en: Collapse all
el: Σύμπτυξη όλων

en: Searching...
el: Αναζήτηση…

en: One book | {num} books
el[0]: Ένα βιβλίο
el[1]: {num} βιβλία

en: Enter words to search for
el: Εισάγετε λέξεις για αναζήτηση

en: &Restrict searched books
el: &Περιορισμός αναζήτησης βιβλίων

en: Restrict search results to only the books currently showing in the main library screen. This means that any Virtual libraries or search results are applied.
el: Περιορισμός των αποτελεσμάτων αναζήτησης μόνο στα βιβλία που εμφανίζονται αυτή τη στιγμή στην κύρια οθόνη της βιβλιοθήκης. Αυτό σημαίνει ότι εφαρμόζονται τυχόν Εικονικές βιβλιοθήκες ή αποτελέσματα αναζήτησης.

en: &Match on related words
el: &Αντιστοίχιση σε σχετικά λέξεις

en: With this option searching for words will also match on any related words (supported in several languages). For example, in the English language: {0} matches {1} and {2} as well
el: Με αυτήν την επιλογή, η αναζήτηση λέξεων θα περιλαμβάνει επίσης οποιεσδήποτε σχετικές λέξεις (υποστηρίζεται σε διάφορες γλώσσες). Για παράδειγμα, στην αγγλική γλώσσα: {0} ταιριάζει με {1} και {2} επίσης

en: This book may have more than one match, only a single match per book is shown.
el: Αυτό το βιβλίο μπορεί να έχει περισσότερες από μία αντιστοιχίες, αλλά εμφανίζεται μόνο μία αντιστοιχία ανά βιβλίο.

en: Mark all matched books in the library
el: Επισήμανση όλων των αντιστοιχισμένων βιβλίων στη βιβλιοθήκη

en: Select all matched books in the library
el: Επιλογή όλων των αντιστοιχισμένων βιβλίων στη βιβλιοθήκη

en: Abort the current search?
el: Ματαίωση της τρέχουσας αναζήτησης;

en: Show &indexing status
el: Εμφάνιση κατάστασης &ευρετηριασμού

en: &Mark all books
el: &Επιλέξτε όλα τα βιβλία

en: Invalid search query
el: Μη έγκυρη αναζήτηση

en: The search query: {query} was not understood. See <a href="{fts_url}">here</a> for details on the supported query syntax.
el: Το ερώτημα αναζήτησης: {query} δεν κατανοήθηκε. Δείτε <a href="{fts_url}">εδώ</a> για λεπτομέρειες σχετικά με τη υποστηριζόμενη σύνταξη ερωτημάτων.

en: Remove this action
el: Αφαίρεση αυτής της ενέργειας

en: <a href="{}">CSS selector help</a>
el: <a href="{}">Βοήθεια επιλογέα CSS</a>

en: Create the rule to transform HTML tags below
el: Δημιουργήστε τον κανόνα για τη μετατροπή των ετικετών HTML παρακάτω

en: If the tag
el: Εάν η ετικέτα

en: Then:
el: Τότε:

en: Add another action
el: Προσθήκη άλλης ενέργειας

en: If the tag <b>{match_type}</b> <b>{query}</b>
el: Εάν η ετικέτα <b>{match_type}</b> <b>{query}</b>

en: You can specify rules to transform HTML here. Click the "Add rule" button below to get started.
el: Μπορείτε να καθορίσετε κανόνες για τη μετατροπή του HTML εδώ. Κάντε κλικ στο κουμπί «Προσθήκη κανόνα» παρακάτω για να ξεκινήσετε.

en: Test HTML transform rules
el: Δοκιμή κανόνων μετατροπής HTML

en: Enter an HTML document below and click the "Test" button
el: Εισάγετε ένα έγγραφο HTML παρακάτω και κάντε κλικ στο κουμπί "Δοκιμή"

en: Resulting HTML
el: Προκύπτουσα HTML

en: Edit HTML transform rules
el: Επεξεργασία κανόνων μετασχηματισμού HTML

en: Current HTML file
el: Τρέχον αρχείο HTML

en: All HTML files
el: Όλα τα αρχεία HTML

en: Open HTML files
el: Άνοιγμα αρχείων HTML

en: Selected HTML files
el: Επιλεγμένα αρχεία HTML

en: Create an icon theme
el: Δημιουργήστε ένα θέμα εικονιδίων

en: Use this theme in calibre
el: Χρησιμοποιήστε αυτό το θέμα στο calibre

en: Change the current calibre icon theme to this theme
el: Αλλάξτε το τρέχον θέμα εικονιδίων calibre σε αυτό το θέμα

en: Theme Metadata
el: Μεταδεδομένα θέματος

en: &Version:
el: Έ&κδοση:

en: Light and Dark
el: Φωτεινές και Σκοτεινές

en: Light only
el: Μόνο φωτεινές

en: Dark only
el: Μόνο σκοτεινές

en: Specify the color palette this icon theme is suited for
el: Καθορίστε την παλέτα χρωμάτων για την οποία είναι κατάλληλο αυτό το θέμα εικονιδίων

en: &Color palette:
el: &Χρωματική κλίμακα:

en: &License:
el: 'Άδει&α:

en: The license for the icons in this theme. Common choices are Creative Commons or Public Domain.
el: Η άδεια για τα εικονίδια του θέματος αυτού. Συνήθεις επιλογές είναι Creative Commons ή Public Domain.

en: %d icons missing in this theme
el: Λείπουν %d εικονίδια από το θέμα αυτό

en: No missing icons
el: Δεν λείπουν εικονίδια

en: No title specified
el: Δεν έχει καθοριστεί τίτλος

en: You must specify a title for this icon theme
el: Πρέπει να καθορίσετε ένα τίτλο για αυτό το θέμα εικονιδίων

en: No author specified
el: Δεν έχει καθοριστεί συγγραφέας

en: You must specify an author for this icon theme
el: Πρέπει να καθορίσετε ένα συγγραφέα για αυτό το θέμα εικονιδίων

en: &Abort
el: &Ακύρωση

en: Losslessly optimizing images, please wait...
el: Βελτιστοποίηση εικόνων χωρίς απώλειες, παρακαλώ περιμένετε...

en: Optimizing images failed, click "Show details" for more information
el: Η βελτιστοποίηση των εικόνων απέτυχε, κάντε κλικ στο "Εμφάνιση λεπτομερειών" για περισσότερες πληροφορίες

en: Compression failed
el: Η συμπίεση απέτυχε

en: Optimizing %s
el: Βελτιστοποίηση %s

en: Creating theme file
el: Δημιουργία αρχείου θέματος

en: Compressing theme file
el: Συμπίεση αρχείου θέματος

en: Choose a folder from which to read the icons
el: Επιλέξτε έναν φάκελο από τον οποίο θα διαβάσετε τα εικονίδια

en: Choose destination for icon theme
el: Επιλέξτε προορισμό για το θέμα εικονιδίων

en: ZIP files
el: Αρχεία ZIP

en: Right click to visit theme homepage
el: Δεξί κλικ για να επισκεφθείτε την αρχική σελίδα του θέματος

en:             <p><b><big>{title}</big></b><p>
                <p>by <i>{author}</i> with <b>{number}</b> icons [{size}]</p>
                <p>Version: {version} Number of users: {usage:n}</p>
                <p>{description}</p>
                <p><i>{visit}</i></p>
el:             <p><b><big>{title}</big></b><p>
                <p>by <i>{author}</i> με <b>{number}</b> εικονίδια [{size}]</p>
                <p>Έκδοση: {version} Αριθμός χρηστών: {usage:n}</p>
                <p>{description}</p>
                <p><i>{visit}</i></p>

en: Downloading icons...
el: Λήψη εικόνων...

en: Downloading icons, please wait...
el: Λήψη εικόνων, παρακαλώ περιμένετε...

en: Use the calibre default icons
el: Χρήση των προεπιλεγμένων εικονιδίων του calibre

en: Choose an icon theme below. It will be used for both light and dark color themes unless a color specific theme is chosen in one of the other tabs.
el: Επιλέξτε ένα σετ εικονιδίων κάτωθι. Θα χρησιμοποιηθεί και από τις φωτεινές και από τις σκοτεινές διατάξεις χρωμάτων, εκτός και αν επιλεγεί ένα εξειδικευμένο ως προς το χρώμα σετ σε κάποια από τις άλλες καρτέλες.

en: Choose an icon theme below. It will be used preferentially for light color themes. If the default is chosen then the theme for "light and dark" will be used.
el: Επιλέξτε ένα σετ εικονιδίων κάτωθι. Θα χρησιμοποιηθεί κατά προτίμηση από τις φωτεινές διατάξεις χρωμάτων. Αν επιλέξετε το προεπιλεγμένο, τότε θα χρησιμοποιηθεί σετ για "φωτεινά και σκοτεινά".

en: Choose an icon theme below. It will be used preferentially for dark color themes. If the default is chosen then the theme for "light and dark" will be used.
el: Επιλέξτε ένα σετ εικονιδίων κάτωθι. Θα χρησιμοποιηθεί κατά προτίμηση από τις σκοτεινές διατάξεις χρωμάτων. Αν επιλέξετε το προεπιλεγμένο, τότε θα χρησιμοποιηθεί σετ για "φωτεινά και σκοτεινά".

en: Number of icons
el: Αριθμό εικονιδίων

en: Popularity
el: Δημοτικότητα

en: Choose an icon theme
el: Επιλέξτε ένα θέμα εικονιδίων

en: Restore &default icons
el: Επαναφορά προεπιλεγμένων εικονι&δίων

en: For light and dark
el: Για φωτεινές και σκοτεινές

en: For light only
el: Μόνο για φωτεινές

en: For dark only
el: Μόνο για σκοτεινές

en: Downloading, please wait...
el: Λήψη, παρακαλώ περιμένετε...

en: Failed to download list of themes
el: Αποτυχία λήψης καταλόγου θεμάτων

en: Failed to download list of themes, click "Show details" for more information
el: Αποτυχία λήψης της λίστας θεμάτων, κάντε κλικ στο «Εμφάνιση λεπτομερειών» για περισσότερες πληροφορίες

en: Choose from {} available icon themes
el: Επιλέξτε από {} διαθέσιμα θέματα εικονιδίων

en: Failed to download icon themes, click "Show details" for more information.
el: Αποτυχία λήψης θεμάτων εικονιδίων, κάντε κλικ στο "Εμφάνιση λεπτομερειών" για περισσότερες πληροφορίες.

en: Zoom &in
el: Μεγέν&θυση

en: Zoom &out
el: Σμίκρυνση

en: Reset &zoom
el: Επαναφορά &ζουμ

en: &Rotate
el: &Περιστροφή

en: &Save as
el: &Αποθήκευση ως

en: F&ull screen
el: Π&λήρης οθόνη

en: &Fit image
el: &Προσαρμογή εικόνας

en: Fit image inside the available space
el: Προσαρμόστε την εικόνα μέσα στον διαθέσιμο χώρο

en: Remember &zoom
el: Απομνημόνευση &ζουμ

en: Choose a file to save to
el: Επιλογή αρχείου για αποθήκευση ως

en: Image: {name} {resolution}
el: Εικόνα: {name} {resolution}

en: See what's new in this calibre release
el: Δείτε τι έχει αλλάξει σε αυτή την έκδοση του calibre

en: Connected
el: Συνδεδεμένο

en: created by
el: δημιουργήθηκε από

en: %(num)d of %(total)d books
el: %(num)d από %(total)d βιβλία

en: one book | {} books
el[0]: ένα βιβλίο
el[1]: {} βιβλία

en: %(num)s, %(sel)d selected | %(num)s, %(sel)d selected
el[0]: %(num)s, %(sel)d επιλεγμένο
el[1]: %(num)s, %(sel)d επιλεγμένα

en: {0}, {1} total
el: {0}, {1} σύνολο

en: Cover grid
el: Πλέγμα εξώφυλλων

en: Search bar
el: Μπάρα αναζήτησης

en: Next Virtual library
el: Επόμενη Εικονική Βιβλιοθήκη

en: Switch to the next Virtual library in the Virtual library tab bar
el: Πήγαινε στην επόμενη Εικονική βιβλιοθήκη που υπάρχει στη μπάρα καρτελών Εικονικών βιβλιοθηκών

en: Previous Virtual library
el: Προηγούμενη Εικονική βιβλιοθήκη

en: Switch to the previous Virtual library in the Virtual library tab bar
el: Πήγαινε στην προηγούμενη Εικονική βιβλιοθήκη που υπάρχει στη μπάρα καρτελών Εικονικών βιβλιοθηκών

en: All books
el: Όλα τα βιβλία

en: Search expression for this Virtual library:
el: Έκφραση αναζήτησης για την Εικονική βιβλιοθήκη:

en: Sort tabs alphabetically
el: Αλφαβητική ταξινόμηση των καρτελών

en: Restore hidden tabs
el: Επαναφορά κρυμμένων καρτελών

en: Hide Virtual library tabs
el: Απόκρυψη καρτελών Εικονικής βιβλιοθήκης

en: Lock Virtual library tabs
el: Κλείδωμα καρτελών Εικονικής βιβλιοθήκης

en: Unlock Virtual library tabs
el: Ξεκλείδωμα καρτελών Εικονικής βιβλιοθήκης

en: Edit "%s"
el: Επεξεργασία "%s"

en: Delete "%s"
el: Διαγραφή "%s"

en: Layout
el: Διάταξη

en: Show and hide various parts of the calibre main window
el: Δείξτε ή κρύψτε διάφορα τμήματα του κύριου παράθυρου του calibre

en: No %s format
el: Δεν υπάρχει %s μορφή

en: The book {0} does not have the {1} format
el: Το βιβλίο {0} δεν έχει τη μορφή {1}

en: Restore %s
el: Επαναφορά %s

en: Job
el: Εργασία

en: Progress
el: Πρόοδος

en: Running time
el: Χρόνος εκτέλεσης

en: Start time
el: Χρόνος έναρξης

en: There is a running job: | There are {} running jobs:
el[0]: Υπάρχει εκτελούμενη διεργασία:
el[1]: Υπάρχουν {} εκτελούμενες εργασίες:

en: Unknown job
el: Άγνωστη εργασία

en: There is a waiting job | There are {} waiting jobs
el[0]: Υπάρχει εργασία σε αναμονή
el[1]: Υπάρχουν {} εργασίες σε αναμονή

en: Cannot kill job
el: Δεν είναι δυνατό να τερματιστεί η εργασία

en: Cannot kill jobs that communicate with the device
el: Δεν είναι δυνατόν να τερματιστούν εργασίες που επικοινωνούν με τη συσκευή

en: Job has already run
el: Η εργασία έχει ήδη εκτελεστεί

en: This job cannot be stopped
el: Η εργασία αυτή δεν μπορεί να σταματήσει

en: Some of the jobs cannot be stopped. Click "Show details" to see the list of unstoppable jobs.
el: Μερικές από τις εργασίες δεν μπορούν να σταματήσουν. Κάντε κλικ στο "Εμφάνιση λεπτομερειών" για να δείτε τη λίστα με τις ασταμάτητες εργασίες.

en: Unavailable
el: Μη διαθέσιμο

en: Click to see list of jobs
el: Πατήστε εδώ για να δείτε τον κατάλογο εργασιών

en: Show/hide the Jobs List
el: Εμφάνιση/απόκρυψη του καταλόγου εργασιών

en: Click to see list of jobs [{}]
el: Κάντε κλικ για να δείτε τη λίστα με τις εργασίες [{}]

en: Jobs:
el: Εργασίες:

en: No running jobs
el: Δεν εκτελούνται εργασίες

en: One running job
el: Μια εκτελούμενη εργασία

en: %d running jobs
el: %d εκτελούμενες εργασίες

en:  - Jobs
el:  - Εργασίες

en: Search for a job by name
el: Αναζήτηση εργασίας βάσει ονόματος

en: No job
el: Καμία εργασία

en: No job selected
el: Δεν έχει επιλεγεί εργασία

en: Do you really want to stop the selected job? | Do you really want to stop all the selected jobs?
el[0]: Είστε βέβαιοι ότι θέλετε να σταματήσετε την επιλεγμένη εργασία;
el[1]: Είστε βέβαιοι ότι θέλετε να σταματήσετε όλες τις επιλεγμένες εργασίες;

en: Do you really want to stop all non-device jobs?
el: Θέλετε πραγματικά να τερματίσετε κάθε εργασία που δε σχετίζεται με συσκευή;

en: &Custom
el: Πρ&οσαρμοσμένη

en: &Alternate shortcut:
el: &Εναλλακτική συντόμευση:

en: &Shortcut:
el: &Συντόμευση:

en: Done
el: Ολοκληρώθηκε

en: &Default: %(deflt)s [Currently not conflicting: %(curr)s]
el: &Προεπιλογή: %(deflt)s [Επί του παρόντος δεν συγκρούονται: %(curr)s]

en: Press a key...
el: Πατήστε ένα πλήκτρο...

en: Already assigned
el: Έχει ήδη εκχωρηθεί

en: already assigned to
el: Έχει ήδη εκχωρηθεί σε

en: <b>This shortcut no longer exists</b>
el: <b>Δεν υπάρχει πλέον αυτή η συντόμευση</b>

en: Double click on any entry to change the keyboard shortcuts associated with it
el: Κάντε διπλό κλικ σε οποιαδήποτε καταχώρηση για να αλλάξετε τις συντομεύσεις πληκτρολογίου που σχετίζονται με αυτήν.

en: Search for a shortcut by name or key combination
el: Αναζήτηση μιας συντόμευσης με βάση το όνομα ή το συνδυασμό πλήκτρων

en: No matches
el: Καμία αντιστοιχία

en: Could not find any shortcuts matching <i>{}</i>
el: Δεν βρέθηκαν συντομεύσεις που να ταιριάζουν <i>{}</i>

en: Eject this device
el: Εξαγωγή της συσκευής

en: Configure this device
el: Ρύθμιση συσκευής

en: Update cached metadata on device
el: Ενημέρωση προσωρινών αποθηκευμένων μεταδεδομένων στη συσκευή

en: Library
el: Βιβλιοθήκη

en: Show books in calibre library
el: Εμφάνιση των βιβλίων της βιβλιοθήκης calibre

en: Show books in the main memory of the device
el: Εμφάνιση των βιβλίων στην κύρια μνήμη της συσκευής

en: Show books in storage card A
el: Εμφάνιση των βιβλίων στην κάρτα μνήμης Α

en: Show books in storage card B
el: Εμφάνιση των βιβλίων στην κάρτα μνήμης Β

en: Delete library
el: Διαγραφή βιβλιοθήκης

en: available
el: διαθέσιμο

en: Close the Virtual library
el: Κλείσιμο εικονικής βιβλιοθήκης

en: Change how the displayed books are sorted
el: Αλλάξτε τον τρόπο ταξινόμησης των εμφανιζόμενων βιβλίων

en: Sort
el: Ταξινόμηση

en: <p>Search the list of books by title, author, publisher, tags, comments, etc.<br><br>Words separated by spaces are ANDed
el: <p>Κάντε αναζήτηση στη λίστα των βιβλίων με βάση τον τίτλο, το συγγραφέα, τον εκδότη, τις ετικέτες, τα σχόλια κτλ.<br><br>Το κενό μεταξύ των λέξεων λειτουργεί ως ΚΑΙ

en: Search the full text of all books in the library, not just their metadata
el: Αναζήτηση σε ολόκληρο το κείμενο όλων των βιβλίων στη βιβλιοθήκη, όχι μόνο των μεταδεδομένων τους

en: Do quick search (you can also press the Enter key)
el: Κάντε γρήγορη αναζήτηση (μπορείτε επίσης να πατήσετε το πλήκτρο Enter)

[ctx: mark books matching search result instead of filtering them]
en: Highlight
el: Επισήμανση

en: <h2>Shutting down</h2><div>
el: <h2>Τερματισμός</h2><div>

en: Book %(sidx)s of <span class="series_name">%(series)s</span>
el: Βιβλίο %(sidx)s από <span class="series_name">%(series)s</span>

en: This book is on the device in %s
el: Αυτό το βιβλίο είναι στη συσκευή σε %s

en: tooltip template error
el: σφάλμα προτύπου συμβουλής εργαλείου

en: Unknown chapter
el: Άγνωστο κεφάλαιο

en: Anonymous Content server user
el: Ανώνυμος χρήστης διακομιστή περιεχομένου

en: Local E-book viewer user
el: Χρήστης τοπικού αναγνώστη ηλεκτρονικών βιβλίων

en: Bookmark
el: Σελιδοδείκτης

[ctx: type of annotation]
en: Highlight
el: Επισήμανση

en: Bookmarks
el: Σελιδοδείκτες

en: Highlights
el: Επισημάνσεις

en: Export {} annotations
el: Εξαγωγή {} σημειώσεων

en: calibre annotation collection
el: συλλογή σημειώσεων calibre

en: annotations
el: σημειώσεις

en: Format to export in:
el: Μορφή εξαγωγής σε:

en: Save to file
el: Αποθήκευση αρχείου

en: File for exports
el: Αρχείο για εξαγωγές

en: Open in viewer
el: Άνοιγμα στον αναγνώστη

en: Show in calibre
el: Εμφάνιση στο Calibre

en: Edit notes
el: Επεξεργασία σημειώσεων

en: Export selected item | Export {} selected items
el[0]: Εξαγωγή επιλεγμένου στοιχείου
el[1]: Διαγραφή {} επιλεγμένων στοιχείων

en: Delete selected item | Delete {} selected items
el[0]: Διαγραφή επιλεγμένου στοιχείου
el[1]: Διαγραφή {} επιλεγμένων στοιχείων

en: Restrict to
el: Περιορισμός σε

en: Type:
el: Τύπος:

en: Show only annotations of the specified type
el: Εμφάνισε μόνο τις σημειώσεις του καθορισμένου τύπου

en: User:
el: Χρήστης:

en: Show only annotations created by the specified user
el: Εμφάνιση μόνο των σημειώσεων που δημιουργήθηκαν από τον καθορισμένο χρήστη

en: Only show annotations from books that have been selected in the calibre library
el: Εμφάνιση μόνο σχολίων από βιβλία που έχουν επιλεγεί στη calibre βιβλιοθήκη

en: &Show results from only selected books
el: &Εμφάνιση αποτελεσμάτων μόνο από επιλεγμένα βιβλία

en: &Show results from only the selected book | &Show results from only the {} selected books
el[0]: &Εμφάνισε αποτελέσματα μόνο από το επιλεγμένο βιβλίο
el[1]: &Εμφάνισε αποτελέσματα μόνο από τα {} επιλεγμένα βιβλία

en: Find previous match
el: Εύρεση προηγούμενης αντιστοιχίας

en: Invalid search expression
el: Μη έγκυρη έκφραση αναζήτησης

en: The search expression: {0} is invalid. The search syntax used is the SQLite Full text Search Query syntax, <a href="{1}">described here</a>.
el: Η έκφραση αναζήτησης: {0} είναι άκυρη. Η σύνταξη αναζήτησης που χρησιμοποιείται είναι η σύνταξη SQLite Ερώτημα Αναζήτησης Πλήρους κειμένου, <a href="{1}">που περιγράφεται εδώ</a>.

en: Edit the notes of this highlight
el: Επεξεργασία σημειώσεων αυτής της επισήμανσης

en: Add notes
el: Προσθήκη σημειώσεων

en: Add notes to this highlight
el: Προσθήκη σημειώσεων σε αυτή την επισήμανση

en: User
el: Χρήστης

en: View the book at this annotation in the calibre E-book viewer
el: Δείτε το βιβλίο σε αυτό το σχόλιο στο πρόγραμμα προβολής ηλεκτρονικών βιβλίων calibre

en: Show this book in the main calibre book list
el: Εμφάνιση αυτού του βιβλίου στην κύρια λίστα βιβλίων Calibre

en: Edit notes for highlight
el: Επεξεργασία σημειώσεων για την επισήμανση

en: Annotations browser
el: Περιηγητής Σημειώσεων

en: With this option searching for words will also match on any related words (supported in several languages). For example, in the English language: <i>correction</i> matches <i>correcting</i> and <i>corrected</i> as well
el: Με αυτή την επιλογή, η αναζήτηση λέξεων θα ταιριάζει επίσης με τυχόν σχετικές λέξεις (υποστηρίζεται σε πολλές γλώσσες). Για παράδειγμα, στη αγγλική γλώσσα: <i>correction</i> ταιριάζει με <i>correcting</i> και <i>corrected</i> επίσης

en: &Delete all selected
el: &Διαγραφή επιλεγμένων

en: Delete the selected annotations
el: Διαγραφή των επιλεγμένων σημειώσεων

en: &Export all selected
el: &Εξαγωγή επιλεγμένων

en: Export the selected annotations
el: Εξαγωγή των επιλεγμένων σημειώσεων

en: Rebuild search index
el: Ανακατασκευή ευρετηρίου αναζήτησης

en: Refresh annotations in case they have been changed since this window was opened
el: Ανανέωση σημειώσεων σε περίπτωση που έχουν αλλάξει από τότε που άνοιξε αυτό το παράθυρο

en: No selected annotations
el: Δεν υπάρχουν επιλεγμένες σημειώσεις

en: No annotations have been selected
el: Δεν έχουν επιλεγεί σημειώσεις

en: Are you sure you want to <b>permanently</b> delete this annotation? | Are you sure you want to <b>permanently</b> delete these {} annotations?
el[0]: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να διαγράψετε <b>μόνιμα</b> αυτή την σημείωση;
el[1]: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να διαγράψετε <b>μόνιμα</b> αυτές τις {} σημειώσεις;

en: Editing is only supported for the notes associated with highlights
el: Η επεξεργασία υποστηρίζεται μόνο για τις σημειώσεις που σχετίζονται με τις επισημάνσεις

en: Unrated
el: Χωρίς αξιολόγηση

en: Set to undefined
el: Ορισμός σε απροσδιόριστο

en: Template editing disabled
el: Η επεξεργασία προτύπου απενεργοποιήθηκε

en: Size (MB)
el: Μέγεθος (MB)

en: Modified
el: Τροποποιήθηκε

en: Formats
el: Μορφές

en: Failed to read cover file for this book from the calibre library.
el: Απέτυχε η ανάγνωση του αρχείου εξωφύλλου για αυτό το βιβλίο από τη βιβλιοθήκη calibre.

en: The cover for the book %s is too large, cannot load it. Resize or delete it.
el: Το εξώφυλλο του βιβλίου %s είναι πολύ μεγάλο, δεν μπορεί να φορτώσει. Αλλάξτε το μέγεθός του ή διαγράψτε το.

en: %s stars
el: %s αστέρια

en: Click in this column and press Q to Quickview books with the same "%s"
el: Κάντε κλικ σε αυτήν την στήλη και πατήστε Q για γρήγορη προβολή βιβλίων με το ίδιο "%s"

en: Description:
el: Περιγραφή:

en: The lookup/search name is <i>{0}</i>
el: Το όνομα εμφάνισης/αναζήτησης είναι <i>{0}</i>

en: Marked with text "{0}"
el: Μαρκαρισμένο με κείμενο "{0}"

en: Marked without text
el: Μαρκαρισμένο χωρίς κείμενο

en: This book's UUID is "{0}"
el: Το UUID αυτού του βιβλίου είναι "{0}"

en: Failed to set data
el: Αποτυχία στην καταχώρηση δεδομένων

en: Could not set data, click "Show details" to see why.
el: Δεν ήταν δυνατή η καταχώρηση δεδομένων, κάντε κλικ στην επιλογή "Εμφάνιση λεπτομερειών" για να δείτε γιατί.

en: In Library
el: Στην βιβλοθήκη

en: Unhandled error
el: Αδιαχείριστο σφάλμα

en: Failed to read book data from calibre library. Click "Show details" for more information
el: Αποτυχία ανάγνωσης δεδομένων βιβλίου από τη βιβλιοθήκη calibre. Κάντε κλικ στην επιλογή "Εμφάνιση λεπτομερειών" για περισσότερες πληροφορίες

en: Waiting for metadata to be updated
el: Αναμείνατε να ενημερωθούν τα μεταδεδομένα

en: Marked for deletion
el: Μαρκαρισμένο για διαγραφή

en: Double click to <b>edit</b> me<br><br>
el: Κάντε διπλό κλικ για να με <b>επεξεργαστείτε</b><br><br>

en: Export selected
el: Εξαγωγή επιλεγμένων

en: Select none
el: Επιλογή κανενός

en: Restrict to:
el: Περιορισμός σε:

en: Add categories to which to restrict results.
    When no categories are specified no restriction is in effect
el: Προσθέστε κατηγορίες στις οποίες θα περιορίζονται τα αποτελέσματα.
    Όταν δεν καθορίζονται κατηγορίες, δεν ισχύει κανένας περιορισμός

en: Remove
el: Αφαίρεση

en: Export
el: Εξαγωγή

en: Export the selected notes as HTML files
el: Εξαγωγή επιλεγμένων σημειώσεων ως αρχεία HTML

en: Search books
el: Αναζήτηση βιβλίων

en: Search the calibre library for books in the currently selected categories
el: Αναζήτηση στη βιβλιοθήκη calibre για βιβλία στις τρέχουσες επιλεγμένες κατηγορίες

en: No results selected
el: Δεν επιλέχθηκαν αποτελέσματα

en: No results selected, nothing to export
el: Δεν έχουν επιλεγεί αποτελέσματα, δεν υπάρχει τίποτα προς εξαγωγή

en: Choose folder for exported note | Choose folder for {} exported notes
el[0]: Επιλογή φακέλου για εξαγωγή σημείωσης
el[1]: Επιλογή φακέλου για {} εξαγόμενες σημειώσεις

en: Adjust width of {0}
el: Ρύθμιση πλάτους του {0}

en: {0} pixels
el: {0} εικονοστοιχεία

en: The original size can be larger than the maximum if the window has been resized
el: Το αρχικό μέγεθος μπορεί να είναι μεγαλύτερο από το μέγιστο αν το παράθυρο έχει αλλάξει μέγεθος

en: Original size:
el: Αρχικό μέγεθος:

en: Minimum size:
el: Ελάχιστο μέγεθος:

en: Maximum size:
el: Μέγιστο μέγεθος:

en: You can also adjust column widths by dragging the divider between column headers
el: Μπορείτε επίσης να προσαρμόσετε το πλάτος των στηλών σύροντας το διαχωριστικό μεταξύ των επικεφαλίδων των στηλών

en: &Shrink 10%
el: &Συρρίκνωση 10%

en: &Expand 10%
el: &Ανάπτυξη 10%

en: Set to mi&nimum
el: Ορισμός στο ελάχιστο

en: Set to ma&ximum
el: Ορισμός στο μέγιστο

en: &Resize column to fit contents
el: &Αλλαγή μεγέθους στήλης για προσαρμογή περιεχομένων

en: The width will be set to the size of the widest entry or the maximum size, whichever is smaller
el: Το πλάτος θα οριστεί στο μέγεθος της ευρύτερης καταχώρισης ή στο μέγιστο μέγεθος, όποιο είναι μικρότερο

en: pixels
el: εικονοστοιχεία

en: This box shows the current width after using the above buttons
el: Αυτό το πλαίσιο εμφανίζει το τρέχον πλάτος μετά τη χρήση των παραπάνω κουμπιών

en: Set width &to:
el: Ορισμός πλάτους σε:

en: Cannot hide all columns
el: Δεν μπορούν να αποκρυφτούν όλες οι στήλες

en: You must not hide all columns
el: Δεν πρέπει να αποκρύψετε όλες τις στήλες

en: Sort on %s
el: Ταξινόμηση κατά %s

en: Ascending
el: Αύξουσα

en: Descending
el: Φθίνουσα

en: Change text alignment for %s
el: Αλλαγή στοίχισης κειμένου για το %s

en: Center
el: Κέντρο

en: Left
el: Αριστερά

en: Right
el: Δεξιά

en: Change font style for %s
el: Αλλαγή στυλ γραμματοσειράς στο %s

en: Bold font
el: Έντονη γραμματοσειρά

en: Normal font
el: Κανονική γραμματοσειρά

en: Bold and Italic font
el: Έντονη και πλάγια γραμματοσειρά

en: Italic font
el: Πλάγια γραμματοσειρά

en: Adjust width of column {0}
el: Ρύθμιση πλάτους στήλης {0}

en: Edit column definition for %s
el: Επεξεργασία ορισμού στήλης για %s

en: Define tooltip template for "%s"
el: Ορισμός επεξήγησης προτύπου για το"%s"

en: Edit tooltip template for "%s"
el: Επεξεργασία επεξήγησης προτύπου για το"%s"

en: Edit permissible values for %s
el: Επεξεργασία επιτρεπόμενων τιμών για %s

en: Quickview column %s
el: Γρήγορη ματιά, στήλη %s

en: Hide column %s
el: Απόκρυψη στήλης %s

en: Show column
el: Εμφάνιση στήλης

en: Remember On Device column width
el: Απομνημόνευση πλάτους στήλης στη συσκευή

en: Reset On Device column width to default
el: Επαναφορά πλάτους στήλης στη συσκευή στην προεπιλογή

en: Restore default layout
el: Επαναφορά προεπιλεγμένης διάταξης

en: Hide row numbers
el: Απόκρυψη αριθμών γραμμών

en: Show row numbers
el: Εμφάνιση αριθμών γραμμών

en: Toggle mark for book
el: Εναλλαγή σημαδιού για βιβλίο

en: Mark book with text label
el: Σήμανση βιβλίου με ετικέτα κειμένου

en: Un-split the book list
el: Κατάργηση διαχωρισμού της λίστας βιβλίων

en: Split the book list
el: Διαχωρισμός λίστας βιβλίων

en: Allow moving columns with the mouse
el: Να επιτρέπεται η μετακίνηση στηλών με το ποντίκι

en: Dropping onto a device is not supported. First add the book to the calibre library.
el: Η μεταφορά σε μια συσκευή δεν υποστηρίζεται. Πρώτα προσθέστε το βιβλίο στη βιβλιοθήκη του Calibre.

en: File name
el: Όνομα αρχείου

en: Reasoning used by AI
el: Συλλογισμός που χρησιμοποιείται από ΤΝ

en: AI Assistant Note
el: Σημείωση Βοηθού Τεχνητής Νοημοσύνης

en: You
el: Εσείς

en: Conversation record
el: Εγγραφή συνομιλίας

en: Type a question to the AI
el: Πληκτρολογήστε μια ερώτηση προς την Τεχνητή Νοημοσύνη

en: Se&ttings
el: Ρυ&θμίσεις

en: Quick actions
el: Γρήγορες ενέργειες

en: First, configure an AI provider
el: Πρώτα, διαμορφώστε έναν πάροχο τεχνητής νοημοσύνης

en: Assistant
el: Βοηθός

en: Copy this specific response to the clipboard
el: Αντιγραφή της συγκεκριμένης απάντησης στο πρόχειρο

en: Show the reasoning behind this response from the AI
el: Δείξε το σκεπτικό πίσω από αυτήν την απάντηση της Τεχνητής Νοημοσύνης

en: answering
el: απάντηση

en: thinking
el: σκέφτομαι

en: AI provider not configured.
el: Ο πάροχος τεχνητής νοημοσύνης δεν έχει ρυθμιστεί.

en: Configure AI provider
el: Διαμόρφωση παρόχου τεχνητής νοημοσύνης

en: Talking to AI failed with error:
el: Η συνομιλία με την Τεχνητή Νοημοσύνη απέτυχε λόγω σφάλματος:

en: free
el: δωρεάν

en: Queries:
el: Ερωτήματα:

en: &New chat
el: &Νέα συνομιλία

en: Start a new conversation
el: Εκκίνηση νέας συνομιλίας

en: Copy this conversation to the clipboard
el: Αντιγραφή αυτής της συνομιλίας στο πρόχειρο

en: Select text in the book to begin.
el: Επιλέξτε κείμενο στο βιβλίο για να ξεκινήσετε.

en: Add Quick action
el: Προσθήκη γρήγορης ενέργειας

en: Edit Quick action
el: Επεξεργασία Γρήγορη ενέργεια

en: Prompt:
el: Προτροπή:

en: No name specified
el: Δεν καθορίστηκε όνομα

en: You must specify a name for the Quick action
el: Πρέπει να καθορίσετε ένα όνομα για τη Γρήγορη ενέργεια

en: No prompt specified
el: Δεν καθορίστηκε προτροπή

en: You must specify a prompt for the Quick action
el: Πρέπει να καθορίσετε μια προτροπή για τη Γρήγορη ενέργεια

en: Ask the AI to respond in the current language
el: Ζητήστε από την ΤΝ να απαντήσει στην τρέχουσα γλώσσα

en: Ask the AI to respond in the current calibre user interface language. Note that how well this works depends on the individual model being used. Different models support different languages.
el: Ζητήστε από την ΤΝ να απαντήσει στην τρέχουσα γλώσσα διεπαφής χρήστη calibre. Σημειώστε ότι το πόσο καλά λειτουργεί αυτό εξαρτάται από το εκάστοτε μοντέλο που χρησιμοποιείται. Διαφορετικά μοντέλα υποστηρίζουν διαφορετικές γλώσσες.

en: &Quick actions:
el: &Γρήγορες ενέργειες:

en: Cannot edit builtin actions. Instead uncheck this action and create a new action with the same name.
el: Δεν είναι δυνατή η επεξεργασία ενσωματωμένων ενεργειών. Αντίθετα, αποεπιλέξτε αυτήν την ενέργεια και δημιουργήστε μια νέα ενέργεια με το ίδιο όνομα.

en: Cannot remove builtin actions. Instead simply uncheck it to prevent it from showing up as a button.
el: Δεν είναι δυνατή η αφαίρεση ενσωματωμένων ενεργειών. Αντίθετα, απλά αποεπιλέξτε την για να αποτρέψετε την εμφάνισή της ως κουμπί.

en: Remove the {} action?
el: Αφαίρεση της {} ενέργειας;

en: &Show this confirmation again
el: &Εμφάνιση αυτής της επιβεβαίωσης ξανά

en: AI &Provider
el: Πάροχος &ΤΝ

en: Configure viewer
el: Ρύθμιση προβολέα

en: Use white background
el: Χρήση λευκού φόντου

en: Hyphenate
el: Συλλαβισμός

en: <b>Changes will only take effect after a restart.</b>
el: <b>Οι αλλαγές θα τεθούν σε ισχύ μόνο μετά από μια επανεκκίνηση.</b>

en:  - LRF viewer
el:  - LRF προβολέας

en: <b>No matches</b> for the search phrase <i>%s</i> were found.
el: <b>Καμία αντιστοιχία</b> για τη φράση αναζήτησης <i>%s</i> δε βρέθηκε.

en: %prog [options] book.lrf
    
    Read the LRF e-book book.lrf
el: %prog [options] book.lrf
    
    Διαβάστε το ηλεκτρονικό βιβλίο LRF book.lrf

en: Print more information about the rendering process
el: Εκτύπωση περισσότερων πληροφοριών σχετικά με τη διαδικασία απόδοσης

en: Turn on visual aids to debugging the rendering engine
el: Ενεργοποίηση οπτικών βοηθημάτων για την αποσφαλμάτωση της μηχανής απόδοσης

en: Disable hyphenation. Should significantly speed up rendering.
el: Απενεργοποίηση συλλαβισμού. Θα πρέπει να επιταχύνει σημαντικά την απόδοση.

en: By default the background is off white as I find this easier on the eyes. Use this option to make the background pure white.
el: Εξ ορισμού, το υπόβαθρο είναι υπόλευκο, καθώς το θεωρώ καλύτερο για τα μάτια. Χρησιμοποιήστε την επιλογή αυτή για να κάνετε το υπόβαθρο γνήσια λευκό.

en: Profile the LRF renderer
el: Προφίλ της LRF απόδοσης

en: LRF viewer
el: Προβολέας LRF

en: Parsing LRF file
el: Ανάλυση αρχείου LRF

en: LRF viewer toolbar
el: Γραμμή εργαλείων προβολέα LRF

en: Next page
el: Επόμενη σελίδα

en: Previous Page
el: Προηγούμενη Σελίδα

en: Back
el: Πίσω

en: Forward
el: Εμπρός

en: Next match
el: Επόμενη αντιστοιχία

en: Open e-book
el: Άνοιγμα ψηφιακού βιβλίου

en: Use the library located at the specified path.
el: Χρήση της βιβλιοθήκης που βρίσκεται στη συγκεκριμένη διαδρομή.

en: Start minimized to system tray.
el: Εκκινεί ελαχιστοποιημένο στο πλαίσιο συστήματος

en: Ignored, do not use. Present only for legacy reasons
el: Αγνοείται, δεν χρησιμοποιείται. Παρούσα μόνο για λόγους συμβατότητας με παλιά συστήματα

en: Do not check for updates
el: Να μην γίνει έλεγχος για αναβαθμίσεις

en: Ignore custom plugins, useful if you installed a plugin that is preventing calibre from starting
el: Αγνοήστε τα προσαρμοσμένα πρόσθετα, χρήσιμο αν έχετε εγκαταστήσει ένα πρόσθετο που εμποδίζει την εκκίνηση του calibre

en: Path too long
el: Διαδρομή πολύ μεγάλη

en: Path to Calibre Portable (%s) too long. It must be less than 59 characters.
el: Η διαδρομή του Calibre Portable (%s) είναι πολύ μεγάλη. Πρέπει να είναι λιγότερο από 59 χαρακτήρες.

en: Calibre Library
el: Βιβλιοθήκη calibre

en: Failed to create library
el: Αποτυχία δημιουργίας βιβλιοθήκης

en: Failed to create calibre library at: %r.
    You will be asked to choose a new library location.
el: Αποτυχία δημιουργίας βιβλιοθήκης calibre στο: %r.
    Θα σας ζητηθεί να επιλέξετε μια νέα τοποθεσία για τη βιβλιοθήκη.

en: Could not repair library. Click "Show details" for more information.
el: Η επιδιόρθωση της βιβλιοθήκης απέτυχε. Πατήστε στο "Προβολή λεπτομερειών" για περισσότερες πληροφορίες.

en: Initializing user interface...
el: Αρχικοποίηση διεπαφής χρήστη...

en: Choose a location for your new calibre e-book library
el:  Επιλογή τοποθεσίας για τη νέα βιβλιοθήκη ηλεκτρονικών βιβλίων calibre

en: Repairing failed
el: Η επιδιόρθωση απέτυχε

en: The database repair failed. Starting with a new empty library.
el: Η επιδιόρθωση της βάσης δεδομένων απέτυχε. Γίνεται εκκίνηση με μια νέα άδεια βιβλιοθήκη.

en: Bad database location
el: Κακή τοποθεσία της βάσης δεδομένων

en: Bad database location %r. calibre will now quit.
el: Κακή θέση βάσης δεδομένων %r. Το calibre θα τερματίσει τώρα.

en: Startup error
el: Σφάλμα εκκίνησης

en: There was an error during {0} startup. Parts of {0} may not function. Click "Show details" to learn more.
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την εκκίνηση του {0}. Μερικά μέρη του {0} ενδέχεται να μην λειτουργούν. Κάντε κλικ στο "Εμφάνιση λεπτομερειών" για να μάθετε περισσότερα.

en: Corrupted database
el: Διαβρωμένη βάση δεδομένων

en: The library database at %s appears to be corrupted. Do you want calibre to try and rebuild it automatically? The rebuild may not be completely successful. If you say No, a new empty calibre library will be created.
el: Η βάση δεδομένων της βιβλιοθήκης στο %s φαίνεται να έχει διαβρωθεί. Θέλετε το calibre να αποπειραθεί να την ανακατασκευάσει αυτόματα; Η ανακατασκευή μπορεί να μην είναι τελείως επιτυχής. Αν πείτε Όχι, μια νέα, άδεια, βιβλιοθήκη calibre θα δημιουργηθεί.

en: Bad database location %r. Will start with  a new, empty calibre library
el: Κακή θέση βάσης δεδομένων %r. Θα ξεκινήσει με  μια νέα, άδεια βιβλιοθήκη calibre

en: Starting %s: Loading books...
el: Εκκίνηση %s: Φόρτωση βιβλίων...

en: Cannot start calibre
el: Αποτυχία εκκίνησης του calibre

en: Another calibre program that can modify calibre libraries, such as, {0} or {1} is already running. You must first shut it down, before starting the main calibre program. If you are sure no such program is running, try restarting your computer.
el: Ένα άλλο πρόγραμμα calibre που μπορεί να τροποποιήσει βιβλιοθήκες calibre, όπως το {0} ή το {1}, τρέχει ήδη. Πρέπει πρώτα να το κλείσετε πριν ξεκινήσετε το κύριο πρόγραμμα calibre. Εάν είστε σίγουροι ότι δεν τρέχει κανένα τέτοιο πρόγραμμα, προσπαθήστε να επανεκκινήσετε τον υπολογιστή σας.

en: Failed to contact running instance of calibre
el: Αποτυχία επικοινωνίας με την τρέχουσα παρουσία του calibre

en: Contacting calibre failed
el: Η επικοινωνία με το calibre απέτυχε

en: Failed to contact running instance of calibre, try restarting calibre
el: Αποτυχία επικοινωνίας με την τρέχουσα παρουσία του calibre, δοκιμάστε να επανεκκινήσετε το calibre

en: Shutdown command sent, waiting for shutdown...
el: Η εντολή για τερματισμό λειτουργίας εστάλη, αναμονή για τερματισμό λειτουργίας...

en: Failed to shutdown running calibre instance
el: Αποτυχία τερματισμού τρέχουσας παρουσίας του calibre

en: &Preferences
el: &Προτιμήσεις

en: &Quit
el: Έ&ξοδος

en: The folder "{}" is opened in another program, so calibre cannot access it.
el: Ο φάκελος "{}" είναι ανοιχτός σε άλλο πρόγραμμα, οπότε το calibre δεν μπορεί να έχει πρόσβαση σε αυτόν.

en: The file "{}" is opened in another program, so calibre cannot access it.
el: Το αρχείο "{}" είναι ανοιχτό σε άλλο πρόγραμμα, οπότε το calibre δεν μπορεί να έχει πρόσβαση σε αυτόν.

en: A folder is open in another program so calibre cannot access it.
el: Ένας φάκελος είναι ανοιχτός σε άλλο πρόγραμμα, οπότε το calibre δεν μπορεί να έχει πρόσβαση σε αυτόν.

en: A file is open in another program so calibre cannot access it.
el: Ένα αρχείο είναι ανοιχτό σε άλλο πρόγραμμα, οπότε το calibre δεν μπορεί να έχει πρόσβαση σε αυτό.

en: This is usually caused by leaving Windows explorer or a similar file manager open to a folder in the calibre library. Close Windows explorer and retry.
el: Αυτό συνήθως προκαλείται από το να αφήσετε τον εξερευνητή των Windows ή έναν παρόμοιο διαχειριστή αρχείων ανοιχτό σε έναν φάκελο στη βιβλιοθήκη του calibre. Κλείστε τον εξερευνητή των Windows και προσπαθήστε ξανά.

en: This is usually caused by software such as antivirus or file sync (aka DropBox and similar) accessing files in the calibre library folder at the same time as calibre. Try excluding the calibre library folder from such software.
el: Αυτό συνήθως προκαλείται από λογισμικό όπως antivirus ή συγχρονισμό αρχείων (π.χ. DropBox και παρόμοια) που έχουν πρόσβαση στα αρχεία στον φάκελο βιβλιοθήκης του calibre την ίδια στιγμή με το calibre. Δοκιμάστε να εξαιρέσετε τον φάκελο βιβλιοθήκης του calibre από τέτοιο λογισμικό.

en: Cannot open file or folder as it is in use
el: Δεν είναι δυνατή η άνοιγμα του αρχείου ή φακέλου καθώς χρησιμοποιείται

en: Permission was denied by the operating system when calibre tried to access the file: "{0}".
el: Η άδεια απορρίφθηκε από το λειτουργικό σύστημα όταν το calibre προσπάθησε να αποκτήσει πρόσβαση στο αρχείο: "{0}".

en: Permission was denied by the operating system when calibre tried to access a file.
el: Η άδεια απορρίφθηκε από το λειτουργικό σύστημα όταν το calibre προσπάθησε να αποκτήσει πρόσβαση σε ένα αρχείο.

en: This means either that the permissions on the file or its parent folder are incorrect or the file is open in another program.
el: Αυτό σημαίνει είτε ότι τα δικαιώματα στο αρχείο ή στον φάκελο γονέα του είναι λανθασμένα είτε ότι το αρχείο είναι ανοιχτό σε άλλο πρόγραμμα.

en: Cannot open file or folder
el: Αδυναμία ανοίγματος αρχείου ή φακέλου

en: Could not open the folder: "{}". It is already opened in the following programs:
el: Αδυναμία ανοίγματος του φακέλου: "{}". Είναι ήδη ανοιχτός στα ακόλουθα προγράμματα:

en: Unhandled exception
el: Άγνωστο σφάλμα

en: Edit Markdown
el: Επεξεργασία Markdown

en: &Markdown source
el: &Markdown πηγαίος κώδικας

en: &Preview
el: &Προεπισκόπηση

en: Set date to undefined
el: Ορισμός ημερομηνίας σε απροσδιόριστη

en: Set date to today
el: Θέστε την ημερομηνία στη σημερινή μέρα

en: &Redo
el: Επαναφο&ρά

en: Specify how this book should be sorted when by title. For example, The Exorcist might be sorted as Exorcist, The.
el: Καθορίστε πώς αυτό το βιβλίο πρέπει να ταξινομηθεί όταν ταξινομείται βάσει τίτλου. Παραδείγματος χάριν, Ο Εξορκιστής μπορεί να ταξινομηθεί ως Εξορκιστής, Ο.

en: Title &sort:
el: Ταξινομημένο&ς τίτλος:

en:  The ok icon indicates that the current title sort matches the current title
el:  Το εικονίδιο ok υποδηλώνει ότι η τρέχουσα ταξινόμηση τίτλου ταιριάζει με τον τρέχοντα τίτλο

en:  The error icon warns that the current title sort does not match the current title. No action is required if this is what you want.
el:  Το εικονίδιο σφάλματος προειδοποιεί ότι η τρέχουσα ταξινόμηση τίτλου δεν ταιριάζει με τον τρέχοντα τίτλο. Δεν απαιτείται καμία ενέργεια εάν αυτό είναι που θέλετε.

en: &Edit authors
el: &Επεξεργασία συγγραφέων

en: Authors changed
el: Οι συγγραφείς άλλαξαν

en: You have changed the authors for this book. You must save these changes before you can use Manage authors. Do you want to save these changes?
el: Έχετε αλλάξει τους συγγραφείς αυτού του βιβλίου. Πρέπει να αποθηκεύσετε τις αλλαγές για να μπορέσετε να χρησιμοποιήσετε τη Διαχείριση συγγραφέων. Θέλετε να αποθηκεύσετε τις αλλαγές;

en: Author s&ort:
el: Ταξινομ&ημένος συγγραφέας:

en:  The ok icon indicates that the current author sort matches the current author
el:  Το εικονίδιο ΟΚ υποδεικνύει ότι η τρέχουσα ταξινόμηση συγγραφέα ταιριάζει με τον τρέχοντα συγγραφέα

en:  The error icon indicates that the current author sort does not match the current author. No action is required if this is what you want.
el:  Το εικονίδιο σφάλματος υποδεικνύει ότι η τρέχουσα ταξινόμηση συγγραφέα δεν ταιριάζει με τον τρέχοντα συγγραφέα. Δεν απαιτείται καμία ενέργεια εάν αυτό είναι αυτό που θέλετε.

en: Series changed
el: Η σειρά άλλαξε

en: You have changed the series. In order to use the category editor, you must either discard or apply these changes. Apply changes?
el: Αλλάξατε τη σειρά. Για να χρησιμοποιήσετε τον επεξεργαστή κατηγοριών, πρέπει είτε να απορρίψετε είτε να εφαρμόσετε αυτές τις αλλαγές. Εφαρμογή αλλαγών;

en: &Number:
el: Αρι&θμός:

en: Last modified: %s
    
    Double click to view
el: Τελευταία μετατροπή: %s
    
    Διπλό κλικ για προβολή

en: Restore %s from the original
el: Επαναφορά %s από το αυθεντικό

en: &View {} format
el: &Προβολή μορφής {}

en: &Remove {} format
el: &Αφαίρεση μορφής {}

en: Set the cover for the book from the selected format
el: Τραβήξτε το εξώφυλλο του βιβλίου αυτού από την επιλεγμένη μορφή

en: Set metadata for the book from the selected format
el: Τραβήξτε τα μεταδεδομένα του βιβλίου από την επιλεγμένη μορφή

en: Add a format to this book
el: Προσθήκη μιας μορφής σε αυτό το βιβλίο

en: Remove the selected format from this book
el: Αφαίρεση της επιλεγμένης μορφής από αυτό το βιβλίο

en: Choose formats for
el: Επιλέξτε μορφές για

en: No permission
el: Χωρίς δικαιώματα

en: You do not have permission to read the following files:
el: Δεν έχετε άδεια να διαβάσετε τα ακόλουθα αρχεία:

en: No format selected
el: Δεν επιλέχθηκε μορφή

en: &Browse
el: &Περιήγηση

en: Trim bord&ers
el: Περι&κοπή περιθωρίων

en: Automatically detect and remove extra space at the cover's edges.
    Pressing it repeatedly can sometimes remove stubborn borders.
el: Αυτόματος εντοπισμός και αφαίρεση πλεονάζοντος χώρου
    στις παρυφές του εξωφύλλου. Πατώντας το συνεχόμενα,
    μπορεί μερικές φορές να αφαιρέσει επίμονα περιθώρια.

en: Download co&ver
el: Λήψη εξ&ωφύλλου

en: &Generate cover
el: &Δημιουργία εξωφύλλου

en: Customize the styles and colors of the generated cover
el: Εξατομικεύστε το στυλ και τα χρώματα του δημιουργημένου εξώφυλλου

en: Undo last Generate cover
el: Αναίρεση τελευταίας δημιουργίας εξωφύλλου

en: View image in popup window
el: Προβολή εικόνας σε αναδυόμενο παράθυρο

en: Edit cover with...
el: Επεξεργασία εξωφύλλου με...

en: Cover opened in {}
el: Το εξώφυλλο άνοιξε στο {}

en: external editor
el: εξωτερικό επεξεργαστή

en: Close this popup when you are done making changes to the cover.
el: Κλείστε αυτό το αναδυόμενο παράθυρο όταν ολοκληρώσετε τις αλλαγές στο εξώφυλλο.

en: Not a valid picture
el: Μη έγκυρη εικόνα

en: Invalid cover
el: Μη έγκυρο εξώφυλλο

en: Could not change cover as the image is invalid.
el: Αδύνατη η αλλγή εξωφύλλου, καθώς η εικόνα δεν είναι έγκυρη.

en: Rating of this book. 0-5 stars
el: Αξιολόγηση αυτού του βιβλίου. 0-5 αστέρια

en: Tags changed
el: Οι ετικέτες άλλαξαν

en: You have changed the tags. In order to use the tags editor, you must either discard or apply these changes. Apply changes?
el: Έχετε αλλάξει τις ετικέτες. Για να χρησιμοποιήσετε τον επεξεργαστή ετικετών πρέπει είτε να απορρίψετε, είτε να εφαρμόσετε τις αλλαγές αυτές. Να εφαρμοστούν οι αλλαγές;

en: A comma separated list of languages for this book
el: Μια λίστα με διαχωριστή κόμμα με τις γλώσσες γι' αυτό το βιβλίο

en: The language %s is not recognized | The languages %s are not recognized
el[0]: Η γλώσσα %s δεν αναγνωρίζεται
el[1]: Οι γλώσσες %s δεν αναγνωρίζονται

en: Unknown language
el: Άγνωστη γλώσσα

en: Edit Identifiers
el: Επεξεργασία αναγνωριστικών

en: Edit the book's identifiers. Every identifier must be on a separate line, and have the form type:value
el: Επεξεργαστείτε τα αναγνωριστικά του βιβλίου. Κάθε αναγνωριστικό πρέπει να βρίσκεται σε ξεχωριστή γραμμή και να έχει τη μορφή τύπος:τιμή

en: Duplicate identifier
el: Διπλότυπο αναγνωριστικό

en: The identifier of type: %s occurs more than once. Each type of identifier must be unique
el: Το αναγνωριστικό του τύπου: %s εμφανίζεται περισσότερες από μια φορές. Κάθε τύπος αναγνωριστικού πρέπει να είναι μοναδικός

en: Invalid identifier
el: Άκυρο αναγνωριστικό

en: The identifier %s is invalid. Identifiers must be of the form type:value
el: Το αναγνωριστικό %s είναι άκυρο. Τα αναγνωριστικά πρέπει να έχουν τη μορφή τύπος:τιμή

en: &Ids:
el: &Αναγνωριστικά:

en: Edit the identifiers for this book. For example: 
    
    %s
    
    If an identifier value contains a comma, you can use the | character to represent it.
el: Επεξεργαστείτε τα αναγνωριστικά για το βιβλίο αυτό. Για παράδειγμα: 
    
    %s
    
    Αν η τιμή κάποιου αναγνωριστικού περιέχει κόμμα, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το χαρακτήρα | για να το αναπαραστήσετε.

en: This ISBN is valid
el: Αυτός ο ISBN είναι έγκυρος

en: This ISBN is invalid
el: Αυτός ο ISBN δεν είναι έγκυρος

en: Invalid ISBN
el: Μη έγκυρο ISBN

en: Enter an ISBN
el: Εισάγετε ένα ISBN

en: The ISBN you entered is not valid. Try again.
el: Το ISBN που εισάγατε δεν είναι έγκυρο. Προσπαθήστε ξανά.

en: Clear publisher
el: Καθαρισμός εκδότη

en: Publisher changed
el: Ο εκδότης άλλαξε

en: You have changed the publisher. In order to use the Category editor, you must either discard or apply these changes. Apply changes?
el: Έχετε αλλάξει τον εκδότη. Για να χρησιμοποιήσετε τον επεξεργαστή Κατηγορίας, πρέπει είτε να απορρίψετε είτε να εφαρμόσετε αυτές τις αλλαγές. Εφαρμογή αλλαγών;

en: Clear date
el: Καθαρισμός ημερομηνίας

en: Schedule download?
el: Προγραμματισμός λήψης;

en: The download of metadata for the <b>selected book</b> will run in the background. Proceed? | The download of metadata for the <b>{} selected books</b> will run in the background. Proceed?
el[0]: Η λήψη των μεταδεδομένων για το <b>επιλεγμένο βιβλίο</b> θα γίνει παρασκηνιακά. Να προχωρήσει;
el[1]: Η λήψη των μεταδεδομένων για τα <b>{} επιλεγμένα βιβλία</b> θα γίνει παρασκηνιακά. Να προχωρήσει;

en: You can monitor the progress of the download by clicking the rotating spinner in the bottom right corner.
el: Μπορείτε να παρακολουθήσετε την πρόοδο της λήψης πατώντας τον περιστρεφόμενο δρομέα στην κάτω δεξιά γωνία.

en: When the download completes you will be asked for confirmation before calibre applies the downloaded metadata.
el: Όταν η λήψη ολοκληρωθεί, θα σας ζητηθεί επιβεβαίωση πριν το calibre εφαρμόσει τα ληφθέντα μεταδεδομένα.

en: Download only &metadata
el: Λήψη μόνο &μεταδεδομένων

en: Download only &covers
el: Λήψη μόνο ε&ξώφυλλων

en: &Configure download
el: &Διαμόρφωση λήψεων

en: Download &both
el: Λήψη &και των δυο

en: Download metadata for one book | Download metadata for {} books
el[0]: Λήψη μεταδεδομένων για ένα βιβλίο
el[1]: Λήψη μεταδεδομένων για {} βιβλία

en: Metadata download started
el: Λήψη μεταδεδομένων ξεκίνησε

en: (Failed metadata)
el: (Αποτυχία μεταδεδομένων)

en: (Failed cover)
el: (Αποτυχία εξώφυλλου)

en: Processed %s
el: Επεξεργασμένο %s

en: Metadata fields to download
el: Πεδία μεταδεδομένων προς λήψη

en: Revert %s
el: Επαναφορά %s

en: Merge identifiers
el: Συγχώνευση αναγνωριστικών

en: Merge tags
el: Συγχώνευση ετικετών

en: Merge Comments
el: Συγχώνευση σχολίων

en: Cover size: {0}x{1}
el: Μέγεθος εξωφύλλου: {0}x{1}

en: Compare metadata
el: Σύγκριση μεταδεδομένων

en: &Accept all remaining
el: &Αποδοχή όλων των υπολοίπων

en: Re&ject all remaining
el: Α&πόρριψη όλων των υπολοίπων

en: R&eject
el: Από&ρριψη

en: Reject changes and move to next [{}]
el: Απόρριψη αλλαγών και μετάβαση στο επόμενο [{}]

en: P&revious
el: Προ&ηγούμενο

en: Move to previous {}
el: Μετάβαση στο προηγούμενο {}

en: Move to next [%s]
el: Μετάβαση στο επόμενο [%s]

en: &Mark rejected books
el: Ση&μείωση απορριφθέντων βιβλίων

en: Mark rejected books in the book list after this dialog is closed
el: Σημείωση απορριφθέντων βιβλίων στον κατάλογο βιβλίων όταν αυτό το πλαίσιο διαλόγου κλείσει

en: All reviewed changes will be lost! Are you sure you want to Cancel?
el: Όλες οι αλλαγές που ελέγχθηκαν θα χαθούν! Είστε βέβαιοι ότι θέλετε να ακυρώσετε;

en:  [%(num)d of %(tot)d]
el:  [%(num)d από %(tot)d]

en: Are you sure you want to reject the remaining result? | Are you sure you want to reject all {} remaining results?
el[0]: Είστε βέβαιοι ότι θέλετε να απορρίψετε το υπόλοιπο αποτέλεσμα;
el[1]: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να απορρίψετε όλα τα υπόλοιπα {} αποτελέσματα;

en: Rendering {} pages, please wait...
el: Απόδοση {} σελίδων, παρακαλώ περιμένετε...

en: Choose a cover from the list of pages below
el: Επιλέξτε ένα εξώφυλλο από τη λίστα σελίδων παρακάτω

en: &More pages
el: &Περισσότερες σελίδες

en: Choose cover from book
el: Επιλέξτε εξώφυλλο από το βιβλίο

en: Failed to render
el: Αποτυχία απόδοσης

en: Could not render this file
el: Δεν ήταν δυνατή η απόδοση αυτού του αρχείου

en: This book has no pages
el: Αυτό το βιβλίο δεν έχει σελίδες

en: page %d
el: σελίδα %d

en: Next
el: Επόμενο

en: Previous
el: Προηγούμενο

en: Manage the extra data files associated with this book [{}]
el: Διαχείριση επιπλέον αρχείων δεδομένων που σχετίζονται με αυτό το βιβλίο [{}]

en: Automatically create the title sort entry based on the current title entry.
    Using this button to create title sort will change title sort from red to green.
el: Αυτόματη δημιουργία της εγγραφής ταξινόμησης του τίτλου
    με βάση την τρέχουσα εγγραφή τίτλου. Χρήση αυτού του
    κουμπιού για την ταξινόμηση του τίτλου θα αλλάξει το χρώμα
    στην ταξινόμηση τίτλου από κόκκινο σε πράσινο.

en: Automatically create the author sort entry based on the current author entry. Using this button to create author sort will change author sort from red to green.  There is a menu of functions available under this button. Click and hold on the button to see it.
el: Αυτόματη δημιουργία της εγγραφής ταξινόμησης του
    συγγραφέα με βάση την τρέχουσα εγγραφή συγγραφέα.
    Χρήση αυτού του κουμπιού για την ταξινόμηση του
    συγγραφέα θα αλλάξει το χρώμα της ταξινόμησης
    συγγραφέα από κόκκινο σε πράσινο. Διατίθεται μια
    συλλογή δυνατοτήτων κάτω από το κουμπί αυτό.
    Πατήστε και διατηρήστε πατημένο το κουμπί για να τις δείτε.

en: Set author sort from author
el: Καθορισμός ταξινομημένου συγγραφέα από το συγγραφέα

en: Set author from author sort
el: Καθορισμός συγγραφέα από ταξινομημένο συγγραφέα

en: Copy author to author sort
el: Αντιγραφή συγγραφέα σε ταξινομημένο συγγραφέα

en: Copy author sort to author
el: Αντιγραφή ταξινομημένου συγγραφέα σε συγγραφέα

en: Swap the author and title
el: Ανταλλαγή συγγραφέα και τίτλου

en: Open the Manage Authors editor. Use to rename authors and correct individual author's sort values
el: Ανοίξτε τον επεξεργαστή Διαχείριση συγγραφέων. Χρησιμοποιήστε το για να μετονομάσετε συγγραφείς και να διορθώσετε τις τιμές ταξινόμησης μεμονωμένων συγγραφέων

en: Open the Manage Series editor
el: Άνοιξε τον επεξεργαστή Διαχείρισης Σειρών

en: Clear rating
el: Καθαρισμός βαθμολόγησης

en: Open the Tag editor. If Ctrl or Shift is pressed, open the Manage Tags editor
el: Άνοιγμα του επεξεργαστή ετικετών. Εάν πατηθεί το Ctrl ή το Shift, άνοιγμα του επεξεργαστή διαχείρισης ετικετών

en: Clear all tags
el: Καθαρισμός όλων των ετικετών

en: Clear Ids
el: Καθαρισμός αναγνωριστικών

en: Paste the contents of the clipboard into the identifiers prefixed with an auto-detected prefix such as isbn: or url:. Or right click, and choose a specific prefix to use.
el: Επικολλήστε τα περιεχόμενα του πρόχειρου στα αναγνωριστικά που έχουν προθέματα αυτόματης ανίχνευσης, όπως isbn: ή url:. Ή κάντε δεξί κλικ και επιλέξτε ένα συγκεκριμένο πρόθεμα για χρήση.

en: Open the Manage Publishers editor
el: Άνοιξε τον επεξεργαστή Διαχείρισης Εκδοτών

en: &Download metadata
el: &Λήψη μεταδεδομένων

en: Download metadata for this book [{}]
    
    Metadata includes title, authors, series, covers, etc.
    For improved results, you can install more metadata sources,
    by clicking the configure button to the right.
el: Κατεβάστε μεταδεδομένα για αυτό το βιβλίο [{}]
    
    Τα μεταδεδομένα περιλαμβάνουν τίτλο, συγγραφείς, σειρές, εξώφυλλα, κ.λπ.
    Για καλύτερα αποτελέσματα, μπορείτε να εγκαταστήσετε περισσότερες πηγές
    μεταδεδομένων,πατώντας το κουμπί διαμόρφωσης στα δεξιά.

en: Undo last metadata download
el: Αναίρεση τελευταίας μεταφόρτωσης μεταδεδομένων

en: Configure download metadata
el: Ρύθμιση λήψης μεταδεδομένων

en: Change how calibre downloads metadata
el: Αλλάξτε τον τρόπο με τον οποίο το calibre κατεβάζει μεταδεδομένα

en: Edit list of prefixes
el: Επεξεργαστείτε τον κατάλογο προθεμάτων

en: Edit prefixes
el: Επεξεργασία προθεμάτων

en: Enter prefixes, one on a line. The first prefix becomes the default.
el: Εισάγετε τα προθέματα, ένα σε κάθε γραμμή. Το πρώτο πρόθεμα γίνεται προεπιλεγμένο.

en: Save changed metadata?
el: Αποθήκευση τροποποιημένων μεταδεδομένων;

en: You've changed the metadata for this book. Edit book is set to update embedded metadata when opened. You need to save your changes for them to be included.
el: Έχετε αλλάξει τα μεταδεδομένα για αυτό το βιβλίο. Η επεξεργασία του βιβλίου έχει οριστεί να ενημερώνει τα ενσωματωμένα μεταδεδομένα κατά το άνοιγμα. Πρέπει να αποθηκεύσετε τις αλλαγές σας για να συμπεριληφθούν.

en: &Don't save
el: &Μην αποθηκεύετε

en: {} Data &files
el: {} Αρχεία &δεδομένων

en: Could not read from book file.
el: Δεν ήταν δυνατή η ανάγνωση από το αρχείο βιβλίου.

en: The cover in the %s format is invalid
el: Το εξώφυλλο σε μορφή %s δεν είναι έγκυρο

en: No downloaded metadata
el: Δεν υπάρχουν ληφθέντα μεταδεδομένα

en: There is no downloaded metadata to undo
el: Δεν υπάρχουν ληφθέντα μεταδεδομένα προς αναίρεση

en: There is another book to edit in this set. | There are still {} more books to edit in this set.
el[0]: Υπάρχει ακόμα ένα βιβλίο για επεξεργασία στο σύνολο αυτό.
el[1]: Υπάρχουν ακόμα {} επιπλέον βιβλία για επεξεργασία σε αυτό το σύνολο.

en: Are you sure you want to stop? Use the "Next" button instead of the "OK" button to move through books in the set.
el: Είσαι σίγουρος ότι θέλεις να σταματήσεις, Χρησιμοποιήστε το "Επόμενο" αντί για το κουμπί "OK" για να μετακινηθείτε στα βιβλία της σειράς.

en: &Continue editing
el: &Συνέχιση επεξεργασίας

en: &Stop editing
el: &Τερματισμός επεξεργασίας

en: You will lose all unsaved changes. Are you sure?
el: Θα χάσετε όλες τις μη αποθηκευμένες αλλαγές. Είστε σίγουρος;

en: Save changes and edit the metadata of {0} [{1}]
el: Αποθήκευση αλλαγών και επεξεργασία των μεταδεδομένων του {0} [{1}]

en: Change cover
el: Αλλαγή εξωφύλλου

en: Co&mments
el: Σχ&όλια

en: &Cover and formats
el: &Εξώφυλλα και μορφές

en: C&ustom metadata
el: &Εξατομικευμένα μεταδεδομένα

en: &Comments
el: &Σχόλια

en: Basic metadata
el: Βασικά μεταδεδομένα

en: Custom metadata
el: Εξατομικευμένα μεταδεδομένα

en: Has summary
el: Έχει περίληψη

en: Please wait
el: Παρακαλώ περιμένετε

en: calibre is downloading metadata from:
el: Το calibre κάνει λήψη μεταδεδομένων από:

en: Title: %s
el: Τίτλος: %s

en: Authors: %s
el: Συγγραφείς: %s

en: Failed to download metadata. Click Show Details to see details
el: Η λήψη μεταδεδομένων απέτυχε. Πατήστε στο "Προβολή λεπτομερειών" για να δείτε τις λεπτομέρειες

en: Failed to find any books that match your search. Try making the search <b>less specific</b>. For example, use only the author's last name and a single distinctive word from the title.<p>To see the full log, click "Show details".
el: Δεν βρέθηκαν βιβλία που να ταιριάζουν με την αναζήτησή σας. Δοκιμάστε να κάνετε την αναζήτηση <b>λιγότερο συγκεκριμένη</b>. Για παράδειγμα, χρησιμοποιήστε μόνο το επώνυμο του συγγραφέα και μία μόνο χαρακτηριστική λέξη από τον τίτλο.<p>Για να δείτε το πλήρες αρχείο καταγραφής, κάντε κλικ στο "Εμφάνιση λεπτομερειών".

en: Current cover
el: Παρόν εξώφυλλο

en: View this cover at full size
el: Εμφάνιση εξωφύλλου σε πλήρες μέγεθος

en: Copy this cover to clipboard
el: Αντιγραφή του εξωφύλλου στο πρόχειρο

en: Save this cover to disk
el: Αποθήκευση εξωφύλλου στο δίσκο

en: Save this cover in the book extra files
el: Αποθήκευση αυτού του εξώφυλλου στα επιπλέον αρχεία του βιβλίου

en: Save cover image
el: Αποθήκευση εικόνας εξωφύλλου

en: Too many covers
el: Πάρα πολλά εξώφυλλα

en: Could not save cover as there are too many existing covers
el: Δεν ήταν δυνατή η αποθήκευση του εξωφύλλου καθώς υπάρχουν πάρα πολλά υπάρχοντα εξώφυλλα

en: Downloading covers for <b>%s</b>, please wait...
el: Λήψη εξωφύλλων για <b>%s</b>, παρακαλώ περιμένετε...

en: Failed to download any covers, click "Show details" for details.
el: Η λήψη εξώφυλλων απέτυχε. Πατήστε στο "Προβολή λεπτομερειών" για να δείτε τις λεπτομέρειες.

en: Could not find any covers for <b>%s</b>
el: Δεν βρέθηκαν εξώφυλλα για  <b>%s</b>

en: Found a cover for {title}
el: Βρέθηκε ένα εξώφυλλο για το {title}

en: Found <b>{num}</b> covers for {title}. When the download completes, the covers will be sorted by size.
el: Βρέθηκε <b>{num}</b> εξώφυλλα για το {title}. Όταν ολοκληρωθεί η λήψη, τα εξώφυλλα θα ταξινομηθούν ανά μέγεθος.

en: Downloading metadata...
el: Γίνεται λήψη μεταδεδομένων...

en: Downloading cover...
el: Γίνεται λήψη εξωφύλλου...

en: Failed to run
el: Αποτυχία εκτέλεσης

en: Failed to run program, click "Show details" for more information
el: Απέτυχε η εκτέλεση του προγράμματος, κάντε κλικ στο "Εμφάνιση λεπτομερειών" για περισσότερες πληροφορίες

en: Command line:
el: Γραμμή εντολών:

en: Choose a program to open %s files
el: Επιλογή ενός προγράμματος για άνοιγμα %s αρχείων

en: Executable files
el: Εκτελέσιμα αρχεία

en: Cannot execute
el: Αδυναμία εκτέλεσης

en: The program %s is not an executable file
el: Το πρόγραμμα %s δεν είναι ένα εκτελέσιμο αρχείο

en: Application path:
el: Διαδρομή προγράμματος:

en: Invalid application
el: Μη έγκυρη εφαρμογή

en: %s is not a valid macOS application bundle.
el: %s δεν είναι έγκυρο πακέτο macOS εφαρμογής.

en: Choose a program
el: Επιλογή ενός προγράμματος

en: Gathering data, please wait...
el: Συλλογή δεδομένων, παρακαλώ περιμένετε...

en: &Browse computer for program
el: &Περιήγηση υπολογιστή για πρόγραμμα

en: Error finding programs
el: Σφάλμα κατά την εύρεση προγραμμάτων

en: Failed to find programs on your computer, click "Show details" for more information
el: Αποτυχία εύρεσης προγραμμάτων στον υπολογιστή σας, κάντε κλικ στην επιλογή "Εμφάνιση λεπτομερειών" για περισσότερες πληροφορίες

en: Edit the applications used for %s files
el: Επεξεργασία των εφαρμογών που χρησιμοποιούνται για τα αρχεία %s

en: Change &icon
el: Αλλαγή ε&ικονιδίου

en: Change &name
el: Αλλαγή &ονόματος

en: No selection
el: Καμία επιλογή

en: No application selected
el: Δεν επιλέχθηκε εφαρμογή

en: Choose new icon
el: Επιλογή νέου εικονίδιου

en: Invalid icon
el: Μη έγκυρο εικονίδιο

en: Could not load image from %s
el: Δεν ήταν δυνατή η φόρτωση εικόνας από το %s

en: Enter new name
el: Εισαγάγετε νέο όνομα

en: New name for {}
el: Νέο όνομα για {}

en: cover image
el: εικόνα εξωφύλλου

en: Open {0} files with {1}
el: Άνοιξε τα αρχεία {0} με {1}

en: A general foreground color
el: Ένα γενικό χρώμα προσκηνίου

en: The foreground color for text input widgets
el: Το χρώμα προσκηνίου για τα widgets εισαγωγής κειμένου

en: The foreground color for buttons
el: Το χρώμα προσκηνίου για τα κουμπιά

en: Placeholder text in text input widgets
el: Κείμενο-κατόχου θέσης σε widgets εισαγωγής κειμένου

en: The foreground color for tool tips
el: Το χρώμα προσκηνίου για τις συμβουλές εργαλείων

en: A "bright" text color
el: Ένα "φωτεινό" χρώμα κειμένου

en: The foreground color for highlighted items
el: Το χρώμα προσκηνίου για τα επισημασμένα στοιχεία

en: A general background color
el: Ένα γενικό χρώμα φόντου

en: The background color for text input widgets
el: Το χρώμα φόντου για τα widgets εισαγωγής κειμένου

en: The background color for buttons
el: Το χρώμα φόντου για τα κουμπιά

en: The background color for alternate rows in tables and lists
el: Το χρώμα φόντου για τις εναλλασσόμενες γραμμές σε πίνακες και λίστες

en: The background color for tool tips
el: Το χρώμα φόντου για τις συμβουλές εργαλείων

en: The background color for highlighted items
el: Το χρώμα φόντου για τα επισημασμένα στοιχεία

en: The color for links
el: Το χρώμα για τους συνδέσμους

en: The color for visited links
el: Το χρώμα των επισκεφθέντων συνδέσμων

en: Restore settings to default values. You have to click Apply to actually save the default settings.
el: Επαναφορά των ρυθμίσεων στις εξ ορισμού τιμές τους. Πρέπει να πατήσετε και το κουμπί Εφαρμογή για να αποθηκεύσετε τις εξ ορισμού τιμές.

en: Configure
el: Παραμετροποίηση

en: Ignore duplicate incoming formats
el: Αγνόηση διπλότυπων προστιθέμενων αρχείων

en: Overwrite existing duplicate formats
el: Επικάλυψη υπαρχόντων διπλότυπων αρχείων

en: Create new record for each duplicate format
el: Δημιουργία νέας εγγραφής για κάθε διπλότυπο αρχείο

en: Choose a folder
el: Επιλογή φακέλου

en: Add a file extension to ignore
el: Προσθέστε μία επέκταση αρχείου για να αγνοηθεί

en: The file extension to ignore:
el: Επέκταση αρχείου που θα αγνοηθεί:

en: Invalid folder
el: Μη έγκυρος φάκελος

en: You must specify an existing folder as your auto-add folder. %s does not exist.
el: Πρέπει να καθορίσετε ένα υπάρχοντα φάκελο ως φάκελο αυτόματης προσθήκης βιβλίων στη βιβλιοθήκη calibre. Ο %s δεν υπάρχει.

en: You do not have read/write permissions for the folder: %s
el: Δεν έχετε άδεια για να διαβάσετε/γράψετε στο φάκελο: %s

en: Cannot use folders whose names start with a period or underscore: %s
el: Δεν είναι δυνατή η χρήση φακέλων των οποίων τα ονόματα ξεκινούν με τελεία ή κάτω παύλα: %s

en: <b>WARNING:</b> Any files you place in %s will be automatically deleted after being added to calibre. Are you sure?
el: <b>ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ</b> Όποια αρχεία τοποθετήσετε στο %s θα διαγραφούν αυτόματα μετά την προσθήκη τους στο calibre. Είστε βέβαιοι;

en: Here you can control how calibre will read metadata from the files you add to it. calibre can either read metadata from the contents of the file, or from the filename.
el: Εδώ μπορείτε να καθορίσετε πως το calibre θα διαβάζει μεταδεδομένα από τα αρχεία που προσθέτετε σε αυτό. Το calibre μπορεί να διαβάσει τα μεταδεδομένα είτε από τα περιεχόμενα του αρχείου, είτε από το όνομά του.

en: Read &metadata from file contents rather than file name
el: Ανάγνωση &μεταδεδομένων από τα περιεχόμενα των αρχείων παρά από τα ονόματά τους

en: Swap the first name and last name of the author. This affects only metadata read from file names.
el: Αντάλλαξε το όνομα και το επώνυμο του συγγραφέα. Αυτό επηρεάζει μόνο τα μεταδεδομένα που διαβάζονται από τα ονόματα αρχείων.

en: &Swap author first name and last name when reading author from filename
el: &Αντάλλαξε το όνομα και το επώνυμο του συγγραφέα όταν διαβάζεις τον συγγραφέα από το όνομα αρχείου

en: Configure metadata from file name
el: Καθορισμός μεταδεδομένων από ονόματα αρχείων

en: Reading &metadata
el: Ανά&γνωση μεταδεδομένων

en: &Mark newly added books
el: Διάκριση προσφάτως προστιθέ&μενων βιβλίων

en: When using the  "&Copy to library" action to copy books between libraries, preserve the date
el: Όταν χρησιμοποιείται η δράση "Αντιγραφή στη βιβλιοθή&κη" για να αντιγραφούν βιβλία από μια βιβλιοθήκη σε μια άλλη, να διατηρείται η ημερομηνία

en: When using the "Copy to library" action check for &duplicates with the same title, author and language
el: Όταν χρησιμοποιείται η δράση "Αντιγραφή στη βιβλιοθήκη" να γίνεται έλεγ&χος για διπλότυπα με τον ίδιο τίτλο, συγγραφέα και γλώσσα

en: Automatically &convert added books to the preferred output format
el: Αυτόματη μετατροπή προστιθέμενων βιβλίων στην &προτιμητέα εξαγόμενη μορφή

en: This will force an automatic conversion even if the file being added is the same format as the output format. For example, if you set your output format to EPUB and add an EPUB file, an EPUB to EPUB conversion will be run.
el: Αυτό θα εξαναγκάσει μια αυτόματη μετατροπή ακόμα και αν το αρχείο που προστίθεται έχει την ίδια μορφή με το εξαγόμενο. Για παράδειγμα, αν θέσετε ως εξαγόμενη μορφή την EPUB και προσθέσετε ένα αρχείο EPUB, θα γίνει μετατροπή από EPUB σε EPUB.

en: When auto-converting, convert even if the format being added is the &same as the output format
el: Όταν γίνεται αυτόματη μετατροπή, μετέτρεψε ακόμα και αν η μορφή που προ&στίθεται είναι η ίδια με την εξαγόμενη

en: &Auto-merge added books if they already exist:
el: Α&υτόματη συγχώνευση προστιθέμενων βιβλίων αν υπάρχουν ήδη:

en: &Tags to apply when adding a book:
el: &Ετικέτες προς χρήση όταν προστίθεται ένα βιβλίο:

en: A comma-separated list of tags that will be applied to books added to the library
el: Μια διαχωριζόμενη από κόμματα λίστα ετικετών που θα
    εφαρμοστεί στα βιβλία που προστίθενται στη βιβλιοθήκη.

en: Contro&l how tags are processed:
el: Καθορίστε πως γίνεται η επεξεργασία των ετ&ικετών:

en: Create rules that can filter or transform tags on added books automatically as soon as they are added.
el: Δημιουργία κανόνων για το φιλτράρισμα ή το μετασχηματισμό
    ετικετών στα προστιθέμενα βιβλία με αυτόματο τρόπο κατά την
    εισαγωγή τους.

en: &Rules to filter tags read from metadata
el: Κανόνες φιλτ&ραρίσματος για τις ετικέτες που διαβάστηκαν από τα μεταδεδομένα

en: Control which files are added during bul&k imports:
el: Καθορίστε ποια αρχεία προστίθενται όταν γίνεται μα&ζική εισαγωγή:

en: <p>You can specify rules to add/ignore files here. These will be used when recursively adding books from folders.
el: <p>Μπορείτε να καθορίσετε κανόνες για να προσθέτετε ή να αγνοείτε αρχεία εδώ. Αυτοί θα χρησιμοποιούνται κατά την αναδρομική προσθήκη βιβλίων από φακέλους.

en: Rules to filter added &files
el: Κανόνες &φιλτραρίσματος προστιθεμένων αρχείων

en: Control how auth&ors are processed:
el: Καθορίστε πως γίνεται η επεξεργασία των συγγραφέ&ων:

en: Rules to manipulate a&uthor names
el: Κανόνε&ς χειρισμού ονομάτων συγγραφέων

en: Adding &actions
el: &Δράσεις προσθήκης

en: By default, calibre will automatically add only known e-book files. 
    This option tells calibre to add all file types, except those
    that have been explicitly ignored below.
el: Εξ ορισμού, το calibre θα προσθέσει αυτόματα μόνο γνωστές
    μορφές ψηφιακών βιβλίων. Η επιλογή αυτή κάνει το calibre
    να προσθέτει κάθε τύπο αρχείου, εξαιρώντας εκείνους που
    επιλέγονται ξεκάθαρα ως αγνοήσιμοι στο παρακάτω πλαίσιο.

en: Automatically add files of &all types (not just e-books)
el: Αυτόματη προσθήκη αρχείων όλων των τύπων (όχι μόν&ο ψηφιακών βιβλίων)

en: <b>Ignore</b> files with the following &extensions when automatically adding
el: <b>Αγνόηση</b> αρχείων των &κάτωθι επεκτάσεων όταν γίνεται αυτόματη προσθήκη

en: Folder to automatically add files from
el: Ο φάκελος, τα περιεχόμενα του οποίου θα προστίθενται αυτομάτως

en: Browse for folder
el: Βρείτε το φάκελο

en: Automatically &convert added files to the preferred output format
el: Αυτόματη &μετατροπή προστιθέμενων αρχείων στην προτιμητέα εξαγόμενη μορφή

en: Specify a &folder. Any files you put into this folder will be automatically added to calibre (restart required).
el: Καθορίστε ένα &φάκελο. Ότι αρχεία τοποθετήσετε στο φάκελο αυτό θα προστίθενται αυτομάτως στο calibre (απαιτεί επανεκκίνηση).

en: <b>WARNING:</b> Files in the above folder will be deleted after being added to calibre.
el: <b>ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ:</b> Τα αρχεία στον άνωθι φάκελο θα διαγραφούν αφού προστεθούν στο calibre.

en: If set, this option will cause calibre to check if a file
     being automatically added is already in the calibre library.
     If it is, a message will pop up asking you whether
     you want to add it anyway.
el: Αν έχει επιλεγεί, το calibre θα ελέγχει αν ένα αρχείο
    που προστίθεται αυτόματα βρίσκεται ήδη στη βιβλιοθήκη
    του. Αν είναι, το calibre θα εμφανίζει ένα μήνυμα με το
    οποίο θα ζητάει περαιτέρω οδηγίες σχετικά με το αν
    θέλετε να προσθέσετε το αρχείο ή όχι.

en: Check for &duplicates when automatically adding files
el: Έλ&εγχος για διπλότυπα όταν προστίθενται αρχεία αυτομάτως

en: Ignore &another file extension
el: Αγνόηση άλλης επέκτασης αρχείου

en: &Automatic adding
el: &Αυτόματη προσθήκη

en: Very low
el: Πολύ χαμηλή

en: Confirmation dialogs have all been reset
el: Οι διάλογοι αποδοχής έχουν όλοι επαναφερθεί

en: Notify when a &new version is available
el: Να γίνεται ειδοποίηση όταν είναι διαθέσιμη μία &νέα έκδοση

en: Job &priority:
el: &Προτεραιότητα εργασίας

en: Preferred &input format order:
el: Προτιμητέα σειρά &εισαγόμενων μορφών:

en: When multiple formats are present in a book being converted, this list determines which format will be used as the "source" for the conversion.
el: Όταν υπάρχουν πολλαπλές μορφές σε ένα υπό μετατροπή βιβλίο, αυτή η λίστα καθορίζει ποια μορφή θα χρησιμοποιηθεί ως "πηγή". για τη μετατροπή.

en: <p>Click to move the row up 1. Shift+click to move the row up 5.
    Ctrl+click to move the row up 10. Ctrl+Shift+click to move the row to the top.
    Keyboard shortcut: Ctrl+Up arrow</p>
el: <p>Κάντε κλικ για να μετακινήσετε τη γραμμή προς τα πάνω 1. Shift+κλικ για να μετακινήσετε τη γραμμή προς τα πάνω 5.
    Ctrl+κλικ για να μετακινήσετε τη γραμμή προς τα πάνω 10. Ctrl+Shift+κλικ για να μετακινήσετε τη γραμμή στην κορυφή.
    Συντόμευση πληκτρολογίου: Ctrl+Up βέλος</p>

en: <p>Click to move the row down 1. Shift+click to move the row down 5.
    Ctrl+click to move the row down 10. Ctrl+Shift+click to move the row to the bottom.
    Keyboard shortcut: Ctrl+Down arrow</p>
el: <p>Κάντε κλικ για να μετακινήσετε τη γραμμή προς τα κάτω 1. Shift+κλικ για να μετακινήσετε τη γραμμή προς τα κάτω 5.
    Ctrl+κλικ για να μετακινήσετε τη γραμμή προς τα κάτω 10. Ctrl+Shift+κλικ για να μετακινήσετε τη γραμμή στο τέλος.
    Συντόμευση πληκτρολογίου: Ctrl+Down βέλος</p>

en: Preferred &output format:
el: Πρ&οτιμητέα εξαγόμενη μορφή:

en: Recognize numbers inside text when sorting (needs restart)
el: Αναγνώριση αριθμών μέσα σε κείμενο κατά την ταξινόμηση (χρειάζεται επανεκκίνηση)

en: If checked, Yes/No custom columns values can be Yes, No, or Unknown.
    If not checked, the values can be Yes or No.
el: Αν έχει επιλεγεί, οι στήλες Ναι/Όχι μπορούν να δεχτούν τιμές Ναι, Όχι, ή Άγνωστο.
     Αν δεν έχει επιλεγεί, οι τιμές μπορούν να είναι Ναι ή Όχι.

en: &Yes/No columns have three values (needs restart)
el: Οι &στήλες Ναι/Όχι έχουν τρεις τιμές (απαιτεί επανεκκίνηση)

en: Default network &timeout:
el: Προκαθορισμένη μέγιστη διαδικτυακή &αναμονή:

en: Set the default timeout for network fetches (i.e. anytime we go out to the internet to get information)
el: Ορίστε την προκαθορισμένη μέγιστη αναμονή για λήψεις από το διαδίκτυο (δηλαδή για κάθε φορά που θα αναζητούνται κάποιες πληροφορίες στο διαδίκτυο)

en: Use this Virtual library on calibre startup if the current library is being used. Also applied when switching to this library. Note that this setting is per library.
el: Χρησιμοποιήστε αυτή την Εικονική βιβλιοθήκη κατά την εκκίνηση του calibre, εάν χρησιμοποιείται η τρέχουσα βιβλιοθήκη. Εφαρμόζεται επίσης κατά την αλλαγή σε αυτή τη βιβλιοθήκη. Σημειώστε ότι αυτή η ρύθμιση ισχύει ανά βιβλιοθήκη.

en: Reset all disabled &confirmation dialogs
el: Επαναφορά όλων των απενεργοποιημένων διαλόγων &αποδοχής

en: Use internal &viewer for:
el: Χρήση εσωτερικού &προβολέα για:

en: File types that are unchecked in this list will be opened with the default program configured in the operating system, for that file type.
el: Οι τύποι αρχείων που δεν είναι επιλεγμένοι σε αυτή τη λίστα θα ανοίξουν με το προεπιλεγμένο πρόγραμμα που έχει ρυθμιστεί στο λειτουργικό σύστημα για τον συγκεκριμένο τύπο αρχείου.

en: Virtual library to apply when the current &library is opened:
el: Η εικονική βιβλιοθήκη που θα εμφανίζεται όταν ανοίγει η τρέχουσα &βιβλιοθήκη:

en: Automatically send downloaded &news to e-book reader
el: Αυτόματη αποστολή ληφθεισών ειδήσεω&ν σε αναγνώστη ψηφιακών βιβλίων

en: &Delete news from library when it is automatically sent to reader
el: &Διαγραφή των ειδήσεων από τη βιβλιοθήκη αφού αποσταλούν αυτόματα στον αναγνώστη

en: All columns
el: Όλες οι στήλες

en: icon with text
el: εικόνα με κείμενο

en: icon with no text
el: εικόνα χωρίς κείμενο

en: composed icons w/text
el: Σύνθετη εικόνα με κείμενο

en: composed icons w/no text
el: Σύνθετη εικόνα χωρίς κείμενο

en: is true
el: είναι αληθές

en: is false
el: είναι λανθασμένο

en: is not true
el: δεν είναι αληθές

en: is not false
el: δεν είναι λανθασμένο

en: is undefined
el: δεν είναι αναγνωρισμένο

en: is defined
el: είναι αναγνωρισμένο

en: has id
el: έχει αναγνωριστικό

en: does not have id
el: δεν έχει αναγνωριστικό

en: is equal to
el: είναι ίση με

en: is not set
el: δεν είναι

en: is earlier than
el: είναι νωρίτερα από

en: is later than
el: είναι αργότερα από

en: is today
el: είναι σήμερα

en: is more days ago than
el: είναι περισσότερες μέρες πριν από

en: is fewer days ago than
el: είναι λιγότερες μέρες πριν από

en: is more days from now than
el: είναι περισσότερες ημέρες από τώρα από

en: is fewer days from now than
el: είναι λιγότερες μέρες από τώρα από

en: has
el: έχει

en: does not have
el: δεν έχει

en: has pattern
el: έχει μοτίβο

en: does not have pattern
el: δεν έχει μοτίβο

en: does not contain
el: δεν περιέχει

en: Enter either an identifier type or an identifier type and value of the form identifier:value
el: Εισάγετε είτε ένα τύπο αναγνωριστικού είτε ένα τύπο και την τιμή του αναγνωριστικού στη μορφή τύπος:τιμή

en: Enter a 3 letter ISO language code, like fra for French or deu for German or eng for English. You can also use the full language name, in which case calibre will try to automatically convert it to the language code.
el: Εισάγετε ένα κωδικό γλώσσας ISO 3 γραμμάτων, όπως τον fra για τα Γαλλικά ή τον deu για τα Γερμανικά ή τον eng για τα Αγγλικά. Μπορείτε επίσης να χρησιμοποιήσετε τα πλήρη ονόματα των γλωσσών, αφήνοντας το calibre να προσπαθήσει να τα μετατρέψει αυτομάτως στους κωδικούς γλώσσας.

en: Enter a number
el: Εισάγετε έναν αριθμό

en: Enter the maximum days old the item can be. Zero is today. Dates in the future always match
el: Εισαγάγετε τις μέγιστες ημέρες που μπορεί να είναι το αντικείμενο. Το μηδέν είναι σήμερα. Οι ημερομηνίες στο μέλλον πάντα ταιριάζουν

en: Enter the minimum days old the item can be. Zero is today. Dates in the future never match
el: Εισαγάγετε τις ελάχιστες ημέρες που μπορεί να έχει το αντικείμενο. Το μηδέν είναι σήμερα. Οι ημερομηνίες στο μέλλον δεν ταιριάζουν ποτέ

en: Enter the maximum days in the future the item can be. Zero is today. Dates in the past always match
el: Εισάγετε τις μέγιστες ημέρες στο μέλλον που μπορεί να είναι το αντικείμενο. Το μηδέν είναι σήμερα. Οι ημερομηνίες στο παρελθόν πάντα ταιριάζουν.

en: Enter the minimum days in the future the item can be. Zero is today. Dates in the past never match
el: Εισάγετε τις ελάχιστες ημέρες στο μέλλον που μπορεί να είναι το αντικείμενο. Το μηδέν είναι σήμερα. Οι ημερομηνίες στο παρελθόν δεν ταιριάζουν ποτέ.

en: Enter a date in the format YYYY-MM-DD
el: Εισαγωγή ημερομηνίας στη μορφή YYYY-MM-DD

en: Enter a string.
el: Εισάγετε μια συμβολοσειρά.

en: Enter a regular expression
el: Εισαγωγή κανονικής έκφρασης

en: You can match multiple values by separating them with %s
el: Μπορείτε να αντιστοιχίσετε πολλές τιμές χωρίζοντάς τες με %s

en: Remove icons
el: Αφαίρεση εικονιδίων

en: Select the icons you wish to remove. The icon files will be removed when you press OK. There is no undo.
el: Επιλέξτε τα εικονίδια που θέλετε να αφαιρέσετε. Τα αρχεία εικονιδίων θα αφαιρεθούν όταν πατήσετε OK. Δεν είναι δυνατή η αναίρεση.

en: No icons selected
el: Δεν έχουν επιλεγεί εικονίδια

en: You must select at least one icon to remove
el: Πρέπει να επιλέξετε τουλάχιστον ένα εικονίδιο προς αφαίρεση

en: One icon will be removed. | {} icons will be removed.
el[0]: Θα αφαιρεθεί ένα εικονίδιο.
el[1]: Θα αφαιρεθούν {} εικονίδια.

en: This will prevent any rules that use this icon from working. Are you sure?
el: Αυτό θα αποτρέψει τη λειτουργία οποιουδήποτε κανόνα που χρησιμοποιεί αυτό το εικονίδιο. Είσαι σίγουρος,

en: column coloring
el: Χρωματισμός στηλών

en: column icon
el: Εικονίδιο στήλης

en: Set the:
el: Ορίστε το:

en: Cover grid emblem
el: Έμβλημα Πλέγματος εξώφυλλων

en: Add the emblem:
el: Προσθήκη του εμβλήματος:

en: Create/edit a {0} rule
el: Δημιουργία/επεξεργασία κανόνα {0}

en: Create a {0} rule by filling in the boxes below
el: Δημιουργήστε κανόνα {0} συμπληρώνοντας τα παρακάτω κουτιά

en: Choosing icon with text will add an icon to the left of the column content, choosing icon with no text will hide the column content and leave only the icon. If you choose composed icons and multiple rules match, then all the matching icons will be combined, otherwise the icon from the first rule to match will be used.
el: Η επιλογή εικονίδιο με κείμενο θα προσθέσει ένα εικονίδιο στα αριστερά του περιεχομένου της στήλης, ενώ η επιλογή εικονίδιο χωρίς κείμενο θα αποκρύψει το περιεχόμενο της στήλης και θα αφήσει μόνο το εικονίδιο. Εάν επιλέξετε σύνθετα εικονίδια και πολλοί κανόνες ταιριάζουν, τότε όλα τα εικονίδια που ταιριάζουν θα συνδυαστούν, διαφορετικά θα χρησιμοποιηθεί το εικονίδιο από τον πρώτο κανόνα που ταιριάζει.

en: of the column:
el: της στήλης:

en: to:
el: σε:

en: &Add new image
el: &Προσθήκη νέας εικόνας

en: (Images should be square-ish)
el: (Οι εικόνες πρέπει να είναι περίπου τετράγωνες)

en: Choose &more than one icon
el: Επιλογή &περισσοτέρων από μίας εικόνων

en: &Add icon
el: &Προσθήκη εικόνας

en: (Icons should be square or landscape)
el: (Τα εικονίδια πρέπει να είναι τετράγωνα ή οριζόντια)

en: Only if the following conditions are all satisfied:
el: Μόνο αν ικανοποιούνται όλες οι ακόλουθες συνθήκες:

en: Add &another condition
el: Προσθήκη ά&λλης συνθήκης

en: You can disable a condition by blanking all of its boxes
el: Μπορείτε να απενεργοποιήσετε μια συνθήκη αδειάζοντας όλα τα πεδία της

en: Using icons in light/dark themes
el: Χρήση εικονιδίων σε φωτεινά/σκοτεινά θέματα

en: &Remove icons
el: &Αφαίρεση εικονιδίων

en: Remove previously added icons. Note that removing an icon will cause rules that use it to stop working.
el: Κατάργηση των εικονιδίων που έχουν προστεθεί προηγουμένως. Σημειώστε ότι η αφαίρεση ενός εικονιδίου θα προκαλέσει τη διακοπή λειτουργίας των κανόνων που το χρησιμοποιούν.

en: Sample text
el: Δείγμα κειμένου

en: No icon selected
el: Δεν επιλέχθηκε εικόνα

en: You must choose an icon for this rule
el: Πρέπει να επιλέξετε ένα εικονίδιο για αυτόν τον κανόνα

en: Invalid condition
el: Μη έγκυρη συνθήκη

en: One of the conditions for this rule is invalid: <b>%s</b>
el: Μια από τις συνθήκες για τον κανόνα αυτό δεν είναι έγκυρη: <b>%s</b>

en: No conditions
el: Δεν υπάρχουν συνθήκες

en: You must specify at least one non-empty condition for this rule
el: Πρέπει να καθορίσετε τουλάχιστον μια μη κενή συνθήκη για τον κανόνα αυτό

en: color
el: χρώμα

en: 
                    <p>Advanced rule for column <b>%(col)s</b>:
                    <pre>%(rule)s</pre>
el: 
                    <p>Προηγμένος κανόνας για τη στήλη <b>%(col)s</b>:
                    <pre>%(rule)s</pre>

en: 
                    <p>Advanced rule:
                    <pre>%(rule)s</pre>
el: 
                    <p>Προηγμένος κανόνας:
                    <pre>%(rule)s</pre>

en: 
                    <p>Advanced rule: set <b>%(typ)s</b> for column <b>%(col)s</b>:
                    <pre>%(rule)s</pre>
el: 
                    <p>Προηγμένος κανόνας: ορισμός <b>%(typ)s</b> για τη στήλη <b>%(col)s</b>:
                    <pre>%(rule)s</pre>

en: (<span style="color: %s;">sample</span>)
el: (<span style="color: %s;">δείγμα</span>)

en: <p>Add the emblem <b>{0}</b> to the cover if the following conditions are met:</p>
    <ul>{1}</ul>
el: <p>Προσθήκη του εμβλήματος <b>{0}</b> στο εξώφυλλο αν οι ακόλουθες συνθήκες ισχύουν:</p>
    <ul>{1}</ul>

en:             <p>Set the <b>%(kind)s</b> of <b>%(col)s</b> to <b>%(color)s</b> %(sample)s
                if the following conditions are met:</p>
                <ul>%(rule)s</ul>
el:             <p>Θέσε το <b>%(kind)s</b> από <b>%(col)s</b> σε <b>%(color)s</b> %(sample)s
                αν ισχύουν οι ακόλουθες συνθήκες:</p>
                <ul>%(rule)s</ul>

en: <li>The condition using column <b>%(col)s</b> is <b>invalid</b>
el: <li>Η συνθήκη που χρησιμοποιεί τη στήλη <b>%(col)s</b> είναι <b>άκυρη</b>

en: value:
el: τιμή:

en: &Add rule
el: &Εισαγωγή κανόνα

en: &Remove rule(s)
el: Διαγ&ραφή κανόν(α/ων)

en: Click to move the row up 1. Shift+click to move the row up 5. Ctrl+click to move the row up 10. Ctrl+Shift+click to move the row to the top. Keyboard shortcut: Ctrl+Up arrow
el: Κάντε κλικ για να μετακινήσετε τη γραμμή προς τα πάνω 1. Shift+κλικ για να μετακινήσετε τη γραμμή προς τα πάνω 5. Ctrl+κλικ για να μετακινήσετε τη γραμμή προς τα πάνω 10. Ctrl+Shift+κλικ για να μετακινήσετε τη γραμμή στην κορυφή. Συντομεύση πληκτρολογίου: Ctrl+Πάνω βέλος

en: Click to move the row down 1. Shift+click to move the row down 5. Ctrl+click to move the row down 10. Ctrl+Shift+click to move the row to the bottom. Keyboard shortcut: Ctrl+Down arrow
el: Κάντε κλικ για να μετακινήσετε τη γραμμή προς τα κάτω 1. Shift+κλικ για να μετακινήσετε τη γραμμή προς τα κάτω 5. Ctrl+κλικ για να μετακινήσετε τη γραμμή προς τα κάτω 10. Ctrl+Shift+κλικ για να μετακινήσετε τη γραμμή στο κάτω μέρος. Συντόμευση πληκτρολογίου: Ctrl+Βέλος κάτω

en: Add ad&vanced rule
el: Προσθήκη &προηγμένου κανόνα

en: Du&plicate rule
el: Δ&ιπλότυπος κανόνας

en: Convert to advanced r&ule
el: Μετατροπή σε προηγμένο κανόνα

en: Open icon folder
el: Άνοιγμα φακέλου εικονιδίων

en: Import rules from a file
el: Εισαγωγή κανόνων από αρχείο

en: Select one rule
el: Επιλέξτε έναν κανόνα

en: You must select only one rule.
el: Πρέπει να επιλέξετε μόνο έναν κανόνα.

en: No rule selected
el: Κανένας κανόνας δεν επιλέχθηκε

en: No rule selected for %s.
el: Κανένας κανόνας δεν επιλέχθηκε για %s.

en: removal
el: αφαίρεση

en: Rules
el: Κανόνες

en: No valid rules found
el: Δεν βρέθηκαν έγκυροι κανόνες

en: No valid rules were found in {}.
el: Δεν βρέθηκαν έγκυροι κανόνες στο {}.

en: Column header
el: Επικεφαλίδα στήλης

en: Lookup name
el: Ονομασία ευρετηρίου

en: Order
el: Διάταξη

en: Type
el: Τύπος

en: Yes/No with text
el: Ναι/Όχι με κείμενο

en: Ampersand separated text, shown in the Tag browser
el: Κείμενο διαχωριζόμενο από &, προβαλλόμενο στον περιηγητή Ετικετών.

en: Deleted column. Double-click to undelete it
el: Διαγραμμένη στήλη. Κάντε διπλό κλικ για επαναφορά

en: New column
el: Νέα στήλη

en: Edited. Lookup name was {}
el: Επεξεργασμένο. Το όνομα ήταν {}

en: Edited
el: Επεξεργασμένο

en: You must select a column to delete it
el: Πρέπει να επιλέξετε μια στήλη για να τη διαγράψετε

en: The selected column is not a custom column
el: Η επιλεγμένη στήλη δεν είναι καθορισμένη από το χρήστη

en: Do you really want to delete column %s and all its data?
el: Θέλετε πραγματικά να διαγράψετε τη στήλη %s και όλα της τα δεδομένα;

en: The selected column is not a user-defined column
el: Η επιλεγμένη στήλη δεν είναι στήλη που έχει οριστεί από τον χρήστη

en: Undelete the column?
el: Αναίρεση διαγραφής της στήλης;

en: The column is to be deleted. Do you want to undelete it?
el: Η στήλη πρόκειται να διαγραφεί. Θέλετε να την επαναφέρετε;

en: Here you can re-arrange the layout of the columns in the calibre library book list. You can hide columns by unchecking them. You can also create your own, custom columns.
el: Εδώ μπορείτε να μεταβάλετε τη διάταξη των στηλών στον κατάλογο βιβλίων του calibre. Μπορείτε να αποκρύψετε στήλες αποεπιλέγοντάς τις. Μπορείτε επίσης να δημιουργήσετε δικές σας εξατομικευμένες στήλες.

en: Remove a user-defined column
el: Αφαίρεση καθοριζόμενης από το χρήστη στήλης

en: Add a user-defined column
el: Προσθήκη καθοριζόμενης από το χρήστη στήλης

en: Edit settings of a user-defined column
el: Ρύθμιση καθοριζόμενης από το χρήστη στήλης

en: Add &custom column
el: Προσθήκη &προσαρμοσμένης στήλης

en: &Show all
el: &Εμφάνιση όλων

en: &Hide all
el: &Απόκρυψη όλων

en: Restore settings to default values. Only settings for the currently selected section are restored.
el: Επαναφορά ρυθμίσεων στις προεπιλεγμένες τιμές. Επαναφέρονται μόνο οι ρυθμίσεις για την τρέχουσα επιλεγμένη ενότητα.

en: Text, column shown in the Tag browser
el: Στήλη κειμένου που προβάλλεται στον περιηγητή Ετικετών.

en: Comma separated text, like tags, shown in the Tag browser
el: Κείμενο διαχωριζόμενο από κόμματα, όπως οι ετικέτες, που προβάλλεται στον περιηγητή Ετικετών

en: Long text, like comments, not shown in the Tag browser
el: Μακρύ κείμενο, όπως σχόλια, που δεν εμφανίζεται στον περιηγητή Ετικετών

en: Text column for keeping series-like information
el: Στήλη κειμένου για τήρηση πληροφοριών τύπου σειράς

en: Text, but with a fixed set of permitted values
el: Κείμενο, αλλά με ένα καθορισμένο σύνολο επιτρεπτών τιμών

en: Floating point numbers
el: Αριθμοί κινητής υποδιαστολής

en: Integers
el: Ακέραιοι

en: Ratings, shown with stars
el: Βαθμολογίες, εμφανίζονται με αστέρια

en: Yes/No
el: Ναι/Όχι

en: Column built from other columns
el: Στήλη που παράγεται από άλλες στήλες

en: Column built from other columns, behaves like tags
el: Στήλη που παράγεται από άλλες στήλες και συμπεριφέρεται όπως οι ετικέτες

en: Create a custom column
el: Δημιουργία μιας προσαρμοσμένης στήλης

en: Edit custom column
el: Επεξεργασία προσαρμοσμένης στήλης

en: Now
el: Τώρα

en: My Tags
el: Οι Ετικέτες μου

en: My Series
el: Οι Σειρές μου

en: My Rating
el: Η δική μου Αξιολόγηση

en: People
el: Άτομα

en: My Title
el: Ο Τίτλος μου

en: Quick create:
el: Γρήγορη δημιουργία:

en: Names
el: Ονόματα

en: Short text
el: Σύντομο κείμενο

en: Pressing OK will require restarting calibre even if nothing was changed
el: Πατώντας OK θα απαιτηθεί επανεκκίνηση του calibre ακόμα κι αν δεν έγινε καμία αλλαγή

en: Used for searching the column. Must contain only digits and lower case letters.
el: Χρησιμοποιείται για την αναζήτηση στη στήλη. Πρέπει να περιέχει μόνο αριθμούς και πεζά Λατινικά γράμματα.

en: &Lookup name:
el: &Εμφανιζόμενο όνομα:

en: Column heading in the library view and category name in the Tag browser
el: Επικεφαλίδα στήλης στην προβολή βιβλιοθήκης και όνομα κατηγορίας στον Περιηγητή ετικετών.

en: Column &heading:
el: Επικεφαλίδα &στήλης:

en: What kind of information will be kept in the column.
el: Τι είδους πληροφορίες θα διατηρούνται στη στήλη.

en: Show &checkmarks
el: Εμφάνιση συμβόλων &επισήμανσης

en: Show check marks in the GUI. Values of 'yes', 'checked', and 'true'
    will show a green check. Values of 'no', 'unchecked', and 'false' will show a red X.
    Everything else will show nothing. Note that the values of 'true' and 'false' don't
    follow calibre's language settings and are always in English.
el: Εμφάνιση σημάτων ελέγχου στο GUI. Τιμές 'yes', 'checked' και 'true'.
    θα εμφανιστεί ένα πράσινο τσεκ. Οι τιμές 'no', 'unchecked' και 'false' θα εμφανίζουν ένα κόκκινο Χ.
    Όλα τα άλλα δεν θα δείξουν τίποτα. Σημειώστε ότι οι τιμές 'true' και 'false' δεν
    ακολουθούν τις ρυθμίσεις γλώσσας του calibre και είναι πάντα στα αγγλικά.

en: Contains names
el: Περιέχει ονόματα

en: Check this box if this column contains names, like the authors column. If checked, the item separator will be an ampersand (&) instead of a comma (,), sorting will be done using a computed value that respects the author sort tweaks (for example converting "Firstname Lastname" into "Lastname, Firstname"), and item order will be preserved.
el: Επιλέξτε αυτό το πλαίσιο εάν η στήλη αυτή περιέχει ονόματα, όπως η στήλη συγγραφείς. Αν επιλεγεί, ο διαχωρισμός των στοιχείων θα είναι ένα και (&) αντί για κόμμα (,), η ταξινόμηση θα γίνεται με μια υπολογισμένη τιμή που θα σέβεται τις βελτιώσεις ταξινόμησης του συγγραφέα (για παράδειγμα, μετατροπή του "Όνομα Επώνυμο" σε "Επώνυμο, Όνομα"), και η σειρά των στοιχείων θα διατηρηθεί.

en: &Column type:
el: &Τύπος στήλης:

en: Optional text describing what this column is for
el: Προαιρετικό κείμενο που περιγράφει για ποιο λόγο χρησιμοποιείται η στήλη αυτή

en: D&escription:
el: Περι&γραφή:

en: &Icon
el: &Εικονίδιο

en: &Both
el: &Και τα δύο

en: Choose whether an icon, text, or both is shown in the book list
el: Επιλέξτε αν θα εμφανίζεται ένα εικονίδιο, κείμενο ή και τα δύο στη λίστα βιβλίων

en: &Show:
el: &Εμφάνιση:

en: Control the number of decimal digits you can enter when editing this column
el: Ελέγξτε τον αριθμό των δεκαδικών ψηφίων που μπορείτε να εισαγάγετε κατά την επεξεργασία αυτής της στήλης

en: Decimals when &editing:
el: Δεκαδικά κατά την &επεξεργασία:

en: Default: (nothing)
el: Προεπιλογή: (τίποτα)

en: Field template. Uses the same syntax as save templates.
el: Πρότυπο πεδίου. Χρησιμοποιεί την ίδια σύνταξη με τα πρότυπα αποθήκευσης.

en: Similar to save templates. For example, %s
el: Όπως τα πρότυπα αποθήκευσης. Για παράδειγμα, %s

en: No heading
el: Χωρίς επικεφαλίδα

en: Show heading above the text
el: Εμφάνιση επικεφαλίδας πάνω από το κείμενο

en: Show heading to the side of the text
el: Εμφάνιση επικεφαλίδας δίπλα στο κείμενο

en: Choose whether or not the column heading is shown in the Book details panel and, if shown, where. Setting this to 'Show heading to the side of the text' moves the information from displayed with other comments to displayed with the non-comments columns.
el: Επιλέξτε εάν η επικεφαλίδα της στήλης θα εμφανίζεται ή όχι στον πίνακα λεπτομερειών του βιβλίου και, εάν εμφανίζεται, πού. Η ρύθμιση αυτής της επιλογής σε "Εμφάνιση επικεφαλίδας στο πλάι του κειμένου" μετακινεί τις πληροφορίες από την εμφάνιση με άλλα σχόλια στην εμφάνιση με τις στήλες χωρίς σχόλια.

en: Heading position:
el: Θέση επικεφαλίδας:

en: Short text, like a title
el: Σύντομο κείμενο, σαν τίτλος

en: Plain text formatted using Markdown
el: Απλό κείμενο μορφοποιημένο με χρήση Markdown

en: Choose how the data in this column is interpreted.
    This controls how the data is displayed in the Book details panel
    and how it is edited.
el: Επιλέξτε πως αποδίδονται τα δεδομένα της στήλης αυτής.
    Αυτό καθορίζει πως εμφανίζονται τα δεδομένα στο πάνελ
    Λεπτομέρειες βιβλίου, και πως γίνεται η επεξεργασία τους.

en: Interpret this column as:
el: Εμφάνιση της στήλης αυτής ως:

en: A comma-separated list of permitted values. The empty value is always
    included, and is the default. For example, the list 'one,two,three' has
    four values, the first of them being the empty value.
el: Μια διαχωριζόμενη από κόμματα λίστα επιτρεπτών τιμών. Η κενή
    τιμή συμπεριλαμβάνεται πάντα και είναι η προκαθορισμένη. Για
    παράδειγμα, η λίστα 'one,two,three' έχει τέσσερις τιμές, η πρώτη
    από τις οποίες είναι η κενή.

en: &Values:
el: &Τιμές:

en: A list of color names to use when displaying an item. The
    list must be empty or contain a color for each value.
el: Μια λίστα με ονόματα χρωμάτων που θα χρησιμοποιούνται όταν
    παρουσιάζεται κάποιο στοιχείο. Η λίστα πρέπει να είναι κενή ή να
    περιέχει ένα όνομα χρώματος σε κάθε θέση της.

en: Colors:
el: Χρώματα:

en: Allow half stars
el: Να επιτρέπονται μισά αστέρια

en: Allow half star ratings, for example:
el: Να επιτρέπονται τα μισά αστέρια στην αξιολόγηση, για παράδειγμα:

en: &Sort/search column by
el: &Ταξινόμηση/αναζήτηση στήλης με

en: How this column should handled in the GUI when sorting and searching
el: Πως θα χειριστεί τη στήλη αυτή η διεπαφή κατά την ταξινόμηση και την αναζήτηση

en: Show in Tag browser
el: Εμφάνιση στον Περιηγητή ετικετών

en: If checked, this column will appear in the Tag browser as a category
el: Αν είναι επιλεγμένο, η στήλη αυτή θα εμφανίζεται στον Περιηγητή ετικετών σαν κατηγορία

en: Show as HTML in Book details
el: Δείξε σαν HTML στις λεπτομέρειες βιβλίου

en: Show with comments in Book details
el: Εμφάνιση με σχόλια στις λεπτομέρειες του βιβλίου

en: If you check this box then the column contents will show in the Comments section in the Book details. You can indicate whether not to have a header or to put a header above the column. If you want a header beside the data, don't check this box. If this box is checked then the output of the column template must be plain text or html.
el: Αν επιλέξετε αυτό το πλαίσιο, τότε τα περιεχόμενα της στήλης θα εμφανίζονται στην ενότητα Σχόλια στις Λεπτομέρειες του βιβλίου. Μπορείτε να υποδείξετε αν δεν θέλετε να υπάρχει κεφαλίδα ή αν θέλετε να τοποθετήσετε κεφαλίδα πάνω από τη στήλη. Αν θέλετε να υπάρχει κεφαλίδα δίπλα στα δεδομένα, μην επιλέξετε αυτό το πλαίσιο. Εάν αυτό το πλαίσιο είναι επιλεγμένο, τότε η έξοδος του προτύπου στήλης πρέπει να είναι απλό κείμενο ή html.

en: Choose whether or not the column heading is shown in the Book
    details panel and, if shown, where
el: Επιλέξτε αν η επικεφαλίδα της στήλης θα εμφανίζεται στο πάνελ
    Λεπτομέρειες βιβλίου ή όχι, και αν ναι, που θα εμφανίζεται

en: Column heading:
el: Επικεφαλίδα στήλης:

en: Store this column's value in an OPF
el: Αποθηκεύστε την τιμή αυτής της στήλης σε ένα OPF

en: If you check this box then the result of evaluating this column's template will be stored in the backup OPF stored in the library. The same is true when sending to a device, assuming the format has an OPF. One reason to uncheck this box is that the column contains large images.
el: Εάν επιλέξετε αυτό το πλαίσιο, τότε το αποτέλεσμα της αξιολόγησης του προτύπου αυτής της στήλης θα αποθηκευτεί στο εφεδρικό OPF που είναι αποθηκευμένο στη βιβλιοθήκη. Το ίδιο ισχύει και κατά την αποστολή σε μια συσκευή, με την προϋπόθεση ότι η μορφή έχει OPF. Ένας λόγος για να αποεπιλέξετε αυτό το πλαίσιο είναι ότι η στήλη περιέχει μεγάλες εικόνες.

en: Note that some background functions require data for a column to be in the OPF, for example book jackets. If you uncheck this box and some function stops working then check the box.
el: Σημειώστε ότι ορισμένες λειτουργίες στο παρασκήνιο απαιτούν τα δεδομένα μιας στήλης να βρίσκονται στο OPF, για παράδειγμα τα εξώφυλλα βιβλίων. Εάν αποεπιλέξετε αυτό το πλαίσιο και κάποια λειτουργία σταματήσει να λειτουργεί, τότε επιλέξτε ξανά το πλαίσιο.

en: Default value when a new book is added to the library. For Date columns enter the word "Now", or the date as yyyy-mm-dd. For Yes/No columns enter "Yes" or "No". For Text with a fixed set of values enter one of the permitted values. For Rating columns enter a number between 0 and 5.
el: Προεπιλεγμένη τιμή όταν ένα νέο βιβλίο προστίθεται στη βιβλιοθήκη. Για στήλες ημερομηνίας εισαγάγετε τη λέξη "Now", ή την ημερομηνία ως yyyy-mm-dd. Για στήλες Ναι/Όχι πληκτρολογήστε "Yes" ή "No". Για κείμενο με σταθερό σύνολο τιμών εισαγάγετε μία από τις επιτρεπόμενες τιμές. Για τις στήλες αξιολόγησης εισάγετε έναν αριθμό μεταξύ 0 και 5.

en: &Default value:
el: &Προεπιλεγμένη τιμή:

en: Search tem&plate:
el: Πρότυπο &αναζήτησης:

en: Fill in this box if you want clicking on the value in book details to do a web search instead of searching your calibre library. The book's metadata is available to the template.</p><p>Additional fields '{0}', `{1}`, and '{2}' are also available to the template. For multiple-valued (tags-like) columns they are the value being examined, telling you which value to use to generate the link. The two values '{1}' and '{2}' are automatically escaped for use in URLs. In '{1}', spaces are replaced by plus signs. In '{2}' spaces are replaced by '%20'.</p><p> The template functions '{3}' (the easiest to use), '{4}', '{5}', and '{6}' are useful for constructing the desired URL. There are examples in the template function documentation.
el: Συμπληρώστε αυτό το πλαίσιο αν θέλετε να κάνετε κλικ στην τιμή στις λεπτομέρειες του βιβλίου για να κάνετε αναζήτηση στο διαδίκτυο αντί να κάνετε αναζήτηση στη βιβλιοθήκη σας στο calibre. Τα μεταδεδομένα του βιβλίου είναι διαθέσιμα στο πρότυπο.</p><p>Πρόσθετα πεδία '{0}', `{1}`, και '{2}' είναι επίσης διαθέσιμα στο πρότυπο. Για στήλες με πολλαπλές τιμές (όπως οι ετικέτες) είναι η τιμή που εξετάζεται, λέγοντάς σας ποια τιμή να χρησιμοποιήσετε για τη δημιουργία του συνδέσμου. Οι δύο τιμές '{1}' και '{2}' διαφυλάσσονται αυτόματα για χρήση σε διευθύνσεις URL. Στο '{1}', τα κενά αντικαθίστανται από σύμβολα συν. Στο '{2}' τα κενά αντικαθίστανται από '%20'.</p><p> Οι συναρτήσεις προτύπου '{3}' (η πιο εύκολη στη χρήση), '{4}', '{5}' και '{6}' είναι χρήσιμες για την κατασκευή της επιθυμητής διεύθυνσης URL. Υπάρχουν παραδείγματα στην τεκμηρίωση της λειτουργίας προτύπου.

en: Item value
el: Τιμή στοιχείου

en: &Format for dates:
el: &Μορφή για ημερομηνίες:

en: Default: dd MMM yyyy.
el: Προεπιλεγμένο: dd MMM yyyy.

en: <p>Date format.</p><p>The formatting codes are:<ul><li>d    : the day as number without a leading zero (1 to 31)</li><li>dd   : the day as number with a leading zero (01 to 31)</li><li>ddd  : the abbreviated localized day name (e.g. "Mon" to "Sun").</li><li>dddd : the long localized day name (e.g. "Monday" to "Sunday").</li><li>M    : the <b>month</b> as number without a leading zero (1 to 12).</li><li>MM   : the <b>month</b> as number with a leading zero (01 to 12)</li><li>MMM  : the abbreviated localized <b>month</b> name (e.g. "Jan" to "Dec").</li><li>MMMM : the long localized <b>month</b> name (e.g. "January" to "December").</li><li>yy   : the year as two digit number (00 to 99).</li><li>yyyy : the year as four digit number.</li><li>h    : the hours without a leading 0 (0 to 11 or 0 to 23, depending on am/pm)</li><li>hh   : the hours with a leading 0 (00 to 11 or 00 to 23, depending on am/pm)</li><li>m    : the <b>minutes</b> without a leading 0 (0 to 59)</li><li>mm   : the <b>minutes</b> with a leading 0 (00 to 59)</li><li>s    : the seconds without a leading 0 (0 to 59)</li><li>ss   : the seconds with a leading 0 (00 to 59)</li><li>ap   : use a 12-hour clock instead of a 24-hour clock, with "ap" replaced by the localized string for am or pm</li><li>AP   : use a 12-hour clock instead of a 24-hour clock, with "AP" replaced by the localized string for AM or PM</li><li>iso  : the date with time and timezone. Must be the only format present</li></ul></p><p>For example:
    <ul>
    <li>ddd, d MMM yyyy gives Mon, 5 Jan 2010</li>
    <li>dd MMMM yy gives 05 January 10</li>
    </ul>
el: <p>Μορφή ημερομηνίας.</p><p>Οι κωδικοί μορφοποίησης είναι:<ul><li>d    : η ημέρα ως αριθμός χωρίς αρχικό μηδέν (1 έως 31)</li><li>dd   : η ημέρα ως αριθμός με αρχικό μηδέν (01 έως 31)</li><li>ddd  : η συντομευμένη τοπική ονομασία της ημέρας (π.χ. "Δευ" έως "Κυ").</li><li>dddd : το μακρύ τοπικό όνομα της ημέρας (π.χ. "Δευτέρα" έως "Κυριακή").</li><li>M    : ο <b>μήνας</b> ως αριθμός χωρίς αρχικό μηδέν (1 έως 12).</li><li>MM   : ο <b>μήνας</b> ως αριθμός με μηδέν μπροστά (01 έως 12)</li><li>MMM  : η συντομευμένη τοπική ονομασία του <b>μήνα</b> (π.χ. "Ιαν" έως "Δεκ").</li><li>MMMM : το μακρύ τοπικό όνομα <b>μήνας</b> (π.χ. "Ιανουάριος" έως "Δεκέμβριος").</li><li>yy   : το έτος ως διψήφιος αριθμός (00 έως 99).</li><li>yyyy : το έτος ως τετραψήφιος αριθμός.</li><li>h    : οι ώρες χωρίς αρχικό 0 (0 έως 11 ή 0 έως 23, ανάλογα με π.μ./μ.μ.)</li><li>hh   : οι ώρες με αρχικό 0 (00 έως 11 ή 00 έως 23, ανάλογα με π.μ./μ.μ.)</li><li>m    : τα <b>λεπτά</b> χωρίς αρχικό 0 (0 έως 59)</li><li>mm   : τα <b>λεπτά</b> με αρχικό 0 (00 έως 59)</li><li>s    : τα δευτερόλεπτα χωρίς αρχικό 0 (0 έως 59)</li><li>ss   : τα δευτερόλεπτα με αρχικό μηδενικό (00 έως 59)</li><li>ap   : χρησιμοποιήστε ρολόι 12 ωρών αντί για ρολόι 24 ωρών, με το "ap" να αντικαθίσταται από τη μεταφρασμένη έκφραση για π.μ. ή μ.μ.</li><li>AP   : χρησιμοποιήστε ρολόι 12 ωρών αντί για ρολόι 24 ωρών, με το "AP" να αντικαθίσταται από τη μεταφρασμένη έκφραση για Π.Μ. ή Μ.Μ.</li><li>iso  : η ημερομηνία με την ώρα και τη ζώνη ώρας. Πρέπει να είναι η μόνη μορφή που υπάρχει</li></ul></p><p>Για παράδειγμα:
    <ul>
    <li>ddd, d MMM yyyy δίνει Δευ, 5 Ιαν 2010</li>
    <li>dd MMMM yy δίνει 05 Ιανουαρίου 10</li>
    </ul>

en: &Format for numbers:
el: &Μορφή για αριθμούς:

en: Examples: The format <code>{0:0>4d}</code> gives a 4-digit number with leading zeros. The format <code>{0:d}&nbsp;days</code> prints the number then the word "days"
el: Παραδείγματα: Η μορφοποίηση <code>{0:0>4d}</code> δίνει αριθμούς με 4-ψηφία που διατηρούν τα αρχικά μηδενικά. Η μορφοποίηση <code>{0:d}&nbsp;days</code> τυπώνει τον αριθμό και μετά τη λέξη "days"

en: Examples: The format <code>{0:.1f}</code> gives a floating point number with 1 digit after the decimal point. The format <code>Price:&nbsp;$&nbsp;{0:,.2f}</code> prints "Price&nbsp;$&nbsp;" then displays the number with 2 digits after the decimal point and thousands separated by commas.
el: Παραδείγματα: Η μορφοποίηση <code>{0:.1f}</code> δίνει ένα αριθμό κινητής υποδιαστολής με 1 ψηφίο μετά την υποδιαστολή. Η μορφοποίηση <code>Τιμή:&nbsp;$&nbsp;{0:,.2f}</code> τυπώνει "Τιμή&nbsp;$&nbsp;" και μετά εμφανίζει τον αριθμό, με 2 δεκαδικά ψηφία μετά την υποδιαστολή, και τις χιλιάδες να διαχωρίζονται με κόμμα.

en: No lookup name was provided
el: Δεν δόθηκε ονομασία ευρετηρίου

en: The lookup name must contain only lower case letters, digits and underscores, and start with a letter
el: Η ονομασία ευρετηρίου πρέπει να περιέχει μόνο Λατινικά πεζά γράμματα, ψηφία, κάτω παύλα '_', και να ξεκινά με γράμμα

en: Lookup names cannot end with _index, because these names are reserved for the index of a series column.
el: Τα ονόματα αναζήτησης δεν μπορούν να τελειώνουν με _index, επειδή αυτά τα ονόματα προορίζονται για το δείκτη μιας στήλης σειράς.

en: No column heading was provided
el: Δεν δόθηκε επικεφαλίδα στήλης

en: The lookup name %s is already used
el: Η ονομασία ευρετηρίου %s χρησιμοποιείται ήδη

en: Invalid default value
el: Μη έγκυρη προεπιλεγμένη τιμή

en: The default value must be "Now" or a date
el: Η προεπιλεγμένη τιμή πρέπει να είναι "Now" ή μια ημερομηνία

en: You must enter a template for composite columns
el: Πρέπει να εισαγάγετε ένα πρότυπο για σύνθετες στήλες

en: You must enter at least one value for enumeration columns
el: Πρέπει να εισαγάγετε τουλάχιστον μία τιμή για τις στήλες απαρίθμησης

en: The colors box must be empty or contain the same number of items as the value box
el: Το πλαίσιο χρωμάτων πρέπει να είναι κενό ή να περιέχει τον ίδιο αριθμό στοιχείων με το πλαίσιο τιμών.

en: The color {0} is unknown
el: Το χρώμα {0} είναι άγνωστο

en: The default value must be one of the permitted values
el: Η προεπιλεγμένη τιμή πρέπει να είναι μία από τις επιτρεπόμενες τιμές

en: The default value must be an integer
el: Η προεπιλεγμένη τιμή πρέπει να είναι ακέραιος αριθμός

en: The default value must be a real number
el: Η προεπιλεγμένη τιμή πρέπει να είναι πραγματικός αριθμός

en: The default value must be a real number between 0 and 5.0
el: Η προεπιλεγμένη τιμή πρέπει να είναι ένας πραγματικός αριθμός μεταξύ 0 και 5.0

en: The default value must be an integer between 0 and 5
el: Η προεπιλεγμένη τιμή πρέπει να είναι ένας ακέραιος αριθμός μεταξύ 0 και 5.

en: The default value must be "Yes" or "No"
el: Η προεπιλεγμένη τιμή πρέπει να είναι "Ναι" ή "Όχι"

en: You must restart calibre before making any more changes
el: Πρέπει να επανεκκινήσετε το calibre πριν κάνετε άλλες αλλαγές.

en: The lookup name must begin with a '#'
el: Το όνομα της αναζήτησης πρέπει να αρχίζει με ένα '#'

en: The custom column %s already exists
el: Η προσαρμοσμένη στήλη %s υπάρχει ήδη

en: The column heading %s already exists
el: Η επικεφαλίδα στήλης %s υπάρχει ήδη

en: The custom column type %s doesn't exist
el: Ο προσαρμοσμένος τύπος στήλης %s δεν υπάρχει

en: You cannot specify is_multiple for the datatype %s
el: Δεν μπορείτε να καθορίσετε το is_multiple για τον τύπο δεδομένων %s

en: The display parameter must be a Python dictionary
el: Η παράμετρος εμφάνισης πρέπει να είναι ένα λεξικό Python

en: Getting debug information, please wait
el: Λήψη πληροφοριών αποσφαλμάτωσης, παρακαλώ περιμένετε

en: Copy to &clipboard
el: Αντιγραφή στο &πρόχειρο

en: Device already detected
el: Η συσκευή ανιχνεύθηκε

en: A device (%s) is already detected by calibre. If you wish to debug the detection of another device, first disconnect this device.
el: Μια συσκευή (%s) είναι ήδη ανιχνευμένη από το calibre. Αν επιθυμείτε να αποσφαλματώσετε την ανίχνευση μιας άλλης συσκευής, πρώτα αποσυνδέστε τη συσκευή αυτή.

en: Debugging failed
el: Αποτυχία αποσφαλμάτωσης

en: Running debug device detection failed. Click Show Details for more information.
el: Η εκτέλεση της διαδικασίας αποσφαλμάτωσης για την ανίχνευση συσκευής απέτυχε. Πατήστε το κουμπί Προβολή λεπτομερειών για περισσότερες πληροφορίες.

en: Getting device information
el: Λήψη πληροφοριών συσκευής

en: User-defined device information
el: Οριζόμενες από το χρήστη πληροφορίες συσκευής

en: Device Detection
el: Ανίχνευση Συσκευής

en: Ensure your device is disconnected, then press OK
el: Βεβαιωθείτε ότι η συσκευή σας είναι αποσυνδεδεμένη και, στη συνέχεια, πατήστε OK

en: Ensure your device is connected, then press OK
el: Βεβαιωθείτε ότι η συσκευή σας είναι συνδεδεμένη και πατήστε ΟΚ

en: Copy these values to the clipboard, paste them into an editor, then enter them into the USER_DEVICE by customizing the device plugin in Preferences->Advanced->Plugins. Remember to also enter the folders where you want the books to be put. You must restart calibre for your changes to take effect.
el: Αντιγράψτε αυτές τις τιμές στο πρόχειρο, επικολλήστε τις σε έναν επεξεργαστή και, στη συνέχεια, εισάγετέ τις στη συσκευή USER_DEVICE προσαρμόζοντας το πρόσθετο της συσκευής στις Προτιμήσεις->Σύνθετες->Πρόσθετα. Θυμηθείτε επίσης να εισάγετε τους φακέλους όπου θέλετε να τοποθετηθούν τα βιβλία. Πρέπει να επανεκκινήσετε το calibre για να εφαρμοστούν οι αλλαγές σας.

en: <p>calibre can send your books to you (or your reader) by email. Emails will be automatically sent for downloaded news to all email addresses that have <i>Auto send</i> checked.
el: <p>Το calibre μπορεί να στείλει τα βιβλία σας σε εσάς (ή στον αναγνώστη σας) μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου. Τα μηνύματα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου θα αποστέλλονται αυτόματα για τα κατεβασμένα νέα σε όλες τις διευθύνσεις ηλεκτρονικού ταχυδρομείου που έχουν τσεκάρει την επιλογή <i>Αυτόματη αποστολή</i>.

en: Add an email address to which to send books
el: Προσθήκη διεύθυνσης ηλεκτρονικού ταχυδρομείου στην οποία να αποσταλούν τα βιβλία

en: &Add email
el: &Προσθήκη διεύθυνσης ηλεκτρονικού ταχυδρομείου

en: Make &default
el: Θέσε ως &προεπιλογή

en: &Remove email
el: &Αφαίρεση διεύθυνσης ηλεκτρονικού ταχυδρομείου

en: Add the comments from the book metadata to the email.
    Useful to allow the recipient to see a summary of the
    book before opening it.
el: Προσθήκη των σχολίων από τα μεταδεδομένα του βιβλίου στην
    ηλεκτρονική αλληλογραφία. Χρήσιμο για να επιτρέψετε τους
    αποδέκτες να δουν μια περίληψη του βιβλίου πριν το ανοίξουν.

en: Add &comments metadata as text to the email
el: Προσθήκη των μεταδεδομένων σχολίων ως &κείμενο στην ηλεκτρονική αλληλογραφία

en: Email
el: Ηλεκτρονική διεύθυνση

en: Subject
el: Θέμα

en: Alias
el: Ψευδώνυμο

en: Auto send
el: Αυτόματη αποστολή

en: Auto send only tags
el: Αυτόματη αποστολή μόνο των ετικετών

en: Formats to email. The first matching format will be sent.
el: Μορφές που θα αποσταλούν μέσω ηλεκτρονικής αλληλογραφίας. Θα αποσταλεί η πρώτη μορφή που θα εντοπιστεί.

en: Subject of the email to use when sending. When left blank the title will be used for the subject. Also, the same templates used for "Save to disk" such as {title} and {author_sort} can be used here.
el: Θέμα του email που θα χρησιμοποιηθεί κατά την αποστολή. Όταν το αφήνετε κενό, ο τίτλος θα χρησιμοποιηθεί για το θέμα. Επίσης, τα ίδια πρότυπα που χρησιμοποιούνται για την "Αποθήκευση στο δίσκο" όπως {title} και {author_sort} μπορούν να χρησιμοποιηθούν εδώ.

en: If checked, downloaded news will be automatically mailed to this email address (provided it is in one of the listed formats and has not been filtered by tags).
el: Αν είναι επιλεγμένο, τα κατεβασμένα νέα θα αποσταλούν αυτομάτως σε αυτήν την ηλεκτρονική διεύθυνση (με την προϋπόθεση ότι βρίσκονται σε μια από τις αναγραφόμενες μορφές και δεν έχει φιλτραριστεί από ετικέττες).

en: Friendly name to use for this email address
el: Φιλικό όνομα που θα χρησιμοποιηθεί για αυτή τη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου

en: If specified, only news with one of these tags will be sent to this email address. All news downloads have their title as a tag, so you can use this to easily control which news downloads are sent to this email address.
el: Αν καθορίζεται, μόνο ειδήσεις με κάποια από αυτές τις ετικέτες θα αποσταλούν σε αυτή την ηλεκτρονική διεύθυνση. Όλες οι λήψεις ειδήσεων έχουν τον τίτλο τους ως ετικέτα, έτσι μπορείτε να χρησιμοποιήσετε αυτό το γεγονός για να ελέγξετε με ευκολία ποιες λήψεις ειδήσεων αποστέλονται σε αυτή την ηλεκτρονική διεύθυνση.

en: new email address
el: Νέα διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου

en: The list of devices that you have asked calibre to ignore. Uncheck a device to have calibre stop ignoring it.
el: Ο κατάλογος των συσκευών που έχετε ζητήσει από το calibre να αγνοεί. Αποεπιλέξτε μια συσκευή για να σταματήσει το calibre να την αγνοεί.

en: The list of device plugins you have disabled. Uncheck an entry to enable the plugin. calibre cannot detect devices that are managed by disabled plugins.
el: Ο κατάλογος πρόσθετων για συσκευές που έχετε απενεργοποιήσει. Αποεπιλέξτε μια εγγραφή για να ενεργοποιήσετε το πρόσθετο. Το calibre δεν μπορεί να ανιχνεύσει συσκευές που τις διαχειρίζονται απενεργοποιημένα πρόσθετα.

en: Reset allowed devices
el: Επαναφορά επιτρεπόμενων συσκευών

en: This will erase the list of devices that calibre knows about causing it to ask you for permission to manage them again, the next time they connect
el: Αυτό θα διαγράψει τη λίστα των συσκευών που γνωρίζει το calibre, με αποτέλεσμα να σας ζητήσει ξανά την άδεια να τις διαχειριστεί, την επόμενη φορά που θα συνδεθούν

en: Search for the author on Goodreads
el: Αναζήτηση για το συγγραφέα στο Goodreads

en: Search for the author on Amazon
el: Αναζήτηση για το συγγραφέα στο Amazon

en: Search for the author in your calibre library
el: Αναζήτηση για το συγγραφέα στη βιβλιοθήκη calibre σας

en: Search for the author on Wikipedia
el: Αναζήτηση για το συγγραφέα στη Wikipedia

en: Search for the author on Google Books
el: Αναζήτηση για το συγγραφέα στο Google Books

en: Search for the book on Goodreads
el: Αναζήτηση για το βιβλίο στο Goodreads

en: Search for the book on Amazon
el: Αναζήτηση για το βιβλίο στο Amazon

en: Search for the book on Google Books
el: Αναζήτηση για το βιβλίο στο Google Books

en: No author search URL
el: Δεν υπάρχει URL αναζήτησης συγγραφέα

en: Use a custom search URL
el: Χρήση εξατομικευμένου URL για την αναζήτηση

en: Clicking on &author names should:
el: Επιλογή ονόματος συγγρ&αφέα πρέπει να κάνει:

en: Enter the URL to search. It should contain the string {0}
    which will be replaced by the author name. For example,
    {1}. Note: the author name is already URL-encoded.
el: Εισάγετε τη διεύθυνση URL για αναζήτηση. Θα πρέπει να περιέχει τη συμβολοσειρά {0}
    το οποίο θα αντικατασταθεί από το όνομα του συγγραφέα. Για παράδειγμα,
    {1}. Σημείωση: το όνομα του συγγραφέα είναι ήδη κωδικοποιημένο σε URL.

en: Enter the URL
el: Δώστε το URL

en: Click this button to open the template tester
el: Κάντε κλικ σε αυτό το κουμπί για να ανοίξετε τον δοκιμαστή προτύπου

en: Folders/path
el: Φάκελοι/διαδρομή

en: Remove background image?
el: Αφαίρεση εικόνας υποβάθρου;

en: There is currently a background image set, so the color you have chosen will not be visible. Remove the background image?
el: Υπάρχει ήδη μια εικόνα φόντου, οπότε το χρώμα που έχετε επιλέξει δεν θα είναι ορατό. Αφαίρεση της εικόνας φόντου;

en: Change color
el: Αλλαγή χρώματος

en: Change texture
el: Αλλαγή υφής

en: Restore default &appearance
el: Επαναφορά προεπιλεγμένης &εμφάνισης

en: Caching of covers for improved performance
el: Προσωρινή αποθήκευση εξώφυλλων για βελτιωμένη απόδοση

en: Number of screenfulls of covers to cache in &memory (keep this small):
el: Αριθμός εξώφυλλων πλήρης οθόνης για προσωρινή αποθήκευση στη μνήμη (κρατήστε το χαμηλό):

en: The maximum number of screenfulls of thumbnails to keep in memory. Increasing this will make rendering faster, at the cost of more memory usage. Note that regardless of this setting, a minimum of one hundred thumbnails are always kept in memory, to ensure flicker free rendering.
el: Ο μέγιστος αριθμός μικρογραφιών οθόνης που θα διατηρούνται στη μνήμη. Η αύξηση αυτής της τιμής θα κάνει την απόδοση ταχύτερη, με κόστος την αύξηση της χρήσης μνήμης. Σημειώστε ότι ανεξάρτητα από αυτή τη ρύθμιση, τουλάχιστον εκατό μικρογραφίες διατηρούνται πάντα στη μνήμη, για να διασφαλιστεί η απόδοση χωρίς τρεμοπαίξιμο.

en: Maximum amount of &disk space to use for caching thumbnails:
el: Μέγιστο ποσό χώρου στο δίσκο για χρήση στην προσωρινή αποθήκευση μικρογραφιών:

en: Disable
el: Απενεργοποίηση

en: &Empty disk cache
el: &Άδειασμα προσωρινής μνήμης δίσκου

en: &Open cache folder
el: &Άνοιγμα φακέλου προσωρινής μνήμης

en: Current space used: %s
el: Τρέχουσα χρήση χώρου: %s

en: Save column list to file
el: Αποθήκευση λίστας στηλών σε αρχείο

en: Column list
el: Λίστα στηλών

en: Export field layout
el: Εξαγωγή διάταξης πεδίου

en: <p>Could not write field list. Error:<br>%s
el: <p>Δεν ήταν δυνατή η εγγραφή λίστας πεδίων. Σφάλμα:<br>%s

en: Load column list from file
el: Φόρτωση λίστας στηλών από αρχείο

en: Import layout
el: Εισαγωγή διάταξης

en: <p>Could not read field list. Error:<br>%s
el: <p>Δεν ήταν δυνατή η ανάγνωση της λίστας πεδίων. Σφάλμα:<br>%s

en: Create a new rule
el: Δημιουργία νέου κανόνα

en: The key of the identifier, for example, in isbn:XXX, the key is "isbn"
el: Το κλειδί του αναγνωριστικού, για παράδειγμα, στο isbn:XXX, το κλειδί είναι "isbn"

en: &Key:
el: &Κλειδί:

en: The name that will appear in the Book details panel
el: Το όνομα που θα εμφανίζεται στο πάνελ των λεπτομερειών βιβλίου

en: The template used to create the link. The placeholder {0} in the template will be replaced with the actual identifier value. Use {1} to avoid the value being quoted.
el: Το πρότυπο που χρησιμοποιείται για τη δημιουργία του συνδέσμου. Το σύμβολο κράτησης θέσης {0} στο πρότυπο θα αντικατασταθεί με την πραγματική τιμή του αναγνωριστικού. Χρησιμοποιήστε το {1} για να αποφύγετε την περικλείστη της τιμής σε εισαγωγικά.

en: Key
el: Κλειδί

en: Template
el: Πρότυπο

en: Value needed
el: Απαιτείται τιμή

en: The %s field cannot be empty
el: Το πεδίο %s δεν μπορεί να είναι κενό

en: Create rules for identifiers
el: Δημιουργία κανόνων για αναγνωριστικά

en: Create rules to convert identifiers into links.
el: Δημιουργήστε κανόνες μετατροπής αναγνωριστικών σε συνδέσμους.

en: &Edit rule
el: &Επεξεργασία κανόνα

en: Above text
el: Πάνω από το κείμενο

en: Beside text
el: Δίπλα στο κείμενο

en: Never
el: Ποτέ

en: Text styling
el: Στυλ κειμένου

en: Create rules to convert &identifiers into links
el: Δημιουργήστε κανόνες μετατροπής &αναγνωριστικών σε συνδέσμους

en: <p>Check the box if you want the category's values displayed on separate lines instead of separated by commas</p>
el: <p>Επιλέξτε το πλαίσιο εάν θέλετε οι τιμές της κατηγορίας να εμφανίζονται σε ξεχωριστές γραμμές αντί να διαχωρίζονται με κόμματα</p>

en: Categories on separate lines
el: Κατηγορίες σε ξεχωριστές γραμμές

en: <p>Note: <b>comments</b>-like columns will always
                     be displayed at the end unless their "Heading position" is
                     "Show heading to the side".</p>
el: <p>Σημείωση: Οι στήλες τύπου <b>σχόλια</b> θα εμφανίζονται
                     πάντα στο τέλος, εκτός αν η "Θέση επικεφαλίδας" τους είναι
                     "Εμφάνιση επικεφαλίδας στο πλάι".</p>

en: Show &cover
el: Εμφάνιση ε&ξωφύλλου

en: Show the size of the book's cover in pixels
el: Εμφάνιση του μεγέθους του εξωφύλλου του βιβλίου σε πίξελ

en: Show cover &size
el: Εμφάνιση &μεγέθους εξωφύλλου

en: Use &Roman numerals for series
el: Χ&ρήση Λατινικών αριθμών στις σειρές

en: Show comments &heading:
el: Εμφάνιση σχολίων &επικεφαλίδα:

en: Link and note icon si&ze:
el: Μέγεθος εικονιδίου συνδέσμου και σημείωσης:

en: Increase or decrease the size of the links and notes icons by this number. Larger
    than one increases the icon size while smaller than one decreases it.
el: Αυξήστε ή μειώστε το μέγεθος των εικονιδίων συνδέσμων και σημειώσεων κατά αυτόν τον αριθμό.
    Μεγαλύτερο από το ένα αυξάνει το μέγεθος του εικονιδίου, ενώ μικρότερο από το ένα το μειώνει.

en: Template &editor
el: &Επεξεργαστής προτύπων

en: &Emblems
el: &Εμβλήματα

en: &Performance
el: &Απόδοση

en: Bottom
el: Κάτω

en: Top
el: Πάνω

en: Current aspect ratio (width/height): %.2g
el: Τρέχον λόγος διαστάσεων (εύρος/ύψος): %.2g

en: Control the Cover grid view. You can enable this view by clicking the "Layout" button in the bottom right corner of the main calibre window.
el: Ρυθμίστε την παρουσίαση του Πλέγματος εξώφυλλων. Μπορείτε να ενεργοποιήσετε την παρουσίαση αυτή πατώντας το κουμπί "Διάταξη" στην κάτω δεξιά γωνία του κύριου παράθυρου του calibre.

en: Show a &field (such as title) under the covers
el: Προβολή κάποιου &πεδίου (όπως πχ ο τίτλος) κάτω από τα εξώφυλλα

en: Field to show &under the covers:
el: Το πεδίο που θα εμφανίζεται &κάτω από τα εξώφυλλα:

en: Spac&ing between covers:
el: &Απόσταση μεταξύ εξώφυλλων:

en: The spacing between covers. A value of zero means calculate automatically based on cover size.
el: Το κενό μεταξύ εξώφυλλων. Μηδενική τιμή σημαίνει αυτόματο υπολογισμό βάσει μεγέθους εξώφυλλου.

en:  cm
el: εκατοστά

en: Background for the Cover grid
el: Υπόβαθρο για το Πλέγμα Εξώφυλλων

en: Make the covers larger, maintaining current aspect ratio.
el: Δημιουργία μεγαλύτερων εξώφυλλων, με διατήρηση του τρέχοντος λόγου διαστάσεων.

en: &Larger covers
el: &Μεγαλύτερα εξώφυλλα

en: Make the covers smaller, maintaining current aspect ratio.
el: Δημιουργία μικρότερων εξώφυλλων, με διατήρηση του τρέχοντος λόγου διαστάσεων.

en: &Smaller covers
el: &Μικρότερα εξώφυλλα

en: Cover &height:
el: &Ύψος εξωφύλλου:

en: Cover &width:
el: &Πλάτος εξωφύλλου:

en: The height of displayed covers.
    A value of zero means calculate automatically.
el: Το ύψος των παρουσιαζόμενων εξώφυλλων.
    Μηδενική τιμή σημαίνει αυτόματο υπολογισμό.

en: Reset size to automatic
el: Επαναφορά αυτόματου μεγέθους

en: &Reset size
el: &Επαναφορά μεγέθους

en: The width of displayed covers.
    A value of zero means calculate automatically.
el: Το πλάτος των παρουσιαζόμενων εξώφυλλων.
    Μηδενική τιμή σημαίνει αυτόματο υπολογισμό.

en: By default, calibre chooses a cover size based on your computer's screen size. You can change the cover size here:
el: Εξ ορισμού, το calibre επιλέγει μέγεθος εξωφύλλου βασιζόμενο στη διάσταση της οθόνης του υπολογιστή σας. Μπορείτε να αλλάξετε το μέγεθος του εξωφύλλου εδώ:

en: Size of the emblems (if any) shown &next to the covers:
el: Μέγεθος των εμβλημάτων (αν υπάρχουν) που παρουσιάζονται &δίπλα στα εξώφυλλα:

en: &Location of the emblems shown next to the covers:
el: &Θέση των εμβλημάτων που παρουσιάζονται δίπλα στα εξώφυλλα:

en: On top
el: Στην κορυφή

en: On right
el: Στα δεξιά

en: No subtitle
el: Χωρίς υπότιτλο

en: This option controls the position of the cover browser when using the Narrow user interface layout.  "Automatic" will place the cover browser on top or on the right of the book list depending on the aspect ratio of the calibre window. "On top" places it over the book list, and "On right" places it to the right of the book list. This option has no effect when using the Wide user interface layout.
el: Αυτή η επιλογή ελέγχει τη θέση του προγράμματος περιήγησης για το εξώφυλλο όταν χρησιμοποιείται η διάταξη στενής διεπαφής χρήστη. "Αυτόματο" θα τοποθετήσει το πρόγραμμα περιήγησης εξώφυλλων στην κορυφή ή στα δεξιά της λίστας βιβλίων, ανάλογα με την αναλογία διαστάσεων του παραθύρου calibre. "Στην κορυφή" το τοποθετεί πάνω από τη λίστα βιβλίων και "Στα δεξιά" το τοποθετεί στα δεξιά της λίστας βιβλίων. Αυτή η επιλογή δεν έχει καμία επίδραση όταν χρησιμοποιείται η διάταξη διεπαφής χρήστη Wide.

en: Edit template for caption
el: Επεξεργασία προτύπου για λεζάντα

en: Cover browser &position in the narrow layout:
el: Περιήγηση εξώφυλλου &θέσης στη στενή διάταξη:

en: Show in a &separate window (needs restart)
el: Εμφάνιση σε &ξεχωριστό παράθυρο (απαιτεί επανεκκίνηση)

en: When showing in a separate window, show it &fullscreen
el: Όταν εμφανίζεται σε ξεχωριστό παράθυρο, να πιάνει ό&λη την οθόνη

en: Fie&ld for sub-title:
el: &Πεδίο υπότιτλου:

en: You can press the %s key to toggle full screen mode.
el: Μπορείτε να πατήσετε το πλήκτρο %s για να αλλάξετε τη λειτουργία πλήρους οθόνης.

en: Show &reflections
el: Εμφάνιση &αντικατοπτρισμών

en: &Template for caption:
el: &Πρότυπο υπότιτλου:

en: Show covers in their original aspect ratio instead of resizing
    them to all have the same width and height
el: Εμφάνιση κάθε εξώφυλλου στον εγγενή λόγο διαστάσεών του,
    χωρίς αλλαγή μεγέθους για να έχουν όλα ίδιο ύψος και πλάτος

en: Preserve &aspect ratio of covers
el: Διατήρηση &αναλογιών εξωφύλλου

en: &Number of covers to show in browse mode (needs restart):
el: &Αριθμός παρουσιαζόμενων εξώφυλλων στην κατάσταση περιήγησης εξώφυλλων (απαιτεί επανεκκίνηση):

en: Show ne&xt cover during auto scroll after:
el: Εμφάνιση επόμενου εξωφύλλου κατά την αυτόματη κύλιση μετά:

en: &Double click to view the central book, instead of single click
el: &Διπλό κλικ για προβολή του κεντρικού βιβλίου, αντί για απλό κλικ

en: <p>The template used to generate the text below the covers. This template uses
    the same syntax as save templates. Defaults to just the book title.
    Note that this setting is per-library, which means that you have to
    set it again for every different calibre library you use. Use an
    empty template for no text.</p>
el: <p>Το πρότυπο που χρησιμοποιείται για τη δημιουργία του κειμένου κάτω από τα εξώφυλλα.
    Αυτό το πρότυπο χρησιμοποιεί την ίδια σύνταξη με τα πρότυπα αποθήκευσης. Από προεπιλογή
    εμφανίζεται μόνο ο τίτλος του βιβλίου. Σημειώστε ότι αυτή η ρύθμιση ισχύει ανά βιβλιοθήκη,
    πράγμα που σημαίνει ότι πρέπει να τη ρυθμίσετε ξανά για κάθε διαφορετική βιβλιοθήκη calibre
    που χρησιμοποιείτε. Χρησιμοποιήστε ένα κενό πρότυπο για να μην εμφανίζεται κείμενο.</p>

en: Compact metadata
el: Συμπαγή μεταδεδομένα

en: Default
el: Προκαθορισμένη

en: All on 1 tab
el: Όλα σε 1 καρτέλα

en: Middle
el: Μέση

en: Edit metadata (single) &layout:
el: Επεξεργασία μεταδεδομένων (μονό) &διάταξη:

en: Choose a different layout for the Edit metadata dialog. The compact metadata layout favors editing custom metadata over changing covers and formats.
el: Επιλέξτε μια διαφορετική διάταξη για το παράθυρο διαλόγου Επεξεργασία μεταδεδομένων. Η συμπαγής διάταξη μεταδεδομένων ευνοεί την επεξεργασία προσαρμοσμένων μεταδεδομένων σε σχέση με την αλλαγή εξωφύλλων και μορφών.

en: Select the custom columns (for this library) to display in the edit metadata dialogs and their order:
el: Επιλέξτε τις προσαρμοσμένες στήλες (για αυτή τη βιβλιοθήκη) που θα εμφανίζονται στα παράθυρα διαλόγου επεξεργασίας μεταδεδομένων και τη σειρά τους:

en: Click this button to reset the list to its default order.
el: Κάντε κλικ σε αυτό το κουμπί για να επαναφέρετε τη λίστα στην προεπιλεγμένη σειρά.

en: Reset list
el: Επαναφορά λίστας

en: <p>Click this button to set the list to one
    previously exported. This could be useful if you have several libraries with
    similar structure and you want to use the same column order for each one. Columns
    in the imported list that aren't in the current library are ignored. Columns in
    the library that are not in the imported list are put at the end and marked
    as displayable.</p>
el: <p>Κάντε κλικ σε αυτό το κουμπί για να ορίσετε τη λίστα σε μία
    που είχε εξαχθεί προηγουμένως. Αυτό μπορεί να είναι χρήσιμο αν έχετε πολλές βιβλιοθήκες με
    παρόμοια δομή και θέλετε να χρησιμοποιήσετε την ίδια σειρά στηλών για κάθε μία. Στήλες
    στην εισαγόμενη λίστα που δεν υπάρχουν στην τρέχουσα βιβλιοθήκη αγνοούνται. Στήλες στη
    βιβλιοθήκη που δεν περιλαμβάνονται στον εισαγόμενο κατάλογο τίθεται στο τέλος και σημειώνονται
    ως εμφανίσιμες.</p>

en: Import list
el: Εισαγωγή λίστας

en: <p>Click this button to write the current display
    settings to a file. This could be useful if you have several libraries with similar
    structure and you want to use the same column order for each one.</p>
el: <p>Κάντε κλικ σε αυτό το κουμπί για να γράψετε τις τρέχουσες
    ρυθμίσεις εμφάνισης σε ένα αρχείο. Αυτό μπορεί να είναι χρήσιμο αν έχετε πολλές
    βιβλιοθήκες με παρόμοια δομή και θέλετε να χρησιμοποιήσετε την ίδια σειρά στηλών
    για κάθε μία.</p>

en: Export list
el: Εξαγωγή λίστας

en: <p>Check this box to make the edit metadata dialogs ignore the
    above specifications, showing all the columns in the default order. This is
    useful for temporarily seeing all your columns in the dialogs without losing
    the display and order specifications.</p>
el: <p>Επιλέξτε αυτό το πλαίσιο για να κάνετε τα παράθυρα διαλόγου επεξεργασίας μεταδεδομένων
    να αγνοούν τις παραπάνω προδιαγραφές, εμφανίζοντας όλες τις στήλες με την προεπιλεγμένη σειρά.
    Αυτό είναι χρήσιμο για να δείτε προσωρινά όλες τις στήλες σας στα παράθυρα διαλόγου χωρίς να
    χάσετε τις προδιαγραφές εμφάνισης και σειράς.</p>

en: Show &all columns in default order when editing metadata
el: Εμφάνιση όλων των &στηλών με προεπιλεγμένη σειρά κατά την επεξεργασία μεταδεδομένων

en: If checked then labels wider than the label width
    will be elided, otherwise they will be word wrapped.
el: Εάν επιλεγεί, οι ετικέτες που είναι πιο ευρείες από το πλάτος
    της ετικέτας θα κοπούν, διαφορετικά θα τυλιχτούν σε νέες γραμμές.

en: &Elide labels when editing custom columns
el: &Αφαίρεση ετικετών κατά την επεξεργασία προσαρμοσμένων στηλών

en: Elision point:
el: Σημείο διαχωρισμού:

en: Choose where in the label to put the...
el: Επιλέξτε σε ποιο σημείο της ετικέτας θα τοποθετήσετε το...

en: <p>Check this box to allow only the F2 (Edit) key to
    open the template editor in the book list for a "Column built from other
    columns". Editing with mouse clicks and the Tab key will be disabled.</p>
el: <p>Επιλέξτε αυτό το πλαίσιο για να επιτρέψετε μόνο στο πλήκτρο F2 (Επεξεργασία) να ανοίγει
    τον επεξεργαστή προτύπων στη λίστα βιβλίων για μια "Στήλη που δημιουργείται από άλλες
    στήλες". Η επεξεργασία με κλικ του ποντικιού και το πλήκτρο Tab θα απενεργοποιηθεί.</p>

en: Only the &F2 (Edit) key edits column templates (needs restart)
el: Μόνο το πλήκτρο &F2 (Επεξεργασία) επεξεργάζεται πρότυπα στηλών (χρειάζεται επανεκκίνηση)

en: Use &two columns for custom columns in the Default layout
el: Χρήση &δύο στήλες για προσαρμοσμένες στήλες στην προεπιλεγμένη διάταξη

en: &Bulk edit custom column label length:
el: &Μαζική επεξεργασία μήκους ετικέτας προσαρμοσμένης στήλης:

en: The maximum width of a custom column label for the bulk metadata edit dialog in average characters.
el: Το μέγιστο πλάτος μιας προσαρμοσμένης ετικέτας στήλης για το παράθυρο διαλόγου μαζικής επεξεργασίας μεταδεδομένων σε μέσο αριθμό χαρακτήρων.

en:  chars
el:  χαρακτήρες

en: &Single edit custom column label length:
el: &Μήκος ετικέτας προσαρμοσμένης στήλης για μεμονωμένη επεξεργασία:

en: The maximum width of a custom column label for the single metadata edit dialog in average characters.
el: Το μέγιστο πλάτος μιας ετικέτας προσαρμοσμένης στήλης για το διάλογο επεξεργασίας μεμονωμένων μεταδεδομένων σε μέσο αριθμό χαρακτήρων.

en: Icon theme: <b>%s</b>
el: Θέμα εικονιδίων: <b>%s</b>

en: calibre style
el: εμφάνιση calibre

en: Percentage
el: Ποσοστό

en: Pixels
el: Εικονοστοιχεία

en: Off
el: Χωρίς

en: Small
el: Μικρό

en: Medium-small
el: Μεσαίο-μικρό

en: Always
el: Πάντα

en: If there is enough room
el: Αν υπάρχει αρκετός χώρος

en: Wide
el: Πλατιά

en: Narrow
el: Στενή

en: Draw a &grid in the book list
el: Εμφάνιση &πλέγματος στον κατάλογο βιβλίων

en: Show &row numbers in the book list
el: Δείξε α&ριθμούς γραμμών στη λίστα βιβλίων

en: &User interface layout:
el: &Διάταξη διεπαφής χρήστη:

en: User interface &colors:
el: Χρώματα διεπαφής &χρήστη:

en: Round the corners of covers in many places they are displayed such as the Cover grid, Book details panel, etc. Adjust the amount of rounding with this setting. A value of between 5 and 10 looks good with most covers sizes. Zero disables rounding and is the default.
el: Στρογγυλέψτε τις γωνίες των εξωφύλλων σε πολλά μέρη όπου εμφανίζονται, όπως το πλέγμα εξωφύλλων, ο πίνακας λεπτομερειών βιβλίου κ.λπ. Ρυθμίστε το επίπεδο στρογγυλοποίησης με αυτήν τη ρύθμιση. Μια τιμή μεταξύ 5 και 10 φαίνεται καλή για τα περισσότερα μεγέθη εξωφύλλων. Η τιμή μηδέν απενεργοποιεί τη στρογγυλοποίηση και είναι η προεπιλογή.

en: no rounding
el: χωρίς στρογγυλοποίηση

en: The unit for the cover corner rounding. Either pixel values or as a percentage of the cover size.
el: Η μονάδα για την καμπύλωση της γωνίας του εξωφύλλου. Είτε σε τιμές pixel είτε ως ποσοστό του μεγέθους του εξωφύλλου.

en: Allow using &drag and drop to merge books
el: Επιτρέψτε τη συγχώνευση βιβλίων &σύροντας και αφήνοντάς τα

en: Disable all animations. Useful if you have a slow/old computer.
el: Απενεργοποίηση όλων των κινούμενων εικόνων. Χρήσιμο αν έχετε αργό/παλιό υπολογιστή.

en: Disable &animations
el: Απενεργοποίηση &κινούμενων εικόνων

en: Show &tooltips in the book list
el: Εμφάνιση &αναδυόμενων πληροφοριών στον κατάλογο βιβλίων

en: Choose &language (needs restart):
el: Επιλογή γλώσσα&ς (απαιτεί επανεκκίνηση):

en: &Interface font:
el: Γραμματοσε&ιρά διεπαφής:

en: Show the &splash screen at startup
el: Να εμφανί&ζεται η οθόνη εκκίνησης κατά τη φόρτωση

en: User interface style (&needs restart):
el: Επιλογή διεπαφής χρήστη (απαιτεί επα&νεκκίνηση)

en: Status bar buttons
el: Κουμπιά γραμμής κατάστασης

en: Show individual buttons to control the layout of the interface rather than a single button with a popup.
el: Εμφάνιση μεμονωμένων κουμπιών για τον έλεγχο της διάταξης της διεπαφής και όχι ενός μόνο κουμπιού με αναδυόμενο παράθυρο.

en: Show &layout buttons
el: Εμφάνιση &κουμπιών διάταξης

en: Show a button that gives quick access to all available actions with a single click.
el: Εμφάνιση ενός κουμπιού που παρέχει γρήγορη πρόσβαση σε όλες τις διαθέσιμες ενέργειες με ένα μόνο κλικ.

en: S&how actions button
el: Εμφάνιση &κουμπιού ενεργειών

en: Change &font (needs restart)
el: Αλλαγή &γραμματοσειράς (χρειάζεται επανεκκίνηση)

en: &Round the corners of covers:
el: &Στρογγύλευμα των γωνιών των εξώφυλλων:

en: Change &icon theme
el: Αλλαγή θέματος &εικονιδίων

en: Toolbar
el: Εργαλειοθήκη

en: Show &text under icons:
el: Εμφάνιση κειμένου κάτ&ω από τις εικόνες:

en: Use t&wo lines for the text under the icons (needs restart)
el: Χρήση &2 γραμμών για το κείμενο κάτω από τις εικόνες (απαιτεί επανεκκίνηση)

en: Icon si&ze:
el: Μέγε&θος εικονιδίων:

en: E&xtra spacing to add between rows in the book list (can be negative):
el: Προσθήκη επιπρόσθετου διαστήματος μεταξύ των γραμμών
    στον κατάλογο &βιβλίων (μπορεί να είναι αρνητικό):

en: Disable popup notifications when calibre completes jobs such a conversion, sending to device etc. The notifications are sent via the operating system notification facility, if available.
el: Απενεργοποιήστε τις ειδοποιήσεις αναδυόμενων παραθύρων όταν το Calibre ολοκληρώνει εργασίες όπως η μετατροπή, η αποστολή στη συσκευή κ.λπ. Οι ειδοποιήσεις αποστέλλονται μέσω της λειτουργίας ειδοποιήσεων του λειτουργικού συστήματος, εφόσον είναι διαθέσιμη.

en: Disable n&otifications on job completion
el: Απενεργοποίηση ειδοποιήσεων ολοκλήρωσ&ης εργασιών

en: Adjust &colors
el: Ρύθμιση &χρωμάτων

en: Enable s&ystem tray icon (needs restart)
el: Χρήση εικονιδίου πλαισίου σ&υστήματος (απαιτεί επανεκκίνηση)

en: <p>Check this box to make Quickview show books only in the
    current Virtual library. If unchecked, Quickview ignores Virtual libraries. If
    unchecked then only row changes are taken into account.</p>
el: <p>Επιλέξτε αυτό το πλαίσιο για να κάνετε τη Γρήγορη προβολή να εμφανίζει βιβλία μόνο
    στην τρέχουσα Εικονική βιβλιοθήκη. Αν δεν είναι επιλεγμένο, η Γρήγορη προβολή αγνοεί
    τις εικονικές βιβλιοθήκες. Εάν δεν έχει επιλεγεί, τότε λαμβάνονται υπόψη μόνο οι
    αλλαγές στη γραμμή.</p>

en: <p>Check this box to make Quickview change the column being examined
    when the column in the book list is changed using the cursor arrow keys</p>
el: <p>Επιλέξτε αυτό το πλαίσιο για να κάνετε τη Γρήγορη προβολή να αλλάζει τη στήλη που
    εξετάζεται όταν η στήλη στη λίστα βιβλίων αλλάζει με τα πλήκτρα βέλους του δρομέα</p>

en: &Change Quickview item when book list column changes
el: &Αλλαγή στοιχείου Γρήγορης προβολής όταν αλλάζει η στήλη της λίστας βιβλίων

en: <p>Pressing Enter in a cell changes both the book and the
    column being examined (the left-hand panel)</p>
el: <p>Πατώντας Enter σε ένα κελί αλλάζει τόσο το βιβλίο όσο και
    τη στήλη που εξετάζεται (το αριστερό πλαίσιο)</p>

en: &Pressing Enter changes the examined column
el: &Πατώντας Enter αλλάζει η εξεταζόμενη στήλη

en: <p>Double-clicking in a cell changes both the book and the
    column being examined (the left-hand panel)</p>
el: <p>Κάνοντας διπλό κλικ σε ένα κελί αλλάζει τόσο το βιβλίο όσο και
    τη στήλη που εξετάζεται (το αριστερό πλαίσιο)</p>

en: &Double click changes examined column
el: Με &διπλό κλικ αλλάζει η υπό εξέταση στήλη

en: Select columns to display
el: Επιλέξτε ποιες στήλες θα παρουσιάζονται

en: User categories and Saved searches cannot be moved
el: Κατηγορίες χρήστη και οι Αποθηκευμένες αναζητήσεις δεν μπορούν να μετακινηθούν

en: Select the categories to display in the Tag browser, and their &order
el: Επιλέξτε τις κατηγορίες που θα εμφανίζονται στον περιηγητή Ετικετών και τη σειρά τους

en: <p>Click to move the row up 1. Shift+click to move the row up 5.
    Ctrl+click to move the row up 10. Ctrl+Shift+click to move the row to the top.
    User categories and Saved searches cannot be moved.
    Keyboard shortcut: Ctrl+Up arrow</p>
el: <p>Κάντε κλικ για μετακίνηση γραμμής προς τα πάνω 1. Shift+κλικ για μετακίνηση γραμμής προς τα πάνω 5.
    Ctrl+κλικ για μετακίνηση γραμμής προς τα πάνω 10. Ctrl+Shift+κλικ για μετακίνηση γραμμής στην κορυφή.
    Οι κατηγορίες χρηστών και οι αποθηκευμένες αναζητήσεις δεν μπορούν να μετακινηθούν.
    Συντόμευση πληκτρολογίου: Ctrl+πάνω βέλος</p>

en: <p>Click to move the row down 1. Shift+click to move the row down 5.
    Ctrl+click to move the row down 10. Ctrl+Shift+click to move the row to the bottom.
    User categories and Saved searches cannot be moved.
    Keyboard shortcut: Ctrl+Down arrow</p>
el: <p>Κάντε κλικ για μετακίνηση γραμμής προς τα κάτω 1. Shift+κλικ για μετακίνηση γραμμής προς τα κάτω 5.
    Ctrl+κλικ για μετακίνηση γραμμής προς τα κάτω 10. Ctrl+Shift+κλικ για μετακίνηση γραμμής στο τέλος.
    Οι κατηγορίες χρηστών και οι αποθηκευμένες αναζητήσεις δεν μπορούν να μετακινηθούν.
    Συντόμευση πληκτρολογίου: Ctrl+κάτω βέλος</p>

en: Show &average ratings
el: Εμφάνιση &μέσων τιμών αξιολογήσεων

en: Show &links icons
el: Εμφάνιση εικονιδίων &συνδέσμων

en: Show &tooltips
el: Εμφάνιση &αναδυόμενων πληροφοριών

en: <p>Show counts for items in the Tag browser. Such as the number of books
    by each author, the number of authors, etc. If you turn it off, you can still
    see the counts by hovering your mouse over any item.</p>
el: <p>Εμφάνιση μετρήσεων για αντικείμενα στον περιηγητή ετικετών. Όπως τον αριθμό βιβλίων
    ανά συγγραφέα, τον αριθμό συγγραφέων, κ.λπ. Εάν το απενεργοποιήσετε, μπορείτε να δείτε
    τις μετρήσεις περνώντας τον δείκτη του ποντικιού πάνω από οποιοδήποτε αντικείμενο.</p>

en: Show &counts
el: Εμφάνιση &μετρητών

en: Show an icon if the item has an attached note
el: Εμφάνιση εικονιδίου αν το αντικείμενο έχει συνημμένη σημείωση

en: Show &notes icons
el: Εμφάνιση &εικονιδίων σημειώσεων

en: Use &alternating row colors
el: Χρήση &εναλλασσόμενου χρωματισμού στις γραμμές

en: <p>When checked, calibre will automatically hide any category
    (a column, custom or standard) that has no items to show. For example, some
    categories might not have values when using Virtual libraries. Checking this
    box will cause these empty categories to be hidden.</p>
el: <p>Όταν είναι επιλεγμένο, το calibre θα κρύβει αυτόματα οποιαδήποτε κατηγορία
    (μια στήλη, προσαρμοσμένη ή τυπική) που δεν έχει στοιχεία να εμφανίσει. Για παράδειγμα,
    ορισμένες κατηγορίες μπορεί να μην έχουν τιμές κατά τη χρήση Εικονικών βιβλιοθηκών.
    Επιλέγοντας αυτό το πλαίσιο θα προκαλέσει την απόκρυψη αυτών των κενών κατηγοριών.</p>

en: Hide empt&y categories (columns)
el: Απόκρυψη &κενών κατηγοριών (στηλών)

en: If checked the notes and links icons will be placed at the right, after
    the count and in columns. If unchecked, the icons will be placed immediately after the text,
    to the left of the count and not in columns.
el: Αν επιλεγεί, τα εικονίδια σημειώσεων και συνδέσμων θα τοποθετούνται δεξιά, μετά τον
    αριθμό και σε στήλες. Αν δεν επιλεγεί, τα εικονίδια θα τοποθετούνται αμέσως μετά το
    κείμενο, αριστερά του αριθμού και όχι σε στήλες.

en: Place icons on the &right, in columns
el: Τοποθέτηση εικονιδίων στα &δεξιά, σε στήλες

en: <p>When checked, Find in the Tag browser will show all items
    that match the search instead of the first one. If Hide empty categories is
    also checked then only categories containing a matched item will be shown.</p>
el: <p>Όταν είναι επιλεγμένο, η Αναζήτηση στον Περιηγητή ετικετών θα εμφανίζει όλα
    τα στοιχεία που ταιριάζουν με την αναζήτηση αντί για το πρώτο. Εάν είναι επίσης επιλεγμένο
    το Απόκρυψη κενών κατηγοριών, τότε θα εμφανίζονται μόνο οι κατηγορίες που περιέχουν ένα
    στοιχείο που ταιριάζει.</p>

en: Find &shows all items that match
el: Η αναζήτηση &παρουσιάζει όλα τα στοιχεία που ταιριάζουν

en: <p>Ensure the last "used" item in the Tag browser is visible when opening a library.
    An item is "used" when it is expanded, collapsed, or clicked.</p>
el: <p>Βεβαιωθείτε ότι το τελευταίο στοιχείο "χρησιμοποιημένο" στον Περιηγητή Ετικετών είναι
    ορατό όταν ανοίγετε μια βιβλιοθήκη. Ένα στοιχείο θεωρείται "χρησιμοποιημένο" όταν είναι επεκταμένο, συρρικνωμένο ή κλικαρισμένο.</p>

en: Expand tr&ee to show last used item
el: Ανάπτυξη &δέντρου για εμφάνιση τελευταίου χρησιμοποιημένου στοιχείου

en: Allow the Tag browser to have keyboard &focus
el: Επιτρέψτε στον περιηγητή ετικετών να έχει εστίαση πληκτρολογίου

en: Spacing between &items:
el: Απόσταση μεταξύ στο&ιχείων:

en: Search for books containing the current item
el: Αναζήτηση για βιβλία που περιέχουν το τρέχον στοιχείο

en: Search for books containing the current item or its children
el: Αναζήτηση για βιβλία που περιέχουν το τρέχον στοιχείο ή τα παιδιά του

en: Search for books not containing the current item
el: Αναζήτηση για βιβλία που δεν περιέχουν το τρέχον στοιχείο

en: Search for books not containing the current item or its children
el: Αναζήτηση για βιβλία που δεν περιέχουν το τρέχον στοιχείο ή τα παιδιά του

en: Select categories with &hierarchical items:
el: Επιλέξτε κατηγορίες με &ιεραρχικά στοιχεία:

en: Set the &order of searches when clicking on items
el: Ορίστε τη σειρά των αναζητήσεων όταν κάνετε κλικ σε στοιχεία

en: Move up. Keyboard shortcut: Ctrl+Up arrow
el: Μετακίνηση προς τα πάνω. Συντόμευση πληκτρολογίου: Ctrl+Πάνω βέλος

en: Move down. Keyboard shortcut: Ctrl+Down arrow
el: Μετακίνηση προς τα κάτω. Συντόμευση πληκτρολογίου: Ctrl+Κάτω βέλος

en: template
el: πρότυπο

en: New
el: Νέο

en: Not in library
el: Όχι στη βιβλιοθήκη

en: The value {} doesn't exist in the library
el: Η τιμή {} δεν υπάρχει στη βιβλιοθήκη

en: This icon file doesn't exist
el: Αυτό το αρχείο εικονιδίου δεν υπάρχει

en: Change icon for: %s
el: Αλλαγή εικόνας για: %s

en: Add icon rule
el: Προσθήκη κανόνα εικονιδίου

en: Category
el: Κατηγορία

en: For children
el: Για παιδιά

en: Icon file or template
el: Αρχείο εικονιδίου ή πρότυπο

en: This icon shows in the row if the rule is deleted
el: Αυτό το εικονίδιο εμφανίζεται στη γραμμή εάν ο κανόνας έχει διαγραφεί.

en: The name of the category. Select a cell in this column to delete a row.
el: Το όνομα της κατηγορίας. Επιλέξτε ένα κελί σε αυτή τη στήλη για να διαγράψετε μια γραμμή.

en: The value in the category the rule is applied to. If the value doesn't exist in the library then an error icon is shown, in which case you can edit the cell to pick the correct value.
el: Η τιμή στην κατηγορία στην οποία εφαρμόζεται ο κανόνας. Αν η τιμή δεν υπάρχει στη βιβλιοθήκη, τότε εμφανίζεται ένα εικονίδιο σφάλματος, οπότε μπορείτε να επεξεργαστείτε το κελί για να επιλέξετε τη σωστή τιμή.

en: This icon shows in the row if the icon or template is modified.
el: Αυτό το εικονίδιο εμφανίζεται στη γραμμή εάν το εικονίδιο ή το πρότυπο έχει τροποποιηθεί.

en: The file name of the icon or the text of the template.
el: Το όνομα αρχείου του εικονιδίου ή το κείμενο του προτύπου.

en: This icon shows in the row if the "for children" setting is modified.
el: Αυτό το εικονίδιο εμφανίζεται στη γραμμή αν η ρύθμιση "για παιδιά" τροποποιήθηκε.

en: Indicates whether the rule applies to child values.
el: Δείχνει εάν ο κανόνας εφαρμόζεται σε υποτιθέμενες τιμές.

en: Delete this rule
el: Διαγραφή αυτού του κανόνα

en: Undo delete
el: Αναίρεση διαγραφής

en: Modify this value
el: Τροποποίηση αυτής της τιμής

en: Undo modification
el: Αναίρεση τροποποίησης

en: Show icons on &categories in the Tag browser
el: Εμφάνιση εικονιδίων σε &κατηγορίες στον περιηγητή ετικετών

en: Show icons on &values in the Tag browser
el: Εμφάνιση εικονιδίων σε τιμές στον περιηγητή ετικετών

en: Value icon rules
el: Τιμή κανόνων εικονιδίου

en: Show only categories and values available in the current library
el: Εμφάνιση μόνο κατηγοριών και τιμών που είναι διαθέσιμες στην τρέχουσα βιβλιοθήκη

en: This check box cannot be changed after any other changes have been made.
    Otherwise all edits would be lost.
el: Αυτό το πλαίσιο ελέγχου δεν μπορεί να αλλάξει αφού έχουν γίνει άλλες αλλαγές.
    Διαφορετικά όλες οι επεξεργασίες θα χάνονταν.

en: Delete the selected rule. The Category cell for the rule must be selected
el: Διαγραφή του επιλεγμένου κανόνα. Το κελί Κατηγορία για τον κανόνα πρέπει να είναι επιλεγμένο

en: Edit the selected cell
el: Επεξεργασία του επιλεγμένου κελιού

en: Undo changes in the selected cell, if any.
el: Αναίρεση αλλαγών στο επιλεγμένο κελί, εάν υπάρχουν.

en: Add a new rule. The rule is added immediately. If you decide you don't
    want it then you must delete it.
el: Προσθέστε έναν νέο κανόνα. Ο κανόνας προστίθεται αμέσως. Αν αποφασίσετε ότι
    δεν το θέλετε, τότε πρέπει να το διαγράψετε.

en: By first letter
el: Με βάση το πρώτο γράμμα

en: Partitioned
el: Κατάτμηση

en: &Category partitioning method:
el: &Μέθοδος κατάτμησης κατηγοριών:

en: <p>Choose how Tag browser subcategories are displayed when
    there are more items than the limit. Select by first
    letter to see an A, B, C list. Choose partitioned to
    have a list of fixed-sized groups. Set to disabled
    if you never want subcategories</p>
el: <p>Επιλέξτε πώς θα εμφανίζονται οι υποκατηγορίες στον περιηγητή ετικετών
    όταν υπάρχουν περισσότερα στοιχεία από το όριο. Επιλέξτε με το πρώτο
    γράμμα για να δείτε μια λίστα Α, Β, Γ. Επιλέξτε κατατμημένη για να
    έχετε μια λίστα με ομάδες σταθερού μεγέθους. Ορίστε σε απενεργοποιημένο
    αν δεν θέλετε ποτέ υποκατηγορίες</p>

en: Combine letters &when fewer items than:
el: Συνδυάστε γράμματα όταν υπάρχουν λιγότερα στοιχεία από:

en: Co&llapse when more items than:
el: &Σύμπτυξη όταν υπάρχουν περισσότερα στοιχεία από:

en: Select categories to &partition:
el: Επιλέξτε κατηγορίες για &κατανομή:

en: &Main interface
el: Κύρια &διεπαφή

en: Cover &grid
el: &Πλέγμα εξώφυλλων

en: &Book details
el: &Λεπτομέρειες βιβλίου

en: Edit &metadata
el: Επεξεργασία &μεταδεδομένων

en: Di&splay
el: Εμ&φάνιση

en: &Partitioning and collapsing
el: &Διαχωρισμός και σύμπτυξη

en: &Hierarchy and searching
el: &Ιεραρχία και αναζήτηση

en: Val&ue icon rules
el: Τιμή κανόνων εικονιδίου

en: &Tag browser
el: Περιηγητής ε&τικετών

en: Cover &browser
el: Περιηγητής ε&ξώφυλλων

en: &Quickview
el: Γρήγορη &ματιά

en: Column &coloring
el: &Χρωματισμός στηλών

en: Column &icons
el: Εικονίδια &στηλών

en: version
el: έκδοση

en: created by Kovid Goyal
el: Δημιουργήθηκε από τον Kovid Goyal

en: Shortcut: <i>{}
el: Συντόμευση: <i>{}

en: The changes you have made require calibre be restarted immediately. You will not be allowed to set any more preferences, until you restart.
el: Οι αλλαγές που έχετε κάνει απαιτούν την άμεση επανεκκίνηση του calibre. Δεν θα σας επιτραπεί να αλλάξετε καμιά άλλη ρύθμιση μέχρι την επανεκκίνηση του προγράμματος.

en: Run Welcome &wizard
el: Εκτέλεση Οδη&γού πρώτης εκκίνησης

en: Save changes
el: Αποθήκευση αλλαγών

en: Cancel and return to overview
el: Ακύρωση και κλείσιμο παραθύρου

en: Restoring to defaults not supported for
el: Η επαναφορά στις προκαθορισμένες τιμές δεν υποστηρίζεται για

en: Some of the changes you made require a restart. Please restart calibre as soon as possible.
el: Μερικές από τις αλλαγές που κάνατε απαιτούν επανεκκίνηση. Παρακαλώ επανεκκινήστε το calibre όσο πιο γρήγορα γίνεται.

en: Source
el: Πηγή

en: Cover priority
el: Προτεραιότητα εξωφύλλου

en: This source is configured and ready to go
el: Η πηγή αυτή ρυθμίστηκε και είναι έτοιμη για χρήση

en: This source needs configuration
el: Η πηγή αυτή χρειάζεται ρύθμιση

en: This plugin is useful only for <b>Chinese</b> language books. It can return incorrect results for books in English. Are you sure you want to enable it?
el: Αυτό το πρόσθετο είναι χρήσιμο μόνο για βιβλία γραμμένα στην <b>Κινεζική</b> γλώσσα. Μπορεί να επιστρέψει λανθασμένα αποτελέσματα για βιβλία στα Αγγλικά. Είστε σίγουροι ότι θέλετε να το ενεργοποιήσετε;

en: Published date
el: Ημερομηνία δημοσίευσης

en: <b>Configure %(name)s</b><br>%(desc)s
el: <b>Ρύθμιση %(name)s</b><br>%(desc)s

en: Set as default
el: Ορισμός ως προεπιλογή

en: Select default
el: Επιλογή προεπιλογής

en: No source selected
el: Δεν έχει επιλεχθεί πηγή

en: No source selected, cannot configure.
el: Αδυναμία ρύθμισης, δεν επιλέχθηκε πηγή.

en: Metadata sources
el: Πηγές μεταδεδομένων

en: Disable any metadata sources you do not want by unchecking them. You can also set the cover priority. Covers from sources that have a higher (smaller) priority will be preferred when bulk downloading metadata.
el: Απενεργοποιήστε οποιεσδήποτε πηγές μεταδεδομένων δεν θέλετε αποεπιλέγοντάς τες. Μπορείτε επίσης να ρυθμίσετε την προτεραιότητα του εξωφύλλου. Τα εξώφυλλα από πηγές με υψηλότερη (μικρότερη) προτεραιότητα θα προτιμώνται κατά τη μαζική λήψη μεταδεδομένων.

en: Sources with a red X next to their names must be configured before they will be used.
el: Πηγές με κόκκινο Χ δίπλα στα ονόματά τους πρέπει να ρυθμιστούν πριν χρησιμοποιηθούν.

en: C&onfigure selected source
el: &Ρύθμιση επιλεγμένης πηγής

en: &Add new source
el: &Προσθήκη νέας πηγής

en: If you uncheck any fields, metadata for those fields will not be downloaded
el: Αν αποεπιλέξετε κάποια πεδία, δεν θα ληφθούν μεταδεδομένα για τα πεδία αυτά

en: &Select all
el: &Επιλογή όλων

en: Sele&ct none
el: Επιλογή &κανενός

en: Restore your own subset of checked fields that you define using the 'Set as default' button
el: Επαναφέρετε το δικό σας υποσύνολο επιλεγμένων πεδίων, το οποίο μπορείτε να ορίσετε με χρήση του κουμπιού "Ορισμός ως προεπιλογή"

en: Select &default
el: Επιλογή &προεπιλογής

en: Store the currently checked fields as the default, you can quickly apply the default using the 'Select default' button
el: Αποθηκεύστε τα τρέχοντα επιλεγμένα πεδία ως προεπιλογή που μπορείτε να εφαρμόσετε γρήγορα χρησιμοποιώντας το κουμπί "Χρήση προεπιλογής"

en: &Set as default
el: Ορι&σμός ως προεπιλογή

en: Convert all downloaded comments to plain &text
el: Πλήρης μετα&τροπή των ληφθέντων σχολίων σε απλό κείμενο

en: Swap &author names from FN LN to LN, FN
el: Εν&αλλαγή ονομάτων συγγραφέων από μορφή "Όνομα Επίθετο" σε μορφή "Επίθετο, Όνομα"

en: <p>When downloading comments, append the downloaded comments to any existing comment, instead of overwriting them.
el: <p>Όταν γίνεται λήψη σχολίων, να προστίθενται τα ληφθέντα σχόλια σε οποιαδήποτε σχόλια υπάρχουν ήδη, αντί να τα αντικαθιστούν.

en: When downloading comments, append the downloaded comments to any existing comment, instead of overwriting them.
el: Όταν γίνεται λήψη σχολίων, να προστίθενται τα ληφθέντα σχόλια σε οποιαδήποτε σχόλια υπάρχουν ήδη, αντί να τα αντικαθιστούν.

en: Append comments to &existing
el: Προσθήκη σχολίων στα ήδη &υπάρχοντα

en: <p>Normally, the metadata download system will keep only a single result per metadata source. This option will cause it to keep all results returned from every metadata source. Useful if you only use one or two sources and want to select individual results from them by hand. Note that result with identical title/author/identifiers are still merged.
el: <p>Κανονικά, το σύστημα λήψης μεταδεδομένων θα κρατήσει ένα μόνο αποτέλεσμα από κάθε πηγή μεταδεδομένων. Η επιλογή αυτή θα το κάνει να διατηρεί όλα τα αποτελέσματα που επιστρέφονται από κάθε πηγή μεταδεδομένων. Χρήσιμο αν χρησιμοποιείτε μόνο μια ή δυο πηγές και θέλετε να επιλέξετε  διακριτά αποτελέσματα από αυτές μόνοι σας. Να σημειωθεί ότι αποτελέσματα με ταυτόσημους τίτλους/συγγραφείς/αναγνωριστικά είναι ακόμα συγχωνευμένα.

en: Keep more than one entry per source
el: Διατήρηση παραπάνω από μιας εισαγωγής για κάθε πηγή.

en: <p>Different metadata sources have different sets of tags for the same book. If this option is checked, then calibre will use the smaller tag sets. These tend to be more like genres, while the larger tag sets tend to describe the books content.
    <p>Note that this option will only make a practical difference if one of the metadata sources has a genre like tag set for the book you are searching for. Most often, they all have large tag sets.
el: <p>Διαφορετικές πηγές μεταδεδομένων έχουν διαφορετικά σύνολα ετικετών για το ίδιο βιβλίο. Αν αυτή η επιλογή είναι ενεργή, το calibre θα χρησιμοποιήσει το μικρότερο σύνολο ετικετών. Τα σύνολα αυτά προσομοιάζουν με γενικές κατηγορίες, σε αντίθεση με τα μεγαλύτερα σύνολα ετικετών που δίνουν περισσότερες λεπτομέρειες για τα περιεχόμενα του βιβλίου.
    <p>Σημειώστε ότι η επιλογή αυτή θα έχει πρακτικό αποτέλεσμα μόνο αν μια από τις πηγές μεταδεδομένων έχει ένα μικρό σύνολο ετικετών για το βιβλίο που αναζητείτε. Συνήθως έχουν όλες μεγάλα σύνολα ετικετών.

en: Prefer smaller tag sets when picking tags from different metadata sources
el: Προτιμήστε μικρότερα σύνολα ετικετών όταν επιλέγετε ετικέτες από διαφορετικές πηγές μεταδεδομένων

en: Prefer &fewer tags
el: Προτιμήστε &λιγότερες ετικέτες

en: Create &rules to transform tags/authors/publishers
el: Δημιουργία κανόνων για τη μετατροπή ετικετών/συγγραφέων/εκδοτών

en: Max. &number of tags to download:
el: Μέγιστος αριθμός ληφθέ&ντων ετικετών:

en: Max. &time to wait after first match is found:
el: Μέγιστος χρόνος αναμονής με&τά την εύρεση της πρώτης συμφωνίας:

en:  secs
el:  δευτερόλεπτα

en: Max. time to wait after first &cover is found:
el: Μέγιστος χρόνος αναμονής αφού έχει βρεθεί το πρώτο &εξώφυλλο:

en: The maximum number of jobs that will run simultaneously in the background. This refers to CPU intensive tasks like  conversion. Lower this number if you want calibre to use less CPU.
el: Ο μέγιστος αριθμός εργασιών που θα εκτελούνται ταυτόχρονα στο παρασκήνιο. Αυτό αναφέρεται σε εργασίες που απαιτούν έντονη χρήση της CPU, όπως η μετατροπή. Μειώστε αυτόν τον αριθμό εάν θέλετε το calibre να χρησιμοποιεί λιγότερη CPU.

en: No proxies used
el: Δεν χρησιμοποιούνται διακομιστές μεσολάβησης

en: <b>Using proxies:</b>
el: <b>Χρήση διακομιστών μεσολάβησης:</b>

en: Limit the max. simultaneous jobs to the available CPU &cores
el: Περιορίστε τις μέγιστες ταυτόχρονες εργασίες στις διαθέσιμες CPU &πυρήνες

en: Never abort
el: Να μην ακυρώνονται ποτέ

en:  minutes
el:  λεπτά

en: Get information to setup the &user defined device
el: Λήψη πληροφοριών για τη &ρύθμιση της συσκευής που καθορίζεται από τον χρήστη

en: Open calibre &configuration folder
el: Άνοιγμα φακέλου ρυθμίσεων του calibre

en: Max. simultaneous conversion/&news download/plugin jobs:
el: Μέγ. ταυτόχρονες εργασίες μετατροπής/&λήψης ειδήσεων/προσθέτων:

en: Abort &jobs that take more than:
el: Ακύρωση &εργασιών που διαρκούν πάνω από:

en: Debug &device detection
el: Αποσφαλμάτωση ανίχνευσης &συσκευής

en: Create a calibre &icon theme
el: Δημιουργήστε ένα θέμα ε&ικονιδίων calibre

en: Device currently connected:
el: Συσκευή συνδεδεμένη:

en: Device currently connected: None
el: Τρέχουσες συνδεδεμένες συσκευές: Καμία

en: That format has no metadata writers enabled. A plugboard will probably have no effect.
el: Αυτή η μορφή δεν έχει ενεργοποιημένους συγγραφείς μεταδεδομένων. Ένα plugboard δεν θα έχει πιθανότατα κανένα αποτέλεσμα.

en: The {0} device does not support the {1} format.
el: Η συσκευή {0} δεν υποστηρίζει τη μορφή {1}.

en: The {0} device supports only the {1} format(s).
el: Η συσκευή {0} υποστηρίζει μόνο τη μορφή (ή τις μορφές) {1}.

en: The destination field cannot be blank
el: Το πεδίο προορισμού δεν μπορεί να είναι κενό

en: The {0} device plugin is disabled.
el: Το πρόσθετο συσκευής {0} είναι απενεργοποιημένο.

en: Format (choose first)
el: Μορφή (επιλέξτε πρώτα)

en: Device (choose second)
el: Συσκευή (επιλέξτε δεύτερο)

en: Source template
el: Πρότυπο πηγής

en: Destination field
el: Πεδίο προορισμού

en: 
    Customization:
el: 
    Προσαρμογή:

en: 
    
    This plugin has been disabled
el: 
    
    Το πρόσθετο αυτό έχει απενεργοποιηθεί

en: 
    
    This plugin is installed system-wide and can not be managed from within calibre
el: 
    
    Αυτό το πρόσθετο εγκαθίσταται σε όλο το σύστημα και δεν μπορεί να διαχειριστεί από το calibre

en: Search for plugin
el: Αναζήτηση για πρόσθετο

en: Could not find any matching plugins
el: Δεν μπόρεσε να βρει κανένα αντίστοιχο πρόσθετο

en: files
el: αρχεία

en: Add plugin
el: Προσθήκη πρόσθετου

en: No valid plugin path
el: Δεν υπάρχει έγκυρη διαδρομή προσθέτου

en: %s is not a valid plugin path
el: %s δεν είναι έγκυρη διαδρομή προσθέτου

en: Select an actual plugin under <b>%s</b> to customize
el: Επιλέξτε ένα πραγματικό πρόσθετο κάτω από <b>%s</b> για να προσαρμόσετε

en: Disabling the plugin %s is not allowed
el: Η απενεργοποίηση του πρόσθετου %s δεν επιτρέπεται

en: Plugin <b>{0}</b> successfully removed. You will have to restart calibre for it to be completely removed.
el: Το πρόσθετο <b>{0}</b> αφαιρέθηκε επιτυχώς. Χρειάζεται να επανεκκινήσετε το calibre για να αφαιρεθεί πλήρως.

en: Are you sure you want to remove the plugin: %s?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να αφαιρέσετε το πρόσθετο: %s;

en: Cannot remove builtin plugin
el: Δεν μπορούν να αφαιρεθούν ενσωματωμένα πρόσθετα

en:  cannot be removed. It is a builtin plugin. Try disabling it instead.
el: δεν μπορεί να αφαιρεθεί. Είναι ενσωματωμένο πρόσθετο. Δοκιμάστε να το απενεργοποιήσετε.

en: Here you can customize the behavior of calibre by controlling what plugins it uses.
el: Εδώ μπορείτε να εξατομικεύσετε τη συμπεριφορά του calibre καθορίζοντας ποια πρόσθετα χρησιμοποιεί.

en: Show only those plugins that have been installed by you
el: Εμφάνιση μόνο των πρόσθετων που εγκαταστάθηκαν από το χρήστη

en: Show only &user installed plugins
el: Εμφάνιση μόνο των πρόσθετων &χρήστη

en: Get &new plugins
el: Βρείτε &νέα πρόσθετα

en: Check for &updated plugins
el: &Ενημερώσεις πρόσθετων

en: &Load plugin from file
el: &Φόρτωση πρόσθετου από αρχείο

en: This setting can be overridden for <b>individual devices</b>, by clicking the device icon and choosing "Configure this device".
el: Αυτή η ρύθμιση μπορεί να υπερκεραστεί για <b>μεμονωμένες συσκευές</b>, πατώντας το εικονίδιο της συσκευής και επιλέγοντας "Ρύθμιση συσκευής".

en: <b>Title and series</b> will have articles moved to the end unless you change the tweak "{}"
el: <b>Τίτλος και σειρά</b> θα έχουν τα άρθρα μετακινημένα στο τέλος εκτός αν αλλάξετε το τροποποιητικό "{}"

en: Any custom field
el: Οποιοδήποτε εξατομικευμένο πεδίο

en: The lookup name of any custom field (these names begin with "#").
el: Η ονομασία ευρετηρίου για οποιοδήποτε εξατομικευμένο πεδίο (τα ονόματα αυτά αρχίζουν με "#").

en: Must select books
el: Πρέπει να επιλέξετε βιβλία

en: One or more books must be selected so the template editor can show the template results
el: Ένα ή περισσότερα βιβλία πρέπει να είναι επιλεγμένα ώστε ο επεξεργαστής προτύπων να μπορεί να εμφανίσει τα αποτελέσματα του προτύπου

en: Constant template
el: Σταθερό πρότυπο

en: The template contains no {fields}, so all books will have the same name. Is this OK?
el: Το πρότυπο δεν περιέχει {fields}, οπότε όλα τα βιβλία θα έχουν το ίδιο όνομα. Είναι αυτό εντάξει;

en: Save template
el: Αποθήκευση προτύπου

en: By adjusting the template below, you can control what folders the files are saved in and what filenames they are given. You can use the / character to indicate sub-folders. Available metadata variables are described below. If a particular book does not have some metadata, the variable will be replaced by the empty string.
el: Ρυθμίζοντας το παρακάτω πρότυπο μπορείτε να καθορίσετε σε ποιους φακέλους αποθηκεύονται τα αρχεία και τι ονόματα έχουν. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το χαρακτήρα / για να υποδείξετε υποφακέλους. Οι διαθέσιμες μεταβλητές μεταδεδομένων περιγράφονται παρακάτω. Αν κάποιο βιβλίο δεν διαθέτει μερικά μεταδεδομένα, οι μεταβλητές γι' αυτά θα αντικατασταθούν από κενές συμβολοσειρές.

en: Available variables:
el: Διαθέσιμες μεταβλητές:

en: Changes will not appear in the template editor until you press the apply button.
el: Οι αλλαγές δεν θα εμφανιστούν στον επεξεργαστή προτύπων έως ότου πατήσετε το κουμπί εφαρμογής.

en: Save metadata in a separate &OPF file
el: Αποθήκευση μεταδεδομένων σε ξεχωριστό &OPF αρχείο

en: Save &data files as well
el: Αποθήκευση &αρχείων δεδομένων επίσης

en: Here you can control how calibre will save your books when you click the "Save to disk" button:
el: Εδώ μπορείτε να καθορίσετε πως το calibre θα αποθηκεύει τα βιβλία σας όταν πατάτε το κουμπί "Αποθήκευση στο δίσκο":

en: Change paths to &lowercase
el: Μετατροπή διαδρομών σε &πεζά

en: Replace space with &underscores
el: Αντικατάσταση διαστημάτων από &κάτω παύλες

en: Format &dates as:
el: Μορφοποίηση &ημερομηνιών ως:

en: Update &metadata in saved copies
el: Ενημέρωση των &μεταδεδομένων στα αποθηκευμένα αντίγραφα

en: File &formats to save:
el: &Μορφές αρχείων που θα αποθηκεύονται:

en: Save &cover separately
el: Αποθήκευση &εξωφύλλου ξεχωριστά

en: Convert non-English characters to &English equivalents
el: Μ&ετέτρεψε μη Αγγλικούς χαρακτήρες στους αντίστοιχους Αγγλικούς

en: &Show files in the file browser after saving to disk
el: &Παρουσίαση των αρχείων στον εξερευνητή αρχείων του συστήματος μετά την αποθήκευσή τους στο δίσκο

en: Searching will ignore accents on characters as well as punctuation and spaces.
    So for example: {0} will match {1}
el: Η αναζήτηση αγνοεί τους τόνους στους χαρακτήρες, καθώς και τα σημεία στίξης και τα κενά.
    Έτσι, για παράδειγμα: {0} θα ταιριάξει με {1}

en: Enter new or select existing name
el: Εισάγετε ένα νέο όνομα ή επιλέξτε ένα υπάρχον

en: Enter list of column lookup names to search
el: Εισαγωγή καταλόγου ονομασιών ευρετηρίου στηλών για την αναζήτηση

en: Match all
el: Ταίριασμα όλων

en: Match any
el: Ταίριασμα με οποιοδήποτε

en: Grouped search terms
el: Εκφράσεις ομαδοποιημένης αναζήτησης

en: The search term name cannot be blank
el: Το όνομα του όρου αναζήτησης δεν μπορεί να είναι κενό

en: Invalid grouped search name
el: Μη έγκυρο όνομα ομαδοποιημένης αναζήτησης

en: The grouped search term name cannot contain spaces or periods
el: Το όνομα του ομαδοποιημένου όρου αναζήτησης δεν μπορεί να περιέχει κενά ή περιόδους

en: That name is already used for a column or grouped search term
el: Το όνομα αυτό χρησιμοποιείται ήδη για μια στήλη ή για μια ομαδοποιημένη αναζήτηση

en: That name is already used for User category
el: Το όνομα αυτό χρησιμοποιείται ήδη για Κατηγορία χρήστη

en: The value box cannot be empty
el: Το πεδίο τιμής δεν μπορεί να είναι κενό

en: The empty grouped search term cannot be deleted
el: Ο κενός όρος ομαδοποιημένης αναζήτησης δεν μπορεί να διαγραφεί

en: Incompatible options
el: Μη συμβατές επιλογές

en: Missing grouped search terms
el: Λείπουν όροι ομαδοποιημένης αναζήτησης

en: Clear search histories from all over calibre. Including the book list, E-book viewer, fetch news dialog, etc.
el: Καθαρισμός ιστορικού αναζητήσεων από ολόκληρο το calibre. Περιλαμβάνει τη λίστα βιβλίων, τον προβολέα βιβλίων, το διάλογο λήψης ειδήσεων κτλ.

en: Clear search &histories
el: Καθαρισμός ιστορικού &αναζητήσεων

en: What to search by default
el: Το εξ ορισμού εύρος αναζήτησης

en: When you enter a search term without a prefix, by default calibre will search all metadata for matches. For example, entering, "asimov" will search not just authors but title/tags/series/comments/etc. Use these options if you would like to change this behavior.
el: Όταν εισάγετε μια έκφραση αναζήτησης χωρίς πρόθεμα, το calibre εξ ορισμού θα ψάξει όλα τα μεταδεδομένα για συμφωνίες. Για παράδειγμα, εισάγοντας "asimov", θα ψάξετε όχι μόνο στους συγγραφείς αλλά επίσης στους τίτλους, τις ετικέτες, τις σειρές, τα σχόλια κτλ. Χρησιμοποιήστε τις επιλογές αυτές αν θέλετε να αλλάξετε τη συμπεριφορά αυτή.

en: &Limit the searched metadata
el: &Περιορισμός αναζήτησης σε υποσύνολα μεταδεδομένων

en: &Columns that non-prefixed searches are limited to:
el: Οι &στήλες στις οποίες περιορίζεται μια αναζήτηση χωρίς πρόθεμα:

en: Search as you &type
el: Αναζήτηση καθώς &πληκτρολογείτε

en: Case &sensitive searching
el: &Διάκριση πεζών-κεφαλαίων κατά την αναζήτηση

en: &Highlight search results instead of restricting the book list to the results
el: &Επισήμανση αποτελεσμάτων αναζήτησης αντί για περιορισμό του καταλόγου βιβλίων στα αποτελέσματα

en: <p>This option will cause a small button to appear next to the Search bar. Clicking the button will toggle between showing only the search results and showing all books with the search results highlighted.
el: <p>Η επιλογή αυτή προσθέτει ένα μικρό κουμπί δίπλα στη μπάρα αναζητήσεων. Πατώντας το κουμπί θα μπορείτε να μεταβείτε από την κατάσταση στην οποία εμφανίζονται μόνο τα αποτελέσματα της αναζήτησης, στην κατάσταση στην οποία εμφανίζονται όλα τα βιβλία με επισήμανση όσων πληρούν τους όρους της αναζήτησης.

en: Show a &quick toggle button to switch between highlighting and restricting results next to the Search bar
el: Εμφάνιση κουμπιού &γρήγορης μετάβασης μεταξύ επισήμανσης / περιορισμού των αποτελεσμάτων αναζήτησης δίπλα στη μπάρα αναζητήσεων

en: Genera&l
el: &Γενικά

en: &Names:
el: &Ονόματα:

en: Contains the names of the currently-defined group search terms.
    Create a new name by entering it into the empty box, then
    pressing Save. Rename a search term by selecting it then
    changing the name and pressing Save. Change the value of
    a search term by changing the value box then pressing Save.
el: Περιέχει τα ονόματα των ήδη υπαρχόντων εκφράσεων
    ομαδοποιημένης αναζήτησης. Για να δημιουργήσετε ένα
    νέο όνομα, εισάγετέ το στο κενό πεδίο και μετά πατήστε
    το κουμπί Αποθήκευση. Για να μετονομάσετε μια έκφραση
    αναζήτησης, επιλέξτε την, μετά αλλάξτε το όνομά της και
    πατήστε το κουμπί Αποθήκευση. Για να αλλάξετε την τιμή
    μιας έκφρασης αναζήτησης αλλάξτε το πεδίο Τιμή και μετά
    πατήστε Αποθήκευση.

en: Delete the current search term
el: Διαγραφή της τρέχουσας έκφρασης αναζήτησης

en: &Value:
el: Τιμή:

en: Enter a comma-separated list of lookup names of the columns
    to include in the grouped search term
el: Εισαγωγή ενός διαχωριζόμενου από κόμματα καταλόγου
    ονομασιών ευρετηρίου στηλών. Οι στήλες αυτές θα
    συμπεριληφθούν στην έκφραση ομαδοποιημένης αναζήτησης

en: Save the current search term. You can rename a search term by
    changing the name then pressing Save. You can change the value
    of a search term by changing the value box then pressing Save.
el: Αποθήκευση της τρέχουσας έκφρασης αναζήτησης. Μπορείτε
    να μετονομάσετε μια έκφραση αναζήτησης αλλάζοντας το
    όνομα και πατώντας το κουμπί Αποθήκευση. Μπορείτε να
    αλλάξετε την τιμή μιας έκφρασης αναζήτησης αλλάζοντας το
    περιεχόμενο του πεδίου Τιμή και πατώντας το κουμπί Αποθήκευση.

en: Make &user categories from:
el: Δημιουργία κατηγοριών &χρήστη από:

en: Enter the names of any grouped search terms you wish
    to be shown as user categories
el: Εισάγετε τα ονόματα των εκφράσεων ομαδοποιημένης
    αναζήτησης που επιθυμείτε να εμφανίζονται ως κατηγορίες
    χρήστη

en: &Grouped searches
el: &Ομαδοποιημένες αναζητήσεις

en: What to search when searching similar books
el: Το εξ ορισμού εύρος αναζήτησης για τα παρόμοια βιβλία

en: <p>When you search for similar books by right clicking the
             book and selecting "Similar books",
             calibre constructs a search using the column lookup names specified below.
             By changing the lookup name to a grouped search term you can
             search multiple columns at once.</p>
el: <p>Όταν κάνετε αναζήτηση για παρόμοια βιβλία κάνοντας δεξί κλικ στο
             βιβλίο και επιλέγοντας "Παρόμοια βιβλία", το calibre κατασκευάζει
             μια αναζήτηση χρησιμοποιώντας τα ονόματα αναζήτησης στηλών που καθορίζονται παρακάτω.
             Αλλάζοντας το όνομα της αναζήτησης σε έναν ομαδοποιημένο όρο αναζήτησης μπορείτε να
             αναζήτηση σε πολλαπλές στήλες ταυτόχρονα.</p>

en: S&imilar authors:
el: Παρόμοιοι &συγγραφείς:

en: Si&milar series:
el: Παρόμοιες σε&ιρές:

en: Similar &tags:
el: Παρόμοιες ε&τικέτες:

en: Simi&lar publishers:
el: Παρόμοιοι &εκδότες:

en: &Similar books
el: &Παρόμοια βιβλία

en: Manual management
el: Διαχείριση από το χρήστη

en: Only on send
el: Μόνο με την αποστολή

en: Automatic management
el: Αυτόματη διαχείριση

en: Cannot change metadata management while a device is connected
el: Δεν είναι δυνατή η αλλαγή της διαχείρισης μεταδεδομένων ενώ μια συσκευή είναι συνδεδεμένη

en: Metadata management (disabled while device connected)
el: Διαχείριση μεταδεδομένων (απενεργοποιημένη όσο υπάρχει συνδεδεμένη συσκευή)

en: Me&tadata management:
el: &Διαχείριση μεταδεδομένων:

en: <li><b>Manual management</b>: calibre updates the metadata and adds collections only when a book is sent. With this option, calibre will never remove a collection.</li>
    <li><b>Only on send</b>: calibre updates metadata and adds/removes collections for a book only when it is sent to the device. </li>
    <li><b>Automatic management</b>: calibre automatically keeps metadata on the device in sync with the calibre library, on every connect</li></ul>
el: <li><b>Διαχείριση από το χρήστη</b>: Το calibre ενημερώνει τα μεταδεδομένα και προσθέτει συλλογές μόνο κατά την αποστολή ενός βιβλίου. Με την επιλογή αυτή το calibre δεν θα αφαιρέσει ποτέ μια συλλογή.</li>
    <li><b>Μόνο με την αποστολή</b>: Το calibre ενημερώνει τα μεταδεδομένα και προσθέτει/αφαιρεί συλλογές βιβλίων μόνο κατά την αποστολή σε μια συσκευή. </li>
    <li><b>Αυτόματη διαχείριση</b>: Το calibre διατηρεί αυτομάτως τα μεταδεδομένα στη συσκευή συγχρονισμένα με τη βιβλιοθήκη του, σε κάθε σύνδεση</li></ul>

en: Browse for the file
el: Περιήγηση για το αρχείο

en: Choose a file
el: Επιλέξτε ένα αρχείο

en: calibre contains an internet server that allows you to access your book collection using a browser from anywhere in the world. Any changes to the settings will only take effect after a server restart.
el: Το calibre περιέχει ένα διακομιστή δικτύου που σας επιτρέπει να έχετε πρόσβαση στη συλλογή των βιβλίων σας με τη χρήση ενός φυλλομετρητή από οπουδήποτε στον κόσμο. Οποιεσδήποτε αλλαγές στις ρυθμίσεις θα λάβουν χώρα μόνο μετά από την επανεκκίνηση του διακομιστή.

en: Require &username and password to access the Content server
el: Απαιτούνται όνομα χρήστη και κωδικός πρόσβασης για πρόσβαση στον διακομιστή περιεχομένου

en: Run server &automatically when calibre starts
el: &Αυτόματη εκκίνηση του διακομιστή μαζί με το calibre

en: &Start server
el: Εκκίνη&ση διακομιστή

en: St&op server
el: &Τερματισμός διακομιστή

en: &Test server
el: Δοκιμή διακομισ&τή

en: Show server &logs
el: Εμφάνιση αρχείων &αναφορών διακομιστή

en: Do not start calibre automatically when computer is started
el: Να μην ξεκινά αυτομάτως το calibre στην εκκίνηση του υπολογιστή

en: Start calibre when the computer is started
el: Εκκίνηση του calibre μαζί με τον υπολογιστή

en: Currently calibre is set to run automatically when the
                computer starts.  Use this button to disable that.
el: Επί του παρόντος, το calibre είναι ρυθμισμένο να ξεκινά αυτόματα στην
                εκκίνηση του υπολογιστή. Χρησιμοποιήστε το κουμπί αυτό για να μην το κάνει.

en: Start calibre in the system tray automatically when the computer starts
el: Αυτόματη εκκίνηση του calibre στο πλαίσιο συστήματος στην εκκίνηση του υπολογιστή

en: Content server listening at: %s
el: Ακρόαση διακομιστή περιεχομένων σε: %s

en: Remember to create at least one user account in the "User accounts" tab
el: Θυμηθείτε να δημιουργήσετε τουλάχιστον έναν λογαριασμό χρήστη στην καρτέλα "Λογαριασμοί χρήστη"

en: Requiring a username/password prevents unauthorized people from accessing your calibre library. It is also needed for some features such as making any changes to the library as well as last read position/annotation syncing.
el: Η απαίτηση για όνομα χρήστη/κωδικό πρόσβασης αποτρέπει μη εξουσιοδοτημένα άτομα από την πρόσβαση στη βιβλιοθήκη σας calibre. Είναι επίσης απαραίτητη για ορισμένες λειτουργίες όπως η πραγματοποίηση αλλαγών στη βιβλιοθήκη καθώς και ο συγχρονισμός της τελευταίας θέσης ανάγνωσης/σημειώσεων.

en: Change password for {}
el: Αλλαγή κωδικού για {}

en: Add new user
el: Προσθήκη νέου χρήστη

en: Set the password for this user
el: Ορισμός κωδικού για το χρήστη αυτό

en: &Repeat password:
el: &Επανάληψη κωδικού:

en: Empty username
el: Κενό όνομα χρήστη

en: You must enter a username
el: Πρέπει να δοθεί ένα όνομα χρήστη

en: Username already exists
el: Το όνομα χρήστη υπάρχει ήδη

en: A user with the username {} already exists. Please choose a different username.
el: Ένας χρήστης με όνομα {} υπάρχει ήδη. Παρακαλώ επιλέξτε ένα άλλο όνομα χρήστη.

en: Username is not valid
el: Το όνομα χρήστη δεν είναι έγκυρο

en: Password do not match
el: Ο κωδικός δεν ταιριάζει

en: The two passwords you entered do not match!
el: Οι  δύο κωδικοί που δώσατε δεν ταυτίζονται!

en: Empty password
el: Κενός κωδικός

en: You must enter a password for this user
el: Πρέπει να εισάγετε ένα κωδικό για το χρήστη αυτό

en: Invalid password
el: Άκυρος κωδικός

en: Further &restrict access to books in this library that match:
el: Περαιτέρω περιορισμός πρόσβασης σε βιβλία στη βιβλιοθήκη που ταιριάζουν με:

en: A search expression
el: Μια έκφραση αναζήτησης

en: A search expression. If specified, access will be further restricted to only those books that match this expression. For example: tags:"=Share"
el: Μια έκφραση αναζήτησης. Εάν καθοριστεί, η πρόσβαση θα περιοριστεί περαιτέρω μόνο σε εκείνα τα βιβλία που ταιριάζουν με αυτήν την έκφραση. Για παράδειγμα: tags:"=Share"

en: Change library access permissions for {}
el: Αλλαγή δικαιωμάτων πρόσβασης στη βιβλιοθήκη για {}

en: All except the specified libraries
el: Όλες πλην των επιλεγμένων βιβιοθηκών

en: All libraries
el: Όλες οι βιβλιοθήκες

en: Only the specified libraries
el: Μόνο οι καθορισμένες βιβλιοθήκες

en: Allow access to:
el: Επιτρέψτε πρόσβαση σε:

en: Specify the libraries below:
el: Καθορίστε τις βιβλιοθήκες παρακάτω:

en: No libraries specified
el: Δεν καθορίστηκαν βιβλιοθήκες

en: You have not specified any libraries
el: Δεν καθορίσατε κάποια βιβλιοθήκη

en: <b>{} is allowed access to all libraries
el: <b>{} έχει πρόσβαση σε όλες τις βιβλιοθήκες

en: {} is allowed access only to the libraries whose names <b>match</b> one of the names specified below.
el: {} επιτρέπεται η πρόσβαση μόνο στις βιβλιοθήκες των οποίων τα ονόματα <b>αντιστοιχούν</b> σε ένα από τα ονόματα που καθορίζονται παρακάτω.

en: {} is allowed access to all libraries, <b>except</b> those whose names match one of the names specified below.
el: {} επιτρέπεται η πρόσβασης σε όλες τις βιβλιοθήκες, <b>εκτός</b> από εκείνες των οποίων τα ονόματα ταιριάζουν με ένα από τα ονόματα που αναφέρονται παρακάτω.

en: Allow {} to make &changes (i.e. grant write access)
el: Επιτρέψτε στο {} να κάνει αλλαγές (δηλ. παρέχετε δικαίωμα εγγραφής)

en: If enabled, allows the user to make changes to the library. Adding books/deleting books/editing metadata, etc.
el: Αν είναι ενεργοποιημένο, επιτρέπει το χρήστη να επιφέρει αλλαγές στη βιβλιοθήκη. Π.χ. επιτρέπει πρόσθεση/διαγραφή βιβλίων/μεταδεδομένων κτλ.

en: If enabled, allows the user to change their own password via the web interface
el: Εάν είναι ενεργοποιημένη, επιτρέπει στο χρήστη να αλλάξει τον δικό του κωδικό πρόσβασης μέσω της διεπαφής ιστού

en: Change &password
el: Αλλαγή &κωδικού

en: {} is currently only allowed to access the library named: {} | {} is currently only allowed to access the libraries named: {}
el[0]: {} προς το παρόν επιτρέπεται μόνο η πρόσβαση στη βιβλιοθήκη: {}
el[1]: {} προς το παρόν επιτρέπεται μόνο η πρόσβαση στις βιβλιοθήκες: {}

en: Change the allowed libraries
el: Αλλαγή των επιτρεπόμενων βιβλιοθηκών

en: {} is currently not allowed to access the library named: {} | {} is currently not allowed to access the libraries named: {}
el[0]: {} προς το παρόν δεν επιτρέπεται η πρόσβαση στη βιβλιοθήκη: {}
el[1]: {} προς το παρόν δεν επιτρέπεται η πρόσβαση στις βιβλιοθήκες: {}

en: Change the blocked libraries
el: Αλλαγή των αποκλεισμένων βιβλιοθηκών

en: {} is currently allowed access to all libraries
el: {} έχει προς το παρόν πρόσβαση σε όλες τις βιβλιοθήκες

en: Restrict the &libraries {} can access
el: Περιορίστε τις &βιβλιοθήκες που μπορούν να έχουν πρόσβαση {}

en: &Add user
el: &Προσθήκη χρήστη

en: &Remove user
el: Αφαί&ρεση χρήστη

en: Here you can create a template to control what data is shown when using the <i>Custom list</i> mode for the book list
el: Εδώ μπορείτε να δημιουργήσετε ένα πρότυπο για να ελέγξετε ποια δεδομένα εμφανίζονται όταν χρησιμοποιείτε τη λειτουργία <i>Προσαρμοσμένη λίστα</i> για τη λίστα βιβλίων

en: Show a cover &thumbnail
el: Εμφάνιση μιας &μικρογραφίας εξωφύλλου

en: Thumbnail &height:
el: Ύψος &μικρογραφίας:

en: Entry &height:
el: Ύψος &καταχώρισης:

en: The height for each entry. The special value "auto" causes a height to be calculated based on the number of lines in the template. Otherwise, use a CSS length, such as 100px or 15ex
el: Το ύψος για κάθε καταχώριση. Η ειδική τιμή "auto" προκαλεί τον υπολογισμό του ύψους βάσει του αριθμού των γραμμών στο πρότυπο. Διαφορετικά, χρησιμοποιήστε ένα μήκος CSS, όπως 100px ή 15ex.

en: &Long text fields:
el: Πεδία για &μακροσκελές κείμενο:

en: A comma separated list of fields that will be added at the bottom of every entry. These fields are interpreted as containing HTML, not plain text.
el: Μια λίστα πεδίων διαχωρισμένων με κόμμα που θα προστεθούν στο κάτω μέρος κάθε εγγραφής. Αυτά τα πεδία ερμηνεύονται ως περιέχοντα HTML, όχι απλό κείμενο.

en: The template below will be interpreted as HTML and all {{fields}} will be replaced by the actual metadata, if available. For custom columns use the column lookup name, for example: #mytags. You can use {0} as a separator to split a line into multiple columns.
el: Το παρακάτω πρότυπο θα ερμηνευτεί ως HTML και όλα τα {{fields}} θα αντικατασταθούν από τα πραγματικά μεταδεδομένα, εάν είναι διαθέσιμα. Για προσαρμοσμένες στήλες, χρησιμοποιήστε το όνομα αναζήτησης της στήλης, για παράδειγμα: #mytags. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το {0} ως διαχωριστικό για να χωρίσετε μια γραμμή σε πολλές στήλες.

en: &Import template
el: Ε&ισαγωγή προτύπου

en: E&xport template
el: Ε&ξαγωγή προτύπου

en: Choose template file
el: Επιλογή αρχείου προτύπου

en: Template files
el: Αρχεία προτύπων

en: Book
el: Βιβλίο

en: URL type:
el: Τύπος URL:

en: Missing author placeholder
el: Λείπει η θέση του συγγραφέα

en: The URL {0} does not contain the {1} placeholder
el: Η διεύθυνση URL {0} δεν περιέχει τη θέση κράτησης {1}

en: Missing title placeholder
el: Λείπει η θέση για τον τίτλο

en: Add new locations to search for books or authors using the "Search the internet" feature of the Content server. The URLs should contain {author} which will be replaced by the author name and, for book URLs, {title} which will be replaced by the book title.
el: Προσθέστε νέες τοποθεσίες αναζήτησης για βιβλία ή συγγραφείς χρησιμοποιώντας τη δυνατότητα "Αναζήτηση στο διαδίκτυο" του διακομιστή περιεχομένου. Τα URL πρέπει να περιέχουν {author} το οποίο θα αντικατασταθεί από το όνομα του συγγραφέα και, για URL βιβλίων, {title} το οποίο θα αντικατασταθεί από τον τίτλο του βιβλίου.

en: &Add URL
el: &Προσθήκη URL

en: Export URLs
el: Εξαγωγή των URL

en: Import URLs
el: Εισαγωγή των URL

en: Choose URLs file
el: Επιλογή αρχείων URL

en: URL files
el: Αρχεία URL

en: &Main
el: &Κύρια

en: &User accounts
el: Λογαριασμοί &χρηστών

en: Book &list template
el: Πρότυπο κατα&λόγου βιβλίων

en: &Search the internet
el: &Αναζήτηση στο διαδίκτυο

en: Failed to start Content server
el: Αποτυχία εκκίνησης διακομιστή περιεχομένου

en: Error log:
el: Αρχείο καταγραφής σφαλμάτων:

en: No error log found
el: Δεν βρέθηκε αρχείο καταγραφής σφαλμάτων

en: Access log:
el: Αρχείο καταγραφής προσβάσεων:

en: No access log found
el: Δεν βρέθηκε αρχείο καταγραφής πρόσβασης

en: The server log files are in: {}
el: Τα αρχεία αναφορών του διακομιστή βρίσκονται στο: {}

en: &Clear logs
el: &Καθαρισμός αρχείων συμβάντων

en: Server running
el: Ο διακομιστής λειτουργεί

en: Cannot clear logs while the server is running. First stop the server.
el: Δεν είναι δυνατός ο καθαρισμός των αρχείων συμβάντων όσο ο διακομιστής λειτουργεί. Πρώτα σταματήστε τη λειτουργία του.

en: No users specified
el: Δεν καθορίστηκαν χρήστες

en: You have turned on the setting to require passwords to access the Content server, but you have not created any user accounts. Create at least one user account in the "User accounts" tab to proceed.
el: Έχετε ενεργοποιήσει τη ρύθμιση που απαιτεί κωδικούς πρόσβασης για την πρόσβαση στον διακομιστή Περιεχομένου, αλλά δεν έχετε δημιουργήσει κανένα λογαριασμό χρήστη. Δημιουργήστε τουλάχιστον έναν λογαριασμό χρήστη στην καρτέλα "Λογαριασμοί χρηστών" για να προχωρήσετε.

en: Invalid trusted IPs
el: Μη έγκυρες αξιόπιστες διευθύνσεις IP

en: You need to restart the server for changes to take effect
el: Πρέπει να επανεκκινήσετε το διακομιστή για να εφαρμοστούν οι αλλαγές

en: Show help
el: Εμφάνιση βοήθειας

en: Hide help
el: Απόκρυψη βοήθειας

en: The template functions saved in the library are corrupt. Do you want to delete them? Answering 'Yes' will delete all the functions.
el: Οι λειτουργίες προτύπου που είναι αποθηκευμένες στη βιβλιοθήκη είναι κατεστραμμένες. Θέλετε να τις διαγράψετε; Η απάντηση 'Ναι' θα διαγράψει όλες τις λειτουργίες.

en: You cannot delete a built-in function
el: Οι ενσωματωμένες συναρτήσεις δεν διαγράφονται.

en: Function not defined
el: Λειτουργία μη καθορισμένη

en: Name cannot be empty
el: Το όνομα δεν μπορεί να είναι κενό

en: Name %s already used
el: Το όνομα %s χρησιμοποιείται ήδη

en: The name {} is already used for stored template
el: Το όνομα {} χρησιμοποιείται ήδη για αποθηκευμένο πρότυπο

en: Setting argument count to zero means that this function cannot be used in single function mode. Is this OK?
el: Ορίζοντας τον αριθμό των ορισμάτων σε μηδέν σημαίνει ότι αυτή η συνάρτηση δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε λειτουργία μεμονωμένης συνάρτησης. Είναι αυτό εντάξει;

en: Save the function
el: Αποθήκευση συνάρτησης

en: Cancel the save
el: Ακύρωση της αποθήκευσης

en: Exception while compiling function
el: Εξαίρεση κατά τη μεταγλώττιση της συνάρτησης

en: function source code not available
el: ο πηγαίος κώδικας της συνάρτησης δεν είναι διαθέσιμος

en: Cannot "test" when no books are selected
el: Δεν μπορείτε να κάνετε "δοκιμή" όταν δεν έχουν επιλεγεί βιβλία

en: Import stored template
el: Εισαγωγή αποθηκευμένου προτύπου

en: You are currently editing a stored template. Save or clear it
el: Αυτή τη στιγμή επεξεργάζεστε ένα αποθηκευμένο πρότυπο. Αποθήκευση ή διαγραφή

en: Import template from file
el: Εισαγωγή προτύπου από αρχείο

en: Saved stored template
el: Αποθηκευμένο πρότυπο

en: A template with the name "{}" already exists. Do you want to overwrite it?
el: Ένα πρότυπο με το όνομα "{}" υπάρχει ήδη. Θέλετε να το αντικαταστήσετε;

en: Import template
el: Εισαγωγή προτύπου

en: <p>Could not import the template. Error:<br>%s
el: <p>Δεν ήταν δυνατή η εισαγωγή του προτύπου. Σφάλμα:<br>%s

en: Export stored template
el: Εξαγωγή αποθηκευμένου προτύπου

en: No template has been selected for export
el: Δεν έχει επιλεγεί πρότυπο για εξαγωγή

en: Export template to file
el: Εξαγωγή προτύπου σε αρχείο

en: Export template
el: Εξαγωγή προτύπου

en: <p>Could not export the template. Error:<br>%s
el: <p>Δεν ήταν δυνατή η εξαγωγή του προτύπου. Σφάλμα:<br>%s

en: Stored templates
el: Αποθηκευμένα πρότυπα

en: The name {} is already used by a template function
el: Το όνομα {} χρησιμοποιείται ήδη από μια συνάρτηση προτύπου

en: The stored template must begin with '{0}' or '{1}'
el: Το αποθηκευμένο πρότυπο πρέπει να ξεκινά με '{0}' ή '{1}'

en: Exception while storing template
el: Εξαίρεση κατά την αποθήκευση προτύπου

en: Changes to the current template will be lost. OK?
el: Οι αλλαγές στο τρέχον πρότυπο θα χαθούν. ΕΝΤΑΞΕΙ;

en: Clear the name, template, and documentation boxes
el: Καθαρίστε τα πεδία όνομα, πρότυπο και τεκμηρίωση

en: D&elete
el: &Διαγραφή

en: <p>Delete the current stored template. The name is cleared. The template
    and documentation are not cleared to make it easier to store the template under a new name</p>
el: <p>Διαγραφή του τρέχοντος αποθηκευμένου προτύπου. Το όνομα διαγράφεται. Το πρότυπο
    και η τεκμηρίωση δεν έχουν εκκαθαριστεί για να είναι ευκολότερο να αποθηκευτεί το πρότυπο με νέο όνομα</p>

en: &Replace
el: &Αντικατάσταση

en: Replace the template and documentation for the template with the given name.
el: Αντικαταστήστε το πρότυπο και την τεκμηρίωση για το πρότυπο με το δοσμένο όνομα.

en: C&reate
el: &Δημιουργία

en: <p>Create a new stored template with the given name. You must enter the template
    text before pushing this button.</p>
el: <p>Δημιουργήστε ένα νέο αποθηκευμένο πρότυπο με το δοσμένο όνομα. Πρέπει να εισαγάγετε το κείμενο του προτύπου πριν πατήσετε αυτό το κουμπί.</p>

en: Im&port
el: Εισα&γωγή

en: <p>Import a stored template from a file created by the Export
    function. The import includes the name, the template, and the documentation.</p><p>
    If a stored template with the imported name already exists then you are asked if you want to replace its
    program and documentation with what is in the file.</p><p>
    After the import, press the Create or Replace button as appropriate to save the changes.</p>
el: <p>Εισάγετε ένα αποθηκευμένο πρότυπο από ένα αρχείο που δημιουργήθηκε με τη λειτουργία
    Εξαγωγής. Η εισαγωγή περιλαμβάνει το όνομα, το πρότυπο και την τεκμηρίωση.</p><p>
    Αν υπάρχει ήδη μια αποθηκευμένη προεπιλεγμένη ρύθμιση με το εισαγόμενο όνομα, θα σας ζητηθεί αν θέλετε να
    αντικαταστήσετε το πρόγραμμα και την τεκμηρίωσή της με αυτά που βρίσκονται στο αρχείο.</p><p>
    Μετά την εισαγωγή, πατήστε το κουμπί Δημιουργία ή Αντικατάσταση, ανάλογα, για να αποθηκεύσετε τις αλλαγές.</p>

en: <p>Export the current stored template to a file. The file contains
    the name, the template, and the documentation.</p>
el: <p>Εξαγωγή του τρέχοντος αποθηκευμένου προτύπου σε αρχείο. Το αρχείο
    περιέχει το όνομα, το πρότυπο και την τεκμηρίωση.</p>

en: Edit docs
el: Επεξεργασία εγγράφων

en: Open an editor for function documentation
el: Άνοιξε έναν επεξεργαστή για την τεκμηρίωση της συνάρτησης

en: Open a template tester dialog to use a template to test stored templates
el: Άνοιξε ένα παράθυρο δοκιμής προτύπου για να χρησιμοποιήσεις ένα πρότυπο και να δοκιμάσεις αποθηκευμένα πρότυπα

en: &Stored Templates
el: &Αποθηκευμένα Πρότυπα

en: Show &only user defined template functions
el: Εμφάνιση μόνο συναρτήσεων προτύπων που ορίζονται από τον χρήστη

en: <p>If checked the 'Function' box will show only user defined
    template functions. If unchecked the box will show both system and user defined
    functions. Unchecking can be useful for copying source of a system function to create
    a new related user defined function.</p>
el: <p>Αν επιλεγεί, το πλαίσιο 'Συνάρτηση' θα εμφανίζει μόνο συναρτήσεις προτύπου που ορίζονται από
    τον χρήστη. Αν δεν επιλεγεί, το πλαίσιο θα εμφανίζει τόσο τις συστημικές όσο και τις συναρτήσεις
    χρήστη. Το να μην επιλεγεί μπορεί να είναι χρήσιμο για την αντιγραφή του κώδικα μιας συστημικής
    συνάρτησης για να δημιουργηθεί μια νέα, σχετική συνάρτηση που ορίζεται από τον χρήστη.</p>

en: F&unction:
el: Σ&υνάρτηση:

en: Enter the name of the function to create.
el: Εισάγετε το όνομα της συνάρτησης που θα δημιουργηθεί.

en: Argument &count:
el: Πλήθος &ορισμάτων:

en: Set this to -1 if the function takes a variable number of arguments
el: Αν η συνάρτηση δέχεται μεταβλητό πλήθος ορισμάτων, θέστε το στο -1

en: Replace
el: Αντικατάσταση

en: P&rogram code (Follow Python indenting rules):
el: Κώδικας &προγράμματος (Ακολουθεί τους κανόνες εσοχής της Python):

en: &Template functions
el: &Συναρτήσεις προτύπου

en: Choose a texture
el: Επιλογή σχεδίου

en: The builtin textures come from <a href="{}">subtlepatterns.com</a>.
el: Οι ενσωματωμένες υφές προέρχονται από <a href="{}">subtlepatterns.com</a>.

en: Add texture
el: Προσθήκη σχεδίου

en: Remove texture
el: Αφαίρεση σχεδίου

en: Cannot remove builtin textures
el: Δεν μπορούν να αφαιρεθούν ενσωματωμένα σχέδια

en: Donate to support the development of calibre
el: Γίνετε χορηγός για να υποστηρίξετε την ανάπτυξη του calibre

en: Location Manager
el: Διαχειριστής τοποθεσίας

en: Switch between library and device views
el: Εναλλαγή μεταξύ προβολών βιβλιοθήκης και συσκευής

en: Separator
el: Διαχωριστική γραμμή

en: %d books
el: %d βιβλία

en: The main toolbar
el: Κύρια γραμμή εργαλείων

en: The main toolbar when a device is connected
el: Κύρια γραμμή εργαλείων όταν συνδεθεί μια συσκευή

en: The optional second toolbar
el: Προαιρετική δεύτερη γραμμή εργαλείων

en: The buttons on the search bar
el: Τα κουμπιά στη γραμμή αναζήτησης

en: The menubar
el: Η γραμμή μενού

en: The menubar when a device is connected
el: Η γραμμή μενού όταν είναι συνδεδεμένη μια συσκευή

en: The context menu for the books in the calibre library
el: Το μενού περιβάλλοντος για τα βιβλία στη βιβλιοθήκη calibre

en: The context menu for the split book list
el: Το μενού περιβάλλοντος για τη λίστα διαχωρισμένων βιβλίων

en: The context menu for the books on the device
el: Το μενού ενεργειών που εμφανίζεται όταν κάνετε δεξί κλικ σε βιβλίο στη συσκευή

en: The context menu for the Cover browser
el: Το μενού ενεργειών που εμφανίζεται όταν κάνετε δεξί κλικ στον Περιηγητή εξώφυλλων

en: Click to choose toolbar or menu to customize
el: Πατήστε για να διαλέξετε γραμμή εργαλείων ή μενού για εξατομίκευση

en: Cannot add the actions %s to this location
el: Δεν είναι δυνατή η προσθήκη των ενεργειών %s σε αυτήν την τοποθεσία

en: Cannot remove the actions %s from this location
el: Δεν είναι δυνατή η αφαίρεση των ενεργειών %s από αυτή τη τοποθεσία

en: Preferences missing
el: Λείπουν οι προτιμήσεις

en: The Preferences action must be in either the main toolbar or the menubar.
el: Η ενέργεια Προτιμήσεις πρέπει να βρίσκεται είτε στην κύρια γραμμή εργαλείων είτε στη γραμμή μενού.

en: Location manager missing
el: Ο διαχειριστής τοποθεσίας λείπει

en: The Location manager must be in either the main toolbar or the menubar when a device is connected.
el: Η διαχείριση τοποθεσίας πρέπει να βρίσκεται είτε στην κύρια γραμμή εργαλείων είτε στη γραμμή μενού όταν είναι συνδεδεμένη μια συσκευή.

en: A&vailable actions
el: Δια&θέσιμες ενέργειες

en: Add selected actions to toolbar
el: Προσθήκη επιλεγμένων ενεργειών σε γραμμή εργαλείων

en: Remove selected actions from toolbar
el: Αφαίρεση επιλεγμένων ενεργειών από γραμμή εργαλείων

en: &Current actions
el: &Τρέχουσες ενέργειες

en: Move selected action up
el: Μετακίνηση επιλεγμένης ενέργειας πάνω

en: Move selected action down
el: Μετακίνηση επιλεγμένης ενέργειας κάτω

en: This tweak has its default value
el: Η μικρορύθμιση αυτή έχει την προκαθορισμένη της τιμή

en: This tweak has been customized
el: Η μικρορύθμιση αυτή έχει εξατομικευτεί

en: Plugin tweaks
el: Μικρορυθμίσεις πρόσθετων

en: Add/edit tweaks for any custom plugins you have installed. Documentation for these tweaks should be available on the website from where you downloaded the plugins.
el: Προσθήκη/επεξεργασία μικρορυθμίσεων για εξατομικευμένα πρόσθετα που έχετε εγκαταστήσει. Η τεκμηρίωση για τις μικρορυθμίσεις αυτές θα πρέπει να είναι διαθέσιμη στην ιστοσελίδα από την οποία λάβατε τα πρόσθετα.

en: Values for the tweaks are shown below. Edit them to change the behavior of calibre. Your changes will only take effect <b>after a restart</b> of calibre.
el: Οι τιμές των μικρορυθμίσεων παρουσιάζονται παρακάτω. Επεξεργαστείτε τις για να αλλάξετε τη συμπεριφορά του calibre. Οι αλλαγές σας θα εφαρμοστούν μόνο <b>μετά από την επανεκκίνηση</b> του calibre.

en: Edit tweaks for any custom plugins you have installed
el: Επεξεργασία μικρορυθμίσεων για τα εξατομικευμένα
    πρόσθετα που έχετε εγκαταστήσει

en: &Plugin tweaks
el: Μικρορυθμίσεις &πρόσθετων

en: Restore this tweak to its default value
el: Επαναφορά της μικρορύθμισης αυτής στην προκαθορισμένη της τιμή

en: &Reset this tweak
el: Επαναφορά μικρορύθμισης

en: Search for tweak
el: Αναζήτηση μικρορύθμισης

en: There was a syntax error in your tweak. Click the "Show details" button for details.
el: Υπήρχε κάποιο συντακτικό λάθος στη μικρορύθμισή σας. Επιλέξτε "Προβολή λεπτομερειών" για περισσότερες πληροφορίες.

en: Invalid tweaks
el: Άκυρες μικρορυθμίσεις

en: The tweaks you entered are invalid, try resetting the tweaks to default and changing them one by one until you find the invalid setting.
el: Οι μικρορυθμίσεις που εισάγατε είναι άκυρες, προσπαθήστε να τις επαναφέρετε στις προκαθορισμένες τιμές και να τις αλλάξετε τμηματικά μέχρι να εντοπίσετε την αντικανονική ρύθμιση.

en: Could not find any tweaks matching <i>{}</i>
el: Δεν μπόρεσαν να βρεθούν tweaks που να ταιριάζουν <i>{}</i>

en: View log
el: Εμφάνιση καταγραφής

en: Title-case
el: Τίτλος-πεζά-κεφαλαία

en: Create the rule below, the rule can be used to modify publishers
el: Δημιουργήστε τον παρακάτω κανόνα, ο κανόνας μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την τροποποίηση των εκδοτών

en: the publisher, if the publisher name
el: ο εκδότης, αν το όνομα του εκδότη

en: You must provide a value for the publisher name to match
el: Πρέπει να παρέχετε μια τιμή για το όνομα του εκδότη για να ταιριάξει

en: <b>{action}</b> the publisher name, if it <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>
el: <b>{action}</b> το όνομα του εκδότη, εάν είναι <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>

en: You can specify rules to manipulate publisher names here. Click the "Add Rule" button below to get started. The rules will be processed in order for every publisher.
el: Εδώ μπορείτε να καθορίσετε κανόνες για τον χειρισμό των ονομάτων εκδοτών. Κάντε κλικ στο "Προσθήκη κανόνα" για να ξεκινήσετε. Οι κανόνες θα επεξεργάζονται με τη σειρά για κάθε εκδότη.

en: Test publisher mapping rules
el: Δοκιμή κανόνων αντιστοίχισης εκδοτών

en: Enter a publisher name to test:
el: Εισάγετε ένα όνομα εκδότη για δοκιμή:

en: Enter publisher and click the "Test" button
el: Εισάγετε τον εκδότη και κάντε κλικ στο "Δοκιμή" κουμπί

en: Edit publisher mapping rules
el: Επεξεργασία κανόνων αντιστοίχισης εκδότη

en: Choose files
el: Επιλογή αρχείων

en: Collecting metadata...
el: Συλλογή μεταδεδομένων...

en: Saving %d books...
el: Αποθήκευση %d βιβλίων...

en: Copying files and writing metadata...
el: Αντιγραφή αρχείων και εγγραφή μεταδεδομένων...

en: Copying files...
el: Αντιγραφή αρχείων...

en: Could not save books to disk, click "Show details" for more information
el: Η αποθήκευση βιβλίων στο δίσκο απέτυχε, πατήστε στο "Προβολή λεπτομερειών" για περισσότερες πληροφορίες

en: The update metadata worker process crashed while processing the book %s. Saving is aborted.
el: Η υποδιεργασία ενημέρωσης μεταδεδομένων κατέρρευσε κατά τη διάρκεια επεξεργασίας του βιβλίου %s. Η αποθήκευση ακυρώνεται.

en: Requested formats not available
el: Οι ζητούμενες μορφές δεν είναι διαθέσιμες

en: No %s format file present
el: Δεν υπάρχει αρχείο μορφής %s

en: Failed to save: {0} by {1} to disk, with error:
el: Απέτυχε η αποθήκευση: {0} από {1} στο δίσκο, με σφάλμα:

en: Failed to save the {2} format of: {0} by {1} to disk, with error:
el: Απέτυχε η αποθήκευση της μορφής {2} του: {0} με {1} στο δίσκο, με σφάλμα:

en: Failed to update the metadata in the {2} format of: {0} by {1}, with error:
el: Απέτυχε η ενημέρωση των μεταδεδομένων στη μορφή {2} του: {0} από {1}, με σφάλμα:

en: Failed to update the metadata in all formats of: {0} by {1}, with error:
el: Απέτυχε η ενημέρωση των μεταδεδομένων σε όλες τις μορφές των: {0} από {1}, με σφάλμα:

en: Failed to update metadata in some books, click "Show details" for more information
el: Η ενημέρωση των μεταδεδομένων σε κάποια βιβλία απέτυχε, πατήστε στο "Προβολή λεπτομερειών" για περισσότερες πληροφορίες

en: Failed to save any books to disk, click "Show details" for more information
el: Η αποθήκευση όλων των βιβλίων στο δίσκο απέτυχε, πατήστε στο "Προβολή λεπτομερειών" για περισσότερες πληροφορίες

en: Failed to save some books to disk, click "Show details" for more information
el: Η αποθήκευση κάποιων βιβλίων στο δίσκο απέτυχε, πατήστε στο "Προβολή λεπτομερειών" για περισσότερες πληροφορίες

en: Error while saving
el: Σφάλμα κατά την αποθήκευση

en: Paste and &search
el: Επικόλληση και &αναζήτηση

en: &Paste
el: &Επικόλληση

en: Invert current search
el: Αντιστροφή τρέχουσας αναζήτησης

en: Copy search as URL
el: Αντιγραφή αναζήτησης ως URL

en: &Clear search history
el: &Καθαρισμός ιστορικού αναζήτησης

en: Search (For advanced search click the gear icon to the left)
el: Αναζήτηση (Για προχωρημένη αναζήτηση πατήστε το εικονίδιο του γραναζιού στα αριστερά)

en: Start search
el: Έναρξη αναζήτησης

en: Enable or disable search highlighting.
el: Ενεργοποίηση ή απενεργοποίηση επισημάνσεων των αναζητήσεων.

en: Highlight search results
el: Επισήμανση αποτελεσμάτων αναζήτησης

en: This will change how searching works. When you search, instead of showing only the matching books, all books will be shown with the matching books highlighted. Are you sure this is what you want?
el: Αυτό θα αλλάξει τον τρόπο λειτουργίας της αναζήτησης. Όταν πραγματοποιείτε αναζήτηση, αντί να εμφανίζονται μόνο τα ταιριαστά βιβλία, θα εμφανίζονται όλα τα βιβλία με τα ταιριαστά βιβλία επισημασμένα. Είστε σίγουροι ότι αυτό θέλετε;

en: Filter
el: Φίλτρο

en: Add Saved search
el: Προσθήκη νέας αποθηκευμένης αναζήτησης

en: Get Saved search expression
el: Λήψη αποθηκευμένης έκφρασης αναζήτησης

en: Current search is not a saved search
el: Η τρέχουσα αναζήτηση δεν είναι αποθηκευμένη αναζήτηση

en: Create a Virtual library based on %s
el: Δημιουργία Εικονικής βιβλιοθήκης βασιζόμενης σε %s

en: Filter {}
el: Φίλτρο {}

en: Match any of the selected %s
el: Αντιστοίχιση οποιουδήποτε από τα επιλεγμένα %s

en: Match all of the selected %s
el: Αντιστοίχιση όλων των επιλεγμένων %s

en: Edit Virtual library
el: Επεξεργασία εικονικής βιβλιοθήκης

en: Create Virtual library
el: Δημιουργία εικονικής βιβλιοθήκης

en: Virtual library &name:
el: Όνομα Εικονικής βιβλι&οθήκης:

en: &Search expression:
el: &Αναζήτηση γα την έκφραση:

en: Create a Virtual library based on:
el: Δημιουργία Εικονικής βιβλιοθήκης βασιζόμενης σε:

en: Publishers
el: Εκδόσεις

en: 
                <h2>Virtual libraries</h2>
    
                <p>With <i>Virtual libraries</i>, you can restrict calibre to only show
                you books that match a search. When a Virtual library is in effect, calibre
                behaves as though the library contains only the matched books. The Tag browser
                display only the tags/authors/series/etc. that belong to the matched books and any searches
                you do will only search within the books in the Virtual library. This
                is a good way to partition your large library into smaller and easier to work with subsets.</p>
    
                <p>For example you can use a Virtual library to only show you books with the tag <i>Unread</i>
                or only books by <i>My favorite author</i> or only books in a particular series.</p>
    
                <p>More information and examples are available in the
                <a href="%s">User Manual</a>.</p>
el: 
                <h2>Εικονικές βιβλιοθήκες</h2>
    
                <p>Με τις <i>Virtual libraries</i>, μπορείτε να περιορίσετε το calibre να εμφανίζει μόνο
                τα βιβλία που ταιριάζουν με μια αναζήτηση. Όταν είναι σε ισχύ μια εικονική βιβλιοθήκη, το calibre
                συμπεριφέρεται σαν η βιβλιοθήκη να περιέχει μόνο τα ταιριασμένα βιβλία. Το πρόγραμμα περιήγησης Tag
                εμφανίζει μόνο τις ετικέτες/συγγραφείς/σειρές/κ.λπ. που ανήκουν στα αντιστοιχισμένα βιβλία και τυχόν αναζητήσεις
                θα κάνετε αναζήτηση μόνο στα βιβλία της Εικονικής βιβλιοθήκης. Αυτό το
                είναι ένας καλός τρόπος για να χωρίσετε τη μεγάλη βιβλιοθήκη σας σε μικρότερα και ευκολότερα διαχειρίσιμα υποσύνολα.</p>
    
                <p>Για παράδειγμα, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε μια εικονική βιβλιοθήκη για να εμφανίσετε μόνο βιβλία με την ετικέτα <i>Μη αναγνωσμένα</i>
     ή μόνο βιβλία του <i>αγαπημένου μου συγγραφέα</i> ή μόνο βιβλία μιας συγκεκριμένης σειράς.</p>
    
                <p>Περισσότερες πληροφορίες και παραδείγματα είναι διαθέσιμα στο
                <a href="%s">Εγχειρίδιο χρήστη</a>.</p>

en: Saved searches recognized in the expression:
el: Αποθηκευμένες αναζητήσεις που αναγνωρίζονται στην έκφραση:

en: Search text changed
el: Το κείμενο αναζήτησης άλλαξε

en: The Virtual library name or the search text has changed. Do you want to discard these changes?
el: Το όνομα της εικονικής βιβλιοθήκης ή το κείμενο αναζήτησης έχουν αλλάξει. Θέλετε να απορρίψετε αυτές τις αλλαγές;

en: No name
el: Χωρίς όνομα

en: You must provide a name for the new Virtual library
el: Πρέπει να δώσετε ένα όνομα για τη νέα εικονική βιβλιοθήκη

en: A Virtual library name cannot begin with "*"
el: Ένα όνομα εικονικής βιβλιοθήκης δεν μπορεί να ξεκινά με "*"

en: Name already in use
el: Το όνομα χρησιμοποιείται ήδη

en: That name is already in use. Do you want to replace it with the new search?
el: Το όνομα αυτό χρησιμοποιείται ήδη. Θέλετε να αντικατασταθεί από τη νέα αναζήτηση;

en: No search string
el: Δεν υπάρχει έκφραση αναζήτησης

en: You must provide a search to define the new Virtual library
el: Πρέπει να δώσετε μια αναζήτηση για να ορίσετε τη νέα εικονική βιβλιοθήκη

en: Invalid search
el: Μη έγκυρη αναζήτηση

en: The search in the search box is not valid
el: Η αναζήτηση στο πεδίο αναζητήσεων δεν είναι έγκυρη

en: Search found no books
el: Η αναζήτηση δεν βρήκε βιβλία

en: The search found no books, so the Virtual library will be empty. Do you really want to use that search?
el: Η αναζήτηση δεν βρήκε βιβλία, οπότε η εικονική βιβλιοθήκη θα είναι κενή. Θέλετε πραγματικά να χρησιμοποιήσετε αυτήν την αναζήτηση;

en: *current search
el: *τρέχουσα αναζήτηση

en: Virtual library from current search
el: Εικονική βιβλιοθήκη από την τρέχουσα αναζήτηση

en: Create a temporary Virtual library from the current search
el: Δημιουργία προσωρινής Εικονικής βιβλιοθήκης από την τρέχουσα αναζήτηση

en: Use a "Virtual library" to show only a subset of the books present in this library
el: Χρησιμοποιήστε μια "Εικονική βιβλιοθήκη" για να εμφανίσετε μόνο ένα υποσύνολο των βιβλίων που υπάρχουν σε αυτήν τη βιβλιοθήκη

en: (all books)
el: (όλα τα βιβλία)

en: Additional restriction
el: Επιπρόσθετος περιορισμός

en: Remove Virtual library
el: Αφαίρεση Εικονικής Βιβλιοθήκης

en: Show Virtual libraries as tabs
el: Εμφάνιση εικονικών βιβλιοθηκών ως καρτέλες

en: Are you sure you want to remove the Virtual library <b>{0}</b>?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να αφαιρέσετε τη Εικονική βιβλιοθήκη <b>{0}</b>;

en: No Virtual libraries
el: Καμία εικονική βιβλιοθήκη

en: No Virtual libraries present, create some first
el: Δεν υπάρχουν εικονικές βιβλιοθήκες, δημιουργήστε πρώτα μερικές

en: Choose Virtual library
el: Επιλέξτε Εικονική βιβλιοθήκη

en: Create the rule below, the rule can be used to modify series
el: Δημιουργήστε τον παρακάτω κανόνα, ο κανόνας μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την τροποποίηση σειρών

en: the series, if the series name
el: η σειρά, αν το όνομα της σειράς

en: You must provide a value for the series name to match
el: Πρέπει να παρέχετε μια τιμή για το όνομα της σειράς για να ταιριάξετε

en: Test series mapping rules
el: Δοκιμή κανόνων αντιστοίχισης σειράς

en: Enter a series name to test:
el: Εισάγετε ένα όνομα σειράς για δοκιμή:

en: Enter series and click the "Test" button
el: Εισάγετε τη σειρά και κάντε κλικ στο κουμπί "Δοκιμή"

en: Edit series mapping rules
el: Επεξεργασία κανόνων αντιστοίχησης σειράς

en: Starting up, please wait...
el: Εκκίνηση, παρακαλώ περιμένετε...

en: Added tags:
el: Ετικέτες που έχουν προστεθεί:

en: Open store in external web browser
el: Άνοιγμα καταστήματος σε εξωτερικό φυλλομετρητή

en: &What kind of match to use:
el: &Ποιο είδος αναζήτησης να χρησιμοποιηθεί:

en: &All these words:
el: Ό&λες αυτές τις λέξεις:

en: This exact &phrase:
el: Αυτή την ακριβή &φράση:

en: &One or more of these words:
el: &Μια ή περισσότερες από αυτές τις λέξεις:

en: See the <a href="%s">User Manual</a> for more help
el: Δείτε το <a href="%s">Εγχειρίδιο χρήστη</a> για περαιτέρω βοήθεια

en: Enter the title.
el: Εισάγετε τον τίτλο.

en: &Description:
el: Περιγρα&φή:

en: &Headquarters:
el: &Εταιρική Έδρα:

en: Search only in specific fields:
el: Αναζήτηση μόνο σε συγκεκριμένα πεδία:

en: Enabled:
el: Ενεργό:

en: DRM:
el: Διαχείριση Ψηφιακών Δικαιωμάτων:

en: true
el: αληθές

en: false
el: λανθασμένο

en: Affiliate:
el: Συνεργάτης:

en: Nam&e/description...
el: Ό&νομα/περιγραφή...

en: Query
el: Ερώτημα

en: Enable:
el: Ενεργό:

en: &All
el: Όλ&α

en: &None
el: &Καμία

en: &Invert
el: Αντ&ιστροφή

en: Affiliate
el: Συνεργάτης

en: Enabled
el: Ενεργό

en: Headquarters
el: Έδρα

en: No DRM
el: Χωρίς λογισμικό διαχείρισης ψηφιακών δικαιωμάτων

en: This store is currently disabled and cannot be used in other parts of calibre.
el: Αυτό το κατάστημα είναι προς το παρόν απενεργοποιημένο, και δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε άλλα μέρη του calibre.

en: This store is currently enabled and can be used in other parts of calibre.
el: Αυτό το κατάστημα είναι προς το παρόν ενεργοποιημένο, και μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε άλλα μέρη του calibre.

en: This store only distributes e-books without DRM.
el: Το κατάστημα αυτό διανέμει αποκλειστικά ψηφιακά βιβλία που δεν διαθέτουν λογισμικό διαχείρισης ψηφιακών δικαιωμάτων.

en: This store distributes e-books with DRM. It may have some titles without DRM, but you will need to check on a per title basis.
el: Το κατάστημα αυτό διανέμει ψηφιακά βιβλία που διαθέτουν λογισμικό ψηφιακής προστασίας. Μπορεί να διαθέτει κάποιους τίτλους χωρίς λογισμικό διαχείρισης ψηφιακών δικαιωμάτων, αλλά θα πρέπει να ελέγχετε για κάθε τίτλο ξεχωριστά.

en: This store is headquartered in %s. This is a good indication of what market the store caters to. However, this does not necessarily mean that the store is limited to that market only.
el: Το κατάστημα αυτό έχει έδρα στην %s. Αυτό είναι μια καλή ένδειξη για το ποια αγορά εξυπηρετείται από το κατάστημα. Ωστόσο, αυτό δεν σημαίνει απαραιτήτως ότι το κατάστημα περιορίζεται μόνο στην αγορά αυτή.

en: Buying from this store supports the calibre developer: %s.
el: Αγοράζοντας από αυτό το κατάστημα υποστηρίζετε τον προγραμματιστή του calibre: %s.

en: This store distributes e-books in the following formats: %s
el: Το κατάστημα αυτό διανέμει βιβλία στις ακόλουθες μορφές: %s

en: Configure...
el: Παραμετροποίηση...

en: Time
el: Ώρα

en: Number of seconds to wait for a store to respond:
el: Αριθμός δευτερολέπτων αναμονής για την απόκριση ενός καταστήματος:

en: Number of seconds to let a store process results:
el: Αριθμός δευτερολέπτων αναμονής για την επεξεργασία των αποτελεσμάτων από ένα κατάστημα:

en: Display
el: Εμφάνιση

en: Maximum number of results to show per store:
el: Μέγιστος αριθμός αποτελεσμάτων που θα προβάλλεται ανά κατάστημα:

en: Open search result in system browser
el: Άνοιγμα αποτελεσμάτων αναζήτησης στον εξερευνητή του συστήματος

en: Threads
el: Νήματα

en: Number of search threads to use:
el: Πλήθος νημάτων αναζήτησης που θα χρησιμοποιηθεί:

en: Number of cache update threads to use:
el: Πλήθος νημάτων ενημέρωσης κρυφής μνήμης που θα χρησιμοποιηθεί:

en: Number of cover download threads to use:
el: Πλήθος νημάτων λήψης εξώφυλλων που θα χρησιμοποιηθεί:

en: Number of details threads to use:
el: Πλήθος νημάτων λεπτομερειών που θα χρησιμοποιηθεί:

en: &Price:
el: &Τιμή:

en: Download:
el: Λήψη:

en: Titl&e/author/price...
el: &Τίτλος/συγγραφέας/τιμή...

en: Download
el: Λήψη

[ctx: book store in the Get books calibre feature]
en: Store
el: Κατάστημα

en: Detected price as: %s. Check with the store before making a purchase to verify this price is correct. This price often does not include promotions the store may be running.
el: Ανίχνευση τιμής: %s. Επιβεβαιώστε με το κατάστημα πριν κάνετε αγορά για να σιγουρευτείτε ότι η τιμή αυτή είναι σωστή. Η τιμή αυτή συχνά δεν συμπεριλαμβάνει τρέχουσες προσφορές του καταστήματος.

en: No price was found
el: Δεν βρέθηκε τιμή

en: This book as been detected as having DRM restrictions. This book may not work with your reader and you will have limitations placed upon you as to what you can do with this book. Check with the store before making any purchases to ensure you can actually read this book.
el: Αυτό το βιβλίο έχει εντοπιστεί ότι διαθέτει περιορισμούς DRM. Αυτό το βιβλίο ενδέχεται να μην λειτουργεί με τον αναγνώστη σας και θα υπάρξουν περιορισμοί σχετικά με το τι μπορείτε να κάνετε με αυτό το βιβλίο. Ελέγξτε με το κατάστημα πριν κάνετε οποιαδήποτε αγορά για να βεβαιωθείτε ότι μπορείτε πραγματικά να διαβάσετε αυτό το βιβλίο.

en: This book has been detected as being DRM Free. You should be able to use this book on any device provided it is in a format calibre supports for conversion. However, before making a purchase double check the DRM status with the store. The store may not be disclosing the use of DRM.
el: Αυτό το βιβλίο έχει εντοπιστεί ως χωρίς DRM. Θα πρέπει να μπορείτε να χρησιμοποιήσετε αυτό το βιβλίο σε οποιαδήποτε συσκευή, εφόσον βρίσκεται σε μορφή που υποστηρίζει το calibre για μετατροπή. Ωστόσο, πριν πραγματοποιήσετε αγορά, ελέγξτε ξανά την κατάσταση DRM με το κατάστημα. Το κατάστημα ενδέχεται να μην αποκαλύπτει τη χρήση DRM.

en: The DRM status of this book could not be determined. There is a very high likelihood that this book is actually DRM restricted.
el: Η κατάσταση διαχείρισης ψηφιακών δικαιωμάτων του βιβλίου αυτού δεν μπόρεσε να καθοριστεί. Υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα ότι το βιβλίο αυτό στην πραγματικότητα περιορίζεται από λογισμικό διαχείρισης ψηφιακών δικαιωμάτων.

en: The following formats can be downloaded directly: %s.
el: Οι παρακάτω μορφές μπορούν να κατέβουν απευθείας: %s.

en: Download...
el: Λήψη αρχείου...

en: Show in store
el: Εμφάνιση στο κατάστημα

en: Clear search &history
el: Καθαρισμός ιστορικού &αναζήτησης

en: Buying from this store supports the calibre developer: %s</p>
el: Αγοράζοντας από αυτό το κατάστημα υποστηρίζετε τον προγραμματιστή του calibre: %s</p>

en: No query
el: Κανένα ερώτημα

en: You must enter a title, author or keyword to search for.
el: Πρέπει να εισάγετε τίτλο,συγγραφέα ή λέξη κλειδί για να γίνει η αναζήτηση

en: Customize Get books search
el: Εξατομίκευση αναζητήσεων για τη Λήψη Βιβλίων

en: Choose s&tores
el: Επιλέξ&τε καταστήματα

en: Configure s&earch
el: Ρύθμιση αναζητήσ&εων

en: Couldn't find any books matching your query.
el: Δεν βρέθηκαν βιβλία που να ταιριάζουν με το αίτημά σας.

en: Choose format to download to your library.
el: Επιλέξτε μορφή για να κατεβάσετε στη βιβλιοθήκη σας.

en: Search by title
el: Αναζήτηση βάσει τίτλου

en: Search by author
el: Αναζήτηση κατά συγγραφέα

en: &Keyword:
el: &Λέξη κλειδί:

en: Search by any keyword
el: Αναζήτηση με οποιαδήποτε λέξη κλειδί

en: &Invert selection
el: Αντ&ιστροφή επιλογής

en: Configure Get books behavior
el: Ρύθμιση συμπεριφοράς για τη Λήψη βιβλίων

en: &Configure
el: &Ρύθμιση

en: Open a selected book in the system's web browser
el: Άνοιγμα επιλεγμένου βιβλίου στον φυλλομετρητή του συστήματος

en: Open in &external browser
el: Άνοιγμα σε &εξωτερικό φυλλομετρητή

en: Books:
el: Βιβλία:

en: Titl&e/author/price ...
el: &Τίτλος/συγγραφέας/τιμή ...

en: Dialog
el: Διάλογος

en: Updating book cache
el: Ενημέρωση προσωρινής μνήμης βιβλίου

en: Checking last download date.
el: Έλεγχος τελευταίας ημερομηνίας λήψης

en: Downloading book list from MobileRead.
el: Κατέβασμα λίστας βιβλίων απο το MobileRead

en: Processing books.
el: Επεξεργασία βιβλίων

en: %(num)s of %(tot)s books processed.
el: Επεξεργάστηκαν %(num)s από %(tot)s βιβλία.

en: Updating MobileRead book cache...
el: Ενημέρωση της κρυφής μνήμης βιβλίων του MobileRead...

en: &Query:
el: &Ερώτημα:

en: Home
el: Αρχική

en: Reload
el: Επαναφόρτωση

en: Download of {0} failed with error: {1}
el: Η λήψη του {0} απέτυχε με σφάλμα: {1}

en: File is not a supported e-book type. Save to disk?
el: Το αρχείο δεν είναι υποστηριζόμενος τύπος ψηφιακού βιβλίου. Να αποθηκευτεί στο δίσκο;

en: Could not contact calibre
el: Δεν ήταν δυνατή η επικοινωνία με το calibre

en: No running calibre instance found. Please start calibre before trying to download books.
el: Δεν βρέθηκε περίσταση του calibre που να εκτελείται. Παρακαλώ ξεκινήστε το calibre πριν δοκιμάσετε να κατεβάσετε βιβλία.

en: Download completed
el: Η λήψη ολοκληρώθηκε

en: Download of {0} has been completed, the book was added to your calibre library
el: Η λήψη του {0} έχει ολοκληρωθεί, το βιβλίο προστέθηκε στη βιβλιοθήκη calibre σας

en: {} is not a saved search
el: {} δεν είναι αποθηκευμένη αναζήτηση

en: Search expression:
el: Αναζήτηση γα την έκφραση:

en: Average rating for books in this category: %.1f
el: Μέση αξιολόγηση βιβλίων στην κατηγορία αυτή: %.1f

en: Books in this category are unrated
el: Τα βιβλία της κατηγορίας αυτής δεν είναι αξιολογημένα

en: Number of books: %s
el: Αριθμός βιβλίων: %s

en: Link: %s
el: Σύνδεσμος: %s

en: Rename in Virtual library
el: Μετονομασία στη Εικονική βιβλιοθήκη

en: Do you want this rename to apply only to books in the current Virtual library?
el: Θέλετε αυτή η μετονομασία να εφαρμόζεται μόνο στα βιβλία στην τρέχουσα Εικονική βιβλιοθήκη;

en: Yes, apply only in VL
el: Ναι, εφαρμόστε μόνο σε ΕΒ

en: No, apply in entire library
el: Όχι, εφαρμογή σε ολόκληρη τη βιβλιοθήκη

en: The grouped search term name is "{0}"
el: Το όνομα της ομαδοποιημένης λέξης-κλειδί είναι "{0}"

en: The lookup/search name is "{0}"{1}
el: Η ονομασία ευρετηρίου/ταξινόμησης είναι "{0}"{1}

en: Changing the authors for several books can take a while. Are you sure?
el: Η αλλαγή των συγγραφέων σε αρκετά βιβλία μπορεί να πάρει κάποιο χρόνο. Είστε σίγουροι;

en: Changing the metadata for that many books can take a while. Are you sure?
el: Η αλλαγή των μεταδεδομένων σε τόσο πολλά βιβλία μπορεί να πάρει κάποιο χρόνο. Είστε σίγουροι;

en: Rename User category
el: Μετονομασία κατηγορίας χρήστη

en: You cannot use periods in the name when renaming User categories
el: Δεν μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τελείες στο όνομα όταν μετονομάζετε κατηγορίες Χρήστη

en: The name %s is already used
el: Το όνομα %s χρησιμοποιείται ήδη

en: Author names cannot contain & characters.
el: Τα ονόματα των συγγραφέων δεν μπορούν να περιέχουν & χαρακτήρες.

en: Duplicate search name
el: Διπλότυπο όνομα αναζήτησης

en: The saved search name %s is already used.
el: Το αποθηκευμένο όνομα αναζήτησης %s χρησιμοποιείται ήδη

en: User categories
el: Κατηγορίες χρήστη

en: {category} for current book
el: {category} για το τρέχον βιβλίο

en: Other categories
el: Άλλες κατηγορίες

en: Custom categories
el: Προσαρμοσμένες κατηγορίες

en: Invalid search restriction
el: Εσφαλμένος περιορισμός αναζήτησης

en: The current search restriction is invalid
el: Ο τρέχων περιορισμός αναζήτησης δεν είναι έγκυρος

en: Cannot add subcategory to category
el: Δεν είναι δυνατή η προσθήκη υποκατηγορίας στην κατηγορία

en: The option 'Preferences -> Look & feel -> Tag browser -> Hide empty categories' is enabled, preventing the creation of new empty user subcategories because they won't be displayed. Either change the option or use the 'Manage Categories' dialog to add the subcategories.
el: Η επιλογή 'Προτιμήσεις -> Εμφάνιση & αίσθηση -> Περιήγηση ετικετών -> Απόκρυψη κενών κατηγοριών' είναι ενεργοποιημένη, αποτρέποντας τη δημιουργία νέων κενών υποκατηγοριών χρήστη επειδή δεν θα εμφανίζονται. Αλλάξτε είτε την επιλογή είτε χρησιμοποιήστε το παράθυρο διαλόγου 'Διαχείριση κατηγοριών' για να προσθέσετε τις υποκατηγορίες.

en: New category
el: Νέα κατηγορία

en: Delete User category
el: Διαγραφή κατηγορίας χρήστη

en: %s is not a User category
el: Η %s δεν είναι κατηγορία χρήστη

en: %s contains items. Do you really want to delete it?
el: Το %s περιέχει στοιχεία. Θέλετε πραγματικά να το διαγράψετε;

en: Remove category
el: Αφαίρεση κατηγορίας

en: User category %s does not exist
el: Η κατηγορία χρήστη %s δεν υπάρχει

en: Add to User category
el: Προσθήκη στις κατηγορίες χρήστη

en: A User category %s does not exist
el: Δεν υπάρχει κατηγορία χρήστη %s

en: No books are selected. Showing all items.
el: Δεν έχουν επιλεγεί βιβλία. Εμφάνιση όλων των αντικειμένων.

en: Children
el: Παιδιά

en: Item
el: Αντικείμενο

en: %s and its children will be deleted from books in the Virtual library. Are you sure?
el: %s και τα παιδιά του θα διαγραφούν από τα βιβλία στην Εικονική βιβλιοθήκη. Είστε σίγουροι;

en: %s and its children will be deleted from all books. Are you sure?
el: %s και τα παιδιά του θα διαγραφούν από όλα τα βιβλία. Είστε σίγουροι;

en: %s will be deleted from books in the Virtual library. Are you sure?
el: %s θα διαγραφεί από τα βιβλία στη Εικονική βιβλιοθήκη. Είστε σίγουροι;

en: %s will be deleted from all books. Are you sure?
el: Το %s θα διαγραφεί από τα βιβλία της πλήρους βιβλιοθήκης. Είστε βέβαιοι;

en: Delete item
el: Διαγραφή αντικειμένου

en: You must select some books to apply {} to
el: Πρέπει να επιλέξετε μερικά βιβλία για να εφαρμόσετε {} σε

en: The identifier %s will be deleted from books in the current virtual library. Are you sure?
el: Το αναγνωριστικό %s θα διαγραφεί από τα βιβλία της τρέχουσας εικονικής βιβλιοθήκης. Είσαι σίγουρος;

en: The identifier %s will be deleted from all books. Are you sure?
el: Το αναγνωριστικό %s θα διαγραφεί από όλα τα βιβλία. Είσαι σίγουρος;

en: Delete identifier
el: Διαγραφή αναγνωριστικού

en: change_tb_category_visibility: category %s does not exist
el: change_tb_category_visibility: η κατηγορία %s δεν υπάρχει

en: change_tb_category_visibility: invalid operation %s
el: change_tb_category_visibility: άκυρη λειτουργία %s

en: Change how the Tag browser works, such as, how it is sorted, what happens when you click items, etc.
el: Αλλάξτε τον τρόπο λειτουργίας του περιηγητή ετικετών, όπως
    πχ τον τρόπο που ταξινομεί, τι κάνει όταν επιλέξετε στοιχεία κτλ.

en: <p>Search for items in the Tag browser. If the search text begins with an equals sign (=) then the search is "equals", otherwise it is "contains". Both the equals and contains searches ignore case. If the preference <em>Preferences -> Searching -> Unaccented characters match accented characters ...</em> is checked then a <em>Character variant search</em> is used, where characters match regardless of accents, and punctuation is significant. See <em>The search interface</em> in the calibre manual for more explanation.</p><p>You can limit the search to particular categories using syntax similar to calibre's <em>Search</em>. For example, tags:foo will find foo in tags but not in authors etc.</p><p>Entering *foo will collapse all categories before doing the search.</p>
el: <p>Αναζήτηση στοιχείων στον περιηγητή ετικετών. Εάν το κείμενο αναζήτησης αρχίζει με ένα σύμβολο ισότητας (=), τότε η αναζήτηση είναι "ισούται", διαφορετικά είναι "περιέχει". Τόσο η αναζήτηση ισούται όσο και η αναζήτηση περιέχει αγνοούν την πεζότητα. Εάν η προτίμηση <em>Προτιμήσεις -> Αναζήτηση -> Μη τονισμένοι χαρακτήρες ταιριάζουν με τονισμένους χαρακτήρες...</em> είναι τσεκαρισμένο, τότε χρησιμοποιείται μια <em>αναζήτηση παραλλαγής χαρακτήρων</em>, όπου οι χαρακτήρες ταιριάζουν ανεξάρτητα από τους τόνους και τα σημεία στίξης είναι σημαντικά. Δείτε <em>Η διεπαφή αναζήτησης</em> στο εγχειρίδιο calibre για περισσότερες εξηγήσεις.</p><p>Μπορείτε να περιορίσετε την αναζήτηση σε συγκεκριμένες κατηγορίες χρησιμοποιώντας σύνταξη παρόμοια με την <em>Αναζήτηση</em> του calibre. Για παράδειγμα, tags:foo θα βρει το foo στις ετικέτες αλλά όχι στους συγγραφείς κλπ.</p><p>Η αναζήτηση *foo θα καταρρίψει όλες τις κατηγορίες πριν από την αναζήτηση.</p>

en: Find in the Tag browser
el: Αναζήτηση στον περιηγητή ετικετών

en: Find the first/next matching item
el: Αναζήτηση της πρώτης/επόμενης αντιστοιχίας

en: Find
el: Αναζήτηση

en: No more matches.</b><p> Click Find again to go to first match
el: Δεν υπάρχουν άλλες αντιστοιχίες.</b><p> Κάντε ξανά κλικ στο Αναζήτηση για να μεταβείτε στην πρώτη αντιστοιχία

en: Configure Tag browser
el: Ρύθμιση Περιηγητή ετικετών

en: Toggle counts
el: Εναλλαγή μετρήσεων

en: Toggle average ratings
el: Εναλλαγή μέσων βαθμολογιών

en: Toggle notes icons
el: Εναλλαγή εικονιδίων σημειώσεων

en: Toggle links icons
el: Εναλλαγή εικονιδίων συνδέσμων

en: Show empty categories (columns)
el: Εμφάνιση κενών κατηγοριών (columns)

en: Number of books
el: Αριθμό βιβλίων

en: Average rating
el: Μέσο όρο βαθμολόγησης

en: Sort by average rating
el: Ταξινόμηση βάσει μέσης βαθμολογίας

en: Sort by name
el: Ταξινόμηση κατά όνομα

en: Sort by number of books
el: Ταξινόμηση βάσει αριθμού βιβλίων

en: Set the sort order for entries in the Tag browser
el: Ορίστε τη σειρά ταξινόμησης για τις καταχωρήσεις στον περιηγητή ετικετών

en: Search type when selecting multiple items
el: Συμπεριφορά αναζήτησης όταν επιλέγονται πολλοί όροι

en: Match all of the items
el: Αντιστοιχία όλων των αντικειμένων

en: Match any of the items
el: Αντιστοιχία κάποιων απ' τους όρους

en: When selecting multiple entries in the Tag browser match any or all of them
el: Όταν επιλέγετε πολλαπλές καταχωρήσεις στον περιηγητή ετικετών, αντιστοιχίστε οποιαδήποτε ή όλες από αυτές

en: Manage authors, tags, etc.
el: Διαχείριση συγγραφέων, ετικετών, κτλ.

en: All of these category managers are available by right-clicking on items in the Tag browser above
el: Όλοι αυτοί οι διαχειριστές κατηγοριών είναι διαθέσιμοι κάνοντας δεξί κλικ στα αντικείμενα στον περιηγητή ετικετών παραπάνω

en: Show only books that have visible categories
el: Δείξε μόνο βιβλία που έχουν εμφανείς κατηγορίες

en: Filter book list
el: Φιλτράρισμα λίστας βιβλίων

en: Show all Tag browser se&ttings
el: Εμφάνιση όλων των &ρυθμίσεων περιήγησης ετικετών

en: 'Click' found item
el: 'Κλικ' βρέθηκε στοιχείο

en: Give the Tag browser keyboard focus
el: Δώσε στη περιήγησης ετικετών εστιασμένο πλήκτρολόγιο

en: Hide counts
el: Απόκρυψη πληθών

en: Show counts
el: Εμφάνιση πληθών

en: Hide average rating
el: Απόκρυψη μέσων τιμών αξιολογήσεων

en: Show average rating
el: Εμφάνιση μέσων τιμών αξιολογήσεων

en: Hide notes icon
el: Απόκρυψη εικονιδίου σημειώσεων

en: Show notes icon
el: Εμφάνιση εικονιδίου σημειώσεων

en: Hide links icon
el: Απόκρυψη εικονιδίου συνδέσμων

en: Show links icon
el: Εμφάνιση εικονιδίου συνδέσμων

en: Hide empty categories (columns)
el: Απόκρυψη κενών κατηγοριών (στηλών)

en: A Virtual library is active but you are renaming the item in all books in your library. Is this really what you want to do?
el: Μια εικονική βιβλιοθήκη είναι ενεργή, αλλά εσείς μετονομάζετε το αντικείμενο σε όλα τα βιβλία της βιβλιοθήκης σας. Είναι πραγματικά αυτό που θέλετε να κάνετε;

en: Yes, apply in entire library
el: Ναι, εφαρμογή σε ολόκληρη τη βιβλιοθήκη

en: No, apply only in Virtual library
el: Όχι, εφαρμογή μόνο στην Εικονική βιβλιοθήκη

en: No value available
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμη τιμή

en: <b>All</b> the value icons for the category "{}" will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
el: <b>Όλα</b> τα εικονίδια τιμών για την κατηγορία "{}" θα <b>διαγραφούν οριστικά</b>. Είσαι σίγουρος;

en: The icon for the value "{0}" of the "{1}" category will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
el: Το εικονίδιο για την τιμή "{0}" της κατηγορίας "{1}" θα είναι <b>οριστικά διαγραμμένο</b>. Είσαι σίγουρος;

en: The template to choose the default value icons for the category "{}" will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
el: Το πρότυπο για την επιλογή των προεπιλεγμένων εικονιδίων τιμής για την κατηγορία "{}" θα είναι <b>οριστικά διαγραμμένο</b>. Είσαι σίγουρος;

en: The icon for the category "{}" will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
el: Το εικονίδιο για την κατηγορία "{}" θα είναι <b>οριστικά διαγραμμένο</b>. Είσαι σίγουρος;

en: Delete Saved search
el: Διαγραφή αποθηκευμένης αναζήτησης

en: Delete the saved search: {}?
el: Διαγραφή της αποθηκευμένης αναζήτησης: {};

en: Show category
el: Προβολή κατηγορίας

en: All categories
el: Όλες οι κατηγορίες

en: Rename %s in Virtual library
el: Μετονομασία %s στην εικονική βιβλιοθήκη

en: Rename %s
el: Μετονομασία %s

en: Delete %s in Virtual library
el: Διαγραφή %s στην εικονική βιβλιοθήκη

en: Delete %s
el: Διαγραφή %s

en: Edit sort for %s
el: Επεξεργασία ταξινόμησης για %s

en: Edit link for %s
el: Επεξεργασία συνδέσμου για %s

en: Create note for %s
el: Δημιουργία σημείωσης για %s

en: Edit note for %s
el: Επεξεργασία σημείωσης για %s

en: Add %s to User category
el: Προσθήκη %s στις κατηγορίες χρήστη

en: Children of %s
el: Παιδιά του %s

en: Add/remove %s to selected books
el: Προσθήκη/αφαίρεση %s σε επιλεγμένα βιβλία

en: Add %s to selected books
el: Προσθήκη %s σε επιλεγμένα βιβλία

en: Remove %s from selected books
el: Αφαίρεση %s από επιλεγμένα βιβλία

en: Delete Saved search %s
el: Διαγραφή αποθηκευμένης αναζήτησης %s

en: Delete %s in Virtual Library
el: Διαγραφή %s στην εικονική βιβλιοθήκη

en: Remove {item} from category: {cat}
el: Αφαίρεση {item} από την κατηγορία: {cat}

en: Search for
el: Αναζήτηση του

en: %s and its children
el: %s και τα παιδιά του

en: Everything but %s
el: Όλα εκτός από %s

en: Everything but %s and its children
el: Όλα εκτός από το %s και τα παιδιά του

en: The saved search expression
el: Η αποθηκευμένη έκφραση αναζήτησης

en: Add sub-category to %s
el: Προσθήκη υποκατηγορίας στην %s

en: Delete User category %s
el: Διαγραφή κατηγορίας χρήστη %s

en: Books in category %s
el: Βιβλία στην κατηγορία %s

en: Books not in category %s
el: Βιβλία που δεν ανήκουν στην κατηγορία %s

en: Remove the {} format from selected books
el: Αφαίρεση της μορφής {} από επιλεγμένα βιβλία

en: Add other application for %s files
el: Προσθήκη άλλης εφαρμογής για %s αρχεία

en: Edit Open with applications for {} files
el: Επεξεργασία Άνοιγμα με εφαρμογές για {} αρχεία

en: Hide category %s
el: Απόκρυψη κατηγορίας %s

en: Change {} category icon
el: Αλλαγή εικονιδίου κατηγορίας {}

en: Restore {} category default icon
el: Επαναφορά προεπιλεγμένου εικονιδίου κατηγορίας {}

en: Change Saved searches folder icon
el: Αλλαγή εικονιδίου φακέλου Αποθηκευμένες αναζητήσεις

en: Saved searches folder
el: Φάκελος αποθηκευμένων αναζητήσεων

en: Restore Saved searches folder default icon
el: Επαναφορά προεπιλεγμένου εικονιδίου του φακέλου Αποθηκευμένες αναζητήσεις

en: this value
el: αυτή η τιμή

en: Manage icon for {}
el: Διαχείριση εικονιδίου για {}

en: Current value: {}
el: Τρέχουσα τιμή: {}

en: Choose an icon for {} but not its children
el: Επιλέξτε ένα εικονίδιο για το {} αλλά όχι για τα παιδιά του

en: Choose an icon for {} and its children
el: Επιλέξτε ένα εικονίδιο για το {} και τα παιδιά του

en: Use the existing icon for {} but not its children
el: Χρησιμοποιήστε το υπάρχον εικονίδιο για {} αλλά όχι στα παιδιά του

en: Use the existing icon for {} and its children
el: Χρησιμοποιήστε το υπάρχον εικονίδιο για {} και στα παιδιά του

en: Use the default icon for {}
el: Χρησιμοποιήστε το προεπιλεγμένο εικονίδιο για {}

en: Reset all value icons to the default icon
el: Επαναφορά όλων των τιμών εικονιδίων στο προεπιλεγμένο εικονίδιο

en: Defaults
el: Προεπιλογή

en: Use/edit a template to choose the default value icon
el: Χρήση/επεξεργασία πρότυπου για να επιλέξετε τη προεπιλεγμένη τιμή εικονίδιου

en: Use the category icon for the default value icon
el: Χρήση του εικονιδίου της κατηγορίας για τη προεπιλεγμένη τιμή εικονιδίου

en: Manage User categories
el: Διαχείριση κατηγοριών χρήστη

en: Sub-categorize {}
el: Υποκατηγοριοποίηση {}

en: Don't sub-categorize {}
el: Μην υποκατηγοριοποιείτε {}

en: Keep
el: Διατήρηση

en: Split
el: Διαχωρισμός

en: Create the rule below, the rule can be used to remove or replace tags
el: Δημιουργήστε τον κανόνα παρακάτω, ο κανόνας μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να αφαιρέσει ή να αντικαταστήσει ετικέτες

en: the tag, if it
el: της ετικέτας, αν

en: with the tag:
el: με ετικέτα:

en: For help with regex pattern matching, see the <a href="%s">User Manual</a>
el: Για βοήθεια σχετικά με την επιλογή στοιχείων μέσω κανονικών εκφράσεων, δείτε το <a href="%s">Εγχειρίδιο χρήστη</a>

en: Edit the list of tags with the Tag editor
el: Επεξεργασία λίστας ετικετών με τον Περιηγητή ετικετών

en: <b>{action}</b> the tag, if it <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>
el: <b>{action}</b> της ετικέτας, αν <i>{match_type}</i>: <b>{query}</b>

en: You can specify rules to filter/transform tags here. Click the "Add rule" button below to get started. The rules will be processed in order for every tag until either a "remove" or a "keep" rule matches.
el: Εδώ μπορείτε να καθορίσετε κανόνες για να φιλτράρετε ή να μετασχηματίσετε ετικέτες. Πατήστε το παρακάτω κουμπί "Εισαγωγή κανόνα" για να ξεκινήσετε. Οι κανόνες θα εφαρμοστούν με τη σειρά για κάθε ετικέτα μέχρι να επιτευχθεί σύμπτωση με κάποιο κανόνα "αφαίρεσης" ή "διατήρησης".

en: You can <b>change an existing rule</b> by double clicking it
el: Μπορείτε να <b>αλλάξετε ένα προϋπάρχοντα κανόνα</b> με διπλό κλικ πάνω του

en: Move current rule up
el: Μετακίνηση επιλεγμένου κανόνα πάνω

en: Move current rule down
el: Μετακίνηση επιλεγμένου κανόνα κάτω

en: Test tag mapper rules
el: Δοκιμή κανόνων αντιστοίχησης ετικετών

en: Enter a comma separated list of &tags to test:
el: Εισαγωγή μιας διαχωριζόμενης από κόμμα λίστας ε&τικετών προς δοκιμή:

en: Enter tags and click the "Test" button
el: Εισάγετε τις ετικέτες και πατήστε το κουμπί "Δοκιμή"

en: <b>Resulting tags:</b> %s
el: <b>Προκύπτουσες ετικέτες:</b> %s

en: Save ruleset as
el: Αποθήκευση συνόλου κανόνων ως

en: Enter a name for this ruleset:
el: Εισαγωγή ονόματος γι' αυτό το σύνολο κανόνων:

en: A ruleset with the name "%s" already exists, do you want to replace it?
el: Ένα σύνολο κανόνων με το όνομα "%s" ήδη υπάρχει, θέλετε να το αντικαταστήσετε;

en: Delete saved rulesets
el: Διαγραφή αποθηκευμένου συνόλου κανόνων

en: No saved rulesets available
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμο αποθηκευμένο σύνολο κανόνων

en: Edit tag mapper rules
el: Επεξεργασία κανόνων αντιστοίχησης ετικετών

en: Search for text...
el: Αναζήτηση για κείμενο...

en: Find &next
el: Εύρεση επο&μένου

en: Find &previous
el: Εύρεση &προηγούμενου

en: No match found
el: Δεν βρέθηκε αντιστοιχία

en: No match found for: %s
el: Δεν βρέθηκε αντιστοιχία για: %s

en: No matches for %(text)s found in the current file [%(current)s]. Do you want to search in the %(which)s file [%(next)s]?
el: Το %(text)s δεν ταυτοποιείται πουθενά στο τρέχον αρχείο [%(current)s]. Θέλετε να ψάξετε στο αρχείο %(which)s [%(next)s];

en: next
el: επόμενο

en: previous
el: προηγούμενο

en: Not an HTML file
el: Δεν είναι αρχείο HTML

en: The file {} is not marked as an HTML file in the OPF and cannot be displayed
el: Το αρχείο {} δεν έχει χαρακτηριστεί ως αρχείο HTML στο OPF και δεν μπορεί να εμφανιστεί

en: Bad markup
el: Κακή επισήμανση

en: This book has severely broken markup, its ToC cannot be edited.
el: Αυτό το βιβλίο έχει σοβαρά σπασμένη επισήμανση, το ToC του δεν μπορεί να επεξεργαστεί.

en: File:
el: Αρχείο:

en: Top of the file
el: Κορυφή του αρχείου

en: Approximately %d%% from the top
el: Περίπου %d%% από την κορυφή

en: Location: A &lt;%s&gt; tag inside the file
el: Τοποθεσία: Μία &lt;%s&gt, ετικέτα μέσα στο αρχείο

en: Create ToC from XPath
el: Δημιουργία Πίνακα Περιεχομένων από XPath

en: Specify a series of XPath expressions for the different levels of the Table of Contents. You can use the wizard buttons to help you create XPath expressions.
el: Καθορίστε μια σειρά εκφράσεων XPath για τα διάφορα επίπεδα του πίνακα περιεχομένων. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τα κουμπιά του οδηγού για να σας βοηθήσουν να δημιουργήσετε εκφράσεις XPath.

en: Level %s ToC:
el: Επίπεδο %s Πίνακα Περιεχομένων:

en: Do not add duplicate entries at the same level
el: Μην προσθέτετε διπλές καταχωρήσεις στο ίδιο επίπεδο

en: No XPaths
el: Δεν υπάρχουν XPaths

en: No XPaths have been entered
el: Δεν έχουν εισαχθεί XPaths

en: The XPath expression %s is not valid.
el: Η έκφραση XPath %s δεν είναι έγκυρη.

en: You can edit existing entries in the Table of Contents by clicking them in the panel to the left.
el: Μπορείτε να επεξεργαστείτε υπάρχουσες καταχωρίσεις στον Πίνακα Περιεχομένων κάνοντας κλικ πάνω τους στο πλαίσιο στα αριστερά.

en: Entries with a green tick next to them point to a location that has been verified to exist. Entries with a red dot are broken and may need to be fixed.
el: Οι εγγραφές με ένα πράσινο σημάδι δίπλα τους υποδεικνύουν μια τοποθεσία που έχει επαληθευτεί ότι υπάρχει. Οι εγγραφές με μια κόκκινη κουκκίδα είναι κατεστραμμένες και ίσως χρειάζονται διόρθωση.

en: Create a &new entry
el: Δημιουργία &νέας εγγραφής

en: Generate ToC from &major headings
el: Δημιουργία Πίνακα Περιεχομένων από τις &κύριες επικεφαλίδες

en: Generate a Table of Contents from the major headings in the book. This will work if the book identifies its headings using HTML heading tags. Uses the <h1>, <h2> and <h3> tags.
el: Δημιουργήστε έναν πίνακα περιεχομένων από τις κύριες επικεφαλίδες του βιβλίου. Αυτό θα λειτουργήσει εάν το βιβλίο προσδιορίζει τις επικεφαλίδες του χρησιμοποιώντας ετικέτες επικεφαλίδων HTML. Χρησιμοποιεί τις ετικέτες <h1>, <h2> και <h3>.

en: Generate ToC from &all headings
el: Δημιουργία Πίνακα Περιεχομένων από ό&λες τις επικεφαλίδες

en: Generate a Table of Contents from all the headings in the book. This will work if the book identifies its headings using HTML heading tags. Uses the <h1-6> tags.
el: Δημιουργήστε έναν πίνακα περιεχομένων από όλες τις επικεφαλίδες του βιβλίου. Αυτό θα λειτουργήσει εάν το βιβλίο προσδιορίζει τις επικεφαλίδες του χρησιμοποιώντας ετικέτες επικεφαλίδων HTML. Χρησιμοποιεί τις ετικέτες <h1-6>.

en: Generate ToC from &links
el: Δημιουργία Πίνακα Περιεχομένων από &συνδέσμους

en: Generate a Table of Contents from all the links in the book. Links that point to destinations that do not exist in the book are ignored. Also multiple links with the same destination or the same text are ignored.
el: Δημιουργήστε έναν πίνακα περιεχομένων από όλους τους συνδέσμους του βιβλίου. Σύνδεσμοι που παραπέμπουν σε προορισμούς που δεν υπάρχουν στο βιβλίο αγνοούνται. Επίσης, οι πολλαπλοί σύνδεσμοι με τον ίδιο προορισμό ή το ίδιο κείμενο αγνοούνται.

en: Generate ToC from &files
el: Δημιουργία Πίνακα Περιεχομένων από &αρχεία

en: Generate a Table of Contents from individual files in the book. Each entry in the ToC will point to the start of the file, the text of the entry will be the "first line" of text from the file.
el: Δημιουργήστε έναν Πίνακα Περιεχομένων από μεμονωμένα αρχεία στο βιβλίο. Κάθε εγγραφή στον Πίνακα Περιεχομένων θα δείχνει στην αρχή του αρχείου, ενώ το κείμενο της εγγραφής θα είναι η «πρώτη γραμμή» του κειμένου από το αρχείο.

en: Generate ToC from &XPath
el: Δημιουργία Πίνακα Περιεχομένων από &XPath

en: Generate a Table of Contents from arbitrary XPath expressions.
el: Δημιουργήστε έναν Πίνακα Περιεχομένων από αυθαίρετες εκφράσεις XPath.

en: &Flatten the ToC
el: &Απλοποιήστε τον ToC

en: Flatten the Table of Contents, putting all entries at the top level
el: Εξομάλυνση του Πίνακα Περιεχομένων, τοποθετώντας όλες τις καταχωρήσεις στο κορυφαίο επίπεδο

en: <b>WARNING:</b> calibre only supports the creation of linear ToCs in AZW3 files. In a linear ToC every entry must point to a location after the previous entry. If you create a non-linear ToC it will be automatically re-arranged inside the AZW3 file.
el: <b>ΠΡΟΣΟΧΗ:</b> Το calibre υποστηρίζει μόνο τη δημιουργία γραμμικών ToCs σε αρχεία AZW3. Σε ένα γραμμικό ToC κάθε εγγραφή πρέπει να δείχνει σε μια θέση μετά την προηγούμενη εγγραφή. Εάν δημιουργήσετε ένα μη γραμμικό ToC, θα αναδιαταχθεί αυτόματα μέσα στο αρχείο AZW3.

en: You can move this entry around the Table of Contents by drag and drop or using the up and down buttons to the left
el: Μπορείτε να μετακινήσετε αυτή την καταχώρηση στον Πίνακα Περιεχομένων με σύρσιμο και απόθεση ή χρησιμοποιώντας τα κουμπιά πάνω και κάτω στα αριστερά.

en: Change the &location this entry points to
el: Αλλαγή &τοποθεσίας αυτής της καταχώρισης

en: &Remove this entry
el: Αφαί&ρεση της εγγραφής αυτής

en: New entry &inside this entry
el: Νέα καταχώρηση &μέσα σε αυτή την καταχώρηση

en: New entry &above this entry
el: Νέα καταχώρηση &πάνω από αυτή την καταχώρηση

en: New entry &below this entry
el: Νέα καταχώρηση &κάτω από αυτή την καταχώρηση

en: &Flatten this entry
el: &Ισιώστε αυτή την καταχώρηση

en: All children of this entry are brought to the same level as this entry.
el: Όλα τα παιδιά αυτής της καταχώρησης μεταφέρονται στο ίδιο επίπεδο με αυτή την καταχώρηση.

en: &Return to welcome screen
el: &Επιστροφή στην οθόνη καλωσορίσματος

en: Go back to the top level view
el: Επιστροφή στην προβολή του ανώτερου επιπέδου

en: Configure ToC generation
el: Ρύθμιση δημιουργίας ToC

en: Remove &duplicated headings at the same ToC level
el: Αφαίρεση &διπλών επικεφαλίδων στο ίδιο επίπεδο ToC

en: Use the &title attribute for ToC text
el: Χρησιμοποιήστε το χαρακτηριστικό &title για το κείμενο ToC

en: When a heading tag has the "title" attribute use its contents as the text for the ToC entry, instead of the text inside the heading tag itself.
el: Όταν μια ετικέτα επικεφαλίδας έχει το "title" χρησιμοποιούν τα περιεχόμενά του ως κείμενο για την καταχώρηση ToC, αντί για το κείμενο μέσα στην ίδια την ετικέτα επικεφαλίδας.

en: This entry points to an existing destination
el: Αυτή η καταχώρηση παραπέμπει σε έναν υπάρχοντα προορισμό

en: The location this entry points to does not exist
el: Η τοποθεσία στην οποία παραπέμπει αυτή η καταχώρηση δεν υπάρχει

en: <b>Title</b>: {0} <b>Dest</b>: {1}{2}
el: <b>Τίτλος</b>: {0} <b>Προορισμός</b>: {1}{2}

en: Chapter
el: Κεφάλαιο

en: All selected items will be renamed to the form prefix-number
el: Όλα τα επιλεγμένα στοιχεία θα μετονομαστούν με τη μορφή πρόθεμα-αριθμός

en: Change the location this entry points to
el: Αλλαγή θέσης στην οποία δείχνει αυτή η καταχώρηση

en: Bulk rename all selected items
el: Μαζική μετονομασία όλων των επιλεγμένων στοιχείων

en: Remove all selected items
el: Αφαίρεση όλων των επιλεγμένων στοιχείων

en: Move "%s" up
el: Μετακίνηση "%s" πάνω

en: Move "%s" down
el: Μετακίνηση "%s" κάτω

en: Unindent "%s"
el: Αφαίρεση Εσοχής "%s"

en: Indent "%s"
el: Εσοχή "%s"

en: Move current entry up [Ctrl+Up]
el: Μετακίνηση τρέχουσας καταχώρησης πάνω [Ctrl+Up]

en: Unindent the current entry [Ctrl+Left]
el: Κατάργηση εσοχής τρέχουσας καταχώρησης [Ctrl+Left]

en: Remove all selected entries
el: Αφαίρεση όλων των επιλεγμένων στοιχείων

en: Indent the current entry [Ctrl+Right]
el: Εσοχή στην τρέχουσα καταχώριση [Ctrl+Right]

en: Move current entry down [Ctrl+Down]
el: Μετακίνηση τρέχουσας καταχώρησης κάτω [Ctrl+Down]

en: &Expand all
el: &Επέκταση όλων

en: &Collapse all
el: &Σύμπτυξη όλων

en: Double click on an entry to change the text
el: Κάντε διπλό κλικ πάνω σε μία καταχώρηση για να αλλάξετε το κείμενο

en: The location this entry point to does not exist:
    %s
el: Η θέση στην οποία παραπέμπει αυτή η καταχώρηση δεν υπάρχει:
    %s

en: No items found
el: Δεν βρέθηκαν αντικείμενα

en: No items were found that could be added to the Table of Contents.
el: Δεν βρέθηκαν στοιχεία που να μπορούν να προστεθούν στον Πίνακα Περιεχομένων.

en: No links were found that could be added to the Table of Contents.
el: Δεν βρέθηκαν σύνδεσμοι που να μπορούν να προστεθούν στον Πίνακα Περιεχομένων.

en: No files were found that could be added to the Table of Contents.
el: Δεν βρέθηκαν αρχεία που να μπορούν να προστεθούν στον Πίνακα Περιεχομένων.

en: Edit the ToC in %s
el: Επεξεργασία του Πίνακα Περιεχομένων σε %s

en: Loading %s, please wait...
el: Φορτώνει %s, παρακαλώ περιμένετε...

en: Undo the last action, if any
el: Αναίρεση τελευταίας ενέργειας, αν υπάρχει

en: Loading table of contents view, please wait...
el: Φόρτωση της προβολής του πίνακα περιεχομένων, παρακαλώ περιμένετε...

en: Loading...
el: Φόρτωση...

en: Writing %s, please wait...
el: Εγγραφή %s, παρακαλώ περιμένετε...

en: Failed to write book
el: Αποτυχία εγγραφής βιβλίου

en: Could not write %s. Click "Show details" for more information.
el: Δεν ήταν δυνατή η εγγραφή %s. Κάντε κλικ στο "Εμφάνιση λεπτομερειών" για περισσότερες πληροφορίες.

en: Failed to load book
el: Απέτυχε η φόρτωση βιβλίου

en: Could not load %s. Click "Show details" for more information.
el: Δεν ήταν δυνατή η φόρτωση του %s. Κάντε κλικ στο "Εμφάνιση λεπτομερειών" για περισσότερες πληροφορίες.

en: Convert book %(num)d of %(total)d (%(title)s)
el: Μετατροπή βιβλίου %(num)d από %(total)d (%(title)s)

en: Could not convert
el: Δεν ήταν δυνατή η μετατροπή

en: Could not convert <b>%s</b> as it has no e-book files. If you think it should have files, but calibre is not finding them, that is most likely because you moved the book's files around outside of calibre. You will need to find those files and re-add them to calibre.
el: Δεν ήταν δυνατή η μετατροπή του <b>%s</b>, καθώς δεν διαθέτει αρχεία ψηφιακών βιβλίων. Αν πιστεύετε ότι πρέπει να διαθέτει αρχεία, αλλά το calibre δεν τα βρίσκει, αυτό πιθανότατα οφείλεται στο ότι μετακινήσατε τα αρχεία του βιβλίου έξω από το calibre. Θα πρέπει να βρείτε τα αρχεία αυτά, και να τα ξαναπροσθέσετε στο calibre.

en: No supported formats (Available formats: %s)
el: Μη υποστηριζόμενη μορφή (Διαθέσιμες μορφές: %s)

en: This book has no actual e-book files
el: Αυτό το βιβλίο δεν έχει πραγματικά αρχεία ηλεκτρονικού βιβλίου

en: Could not convert some books
el: Δεν ήταν δυνατή η μετατροπή ορισμένων βιβλίων

en: Could not convert the book because no supported source format was found
el: Δεν ήταν δυνατή η μετατροπή του βιβλίου επειδή δεν βρέθηκε υποστηριζόμενη μορφή πηγής

en: Could not convert {num} of {tot} books, because no supported source formats were found.
el: Δεν κατέστη δυνατή η μετατροπή {num} εκ των {tot} βιβλίων, καθώς δεν βρέθηκαν υποστηριζόμενες αρχικές μορφές.

en: Queueing books for bulk conversion
el: Βάζω τα βιβλία στην ουρά αναμονής για μαζική μετατροπή

en: Queueing
el: Ουρά αναμονής

en: Convert book %(num)d of %(tot)d (%(title)s)
el: Μετατροπή βιβλίου %(num)d από %(tot)d (%(title)s)

en: Could not convert %(num)d of %(tot)d books, because no suitable source format was found.
el: Η μετατροπή %(num)d εκ των %(tot)d βιβλίων δεν ήταν δυνατή, καθώς δεν βρέθηκαν κατάλληλες αρχικές μορφές.

en: Fetch news from %s
el: Λήψη ειδήσεων από %s

en: Convert existing
el: Μετατροπή προυπάρχοντων

en: The following books have already been converted to the %s format. Do you wish to reconvert them?
el: Τα ακόλουθα βιβλία έχουν ήδη μετατραπεί στη μορφή %s. Θέλετε να τα ξαναμετατρέψετε;

en: less than an hour ago
el: λιγότερο από μία ώρα πριν

en: {} hours ago
el: {} ώρες πριν

en: {} days ago
el: {} ημέρες πριν

en: Deleted: {when}
el: Διαγράφηκε: {when}

en: Save "{}" to disk
el: Αποθήκευση "{}" στο δίσκο

en: Choose a location to save: {}
el: Επιλογή τοποθεσίας για αποθήκευση: {}

en: Recently deleted books
el: Πρόσφατα διαγραμμένα βιβλία

en: &Permanently delete after:
el: &Οριστική διαγραφή μετά από:

en: on close
el: στο κλείσιμο

en: Deleted items are permanently deleted automatically after the specified number of days.
    If set to "on close" they are deleted whenever the library is closed, that is when switching to another library or exiting calibre.
el: Τα διαγραμμένα στοιχεία διαγράφονται οριστικά αυτόματα μετά τον καθορισμένο αριθμό ημερών.
    Εάν έχει οριστεί σε "στο κλείσιμο" διαγράφονται κάθε φορά που κλείνει η βιβλιοθήκη, δηλαδή όταν γίνεται μετάβαση σε άλλη βιβλιοθήκη ή έξοδος από το calibre.

en: &Restore selected
el: &Επαναφορά επιλεγμένου

en: Permanently &delete selected
el: Διαγραφή επιλεγμένων οριστικά

en: Remove the selected entries from the trash bin, thereby deleting them permanently
el: Αφαιρέστε τις επιλεγμένες εγγραφές από τον κάδο ανακύκλωσης, διαγράφοντάς τες οριστικά

en: All books and formats will be <b>permanently deleted</b>! Are you sure?
el: Όλα τα βιβλία και οι μορφές θα <b>διαγραφούν οριστικά</b>! Είστε σίγουροι;

en: &Books ({})
el: &Βιβλία ({})

en: &Formats ({})
el: &Μορφές ({})

en: restore
el: επαναφορά

en: delete
el: διαγραφή

en: Failed for the book {} with error:
el: Απέτυχε για το βιβλίο {} με σφάλμα:

en: Failed to process some {}
el: Αποτυχία επεξεργασίας ορισμένων {}

en: Could not {0} some {1}. Click "Show details" for details.
el: Δεν ήταν δυνατή η {0} ορισμένων {1}. Κάντε κλικ στο "Εμφάνιση λεπτομερειών" για περισσότερες πληροφορίες.

en: Text-to-Speech &engine:
el: Κείμενο προς Ομιλία &μηχανή:

en: Automatically select (currently {})
el: Αυτόματη επιλογή (currently {})

en: The number of seconds to pause for at the end of a sentence.
el: Ο αριθμός των δευτερολέπτων για τα οποία θα γίνεται παύση στο τέλος μιας πρότασης.

en: no pause
el: καμία παύση

en: Use system default volume
el: Χρήση προεπιλεγμένης έντασης του συστήματος

en: &Volume of speech:
el: &Ένταση της ομιλίας:

en: &Output module:
el: &Μονάδα εξόδου:

en: &Speed of speech:
el: &Ταχύτητα ομιλίας:

en: &Pause after sentence:
el: &Παύση μετά την πρόταση:

en: &Pitch of speech:
el: &Τόνος ομιλίας:

en: Output a&udio to:
el: Έξο&δος ήχου προς:

en: Choose &default voice for language:
el: Επιλογή προεπιλεγμένη φωνή &για τη γλώσσα:

en: V&oices:
el: &Φωνή:

en: System default (currently {})
el: Προεπιλογή συστήματος (currently {})

en: Position of control bar:
el: Θέση της μπάρας ελέγχου:

en: Floating with help text
el: Επιπλέουσα με κείμενο βοήθειας

en: Top right
el: Πάνω δεξιά

en: Top left
el: Πάνω αριστερά

en: Bottom right
el: Κάτω δεξιά

en: Bottom left
el: Κάτω αριστερά

en: Configure Read aloud
el: Διαμόρφωση Ανάγνωσης δυνατά

en: Restore all Read aloud settings to their defaults
el: Επαναφέρετε όλες τις ρυθμίσεις Ανάγνωσης δυνατά στις προεπιλογές τους

en: Remove downloaded voice
el: Αφαίρεση ληφθείσας φωνής

en: Download voice
el: Λήψη φωνής

en: Failed to write downloaded data with error: {}
el: Αποτυχία εγγραφής δεδομένων που έχουν ληφθεί με σφάλμα: {}

en: Server replied with unknown HTTP status code: {}
el: Ο διακομιστής απάντησε με άγνωστο κωδικό κατάστασης HTTP: {}

en: Download finished
el: Η λήψη τελείωσε

en: Failed to download {0} with error: {1}
el: Απέτυχε η λήψη {0} με σφάλμα: {1}

en: Could not download any of the resources.
el: Δεν ήταν δυνατή η λήψη κανενός από τους πόρους.

en: Could not download {}.
el: Δεν ήταν δυνατή η λήψη {}.

en: Could not download some resources.
el: Δεν ήταν δυνατή η λήψη ορισμένων πόρων.

en: Click "Show details" for more information
el: Πατήστε "Προβολή λεπτομερειών" για περισσότερες πληροφορίες

en: Read aloud failed
el: Η ανάγνωση δυνατά απέτυχε

en: Downloading neural network for the {} voice
el: Λήψη νευρωνικού δικτύου για τη φωνή {}

en: Downloading voice for Read aloud
el: Λήψη φωνής για Ανάγνωση δυνατά

en: Neural network data
el: Δεδομένα νευρωνικού δικτύου

en: Neural network metadata
el: Μεταδεδομένα νευρωνικού δικτύου

en: Failed to download the voice: {}
el: Αποτυχία λήψης της φωνής: {}

en: Failed to download voice
el: Απέτυχε η λήψη φωνής

en: Could not find speech-dispatcher on your system. Please install it.
el: Δεν ήταν δυνατή η ανίχνευση του speech-dispatcher στο σύστημά σας. Παρακαλώ εγκαταστήστε το.

en: Speech dispatcher on this system is not configured with any available output modules. Install some output modules first.
el: Ο διαχειριστής ομιλίας σε αυτό το σύστημα δεν έχει ρυθμιστεί με διαθέσιμα μονάδες εξόδου. Εγκαταστήστε πρώτα κάποιες μονάδες εξόδου.

en: Failed to set support for SSML to: {}
el: Αποτυχία ρύθμισης υποστήριξης για SSML στο: {}

en: Medium quality
el: Μέτρια ποιότητα

en: Low quality
el: Χαμηλή ποιότητα

en: Extra low quality
el: Εξαιρετικά χαμηλή ποιότητα

en: System default voice
el: Προεπιλεγμένη φωνή συστήματος

en: Age: {}
el: Ηλικία: {}

en: Gender: {}
el: Φύλο: {}

en: Modern Windows Engine
el: Σύγχρονη μηχανή Windows

en: The "winrt" engine can track the currently spoken word on screen. Additional voices for it are available from Microsoft.
el: Η μηχανή "winrt" μπορεί να παρακολουθεί τη λέξη που προφέρεται αυτή τη στιγμή στην οθόνη. Επιπλέον φωνές για αυτήν είναι διαθέσιμες από τη Microsoft.

en: macOS Engine
el: macOS Μηχανή

en: The "darwin" engine can track the currently spoken word on screen. Additional voices for it are available from Apple.
el: Ο "darwin" μπορεί να παρακολουθεί την τρέχουσα ομιλούμενη λέξη στην οθόνη. Πρόσθετες φωνές για αυτό είναι διαθέσιμες από την Apple.

en: Legacy Windows Engine
el: Παλαιού τύπου μηχανή Windows

en: The "sapi" engine can track the currently spoken word on screen. It is no longer supported by Microsoft.
el: Η μηχανή "sapi" μπορεί να παρακολουθεί τη λέξη που προφέρεται αυτή τη στιγμή στην οθόνη. Δεν υποστηρίζεται πλέον από τη Microsoft.

en: The "flite" Engine
el: Η "flite" Μηχανή

en: The "flite" engine can track the currently spoken word on screen.
el: Η μηχανή "flite" μπορεί να παρακολουθεί τη λέξη που προφέρεται αυτή τη στιγμή στην οθόνη.

en: The Piper Neural Engine
el: Η νευρωνική μηχανή Piper

en: The "piper" engine can track the currently spoken sentence on screen. It uses a neural network for natural sounding voices. The neural network is run locally on your computer, it is fairly resource intensive to run.
el: Το "piper" μπορεί να παρακολουθεί την τρέχουσα ομιλούμενη πρόταση στην οθόνη. Χρησιμοποιεί ένα νευρωνικό δίκτυο για φωνές με φυσικό ήχο. Το νευρωνικό δίκτυο εκτελείται τοπικά στον υπολογιστή σας και η λειτουργία του είναι αρκετά απαιτητική σε πόρους.

en: The Speech Dispatcher Engine
el: Μηχανή Διαχείρισης Ομιλίας

en: The "speechd" engine can usually track the currently spoken word on screen, however, it depends on the underlying output module. The default espeak output module does support it.
el: Η μηχανή "speechd" μπορεί συνήθως να παρακολουθεί την τρέχουσα ομιλούμενη λέξη στην οθόνη, ωστόσο, εξαρτάται από την υποκείμενη μονάδα εξόδου. Η προεπιλεγμένη μονάδα εξόδου espeak το υποστηρίζει.

en: &Unmark marked text
el: &Αποσήμανση επισημασμένου κειμένου

en: Unsaved changes
el: Μη αποθηκευμένες αλλαγές

en: The current book has unsaved changes. If you open a new book, they will be lost. Are you sure you want to proceed?
el: Το τρέχον βιβλίο έχει μη αποθηκευμένες αλλαγές. Αν ανοίξετε ένα νέο βιβλίο, θα χαθούν. Είστε βέβαιοι ότι θέλετε να προχωρήσετε;

en: Cannot open
el: Αδύνατο το άνοιγμα

en: The current book is being saved, you cannot open a new book until the saving is completed
el: Το παρόν βιβλίο αποθηκεύεται,δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο βιβλίο μέχρι να ολοκληρωθεί η αποθήκευση

en: Choose file location
el: Επιλογή τοποθεσίας αρχείου

en: Importing book, please wait...
el: Εισαγωγή βιβλίου, παρακαλώ περιμένετε...

en: Choose book folder
el: Επιλογή φακέλου βιβλίου

en: Choose book
el: Επιλογή βιβλίου

en: File not found
el: Το αρχείο δεν βρέθηκε

en: The file %s does not exist.
el: Το αρχείο %s δεν υπάρχει.

en: Unsupported format
el: Μη υποστηριζόμενη μορφή

en: Tweaking is only supported for books in the %s formats. Convert your book to one of these formats first.
el: Η προσαρμογή υποστηρίζεται μόνο για βιβλία με τις μορφές %s. Μετατρέψτε πρώτα το βιβλίο σας σε μία από αυτές τις μορφές.

en: Read-only file
el: Αρχείο μόνο για ανάγνωση

en: The file {} is read-only. Saving changes to it will either fail or cause its permissions to be reset.
el: Το αρχείο {} είναι μόνο για ανάγνωση. Η αποθήκευση αλλαγών σε αυτό είτε θα αποτύχει είτε θα προκαλέσει επαναφορά των δικαιωμάτων του.

en: Opening book, please wait...
el: Άνοιγμα βιβλίου, παρακαλώ περιμένετε...

en: Failed to open book
el: Απέτυχε το άνοιγμα βιβλίου

en: Failed to open book, it has obfuscated fonts, but the obfuscation key is missing from the OPF. Do an EPUB to EPUB conversion before trying to edit this book.
el: Αποτυχία στο άνοιγμα του βιβλίου, έχει κρυπτογραφημένες γραμματοσειρές, αλλά το κλειδί κρυπτογράφησης λείπει από το OPF. Κάντε μια μετατροπή EPUB σε EPUB πριν προσπαθήσετε να επεξεργαστείτε αυτό το βιβλίο.

en: Failed to open book, click "Show details" for more information.
el: Αποτυχία ανοίγματος του βιβλίου, κάντε κλικ στο "Εμφάνιση λεπτομερειών" για περισσότερες πληροφορίες.

en: Start of editing session
el: Έναρξη συνεδρίας επεξεργασίας

en: Before: Delete files
el: Πριν: Διαγραφή αρχείων

en: One file deleted | {} files deleted
el[0]: Ένα αρχείο διαγράφηκε
el[1]: {} αρχεία διαγράφηκαν

en: Before: Re-order text
el: Πριν: Αναδιάταξη κειμένου

en: You must first open a book to edit, before trying to create new files in it.
el: Πρέπει πρώτα να ανοίξετε ένα βιβλίο για επεξεργασία, πριν προσπαθήσετε να δημιουργήσετε νέα αρχεία σε αυτό.

en: Before: Add file %s
el: Πριν: Προσθήκη αρχείου %s

en: Before: Add files
el: Πριν: Προσθήκη αρχείων

en: Before: Add cover
el: Πριν: Προσθήκη εξώφυλλου

en: No book is currently open. You must first open a book.
el: Κανένα βιβλίο δεν είναι ανοιχτό προς το παρόν. Πρέπει πρώτα να ανοίξετε ένα βιβλίο.

en: No book open
el: Κανένα βιβλίο ανοιχτό

en: You must open a book before trying to edit the Table of Contents.
el: Πρέπει να ανοίξετε ένα βιβλίο πριν προσπαθήσετε να επεξεργαστείτε τον Πίνακα Περιεχομένων.

en: Before: Edit Table of Contents
el: Πριν: Επεξεργασία Πίνακα Περιεχομένων

en: Before: Insert inline Table of Contents
el: Πριν: Εισαγωγή ενσωματωμένου πίνακα περιεχομένων

en: No Table of Contents
el: Απουσία Πίνακα Περιεχομένων

en: Cannot create an inline Table of Contents as this book has no existing Table of Contents. You must first create a Table of Contents using the Edit Table of Contents tool.
el: Δεν είναι δυνατή η δημιουργία ενός ενσωματωμένου Πίνακα Περιεχομένων καθώς αυτό το βιβλίο δεν έχει υπάρχοντα Πίνακα Περιεχομένων. Πρέπει πρώτα να δημιουργήσετε έναν Πίνακα Περιεχομένων χρησιμοποιώντας το εργαλείο Επεξεργασίας Πίνακα Περιεχομένων.

en: Before: %s
el: Πριν: %s

en: You must first open a book in order to transform styles.
el: Πρέπει πρώτα να ανοίξετε ένα βιβλίο για να μεταμορφώσετε το στυλ.

en: No HTML file
el: Δεν υπάρχει HTML αρχείο

en: Not currently editing an HTML file
el: Δεν επεξεργάζεστε αυτήν τη στιγμή ένα αρχείο HTML

en: No HTML files
el: Δεν υπάρχει HTML αρχείο

en: Not currently editing any HTML files
el: Αυτή τη στιγμή δεν επεξεργάζεστε HTML αρχεία

en: No HTML files are currently selected in the File browser
el: Δεν έχουν επιλεγεί αρχεία HTML στον περιηγητή αρχείων

en: Before HTML transformation
el: Πριν από τη μετατροπή HTML

en: No HTML was changed.
el: Δεν άλλαξε κανένα HTML.

en: No changes
el: Χωρίς αλλαγές

en: Before style transformation
el: Πριν από τη μεταμόρφωση του στυλ

en: No styles were changed.
el: Δεν άλλαξε κανένα στυλ.

en: Before: Get external resources
el: Πριν: Λάβετε εξωτερικούς πόρους

en: No book is currently open. You must first open a book to manage fonts.
el: Κανένα βιβλίο δεν είναι ανοιχτό προς το παρόν. Πρέπει πρώτα να ανοίξετε ένα βιβλίο για να διαχειριστείτε τις γραμματοσειρές.

en: Embed all fonts
el: Ενσωμάτωση όλων των γραμματοσειρών

en: Subset all fonts
el: Υποσύνολο όλων των γραμματοσειρών

en: The %s format does not support file and folder names internally, therefore arranging files into folders is not allowed.
el: Η μορφή %s δεν υποστηρίζει εσωτερικά ονόματα αρχείων και φακέλων, επομένως η τακτοποίηση αρχείων σε φακέλους δεν επιτρέπεται.

en: The files in this book are already arranged into folders
el: Τα αρχεία σε αυτό το βιβλίο είναι ήδη οργανωμένα σε φακέλους

en: Nothing to do
el: Τίποτα να κάνω

en: Show this message &again
el: &Επανεμφάνιση αυτού του μηνύματος

en: Before: Arrange into folders
el: Πριν: Οργάνωση σε φακέλους

en: Renaming and updating links...
el: Μετονομασία και ενημέρωση συνδέσμων...

en: You are changing the file type of {0}<b>{1}</b> to {2}<b>{3}</b>. Doing so can cause problems, are you sure?
el: Αλλάζετε τον τύπο αρχείου του {0}<b>{1}</b> σε {2}<b>{3}</b>. Αυτό μπορεί να προκαλέσει προβλήματα, είστε σίγουροι;

en: The name you have chosen {0} contains special characters, internally it will look like: {1}Try to use only the English alphabet [a-z], numbers [0-9], hyphens and underscores for file names. Other characters can cause problems for  different e-book viewers. Are you sure you want to proceed?
el: Το όνομα που έχετε επιλέξει {0} περιέχει ειδικούς χαρακτήρες, εσωτερικά θα φαίνεται ως: {1} Προσπαθήστε να χρησιμοποιείτε μόνο το αγγλικό αλφάβητο [a-z], αριθμούς [0-9], παύλες και κάτω παύλες για ονόματα αρχείων. Άλλοι χαρακτήρες μπορεί να προκαλέσουν προβλήματα σε διαφορετικούς αναγνώστες ηλεκτρονικών βιβλίων. Είστε σίγουροι ότι θέλετε να προχωρήσετε;

en: Before: Rename %s
el: Πριν: Μετονομασία %s

en: Before: Bulk rename
el: Πριν: Μαζική μετονομασία

en: Failed to rename files
el: Αποτυχία μετονομασίας αρχείων

en: Failed to rename files, click "Show details" for more information.
el: Αποτυχία μετονομασίας αρχείων, κάντε κλικ στην επιλογή "Εμφάνιση λεπτομερειών" για περισσότερες πληροφορίες.

en: &Revert to
el: &Επιστροφή στο

en: &Revert changes
el: &Αναίρεση αλλαγών

en: Show this popup again
el: Εμφάνιση αυτού του αναδυόμενου ξανά

en: See what &changed
el: Δείτε τι ά&λλαξε

en: %s books
el: %s βιβλίων

en: Current book
el: Παρόν βιβλίο

en: Other book
el: Άλλο βιβλίο

en: Before: Fix HTML
el: Πριν: Επιδιόρθωση HTML

en: All HTML files fixed
el: Όλα τα αρχεία HTML επιδιορθώθηκαν

en: Fixing done
el: Η επιδιόρθωση τελείωσε

en: Before: Beautify files
el: Πριν: Καλλωπισμός αρχείων

en: All files beautified
el: Όλα τα αρχεία καλλωπίστηκαν

en: Beautified
el: Καλλωπισμένο

en: Inserting images is only supported for HTML and CSS files.
el: Η εισαγωγή εικόνων υποστηρίζεται μόνο για αρχεία HTML και CSS.

en: New class name
el: Νέο όνομα κλάσης

en: Rename the class {} to?
el: Μετονομασία της κλάσης {} σε;

en: Before: Rename {}
el: Πριν: Μετονομασία {}

en: No class {} found to change
el: Δεν βρέθηκε κλάση {} για αλλαγή

en: Semantics are not supported for the AZW3 format.
el: Η σημασιολογία δεν υποστηρίζεται για τη μορφή AZW3.

en: Before: Set Semantics
el: Πριν: Ορισμός Σημασιολογίας

en: Before: Filter style information
el: Πριν: Φιλτράρισμα πληροφοριών στυλ

en: No matching style rules were found
el: Δεν βρέθηκαν κανόνες στυλ που να ταιριάζουν

en: No file with the name %s was found in the book
el: Κανένα αρχείο με όνομα %s δεν βρέθηκε στο βιβλίο

en: No style rules that match the class {} were found
el: Δεν βρέθηκαν κανόνες στυλ που να ταιριάζουν με την κλάση {}

en: Choose a name for the checkpoint.
    You can later restore the book to this checkpoint via the
    "Revert to..." entries in the Edit menu.
el: Επιλέξτε ένα όνομα για το σημείο ελέγχου.
    Μπορείτε αργότερα να επαναφέρετε το βιβλίο σε αυτό το σημείο ελέγχου μέσω του
    "Επιστροφή σε..." καταχωρήσεις στο μενού Επεξεργασία.

en: Path does not exist
el: Η διαδρομή δεν υπάρχει

en: The file you are editing (%s) no longer exists. You have to choose a new save location.
el: Το αρχείο που επεξεργάζεστε (%s) δεν υπάρχει πλέον. Πρέπει να επιλέξετε μια νέα τοποθεσία αποθήκευσης.

en: File is read-only
el: Το αρχείο είναι μόνο για ανάγνωση

en: The file at {} is read-only. The editor will try to reset its permissions before saving. Proceed with saving?
el: Το αρχείο στο {} είναι μόνο για ανάγνωση. Ο επεξεργαστής θα προσπαθήσει να επαναφέρει τα δικαιώματα πριν το αποθηκεύσει. Συνέχιση της αποθήκευσης;

en: Cannot save a copy
el: Δεν μπορεί να αποθηκευτεί αντίγραφο

en: Saving a copy of a folder based book is not supported
el: Η αποθήκευση ενός αντιγράφου ενός φακέλου που βασίζεται σε βιβλίο δεν υποστηρίζεται

en: Choose path
el: Επιλογή διαδρομής

en: Book (%s)
el: Βιβλίο (%s)

en: Saving copy, please wait...
el: Αποθήκευση αντίγραφου, παρακαλώ περιμένετε...

en: Failed to save copy
el: Αποτυχία αποθήκευσης αντίγραφου

en: Failed to save copy, click "Show details" for more information.
el: Αποτυχία αποθήκευσης αντιγράφου, κάντε κλικ στο "Εμφάνιση λεπτομερειών" για περισσότερες πληροφορίες.

en: Copy saved to %s
el: Αντίγραφο αποθηκεύτηκε στο %s

en: Copy saved
el: Αντίγραφο αποθηκεύτηκε

en: Editing saved copy at: %s
el: Επεξεργασία αποθηκευμένου αντιγράφου στο: %s

en: Could not save
el: Δεν ήταν δυνατή η αποθήκευση

en: Saving of the book failed. Click "Show details" for more information. You can try to save a copy to a different location, via File->Save a copy
el: Η αποθήκευση του βιβλίου απέτυχε. Κάντε κλικ στο "Εμφάνιση λεπτομερειών" για περισσότερες πληροφορίες. Μπορείτε να δοκιμάσετε να αποθηκεύσετε ένα αντίγραφο σε διαφορετική τοποθεσία, μέσω Αρχείο->Αποθήκευση αντιγράφου

en: Enter line number
el: Δώστε τον αριθμό της γραμμής

en: Before: Split %s
el: Πριν: Διαχωρισμός %s

en: Does not exist
el: Δεν υπάρχει

en: The file %s does not exist. If you were trying to click an item in the Table of Contents, you may need to refresh it by right-clicking and choosing "Refresh".
el: Το αρχείο %s δεν υπάρχει. Αν προσπαθούσατε να κάνετε κλικ σε ένα στοιχείο στον Πίνακα Περιεχομένων, ίσως χρειαστεί να το ανανεώσετε κάνοντας δεξί κλικ και επιλέγοντας "Ανανέωση".

en: Unsupported file format
el: Μη υποστηριζόμενη μορφή αρχείων

en: Editing files of type %s is not supported
el: Η επεξεργασία αρχείων μορφής %s δεν υποστηρίζεται

en: The anchor %s was not found in this file
el: Η άγκυρα %s δεν βρέθηκε σε αυτό το αρχείο

en: File deleted
el: Το αρχείο διαγράφηκε

en: The file {} has already been deleted, re-run Check Book to update the results.
el: Το αρχείο {} έχει ήδη διαγραφεί, ξανατρέψτε τον Έλεγχο βιβλίων για να ενημερώσετε τα αποτελέσματα.

en: Before: Spell Check
el: Πριν: Ορθογραφικός έλεγχος

en: Before: Auto-fix errors
el: Πριν: Αυτόματη επιδιόρθωση σφαλμάτων

en: Before: Merge files into %s
el: Πριν: Συγχώνευση αρχείων στο %s

en: {} files merged
el: {} αρχεία συγχωνεύτηκαν

en: Before: Link stylesheets
el: Πριν: Σύνδεση φύλλων στυλ

en: File opened
el: Το αρχείο άνοιξε

en: When you are done editing {0} click "Import" to update the file in the book or "Discard" to lose any changes.
el: Όταν τελειώσετε με την επεξεργασία του {0}, κάντε κλικ στο "Εισαγωγή" για να ενημερώσετε το αρχείο στο βιβλίο ή στο "Απόρριψη" για να χάσετε τυχόν αλλαγές.

en: Discard
el: Απόρριψη

en: Import
el: Εισαγωγή

en: Before: Replace %s
el: Πριν: Αντικατάσταση %s

en: You must first open a book in order to see the report.
el: Για να δείτε την αναφορά, πρέπει πρώτα να ανοίξετε ένα βιβλίο.

en: You must first open a book in order to check links.
el: Για να ελέγξετε συνδέσμους, πρέπει πρώτα να ανοίξετε ένα βιβλίο.

en: You must first open a book in order to add Text-to-speech narration.
el: Πρέπει πρώτα να ανοίξετε ένα βιβλίο για να προσθέσετε αφήγηση από κείμενο σε ομιλία.

en: Before: adding narration
el: Πριν: προσθήκη αφήγησης

en: You must first open a book in order to compress images.
el: Για να συμπιέσετε εικόνες, πρέπει πρώτα να ανοίξετε ένα βιβλίο.

en: Before: compress images
el: Πριν: συμπίεση εικόνων

en: Unexpected error
el: Απρόσμενο σφάλμα

en: Failed to compress images, click "Show details" for more information
el: Απέτυχε η συμπίεση εικόνων, κάντε κλικ στο "Εμφάνιση λεπτομερειών" για περισσότερες πληροφορίες

en: Cannot decode
el: Η αποκωδικοποίηση δεν είναι δυνατή

en: Cannot edit %s as it appears to be in an unknown character encoding
el: Αδυναμία επεξεργασίας %s, καθώς παρουσιάζεται να έχει άγνωστο τύπο κωδικοποίησης χαρακτήρων

en: No book is currently open. You must first open a book to edit.
el: Δεν υπάρχει ανοιχτό βιβλίο. Για να επεξεργαστείτε, πρέπει πρώτα να ανοίξετε ένα βιβλίο.

en: The current book is being saved in the background. Quitting now will <b>abort the save process</b>! Finish saving first?
el: Το τρέχον βιβλίο αποθηκεύεται στο υπόβαθρο. Η άμεση ακύρωση θα <b>ματαιώσει τη διεργασία αποθήκευσης</b>! Να τελειώσει πρώτα η αποθήκευση;

en: &Quit immediately
el: Άμεσος &τερματισμός

en: Finish &saving first
el: Μετά την ολοκλήρωση &αποθήκευσης

en: There are unsaved changes, if you quit without saving, you will lose them.
el: Υπάρχουν μη αποθηκευμένες αλλαγές που θα χαθούν αν τερματίσετε χωρίς να τις αποθηκεύσετε.

en: &Save and Quit
el: Αποθήκευ&ση και έξοδος

en: &Quit without saving
el: Έ&ξοδος χωρίς αποθήκευση

en: Saving, please wait...
el: Αποθήκευση, παρακαλώ περιμένετε...

en: Favorites
el: Αγαπημένα

en: European scripts
el: Ευρωπαϊκές γραφές

en: Armenian
el: Αρμενικά

en: Armenian ligatures
el: Αρμενικές συνδέσεις

en: Coptic
el: Κοπτικά

en: Coptic in Greek block
el: Κοπτικά σε Ελληνικό μπλοκ

en: Cypriot syllabary
el: Κυπριακό συλλαβάριο

en: Cyrillic
el: Κυριλλικά

en: Cyrillic supplement
el: Συμπληρωματικά Κυριλλικά

en: Cyrillic extended A
el: Εκτεταμένα Κυριλλικά A

en: Cyrillic extended B
el: Εκτεταμένα Κυριλλικά B

en: Georgian
el: Γεωργιανά

en: Georgian supplement
el: Συμπληρωματικά Γεωργιανά

en: Gothic
el: Γοτθικά

en: Greek and Coptic
el: Ελληνικά και Κοπτικά

en: Greek extended
el: Εκτεταμένα Ελληνικά

en: Latin, Basic & Latin-1 supplement
el: Λατινικά, Βασικά και Λατινικά συμπλήρωμα

en: Latin extended A
el: Εκτεταμένα Λατινικά A

en: Latin extended B
el: Εκτεταμένα Λατινικά B

en: Latin extended C
el: Εκτεταμένα Λατινικά C

en: Latin extended D
el: Εκτεταμένα Λατινικά D

en: Latin extended additional
el: Πρόσθετα εκτεταμένα Λατινικά

en: Latin ligatures
el: Λατινικές συνδέσεις χαρακτήρων

en: Linear B syllabary
el: Συλλαβάριο Γραμμικής Β

en: Linear B ideograms
el: Ιδεογράμματα Γραμμικής Β

en: Old italic
el: Παλιά Ιταλικά

en: Phaistos disc
el: δίσκος της Φαιστού

en: Runic
el: Ρούνοι

en: Phonetic symbols
el: Φωνητικά σύμβολα

en: Phonetic extensions
el: Φωνητικές επεκτάσεις

en: Superscripts and subscripts
el: Εκθέτες και δείκτες

en: African scripts
el: Αφρικανικές γραφές

en: Egyptian hieroglyphs
el: Αιγυπτιακά ιερογλυφικά

en: Ethiopic
el: Αιθιοπικά

en: Ethiopic supplement
el: Συμπληρωματικά Αιθιοπικά

en: Ethiopic extended
el: Εκτεταμένα Αιθιοπικά

en: Ethiopic extended A
el: Εκτεταμένα Αιθιοπικά A

en: Middle Eastern scripts
el: Γραφές Μέσης Ανατολής

en: Arabic
el: Αραβικά

en: Cuneiform
el: Σφηνοειδής γραφή

en: Cuneiform numbers and punctuation
el: Σφηνοειδείς αριθμοί και σημεία στίξης

en: Hebrew
el: Εβραϊκά

en: Imperial Aramaic
el: Αυτοκρατορικά Αραμαϊκά

en: Lydian
el: Λυδικά

en: Old Persian
el: Παλιά Περσικά

en: Phoenician
el: Φοινικικά

en: Syriac
el: Συριακά

en: Mongolian
el: Μογγολικά

en: Old Turkic
el: Παλιά Τουρκικά

en: Tibetan
el: Θιβετιανά

en: South Asian scripts
el: Γραφές Νοτίου Ασίας

en: Bengali
el: Μπενγκάλι

en: Tamil
el: Ταμίλ

en: Southeast Asian scripts
el: Γραφές Νοτιοανατολικής Ασίας

en: Thai
el: Ταϊλανδέζικα

en: American scripts
el: Αμερικανικές γραφές

en: Other
el: Άλλο

en: Punctuation
el: Σημεία στίξης

en: General punctuation
el: Γενικευμένα σημεία στίξης

en: ASCII punctuation
el: Σημεία στίξης ASCII

en: Latin-1 punctuation
el: Σημεία στίξης Latin-1

en: Supplemental punctuation
el: Πρόσθετα σημεία στίξης

en: Alphanumeric symbols
el: Αλφαριθμητικά σύμβολα

en: Roman symbols
el: Ρωμαϊκά σύμβολα

en: Mathematical alphanumeric symbols
el: Μαθηματικά αλφαριθμητικά σύμβολα

en: Technical symbols
el: Τεχνικά σύμβολα

en: Miscellaneous technical
el: Διάφορα τεχνικά

en: Optical character recognition
el: Οπτική αναγνώριση χαρακτήρων

en: Numbers and digits
el: Αριθμοί και ψηφία

en: Ancient Greek numbers
el: Αρχαίοι Ελληνικοί αριθμοί

en: Mathematical symbols
el: Μαθηματικά σύμβολα

en: Arrows
el: Βέλη

en: Mathematical operators
el: Μαθηματικοί τελεστές

en: Miscellaneous mathematical symbols A
el: Διάφορα μαθηματικά σύμβολα A

en: Miscellaneous mathematical symbols B
el: Διάφορα μαθηματικά σύμβολα B

en: Supplemental mathematical operators
el: Συμπληρωματικοί μαθηματικοί τελεστές

en: Geometric shapes
el: Γεωμετρικά σχήματα

en: Musical symbols
el: Μουσικά σύμβολα

en: More musical symbols
el: Περισσότερα μουσικά σύμβολα

en: Ancient Greek musical notation
el: Αρχαίος Ελληνικός μουσικός συμβολισμός

en: Byzantine musical symbols
el: Βυζαντινά μουσικά σύμβολα

en: Game symbols
el: Σύμβολα παιχνιδιών

en: Chess
el: Σκάκι

en: Domino tiles
el: Ντόμινο πλακάκια

en: Draughts
el: Σχέδια

en: Japanese chess
el: Ιαπωνικό σκάκι

en: Mahjong tiles
el: Mahjong πλακάκια

en: Playing cards
el: Τραπουλόχαρτα

en: Playing card suits
el: Χρώματα τραπουλόχαρτων

en: Other symbols
el: Άλλα σύμβολα

en: Alchemical symbols
el: Αλχημικά σύμβολα

en: Ancient symbols
el: Αρχαία σύμβολα

en: Braille patterns
el: Μοτίβα Μπράιγ

en: Currency symbols
el: Νομισματικά σύμβολα

en: Dingbats
el: Ντινγκμπάτ

en: Miscellaneous symbols
el: Διάφορα σύμβολα

en: Copy %s to clipboard
el: Αντιγραφή %s στο πρόχειρο

en: Add %s to favorites
el: Αποθήκευση %s στα αγαπημένα

en: Remove %s from favorites
el: Αφαίρεση %s από τα αγαπημένα

en: Restore favorites to defaults
el: Επαναφορά αγαπημένων στις προεπιλογές

en: Insert character
el: Εισαγωγή χαρακτήρα

en: Search for Unicode characters by using the English names or nicknames. You can also search directly using a character code. For example, the following searches will all yield the no-break space character: U+A0, nbsp, no-break
el: Αναζητήστε χαρακτήρες Unicode χρησιμοποιώντας τα αγγλικά ονόματα ή τα ψευδώνυμά τους. Μπορείτε επίσης να κάνετε αναζήτηση απευθείας χρησιμοποιώντας έναν κωδικό χαρακτήρα. Για παράδειγμα, οι ακόλουθες αναζητήσεις θα επιστρέψουν όλες τον χαρακτήρα μη διαχωριστικού κενού: U+A0, nbsp, no-break

en: Search by name, nickname or character code
el: Αναζήτηση με όνομα, παρατσούκλι ή κωδικό χαρακτήρα

en: Clear search
el: Καθαρισμός αναζήτησης

en: Drag and drop characters to re-arrange them. Click the "Re-arrange" button again when you are done.
el: Σύρετε και αφήστε χαρακτήρες για να τους αναδιατάξετε. Κάντε ξανά κλικ στο κουμπί "Αναδιάταξη" όταν τελειώσετε.

en: Match any word
el: Ταίριασμα οποιαδήποτε λέξη

en: When searching return characters whose names match any of the specified words
el: Κατά την αναζήτηση, επιστρέψτε χαρακτήρες των οποίων τα ονόματα ταιριάζουν με οποιαδήποτε από τις καθορισμένες λέξεις

en: INFO
el: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

en: Check has not been run
el: Ο έλεγχος δεν έχει εκτελεστεί

en: Copy list of errors to clipboard
el: Αντιγραφή της λίστας σφαλμάτων στο πρόχειρο

en: Click to run a check on the book
el: Κάντε κλικ για να ελέγξετε το βιβλίο

en: Run check
el: Εκτέλεση ελέγχου

en: line: %d
el: γραμμή: %d

en:  column: %d
el: στήλη: %d

en: Information
el: Πληροφορίες

en: Warning
el: Προειδοποίηση

en: Try to fix only this error
el: Προσπάθεια επιδιόρθωσης μόνο αυτού του σφάλματος

en: Click to open in editor
el: Κλικ για άνοιγμα στον Επεξεργαστή

en: Try to fix all fixable errors automatically. Only works for some types of error.
el: Προσπάθεια αυτόματης επιδιόρθωσης όλων των διορθώσιμων σφαλμάτων. Λειτουργεί μόνο για κάποιους τύπους σφαλμάτων.

en: Try to correct all fixable errors automatically
el: Προσπάθεια αυτόματης επιδιόρθωσης όλων των διορθώσιμων σφαλμάτων

en: Re-run check
el: Επανεκτέλεση ελέγχου

en: Re-run the check
el: Επανεκτέλεση του ελέγχου

en: Running fixers, please wait...
el: Εκτέλεση επιδιορθώσεων, παρακαλώ περιμένετε...

en: Running checks, please wait...
el: Εκτέλεση ελέγχων, παρακαλώ περιμένετε...

en: Check external links
el: Έλεγχος εξωτερικών συνδέσμων

en: Checking external links, please wait...
el: Γίνεται έλεγχος εξωτερικών συνδέσμων, παρακαλώ περιμένετε...

en: Check &anchors
el: Έλεγχος &αγκυρών

en: Check HTML anchors in links (the part after the #).
     This can be a little slow, since it requires downloading and parsing all the HTML pages.
el: Έλεγχος των HTML αγκυρών στους συνδέσμους (το μέρος μετά το #).
     Αυτό μπορεί να είναι λίγο αργό, καθώς απαιτεί τη λήψη και την ανάλυση όλων των σελίδων HTML.

en: Checking failed
el: Αποτυχία ελέγχου

en: There was an error while checking links, click "Show details" for more information
el: Υπήρξε σφάλμα κατά τον έλεγχο των συνδέσμων, κάντε κλικ στο "Εμφάνιση λεπτομερειών" για περισσότερες πληροφορίες

en: No broken links found
el: Δεν βρέθηκαν σπασμένοι σύνδεσμοι

en: Found a broken link | Found {} broken links
el[0]: Βρέθηκε σπασμένος σύνδεσμος
el[1]: Βρέθηκαν {} σπασμένοι σύνδεσμοι

en: Fix this link
el: Επιδιόρθωση αυτού του συνδέσμου

en: line number
el: αριθμός γραμμής

en: Enter the corrected URL:
el: Εισάγετε το διορθωμένο URL:

en: Fix URL
el: Επιδιόρθωση URL

en: Font
el: Γραμματοσειρά

en: Image
el: Εικόνα

en: Stylesheet
el: Φύλλο στυλ css

en: Completion failed
el: Η συμπλήρωση απέτυχε

en: Failed to get completions, click "Show details" for more information. Future errors during completion will be suppressed.
el: Αποτυχία ολοκλήρωσης, κάντε κλικ στην επιλογή "Εμφάνιση λεπτομερειών" για περισσότερες πληροφορίες. Τα μελλοντικά σφάλματα κατά την ολοκλήρωση θα κατασταλούν.

en: Failed to get completion data
el: Αποτυχία λήψης δεδομένων ολοκλήρωσης

en: Calculating differences, please wait...
el: Υπολογισμός διαφορών, παρακαλώ περιμένετε...

en: Differences between books
el: Διαφορές μεταξύ βιβλίων

en: Go to previous change
el: Πήγαινε στην προηγούμενη αλλαγή

en: &Previous change
el: &Προηγούμενη αλλαγή

en: Go to next change
el: Πήγαινε στην επόμενη αλλαγή

en: &Next change
el: &Επόμενη αλλαγή

en: Search for text
el: Αναζήτηση για κείμενο

en: Next &match
el: Επόμενη &αντιστοιχία

en: P&revious match
el: Π&ροηγούμενη αντιστοιχία

en: Left panel
el: Αριστερό πάνελ

en: Perform search in the left panel
el: Εκτέλεση αναζήτησης στο αριστερό πάνελ

en: Right panel
el: Δεξί πάνελ

en: Perform search in the right panel
el: Εκτέλεση αναζήτησης στο δεξιό πάνελ

en: &Options
el: &Επιλογές

en: Change how the differences are displayed
el: Αλλαγή του τρόπου εμφάνισης των δαφορών

en: Lines of context around each change
el: Γραμμές περιεχομένου γύρω από κάθε αλλαγή

en: Show %d lines of context
el: Παρουσίαση %d γραμμών περιεχομένου

en: Show all text
el: Εμφάνιση όλου του κειμένου

en: Double click right side to edit
el: Διπλό κλικ στη δεξιά πλευρά για επεξεργασία

en: Double click on any change in the right panel to edit that location in the editor
el: Κάντε διπλό κλικ σε οποιαδήποτε αλλαγή στο δεξιό πάνελ για να επεξεργαστείτε αυτή τη θέση στον επεξεργαστή

en: Beautify files before comparing them
el: Καλλωπισμός αρχείων πριν από τη σύγκρισή τους

en: Do not beautify files before comparing
el: Χωρίς καλλωπισμό αρχείων πριν τη σύγκριση

en: The books are identical
el: Τα βιβλία είναι πανομοιότυπα

en: No changes found
el: Δεν βρέθηκαν αλλαγές

en: The files are identical
el: Τα αρχεία είναι πανομοιότυπα

en: No differences found
el: Δεν βρέθηκαν διαφορές

en: The folders are identical
el: Οι φάκελοι είναι ταυτόσημοι

en: [%s was added]
el: [%s προστέθηκε]

en: [%s was removed]
el: [%s αφαιρέθηκε]

en: Previous change
el: Προηγούμενη αλλαγή

en: Next change
el: Επόμενη αλλαγή

en: Open file in the editor
el: Άνοιγμα αρχείου στον Επεξεργαστή

en: No matches found for query: {}
el: Δεν βρέθηκαν αντιστοιχίες για το ερώτημα: {}

en: This file was added
el: Αυτό το αρχείο προστέθηκε

en: This file was removed
el: Αυτό το αρχείο αφαιρέθηκε

en: [This file was renamed from %s]
el: [Αυτό το αρχείο μετονομάστηκε από %s]

en: [This file was renamed to %s]
el: [Αυτό το αρχείο μετονομάστηκε σε %s]

en: Binary file of size: %s
el: Δυαδικό αρχείο μεγέθους: %s

en: Image could not be rendered
el: Η εικόνα δεν μπόρεσε να απεικονιστεί

en: Size: {0} Resolution: {1}x{2}
el: Μέγεθος: {0} Ανάλυση: {1}x{2}

en: The files are identical after beautifying
el: Τα αρχεία είναι πανομοιότυπα μετά τον καλλωπισμό

en: Choose the external resources to download
el: Επιλέξτε τους εξωτερικούς πόρους προς λήψη

en: Data URL #{}
el: Διεύθυνση URL δεδομένων #{}

en: one instance | {} instances
el[0]: μία υπόσταση
el[1]: {} υποστάσεις

en: Download external resources
el: Λήψη εξωτερικών πόρων

en: Searching for external resources...
el: Αναζήτηση για εξωτερικούς πόρους...

en: Scan failed
el: Η σάρωση απέτυχε

en: Failed to scan for external resources, click "Show details" for more information.
el: Αποτυχία σάρωσης για εξωτερικούς πόρους, κάντε κλικ στο "Εμφάνιση λεπτομερειών" για περισσότερες πληροφορίες.

en: No external resources found
el: Δεν βρέθηκαν εξωτερικοί πόροι

en: No external resources were found in this book.
el: Δεν βρέθηκαν εξωτερικοί πόροι σε αυτό το βιβλίο.

en: Failed to download external resources, click "Show details" for more information.
el: Αποτυχία λήψης εξωτερικών πόρων, κάντε κλικ στο "Εμφάνιση λεπτομερειών" για περισσότερες πληροφορίες.

en: Some downloads failed
el: Μερικές λήψεις απέτυχαν

en: Failed to download some external resources, click "Show details" for more information.
el: Αποτυχία λήψης ορισμένων εξωτερικών πόρων, κάντε κλικ στο "Εμφάνιση λεπτομερειών" για περισσότερες πληροφορίες.

en: Updating resources in book...
el: Ενημέρωση πόρων στο βιβλίο...

en: Successfully processed the external resource | Successfully processed {} external resources
el[0]: Επιτυχής επεξεργασία της εξωτερικής πηγής
el[1]: Επιτυχής επεξεργασία {} εξωτερικών πηγών

en: Could not download one image | Could not download {} images
el[0]: Αποτυχία λήψης εικόνας
el[1]: Αποτυχία λήψης {} εικόνων

en: Replace failed
el: Η αντικατάσταση απέτυχε

en: Failed to replace external resources, click "Show details" for more information.
el: Αποτυχία αντικατάστασης εξωτερικών πόρων, κάντε κλικ στο «Εμφάνιση λεπτομερειών» για περισσότερες πληροφορίες.

en: Trim image
el: Περικοπή εικόνας

en: Auto-trim image
el: Αυτο-περικοπή εικόνας

en: Rotate image
el: Περιστροφή εικόνας

en: Resize image
el: Αλλαγή μεγέθους εικόνας

en: Sharpen image
el: Όξυνση εικόνας

en: Blur image
el: Θόλωμα εικόνα

en: Make image look like an oil painting
el: Κάντε την εικόνα να μοιάζει με ελαιογραφία

en: De-speckle image
el: Αφαίρεση θορύβου από εικόνα

en: Normalize image
el: Κανονικοποίηση εικόνας

en: No image
el: Χωρίς εικόνα

en: No image loaded
el: Δεν έχει φορτωθεί εικόνα

en: Invalid image
el: Μη έγκυρη εικόνα

en: The current image is not valid
el: Αυτή η εικόνα δεν είναι έγκυρη

en: Drop image
el: Απόθεση εικόνας

en: Paste image
el: Επικόλληση εικόνας

en: No image available in the clipboard
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμη εικόνα στο πρόχειρο

en: No active selection, first select a region in the image, by dragging with your mouse
el: Χωρίς ενεργή επιλογή, επιλέξτε πρώτα μια περιοχή στην εικόνα, σύροντας με το ποντίκι σας

en: Not a valid image
el: Μη έγκυρη εικόνα

en: Choose the new width and height
el: Επιλογή νέου πλάτους και ύψους

en: Cutting of images is not allowed. If you want to delete the image, use the files browser to do it.
el: Η αποκοπή εικόνων δεν επιτρέπεται. Αν θέλετε να διαγράψετε την εικόνα, χρησιμοποιήστε τον περιηγητή αρχείων για να το κάνετε.

en: File actions tool bar
el: Γραμμή εργαλείων ενεργειών αρχείου

en: Edit actions tool bar
el: Επεξεργασία γραμμής εργαλείων ενεργειών

en: Image filters
el: Φίτρα εικόνας

en: Improve contrast (normalize image)
el: Βελτίωση αντίθεσης (κανονικοποίηση εικόνας)

en: Image information bar
el: Γραμμή πληροφοριών εικόνας

en: Copy selected region
el: Αντιγραφή επιλεγμένης περιοχής

en: Paste into selected region
el: Επικόλληση στην επιλεγμένη περιοχή

en: Copy image
el: Αντιγραφή εικόνας

en: The standard deviation for the Gaussian sharpen operation (higher means more sharpening)
el: Η τυπική απόκλιση της λειτουργίας οξύνσεως Gaussian (μεγαλύτερη τιμή σημαίνει περισσότερη οξύτητα)

en: The standard deviation for the Gaussian blur operation (higher means more blurring)
el: Η τυπική απόκλιση της λειτουργίας θόλωμα Gaussian (όσο μεγαλύτερη τόσο περισσότερο το θόλωμα)

en: Oilify image
el: Ελαιογραφία εικόνας

en: The strength of the operation (higher numbers have larger effects)
el: Η ισχύς της λειτουργίας (οι μεγαλύτεροι αριθμοί έχουν μεγαλύτερες επιδράσεις)

en: Choose file name
el: Επιλογή ονόματος αρχείου

en: You must specify a file name for the new file, with an extension.
el: Πρέπει να καθορίσετε ένα όνομα για το νέο αρχείο, με μια επέκταση.

en: Choose an image
el: Επιλογή εικόνας

en: Images in book
el: Εικόνες στο βιβλίο

en: &Existing images in the book
el: &Υπάρχουσες εικόνες στο βιβλίο

en: Search for image by file name
el: Αναζήτηση εικόνας με όνομα αρχείου

en: Refresh the displayed images
el: Ανανέωση των προβαλλόμενων εικόνων

en: &Import image
el: &Εισαγωγή εικόνας

en: Import an image from elsewhere in your computer
el: Εισαγωγή εικόνας από άλλο σημείο του υπολογιστή σας

en: &Paste image
el: &Επικόλληση εικόνας

en: Paste an image from the clipboard
el: Επικόλληση εικόνας από το πρόχειρο

en: Full page image
el: Ολοσέλιδη εικόνα

en: Insert the image so that it takes up an entire page when viewed in a reader
el: Εισαγωγή εικόνας έτσι ώστε να καταλαμβάνει ολόκληρη τη σελίδα κατά την προβολή της σε έναν αναγνώστη

en: Preserve aspect ratio
el: Διατήρηση αναλογίας διαστάσεων

en: Preserve the aspect ratio of the inserted image when rendering it full paged
el: Διατήρηση αναλογίας διαστάσεων της εισαγόμενης εικόνας όταν την αποδίδετε σε πλήρη σελίδα

en: &Zoom in
el: &Μεγέθυνση

en: There is no image on the clipboard
el: Δεν υπάρχει εικόνα στο πρόχειρο

en: Invalid file extension
el: Αντικανονική κατάληξη αρχείου

en: The file name you choose must have a .jpg or .png extension
el: Το όνομα αρχείου που θα επιλεγεί πρέπει να έχει κατάληξη .jpg ή .png

en: Choose the folder into which the files will be placed
el: Επιλογή φακέλου προς τοποθέτηση των αρχείων

en: Create new folder
el: Δημιουργία νέου φακέλου

en: Enter a name for the new folder
el: Εισαγωγή ονόματος για το νέο φάκελο

en: Folder name
el: Ονομασία φακέλου

en: Create new book
el: Δημιουργία νέου βιβλίου

en: &Authors:
el: &Συγγραφείς:

en: &Language:
el: &Γλώσσα:

en: Invalid markup
el: Αντικανονική επισήμανση

en: The current block tag has an existing unclosed style attribute. Run the Fix HTML tool first.
el: Η τρέχουσα ετικέτα μπλοκ έχει ένα υπάρχον μη κλεισμένο χαρακτηριστικό στυλ. Εκτελέστε πρώτα το εργαλείο Διόρθωσης HTML.

en: Invalid HTML
el: Άκυρο HTML

en: There is an unclosed %s tag. You should run the Fix HTML tool before trying to rename tags.
el: Υπάρχει μια μη κλεισμένη %s ετικέτα. Θα πρέπει να εκτελέσετε το εργαλείο Διόρθωσης HTML πριν προσπαθήσετε να μετονομάσετε τις ετικέτες.

en: No tag found
el: Δεν βρέθηκε ετικέτα

en: No suitable block level tag was found to rename
el: Δεν βρέθηκε κατάλληλη ετικέτα επιπέδου μπλοκ για τη μετονομασία

en: Cursor inside tag
el: Δείκτης μέσα στην ετικέτα

en: Cannot split as the cursor is inside the tag definition
el: Δεν είναι δυνατός ο διαχωρισμός καθώς ο δρομέας βρίσκεται μέσα στον ορισμό της ετικέτας

en: No suitable tag was found to split
el: Δεν βρέθηκε κατάλληλη ετικέτα για διαχωρισμό

en: There is an unclosed %s tag. You should run the Fix HTML tool before trying to split tags.
el: Υπάρχει μια μη κλεισμένη %s ετικέτα. Θα πρέπει να εκτελέσετε το εργαλείο Διόρθωσης HTML πριν προσπαθήσετε να χωρίσετε τις ετικέτες.

en: Not in a block tag
el: Όχι μέσα σε ετικέτα μπλοκ

en: Cannot change text alignment as the cursor is not inside a block level tag, such as a &lt;p&gt; or &lt;div&gt; tag.
el: Δεν είναι δυνατή η αλλαγή της στοίχισης του κειμένου καθώς ο δρομέας δεν βρίσκεται μέσα σε μια ετικέτα επιπέδου μπλοκ, όπως &lt;p&gt; ή &lt;div&gt; ετικέτα.

en: Insert filler text
el: Εισαγωγή κειμένου συμπλήρωσης

en: Insert a tag
el: Εισαγωγή ετικέτας

en: Insert a self closing tag
el: Εισαγωγή μιας ετικέτας αυτόματου κλεισίματος

en: Insert a HTML link
el: Εισαγωγή ενός HTML δεσμού

en: Insert a HTML image
el: Εισαγωγή μιας HTML εικόνας

en: Insert a HTML tag with a class
el: Εισαγωγή μιας ετικέτας HTML με μια κλάση

en: No snippet found
el: Δεν βρέθηκε κανένα απόσπασμα

en: No matching snippet was found
el: Δεν βρέθηκε το αντίστοιχο απόσπασμα

en: For help with snippets, see the <a href="%s">User Manual</a>
el: Για βοήθεια σχετικά με τα αποσπάσματα, δείτε την ενότητα στο <a href="%s">Εγχειρίδιο χρήσης</a>

en: The name of this snippet
el: Το όνομα αυτού του αποσπάσματος

en: The text used to trigger this snippet
el: Το κείμενο που χρησιμοποιείται για την ενεργοποίηση αυτού του αποσπάσματος

en: Tri&gger:
el: Ενεργοποίηση με:

en: &File types:
el: Μορ&φές αρχείων:

en: Which file types this snippet should be active in
el: Σε ποιους τύπους αρχείων θα πρέπει να είναι ενεργό αυτό το απόσπασμα

en: You can test your snippet here
el: Μπορείτε να δοκιμάσετε το απόσπασμά σας εδώ

en: T&est:
el: &Δοκιμή:

en: Create a snippet
el: Δημιουργία αποσπάσματος

en: Edit snippet
el: Επεξεργασία αποσπάσματος

en: You must provide a name for this snippet
el: Πρέπει να δώσετε ένα όνομα για αυτό το απόσπασμα

en: You must provide a trigger for this snippet
el: Πρέπει να δώσετε ένα κείμενο ενεργοποίησης για αυτό το απόσπασμα

en: You must provide a template for this snippet
el: Πρέπει να δώσετε ένα πρότυπο για αυτό το απόσπασμα

en: You must specify at least one file type
el: Πρέπει να καθορίσετε τουλάχιστον έναν τύπο αρχείου

en: Create/edit snippets
el: Δημιουργία/επεξεργασία αποσπάσματος

en: Search for a snippet
el: Αναζήτηση για ένα απόσπασμα

en: &Add snippet
el: &Προσθήκη αποσπάσματος

en: &Edit snippet
el: &Επεξεργασία αποσπάσματος

en: &Remove snippet
el: &Αφαίρεση αποσπάσματος

en: Change &built-in
el: Αλλαγή &ενσωματωμένων

en: Invalid snippet
el: Μη έγκυρο απόσπασμα

en: Cannot edit snippet
el: Αδυναμία επεξεργασίας αποσπάσματος

en: No snippet selected
el: Δεν έχει επιλεγεί απόσπασμα

en: No snippets found
el: Δεν βρέθηκαν αποσπάσματα

en: No snippets found for query: %s
el: Δεν βρέθηκαν αποσπάσματα για το ερώτημα: %s

en: Choose the built-in snippet to modify:
el: Επιλογή ενσωματωμένου αποσπάσματος για τροποποίηση:

en: Invalid text
el: Μη έγκυρο κείμενο

en: Unterminated string
el: Συμβολοσειρά χωρίς τερματισμό

en: Hold down the Ctrl key and click to open this link
el: Κρατήστε πατημένο το Ctrl και πατήστε κλικ για να ανοίξε ο σύνδεσμος

en: This link points to a file that is not present in the book
el: Ο σύνδεσμος οδηγεί σε αρχείο το οποίο δεν υπάρχει στο βιβλίο

en: An unescaped < is not allowed. Replace it with &lt;
el: Δεν επιτρέπεται η χρήση ενός < που δεν έχει μετατραπεί. Αντικαταστήστε το με &lt;

en: An unescaped ampersand is not allowed. Replace it with &amp;
el: Δεν επιτρέπεται η χρήση ενός & που δεν έχει μετατραπεί. Αντικαταστήστε το με &amp,

en: An unescaped > is not allowed. Replace it with &gt;
el: Δεν επιτρέπεται η χρήση ενός > που δεν έχει μετατραπεί. Αντικαταστήστε το με &gt;

en: / not allowed except at the end of the tag
el: / δεν επιτρέπεται παρα μόνο στο τέλος της ετικέτας

en: Unknown character
el: Άγνωστος χαρακτήρας

en: A closing tag must contain only the tag name and nothing else
el: Ένα κλείσιμο ετικέτας πρέπει να περιέχει μόνο το όνομα της ετικέτας και τίποτα άλλο

en: Expecting an attribute value
el: Αναμονή τιμής χαρακτηριστικού

en: A tag name cannot end with a colon
el: Η ονομασία ετικέτας δεν μπορεί να τελειώνε σε άνω κάτω τελεία

en: Hold down the Ctrl key and click to open the first matching CSS style rule
el: Κρατήστε πατημένο το πλήκτρο Ctrl και κάντε κλικ για να ανοίξετε τον πρώτο αντίστοιχο κανόνα στυλ CSS

en: Sorting CSS rules can in rare cases change the effective styles applied to the book. Are you sure you want to proceed?
el: Η ταξινόμηση των κανόνων CSS σε σπάνιες περιπτώσεις μπορεί να αλλάξει τα αποτελέσματα στυλ που εφαρμόζονται στο βιβλίο. Είστε σίγουρος ότι θέλετε να προχωρήσετε;

en: Create custom theme
el: Δημιουργία προσαρμοσμένου θέματος

en: &Name of custom theme:
el: Όνομα &προσαρμοσμένου θέματος:

en: &Builtin theme to base on:
el: Βασίζεται στο &ενσωματωμένο θέμα:

en: You must specify a name for your theme
el: Πρέπει να ορίσετε ένα όνομα για το θέμα σας

en: A custom theme with the name %s already exists
el: Ένα προσαρμοσμένο θέμα με το όνομα %s υπάρχει ήδη

en: No color
el: Κανένα χρώμα

en: Red: {0} Green: {1} Blue: {2}
el: Κόκκινο: {0} Πράσινο: {1} Μπλε: {2}

en: Remove color
el: Αφαίρεση χρώματος

en: &Background
el: &Φόντο

en: &Foreground
el: &Προσκήνιο

en: &Italic
el: Πλάγ&ια

en: B&old
el: Έντ&ονα

en: &Underline:
el: &Υπογραμμισμένα

en: Create/edit custom theme
el: Δημιουργία/επεξεργασία εξατομικευμένου θέματος

en: &Edit theme:
el: &Επεξεργασία θέματος:

en: Add &new theme
el: Προσθήκη &νέου θέματος

en: &Remove theme
el: &Αφαίρεση θέματος

en: &Bold
el: Έντ&ονα

en: Make the selected text bold
el: Κάνε το επιλεγμένο κείμενο έντονο

en: <h3>Bold</h3>Make the selected text bold
el: <h3>Έντονο</h3>Κάνε το επιλεγμένο κείμενο έντονο

en: Make the selected text italic
el: Κάνε το επιλεγμένο κείμενο πλάγιο

en: <h3>Italic</h3>Make the selected text italic
el: <h3>Πλάγιο</h3>Κάνε το επιλεγμένο κείμενο πλάγιο

en: &Underline
el: &Υπογράμμιση

en: Underline the selected text
el: Υπογράμμιση του επιλεγμένου κειμένου

en: <h3>Underline</h3>Underline the selected text
el: <h3>Υπογράμμιση</h3>Υπογράμμιση του επιλεγμένου κειμένου

en: &Strikethrough
el: &Διακριτή διαγραφή

en: Draw a line through the selected text
el: Σχεδίαση μιας γραμμή μέσα από το επιλεγμένο κείμενο

en: <h3>Strikethrough</h3>Draw a line through the selected text
el: <h3>Διακριτή διαγραφή</h3>Σχεδίαση μιας γραμμή μέσα από το επιλεγμένο κείμενο

en: &Superscript
el: Εκθέτη&ς

en: Make the selected text a superscript
el: Μετατρέπει το επιλεγμένο κείμενο σε εκθέτη

en: <h3>Superscript</h3>Set the selected text slightly smaller and above the normal line
el: <h3>Εκθέτης</h3>Κάνει το επιλεγμένο κείμενο λίγο μικρότερο και το τοποθετεί πάνω από την κανονική γραμμή

en: &Subscript
el: Δείκτη&ς

en: Make the selected text a subscript
el: Μετατρέπει το επιλεγμένο κείμενο σε δείκτη

en: <h3>Subscript</h3>Set the selected text slightly smaller and below the normal line
el: <h3>Δείκτης</h3>Κάνει το επιλεγμένο κείμενο λίγο μικρότερο, και το τοποθετεί κάτω από την κανονική γραμμή

en: &Color
el: &Χρώμα

en: Change text color
el: Αλλαγή χρώματος κειμένου

en: <h3>Color</h3>Change the color of the selected text
el: <h3>Χρώμα</h3>Αλλαγή του χρώματος στο επιλεγμένο κείμενο

en: &Background color
el: Χρώμα &υποβάθρου

en: Change background color of text
el: Αλλαγή του χρώματος υποβάθρου στο κείμενο

en: <h3>Background color</h3>Change the background color of the selected text
el: <h3>Χρώμα υποβάθρου</h3>Αλλαγή του χρώματος υποβάθρου στο επιλεγμένο κείμενο

en: Align &left
el: Στοίχιση &αριστερά

en: <h3>Align left</h3>Align the paragraph to the left
el: <h3>Στοίχιση αριστερά</h3>Στοίχιση παραγράφου στα αριστερά

en: &Center
el: &Κέντρο

en: <h3>Center</h3>Center the paragraph
el: <h3>Κέντρο</h3>Κεντράρισμα της παραγράφου

en: Align &right
el: Στοίχιση &δεξιά

en: <h3>Align right</h3>Align the paragraph to the right
el: <h3>Στοίχιση δεξιά</h3>Στοίχιση παραγράφου στα δεξιά

en: &Justify
el: &Πλήρης στοίχιση

en: Justify
el: Πλήρης στοίχιση

en: <h3>Justify</h3>Align the paragraph to both the left and right margins
el: <h3>Πλήρης στοίχιση</h3>Στοίχιση της παραγράφου, τόσο στα αριστερά, όσο και στα δεξιά

en: &Sort style rules
el: &Ταξινόμηση κανόνων μορφοποίησης

en: Sort the style rules
el: Ταξινόμηση των κανόνων μορφοποίησης

en: &Insert image
el: &Εισαγωγή εικόνας

en: Insert an image into the text
el: Εισαγωγή εικόνας στο κείμενο

en: <h3>Insert image</h3>Insert an image into the text
el: <h3>Εισαγωγή εικόνας</h3>Εισαγωγή εικόνας στο κείμενο

en: Insert &hyperlink
el: Εισαγωγή &υπερσυνδέσμου

en: Insert hyperlink
el: Εισαγωγή υπερσυνδέσμου

en: <h3>Insert hyperlink</h3>Insert a hyperlink into the text
el: <h3>Εισαγωγή υπερσυνδέσμου</h3>Εισαγωγή υπερσυνδέσμου στο κείμενο

en: Smart &comment
el: Έξυπνο &σχόλιο

en: Smart comment (toggle block comments)
el: Έξυπνο σχόλιο (εναλλαγή μπλοκ σχολίων)

en: <h3>Smart comment</h3>Comment or uncomment text<br><br>If the cursor is inside an existing block comment, uncomment it, otherwise comment out the selected text.
el: <h3>Έξυπνο σχόλιο</h3>Σχολιάζει ή αποσχολιάζει κείμενο<br><br>Αν ο κέρσορας βρίσκεται μέσα σε ένα υπάρχον μπλοκ σχολίων, το αποσχολιάζει, αλλιώς μετατρέπει το επιλεγμένο κείμενο σε σχόλιο.

en: Convert the paragraph to &lt;%s&gt;
el: Μετατροπή παραγράφου σε &lt;%s&gt;

en: &Lower case
el: &Πεζά

en: &Swap case
el: &Ανταλλαγή πεζών-κεφαλαίων

en: &Upper case
el: &Κεφαλαία

en: &Capitalize
el: &Κεφαλαιογράφηση πρώτου γράμματος

en: &Title case
el: Γράμματα &τίτλου

en: Change the case of the selected text: %s
el: Αλλαγή κεφαλαιογράφησης του επιλεγμένου κειμένου: %s

en: Insert &tag
el: Εισαγωγή &ετικέτας

en: Insert tag
el: Εισαγωγή ετικέτας

en: <h3>Insert tag</h3>Insert a tag, if some text is selected the tag will be inserted around the selected text
el: <h3>Εισαγωγή ετικέτας</h3>Εισαγωγή ετικέτας, εάν είναι επιλεγμένο κάποιο κείμενο, η ετικέτα θα εισαχθεί γύρω από το επιλεγμένο κείμενο.

en: Remove &tag
el: Αφαίρεση ε&τικέτας

en: Remove tag
el: Αφαίρεση ετικέτας

en: <h3>Remove tag</h3>Remove the currently highlighted tag
el: <h3>Αφαίρεση ετικέτας</h3>Αφαίρεση της τρέχουσας επισημασμένης ετικέτας

en: &Split tag
el: &Διαχωρισμός ετικέτας

en: Split current tag
el: Διαχωρισμός τρέχουσας ετικέτας

en: <h3>Split tag</h3>Split the current tag at the cursor position
el: <h3>Διαχωρισμός ετικέτας</h3>Διαχωρίστε την τρέχουσα ετικέτα στη θέση του δρομέα

en: Change paragraph to heading
el: Αλλαγή παραγράφου σε επικεφαλίδα

en: Editor tools
el: Εργαλεία επεξεργασίας

en: Format text
el: Μορφοποίηση κειμένου

en: No text
el: Χωρίς κείμενο

en: There is no suitable text in the clipboard to paste.
el: Δεν υπάρχει κατάλληλο κείμενο στο πρόχειρο για επικόλληση

en: Ignore this word
el: Αγνόησε αυτή τη λέξη

en: Add this word to the dictionary: {0}
el: Προσθήκη αυτής της λέξης στο λεξικό: {0}

en: Add this word to the dictionary
el: Πρόσθεσε αυτή τη λέξη στο λεξικό

en: Open %s
el: Άνοιγμα %s

en: Rename the class {}
el: Μετονομασία της κλάσης {}

en: Show help for: %s
el: Εμφάνιση βοήθειας για: %s

en: C&hange case
el: Αλλαγή &πεζών-κεφαλαίων

en: Chapter-
el: Κεφάλαιο-

en: Style-
el: Στυλ-

en: Styles
el: Στυλ

en: Image-
el: Εικόνα-

en: Font-
el: Γραμματοσειρά-

en: Misc-
el: Διάφορα-

[ctx: edit book file type]
en: Miscellaneous
el: Υπολειπόμενα

en: The file name must have an extension
el: Το όνομα αρχείου πρέπει να έχει κατάληξη

en: The file name contains invalid characters
el: Το όνομα του αρχείου περιέχει μη έγκυρους χαρακτήρες

en: This file name already exists in the book
el: Αυτό το όνομα αρχείου υπάρχει ήδη στο βιβλίο

en: Bulk rename items
el: Μαζική μετονομασία στοιχείων

en: All selected files will be renamed to the form prefix-number
el: Όλα τα επιλεγμένα αρχεία θα μετονομαστούν με τη μορφή πρόθεμα-αριθμός

en: &Prefix:
el: &Πρόθεμα:

en: Starting &number:
el: &Αρχικός αριθμός:

en: Rename files according to their book order
el: Μετονομασία αρχείων σύμφωνα με τη σειρά των βιβλίων τους

en: Rename the selected files according to the order they appear in the book, instead of the order they were selected in.
el: Μετονομάστε τα επιλεγμένα αρχεία σύμφωνα με τη σειρά που εμφανίζονται στο βιβλίο, αντί για τη σειρά με την οποία επιλέχθηκαν.

en: Merge the file {0} into the file {1}?
el: Συγχώνευση αρχείου {0} με το αρχείο {1};

en: Merge the {0} selected files into the file {1}?
el: Συγχώνευση των {0} επιλεγμένων αρχείων στο αρχείο {1};

en: Merge files
el: Συγχώνευση αρχείων

en: Full path:
el: Πλήρης διαδρομή:

en: This file is the cover %s for this book
el: Αυτό το αρχείο είναι το εξώφυλλο %s αυτού του βιβλίου

en: image
el: εικόνα

en: This file contains all the metadata and book structure information
el: Αυτό το αρχείο περιέχει όλα τα μεταδεδομένα και τις πληροφορίες για τη δομή του βιβλίου

en: This file contains the metadata table of contents
el: Αυτό το αρχείο περιέχει τον πίνακα περιεχομένων μεταδεδομένων

en: This file is not listed in the book manifest
el: Αυτό το αρχείο δεν περιλαμβάνεται στη λίστα του βιβλίου

en: This file is marked as non-linear in the spine
    Drag it to the top to make it linear
el: Αυτό το αρχείο έχει χαρακτηριστεί ως μη γραμμικό στην κύρια δομή
    Σύρε το στην κορυφή για να το κάνεις γραμμικό

en: This file is a text file that is not referenced in the spine
el: Αυτό το αρχείο είναι ένα αρχείο κειμένου που δεν αναφέρεται στην κύρια δομή

en: This file occurs more than once in the spine
el: Αυτό το αρχείο εμφανίζεται περισσότερες από μία φορές στη κύρια δομή

en: Not a valid font
el: Μη έγκυρη γραμματοσειρά

en: Select all {} files
el: Επιλογή όλων των {} αρχείων

en: De-select all {} files
el: Αποεπιλογή όλων των {} αρχείων

en: Export %s
el: Εξαγωγή %s

en: Replace %s with file...
el: Αντικατάσταση %s με το αρχείο...

en: Export all %d selected files
el: Εξαγωγή όλων των %d επιλεγμένων αρχείων

en: &Rename %s
el: &Μετονομασία %s

en: Mark %s as cover image
el: Επισήμανση %s ως εικόνας εξώφυλλου

en: Mark %s as cover page
el: Επισήμανση %s ως σελίδας εξώφυλλου

en: Mark %s as Table of Contents
el: Σήμανση %s ως Πίνακας Περιεχομένων

en: &Bulk rename the selected files
el: &Μαζική μετονομασία των επιλεγμένων αρχείων

en: Change the file extensions for the selected files
el: Αλλαγή των επεκτάσεων για τα επιλεγμένα αρχεία

en: &Delete the selected file | &Delete the {} selected files
el[0]: &Διαγραφή του επιλεγμένου αρχείου
el[1]: &Διαγραφή των {} επιλεγμένων αρχείων

en: &Copy the selected file to another editor instance | &Copy the {} selected files to another editor instance
el[0]: &Αντιγραφή επιλεγμένου αρχείου σε άλλη παρουσία του επεξεργαστή
el[1]: &Αντιγραφή των {} επιλεγμένων αρχείων σε άλλη παρουσία του επεξεργαστή

en: Paste file from other editor instance
el: Επικόλληση αρχείου από άλλη παρουσία του επεξεργαστή

en: Paste {} files from other editor instance
el: Επικόλληση {} αρχείων από άλλη παρουσία του επεξεργαστή

en: Link &stylesheets...
el: Σύνδεσμος &εμφάνισης...

en: &Merge selected text files
el: &Συγχώνευση επιλεγμένων αρχείων κειμένου

en: &Merge selected style files
el: &Συγχώνευση επιλεγμένων αρχείων στυλ

en: Cannot merge
el: Δεν είναι δυνατή η συγχώνευση

en: No files selected. Select two or more HTML files or two or more CSS files in the Files browser before trying to merge
el: Δεν επιλέχθηκαν αρχεία. Επιλέξτε δύο ή περισσότερα αρχεία HTML ή δύο ή περισσότερα αρχεία CSS στον περιηγητή αρχείων πριν προσπαθήσετε να τα συγχωνεύσετε

en: Cannot rename
el: Αδύνατη η μετονομασία

en: %s books do not support file renaming as they do not use file names internally. The filenames you see are automatically generated from the internal structures of the original file.
el: %s βιβλία δεν υποστηρίζουν την μετονομασία αρχείων καθώς δεν χρησιμοποιούν ονόματα αρχείων εσωτερικά. Τα ονόματα αρχείων που βλέπετε δημιουργούνται αυτόματα από τις εσωτερικές δομές του αρχικού αρχείου.

en: Not first item
el: Όχι πρώτο στοιχείο

en: %s is not the first text item. You should only mark the first text item as cover. Do you want to make it the first item?
el: Το %s δεν είναι το πρώτο κείμενο. Θα πρέπει να επισημάνετε μόνο το πρώτο κείμενο ως εξώφυλλο. Θέλετε να το κάνετε πρώτο στοιχείο;

en: The file(s) %s cannot be renamed.
el: Το/α αρχείο/α %s δεν μπορεί να μετονομαστεί

en: New file extension:
el: Νέα επέκταση αρχείου:

en: Rename files
el: Μετονομασία αρχείων

en: The file(s) %s cannot be deleted.
el: Το αρχείο (ή τα αρχεία) %s δεν μπορούν να διαγραφούν.

en: No item with the name %s was found
el: Δεν βρέθηκε κανένα στοιχείο με το όνομα %s

en: Choose location
el: Επιλογή τοποθεσίας

en: Files
el: Αρχεία

en: No stylesheets
el: Χωρίς αρχείο στυλ

en: This book currently has no stylesheets. You must first create a stylesheet before linking it.
el: Αυτό το βιβλίο δεν έχει αρχείο στυλ. Πρέπει πρώτα να δημιουργήσετε ένα αρχείο στυλ πριν το συνδέσετε.

en: Choose stylesheets
el: Επιλογή αρχείου στυλ

en: Choose the stylesheets to link. Drag and drop to re-arrange
el: Επιλογή αρχείων στυλ για σύνδεση. Σύρσιμο και απόθεση για αναδιάταξη

en: Remove existing links to stylesheets
el: Κατάργηση υπαρχόντων συνδέσμων σε αρχεία στυλ

en: Choose a name for the new (blank) file. To place the file in a specific folder in the book, include the folder name, for example: <i>text/chapter1.html
el: Επιλέξτε ένα όνομα για το νέο (κενό) αρχείο. Για να τοποθετήσετε το αρχείο σε έναν συγκεκριμένο φάκελο στο βιβλίο, συμπεριλάβετε το όνομα του φακέλου, για παράδειγμα: <i>text/chapter1.html

en: Automatically add style-sheet links into new HTML files
el: Αυτόματη προσθήκη συνδέσμων αρχείου στυλ στα νέα HTML αρχεία

en: Import resource file (image/font/etc.)
el: Εισαγωγή αρχείου (εικόνα/γραμματοσειρά/κ.λπ.)

en: Import a file from your computer as a new file into the book.
el: Εισαγωγή αρχείου από τον υπολογιστή σας ως νέο αρχείο στο βιβλίο.

en: Choose a name for the imported file
el: Επιλέξτε ένα όνομα για το εισαγόμενο αρχείο

en: You must specify a name for the new file, with an extension, for example, chapter1.html
el: Πρέπει να καθορίσετε ένα όνομα για το νέο αρχείο, με επέκταση, για παράδειγμα, chapter1.html

en: Choose master file
el: Επιλέξτε το κύριο αρχείο

en: Choose the master file. All selected files will be merged into the master file:
el: Επιλέξτε το κύριο αρχείο. Όλα τα επιλεγμένα αρχεία θα συγχωνευθούν στο κύριο αρχείο:

en: Debug output from %s
el: Έξοδος εντοπισμού σφαλμάτων από %s

en: No such function
el: Καμία τέτοια συνάρτηση

en: There is no function named %s
el: Δεν υπάρχει συνάρτηση με το όνομα %s

en: Cannot remove builtin function
el: Αδυναμία αφαίρεσης ενσωματωμένης συνάρτησης

en: The function %s is a builtin function, it cannot be removed.
el: Η συνάρτηση %s είναι ενσωματωμένη, δεν μπορεί να αφαιρεθεί.

en: Choose a function to run on matched text (by name)
el: Επιλέξτε μια συνάρτηση για εκτέλεση στο αντιστοιχισμένο κείμενο (κατά όνομα)

en: Save current search
el: Αποθήκευση τρέχουσας αναζήτησης

en: Show saved searches
el: Εμφάνιση αποθηκευμένων αναζητήσεων

en: Create/edit a function
el: Δημιουργία/επεξεργασία μιας συνάρτησης

en: F&unction name:
el: Όνομα &συνάρτησης:

en: For help with creating functions, see the <a href="%s">User Manual</a>
el: Για βοήθεια στη δημιουργία συναρτήσεων, δείτε το <a href="%s">Εγχειρίδιο χρήστη</a>

en: Must specify name
el: Πρέπει να καθοριστεί όνομα

en: You must specify a name for this function.
el: Πρέπει να καθορίσετε ένα όνομα για αυτήν τη συνάρτηση.

en: Invalid Python code
el: Μη έγκυρος κώδικας Python

en: The code you created is not valid Python code, with error: %s
el: Ο κώδικας που δημιουργήσατε δεν είναι έγκυρος κώδικας Python, με σφάλμα: %s

en: No replace function
el: Δεν υπάρχει συνάρτηση replace

en: You must create a Python function named replace in your code
el: Πρέπει να δημιουργήσετε μια συνάρτηση Python με όνομα replace στον κώδικά σας

en: All unsaved changes will be lost. Are you sure?
el: Όλες οι μη αποθηκευμένες αλλαγές θα χαθούν. Είστε σίγουρος;

en: Inherited from %s
el: Κληρονομήθηκε από το %s

en: Matched CSS rules for %s
el: Αντιστοιχισμένοι κανόνες CSS για το %s

en: Computed final style
el: Υπολογισμένο τελικό στυλ

en: Copy everything
el: Αντιγραφή όλων

en: No style information found
el: Δεν βρέθηκαν πληροφορίες στυλ

en: Move the cursor inside a HTML tag to see what styles apply to that tag.
el: Μετακινήστε τον κέρσορα μέσα σε μια ετικέτα HTML για να δείτε ποια στυλ ισχύουν για αυτήν την ετικέτα.

en: %prog [opts] [path_to_ebook] [name_of_file_inside_book ...]
    
    Launch the calibre Edit book tool. You can optionally also specify the names of
    files inside the book which will be opened for editing automatically.
el: %prog [opts] [path_to_ebook] [name_of_file_inside_book ...]
    
    Εκκινήστε το εργαλείο επεξεργασίας βιβλίων calibre. Προαιρετικά, μπορείτε επίσης να
    καθορίσετε τα ονόματα των αρχεία μέσα στο βιβλίο που θα ανοίγουν αυτόματα για επεξεργασία.

en: The text to select in the book when it is opened for editing
el: Το κείμενο που θα επιλέξετε στο βιβλίο όταν ανοίγει για επεξεργασία

en: Change this to the relative path to: %s
el: Αλλάξτε αυτό με τη σχετική διαδρομή προς: %s

en: Font file added
el: Προσθήκη αρχείου γραμματοσειρών

en: The font file <b>{}</b> has been added. The text for the CSS @font-face rule for this file has been copied to the clipboard. You should paste it into whichever CSS file you want to add this font to.
el: Το αρχείο γραμματοσειράς <b>{}</b> έχει προστεθεί. Το κείμενο για τον κανόνα CSS @font-face για αυτό το αρχείο έχει αντιγραφεί στο πρόχειρο. Θα πρέπει να το επικολλήσετε σε όποιο αρχείο CSS θέλετε να προσθέσετε αυτή τη γραμματοσειρά.

en: Font files added
el: Προστέθηκαν αρχεία γραμματοσειράς

en: The specified font files have been added. The text for the CSS @font-face rules for these files has been copied to the clipboard. You should paste it into whichever CSS file you want to add these fonts to.
el: Τα καθορισμένα αρχεία γραμματοσειράς έχουν προστεθεί. Το κείμενο για τους κανόνες CSS @font-face αυτών των αρχείων έχει αντιγραφεί στο πρόχειρο. Πρέπει να το επικολλήσετε στο αρχείο CSS στο οποίο θέλετε να προσθέσετε αυτές τις γραμματοσειρές.

en: Font faces for %s
el: Γραμματοσειρές για %s

en: Embedded
el: Ενσωματωμένο

en: Font family
el: Οικογένεια γραμματοσειρών

en: Change font
el: Αλλαγή γραμματοσειράς

en: Change the font %s to: | Change the fonts %s to:
el[0]: Αλλαγή της γραμματοσειράς %s σε:
el[1]: Αλλαγή των γραμματοσειρών %s σε:

en: &New font:
el: &Νέα γραμματοσειρά:

en: The font <i>%s</i> <b>exists</b> on your computer
el: Η γραμματοσειρά <i>%s</i> <b>υπάρχει</b> στον υπολογιστή σας

en: The font <i>%s</i> <b>does not exist</b> on your computer
el: Η γραμματοσειρά <i>%s</i> <b>δεν υπάρχει</b> στον υπολογιστή σας

en: Manage fonts
el: Διαχείριση γραμματοσειρών

en: &Install fonts
el: Εγκατάσταση γραμματοσε&ιρών

en: Install fonts from font files to make them available for embedding
el: Εγκαταστήστε γραμματοσειρές από αρχεία για να είναι διαθέσιμες για ενσωμάτωση

en: &Change selected fonts
el: &Αλλαγή επιλεγμένων γραμματοσειρών

en: &Remove selected fonts
el: &Αφαίρεση επιλεγμένων γραματοσειρών

en: &Embed all fonts
el: &Ενσωμάτωση όλων των γραμματοσειρών

en: &Subset all fonts
el: &Υποσύνολο όλων των γραμματοσειρών

en: Rescan the book for fonts in case you have made changes
el: Σαρώστε ξανά το βιβλίο για γραμματοσειρές σε περίπτωση που έχετε κάνει αλλαγές

en:  All the fonts declared in this book are shown to the left, along with whether they are embedded or not.
                You can remove or replace any selected font and also embed any declared fonts that are not already embedded.
el:  Όλες οι γραμματοσειρές που δηλώνονται σε αυτό το βιβλίο εμφανίζονται στα αριστερά, μαζί με το αν είναι ενσωματωμένες ή όχι.
                Μπορείτε να αφαιρέσετε ή να αντικαταστήσετε οποιαδήποτε επιλεγμένη γραμματοσειρά και επίσης να ενσωματώσετε οποιεσδήποτε δηλωμένες γραμματοσειρές που δεν είναι ήδη ενσωματωμένες.

en:  Double click any font family to see if the font is available for embedding on your computer.
el: Κάντε διπλό κλικ σε οποιαδήποτε οικογένεια γραμματοσειρών για να δείτε αν η γραμματοσειρά είναι διαθέσιμη για ενσωμάτωση στον υπολογιστή σας.

en: The font <b>%s</b> was not found on your computer. If you have the font files, you can install it using the "Install fonts" button in the lower left corner.
el: Η γραμματοσειρά <b>%s</b> δεν βρέθηκε στον υπολογιστή σας. Εάν έχετε τα αρχεία γραμματοσειράς, μπορείτε να τα εγκαταστήσετε χρησιμοποιώντας το κουμπί "Εγκατάσταση γραμματοσειρών" στην κάτω αριστερή γωνία..

en: No fonts selected
el: Δεν επιλέχθηκαν γραμματοσειρές

en: No fonts selected, you must first select some fonts in the left panel
el: Δεν έχουν επιλεγεί γραμματοσειρές, πρέπει πρώτα να επιλέξετε μερικές γραμματοσειρές στο αριστερό πλαίσιο

en: Remove unused CSS
el: Αφαίρεση αχρησιμοποίητων CSS

en: This will remove all CSS rules that do not match any actual content. There are a couple of additional cleanups you can enable, below:
el: Αυτό θα αφαιρέσει όλους τους κανόνες CSS που δεν ταιριάζουν με κάποιο πραγματικό περιεχόμενο. Υπάρχουν μερικές επιπλέον καθαριστικές ενέργειες που μπορείτε να ενεργοποιήσετε παρακάτω:

en: Remove unused &class attributes
el: Αφαίρεση αχρησιμοποίητων χαρακτηριστικών &κλάσης

en: Remove all class attributes from the HTML that do not match any existing CSS rules
el: Αφαιρέστε όλα τα χαρακτηριστικά class από το HTML που δεν αντιστοιχούν σε κανόνες CSS.

en: Merge CSS rules with identical &selectors
el: Συγχώνευση κανόνων CSS με πανομοιότυπους επιλογείς

en: Merge CSS rules in the same stylesheet that have identical selectors. Note that in rare cases merging can result in a change to the effective styling of the book, so use with care.
el: Συγχώνευση κανόνων CSS στο ίδιο φύλλο στυλ που έχουν πανομοιότυπους επιλογείς. Σημειώστε ότι σε σπάνιες περιπτώσεις η συγχώνευση μπορεί να οδηγήσει σε αλλαγή του πραγματικού στυλ του βιβλίου, οπότε χρησιμοποιήστε το με προσοχή.

en: Merge CSS rules with identical &properties
el: Συγχώνευση κανόνων CSS με πανομοιότυπες &ιδιότητες

en: Merge CSS rules in the same stylesheet that have identical properties. Note that in rare cases merging can result in a change to the effective styling of the book, so use with care.
el: Συγχωνεύστε τους κανόνες CSS στο ίδιο φύλλο στυλ που έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά. Σημειώστε ότι σε σπάνιες περιπτώσεις η συγχώνευση μπορεί να οδηγήσει σε αλλαγή στο τελικό στυλ του βιβλίου, οπότε χρησιμοποιήστε με προσοχή.

en: Remove &unreferenced style sheets
el: Κατάργηση &μη αναφερόμενων φύλλων στυλ

en: Remove stylesheets that are not referenced by any content.
el: Καταργήστε τα φύλλα στυλ που δεν αναφέρονται από κανένα περιεχόμενο.

en: Remove NCX ToC file
el: Αφαίρεση του αρχείου NCX ToC

en: Remove the legacy Table of Contents in NCX form?
el: Κατάργηση του παλαιού Πίνακα Περιεχομένων στη NCX μορφή;

en: This form of Table of Contents is superseded by the new HTML based Table of Contents. Leaving it behind is useful only if you expect this book to be read on very old devices that lack proper support for EPUB 3
el: Αυτή η μορφή Πίνακα Περιεχομένων έχει αντικατασταθεί από τον νέο Πίνακα Περιεχομένων βασισμένο σε HTML. Η παράβλεψή του είναι χρήσιμη μόνο εάν αναμένετε ότι αυτό το βιβλίο θα διαβαστεί σε πολύ παλιές συσκευές που δεν υποστηρίζουν σωστά το EPUB 3

en: Ask this question again in the future
el: Κάντε ξανά αυτή την ερώτηση στο μέλλον

en: Keep NCX
el: Διατήρηση NCX

en: Remove NCX
el: Αφαίρεση NCX

en: Action report
el: Αναφορά ενεργειών

en: Enable &lossy compression of {} images
el: Ενεργοποίηση συμπίεσης με απώλειες των {} εικόνων

en: This allows you to change the quality factor used for {} images.
    By lowering the quality you can greatly reduce file size, at the expense of the image looking blurred.
el: Αυτό σας επιτρέπει να αλλάξετε τον δείκτη ποιότητας που χρησιμοποιείται για {} εικόνες.
    Μειώνοντας την ποιότητα, μπορείτε να μειώσετε σημαντικά το μέγεθος του αρχείου, με το κόστος η εικόνα να φαίνεται θολή.

en: The image quality, 1 is high compression with low image quality, 100 is low compression with high image quality
el: Η ποιότητα της εικόνας, 1 είναι υψηλή συμπίεση με χαμηλή ποιότητα εικόνας, 100 είναι χαμηλή συμπίεση με υψηλή ποιότητα εικόνας

en: Image &quality:
el: Ποιότητα &εικόνας:

en: Compress images
el: Συμπίεση εικόνων

en: You can compress the images in this book losslessly, reducing the file size of the book, without affecting image quality. Typically image size is reduced by 5 - 15%.
el: Μπορείτε να συμπιέσετε τις εικόνες σε αυτό το βιβλίο χωρίς απώλειες, μειώνοντας το μέγεθος του αρχείου του βιβλίου, χωρίς να επηρεαστεί η ποιότητα της εικόνας. Συνήθως το μέγεθος της εικόνας μειώνεται κατά 5 - 15%.

en: Compressing images...
el: Συμπίεση εικόνων...

en: Compressing images, please wait...
el: Συμπίεση εικόνων, παρακαλώ περιμένετε...

en: Editor font &family:
el: &Γραμ/σειρά Επεξ.:

en: Editor font &size:
el: &Μέγεθος γραμ/σειράς Επεξ.:

en: Editor cursor &width:
el: Πλάτος δρομέα επεξεργαστή:

en: Create/edit &custom color schemes
el: Δημιουργία/επεξεργασία &προσαρμοσμένων χρωμάτων

en: &Color scheme:
el: &Χρωματικός συνδυασμός:

en: W&idth of tabs:
el: &Εύρος καρτελών

en: Change &templates
el: Αλλαγή προ&τύπων

en: Templates for new files:
el: Πρότυπα για νέα αρχεία:

en: &Wrap long lines in the editor
el: &Αναδίπλωση μακριών γραμμών στον Επεξεργαστη

en: &Replace HTML entities as they are typed
el: &Αντικατάσταση οντοτήτων HTML καθώς πληκτρολογούνται

en: With this option, every time you type in a complete html entity, such as &amp;hellip; it is automatically replaced by its corresponding character. The replacement happens only when the trailing semi-colon is typed.
el: Με αυτή την επιλογή, κάθε φορά που πληκτρολογείτε μια πλήρη οντότητα html, όπως το &amp;hellip; αντικαθίσταται αυτόματα από τον αντίστοιχο χαρακτήρα. Η αντικατάσταση γίνεται μόνο όταν πληκτρολογείται το ερωτηματικό στο τέλος.

en: Auto close t&ags when typing </
el: Αυτόματο κλείσιμο &ετικετών κατά την πληκτρολόγηση </

en: With this option, every time you type </ the current HTML closing tag is auto-completed
el: Με την επιλογή αυτή, κάθε φορά που γράφετε </ η τρέχουσα ετικέτα κλεισίματος HTML συμπληρώνεται αυτομάτως

en: Show the &name of the current character before the cursor along with the line and column number
el: Εμφάνιση &ονόματος του τρέχοντος χαρακτήρα πριν από το δρομέα μαζί με τον αριθμό γραμμής και στήλης

en: Beautify individual &files automatically when they are opened
el: Καλλωπισμός μεμονωμένων &αρχείων αυτόματα όταν ανοίγουν

en: This will cause the beautify current file action to be performed automatically every time you open a HTML/CSS/etc. file for editing.
el: Αυτό θα κάνει την ενέργεια καλλωπισμού του τρέχοντος αρχείου να εκτελείται αυτόματα κάθε φορά που ανοίγετε ένα αρχείο HTML/CSS/κ.λπ. για επεξεργασία.

en: Show &misspelled words underlined in the code view
el: Εμφάνιση των ανορθόγραφων &λέξεων υπογραμμισμένων στην προβολή κώδικα

en: This will cause spelling errors to be highlighted in the code view for easy correction as you type.
el: Αυτό θα προκαλέσει την επισήμανση των ορθογραφικών λαθών στην προβολή κώδικα για εύκολη διόρθωση κατά την πληκτρολόγηση.

en: Allow drag and drop &editing of text
el: Να επιτρέπεται η επεξεργασία κειμένου με &μεταφορά και απόθεση

en: Allow using drag and drop to move text around in the editor. It can be useful to turn this off if you have a misbehaving touchpad.
el: Επιτρέψτε τη χρήση του μεταφοράς και απόθεσης για τη μετακίνηση κειμένου στον επεξεργαστή. Μπορεί να είναι χρήσιμο να το απενεργοποιήσετε αν έχετε ένα προβληματικό touchpad.

en: Manage &spelling dictionaries
el: Διαχείριση λεξικών &ορθογραφίας

en: Manage sni&ppets
el: Διαχείριση αποσπασμάτων

en: Automatic (%s)
el: Αυτόματο (%s)

en: Update &metadata embedded in the book when opening
el: Ενημέρωση &μεταδεδομένων που είναι ενσωματωμένα στο βιβλίο κατά το άνοιγμα

en: When the file is opened, update the metadata embedded in the book file to the current metadata in the calibre library.
el: Όταν ανοίγει το αρχείο, ενημερώστε τα μεταδεδομένα που είναι ενσωματωμένα στο αρχείο του βιβλίου με τα τρέχοντα μεταδεδομένα στη βιβλιοθήκη του calibre.

en: Ask which &format to edit if more than one format is available for the book
el: Ερώτηση ποια &μορφή να επεξεργαστείτε αν υπάρχουν περισσότερες από μία μορφές για το βιβλίο

en: When auto-selecting the format to edit for a book with multiple formats, this is the preference order.
el: Κατά την αυτόματη επιλογή της μορφής για επεξεργασία για ένα βιβλίο με πολλαπλές μορφές, αυτή είναι η σειρά προτίμησης.

en: Preferred format order (drag and drop to change)
el: Προτιμώμενη σειρά μορφής (σύρετε και αποθέστε για αλλαγή)

en: Allow dockable &windows to be nested inside the dock areas
el: Να επιτρέπεται στα &προσαρτώμενα παράθυρα να φωλιάζουν μέσα στους χώρους προσάρτησης

en: By default, you can have only a single row or column of windows in the dock areas (the areas around the central editors). This option allows for more flexible window layout, but is a little more complex to use.
el: Εξ ορισμού, μπορείτε να έχετε μόνο μια γραμμή ή στήλη από παράθυρα στο χώρο προσάρτησης (το χώρο στις παρυφές της κεντρικής επεξεργασίας). Η επιλογή αυτή επιτρέπει μια πιο ευπροσάρμοστη διάταξη παραθύρων, αλλά είναι κάπως πιο πολύπλοκη στη χρήση.

en: Choose which windows will occupy the corners of the dockable areas
el: Επιλέξτε ποια παράθυρα θα καταλαμβάνουν τις γωνίες των χώρων προσάρτησης

en: The &top-left corner
el: Η &πάνω αριστερή γωνία

en: The top-&right corner
el: Η πάνω &δεξιά γωνία

en: The &bottom-left corner
el: Η &κάτω αριστερή γωνία

en: The bottom-ri&ght corner
el: Η κάτω δε&ξιά γωνία

en: Restore &state of previously edited book when opening it again
el: Επαναφορά της &κατάστασης του προηγουμένως επεξεργασμένου βιβλίου κατά το ξαναάνοιγμά του

en: When opening a previously edited book again, restore its state. That means all open files are automatically re-opened and the cursor is positioned at its previous location.
el: Όταν ανοίγετε ξανά ένα προηγουμένως επεξεργασμένο βιβλίο, επαναφέρετε την κατάστασή του. Αυτό σημαίνει ότι όλα τα ανοιχτά αρχεία ανοίγουν αυτόματα ξανά και ο δρομέας τοποθετείται στην προηγούμενη θέση του.

en: Show full &file paths in the File browser
el: Εμφάνιση πλήρους διαδρομής &αρχείων στον εξερευνητή αρχείων

en: Showing the full file paths is useful when editing books that contain multiple files with the same file name.
el: Η εμφάνιση των πλήρων διαδρομών αρχείων είναι χρήσιμη όταν επεξεργάζεστε βιβλία που περιέχουν πολλά αρχεία με το ίδιο όνομα αρχείου.

en: Monospaced text
el: Κείμενο Monospaced

en: Sans-serif text
el: Κείμενο Sans-serif

en: Serif text
el: Κείμενο Serif

en: Font family for &%s:
el: Οικογένεια γραμματοσειρών για &%s:

en: Style for standard &text:
el: Στυλ για πρότυπο &κείμενο:

en: &Default font size:
el: Προεπιλεγμένο μέγεθος γραμματοσ&ειράς:

en: &Monospace font size:
el: Το μέγεθος γραμματοσειράς για κείμενο &Monospace:

en: Mi&nimum font size:
el: Ελάχιστο μέγεθος γρ&αμματοσειράς:

en: lines
el: γραμμές

en: Number of lines that are shown above the current line when syncing the text shown in the preview panel to the cursor position in the code view
el: Αριθμός γραμμών που εμφανίζονται πάνω από την τρέχουσα γραμμή κατά το συγχρονισμό του κειμένου που εμφανίζεται στον πίνακα προεπισκόπησης με τη θέση του δρομέα στην προβολή κώδικα

en: Visible lines above s&ync point:
el: Ορατές &γραμμές πάνω από το σημείο συγχρονισμού:

en: Background color:
el: Χρώμα φόντου:

en: Foreground color:
el: Χρώμα προσκηνίου:

en: Link color:
el: Χρώμα συνδέσμου:

en: Use the colors from the book styles, defaulting to black-on-white. Note that in dark mode, you must set all three colors to "No change" otherwise the book is rendered with dark colors.
el: Χρησιμοποιήστε τα χρώματα από τα στυλ του βιβλίου, με προεπιλογή το μαύρο σε άσπρο. Σημειώστε ότι στη σκοτεινή λειτουργία, πρέπει να ρυθμίσετε και τα τρία χρώματα στο "Καμία αλλαγή" κατά τα άλλα το βιβλίο αποδίδεται με σκούρα χρώματα.

en: Theme based
el: Βασισμένο σε θέμα

en: When using a dark theme force dark colors, otherwise same as "No change"
el: Όταν χρησιμοποιείτε ένα σκούρο θέμα επιβάλλετε σκούρα χρώματα, διαφορετικά το ίδιο με το "Καμία αλλαγή"

en: Choose a custom color
el: Επιλέξτε ένα προσαρμοσμένο χρώμα

en: Custom
el: Προσαρμοσμένο

en: Choose which toolbar you want to customize
el: Επιλέξτε ποια γραμμή εργαλείων θέλετε να εξατομικεύσετε

en: Tools for %s editors
el: Εργαλεία για %s επεξεργαστές

en: Book wide actions
el: Ενέργειες σε όλο το βιβλίο

en: Book wide tools
el: Εργαλεία για όλο το βιβλίο

en: Book wide tools from third party plugins
el: Εργαλεία για όλο το βιβλίο από πρόσθετα τρίτων

en: Common tools for all editors
el: Κοινά εργαλεία για όλους τους επεξεργαστές

en: Text formatting actions
el: Ενέργειες μορφοποίησης κειμένου

en: &Toolbar to customize:
el: Γραμμή εργαλείων προς εξα&τομίκευση

en: Add selected actions to the toolbar
el: Προσθήκη επιλεγμένων ενεργειών στη γραμμή εργαλείων

en: Remove selected actions from the toolbar
el: Αφαίρεση επιλεγμένων ενεργειών από τη γραμμή εργαλείων

en: Adjust the size of icons on all toolbars
el: Ρυθμίστε το μέγεθος των εικονιδίων σε όλες τις γραμμές εργαλείων

en: Toolbar &icon size:
el: Μέγεθος ε&ικονιδίων εργαλειοθήκης:

en: Customize templates
el: Ρύθμιση προτύπων

en: Choose the &type of template to edit:
el: Επιλέξτε τον τύπο προτύπου προς επεξεργασία:

en: The variables {0} and {1} will be replaced with the title and author of the book. {2} is where the cursor will be positioned. If you want to include braces in your template, for example for CSS rules, you have to escape them, like this: {3}
el: Οι μεταβλητές {0} και {1} θα αντικατασταθούν με τον τίτλο και τον συγγραφέα του βιβλίου. Το {2} είναι η θέση όπου θα τοποθετηθεί ο δείκτης. Εάν θέλετε να συμπεριλάβετε αγκύλες στο πρότυπό σας, για παράδειγμα για κανόνες CSS, πρέπει να τις διαφύγετε, όπως εξής: {3}

en: Preferences for Edit book
el: Προτιμήσεις για Επεξεργασία βιβλίου

en: Restore all &defaults
el: Επαναφορά όλων των &προκαθορισμένων

en: Restore defaults for all preferences
el: Επαναφορά των προκαθορισμένων για όλες τις προτιμήσεις

en: Restore &current defaults
el: &Επαναφορά τρεχουσών προεπιλογών

en: Restore defaults for currently displayed preferences
el: Επαναφορά προεπιλογών για τις τρέχουσες εμφανιζόμενες ρυθμίσεις

en: Restore c&onfirmations
el: Επαναφορά &επιβεβαιώσεων

en: Restore all disabled confirmation prompts
el: Επαναφορά όλων των απενεργοποιημένων προτροπών επιβεβαίωσης

en: Main window
el: Κύριο παράθυρο

en: Editor settings
el: Ρυθμίσεις Επεξεργαστή

en: Preview settings
el: Προεπισκόπηση ρυθμίσεων

en: Integration with calibre
el: Ενσωμάτωση στο calibre

en: There are no disabled confirmation prompts
el: Δεν υπάρχουν απενεργοποιημένες ειδοποιήσεις επιβεβαίωσης

en: One disabled confirmation prompt was restored | {} disabled confirmation prompts were restored
el[0]: Μια απενεργοποιημένη ειδοποίηση επιβεβαίωσης επαναφέρθηκε
el[1]: {} απενεργοποιημένες ειδοποιήσεις επιβεβαίωσης επαναφέρθηκαν

en: Disabled confirmations restored
el: Οι απενεργοποιημένες επιβεβαιώσεις επαναφέρθηκαν

en: Render process crashed
el: Η διαδικασία απόδοσης κατέρρευσε

en: The Qt WebEngine Render process has crashed so Preview/Live CSS will not work. You should try restarting the editor.
el: Η διαδικασία απόδοσης Qt WebEngine έχει καταρρεύσει, οπότε η Προεπισκόπηση/Ζωντανά CSS δεν θα λειτουργεί. Θα πρέπει να προσπαθήσετε να επανεκκινήσετε τον επεξεργαστή.

en: 
                <h3>Live preview</h3>
    
                <p>Here you will see a live preview of the HTML file you are currently editing.
                The preview will update automatically as you make changes.
    
                <p style="font-size:x-small; color: gray">Note that this is a quick preview
                only, it is not intended to simulate an actual e-book reader. Some
                aspects of your e-book will not work, such as page breaks and page margins.
el: 
                <h3>Ζωντανή προεπισκόπηση</h3>
    
                <p>Εδώ θα δείτε μια ζωντανή προεπισκόπηση του αρχείου HTML που επεξεργάζεστε
                 αυτήν τη στιγμή. Η προεπισκόπηση θα ενημερώνεται αυτόματα καθώς κάνετε αλλαγές.
    
                <p style="font-size:x-small; color: gray">Σημειώστε ότι αυτή είναι μόνο μια σύντομη
                προεπισκόπηση, δεν προορίζεται να προσομοιώσει έναν πραγματικό αναγνώστη e-book. Ορισμένες
                πτυχές του e-book σας δεν θα λειτουργούν, όπως οι αλλαγές σελίδων και τα περιθώρια σελίδων.

en: Inspect element
el: Επιθεώρηση στοιχείου

en: Edit %s
el: Επεξεργασία %s

en: Loading preview, please wait...
el: Φόρτωση προεπισκόπησης, παρακαλώ περιμένετε...

en: Search in preview
el: Αναζήτηση στην προεπισκόπηση

en: Invalid location
el: Μη έγκυρη τοποθεσία

en: Cannot split on the body tag
el: Δεν μπορώ να χωρίσω στην ετικέτα body

en: Failed to launch worker
el: Απέτυχε η εκκίνηση του εργάτη

en: Failed to launch the worker process used for rendering the preview
el: Απέτυχε η εκκίνηση της διεργασίας που χρησιμοποιείται για την απόδοση της προεπισκόπησης

en: Cannot disable
el: Δεν μπορεί να απενεργοποιηθεί

en: Auto reloading of the preview panel cannot be disabled while the Live CSS panel is open.
el: Η αυτόματη ανανέωση του πίνακα προεπισκόπησης δεν μπορεί να απενεργοποιηθεί ενώ είναι ανοιχτός ο πίνακας Ζωντανό CSS.

en: Auto reload preview when text changes in editor
el: Αυτόματη ανανέωση προεπισκόπησης όταν το κείμενο αλλάξει στον επεξεργαστή κειμένου

en: Disable auto reload of preview
el: Απενεργοποίηση αυτόματης επαναφόρτωσης προεπισκόπησης

en: Disable syncing of preview position to editor position
el: Απενεργοποίηση συγχρονισμού θέσης προεπισκόπησης με θέση επεξεργαστή

en: Enable syncing of preview position to editor position
el: Ενεργοποίηση συγχρονισμού θέσης προεπισκόπησης με θέση επεξεργαστή

en: Abort file split
el: Ακύρωση διαχωρισμού αρχείου

en: Split this file at a specified location.<p>After clicking this button, click inside the preview panel above at the location you want the file to be split.
el: Διαίρεσε αυτό το αρχείο σε μια καθορισμένη θέση.<p>Μετά το πάτημα αυτού του κουμπιού, κάντε κλικ μέσα στον πίνακα προεπισκόπησης παραπάνω στη θέση όπου θέλετε να χωριστεί το αρχείο.

en: Delete selected files
el: Διαγραφή επιλεγμένων αρχείων

en: Size (KB)
el: Μέγεθος (KB)

en: Word count
el: Αριθμός λέξεων

en: Style
el: Στυλ

en: Total uncompressed size of all files: {0} :: Images: {1} :: Fonts: {2}
el: Συνολικό μη συμπιεσμένο μέγεθος όλων των αρχείων: {0} :: Εικόνες: {1} :: Γραμματοσειρές: {2}

en: Resolution
el: Ανάλυση

en: Times used
el: Αριθμός χρήσεων

en: Edit the image: %s
el: Επεξεργασία της εικόνας: %s

en: Anchor
el: Άγκυρα

en: Source text
el: Πρωτότυπο κείμενο

en: Target
el: Στόχος

en: Target text
el: Στοχευμένο κείμενο

en: The link destination does not exist
el: Ο προορισμός του συνδέσμου δεν υπάρχει

en: The link destination exists
el: Ο προορισμός του συνδέσμου υπάρχει

en: The link destination could not be verified
el: Ο προορισμός του συνδέσμου δεν μπόρεσε να επαληθευτεί

en: Click entries above to see their destination here
el: Κάντε κλικ στις παραπάνω καταχωρήσεις για να δείτε τον προορισμό τους εδώ

en: No destination found for this link
el: Δεν βρέθηκε προορισμός για αυτόν τον σύνδεσμο

en: Language
el: Γλώσσα

en: Word
el: Λέξη

en: Words: {2} :: Unique Words: :: {0} :: Languages: {1}
el: Λέξεις: {2} :: Ανεπανάληπτες λέξεις: :: {0} :: Γλώσσες: {1}

en: Character
el: Χαρακτήρας

en: Codepoint
el: Σημείο κώδικα

en: All the characters in the book
el: Όλοι οι χαρακτήρες στο βιβλίο

en: {0} [{1} elements]
el: {0} [{1} στοιχεία]

en: Sort by:
el: Ταξινόμηση κατά:

en: &Counts
el: Καταμέτρηση

en: &Name
el: Ό&νομα:

en: {0} rules, {1} unused
el: {0} κανόνες, {1} αχρησιμοποίητο

en: Number of matches
el: Πλήθος συμφωνιών

en: Style Rule
el: Κανόνας Στυλ

en: {0} classes, {1} unused
el: {0} κλάσεις, {1} αχρησιμοποίητη

en: Class
el: Κλάση

en: Words
el: Λέξεις

en: Style rules
el: Κανόνας στυλ

en: Style classes
el: Κλάσεις στυλ

en: Characters
el: Χαρακτήρες

en: Links
el: Σύνδεσμοι

en: Export of %s data is not supported
el: Η εξαγωγή δεδομένων %s δεν υποστηρίζεται

en: Choose a filename for the data
el: Επιλέξτε ένα όνομα αρχείου για τα δεδομένα

en: CSV files
el: Αρχεία CSV

en: Reports
el: Αναφορές

en: Export the currently shown report as a CSV file
el: Εξαγωγή της τρέχουσας αναφοράς ως αρχείο CSV

en: Are you sure you want to delete the selected files?
el: Είστε βέβαιοι ότι θέλετε να διαγράψετε τα επιλεγμένα αρχεία;

en: Failed to gather data
el: Αποτυχία συλλογής δεδομένων

en: Failed to gather data for the report. Click "Show details" for more information.
el: Απέτυχε να συγκεντρώσει δεδομένα για την αναφορά. Κάντε κλικ στο "Εμφάνιση λεπτομερειών" για περισσότερες πληροφορίες.

en: Saving...
el: Αποθήκευση...

en: Enable completion based on search history
el: Ενεργοποίηση συμπληρώσεων με βάση το ιστορικό αναζητήσεων

en: Disable completion based on search history
el: Απενεργοποίηση συμπληρώσεων με βάση το ιστορικό αναζητήσεων

en: All style files
el: Όλα τα αρχεία στυλ

en: All text files
el: Όλα τα αρχεία κειμένου

en: Current file
el: Παρόν αρχείο

en: Marked text
el: Επιλεγμένο κείμενο

en: Open files
el: Ανοιγμένα αρχεία

en: Selected files
el: Επιλεγμένα αρχεία

en: 
                Where to search/replace:
                <dl>
                <dt><b>Current file</b></dt>
                <dd>Search only inside the currently opened file</dd>
                <dt><b>All text files</b></dt>
                <dd>Search in all text (HTML) files</dd>
                <dt><b>All style files</b></dt>
                <dd>Search in all style (CSS) files</dd>
                <dt><b>Selected files</b></dt>
                <dd>Search in the files currently selected in the File browser</dd>
                <dt><b>Open files</b></dt>
                <dd>Search in the files currently open in the editor</dd>
                <dt><b>Marked text</b></dt>
                <dd>Search only within the marked text in the currently opened file. You can mark text using the Search menu.</dd>
                </dl>
el: 
                Πού να αναζητήσετε/αντικαταστήσετε:
                <dl>
                <dt><b>Τρέχον αρχείο</b></dt>
                <dd>Αναζήτηση μόνο στο εσωτερικό του τρέχοντος αρχείου</dd>
                <dt><b>Όλα τα αρχεία κειμένου</b></dt>
                <dd>Αναζήτηση σε όλα τα αρχεία κειμένου (HTML)</dd>
                <dt><b>Όλα τα αρχεία στυλ</b></dt>
                <dd>Αναζήτηση σε όλα τα αρχεία στυλ (CSS)</dd>
                <dt><b>Επιλεγμένα αρχεία</b></dt>
                <dd>Αναζήτηση στα αρχεία που έχουν επιλεγεί αυτήν τη στιγμή στο πρόγραμμα περιήγησης αρχείων</dd>
                <dt><b>Ανοιγμένα αρχεία</b></dt>
                <dd>Αναζήτηση στα αρχεία που είναι ανοιχτά στον επεξεργαστή</dd>
                <dt><b>Επισημασμένο κείμενο</b></dt>
                <dd>Αναζήτηση μόνο εντός του επισημασμένου κειμένου στο αρχείο που είναι ανοιχτό. Μπορείτε να επισημάνετε κείμενο χρησιμοποιώντας το μενού Αναζήτηση.</dd>
                </dl>

en: Down
el: Κάτω

en: Up
el: Πάνω

en: 
                Direction to search:
                <dl>
                <dt><b>Down</b></dt>
                <dd>Search for the next match from your current position</dd>
                <dt><b>Up</b></dt>
                <dd>Search for the previous match from your current position</dd>
                </dl>
el: 
                Κατεύθυνση αναζήτησης:
                <dl>
                <dt><b>Κάτω</b></dt>
                <dd>Αναζήτηση για την επόμενη αντιστοιχία από την τρέχουσα θέση σας</dd>
                <dt><b>Πάνω</b></dt>
                <dd>Αναζήτηση για την προηγούμενη αντιστοιχία από την τρέχουσα θέση σας</dd>
                </dl>

en: Fuzzy
el: Ασαφές

en: Regex
el: Κανονική έκφραση

en: Regex-function
el: Κανονική Έκφραση-συνάρτηση

en: Select how the search expression is interpreted
                <dl>
                <dt><b>Normal</b></dt>
                <dd>The search expression is treated as normal text, calibre will look for the exact text</dd>
                <dt><b>Fuzzy</b></dt>
                <dd>The search expression is treated as "fuzzy" which means spaces will match any space character,
                including tabs and line breaks. Plain quotes will match the typographical equivalents, etc.</dd>
                <dt><b>Regex</b></dt>
                <dd>The search expression is interpreted as a regular expression. See the User Manual for more help on using regular expressions.</dd>
                <dt><b>Regex-function</b></dt>
                <dd>The search expression is interpreted as a regular expression. The replace expression is an arbitrarily powerful Python function.</dd>
                </dl>
el: Επιλέξτε τον τρόπο ερμηνείας της έκφρασης αναζήτησης
                <dl>
                <dt><b>Κανονική</b></dt>
                <dd>Η έκφραση αναζήτησης αντιμετωπίζεται ως κανονικό κείμενο, το calibre θα αναζητήσει το ακριβές κείμενο</dd>
                <dt><b>Ασαφές</b></dt>
                <dd>Η έκφραση αναζήτησης αντιμετωπίζεται ως "ασαφής" που σημαίνει ότι τα κενά θα ταιριάζουν με οποιονδήποτε χαρακτήρα κενό,
                συμπεριλαμβανομένων tab και των αλλαγών γραμμής. Τα απλά εισαγωγικά θα ταιριάζουν με τα τυπογραφικά ισοδύναμα, κ.λπ..</dd>
                <dt><b>Κανονική Έκφραση</b></dt>
                <dd>Η έκφραση αναζήτησης ερμηνεύεται ως κανονική έκφραση. Δείτε το Εγχειρίδιο Χρήστη για περισσότερη βοήθεια σχετικά με τη χρήση κανονικών εκφράσεων..</dd>
                <dt><b>Κανονική Έκφραση-συνάρτηση</b></dt>
                <dd>Η έκφραση αναζήτησης ερμηνεύεται ως κανονική έκφραση. Η έκφραση αντικατάστασης είναι μια αυθαίρετα ισχυρή συνάρτηση Python.</dd>
                </dl>

en: &Find:
el: &Εύρεση:

en: &Replace:
el: &Αντικατάσταση:

en: Clear replace &history
el: Καθαρισμός &ιστορικού αντικατάστασης

en: Create/&edit
el: Δημιουργία/&επεξεργασία

en: Create a new function, or edit an existing function
el: Δημιουργία νέας συνάρτησης ή επεξεργασία μιας υπάρχουσας συνάρτησης

en: Remo&ve
el: &Αφαίρεση

en: Remove this function
el: Αφαίρεση της συνάρτησης αυτής

en: Fin&d
el: &Εύρεση

en: Replace a&nd Find
el: Εύρεση &και Αντικατάσταση

en: Re&place
el: Α&ντικατάσταση

en: Replace &all
el: Αντικατάσταση ό&λων

en: Replace all occurrences, ignoring wrap and current position.
el: Αντικατάσταση όλων των εμφανίσεων, αγνοώντας την αναδίπλωση και την τρέχουσα θέση.

en: &Mode:
el: &Λειτουργία:

en: &Case sensitive
el: &Διάκριση πεζών-κεφαλαίων

en: &Wrap
el: &Κυκλικά

en: When searching reaches the end, wrap around to the beginning and continue the search
el: Όταν η αναζήτηση φτάσει στο τέλος, επιστρέψτε στην αρχή και συνεχίστε την αναζήτηση

en: &Dot all
el: &Τελεία για όλα

en: Make the '.' special character match any character at all, including a newline
el: Κάντε τον ειδικό χαρακτήρα '.' να ταιριάζει με οποιονδήποτε χαρακτήρα, συμπεριλαμβανομένου και μιας νέας γραμμής

en: Close search panel
el: Κλείσιμο πίνακα αναζήτησης

en: Abort editing of search
el: Ακύρωση επεξεργασίας της αναζήτησης

en: The name with which to save this search
el: Το όνομα με το οποίο θα αποθηκευτεί αυτή η αναζήτηση

en: Case sensitive
el: Διάκριση πεζών-κεφαλαίων

en: Dot matches all
el: Η τελεία αναπαριστάνει οποιοδήποτε χαρακτήρα

en: Finish editing of search
el: Ολοκλήρωση επεξεργασίας αναζήτησης

en: Add search
el: Προσθήκη αναζήτησης

en: Edit search
el: Επεξεργασία αναζήτησης

en: You must specify a search name
el: Πρέπει να καθορίσετε ένα όνομα για την αναζήτηση

en: Name exists
el: Το όνομα υπάρχει

en: Another search with the name %s already exists
el: Υπάρχει ήδη άλλη αναζήτηση με το όνομα %s

en: Must specify find
el: Πρέπει να καθοριστεί εύρεση

en: You must specify a find expression
el: Πρέπει να καθορίσετε μια έκφραση αναζήτησης

en: Must specify function
el: Πρέπει να προσδιορίζει τη λειτουργία

en: You must specify a function name in Function-Regex mode
el: Πρέπει να καθορίσετε ένα όνομα συνάρτησης σε λειτουργία Function-Regex

en: Filter displayed searches
el: Φιλτράρισμα εμφανιζόμενων αναζητήσεων

en: The entries are tried in order until the first one matches.
el: Οι καταχωρήσεις εξετάζονται με σειρά μέχρι να ταιριάξει η πρώτη.

en: &Find
el: &Εύρεση

en: Run the search using the selected entries.
el: Εκτέλεση αναζήτησης χρησιμοποιώντας τις επιλεγμένες καταχωρίσεις.

en: Run replace using the selected entries.
el: Εκτέλεση αντικατάστασης χρησιμοποιώντας τις επιλεγμένες καταχωρίσεις.

en: Run replace and then find using the selected entries.
el: Εκτέλεση αντικατάστασης και μετά εύρεση χρησιμοποιώντας τις επιλεγμένες καταχωρίσεις.

en: Run Replace all for all selected entries in the order selected
el: Εκτέλεση Αντικατάστασης όλων για όλες τις επιλεγμένες καταχωρήσεις με τη σειρά επιλογής

en: &Count all
el: &Καταμέτρηση όλων

en: Run Count all for all selected entries
el: Εκτέλεση Καταμέτρησης για όλες τις επιλεγμένες καταχωρήσεις

en: Move selected entries up
el: Μετακίνηση επιλεγμένων εγγραφών πάνω

en: Move selected entries down
el: Μετακίνηση επιλεγμένων εγγραφών κάτω

en: Edit the currently selected search
el: Επεξεργασία της τρέχουσας επιλεγμένης αναζήτησης

en: Re&move search
el: Α&φαίρεση αναζήτησης

en: Remove the currently selected searches
el: Κατάργηση των επιλεγμένων αναζητήσεων

en: Add a new saved search
el: Προσθήκη νέας αποθηκευμένης αναζήτησης

en: Import saved searches
el: Εισαγωγή αποθηκευμένων αναζητήσεων

en: Export saved searches
el: Εξαγωγή αποθηκευμένων αναζητήσεων

en: Export all
el: Εξαγωγή όλων

en: Copy to search panel
el: Αντιγραφή στον πίνακα αναζήτησης

en: No saved search is selected
el: Δεν έχει επιλεγεί αποθηκευμένη αναζήτηση

en: Cannot edit search - no search selected.
el: Αδυναμία επεξεργασίας αναζήτησης - δεν έχει επιλεγεί καμία αναζήτηση.

en: Are you sure you want to permanently delete the selected saved searches?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να διαγράψετε οριστικά τις επιλεγμένες αποθηκευμένες αναζητήσεις;

en: (Case sensitive: {0} Dot all: {1})
el: (Ευαίσθητο σε πεζά-κεφαλαία: {0} Τελεία όλα: {1})

en: (Case sensitive: {0} [Normal search])
el: ((Ευαίσθητο σε πεζά-κεφαλαία: {0} [Κανονική αναζήτηση])

en: {2} {3}
    Find: {0}
    Replace: {1}
el: {2} {3}
    Αναζήτηση: {0}
    Αντικατάσταση: {1}

en: Invalid data
el: Μη έγκυρα δεδομένα

en: The file %s does not contain valid saved searches
el: Το αρχείο %s δεν περιέχει έγκυρες αποθηκευμένες αναζητήσεις

en: No searches
el: Δεν υπάρχουν αναζητήσεις

en: No searches available to be saved
el: Δεν υπάρχουν αναζητήσεις διαθέσιμες προς αποθήκευση

en: No searches selected
el: Δεν έχει επιλεγεί αναζήτηση

en: No file is being edited.
el: Κανένα αρχείο δεν επεξεργάζεται.

en: No files are selected in the File browser
el: Δεν έχουν επιλεγεί αρχεία στον περιηγητή αρχείων

en: No text is marked. First select some text, and then use The "Mark selected text" action in the Search menu to mark it.
el: Δεν επισημαίνεται κανένα κείμενο. Πρώτα επιλέξτε κάποιο κείμενο και, στη συνέχεια, χρησιμοποιήστε το "Επισήμανση επιλεγμένου κειμένου" στο μενού Αναζήτηση για να το επισημάνετε.

en: No search query specified
el: Δεν έχει καθοριστεί ερώτημα αναζήτησης

en: the selected searches
el: οι επιλεγμένες ανζητήσεις

en: Invalid regex
el: Αντικανονική κανονική έκφραση

en: The regular expression you entered is invalid: <pre>{0}</pre>With error: {1}
el: Η κανονική έκφραση που εισαγάγατε είναι μη έγκυρη: <pre>{0}</pre>Με σφάλμα: {1}

en: No replace function with the name: %s exists
el: Καμία συνάρτηση αντικατάστασης με όνομα: %s δεν υπάρχει

en: No matches were found for %s
el: Δεν βρέθηκαν αντιστοιχίες για το %s

en: You have turned off search wrapping, so all text might not have been searched. Try the search again, with wrapping enabled. Wrapping is enabled via the "Wrap" checkbox at the bottom of the search panel.
el: Έχετε απενεργοποιήσει την κυκλική αναζήτησης, οπότε ενδέχεται να μην έχει γίνει αναζήτηση σε όλο το κείμενο. Δοκιμάστε την αναζήτηση ξανά, με ενεργοποιημένο το κυκλικά. Η κυκλική ενεργοποιείται μέσω της επιλογής "Κυκλικά" το πλαίσιο ελέγχου στο κάτω μέρος του πίνακα αναζήτησης.

en: Cannot replace
el: Αδύνατη η αντικατάσταση

en: You must first click "Find", before trying to replace
el: Πρέπει πρώτα να κάνετε κλικ στο "Εύρεση", πριν προσπαθήσετε να αντικαταστήσετε

en: Currently selected text does not match the search query.
el: Το τρέχον επιλεγμένο κείμενο δεν ταιριάζει με το ερώτημα αναζήτησης.

en: Performed the replacement at {num} occurrences of {query}
el: Εκτελέστηκε η αντικατάσταση σε {num} εμφανίσεις του {query}

en: Found {num} occurrences of {query}
el: Βρέθηκαν {num} εμφανίσεις του {query}

en: {0}: {1} occurrences
el: {0}: {1} εμφανίσεις

en: Searching done
el: Αναζήτηση ολοκληρώθηκε

en: Before: Replace all
el: Πριν: Αντικατάσταση όλων

en: Add a dictionary
el: Προσθήκη λεξικού

en: &Download
el: &Λήψη

en: &Import from OXT file
el: &Εισαγωγή από OXT αρχείο

en: {0} supports the use of LibreOffice dictionaries for spell checking. Choose the language you
            want below and click OK to download the dictionary from the <a href="{1}">LibreOffice dictionaries repository</a>.
el: {0} υποστηρίζει LibreOffice λεξικά για ορθογραφικό έλεγχο. Επιλέξτε τη γλώσσα που θέλετε
            παρακάτω και κάντε κλικ στο OK για λήψη του λεξικού από το <a href="{1}">LibreOffice αποθετήριο λεξικών</a>.

en: &Language to download:
el: &Γλώσσα προς λήψη:

en: {0} supports the use of LibreOffice dictionaries for spell checking. You can
                download more dictionaries from <a href="{1}">the LibreOffice extensions repository</a>.
                The dictionary will download as an .oxt file. Simply specify the path to the
                downloaded .oxt file here to add the dictionary to {0}.
el: {0} υποστηρίζει LibreOffice λεξικά για ορθογραφικό έλεγχο. Μπορείτε να κατεβάσετε
                περισσότερα λεξικά από το <a href="{1}">LibreOffice αποθετήριο επεκτάσεων</a>.
                Το λεξικό θα κατέβει ως αρχείο .oxt. Simply Απλώς υποδείξτε τη διαδρομή προς το
                κατεβασμένο αρχείο .oxt εδώ για να προσθέσετε το λεξικό στο {0}.

en: Path to OXT file
el: Διαδρομή προς αρχείο OXT

en: Browse for an OXT file
el: Αναζήτηση για ένα αρχείο OXT

en: &Path to OXT file:
el: Διαδρομή &προς αρχείο OXT:

en: Choose a nickname for this dictionary
el: Επιλέξτε ένα ψευδώνυμο για το λεξικό αυτό

en: &Nickname:
el: &Ψευδώνυμο:

en: Choose OXT Dictionary
el: Επιλογή Λεξικού OXT

en: Dictionaries
el: Λεξικά

en: Must specify nickname
el: Πρέπει να καθοριστεί ψευδώνυμο

en: You must specify a nickname for this dictionary
el: Πρέπει να καθορίσετε ένα ψευδώνυμο για αυτό το λεξικό

en: Nickname already used
el: Το ψευδώνυμο χρησιμοποιείται ήδη

en: A dictionary with the nick name "%s" already exists.
el: Ένα λεξικό με το ψευδώνυμο "%s" υπάρχει ήδη.

en: Failed to import dictionaries
el: Αποτυχία εισαγωγής λεξικών

en: Failed to import dictionaries from %s. Click "Show details" for more information
el: Αποτυχία εισαγωγής λεξικών από %s. Κάντε κλικ στο "Εμφάνιση λεπτομερειών" για περισσότερες πληροφορίες

en: No dictionaries
el: Δεν υπάρχουν λεξικά

en: No dictionaries were found in %s
el: Δεν βρέθηκαν λεξικά στο %s

en: Failed to download dictionaries
el: Αποτυχία λήψης λεξικών

en: Failed to download dictionaries for "{}". Click "Show details" for more information
el: Αποτυχία λήψης λεξικών για "{}". Κάντε κλικ στο "Εμφάνιση λεπτομερειών" για περισσότερες πληροφορίες

en: No dictionary was found for "{}"
el: Δεν βρέθηκε λεξικό για "{}"

en: Copy selected words to clipboard
el: Αντιγραφή επιλεγμένων λέξεων στο πρόχειρο

en: Select all words
el: Επιλογή όλων των λέξεων

en: Manage user dictionaries
el: Διαχείριση λεξικών χρήστη

en: &New dictionary
el: &Νέο λεξικό

en: &Remove dictionary
el: &Αφαίρεση λεξικού

en: Re&name dictionary
el: Με&τονομασία λεξικού

en: Mark this dictionary as active
el: Επισήμανση του λεξικού αυτού ως ενεργού

en: Words in this dictionary:
el: Λέξεις σε αυτό το λεξικό:

en: &Add word
el: &Προσθήκη λέξης

en: &Remove selected words
el: &Αφαίρεση επιλεγμένων λέξεων

en: &Import list of words
el: &Εισαγωγή λίστας λέξεων

en: New dictionary
el: Νέο λεξικό

en: Name of the new dictionary
el: Όνομα νέου λεξικού

en: Already used
el: Χρησιμοποιείται ήδη

en: A dictionary with the name %s already exists
el: Υπάρχει ήδη λεξικό με το όνομα %s

en: New name
el: Νέο όνομα

en: New name for the dictionary
el: Νέο όνομα για το λεξικό

en: Configure the dictionary: <b>%s
el: Ρύθμιση του λεξικού: <b>%s

en: Add a word
el: Προσθήκη λέξης

en: Word to add
el: Προσθήκη της λέξης

en: &Word:
el: &Λέξη:

en: Import list of words
el: Εισαγωγή λίστας λέξεων

en: Enter a list of words, one per line
el: Εισάγετε λίστα λέξεων, μία ανά σειρά

en: Paste from clipboard
el: Επικόλληση από το πρόχειρο

en: Words in the user dictionary must have an associated language. Choose the language below:
el: Οι λέξεις στο λεξικό χρήστη πρέπει να αντιστοιχούν σε κάποια γλώσσα. Επιλέξτε τη γλώσσα παρακάτω:

en: Must specify language
el: Πρέπει να καθοριστεί η γλώσσα

en: You must specify a language to import words
el: Πρέπει να καθορίσετε γλώσσα για να εισάγετε λέξεις

en: Manage dictionaries
el: Διαχείριση λεξικών

en: &Remove this dictionary
el: &Αφαίρεση αυτού του λεξικού

en: Manage &user dictionaries
el: Διαχείριση λεξικών &χρήστη

en: Manage the list of user dictionaries (dictionaries to which you can add words)
el: Διαχείριση της λίστας των λεξικών χρηστών (λεξικά στα οποία μπορείτε να προσθέσετε λέξεις)

en: &Add dictionary
el: &Προσθήκη λεξικού

en: Add a new dictionary that you downloaded from the internet
el: Προσθήκη νέου λεξικού που κατεβάσατε από το internet

en: <Builtin dictionary for {0}>
el: <Ενσωματωμένο λεξικό για {0}>

en: <p>You can change the dictionaries used for any specified language.</p>
                <p>A language can have many country specific variants. Each of these variants
                can have one or more dictionaries assigned to it. The default variant for each language
                is shown in bold to the left.</p>
                <p>You can change the default country variant as well as changing the dictionaries used for
                every variant.</p>
                <p>When a book specifies its language as a plain language, without any country variant,
                the default variant you choose here will be used.</p>
el: <p>Μπορείτε να αλλάξετε τα λεξικά που χρησιμοποιούνται για οποιαδήποτε καθορισμένη γλώσσα.</p>
                <p>Μια γλώσσα μπορεί να έχει πολλές παραλλαγές ειδικές για κάθε χώρα. Καθεμία από αυτές τις
                παραλλαγές μπορεί να έχει ένα ή περισσότερα λεξικά που της αντιστοιχούν. 
                Η προεπιλεγμένη παραλλαγή για κάθε γλώσσα εμφανίζεται με έντονη γραφή στα αριστερά.</p>
                <p>Μπορείτε να αλλάξετε την προεπιλεγμένη παραλλαγή χώρας, καθώς και να αλλάξετε τα λεξικά
                που χρησιμοποιούνται για κάθε παραλλαγή.</p>
                <p>Όταν ένα βιβλίο προσδιορίζει τη γλώσσα του ως απλή γλώσσα, χωρίς καμία παραλλαγή χώρας,
                θα χρησιμοποιηθεί η προεπιλεγμένη παραλλαγή που επιλέγετε εδώ.</p>

en: This is already the preferred variant for the {1} language
el: Αυτή είναι ήδη η προτιμώμενη παραλλαγή για τη γλώσσα {1}

en: Use this as the preferred variant for the {1} language
el: Χρήση αυτής ως προτιμώμενη παραλλαγή για τη γλώσσα {1}

en: This is already the preferred dictionary
el: Αυτό είναι ήδη το προτιμώμενο λεξικό

en: Use this as the preferred dictionary
el: Χρήση αυτού ως προτιμώμενο λεξικό

en: Misspelled?
el: Λάθος ορθογραφία;

en: Ignored
el: Παράβλεψη

en: Change %s to
el: Αλλαγή %s σε

en: Specify replacement manually
el: Καθορισμός αντικατάστασης χειροκίνητα

en: Ignore/un-ignore all selected words
el: Μη-/Παράβλεψη όλων των επιλεγμένων λέξεων

en: Add/remove all selected words
el: Προσθήκη/αφαίρεση όλων των επιλεγμένων λέξεων

en: Exclude files from spell check
el: Εξαίρεση αρχείων από τον ορθογραφικό έλεγχο

en: Choose the files to exclude below. In addition to this list any file can be permanently excluded by adding the comment {} just under its opening tag.
el: Επιλέξτε τα αρχεία που θέλετε να αποκλείσετε παρακάτω. Εκτός από αυτή τη λίστα, κάθε αρχείο μπορεί να αποκλειστεί μόνιμα προσθέτοντας το σχόλιο {} ακριβώς κάτω από την ετικέτα ανοίγματός του.

en: Check spelling
el: Έλεγχος ορθογραφίας

en: Re-scan the book for words, useful if you have edited the book since opening this dialog
el: Ξανασάρωση βιβλίου για λέξεις, χρήσιμο αν έχετε επεξεργαστεί το βιβλίο από τότε που ανοίξατε αυτόν τον διάλογο

en: &Undo last change
el: &Αναίρεση τελευταίας αλλαγής

en: Undo the last spell check word replacement, if any
el: Αναίρεση της τελευταίας αντικατάστασης λέξης ορθογραφικού ελέγχου, εάν έχει γίνει

en: Exclude some files in the book from spell check
el: Εξαίρεση ορισμένων αρχείων στο βιβλίο από τον ορθογραφικό έλεγχο

en: &Save words
el: &Αποθήκευση λέξεων

en: Save the currently displayed list of words in a CSV file
el: Αποθήκευση της τρέχουσας εμφανιζόμενης λίστας λέξεων σε αρχείο CSV

en: Checking, please wait...
el: Γίνεται έλεγχος, παρακαλώ περιμένετε...

en: Filter the list of words
el: Φιλτράρισμα της λίστας των λέξεων

en: Also hide words:
el: Επίσης κρύψτε λέξεις:

en: &spelled correctly
el: &ορθογραφημένο σωστά

en: Hide words that are spelled correctly
el: Κρύψτε λέξεις που είναι ορθογραφημένες σωστά

en: &ALL CAPS
el: &ΟΛΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ

en: Hide words with all capital letters
el: Απόκρυψη λέξεων με όλα κεφαλαία γράμματα

en: Hide words that contain numbers
el: Απόκρυψη λέξεων που περιέχουν αριθμούς

en: with &numbers
el: με &αριθμούς

en: &Ignore
el: &Παράβλεψη

en: Un&ignore
el: Μη &Παράβλεψη

en: Ignore the current word for the rest of this session
el: Αγνοήστε την τρέχουσα λέξη για το υπόλοιπο αυτής της συνεδρίας

en: Stop ignoring the current word
el: Σταματήστε να αγνοείτε την τρέχουσα λέξη

en: Add word to &dictionary:
el: Προσθήκη λέξης στο &λεξικό:

en: Remove from &dictionaries
el: Αφαίρεση από τα &λεξικά

en: Add the current word to the specified user dictionary
el: Προσθήκη της τρέχουσας λέξης στο καθορισμένο λεξικό χρήστη

en: Remove the current word from all active user dictionaries
el: Αφαίρεση της τρέχουσας λέξης από όλα τα ενεργά λεξικά χρήστη

en: You have no active user dictionaries. You must choose at least one active user dictionary via Preferences->Editor->Manage spelling dictionaries
el: Δεν έχετε ενεργά λεξικά χρήστη. Πρέπει να επιλέξετε τουλάχιστον ένα ενεργό λεξικό χρήστη μέσω Προτιμήσεις->Επεξεργαστής->Διαχείριση λεξικών ορθογραφίας

en: Show &next occurrence
el: Εμφάνιση &επόμενης εμφάνισης

en: Show the next occurrence of the selected word in the editor, so you can edit it manually
el: Εμφάνιση της επόμενης εμφάνισης της επιλεγμένης λέξης στον επεξεργαστή, ώστε να μπορείτε να την επεξεργαστείτε χειροκίνητα

en: &Change selected word to:
el: &Αλλαγή επιλεγμένης λέξης σε:

en: The replacement word
el: Η λέξη αντικατάστασης

en: Case &sensitive sort
el: Ταξινόμηση με διάκριση πεζών-κεφαλαίων

en: When sorting the list of words, be case sensitive
el: Κατά την ταξινόμηση της λίστας των λέξεων, να γίνεται διάκριση πεζών-κεφαλαίων

en: Case sensitive sea&rch
el: Αναζήτηση με διάκριση πεζών-κεφαλαίων

en: When filtering the list of words, be case sensitive
el: Κατά το φιλτράρισμα της λίστας λέξεων, να γίνεται διάκριση πεζών-κεφαλαίων

en: Change all occurrences of this word
el: Αλλαγή όλων των εμφανίσεων της λέξης

en: Show next occurrence of this word in the book
el: Εμφάνιση επόμενης εμφάνισης αυτής της λέξης στο βιβλίο

en: CSV file
el: CSV αρχείο

en: E&xclude files
el: Εξαίρεση &αρχείων

en: The original word
el: Η αρχική λέξη

en: No changed word
el: Καμία αλλαγμένη λέξη

en: There is no spelling replacement to undo
el: Δεν υπάρχει ορθογραφική αντικατάσταση για αναίρεση

en: Failed to check spelling
el: Απέτυχε ο έλεγχος ορθογραφίας

en: Failed to check spelling, click "Show details" for the full error information.
el: Αποτυχία ελέγχου ορθογραφίας, κάντε κλικ στην επιλογή "Εμφάνιση λεπτομερειών" για τις πλήρεις πληροφορίες σφάλματος.

en: Files edited
el: Τα αρχεία επεξεργάστηκαν

en: The files in the editor were edited outside the spell check dialog, and the word %s no longer exists.
el: Τα αρχεία στο πρόγραμμα επεξεργασίας επεξεργάστηκαν εκτός του διαλόγου ορθογραφικού ελέγχου και η λέξη %s δεν υπάρχει πλέον.

en: Spellcheck showing: {0} of {1} misspelled with {2} total words
el: Εμφάνιση ορθογραφικού ελέγχου: {0} από {1} ορθογραφικά λάθη με {2} συνολικές λέξεις

en: Spellcheck showing: {0} of {2} total with {1} misspelled words
el: Εμφάνιση ορθογραφικού ελέγχου: {0} από {2} συνολικά με {1} ορθογραφικά λάθη

en: Spellcheck showing: {0} misspelled of {1} total words
el: Εμφάνιση ορθογραφικού ελέγχου: {0} ορθογραφικά λάθη από {1} συνολικές λέξεις

en: File: {0}
    Anchor: {1}
el: Αρχείο: {0}
    Άγκυρα: {1}

en: Top of file
el: Κορυφή του αρχείου

en: Time to complete this stage: {}
el: Χρόνος ολοκλήρωσης αυτού του σταδίου: {}

en: Estimating time left
el: Εκτίμηση υπολειπόμενου χρόνου

en: Add Text-to-speech narration
el: Προσθήκη αφήγησης κειμένου σε ομιλία

en: &Remove existing audio
el: &Κατάργηση υπάρχοντος ήχου

en: Full path:
el: Πλήρης διαδρομή:

en: Close tab
el: Κλείσιμο καρτέλας

en: Close other tabs
el: Κλείστε τις άλλες καρτέλες

en: Close tabs to the right of this tab
el: Κλείσιμο καρτελών στα δεξιά αυτής της καρτέλας

en: Line: {0} : {1}
el: Γραμμή: {0} : {1}

en: {0} {1} created by {2}
el: {0} {1} δημιουργήθηκαν από {2}

en: Global actions
el: Γενικές ενέργειες

en: &New file (images/fonts/HTML/etc.)
el: &Νέο αρχείο (εικόνα/γραμματοσειρά/HTML/κτλ.)

en: Create a new file in the current book
el: Δημιουργία νέου αρχείου για το παρόν βιβλίο

en: &Import files into book
el: &Εισαγωγή αρχειων στο βιβλίο

en: Import files into book
el: Εισαγωγή αρχείων στο βιβλίο

en: &Open book
el: Άν&οιγμα βιβλίου

en: Open a book
el: Άνοιγμα ενός βιβλίου

en: Open &folder (unzipped EPUB) as book
el: Άνοιγμα &φακέλου (αποσυμπιεσμένου EPUB) ως βιβλίο

en: Open a folder (unzipped EPUB) as a book
el: Άνοιγμα φακέλου (αποσυμπιεσμένου EPUB) ως βιβλίο

en: Edit &next file
el: Επεξεργασία &επόμενου αρχείου

en: Edit the next file in the spine
el: Επεξεργαστείτε το επόμενο αρχείο στη δομή του βιβλίου

en: Edit &previous file
el: Επεξεργασία &προηγούμενου αρχείου

en: Edit the previous file in the spine
el: Επεξεργαστείτε το προηγούμενο αρχείο στη δομή του βιβλίου

en: &Revert to before
el: &Επαναφορά στο πριν

en: Revert book to before the last action (Undo)
el: Επαναφορά του βιβλίου στην κατάσταση πριν από την τελευταία ενέργεια (Αναίρεση)

en: &Revert to after
el: &Επαναφορά στο μετά

en: Revert book state to after the next action (Redo)
el: Επαναφορά κατάστασης βιβλίου μετά την επόμενη ενέργεια (Επανάληψη)

en: Save book
el: Αποθήκευση βιβλίου

en: Save a &copy
el: Αποθήκευση &αντίγραφου

en: Save a copy of the book
el: Αποθήκευση αντίγραφου του βιβλίου

en: Save a &copy and edit in new window
el: Αποθήκευση ενός &αντίγραφου και επεξεργασία σε νέο παράθυρο

en: Save a copy of the book and edit it in a new window
el: Αποθήκευση ενός αντίγραφου του βιβλίου και επεξεργασία σε νέο παράθυρο

en: Save a &copy and edit here
el: Αποθήκευση &ενός αντίγραφου και επεξεργασία εδώ

en: Save a copy of the book and edit it in this window
el: Αποθηκεύστε ένα αντίγραφο του βιβλίου και επεξεργαστείτε το σε αυτό το παράθυρο

en: Quit
el: Έξοδος

en: Create a new, empty book
el: Δημουργία νέου, κενού βιβλίου

en: Create new, &empty book
el: Δημιουργία νέου, &κενού βιβλίου

en: &Import an HTML or DOCX file as a new book
el: &Εισαγωγή αρχείου HTML ή DOCX ως νέο βιβλίο

en: Import an HTML or DOCX file as a new book
el: Εισαγωγή αρχείου HTML ή DOCX ως νέο βιβλίο

en: &Quick open a file to edit
el: &Γρήγορο άνοιγμα αρχείου για επεξεργασία

en: Quickly open a file from the book to edit it
el: Ανοίξτε γρήγορα ένα αρχείο από το βιβλίο για να το επεξεργαστείτε

en: Toggle code line &wrapping
el: Εναλλαγή περιτύλιξης γραμμής κώδικα

en: Toggle line wrapping in all code editor tabs
el: Εναλλαγή αναδίπλωσης γραμμής σε όλες τις καρτέλες κώδικα επεξεργαστή

en: Editor actions
el: Ενέργειες επεξεργαστή

en: Undo typing
el: Αναίρεση πληκτρολόγησης

en: R&edo
el: Επανά&ληψη

en: Redo typing
el: Επανάληψη πληκτρολόγησης

en: Cut &text
el: Απο&κοπή κειμένου

en: Cut text
el: Αποκοπή κειμένου

en: P&aste from clipboard
el: &Επικόλληση από το Πρόχειρο

en: Tools
el: Εργαλεία

en: &Edit Table of Contents
el: &Επεξεργασία Πίνακα Περιεχομένων

en: Edit Table of Contents
el: Επεξεργασία Πίνακα Περιεχομένων

en: &Insert inline Table of Contents
el: &Εισαγωγή Πίνακα Περιεχομένων

en: Insert inline Table of Contents
el: Εισαγωγή σελίδας Πίνακα Περιεχομένων

en: &Fix HTML
el: &Επιδιόρθωση HTML

en: Fix HTML in the current file
el: Επιδιόρθωση HTML στο τρέχον αρχείο

en: &Fix HTML - all files
el: &Επιδιόρθωση HTML - όλα τα αρχεία

en: Fix HTML in all files
el: Επιδιόρθωση HTML σε όλα τα αρχεία

en: &Beautify current file
el: &Καλλωπισμός τρέχοντος αρχείου

en: Beautify current file
el: Επιδιόρθωση και καλλωπισμός τρέχοντος αρχείου

en: &Beautify all files
el: &Καλλωπισμός όλων των αρχείων

en: Beautify all files
el: Επιδιόρθωση και καλλωπισμός όλων των αρχείων

en: &Insert special character
el: &Εισαγωγή ειδικού χαρακτήρα

en: Insert special character
el: Εισαγωγή ειδικού χαρακτήρα

en: &Arrange into folders
el: &Οργάνωση σε φακέλους

en: Arrange into folders
el: Οργάνωση σε φακέλους

en: Set &semantics
el: Ορισμός &σημασιολογίας

en: Set semantics
el: Ορισμός σημασιολογίας

en: &Filter style information
el: &Φιλτράρισμα πληροφοριών στυλ

en: &Manage fonts
el: Διαχείριση &γραμματοσειρών

en: Manage fonts in the book
el: Διαχείριση γραμματοσειρών στο βιβλίο

en: Add &cover
el: Προσθήκη &εξωφύλλου

en: Add a cover to the book
el: Πρόσθεση εξώφυλλου στο βιβλίο

en: &Reports
el: &Αναφορές

en: Show a report on various aspects of the book
el: Εμφάνιση αναφοράς για διάφορες πτυχές του βιβλίου

en: Check &external links
el: Έλεγχος εξωτερικών &συνδέσμων

en: Check external links in the book
el: Έλεγχος των εξωτερικών συνδέσμων στο βιβλίο

en: C&ompress images losslessly
el: Συμπίεση ε&ικόνων χωρίς απώλειες

en: Compress images losslessly
el: Συμπίεση εικόνων χωρίς απώλειες

en: Transform &styles
el: Μετασχηματισμός &στυλ

en: Transform styles used in the book
el: Μετασχηματισμός στυλ που χρησιμοποιούνται στο βιβλίο

en: Transform HTML used in the book
el: Μετασχηματισμός HTML που χρησιμοποιείται στο βιβλίο

en: Download external &resources
el: Λήψη εξωτερικών &πόρων

en: Download external resources in the book (images/stylesheets/etc/ that are not included in the book)
el: Λήψη εξωτερικών πόρων στο βιβλίο (εικόνες/αρχεία στυλ/κ.λπ. που δεν περιλαμβάνονται στο βιβλίο)

en: Add audio narration for all the book text using Text-to-speech generation
el: Προσθέστε ηχητική αφήγηση για όλο το κείμενο του βιβλίου χρησιμοποιώντας δημιουργία ομιλίας από κείμενο

en: &Subset embedded fonts
el: &Υποσύνολο ενσωματωμένων γραμματοσειρών

en: Subset embedded fonts
el: Υποσύνολο ενσωματωμένων γραμματοσειρών

en: Subset fonts
el: Υποσύνολο γραμματοσειρών

en: &Embed referenced fonts
el: &Ενσωμάτωση αναφερόμενων γραμματοσειρών

en: Embed fonts
el: Ενσωμάτωση γραμματοσειρών

en: Embed referenced fonts
el: Ενσωμάτωση αναφερομένων γραμματοσειρών

en: &Smarten punctuation (works best for English)
el: Εξυπνότερα σημεία &στίξης (λειτουργεί καλύτερα στα Αγγλικά)

en: Remove &unused CSS rules
el: Αφαίρεση α&χρησιμοποίητων κανόνων CSS

en: Remove unused CSS rules
el: Αφαίρεση αχρησιμοποίητων κανόνων CSS

en: &Upgrade book internals
el: &Αναβάθμιση εσωτερικών στοιχείων βιβλίου

en: Upgrade book internals
el: &Αναβάθμιση εσωτερικών στοιχείων βιβλίου

en: Auto reload preview
el: Αυτόματη ανανέωση προεπισκόπησης

en: Sync preview position to editor position
el: Συγχρονισμός θέσης προεπισκόπησης με τη θέση του επεξεργαστή

en: Refresh preview
el: Ανανέωση προεπισκόπησης

en: Split this file
el: Διαίρεση του αρχείου

en: Split file in the preview panel
el: Διαίρεση αρχείου στο παράθυρο προεπισκόπησης

en: Find next in preview
el: Εύρεση επόμενου στην προεπισκόπηση

en: Find previous in preview
el: Εύρεση προηγούμενου στην προεπισκόπηση

en: &Find/replace
el: &Αναζήτηση/Αντικατάσταση

en: Show the Find/replace panel
el: Εμφάνιση του πάνελ Αναζήτησης/Αντικατάστασης

en: Replace current match
el: Αντικατάσταση αντιστοιχίας

en: Replace and find ne&xt
el: Αντικατάσταση και εύρεση &επόμενου

en: Replace current match and find next
el: Αντικατάσταση τρέχουσας αντιστοιχίας και εύρεση επόμενης

en: R&eplace and find previous
el: Αντικατάσταση και εύρεση &προηγούμενου

en: Replace current match and find previous
el: Αντικατάσταση τρέχουσας αντιστοιχίας και εύρεση προηγούμενης

en: Replace all matches
el: Αντικατάσταση όλων των αντιστοιχιών

en: Count number of matches
el: Μέτρηση πλήθους αντιστοιχιών

en: &Mark selected text
el: &Μαρκάρισμα επιλεγμένου κειμένου

en: Mark selected text or unmark already marked text
el: Μαρκάρισμα επιλεγμένου κειμένου ή κατάργηση μαρκαρίσματος ήδη μαρκαρισμένου κειμένου

en: Go to &line
el: Μετάβαση στη &γραμμή

en: Go to line number
el: Μετάβαση στη γραμμή νούμερο

en: Sa&ved searches
el: Απο&θηκευμένες αναζητήσεις

en: Show the saved searches dialog
el: Εμφάνιση παράθυρου αποθηκευμένων αναζητήσεων

en: &Search ignoring HTML markup
el: &Αναζήτηση αγνοώντας τη σήμανση HTML

en: Show the text search panel
el: Εμφάνιση του πίνακα αναζήτησης κειμένου

en: Check book
el: Έλεγχος βιβλίου

en: C&heck book
el: Έ&λεγχος βιβλίου

en: Check book for errors
el: Έλεγχος βιβλίου για λάθη

en: Check &spelling
el: Έλεγχος &ορθογραφίας

en: Check book for spelling errors
el: Έλεγχος βιβλίου για ορθογραφικά λάθη

en: &Next error
el: &Επόμενο λάθος

en: Show next error
el: Εμφάνιση επόμενου λάθους

en: &Previous error
el: &Προηγούμενο λάθος

en: Show previous error
el: Εμφάνιση προηγούμενου λάθους

en: &Next spelling mistake
el: &Επόμενο ορθογραφικό λάθος

en: Go to next spelling mistake
el: Μετάβαση στο επόμενο ορθογραφικό λάθος

[ctx: edit book actions]
en: Miscellaneous
el: Υπολειπόμενα

en: &Create checkpoint
el: &Δημιουργία σημείου ελέγχου

en: Create a checkpoint with the current state of the book
el: Δημιουργήστε ένα σημείο ελέγχου με την τρέχουσα κατάσταση του βιβλίου

en: &Close current tab
el: &Κλείσιμο τρέχουσας καρτέλας

en: Close the currently open tab
el: Κλείστε την τρέχουσα ανοιχτή καρτέλα

en: C&lose other tabs
el: Κ&λείσιμο άλλων καρτελών

en: Close all tabs except the current tab
el: Κλείστε όλες τις καρτέλες εκτός από την τρέχουσα καρτέλα

en: Close tabs to the &right
el: Κλείσιμο καρτελών προς τα &δεξιά

en: Close tabs to the right of the current tab
el: Κλείσιμο καρτελών στα δεξιά της τρέχουσας καρτέλας

en: User &Manual
el: Εγχειρίδιο &Χρήστη

en: Show User Manual
el: Εμφάνιση Εγχειριδίου Χρήστη

en: &Browse images in book
el: &Περιήγηση σε εικόνες στο βιβλίο

en: Browse images in the books visually
el: Περιηγηθείτε στις εικόνες στα βιβλία οπτικά

en: &Split at multiple locations
el: &Διαχωρισμός σε πολλές τοποθεσίες

en: Split HTML file at multiple locations
el: Διαχωρισμός αρχείου HTML σε πολλές τοποθεσίες

en: Compare to &another book
el: Σύγκριση &με άλλο βιβλίο

en: Compare to another book
el: Σύγκριση με άλλο βιβλίο

en: Manage &Snippets
el: Διαχείριση &Αποσπάσματα

en: Manage user created Snippets
el: Διαχείριση Αποσπασμάτων που δημιούργησε ο χρήστης

en: &Merge files
el: &Συγχώνευση αρχείων

en: Merge two or more selected files
el: Συγχώνευση δύο ή περισσότερων επιλεγμένων αρχείων

en: &Recently opened books
el: &Πρόσφατα ανοιγμένα βιβλία

en: Save a copy
el: Αποθήκευση ενός αντίγραφου

en: &Tools
el: &Εργαλεία

en: External &links
el: Εξωτερικοί &σύνδεσμοι

en: &View
el: &Προβολή

en: Tool&bars
el: Ε&ργαλειοθήκες

en: &Plugins
el: &Πρόσθετα

en: &Help
el: &Βοήθεια

en: &Donate to support calibre development
el: Γίνετε &χορηγός για να υποστηρίξετε την ανάπτυξη του calibre

en: Book tool bar
el: Εργαλειοθήκη βιβλίου

en: Tools tool bar
el: Εργαλειοθήκη εργαλείων

en: Plugins tool bar
el: Εργαλειοθήκη προσθέτων

en: Donate to support calibre development
el: Κάντε μια δωρεά για να υποστηρίξετε την ανάπτυξη του calibre

en: Toggle %s
el: Εναλλαγή %s

en: File browser
el: Περιήγηση αρχείων

en: File preview
el: Προεπισκόπηση αρχείου

en: Live CSS
el: Ζωντανά CSS

en: Inspector
el: Επιθεωρητής

en: Text search
el: Αναζήτηση κειμένου

en: Checkpoints
el: Σημείο ελέγχου

en:  [was %s]
el:  [ήταν %s]

en: Current state
el: Τρέχουσα κατάσταση

en: [Unnamed state]
el: [Ανώνυμη κατάσταση]

en: Revert the book to the selected checkpoint
el: Επαναφέρετε το βιβλίο στο επιλεγμένο σημείο ελέγχου

en: &Compare
el: &Σύγκριση

en: Compare the state of the book at the selected checkpoint with the current state
el: Σύγκρινε την κατάσταση του βιβλίου στο επιλεγμένο σημείο ελέγχου με την τρέχουσα κατάσταση

en: Cannot revert
el: Δεν είναι δυνατή η επαναφορά

en: Cannot revert to the current state
el: Δεν είναι δυνατή η επαναφορά στην τρέχουσα κατάσταση

en: Cannot compare
el: Αδύνατη η σύγκριση

en: There is no point comparing the current state to itself
el: Δεν έχει νόημα να συγκρίνετε την τρέχουσα κατάσταση με τον εαυτό της

en: Choose tag name
el: Επιλογή ονόματος ετικέτας

en: Specify the name of the &tag to insert:
el: Καθορίστε το όνομα της &ετικέτας για εισαγωγή:

en: Text (HTML) files
el: Αρχεία κειμένου (HTML)

en: Style (CSS) files
el: Αρχεία στυλ (CSS)

en: Audio
el: Ήχος

en: Video
el: Βίντεο

en: OPF file (metadata)
el: Αρχείο OPF (μεταδεδομένα)

en: Table of contents file (NCX)
el: Αρχείο πίνακα περιεχομένων (NCX)

en: Arrange in folders
el: Οργάνωση σε φακέλους

en: Arrange the files in this book into sub-folders based on their types. If you leave a folder blank, the files will be placed in the root.
el: Οργανώστε τα αρχεία σε αυτό το βιβλίο σε υποφακέλους ανάλογα με τον τύπο τους. Εάν αφήσετε έναν φάκελο κενό, τα αρχεία θα τοποθετηθούν στον κύριο φάκελο.

en: Note that this will only arrange files inside the book, it will not affect how they are displayed in the File browser
el: Σημειώστε ότι αυτό θα τακτοποιήσει μόνο τα αρχεία μέσα στο βιβλίο, δεν θα επηρεάσει τον τρόπο εμφάνισής τους στον Περιηγητή αρχείων

en: Specify locations to split at
el: Καθορίστε τοποθεσίες για διαχωρισμό

en: Specify the locations to split at, using an XPath expression (click the wizard button for help with generating XPath expressions).
el: Καθορίστε τις θέσεις για διαχωρισμό, χρησιμοποιώντας μια έκφραση XPath (κάντε κλικ στο κουμπί του οδηγού για βοήθεια σχετικά με τη δημιουργία εκφράσεων XPath).

en: &XPath expression:
el: Έκφραση &XPath:

en: Invalid XPath expression
el: Άκυρη έκφραση XPath

en: Choose file to import
el: Επιλέξτε αρχείο για εισαγωγή

en: You can import an HTML or DOCX file directly as an EPUB and edit it. The EPUB will be generated with minimal changes from the source, unlike doing a full conversion in calibre.
el: Μπορείτε να εισαγάγετε ένα αρχείο HTML ή DOCX απευθείας ως EPUB και να το επεξεργαστείτε. Το EPUB θα παραχθεί με ελάχιστες αλλαγές από την πηγή, σε αντίθεση με την πλήρη μετατροπή στο calibre.

en: Choose the file to import
el: Επιλέξτε το αρχείο για εισαγωγή

en: Source file:
el: Αρχείο πηγής:

en: Choose the location for the newly created EPUB
el: Επιλέξτε την τοποθεσία για το νεοδημιουργημένο αρχείο EPUB

en: Destination file:
el: Αρχείο προορισμού:

en: Importable files
el: Εισαγώγιμα αρχεία

en: Choose destination
el: Επιλογή προορισμού

en: EPUB files
el: Αρχεία EPUB

en: Need document
el: Χρειάζεται έγγραφο

en: You must specify the source file that will be imported.
el: Πρέπει να καθορίσετε το αρχείο προέλευσης που θα εισαχθεί.

en: No results found
el: Δεν βρέθηκαν αποτελέσματα

en: Choose file to edit
el: Επιλογή αρχείου προς επεξεργασία

en: <p>Quickly choose a file by typing in just a few characters from the file name into the field above.
            For example, if want to choose the file:
            {example}
            Simply type in the characters:
            {chars}
            and press Enter.
el: <p>Επιλέξτε γρήγορα ένα αρχείο πληκτρολογώντας μόνο μερικούς χαρακτήρες από το όνομα του αρχείου στο πεδίο παραπάνω.
            Για παράδειγμα, αν θέλετε να επιλέξετε το αρχείο:
            {example}
            Απλώς πληκτρολογήστε τους χαρακτήρες:
            {chars}
            και πατήστε Enter.

en: Anchor: {0}
    Leading text: {1}
el: Αγκυρα: {0}
    Κείμενο επικεφαλίδας: {1}

en: Filter files
el: Φιλτράρισμα αρχείων

en: Choose a &file to link to:
el: Επιλέξτε ένα &αρχείο για σύνδεση:

en: Filter locations
el: Φιλτράρισμα τοποθεσιών

en: Choose a &location (anchor) in the file:
el: Επιλέξτε μια θέση (άγκυρα) στο αρχείο:

en: The destination (href) for the link
el: Ο προορισμός (href) για τον σύνδεσμο

en: &Target:
el: Σ&τόχος:

en: Te&xt:
el: &Κείμενο:

en: The (optional) text for the link
el: Το (προαιρετικό) κείμενο για το σύνδεσμο

en: Tem&plate:
el: Π&ρότυπο:

en: 
                The template to use for generating the link. In addition to {0} and {1}
                you can also use {2}, {3} and {4} variables
                in the template, they will be replaced by the source filename, the destination
                filename and the anchor, respectively.
el: 
                Το πρότυπο που θα χρησιμοποιηθεί για τη δημιουργία του συνδέσμου. Επιπλέον των {0} και {1}
                μπορείτε επίσης να χρησιμοποιήσετε τις μεταβλητές {2}, {3} και {4}
                στο πρότυπο, οι οποίες θα αντικατασταθούν από το όνομα αρχείου προέλευσης, το όνομα αρχείου
                προορισμού και την άγκυρα, αντίστοιχα.

en: Copyright page
el: Σελίδα Πνευματικών δικαιωμάτων

en: Page with title, author, publisher, etc.
el: Σελίδα με τίτλο, συγγραφέα, εκδότη, κτλ.

en: The book cover, typically a single HTML file with a cover image inside
el: Το εξώφυλλο του βιβλίου, συνήθως ένα μόνο αρχείο HTML με μια εικόνα εξωφύλλου μέσα

en: Back-of-book style index
el: Ευρετήριο στο τέλος του βιβλίου

en: First "real" page of content
el: Πρώτη "πραγματική" σελίδα περιεχομένου

en: Type of &semantics:
el: Τύπος σημασιολογίας:

en: Choose a &file:
el: Επιλογή &αρχείου:

en: About semantics
el: Σχετικά με τη σημασιολογία

en: Semantics refer to additional information about specific locations in the book. For example, you can specify that a particular location is the dedication or the preface or the Table of Contents and so on.
    
    First choose the type of semantic information, then choose a file and optionally a location within the file to point to.
    
    The semantic information will be written in the <guide> section of the OPF file.
el: Η σημασιολογία αναφέρεται σε πρόσθετες πληροφορίες σχετικά με συγκεκριμένες θέσεις στο βιβλίο. Για παράδειγμα, μπορείτε να καθορίσετε ότι μια συγκεκριμένη θέση είναι η αφιέρωση ή ο πρόλογος ή ο πίνακας περιεχομένων κ.ο.κ.
    
    Πρώτα επιλέξτε τον τύπο των σημασιολογικών πληροφοριών και, στη συνέχεια, επιλέξτε ένα αρχείο και προαιρετικά μια θέση εντός του αρχείου στην οποία θα παραπέμψετε.
    
    Οι σημασιολογικές πληροφορίες θα γραφτούν στην ενότητα <guide> του αρχείου OPF.

en: Cannot set {} type semantics in EPUB 2 or AZW3 books
el: Δεν μπορεί να οριστεί σημασιολογία τύπου {} σε βιβλία EPUB 2 ή AZW3

en: Flo&ats
el: Αι&ωρούμενα

en: &Other CSS properties:
el: &Άλλες CSS ιδιότητες:

en: Only filter CSS in the current file (%s)
el: Φιλτράρει μόνο τα CSS στο τρέχον αρχείο (%s)

en: Add a cover
el: Πρόσθεση εξωφύλλου

en: &Images in book
el: &Εικόνες στο βιβλίο

en: Filter the list of images
el: Φιλτράρισμα της λίστας εικόνων

en: If enabled the cover image you select will be embedded into the book in such a way that when viewed, its aspect ratio (ratio of width to height) will be preserved. This will mean blank spaces around the image if the screen the book is being viewed on has an aspect ratio different to the image.
el: Εάν ενεργοποιηθεί, η εικόνα εξωφύλλου που επιλέγετε θα ενσωματωθεί στο βιβλίο με τέτοιο τρόπο ώστε, όταν προβληθεί, να διατηρείται η αναλογία διαστάσεών της (αναλογία πλάτους προς ύψος). Αυτό θα σημαίνει κενά γύρω από την εικόνα εάν η οθόνη στην οποία προβάλλεται το βιβλίο έχει διαφορετική αναλογία διαστάσεων από αυτή της εικόνας.

en: Import &image
el: Εισαγωγή &εικόνας

en: Choose a cover image
el: Επιλογή εικόνας εξωφύλλου

en: Quick Start Guide
el: Οδηγός Άμεσης Χρήσης

en: &Donate to support calibre
el: &Κάντε μια δωρεά για να υποστηρίξετε το calibre

en: &Eject connected device
el: &Εξαγωγή συνδεδεμένης συσκευής

en: Quit calibre
el: Έξοδος από το calibre

en: Minimize the calibre window
el: Ελαχιστοποίηση του παράθυρου του calibre

en: Clear the current search
el: Καθαρισμός της τρέχουσας αναζήτησης

en: Focus the book list
el: Εστίαση του καταλόγου βιβλίων

en: Clear the Virtual library
el: Καθαρισμός της Εικονικής βιβλιοθήκης

en: Clear the additional restriction
el: Καθαρισμός του επιπρόσθετου περιορισμού

en: Open the template documentation editor
el: Άνοιγμα επεξεργαστή τεκμηρίωσης προτύπου

en: Debug mode
el: Λειτουργία αποσφαλμάτωσης

en: You have started calibre in debug mode. After you quit calibre, the debug log will be available in the file: %s<p>The log will be displayed automatically.
el: Έχετε εκκινήσει το calibre σε λειτουργία αποσφαλμάτωσης. Όταν το calibre κλείσει, η καταγραφή της αποσφαλμάτωσης θα είναι διαθέσιμη στο αρχείο: %s<p>. Η καταγραφή θα προβληθεί αυτομάτως.

en: Content server changed!
el: Ο διακομιστής περιεχομένου μεταβλήθηκε!

en: calibre 3 comes with a completely re-written Content server. As such any custom configuration you have for the content server no longer applies. You should check and refresh your settings in Preferences->Sharing->Sharing over the net
el: Το calibre 3 περιλαμβάνει έναν πλήρως επαναγραφόμενο διακομιστή περιεχομένου. Ως εκ τούτου, οποιαδήποτε προσαρμοσμένη ρύθμιση έχετε για τον διακομιστή περιεχομένου δεν ισχύει πλέον. Θα πρέπει να ελέγξετε και να ανανεώσετε τις ρυθμίσεις σας στις Προτιμήσεις->Κοινή χρήση->Κοινή χρήση μέσω του διαδικτύου

en: Could not start the Content server. Error:
    
    %s
el: Αποτυχία εκκίνησης διακομιστή περιεχομένου. Σφάλμα:
    
    %s

en: Hide main window
el: Απόκρυψη κύριου παραθύρου

en: Show main window
el: Εμφάνιση κύριου παραθύρου

en: Failed to update annotations
el: Αποτυχία ενημέρωσης σχολίων

en: Failed to update annotations in the database for the book being currently viewed.
el: Αποτυχία ενημέρωσης των σχολίων στη βάση δεδομένων για το βιβλίο που προβάλλεται αυτή τη στιγμή.

en: The library database at %s appears to be corrupted. Do you want calibre to try and rebuild it automatically? The rebuild may not be completely successful.
el: Η βάση δεδομένων της βιβλιοθήκης στο %s φαίνεται να έχει διαβρωθεί. Θέλετε το calibre να αποπειραθεί να την ανακατασκευάσει αυτόματα; Η ανακατασκευή μπορεί να μην είναι τελείως επιτυχής.

en: Conversion error
el: Σφάλμα μετατροπής

en: <p><b>Failed to convert: %s
el: <p><b>Αποτυχία μετατροπής: %s

en: Conversion failed
el: Αποτυχία μετατροπής

en: here
el: εδώ

en: Recipe Disabled
el: Η συνταγή Απενεργοποιήθηκε

en: <b>Failed</b>
el: <b>Απέτυχε</b>

en: There are active jobs. Are you sure you want to quit?
el: Υπάρχουν ενεργές θέσεις εργασίας. Είσαι σίγουρος ότι θέλεις να παραιτηθείς,

en:  is communicating with the device!<br>
                          Quitting may cause corruption on the device.<br>
                          Are you sure you want to quit?
el:  επικοινωνεί με τη συσκευή!<br>
                          Ο τερματισμός μπορεί να προκαλέσει διάβρωση στη συσκευή.<br>
                          Είστε βέβαιοι ότι θέλετε να τερματίσετε;

en: There are library updates waiting. Are you sure you want to quit?
el: Υπάρχουν ενημερώσεις της βιβλιοθήκης που περιμένουν. Είσαι σίγουρος ότι θέλεις να παραιτηθείς,

en: Library updates waiting
el: Ενημερώσεις της βιβλιοθήκης σε αναμονή

en: Running database shutdown plugins. This could take a few seconds...
el: Εκτέλεση προσθέτων κλεισίματος βάσης δεδομένων. Αυτό μπορεί να πάρει μερικά δευτερόλεπτα...

en: Shutting down the Content server. This could take a while...
el: Τερματισμός διακομιστή περιεχομένου. Αυτό μπορεί να πάρει λίγο χρόνο...

en: will keep running in the system tray. To close it, choose <b>Quit</b> in the context menu of the system tray.
el: θα συνεχίσει να εκτελείται στο πλαίσιο συστήματος. Για να το κλείσετε, επιλέξτε <b>Έξοδος</b> στο μενού ενεργειών του πλαισίου συστήματος.

en: New version <b>{ver}</b> of {app} is available for download. See the <a href="{url}">new features</a>.
el: Νέα έκδοση <b>{ver}</b> του {app} είναι διαθέσιμη για λήψη. Δείτε τα <a href="{url}">νέα χαρακτηριστικά</a>.

en: Update available!
el: Υπάρχει διαθέσιμη ενημέρωση!

en: Show this notification for future updates
el: Να εμφανίζεται αυτή η ειδοποίηση για τις επόμενες ενημερώσεις

en: &Get update
el: &Λήψη ενημέρωσης

en: Update &plugins
el: Ενημέρωση &πρόσθετων

en:  and one plugin update |  and {} plugin updates
el[0]:  και μια ενημέρωση προσθέτου
el[1]:  και {} ενημερώσεις προσθέτων

en: plugin update available | plugin updates available
el[0]: διαθέσιμη ενημέρωση προσθέτου
el[1]: διαθέσιμες ενημερώσεις προσθέτων

en: Plugin updates
el: Ενημερώσεις προσθέτων

en: A plugin update is available | There are {} plugin updates available
el[0]: Υπάρχει διαθέσιμη ενημέρωση πρόσθετου
el[1]: Υπάρχουν {} διαθέσιμες ενημερώσεις προσθέτων

en: Install and configure user plugins
el: Εγκατάσταση και ρύθμιση των πρόσθετων του χρήστη

en: Rename this bookmark
el: Μετονομασία αυτού του σελιδοδείκτη

en: Remove this bookmark
el: Αφαίρεση σελιδοδείκτη

en: Double click to edit the bookmarks
el: Κάντε διπλό κλικ για να επεξεργαστείτε τους σελιδοδείκτες

en: &New
el: &Νέο

en: Create a new bookmark at the current location
el: Δημιουργία ενός νέου σελιδοδείκτη για την τρέχουσα θέση

en: Remove the currently selected bookmark
el: Αφαίρεση του επιλεγμένου σελιδοδείκτη

en: Pre&vious
el: Πρ&οηγούμενο

en: Nex&t
el: Ε&πόμενο

en: Position in book
el: Θέση στο βιβλίο

en: Change how the bookmarks are sorted
el: Αλλαγή του τρόπου ταξινόμησης των σελιδοδεικτών

en: Are you sure you want to delete the bookmark: {0}?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να διαγράψετε το σελιδοδείκτη: {0};

en: Export bookmarks
el: Εξαγωγή σελιδοδεικτών

en: Saved bookmarks
el: Αποθηκευμένοι σελιδοδείκτες

en: Import bookmarks
el: Εισαγωγή σελιδοδεικτών

en: Add bookmark
el: Προσθήκη σελιδοδείκτη

en: Enter title for bookmark:
el: Πλήρης τίτλος για σελιδοδείκτη:

en: Could not calculate position in book
el: Δεν ήταν δυνατός ο υπολογισμός της θέσης στο βιβλίο

en: Failed to bookmark
el: Αποτυχία προσθήκης σε σελιδοδείκτη

en: Filter shown highlights
el: Φιλτράρισμα εμφανιζόμενων επισημάνσεων

en: Choose what kinds of highlights will be displayed, below. If none are selected, no filtering is performed.
el: Επιλέξτε ποιοι τύποι επισημάνσεων θα εμφανίζονται παρακάτω. Εάν δεν επιλεγεί κανένας, δεν θα πραγματοποιηθεί φιλτράρισμα.

en: calibre highlights
el: επισημάνσεις calibre

en: highlights
el: επισημάνσεις

en: Modify this highlight
el: Τροποποίηση της επισήμανσης

en: Edit notes for this highlight
el: Επεξεργασία σημειώσεων για την επισήμανση

en: Delete this highlight | Delete selected highlights
el[0]: Διαγραφή της επισήμανσης
el[1]: Διαγραφή επιλεγμένων επισημάνσεων

en: Export selected highlights
el: Εξαγωγή επιλεγμένων επισημάνσεων

en: Table of Contents section: | Table of Contents sections:
el[0]: Πίνακας Περιεχομένων ενότητα:
el[1]: Πίνακας περιεχομένων ενότητες:

en: Double click to jump to an entry
el: Διπλό κλικ για μετάβαση σε μια καταχώρηση

en: Show only highlights of specific types
el: Εμφάνιση μόνο των επισημάνσεων συγκεκριμένων τύπων

en: Modify
el: Τροποποίηση

en: Modify the selected highlight
el: Τροποποίηση της επιλεγμένης επισήμανσης

en: Delete the selected highlights
el: Διαγραφή των επιλεγμένων επισημάνσεων

en: Export all highlights
el: Εξαγωγή όλων των επισημάνσεων

en: No highlights match the search: {}
el: Καμία επισήμανση δεν ταιριάζει με την αναζήτηση: {}

en: the location of this highlight
el: η τοποθεσία αυτής της επισήμανσης

en: No selected highlight
el: Δεν υπάρχει επιλεγμένη επισήμανση

en: No highlight is currently selected
el: Καμία επιλεγμένη επισήμανση αυτή τη στιγμή

en: Are you sure you want to delete this highlight permanently? | Are you sure you want to delete all {} highlights permanently?
el[0]: Είστε σίγουρος ότι θέλετε να διαγράψετε μόνιμα αυτή την επισήμανση;
el[1]: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να διαγράψετε μόνιμα όλες τις {} επισημάνσεις;

en: No highlights
el: Δεν υπάρχουν επισημάνσεις

en: This book has no highlights to export
el: Αυτό το βιβλίο δεν έχει επισημάνσεις για εξαγωγή

en: No highlights selected to export
el: Δεν έχουν επιλεγεί επισημάνσεις για εξαγωγή

en: Explain
el: Εξήγηση

en: Define
el: Ορισμός

en: Fix grammar
el: Διόρθωση γραμματικής

en: Translate
el: Μετάφραση

en: Actions and &highlights
el: Ενέργειες και επισημάνσεις

en: &Save as note
el: &Αποθήκευση ως σημείωση

en: Save this conversation as a note on the current highlight
el: Αποθήκευση της συζήτησης ως σημείωση στην τρέχουσα επισήμανση

en: Save this specific response as the note
el: Αποθήκευσε αυτή την συγκεκριμένη απάντηση ως σημείωση

en: Cannot save note as there is currently no selected text
el: Δεν είναι δυνατή η αποθήκευση της σημείωσης, καθώς προς το παρόν δεν υπάρχει επιλεγμένο κείμενο

en: No selected text
el: Δεν υπάρχει επιλεγμένο κείμενο

en: No text is selected for this conversation.
el: Δεν έχει επιλεγεί κείμενο για αυτήν τη συζήτηση.

en: &Highlight style:
el: &Στυλ επισήμανσης:

en: Edit lookup source
el: Επεξεργασία πηγής αναζήτησης

en: The name of the source
el: Το όνομα της πηγής

en: The URL template of the source
el: Το υπόδειγμα URL της πηγής

en: The URL template must starts with https:// and have {word} in it which will be replaced by the actual query
el: Το υπόδειγμα URL πρέπει να αρχίζει με https:// και να περιέχει το {word}, το οποίο θα αντικατασταθεί από την αναζήτησή σας

en: You must specify a name
el: Πρέπει να καθορίσετε ένα όνομα

en: Name already exists
el: Το όνομα υπάρχει ήδη

en: A lookup source with the name {} already exists
el: Μια πηγή αναζήτησης με το όνομα {} υπάρχει ήδη

en: You must specify a URL
el: Πρέπει να καθορίσετε ένα URL

en: The URL must start with https://
el: Το URL πρέπει να αρχίζει με https://

en: The URL must contain the placeholder {word}
el: Το URL πρέπει να περιέχει το {word} στη θέση της λέξης

en: Edit lookup sources
el: Επεξεργασία πηγών αναζήτησης

en: Double-click to edit an entry
el: Διπλό κλικ για επεξεργασία της εγγραφής

en: Restore defaults
el: Επαναφορά προεπιλογών

en: No sources
el: Χωρίς πηγές

en: You must specify at least one lookup source
el: Πρέπει να καθορίσετε τουλάχιστον μια πηγή για τις αναζητήσεις

en: Zoom in
el: Μεγέθυνση

en: Zoom out
el: Σμίκρυνση

en: Default zoom
el: Προεπιλεγμένη μεγέθυνση

en: Inspect
el: Επιθεώρηση

en: Double click on a word in the book's text to look it up.
el: Κάντε διπλό κλικ σε μια λέξη στο κείμενο του βιβλίου για να την αναζητήσετε.

en: &Dictionary
el: &Λεξικό

en: Ask &AI
el: Ρωτήστε τη &ΤΝ

en: Lookup &in:
el: Αναζήτηση &σε:

en: Add sources
el: Προσθήκη πηγών

en: Add more sources at which to lookup words
el: Προσθέστε περισσότερες πηγές στις οποίες μπορείτε να αναζητήσετε λέξεις

en: Refresh the result to match the currently selected text
el: Ανανεώστε το αποτέλεσμα ώστε να ταιριάζει με το επιλεγμένο κείμενο

en: Update on selection change
el: Ενημέρωση για αλλαγή επιλογής

en: Automatically update the displayed result when selected text in the book changes. With this disabled the lookup is changed only when clicking the Refresh button.
el: Ενημερώνετε αυτόματα το εμφανιζόμενο αποτέλεσμα όταν αλλάζει το επιλεγμένο κείμενο στο βιβλίο. Με αυτήν την επιλογή απενεργοποιημένη, η αναζήτηση αλλάζει μόνο όταν κάνετε κλικ στο κουμπί Ανανέωση.

en: Connecting to E-book viewer failed
el: Η σύνδεση με το προβολέα ηλεκτρονικών βιβλίων απέτυχε

en: Unable to connect to existing E-book viewer window, try restarting the viewer.
el: Δεν είναι δυνατή η σύνδεση σε υπάρχον παράθυρο προβολής ηλεκτρονικών βιβλίων, δοκιμάστε να επανεκκινήσετε το πρόγραμμα προβολής.

en: %prog [options] file
    
    View an e-book.
el: %prog [options] αρχείο
    
    Δείτε ένα ηλεκτρονικό βιβλίο.

en: If specified, the E-book viewer window will try to come to the front when started.
el: Αν καθοριστεί, το παράθυρο προβολής ηλεκτρονικού βιβλίου θα προσπαθήσει να έρθει μπροστά κατά την εκκίνηση.

en: If specified, the E-book viewer window will try to open full screen when started.
el: Εάν καθοριστεί, το παράθυρο προβολής βιβλίου ηλεκτρονικού θα προσπαθήσει να ανοίξει σε πλήρη οθόνη κατά την εκκίνηση.

en: Force reload of all opened books
el: Αναγκαστική επαναφόρτωση όλων των ανοιχτών βιβλίων

en: The position at which to open the specified book. The position is a location or position you can get by using the Go to->Location action in the viewer controls. Alternately, you can use the form toc:something and it will open at the location of the first Table of Contents entry that contains the string "something". The form toc-href:something will match the href (internal link destination) of toc nodes. The matching is exact. If you want to match a substring, use the form toc-href-contains:something. The form ref:something will use Reference mode references. The form search:something will search for something after opening the book. The form regex:something will search for the regular expression something after opening the book.
el: Η θέση στην οποία θα ανοίξει το καθορισμένο βιβλίο. Η θέση είναι μια τοποθεσία ή μια θέση που μπορείτε να λάβετε χρησιμοποιώντας την ενέργεια Μετάβαση σε->Τοποθεσία στα στοιχεία ελέγχου προβολής. Εναλλακτικά, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τη φόρμα toc:something και θα ανοίξει στη θέση της πρώτης καταχώρισης του Πίνακα περιεχομένων που περιέχει τη συμβολοσειρά "something". Η φόρμα toc-href:something θα ταιριάζει με το href (προορισμός εσωτερικού συνδέσμου) των κόμβων toc. Η αντιστοιχία είναι ακριβής. Εάν θέλετε να αντιστοιχίσετε μια υποσυμβολοσειρά, χρησιμοποιήστε τη φόρμα toc-href-contains:something. Η φόρμα ref:something θα χρησιμοποιεί αναφορές λειτουργίας αναφοράς. Η φόρμα search:something θα αναζητήσει κάτι μετά το άνοιγμα του βιβλίου. Η φόρμα regex:something θα αναζητήσει την κανονική έκφραση something μετά το άνοιγμα του βιβλίου.

en: Open a new viewer window even when the option to use only a single viewer window is set
el: Άνοιγμα νέου παραθύρου προβολής ακόμη και όταν έχει ρυθμιστεί η χρήση μόνο ενός παραθύρου προβολής

en: Failed to start listener
el: Αποτυχία εκκίνησης του ακροατή

en: Could not start the listener used for single instance viewers. Try rebooting your computer.
el: Δεν ήταν δυνατή η εκκίνηση του ακροατή που χρησιμοποιείται για προβολές μίας μόνο περίπτωσης. Δοκιμάστε να επανεκκινήσετε τον υπολογιστή σας.

en: Print to PDF
el: Εκτύπωση σε PDF

en: Print %s to a PDF file
el: Εκτύπωση %s σε αρχείο PDF

en: Choose location for PDF file
el: Επιλογή τοποθεσίας για το αρχείο PDF

en: &File:
el: &Αρχείο:

en: Paper &size:
el: Μέγεθος &χαρτιού:

en: &Left margin:
el: &Αριστερό περιθώριο:

en: &Top margin:
el: &Πάνω περιθώριο:

en: &Right margin:
el: &Δεξί περιθώριο:

en: &Bottom margin:
el: &Κάτω περιθώριο:

en: inches
el: ίντσες

en: Add page &number to printed pages
el: Προσθήκη &αριθμού σελίδας στις τυπωμένες σελίδες

en: &Open PDF file after printing
el: Άν&οιγμα αρχείου PDF μετά την εκτύπωση

en: PDF file
el: Αρχείο PDF

en: No filename specified
el: Δεν έχει καθοριστεί όνομα αρχείου

en: You must specify a filename for the PDF file to generate
el: Πρέπει να καθορίσετε ένα όνομα αρχείου για να δημιουργηθεί το αρχείο PDF

en: Incorrect filename specified
el: Καθορίστηκε εσφαλμένο όνομα αρχείου

en: The filename for the PDF file must end with .pdf
el: Το όνομα για το αρχείο PDF πρέπει να τελειώνει σε .pdf

en: Printing, this will take a while, please wait...
el: Εκτύπωση, αυτό θα πάρει λίγο χρόνο, παρακαλώ περιμένετε...

en: Printing...
el: Εκτύπωση...

en: Failed to convert to PDF
el: Αποτυχία μετατροπής σε PDF

en: Failed to generate PDF file, click "Show details" for more information.
el: Η δημιουργία του αρχείου PDF απέτυχε, πατήστε στο "Προβολή λεπτομερειών" για περισσότερες πληροφορίες.

en: In nearby words mode, you must specify at least two words and an optional trailing number of characters. The expression: {} does not have at least two words.
el: Στη λειτουργία κοντινές λέξεις, πρέπει να καθορίσετε τουλάχιστον δύο λέξεις και έναν προαιρετικό αριθμό χαρακτήρων στο τέλος. Η έκφραση: {} δεν έχει τουλάχιστον δύο λέξεις.

en: The search expression {} is not a valid regex.
el: Η έκφραση αναζήτησης {} δεν είναι έγκυρη κανονική έκφραση.

en: Contains
el: Περιεχόμενα

en: Whole words
el: Ολόκληρη λέξη

en: Nearby words
el: Κοντινές λέξεις

en: Choose the type of search: <ul><li><b>Contains</b> will search for the entered text anywhere. It will ignore punctuation, spaces and accents, unless Case sensitive searching is enabled.<li><b>Whole words</b> will search for whole words that equal the entered text. As with "Contains" searches punctuation and accents are ignored.<li><b>Nearby words</b> will search for whole words that are near each other in the text. For example: <i>calibre cool</i> will find places in the text where the words <i>calibre</i> and <i>cool</i> occur within 60 characters of each other. To change the number of characters add the number to the end of the list of words, for example: <i>calibre cool awesome 120</i> will search for <i>calibre</i>, <i>cool</i> and <i>awesome</i> within 120 characters of each other.<li><b>Regex</b> will interpret the text as a regular expression.
el: Επιλέξτε τον τύπο αναζήτησης: <ul><li><b>Περιεχόμενα</b> θα αναζητήσει το κείμενο που έχει εισαχθεί οπουδήποτε. Θα αγνοήσει τα σημεία στίξης, τα κενά και τους τόνους, εκτός εάν είναι ενεργοποιημένη η αναζήτηση με ευαισθησία στην πεζότητα.<li><b>Ολόκληρες λέξεις</b> θα αναζητήσει ολόκληρες λέξεις που ισούνται με το κείμενο που έχει εισαχθεί. Όπως και με το "Περιεχόμενα" οι αναζητήσεις στίξης και οι τόνοι αγνοούνται.<li><b>Κοντινές λέξεις</b> θα αναζητήσει ολόκληρες λέξεις που είναι κοντά η μία στην άλλη στο κείμενο. Για παράδειγμα: <i>calibre cool</i> θα αναζητήσει σημεία στο κείμενο όπου οι λέξεις <i>calibre</i> και <i>cool</i> εμφανίζονται σε απόσταση 60 χαρακτήρων η μία από την άλλη. Για να αλλάξετε τον αριθμό των χαρακτήρων, προσθέστε τον αριθμό στο τέλος της λίστας λέξεων, για παράδειγμα: <i>calibre cool awesome 120</i> θα αναζητήσει τα <i>calibre</i>, <i>cool</i> και <i>awesome</i> σε απόσταση έως 120 χαρακτήρων μεταξύ τους.<li><b>Κανονική έκφραση</b> θα ερμηνεύσει το κείμενο ως κανονική έκφραση.

en: Go back to where you were before searching
el: Επιστρέψτε εκεί που ήσασταν πριν την αναζήτηση

en: the location of this search result
el: η τοποθεσία αυτού του αποτελέσματος αναζήτησης

en: This text is hidden in the book and cannot be displayed
el: Αυτό το κείμενο είναι κρυμμένο στο βιβλίο και δεν μπορεί να εμφανιστεί

en: No matches were found for:
el: Δεν βρέθηκαν αποτελέσματα για:

en: Expand all items under %s
el: Επέκταση όλων των υποστοιχείων του %s

en: Expand all items
el: Επέκταση όλων των στοιχείων

en: Collapse all items
el: Σύμπτυξη όλων των στοιχείων

en: Expand all items at the level of {}
el: Ανάπτυξη όλων των στοιχείων στο επίπεδο {}

en: Collapse all items at the level of {}
el: Σύμπτυξη όλων των στοιχείων στο επίπεδο {}

en: Copy Table of Contents to clipboard
el: Αντιγραφή Πίνακα Περιεχομένων στο πρόχειρο

en: Search Table of Contents
el: Αναζήτηση Πίνακα Περιεχομένων

en: Search for text in the Table of Contents
el: Αναζήτηση κειμένου στον Πίνακα Περιεχομένων

en: There are no Table of Contents entries matching: %s
el: Δεν υπάρχουν καταχωρήσεις στον Πίνακα Περιεχομένων που να ταιριάζουν: %s

en: Untitled
el: Χωρίς τίτλο

en: Switch color scheme
el: Αλλαγή χρωματικού θέματος

en: Apply settings from a saved profile
el: Εφαρμογή ρυθμίσεων από αποθηκευμένο προφίλ

en: Increase font size
el: Μεγέθυνση μεγέθους γραμματοσειράς

en: Decrease font size
el: Σμίκρυνση μεγέθους γραμματοσειράς

en: Toggle full screen
el: Εναλλαγή σε πλήρη οθόνη

en: Previous page
el: Προηγούμενη σελίδα

en: Next section
el: Επόμενη ενότητα

en: Previous section
el: Προηγούμενη ενότητα

en: Toggle Reference mode
el: Εναλλαγή λειτουργίας αναφοράς

en: Toggle auto-scrolling
el: Εναλλαγή αυτόματης κύλισης

en: Lookup words
el: Αναζήτηση λέξεων

en: Show viewer controls
el: Εμφάνιση στοιχείων ελέγχου προβολής

en: Toggle paged mode
el: Εναλλαγή λειτουργίας σελίδων

en: Print book
el: Εκτύπωση βιβλίου

en: Show book metadata
el: Εμφάνιση μεταδεδομένων βιβλίου

en: Read aloud
el: Ανάγνωση δυνατά

en: Browse highlights in book
el: Περιήγηση στις σημειώσεις του βιβλίου

en: Select all text in the current file
el: Επιλογή όλου του κειμένου στο τρέχον αρχείο

en: Edit this book
el: Επεξεργασία του βιβλίου

en: Reload this book
el: Επαναφόρτωση του βιβλίου

en: Customize this toolbar
el: Προσαρμογή αυτής της γραμμής εργαλείων

en: Hide this toolbar
el: Απόκρυψη αυτής της γραμμής εργαλείων

en: Switch to flow mode -- where the text is not broken into pages
el: Εναλλαγή σε λειτουργία ροής -- όπου το κείμενο δεν χωρίζεται σε σελίδες

en: Switch to paged mode -- where the text is broken into pages
el: Εναλλαγή σε λειτουργία σελίδων -- όπου το κείμενο χωρίζεται σε σελίδες

en: Turn off auto-scrolling
el: Απενεργοποίηση της αυτόματης κύλισης

en: Turn on auto-scrolling
el: Ενεργοποίηση της αυτόματης κύλισης

en: Read the text of the book aloud
el: Ανάγνωση του κειμένου του βιβλίου δυνατά

en: Stop reading
el: Σταμάτημα ανάγνωσης

en: Clear list of recently opened books
el: Καθαρισμός λίστας των πρόσφατα ανοιγμένων βιβλίων

en: Restore settings to defaults
el: Επαναφορά ρυθμίσεων στις προεπιλογές

en: Save current settings as a profile
el: Αποθήκευση τρεχουσών ρυθμίσεων ως προφίλ

en: Delete saved profile...
el: Διαγραφή αποθηκευμένου προφίλ...

en: &Name of profile
el: &Όνομα προφίλ

en: Enter name of profile to create
el: Εισαγωγή ονόματος του προφίλ που θέλετε να δημιουργήσετε

en: Configure the toolbar
el: Διαμόρφωση γραμμής εργαλείων

en: Choose the actions you want on the toolbar. Drag and drop items in the right hand list to re-arrange the toolbar.
el: Επιλέξτε τις ενέργειες που θέλετε στη γραμμή εργαλείων. Σύρετε και αποθέστε στοιχεία στη δεξιά λίστα για να αναδιατάξετε τη γραμμή εργαλείων.

en: Lookup
el: Αναζήτηση

en: Preparing book for first read, please wait
el: Προετοιμασία του βιβλίου για την πρώτη ανάγνωση, παρακαλώ περιμένετε

en: E-book viewer
el: Προβολέας ψηφιακών βιβλίων

en: Scroll here
el: Κύλιση εδώ

en: Start of book
el: Αρχή του βιβλίου

en: End of book
el: Τέλος του βιβλίου

en: Start of current file
el: Αρχή τρέχοντος αρχείου

en: End of current file
el: Τέλος τρέχοντος αρχείου

en: Hide this scrollbar
el: Απόκρυψη αυτής της γραμμής κύλισης

en: Search :: no matches
el: Αναζήτηση :: καμία αντιστοιχία

en: Search :: one match
el: Αναζήτηση :: μία αντιστοιχία

en: Search :: {} matches
el: Αναζήτηση :: {} αντιστοιχίες

en: Empty search expression
el: Κενή έκφραση αναζήτησης

en: Cannot search for {!r} as it contains only punctuation and spaces.
el: Δεν είναι δυνατή η αναζήτηση για {!r} καθώς περιέχει μόνο σημεία στίξης και κενά.

en: Cannot jump to location
el: Δεν είναι δυνατή η μετάβαση στη θέση

en: The Read aloud feature is active, cannot jump to {}. Close it first.
el: Η λειτουργία Ανάγνωση δυνατά είναι ενεργή, δεν είναι δυνατή η μετάβαση στο {}. Κλείστε την πρώτα.

en: Table of Contents locations
el: Τοποθεσίες Πίνακα Περιεχομένων

en: bookmark
el: σελιδοδείκτης

en: Failed to load the image {}
el: Αποτυχία φόρτωσης της εικόνας {}

en: Failed to find the image {}
el: Αποτυχία εύρεσης της εικόνας {}

en: Image not found
el: Η εικόνα δεν βρέθηκε

en: Cannot print book
el: Δεν μπορεί να εκτυπωθεί το βιβλίο

en: No book is currently open
el: Κανένα βιβλίο δεν είναι ανοιχτό αυτή τη στιγμή

en: Book does not exist
el: Το βιβλίο δεν υπάρχει

en: Cannot open {} as it no longer exists
el: Δεν μπορεί να ανοίξει το {} καθώς δεν υπάρχει πλέον

en: Choose e-book
el: Επιλογή ψηφιακού βιβλίου

en: E-books
el: Βιβλία

en: Loading book
el: Φόρτωση βιβλίου

en: Loading book, please wait
el: Φόρτωση βιβλίου, παρακαλώ περιμένετε

en: Loading book failed
el: Αποτυχία φόρτωσης βιβλίου

en: Failed to open the book at {0}. Click "Show details" for more info.
el: Απέτυχε να ανοίξει το βιβλίο στο {0}. Κάντε κλικ στο "Εμφάνιση λεπτομερειών" για περισσότερες πληροφορίες.

en: The book must be in the {} formats to edit.
    
    First convert the book to one of these formats.
el: Το βιβλίο πρέπει να είναι στις {} μορφές για να το επεξεργαστείτε.
    
    Πρώτα μετατρέψτε το βιβλίο σε μία από αυτές τις μορφές.

en: The Qt WebEngine Render process has crashed. You should try restarting the viewer.
el: Η διαδικασία απόδοσης του Qt WebEngine έχει καταρρεύσει. Θα πρέπει να δοκιμάσετε να επανεκκινήσετε τον προβολέα.

en: Choose background image
el: Επιλέξτε εικόνα φόντου

en: Clear search history
el: Καθαρισμός ιστορικού αναζήτησης

en: Test file name invalid
el: Δοκιμή το όνομα του αρχείου δεν είναι έγκυρο

en: The file name <b>%s</b> does not appear to end with a file extension. It must end with a file  extension like .epub or .mobi
el: Το όνομα αρχείου <b>%s</b> δεν φαίνεται να τελειώνει με μια κατάληξη τύπου αρχείου. Πρέπει να τελειώνει με μια κατάληξη τύπου αρχείου όπως .epub ή .mobi

en: Hide size in corner
el: Απόκρυψη μεγέθους στη γωνία

en: Show size in corner
el: Εμφάνιση μεγέθους στη γωνία

en: Clear history
el: Καθαρισμός ιστορικού

en: Drag to resize
el: Σύρε για αλλαγή μεγέθους

en: Choose &color
el: Επιλογή &χρώματος

en: Choose a color
el: Επιλογή χρώματος

en: Cu&t
el: Αποκο&πή

en: &Step up
el: &Βήμα πάνω

en: Step &down
el: Βήμα &κάτω

en: Not rated
el: Χωρίς αξιολόγηση

en: Generic e-ink device
el: Γενική e-ink συσκευή

en: iPad like tablet
el: iPad σαν tablet

en: Choose your e-book device. If your device is not in the list, choose a "Generic" device.
el: Επιλέξτε τη συσκευή ηλεκτρονικού βιβλίου σας. Εάν η συσκευή σας δεν βρίσκεται στη λίστα, επιλέξτε μια "Γενική" συσκευή.

en: If you are moving calibre from an old computer to a new one, please read <a href="{0}">the instructions</a>.
el: Εάν μεταφέρετε το calibre από έναν παλιό υπολογιστή σε έναν νέο, παρακαλούμε διαβάστε τις <a href="{0}">οδηγίες</a>.

en: Select location for books
el: Επιλογή τοποθεσίας για τα βιβλία

en: Failed to create a folder at %s
el: Αποτυχία δημιουργίας φακέλου στο %s

en: You must choose an empty folder for the calibre library. %s is not empty.
el: Πρέπει να επιλέξετε ένα άδειο φάκελο για τη βιβλιοθήκη calibre. Ο %s δεν είναι άδειος.

en: &Next >
el: Επόμε&νο >

en: < &Back
el: < &Πίσω

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: &Finish
el: Τέ&λος

en: Commit
el: Δέσμευση

en: Welcome wizard
el: Οδηγός πρώτης εκκίνησης

en: Welcome to calibre
el: Καλώς ήρθατε στο calibre

en: The one stop solution to all your e-book needs.
el: Το μόνο πρόγραμμα που χρειάζεστε για τη διαχείριση των ψηφιακών σας βιβλίων.

en: &Manufacturers
el: &Κατασκευαστές

en: &Devices
el: &Συσκευές

en: <h2>Congratulations!</h2> You have successfully setup calibre. Press the %s button to apply your settings.
el: <h2>Συγχαρητήρια!</h2> Εγκαταστήσατε το calibre με επιτυχία. Πατήστε %s για εφαρμογή των ρυθμίσεων.

en: <h2>User Manual</h2>A User Manual is also available <a href="%s">online</a>.
el: <h2>Οδηγός χρήσης</h2> Ένας Οδηγός χρήσης είναι επίσης διαθέσιμος στο <a href="%s">διαδίκτυο</a>.

en: &Kindle email:
el: Ηλεκτρονική διεύθυνση &Kindle:

en: Choose your &language:
el: Επιλέξτε τη &γλώσσα σας:

en: <p>Choose a location for your books. When you add books to calibre, they will be copied here. Use an <b>empty folder</b> for a new calibre library:
el: <p>Επιλέξτε μια τοποθεσία για τα βιβλία σας. Όταν προσθέτετε βιβλία στο calibre, θα αντιγράφονται εδώ. Χρησιμοποιήστε ένα  <b>άδειο φάκελο</b> για μια νέα βιβλιοθήκη calibre:

en: If a calibre library already exists at the newly selected location, calibre will use it automatically.
el: Εάν υπάρχει ήδη μια βιβλιοθήκη calibre στη νέα επιλεγμένη θέση, το calibre θα τη χρησιμοποιήσει αυτόματα.

en: Test email settings
el: Δοκιμή ρυθμίσεων ηλεκτρονικής αλληλογραφίας

en: Send test mail from %s to:
el: Αποστολή δοκιμαστικού μηνύματος από %s προς:

en: Using: %(un)s:%(pw)s@%(host)s:%(port)s and %(enc)s encryption
el: Χρησιμοποίηση: %(un)s:%(pw)s@%(host)s:%(port)s και κρυπτογράφηση %(enc)s

en: No email address
el: Δεν υπάρχει ηλεκτρονική διεύθυνση

en: No email address to send mail to has been specified. You must specify a To: address before running the test.
el: Δεν έχει καθοριστεί διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου για αποστολή μηνυμάτων. Πρέπει να καθορίσετε μία Προς: διεύθυνση πριν από την εκτέλεση της δοκιμής.

en: Sending email, please wait...
el: Αποστολή ηλεκτρονικής αλληλογραφίας, παρακαλώ περιμένετε...

en: Email successfully sent
el: Επιτυχής αποστολή ηλεκτρονικής αλληλογραφίας

en: Setup sending email using
el: Ρύθμιση αποστολής ηλεκτρονικής αλληλογραφίας με χρήση

en: Your %s &email address:
el: Η ηλεκτρονική &διεύθυνσή σας στο %s:

en: Your %s &password:
el: Ο &κωδικός πρόσβασής σας στο %s:

en: If you plan to use email to send books to your Kindle, remember to add your %s email address to the allowed email addresses in your Amazon.com Kindle management page.
el: Αν σχεδιάζετε να χρησιμοποιήσετε ηλεκτρονική αλληλογραφία για να στείλετε βιβλία στο Kindle σας, θυμηθείτε να προσθέσετε την ηλεκτρονική σας διεύθυνση %s στη λίστα επιτρεπόμενων ηλεκτρονικών διευθύνσεων στη σελίδα διαχείρισης του Kinde στο Amazon.com.

en: Setup
el: Ρυθμίσεις

en: No password
el: Δεν υπάρχει κωδικός πρόσβασης

en: You must specify a password
el: Πρέπει να ορίσετε έναν κωδικό πρόσβασης

en: You must specify an email address
el: Πρέπει να ορίσετε μια διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου

en: Incorrect email address
el: Λανθασμένη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου

en: The email address "{}" is not valid
el: Η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου "{}" δεν ισχύει

en: OK to proceed?
el: Θέλετε να προχωρήσετε;

en: This will display your email password on the screen. Is it OK to proceed?
el: Αυτό θα εμφανίσει τον κωδικό πρόσβασης του ηλεκτρονικού ταχυδρομείου σας στην οθόνη. Θέλετε να προχωρήσετε;

en: Bad configuration
el: Κακή ρύθμιση

en: You must either set both the username <b>and</b> password for the mail server or no username and no password at all.
el: Πρέπει είτε να ορίσετε όνομα χρήστη <b>και</b> κωδικό πρόσβασης για το διακομιστή αλληλογραφίας, είτε τίποτα από τα δύο.

en: No username and password set for mailserver. Most  mailservers need a username and password. Are you sure?
el: Δεν ορίστηκε όνομα χρήστη και κωδικός πρόσβασης για τον διακομιστή αλληλογραφίας. Οι περισσότεροι διακομιστές αλληλογραφίας απαιτούν όνομα και κωδικό. Είστε σίγουροι;

en: Send email &from:
el: Αποστολή ηλεκτρονικής αλληλογραφίας &από:

en: <p>This is what will be present in the From: field of emails sent by calibre.<br> Set it to your email address
el: <p>Αυτό θα είναι ότι θα εμφανίζεται στο πεδίο From: της ηλεκτρονικής αλληλογραφίας που αποστέλλει το calibre.<br> Ορίστε το στην ηλεκτρονική σας διεύθυνση

en: <p>A mail server is useful if the service you are sending mail to only accepts email from well know mail services.
el: <p>Ένας διακομιστής ηλεκτρονικής αλληλογραφίας είναι χρήσιμος αν η υπηρεσία στην οποία στέλνετε την αλληλογραφία δέχεται μηνύματα μόνο από πολύ γνωστές υπηρεσίες ηλεκτρονικής αλληλογραφίας.

en: Email server
el: Διακομιστής ηλεκτρονικής αλληλογραφίας

en: calibre can <b>optionally</b> use a server to send mail
el: Το calibre μπορεί <b>εναλλακτικά</b> να χρησιμοποιεί ένα διακομιστή για να στέλνει email

en: &Hostname:
el: Ό&νομα υπολογιστή:

en: The hostname of your mail server. For example, smtp.gmail.com
el: Το όνομα του διακομιστή ηλεκτρονικής αλληλογραφίας σας. Για παράδειγμα, smtp.gmail.com

en: &Port:
el: &Θύρα:

en: The port your mail server listens for connections on. The default is 25
el: Η θύρα στην οποία ακούει για συνδέσεις ο διακομιστής ηλεκτρονικής αλληλογραφίας σας. Εξ ορισμού 25

en: Your username on the mail server
el: Το όνομα χρήστη σας στο διακομιστή ηλεκτρονικής αλληλογραφίας

en: Your password on the mail server
el: Ο κωδικός πρόσβασής σας στο διακομιστή ηλεκτρονικής αλληλογραφίας

en: &Show
el: &Εμφάνιση

en: Encr&yption:
el: Κρ&υπτογράφηση:

en: Use TLS encryption when connecting to the mail server. This is the most common.
el: Χρήση κρυπτογράφησης TLS όταν συνδέεστε στο διακομιστή ηλεκτρονικής αλληλογραφίας. Αυτό είναι το πιο συνηθισμένο.

en: Use SSL encryption when connecting to the mail server.
el: Χρήση κρυπτογράφησης SSL όταν συνδέεστε στο διακομιστή ηλεκτρονικής αλληλογραφίας.

en: WARNING: Using no encryption is highly insecure
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: Είναι εξαιρετικά ανασφαλές να μη χρησιμοποιείτε κρυπτογράφηση

en: Use &GMX
el: Χρήση &GMX

en: &Test email
el: Δοκιμή ηλεκ&τρονικής διεύθυνσης

en: Turn on the &Content server
el: Εκκίνηση του δια&κομιστή περιεχομένου

en: BibTeX file encoding output.
    Available types: utf8, cp1252, ascii.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
el: Κωδικοποίηση εξαγόμενου αρχείου BibTeX.
    Διαθέσιμοι τύποι: utf8, cp1252, ascii.
    Προεπιλεγμένο: '%default'
    Αφορά: μορφή εξαγωγής BIBTEX

en: BibTeX file encoding flag.
    Available types: strict, replace, ignore, backslashreplace.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
el: Σημαία κωδικοποίησης αρχείου BibTeX.
    Διαθέσιμοι τύποι: strict, replace, ignore, backslashreplace.
    Προεπιλογή: '%default'
    Αφορά: μορφή εξαγωγής BIBTEX

en: Symbols
el: Σύμβολα

en: Titles
el: Τίτλοι

en: Genres
el: Είδη

en: Recently Added
el: Προστέθηκαν πρόσφατα

en: Recently Read
el: Διαβάστηκαν πρόσφατα

en: Descriptions
el: Περιγραφές

en: Sorting database
el: Ταξινόμηση βάσης δεδομένων

en: Sorting titles
el: Ταξινόμηση τίτλων

en: Titles HTML
el: Τίτλοι HTML

en: by
el: από

en: Descriptions HTML
el: Περιγραφές HTML

en: Description HTML
el: Περιγραφή HTML

en: Series beginning with %s
el: Σειρές που αρχίζουν με %s

en: Series beginning with '%s'
el: Σειρές που αρχίζουν με '%s'

en: Titles beginning with %s
el: Τίτλοι που ξεκινάνε με %s

en: Titles beginning with '%s'
el: Τίτλοι που ξεκινάνε με '%s'

en: Authors beginning with %s
el: Συγγραφείς που ξεκινάνε με %s

en: Authors beginning with '%s'
el: Συγγραφείς που ξεκινάνε με  '%s'

en: Generating OPF
el: Δημιουργία OPF

en: Invalid titles
el: Μη έγκροι τίτλοι

en: Extra titles
el: Επιπλέον τίτλοι

en: Invalid authors
el: Μη έγκυροι συγγραφείς

en: Extra authors
el: Επιπλέον συγγραφείς

en: Unknown files in books
el: Άγνωστα αρχεία στα βιβλία

en: Cover files not in database
el: Τα εξώφυλλα δεν υπάρχουν στη βάση δεδομένων

en: INVALID CONDITION
el: ΑΚΥΡΗ ΣΥΝΘΗΚΗ

en: Path to library too long. Must be less than %d characters.
el: Η διαδρομή για την βιβλιοθήκη είναι πολύ μεγάλη. Πρέπει να είναι μικρότερη απο %d χαρακτήρες

en:  (%s books)
el: (%s βιβλία)

en: Identifiers
el: Αναγνωριστικά

en: On device
el: Στη συσκευή

en: Series sort
el: Ταξινόμηση σειρών

en: Title sort
el: Ταξινομημένος τίτλος

en: The title
el: Ο τίτλος

en: The authors
el: Οι συγγραφείς

en: The author sort string. To use only the first letter of the name use {author_sort[0]}
el: Η συμβολοσειρά ταξινομημένου συγγραφέα. Για να πάρετε μόνο το αρχικό του ονόματος, χρησιμοποιήστε {author_sort[0]}

en: The tags
el: Οι ετικέτες

en: The series
el: Οι σειρές

en: The series number. To get leading zeros use {series_index:0>3s} or {series_index:>3s} for leading spaces
el: Ο αριθμός σειράς. Για να πάρετε αρχικά μηδενικά χρησιμοποιήστε {series_index:0>3s}, και για αρχικά διαστήματα {series_index:>3s}

en: The rating
el: Η βαθμολόγηση

en: The ISBN
el: Τα ISBN

en: The publisher
el: Ο εκδότης

en: The date
el: Η ημερομηνία

en: The published date
el: Η ημερομηνία έκδοσης

en: The date when the metadata for this book record was last modified
el: Η ημερομηνία που τα μεταδεδομένα του βιβλίου αυτού μεταβλήθηκαν για τελευταία φορά

en: The language(s) of this book
el: Η γλώσσα(ες) του βιβλίου

en: The calibre internal id
el: Το εσωτερικό αναγνωριστικό του calibre

en: Normally, calibre will update the metadata in the saved files from what is in the calibre library. Makes saving to disk slower.
el: Κανονικά, το calibre θα ενημερώσει τα μεταδεδομένα στα προς αποθήκευση αρχεία, βασιζόμενο στα δεδομένα της βιβλιοθήκης. Αυτό κάνει πιο αργή τη διαδικασία αποθήκευσης.

en: Normally, calibre will write the metadata into a separate OPF file along with the actual e-book files.
el: Κανονικά, το calibre θα γράψει τα μεταδεδομένα σε ένα ξεχωριστό αρχείο OPF μαζί με τα πραγματικά αρχεία ψηφιακών βιβλίων.

en: Normally, calibre will save the cover in a separate file along with the actual e-book files.
el: Κανονικά, το calibre θα αποθηκεύσει το εξώφυλλο σε ένα ξεχωριστό αρχείο, μαζί  με τα αρχεία ψηφιακών βιβλίων.

en: Comma separated list of formats to save for each book. By default all available formats are saved.
el: Διαχωριζόμενος από κόμματα κατάλογος των μορφών που θα αποθηκεύονται για κάθε βιβλίο. Προεπιλογή είναι να αποθηκεύονται όλες οι διαθέσιμες μορφές.

en: The format in which to display dates. %(day)s - day, %(month)s - month, %(mn)s - month number, %(year)s - year. Default is: %(default)s
el: Η μορφή στην οποία εμφανίζονται οι ημερομηνίες. %(day)s - ημέρα, %(month)s - μήνας, %(mn)s - αριθμός μήνα, %(year)s - έτος. Η προεπιλογή είναι: %(default)s

en: Convert paths to lowercase.
el: Μετατροπή διαδρομών σε πεζά.

en: Replace whitespace with underscores.
el: Αντικατάσταση των λευκών χαρακτήρων από κάτω παύλες.

en: The one stop solution to all your e-book needs
el: Το μόνο πρόγραμμα που χρειάζεστε για τη διαχείριση των ψηφιακών σας βιβλίων

en: calibre is the one stop solution to all your e-book needs.
el: Το calibre είναι το μόνο πρόγραμμα που χρειάζεστε για τη διαχείριση των ψηφιακών σας βιβλίων.

en: It has a full screen mode for distraction free reading and can display the text with multiple columns per screen.
el: Έχει επιλογή πλήρους οθόνης για διάβασμα ελέυθερο από περισπασμούς και μπορεί να εμφανίσει το κείμενο σε πολλαπλές στήλες ανά οθόνη.

en: Command Line Interface
el: Διεπαφή γραμμής εντολής

en: Documented commands
el: Εντολές καταχωρημένες στα εγχειρίδια

en: Undocumented commands
el: Εντολές μη καταχωρημένες στα εγχειρίδια

en: You can see usage for undocumented commands by executing them without arguments in a terminal.
el: Μπορείτε να δείτε τον τρόπο χρήσης μη καταχωρημένων στα εγχειρίδια εντολών, εκτελώντας τις χωρίς ορίσματα σε ένα τερματικό.

en: Change language
el: Αλλαγή γλώσσας

en: <b>{title}</b> by {authors}
el: <b>{title}</b> των {authors}

en: Date: {timestamp}
el: Ημερομηνία: {timestamp}

en: Published: {pubdate}
el: Δημοσίευση: {pubdate}

en: Publisher: {publisher}
el: Εκδότης: {publisher}

en: Show
el: Εμφάνιση

en:  sorted by
el: Ταξινόμηση βάσει

en: Change library
el: Αλλαγή βιβλιοθήκης

en: Change library to:
el: Αλλαγή βιβλιοθήκης σε:

en: What do you want to do?
el: Τι θέλετε να κάνετε;

en: default
el: προεπιλογή

en: No choice selected, exiting...
el: Δεν επιλέχθηκε τίποτα, γίνεται έξοδος...

en: %s is not a valid choice, try again
el: %s δεν είναι έγκυρη επιλογή, δοκιμάστε ξανά

en: Existing user names:
el: Υπάρχοντα ονόματα χρηστών:

en: There are no users, you must first add an user
el: Δεν υπάρχουν χρήστες, πρέπει πρώτα να προσθέσετε ένα χρήστη

en: The username %s does not exist
el: Το όνομα χρήστη %s δεν υπάρχει

en: Enter the username
el: Δώστε το όνομα χρήστη

en: Enter the new password for %s:
el: Εισάγετε το νέο κωδικό του %s:

en: Empty passwords are not allowed
el: Δεν επιτρέπεται κενός κωδικός

en: Re-enter the new password for %s, to verify:
el: Εισάγετε ξανά το νέο κωδικό του %s, για επιβεβαίωση:

en: Passwords do not match
el: Οι κωδικοί δεν ταιριάζουν

en: User %s added successfully!
el: Ο χρήστης %s προστέθηκε επιτυχώς!

en: Are you sure you want to remove the user %s?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να αφαιρέσετε το χρήστη %s;

en: User %s successfully removed!
el: Ο χρήστης %s αφαιρέθηκε επιτυχώς!

en: Password for %s successfully changed!
el: Επιτυχής αλλαγή κωδικού για %s!

en: Current password for {0} is: {1}
el: Τρέχον κωδικός του χρήστη {0} είναι: {1}

en: {} has the following additional per-library restrictions:
el: {} έχει τους ακόλουθους ανά βιβλιοθήκη πρόσθετους περιορισμούς:

en: {} has no additional per-library restrictions
el: {} δεν έχει πρόσθετους περιορισμούς ανά βιβλιοθήκη

en: Allow access to all libraries
el: Επέτρεψε την πρόσβαση σε όλες τις βιβλιοθήκες

en: Allow access to only specified libraries
el: Επέτρεψε την πρόσβαση μόνο στις καθορισμένες βιβλιοθήκες

en: Allow access to all, except specified libraries
el: Επέτρεψε την πρόσβαση σε όλες, εκτός των καθορισμένων βιβλιοθηκών

en: Change per-library restrictions
el: Μεταβολή περιορισμών ανά βιβλιοθήκη

en: Enter the name of the library:
el: Εισάγετε το όνομα της βιβλιοθήκης:

en: Another restriction?
el: Άλλος περιορισμός;

en: Allowing access only to libraries: {}
el: Επιτρέπεται η πρόσβαση μόνο στις βιβλιοθήκες: {}

en: Allowing access to all libraries, except: {}
el: Επιτρέπεται η πρόσβαση σε όλες τις βιβλιοθήκες εκτός των: {}

en: Show password for {}
el: Εμφάνιση κωδικού για {}

en: Change read/write permission for {}
el: Αλλαγή δικαιωμάτων ανάγνωσης/γραφής για {}

en: {0} has {1} access
el: {0} έχει πρόσβαση {1}

en: read-write
el: ανάγνωση-εγγραφή

en: Add a new user
el: Προσθήκη νέου χρήστη

en: Edit an existing user
el: Επεξεργασία προϋπάρχοντος χρήστη

en: Remove a user
el: Αφαίρεση ενός χρήστη

en: one item | {} items
el[0]: ένα στοιχείο
el[1]: {} στοιχεία

en: RATING: %s<br />
el: ΒΑΘΜΟΛΟΓΗΣΗ: %s<br />

en: TAGS: %s<br />
el: ΕΤΙΚΕΤΕΣ: %s<br />

en: SERIES: %(series)s [%(sidx)s]<br />
el: ΣΕΙΡΕΣ: %(series)s [%(sidx)s]<br />

en: Books in your library
el: Βιβλία στην βιβλιοθήκη σας

en: By
el: Από

en: Books sorted by
el: Ταξινόμηση βιβλίων βάσει

en: Library:
el: Βιβλιοθήκη:

en: Change calibre library to:
el: Αλλαγή της βιβλιοθήκης calibre σε:

en: By %s
el: Από %s

en: Number of worker threads used to process requests
el: Πλήθος νημάτων εργασίας που θα χρησιμοποιηθεί για την επεξεργασία των αιτήσεων:

en: The port on which to listen for connections
el: Η θύρα που θα παρακολουθείται για συνδέσεις

en: A prefix to prepend to all URLs
el: Πρόθεμα που θα προσκολλάται στην αρχή κάθε URL

en: Number of books to show in a single page
el: Το πλήθος βιβλίων που θα φαίνεται σε μια σελίδα

en: The number of books to show in a single page in the browser.
el: Το πλήθος βιβλίων που θα φαίνεται σε μια σελίδα στον φυλλομετρητή δικτύου.

en: Path to user database
el: Διαδρομή βάσης δεδομένων χρήστη

en: Ban IP addresses that have repeated login failures
el: Αποκλεισμός διευθύνσεων IP που έχουν επανειλημμένες αποτυχίες πιστοποίησης εισόδου

en: Temporarily bans access for IP addresses that have repeated login failures for the specified number of minutes. Useful to prevent attempts at guessing passwords. If set to zero, no banning is done.
el: Προσωρινά αποκλείει την πρόσβαση σε διευθύνσεις IP που έχουν επανειλημμένες αποτυχίες πιστοποίησης εισόδου για το καθορισμένο πλήθος λεπτών. Είναι χρήσιμο για να αποτρέπει προσπάθειες εύρεσης των κωδικών εισόδου. Αν τεθεί στο 0 δεν γίνεται αποκλεισμός.

en: Ignored user-defined metadata fields
el: Αγνοηθέντα πεδία μεταδεδομένων που ορίστηκαν από το χρήστη

en: By default, this option is disabled.
el: Εξ ορισμού, η επιλογή αυτή είναι απενεργοποιημένη.

en: By default, this option is enabled.
el: Εξ ορισμού, η επιλογή αυτή είναι ενεργοποιημένη.

en: Another calibre program such as another instance of {} or the main calibre program is running. Having multiple programs that can make changes to a calibre library running at the same time is not supported.
el: Ένα άλλο πρόγραμμα calibre όπως π.χ. ένα άλλο στιγμιότυπο του {} ή του κύριου προγράμματος του calibre εκτελείται ήδη. Η ταυτόχρονη εκτέλεση πολλών προγραμμάτων που να μπορούν να κάνουν αλλαγές σε μια βιβλιοθήκη calibre δεν υποστηρίζεται.

en: Interrupted by user
el: Διακόπηκε από το χρήστη

en: There is no calibre library at: %s
el: Δεν υπάρχει βιβλιοθήκη calibre στη θέση: %s

en: You must specify at least one calibre library
el: Πρέπει να ορίσετε τουλάχιστον μία βιβλιοθήκη calibre

en: Composite Tags
el: Σύνθετες ετικέτες

en: Invalid syntax. Expected a lookup name or a word
el: Εσφαλμένη σύνταξη. Αναμένονταν το όνομα μιας πηγής αναζήτησης ή μια λέξη

en: The password must contain only ASCII (English) characters and symbols
el: Ο κωδικός πρέπει να περιέχει αποκλειστικά Αγγλικούς χαρακτήρες (ASCII) και σύμβολα

en: The username %s already exists
el: Το όνομα χρήστη %s υπάρχει ήδη

en: Existing password is incorrect
el: Ο υπάρχων κωδικός είναι λανθασμένος

en: Usage
el: Χρήση

en: Created by
el: Δημιουργήθηκε απο τον

en: Options
el: Επιλογές

en: Path to the database in which books are stored
el: Διαδρομή προς τη βάση δεδομένων στην οποία είναι αποθηκευμένα τα βιβλία

en: Access key for isbndb.com
el: Κλειδί πρόσβασης στο isbndb.com

en: Path to folder in which your library of books is stored
el: Διαδρομή προς το φάκελο στον οποίο είναι αποθηκευμένη η βιβλιοθήκη με τα βιβλία σας

en: The language in which to display the user interface
el: Η γλώσσα στην οποία θα παρουσιαστεί η διεπαφή χρήστη

en: Read metadata from files
el: Ανάγνωση μεταδεδομένων από τα αρχεία

en: The priority of worker processes. A higher priority means they run faster and consume more resources. Most tasks like conversion/news download/adding books/etc. are affected by this setting.
el: Η προτεραιότητα των διεργασιών. Υψηλότερη προτεραιότητα σημαίνει ότι οι διεργασίες γίνονται ταχύτερα και απαιτούν περισσότερους πόρους. Οι περισσότερες εργασίες όπως οι μετατροπές, η λήψη ειδήσεων, η προσθήκη βιβλίων κτλ, επηρεάζονται από τη ρύθμιση αυτή.

en: Swap author first and last names when reading metadata
el: Εναλλαγή του ονόματος και του επιθέτου του συγγραφέα όταν διαβάζονται μεταδεδομένα

en: Add new formats to existing book records
el: Προσθήκη νέων τύπων αρχείων σε υπάρχουσες καταχωρήσεις βιβλίων

en: Check for duplicates when copying to another library
el: Έλεγχος για διπλότυπα όταν γίνεται αντιγραφή σε άλλη βιβλιοθήκη

en: Tags to apply to books added to the library
el: Ετικέτες προς εφαρμογή στα βιβλία που προστέθηκαν στη βιβλιοθήκη

en: Mark newly added books. The mark is a temporary mark that is automatically removed when calibre is restarted.
el: Σημείωση των βιβλίων που προστέθηκαν πρόσφατα. Η σημείωση είναι προσωρινή και αφαιρείται αυτόματα όταν γίνεται επανεκκίνηση στο calibre.

en: List of named saved searches
el: Ονομαστικός κατάλογος αποθηκευμένων αναζητήσεων

en: User-created Tag browser categories
el: Δημιουργημένες από τον χρήστη κατηγορίες του Περιηγητή Ετικετών

en: How and when calibre updates metadata on the device.
el: Πως και πότε το calibre ενημερώνει τα μεταδεδομένα στη συσκευή.

en: When searching for text without using lookup prefixes, as for example, Red instead of title:Red, limit the columns searched to those named below.
el: Όταν γίνεται αναζήτηση για μια έκφραση χωρίς χρήση κάποιου προθέματος ευρετηρίου, για παράδειγμα Red αντί για title:Red, οι στήλες στις οποίες γίνεται η αναζήτηση περιορίζονται σε όσες αναφέρονται παρακάτω.

en: Choose columns to be searched when not using prefixes, as for example, when searching for Red instead of title:Red. Enter a list of search/lookup names separated by commas. Only takes effect if you set the option to limit search columns above.
el: Επιλέξτε τις στήλες στις οποίες θα λάβει χώρα η αναζήτηση όταν δεν χρησιμοποιούνται προθέματα, όπως για παράδειγμα όταν γίνεται αναζήτηση για τον όρο Red αντί για τον title:Red. Εισάγετε μια διαχωριζόμενη από κόμματα λίστα ονομάτων αναζητήσεων/ευρετηρίου. Η επιλογή αυτή παράγει αποτέλεσμα μόνο αν ενεργοποιηθεί η ανωτέρω επιλογή περιορισμού της αναζήτησης σε συγκεκριμένες στήλες.

en: Make searches case-sensitive
el: Διάκριση πεζών-κεφαλαίων κατά την αναζήτηση

en: Settings and plugins
el: Ρυθμίσεις και πρόσθετα

en: File is open in another process
el: Το αρχείο είναι ανοιχτό σε κάποια άλλη διεργασία

en: TEMPLATE ERROR
el: ΛΑΘΟΣ ΠΡΟΤΥΠΟΥ

en: Unknown function {0}
el: Άγνωστη λειτουργία {0}

en: %s: unknown function
el: %s: άγνωστη λειτουργία

en: first_matching_cmp requires an even number of arguments
el: Η first_matching_cmp απαιτεί άρτιο αριθμό ορισμάτων

en: lookup requires either 2 or an odd number of arguments
el: Η αναζήτηση απαιτεί είτε 2 είτε ένα περιττό πλήθος από ορίσματα

en: strcat_max requires 2 or more arguments
el: Η strcat_max απαιτεί 2 ή παραπάνω ορίσματα

en: strcat_max requires an even number of arguments
el: Η strcat_max απαιτεί άρτιο αριθμό ορισμάτων

en: first argument to strcat_max must be an integer
el: το πρώτο όρισμα της strcat_max πρέπει να είναι ακέραιο

en: in_list requires an odd number of arguments
el: Η in_list απαιτεί περιττό αριθμό ορισμάτων

en: str_in_list requires an odd number of arguments
el: Η str_in_list απαιτεί περιττό αριθμό ορισμάτων

en: check_yes_no requires the field be a Yes/No custom column
el: check_yes_no απαιτεί το πεδίο να είναι μια εξατομικευμένη στήλη Ναι/Όχι

en: Unnamed image
el: Ανώνυμη εικόνα

en: Waiting...
el: Αναμονή...

en: Aborted, taking too long
el: Ακυρώθηκε λόγω μεγάλης διάρκειας

en: Stopped
el: Σταμάτησε

en: Working...
el: Εκτελείται...

en: Brazilian Portuguese
el: Πορτογαλικά Βραζιλίας

en: Simplified Chinese
el: Απλοποιημένα Κινέζικα

en: Traditional Chinese
el: Παραδοσιακά Κινέζικα

en: English
el: Αγγλικά

note: NOTE: Ante Meridian (i.e. like 10:00 AM)
en: AM
el: π.μ.

note: NOTE: Post Meridian (i.e. like 10:00 PM)
en: PM
el: μ.μ.

note: NOTE: Ante Meridian (i.e. like 10:00 am)
en: am
el: πμ

note: NOTE: Post Meridian (i.e. like 10:00 pm)
en: pm
el: μμ

en: Select All
el: Επιλογή Όλων

en: Copy Link
el: Αντιγραφή Συνδέσμου

en: &Select All
el: &Επιλογή Όλων

en: Copy &Link Location
el: Αντιγραφή θέσης &συνδέσμου

en: Paste and Match Style
el: Επικόλληση με παρόμοια εμφάνιση

en: Directions
el: Οδηγίες

en: Left to Right
el: Αριστερά προς Δεξιά

en: Right to Left
el: Δεξιά προς Αριστερά

en: Close without Saving
el: Κλείσιμο χωρίς αποθήκευση

en: Close Tab
el: Κλείσιμο καρτέλας

en: Extra characters at end of search
el: Πλεονάζοντες χαρακτήρες στο τέλος της αναζήτησης

en: missing )
el: λείπει )

en: Recursive saved search: {0}
el: Αναδρομική αποθηκευμένη αναζήτηση: {0}

en: Unknown saved search: {}
el: Άγνωστη αποθηκευμένη αναζήτηση: {}

en: Unknown error in saved search: {0}
el: Άγνωστο λάθος στην αποθηκευμένη αναζήτηση: {0}

en: Options to compose an email. Ignored if text is not specified
el: Οι επιλογές σύνταξης ηλεκτρονικής αλληλογραφίας. Αγνοούνται αν δεν δοθεί κείμενο

en: File to attach to the email
el: Το αρχείο που θα επισυναφθεί στην ηλεκτρονική αλληλογραφία

en: Subject of the email
el: Θέμα του ηλεκτρονικού μηνύματος

en: Control email delivery
el: Έλεγχος παράδοσης ηλεκτρονικής αλληλογραφίας

en: The main calibre program, used to manage your collection of e-books
el: Το κύριο πρόγραμμα calibre, χρησιμοποιείται για τη διαχείριση της συλλογής ψηφιακών βιβλίων σας

en: The calibre E-book editor. It can be used to edit common e-book formats.
el: Ο επεξεργαστής Ψηφιακών βιβλίων του calibre. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την επεξεργασία κοινών μορφών ψηφιακών βιβλίων.

en: The calibre E-book viewer. It can view most known e-book formats.
el: Ο προβολέας ψηφιακών βιβλίων του calibre. Μπορεί να παρουσιάσει τις περισσότερες γνωστές μορφές ψηφιακών βιβλίων.

en: %s Document
el: %s Έγγραφο

en: Unknown section
el: Άγνωστη ενότητα

en: Unknown feed
el: Άγνωστη ροή δεδομένων

en: Untitled article
el: Άγνωστο άρθρο

en: Unknown News Source
el: Άγνωστη πηγή ειδήσεων

en: Article download aborted
el: Η λήψη του άρθρου ακυρώθηκε

en: Failed to download %s
el: Απέτυχε η λήψη %s

en: The "%s" recipe needs a username and password.
el: Η συνταγή "%s" απαιτεί όνομα και κωδικό.

en: Failed to download the following articles:
el: Αποτυχία λήψης των ακόλουθων άρθρων:

en: Failed to download parts of the following articles:
el: Αποτυχία λήψης τμημάτων από τα ακόλουθα άρθρα:

en:  from
el:  από

en: Could not fetch article.
el: Δεν ήταν δυνατή η λήψη άρθρου

en: Run with -vv to see the reason
el: Εκτελέστε με _vv για να δείτε το λόγο

en: Fetching feeds...
el: Γίνεται λήψη των RSS feeds...

en: Trying to download cover...
el: Προσπάθεια λήψης εξωφύλλου...

en: Starting download in a single thread... | Starting download [{} threads]...
el[0]: Αρχή λήψης σε ένα νήμα
el[1]: Αρχή λήψης [{} νήματα]...

en: Feeds downloaded to %s
el: Ληφθείσες ροές στο %s

en: Could not download cover: %s
el: Δεν ήταν δυνατή η λήψη του εξώφυλλου: %s

en: Downloading cover from %s
el: Λήψη εξωφύλλου από %s

en: Articles in this issue:
el: Άρθρα στο τεύχος αυτό:

en: Article downloaded: %s
el: Το άρθρο κατέβηκε: %s

en: Article download aborted: %s
el: Ακύρωση λήψης άρθρου: %s

en: Article download failed: %s
el: Η λήψη άρθρου απέτυχε: %s

en: Scheduled
el: Προγραμματισμένο

en: Main menu
el: Κύριο μενού

en: Articles
el: Άρθρα

en: The character encoding for the websites you are trying to download. The default is to try and guess the encoding.
el: Η κωδικοποίηση χαρακτήρων για τις ιστοσελίδες που προσπαθείτε να κατεβάσετε. Από προεπιλογή γίνεται προσπάθεια ανίχνευσης της κωδικοποίησης.

en: OK
el: Εντάξει

en: Save All
el: Αποθήκευση όλων

en: Open
el: Άνοιγμα

en: &Yes
el: &Ναι

en: Yes to &All
el: Ναι σε Ό&λα

en: &No
el: Ό&χι

en: N&o to All
el: Όχ&ι σε Όλα

en: Abort
el: Ματαίωση

en: Retry
el: Επανάληψη

en: Close
el: Κλείσιμο

en: Apply
el: Εφαρμογή

en: Reset
el: Επαναφορά

en: Restore Defaults
el: Επαναφορά Προεπιλογών

en: Hu&e:
el: Από&χρωση:

en: &Sat:
el: &Κορεσμός:

en: &Val:
el: &Τιμή:

en: &Red:
el: &Κόκκινο:

en: &Green:
el: &Πράσινο:

en: Bl&ue:
el: Μπ&λε:

en: Cursor at %1, %2
    Press ESC to cancel
el: Δρομέας στη θέση %1, %2
    Πατήστε ESC για ακύρωση

en: Select Color
el: Επιλογή χρώματος

en: &Basic colors
el: &Βασικά χρώματα

en: &Custom colors
el: Εξατομι&κευμένα χρώματα

en: &Add to Custom Colors
el: Προσθήκη στα &εξατομικευμένα χρώματα

en: &Pick Screen Color
el: &Αρπαγή χρώματος από την οθόνη

en: Select Font
el: Επιλογή γραμματοσειράς

en: &Font
el: &Γραμματοσειρά

en: Font st&yle
el: Στ&υλ γραμματοσειράς

en: &Size
el: Μέγεθο&ς

en: Effects
el: Εφέ

en: Stri&keout
el: &Διακριτή διαγραφή

en: Sample
el: Δείγμα

en: Wr&iting System
el: Σύστημα &γραφής

en: Left edge
el: Αριστερό άκρο

en: Right edge
el: Δεξί άκρο

en: Page left
el: Σελίδα αριστερά

en: Page up
el: Σελίδα επάνω

en: Page down
el: Σελίδα κάτω

en: Page right
el: Σελίδα δεξιά

en: Scroll left
el: Κύλιση αριστερά

en: Scroll up
el: Κύλιση πάνω

en: Scroll down
el: Κύλιση κάτω

en: Scroll right
el: Κύλιση δεξιά

en: Auto increment series index
el: Αυτόματη αύξηση του δείκτη σειράς

en: Add separator after completing an author name
el: Προσθήκη διαχωριστικού όταν ολοκληρώνονται ονόματα συγγραφέων

en: Author sort name algorithm
el: Αλγόριθμος ταξινόμησης ονομάτων συγγραφέων

en: Splitting multiple author names
el: Κατάτμηση έκφρασης αποτελούμενης από πολλά ονόματα συγγραφέων

en: By default, calibre splits a string containing multiple author names on
    ampersands and the words "and" and "with". You can customize the splitting
    by changing the regular expression below. Strings are split on whatever the
    specified regular expression matches, in addition to ampersands.
    Default: r'(?i),?\s+(and|with)\s+'
el: Εξ ορισμού, το calibre διαχωρίζει εκφράσεις αποτελούμενες από πολλά ονόματα συγγραφέων στα σύμβολα "&", καθώς και στις λέξεις "and" και "with". Μπορείτε να εξατομικεύσετε τον τρόπο διαχωρισμού αλλάζοντας την παρακάτω κανονική έκφραση. Οι συμβολοσειρές διαχωρίζονται σε οτιδήποτε ταυτοποιείται από την συγκεκριμένη κανονική έκφραση, καθώς και στα σύμβολα "&".
    
    Προεπιλογή: r'(?i),?\s+(and|with)\s+'

en: Control partitioning of Tag browser
el: Έλεγχος κατατμήσεων του Περιηγητή ετικετών

en: When partitioning the Tag browser, the format of the subcategory label is
    controlled by a template: categories_collapsed_name_template if sorting by
    name, categories_collapsed_rating_template if sorting by average rating, and
    categories_collapsed_popularity_template if sorting by popularity. There are
    two variables available to the template: first and last. The variable 'first'
    is the initial item in the subcategory, and the variable 'last' is the final
    item in the subcategory. Both variables are 'objects'; they each have multiple
    values that are obtained by using a suffix. For example, first.name for an
    author category will be the name of the author. The sub-values available are:
    name: the printable name of the item
    count: the number of books that references this item
    avg_rating: the average rating of all the books referencing this item
    sort: the sort value. For authors, this is the author_sort for that author
    category: the category (e.g., authors, series) that the item is in.
    Note that the "r'" in front of the { is necessary if there are backslashes
    (\ characters) in the template. It doesn't hurt anything to leave it there
    even if there aren't any backslashes.
el: Όταν γίνονται κατατμήσεις στον Περιηγητή ετικετών, η μορφή που έχουν οι ετικέτες των υποκατηγοριών καθορίζεται από ένα πρότυπο:
    
    categories_collapsed_name_template αν γίνεται ταξινόμηση με βάση το όνομα,
    
    categories_collapsed_rating_template αν γίνεται ταξινόμηση με βάση το μέσο όρο βαθμολόγησης, και
    
    categories_collapsed_popularity_template αν γίνεται ταξινόμηση με βάση τον αριθμό βιβλίων.
    
    Υπάρχουν 2 διαθέσιμες μεταβλητές στο πρότυπο: first και last. Η μεταβλητή 'first' είναι το πρώτο στοιχείο της υποκατηγορίας, και η μεταβλητή 'last' είναι το τελευταίο. Και οι δύο μεταβλητές είναι 'αντικείμενα' - καθεμιά τους έχει πολλές 'ιδιότητες' που εξάγονται με χρήση επιθέματος.
    
    Για παράδειγμα, first.name για μια κατηγορία συγγραφέων θα είναι το όνομα του συγγραφέα. Οι διαθέσιμες 'ιδιότητες' είναι:
    
    name: το εκτυπώσιμο όνομα του στοιχείου
    count: ο αριθμός των βιβλίων που έχουν το στοιχείο αυτό
    avg_rating: ο μέσος όρος βαθμολόγησης όλων των βιβλίων που έχουν το στοιχείο αυτό
    sort: η τιμή ταξινόμησης. Για συγγραφείς είναι η author_sort για το συγγραφέα αυτό
    category: η κατηγορία (π.χ., συγγραφείς, σειρές) στην οποία ανήκει το στοιχείο.
    
    Σημειώστε ότι είναι απαραίτητο ένα "r'" μπροστά από το { αν υπάρχουν ανάποδες πλάγιες (χαρακτήρες \) στο πρότυπο. Δεν πειράζει να υπάρχει στην έκφραση ακόμα και αν δεν υπάρχουν ανάποδες πλάγιες.

en: Specify columns to sort the booklist by on startup
el: Ορισμός στηλών για ταξινόμηση της λίστας βιβλίων κατά την εκκίνηση

en: Provide a set of columns to be sorted on when calibre starts.
    The argument is None if saved sort history is to be used
    otherwise it is a list of column,order pairs. Column is the
    lookup/search name, found using the tooltip for the column
    Order is 0 for ascending, 1 for descending.
    For example, set it to [('authors',0),('title',0)] to sort by
    title within authors.
el: Προμηθεύστε ένα σύνολο στηλών για ταξινόμηση της λίστας βιβλίων στην εκκίνηση του calibre. Το όρισμα είναι None όταν χρησιμοποιείται το αποθηκευμένο ιστορικό ταξινόμησης, αλλιώς είναι μια λίστα από ζεύγη στήλης-μορφής ταξινόμησης. Η στήλη είναι η ονομασία ευρετηρίου, που βρίσκεται χρησιμοποιώντας την αναδυόμενη βοήθεια με τις πληροφορίες για τη στήλη. Η μορφή ταξινόμησης είναι 0 για αύξουσα, 1 για φθίνουσα.
    
    Για παράδειγμα, καταχωρήστε την τιμή της μεταβλητής ως [('authors',0),('title',0)] για ταξινόμηση με πρώτο κλειδί τους συγγραφείς και δεύτερο τους τίτλους, με ταξινόμηση σε αύξουσες σειρές.

en: Control how dates are displayed
el: Καθορίστε πως παρουσιάζονται οι ημερομηνίες

en: Control sorting of titles and series in the library display
el: Ορίστε την ταξινόμηση τίτλων και σειρών στην παρουσίαση βιβλιοθήκης

en: Control formatting of title and series when used in templates
el: Ορίστε τη μορφοποίηση τίτλων και σειρών όταν χρησιμοποιούνται σε πρότυπα

en: Control how title and series names are formatted when saving to disk/sending
    to device. The behavior depends on the field being processed. If processing
    title, then if this tweak is set to 'library_order', the title will be
    replaced with title_sort. If it is set to 'strictly_alphabetic', then the
    title will not be changed. If processing series, then if set to
    'library_order', articles such as 'The' and 'An' will be moved to the end. If
    set to 'strictly_alphabetic', the series will be sent without change.
    For example, if the tweak is set to library_order, "The Lord of the Rings"
    will become "Lord of the Rings, The". If the tweak is set to
    strictly_alphabetic, it would remain "The Lord of the Rings". Note that the
    formatter function raw_field will return the base value for title and
    series regardless of the setting of this tweak.
el: Ορίστε πως μορφοποιούνται οι τίτλοι και τα ονόματα σειρών κατά την αποθήκευση στο δίσκο ή την αποστολή σε συσκευές. Η συμπεριφορά εξαρτάται από το πεδίο που επεξεργάζεται.
    Αν γίνεται επεξεργασία τίτλου και η μικρορύθμιση αυτή έχει τεθεί σε 'library_order', ο τίτλος θα αντικατασταθεί από τον ταξινομημένο τίτλο title_sort. Αν έχει τεθεί σε 'strictly_alphabetic', τότε ο τίτλος δεν θα αλλάξει.
    Αν γίνεται επεξεργασία σειράς και έχει τεθεί σε 'library_order', άρθρα όπως τα 'The' και 'An' θα μετακινηθούν στο τέλος. Αν τεθεί σε 'strictly_alphabetic', οι σειρές θα σταλούν χωρίς αλλαγή.
    
    Για παράδειγμα, αν η μικρορύθμιση έχει τεθεί σε library_order, "The Lord of the Rings" θα γίνει "Lord of the Rings, The". Αν η μικρορύθμιση τεθεί σε strictly_alphabetic, θα παραμείνει "The Lord of the Rings".
    
    Σημειώστε πως η συνάρτηση μορφοποίησης raw_field θα επιστρέψει την τιμή βάσης για τίτλο και σειρά, ανεξάρτητα από την τιμή της μικρορύθμισης αυτής.

en: Set the list of words considered to be "articles" for sort strings
el: Ορίστε τη λίστα των λέξεων που θα θεωρούνται "άρθρα" κατά την ταξινόμηση κειμένου

en: Set the list of words that are to be considered 'articles' when computing the
    title sort strings. The articles differ by language. By default, calibre uses
    a combination of articles from English and whatever language the calibre user
    interface is set to. In addition, in some contexts where the book language is
    available, the language of the book is used. You can change the list of
    articles for a given language or add a new language by editing
    per_language_title_sort_articles. To tell calibre to use a language other
    than the user interface language, set, default_language_for_title_sort. For
    example, to use German, set it to 'deu'. A value of None means the user
    interface language is used. The setting title_sort_articles is ignored
    (present only for legacy reasons).
el: Ορίστε τη λίστα των λέξεων που θα θεωρούνται "άρθρα" όταν υπολογίζονται οι ταξινομημένοι τίτλοι από τα δεδομένα των τίτλων. Τα άρθρα διαφέρουν από γλώσσα σε γλώσσα. Εξ ορισμού, το calibre χρησιμοποιεί ένα συνδυασμό άρθρων από τα Αγγλικά και τη γλώσσα που χρησιμοποιείται στη διεπαφή χρήστη του calibre. Επιπροσθέτως, σε κάποιες περιπτώσεις στις οποίες είναι διαθέσιμη η γλώσσα του βιβλίου, χρησιμοποιείται και η γλώσσα αυτή. Μπορείτε να αλλάξετε τη λίστα των άρθρων για μια δεδομένη γλώσσα ή να προσθέσετε μια νέα γλώσσα αλλάζοντας τη μεταβλητή per_language_title_sort_articles. Για να κάνετε το calibre να χρησιμοποιήσει μια γλώσσα διαφορετική από αυτή της διεπαφής χρήστη, ορίστε τη μεταβλητή default_language_for_title_sort. Για παράδειγμα, αν θέλετε να χρησιμοποιήσετε Γερμανικά, θέστε την στην τιμή 'deu'. Τιμή None σημαίνει πως χρησιμοποιείται η γλώσσα της διεπαφής χρήστη. Η τιμή της μεταβλητής title_sort_articles αγνοείται (υπάρχει μόνο για ιστορικούς λόγους).

en: Specify a folder calibre should connect to at startup
el: Καθορίστε ένα φάκελο για να συνδέεται το calibre κατά την εκκίνηση

en: Specify a folder that calibre should connect to at startup using
    connect_to_folder. This must be a full path to the folder. If the folder does
    not exist when calibre starts, it is ignored.
    Example for Windows:
    auto_connect_to_folder = 'C:/Users/someone/Desktop/testlib'
    Example for other operating systems:
    auto_connect_to_folder = '/home/dropbox/My Dropbox/someone/library'
el: Ορίστε ένα φάκελο στον οποίο το calibre θα συνδέεται κατά την εκκίνηση χρησιμοποιώντας τη μεταβλητή connect_to_folder. Θα πρέπει να καθοριστεί η απόλυτη, πλήρης διαδρομή προς το φάκελο αυτό. Αν ο φάκελος δεν υπάρχει κατά την εκκίνηση του calibre αγνοείται. 
    Παράδειγμα για Windows:
    auto_connect_to_folder = 'C:/Users/someone/Desktop/testlib'
    Παράδειγμα για άλλα λειτουργικά συστήματα:
    auto_connect_to_folder = '/home/dropbox/My Dropbox/someone/library'

en: Specify renaming rules for SONY collections
el: Ορίστε κανόνες μετονομασίας για συλλογές SONY

en: Specify how SONY collections are sorted
el: Ορίστε πως ταξινομούνται οι συλλογές SONY

en: Control how tags are applied when copying books to another library
el: Ορίστε πως εφαρμόζονται οι ετικέτες όταν αντιγράφονται βιβλία σε άλλη βιβλιοθήκη

en: Set this to True to ensure that tags in 'Tags to add when adding
    a book' are added when copying books to another library
el: Ορίστε το σε True για να εξασφαλίσετε ότι ετικέτες από την ενέργεια 'Ετικέτες προς χρήση όταν προστίθεται ένα βιβλίο' προστίθενται όταν αντιγράφονται βιβλία σε άλλη βιβλιοθήκη

en: Set the maximum number of sort 'levels'
el: Ορίστε το μέγιστο αριθμό 'επιπέδων' ταξινόμησης

en: Set the maximum number of sort 'levels' that calibre will use to resort the
    library after certain operations such as searches or device insertion. Each
    sort level adds a performance penalty. If the database is large (thousands of
    books) the penalty might be noticeable. If you are not concerned about multi-
    level sorts, and if you are seeing a slowdown, reduce the value of this tweak.
el: Ορίστε το μέγιστο αριθμό 'επιπέδων' ταξινόμησης που θα χρησιμοποιεί το calibre για την εκ νέου ταξινόμηση μετά από κάποιες ενέργειες όπως αναζητήσεις ή συνδέσεις συσκευών. Κάθε πρόσθετο επίπεδο ταξινόμησης έχει επιπτώσεις στην απόδοση. Αν η βάση δεδομένων είναι μεγάλη (χιλιάδες βιβλία), οι επιπτώσεις μπορεί να γίνουν αισθητές. Αν δεν σας ενδιαφέρουν οι ταξινομήσεις πολλαπλών επιπέδων, και παρατηρείτε αργή απόκριση, μειώστε την τιμή της μικρορύθμισης αυτής.

en: Choose whether dates are sorted using visible fields
el: Επιλέξτε αν οι ημερομηνίες ταξινομούνται χρησιμοποιώντας τα ορατά πεδία

en: Date values contain both a date and a time. When sorted, all the fields are
    used, regardless of what is displayed. Set this tweak to True to use only
    the fields that are being displayed.
el: Η τιμές των ημερομηνιών περιέχουν πληροφορίες τόσο για την ημέρα όσο και για την ώρα. Στην ταξινόμηση χρησιμοποιούνται όλα τα πεδία, ασχέτως του αν εμφανίζονται ή όχι. Ορίστε τη μικρορύθμιση αυτή σε True για να χρησιμοποιείτε μόνο τα πεδία που είναι ορατά.

en: Control behavior of the book list
el: Συμπεριφορά λίστας βιβλίων

en: Language to use when sorting
el: Η γλώσσα που θα χρησιμοποιηθεί κατά την ταξινόμηση

en: Setting this tweak will force sorting to use the
    collating order for the specified language. This might be useful if you run
    calibre in English but want sorting to work in the language where you live.
    Set the tweak to the desired ISO 639-1 language code, in lower case.
    You can find the list of supported locales at
    https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_ISO_639-1_codes
    Default: locale_for_sorting = '' -- use the language calibre displays in
    Example: locale_for_sorting = 'fr' -- sort using French rules.
    Example: locale_for_sorting = 'nb' -- sort using Norwegian rules.
el: Χρήση αυτής της μικρορύθμισης θα εξαναγκάσει την ταξινόμηση να γίνει με την
    σειρά που καθορίζει η επιλεγμένη γλώσσα. Αυτό ίσως είναι χρήσιμο αν τρέχετε το
    calibre στα Αγγλικά, αλλά θέλετε η ταξινόμηση να λειτουργεί με βάση τη γλώσσα του τόπου κατοικίας σας.
    Θέστε τη μικρορύθμιση στον επιθυμητό κώδικα γλώσσας ISO 639-1, χρησιμοποιώντας πεζά γράμματα.
    Μπορείτε να βρείτε τη λίστα των υποστηριζόμενων εντοπιοτήτων στην τοποθεσία
    https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_ISO_639-1_codes
    Προεπιλογή: locale_for_sorting = '' -- χρησιμοποιεί τη γλώσσα της διεπαφής χρήστη του calibre
    Παράδειγμα: locale_for_sorting = 'fr' -- ταξινόμηση με χρήση των κανόνων της Γαλλικής γλώσσας.
    Παράδειγμα: locale_for_sorting = 'nb' -- ταξινόμηση με χρήση των κανόνων της Νορβηγικής γλώσσας.

en: The number of seconds to wait before sending emails
el: Ο αριθμός των δευτερολέπτων αναμονής πριν την αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου

en: The number of seconds to wait before sending emails when using a
    public email server like GMX/Hotmail/Gmail. Default is: 5 minutes
    Setting it to lower may cause the server's SPAM controls to kick in,
    making email sending fail. Changes will take effect only after a restart of
    calibre. You can also change the list of hosts that calibre considers
    to be public relays here. Any relay host ending with one of the suffixes
    in the list below will be considered a public email server.
el: Ο αριθμός των δευτερολέπτων αναμονής πριν την αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου όταν γίνεται χρήση ενός
    δημόσιου διακομιστή ηλεκτρονικής αλληλογραφίας όπως οι GMX/Hotmail/Gmail. Η προεπιλογή είναι: 5 λεπτά
    Αν η διάρκεια είναι μικρότερη, υπάρχει ενδεχόμενο να σκανδαλίσει την καταπολέμηση SPAM του διακομιστή, 
    κάνοντας την αποστολή της ηλεκτρονικής αλληλογραφίας να αποτυγχάνει. Οι αλλαγές θα εφαρμοστούν μόνο μετά την επανεκκίνηση του
    calibre. Εδώ μπορείτε επίσης να αλλάξετε τη λίστα των εξυπηρετητών που το calibre αναγνωρίζει
    ως δημόσιους αναμεταδότες. Κάθε εξυπηρετητής αναμετάδοσης που λήγει σε μια από τις καταλήξεις
    της παρακάτω λίστας θα θεωρείται δημόσιος διακομιστής ηλεκτρονικής αλληλογραφίας.

en: The maximum width and height for covers saved in the calibre library
el: Το μέγιστο πλάτος και ύψος για εξώφυλλα αποθηκευμένα στη βιβλιοθήκη του calibre

en: All covers in the calibre library will be resized, preserving aspect ratio,
    to fit within this size. This is to prevent slowdowns caused by extremely
    large covers
el: Όλα τα εξώφυλλα στη βιβλιοθήκη calibre θα αλλάξουν μέγεθος διατηρώντας την αναλογία ύψους/πλάτους τους, έτσι ώστε να χωράνε στις διαστάσεις αυτές. Αυτό είναι χρήσιμο για την αποτροπή καθυστερήσεων εξαιτίας υπερβολικά μεγάλων εξώφυλλων.

en: Where to send downloaded news
el: Που να αποσταλούν οι κατεβασμένες ειδήσεις

en: When automatically sending downloaded news to a connected device, calibre
    will by default send it to the main memory. By changing this tweak, you can
    control where it is sent. Valid values are "main", "carda", "cardb". Note
    that if there isn't enough free space available on the location you choose,
    the files will be sent to the location with the most free space.
el: Όταν στέλνονται αυτομάτως οι ληφθείσες ειδήσεις σε μια συνδεδεμένη συσκευή, το calibre
    εξ ορισμού θα τις στείλει στην κύρια μνήμη. Αλλάζοντας αυτή τη μικρορύθμιση μπορείτε να
    ρυθμίσετε που θα αποσταλούν. Οι αποδεκτές τιμές είναι "main", "carda", "cardb". Σημειώστε
    πως αν δεν υπάρχει αρκετός ελεύθερος χώρος στην τοποθεσία που επιλέγετε,
    τα αρχεία θα σταλούν στην τοποθεσία με τον περισσότερο ελεύθερο χώρο.

en: Unified toolbar on macOS
el: Ενοποιημένη εργαλειοθήκη σε macOS

en: Save original file when converting/polishing from same format to same format
el: Αποθήκευση αρχικού αρχείου όταν μετατρέπετε/φροντίζετε ένα βιβλίο χωρίς να αλλάξετε τη μορφή του

en: When calibre does a conversion from the same format to the same format, for
    example, from EPUB to EPUB, the original file is saved, so that in case the
    conversion is poor, you can tweak the settings and run it again. By setting
    this to False you can prevent calibre from saving the original file.
    Similarly, by setting save_original_format_when_polishing to False you can
    prevent calibre from saving the original file when polishing.
el: Όταν το calibre μετατρέπει χωρίς αλλαγές μορφής, για παράδειγμα από EPUB σε EPUB, το πρωτότυπο αρχείο αποθηκεύεται, έτσι ώστε σε περίπτωση κακής μετατροπής να μπορείτε να αλλάξετε τις ρυθμίσεις σας και να ξαναδοκιμάσετε. Αλλάζοντας τη μικρορύθμιση αυτή σε False θα κάνετε το calibre να μην αποθηκεύει το πρωτότυπο αρχείο. Παρομοίως, θέτοντας τη μεταβλητή save_original_format_when_polishing σε False θα κάνετε το calibre να μην αποθηκεύει το πρωτότυπο αρχείο όταν εκτελείται η Φροντίδα βιβλίων.

en: Number of recently viewed books to show
el: Ο αριθμός των προσφάτως προβεβλημένων βιβλίων που θα εμφανίζονται

en: Right-clicking the "View" button shows a list of recently viewed books. Control
    how many should be shown, here.
el: Δεξί κλικ στο κουμπί Προβολή εμφανίζει ένα κατάλογο από προσφάτως ανοιγμένα βιβλία. Εδώ ρυθμίζετε τον αριθμό των βιβλίων που εμφανίζονται.

en: What format to default to when using the "Unpack book" feature
el: Ποια μορφή να προεπιλέγεται όταν γίνεται χρήση της δυνατότητας "Αποσύνθεση βιβλίου"

en: The "Unpack book" feature of calibre allows direct editing of a book format.
    If multiple formats are available, calibre will offer you a choice
    of formats, defaulting to your preferred output format if it is available.
    Set this tweak to a specific value of 'EPUB' or 'AZW3' to always default
    to that format rather than your output format preference.
    Set to a value of 'remember' to use whichever format you chose last time you
    used the "Unpack book" feature.
    Examples:
    default_tweak_format = None       (Use output format)
    default_tweak_format = 'EPUB'
    default_tweak_format = 'remember'
el: Το χαρακτηριστικό "Αποσύνθεση βιβλίου" του calibre επιτρέπει την απευθείας επεξεργασία μιας μορφής βιβλίου.
    Αν είναι διαθέσιμες πολλές μορφές, το calibre θα σας προσφέρει μια επιλογή μορφών, με προεπιλεγμένη την προτιμητέα μορφή εξόδου σας, αν είναι διαθέσιμη.
    Ορίστε την μικρορύθμιση αυτή σε μια συγκεκριμένη τιμή 'EPUB' ή 'AZW3' για να προεπιλέγει πάντα
    τη μορφή αυτή αντί για την προτιμητέα μορφή εξόδου σας.
    Ορίστε την στην τιμή 'remember' για να προεπιλέγει τη μορφή που χρησιμοποιήσατε την τελευταία φορά που κάνατε χρήση της δυνατότητας "Αποσύνθεση βιβλίου".
    Παραδείγματα:
    default_tweak_format = None       (Χρήση μορφής εξόδου)
    default_tweak_format = 'EPUB'
    default_tweak_format = 'remember'

en: Do not preselect a completion when editing authors/tags/series/etc.
el: Χωρίς προεπιλογή συμπλήρωσης κατά την επεξεργασία συγγραφέων/ετικετών/σειρών κλπ.

en: Completion mode when editing authors/tags/series/etc.
el: Κατάσταση συμπλήρωσης όταν γίνεται επεξεργασία συγγραφέων/ετικετών/σειρών κτλ.

en: Sort the list of libraries alphabetically
el: Ταξινόμηση της λίστας βιβλιοθηκών αλφαβητικά

en: The list of libraries in the Copy to library and Quick switch menus are
    normally sorted by most used. However, if there are more than a certain
    number of such libraries, the sorting becomes alphabetic. You can set that
    number here. The default is ten libraries.
el: Η λίστα των βιβλιοθηκών στα μενού Αντιγραφή στη βιβλιοθήκη και Γρήγορη εναλλαγή είναι συνήθως ταξινομημένες με βάση την συχνότητα χρήσης τους. Ωστόσο, αν υπάρχουν περισσότερες από ένα συγκεκριμένο αριθμό τέτοιες βιβλιοθήκες, η ταξινόμηση γίνεται αλφαβητική. Εδώ μπορείτε να καθορίσετε τον αριθμό αυτό. Η προεπιλογή είναι 10 βιβλιοθήκες.

en: Choose available output formats for conversion
el: Επιλέξτε διαθέσιμες μορφές εξαγωγής για μετατροπή

en: Restrict the list of available output formats in the conversion dialogs.
    For example, if you only want to convert to EPUB and AZW3, change this to
    restrict_output_formats = ['EPUB', 'AZW3']. The default value of None causes
    all available output formats to be present.
el: Περιορίστε τη λίστα των διαθέσιμων μορφών εξόδου στους διαλόγους μετατροπής. Για παράδειγμα, αν ενδιαφέρεστε μόνο για μετατροπές σε EPUB και AZW3, αλλάξτε τη μεταβλητή αυτή σε restrict_output_formats = ['EPUB', 'AZW3']. Η προεπιλεγμένη τιμή είναι None, και έχει ως αποτέλεσμα να παρουσιάζονται όλες οι διαθέσιμες μορφές εξόδου.

en: Set the thumbnail image quality used by the Content server
el: Ορίστε την ποιότητα της εικόνας που χρησιμοποιεί ο διακομιστής περιεχομένου ως μικρογραφία

en: The quality of a thumbnail is largely controlled by the compression quality
    used when creating it. Set this to a larger number to improve the quality.
    Note that the thumbnails get much larger with larger compression quality
    numbers.
    The value can be between 50 and 99
el: Η ποιότητα μιας μικρογραφίας καθορίζεται ως επί το πλείστον από την ποιότητα συμπίεσης που χρησιμοποιήθηκε κατά τη δημιουργία της. Θέστε τη μεταβλητή αυτή σε μεγαλύτερη τιμή για να βελτιώσετε την ποιότητα. Σημειώστε πως οι μικρογραφίες γίνονται πολύ μεγαλύτερες όσο αυξάνεται η ποιότητα συμπίεσης. Το εύρος τιμών της μεταβλητής είναι από 50 ως 99

en: Image file types to treat as e-books when dropping onto the "Book details" panel
el: Τύποι αρχείων εικόνων που θα θεωρούνται ψηφιακά βιβλία όταν αφήνονται στο πάνελ "Λεπτομέρειες βιβλίου"

en: Normally, if you drop any image file in a format known to calibre onto the
    "Book details" panel, it will be used to set the cover. If you want to store
    some image types as e-books instead, you can set this tweak.
    Examples:
    cover_drop_exclude = {'tiff', 'webp'}
el: Τυπικά, αν αφήσετε οποιοδήποτε αρχείο εικόνας με μορφή γνωστή στο calibre πάνω στο πάνελ "Λεπτομέρειες βιβλίου", θα χρησιμοποιηθεί ως εξώφυλλο. Αν θέλετε να αποθηκεύσετε κάποιους τύπους εικόνας σαν ψηφιακά βιβλία, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τη μικρορύθμιση αυτή.
    
    Παραδείγματα:
    cover_drop_exclude = {'tiff', 'webp'}

en: Exclude fields when copy/pasting metadata
el: Εξαίρεση πεδίων κατά την αντιγραφή/επικόλληση μεταδεδομένων.

en: Skip internet connected check
el: Παράλειψη του έλεγχου σύνδεσης στο διαδίκτυο

en: Skip checking whether the internet is available before downloading news.
    Useful if for some reason your operating systems network checking
    facilities are not reliable (for example NetworkManager on Linux).
el: Παράλειψη ελέγχου διαθεσιμότητας διαδικτύου πριν το κατέβασμα ειδήσεων. Χρησιμεύει αν για κάποιο λόγο οι δυνατότητες ελέγχου δικτύων του λειτουργικού σας συστήματος δεν είναι αξιόπιστες (για παράδειγμα NetworkManager σε Linux).
